quàm bene , ipfi viderint: recolligant antiquor

um Summorum Pontificunz

n

(cutt

-

flatuta, Concilioru:e decrct

a, magnum falfitatis fuz o

inionis invenient

J

argumentum: fic Innocenti

us, i magno Auguftino

j

des,

non. folüm

jl

jj

omnium Epifcoporum orien

talium , & occidentalium (

enfum circa pec-

dOL (Ud

catum originale, confecutu

s

]

j

s eft, fed etiam illum, qui

it, determina-

D

-

"NÓ

[t

182

JQuefHo F. .De infallibilitate Summi Pontificts.

vit, & Ecclefie univerfie ita.credendum propofuit. San&to Leoni non .

fufficiebat ad ejurandam here(in Pelagianam, ut.error damnaretur, fed

pretendébat «etiam damnationem authorum

»legefis ejus epift.85. & g6.

& de veritate;hac ;convincens inveriies teftimonium.

Goncilii INiceni

Patres ad candorem profeffionis fidei non folüm fübfcriptionem formu-

le fidei Nicene depofcébant, fed etiam damnationem Arii, qui dam-

nabilem de Filio;DEI errorem.docuerat, pretendebant, "Theodoretus

coràm Patribus, «qui Neftorio, .& füis anathema dixerant, cordaté fa.

tebatur, fe omnem errorem averfíati , ejurare, & .damnare, :putas hoc

fuüffeciffe Patribus.ad Catholicismum Theedoreti ? nequaquam, hzreti-

cum illum pleno & unanimi .ore proclamabant, ufque dum aperté di-

ceret anathema Neftorio. Hxcomrnia exempla fünt «iva caufie Janfc-

nianz exemplaria, qua fi imitarentur , animum hareticis laqueis facilé

&xuerent,

$3. Objic. 1. Tn iis nequit 'Summus Pontifex judicium infallibile

habere, qus principiis puré fallibilibus :fübsixa fünt; fed fenfus alicu-

juslibs ab authore intentus nititur principiis pure fallibilibus , & incer-

[

tis::ergo &c. Major conflat in judicio puri fa&ti, quà talis. :Min, prob.

q

Senfus. alicujus libri fumitur ex intentione fcribentis ,-quem voluerit in-

[

digitare: fed intentio ifthec pure fallibilis , incerta ,.& :dubia eft : ergo.

)

Mzaj. eft certa; quis enim propofitionem ,plurium fignificationum , & fen-

füum capacem determinabit potiüs ad hoc, quàm aliud fignificandum,

L

nunquid intentio fcribentis , «& proferentis? hinc Diale&tica fanior do-

ql

(j

cet, fignum, ex fua natura indifferens, per determinationem fupponen-

if

tis fortiri certitudinem füi fignificati. "Min. exfe liquet , quia intentio

[

hocipfo, quód refpiciat multitudinem fenfaum in fignificatione-propo-

h

i

fitionis implicitorum indifferens eft, & non magis adunum, quàm alium

t

[

determinata, quód ergo hunc prz alio refpiciat, in ibera determina-

"i

tione intendentis eft, poteft autem hac effe quidquam incertius ?

('-lm (

Relp. 1720. Quód hac obje&io confundat fenfum propofitionis cum

ejusdem füppofitione, quz tamen inter fe diftin&iffima fünt; fpectat, ut

1

AT

fatear , intentio proponentis ad fuppofitionem verborum, qu2e propofi-

ü

i

ä

tioni fübftant , non tamen illorum fenfüs. 245. Licet propofítio fit ca-

pax plurium fignificationum , adeóque illa indiffer

entiam cum qualibet

D

involvat,

exin tamen judicium Ecclefiz nullo £allibili principio innititur,

aliàs tota noftrz reli

u

gionis certitudo effet in dubio collocata; Ecclefia

At

enim non judicat de

quolibet fenfü ex propofitione

uavis eruibili, fed

s

tf

deeo folüm, q

4

(s

ui przdominans eft, vel quem figni

catio genuina, &

NU

naturalis verbor

d inde

um infinuat, 3//0, Detur adver(ariis totum, qui

N

Ícque-

Ar::r V. Utrum Supmo Pontifici competnt pote[F a judiciaria ebc- 183

f

féqueretur, nifi, quod: fenfus: propofitionis non: poffit habere certunr

Ij

Ug

judicium in-Ecclefias Summo judice , fi folitarié fecundüm (e, &. abfolu-

N

té fpe&etur, non tamem ut ille defle&tit;. vel devergit in' peffimam Ec-

N

clefix notam , fi aliter, ac fas eft; ,. determinetur..

hl

$6« Objic. z; Si determinatio Pontificia circa fenfüm libri ab au-

;

W

thore intentum effet infallibilis, poffet fidelis obligari ad juramentum fu-

dort

per eo' fenfir exhibendum: fed'boc falfunr eft,. quis eninr adeo delira-

dnrgþ

biz, ut hunc effe, vel fuifle fenfüm loqueritis vel' fignificantis, & nom

d

alium, juraret 2 quis movit fenfünr illius:, nifi qui imipfo eft? hzc cer-

hat

i

té fübterfugiunt omnem prudentem' anhutum: hinc re&té S. P. Augu-

»

ld är

ftinus lib: de utilit. cred. C. f»ait:

Etiamft ( aliquis

vefens interroga-

ff

Felur,nulta

[4

s

d

£,

nt,que ff malus nou effer ,

officio,

/f

dffegmé; ab[conderet ,.

sllud tamen z.

