pradeftinatiome Summus Eccletiz proful preconizet probabiltorenr praz«

oppofita : argui forté ex cireumftantiis locutionis poffet exiftimatus pro-

WMM

pabilftatis exceffus, hic tamem habetur ip. prafenti difcuffione pronom ad-

j quam

TU

je&o. 27/0. Concedamus in favorem do&trine Thomifticz , quód fen-

tentia :epe repetita de gratia & praxdeftinatione fit à Summo Pontifice

funi

77

ut probabilior habita., cognita , declarata , & univerfali Ecclefize propo-

À

fita , quid; inde ? fequitur equidem. , quód nullus inficiabitur , illam ut

J

probabiliorem debere acceptari, haberi, & doceri ab Eccfefía, itatamem

J

ut oppofita in fua inviolatà probabilitate perfitatz quid enim prohibet

if

robabilioritatem infallibilem pati fecum probabilitatem abfoluté, & fim-

pliciter talem & quidem füb eadem infallibilitate? an fors majus elidet

n

minus in materia prefertim meriffim& fpeculaziva in. qua ob abfentianr

DH "u

prudentialis judicii in operando longiffim& abeft periculum: tam mate-

u

riale quàm formale peccati? minimé id dicendum reor , nifi probat Tio-

m

ritatem extra fuam fphxram contendas extrahere ad: manifeftam certi-

l

d

tudinem , quód hic effet extra chorum faltare. Et mens ipfius Summi

o

l

Eccleíiz: Paítoris eó videtur collimare, quód declarando fententiam pra-

mnüm'

cisé quà probabiliorem, aliam , qu

x oppofita eft , velit u probabilem irm-

p

[ &lml

punédoceri, Nonenim ftatim falfum eft, quod probabiliori contraría-

tur;

[

160

CSueffio V. De infallz'äz'lz'mt;e Summi Poutificis.

tur, ficuti nec malum quod opponitur meliori ; ac proinde dicere hec

fententia probabilior eft ixa quidem , ut eidem nequeat fübeffe fzlfum,

ergo ejus oppofitum eft omnino improbabile , eft juxta dialexin deduce-

re confequentiam peffime note , vel antilogiam terminorum in ipfo an-

Majus bonum eft, fateor , probabilioritas refpe-

tecedenti premittere.

&u intelle&üs quàm probabilitas , fed inter duo bona poffe determinari

.

ori

intelle&um ad id, quod minus eft , probat hzreticus, cujus mens maj

credibilitate Catholice fidei ceptivata eft. Ex quibus fequitur , quód

omnia quz inítantia comple&titur , nihil probent ; concedimus quod (ine

temeritate nequeat fententia à Summo Pontifice declarata probabilior

minuüs zítimari probabilis ; quód autem oppofita in pofleffione integra

fug probabilitatis non maneat. unde fequitur ? concedimus ulterius ,

uód fententia à füpremo Ecclefie. Paftore. propofita ut temeraria , er-

ronea , inhonefla &c. non poffit ab ullo £delium haberi aut doceri ut

prudens , vel füundamentalis ,^ honefta , & vera:íed nunquid parilis eft

conditio cum opinione probabili retpe&tu probabilioris ? certe differen-

tiam inter temerarium , & prudens , honeftum & inboneflum , verum

& erroneum, ac probabile inter & probabilius talpa etiam videt, . Ex

his

23. Colliges 1mó. Quod fi Summus Pontifex ex cathedra defin'ret

aliquam conclufionem theologicam deícendentem ex una pr

zmifla de fi-

& credi debe-

de & alia naturali eam velut dogma infallibile & haberi ,

re. Ratio e(t 7772 , quia veritati taliter detnite nequit abíolute fuübeffe

l

falfum. . 242 , proponitur à fupremo controverfiarum fidei Judice fide

l

divinà credenda ; ergo ita credi debet.

$£ , mule funt veritates

[

qux firmitatem fidei obtinent defacto, antea camen certitudinem tbeo-

logicam non excedebant, ut v. g. quód in Chrifto Domino fint duz vo-

n

[

luntates , quód füb fpeciebus Eucharifticis non ampliàs maneat iubi*cgn-

n

tia panis & vini &c.

thr

23. Collipes 2d

ó. Quod pro;wbütio,quamSummus Pontifex decla-

rat, & determinat ut falíam, etfi babere videatur fundamentum proba-

lt

li

bile, cui nititur, hoc ipfo tamen omnem fuam probabilitatem amittat, &

evadat fimpliciter, & abíolute falfa.

