nis Alexandrini, quam in cap. 16. Math. expreífit his formalibus

Manifeffum efl , etff mom exprimatur , quód uec adversüs. Petrum , nec

ATUCP-

*

[

drt. II n Pantä?x Romanus fit Verus Petri facceffor ebe. — 91

advershs Ecclefiam porta Præ'valere poterumt. inferorum;.

Nam fi pre-

t d

valerent adversüs Petram , in qua. Ecclefra f uudata eyat ,. contra Eccle-

boslut

fram etiam pravalerent. .Ecfi Origenes Primatum Sedis Romanz non

agnoviffet , minimé apud Fabianum Papam relidis Alexandrino , & An-

t f

tiocheno Patriarchis fe excusáffet, & rationem fue do&ring per epifto-

lam reddidiffet, veniámque füi errati humiliter petiiffet, ut refert D.

ele D

Hieronym. in epift. ad Pammach,. & Oceanum. Undefalluntur, vel falle-

[üm ró

re volunt Centuriatores, dum cent. 3. c. 7. $. de primatu affirmant ,

admitte

dv

Originem nunquam in fuis fcriptis Romanis Epifcopis Primatum tri-

buitle.

C?

iU

[dft

43. Audiamus ex füperabundanti etiam Cyprianum, qüi ad prz-

maïï

fens inflitutum epift, $. àd Cornelium Papam variarum hgrefum, &

& genu:-

íchifmatum unicam cauíam ponit in eo , quod $acerdoti DEI son obtem-

peretur , nec unus i. Eccl

miis f

efía 44 tempus Sacerdos, ci Judex -w'q Chri-

Jf cocitetur &ic.

gu]' (')')I' h

44- Dices 1. cum

Centurïato'ribus!Lutheranïs. D. Cyprianum

q m

lib. z. epift. 3. egré tuliffe, quód Cornelius Papa non remiferit reos,

a'z:,m Ü

qui Romam confugerant, ruríus ad fe in Africam , ut ubi fua delicta

o

l

patrárunt, fuam

quoque fententiam audiant, & posnam excipiant;ergo

ii [ li

D. Cyprianus negavit Pontifici Rom

t

Af

Ü

ter etiam Primatum.,

ano jus appellationis, confequen-

[ I,;/A///,/

Refp. D. Cyprianum hoc fa&o non derogare Primatui Summi Pon-

Qu

"

tificis , non enim vult, ad Sedem Romanam non

effe appellandum, fed

l*c(

caufam cujuslibet debere primó ibi examinari,

ubi crimen commiffüm

il

]

eft, & hoc juttiffimé : tum quia zb accufa

Afores( ut ipfe loquitur ) ba-

((

beri , & teffes. [ui crimim poffunt.

Tum etíam , quia hoc non fo-

Ü

sl

f :

làm à Concilio Africanorum,

fed etiam à Fabiano Papa ita ftatutum fue-

j e

AL

rat, Et licet S. Cyprianus

in cit. epift. addat:

Non effe minoris autbo-

ritatis Epifcopos Africa, ver hoc tamen nullam

comparationem facit in-

eie fUL

ter hos, & Romanos Pontifices, ut perper

am contendupt Magdebur-

y eti*

genfes; fed feníus illorum verborum eft, eju

smodi reos non debere ex-

f

iftimare, Epifcopos in Africa tam exigue aut

horitatis effe, ut non fuf-

^

«

di

ficiant ad eorum caufas examinandas ,

& judicandas.

r'[w

[120

4f. Dices 2. D. Cyprianus lib. r, e

pift. 4. ad Epifcopos 4Hïfpanos

yfi

r.lüvv

indicat, contra prefcrip

tum , & mandatum St

[

ephani Papzx non effe re-

Cipiendos Epiícopos Bafilidem , & Martialem ad

fuas Sedes: e

[i

novit in Summo Pontifi

rgo nonag-

or

fcopos.

mallbw

C potefítatem ad reüifuendcf Epi

h

M—z,/

Refp:

i

92

Swaflio I1T. De monárchia, vel Primatu factefforis D. Perri;

if

Relp. Verum eít, quód D. Cyprianus infinuet im citata epiftola

non effe reftituendum Bafilidem per decretum Stephani Pontificis, non

(

$

quód poteftatem reftituendi in eo non agnoverit, íed quia arguit Bafi-

lidem obreptionis, & quód fuam fententiam reítitutionis per falfam in-

Y

h

formationem extorfiíIet.

Legantur formalia di&z epiftole, conftabit

ex iis clariffimé, quod Magdeburg. fraudulenter utantur teftimonio S,

Cypriani.

46.

Dices 3. Cum Stephanus Papa Patribus Concilii Carthag. I,

l

!

profcripfiffet , ut ab hzreticis baptizati non rebaptizentur , omnes huic

fententize cum debità ( ut par erat ) reverentià fe fubmiferunt, folo Cy-

P

il

priano excepto, qui indigné ferens füam fententiam erroris notam ac-

cepiffe, in Stephanum Papam acriter invehitur epift, ad Quintinuni, &

d

Pompejum: ergo non agnovit füpremam p.oteuftatcm w infallibilhacein

Yj

Romani Pontificis.

