
, in-

N

terpretandum , illos id feciffe, non ut R.e

ges, fed ut Prophetas, & tan-

quam executores Divinz ]uftitiz.

ita 3. Reg. 2. Rex Sa

&

omon depofuit

Abiathar Sacerdotem , & fübftituit

Zadoch

m

; Ídque colligitur ex verbis

]

[

contextüs : U7 Zwpleretar fermo DEI. Quib

if

.tifices V, T. fübderentur Re

us accedit , quód , cum Pon-

f

gibus i temporalibus, n

on potuerint ordi-

natié plené uti fu4

jurisdi&tione fine eo

rum operá , ac concuríu,

[uus

18. Objiciunt r. Adverfarii.

Prima Concilia fuerunt paffim ab Im-

peratoribus indicta, & convocat:

a

ergo fignum eft, jus corvocandi

rit

Concilia eis de jure conveniffe ,

fa&um enim probatiffimum eft indi-

cium jurís, Ant.

prob. multipliciter,

Hq[

& quídem 27 authoritate So-

Dvü:

cratis lib, s. hift, Eccl. ubi difer

té allirmat : Iyperatorum mentionum

1

.

g

ideo fecimus , quód. ex: illo Tempor.

e, qua Chriff

4

4 e[fe caperunt , nego-

tiz Ecclefia ab iis pependerunt , 4Ique adeo sm

i5

axtma Coucilia de eorundem

Jfeutentia comvocata fuerunt

; €* adbuc comvocautaur.

$ecuzdo. Conci-

Hum Nicenum I. à Conftant

T2

ino Magno fuit con

.

gregatum, qui idipfum

n

fatetur apud Eufebium lib. x

. hift, EccL his ver

d

Yum turinam ad urbesm Nicenam

bis: /Magnag Ep1[copo-

Accér(fui, Idájue teftantur Patres ip-

j

fius Concilii apud Socratem lib.

I. hift, c, 6, dicentes: ,Quonzazz £r4-

if

V

tié DEI, C mandata Ipp

eYaforis u

4

/THUm C

J

num coattum cff.

'Item . Ruffinus.lib.

| fanttum. Concilium: Nica-

m

1O. hift, c. r. inquit; T Coz-

(

ale Cog

cilium. comvocavit, Tertio,

q

flantinus: agud urbem Nicenaps Efz'þaf

Cmcia

qP

240 ,fgga-/lip l De e]äþtz'a » Utilitate, ac neceffitate Conciliorum eb e.

750

:

Concilium Conttantinc

^g I9)

licanum T. à 'Theodofio juniore eft. indictum;

teftes hujus funt 'Theodoretus, & ali.— 19u4770. Concilium Ephefinum

convocari mandavit idem Theodo(ius junior , teftantibus Evagrio

lib. r. hift. c. 3. & Liberato in hift. de. Concil. Ephefino. Quinimó

& ipfa Synodus in epiftola ad omnes Epifcopos fic habet;

Cum

effemus. Epbeff fecundam | pias. Imperatoris litteras coneregati.

Quin-

£0 Patres Concilii

C

M

balcedonenfis fatentur , fe non lolüm ab lmpe-

ratore Marciano- convocatos fuiffe, fed etiam Leonem Pontificem ab

[

ipfo eó vocatum effe, qui cum adeffe non potuerit quatuor Legatos

[

iluc mifit. lIta habetur a& r. illius Concilii. Idem teftatur ipfe Im-

perator Marcianus in epiftola ad Leonem ita dicens : .$e Jferipturum ad

ï*' !

omes Epifcopos, ut ad certum locum comvenirent. & l. uemo Clericus 4.

i

C. de Summa Trim oit: Imjuriam facit fudicio Revereudiffima $ nodi,

[

l

Jf quis. femel judicata,ae recf? d

ifpofita revolvere , i publice difputare

[/

l

conteuderit , cum ea, qua nunc

"

e Chrifliana fide. à Sacerdotibus, qui

Chalcedoue comvenerunt ,per noffra pracepta fl'atuta fumt &c. zu bac Re-

lh

ja Urbe definita effe wofcantur. Fatetur id B4Leo epift. 43. & 53. ad

fy

Anatolium hifce verbis : Saméam Syzodum ( Chalcedonenfem ) ad ex-

hi

tinguma&zæ folam harefin , & confrmationem fide: Catholice ffudia chri-

Yy

ffianiffmi Princtpis congregatam effe. Sext?. Concilium quintum gene-

!

De,

rale, quod eft Conftantinopolitanum II. fuit coactum à Juftiniano Se-

niore; quod ipfemet infinuat in litteris citatoriis, in initio dictz Syno-

U

di pofitis, ubi commemorat, quatuor primas Syaodos fuiffe à füis ante-

li f

.

.

Focavimus vos

4y,

cefforibus indictas, quorum vefítigia ipfe fecutus ait

(Cfcilicet Epifcopos ) ad Regiam urbem , bortautes communtiter conveni-

mu

!

