t alius Monarcha armatà manu invadere Principatum, aut

aut quilibe

Ducatum a

Iterius Principis, illum, fuppofità juftitià belli, fuo dominio

lené fubjicere,

fübditósque ab obedientia, & juramento fidelitatis ab-

folvere. Hoc

füppofito tanquam certo , atque ab omnibus recepto, &

approbato , quxro ex

Gallis, an exauthoratio , temporalísque poteftatis

rincipis, quem in legitima poffeffione anteà

rivatio refpe&u hujus P

fuiffe füpponimus , (i

Y

7

t jufta , v

el injufta? (i hoc dicant, crimen lzfie ma-

fi illud, ergo falfum eft, quod Theologi in Gal-

jettatis vix effugient :

lià afferunt, temporalem pote

ftatem ita effe juris Divini, ut in nullo

vel depofitioni humanz. . Si afferant de-

caíü fubeffe poffit difpofitioni,

.

ofitionem authori

tativam Regis in cafu pofito non fe extend

ere ad po-

teftatem temporalem , fed ad ejus exercitium : idem dicimus & nos in

l

rzíenti propofito ;

(i regerant , per lxfionem jurium Regalium vel Im-

Idem dicendum oc-

f

eratoriorum juftificari depofitionem Principis.

currit in noftra inateria; hanc enim non adeó crudé tractamus, ut inde-

l

ml

finitam , & pro libitu exercendam poteftatem , & authoritatem Summo

in terris Chrifti Vicario tribuamus in poteftates temporales vel reftrín-

t

n

genda

s, & limitandas, vel tollendas, & annullandas, fed füupponimus

& preponderantem caufam, qualis eft, «fi Rex, Im-

[

juftam, gravem ,

eat,

perator , aut Princeps incidat in hzrefin, eique pertinaciter adhar

H

vel

P*)m

E

[

ddrt. F. Num nuthoritas judiciaria Jf'apremi n conzrove,

rfia . 13y

Ü

vel iinveftet Ecclefiam DEI

» ejus jura violet, & infrin

gat, fübditos or-

f

thodoxz fidei pervertat, &

his fimilia.

o

n

45* Objic. 1. Poteftas fpiritualis ,

qualis Summo' Pontifici compe-

D

tit, pro fuo ob

M

jedto refpicit pura fpirit

Wi

ad temporalia,

ualia : ergo rgcquit Íe extendere

]j

Relp. Non implicat, quód poteftas

fpïrqïtualis pro obje&o prima-

m

rio, & dire&o reipiciat

fpiritualia

poralia.

; pro fecundario, & indirecto tem-

T

r

Ti

46. Objic. 2, Juxta Hu

nequit

prejudicare temporal

gonem & alios SS. PP. fpiritualis poteftas

1P'

i: fed (i Summus Pontifex fuá füpremá po-

J

teflate judiciari& poffet ex

authorare, & de

&c. fpiritualis

poteftas prae

ponere Reges, Imperatores

judicaret utique

cemporali: ergo &c.

Kefp. Quód Summus

Pontifex fuà fpi

rituali poteftate non

quam

dicet temporali , (ed potiüs

preju-

qd

cam magis obfirmet , & ftabiliat.

Vel dic,

jl

quód tunc poteflas fpiritua

lis prejudicet temporali ,

tate , & legitima cauía fe

fi absque neceffi-

extendat ad temporalia,

wfï/

tio non approbat,

EL

qugd noftra affer-

47. Objic,

3. Sicuti ex

h A

nem poteftatis

redditione decimarum eruimus fubje&io-

Jui

m

is temporalis r

efp

tur talis fübjedio ex fb

€&u fpiritualis , ita potiori ratione erui-

jj

p*

lutione tributi :

fed ex jure Canonico certum

'/,

€ít, quód Imperatori pr

o Ecclefiz pace

folvi debeat tributum à Roma.

no Pontifice: ergo Pon

)m

us

quàm Imperator Ponti

tifex potiüs Imp

eratoriquoad füam poteftatem ,

al

fici fübje&tus eri

*

efp. cum noftro

r[?, m

Viterbienfi, tributum ,

uod Imperatori Sum-

Y

j

mus Pontifex folvit,

non efle fignum conteftati

potiüs ftipendium defe

vum fubjectionis, fed

nfionis Ecclefiz , quod Im

peratori, eoquód ejus-

n

€m primarius prote&

or fit, (ine lfione juris "

Dd

ficize fohïi poteft à fü

& authoritatis Ponti-

"

48. Czetera,

premo Paftore Ecclefiz.

n n

quel

aboriosé hic con

rentur fuf

am difcuffi

onem,b

reviorib

gerit Theologia Gallicana, non me-

M

us terminis omnia

abfolvere poteris,

1 dicas rzj), Quód Ponci

fex no

n debeat fpeciali folici

u ^

cere temporalibus,

24d. Quàd

tudine fefe immifz

j n

male íe

ejus poteftas non dir

ecté, & quoadfor-

extendat ad authoritate

m tem

-

fun??

quoad materiale,

3110.

