firi, & privati, atquetanquam haretici, ac fchifmatici declarati fueruntg

,

"

omnibüsque Chriiticolis prohibitum, ne quem eorum Pa

pam nomina-

/jip

rent, aut tanquam Romano Pontifici obedirent,

His peractis ad novam

Jf

TA

electionem proceffum eft, & in (ecunda feffione

I

aM

elegerunt Petrum de

Candia dictum Alexandrum V, In hoc Concilio

declaratum fuit, guód

j

u

as fit. fuperius Fapá,

Conciliwm geutrale uuiver[am En!eäam reprafe

274

Sueftio1M. De Infallibilitate Couciliorum.

€ ad illud pertineat cognitio, ci judicium controverfiarum , qua Ponti-

catum Romanum fpeciaut. Extin&o Alexandro Romani Joannem

XXIII. fubrogárunt : hic Pontificatum adeptus Concilium Conftantienfe,

quafi ad continuationem Pifàni A.1414. indicit qui cidem etiam adeft,fpon-

détque fe renuntiaturum Papatui, (i Benedi&us & Gregorius idem fa-

cerent. Hujus promifli poftea poenitens factus, (imulato cultu die mer-

curii no&tu fugit Joannes XXIII. veftibus ruralibus perfonatus Scaphu-

fiam, fugientem Joannem plures fecuti fünt Cardinales , Curiales, & Offi-

ciales, qui tamen quartá feriá majoris hebdomadz, ne otficiis fuis, &

dignitatibus privarentur, rediérunt; multis tamen convitiis obloquen-

tes Concilio, illud ob receffüum Summi Pontificis folutum propalárunt:

quibus autem plurimi magna Authoritatis, & fapientiz viri repofüére,

Papam non e[fé fupra Concilium , [ed fab Concilio. Ad hanc (ententiam

neutiquam inclinari potuerunt adherentes Anti-papz Joannis XXIII.

l

W

quare ad difcordiam hanc fedandam omnémque controverfiam amoven-

dam , in quarta fefione 3o. Martii celebrata, ventilata fuit quaftio, an

D

Joannes effet fupra Concilium? & in ea fuit decretum: ^ ,Quo4 zpfa 3-

W

modus, 1m Spiritu Sanéfo congregata. legitime , GenerAale Coucilium fa-

m

ejens, Ectlefsam militantem reprafentaus, poteftatem À Chriffo imme-

N

diaté babet, eui quilibet , cujuscunque flatüs, vel dignitatis , etiamfi

m, ( ex-

l

papatis exiflat , obedire tenetur , n bis , qua pertinent ad fide

zirpationem dicfi [chismatis, et reformationem geueralem Ec

clefte DEI,

in capite & in membris.

In quinta feffione huic decreto acce

s

it aliud

LU

fequentis tenoris: Dec/arat ( Concilium ) quód, quicunmque cujuscunque

W

conditiont, flatüs , dienitatis , etiamfi Papalis, qui mandAtis ... aut

Til

praceptis hujus fAnéfa Synodi, aut cujuscunque alterius Comcilis genera

[j

dis legitim? congregati, fuper pramiffis aut. ad ea [peétantibus fnefes,

Ti

I

vel faciendis obedire contumaciter. comtemp[érit , mifr vefipuerit, condi-

gn& penitentie [ubjiciatur, (b debit? puniatur ,

etiam ad. Alia juri

f&

k

f'bfidia , f opus fuerit , recurrendo. Poítea partim Gregorio, & Joan-

ne cedentibus, partim Benedi&to tanquam pertinace eliminato , fuit ele.

lm

&us in fuccefforem D. Petri Odo de Columna Cardinalis Diaconus $.

Wt

Gregorii ad velum aureum die rr. Novembris, qui in reverentiam 3.

At

Martini voluit nuncupari Martinus V. Hic poftea indixit Concilium Ba-

!

filez : fed cüm ante ejus inchoationem obiérit, illius fücceffor Eugenius

ft

IV. Julianum Cardinalem ,ut Concilio prxeffet , Bafileam mifit: verum

h

€àm Patres dicti Concilii decretz Conftantienfia circa Authoritatem

Ti

Pontificiam renovare cogitarent, id fümmus Pontifex intell

l

ens , Con-

Q

äa, &

con-

€ilium revocavit, & omnia, qux circa Pontificem fuerunt a

fir-

N

"Art. ult, An Concilium Generale fit fapra Papam ?

27$

M

- firmata, tanquam impia, facrilega, & nulla Summus Pontifex damna-

vit & reprobavit, En! in compendio totam rei feriem, unde nata eít

15..71

tam vehemens concertatio inter eruditos, num verum (íit, quod Con-

pO'

f

cilium fit fupra Papam? & pro hac quæ&iong clariüs decidenda , fit

I^

$ II

N

fj

Qzüusdam Premilfis Jententia Catbolica flatuitur,

j

& probatur.

qü

.

