Gf886_qt_1
author: Büttner, Sigismund

14

KA

e

t

v.n

aj

—JA.—

/(þw z

»

ag

x

M a

T

X

i*

——

z

z

x

"T

—

m

od

E

u

zom

A

x

j5

-

—

—

—— —

————

m gn.lthf

WU xancii us CEDENGÉE

-

RÁMM T

——

m

—— Àà

—

"

N

N

l

&A

T

ss

E

b N«HF

t

fz,/

-

c3

,W,

e-—-

L

e

—

—

WJWM

J

P

-

UE

l

l

—

l

|

l

W

v

ll

—

:

W

z

AA

—m

W

N

a ao

SSNONCNUNN , EE

À d i.

h

PERPETUUM

DIVIN/E PROVIDENTLE

MIRACULUM

MONARCHICO ECCLESUE

MILITANTIS. REGIMINE,

EJUSQUE SUPREMO, VISIBILI, ET

-INFALLIBILI HIERARCHA THEOLO-

GICE ADUMBRATUM -

.

SIVE

DISSERTATIO 'THEOLOGICA

MONARCHIA VISIBILIS ECCLESLE,

ET SUMMI EJUSDEM CAPITIS ROMANI

PONTIFICIS AUTHORITATE,POTESTATE-

NON CONCILIORUM ECCLESIASTICORUM ESSENTIA , DIVISIONE

JURISDICTIONE zrzr INFALLIBILITATE, NEC

NECESSITATE, UTILITATE &c. EX VARIIS AUTHORIBUS COLLECTA ,ET CONTRA

3

ULTIMA JANSENIO-QUESNELLISTARUM EFFUGIA ENUBILATA

P.SIGISMUNDO BÜTTNER.O:din.FF. Erem,i*

9. P. AvcusTiNI $s. Theologix Baccalaureo Biblico & :

Formato ac Lectore Ordinario,

w

Sub ejusdem Przfidio unà cum Parer

ugm

AucusTINO-/EGIDIANA colle&is publice Sa

pientüm Difquifitioni fübmittet

gis ex Univeri;a Thkc:lologï:äï*ï

V.P. BONIFACIUS SCHREIB

ER , ejusdem Ordinis ac Voti

Ss. Theologie Auditor

Jn Conventu Herbz'poleüi die 22.

4Martü boris ante - && poft meridigm confuetis , 4nno 7M DCC X X F

: Herbipoli , Typis vMarci Antonii Engmaun , liniverfitatis Typographi,

REVERENDISSIMO

DOMINO, DOMINO

CELSISSIMO

CHRISTOPHORO

FRANCISCO,

ILLUSTRISSIMA

PERANTIQLJA FAMILIA

DE HUITTEN

IN STOLZENBERG

S.R.I. PRINCIPI,

EPISCOPO HERBIPOLENS[

FRA NCIL/E ORIENTALIS .

DOMINO,DOMINO NOSTRO

DUCI &..

CLEAMENTISSIAO.

REFERENDISSIME

GELZSISSIME

. DOMINE, DOMINE

CLEMENTISSIME.

*

La

z

N

2N

W

[2

Z

N

3

A cf mirabilisDivine in humanis Providentia difpoftiout;

9

N

dum inrerum illamortalium alternis cafibus ac viciffita-

J

Z

i

j

SN

dinibus Jocari videtur potentid m commune feemul commer-

;

E

N

cium trabat echilatilTmam DEI Sapientiam , qua &ternis

(

»

N

Sn3

altiffemisque omnia cenfiliis prsordinet, & forti feavitate

potenter , & fuavi fortitudime fapienter dirigat , ac

moderetur univer[a y. Unde in retliffima ia Ordinatt[Tegmáque verum munc

morientium , munc vena[centium alterna viciffitudine ac ferie , quid aliud

[,

demiramur , quám perpetuum Divina providentia miraculum

» quofuocun-

&a ordine ad [latas fapientia aterna leges , ceu duéu quoda

"n natumpra-

pulfas fuum in ffnem feruntur , [pontéque definunt , ut facceffura ex inte-

reuutium [epulchro vitam, ex iuterituórtum, ex mon effe fuum effe nativa

velut ex gureite veforbeant. — Difpofitio illi fuit , fed Japientilfema ,. momi-

patus ille ip foliis Sacris Imperiorum quaternio ,

qui, quod in manu Affar

f;t.g vite; C gleria fuxit initium , id ipfum int

ercur[fu temporum i manu

4Afrie-

A

A/j)"rriarwn-viäit'martwm y 4tque extinélum , wt in Lacfe Canigo Cyri nova

vita ipitia fugeret , evanidique [Mendoris in Perfide feftiperet incremen-

fums Verübm ; bic i gloria fua meridie con[ene[cere' mon toleratus . irein

eccafam ] uffus eft , ut feliciori aurará in novum. meridiem eveberetur , unde

Mluffriori lucis eyclade ab excelfa Gracorum folio fulguraret y quam tamen

in manus iterum alienas tranfere 1 fatis erat , dum per multum Acf iaci Ca-

farem inter , atque Antonium pralii cruorem Romanum in portum feliciter

Álle

enataviit , ibíque Supremam Majeflatis fua .Sedem locavit, ubi jam m

feptingentis plus amnis fuccollamte. Romanorum vvirtute fletit Pumgta , c

Romanis protegentibus Aquilis. in mundi usque ruüituri cineres inconcu[fa

perffabit , ut cui fapremus Jlle Qrbis maderator , in cujus manu funt omui-

um Jura Regnorum teffe Várgtliolib, 1. Zneid. nec metas nec tempora pofeit ,

& perium [rne ffne dedit. — Miralilis , inquam , fuit providentia Divina

difpofitio , quatuor Monarchiarum coronam d gloriam de Regno in Regnum

velut pythagarimm quandam dnimam de corpore. in corpus verá m'eteæp/yi-'

