eriite

80 etiam lex nova absque ullo fu-

peraddito fàtis eft Chriftianis ad fal

utem ztérnam confequendam.

u le'

Refp. 'Trans, maj. N. min.

It

ex füpra probatis enim conftat

» quód in

$1

lege veteri defignati fuerint jud

ices., qui, dum dubium

quoddam in re-

yn

bus fidei occurrebat , fententia

[U&

m dicere , & illius decifi

onem ponere de-

la

bebant : nec deerat in illo fta

tu przter te(tamentu

m fcriptam verbum

J

j

traditum , nam ante Moyfis te

m

pora nullum extab

at verbum DEI fcri-

(f Crm!

ptum , fed neceffaria ad falutem

folo aud

itu excipiebantur. Unde ob

c.8. monebat; Inferroga generationeg

v

priffinam , ef dilizent

ga Patrum memoriam ,.

pf docebus

£ fe.

er ifzvcfi-

j

17. Objic. 2. Omnes controverfiz de fide

jam

judicate fünt In f3..

cra Scriptura, aliàs hzc effet

infüfficiens ; hinc DEU.

S

T

Deut. r7,

Ecc]enæ

mandavit, ut homines Íequa

ntur fententia

expre(sé

Ti

m facerdotis facundü

m legem

xf

judicantis, DEI fcilicet per

S. Scripturam ;

& ex hoc Apoftolin

U

ri, aut judices, fed miniftr

i fermonis DEI

on Magi-

dicuntur Luc, r.

& 1. Cor,

3v

Ó

f

€rgo pratér S. Scripturatn füperfluus eft ali

u$ controverfiarum Judex,

Kefp. Quód licét omnes contrqvetü

&,que in þmateria fidei occur-

rere

coum

114

QDueffio TY. De fapremo fudice Controverfiarum fdei.

, jam fint judicatz à DEO pe

Y facram Scripturam quóad fe,

rere poffunt

quia tam

en mu

lta fünt difficilia intellectu

, quz indoGti, & inftabiles de-

ravant ad füam perditionem ,

hinc oportet a

dmittere aliam regulam,

difficultates , & ambiguitates decidat ,

vel judicem vifi

bilem , qui easdem

& definiat quoad nos.

Secundum probat ,

quód quidem facre litter

ésque leges , quz a

d homines in viam falutis

€ontineant omnia jura , omn

eternz dirigendos

fufficiunt imp

licité , ut tamen ea explicité pateant,

qui illa authoritativé declaret.

Tertium pénitus

neceffarius eft judex,

s in caufis civilibus pof-

nihil probat , ficu

ti enim m

iniftri principis fieculari

am Apoftoli , & eorum fücceffores

funt effe judices fübordinati , ita eti

& fint miniftri fermonis DEL, pof-

non obítante , qu

ód tantum fuerint

.

fünt tamen in cau

f fidei, & ambiguis ejus arti

culis veluti judicesà DEO

fiam authoritativé dirimere.

authorizati fententiam dicere , & controver

19. Objic. 3. Illud Ifaiz g. 444 lege

m magis

, €* ad teflimonium.

in fide juffu DEI remittuntur

Per quod Judei ottà aliq

uá controverfià

ad Scripturam facram ut a

d judicem ; COnfequen;;r hzc bggtrovär a-

rum Judex ett.

Refp. N. totum, Nam in loco:

cïtatou non eít (Erm*or-d'c— cöntroverüïsï

veritibus ut conft

at v. 19, In his Judzi more genti-

fidei, fed de futuris e

lium confulebant Pythoniffas, & Ario

los,ut de illis certiores fierent , ft-

cuti fecit Saul 1. Reg.

28. Monentur itaque hi à DEO,

.ne ejusmodi gen-

tium mores imitentur , fed potiüs

attendant ad legem, & teftimonia Pro-

dicere, fequentes hac in re exemplum

phetarum , quorum eft futura pra

Z

Kegis Jofap

hat 3, Reg. 22,

19. Objic. 4. Hz autem eraut o

biliores eorum , qwþmt Theffale-

erunt verbum cum omui aviditate ,

quotidi ferutantes

nica , qui fafc

us manifeftum eft,

eripturas , d

"

«c itA fe

balerent. A&. 17.. Ex quib

l

os fuiffe , ut ftatim adhibuerint fidem di&tis

Pau-

Beroenfes non ita credu

li, quin priüs illa examinaverint juxta S. Scripturz

normam , fcrutantes,

an conformia effent oraculis veteris teftamenti :

ergo judicárunt , S.

fidei.

-

Scripturam norm

am effe, & judicem controver(iarum

Reíp. N.con

feq. quz ex citato teftimonio

perpera

m infertur ; Iftud

bd D. Paulus, poftquàm

eni

m in(inuat , fi totius rei feriem infpicimus , qu

Theffalonice Evangelium predicavit ,

declinans quendam popularem

n um A u E EE EEE

tumultum ibi commotum , contulerit fe Bero&am, ibique denuo munus

—

Apoftolatüs exercere ceperit , ex teftimoniis veteris teftamenti pro-

£s

p-—.

F refurgere à smortuis , &i quia bic

bans . quia Chriffum oportuit pati ,

Beroéníes veró avi

eft $ ESUS Chriffus , quem ego annuntio vobis.

