exitum ab ZEgypto , ubi Moyfes legem (criptam à DEO acceptam popu-

lo Hebreorum dedit , & Aaronem Summum Poatificem confíecravit ,

qui fine interruptione fuos in Synagoga Succeffores habuit ufque adad-

ventum Chrifti Domini: ergo idem dicendum de Ecclefia novi teftamenti,

21. Relfp. Gerard. lib. z. Confefs Cath. p. 540. ex hoc potiüs contra-

rium fequi ; Sienim Synogoga fuit figura Ecclefie Chrifti ; ergo ficuti in

Synagoga fuit Summus Pontifex absque ullo V icario, itain Ecclefia Chri(ti

folus Chriftus Dominus erit Summus Pontifex feclufo omni alio Vicario.

Contra r. Non implicat Summum Pontificem veteris teftamenti

fuiffe figuram diverfarum rerum ; Si enim Jonas fuit typus Chrifti Matth.

12. & (imul populi Judeorum , qui doluerunt de vocatione gentium, fi-

cuti Jonas de poena Ninivitarum Jon.4. Si diluvium fuit figura baptifmi

fidelium, & fuppliciiinfidelium ut exponitS. P. Aug. ep. 99. ad Evod. cur

Pontifex teftamenti veteris non potuit effe figura Chrifti, & ejus Vicarii ?

Contra 2. Ideo in veteri teftamento non erat neceffarius Vicarius

Summi Pontificis, quia hic femper erat przefens : inhujus enim abfentia,

quam perfepe contigiffe multüm credibile eft , fübftitui neceffarió d

veU

eh

uit

alius , qui ejusdem vices in judicio fübitt; cum igitur in novo teftamento

Summus Pontifex femper abíens fit, neceffe eft pro Ecclefia re&e , & ricé

ubernanda, fübítitui ejusdem Vicarium ; aliàs certé Chriftus Dominus

Ecclefiz füz non providiffet de neceffariis , quod pec credendum , nec

füpponendum eft. QCui adde , quód ficuti Summus Pontifex in veteri

1

teftamento fuit Vicarius DEI, ita in novo fit Vicarius Chrifti.

22. Nec valet cum citato Gerardo dicere,

quod tempore Judicum

k ariftocratica , & optimates

forma reipublicx ex ma.ndato- divinyo fuer

füb

-

-

- rt. H.Sitg? vifilile toHus Ecclefta militautis vegimen eie. — at

füb Moyfe & Jofüe rem

publieam adminiftraverint: non inquam valet ,

quia populus Hebreorur

n femper habuit quendam unum five Ducem, fi-

ve Judicem, five Regem, qui coti multitudini praer

at , & in quo erat füm-

ma poteftas moriarchica; in cujus eviden

tius teftimonium leg. lib. exod.

c. 18. quód autem optimates ,

centuriones , quinquagenarii &c. fuerint

fimul pro judicio conftituti

tantüm probat Monarchiam veteris tefta-

menti non fuiffe puram , fed Ariftlocratià, & Democratià aliquali-

ter temperatam , uti etiam pertendimus in novo teftamento , ubi

preter Summum Pontificem dantur

alii inferiores Epifcopi, quibus cura

particularium Ecclefiarum demanda

ta eft per poteftatem ab uno Summo

Pontifice derivatam, in quo fenfu intelli

gitur etiam illud A&. 20. 247zez-

dite vobis , & univerfo areci, Exil

lud 1. Pe':t. f. deniores , qui im vobis

f't , obfecro cvc.

23. Dices. Ex hoc, quód in veteri teftamento füerit tantüm uni-

cum templum, feulocus communis divini cult

Üs , non fequitur idem de-

bere fieriin novo teftamento,

Item , quód in veteri teftamento Pontifi-

ces fuerint uxorati, non infert , quód debeant t

etiam quód Summus Pontifex fuer

ales effe in novo: ergo

itin antiquo teftamento , non re&te

inducit, talem oportere effein novo

*

)

Relp. N. confeq. N

*

am tefte Apoft. Trans/aro facerdotio , zlwfä eff;

!

?ranslatzo legis fiat

.

confequenter & lex illa ceremonialis veteris te-

ftamenti, quà cul

tus divinus , & facrificia alli

gabantur ad folum tem-

plum Hierofolymitanum; lex autem pr

l

vdefiniens fümmum facerdotem,

non fuit à Chrifto immutata, fed-ialeg

€ gratix potiüs de novo ftabilita,

f

& confrmata. Ad feczzdum dico,

quód licet cxlibatus in nullo ftatu

,

fuerit de jure divino facer

dotio annexus , fuit t

amen de confilio Chrifti,

h

& Apoftolorum, atque ab Ecclefia poftea face

rdotibus injun&us : in Fef

cundo autem nulla fuit fa&a immutatio,

*

. 24. Objic.

terdixit dominat

1. Chrittus Dominus Apoftolis, & Ecclefiz miniftris in-

)

um ,& primatum

; Ut habetur Matth. 20. Luc. 22. Marc.

i

10. & Matth. 25. abfotuté ijs prohi

buit, ne fupremum aliquem fidei magi-

$

ftrum, & Patrem in his terrís fta

tuerent: er

go falfümn eft, regimen vi-

fibile Ecclefiv militantis fuiffe 3 Chrifto Domi

no inftitutum monarchicum,

l

Refp. Hzc ipfiffima S. Scripturz loca ,

fi in fenfü litterali accipian-

tur,non ma

gis premere, & damnære,vquäm

modernos Píeudo- Evange-

licos, apud quos nihil communius eft , & g

5

ratius , quàm vocari RaZZ;.