ch

ofr

Ptranfmierart, donec in praffnito à fuperis falio petpetuaturum fibi domi-

eilium inveniffet , [ed nonnifi fapientiffemna , ut quam Dívina ordinaret

jn bumanis potentia , aternm ab eterno confiliis dirigeret fapientia, — .A

Zorema &i ad perpetuum

quem in profanis profanum , bunc in facris fandt

usque miraculum prodigiofam fervavit , fervátqu

e bodiedum ordiuem Di-

«ina Providentia , dum Monarchica in. Chriflà fpoufa. Ecclefra Majefla-

7is gloriam in uno tantüm vertice rutilagtem, ereptis martalitate capitibus )

ip quibus eandem aut inferni. furia , aut i& pejores bareticorum machina-

diones , Aut ipfi etiam Tyranmorum fureres extremis , ac velut uno impieta

zis ac crudelitatis Sacramento conjuratis viribus extinguere pertentárunt',

jn novo femper capite reaccendit , sícque ordinando , atque bofles Ecclefia

exterminando perpetuum in monarchico Ecclefra militantas vegimine , ejáse

quevifibili Hierarcha miraculum oflendit.:

Sedut À ve totiamtindo noti[fima digrediar , Jquia/ »ninaé mirdiabi iu

subera V Ulis S. R,. . PRINCIPEM, EPISCOPUM HER-

BIPOLENSEM,ac FRANCLE ORIENTALIS DUCEM

f

€

liciffema eletfione , REVERENDISSIME ac CELSISSIME

PRINCEPS , Divina offendit providentia $. qua in tam ponderofo ii

e adea

pemperum » rerámque cireum[taptiis novi Principas eligendi negoti

exteré

N fortis conjecit 42'&;7;1, ut Reverendiffesorum ac Perillofteium Ele-

orum tuorum caleulos omnes , quos diverff antea dies tam diuer[as , difjer-

fó:que ferebant , uná die in TE aduzárit , unahimique omnium

feffragio

Ecclefium YABI Herbipolenfem de[pensárit . difpofftion

e

€.

m [ane wiraculo

confimilem dixerim , quam ita ordinavit provide , ut /orte; quidem /ä/te

caderent , fed monnifi ad eteruas fapientia leaes in "VE, diretfe , viucerdt-

que in [ua ardinatione fortiter , quam ab aterno. [aaviter direxiffet Sapi-

"eHHiA , qua utia ef/ , per quam Principes Imperant. £a mirum ,

füin'TE, CELSISSIME PRINCEPS zanprodigiosó difpofuit

E

Divina Providentia, ut 'Te Ex omnibus e!i.ger'et, qui e prarogati-

qarum omuium e virtutum Pïfmcz'þa[izim infhructus Panoplid, verum Urbi

C Orbis Franconici exifHis prodigium ?. Et verà , ff pripcipalis praragativa

eff magnorum portare Nomen , C Virorum Iuffrium defcendere famsuine ,

-|OXUI TU . anciquiffrmi femmatis mumeras Autbores , quorum à toga glo-

»*

riatm in feris adhuc annalibus loquuntur Curia , quorutm à $ago Nomen uon

« Martíali þt;!wri » fed ipfi eternitati ad [aculorum memoriam bellica virtus

inferipft. — Hi videlicet fumt Viri Mi per Univer[am bene Germaniam u-

minat iffremi ; quorum vel frmgulari in promendss confilits fapientia diuer[i

fubferipsére Prizcipes , aut. qui ipft in Principale folium evetHi , n man[ue-

£udine pdpulos , ac fapientia rexerunt ; vel quorum genero[a v

Irtuti (uam

ab boffübus defenffonem , incolumitatem ac felicitatem diver[a

patria refe-

guut im accepti. — Ex bis omnibus zeminos filim in utroque He

Y 06 $ laqz/or H

. primum Mufiriffma Tue atque abortu [io per atfo fecula flore

ntilfinmea pro-

fpis Magnum Genearcham E &R E NRE1CHI1UM ab

HvTTEN,

Magnum pariter fortitudini Bellica miraculum , cupus magnanima in Bel-

li virtuti ,. quid non debet Romanum Imperium ? quod ille abinfande Hun«

morum in tpfis jamjam imperii vifceribusferro flammámque dirà digraffantium

furore fuis armis Anno 935. vindicavit , fugatisque ac profligatis hoflibus in

. primevam libertatem afferuit. — Alterum MAURYITIUM AYCHsTA-

DIENSEM Erpi1scopuM, S.R.I

RINCIPEM JIpfire Sapientie

prodigium , quem famofiffimus Me , tot re

$

uoruia Monarcha CAROLUS

V. ob relebratzjima Jfua

e

fapiemtia C oculatilfma in difpsnendrs tnagnis

negotitff prudentia laud

m in emnibus Ipperii Comitiis c prefentem c

án amoribus babuit,

Et Tantorum YU. wirorum [anguss corundeim vir-

$MF ES

tf:!i:e; ac glorias juve nafcendi 'TYDY quidem reddidifli hareditariasy we-

rüm ,ceu erubefceres bac tanquam aliená luce effslgere , TUARUM pfe

virtutum propriam accendifh , dum à prima po[t cunas etate per omne fci-

bilium gents laudabilifon? ver[atus ,ed capifli fapientia luce vadiare , ut,

quantum aliquando orbi Franconico Sydus. effes futurus,non vano in Te Au-

gurio multi praominarentur.

