coníecutionis rationabilis connexio.

agl

Przterea , Primatum Romani

39. di&i Conciliiex codice

Pontificis egregié confirmat canon

Arabicoin latinum traductus ex Bibliotheca

: Marcel!i n.

44: qui ita fe habet : Qu Sederz tenet. Roma,

.3b€,7nfll1: !

Caput eff , e

Princeps omnium Patriarcharum

» quandoquidem spfe eff primus. ficuti

yper:hf l

Petrus, cui data efh. poteflas in

u

omnes Principes Chriffianos ,. ef- omnes

populos

eorum ut. qui fit Ficarius Chrifli Domini

L

fuper cuntios populos ,

p D

€ cuntfam Ecclefiam Chriffianam « C quicunque e

ontradixerit

» 4 $ynado

excommtunicetur. Cui omnino. conformis eft textus Chald.

aicus dickt

ænonïsü

yipus

Concilii ; quem an

ao 160f. ex Augomala Indiz orientalis Francifcus

Roz Epifcopus in

Lufitaniam mifit ,

;poni?

qui latiné ita fonat: 7 cujus Prin-

"

cipatus Roma eft , Petro

Jimilis , autboritate par , Patriarcharum omnium

Dominatum c

Principatum

ebtinet : Euic fautiiapi f quis repuezaverit ,

1] d[?lo

C obfiflere. aufas fuerit ,

fj

od

Cumigitur tot Grzci Epi

totis Synodi decreto. anathemati fubjiciatur.

fcopi Artani, a&a Concilii Nicxni conati (int

extinguere, depravare,

aut mutilare, faci

ic10m;

linguis in fü

a integritate con(ervari,

liàs potuerunt in peregrinis

hibenda eft.

quibus proinde indubia fides ad--

dcst"

His omnibus accedit fi

10 irrefra

gabili judicio S, Julius I.

j fm

qui ep. adorient. Epifc. t9. Caput Niceni Concili

iper hzc verba producit :

j po q

Omnes Epiféopi in eravieribus caufis

liberé Apoffolicam appellegt Sedem ,

05 d

n

A

e

$

1471 ,

cupus. difpo[itioni ommes sua-

yio

4!que ad eaui quafi ad matrefn conf

[e

jeres

$o

Sueffio . De. Monarchia,uel Primatu fuctej]oris D. Petri.

[?'e: Eccle,

fiaflicas caufas , &b "Epifcoporum. judicia, antiqua. Aptflolorims,

P

eorumque

succefforum , atque canonum Mutbaritas rquwwvit.þ Similia

habet cap. 19, & feqq.

22. Dices. Hos canones

hodie in Concilio Nicxno non inveniri,

& ideo non fuiffe agnitos à PP, Concili

i Carthaginenfis V1. cui S. P. Au-

217. Epifcopis. Cum enim Epifcopi Romani So-

guítinus interfuit cum

zimus , Bonifacius , & C

zleftinus miffis Legatis Fauftino , Pofentino , &

duobus Ecclefie Romang Presbyteris in dicto Concilio contenderent,

.decreto C

oncilii Niczni ftatutum 'fuiffe, quód. Epifcoporum. omnium

cauf ad Romang 'Sedis |.cognitionem pertinerent, ibi Patres

Concilü

erlu(tratis originalibus, quz hiabebantur ex Archiviis Ecclefiarum Ale-

xandrinz , & Conftantinopolitanz refponderunt quadam epift. Synd.

que habetur tom. I. concil. pag. 308. per hzc verba: Presbyterorum

&i fequentium. Clericorum . impraba - effugia , ficuti.1d. dignum

quoque ,

£

?

repellat Santlitas tua , — quia -

cb nulá Patrum . deffuitione bhac

;

Ecclefie derogatum eft Africana , €* decreta. Nicana-feve inferioris gra-

ds Clericos s five-ipfos Epifcopes fu

is Metropolitanis aperti pme commi-

fici videntur dedifie repulfam,

Bä

erünt. Quibus verbis Romano Ponti

& Statutum Concilii. Niceni ab ipfo allegatum non agn

oviffe. Sed

'I

Gontra. Etiamfi ifti canones hodie non extent, certum

tamen eft,

olim extitiffe ; tum quia Pontifex S. Julius

(ub gravi juramento teíta-

[

o Romane Sedis haberi, i

démque teftantur S, Marcus

[/

tur , illos in fcrini

Papa, Felix IL Pel

agius I. Innocentius I. Leo Magnus &c. 'Tum etiam,

Ü

uia licet ifti canonesnon reperiantur

inter 20. canones, quos Rufinus

P.

fuiffe exiftimantà diéto Concilio,

W

lib, ro. Hift. e.

6. & alii (ancitostantüm

W

certum tamene

ftplures illius fuiffe, utvariis teftimoniis demonftrat San-

7. pag. 291.ubi oftendit illos fuiffe 7o.

D

derus de vifib: Monarch. Ecclef. lib.

i

ex epiftola Ath

anafii, & /Egyptiorum ad Marcum Papam petentium ab eo

H

n

api

tula Nicena: Synodi, quz ad S. Sylveftrum fuerunt miffa,

æptuagïnta [

x

eoquód exem

plaria Alexandriz fuerint ab Arianis vel combufta , vel cor-

l

rupta. Quod etiam variis exemplis probat Bellarminus lib. 2. de Rom.