Qu

ód

poralem , bene tamen indire&tà ;

Ü Y

[i

Bladium materialem Pontifex non haz

nqü

a

eat ad ufüm , id eft, uc ordinarié

; &fine urgenti ,

o

Uuti poffit; bene tamen ad

nutum, hoce

& legitima caufa illo

T

]v

preponderante caufa,

» pro extraordinaria, gravi, &

»hærcäïn

49. Pro com

plemento

[

Pontifex

hujus m,ateri;e Qlæres 1m). Àn Summus

potfit condere legf:

S»ci-vilcs j

qua Obligenc Amniverfam Eccie-

fiam ?

r

xs8 —— Queflio IF. De fupremo judice cont)wer/ïamm fidei.

fiam ?

Refp.

negativé, Ratio fundamentalis et: quia condere leges ci-

ariam , & direCtam : fed hanc

viles pertin

et ad poteftatem politicam ordin

pon habet

Summus Ponufex, à quo enim ? non à Chrifto , quia ab hoc

di&ionem, & poteftatem fpiritualem; non à Prin-

tantüm accepit juris

cipibus, quia de hoc nihil co

nítat: ergo. Nec obítat, quód B.Petro,

ejüsqu

e Succedaneis terreni fimul, & coeleftis imperii jura commiffa

fint ; quia hoc, &

alia fimilia debent intelligi de ca(u extraordinario,

in quo Ecclez con

fervatio, & communis falus fpiritualis alicujus reg-

*

clitatur, tunc enim Summum Pontificem habere

ni, vel provincie peri

ad nutüm gladiu

m temporalem, ex füpra probatis conftat.

Àn Summus Pontifex poffit implorare brachium

o. Quzres 24à.

feculare ad coércendos

hzreticos, & fchifimaticos? Refp. non folüm

fü magnz neceffitatis teneri, Ita S. P. Aug. lib.

offe, fed etiam in occur

2. retra&t. c, j. ubific circa hanc quaftionem difcurrit :

** Mea primi-

* tus fententia non erat , ni(i neminem ad unitatem Chrifti effe cogen-

«düm, verbo eífe agendum , difputatione pugnandum , ratione. vin-

* cendum, n

e fi&os catholicos habeamus , quos apertos hzreticos no-

* C veramus.

Sed hec mea opinio non contradicentium verbis, fed de-

« monftrantium füperabatur exemplis...

uàm multi enim , quod cer-

bant effe Catholici manifeftiffimà veritate commo-

« cb fcimus , jam vole

« tí, & offenfionem

fü

orum reverendo quotidie differebant, quàm mul-

fed obduratw confuetudinis grave vinculüm colli-

* tos non Verit4s ,

[

uis eft tam demens, qui n

eget iftis debuiffe per juffa

** eabant &c.

J

Imperialia' fübveniri? Sicau

fas, motiva , & neceffitatem hujus implora-

donis noffe percupis, lege S. P

.18à, ep. 93. 246. ep.i185. olim jo.

]j

olim 204. $£à. ep.

lu

adBonif. 27/0.

ep. 186. olim 106. 4£à, ep. 173-

166. olim 10$. 672. lib. 1. c.

8. contra Parm. & fzepe alibi.

D

zandam füam fidem Chriftus non milites,

Tif

j 1. Dices 1. Ad propa

[e)

1

inde etiam non inven

!

tur in Evangelicis , aut Apofto-

& !

fed piícatores mifit,

licis litteris peti

tum a

liquod auxilium à Resibus pro Ecclefia, & contra

li

2d». Per hujusmodi co&rcitiones brachii fecularis po-

l.

ejus inimicos.

tiüs obftinantur magis heretici , quàm

ut ad ovile, & convivium unitatis

li

P. ep. 173. quód ideo Chriftus

lii

Chrittiane vedeant, Refp. ad umum. S.

Dominus pifcatores, & non milites ad pro

vagandam fham fidem miferit,

lyj

nonduüinque in ea fuerat

uia primum Eccle(ia novo germine pullulabat ,

completa illa Proohetia: Er adorabuet eum vmues Reges terra, omnes

t

eadem ep. babet, pratr-

entes fervient ilj. Haxcdue, ut idem S. P

ln

uravit Chriftus Dominus in inviratione ad coe

nanr anm magnam , ubt

fl

non dictum eít

de bis , qui priüs venerunt, di&tum eft , Zszrodue bue,

Vef[et

£0o15-

r 1. An Summu Poptifex. i [uis judiciis fe inf allbilis ejc.. 158

compelle; ita fignificata funt Eccle(iv primordía adhuc crefcentis, utef-

fent vires compellendi, poftquàm viribus fuerat roborata,

Ad zdwum

W

dic eum S, P. ep. ad Vinc. Nunquid ideo ne

gligenda eft medicina , quia

n

nonnullorum infanabilis eft peftilentia? nequaquam, contrarium con-

j

n

ftat in lege veteri quóad pgþnas temporales, & in nova quöad fpirituales.

rloy

"

t

.. QUAESTIO QUINTA.