Refp. Meliüs intuliffent Centuriatores indebitam

V recaleitracioriem

t

[/

pro tunc in Cypriano, que tamen nondiu duravit, cum pauló póft ju-

dicio Summi Pontificis, & Concilii humillime acquieverit, ut teftatur

[uf,

iW

S. P. Aug. epift. 48. & debaptif, cont. Donat. lib.2. e. 4 quare lib. r. c.

ultimo dicit , dogma illud in Cyptiano fuiffe nzvum, in Donatitis au-

Wi

tem fuliginem , nam Z//ue zevaum , verba ejus fünt, zz caudore f[anita

anima charitatis ubera contegebant ; hanc autemfuliginem im tartarean

ü

Ilj

ifforum feditate vultus impacatus offentat.

47. Decurrente quarto Saculo fcripit pro fuprema poteftate Ro-

b

mani Pontificis Przzà S. Marcellus Papa & Martyr epift. r. ad Epifcopos

Ij

Antiochenz Provinciz. '$e&uzdó. $. Melchiades Papa & Martyr epift.

[

ad omnes Hifpanis Epifcopos.

Tertíó. S. Marcus Papa in refcripto ad

at |

li

S, Athanafium , & alios /Egypti Epifcopos.

JSuarto. S. Julius L; Papa

[j ]

epiftola ad Orientales Epifcopos refractartos. —,Qazufó. S. Damafüs Pa-

tl

pa epift. ad Stephanum Archi- Epi(c. & ad Concilia Africe. — Sexze. $.

Qrtün

Athanafius unà cum Epifcopis Zigypti in epift. ad Marcum Pap. Et ne

R'ffim

D

f

videantur in propria caufà fufpe&ti Summi Pontifices, idem atteftantur

2

l

alià SS. Patres: nominatim S. Bafilius Magnus epift, 52. vel ut aliz edi-

Ti

|

tiones habent 46. ad S. Athána(ium, S. Hieronymus epift. ;7. ad Da-

d

mafüm de nomine hypoftatis , S. Ambrofius lib. 3. deSacr. c. 1. Optatus

Tida

Milevitanuslib. 2. contra Parmen. Donatis. & plures alii, quos fuprajam

in magno numero retultmus:

Piter

48. In teftimonium füpremz authoritatis Pontificiz pro

qui'ntd Sx.

TIaro

culo legefis fequentes SS. Patres. S. Innocentium Papam [. in epift.

d

Augue

ïtd 60. Epifcopos Concilii Milgvitani ; inter quos 'nurr?eraturS.P.

i

inus,

n K

A

C ArF. AT. Ht fapremam ia Eccleffa potefiatem, e juri;fdi&Q ( 93

.eg'xüok

Rinus. S. Cocleftinum L. in epift, ad S. Cyrillum Alexandrie Patrigr-

(s n

cham, inq

uà ei demandat, ut nomine füo Concilio Ephefino pracfideat ;

S. Leonem

yit i

Papam epiít, 45. ad Patres Concilii Chalced, & epift. 49. ad

alfam s

Pulcheriam Auguftam , $. Gelafium in commonitorio ad Fauítum Magi-

conflzï'g

]

frum. S. P, Auguftinum epift. 162. ad Glorium. lItem epift. 92. ad In-

Imonio:

noc. Papam, &lib. r.ad Bonifacium c. r. & fepe alibi. D. Joannem.

Chryf. ep. ad Innoc. L. Papam, $. Cyrillum Alexandrinum Patriarcham

rng

in lib, thefauri, & in epift. 18. ad Cosleft. S. Victorem Uticenfem, lib. 2.

de perfec, W/andal, Valentinum Auguftum ad "Theodofium Auguítum

ns hu

[oo (

in epi(t. quadam de futuro Concilio. Marcianum Auguftum in r

cfcriPto

ad Palladium Prafe&um pretoriorum Orientis.

a d

jnipl, V

. Quiex his quinque, & aliis féquentibus Seculis, de quibus non

dubitant adverfarii , plures teftes pro Primatu Summi Pontificis habere

bilitate

voluerit , adeat Bellarminum , & alios Recentiores.

Hi nobis pro veri-

tate prafenti ftabilienda füfticiunt; fi enim juxta Divina oracula in ore

ratitet

duorum, vel trium ftat omne verbum, quis dubitabit prudenter deeo ,

t

reftur

cui non duo folüm , vel tres , fed innumeri pen& fanctitate, & do&rin&

"

c:lebres Viri (uffragium fuum ferunt, & calculum?

bt

49. Ex di&is hucu(que colligitur r27, Summi Pontificis Primatum

N ia

non habuiffe ortum à Corciliis generalibus ( ut olim contumax con-

jf

tendebat Nilus) fed à folo: Chrifto, quód etiam probatum manet ex

j

iis , quz art. r. hujus queft, fus& adduximus, & praterea demonftratur

expreise ex Anacleto epift. 3. ubi inter. alia fic fcribit: Sazéa Romana

Q[W Ro'

Ecclefía om ab -Apoflolis , fed ab ipfo Domimo, & Salvatore n

offre pri-

f

matum obtinutt , ffcuti B. Petro ait: Tu es Petrus eic.

Ildem confir-

x

mat Gelafius in concil. 70. Epif; dicens: Sazia Romana Eccleffa sullis

Synodicis. conflitutis Ecclefris. pralata eft , féd Punnaelicd. vore Domini ,

(5 ^

Fefïfiþto 1 j

et Salvatoris no[lri primatum obtinuit. Deinde fi ab aliquo Concilio

pl

ll Mbr

ortum haberet, maximé à Niceno : fed hec Synodus can, 6,

incipit :

n

)

h

lan. Eï,

Romana Eccleffa femper babuit Primatum ;

ergo à Patribus hujus Syno-

di, ficuti & fequentium non fuit hzc poteftas Romanis Pontificibus do.

at

nata, ben? tamen celebrata, honorata, & declarata: quam etiam de.

