1j. Replicat Gerardus. Petrus in illo exami

lägiiApOftolici refpondit, juxta illud S. P. férm. 13. de verb. Dom. Upus

I*

o omnibus refpondit : ergo prxmium huic confeffioni refpondens fuit

.

commune omnibus Ap

;

oftolis; confequenter nulla peculiaris di

gnitas Ca-

pitis-

fuit promiffa Petro.

Refp. Quód ficuti Petrus nomine füo , & nomine omnium Apofto-

lorum di&tam fidei confeffionem edidit; ita etiam ipfi nomine proprio, &

totius CoïllcgiiApoü*oliCi prezmium Petrz fundamentalis , & infallibilis

Eccle(ix fuit promiffum, ' Verba enim confeffionis, & promiffionis foli

Petro immediaté S, Scriptura tribuit ; proinde ille , & non alius Apofto-

lus hac füpremi Capitis eminentiá dignatus fuit. 'Vel fi Petro nihil fpe-

ciale nomine proprio füit promiffüm : cur facra Scriptura tam accuraté

diftinguit Petrum à ceteris Aooftolis per fuüa

nativitatem , parentelam,

& dignitatem ? Immó non fine fpeciali m

ylterio videtur Chriftus TE.

i

SUS dixiffe Simoni Joann. 1. Tz es 55

/on /i/iul'.t jowa , tu vocaberis Ce-

p q;';od interpretatur Pétras.

l 6. Re.

RO EEE rR m at

"Art. 1. An Chriftus Dominus prowifebili Eccleffevegimine et-c.

23

u

L

i6. Replicat 2. Amefius, $i Petro intuitu altiffimz fidei confeffio-

Iri

nis tanquam metiti de congruo fuit collata fuprema dignitas Capitis Ec-

"m

clefiz , fequitur , eam non transferri in erus fucceffores , cum talem exi-

miam fidei profeffionem nec edant , nec illa ab iisdem requiratur.

Vff

Refp. 1zz70. Przmia , & privilegia antecefforibus ob heroica illorum

tell

facinora conceffa , fine iis ordinarié transfunduntur in eorum hzredes,

]ij

& fuücceflores. 279. Licet füceffores D. Petri non elicíant ram excellen-

tem a&um fidei, neceffarió camen requiritur in illis fides vera, & Catho-

ab.

líca, quod fufficit,

Wt

17. Objic. 2. Non folüm Petrus, fed etiam alii Apoftoli dicuntur

0nls

fuündamenta Ecclefix Ephef. ?. & Apoc. 2 1. ergo gratis conceffo , per ly

na

Petram delignari Petrum , inepté tamen exín infertur , Petrum gaudere

jl

fpeciali przrogativáà Primatüs füper ceteros Apoftolos.

x

Refp. r;. Alios Apoftolos poffe quidem :que díci fundamenta

o

Ecclefiz , ac Petrum quoad poteftatem fundandi ubique Ecclefías , pro-

J

mulgandi per orbem univerfum do&rinam Evangelicam ipfis à Chrifto re-

pfz

velatam , cum duplici tamen palmari: difcrimíne : 9z/;mu eft, quod illa

Giis

poteftas in aliis Apoftolis fuerit extraordinaria, & in eorum propriis per-

i

fonis extinguenda , ut fupra jam annotavimus ; in Petro veró tanquam

qW

univerfalis Ecclefie Paftore, & Primate ordinariain ejusdem fücceffores

p

derivanda. Secundum eft, quod poteítas in aliis Apoftolis fuerit tan-

7

quam in legatis , quapropter dependebat illa in a&uali exercitio , fpecia-

tim ubi f» offerebant difficultates , à faprema abrhoritate D. Petri, fuper

. (

quem Chriffus fuudavit [uam Eccleffam , & in[lituit originem unitatis,

u

ut loquitur S. Cypr. de unit; Ecclef. Poteftas Petri econtrà , quia. erat

$

fui

fumma , & (uprema , ab aliis Apoftolis abfoluta erat, & independens. Le-

Tj Ca

gatur in hanc rem S. Hier. lib. 1. cont. Jovin, D. Cypr. lib; de unit, Eccl,

S. Leo in epift, 84. ad Anus. Ep. Teffal. Vel dic 240. . Quód Apoftoli fi-

olio

mul, & collectivé fumpti fint eequaliter fundamenta Ecclefiz , habeánt-

jo X

que concurrentem cui Petro jurisdidtionem , ficuti Concilium generale

jpil

cum Summo Pontifice D. Petri fucceflore , non tamen (i divifivé , & feor.

5 fOII

fim confiderentur , fic enim non habuerunt aliquam. poteftatem in fide-

ol

les, nifi cum dependentia, & fübordinatione ad D. Petrum.

Objic. 3. $i Chriftus conftituiffet D. Petrum fummum totius Eccle-

wl 'PC'

urfita

fie Monarcham, foli eidem tradidiffez poteftatem clavium regni coclo-

Jat?y

rum : atqui ex S. Scriptura evidentiffim& conftat, non foli Petro , fed &

2

aliis Apoftolis fuiffe datam à Chrifto Domino pote(tatem clavium regni

j

ccelorum : ergo &c. maj. conftat, quia per poteftatem clavium regni cce-

lorum nihil aliud infinuatur , & intelligitur , quàm füprema poteftas ju-

M

risdi-

j

( ueffio II. De monarchico D. Pétri Primatu.

risdidtonis in tota Ecclefia. Min. ex $. Scriptura eft certa , nam Joann.

