cccumenicum eft Cozvenrus Eccleffaflicorum Pre[fulum totius orbis À le-

gitimam autboritatem babente indicfus.

Hoc Concilium vocat S, P.

Auguft. lib 2, de Baptis. c. 3. plenarium, quia plenarié univerfam Eccle-

fiam reprafentat, ab aliis dicitur cecumenicum , quafi totius orbis terre

Concilium. Ejusmodi Conciliis Sanctus Gregorius tantüm tribuit . s2

Jteuti Sancii Evangelii quatuor libros, ita & bac Comilia fufcipere, e

venerari fe fatmmr, modó habeant debitas conditiones , quales ha-

buiflfe prima quatuor generalia Concilia zpud DD. in confeffo eft. Sunt

veró ejusmodi conditiones variz, z eít, ut ejus convocatio fit -ge-

g

neralis, & conftet omnibus Chriftianis Provinciis faltem principaliori-

bus. ecuzda, ut nullus Epifcopus ( nf fórs fchifimaticus, aut excom-

f

municatus fit) ab illo excludatur, Ratio eft, quia Epifcopi habent pro-

j

prié jurisdictionem in Ecclefia, suntq; ex officio Paftores ejusdem. Ephef.

j

4. dertia, ut ex principalioribus orbis Chriítiani Provinciis aliqui fal.

(

tem compareant in Concilio: ratio eft, quia illud reprafentat totam Ec-

P,

€lefiam. nde 7. Synodus a&t. 6. declaravit, Concilium Gonftantino-

||

politanum ab Icono - claftis contra imagines celebratum non fuiffe legi-

h

timum , aut generale, quia in orbem terrarum non exivit fonus ejus,

& quia nec Romanus Pontifex, neque illius Sacerdotes , aut Vicarii,

t

neque per Provinciales litteras , quezadmodum , inquit, iz legitimis

C

Synodis freri debet , in illo comparuerunt. Hinc fequitur conditio Zzar-

K

£, ut indicatur à Romano Pontifice, eique vel per fe, vel per fuos

&

Legatos prafideat. Ratio rs7 eft,quia Epifcopos totius orbis Chriftia-

ln

ni convocare ad eum folummodó fpe&tat , qui habet jurisdictionem in

hf

omnes , hanc autem folàüm habet Summus Pontifex : ergo &c.

Ratio

hbü(

2di eft, quia Caput debet prefidere corpori, fed Summus Pontifex eft

ls

Caput tctius Ecclefiz, ut füpra fusé oftendimus; ergo &c. |Quizta,

Q

quz ab aliquibus requiritur, conditio eft, ut quatuor.precipui Patriar-

ll

chz , nempe Conftantinopolitanus, Alexandrinus , Antiochenus, & Hie-

bt

rofolymitanus vel períe, velperalios illi interfint ; & hoc colligitur

L

ex 7. Synodo adt. 6. atque ex g. Synodo a& 9. ubi non fine magno

(

gaudio recipitur Vicarius Patriarchz

Alexandrini, quafi ipfo abíente

lo

Synodus non fuiffet plenaria,

ii

Advertit autem bene Bellarminus, hanc conditi"onerh- non effe ne-

Wt

ceffariam ad effentiam , fed ad melius effe Concilii; quia Synodus Ill.

A

damnavit Neftorium Conftantinopolitanum fine Patriarcha Antioche-

n9, & Concilium Chalcedonenfe omnia ferme conclufit fine Patriar-

Prh

DN

ena

rt. 1. Duid, cf quotuplex (tt Coneilium Ecclefiaflieum? — 225

N

cha Alexandrino, & nunc ifti Patriarchz ex fe non funt neceffarii; aut

T

vocandi, quia fchifmatici.

L

*

^

fcopi J

urej

urando adílríngantur ad comparéndum in

!

3. Quamvis Epi

|)

Conciliis generalibus, nifi ex legitimis caufis exeufentur , uti habetur

(s

cap. ego extrA de ffarejur. xamen non eft de effentia, üàt omnes om-

e.

nino compareant , fed fufficit, quód aliqui ex majori parte Provinciarum

J

conveniant : Nam quatuor primis Conciliis in oriente celebratis , que&

uf

etiam ab Adverfariis tanquam generalia acceptantur, ex occidentalibus

Epiícopis pauci admodüm interfüuerunt. In magno enim Niceno Con-

1

N

cilio L. ex occidente tantüm fuerunt duo Itali Victor, & Vincentius

Presbyteri Romani, & Summi Pontificis Legati ; ex Hifi ania Hofius

1

(orle

Epifcopus Cordubenfis etiam Legatus Sylve(tri Pape ; Ex Gallia folus

Epiícopus Nicafius, & ex Africa etiam unus tantüm. In Concilio Ge«

CT

j pïc-

nerali II. quod Conftantinopoli celebratum e(t, ex Occidente nullus le-

J

gitur adfuiffe, eóquod fimul Rome füb Damafo Papa fuiffent convo-

DN

!

"

cati Epifcopi occidentales, qui animó, & fententià, licet nori corporali

prafentiá erant. conjun&ti Conftantinopolitanis, ut poftea videbimus. In

ml

i.