Katio eft: quia definitio Summi

ll

pl

Pontificis ex Cathedra loquentis ita infallibilis eft , ut eidem nulla falfi-

tas fubefle poffit : ergo hoc iplo, quód per eam declaret, & definiat ali-

us

hbr(

uam propolitionem effe abfoluté fallam, & improbabilem, rer hanc fun-

damentui , cui nitebatur, ita eliditur, ut omnem fuam probabilitatem

b g

amittat , & exuat , confequenter tota propofitio falla evad.t , & penirus

Tum

Vte

improbabilis , utpote nullo amplius fundamento nixa, Sic antiquitus

m

Putat»

L

4drr. DI An'fm:)»æ Poutifex ir.fh[liäz'li: fft i canonizat, , 161

n

probabilis erat fententia, quód per communionem facrilegam fatisfiat

in

m

recepto Ecclefiz , que tamen defa&o falfa eft, & erronea. Item pro-

n

— babile erat, abfolutionem facramentalem poffe impertiri abfenti per lit-

teras , quod modó damnatum eft ut hzreticum, & erroneum in 6ide &c.

ii

[

j

mini

Sic -de'cæceris,.quqrum magnus numerus habetur in Theologia,

n

x

r

J ARrTICULUS TERTIUS.

od

A

du Sum;wzz; Pontifex ifd'dü'äi/i: ]it im canonizatione

Qtegnt

Sanchorum? -

hif*ü( !

IJ ,'ü.

Ulti fünt, qui in prefenti idem effe exiftimant canonizationem

Ceriu

Sanctorum ac beatificationem, fed peífimeé falluntur, cum

ilis &

*M

U

toto czlo, uti ajunt , inter fe differant ; nam canonizatio eft

N

judicium authoritativum Papz, five, ut alii volunt , teftimonium publi-

yeni

cum de fan&itate & gloria alicujus hominis , qui in ofculo Domini , ex

M W

hac vita migravit; beatificatio econtra non importat hoc authoritati-

vum judicium Papz faltem quà talis, fed fufficit illud dari à congrega-

ao

tione Cardinalium ad id deputatorum cum permiffione, & conceffione

J

j d

Summi Pontificis. Ex quo fluit aliud difcrimen, fcilicet quód canoniza-

, i

tio fe extendat'ad univerfalem Ecclefiam , qux vi judicii authoritativi

1 fbhþt H

Pontificis obligatur ad colendum illum cultu publico, quem Summus

jc t

Pontifex ut San&um declaravit. Beatificatio econtra limitatur folüm

Qs

ad certam , & determinatam regionem & provinciam, in qua ex indul-

gt

gentia Summi Pontificis aliquis Beatus haberi, & cultus publicus ei-

: du

dem exhiberi poteft, Modus canonizandi Sanc&tos non fuit femper idem

J

j

.

fervatus in Ecclefia; nam tempore Apoftolorum per hoc Sanctus de-

clarabatur , dum ejus nomen certo quodam Sanctorum catalogo . infcri-

f

bebatur, quod non obfcuré infinuare videtur Paulus Hebr. 1. Nec dif-

hCX v

uln Pf

1

fimilis methodus fuit obfervata fucceffu temporis, nam Clemens Papa

It

a(&

lib. $. Conft. c. 33. decrevit, ut in feftis Apoftolorum, fan&ique Ste-

j

M.

03

phani, & aliorum Martyrum diebus fideles vacent ab operibus fervili-

jl

bus, & ut illorum memoriam perpetuaret,, juffit eorum nomina certo

iaqu

jf

libro infcribi, ex quo poffint recurrentibus diebus, in quo vel glorio-

a*

fo martyrio coronati, vel fan&o fine defun&ti fuére, pro memoria eo-

rum facienda, legi, & publicari, Idem fecifie legimus Fabianum, qui,

pl

um

ut teftatur Cyprianus ep. 37. conftituit Notarios fpecialiter ad hoc de-

4ndi

jl

rent, ipforümque triumphales

p ut Romz Martyrum a&a exci

agones

262

Sueffio V. De iofallibilitate Summi Pontificis.

*

onfcriberent. Erant etiam alii, qui per hoc canoni

zabant Sæn-

apones c

&os, du

m in venerationem eorum altaria erigebant , & in'illis certum

uendam cu

ltum eisdem exhibebant , & hoc non folàm Summus Pon-

tifex , fed etiam Epifcopi in füis dicecefibus, &« provinciis practicabant,

& proprià authoritate fuis fübditis San&os declarabant, atque ut tales

ublicá veneratione colendos proponebant: eum veró decurfü tempo-

ris multi, & notabiles abufüs, qui in magnum minifterii Ecclefiaftici

vituperium cedere- videbantur, in ejusmodi canonizationibus interveni-

rent,totum negotium canonizationis tanquam actus publicus Eccle(iam

univerfam , ejüsque cultum & religionem concernens refervatum fuit

univer(ali Ecclefiz Paftori, ita quidem , ut Alexander HI. in cap. -4m-

divimus (everiffime, & ditri&tiffimé inhibuerit, ne impofterum ullus

pro San&o declaretur, fine expreffo confeníü, judicio, & authoritate

Romani Pontificis, quod uti prudenter ftatutum eft, ita hücufqueinvio-

labiliter in Ecclefia fuiffe obfervatum, experientia hiftorica comprobat.