40. Chriftus Dominus omnes Apoftolos equaliter alloquitur per illa

verba: ccipite Spiritum Santium , quorum remifiritis peccatA , remit-

funtur eif

d

&. led per hzc nihil aliud infiauatut , quàm potef(tas: cla-

vium regni coelorum, vel ut aliis placet, poteftas minifterii verbi , & re-

mittendí peccata , quibus clauditur regnum coelorum : ergo &c, Pro hu-

jus obje&ionis exactiori difcuffione fit

AnTIcunus TenrTius.

hn pote[las clavium ceteris Apofrolts equaliter fuerit |

collata ac D. Petro?

19

, T3Ro majori momentofz hujus quzftionis claritate premittendum

eft priib: Per poteftatem clavium regni coclorum nihil aliud fig:

nificari , quàm füpremam authoritatem , poteítatem , & juris-

di&tionem in totam Eccle(iam , ejüsque membra quoad ea, qus& ad vitam

- Italegimus l(àiz 22. in defcriptione

eternam confequendam pertinent.

teftatem per clavem do-

inftitutionis Pontificis fuiffe defignatam ejus po

müs David, videtürque defumpta metaphora ab iis,

quz in humanis

j

ejüsque

accidere videmus, ubi Principi triumphanti in fignum fubje&tionis,

in urbem obtentz poteftatis

claves illius offerri folent.

a0. Pramittendum /fecundó ex1

). 'Thomia in 4. dift, 18. q. 1. a. 1. in

vis eít inftrumentum , quo oftium

eorp. Quód ficuti in corporalibus cla

aperitur , ita in fpiritualibus po

p

teftas, quà peccata per qux regnum cce-

lorum clauditur

dimi

ttuntur ,

dicitur clavis regni coelorum. Hzc po-

,I'rin

o, & Uno ut in caufa principali ; exin dicitur habe-

teítas eft in Deo

.

re clavem authoritati

s; in Chrifto autem ut.homine ratione infiniti me-

xiti füz paffionis eft per excellentiam , & ideo dicitur

habere clavem ex-

[s

rregratiam, & pec-

cellentig, per quam independenter à facramentis conf:

catà remittere poteft. — .Quia ftamen ex latere Chrifl

i dormientis incru-

£e( verba fünt D. Thomz ) faeramenta fluxerunt , quibus Ecclefia ftrí-

satur $ ideo in facramentis Eccleffa

efficacia pa[fionis manet , & propter

boc etiam im miniffris Ecclefía , qui funt difpeufatores Sacramentorum ,

[/

um ob[lacalum peccati vemovendum ,

oteflas aliqua manet ad pradi

tion propriá virtute , fed virtute, & paffione Chrifi ; & hac poteffas me-

£apborice clavis Ecclefta dicitur ,qua eff clavis miniflerii Ecclefte. Wec

clavis mini(terialis duplex eft , alia eft clavis fcientiz , quà facerdos dis-

clavis

g,gmj; inter lepram, & lepram, ligandum.-, & folvendum : alia eft

judi-

"rs. VT. Anpoteffas clavium cateris Adpoffolis equaliter fuerit che, s$

"

judicandi; qu&.à Magiflro fent. in 4. difl; 17. definitur : Pore(fa.

W

di, c

lizandi,

5 foluen-

quá judex EcclefiafHeus dignos recipere , & indignosre-

h)

mvvere debet À regno.. Clavem judicandi. neceffarió precedere debet

Z

(

clavis fcientiz , malé enim apcritur clave cxcá , & errante , confequen-

IU

ter peffimam fententiam dicet is , qui fcientiá difcretionis , quà inítrui-

h

tur, quibus , & quomodó regnum caclorum claudendum, vel aperiendum

fit, caret , in hujusmodi cxcos judices exhorrefcendam illam tulit Sal-

vator fententiam Matth. i1. bisverbis: 7 vobzs legis peritis,quia tuli-

JHis clavem feientia. 1pff non íntroiflis ,

£f eos qui , introtbant probibuiflis,

20. His przmiffis queritur, an poteftas clavium o

füerit zequaliter collata

r

inibus Apoftolis

à Chrifto Domino : vel ut loquar in aliorum DD,

phrafi, quxrítur , an di&a poteftas immediaté Petro ; an immediaté Eccle-

du

li. toti colle&im fumptz conceffa fit, & per eam jus clavium exercen-

darum , tum datum fit per Ecclefiam Petro, tum aliis Epifcopis , pafto-

ln

ribus &c. ita ut folüm dignitate fit primus Petrus, & major omuibus di-

Vs

II

vifim nontamen colle&im fumptis? Negativam partem tuentur Theo-

logi Galli tefte Ludovico Du Pin c. 2. $. 3. differt.

4. Deantiqua Ec-

J

clefix difciplina. Priz; ;taque ( verba fünt cit.

$

Auth.)ffatunnt ( 'Theo-

jj

logi Galli) i2 Ecelefja

jtre dvino effe quandam Monarchiam , hoc ef? in

Yi

ea primum effe

»

l4

Romanum Pontifícem.

