32. Tertia prarogativa eruitur exeo, qu

ód Dominüs Petro nomen

mutaverit, illàámque Petri , vel Petrz titulo infigniérit , quod eft unum

ex prxcipuis ipfius Chrifti nominibus ei in SS. Litteris toties appropria-

tum, la legimus Joann. 1. Zz es $£pmoz. filius Tone , tu wvocaberis Ce-

las , quod interpretatur Petrus. . Et boc future dignicatis fatis clarum

eft indicium , ut nomen capitis , aut Petra fundamentalis Ecclefize, quod

Chrifto per excellentiam eft proprium , participativé Petro fit commu-

ne, haud fecus ac mutatio nominis Abrabzx in Abrahamum fignificavit

Gen. 17. Ipfam fuüturum magaum Patriarcham , & Patrem multarum

gentium, . Parum obftat , fi Zzcas, impofuiffe etiam filiis Zebedei nomen

Boanerges Marc. 3. Quia non fuit proprium nomen, fed quaíi cognomen,

quo nuíquam poftea ab aliis Evangeliítis in(igniti funt , ut laté oftendit

Bellarminus. Minüs obftat , fi regeras, Saulum in fua converfione fuiffe

di&tum Paulum , ex qua mutatione nominis S. Chryf. in cap. z. Rom.

quandam fuperioritatem , & excellentiam füper alios Apoftolos eruit.

Ímprimis enim nulla mutatio nominis invenitur fadta à Chrifto Domino

in converfione Pauli: quare D. Hieron. inepift. ad Philem. S. P. Aug. lib.

$. confeff. c. 4. docent : Saulum à converfione Sergii Pauli pro confulis

Cypri, & viri nobiliffimi , quem primàm omnium ex gentibus ad fidem

convertit , fuiffe dictum Paulum, eo feré modo, quo Scipio à devicta Af-

rica dictus eft Africanus , & Metellus à capta Creta vocatus eft Creti-

cus: vel ( ne diutius hifce leviusculis immoremur ) dic , etiam impo-

fitionem nominis Boanerges, & Pauli indicáffe fpeciales excellentias fi-

liorum Zebedzi , & Pauli prz aliis Apoftolis, non tamen horum prima-

tum. Neque enim mutatio nominis Petri, quamvis fpecialiüs, & quidem ab

ipfo Chrifto facta, (icut nec alia prxrogativa cjusdem feoríim fümpta pri-

f:'

matum concludit.

.33. Quartam przrogativam infinuat loci dignitas , in quo ponitur

S, Petrus ; quoties enim in SS, Litteris vel cum omnibus Apoítolis fi-

mul, vel cum aliquibus tantàüm numeratur , femper in ordine primus

;

eft, Etlicet S. Scriptura in ordine aliorum Apoftolorum mutet, nun-

uam tamen in Petro, & Juda recenfendis variant, non utique cafu for-

tuito , fed divino confilio , volentes nimirum fignificare , quod ficuti

u-

!

ulti-

|

dz , quia;eft probrum, .& dedecus Apoftolorum , non debetur nifi

mus locus , ita Petro,

lt

quia eft eorum Princeps , & Corypheus , de jurf:

tribuendus fit primus.

uia eft

ä

34. Dices, Ideo Petrum in NSSS. Litteris primo loco poni q

cateris

Art. IF; Monarchbicus D. Petri Primatus ex variis pr;rogati&zis ec. ag

(f

exteris Apoftolis p

lrz'or «tate , vogationc, zelo , charitatq , non autem

jurisdi&tione,

Vs

Sed contra, Dubium eft , an Petrus fuerit atate fenior -Apoüolo-

WU

rum , multi enim, inter quos Epiphan. hzref. & 1. Baron. tom. r. annal. an-

no 31.$. 23. exiftimant, Andream fui(fe Petro feniorem.

toyni

Etgratis dato,

J u

rem ita effe, certum tamen eft , prioritatem atatis à S, Scriptoribus non

farun

fuiffe obíervatam , aliàs Joannes, qui procul dubio fuit Junior omnium,

quod

in catalogo ultimum locum obtinuiffet. Deigde certum eft , Andream

i

fuiffe priüs vocatum , feu admiffum ad auditorium Chrifti , quàm Petrum,

ayit

ut conftat Joann. t. vel fi de fecunda , aut tertia vocatione contendas,

u

facer textus nos docet,, ambos fuiffe fimul à Chrifto vocatos fecundá vo-

IOR

catione , ut liquet ex Matth. c. 4. & tertià vocatione, quá ex numero

difcipulorum aliqui ele&i fünt ad Apoftolatum , omnes fimul vocati funt

moh

kendt

Luc. 16.

Tertío. An Petrus zelo , charitate , & (an&titate cxteris ex-

J

cellentior fuerit valde dubitatur, cum infignes Do&tores in materia cha.

fort,

ritatis primas Joanni , quem fpecialiter diligebat ] ESUS, tribuant; in

Tl

fan&titate veró Jacobum , qui ob notam fan&imoniam juftus, & Frater

Ym

Domini appellatur, cxteris Apoftolis przftantioremjudicent. Sedinhoc

js

pun&o opportuniffimum videtur, íequi doctrinam Angelicam D. Th,

mïüïls

Qui 1. p. d. 20. a. 4. ad 3. hanc difficultatem verían

s ait : Prafumptuo[um

videtur, hoc dijudicare

Jfien

» quia [pirituum pouderator ef! Dominus, 6f nan

hll

Alius. Prov.

