riam Janfenismi; fufcipiendo quoque caufam quadraginta Do&torum Pa-

n,

rifienfium circa famofum cafüm confcientie: concurrendo ad impreffio-

(

u

nem in hoc oppido factam H/forze cengregationum de auxiliis ine ulla

ld

»

approbatione Cenforis Ordinarii, & non exfpe&tat4 cenfurà noftrà ;; ad

quam tamen per Apoftillam , datam in fupremo Concilio Brabantiz , fue-

l

m

ar i

f)

rat remiffa. His accedit, quód plura etiam fcripferit, quibus Oratorii

Montenfis Presbyteros , Oratosio Gallico fübje&os , à profcriptione me-

jq

d

j (

!

moratx formulz averterit, & quàd inter fcripta ejus inventum etiam

fuerit aliquod manu ejus exaratum,

comple&ens 33. paginas in folio,

d

quod hunc prefert titulum Z«

11103 d

Inquifftiom cfs.in quo quidem Senatus

Kegius indigné excipitur , ficut.

& Magiftratus Montenfis, feu aliqui ex

n

illo acerbé traducuntur per eju

jjti

s libellum,' manu tortoris combuftum ,

cui titulus: ARemorzffrance juff

ificative pour les Petres de I* Oratoire de

j

t

dMons. Preterea afferuit citatus, non fuiffe àS. Sede examinatumillud ,

QUE

quod vocant Facwm Janfenii ; & fcripfit, nondum tempus adveniffe,

j

reddendi juftitiam faz/éuio debitam , ac reparandi injuriam ipfi illatam ,

j

j

J

wfä'l

p

addendo,

«98 (298) 50-

addendo , quod fi difcipuli S. Auguftini exiftimáffent, quàd fenfüs 7-

fe9ii effet condemnatus per Innocentii X. Bullam, eidem fefe non füb.

mififfent; quantüm autem ad Bajanas propofitiones , fuftinuit inter illas

aliquas effe, que continent genuinam S. Auguftini doGdrinam; propofi-

tionem veró, quz fpe&tat infidelium a&iones, effe precisé illam, que

pre aliis füftineri poffet , quzque effet adeo in S. Auguítino, ejüsque dif-

cipulis fundata, ut exiftimandum non fit , S, Sedem illam erroris dam-

nare voluiffe , fed tantüm prohibuiffe , ne tunc temporis defenderetur,

propter rationes tunc, non nunc militantes.

Ulteriüs patet, ipfum poft

Breve, & Decretum Innocentii XIL anno 1694. editum, pertinaciter

d

contendiffe, fenfüm obvium formularii non requirere, ut quinque pro-

i

pofitiones damnentur 77 fez/& ab Autbore intento, edendo iftum in fi-

ny

nem publicam , & communem explicationem , in qua affirmat , quód

per formularii fübfcriptionem non fübfcribatur condemnationi libri 7-

liy

Jé9ii. Impugnavit quoque fcriptis fuis decretum Alexandri VIIL in

l

31. propofitiones latum; & dogma Immaculate Conceptionis DEIparz

iil

Virginis numeravit inter opiniones novas, & contrarias veritati Scrip-

turarum , inferentésque perniciofam fequelam ; atque damnatam fenten-

(s

um

tiam de gemino capite Ecclefiz fatis aperté füftinuit; ac decreta Sacra-

lii

rum Congregationum, quibus libri quidam profcribebantur , auda&ter

lhj

fuggillavit, & redarguit. Plura edidit fcripta anonyma, & Authorem,

IIP

Typqgraphum, ac locum impreffionis mentientia , eáque imprimi , re-

(

(

imprimi, & diftrahi curavit: & inter illa etiam quzdam à Sede Apofto-

"t

lica publicis decretis antea condemnata. "Oratorium domefticum eve-

L

xit proprià authoritate, pro libito in eo Sacrum dicens: cum variis per-

[

fonis noxium litterarum commercium fovit füb fictis nomínibus.

De-

lis

[! ECCI

nique per effrznem füam fcribendi licentiam magnas in boc Belgio , ac

in noftra Diocecefi turbas excitavit, & diffenfiones; & non raró Clerum

[

1 ft. j

& populum adversüs proprios füos commovit Epifcopos; ac prgcipue

L]

fcripto quodam infolentiis pleno, Clerum Batavicum contra $. D. Cle-

|

mentis XI. decreta feditiosé incitavit,

Quibus omnibus confideratis,

|

j

i

declaramus citatum , uti 4e Jaunfénifmo , e$* B/y'anifmo,-alïisque exceffi-

bus füpra memoratis convi&um, incidiffe in excommunicationem, aliás-

Ptj

ll

Qs

que pocnas per Bullas Apoftolicas in hu

jusmodi delinquentes latas, mo-

li

nentes omnes & fingulos Chrifti fidel

es, ut ipfaüm uti talem habeant,

V

l

& evitent; injungentes cit

Tin

ato, ut fe recipiat ad monafterium aliquod,

L

in patria Catholica fitum ,

ibidémque per integrum ab adventu fuo men-

V

ïam]