25. Sed quid prohibet, ajunt Luthero- Calviniftz , San&tum decla-

rari à quolibet Epifcopo , aut Ecclefiz particularis Pracfüle ? fi enim fal-

x

libilitas obeít, certé hec in pari gradu reperitur in Summo Pontifice ,

rxfertim eo in negotio, cujus decifio atque determinatio dependet à

folo fallibili hominum teftimonio, aut ubi nulla de hoc extat in facris

litteris revelatio, utiin przfenti accidit: recurritur quidem à Papiftis ad

miracula tanquam certa fanüitatis indicia, fed & hzc pofle effe prarftigias.

l

damonis Dux Ifraeliticus ipfo fa&o didicit, proinde poterit fieri, quód

ápud offa hominis defuncti varia figna virtute praternaturali fiant , in-

terea homo ille fedeat cum Principibus tenebrarum in perpetua umbra

[

li

mortis: hinc ad rem S,P. Auguflinus effatus eftz — Mw/rorum corpora

Y

eoluntuy in £erra, quorum anima torquentur in gebenna. — Wic eft infa-

Ju«

pus criminandi modus apud hzreticos , quo labefadare, & malà notá

confpergere contendunt puritatem, & fan&itatem Ecclefie Catholice.

ii

26. Verius & pientius judicium de San&tis & Summo Pontifice

nf

canonizatis formant 'Theologi Catholici , omnes uno ore defendunt Ec-

Vr

&lefiam abfoluté non errare in canonizatione Sanétorum, ita, ut fine ul-

Al

la dubitatione Sancti ab Ecclefia venerandi fint; fed an hoc fit de fide,

Qs

non omnes conveniunt, Aliqui enim inter quos Canus , & Cajetanus

inf;

yelati à P. Gonzalez in difp. 1. prelim. de Imm. Conc. volunt, certum

quidem effe, quód Summus. Pontifex nunquam erraverit in canonizae

d

uantutnm

sione Sancterum , poífe tamen illum abfoluté errare, in

t

probationibus. valde verifimilibus , que ip(i videbantur moraliter ceztz,

Y

&

poteft formare judicium fpeculatiyé falfum, &cex hoc procedere

b

Á

noni

4rt, IH. n fummi Pontifex injüfiäi[ü Jft in canonizat. 0. Y63

r

rionizationem San&i alicujus, difertiffimis verbis affirmant. Aliiinter

N

quos nofter P. Angelus Rocca de canonizat. San&torum c. 39. & 40.

Y

Vaíq. Suarez, Bannez &c. dicunt, indubitatum & certum effe , Summum

j

Pontificem nec in a&u primo , nec fecundo errare poffe in canonizatio-

h

ne Sanctorum, ita ut temerarium fit affererecontrarium ; id tamen de

fide efle abfoluté negant ; nam licet in iis , quz Summus Pontifex decer-

ii

nit cirea ea, quz vel ad mores univerfalis Ecclefie, vel ad ftatum re-

a

ligionis pertinent, habeat affiftentiam Spiritüs fan&i in facra Scriptura

fibi promiffam, certum tamen non eft, nec ex ulla revelatione probari

'clclïaï»

poteít, eandem affiftentiam Summo Ecclefix Antiftiti preftó effe in ne-

7 L

T2

gotio canonizationis , immó , uti difcurrunt alii meliüs , quamvis etiam

inhac parte, quz utique ad gubernationem totius Ecclefiz fpe&tat,

yls

yiuit

afhftere Spiritum fan&tum Pontifici dicatur, quia tamen canonizatio per

.fe fundatur in examine vite, morum, & miraculorum alicujus San&ti ,

TU

quod examen nititur teftimoniis humanis ex fua natura fallibilibus , di-

spmbaï,

ci nequit, eam pertingere ad certitudinem fidei, licet omne periculum

; dtt

s

morale errandi, omnémque prudentem rationem dubitandi excludat.

Sunt tandem, qui , duplici hac fententiá repudiatà , abfoluté afferunt, cer«

m(x(le !

tum de fide effe, quód Summus Pontifex abíoluté

xmöü :

errarenequeat in canoni-

zatione SanGorum ; rationem fü

ggerunt, quia in negotio canonizatio-

"

nis agit Summus Pontifex Paftor

em univerfalis Ecclefi

jlb

2 , cui promiffa eft

infallibilis affiftentia Spiritás fan&i; & huic fent

entix , quia magis re-

dipis

&

cepta, trita, & probabilis eft, eidem fübfcribo,

f'h Gflö

27. Dico. $ummtus Pontifex in canonizatione Santlorum

efh om-

as u

nino infallibilis. Probatur 1. Si

n

Summus Pontifex non effet omnino

infallibilis in canonizatione San&

orum tota Ecclefia poffet falli, & in

j [g(?.'lj

manifeftum errorem induci:

fed hoc abfürdiffimum eít: ergo etiam il-

d

lud, ex quo fequitur. Seq

. Inaà

j. prob. -Manifeftus error eft, colere

"u

aliquem -Sanétum cultu publico

inferno ill

; qui tamen DEO eflfet exofüs, & in

jaïhüï:ïfz'

um continub blasphemaret. Item manifeítus & maximus er-

pote

ror eft , credere aliquem effe virtutum

exemplar ab univerfali Ecclefia

gt !

ad imitandum propofitum, qui tamen i

n peccatis mortuus DElIinimi-

]

cus eft; atqui hzc omnia fequerentur,

fi Summus Pontifex non effet

M

T

infallibilis in San&orum canonizatione :

ergo &c.