16. Ergo etiam pre(uümptuofum e(t afferere, Petrum in or-

dine effe ,

(rts

& dici primum prioritate zeli, charitatis , vel fàn&titatis,

iv

35« Quinta przrogativa defumitur ex Luc, 22. ubi dicit Dominus

rjs l

Simoni;: S4zoz , Stmon ! ecce Sathanas expetivit vos 3 4£ €ribraret fécut

ritae

priticum , ego autem rogavi pro te , ut non deficiat fídes. tua.

Jubetur

dub

ergó alios Coapoftolos confirmare in fide , quod eft füper

ioris ad infe-

up

riorem officium , prout docet Theophyla&tus in cit. locum his verbis:

uia te habeo ut. Principem difcipulorum , paffquam negato. sne fleveris ,

onitit

confirma cateros , boc enim te decet ,

qui pofl me. Eccleffe Petra es , &

olis

fundamentum.

36. Dices. Chriftum pro omnium Apoftolorum perfeverantia in

, r

fide orá(le , quia commune

(; At«

tuiffent fide excidere.

previdebat perïCulum tentationis , quà po-

j

Kl.'

Sed contra. Licét Chriftus (e

T

|

piüs oraverit pro omnibus Apo-

ftolis in communi, ut docetur Joan

n. 1

7: pro conftantia tamen Petri ,

TU

& ejus faccedaneis in fpeciali ; ut difert

iffimis verbis docet S. Leo in na-

fi»

j 0!2

tali SS. Apoft, Petri & Pauli, Vel dic :F(äuöd fïcuti.alii»' Apoftoli med;a

te

at

46

Suafl io IT. be sonarchice D. Ri Primatu.

te Petro , & per Petrumin fide erant confirmandi, fic etiam mediante Pe-

tro Chriftus pro aliis Apoftol's oravit; ita docet S, P. Aug.in qq. vet. &

nov. teítam. q.75. maeifeffum eft , inquit, 1m Petro orsmes contineri, vo-

ans etenim pro Petro , pro ounibus vagálje diego[citur s femper enim in

prapoftto populus aur corrigitur , aut laudatur.

37. Preter has prerogativas , inter czteras principaliores, multe

alie przeminentiz funt , quibus in facris litteris pro aliis Apoftolis D. Pe.

trus condecoratur, ex quibus quxdam primatum Petri precelferunt , fu-

turg tamen füpremz dignitatis vel clariffima indicia , vel previz difpo-

fitiones , vel promiffiones ad illam infallibiliter habendam ; quzdam ve-

4

ró primatum fünt fecutz, quz fünt quafi effe&tus, aut exercitia prima-

riz poteftatis jam obtentc,

Prim: Chriftus Matth. 17. Ju(fit pro fe, &

Petro folvi didrachma , ex quo alii Apoftoli füfpicati funt Petrum Prin-

cipem ipforum conftituendum, ut docent Origen. Chry£ & Hieron. in

c. 16, Matth. $ecuzdó. Chriftus,inultima cena miro humilitatis exem-

lo pedes fuorum difcipulorum propriis manibus lavare volens, à Petro

initium fecit Joann. 13. de quo vide S. P. Aug. in c. r;. Joann. ,Quarr.

Soli Petro Chriftus determinatam mortem , & quidem crucis pradixit

oann. 2 1. fequere z4e; id eft , age Paftorem meiovilis dum vivis , sisque

:

'etra fundamentalis mez Ecclefiz , & moriens crucem patiendo me imi-

tare, ,O5intó. Petrusin Apoftolico inter-regno difcipulos in unum con-

vocavit, & Mathiam in locum Juda Proditoris fubrogandum propofuit

A&. 1. extà. Petrus in Concilio Hierofolymitano primus locutus eft ,

& tanquam füpremus controverfiarum Judex fententiam tulit, quam D.

Jacobus , & omnes alii amplexi funt Act. 15.

Septim. Petrus primus

ä

omnium poft acceptum Spiritum Sanctum publicé Evangelium promul-

gavit, & 3000. hominum cztui fidelium unicà concione adjunxit, O(Za-

qà. Petrus primum miraculum in nomine JESU Chrifti Nazareni patra-

vit, pedes claudi confolidando AGt. 3. Ubi Ambrof. ferm. 63. notat: Me-

ritó Petrum primum miraculum edidiffe in pedum confirmatione , ut o-

ftenderet fe fundamentum efle totius Ecclefix. vozà. Ipfe AGt, g. Par-

tes Judicis exequitur , atque in Ananiam, & Saphyram fententiam mor-

tis pronuntiat. Deciz. lpfe fidelium luflrationem & quafi folennem

vifitationem peragit AGt. o. inftar Imperatoris ( ut exponit Chryf. ) & du-

cis luftrantis copias. Iz4eci;z. Eidem primó revelata fuit divinitas

Chrifti Math. 16. & inde appellat Petrum primum filii DEI confefforem

S. Hilar. in Pfalm, 13 1. Duodeczm. Pro uao Petro incarcerato, & non

pro Jacobo , vel Stephano orasio fiebat ffue intermifffone ab Ecclefta A&

X2. quia

T

xPa

"rt.F. Ouid deprimatu D. Petri Patres quinque primorum ä':. 47

12. quia pro füpremo capite meritó major cura habenda erat , quàm pro

T

reliquis membris. Decz;mo zer?i. D. Paulus fpecialiter fe Hierofolymam

NT

contulit. ad invifendum Petrum Gal.. 1. Deczzo quar£à. Ipfe ex imperio

ii

Chrilti fecit duas pifcationes miraculosé feraces , quibus S. P. Aug. tra&t.