1

67. Ræhotanduh eft przmoó, quód propofita difficultas duplicem pof-

f

fit habere fen(um:; prmus eft, an Concilium generale legitimé

j

à Pontifice congregatum, cui tamen Pontifex neque per fe,

Wl

neque per füos Legatos prefidet , vel tamet(i ejus Legati przfideant,

Q

t:men ipfius inftru&tionem non fervant, immó, & contra ipfius volunta-

(

temfimul cum Concilio procedunt , fit majoris Authoritatis , & poteftatis,

)

quàm Papa verus, & indubitatus. ecwzdus eft. Utrum Concilium ge-

nf*

nerale (imul cum Papa vero, & indubitato prefidente, & confentiente

D

i

vel per f&

el per alios fit authoritatis fublimioris , quàm Summus

Pontif

tl

if

(Ys.

ut in ipfum , ejüsque fücceffores aliquà poteftate coa&tiv

utt po

r

i

lul

ne Àü

otandum e&:/äcundö, fermonem hïc non efle de perfectio-

)

( d

itatis extenfivé tali, nam hoc ex fe indubium eft & certum,

quód ficuti DEUS cum creaturis eft exten(ivé perfe&ior, ita etiam Sum-

f

d

' ;w,

mus Pontifex cum Concilio; loquimur igitur folàm de perfe&ione po-

teftatis intenfivé tali, an hec eminentior , füperior, & major (it in Sum-

"

^

mo Pontifice, quàm Concilio generali? Parti pro Concilio generali mili-

tanti adhxrent non tantüm heterodoxi, fed etiam Orthodoxi Do&o-

!

[1i

res , difpari tamen fundamento, & principio: fiquidem illi defendunt

Romanum Pontificem in fua poteftate & Authoritate non excedere ul-

gu

lum alium Epifcopám, confe

" i

quenter ficuti alius quivis Epifcopus fübdi-

tur Authoritati Concilii

generalis ita quoque Romanus Pontifex. I(ti

)

f

autem, fcil. orthodoxi, tuentur, quód Summus Pontifex fit quidem fu.

perior omnibus Epifcopis omnium Ecclefiarum, fi

figillatim, non tamen

j

fi conjun&tim confiderentur,

Rationem hujus dant: quia indefe£tibilitas

a

in rebus fidei non fuit conceffa Summo Po

m )

ntifici principaliter, fed tan.

tüm inftrumentaliter, Ecclefig veró in un

um congregatz illa data , &

[leL

uód

conceffa eft ut fubje&to, & caufa principali,

Ex hoc inferunt /2»0,

15101!

Summus Pontifex absque Concilio poffit aliquid falfum definire, & de-

v

^ma

i

ter-

av6

Aasffio T. De Conciliorum Iofallibilikaté

terminare, im quo cafü poterit pro neceffitatis exigentia ab Eccleffa ju-

dicari. puniri, & deponi. Inferunt 24. quód deficiente Pap& per mor-

tem vel naturalem , vel civilem, aut (i noluerit Concilio intereffe, tota

fuprema poteítas. devolvatur ad Concilium, quod:in.dato cafu. poterit

infallibiliter decidere controverfias fidei, (ancire leges, difpenfare indul-.

gentias &c,

GContra. hos. i

rum. fententia.

g'itu; cum C.O.mnmgiori modernorum. DoCo-

69. Dico, Cencilium. generale etinps fecundo modo confideratum um

eff f'apra. Papam , fed potins ecomuer/o. Probatur z, ratione efficaciífi-

ma; S.Petrus, & in hoc omnis in Pontificatu Romano legitimus., &

verus Succeffor; fuit à Chrifto.conftitutus tanquam Caput totius Ecclefise;

£

& ejus Supremus Monarcha,.item vcelut fummus Judex, ad.quem exom-

T

nibus. Orbis. Catholici. partibus datur appellatio, ab illo autem ad' nul-

!

lum. tribunal, immó nec ad Concilium generale,-huie concredita

*

eft illimitata, & À nullo dependens poteftas. folvendi ,. & ligandi

a

Chrifto. Domino. ,. eidém demandata fuit Cura Paftoralis. in. omnes

D

oves in. ovili Chrifti congregatas., ad: hunc neceffe eft, mitti; omnia:

N

Concilia generalia pro: confirmatione,. & per hanc pro infallibilitate ob.-

n

tinenda, ita ut fine hac Concilia dubiz, immó hulle authiüficatis. fintz

fed lumine nature notum eít, Caput non:membris,. Mor

ham non

non

fubditis, Summum Judicem non inferioribus, Supremum

ovibus, infallibilem arbitrum, & Divina quafi jura tenent

bi.im

ii

tiusé

jurisdiCtione, & authoritate fubjeGtis fübdi, & fübordinari,

t

converfo: ergo Concilium generale ,. quocunque modo. confideratum;.

E

non füpra Papam; fed potius Papa. fupra Concilium eft. — Maj.. conftat:

evidentiffimé exfüpradi&isprimáparte queftionibus 2; 3. 4 & . fusé tam

nge

ab autboritate Sacre Scripturz, Traditionum Apoftolicarum: , .quinque -

Q

primorum Conciliorum , SS, Patrum. quinque primorum fxculorum de«

d

ductis.,. probatis, & demonftratis.,, qu& omnia videri.poffünt. locis ci«

DT

tatis,

:

d

Ccnfi'rmathr 1740;ab authorifatfe Concilii Latéranenfis ultimi füb Leo:.

ne X. feff. 1. ita decernentis: Rogsamum. Pontificem tauquam fuper ome-

l

l I

min:Concilia autboritatem babeutem:, Conciliorum indicendorum , trans-

D

ferendorum», ac diffülvendorum plemum jus. eb- poteflatem babere , ue«

DT

dum.ex $. Seraptura teff imonio, diclis $8. Patrum, e?r aliorum Romana-

lt

zuam Poutifcum;

Je - propriAeriam eorundem-Conziliorum confefftoue ,ma-

BU

euifefte cozftat: . Ex hoc teftimonio clariffimo evidenter conftat , non fo«

H

lüm certum effe,, fed. etiam exprefse fide Divinà eredendum , quód Papa:

hl

fu.grair

P

»

ATT

Av l, i Concilim Géierale ff füpra Papam?

