Feflate affeu[us intelleif ui imperetur.

Contrarium docent omnes Do-

&ores Catholici, cum quibus

tl

^. Dico. Erecum eff in terris &

Jiquod tribunal fupremum , i quo

tas, |

controuerfta Religionis dirimantur.

Probatur r. In Synagoga Judxo-

UR

;pum ab exitu faltem de /Egypto , quo populus DEI ad formam Eccle-

Wt

fiafticze Reipublice fuit redactus, nunquam defuit tribunal, & fupremus

V

udex pro decidendis controverfiis legalibus., & aliis diffenfionibus circa

D

fidem: ergo necEcclefix Chriftianz. Confeq. Patet, aliàs majorem il-

lius, quàm hujus curam , & providentiam habuiffet DEUS , quod non

d

lv

tam Sacre Scripture , quàm fàng rationi aperté contrarium eft, An:

Tioy

conftat ex S. Litteris. Nam ab initio folus Moyfes tanquam extraordi-

Gd

narius Pontifex , & füpremus legislator , ac jü&eg à DEO defignatus,

omnes cauías , & controverfias adjun&lis licet inferioribus judicibus in

li

ter filiosIfra£l ortas judicabat, Zxod, z $. Deinde multiplicato populo, &

male.

crefcentibus controverfiis , ne ultra modum gravaretur Moyfes, juffu

Tant

DEI illi adjun&ti funt zo. Seniogcs ele&i , quibus DEUS de fpiritu MO?;;

MT

-

Art. Y. Sitnb ereitumin terris aliquod tribunal fapremum te..— 103

yrelig

fis contulit , ut eidem in gravioribus etiam caufis aliifterent, & onus populi

fl

füftentarent, En! duo tribunalia jam indeferto pro populo DEI erecta,

3 wl

Poft mortera Moyfis , cum filii Ifraél jam in terram promiflionis venif-

fo puh?ïgo

fent, adinftar precedentium alia duo tribunalia fünt erecta. In minori

a u

tribunali inveniebantur 23. Judices electi , qui communes lites, & faci-

1

liores caufas dijudicabant in fingulis civitatibus Paleftine : difficiliora

ibüs t

negotia, & controver(ias arduas, in quibus inter fe convenire non pote-

(ripts i

rant, ad füpremum tribunal referentes. De quo vide cap, 16. Deuter.

m ub

Majus tribunal conftabat ex 70. judicibus prater Summum Pontificem,,

m omium

ui illi prefidebat ; & hoc folüm in Jerufalem erat , dicebatürque San-

i i

drin , vel Synedrion , feu Concilium Seniorum, & in illo'graviores. &

difficiliores caufe decidebantur.

o-

| 2ïqu€ i!l-

Ab hujus fententia nulla dabatur a

E

pellatio , immó füb poena mortis li

tigantes illi acquie(cere tenebantur :

hp

je enni

à minori veró ad majus dabatur recuríus , quoties aliquid difficile , auc

il

ambiguum occurrebat , ut habetur Dezz. r7. Poítquàm autem utrumque

jl erot

tribunal injuriá temporum corruit, priftino rurfus fplendori fuit reftitu-

tum à Rege Jofaphat z. Parelip. 19. ubi inter alia v, . memorat S. tex-

jni i u

w

tus , quód conftituerit etiam ( ]

ofaphat ) in ferufalem ( loco nempe fü-

premi judicii ) Levitas , & Sacerdotes , & Princi

pes familiarum ex Iírael ,

müüïdi j

u

ii

ut judicium , & caufam Domini judic

arent habitatoribus ejus.

Si ita-

l

H

l)

j

ue vetus teftamentum velut figura ,

& umbra novi , tam exa&tam, di.

j; M

'

d

in&am , & diftridiam habuit judici

orum , & tribunalium diftributio-

Q

nem , fübordinationem , caufarüm

que ad ea devolutarum decifionem,

4lb

o "

quid amabo judicabis de novo

; in quo major fidei integritas , fablimior

myfíteriorum dignitas , frequentior articulorum credendorum obífcuri-

ul

[ []

tas , ufitatior dogmatum füpernaturalium ambiguitas? Certé vel DEUS

a

füpremum tribunalin hoc monarchico Ecclefiz ftacu cum majori emi-

0ga

!

"

nentià , dignitate, & excellentiá latuit, vel ab ordin

3

manm

"

atiffimo , & fapien.

Iv

tiffimo fuz providentie curfu deflexiffe dicendus foret

; quod ultimum

g in

an cogitandum fit, ipfe (is Judex,

oni)

yst

.5. Dices cum Calixto. Illa loca S.

Seripturz intelligenda tantàm

ma]()fem

effe de faciendo , feu proftando judic

ato, quod fecundüm legem, (ive

qUOd J

moralem, five cxremonialem , five

Civilem injun&um fuetit , non de

m cü. j

credendo.

Nam

TA

p

fgmtt

Contra eít: Quia Summus J

udex debebat prefidere , & füpremum

Ti

judicem agere in iis, que ad D E

U 7M pertinent : (ed qux(tiones fidei vel

'uxhcü"*

!

maximé ad DEUM pertinent ;

€

rgo ipfius erat has dirimere ; adeóque

]

Tl

m

litigantes , vel diffidentes teneb

0

p

antur credendo acquiefcere judicio , &

Moy!

fententia Summi Pontificis, &

quidem fub pocna mortis , confuquenter

non

fPunU :

DSueftio 1V. De fupremo fudice .Cfm!rowr/iawmfdei.