III. Concilio Oecumenico Ephefino ex occidente leguntur folüm com-

paruiffe Epifcopi Anadius, & Proje&tus, nec non Philippus Presbyter

&xe?;

Legati Cocleftini Pape , ut patet ex Epiftola Synodi ad Coeleftinunr

l4

tom. t. Concil, Bellarminus veró contendit, nullum ex occidente liuic

fitth

j

Concilio interfuiffe, & Romanum Pontificem illi profedifle per füuum

Vicarium Cyrillum Patriarcham Alexandrinum, de quo videatur lib, r«

M

L

de Conc, c. i 7. & 19. ubi citat Evagrium, Photium, Profperunt , Nice-

phorum, Nicolaum . & Epiftolam Cocleftini ad Cyrillum, qax extat

y

in di&a Synodo tom. . Concil, c. 16. fed utrumq; pro diverfis tempo-

j

ribus, quibus dictum Cencilium continuatum fuit, verum effe potuit,

M

j

ert

Denig; in IV. Synodo Generali, nempe Chalcedonenfi , foli fuerunt ex

occidente Legati Leonis Papz, fcilicet Pafchafinus Epifcopus Ecclefia

li

ii

Lylibetang, Lucentius Epifcopus Efculanus , & Coclius , Bonifacius Pres-

P a[r ?l

byter Romanz Eccle(ie , & Leo Pontifex fübmiferat confenfum Conci«

g

liorum Provincialium Hifpanie, & Gallix ad di&tum Corcilium. Econ-

»

jj

tra Conciliis generalibus in occidente celebratis pauci interfuére Epifto«

mj 10

jj

pi orientales, ut Concilio miagno Lateranen(i, Lugdunen(i, Viennenfi ;

jl

'Tridentino & aliis, Concilio autem Florentino fatis multi Graci ad-

fuerunt; alias conditiories ad validitatem

Concilii generalis neceffarias

Á

in fequentibus adducemus,

d

J

4. Concilia generalia ha&erus celebrata, & à Summis Pontificibus

jb

approbata numerantur oGtodecim, PrZmum eft Nicenum L. celebra-

Pa[fle

E

um

Ü

2360 : Owa«f[lio 1. De Wntia;wzflimt:,ac nece[fitate Conciliorumebe.

tum ab anno Chrifti 527. usq; ad annum 330. uti volunt Bellarminus

& alii, füb Sylveftro Papa, & Conftantino Imperatore, huic. interfue-

runt-218. Epifcopi, & duz graviflimz controverfiz fuére in illo decifie,

altera de die Pafchatis contra Quartadecimanos, & altera de Divinitate

Chrifti contra Arium. . 5ecugdum generale Concilium fuit Conftanti-

nopolitanum I. celebratum Anno 383. ut oftendit Bellarminus ex Pro-

fpero in Chronico. Vel Anno 371. ut placet noftro P. Onuphrio, vel

374. ut vult Socrates lib. j. hift. c. 8. Habitum autem eft, füb Damafo

Papa, & T heodofio Seniore Imperatore, atq; in illo definita eft Divi-

nitas Spiritüs San&ti contra Macedonium, illíg; interfuerunt 15o. Epi-

fcopi ex folo Oriente. — Ter£zuzz fuit Ephefinum celebratum Anno 434^

füb Coleftino I. & Theodofio Juniore Imperatore contra Neftorium

g

l

Epifcopum Conftantinopolitanum duas perfonas in Chrifto ad(truentem,

illique fuerunt prefentes 200. Epifcopi. ,Qwartum. eft Chalcedonenfe

H

coactum Anno 454. füb Leone I. Papa, & Marciano Imperatore contra

V

hzre(in Eutychetis unam tantüm in Chrifto naturam conftituentis, & in

ttt

illo convenerunt Epifcopi 630.. umf erat Conftantinopolitanum

Füd

II. celebratum Anno 552. vel j 54. tub Vigilio Summo Pontífice, & Ju-

B

L

ftiniano Seniore contra herefin Origenis, ejüsque Sequacium Dydimi,

TA

'Theodori Mopsvefteni, & Theodoreti Cyren(is, qui in illo fünt dam-

[

i

mati, confluxére in hoc r6f, Epifcopi. Ante hanc veram quintam

Synodum przceffit alia fub Agapeto , & Menna celebrata, qux tomo z.

Cf t

onciliorum fub nomine quintge Synodi quatuor actionibus continetur,

lts

fed Bellarminus ex Zonara, & Nicephoro probat, hanc fuiffe folüm par-

Ium'

*icularem Synodum. .$ex£4m generale Concilium eft Conftantinopo-

Ti

litanum IIL. habitum 681. vel 685. juxta Bellarminum, vel 689. juxta

JE

Baronium füb Agathone Papa & Conftantino IV. Imperatore contra

&

Sergium , ceterósq; Monothelitas adítruentes unam tantüm volunta-

Gïw

tem in Chrifto, licet duasin eo naturas agnoverint, convenerunt ineo

Nmu»

Epifcopi289. Et hsc prima fex Concilia recipiuntur etiam à potioribus

] th

Lutheranis , ut liquet ex Magdeburgenfibus cent. 8. c. 9. & cent, 9. c. 9.

F[mve

Septimum eít Nicenum IL. congregatum Anno Domini 781. juxta Pau-

uN

lum Diaconum füb Adriano Papa, & Conftantino, atq; Irene Impera-

Tf

toribus,in eo anathema tulerunt, qui cultum Imaginum Chrilti, &

Ocdiavum fuit

Ponu

San&torum impugnabant, huic aderant Epiícopi 350.