—

,que

me.

fu;bigiebant verbum DEI , fcrutantes , & conferentes teftïhxonia

PI'O*-

x

Art, . Uerum fola jc'r'sztwd Mït effe Tudex soutroverfp eje. . vig

proferebat Paulus, num conformia fint vaticiniis , & textibus S, Scti-

M

ptutc vetcris teftamenti . quorum conformitatem cum inveniffent , mul-

u

ti crediderunt in JESUM Chriftum. — Sed quid hic mali ? aut quid in fa-

i

vorem adverfariorum? quód enim fola fcriptura (it Judex controverfía-

m

rum, ineptiflimé cx hoc infertur. Sicuti malé eruitur folum Calvinuns

NY

effe judicem controverfiarum , dum reformati conferunt teftimonia Cal-

illa

vini à Predicantibus allegata cum füis-originalibus..

ILUS

20. Objic. . Chriftus Dominus expre(sé jübet omines fcrutari S;

t

Scripturam Joann. 5. Serutamini [cripturas , quia vos putatis imepfes vi-

ra

tam sternam babere : íed non ex alio motivo, quàm quód illa (it Judez

"

controver(iarum fidei: ergo &c.

N

Refp. N. min. Chriftus enim ut Judzis probaret fuam divinitatem

r

non ad folam S. Scripturam negotium remittit : fed zssà id oftendit te-

A.

flimonio Joannis Baptiftz , qui teftatus eft, ipfum effe Salvatorem mun-

n

di, & filium DEI. Joann. 1, 245. Siguis , & miraculis, quz teftimonium

i

perhibebant de ipfo. 2770. Teftimonio DEI Patris , qui voce de cocle

allapsà publicé ipfum tanquam füum filium agnovit. Etpofthzc omnia

NNS

ait: fi hzc vobisnon fufficiunt , fcripturas Prophetarum fcrutamini, &

Iu

l

invenietis , quód de me teftimonium perhibeant: ergo non ad folam fcri-

n Il'

h

pturam remifit Chriftus Judzos , adeóque malé ex illo inferunt Neo-

l [

Evangelici, quód fola fcriptura fit Judex controverfiarum in fide oceur-

Jft-

rentium.

!

um

2I. Objic. , Siquis.dï(*'putc'tl cum Judzo de Adventu Mefliz , an (it

purus homo &c. hujus controverfix alius Judex effe non poteft, nifi Ícri-

ptura Pro

phetica ; Jud:us enim nec Papam , nec Ecclefiam agnofcit , cum

j[ah

qui

troverfiarum.

his non fübjiciatur: ergo in hoc faltem cafu fola fcriptura erit Judex con-

neüv

V

1 pur

Refp. Quamvis Scriptura Sacra à -þärtibus litigantibus agnita poffit

a

effe , aut dici Judex , vel magis proprit norma, fecundüm quam füam par-

g.

ticularem controverfiarà decidant , non vamen inde fequitur S. Scriptu-

ram effe judicem omnium controverfiarum ; 3 particulari enim ad univer-

fale malé arguitur, ut docer diale&icus, Sic S, Baüilius ad Euftachium

J

medicum conftituit quidem S. Scripturam j

udicem hujus controverfix,

g

l

aui

an in DEO re&é dicantur effe zres bypoff afés,

HDARATUTA , GpApotentia,

bonitas? que omnia hzreti

ci illius temporis negabant , exinde tamen

j

peffimeé, & contra omnes r

M.

"

nr

:gulas dialedticz inferres ; ergo Judex omnium

h

controverfiarum &dei e& (o]

3S.Scriptura, itainprefentidicendum. Etut

7)

J

avldä

res exemplo clarior fiat : fupponamus duos liti

gantes circa aliquod nego-

tium civile, qui dum in jure v

erfatiffimi. fünt , fciun

glllJ":

-

t, effe legem decifi-

P2

vam

p

d

116- . Onaffio IF. De þp?'emo' Judice controver[tarum jïda

vam fue controverfie expreffam injure ,iftt poffunt utique in hoc cafir ad

folum corpus Juris remitti pro hac controverfia decidenda : fed malé exin-

de fequereturt, fi inferres, ergo in foro civili preter corpus Juris nullus alius

Jadex neceffarius eft, qui controverfias Juriscivilis decidat, Applicahoc

exemplum prafenti materiz , & co

7

*

æïx'fpiþi.es-,. quàm przclaré atg»umen;umä

tuum concludat.

Refp. 2. N. An. ad probat. dic,.quàd licet Judzus. ille ( & idem eft.

de Ethnico ) non fübjiciatur Eccle(ie , aut Summo: Pontifici ratione. fugr

erfonz , bene tamen ratione materig , quam tractat ; proinde quamvis:

Judeum ad fidem cogere nequeat Summus Pontifex., tamen. (i Tudzus:

.€ontrover(iam fidei Chriftianz, qualis eff prc(ens de Meffia, agiter, non:

poteft fübterfügere jurisdictionem Summi Pontificis , qui eft Judex om-

nium controverfiarum , quz circa fcripturam ;aut fidem Chrifti ventilan-

tur.