/

5

/

sg L

d

4 ad rem cogimofcendam: valere

arbitror, qualis ile fue-

vit, qui fcripftt g boneffiffimé tamem bouus: creditur , cujus litteris gene-

l

fal

vj bumanuo , po[fleriratique com[ultum eff.

.

$ ah&

Refp. Hanc objectionem eod

em. vitio

laborare, 'ac priorem, 'cor-

^fnctd

fequenter eadem folutione difflari poteft: prior' enim intentionem lo-

g.wxf

queutis vel proponentis confündit cums fenfi: propotitionis: didtz,. aut

?

;

fcriptw;, liwc eadenr cumi rmufez repetit. JAd S

t

-

*

o

F. &uguftinunr dico ,.

d

illum loqui de voluntate fcriptoris:

, qux & fenfü germano, & obvio pro-

pofitionis: ita feparabil

Is eft, ficuti valor arbitrarius monetz ab eo, qui

,J

:MIJUmI

authoritate publicá conftituitur; ron veró illi fermo eft de fenfü naturali,

quem verbz vi fuz inftitutionis,& primariz intentionis fignificant, hunc e-

r

nim effe capacem juramenti probant Pontificum Summorum juffa, quibus:

juramentum circa formulare

quinque propofiriorrum Janfenit fecundünr

t

fenfum ab eodem intentum fi

u

p

b intentatione cenfürze Apoftolicz urgen-

tifimé exigunt.

Et fi hunc cafum

partialem cavilles, nunquid: Juratus:

unl

Notarius poteff jurare de íén(ü

äc[gy?.'.i?:!'

germano fenstis cujusdam: contradtüs

€uri copia authentica ?

"

$7- Objic.

d ^

tifex poffit infal

7. Nihil habemus revelatum de hoc, quód Summus Pon-

Qu

PA

libiliter judicare de fenfi: libri, quis fitz ergo nullus fi-

deliunr poteff o

bligari ad fioc credendum &de Divin&..

"TUM

Yit) It

Refp. 1z20. retorq. argum

:

. im ipfos Adverfarios, qui dicunt Augu-

(

Ítinianamr doctrinanr de grati

2 DEI effe dogma fidei, & ita infallibiliter

j

hoc credunt, ut fi Summus

]nnmw

Pontifex contrarium definiret, illius obe-

g

dientiam penitus

& & excuterent, hinc ortum habuit illud paradoxum.

5

Janfenianorum,,

quo' authoritatem: Pon

l-mb]hl

tificiam multis gradibus inferio-

rem authoritate Auguftiniant

fcholis intruferunt; . 220: Summi Pontifices

cnulnïs

judicant infallibiliter de verit.

at

j

€ fensüs Scriptorum Catholicorum, quod

qü

-T

grobant

íp

3184

Ouaf[Ho V. De infallibilitate Summi Pontificis,

robant Traditiones , immó demonftrat facer Codex, cur non poterit

iudicare de fenfü maligno , perverfo, malefano , & hxretico, nunquid

utrumque fpe&at ad zdificationem Corporis Chrifti? — 37/0, Licet re-

velatum non fit explicité, & formaliter , quód Summus Pontifex debeat,

& poffit infallibiliter judicare de fen(ü libri, quis fit: habemus tamen id

revelatum implicité , & virtualiter; nam hoc ipfo, quód Summo Pon-

tifici, ea fit demandata provincia, ut unitatem , puritatem, veritatem,

& fanCtitatem Ecclefiz fervet indemnem , eo ipío etiam in commitlis ha-

bet, ut infallibiliter fciat diftinguere inter bonum & malum, verum &

falfum, proficuum & nocivum ín iis przcipué, qua ad confervationem

totius Chriftianz religionis fpeCtant, aliàs certé nulla ampliàs fubfifte-

rét firmitas infallibilis in fide à Chrifto Domino plantata, pretiofiffimo

fuo fanguine rigata, & per Sanctos Apoftolos in univerfum orbem pro-

agata. Quod ut abfürdiffimum primá fronte ab ompibus Sandis Pa-

tribus rejicitur, & exprobratur. Ex his

;58. Colliges. Quod propo

fitio illa Theologorum ;fïve., ut alii fcri-

bunt, Epifcoporum Gallorum, quà afferuerunt, Summum Pontificem

ini

nterpretandis librorum textibus non effe infallibilem , immó contra-

rium effe Dogma zovtm , inauditum , condemmatum per Theologos an-

ieuos (f movos, dotirinam veró errori. tam manife[lo oppo[fitam effe

communiffimam , & receptiffmam , 6t temeraria, erronea, & hareti-

Necobfítat ejusdem affer-

ca

Ratio conítat ex notione terminorum.

tores fuiffe Prxlatos Ecclefie, quia-& hos multis erroribus obnoxios

Ql

(

varia trita exempla probant, & hoc in prefenti precipué tenet, ubi

certum eít, quod eo tempore , ubi illud affertum adeo temerarié pro-

1it

nuntiatum eít, partium Janfeniarum ftudío Epifcopi Gallicapi citra re-

&am rationem & fanum judicium nimilim praoccupati fucrint.

