üduæ illorum determínatio absque judicio fopremi Ecclefiz Pra

ergo

rt. .IKS?mäizäicigm Summi Pont/fcis n apprabandis evc. — gt

ergo judicium illius in approbandis facre Scripture libris neceffarió de-

l

bec effe infallibile. Min. fubfumpta clariffima eft , per verbum Ácriptum

"

eniminequiteorum prenominata veritas,& individua determinatio proba-

M

ri,cum nihil ejusmodi contineat;vel etíi etiamquidquam de illacontineret,

j

poffet idipfum vocari in dubium, dum enim principium controvertitur,

m

UW

facile eft, illud , quod in eo fundatur falfitati proximum füf; picari ; ne-

i

ceffe proinde ef , ejusmodi infallibilitatem :depromere ex authoritate

uadam vifibili Spiritás fan&i affiftentià communita : fed hzc authoritas

L)l

ht

nullibi reperibilis eft, quàm in Cathedra Romana, uti '€x probatis & co.

piofiffimé füpra .deductis evidentiffimé conftat: ereo .&c,

j

!)

il

41. Probatur 2. Certüm eft , quód Ecclefía nunquam defecerit in

«eceflariis, alias mifera effet illius., & onnium in ea füb capite vifibili

/j

Jf

j

congregatorum fidelium conditio ; fed fi non haberemus infallibilem ju-

dicem , qui de veritatelibrorum:canonicorum , eorümque editione , indi-

Qu

viduali determinatione citra omnis dubietatis fü

w

fpicionem nos certificaret,

certé defeciflec Ecclefi

a vel maximé in neceffariis , quid enim magis Ec-

Ti

fj

cleig neceffarium eft , quàm ejus fübítantia, & forma, quz eftfides ver-

.

bo DEI innixa? :ergo neceífe eft , admittere-

judicem.

T

apprebandis S. Scripturz libris fit omnino infallibilis,

cujus fententia in :

NU

42. Ex hoc principio facilé arguitur P. Lor

ca magnze falfitatis ; af-

d

ferere enim hic Author non dubitavit tra&t, de 1

oc.

(I!

J

j

cath. lib. r, difp, 7,

de

n. 1o. extitiffc Ecclefiam ad breve aliquod tempus

fine pura , & incor.

1

rupta íacre Scripturz editione.

Ihàw)

ïg(!ü

Nam inprimis hoc foret infidelibus.

magnum periculum facere certitudinis fidei mo

dernis etiam temporibus,

u3

Y

fi enim Spiritus Sanétus eo tempore potuit Eccl

efiz deefle , ut fideles nul-

n

lius certe editionis copiam habere potuerint,

cur idem defa&o vel con.

tigiffe , vel contingere potuiffe non füfpicari c

ordatus quiret, .$ec4745,

"d

Legitima., & vera facrz Scripturz editio ea P

rincipia continet

; quz nos

ico 1

f

manuducunt ad veram finis (üperni cognitionem , pr

&ceptorum divino-

jint

rum obligationem , charismatum meliorum zmulati

onem &c. fi igitur

u

s

illa poffet de providentia ordinari

a , lub qua de fa&o in Ecclefia DEO

r

qu

fancta militamus, dubia effe.& an

ceps, quis non prudens periculum de

n

u

perdenda fua zterna falute,

quidquid tandem laboris.& conatüs in fz.

(

Ganda vera juftitia impend

eret , fufpicaretur ?

Meritó igitur Do&ores

o

melioris.notx docent , quód pro omni ftatu , t

empore , occafione , cir-

mlo 1[1

cumftantiis quibuscunque obviis in corde Eccl

e(iz fuerit refervata non

j [

Íolüm veritas librorum canonicorum , fed etia

jj

i

cera, & ab omni erroris labe remotiffima edit

m eorundem purgata , fin-

io.

:

r

in ]

bt

4

i

43 ches;

q

172

Sueffio Y. De infallibilitate fummi Pontificis.

43. Dices. Compertum eft, omnes feré editiones, quocünque tan-

dem idiomate publicam lucem viderint, fuiffe corruptas. Sed quid inde

fequitur ? Si corrupte funt, ergo ante füb omnimoda incorrupticne

fuére refervate, Hebream mutilatam fuiffe concedimus.. Sed fi non

fuiffet antecedenter ad omnem lituram incorrupta , quo titulo fuafiffet

infignis Ecclefie Do&tor Auguftinus lib. 11. contra Fauftum c. 2. in du-

bitatione legitimz translationis recurrendum effe ad textum Hebrai-

cum.

Inquis fors , id fuiffe ab eodem fuüafüm ad convincendos paganos,

& hebrzeos , qui unicé editioni hebraice, vulgatá relidià & irrisà , inhe-

rebant. Sedin materia fidei errores inftruere, atque informare per dog-

mata falía, & peffimé corrupta non caditin San&tum Patrem, quem an-

tonomafia Doéctorem veritatis honorat , effet enim hoc telam errorum

contexere , eáque hominem irretitum extremo periculo , & difcrimini

falutis exponere.