22. in Joann. defignari vult tum triumphantem , tum militantem Eccle-

nulit

fiam, ' Decimo quint?. Chriftus tertia die refürgens à mortuis, nulli Apo-

U

ftolorum fe confpiciendum priüs dedit quàm Petro 1. Corinth. 15. 77/5s

n

eft Cepha poff bac undecim 3 in quem locum D. Chryf, ait : Jz4qwe son

fpo-

emnibus ipitia vifus eff ,.mec pluribus fonul , fed unitantim & ei Prin-

WA

eipi , & fíde maxime digno-

tlf«

,E

Nv

ARTIiCuLUS QuiNuTrus.

y i

Q6

etri Patres quinque primorum

| Quid 4e pfimatu pR

Petrü

j

faculorums ?

"1

Uod indifputabiliter verum , & à nemine prudenter neganduns

'&C&-

fit , quidquid prifca Ecclefia quinque primorum f£eculorum una-

38«Q

i

nimi confeníu profefla fuit, dogma certum eft apud ipfos, con-

qein

tra quos hic ftylum acuimus , adverfarios: ut igitur videant , & quafi

a

manibus ipfis palpent , quam turpiter in fua caufa errent, & àcentro ve-

ggofill'f

ritatis aberrent heterodoxi , en! teiltimonia fan&orum Patrum quinque

liS ?Xh

primorum feculorum ob oculos eis pono , 6 quibus fole clariüs elucef-

pam ]

D

cet , fupremam dignitatem füummi in Ecclefia paftoratüs foli D. Petro à

Chrifto Domino fuiffe conceffam.

| ;.nm*if

promü"»'

39. PRiMuM S.gcurum. Huic initium dabit S, Clemens Roma-

J

0f

nus pientiffimus S. Petri difcipulus, & poftea in Apoftolica Cathedra me-

j p

D

ritiffimus Succeffor , qui in Italia vixit Anno Chrifti 8o. bic in fua epift.

PUR

a

j

1.2d Jacobum fratrem Domini ita de Petro loquitur : $77702 Petrus , qui

]

2

m

vera fidei merito , C integra pradicationis obtentu fumdamentum e[fe Ec-

f pu

clefre definitus eff. Excintra: Nec imter fpfos Apoflolos par. iuflitutiofuit ,

J ft"

Jed unus omnibus prafuit. Cuid evidentus? Atteflatur idem S. Dio-

a

nyfius Areopagita diicipulus S. Pauli , & fpiritualis ejus partus, qui vixit

&i

in Gallia eodem anno g0. hiclib. de div.nom. c. 3. S. Petrum appellat Co-

j(iic

ripbeum , c antiquiffimum theologorum (id eft Apoftolorum & Chriftia-

ofort

norum ) vezzitetá.. Accedit tertio Anacletus Athenienfis grecus S. Cle-

& 0

mentis Succeffor , qui floruit anno 84. hic ita in epift, 3. habet : Hac

fj M.

aerà facrofauéta Romana C Apoffelica Ecclefra , nom ab. Apoflolis fed ab

Ti

-dpfó

&

4*

QSueftio H. De monarchico D. Petri Primata. -

ipfó Domino Salvatore nofiro primatum obtinuit, C eminentiam potefla-

ts fuper upiverías Eccleffas , ac totum Chrifliani populi/ gregem affecuta

eff : ficuti ipfe B. Petro Apoflolo dixit : Tu es Petrus , && fuper banc Pe-

£ram . adifícabo. Ecclefftam meam. Et poft : Prima ergo fedes eff celeffi be-

nefício Romana Ecclefie , quam Petrus , & Paulus [uo smartyrio confecrá-

yuní. Ecce tres teftes ex primo ficulo omni exceptione majores , qui

unanimi confenfu primatum D. Petri , ejásque Cathedre atteftantur. -

40. Nec dicant Centuriat, Magdeburg. ilas epiftolas effe recenter

confiétas, falsóque illis SS. Pontificibus adíriptas , & ideo illa: ;

à nul !'o

authore fide digno ante tempora Caroli Maggi fuiffe citatas.

Nam contra eft, Rufinus enim, qui 40c. annis cempus Caroli Ma-

ni przceffit, in przfatione recognitionum Clementis meminit hujus pri-

mz epiftole Clementis ad Jacobum , quam fatetur fe ex graco vertiffe.

Item Concilium Vafenfe, quod 350. annis ante Imperium Caroli Magni,

utpote tempore Leonis primi fuit celebratum, citat epiftolas Clementis:

ergo falfum eft illas epift. à nullo Auth. fide digno ante tempora Caroli

Magni fuiffe citatas vid. Sander, lib, 7. de vitib. Monarch. pag. 230.

41. SECUNDUM S.curu, In hoc floruit S. Alexandcer I. Mar-

tyr & Pontifex, qui feditann. 121. hic ep. 1. adomnes orthodoxos datá fic

alt : Relatum in[uper eff ad. bujus fanila & Apoflolice fedis apicem , cui

Jeimmarum difpofittones catifarum , & omnium mecotia Eccleffarum ab tp-

fo Domino 1radita [unt , quaft ad Caput , ipfo dicente Prigcipi "Apoffolorume

Petro : Tu es Petrus , & fuper bane. Petram . Fcelefíam wmeam . adifícabo.