XOo4

pon tantüm de faciendo , fed vel maximé de «credcndo ibi erat

i

fermo.

f

4, Probatur 2. Certum e

ft, & apud omnes SS. PP. receptiffimum,

pernaturalia fidei dogma-

quód in nova lege facilior (it nobis aditus ad fu

ta , & obícuriffima fenfibus Sacre Scripturz interclufa myfteria quàm

in antiqua ; fed fi & medio tolleretur fupremum in terris tribunal pro

controver(iis fidei terminandis, & decidendis , non facilior, fed diffici-

lior effet aditus ad füpernaturalia &idei dogmata , quàm in lege antiqua,

m

ua tale tribunal conceffüum erat : ergo &c. min. cuicunque fane

intelle&ui erit obvia , fi pr/;ó cordi habeat, & accuraté confideret im-

becillitatem humanii ingenii, hebefcentem intellectüs aciem refpectu

|

Secundo obícuritatem fidei con-

altiffimarum revelationum divinarum.,

1

3un&am cum infallibili certitudine foli teftimonio dicentis nixà- — Her-

cle ! hujus certitudo , determinata veritas , feníus à fpiritu (an&to inten-

tus proríus impoffibilis evadet , nf adítruas infallibilem judicem , cui

»raftó fit Spiritüs fan&i affiftentia falli, & fallere nefcia. — His accedit,

[

uod DEUS omnibus providerit de neceffariis ad eternam (àlutem, ita

æl

:enim decifüm, & definitum, habetur à$Summis Pontificibuscontra Janfeni-

h

ana dicteria, fed quomodó id verum erit , fi fideles in dubiis fidei dogmati-

bus fine ullo remedio certitudinis tanquam parvuli lu&uantes deberent

hzrere ancipites? Hec videtur ratio, motivum, & caufà., cur nofter

S. P. Auguftinus lib. de utilitate credendi c. 16. agnoverit in Ecclefía au-

E

thoritatem aliquam infallibilem. juxta quam fint regulande controver-

Al

fix dubiz in fide. Immó hanc fatetur fuiffe motivum. cur Evangelio

EU

credideric, juxca illud contra Epift, fundamenti c. s. ubi dicit: Evasge-

Ri

lo :som crederem , nift me Ecclefta Catholice moverer amtboritas. 'Tan-

ïEF

dem.$Quis nefcit neceffariam effe , & inevitabiliter requifitam authorita-

ln

tem damnandi herefes in Ecclefia, juxta illud Apoftoli ad Galat. s. 57

M

wis vobis Evaugelizaverit prater id. , quod. accepiffis , auathema fft:

il

1ed hxc authoritas eft impoffibilis fine aliqua animata , & infallibili re-

n

, qualis eft füpremus controverfiarum Judex: ergo &c.

D

: gu*la

$. Objic. 1. Calixtus, De ratione tribunalis eft imperare , & pre-

EU

cipere: fed circa affenfum fidei effe nequit imperium , aut preceptum ;

rl()]

ergo nec tribunal, aut judicium. Min.prob. Quia ficuti przcipi nequit,

Xij

uód oculus rem hoc, vel illo modo , candidam , atram , vel ceruleam

T10n

intueatur , fed qualis in fe eft, talem fibi oblatam neceffarib videt ; Ita

l0s

j

de mera, & nuda veritatis cognitione ( qualis eft affenfus fidei ) non po-

teft dari proprié preceptum, & mandatum , fed docetur , id eft , quo

COD-

Eu

K

obfcurum erat in lucem profertur, monftratur . animóque difcipuli

teme-

,

d uet

"Art. T. Sitne erelium in terris aliquod tribuual fapremum. ebz. of

" templandum objicitur, ut cerni, & cognofti poffit , & (i

aliquid cogno-

fcendum proponitur, quod naturz captum füperet , vim affentiendi

,qux

if

menti fibt relidz deeft, gratia Divina füppeditat,.

du

Confirmat idem n. 6o. Quis , inquit, Philofophicarum controver-

ià qu

fiarum Judex eft? quis Mathematicarum ? quis Medicarum? (i novz opi-

bunal t

niones, quz fundamenta artis medice evertunt, enafcantur ? rectam

d dif

rationem , G experientiam, quibus ars medica nititur, opponunt Medi-

: antiqu,

ci, nec Judicem fenfibus expofitum, & falli nefcium , ad quem confu-

ye fani

t t

giant, habent, Ita Chriftiani exortis harefibus Scripturam , & fymbo-

lum, confensámque fidelium

prifcorum , atque recentium objiciunt ;

; r

quapropter ficuti alie do&rinz , & difcipline ad nullum certum tribu-

fidei t*

al queítiones fuas deferunt , ita nec Theolopia,

p H

THzxc |

f

y

cophantica principia Calixti, fi quid probarent, conclude.

rentutique z70; non

qoInte?

poffe dari przceptum Divinum de affenfu credendi,

, Q

€ontra illud Marci ult.

QQui uon crediderit, coudemnabitur.