W

füpra Concilium authoritatem habeat, pr&fertim cum.hoc decretum.fa-

(f

&um füerit, tefte Labee tom. r4. faero approbamte Comncilio:

Qu

Confirmatur 27 ratione:. Eo modo prxeft Summus Pontifex. toti:

n

Ecclefie , etiam pergeneralem Synodum in:unum congregatz , vifibiliter ,.

y

quo modo Chriftus Dominus defacto preeft invifibiliter ,, & , fi adhuc

Q

nobifcum conver(àretur ,. preeflet etiam . vifibiliter: Vicarius . enim., ha-

bens à füo Principali illimitatam, & irreftrictam. poteftatem ,. atque au-

.

Mi

thoritatem, eodem jure ,. & privilegio gaudet, ac ej

us: Principalis.: atqui

J

j

N

Chriftus Dominus cum eminentià, & füperioritate preeft toti Ecclefiz:

quomodocunque tandem con(ideratz invifibiliter ut Caput, & ita prz-

)

i

l

Ij

e(fet vifibiliter,.fi adhuc. viibilis nobiscum conver(aretur: ergo: eodem

modo , eodem: privilegio, & jure, eádem. eminentià, G fuperioritate

9m

E

praeeft eidem. Summus. Pontifex, & conftitutus à. Chrifto Domino pro

al

gubernanda Hierarchia Ecclefiattica Vicarius..

i

Confirmatur 57/0. Regimen Ecclefiafticum,, ut fapra p; 1. q. 1. 3. 2«

Vsl

eftendimus., eft monarchicum ; atqui in. Monarchia fümma poteítas eft

penes unum Monarcham z ergo» in-Monarchia. Ecclefiaftica. vitibili fupre-

Jf

;»

ma poteftas.eft penes. unum Caput vifibile fcil. Romanum Pontificem ,

& non penes Concilium generale, alioquin effet regimen democraticur..

g

m

Confirmatur 47à; Ille (üpremam poteftatem habet füpra Concilia ,.

qui omnes judicat, ille veró à nemine; immó: nee à Concilio generali

N

J

judicari poteft : atqui Summus Pontifex omnes judicat , quotquot ad:

N

Y

eum in dubiis rebus fidei recurrunt, ipfe autem à nemine, nequidem à

Concilio generali judicari poteft, uti fupra fuit declaratum : ergo &c.

VaL

(0

T

7o. Dices. Quamvis in Regnis. fümma poteftas formaliter i

Kege fit, hzc tamen radicaliter in tota colle&tione populorum martet ;.

i

W

i

quia ab hac illa derivata eft : ergo licét demus,. poteftatem Ecclefiafticam:

debere effe monarchicam ,. confequenter formaliter apud unam Monar--

Qub

lM :

cham , neceffe tamen eft , ut illa derivetur in ipfum à Regno Ecclefiaítico ,.

five Conciliis generalibus, adeóque radicaliter in ipíis refideat..

)

Refp..'N. paritatem *. latum.enim difcrimen eft inter regna tempora-

il

lia, & regnum Ecclefiafticum Chrifti Domini 5. in- illis enim locam ha--

"

p

bent, que dicuntur in antecedenti, fecus veró in hoc * cujus ratio praeci-

j

pua eft, quia Kex principalis illius non eft purus homo, fed Chriftus Domi-

!

"

nus tanquam DEUS- Homo;qui in quantum DEUS,Rex & Dominus eft'om--

un

nium.creaturarum , & in quantum homo , ei data eft omnis poteftas crea--

W:w

turz etiam poffibilis , quz illi debita fuit ratione excellentiz unionis liy--

yil

poftatice , ex confequenti nonab Ecclefia factus eft Chriftus Rex', fed po-

j

il

O' zoffro:

fl-rj

Siis. ipfe (uam Ecclefiam fecit regnum Apoc, p Feciffz zos DE

m

a

VETTMPS,

278

JSuaflio II. Deinfallibilitate Conciliorum.

veanum , €-Sacerdotes. Hinc Matth. 34. & Habac. 5 . regaum Chrifti fa-

miliz comparatur; nam ficuti ab hac Paterfamilias non conftituitur Pa-

gl

ter , aut Dominus, fed potiüs ab ipío familia; ita neque Chriftus, aut e-

ius Vicarius ullam accepit poteftatem, & authoritatem monarchicam ab

Ecclefia, fed potiüs hzc ab illo eam obtinuit.

71. Ex di&is colligitur , quód Summus Pontifex non folàm non

poffit judicari invitus à Concilio generali, verüm neque fe judicio coa&i-

vo Concilii fübmittere.