fem exercitia fpiritualia o

bea

ln

t; ac deín in fpiritu poenitentiz ibidem fe-

ngulis diebus feptem Pfalm. pocnitentiales ,

[l'w

queftratus maneat , V'legendo fi

xac

«08( 299 )8te

:

ac jejunando diebus veneris in aqua triftitiz,

& pane doloris, donec Sum-

o Pontifici quoad do&trinam füam fecerit

fatis , ac abfolutionem ab ex-

iy

communicatione obtinuerit.

du

Infüper inhibemus ei, ne ad Dicecefim no-

Ítram unquam revertatur ;

minüs in eadem aliquid fcribat , edat, aut

l

]j

imprimi faciat fine previa n

n

oftra licentias vel fimiles exceffus commit-

tat, füb poena,

quód perpetuis carceribus nianci

i

d

nis dravioribus

in jure contra hujusmodi trans

pabitur , aliisque poe-

) NU

greffiones ftatutis pu-

nietur, condemnantes i

pfum in expenífas fequeft

rationis, & contuma-

6Ul

J

ciales ad noítram taxa

m.

Wn

Xellis in Palatio noftro A

Ita in his fcriptis fententiamus. Datum Bru-

rchi-E

pifcopali die . Novembris 1704. Et

TC

erat fignatum H. G. Archi- Epifc

] pm-

opus Mechlinienfis. Et ad latus appofi-

Y

tum erat fig

illum pracfati Illuftr,

ac Keverendiflimi D. Archi- Epifcopi

in hoftia rubra.

,W

Notandum cenfüi in perennem .Au

,

guftiniani inflituti gloriam, & il-

TL

lius eruditiffimi

Do&oris Lovanienfis

i

n

Eremitarum Provincialis

Fr. Chriftiani Lupi Iprenfis , ac

n

» qui anno 1679. egregium edidit librum de ap-

r

pellationibus , San&iffim

o Domino, ac Pontifici maximo Innocentio v e R

a

dicatum , ubi tribus eru

ditiffimis differtationi

]

bus impugnat Quesnellium ;

OW

jam tunc in San&am Petri Sedem rebellante

m, Norzs, f Differtationi-

Sut

"5 im opera $. Leonis,

i

.

quzx poftmodüm pr

ofcripte fü

nt, ac damnatz,

1

Ibi in epiftola dedicator

ia nofter Lupus dicit; «

Opera Divi Leomis À

ymoac

* Patre Quesnellio edita, adeo fünt rugoía, ut e

tiam ipfüm, cujus En-

W,,Fc'

** comiaftem agunt

, invadant Magnum Leonem.

Quin & ipfum impe-

ipoia

f tit. A

poftolorum Principem , ejüsque Divinam

** pag. 143.

poteftatem , &c, Ec

m W

Hic eff omnino primus fons , ex quo

Pafchafius Quesnel-

i

F(

* Jius, ac ej

us Symmiffe, potant turbidas aquas ,

;

.

Ecclefiam ftudent contr

& ex ipfis univerfam

T

a Apoftolicam Sedem Zs

ebriare. Intellige de

g,^

** fchifmate Eufebiano in

Synodo Antiochena.

Et p. 565. Pafchafius

* Quesnellius clamat etia

! UW

il

i6-ad. K

m; Africanam Ecclefiía

m nunquam appelláffe

no

poftolicam Sedem , adeóque has appellati

ones effe novellam ufür-

pu

!

* pationem, Hoc ipfüm clamat Joannes Calvi

nus , Marcus Antonius

üdcra[lil

€ Dominis, alifque profefíi hoftes Romani

.

Primatüs. Et pag. 925, poft

TAU j

Varios Quesnellii dete&os errores , ac v

alidé impugnatos ,

previdens

Af QM(

corde przfago,

ac przfentiens turbationes fidelium

» Caufandas ex fcrip-

MS. mf

tis (äesne]liani

$, dicit: Quod periculofa nov

iffimorum dierum tempo-

** ra immineant

hzbeai* !

; plura vix finunt dubitare.