Medium

T

enim neceffarium ad fal

(ate:

m (uteft aCtus fidei ) neceffarió cadit fub pra-

lutety lü

ceptum, cum , ut Tbeol. 5.

2. q. 2, € 3. docent homo diflri&é teneatur ad-

hibere;& qusrere median

1 Pn(&m:

eceffaria ad falutem,eáque executioni mandare,

W u

4d?. evertunt omnium Co

ncilio

rum generalium etiam quatuor primorum

decreta , confeffiones , anathe

matifm

st

08 , quibus damnantur Ariani, Ne-

g

ftoriani , & Eutychiani hzretici.

Et nunquid füb anathematis intenta-

tione pracipitur cun&is fidelibus

lfccfafä p

debitus modus credendi m

yfleria Tri-

qco

nitatis- perfon

arum in- una natura Divina ,

t

vnitatis & unionis períonalis cum dualitate

Incarnationis Verbi Divini,

naturz £cil. Divinz-, & hu-

ul

MV/

manz? Et hoc quid aliud eft, quàm non fol

üm dire£tivé, fed & coa&hi.

Né precipere credendorum affeníüs (à

'(!/7:('

ltem quoad externam profeffio-

j ao

nem 2-7/70. Evertunt non folüm juris

canonici corpus ,

!]

ia quo füb graviffimis fürpliciis vera &

des utriu

fed & civilis,

«al

d

fque myfterii omnibus

ii

j

diftricté przcipitur tit. Cod. Juftin, Ze $.5.

Trin. Cf fide Cath.. 410 Con-

j

(j

demnant , & irritant praxinipforum Neo-

xl

Evangelicorum, qui perfpicué

Yidentes , Scripturam fàcram,

ad quam ab initio provocárunt, tot an.

Borum periodis , iporum ca

l

,

pitales controverfias , & implacabiles diffen-

Pwm«

lones non decidiffe ,

fpecialia tribunalia pro illis terminandis

(inguli ere-

ye

«

Xére; vix enim nunc

(

jü

eft aliqua fe&a , qu

* authoritatem tribunalis (ibi

| n

du

non arroget, controverfias fidei fecundüà

m füam phantafiam dirimat ,

;]

fuos apoftatas, ac refra&tarios non folüm

j d

herefis damnet, fed etiam va..

gon ?

riis poenis igne, & gladio co£rceat,

Vel quo jure Confeffio Auguftana

"

art: Io. condemnavit Zwinglianos

)db

v

& eorum confeffionem per bzc verba

proprià manu Lutheri fcripta ; z

iij

damnamus feciis docentes, Qua verba

—2

teíte

*

106

Swaftio IF. De fupremo Jfudice controverfiarum fidei.

ftea in

tefte Schlüffelbergio lib. 2. a. 3. pag, 144. Philippus Melanchton po

gratiam Zwinglianorum expunxit.

Vel quo titulo paffim Reformati

Quibus przivit fuo exem-

docent, hzreticos effe igneé comburendos ?

Cuiinfiftunt

plo Calvinusipfe , dum Genux comburi curavit fervetum,

O$ , qui dicun-

Angli , quibus commune eft , comburere Anabaptiftas, &e

tur familiz amoris. Vide Bolfecum in vita Calvini c. 4.

Eadem praxi

contra - Remon(trantes Belgii in Synodo Dordracena Remonftrantes;,

feu Armenianos harefis , ac fchifimatis damnárunt, Immó Barnveldium

gtatisfux 73. utauthorem feditionum Armenianorum decollari curárunt,

ut refert Erbermannus Iren, Cath. c, 3. p. 64. nunquid hoc eft pracipere,

feu nudam veritatis cognitionem? Vi-

vel cogere ad affenfum fidei ,

deat igitur Calixtus , quem hzc omnia latere non po

terant, quomodó

77 con(tituti alicue

[—— —— d — R

contra conícientiam afferat: Nw//up extare exemplu

bi ad determinandam veritatem ( przcisé &in fe fpe&

atam ) tribunalis.

ndamentum y. C. maj. & N.

ln

His premiffis ad (tramineum Calixti fu

min. ad prob. dico , diffimilem efferatiónem

devifu corpozeo, ac afferfu

Qu

ti

fidei , ille enim dire&té, & fecundüm fe, cum (it omnino neceffarius, non

poteft effe materia preecept

i, quia hec debet effe libera; in quantum au-

1

tem actus potentiz vifivae

fübfunt imperio voluntatis, & ab eo aliquam

libertatem participant , poffunt cadere füb preceptu

m , & prohiberi,

e forte fcandali-

juxta teftimonium

Ecclef. 9. Firginem ne con[picias u

cr obfcurus, eft

zeris ip decore ejut.. At affenfus fidei, cum (it. effentialit

f

curé revelatz non convincunt intelle&um ad

It

liber, quia veritates ob

affentiendum ; & hinc przrequiritur pia voluntatis mot

io, &imperium ,

L

elle&us ad exhibendum illis affenfüm, hic igitur ca-

quo determinetur int

dit íüb praeceptum.

-His adde, quód a&us fidei fit actus honeltus vir-

medium neceffarium ad confecutionem vterne vi-

tutis Theologice , &

t* , qualis nec eft vifus corporeus, neca

&us alterius potentiz neceffa-

xige.