S. Pius I. Martyr , qui fedit 158. in epift. r. ad univerfos Chrifti deles de

lo

Salvatore fic

uitur: ,Qui e$ bazc 5. Sedem Apoflolicam omnium Eccle-

ffarum Caput effe precepit. . S. Vi&tor I. qui fedit anno 194. in epift. r. ita

j

habet : 44 Campro*uimia/iäw Epifcopis accufatam cau[am poutificis fcra-

gari liceat , non tamen defimiri inconfulto -Romano Pontifice permtl/um

eff , um B. Petro Apoffolo noms ab alio , quam ab tpfo ditlum fit. Damino,

ä

uacunque ligaveris €c. S.lrenzus Martyr Lugdunenfis in Gallia Epi-

fcopus , qui vixit anno 160. lib. 3. contra hares, c. t. primatum Ecclefia

!

Romane commendat his verbis : d banc PAXIWAm , . eb- gn[iqüä[j-

(

snam ,Cr ab omnibus cognitam , À duobus pofTolis Petro ,e$- Paulo Rome

undatam Ecclefiam propter principatitatem necelfe eff , omnem comveni-

L/

re Ecclefiam. 'Tandem Tertullianus Carthagin, in Africa anno Chrifti

[/

200. cum adhuc Catholicus effet , lib. de przfcript, adversüs hareticos

LT

c. 22. fic effatur : Latwit aliquid Petrum adifizanda Eccleffa Petram di-

D

427 TrR-

Zrt. V. Ouid de pri;ält? D. Pefr? PAtres qtzirzgæ þ;ffmorum [ ET 9

i

42. TrüTiUM SccuruM Sequentes nume

rat Primatüs Petri af-

üetm

fertores. Primus eft S. Felix Pap. & Mart.

Romana inquit in epift, ad Benignum , z£z

qui fedit anno 272, Ecc/effa

u

12 exordio normam fidei Chrg.

h

fiana percepiz , ab auctoribus fm

£5 "pololorum . Principibus ilibata nuga-

tet , fuxtn illud : ego rogavi pr.

[/7

fe Cc. &ectindus Origenes Alexandri-

J

nus di&us , qui vixit in /Egypto anno 230. hom, $. ín exod, ita difcurrit:

L.

If

Vide illi magno Fcelefie fundamento , & Petra Jolidiffima

.

» Juper quam

enteat

Chriflus fundavit. Ecclefiam , quid. dicatur à Domino mad,

4

[2 4

fdei quare

qulo

dubitafli? Tertius e(t Hippolytus Martyr Epifcopus Portuen

ruit in Italia anno 220. hic orat, de confümmat,

fis , qui flo-

mundi pro primatu Petri

l

Ms

fic differit: Pripceps Petrus , fídei Petra , quem beatum Judicavit Ori-

"

Jfis: Domipus. nofler , ille Dotfor . Ecclefía

vtl

-Quartus D. Cyprianus Ep. Carth. in África

» Jlle primus. difcipulorum.

anno 240. de unit, Ecclefiz ,

Mar

& lib. deexhort. ad Mart. fic loquitur: $45

er illum unum (icil. Petrum)

ytnt

edifícat Ecclefram fuam. 'Et poft: Primaty,

5 Petro datur .

5

ut una Chrifis

97j

Ecclefía, e&- Cathedra una mosflretur.

]

Quintus tandem dicitur Arno-

bius Afer, quifloruit aen.290. Ecce,in

quit in Pfalm, 154.tom. s. Bib-

I.Wï'

lioth. SS.PP. p,5. Pezro

"pofolo penitenti [uccurritur ,

At

vum Epifcopus , & gyajoy

qui eff Epiftapa-

gradus vedditar plorami

» qtá.

m fublatus eff de-

iil n

meganti, quod ut. doceam

» Mlud

oflendo , quod

unllus Apoflolorum nomes

u

Pafloris accepit : folus enim D

ominus J ESU $.

hg

Chriflus dicebat , ego funs

Taflor bonus , boc ergo monmen

fatiéfum , e ipfi

F.

$

BÜTHBiS poteflatens pof

Mæ'ü&.

*efurreifionem fuam Petro

penitenti concefüt ebc

*

jl

4j. QuAR TuM S.x

CürLuM,

In hoc calculum füum

2371

pro primatu Petri S. Marcellus L. P

ferat þrimä

apa & Mart, qui fedit a

nDO 304. in

Ln [

€p. 1. ad Epifc, Antioch. his verbis:

JPfe eff caput torius Ec

€i

Je/fe ,CuE aE

d f

Dominus ; Tues Petrus crc.

2. Melchiades Pa

mj

nO j11. epift.ad Ep. Hifpan. ita differit: Z/;ez cz

pa.& Mart. qui fedit ar-

UW;W, [

ncdtorum ( Apoftolorun )

par electio foret , B. tamen Petyg conceffum eft

LA

.

AE aliis praeminevet , ecu

zlliaEE*

H

que que ad querelam veniunt

5

Ecdöl!æ

di

14

Jponeret. .3. S. Julius L. qui fedi

t

catfas e5- interrogationes prudent.g

[6)

Wlwi'

gon'gregatos ficícribit: $u B. Per,

LA

4

anno 336. ad Epifc

((/0 W.l

a

s primtus f'uiz Adpoff

r)

r

; s Ántiochiz

WUM OWHLEUER,

bec Romana Ecclefia ff momin

€ confecrata Domiso i.

g

may C caput eff cateravum , ut ad ea

nftuente pri«

m

vium majores Eccl.

