clefiz confeufum , ut refert Bellarm. de Concil, Eccl. eap. 16. Immó &

omnes omnino Presbyteri, & laici ex toto orbe effent ad Concilium vo-

tf

candi , confufüm chaos ex illis refültaret, quod prz multitudine nume-

Eu Ü

rari , aut regi non poflet, Preterquàm quód in perfonis ad Concilia ne-

Ti

ceffarib vocandis non ad folam fcientiam , fed magis ad jurisdi&tionem

Ecclefiafticam attendendum fit , eo modo ,

| bU:l

quo in Concii'i;s Imperia-

W

T

libus attenditur ad jurisdictionem temporal

*

z

:'xug,

29. Objic. 2. Si Epifcopi in Concilio generali haberent authorita-

tem quafi preetoriam condendi leges , & decidendicontroverfias fidei , nulli

ïlllnqa

A

,

liceret illorum fententi refittere: atqui teflibus Socrate lib 1. c. 8. &

m

Sozom.lib. 1. c. 22. quidam privatus homo nomine Paphnutius reftitit toti

ày

W

Concilio Niceno volenti Sacerdotibus ufum uxorum interdicere, ipséque

provaluit; cujus fadtum a

pprobare videntur Panormit. incap. ffesificaft s

de elecf. ubi ait: Unius

näat I

privati. fententiam Papz judieio praferendam

ht

W

effc, & firmioribus $, Scr

iptur& teftimoniis nitatur. .Et Joan. Gerfon

)

lt

-

part.

X

FA IIZL "i foli Epifeopi ad Concilium geuerale feur wfanalz' &^. at

art. t. de exam. doct. docens ; quemlibet viru

m doGum poffe, & de-

1

bere refiftere toti Concilio, fi viderit illud ex

ignorantia, aut malitia

errare: ergo &c.

n

Refp. In difquifitione, ventilatione , five examine rer

um fidei ( ubi

j

non ad perfonarum authoritatem, fed ad majorem eruditio

nem attendi-

T

tur).poffe contingere, utíententia unius privati Do&ori

s ob majora,

Q

& meliora fundamenta fit omnibus P

nimé veró poft definitivam fententia

atribus Concilii anteferenda ; mi-

!3

m jam latam , quando: Concilium

Ü

eft legitimum, huic enim oportebit

acquiefcere ; & in hoc fenfü intelli.

j q&i

gendi füupt Authores in obje&ione citati,

Nec aliud probat factum Pa-

phnutii, quia hic ante definitionem Concili

i, & temporedifcuffionis re-

]

ftitit fententie aliorum P.

l)

atrum contendens , ut Concilium non interdi-

od

cat ufüum uxorum Sac

erdotibus jam uxoratis ,

bene tamen ne Sacerdo-

d

J

tes, & Monachi poft ordinationem

; aut profeffionem uxores ducant,

ut teftantur Socrates , & S

fententiam tam Concilii ,

ozomenus loc, cit. peffimé igitur, & contra

)

J

uàm Paphnutii apudproteftantes Pa

ftores poft

pibi

ordinationem,. & Monach

i poft profeffionem uxores ducunt,

30. Objic.3. S. Ambrofiüm e

UI

pift. 32; fimilia ftatuentem: Cau/zon

ul

fidei i Ecclefía

Agendam quis aby

WAL? ffquis confidit , buc veniat. Et

*

d

pauló póft : /fe populus judicat ; c

Hjus in corde lex Divi

7A e[t, mom bu-

j

"JauA , lex non atramento Jf

Cripta , fed Sbiritu DEI vivi.

Et infra: Se4

f

"duxentius certus, non

ignaros vos e[fe

Jidei , veflrum refugit examen :

Á

M

ergo 5. Doctor agnofcit authoritatem

decidendarum controveríiarum

JQSTL"

non ad folos Epifcopos ,

fed ad totum

populum Chriftianum pertinere.