Nec diffitemur , quód editio feptuaginta interprecum

fücceffu , & injurià temporum in fubftantialibus multàm fuerit vitiata,

fed certum eft ex $. Hieronymo in epiftola ad Simiam , & Fretelam,

quód illo tempore quo citatus S. DoCtor floruit , feptuaginta int

CFPïe—

tum editio fuerit refervata incorrupta in Hexaplis Origenis.

44. Probatur 3. Authoritate S. Scripturz :770. Aggsi 2. dicitur

Hac dicit Dominus exercituum : interroea Sacerdotes legem. Ex Malach.

2. Labia Sacerdotis. cuflodiunt. fcientiam , e legem requirent ex ore

ejus , quia "Angelus Domini exercituumreft. / Sed Sacerdotes legem non

poffent proponere populis, nifi poffent etiam difcernere , que fitlex ve-

ra, & legitima: ergo ad hos fpe&tat declarare , definire , & determinare

legitimam veritatem legis:

2d0.- Chriftus Dominus Matth. 24. monet,

[

ut caveamus , & evitemus falfos Prophetas , qui aliquando dabunt figna:

l

fed fi non effet authoritas in Ecclefia , qux poflet difcernere inter falfa,

p

& vera figna, inter documenta, oracula , & dogmata fuppofititia & ge-

f

nuina , tales falfarii, pfeudo-Prophete non cffent evitabiles , & fic mul-

W

tó minüs effet provifum novz, quàm veteri legi , quz judicare poterat

li

de falfo Propheta, & determinare eum non efle pro legitimo habendum

N

Deut.13. &18. ergo &c. 37/à. conftat id evidentifTime ex ipfo facto Pauli A-

X

.poftoli ad Galatas 5, reeiftrato, is non voluit diffeminare Evangelium in-

f

ter gentes, nf illud fuiflet

priüs approbatum,à S. Petro Principe Apofto-

int

lorum, ut adeo S. b,

Aug. lib. cont. Fauft, c. 4. re&té dixerit : J/e -4po-

N

( fholus Paulus p

off. afcenffonem Domini de calo vocatus , ff mon imveuiret

]u

n carne. Apoff

olos ,

quibus copmunicaudo , & cum quibus conferendo

Vülg

Evangelium . ejusden

22

Jfocietarí

4 €

& appareret , Ecclefra $llà omnino non

[

As

;zed(rft- Quó etiam collimat

ieronymus qui in epift, 11. inter Auge

li

dicit:

Art. T. Sitpb Jfudicium $umm: Pofzttfz'ä': inþzl/iZz"le ipebe. o 173

dicit: Offendzus (Paulus) fe mon babuiffe. fecuritatem Evannzelii pradi-

candi , niff Petri, & qui cum eo erant, f uilfet fententid roboratum. Yan-

l

. dem fuffragatur noftre veritati regula illa, quam in prafenti difp. . a. 1.

H

refert Joannes à S. Thoma ex Concilio Toletano I. in art, 12. Velut

J

alii contendunt , ex Leone I. füb hifce formalibus: $7 quis dixerit , vel

J

erediderit , alias feripturas praterquam quas Eccleffta Catbolica recipit ,

n

anarbema (it. . Ex quibus omnibus fatis clare & aperté conftat , libros

lY

- canonicos determinare , & ab apocryphis diftinguere, munus effe folius

j

fupremi Ecclefiaftici judicis, qui dum authoritatem fupremam à Chrifto

ii

Domino nactus fuit, leges prefcribere ad falutem eternam proficuas,

It

eandem quoque habet, eas ita diftinguere , ut nec verz pro falfis , nec

n

fal(ie pro veris habeantur , aliàs meritó omnes fideles poffent fe fübtra-

mini

here ejusdem obedientiz, füb juftiffimo pratextu, in dubiis legibus cer-

turd

tam paritionem & obedientiam non effe de jure requirendam.

dU

4j. Ad argumenta Adve

—

rfariorum , que füpra num. 39. fuerunt

d

relata, ut refpondeamus, di

c ad

Ym , in no(tris principiis circu-

lum vitiofum vel maximé evitari ,

rp[*e

quando enim probamus numerum li-

brorum canonicorum

per infallibilem Ecclefie authorita

tem , quz in de-

fignatione dictorum libr

Wt

orum errare norr poteft, non recurrimus pro

o

al

hac probanda ad folam

Scripturam , fed ad authoritatem Ecclefise vifi-

bilem; evidens enim e

p

ft quóad a&um credulitatis

; illud verum effe,

j il

quod ea religio credendum

proponit, que modo tam mirabili fuit fun-

data, per univerfüm orl

boem d

X Y

iffufa, tot Martyrum fanguine purpurata ,

tot hominum przclariffimoru

m quà fan&titate, quà do&rinà conferva-

w

yyt

t4, contra tot Imperatorum Tyrannomm fae

viffimas perfecutiones , tot

hereticorum nefanda molimina illibaté cuft

odita &c.