€,

j

7 quafi ad matrem , «f upicem om-

æfctif (:9

Z caufa refera

"IWr. 4. S. Damafus Papa, qui fedit

T LA

axm? 373 idem teítatur ep,

4: de Chor- Epifcopis circa finem : 7ezz;

*v

,IF

AMagifiri

Sweffio l. De monarchico D. Petri Primatu.

$o

Magiftri mofiri Petri , && fummi Apo[toli dilelio efc. g. S. Hilartus

Pictavorum Epifcopus , qui fcripfit in Gallia anno 3 yo. in Pfalm. 1731. fic

commentatur : Zazt4 e; ( Chrifto) ze/zgio fuit: pro bumanié generis fa-

lute patiendi ,ut Petrum primum: Dei coufefforem. Ecclefra fuudamentum s

celeftis reani Janttorem. , cf in terreno judicio judicem celi Satane can-

quitio nuntuparet.

6. Eufebius Cefarien(is Epifc. qui floruit ann. 330«

lib. 2. hift, Eccl. c. 13. fic habet: Bezzgza , et propitia D EIzotius uni-

ver[itatis Rectoris &rgà. bumanum: genus providentia fortem , ac prapo-

tentem , C veliquorum omnium . Apoffolorum yropter virtutis amplitudi-

nem Principem Petrum (c.deduxit. . 7. Cyrillus Hierof. Archi- Epifco-

catech. 2. illuminatorum propé initium ita in-

pus , qai (cripfiz anno 350.

uit; Petrus Princeps adpo[folorum., e& fupremus Ecclefie Prator. Eadem

repetit in fine , & catech. 17.

$. $. Optatus Milevitanus Afer anno

;7o. lib. 2. contra Parmen. circa init. primatum: Petri commendat his

verbis: J2 qua ( Cathedra Komana ) federit omnium. Apofrolorum Caput.

Petrus , inde Cepbas appellatus eff , im quo uno cathedra unitas ab ompi-

bus fervaretur.

9. S. Bafilius; Magnus , qui in grecia anm. 380. vixit

orat. 3. de peccat. & in procemio de judicio D EI hom. 2.

Ille , inquit ,

Beatus (Petrus) qui €?* cateris antelatus difcipulis .. .. cui claues regni

celeflis commifj&.

10. S. Athanafius Patriarcha Alexandrinus ann. 340.

in epift. ad Felicem

II. Papam nomine füo , & Synodi Alexandrinz fic fcri-

bit: Tu es Petrus , & fuper fundamentum tuum Ecclefia columna , id eft

Epifcopi

, feni confirmata..

1I. S. Epiphanius Salamine Cypri Epifco-

i

heres. s y.inmedio.tom. r. poft alia,

quz de Pe-

us in gracia anno 390.

t

tro affert , fübjungi

i5 Qua

re ( Chriftus ) Pezrum: dzfcipulorum. fiuorum

[

Princtpe

. elegit..

s

r2..S. Ambrofius Epifcopus

Mediolanenfis. in: Italia

anno 380.

in.Jaudem Principatüs D.

Petri (equentia refert : Haue zgitur

fülum Ecc

le

fa. na'vem a[tendit Daminus , 3 qua. Petrus eff Maciller con-

dicente Domino : [uper hanc Petranz adiffcabo Eccleffam meams,

Í JEULUS

u navis in altum. [sculi iflius ita matat ,ut pereunte mundo , omnues

?ä

wos: fa[eipit, feruet illefos. . x3. D. Hieronymus in Syría ann. 780. lib.

1. cont. Jovinianum c. 14. de Petro ita loquitur z Iz£er duodecim: unus

eligitur , ut capite con[Hituto fchbifmatis tolleretur eccafro. Et epift. 89. ad

Aug. Petrus Princeps AApofl. Idem; docet in c. 2. Ifaiz, — r4. S. Joannes

Chryfoft. Archi- Epifc. Conftantinop. in grzcia anno 780. homil. j 7. in

[/

hac formalia.excurritz Erezire crudelem poft. idlum ca[fum ( mam sullum

)

pr-

,geg:a:z'mf- par malum") (éd tamen poff tantum malu. iterum eum ad

l,

r d

TFen

Art. V. Quid deprimntu D. Péb»? Patve: quingquepyWporum cPc.. i

ris

lt

vem honorem evebit , & Ecclefie primatun , gabernationémque ipft per

sniver um orbem £radidit. Yvem hom. 85. Petrum intitulat columsnam

ij

Ecclefén , fidei bafta , Apoffolici chori Caput. N'ide hom. 87. in Joann. ar.

Al

initio tom, &. Item hom. 59.

A.Ul

1j. S.Gregorius Nazianzenus in grecia

anno 38o. oratione de moderatione in difputationibus fervanda oftende-

j 330w

xe volens jín omnibusrebus debere effeordinem , argumentum fümit ab

AHl

Apoltolis , qui , etfi omnes erant digniffimi, unum tamen Prelatum füfti-

J

nuerunt : Pjdes , inquit , quemadmedum ex Chrifli diféipulis magnis

iil«

utique 0mnibus , 6* excelfis atque elecfione dignis bic Petra vocetur , at-

jv

ue Ecclefie fundamenta ( Apoftolos ) fídei fus credita babeat , ac reli-

jtai

qui difcipuli pofthaberi [e amimo tranquillo fzrant.

ul

A. QQUINTUM

SzcuLuM, In ifto meritó

primas obtineat Tpleh.

ra

didifftmu

m Ecclefiz fydus S. P. Auguftinus Hipponenfis Epifcopus anno

E

h

400. quificut omnium hzrefum erat acerrimus infíe&ator, & infenfiffimus

T d

perfecutor, ita authoritatis Pontificiz, & Primatüs D. Petri extitit (tre.