Pont,c.2;. Quapropter

Patres Concilii Carthaginenfis VI. cum in ex-

3j

emplaribus corruptis , que Alexandrià. & Conítantinopoli ad ip

fos fue-

tant miffa, non inveniffent di&tos canones, impedire cupiebant Epifco-

D

Hij

porum appellationes ad Sedem Apoftolicam , judicantes eas füis Conci-

lüs non expedire, id tamen non definientes ( uti definire abíoluté nog

ma,

Áq,

ppel.

poruerunt ) fed Summum Ponciügcm rogantes, ne faciles aures a

anti-

Q]

f

Art.l. n fpremam in Ecclefía aut/aorz'mn-m,ö- jurisdicl.ebc $4

h,

lantibus przbeat, Vide Bellarm.loc. cit. ubi probabile etiam judicat à

laudatis Pontificibus , & aliis veteribus citatum fuife Concilium Nicz-

Siml !

num locis allegatis, & fzpealibi pro Sardicen(ï-, in quo ifti canones ex-

jnvent

prefsé reperiuntur. -

a

i

23. Quidquid fitde h

&

c re, manifefliffimum eft, Concilium Nicz.

$DÀ

nani o

num agnovifie Primatum & fupremam poteflatem Romani Pontificis ex

eo, quód ejus Legati Hofius Epifcopus Cordubenfis in Hifpania, Vi&or ,

tíno,

erent,

& Vincentius fimplices Presbyteri komani ante Alexandrinum, & An-

tiochenum Patriarchas Concilio füb

(cripferint , quoniam partes Sylveftri

ortium

Papz fuppleverunt, quod ne

Condl

quaquam Gr&ci, Arabes, ZEgyptii , Pálz-

ftini &c. paffi fuiffent, (i Rornani Pontificis Primatum , &

prerogativas

yun dl*

non admi(iffent, & agnovitfent.

j n

Simplices enim Presbyteri ,

. quoties

Vices aliorum Patriarcharum, Arc

hi- Epifcoporum , aut Epifcoporum

j

in Conciliis agunt , nonai(i poft omnes Epifcopos fübícribere folent.

| iij

Denique Patres dicti Concilii decretorum. füorum contirmationem as

j M

Sylveltro tanquam à Capite, & Judice humillimé petiérunt, ut habetur

fii f"

in quadam epiítola deprompta ex antiqua Colonienfium Przdicatorüm

23

2

gv

Bibliotheca, cujus exemplar vide apud Cornezum P.

. fui Ariftotelis rc-

Xïïn

divivi de Primatu Papz. Quod nullatenus feci

ffent , ni(i i

'R

i

'poteftatem füpra Concilia , & Ecclefiam univer

pfius fupremam

,W

fam agnoviffent,

u

24. Prob. 2. ex Concilio Romano fü

b eodem Sylveftro can. 50. ita

yo

loquente : Nermo judicabit

primam Sedem , quoniam omnes Sedes Apri-

n

s u

ma Sede juflitiam defiderant temperari

5

neque ab Augu[fo , ueque ab omni

:umemmu

Clero , neque à Regibus , neque à populo

Judex. judicabitur. ' Et huic ca.

j

j

noni fübfcripferunt 284. Epifcopi, 45. Presbyteri, s. Diaconi, & duo fe.

3.

(ond

quentes ( id eft Acolythi) unà cum Aug

ufto Conftantino, & Matre ejus

Yi

Helena. Idem fuit definitum in alia Sy

nodo Romana füb Sixto II. c, ;

.

* Ulæ j

& in altero Concilio Romano füb

Adriano II. item in Concilio Sinueía-

yriuma "

no ubi habetur:

Prima Sedes à uemiue judicabitur :

fi ergo Summus

um

Pontifexà nemine morcalium judicari

poteít, fupra omnes jurisdi&tio-

«dot

nem , & poteltatem habeat , neceffe eít

.

j

* hOU

25. Prob. ;. ex QConcilio. Sardicenfi

füb S. Julio L. Anno

p

[

3;51. tempore Conftantit Imperatoris celebrat

O.

Epiícopi ex 36. Pr

Cui. interfuére 576.

p

fgs ^

ovinciis totius orbis congregati,

- fcilicet ex

Rom4a,

ENKW

Hifpanià , Gallià, Italià, Campani,

Panno-

a

u

Calabrià , Africà, Sardinià ,

js U

nià, Myfià , Dacià, Dardanià, Dac

ià inferiori, Macedonit, Theffali4 ,

(gu

Achajà , Epiro, Thracià, Rhodo

P

e, Afià, Carià , Bithynià, Hellefpon-

uresaP

to, Phrygid, Pixiqiä,

Cappadoci

d. Pontp ; Phrygià minori, Cilicià,

ho

Pamphi-

$2

"Quaftio 1. De Monarchia. , vel Primatu faccefforis D. Petr s. :