. Horum characterem nobis

* jam pridem przdixit Apoftolus:

Erunt bomines fe ipfos amamtes cu-

j

: pidi, elati, fuperbi , parentibus

tot obedientes : Mi przcfertim paren-

, d Cm [/

ti, quem omnis fub coclo Ecclefia femper appellavit Patrem PZ7rz»s,

eti h

P

Hanc

j

«e98( 3oo ) 8f»

Hanc Quesnellio cenfüram ab annis feré quadraginta prefixit magnus

ille &lius Auguftini, ac dilcipulus , nofter Chriftianus Lupus Ipren(is,

Do&tores omnes excitans ad cavendos , & compeícendos homines

illos, quos plurium fzculorum antehabità notione predixit

Apoftolus,

.

[

x s ga(:

QR

$9 j9S

o

e

gsey

"

a

5

TM

ELENCHUS QU/ESTIONUM,

f»

ET ARTICULORUM.

PARS PRIMA.

DE ECCLESLE AILITANTIS SUPREAO

CAPITE.

QUJESTIO PRIMA.

DE REGIAMINE ECCLESLE A(ILITANTIS..

!

ARTICULUS PRIMUS..

que Regimina quodnam. fit praflantius?

pag. 9

ARTICULUS fI.

It

Situ? viftbile tatius Eccleffa militantis Regimen Monarchicum ? p. 16.

JUZSTIO SECUNDA.

)

fi

HICO D. PETRI PR

: DE AMONARC

ARTICULUS I.

'IMATU.

x

N pof? Afcenfionem Chriflà pro. externa Ecclefre Regimine ue

ce;yärim

D

fuerit. fapremus Monarcha tanquam . ejus Vicarius ?

pag. 26-

ARTICULUS II.

n Chriftus Dominus pro vifibili Eccl

"um Miv

-uarcham conflituerit folum D. Petrum?

efia Regimine fupre

ag. 30

ARTI-

«96 ( 501 5665

j

ARTICULUS Il.

Y

n poteflas Clavium ceteris. Apoflolis aqualiter . fuerit. collata. ac

D. Petro ?

pag. 34-

ARTICULUS IV.

Menarchieus D.Petri Primatus ex variis prarogativis prolatur. p.42.

ARTICULUS V.

Quid de Primatu D. Petri PP. quing, primorum Seculorum ? p.47.

ARTICULUS vl,

i

ä

n Petrus Rome Sedem fxerit ?. ibíque Epifcopus exiftens martyrio

Werit coronatus ?

Pag- 54'

S. 1. Relatis Sententiis probatur Catholica veritas ex Sacra Scriptura,

$5 Patribus , & Conciliis quinque primorum Seculorum.

pag. ead.

$. 2. Pracipue Adver ariorum Cavillationes refoluuntur. pag. 57.

UZESTIO TERTIA.

DE MONARCHIA,VEL PRIALATU SUCCESSO.

RIS D PETRI,SIFE SUAL AL PO NTIFICIS.

^

ARTICULUS I.

l

N D. Petrus ex Jure Divino, aut Chriff inffitutione habeat Succeffa-

rem aliquem in Primatu totius Ecclefa?

. pag. 65.

ARTICULUS Il,

n

Mp Pontifex Romapus Jit verus Petri Succeffor im Primatu torius

Ecrle/þ , € quo Jure?

pag.72.

FU

ARTICULUS II

4n fupremam in Ecclefía. Autboritatem , && jurisditfionem Summo

Postifíci deferant a

-

culorum ?

ntiquisra Concilia , Ó* Patres quinque primorum $a-

Pag' 77'

[

G. 1. .Quid Concilia hlac'in re j?atuaht deciditur.

pag. ead.

$. 2. Quid de Suprema n Ecclefra

Jurisdicfione Summi Pontifeis Pa-

U;lf

1ves quinque primorum Saculorum,

It

Judicent , difquiritur.

pag. 88.

Pä

U

$. 3. Falj;'loqzmtia Adver[ari

orum reprimitur.

pag. 94-

ARTICULUS IV.

4aon Summqus Pontifex inm nullo mfa Jubfit. pozeflati Judiciaria Ecclefia?

.

5

j

: PPVS

Qu£STIO

e)8 ( 350» 5809

.QUJESTIO QUARTA..

DICE CONTROVE

DE SUPREAIO jU

"

RSIARUM

FIDEL

|/|

ARTICULUS I.

Itgà. ereétum in. terris aliquod tribunal. fapremum , in. quo Religio-

l

Ó

uis coptroverfra dirimantur ?

*

pag. 101.

ARTICU

LUS ILI.

Utrum. fola Scriptura po[frt effe Yudex controve

/

ARTICULUS III.

r/iam;g fdei pag. IO7.

n jus appellandi ex omnibus orbis partibus campäm? Romano Pon-

Lifíci tanquam [upremo Controver[(arum Tudici ?

ARTICULUS IV.

pag. 117.

Liceatn?. à [ententia fupremi Controver[iarum Ecclefraflicarum Tudi-

ci$ appellare ad Concilium generale?