Czleüw

Confirmatur, Eccleíia non

CCTW

poteft obligare omnes fideles ad aliquod

Ó

d

credendüm, quodin f& poteft

effe falfüm : fed oftquàm aliquis folenni-

qn

ter canonizatus eft, Ecclefia o

bligat omnes fideles ad credendum illum

j

i

veré effe Sanctum; prepotentem apud DEUM intercefforem, adeoque

er CC)

efücio publico colendum: fi ergo in hoc poffet Summus Pontifex falli

; J

N

P

nunquid

g

164.

Onaffio F. De iufallibilitate $ummi Pontificts,

*

punquid obligarentur fideles ad aliquid credendum ut verum , quoä

tamen in fe falfüm effe poteft? quxnam autem hzc abfurditas !

28. Prob. a. Si Summus Pontifex non foret infallibilis in cano-

nizatione Sanctorum , ideo effet, quia judicium authoritativum, quo

declarat aliquem determinaté Sanctum , nititur teftimoniis de vita, con-

verfatione, moribus, & miraculis falfitati obnoxiis. Sed hxc ratio ni-

miüm probat; confequenter nihil. Minor eft indifputabiliter vera. Si

enim Summus Ecclefie Antiftes alium articulum fidei decernat, & toti

Ecclefi» credendum proponat, hujus- definitionem , & propofitionem

precedunt inquifitiones, fpeculationes, & difputationes Theologorum

tanquam primordialia definitionis , fi non fundamenta, faltem indicia ,

& indudiva ; atqui non minüs hz fpeculationes , difputationes &c. funt

fal(itati obnoxiz , quàm teftimonia de miraculis , moribus, converfatio-

ne &c. alicujus Sandii: ergo fi hec fallibilitas obftat infallibilitati ca-

nonizationis alicujus Sancti, illa obftabit infallibilitati cujuscunque ve-

a

P

ritatis credendz

Summo Ecclefir Re&ore propofitz, confequenter

51

fequitur , principia , quz adverfarii pro ftabilimento füz fententim fub-

ornant, in capitale detrimentum aüthoritatis Pontificie

| devergere 5

uod Ecclefia merito anathemate. füo reprobat.

29. Refpondebis. Difputationes,, inquifitiones ; & indagines Theo4

logorum efle meriffimam conditionem , non autem mot

ivum, adeoque

aritatem claudo pede incedere, Sed

|

j

- .. Contra. Qui miracula, aut teftimonia de Fan&?ït:ate/rvïtæ, conver-

fationis , atque morum integritate inter motiva numerat, in 'Theolo-

W

H

gia rarum egit hofpitem; (i autem per hzc fortaífis motiva credibilitatis

fubintell

facit.

igat , veritate fuà hac in parte a—ffertäïduplicfs antilogiz fe reum

x

&

30. Prob. 3. Quód Summus Pontifex non poffit erräre in iís.

, quz

[

Qn

fpe&ant ad mores totius Ecclefie, vel etiam cultum publicum,

recep-

Yot

tum dogma eft: atqui Sanctum colere, invocare, & revereri in

Eccle-

fia fpe&tat ad mores totius Ecclefice

W

; €hüsque cultum publicum: ergo

th

in canonizatione Sanctorum Summu

s Pontifex abfoluté fallere, aut fal-

li non poteft.

Major eft indubitata,

aliàs poffet fine gravamine con-

Qu

fcienti& aliquis moribus Ecclefi

& fe non conformare, cultümque publi-

cum otnittere , immó

ibernere: 7

bl

118. credimus perverffr .

"afolentiffima autem, fi Auguftino ep.

Ts

5 eff difputare, an fit faciendum , qud. tota

Ecclefra facit : ergo. &c,

Á

?l'lml

31 Prob. 4. Quidq

uid Summus Pontifex judic

ialiter, & definitivé

determipat , illud. infall

ibiliter fine ulla nota falli

i

bilitatis. verum eft;

m »»

z. M | n [ummus Pontifex infallibilis fte in c&ham'zaf. ee. 16g

w

immó, ut tacit occurramus refponfioni quorundam'Thcologorum;

determinationi judiciariz Summi Ecclefiz judicis implicat fübeffe £alfum

(

etiam per ignorantiam invincibilem : aliàs certé tota certitudo fidei

n

abiret in fumum: fed in canonizatione San&orum Summus Pontifex

j

t 1

judicialiter determinat hunc effe Sanctum , talémque ita Ecclefiz colen-

dum

proponit: ergo abfoluté impoffibile eft, quód huic ulla falfitas fub-

t d

effe poffit. Min. conftat ex verbis, quibus in canonizatione San&orum

&t

utitur Summus Pontifex , füntque ex Caftro lib. 1. de jufta heretico-

J0net

rum

peena fequentia: 44 hemerem [améfe , C indrvidue Trinitatis

OFU

C e

xaltationem fidei Catholica , & Chriflian

& religionis 'laugmentum y

Jicd

Á

UM

utboritate . ejusdems DEI amnipotentis Patris

» C& Filü

) . Spiritás

Sanili, C* Beatorum Apoffolorum Petri , & Pauli cbc.

