tis formandis tenetur fequi fententiam unanimem , vel etiam potiorum

Patrum Concilii; ergo acta Concilii generalis nequit reprobare, proinde

fuünt ex fe authoritatis infallibilis independenter à confirmatione Summi

Pontificis.

Refp. C, Ant. & Dift. confeq. & concedo Summum Pontificem

i

ut Pre(idem teneri fequi unanimem coníenfum Parrum Concilii, immó

r

& majorem partem, nego autem ipfum ad id teneri ut füpremum, ac

!j

abfolutum Principem, & Caput, -cui fpecialis affiftentia Spiritüs San&i

| d

ex vi Divinarum promiffienum eft débita, ut fupra jam infinuatum eft.

p

47. Objic. 2. Concilia generalia legitima repraentant totam Eccle-

lr

at

fiam univerfalem in Capite & in membris, fiquidem Epifcopi totius or-

bis reprefentant totum corpus Ecclefie, & Legati Sedis Apoftolicz,

Buj

licet generalem tantüm commiílionem habeant, repreíentant Ecclefiz

| ij

Caput; ergo fünt infallibilis authoritatis, alioquin illiserfantibus erra-

ln

ret univería Ecclefia.

W

Refp, Concilia generalia , legitima, completa, plané abfoluta , & ab

"i

f

li

omnibus , quorum intere(L, obfignata, perfecté reprzfentare totam Ec-

^ij

clefiam, confequenter errare non pofle. "Talia autem non reputantur

D m

Concilia generalia, ni& poft confirmationem Summi Pontificis, quianon

[/

reprxfentant abíoluté & perfedié authoritatem Capitis Ecclefie , donec

Mu

de ipfius-fententia conftet: & quamvis Legati non habentes fpecialem

EC(Ie(

inftru&ionem de rebus definiendis reprefentent Pontificem tanquam ejus

Yj

li

Vicarii & Internuntii , qui difficultate fubortas ad ipíüm referant, ejusq;

(s g

fententiam exfpe&tent, non tamen ita ipfum reprzfentant , ut quidquid

rüm

ipfi ftatuant, idipfüm cenfeatur.Papa ftatuiffe, alioquin & medio tollere-

.

Hfgy

tur Pontificum füprema poteftas, & infallibilis authoritas, Ex his

L

Y

48. Colliges. Quód , fi Legati Summi Pontificis ad Concilium miffi

-

fpecialem, & exprefíana inflructionem de re aliqua definienda ab eodem

fl

habeant , elque confenfus Concilii generalis accedat , eoipfo evadatfen-

Ui

tentià

Art.I. Qualem autboritatem » C certitudinem babeant . — a5g

tentia definitiva & ultima infallibilis, atque à Summo Pontifice irrevo-

cabilis, utpote à DEO infp

irata, adeóque Concilia generalia , quóad:

"

-

banc partem. ad infallibilitatem habendam non indigent nov& confirma-

Jr

tione, quia per illam expreffam inftructionem cenfe

ntur jam: approbata.

M

Tl

mia..

quóad ea, que inftru&tioni Pontiücïa»z( funt confor

Q h

N

t

AgncuLus. SEcuNDus.

i

Qualem autboritatem €9 certitudinem balkeant Concilia

Jj

lon

&generalia poff confirmationem Pontifi. i?

Uód Concilia à Summo: Pontifice.confi

rmata in fuüis morum,

& doGrinz decr

49-Q

etis fint authoritatis omnino infallibilis , com-

mune DocGtorum Catholicorum dogma eft

: eruitur ejus veri-

tas ex variis S. Scripturz teftimoniis

» frimó quidem ex . illo Matth. r8.

Si duo ex vobis confen[érint faper ter.

ram deomnire ,

quamcvtunmque petié-

In,

vint, fet. ilis À Patre meo, qui in c

lis eff; ubi emim (unt duo, vel

M

i

tres congregati im nomiae meo;.

ibi [um im medtoeorum. Siigitur Chrittus

promifit, quód in medio. eor

um ,

a

qui aliquid' ad: falutem: neceffarium

)

funt petituri, velit effe füà ope, atq

ue fpeciali dire&tione, potiori jure

aderit omnibus. Ecclefiz Prafülibus i

n nomine

JtLUS

ipfius unanimiter congre-

/ 7]

gatis, atque fapientiam, & lumen ad decerne

ndu

m ea, quz ad fàne fi-

7"0/(1!

lcc -

dei integram confervationem , fideliumque falute

m pertinent , poítulan-

tibus: ubi autem adeft Chriftus tanquam dictato

r, & dire&or, quomo..

; d

dó vel cogitari poter

it & longé periculum errandi?

Hanc veritatem ul-

terius egregié confirmat Chriftus Dominus Joan.