In Canonicorum igitur Catbedralis Ecclefíe

adle&ius mumerum variarum T E. virtutum fMendore lumen probafli , gon

fb madio , f fuper diver[os dignitatum gn;dw in ea pofitum , donec fume

guum. fuper candelabrum, dicamy Epifcaporum Herbipolenffum ac Francia Ori-

entalis Ducum [edem ac f afligium evehereriss ia quod quàm in[olito cum plau-

fþquäm igenti omnium latitidquam denid, fefliva totius Patria jubila fue-

sis evetius , loquuntur civium vota, fabditorum [ufpiria, omnium defidería ,

u in lE unice fuam velut ad metam, [copuma, ferebantur, Ex buc nune,

lucesCandelabvolux vera CLEMEN' TISSIME PRINCEPS,/e quie

bus aliis quàm virtutum Tuarum illuftriffmarum radis , quibus fubinclinem

r

tuis Pedibus Franconiam && iluffrase latiffcas ? fg[vz'cz't in TE 1fa princi-

palis Clementiz radium, quo ditas egenos, folaris affictos , fublevas mife-

r05, protegi opprejfos,patriam univer [am paternis plane amplexibus flringss,

"

& ciemmtij]imä moderarts. Sufpicit altijimæSapientiæ radium,quem jam

ip expediendis graviffimis Ducatis Franconici negotim iu TE dezeirata eff ;

zm:eqaäm feum 'TE Principem veneraretur. Sufpicit radium pietatis,422,

ut 1n u!m'z'torz;m— penetres animos , luces imoculus nog

14 a/!aqzziü propin-

quus in aula bomini , quam orationeintemplis DEO. — Su[picit radium ju-

(titige, quam ligatis equitate vibras ab oculis , ne pev[anam refpicias , pro [uo

cujusque merito aqui[fnus vemunerator.. Sufpicit radium mire ac plan [in-.

ulari ig omnes Comitatis , quo pe?]iïing;& 3R Hïing;f, viazta ac deviucis

Jingulos , complecteres niverfos. — Ipgumeras aliosvirtutum TV'UARUM

ver? Principalium radios in TE 1l fufpicit, ac fufpiciendo veneratur,qui-

hus EE in contuentium omnium animos tam fuaviter infunda , ut frcut

quoudam ob virtutum. fnarum pracellentiam Azgq/hj?mw Romamporum Im-

perator Titus amor & delicig gegeris bumazi palfem audiebat , potiari

"TE Jare Gentis Tua Francontca , & delicium & amorem /iceaf cozpel-

»

iturut ax oculorum, ita L U cordium TYBI fubdizorum dehici-

lare. Esig

PRIN-

um & amor REVERENDISSIME ac CELSISSIME

CEPS,

CEPS, eujus foliu vultum quamiam, defiderahat. untver[a Franconta

terra , adeoprovido di[psfuit Divina Providentia , ut 'TE. , quem ateraá

fud fapientid praeleeit y tolleret de. [ub woilioy ci poneret [uper boc Epifcow

alis ac Dicalis Dienitatis candelabrum , ? qua luceres omuibus , ompium

ipfe clux , e? delicium, & amor, zz cujws afpetfu omnes && deliciando

amarent , C amando deliciarentur.

uod omnibus ,. boc && gobis in T E. providit providentia Divigà

.REVERENDISSIME ac CELSISSIME PRINCEPS,

delicium videlicet , & amorem , delicium quo deleifes , amorem quotrahas:

utroque nos affeis , neque epim , quaomnes deliciantur , delicia non dele-

&fari , quoomnes trabuntur , amore nontrabi mon pa[fumus...4d TUOS

proinde Pedes adgeniculati &f delicio alletià , & amore tracdi demiffiffime

procumbimt , d opufeulum boc noffrum Divina Previdentia miraculum ,

zon uno 'TYBI ob multiplicem in utrumque Comventum noftrum Herbipa-

lenfems c Miimer]?adianum benefrciorum collatarum gratiam , titulo bo-

magii ac fervitutis debitum , magno T UO nomini in[eribimus, ac Coufes

cramus. Clemeuti im nos , opásque boc moffrum , cui principalem TUAM

"

protectionem humillim implaramus , obtutn refpice , qui pro lo

f

&UA regi-

minis 'VUI felicitate , Corporis Incolumitate , b Patria VIB

dewatiffi-

me Ineremento precibus nofris ince[fanter ad DEUM Vin/labimw

REVERENDISSIMAJE ac

CLEMENTISSIM E

CELSITUDINIS TU!E-

Servorum infmi

P. Pnzsxs CufmeEFENDENTE.

X

FACULTAS

ADMOD IIM REV

ERENDI ET EXIAIII PATRIS

T RI PRIORIS PROFINCIAZL!$, ORD. FF. EREM. $.P..AU-

MAGIS

GU$1T1NI PROFINCIA RHENI ET SUEFLE.