]

De Infallibilitate Summi Pontificis.

jb

i

AnTICULUS Pniwvs.

x

n Summtus Pontifex in [uis judiciis

9

fi infalililis

)no

eum Contilio generali?

i

Waítio hxc folüm procedit de iis, quz totius Ecclefi [tatum,

A

fidei Catholice unitatem, veritatem, & infallibilitatem con-

m

cernunt ; in tantüm enim Chriftus

Dominus infallibilem Spi-

D)

ritüs SanGi affitentiam

promifit B. Petro, e

tuando Ecclefiaftice Mon

archie ftatu Romanis Succe

jüsque in perpe-

ol

floribus, in. quan-

3

tum erat Petra fecundaria, füper

uam voluit fundari firmitatem fidei ,

yu

immobilitatémque Ecclefize à Chri

9 Domino in lege gratiz inflituta :

vel ut aliis placct, infallibilitas Pon

jf

quatenus per hanc commune bonu

tificia ex eo fuit conceffa divinitus ;

73

m Ecclefie integrum fàlvaretur, &

inconcuffum, ne fideles in rebus £i

dei dubiis velut parvuli flu&uantes

circumferantur omni vento doctrin

$,

m]llm

& verà fententià fidei aberrent ; ad ho

atque ab integritate, fan&titate ;

c autem fatis eft, modoó infallibi-

conm

lis fit in controver(iis publicis fidei -de

finiendis, aut decretis totius Ec-

clefiz (tatum concernentibus

; que& fecu

r

univerfos Ecclefiz fideles (efe e

xtendant,

ndàm vim füam obligatoriam ad

]mtäus

tur, ut finiftram

Hoc à nobis ideo pramitti-

hfl& 1]

, & falfam quorundam op

inionem in principio ftatim

j

hujus ventilationis

polemicz magnz argua

mus ineptiz , & peffimz con-

jl

fequentig.

Ex hoc enim,

äfueraï

Pontifex ut particularis

arguunt hi fcioli, quód unus altervé Summus

ul

in nibilum abifffe conclu

Do&or erraverit ,

totam ejus infallibilitatem

"

dunt,

Vah

! inepta confequentia

$ preterquàm

T

enim quod antecedens refpe&tu do

ft

]

&rinalium in' magno

apud eruditos

(

verfetur dubio, confequehs per pe

flimam fequelam ex a

ntecedenti du«

)

2

citur ;

ueflio V, Deinfallibilitate fummi Pontifcis.

-340

citur; quis enim in negotiís politicis adeo peregrinus erit , qui nefciat,

Principi majorem authoritatem deberi, dum in fuis decretis, ftatutis , Ie-

gibus , & mandatis agit perfonam publicam , quàm dum agit tantüm prí-

vatam? & quo jure id controvertetur ín füpremo Ecclefix Principe?

fit, neceffe

qui hoc principium capere non vult, in medio lumine talpa*

autho-

eít. Sed audio obgannientes Luthero - Calviniítas , qui dicun

x

ritatem Summo Epifcoporum Prafüli majorem deberi de jure quocunque,

fi fan&tionibus publicis inter(it , non tamen omnimodam infallibilitatem,

licet etiam toti Concilio Epifcoporum przfideat, homines enim funt,

qui ex propria & intrinfeca conditione fallibiles, & mul

tis erroribus

fünt obnoxii, juxta illud Pfalmi: Ozzzzs bomo mendax.

Hec egregia

illa Theologià eft, quam hi perverfi trolli derivàrunt ex iis principlis,

quo primi herefüm coriphei ex rebelli füo, & venenato 'cerebro pro-

duxerunt, & cum magna animarum ftrage fparferunt in vulgus: dum

enim manifeftos errores in fide docuiffent, & hi à Summo Pontifice pro

Paftorali üa vigilantia anathemate fuiffent percufli, profcripti, & penitus

contriti, appellárunt ad Concilium generale ; ab.hoc cum idem judicium

excepiffent , Summum Pontificem unà cum Concilio falfitatibus, & er-

roribus obnoxium cavillàrunt, & irriferunt.. lIt igitur palam fiat quàm

temeré, przfümptuosé , & injuriosó id dicatur ab ejusmodi peüïmis er-

:

ronibus.

2. Dico. $ummus P

b*niä&x eum Concilio gemerali cff jnfallibilis in

fi;if jedicus. kaDD. Catb. omnes contra: Luthero -- Calvin. Proba-

E

tüur 1. Summus Pontifex tanquam Caput , & Concilium generale tan-

i

]

quam corpus repralentznt totam , & univerfalem Ecclefiam ; atqui Ec-

cle(ia univerízlis in deSniendis fidei controverfiis , aut quzftionibus mo-

i

rum eft infallibilis, & nulli errori obnoxia: ergo Summus Pontifex cum

Concilio generali eft in£allibilis in fuis judiciis. Min. conftat zz5ó ex

l

Iàia $4 Ubi Propheta iaducit Chri&um Dominum füam Spenífàm Eccle-

Ü

fiam fic alloquentem : ZVoZz zzmere , quia wom confunderis , meque erubef-

L

2dà ex 1. Ti-

eef. Velmaximé auterm confunderetur , fi erraret in fide.