ARTICULUS V.

p3g. 124,

Num autboritas Judiciaria fupremi im controverfüs fdez' Judicis fe

D

extendat etiam ad temgomlz'a ?

pag. 132.

QUAESTIO .QUINTA.

DE INFALLIBILITATE SUAAI PONTIFICIS.

ARTICULUS I.

N SummMs Pontifex im fuis Judiciis. ff infallbilis. cum Cancilio

lt

4

generali ?

ARTICULUS II.

pag. 139

4n Sententia Summi Pontificis. infallibilis fr abïcq; Cozcilio gene-

ral;?

ARTICULUS IIL.-

- pag.144,

QA

4n Sunmus . Pontifex. infallibilis fit in Canonizatioue Sancrorum

(

pag. 16i.

ARTICULUS IV.

4

Sirné Tudicium fummi Popt

dficis infallibile in apprabandis $. Scrip-

fl ?

iura libris d

pag. 169.

ARTI.

x

-09(303)50-

ARTICULUS V.

Utrum fussmo Pont

l

Mfci- competat. poteflas Tudiciaria iofullibilis i;:

fenfum. libri. ab ejusdem

Authore. inteptum?

ARTICULUS VI.

pag. 174.

An Summuss Pogt

ffex po[fit pertinaciter in Jide errare u Dolfor

*Lg:c

privatus ?

Vi

ARTICULUS VII.

pag. 186.

] Summnmorum . Popf.

4

Latur , P viudicatur.

fcum Ipumupitas ab erroribus falió imputat;'f pro

/

pag. 189.

$. L. Ap Monethelismi infimulandus Homorius Papa?

pag. ead.

1l ts

2pdicantur.

,O

; Il

. $. 2« Nicolaus 1. & Joannes XXII ab. errore in fide v

Pag. I 97.

i

L

$. 3. Fabula Toanna Pa/;i[ä exploditur.

pag. 204.

E Vindicie aliorum Summorum Pontificum.

pag. 209.

d

ARTICULUS ULTIMUS.

-4n de fíde

Jét , modernum Santtilfemum Beneditfum XHL

i

timum Pontifice

effe legi-

p

" Cf D. Petri Succeforem

pag.213.

PARS SECUNDA.

DE CONCILIIS ECCLESIASTICIS.

[

- QUAZESTIO PRIMA.

(

DE ESS

ENTIA, UTILITATE, AC AECESSITATE

g

&

CO NCILIORUAt ECCLESIASTICORUAM.

ARTICULUS I

!N (

Uid, & quotuplex. fre

j ]

Q

Concilium Ecclefaflicum?

ARTICULUS II.

pag. 227,

j

I:

Cujus [ft Concilia generalia indicere ?

Pag. 234.

ARTICULUS IIL -

,

4n foli Fpifc

90pi ad Concilium generale fepz. vocapdi

/res.?

tanquam Judi-

j

1

ARTICULUS IV.

pag. 245.

jl

Cuinam us prefiden

p

di in Conciliis generalibut comveniat? pag.252.

ARTI.

«9$ ( 504 )86».

ARTICULUS V.

An Concilia generalz'd ad. Confervationem .Ecclefa. fimt. fenpliciter

nece[faria *

3g.256.

QU/ZESTIO SECUNDA.

DE INFALLIBILITATE CO NCILIORU A.

ARTICULUS I

N äoncilz'd generalia

legitim congregata fént. infallibilis Authari-

jouem Summü Pontifcis ?.

pag. 260.

tatis ante cfmjkmat

ARTICULUS II.

-

Qualem. Authoritatem. C certitudinem. babeant. Concilia generalia

Pontificis ?

pag. 263.

poft. confirmationem

ARTICULUS. ULTIMUS.

An Coucilium generale fit. fupra Papam?

pag. 272.

. T. Unde bac Controver[fia orta fuerit , pramttitur.

pag. eaó.

c proba-

$. 2. Quibusdam pmmg'[:"s Sententia Catholica flatuitur ,

pag.275:

£Ur,

.. 3. Fundamanta Ad«ve;]äriamm diffantur.

pag, 278-

. Ult. Nonaulle Impoftura. proteflantium. improbantur. — pag. 283

Synepfis Caufe Quesnelliana coram. Muftriffimo A

rcbz'-E;)i/;apa Mech-

Qu

pag. 287

tti

ligienfi Belgii Primate difcufa & judicata,

Um[:

ERRATA PRINCIPALIORA,

Il

Fol, 18. lin.