decernimus. €

w

t CR

deffniimus lona memoria v. £- Nicolaum Toleptinatem) Sa

ntfum effe, c

u v

ngzä't'amm fa:alogo ad[tribendum , ipstigz

Uent

12165 .

que lmzalaga bujusmadi 4a'jiri4

*

: lul

..32. Objic. 1. Ex E.ap. de fententia excomm. ubi habetur

3

quód jud;-

W&R J

cium DEI veritati, qua nec fallit , nec fallitur ,

ezper inpititur , judi--

cium autem. Ecclefra m

E

onuunquam epinionem [equitur , quam & fallere

x Thto

Jape eontigit , & fa

/j. Sed Canonizatio eft judici

um Ecclefie, quod

ag

fequitur opinione

m, quam &fallere, & falli fe

pe contingit : ergo cano-

nizatio non eft infallibilis. .. Min, conftat ,

quia canonizatto nititur rela-.

N

toni, & informationi bumanx de miracu

lis, moribus, & integritate

T

vite alicujus San&i: fed hec fallere

Refp. citatum canonem 1

, & falli poteft: ergo &e.

j

WORO

oqui de judiciis Ecclefiz in particularibus.

Í

m

caufis , quz nec religionem , n

e€c mores,

nec cultum totius Ecclefiz con-

cernunt , & in his fübeffe Pontificem fill

ibilitati ex fupra di&is abunde

Hliuqua

conftat. Nec obeft, quód canonizatio

füpponat relationem, & infor-

mationem humanam

puré errabilem ; na

m boc tantüm t

enet in. ilapri-

s

h

mordialiter, non veró

judicialiter confiderata,, ut (ic e

nim refpicit au-

]i Cïgo

thoritativum judicium

Summi Pontificis de fan&itate al

& hoc omni

icujus defun&i ,

a

uam ithoc

modam infallibilitatem - ob Spiritüs San

Gi affiflentiam ,.

j qu

publico religionis & venerationis. officio pr

omiffionis.infal!ts.

bilis Chrifti D

i

pu

omini titulo requirit , adjun&tam habet. Hinc

recté D; Tho-.

09

mas in fuo qu

odl.q.7. a. 1

6. in corp. ait : /z Al£i verà fentent iis,

ticularia faifa pertinen

.

fiutczum a

qua ad par-

W M

nibus vel de b

ieur de poffeffionibus ,

el de crisni-

wjusmodi , poffibile

€

j

» judictum . Eccl

€

efja errave propter

Mnïth

Canoutzatio verà medium eff f'ntcr bac

duo E q&lä ames

m

fng['oik fe[lau

E

boser

Wu

t66

Suaflio V. De infallibilitate Summi Pon?iþ'cz':.

donor , quem Sandtis exhibemus , quadam þiofifz'o fídei eft , quá Santis-

&

rum g

lorigm credimus , pi eredendum efl ,

| quod nec etiam in bis judi-

cium Ecclefte errare poffrz.

D

33. Objic. 2. $i de

fide effet San&tum canonizatum à Summo Pon-

tiüice regnare cum Chrifto in ccelo, fequeretur, hx

,

r;ticum effe eum ,

qui i

d negaret: fed hoc falfüm eft: ergo &c.

Refp. P. Gonzalez fupra cit fe&. g. quod is,"qui id reflexé nega-

ret, nec hzreticus, nec erroneus, nec temerarius dici queat, nullibi

enim definitum eft à Summo Pontifice, id debere tanquam dogma fi-

dei, aut veritatem à DEO revelatam credi ; fi autem hoc negaret. di-

recté , talis quidem effet erroneus , & temerarius , non tamen hzreticus.

Rationem dat: quía ad hoc, ut propofitio fit heretica , requiritur pr/27à ,

ut propofitio contraria fit cértiflfimé, & indubitanter de fide. « fecundo ,

ut altera propofitio certé, & indubitanter illi repugnet ; quamvis igitur

communis confenfüs totius Ecclefi hunc canonizatum regnare in coelo

cum Chrifto judicet, cum tamen de hoc nulla habeatur exprefla reve-

latio, ejus negatio ad malitiam herefis non pertinget, Et hac folutio

]Ij

valde probabilis eft, licet abfoluté poffet dici contrarium.

34. Objic. 3. INemo poteft effe certior de ftatu alterius , quàm de

u& [unt bominis, uemo movit , nifi fpiritus bominis,

proprio, quia 4

j

wi imipfo ,

.