T L

Conf(tantinopolitanum IV. indi&tum ad Annum $7c. fub Adriano ll.

Pontifice, & Bafilio Augufto, in eo comparuére Epiícopi 383. celebra-

hy

tum eft hoc causá Photii,qui pauló ante per. quandam Pfeudo - Syno-

ls

:dum Conftantinopoli habitam tempore Nicolai I, & Michaélis Impera-

ïha (

toris

N

j

Art. 1. Quid , ek quotþþlex 79Z Concilium Ecclefaþicüm ? 31

toris injuflé intrufus fuerat in Sedem Conftantinopolitanam , depofito

n

vero Patriarchà Ignatio , hic igitur in VIII. Concilio exturbato Pho«

tio eft reftitutus: qui tamen eo poftea defun&o iterum eandem Se-

Elllä

l

dem impetravit in alia Synodo Conftantinopolitana , habità füb Joanné

W

VIII & laudato Bafilio Imperatore, que Synodus autem nequeab ipfis

,W

grecis agnofcitur, & recipitur pro Oecumenica, —X Nozum dicitur Late-

Vn'l

ranenfe I, celebratum fub Callifto III. Pontifice, & Henrico V. Impera-

Jj

tore Anno 1125. contra Saracenos pro recuperatione terrz fan&tg, hoc

j

numeravit ultra 9oc. Epifcopos, fed ejus a&a modó non extant. De-

p

eimum Lateranenfe IL fuit, füb Innocentio IL. & Lothario Imperatore

Ql

Anno 1139. contra Antipapas celebratum , intererant ei Epifcopi mille,

Vl

Undecimum cit Lateranenfe III. füb Alexandro lII Pontifice , & Fride-

j

rico L Imperatore Anno r180. pro reformatione Ecclefie , & contra

N

Waldenfes habitum, interfuére huic 300. Epiftopi; Dwodecimum La-

hU

teraneníe IV. fuit, celebratum Anno 121

f füb Innocentio III, Papa, &

A

Friderico II. Imperatore, cui füerunt prz

fentes Patres 1283. ex quibus

4

crant Epifcopi 473. contra varias hzrefes, & pro terr

a fancta recupe-

NI

randa, Deczmum tertium Lugdunenfe L nominatur ;

124 . füb Inno-

(s

centio IV. contra Imperatorem Fri

dericum , & pro recuperatione terre

J

nj

fan&te congregatum, Decimum

quartum Lugdunenfell. eft habitum füb

Gregorio X. & Rudolpho I. Impe

y'à

ratoreanno 1274.in eo comparuerunt Pa-

netth

tres feré mille, ex quibus Epifc

Opi erant foo. contra errorem Graco-

u

Qäï

rum, Decimum quintum N enneníe fuerat, Anno x31r. tempore Cle-

i

mentis V. & Henrici VII. Imperatoris celebratum contra varias hxre-

fés , accefferunt ad illud 3oo. Epifcopi.

»

Decimum fextum Florentinum

cotti

eft, Anno 1539. füb Eu

genio IV; & AlbertoI. Imperatore contra errores

urgecorum celebratum , huic fübícri

pferunt r41. Patres.

ol

Decimum fep-

j

3imumfuit Lateranenfe V. füb Jul

io IT. & LeoneX. Pontificibus, necnon

j

Maximiliano L Imperatoreab ann

01j I2. usq; adannum 1j 17. continuatü,

x

i

convenerant Patres 114. contra

varia Sch

'Cï

ismata, & pro aliis przponderan-

tibus Ecclefie negotiis expediendis,

Decimum oéfavum eít Tridenti-

ib

num Ánpo 154;. indidtum, & tem;

lmpffl

pore Pauli H Julii III. & Pii IV.

Pontificum,

atq; Caroli V. & Ferdin

andi L. contra lixrefes Lutherano-

h[l[ha&

rum usq; ad Annum 1563. celebratu

j

ii

Hzc o&odecim Concilia generalia ab omnibus DD. Catholicis

fünt re

cepta, eoquód. à Summis Ponti&cibus fuerint a

j

cu

pprobata, & à

l

facris litteris non inveniantur diffentire.

Preter hec autem füerunt

alia Concilia partim approbata, & partim.

reje&a, inter hxe Authores

lr

p

uume:(cant 3. éardicenfe celebratum Anno

tUuo

333 JQua[lio 1. De effentia,utilitate,at necc]]itzzthoncz'/äamw .

tio Imperatore, huic interfuerunt 376. Epifcopi, ex quibus 300. Occi-

dentales catholicam veritatem tuebantur, & alii 76. Orientales Aríia-

nismum amplexi funt, ideóg; Concilium quoad hanc partem fuit re.

probatum. 2. $yrzenfe tempore Conftantii Imperatoris Authoritate

Liberii Papz convocatum , hoc quóad damnationem hzrefis Photini

, Iejectum autem , & reproba-

ab Ecclefia approbatum , & receptum eft

tum,quantüm ad quandam fidei formulam blasphemià plenam, quam

reprehendit Hilarius in lib. de Synodis. 3. uizzfextum, lic dictum,

qu

ja nec quinta nec fexta Synodus Conftantinopolitana fuit, fed utrig;

:

E

liquos canones addidit, qui numero to2.

fünt , vocantürq; Trullani,

:A

fic di&i à Palatio, quod Trullum dicebatur, in quo canones ifli con-

cinnati fünt , fuit hoc celebratum tempore Sergii Papz, & Juftiniani

ä!.