( diee

clarárunt , & non dederunt nonnulle Imperatorum conflitutiones, ut

f

videre licet in conítitutione Novella 13 1. juftiniani,

Onüw

;o. Colligitur 240. Contra Neo -Evangelicos, non tantüm com.

05

fj

rip

petere Romano Pontifici primatum ordinis, & honoris interSedes Da-

triarchales, fed & Primatum monarchice

M

poteftatis, & fuprems juris-

) qumW

dicionis in totam Ecclefiam, Et probatur. Quia ille habet monarchi-

j

jnd

cam poteftatem , & fupremam jurisdi&ti

onem in univerfam, Ecclefia

Mj

ad

^ f

Mgþ

z

9& — uefHo 1. De Monarchia , vel Pri;;tatu þaccej&i: D. Petri.

ad cujus tribunal, & judicium omnes Ecclefiz Prxíules ab aliis eravati

k

appellare de jure valent, majorésque caufz fünt deferende, & à cu-

ius fententia nulla datur ulterior appellatio, ut de fe manife(tum eft,

N

ammum enim imperium penes eum effe conflat , ad cujus tribunal pro-

vocAatur , inquit Calvinus lib. 4. inftit. c. 7. $. 9. atqui Romanus Ponti-

fex hac fungitur poteftate, ut claré conftat tam ex Conciliis, quàm S$.

PP. modó citatis: ergo Summus Pontifex non folüm habet Primatum

ordinis , & honoris , led etiam monarchicz pote(tatis, & fuprema juris-

didionis.

-

$. IIL

jl

n

Fayïloguemia adver[ariorum reprimitur.

i

Wi

Bjiciunt r. Adverfarii dicentes: Primatum non à Chrifto, fed

G

fi-O

À Conftantino Magne coriceffum fuiffe Romano Pontifici. Ita

"n

NV/iccleff. & Joann. Hufs. Alii referunt , Phocam Imperato-

t

rem-c

onceffiffe Pontifici Romano primatum in Grzcos; in Gallos au-

If

^*em,

& Germanos Pipinum, & Carolum Magnum Reges Francorum.

Ti

Ita Calvinus lib. 4. c. 7.

$.17. Lutherus de fupputatione temp. & alii

N

hujus farinz focii: ergo Primatus Summi Pontificis non

potuit afferi à

T

Conciliis, & SS. PP. quinque primorum S«culorum,

4nf)

Refp. Hzc omnia falía figm

enta, & phantaftica com

menta cffe nul-

lis ,

lo,penitus fundamento fubnixa, quod ex co clariffimé conítat; nam

Conftantinus Magnus, licét fuum Lateranente Palatium , & multa tem-

risdidionem fpi.

)

hi

j

oralia donaverit Remano Pontifici, nullam tamen ju

ritualem, qu

am nec ipfe habuit, dare eidem potuit,

Nec contrarium

Wa

Ti

pre

batur per

C. Conflantinus dift. 96. ubi decrevit, Romanum Ponti-

ficem

habendum eífe à Sacerdoti

bus eoloco, quo Rex ab inferioribus

Af

*hoc enim decreto nullam tribuit jurisdictionem, aut

Regni Judicibus ,

li ie;

jus novum

fpirituale

Pontifici, fed declaravit antiquum. — Quod vel

& eruitur, quoniam €odem cap. fatetur Conftantinus B, Pe-

Ntn

]

ex eo apert

&

trum fui

ffe Vicarium Chrifti, ideóque ejus Succeffores veluc Capita,

N

W

Principes Ecclefiz debere haberi. Et mirum eft , velle adverf. uti hoc

cap. contra Pontif: cum tamen aliàs illud pertinaciter negent , dicántque

Uäch

effe fuppofititium, dum ex eo probamus dominatum ejus temporalem.

Alterum mendacium de Phoca Imperatore illico evaneícit, quia hicIm-

nUSXO

'merator regnavit tempore Bonifacii IIl, qui fedit Romo anno Domiai

bWVen

&o;. Certum autem eft, & ex precedentibus addu&is Conciliorum, &

lt Y

N

mpora

)

D

'SS. PP. teftimoniis extra omnem controveríiam , !longé ante te

Boni-

ly

mlüC[(

i

Art, . n /uprema;n in Ecclefta autboritatem, c ji)risdic'r'. ( 9y

gv

. Bonifacii 111. & Phoce Imperatoris viguiffe Primatum Cathedrg Ro-

K

um d,

manz in Ecclefia, ídque teftantur Conftantinus Magnus , Valentinianus,

i

[

n

Marcianus, & Juftinianus Senior fupra laudati, quialiquot Szculis ante

r oj

Phocam , Pipinum, & Carolum Magnum imperárunt: ergo ridiculum

jini

eít, cogitare, Romanos Pontifices ejusmodi fuprematu à Phoca fuiffe

timfut

condecoratos,

n u

$2. Sed, inquis, Phocas Imperator faltem titulum f'uþremæPapa-'

lis eminentie renovavit. Verüm quid inde? Caufa illius erat; nonprz-

tenía (üper Romanam Sedem authoritas , fed ufurpata , & injuíté fibi ar-

rogata Joannis Patriarche Conftantinopolitani in Sedem Apoftolicam

poteftas :