5

Intelligenda igicux funt citata S, Scripturz

loca de imperio defpotico , &

)

3

tyrane

2x

DOueflio 1. De regimine mil;'m;zti: Ecclefra.

tyrannico; five dominio meré herili proprium tantüm lucrum , & com-

modum intendente, quo olim reges gentium, & barbarz Nationes ute-

bantur ; non véró de dominatu paterno , per modum patriz potcftatis ,

quo absque dominandi libidine miniftri Ecclefize (uis fübditis preffe , &

imperare jubentur ,non tanquam fervis, fed filiis, nec ut proprium, fed

éorum commodum, & gloriam DEI quxrant; quapropter in loco fupra

cit, Chriftus ftatim fübjungit :^ ,2 Zz£er vos zafjor (id eft dignitate ) eff,

fí^t ffeutà minor , affe&u fcil. & minifterio.

2$. Objic. 2. Forma regiminis Ecclefiz primitivz erat à Chrifto in-

ftituta ariftocratica: ergo eadem eft modernz. — Prob. An. Summa po-

teítas Ecclefiaftica non fuit collata foli Petro , fed etiam aliis Apoftolis,

fatente id ipfo Bellarmino lib, 1. deRom. Pontif. c. . in folut. ad objedt. 2.

Calvini, colligitürque claré ex illis verbis ad Ephef: 4.. Et /pfe dedit quos-

dam quidem -Apoflolos ecc. Ytem 1. Corinth. 12. Ubi non dicitur unum

tantüm fuitle conftitatum Summum Pontificem , deinde Epifcopos , Paro-

chos &c. fed Apoftolos cum zequali poteftate fuiffe datos Ecclefiz , quo-

rum upa , eadémque erat vocatio, & eledtio ad Apoftolatum, paritérque

r À

ad predicandum milfi Matth, 1o. & 28. Marc. 16. Luc. 9. Joann. 20. fimi-

liter unà fimul claves ligandi, & folvendi acceperunt Matth. 18. Joan. 20.

omnibus cura, & paftura fidelium equaliter fuit demandata 2. Corinth,

11. omnésque indifcriminatim vocantur fundamentum Ecclefiz Epb. 2.

Apoc. 21. ergo forma regiminis Eccle(ie primitive erat à Chz-ifi'o& inftitu-

ta ariftocratica.

Relp. N. An. ad prob. Dif. An. fumma poteftas Ecclefiz or

dinar;a

non fuit collata foli Petro, fed etiam aliis Apoftolis, N. exzraerdizaria,

C. An. & N. conf. fümma enim poteftas collata eft foli Petro , ut ordi-

nario paftori poft mortem in illius fücceffores transfundenda illis verbis

Joan. 21. pAfce oves meas: attamen propter neceffitatem propagandi fi-

dem per totum orbem, locorümque diftantiam congruum erat, ut aliis

Apoftolis zqualis poteftas conferretur, uti fa&o ipío iisdem collata eft,

vi cujus poterant confecrare Epifcopos, & ubique locorum fundare ec-

clefias: hec autem poteftas extraordinaria fuit, & in eorum perfonis

extinguenda, nec in alios epifcopos preter Romanum, qui eft fucceffor

Petri, derivanda, Ex quo fluit, regimen ordinarium primitivae Ecclefiee

fuiffe monarchicum extraordinarià Ariftocratià, & Democratià tem-

peratum, hocque, & nihil aliud colligitur ex locis in objeé&t. citatis. Im-

1o veró D. Paulus Ephef. 4. & 1. corinth, 12. potiüsenumerat varia do-

na, quz funt in ecclefía, quàm illius hierarchiam,

26.Di-

Aort. .. Situt viftbile totius Ea;c!eþ';e militantis r:gz'mez; e5c. — 23

26. Dices. S. Petrus nunquam exercuit faum imperium, five pote-

ftatem in alios Apoftolos: ergo fignum eft illam non fuiffe;fpeciali qua-

dam prarogativà adornatum prz ceteris Apoftolis.

Refp. 1722. quód in fübditos exemptos, extraordinarios, & priviles

giis fpecialibus communitos non fit exercenda poteftas. 240. imperium

fecundüm vim coa&ivam non eft exercendum in fübditos voluntarios,

rectos, & fimplices, qui ducendi funt amore potiüis, quàm timore poe-

nz, & à quibus boni prxlati magis amari, quàm timeri debent. 2770

D. Petrus exercuit hanc füpremam poteftatem fecundüm vim diredi-

yam a&.r. cüm cetum Apoftolorum in unum collegit, & alium in lo-

cum Judz fubftituendum difertà oratione propofuit, illique electioni

tanquam Vicarius Chrifti prefedic. 4tà. prefedit primo concilio Ierofoly.

mitano, & primus locutus eft, (ententiámque tulit, quam etíam alii Apo-

ftoli indifcriminatim absque contradi&tione- amplexi fünt, non obftante,

quód Jacobus fuerit Epifcopus Ierofolymitanus.

