thoritatis füz, & jurisdi&tionis tenaciffimus , adeo ut, dum impiiffimus

Donatus cum füis perduellibus fautoribus in caufa Czciliani à fententia

Melchiadis, & Epifcoporum Roms congregatorum, vel ut alii contra

P. Natalem ad fieculumIV. differt, 3. q. z. volunt , poft Concilium Arela-

tenfe , quod congregari Conftantinus petiérat, perfidé, infolenter, &

5

retra&arié appellàffet ad Imperatorem Conftantinum , eorzz ( Donati-

lu

ftarum) perverfitatibus cedeus , && omnimodé cupieus tantam impuden-

is

tiam cobibere , exclamaverit , O. rabida furoris audacia ! HxcQue de-

teflatio tantz perverfitatis eó juflior erat, quó iniquior recuríus eft &

U

judiciis cocleflibus ad tribunalia fecularia, qualem Gentes , lumine (ü-

perne fidei deflitute , inflituere confüevére.

Sed dum hec ut certa

l

fupponimus, pleno agmine irruunt Janfenitz: & Quesnelliani cum fuis

!s

antefignanis, omni vi contendentes , dari faltem à fententia definitiva

m

Supremi controver(iarum Ecclefiafticarum judicis appellationem , non

"us

equidem ad judices feculares, qui, ut ait fepe laudatus Conftantinus ,

367

ipfimet judicium Chrifli, quod per Sacerdotes pronuntiatur , exfpe&ta-

[

re debent , íed ad Concilium generale,

Qaufam íciícitaris ?

uiz

fententia Judicis. Romani reformabilis eft , nec infallibilitatem fal-

u

L.

li, & fallere neíciam fibi ad(cifcit, nifi confenfus totíus orbís Chriftiani

(

accedat, | Et fit, ajunt, quód muki Epifcopi dogma à Summo Pontifice

(

definitum approbent, hxc tamen approbatio , quia non fit per affiflen-

| Ql

tiam infallibilem SpiritásSan&i , nonnifi umbra, & phantafma approba-

qes

tionis e(1; oportet hanc effe univerfalem, quod &ieri non poffe credunt ,

C

immó veriüs falffimé, & perverfiffimé fupponunt , nifi per Conciliunz

0

generale ex omnibus Epifcopis totius orbis Chriftiani congregatum.

J

Verüm huic iníque provocationi, quam moderni anti- conftitutio-

nitte velutclypeum fulminibus Apoftolicis opponunt, dudum fe oppo-

jM

cn[iïï

fuit facto, verbóve Martinus V, maxiími neminis Pontifes Romanus;

fa&to quidem, dum Legato Regis Poloniz invocem appellationis erum«

penti filentium per fententiam excommuriicationis impofuit ; verbo ; dum

teíte Joanne Gerfone Conftantie anno 1418.in publico confiftorio con-

ftitutionem edidit ad perpetuam rei rmemoriam fequentis tenoris: Nz/-

li fas eft à fupremo Tudice ; videlices Apoflolicá Sede, féu Romano Pon-

IIf

zifce ] E $U Chrifli Ficario in terris appellare, auz iMlius judicium iu

cau[is fídei , qua tanquam majores ad ipfumy & ad Sedem Apolfolicam

x

referenda [unt , declinare.

Huic Conftitutioni aliam addidit Pius IL,

[arüm)

pavit

tj

quæ incipit execraäi/is edita Calend. Febr. 1459. eámque confir

]ulius

hjj

——

izG

Quaflio 1. De füpreuio Tudice coutroverfiarum fidei.

1

)

ulius II. fuà Conftitutione incipiente /zfcepzi promulgatà Calenc

joti

1509. ubi Pontifices cit. prohibent fub poenà excommuniicationis Papo

in Bullà Coenz, qug quotannis renovatur, refervatà , ne hujusmodi ap-

ellationes fierent. Nec defuére alii Succedanei in Cathedra Romana,

ui ut loquitur $, P. Auguft. lib.4, cont. a. epift, Pelag. Pigiautiá, e*

diligentiá paltorali , poft factum illis competens ,. fuffeiénsque judicium,

ubicunque iflá Iupi ( Cathedre Apoftolice iniqui cavillatores) apparue-

viut , ( €os) contriverint , frue. ut faneutur , frue ut. ab aliorum falute ,

d- integritate viteutur. His tamen omnibus non acquiefcit perfidum,

& rebelle Quesnellianum caput, ad Concilium ! ad Concilium! clamat,

& reclamat; putat ibi per otium fua effügia ad audientiam admittenda

fore,

recipitem conftitutionem , ut ipfe Quesnellus cum fuis injurio-

fiffimé venditat, qu

am Summus Pontifex gloriofiffime memorie Cle-

mens XI. contra ejusdem perverfa , fübrilique toxico conípería dogma-

ta edidit, atque in ea varíis cenfüris ifta notavit, in favorem ejus adaliam

formam reducendam inaniter fomniat, Verbo, propofitionibus füis ; ex

suriffimo (uti fabulatur ) facrarum litterarum fonte hauftis, à Concilio

univer(ali univerfalem promittit approbationis calculum; illum. nempe

cquem Lutherana fe&a obtinuit à Tridentino. Ut igitur manifeftum fiat ,

U

jàm iniqua,

perverfa, fiepe fzepius reprobata, & nunquam ab ullo Summo

P

ontifice admiffa

, vel approbata ad Concilium univerfale provocationis

ufürpatio ,

atque pratenfio fit, preftabit hanc materíam in confufionem

olixius examinare, & ad accuratiorem veri-

fa&ionis Quesnellianz pr

Proinde

7

tatis trutinam revocare.,

33. Dico. Nuzquam licet à fententia deffnitrva fupremi controver-

|

Carum Ecclefiafficarum [udicis appellare ad Concilium geuerale.. 1va DD.