Contendebat enim cum aliis ejusdem Sedis Succefforibus

dictus Patriarcha ufürparetitulum Patriarchaz: univer(alis, & Primi om-

ri&()l [

nium Epifcoporum , erectóque collo Romanis Pontificibus Pelagio, &

Gregorio, huic impio attentato obfiftentibus, refiftebat, eorum cenfü-

ii lt

nperité

-ras , & excommunicationes vilipendens. Huic magno maxim: autho-

J

ritatis Pontificke vilipendio ut obviam iret Imperator, confültum du-

Corum

xit, fi rem de novo dirimeret, declarando, & non, uti fomniant deli-

h&'aw

rantes Heterodoxi , judicialiter decidendo, Eccleí

iam Romanam Caput

eííe omnium Eccle(iarum ;

ac proinde Patriarcham Conftantinopolita-

iil

num non effe Epifcopum

univerfalem, fed Roman

& Sedi fübjectum. Ita

annotant Beda in lib. de 6. tatibusin Phoca.

Ado in Chronico , & Pau-

.2 ifenl-

lus Diaconus lib. 18. de rebus Romanis.

jl ; nfm

55. Praterea fümmoperé miranda eft inconftantia Centuriatorum

du

Magdeburgentfium,

qui tam clarà veritate convi&icent. 4. c, 7. $. de pri-

o ml

matu palàm fatentur,

x

Primatum Romani Pontificis quarto feculo in

magho flore fuiffe,

quomodó ergo verum erit

; quód di&um Primatum

m POF.U'

Summus Pontifex obtinuerit à Phoca Im

eror

H

peratore , qui regnavit fexto,

Hl

vel teptimo fxculo ?

ndt ^

.. $4. Dices. Atem

d

pore Juftiniani ufque ad Conftantinum IV. Impe-

M

ratoribus competii(fe

jus confirmandi Pontifices ele&os ; ut habetur in

qu)Bb

decreto Gratiani: er

go faltem illo toto tem;

pore Imperatores habue-

A

P![

runt fuperiorem poteftatem adhuc

in fpiritualibus, quàm Romani Pon-

a

tifices, confequenter tunc faltem P

rimatus Pontificum fuit interruptus.

j

Refp. C. Ant.

& N, utramque confeq. Ex eo enim , quód uftinia-

0

[

ia

)

nus Romam, totámque Italiam à Gothorum hoftilibus invafionibus li-

H

mcïm-

beraverat, ipfe & Succeffores ejus jus confirmandi Summos. Pontifices

portó

ufürpaverant: Hanc ufur

pationem toleravére ip(imet Summi Pontifices

jorufh

ob nimiam dependentia

m ab Imperatoribus,

Primatui tàmen Summi

u

n derogabat, tum quia ab initio , & dejurenon

hi

Pontificis di&um jus no

fuit

c

9£ : X(Q'mej?io III.De Monaychia , vel Primatu Jfuccefforis D. Petrzf.

fuit ic, ut fupra ex quinque primis fzculis probavimus, . Tum etiam:

i

uia non obítante illà cemerarià ufürpatione ip(imet Imperatores, Pa.

fi

triarchz , verbo omnes fideles venerabantur Summos Pontifices electos,

us

& confirmatos ut fuprema omnium Eecle(iarum Capita. Et quod pun-

D

&um eft, Conftantinus quartus conceffit Beaedi&o II. ut Pontifices femel

i.

legitimé à Clero, & populo Romano eledi plané immunes fint ab Impera-

hs

torià confirmatione. De quo vide Bellarm. lib. 2. de Rom. Pontif. c,

K

17.

His adde, quód Adrianus I, Carolo Magno conceflerit quidem

lr

& ordinandi Sedem Apoftolicam,

Jj

jus eligendi Romanum Pontificem,

ut habetur diít,63. can. 4drzazus.

ldémque poítea jus communicave-

h

rit Leo VIII. Qtthoni primo,, ut habetur ead. dift, can. z $yzode. Sed

extendebat enim íe confirmatio

Thu

hzc in fano feníu intelligenda fünt ,

ele&tionis Pontificiz, feu illius infirmatio , non ad fpiritualem jurisdi&tio-

A

nem, fed temporalem Prineipatum , quod concefsére Summi Pontifices

y

ob frequentia fchifmata , qux tunc temporis. contingebant, uti & ob

r

infe(tationes Longobardorum, & Grxcoru

quibus. caufis ceffantibus

p

m

cefferunt 3pfi Imperato-

illa privilegia fuerunt revocata, illísque fp

res. Ex quibus fluit pro noftro prafenti propofito, Ponti&ces dedifie,

i

& non accepiffe ab Imperatoribus poteftatem.

f

hendit Roma-

j . Objic. 2. Sexta Synodus generalis can. 15. repre

hi

nam Ecclefiam, quod Presbyteris , Diaconis, & Subdiaconis ufum uxo-

(

rïm

rum non permittat, jubétque ut deinceps illum toleret, Etcan. j6.

eandem Ecclefiam Romanam carpit, quód in quadragefima etiam íab-

lt

177

batho jejunet, & precipit, ut illud impofterum intermittat: ergo Sy-

nodus exiflimat in Ecclefia Romana non vigere fü

^

premam jurisdi&io-

Thina

nem, aliàs eidem nullas leges prefcriberet,

Wm

Refp. cum. Bellarmino c. 27. Hos canones Trullang Synodi non

1ft,

effe legitimos, nec fpectare ad veram fextam Synodum generalem , qu

t i

nullos canones condidit.