Ad Confirm, R efp. Quödvlrircea de ícientiis fpeculativis, aut etiam

pra&icis puré naturalibus non detur przceptum Divinum , aut hamanum,

uia non fünt a&us honefli , & morales ad confecutionem faluris eterng

neceffarii, neque earum ignorantia aut error prajudicat pablico paci ; &

]

tranquillitati ; füo tamen tribunali in Rebuspublicis bene ordiratis non

carent ; ad hoc enim Univerfitates fünt inftitutze ; ut bonz fcientiz , ac

J

AU (

artés doceantur, & male ac perniciofz prohibeantur , errorésque, ac

Ti

novz opiniones , quz vera fundamenta, ac principia fcientiarum natu-

finia

zalium evertunt, relegentur; Hoc enim maxime& incumbit Magiftratui

n

Ori-

N

"&t

'Aca—dcmico : Et precipué habet locum in qumribus, & Do&

bus

Tlptul

/

rt. 11 Utrum JMla Scriptura pofft effz Tudex controverf.eice. 107

ln

bus Medicinz, quorum licentiofa ,

od

& periculofa opinandi libido à fun-

damentalibus artis principiis degen

erans meritó à Magiflratu etiam ci-

Is

vili coércetur , quia in Reipublice p

erniciem ver

nfltut

git,ac zegrotantium ftra.

gem, ut quotidiana experientiadocet, Siig

itur.tam. ma

8na pro corpo-

iüm.

ribus medendis adhibetur judiciorum neceflitas,

que neceffitas erit

& cautela, major uti-

y pi

pro iis, à quibus ztern

a fàlus dependet, inter quz,

fantess

fi Theologiz regulis infiftimus, primo loc

o numeratur affenfus fidei,

vliium

6. Objic, 2. Fides debet efle fpontan

ea, & libera: féd poteftas co-

pirunty

adiva, aut przceptiva tollit libertatem :

ergo fides huic fübelfe nonpo-

t

teft , confequenter necneceffarium eft, n

ec utile ali

quod tribunal füpre-

) W

inum , quod aliquod dogma decernat, & fide Divi

omO(fö

piat. Ma

nà credendum przci.

& TT,

j. conftat ex S, Bernardo ferm. 60.

in cant. eftdue com, &* 57

| QW

yundis

Refp, Sicuti ex eo, quód m'm;r?ï Pouda fes grata, pofitio voti

y; UV

eam füpponit , relinquit, & non mutat in ingratam

, ita pariter ex hoc,

-af

quód materia prgcepti fit res libera,

hanc nec variat, nec in neceffa-

riam transfert, fed potíüs ut liberam exigit, & ut talem fupponit, Hinc

RXXW q

"Theologi 1. 2. q. 6. circa art. 6, docent, quód metus poenz,

quam per.

duellibus imponit S. Mater Eccle(ia, non reddat volitionem

ydiqu

aflentiendi ,

,

aur ipfum aflenfum fimpliciter neceffarium , velinvoluntariu

m, fed tan-

tüm fecundüm quid, aliàs Deus ip(e, qui ad fidem

',/- /l//'

graviflimis

poenis ge-

at

bennz compellit, colleret omnem cred

endi libertatem , & (i

C poenas in-

tentaret iis , qui eas evitare

P

g

xro fua libertate non poffent

» quod falüfïi-

[mpgïiüm

$um , & DEO maximé injurium eft,

cigitu

l

yeus

cene !

ÁRTICULUS SECuNDus,

i p

Utrum Jola Scriptura po[fit effe Tudex controverfiarum

q

g

Fiez'?

'manuml

7. F yRorefolutione dubii diftinguendum hic eft in

j

ter Judicem , & nor-

mam : Judex dicitur quafi jus dicens , eft eni

m ille,

qui inter par-

1 pafï !

tes litigantes claram

pronuntiat fententiam : & e

i ans F,OU

alius fupremus, alius inferior , alius ordinarius , al

ft multiplex :

UT

ius delegatus , & ex-

traordinarius &c, Norma autem eft regula illa,

quam in ferenda fen-

2

q^

u

g

tentia Judex f£quitur. Hoc füppofito, docent D

D. Catholici uno ore,

[mIUl

upremum judicem controverfiarum fidei non eff:

e;

nec pofle effe folam

li

ann'

Scri-pturam , íed ipfam Ecelefiam , que al?

quando fert fententiam decifi-

hii

A

vam

108

Oueffio IF. De fapremo judice controverfiarum fidei,

vam per Summum Pontificem tanquam vifibile Caput illius, aliquando

er Coricilia à Summo Pontifice approbatz, qu& totíus Ecclefiz corpus

rep

reíentant. Huic dogmati Catholico uno agmine contradicunt om-

nes

Luthero - Calviniftz , qui non agnofcunt alium Judicem 'controver-

fiarum fidei, quàm S. Scripturam, quam adeo claram, & perfpicuam effe

ajunt, ut ad omnía dubia , qug circa artículos fidei occurrunt , deciden-

da fit abundé fufficiens.

ontra quos

D

- $. Dico..So/a Scriptura nequi

* effe

fudexr controverftarum fidei.