üm Differtatio Theologica de Ecclefis militantis Regimine ejísq; Supremo

Principatu, nec non Conciliis Ecclefiifticis; quam ex probatis Authoribus;

C

á precipue manufcriptis noftri P, Magiftri Auguítini Gibbonis collegit P.

Sigismundus Büttner, noftrz Provincia $s, [heologix LeGor, pro modernis re-

rum & temporum circumf(tantiis videatur utilis , & proficua, hinc, fi aliis, ad quos

de Jure fpe&at, ita videbitur, ut publici furis fiat, facultatem impertior. Datum

*

ex Conventu noftro Conftantienfi die ;, O&ob. 17:4.

M. F. MARIANUS GOTH , Otdinis FF. Erem.

S. P. Auguftini Ss; Theologix Do&or, Provincie

Rheno-Suevice Prior Provincialis.

m. p.

APPROBATIO ORDINIS.

Rafentem Differtationem Theologico- Polemicam , cui. titulus. Perpetuum Divine

Providentie ZMiraculum , càn nec quod puritati Fidei Cathczlicæ, nec quod bo-

P

nis moribus. adverfatur, contineat, fed potiüs fanam , folic

& Conciliorum

San&orímq; Patrum teftimoniis conformem do&rinam referat ; p

istypis dignam

Ovembris, 1724,

cenfeo in Conventu noftro Hetbipolenfi ad $. Georgium die 3. —*

-

M.F. ALEXANDER SAMHABER, Ordin.

EF. Erem. S. P. Auguftini Ss. Theol, Do&or,

Provincie Rbeno-Suevice Difhinitor, & Con-

ventüs Herbipol. p. t. Prior.

m. P.

'LiCENTIA REVERENDISSIMI ORDINARII,

Mprimatur prafens Differtatio Theolopica intitulata 1. Perpetuum Divine Providene

ti& ZMiraculum in /Monarchico Ecclefie AMiitantis: Regimine — eji:que fupremo Hierarcha

Theologic& adumbratum , . ex variis Authoribus colle&a , & contra ultima Janfenio-

Quesnelliftarum effugia & "lata, Datum Herbipoli die 11. Martii 1725,

JOANNES HERMANNUS FRANCISCUS PAPIUS,

Ss. Theol. & U. J. Doctor, Reverend, & Cel(ifs.

Princ. Herbip. in Spiritual. Con(iliar. ad S. Joan-

nem Evang. in Nov.Mon. Can. Cap.Libror.Cenfor.

-

: DISSER-

egSC r 2869

i

NVAVAVAVAVAVAVAA VA AVAV ATT A2

l

SvAY

7

VAV AVAVAVAVARVAN,

V

Q

9j

r

'AV-

S &XWMF

",

S

EW

3

s 2l

Y

»

N

u

)

z

z

*O

SY

W

M ,

,

L

/F

7

N-

(

z

LO

/5'i

RT

//,

SSS

— 7

À.

ä.&

m

N

AA

A

«

)

2

A

P^

N

CA IN IN DN R s

N

A

4S IN NÓ

AAA'

d

9

Wdbur

AAA,A

ERN

*;;:

DISSERT.4TIO PRODKROA4A.

f

A

I juxta Magnum Ma-xïmi bo&ofis & Patris noftri Augu-

p

2

-K/

ftini oraculum (2) opera DEI , quz fuá omnifcià, fuavi,,

»-

aE

& forti providentie dexterá moderatur, non ideo mi-

1 "(/

racula nuncupanda, quia rara, fed quia magna funt;

(

O

vh

] quis abnuet inter ea primas dare Monarchico Ecclefiz

RC

j

o

Kegimini, ejàsque füpremo, & vifibili Hierarchze falli

M a

«æ

atque fallere nefcio? Intendas, amabo, mentis aciem in

omnia fzcula, qng& à prima Monarchie Ecclefiaftice per fapientiffimum

Fundatorem JESUM Chriftum inftitutione ad hzec noftra funefta tem-

pora transmeàrunt 5 tot perduelles, & rebelles ejusdem hoftes, qui

conjuratis & condi&tis viribus miferabilem illius ruinam moliti funt, inve-

nies, quot refra&arios, & in fua perfri&a pertinacia obílinatos à fàna

fide numerabis apoftatas, Stetit tamen illa in fu& antiquà puritate, fan-

&itate, Innocentià invariabilis , immutabilis & immobilis;

femper ea-

dem , fine rugà formofa , fine deformitate fpeciofa,

fine vitio fan&ta, fi-

ne errore Catholica, (ine defe&u Apoftolica, & hoc fine miraculo ?