Quapropter, dum Sergius Papa clavum Ec-

xCle&

clefix teneret, hanc Synodum cum fuis canonibus reprobavit, ut tefta-

T'Cg(

tur Beda de fex atatibus in Juftiniano juniore,

Paulus Diaconus lib. 6.

MU

de geftis Longobard. &c.

Immó Anaftafius Bibliothecarius prafatione

il

in g. Synodum teftatur, hanc Synodum non fuiffe congregatam autho-

Ül

ritate Summi Pontificis , confequenter fuit acephala , & illegitima.

*

Titer

Nec obítat, dictam pfeudo- Svnodum citáffe in füi favorem can,

Áin 1

6. Apoftolorum, quo przcipitur , ne Clerici abjiciant fuas uxores prg-

L

mj'c

textu religionis; & canonem 65. quo prohibetur fidelibus Chriftianis

Mp

fabbatho jejunare. Quia illo can. 6. tantàm przcipitur , ut Clerici , im-

mó & Epifcopi, qui ante ordines facros uxores habuerunt, illis non

Ontlücf

coha-

H i

"u

h

der, YII. 24 fapremam jn Ecclefra poteflatem, eh-Jarisditt.e-e. 95

» um

icóhabitent affe&tu maritali, eas tamen non ita abjiciant , ut de neceffa-

r D

tiis ad vitam humanam non provideant. . Ad zZurm refpondet Bellarmi-

s lo

us , canonem 65. Apoftolerum eflefüppofititium , quia Ecclefia tantüm

4uod

$o.canones Apoftolorum admittit. Gratistamen illo canone admiffo ,

j [ei

ait, per ipfum tantüm precipi, ne fibbathis jejunetur more prifcorum

b p

shereticorum , quiideo jejanabant in Sabbbatis , ne Creatorem honóra-

Bonti

re viderentur , qui die feptimo requieverat ab omni opere, quàd patrá-

i qidt

rat, Hac autem here(ifepultà, licitum cft, & pium, illo die jejunare

oftolican

ob memoriam Dominicz fepulturg, & ut longis à Judaifmo recedamus.

ymuritte

JtaBellarm. cit.c. 27.

N

'711040.

$6. Objic.5. Ip& Summi Pontifices fignanter Pelagius, & Grego-

on

)u

rius Magnus abhorruerunttitulum Epifcopi Oecumenici , (ive Patriarchze

'juri

univerfalis : ergo (ignum eft hunc illis non deberi, Ant.conftat ex pro-

i Dondi

priis verbis Pela

gil, que referuntur à Gratiano dift. 29. cap. za//zs ef*

yi x o

jft. Quoad $. Gregorium Magnum a

per-.tifïïm.& conítat exlib, 6. ep.

vl

294. 6G fepe alibiex variis ejus epiftolis.

mperat

Refp. Aliud effe quempiam vocari Epifcopum univeríalem totius

Ecclef , sliud ver& Epifcepum univerfalis Ecclefiz

: (XQ,&&RJ

ficatur,, illum £olum effe

; per primum figni-

Epifcopum, & alios effe quafi ejus Vicarios, &

Bhunc titulum tan

quam blafphemum, profanum, & Anti- Chri(tianum

gn(ï'ït Wt

( quem arroganter nfürpare voluit Joannes Conftanti

nopolitanus) exe-

; lum m'f'

crantur citati Summi Pontifices; Naz fé unus

Tren fo

(inquit D. Gregorius lib,

m u

7. epift.69. ad Eufeb. ) wr putaz, univer[fAlis

1

ef,

reflat ut vos Epifcopi

mon, fftis.

Q

L

mre Pelagius citato loco ufüs

N gygü 'r

fupremà jurisdi&tione

minatur cCitato Patriarche Conftantinopolitan

O his verbis :

Sciak

f ')uüsd'mri'

Joanues , miff errorem citó correxerit ,

À uebis excommunicaudum

fore.

Per titulum autem Epifcopi

univerfalis Ecclefiz fignifica-

S nodil'

gt

tur ille, qui habet generalem curam

, €& gubernationem totius

Ecclefie , nonexcludendo alios E

D

pifcopos, qui habent fpecialem curam,

j i

& regimen Ecclefiarum particula

rium, Ethac denominatione jure me-

rito gaudent, & utuntur Roma

ni Pontifices, ut conftat

4c0n

T

ex epift, 2. Six-

u

ti L. epift. 1. Vi&oris L. & ex $4.62. & 65. Leonis ,

quin immó primus

$ pïæf

titulus , & (i in fecunda acceptione ufürpetur. quomod

atam

al

Ó poteft , bene qua-

draret Romano Pontifici, prout etiam Concilium Cha

lcedonenfeillum eiz

wmäv

dem applicari voluit. Vel quare Theologi Tübingenfe

s titulum uoiverfalis

avgfcm

n

Patriarche in fuis litteris dederunt Jeremiz Archi -

Epifcopo Conftantiz

yo t

nopolitano , volentes fraudulenter illi. reconciliari

Qubl

Pontifice tanto

; li illum in fummo.

Clett

j

qux judicant,

peré execraqutur ut Anti-Chriftianu

m?eademergo agunt,

jj !

