perit, & füb partüs anguítiis animam efflavit,

!uf

lino

- 9. Si quis ordinem, feríem , connexionem, & círcumftantias

m

hujus figmenti Hiftorici vquá judicii bilance libraverit , primàá ftatim

Q

fronte animadvertet, ffac hiftorià nihil fimplicius, nihil impudentius,

j fa»

nihil abfurdius , & ineptius excogitari unquam potuiffe,

Et ut ejus fal-

fitas, & abfurditas toti im

Ts

partiali mundo elucefcat indifputabilis, prin-

V

cipaliora hujus fabulz pu

né&

a ex noflrro Patre Onuphrio fuo tempore

Hiftoriographorum oraculo

vifc

f&üu

eratim exenterabo , & quid de hoc ob-

D

foleto , & abjecto commento

m inda-

femïcndqm ; nulli non citra longa

ln

ginem

dre. FIl. Summorum Pontifium immunitas ab ertoribus .. Yof

Prim,ait citatus Pater Onuphrius , omnes

ginem enubilatum erit.

Scriptores hujus fabule ajunt , Joannx Po

ntificatum fe extendifle ad

ft ex Anaítafio S. R. E. Bi-

ä]

annos 2. menfes j. dies 3. Certum tamen €

:

bliothecario, qui vitas Romanorum Pontificu

m ufque ad Benedic&ti IlI.

bus Sergii II.. Leonis IV.

Succefforem Nicolaum fcripfit, & creationi

Behedi&ti III. Hadriani II. & Joannis VIHI. uti

pfemetteftatur , interfuit ,

üm quindecim Sedes vacaverit,

uód poft Leonis IV, obitum dies tant

fübjicitque di&us Anaftafius , I

,eone mortuo non Joannem aliquem ;1e

Et (i hoc teftimonium fórs ti-

Benedi&tum ipfüm IH ftatim fuffectum.

bí non füfficiat, percurras, queío, omnes illius zvi, quo hxc Joanna

i

comperies cunctos unà fimul elin-

et,

orbi prefediffe fingitur, Authores,

gues. Scripsére eo. tempore Rabanus M

aurus Fuldenfis Abbas , Hai«

As

me

mo,Strabus, Theophanus Freculphus , qui ab orbe nato ufque ad fua

tempora hiftoriam contexuit. Ado Archi- Epifcopus Viennenfis; Lam-

u

Y

bertus, Aimonius San&i Germani celebris Monachus Scriptor Hiftorize

famofus, Luitprandus, Joafines Diaconus , qui anno $70. vitas Pontifi-

qui

cum concinnavit , immó , ut teftatur Florimundus , Alphredus magnus

l yi

Rex Anglix, qui eàdem state, quà Joanna floruiffe dicitur, libros va-

WU

am/

rios fcriptis mandavit , & triginta annis cum magna felicitate eam Infu-

lam gubernavit, atque ab Adriano II. hujus commentitix Pontificis Suc-

u

a

ceffore coronam , & diadema regium indeptus eft. — Omnes hi Autho-

res nec minimam de hac fabula mentionem faciunt.

Ecce prima, &

jetis

d

maxima falfitatis nota hujus portenti, fed procedamus ad alia apertiora

abfurditatis argumenta,

x

sÜr

Secund,

[

" teftatur i

lïa*iïh

dem Onuphríus, quód in vetuflis qu'ïnque Da-

mafi Bibliothecarii, & Pandulphi Pifani vitarum libris nulla hujus fce-

amt

minx memoria fit, fed ín margine ínter Leonem IV. & BenedictumllI.

, 'FI

alienis characteribus ab exemplaribus vetuftis longé differentibus hujus

Qu

ont í

rei fabula fit addita, Deinde, quanam ratione Leo nonus anno Domini

1053. quo Marianus Scotus fa&tus fuit Monachus, fcribens ad Conftan-

m

tinopolitanum Patriarcham in. epiftola, five ia libello adversüs Graco-

rum hzrefes cap.23.-potuit reprehendere Sedem Conftantinopolitanam,

fart?

n mtwm

quód contra facros canones hoe tam abominabile fcelus, & deteftabi.

le facinus commiferit, & , ut rumor populi fonabat, non folüm ad Cle-

(lv

nv

ricatum , fed etiam ad Pontificatum foeminas, & Eunuchos promove-

[

M

rit; Hec objicientem Leonem ítatim potuiffet redarguere , meritó i

T an:

fa&tumeffe, & fieri potuiffe, cum & Sedem Apoftolicam Romanam foemi-

empüff

na obtinuerit ; fed de hoc altiffimum eft filentium, . Immó, tefte Palatio,

(

)v

ficum

Photigs ips Píeudo. Epiícopu

$, infenfiffimus Romanorum Ponti

yit

Cc 3

OüiSy

ng

266

Quaffio F. De infallibilitate Summi Pontificis.

hoftis, qui Romanorum Pontificum, eoquód eunuchus efl

et

ves

decretís

exauthoratus, & in exilium relegatus fuit, hoc aon reticuiffe

t.