LM&'

rogabo Patrem, e$* alium Paraclitum dabit volis

14» his verbis: E£ ego

yan»

Ht TAUeAE vobiscum

«

in «ternum. & x.26. Paraclitus auf

Pater in nomine meo, ille vos d.

em ópiritus Sauctus, quem mittet

ocebit 0MImiéa , ei f'Aggeret vobis omnia ,

quacuuque dixero vobis,

Hàc promiffione certá & infallibili Pralatos

M

Ecclefiz in unum congrega

tos fecuros facit d

e fpeciali affiltentià , & conti-

[Peciiiï?vl

nuá fuggeftione S. Spiritüs, illos in omnem &d

ei veritatem ducentis. Hánc-

g

que promiffionem etiam fe extendere non f

[6)

!

ay

lüm ad Apoftolos, fed etiam

eorum legitimos Succeffores, claré indi

cant illa verba: U zzazeat

vobfcum:

inaternum. ltem promiffio fa&

aMatth., 2

8- Ecceegovobifcum [um ufqs ad:

[ (OHC"

lN

con[ummationem [aculi. Ex his deduc

jl

unt Theologi cofhuniter, quód Chri-

j

ftus ex vi harum promiffionum oblige

tur, vel ex juftitia, vel faltem ex fideli-

l

tatead dirigendos Ecclefiz Przfules i

n unum congregatos, utnon errent

A

infidei aut morum decretis; nam

i

PNS

omnis promiffio cadit in debitum,

j n

ex.

(

P

z(64

;;Quæ]ïiio II. De infallibilitate Couciliorum

«ex fidelitate quidem, fifit promiffio fimplex, ex juftitia, fi (it onerofa?

cüm igitur-Chriftus Dominus Przfulibus Ecclefiz fpecialem affiftentiam:

Spiritüs Sancti promiferit , tenetur ex debito illam n 'occarrentibus cit-

cumftantiis infallibiliter concedere, aliàs (i Concilium generale cum

íüo Capite conjun&um vel per poffibile, vel impeffibile in aliquem er-

rorem incideret, talis error meritó attribuendus effet Chrifto ; quia pec-

catum recté tribuitur ei , qui poteft, & tenetur illud impedire , & ta-

men non impedit. His adeo claré in Sacra Scriptura expreífis promif-

fionibus de:non errando Ecclefie univerfali, in Concilio generali con-

contradicunt Lutherus art.2$. &

gregatz, à Chrifto Domino factis ,

29. Calvipus lib. 4. inftit. c, 9. $. 8. Gerardus, Brentius in confeff. NVir-

teriberg. c, de concil, Amefius , & communiter utrjusque generis Pro-

W

teftantes, contra quos cum communi Doctorum

Q

so. Dico. 'Copcilium generale infallibilem autboritatem C certitu-

t

diuem habet po[ft coufirinationem Suenmi Pontificis, 1ta Scholaftici Cath,

t

omnes. Prob. r. Concilium generale ab Apoftolica Sede confirmatum

fit

in fuis morum & fidei decretis habet infalibilem Spititüs Sancti affi-

s.

fentiam: ergo poft confirmationem Summi Pontificis nequit fubeffe ul-

liv

ji fallibilitatt, Amt, prob. Primum Concilium Hierofolymitanum om-

x

nia fua decreta, & determinationes Spiritüs San&i affiftentiz attribuit,

juxta illa verba A& 14. Tzfum eff Spiritui Saudfo, Cj mobis: ergo

G

decreta aliorum Conciliorum, à Romano Ecclefie Prefule-con-

pariter

&1

firmatorum, di

& affiftentie adícribi-debent, '"Confeq. conftat. ZEqué

1iot

.enimneceffariumeft ad confervationem Ecclefie Catholicz ejüsq, puram

W ]

fidei integritatem, ut Spiritus San&tus modernis , non fecüs ac primo

[

Concilio, fuam fpecialem affiftentiam praftet, eonfequenter par eft ra-

i i

fio pro primo,

g—c aliis & pó£t celebratis , & :.celebrandis impofterum

Ut

Conciliis.

t

$1. Refp. Amefius.

"Non effe fimile de primo Apoftolorum Con-

mi

Oftendant enim DD. Cath. hec füa de-

«ilio, ac de aliis fequentibus:

i,

creta effe à Spiritu San&o iisdem rationibus, quibus hoc in Ap

oftolis

ln

,

apparebat, & qusftio erit finia. — Sed

LOT

Contra. Oftendant nobis Adveríarii ex SS. litteris, quod A

poftoli

Wi

habuerint immediatam revelationemde decreto non imponendigentibus

T

aliud onus, nifi abftinere à fanguine, fuffocato &c. vel fi adfuit di&ta 3m-

mediata revelatio, ad quid opus fuit tam longà prgviá conquifitione ?

li

Ü

ficuti ergo .certa. Apoftolorum confidentia nitebatur promiffionibus

l

Chrifti, & propter has indubitanter füa decreta Spiritui San&o di&tan-

$i, & affitenti tribuebant, ita.& Prafüles aliorum Conciliorum.

j 1,Pro-

6

que

lE. 1] ,ngzm autboritatem, 6b certitudinem haleant ee, .2

»

j1. Probatur 2. Apud SS, Patres nihil folemnius, quàm fide Di

ü)

xinà credenda effe:ea dogmata, qux à Conciliis Oecumenicis definita?

n

& univerfo fidelium ccetui credenda propofita funt: fed íi non effent in-

N

fallibilis Authoritatis, & certitudinnis, tota Ecclefia duceretur in erro-

rem manifeftum , crederet enim verum pro falfo, fanctum pro impio,

1d

falutare pro perverfo &c. qualis hxc miíera effet rerum Ecclefiaítica-

ii

rum di(pofitio ? quz turbulenta, & deíolata Ecclefiaftici ftatüs conditio ?