[

Imperatoris : ejus canones licet ex fe nullius (int vigoris, eoquód Sum-

mus Pontifex neque per fe, neque per fuos Legatos illi prefederit, ac

D

ropterea laudatus Sergius illud meritó reprobaverit tefte Beda lib. de

il

6. vtatibus in Juftiniano; poftea tamen nonnulli eorum fuerunt appro-

]

bati à Pontifice, & aliislegitimis Conciliis,. qui proinde plenam vim,

li

& robur obtinent. 4. Zracofordies[e Anno 794. füb Adriano I, &

l&m

Carolo Magno congregatum ; hoc à laudato Summo Pontifice Adriano

reprobatum fui

j

tquóad eam partem , quà minüs fcité damnavit feptimam

al

Synodum , quo

ad aliam écontra partem , quà definiérat , Chriftum non

Y

$. Conflantienfe inchoa-

eíle Filium DEI adoptivum, approbatum eít.

C

tum füb Joanne XXIII. 15 14. & finitum r

j18. füb Martino V. & Sigis-

MR

prefentes Patres feré mille, ex quibus

mundo Imperatore , huic erant

)!

AR

[!

amplius 300. Epifcopi

h

oc quó

ad decreta , quibus definivit, Concilium

ln |

repro

batum fuit à Concilio Florentino , & Latera-

effe füpra Papam,

OHCI

nenfi ultimo 5 approb

atum tamen à Martino V. quóad damnationem

W

hzrefis W'iccleff, Joannis Huf$, & alia.

6. Bafileenfe indictum à Mar-

T

tino V. quo é vivis fublato convocatum a

b Eugenio IV. lIllius Succeffo-

€ks

re Anno 431. & Laufannz continuatum usq; ad Annum 1449. reproba-

tum fuit in Concilio Lateranenfi ultimo Seffione rr. exceptis quibus

b

dam ordinationibus circa beneficia Ecclefiaftica, quas approbavit Nico- -

M

laus V. ut ex ejus Bulla actis Concilii annexa videri poteft,

nem

6. Celebrata fuére & alia Concilia ,

qux ab Ecclefía omnino funt

Al

Q

reprobata, ut I. Concilium Arianorum z4z£ocbenum xempore Julii I.

Jis s

& Conftantii Imperatoris anno 345. celebratum , in quo damnatusfuit

Athanafius , & via patefa&ta ad everfionem Concilii.Niceni L. — 2. 4e-

ori

B

dielanené onno 354. tempore ejusdem Conftantii, in quo 3oo. Epifco-

[/

NI

pi fidem Catholicam in quibusdam articulis damnárunt, 3. "rimine

e

Ri

Wrk -;Qyici ; €& quotuplex fit Cowi?iiw) Eccleffafticum ? — 233

i

je Epifcoporum 60o, Sub eodem Conftantio anno 365. in quo abAria-

|

nis ablatum fuit à Symbolo Niceno nomen fübftantivum 'suodn , 4

.

ï

Epbefinum 1. celebratum anno 449. tempore Theodofii junioris, in quo

j

Eutychiana harefis fuit confirmata , & factione Diofcori S. Flavianus Epi-

1l

fcopus Conftantinopolitanus occifüs , atque Legati Summi Pontificis fu-

gati, reprobavit hoc Leo L. y.. Comff Auzzuopolitamum ub Leone Ifauro

(

Pl

imperatore contra facras imagines celebratum. |6. Alierum Cozffazt;-

ATA

uopolitauutm xempore Conftantini Copronymi anno-75j. etiam contra

W

W

cultum imaginum habitum , quod reprobatum fuit in 7. Synodo a&. 6.

J

W

7. Pifauum congregatum anno rjrr. ab Imperatore, Rege Gallize, &

| Q

aliquot Cardinalibus contra Julium II. pauló póft reprobatum eft in Con-

J

cilio Lateranerifi fefl, 2, & 5, (ub eodem Julio. Eft & aliud Pifanum (a-

Y

tis dubiz authoritatis, quod celebratum eft anno. 1409. in quo fuerunt

J

depofiti Gregorius XII. item Benedictus XIL. & ele&us Alexander V.

J

l

ideóque vocatur illegitimum Conciliabulum à S. Antonino 3. p. tit, 22.

q

C. . $.2. & 3. Summm hiftorialis , quia coa&tum fuit ad fchifmá tollen-

1 Vi

jn

dum, illud tamen non füftulit , fed adauxit , vocatur nihilominüs à Bel-

j

larmino Concilium nec manifefté probatum, necmanifefte improbatum,

NU

- 7. Concilium Nationale dicitur, in quo conveniunt unius Re ni,

þ[m |

aut Nationis Archi-Epifcopi, & Epifcopi legitimá authoritate ad hoc

ij

m

vocati, quibus przfidet aliquis Patriarcha aut Primas, cujusmodi funt

j

Concilia Romana, Toletana, Africana, Carthaginen(ia , Milevitana , A-

"

rauficana &c. que etiam interdum univer(alia, feu generalia dicuntur ob

m

univerfaliratem totius Regni, feu Nationis, quo fenfu in Concilio Tole-

nc'üiuz

tano IlI, dicitur: Pracipit bae. fautta , e& univer[Alis Symodus, Et in

Lt*

Conciliis Romanis füb Symacho: Symacbus Coucilo geuerali praffdens ,

n

vel (i magis arridet, poteris dicere ,quód univerfíalia dicantur ob autho-

at?

axv['

ritatem , quia & à Summo Pontifice a

pprobata funt, obligant omnes 6-

deles ad. fài obfervantiam.

u

ro

8. Concilium Provinciale eft illud

» n qüo tantüm congr&gantur

Epifcopi unius Provincix

;

przidente Archi- Epifcopo, feu Metropolita-

j

W

n

no, hujus generis plurima inveniuntur in tomis Conciliorum, . His te-

nentur nonfolàm Epifcopi Suffraganei füb certis poenis interefle , fed eciam

ül!