Ratio eft 1. Quia dejure Divino competit Sum-

mo Pontifici füprema poteftas, & effe Caput totius Ecclefiz , etiam per

modum Concilii congregatz : atqui Summus Pontifex non poteft difpen-

/

fare in jure Divino: ergo exiftens Pontifex nequit ulli fupra, aut contra

[r)

fe ipfüm poteltatem coactivam concedere, . Quód DEUS (ibi foli re-

j

fervavit, non poteft Summus Pontifex aliis judicandum committere: fed

DEUS foli fibi refervavit judicandas caufas Summi Pontificis, ut ex füpra

fft

robatis conftat : ergo &c. — Poteft tamen Pontifex füam caufàm judicio

It

l

difcretivo Patrum Concilii generalis, vel Provincialis committere, com-

romittendo in ipfos tanquam in arbitros, non tamen tanquam in veros

LU

Judices, quia eorum fententiz, etfi ex vi promiffionis teneretur acquief-

A

cere , ipfum tamen invitum cogere non poffent,

Q

D

$. III.

Qu

Fundamenta Adver[ariorum. diffantur.

if

72« Biic, 1. illud Matth, 18. ubi precipit Chriftus: 4 peccaverzr i5

te frater tuus eic. dic Ecclefie. Vel ergo Romanus Pontifex

Fl

Af

inter fratres noftros numerandus non eft , vel quoties peccat,

Atj

ad Ecclefiam in Concilio oongregatam deferri debet, & ibidem corripi

At

ac judicari, przefertim, cüm Chriftus tunc loquebatur Apoftolis, inter

re;ælk

quos erat &Petrus, cujus Succeffores volunt Romano - Catholici effe

m

Pontifices: fed primum ncn admittitur; ergo fecundum admittatur ne-

ünf

eeffe eft; quomodó autem Summus Pontifex erit fupra Concilium, fi ab

Dlï'lm«

hoc corript, judicari, & deponi poterit ?

Tltl

)

Refp. Chriftum in citato

loco voluiffe inftruere Apoftolos , & in

T

eis omnes fideles, quomodó debeant fraternà charitate fuos confratres

74

delmquentes corripere, ita, ut fi frater reus te fraterné corripientem

D

D

non audiérit, teflibus adhibitis fortius arguatur; fi veró per hoc refipif-

cere nolit, mandat Chriftus, ut eum deferas ad Ecclefiam, quam fi au-

üSCld(

um

dire abnuat, fit tibi ficuti Echnicus & Publicanus.

Ubi nomine Ecclefiz

in:;lligunt Chryfoftomus & Innoc, III, in cap. zovz£s extra de judiciis,

ly

p

edrt, ult. o Con?ilium fít fupra Papam ?

179

t

Epifcopos , feu Prapofitos Ecclefix , qui Ecclefiam reprefentant , ficuti Re-

Qu

es fua regna. — Senfus igitur eft, fi frater peccans privatis correptioni-

V

bus non refipifcat, deferatur ad Epifcopum loci, hic veró ad Archi-Epi-

md

fcopum, vel Patriarcham, & hic fimiliter ad Romanum Pontificem, vel

gencrale Concilium, cui hic prxíidet: fi autem ipfe Pontifex delinquat ,

LU

cüm fit füpremus Tudex , ejus judicium fbli DEO eft refervandum.

Ita

o

docet Bonifac. VIIL. in extrav.uzam fazézam tit, de zsajorit. e& obed. di-

LOU

cens: 5 deviat terrena. poteflas , judicabitur à poteflate [pirituali, ff

im p

deviat [piritualis ,mimor A majori ,fü veró [uprema, À DEO félo, nom ab

fjj

domine poterit judicari. Ex S. Bonifacius Archi - Epifc, Mogunt, diít, 40.

o

can. // Papa. Cumntfos , i

nquit, judicaturus à nemine eff judicandus , nif£

Y u

depreheudatur À fide devius.

T

73. Replic. De jure naturz eft, ut membra putrida totum inficien-

li

tia amputentur: ergo fi Papa inficiat Ecclefiam

; eodem jure deponi po-

judicia

teft,

n

Refp. Antecedens tenere in membris nàturalibus prater caput, hoc

jveni

enim amputato nulla falus erit corpori. Item , etiam locum habet in ca-

quite

pite politico Reipublice temporalis , quia hoc dependet & cor

pote, fuám-

que authoritatem ab lllo accepit, confequenter ab illo amoyeri poteft ,

ne totum inficiat, aut deftruat : aliud eít de Ca

pite corporis Ecclefiz,

uod non à corpore, fed à folo DEO fuam

poteftatem accepit.

74. Inftabis, Maneret ergo Ecclefía fi

ne remedio, (i Papam in popu-

lum DEI graffantem, illüm

que deftruentem deponere non poffit.

n

T

Refp. In dato cafü licere refiftere Pontifici, non ipfüm judicando,

Dort/

puniendo, vel deponendo , fed non faciendo , quod precipit, vel impe-

, ?CC. ]

diendo, quod executioni mandare nititur, aut fi etiam opus fuerit, vi

no

l

& armis repugnando , non per modum Judicis, fed per modum vim vi

hg j

repellentis, quod lex naturalis di&at. Multó magis liceret tunc ipfüm.

yi

Il

fervatà debità reverentià admonere, & modefté corripere. Adde, quàd,

cüm falus, & confervatio Ecclefie vel maximé nitatur promiffionibus

g

lümww l

Divinis, & fpeciali proteione Chrifti Domini, fi debité invocatus fue-

rit, Pontificem taliter graffantem fit vel converfürus , aut € medio fub.

laturus, antequàm Ecclefiam deftruat.