Ita DD. Cath. omnes. Hzc conclufio clariffiné, & efficaciffimé pro-

bata mianet ex dictis articulo preced, ex quibus ad oculum patet , omnes

controverfias legales, feu qusítiones de mandato, de lege, de ceremo-

niis , de ju(tificationibus ju(fa Domini non ad felàm Scripturam. fed 44

LT P

Levitici geuerts, c& ad Tudicem qui fuerit illo tempore , iea

ad Con

«

N

um 2--'arum, cui przerat Summus Pontifex, fuiffe delatis,

& ab eodem fuo ultimó juuictz 42ci(a5; ergo idem dicendum erit de

controveríiis Novi Teftamenti.

z

lj

l

9. Probatur 2. Ex contínu&, & nunquam íinterruptá f()r'ä)ïf,ECCfc*(fæ

novi teftamenti ad noítra ufque temporaprotradtá, PrZzó, Controver-

"4

Vi

d

fiam , tempore Apoíftolorum circa ufam legalium ortam, non determi-

li

navit S, Scriptura , led Concilium Apoftolorum Hierofolymis in Spiritu

pr

S. congregatum, ecuzdó. Harelis Quartadecimanorum orta circa art-

t

num Chriiti :98. füam fententiam excepit, poft multa celebrata Epifcopo-

fie

rum Concilia, à S. Vidtore Papá, qui tanquam füpremus Judex definitt, Pa-

fcha die Dominicá , & noniuanà decimá quartá prími men(is celebran-

Tertix.. Nowvatia-

t

dum effe , ita tradit Eufebius lib. 3. hift. Eccl. c. a.

hi, qui relapfis poft baptifinum abfolutionem negabant , anathematiza-

ht

ti funt à Concilio Romano füb Cornelio Papa anno 255, — u47/2. In

Wt

Paulum Samofetanum , qui Chriftum purum hominem a(ferebat ; fülinen

"Apoltolicum evibravit Synodus Antíochena fub Díony(o Papa anno

Nef

T

266. JQuintà, Donatiftis, Baptizatos ab hareticis rebaptizandos effe corr-

tendentibus , cenfuram hazrefeos inuffit Concilíum Romanum füb Mel-

fcrq

hr

chiade Papa anno 313. S$ex7. Sabellianis , unam tantüm perfonam ii

Divinis affirmantibus , anathema dixit S, Sixtus IL, Pontifex maxi-

li

QUi

mus Aüno Domíni 260. epziz). Arius cum fuís , negans Confüb-

Itantialitatem filii reprobatus eft à Concilio generali Nicxno, füb Sylve-

lm

dtro Papa anno327. Od4v). Macedoniani , Spiritum Sanctum puram

Mäl 1

tantüm creaturam dicentes , fuá causá exciderunt per decretum Concilii

li

Conftantinopolitani L füb Damafo Papa auno 383. — Aozj.

Pelagiani ,

"n

& Cæle&inu$ alerentes , füfficientiam noftram ín füper

naturalibus

ATT

ex

U

rb T. trag fila Seriptura pofft effe fadex&æ

109

Lquanda

ex nobis, & non ex DEO effe,

fuam fíententiam damnatoríam- de-

Tij

Unt vt

beüt Concilio. Carthaginenfi

fub Inaocentio L. anno 416. Deinde ii-

dem rniegantes parvulos nafci i

n peccato originali, aut ad hoc delendum

DI

wndt

baptifmum effe neceffarium ,

anathematifmum audiérunt à Concilio Mi

levitano c.2. & p

oftea à Zofimo Pa

pa tefte D. Auguftino de peccato ori-

jecile

ginali c. 6. atque ab Arauf. 2. cam.

2. in quo etiam Semipelagiani , &

Maffilienfes afhrmantes primum falt

em credulitatis affed&um , & defide-

y f

rium poffe effe ab homine viribus nat

urz,reprobatifüntcan.7. Decim,

V pr

Neílorius cum Neftorianis duas per

fonas in Chrifto affirmans, damna-

1()mneä

d

tus eft à Concilio generali Ephefino

fub Ccele(tino Papa-anno 434. U-

Qu

ecihà. Perverfitatem Diofcori ,

& Eutychetis admittentium unam tan-

y K

tum naturam ii Chrifto , coálefce

ntem ex Divina, & humana poft unio-

j Whm

nem hypoltaticam

; tepreffit Concilium Chalcedonenfe füb Leone Pa-

delt

paanno 452.

Duodecimb. Monothelite , unam tantüm voluntatem in

Tut]

Chriito pretendentes , correcti

fünt à Concilio generali Conftantinopo-

litano lll. fub Agathone Papa

anno 679, juxta Baronium.