E

alii, quibus vel de jure

j

vel de confbetudine fuffragiiinillis convenit: ad hu-

jus legitimam vel

convocationem, vel celebrationem non efít neceffaria au-

J

€

n uh

[

thoritas Patriarchz , five Primatis. Tempus, quo .celebrari

u

lebet ejus-

1 h

modi Concilium , non fuit femper idem ,

antiquitus indicebatur. tale

]

; i

Concilium bis in anno, poftea fuit ftatutu

m , ut:tantüm femel in. anno

ilium. Tridentinum decretum

j

ipdi(*i*io ilius fiat. Noviffimé per Conc

$

fuit;

N

24 DSueflio 1. De ,efän!ia ,-—uti!z'ta-'te,ac uece[fitate Conciliorum ehc.

fuit, ut Archi- Epifcopi pro caufis emer

gentibus faltem per quodlibet

triennium Synodum Provincialem indica

nt, & celebrent,

9. Concilium demum Provinciale eft Conventus Pralatorum, &

Presbyterorum unius Dioecefis przfidente E

pifcopo , vel Sede vacante,

Capitulo ; de his non multum legitur in to

mi

$ Conciliorum , quia'non

funt Concilia proprié, & rigorosé talia, cum

in iis unicus tantüm or-

dinariam jurisdictionem habeat ,

fidet.

fcilicet Epifcopus , qui Concilio prg-

AnRTICULUS SEcuNpus.

[/

W

Cujus fit Concilia generalia iadicere?

W

Onvenit inter Doctores Catholicos z.

uód poffint dari duo ca-

(

m.C

füs, in quibus Concilium generale à fo]

o Cardinalium Collegio

t

indici & convocari absque Summi Pont

üfc

ificis authoritate valeat.

1mts eft, i duo in Ecclefia Pfeudo- Pontifices

eflent , quorum neuter

V0

vellet confentire in convocationem feu indi&i

onem Co

ncilii generalis,

tunc enim communis Ecclefiz utilitas depofceret,

ut ad tollendum fchif-

l

ma & alia magna Ecclefiz incommoda amoven

da, & precavenda Con-

u

cilium generale congregetur.

2dus cít, dum

Summus Pontifex labitur

i

il

in apertam hzrefin , eíque pertinaciter adhzret, tunc enim neceffaría. eft

convocatio Concilii generalis, non folüm ad publicum fcandalum tollen-

(h

dum, fed etiam,ut Ecclefia fibi provideat de alio Redore,

vel Capite vifi-

i,

bili; [nam ut fupra diximus,Pontifex in haerefin notoria

ipfo fuà fü

m lapfüs, hoc

ll qu

premà auuhoritaïe- excidit, & definit efle fupr

emum Ecclefiz

bl[)ru

Caput.

AW;,

II-.

Convenit inter omnes Anthores z. Q-u'od Concilium Díosce-

Aig

fanum 3b Epifcopo, Provinciale ab Archi-

nail

no,& Nationale à Patriarcha, vel Primate 1

Epifcopo, five Metropolita-

egitimé poffit indici, ac con-

fj

Vocari, quibus & refpeCtivé incumbit iisde

IKj

Conciliis genaeralibus hic

m przíidere. Quare de folis

quzftio eft, à qu

onam legitimé indici ,& con-

UM

vocari queant.

Proteftantes docent

, jus & authoritatem illa indicen-

di effe penes Im

"ts

peratorem , & non Romanum Póntificem. Ita Luth. lib.

de Concil. pag.

f8. Calvinus; Hlyricus, & ali. Fundantur hi in eo,

quód tam Hiíto

ri*, quàm varii

N

canones apud Gratianum expreffiffimeé

[

;Im

teftentur, multa Concilia fuiffe

ab Imperatoribus con

adducunt Nicenum I. co

gregata, in fpecie

'L*ngl

nvocatum XÀ Conftantino maguo. Conítantino-

"l

politanum L à Theodo

!

fio: feniore, Ephefinum I, à Theodofio juniore,

lt

a

i

g. 1 Cujiu Jf* Concilia gezergtlzk dndicere ?

235

Chalcedonenfe à Marciano, & alia ab aliis Impératoribus indicka, in his,

lY

uti apud omnes certum eft, Epifcopi orbis Chriftiani promptiffimé con-

venerunt, quod certé factum nunquam fuiffet, fi ad illa per aliquem

li

u

nullà legitimá authoritate communitum vocati fuiffent, Sed huic crafs

LU

fo errori opponit fe univerfa Catholicorum Doctorum turma pro cer-

to tenens, hanc authoritatem foli Romano Pohtifici effe refervatam ,

þh

cum quibus proinde

-12. Dico.Cozcilz

A gegeralia indicere , þ!iw Romani -Pm*tzfc.ir eff.

