teft videre regnum DEI: revelat etiam has: ergo & Prtrus ,

g;

lus &c. (ine baptifino nequeunt videre regnum DEI, & fic de fimilibus,

[!

confequenter in prafenti eodem modo eft philofophanzum,

h

Confirm, Omnia definita in Conciliis generalibus à Summo Ponti-

fice convocatis, & approbatis fünt de fide credenda , st fatentur ipfi Ca-

)

tholici DD. fententiz contrariz : ergo etiam de fide cre&ndum eft, Conci-

& confequente habuiffe infallibi-

D

lium Tridentinum v. g. fuifle legitimum,

r,

lem Spiritüs

San&ti affiftentiam : atqui autho

ritas , & hfallibilitas Conci-

& defumitur ab authoritate, & infallibiltate Summi Pon-

b

lii habetur ,

.

l

tificis illud convocantis, & approbanti

s; illique-per fe, vel per fuos Le-

)

gatos praefi

dentis; Concilia nàmque à Summo Pontifce non convoca-

t

t3, nec approbata , quibüsque nullo modo pr

efedit, mllius funt autho-

G&is, pirtim ex infra di-

q

ritstis faltem infallibilis , ut partim ex füpra di

il

cendis conftabit: ergo de fide credere debemus

Paulun IH. Julium IIL

Concilium fuit convocatur ,

d

Pium IV. à quibus refpedive didum

[4

*

Í

(

approbatum, quique i

lli prefederunt, e

ffe veros, atqu: legitimos Ponti-

ficibus tempore aliorim Conciliorum.

t

fices, idémque eít de aliis Ponti

Wl

Prima confeq. probatur. Definita in Conciliis gene

ralbus credimus, &

dimus illa in Domino congregata habere

d

ample&dimur ex eo, quia cre

(re]

infallibilem authoritatem: ergo fi poffüumus pr

udenter formidare , aut

lis authoritate , poffumus etiam

q

raler

dubitare de alicujus Concilii genera

t

ejus definitionibus, & decretis prudenter

formidare, & dubitare; ficu-

vangelium S. Mathzi fit verum -

o

&l

ti i liceret prudenter dubitare, an E

ul

canonicum, liceret utique prudent

er

dubitare de rebus in illo contentis.

fit, utpote revelatum à DEO , omnem

ib

117. Dices, Quamvis de fide

NI

Pontificem legitimé ele&um , & ab Ecclefia ac

P

ceptatum habere infalli-

idem de omnt

Concilio generali legiti-

bilem Spiritüs S. affi(tentiam , &

m

mo ; attamen hunc numero BE

NEDICTUM XIIL fuifle legitimé ele-

de divinà certum , fed tantüm huma-

&um , & acceptatum non efít de fi

is vo-

nà , aut certitudine quadam mora

li dependente à fallibili bomin

2pu

Juntate, teftimonio, & relatione eligentium , atque acceptantium ,

idém-

Q«

hi

que eft de hoc numero Concilio generali e.

g. lridentino: ergo non €

m con-

hi

certum fide divinà, fed tantüm humanà , hunc numero Pontifice

üner

airt. ult, A de fde f modemäm Sant?ifEmum Beueditium cc. 2v

tineri füb illa propofitione univerfali à DEO revelata, vel illum habere

?

il

in decidendis controverfiis fidei infallibilem Spiritüs Sancti affiftentiam.

T

Refp. Quód quamvis affenfus fidei de rebus, quas fcimus à DEO

'uïïm

effe revelatas, fitomnino certus certitudine non folüm phyficà , fed etiam

It

metaphyficá, cum repugnet illi fübeffe falfum ; ut tamen nos fide Di-

vinà credamus, quedam obje&ta particularia effe à DEO revelata v. g.

L.

Jlle

BENEDICTUM XIIL effe veram Summum Pontificem , legitimé ele-

^Y

&um, & acceptatum , Concilium Tridentinum fuiffe legitimum Con-

Jl5

cilium generale &c. füfficit maxima certitudo moralis, quód illa compre.

hendantur mediaté, vel immediaté füb propofitionibus univerfalibus &

O

[t

DEO revelatis : quod probatur.

In hac vita de nullo credibili

obje&o univeríali , aut particulari habemus evidentiam, aut certitu-

n

Vj

dinem phyficam , vel metaphyficam , quód DEUS illud revelaverit; 7-

li

od

demus enim nunc per [peeulum im auigmate 1. Cor. 13. quantumvis

enim in $, Scriptura nobis inculcentur mylteria revelata, & ita ab Ec--

]u

lt

clefia proponantur, non tamen funt evidentia , ideóque intelle&tum

non neceffitant : poffumus enim fernoto omni voluntatis imperio formi-

fj

q

dare,an non ea à Scriptoribus canonicis fint confidta, Immó ip(imet,

quibus DEUS immediaté locutus eft, potuiffent dubitare, an non voces

MT

illg dmonis operá fint formatz ad decipiendos homines.

