Sedis antiquz Romze in epiítola prima ad Imperatorem, quz le&tá , &

&c

€«£

füfcepta fuerat (effione 4.. ,Qui fidem Petri non defelturam promtfít ,

vl

Yl

confirmare eum [uos fratres admouuit . quod. Apoffolizos Pontifices exi-

€c

ficr

guitatis mea pradeceffores ( inter quos fuerat Honorius ) fecz/fe fem-

j u

« per eumiits eff aguttum. Necrefert, quoód Synodus pollea dixerit

jfe

* Honorio hxretico anathema.

Fecerunt enim Patres relexionem non

u n

** ad aliquod dogma hzreticum , quod judicAffent in Honorii litteris

WV bü

* contireri , fed ad hc verba generalia: Eec sobi[cum fraternitas ve-

* ffra pradicet , [icut. &f nos ea

[14

vobistum unanimiter pradicasus, Ac-

(us'

v

qui ex fal(is rumoribus putaverunt , hanc Honorii epiítolam fuiffe re-

N

* fponforiam ad hzreticam Ser.

X

ur

gii epiftolam, qux ( uti citatus Aythor

j

** fol. 1 19. habet ) fuit defüm

ptra ex Bibliothece Conftantinopolitanse

M

** regeftis, non originalis , vel authentica, fed tranfümpta , & deprava-

"n

"H.A

* ta, cujus copia feu exemplar a&tione r2, reproducebatur ;

j

ergo ftan.

l

j J/

* te dogmate per errorem per(ona!

&

em tulerunt criminalem contra per-

T

fonam defun&i fententiam , dic

entes Honorio heretico anathema,

j

j li

&

quafi per füpradi&ta verba generalia fuiffec bujzsmod;

barefeos confir-

n

mator , prout I

mperator a&tione r8. declaravit in fuo edi&o,.

W]W)'

& pro-

a

yiia

ut ibidem fuübjungit,

qui etiam extitit. [ui obpuenator. Honor

jus ete-

€4

nim aCtione r r. fuera

&«

t declaratus docuifle Catholica, & i

n hoc Syno-

n

dus non erraverat:; per judicium v

eró criminale Honorius propter pra-

y

['a Vand*'

fata verba generalia ( malé per falfos rumores ad füppofititiam Sergii

g

epiftolam hzreticam adione 12. relata ) habitus fuit tanquam herefis

* con«»

l

194

. QSueffio V. kDe sofallibilitate Sumkzi Pontificis. :

* confirmator: In hoc veró judicio Concilium per falías informationes

2

* decipi boná fide potuit.

.

77« Di

ces. Concilium

VL a&ione 15. juffit comburi litteras Honorii:

fed hoc eft

(ignum. evidentiffimum pravitatis heretice : ergo Concilium

judicavit infallibiliter litteras Honorii continere here(in Monothelitarum.

Refp, cum citato noftro Do&tore, combuftionem librt poffe fieri ex

duplici caufa, prima eft do&trinalis, quando feilicet ille contínet pro-

ofitionem , aut dogma hereticum ut tale ab Ecclefia definitum , & om-

nibus fidelibus quà tale füb anathemate propofitum, Secunda eft'crimi-

nalis, quando ex verifimilibus probationibus , & relationibus judicatur ,

quód Author, velScriptor illius prebuerit anfam hzrefi , vel per tale fcri-

ptum fomentum, aut auxilium illi dederit , ita ut poft ejusdem mortem

inereatur anathema , meré ad caftigationem , & damnandam memoriam ;

fine tamen eo, quód fidelibus de fide credendum proponatur , tale fcrip-

tum continere hare(in aut errorem in fide, & hoc ultimum contigifle

in lítteris Honoríi, non autem primum in przíenti fuftínemus.

»$. Ex his omnibus , quz ob Janfenianam factionem fufiori flylo

deducere placuit, ad oculum

conftat 1720.

uód immeritó Honorius

P

1

reus accufetur Monothelifmi. 24ó. Quód in decidenda , & de&nienda

caufa Honorii errare potuerit tam VI. Synodus , quàm etiam aliiSummi

Pontifices , falvà tamen illorum infallibili indefeGibilitate in proponendis

dogmatis fidei. Nam frZm, ejus determinationem non propofüerunt

[

univerfali Ecclefie credendam, — $ecuzd? , non potuerunt cam ita pro-

W

ponere, cum illius judicium decifivum fuppofüerit, & per fe exegerit

li

hu

cauías puré defeCtibiles , nimirum relationem ad epiftolam Sergii, que

potuit effe

.