Denique

d

Niccleffiftarum

; & Huffitarum perfida,

& pervería dogmata errorisno-

J

tà (ignavit Concilium Conftantienfe, Et ultimó Concilium Tridentinum

At

Luthero - Calvinifmum per repetita

Anathemata, & fuülmina Apoftolica

ntrivit,

n Spi!ilü

profcripfit , eliminavit , & penitüs Co

Ecce qualiter omnes con-

/ d(fa 1

troverfix ide fide, & religione à

primis nafcentis novi teftamenti Eccle-

fize incunabulis non ad facram Sc

| Epf(gop()s

ripturam

; fed Summum Pontificem , &

me'lïïx i

Concilia generalia , quc totam Ecclefia

mre

& juítifimo ultimóque judicio decife, &t

erminatz.

prefentant , fuerint delatz,

cekbtïü'

TAUR

Xoto

IO. Prob. 3. Sicuti fe habet le

X fCripta ad controverfías civiles, ita

phemahl

Sacra Scriptura ad controverfíías fid

ei , & religionis :

fed lex fcripta ne-

yah-

quit eff? Judex contrever(iarum civilium ; er

go nec S, Scriptura contro-

fj

d

M

vet(iarum fidei,

Min. prob. tum

t

» quia inde fequeretur, & medio tollen-

)QP

"u

da effe omnía tribunalia , & co

nfiftoria civilia , tum etiam 3

fcripta fepe eft ambigua ,

obícura ,

quia lex

ydit

& non femel una lex alteri repu-

pX

gnare videtur ; unde igitur cunc eme

intelligentiam , determinatam ejus vi

ndicabis fensüs claritatem , legis

o

m obligativam , ni(i à judice civili,

f

í ]

qui dubia circa obligationem legis dir

imat , ambicuitates circa illius fen-

an[db

fum determinet, & controverfias cir

ca ejusdem i

ntelligentiam decidat ?

[i

Jj

SEM

Mai. xque clara-eft : q

uia ficuti lex fcripta eft re

gula five norma multis

m

dubiis , ambiguitatibus, & controverfiis obnoxia

; ità S. Scriptura:

Quis

C

enim nefcit , teltimonia SacraScri

pturz effe obfcuriffima ? immó

doque (ibi invicem apparenter c

quan-

oütraria ? ità Eccle(ialt. ig. di

citur ,

a

lii

DEHM creáffe omnia timtï;. 'Gen.

1. écontra dicitur, qubd DEUS crea-

S

——

D

verit ;

f10

Quaftio IV. De fapremo fudise contrinverfiarum fidei.

J

verit coclum , & terram fex diebus, & fic de . aliis fimilibus, quorum ma-

lt

gnus numerus invenitur in S. Litteris. Quis igitur hzc conciliabit, &

i

apparentem contradictionem tollet , nifi admi

x

ttas alium judicem prater

Sacram Scripturam ?

Confirmatur. :

Regula fidei debet effe infallibilis , aliàs poffet eidem

u

fübeffe falfum , quod naufeat fana theologia ; fed fola Sacra Scriptura fe-

t

clufo omni alio controverfiarum judice non eft regula infallibiliss ergo.

Min. conftat. Unde enim fcimus hanc S. Scripturam effe veram , & non

f

fuppofititiam? unde notum eft , hanc àSpirituSan&o , & non à priváto

impoftorefuiffe di&tatam? unde habemus, hos libros v. g. Genefis , Exo-

li

di &c. effe veros, & canonicos : alios e, g. quíntum Evangelium S. [a-

(

cobi , Epíftolam S. Bartholomsi effe libros apocryphos ? an ex Sacra

[*

Scriptura ? minimé certé gentium , fed ab Ecclefia, à Summo Pontifice,

ïïgl

& Conciliis generalibus: hinc fapientiffimé , & prudentiffimé S. P. Au-

lt

guftinus motus eft ad credendum Evangelio , non per Evangelium , ne

Dy

Committeret circulum vitiofum , fed per authoritatem Ecclefiz,

(h

r1, Prob. 4. Tritum eft apud. JC. preter legem fcriptam debere

thi

pro controve

rfiis civilibusZdecidendis admitti confuetudinem ín duplici

eu

u

cafu: primb. . Quando de controver(ia , que agitatur , nulla fit menxio

in legefcriptà. —.Secuzdo. Quando de quaftione , qux ventilatur , datur

[

, fed ejus fenfus ita eft ambiguus, ut nonnifi confuüetudine ex-

lr

quidem lex

L

torqueri po

ffit ; fed hi ipfi cafüs occurrunt etiam in controverfiis fidei;

d

dlCJp(

ergo etiam in his prater S. Scripturam debet admitti confuetudo tan-

uam regula illarum. Min. quoad utramque partem eft certiífima.

ho

Quoad pr

imam enim conftat in numero facramentorum : Catholici ad-

db

ftruunt Í

eptem, €x accatholicis aliqui duo.,

aliqui tria, ubi id (criptum

lpf

A

ef&? Itemin exorcifmo , quem admittunt nobiscum Lutherani in baptis-

Ubi veró fcriptum eft ? omitto alia

l,q

li

mo , Calvinifte veró execrantur,

:

Hfmre"

exempla trita, & communia, ne in hac materia infinitus fim.