( &n

75. Objic, 2. Potentia agendi ma

gis principaliter eftin toto, quàm

n

Wl

d

W

in partibus, ut conflat in naturalibus: ergo major poteftas definiendi ..

decidendi, & judicandi e(t in Concilio tan

quam toto corpore myftico,

um

j

quàm in Pontifice tanquam Capite, & confequenter parte illius.

i

(

J

Refp. Antecedens in naturalibus ideo verum effe, quia tota agen-

fT

&i potentia provenit ab 'iqtrin—ieco, quod magis principaliter dicit to-

j

]

e

tuim

280

i3:uaflzo I. De zufalisbilitate Conciliorum.

£um, quàm tantüm partem ; i my&icis', vel politicis autem non tenet,

.quia ejusdem poteftas oritur meré ab extrinfeco , & quóad Ecclefiam

& Chrifto Domino , quem ipfi Pontifici, & non Concilio potiorem, &

cipaliorem poteftatem coneeffiffe, Sacra Scriptura aperté teftatur,

prin

76, Sed quid deConciliis Pifano , Conftantienfi, & Bafileenfi, quee,

ut fupra vidimus, etiam approbante Summo Pontifice definiérunt, &

declaráàrunt Concilium efle füpra Papam? Ad ea, quz in Pifano acta

funt, dicendum, quód illa omnia fuerint illegitima, & nulla: nam illud nec

confirmationem à vero , & indubio Summo Pontifice obtinuit, nec me-

ruit; fiquidem., ut plurimi Doctores teitantur, illud legitimum Conci-

lium noníuit, fed.conciliabulum, utpote fine Authoritate Summi Pon-

]

tificis convocatum; audiatur de hac re $. Antoninus 3. p. tit. 22. C, y.

i

$. 3. ita difcurrens : Gregorips vero re[pondir ( Patribus fcil. Concilii

[

Pifani) zoz Ad eos pertimere comgregare Concilium, fed ad zpfum ut Pon-

li

zifcem Romamum , quod celebrare volebat. uom Pifis, [ed alto im loco, vi-

[

delicet im foro Sulii , ipsásque Cardiuales eum fequi. debene ad. lotumy,

[

s»m ipfe eos, quia mom debemt à capite membra vecedere : fed zmembra

0

Multiequidemíunt, qui dicunt, Pifanum Concilium fuiffe ex

1

caput [equi.

€o legitimum, 'v

el faltem non pofitivé illegitimum, quia in illo fuit ele-

qu

W

étus Alexander V. qui ab omnibus fuit habitus tanquam verus Summus

Pontifex: nam licet id aliqui, inter quos nofter Eminentiffimus Cardi-

[

qalis ZEgidius Viterbienfis in H. M, S. Seculo 20. & ante iftum Joannes

T

Gerfon lib. 4z Pata exauthorari queat , afferant ; multi tamen his con-

ht

tradicunt, & contrarium defendunt, adeó, ut tefte Palatio in vita ejusdem

W

num. 2. Romani Pontifices poft Concilium Conftantienfe Alexandrum

I/fäl

V. non abíoluté dixerint Summum Pontificem, fed cum addito 42 þm

&

eledieutia. Nel demus Concilium Pifanum, quod cum probabili Scri-

4f

M

torum fententia nec legitimum, nec illegitimum füpra admi(imus, fuif-

E

t

fe omnino legitimum, ej

üsque a&a, ut plurimi Hiftorici ferunt, confir-

£s

mara; Ea tamen ad folum tempus fchifinatis extendenda teftatur nofter

mmq

P. Rolliers ez Labee tom.t 1. qui infüper ex Alexandrorefert,quód quidem

[

fententiam à Pifano Concilio coditra Benedictum, & Gregorium latam

V

confirmaverit, & omnia alia decreta Concilii approbaverit , qux adex-

ic

tin&ionem fchifimatis fuerunt ftatuta tanquam à Concilio legitimo, non

apa

tàmen omhia illimitaté, Rario illius forté erat , quód in cafu dubii Ca-

pitis Ecclefie Suprema poteítas fchifinatis fedandi devolvatur ad Syno-

l:

dum generalem. — Et hoc optimé cenfirmat refponfam Concilii Pifani

ls

fxpecitati; Huic enim , vt refert laudatus Palatius, cüm Gregorius,

fj

!

à quo refignationem Supremi Eccletie Primatüs prztendebat , opp

onee

—

:

fcrg

"Art -ule. p Coucslium GenerAle fft fapra Papam?