füppofititia , falfa ; corrupta, & depravata, atque apertum

N

errorem 1

n fide continens, & cum epiftola Honorii fuerít il

lius refpon-

d

foria , facillimé evenire potuit, ut in ea confirmaverit errorem in fide;

lall'

uübi tamen, fiintegra & origimaliter fuiffet refervata, & produc&ta , com-

tll

Ó

pertum fuiffer, eum confirmáffe per illam putum, purum, verum,

N

fincerutm dogma in fide,

lt

79. Abeant igitur nunc Janfenifte , & deploratz fux caufz ulti-

mum excidium fano ab omnibus perverfis, & depravátis judiciis libero

e

intelle&u recogitent, redeant ad unitatem Ecclefiz, & Summo ejusdem

tlc

Re&ori cervicem humiliter inclínent, erit tunc füblata petra fcandali ,

& lapis offenfionis, fequetürque multis fufpiriis diu exoptata Eccle(ie

Ü

ax, & tranquillitas, quam hucufque perduelli animo, & impio conatu

Ckfia

cum totius orbis Catholici lamentabili gemitu interturbare, & concu-

illorum

l

1]

tere a/ufi fünt, Et ut videant, quàm malefonantis notg fint

: dp&ri-«

Zyt. V 11 Summorum Pmtäfwm immunitas ab erroribus efrce. 194

W

doG&rinales confequentiz, quas ex caufa Honorii à Pontificibus, & Con-

ciliis judicata , prapofterà- & fophifticà crifi deducunt, en! in laconifmo

w

l

€as breviter annedo, Dicunt :z5» jJuxta vindices Catholicos Hono-

rii potuerunt Patres Concilii VI. errare in fenfu epiftolarum Honorii:

U

ergo etiam Summus Pontifex poteft errare in fenfu quinque propofitio-

d

num famofarum Janfenii, Sed N. coníeq. nam alius fenfus eft abíolu-

[ pïö*

tus, quem verba prxíeferunt fecundàm ordinariam, & communem

LOl

legem inflitutionis ad hoc prz alio (ignificandum , hic eft fenfus quinque

tini

famofarum propofitionum, quem in ipfis intendit Janfenius, & in hoc

determinando Summus Pontifex omnino indefe&tibilis eft, Alius eftre-

Q'm'y

j

f

lativus , qui defumitur ab aliquo principio extrinfeco puré mutabili, &

Qu

variabili, & in hujus determinatione poffe Pontificem errare, liquidó con-

QUil

ftatin exemplo. Supponamus aliquem dare epiftolam ad modernum

fai

Beatiffimum BENEDICTUM XIII. per hanc infinuet fequentia: In hu-

jate Univerfitate Herbipolenfi publicé docetur, Sacramentalem Confef-

ntïgigï

fionem non paffe fieri per litteras, & abfolutionem non effe validam , fi

[

"

detur abfenti, peto humillimé à San&itate veftra , ut dignetur infinua.

[ly)a

leïlf?'

re, an bene? Suinmus Pontifex utique refcribet , hzc dogmata vera effe,

& Catholica , adeóque publicé legenda , & przedicanda, Ponamus füccef-

faidi

joum

fü temporis à quodam £alfario eradi , & ira artificiosé deleri particulam

s;5 in utraque propofitione, ut ab Argo centoculo adverti nequeat,

Don[fnäki

Áicni

conferatur ex poftepiftola petitoria, cum refponforia Summi Pontificis ,

nunquid omnes , qui has duas epiftolasinter fe conferunt, arguentSum-

j

a

mum Pontificem manifefti erroris in fide? & hoc quàm rede ,fis. ipfe

udex, Eft autem zqualis cafus in Pontifice Honorio quóad füas epi-

Ils

q?

qpd

(]

ftolas datas ad Sergium, ergo licet Concilium potuerit tilarum fen(üm

obvium & naturalem infallibiliter eruere & determinare non tamen re-

g

i

lativum. "Vel, fi mavis, dic, Summum Pontificem pofíle crrare in in-

mmüv

1elle&ione fensüs osconomica , qualis eft Honorii,

non ttamen dogma-

läaW

tica, qualis eft Janfenii.

3

a

' $0. Dicunt 240. Scriptores Catholici Honorii infallibilitatem, &

immunitatem ab errore defendunt contraauthorit

g u[['

atem Patrum Synodi:

u

ergo etiam licetimmunitatem ab errore Janfenii

jl

d

thoritatem Romiani judicis.

defendere cqntra au-

[ LlSdE

Relp. 1770. N.confeq. Primum licet, quia id non prohibet, aut

j ji

jl

damnat Ecclefia: immó veró illud approbat; fecundum vero, quia Ec-

m

cle(ia improbat, & füb anathematismo prohibet,

eft omnino illicitum,

i

& impium.

2dó. Do&ores Catholici Honoriun

1 ideo vindicant.con-

«

jd

tra Patres V, Synodi, quia dicunt, guód vel aQta Concilii VL, fuerint

jf

d

A

depra-

d

"396

ueffio V. De infallibilitate Summi Pentifcir.

depravata, vel quàd litterz Pontificiz fuerint corrupte , íta Barohius

cum füis adhzrentibus. "Vel, quia ajunt cum Bellarmino, ír caufà Ho-

norii fuiffe quxftionem puri fa&ti; fed Janfenifte nec cum veritate di-

cent, aut poffunt dicere, quód vel Conílitutiones Apoftolice circa Jan-

fenium , vel liber Janfenii aliquam mutilationem

, aut corruptionem

fubiérit , nec quód Janfenismus verfetur circa

quaítionem puri— fa&i,

adcoque nulla inter utramque cauíam paritas eft

81. Dicunt 37/0, Multi Do&tores Catholici defendunt epiftolas Hono-

rii immunes à Monothelismo , qui tameniin ill

is continebatur : ergo pof-

fünt defendi etiam propofitiones Janfenii,

licet utcunque aliquid hare-

feos fecundàüm fenfüm Romani Pontificis contineatur in illis.