V

moth. 3. [ibi Apoftclus ad Timotheum fimilia infinuat : Hac £ibi ferz-

)

bo , ut [éias, quomodó te oporteat comver[ari im Domo DEI , qua efl Ec-

D.

elefía DEI vivi , columna , et firmamentum , veritatis. . Hoc elogium

k

ali

ïff(

foli Eccletie univer?

competere fatentur ipfi adverfarii, narn quzlibet

Ecclefia. particularis eft errorí obnoxia : idQue intelligi de Ecclefia vifi-

Qj

bili indicat verbum cozver/ar? , quomodó enim Timotheus in Eccle(iá

3l

áovifibili , & Gbi incognità convetíari potuit ? implicat autem in termi-

Q

fice-

nis columnam , & firmamentum vcr)i,cgtisv effe , & tamen à veró de

iec

g , . 1 n /ä?nwzgs,käniä)x* 7n fuis judieris ffe infallibilisehe. vax

re: ergo &c. 37;/0 Matth. 18. dicitur : Porza izfe.

VÍ A0m pravalebunt

adversis eam , contra illam autem prevaluiffent

; fi in fide defeciffet,

4t0 ratione theolo

gicá : Nemo poteít obligari füb

gravi culpà ad cre-

dendum id infallibiliter , quod falfitati obnoxium eft

* fed Chrifti &ideles

fub gravi culpà obligantur ad fidem infallibilem adhi

bendam emnibus

iis, quz ab Ecclefia univer(ili proponunt

ur credenda : ergo.

$tó. Om-

nis promiífio inducit debitum , & obli

gationem ex juftitia etiam in DEO,

b

ut probabilis fert opinio, & fit

Ü

promiífio onerofa in materia juftitize, &

includat animum fe obligand

i5 vel ex fidelitate, i fit promiffio fi

mplex,

$

aut propoficum efficax : fed C

Domi-

!

nus Eccle(ige Qath

hriftus Dominus Caput , Sponfus , &

olice viibilis promifit illi immunitatem ab err

ore in

3

rebus fidei,-

ut modó vidimus : er

[Ü

€x fidelitate ad illam

f

go obligatur fi non ex juftitia , faltem

"In€ omni errore in fide pra(ervandam,

)

3. Prob. z. Maj

or prarogativa infallibilitatis debetur Ecclefiz no-

?TO

vi teftamenti , quàm

Ecclefiz teftamenti

veteris; tum, quia hxc erat in-

Id

tra limites folius Palzfting coarétata ,

)

jti

adeóque noa univerfalis ; tum ,

quia erat à Chrifto repudianda, & no

n per tatum órbem propaganda ;

g

tum tandem

;quia erat umbra , & fig

Va

ura Eccle(iz novi teftamenti : fed

in Ecclefia veteri dabatur om

nimoda infallibilitas eorum

; quz in fyne-

j

drio ,ubi przfi

debat Summius Pontifex , (tatuebantur ,«

ergo &c, Min

decernebantur :

. conflat r55 ex facra Scriptura Deuter.

17. Ubi in fub-

4l

Ortís controvy

erfiis partes litigantes remittuntur

a

Seniorum, v

à DEO ad concilium

el Sacerdotum Levitici generis cum

promiffione , quód ibi

u

fint excepturi judici veritatem, zd.

Pr&cipitu

r ib

idem partibus liti-

i

gantibus , ut fub poená mortis rebus de

finitis affenfü

m przbeant;

3tió.

; n

Si nulla injudicio i

lo fuiffet infallibilitas fententiz: nu

nquam fuiffent con-

y d

trovertentes fecuri de v

eritate ejusdem : fed hzc

omnia abíurdiffima

l

[

funt ,

quis enim unquam judicii veritatem

afferui

t?

:

cum falfitate componibilem

Ya

quis credez, DEUM voluiffe ho

minem Obligare füb minitatio-

u

ne poenz: mortis ad affenfum dandum rei

quis fibi perfuadebit , homines. in

definite X vero aberrabili? aut

"u

ege antiqua femper hzfiffe dubios in

dis, quz pertinent ad coníecutio

nerr

1 [W'

falutis &terne ? hzc certé ficut

"T

excedunt limites omnifcize providenti

* divinz , ita omnem prudeotem

OOIUm

affenfum in homine cordato excludun

lo

— 4. Prob.

;jt

j. Juxta ipfos adverfarios Ecci

R

3

efía vera debet effe indefe-

n HH

Qibilis : fed

fi Summus

Pontifex unà cum

authoritatis infallibilis ,

Ecclefi

Concil

lo generali non effet

«

a deficere peffec

» €r

gO &c. Min. prob,

forma Ecclefiz poffet deficere:

ergo etiam ipfa Eccl

efia. An,

g

rob. for-

d

ma Ecclefue e(t Qdes

; qux ut habet uSy"m'bolum At

hanafü , debet effe

Je

3

invio-

Sueflio F. De infallibilitate fummi Pontificis.

142

inviolata , & integra ;

fed i Summus Pontifex cum Concilio generali

horitatis in decidendis controverfiis fidei , hooc

non effet infallibilis aut

à füua integritate fides divina, immó penitus perire,

ipfo poffet deficere

lum fidei falsó definiret , totum motivum for-

dum enim unicum articu

confequenter tota fides füner

naturalis in Ecclefia

maleillius ceffaret ,

deficeret, quod aperté repugnat

infallibili promiHïon? diving Matth., 16.

infinuatz.

