& impetravit Petro , nempe indefedtibilitatem fidei in perfona propria ,

1H()VCI"

& infallibilem firmitatem in re& inftruendis , & confirmandis fratribus

s

Pon-

erril'a

quoad fanam fidem tam ample&tendam, c;uäm propagandam ; fed fi

tifex

i&s |

Quaflio V. De infallibilitate Summi þmez'fcz':.

tifex poffet errare in fide , hoc fecundum privilegium deficerer quoad

fuum effectum , & confequenter oratio Chrifti Domini , ejüsque in ea

fundata promiffio effet fallibilis, quod Salvatori. maximé injurium vide-

tur: ergo ficuti Petrus vi hujus privilegii, 3 Chrifto Domino impetrati ,

non potuit deeffe in fuis fratribus confirmandis , íta neque ullus füceef-

forum Petri vi fecundi privilegii poterit vacillare.in rebus fidei, per con-

fequens ficuti, ille ita nec ifti in fide errare poffunt. Min conftat ex fe,

nam illud fecundum privilegium non impetravit Chriftus Petro in com-

modum.proprium, fed in fubfidium Eccle(ie , ovium , & fidelium in ea

contentorum , qui in ambiguis fidei controverf(iistitubantes indigent con-

firmari , fi autem ipfe Paftor in fide poffet errare & titubare, quomodó

aliis firmitatem tribuet? Hinc appofité S. Leo I. Serm. 3. de affumpt. fua

ad Pontif, aáit: Specialis cura Petri à Domino fufcipitur , & pro fide Petri

propri fapplicatur , tauquam aliorum [ffatus certior fit fururus , Jfé mens

Principis vidfa uon fuerit ; im Petro ergo omnium fortitudo munitur ,c&

divina gratia ita ordizatur auxilium , ut firmitas, qua per Cheiffum

Petro tribuitur ,per Petrum Apoffolis cateris conferarar. . Plura de hac

re teftimonia fi defideres ,vide eminentiffimum Bellarminum,

13. Nec valet dicere cum antiquis Parifienfibus , Chri

(tum loco

citato oráffe pro Ecclefia univerfali immediaté , five pro Petro ut figu-

ram ejus gerebat , atque adeo foli Ecclefiz impetráffe , ut fides ejus nor

fit defe&ura , quamvis defa&to Petrus defecerit negando Cbriffum. Non

inquam valet, quia omnes circamftantix locutionis , & textüs exprefse

f

indicant , oratum fuiffe particulariter pro Petro , & ejus Succefforibus ,.

li

alioquin fruítra compellàffet Chriftus Petrum proprio nomine bis dicen-

D

do : $m , Simon ecce Satbanas expetivit vos . cic. fcil. Apoftolos om-

lj

nes, & in ipfis totam Eccle(iam 5 ego agzez rogavi pro te , ut s defe-

al

ciat fides.fua ; non ergo immediaté pre omnibus, fed in fpecie pro Petro

Q

oravit, aliàs reCtiüs dixiffet : Eeo autem rogavi pro volis , ut monm deficint

T

fides vefIra : 1dem oftendit fequens contextus : e? z« aliquando comver-

li j

fs comfirma fi*ah?s £50$ : quód non quadrat Ecclefiz toti , quz ficuti

ühu

nunquam pravaricata eft, ita neque poft lapfüm converfa , quadue nul-

3

l

los habet confratres , cum ommes fideles fintejus filit. Si veró Parifien-

i

fes velint, quód ficuti mediante Petro, & per Petrum ejüsque fücceffo-

li

i

res omnia Ecclefie membra erant in fide confolidanda , ita & mediante

Al

Petro ut capite pro toto Ecclefix corpore ejusque membris fuiffe ora--

r

tum, res falva foret & integra cum S. P. Auguftino in qq. novi teftam.

fürlbl

q. 75. dicente : Zdanifeffum eff i Petro ommues contineri g rogaus eum

Ti

*

pra Petro pro omnibus rogare ignofcitur. Deinde falfum etiam €

euum

üy

"rt. V, n fententia Summi Pontificis iofAllibilis fee absque ete, . Y49

^

j

Petrum denegando Chriftum defeciffe X fide faltem interná, ut in

D

D. Chryfoft. hom. 35. in Matth. ex fragilitate namque humana Petrus

üz:

mentitus eft dicens : Noz zov bomizem , quem tamen non ita pride

j

confeffus fuerat , e//e /z'!z'um DEI viv; , excidit igitur gratià, & charitate

j

nonautem fide,

Qv

1 4. Objic. r. Si Summi Pontificis fententia abSque Concilio gene-

13

rali in controverfiis fidei , & morum judicandis fit omnino infallibilis ,

d

füperflué convocabuntur Concilia generalia, quód enim fieri poteft per

1

pauca , abhorret

plura tanquam fuperflua : fed hoc nemo fanz mentis

M

dicet: ergo &c.

o

d

Refp. N. Sequelam ; quar

nvís ením certun fit 5 Romanum Pontifi-

.

cem ut talem , & quoties ex Cathedra loquitur, non poffe errare; ta-

"ii

men quia ejus officium eft ordinarium , ordinariis quoque mediis uti de-

bet ad meliüs indagandam veritatem , & invocandum Spiritum San&um

ïllü?/i

n

pro aíIiftentia füa in decidenda controverfía fidei exhibenda ; unde pro-

jf

negotii gravitate tenetur vel Concilia generalia convocare, vel faltem

hl

Concilium Cardinalium, do&iflimos , & in theologia dogmatica verfa-

tiffimos Prelatos ac Theologos confulere, qui rem controverfam ex Sa-

i XOCC

cris litteris , traditionibus , Conciliorum definit

ionibus, aliorámque Pon-

T

]

u

tificum decretis diligenter inquirant

dant.