(Qgo

entes , quam babetis pro his voluntatem , iterum manifeflare. . Nice-

P

H

P

phorus lib, 17. hift. c. 27. & tom. 2. Concil. fol. 12. dicitur

Suód

AtX

juxta pium Juffum à Chriflo amati , & 4 DEO cuflodui Jufumani

h

X

*(

dmperatoris fit comvocatum. $e 1imo. Syoodum fextam, quz eít Coa-

Tire 1

ftantinopolitana IIL fuiffe à Conftantino IV. convocatam fatetur ipfe

UM

Leo Papa in epift. ad Conítantinum tom. ». Concil. p. 2, fol. 84. dicens:

L

li

Sanífa Univer(alis e magna fexta Synodus , quam uutuw. DEI vefira

aj

Clementia, & feduló comvocavit , & cui DEI winiflerio prafuit , Apo-

thas

flolicam im omtibus Regulam fecuta eff. . Et de hoc ipfe Imperator tom.

hst

Summum Sacerdotalem bunc ce-

2. Concil. p. 2. fol. 73. fic loquitur:

tum nonm de[litimus congregare , ut. Eccleffarum diflantià procul expul-

sÁ pacis conjunciio coaptetur.

Ocfaveé Septimum generale Concilium ,

Nb

guod

t Il.ï"Cwiw j?t Concil/a genevalin indicere ?

241

ity

quod eft Nicenum II Conftantinus & Irene convocárunt; fic enim T

m.

ii

perator ftr:rii-bit ad Synodum ; Hazc zeitur petitioni aunuere Ium vi

z

[ d

m

e]r , meog, uutu jufft comvenire, Immo, ut "verius /vgzmrr, DEO

dmb

Jfe va-

lente , nobis verà praeuntibus congreeavi vos. Et iplum Concili

um act,

(7]

I.ait : Cogveziente univer[Ali Synodo ,que per eratiam Divina

n2

pitm-

que ihorum Imperatorum decretum comeregata

eft in clarifftma

Nzcen-

um Metropoli.- Demique. DeSynodo Conitanti

nopolitana 1V,

uz eit

u

n

VIII. genera

lis fic atte(lantur Patres Concilii a& 6, Jzgperazoy

ÀDEO

coromatus bauc [amdiam umioe

ïgäf()i

rfalem Oecumenicam $ynodum de

coppe-

du

« Vtada, ef ref

2tuenda Eccfe,

offa Canfl amtimopolitama coezit, Quar

e Nico-

M

laus Cufanus Cardinalislib. 2. de concor. Cath. c. 2 g. merito afferi

t: Odfe

priorauntver[A(ta Concilia per Imperatores f'uertumnt comvozata,

C RonA.

h

?0l

nus Pontifex divua

i

les facras jufone& de venieudo ,aut amitten

do ad Con-

wutit

eiium recepit.

M ?*f

. Quód

laudata , & copiofïHï'mäfaddu'&a teflimonia nihil aliud

onvincant, quàm memorata Concilia fuiiTe

7l

quidem Imperatorum curá,

f*

& operà convocata, cum previo tamen confenfu & Authoritate Sum«

4ni Pontificis.

Conftat veritas hujus

a

primó ex Concilio Niceno, ubi

Patres a&. 18. ita teftantur : Conffazt

Inus femper Auguffus , e- Sylue-

Ww 0?::"

Anem im NiceA

fler. laudabiles , maenum cb. infje

Symodum eonerecárunt,

De eodem legitur tom. 1. Concil. fol; 130. $ez.

7»:0 ( de Ariani(mo ) z;5,

zl75"

b

ad aures Religiof Prineipis ( Conttantini) p

erveuit , tum ille ex . féntenm

tP.

tia Saeerdotum apud Urbem Nicaam Epifco,

Ale Concilium comvot

g uN

E

At, ibíag

"rium trecentis decem ef» ocfo Epifeopts vefdentibus adeffe jubet

*

Si ex

iil ^

confilio, & fententia aliorum Sacerdotum Imperator illud Conc

ilium

T

i

convocavit , multó magis ex confilio, confenfu,

& fententià Sylveftri,

)

, De quo vide Baronium ad annum 324. & 32j. Idem de Concilio Con-

IE

^ flantinopolitano L. affirmant Epifcopi orientales

apud Theodoretum lib,

j.C. 8. fe excufantes, quód jam accin&ti Conftan

tinopolim, Romam ve-

du

nire nequeant. . Verba illorum fünt hec:

Poflquám. autem vos ( (cri-

teti

bunt Damafo Pape ) Romanam cozentes DE

Lvoluntate Synodum pro fra-

terna charitate tanquam membra ve[fra

*1

42os quoque Utteris fupmmá

J

pietate bnperatoris accerféviflis ej»c.

Ex quibus claré. conftat, Patriar-

chas, ac Epifcop

0s Orientis fuiffe 3 Romano Pontifice Damaío accerfi-

iif

tos, tum Conftantinopolim, tum Romam ad fecundum Oecumenicum

nl

Concilium celebrandum:

il "

4Acerfrviftis nos, inquiunt, per Imperatoris

litteras, quia tunc ob rati

ones infra affignandas moris erat, ut Roma-

»

nus Pontifex, intendens c

onvocaré Concilium, fcriberet

priüs Impera-

ov

tori, rogans, ut ejus intentum executioni mandet , atque

Cafàreo bra.