27. Obiic. 2.. Chriftus Dominus eft caput totius Ecclefie, ut infi.

d

^

nuat S. Scriptura variis in locis: ergo fine illius injuria nequit affignari

l

aliud Ecclefiz ca

put, aliàs poffet praeter Chriftum etiam ad&mi alius Ec«

!t

cleis: fponfus.

Kefp. Dif. confeq. ergo fine injuria eiusdem nequit affignari aliud

li

caput przneipale,C., Vicarium, N. vel fübdis. Sifermo (it de capite za-

furalt, trans.myüica,N.confeq.ücuti enim Romanorum Imperatori nul-

la irrogatur injuria, quia regno Neapolitano pref(idet Vicarius, five Pro-

Rex, ita Chrifto nulla infertur, fi in abfentia illius loco ejusdem in füa

[

]

Ecclefia fübftituat caput Vicarium.

Aliud eft de Sponfo Ecclefiz , quia

fponfüs eft nomen proprietarii, qui non admittit confortium alterius refpe-

l

&u ejusdem fponfe. Cui accedit, quód in phrafi Apoftoli nomine fponfi

fignificetur individua Chrifti cum Ecclefia conjunctio : ficuti igitur nul-

i

1

lum conjugium patitur vicarium vices abfentis füpplentem, ita nec con-

-

jun&io Chrifti cum Ecclefia,

r

33l

(*

28. Obiic. 3. Impoffibile videtur, quod unus homo omnibus Eccle-

fiis per totum mundum regendis fufficiat :

I$

ergo regimen monarchicum

pro tota Ecclefia eft ineptum.

X

f

Kefp. futile argumentum!fi enim Rex Perfarum Affuerus 127. regna

fcu provincias ab India fcil. ufque ad /Ethiopiam potuit gubernare, ut ha«

n-

*

betur Efth. 1. Si Cefàr Auguítus univerfo feré orbi jura dixit, Luc. 2. non

atos

(«

quidem f& folis immediate, fed per fuos Regulos, PFo-ches, gubern

l

re$,

&

44

Quafl io 1. De regimine wilitanis Ecc[eþä.

res, confiliarios, cur unus fummus Pontifex non erit füfficiens, per fuos

Patriarchas, Legatos, Archiepifcopos, Epifcopos, Doctores , Paftores ,to-

tam Ecclefiam regere, prefertim cum eidem

promiffa ficin gubernando

infallibilis Spiritüs San&ti affiftentia?

n

29. Objic. 4. Ex eo, quód in veteri teftamento fuerit inftituta Mo-

narchia Ecclefiaftica , habetur exprefsiffima mentio de illa in $s. Litteris;

Immó fupremus illius Monarcha usque ad minuta illa veftium accuratiffi-

mé defcribitur : fed ubi quidquam reperitur in Sacra Scriptura de Monar-

chia teftamenti novi?

Refp. Mentionem hujus Monarchiz fieri Joann. 21. ubí Chriftus Pe-

*

*

tro hanc provinciam claré demandavit his verbis

Pafie oves meas ,

ejásque infignia defigaavit , tradens illi claves regni caclorum : cotera ve-

ró ipíam concernentia, ficuti & alia multa. Apoftolis defcribenda reli-

quit. Necmirum eft, in veteri teftamento accuratius fuiffeà Moyfe de-

Ícripta ea , quz fpectant ad fummum facerdotem , quàm in novo, quz

concernunt Vicarium Chrifti, quia Chriítus nihil fcriptim uti Moyfes

pet feipfüm tradidit , & mylfteria fidei, ut eorum affenfus fit majoris me-

riti non fünt tam perfpicue defcribenda.

30. Sedquid de S. Hieronymo dicendum , qui in cap. r. epift. ad Ti-

turm expre(sé videtur affererein primitiva Ecclefia viguife puram Arifto-

cratiam? formalia ejus funt hec : z4z£equam. Diaboli inftintfu [lPudia fa

religione fierent ,& diceretur in populis : Eeo [um Pauli , ego Apollo , ego

autem Cepba , commmuni presbyterorum confilio Eccleffa eubernabantur.

Refp. S. Hieronymum ibi non agere de univerfalis Eccletiz regimi-

ne, in boc enim Monarchiam femper viguiífe clarec ex illius verbis lib.

1. contra Jovin. expreffis: Jzzer duodecim unus eligitur, ( (cil. à Chrifto )

u£ Capite conflituto febtfmatis tollatur occaffo. Sed agit de particula-

rium ecclefiarum in privatis cauíis directione, & hanc &eri communi

Presbyteror"um con(ilio hodiernà adhucdum experientià infirüimur.

51. Objic. ultimo Janfenifte : Hierarchia Eccle(ia(tica 3 Chrifto in-

ftituta, & ab Apoftolis ordinata fuit juxta formam primitivam Romapi

Imperii, hec enim cum.defcenderit ex ordinatione Divina tefte Apoft, ad

Rom. 13. non copveniebat illam à Chrifto deftrui, fed potiüs adimpleri;

atqui forma primitiva Romani Imperii non erat monarchica, fed arifto-

cratica; nam prater Cefarem dabant füa jura populo Prafides , Princi-

es, Senióres, Kectores, Senatus: ergo nec Hierarchia Ecclefiaftica erit

monarchica ,»fcd. atiftocratica. Min. certa eft cuivis in hiltoriis parum

Ver-

"

73905 vifibiletotius Eccleffemilitantis regimen ebc.