Attamen , ajunt , Chriflum imme-

diat? , ac per fefe cleves toti Ecclofia

collettim fumpte dediffe, c fubje-

st

G um ,ut loqmmtur, immediatum pot

effatis. Ecclefiafhica mon effe Papam ,

NT

Aut. Pralatos , fed totam Ecclefiam ,

ita Tamen ut per Prelatos jus clavium

u

exerceatur , non. per folum Pont.

tficem , licet primus fit inter eos

n

citum

» qui jus

illud babent. Contra hoc pla

hi

a1. Dico. Pefeflas clavium

tf

4

fuit. quidem ceteris Apoffolis .cqz)ä ac

TT

D. Petro à Chrifflo collata , non 1

men equaliter

» fed buic cum majori ex-

telleutia , illis cum aliqua fubor

dinatione.

Probatür r. ex SS. PP.I«o

pcc

(

Papa epift. 89. ita loquitur :

Hyujus muneris [aeramentum ita Dominus

ad omnium Apoffolorum.

jri

officium pertinere voluit , ut in Leatilfrmo Petvo

gyltf

"Apoftolorum omnium fu.

mino principaliter collocaret

» t ab ipfo quaff qua-

dam Capite dona f«

nl

4a velut ip corpus omne diffunde

Yef. Huicaccedit Cy-

h

prianus lib. de unit, Ecclef

ita inquiens :

Loquitur Dominus ad Petrum,

]À

tibj dabo

claves regni celorum , €* etiam

poft ve, urr,fö?ianemn fMam dicit,

nd

palce oves gueass, &b quamvis Apoffolis o

; 0i

mnibus po[! re[urrettionem Jféam

icut me mift Pater , ( ego mitto

j

parem pgtcjlctem tribuqt, e a(kat ,

w*

Elz

055

46

SueftiaTI. be manar;*ly'iæb D; Petri Primatu. . ——

qios', tamen ut umitatem manifefl aret ,

tatbedram confHituit../ Subfcribit

aliós SS. PP. quorim den(üm agmen adduci poffet , fi anguftia

his preter

paginz per

mitteret ; Optatus Millevit, lib. 1. cont. Parmen. de Petro ita

diícurrens:

Preferri omnibus Apoffolis meruit , & claves regni celorum

communicandas cateris folus accepit. : Quid clarius , evidentius , & pre

Boftro intento accommodatius ? ex his.

Chriftus Dominus'pöteüatcm ju;-

43. Prob. a. ratione: Illi contulit

risdi&tionis majori cum excellentia , digaítate, & eminentia, quàm aliis

Apoftolis ,

cui DEUS oves paícendas fpecialiter demandavit , claves re-

gni coclorum cxteris communicandas tribuit ; & in quo facramentum

muneris ptincipaliter collocavit : fed hxc omnia, ut ex citatis S5. PP.

teítimoniis liquet , foli Petro pra czteris Apoftolis conveniunt: ergo illi

fuit

poteítas c(avium majori cum excellentia collata , quàm ceteris Apo-

ftolis.

5

Confirmatu

t Ideo juxta Cyprianum conftituit Chriftus in Ecclefía

cathedram, ut fervaretur unitas: fed quomodó hzc fervabitur , fi pote-

ftas jurisdi&tionis in univerfitate Apoftolorum , & non in folo Petro tan-

quam i

ii fübje&o primario fundaretur ?

23. Prob.3.

Si poteftas clavium non fuiffet Petro collata majori

, in primitiva Ecclefia

cum eminentia, ac cxteris Apoitolis , fequeretur

nullam fuiffe legitimam verbi DEI pradicationem , aut facramentorum

adminiftrationem : nulla enim eft legitima , aut verbi DEI praedicatio ,

aut facramentorum adminiftratio absque miffione, nulla miffio fine füb-

ordinatione mittentium , nulla fübordinatio fine aliquo primo mittente,

nullus primus mittens fi

ne fupetioritate , nulla autem fuperioritas fine

maiori eminentia , & exce

llentia dignitatis Ecclefiafticz : ergo &c.

liquo genere necefle eft perire omnia,

Confitm. Pereunte primo ina

us füb tali genere continentur , ut habet.communis gnoma fcholafticas

;:

ergo fi effet (ublata prima miffio,.tollerentur omnes miffiones inferiores.:

fed. prima.miffio füpponit

P

majorem plenitudinem authoritatis , potefta-

Petro tanq

uam primo poft Chriftum miffo & fecundo mit-

tis &c. ergo in

tente debet re

fidere major poteftas clavium , quàm in reliquis 'Apo-

ftolís.