;. Obj

ic. 1. Pontifices in antiquo teffamento fepiffimé erráfle , fa-

odb

cra Scriptu

ra commemora

t;inter czxtera, quz brevitatis ergo hic trans-

nittuntur , legitur de

Teremia , quód publico decreto omnium Sacerdo-

tum, & Prophetarum

fuerit morti adjudicatus , eoquód juffu DEI exci-

dium

n prec

lixerit , ni(i refipifcant : atqui in hoc judicio

erofolymorur

totum Conciliumun

à cum Summo Pontifice maximé erravit: ergo.

o0, in antiquo teftamento potuifle in Sum-

Refp. Aliqui, concedend

mum Pontificem , ejusque Con

£ilium cadere errorem, non autem in no-

tatis multiplicem adducunt.

1724 eft , quia Syna-

vo, rationem difpari

defetibilis uti Ecclefia Chrifti , fed potiüs aliquan.

goga non erat ita in

do finem habitura.

2da, Quia DEUS in lege antiqua Ecclefiam magis

er extraordinaria

Prophetarum oracula, quàm ordinariam cujusdam

Pontificis authoritatem gubernavit. 3//7,qui

a Patres antiqui non habue-

laras infallibilitatis promiffiones ,

ut conítat Succeffori-

runt adeo prec

bus D. Petri fuiffe factas.

41A , quód promiffiones in veteri teftamento

conditionatz non abíolutze fuiffe vi.

fa&x , hypothetice tantüm , &

deantur.

fio non videtur firmo ftare talo. Tum, quia DEUS

Sed hzc refpon

m populum affec

uravit de veritate fententix à Judicio Seniorum la-

[

ipfu

hzc vera effent , fequerectur DEUM expofuiffe bo-

tc.

Tum etiam , fi

$

mines antiqui te

(tamenti difcrimini mor

aliter certo zeternz falutis, Tum

ri lege actum fi-

tandem , quia

homines nullum potuiffent hàbere in vete

h

lis ; ficuti enim omnia myfteria erant in obícuriffimis fi-

Áj

- dei fupernatura

uris revelata, & pro

pofita , ac per confequens multis dubitationibus,

N

& haefitationibus fubje

&a , i non habuiffent judicem infallibilem , qui eos

IN

de certitudine fensüs certificáffet , null

us locus pro a&u fidei fupernatu-

C

ralis remanfiffet, Relidà igitur hac folutione minüs verifimili.

Qü

Refp. 2. Cafum Jeremiz non effe hic ad rem , quia Pontifex , &

d

cnon errárunt in decifione alicujus quzfítionis legalis, aut

' Sacerdotes tun

lj

religionis de qu

a eit difficultas , fed in quaftione facti : an fcil. Jeremias

& falía fuerit ejus Prophetia ? Extra aleam dubitationis

j

"

fit reus mortis ,

tb

autem €

ft, Summum Pontificem etiam novi teftame

nti cum Concilio ge-

nerali

l

a

Art. L. A fummus Pontifex n fuis. decretis [j Infallibil o 143

nerali poffe errare in quzftionibus facti , ut infra latiüis dicetur , fecüs au-

u

tem in quzftionibus univerfalibusjuris, que toti Ecclefiz proponuntur ;

Ü

&ujusmodi fünt decreta de fide, & precepta morum generalia,

f«

Refp. 3. Sentenatiam condemnatoriam

Jeremiz non fuiffe latam in fyne-

j

il

drio przefidente Summo Pontifice, fed intumultuario concurfü, & motu

populi, fedato per principes Juda , qui Prophetam & manibus advería-

z

riorum tumultuantium eri

1

f

puerunt

; & hinc non. mirandum eít , quód (en-

tentia illa fuerit erronea, & in hominem fan&um ,. atque innoxium lata,

u

€. Objic. 2. Summus Pontifex in lege veteri unà cum Coacilio non

d*

Wt

folim non acceptavit Meffiam in lege promiffum , fed etiam ipfum inno-

centem ex invidià , & vmulatione morti adjudicavit Joann. 11. Deinde

l

d

Matth. 26, convocatum eft alterum

Concilium , ubi Sacerdotes qure-

bant fa/fum teffimonium contra T E

$U M , ut eum morti traderent :

i.

& tandem pronuntiant fententiam

» quód /f reus mortis : ergo utrobi«

Y

.que Summus Pontifex cum toto C

oncilio erravit,

a.

Refp. Tempor

e mortis Chriíti non Sümmus Pontifex, fed ipfemet

Jafle

Salvator fuit fupre

mus Judex controver(iarum fidei in terris; ideo mi-

n

rum non eft, quód Pontifex fimul cum Concilio tunc erraverit

» prefer-

hm

tim cum Synagoga in inftanti mortis Chritti penitus fux

v

23

puld

b )

Nihil autem horum fimile invenitur in P.

rat abroganda,

E

nm)

Jh

quenter paritas hzc claudicat.

ontiäcp povj teftamenti 3 coníe.

fü

7. Ke

[ii

plicas. Chriftus Matth. 25. præcipf-t Judzis,

ut audiant fcribas ,

(

& Pharifeos in Cathedra Moyfis fedentes, & facere

quz dicunt, non

veró qug faciunt: ergo non obftante , quód Ch

riftus fuerit tunc fupre.