, illámque proximé definibilem red-

js 10

Hoc enim modo definitiones £&

&ew cum interventu Concilii ge-

, :wn

neralis citiüs orbi innotefcunt , fuaviàs

, atque facili'is per totam Eccle-

tefuä

fiam recipiuntur, & cuftodiuntur

; Haretici etiam validiüs , & effica-

ciüs refutantur , quando ex toto

Orbe Epifcopi ac Prxlati vocati in

i

unum confentiunt, & rei definite fübfcribunt.

Nec tunc locus eft mul-

; t

IOS [2

tis tergiverfationibus , vel excufàtionibus ,

quibus heterodoxi utuntur

ad fe fübtrahendum obedientiz Ecclefiz , ne

u

P.

mo enim.pratexere poffet ,

p

quàd non fuerit vocatus , auditus , vel ut

Parifienfes contendebant ,

quód Summus Pontifex non fit infallibilis in

' je ll

dogmatibus fidei definien-

n

dis absque Concilio , hx & (imiles difficultate

s omnes ceffarent per Con-

cilium generale à Summo Pontifice con

i^

(l

gregatum: ex fpeciali igitur pro.

Videntia, & non fortuitó fa&um fuiffe

credi debet , quód in primis Ec-

j

clefie

y j

primordiis exortá controverfià de ufa legalium. non folus Petrus

utcunque Spiritu San&o repletus , & dote infallibilitatis fzcurus eam de.

r

ledmnïe

niérit, fed primum Concilium Jerofolymitanum pro dictis legalibus ab-

ro

gandis congregaverit , volens fine dubio per hoc omnibus fuis füccet- -

iü'e o

fo

ribus dare exemplum , quàd in fimilibus occafionibus imitarentur.

| g

E

rzterea indefecibilitas feu confirmatio Summi Pontificis in fide docen-

"L

da non tollit obligationem examinandi rem defin

nec con-

leüv'

;iendam » ficuti

firmatio

j

3

í;o

DQueflio V. De infallibilitate Summi Pontifcis.

firmatio in gratia obligationem implendi precepta, adhibendi diligentiam

ro cognitione obligationis , & evitandis periculis peccatorum , immó

utrobique providentia , & affiftentia divina ad primum infert indefe&ti-

bilem affi(tentiam ad fecundum: infüper hoc examen, vel inquifitio ex co

neceffaria eft , quód indefe&ibilitas non errandi conceffa Ecclefig & ejus

Capiti non fe extendat ad omnem materiam, fed tantüm ad controver-

fias fidei fententià falli & fallere nefcià decidendas , ad fenfüm legitimum

S, Scripturz explicandum , nec non univerfalia precepta morum prg-

fcribenda s preprimis igitur difcutiendum, an res definienda , & toti Ec-

clefiv proponenda ad aliquid horum pertineat, adeoque ad judicium Ec-

clefiz fpectet?

15. Sed quid fi Summus Pontifex temer? fine przvià confültatione

'Theologorum , & examine confueto rem aliquam definiat? refpondet P.

Valentia admiífo cafü peccare quidem Summium Pontificem mortaliter,

eoquód rem tam magni momenti adeo temeré aggrediatur , & contro-

ver(iam de fide fine przmifsà debità diligentià, & difcuffione decidat ,

in definitione . tamen eum errare non poffe.

Refpondent alii meliüs,

füppofitá Divinà providentià , & affiftentià debità Summo Pontifici , fi.

cuti non poteft errare faltem potentià confequenti; ita non poteft ali-

quid, temeré, & non adhibito debito examine definire; providentia

enim ad infallibiliter non errandum infert providentiam ad remeré non

1

definiendum, ficuti providentia efficax circa finem infert providentiam

efficacem circa media ad talem finem. Et fi certum non foret, Pontifi-

cem non poffe temeré aliquid definire , hzretici haberent magnam aníam

calumniandi definitiones Pontificum & Conciliorum , dicentes , debitum

l

non fuifle adhibitum examen , fcrutinium &c. Ita Bellarm. quem fequitur

fi

Cardin. Lugo de virt. fidei difd. z. fe&, r3.$. z. n. 277. qui addunt,

f

ubd fi Summus Pontifex vel cum Concilio, vel folus attentaret aliquod

[

dogma falfum non adhibità debità con(ültatione definire , ad providen-

i

tiam Divinam fpe&are , eum é vivis tollere , ne (equatur deceptio, aut

error Ecclefiz , (i ejus conatus aliter impediri non poffit.