Gredimus

I)

j

If

ergo DEUM illa reveláffe non evidentià aliqu& phyficà , vel metaphy-

ficá convidi, fed morivis credibilitatis extrinfecis , quz. recenferi folent

font

ol

jf

tra&. de fide, indu&ti; & hxc licet fint magni momenti, tot (ignis , por-

tentísque confirmata, caufant tamen certitudinem puré moralem , red-

Uj H

düntq; illa myfteria evidenter puré credibilia , itatamen , utevidenti hoc

d

credibilitatis judicio moveatur voluntas ad piam affe&ionem füpernatu-

D.

ralem , quà imperet , & determinet intelle&um ad eorum affenfum , co-

TU

hibendo omnem formidinem , quz fuboriri potuiffet , & fübjugando in-

m W

M

]

telle&um ia obfequium fidei; ergo di&a certitudo, feu evidentia mo-

ralis fufficit. ut credamus hec & alia obje&a particularia comprehendi

&;gtliï

j

"

l

[.

fub propofitionibus univerfalibus à DEO revelatis v.g. BENEDICTUM

of

J

XIII. effe'verum , & legitimum Summum Ponxificem.

]

Dixi confultó , zzaxzmam certitudiuem. moralem ad fide creden-

L

ij

dum aliquod obje&um füfficere: quia certitudo moralis habet fuos gra-

dus, in quantum magis, vel minüs falfum illi fübeffe poteft, Nam 77z8.

hf

apud Juriftas dicitur in humano quodam judicio certum moraliter,

(lb ]

quód duobus, vel tribus teftibus omni exceptione majoribus eft leeiti-

D)ldt«l

mé probatum ; H&c tamen certitudo moralis judicialis licec Judici füf-

r

ficiat ad fententiam juxta allegata, & probata prudenter 'fe;*endam, infi.

mum

«

Pl

uv

218

Suasflio V. De iufallibilitate Summi fonti)ïaü.

mum tamen gradum certitudinis moralis obtinet, eoquód multoties fal-

fitati fübjaceat; fzpe enim duo, vel tres teítes contra innocentem con-

fpirant, & falfum atteftantur.

zdó. Certum eft certitudine morali,

uód hic aut ille Sacerdos fuerit legitimé ordinatus , ac rité Sacrum ce-

lebraverit, Hoftiàmque confecraverit, etiam(i ipfe folus utrumque at-

H

1

teftetur, e

)

us tamen Sacerdotium , & fides à nu

1

i

lo vocatur in du

^

jum:

nam hzc certitudo fuüfficit, üt excludatur omnis prudens dubitatio de

re teftificata , quia in hac materia raró contingit falíitas ; confequenter

füfficit, ad abfoluté adorandum Chriítum füb Hoftia confecrata exiften-

i

tém, non tamen ad credendum fide Divinà Corpus Chrifti ibidem ex-

iftere;s quia aliqnando, licet raró, invenitur talis coufecratio irrita,

ü

vel defe&tu ordinationis , vel intentionis, vel materix debite, atque

i

adeo talis certitudo non excludit omnem formidinem de oppofito. 778

j

datur maxima , & rigorofa certitudo moralis, quz nunquam fruftratur

n

hs

veritate , quamvis inveniatur potentia phyüca.ad' illam falfificandam ,

proinde excludit non folüm prudentem dubitationem , fed & formidi-

ní

nem ; & hac certitudo moralis datur , hzec, vel illa objecta fuiffe in par-

P

ticulari, vel univerfali revelata, füfficitque ad imperandum affenfüm fi-

N

tb

dei Divinz circailla, de quorum exiftentia tàliter fumus faGi certiores,

r1g. Inftabis. Maximacertitudo moralis non patitur probabilitatem

fi

partis oppofita; quinimó Hurtadus docet, tunc dari certitudinem mora-

ti

lem , quando ratio affentiendi eft talis, ut riulla fit probabilitas partis

Qdl

oppofitz : fed oppofita fententia eff probabilis, que docet, bunc nu-

[

mero BENEDICTUM XIII. effe verum Summum Pontificem, non effe

de fide , nec contineri füb aliqua univerfali propofitione à DEO reve-

11

lata: ergo de eo, quód illa fit de fide, aut revelata in aliqua propofi-

D

tione univerfali, non poteft dari maxima certitudo moralis , fed tan-

NU

tüm probabilitas : fola autem probabilitas de revelatione alicujus obje-

Wt

&i non fufficit ad imperandum affenfum fidei Divin de illo , quia nom

u

fe

excludit omnem prudentem formidinem de illius revelatione; pruden-

Q

ter enim formidat quis de revelatione alicujus objeQi, quando proba-

Wj

bile eft, illud non fuiffe à DEO revelatum: ergo &c.

Refpondere quis poterit cum Erbermano, C. maj. & N. min. ait enim,

d

A

quód quamvis olim contraria fententià probabiliter fuerit à Theologis

[

controvería, & propugnata , noflra tamen fententia poft Clementcm

[E)

lum

VIII. cxperit efle extra controverfiam, & de illa non tantüm habea-

H

tur certitudo moralis, fed etiam theologica, cum fundetur, & infe-

L

Y

ratur ex fyllogismo, cujus utraque przmiffa eft de fide. Sed quia diffi-

L h

-€ile

z

Art. æ!), An de fide fét modernum Sandfiffgnum Beneditfum eic..ax9

l

cile videtur tot Do&orum fententiam imp»rgbabilitatis, aut temeritatis

condemnare, - Aliter

Refp. Dift. maj 'Certitudo moralis ab omnibus admifIa, & cognit

a

ne

non patitur ptobabilitatem partis oppofi

e

t« , C. maj. non ab omnibus ad-

(

bene enim componitur , quód

miffa , nec fufficienter cognita, N. maj.