Pamphiliá , Lydià, Infülis Cycladum, ZEgypto, Thebaide, Lybià, Ga-

latià, Paleftiná, & Arabià , ut conftat ex litteris Synodicis, & D. Atha-

nafio in principio 2dz Apologie , & D. Hilariolib. de Synodis adverf,

Arianos, In hoc ergo Concilio can. 4. Ofius Epifcopus dixit: Qwod ff Alz-

quis Epifcopus adjudicatus fuerit im aliquá re, m putat. fe bonam can-

am babere, ut iterum judicium venovetur , ff vobis placet , $. Petri Apa-

floli memoriam bonoremus , ut Cribatur vvel ab bis , qui examinaverunt ,

vel etiam ab alis Epi/äapz'f, qui im propinquo morantur , Remanao Epi-

fcopo. Et i judicaverit , renovandum e[je judicium, renovetur , Ó det

]udices 5 i autem probaverit talem caufam , vel mon vefricemtur , qua

aiía funt , qua decreverit Romanus Pontifex , confrmata erumt z f erg

omnibus placet , flatuatur. Synedus. ve[pondit : placet. — Videatur etiam

can, j. & 7. ejusdem Concilii, ex quibus liquidó patebit, poffe appel-

lari ex toto orbe ad Romanum Pontificem , & ab illius fententia nullamm

dari appellationem ,

quod fignum manifeftiffimum eft fupreme pOFeRa-

tis in omnes mortales. ,

j

i

26. Prob. 4. ex Concilio II. generali Conftantinopoli celebrato füb

Damaío Papa contra Macedonium Anno Domini 383. cui interfuerunt

$0. Epifcopi, Hi( ut docet epiftola Epifcoporum Orientalium apud Theo-

doretum lib, $. c. 8. ) cum priüs fuiffent à Romano Pontifice Damafo

Conftantinopolim convocati, & dceín litteras accepiffent ab eodem , &

i

Concilio Epifcoporum Occidentalium Roms congregato, ut Romam

)

accederent, ob difficultates tam longi itineris fe fübmilffifimé excufi-

I

runt, recognofcentes tamen cum debità reverentià convocationem Sum-

mi Pontificis ut juftam, & legitimam: atqui precipnuus actus monar-

E

chice poteftatis eft. convocare ad Concilium Patriarchas, Primates,

D

Archi - Epifcopos, Epifcopos &c. ergo Patres di&i Concilii per fuas,

!

&in füis litteris agnoverunt in Summo Pontifice Damalo füpremam au-

thoritatem, & poteftatem in univerfam Ecclefiam.

li

Y

27.Dices. Epifcopi Orientales in citatis litteris expre(se dicunt : Ze-

cerfefli mos per Imperatoris litteras : ergo non Summus Pontifex , fed Im-

h

pgra

tor poteftatem habet Concilium generale indicendi, & convocandi.

Refp. N. confeq. Verba enim didiv epiftol inferta non denotant

^

oteftatem fupremam convocandi Concilia ineffe Romanorum Impera-

[

tori, ut infra part. 2, latiüs oftendetur, fed infinuant antiquum illam mo-

86

rem , quo Romanus Pontifex , volens convocare Concilium, fcribebat

m

, quatenus illius intentum executioni man-

priüs Imperatori eum rogans

(f

Qarc

a

h

At IHI. d /itpr:mäxw 1 Ecclefa poteffatem, eb jurisdicl.ebe. $

N

dare dignaretur, & falvum condu&um , feu tranfitum liberum cuncis

N

Epifcopis Concilium accedentibus impertiretur, ut fic Czfareo brachio Ec-

atf

clefiaftice poteftati adjun&o efficacior, & fecurior effet convocatio, Et

niji

hoc patet ex verbis fequentibus: A4azdaro litterarum fuperiori anno À

4

veffra reverentia ad Imperatorem Theodoftum milfarum ec. — Ex hoc

fri Af»'

evidentius eft ex eo , quód Patres hujas Concilii confirmationem petié-

tTl

rint à Romano Pontifice his verbis: Quilus vebus tanquam leaitim?,

"J

€& fecundüm canoues con[Htutis, obfecramus vefiram revereutiam, ut

congratuletur e?c. . ldcirco 3 Damafo Pontifice Concilium fuiffe confir-

t dt

m2atum, refert Phocius Patriarcha de feptem Conciliis Oecumenicis.

T

^

Quomodó autem confirmationem attorum Concilii à Summo Pontifice

j "

petiiflent, nl íuammam , & abíolutam pote(t

atem Concilia convocandi,

ür n

& confirmandi in Papa fufpexiflent,

p

y-

fea

"

28. Dices. Idem Conocilium Conftantinopolit. can.

y. €quáffe Pa-

H nilum

triarcham Conftantinopolitanum Romano Pontifici:

nam fexta Syno-

] polö i

dus can. 6. dicit , fe renovare conftitutionem fecunde,

& quarte Syno-

di, quá Epifcopo Conftantin

opolitano paria privilegia

cum Romano tri-

OW) (

büuntur fequentibus verbis: Rezovazfes

Jantti Conffantinopolitani de-

vefurut

ercta Conrilii , definimus , ut Conffantinop

"

olitana Sedes equalia privilegia,

7

)

& in Eccle

Qu T

t antiqua Roma babet , accipiar

frafficis eque ac illa Wagnifr-

d

cetur vegottis: fed bac fecunda poft

*

M

illam exiflens , prins quàm Alexan-

y

drina ácdes numceretur: ergo

juxta decreta horum Con

ciliorum Epifco-

dU

pus Romanus non eít major

tanus.

is authoritatis, quàm

Conttantinopoli-

j at

g

Refp. 77:0. N, in primo Concilio Confta

ntinopolitano zqualia jura,

lus

ac privilegia fuiffe conceffa Epifco

po Conílantinopolitano ac Romano.

