ftantiam,

b pum j ruNDATAME cogngmen fortitus eft ob dodtrinz con

Edicant

e98 (8) 50-»

Édicant nunc Janfenio - Quesnellifte, an non fatfus fit,

hujus Beati Do-

Ctoris fapientià, fan&titate & purpurà eminentiífimi

4,

veftigia premere,

libros , ut ut erudité concinnatos, Apoftolice cenfürz f

ubmittere , Roma-

no Preíüli cervicem humiliter inclinare ,

eidemque obedientiam omni

|

jure debitam reverentiffimé exhibere , quà

m cum antiquis Romani Pri-

matüs juratis inimicis militantem turbare

Ecclefiam , füpremum - illius

Paftorem effreni linguá, procaci calamo

niofis fcommatibus perftringere?

, injurriofïvs di&teriis, & calum-

Multa adhuc fuperefient recitanda fanatica Qu

esnelli principia, quibus fuz de-

fperato: & iniqua caufa conatur equitatem , & juft

itiam conciliare; fed his fuse de.

ucendis non multüm immorandum cenfui :

tum quia apud emnes jam ttita funt, & no-

ta; tum etiam, quia infra in fuis locis qu

Scriptura teftimoniis, Conciliorum Oecum

odlibet figillatim difcutietur, & ex Sacrae

enicorum definitionibus, & SS, Patrum ora«

culis, aliisve principiis Theologicis refelletu

it,

& ut par eft debità cenfurà perftringetur,

Praterea, cüm Quefnellus hucusque füb eme

ntita fan&titatis fpecie fuam fzpe fxpius

profligatam & damnatam caufam tutari no

n deftiterit, inferui mantiffz, ad opufculi

Calcem fubnexa , fententiam criminalem, quam fervato juris ordine in eum tulit Illu-

ftriffimus Archi-Epifcopus Mechlinienfis, quam de verbo ad verbum defumpfi ex noftro

Patre Magiftro Petro Manfo Do&ore Salmanticenfi, qui eum in fuo tra&tatu de gratia,

quem contra eundem Quesnellum elaboravit , refert, ut fic larvá detra&á venenata &

maligna Quefuellianifmi radix omnium oculis pateat. Fundamenta, quibus pracfentis di(-

fertationis, quam pro inftrudione noftrorum hac in materia, mederno funefto zvo fcitu

apprimz necefíaria , novitiorum unict meditatus fum, articulos adornavi, firmavique,

ut plurimüm debeo noftro Patri Magi(tro Auguftino Gibbon, Provinciz noftrze Rheno-

Suevicz non multis ab hinc lunis moderatori, viro in Theologica fcientia clariffimo, qui

dum opus in hac materia typo parabat, mortepreventus, perficere haud potuit, quod

€ogitavit. Multum etiam huic differtationi concinnandz deferviérunt alii Do&ores hae

in materia polemica celebres, praefertim noftri Patres Bernardus Defirant Theologus Cae-

;

fareus, pro tempore in Archi-gymnafio Sapientiz Romana publicus facrarum litterarum

interpres , Philippus van Wavre , Antonius Rolliers, uterque Do&or Lovanienfis, qui in

Belgio indefeffo, & imperterrito calamo contra Quesnelliftas Vicarize Chrifti Cathedrze

obftrepentes dimicárunt , probantes fehac in arena genuinos magnze illius Aquilae Augu-

ftini Pullos, quibuscautum, necum iniquis terrz filiis gradiantur, aut cum Lucifugis

tenebrionibus volitent, fed pro DEO , Ecclefia, ejíísve fuprematu ad vitz difcrimen,

*

ad fanguinis effüfionem , fortitudine invi&4, conftantiá imperterritá, zelo magnanimi

velitari adnitantur, Hoc enim ver? Auguftinianum eft.. Quóad partitionem operis, di-

vifi illud in duas partes: In primade Monarchico Ecclefiz ftatu ejfsque fupremi Monar-

ehz Authoritate, jurisditione, poteftate & infallibilitateagitur, SecundaConcilio-

rum Ecclefiafticorum effentiam, utilitatem , neceffitatem &c. comple&itur, Si hunc pau-

€ulum conatum meum amice Le&tor probaveris, magnum mihi impendifti humanitatis

u;

officium,

a) tra&. 24. in Toan. (b) pfal, 117. (c) Dan. s, (d) L 2,c. 28, in c. 6, Marci, (9in

vita Bonif. VIII. (f) Jodocus Coccius 1. 7.a, 6, (g) pfalm. 63. (h) pfalm. 108,

( 1. Tim,

4 (k) 3. Mach, ci1 $ . (L) Hai, c. 8. (m) ps. 128. (n) Jerem. c. 1

« (0) 2. paral.22. (p)Matth,

28. (q) Matth, 16. (r) in fumm, de Eccl, poteft, q. 23 a,

3* (5) tra&, de excom. 1. p. $. 17.

ARS

-

€38C 9 28£»

(

&(äg

:

ää?äääääääïä

p

(L

$

PUOP

QUs

G RRU

Wi

9d

OX

(6

d C568

bt

g

o

c

fofhg

gä

Ya äï

Ar*& DN

f-».