Y m

[

Ad hoc igitur

d

Tl

principium meritó recurruat Doctores Catholici pro fía

bilienda verita-

te Catholica de numero librorum cano

"i

nicorum , & quis adeó infaniet ,

ut dicere audeat, hoc effe idem

per idem probare , aut circulum vitio-

fr m

fum committere? Ad fecundum

Q6

refponde, quód vulgata editio;'quz abfo-

lutam in Ecclefia authoritatem

obtinet, fit omnibus aliis prehabenda,

bendïm

adeo, utin tantum poffit

qu]l

admitti vel Hebrea, vel Grzeca , vel etiam

feptuaginta interpretum ed

itio, in quantum in füa antiqua puritate, &

,llum )

integritate confervantur ,

M

J

ou

concordántque cum di&a editione vulgata.

Nec huic obftat Sixti V,

& Clementis VIIL correctio, nam ut bene in

j^

prefenti advertit R dmus

jl

Reding, diftingui hic debet inter verfionem

me

vulgatam fub fpecifi

€3, & formali ratione à Concilio Tridentino defini-

u

tam, & propofitam

j

D

; 8€ materialem litterarum feu verborum efforma-

j

tionem, non autem i

riori fuit facta à laudatis Summis

( AUU'

n priori, fed pf)ffe

3

Ponti-

j

174

,f&tæþia V, Deivfallibilitate fummi Ponttficis .«

Pontiicibus corre&io , qux nou obftat ejusdem puritati, ;&:incegtiitzü

fübftantialiter confiderate.

Ex.his

46. Colliges 1. Quód licet.concedatur , quod plurimi :non ffolüm

hzretici , fed.etiam Doctores Catholici obtrudunt , magnam varietatem ,

& ».corrupte*lam inveniri in.codicibus tam gre«is , quam latinis novi te-

ftamenti, hanc tamen non obefle füb(tantiz facre Scripturz, nam va-

rietates illz , aut.corruptelz ut plurimüm funt tantàm exigug, vel pu-

maticales.

ré gram

*

Colliges 2. JIllum canonem librorum de fide effe recipiendum ,

quem Tridentina Synodus nobis prafcribit ; hunc entm approbat omni-

um Ecclefiarum ;partiou*ïarium-confenfüs , fundatirque illius veritas in

erpetua , & nunquam interrupta Traditione; itaenim tradunt.commu-

niter DD. quód Concilium Tridentinum .catalogum librorum Divino-

rum acceperit per traditionem .ab Eugenio Papa in Concilio Florentino,

Rurfus Eugenius illum accepit à Gelafio Papa in Concilio Romano , ut

conítat ex 2. tom. Concil. in decret, Gela(ii iub finem, Iterum $. Gela-

fius àb Auguftino lib. 2. de do&t. Chri(ti.c.8. Auguftinus autem à Conci-

!

lio Carthag III, Denique hujus Concilii Patres ab Innoc, I. ep. 3.ad

Exup. c. 7. Vixit autem Innoc. anno Chrifti 402. Inde hic catzlogus,

üt ex omnium veterum Bibliorum exemplaribus conítat , per continuam

traditionem ad noftra ufque tempora pervenit , adeo , ut meritó id pra-

tendere audeamus à modernis hereticis , quod olim $. P. Auguftinus obe

D

if

trufit Manichzis lib 13. contra Fauft. c. g. Noffroruen Jibrorum authori-

tas, tot gentium confenffoue , per áuceeffores. «Apoffolorum, Epifcoporum ,

lr

c

l

Conciliortmque voborata, vobts ( Manicbais ) adverfa eff.

H

ARTICuLUS QuiNTus.

[

Ql

lts

Utrum Summo Pontifici competat pote[las judiciaria in-

fllibilis in feufum libri ab ejusdem Autbore wmtentum?.

T

þ.48-

Ltimum effugium Janfeniftarum hic nobis occurrit precluden-

15f

H

dum, quo dum hucufque vaticana fulmina fibi voluére facere

.

Vy

1nnoxi

a, totum fundamentum verz religionis concutere moli-

potd

tifunt. Sienim infallibilitas Romani Judicis non ad fenfum libri pertin.

fs

et, unde habebit Ecclefíia certitudinem facrarum litterarum , traditio-

lm

num , verbó, omnium articulorum fidei ad falutem indifpenfabiliter re-

V Qu

uifitorum , certé hzc omnia erunt in dubio, & ambiguo pofita; cum

li,

enim in quavis palztitra fcholaftica tritum fit, & decantatum , quem i-

hr

j

[

bet facrarum litterarum contextum varios admittere feníus, verum u-

num,

ïfö[la pe

Atrt. F. Utræm:smm»n]ïäif tomperar potefl as judicinrim ee. vyg

Í

nuni, falfüny alterum,, hunc Catholicuni , alium hsreticum » immó va-

i

-rietatem fenfüum , quos-aftuta, & ad fallendum: compofita mens: homi-

^

oftero at

E

nis prep

k

jue damnabili ffudio eruere meditatur, primam: viam:

(

ad errandum in dogmatis fidei effe, tot fieculorum ,. quae ab initiomun-

l:

di iuter hee noftra tempora intermeárunt , experientid exploratum ha-

J

beatur ; fitotius Ecclefi authoritas, quam in Summo Ponztifice velut

p

primario fappofito reveremur, in determinando legitimo fenfu fu4 in-

fallibilitate excideret, nunquid omnes fideles omriem firmitatem in cre-

dit,

dendo depofitum iburit Z Ita autem

apud modernos vaferrimz Janfenio-

Qf

Quesrelliang fectz fautores, & a

ffertores conftitutumr eff : vident , in-

jj d

jufto licet animt dolore, füam caufà

m apud Judicem Romanum defpe--

ij

ratam ;. experiuntur , jufto.quidem

DEI judicio , füam: im obediendo: il-

m

lius imperio: inflexibilem: pervicacia

m;, unde tandem eos locum reme-

dii, quo exacerbatum animum: ali

quantifper mitigent , alió; comperire

m,l

exiftimandum eft, nf convolent ad

-ültimum &

defperatum illud: extre-

, (

murn , quo aliis fallibilitatem Summi Porzificis i

n quzftionibus fa&i affe-

Cont

rentibus fe(e affociant

,parémque cum dammatione libri Janfenii condi-

tionem effe, inaniffim

3.3

o: fundamento ja&itant. Hoc autem ut fcholis

»

mmgh ]

Tiberius, & citiüs perfuadeant , difti

nguunt duos fenfüs operibus. Janfenii -

infertos, unum verum, qui

munua"

per verba fibrí naturali fignificatione expri-

1

h

r

mitur , alterum imagin

arium, & in feà

Janfenio nunquam cogitatum s

ultimunr hunc, & non prímum ob

us

je&tum faiffe Apoftoliez profcriptionis

n

r th;

'affeverantiffimé dicunt, paratósq

ue fe fe declarant, ad imaginarium il-

lum rejiciendum , damna

ndümque, nontamen verum,

quem intendit

»W LU

- fanfenius.

*

Antequàm hec Janfeniama dogmata funditus

convellfamus,

prartabit paueulis explicare , quid fit queftio juris

»quid fadti, hoc enim

fi citra malam & finiftram explanationem bene inte

r

lle&um fuerit , abfur-

ditas Janfeniane dicz illicó pateícet ad oculunm.

(ri

49. Advertendum igitur eft ex noftro P. M. Defirant in füo Hon.

" Vind

W?

.fol. r08. Quaflionem juris effe controverfiam de iis,

que ad ju-

ris

fabftantiam pertinent; juris fübflantialia autem. duo fun

rædüdv

tenor ejus, &

t, quis fit

at

j

"

qualis. Primum difponit ad fecundum , & fec

undumnom-

poteft effe fine

primo , non enim fciri poteft, qualis fit tenor jurís, nifi

g

priüs cognofcat

ï bn Pefb

ur, quis fit fenfus ejus..

Juris enuntiatio duplex eft,

jj

dictamen , & interpretatio

» juris dictamer eff tenor verborum , quibus

M

lex concipitur ; juris inter

j

J

pretatio eft. diffufior legis explicatio facta per

m.

u

I^

libros, & fcripta Do&oru

Quzftio de fenfu, (ive(eufus dictaminis ,

Pof]ta

five fenfus interpretationis fit

u

» eft controverfia fcripti ad juris fabftan-

qi

tialia pertinens, juxta illud

Ciceronis lib. z, de invent, - Ex feripzo &f

J

p

jeiem-

176

Xueffio V. De infallibilitate Summi Poutificis. -

fcientia , controverfia confiflit ,cum alter. verbis ipfis , qua fcripta funt ,

utitur, alter adid , quod [criptorem feufiffe dicitur , ommem dirigit atlie-

sem. Hxc controverfia ex fola infpectione fcriptionis, & ex relatione

ad jus zternum generale, vel ad fpecialem legem Divinam, aut huma-

nam, five ex illius ad hanc conformitate, vel difformitate deciditur.

ux(tio fa&i et de re, vel de fa&o, num exiftat, vel extiterit inquifi-

tio, v. g. an Petrus furtum commiferit; aliud autem eft fa&um purum,

aliud mixtum, vel uti alii folent dicere , fatum do&rinale : fa&tum purum

eft, quod nihil juris involvit , v. g. an Petrus commiferit crimen lefz ma-

jeftatis , factum mixtum, quod aliquid dicit de facto, & aliquid de ju-

re e. g. fuppofità certiudine fa&ti, quid de jure circa illud debeat ftatui.

jo. Certum jam eft, & extra aleam ormnis dubitationis frzià,

ubd Summus Pontifex in nudis fa&tis poffit errare, v. g. an hic codex,

ui eidem offertur, (fit confcriptus à. Quesnello, vel Janfenio? Ratio

eít: quia fimilia fa&a debent probari per media juris extrinfeca , in qui-

bus cum detur ob- & fubreptioni locus, fal(itas facilé occurrere, & in-

terponi poteft, — Certum eft fecund? , quód Summus Poatifex , dum ve-

lut privatus Doétor fenfüm juris dubii vel controverfi explanaret , ab-

[

foluté errare , & fallere poffit, Ratio eft: quia in hoc cafu non habet

romiffam infallibilem Spiritóüs Sandti affiftentiam.