?f

$

verfato , nam tempore eo , quo JESUS.Chriftus Salvator nofter natus

N

'eft , przter Odavianum Cxfarem, qui póft Auguftus di&tus eft, regnavit

l

Herodes magnus , & in Syria Cyrinus Prafes , qui fuis inferioribus ab-

foluté preerant, imperabant, & ordinaria jura cum zquali poteftate da-

(

bant: fed hzc forma regiminis puré ariftocratica eft : ergo.

Refp. C. maj. N. min, quis enim adeo cacutiet , & formam Romani

Y

,

Imperii primitivam ex authenticis Hiftoriarum teftimoniis ariftocrati-

l«

camaflfirmabit? nullus fane, nifi forté in fuá caufa defperatus , vel ad a-

fylum ignorantiz , vel ad falfiffimum fictz relationis hiftoricze prztex-

tum confugerit : & ut effrons Janfeniftarum imprudentia , atque in hi-

,

ftoricis imperitia toti mundo conftet ; en ! redeamus ad primitiva iníti-

cutz Hierarchiz Ecclefiafticee incunabula 5 regnavic in illis , & (uprema

!

imperiojura dixit OCtavianus Auguftus , dixit & Herodes magnus, dixit

Cyrinus , falvà tamen füpremà Czfaris authoritate devolutionis , refer-

vationis , & corredionis, falvà itidem fupremá Augufti poteftate in Re-

Y

)

gna, & Provincias, quz füis Regibus, & Prafidibus adminiftranda, & im-

mediaté gubernanda commi(it ; Hanc enim fi non habuiffet, cur extincto

W

Herode magno poft cedem puerorum , ejus regnum divifit in tres partes,

[

quarum unam, qus erat regni totius dimidia, Judzam fcil. Idumxam ,

& Samariam conceffit tan

;

quam Ethnarche Archelao Herodis magni ex

!

Maltace Samaritana filio ; fecundam nempe Trachonitidem cum Bata-

q

nea, & Auranitide Philippo Herodis magni ex eadem uxore filio, & Sa-

lomes Saltatricis marito. "Tertiam partem Galilzam videlicet, & Peream

Herodi Antipas , Herodis magni ex Cleo

i

patra Hierofolymitana filio , qui

j

Herodiadem Salomes matrem, alteri Philippo fratri fuo ex Herode ma-

gno, & Mariamne Pontificis filia nato füftulit , ca

put Joannis Baptiftze

0)

l

amputari, & ad ferale convivium afferri juffit, Chriftóque Salvatori in

affioneillufit? Cur quaefo Cxfar C

yrino tanquam ordinario Syriz prz-

Wl

fidi mandavit , ut edes Archelai publicaret

; & rurfüm cenfüm per Ju-

dzam,& Syriam ageret? Hxc omnia fine fübordinatione ad füpremum

n

Vi

monarchicum Czfaris Imperium fieri non potuiffent , & quá fronte di-

ul

cent defperati Janfenifte , tunc temporis in Romano Im

perio viguiffe

ariftocraticam regiminis formam ? abftineo hic à diffufa in

Hiftorias f.o-

(

mani Imperii excurfione , le

gatur Flavius Jofephus lib. r2. ufque ad zo,

üqr

deantiq. ubi cum ma

3

gna eruditione videri poterit , triplicem quidem fuif-

Q

l

fe Romani Imperii poteftatem , Cfaris, Legatorum , vel ejus Prefidum,

& principum, fed ita, ut una fuerit alteri fübordinata : hzec autem non ar-

üt

guit nifi monarchicam regiminis formam Ariftocr

[

atià temperatam, quam

in Hierarchia ecclefiaflica in prefenti adftruimus.

Q U Z-

Sueflio I. De monarchico D. Perri Primatu.

E A

(

sH5 eu

**

7

&

AA

T IX

,QU/ESTIOD SECUNDA.

Monarcbico D. EP&W Primqtu.

ARTICuLUS ParMus..

A. poft afcenfionem Chrifli pro exterzo Ecclefie rgginiine fie-

cej]fafzjim fuerit f[upremus Monarcha tanquam ejus Vicarius ?

I.