l

[

Cath. omnes. Probaturz. Non licet appellare à fudice füperiore ad

inferiorem , nam appellatio femper. fupponit majorem poteftatem, au-

N

[

thoritatem, & jurisdi&ionem in eo,ad.quem illa fit: atqui omne Con-

À

cilium , quamvis legitimé congregatum , eft inferius ipfo Summo Pon-

l

tifice , ut infra latiüs probabitur : ergo &c. Maj. admittitur ab omnibus;

|

nam appellatio conceditur alicui in remedium errorís corrigendi, aut

fa&i ; quomodó autem corrigere aliquis przfumet alium, refpe&tu cu-

|

jus non habet füperiorem jurisdictionem , potelatem , aut authori-

tatem ?

Y

À

. Prob. 2. Ab eo judicio appellari non potett, E]UOd in omnibus

fidei controverfiis eft ultimum, decretorium , & infallibile: fedjudici-

k

&c;

um Romani Pontificiseft ulcimum., dgcretorium, & infallibile: ergo

Maj,

leg

Lt IF. Liceatné À /Hil*mtiä definitiva fupremi contrvverfar e$c. i

Jl

Maj. conftat ex terminis, Min. quoad ultimam partem fufiüs infra de-

y

monfirabitur ; quoad primam * eró & fecundam partem evidentiffimé con-

W

ftat ex illo recepto dogmate Auguftiniano ferm. 5, de verb. Apoftol.

YR

Romá refcrip

ntatar.

f .fuefne';'wzt: caufa fruita eff, error ut'g'mzm a/iquandox f-

r

;f. Dices cum Janfeniftis, Di&tum Auguftini verum effe füppofitá

LA

acceptatione, & coníenfü totius Ecclefíz, in hujus enim. defe&tu judi-

cium Romani Pontificis erit adhuc reformabile à Concilio generali. Sed

7

uft,

Contra. S. Pater; ut bene ex Alexandro Natali notat nofter P, M.

[it,

Van W'avre, fermonem z. de verbis Apoftoli fcripfit, dum Innocentius

a

here(in Pelagianam damnaverat: fed tunc confenfus totius Ecclefiz non-

li

dum accefferat ià damnationem Pelagii , cum refcripta ad folos Epifco-

le

pos Africanos tantüm, poft duo ibidem habita Concilia nationalía, vene-

rint: ergo ante confenfum totius Ecclefix judicium decretorium Summi

i

lia

Pontificis eft irreformabile, ^ Huic accedit, quód fecundüm P. Natalem

;

citatum Auguftinus dixerit Czw/a fizifa eff anuo 417. Littere autem

dl

Encyclicz ad omnes univerliter Epifcopos per Zoümum miffe fünt

Y

poítquam duas Synodos celebraverat unam. Romanam, alteram Afri-

Ccanam, eràtque tunc annus 419. ut computat idem Natalis ad (xculum

Va

N

jmmo

V. $.9. videtürque eruí ex S. P. Aug. ep. 157. ad Optat. & ep. a:5. ad

Valent. ergo falfum eft judicium summi Pontificis ante coufenfüm to-

(10015

Jnem

tíus Fcclefiz effe à Concilio adhuc reformabile. Nec obftat, quod S.

P. Auguftinus non folüm Innocentii, fed etíam Zofimi mentionem fa-

N

ciat; hoc enim, ut erudíté advertit füpra cítatus Do&or, non fecit,

quafi fupponeret caufam Pelagii non füthicienter fuiffe decifam per Inno-

LU

j/i

centium,fed ex fequentibus rationabilibus motivis: r«2. Ad Pelagii,& Cos-

1.

letii perverfitatem demonftrandam , qui unicá. fententià contenti effe

gt

nolebant, ad morem Donatiftarum, quibus, dum Melchíadis fententic.

j !

bt*

fefe fübmittere recufabant , Conftantinus Imperator permifit Concilium

Arclateníe, non quía neceffe erat ,Íed ut eorum impudentiam cohi-

pon

yus

beret. 246. Quia Zofimus non tantüm ad Afros, uti Innocentius ,

fed etiam ad omnes E

pifcopos definitiones transmifit, quz in caufa Pe-

j d

lagianorum ab Apofto

lica Sede emanárant. — 37/0. Ne Zofimus, qui à

tu (l

Cocleftio, & Pelaeio deceptus fuerat, ab Iunocentii judicio deviátfe

(dott

videretur, cum effet factus beni

gnior, & in eorum favorem aliquando

Africanis Epifcopis fcripfi

flet, quafi Catholice mentis effent.