I, Cor. 2.

fed Sutomus Pontifex nequit effe certus in hac

an ipfe fit in ftatu falutis ,

aut gratim, mefcít enim Lomo, utrum

odío, ve

l amore diguus (rt ; ergo vuyltó. minus poterit Papa fcire an hic

f;

vel ille in

ftatu falutis animam füo Creatori reddiderit, adeóque in ca-

nonizatione hujus, aut illius errare poteft.

de homine fäcündüm folas

- Refp. Concedo majorem, loquendo

if

vires proprias, aut ordinariam DEI providentiam , nego autem illam

loquendo de fpeciali revelatione, autinftin&tu Spiritüs fanCti, qu om/a

eH (

erutatur etiam profunda DEI. Poteft enim quis habere

oecialem re-

j

POHg

velationem , aut evidentem credibilitatem de gratia , ac falute alterius ;

(QU

non autem de propria: igitur Summus Pontifex, quamvis de beatitu-

q

dine canonizand5zum ordinarié non habeat fpecialem revelationem , quia

:

tamen habet evideatem credibilitatem acquifitam per inquifitionem vi-

W

tx ipforum , & atteítationem miraculorum, poteft divinà a(fitentià con-

p

fifüs , & inftin&tu Spiritüs fan&ti innixus illos pro Sa'n&is declarare, &

n

univerfali Ecclefiz proponere. '

Af

35. Sed quid de beatificatione,

habetné hec parem cum 6anoni-

Bs

zatione conditionem ? Refp. negativé. Ratio eft: quia in beatificatio-

&itate

Fr'ti's

ne non intervenit judicium dcfinitivum Summi Pontificis de fan

N

alicu-

x

14

f

. II I AA D uZAAME ,antæx Iuf aMlibilis fit im camonizat. be, 169

aïicujus hominis defuncti, ficuti fit in canonizatione ,

"

adeoque licet im

bhac nulli errori fint obnoxii fideles, in illa tamen abf

[9]

luté errare pof-

funt.

Secundà, Ex communi

praxi Ecglefiz conftat, quód Summus

h

M

Pontifex in canonizatione alicuj

us, eti ante pro. Beato fuerit habitus ,

at

eAdem circumfpeGione , inq

uifitione , iisdem precibus & teftimoniis uta-

tur , àc fi nunquam fuiffet beatificatus ,

quod fignum eft , prxrogativanr

0.

beatificationis longé inferiorem effe ac

canonizationis,

luum

36. Dices. Ecclefia permittit celebrari publicum officium de Bea-

31

tis, item ut erigantur templa, altaria in honor

t di

ter [pe&tat ad publicum. cultum totius Ecclefize

em illorum , confequen-

: fed in hoc non poteft

tolf,

intervenire ullus error, uti füpra prob

2

ta manifeflé convincunt: ergo.

"

mex

Refp. Ad hoc, ut publicum officiu

m de aliquo recitetur, tempia,

M !

& akaria in illius honorem er

igantur, füticit magna probabilitas, &

Y

M

i

moralis certitudo . de illius int

egritate , & fanctitate vitz , aut finali ejus

n

perfeverantia in gratia.

Exemplum manifefliffimum habemus im officio

m

Immaculate Conceptioni

$5

quod quidem Ecclefia permittit , fimul tamem

[üluh

pracipit, ne ullà cenfürà n

otetur opinio

; que afferit B. V. M. fuiffe in

peccato originali conceptam. Deind

e aliud eft

; quód toleretur, ut ali-

W l

quis Beatus quà talis habeatur, & colatur,

aliud veró, quód Ecclefia

punt!

pr&cipiat, hunc debere habe

:

ri Sanctum, licet igitur in beatificatione

i

fit permiffio cultüs publici à

Summo Ecclefie Hierarcha data, non ta-

um

men adeft preceptu:

m

"

1 ; nullum autem abfü

rdum eft, quod Ecclefia ali-

n

quid toleret ut bonum, licet in fe f ped

atum m

alum fit; fi autem quid-

g

quam praciperet ut bonum, quod taxmen reai

P

íe malum e.ft, inconvne-

niens effet inter omnia abfürdiílimum.

Ex his

(b

37. Colliges z. Quód licet de

m

fide non fit, Beatum corregnare

m

um Chrifto in ccclo, quia tamen ex

unanimi DD. confenfü id certum

T

€ft certitudine morali, (ine temeritate

3

& maximi erroiís notà dici nom

in

ia

poffet, talem effe barathro infernali ma

ncipatum. Ratio eft , quia beati-

4lt

r

jl

ficatio eft via & dif

pofitio proxima ad c

tl

liter eft impoffibile

anonizationem , adeoque mora-

pet

» quód Summus Po

ntifex aliquem Beatum declaret,

qui tamen in gratia non difcefliffet,

m

uód moderni heterodoxi illum

Hinc fummoperé mirandum eit,

j !

:

textum füpra n. 25. relatum velint af-

j

je

ngere Magno Auguftino; quafi

vero

g

l

1

in terra, quorum anime cruciantur

judicáffet , multorum corpora co-

a

U

in gehenna: fi enim id dicere de

Beatis temerarium eft, an non im

«erté procul abeft ab Auguftino,

pium erit, id affcrere de San&tis , quód

qn

quem pro fan&itate Ecclefie totis la-

at

certis militáffe, lippis , &

tonforibus notum eft, Deinde oftendant hze-

ii

SY

j

setici locum , ubi S, P.