(

chio

243 .Cuaflio I. De effeutia,utilitate, a« neceffit ate Comiliorum ebe.

chio Pontificie authoritati junc&to efficacior, & fecurior effet convocas

tio , idque clariffimé conítat ex verbis fequentibus: A4azdato littera-

eum [uperiori anno À veflra reverentia ad Imperatorem Theodoftum mif.

arum Cc. Quapropter meritó Patres fextz Synodi afferunt, Theodofium,

& Damafum obftitiffe Macedonio per fecundam S

ynodum, ficuti Sylve-

fter, & Conftantinus per primam Synodum Ario. Haud obfturiüs idem

conftat de Concilio Ephefino L nam Patres hujus Concilii palam afür-

mant fe urgeri ad damnandum & deponendum Neftorium mandato lit-

terarum Cocleftini Papz , de quo vide füpra p. 1. q.2.3.3. n 29. Quóad

Concilium generale Chalcedonenfe,. conftat evidentiífimé , illud fuifie

]

í

convocatum authoritate Leonisl. ex verbis Pafcha(ini act, r, quz legi

V

poffünt fupra eadem q. 2. art. 2. n. 30.

Ex quibus omnibus clariffime

patet , quód Patres omnium Conciliorum , qu« ab Imperatoribus Ad-

i

verfarii convocata pratendunt, unà fimul fateantur , fe congregatos, &

g

r

ad Concilium celebrandum convocatos fuiffe authoritate Summorum

M

l

Pontificum ; hócque ampliüs confirmat epiftola Imperatoris Marcianiad

Leonem Papam, quz premittitur Concilio Chalcedonenfi, in qua rogat

A

Summum Ecclefie Antiftitem Leonem,

M

uatenus , fi perfonaliter ad Con-

cilium venire non queat, per litteras fa

]

tem fignificet , quid agi velit,

hi

D)

& fecundàm Ecclefiafticas regulas ea, que Chriftianz religioni, ac Ca-

tholicz fidei profünt, definiat , a€ mittat. Sed in re tam apertá, & cla-

h

[/7

xà non multüm immorandum eft, In aliis fubfequentibus Conciliis co-

iosé adducendis meritó fuperfedeo, cüm ex fe certum fit, & indubium,

BR

€orum indiCtionem factam fuifle authoritate Romanorum Pontificum,

]ghll

19. lnftas, Inte(timoniis modó addu&is clariffimé exprimitur , quód

lm

Imperatores indixerint, & congregaverint Concilia univerfalia : ergo

lul

hzc refponfio plané contorta eft, & contra fenfüm obvium verborum.

Yer

Refp. N.confeg. Hxc enim optime fine contorfione inter fe poffunt

W

componi, quód (cil. & Summus Pontifex, & Imperator congregaverit ,

ine

vel jufferit indici Concilia generalia ; Summus Pontifex quidem autho-

inji

ritate coactivà, & preceptivà , cui Epifcopi, legitimà excufatione cef-

fante, obedire tenebantur; Imperator écontra authoritate exhortatorià,

JOCa

& executivà; colligitur id.exprefsé ex cap. /ex£z, dift. 16, ubi dicitur:

tie

Sexta Synodus. uiver [Alis Confrantinopolz comeregata eff temporibus PA-

6

hp

& "dgatbonis , exequeute biffjpuo Imperatore Conffautino ec, Ex qui-

bus eruitur, & füá fponte fluit, quód Concilium fine authoritate Sum-

lm

mi Pontificis indictum, & convocatum, fit irritum , nullum, & conven-

i

tus diaboli, atque miniftrorum ejusg écontra, fi fine authoritate Impe-

ra.tio

ïatcri-ä congregaretur, in fuointega valore, & vigore perü&eret:

il

hujus

"r£ 1. Cujes ffe Concilia generalia Inditepe*

243

hüjüs efto: quia ad comitia validé indicenda , & celebranda per f& re-

u

1

uiritur poteftas preceptiva, per accidens autem, & ad melius effe po-

teftas exhortatoria, & executiva, confíequeuter hac deficiente falva illa

li

if

adhuc manerent, & integra, Et quis fibi perfuadebit , totam potefta-

N

tem indicendi Concilia generalia Ecclefiaftica, (i Orbis Provincie non

)

jl

monarchicé, fed democraticéregerentur, abiiffe in nihilum, & ab Eccle-

fia penitus füblatam effe? hinc appofité S. Athanafius epift, ad folitariam

Ai

i

vitam agentes fcribit: Qwazdo wequam judicium Ecclefte ab Imperato-

re autboritatem babuit ? Et ipfe Imperator Bafilius in Synodo VIIL id-

Wal

Y

N

ipfum his verbis faffus eft : Nobze laiczs mullo modo licet. de Ecclefra cau-

fs fermonem movere. . Et hec fi forté pro prefenti intento non füffici.

zl

U

ant, audiamus Ruffinum in fua Ecclefiaftica hiftoria lib. . c, 2. fequen-

tia referentem. Fuerunt( ait hic Author) quidam Epifcopi Nicez con-

"

gregati , qui libellos quosdam obtulerant Conftantino , quibus fe invi-

(

|!]