Refp. Sanctos Viros

n

nonnunquam, cüm aliam commodiorem viam

um'yc

confundendi idololatras ,

aut hzreticos pro tunc non invenerint, illos

j

ad publicas. difputationes

coram tot

[

o poptlo provocá(fe, eidem relin-

u

quentes privatum controverfi

& judicium, ut fequaturVictores feu meliori-

i

bus fundamentis innixos ; it

a decertavit Elias cum

Petrus Apoftolus cum Simo

nc

Baalitis . Reg. 18.

av

Mago ap

ud Clementem lib. r. recog. S P*

Aug. contra Donatiftas, & alios hereti

cos. Judicium autem publicum

[thor'[ ,

nunquam fuit populo, aut laicis

; Cüjuscunque dignitatis fuerint , conce(z

füm, fed foli Summo Pontifci

j

etiam & nihil aliud. voluit S.

; aut Concilio Epifcoporum :

idémque

CQ'&

Ambrofius, cujus verba vider

i poffunt

apud Bellarminum.

i

vtäq'&g

31. Quxres. An Summus Pontifex :

prefidens Co

ncilio generali te-

neatur in decretis faciendis

; aC decidendis co

,Wf[qff

ntroverfiis. fequi majorem

i

f

partem Epifcoporum? i, Quód licet Pontife

X,ut Prefes Concilii re-

«

*;3"

duplicativé quà talis, teneatur Fequimajore

m partem fuffragiorum , ta-

12

men

ngu

b

àpà Owsffio 1. Deeffentia, utiltAte, ac neceffitnte Cbnmioruþ e.

men ut Supremus Princeps , & Caput Ecclefix , cui promi(fa eft affi-

1

ftentia Divina de non errando, poteít aurigante Divino Spiritu retra&a-

k

re judicium omnium aliorum , idémque aliter ftatuere; Et hoc defatto

f

non femel contigiffe authoritas hiftorica comprobat 5 legimus enim Da-

mafum Papam omnia acta Concilii Ariminenüis improbáffe, ut conftat

ex ejus epiítola ad Epifcopos Illyrici, caufa erat, quia Catholici fuerant

[

in di&o Concilio ab Arianis circumventi quadam obícurà xquivocatio-

(

ne vocum.

Item D. Leo annullavit quoddam decretum Concilii Chal-

cedonen(íis, quo act, 16. (tatuebatur, Romanam Ecclefiam à Patribus

feu Conciliis habuiffe Primatum , eoquód fraudulenter ab(entibus Lega-

A

tis Apoftolicis fuerit factum. Legatur ejus epift. $1. ad Anatolium.

fil

His accedit ratio; Si enim-in temporalibus judiciis Rex, quia füpremus

& abfíolutus Princeps eft, poteít contra omnium Judicum fuffragia ali-

f

lis

ter ftatuere, quare id non erit integrüum Summo Pontifici in judiciis

fpiritualibus ?

2

Miftt

hu

AnRTICuLUS Quanrus.

Dil

l

-

lus

Cuimnam jus pmfafendz' in Conciliis generalibus conveniat ?.

Vs

0yi|

32 E folis Conciliis gen'e;ralibus- Ímprefentiarum controvertitur ;

D

indubium enim , & extra quzítionem e(t, quód jus praíidendi

VC !

in Conciliis Nationalibus, vel Provincialibus fpe&er de jure

ad Primates , vel Archi - Epifcopos, an autem eodem jure prafidendi in

Conciliis generalibus gaudeat Summus Pontifex, multàm dubitant mo-

Pl i

derni hzretici, exiftimantes, hoc privilegium pre(idendi foli Imperato-

151

Q

ri, vel füis Legatis competere in Conciliis Oecumenicis, aut fi nec Im-

vl

perator, nec ejus Vicarius , vel Subftitutus in Synodo compáreat, inte-

grum erit eidem, fibi de Prz(ide providere , qui in. antiquioribus Con-

li

t

cilis non Romanus Pontifex erat , fed vel antiquior Patriarcha , vel

Cadr

Epifcopus loci folebat defignari. Exemplum adducunt ex Concilio E-

he(ino , in quo nec Summus Pontifex, nec ejus Legati pro prafiden-

nE

urge

tia admiffi fünt, fed ipfe Imperator Diofcorum Patriarcham Alexandri-

(lly

num pro hoc honorifico prefidendi munere conflituit, &, ut hanc füam

opinionem reddant indifputabilem , adducunt a&t. 1. Chalcedonenfis

þh[, (

Concilii, in qua dicitur Leo refpondiffe, quód non fit rnoris, ut ipfe adef-

W Pf

!