miraculum, (i famo(fiffimo vocabulario noftro D. Ambrofio Calepino

credimus, eft, quid quid admirationem adferre pote[f , quaff fet contra

maturam: Er quis non miretur tam . firmam , tam ftabilem Mo-

narchie Ecclefiaftice fuübfi(tentiam tan

quam àpz dextere excelff , quod

operatus eff Dominus , éffque mirabile im oculis uoflris? (b) Monarchia

AE

hzc Ecclefiaftica eft, non inficior, fíed fimul creata eft, & nunquid

contra hujus naturam eft non deficere, perpetuá immobilitate inconcuf-

s& contra tot validiffimos turbines à quatuor mundi plagis in ejus ever-

usie

fionem repetito Ticét irrito femper impetu confpirantes (tare? Volvas &

circumvolvas suthentica fcriptorum antiquorum monumenta, & fi

unicum Monarchicum regimen oftenderis, quod tot fzculis fine con-

quaffatione inconcuffum perftitic, magnus mibi eris Apollo, Rara hec

avis

—

«QS( 2 )860»

avis in terrís eft, qui omni adnifu conquifits vix invenitur. Monar-

chiam Affyriorum , inter alias celebriorem, quot annis perftitiffe exi.

ftimas? ab Affür usque ad Balthafarum, quem letho, ejüsque Re-

gnum exterminio addixit digitus DEI ( c) numeravit annos 1520. Mo-

narchiam Perfarum & Cyro usque ad Darium continuatam legimus per

luflra 41. & quosdam annos:

Regnum Gracorum à Cerauno duravit

annis 647. ab Alexandro Magno usque ad Perfeum 157. Regnum ZEgy-

ptiacum ab eodem Alexandro Magno ann. 3oo. Monarchia Syriaca à Se-

E

leuco ad Tyranemann, 245, MonarchiaRomana, teítis eft Bellarminus,

À fuis Regibus, qui eam primitus moderabantur, usque ad Julium vix ftetit

ann. 480. à Julio usquead Conftantinum in occidente ann. 1495.in Oriente

usque ad Auguftum ann, ;oc. à Carolo Magno usque ad modernum invi-

Giífimum & glorioffimum Imperatorem Auftríacum CarolumVI. ann. 911.

vel ut alii volunt , 924. & quàm multis hisce refpectivé pauculis anno-

rum decurfibus ifthzec regimina variationibus, mutationibus, transa-

&ionibus, & translationibus fuerínt obnoxia, nullus, nifi rariffimus in

publiciftis & hiftoriographis politicis hofpes, ignorat. Sola Monarchia

Ecclefiaftica floret, viret, viget à San&tiffimo Petro usque ad moder-

num Beatiffimum Benedictum XIIL cujus laus, gloria, & fan&itas per

omnium ora cum magno encomiorum apparatu volitat ann. 1680. flo-

ret, inquam, nullí adhuc przjudiciofz viciffitudini fubje&ta, aut ullí usque

ad interitum mundi fübjicienda: & nunquid renues cordate Lecor,

immutabile boc regiminis Ecclefiaftici ftabilimentum proclamare ingens,

ftupendum, & perpetuum providentie Divine miraculum? annues abs

dubio huic afferto adeo certo, & ad oculum probato.

Si Hiftoriis Ecclefiafticis fides, nullá «tate defuére crudeliffime ty-

rannídes, vaferrima in(idiz , machinationes iniquifTime , quz concutere,

immo fusque deque vertere conabantur folidam Ecclefiz Monarchiam,

:;

immó Orcus ipfe non femel contra eam infremuit; Sed hoc vel maxi-

mé adauget hujus miraculi magnitudinent, quod & inter hzc nefanda

molimina à fua integrítate nunquam defecerit. Vix D. Petrus Monar-

chiícz Ecclefiz Poteftati fibi à Chrifto Domino demandate manum admo-

verat, En! Simon Magus erecto collo ei infultavit, Ecclefiaftícámque po-

tefatem , quam pecunià emere non poterat, violentà, & temerariá

ufurpatione extra Ecclefiam in omnes exercendam fíibi arrogavit : in-

de merító à SS. PP. Simia Chrifti dictus. Huic füccefsére fubfequenti-

bus temporibus paris, fi non deterioris conditionis Romani Primatüs

emuli, gladios frementium , & ferientium linguarum in Jugulum Pon-

olicus

tificis identidem vibrantes, Tempore Aniceti ftupuit Orbis Cath

Mon-

eQ8( 5 )8te

Montanum; qui ut legitimum Eccleüx Profidem omnf Authoritate

exueret , faftuofo füperbiz fpiritu Prophetam agere CXpit, accerfitis in

hunc finem duabus foeminis przdivitibus Prifcillà & Maximillà ,

uas

paríter malo fpiritu prophetare docuit, S. Vi&tor füi in Cathedra Eccle-

fix oppugnatorem expavit Tertullianum, virum aliàs omni eruditione

excultiffimum ; poftquàm veró in Montani(mum mifere delapfus fuerat,

didteriis adeo calumniofis Majeftatem Poritificiam Victoris laceffere cov-

pit, ut in commune abiret proloquium , Fi/Zorem im pace Leonem ,. in

pralio cervum ef/e, Crudeliori perfidià Szviir Novatianus in S. Cor-

nelium: hunc enim cüm ad fapremum Pontificatüs apicem evectum in-

audilffet, totis lacertis in id- incumbebat, ut eó exturbató, Cathedrá

potiretur Romansá. Quare, cüm à quodam diabolico malignantium con-

ventu contra legitimum Pontificem fuiffet intru(üs, S. Cornelium tam atr&

notà confpergere, eidémque tam abfurda mendacia per litteras ency-

clicas in univerfum orbem miffas impingere cxpit, ut potiores, inter

quos multa orbis eapita , confultius judicárint, & melius , cum pluri-

bus piis errare, quàm cum folo Cornelio bene fapere.

wäm diram

fevitiem exercuerint in Romanam Eccleiam, ejüsque primam Sedem

crudeliffimi Tyranni Ethniei Domitianus, Maximianus, Valerianus, Gal.