Uàd Chriftus Dominus in hac víta exiftens utrumque munus

. Capitis immediaté per feipfum exercuerit interius influendo,

& membra Ecclefix exteriüs gubermando , füpponitur ut cer-

tum ex 'Theologia in tract. de Incarn.. Veruntamen cüm ad

dexteram DEI Patris collocatus nonni(i internum influxum .donorum

gratiz przftet, sicque non ampliüs vices vi(ibilis , fed invifibilis totius Ec-

clefix capitis munus fübeat, meritó dubitatur , num loco illius fübftitu-

endus fuerit alius , qut velut Monarcha fupremus toti Eccléfix regimini

vifibiliter przfideat ? Quà in re Antonius de Dominis eó dementiz pro-

reffus eft, ut afferere non dubitaverit, Spiritum fan&um, & non purum

hominem fübftitutum fuiffe à Chrifto tanquam Rectorem, & fupremum

totius Ecclefix Monarcham : quid enim , inquiebat, nunquid hic fuit mif-

fus in nomine Chrifti , sv docear , f'agverdrque omnia, quacunque dixerat

Cbriflus? & hoc quando in coelos abiit, / emzzs zo; abiero , inquicbat

Salvator , Joann. x6. Paraclitus uotueniet ad vos , ff Autem abiero mit-

fam eum Ad vos. Hócque, & nihil aliud requiritur ad dignitatem capiítis

Vicarit , poft afcenfionem loco Chrifti fübftituendi. — Alii Neo- Pfeudo-

n

€

Eva

elicinolentes hujus fanatici neo - terici delirio acquiefcere , dicunt,

Chri

d

u

m nullo Vicario indigere , eequàd /zt facerdos £m eternum. Pf. 19.

Semper vivens ad interpellandum

6 zz0bis, ad differentiam pontificis ve-

teris teftamenti , qui cum mortalis fuerit , poft ipfius mortem indigebat

fücceffore. Eraliz quidempluresfacfz funt facerdotes , idcirco quid moer-

seprobiberentur permauere , bic amtem , eoguod maneat imateruum ,fem-

erdo-

piternum habet Sacerdotium Hebr.7. Siigitur P'omïiïcgzus ,&Sac

tium

1

E

*

"rt. I ;!n poff aj&eüvn:m Chriffipro externo Fecleffe r:gämim . 23

tium

«

Chrifti fit zeternum , ad quid deferviet alius Ponti

$

4

fex', & Summus

Sacerdos? His tamen non obftantibus,

2. Dico. Poff afcenítonem Chrifti pro externo Eccleffe vegimine ne-

ce[farius fuit fupremus Monarcba 2auquam ejus Vicarius. la Catholici

DD. ormnes.

Probatur. Incredibile eft, Chriftum Dominum fuz Eccle-

fiz , quam pretiofiffimo fanguine redemit , non fufficienter profpexiffe, &

providiffe: atqui fi poft fuam afcenfionem non fübrogáflet Vicarium ,

tanquam fupremum Ecclefie Monarcham , & caput illius vifibile , certé

non füfficienter profpexiffet fuz Ecclefiz ; fiquidem reliquiffet illam erro-

tibus , Íchifratibus , & diffenfionibus expofitam fine judice , aut Re&o.

re , qui ejusdem membra in fidei unitate, & vinculo pacis eontineret : &

fif-

uomodo tunc Chriítus ftaret fuüis promiffis , quibus affirmat fuam Ec-

clefiam futuram zolumnam , e& firmamentum veritatis , contra quam nec

porte inferi ffot prevaliture, (i illias membra tanquam errabundas oves

Iu

&bsque duce, & paftore vifibili , quem audirent , agnofcerent, & feque-

er*

Jb

rentur reliquiffet maligais rapacium luporum morfibus obnoxias ?

T

té,fi tefte Apoftolo, oportet effe hxrefes , errores , & fcandala in hoc

i

mundo , miferrimum opus foret , (i in negotio arduo xternz falutis fide-

les dire&orem infallibilem , cujus du&u in veritatis tramite falsó abjura-

T

j

tó dirigerentur , quem in fidei controverfiis con(ülerent , cujus fententize

decifiv adhzrerent , non fortirentur : quàm mifera enim eflet refpubli-

[

nin

ca, quz litibus ac difcordiis decidendis judices idoneos non haberet? In-

credibile igitur eft, Chriftum tam ancipites , omníque Tutore, Re&ore ,

"

& judice orbatos re

n

A

P

liquiffe füos fidel'csk, quos promifit, f2 non dereli&u-

rum orphanos,

m

trni

3. Nec dicas pr/z/, Chriftum Ecclefix , ejásque membris in obviis

neceffitatibus füccurfürum , juxta illad Matth. 28. Ego vobi/ctm fzm uf-

u

jli

ue ad con[ummationem feculi, Nam licet hzec vera (int de invilibili f

non tamen vifibili füccur(u , affiftentià , & influxu, qui requiritur ad ex-

4l

ternam Ecclefix gubernationem, ad partes audiendas , eardimve contro-

zpflh

verfias ordine juris decidendas : ad hocigitur munus obeundum , neceffe

u-

ts

erat , conftitui à Chrifto vifibilem Monarcham , & Eccle(iz caput , cui

in rebus fidei omnes obedire teneantur.,

Et fané fi nullus de(ignatus

[

fuiffet Summus Paftor

j

» qui omnibus inferioribus paftoribus imperet , cui

ex officio incumberet

converfio hereticorum , & gentilium ; cui compe-

&ebal

n

teret controverfias fidei dirimere , Concilia generalia indicere , Ecclefize

unitatem

juxta S. Litterarum przícriptum confervare , illàmque ín rebus

[

fidei,

& morum uniformem contínere , negotia quz univerfz Ecclefiz

E(do-

ptihtatcm concernunt,ftatuere , & omnibus fidelibus ut amplectenda

&

2

pro-

—

28

Sueftio I. De Monarchico D. Petri Primata.

proponere ? Hzc & fimilia exigunt indifpen(abiliter alicujus fupremi Mo.

narchz authoritatem , ita ut à nullo particulari commodé , & fru&uos&

perfici poffint, — Vel unde tot irreconciliabiles hxreticorum fe&z , nifi

quod, exclufo omni fupremo coutreverfiarum judice , quilibet fanatieus

ja&et fe fpiritu DEI duci , & moveri , nulli alteri plus , quàm fibi tri-

buens.