M

cem accufabant, hic quidem omnes ad f& recepit, illósque in finu füo

t

continuit, non tamen, quid in eis contineretur, aperiens , ita allocutus

"

fuit Epifcopos : DEIUS conffituit vos Sacerdotes , €b poteff atem «vobis de-

OP

dit de mobis quoque judicandi , e&- ideo mos: À vobis recià judicamur , vos

W

Y

Aautem nom pote[t

& ab bominibus judicari. Propter quod DEI folius exfpe-

&Aate judicium , & veflra jurgia, quacunque [unt , ad illud Divinum ve-

(v

ferventur judicium: Vos enim uobis À DEO dati effis Dii, & comveni-

hU

ems uon eft , ut homo Deos dijudicet: fed ille folus, de quo Jferzptum eff g

j a

Si

gt

DEUS ffetit in [juagoga Deorum , in medio autem Deos difcerait.

igitur pientiffimus Conftantinus agnovit, cauías particulares Epifcopo-

f

j

rum non pertinere ad judicium Imperatorium , quomodó Calviniftz , &c

Lutherani poffunt fanà ratione, & jufto judicio pretendere , quód uni-

M

[

verfalia Catholice religionis negotia, per Concilia Oecumenica termi-

[il)

TU

nanda, & decidenda, ad authoritatem Imperatoriam pertineant; quod

u

fine dubio re& fequeretur, fi poteftatem haberent Concilia generalia

qi

ch

indicendi, & convocandi.

il

4

20. Dices. Valentinianum, & Marcianum abfolutam Concilii con-

i

U

qfa

vocandi authoritatem fibi arrog4ffe conftat ex litteris ad Leonem Pon-

r

tificem datis, in quibus ita fcribunt:

Tuam [anctitatem, Primipatum ,

ld M

& Epifcopatum fidei poffidentem, imvitamus e YoQAS Ad. celebran-

i

j

dam Synmodum. — Ergo Synodus jam fuerat indicta, antequàm Leo Papa

U

u

füam authoritatem interpofüiffet, ad Synodum enim puré poflibilem ,

t

& convocabilem nullüs prudenter invitari prafümitur.

& COHV*'

Refp. Hzc verba , quz in favorem fententiz op

pofitz adducunt ver-

Jl fi

fipelles Heterodoxi, probant*evidentiffimé, & €fRicaciffimé prztfe

ns no-

j

2

ftrum

l

244. DuefHo 1. De effentia , utilitate,ne nece[fitate Conciliornum cfc.

firum intentum, fi eníim, uti contextus eorum íonat, penes fummum

Pontificem refidet fidei principatus , ergo ad ipfüm fpectat de controver-

fiis ejusdem fidei authoritativé, & przceptivé dífponere, determinare,

.

& definire: ubi autem ma

jores controverfie proponuntur determinan-

d« , & decidendze, quàm in conciliis generalibus? deinde illa verba ci-

tatz epiftole non integré, fed corrupté adducuntur, additur enim iis-

dem , rogamus ad celebrandam Synodum . (Leonem) Autborem effes fi

Author ab Imperatoribus recognofcitur fümmus Pontifex in celebranda,

& congreganda Synodo , quomodoó poflunt jus illud convocandi fibi ar-

Á

rogare Imperatores? Concedimus interea, quód Epifcopi per litteras

Imperatorias (quas Greci Diva/es nominabant) fuerint vocati ad comitia

li

Ecclefiaftica in certa Provincia , determinatóque loco celebranda, immó

l

& ipfe Epifcopus Romanus, fed quid exinde fequi exiftimas? fi proba-

Y

tioribus Authorum, & fcriptorum relationibus infiftas, aliud nihil fe-

quitur, quàm quód Patres Synodi confenfüm, affiftentiam, &, ut modó

innuimus , exhortàtionem, & executionem Imperatoris follicitaverint ,

m

hócque eóliberius, faciliüs, & libentiüs admittebant fümmi Pontifi-

&

ces, quó plures & urgentiores caufe tunc occurrebant id permittendi;

de quibus fi forté informari cupis, fequentes cape. r erat, quia

r

legibus Imperialibus prohibebantur frequentiores hominum conventus

fic

fine poteftate Imperatorum ob periculum feditionum, & tumultuum. F.

1. fE. de Co//e

G

745 Mltettis, & L. Comventicula C. de Epifcopis € preshy-

Vat

zeris. S$ecumda. quód concilia neceffarió tunc temporis debuerint con-

—

"

gregari in quadam civitate Imperatorix poteftati fübje&ta: illo enim tem-

-

N

pore Imperatores toti orbi jura dabant, sequum proinde fuit, asque ju-

A

ftum , ut generales Epifcoporum Conventus non indicerentur fine prz-

vié obtenta poteílate, & licentià Cafaris: ficuti etiam modó, fi non in

terris Pontificis, fed in Germania, Hifpania, aut Gallia forent convo-

canda Concilia, haud dubié fine confenfü previo Domini territorii non

effent indicenda. — Zerzzs. quia fümptibus publicis Epifcopi erant trans-

vehendi ad locum Concilii, immó iisdem & ipfa concilia celebranda ,

jure itaque erant rogandi Imperatores, ut falvum condu&tum, füm-

.

prusque fübminiftrarent, & feipfos Concilii fautores, & protectores ex-

hiberent.