W

16. Objic. 2. Summus Pontifex ut talis poteil errare in particula-

(

ribus morum przceptis , ac legibus condendis : ergo & in univerfalibus

fh

morum przeceptis toti Ecclefiz propofitis. — Confequentiam probat Ame-

fius per illam gnomam logicaleg, quá dicitur, quód univerfalia re ipsà

h

non differant à particularibus.

Wj

Refp. C. Ant. & N, confeq. Ad ejusprob. dico, per univerfalia , feu

«j

eneralia morum przcepta, in quibus Papa errare non poteft, nos non

abqu

rea-

i,

intelligere univerfalia logica à part;cularibus abítraGta, & indiftintta

iter,

rt. V. An fententia Summi Pontifeis infallbilis fe nbsque ebe. xg

liter, fed precepta qux univerfali Ecclefie prefcribuntur; in his enim

errare nequit mandando aliquid per fe malum faluti eternx nocivum ,

]

|

l

v.g. ufüram , aut contractum aliquem illicitum, vel prohibendo aliquid

ad falutem neceffarium v. g. Sacramenti Poenitentiz ufüm , alioquin. in

(

n

fide etiam erraret, cum de fide fic, omne vitium effe malum, « fu-

giendum, & omnes virtutes & Sacramenta tanquam media ad coníe-

[

m

quendam íalutem aternam neceffaria ampleCtenda.

Per particularia

morum przcepta veró intelligimus cafüum, feu controverfiarum par-

t

It

ticularíum inter partes litigantes decifionem e. g. adulterii, furti &c.

in his certum eft, Pontificem errare. poffe, vel ex fübreptione, falsà

It

informatione , vel etiam pravo affectu, damnando fort& innocentem,

vel illi graviorem , quàm juftitia petit, pocnam imponendo, vel etiam

n

du

clefiz , cum tunc erret ut

abíolvendo reum, qui reipfareus eít, & hoc fine przjudicio totius Ec-

particularis Do&or, non definiens rem ita

fteh

fe habere, ned

nttt

étendam.

precipiens cun&tis fidelibus fnam fententiam ut ample-

j

17. Objic. s. Cocleftinus IIL, ut Pontifex de fa&o erravit definfen-

[iüs,

o matrimonium fidelium diffolvi

per hzrefin , ita ut liceat conjugi in-

N

rocenti , cujus prior conjux

in hzre(in fuit lapfus, ad alias nuptias con-

dul

volare: quz propofitio eft

hzretica, cum contraríum definiérit Inno-

j

It

cent, IIL cap. qgazde de dioortiis,

& Concil. Trid, feff, 24. cam. $, Por-

A tl

ró Ceeleftirum III. illam propofiti

J

onem definilffe ,ex eo conítat , quód

qim

olim extiterit in. decretalibus cap

[À

laudabilem de conver[. infid. ptout

(MX

fe vidiffe teftatur Alphonfüs de ca.

firo lib. r. de hares. c. 4. qui infüper

affirmat , Cocfeftímum nullo

modo poffe ab Ixrefi excufari, Étem Ale-

eun

xander III. cap. Zicer de /onf,

^4

duor. erroneé definivit, matrimonium ra-

mul

u

tum cum una non diffolvi

per matrimonium fübfequens confümmatum

cum altera, qgazavis ,

inquit,

altter à quibusdam Pradecefforsbus no[lris

J

aliquando [it judicatum * erg,

o Summi Pontifices quà tales fepius ex

od

cathedra errores docuerunt ,

pofuerunt,

& univeríili Ecclefiz: amplectendos pro-

tl0s )l

Refp. Cocleftinum , aut In

nocentium neutram partem ex cathedra

cull

bilius videbatur

flat ex verbis Innocentii

definiifle, fed quod fibi proba

propofüifle, idque cón-

4ji!

Ti

; que ita fe

habent: 57 veró alter. fidelium con-

n

jugum, vel labatur £m berefrm,

vel

j

tranfeat ad gentilitatis evrorem ,

T p

non credimus , quid ím boc cofu ds,

qui relinquitur , vivente atteropoffrt

nd [ecundas muptias comuolare, .E

xpende particulam zoz credzus, quoz

hP

absque controverfia privatam ipfi

us opinionem indicat,

Nec GCoefti-

&us contrarium ex Cathedra de

g5

xis,

d

finivit, quod. manife&e e:o?l'igjtur e

qua

Jifi

Dus[Ho V.De infallibilitate Summi Poutificis.

172

uz adjungit in

his formalibus : Zcer quidam Pradece[for moffer ( fcilicet

tur. Ubi coníultó aldic, femfzffe, &

Coleftinus ) fe

ufiffe

]/e aliter videa

non definfil/e ,

aut dezermináffe ,

volens abs d:bio indigitare, quód Coe-

tus Doctor aliter fenf^rit, aut opinatus fuerit.

leftinus tantüm ut priva

'Nec obílat fententiam

Coeleftini fuiffe olim in decr

etalibus , quía noa

(à Pontificum in iure canonico relata, fünt

omnia refcripta, aut refpon

habenda de £

de , & tanquamex cathedra à Ponti

ficibus definita.