Sicuti, licét Turca non fubjíciatur Romanorum Imperatori ratio-

ne períonz , fi tamen cum aliquo. JCto circa legitimum fenfum alicujus

legisImperatorix contendat, ratione materiz, quam ufurpat , Impera-

tori fübdetur ,. cum hujus.folüm fit ,. mentem aux fenfüm legum füarun

explanare,

132. A

dducunt tandem hi?c.preudb;i - Reformatores iu favorem füae

'fent.e.ntxiæ S. P. Auguftinum. , qurlib, 2. de nupt. & con

cupif. c.. 33,. ait *

D

Hec controver[iajudicem quarit ,judices ergo Chriffus &c. fudicet e cum:

állo -Apoffolus , quia ete i Apoffolo loquitur ipfe Chráffus. .. Sed nullatenus

illis favet ; nam licet Chriltus , (icuti. & quxlibet perfona divina habeat

poteítatem omnia judicandi , hoc tamen. munus.in hoc feculo nulla. per-

fona exercet immediateé, fed mediaté per miniftros, & judices, ad'id le-

gitimé conítitutos; & ratio hujus eft: quia Ecclefia ficuti vifibilis efb, ita

etiam deber modo vifibili , confequenter etiam à judice vilibili gubernari

fedineque Chriftus , neque ulla alia perfona divina vifibilis e(t : ergolicet

ä

Ecclefiam gubernent , & regant quoad invifibileminfluzum , quoad vifibi-

Tem tamen: neceffarió. füb(lituendus eft alius., qui vices Chrifti fübeat,

|

Nec probat aliquid.in contrarium textus $. P. Auguflini , quia loco ciítato

[

rovocavit ad Chriftum tanquam ad judicem fpecialis controverfiz, quam

tunc agitavit ; ex quo minimé fequitur , eum voluiffe , fcripturam Apo-

[

ftolicam effe omnium controver(iarum fidei judicem : ficuti (i unus ex duo-

bus JCtis contendentibus füper quaftione aliquá Juridicá diceret : Impe-

zator Juftinianus in tali , vel tali legeloquens inter nos judicet, exín non:

eruetur, ipfüm provocáffe ad illam legem tanquanr ad judicem omnium

gqmroycxliarum civilium, itain prafenti dicendum,.

j

E

Á&R-

b

]

Av£. HHI. At Jur /zþþ?ll)z;mfi fx'omgziäæ orbis pavtibusehe, — 17

/

N

lu

ARTICULUS Ten r1us.

l

a Jjus appellandi . ex omnibus orlis Partibus competat

Il

—Romane Pontifici tanquam fupremocontroverffarum judici?

r

On eft nobis hle concertatio cum iis, qui foris , id eft, extrz

Ecclefiam fünt ; hi enim cum primatum Summi Pontificis, &

[ut

Ws

primariam ejus decidendarum conrroverfiarum authorita-

tem , fapremámque ejus jurisdictionem negent , ex confequenti in du-

J5

bium revocare, & omnirno inficiari coguntur dari ad: Romanum Pontifi-

u

cem appellationem ab omnibus tribunalibus Ecclefiaft:

icis per univerfum

)rL

orbem exi(teatibus iw caufa fidei 5

ad horum-enim fanaticum affertum

t

fefutandum füfficiunt dicta articul

O precedenti,

Cum DodGoribus

Yi

igitur aliàs quoad omnenr fpeciem Catholicis in arenam t

heologicam

yi

hic defcendendum: eft; (ünt ii ,

qut primatum Sammo Pontifici de Jure

g

Divino competere quidem con

C

edunt, negant tamem, & pernegant ,

(

eidem competere: Jus: appellandi

ab inferiorum judicum

; id eft Epifco-

Orumy

fententia 5 .hec enint? , .ajunt , appellatio ,

quam Papa-

| ïil?

lis-

authoritatis affentatores precipuum Se

il

pleno ore proclamant , nonnifi violent

dis S. Petri Privilegium

4 tortura eft judiciarix po-

h

teftatis, quam vi paítora

lis offici- Epifcopi

fortiuntur in inferiores curae

fux commiffos , per han

fm/;'

€ infringuntur Jur

a Synodilia;

reftringitur vio-

j

lenter liberras Ecclefiatti

ca , ftatuta Ecclefize ab anti

quis tanr falubriter e-

manatz , tam- accuraté obfervata tranfeunt in der

"

ifüm , & 'meriïïj;mum;

| !e;-

contemptuni,.

a

- Si ex ungue dignoféitur feo, ex- caritu avis ,

ex fite-Cübuloffs codil

at

mentis & fiCtis mendaciis facilé deprehendetur eor

um affertor, Pafcha-

ld

fius Quesnellus ille eft, vaferrimus cavillor

um GCathed

re Romanzartifex;

jilie

hic dum Priniatum Petri uná nianu extollit , alià inim

um deprimit 7 con-

[l

cedit primum , & füupremum inter omnes Orbis E

pifcopos efle Romanum,

j

fed Jus appellationis ab eorum feritentiis, & jud

iciis a

d eundem per col-

quam'

lum & caputnegat , & pernegat, audadérque af

lerit:

; efle hoc Jus novi-

[9)

i

tatem ex cozniventia Valentiniani Imperatoris , ali

rümque tam Impe.

iduy

ratorum, quàm Regum in ma

gnum Epifcoporum przjudicium introdu-

&am; O preclaram hujus por

tentofi fiementi connexionem

fin

,

! Hzc falfay.

j

& impia in fupremam D, Petri ejásqu

e Succe

florum poteftat

em dicteria.

millm

erudito fuo calamo diujam-refutavit fapientiffi

mus nofter, & (uo vvo cele-

berrimus TheologusPater Magitter Chriftian

us Lupus in füo abfolutiffi--

1681. edidit; & Innocentio

movolqmine, quod: d(ï appellat;ionibus Anno

3

[

XK

g,

11$

SuefHo 1V. De fupremo fudice controverfiarum fdei.