M2714. Quia cum Romani Pontifices fexcentis feré annis

fuerint fübjecti Imperatoribus in temporalibus, quamvis illos uti & cun-

quä )

&as. Chrifti oves ir fpiritualibus rexiffent, uti tradunt cum Bellarmino

ov

plurimi DD.non poterant commodé, & fructuosé aliquos generales con-

T (

ventus absque Imperatorum-confenfu & cooperationeindicere, Quarati.

oncs cum poftea cefsáffent, ceffavit etiam dependentia ab Imperatoribus ín

if ]

E

aglu

- conyo-

"Aert, Hl. M f2li Epiftopi ?J'Conci!if;m generale fipt vorandi &c. 2$

convocandis Conciliis; femper tamen ut protectoresEcclefiz fünt rogan-

di, ut füà Authoritate Patres Concilii

h

protegant, & neceffaria, ,ü quoe

de(int , fuppeditare dignentur.

21. Obiic. 2. Primis trecentis annis nullum fuit celebratum Con-

cilium generale, quia, licet femper fuerint Romani Pontifices, Impera-

j

tores tamen erant gentiles, quàm primüm autem Imperatores. cocpe-

r

E

runt effe Chriftiani , füb Conftantino Magno coactum eft Nicenum L

| 43,

ergo fignum eft, ideo anté non fuiffe celebrata Concilia generalia , quia

W

fine Imperatorum Authoritate indici Concilia legitimé non poterant,

((b

Refp. Illis trecentis annis non quidem fuiffe celebrata Concilia ge-

j

neralia, hoc autem non ex eo factum eft, quafi fümmus Pontifex noti

n

habuerit füfhicientem Authoritatem illa convocandi, fed quia ob conti-

w

nuas lyrannorum períecutiones Epifcopi ex toto orbe ad unum locum

hil

€onvenire non poterant.

m

-

22. Obiic. ultimó. Poteft contingere, ut Papa ex malitia Conciliam

'etthy

generale indicere nolit, licet ad Ecclefie ftatum fit fümme neceffarium ;

QD

ergo tunc faltem devolvetur poteítas ad Imperatorem.

d

Refp. cum Bellarm. & 'Turrecr. cafüm vix effe poffibilem,

uia

,v

DEUS fuà fpeciali providentià; quà fe confervaturum Eccefiam promi-

Ne

fit, non permittet, ut Pontifex ita in reprobum fenfüm vertatur, quód

ia

Concilium convocare nec velit, nec poffit, quoties ad Ecclefiz confer-

;///ü/

vationem fuerit neceflarium. Vel fi admittere velimus poflibilitatem ca-

T0

süs, providere de opportunoremedio, non ad Imperatorem, fed ad cor-

y w

pus Eccle(iz fp

edabit, quia in eo cafu Pontifex füfpe&tus de hzrefi ha»

u

betur, üt djcir.ur dift. 83. can. ezror,

It

p

]on

ARTICuLus T n rrus.

o

M

M

(l

cancilium generale fint vocandi

t

Lal

1

An foit Epifcopi ad

tAnquam judices ?

Bo

23. ] Ndubitatum, & certum'eft apud Authores, ad Con

ciliatam gene-

l, Á

] ralia, quàm Provincialia convocandos effe Do&

ores, aliósque

^

n

viros eruditos, ut fecundàm fapientiam , & ver

am dod&rinam ,.

quà pollent, difputent, ac difcutiant quaftiones fidei ,

éc morum con-

gol

troverías,, illásque ex facrislitteris, Apoftolicis traditionibus, Concilio-

j

rum definitionibus ,. Pontificüm

j

que decretis indagare fatagant, & veri-

tates inde erutas proximé.defin

ibiles reddant. Et hi dicunitur habere fü£-

l

(

u

2 Ferbs

:

l

u

frgg:ium con(ultivum, de q.uibus-intellji

gl poteft illud Ecclefiaftis x

$?

g

w46 SuefHo..De :jyïwtz"a »Atilitate ,ac neteffitate Conciliorum cbc..

Sapienttm decut fhimuli . e quaft claui in altum defixi , qua per Magi-

rorum conftlium data fumt à pa[tore.umo ,. bis amplius fili: m ue requi-

zrA$. Et Joan. y

Serutamini fcripturas.

Ratio hujus eft: quia privi-

legium indefeibilitatis , íummo Pontifici, & Conciliis generalibus ab

ipfo approbatis conceffum, non tollit obligationem examinandi, & dif-

cutiendi res definiendas, indagandique veritatem per media ordinaria,

ualia adhiberi folent per viros do&tos. . Sicuti confirmatio in gratianon

aufert, fed potibs infert obligationem adimplendi precepta, & adhiben-

di diligentiam ad cognitionem obligationis. "Tum etiam, quia- indefe-

&ibilitas non errandi concefla Eccle(ie , & ejus Capiti, non fe extendit

ad omnem materiam , (ed tantüm ad controverfías fidei, & morum deci-

dendas , & ad, fen(üm legitimum Sacre Scripture explicandum ; ante om-

M

nia igit,urg.gopfulendi funt viridoGi , qui difcutiant, anres controverfa ad

li

aliquid horum pertineat, adeóque ad judicium Ecclefiz fpe&et. Qua-

MU

ropter licet Apoftoli noverint, fe fuiffe confirmatos in gratia, & in

[j

rebus fidei definiendis non poffe errare, tamen ortà quzftione de legali-

D

bus fervandis invenimus , quód in I, Concilio Hierofolymitano, ante-

li

quàm fua fuffragia decifiva, & definitiva tuliffent Petrus & alii Apoftoli,

a.