Primlm)

5

Nam can. 6, ita ftatuit:

Couflantinopa

Jtane civitatis E

jfc

[

du [

Primatás bouorem pofl Rem

df

bua lmäerq

Roma 2dk, N. edam fexta

24412 E[J

Copum , propterea quód fit. aova

r emam j

m Synodu

m gquàáfle Patriarcham Conftan-:

tinopolitanum Romano Po

ntifici :

[-/f

tum quia citata verba aliter referun-

jcurt

tur c. Rezovaztes dift. 22, Rezou,

( Edl!

ptes. [antti Couflantinapolitani decres

fa Concilii , petimus , nt p

nf'aptinopolitana. Sedes ffonilia -

0[]!'06'*"1 ]

que [uperior Roma /M/zet,

P;*iwilegia *

T

acrz'lo-iat

» VOR Tamen in Ecclefraffici

sude magaificetur , ut

a, 'Tüm,

5 rebus per-

" Impüïi'

gis conformia textui ereco, no

etiamíi demus, prior

a verba effe ma-

m

Summi Pontificis

n tamen adeo przjudicant Primatui

UHU

J

E

ut indicant illa

verba

.

f

d

iffems ; Si Sedes Co

4ed bec [ecunda poff. illam ex-

9?

nítantinopolitan femp

er manebat fecunda poft Ro-

tjon!

L

manam,

$4

uafHio 1. De Mmarckia , vel Primatu /»lccäri: B P?tri.

manam, quomodó igitur potuit effe illi zequalis? velfi ita effet, pofito,

n

ut ajunt, & non conceffo, voluerunt greci folüm ( infinuante glofsá in

*

t

c. Removantes) ut Couflantimopolitauus Epi[copus i

dem juris babeat im

Juis fabditis, quod Papa in [uis , id eff,cuntlis fidelibus. — 'Tum denique:

licet ingenué fateamur ambitum Anatolii Epifcopi Conftantinopolitani

€ó deveniffe, ut non folüm f& przpofuerit Patriarchis Alexandrino, &

Antiocheno, qui per canones Concilii Niceni immediaté poftRomanum

fuo ordine fequebantur, fed etiam Romano Pontifici &quaverit, immó

uamvis utrumque fuübreptitié , & illicité obtinuerit in . dicto Concilio

Chalcedon,a&. 16. can. 28. ut fatetur Surius tom. 2. in concil. Chalced.

li

pag.206. Baronius anno 45 1. n. 136. & alii. Hic tamen canon fuit ex fe

]

plané irritus, & temerarius, quia abfentibus Legatis Summi Pontificis

W

fuit conditus , ita teftatur Jódocus Coccius tom. 1. Thef, lib, 7. act. 6.

(

Graci , inquit, iz Chalcedonenff Copcilio acf. 16, ab(entibus. Legatis Ra-

l

manis deffmiunt , Conflantinopolitanum Epifcopum ita [ecundum à Romano

f

effe debere, ut tamen babeat aqualia privilegia.

Poftea autem dicti

[

Legati illius canonis confcii fa&i, publicé reclamárunt, ut conítat ex

l

epiftol. ;1. Leonis Papx ad dictum Anatolium, ubi inter alia habetur:

fs

lude enim Fratres moflri , ab Apoffolicá fede directi, qui vice med fyna-

W

l

de prafidebaut , probabiliter , atque conflanter illicitis aufibus obfGiterumt ,

j

aperte veclamantes , ne. contra [latuta Nicena . fynodi pre[unptio veprava

(l

zovitatis aJZtrgere't : nec potefl de earum contradictiane dubitari , de qui-

bus. in epiflola tua. conquereris, quód. conatibus tuis voluerint. obviare.

I

Et ipfemet Leo caffavit, & omnino annullavit dictum canonem , ut in-

«E

fra ex eadem . epiftola conftat:

Urde, ait, £ ebaritas mom quarit

Tif

propria, quamtum peccat , qui concupi[ett. aliena ? & quibus valo , ut te

V

At

prorfien abfiineas, Et epift. 5;. ad Pulcheriam Auguftam habet; Cez-

f

feufianes veró Epifcoporum , fantforum canonum apud Nicenam fynodum

h

conditorum vegulis repugzantes unità . mobifcum "veflra fidei pietate, in

t

irritum mittimus , ef authoritate B. Petri. Apoffoli generali prorfus de-

ylfm

finitione caffamus. Cum autem Anatolius admonitionibus, & caffa-

Ql

tionibus Leonis non acquieviffet , nec ejus litteris dediffet refponforias ,

4

fuggeffit Leo Marciano Imperatori( ut videre eft epift. p z. ad Marcia-

num Auguftum ) quatenus dignaretur pro Ecclefiz pace injuífta Anatolii

M

A

molimina reprimere, quod & Imperator benigniffimé preftitit, editá

etiam defuper lege, cujus fragmentum in Cod. L. r2. deSacrof. Ecclef.

J

te pce-

ho?ie legitur. "Tandem veró ipfe Anatolius agnità füà temerita

FT

nitens

lh

Art. T. A2 Pontifex Romanus fftverus Petr'ifucceþr »6.

8y

yiito,

nitens faz protenfioni ceffit, ut patet ex -cpïft. Leonis ad Anat. in qua in-

n

ter alia ficfcribit: $e4 grazum mihi , Frater chariffeme , && quod dilectio

aeiti

zua profitetur [ibi difblicere , quod tumc etiam placere mon debuit , fuffcit

J

.