pi

mus controverfiarum Judex

; ipforum tamen judicium ad

huc infallibile

um lü

erat , aliàs fruftra ad eos Judzos remififfet

: igitur multó magis judicium

Summi Pontificis cum fynedro füit adhuc

f

infallibile tempore Chrifti,

D

f

Refp. Hoc argamentum potiüis obe

fle , quàm prodeffe ipfis adver-

fariis , cuivis examinanti pater,

li

(

In quantum autem contra HO&I'HIW

j

folutionem militat , dico, quód poft

adventum Chrifti dosinfallibilitatis in

judiciis non fuerit unico inftant

mbUS !

i Summo Pontifici & fynedrio adempta,

g

fed paulatim , & fucceffivé

Concilium poft Chriftum n

» üt cum honore Synagoga fepeliretur ; hinc

atum immediaté convocatum ab Herode, ia

quo fcifcitabatur, ubi Chri

?

ftus nafceretur juxta vaticinia Prophetarum

.

13

:

adhuc erat infsllibile, & e

X affiftentia Spiritüs Sancti refpondit * 7» Eetb-

lehem fTuda , f£c enim fc

j

j;,'l

fuda cc. 1nairero ver

riptum eff per Prophetam , ci» ru Bethlebem terra

ercmll?

9 Concilio occafione füfcitationis

i congre-

gato Joonn. rt. Larguefcente jam $

[2[1003

ynagogà ,& $nem exci

- breviter

il

[is

babiturà infallibilitas Judicii Pontifi

E

cis, & Concilii jam vacillabat ; qua-

nadll

re

144

Queftio V. de infallibilitate Summis Poutificis.

ye Caiphas partim erravit, partim prophetavit per illa verba: e'xþädit, uf

gimus bomo moriatur pro populo , ue tota geus pereat. . In aliis poftremis

duobus conciliabulis autem , in quorum primo apud Caipham Matth. 26.

ito Chtiftus operà Jud& proditoris fuit captus ; & altero Matth. 27.

in

congregato €o

N

mane ,quo Chriftum Pilato tradiderunt, omnino fuit erra.

tum non tantü

m in quzftione facti , fed etiam fidei, quia Caiphas cum

toto Concilio

*

definivit Chriftum non effe filium DEI vivi , blasphemi-

nunti

AMfe eum, qui contrarium afferuerit ; nec mirum, quia non

4mque pro

ampliüs à S

piritu San&to dirigebantur, qui Chrifti mortem moliebantur.

Ex quibus omnibus conttat ,

quód donum infallibilitatis nondum abla-

tum fu

erit à Pontifice , & fynedrio , quando Chriftus Judzis pracepit,

ut Scribas , & Pbharifzos in Cathedra Moytis

loquentes audirent.

ARTICuLus SECUN DusS.

mmi Pontificis. infalibih

qz'y fft Mque

: An þntentid Su

" Conctlto gmem/i e

Rxclarum in hac plaufibili quzítione dedit exemplum eximium

"TIheologorum lumen S. P. Auguftinus; & hoc fi Janfeniftz prz-

*p

tenfi ejusdem difcipuli cum debita reflexione fufpicerent , non in

tot miferabile

s errorum labyrinthos proruerent : poftquàm enim Pela-

nodis Provincialibus in Africa celebratis ad Summum

ius à variis fy

Pontificem appe

llàffec , ab eóque judicium de falitate füz do&trinee A-

ffionibus accepiffet ,

non exfpe&avit Magnus Aurelius

f

oftolicis expre

confenfum omni

um Ecclefiarum in condemnationem Pelagii, fed audità

)

licà illicoó exclamavit. Caz/a fiuzta eff! egregium fane,

l

(entendà Apofto

& tanto Do

&or

e digniffimum oraculum : noverat utique acutiffimus

f

Maje

ftatem Cathedrz Apoftolice tam eximiam efle in fuis decre-

hi

Prafíul,

.

n&allibilem in fuis fententiis , ut ea

tis , 3

m í

m vincere non poflint etiam

d

füperb

DA

inferorum portz , & cur Catholicus orbis cervicem inclinare

li

il

infallibi

li ejus fententiz contra primarium tunc temporis hareticum ab-

nueret?