Ms aE GE

Eu

d

'*4

-*

H

7

ä«w

-

f*iäääääïïïïää

ægg V« &w(

n

æäää?ääääääää

[5

:

P

22

PARS$. PRIMA

EC("L['QI/E MILITANTIS SUPREMO CAPITE,

QUJESTIO PRIMA

Regimine Ecclefte militantis.

ARTICuLUS PRnrIMwus.

Inter regimina quadmm fit preflantius?

CA

Y

Ms

PO Um c

Ü

ertum fit omne regimen niti prudentiz tan-

ÉD

a )

qu^m reQtz rationi a

(

bernacula . poffidebit

gibilium , nam Zzre///zezs gue

P

X

N O.

j

C

, inquit fapientie oraculum

i

das

f:'

Prov. 1. hinc divisére; communiter Theol. eam in

(

N

»r

d

monafticam , & Poliarchicam velut in duas fpecies,

(

MT

& partes Fub)e&was

Prima , aliàs perfonalis , &

æ)s

lvj

'r.' Q

(ä

folitaria dicta, perfonam, e)usque actiones cum pro-

prii füppofiti commodo dirigit prudenter in ordine

ad finem vite humanz.

Secunda, quze gubernauva dicitur , refpieit re-

imen feu directionem multxtudmts. illius bonum commune intendens.

Iec juxta Platonem in polit, Arift. ]. 8. eth. c. 10. ruríus dividitur in

tres (pecies , Monarchiam , Ariftocratiam , & Democratiam, — Cujus di-

vifionis füfficientia fäquenn ratione fuadetur : Namin regimine multitu.

dinis, ubiintenditur bonum commune, vel dommatur unus, vel pauci,

velmulti; fi primum, erit Monarchia, five 1egnum, cujus Dominus voca-

tur

19

Ouaflio 1. De Regimine militautis Ecclefía.

tur Rex , five Monarcha , ejusque prudentia dicitur Monarchica. Hxc

fbecies regiminis degenerat in tyrannidem ; dum Rex füà poteftate va-

fallos , (ive fübditos opprimit, & loco boni communis particulare, & pri-

xatum intendit, Si fecundum , quando fcilicet viri pauci approbati , &

boni teftimonii fedent ad gubernacula Reipublice cum intentione boni

communis,talis regiminis forma dicitur Ariftocratia, fivegubernatio opti-

matum , quz defledit in oligarchiam , vel fa&ionem paucorum, aut ut

aliis placet, principatum divitum , dum hi cum oppreffione aliorum loco -

boni univerfi proprium lucrum & commodum meditantur. $i tertium,

dum multi multicudinem in bonum commune dirigunt, dicitur Democra-

tia ,five dominatio popularis ; quia totius populi confenfus requiritur.

Quando igitur plebs bonum commune negligit , & przcipiti furore in

Optimates, Principes , ac nobiles irruit, illos fupprimit , & extirpat, di-

citur devergere in plebejum furorem , (ive tumultum populi.

2. Ex his fimplicis regiminis fpeciebus folent nonnunquam coalefce-

re varia mixta regimina.

Primó,íi ex omnibus tribus recenfitis quarta

quzdam regiminis forma aliquatenus moderata emergat. Secundo ,

Monarchia Ariftocratiá moderetur , quo pacto contendunt aliqui Politici,

ftatum moderniimperii Romano-Germanici non effe puré Monarchicum,

fed Ariftocratià aliqualiter temperatum : quia, inquiunt, Imperator non

folàm in füa ele&tione à Principibus Ele&oralibus dependet, fed. etiam vi-

detur aliquid majeftatis illis, & aliis Imperii Magnatibus communicáffe ,

fiquidem in plerisque caufis

bona Imperii concernentibus affenfa Proce-'

Immó fine ftatuum confenfu nequit. Impe-

rum Imperii opus habet.

rator bella indicere , aut pacem inire cum czxteris P

rincipibus , &

Nec leges univería-

Nationibus, uti ftatutum eft W'ormatii Anno 1495.-

les condere nifi füffragio principum , procerámque collegio , vide recefs,

de Anno r $ 30. cap. Ferd. 3. p. m. rub. 2.. Ita in quibusdam negotiis neque

Imperator absque Statibus , nec Status absque Imperatore aliquid decer-

g.C.

nere p

offunt : uti fent. Limn, jur. pub. c. ro. l. r. Carpz. ad l. re

o

(e&. g. & 9. & alii, Pro puratamen Monarchia Imperii pugnant

13. I8.

lures a

lii DD. dequare non eft hujus loci ditferere. Tertio, poteft ali-

qua Refpublica conftare fimul ex Monarchia & Democratia , ut fi totus

opulus ad virtutem potiüs, quàm ftemmata attendens , Principes ac ju-

dices Reipublicz eligant, qui tamen nova ftatuta , ac leges condere , aut

femel conditas transgredi , aliosjudices , aut poteftates cligere, aut cor-

* Rebus

rigerefine totius populi confenfü non valent ; uti in multis Europ

publici;,

fvr. L Inter Regiinaquedzam fit pr 2f aenius.