Ti

l

9. Dices.

Hiftorie Ecclefiaftice docent , quód tam Theodorus

L

Mop(tveftienfis , quàm I6as trium capitulorum concinnatores à Vi-

Tis,

& Concilio Chalcedonenü fuerint ab omni errore habiti

glho Papa,

üb

immunes, & tamen in V. Synodo uterque juíto judicio damnatu

s eft

erroris Neftoriani in .fide: ergo nec Papa Vigilius , -nec Concilium:

apï

Chalcedonenfe infallibile potuerunt babere judicium de fenfu propofi-

tionum Theodori, aut Ibzx quis fit, erroneum proinde non eft, nec

Jlgl

hxreticum, aut temerarium dicere, quód Summus Pontifex , aut Con-

di

cilium non habeat infallibilitatem in determinando íenfum propofitio-

P

nis quis fit.

ldv

"

KRe

fp. 1279. Quód Concilium Chalcedonen(e non füerit approbatum

li

à Leone quoad omnes a&iones, fed tantüm quóad fex, potuit erto

errgrc

-

hvt V. Utrum Summo Pontifici competat poteft as judiciaria e. 18$

&rtare in caufa "Theodori , quia infallibilitas nullibi reperitur promiffa

"tl

u

Concilio acephalo. 245. Leo per Concilium Chalcedonenfe folüm exi-

m anathema dicere:ur Neltorio , & Euticheti, reliqua,

"u

gébat,ut apertu

lr

AMM

quz ab aliis fuera

nt minüs re&té ad regulam fidei afferta , noluit, pro pa-

ce Ecclefize confervandà, tunc accuratiis difcuti , & Apoftolicà voce de-

! PG

cidi, fed pro aliis fubfecuturis occafionibus difcutienda , & definienda

refervari voluit, £, Vigilio non erant libri Theodori primitus delati,

PA

fed tantüm quedam capitula ex iisdem extra&a , quze quantumvis po-

Mz

xuerint ingerere fufpicionem hzrefeos , non tamen fufficiebant ad dicen-

ji

n

dam in illa (ententiam damnatoriam, NecIbas fuit in fuis affertis à Conci-

I;xo

lio Chalcedonenfi aut Vigiliodeclaratus orthodoxus, nifi in quantum pa-

jl

li

J

N

f

lino

d

»

liam cecinit, & ea religiose retga&ando emendavit , quz ante er-

toneé pronuntiando afleruic.

np

i

- 60. Quares 1. An Summus Pontifex fit infallibilis in legibus pro

N

univerfali Ecclefia condendis? ». affirmativé, Quia leges univerfali Ec-

clefi» propolitz funt didamina , quorum fequela eft medium ad falutem

ji i

fidelium fimpliciter , & abfoluté neceffarium : fed in his errare abfoluté

tf

NU

non poteft, aliàs non eflet pa&or ovium concreditarum , fed potiüs la-

tro, cum eas non cuftodiret, & ab interitu indemnes redderet , fed po-

,ogoi W

tiüs jn interitum przecipites daret : ergo &c.

L

&1. Dices. legum obfervantia eft quandoque ob circumftantiam lo-

t

ci, perfong , & temporis abfoluté impoffibilis ; ergo implicat illarum fe-

n Mäï'

uelam effe medium ad falutem fidelium fimpliciter neceffarium 5 aliàs

hnmfæ

con(ecutio Patriz füperng redderetur fidelibus i

mpo(lïbi.lis » quod dam-

g v

natum habemus in janfenio.;

u

m

Refp. The(in przfentem

loqui de lege Formälït*er fümpta; quz aliud

aui

nihil importat, aut explicat, quàm honeítatem moralem:; non veró ma-

P

terialiter fpe&tata , quz dependet à circum(tantiis perfong,loci, tempo-

9

ris, a&tionis &c. hoc fi libraveris fano judicio , decifio noftra utique in-

sl

4

dubia tibi erit.

gt

. Quares 2. An Summo Pontifici eadem infallibilitas conveniat qubad

Wr*!ï

j

approbationem Ordinum Religioforum ? Re

fp. affirmativé. Ratio eft:

Jgnkl

Quia hoc ipfo, quód Summus Pontifex approbat aliquem Ordinem Re.

s

Ti

ligiofum, eum proponit velut femitam, viam , & regulam vitz perfe-

I3

&iffimz ad vivam imitationem JESU CHRISTI Salvatoris noftri in-

AU[L' Jl

ftitute , qu& uti in cogitando ardua, ita in feCtando facilis , delectabilis

1

v

fuaviffima & (anGiffima eft: atqui in hac approbanda poffe errare Vica-

il

rium Chrifti procul eft ab infallibilitate Romanz Ecclefiz , qus non re-

)pmbï[

As

trahit,

il

)tul[ d

(

186

|

,tämjïü V. De ipfAllibilitate Summi Pontificis..

trahit, fed potiüs prop

ellit fideles ad hanc viam p—erfeäfci'ohïs fub cdhiïfiæ

propofitam fe&tandam : ergo &c.

j

Confirmatur. Finis Ordinis Religi

)

ofi appmbandf eft ipfa puta , &

pura fan&itas vitx , atque immaculata converfatio fe&anda : fed in hac

Summus Pontifex abfoluté errare non

poteft, ut notio terminorum pro-

bat: ergo &c.