caufa finita eft , fafficiat hujus veritatis teftem habere Augufti-

d utinam finiatur & error, error inquam, quo antiqui Pariien-

li

pnum. Se

fes, & moderni Ja

nfenio - Quefnellifte Cathedram Romanam feorfim à

ffu$

Ecclefige fuggillant fallibilem, & à recta

Concilio , five confenfu totius

femita veritatis deviabilem, Ubi enim, ajunt , foli Pontifici infallibilis

l]qu

Spiritüs Sandi affiftentia promiffa eft ? hujus promiífionis certé in nullo

l

ang

ulo facre Scripturg ullum habetur veítigium , immó veró frequenta-

Q

ientiis comprobatum eft, Pontifices , etiam dum ex. Cathedra

« tis exper

loque-

AArk. TI. Ilin fententin Summi Poxtificis tafallibilis frr 45;'9&6 C 14y

loquebantur , multas here(es docuiffe , definiifle, & propalàffe, Sedhuic

erroneg'opitiioni contradicit univerfa , & , ut loquitur Bellarminus ,

communiffima omnium Catholicorum fententia , quam totus orbis Ca-

tholicus exceptis pauculis Doctoribus ample&titur. Immó Theopbylus

Raynaudus in opufculo cui titulus Avvóe £eg teftatur , pro infallibilita-

te Pontificis poffe adduci omnes Theologos , quotquot ante Concilium

l

Conftantienfe loruerunit ; & hincteftatur Ruardus T appe orat. 3, Theol,

)u

pag. 393. doCtrinam contráriam effe noviter introductam À quibusdam

It

Parifienfium contra doctrinam veterum omnium fcriptoru

m , qui Roma-

ni Pontificis judicium in quzftionibus fidei infallibile e

fle tradunt.

Et

l

cum his

l

o. Dico. Semtentia Sumum Pontificis InfAllibilis eff etiam absaue

Conctlio geuerali. lta Auth, feré omnes Catholici. Prob. i. ex S. P.

Augultino contra 2. epiít. Pelag. lib, 4.(ic difcurrente : 4uz verà co

nere-

atdone fjmodi opus erat, ut. ap

erta pernicies damnaretur ; quaff

zulls

:

erefis aliquaudo , uiff fymodi c

ongregatione damnata [ft , cum pot ibs ra-

riffme inveniantur ,propter q

74

A5 damnandas nece[fitas talis extterit:

Y

epultóaue [lnt , atque. incompar

abiliter plures , qua ubi extiterunt . illic

improbari , damnaríque merue

ruat , atque inde per ceteras terras devi-

"

£ande innote[cere potuerunt.

v

Ex quibus fic: ad hxrefes profcribendas,

Q

& damnandas , juxta. adverfari.

0$ etiam, requiritur judicium infallibile:

atqui certum eft, Summos Po

AU

ntiices independenter ab omni Concilio

d

proícripfiffe , & damnáffe plu

rimas hsrefes :

tribus fculis , in quibus de nullo Concilio

Ita legimus , quód primis

V.

U

Oecumeaico co

gitabatur,

m

plurimz hzrefes fuerinc damnate nimirum

Marcionis , Mont

ani, Nova-

J

(

J

tianorum , Cataphrygarum , Sabellii ,

& aliorum : fübfecutis poftea

jf

feculis aliv quoque confixe funt fine fyn

v

habemus in Pelagio, Joviniano, Prifcillia

odi congregatione ; exemplum

T

M

btf

no, Vigilantio &c. ergo. judi-

cium.Summi Pontificis , quà talis, id eff ,

dum aliquid de fide divin& cre-

p a

t

dendum decernit, vel quod ad mores.t

eft penitus infillibile.

otius Ecclefize pcrLinetï, ftatuit,

n

m l

lam declaratio

16. Dices. Nullam hzrefin poffe dici infallibiliter

da mnzïtarh per fo-

(f

nem Summi Pontificis , fed infuper req

uiti confenfüm to-

Pgïil

IV'

tius Ecclefiz.

i

Contra 1, Hxc refpon(io militat aperte

[ j gtm

in quo dicitur, quódhxrefes à Summo Pon

cum textu Auguftiniano,

g

tifice absque fynodo damna-

tx innotefcere potuerunt devitaude , & n

on per coníeníum totius Ec-

j 9

cle(ix comdemnanda,

gen

: athedü

T

Contra

Iu

—

^.

146

Snefiio V. De infallibilitate Suymmi Pontificis.

Contra 2. Vcl intelligis per confenfum totius Ecclefiz confenfum

univerfitatis fidelium omnium , vel folius coctüs Epifcoporum ? Non

primum ,tum quia determinare controverfias fidei non pertinet ad oves,

fed paftores. ' Tum etiam, in fubditis eft tantüm infallibilitas paffiva ar-

ticulorum fidei , non veró aGtiva, qualis reperitur in folis proefulibus Ec-

clefise.

Tum tandem , quia ridiculum eft rufticos, ignorantes , & mu-

lierculas debere judicium fuum ferre in controverfiis fidei, & morum

Ecclefie. |INon feeuzdum , quia Petro eft abfoluté fine appofitá conditio-

ne dependenti:x à confenfu Epifcoporum promifía infallibiiis Spiritüs San-

&i affiftentia , dum ex Cathedra , vel in fe vel fuis fuccefloribus loqui-

tur. 2z40, füpponamus Epilcopos non poffe fynodaliter congregari , uti

ob turb.lenta Bellopz tempora fxpiüs contigiffe hiftoriz probant, que-

fo quomodó po(libile exiflimas , omnes Epifcopos locis , & provinciis

adeo diffitos, ita inunam ire fententiam , ut nullus ab alio in fü3 opinio-

ne diffideat? ceité res hzc eft penitus impercepübilis, 2444e.