24*

Objic.f 1. Quód Chriftus dederit pleniffimam poteftatem cla-

vium D

, Petto , inferimus ex illis verbis Matth. 16. Tj da£o claves

j

t

regui cielorum , efi» quodcunque ljgmoeris fuper terram $. Atqui eadem

fer& verba locutus eft Chriftus ad reliquos Apoftolos Matth, 18. ,Qua-

f

lo : ergo zqua-

eunque alligaveritis faper terram erunt ligata (j in ce

lis poteftas clavium fuit à Chrifto collatatam Petro , quà

m reliquis Apo-

ü

ftolis,

Mrt. II Anpoteffasclavium :.cterz'; Apoftolis equaliter fuerit ec. — 39

ftolis. Huic prater alios innumeros SS, PP. fübfcribit S. P. Auguft. do-

Mïk

l

U

cens , claves regni coclorum fuiffe datas Petro non nomine proprio, fed

u

nomine Ecclefiz, za /f z Petro, verba ejus fünt tra&. ;o. in Joannem,

Mi

non e[fet Feclefra facramentum , non ei diceret. Dominus , tibi dabo cla-

pro

ves regni calorum cfc. ergo licet Petro fuerit conceffa poteftas clavium

per fe primó primitate ordinis , non tamen excellentie , cum refpectu

omnium miniflrorum fuerit x

Ji

quali'ger extenía , ücuti'omngs*æqualiter in

z

ii

Ecclefía continentur.

Refp. Quód per illa verba tam Matt

h.16, quàm 18. non fuerit col-

-

W

lata, aut Petro , aut ceteris Apoftolis pleniffima poteftas jurisdi&tionis ,

fed tantàm illis promiffa; cum difcrimine tamen fipius in(inuato , Petro

d

ll

nimirum ut ordinario univerfalis Ecclefig Paftori , czeteris Apoftolis veró

ut extraordinariis D. Petri in vinea Domini cooperatoribus , & in hoc

QQ

fenfü interpretandi veniunt SS. PP. qui communiter ab Adv, hic in ma-

gno fyrmate adduci folent.

Ratio autem cur locis citatis dicta pote-

cli

It

ftas Apoftolis fuerit tantüm promiffa, & non collata,eft: quia Apoftoli

tunc non erant adhuc fàcerdotes , adeóque poteftatis jurisdictionis inca-

l

paces. Id, quod ex S. P. Auguft. adducitur, Dif. Claves regni coelorum

fuerunt datz Petro nomine Ecclefie , itaut procuratorio modo tanquam

jpt

d

i

legatus Ecclefiv non fibi,fed tantàm nomine Ecclefiz acceperit , N.no-

mine Ecclefiv , quatenus gerebat illius perfonam tanquam Princeps , &

fulm

10

Caput ejus , ficuti Rex dicitur gerere perfonam regni propter dignita-

tem regiam , C. dictum S. P. & N. confequentiam exinde falsó illatam.

fb

Df

2f. Inftas. Mortuo D. Petro, aut quocunque Summo Pontifice ma-

nent claves in Ecclefia , donec eligatur alius Summus Pontifex , qui f le-

fite

gitimé electus fuerit, eas rurfüs ab Ecclefia accipit , vel unde? nifi dixe-

ris illas ab aliquo Angelo deferri de coclo : ergo claves non D, Petro,

ff

W

fed Ecclefie promiffie , & concreditz fünt tanquám fidz cuftodi,

Refp. 1772. Cum Bellarm. Claves mortuo Summo Pontifice non

J

dl

manere formaliter in Ecclefia , nifi quatenus aliqua earum poteftas fuit

communicata inferioribus miniftris ; fed remanere in manibus Chrifti,

mlf«

(*

qui Summo Pontifici rité eleQto eas tradit, non novátraditione , fed an-

!

tiquà inftitutione , quá dum Petro eas conceffit , conceffit etiam omni-

di

bus ejus füccedaneis. .240. Concedo , claves fede vacante manere in Ec-

clefia, à quà Pontifex de novo illas accipit: ex quo tantüm fequitur , Pe-

n

m

tro ab initio ut Capiti, & Ecclefiz ut corpori , ejusque miniftris , modo

fupra explicato fuiffe collatas, in quo nullum eft inconveniens,

)u

.

26. Objic. 2. Si D. Petrus habuiffet pleniffimam poteftatem jurisdi-

qu

&iou

is fuper omnes alios Apoftolos , fequitur, illum fuiffe Paulo fuperio-

jpr

xrem;

3

jl

*.

38

Swaflio II. De monær:;hica D. Petri Primatu.

rem: atqui hoc fal(um eft: ergo. Min. prob. zz4à. . Paulus vocatur Ápo-

ftolus per antonomafiam , non fic Petrus: fed Apoftolus per antonoma-

fiam eft talis per excellentiam , fumerioritatem &c. ergo. 24?. In antiquis

diplomatibus imago Pauli plerumque ad dexteram imaginis D. Petri collo-

catur : abfoluté autem federe ad dextram honorificentius eft , quàm ad fi-

niftram , ut docet D. Hieron. in comm. 1. cap. ad Ephef. 37/5. Ipfe Pau-

lus nullam agnovit fuperioritatem , aut majorem poteftatem jurisdictio-

nis in Petro , ut conftat ad Galat. 2. ubi ait: qwibus ( id eft Petro, Jacobo;

& Joanni, de quibus antea, ) seque ad boramceffimus fabjectione. Ec in-

fra: f'acobus ,& Cepbas, && oaunes.qui videbantur columna effé , mihi

nibil contulerunt, dextras dederunt mihi,eft- Barnaba focietatis. . qtà

Paulus graviter reprehendit Petrum , ut conftat Galat. 2 - Cumattem ve-

niffet Cephas Antiocbiam ,in faciem ei vefliti ,quia reprebeuflbilis erat :

Sed major non reprehenditur à minore: ergo.