97. Necobftat , quód in Chalcocondyla Joannz Papiffze mentio fiat :

:

nam imprimis fuit hic Scriptor recentiffimus, utpoteanno 1460.

adeóque

hanc fabulam ex aliquo fchifmatico , vel hzretico,

quiin odium Catho-

lice Religionis eam fuz hiftoriz addidit, fine magno miraculo tranftri-

bere potuit. 242, ut idem Palatius teitatur, ea fabula non f

uit ab ip-

fo Authore inferta hiftoriz, fed fraudulenter a

ftore Claufero interprete.

ppoüta à quodam impo-

f

98. Tertió, Nemo , juxta fepe laudatum Onuphrium , Romz legi-

timé unquam Pontifex creatus fuit per annos plus minàs o&ingentos

À

À S. Petro ufque ad Formofüm Papam, qui ab ineunte zetate Romana

in Ecclefia educatus non eífet, & per omnium Ordinum Écclefiafticorum

V

li

radus ad Diaconatum ad minus, vel Sacerdotium fàltem non afcendif:

f

fet, quod facilé Pontificum feriem confideranti , inviolabiliter obferva-

tum fuiffe, manifeftum erit , & modó feemina i

gnota incertge originis,

W

[

& patri, fine ullo ordine , &

E

teftimonio exa&æ, vitz ita inconíültó

D

Pontifex fieri potuit?

hn

99. .Quarti. Incredibile eft, omnémque fidem humanam excedit,

E

uód in tot hominum confpe&u, tot miniítrorum confüetudine,' nullus

M

otuerit advertere hanc foeminam effe gravidam : & quod falfitatem

| tlj

tei vel ad oculum probat , hec mulier nonnifi in Papatu impregnatur ,

| pf

& qu& diu ante Pontificatum amatorem illicitum habuit, fine partu

ino z

(

alique, n

uünc t

enex ( uti verifimile eft) Papa ingravidata peperit, & qui-

E

dem , ut Lutherani criminantur, in füpplicatione ex vaticano ad $. Jo-

lii

annem in fefto Corporis Chrifti, cum tamen,, tefte eodem Onuphrio,

^f

fe(tum.Corporis Chrifti primüm fuerit inftitutum füb Urbano IV. anno

1264. neque Summi Pontifices in Vaticano tunc temporis, fed ad S.

QU&

oannem in Laterano habitabanr. -

BY

6

100. Quizto. Joannes VII. longé ante Leonem 1V. anno nimirum

fen

oj. Pontificatum geífit. Quód fi veró velint , illam fuiffe di&tum Joan-

nem VIII. Contra eft; quia hic claves Ecclefiz primüm poft Adrianum

B

II. anno 872. obtinuit.

Conftat infüper ex hiftoria probatiffima , hunc

oannem omni laude , & maximá vite integritate Pontificatum admini-

At

ld

ftráfle, & non Anglum, fed civem Romanum fuifle,

Neque ullus ex

omnibus Pontificibus, qui nomen Joannes gefferunt , vel Germanus

d

Qfte

fuit, vel Anglus, 1. enim fuit Tufcus , 2, & 3. Romani, 4. Dalmata,

j. Antiochenus. 6. & 7. Graci, 8. 9. 10. 12. 13. Romani. 14. Patavinus.

uà

Y (

15. & 16. Romani, 17. Grecus. 1g, & 19. Romani, 20. Tuícus, a1. Lufi,

tanus

ET

rt. VIL. Summorum Poutificum immunitas ab erroribus ee.. 203

i

tanus, 22. Gallus Cadurcenfis. 23. & 24. Neapolitani.

Si igitur nullus

inter omnes, qui hoc nomen gefferunt, Anglus fuit, aut Germanus,

an non ut fabulofüm figmentum exprobranda eft pretenía hzc hiftoria?

)x.lm

u

10r. Nolim hic multis exaggerare Scriptorum hujus portentofi fig-

iU

menti, & mendaciffimi commenti inconftantiam in /oco za£al, quem

l

alii Angliam , alii Germaniam dicunt : in Zoco ff udéorum , quem quidam

Ü

y

contendunt fuiffe Athenas, & hoc cum apertiffimo mendacio , fiquidem

n

telte Florimundo tempore [oannzg Papiffe illa civitas nihil priftini

fplendoris preter antiquasruinas habuerit, potiüsque fuerit horridum no«

] lcï

]

f

&uarum,bubonum &c.habitaculum,qu&m litteratorum fuave domicilium,

T

Alii pertendunt , illum locum fuiffe Romam, alii Britanniam , ín qua

dná

tunc Mufe principem feré Sedem fixére; alii tandem. Lutetiam Parifio-

ynum

rum. Diffentiunt itidem in szori&zs hujus monftrof fceminz ; quidam

dl

ab adolefcente fedu&tam, alii é paterna domo fugitivam putant , & fünt,

(tvi

ij

ui eam omni virtutum genere exornatam predicant, Nec conveniunt

lgmlh

in Pontificatu ; nam alii ponunt eum ad annum 854. alii ad annum 857.

nfulw

alii ad annum gor.

Nec minor eft difcordia in circumftantiis partás ;

Annales Aquitaniz dicunt , eum contigiffe , cum per urbem equitaret:

.ceöït!

Bocatius cum Sacrum faceret ; Martinus cum in publica Proceífione in

| nllï

jj

De his

feito Corporis Chrifti occuparetur,

, inquam, que apud Au-

[rt

j

thores, qui ex profeffo de hac fabulofa Ant

iftite fcribunt,

fufius legi

TE

!

poffunt, nolo fufiori calamo mentionem lettori oggerere.