58tf

ret, Concilio effe Papam Superiorem , refpondit: ^Jrm boc cafu particu-

W

lari fchismatis , i quo tres de Pontificatu contendunt, Concilium effe u-

dicem legitimum ef ordinarium:

W

uia cim duo non po[int effe Capita,

n

nec unus ftt [uperior altero, ei» adhue intognitum [ft , quale fit caput s

,

&:1'

poífe eembra comvenire, e uniri, ut reetplaut , & uniautur. Capiti

i

f«?.

;,a&æ

77. Quantum ad flatuta Coanilii Conftantienfis ; nihil derogant ve-

]

ritati prefentis afferti, Nam Prz. Quando Concilium Conítantien-

u)

fe ftatuit Concilio fübeffe Papam, illud non fuit plenum, confequenter

h

uaftiones de fide nequfit decernere; aderant enim tantüm Przlati, qui

u

artim adherebant Joanni XXIIL partim Gregorio XII. partim Bene-

( ï"

di&o XIII. Et bi nunquam unanimiter. confenferunt in decretaà Concilio

nl

ftatuta, hinc Eugenius IV. in fua contra Bafileenfes apologia re&té fcri-

i

bit: Qui Covflantia confidebant , unius tantum obedientie Symodum

"

füciebant : nec tamen hi omnes in eam fententiam comvenerunt , fed

m

nonnulli veclamavére gv aviores, qui f'repente multitudéine fuperati , ff

2

euti bis noviffemis temporibus, ubicarnales exuberant paffiones, factum effe

moanifeflum eff, audiri nequiverunt, Hocampliüs confirmatur per:hóc:

fs

NÀ

quód, uti teftatur nofter P, Rolliers, Cardinales & Regis Gallie Ora.

tores ante fefs. f, jun&i aliis Cardinalibus in camera paramentorum fe-

u^

hu

cretó proteftati fuerint, quód propter fcandalum evitandum ad feffio-

yif

Ó

nem eant, non animo confentiendi his, qu« audiverant in ea flatui de-

)

I

jjd

bere, Unde videtur motus Cardinalis Florentinus, quód noluerit de-

creta promulgare, fed fuerimt promuntiata fequemtes propofrtioues per

.WM

un

eleiium Pozuanienfem.

Immó poítquàm nationes Germanica, Aneli-

ca, Hifpanica, Gallica, & Italica de eligendo Supremo Capite Ecclefize

"

eà füb conditione poft loagam altercationem conveniffent, ut ante co-

il

ronationem de reformatione ageret Pontifex, Eàdue fact4 à Martino V,

'mJS»

ejus implementum pretenderent; putasné Martinum Concilio paruiffe?

nunquam; fed pro tutanda , & demonfítranda füa fuprema independen-

t

te, & abfoluta poteftate refpondit: Quid Papa-electus ligari nos poffrtg

M

& huic refponfo omnes Patres Concilii fe fe fubmiferunt: quomodó jam,

^

edic bone mi ,

hec componi poffunt, cum fuperioritate Concilii fupra

:613)

"

F j

Papam?

t

Secundó, Concedamus illa decreta fuiffe à Concilio univerfali fta-

ij

J

D

g

tutà: nullibi tamen conftat ea approbata fuiffe à Supremo. Ecclefiz Ju-

l

J

dice. Nam Martinus V. ea tantüm decreta confirmavit, illisque robur

(

fidéi adjecit, quz conciliariter fuerunt fa&a à Synodo, id eft, qux mo-

(f

examine, & difcuffione erant defi-

(

K gii?rum Conciliorum cum previo

n

) ^

nita?,

282

QSuueffio I De iufallibilitate Co mz'li'aru'mr.' |

nita, de quorum tamen numero. non fuit. ditum. decretum de füperio-

ritate Concilii füpra Papam ;; in hóc: enim. condendo, ut aCta Concilii

docent, nulla diícuffio: intercefferat ; . hinc ftudio in- cenfirmatione ad-

jecit Summus Pontifex , quód rata habeat deereta fide£: hsc: autem ea

folüm erant, qux condemnationem: Harefis. W'icklef, ,& Joannis.Hus.

€oncernebant, Hinc Notarii ejusdem; Synodi dum 4. Maji promulga-

bant celebrandam effe feffionem de materia fider, adjungebant : videli-

cet- faper: condemnatione. memoria: foannis: Wickief. . 'landem teftatur

Schelítratius.duos fuiffe:manufcriptos codices Concilit,, in quibus triplex

titulus habebatur ,. 25045 fcilicet zeformazionte,, & ftder', quoties autem

titulus. Z zzateria. fidei praefixus.fuit ,. toties Patres. (übillo titulo de

W/icklefiftis, Hufitis & csteris.hzereticis egiffe comperitur.