Tandem : Apoftoli mife-

runt Petrum , & Joannem in Samariam Act. 8. fed mittere arguit füpe-

rioritatem, & majorem authoritatem in mittente, quàm in miffo : ergo &c.

Refp. C. Maj. N. min. ad prizam prob. dic, Paulum non dici Apo-

ftolum per antonomaíiam ob przrogativam füperioritatis , fed quia no-

tior eft pluribus epiftclis: vel quia munus Apoftolicum excellentiffimé

implevit in converfione gentium , in quatefte eodem r. Cor, 15. plüs om-

nibus aliis Apoftolis laboravit , fidémque non folüm ab Jerufalem ufque

ad Illyricum, fed etíam à mari rubro ufque ad oceanum per totum feré

orbem plantavit. Ad/ecuzdam dic , quod non fit perpetuum, imaginem

Pauli in figillis diplomatum collocari ad dextram , cum in figillis quibus-

dam cernatur ad (iniftram ; immó veró in numismatibus femper fortitur

finiftram , quz diverfía collocatio absque dubio infinuat, parem utrius-

que fan&titatem , & zquale meritum juxta illud Leonis ferm. r 1. de natali

Apoft. dicentis: J//os &j ele/fio pares , $ labor fimiles , c finis fecit effe

equaleg, N'el , ut alii meliüs judicant; indica: diverfa hec collocatio,

quód Paulus przcefferit Petrum, & Petrus Paulum in diverfis prroga-

tivis; nam Paulus precedebat Petrum , quoad dignitatem fcientiz , me-

ritorum , & muneris Apoftolici plantandi fidem ; Petrus écontra excede-

bat Paulum majori poteftate ordinarie jurisdictionis : hinc S. Maximus

ferm. ultimo de SS. Apoft, ait: Perro datam fiffe clavem potentia , e

paulo clavem fcientie. Hoc autem non prejudicat Primatui Pe-

tri, ficuti nec Moyfes in veteri reflamento przjudicabat dignitati

capitis in Aarone, licét in populo jJudxorum fuerit major.

Ad

tertiam dic, quód in primó textu ly zegwe zd berams ceffonus [ub-

jectione falsb , & mendaciter referatur ad Petrum, Jacobum &c. cum

E u RUE E E r l

ex-

J Ar). III, Anpoteflas clavium cateris Apoffolis equaliter fuerit ctc.. 39

p

expreffus textus doceat , S. Paulum illa verba retuliffe ad quos-

Id

dam falíos fratres ; erántque illi quidam pfeudo - Apoftoli, qui contra

IS

Paulum infürrexerant docentes, circumcifionem (imul effe obfervandam,

olh

operibusque legalibus juftificari homines, illisque deberi gratiam Evan-

al

gelican: & ut predicationem Pauli, qui eos erroris in fide arguebat, di-

Pa

minuerent, afferebant, ipfum non immediaté à Chrifto, fed ab homini-

Qio

bus füum Evangelium accepifle, proinde non effe tanti faciendum, ac

)b0

Evangelium alioorum Apoftolorum , qui proximé ab ipfo Chrifto erant

In

edocti. — Contra hos proteftatur D. Paulus docens , & dicens c. t, v. 1.

n

& 11, fe

77

"dpoflolum per Tefum Chriflum, ejisque Evangelium, non

Jl

Ab aliquo

ine, fed per revelationem fefu Chrifi non fecis ac alios A-

9.

poflotos accepiffe, quinimmó ex verbis ipfiusmet Pauli claré colligitur, eum

L

agnoviffe fuperioritatem in Petro, cum c. 1. 18. dicat: Poff azzos £res ve-

nife

ni lerofolymam, videre Petrum, e& manfi apud eum diebus quindecim. n

u

quz verbaD. Ambrofius ait: digmum fuit, utcuperet videre Petrum,

&t

quia primus erat inter Apoflolos,cui delegaverat Salvator curam Eccleffa-

)

rum. Hanc recognitionem fuperioritatisin Petro Paulum habuiffe adhuc

I

clariüs conftat ex hoc, quód, cum füum Evangelium dicti pfeudo- Apofto-

f

li fü(pe&um haberent , neceffarium duxerit, rurfüs ire Jerofolymam, &

50

conferre illud cum Petro, ejásque fociis tanquam judice controverfiarum

i

fidei, ut ab €o approbaretur, vel reprobaretur , & fic dubitantium ora

f

(

obturarentur, ze Alioquin (inquit ipfe c. 2.) forz? in vacuum curreret ,

vel cucurriffet. Cum igitur Petrus, & ejus Socii vidiffent creditum

(

mbxxs

efíe Paulo evangelium praputii , dextras dederunt Paulo , & Barnabz

focietatis , id eft , admiferunt illos tanquam veros focios, & confratres

rtitl

ii

in officio pradicationis evangelice, quod non officit füperioritati Petri ,

al

ficuti defadto fummus Pontifex dat dextras Societatis , & confraternita-

i

tis omnibus Epifcopis, fratres eos compellans , exinde tamen non fequi-

(4t00y

tur ,€os effe ipfiz:quales injurisdi&tione ordinaria. Ad quartam probatio-

nem varié refpondent SS. PP. Fuitque in pun&to hujus probationis magna

1f

n

controverfia olim agitata interS, Hieron. & S. P. Aug, ut conftat tom. .