1

publicis, & Statibus videmus pra&ticari. . £ar£ó, poteft aliquod regimenu

ex Democratia, & Ariftocratia confürgere, — His premiflis-

3. Quxritur , quodnam regimen inter hac (it praftantius ? Calvinus

l. 4. inftit, c.6. 6.9. & cap. 20. $.8. docet, regimen Monarchicum efIe adhuc

in politicis omnium peffimum, Ariftocraticum prwferendum , Ariftocra-

tico - Democraticum veró omnium optimum.,

Calvino fübícribunt om-

a

IY

TOU

VO Va

ilviniftz preter Anglo- Rojaliftas, qui Monarchiam in temporali.

bus, & fpiritualibus aliis regiminis formis anteponunt.

Pro fententia

Calvinirefert Guilelmus Amefius Puritanusiníuo malé enervato Bellar-

mino tom. r.1. 3. c. r. Facultatem Theol. Pari(ienf. de Ecclef. & Polit,

poteft, Anno r6r1. fed egregié mentitur , quia dictus libellus non fuit

oica Parifienfi ; fed à Schisma-

editus, aut approbatus à Facultate Theolo

[e]

tico quodam Authore Edmundo Eucherio, vel Richerio, & mox anno

fequenti damnatus à DD. Sorbonicis, nec non à Cardinali Perronio Archi-

Epifcopo Senonenfi, feptémque ejus Suffraganeis. Item ab Aquenfi Ar-

chi-Epifc. & ejusdem Suffrag. quin immoó ipfe Edmundus fe , fuümque

librum Aano 1612.judicio S. R. Ecclefix fübmifit, ut refert Erbermann.

I. p. Iren. cath. c. g. ex HenricoSpond. in ànn. Eccl. 1629. contra hos

4. Dico. Ex ffmplicibus r

egiminis fpeciebus Monarchicum abfolute

pra[Fantius eff. Ya D. Thom.2. 2. Q. $0. a. r, ad 2. nofter B./Egid. Rom. de

regim. princ. l. 3. 2. p. c. 3. Bellarm, & comm. DD. Cath. Prob. 7772 Auth,

SS.PP.ex quibusD. Hieron:in Ep.ad Rufticum Monach. ita difcurrit : LIzzs

mperator , Tudex umts provincia y Rema ut conditae[t ,fomulbabere duos

Yeges nom pot uit.

8. Athan. inorat. adversüs idola fic habet : U£ zzz/z£-

Iudo Deorum uullitas eff Deorum , ita quoque nece[fe eft , multitudinem

Principum id efficere, ut nulluse[fO Priuzeps videatur,ubi autem Printeps

mon eff , ibi pror [us difiurbatio nafcizur. 'His accedunt SS. Juftinus in ex-

hort, orat. ad gent. Cyprian, tract. de idolorum van. Pbilo Judaus in

lib. de confuf. Jing. Et quod ultraeft, hi SS. PP. ex eo probant neceffarió

effe unum DEUM , qui omnia éxtra fe regat , quód Monarchia fit opti-

mum regnum. Immó hanc veritavem agnovére ahtiqui Philofophi Eth-

nici : legefis Platonemin politico ultra med. Aritot. lib. g. eth. c. 10.. Se-

nec. lib. ?. de benef, quibus adde celebrem illam , & nunquam (atis lauda-

tam fententiam Homeri in 2, lib. Iliados.

4Multos imperitare malum e/fv,

Rex unicus effo.

$. Prob 2. Argumento defümpto ab operibus nature. Omnia en-

tia creata ficuti ab uno primo principio produdta funt, ita ab eodem cón-

A

fervan-

[L]

x

Ya

Quaflio I. de Regimine militantis Ecclefía.

fervantur, & reguntur, Genus humanum non minüs ab uno Adamo du-

xit exordium, quàm ut ab uno in fieri, & confíervari dependeat.

ux

enim ratio erat, cur DEUS virum , & fxminam fimul ab initio ex humo

non produxerit , fed ex humo Adamum, & ex ejusdem cofta Evam, quàm

z

ut, tefte D. Chryf. hom. 34. in r. Corinth. c. 15. infinuaret, inter homi-

nes non. debere effe Ariltocratiam aut Democratiam, fed Monarchiam.

Inter omnia mobilia invenimus unum mobile, percujus motumreguntur

& confervantur motus omnes inferiorum.

In oeconomia unum patrem

familias , quitotam familiam regit, & rem domefticam admipiftrat. In

Similiter

uno corpore humano variis membris conftante unum caput.

apes, quia naturale illis eít in focietate vivere , füb uno rege naturaliter

militant, à quo in füis muniis & officiis continentur.. Itemin gregibus

dux unus , i armentis rector unus reperitur. .Cum igitur politica , civi-

lia, & artificialia opera naturg , in quantum poffunt, imitari debeant ,

Monarchia ut optimum regimen in illis praeferendum eft

Confirmatur hoc ulteriüs exemplo populi Hebrzorum , cujus regi-

amen ab ipfo DEO inftitutum femper füit Monarchicum : fiquidem in illo

fupremam poteftatem gerebant primó Patriarchz, Abrabham, Ifaac , & cx-

teri fücceffivé ; poftea Duces, ut Moyfes & Jofue. Deinde Judices, ut Sa-

muel & Samíon.