[ii

difquifitio magna facta fuerit AGt, r;. Convenerunt "ApoToli, e& femiores

videre de verbo bhoc, cum autem magna conquifitio freret, [urgens Pe-

&

[/

£rus dixit ad eos cjc. Ubi per Seniores intelliguntur presbyteri doGtio-

li

res, qui tanquam confültores, & qualificatores fuerant ad Concilium

vocati. Preter hos requiruntur etiam alii miniftri , quales funt Notarii ,

E

D)

ui à&a, & decreta Concilii authentice fcribant ,' & protocollis inferant.

Item curfores &c. de judicibus igitur (olàm hic inquiritur, quinam illi

D

d

fint, atque füb hoc chara&ere ad Concilium Oecumenicum citandi? Lu-

therus cum füis Proteftantibus doeet lib. de concil. p. 2. pag. 262. non

us

N

folàm Epifcopos, fed etiam Laicos doctos habere in Conciliis generali-

Ym

bus fuffragium decifivum , ita quidem, .ut horum numerus debeat effe

(4j]

trecentenarius, aliàs decreta Concilii nullius roboris erunt & vigoris.

Sed Catholica veritas hoc folis Epifcopis defert, hinc

00n&

Ill

24. Dico. S$o/j majores Eccleffe Pralati, [fve Epiftopi de jure or-

dinario in Conciliis geueralibus ,€ Provincialibus habeut jus. [uffragii

(

fj

decifrvi, fimtque veri judices, Ya Cardinalis Bellarm. lib, r. de Con-

cil. c. 15. & communiter Doctores, Probatut r. Soli Epifcopi de jure

B

funtpublici, ac principales Pattores, qui animabus fidelium pabula fpiritua-

&1fo

lia fcientiz, ac doctrinz fübminiftrant, illas regunt, atque diriguntin viam

j.l

falutis eternz, juxtaillud AQ. 20. — Mrfezdite vobis, & univerfo gre-

i

m DEI,

asf

[2 f'n quo "vos Spiritus Sanilus þq/un* hE,üif:oþo: vegere: Eccloffa

2 qzmm

.A;tl. IT. An fl Epifcopi ad. Coneillimn geuerale fintdotandi ebt, — 247

quam acqueifrvit [anguime [uo. - Atqui folis paftoribus non ver^ ovibus

incumbit de jure ditcernere Lona, ac falubria pafcua à noxiis, inter le-

pram, & lepram diftinguere,, ovibisque fpiritualia pafcua

rebere: er«

LU

J

U

go quoties quaftio oritur an hzc. vel illa fint bona, & fa

übría pafcua

fanw dodtcing, vel an noxia, ad folos Epiftopos de jure ordinario íre-

m

W

&at, in Conciliis Oecumenicis, vel Provincialibus definire, & de iis (tatuc-

re, approbare bona, & reprobare mala, ne contagione peftiferà oves

'l)ell

plurimas perdant.

Confirmatur, Optima facrarum litterarum , & traditionum Apofto-

!

Mi

b

U.

licarum interpres eft perpetua praxis, & confüetudo Ecclefi : atqui in

omnibus primariis, & principalioribus Conciliis confuetudo invaluit, pra-

n

xísque inviolabiliter fuit obfervata, quód foli Epífcopi tanquam Judices

f

habuerint füffragium decifivum, cateri verb DD. & presbyteri tantüm

"

confüliivum: ergo &c. min.conftat 7) in Concilio Hierofolymitano ,

u

ubi poftquàm definiendz quaftionis fuiffet fa&a magna difquifitio per

p

Apoftolos, & Seniores, 'feu presbyteros, foli Apoftoli introducuntur

Ant

ferentes fententiam definitivam : E7 c/zz, inquit textus, magza cozqui-

üQ(X ]

fitio fieret . [urgens Petrus dixit Ad eof &c. poftquam igitur Princeps

i

u

Apoítolorum fuam produxit fententiam v. r2, habetur:

Tacuit ommuis

1

lh

multitudo, & audiebant Paulum, e Barnabam. Et mox pera&à ora-

i

jj

tione horum, refpoudit lacobus , fuümque füffragium tulit v. 13. quo

yin

audito v.22. mox fübjüngitur: ^ Tw»c placuit Apoffolis . ef» Sentoribus

ya

eumomui Eccleffa &c, Apoftolis fcil. definiendo, Senioribus veró, & Lai-

feit

cis, qui cafu aderant, confentiendo, & nom reclamando.

Conftat 246

eadem minor in primis Eccle(ix Conciliis tempore Victoris Papae fuper

H

queftione pafchatis celebratis, de.quibus Eufeb. lib. . hift. c. 23. fic

(

loquitur: O5 gwam caufam comvenutus Epifcaporum ( non presbytero-

Ya

rum & Laicorum ) &j Cozezlia per ftzguls quasque Provincias eomva-

j

€cantiur. Et Theodofius

junior in epifl, ad Synodum Ephe(inam idiptum

fU

(

confirmat his verbis: JIZctum eff, €Aum ,

qui moz [rt ba ordine (andtif-

ffmorum Epifc

aporum Eccleffafticis immifeeri 1raifatibus. ltem in con-

h

cilo Chalcedo

[

nenfi cüm nonnulli Monachi, & Laici locam habere con-

!l

f

tendiffent, id-Patres reprobantes clamárunt :

i

f

Mitte foras. füperfhuos,

"

Epifcoporum Concilium eff. De hiac re vide SS,

PP, Athanafium in' epiff,

*;

ad folitariam vitam agentes,

D. P. Auguftinum epift 119.

25. Prob. 2. Sacerdotes Ie

ug

gis antiq

i

e congregatiinSynedrio, cuí prge«

u

T

fidebat Summus Sacerdos,ha

bebant fuffra

gium decifivum circa controver.