4. Nec dicas /ecumdà , S. Scrípturam , qua ex fe clariffima eft , fuffi-

cere pro controverfiarum ecclefiafticarum judice. . Nam eadem facilita-

te afferí poffet , ad. dirimendas lites civiles fatis effe corpus juris ; vel f

prater leges civiles neceffarius eft animatus Judex , qui partes audiat,

& fententiam promuntiet, cur preter S, Scripturam non erit opus füpremo

judice ecclefiaftico , qui controverfias fidei fecundüm Ss. Litterarum te-

norem decidat? Aut fi facra Scriptura adeo clara eft , valde obítinati

fünt Luthero - Calviniftz , qui fententias S. Scripture non audiunt, &

fecundüm illarum claritatem perpetuas füas difcordias ad defideratam

concordiam non revocant.

j. Fundamenta , qux erro-nes-l"upr'a citatí producunt ad cavillan-

dam veritatem Catholicam , penitus nihil probant : non przmum , nàm

fpiritus San&us non fuit miffus pro vifibili regimine Ecclefix , fed ut men-

tes Apoftolorum fuis charifmatibus adimpleret, & illuftraret ad re&té pe-

netranda principia fidei, quz, ut à Chrifto ipfis erant propofita , crudé

tantàm intellexerant. Dicitur autem mitti in nomine Chrifti, id eft , iri

loriam nominis Chrifti, five intuitu meritorum Chrifti , ut communite£

exponunt $. Scripturz interpretes, non veró ut in gubernanda Monar-

chia Ecclefiaftica fit ejus Vicarius; alias Spiritus Sanctus effet minor Chri-

fto, que eft hzrefis macedoniana. | Nec Chriftus indiget Vicario quoad

internum influxum donorum gratiz , cum hic phyficé, & a&tivé proce-

dat'à tota SSS. Trinitate , cujus opera ad extra fünt indivifa, & merito-

rié à folo Chrifto ut homine, Nec Spiritus S. magis conduceret ad ex-

ternam , & vifibilem gubernationem Ecclefiz , quàm Chriftus Dominus ,

cum uterque fit &qualiter invifibilis , immó magis ille invifibilis , quàm

Chriftusut homo. Non etiam /écuzdus aliquid probat, nam Apoftolus

loco cit. nibil aliud docet, quàm Chriftum , quia eft facerdos in eternum,

cui mors ultra non dominabitur , non indigere fucceffore , quem eidem

non affignamus, licet pro regimine Ecclefiz Vicarium néceflarió requiri

conftanter afferamus, Ponamus enim , ut res exemplo fiat clarior , Ro-

manorum Imperatorem à DEO confervari iu finem mundi , fequitur qui-

dem eum non indigere fucceffore , bene tamen Vicario five Pro- Rege

imi-

in Rggnis , quibus ipfe non eft prefens. . Intercedit autem hoc difcr

-nis

£. 1. Anpoft afcenfonem Chriffi pro externo Eccleftavegimine cc.. 29

Mo.

nis inter Vicarium , & Succefforem , quód hic parem poteítatem , cum

n

€o , cui fuccedere dicitur , obtineat , ille veró fortiatur tantüm potefta-

tem delegatam , à proprietario ad nutum limitandam , & amovendam :

,If

IG

nemo autem fuccedit Chrifto in parí poteftate , ideo non habet füccef-

LU

forem, licet Vicarium admittat.

E

6. Objicies, Ex Chrifto tanquàm capite, & fidelibus velut membris

Luf

conftituitur totum corpus myfticum r.Cor, r2.& ad Rom.12. ergo omnes

líta

alii fideles, Chrifto tanquam capite excepto, füunt membra corporis Eccle-

d f

fiz ; confequenter ille quem vocamus füummum Pontificem, non caput,

fed membrum Ecclefiz eft.

i,

dmo

Refp. C. An. Dif. confeq. ergo omnes alii fideles fünt membra cor-

&

poris Eccle(iz quoad Zzzersaz influxum gratiarum, C. confeq. quoad ex-

m

£ernum vegimen, fubdis. Sunt membra cum certa ezz/zezmta dignitatis, &

d

exceptione perfonz, C, membra vagariter, & communiter dicta, N. conf,

j

7. Infers, Ergo Chriftus, & ejus Vicarius erunt duo capita Ecclefiz ?

que certé corpori myftico Ecclefiz magnam deformitatem generant.