; Mjll

nuus propugnator , & vindex , in cujus evidentius te&imonium audi il.

"t

lum lib. 2. de bapt, cont. Donat. c. r, (ic theologizantem: .4poffolus Pe-

x

trss, n quo primatus Apoffolorum tam excellenti gradu preeminet. cc.

Fufius ferm. 19. de fan&tis : o/ps inzer Mpoffolos mernit audire : amen

g

n

dico tibi , tu es Perrus , ef fuper banc. Petram . edificabo Ecclefram TREHIB

ul

dignus certé, qui in edificandis ip Domo DEI populis , lapis effet ad fun-

hid:

danaentum , columna ad [uflentaculum, clavis ad regnum. Idem docet

iv

traGt. 124. in Joann. tom. 9. ferm. 13. de verbis Dom. & alibi. Huic

u l

tanquam coriphxo fübícribunt varii przclariífimi fCriptores & SS. Da-

fgor

tres , qui in hoc feculo floruére. — Przz? S. Paulinus anno 420. Epifco-

Ü Italiä

pus Nolanus inlItalia in quarto natali S, Felicis de S, Petro ita canit: B;

feno Princeps [aper agmiue difcipulorum Petrus, . Yvem €p. 4. ad Seve-

í ,'gi;:/

rum, $ecundo S. Ifidorus Pelufiota in

e uf

grecia 430. lib. i, ep. 142. vocat

TU ]

S. Petrum Saeri difcipulorum fodaliti

? Coripheum. Et lib. 2. opift, j g.

i

"poflolorum Coripheum., — Tertio S. Cyrillus Aléxandrinus Archi - Epi-

jo h

Ícopus in ZBgypto anno 450. lib. 4. in Joann. c. 4. tom. 4. preconizat D,

Petrum /oco && ordine majorem cateris poffolis. .Quartó S. Theodo-

j I

retus Cyri Epifcopus in Syria atino 440. in Cantica Cariticorum ita fatur :

d 9'2

Àb Petro Apo[lolerum . Princip

J

e Dominus in Ewnge'lïv e fuam Ecclefiam

4dificaturumpromifit. — .Qui

^"

tó'Theophyla&us Bulgarum Archi - Epifco-

n

j "

pus in gracia anno 480. in cap. 22. Lucz: 74 Pefre , inquit , €omver us

bonum exemplum penitentia eris omnibus , qui eum Apo[folus fueris , df

up

Fl

9e

I

fà

"Sueflio II. De meonarchico D. Petrí PriszAta.

me negaveris , iterum veceperis primatum omnium , C prefetturam arbisz

&ex£à. S. Maximus Taurínenfis Epifcopus in Galliaanno 420. hom. 5. ait:

Quanti igitur meriti apud D EU.M fuum Petrus erat , ut ei pofd navicule

arva remigium tetius Ecclefie gubernacula traderentur. : Quae vepetitó

infinuat hiom. 1. de natali Beatifs, Petri & Pauli $ep£imà. S. Leo Ma-

nus & L in Ítaliaanno 440. in epiít. 81. ad Diofcorum Alexand. fequen-

tia fcribit: Cuzz beatiffimus Petrus Apoflolicum à Domino acceperit prin-

sipatun. Eadem habet ferm. 3. de anniv. füi pontif. die. OZavo S. Profper

Aquitanicus Regienfis Epifcopus in Gallia anno 450. lib, de ingratis ita

loquiítur: Sedes Roma Petri , qua pafloralis bonoris fatfa caput. mundo ,

quidquid nop po[fidet armis , relligione tenct.. Idem confirmat. lib. 2. de

ocat. gent, c. 28. ANozà, Philippus Presbyter Romanus in Italia anno

1

43 1. ín Concilio Ephef. part. 2. act. 2, tom. r. concil. p. 2. s5 Zenoraz ,

inquit ve(tra beatitudo , £o£Z; fídei , vel etíam .Apo[lolorum eaput e[fe

[/

*

l

B. Apoffolum Petrum ?

. 4f. Hanc veritatem catho

Íicam faffa eft univerfa Ecclefia in Con;

k«

3'

cilio generali Chalcedonenfi uno ex quatuor celeberrimis in grzcia cele-

1

brato anno 41. cui interfuerunt 630. Epifcopi partim graci, partimla-

tinl, aCt, 3. Unde fanc iffimus, inquit , 4rcbi - Epifcopas Magna Roma

Leo , per nos , & per prafentem fantían,

? fynodum una cum ter beatiffimo,

T

( omui laude digno beato Petro Apoffolo

; qui ef Petra, & erepido Ca-

tbolica Ecclefta . &b ille, qui eff. vecta fide

2 fundamentum nudavit eum

f

?^

li

(Diofcorum hzteticurm ) zam Epifcopatás

$

uitate , quAm etiam c ab

4

omani f[acerdotali Alienavit iminifferio,

46. His quinque feculorum Patrum teftimoniis coronidem impo-

f

nat $, Gregorius L. nomine magnus , rerum actarum celfitudine , fapien-

l

tf

tiá & fanctitate maximus, qui Horuit in Italia anno 6oo. hic epift. 22. ad

Mauritium , Primatum Petri fequenti chara&tere commendat, & exornat:

lm

f

Cundlis Evangelium feientibus liquet , quad. beatiffamo , ef omnium Apo-

lt

ffolorum Principi Petra Dominicá woce totáus Ecclefre cura commiffa eff.