Unicum, quod

il

ü

hoc commentum de apertiffima. falfitate füfpe&um reddit

, €ft, quàd ipfi

Sque

Authores , qui de eo fcribunt , dubitent de veritate hujus

hifforiz. Mar-

p

tinus Polonus dum hanc materíam tra&tat, ait: Hic, UT ASSERITUR ,

pl

f'emina fuit. Marianus Scotus: Haic Leoni fucceffrt is,

qui fuiz mulier ,

r q

ur AssERITUR. Nauclerus generatione 9.

pus CERTIS, Platina: Hic

Hac tacentur ip AYTHORI-

TL

qua dixi VZ4/zÓ FERUNTUR INCFRTIS f47JEU

($: oBscuRIs AuTHORIBUS,

joannes Carion: Husc Moeunutia natum , t

yrt

füeminam fuiffe vexuwr.

In his teftimoniis apprimé

:

Verifxþatur illud

,

uitum: Fa//tur , C fallir , vulei qui. peudet ab orc.

r

102. Objic, r. Pontifices, quando ex

Vaticano ad Lateranum per-

P

J

gunt, folent declinare locum illum,

ubi peperit-hec Papiffa, hócque

um

in deteftationem hujus criminis , aliàs

reQa illa via eft: ergo negari non

- poteft illud fuiffe factum,

jus?

T mäübs

Refp. nofter P, Onuphrius, falfüm effe ;

quód hujus declinationis

caufa fit partus Joannz, fed quia per medium

amphitheatrum , cui illa

Sülmam»

lcaviüüf*

via correfpondet , ob loci anguftiam magna h

ominum & equorum ma-

mu coritatus tranfire nequit;

einde

,

1fmi&ra ad Colloffzugm deficQtit, d

uj

reda

208

uaflio V. De ivfallibilitate Summt Pmtifci:.

reCtà progreditur versisS S. Petrum, & Marcellinum, ne tot gyris obe-

Á

quitans comitatüs ordinem confundat, revertenda denuo circum am-

(*l

phytheatrum ad viam, quz fanctis quatuor coronatis lateranum ducit,

eadem ratio eft cum revertitur, quam tamen-rem à multis Pontificibus

)

negle&tam fcio. Hucusque P. Onuphrius.

103. Objic. 2. Viva hujus partüs memoria adhucdum exftat Roma-

tam in facello, in quo predicta papiffa fepulta jacet , quàm in Sedibus

prophyreticis Lateranenfibus, in quibus , an Papa effet maículus , cognof-

cebatur.

Refp. Idem Author, hxc omnia fabulofa effe, & ab imperito vulgo

diQa, indigna proinde ut aliquid de his dicatur.

Mi

104. Objic. 3. Sed ftatua , pro perpetuando hoc flagitiofo crimine

(llx

eít indifputabilis ; ergo licet priora intentum non probent , pofterius hoc

erit innegabile teftimonium.

Qu

Refp. zz;à' Palatius , hoc e

ffe contra ipfos heterodoxos , fi enim

Wl

Pontifices omnes có collimárunt füis ftudiis, ut hujusmodi impium fa-

t

&um pro vindicanda Sedis Pontificie Innocentia ex omnibus libris, & -

N

n

fcriptorum monumentis expungerent , quomodó credibile eft , quód in

!l

hujus turpitudinis perpetuam memoríam publicum teftimonium tolera-

Rn

i

verint, 249 Dicit Florimundus , quód inloco , quem haretici defignant,

habeatur quidem , & adhucdum videatur ftatua , fed ad defignandum

puerperium penitus impertinens, cum nec perfona figuram parturientis

habeat, nec puerulus velut infans , fed ut grandior preire videatur: exi-

!Gna

ftimat proinde di&tus Authorimaginem effe alicujus antiqui Romani Ido-

r

lolatre facrificuli. In quam refponfionem inclinat etiam . Bellarminus

dicens, quód imago illa neque fxminam referat, neque infantem in finu

'ttt

gerat, fed puerum fatis magnum , & annorum multorum , qua(i prxce-

1

dentem famulum . referat , quare, ait , ftatuam effe alicujus Ethnici Sa-

V

lj

cerdotis parati ad acrificandum, quem fuus miniüAer procedit , multo-

-

rum eonjecturam effe.

10j. Quxres. A quo initium hujus fabule defcendat ? & nofter P. Ma-

The

gifter Gibbon in füo Luthero - Calviniímo fol. 165. ex Bellarm. Inde or-

t

IG

tam effe , quód, cum olim rumor fparfüs fuerit, quandam £xminam ir-

R

D

repfiffe in Sedem Conftantinopolitanam, qua dicebatur altera, feu nova

lm

Roma, paulatim omiffo nomine Cozffantizopolitana , hzc labes abfoluté-

*Cem

Sedi Romanz fuerit afpería , & maximé in ejus odium. 240 nofter

D7 j

Onuphrius putat , verofimile effe, quod hzxc fabula originem traxerit à

hf

Theodora , que per Scomma paffim Joanna Papiffa vulgó dicebatur;

Ts

cauía erat , quia. Joannes Duodecimus vitz fceleratz Pontifex in toto

fuo

Ari. VIl. Ipmunitas Sammorumi Pontificum ab erroribus G. — 109

u

füo regimine dependebat à nutu hujus Theodorz nobilis ferninz , & fo-

if

ctüs Alberti Hetrurie Principis cujus operà primum in Bononienfem, &

Ravennatem Epifcopatum , demum in Romanum Pontificatum pene

i:ïi'ï,

1]

adoleícens in»trufus fuerat,

$ IV.

o

libu

Vindicie Aliorum Summorum Ponttficum.

gno['

ro6.