Simi-

liter refpondend

um eft, Alexandrum liL ejüsque Predeceffores , quos

x cathedra definiílle. fed velut privatos Do-

de ea materia citat, nihil e

&oresita opinatos fuiffe,

Et hoc extendendum etiam exi(timamus ad

Alexander cap. cun effes de teflamentis afle-

eam opinionem, quà idem

rit, alienum effe à Divina 1

ege, & Ecclefi: coníoetudine, ut in tefta-

m tres teftes, & irfüper fib poena ex-

mentis requirantur plures, quà

communicationis przcepit, ne te

(tamenta cum tribus teftibus faCta ab

H

ullo refcindantur, cuj

us contrarium appro

bat praxis totius orbis con-

formiter ad leges civiles.

Nam prizià , licet in hoc erraveric Summus

dicare nequit infallibilitati Ca-

Pontifex, hic tamen

error privatus prz;ju

Secumdo. Poteft Summus Pontifex intelligi non de

thedrs Apo(tolice.

omnibus teftamentis ,

fed tantüm de iis, qux Eccleiiam, vel locum

faciunt, aut legata illis relinq

uunt, & ad horum valo-

ium heredem

yem tres teftes füfficiunt , proinde non d

erogat nec legibus civilibus,

nec communi praxi.

18. Objic. 4. cum Janfenift

is: Con(ftitutio Um'ge)zitw äfei.record.

f

bus DD. Catbolicis habetur velut dog-

Clemente Xl. emanata ab omni

nitum : atqui non omnia quz in di

&a Conftitutio-

Lj

ma ex Cathedra defi

fallibilitatem Sdei Divine: ergo fententia

ne continentur, me

rentur in

H

lis, f(ive ex cathedra loquentis non femper in-

Summi Pontificis quà ta

((]

fallibilis eft,

aut irreformabilis ,

fed requiritur ut etiam confenfus to-

[

Concilio generali congregate accedat. Min prob. in

tius Ecclefix in

L

laudata Conftitut

ione Ungenitus principaliter continetur anathematis-

u

famofarum propofitionum Iprenfis , & 1or.

pofitionum

mus quinque

N

g

)uesnellii : atqui hz. prop

ofitiones, & pofitiones coincidunt in idem

& Thomiftica, przfertim de gratia ab id-

|

cum fententia Auguftiniana ,

[

crinfeco efficaci ; con

fer enim inter fe fententias utriusque partis, non

L

fimilitudinem inter ovum & ovum , acinter fententiam

[

invenies tantam

Au uf*cinianoï-Thomif*cicam ac Ja

nfenio - Quesnellianam : ergo fi propo-

((&

« da

fitiones Janfenio -

Quesnellianz infallibiliter anathematizatx funt per

[j

Conftitutionem, par anathema exceperunt etía

m dogmata

u

l

fepe dictam

n

:

r

m

iniano - Thomiftica: quis autem hoc crcïdet ? numquid Auguftinia

| drt. IT. hn fententia Summi Poutificis InfallibHis ffe absquecire. vg3

i

ni-cum Thomiftis fuam fententiam & publicis cathedris legunt; defen-

ii

dupt, & yelut dodrinam ex facrg Scripturz oraculis, SS. Patrum prz-

(

Ífertim faz íchole Coriphzorum teftimoniis hauftam orbi Scholaflice

It

fidentiffimé proponunt ? & quod omnium caput eft, Romz, ubiviget

Apoftolici Principatüs Sedes, fententiz Auguftiniano -"Thomiftice cum

omnium plaufü, calculo, & approbatione propalantur , ventilantur, atque

2l

i

velut inconculfa tutiffimáque dogmata Magnorum.Ecclefiz Lurpinarium

S, P. Auguftini & D. Thome recipiuntur, & commendantur ? . quomo-

Ui

3

dó autem hec fubfiftent, fi anathemata Summi Pontificis repetitó nomi-

nate Conftitutioni inferta, & Janíenio - Quesnellianifmo . inflicta. infal-

ïus;j*.

libilis authoritatis prerogativam mereantur ?

t

Refp. Quamvis hgc dicteria, quenon folium ]anfenïbæQ.;ESnel'l-ï.a,ni;.

ftx , fed etiam (cbole Auguftiniano - Thomifticz a muli cum maenifico,

10

h d

& ultra modum phalerato verborum apparatu fcholafticz diíciplinze no-

i Q

vitiis velut fapidiffimum fapientiz Theologicz lacinftillant, nullum me-

reantur refponfum , cum eorum ex abfurdiffimis principiis peffima con-

T

tU

fequentia nulli non ad. oculum, (i nequam non fit, pateat 5 ne tamen ad

hac abjecta cavillantium principia abjecti videamur animi , reíponfionem:

Y

Y

tam hic fubdo, quam paucis abhinc lunis fimilibus impoliuris.cum

magnpa lniverfitatis Lovanienfis approbatione repofuit in fua de przfen-;

r ïlb'

ti harefi differt, fol. 15. nofter P. Philippus Van W/avre fub fequenti-

VM

bus formalibus: ** Jantenii virdices funt pariter in hoc puncto talium

* propofitionnm ftrenui propugnatores , caufantesper hanciteratam pen-

t l

* tadis Janfeniaree condemnationem S. Auguftini, S.'Thomz . & Catho-

"Ed

* licarum fcholzrum dogmata ruríum affiigi: atque hoc pratextu quid

jl

* quid in his ro1, propofitionibus de gratie virtute, & efbcacitate tam

fentfusïï

* energ

?