; Refp. N. iterum confeq. Quando enim ab Authoribus dicitur ,

uód in epiftolis Honorii fuerit infertus Monothelifimus , loquuntur de

illis , ut mutilatis , & truncatis, non veró integris.

Vel loquuntur de

illis, non abfoluté , & fecundüm íe, fed relativé ad litteras Seroii con-

o

fideratis. 242. Poteít abfoluté negari in illis contentum Moi

»othelif-

mum , aliàs fententia condemnatoria fuiffet à Patribus Concilii VL vi-

brata in litteras, & non perfonam , qualiter fupra fuit demon(tratum.

Propofitiones &contra Janfenii non funt mutate aut truncatz

; con;i-

néntque hzrefes an relativé , an veró abfoluté fümantur.

|

$2. Dicunt 470. Vel intellexerunt Concilia, & Summi Pontifices

fenfum litterarum Honorii , vel non intellexerunt? fi hoc, ergo judici-

um quóad illum fenfum non fuit dogmaticum: cur igitur dogmaticum

f

erit quoad fenfam Janfenii? fi illud, ergo Do&ores Romani , qui affe-

li

runt in litteris Honorii non contineri Menothelifmum,: meritó de hoc

W

tanquam fautores füfpecti haberi debent, ficuti illi Janfenismi arguun-

tur, qui pro Janfenio defendunt, quód in propofitionibus quinque fa-

$

mofis nulla hzrefis contineatur. J444e, Nullus ex Doctoribus Romanis

q

jurabit formularium , quo diceretur, quód in litteris Honorii fit infer-

l

t

ta hzrefis Monothelismi: ergo nullus ex Janfeniftis poterit obligari ad

)

jurandum formularium, quo prafcribitur à Summis Pontificibus , conti-

neri in

]i

Ke

quingue propofitionibus Janfenianis hzre(in, & errorem in fide.

Q

fp, Quód judicium Conciliorum , & Summorum Pontificum ;

quantüm ad fenfüm abfolutum

B

, & doctrinalem litterarum Honorii fue.

k

rit dogmaticum , definitivé eni

m declarárunt ,, Honorium Monotbelis-

mum non docuiffe ,

& hoc füb anathemate univeríali Ecclefiz creden-

dum propofuérez qu

antüm veró ad fenfüm relativum , & oeconomicum ;

L

mon dixerunt judici

um dogmaticum, & definitivum,

quia veritas illius

dependebat à circ

umítantiis mereé fallibilibus,

Íed puré criminale in per-

fOngm

At VII. Summorum Pa ktifaum ipnmunitas ab erioriäw . 197

U

fonam Honorii, ut füpra fuit p—robatum. Aliud eft de propofitionibus

i[ZH[?'

Janfenii, quz,uti ad naufeam jam repetitum fuit, ficuti fenfum doctri-

at

nalem puré abfolutum continent , ita per judicium infallibile Summi

"

Pontificis meritó judicatz , & profcripte funt. Neque prgfícriptio for-

t

mularii in caufà Honorii eft ad rem prefentem , nam licet ejusmodi for-

n

mularia ad omnia fubdola hzreticorum effugia precludenda , providé ,

& jufte füerint à Summis Pontificibus praícripta, & , ut illa jurentur ,

Bont

pracepta, hoc tamen locum non habet, nifi in iis, ubihzrefis certa eít,

5n;0€

& probata, qualis non habetur in epiftolis Honorii , bene tamen in

j

propgütio-nibns quinque famofis Janfenii,

fictta

$1

r

XXII. 4b errore i fíde windz'canfvaru.

tur t

Nicol?us lil 55 joennes

Oxx qu

ytti

'Cdaüonue voti paupertatis, quod efnitter*e folent PP, Francif-

VLX

cani, quos vocant Minores de obfervantia , & PP. Capucini,

83. O

RAU

orta eft acris controverfia inter Summos Pontifices; Hi , ut

fuprernum paupertatis gradum, & perfe&ionem attingant, abdicant fe

[

omni dominio cunctorum bonorum mobilium, & immobilium, etiam

od

rerum unico a&u confumptibilium , non folüm in particulari, ficut alii

) füd/ä'

Ordines , fed etiam in communi, eorum ufü fa&irevocabili & à volun-

gt

tate Superiorum dependente contenti, Iílis favet Nicolaus III. in extra-

yi dl

vag. Exiit qui [emtnat de-verb figu. im 6. ubi ait: Dominium rerum,

uibus PP. Francifcani utuntur, non ad ipfos , fed Papam pertinere, &

u

L

ejusmodi proprietatis abdicationem effe fanCtam, & meritoriam, illàm-

ue Chriftum, Apoftolos, & primitive Eccle(iz fideles verbó, & exem-

u ,

o

pló firmáffe; & füb poena excommunicationis ftricté precipit, ne con-

trarium aut doceatur, aut predicetur. Pro hac fententia citat Inno-

"21

cent. IV. Alexand.IV. & Innocent. IX. przter quos pro eadem (enten-

j

M q

tía refert P. Michaél Generalis Minorum in epift. ad Ludov. Imperat.