Ita Catholici Do&ores omnes. Probatuür 1. Illius eft. vocare Principes,

vel Proceres ad celebranda comitia pro tractandis, & decidendis 9ra-

vioribus negotiis alicujus Re

gni, vel Provincix, aut Reipublice appri-

mé neceflaria, qui in illa eft fupremum Caput , & abfolutus Monarcha:

V0

atqui Romanus Pontifex in Republica Chriftiana et Supremum Caput,

& abfolutus Princeps, ant Monarcha, ut in prima parte fusé. demon-

gl

vl

ftratum eít; ergo ad ipfum , & non ad Imperatorem de jure Ípectat

convocare, aut indicere Concilia Ecclefiaftica.

od

13. Probatur z. ex antiquiffimo canone 18. Concilii Niceni ,

quo

Sfl((är

T

ftatuitur: Cujus (fcil. Apoftolicae Sedis) 4

i/pofitioni ommes majores Ec-

W

vleffafticas caufas ,

€* Epifcoporum judicia, antiqua -poflolorum, eo-

h (

hi

)l

vumque Succelforum , atque camonum autboritas refervmvit. Ubietiam

fuit renovatum fine contenfu , ac fententia

Summi Pontificis non poffe

q b

Concilia celebrari , aut Epifcopos damnari.

Hunc canonem agpovit S,

W

Athanafius Patriarcha Alexandrinus in Synodo quadam Alexandrina,

Md W

in qua eodem Przfide convenerant JEgyptiorum, 'Thebaidos ,

& Ly-

fs.

biorum Epifcopi, qui ad Felicem Papam ita fcribunt:

Nam fcinus , 1

Feoid

Nicena magna Sysodo 318. Fpi[coporum . ab omuilbns c

oncorazter effe vo-

boratum , non debere absque Romani Pont

"ücas fententia Concilia celebra-

J

Y1, aut Epifcopos dampari , litet bac , e

s

1

m

Qd

alia quam plarim

ueceffa-

j

ria, nb hereticis, qui nos quotidie inf.

Jflaut , e perdere nituntur, ut

á u

dica C

Z

ib

facilins mos capere poffit , fant' Syno

pitula incenfa , nobísque fub-

700

lata, Ex quibus verbis etiam conítat ratjo

j

nones, inter aCa Concilii N

, cur hec capitula aut ca-

iceni hodie non extent.

n

j

Eundem canonem citat

li

Julius 1. in epiftola ad. orientales Epifcopos

f

refractarios dicens : Jpff veró

przma Sedis Ecclefig comvocandaru

"m geue-

l

n i

ralium Snodorum ju

vA, €P judicia Fpifcoporum Jffngulari priv

^

zlegto E-

l[emn,m

vangelicis , € Ap

off

[/]

5

Z

chh, C canonicis comelfa fumt iullitutis

$e

d

j quia

jf

Jemper majores ca

u[a ad

em Ape[tolicam multis autboritatibus

refer-

1&3[1[33

T Pïæüfþïa

Et in-

n,0 M

fra: Cur zi

Jput , nec ullo modo poteft ajor à minore judicari.

j

w.

js Fason[ultis Epifcopos in €49 ( (cil, Antiochenam Synodum,

ire!

TE

236 QOQueflio-1. Deeffentia , utilitate , ac neceffitate Conciliorum efc.

.in quà damnatus fuit S. Athanafius ) comvor4ff? ad quam nec. Maxi-

spus Hierofolymitanus venit , uec moffra interfuit legatio. Camonibus

quippe im, Nicena Syuodo jubentibus nom debere preter f[ontentinm Roma-

mi Poptificts ullo modo Concilia celebrari, uec Epifcopos damnari. 'Ejas-

dem canonis meminerunt Sozomenus lib. 3. c.9. Nicephorus lib. 9. c. s.

Socrates lib. 2. hift. c. 5. ubi refert, di&dum Concilium Antiochenum

nullius fuiffe vigoris, eoquód fine confenfü Summi Pontificis fuerit con-

gregatum. — Verba ipfius fünt :Nec lus : Roma. Epifcopus. adfuit , ue-

que quempiam , qui ejus locum fappleret , anifft , cim . utique Eccleffafti-

*

cus cAuom jubeat , mom oportere absque. Romani Pontificis fénteutia de-

ereta Conciltis famcire.

rl

14. Infers. Ergo

folo jure Ecclefiafico competit Summo Pontifi-

l

ci jus convocandi Concilia generalia.

g. N. illatam, quia di&um jus

I

fundatur in Primatu Romani Hierarche , quem cum jure Divino ha.

/l(/

beat füpra totam Ecclefiam, hoc jus non in folo jure Ecclefiaftico, fed

UE

Divino fundatum dici debet.

Audiatur in hanc rem Conciliam Nicz-

fl

num can.6. Komana Ecclefía ,inquit, fémiper , adeóque non jure huma-

n

no, babusit Primatum.