'Tum Reges, ut Saul , David &c.tandem ruríus Duces

ut Zorobabel, & Machabzi : ergo ex ilftitutione Divina comprobatur,

Monarchiam ceteris regiminis fpeciebus preferendam effe,

& coh-

6. Prob. 3. ratione: Per Monarchiam facilis obti

neturpaX ,.

cordia populi tanquam finis regiminis, legis, & legislatoris, quàm per Ari-

ftocratiam , aut Democratiam ; ergo illa videtur his anteponenda.

An.

prob. per Ariftocratiam, vel Democratiam eatenus poteft obtineri pax,

quatenus plures Dominantes inter fe unanimes fünt & concordes: (ienim

varia judicent, & imperent, alicui non parebitur, & fubditiin varias fa-

&iones diftrahentur , regzr;mque im fe divifum defolabitur : 2t plures

quorum neuter ab altero dependet , non poffunt effe tam unanimes, &

concordes acunus Princeps fibi; vix enim moraliter poffibile eft, quin in-

ter plures &qualis dominii, poteftatis , & jurisdi&ionis non interveniant

zemulationes , ambitiones, & invidie, qug in varias divifiones , diflenfio-

nes, & diícordias prorumpere folent : ergo per Monarchiam faciliàs ob-

tinetur finis regiminis, quàm per Democratiam, aut Ariftocratiam,

7. Prob.4. Regimen Monarchicum in fe fortius, & vigorofius eft ,

quàm catera;ergo Xc.. Prob. Ap, Virtus magis unita £ortior eft feipsá

difpersà :

Artizulus l. Ipter regimina quodzam fft praflantius?

13

difperfa: fed civilis poteftas in regimine Monarchico eft magis unita,

utpote congregatain uno Rege, aut Principe; in ceteris veró eft in plu-

ribus Principantibus diípería: ergo tegimen monarchicum czteris eft ex-

cellentius. Huicadde, quód Respublica eà fortior evadat, & potentior,

quó major eft fübditorum conjun&tio,& confpiratio, hancautem majorem

effe, quando omnes ab uno , quàm mu!tis dependent, quis inficiabitur?

$, Prob. s. Monarchia eft gubernatio magis ordinata, quàm Demo-

cratia, vel Ariftocratia: ergo dignior, & excellentior. An. conftat, nam

inter inferiores, & füperiores rectus ordo invenitur; fed in Monarchia,

excepto folo monarchá,cateri fübfunt, & fibi & Monarchz fübordinantur,

ut evidentiffimum eft in Monarchia Ecclefie : ubi autem regimen eft inter

plures optimates, licet his fubfint plebes, illi tamen nulium ordinem in-

ter.fe habent, cum füpponantur zquales; & multó minor ordo reperi-

turin Democratia, ubi omnes funt zqualis Authoritatis : ergo Monarchia

eft gubernatio magis ordinata, quàm Democratia, vel Ariftocratía,

9. Denique commendatur Monarchia ab antiquitate, nam tefte Ju-

flinolib. 1. Przeipio rerum, geutium , uationimque imperium peues Re-

&eserat. . Deinde à majori (tabilitate : Regnum enim Scytharum, quod

omnium vetuftiffimum cenfetur, aliquot annorum millibus tam fitmiter

dicitur fubftitiffe, ut tefte eodem Juftino l, 2. à nullo unquam diffolvi,

autfüperaripotuerit. Monarchia Aflyriorum tefte Eufebio in chron. du-

ravit annis 1240. à Nilo adSardanapalum.

Vel ultra 1400. ut vult Dio-

dorus lib. 2.c. 7. Vel 1300. ut habet

Juftinus lib. z. & quidem hsreditari&

fucceflione nunquam interruptá,

ut filius femper füccederet in locum pa-

rentis. Et licet Respublica Romanorum, ut fcribit Bellarminus,

fub po-

pulari dominatu 480. annis duraverit; diutiüs tamen,

& firmius füb Mo-

narchia: füb monarclis enim in oriente (inquit Bellarminus) à Julio us-

que ad Conítantinum ultimum fine interruptione duravit annis 1495. In

occidente autem ab eodem Julio usque ad Auguftum fuper goo. & à Ca-

rolo Magno usque ad przfentem gloriofiffimé regnantem Carolum Sex-

tum annis fere 924. Etlicet Respublica Venetorum ditatur fubftitiffe

ultra 1170. annos, non tamen (inquit idem Bellarminus) pervenit ad an-

nos regni Scytharum , vel Affyriorum ; nec ejus regimen eft meré De-

mocraticum , aut Ariftocraticum mixtum Democratico , fed Ariftocrati-

cum Monarchico temperatum.

10. His adjungit Bellarminus 2: 3

. quód licet inter (implices regimi-

nis formas pr«ferenda fit coteris per

fe loquendo Monarchia, per acci-

3

dens

Quaflio T. De regimine militantis Eccleffa.