P

nio

N

;7.Ob-

98 QSuefHio IH. De Mmärchik, vel Primatu fuccefforis D. Petr.

$7. Objic. 4. S. Hieronymum, qui epift. ad Evagrium fcribit: quód

)

major fit authoritas orbis , quàm urbis : omnémqueEpifcopum, five Ro-

ql

mz, five Eugubii &c. fit, ejusdem meriti effe: ergo D. Hieronymus ju-

Í

dicavit, omnes Epifcopos effe equales, confequenter Romanum Epi-

fcopum non habere fupremam monarchieam poteftatem füpra alios.

Refp. N. confeq. Quia D. Hieronym. cit. loco reprehendit quandam

confüetudinem , five abufüm jam olim introdu&tum, quo Diaconi, eo-

quód prxeffent thefauris , & proventibus Ecclefiv, eorümque difpen(atio-

ni , fe fe altiüs, quàm par erat, erigentes, inter Presbyteros fedebant ,

immo fe illis preponebant , cum de jure , & antiquá confuetudine ftabi-

!

Ü

litum fuerit, ut Presbyteris cum Epifcopis fedentibus Diaconi adftarent,

& nonfederent, Hunc igitur abufüm corripiens S. Hieronymus in ejus-

MW

modi confüetudinibus , & abufibus corrigendis , majorem; ait, effe autho-

lt

ritatemorbis,quàmurbis. Dum autem dicit , omnes Epiícopos effe ejus-

J

dem meriti, & Sacerdotii , intelligendus eft de poteftate ordinis Sacer-

li

l

dotii, & Epifcopatüs , in qua omnes fünt zquales, non de poteftate juris-

di&tionis, in qua Patriarchz przcellunt Archi - Epifcopis, hi veró Epifco-

lit

pis, & Summus Pontifex omnibus , uti ex fü

L

teftimoniis clariffimé conftat,

pra addu&is D. Hieronymi

f

l

ARTICULUS QuanTus.

Á

utifex in ul cafu fulfit poteft

1

| A Summus Po

lii

judiciarie Ecclefie?

dtf

Áii

Ut

$9. 1Summus Pontifex in adminiftranda Ecclefiaftica Monarchia füpre-

W

mus eft, uti per hucufque allegata, & probata pro viribus often-

t

l

dere conati fümus ; facilé-eruitur , eum. nec pati; nec admittere

Quy

aliquem fe fuperiorem in univería Ecclefia: in terminis enim implicat

füpremum effe, & tamen fimul fuperiorem refpicere ; cum igitur judi-

lw

€iariam poteftatem exercere actus fit fuperioris ad inferiorem, hoc ipfo

iT

-

li

videtur indubitatum nullam dari ej

usmodi poteftatem in' Ecclefia refpe-

Ts

&u Summi Pontificis velut füpremi illius Monarche. — Verüm füppona-

Q

mus, uti credibile eft fieri poffe, quód Romanus Pontifex incidat in ma-

nifeftam hzrefim, an non tunc faltem ipfe ab Ecclefía judicari, & exau-

€torari poterit? Cajetanustra&, de Auth. Pap. & Conc. c. 20, & 21. affir-

Citet

Cri

mat iplum in cafü notoriz hrefis poffe ab Ecclefia judicari, & deponi.

o de-

ii

Alii licét concedant, eum abíoluté judicari poffe , non tamen judici

pos-

I

1

29

"Art. IV. M fummus Pontifex inuulcafufabfet poteffati ebe.

pofitorio , vel damnatorio , Ícd potiüs declaratorio; hoc ipfo enim, ajunt ,

j«

y i

uód Summus Pontifex labatur in harefin apertam , & manifeftam, depo-

fitus eft, & omni authoritate Pontificià privatus , juxta quam opinio-

nymusi;:

inun l

nem , quam cum Melchiore Cano lib. 4. de locis c. 2. multi DD. Schola-

alios

ftici defendunt , ca(üs non erit dabilis , quo judiciaria poteftas cadat in fu-

tquand;:

premum Ecclefiz Monarcham , cum quibus & ego

i, &

.$9. Dico. Summus Pontifex im uullo cafa [ubeff poteflati judiciaria

p

Ecclefs. lta Joann. Driedo, & multi alii DD. Scholaftici. Probatur.

od

Hoc ipfo, quód Summus Pontifex incidat in manifeftam , & notoriam

yli d

hzrefin, excidit fuà dignitate Pontificià ante fententiam, & judicium Ecg

jadlurt

Clefie : ergo Summus Pontifex, quà talis, in nullo cafu fübeft poteftati

usinar

judiciarig Ecelefig, Prob.Ant. rzzà. ex can. atidivimus 24. q. 1. ubi ha-

efeiut

betur: &iz autetn ex corde [no movam bareffn coufinxerit , ex quo talia

i

pradicare capit , neminem damnare potuit. Ac proinde Praful Eccle-

n t

fiafticus fuam interiorem hzrefin manifeftans , ipfo facto fuam jurisdictio-

fatejur

nem, quà quempiam folvere ,

'igare, aut damnare poffet , amittit. Idjue

lo

fatis claré colligitur ex SS. PP. D. Cypriano lib. r. epift. 6, inquiente : Dzc£-

i

us omnes omnino bareticos . atque fchifmmanticos mibil babere poteflatis ,

A€ jturis. Ex lib. 2.epift, r. docet, hereticos ad Ecclefiam convertendos

fufcipi debere utlaicos, etiamfi ante Epifcopi, vel Pr

esbyteri fuerint.