Te

fet, adeóque multó minüs ut prafideret, Sed hi errones advertere de-

berent , & ex hiftoriis [difcere , quód Concilium Ephefinum ob hanc ip-

Cüp

(

ntiam

]istm

fam rationem , quod Diofcorus temneré , & fraudulenter. pra.fide

illius

N

um

Ari Y^. Culnam jsuiprastdeudi inCanci!iisge»eraliäw comveniat? 3f5

(f

illius Concilii ope, & interpofitione Imperatoris ufürpaverit ,/non fuerit

i

legitimum , fed conciliabulum , omniáque ejus a&a reíciffa, atque Dio-

f

fcorus in debitarn fuze temeritatis poenam à Patriarchatu Alexandrino

jb

depofitus. Nec Leohuic juri quidquam derogavit per fuam epiftolam ;

Y

intelligendus enim venit de perfonali preíentia , & profidentia, quam

3C

etiam nullus Do&torum Catholicorum neceffariam afferit , no& tamen

at

de omni przfidentia , cüm in eadem epiftola di&tus Leo adjecerit, mo-

(

ris effe, ut Pontifex Legatos mittat, qui nomine fuo prefnt, ficuti &

W

in citato Chalcedonen(i Concilio factum effe teftantur ejus authentica

L:

a&ta : veriffima proinde Do&orum orthodoxorum fententia docet , quód

[ium.

foli Summo Pontifici de jure, & defa&to privilegium competat, five per

»?'f:

'iü"ï

fe, five per füos Legatos prafidendi in Conciliis generalibus, cum qui-

bus concludo, &

M&

31. Dico. us prafidendi inConciliis generalibus comvenis [oli Pom-

tifci Romanmo vel per fe, wel per fuos Legatos. Ita DD, Cath. omnes.,

Prob. 1. Supremi Principis eft, prefidere Conciliis füt Regni, aut Rei-

publicz vel per fe, vel per alios, & Paftoris eft preeffe füis ovibus, uti

lumine natur& notum eít: at Summus Pontifex eft fupremus & abíolu-

il

tus Princeps totius Reipublice Ecclefiaftice , nec non Paítor omnium

ovium Chrifti, adeoq; etiam Imperatorum & Epifcoporum: ergo dejuread

CT""'

ipfum fpectat, per fe, vel alios pre(idere Conciliis generalibus, Minor

ii

dn

fuit probata in prioribus di&tis , qug fuis locis videantur.

4. Probatur z. ab effe&tu. Nam prmó.: Concilio Hierofoïymïtano

ndi

aG. 15. prafedit Princeps Apoftolorum D. Petrus teíte Hieron. in epift.

u

ad S. Augu(t, & fatis dilucidé colligitur ex textu, ubi Petrus priàs lo-

tit

cutus refertur , primusque füam fententiam tuliffe, quam alii Apoftoli

x

poftea fecuti funt. —Jecuzd2. Concilio generali Niceno prefedit Sylve-

[ t

fter Papa per fuos Legatos Hofium Epifcopum Cordubeníem , Victorem

& Vincentium Presbyteros, uti. teftantur Photius in lib. de 7. Synodis,

"

TA

Cedrenus in comp. hit, -Ex quibus falfitatis apertiffimz convincuntur

Brentius , & alii; atferentes, Imperatorem Conftantinum, vel ut Magde-

1Clh0 j

[æf ['(0'

burgenfes fomniant, Euftathium Patriarcham Antiochenum di&o Con-

cilio przfediffe: nam Imperator poft omnes Epifcopos Concilio fübícri-

CU

«f

píit, cum tamen, (i Przfes fuiffet, primus in fübícriptione effe debuiffet,

uti ipfi Presbyteri, quibus tamen extra munus legationis id juris non

d

OBW

f

? Eu*-l

conceditur , fa&o ipfiffimo comprobárunt, dum ante omnes alios Epi-

fcopos Concilio fübfcripferunt. Idem etiam dicendum e(t de Euftathio, cu-

gt

pl

jusnomenpoltaliquos invenitur pofitum : nec credibile et,quód Alexander

e multó eminentior eidem ceffiffet;

cn(um

Patriarg*ha Alcx;ndriæ ipfo in dignitat

de

y

li 5

—

2$4 JOueflio I. Deeffentia, utilitate, ac nece[fitate Conciliorum éc.

de qua re latiüs Bellarminus. 7e77/0. Concilio Conftantinopolitano l.