AA.noftez fententig probabiliüs judicent, hanc propofitionem: 54 £-

^ n

n

NEDICTUS XI111. efl veru e legitimus Chrifli Vicarius , effe fecun-

düm fe de fide credendam, quia judicant etiam probabiliüs dari rigoro-

IT

H

IG

fam certitudinem moralem de ej

us revelatione: & quód AA, contra-

rie fententiz utrumque probabiliter negent ; nec nos adeo affeveranter,

"

& fine formidine afferimus , dari illam certitudinem moralem de reve-

i

tqu

latione noftrz propofitionis: quare licet judicemus, illam propofitionem

Jth

per (e loquendo , & quantüm eltex parte fübje&ti effe de fide, &àDEO

at

revelatam , f(imul tamen dicimus , quód per accidens ob probabilitatem

m

fententie contrarie impediatur, ne de fa&to terminet, aut terminare

poffit affenfum fidei: ratio hujus eft ; quia non obligamur, nec ita obli-

jl

| W

gari poffumus, ad aliquid fide Divinà credendum, nifi conítet, illud re.

velatum effe non folum quóad fe, fed etiam quóad nos , & ita ad cre-

N

m

Yi

f

!

Jlet

Y^.

dendum ab Ecciefiíà propofitum : atqui hoc ipfo , quód oppofitum adhuc

jf

fit probabile, non poteft illud, cui opponitur, effe quóad nos revela-

tum, & ut ita credatur, ab Eccle(ia propofitum, aliàs excluderet om-

j müïl'l'

inem prudentem formidinem , confequenter-hoc ipfo defineret probabi—

| ;Zz"flï

litas oppofiti ; ergo &c.

LI

jc nte

119. Objic. 1. INon poffumus elffe certi, an hic Summus Pontifex

o EKT'B

in individuo fit legitimé ele&us: ergo neque certi efle valemus, an hic

)m

in individuo fit verus 'Chri(ti Vicarius, Ant.prob. Multi Pontificesfue-

ropo

A

runt intru(i , & per fimoniam , aliàve malitiofa , -£raudulenta , && fübdola

r

Y

attentata fummam Ecclefiz Cathedram afcenderunt: ergo id potuitetiam

"m

!

fieri in hoc individuali Pontifice, quznam enim ratio potior pro uno eft,

l]i3 nl

quàm alio? proinde certi effe non poffumus, an hic Summus Pontifex

i

in individuo fit legitime ele&us,

| PWM'

Refpondet 1. Cardin. de Lugo , effe certitudinem moralem de vali-

ditate eleGtionis hujus Pontificis in individuo , & quidem majorem,

j

quàm de baptifmo alicujus parvuli, vel alicujus Hoftie in particulari;

hCOlOgiE

nam, inquit, ** ficuti non poffumus prudenter formidare de legitimitate

* hujus Concilii, cujus authoritste credimus dogmata ibi definita, ita

14

* non poffümus prudenter formidare de vero Pontifice, à quo Conci-

gn

** ]ium ipfum legitimitatem, & authoritatem participat.

ii

e2

Verüm

luiil

i

ä

$26

x

D uaflio V. De i;æ:äiäilïmæ Jfiammi Pontificis.

Verüm enim veró non folüm hzretici,

N

fed etiam aliqui Hiftorici

Catholici tradunt, nonnullos Romanos Pont

ifices per media illegitima

li

fe in Pontificatum defacto intrufiffe, fcil. p

at

er fimoniam, ut conqueri-

tur Alvarus Pelagius Epifcopus Lufitanus d

€ plan&u Eccl. 1. z. art,

If.

pill

Platina in vita Syl

veftri IIl. Benedi&i I V, & Ser

li

smulti alii , hócque videtur a

gii IH. Baronius, &

pprobare ipfe Julius per fuam Bullam fuprà

(

«itatam. Et Nicolaus H.in fi

u

a conítitutione cap. in zemze dift, 23. in

W

qua poftquàm ftatuit , Papa

m debere eligi fuffragiis Cardinalium, & E-

i

pifcoporum reliquorum , C

lericoram, & populi Romani c

onfenfü, ad-

al

dit: Pracavemtes,ze venalitatis morbus

Alquá orcaftone fübrepat. E&

mp

pauló póft: Quód ff quis coutra boc decre

um nofirum , fynodali fenten-

[

414 promuleatum , quaff per feditionem ,

vel prafumptionem , aut- quoli-

W

bet ingenio elecfus, aut etiam ordinatus

)

fen intbronizatus fuerit, au-

zboritate Diviná, (f $3. Apoffolorum. Pe

Iri.Q Paul perpetuo amathe-

D]

enate à liminibus Sauntie DEI Eccí,

cfa feparatus abjiciatur . ffcnti Anti-

Ti

€hriflus , ef- imvafor. cic.