26, Pontifi, leg. Pontifici. fol. 44. l. 34. varíant. l. vasiat. & l, 35, vo-

jentes,

l. volens. f. 56, lin, 18, viti l, viris. f. 66. 1. 11, ipfam. l. ipfum. £. 68,l, g.

ii

of hzretica adde Innocentius X. fol, 73. l. 12, exttiit, l, extifit. £ 1o8. l

[Ur

ult, Czleftinus. l, Celeflizs. fol. 128, l, 3. poft qui, adde 4um. fol. 133, l. pen,

temporalis, £. 137. l. 1. inveftet. l, infeflet, f, 163. l. 23. eidem

Vïrtt

temporaliis 1.

l, etiam, f

164. 1. 8. alium l. aliquem, f

» 179. l. pen. apitulorum, l, c4pi-

Qy

tulorum. £. 192. L, 30. Divinum, l, Divinam, f,233, l. 34: fuffragii, l. jus fof-

i

fragii, £. 335« l. pen. praccepta l. precepte. 236. l. 36, ab l. cum £ 237. l. 19.

m

Conftantio. l. Cezflantino. £, 239. l, 28. mentionum. l, mentionem, f. 240.

trini

l. 34. hoc lege bac. £. 254, 1. ag cu, l. cui. £.255.], 9. Syno-

di. l. Syuodo. f. 362, 1. 53. difficultate.l. digïcultam,

la

HQQ

Cetera leviora, que ex fenfu facilé poterunt cöügi, äm;ndd-

Wy

bit 9 excufatit difcreta Lectoris prudentia.

m

Qr3

G

]

Y

um

Q5

eccos

SOLOROedP UE

«sb

NXEZAS

Wede UE

oc

(

»

qeirapdpes s

E.

Q5 0. gf'bg & 05

N

« W

g

CA

I

rj

k*

E

d

d

x

ARRS

$5

*

m

0O bQOQ ocQ

i

—PARER.

G4 EX UNIFER$A

d

Y

THEOLOGIA

u

CA AUGUSTINO- £

E

SCHOLASTI

G

p

DIANA.

l

j

g t

2OEX PR

IMA PARTE.

i W/

inügnti-a DEI eft nota quoad fe, non autem quoad

Y

nos

M

2. Àn poffit demonftrari ftricte à pofteriori

Pa

problema efto.

3. Diu invincibiliter- ignorari ne-

.

t

Y

quit 4. Effentiain DEO metaphyficé non conttituitur per

J/D

afeitatem etiam abítractivé fumptam; 5, Nec per cumulum

)a(f 1

omnium perfectionum, autinfinitatem ; 6. Sed vià originis

per intelligere radicale, viá véri difcursüs per intelligere actua-

liffimum ,& puriffimum. 7. Attributa Divina nec diftinguun-

tur formaliter exnatura ret . 8. Nec realiterintertio3./.9. Nec

virtualiter puré extrinfecé :

IO. Sed virtualiter intrinfe-

D

Cé per fe, & formaliter per intelle&tum. . 11. Vi(io beatifi-

A

Jl

ca fit per Lumen glorie tanquam virtutem agendi adzqua-

n

tam. : 12, Compenfariilludnon poteft per concurfum DELex-.

n

.L

trinfecum qualemcunque. 13. Juxtaejus menfuram commen-,

!

furatur vifionis intenfio, 14 .Species impreffa in vifione DEI

nec datur, nec poffibilis eft.

IS. Anautem expreffa formetur,

utrumq; probabile judicamus.16. Per fcientiam fimplicisintelli-

f MW

r/,

geqtiæ videt DEUSpofïibilia,' perícientiam vifionis fuþura, non.

H

«98( o )80»

in feipfis, fed in feipfo, ut in caufa. 17. Ultima, quà appro-

l

bativa, eft caufa rerum.

I8. Scientia media, quia €

fine

medio, nec datur, nec dabilis eft in DEO. . 19, Proinde

r

I

videt DEUS futura conditionata per fcientiam vifionis in de-

[

creto fubjeCtivé abfoluto , & obje&ivé conditionato. 20.

Hoc cohzret adzquaté cum libertate, immó fine eo ifta ab-

l

h

foluté implicat.

21. Voluntas Divina excluditur à confti-

(

tutivo Divinz effentiz.

22. Ejus libertas non confiftit ia

ü

aliquo intrinfeco fuperaddito; 23. Sed in Dominio alto, &

lo

fuprema poteftate in creaturas. 24. Trinitas perfonarum Di-

vinarum in unitate effentiz non eft quidem juxta lumen na-

y

25. Proceffio filii ideo eft

[/,

turale, non tamen contra illud,

f

generatio, quia fit per intelle&um, — 26. Relationes fecun-

düm conceptum a4 non funt de quidditate effentix. 27. lm-

hr

t

portant perfc&tiones realiter inter fe diftinCtas. 28. Si Spiri-

tus San&us non procederet à filio, non diftingueretur reali-

N

ter abillo. 29. Angeli poffunt multiplicari numero. 30. Neque

W

Ihr

fecreta cordium, neque myfteria gratiz poffünt cognofcere

naturaliter.

i.

li

n

EX PRIMA SECUNDZ.