65. Necobftat, quód multi hic objiciunt , ordinem Fraticellorum

anteaà Cacleftino V. approbatum fuiffe à Joanne XXII. tanquam erro-

neum & impium improbatum , & reje&um. Nam prirm , ordo. Frati-

cellorum nunquam fuit approbatus à Coeleftino , vel alio Summo Ponti-

fice, uti agnovit ipfe Joann. in ex£rav. uz. de relig. dom, Secuzdà conce-

datur reprobatus , id ex ju(ta caufà fa&tum cenfebitur , vel quia ejus A-

lumni inftituti füi primzvam ob(ervantiam adulteraverunt , vel quia ob

fcandala, irreligiofam converfationem , & alias indecentias Ecelefiz inuti-

les extiterunt: & fic erravit Summus Pontifex in approbatione religionis

quoad materiale , non autem f()rmaïe , quod ultró concedimus, j

ARTICULUS SrExTUS.

n Summus Pontifex poffit pertinaciter in fide errare

u£ Doifor Privatus?

€4.y Nfudavimus bucusque pro viribus infallibilitati Summi Ecclefiz An-

l

tiltitis ad oculum , eorum etiam , qui in veritate fidei aliquantis-

per excutiunt , demonftrandze ; Verüm dum bane certam , & ota-

fi

culis (üperni luminis fidei probatam , fatísque ad captum propofitam füpe

ponimus, hac viáà quidam pfeudo- critici noftram veritatem impugnatum

eunt; dicunt , eum aliquid hereticum definire poffe ex cathedra , qui ab-

li

D

foluté bzreticus effe poteft, fed Summus Pontifex faltem ut Doctor pri-

vatus poteft effe hereticus, nihil er

£0 prohibet, quó minüs aliquid he-

reticum ex Cathedra dicere, & de

&nire poffit. Minor füpponitur ex ju-

re Canonico, ubi ftatuitur,

Summum Pontificem in cafü hzrefis poffe

judicari ab Ecclefia , atque

um.

adeo füpponit illum , ut Do&orem faltem pri-

l

vatum, poffe effe hzretic

Egregia fané Adverfariorum dica, qu€

dum plus habet dicacitatis,

quàm veritatis, hoc ipío multis cachinnis

lj

explodenda.

Pfeudo- Pr

ophetam Balaam fcimus claruiffe lumine Pro -

phetico, ejus afinam om

nis

forme, & figure humanx expertem novi-

ff

mpus humanam edidiffe vocem

lp[e

€ür item poffibile non creda

; cujusadminiculo? direétionis ütïquedïvin'æs

mus , immó certó fuüpponamus, hereticum

Tioi

Pontificem in privato,

oce-

vera dogmata ex Cathedra, & in publico d

i )

xes

Art. VL n Suvumus Poutifex pojffet errare us Dotfor próvatus? 184

Xe, & proponere poffe Ecclefiz fibi concredite , prefertim, cum in hoc ,

& non in illo Do&oratüs officio infallibilem Spiritüs Sancti affiítentiam

habeat comitem. Sedagedum concedamus ultró majoris fequelam,dicamus

A

hzreticam definitionem originem trahere poffe ex mente privatim hiere-

l

tica, infallibilitas Summi Pontificis non erit propterea defperata, cum

sminor argutiz, fupra ab adverfariis infinuat , non plenam ab omnibus

n

Do&oribus Scholaíticis veritatis notam , & prwrogativam mereatur,

ii

quibus eó liberius & libentiüs accedo , quód illorum fententia ad dig-

a&ï:

nitatem Romanz Sedis magis illuftrandam maximé deferviat, Proinde

J

65. Dico. Su»ezss Pontifex eeguit pertinaciter n fide ervare ut

N

Dotfor privatus. Probatur 1. ex S. Cypriano epitt, 55. ad Cornelium

T

Papam ita fcribente: P2/? z/fla adhut amdenut mavigare , e& ad PetriCa-

10

thedram , atque ad Ecclefam priucipalem , unde unitas Sacerdotalis ex--

T

erta efl , à fchifmaticis, & profanis ltteras fevre , mec cogitare eos Re-

;mïs

manos e[fe , ad ques perfidia uom po[Fit babere acceffum: atqui (í Roma-

nus Pontifex etiam ut DoGor privatus pertinaciter in fide erráffet, aut

errare poffet , à perfidia immunis non effet: ergo &c.