Ccufant fic di&ti neo - Evangelici in plurimis fidei erroribus In-

nocentium 1. 1720 , quód in epift. 2. c. 12. praceperit, facram

W

Virginem jam velatam , quz facrilegé alicui nupferit, autfor-

nicata fuerit, non debere recipi ad peenitentiam , quàm diu vixerit ille,

i

sho.

cuüm quo peccavit, quód videtur fapere harefin Novatianam, 245,

quód epift, decretali ad PP. Concilii Milevit, docuerit, Euchariítiam effe

enit

etiam parvulis ad falutem fimpliciter neceffariam , quod eft anathemati-

zatum in Concilio Tridentino,

wb

j

Refp. ad 1721 , fenfum Innocentii

fuiffe , talem virginem nec de-

bere abfolvi, nec admitti ad poenitentiam , fi noluerit à facrilego fepara-

M'm

vl

xi, quia in hoccafu non effet veré poenitens , fed in ftatu actuali peccati,

Ad adum . dic , Innocentium non loqui de fumptione reali Euchariftiz,

;ügmnh

fzd de illa in voto, quod implicité includitur in fufceptione baptifmi,

yit

107. Secundó adducunt Anaftafium II. quem ferunt approbátfe bap-

riti

pae

tifmata , & ordines collatos ab Acacio Epifcopo Cafarienfi Ariano, & in

hoc eum erráffe videtur innuere Gratianus dift. r9. can. 4zff afrus.

mudü'

Refp. Ibi nullum effe errorem , nam communis Theologorum fen-

tentia docet , baptifimum ab hzreticis collatum effe validum , & ordini-

j

u

bus initiatos ab hzreticis Epifcopis , qui tamen ante bzrefin veri Epifcopi

m

erant , pro validé ordinatis haberi , quia chara&terem adhuc retinent,

m.*l'l

M

Erravit proinde Gratianus fi in loco citato contrarium afferuit,

mu.ïö'

108. Tertió argaunt Vigilium Papam Eutychianifini, eoquód juffu

'Theodorz Imperatricis , & fuafü Antonie conjugis Bellifarii Epifcopis

[ P.Mü'

Eutichianis fcripfiffe feratur in hunc modum :- Fa fidem . quam tenetis,

j

DEO adjwvante eb tenuiffe , eb tenere fignifico. . Subjungit pofleà ana-

ii r

thema, quo do&rinam Eutychianam approbat , & Catholicam damnot,

PU

dicens : Noz duas Chriflum naturas confitemur , fed ex duabus naturis

J

compofitum unum filium , unum Chriflum , uuum Dominum ; qui dicit in

j 9

Chriflo duas formas unaquaque agente , anathema fit..— Yca. refert Libe-

t

quh

ratus in Breviario fuo c. 2—.2..

L]

b

j

Dd

Refp;

ji

219

OuaflHo V. De infalliäilitqt:&ummi Pontificis,

Refp. 1770. Hzc verba addué&ta non fuiffe Vigilii , fed ab Eutychia-

nis conficta , ut claré oftendit Baronius Anno Chriíti 528. n. 14. 2d5.

Gratls admitto , illa verba fuiffe Vigilii , id tamen infallibilitati Summi

Pontificis non przjudicat , quia ipfe tunc pfeudo- Papa , & non verus

Pontifex erat, cum adhuc vixerit Sylverius. Pro cujus claritate majo-

ti fciendum , Theodoram Imperatricem petíiffe à Sylverio Papa, quate-

nus dignaretur Anthemium hareticum , ab ejus anteceffore Agapeto é

Conftantinopolitana Sede depofitum , eidenr Epifcopatuireftituere; quod

Í

cum Sylverius canquam impium factum conftanter recusáffet, obtulit fe

ultró Vigilius tunc Archi- Diaconus, promisítque Imperatrici , fe An-

)

Ii

themium fuz Sedi infallibiliter reftitutarum , & Eutychianisomnem favo-

rem exhibiturum , modó Cathedram fupremam Ecclefix obtinere va-

D

d

leat. Inde mota imperatrix curavit cooperante Bellifario Sylverium in

palmariam infulam relegari , atque Vigilium im ejus locum fubttituit; &

I

h

in hoc ftatu dictam epiftolam fine ullo infallibilitatis periculo fcribere im

favorem Eutychianorum potuit,

Sylverio expóft in exilio fame con-

LT

i

fümpto , ad evitandum íchifma , Clerus & Populus Romanus acceptavit ,

tl

& agnovit Vigilium pro legitirno Pontifice , quà acceptatione factà , depo-

füit is omnem fimulationem, & animi duplicitatem politicam, atque Theo-

E

dorz reftitutionem Anthemii urgenti refpondit , íe nec velle , nec poffe

implere , quz temeré promiferat, ne peccata peccatis cumularet: quin

l

[j

immó confirmavit Synodum generalem , in qua herefis Eutychiana ana-

—

thema tulit; ut conftat ex Evagrio lib. 4, c. 127. & aliis. Quaré ab Im-

lu

i

peratrice in rabiem actà relegatus , & diré usque ad mortem vexatus

fuit, ut habetur in Pontificali , & teftatur Paulus Diac. in vit. Juftiniani.