De qui-

j

1

bus lege S. P. lib. 2. cont. 2. ep. pelag.c. 3.

ylic

6. Probatur 3. Appellatio à fententía Summi Pontificis: nullibi

od

ndose

hu

]

legitur fa&a gb illo S, Pa'tre/g.d Concilium generale, licét qua

que

128

Dwe[lio1Y. De fapremo Tudice Countroverffarum fidei.

ue momentofa occurrerint motiva , quibus ad hanc appellationem fa«

cilé induci potuiffent:ita Irenzus Lugdunenfis Epifcopus potuiflet po-

tiüs PolycratiEphefiorum Epifcopo, qui,ob fervatum veterem à $. Jo-

anne inffitutum morem in A(ia, Paícha celebrabatluna t4. acceperat

3 Vi&ore Papa dehortatorias , & graviffimé comminatorias , függere-

re appellationem ad Concilium generale, quàm ut ftuduerit mitigare

:udicium Viéctoris tanquam periculofum unitati Ecclefize; quz per illud

facilé potuiffet fcindi in varias partes. Etiam Hilarius ob Celidonium

3 Leone Magno reftitutum magnam habuiffet rationem appellandi; nam

licet impedimento bigamiz non laboraverit , dum Epifcopatum füum

adiit, magna tamen adhuc fupererat controverfia de juribus propriis ,

& Ecclefie Arelatenfis privilegiis, S, P. Augultinus in reftitutione Epi-

fcopi Fufalenfis juftiffimam habuiffet caufam appellandi , recolens ta-

men in fua epift. 209. illud. Apoftoli: $2 zesmerzpfos judicaremus , &

Domimo uon judicaremur , abhorruit à tali appellatione unquam cogi-

tandà. Hi San&i Patres, aliique turmatim huc adducendi, deberent

modernis appellantibus efíe in exemplum, non illud Philippi Pulchri

Francorum Regis, qui multüm obfiftente , & diffuadente füo pruden-

tiffimo Moderatore noftro B. ZEgidio Romano contra Bonifacium VIIL

aP

pellavit ad Concilium; no

n deberent iis effe regula alia ejusmodi peffi-

1

ma attentata , au

t pretenfa il

la Ecclefie Gallicanz privilegia, cum cer-

tum fit ex hiftoriis, ejusmodi pervería exempla appellantium nunquam

habuiffe effe&tum, fed femper ab Ecclefia, aliorimque Doctiorum , &

f

Timoratiorum fenfatis judiciis fuifle rejecta, exprobrata , & penitus con.

trita.

Et licét demus , quzdam privilegia effe Ecclefix Gallicang à Sum-

j

mis Pontificibus concefía, ea tamen non fünt, nec efle poflunt, quz

rxjudicant Monarchice Authoritati Pontificiz , & hoc probant ipfa ex-

E

(

1

à

licanorum

.

Nam anno 1714. in füo Conventu

t

empla Epifcoporum Ga

menfibus Januario, ac Februario per fex feffiones habito receperunt

Ti

Bullam Pontificiam Uzzgez/z4s nomine totius Cleri, atque ex füper-

tf

abundantià j. Februarii ejusdem anni. exarárunt, & deflinárunt litte-

li

ras plenas fübmiffionis, & devotionis ad Summum Pontificem : quibus

W

oftea addiderunt litteras encyclicas ad omnes Galliz Prefüles, quibus

D

eos paterné adhortantur, ut cum debitá, ut par eft, reverentià accep-

(

tent Conítitutionem Sedis Pontificiz.

Hoc aternà memorià dignum

E

(fübmiffionis exemplum diu jam exprefferant alii Epifcopi Galliz, dum

1655. Innocentio X. cordaté fcribebant, ejus judicium in caufà fidei effe

falg

indefe&ibile.

Rurfüm alii Epifcopi ad eundem Papam anno eodem r9.

[

j palam fatebantur, decreta Pqnti,&cia Diviqä, &«qué ac fümmáper

Ti

Iuli'

i

uni-

&

l

L

4rt. IF. Lz'cmm?a.ä Jfententia definitiva [upremi controver[far .ebc. 128

univerfam Ecclefíiam authoritate oiti.

]s

Quibus omnibus accedit Em;i-

l

nentiffimus Cardinalis de Noailles, qui anno 17 :1. 28. Junii ex füá ( ut

j

ipfemet ait) infitá erga Romanam Ecclefiam reverentià , publicé inter

alia profitetur, Clerum Gallicanum pro certo tenere, decretis Pontificiis

ia

nihil deeffe, at univeríam Ecclefiam obligent , & circa illa nec appellatio-

IN

nem admitti, nec mutationem exfpectari poffe. — Ft licet experientiá po-

ftea fuerit c

li

probatum , nominatum Eminentifmum multas exceptio-

dii

i

nes, & conditiones pro acceptanda fiepe dicta Bulla pofuiffe, teftimoniis

I

tamen fide digniffimis informamur , quód tandem tandémque Apofto.