14

dens tamen ob humanas imperfectiones in flatu naturc corrupte utilius,

& gr

atius effe regimen temperatum ex Monarchia, Ariftocratia & Demo-

crati

a fimul, ita ut in Republica fit quidem fupremus aliquis Princeps, qui

omnibus prafit, & nulli fübjiciatur; Przfides tamen provinciarum fint

veri principes füas propria

s civitates, & ditiones poffidentes, & ron tan-

tüm Regis vicarii, aut amovibiles ]udices, fed permanentes Domini, Re.

en imperio femper fübje&ti : Ita etiam, uttam Rex, quàm hi Prin-

gis tam

Cipes, fe

u Provinciarum, aut civitatum moderatores non hereditariá fuc-

fed ex ele&tione univerfi populi ad virtutes & merita, & non ad

ceffione,

eligendorum ftemrmata attendentis ad di&tas dignitates promoveantur.

In hujusmodi regimine , ait, quidquid boni ineft Monarchiz reperitur,

locümque habet Principum optimatum Ariftocratia,quz inde magis grata,

uód omnes ex ele&tione populi fpem habere poffint fecundàüm fua me-

rita ad Principatum aliquando perveniendi, in quo refplendefcit aliquod

enus Democratiz , hócque regimen inde, ait , magis commendabile eft ,

quód Deus fimile i

n Eccle(ia tam veteris, quàm novi teftlamenti inftitue-

femper fuit aliquis fupremus Dux, fu-

rit; Ín populo enim Hebrxorum

dex,aut Rex vel Monarcha, füb quo ex omni plebe, & non ex una tantüm

tribu Principes populi, Centuriones, Quinquagenarij, & Decani eligeban-

EMEISUISIENN RL Pa

tur, qui jzdicabant plebem omni tempore, Exod. 18. Deut. 1. ubi apparet

Ariftocratica Democratiá temperata.

Cardinalis mihi fümmopere plabet,

|

i1. Hzc doctrina eminentiffimi

cui addo, quód licet abfoluté loquendo utilior,

& durabilior (it Monat-

editariam fuccefionem (& idem efto

chia per electionem, quàm per har

ttentis tamen omnibus circumítan-

de aliis principibus inferioribus ) a

tiis,

& conditionibus pravitatis hum

anz,abíoluté preferendum eft Re-

num begred

itarium. Ita nofter ZEgidius Rom. loco fup. cit. c. $. Ratio

"

rimieít: quia per ele&ionem ordinarié praficitur Regno perfona in-

x

duftrior, utilior, & dignior: Regnum autem hzreditarium expofitum eft

ET

& fortunz; incertum enim eft , quales fint futuri. Regum opti-

cafül.,

]

ies

morum fi

lii & hzredes, qui fxpe folent effe incapaces, vitiofi, crude

cis eft folicitus de felicita-

&c. Ratio feeuzdi eft: 12:0. quia Rex tantó ma

o

te, & incremento regni, quantó magis certus eft, illud efíie bonum pro-

rium, hareditario, jure in fuos defcendentes, in quibus tota ipfius fpes,

onorum faftigia

transferendum. 245. quifübitane&, & preter fpem ad h

füblimantur, quandoque fortunam Wobrié ferre non valent; atque ut

plurimüm ipflati corde infolefcunt , & tyrannizant ;

Illi autem quibus

jure

erticulus T. Inter regimina quodmam fre preffantius?

3

jute hyreditario, & longà atavorum ferie debetur Ma

jeftas, fuas Celfi-

tudines non mirantur, fed iis ordinarié inbonum,

& tranquillitatem publi-

cam moderaté utuntur, 7/0. Ex hzrreditaria füc

Regni pax, hoc enim modo evitantur diffenfiones

ceffione ftabilior fequitur

quz inter Electores oriri

folent, quedue nonnunquam etiam in feva bella

emergunt : Vafalli etiam,

.

& fubditi magis voluntarié, majoríque affe&tu

obediunt filii

à tot fxculis ipfis imperárunt,

$ eorum, qui

quàm aliis (übitó , & preter

meritum, ac

debitum ad thronum eve&is ,

quare fuaviori & diuturniori modo confer-

vantRegni tranguillitatem,

ocum in Monarchia Ecclefia

ftica

Hezc autem hzreditaria fücceffio non habet

propter cxlibatum, quo Ecclefiaftici

flringuntur. Nec in ea timenda fi

u

nt recenfita incommoda, cum Ele&o-

rumSenatus plerumque in eum confpiret

» quem ob virtutum prarogati-

vas, aliarümque qualitatum praftantia

m digniorem judicat,

12. Obiic. r. Illud 1. Reg: c.

$. Ubi filii Ifra&l reprehenduntur 3 Do.

mino, eoquod petiérint à Samuel

ePropheta Regem: ergo Monarchia non

fuit approbata àDEO, confequent

ciebus effe nobiliorem;

er dici nequit eam cateris regiminis fpe-

d

Refp. Filios Ifrael non fuiffe re

prehenfos à DEO, quód Monarchiam

petiérint, quia tale regimen femp

er habuerunt,

cujus Monarcha füpre-

mus eousque erat i

pfe DEUS, qui illos per fuos D

phetas tanquam Pr

o-Reges,

uces, Judices, & Pro-

aut Vicarios vifibiles regebat.