Auguftinus. fimilia f

^

: I'Pff&igo

Vel fi iis ultrà

n

totum

&68

Suaffio F. De inf;zäibilimte fümmi Pontificis,

totum concedamus , quid queío exinde firmamenti habebunt? nihil fà-

né. Velenim locutus eft S. P. de fal&s Martyribus Donatiftarum , vel

'de impiis ac tyrann

is Principibus, quorum corpora magnificis fepul-

honorantur in terris, cum eorum animz ardeant

chris , & funeribus

in gehenna.

Vel tan

dem dicere licebit, quód non loquatur de cor-

folenni ritu canonizantur ab Ecclefia , cum tempore

poribus eorum, qui

S. Patris talis non fuerit in ufu ( incepit €

nim , (i Bellarmino credimus,

l

i floruit circa.annum Domini

vrimüm tempore Leonis III. Papz, qu

796.

) fed de iis, qui in particulari aliqua provincia, aut populo pro

Sanétis errone& colebantur ,

quorum animz in infgrno cruciabantur ,

ut tempore S. Mar

tini contigit.

28. Collige

s 3. ex R dimo

Redipg de prim. Ecclef. q. f. a. 4, cont. 7.

dem Beatificatis cultum ab Ecclefíia authorizatum ex-

n. 24. Licere qui

hibere, non tamen extra

limites conceffionis Summi Pontificis; hinc

ur, ipfis tamen non li-

ticet alia cultüs genera exprefsé non prohibeant

cité impenduntur.

Fundamentum de(umitur e

x c. Audiamus de reli

Alexander III ftatuit, non licere fine authoritate

(* ven. Sanci. ubi

Summi Pontificis quempiam vene

rari pro Sancto: at cum beatificatio

foleat effe reftridta quoad cultum

beatificato exhibendum , quidquid ei-

dem exhibetur ultra formam conce

ffionis, id fit absque authoritate

Summi Pontificis.

Hinc fa&à per Summum Pontificem conce

flioife,

non licet etiam

ut certo die poffit de quodam Beato Miffa celebrari,

&

alio die per modum devoti

onis Miffam votivam legere de eodem ,

[

l

ita à San&ta Congregatione

fuiffe refponfum ex Joanne à S. 'EÉhoma re-

fert. Ex quo ulterius erui

tur , quod fi facultas beatificationis (it re-

li

non effe licitam ulteriorem extenfionem ,

fm

ftri&a ad folos Religiofos ,

ita ut nequidem pro Summo offici

o adhiberi poffit , qui non eft de illa

[ny

Aliud eft, (i reftridrio

fiat ad folum determinatum locum,

f

religione,

.

tunc enim omnibus Sacerdotibus cuj

uscunque ftatüs vel fiecularis vel

flæb

cebit de tali beatificsto Miffam dicere,

Infuper ex eo,

HEga

regularis li

uód conce

fia fit Miffze celebratio de aliquo beatificato, hoc ipfo pol

&)

fünt etiam omnia genera cultüs, que funt cum celeb

ratione Miffz con-

D

nexa, eidem exhiberi, licet aliter fe

ntiendum fit de

eo cultüs genere,

Wt

.quod nullam c

onnexionem cum Mi

fíe celebratione habet, Hucufque

Pt

Reverendiffimus P. Auguftinus Red,ipg.

Atfe

Áj

»

m

ARTI-

& fl

-

*

at L. Situh Judicium Summi Ponrifiis infkäiäiie in &c*. 169

t

ARriICULUS QuanTus.

.

W

?

ht

1 Summs Poutificis infallibile in appro-

.Sitnä ?udz'äiu-

Y

Landis $. Seriptura Libris?

q

m

Ud in Ecclefia debeat admitti fcriptura canonica , quz homi-

j

,BB-Q

nibus prxfcribat przcepta vit», sítque forma fan&itatis , &

omnt

morum regula, receptum communiter eftapud omnes tam or-

lo

PN

tho- qua

m heterodoxos

, probátque id Magnus P. Auguftinus lib. 1r.

qptul

de civit, DEI c. 3. & 3.

hifce verbis: Fide przzmzm fuerat (ratio , & in-

telligentia) Zmhéuenda,

atque purganda

12 QUA te fidentitis ambularet

)N

ad veritatem , ipfa veritas DEMflius b

r

omine affumpto , mom tamet. com-

m

Jimpto , eaudem conflituit , atque funda

vit fidem , ut ad DEUM ftter ef-

m

Jet homini per hominem DEUM : bic e

nim eft DEI, et- bomizum media-

oni

zor bomo Chriffus TESUS. — Hic prids

er Prophetas , deinde per fezpfum,

gt

poffea per. Apoffalos , quamtum fatis e[

*

€ judicavit. , locutus , etiam fcri-

morlü(v

P

furam comdidit , qua cagonica momi

uatur ,eminentiffima autboritatis ,

eni fidem adbibeamus de bis vebus

xa[l C'ym

» qRA5 égHorare uon expedit , uec pet

iit

y

$05 ipfos msoffe idonei fumms.