tam, & caffam omnino faci

Similiter Julius H. in fepe diéta Bulla irri-

LA

t , atque declarat electionem Pontificis fimo-

ls

niacé factam; quare autem

tot cautele, fifimonia , aut alia vitia in di-

A

Átmy

€&am electionem ex Divina.

providentia irrepere non poffent? Proinde

s

Refp. 2. admittendo,,

poffe electionem

Summi Pontificis corrumpi

chg

fimonià, & aliis vitiis, nego tamen inde feq

ui per conftitutionem fulii

Qj(

T. illam irritam , aut invalidam futuram, nifi

quando fimonia eft notoria,

Tem

de qua, & non occulta

; intelligitur Pontifex à Cardin, Thufeo .Sopran,

i

(l

&c. At moraliter certi

flimum eft, Pontificem per notoriam fimoniam

electum non acceptatu

Eïger]

m iri à tot Imperatoribus, Re

gibus,, Principibus,

Patriarchis, Archi -Epifcopis , & Epiftopis Catholic

is, nec non à tota.

Mny

Ecclefia, ac proinde: non.eft refültatura inde ali

qua incertitudo electio-

t

t

num Summorx.ma. Pontificum , n

eque deceptio aut confufio totius Ec-

Yit

clefize.

Refp;

Jüt

-3. Concedendo etiam gr*atfä ; nonnullos Summos Pontifices

T

fuiffe

invalidé electos, vel propter. fimoniam notori

am , vel occultam,

vel alia: crimina

m

pablica eletionem irritantia; ex q

uo tantüm fequitur,

yet

Ieta

non effe de fide

certum,, hunc numero electum e

fle verum, & legiti-

mum Pontificem ex vi

Tand

ró fe

primz electionis à Cardinalibus facte, non ve-

ly

quitur, aliquos Pontifices falfos, aut incertos

acceptatos, aut agni-

tos fi

uiffe à tota Ecclefia ; quia vel taliter intru(i

YO

rc non rece

partim nom folàm fué-

N

Id

pti, fed etiam depofici,

alitque in- eorum locum fübrogati ,

ut legitur d

e Bonifacio VI. cui iux

t2 Baronium & dignitate pulío, ca-

&i

nonice fucceffie Stephanus VII, di

&usv-VI.- vel ad. evitandum fchiíma

nonnulli

- Mrt. ule. Ms de fide fir )na)þräüm Santeiffimum Beneditium (Pc. haX

(

nonnulli fuerunt tolerati, & accedente confíeníu totius Cleri, ac popu-

)

li Romani denuó fuerunt legitimé ele&i, & à tota Ecclefíia acceptati,

il

atque ut veri Pontifices agniti. Si primum , certum efb , eos nullam

authoritatem Pontificiam obtinere in Ecclefia. $1 fecundum , erunt cunc

3

Á

I

legitimi D. Petri St

cceffores, non quidem vi prim ele&tionis, fed vir-

Jn!

tute fecunde. Ad hanc autem non judico neceffariam efle aliquam for-

lt

malem electionem , fed fufficere unanimem acceptationem totius Eccle-

Ü

fie, per quam Summus Pontifex femper cenfetur virtualiter, aut equi-

f

valenter eligi, legitimari, & tolli, aut füppleri , fiquod impedimentum

in priori ele&ione fuit , quare per hanc generalem acceptationem Eccle-

b

Jl

fiz , legitimus conítituitur Pontifex, licet talis ex vi prioris electionis

non fuerit,

Jl

l

120. Díces. Negotíum ele

Ctionis Sutnmï Pontificis ex eo vel maxi-

L

li

N

mé füfpe&tüm videtur , quia fepe variatum fuit: nam olim Imperatores

habuerunt jus illos eligendi, & confirmandi, ut habetur dift. 63. can.-44r£4-

jii

n

uus , & can. z /yuodo. Deinde hoc negotium commiffum eft Cardina-

libus fimul cum Epifcopis, Clericis, ac Populo Romano, adjunctài con-

m

"Ian-

N $

firmatione Imperatoris, ut patet can. 27 z09:ue diít. 23.

dem hiíce temporibus , & multis hucufque fxculis videmus sotum boc

j

till

eligendi negotium , & jus commiffum efle foli Collegio Cardinalium.

'0

Quo jure hzc varietas? quomodó poterimus habere aliquam certitudi-

f jm-

nem de legitima electione hujus , aut illins Summi Pontificis, aut eidem

£Of i!v

;pf.'lm

affi(tere Spiritum Santctum credere, cum (ine authoritate Divinarmodlusä

eligendi fepe fuerit-muratus ?