Huic accedat nofter S. Gelafius Papa in Con-

cilio 70o, Epifcoporum , ita difcurrens: Saudfa Romana Ecclefra mullis Sy-

syodicis conflitutis cateris Ecclefrts pralata efl, fed Evangelitá vore Do-

(

enini, & Salvatüris moflri Primatum obtinuit. Renovavit igiturditum

lo

Concilium fupremam hanc jurisdictionis poteftatem , quam ante ipfum

li,

ob multas perfecutiones, & turbulenta tempora Romanus Pontifex ex-

Vl

ercere non potuit,

l)

1j. Refp, Gerardus confeff. Cath. 1. 3. a. 4. c. 1. p.965.. Ex dido

Jen

Vi

l

canone , & aliis adductis teftimoniis tantàm erui, quód ad Concilia ce-

m

lebranda confeníus & fententia Romani Pontificis, ficuti & aliorum E-

tsf

pifcoporum requiratur , ex coníenfü autem non ftatim fequitur jus, &

!

authoritas indicendi, & congregandi Concilia ; nec obeft , quód Roma-

ni Prefülis authoritas primó interpelletur ,hoc enim non fit ex eo ,

r

quód jus prztenfum Concilia congregandi ei ex jure Divino competat,

fhyi

.fed quód ob eminentiam urbis Romz

primam Sedem ipter Epifcopales

ln

obtineat.

Sed

Contra 1. Falfüm eft, ad indictionem Concilii neceffariam fuiffe

Itj

SO N

- fententiam , ac confenfüm aliorum Epifcoporum, haud fecus ac Roma-

lla l,

ni Pontificis ; illi enim ab imperio absque previo confeníu citari folent ,

!pi'r)

& cx vi juramenti, legitimá causà non excufante, comparere tenen-

- tur ; hujus autem , fcil. Romani Pontificis, confenfus ita neceffarius eft,

li

ue inde

«t fine illo indictio Conc?lii nulla fit & illegitima, congregatióq

li

fecuþa, À

ss

trt. 1. Cujus ft Con&i/z'a geueralia indicere?

237

fecuta , non Concilii , fed conciliabuli, & conventüs fathanz nomen me--

reatur, ut allata teftimonia demonftrant: alioquin fruftra JuliusI. Epi-

Ícopos orientales reprehendiffet, quód Antiochenam Synodum contra

Athanafium fine illius fcitu, & authoritate convocáffent, Expendantur

M

verba Synodi Alexandringe, & Socratis, quz luculemer hoc infinuant.

l

fl

Contra 2. In Concilio Chalcedonenfi act. r. Diofcorus Alexandri-

b

nus Patriarcha Concilio pellitur, quód prefümpferit pfeudo - Synodum

It

Ephefinum IL íine authoritate Sedis Apoftolice celebrare, quod u-

!

quam lieuit ( ut ibidem dicitur) nuuquam facfum efl ; Unde a&. 2. A.

k

natolius Patriarcha Conftantinopolitanus nomine totius Concilii decla-

rat , irrita effc omnia acta didw pfeudo- Synodi, excepto eo, quodLeo

if

Romanus Pontifex ratum effe jufferat; verba Anatolii fünt fequentia z

yl

Iegitur defiaimums uihil borum valere , qua im illa ( que Synodus dicitur )

hu

Junt confecía , uifl circa Santliffimum Epifcopum maximum maxima An-

M

j

Hocheua civitatis Epiftopum , quoniam & Santt iffimus Leo Romanus Ar--

du

chi- Epifcopus im commumionem eum vecip

fens ; praeffe eum Autiochbe-

I

uen[rum judicavit Eccleffa

o

Confirmat idipfum VII. Synodus generalis, quz a&t. «. repfobavit,.

li

& caffavit Concilium quoddam Conftantinopolitanum fub Coriftantio

tj

Copronymo 75 5. quia à folo Imperatore fine confenfü , & authoritate

n

Romani Pontificis congregatum, . Ec in Concilio Lateranen(i ultimo feffz

11. exprefísé habetur , ad Rom

anum Pontificem fpectare Concilia gene-

(

ralia indicere. Rurfüm in Concilio Romano IV. cum Rex Theodori-

cus dixiffet, fe Synodum vocáffe

,ut cauía Symachi Pontificis judicetur ;

i

replicàrunt Epifcopi, non à Rege, fed ab ipfo Pontifice debere Conci

lt

lium indici, etiamfi ipfius caufà agatur. Quibus e4 demum ratione fà-

m

tisfecit Rex dicendo: fe confen(ü Pontificis S

ymachi conventum indixif-

m

fc, quod & Pontifex pracfens ita faffus eft.

His adde 177à verba Theodoreti lib

M

tur de Concilio Ariminenfi, ita difcur

: 2. Hift. c. 22. qui, dum loqui-

j

z

rit: Nwmerus Epifcoporum , qui

erant Arimini congregati ,

]i

/A

prajudicium hbabere mom debet , prafertins

R

Q9 10

cum formula illa compofrta ff

omamo Epi[iopo , cujus fententia pra ca-

teris omuibus ex[petianda erat

» &07 coDfentzente ec.