j

ro9. Tertió objiciunt Gregorium l. quód im epif. z6. lib. 3. ad

n

Joannem Epifcopum Caralitanum permiferit presbyteris conferre Sacra-

Q

N

mentum confirmationis , quod folis Epifcopis de jure divino competit.

Hinc Adrianus q. de confirm. art. ult. fatetur , poffe Pontificem in defini-

$u

iní

endis rebus fidei abfoluté errare , & Durandus in 4. di(t, 7. q. 4. Grego-

rium erroris arguit.

Refp. D. Gregorium hanc rem non definifffe , neque decretum ali-

o

quod defüper edidiffe , ideo nullus error do&trinalis ibi accidit ? przter-

t

quàm quód fit communis TT. fententia, ordinarium miniftrum confirma-

Wt

tionis effe Epifcopum , ut habetur in Concilio Florent. in inftruct. Armen,

& Trid. feff. 7. can. ult. extraordinarium veró poffe effe aliquem fimpli-

3

Pl

!

cem Sacerdotem inm abíentia E

pifcopi , & hoc vel maximé ob authorita-

Eïpr

tem D. Gregorii,

W

W

jo9.

Art, F1L Sæmkzo;rum Pontificum. immunitas ab evvoribus exe.. 211

110. Quartó. incufant Liberium , quód Syrmienfis conciliabuli de-

:

h

creta comprobaverit , & condemnationi S. Athanafii fubfcripferit ; hac

autem omnia manifeftum errorem in fide arguunt: ergo &c.

m

ni

Refp. aliqui 1242 , quód Liberius nunquam docuerit Arianïsmüm,

nec fuüo judicio interno eidem pertinaciter adheferit , fed tantüm ac&tu

2

o

uodam externo, ut furori Arianorum cederet, eum profeffus fuerit ;in

hujus di&i teftimonium adducunt D. Athanafium ita loquentem : £/Ze-

0U

jl

zium invitum ,coatium ,vi tormentorum fectffe , quod fecit ; nec effe cen-

d

fendam ejus fententiam , quam miua , « terrores extorferant,fed eam ,

uam protulit , eum liberos baberet affeifus.. Hinc fequitur , quód Libe-

M

M

rius quidem graviter peccaverit , dum Concilio Syrmienfi , ejüsque fidei

B7

formulz, in quà pro voce suozeec , 44oréeiec Ariani, quorum operá di.

&um concilium potiffimüm fuit congregatum , fubftituére ; contra fidem

m

Y

tamen nop peccavit, aliàs etiam Petrus, quiab ancilla exterritus Chri-

M

a

a

ftum a&tu externo negavit, & Marcellinus, qui metu tormentorum ido-

lis thus adolevit, errorem commi(iffent in fide , quod nullus Catholico-

qu

äWf 1

rum approbat; hinc re£té notat Sozomenus, Liberium edidiffe aliam fi-

dei profeflionem , antequàam Syrmio digrederetur , in qua anathema dixit

d

Té

omnibus, qui confubftantialitatem Patris, & filii negaverint. Immó Mace-

donianos non admifit ad communionem antequàm hanchzrefinlejuráffent,

qu

enit D. Hieron

Et in hoc fenfu mox explicato intelligendus v

mus , dum

qü

fcribit: Literium tadio exilii iuflexum tandem fuiffe ad u

j

Jferiptionem

1 n

us

barefeos , erat enim hzec fübfcriptio aCtus mereé externus, cum quo ftat,

& componi poteft verus actus fidei internus, Quód autem approbaverit

NWS

Ya

fententiam condemnatoriam Athanafii per fübícriptionem , non officit

przfenti intento, cum hoc nihil aliud probet , quàm Summum Pontifi-

^

1 SQCK

cem poffe errare in quzftionibus facti, & hoc nemo vertit in dubium ;

peserant enim teflimonia contra Athana(ium ita credibilia proponi

Y

vt

if

Summo Pontifici, ut meritó5.

prudentem aü"enfummeruerin-tv, qua tamens

m

in fe fpectata faliffima erant,

o

111, Quintó imponit Calvinus Siricio

; quód matrimonium pollu-

tionem efle dixerit : fed faliffimum hoc eft, quia Pontifex non agit ibi-

tym^

j

dem de conjun&ione legitima, fed de illa , qua fit ante contra&tum ma-

Frïzæl'

trimonialem.

)

Á

. 112. Sextó adducunt Nicolaum L. can. À qwodam udao , ubi re-

hr

fertur docuiffe , quód baptifmus in folo nomine Chrifti fine invocatione

jf

Qd

expreffa Ss. Trinitatis fit validus, Sed contra, licet hoc docuerit, tamen

1[h0w"

non definivit id ex Cathedra, adeóque hic error privatus tantüm era

t; qui

Vel dic cum

non reduhdat in defectibilitatem Cathedre Pontificiz.