AU

quàm periculofüs.& damnabilis Catholicorum ftatus? ergo ad evitanda

(

hec magna abfurda, dicendum , decreta Conciliorum, fi à Summo Pon-

(

tifice fuerint ratificata, habere certitudinem omnium maximam.,

Maj.

M

«conftat ex füpra laté probatis, quia Concilia à Summo Pontifice confir-

XU

amata perfedté reprefentant univerfam Ecclefíiam, & hoc adeo indubié,

; Ti

ut etiam Martinus V. füfpectos de herefi interrogari preceperit, 2520f

eredant, Concilium generale univer[am Ecclefram repre[éntare ? qui au-

t

í]

tem fieri poteft, quód Eccle(ia univerfa , columna, & firmamentum ve-

a.

lt

jdu

ritatis,dileGiffima Sponfa Chrifti Domini,Regula infallibilis fidei fuos filios,

fideles fc. in unitate pacis, charitatis, & vinculo Chrifiane perfe&ic-

/

nis congregatos, in errores damnabiles, & execrabiles herefes non fo-

f

RV

lüm finat labi , fed pofitivé etiam precipites agat? certé hec omnem fi.

ia

dem humanam excedunt ; hinc Sancti Patres €os aperte harefis reos ju-

l

fté damnant, qui non acquiefcunt , fed contradicunt definitionibus.

jl

j; V

Conciliorum generalium ; ratio illerum eft ; quia judicant, quàd decre-

J

£a illorum fint judicia ultima , irrevocabilia, indubie veritatis & autho-

jl

2

xitatis, adeo, ut nec minima füfpicio falfi iis fübeffepoffit; inde viden-

tur plurimi fortitudine Chriítianà inducti, quód propter eorum verita-

ä Wam

CI*

pWJ

tem vexas hxreticorum non expaverint , perfecutiones non extimnerint,

fed generofo, & heroico animo ad vinculà, carceres, & mortem ipfam

u

70&5'

ufque pro illorum infallibili certitudine imperterrité ante tribunalia

Principam, Regum, Imperatorum íteterint , magno fibi honori ducen-

iil an

tes, quód iis conceffum fuerit, pro veritate fanQ religionis contumelias

pati, ad quas gaudentes properabant.

Plura de hac re lege apud D.

n

p

Amb. epift, 32. Leonem epiít. 77. & $7. Greg. lib. t, epift. 24. Aug. epiít,

1625. & alios SS. PP. quibus adde L. zerzo. e, de Summa Trin. b fide Catb.

N

)

quà Marcianus Imperator fancivit, ne definita in Conciliis generalibus

L

ia

retrafctentur, aut in dubium ruríüs vocentur.

TTUad

$2. Dices. Hzc omnia effe concedenda , modó ea eti

äm in Conci-

[

[rifie

liis generalibus adhibeantur, que pro negotiorum , controverfiarum , &

yl

ïl

Sed -

aliarum difficultatum decidendarum gravitate adhiberi debent.

!

j

t

noü«

MU

Li

Contra

wrgm'

f

p

266

Duaffzo 1. De infallibilitate Conelliorum;

Contra 1270, Hoc ipfo, quód decreta Concilii fuerint & Summo.

Pontifice tanquam Tudice infallibili: confitmata, füpponitur pro: certo;.

ea omnia fuifle adhibita , qua: negotiorum traCtandorum gravitas depof-

cebat. 2dà, Si hxc refponfio eífet vera,, nulla daretur obligatio creden-.

dorum articulorum fidei, qui ab univerfalibus Synodis fuerunt propofiti ;:

quilibet enim fe poffet ab eorum fide fübtrahere- füb vaniffimo, & ina-

niffimo pratextu , non omnia;, que in Concilio legitimo obfervanda fünt ,.

füiffe adhibita:; féd' huie abfürd; fequele fe opponit tota. Catholicorum:

univerfitas, qus fucceffü.temporis non.tantüm multos articulos fidei ,

aliàs explicité ad. credendum

Otr

"opofitos, fide Diviná credendos.-re-

1

gepit , fed etiam contradicentes velut lizreticos à communione fidelium:

/PVG

»

feparavit. 3475. Unde ergo cognofcendum; autjudicandum erit, omnia

l

€2, quz pro decidendo infallibili dogmate fidei requiruntur , fuiffe ad-

l

hibita? an à fpiritu privato hxreticorum ,. qui ut exofüus, perniciofus, &

l

quafi parens. omnium fcediffimarum abfurditatum à. plerisque fenfatis:,,

& eruditis exploditur? fed. nunquid huic major fides, quàm tot erudi-

t

torum.PP. unanimi., & exquifitx fententiz debetur? an fórs ab. accep-

li

tatione potioris partis Ecclefiz.?. fed. quenam illa eft, defignent eam Ad--

b

verfarii, Deinde certum communiter eft apud. Canoniftas, leges Eccle-

fiafticas.pro fui obligatione non: egere acceptatione fidelium , aliàs illa:

N

VBX

füam certitudinem haberent à populo acceptante, & nom Pontifice ex.

f

Cathedra definiente. "Tandem , poteft acceptari à potioriparte Eccle«

D

fizte privati Do&toris circa controverfiam fideifententia, vel opinio, ma«

lé tamen exín-erueres, eam hoc i

pío effc: authoritatis infallibilis; ergo

hec ratio nulla.eft, & falfa..