Tdem docet lib. 6. ep. 37. & lib. 4. ep. 38. tom. 4. De S. Bernardo, Beda, An-

Wf

Ig

felmo D. Thoma & aliis PP. fequentium feculorum nemini poteft eífe

z

li

dubium , eos Primatum D, Petri agnovifle , & eximiis laudibus ,

raee

rogativis , & encomiíis exornáfle , idáue palam fatentur ipfi adver

á

ríi,

fo]

Ti0n

qüapropter ab eorum teftimoniis referendis abftinendum , confültum

judíco.

&j

47. Objíc. Clemens Alexandrínus ezprefsiffimis verbis docet, Apo-

Ttans

ta-l]tm

ftolos Jacobum ; qui vocabatur juftus , & non Petrum agnoviffe tanquam

fupre.

Adrt. V. Quid deprimatu D. Petri Patres quinque primorum ce. — $3

7770

fupremum Caput, Re&orem , & Pripncipem totius Collegii Apo&olici;

yit

juvat illius verba formalia, qux refert Eufebius lib. 2. hiftor, c. , addu-

Vi

cere; Perrus, inquit lib 6. difpofitionum , acebus , &j Toannes poft. a[-

p

fumptionem Salvatoris , quamrvés. ab ip[o fuerint omnibus pene pralati ,

9 Mi

tamen nop fii vendicalant primatás eloriam.

» fed Jacobum , qui diceba-

£ur Jfuflus , "4poffolorum Epifcopum fPatuunt.

7un.&-

Fallum ergo eft , Patres

/h

omnes quinque primorum feculorum afferuiffe Primatum D. Petri. Huic

ofpet

accedit ratio : quia Jacobus fucceffit Chrifto in Epifcopatum Jerofolymi-

s1ta

tanum , qui erat mater omnium Ecclefiarum juxta vaticinium Ifajz 2.

De Sion exibis lex , ef» verbum Domini de

Jerufalem: ergo &c.

TR

A

Refp. prizm Bellarminus c.

26. locum Eufebii corruptum effe , 454

p dnnó

etfr in. Bafileen[i codice verfrenis Rufeni imveniantur citata verba , ta-

Atf

muen $n codice Colonienft ab bamine Catholica ver[o , h- edita nom babetur

"d

pomen primatus , & pro illis verbis ,

Apoflolorum. Epifcopum , imvenitur

bierofolymorum Epifcopum.

Verba (ünt citati Bellarmini, qui addit, hanc

le&ionem cohxrere cum N

(ot-

icephoro ita hunc locum allegante lib. 2. c.

ale

3. & cum grsco codice ta

m

j

vaticanz Bibliothecz , quàm etiam Parifienfi

nuper edito,

nec non cum fentent

yoe

2, C 14. hift. dicit:

ia ejusdem Eufebii ,

qui in eodem lib,.

ii

Petrum füiffe Apoftolorum maximt

1im , & Primorum

Principem. Etitare

nfiffimi Bellarmini

LUR

infidiatores Gerard

m fe habere conítat ex eo, quod infe

u

us , & Amefius contra ho

cnihil invenire, autexcogi4

( um

tarequiverint, Aliis autem cavilli

$ & nugi

tur in arenam adduci

» €X pr&cedentibus fà

s ipforum, quz non meren-

T

tis fupérque fatisfa&tum eft

2dà. Poteft dici ,

uód, admiífis etiam omn

ibus verbis ab adverfariis ve-

ferri folitis , Clemens Alexandrinus tantà

-

n

ftolos non

m intenderit , precipuos Apo-

quafiviffe ali

quam minimam p

rerogativam , volentes abje&ti

fipt

effe in domo DEI,& hi

nc nullum ex illis

n

(ibi voluiffe arrogare Epifcopa-

sorni

tum Hierofolymitanum

» qui pro tuac erat eminentiífimus ,

fed Jacobo

jufto eum confignáffe,

.Nec aliquid probat ,

e

.

Cum

"

Chriftus

; quia eft facerdos in eternum

quod additur

nequeat habere fuccefforem ,

jl

ut fupra notavimus.

31i0. Licet Ecclefi

a Jerofolymitana fuerit mater

li A

Ecclefiarum, immó unica Ecclefia veteri

s teftamenti , non tamen novi;

gü EH&

lfaias autem citato loco przdicit predi

cationem Evangelicam ab Jero-

d

n

d

folymis accepturam originem , & inde

non fine fpeciali ordinatione d

ad alia loca tranfituram , & hoc

el Af"l

ivina , que ficuti difpofüit , ut translato fa-

]fultum

cerdotio translatio legis fier

transferri voluit , ut fic noy

€t, ità & Summi Pontificatüs fedem alio

a fierent omnia,

E

Tandem fi ultro permit-

T

Ls

tantur , quecunque hic adverfarii gongerunt

hihil cedit in favorem ip-

jqu

3

Oorum

[gpl'ö'

$4

JQusflio 11. De monarchico D. Petri Primpmtu..

forum , cum non minüs

rum contradicat.

primatus Jacobi, quàm Petri d?&rïnsä &&arig-

AgTICUuLUS SrExTuUS.

4hu Petrus Rome Sedem fixerit ? 1bique Epifcopus exiflens |

4

Martyrio fuerit coropatus?

&L

Relatis fententiis probatur Catlolica veritas ex $. Scriptura,

Jau&is Patribus , & Conciliis quinque primorum feculorum.