;

':I

Clementem IV, Gregorium IV. Martinum IV, Bonifacium VIH. & Cle-

)ïiücum!

mentem V. videturque approbari à Concilio Trident, feff 2f.C.3. de

p

Regularibus, & füffragantur communiter moderni 'Theologi.

$4. Contrahos infurrexit Joannes XXII. Papa , qui, licet admiferit ,

no(þelxii'

ufüm rerum irimobilium, aut mobilium unico a&tu non confumptibili-

: Ctedt'ü'

um diftingui, & feparari poffe ab earum dominio, opinatus tamen eít ,

amicum!

hoc non habere locum in. rebus unico ufà confam

ptibilibus , v. g. pane,

j I

offibile ,.& meré commentitium ,

lc inpa'

oæco-? carne &c, atgue adeo efle imp

B

f

3

dictos

158

CSuaflio V, Deinfaullibilitate fummi POntäjïcif.

di&tos difeipulos $. Francifci non habere harum rerum dominium , cumi

nec diftingui, nec feparari poffit ab earum ufü , ita liabet in extrav. 44

conditorem camonum c. 3.5. quód autem . de verb. fign, in 6. Joannifub-

fcribunt Franciícus Sarmento dé reddit, p. 1. c. 1. & p. z. defenfionum

contra Navarr. pag. 11. Sylv. V. Dominium., Turrecrem., lib. ». Summz

c. 112. ad 10. & favet Dianap. t. tract. 6. refol.28. & alii, Infuper lau.

datus Joannes XXIL in extravag. ewm £pter sonnullos , & quia quorun-

dam declarat, & definit effe heereticum , dicere, Chriftum, & Apofto-

Jlos nullarum rerum dominium in communi , aut in particulari, fedtan-

Í

tiüm ufum fa&ti habuiffe, & tanquam hzreticos przcipit effe habendos,

qui contrarium pertinaciter tenerent , aut docerent. Quomodó ergo

:

t

hi duo Pontifices à contradictione, &errore in fide liberari poterunt,

cum contrarias opiniones de paupertate Chrifti, & Apoftolorum ex Ca-

thedra definiviffe videantur? Preterea Nicolaus IIL in dié&ta extrav. ut

[

omnimodam Francifcanorum expropriationem confolidaret , dominium

omnium rerum, que ipfis donantur, quarum ufü fruuntur , in Roma-

Q

nam Ecclefiam tranftulit,

Joannes XXII, écontra dictà extrav, 24 eoz-

[

ditorem canonum ilam proprietatem à Sede Romana, omnino rejicit,

(

& ab illis acquiri voluit, ut de illa rigorofa expro

1

Priatiene Francifcani

amplius gloriari non queant,

h

$5. Pro hujus controverfig claritate nota, dupliciter poffe quem-

[

iam habere ufum, feu jus utendi rebus unico a&u confümpribilibus :

if

rimó irrevocabiliter, & independenter à voluntáte alterius ad omnes

T

ufüs legitimos ; & hoc jus, feu facultas vocatur à Nicolao III. ufus ju-

n

ris, de quo fcilicet jura , & leges communiter loquuntur definiendo, &

LU

declarando ;; de hoc convenit inter laudatos Pontifices , quód nec di-

)

füingui, nec feparari poffit à dominio iftarum rerum unico actu con-

fümptibilium , quiaplenum, & perfe&tum dominium illarum nihil aliud

N

eít, quàm jus utendi, & difponendi de illisxad omnes ufüus lege per-

]

if

miflos , independenter à voluntate alterius.

Et certum eft PP. Fran-

t

cifcanos ftritioris obfervantie , & Capucinos fe abdicAfle ex vi fus pro-

li

feffionis hujusmodi dominio, & ufu juris non folüm in particulari, fed

I

etiam in communi. JSecuzdo. Poteft quis habere ufüm , feu jus utendi

!fid 4

rebus iftis revocabiliter , & ad nutum alterius, & hoc jus idem Ponti-

Eibu:

fex vocat ufum fadi, non quód in eo nihil fit juris, alioquin injufli di-

um

cerentur, qui €o utuntur , fed quód non fit jus abfolutum. & ftabile ,

ficutí primum, fed quafi conditionatum , & dependens in fieri, & con-

Ilïqn

J

fervari à voluntate alterius, & definiri poteft: Lzcezta, feu facultar

tendi re alieuá ad . ipffus canþæptimem Jen interitum ',.WW prins

/i.Qo.

f

Hine

uart. VH Summorum Pouttfeuta immunitas ab evroribus ee. 199

auiuo revocetur... Sicut, (iquis fuo amico concederet. facultatem utendi

íuà cellà vino plená , donec infe eam revocet, & de hoc ufu fa&ti revo-

cabili rerum unico actu coníüm

E

ptibiliumr erat quzítio, an. diftinguatur

I

ab earum dominio ?