Solüm igitur

reprehenduntur, quód abjec

erint füavifii

mum DEI imperium , aliüdque

genus Monarchiz poftuláffent, cujusfü

abfolutum , & à DEO independente

m,

premum Monarcham volebant effe

qui totum Regnum tanquam

füum poffideret, hínc fignanter addit

face

Q6 , he regnem faper eos,

F textus : 707 7e abjecerunt, fed

13. Obiic. 3. Plur

es intelle&us , & oculi melius & perfpicaciüs intel-

ligunt, & vident quàm

unus, plurésque manus plus poffünt

; quàm una:

ergo multó preftant

taus Monarcha.,

1us regent plures Magnates fimul,

quàm unus füpre-

Confirmatur. Prince

ps debet effe regula re&a , & ftabilis, quz nun.

quam ab zquo & jufto de

vam commotionem

fle&tat, vel per corruptione

m munerurr, vel pra-

paffionum: fed juxta Philof. 3p

olit. facifiüs corrumpi-

tur unus, quàm plures : er

go meliüs dominantur p

lures, quàm unus,

efp. 1s0. hanc

Chiam Ariftocratiá tetr,

obje&ionem evincere pre

ftantiorem effe Monar-

peratam ,

quàm Monarchiam puram, & hoc ultró

concedimus, 242. Supremus M

onarcha alicujus Kegni, ut eque, immó &

meliüs

16

Queffio 1. De vegimine militantis Eeclefia.

melis plura videat, & intelligat, d

ebet fibi plures affociare fapientiffi-

entiffimos confiliarios, & non fidere foli fuo judicio, ne

mos, & prud

fors paífionibu

s & muneribus excecetur, & àre&to defle&at : tunc enim

fiet unus homo mu

ltorum oculorum, intelle&tuum, ac manuum, & con-

Si veró mune-

fequenter virtualiter multiplex,,

& pluribus :quivalens,

tibus & paffionibus corrumpatur, aut velut alter Roboam relinquat con-

filium Seniorum , & fequatur proprium judicium, pravas inclinatio-

nes, vel confilia adolefcentum, facilé degenerabit Monarcha in Tyran-

num, Ex quo patet in forma quid ad objedtionem, ejusque confiþmatiof

nem refpondendum fit.

ARTICUuLUs SkcuxDus.

Situe vifibile totius Ecckfie militantis tegimen

;

snonarchicum ?

X fappofito, quód inter cztera regimina primas obtineat Mo-

narchicum, facilé effet eruere illud competere, immó omni jure

!4.E

deberi Ecclefiz militanti : quis enim à re&ta ratione adeo poterit

diffonare, quin ratum habeat, Chriftum a

b hac mortali vitaad eterna

um tanquam prudentiffimum , & fapie

ntiffimum legislato-

gaudia abitur

um afcenfionem fundaverat;

rem in fua Eccle(ia, quam ante fuam in coel

voluiffe inftituere optimam regiminis forma

m ? nullus fané nifi forté pre-

eticm fpiritu. depravatus ,

qualem fibi ineffe

concepto perverfitatis her

aperté infinuant potiores Lut

hero - Calviniftz , dum huic adeo certo affer-

ftit, c. 11. $. 6, ubi docet, regi-

to füffragium negant cum Cavino lib. 4. in

, quatenus in ea fummam pote-

men Ecclefiz effe primarió ariftocraticum

ftatem habet cztus Seniorum , partim democraticum

, inquantum populo

.etiam aliquid poteftatis licétminüs, quàmSeniorum cetui competit, Huic

widetur fübícribere Illyricus centur, 1. 1, 2, c,7. & lib. deEp. elect, ubi cen-

fet regimen Ecclefiz principaliter effe democraticum, quia fümma pote-

ftas foli multitudini totius Ecclefie convenit , minus principaliter autem

ariftocraticum, cüm multüm poteftatis Senioribus in Ecclefia competat.

oannes Brentius volens brevioribus terminis hanc difficultatem expedire,

ait, fupremam Ecclefiz poteftatem efle penes optimates, feu Principes

fxculares. contra hos

15. Dico Pzf/bile Eccl

7 mz'/z'iantis regimen eft Mogarcbicum tem-

ex "riftoeratia, G- Demoeratia. la D, Thomas4. cont, gent.

?CI' 7277

c, 760

E

"trr. L. Stini) Wäile totius Ecclefta militantis regimm Qu i

€.76. n. , & cum

maes DD. Catholici, Immó Joannes Gerfon de

Stat. Eccl. con

m fchifimaticum , & hxreticum appellat, qui ne-

garet flatum P

le

à Deo füpernaturaliter inftitutum effe monarchi-

cum. EtDuvalius hoc ita certum effe affirmat, ut Z

quoptam citrafidei

Jacturam negari non poffit. Winc Univer

(itas Parifienfis videtur mota,

quód

cenfuraverit ut bzreticam doctrinam Marci

Antonii de dominis , quà lib,

2. de Republ. c. 3. n. 3. afferit :

Chriffum won inflituiffe in Ecclefra fua

galernationem monarcbicam,

fed per tmuultos minifiros ffme uno Monar-

cbA mortAli regere

perfecte, ebt

gubernare: Ecclefram. ' His fübfcribunt

Anglo- Calviniite, qui (uum Reg

em velut fü

premum Ecclefiz caput vene-

rantur ; idémque fentiunt de Rege Calvin

ifte Galliz , ut refert Guilel-

mus RofíZeus de Auth. rei

pub. in Reg. hzret, pag. 181. ex Lutheranis

Melanchthon in epift. quad

am de diffens.