Verüm quznam fit. illa (criptura veré ca-

j

M

nonica , continens dogmata fi

J[hOï

dei ad falutem neceffaria, regulas morum,

ii

quibus dirigimur , & manudu

cimur ad finem füpernaturalem , difficultas

" [[;Jm

eft maxima; fi enim dicas

; id conftare-ex

Ecclefig authoritate, reponi-

jot

eu

tur , unde tibi nota eft Ecclefiz authorit

as

; que determinare valeat

v

hanc fcripturam prz alia effe canonicam ? fi r

epetas , id conftare ex facra

Scriptura, committis manifeftiffimum circul

ys (ï

j

um vitiofum, quem. hzreti-

ci moderni przfertim evi cum magno ludi

brio, & improperio irrident,

&f

[wnïm

!

4l

cavillant, G&explodunt: quid enim, ajunt

, ineptius eft ,a(lerere Scriptu-

ram facram de(ignari per

authoritatem Eccle(ie , & authoritatem Eccle-

f Jf

L

fix per facram Scriptur

nulal'l*

am, numquid hoc,eft probare idem per idem ?

qui

negat primum , negat etiam fecundum.

d & &

Huic accedit , quód nec ipfi

SS. Patres conveniant in defignanda vera

editione Scripture canonices

TU

nonenim approbant hebraicam

5

cum certum íit,eam per Rabinos

v d

Hebrzos variis mutationibus fuiffe

i,

a

mutilatam.. Non feptuaginta inter-

j

pretum editionem , quia & h

anc in variis locis corruptam rejiciunt SS,

j

Patres,

Non tandem vulgatam , quam approbavit Concilium Triden-

tinum ,

quia poft hoc Sixtus V. & Clemens VIII,

eam emendari Apo-

ftolicá fuà authoritate curárunt,

adeóque antea non potuit effe infalli.

bilis fidei regula , vel dicendu

m eífet, correctionem

illam Apoftoli-

cam fuiffe illegitimam , quorum nullum convenient

er dici poteft.

E

Sed

r

Quaffio F. De infallibilitate Summi Pontificis,

U

Sedflizcomniaadverfartorum ma

& fana di&teria non folàm non labefactant

veritacem Catholican, fed manifefté probant , quod in pra-fenti tam fedu-

ló inquirímus , némpe admittendum: effe aliquem judicem fupremum ,

ut inter libros apocryphos , & veros facre Scripture judicium difcreti-

vum infallibile poffit dicere: nam inficiandurm mon eft , plurimas editio-

nes S. Scripturx per nequitio(as interpretationes hzreticorumr fuiffe

corruptas, & mutatas , & hoc maximé quia non obfervárunt illam re-

gulam Auguftinianam , quam S. P. Aug, in ledione S. Scriptura L. f.

de gen. ad litt, c. 3. prefcribit fub fequenti tenore: S/c Joquitur ( facra

Scriptura) w£. a/titudine fuperbos irrideat , profunditate attentos ter-

reat , veritate maguos pajént. Proinde re& infert tra&. 18. in Joann.

Quid barefes nom [fat nate , nift cum [criptura bona mou inte

Hzguntur

Lene g $ quod i eis uom bene intelligitur , etiam temeré afque auda-

éer. afferitur. . Ex harum mutilationum, Eccle(iz puricati maximé con-

trariarum , caufam dudum jam affigaavit D. Hieronymus ad fuum Pau-

Linum ita fcribens: Tradazt fabrilia fabri: fola Scripturarum ars eff ,

aut .... banc garrula auus , hanc delirus

am fibi paffim omnes vendic

fénex , banc fophif a verb

ofus ,

banc univerft pre[umunt , lacerant , do-

/3

Non fic Romano - Catholici ,

hi enim , dum

cent , antequàm difcant.

in veritate librorum canonicorum , ve

I eorandum genuina editione hz-

rent ancipites , Petram Ecclefiz , à qua omne aberrationis periculum

abeft , reverenter refpiciunt , & ab ea in periculofis dubiorum & hxfita-

tionum anfra&ibus confolidari percupiunt , inde communis 'Theologo-

rum orthodoxorum gnoma evafit , folius Pontificis effe, de veritate lib-

rorum canonicorum fuam fententiam infallibilem pronuntiare , cum qui-

j

bus & ego

o, Díco.

Jfudicium Summi Pontifícis $m approbandis facra Scriptu-

TE liz

F.

is ipfAallibife eff. Probatur 1. Veritas librorum canonicorum

ä

eft przcipuum fundamentum totíus religionis Catholicz : ex iis enim eru-

dimur in preceptis 3 DEO pro confequendo fine fupernaturalf prefcriptis,

f

inflruimur in vita fanété, religiosé , pi&, & fobrié ad normam illius , qui

fe in exemplum vivendi nobis dedit , inftituenda ; verbo , líbri canonici

ex fpecíali di&tamine Spiritüs San&i ad nos derivati forma Sanüitatis

C;

funt, & norma agendorum, credendorum, & ambiguorum articulorunr

D

fidei decidendorum infallibilís : ergo individua illorum determinatio ita

Q

certa effe debet , ut nec fal(itas illi fubfit , mec fübeffe poffit, aliàs certé

fides noftra i incerto , fpes ín dubio , charítas in lubrico effet pofita ;

fj

u

fed non poteft abfoluté haberi infallibilis horum librorum veritas, indi-

fulis «