€66. Prob.2. ratione, quà utitur in przfenti Bellarminus : Licetnom

repugaet, DEUMM facere afinos logui, maximos peccatores, immóà &

"

hzreticos, aut etiam infideles futura przdicere, miracula patrare, Sum-

mum Pontificem hzreticum ita femper dirigere , ut infallibiliter verum

j

At

definiat, & contra propriam opinionem doceat, (icuti & ex Japidibus

Yi

u

sls fufcitare filios ZAbrabam; hoc tamen non videtur confonum Divi-

o

ng providentiz , 24« l/cet attingat omnia de fine án fipem fortiter , va-

T üm'

men di/pomit ommuia fumviter, & juxta connaturaliorem modum ope-

a

randi caufarum creatarum ; connaturale autein, & fuave non foret, fi

q'

aliquis Pontifex, in fe hzreticus, contra propriam opinionem femper

p

r

doceat alios , & res fidei definiat; immó hoc plané violentum videtur ;

J

connaturale enim eft, ut juxta abundantiam cordis os loquatur: ergo

(l &

]U

fuavitati, & communi modo procedendi providentie Diving meliüs

quadrat, ut Romano Pontifici , quem conítituit ad Ecclefiam füam in

fs 9

n

fana fide confervandam , ac erudiendam , ita. affiftat, ipsümque dirigat , .

ut nunquam permittat , eum pertinaciter in fide errare,

ji, d

a

j

Confirmatur, Non eft verifimile, quódille, pro cujus conftantia in

fide Dominus rogavit, & cui juffit, ut faos fratres in fide confirmet ,

fid l

j

ipfe primus in fide deficiat, atque errori pertinaciter adhxreat; velquo-

vmæ

modoó Pontifex in fide infirmus, alios in fide confirmare valebit, con-

J

jj

tra propriam animi fententiam , nifi valde violenter? ut ergo hanc duri-

" (

('

a2

»

tiem,

TL

^

y

X

Y

188

ueflio V. De infallibilitate [emmi Pontificis.

tiem, divinz providentie adeo abfonamr, evitemus, dicendum eft , Ka-

manum Pontificem ita à dia providentia infallibiliter dirigendum , ut

nec in propria períona à fide deficere valeat. Immó. hoc apertiffime

convincit continua hucusque ob(ervata experientia., quà fcimus , nullum

Pontificem hactenus herefis. manifeftz fuiffe convictum , ut fufiüs fe-

quemif ar

ticulo videbimus.

67'.*

Objic. 1. Ad füavem difpofitionem univer(i fpe&at

: quód aqua

afcendat furfum ad impediendum vacuum: ergo etiam ad.füavitatem di-

vinz providentiz fpedabit ,ut Papa hzreticus quà talis ,alios indefedti-

biliter veritatem doceat..

Refp. Quamvis afcenfüm aquz in tali cafü: expofcat difpofitio-uni-

verfi, &.inclinatio univerfalis ipfius. aqu , quia tamen: eft contra illius

inclinationem. particulazem , quodammodoó. illi violentus eft ; Pontifex

autem cum nec inclinationem. univerfalem., nec pasticularem babeat ad!

erudiendum alios , contra propriam fuam. fententiam , cui pertinaciter

adhzret, eidem hoc (impliciter violentum. eft.

i

68. Objic. z. Non obftat fuavitati divinz providentiz , quód Sum-

mus Pontifex fit muktis vitiis. obnoxius., nihilominüs. fideles doceat, vit-

[

li

cutes effe amplectendas , & vitia vitanda :. ergo. fimiliter non: e(t contra

ejus fuavitatem , Pontificem.in (& effe hereticum: , alios tamen in recta

M

fide confirmare.

fnus Pontifex in. fe multis, & enormibus:

[

Refp.. 1272; Quando Sum

[

peccatis infe&tus-

, virtutes. ample&tendas docet, non agit contra pro-

quia veré judicat,fic fieri debere,, licet is ob

[//

priam animi. fententianr,

!t

fragilitatem humanam co

ntrarium. faciat,. aliàs effet hxreticuss acpro-

inde docere. contra proprium.fa&um. Pontifici non: eft. violentum , be-

Dd

p

am féntentiam. in rebus fidei, 245..

ne autem. erudire alios. contra. propri

alter

Chriftus. non rogavit pro perfeverantia Pontificis in: virtutibus , fedtan-

lt

tüm.in fide , hinc Chriitus.jubebat facienda effe, qux Scribz, & Phari-

&

W

fici; dicebant, fecüs quo fatitabant, quia aliquando &ewee, ef mon fa-

y

eiunt; Matth, 23. Ideo: nec contra providentiam Divinam;. nec contra:

miffionem.Chrifti eft,. ut. Pontifex peccator virtutes doceat..

JIM

pro

69, INec fundamentum n; 64. relatum,. cui adverfarii: potiffimünv

Àij

nituntur , quidquam. roboris liabet aut firmamenti : dum enim Jus ca-

ij

nonicum ftatuit Summum: Pontificem. in: cafu: manifeftze hxerefeos. pofíe:

I

iudicari ab Ecclefia,, füpponit probabilitatem fententiz contrarix, qud

li

M

argumenta noftra: féntentie nec enervat, nec improbabilia reddit, ut

cuilibet. rem- ad: trutinam. Theologieam: exactiüs: revocanti ad oculum:

ET

À

eonítat..

At

ARTL

At VL fummorum anfijäw Immunitas ab :rroriäæ us igy

AgriICULUS S$EPTIMUSs.

Y

1j

Summortm . Pontificum iimenimitas ab erroribus. falsó

It

imputatir probatur, d viudisatur.