[

lienus &c.

quis ignorat? erat horum fevities eb formidabilior, quó diu-

,

.

turniór;

beiluinus eorum animus nihil fpirabat quàm czedes, torturas,

& imma

lum redi

niflima teormenta, quibus totum minifterium Ecc!efi

& in nihi-

gere, naviculàmque Perri ,

perfepe jamjam nutantem, in fre-

mente & tumultuante perfecutio

num mari penitus fepelire cogita-

bant.

Sed neque extin&to Ethnici

ímo , emortua eít perfecutio in Ec-

cleiam DEI, ejüsque Principatum ;

de fieculo in fieculum legimus emer-

fiffe herefes, períecutiones & diri

fIimas invafio

neéS , variasque rerre-

nas poteftates , fuis improbis conatibus deftructu

m iri Ecclefíiam, exifti-

máffe, Percurrantur tempora Gregorii VII.

Alexandri IIL. pró Superi!

quàm mifera erat tunc Ecclefiz conditio,

quàm horrenda rerum Roma-

narum cata&r,op.he;/ Imperatores potenti

ffimi , accitis etiam aliorum vi-

ribus, &(uppetiis ,

per multos annos violentis irruptionibus,

& aper-

tis hoftilitatibus im

minuere libertatem Ecclefiafticam

, infringere claves

Eccle(ie, difturbare totum Corpus.Chrifti myfticum

gem penitus difcerpere meditabantur.

» illiusque compa-

Bonifacii VIII. hiftoriam fi in-

iciamus , tanto impetu Petram Roman

am per iteratas, & adunatas

d

allorum. machinationes &

preffuras quaffatam , & afflick

am legimus,

st [i boc

fieri poffet, (loquor

cum Ven. B

:

€

eda) Redemptor zp

2H5 CA þror-

ia def

^.

nomi-

ruilfe ad tempus wideretzi

2

(Q) Multi tunc ( ita fcribit

natiffi-

-og(z;)sä

$

natiffimus Hiftoriographus P

alatius (e) :qui videbantur effe c

olumnz Ecl

clefiz,metu aut odio converfi fünt,& pauci inventi, qui fteterunt in aper-

to,fuerüntg; in ipfo Cencilio, Parifiis in Eccle(ia B. V. M. congregato,

publicé obje&ta crimina Papz , & titulus harefis , nec non fuo predecef-

fore viventeillegitimus ingreffus, & ad Papatum intrufio , & quód ei non

effet parendum tanquam haretico & intrufo. "Tempore Leonis X. quo

Porcus ille Islebienfis focditiffimos fuos errores per charam noftram ger-

maniam,cum horribili & vix unquam audità animarum ftrage diffemi-

navít, quid non tentatum fuit ad fübruendam primam Ecclefie Sedem?

Noverat ftygius ille Apoftata, & veternus in malitia, omnem füum co-

natum , fpeciofo titulo reformationis fübdolé & fraudulenter coloratum,

abire in caffum, quam diu fideles Authoritati Romanz conftanter inf(ifte-

xent. Quapropter molimina füa nefanda eó unicé intendebat, ut. illam

penitus everfum irent ; Hoc obtento confidebat, mox Domum DEI prz-

meditatam habiturum ruinam, utpote bafi,& columná, cui nitebatur,füb.

motá & dirutáà. Peílis eram yivens, moriens ero mors tua Papa, blas-

hemum ejus erat proverbium: nullum probrum , nullum convitium ulli

infamia olim impegerat, quod in falutando Pontifice inftaurandum fibi

non fuerit arbitratus, Roma apud eum traducebatur velut confufa Ba-

bylon; Papalem poteftatem criminabatur Lernam , Tartarum , Simoni-

am libidinum , pomparum , cedium &c. (f) Reges, Principes, aliósve

Magnates, qui Patrocinium Primatüs Ecclefix affumebant, Anti - Chbrifti

pedifequos , poporum vernas impudentià plusquam Cynicá execrabatur.

Verbó, exacuit ut gladium linguam fuam, intendit arcum rem amaram,

ut fagittaret in occultis immaculatum, firmavit fibi fermonem nequam,

(g)ut fiat contra Dominum femper,& difpereat de terra memoria ejus.(h)

Verüm rifit hec omnia Hzreticorum Machinamenta ftabilis co/z-

ZA veritatis, (i) in qua omnes, quotquot offenderunt, confra&i funt.

Militaverunt adversüs eam Reges & Principes terrz, fed cerza paraba-

£ur ei vitforiag (k) oppofuit illa füuum fcutum inexpugnabile, cui infcri-

ptum , zobifcum DEUS. (l) Expugnaverunt harefiarchz eam à Juventu-

te fua, at non potuerunt; (m) pofuit enim DEUS eam in colümnam fer-

reatn, & in murum zneum. (n) Ipfi, qui adversüs eam inturréxerunt,

erierunt, bec autem permanebit, eadem femper ipía, & anni ejus non

deficient. ANoZ/ze igitur ZZzzere , ita alloquitur Ecclefia cum Ezechia (0)

fuos Athletas füb gloriofo Chriíti vexillo militantes , zec paveatis per-

fidiam hzreticam, & waver[am multitudinem , qua eff cum illag multà

enim plures mobi[cum [unt , quàm.cum illa: eum illa enim brachium eft.