ii

86. Nicolaus III, partem affirmativam

»(' qug& etíani moderno z"tvd

inter Theologos probabilior habetur ) tuebatur , non tamen eam aut ip-

[

fe, aut alius ex Pontificibus fupra recitatis de fide credendam definivit ,

neque loannes XXII. contrariam fententiam ut artículum fidei ex Ca-

THO-

An

thedra docuit , fed uterque ut Dodtor partícularis fuam opínionem ex-

Qh,

pofüit, Hiec enim quaftio puré fpeculativa eft , & philofophica, ex utrae

grs (

que parte probabilibus innixa fundamentis ; & fic ad. fidem non perti-

M

T

nens( ut ait ipfe Joarnes XXII. in extrav, quza quorundam ) atque adeo

(

neutra pars eft de fide Catholica definibilis, cum ex verbo fcripto, aut

f Ü

tradito mediaté vel immediaté non inferatur, néc communes fidelium

i$nores coricernat,

Nec negamus, quód Summus Pontifex in ejusmodi

Qu

0H

quzfionibus decidendis errare poflit , & defa&to Joann. XXII. in hae

[

fententía erráfíe, fatentur Leffius, Bellarm. Niggers, & alii, errore

Y

tamen fpeculativo, & non practico: quia infallibilitas divinitus concef-

fa Pontifici poteít tantüm Ífe extendere ad a&tíones , qux ipfí , ut Petra

a

fundamentalis Ecclefiz e(t, fünt propriz , & funt , quarum definitío con-

ducit ad füftentationem Religionis, aut earum error in illius ruirram cedit ,

i

[us:

ut fupra fusé fuit probatum, de quarum numero non fünt quzftiones

UR

meré fpeculativz; Immó probabiliüs judico, & rectiàs dicendum reor;

u

joannem XXIL. nec ut particularem -Do&orem in hacre erráffe, quia

dO,&

docens fententiam probabilem mnon deber (t

2

atimi argui errorís , licetpars

oppofita fit exceffivé probabilior,

«

$7. Ex quo etiam fe

quitur ; quód altera propofítio , nempe exfre-

] (ttr

priationem. Francifc.

AABOTHHÉ s

jui

néam

qux omni Domino abdicato fimplicem

ufüm fa&ti retinet, effe fa

£f meritoriam, non fuerit definit2 ; ut

ze w*

artículus fidei à Nicolao II Tu

m quia ipfe Nicolaus in di&a extrav.

fu.

exiit lüa dicta fübmifit corre&ioni Sedis Apoftolice dicens: $7444

:

j

penes aliquem im bis ambiquitatibus emer[erit , ad culmem Sedas

4

n

Wl

lica deducatur.

tpoffo-

Quód veró Summus Pontifex de fide Catholica a

borm-

um

nibus amplectendum definit , nori ampliüs correctioni füorurm Succeffo-

P

ül'

(li jl

rum aut fübditur, aut fuübdi poteft, 'Tum et

iam , quia illa propofitio

nequit definirí, quin aftera, in qua fundatur

; quámque fupponit, fit

ll

priüs definita , fcilicet, quód poffit dari talis

o

expropríatio, feparans u-

fum à dominio rerum unico ufü confumptibi

líam , nam fi-ufüs ín hís

"

i

Tebus à proprietate d;&ingui, aut fubfilere nequit , impoffibilis, & fiéti-

tia

jl

[

200

OuaflioY. De Tnfallibilitate summi Pontificis, .

tia erit paupertas unum ab altero fejungens, ut volebat Joannes XXII,

& confequenter neque fancta, neque non fan&a dici poterit, quia sos

entis uulla [umt qualitates ; cum ergo prima propofitio de fide non füe-

h

rit definibilis, idem dicendum eft de fecunda.

Similiter Joannes XXII.

Q

de fide definire non potuit, di&tam expropriationem effe fiditiam , & im-

D

poffibilem, adeoque nec fan&tam , aut meritoriam, nifi priüs definien-

Ü

do ufüm non poffe feparari à dominio in rebus unico ufü confümptibi-

1

libus: fed hoc de fide definire non potuit: ergo neque primum ; quàm

diu enim probabile manet , feparationem dicti usüs à dominio effe poffi-

D

bilem , plusquàm probabile manebit Francifcanorum, ficuti & cujusli-

hi

bet particularis Religiofi aliorum Ordinum paupertatem , feu expropria-

DT

tionem effe fanCctam, & meritoriam.

(f

88. In alia tertia propofitione diffensére illi duo Pontifices: nam

f

Nicolaus HL . nomine'Sedis Apoftolice , & Succefforum ejus acceptavit

domipium rerum , quz dictis Francifcanis donantur ; & fatetur illud

' ]

ff

non ad ipfos, fed ad Romanam Sedem fpe&are; Joannes XXII. écon-

n

tra renuntiavit huic dominio rerum unico a&u confümptibilium , & de-

fith

f

crevit, illud impofterum non effe acquirendum Sedi Apoftolice , ídque

Q

dicendum mandavit ab omnibus fub poena rebellionis. Sed hic nullus

Wt

error in fide, aut damnabilis contradi&tio , uterque enim Pontifex adid

üt

poteftatem habuit , (iquidem ordinationes ac decreta precedentium Pon.