4

n aratia commupis vegrejjum. profe[fro dilettiouis tua, & atteffatio Prin-

yoll:

riao, i

cip 5 Chrifiant, — Nec videtur tardacorrettio, cui tam venerabilis affer-

tor acceffit ec. — Ecce totius negotii tra&tus, ecce pretenfi Primatüs

Irianua

imm)

fippreffio, ac ceffio. Unde ifte píeudo- canon in multis tum grecis, tum

latinis exemplaribus non reperitur.

onclo

29. Probatur j. Ex tertio Oecumenico , & generali Concilio , quod

bied.

if

fuit celebratum anno 434. füb Cocleftino Papa, & Theodofio juniore Im-

peratore contra Neftorium.

Hujus Concilii PP. affirmant palam, fe

us

j 2&. 6-

urgeri ad damnandum, & deponendum Neftorium mandato litterarum

Coeleftini Papz tom, 2. concil. c. 10. & apud Evagrium lib, r. hift, c. 4.

;sti! l

Item Firmus Cefàrez Cappad. Epifcopus c. ;. di&ti Concilii fatetur , cau-

77

fam Neftorii judicandam effe juxta przfcriptum Coeleftini Pape. Cui ac-

j didi

cedit Philippus Presbyter, Apoftolice Sedis Legatus, qui Beatiffimum

(icex

h

Papam Cocleftinum titulo fupremi Capitis honorat. Ethocmagis con-

N

firmat epift. Synod. ad eundem Ceeleflinum , qux habetur tom. 1. concil.

mc3 f:**

inq

uà aitSynodus fe caufam Joannis Patriarchz Antiocheni (.qui Cyril-

lum Alexandrinum, & Memnonem Ephefiorum Epifcopum in Synodo

fimh,

3o. Epifcoporum depofuerat ) quoniam dubia erat

,non fuiíle :fxufäng judi-

j

care , fed judicio ipfius Cacleftini refervAffe,

u

30. Probatur 6. Ex quarto Concilio generali, quod eft Chalcedo-

at

nenfe, fuitq; celebratum ann. Domini 4 ;4. füb Leone T. contraDiofcorum ,

i, yur

& Eutychianos, cui dicuntur interfuifíe 630. Episcopi, In hujus a&tione

prima recenfentur Patres, qui Chalcedonem venerant, & ante omnes Pa-

9[0, g!l!

triarchas, Archi-Epifcopos, & Epifcopos numerantur non modó Pa-

t o

fchafinus , & Lucentius Epifcopi, verüm & Bonifacius Presbyter , eoquód

locum Romani Pontificis tanquam Legati occuparent. Poftrecenfita Pa-

| /Wäum

vlb l

trum nominaftatimincipit: Pafcbafgus Reverendiffomus Epi[copus , &&

Vicarius Sedis Apoffolice , cum in medio unà cum his Firis ReverendilTemis

r

& r

Collegis fuis fletiffet. , dixit : Beatiffemi atque. Apoffalici Viri Papa Urbis

,Onü)l'i«'fsl

Romas qua-efh Caput omnium Ecclefiarum ,

pracepta babemus pre mani-

j ao

bus , quibus precipere dignatus eff

ejus Apoffolus , ut Dio[corus Alexandri-

T

norum . Epi[copus mon [edeat im Concilio,

Jed. audiendus intromittatur ,

edlïï

wuod nos obfer

v4re neceffe eff, Et Lucentius Collega ipfius addidit :

[ fl

4a-

a

Quia cmn perfónam judicandi non /Jziöeret, præümpjt? C Synodum.

(

2

fi f

86 — Eueffio 1. De Manzrabia,r-ve—l Pr)'mam Jeeccefforis D. Perri.

fws ef facere [rne. authoritate. Sedis -Ape[lolics , quod nunquam limz'ä,

l

nunquam facium ef. . Quibus verbis ne unus quidem ex omnibus con-

tradixit. Quinimmó a&t. 2. le&is Leonis Papz litteris, omnes Epifcopi

f

unà fimul acclamárunt. dicentes: Hec Paftrum

ffdes , Hac. Apoffolorum

f

fides: ffeut. Leo , ita credimus, . En| quam infignem venerationem exhi.

buerint authoritati Romani Pontificis laudati Concilii Patres,

Eadem

actione 2. Anatolius Patriarcha Conftantinopolitanus afferit, omnia acta

pfeudo - Synodi Epbe(inz II. ( in qua Diofcorus aufus eftjudicare,, & ex-

communicare Romanum Pontificem Leonem ) effe irrita , excepto eo,

quod Leo Pontifex ratum effe jufferat.

Poftquam veró impios aufus

j

& magnam temeritatem Diofcori in relatione ad Leonem Papam Patres

li

fiepe di&ti Concilii exaggeráflent, aCtione 3. procefferunt ad damnationem

b

ejusdem, eam ob cauíam przcipué , quód in primam Sedem fententiam

me

ferre prefümpfifet, rogatus itaque Pafchafinus à Concilio, ut fen-

li

tentiam latam in Dioícorum nomine Leonis Papge pronuntiaret ,

[

s

f

petitioni eorum annuit his verbis: Jamdffgmus ac Peatifimts Papa ,

Caput univer[alis Ecclefie Leo, per nos w Legatas , fanéf 4 Symodo confen-

mï'u

tiente , Petri. Apofloli praditus dignitate, qui Ecclefta fundamentum , ci

W

*n

Petra. fidel, & caleflis Regni Janitor numcupatur » Epifcopali disnitate

Dio[corum nudavit , & ab omni Sacerdotali opere fecit extorrem. — Huic

h

fententiz , & totius Concilii calculo decrete, &approbatz ante omnes

[/

fubícripferunt Legati Summi Pontificis, deinde fuo ordine Anatolius

I

Conftantinopolitanus , Maximus Antiochenus &c. qàod fané non tulif-

C&rz/

fent tam eximii, ac illuftres Patriarche, & Archi - Epifcopi , nifi Eccle-

Pufrg

fie Romans Primatum ac füpremam jurisdictionem habuiffent cordi , &

venerationi.