Uf«

Refp, 172ó. non effe inconveniens, multó minüs deforme, quód

Aff

unum corpus myfíticum duo capita moralia fibi invicem fübordinata ha-

N

beat. 240. dico, quód Chriftus, ejisque Vicarius tantüm unum caput ad-

M

xquatum Ecclefiz conftituant, fervatá proportione, & fimilitudine cum

capite naturali, quod unicum eft, licet interiüs influat, & cetera mem-

nrud

; Il

bra exteriüs ad füum finem dirigat: hzc autem duo capitis munera di-

Y

viía funt inter Chriftum, ejüsque Vicarium : ille enim interiüs influit, hic

t

exterius alia membra Ecclefiz ad finem fupernaturalem dirigit, ideo ex

Chr

illis confurgit unum integrum Caput Ecclefiz.

.

j

$. Dices. Hzc doctrina facit Chritum partíiale

Caput Ecclefiz ,

0

ob partiale munus capitis, quod eft interné influere : fed hoc füpremam

(ia

ejus Majeftatem fummopere dedecet: ergo &c.

j

Refp. N. maj. eftenim Chriftus Caput adzquatum,

li'cci abfens, naxü

1

per fe ipfüm influit interius, & perfüum Vicarium regit Ecclefiam exte-

riüs: quod enim

quis f M('ï per alium, per fe ipfum facere cenfetur. Reg,.

'uam

Ql

68, Jur, in- 6.

Qffly

dert

2

[

j

uri

us

g/ 03

AO

p

;

N

N

qu

|

;

q

—— —

T

DN

jl

D5

AÀxrL

ri*)

Suaflio II. De mobartï»i&o D. Petri Primata.

H

AnRTIcuLus SkcuwDus.

A Chriftus Dominus pro vifibil Ecclefie regtmine jïzpremumï

amonarcbam confutuerit olum D. Petrum? .

Uamvis pars affirmativa quaefiti ex SS. litteris adeo fit in pijo?patlu—

lo, ut vix ulli & partium alienarum ftudio libero ullus remaneat

'

dubiilocus:recalcitrant tamen, & reclamant negativé omnes ma-

lefani Ecclefiaftice unitatis fciflores, pacis turbatores, & Pontificie au-

thoritatis perduelles invafores, dicentes, non foli Petro fed etiam czte-

ris Apoftolis jus &quale fuiffe commiffum à Chrifto Domin

9 fcdcndiad

gubernacula Chriftianz reipublicz, Contra. quos

ro. Dico. Chziffus Dominus prowvtftbili Eccleffa vegimi.

Z€ llþï CHLPE

ponarcham con[Lituit folum D.Peirum. . Probatur evidentiffime ex illo

j*

Matth, 16. ubi poftquam Petrus , quid de Chrifto fentiret, edixiffec füb

his formalibus, 7» es Chrzffus filius DEI vtv : volensSalvator debitam

huic confeffioni mercedem rependere, fupremam Eccle(iz poteftatem ei-

dem promifit fequentibus verbis: Efego dico £ibi, quia tu es Petrus,

fuper hauc petram edifizabo Eccleffam meam &c. ex quo loco clare col-

ligitur contra Adverf. foli Petro tanquam füpremo. Monarchz commís-

fum fuiffe à Chrifto regimen vilibile Ecclefiz ; vocatur enim &£705, quod

eft.nomen nativitatis, & filius 7oz«, quod eft nomen Patris, per quem

ab alio Simone Apoftolo diftinguitur. Przterea Chriftus allo

quitur il-

[

lum; qui faffus eft ipfum effe filium DEIvivi : fed hzc confeffio facta fuit

à folo D, Petro, utí ex contextu conftat, qui propterea vocatur à Domi-

no Cef 45, «

uod in lingua fyriaca, in qua. Chriftus tunc loquebarur, fi-

nificat idem, quod apud Latíinos, Hebrzos,

& Grecos Petrag à folidi

tate ergo fuz confeffionis appellatus eft, $2pzoz Cephas, Petrus,aut PetrA,

& illi promittitur, quód füper hanc Petram velut fupra bafin, & funda-

mentum zdificanda fit Ecclefia Chrifti: (i ergo Petrus à Chrifto defigna-

tur Petra fundamentalis Ecclefie, cujus munus eft totum xdificium re-

ere, & füftentare, quí$ inficias ibit, Eum hoc ipfo fuiffe conüitutum À

Chrifto fupremum illius Paf(forem; Rectorem, & Monarcham ?

11. Refpond, ad hecLüthero-Calvinitz, Petram illam , füperquam

dicitur edificanda Ecclefia, non effe Petrum, fed ipfum/Chriflum, quem

Petrus confeffus fuerat,

' Sed hancfutilem explicationem nervosé refellit Bellarminus ut cor.-

ecram

ccgtui pcnituä repugnantem, .Cum enim dicitur, & fuper hanc P

2difi-

IMrt. 1. 4n Cþri/fyæbobzinu;pra vifibili Ecclefie vegimninecbe. — 3x

edificabo Ecclefiam meam, pronomen 5azc demon(trat aliquam Petram,

de qua pauló Chriftus antea fuerat locutus : proximé autem vocaverat

Dominus Simonem Cepbas, Petram aut Petram, quz in idem coincidunt ;

11

ergo cumDominus dixerit Simoni, £ es Petrus, ef faper banc Petram

&c. non poteft absque fümma contorfione pronomen Aaze referri nifi

ad Cepbam. (ive Perum. Accedit, quód fi Chriftus per Petram fe ipfum

du

. defignaret, non dixiffet, edificabo, (ed «dzfico Ecclefiam meam fuper hanc

Petram, quia fuper fe jam tunc cxperat xdificare Ecclefíam eligendo A-

vgat

ld«

poftolos, conyocando difcipulos, inftituendo. facramenta, condendo no-

W.