E

aliis,

p

212

Suaflio F. De iufallibilitate Summi Pontificis.

aliis, quód Nicolaus non fuerit ibi locutus de forma baptifmi, fed de con-

feffione baptizati,

Plurimi adhuc reftarent Pontifices ab erroribus fal-

fiffimé impofitis vindicandi , fed quia ut plurimüm levis , & exigui mo-

menti funt , nec fpecialem difcuffionem zmerentur, hinc ne in materia

5

[

prefenti infinitus fim , jure ab illis fus& exa

minandis abítineo : qui exa-

€tiorem de his informationem defiderat

, adeat Bellarminum , & alios

ul

Theologos Polemicos; & Hiftoricos

D

, in quibus cum debita eruditiope

videri poter

unt omnes hzreticorum impofturz vindicate,

l]

l

113. Pro diminuenda authoritate Pontificia r

egerunt demum Hz-

retici multa enormia crimina , &

peccata quibus fuére plurimi Summi Ec-

K

clefie Prafules infecti.

[

Sed hsc non funt ad forum prafens, demus enim

id adverfariis, utut hi

cum magno exceffu, & damnabili odio de hoc,

f

:

ultrà. quàm veritas rei

habet , fcribant, & loquantur , non tamen in mi-

5

l

nimo diminuit majeftatem , & infallibilitatem Cathedrx Apoftolice ;

certé paucorum peccata perfonalia puritati Ecclefie Catholicz nullate-

í

nus obfünt , modó ita dirigantur à DEO , ut quz recta fünt doceant.

j

Audiamus Magnum noftrum Auguftinum , lib. de unic. bapt. cont. Petil,

€. 16. pro more fuo fàpientiffimé hac de re differentem hiíce verbis:

** Prorsüs quales fuerint Marcellinus , Mar

cellus , Sylvefter, Melchiades,

* Meníürius, Czcilianus atque alii, quibu

*:* quod volunt , non

s objiciunt pro fua defenfione ,

[1

e

prejudicat Ecclefiz Catholice toto terrarum orbe

4

diffuf , nullo modo eorum ínnocentià coronamur , nullo modo eo-

&

€

«€

rum iniquitate damnamur

; fi boni fuerunt in arez Catholicze tritura,

tanquam ftipul

€ comminutz funt.

Intra iftam aream boni & mali

RR

W

[14

[14

effe poffunt , extra eam boni effe non poffunt.

Super Cathedram Moy-

fis federunt Scribz, & Pharifzi, ait Dominus,

«t

; quz dicunt facite, qux

LY

autem faciunt , facere nolite,

.Vides , quia in Cathedra Moyfis, cui

fucceffit Cathedra Chrifüi ,

fedent & mali , & tamen dicendo bona

üty

«€

non obíunt auditoribus.

1

[14

Quare tu propter malos Cathedram dimi-

fifti? Et lib. 2.

contra Petil. c, yr.

[

&€

Quare , ínquit , appellas Cathe-

W

4€

dram Peftilentie Cathedram Apofto

licam ? fi propter homines quos

putatis legem loqui,

Yi

ftus propter Pharifz

& non facere, numquid Dominus JESUS Chri-

&6

0s , de quibus ait : Dicunt enim & non faciunt,

t

athedrae in qua fed

ebant, ullam fecit injuriam ? nónne illam Cathe-

[

)«

s€

dram Moyfis comm

crl.a

&t

endavit, & illos fervato honore Cathedre redar-

guit? ait enim Cat

Jtte

[17

tem faciunt, nolite

hedram Moyfis fedent , que dicunt facite quz au-

[14

facere, dicunt enim , & non faciunt,

Hac fi cogi-

li

taveris non propter

homines

V,

3

D

[t7

quos infamatis , blafphemaretis cathe-

ommunicatis, Sed quid eft aliud, quàm

Qily

dram Apoftolicam, cui nog c

* nefcire

Mrt. ult. n de fide fft modernum Santliffmum Beneditlum &e. 215

of

t pefcire dicere, & non poffe nifi maledicere? Ratio hujus eft , quia li-

i

cet multi moribus de&ciant , vitiis humanis &. affe&tibus aliqui ipfo-

in Cathedra veritatis docentes , utpote

!

rum nimiüm indulgeant, tamen

Í]ta idem

s

à Spiritu veritatis excitati , à vero aberrare non poffunt.

V

* $, P. Auguftinus epift.