*ebap

li,

$3. Probatur3. Quidquid:GConcilium Oecumenicum à Summo Pon-

q

t

tifice approbatum ftatuit ,. & definit, illud tenetur Ecclefia acceptare , el-

que obedire, & fide-Divinà credere: atqui Ecclefia.nom ita poflet obli--

UY

gari, fi Concilium Oecumenicum, à.Summo Pontifice approbatum , nom

EE

effet authoritatis & certitudinis infallibilis : ergo &c. Maj.conftat, Tum:

lg

ex illo Matth.28. 52442 EceléfeAm: 72072. Audiérit; cc. 'Tum etiam, quia.

fütd

"fuxta.mandátum. Chrifti debuerunt. Judei credere Scribis , & Pharifzis;.

l

quia federunt in Cathedta. Moyf(is, quantó. magis credendum eft Patri-

tj

M

li

Bus in. Concilio. generali congregatis, Tum denique,. in- antiquo tefta-

m

mento erat. ultimó acquiefcendüm ,& füb.magna poena parendum judie

r

cio Synedrii , potiori jure igitur acquiefcendum eft. fententie deciliva

RUT

Goncilii: Oecumeniei ,, cüm. majores clariorésque promiffiones de infal.

libilitate decretorum. fidei: &.moram.habeamus.in;novo, quàm antiquo:

li l

*

KU

teftamento;.

ii

Jj

: ;g,DiCes,'

d. . ualem AuthorilAlem (j GertituHUnim Taleaut ebe; . w

"

- $4. Dices. Ex hocfequeretur , quód decreta fidei, & morum, quae

"?

ftatuuntur in Conciliis particularibus fint etiam authoritatis i

nfallibilis,

Sed

quod nullus fatebitur.

j

Contra z/zj, Negatur imprimis füppofitum, quód 'Concilïmh'pa?s

li

iculare poffit ftatuere, & condere decreta fidei citra commiffionem A.

K

poftolicam ; decreta morum veró facere licet non prohibeatur , tamen

Ál

"ultra Nationem, Diocecefin, vel Provinciam eorum obligatio non excur-

TUf

rit. z4?.Concedamus totum, non €nim quid novi eft , quód :decrets

NY

morum, in particularibus Conciliis ftatuta, totam Écclefiam ob

ligave-

yt

tint ad füi obfervantiam , fi authoritas Summi Pontificis, e

jüsque rati-

dül j

habitio accefferit; ita habetur can. e Z/bel. z. poff. priuc.

iff. 20, quód

9t

Leo IV. approbaverit , & pro univerfali Ecclefia recepe

rit 'Concilium

]rl':t

Ancyranum, Neoczfareenfe, Gangrenfíe, Antiochenum , & quedam

Js

lia; Hócque ulteriàs probat 7. Synodus aG, 3. item $. a&

ult. can.

n

1. ubi Patres fatentur f& venerari, &recipere decreta Concili

orum lo-

m

calium: fupponunt ergo, ea effe authoritatis infallibilis, fí à Summo

A

Pontificefuerint approbata. Hincin 7. Synodo dicuntur talia decreta

qmàt

Qu

ivinitus infpirata, confequenter habent omriimodam certitudinem. Tan-

3M

N

!]

dem multe hxreíes fuerunt in fimilibus Conciliis damnatz , ut nemo

1

j

non in hifteria Ecclefiaftica verfatus novit, fi

ergo non effent poft con-

mïlü' "

firmationem Summi Pontificis authoritatis ce

rte & infalli

bilis ; poffet

i

€orum damnatio revocari in dubium , quod abfürdum eft.

j

p

55. Objicit r. Lutherus. Concilium Nicenum I edidit canonem de

rebaptizandis Paulianis. Secundó damnavit can t r. militiam

jl

c

»quatamen ut

licita approbatur Luc. 3.'er

o

9 Concilium generale à Romano Pontifice

approbatum non fuit infallibie.

:

m?o

eatex

Refp. Canonem de rebaptizandis Paulianis fuiffe rità conditum,

n

quia tales non habuerunt verum baptifimum: affirmabant enim, Chri-

i

X

ftum effe purum hominem , & SS. Trinitatem a

A

perté negabant, ideóque

in nomine Trinitatis non baptizabant. Qu

iO

ad fecundum dicendumeft,

][m L»

(ifhy

[

quód ibi agatur de relapfis , de iis fcilicet,

qui ob fidem Chriftiample-

i

&endam cingulum militiz tempore Ethnico

rum valde honorificum , &

y

j

Ob privilegia annexa proficaum vel abjecerant, vel fpreverant, & poftea

fa&i generofi poenitentes iterum negando fidem illud ambiérunt, Nam

qnuow

Imperatores olim hoc cin

i

gulum non dabant nifi iis, qui falfis Deorum

n

fimulachris immolabant,

uttefatur Ruffinus lib, re. Hift. c. ;3. Eufe-

T.

bius lib. 9, Hift. a,

4. Quidam igitur milites causà amplectendz fidei

äc u[ll

di&to cingulo fe ex

y

uebant, poftea tamen iterum ad vomitum redeuntes :

j

idolis facrificabant

; atque di&um cingulum denuo acceptabant ; contra

F

J

h

hos

-

268

JSueffío T. De änfal/ääiäf)ff! ConcilioPnM

hos citatus canon fuit à Concilio ftatutus , iisdémque in' eodem impo--

nitur, 4£ decem anmis fimt inter peuitentes ,

p(yig?äm £riennio fuerint

áuter Audientes , id eff catechumenos.