u

iód mi-

ferrima effet Ecclefie conditio, & ftatus, fi femper neceffarius

"

enct con-

fenfus Epifcoporum in fynodo convenientium , cum enim hac conven-

tio magnam , & prolixam temporis moram petat, poterunt intereahg-

refiarchx definitiones Pontificias elidere , eludere , irridere & impuné

per totam Ecclefiam fuos errores difleminare. 37/2, Etfi totum Con-

cilium Fpifcoporum ponamus congregatum , omnésque Epifcopi fuas

opiniones fuper quadam hzrcfi aperiant , certum tamen eft , ei de jure

[/

deberi f(ententiam definitivam , cui omnes acquiefcere tenerentur , qui

fupremam in Concilio authoritatem habet : fed ut Martinus V. anno

1

341 8. flatuit : Papa canonicé eleifus babet fupremnm authoritatem in

[

ti

Fcclefía DEI. Ergo &c. Vel ut etiam tibi hoe demus , Papam non habere

füpremam, fed equalem cum aliis poteftatem, & authoritatem , tunc fe-

quitur contra te ipfüm, ad valorem definitionis, vef declarationis non

t

requiri confenfum omnium , fed tantüm potiorum Epifcoporum , quia

E

Tür

poteftas equaliter in omnibus refidens , que exercetur per fuffragia , ef-

fectum füum fortitur folüm à potiori parte fuffragantium. — Vel (i dicas

M

in materia fidei requiri confenfuüm omnium, reddes potíores controver-

log

fias moraliter interminabiles, vix enim moraliter poffibile eft, quód omnes

D

sequali poteftate communiti , in cunctis controverfiis deeidendis unani-

xiter, & fine contradictione aliquorum faltem : conventant;

fitj

Aife

1r. Probatur 3. Impoffibile , & contra providentiam divinam eft,

uód omnes fideles errent in fide , idjue credant infillibiliter verum ,

At

uod in fe falfüm eft : fed ( Summus Pontifex in decidendis controver-

lt

fiis fidei non effet authoritatis infallibilis , fequeretur omnes fideles poffe

h

errare

du

ïfum

at H d [:nteþtia Summi Pontificis infallililis fet absque efee. t 4')'

errare in fides ergo &c. Prob. min. Cwon paffor , ita loquitur $. Grego-

Von

N

rius , per abrupta graditur , nece[fe eff , ut per pracipitium oves [equau-

£ur : íed füppofità fallibilitate Summi Pontificis poffet ille per abrupta er-

u

iB

rorum gradi : ergo omnes oves , qux ipfüm velut Paftorem fequi debe-

rent, per przcipitia errorum fequerentur,

LY

QDf

Relp. Antiqui Parifienfes , argumentationem hanc effe ineptam: ex

Vi

hoc enim, quód Summus Pontifex non fit infallibilis authoritatis , fequi-

tur quidem, quàd ille, przcisé ut Pontifex eft, non femper infallibiliter

o

decidat controverfias fidei , eásque fidelibus firmiter credendas proponat,

gqui-

bene tamen utauthoritatem infallibilem Concilio univerfíali concreditam

Ui

,(

velut Minifter Ecclefie exercet ; in hujus enim muneris exercitio, quod

in fübfidium Concilii, difficulter potiffimàm congregandi , Romano

dncis

Pontifici demandatum

)a?'xnïo-

€ft , nullius erronez propofitionis aut definitionis

capax elt..

b

ii

Contra: rz

Ü

. Hzc do&rina Gallicana ponït"C-oncïlïum Vicarium

T

nre

Chrifli, & Summum Pontificem Vicarium Vicarii , quod eft contra fi-

dem, utpote definitum contra articulum 37. W/iclefi. 24ó. Infert illa ,

at

quód Concilium nullà approbatione , aut ratihabitione Pontificis indi-

m

geat , quod eít contra 7. fynodum gen. Act,6. 37/70. Conftituit bwc re-

vt

Ífponfio Concilium füpra Pontificem , quod infra laté refutabitur. 4f.

yi ls

Suppofità congregatione Concilii Summus Pontifex effet abfolutus ab

irit

omní füo officio , quod inauditum eft, $72. Nunquam poffet Papa de-

h GPï

clarare fententiam aliquam hereticam absque hoc , quód requirat defu-

,l

per omnes Epifcopos , num velint conciliariter congregari nec ne? quod

ju

ridiculum eft. 67?. Definitiones Summi Pontificis à Concilio poffent

l

emendari, revocari, & annullari, quod erroneum efl. 7777s0, Primatüs

,wnti&

totius Eccle(iv aon effet Petro à Chrifto Domino datus ut transfundat

yis

in fuos facceffores , fed in totam Ecclefiam , vel Univerfitatem Epifcopo-

n qu['l

rum quod eít contra fidem. "Taceo alia abfürda , qux hanc crifin Galli-

Qia ! Cf

canam ab omai fpecie veritatis alieniffimam comitantur , quilibet in theo-

d

logicis obiter tin&tus ejus abfürditatem facilé, & (ine multis reflexioni-

wovc:-

bus laboriofis eruere poterit,

jonió

12. Probatur 3. Ex illoLuc. 22. ubi Dominus aít

'Simant Petzd cr-

1 m]klm'

amon , Simon ecce Satban expetivit vos , ut cribraret Jfícut triticum : ego

autem rogavi pro te, ut son d.

eficiat fides tun , ef- t aliquando conver-

d

fs confirma fratres tuos.

Quibus verbis Chriftus duo privilegia petift,

vefüm !