nofter,

earueum , nobifeum. eff Domium DEUS tofler , qui auxiliator eft

D^"g"A-

"T

«96 (5 2 805

pugnnbftq,- cum mb ; quam

diu? usq; ad eonfammationem faeuli (p) &

Domino fa&um eft iftud, à Domino quoq; confervabitur, quis dubitabit?

eventus adeft, Vidimus cunc&tos ftatus afcendentes & defcendentes , fola

Monarchia Ecclefiz in eodem gradu femper perítitit. Nullum Imperium

fuit tam auguftum, nullam Regnum tam przpotens, nullus Principatus

tam ftabilis , nulla Refpublica tam ordinata , nullus Dominatus ita fortis,

ia quibus Regiminis forma transmutationis viciffitudinem paffa non fue-

rit. Sola Monarchia Romana hac immutabilitatis dote ditata gloriatur,

Stetit ut Rupes fine periculo fübverfionis firma, ftabítq; impofterum, de

hoc fecura oraculo Chrifti, quo auditt, zec portas inferi adversus eam

prevalituras.(q) Jam olim Arios, Donatos, Manetes, aliósve in Giganto-

machia Principes victrici manu proftravit, Immo ftygis arietes fepiüs

Chriftianà fortituding repreffit, profternet, & reprimet impofterum.

Sed quid ad hzc Quesnellus? Hzc omnia ei fünt deridiculo. Mo-

narchiam Romanam Chimzram ille fomniat , vi priefentis providentiz

nufpiam reperibilem. Nugas & fabulas vendere DD. Romano-Catholi-

cos, dum Monarchicum Ecclefiz ftatum fcholis: proponunt, criminatur.

Hic enim (i talis foret, Summum Pontificem Monarcham abfolutum ef.

p

fc, neceffum foret,. Hoc autem toto, ut. aj

ebat, coclo aberrare, teftes

fünt ipfi Greeci , qui tefte Turrecrem. in apparatu rotundé negabant, Ao-

manum Pontific

em Untver[Alis Ecclefte babere Primatum ,ci Principem,

ac Patrem e[fe caterorum

omnium Pontificum. "leftes fünt Antonius de

*

Dominis, Albanus Belga,Paleophilus & alii. Sed edic,bone mi,cu

jus notz

hifunt? non alterius,quàm ipfe perverfos Quesnellus

:erant hi de hzrefi

apoftafià, & (chismate notati, quod facilé indicat

;qualem cenfüram me-

reatur illorum fententia, Illam nimirum

; quam audivit Richerius, tum

Romz,tum in Gallia füb Ludovico XIII

.

anathemate perftrius,. Cau-

fam rogas ; quia poteftatem ligandi & folv

endi Chriftum non Petro

,led

toti corpori & communitati Ecclefie concredidiffe , afirmaverat.

Hoc

Ífyftema preplacuerat ipfi Quesnello:

pravidebat enim füam perfidam

fa&ioné, quam fi&tà purioris Ecclefie p

ortion

ntonomaf(ià honorabat,

nunquam approbaturam fulmina Romana in e

detonita, sícq; iis füb ti-

tulo nullitatis irrifis,ampliffimum (i

bi campum aperiebat rebellandi contra

Vicarium Chrifti: nec mirü,nam mos hic cudendi

arma, quibus jugulum

Pontificis petitur, non novus , aut à Quesnello inv

entus, fed ab omnibus

hzrefiarchis, cum magna injuria Salvatoris , in ej

us fübftitutum Vicari-

um,per omnia retroaCta fzcula, obítinatiffima cu

m perfidia eít pra&ti-

catus, Hi enim cüm Superiori à DEO conftitute

poteftati obedientiam

cxlïiber? non didiciffent

,Juilx contra eos latz fententie utr

Og; pede

4j

recal.

«98 ( 6) 809

recalcitragt ,atq; imbellia convitiorum , & Scommatum fpicula in eam

parant, qu3 tamen plüs fremunt, quàm feriunt. Hoc ipfum autem, in-

ftat Quesnellus, probandum eft,an fententia in Jan(enium dicta , Jutti-

tiz metasnonexcedat. Eamenimprzcipitatam effe, neglecto ordine juris,

adeo in propatulo eft, ut vel ipfi Romani Pontificis affentatores , (i do-

lum loqui nolint, fateri cogantur. Sed hic ipfiffiuus modus debitam

excutiendi obedientiam eft, quem malefanus Marfilius Primatüs Romani

infolentiffimus fuggillator Reipublice Venetz , contra Paulum V. rení-

tenti fuggeffit; quo eventu, noftrum eruditum Patrem Felicem Milen-

fium pro voto Illuftriffimi Baronii fcribentem confüle. Quantum ex Pa-

latio erudior, Innocentius X. tantam. circumfpectionem , maturam

deliberationem , frequentatam difcufficnem, repetita Examina, per mul-

tos menfíes:protraéta, fuper propofitionibus famofis Janfenii premifit,

pri

usquam eas meritis cenfuris perftrinxit, ut nonnifi per palmarem in-

fententia Romana przcipitantiz, vel praeproperz feftinationis, aut

juriam

injuftitis argui poffit. An non Jure hi frivoli & temerarii calumniato-

res in poenam füe pervicacio excommunicandi , & velut membra putri-

|

da à my(tico Ecclefiz corpore feparandi erant ?