vam legem gratíz &c. Tandempronomen bancad eum tantüm referen-

dum eft, qui pauló anté di&tus erat Pezra: (ed Chriftus Dom

:

a

inus nonþfuic

ld

dictus Pe?rz, fed filius DEI vivi: ergo &c, -

12. Sed cur, inquíis, facrafcriptura non vocat Simonem Pe?7 , fed

potiüs Pe£rum? Refpondeo hoc effe ideo, quia latinus interpres fuit fe-

1

jlo

cutus textum gracum , qui in novo teflamento majoris authoritatis eft

quàam Syriacus , & Hebraus ; gracus textus veró priori loco habet zézeee ;

fil

if

. & pofleriori zisea, hxc cum apud gracos idem fignificent, vifum eft inter-

u

preti convenientiis,fi viro potiüs mafculinum,quàm fxmininum attribuat.

Yj

13. Reclamant adverfarii. Hanc expofitíonem contrariarí magno

Auguftino , qui férm, 13. de verbis Dom. item l, r. ret. c.21. per Petramn

d

dicto locointelligit Chriftum , exiftimans,

Ti«

Petrum effe quafí nomen deno-

aminativum , derivatum à petra,

quz eft Chriftus: juxta quam interpre-

wua

tationem fenfus verborumà Mathzo relatorum t

TW

alis erit, üxgeï Petrarm,

,& qua diceris Petrus, edificabo Ecclefiam meam,

r

L

Sed hzc nihi! contra veritatem Catholicam evíncunt : quód enim

S. P. per ly Pezra intelligat Pezruzz, res eft certiffima, ut ex textibus in-

ol

fra ex eodem citandis claré conftabit ; immó hoc evídentiffimé eruitur

1

ex verbis expreffis S. Scripturz in fenfü litterali acceptis, in quibus juxta

ohdi

omnes interpretes textus origimales Pezrgs , feu Cepbas, & Petra coinci-

Af

dunt. Quód autem S. P. loc, cit. aliam expofitionem adducat , nihil

u-

aliud probat , quàm quód textus. S. Scripture ex Matth. citatus alium

J[lde

fenfam prater litteralem patíatur , quód non folum veritati noftre ni-

j

hil officit, fed vel maximé ad dignitatem $, Scripture conducit, "Vel

nà

ut Donatiftarum deliramentum, qui effedtum Sacramentorum foli homioi

non Chrifto dabant , dum b

a

ptifmum ab hzretícis collatum ítritum pro-

T

clamabant , penitus convell

eret. . Velintendit S, P. ibidem infinuare,

(

quód Chriftus Dominus f

Petra, vel fundamentum primarium , & prin-

cipale Ecclefix ,

Petrus autem fundamentum. fecundarium , & minifle-

Qu

riale in primo , & príncipali radicatum; quó videtex refpexiffe Apoftolus

j

2u-

iif

"Qus[HoTI, De sonarchicó D. Perri Prinatu.

32

*

Paulus 1. Corinth. 3. dicens

: Éundamentum (id. eft primum & prima-

rium ) xemo aliud poteff ponere prater id , quod pofitum eff, quod eff Chri-

us TESUS.. Et hxcin fana theologia non folüm docentur , fzd etiam ut

certa de fidefüpponun

tur.

14. Objic. r. San

Gos Patres Hilat. lib. 6 de Trin. Chryf. hom. g.

in Matth. Ambr, lib. 6. cap. 9. inLuc. & alios , qui per ly Pe£ram intelli-

gunt confeffionem Petri: ergo probabile tantüm eft , per Pt;tram intelligi

Petrum ; quod non füfficit ad articulum fidei.

Refp..QuódSS. PP.loc. cit. non loquantur de fide füpernaturali ab.

f[folutö fümpta communi omnibus Apoftolis , & membris Ecclefiz ; hec

enim licet ex Trid. fit fuündamentum, & principium noftrz juftificationis,

conftituátque homines in ratione membrorum Ecclefiz , nequit tamen

effe forma conftitutiva capitis ejusdem , aliàs tot effent Ecclefie capita,

quot illius membra, — Locuti itaque funt SS. PP. cit. de fpeciali , & fa-

pererogatorio a&u fidei Petri, quo in rigorofo illo examine Chrifto, de

fe ipfo interroganti quis effet, refpondit, z es Chrzffus filiws DEI vivi:

hac eminentiffimà fidei profeffione faltem de congruo meruit , ut pra

aliis Apoftolis meruerit ad dignitatem Capitis, feu Petre fuündamentalis

Ecclefiz füblimari : & in hoc fenfü laudati Patres affirmant, füper hac

fidei confeffione fundari Ecclefiam , id eft cawfz/Zrer , & meritorté : qua-

ropter S. Hilarius loc. in ob. cit, flatim fubjungit : Suwpereminentem

beata fidei fia confeffione locum promeruit .. .. hiuc vegni celorum batet

clavves ,hinc terreua ejus judicia celeffía funt.

ne nomine totius Col-