&

tificum circa quaeíliones faGi, att etiam juris, ad fidem tamen non

| df

fpectantes , poffunt à fe&quentibus Pontificibus factà majori difcuffione

i

d5

revocari, & mutari, uti defacto Succeffores Joannis XXII. rurfus di-

.

&um. deminium ad Sedem Apoftolicam admilerunt.

h

hu

!

Q

89. Unica, & przcipua difficultas videtur ad materiam fidei perti-

hh

nere, fcil. an Chriftus, Apoftoli, & fideles primitive Eccle(ie verbó, &

xpt

"It

0 d

exempló docuerint , atque firmaverint omnimodam expropriationem de-

nudatam ab omni dominio tam in communi, quàm particulari, reten-

Wtf

(

to folo ufü fati? partem affirmativam docuit Nicolaus III. dictá extra-

vag. ex//t. Negativam veró Joannes XXII. in citatis extravag. Facilé

t

tamen conciliantur, fi refponfiones diverforum temporum intelligantur.

Nam ex S. Scriptura non obfcuré colligitur, Chriftum verbó , & exem-

k

ts

pló aliquando docuiffe omnimodam illam abdicationem dominii , utpo-

te in initio füz preedicationis; verbo quidem, nam quando ad prxdi-

i Reg

r

Olt[laL

candum adventum fuum mif(it fuos difcipulos in Judeam , dixit eis Matth.

*

10. ANo/zte po[fidere aurum, ant argentum

lmag*l

» "6qQUe pecumiam im z0HÉé

|

K

ve[iris, neque calceamenta , neque virgam.

Idem fuo exemplo Chri-

dïmþt

xiffe,

LT

ftus docuit ; nam aliquando üge. ulla proprietate faltem aQuali vi

haud

-

Av PT. Innmunitas Summnrum Pontificum ab erroribus ec.

20TY

W.

haud obfcuré colligitur ex illo Luc. g. Sequebantur eum mulieres , que

L

miniftrabant ei de facultatibus fais. Et Matth. g. Fi/ze bominmis mow

l

|abet , ubi caput faum reclinet. . Ex hoc tantüm intendit Nicolaus III.

Quód veró Chriftus, & Apoftoli non fic femper vixerint , fed aliquando

admiferint dominium aliquarum rerum , quz ad pedes eorum à primis

lijtd

Chri(tianis ponebantur in communi , & non in particulari videtur colligi

n

ex a&t. Ap, 4.ubi dicitur: Adulritudiuis credentiumcor erat uuum, necquid-

hm

guam eorum , qua pojfidebant , fuum elfe diceban? , fed erant illis omnia

yf

£OImmuniA.

t Joann. r3. conítat, Judam in ufum Collegii Apoftolici

j

habuiffe loculos , in quibus nummos recondebat , ex quibus in commu-

a

ni (umptus , & ele&molfynzx fiebant, Harum pecuniarum Dominium pro-

prietatis acquiliviffe Chriftum tanquam Caput Collegii Apoftolici, quàm

1

diu vifibiliter ipfi przerat , eft plusquàm certum , quia enim titulo unio-

ptav:«

nis hypoftaticz, etiam ut homo , erat Dominus omnium rerum creata-

- du

rum , quis ilium excludet à dominio bonorum Collegii Apoftolici , cuí

àcote

prefidebat, Hoc igitur , & nihilaliud voluit Joannes X XIL. quando dixit,

k de

effe hereticum., negare Chriftum , & Apoftolos nullius rei dominium in

d

congmuni, aut in particulari in hac vita habuiffe, Ad falfificandam e-

nim, & damnandam hanc propofitionem univerfalem negativam , fuffi-

mu*xïþ'f

gU

cit, quàd fatis claré ex S. Scriptura colligatur , illos aliquando in hac wi-

nb

ta habuiffe alicujus rei dominium: fi itaque diverfa tempora confideres,

e n

& diftinquas, concordabis decreta , & fan&iones utriusque Summi Pon-

.

yfione

tificis (ine ullo errore.

;11 ut homo , ha-

is

.96. Dices 1. Chriftus ab inftanti conceptionis, etia

buit dominium omnium creaturarum titulo unionis hypoftatice , & re-

d

demptionis generis humani , fuit enim Prwceps Regum terra Apoc. z.

Rex Regum ,e Dominus Dominantium. lbidem, Et (icuti unio hypofta.

d

lnfmjf'

tica nunquam fuit diffoluta, ita neque dominium hoc aliquando dimifit,

fade

quod in illa radicaliter fundatur : ergo faltem in feipfo nunquam exer-

| a

cuit tam rigidam expropriationem , ut fefe omni dominio rerum abdi.

caverit, immó Dominus omnium rerum femper & inabdicabiliter manfit,

fb

W?fl[ur'

Refp. 1. Neg. Chriftum ut hominem habuiffe dominium temporale

omnium creaturarum , bene tamen ut DEUM, quo fenfü dicitur , & eft

ceyett

E

yp

Rex Regum , && Dominus Dominantium ; quamwis enim monarchicam

poteftatem ipíi ratione unionis hypoftatice debitam füper univerfüm or-

)

*

5

1

defa&o tamien nullam affümpfit , quia ad re-

5 W[[ h

bem affumere potuiffec

demptionem generis humani non fuit utilis , aut neceffaria , quo fenfu

j 7

ipfe dixiffe videtur Joann. 18. Regmum "eum uom efl de boc mum-

0 ChIl

do. Caterüm fpirituale Dominium omnium hominum tam fidelium ,

vl'(llici

9

l

quäm

202

Sueflio V. De infalliblitate Summi Pontificis.

quàm infdelium

PA

in ordine ad falutem zternam , etiam ut homo,

accepit.