)(fwm

Refp. /b. Maximam certitudinem fucceffionis Summi Pontificis

pï'l]üäv

non referimus in primam ele&dionem, que fpe fuit mutata , fed in ac.-

i

2dà, Poteftas

Id

ceptationem Ecclefie, qu& acceptando errare nequit.

variandi modum hujus electionis intelligitur Eccleíte conceffa à Chrifto

J

juxta varietatem circumftantiarum temporis, loci , commoditatis , ac

neceffitatis Ecclefiz : quia füperior , aliquid fuis fubditis mandans , & mo-

yit

dum exequendi non prazfcribens , cenfetur illum juxta prudentüm inter-

pretationem reliquiffe arbitrio, & difpofitioni ipforum: Chriftus autem

yt

mandavit Ecclefie-fuz, ut habeat Caput vifibile , & perpetuum, non

k

im perfona, quia mortale, fed per electionem unius poft alterum : cum

n

veró ipfemet Chriftus modum hujus ele&ionis non prxfcripferit , (ignum

( ggPlr

evidens eft, ejus determinationem fuiffe relictam arbitrio Ecclefize.

nil

121. Replicabis, Julius IE. in fupra laudata Bulla non tantüm caf-

(

il

[;ä.t , & irritat ele&tionem fimoniacam

Summi Pontificis , fed preterea (ta-

(r"

z

-Ee 37

tuit,

Qp

Q

2252

af Dotopalilitizate fombi Pimisfths. )

tuit, quéd non debeat convalefcere decurfu temporis per fub(equentem

ejus inthronizationem , aut acceptationem Eccle(ix; ergo fupponit , &

declarat dictam ele&tionem per fubíequentem Ecclefie acceptationem

firmari non poffe: immó in terminis implicare videtur, eum r&

r

q

eligi, &

confirmari poffe, qui omnino eft inhabilis.

l

Gonfirmatur ex regula 18. Juris in 6. Noz fermatur tratfu tempo-

gis , quod de jure ab initio mon fubfiflit : ergo limoniaca ele&io ab ini-

tio irrita , tractu temporig, aut acceptatione Ecclefie .nequit convalef-

?

cere,.

Refp. Julium ILin allegata Bulla tantüm ftatuiffe, electionem fimo-

niacam Summi Pontificis non debere r;convaïefeere per fübfequentem

[/

inthronizationem Cardinalium, non veró , quód per acceptationem uni«

[

verfalis Ecclefiz illa non poffit revalidari, hoc enim vel maximé necetf-

(

farium eft, tum ob evitanda graviffima fchifmatis pericula, & alia mag-

f

na incommoda, tum ob Ecclefie pacem confervandam.

Nec obftat,

n

quód fimoniacé ele&us fit ad fupremam dignitatem Ecclefiz inhabilis,

V

n

uia hóc tantüm probat, quód ftante inhabilitate reeligi non poffit,

bene tamen eàíemotà per difpenfationem, quz fieri poteft à füprema

fi

devolutà ad Ecclefiam.

H

poteftate , Sede vacante :

E

N

Ad confirmationem. dico, fimoniacam ele&tionem in noftro cafü

h

non firmari tra&u, & decurfu temporis, fed fimoniacé electum denuo

It

faltem «quivalenter reeligi, & legitimari per acceptationem Ecclefie;

(en

auando enim Ele&tores ordinarii abutuntur füà authoritate, & non pro-

yt

0fe

vident Ecclefiz de legitimo Capite, velut obligantur, id incumbit ip-

.

L

fimet Ecclefix univeríali, qus aliquando confultihs ducit ad evitanda

lr

Schifmata, & alia inconvenientiaipfummet Simoniacé ele&um legitimum

g'älaw

facere, q

uàm vel nullum , vel certé incertum Pontificem habere.

LT

i22. O

biic, 2. fide fide effet, quód modernus BENEDICTUS XIII,

p

fit legitimus Summus Pontifex, & verus Chritti Vicarius, ideo foret ,

g

quía ejus definitiones funt iofallibiles , confequenter fupponunt etiam

infallibilem authoritatem definiendi , & determinandi controverfías fidei

Sümi

in Summo Pontifice: fed hxc ratio nihil probat; tum quia definitio Sum-

Tion.

mi Pontificis eft tantüm conditío applicans revelationem, & non elt

la

ipfum motivum formale credendi. lum etíam, quia error communis

N d

fü

leret defectum authoritatis infallibilis , ut claré eruitur exlege Ba7-

"u g

barius ff. de officio pratoris: ergo non eft neceffarió de fide teneadum,

Duy

.hunc numero Pontificem BENEDICTUM XIIIL, effe verum Pontificem,

iE

& Vicarium Chrifti

t

Refp.

-

t ult. Ande )?d'eifi moderuum Santtiff£gum Fenedium efe. 923

Refp. C. maj. & N. min. ad probationem przzzag dic , quód Sum-

mus Pontifex , quándo aliquid definit, aut determinat. ex Cathedra cir-

j

ca controverfias fidei, fit quidem conditioapplicans revelationem rei ,

d

iuam defide tenendam proponit , fed nom pura , cum fit fimul re

'cula

o

infallibilis, que ficuti in articulis fidei determinandis, & Ecclefie uni-

Ij

veríe proponendis nulli defectibilitati poteft fübeffe, ita quód hzc in

il

individuo regula , & non alia fit, debet adeo indubium effe, ut omnem

d

prudentem dubitationem excludat, Hinc providé ftatuit Martinus V.