(a

o

Qu

10

4 AMonothelismi. infimulandus Honorius Papa?

2&(

Onorium Pontificem jure primo locc vindicandum ab impofito

7QH

errore Mornoethelitarum aggredimur , nar Janfeniftatum fa&tio

u

N

iy

- potifimüm: ex lap(u hujus Pontificis, uti ipfi peffimó fuppo-

Y

"munt, im Barefin, (üs caufe victoriam canunt: Síenim, arguunt ifti,

Summus Pontifex femel erravit i fide a&u, quóad cam precipué ma-

)a[ X

d

teriam , quz ad fübftantianr noftrz religionis pertinet, quemlibet poffe

errare, eriam dum loquitur. ex Cathedra , indubitata eft confecutio ; ab

$um

a&b enim, ut docent Philofophi, ad potentiam indifputabilis. eft cori-

fequentía: certumy janv eff tam:. ab. authoritate Coriciliorun;, Summo-

W

t

rum Pontificum , quàti nominatiffimorunr Scriptorunr, Honorium er-

rà(fe docendo,, & approbardo Monorthelismum ; nam.in füa epiftola ad:

a

Sergium , poftquàm eeiffec deunione hypoftatica, & ejus virtute factam

jl

(ui

communicatiorem: idíomstum docuiffet, mox fubjungit: UIzde e& usanz

voluntatem fatemur Domini mofrri f ESU Chriffi; quia profeéià à Di-

u

L0

vinitare af|umpta eff moffri matura' uonm culpas illa profedlo , qua ante

peccata: creata eff , nom qua po[f. prevaricationem vitiata. Minc inSy-

4 t

m:b

nodo VI. in qua epiftolxe Honorii referuntur, una quidem A& rz. &

altera AG r3. Honorius ranquany hixreticus damnatur, & dictw" epi-

1 p

ftole comburuntur. Similiter in Synodo generali VIL.. fub Con(tantino

u

il

lr

& lrene habita; [tem in Concilio generali VIII. füb. Adriano: celebra-

to in: conclüfione' ejusdem z Tandein iv Concilio: Romano füb: Eadria-

"

no lL.contra Honorium conclàmatur , eíque anathema dicitur; Jz4s-

g

ditum batfenus e[f, ajebat Hadriadus II Concilii Komant Preefidens',

Romanum Pontifiem À ceteris Fecleffis effe judicatumy fed. alioy omnes

jf

Ab il judicari [cimus. — . NAm quamr'vis. Honor ius poft mortem. ab Orzen-

i ?

gis: Epifc

0,

p anatbemate fir. alfeitus, manifeflum tamen eff, iflum de

i

hereft fuiffe accu[atum, quá Jolá im cnusd licet zuferioribus

ip [uperio-

fl qU

xem iu[urzere. Viwc fententia Hadriani fuit.pofiea: in.Con

cilio. Con-

jlit ,

ftantinopolitano IV. recitatz, & à Patribus ejusdem approbata, His

aocedit Leo Papa IL. qui fuis ad Conftantinum litteris Honorium ana*

themas

Aa 3,

u

$90

uallio , De infh?!iäi?imte Jummi Pontificis

thematizavit his verbis: "artbemptizamus

W0Ul erroris imventores ,

Theodorum Pbharanitarum Ep

Lfcopum , Sergium , Pyrrbum , Petrum , Pan-

dum Eccleffe Con]f antinopolit.

ana infidiatares , mapis qudg Prafules , nec

son e Homorium , qui ban

c Apollolicam Eccleftam n "Apo[Lolica tra

ditionis dotfrind iluftravit

» d profaná tradttione Sumaculatam ma-

eulari permittit.

*

Eundem anathematismum repetit idem S, Leo tam

in epift. $. ad Herv

igium Regem Hifpaniarum, quàm in €n. 3

ad Epifco-

pos Hifpaniz,

Ex his inferunt defperati janfenifte,

fi Honorius potuit

errare in definiendo aliquid verum, quod

in fe falfam eít, immó hz-

reticum , cur moderni Pontifices no

n peterunt errare damnando quin-

que famofas propofitiones Janfenii ta;

nquam falfas, temerarias , errone-

as, & hereticas , cum tamen reapíe

veriffimze, & in fenlü Janíenii in-

nocentiffimz, atque ab omni error

e remoriffimz fint,

-

71, Sed ficuti Janfenifiz deplo

ratam fuam caufam hucufque femper

tutati füunt per meras tergiveríatío

nes , iniqua effagia, & alia aftutiffima

diverticula fine omni fubfidio genc

1

inz veritatis, ita herefin Monotheli-

tarum innocenti Honorio im

pingunt nullis fanis rationum fundamentis,

aut authenticis Hitoriograp

horum Catholicorum r

1

elationibus, velap-

probatis Conciliorum teftimoniis nixi, Hoc ut pat

entius fiat , praftabic

modos vindicandi Honorium , eümque ab hac

abfurdiffima hzrefis nota

liberandi ex variis probatis author

ibus referre , qui licet varii (int , nul-

làs tamen adeo à vero aberrat, u

3

t noftrum preíens intentum non con-

vincentiffimé probet, atque dem

onftret.

Primus igitur modus eft $.