Certum eft zer£/0,

uód omnis cauía judicialis practica confletur ex jure, & fa&o, quia

omnis cau(à defcendens ad cafüm particularem, involvit quid in aliqua

u

temporis meníura factum fuerit, & fuppofito quod hoc, vel illud fa-

n

&um fit, dejure quaritur, quid ftatui , & fieri deberet, Verüm cum falíitate

|

primi poteft ftare abíoluta veritas

*

fecundi. Certum eft quartó , non eíle

li

arem conditionem de facto, cuj

us notitia poteft haberi ex ipfo fonte

d

v. g. libro, ac de illo, dequo tantummodoó conftare poteft per extrinfe-

i

li

ca juris inftrumenta e.g. teftes.. Ratio eft: quia major de priori, quàm

D

pofteriori poteft haberi certitudo.

Certum eft quigzó, quód per fen-

N

füm Authoris , quem , vel qualem , intentum , perperam , & fi-

[

niftré intelligatur mens, feu opinio interna fcribentis; nam fieri poteft,

T

ut quis fe non bene explicando per verba à fe pofita inducat fenfum

yu

plané repugnantem intentioni. mentis. His praliminariter explicatis,

tei

bl

controvertitur cum Janfeniftis, an judiciaria poteítas in Romano Pon-

tifice fe etiam extendat ad determinandum infallibiliter fenfum ab Au-

dic

d

thore cujusdam libri intentum, & pro hac controverfia decidenda

m

1; Dico. Swmmmo Pontiferi competit. poteflas judicinria infallibila

i

án fenfum libri ab ejusdem. utbore inteztus. | Probatur 1. Infallibili-

endere

Wi j

tas p?ühüs judiciarie Summi Pontificis ad omne illud fe ext

t

/debcc,

BN

N

des, F. Utrum Summo bogtifici competat poteflas judittaria dc. vyrs

7

diebet , quod fpedat ad puritatem , & veritatem fidei confervandam , ad

Ü

]

profcribendas herefes , ad principia fidei certó determinanda: fed ad hec

Qd

non poffet fe extendere, nifi detur poteftas in fenfüm libri ab ejusdem Au-

n

thore intentum: ergo &c. Min. prob. Quoad rz m partem : Ut habeamus

du

puritatem , & veritatem fidei , neceffarium eft , ut nobis illius articuli ita

l'ïf ]

Ml

N

proponantur , at nequefit error in docendo , neque error in intelligen-

Qu

do docentes : fed i Ecclefia non haberet poteftatem judiciariam intalli-

bilem in fenfüm alicujus libri, quem ipfe Author intendit , poffet occur-

jut !

f m

rere error tam in docendo , quàm intelligendo docentes: ergo &c. min.

conftat evidenter ex Apoítolo Paulo 1. Corinth, 2. ita dicente : E£epims

ity

(latul

Jf incertam votem det tuba, quis parabit fe Ad bellum ? Ec (i incertum

H'ïlïö !

fenfüm fcripturz det Paítor Ecclefie , quis parabit fe ad credendum ?

Qde

Item: Jta (* vos , per linguam uiff manifeflum fermonem dederzt s quo-

Mi

auodo [cietur quod dicitis ? eritis enim im aéraloquentes. Prob. etiam min.

n q*g'ï'

quoad 2d4»» partem, . Ad profcribendas hxrefes maximé neceffarium

]

W

,

eft, ut illorum Coriphzi detegantur , co&rceantur, & debitis poenis cor-

m v

rigantur: fí enim hi impuné tolerabuntur , nunquid ceffabunt diffemina-

X LO

re fua venenata dogmata? fed fi Ecclefia non poffet infallibiliter judica-

m*üabï

te, quis fit fenfus alicujus libri ab ipfo Authore intentus , certiffimé non

bt

poterit aliquem hzreticum detegere, co&rcere , & debitis peenis corri-

2, (

gere; fatebuntur enim omnes cum Janfeniftis , quód do&rina ita decla-

rata ab Eccletia fit hretica , (ed negabunt fuppofitum , eam ita ab Autho-

ul

"ud fä'

re fuiffe idzatam , & mente conceptam ; Et fic (üb hoc inaniffimo , futi-

li, & inutili prztextu fuis feditiofis & nefariis fa&ionibus totam Eccle-

gt

a

fiam inquietatum , & perturbatum ibunt, quod fàné omninó incredibile

eft ; ergo &c. Prob. min. quoad 3/az partem : Omnia vera principia

ylo

t e

i

fidei habemus ex verbo vel fcripto , vel tradito ; at (i Summus Pontifex

ü l

non poílet determinare verum (enfüm fcripti , quomodó dices , hunc

]Ofl

li

j pf[ ;

textum in tali fenfu potius , quàm in alio fortiri rationem dogmatis &-

dei? Sumamus unicum £dei articulum deprefentia corporis Chrifti füb

i,

Jl

r p

fpeciebus Eucharifticis , unde fcis illum loqui de prafentia reali, & non

t j

puré reprefentativa , nunguid utrumque de eodem textu verificari po-

[i

P»

a

terit ? Pontifices , & Concilia antiquitus fuà fententià irreformabili ju.

l

dicárunt , hanc propofiionem : A4aria eff DEIpara contra Neftorium

m

Au

effe Catholicam , contra Eutichen veró efle hereticam ; oppofitam au-

(j

tem, 7Maria son ef. DElpara , contra Neftorium effe hreticam , con-

j

tra Eutichen effe Catholicam ; quomodó autem id decidere potuiffent,

il

J

nifi infallibiliter fciviffent , quis effet fenfus Neftorii, quis Eutichetis?

jof

r

. Certé impercepribile eft, quàd fciatur qualis fit fenfus, nifi priüs perfpe-

!