Eccl. ann. rj35. cujus verba

videantur apud P, Erbermann, Iren.

cath. C, 4. n. . Probatur 1. Regi-

men Monarchicum eft

, Ubi unus velut füpremus Monarcha prefidet

& inferioribus jura di

cit : fed ita fit in Ecclefia militante: ergo &c.

;

min. prob. Ex

variis SS, Litterarum teftimoniis ,

i

in quibus Ecclefia com-

paratur aciei ordinate cant. 4.

Sponfe cant. g, Regno Dan. 2. Ovili

"

Joann. 10. Domui I. Timoth. 3.

i

Sed exercitus unum Ducem generaliffi-

mum , fponfa unum Sponfüm,

Regnum unum Regem, ovile unum Paíto-

]

rem , domus unum tantumm

odó oeconomum admittit: ergo etiam Ec-

clefía unum tantüm Supremu

f

ferioribus jura dicat, habet,

mMonarchgm, qLïi eidem przfideat , & in-

l

16. Dices r. Chriftum effe illum füpremum Monar

l

!

cham, Zpfu enim

dedir caput fuper omnem Eccleffama, qu& eff corpus eju

. I. Ephes, 22. Sed

Contra 1752. Licet Chrittus , dum in terris vifibilit

ef converfatus eft,

;!o

tanquam füpremus paítor vifibiliter fundaverit, &

rexerít Ecclefiam ,

]m

juxta illudPfalm,2. Egozmtene conft

wnu

ter [ancíum ejus, Prote&us tamen

4tutus fim Rex ab eo fuper Siommon.

in cxlum neceffario fübitituere de-

1

.

buit Paflrorem aliam vifibilem, qui v

l

(ibilia minifteria loco illius in Eccle-

fia fubeat, alis certé tota Eccl

jj

efia fuiffet poft ejus afcenfionem mutata,

b

cüm ejus regimen, à cujus unit

ate

juxta Philofophum 3. polit. c. 2. rei-

U

publice unitas defümenda eft, vifi

bile monarchicum poft ipfius abfentiam

[

tranfifffet in ariftocraticum,

& democraticum.

Gontta 245. 'Tale regimen abs dubio inflituit in fua Ecclefía Chriftus

*

w:

Domi

nus, quod fécundüm füam infinitam fapientiam certó novit futu-

jf

rum magis aptum ad eam confervand

am in unitate fidei, & verz difci-

G:

76:

plinz

!8—

Quefl. 1.de regimine militantis Eccleffa.

linz Ecclefiafticz, ficque habeatur wzus DEU S, unafides, f um baptis-

sua Eph. 4. Sed ejusmodi regimen eft monarchicum, przfertim fi Ariftos

cratiá, & Democratià parum attemperetur, ut füpra fuit oftenfum , &

fatentur ipfi adverfarii füis perpetuis diffidiis, qux hucusque nunquam

potuerunt revocari ad concordiam , edo&i: ergo Chriftus inftituit in

fua Ecclefia regimen monarchicum.

17. Dices 2. Unitatem fidei confervari poffe per Concilia generalia, &

nationalia, nec non Patriarchas, Archiepifcopos, & Epifcoposfibiinvicem

correfpondentes.-

Contra r. IN

egatur füppofitum, ullum Patriarcham poffe convoca-

re concilium generale; ejus enim convocationi non parebunt alii Patri-

archz, cüm nullam in eo füperioritatem agnofcant. 2. Si unus Patriar-

cha erraverit in fide, quis eum coé&rcebit, aut bxreticum declarabit, cóm

itatem fidei

nullum füperiorem fe revereatur? 3. Ad confervandam un

anos, qui ceteris

in fingulis provinciis neceffe eft, conftitui metropolit

Epifcopis pra(int, & in fi

ngulis dixcefibus Epitcopos, qui presbyteros in-

feriores regant, ut fat. Calvinus lib. 4. inftit, c.4. $.4. ergo ad eandem

unitatem in fideper totum mundum confervandam neceffarium eft, quód

detur füpremus Monarcha, qui omnibus Patriarchis, Archiepifcopis, E-

pifcopis &c, qui utique poffunt equé in errorem labi, ac presbyteri in-

fcriores, prafideat, eósque in dogmatibus fidei controverfis erudiat.