Maximi Martyris, qui eo tempore, quo hz

c quzflio agitata fuit , flo-

ruit. Hic pientiffimus Scriptor in quadam

epiftola Pyrrho Monotheli-

[

t* pro fe ftare Honorium pretendenti,

refpondet: quod quidem Ho-

ht

norius in Chrifto duas vo

luntates negaverit, non tamen abíoluté , &

E

li

fimpliciter, fed cum addi

tÓ , contrarias ,

unam carnis, aliam fpiritüs ,

Nm

ficut nos habemus per peccatum : & hoc

erui videtur ex ipfa Honorii

fth

epiftola, in qua poft alia dicit:

L

Unde & snam voluntatem in Chriffo

l

fatemur: quia profedfó à Divi

witate alfumpta eff uoflri narura, non

Y

€HIpact«. Hac opinione,

que ob fanctitatem, & eminentiffimam S.

Maximi doCtrinam mer

itó ab authoribus magni habetur, füppofità ut

|

verà omnes cavilli

Janfeniani proftrati funt.

T

72. Secundus modus,

quo Honorius ab erróre immunis probatur,

!

à Baronio eruditi

Á

one clariffimo refertur: docet híc Author, quód $ex-

liny

H

ta Synodus, inq

1à primó contra Honorium lata eft

fententia , fuerit cor-

rupta; & ]

Vl(l(lng

& infertu

oco Theodori expundi,

& fraudulenter abrafi, fübftitutum,

d

m nomen Honorii.

Huic qpinïoni aliqualiter accedit

Bcllar-

minusj

Art. F2 1. Summorum Fontifzum . fmmnunitas ab erroribus e&e. 191

,

fninus ; qui infüper addit, quódideo Synodus VIH.& VIII.Honorio anathe-

M

ma dixerint , quiz nitebantur actis VÍ. Synodidepravatis. Hócqueinfalli-

/ MA

bilitatt Conciliorum minimé przjudicare ait , cum fuerit hzec quaítio fadti ;

"

circa quam: fallibilitatem: Conciliorum dari nullus diffiteri poteít.

Sed.licet hzc fententiz magnam ex autloritate (ibr adícifcat pro»«

Wl;

babilitatem, eam tamen minüs verifimilem rejicit Joanues Cabaffutius

in füa notitia Ecclefiaftica , im qua refert ex AGE. 18. Synodi,, quód ejus-

dem fubferipta exempla defraitiouis reletf.e füevint: ditributa, & defi-

| ponl;i

n

nata ad quatuor Ecclefias Patriarchales; fi itaque, ut prud"entiüïmä ar-

guit citatus Autlior , fuiffent acta Synodi malitiosé depravata, & cor-

D

u

rupta , in folis Con(tantinopolitanis, nou verà in aliis exemplaribus , ad

exteras Ecclefias Patriarchales miflis, id contingere potuiffet, in iftis

jail

enim, prafertim Romanis, impoffibile erat dari obreptionem falfitatis.

3 Tertius modus infinuatur à P, Alexandro Natali ad Szeculum

d2

VIL differt. z. Hic propofitione 5. excufat quidem Honorium ab harefi

m

exprefse affertà , ju(lé tamen eum damnatum dicit,, quia. infignis illius.

nodt

men[ïä

bzrefis fauter ex hoc fuüit, quàd in epiftoIa ad Sergium data mhibuit ,

n€ impofterum ulla controver(íia de una , vel duabus operationibus mo-

E

xl

Veatur, Caufa autem, cur hoc filentium impofüerit Honorius , erat;

Wt pacem Ecclefiz tranquilliàs conférvaret: timebat enim, quód per af-

rcüS V

änf J nä:

fértionem unius. voluntatis , una in Chrito natura afferatur cum Euti-

€hete; vel fi dicantur im Chrifto dux voluntates, duz fimiliter perfonze

n

in eodenr concludantur cum Neftorio.

N

Ezc fententia defendit quidem optimé innocentiá Honorii, & infalfibi-

j ;

U

:

litatem Romanz Cathedre , cum hic error , juxta infinuatam opinionem,

OU

il

non fuiffet harefis, fedtimoris, quem inSummo Pontifice locum habere

dem?

Princeps illorum demonftrat, dum ancille timore negavit füuum Divi-

oïutä xiï

num Prxceptorem . quia tamen exploratum eft, Honorium in fua epi-

: fpir;.'ä;

itola ad Sergium mentionem expreffam de una. voluntate in Chriíto

1

n (f

Domino exiftente feciffe, hinc opinio ifthzc pro prafenti intento non

videtur ad&quata.

3

P

74- Quartus modus pro vindicanda infallib

ilitate Honorii in | cau-

]

fj

1

fs Monothelitarum exponitur à quibusdam recentioribus DoGtoribus

ppm 5

fub his formalibus: Dicunt, Honorium non fcripfiffe, aut refpondi(Ie

J

Sergio ut Supremum Eccle(i Jodicem, fed tantüm ut Doctorem priva-

pï

obaw

tum , adeoque epiítolam illam: non fuiffe dogmaticam, fed folàm pro-

o

u

vifionalem , quà eum erudiebat, quid cirea unitatem,

vel pluralitatem

i

Vif

ve-ïumamm« in Chrifto ad interim fentiendum effet,

Ti

Sed

.

u)

192

Quaflio V. De ivfallibilitate Summi Pontificis.