]u

lico moderni fan&iffimé regnantis Pontificis Benedicti XIII. an amori

vel terrori , perinde fit, cefferit, & conftitutionem ubique decantátam

D

fimpliciter abfoluté & (ine ulla propria & à fe ftatuta exceptione in eo

u

en(ü ia quo ipía füa Sanclitas eam recipit , cum debito reverentitfimo

"

refpectu admiferit, atque acceptaverit,

37- Sed ut aliquid faltem demus appellantibus : ponamus eó rem

W

gl

"

A

u

devenire, ut ad inftantiam illorum adeo im

portunam Concilium gene-

n

ra'e congregetur ex Epiícopis totius orbis Catholici , putasné illud in-

|cne

validatum , aut irritatum iri ab univerfàli E

pifcoporum congregatione,

quod Pontifex pro dogmate infallib

ili femel ftatuit: illud

Vl

» Quod per tot

congregationes do&iflimorum Theofophorum examinat

um , probatum,

u

ifit

atque oraculis S, Scripturz , prifcorum SS. P

*

atrum, & Conciliorum con-

fonum judicatum fuit

.

illud ,

quod poft tot rigorofa examiná , Schola-

m

Ricas difquifitiones , fübtiliffim

as ar

gutias , altiffimas fpeculationes , &

accuratiflimas , circumfpectilfimás

(

tiffimá

que confülcationes tot pietate, pruden-

Sut

tià , fapientià , rerimque fidei al

, & penitiffimá peritià Eminen-

tiffimorum , & Clariffimorum Viroru

m

qüi

H

; ac Do&orum fuit repertum

dogmatis fidei ad acum ufque conforme ?

Hoc credere, immó cogitare

ju

in cordatum virüm nón cadit,

Id enim fi aCtu fier

:

T

€t , pró füperi ! quam

r

miferabilis foret confu(io rerum Ecclefiaftica

rum,Ecclefia tanquam ordina-

tiffima caftrorum acies tran(üret miferand

À metamor

n

phofi in confufam

ii

Babylonem ; Formofiffima hzxc Chrifti fponfa

degeneraret in turpiffi-

mam illam meretricem apocalypticam.

Verbó , Cathedra veritatis mu-

äulblls

u

taretur in meriffimam, & abfurdiffimam Lacunam falfitatis : hzc certé

tl

x

cogitare nulla fàna ratio, nullus honeftus animus permittit,

Quéd fi

igitur Concilium in eandem cum Pontifice iturum f«

ententiam prudenter

hgüllm

g

fupponi debet , ad quid perditio tot füm

ptuum in congregando univer-

fali Concilio ? Ad quid tot laboriofz ,

jit

f

& maximé arduz profectiones ,

20

quibus Epifcopi perloca diífita orbis Ca

thelici hinc inde difperfi ad maxi-

mam illorum naufeam, & horrorem o

u

i

ccupari deberent ? Sane (i circum-

V

&an-

-

130

Que[Ho IF. De füpremo ffadice controverfiarum fidei.

ftantias omnes prudens intellectus ponderet , qux in convocatione uni-

verfàlis Concilii confiderandz fünt, B:c fíi non omnino impoffibilis, fal-

tem in moderno rerum humanarum ftatu difficillima , multísque gravif-

fimis incommodis , impedimentis , & arduitatibus moraliter vix füpera-

bilibus implexa eft : proinde ad Concilium generale pro definienda ma-

teria dogmatica fidei recurrere , idem mihi videtur , ac januam latiffi-

mam aperire , & occa(ionem ampliffimam qusrere pro diffeminandis qui-

buscunque erroribus , falfitatibus, & do&trinarum abfürditatibus. — Pru-

denter igitur canones ejusmodi appellationem penitus irritant , & annul-

lant c. :9/f fumt 9. q. 3. Ipft fant camones , qui appellationes totius Eccte-

j2 ad b

"

jus fedis examen voluerunt üþrri , Ab IpÍA veró nufquampror-

fs appellari debere fanxerunt.

38. Objic. r. Quefnelliani

.

L

- Eneas Sylvius, qui poftea ad Cathe-

dram Petri evectus fuit, & didtus Pius IL contra Eugenium IV. qui Con-

cilium Bafilee congregatum in Italiam tranftulit, Przfidentes, & Lega-

tos à Latere revocavit , femper reclarfiavit , & contra dictum Summum

Pontificem ad Concilium Bafileenfe conflantiffime appellavit : fed nullibi

propterea arguitur erroris, immó veró àfcriptoribus maximis encomiis

!

extollitur: ergo &c.