é&um

378

SuafHio V. De infallibilitate Summi Fontificis.

&um habeam, quis fit. Deizdereceptum eft non folüm apud Magnunr

Auguftinum lib. rx. contra Fauftum c; y. fed etianrapud omnes SS; PP. &*

"Fheologos, quod facram Scripturam nom habeamus: nifi ex traditione ;

traditionem veró ex urnimi San&torum Patruni confenfü, dzffinéfa efF

(verba fünt S. P. loc. cit.) 4 pofferzorume libris excellentia canonica

autborizatis vererís , & novi teffamenti, que. Apoffolorum confirmatur

gemporibus per [ucceffrones: Epdfcoporum , C propagationes Eccleffarum,

sauquam i fede quadam fublimiter conflitutn e[f , cui [eyuiat omnis f-

delis e$" prus iutellecfus. Sed nullus poffet effe certus. de confen(u SS.

Paturum, & Scriptorum, nifi Ecclefia poffet judicium infallibile dicere de

fenfü, quem SS. PP; & Scriptores intenderunt: ergo &c;.

$2. Probatur z. S. Gregorius Magnus nom folüm damnavit vindi-

€es , & propugnatores trium Capitulorum im fen(à Neftoriano explica-

torum , fed etiam im fenfü ab ipfis Authoribus Theodoro:, Iba, & Theo-

doreto intento: atqui parilis conditio: eft bujus damnationis tríum ca-

pitulorum , ac propofitionum quinque famofarum Janfenii : ergo ficuti

Gregorius M. potuit judicare infallibiliter quis fit fenfus ab Autlioribus

trium capituloruri intentus, etiam Clemens XI. potuit judicare infalli-

biliter , quis fit fenfüs quinque famofarum propofitionum à Janfenio in-

tentus, Maj. conffat, tum ex lib. ;. epift. 3. ad Tlieodofindam Longo-

bardorum Reginam, ubi Gregorius contra defenfores trium capitulorum

fcribit,voluiffe eos,non modó erroresab ipfisperfuafos

?

qui fenfüm T heodo-

zi; Ibz, & Theodoretituebantur, & caufabantur (ine vulnereChalcedonen-

l

fis fytrodi damnarinon potuiffe, fed & ad fidem pertinere rquod tamen re-

L/

probat , füáque autlioritate. decernit , eos Ecclefiz finum odiffe : ratio-

j

nem dat , quia confeffio ipfius ,. qu& profitebatur , quód fenfus trium ca-

h

pitulorum , ab Autlioribus füis intentus: , fit contrarius definitioni Con-

0h1

cilii Chalcedonenfis,

adeóque meritó, & fine vulnere illius potuiffe eun-

W

dem & quinta fynodo condemnari

, & jufto anathemate percuti, eosdem

d

noníanaverat. QConftat idem fecundo ex hoc,

quód Gregorius Maguus,

A

Athanafium

accufa

presbyterum, quem Joamnes Con

ftantinopolitanus de harefi

(k&z

Verat, eoquód a

pud eunr codicem plerum haretice pravitatis re-

j

períffec, & notà harefe

nodos , Ez/ quo

os abfolverit , quia prater quatuor univerfales Íy-

Q

güf'

ffmodum , qua fuftiniani

£e

mporibus de tribus capi-

d

[

1ulis faifa eff ,

€& fe[cipere, ef» cuffodzrepromifrt. — Si ergo dictus Atha-

Inif

nafius citatam

od

nodum nom reeepiffet , abs dubio ut hxreticus fuiffet

fi

Tion

declaratus, qu

:

gnum eft , fide diviná credendum: effe , tria illa capi-

ily

tula jufté effe à

Concilio damrnata in'eo

quidem-fenfü , quem ejusdem

Á

Authores intenderunt, Minor primi fyllo

1110'

M

gilmi apertiffime cgqffat, fi

tva

- Art V UItram Summo Pontifici ,comlaemtyntejla;f gudiciaria ec. 179

N

&iva damnationis; 'effugia fautorum trium capitulorum , «explicatio , &

Y

o prepoftera diftin&io queftionis juris à quesftione £a&ti quoad utramque

d

«caufam inter fe-collationentur 5 dicebant trium «capitulorum defenfores,

!