Denique.a&. r6. in relatione. Synodi ad Leonem Papam

[ [

circa.finem humillimeé petunt fua decreta ab ipfo at Capice confirmari.

*

':

7) l

Ediffere modó , quid queío ampliüs requiritur, ut Synodus (

halcedo-

nenfis agnofceret Romani Pontificis monarchicam poteftatem, & Pri-

h

L

matum in univerfam Ecclefiam ?

t

füürg

31, Deinde in Concilio Conftantinopolitano II. quod communiter

vocatur quinta 5ynodus, causà Antimi congregato circa annum j53.

[5

Tünt

Menas Patriarcha Conftantinopolitanus Concilii. Przfes nomine om-

nium Patrum ita loquitur a&t.4. Nos Apoffolicam Sedeim fe quimur , ci» obedi-

dInn

vaus,et ipffus communicatores communicateres b

Abemus, c& corzdemzatq: ab

rrf,/m

ipfa, C nos condemnamus.

Confirmat id Concilium II. Nicenum, quod eft

Ffl/,;gj

Íeptima Synodus generalis celebrata circa annum Domini 781. füb A-

'driaxno*'Papa, cui interfuére Epifcopi 250. in qua recipitur, & a

ppro-

T

!i

batuz

i

— Mrt. THI. n /uprm?zm ?n äcc!e/;'»-;mt/aorimtem, e jüïi!di&.df'&'. 87

» lt

batur Epiftola Adriani Papz ad Tharafium , in qua Sedes Romana ut Pri-

bus

matum per totum orbem terrarum obtinens, & Caput omnium Eccle-

o

;C'lï-

fiarum przc.nizatur. Similia habet Concilium Lateraneníe anno 12I N

ifum

fub Innocentio III. & Friderico II. Imperatore celebratum , cui interfue-

em ett.

runt Latini, & Greci (imul ad numerum Patrum 1293, ex quibus erant

Tats

oniaadt

Epifcopi 475. in ejus capite quinto fequentia verba leguntur: Romaua

Ecclefia difponemte Domtmo fuper amues alias-ordiparia poteflatis abtiaet

, Ka

Princibatum , utpote Mater univer[orum

Ghrifl fidelium , € Magiffra.

Q €),

32. Nec minüs claré & expreíse Pri

s aufus,

màtum Papie adftruit Concilium

Lugdunenfe generale füb Gre

gorio X. anno Domini 1274. tempore Ru-

mDans

dolphi L. Imperatoris , cui int

vitiontt

erfuerunt ex Latinis, & Grzcis mille feré

atres , ex quibus Epifcopi foo. erant.

' Hujus a&a ex majori parte ha-

ntentit

ut f

bentur in 6, decretalium cap.

ubi periculum. in quo intitulatur Roma-

nus Pontifex Vicarius Chrifti

, Succeffor Petri, Re&or univeríalis Ec-

ntiarit,

clefiz , Gregis Dominici Dire

&or.

f fyfffui

33. Idem demum teftatur , immó definit Concilium generale Flo.

co.:z;cn-:

Tentinum congregatum tem

pore Eugenii IV. & Alberti l. Imperatoris an-

T

no Domini 14

39. cui fübfícripsére rar.

ante fübfcriptionem diíceffer

Patres preter alios multos , qui

a'igmr:u

ant , in quo grecis , & latinis confentienti-

bus ita ftatuitur: Deffzi;uu,

, i

5 faeram Apoflolicam Sedem , ei» Romamuum

(t Onmö

Pontificem in univer[um or

bem teneye primatum , e& ipfums Pontifícem

iidls

Romanswm . Succefforem efe

B. Petri Principis Apoffolorum , & verum

qon

Chriflá Ficarum , totid

Ó^

que Eccleffa Caput ,

€ onsium Chriffianorum

nili i

Patremy, ac Direcforem extiflere ,

cordl L

C ipfi im B. Petro paftendi, resendi ;

€ guberaandi univerfalem Eccl

u

e[fram à Domino noffra ] ESU Chriffo ple-

sam peteflatem traditam e[fe.

yn

34. Concilio Florentino (üffra

Ji

DX

gantur alia pluríima Concilía gene-

ralia, quibus non interfuerunt Gr

*ci, quz definiunt, & fide Divina

D

d

€redendum decernunt, Romanam

Ecclefiam Caput effe , Principem, &

f

füpremam omnium in toto orbe

exiftentium,

Primó in Conftantienfi

m

W

celebrato annotg14. füb Joann

u fl

e XXIIL & Martino V. cui interfue-

runt Patres feré mille, ex quibu

s erant Epifcopiultra trecentos Sefs. g.

jne (

damnatur ifte articulus ]oannis

)

NViccleff: Noz eff de peceffitate falutis

(

credere Romanam Erelef,

1am effe

WWW'L

4ecuzdo in Concilio Lü

fupremam -Anter omnes - alias Ecclefjas.