Refp. N. confeq. quód enim pro authoritate Concilii contra Sum-

mum Pontificem fteterit , non elidit hujus authoritativam poteftatem fu-

pra Concilium Bafilez congregatum , nec excufat ejüs fad'um à nota er-

roris; erat enim hzc appellatio, & pervicax obfiftentia iniquiffimum at-

tentatum , quo potiüs adherere cupiebat Synagogx fithanze, & mini-

;/:

ftrorum ejus , quàm ovili Chrifti ; ad hoc inductus fuerat , dum adhuc

Í

pené Laicus erat , per Nicolaum Panormitanum Epifcopum , & Ludo-

li

vicum Pontanum Apoftolice Sedis Notarium Alphonti Magni Regis

f

Oratores , qui dum in Concilio Baleenfi velut orbis fydera , feu Ponti-

d

ficii Juris , & totius Civilis fapientie prxcipua, & clariiiima lumipa ha-

bebantur, facilé potuerunt incautum juvenem in huncerrorem inducere ;

u

poftea tamen per Cardinalem Julianum meliori redditus menti , reliquit

lr

Confilium malignantium , & Komano Pontifici , cui antea propter falsà

1

concepta , & fuppofita motiva recedentium rebellis aliquandiu fuerat,

)

humiliter füam cervicem fubmi(it ; & (icuti ante cum Saulo verbo , &

l

fcripto perfecutus fuerat Ecclefie authoritatem , ita poft. non quidem

o

dum jam ad Pontificiam Cathedram fuerat eve&tus . fed ut in fuüà epiftol&

o

retra&tatorià Roms fexto Calend. majas anno 1463. typis datà teftatur,

l"

dum adhuc pene laicus füerat , velut alter Paulus jura, & authoritatem

us in

Ecclefie predicavit , & defendit coram omnibus gentibus , imitat

hac

Ar&, IV. Liceatne À fententia defnitivn fupremi cantro*uär T. Ce. Y31

ll«

hoc gloriofiffimum exemplum Magni P. Auguttini, qui, ut ipfe in cit.

l

epift. ait, cum aliquando in füis voluminibus erronea inferuiffet , re-

u

tra&tationes edidit humiles, & probatiffimi viri ingenium , qui füas inep-

".

M

tias verecundeé confiteri, ac corrigere , quàm imprudenter defendere

53

maluit.

'49. Objic. 2. D. P. Auguftinum epift, 162. ubi fcribit , quód poft-

T

quàm caufà Czciliani cognita fuerat à Summo Pontifice, illa eadem juf-

pu

fu Imperatoris judicata fuerit ab Epifcopo Arelatenfi, & tandem ab ipfo

ul

Imperatore: fed quomodó id fa&um credendum eft , n admittatur ap-

hi

pellatio à Summo Pontifice ad aliud tribunal?

n

Kefp, Nos non inficiari fa&as fuiffe multas appellationes à Romano

VP Iu

Pontifice: appellaverunt Pelagiani à fententia Innocentii ad univerfalem

ihe-

fynodum ; appellaverunt etiam Donatifte à fententia Melchiadis, fed

Q

ejusmodi appellationes $, P. Aug. tanquam impudentiam maximam , &

0

proterviam fümmam cenfüravit, & rejecit; appellavére etiam Lutherani ,

k

u

Calviniftz , quorum egregium , ut ajunt, exemplum imitantur Janíe-

vll

l

nio -

uefnelliani, fed quis unquam, qui fano judicio inftru&us , & ve-

YUO

ris principiis Chrittiano - Catholicis imbutus eft , hzec facta approbavit ?

in hzrefibus extirpandis, & profligandis non eft exfpe&anda fynodo-

l")

ii

rum congregatio, quia ut inquit S. P. Auguftinus lib, 4. ad Bonifac. c,

12.

Ub extiterunt ,mox damnari meruerunt.

Nec modàó querimus ,

rl

j d

loquor cum eod. S, P. lib. r. de civit. Dei c. 23. Urrum fft f'Acfum , fed

utrum fuerit faciendum. — Sanaquippe vatio etiam exemplis anteponen-

um

n

//

da eff , cui quidem & exempla comcordaut 5 fed illa que tantb dianiora

f Xel j

funt imitatione , quantà excellentiora pietate. . Oftendant nobis appel-

hr

lantes uticum exemplum , in quo Summus Pontifex , & alii orbis Chri-

a

ftiani Epifcopi praetenfo huic juri morem gefferint , atque ad inftantiam

i^

j ht

appellantium Concilium generale congregavefint : fí hoc jus verum effet,

& legitimum, incredibile certé eft, quod faltem in uno alterové, lícet

10

[/

ii

M

(

i

admodum raro cafu finem fuum confecutum non fuerit,

Nec his obeft

l

fa&um Conftantini, cum ex fupra allegatis & probatis in propatulo fit,

«

ipfüm Imperatorem , qui fupremam poteftatem judiciariam in Summo

r fil!ïp

j

Pontifice reverenti(ime faüfpexerat, remi(iffe ad ipfüm Donatiftas appel-

"m

u

lantes, atque poftea , ut partim eorum furori cederet, partim etiam in-

)

excufabiles redderet, inftituiffe , vel potiüs fuafiffe Concilium Arelaten-

qu

at

f

fe, in quo eorum caufa

[

denuo cognita, & gd normam Romanz Cathe-

eith

drc djjudicata fuit.

-

-

r

R3

ARTI-

lgawï 1

n

132

uaflio YV. De fupremo jidice controverffarum fidei.

ARTICuLUuS QuiNTus.

Num autbor1tas judiciarta fupremi 12 controverfüs fidei |

judicis fe extendat etiam ad temporalia?