Q

Ofe

Bl

Omo nequit de potentia abfoluta operari propter duos

la

x.H

fines adzquatos, & fibi invicem non fübordinatos, 2.

W

Beatitudo illius obje&iva effentialiter importat D EUM ut

l

unum, & trinum. 3. Formalis confiftit in actu intelle&tüs,

lt

& non voluntatis. 4. Voluntarium neceffarium perfeétius

Tifu

eftlibero. 5. Libertas humana, etiam poft naturam per pec-

a&u

catum Adamicorruptam, excludit tam neceffitatem à coa-

Ütr

&ione, quàm fimpliciter dictam. 6. Poteft hzc exerceri in

fhy

a&u puré imputativo fine formali. 7. Moralitas effentialiter

lr

dicit a&tum liberum cum modo relativo conformitatis ad re-

li

€&as regulas morum. 8. Idem actus nequit effe bonus ex ti-

ne, & malus ex obje&o, vel éconverfo. 9. Nec poffibilis

E

e0

«95( o )8t»

eft, qui'ad -bonitateti, 8&c malitiam fit in individuo indiffe-

rens.? Io. In concurfu duarum opinionum de honeftate ope-

i

rationis, quarum una eft probabilis, & minüs tuta, favénsque

libertati, alia probabilior , tutior, & patrocinans legi, pof-

b

p

fum abfoluté, licét non promifcué, fequi fententiam pro-

)

babilem, minüs tutam, & faventem libertati, reli&tá pro-

babiliori, tutiori, & patrocinantelegi. 1i1:. Peccatum ne-

d

I2. Sed etiam con-

L

dum eft effentialiter contra legem DEI;

tra naturam hominis quà rationalis, & quà fenfitiva eft.

13.

ju

Formalis & effentialis malitia peccati non confiftit in quodam

D

u

pradicato pofitivo.

14. Sed in privatione reCtitudinis debi-

tz. I$. Peccatum fecundüm fuam rationem abftractam fpe-

of

&t

cie diftinguitur ab alio penes ordinem ad virtutem, cui op-

.

ponitur.

16. De potentia DEI abfoluta nequit componi

cum gratià fanctificante. 17. Ex hoc, quód DEUS phyfice

t

(f

eii

przdeterminet ad materiale peccati, perperam infertur, il-

J

lum effe caufam peccati.

18. Macula peccati confiftit for-

N

maliter in privatione gratiz fanctificantis. 19. Peccatum ori-

gt

ginale per fe primó non importat quid pofitivum, fed priva-

tionem juftitiz originalis. 20. Illud in parvulis, juxta ve-

[

riorem $. P, Auguftini fententiam, punitur poená fensüs, licet

mitiffmà. 21. B. V. MARIA non (olàüm ab hoc peccato,

q

y

fed etiam ab ejus debito perfonali fuit immunis. 22. Lex

gaturalis invincibiliter i

o

|

gnorari non poteft. 23. In ea poffe

)

|

DEUM formaliter difpenfare, involvit apertam contradictio-

nem. 24. Gratia Divina non folüm moralis ,

-fed & phyfica

cuCgu

gffca

naturz Divinz participatio eft.

25. Sufficiens confiftitin ipfo

a&u infufo fecundüm formalitat

em qualitatis.

26. Eam dari

(

omnibus indifcriminatim, rec&té éruitur ex SS. Litteris, Sum-

t

chCfl»n

morum Pontificum & Conciliorum Decretis, voluntate ge-

mh(sf

nerali falvandi omnes, Morte, Paffione & orationibus Chri-

fti Domini, przce

j

ptorum Divinorum poffibilitate, lege Ju-

Lo

dæis datá, immó

& irrefragabilibus

m invi-

j

D

SS PP. praferti

j

z

l

«05( o )8fe

&iffimi Do&oris Gratiz Auguftini teftimoniis; 27.'Ejus ufus

probabiliüs confiftit in eonfenfu meré negativo.;'' 28. Gratia

efficax nec per victricem delectationem Janfenianam , nec per

qualitatem przdeterminantem, nec motionem moralem, nec

fcientiam mediam cum fuis requifitisrecté explicaturs 29. Sed

per a&ionem immanentem.ad velle; & per velle invidiffi-

mum ad facere. ; 30. Juftificatio

per .condonationcm DEI

n

extrinfecam eft implicatoria.

3

NDA.