ild

gdunenfi

I tempore Innocentii IV] & Friderici

D

q

II Imperatoris anno 1

245. celeb

; l

)

rato, cujus decreta . quzdam extant in

6. e 0^. C. x, ubi hec tria ftatua

ntur: 1770 Quód Dominus afcenfürus in

g o

pl

caclum

TTR

88

Quaflio III.De Monarehia ,vel Primatu fuccefforis D. Petri.

ccelum poft refüurreCtionem , ne Ecclefiam fine Paítore relinqueret , ip-

f

P

fius curam D. Petro Apoítolo commiferit, ut fuà ftabilitate fidei cate-

ros in Religione firmaret. 2d). Quód Pontifex Romanus fit. Apoftoli

ejusdem legitimus Succeffor. —;770. Quód ipfe teneat locum Redempto-

ris interris. Hec omnia tanquam certa & fide Divinà credenda füppo-

ä

nit noviffimé celebratum Concilium Tridentinum, dum fefs, 14. c. 7

fequentiaftatuit: Uzde merito Pontifces Maximi , qui fapremá pezeffate

fibi im uxiver[a. Ecclefra traditá cau[as. aliquas graviores [uo poterunt

peculiari judicio re[ervare.

[

$. IL.

Al

Quid de fuprema in Fcclefia jizrisdz'fiiane Summi Pontificis

[

Patres quinque primarum Seculorum judicent , difaviritur.

fl

Uód res ex fe certa, & indubia non egeat probatione, dogma

d

;

eft uti tritum, ita ab omnibus íano judicio inflructis com-

Yi

3 iO

muniffimé receptum ; proinde meritó difpendii laboris effemus

E

ai'guendi, dum pro ftabiliendà fupremà in Ecclefia jurisdi&tione Summi

Pontificis laboriofam- San&orum Patrum quinque primorum Szculo-

rum dedu&ionem ob oculos ponere fatagimus.

Si enim, uti ex prz-

4l

cedentibus in propatulo eft, illa Patribus in Conciliis generalibus , ubi

li

Spiritus San&us , Spiritus veritatis, Spiritus faplentiz in medio eorum,

h

fuit unanimi calculo afferta , ad quid defervient ulteriora probationis

argumenta ? verüm uti juxta commune illud proloquium , non uno

A

i&u dejicitur quercus , ita nec uno fundamento proflernitur , & diffipa-

Ts

tur hxrefis: quare ut in prefenti etiam controverfia polemica hocce fe-

(ijj

culo multis effugiis , falfitatibus , perver(is cavillis, & injuftis vexis ob-

Tly

noxia, & à modernis Janfeniftis inaniffimis commentis in dubium revo-

m

cata veritas clariüs elucefcat, & dilucidiàs pateat, confultum judica-

vimus, fi teftimonia SS. PP. quinque primorum Sseculorum adducere-

W

l

mus in medium , ut fic adverfarii propriis armis exagitati, eó liberiüs

palmam cedant, quó efficaciüs fe per eos convictos, & de falátate fui

dli

:

?

dogmatis notatos confpicient. Quapropter

*

*

)6. Dico. Patres quiuque primorum

Seculorum jitp/remam £m Ec-

Mi

AUj

clefra jurisdiciioueym Summo Pontifici umamimiter deferunt. — 1ta Cath,

DD,. omnes. Probatur hec Conclufio per difcurfum in quinque prima

h,

Sxcula. In primo Szculo floruére S, Anacletus Grecus S. Clementis

fT

Succef.

(

"

Á

!

; ;g;;. n.42 þ;piemäm p Ecclefía patehzem, e juri:dfä. ( .9

wl

Succeffor, S.Ignatius Antiochenus Martyr.

Primus in füis epiftolis

d

adeo claris , difertis, & indubiis verbis Primatum Summi Pontificis affe-

Ag:?:ll'

rit, ut nec minimi dubii locus remaneat. In prima epiftola Romanam

edum

Sedem velut /upremam controverfrarum arbitram, ad quam omues dif-

dl

fíciliores cau[a jure appellationis pertinent,celebrat. Quod fufiori ca-

14 6

lamo confirmat in fecunda epiftola-poft medium. — In tertia veró epifto-

| lp;tdf,!ïï

la Romange, & Apoftolice Ecclefie ezizenztiam poteffatis, & Prima-

tum fuper univer[as Ecclefias: competere fententià fu& irrefragabili de-

fmmn;

finit. Secudus in epift;ad Roman, Ecclefze Romane prafidentiam fuper

emues alias attribuit, Quid pro füprema

-

jurisdidiione Summi Pontifi-

cis clarius? quid evidentius ?

37. Dices. Cur ergo Apoftoli & Evangeliftz hujus Primatüs .nul-

lam fecére memoriam, cum tamen alios articulos fidei fatis accuraté

tht

defcriptos fidelium pofteritati reliquerint?

If

Refp. 1;50. Falfitatis quziti argumenta effe füperiora: de (ücceffio-

neD. Petri dida, & probata, — 240. Si omnes articuli fidei effent adeo

, dignt

claré defcripti, exiguus: maneret locus meriti fidei. — 377/2. Privilegium

j (

Primatüs Romani fatis claré colligitur à SS. PP. ex illis verbis D. Pauli

s ii

ad Rom. Fides vefra anmuntiatur im univeríü mundo , id eft : Fides

x u

Romanz Ecclefie divinitus ftabilita, tan

verfo orbi futura.

quam norma, & regula eft uni.