oper. S. P. Aug. Ep. 8. 9. & feq. D. Hieron. fentiebat, D, Paulum.non fe-

cedc

jmus

rió, fed fimulaté reprehendiffe Petrum, neque hunc veré reprehenfibi-

lem fuiffe, quia in fua fimulatione nequidem venialiter peccabat ; (imu-

7

j

labat namque fe legalia obfervare, ne tcandalizaret Judxos, quorum pra-

cipué Apoftolus erat, fimul ut daret occafionem D. Paulo gentium Apo-

vnl[au

ftolo fe reprehendendi; hoc qua(i ex condiéto facientes, ut D. Petrus,

j

ui erat Princeps Apoftolorum, fimulate Pauli reprehenfioni cedens, ip o

] /116

fi

fa&to oftenderet Judzis, legalia, quz in. inftanti mortis exfpiràrant, non

€

i»

U

40

ueffio II. De monarchico D. Petri Primatu.

éque fatere, & effe mortifera poft fuffici-

effe ampliüs fervanda, inciper

entem Evangelii promulgationem 5 & Paulus füas gentes , quarum erat

do&or, inftrueret,legem Moyfis quoad legalia, & cxremonialia non effead

falutem ampliüs neceffariam. Idem docent Chrys.Theoph. & communiter

Grzci: afferentes,inter utrumque Apoftolum intercetfiffe quoddam pium,

& prudens (iratagema, intendens finceram converfionem Judxorum, &

entium ad veritatem Evangelii,rquod non eft proprié mendacium, aut

.illicitum.

Sed

licet hzec ob Authori&tem SS. PP. multum probabilitatis fi-

bi adícifcant, contrarium tamen abfoluté defendit S. P. Auguftinus in

8.9. 19. docens: Paulum ferió reprehendi(le Petrum,

Epift. ad D, Hieron.

hüncque veré reprehenfibilem fuiffe, utexpreffé infinuat S. Scriptura, &

communiter propugnant DD. latini cum interpretibus S, Scripturz in ci-

tatum cap. 2. Adeoque hi agnofcunt aliquod peccatum in fimulatione D.

x

Petri,non quidem erroris fidei, fed facti: defideenim credebat legalem

dele&um ciborum fuiffe jam dudum abrogatum ,. edo&tus A&. 10. guoz

DEUS fantlificauit, tucommune ue dixeris, .V el, utloquitur Tertullia-

nus lib. de prafcript. adv. heret. fuit aliquis error, non predicationis,

fed converíationis, quia non decrevit legalia effe fervanda , feéd potius

contrarium A&. 1. Neque hoc peccatum fuit mortale, tum quia D. Pe-

trus , & alii Apoftoli poft mortem Chrifti nunquam fervárunt legalia ex

intentione fervandi, íed tantüm diffimulaté ad vitandum fcandalum fi-

delium circumciforum, ut contendit D, Hieron, qui addit hoc pa&o diffi.

muláffe etiam Paulum obfervationem legalium, quando perfolvit votum

in templo Hierofolymitano, Ad 21. quando circumcidit Timotheum,

A&.16. & quando à Jacobo monitus accepit quzdam legalia , A. 1.

V'el quia tametfi Petrus, & alii Apoftoli ante fufficientem promulgatio-

nem Evangelii obferváffent vere legalia , ut vult S, P. Aug loc, cit. non ta-

men in eis fpem falutis ponebant , quod lethale erat , quia, quantum in

j

eis erat, evacuáffent gratiam Chri(ti, ut docet Apoft, ad Galat, 2. Et hoc

modo obfervare legalia licebat Apoftolis , non fecüs ac aliis Judais ante

ratiam Evangelii füfficienter promulgatam , ut mater Synagoga ( verba

funt S. P. Aug. ) paulatim , & cum honore deducatur ad tumulum; ut-

ue aliquamdiu indulgerent Judzis conver(is ad fidem Chrifti , qui ad-

huc infirmi in fide (ibi perfuadere non poterant, licere fudzis cibis vef.i

entium , & legalia contemnere. : Fuitergo incauta hzc fimulatio Petri

[

eccatum veniale, proveniens fcil, ex inconfideratione , vel defe&u de-

bite prudentixz ; exiftimabat enim fe bonà fide potiàs debere moribus

(

l

Judæorum( quorum LApo&olus erac) adhzrere , eorümque offenfionem

cavere,

i Ar?-' 1TT. m poteffas claoviumeenteris Apoflolis equaliter fuerit Crc. 41

ffci-

cavere, quàm gentium, & füppofüit gentes idipíum fcire, velfacilé cogi-

tare pofle, Exquo fequitur , quàd licet Apoftoli poft adventum Spiritàs

al

Sancti fuerint confirmati in prudentia, & gratia, ut mortaliter peccárenon

bt

potuerint, juxta illud Pfal. Ego confirmavt colummas ejus, bene tamen ve-

piun

nialiter, ut advertit D. Thomasin cap. 2. ad Galat.leéct 3. Hac fententiá

m

Auguftinianà füppofitá refpondeo ; reprehenfionem illam ex parte Pauli

fuiflejuftam , & licitam fine vamen prajudicio primatàs , & fuperioritatis

ya

D. Petri ; licet enim nonnunquam inferiori , & fubdito, corripere fupe-

$s lt

riorem peccantem adáibità debitá reverentià, & charitate . quoties ipfius,

Ts

vel aliorur íperatur emolumentum , vel ipíius lapfüs videturin multo-

trüm

rum ruinam redundaturds , ut in prafenti cafu. contigiffe fupponimus;