»

*tlo $,.

icé expreffum eft, damnari non poffe , utpote lenfu, immoó fly-

m

P. Auguflini, immó Apoftoli, & Eccle(iv verbis confrmarum,

du

lj

" Quid ad hec SS. D. Clemens in Bulla vindicial: Pz/fera/z; ?. num ad-*

prob.

** mitteret. S. Auguflini do&rinam , S. 1 homz , aut Eccletie pias preces

n

m

** elifas per confii utionem fuam Unigenitus? an dogmata. Augflinia-

l

Q9

* norum & 11 omiftarum cum damnaus erroribus coire, v«] confonare 2

ii

)u

* & hxc quidem. nonnullorum illius fcFolo &muloruta cogitatio fuit ,

J

b

'

** & fefe etiam per thefes prodidit : qu;fi jam ampliorem in Qucsocllia-

rth ld

** no, quàm ante in Jaas/eniano dogmate damnato victoriam revuliffent,

rap['n]

TU

" & vim gratig per fe efficatis gloriose proftraviffent Sed quàm infua-

M

"i

* data, & prem.tura iucrit ifta gloriatio, prefens (olicitudo PAsTORA-

fu t

*Lis SS,D. Clementis fapientifimé przoccupavit in argumento calum-

i

* niatorum fuorum fapientiflume r;fellendo, atque dicendo nun eandera

Jgumn

euec

fí

N

Yy&

QueflioF. Deinfallibilitate Summi Pontificis.

** effe naturam errorum à f& profcriptorum cum dogmat

ibus in Catho-

* ficis fcholistradi confüetis , & poft laudatam Bullam Uzgezitus , etiam

* /1b oculir, ut jam loquitur, in Bulla Pasroxaris, füis: ita ut videren-

** tur fchole noftra adverfarii, & fimul Conftitutionis Uzzgeumztus ve«

* neratores, patrocinari potiüs adverfariis Bullz in bac parte, — Qu ve-

**r) dogmata celebriora atque robuftius in fcholis Catholicis tradita ae

* defenía, vel cogitari poffunt, quàm de gratia per fe efficaci2 num

'forté latuiffet SS. Clementem X1, quid aétum fit , quid fudatum, quid

** argumentis non levibus ftabilitum pro gratia ifta füb moderamine ejus-

* dem Cathedrz Antiftite, ejusdémque nominis Clemente VHI. ? abüit.

* Toitur cum dogmata fimiliapronuntiat perperam , & erroneé confundi

* cum erroribus à fe in Conftitutione fua UzZgegizus condemnatis, quid

** aliud innotuit, vel innotefcere facit, quàm damnata non effe ? itaque

** gaudeamus in Domino, quia talia refcripta Romá venerunt, per qu

** caufa infültantium nobis, & doctrinam noftram prepoftero judicio pra-

** damnantium finita eft , oppilata , & obftructa ora obloquentium , quos

** (tudia partium , & ig

** & dicerent de nobis.

nis emulationum. accgudcrum , ut talia faperent ,

z

19. Veruntamen licet hec à SS, D. Clemente XI. in fua Bulla pa-

fforalis falubriter ftatuta & emanata. pro freno linguis ejusmodi oblo-

quentium & obtrectantium injiciendo fatis efficacia cuilibet videantur;

efficere tamen. id nom potuére , ut afferta Auguftiniano- Thomiftica &

morfibus Janfenianis penitus manferint illfa , perrexerunt ii füb emen-

tito Auguftinianorum & Thomiftarumnomine füam do&trinam palam Au-

€

uftinianam , & Thomifticam dicere , atque & publicis Academiarum Ca-

thedris füb hoc fpeciofo titulo explicare; igitur has injuriofas calumnias,

D

ut modernus Summus Pontifex BENEDICTUS XIH. non (olàm im

li

anfeniftis , fed & aliis, qui gratiam per fe, & ab intrinfeco efficacem

li

terminis fcholz Janfenianz familiariffimis. impugnant , debito, ut decet;,

rigore Apoftolico reprimeret , eas füb poenis canonicis dillricté inhibuit

in fpeciali refcripto, quod ad inftantiam Reverendiffimi: Patris Genera-

lii

T

lis Ordinis Pradicatorum publi'earä mandavit: füb fequenti tenore z

l

l

I

f(lgg

u'a

lii

Dike-

Ó9

-

rt, 1. hn ;?:ftmig Summi Pontificis infallibilis 17 ;uä;rg, Concil, x3$

0

m

i

Dikfïis Füts Uni'verjïs Fratribus Ordinis Prædicætdrlgw

Profelloribus -

M

[v

d

BENEDICTUS PP. XIII.