H

j&. Objic. 2. Concilium Neo - Cefareenfe

a.

Leone: IV. ap:proba;

tum: dift, 2. can. de //Ze//zs , & receptum in. Concilio Niceno., uti ha-

betur in Concilio Florentino feff. 7. prohibuit cam; 7. fecundas nuptiás

his verbis: Presbyrer comvivto feeundarum nuptiarum: intereffe mon de-.

bet, maximä. cum pracipiatur [acumdas uuptiis panitentiam tribuere. Se-

cundas nuptias veró approbat D. Paulus 1. Cor. g. s52 dermüérit vir

ejus , liberatA eft , eui vult, uubar tantum.in Domino: ergo in.fide vel

maxime erravit Concilium.

Kefp. 1:50. Concilium non prohibere citato loco fecundas nuptiasï,ï

lj

fed' earum folemnitatem, qus confiftere tunc folebat ir datione annuli ,.

[

& veli partim albi, partim rubei, à quo nuptiz dicuntur, & flammeum

indigitatur; & hxc duo virginibus in primo matrimonio concedebantur;

[

in fecundo autem prohibebantur ; przcipit itaque Concilium , ut Pres-

D

byter poenitentiam injungat iis, qui in fecundis nuptiis his folennitati-

N

bus.contra morem Ecclefie ufi fuerint, Vel refponderi poteft 242 Con-

t

cilium: effe intelligendum: de iis., qui duas uxores fimul in matrimoniumy

u

ducunt , & ita illud. exponit gloffa 31. q. r. can. de Pisqu frequenter.

N

"

$

7.. Inftabis ex Concilio. Laodicenfi,. in cujus. cap. r. ftatuitur, ut

li

fecunduüm indulgentiam reddatur communio iis. ,. qut ineunt fecundas

&

nuptias, qua verba indicant, contrahentes.fecundas nuptias fuiffe antea:

privatos communione in. poenam fccundi marrimonii , adeóque fecundas

V

nuptiaseffe malas , & illicitas..

tqu

Refp. Concilium effe intelligendum de iis, qui didis, & jam me

füj!

moratis folennitatibus in: fecundis. nuptiis contra. preceptum Ecclefiz

Mi

utuntur$ hi in poenam talis peccatiad. tempus communione fünt. priva-

DT

,ti etiam juxta Concilium.Neo - Czfàreenfe fupra: citatum;

h

$8. Objic. 3. Concilium: Tolet. L. in cujus cap. 17. habetur : ad'

communionem

Ih

"

poffe admitti, qui concubinam habet ,.modó. non fit uxo-

ratus:ergo &c.

x

Refp. Poffe Conciliunr intelligi de- concubinario:, qui debitam: poe«

hj

nitentiam de füispeccatisegit.. 2dó diccum Bellarm. per concubinam ibi

Pap

intelligi uxorem fine dote ,.& externA folemnitate du&tam ,. ut exponit:

Qlig

Grat. dift, 33. can. oz/zb55; Et in hoc fen(u etiam. Agar, & Cetura

BI

dicuntur Gen: 25..concubing: Abrahz , cüm tamen verz uxores fuerint,

ol

u conftat. Gen. 16. de Agar, & Gen. aj. de Cetura..

n

f9; ObjïG..

^

h. 22 Bualem anthorfratem decertitudineim babeant C 6

y

j9. Objici, 4. Concilium Laodicenfe capite ultimo: & cenfu libro-

/

rum canonicorum rejecit libros "Tobix , Judith, Baruch , Sapientiz ,.

Ecclefiaftict , & Machabxorum; fed de fide eft, hþs effe libros canoni-

€os: ergo &c.

l

Kefp. Conc

ilium Laodicenfe füiffe Concilium Ptovinciale Epifcopo-

j

rüm 22. à Pontifice non confirmatum , ideo in ejus anthor itate tuenda:

[

non e(t multüm irfudandum.

N

60. Objic. . Concilium Romanum füb Stephano VII. caffavit om-

Deinde, Concilium R a-

r 9t

nia a&a Formofi Pape Stephant przedecefforis,

L

vennenfe fub Joanne IX. irritavit denuo a&ta Concilii Romani (üb Ste-

phano, & ruríus acka Formo(i approbavit: ergo neceffe eft, fateamur,

IU

M

4j

unum, akerámve Concilium. nationale à Summo Pontifice ap

erráffe.

:

,

N

/

pr.gbatum:

j

fr Qu

Refp. Cum- Bellarmíno: , controver(iam ap- & reprobatam fuiffe:

3

de quzftione facti, in qua Concilia etiam approbata ab errore non funt

u

immunia; querebatur enim , an Formofus fuerit verus, & legitimus Pa-

jl

K

pa? partera: negativam Stephanus, & Concilium Romanum tuebantur,

NU

& ideo a&ta Formofi reprobant, poítea tamen Joannes IX. re melius,

& maturiüs: infpe&á , invenit contrarium effe verum, ideóque in Con-

qith

cilio Ravenneníi acta Formofi iterum. revalidavit. Et in hoc fenfu in-

1

i

&U

telligi etiam: debet nofter S, P. Aug. dum lib. 2. de baptis. c. 3. affcrit,.