..Re

fp. 2. In alia probabili fententia.C. A, loquendo de dominio re-

moto , feu quántüm ad habitum , & hoc dominium altum in unione

hyp

tica radicatum nunquam dimifit. "Volenstamen nobis dare pau-

ertatis exemplum , hac poteftate non eft ufüs , ne prejudicer dominio

particulari, feu baffo aliorum Regum , & Principum, quia zoz eripit mor-

£alia ,qui regna dat caleflia: Dominio ergo proximo fibi debito fe abdi-

cayit, & aliquando refp

edu omnium rerum ut füpra oüenäimps, quód

L

ad omnimodam expropriationem füfficit,

dtt

91. Regeris. Cur ergo tam diré fevitum fuit in PP. minores de

obfervantia, fi Joannes XXII. non definivit univerfaliter Chriftum , &

Iu

Apoftolos nunquam íe abdicáffe aliquarum rerum dominio faltem in

C

communi? Intento enim PP. Francifcanorum (àtis fuiffet , Chriftum ali-

"

quando (ine proprio vixiffe, quód fi admififfet Joannes XXII. nullate-

dl

nus illi reftitiffent ; quare igitur tot PP. minores propter has contradi-

B

€iones morti adjudicati fuére, de quo Bzoviusad annum 1322. n. 12. &

10f

ad annum 1337. h. 3. item ad annum 1574. n. 18.

] DT

. Refp. P. Michaélem de Czfena, tunc temporis Miniftrum Genera-

lem Ordinis minorum S, Francifci de Obfervantia ,

ipfius adherentes

Ya

zelo ardenti ( licet fortaffis non adeo difcreto ) erga paupertatem Evan-

g

[

gelicam ( quam voverunt ) incitatos , contumaces , & inobedientes fefe

/ni

exhibuiffe Sedi Apoftolicz , voce ac calamo in nonnullos errores przcipiti

&t

fervore inSummi Pontificis Joannis XXII, magnum defpectum irruentes.

Wr]

De qüibus prefens calamus eó religiofius ab(tinet , quo majori reverentiá

Íiu

I

hunc fanctiffimum & omni evo celeberrimum OrdinemSeraphicum ve-

Wi

nerari novit: addidiffe nunc füfficiat , quod fcribit idem Bzovius ad an-

UT

num I371.fcilicet, Gerardum Odonis Miniftrum Generalem Ordinis inlo-

cum Michaélis Czfenatis, à fuo officio depofiti, fubrogatum dicto Pa-

de

tri Michaeli hzc objeciffe: Tzquaffionem de paupertate Chriffi, c Apo-

Tütim

flolorum ejus in. difcuffione Sedis Apoffolica ttwuc aifu pendentem prade-

llam |

germinare au[a temerário prafumpfifti.

Qui pluribus in hac caufa in-

—

1"Um

formari avet, legat M, Guilelmum Ockam in opere 93. dierum , & in

Jtlv

lat

compendio de erroribus Joann. XXII. P. Nicolaum Eymericum Do-

Atf

minicanum , quicirca illud tempus fuit inquifitor Tarraconenfis in Hifpa-

LU

nia in fuo directorio Inquifitorum lib,2. q. 17. P. Erbermannum l1renici

V

lnan

Ante - Calixtini p. 2. €, 8. $. s. & Joannem Georgium Herwartum anno

j

R

1330. $. 25,

É

E

I

W

92.Di.

"Art. ViT. Inunupitas Suvimorani Poutificum ab är)-ariägzg Qu. 7203

T

92. Dices2. Cum PP. minores objeciffent Joanni XXII. Quod il.

là ,qua per clavem [cieutia in fide, ac moribus à Summis Pontificibus fe-

t

A

mel funt defimita ,eorum [uccelforibus non liceat revocare in dubium ,nee

W

li

T

contrarium affrmare , licet [écns fft im iis, qua per clavem pote[flatis À

w

Summnis Pontrficibus ordinantur. Joannes XXII. ultima ejus extravag.

hu

füper hoc diffidio, poftquàm hanc propofitionem his terminis retulit,

!

fubjungit , illam efle prorfüs contrariam veritati ;quod etiam ibidem

jl

probare , & oftendere conatur: ergo füpponit Joannes, definita in-fide,

quod

ac moribus à Summis Pontificibus poffc effe fala , & erronea, alioquin

erroneé ab eorum Succefforibus illa revocabuntur, & evertentur.

AU

Refp. Non omnia, que in decretis Summi Pontificis , & Concilio-.