Hunc fenfüm ífi contortum cavilles, contorfionis

ii

argue ( fi per reverentiam iita licebit

) $, Cyprianum epift. ;7. ad Cor-

(ihus,

nelium , S, Chryfoft. in didtum locu

m,S. Hieronymum lib. 3. contra

ï'lo Cümml

Ruffinum c. 4.

58, Pro fecundo

Wbmonf'i

Seculo adduco teftes omni exceptionc

majores ,.

, n *

inter quos 77745 cft Evariftus Papa , & Martyr , qui epilt, z.

ad Africa-

&i

n

IV

nos Sedem Apoftolicam Supremum Czpzz . nominat.

Et epifl. 2. ozzzer

a bt

controverfias autboritate bujus Sedis termiuandas jub

€f. Secuudus Six-

5

tus I Papa & Mart. in epif. 2. A

poftolicam Sedem velut Caput à quo

s blllm[

Sicati omnes Epifcopi ordinante Do

mino conflituti funt , itaomnes abeodem

num UP*

tueri, defendi , & liberari debe,

7t, confüituit.

Tertius dicitur Hyginius

gdducï'*

Papa & Martyr , hicepift, r. ad omnes Chrifti

fideles Metropolitano au-

a

lh

dientiam caufarum quidem permittit, /z/vo £

umen fe

Uber Eccleffe Ro-

D

fuicut !

ea privilegio.

Huic fuccedit |Quarzzs, S. Anicetus i

imirum Papa &

Mart. epiít. ad omnes Galliz Epiltopos , ubi Apoftolica

j

authoritatis effe decernit, zz

m Sedem tanta

"T LA

apud eam omnia Epi/copo

rum judicia ter-

fa UP

eninari pracepta [mt.

Quintus qui his fuffragatur Ír

(

(is Epifcopus audit, hic lib

ensus Lugdunen-

nqüe pï

jit]

:3. adversüs herefes c, 5.i

n gloriam Apofto-

(

$u

lice. Sedis afferit; Eaws ab Adpoffolis giorjf?pwm,;,. Perr

0 C Paulo funda-

£4m

9o . Qua[Tio III. De Monarchia , velPrimmu fuccefforis D. Petri.

L/

tam e[fe , atque propter

porentiorem principalitatem ad /mn; omnuem de-

Z

lU

bere convenire Ecclefram.

39. Dices cum Magdeburg. Has decretales epi(tolas , quibus hicut

[

plurimüm nitímur , eífe füppofititias,

-

Refp. Eadem facilitate, &

animi

'IeVits;te affirmari poffet , facras

litteras effe füppofititias, haud fecüs , ac olim Ebionitx , qui tefle Epi-

phanio harefi 30, Evangelium Marci, Luce , & Joannis ut falfüm reji-

ciebant, & Manichxi novum tefítamentum nonni&i mutilum admitte-

bant, quód pluribus locis eorum erroribus nimis aperté adveríaba-

l

tur, ficutí. & hx decretales dogmatibus Magdeburgenfium. Cert? in-

credibile plané eft, tot epiftolas fuücccffivé ab aliis fuifle con&ctas, &

f

.illis SS. Pontificibus adícriptas, prafertim cum illas ut veras

$:85 genui-

K

nas vetuftiores amplexi , & venerati fuerinc.

Pontificii Primatüs äf-

40. Tertium Seculum íequentes numerat

]71

fertores. Primas inter eas obtinet S. Zepherinus Paja & M, qui epift.

/

1. ad Scilienfes Epifcopos fcribit : ,Quód d Sedém .4poffolicam . tam-

lh

uam ad matrem ab omnibus , maxime tamen eppreffis a»pellandum . €

eoncürrendum fft. Hunc fequitur Calixtus Papa & M. epift. 1. a ! Ee-

N

Y

nedi&tum Epifcopum infinuans: Apoffo//eam Ecclefíam matrem effe om-

nium Eccfefrarum , à cujus regulis nullatenus comvenit deviare.-

His

APU

f£

accedit S. Fabianus Pap, & M. qui epifl. 3. ad Hilarium Epifc.

Epifcopum ad Apoffolicam Sedem tanquam od yudicem vemittit, Quarto

tif

loco fübfcribit S. Stephanus L Papa & Mart. qui epift, 2 Primatibus, &

ne

Qul

?Jb

rmittit, /2/v4 f4-

Patriarchis Epitcoporum negotia judicanda quidem

q,

men [emper im omnibus autbaritate. Apoflohc , vel. vift ad Apoflolicam

Sedem fuerit tantim appellatum, Similia producunt $,. Sixtus 1I, Papa

t

li

& M. in epift. ad Gratum Epifcopum.

T

Benignum.

S.Felix l. & Papa & M./ epift, ad

!t;

4&. Regerit Gerardus. Teftimonium horum Pontifcum efle

fü 'fþe;

It

é&um

uia uullus idoneus se[Hs im re fua intelligitur. Immó etiam ci-

&Ul

vili jure domeftici te(timonii fides improbatur cap. p/acuiz 4. q. 3.

Verüm non eít credibile , tot Summos Pontifices (ucceflivé exi-

lli

M

ftentes ( quos ut veros San&tos venerantur cum Gerardo cateri Nco-

Evangelici ) in rte tam magni momenti in mendacium quafi confpirátfe ,

QU

/vel quafiviffe authoritatem ipfis indebitam.

42. Interea audiamus hac in re impartialem fententiam Orige-

"t

.

.