Adde . 240 verba

ll

Jlv

S, Marcellini Papz & Mart. qu

i epift. r, ad.Epif; Antiochenz Provincic

ita habet: Zdeze ( fcil. Apoftoli

»

& eorumSucceflores ) coz/HFituerunt in-

p

us

i

Jpirante Domino, ut nulla $yno

fieret prater. ejusdem . Sedis: authori-

£atem , mec ullus Epifcopus , mifj

i

licá autboritate comvocatá ,

in legitima Synodo fuo tempore Apoffo-

u,fh

fuper quibuslibet criminibus pul/atus, au-

diatur , vel judicetur ; quia

( lUd

Epifcoporum judicia ,. c& Jmmarum cam-

"

J

$3

jforem

x

238 .Ouefliol De effentia, utilz'fate . ac nece[fitate Conciliorum ehe;

arum negotia , [rue cuutia dubia Apoflolita Sedis autboritate at agen-

da , €* finienda: (ignum ergo eft, quód hzc potelftas indicendi Conci-

lia fuerit feculis cun&is appropriata. Romano Pontifici à temperibus

Apoüolorum u(que ad noftra, cujus ufüm exercuitipfe Apoftolorum Co-

ryphzus D. Petrus , dum primum Concilium H

i;:'olþïyrnitanum Conyo-

cavit, illique prefedit a& r«e.

16. Probatur 4. Sicuti fe habent. Concilia Nationalia, & Provin-

cialia ad particulares refpectivé Reges, Principes, Duces, aut Magiftra-

tus, ita & Concilium gencrale ad Imperatorem orbis terrarum ; atqui

illa omnia non à Regibus aut aliis fzcularibus Principibus, fed à Patri-

archis , Primatibus, Archi- Epifcopis debent refpective indici, ut com-

muniter fatentur adveríarii; ergo pari modo jus convocandi Concilia

generalia non elt penes Imperatorem, fcd Summum Pontificem.

Confirmatur ratione-à priori : Nam Summus Pontifex eft Supre-

mus Paftor Spiritualis omnium ovium Chrifti, confequenter etiam Im-

peratorum, Regum &c. atqui Paftori Jure fuüi officii competit congre-

ä(

gare oves, & non é converío : ergo Summo Pontifici convenit Jus con-

vocatdi omnes Chriíli oves, feu fideles ad Concilium generale & neu-

K

tiquam Imperatori, qui etiam inter oves computatur,

17. Refpondet Amefius. tom. 2. lib. r. c. 3. th. 3. Ezgz qui eff ovis

Jfpiritualiter , poffe. temporaliter eff paftorem ejus, qui eff ovis,ch ex-

[i

£erub aut politice eum cum aliis eubernare , etiam im ei,qua pertinent

tí

ad Sacra. David , Salomon , Ezechias » Joftas , fuos Paffores, Sacerdotes ,

Vi

€0.

2cor

e$

abaut olim,cur Cb/rz]h)mis Princibibus monm idem liceat im fuos

Pa

?

oyer ?

^

Is

Enervatur r. hec relfponfio ad hominem : Si is, qui ovis fpiritua-

N

liter eft, poteft effe paftor temporaliter, & politicé, etiam in illis, que

—

N

fpe&ant ad Sacra, cur ipfe Amefius cum aliis independentibus, & pres-

(

nc

MmVvo

byterianis eligibilius duxit exilium, & bonorum fpoliatio

m pati, quàm

Regem Anglix pro füpremo Paíftore agnoftere? quàm vertiginofus elt

[

itf?t

independentium Spiritus !

[7

Enervatur 2. Ex fiatura rei repugnat, quód Monarcha meré tem.

m

poralis imperitare poffit fpirituali , przefertim in ordine ad Sacra : quia

4f

ficuti fubordinantur fines, ita & facultates, que ii eos tendunt ; Sed

Lj

omnes fines, & facultates meré temporales fübordinari debent fpirituali

li

tanquam fupremo, & ultimo, qui eft DEUS in fe ipfo vel videndus, vel

fi

amandus : Ozmia enium propter /emetzþþzm operatus efp Domiuus., Prov.

hu

16, Ergo facultas, feu poteítas meré temporalis fubordinari debet fpiri-

confe-

[

tuali, & non'econversö; adeóg; illa non eft nata huic imperare,

quen-

A;t.- II Cujus fír Coucilia. qeueralia jndicere ?

239

"quenter Supremus . Monarcha p

e

uré temporalis non habet jus imperan-

di Supremo Monarchz fpirituali

lj

Enervatur 3. Etfi gratis daremus ,

j

menti convocaverint Paítores ,

quód Principes antiqui tefta-

& Sacerdotes Ecclefiz veteris

; id tamen

locum habere non poteft in Ecclefia novi * teftamenti ,

qua melioribus

repromi[fronibus , ac privilegiis facita ef?, Heb. g.

2dó. In. veteri te-

lk

ftamento clariffimum invenimus teftimonium

, & veftigium füperiorita-

n

tis, ac przeminentis poteftatis Pontificum

füpra Reges : legefis ?. Para-

lip. c. 26. invenies , quód Rex Ozias fuer

qül

it à Pontifice templó pulfus,

W

quia Sacerdotum officium ufürpare voluit.

Item 2.

J

Paralip. c. 23. regi-

firatur, Jojadem Pontificem precepiffe Centurioni

bus, & militibus, ut

dU

Athaliam Keginam educerent extr

a fepta templi ; cámque gladio inter-

ficiant: caufa erat, quia reg

num tyrannicé occupaverat, ac rexerat,

cultüámque Baal promovera

t5

n

creavit, & cont(tituit. Plura vi

€à peremptà ftatim Joas alium Regem

]i

de apud Philonem lib. de vi&ima,, & Theo-

doretum q. 1.inLevit.

"g

Si veró aliquando nonnulli Reges veteris tefta-

rvf.

menti fuperiori poteftat

e in Summos Sacerdotes videntur ufi fuifle