Idem fentiunt cum D. Cypriano S. Ambrofius lib, r. de

poenit;c. », .. P.

AÁug. in Enchirid. c,

66. Optatus lib. r. contra Parmen. quorum teftimo-

nia, cum aliis plurimis videri poffunt apud Bellarm, lib. 2. de Rom. Pon-

j

tif.c.30. Hisomnibus accedit D. Thomas, qui 2. 2. q. 39. art. 3. docet,

Íchismaticos mox ,omnem jurisdictionem amittere, & omnia ab illis

actitata irrita fore,

Prob. 245.idem antecedens, Hareticus manifeftus

non eft ampliüàs membrum |Eccl

rchm bpn

j

efie , cum nec fidem internam , nec ejus

mbUS W

profeffionem ex

ternam habeat: ergo non poteft effe Caput Ecclefiz,

.

d

quod eft precipuum e

jus membrum; ergo fiRomanus Pontifex, incide-

" n fi

ret in manifeftam hzre(in, mox amitteret dignitatem Capitis Ecclcfiv,

r

il

& per confequens omnem jurisdidtionem in ejus membra, Proh, 2773.

ff W

Àb eo poteft tantüm privari Summus Pontifex fuà authoritate ;

& ju-

n

risdidtione à quo eam obtinet: fed hanc non obtinet ab Eccl

r'derla l

o

efia, fed'à

U

mfü

Chrifto Domino: ergo &c.

j

6o. Dices r. cum Cajerano. Licét Summus Pontifex in noftro cafü

a

j

ïh&

*careretfide, quz eft forma Ecclefix

; àtque adeo non eflet fimpliciter

p

Chriftianus, retineret tamen adhuc

charaCterem, ratione cujus cíl:t

T

o

l

l,

Chriftianus fecundüm quid

Ecclefiaftica,

, coníequenter gdhuc capax jurisdictionis

"

d!

fcr

h3

N2

Refp.

100 2!4]'2;0 III. De Monarchia, vel Primatn fuccefforis D. Perri.

Refp. N. confeq. Si enim chara&er Ordinis füfficeret ad jurisdi&ig-

K

nem Ecclefiafticam , fequeretur 175 Epifcopam damnatum in inferno

Sequeretur 245.

d

retinere füam jurisdictionem , ficuti & characterem.

Nullum Epiftopum poffe privari füà jurisdictione ob aliqua crimina;,

f

ü

quantumvis enormia, ficuti nequécharactere, qui indelebilis eft,

61, Dicesz. Pontifex incidens im hzrefin etiam occultam . non eft

verum membrum Ecclefig , cum careat fide; nihilominüs ipfo fa&to non

amittit dignitatem Capitis Ecclefie, neque jurisdi&tionem Pontificiam

)E

ergo licet Pontifex incidens. in hzrefin manifeftam: amittat rationein

membri, propterea non ftatim amittit rationem Capitis, aut jurisdictio-

i

nem Pontificiam:

i

Refp. Difparem effe rationem, quia incidens im hzrefin occultam

licet re ipsá , & quoad fe non (it membrum Ecclefiz , bene tamen quoad:

J

fí

nos, & putativé , cum exterius adhuc profiteatur fidem: Catholicam ,

ratione cujus adhzret Ecclefiz ; quapropter non amittit dignitatem Ca-

lii

AU

pitis, aut jurisdictionem Pontificiam faltem quoad nos. qui de occultis:

judicare non poffumus, ratáque erunt omnia , quie i profe&tum Eccle-

t

R

fiz egerit, aliàs hz

c hereret dubia, atque incerta: (oepiüs: de veritate füi

W

Capitis, & dignitas: ipfius maneret obnoxia multis calumniis , qu:x bac

ratione contra Pontifices. ftruí poffent, non.fine implacabilium fchifna-

tum periculis. . Aliud. dicendum: eft de co , qui: labitur in manifeftam:

hzreíin ; hic enim nec quoad fe, nec quoad nos, veré, aut putativé eft:

membrum Ecclefig , ideó

ueipfo fa&to amittit rationem Capitis, $: om-

nem jurisdictionem. Eccle

d

aflicam. Nec credibile eft,, DEUM, aut Chri-

ftum: Doóminum voluitle, uti

pfus. chariffime oves lupum graffantem pto

Paíftore agnofcant, ut bene ait Bellarminus..

62. Inftabis.- Juxta Concilium Conftaatienfe nulli amittunt jurisdi-

&ionem nifi: nominatim excommunicati,. aut publici percuffores Cleri-

corum ;; ergo: neque manifeíti: hzretici. antequam. tales denuntientury

& per fententiam declarentur:

l

l

Refp.. Concilium loqui de excommunicatis, qui' nom cenfentur vi-

tandi ; hi enim: non: carent jurisdictione ,. antequam per Judicem decla-

J,

rentur nominatim: extra Eccléfiam pofiti. Manifeíti autem hxretici fe-

metipíos nominatim declarant pofitos extra. Ecclefiam, utpote proprio

judicio condemnati ad' Tit.3. Non enim per fententiam Judicis ejiciun-

tur, fed füà fponte exiéruz A: mobis ,. fed mom erant ex- nobts. 1, joann.