XI. memoriz gloriofiffimz infcripfit : in ejus epiftola dedicatoria, uti re-

fert nofter P. Mag. Defirant in fua profec. act. epift. de Commentariis,

qua confcripferat Quefnellus, ita difcurrit : Quintmó prorumpit ulterius.

Etenim ( xetba fünt

uefnelli ) cezziffem? evincitur orientales abocciden-

tAlibus ore mon pependi[Je : eff diferta ( formalia funt P. Lupi )

( lucida

profeffio

Eufebiani fchifmatis Philippalitani comventiculi ; & infra fub-

jungit, 2zz

ovant . & firimant (commentaria Quefnelliana ) Egfebiane fa-

&Honis Philippolitanam ariflocratiam , Gmprobant. Matrem Ecclefram,

ua cum Photiana rebellionis ectatoribus Gracis munquam fuf iuuit re-

Aire in communionem , uifi $. Petro reparatis, ac ex iutegro redditis om-

nium geutium appellationibus.

En ex nuce iliadem ! Quefnello füb-

fcribunt Petrus de Marca, Gerba(ius, Garnerius , DuPin, & alii ejufdem

furfuris Socii, contra quos conclado, &

24. Dico. Romano Pontifici tanquam [up

remo kcantro'v«erfamm faudi-

ci competit

fus appellandi ex omntbus totius orbis partibus. la DD.

omnes Catholici contra Quesnellum,

ejüsque fequaces, Probatur 1.ex

definitione Appellationis , quá dicitur, quód fi:

ab inferiore ad fuperio-

rem fudicem

fatla provocatio ratione graummiuis illati ,velinferendi :

dices Ecclefiafticiin omnibus totius orbis Catholici parti-

atqui omnes Ju

bus exiltentes funt refpe&tu Summi Pontificis inferiores

, ipfe veró om-

nium fuperior eft ; ergo ab his datur appellatio ad Summufxï Pontificem

ratione gravaminis vel illati, vel inferendi.

*

Confirm. Appellatio eft fpecies a

liqua

defenfionis, quz contra if;-

ffis : fed experientià quotidianà tritum

juriam Judicis fuppeditatur oppre

eft , quód judices inferiores aliquando iniquiffi

mé opprimant innocentes ,

m ftudio ultró quàm par eft addi&ti ,

vel muneri-

velpartium contrariaru

bus , donis, & pecuniis

corrupti ; ergo ab his neceffarió admitti debet

ä

periorem, qualis refpectu omnium , & fingulo-

;

appellatio ad. Judicem. fu

rum eft Summus Pontitex.

Maj. conftat ex , appellandi 1. prim. 4 h

li

li

deappellat.

robatur 3. ex variis ftatutis Summorum Pontificum , & Con-

lr

2;.P

ciliorum Oecumenicorum.

Prim) quidem Anacletus in fua epift. (icha-

]

bet : dpoffolica Sedes Cardo, & Caput omnmium. Eccleffarum à Domino ,

( non ab alío eft conflituta: c ffeuti cardine offium regitur , fíc bujm

li

anila Sedis authoritate omnes. Eccleffa , Domizo difponente , reguntur,

h

lgitur [f qu& caufe difficiliores inter vos orta fuerint , ad bujus. [aucia

d

Sedis apitem eas quaft ad caput referte, ut. Apoffolico terminentur j«-

hi

)

dicio.

Secundà X igilius Papa in epift. ad Eutherum coépis. fic tcribit:

U

Ima-

W

Saetíia Romansa Ecclefíia, ejus meritó Domini vere :o;z/efmm, Pr

fum

"trt, UT An us nppellandiex ammläw Orbb Partibus competat cjvc. v19

tum tenet omnium Eecleffarum : ad quam tam [amcía Fpifcoporum mega-

!

tia atque querela , atque judicia, quim e& majores Ecclefrarum gue[tzo-

nes quaff ad Caput femper referendea [unt.

Tertió. Sixtus IL. Papa i

L

epift, ad Gratianum Epis. de appellatione ad füpremam Cathedram Pe-

l

tri fequentia ftatuit : Epifcopz , qui iz quibusdam gravieribus pulJantur ,

l

vel eriminantur cau[is , quoties neceffe fuerit, liber& Apoffolicam appel-

f»

Jent Sedem. . .. Cujus difpofitioni ommnes majores Ecclefiaflicas cau[as , c&

/i,

Epifcoporum judicia antiqua Apoffolorum , eortí/nque Succefforum , atque

"

canonum autboritas referuavit. Quartó Melchiades in epiít. dec. ad

f

€ertos quosdam, & omnes Hifp. Epi(. ita de jure appellationis ad Sedem

h

Pontificiam differit: D E 1 erdíuatzone tAliter ordinatum effe credimus ,

p

me onnes pofferorum cuntia fibi vendicarent ; fed [émper majores cau[a ,

Jícuti funt Epifcoporum , &&* potiorum cura negotorum.ad anam Beati

d

Prineipis Apoflolorum Petri Sedem couflaerent ,ut. inde fufezpiaut finem.