Uoód Petrus Romz fuerit , Pontificatum ibi gefferit, & talndcm

füb crudeliffimo Neronis Imperio martyrium fübferit, teftatur

l

48-Q

4

unanimi confeníu veneranda antiquitas , omniümque fcripto-

rum authoritas ufque ad funefta , & infclicia Calvini, & Lutheri tempo-

h

ra. Er quis fanz rationis compos audebit id revocare in dubium? exi-

q

ftit enim adhucdum Romz D. Petri fepulchrum, facra ejus offa, altare

füper quo celebravit, carcer Mamertinus , cui erat inclufüs , catenz,

quibus erat aftri&tus , fons per ejus preces excitatus , locus füupplicii, &c

[

martyrii ; quz veritatis catbolice funt teftimonia adeo evidentia, ut in-

lT

vitum etiam ad affenfum trahere valeant,

Verüm ridet hzc omnia Lu-

t

li

therus, aitquein colloquiis menfalibus capite de Anti - Chrifto anno 1 5 30.

omnes bifloria teflantur, Petrum primum Roma Epifcapum fuiffe , fed me-

re funt fabule. . 'N2h! effrons impudeantia: huic fubícribunt quidam Gu-

(r

ilelmus, Joaunis W/icleff prxceptor, ut refert W/ald. lib. 3. doct. fidci

ET

dnu

a,1.c.7. Velenus Lutheranus lib. integro dehacre ubi 18. ( ut ait ) per-

füafionibus oftendere contendit , Petrüm Romam nunquam vidiffe , fed

N

ipfum, & D, Paulum Hierofolymis martyrium fubiiffe, Calvinus lib, 4.

Y

inftit. c. 6.6. 1. fatewur : ,Quod propter confen[um feriptorum non impu-

i

D

gnet , quod. Roma [ft mortuus Petvus , attamen per[uaderi nequeat , Roma

Petrum fuiffe Epi[copum , &* quidem longo tempore. 1dem docent Chem-

t

nitius in harmon, Evang. c. so. Magdeburg. cent. &alii, Sedhis contra-

pu

i,

dicunt omnes DoGores Catholici, cum quibus proinde concludo , &

Aite

49. Dico. Petrus nop folüm Rome Sedem fíxtt , [ed etiam ibi Epifte-

pu exiftens martyriofuit coronatus, Prob. r,ex 1. Petri f.ubi fic habetur:

SalutAat

55

ddrt.VI AnVetrus Rome Sedemfixerit ? ibíque Epiftopus ejc.

Salutat vos Ecclefía im Babylome colletda , ( marcus filins smens 5

hria-

ubi nomine Babylonis ( nam D. Petrus nunquam afpexit veram Babylo-

nem ) intelligunt interpretes tropicé Romam , in qua, ajunt, (criptam effe

hanc'epiftolam. Ita teffantur Papias Apoftolorum difcipulus apud Eufe-

bium lib, . hiftor. c. rg. D. Hieron. inlib. de vir. illuft. in Marco, Confo-

nat. D. Joann. iv Apoc. ubi c; 17. & r8. ( adverfàriis etiam confentienti-

lt

bus) Romam vocat Babylonem , Sedezzezr fuper feptem montes , df* ba-

bentem imperium [uper Keges ferra, Vi exponunt Tertull. lib. 5. cont.

Marcionem , & lib. cont. Judzos , pafsímque alii PP. Quamvis enim du-

plex tantàüm fuerit Babylon propria, una apud Afsyrios, & altera apud

4gyptum , qux nunc appellatur Chayrum. Roma tamen tropicé vo-

pi,

hi

catur à Divis Petro,

oanne Babylon , quia ficuti vera Babylon apud

Aflfyrios erat Caput Imperii Regis Nabuchodonofor , qui Ifraelitas in

Til

captivitatem: redegit , & diré períécutus eft ebrius de fanguine fan&o-

rum , ita Koma tempore Apoítolorum erat Caput imperií crudeliffimi

tandet

efatur

Neronis, Mater fornicatiomum » & abominatianum terra , ebria faugui-

ue [anctorum Martyrum y babitatio Demoniorum , &* cuffodia amnis [pi-

afpto

o

ritás immundi , babens tamen Kegnum , fe

u

22

perium. fuper Reges teyra

u

qux omnia quadrabant tunc temporis Urbi Rome , quzecum omnibus da-

minaretur gentibur

» OHERÍMIR

Ó

j

j d

gentium [érviebat erroribus , ut ait S. Leo

d

i

ferm. 1, de mat, Apoft. Petri

& Pauli, Przdicitur autem illa Romana

Babylon ruitura; tu

lpphah

bardos Romanz Ur

m quia perGothos , N/andalos , Hurnos, Longo-

MM h

bis imperium ad nihilum feré redactunr eft,. Tum

etiam , quía tempore Conftantini Magni illud tyramicum imperium , &

o

101j

fzcularis pormpa omníno corruit, & mutata eft in manfüetiffimam Eccle-

"r

f& Monarchiam , ita tamen , ut zd/uc Jaf

jer prefiderer Roma religione

Chrilliand ,quáam dominatione terrená ,

ndamG]

ut loquitur idemS. Leo loc. cit.

Itj

sicque adimpletum eft Vaticinium Sybill.

cErythrez , que inter alía pra-

dXl

dixit , Chriftum non in gladio , & bell.

o /Eneadem Urbem: fibi fubje&u--

j

j

*

udlffea

[