in Concilio Conftantienfi , ut hzeretici ad gremium Ecclefix redeuntes

Á

profiteantur: 9404 Papa canonic? elecfus, quipro tempore fiærif, ejus

ntct

nomine proprío expre/fo, fet. [ucceffor B. Petrz , babeus fupremam potefLa-

|üft

tem in Ecclefra DEI.. ldémque ftatuit Pius IV. in füa Bulla, quà pre-

N

cepit, ut in profeffione fidei Summus Pontifex p. t. exiftens dicatur, &

I

recognofcatur verus Chrifti Vicarius.Ad probationem feczzdar dic przmó,

bfat,

quód illa nihil penitus probet: nam abfürdiffimum eft, quód detur er-

us

l

ror communis circa Pontificem ele&tum, ita ut habeatur pro vero, qui

Ogil;

tamen meré putatitius eft: quia DEUS, fi hoc permitteret, Ecclefiam

'h'x.m

füam omni Judice infallibili, regulà re&t veritatis, & legitimo Capite

viüibili orbatam relinqueret , & defolatam, nec non-omnium errorum,

Ub

A

i

hxresümque periculis expofitam , quod certé abfürdiffimum , & ab om-

ni veritatis fpecie alieniflimum eft, uti ex fuüpra probatis conftat evi-

Ti

at

dentiffimé. eczzdo, Lex illa Bar£arzss unicé tribuit facultatem, &

apt

poteftatem legislativam Praetori, five alteri Superiori putatitio, quàm

bic l

alias non haberec, & hoc ut varia inconvenientia, & abíürda eviten-

j

tur; fed ex hoc nihil probatur quóad prefens inftitutum ; quód enim le-

)

gislator humanus: det jurisdictionem.Superiori vel Judici putatitio im

*

jtl

2

cafü erroris communis , ideo' eft, quia illa j

urisdictio , & poteítas, ut-

(l

pote pur& hamana, dependet' ab illo legislatore, confequenter,ad om-

if

nia acta Superiotis putatitii convalidanda, poteft illam conferreei, qui ha-

betur per errorem communem pro vero Superiore, licet infenon fit. In

[ u

Summo Fontifik;emeslongä aliterfe habet. nami authoritas, & poteftas illius:

u

non eft humana, fed Divinas quomodó igitur hxc poteft putatitio conferri

9

in cafu. erroris communis ab eo

;qui illam nec babet, nec habere poteft ?

non CL

Si d;c.

oc ipfo , quód ejus acta ab. Ecclefia recipiantur , & habean-

g

tur ut

-

da, atque legitima, füpponitur jam author

itas illa per erro-

24 M

p

jf

rem communenr fippleta: fed negatur fü

ppofitum, quód ejus a&a ita:

ab Ecclefia fint recipienda, vell de fa&to;,.

vel de

poffibili: illa fiquidem ,

d

H

ut tanquam vera recipiantur ab Eccle(ia, debent fuiffe

:

fatta per fpecia-

*

lem afli(tentiam Spiritüs Sandi,, aliàs Ecclefia tota fall

ex

'etur , fed putag

"

Pon-

524

Oueflio Y Deiufallibilitate fummi Pontificis,

Pontifici putatitio etiam in cafu erroris communis praftó effe Spïritüsx

v

San&i affiftentiam ?

123. Objic. 3. Si de fide effet, modernum San&tiffimum BENEDIC-

TUM XIIL. effe legitimum Pontificem, & verum Chrifti Vicarium , fo-

ä

ret ideo, quia hoc revelatum habetur faltem in propofitione univerfali,

füb qua hzc particularis continetur: atqui hoc intentum przíens non

convincit: non enim femper fequitur hzc propoficio univerfalis debet cre-

di fide Divinà: ergo etiam omnes propofitiones particulares füb illa con-

tentz; fic revelatum habemus, DEUM omnia cognofcere fine ulla im-

t

perfe&tione, exín tamen perperam inferres : ergo etiam de fide eft , qubd

1

cognofcat defacto chymaras, & fic defimilibus , adeoque nullo modo

P

fequitur; de fide eft, omnes Pontifices ele&tos effe veros Chrifti Vica-

il

vios, & Succeffores D. Petri: ergo etiam de fide eft, modernum San-

]l

&iffimum BENEDICTUM XII quia legitimé eleQus eft, effe verum

W

Chrifti Vicarium , & D. Petri Succefforem. | De/zde , quis propofüituni-

r

verfàli Ecclefie de fide Divina credendum , .quód BENEDICTUS XIII.

i

l

fit vifibile Caput Ecclefie ; an Chriftus? fed quis hanc revelationem au-

f

divit? an Concilium generale? ubi fuit illud congregatum ? an Cardina-

li

les? quis dedit eis authoritatem declarandi, & proponendi articulos

q

fidei univerfo coetui fidelium ?

Taudem , Plerique DD. Scholaftici affe-

fa.

runt, eum , qui moderaum BENEDICTUM XIII, negaret effej Vicarium

q

Chrifti, non ftatim effe infimulandum bzrefeos, fed criminis fchifmatis

reum effe: rationem fuggerunt : quia nihil negat fide Divinà creden-

te

dum ;íed tantüm fcindit unitatem Ecclefie, feparando Caput ab ejus-

N

dem membris: ergo hi Doctores füpponunt, non effe articulum fidei,

f

quód modernus Summus Pontifgx Íit verus Vicarius Chrifti.