EX SECUNDA SECU

[des Effentialiter eft de rebus non apparehtibus. 2. Com-

I.F

poni poteft cumevidentia inatteftantes 3. Nontamen

11

cum fcientia 4. Adeo effentialiter vera eft; uteinecex parte

credentis,neq; ex parte DEIrevelantis ullo modo poffit fubeffe

falfum. s. HincDEUS nequit aut habitum erroris five practici,

five fpeculativi circa res fideiinfundere. 6. Autpermiraculum

verum, & fupernaturale fectam falfam conteftari. 7. Difcre-

dens unum articulum fidei totum habitum amittit.

9. Ad

omnem actum fidei requiritur pia voluntatisaffectio. 9. Qu*

p

eft fupernaturalis quoad fubftantiam. 10. Refolutio fidei fto-

lt

lidiffimé fit in fpiritum privatum Hzreticorum.

Ir. Funda-

mentaliffimé autemin Divinam revelationem tanquam ratio-

[

nem formalem. 12. Etin Authoritatem Ecclefiz velut con-

D

ditionem ordinarié applicantem. — 13. Spes ad falutem fimpli-

citer neceffaria eft tam neceffitate medii , quàm przcept.

f

14. Stare illa abfoluté poteft cum revelatione certa xternz

damnationis. rs. Ejus objectum primarium, & formale e

[

beatitudo noftra objectiva.

I6. Charitas efít vera amicitia

fi

inter DEUM & hominem. 17. Nequit de potentia extra-

l

ordinaria augeri fimpliciter in infinitum. -18, Bene tamen

1

fecundüm quid. 19. Non eft forma juftificativa. . 2o. Immo,

!

eam talem effe, repugnat. . 21. Juftitia eft virtus fpecialis a

iva

aliis fpecifice diftincta. 22. Tam legalis, quàm diftcibut

€

«Jo( o 55te

eft formaliter in DEO.

23. Secus dicendum de commuta-

tiva.

24. Dominium duorum in folidum, fi inftantaneum

[

)

fit, impoffibile eft.

25. Non tamen fi fit permanens.

20.

N

Ufus facti in rebus unico actu confumptibilibus poteft fepara-

o

ri ab earum Dominio.

27. Per prafcriptionem debitis con-

y

ditionibus inveftitam acquiritur verum rei Dominium. 28.

D

Monafterium capax fucceffionis fuccedit in omnia bona, &

jura profeffi, de quibus ante profeffionem aliter non difpo-

fuit; quocunque illa titulo, five poft, five ante profeffio-

3

gem illi acquirantur.

29. Reftitutio ad falutem eft fimplici-

ter neceffaria neceffitate precepti, non veró medii. 3o.Ejus

2

preceptum formaliter, & explicité

pofitivum, radicaliter &

«

implicité negativum eft.

"

W

Id

ïä/[')

EX TERTIA PARTE.

:

1. [ Ncarnatio Verbi Divini poffibilis quidem, non tamen de-

Di

p

monftrabilis eft. 2. Suppofità zquali fatisfactione pro

offenfa peccati DEO per primum hominem illatà fuit fim-

Qv

pliciter neceffaria.

3. Hac tamen omnino feclusà vi przfen-

tis decreti facta abfoluté non fuiffet. 4. Eam fuiffe factam in

Verbo erat quidem convenientiffimum , non tamen per fe

N

neceffarium. .. 5. Potuiffet illud affümere duas naturas huma-

L]

[

nas. . 6. Immó quamlibet etiam creaturam fubftantialem.

Seclusà tamen ejus proprià perfonalitate cum Divina abfolu-

a

té incomponibili. $. Licet valor meritorius operum Chrifti

rgw

j

Domini fuerit fimpliciter infinitus. 9. Mereri tamen per ea

unionem hypoftaticam per nullam potentiam potuit. Io, An-

j

il

fiqui Patres meruerunt quidem quasdam circumftantias ex-

Ü

trinfecas Incarnationis de congruo , non tamen ejusdem fub-

ftantiam.

i

j

11. Unio hypoftatica non eft modus extremis

j

realiter fuperadditus.

12. Facta eft illa immediaté ad perío-

W

,

nam, & mediante perfonà ad naturam Divinam. 1:3. Totus

fan-

3

T

e38( o )66»

D

fanguis Chrifti Domini fuit affumptus à verbo tam ia con-

junctione cum corpore, quàm in triduo feparationis. — 14.

Chriftus ut homo non eft Filius DEI adoptivus, fed natura-

lis folius Patris.