Quoad fe-

cundam partem res equé certaeft, Habemus enim przmo ex S. 5criptu-

T [

rà baptifmum effe fimpliciter neceffarium infantibus ad falutem, fed quod

ffdd,mm

hi ftatim fint baptizandi , ubi fcriptum eft ? vel quód per baptismum in

x

Af

Qd

loco S.Scripturz Joann. 5. intelligatur potiüs baptismus fluminis , quàm

m()s

flaminis , ubi fcriptum eft? ecuzdó. Ex S. Scriptura eft indubitatum,

x Jo-

: M/ [//

quód Spiritus S. procedat tam à Patre, quàm filio, probatürque e

Tij /ffïl

ann.ij. Sed unde habetur , quód ille locus potiüs loquatur de mi

á

O-

ne , five proceffione interná , uti contendunt DD. Latini , quàm de mif-

TM

fione , aut proceffione externá , uti volunt Grzci, & ita de aliis hic in

ha-

R

magno numero occurrentibus, Certé ho?um omnium infallibilitas

bfäl'i

Iu adm()]

I ff

— At TE terum fl Scriprura pofft efe Tudes coptroterf Óc orn

beri nequit , nifi per confüetudinem, vel traditionem

ii

tanquam regulam

dccidendi , & verum fenfum inter ambigua defignandi,

t

12. Dices. Has traditiones à Papiftis intr

oductas effe ad füa dog-

at

mata, aliàs in veritate vacillantia , confirmand

a , confequenter authori-

tatem habent puré humanam

ipturai:

gulam fidei infüfficiens eft,

, que quia fallibilis » ad conftituendam re-

j

Contra 175à. 'Traditiones claré afferunt SS. Lítter

* , Summi Ponti-

,&

fices, & SS. P. & quidem non eas tantüm

iarivatt

;quz invaluerunt longo ufü ,

& praxi Ecclefiz , ut (unt humanz, fed etiar

m

quz ab Apoftolis per Spiri-

o

. ts fan&ti affiftentiam ortum trahunt

ml

; ut funt Apoftolice , & quz ab ipfo

Chrifto Domino tanquam principali

Authore fuére inftituts , & Apofto-

t

lis, in potteritatem Ecclefiz transmi:

t

Xontitts

tendz , commiffz, ut fünt Divinz:

ergo falfum eft eas effe à Papiftis intr

odu&tas , & puram habere authori-

s

tatem humanam fallibilem.

Án.

eiun, t

Dominus AG, r,

Prob. qüoad przz4m partem, Chriftus

8

Per dies quadr.

2$

inta pofl vefarreitionem apparens eis

iæl

( Apoftolis , & di

fcipulis ) &$- /o9

j übe:jq

Pernaturalia myft

ens deregno DEI multa divina, & fu-

eria revelavit;

fed hac nullibi fcripta inveniuntur : er-

£0 debet admitti

verbum divinum traditum.

Go

aulus antequa

m fcriptim traderet inftitution

Ulteriàs , ipfe Apoftolus

czna factam à

em Euchariítize in ultima

ur

Chrifto , pribs eam tradidit, &

fe à Domino accepiffe po-

u

;

ftea fcripto co

mmemorat t. Corinth., 1.

eft, quód Chr

Deinde receptum communiter

" (

iftus plurimis annis Evange

liu

m fuum cum Apoftolis prz-

o

dicaverit,

antequam committeretur fcripto,

regula? n

quznarm ergo tunc erat fidei

cemi

unquid traditiones? Item certu

m eft

ii

f& docuit

non fuiffe omnia in fcriptis reli&ta

» €a qua Chriftus fecit,

ipfe Salvat

or ante mortem multa dixit

& quód fortiüs ftringit ,

ula

E]

& multa dicenda habere teftatus

ni if]bapïr.ï

&i5 quz, quia à difcipulis non potuer

nem revelavit; Hxwcautem nullibi fcri

unt tunc portari, poft refürrectio-

od

pta habentur: ergo fünt nobis per

V

y!

traditionem communicata. "Tandem

, ut plura alia omittam

$X

At

)

verbum fcriptum effe verum

, ipfum

traditum s er

verbum DEI, habetur unicé per

verbura

f

du

i

£o certum eft de

bere admitti traditiones tanquam infallibi.

em fideiregulam, Prob,

| [lSmum

Summos PP. Innoc. I. i

etiam Àn, Quoad /ecusdam partem. Inter alios :

.

ft

yIs s qlll

n epi

: 1. traditiones hifce verbis commendat:

j

i

5i Inflituta Eceleffa

I , ut f

j b

[

€nt fervare Sacerdo

nt Àbentis Apoffolis tradita , in

tegravel-

g

fes DEI , vulla varietas in 4

fs ordznibus , ef» com-

C m,bh

fecrationibus babere

Zur.

Huic fübfcribit Fabianu

k

net, chrifmatis confe&ion

S Papa, qui epift. 2. te-

u

€m, ejüsque quot annis

renovationem à Chri-

jis!

9 Apoftolis poft ultima

m cxnam, ab his pofteris traditam fuiffe, Idem

de traditionibus fentit

J

lbs

s adde

T

regorius Magnus lib, 9, epift, 6 l, guibu

Nic;-

ii

QuafHio 1P.. De fuþremo Sudice comtrover[iarum fidei.

Nicenam Synodum fecundam anno 781. cel

ebratam aCione 6. & 7.

Quam

etiam fequitur Concilium Tridentinum , quod in Sacramgento un-

&tionis recurrit a

d traditiones fefs. 14. c. 2. Item in decreto de canoni-

Tertia pars ejusdem anteceden-

cis Script

oribus fefs, 4. & fiepe alibi.

tis proríu

s indubia eft rz;70. Ex S. P. Auguftino epift. 118. ad Januar. ubi

d. tradita cuflodimus eoc.. 2dà ex

ait : Illa autem qua non fcripta , fe

S. Chï'yfo&. hom.

4. itve, 2 epil, 2.

ad Theffal. ubi ita loquitur : Hzt

d uon omnia per ep

iflolam tradiderint Apofloli , fed multa [f-

atet , quà

ne litteris etc.