a,

Et in hoc negotio maxime refplenduit zelus animarum , & conver(ionis

hd

gentium quo ardebat D, Paulus,atque maxima humilitas D. Petri,qui equo

13

animo tulit ab inferiori reprehendi , ut advertit S. P. Aug. epift. 19. ad

Hieronym. dicens: Rariws , e& fantfius ex

g

emplum Petrus pofleris pra-

Y

buit

» quo non dedignarentur à pofferioribus corrigi , quam Paulus , quo cop-

il

fiteater auderent minores m

ajoribus pro defendenda veritate falvá chari-

JUSs

tate vefift

rium im

ere.. Ad ultimam probationem, concedo, miffionem per impe-

QQ('&IS

portare fuperioritatem in mittente , & (übje&ionem in mi

ffo, quo

xD'Pe.

pado Dom

inus mittit fervum , Epifcopus Parochum ; nego a

utem id

yid

de miíli

one

per confilium , & fuafionem , quo modo confiliarii di-

cuntur mit

r

di&is-

cere Regem ad bellum , & Apoftoli Petrum in Samariam.: Ex

«ourt

.37. Colligitur, Apoftolos non à Petro immediat?, f2d à Chrifto füam

B

authoritatem , & jurisdidtionemaccepiffe. Ita D. Paulus ad Galat, z. ]tem

&rli'

1. Corinth. r2, & Ephe( 4. colligitürque ex Joann. 20.

at

ubi Chriftus Apo-

ftolos cum pleniffima poteftate, & jurisdictione mifit in

mundum univer-

n i

füm ad propagandam füam fidem.

Contrarium docent plurimi DD, cum

un i

noftro P, Rolliers, volentes, Apo

ftolos non tantüm jurísdi&tionem , fed

J

etiam Epifcopatüs ordinem accepi

fle à D. Petro, confequenter dicunt,

; anti

€os ad talia munia , & dignitates fu

iffe à Chrifto Domino folàm initiatos,

vera

& non plené infignitos : cui fente

ntie favere videtur S, L.

eo ferm. 3. de

m

anniv, affumpt. diead pontif, ubi ait: $;

quid commuwe cum eo voluit effe

lui ad

:

Principibus , nunquam . nifr per ipfum P.

e£

stxl'

rum dedin,.quidquid alls non

negavit. Seddicendum, quodS. Leo ni

hil aliud intenderit , quàm pote-

pei

ftatem fuiffe Apoftolis reliquis immedi

até quidem à Chrifto collatam,

u dt

cum dependentia tamen , & fubordin

atione ad füpremam poteftatem

rb

Petri tanquam ordinarii Paítoris ,

& füpremi Ecclefim Principis ,

jonet

ut ipfe-

TT

42

" Suaft io Ii. De Manarchika D. Petri Prismats.

ut ipfemet indicat

?

in Epiftola 89. ad Epifcop. Viennenfis Pro-

vincia.

AnTicuLus Quanrus.

ri Primatus ex "variis prerogati-

: :Monmbz',cus D. Pet

vis probatur.

x SS, Litteris adduximus , fuffi-

cet ea, quz in precedentibus e

ciant ad probandum,

D.Petrum

^ Chrifto Domino fuiffe ceteris

zg.LI

; jurisdi&tione, & poteftate przlatum ;

Apoftolis in authoritate

non tamen de(ünt aliz innumere praro

gative in S. Scriptura regiftratz;

ux hanc eximiam , & füpremam in terris

dignitatem in folo Petro fuiffe ,

titudine m

orali fümmá evincunt, Pri-

finon aliquá evidentià, faltem cer

ia e(t, quód Chri(tus , poftquam

D. Petrüm in charitatis materia rigidé

térque idoneum reperít , ipfi füpre-

examinavit , eümque térque qua

$num paftoratum ovilis fui ,

& totius

Dominici gregis, commifit il;is

verbis ter repetitis: fa/ce Ag405 £05

» pAfce owes

[//7 4719

Cum Lutherolib. de pote

ftate

Pap. per ly pafce co-ïn.&i-

29. Dices r.

tui Petrum potiüs ferv

um , & miniftrum f

delem , quàm principem ; quia

.

fed cibum przbere , ac mini

ftrate.

pafeere non eft przeífe ,

Es

(à S. Scriptura , u*f

Sed hzc futilis cavillat

io facilé exploditur ex ip

atiffimé infinuatur pro regere:

ita legimus 2: Re

g. ;. DEUIM

ly pafcere ufit

ulum I

fra&l per hec formalia : 74

"

conftituiffe D

avid Regem füper pop

al* 44«

el, et £u er.

i5 Dux fuper Ifrael, Yvem M

Jmfæ.c

populum meum Jfra

Deinde demus , officium inadzquatum

Pafto-

D1co Cy

ro: Paffor sens es.

xis fpiritualis effe pr

gbere pà

fcua fpiritualia , miniftrare , dirigere, przdi-

(

f

&

uatum tamen ad multó maj

ora, & plurade extendit,

.«are, docere; adzq

& corrigendas oves , ad arcendos lupos, neoves,

nimirum ad regendas,

aut agnos maGtent , ad

co&rcendos arietes , ne illos cornibus laedant: er-

cenon con

ftituitur Petrus minifter, (ed füupremus Princeps,

go per ly P^

$7.in Joann. Ferzex fpffus catts.