Nam prím

Sed hoc placitum à vero omnino alienum videtur.

incredibile eft, quód Summus Pontifex per provifionalem epiftolam pof-

fit fidelibus , quiin materia dubia fidei decifionem, & determinationem

runt, erroneam fententiam tranfcribere. —Secuz4ó , quód Summus

requi

Ponti

fex ut privatus Do&or refponderit Scrgio , hoc potiüs fupponitur,

& non probatur, quid enim obítat eum ita Ícripfife at Summum Pon-

tificem? an materiz, de qua agitabatur , controverfia? & hxc erat ma-

ximi momenti , & inter quafliones dogmaticas vix non princeps, Án

laris ? & hic maximé exprimit Authoritatem Pontifici-

fors ftylus epifto

am, cumin eo S

ergium magnis encomiis exornet, eoquód in gravitli-

H

ma fidel controver

fia, maximóve in rebus dogmaticis errandi periculo,

voluerit recurrere ad Sedem Romanam pro veritate rei coníequenda.

An forté defe&tus directionis ad univer(alem Ecclefiam.? & hanc non

requiri ,

nullus erit, qui in dubium vocet , nam tritum eft apud Augu-

ftolam Innocentii I, fuifle dogmaticam, & per eam h«refin

ftinum , epi

Pelagian

am profcriptam , & tamen illa

non fuerat primó diredta ad uni-

D

xveríalem

Ecclefiam , fed rantüm ad Synodos Africanas , à quiþus fuerat

confultus.

f.

uintus modus , quo authoritas Summi Pontificis indefedtibi-

lis fervatur , exp

lanatur à Turrecremata lib. 1. de Eccl. c. 95. Hic poft-

:ä

uàm afferuic, A&a utriusque

Synodi non fuiffe corrupta , fed integra,

docer, utriusque Concilii Patres ex mala informatione damnáfle Ho-

|

norium. utpote decepto

s falfis rumoribus de illo fparfis, & mala in-

L

1

fius , quod fpe&at ad quxitionem puri fadti,

i

telligentia epiftolarum ip

in qua certum eft Concilium errare pofle.

.

tus corruit : cum Honorius in fuis epito-

Verüm hoc affertum peni

«

lis duas naturas, & duas vo

luntates operatrices claré afferat : placet

ro majori claritate verba fecundz epiftoke hic fübnectere: — Ufrasque.

lUx'

naturas im uno Chriflo, unitate uaturali copulatas , cum Alterius com-

[j

municatione operantes , atque operatrices confiteri debemus j & Divinum

operantem , & bumagam , qua caruis. funt ,

L

M

quidem, qua DEI [uut ,

lt

exequentem , non divisé ( icilicet ex p

arte períonz ) zeque cozfuse ( fci-

[T)

LU

licet ex parte aaturarum ) az£ convertibiliter DEI maturam im hotut-

[

I

nem , 'vel bumanam in. DEUAM comver[as edoceiutes , fed naturarum dif-

[

vrentias integras coufiteutes. . Quà confeffione ex affe Catholicà vi-

L

i

detur errorem Monothelitarum funditus evertere.

[

i

76 Sextus tandem modus, qui prz omnibus arridet , videtürque

non Íolàm a&tis Concilii VI, magis confong, fed etiam pro falvanda in-

MT

efertur,

* fit

nocentia, & ab omni errore immuaitate Honorii magis coaptatg; r

[j

& inge-

)

*

Avr. VH Summorum Pontificum immhnitas ab erroribus C 193

ft

& ingeniofiffim? explicatur à noftro P. Magiítro Bernardo Defirant im

V

u

Archi-gymn, Rom. Sap. p.t. facrarum litterarum interprete , hic in

Qul

fuo infigni opere, quod intitulavit : Honorius vindicatus falvá integrita-

il

te Concilii VI. fol, 101.ita difcurrit: ** Falfüm eft, quód Synodus VI.

Nur,

** Oecumenica damnaverit litteras Honorii tanquam continentes doctri-

d

N

* nam Monothelitarum. Econtra Synodus a&ione r1. tanquam blas-

en

** phemiam damnavit propofitionem fequentem : 4eathbemattzaverumnt

.

* ( Catholici ) a£felut? ommes , qui unam volustatem Domini adflvuxe-

ytitt

" FHAL, QUOTUIL UnH$ CXTIEIE Honorius Romamnus , qui unam voluntatem

vll

* mantfef iffimà pradizavit : atqui Synodus VI. nunquam hanc illius pro-

K&X& )

N

** pofitionis condemnationem revocavit, quód Honorius cum Mono-

)quf "j

** thelitis uaam Domini voluntatem przedicáffet, & Synodus hanc pro-

anci

* pofitionem damnavit, prout ibidem in terminis dicit: 44 pari/fmilem

LL

* demonffrationem concordia , ad. dudum prolata Apoffolica Sedis. anti-

£«

l hara

que Roma: ergo Synodus circa doGtrinam Honorii füftinuit, & per-

ul

[

&

rexit füftinere, id quod Agatho Papa protulerat à parte Apoftolicz

j 1

o