Concilia priora aliquando pofterioribus emendari..

feni?

at

61. Objic. 6. Sexta Synodus can. 2. recipit

Concilium füb. Cypría--

^

no de rebaptizandis hxreticis, quod ezroneum eft. Item can, 72. irri-

i

m&)ülï

ta judicantur matrimonia Catholicorum. cum hzreticis, cui contraria-

tur Trid. fes. 24. can. s. ubi ftatuit:— Seqwis dixerir, prepter barefrms,,

yfamïï;*

aut moleffam cobabitationem diffolvi poffe matrimonii viuculum, ana-

/Ecd'e*ä

tbema fit.. Porro hos-canones efle legitimos,. videtur conítare ex 7. Sy-

u

nodo, quz a&. 2. 3. 4. &c. illis utitur , & ex Adriano L. in. epift. ad:

r

"Tharafium , ubi ait, hos canones effe diviné, & legaliter predicatos..

a

Refp,. Hos canones: non fuiffe factos in.fexta Synodo fub Agatho-

j j

ne, & Conftantino IV. Imperatore ,. quia hec. nullos edidit canones,.

(

fed quinque annis póft in quodam Concilio celebrato tempore Sergii:

B

n

Pape, & Juítiniani Imperatoris. Conftantinopoli in palatio Trullano, de:

ublü"'

-quo füpra.jam egimus, fuerunt di&ti canones. conditi ;. hoc autem. con-

cilium à Sergio: Papa, tefte Beda lib. de fex &tatibus in Juftiniano, re-

, (

probatum eít, licet aliqui-canones poftea. à Pontificibus & Conciliis le-

o

gitünis fuerint recepti, & approbati. Dequo fuüüs Bellarminus-7.

éa Objie.

(j

Ll. 3

f

À

x*ä'?öx

Quaflio 'H, DDe infallibilstAte Conciliorum.

€2. Objic. 7- Concilium Francofordienfe celebratum Átino 794, de-

finivit, non effe colendas Imagines Chrifti & SS, atqui hoc eft de fide,

uti ftatutum legitur in feptima Synodo Generali, quz fuit Nicezna, EI,

'contra Concilium Conftantinopolitanum fub C

qnftan'tino Copronymo

elebratum: ergo &c.

Refp. zes$. Concilium Francofordienfe non fuiffe Generale, & Oe-

«umenicum Concilium à Summo Pontifice ex toto approbatum ; nam

4Xdrianus habuit quidem ratum illud decretum, quo definiérat, Chri-

ftumnon effe Filium DEI adoptivum, reprobavit tamen, & rejecit il-

lud, quóad damnationem feptime Synodi generalis,

in qua ftatutus fue-:

rat cultus imaginum, ut fatentur ipfi Magdeburg.

2dó. Dici pote£, quód damnatio feptims Synodi fa&ta per Conci-

/

lium Francofordienfe, acciderit per errorem, quia Patres Concilii füp-

Ü

ponebant, in fepe didta Synodo fuiffe ftatutum, ut imagines cultu la-

triz adorarentur, hócque decretum à Grzcis fine confenfü Romani Pon-

tificis fuiffe factum ; ideóque illud damnárunt in fenfü, quem Synodum

lj

feptimam habuiffe credebant, & in hoc nuHus error juris, fed ad fum-

N

snum fa&ti contigit. J4Za£z eff im medzum quaflio ( verba funt. Con-

y

€ilii Francofordienfis) de zova Grecormm Symodo, quam de adoramdi

Ti

b

dmaginibus Con[fFantinopoli fecerunt , àm qua firiptum babebatur , ut

qui imagines Sauttorum ita. ut DrwicAM TuaxtrATEM fervitio, aut ado-

Jl

TAtione som impenderent, anathema judicarentur , quam omnes, qui

fapra, fauctiffimi Patres noftri omnimodis, e& adorationem, ef: fervi-

Áil

zium re[pueutes contemp[erunt , atquecon[éntientes condemmaverumt.

ün

63. Objic..$. D. Gregorium Nazianzenum in Epiftola ad Proco-

ln

pium, in qua de 'Conciliis ita fcribit: Eego, ff vera feribere oportet, ita

animó affedius [um, ut omnia Epifcoportum Concilia fugiam, quouiam

N

suullius Concilii figem latum , fku/zzziwgzæ vidz, mec

wid depulfionem

ff

Ü

Í

abuerit :

emalorum potius, quàm accefffouem, & fucrementum

Ergo

P&iua[

juxta D. Gregorium Autoritas Concilii non eft infallibilis,

x

["mma

Refp. D. Gregorium locutum fuiffe de Conciliis fui temporis , quz

ánciderunt inter duo Concilia generalia Nicenum fcil. & Conftantino-

Ti

golitanum I, quo tempore nonnulla fünt coa&a concilia, nempe Seleu-

LT

cienfe, Ariminenfe, Mediolanenfe &c. quz tamen felicem, & optatum

EO

aon funtíortita exitum propter redundantem Epifcoporum numerum,

mmn

4gui tunc hareticis favebant, Quare non approbabat, iterum tentan-

n

dum effe novum Concilium, ad quod ipíe à Procopio nomine Impera-

d

toris vocabatur, fed potiüs rogabat, ut ipfüm habeant excufütum, eó-

üïma

, qui

N

quod de faufto Concilii exitu .ppzn'itus.defperabat. Hinc D. Bafilius

tunc

'

p T. Dualem autliritatém tf certitudibem lalesnt dPe, — p

»

tuac temporis floruit, in füa epift. y2. ad Athanafium fcribit ,. videri fi —

" 1

biimpoffibile, quód'eo tempore Conciliumlegitimum fieret, adeóque ad!