O ho! Inclamat Quesnellus, haec excommunicatio phantafma ex-

communicationis eft, nec me, nec meos ligat, qui Charitatis vinculo

Chrifto adhxremus, à quo nec tribulatio nec anguftia Romana nos fe-

rabit. Certé, ita ftomachatur Mathias Torck , inter Quesnelliftas

vix non Princeps. Sibzc excommunicatio vera effet, ineluctabile eli-

llos toto Orbe Chriftiano magis vincu-

citur confequens; nimirum, nu

lis excommunicationum irretitos, quàm Komanos ipíos Pontifices, &

eorum miniftros, utpote, qui maximé dirarum & anathematum fulmina,

juítitia oculos omnium peritorum ferit, terrificis fragori-

quorum aperta in

bus detonant.

Poterant hxc apud plebejas animas , & veri ignaras

el in apparentem af.

fpe

ciem veritatis exprimere, fed quem eruditum v

fenfüm trahen

t? ridenda hzc fünt potiàs quàm refutanda, Difertiffimus

n 2

nofter P. Auguftinus A

itanus feptem conditionibus excommunicatio-

ab

ineat, qualificatam pertendit; (r) an fórs ha-

nem, qua vim ligandi «

rum ignarus fuit Clemens

XI. in jurisprudentia, facráque Theologi

dicatur qudam neglecta, affigaetur: prio-

fcientia peritiffimus? vel fi

res quinque prztendunt debita

m in latore jurisdictionem, quz in emi-

ordinem

nentiffimo gradu Summo Pontifici ineft. . Sexta petit fervari

& premitti debitas admonitiones, hanc fuiffe ad acum obferva-

juris ,

tam, ne

mo eft, qui, dummodo in veritatis meridie cecutire nolit, id

.

inficias ibit. vel detur, eam omt

flam fuifl , cüm Pontifex jure pofi-

tivo

n

e$9(7) 8509

a erit, licet fórs injufta. . Septima eft

fitivo nbn lï.getur,*fentehtia valid

de vitando errore i

ntolerabili.

Hunc interveniffe in caufa per varias

Eruditiffimorum, &

pientiffimoram Cardinalium , Doctorümve congre-

repetitis Vi

cibus diícuffa,

examinata , & quafi vifceratim exente-

gationes

rata, ne

riflima fabula eft.

]

^Seda

&um agunt Romani, pergit ex fuo Batavic

nilatibuld récla-

mare Ques

nellus, caufa excommunicationis ruit , unde fübfiftet excom-

municatio ?

de fenfu libri Auguftini Iprenfis agitur, & quis eum à Sum-

mo Pontifice determinabilem

, adeóque damnabilem fomniabit ? ufur-

ationes Romanz hz funt, qux, dum iniquà lege pretendunt obedien

tiam , ejus locó

extorquent perfidiam. - Verum dicis Quesnelle, ufürpa-

tiones Romans funt, fed juftz,

& in füpremo Principatu fundatz ; quód

verb ex te loco obedientie extorqueant perfidiam , caufa eít, quia ca-

dunt in malignantem naturam.

Demus interea tibi, caufam excom-

municationis non fübfiftere3 an propterea illa contemnenda ? minimé

entibm 5 audiatur in hanc rem tuus Dupinus, aliàs Sedi Romanz non

adeo devotus : ,docet is, (s) excommunicationem femper formidandam

rtaffis eft jufta; quoniam nobis

effe, quoniam ea, qu« videtur injufta, fo

facrorum myfter

iorum ufum interdicir; quoniam à communione exter-

na Ecclefig nos removet;

quoniam ea infuper habita fcandalum pa-

rit, & Íchifmati quandoque januam aperit, Deinde Summum Pontifi-

cem de fenfu ab Iprenfi incento non poffe dicere Judicium fallere & fal-

li nefcium, falfiffimum eít; in cujus falfitatis argumentum, omiffis ratio-

ciniis, infra pro opportunitate loci & materi& adducendis, unicum ge-

nuini Patris Auguftini Alumni exemplum, à preten(is hifce ejusdem

Do&oris difcipulis meritó in imitationem trahendum, ob oculos pono

ex Palatio, qui illud füb fequenti chara&tere refert in vita Honori IV.

, Romz càm non effent Eremitz S. Auguftini evocavit Honorius IV,

» eis xde S. Tryphonis concefsá, ut veluti Fratres füi in Parifienfi Gym-

, Dalio publicé profiteri, ac Theologiz DoGores creare poffent, Pri-

, mus, qui in hoc ordine infulas Magiftrales fufcepit, fuit ZEgidius Ro-

,, manus, poftea ejusdem Ordinis Magifter generalis , atque Archi-Epi-

» fcopus Bifuntinus : fuit ZEgidius S. Thomz difcipulus, litteratorum füi

» temporis facil& Princeps. Addu&us quondam à DD, Parifienfibus in

, füfpicionem , non re&té fentire, opiniones fuas, poftquàm canonicas

» fcriptis probare nifus eft, ad Apoftolica accerfitus fübfellia , Chriftia-

» DÀ demiffione (cripta füa decreto fübmifit Pontificio , Romanz pi& ad-

» hxrens Ecclefiz, à qua fummá cum laude eve&tus in Archi- Epiíco-