).

judictorum , tizde acceperunt initium. Hac retulifie (ufhciat, qui plu-

at

ra de jure appellationis defiderat Conciliorum , Summortümque Ponti-

fil-

ficum decreta, legat can. . ConciliiNiexni, qui habetur 1. tom. Con-

"

Cil.f. 252. ltem decretum z. Julii Papz T. quod regiftratur eodem tom,,

fol. 311. Ulteriàs Concilii Sardicenfis can, 3. poft hunc can. 4. & 7,

qui

ä'm'ï'

o

videri poffünt cit, tom, fol. 330. & 3. le

gatur etíam in hancrem qu&e-

fcen

ftionis 2dz articulus 1. & (eqo.

26. Probatur 3. Ex continuà, & conftaptiffimé obfervatá confüue-.

al«

tudine , quà femper ex univerfo orbe appellatum fuit in gravioribus cau-

um

fis ad Sedem Komanam. - Ita anno Domini 162. Pio E. Pontifice Mar-

cion excommunicatus ab Epifcopo fuo in Ponto ad Romanum Ponti-

n

uneti:

ficem pro abfolutione refugit, ut teftatur Epiphan. hare(i 42. Fortuna-

ao

tus, & Felix in Africa à D. Cypriano depoíiti ad Cornelium Papam

nQUIO'

appellárunt tefte ipfo Cyprianolib.1.ep.3. Bafilides in Hifpanià depo-

fitus ad Stephanum provocavit. Idem Cyp.lib. 1, ep. 4. Item Atha-

fn'r.

nafius Alexandrinus , Paulus Conftantinopolitanus, & Marcellus Ancy-

ranus Epifcopus à Synodo Orientali de

( (otr

pofiti appellàrunt ad Sedem Apo-

ftolicam , & à Julio I, fuére reftituti , ut fcribunt Gelafius in ep. ad Epif.

[

Dardanix , & Sozomenus lib, ;. c.

yi

7. Fheodoretus Cyrix Epifcopus à

L

fua Sede per Conciliabulum Ephe

finum depulfüs ad Leonem Papam

provocavit , & ab eodem fuiffe reftitutam conftat ex Concilio Chalce-

TWM '

donen(i a&. 1. S. Joannes Chryfoftomus Patríarcha Co

)[W?g

nus infti

nftantinopolita-

nte Eudoxià Imperatrice

z

, operáque Theophili Alexandrini

T d

;

Epifcopi

äa

fua Sede in exilium rele

g

atus Innocentium I. compellavit , à

criof

ffis Le-

i

quo, poftquam caufam Ccognoverat , fententia fuic refciffa , & mi

L

gatis

--

€20

| Qldfio IF. De fapremo j?diae gantrawïjümm fidei.

gatis quid fieri deberet, precepit; verüm cum hi tam malé fuiffent

fufcepti , ut re infe&tà ad urbem redire debuerint, intereáque Chryfoíto-

inus in exilio fuiffet mortuus; hoc indigné ferens Innocentius fuá fü-

premá jurisdi&dione ufus 'Theophilum anathemate perculfum honore

Epifcopatüs privavit, Arfacium, qui vivente Chryfoftomo in ejus Sedem

fuit intrufus , etiam poft fata exauthoravit: Atticum veró hujus Suc-

ceflorem fuüo officio fufpendit, ufque dum caufa ejus cognofceretur, &

interim Proclum Cizici Epifcopum Sedi Conftantinopolitanz prafecit.

m Czíareà Majeftate fulgentes excom-

Denique Arcadium, & Eudoxia

municationis vinculo innodavit. Vide Sozom.lib.8.c. 26. & Niceph.

Calliit. lib.12..6,.35, (X 34.

Deinde invenimus tom. r. Concil. inactis

Sixti III, eum miffo Jerofolymam Legaro Polycronium Patriarcham de-

ofuiffe, Irmmó Nicolaus L in epift. ad Mich. enumerat 8. Patriarchas

Conftantinopolitanos à Romanis Pontificibus depofitos, Hzc omnia,

fifano fit locus judicio, aliud nihil infinuant , quàm füpremam in Pon-

tifice Romano authoritatem judi/ciariam , ad quam ex toto orbe appel-

27. Velfi

hzc pro ifta veritate convincenda non üfficiant ; legefis

"Tertullianum lib, 1. contra Praxeam, invenies, Montanum cum aliis ap-

ellàffe ad Severinum Papam , poftulantes , ut fibi, fuisque Ecclefiis re-

ftituatur ablata communionis pagina.

Ab hoctraníeas ad Epiphanium,

d Julfum

qui hzrefi 68. te erudiet, Valentem, & Urfacium appelláfle a

r

Epifcopum p

roratione reddenda de funo errore, ac delicto.