Refp. ad 124 , quód aliqua fint revelata in genere , ita ut credi

f

li

V

debeantin genere , & de numhero horum eft propofitio in. obje&tione

t

addu&a cum aliis in fimili forma ab Ecclefia propofitis ; alia autem funt

revelata in genere, ita tamen ut omnes propof(itiones particulares,

f

quz füb illo genere continentur, credantur in fpecie; hócque colligi

m[h

debet , & poteft ex fine revelationis, qui fi obtiperi nequit absque hoc,

W

quód omnes propofitiones particulares füb univerfàli contente : infalli-

beres

biliter credantur, cenfendum, & füpponendum elt, eas ita cre,

tf

& hoc maximé tenet in materia prafenti : cur enim inftituitWEhriftus

n

Dominus fuum Vicariatum in Cathedra Romana D. Petri? ut nimirum

D

lls

haberemus regulam fidei infallibilem, Judicem controverfiarum , cujus

hd

fententiz omnes fideles absque periculo falíi acquiefcere tenentur ,

füb peccato mortali obligantur; hac autem intentio absque füo effe&u

üto

abiret

"

"

Art. ult. dn de jïdew/it moderuum $antiiffimum E?;zediäzm . a2y

ls

abiret ín vanum , & in caffum, (i de fide non effet modernum Summum

Pontificem effe verum Chrifti Vicarium. . Ad 244 dic , propofitionem

M

hujus in individuo Summi Pontificis, vel Vicarii Chrifti non fieri à Car-

n

dinalibus , fed tam à Conciliis, quàm Summis Pontificibus , non qui-

r

dem utin fe ipfis exiftunt, fed in virtute precedentium decretorum cir-

J

ca ele&ionem & determinationem Summi Ecclefize Paftoris emanatorum.

Av

Ad ultimum . dic, multos infignioris notze Theologos herefeos arguere

Ti

illos, qui pertinaciter negarent hunc Summum Pontificem in individuo

LIf

effe verum Chrifti Vicarium. Nam praster hoc, quód fcinderent unita-

qm

tem corporis myftici Ecclefie, feparando ejus Caput à füis membris,

1]G

negarent Pontificem rité ele&um, & ab univeríali Ecclefía propofitum

LU

e(fe infallibilem fidei regulam , quod eft contra fidem.

Secundo. Demus

Sut

illum , Pontificem verum Succeíforem Petri negantem, non effe hare-

qenun

ticum ,fed tantüm fchifmaticum , nihil tamen officit noftro intento , nam

ytu

ad hoc, ut aliquis vitium harefeos incurrat, non fufficit, eum negare

M

ii

aliquid, quod de fide tenendum probabilis featentia docet, fed preterea

] 2l

requiritur, quód illud fit exprefsé definitum ab Ecclefia,, & tanquam

ite

dogma fidei ab omnibus fidelibus cenfeatur: ftare igitur optimé poteft ,

uU

quód noítra fententià probabiliffmé doceat, Summum Pontificem de

V12

faGo exiftentem effe verum Chrifti Vicarium , quin tamen fequatur ,

Vatii

quód negans hanc propofítionem ftatim crimen hzre(is committat,

ifrat

124. Quzres 1770. .An Summus Pontifex Succefforem fibi coníti-

vll

tuere poffit in Cathedra Romana? x N. quia hujusmodi conflitutio in

AWB'

Succeífforem faceret transmi(Tfionem Pontificatüs eæle&iva hzredita-

riam, hxreditaria autem femper fuit habita nociva, & tminüs proficua pro

) i

regimine fpirituali: ergo Summus Pontifex nequit defignare fui in Apo-

Itolica Sede Succefforem, cum Chriftus eam vi fuz inftitutionis effe . vo-

y

Dd

luerit (üb optima regiminis forma.

J

125. Dices. S, Petrus proximus Martyrio Succefforem fui in fu.

prema Ecclefie dignitate conftituit S. Clementem: ergo non eft contra

g

inftitutionem Vicariatüs Chrifti,-quód Summus Pontifex defignet fibi

:

"

l

Succefforem.

UP hC

Refp. Hanc defignationem, quam Petrus refpectu Clementis in füc-

] mfl«

UM

hvd

ceffione Summi Pontificatüs fecit, fuiffe fa&am extraordinarié, & ex

fpeciali motu Divino, ut nimirum neceffitati Ecclefiz, qux in primordiis

Allüü

fuis à Tyrannis per fievas perfecutiones crudeliter impugnabatur , o mni

mmm»

meliori modo confüleret, hoe autem factüm extraordinarium non de-

LA

i

bet duci ad confequentiam, Vel dic cum aliis,

uód hoc fa&tum non

UE

bili-

]äff'j

fit omnino indubium, licet à multis ScFrifptoribus Ecclefiafticis proba

ter

p

436 -

Suaffio V. De infallibilitate Sum:);z' Por,

FHficir,

,

er referatur , Hiftoria Ecclefiaftica enim refert ,

quód D. Petro non füc.

cefferit in Pontificatum S. Clemens , fed.

primó Linus, poftea Cletus ,

& tandem Clemens.