*

Tertià, Admittamus etiam ultro: illud: decretum füi

ffe: appro

bätumx

;

3 Martino. V. & Concilium in illo-ftatuendo non erráffe, quid inde in-

h

l

fertur? Hoc utique, quód Concilium generale fit fupra Pontificem: du-

df

bium, & incertum,, qui habetur pro nom Papa,. ficuti cüm quis dubita-

turconfécratus,prononcon(écratorepuratur; & eget nová eonfecratiene;,

Ti

fti

c: venieus, de presbyrevo.mom Üaptiziato.. Quare ftudio Patres ilfam clau-

fülam appofüerunt in decreto. illo formando, Z bis que pertznent ad:

qu

N

fidem, i extirpationem didi fübismatis. Ex hoc aperté infinuat, quód

dt

illud. decretum ad folum tempus fchismatis. extendi voluerint di&ti Pa-

ant, Refürmationem Genexalem: Ecclefra:

lii

tres, Nec obeft, quód. fübjung:

lat

DEL imcapite e£ membriss nam: i

mprimis: multi dicunt. Authores, in: co-

dicibus purgaris, quales; tantüm ante

Concilium;: Bafileenfe reperieban-

VUf

i

li

tur, ea verba nomrepeririz Et (it, quód im codicibus:

originalibus illa

repesiantur, tunc intelligenda fünt de

Capite ambiguo, &incerto , qui.

ia

habetur, & reputarur pro: nullo. — At

ue.in: hoc: f&nfir explicat Duyalius.

Gerfonem: Almainum: aliósque: Parifienfés;,

qui: tempore di&i. Concilii

voluiffe, quód; Concilium

Conftantienfis: vixére,, illos fcilicet: cantüm:

fit (üpra Papam incertum,, & dubium,. nom veró;leg

itimum;& indubita-

tum..

Ouia cüm» tunc Ecelefiz &orrendo: fchismate. laboraret ,.

& illud:

amovere omnes . Przlati: ac 'Theologi fümmopere: defiderarent , nullum.

D

autem: medium iliud! tollendi videbatur: excogitabile, quàm: Conci 'um

artibus:

Concilii:

enerale ,. di&ti' Phrifienfes,, & alii vequum: duxerunt à p

flare; illiusque: Authoritatem: fupra Fontifices dubios,.

& . incertos: ele-

abo

vare, non: veró füpra legitimos:s: In: his: enim: jatm olim: agnovére füpre-

Áin

mam poteftatem: antiquiores Ecclefia: Gallicanze Fatres, Ireneus, nolter

j

S, Profper; Alcuinus, Lanfrancus &c; ut teftatür idemDuvalius, àquibus

11€.

iRIpo

t

apn. eft' eredibile. Gerfonem: Cameracenfem ;, & alios röigsä recei

I€.

€

l

N

4rt. ult. a;!n-;Camïlium' GenerAle fíé fupra Papam?

283

Preterea fipe laudatus Duvalius expreffé hzc fatetur: Cone///um effe

Jj

fupra Papam , wemo nunc efh ia Ecclefta , qui ita féutiar , prater egre-

nv

ios ilos Diofcoros Vigorium T. C. «f* Rigerium Theoloeum ( utrumque

HU:

ichifmaticum ) quorum t vera effet fententia, totus Orbis Chriflianus,

qui contrarium fentit, infide turpiter erraret, — Nide infüper cenfu-

"

"

ram $. facultatis Theologice Parifienfis contra Mornxum apud noftrum

A

n

P.Leonardum Coquxum Do&oremSorbonicum in fuo Anti- Mornzo, in

qua diferté ad(truitur primatus Summi Pontificis fupra totam Ecclefiam;

M

hinc non habent Neo-Evan

Jl

i

gelici, cur rchuthpüitate DD. Parifienfium

tantópere glorientur.

T

78. Decreta, qu .

Concilium Bafileenfe de füperioritate *'Synöc'ïif

Xf

fupra Pontificem edidit, nulla funt, quia eo tempore , quo illa concin-

A

navit, non fuit legitimum Concilium, fed fchifinaticum conciliabulum;:

9

non enim adfuit Legatus Summi Pontificis , & przcipui Epifcopi jam

difcefferant, in quorum locum multi, contra communem formam om-

ii

((

nium antiquorum Conciliorum , presbyteri fuerunt introducti , & íu

munus przeidendi illegitimé fefe intrufit quidam Cardinalis Arelaten(is ,

i

g

quz igitur ftatuit, & definivit de füa Authoritate fupra Papam , nullius

funt roboris: & hinc ea reprobavit ipfe Eugenius 1V. qui non obftante

T.

j

j

depofitione di&i pfeudo - Concilii ab univería Ecclefia femper fuit agni-

"

tus pro vero Pontifice, . Deinde eadem improbavit Leo X. in Concilio

ji

Later. fefs, 11. Immó ipfe Felix V. à conciliabulo creatus Papa, fuz ele-

Y

W

g

Gionis nullitatem agnofcens, Nicolao V. Eugenii Succeffori ceffit, cui

etiam ipfüm Concilium Bafileenfe Lausannam translatum fe fübmifit.,

[

(

ut conftat ex Bulla ipfius Nicoïla;i €idem Concilio annexa,

u

yt

W

Cn[d

$. lltimus.

j

ol

j

Nounulle Impo]?ur.(g Proteflantium improbantur.

&lïlu

79. YO^X hoc, quód Do&ores Romano - Catholici Conciliis legitimé

BUHUJT'

p

M

j congregatis , & à Supremo Ecclefie Monarcha approbatis u-

thoritatem infallibilem tribuant, esque eam certitudinem, quae

(

ab omni fallibilitatis periculo remotiffima eft, ineffe doceant, non de-

«5*

funt Calvinifte cum füo Antefignano lib. 4. Inftit. c. 9. $. 14. qui inde

yc ll

pravo & perverfo criminandi fpiritu perciti, impudentiffimam illam

impofturam in Catholicos evomunt, Eos fcil. majorem infallibilitatem,

waS

D

& Authoritatem tribuere Summo Pontifici, & Conciliis ab eo confirmà-

j

ff.

cium,

l

tis, -quàm ipfi Sacra Scripturg.

n a

Sed horrendum cft/ hoc menda

Nam

T

284

uaffio I1. De infallibilitate Conciliorum.