'Tandem

ro pleniffima

, & clariffima in hac polemica controverfia informatione

infpicias Clariffimum noftrum Patrem Chriftianum Lupum ad can. 8.

v

Concilii Sardicenfis ; qui, uti in hac appellationis materia erat verlatif-

ia

fimus, ita pro evitando prafenti dubiorum, & hefíitationum occurfu

erit adaquatus.

m

T

—

28. Objic. r.

Pafchafius Quesnellus: Africana Ecclefia nunq'üam

Apoftolicam: ergo hs appellationes funt noveiia

appellavit ad Sedem

ACAEER apeRin-

ufurpatio à Summis Pontificibus contra jura, & privilegia Ecclefiarum

—

—.

particularium introducta. Ant, conftat ex Concilio Africano tempore

Bonifacii I. indi&to in decreto 92.

Item in Concilio Milevitaro, in

J m

cujus canone 22. fic ftatuitur: 9424 [f Ab eis ( Epifcopis vicinis) provo-

——

—

candum putaveriut , nop provocent nift ad Africana Concilia, wel ad

x

E.

E

Primates Provinciarum [uarum : ad trausmarina autem qui putaverit

)

appellandum , À uullo intra Africam in communionem recipiatur . ergo

Concilia hzc adimunt, &

prohibent appellationem ad Pontificem Rq-

m"gnum ultramarinum.

ïifj

; Rf:lïaf

t UL d Jfus aþpellandi e:& emnibus orbis partiäw et.

12X

X

h

Refp. In dictis Conciliis fermonem fuiffe de Presbyteris, & mino-

ribus Clericis, quorum caufze terminandz erant intra proprias Provin-

"

cias, non autem de Epiftopis Africanis, quibus integrum erat, appelta-

re ultrà mare ad Romanum Pontificem ; de quo fi adhuc hefitas, in-

m

n

fpice Concilium Sardieenfe , in quo can. 4.7. & 17. reperies, utrumque

extremum fuiffe à Patribus ibi congregatis ftatutum, & confirmatum;

!

m

de quo vide etiam S. P. Auguítipam epift. 162. qui Concilio Milevita-

no interfuit. Et demus ultra, per decreta di&torum Conciliorum pro.

n

hibitum fuiffe Epifcopis , ne ultra mare appellent, prohibitum tamen

nunquam fuit , nec prohiberi potuit Romano Pontifici, ne ad füüm

Jis

placitum a

(s

ppellationem Africanorum Presbyterorum , & Epifcoporum

fatciperet.

du

29. Objic. 2. Concil. Chalced. caa. 9. definiens, ut fi Clericus cau-

I

12'

fam habeat adversüs alium Clericum, ab Epifcopo judicetur, (i adver-

]ot

süs Epifcopum ab Archi- Epifcopo , fi adversüs Archi- Epifcopum à Pri-

ppel

mate Dicecefeos, vel ab Epiftopo Conftantinopolitano : ergo huic, &

non Pontifici Romano ultimum judicium defertür.

x

Refp.

Hunc canonem non loqui de appellatione , fed de primo ja-

sn

dicio, quo

d in cauía Clerici adversüs Epifcopum defertur Patriarchze

$

"Con(tanrin

opolitano intra limites Provinciarum fibi fübje&tarum ; ab hu-

jifhy

jus autem

judicio , ficuti & aliorum Patriarcharum totius orbis licet Are

ll

lIT

chi - Epifcopo appellare ad Sedem Romanam , atque adeo hujus eft Sum-

d

mum, & füpremum imperium. ^ Accedit ,

quód Leo Papa in epift. $9.

AOV

ad citatum Concil. fcribat, fe folàm approb

àfle dictum Concilium quan-

N

3

tüm ad explicationem fidei, non autem q

uantum ad canones,

qui te&e

a

Liberato in brev. c. 15. abfentibus legatis Papz conditi

fuére,

o

30. Objic, 3.

Licet multi à fententiis Epifcoporum appellaverint ad

Sedem Romanam,

hoc tamen femper factum legimus cum proteftatione,

n]

j

& reclamatione ill

orum: ergo Sedes Romana nunquam fuit in poffeffione

l

quietá fui juris,

n()Wl

Orbe.

quo ei competebat admittere appellationes ex univerío

Á

j

Prob. An.

1150 Celidonius Vefontinus Epifcopus per S. Hilarium

Arelatenfem Arch

p

[

i - Epifcopum fynodaliter degradatus appellavit ad S.

T

conem Magnum , fed cum magna recalcitratione S, Hilarii. 245. Poft-

i

quàm Apiarius in Africa damnatus ad Summum Pontificem per inte

rpofi-

u

]4

tam appellationem confugerat , reclamavére omnes Patres Afric

ani in

77l Jl

fynodo congregati, refcribentes ;

quacumque negotia , im f[uis locis, ubi

H

h. Cfgo

orta fupt , fenienáa , nec unicui

que providentia gratiam fanéfi Spiritás

[f RO.

defuturam , quá

«quitas à Chrifli sacerdatibus eb- prudenter videatur , c

:oäan:däimä.te

4

ï-

M

eatur. . 31i0. Antonius Fufalenfis, anþcä S, P. Auguft

no

122

Queflio IF. De fupremo fadice comtrover[tarum ]'z'*a"ei.