Romanus Pontifex per fv , aut füos Legatos corporaliter quidem

non prefedit, bene tamen fuà authoritate, confenfu, & confirmatione,

dum Orientales Epifcopos, qui Romam vocati ob egitima impedimen-

ta venire non poterant, juffit congregari in unam Synodum Conftanti-

nopoli füb prz(idio Ne&tarii Epifcopi Con(tantinopolitani, .,277/0. Con-

cilio generali Ephefino L. prefedit non Imperator, fed Cocle(tinus Papa

per füum Legatum Cyrillum Patriarcham Alexandrinum , ut teftantur

g

Evagrius , Photius ,. Profper &c. quos refert , & fequitur Bellarminus.

In venimus etiam poftea Cocleftinum mififfe eó cum litteris Arcadium,

(

& Proje&um Epifcopos , nec non Philippum Presbyterum, qui etiam di-

j

cuntur Legati Sedis Apoftolice, ejüsque locum in Concilio adimplevif-

N

fe: ut conítat ex epift.Synodi ad Cocleftinum , qux babetur tom. 1. con-

cil. & tom. 2. c. 17. ex relatione, quam facit Synodus ad Imperatores,

jir

cujus verba adducit P. Cornzus p. 3. Ariítotelis redivivi c. 4. fe&t. y, $.

Hr (

9.

uintó. Concilio Chalcedonenfi, quod fuit IV. generale , prefedit

li

S. Leo Papa pet fuos Legatos Pafchafinum , & Lucentium Epifcopos,

tl

Bonifacium , & Bafilium Presbyteros, ut clariffimé patet ex epift. 47.

[In)

Leonis ad di&um Concilium : /z , inquit , fzatribus, Pafibasimo ci

N

Lucentio Epiffopis , Bonifntto &j Basilio Presbyteris , qui. ab Apoffolita

C*

Sede direifi fumt , me Symodo veflra fraternitas extflimet prasidere.

folj

Idem fatetur ipfum Concilium in epift, ad Leonem , quz poft &nem Con-

cilii legi folet. .$ex£ó. Concilio generali Conftantinopolitano II. protfe-

[7

LT

diti Eutichius Patriarcha Conftantinopolitanus nomime Vigilii Papz,

Á

cu prafidentiam fuiffe debitam, (i intereffe voluiffet, fatetur ipfe Euti-

chius in epift. ad Vigilium , quz habetur in fine primz collationis didz

lH RGH

Synodi, dicens: Pertzzeus prasidente uobis Feffrá Beatitudine de tribis

DT

Capitulis quari, e& conferri.

Huic confonat Zonarss in vita Juftiniani

gt

italoquens: 3Wb boc, ait, gwimtum Comcilium eff coacium fexaginta

Wl

quiuque Epi[coporum , quorum Priuceps fuit. Vigilius Papa. Romanut.

Seprimb. Concilio generali Conftantinopolitano llL. prefederunt Legati

!

b

Ài

Agathonis Papz , Petrus & Georgius Presbyteri, ac Joannes Diaconus,

ii

qui ideo in omnibus Concilii actionibus primi nominantur, loquuntur,

& fübícribunt , ídque fatetur Zonaras in vita Conftantini quarti , qui

Wt e

Nl

Imperator etiam dicto Concilio interfuit, & ultimus omnium coníen-

Vi

tiendo fübfcripfit.

Ocfavó. Concilio generali Niceno II. prefederunt

Petrus Archi- Presbyter, & Petrus Abbas S. Sabz Legati Adriani Pon-

J

lig

T

tificis. — Tazdes.. Concilio Conftantinopolitano IV.prafederunt Legati

f

aco-

Adriani H', nempe Donatus & Stephanus Epifcopi, ac Martinus Di

nus,

fl

"Art. IV. Cuinamjus presideudi im Concilits gm*emiz'äæ COMUEBIALE ap$

)l

mus. Interfuit quidem eidem etiam Bafilius Imperator , ipfemet tamen

ii

diferté in füa oratione faffus eft : Ioz Zicere ullo modo de Ecclesig causisg

Ws

fermouem movere.