166. dicens ; * Atque de prepofitis malis

N

* fecuram fecit Dominus plebem fuam ,

- ne propter illos do&trinz

bona di-

AC

** falutaris Cathedra deferatur , in qua coguntur etiam mali

" cere, néque enim fua fünt, que& dicunt,

fed DEII, qui in Cathe-

Etiamíi in illum ordinem

W

* dra unitatis do&trinam pofuit. veritatis,

il

N

** Epifcoporum ( pergit idemS. P. ep. 165.) qui ducitur ab ipfo

Petroufque

enit

*« ad Anaftaium ( BENEDICTUM XIII.) qui nunc eandem Cathedram

* fedet, quispíam traditor( improbus ) per illa tempora fübrepfiffet , ni-

,

| t

** hil przjudicaret Ecclefie , & innocentibus Chriftianis , quibus Domi-

** nus providens ait de prepofitis malis , que dicunt facite , qus autem

J

jhe

** faciunt , nolite facere , dicunt enim , & non faciunt, ut certa fit fpes

* fidelis , qux nonin homine, fed in DEO collocata nunquam tempelta-

ie

PEU ]

* te facrilegi fchifmatis diffipatur,

N

:

J

A

ARTICULUS ULTIMUS.L-

&w 10 J

TU

n de fide fit , modernum Santliffmum BENEDICTUA

XHI. effe legitimum Pontificem, d verum D Petri Succefforem?

VIiig

(Ilf as

"o

114.( Tabilivimus ha&enus pro modulo noftro contra iniquos, & te-

YU.

merarios hereticorum infültus ac aufüus firmitatem fidei Catho-

y

0f

lice in foliditate inconcuffa Romanz Ecclefie Petre: probavi-

0

mus illam in fummo lapide angulari Chrifto JESU ita immobiliter fun-

Ü

datam, ut quantumvis tota inferorum poteítas , cuncta hereticorum

)

Wi

nefanda machinamenta in id confpirarent, ut conjuratis atque conjun-

&is viribus eam fübverfum eant, illa tamen à provida omnipotentiz Di-

d

Ü

il

vinz dextera fuftentata in fua inviolata integritate immobilis fit perfe-

veratura ufque ad confümmationem mundi.

His autem adeo indubi-

«qu

Ü

J

tanter füppofitis, adeo luculenter per authoritatem & rationes proba-

tis , animum fübit hzfitatio certé non contemnenda , ubinam exiftat hxc

(iim

A

lt

Petra adeo firma, ftabilis, & immobilis? (i refpondeas, Romz illam re-

(

lg

eriendam , eámque effe gloriofiffimé , & fan&tiffimé regnantem BE N E-

[e

y

DICTUM XIII, quia hic habet concreditas claves Petri , huic fünt

commifia jura regni cceleftis , & terreni , hic prafidet toti Chriftiano orbi ,

j

[

at

m Chriftiané vivendi prafcri-

cidämqug régulas credendi ? atque norma

j

bir

ul

nCMc

3t4

Suaflio V, Deiufallibilitate famml Pontifitis .

bic & dictat, Infurgit meritó Anti-Papifta, regerendo, hec omnia ima-

[

ginaria effe & commentutia: quomodó enim infallibilem, & immobilem

Petram Ecclefie eam Períonam dicere audes, cujus ele&io, & ad hoc

j

füpremum dignitatis faftigium füblimatio fallibilis , & ambigua effe po-

teít ? ineptum eft, dicere, hanc individualem perfonam efle petram in-

fallibilem, cum tamen eam efle Petram fimpliciter infallibile non (it;

:'

rem afferere fecundàm quid, antequàm fit fimpliciter eft philofophia

prepoftera : itaantem eft, nam preter Luthero - Calviniftas multi Au-

thores Catholici defendunt, electionem Pontifieiam ambiguam effe, &

f

in rei veritate nullam frequenriorem experientiam comprobáfle ; & qux-

ü

fo, unde revelatum eft, hunc numero hominem eíle Summum Pontifi-

[

cem? de fide fané non eít , illum effe baptizatum, & fàcris Ordinibus

h

initiatum , quod tamen necefíarium elt, ut fit capax Pontificatüs,

t

Dein compertum eft à Julio M. in. Concilio Later. feffl. 5. tom. 4. Con-

f

cil. f. $67. omnem electionem Pontificiam Simoniacé fa&am fuiffe ab-

foluté declaratam invalidam, & quàm facilé (it in hujusmodi ele&ioni-

qià

1Hd

bus intervenire Simoniam, multa , quz varia fculanobis füppediravére,

! q

exempla diiucidé demonflrant, vel ad quid effet ftatutum Pontificium

pro actu irritando , fi hic noneffet poffibilis ? Verim omnibus his recen-

V

fitis non obftantibus, firmum nobis manet, & ratum, hanc Petram Ec-

clefiz , (icuti immobilis eft in fuftentando mirabilem Ecclefiz ftru&turam,

m

M

ita infallibilem effe in exiftendo, adeo ut non folàm probabile nobis ap-

areat , fed etiam abíoluté certum fit, Petram immobilem Ecclefiz hanc

hn

li

in individuo , & non aliam períonam effe.