"

/

(

fias fidei infallibiliter decidendas, leges

univerfàles pro populo Ifra&

. * €o condendás &6, ut cïæri-iïim& Habetu

ICO

j

Ó

r Deuu 17. V, $. crgo xnu

[

1ng

s4& Quafito 1. Deeffentia, utilitate , ac z:aej]z'ta& Conciliorum cbc.

magis hanc judicandi, definiendi, ftatuendíque authoritatem .habebunt

Epifcopi legis gratiz in Concilio, cui fümmus Pontifex, vel per fe, vel

per fuos Legatos praidet, aliàs major fuiffet concredita poteftas facer-

dotibus Levitici generis, quàm

primariis paftoribus Ecclefize nove legis,

*

uod nullus afferere audebit.

1

- Confirmatur. Ad officium judicis Ecclefiaftici quà talis pertinet, &-

delibus nova precepta pro fectanda vera juftitia neceffaria, & (alutaria

prafcribere, eos, qui cum contumacia illis contradicunt, debitàmquemo-

rem gerere detre&tant, coércere, immo fi opus fit à cxtu, & commu-

nione fidelium feparare; atqui hzc omnia de jure poffunt Epifcopi in

Concilio congregati: ergo huic interfünt non folàüm utconfiliarii, fed ut

[

veri, & proprii Judices. min. conftat quóad primam partem praeter alia

W

lurima Concilia, in primo Concilio Hierofolymitano, quod c. 1 . prz-

Til

ceptum condidit abftinendi a& immelatis frmulachrorum , fulfocato, cf

ft

anguine, qux jure Divino non erant prohibita ; hó

cque preceptum

C

raviter obligAffe confcientias fidelium ex eo liquet, quód Apoftolus

&i

Paulus perambulaus Syriam , e& Ciliciam pracipiebat cuflodire pracepta

tj

qu/iblomm, e (éniorum: & hinc in canonibus Apoftolorum can. 26,

uY

comedentes fanguinem, aut füffocatum, fi fint Clerici, deponuntur, fi

Q

Laici, excommunicantur, Eadem minor quóad fecundam partem cla.

(

riffimé eruitur ex illo Matth. r8. lIbi babetur: £ Eccieff£am , qug per

iga (

legitimum Concilium generale reprefentatur, zez audiérit, f tibi ff-

7!

euti Etbnicus (& Publicanus, Hócque ulteriüs roboratur ex formula

L

fübícriptionis, quà Epifcopi in Conciliis generalibus utuntur fub his ter-

lnt:

minis: Ego N. deffmtens fubferip[r. Si ut definiens canonibus, & de-

cretis concilii fübícript, ergo ut Judex, & poteítatem habens de jure

Hfänog

Nx

dandi füum füffragium non folüm confultivum, íed etiam decifivum,

De jure dico, nam licet in quibusdam Conciliis nominatim Florentino,

o

Lateranenfi, & Tridentino fübfcripferint etiam tanquam Judices Abbates,.

W

& Generales Ordinum , hoc tamen illis non convenit de jure, fed ex

il e

privilegio, vel ut alii loquuntur , non habent id ex debito; .fed ex con-

Ailtei

ruo: congruum enim eít, ut ii, qui quafi Epifcopalem dignitatem,

if

& jurisdi&ionem .in tam copiofam fübditorum exemptorum multitudi-

nem habent, tanquam judices fimul cum Epifcopis affumantur ad fidei

jj F,

"

controveríias defintendas.

(kripl

!

A

26. Obtrudunt quidem hlc Heteroedoxi, quód hzc poteftas Epi-

bt

A

fcoporum inferat tyrannidem fpiritualem , quà ftringuntur confícientiz

fidelium, vel per dogmata, quz tamen judicant non effe vera, vel per

Lilia ü

leges, quas Wcognofcunt non eífe zquas. Sed fanatica hazc, &

imagi-

naria

hi

d. 1. p foli Epiftop? ad Contilium geuevale jz'nt*uom?di . 249

"

naria principia hoc ipfo in fumum abeunt per' doctrinam Apoftoli Rom.

i

13. infinuatam , quà docet, ozzem animam poteftatibus [ublimtoribus

N

febditam effe, nonenim eff poteffas nisi à DEO

£. fiigitur fine notá tyran-

!h!

nidis homo fubjectus eft poteflrati temporali , uti fatentur ipfi Adverfa-

rii, cur non fpirituali? an potior eít vis obligandi in legibus civilibus,

xt1 )

ac Ecclefiafticis ? Quód veró ea dogmata , qua ab Epifcopis velut Judici-

uü 4

us fpirituali

bus

prefcribuntur , ab illis judicentur non effe vera, leges

j

ab-cisdem ftst

utas propalent effe injuflas , di&tamina fpiritüs privati ,

Q

quem adeo impensé recommendant, funt; hic autem cum nihil nifi con-

tradictiones, apertas impoíturas , & palpabiles falfitates dictet, debítis

25

cen(uris meritó reprobandus eft. Certé,fi Concilia generalia non haberent

erau

poteftatem definiendi res controverías fidei, & fideles cocrcendi ad füo-

RU

9t

rum decretorum obfervantiar, libertinifmo latiffima via aperiretur ; pof-

!MA

fet enim quilibet privatus, & plebejus homunculus ad examen revocare

(

Conciliorum quorumcung; quecunq; decreta,fan&tiones,canones,& ftatu-

ulia

t2, illáque pro fuo libitu recipere, vel refpuere, fedubi tunc falvaretur Ec.