De cxteris Conciliis generalibus nec Proteftantes

]

J

LIN

dubitant, quód iisdem femper per fe , aut fuos Legatos prafederit Sum-

mus Pontifex, ex quibus proinde re&e concludimus, & legitim? inferi-

(

mus, hoc munus prefi

dendi Conciliis generalibus ex non interrupta

h

Eccle(ic

praxi a.d'i'pfum Summum Chrifti Vicarium fpe&tare de jure, &

|

Al

IY

de facto.

Tutus

7j. Objic. r. (ltiïnfæ Synodí, quz quatuor a&ionibus co*mpr'eheü--

3di)

M

ditur tom. 1. Concil. przfedit Menmas Patriarcha Conftantinopolitanus:

duf

atqui nullibi legitur eum fuiffe à quodam Summo Pontifice defigaatum

D

pro Legato Sedis Apottolice : ergo Summo Pontifici non convenit de

NU

jure prafidere velper fe , vel fuos Legatos Conciliis Oecumenicis.

qt0/

)

Refp. Synodum illam malé confundi cum quinta Synodo genera-

Wt

b

li, cum tantüm Provincialis fuerit, & quintam Synodüm precefferit,

Yo

f

M

Ita refert Zonaras in vita Juftiniani, & Niceph. lib. 17. e, 9. adeóque

(00

ex hac nihil probatur contra noftrum affertum, concedimus enim, Con-

N

cilio Provinciali poffe prefidere Archi- Epifcopum , vel Patriarcham fi-

s

1ii

ne interpofità Authoritate Pontificià, Idem quoque fentiendum eft de

(

Concilio Aquileienfi, quod etiam tantüm Provinciale fuit, conftans ex

j

jl

folis 30. Epifcopis , cui non D; Ambrofius (ut contendit Calvinus) fed

m[(m-

Valerianus Epifcopus loci prafedit,/ Quare meritó carpitur à Bellarmi-

ptæk

no, quód hocinter generalia Concilia recenfeat, inde falsó inferens ,

Pä'*æl

fummum Pontificem aliquibus Conciliis generalibus non praefediffe,.

m

36. Objic. 2, Gerhardus. A« infallibilitatem Concilii generalis jux-

M

IU

ta Romano - Cathol. requiritur prefidentia Summi Pontificis: fed Ro-

Le [

il

manus Pontifex nequit infallibilitatem conciliare Conciliis per faos Le-

[UF »

Ils

gatos: ergo vel per fe pre(idere debet, vel nulla erit ill

ius prefidentia,

/i

nullàque Conciliorum infallibilitas.

R'e'f'o. zmö;

jj

J

Quód fümmus Pontifex Concilia generafíia non reddat

infallibilia per pr

vfidentiam, fed confirmationem.

24dó, Etiam Pàpa com-

í Ug'

municat Conciliis infallibilitatem per (ü

J

110

ios Legatos, quando non exce-

dunt commiffionem & fpecialem inftru

Ctionem ilfius

, juxta tritam illam

i

iil

(u

regulam juris in 6. Qu facit. per. alium

» perinde eft, nc ff faciat per fe

ipfum , quod in noftro cafu non videtur

exceptionem pati,

gt

37. Qusres. Quare Romanus Ponti

fgdü

if

fex hactenus noluerit perforia-

Vf

liter intereffe Conciliis extra Romam

; aut Italiam congregatis ? hoc

ji^

enim non cafu , fed confilio fuiffe £a

[ Lcu,d.

&um conftat epiít. 17. Leonis Pa-

u

j

p« ad Tþeedoüum, Et 47.

ad Congiïf Chalcedon. ubi ait; Peranti

f

quam

egé us jh's/ ] De effeutin , utilitate, at nece[Ftate Con:ilt'or;lm .

1uam confuetudinem , ac praxin Ecclefie non pati ut ipfe ad Concilium

;halcedonenfe veniat.