Proinde

11f. Dico, De fide certum eff , modernum Sanctiffmum BENE-

Clef]a-

"n

DICTUM X111. effe legztzmum Pontifzem, ef" verum D. Petri $uc-

cellorem. . 1txa moderni DD. ut plurimüm. — Prob, r. Ecclefia univería-

i

lr'

lis, utpote firmamentum veritatis , nequit errare in rebus , quz commu-

] &Ql

nem totius Ecclefiz religionem concernunt: fed judicium, quo Eccle-

t

tühc

fía BENEDIC TUM XIII.acceptat pro fuo vifibili Capite, & Judi-

ce infallibili controverfiarum fideí, quem in omnibus fequi tenetur,

fU

d K

communem totius Ecclefiz religionem, & confervationem concernit 5-

ergo Ecclefia non poteft efle errori fübdita in cali judicio , adeoque de

f

fide eft, quemlibet Pontificem canonicé ele&um, & ut calem ab Eccle-

th T

fia accepratum effe verum, & legitimum Succefforem D. Petri, infalli-

D

bilémque controverfiarum fidei Judicem. — Major , & minor fünt de fide,

ln !

dül[

confequenter etiam conclufio , quz ex illis legitimé infertur: nam licet

robabilior Theologorum fententia in tract, de fide doceat , conclufionem

Viye

E

dedu&tam ex duabus przmiffis à DEO revelatis per difcurfum effe infc-

rioris

äï

N

Atrt. lts n de fíde fit mbdä?num*.!—mo?ijïhzum Benedifum &c. 21g

[

ríoris ordiniz, & certitudinis, quàm fit affenfus fidei ; quia non affenti-

W

lhuc

mur obje&o :alis conclufionis theologice ob folam Divinam veritatem

revelantem phemiffas , fed etiam: ob' conriexionem obje&ti praemiffarum

p

cum obje&o cnclufionis, quam lumine naturali ex reda difpofitione

terminorum cegnolcitus, atque adeo quatenus hec illativa connexio

:

fimul cuni Di

i2 revelatione premiiflarum movet ad affenfum conclu-

Al

fionis, extrabitdi&tumi atfenfürm & ratione fidei ad limites conclufionis

theologice ; cerum tamern eft, obje&um talis conc

lufionis fpecificati-

d

vé fumpturm effede fide, & affenfu fidei poffe illud cr

edi , licet fine dif-

qXXX

eurfu , inniterido'oli Divino teftinionio, quia eft implicité faleem à DEO

jnto

YU

zevelaturm, quatous identificatur cum objecto promiffarum , quod ex-

plicité x DEO revelatum habetur, ut fapponimus; eatenus enim illa

A

Qu

conclufio neceffaró: fequitur , & infertur ex fuis preemiffis ,

quate'nus

ejus obje&um ideitificatur cum obje&bo prxmiffarum, & ideo

(

, nifi ali-

d

qua ex premiffis regetur , negari abfoluté no

&101

m poteft: ergo de primo

ad ultimum, conu(io legitimé deducta ex illi

$ duabus

przmiffis de fide',

AE

erit etiam de fide faltem fpecificative fümpta.

(

(um

116. Prob, ; Quando DEUS revelat alíquam: propofitionem: uni-

)u

verfalem , cenfetu revelare omnia (ingularia fub illacontenta ; fed DEUS

j

vevelavit hanc popofitionem univeríalem , Eecléfia im nullum errorem

hi

incidet, ex quo equeretur ejus ruina , & confüfio, aliàs nom effet e2-

1)

D

Jdumuna, c firmanemtum veritatis , immó confunderetur , & erubefce-

fa

1€t , quod eft. coxtra Ifaiam $4. ergo etíam cenfetur reveláffe hanc : Ec-

h

clefíam Catholicim nom erraturam acceptanido

falfunr , & illegitimam

1

Pontificem pro fto vifibili Capite, & infallibili

Judice controverfiarum

i

fidei ,. cum ex hoc

errore vel maximé fequeretur ejus ruina, & confu-

!

MA'

fo 5 plüs eninr noceret Ecclefiz error circa ipfam viüibilem regulam fi-

s

con

dei eligendam , aut acce

P

tandam , quàmi circa alia obje&ta particularia 5

! E al:

tunc eninr contingeret error in Capite, & fündamento vifi

bili Ecclefiz ,

& ud.'

cujus defni

eít per fe clara , nam ideo ex revelat

tiones , & decreta omnes. fideles acceptare ten

entur. Major

t

ione definiti colligitur revelatio de-

p

finitionis, & ex revelatione com

pofiti revelatio partium , qua pliyficé ,

ugquc :

vel metaphyfice illud componun

t, quia definitio, & definitum, totum,

)u

& partes fimul fümptz non: dift

inguuntur inter fe realiter ; ande DEUS.

mïäv

non potuit revelare Chiriftum e

r

fle verum hominem , ni(i fimul revclan-

(V

P

do ipfum effe animal ratiomale

; atque habere animari, & corpus: fed

univerfalia etiam non diftinguu

n

3 J»

tur à fingularibus, nihil enim aliud fünt ,

Wi

quàm ipfa fingularia confüsé c

ognita, vel faltem hec fu

nt partes fubje-

Cn'c p

&ifæ » €X quibus univerfalia coalefcunt ; ergo D EIIS r

evelans aliquau

j

pro"

216

Suaflio V. De infallibilitate Summi Pontificis.

t

propofitionem univer(alem, cenfetur etiam revelare omnes propofitiones

!

articulares fub illa contentas, quod maximeé in DEO verum tenet, qui

univerfalia ab inferioribus non abítrahit (icuti nos; hinc DEUS reve-

lans hanc propofitionem : Omnes À

poftoli repleti fünt Spiritu San&to,

revelat etiam has particulares: ergo Mathzus , Jacobus; Joannes &c. re-

pleti funt Spiritu San&to ;

& revelans hanc : Nullus five baptilmo po-

& Pau-