15. Ejusdem humana natura fuit fan&tificata

fanctitate fubftantiali, & accidentali paffivé finità, tam phy-

ficé in effe qualitatis, quàm moraliter ineffe gratiz. | :16. Pr-

ceptum fubeundi mortem, ei impofitum, fuit rigorofum, &

proprium non folüm quoad fübítantiam, fed etiam circum-

ftantias Paffionis. r7z. Sacramentum novz legis re&é defi-

nitur: fignum rei facrz ut nos fanctificantis. 19. Caufat gra-

tiam non tantüm moraliter, fed etiam phyficé. 19. Quam-

vis tantüm indirecté.

20. Confirmatio per difpenfationem

Summi Pontificis poteft etiam conferri à fimplici Sacerdote.

21. Sacramentum Euchariftim effentialiter , 8c intrinfecé

confiftit fimul in fpeciebus Sacramentalibus, Corpore & San-

guine Chrifti, & in verbis confecrationis moraliter, & vir-

tualiter perfeverantibus.

22. Sacrificium Miffe veró in fola

aCione confecrativa, 23. Sacramentum poenitentiz nequit

effe validum, & informe. 24. Utillud vim juftificandi habeat,

requirit amorem DEI benevolurm füper omnia faltem imper-

fecte, & initiative talem.

25. Matrimonium eft verum no-

vz legis Sacramentum.

26. Poteft illud celebrari tam inra-

tione contractüs, quàm Sacramenti per procuratorem, etiam

ubi Concilium Tridentinum receptum eft. 27. An ad ejus

fubftantiam pertineat confenfus implicitus in aCtus per feaptos

ad generationem, fit problema. 28. Quamvis ad contra-

&um matrimonialem per fe requiratur confenfus mutuus

modo fenfibili manifeftatus, in ratione tamen puri vinculi po-

tefít matrimonium extraordinarié fieri absque ullo confeníu.

29. Matrimonium ab infidelibus contractum, nunquam tran-

fit in Sacramentum, etíi convertantur ad fidem. 30. Princeps

feu Magiftratus fzcularis habens poteftatem abfolutam feren-

dileges,poteft fuis fubditis infidelibusftatuere impedimenta ma-

trimonii, non tamen fubditis, qui fideles funt.

I-

l

l

l

!

u

"

It

i

g

li

j

j

Y

M

3

nl

,

n

l

Wi

q

j

7l

nit

ef

h

jl

d

o

u

Cuh y

on

lm [jb

jl

ii

]

j

1

i

[u

HH iil r r

m

"

EX

5

d

T

30

M

$

Pv

:

——

X

d

2

E

Y

E

2

ET

m

L.

s

221

mM

aM

m

DO

—

U

PUN VAE

|

E

——

—

g

1

H

w.

e

-,

:

N

—

— ——

—

— —

À

WTM

m —

—

z

-

—

-

L.

D Pt

E

i m

h

Gs CR

i*

—

EE

PA

E.

1

E

»

B-

s

:

m

—

u

A

EC

UM ET

j

d

57

r

$

VA

p

PERPETUUM

W

DIVIN É PROVIDENTLE

2

MIRACULUM

EZ

VierFarbSelector Standard* - E kala Offset

s

MONARCH!CO ECCLESUE

E

o

MILITANTIS REGIMINE,

E

EJUSQUE SUPREMO, VISIBILI, ET

- INFALLIBILI HIERARCHA THEOLO

GICE ADUMBRA,TU.'M

e

DISSERTATIO "THEOLOGICA

«

T

MONARCHIA VISIBILIS ECCLESUE

ET SUMMI EJUSDEM CAPITIS ROMANI

i

PONTIFICIS AUTHORITATE,POTESTATE-

JURISDICTIONE zr INFALLIBILITATE, NEC

NON CONCILIORUM ECCLESIASTICORUM ESSENTIA DIVISI")NF

NECESSITATE, UTILITATE &c. EX VARIIS AUTHORIBUS COLLECTA, ET. CONTRA

8

ULTIMA JANSENIO- QUESNELLISTARUM EFFUGIA ENUBILATA

j

3 d o t

ä

P.-SIGISMUNDO BU.TTNER Ordin. FF. Ercm,ä* -

6

9. P AucUsTINI $s. Theologiz Baccalaureo Biblico & w W

Formato ac Le&tore Ordinario.,

ugm

5

Sub ejusdem Prefidio unà cum Parergis ex Umverfa Thcologxa AR

d

-f

4

V. P. BONIFACIUS SCHREIBER , ejusdem Ordinis ac Voti

AucusTINO-/EGipiANA colle&tis publicoe Sapientüm Difquifitioni fübmittet

Ss. Theologic Audltor

In Conventu Herbipolenfi die 22. 4Martü boris ante - €9 poff meridiem confuetis , 4nu» MDCC X X F.

Herb:pok, Typis Marcx Antonii Engmaun , Umverfxtatxs Typographi.

& Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com