Azeftie hzc null

0 €YO acrius cepit ventilari , accuratiüs difcuti ,

"OQ

& fubtilius decidi , quàm tempore Philippi pulchri Galliarum

Regis; hic enim , dum totam authoritatem Pontificiam ever-

füum ibat , Thronümque S. Petri penitüs evertere contendebat , primi-

tus à Bonifacio VIII pacerná clementià, & benignitate per fuos legatos,

ut ab ejusmodi impiis attentatis , perversísque jurium divinorum lzfio-

nibus defifteret , fuit admonitus : hoc cum incaffum (ine fructu abiret,

fubmiffa fuit ab Apoftolicà Sede fecunda, quin & tertia monitio, quà ei

mandabatur , ut Sedem Romanam, cui Bonifacius in antiquiffimis Gre-

gorii VII, monumentis Régnum Francorum jure beneficiario obligatam,

& appertinentem invenerat , velut Regni Dominam agnofceret , opibus

Ecclefiafticis non abs Beceffitate uteretur ad caufàs profanas &c. Sed

cum nec hoc benevolum apud Regem inveniret ingreffum , immó veró

rébellis, & per minas Apoftolicas exacerbatus animus Regts ad id crü-

delitatis genus fuiffet progreffus , ut legatum à latere Joannem Cardina-

lém SS. Marcellini , & Petri abfolutionem ab excommunicatione feren.

tem carceri tradiderit , abfolutionem contempferit , litteras Apoftoli-

cas interceperit , euntes , & redeuntes à Romana Sede violenter deti-

nuerit, Pontificem maximis injuriis laceraverit , atque blasphemiis Ec-

clefiafticam unitatem fciderit, Abbatem Ciftercienfem , plurimósque Ita-

liz Religiofos ad Pontificem venientes carceri mancipaverit , Appamia-

yum Epifcopum temerarié tractaverit, ejüsque Capellanum vinculis co-

ar&taverit, excommunicatos publicé receperit , & fuà authoritate Re-

14 foverit, & defenderit: volens huic miferrimo rerum ftatui omni me-

liori modo confulere Summus Pontifex , acinacem Apoftolicum in Regem

vibravit, eum omni jure, & privilegio Ecclefiaftica beneficia conferendi

fpoliavit, & poftquàm fuübditos à juramento fidelitatis abíolvit, Regem

ad imperium, five per fe five per alios exercendum , prorfus inhabilem:

declaravit , & fübditos nec teneri, nec de jure poffe eidem tanquam de-

pofita , exfpoliato , & excommunicato parere fententiz inferuit , eam-

f

éue ad valvas Ecclefie Anagnig die 6. Idus Septemb. anno 1303. affigi

D

curavit, Hzcfententia dum perfonaret ad aures Regias , omni ftudio

collimabat eó, ut fententiam Pontüficiam irritam declararet , & invali-

)

iU

:dgm 5 quare negabat Pontifici competere jus , & poteftatem in Regna,

D

Art. V. Num autboritas judiciaria [upremi in controverffis Chc.. 138

& imperia temporalia , eique folüm convenire , ut quzrat, qux cce-

leftia, non autem quz terrena funt, pertinaciffimé contendebat. - Et ut

fux fententig majorem veritatis fucum, fucdue caufe aliqualem jufti-

tiam conciliaret ,.proclamabar , Bonifacium illegitimé , utpote vivente ad-

huc S, Caleftino, quem fuo juri-pontificio renuntiare non potuiffe fom-

W.

niabat, ele&tum , adeóque omni authoritate judiciariá deftitutum efle,

U

d

Hos errores , quiin miferrimam Ecclefiaftice Monarchiz , ejásque potefta..

tis fübverfionem przvidebantur certó redundaturi , ut nofter B. ZEgidius

lrimi-

Romanus Aquitanie Primas , anteà didti Regis tam in do&trina, quàm

1(08,

moribus inflitutor pientiffimus , funditus convelleret., fcripfit ad eundem

('0

Pnilippum duos libros; unum de renuntiatione Papz, & alterum de po-

)

teftate Pontificis, in quibus pro fua dexteritate, infigni eruditione, & va-

uid

Jidiffimis argumentis demonftrabat , poteftatem Pontificiam fe extendere

Gre-

etiam ad temporalia, adeóque Vicarium Petri habere gladium fpiritua-

fatfy

lem ad ufüm , & temporalem ad nutum ; huic fundatiffimo Doctori, &

hus

hä;

Jurium Pontificiorum przclaro vindici preter multos exteros fübfcribe-

bant noflri B. Auguftinus Triumphus , qui locum D. Thomz , cujus anteà

v

erat difcipulus , in Concilio Lugdunenfi füpplevit , inlib. de poteftate Ec-

jqu

clefiv, .Auguftinus Romanus lib. de princip. Papx. Alexander de S.

gt

Elpidio , & noviflimé Eruditiffimus P. M. Chiftianus Lu

pus &c, Cum

feth

quibus

atl

41.

Dico. ZJuthoritas judiciaria fupremi in controve

vfeis fidei judi-

i dü'['

cis extendit fe etiam ad temporalia.

Ità citati Do&ores contra 'Theo-

jb

logos Galliz , qui in declaratione primg propofitionis de poteítate Ec-

| ugm-

cleliaftica: anno 1682. fic ftatuére : Beato Petro , ejtísque Suece[foribus

m&-

Chrifli Vicariis , psíque Ecclefte. competit rerum fpiritualium , €&: ad

us

aternam [alutem pertiuentium , mom Autem civilium ,

At temporalium

at

?radita À DEO poteffas.