7,V

rum generalium circa materiam fidei & morum coritinentur , etiamfi ex

m n

Cathedra füb variis poenis obfervanda precipiantur , fünt prorfusirrevo-

mi

cabilia, aut immutabilia à fübfequentibus Summis Pontificibus, & Con-

ul

I

ciliis, nifi qualificentur, & definiantur ut veritates Catholice de fide

tenendz, & oppofitum

t

ut hereticum declaretur , velut variis exemplis de-

7

monítrari poffets Hinc fa

pientiffimé Jacobus Furnerius Cardinalis, qui

die 16, poít obitum Joannis XXII. Summus Pontifex eft creatus, di-

u

&üsque Benedi&tus XII. ad obje&iones Fratricellorum refpondit hifce

(i]

p

verbis: Decimó dicumt ((cilicet Fratricelli) quàd. vemiens comtra deter-

DEW

minationem Papa, ef* Romane Eccl.

efra eff bareticus dicendus , propter

[

quod mon. licuit Alicui definire contr.

arium defipitioni Nicolai II veípon-

det, Z//ud zon effe verum , nift deter.

miuatio Eccleffa coutineatur in Surip-

ao

tura Divina, vel ex

VN

ipfa evidenter , & nece]fArió concludatur , vel ni-

«

ff Ecclefía

expre[sà determinet , quid tale quid [ft tenendum [ic

at perti-

uf

Y

uens ad articulum fidei , determinans,

trarium ficut. beretici fuut babendi.

guod dicemtes , &f teuemtes ;on.

"

d

p2

93. Denique reprehenditur

Joannes XXII. quód docuerit animas

ele&torum non vifuras DEUM in

tuitivé , & facie ad faciem ante extre-

IV

il

mum judicii diem, & refürre&ion

is cór

0

p

porum., Sed dicendum, controver-

r

fiam hanc tempore Joannis XXII. non

dum fuiffe

"P d(

definitam, itaq; potuiffe

a i

illum ad indagandam veritatem fine ullo errore

contrarium docuiífe ut

i

[

privatum Doctorem. . .Cum autem ma

W)

jor pars Cardinalium , DD, Pari-

Wm o

fienfes, & Rex Gallie Philippus ipfi

hac in re reftitiffent, & fipius ip-

füum majoris probabilitatis alterius

lnHW

partis admonuiffent, refert Joannes

; It

Villanus lib. t1 Hiftor. c, 19, ipfü*

n pridie ante mortem revocálfe füam

ij

fententiam , & teftatum feciffe ,

fc nunquam habuiffe animum , illam de-

)

finiendi, fed majoris indaginis g

ratià illam tantüm ventilàffe , omnés-

que füas fententias libentiffi

mé& correctioni, & definitio

S E.

;1i S. Matri

e2

clefia:

p

264

Suaflio V. De infallibilitate fummi Panti]gcir.

CIefie fübmittere: memorat eti

Poffevinus, hoc accepiffe Villanum

à fratre füo, qui apud Suramum Pontificem Joannem vixerat,

Extat

infüper in tomis Conciliorum Binianis retractatio abfoluta Joanuis , fatta

Avenione 3. nonas Decemb, Pontificatüs ipfius anno 19. quam integram

|

adducit Calixtus n, 40.

$ HL

Falula oanne Papif[e exploditur.

'$4«(^ 1 unquam commentum paradoxum à Scriptoribus Ecclefiafticis po-

l

V

fteritati fuit relittum , portentofa Joannz Papiffe fabula eft,

^. quam fi cum figmentis ZEfopi in füis , quibus veflitur circum.

i

;fcan

tiis, contulerís, inter omnia facilé principem locum illi dabis; inte-

T

rea moderni Cathedrz Petri fugeillatores eam erepantibus buccis tan-

lt

quam primz veritatis oraculum palam fine rubore & pudore propalant-

i

in vulgus. Pró impudentiffimam temeritatem! En feriem rei:

Fuit (ajunt

i

hi dolofi & vafri fabularum artifices ) puella quzdam pomine G

ilberta, vel

Q

ut alii volunt , Agnes, alii veró jutta Anglicana ex Moguntia

Orta,

lt

qua cum sztatis annum duodecimum ageret, 6 domo paterna clam fe

T

fe proripuit, & alicuí Amafio, à quo corrupta fuit, adjunxit; ut igi-

Y

tur facilius cum lenone fuo toto orbe volitaret , virilem habitum cum

[j

nomine ementita eft, & poftquàm celebriores totius Europz Academias

K

peragráffet, Athenis Romam appulit , ibíque propter magnam doctrinx:

D

fux famam publico docendi ofticio admota, per tres annos , quibus Ca.

üblm

thedrz preíedit, tantam fui admirationem , & applaufüm comparavit,

ut Lcone IV, Summo Pontifice defun&o in Cathedram Apoftolicam to-

Wi

tius Cleri approbatione, & Romani populi plaufü füerit füblimata, in

lii

qua cum per duos annos , & aliquot menfes fediffet, ab aliquo Cardi-

1

N

mali, vel ut Platina vult, à fervo gravida in publica füpplicatione ex

tj

vaticano ad edem Lateranenfem inílituta, in medio vico infantem pe-