"

n

Dileái Filii Salutem, & Apoftolicam Benedidionem.

q'uid

tj

Enifas preces & aquijfrmas conquefHones *veftras , quas dileitur

jit

D

Filies Auguflinus Pipia 20ius Ordinis Magrfler. genevalis veliciofe

j

Y

vite exemplis, ac dolfrina prudentiáque commendatiffmms , fupplici li

P

bello ad mos detulit , eA. benignitate complexi Jumms , quum, & veflra in

ag

Catholicam veligionemn amplijfima merita, & noftra, quam dudum pro-

1 quæ

If fimus , erga Ordinem Pradicatorum obfervantia filialis, noflra j de-

WW' »

; QXXXQS

um builitati smpo[tum. paterne charitatis, j* folicitudimis offcium

TO

poffulabant, — .Quod igitur agró admodum , ut par efd ,molefféque feratis ,

£rrorébus. à felic. record. Clemente Papa XI. Pradeceffore mofiro per con-

hp

flitutionem qua incipit : Unigenitus DEI Filius , fa/uberriz ,

fepien-

TU

tiffono judicio rejettis , damnatísque Auzufliniane , &* Ancelice doitri-

u

n& namen obtendis inded, audere. nonnullos. Apoffolice autbaritati , e

Jl

"

a

veffre exiflimationi detrabere , quód ipf& vefirarum fententiarum capita

gAV

ejus confHititionis cenfuris , notísque iunfla calumnientur s juflam quidem

animorum vefIrorum offen[rogem laudi damus s quia nimirum-vos germnnos

m

s

$, 1homa difcipulos maxime probaflis : enaciflerio enim. tanti Dotloris

ol

m

4mbutos uibil decet snagis , quàam m adalictiema fancie Sedi fíde, obe-

f

dientidque pracipuum fludiorum feorum frutumy, C laudem collocents,

yam

C abfouas refragantésque 4])0[?011'::'5 decretis opipiones mom aver[entur

mhlbl.t

Gu

0do, fed per arma etiam lucis , & veritatis diffpent , & -€vertapt.

Tastüm tamen abefl , ut vicem veflram doleamus , ut vobis potius qvatu-

)[C *

lemur , quód etiam in parte vaufa veftra ab buyus fanéfa Sedis vatiogi-

lus feyuncia effe non potuerit s quóda, aliene. pror[us calumnio[ad, inter-

pretationes , ad conflaiudam vuemurata Con[Htutioni invidiam , temer? ex-

cogitata ad. injuriam quoque ve[flri. nominis vedundárint. — Caterüm non

«deo vobis erat. aut. dolendum , aut. mirandum , quod cum ipfis Divino-

fum librm«m eraculis , & Apoflolicis definitionibus pro impetenti , gþ]ï;/-.

E

11

"

iy

^ Quaflio V. De Tofallibilitate fammi Pontificis.

n

matóque -partiu*m jluklia. pa[fom 'vis «a;färktxur,ï hac eadem contentio

pervicaciad, licentia. Angelicam. doiérinam attentare. mon dubitaverit.

Ilud. potidis jure sairandum , quód tam prapoffero confilio in bac. caufa lo-

cus effe potuevit , ubi [antti Thboma exploratilis fententiis damnati er-

rores diferti, jme confutantur.. Owuandoquidem omnpipotentis DEI ;9?24

videntiá f aitum eff , ut Angelici Doctoris vi, ac veritate detfrima, non

t , fed suul-

folim innumera , qua vel ipfius atate , vel. antea qra[fate [un

za etiam , qua deinceps exorta funt ,. barefes confufa &i* comvicta, diffipa-

fegtur. .Magmo igitur animo contemnite dilecf - Filii calumnias duteuta-

tas fententiis vefiris de grada prefertim per fe & ab intrinfeco e(hica-

€i, acde gratuita predeflinatione ad gloriam fine ullapravifione meri-

torum , 4445 laudabiliter hatfenus docuiflis , quas ab ipfis $$. Dodte-

zibus Auguftino , & Thoma [e baufilfe , & "verbo. D EIy Summarimque

Pontificum c Coucilierum. decretis , d Patrum , diéfis. confomas fchola

vef!ra cogmendalili [fudio. cloriatur. — Cum. dgitur bouis G- reitis carde

fatis conflet , ipsique calumniateres , nift dolum laqui uelint , fatis per-

Jfpiciant , SS. Augtfäïüï & Thoras inconcu[fa , tutif]smaque dogmata gullis

prorfus. agteditt a Confiitutiomis cen[uris effe. perftricta, ue quis

dapoffes

rum co nomine calumaias [hruere , & diffeuffones ferere audeat , f(b ca-

zonicis peris diffzitie inbibemus

Pergite porró. Docforis wefiri opera

fole clariora. fize ullo. prorfus errore conferipta inaffen[fn pede decurrere ,

l

ac per certiffonam illama Ghvifliana docfrima regulam faerafantta Reli-

j

giouis weritazem yincorruptad, difciplima fanctitatem tueri, ac vindicares

li

Hac fugt enim , dilecta Filii, 7:44; Pradecelfores moffvi de $. Thoma daciri-

a fenerunt , C pradicárunt s quaque nos uon modo ad curarum v

effra-

j

A

aum lepimentum « fed ad animi quaque. noflri [olatium . libentisfune ufur-

ponus ; C praconio Apajf&lim vocis efferimus. . Inclytus enim Ordo iffe »