& utloquitu

r $. Chryf bom.

30. Dices 2. Per ly oves,

& Ag505 non intelligi univerfam Eccle-

eles; et enim propofitio indefinita, qui

fiam , aut cunctos omnpino fid

tuxta Diale&ticos in materia conting

enti , qualis eft przfens , equivalet

particulari : confequenter

ex hoc textu non coll

igitur curam, & paftu-

lefiz fuiffe Petro à Chrifto commitfam.

ram univerfalem totius Ecc

Sed. contra inaniffimum ho

c effugium.fentiunt communiter omnes

& Aagnos defigadfe Chriftum Do-

SS. PP. primitiv Ecclefix ; per ly oves,

midium

*

Monarchieus D. Petri Primatut ex variis pravomntivis probatur. 43

- minum omnia Ecclefiz membra ; ita ut.ne quidem Apoftoli excipiantur;

n

inter alios audiatur Eufebius Emifenus in ferm. de nat. SJ Joann, Evang.

ita ad precfens inflitutum difcurrens : Prigs aguos , deizde oves ei commifit,

quia non. folum paflorem , [éd paftorum paffarem eum confüituit, — Petrus

aqnos , pe[cit & oves : pafcit filios , pa[cit & matres s regit fubditos , &

/

Pralatos omnium ieitur Paffor eff , quia prater agos , C vves p Eccle-

fra uibilefl. "Hinc 'Theophyl. & Rupertus ihilla verba commentantes ,

notant , Chriftum non fine myflerio bis dixifíe Petro, pa/ce agnos rueos',

fifíe

& ultimoó pa/ce oves smens ,quia per agnos, uti citati DD. exiltimant, in-

vwets

tellexit eos, qui adhuc teneri, & infirmi funt in fide, quibus ( ut ait Apoft,

at

Hebr. r. ) /adfe opus e[f.. Per oves autem perfectos fideles ; zz quzbus for-

ritts

matus eft jam Chriflus ad Galat, 4. Au£ exercztatos babent fenfus: Hebr,

ft,

$« Vel utdocet S. Ambrofius in Luc, per agnos , vel oviculas commenda-

li

vit Salvator cure Paftorali Petri incipientes , & proficientes , per oves

n

veró perfectos. Vel tandem ut innuit S. Leo in ferm. 3. affumpt. ad Pont.

Áife

& S. Bern. lib. 3. de confid. c. 8. Per agnos infinuavit Chriftus plebem,

il

per oviculas Parochos , per oves i

pfos Epifcopos, & Paftores committi

Petro tanquam füpremo Paftori.

a

Necobftat citata crifis diale&ica, licet enim verum fit abfoluteé lo-

m',qu

quendo , quód propofitio indefinita in materia contingenti zquivaleat

particulari, nontamen füppofit& certá materiá , aut certis quibusdam cir-

(211

il

cumftantiis : ponamus enim Petrum morti vicinum dixifle Paulo: Coms-

DWN

mendo tibi mens proler , haud dubie quilibet judicaret cunctas proles nul«

fi

là exceptà illi commendáffe, Hinc notant JC. quód pronomen zeAs

"

L

fit diftributivum vocis, cui conjungitur, tum in collatione poteftatis ,

lo

tum in teftamentis : quapropter fi quis in füo teftamento dicit : re//zuo

pxæd

bona mea filiis meis , de cun&tis ejus bonis , & omnibus filiis nullo exclu-

^tentl

fo intelligitur. Ergo pronomen zzezs (ine ulla reftri&tione in noftra pro-

V

at

pofitione de collatione poteftatis pofitum ita diftribuit nomen 96 cui

j

conjungitur, ut fupponat pro omnibus ovibus nullá exce

ptà. Legantur hac

füper re Rdmi FF. W/allenburgici controv. 6. de Pt

ncapo

imgþu Petri , qui

cit. Fachin. l. 6. c. 68. $. 4. & alios.

fede

31. Secunda prerogativa eft

; quód in nullo alio)IArpoftolorum im-

pleta fit promiffio Petro facta

1

v

,nempe,

quód nec portz inferi fint preva-

[

licurg contra Ecclefiam fpecialiter fuper

ipfüm fundatam: nufquam etim

qll' i

hodie exiftitin /Egypto Ecclefia S. Judze

,non in

KPQ'J

Mefopotamia S. Sinionis ,

l

nonS. Bartholom&i'in Armenia , non S. Tho

m& apud [ndos , nonS. Jaco-

: Omw

bi Hicrgfolymiä , non S Joannis ;Epheü

; hon D. Matthai in ZEthiopia ,

yn?

E?

non

f

g

44

DSuaflio 11. De monarcbico D. Petri Primats.

&on S. Andrez in Scythia, fola perftat Petri Ecclefia tan

quam fundamen-

tum, firmamentum , & co/umaza veritatis.

.

p

.