18. Dices 3. Cum Calixto. Ad concordiam in fide, & moribus Eccle-

fie confervandam preferendam utique effe Monarchiam, modó fit repe-

ribilis homo talis conditionis, qui errare, aut falli nunquam voffit, qu£

per fe ipfum omnibus p

*

ofpicere, omnia cognofcere, && adminiftrare poffets

x

m autem ifta omnia foli DEO, & Pontifi-

uíque desnum enbri momn queat : cu

iiimortali Chrifto JESU conveniant, ei, & non alteri Monarchia eft refer-

vanda,& Ecclefía re&tius ariftocraticé, quàm monarchicé gubernanda. Sed

Contra przmum fic arguo: fi hec dica Calixtiana cuidam veritati rii-

teretur , fequeretur, in politicis etiam Monarchiam effe impoffibilem ,

qüod tamen in Anabaptiftis, & Puritanis independentibus dudum; ut ab

omni fpecie veritatis alienum, fuitreprobatum. Contra jämndumfïc are

umentum inftauro: Si Eccle(ia meliüs regitur ariftocraticé,vel datur fum-

ma poteítas penes cxtum optimatum, & principum fecularium, vel Ec-

clefiafticorum ? non pzipum ; aliàs principes fzeculares poffent exercere

officia Epifcoporum, & Sacerdotum 5 Suprema poteftas enim fefe exten-

dit ad omnia munia fuis fubditis commiffa ;: hoc autem falfum effe con-

flat

I9

th'. IL. Sitze vifibile tot?us Eccleffa mz'lz'mntüregim?n m

ftat jam ex veteri teftamento Deut. 16. & infra fufiüs probabitur: ergo

'&c. Non fecundum, namilla fuprema poteítas vel competeret omnibus

Ecclefiafticis (imul fumptis, vel cuilibet feoríim, vel uni qui fuper czteros

quoad excellentiam dignitatis emineat ? fi przzwm , ergo Concilium

generale con(lans ex cetu omnium Epifcoporum, & Pralatorum univerf(i

orbis habet folàm hanc füpremam poteftatem in Ecclefiam, confequen-

T

ter primis tribus, & aliis fequentibus íeculis, in quibus nunquam fuit

celebratum Concilium generale, nulla fuit fümma poteítas, per quam

-univerfalis Ecclefia regeretur; ex confequenti fapientiffimus legislator

Chriftus JESUS non fütficienter profpexiflet fuze dile&tiffime Sponíz, cum

illam tot ízculis (in quibus ex confeffione ipforum adverfariorum quoad

do&trine puritatem maximé floruit) fine Duce, & ReGore vifibili dereli-

l

quiffet, quod certe abfurdiffimum eft. Si fecuzdum. 'T'alem fupremam pote-

d

ftatem fibi pre ceteris dejure arrogabunt Patriarchz,hi enimin ordine epi-

fcoporum füpremi fünt : atqui nullus patriarcharum habet authoritatem

dicendi jus extra proprium territorium , ut teftatur S. Hieron. in epift,

ad Pammach. adv, Joann. Ep. Hierofol. & S. Chryf. in prior. epift. ad

Innocent, i, ergo &c. Si tandem tertium dicatur, habemus quod in prz-

ä

fenti intendimus.

19. Dices 4. cum Gerardo. Quód licet pro unà, vel alterà provin-

Jl

cià po(fit fübüiftere Monarchia, non tamen pro univerío mundo, qualem

dicunt pontificii effe in Papa: cui videtur favere S. P. Aug. lib. 4. de

4

(s

civit. c, 15. fic dicens: FeZicieres effent ves bumnue, ff omnia regna e[feut

;.'l

parva, e& concordi vicinitate let AHtia.

- Contra 1. Poteft unus homo imperare mundo univerfo in politicis,

ll

f

modoó habeat bonos confiliarios, & in fingulis provinciis veros, & eru-

ditos principes , immó hoc ad confervanda omnia Regna, & Provincias

if

g

ftabili pace; iisdem legibus ac ritibus concordes confultiffimum foret ;

cur idem fümmus Pontifex non poterit fuo imperio fe extendere ad

ld

n

omnes mundi partes in ecclefiafticis?

Contra 3. Permittamus dictum Gerardi verum effein Monarchia

b

[

politica, falfum tamen eft in ecclefiaftica; cujus difparitatis fequens eft

ratio : ut totus mundus gubernetur in bona politia non eft neceffe, quód

t

omnes illius provinciz easdem leges, eosdémque ritus obfervent , immó

potiüs pro varietate locorum , temporum , nationum , & circumftantia-

i

(*

rum (epc requiritur diverfitas legum civilium , ceremoniarum , & ri-

ut omnesmundi partes unum

"

tuum, er coníequenti nulla eft neceffitas

A

p

a

D

20

Suefl. 1. Deregimine militautis Ecclefra.

imperium füb uno füpremo Monarcha conftituant,

At veró omnes Ec-

cleie particulares neceffarió convenire debent in una , eadémque fide,

iisdem Sacramentis , legibus, & ritibus, qux unitas vix fubfiftere pote-

rit, fi non omnes particulares Ecclefie in unam univerfàlem coalefcant ,

qu& ab uno viüibili Monarchain debità unitate contineatur, & moderetur.

Nec obftat S. P. quia in noftro füppofito effent parva regna pro-

prios reges , & principes habentia ; ut autem femotis omnibus bellicis

tumultibus concordi vicinitate lztentur , expediret, ut illis unus fummus

Monarcha przeffet , cui omnes obedire tenerentur.

20. Prob. 2. Synagoga fuit figura Ecclefie Chrifti , juxta illud

1. Corinth, ro.. Hec autem omnia in figura contiusebant illis: fedillaha-

buit unum caput iniis, qux ad religionem pertinebant , przfertim poft