eui nomen dedimus , &* quem expre[se , Domino sut[erante ,. pr ofe[ff fu-

]

us , eodem . Angelice dotirina lafe mos aluity ac licet impari .z";zjäi(u»-

«

zionis frucfu, ad ferendam Eccleftarum folicitudinem eduxit ut priva-

D

£0 etiam diuturuóque colendarum artium experimento edifcere Pafuc*r-ïi-—

bi

smus , quod ex Apoflolatás [pecula.per hafce litteras annumtiumus. DEUM

(

1

intgmz',ï qui pacem & 'vcrzftfatgw- diligeridam pracipit , [upplices vogate x

br

t IÉ A:z-—j?;—zfæ;ztia fammi 'Pontäï&i; Faf al ibilis £t absd, Coneil.. xs 7

&i fincero Angelicà Docferis ffadio omnes in fimplicitate cordis nitantur,

qua ille docutt , intelletfn confpicere , atque im unitate [jirits ac cha-

ritate frateruitatis , qua ille egiz imitatione Complere , ac vobis diledti

a

277 Apaffaümm benediétionem peramanzer. (mpertimur, . Datum Rome

ad. $.

M.

:

If

lav iam. m]'arem p mnulo-pz;[&ätaïis dz'f 12,. Nafqemä.- MDCCXXIF.

Pontificatás uoffrà anmo primo.

1

20. Dices. Ex hac Pontiücia declaratione manifefté fequitur, de

l

fide effe, quód fententiz de gratia per fe & ab intrinfeco efficaci, nee

J

J

non de gratuita predeftinatione ante prxvifa merita fuerit à magnis Ec-

/fe

clefig Doctoribus Auguftino, & Thoma doc&ta; hoc autem fatis durum

*

videtur, cum exím per legitimam fequelam inferatur, fententiam incly-

vt

tx Societatis de gratia, & predef(linatione effe infallibiliter contra men-

TA

wem citatorum fanctiffimorum Doé&torum , cum tamen compertum fit,

il

alios Summos Pontifices per fpecialia decreta hac füper controverfia

j

[ult

emanata declaráffe , Iaudatam fententiam poffe , & debere ab omni ejus-

modi cenfüra eximi, ia fcholis. pablicé prelegi, & propugnari ; & hoc

71

jure merito: poflet enim ex fuppofito, quód oracula. Auguítiniana circa

ïït'.'f

gratiam tranfiérint in. fidei dogmata, fententia PP. Societatis argui er--

[

roris manifefti in fide , & quis cordatus, atque in principiis fcholafticis

vel parum veríatus hoc nom ex animo horreat; er

y

go hec d-vecl-ax;acïc»

hMi

Pontificia videtur nimiàm: probare.

h

:

KRe

fi

p. Quód fententie Auguftiniano - 'TThomi(tic

n

ä degratia per fe

1

& ab intrinfeco eficaci, nec non de predeftinatione gratuita ante om-

fme)

nem previlionem meritorum magnum pondus, & authoritas accedat per

i u

dictam declarationem Summiin terris Vicarii Chrifti nullus erit , qui ver-

*

jl

tetin dubium

*

quód autem illa declaratio obtineat firmitatem fidei ,

& confequenter omnia, quz comprehendit, cadant füb.fide divina, nemo,

[

qui veris- principiis theologicis imbutus fuerit , aflerere prefümet; nam

J

r'

ad hoc, ut aliquid à Summo Pontifice. declaratum , flatutum , & deci-

i

J

fam habeatur pro dogmate fidei , debet illud effe definitum ex Cathe-

M!n

dra; niiil autem füpponi poteft ita definitum , ni&i quód verfatur circa

publicas controverfias relieionis , quz videlicet aut mores , cultum,, aut:

í fï P(.

i

!)

communem fidem totius Ecclefie concernunt , omnésque fideles. ad ea

amplectenda, & obíervanda obligantur ,.fiant dein illa in Concilio , five

TL

;r

extra Concilium, perinde eft ; quando autemSummus Pontifex totam Ec-

i

clefiam obligare intendit , colligitur ex verbis. definitionis , dum fcilicet-

DFW

dicit , Zmperamus , mandamus , autboritate "poffolicá decerniuus y icemi

j 1l

ndi for-

cr,xam ex adjecta pænaj,anathcmatis » & hgjus- generis aliisloque

*

- mulis-

158

,—Qþæ]!io V, Deipfallibilitate fummi Pontificis, |

iulis, Certum jam eft, & ex contextu conftat, quód addu&a declara-

tio, vel (i magis arridet, decretum ,five mandatum non habcat citatas

conditiones ; nam p»/7;à datur tantüm aliquibus & non proponitur cun-

&is fidelibus, ut univerfaliter credatur , fed tantàm ut aliquid in particu-

lari executioni mandetur. — .Seczzdà , non dirizitur ad totam Ecclefiam,

fed rantummodó ad paucos , quibus in fuis ju'tis querelis , & gravami-

nibus opportunum remedium fuppeditatur. Terz;ó, Non injungitur fub

communi obligatione, aut excommunicationis poena, fed tantiim Roma-

ni Pontificis opinionem in matería apud Theologos controvería, & quo-

ad utramque partem probabili declarat, In his & fimilibus declaratio-

nibus , decretis 4.& reícriptis poteft ine omni dubio Summus Ecclefiz

Antiíles errare

; multósque ipfo fao erraffe hiftoriz Ecclefiafticz te-

ftanzur.