Contra hos probatur noftra affertio ratione ir-

jne

Yi

refragabili. Suprema , & oecumenica Ecclefie poteftas (quam fummo

Md

ejusdem Monarchz ineífe fupponimus ) f& extendit ad omne Jus Divi-

J

num, non ut illud conftituat , fundet, aut irnm

utet , fed magis ftabiliat,

firmet,, adversüs hereticos defendat , & ej

us ufüm intra certos limites

i

1

n

hat

contineat : fed temporalis Regum , Principum &c.

poteítas eft de Jure

TT

fe extendat authori-

Divino: ergo ad eam tanquam aliquid temporale

h an

tas judiciaria füpremi in controverfiis fidei judicis, neceffe eft. — Min, ad-

i

h

mittitur ab omnibus. Major veró ex fe eft in aperto. Si enim effent , qui

omnem in humanis

Wï"

poteftatem temporalem negarent , cui quxfo vindi-

( «nül

cationis munus ej

mo Pontifici?

usmodi juris temporaliis incumberet ? nunquid Sum-

MP

K 3

4-1 L DE"

: xs4 — Quaflio 1F. De füpremo Tudice contrwe;jïm;um fdei.

?. Dices. Jus, hoc i

pío quod Div;num veft ,atfolvitur ab ompi hu-

maná poteftate. Se

&

GContra 1720.

N

egatur fuppofitum, quóàd poteftas Pontificia fit hu-

mana , nifi forté eam fumas materialiter, & fubje&ive,

2dó. Verum eft,

quód nulla fit poteftas füb coclo, quzaliquid valeat in jus Divinum di-

re&té , hoc eft, in ipfam rationem formalem verbo Dei conftitutam, &

definitam ; bene tamen indirecté, id eft, in ejus ufum, fübjectum, &

applicationem, — 37/0. Supponimus Regem abuti fuà füpremá poteftate

oliticà in ferendis legibus iniquis ; talis utique poterit coérceri, ut füuam

poteftatem intra debitam fphzram contineat, leges fuas ftatui humano

ad füperna elevato oppofitas revocet, & in melius emendet; fed hoc

preítari debet ab Ecclefiaftica, & Oecumenica poteítate in Summo Pa-

ftore refidente , quod etiam actu ipfo non (emel praftitit, dum per ca-

nonicas fan&iones leges civiles emendavit: ergo &c.

4tb.

Quoties

dug poteflates in ordine . ad certum finem f(ünt (ibi fubordinate,

fübordinans de jurefibi adftifcit dependentiam fübordinate quoad ufüm,

applicationem, & debitum exercitium; conftat id in lumine naturali,

uod quia in articulis fidei fubordinatur lumini fupernaturali , huic quo-

ad fuas tendentias , & judicia commenfurari debet: (ed poteftas tempo-

ralis fübordinatur poteftati Ecclefiaftice in ordine ad eundem finem u-

ernaturalem; ergo quoad ufüm, exercitium, & applicationem illa ab

hac dependet, adeóque per indifp

utabilem confequentiam authoritas jqf

. diciaria Ecclefiz fe extendit etiam ad politicam.

43. Probatur 2. ex noftro Do&tore fundam. füp. cit. p. 2. . 4

; Sidun

P

rema poteítas Ecclefiaflica non f& extenderet ad poteítatem tempora-

ljem, e

idem non effet füfficienter provifum in coníequendo fuo fine;

ue adeo hzc poteftas effet manca, mutila, & defectiva: atqui hoc.

atq

^pe€

ffimé audit in Theologia: ergo. Maj. conítat. Poteftas temporalis

enim vix non inter przcipua media extrinfeca habetur ad confecutionem

finis fupernaturalis, quomodó autem poteítati cuidam fufficienter po-

teft effe provifüm ad confequendum di&tum finem füpernaturalem , nifi fe

extendat ad media homines ad illum finem tam efficaciter propellentía?

Certé millenis miferandis exemplis comprobatum habemus, quód po-

ciffimihomines à fine fibi (upernaturaliter preftituto defecerint ! dum Re-

es, & Principes inceperunt contra Sedem Romanam rebellare, iniquas ,

[

feditiofas, fcandalofas, & Chriftianz difciplinz nocivas leges ftatuere,

[

& promulgare ; hinc primas femper partes füarum follicitudinum pofué-

]Ih

re vigilesEcclefiz Paftores in eo, ut ejusmodi tyrannos fuà poteftate exue-

folve-

r;nt, privajerint , depofüerint,, fubditos à juramento fidelitatis ab

l

rint,

Art. V. Num authoritasjudicinria fapremi in controverffis ebc.