Nam orines: Catholici palam afferimus, Scripture Authoritatem tami

quóad fe, quàm quóad nos, in quantum videlicet nobis-innotefcit ,:effe

longé majoris. Authoritatis ,. quàm: decreta Gonciliorum ; aut Pontifi-

cum. 'Nam g. $. Scriptura eft verbum.DEI, immediaté revelatum ,

& (criptum a. DEO; facris.enim-Scriptoribus vel revelat. DEUS imme-

diaté aliqua nova myfteria antea incognita, vel immediátée infpirat j:&

movet eos ad ea fcribenda, que viderunt, vel audiérunt , illósque ita

dirigit, ne in fcribendo à vero aberrent; .& hoc fufficit, ut (int, & di-

cantur DEI verbum, quia immediaté ab illo dictantur; licet alioquin

fint tantüm nota fcribendi, Hinc re&é Apoftolus Paulus:2; Timoth. 3.

Omnem fcripturam Divinitus- infpiratam docet; |Cui confonát Apofto-

lorum Princeps 2. Pet. 1. dicens: . Now enim: voluntate bumauá alfata

eff aliquando prophetia, [ed Spiritu Sanéio in[pirati locuti fuut. [mncti

i

DEI homines.

At Concilia nec habent, nec fcribunt immediatas reve-

lationes, fed tantàm definiunt, & declarant, quzenam fint à DEO reve-

lata,. queve tradita, & ex illis per difcurfum conclufiones eruunt..

:

Sectndà. Scriptores Sacri neütiquam erraré poterunt non folüm im

decretis fidei, & morum generalibus, qux totam Ecclefiam, & fàlutem

E

omnium fidelium concernunt , verüm neque in rebüs particularibus,

ïl

vel ad unum tantüm hominem fpe&antibus, quiaà DEO tanquam pri-

mà veritate fallere & falli neícià di&antur. At Summus Pontifex cum,

& (ine Concilio poteft errare non tantüm in; queftionibus facti, fed etiam

in judiciis, & preceptis particularibus morum , qua fcil. non toti Eccle-

li

fix , fed uni , aut alteri populo proponuntur , ex quorum errore non re-

hij

fultat magnum nocumentum, aut error in univerfam Ecclefiam ; cujus-

Q

modi fünt decifiones cafüum, & controverfiarum inter partes litigantes

v.g. adulterii, furti &c. in quibus error contingere poteít vel ex falfa

lu

anformatione, vel o

i

ba

Ecclefix.,

b-aut fubrcptione&c. & hoc (ine projudicio totíus

li

Tertio. In Sacta Scriptura non tantüm fententiz , fed etíam verba

d

ad fidem pertinent; fide Diviná enim credendum eít , quód in illa nul-

Q

lum fit verbum fruftra aut incongrue pofitum : at in decretis aut defini-

tionibus Summi Pontificis, & Conciliorum fola fententia, . non quàad

bj

verba, fed quóad fenfüm ad. fidem fpe&tat; quz enim n Conciliis fokim.

D

robabiliter ftatuuntur, ut funt difputationes, & explicationes, quz ad-

Qu

ducuntur, ad fidem non obligant. Quando autem decreta Conciliifint de

wll

fide, quando non, colligendum eft ex iisdem expreffionibus, quas fupra

pro- cognofcenda definitiva fententia Summi Pontificis adduximus, ni-

di

Tüh

) ri-

W

mirgm dum Concilium dicit, im&oerf:r)fuf y "nandamut , tauquam do

us

W

285

AAyt, ute. p Coneslium Gener ale fer fupra Papum?

W

»am Catbolicam deceruimus , explicamus Cc. item ex adjeta poena ana-

d

thematis &c.

quando ver nihil horum additur, non eít certum, rem

t

e(re df Hde.

"n

Quartb. Concilia generalia, ut fint infallibilia, & authentica, in-

ld

digent confirmatione Summi Pontificis: hac autem nullatenus indigent

ul

facre litterae, ut fentiantur authenticx.

Ex his facilé colligendum,

n

apud Catholicos Scripturam effe majoris authoritatis , quàm Con«ilia,

&

eámque his non poftponi, quamvis ordinarié in cognofcendo , & quóad

l

a

nos authoritate Ecclefie indigeat tanquam conditione applicante , &

lldi

J

proponente ejus authoritatem.

Et in hoc fenía intelligitur illud S. P.

vli

Auguttini ,. Evazgelro som erederem , nif me Eccleffe commoveret Autbo-

MR

Pitas.

Multa enim funt magne authoritatis, & authentica fecundüm

"

fc, quóad nos tamen non fünt talia, ni(i nobis innoteícant, & propo-

W

nantur Siautem aliunde modo quodam extraordinario patefieret no-

'9vA

H

n

bis authoritas Scripturz , five per ipfum DEUM immediaté, five per An-

Y.