X

Romanum Pontificem recurrendum effe, ut füà Autlioritate acta Con-

m

eilii Ariminenfis irritaret. Porro quàm magni eftimaverit D; Gregorius:

Authoritatem Conciliorum, coniice ex ejus epiftola ad: Clidonium ,.

'Q'

ubi, cüm Apollinarifiz negarent f& effe hizreticos, allegaréntque fe ef—

h

fe receptos in quodam Concilio Catholico, refpondet S, Do&tor: Offeme

O

danut boc, &j nos: acquiefcemus , per[pzeuum euim erit , eosveite doctrix

Jl

se a[[entiri , nec enim res atiter fe babere pote[F, [f id con[ecuti funt.

64.. Objic. 9. S. P. Auguftinum, qui lib. 3. cont. Maxim. c. 4. aitz

J

ANec ego Nicamum, mec £u.debes Ariminenfé tanquam.pr ejudicatur us pro

ferre Concilium, uec ego bujus Authoritate , nec tu. Mius detiuerir: Ex-

d

(iy

o S.. P.agnovit pro controverfiis fidel terminandis- Concilia generalia;.

Bullius: Authoritatis effe..

o

ib

"]

Refp. S. Patrem non abfoluté, fed:ex füppofitione fuiffe locutum;,

Maximinus enim, cum quo: difputabat, reje&to Concillo Nicaeno tane-

Yi

j li

quam illegitimo, folum Ariminenfe agnofcebat, quare S. Do&or ei op-

ponebat, finon admittis Concilium Nicenum pro legitimo; nec ego ad-

n

Ts

mitto Ariminenfe ; hinc,ut quzftionis ventilatze veritatem difquiramns,.

veponebat S. Pater, omittamus Concilia ,. & ad fcripturas ,. quas utrings;

nl

«

recipimus;in hac noftra difputatione progrediamur, Ex quo patet,S. Patrenm

non rejeciffe Authoritatem Conciliorum Oecumenicorum, fed illam non:

y

f t

Íolüm debité recognoviffe, fed'etiam przclaris.

[/À

præroga;ivis fidelibus re«-

j

commendiáffe ,. uti ex fupradi&tis conftat,

A

65., Mülta' adhuc funt, .qua in vilipendium Authoritatis Oecume-

W

m

nicarum Synodorum adducunt Adverfarii; dicunt, non effe certum , an

yi

"

Epifcopi, qui in Concilio conveniunt, habeant femper debitam jurisdi-

p

i

&ionem, fanctitatem, doctrinam &c. adeóque meritó dubitandum effec

j

!þ'fl

deillarum infallibibili certitudine.: Sed lix meri(Timz calumniz fünt, quas.

infandiam DEIEcclefiam, quz in Synodo- generali. reprefentatur ,. cum:

fümma injüria hzretici evomunt, De jurisdiGione legitima füfficit cer-

rl?,q,

titudo moralis fünma , quam haberi de Epifcoporum jurisdi&ione hoe:

m

ipfo conftat, dum eorum ftatuta, & decreta à fümmo Pontifice univer--

x

Q

fali Ecclefie proponuntur fide Divin& credenda, San&itatem Epifcopo-.

0

u

rum nullus ad legitimitatem Concilii requirit, cum affiftentia Spiritüs:

j jf

j

SanGi,. à qua illà derivanda eft,. (it gratia non gratum faciens, fed grae

| [enïlr

tls data, que« etiam magnis.peccatoribus à DE O conceditur.. De do«

I

t

&rina etiam nomeft, cur lixreamus ,. cüm ad Epifcopalem dignitaterm

tüf

non aflumantur nifiii ,. qubin canonibus., & decretis Conciliorum SS, PE:

f?"

jis

l

Si-

)

»

&

EE

DSuaffio11, Deiufallibilitate Concilioyam.

Sacrg Scripturz te(limoniis apprimé verfati funt, & licet unus, altérve

fit, qui forté in debita doctrina deficit, hunc defectum tamen fupplebit

abundé Judicium Summi Pontificis ultimum, quod à Spiritu San&o in-

fpirante, & affiftente di&atur. Deinde in fuüi favorem adducunt hzre-

tici varia Concilia, pr;z quidem Ariminenfe, Seleucienfe, Ephefinum.