no fübditus , póft Fufalenfium Epifcopus reclamavit quidem contra fen-

tettiam S, Patríis, & aliorum Africanorum Patrum, atque ad Sedem S.Petri

appellavit, fed multüm renitentibus di&is SS. Patribus, — 472 ipfe Syri-

cius Pontifex , dum in caufa Bonofi confülebatur , fupremam fententiam

noh fibi, fed Synodo congregatorum Epifcoporum tribuit bis verbis:

Accepi. litteras veflras de Bonofo Fpifcopa , quibus vel pro veritate , vel

pro wodeflia noffram femtentiam [eifcitari voluiffis : fed cum ejusmodi fue-

rit Concilii Capuenfis judicium y ut frnitimi Bonofo , atque ejus accufatio-

nibus judices tribuerentur , & praciput Macedones , qui cum . Epifcopa

aheffalonicenfi de. ejus factis coamo[cerent , advertimus , quüd. mobis judi-

candi forma competere non po[fet.

— Relp. Hxc omnia nihil probare contra prefentem affertionem Ca-

tholicam, demus enim, reclamáfle Epifcopos contra appellationes factas

ad Summos Pontifices, nullibi tamen reperies , quód illam appellatio-

nem , fententiámque inde fecutam aut irritaverint , aut in Summo Ponti-

fice fupremam autlioritatem judiciariam non recognoverint, quod fignum

evidentiffimum eft , Summo Pontifici , & nulli alteri hoc jus appellatto-

nis proprium effe, . lIt autem ad fingula refpondeam

us: dic ad przmum ,

verum effe, S. Hilarrum cum Epifcopis Gallicanis multüm reclamáffe, &

recalcitráffe contra fententiam Leonis , quà Celidonium fuz dignitati, &

fedi reftituit, fed verum itidem eft , Hilarium palinodiam ceciniffe , &

tto

w

ntatorum

füuorum contra authoritatem pontificiam immoderatorum a

poenitentem cum aliis Epifcopis Galliz Celidonium admififfe.

31. Dices. Refiitutionem Celidonii fa&am fuiffe per authoritatem Va-

lentiniani Imperatorís , non veró Pontificis Leonis : ergo illa non pro-

deft, fed potiàs obeft Juri appellationis Summi Pontificis.

Refv. N. An. Nam licet Valentinianus fuo brachio fzculari fenten-

tiam Pontificiam , fupremámque in defenfandis ceufis Epifcoporum

appellantium authoritatem magis ftabiliérit , confirmárit, & ad citerio-

rem executionem promoverit , nunquam tamen id fibi arrogavit potefta-

tis, ut caufam decidendam affumere prefümpferit:erat enimis , uti Ápo-

ftolicz Sedi obedientiffimus, ita ejusdem magnorum jurium vindex , &

defenfor gloriofiffimus , hinc fuà imperatorià poteítate fanciebat : ze

quid tam Epifcapis Gallicanis , quàm aliarum Provinciarum contra con-

fuetudinem veterem liceat fine venerabilis Papa urbis eterma. authoritate

zentare , fed illis omnibus pra lege fít quidquid fanxit , vel fapxevit Apo-

l

l

olice Sedis authoritas y ita ut quisquis Epifcaporum ad judicium Romaui

i;g-

l

4uti[litis evocatus venire neglexerit , per moderatorem eju[dem jrev

e€g&

- art H n u a;pe[lwdiexomziäæ Orbis Partbur cmpemt&c. 12j

&ia ade[fe cogatur, . Et,quod ad prafentem cavillum magis diffipandum

defervit , contra obflrepentes Romani Pontificis judicio decrevit lauda-

tiflimus Imperator fequentia : H £al/bus e& coutra Imperii Majeflatem,

e» reverentiam Apoflolica Sedis aduilTis per ordinem Relizioft viri urbis

1

Papa cor.

]

witione dicuffis , certa ip. eum lata fententia per Gallias etiam

ffme bnperiali fantt ione valitura,

f

.. Quoad fecundum , quod in obje&ione adducitur , nulla difficulta-

j

tis umbra remanet , fi füperiüs dicta penficulatiüs-fuerint examinata ;

ex iis (iquidem conftabit , quód judicium Concilii Africani ortum fuerit

!)

ex malà, & finiftrà informatione , quam de Pontificia poteftate & autho-

rirate eis fuppeditaverunt acta Concilii Niceni ab Arianis mutilata, &

depravata, $Sicuti autem ex falfo antecedenti nonnifi peffimum confe-

/

quens eruitur , ita ex principiis male füppofitis, vel intelle&is judicium &

lu

veritate longé abfonum facile fequitur. $ecuz4ó. Demus, proteftatio -

(

nem , & reclamationem Epifcoporum Africanorum (uiffé juftiffimam P

nti

J

hzctamen non przjudicabit veritati prefenti ; ea enim fa&ta non fuit

ex hoc , quód di&i Patres non agnoverint Sedi Roman

W

S

? competere Jus

appellationis , fed ut. przcluderent frequentes abufü

appellationum ,

Uïl, /

quibus multi, quorum caufa penitüs defperata erat , cont

emptis proprio-

31&

rum Epifcoporumjuftiffimis judiciis ,

ad Sedem Pontificiam appellabant,

h

ut fic aut longam litis finiende pr

ocraftinationem , vel ex defe&tu te-

ftium

, impoffibilitate probationum &

C. per fraudes ,

& alia iniquiffima

il

e€ffugia abfolutionem à fententiis per

Epifcopos latis à Vicario Chrifti ob.

tinerent. 7e77io.