4, idcirco ante fententiam:

ftol

lU at

judicis- amittuat fuam dignitatem»,, & juris-

diäï—:ioncmvEccleüaüicamæ.

Tuet

li

fi. ?f'

'i t

Art. HIT. d fäþ)m);zm in Éccleffa þote,ääæm, P jurisdict.eFc. r01

NU

63. Dices 3. Cum Cajet. Eccle(ia per electionem poteft conjunge-

t Ia

re Pontificatum cum tali perfora, non tamen propterea fequitur, illanr

tur Ài

effe fupra Pontificem : ergo etiam poteft in cafü manifeftee hzrefis fepa-

ii

rare Pontificatum à tali perfona, aut ipfamr authoritativé judicare , quim

j

dicatur eam effe (üpra Pontificem.

n d

Relp. N, confequentiam. Ratio difcriminis eff : 'T'um, quia eledtio

fnftom

non eft actus jurisdictionisineum , qui eligitur , poteft enim illa exerceri

vifciam:

non folüm circa inferiorem , fed etiam fuperiorem , aut equalem : depo-

mnonett

nere autem quendam à füa dignitate per fententiam ob deli&tum ali-

ysddite

quod , eft a&us jurisdictionis , fivé juftitie punitive , qui non convenit

fübditis refpectu fuperiorum , cujusmodi funt mem bra Ecclefiz comparae

ol

tione Sammi Pontificis. "Tum etiam , quia electores Summi Pontificis

non exercent poteftatem in füperiorem , nam in inftanti electionis. nom

nenqu

'holiit

eft eorum füuperior, cumpro tunc tantüm defignent perfonam , cui Chri-

atem v

autem in

tus füperioritatem ;feu fupremam poteftatem conferat. Deponentes

« gctulis

judicio Pontificem exercent poteítatem , & a&tum juítitiz pu-

nitive im eum , qui ante. de

uiute

pefitionem erat faperior, atque adeo fi Ec-

xuel

cleia d-poneret Papam , f&

queretur hanc effe fupra illum , cujus oppofi-

turn docet Cajetanus loco

Citato.

$ qluft Y

) [Chi[M'

u

J

$OOOREOORESOODGRS PSPODOSGCERORE

[

,!ä!i;am

ii

QUAESTIO QUARTA.

js,

n

[(,AW

jcelm

De fuüpremo "Tudice Controver-

u

Jfiarum fídez.

Jl'[ uhu

a.

ores v

"

ARTICuLus Pniuus,

j

(

Sitz? ereGum in terris 4liquod tribumat füpremum

, f quo

fa.

Religionis coutrover[fa dirimautur ?

m

jop

h

Uód Ecclefia vifibilis .

3

quatenus conflat paftoribus , & ovibus

hæröïla "

non poffit f(ecundüm

fe totam errare in

g p

j

rebus fidei, idáue

crecere ut verum, quod in fe falfum

€ft, füpponitur ut cer-

tum ex infra dicendis,

Experientiá a

utem quotidianá com-

! ]0 j

probatum eít, quód circa reli

gionem , fenfüs facrarum litterarum &c,

m;&ïmr

frequentiffma, & difficillima

eme

rgant dubia , ne igitur hec indeciía ,

& indeterminata cum magno falu

ti;-s,æ'ternæ periculo relinquantur , ne-

3

n

&c

yo& . Onmaflio IP. De fupremo jz)diæfontrowr/?amm þdez'.

ceffe eft, dari aliquem fupremum jadicem, vel tribunal , in quo religio-

Í

nis controverfiz dirimantur, & quid in uno , vel altero dubio fidei arti-

li

culo credendum fit, decidatur. Si enim veteres Refpublice nonnifi

)

horrenda erant crudelitatum fpectacula , eoquód in iis , feclufo publico

f

tribunali , quilibet in litibus jus authoritate propriá (ibi dicebat per dif-

&dationes, vulgó Sauft unb Stolben z Siecbt. / Sebeb. unb 2lbfagung/ qui-

bus quilibet pro fuo placito à principio, & fübfecutis temporibus juxta

yxegulas in Bulla aurea à Carolo IV. c. 17. Diffidationi prefcriptas in

ropria caufa vel reali, vel perfonali difponebat , & fententiam cuilibet

bene vifam pronuntiabat. Ecclefía certé evaderet in publicum omnium

j

errorüm difcordiarum , & hzrefüm theatrum, fi publico , eóque infalli-

bili tribunali, & füpremo judice deftituta controver(ias fidei, atque du-

.

j

bia religionis cuj

uscunque hominis privato fpiritui examinanda , & pro-

]

prio judicio decifivo determinanda relinquere cógeretur : unde enim in

íc&is bzereticorum tot diffenfiones, tot difcordie , & interminabiles

controverfiz in zternum ad nullam concordiam reducendz, nifi ex hoc,

ti

quód feclusá omni regulà publicà, & infallibili , cujus dire&ioni in an-

(

cipitibus credendorum articulis acquiefcendum foret , quilibet inftin-

Vs

&um privati fpiritüs fequatur , atque in eodem totam füam credendi fir-

y

mitratem ponat..

Hinc motus fuit Callixtus, ut alterà parte refponfi ad

U

ib. Summi Pontificis n. 6r. dixerit : Az//um

Moguntínos contra ipfall

effe exemplum confHit

ati alicubi , vel eredii ad determinandam wverita-

í

zem , pracise , b im fe.

fpectatam , tribunalis , cujus authoritate , C po-

Ton

qii