II. Antiochenum; Iconienfe , Carthaginenfe, W/ormatienfe &c. fed quia

hxc omnia fuerunt à Sede Apoftolica reprobata, & reje&ta , mirum non

eft, quód multa erronea, & aperté falía contineant, — Secumdo allegant

Concilium Syrmieníé: verüm hoc quóad damnationem hzrefis Photipi

admiffum, quóad formulam veró confeffionis latinz hzrefi Arians pa-

1

trocinantem, reje&um eft. Item Concilium Sardicenfe: at nec hoc ex

i

toto calculum approbationis à Summo Pontifice meruit, quia Leo IV,

l

ejus aCa, quz pro &ide Catholica, & Athanafio reftituendo fuerunt ab

f

Occidentalibus fa&a, approbavit, quóad ea veró, que ab Orientalibus,

)

bd

qui Ario accefferunt, fuerunt ftatuta, improbavit dictus Pontifex. Tan-

dem adducunt Concilia Bafileenfe, & Confítantienfe, quz definiérunt

[

Concilium effe fapra Papam: £ed utrumque, quóad hoc punctum ana-

li

£hema tulit tam à Summo Pontifice, quàm à Concilio Lateranenfi fefs.

n

1r. Certum igitur maneat, & probatum, quód Concilia generalia à

I

Summo Pontifice approbata tam indubie fint Autboritatis, ut üsdem

di

nulla falíitas fübit de fado, & de poflibili,

X

li

64

AnTicurus UrT IMu $.

ln

4n Conciltum Generale. fit [upra Papam ?

l

4 t

L

r

A

f

ülin

Unde bec cbntrowrjïd orta fuerit , premittktur.

dl ii

BU

'Cumifolüm Horretiok: fedavdin inienes Doctores Cadliglied s

lii

thoritatem Concilii Oecumenici Papali fuperiorem ftatuunt,

Tio

j 66.N

& eam in tantum excedere volunt in extenfione potefítatis ,

inu;

qualem exceffüum habet quodlibet corpus refpe&tu fuüi membri , totum

N

refpe&tupartis: nam licet, ita difcurrunt Doctores Catholici, Papa non

Wiin

folàm fit Epifcopus Ecclefie ;uz particularis, vel Patriarcha occidentis

tl i

(uti criminantur, & cavillant hzretici ) fed Caput, & Paftor fingulo-

m

rum fidelium, & Ecclefiarum, dum feparatim fumuntur, fi tamen om-

n

nes totius orbis Ecclefiz in una Synodo generali congregatz fuerint,

fk&]

ag'-

nl

comparatione illius pars eft, l;ccs: omnium nobiliffma; cum autem p

ti$

E

l

j

JArt. ult, AnConcilium Genevale fre fapra Papam?

g'?g

Y

*tis fit; fübjici toti, .dignum eft, "quód Summus Pontifex fubje&us fit

h

Conciliorum univerfalium definitionibus, decretis, ftatutis, & canoni-

(]

bus.

Anfàm huic controverfie, ante tempora Gregorii Xl. non adeo

"u

vehementer inter Doctores agitate, fequens eventus dedit. Rediérat

qln

Gregorius XI, Avenione in Gallia, ubi per annos 73. Romani .Pontifi.

not

ces Sedem füam habuerant, Romam, hic cüm 1378. fatis ceffiffet, Po-

5mt

pulus Romanus :cum.magno impetu in conclave irrupit, & Cardinali-

Qd

bus ibi pro eligendo alio Capite vifibili Eccle(ie congregatis, mortem

]

,

minitatus eft, fi alium quàm Romanum, vel Italum ad hanc fupremam

X

Ecclefize dignitatem affumerent, Minitatione igitur horum feditioforum

Romanorum Cardinales exterriti, Bartholomcum Neapolitanum Baren-

T

fem Archi-Epifcopum, qui dictus eft Urbanus VI. eligunt quidem, fed

]u

pauló póít indigné ferentes tantam injuriam à populo illatam, Ro-

T

bbertum Gebennenfem Cardinalem SS. Apoltolorum, qui Clemens VII.

j

voluit nominari , eligunt eodem Anno :378. die 26. Septemb, in pervi-

! d

gilio S. Matthzi Apoftoli, cüm ztatis fuz annos impleret 65. líte cüm

Ál

Avenione € vivis excefferat, Petrus de luna, qui apud S. irenem coacto

ia

Prefulum, ac DoGorum conventu orazzozem babuit in laudem bujus

i

4dinti-Pape, in Sedem Apoftolicam intrufüs fuit, qui dictus vulgó fuit

Benedidus XLlIL Urbanus VI. interea füccefforem habuit Bonifácium

1X, Bonifacius Innocentium VII. poft hunc eligitur Angelus Corriarius

cá tamen lege, ut Pontificatu fe abdicaret, i (ic unitas poftularet Eccle-

fie, quod & promifit, & nominari voluit Gregorius XII. Toto igitur

illo tempore duos Pontifices ftupuit Ecclefia, licet non omnes fideles

€os àt tales agnoverint: ut igitur publicum hoc & medio tolleretur fcan-

dalum, & milerabile Ecclefia fchifma non pateretur, congregatur Con-

cilium Pifis, in quo 1409. 25. Martii convenerunt Cardinales veri , fal-

sive 23. Archi-Epifcopi & Epifcopt 30o. Galliarum, Anglix, Poloniz,

Lufitanig, Cypri, Bohemie, &Sicilims oratores ; adfuerunt etiamg

j

j

Ti

Priores 41. Abbates g87. Priores Monafleriorum 3o. Generales Or-

1

t

dinum Mendicantium Predicatorum, Minorum, Carmelitarum, Au-

ii

u

guftinianorum: ad hoc Concilium fuére citati Gregorius , & Benedi&tus,

d

J 1

qui poft legitimas citationes non comparentes, velut contumaces depo-