Quód Patres Afri cum debira veneratione in Ponti-

Vi

fice Romano füfp

exerint fupremam in litibus ad eum devolutis judicaa-

d

dis poteftatem, evidentiffimé conftatex fequentibus, r2 .

uód poft ape

pellationem Apiarii admittere debuerint Fauftinum Ej

jifcopum , Philip-

Y

!

pum & Afellum presbyteros à Zo(imo Pontifice mifl

.

O$, Z Quo, ut a

Je-

ml

bant Afti , a2 nos mandata , e& litteras detuleruut

» qui cognitá causá

g

di&um Apiarium honori presbyteratüs reftituerunt.

2d5, Patres Syno-

di

di Africanz non mandant, aut irritant a

ppellationes ad Romanam Cu.

w

riam , fed rogant

mittantur ex Afri

(magnum utique fignum fubmiffionis ) ne faciliüis ad-

y

ca Romam vententes.

, n€ vel preproperé, vel indebicé

J

videantur reftitui ,- vel impr

oba illorum refugia indebitum defenfionis

locum apud Summum Ponti

(f*

ficem obtineant,

Tertium , quod in obje&tione in(inuatur ,

j

hoc ipfo-in fumum abit , i

infpiciatur Epiftola 262. S. Patris , ex hac enim

ad oculum patebit S. Pa-

j /W'

trem appellationem Antonii ad Romanum A

M

ntiftitem nec indebitam,

ec irritam dixifle , fed unicé rogäffe , n

e Antonius in Sedem Epfícopa-

j

2

em

(

:

124

* QSuefio IF. De þp)'bnb | judice coutroverfiarum fidei.

m intruderetur , cum exinde multa mala, incom-

lem Fufalenfium per vi

moda,& damna in ov

es di&o Antonio concredendas redundatura prz-

viderit laudatus S. P. Auguftinus.

Deinde concedamus ultró S. P. repu-

ul

lam, irritam ; & indebitam , eoquód for-

táffe ejusmodi ap

pellationem n

tífis debita forma in appellan

do non fuerit fervata , quid. quefo esq;ïne

preju

dicari exiftimas authoritati Pontificiz ?

uantuüm ad z/zzium , evincit illud c

lariffimé veritatem prafentis

fi enim Concilii Capuenfis Patres non agnoviffent fuperiorem in

afferti :

ferendis judici

is poteftat

em in Summo Pontifice, cur voluerunt pro veri-

eítia fcifcitari fententianr Apoltolica

m ? 2d0. Multüm ad-

tate, aut mod

huc dubitatur an

illa epiftola fuerit à Syricio exarata , cum multi immó

minis anthores eam S. Ambrofio attribuant. —27/0.

potiores magni no

Suppofïr

À etiam veri

tate exarationis Syricianz fenfus illius non eft, quód

forma ju

dicandi Summo Pontifici abfoluté non conveniat , fed quód ne-

ceffarium non fit

,in iis judicium ferre , qu& antecedenter jam legitimé

examínata , probat

a, & judicata fuérunt, qualíter fupponebat Syricias

ía ad Patres Capuenfes delata ; hinc ftatim. iubne-,

fa&um fuifle in cau

&it: Vefirum igitur eff ,

qui hoc accepiflis judicium , fententiam ferre

*

de omnibus, nec ve, ugimdz

, vel elabendi accafatoribus , vel accufato co-

iam dare.

Aut fi magis p

lacet dic 472 cum Cajet. quod Syricius, vel

ut hic Author habet, Damafus Papa n

egaverit, formam judicii fibi con-

fed propter intervenientem

venire, non quidem ob def

*

eCtum potentiz ,

maenam indecentiam , rati

one cujus abfoluté dicere potuit , quód ei-

nam quod indecenter faceret,

dem forma judicii competere non poffit ;

fi exaudiret , poteft abfolut

6 negare facere fe poffe.

Certum autem eft,

(i Papa determinationes Concilii etiam Pro-

magnam fore indecentiam ,

vincialis legitimé , & jufté

(tatutas folveret , multó magis fi id praci-

caret refpectu decretoru

m

Concilii generalis , que ( f calculum appro-

bationis à Summo Ponti

fice habeant ) etiam Papam in foro conícientize

ligant , non minüs quàm propria.

ARTICcuLUS QuanTus..

Liceatue à fententia. defimitrva Supremi controverfiarum

ï

EcclefinfHicarum fudicis appellare ad Concilium geuerale ?

1

f

(A- B altari zon appellari ad tribunal , id eft, à Summo Pontifice

'ad Imperatorem, vel quemcunque alium Principem fecularem,

!

32A

L

ftitiam

ftatuit irrcformabi-h fuo judicio S. Melchiades Papa : ju

|

þujus

Art,lF. Liéatub À /äntmtia defínitiua fapremi controverffar.eic. 1ay

hujus judicit agnovit ipfe pientiffimus Imperator Conftantinus , alixs au-