21. Inftas. Negari faltem non poteft , quód Summus Pontifex jfeä.

tentiam de gratia ab intrinfeco efficaci, & gratuita predeftinatione ante

omnia prewifa merita probabiliorem declaraverit , & ut zalem Eccle(iz

propofuerit : atqui fententiz , que vt probabilior à Summo Pontifice

I

docetur , declaratur, & proponitur , nequit fübeffe fzlfum : ergo fenten-

tiz, quam de gratia & predeftinatione docet fchola Auguftiniano - Tho-

I

W

miftica , (alfum fübeffe non poteft. Jam fic: illud cui fubeffe falfum non

poteft , eftinfallibiliter verum., qued infallibiliter verum eft, ejus oppoti-

tum eft infallibiliter falfum 5 cum igitur fententia recentiorum oppofita

l

fit fententiz Auguftiniano- Thomiflicz, fequitur poft omnia, illam , quam

Recentíores profitentur , infallibiliter fallam effe. Min. prob, :250à Tur-

[:

fih

riano difp. y . de fide dub. ;. his verbis: Exi/fmo on po[fe Pontificem er«

vare circavveritatem propofttionis ,quam declarat efe probabilem ( logai-

ll!p

f

mur enim de matería ,qua poffét ad mores , vel fidem pertinere , licet ts

zo2 fit de fide ) nam f( im boc poffez Pontifex errare , magnum detri-

mi

t

gentum poffet féqui i Ecclefia $ omnes enim amplecterentur c& defea-

W Ü

derent eam opinionem , e&putarent veram, c ejus. probabilitas indtes

m

Y

ere[ceret , n proinde tota Fecleffa fadievetur , quod uullá ratiane admit-

feudum efl, 2d0. Prob. à P. Salazar in defenf. pro immac. DElIparz

Thy

Concept, c. 3 1. $. 4. ubi in hec formalia excurrit : Poztzfex declarans

p

aliquam opintonem e[fe magis probabilem . cérca veritatem illius evrare

Tile

hequit , nec fieri potell , wt. quod. ipfe probabilius effe decrevic , falfum

T

Jft À parte rei. $710 prob.ratione : fi Summus Pontifex proponit Ec-

füdi

cletiz aliquam opirionem ut malé fonantem, temerariam , vel erroneam,

hj

tenentur omnes fideles eam vitare., illámque ut talem rejicere , & im-

D (

b*ilio--

Qj

pugnare: ergo etiam fi idem progpnat aliquam fententiamut proba

cem

At 1. n [mi*?ntä Jummi'ionfäïtik Infallibilis fre afygæt' u sj9

d

rem, tenentur , & obligantur omnes eam ut talem revereri, & füfpice-

iU

re, quznam eít inter hac difparitas ? ficuti enim in primo cafü fequere-

j

tur deceptio totius Eecle(iw , ita & in fecundo , ex confequenti ficuti

ii

primam evitari per infallibilem Spiritüs San&i affiftentiam Doctores Ca-

tholici contendunt , ita & fecundam procul abeffc per eandem affif-

Win,

^T

tentiam neceffarió fatendum eft. — .472. /Equé implicat , quód Ecclefia ,

i l

& communis cxtus omnium fidelium eredat aliquid honeftum , quod in

Aomt

fe inboneftum eft, quàm quód recipiat aliquid tanquam probabile, quod

tamen in fe improbabile , & falfumeft; fed primun implicat, immó plu-

Eu

Fir)

res Do&tores id velut hxreticum , erroneum , improbabile , & err*ogïz

1

t

proximum- cenfurant : ergo etiam fecundum,

Refp. 77;0. Quód licet hxc omnia veriffima fint , & omnium Do-

o*

&orum calculo approbata fupponantur , nihil tamen noftro intento of-

ficiunt; ad hoc enim ut fententia aliqua , quz: ad fidem pertimet , recipi

a o

neatt

debeat ut probabilior ab: Ecclefia, oportet eam ita proponit x Summo

Pontifice univerfali Ecclefie , hanc autem, quam DD. Auguftiniano-

ia

yntit

"Fhomani de gratia & predeftinatione tuentur à moderno San&iffimo

ita fuifle propofitam , & ut ita acceptetur declaratam, ex decreto fu-

entele

pra citato difficulter demonftrabis,

3:W

2dó. Non exprefíé habetur in fx-

pe di&o decreto Pontificio , quód fententiam Thomifticam de gratia &.

lum