155

k

rint, & alios moderatiores, & Sedi Romanz, ejüsque debite obedien-

tie reverentiores fübftituerint: ita legimus 1770, Quod Henricus IV. in

l

Concilio Rom. fub Greg. VII. àregno Germanie fuerit depo(itus, illüd-

1,

que translatum in Rudolphum Teutonicum, hxcQue exauctoratio fuit po-

j

ftea confirmata in Concilio Rom. VII.V IIT. & X. atq; in Later, füb Pafchali

i

II zdà. Fridericus I. Imperator fuit privatus imperio à Concilio Late-

ran. füb Alexandro III,

3110. Fridericus II. in Concilio Lugdunenfi I,

i

ab Innocentio IV. fuit depofitus, 470. Idem Innocent. poteftate Impe-

ratorià nudavit Othonem IV.

$£à.

oannes XX. excommunicavit ,

Ui

Vil

&exauthoravit Ludovicum Bavarum. 67à. Zacharias ipfum Childeri-

l

cum Regem Francorum tanquam regno ineptum depofüit, & loco

]i

ejus Pipinum Caroli Magni Patrem fuüffecit.

Abftineo ab aliis exem-

(

plis quàm plurimis , quorum numerum brevis hec pagella naufeat, Cere

Yues

tum eft, has depofitiones juftiffimas, & à Summis Pontificibus legitimé

t

factas fuiffe; hinc hiftoricá fide- fufficienter inftruimur, quód Impera-

tores, qui exauthoratione, vel excommunicatione à Summis Pontifi-

fum,

nl

cibus fadtà & latà, fpretà, vel irrisà in inobediéntia contumaces , & re-

j

belles perítitére , miferabiles, horribilés

q

exitus nacti fuerint,

z

quedictu, & auditu terribiles

u

, i

44. Dicat Natalis , hiftorias has effe partim apocryphas, cur idem

J

h)

non dicit de affertione fu&, — Dicat ulteriüs, hzc effe facta, fed non pro-

uj

bata; probavit illa'coe'um in fübfecutis effe&ibus , & eventibus, ut hi-

ftorize millies teftantur, ad quid ulterior proba?. Dicant tandem 'Theo-

logi Galli, hocjus effe ufurpatum, & nullibi conceffum. Redeant hi ad

&

teitamentum antiquum, ad confufionem propriam legent, illud fuiffe cone

amote

j1

If

ceffum Samueli, qui unxit, & conftituit Saulem, & Davidem in Reges

fupzr populum Ifraél. Item Azariz, qui privavit regno Oziam.

oja-

lul o

d , qui illo privavit Atbaliam: Tandem jeremix , quem DEUS conftti-

orti

tuit f/uper geutes , C? regga. Eritné, edic cordaté, Summus. Pontifex

mortn

in novo tefítamento, in quo major perfectio ftatüs . facilior via ad finem

d

füpernaturalem , conditionis deterioris? His adde multos alios Sacrz

st

Scripturz locos, é quibus claré eruitur poteítatem Pontificiam dari in

lentd

temporalem: nam 7742. Rom. 13. dicitur ,

V

quod omnts amima poteflati-

bus fublimiorihus fubdita fit

, inter quas utique recenfenda venit Pon.

j

tificia. 240. P'»xis ufitata d

T

ocet, quód Imperatores, & Reges quoad

Q

eorum dignitates benedicantur à Pontifice: verüm qui &ezedicit ma-

a«u» M

jors qui: benedicitur minor UF. Heb. 7

3fià. Ex Deut. 2. docemur,

] O[JC

q:. od omniatemporali

ateneantur ad decimas Sacerdoti folvend

as,quod,

C 8( W

ut bene advertit nofter Viterbienfis tra&, 2. c.

7. fignum magnz fub-

p

fQ&iOf

rih

156

OpnsfHo IF. De fipremo ä'udice controver[iarum fidei. ;

ft, Non multüm hic immorari cupio variis Concil

iX

160

rum, &

ie&ionïs E

Canonum

(acrorum ítatutis, ex quibus primó habetur, quod Conci.

lium Conftantienfe felf. 17. pemam depofetiomis , ac privationts diguita-

undo Romanorum Regi

gis , eflo regalis exiflat , ltavuerit iis, qui Sigism

Aragoniam pe

tenti vim , aut injuriam inferrent. Item fíeff. 37. decernit

nem dignit

atis cujuscunque etiam RegA/Z , au£ Imperialis, qui

pt ivatio

Petro d

e Luna obedientiam preítiterint, Hoc confirmat Concilium Ba-

leenfe, quod inbibet 18. Julii 1435. lafionem Legatorum Pontiticiorum

fub privàtione dignitatum etiam Regalium, & Ducalium.

His omni-

bus accedit c. vez. de elec?. pot. ubi legitur, quod Pontifex imperium

$ Grecis transtuleritin Germanos. — Item Z7ff. 22. c. omnzes (tatuitur, Pe-

tro Clavigero, qui, ut gloffa in c. £ f*atrem infinuat , ideo duas cla-

ves accepit, ad defignandum duplicem gladium fpiritualem, & tempo-

ralem, conceffa fuifle jura terreni, & coleftis imperii — Abiftis inquam

fufius deducendis jure. abítineo , unicum fundamentum adhuc reftat ad

hominem, quod przfentem veritatem (i non evidenter demonítrat, fal-

tem fatis efficaciter contra Gallos evineit,

S

*

. lllud autem ita fe i

n arenam offert:

Poteft Imperator, Rex,