3tià. Ex D. Dionyfio Areop. Pauli difcipulo lib. de Hie-

rarch. Ecclef. c. t. $acratiorem

&j purgattorem dotirinam ( Apoftoli )

ex animo in animum intervueni

ente verbo partim litteris , partim [ime

litteris transfuderunt.

His (üffragantur S. Cyprianus epi

ft. 63. Damaf-

cenus lib. 4. fidei c. 17. Irenzus lib. 3. c. 4

N

. & alii quàm plurimi,

— Contra 2d.

Ü

, dp

fi etiam Luthero - Calvinifte multas admittunt tra-

ditiones tahquam dogmata infallibilia :

Ita credunt Symbolum Apofto-

lorum ab ipfis Apoftolis fuiffe concinnatum, Pa

fcha celebrandum effe die

Dominicá fequente Lunam decimam quartam menfis Martii , & fimilia;

quo igitur fundamento eas audent rejicere , que falfitatis doctring , quam

pr

ofitentur , aperta funt argumenta?

15. Prob. $. Si S. Scriptura effet Jude

X controveräaru,m fidei , vel

effet (ecundüm litteram , & corticem verborum , vel fecundüm verum

ejus fenfüm? non primum, qui

a littera occidit , inducítque in varios erro»

longé abeffe debet à Judice contr

overfiae

res , herefes , (chifmatas quod

5 (übminiftrare debet, Non fe-

rum , qui errores prgecaver

e,non ver

fenfüs S. Scripturz ,

ficuti quandoque altiffimus , ita

cundam, quia

Itatibus implexus eft : hoc experi-

:

obícurus, ambiguu

s , & multis difficu

l

entià comprobavit in epi

ft. Pauli ipfe Princeps Apoftolorum Petrus;

hiopum A& 8. Et quod maximé huc defervit,

k

$tem Eunuchus R eginz ZEc

tt

ipfi adverfarii continuis fuis di

ffidiis , & irreconciliabilibus controverfiis

fecundàm li

tteram adzquaté in $, Scriptura

A

circa multa myfteria fidei

u

expreffa nolentes volentes

manifeftant, fenfum in myfteriofis illis verbis

reconditum effe ambiguum ,

controverfum , & humanum captum intel-

h

5

le&üs naturalis fecundüm fe reli&i fupertranfcendentem

M

14. Dices. Unusquisque audità f

cripturà , & propo

fitione Ecc*lcfïæï

«

fnar

tenetur invocare Spjritum fan&tum , qui indubi& conferet cuilibet gra-

Jj

tiam, feu fpiritum quendam internum in corde ipfius atteftantem, S. Scri-

turam ita intelligendam effe

, uti credit faltem quoad articulos -ad fidem

abfoluté neceffarios.

Sed

el'go

Contra

"rt, 1. Utram fola Scripturapo[fet effe fadex tontrovérf .

it$3

[U

Contra.. Spiritus San&tus non e(t-

fpiritus contradictionis , fed veri-

lg

tatis infallibilis: fed dic fodes ,

quot habent ejusmodi hererodoxi con-

lle

tradiQtiones in füis articulis fidei

»quos credunt?' Numera ftellas coeli

N

fi potes ! plures impugnationes hujus privati ,

& perverfi fpiritás lege

j

apud N. P. M. Gibbon infüo Luthero - Calvinifi

m

0 Difp. 1. q.1..6.6.

(

15. Prob. ultimó, Omnes feré haretici ab ini

tio nafcentis Ecclefiz ad

j

folam Scripturam ;

ut ad judicem. controverfiarum provocárunt s fed

nulli eorum usque

huc claré , & expreísé damnati fünt

J

per S. Scriptu-

Ti

ram : ergo facra Scriptura nung

uam habuit ratio

nem proprii judicis

controverfarum, — Min. prob. Nullus reus ,

)

fi fànz mentis compos fit ,

l

provocat ad judicem , à quo anteà c!

ar€ , & füfficienter damnatus eft:

j

cum.ergo omnes hzretici fem

i

per pexftiterint, & adbucdum perfiftant in

provocatione ad fcripturam ,

ut.ad judicem 5 nullus hzreticus fuit fuffi-

Cienter, & clar& damnatus p

fty

er Ícripteram. — Prima propofitio ex fe cla-

d

ra eft, namideo quis provoe

at ad judicem , quia. fperat fe ab illo abfol.

vendum : fed

qur füfficient

er damnatur ab a

t

fallibili, & immutabili

iquo judice, przfertim in-

TA

( cujusmodi effet S, Scr

iptura ) audità, & intelle-

&à ejus (ententiA non

s

ampliüs provocat ad ul

XXX'&N

ergo &c.

teriorem illius -(en-tf:-ntiam:

1x6. Objic. r.

Sicuti (e habuit

if *.»l

populum Ifraél, ita teftamentum

nov

vetus teftamentum ad hebrzos , &

qerum

teflamentum v.

um ad Chriftianos : atqui folum

etus absque ullo alio f

uperaddito füfficiebat hebreis ad

a

confequendam falutem eternam : er