j

Summum Pontificem in quzftionibus juris ,inon fa&ti gaudere privilegio

(l

ámmunitatis.ab errore., & hoc :dieunt Janfenifte. Sollicitabant , tefte

Mf

noftro P. Lupo in Scholiis Conc. V. c. $. immunitatem Theodori üb er-

Tl

rorefüb pratextu, quód ejus do&rina per.-omriia fit confona doQrinze'SS,

Athanafii, Theophili ,'Bafilii & Gregorii , corifeguenter,ne hec cen(ürz

ij

i*

Apoftolicz fübdatur , illam prz primis ab ifta prefervandam effe, Idem

1re d

factitant Janfeniarii, qui exchoc doGrinam Janfenianam .ab omni anathe-

imate 'Ecclefize eximunt , eoquód cum Auguítiniana , :quz ab Ecclefia ap-

Fatebantur interea defenfores

V

probationis calculum 'tulit , «coincidat.

yi

Y

«capitilorum , ipfa capitula proutjacent, palam impia effe, atque Nefto-

xiana ; fed fimul pertendébant , illa non fuiffe in fentu Neftoriano à Theo-

]he*

iW

n

«doro:conícripta. idem janfeniftee.contendunt , dicunt ,quinque propo-

fitiones, uti ab Ecclefia damnate funt ,:effe erroneas ; hareticas , teme-

Y

yipus

varias; feünegant illas in eo fenfu , quo ab Ecclefia profcripte funt ,fuif-

N

a

fe À Janfenio intelle£tas. "l'andem.,ut alia plurima brevitatis causá in-

terniittam, prekenüebant defenfores ccapitulorum , in caufa Theodori fe-

o

«quenda effe verba quz Joann. Antioch. ícripfitad Theodofium Auguftum:

n

1i quis, djebat, obícurum aliquid inveniri dicat in Theodori ,'vel aliorum

yorut

i«

libris , retractari neceffarium non eft, fed Theodoro in Ecclefix pace de-

fun&o impendi debet illud .charitatis officium , quod /Grego

rio Thau-

Qtet

maturgo . Bafilius ,& 'Dionyfio Alexasdrino impendit S. At

fius ,

i

ejus dicta duriora ad fenfüm orthodoxum reducens :

fimilia practicant

*

-T

Tanfeniani , excufant:eum ib :omni erroris labe , & omni errandi animo

ob infignes illius virtutes , pra'fertim eximium amorem pacis, quom mo-

fi

(

riendo preclaro illo facinore manifeftavit, dum fua fcripta Romahx Ec-

(l

il

jf

cléfiz cenfüris in ailtimse voluntatis fuz tabulis religiosé fübjecit, &

qi

hinc, ajunt ejus fe&atores , fcripta hujus adeo Eximii Przfulis non cen.

f

(füranda , fed explicanda , non condemnanda , fed excufànda effe,

En!

khgg[ïb

benevole Lector hzc erant przeclàra illa motiva, effugia , & diverticula,

us

quibus tria capitula voluére ejusdem defenfores ab omni fulmine Ec-

f

clefiz prafervare immunia, an igitur ita à Summo Eccle(ie Jüdice deter-

"d

minatum exiftimabis? minime , fed Summus Pontifex Gregorius Magnus

j

j

non modó pronuntiavit fuo ultimo judicio decretorio,, condemnationem

Quf

iftorum articulorum Concilio Chalcedonenfinonfolüm non contradicere,

fed &- defenfores trium apitulorum Synodum Chalcedonenfem non dili-

j d

i

J

fi& odio habere ; fi nunc; ut relata in-

ff

gerc,confquentcr finum Matris Eccle

Z2

f

(

: finuant,

^

1806

D weflto V. De infallibilitate Summi Pontifiis.

finuant, parem conditionem fübit cau(à Janfeniana cum hac, quam ege-

runt trium capitulorum defénfores, imparem fententiamà Sede Petri vix

excipient.

$3. Probatur 3. ad hominem., Summus Pontifex non poteft errare

in iis, quz Juris divini funt , ut fapra per Jongum & latum probatumelt:

fed determinare , quis fit fenfus libri.ab Authore intentus , Juris divini

eft: ergo in hoc errare non poteft. Min, prob. determinare quis fit fen-

fus alicujus libri ab ipfo &uthore intentus, num ille hzreticus , vel Ca-

tholicus fit, nihil aliud eft, quàm inquirere, num fenfüs ille, quem ver--

ba communi lege conficiunt, (it conformis, vel difformis eloquio divino

fcripto , vel tradito: atqui hoc eft meriffimi Juris divini : ergo determi-

nare , cenfürare , condemnare fenfum alicujus libri,ab ejusdem Authore

-

etiam intentum , non eft fa&ti, fed [uris divini.

Confirmatur r, Summi Pontifices doctrinam S. P. Auguftini de gra- .

tia declarárunt ut dogma fidei in iis, quz erant contra Pelagianos, & Se-

mipelagianos : Sed quomodoó id fieri potuit,fi non potuerunt judicare de

fenfü ab Auguftino intento? Dzces forté , hoc ipfo , quód illius aflerta

tranfiérint ad lineam fidei,, non efle queftionem ampliüs fa&i , fed Juris-

[

infallibilis : idem & nos dicimus , nulla enim eft quoad infallibilitatem:

l

difparitas , an Pontifex unam propofitionem Ecclefie proponat ut cre-

dendam Catholicam , vel aliam proponat credendam hzreticam. — Ae-

gerís autem , quód in do&trina Auguftiniana de gratia per f& efficaci pro

À

dogmate fidei fufpicienda totius Ecclefiz confenfüs acceflerit ; NNegabuntid

fjj

impri

omnes DD. Societatis , quicontrarium ex Auguftino defendunt,

b

2dé. Et

5

iam in condemnationem Janfenianz harefis tota Ecclefia confen-

fl

fits pauculi forté in Ecclefia funt, qui Janfenianam factionem , plusquàm:

Qs

par eft , fovent , eíque per. diffenfum favent , fed parum hic reputatur

5Bdl

ro nihilo,

Tandem , juxta ipfos adveríarios non folüm Summus. Pon-

]u

tifex , fed etiam tota Ecclefia poteít efle errori obnoxia in queltionibus

li

0(

faGi: fi igitur determinatio, aut definitio fensüs quis fit, fpectat ad que-

n

ftionem facti ; uti contendunt Janfenifte , nihil prodeft canonizationi

Umc

Auguftinianz doctring de gratia per f& efficaci fecundüm fenfum ab eo-

ln

dem intentum, etíi confenfus totius Ecclefiz accefferit.

f

Confirm. 2. Do&rinam Janfenianam ideo percupiunt, & omnico-

menn

natu pratendunt Janfeniftz haberi ab omni errore alienam , quia dicunt ^

Qüim

do&rinam, à Janfenio doctam, effe ex affe Auguftinianam , & illam qui-

x

naïuta

dem , qux à multis Romanis Pontificibus prerogativá infallibilitatis eft

u

adornata ; ergo Janfenifte judicant fenfuüm ab. Auguftino in do&ione

Ummu,

fuarum fententiarum intentum coincidere cum fenfu , quem in (üis fen-

(atuln

tentiis

Ht F. Utrum femmo Pmtzf:ä' eompetat poreff asjudisiaria efe. Y8Y

w

tentiis intendit Janfenius , fi judicant de quidditate fensüs , ergo fciunt

W

hunc & non alium füifle ab authore intentum, — Jam fic: Indifputabiliter

verum eít, in Vicario Chrifti füpremo vifibilis Ecclefie Gubernatore

f

penitiorem cognitionem, infallibihorem determinationem fuüfpiciendam

!

Wa

e(íe quoad ea, qux do&rinalia totius Ecclefiz concernunt, quàm in

u

ejusmodi difcolis, tetius Eeclefie pacis turbatoribus, cum ille ad id

ftl

muneris ex officio fui Principatüs Ecclefiaftici fit conftitutus : fi ergo hi

d s

pro determinatione fensüs ab authore przconcepti fe füfficientes jacti-

ny&t-

tant, cur in hoc deficiet ille, quem fpecialis Spiritüs Divini infallibili-

d'win;

tas comitatur? Velíi doctrina Áuguítiniana de gratia tante infallibili.

Y

tatis dote cft à Summis Pontificibus qualificata, ergo ícivére fenfüm

*I"

Auguítino familiarem , vel (i hunc ignoraverunt, fruflra & immeritó

dicitur Auguftiniana: quid ad hxc Adveríarii? Hercle!(i do&rinz fuae

Mil

Ü

contradictiones impartiali intelfe&tu perciperent, abs dubio obedientiz

Ecclefix fe debité fubmitterent , füzdue. caufie palinodiam canerent,

15

(

Ü

$4. Prob.4. ab inconvenientibus: Si fententi

a Janfeniana effet ve-

ra, fequeretur przmó , quód nullus fidelium poffit obligari ad cre-

i

ferti

]

u

dendum interné fenfum alicujus loci antea controver(i in facra Scriptu-

r4 3b Ecclefia determinatum , & , ut itacredatur , fidelibus

N

propofitum 5

ww

fi enim hzc determinatio eff puri facti,

quod nunquam certitudinem in-

fallibilem obtinet , quis fidelium ex con

j ^

fcientia obligatum f& agnofcet,

ad credulitatis a&um internum illi exhi

bendum ? füfficiet hic obedien-

p

tiam przftare Ecclefiz per obfe

l

tl

quiofum (ilentium ; füpponamus enim, quód

Epifcopus quidam de crimine

enormi a

ccufetur apud. füupremum Hierar-

gt

n p

cham Ecclefiz, innocens autem eft ,

& innoxius , probatur tamen fa-

&um per teftes ad id requifitos , exa

uthoratur,

. deponitur , atque € fua

;lusqu*"

Sede exturbatur, tenetur hic fine dubio parer

e fententim Ecclefiafticà

epumï

Judicis , (i.ei nullum remedium probationis in contrarium

ys

*

füperfit , ne«

»

mo tamen hominum, immó nec DEUS eum obl

igare poterit

; quod in-

ii

terné credat hic Epifcopus, fe ver& reum effe,

Secttzdàó, Eccle(ia nul--

Ts

lum obligare poffet ad abjur

ationem hzrefum fecundüm fenfum , quem

xj

illarum authores intenderun

p2

t ; hoc quidem concedunt Jaufeniftz ;; dum

recufànt obedientiam jurand

i formularis Alexandri VII.ad mentem Cle-

mentis XI. circa internam d

amnationem íeén

süs. Janfehiani ; hoc autem

n