Et quamvis multi;

bumilitate renuntiáffe huic fu

dicánt, Clementem ex mera

premg digni

tati, id ex fpeciali providentia

DEI factum cenfebitur , ut ni

mirum often

derét,'hzreditariam transmif-

fionem fupremz Apo&olicæ-'dignitaüs vel

maximé

pugnare cum primz-

va inftitutione, & fundationé ejusdem factà à 'Ch

rifto Domino,

126. Quzres 24dó.

)üi$nam

poffit per electionem ad füpremum Pa-

patás faftigium füblimari ?

&. Omnem fidelem Catholicum ,

fiea, qua

jure Divino & naturali re

quiruntur , 'habeat ;' hinc nec laicus

, Dec uxo-

zatus , modó uxor ejusde

m confentiat

, in prefenti excipitur, Ratio de-

fumitur ex praxi Ecclefie, quà liabet

:

ür, quód multi extra-Collegium

Cardinalium ad talem füpremam Ecc

lefiz dignitatem fuerint affumpti:

Ita Eugenius III. ex fimplici Abbate,

Gregorius X, ex Archi- Diacono,

Coleftinus V. ex Eremita

£tunt creati Summi Pontifi

» qui adhuc in Sacris conftitutus non erat, fue-

COsT'ero

o id de facto fieri poffe nibil prohibet ;

accedit huie praxi c. Zicez 6. de e/,

V. Cf elecf. por, ubi ftatiiitur : II/ Jffne

slA exceptione ab univerfali Eccl,

efia Romantus Pontifex babeatur ,

Qui

& duabus partibus concordantibu

5 ele

r

G Ws fuerit , C receptus.

127. Nec obftant r;7$ antiqua j

uris ftatuta, quibus przcipiebatur ,

.

ne ullus extra Collegium Cardinali

tium affümatur. in Summum Ponti-

ficem : quia huic juri antiquo derog

Nec ob-

atum eft per jus novum.

ftat 24à continuata hucufque obfe

r

vanfia, quá fcimus omnes Pontifi-

— Ó—MÓ€—

ces hoc temporejfuiffe electos ex

gremio Eminentiffimorum Cardina-

lium : quia huic obferyantiz aliam

opponimus

; quà docemur , fuiffe ad

unc fupremum dignitatis Ecclefiaftice apicem

evectos eos etiam, qui

|

Cardinalatüs dignitate non fülgebant, adeó

que eadem ratio ítat

64

pre go-fï:ra,&nte

ntia,quz patrocinatur fententice

Adver(ariorum.

Q

Itj

Gu

U

[

(

a

W

t

l

t

sJ

Df

ie

d

WT

; P.4 K5

. e9&( 227 )500

;l

1

Ed

AAs

dv

um

xtfhje

36 x

ia

,

"

$

EOL

D

L3

€9»

d

;

dodere

:

D

aE

E

n

YO

It

PARS SECUNDA. .

]^

qug

CONCILIIS ECCLESIASTICIS.;

u

) i

'(utt

QU £STIO PRIMA.

W

(

ti

Eftentia , Utilitate, ac Neceffitate

hi

]s

- Conciliorum Ecclefiaflicorum ?

t t

n

ARTiCULUS PRiMUS.

At

Dont

. Quid , ää-"jquotupl(/ax jït Co'fzpz'!iu(n Ecgle/IZz/l(curn-! :

c d

(

A ,

!onti

: Oncilium Ecclefiafticum. 'c.of-nmun'iter. ab A'üthöiribus defcribi-

ii

44

,

tur , quód fit Cozventus , feu congregatio Ecclefra Pre[ulum

uifta

u

SE

il

legitimá autboritate, indicla ad. defimienda ,. && ordinanda

(

J

n

en, qua 1n, eravioribus caufés fe offerunt. d. Ecclefía pacem ,

j

€ commune .bonum.. - Inde conftat quafi quatuor generibus caufarum:

confürgit enim tanquam causà. materiali ex Ecclefiafticis Praefülibus , qui

in illo non folüm ut Confiliarii, (ed etiam ut. Judices locum habents

caufa efhciens ejusdem eft legitima convocantis poteftas, five authori-

tas: ejus forma eít ordo neceffarius inter Judices , ut fcilicet ünus prz-

fit, & alii füo debito ordine affideant; ficut enim in corpore forma di-

citur figura, feu debitus membrorum ordo, ita & in judicantium coetu

forma debet efle debita difpofitio Judicum. — Denique finis Concilii eft,

ut de gravioribus Ecclefiz negotiis fiant ordinationes, & decreta in or-

reftaurationem

dine ad,fànz fidei & bonorum morum confervationem, vel fi opus fit,

, aC redintcgrgtionem. -De quibus figillatim in. fequen-

tibus,

Ffa

2. Con-

jl

-—

338 .Ousffjo I. Derv'e[äntid, utilitate ,ac neceffitate Conciliorum ebc.

2. Concilium Ecclefiafticum communiter dividitur in cecumenicum,

five generale, Nationale, Provinciale, & Dicecefanum.

Concilium