V,(///M

clefie fan&titas, innocentia, integritas, & exacta preceptorum Divinorum

Y

Aml

obfervantia? Vel cur hanc tyrannidem fpiritualem haretici non objiciunt

i

confeffioni Auguftanze , quee art. 10, Zwinglianos zzsprobaz , e- damnat.

P. d

«

Cur non regerunt eam Luthero, qui tom. 8. de Coena Domini fol

: 074

ita dicit: Hareficos ferió cenfemus , ei» aliemos Ab Ecch.

quæ P

effa DEI Zvving-

j 17

i

djazos , C& ommues Sacramertarios ,

qui negant Corpus c& Sanguinem Chri-

(Q)[/WD

(l ore carmali ftmi in ven, Eucb

ari[Ha.

Cur tandem e

am non impos

bis &*

nunt Synodo Dordrechtang , quz in füis a&is pa

. 313. damnat Armi-

&i

nianos hzrefis, & fchismatis , eósque officiis füis ,

& fun&ionibus indig-

" yt

nos judicat, donec ferió refipifcant , & dogmata Concilii ample&tantur;

:düm

nonne hoc eft obtrudere Zwinglianis , &

conícientià illorum reclamante?

Arminianis aliqua dogmata

Abbg[ö,

27. Objice. r. Nicolaum I

. in epift. ad Michaelem, quæhabe.tuf

!

if

dift. 69. can. Ubzam

; ita difcurrentem:

Ubinam legiffis Imperatorer

I [i14

"Antece[fores veflros

5

de fide tracfatum e

Synodalibus interfuiffe

nift fortó 1m quibusdam , ubi

niu

, Qu& untver[ala eff ,

qme 09WIZLUR communü, gae

j

j

l

Y

22on folüm ad. Clericos

, VeYUm etiam ad laico

5

,nulliï

,

M

,

.',

0Hines omuino pertznet

jl

Chrifliamos : fi ergo caufa fidei it com

munis , ab omnibus etiam laicis

debet dijudicari: ,Qzod

f

enim omnes tangit , ab omnibus debet appro-

du

bari. Reg. 29. Juris in 6.

€rgo omnes etiam eruditi laici funt ad Con

^

cilia citandi tanquam jJudi

C€5, non minüs

?

quàm Epifcopi.

3

«

Refp. Intentum Pontificis effe,

quód exhoc, quia caufa fidel com-

'

munis eft , & omnes tangit

&

p

? 992 folà

m Ponti&z , & Epifcopi , fed etiam

HLTA

i

! mEG:

a«o .Euaffiol De effentia ,utilitate . ac nece[fitate Comciliorum ä-:l

Imperator , & laici Conciliis, in quibus de rebus fidei tra&atur , inter-

effe poffint , non tamen zqualiter, fed diverfimodé; nam Pontifex , &

Epifcopi eisdem interfunt ut Tudices, Imperator ut prote&tor , laici ut

difcipuli. Nec obítat, quód negotium fidei omnes tangat , nam inire

prolium pertinet etiam ad totum exercitum , non tamen zqualiter , fed

ad Duces imperativé, & ad milites executivé; ita pariter res fe habet

inpreíenti, Regulailla Juris etiam nobisnon obeft, quia in rebus col.

legii;, aut communitatis limitationem patitur, in iis enim tractandis,

& decidendis confenfus majoris & principalioris partis, alià etiam dif-

fentiente fufficit c. qwz propter 42, & cap. 1. c. fin. extr. de bis, qua

Jfiunt À majori parte. cap. & L. quód major 8. £. ad municipal.

28. Dices. Concilium generale reprafentat totam Ecclefiam : ergo

debet coalefcere ex omni genere membrorum Ecclefiz , adeóque nonex

ä

folis Epifcopis , fed etiam ex aliis Presbyteris, Principibus, & Dodclori-

f

bus laicis.

W

Refp. C. Ant. N, utramque confeq. Quemadmodüm enim comitía

f

Imperialia , licet reprefentent totum Imperium , non ex omnibus

B

& fingulis membris privatis coalefcunt, fed tantiim ex Imperatore, Prin-

cipibus, & ítatibus Imperii, qui in illis tantüm fuffragia habent ; ita

j

Concilia generalia, licet totam Ecclefiam reprefentent , ex folis tamen

y

Epifcopis cum Summo Pontifice tanquam ex Judicibus de jure ordina-

[

rio conftare debent, hi enim optimé Ecclefiam totam reprefentant, cum

p

quilibet Epifcopus perfonam fuz Ecclefie gerat : unde S. P. Aug. lib. 1.de

Ergg

Bapt. c. 18. Concilium Nicenum I. 318. E pifcoporum vocat totius Ec-

LUf