Refp. cum Bellarm. dua

$

ffe hujus rei caufàs,

eín

Frima eít, quia congruum non fuit, ut Caput m

bra, fed potiàs ut

membra Caput fequantur. Secunda eft, quia in Conciliis Orientalíbus

femper interfuit Impérator, vel per fe, vel fuum Legatum, cui, licet

non ut Judici, bene tamen ut Protectori primus locus honoris gratià

concedebatur , hoc pretendebant etiam , dum Papa erat prefens: ut

coníftat in Concilio Florentino, in quo Greci contendebant , ut eorum

Imperater preponeretur Summo Pontifici przfenti quóad locum, quod

tamen maximé indecens fuiffet, quare ut hzc indecentia evitaretur, né-

ve tumultus inter Patres Concilii excitaretur, fummus Pontifex in Con-

ciliis Orientalibus comparere non folebat.

[

| ARTIGU Lus QuixTus.

f

fl

n Coticilia generalia ad Con[ervatiouem Ecclefie.

[:

Jtnt. fémpliciter neceffarin?

t?]

Um Appellantibus, & Anti - Con(titutioniftis hlc denuó in are-

tq

Y

$8. C

nam 'Theologicam defcendendum eft; putant hi, generalium

Conciliorum convocationem adeo effe neceffariam pro Eccle-

fi

fise Catholice Confervatione, utíine ea in fua puta, pura, & fancda

fidei integritate abfoluté non valeat fubfiftere ad longum faltem tempus.

ltg

Fundantur autem maximé in peffimo illo, & exofo principio, quód nul-

T

la herefis absque Oecumenici Concilii Authoritate profligari, & ana-

f

thematizari poffit ;

Et licect Summus Pontifex ( ita arguunt hi inobedi-

üty

entes Romanz Sedis Rebelles) plurimas herefes acinace Apoftolico ani-

Eu

madverterit, quia tamen ejus Judicium de fenfü hzretici eft maximé

n

fallibile ,. & defeQibile, coníequenter ceníüra, penáve inflicta poteft.

QUi

eíffe injufta, hinc ei ultimó acquiefcendum non eít, íed bonitati caufx

Qs

eó usque confidendum, usque dum per Concilium generale ultima, &

Tits ]

definitiva fententia de controverfia agitata fuerit pronuntiata. Hujus

Ate

abfurde opinionis abfüurdiffima principia fupra p. 1.q. . a. 2. per folida fi-

dei Catbolice fundamenta, fümmorum Pontificum, & Conciliorum au-

t

thentica oracula pro pofle refutavimus; ut tamen eorum falfitas aper-

nf

tior evadat, & patentior, paucula hzc pro complemento materiz adco

li X

apud Janfeniftas defperatos , atque deíolatos certz fübnectere placuit,

&f

CGoncedimus igitur eisdem, vel maxime utile effe, & pro gubernatio-

ne fuavi Ecclefie apprimé conducens, indicere ;; & convocare Synodos

A

generae

z

- lyb. P. n Concilza gentralia ad cv/zfärvztio;;em Eealesin, u aj

W

generales, quia fic caufis allatis fructuofiüs occurritur, decretay . & ca-

f

nones fuaviüs recipiuntur, efficaciüs proponuntur , clariüs declarantur;

iU

& exaGiüs obfervantur ; Item fi controverfia circa fidem decidenda oc-

Is

currit, .ea in-Conventu multorum Epifcoporum cum majori examine ,

"

VW

difcufione, . & inquifitione difcutitur , examinatur, & difputatur,

ejusque deci(io fidelibus five univeríali Ecclefie.propofita multó facilio-

gh

&U

rem & füaviorem affenfüm obtinet : utile proíinde, & maximé proficu-

um fuit, & adhucdum eft, fi pro caufarum pondere, controverfiarum

gravitate, bxresümque fievientium periculis univeríalia comitia Eccle-

n*

fiaftica celebrentur; fed ex hac utilitate non fequitur alia neceffitas quàm

WT

hypothetica, quz fecundàm quid talis & Philofophis nuncupatur, non

autem quz fimpliciter talis eft. Tgitur

319. Dico. Concilia geueralia mon [unt [Empliciter meceffaria ad con-

fervationem Ecclefta.

lta DD, Cath. communiter. Probatur r. Primis

trecentis.annis absque Conciliis generalibus fuit confervata Ecclefía Ca-

tholica non 'obftantibus multis herefibus, Schifmatibus , & -dirifTimis

perfecutionibus., -quz eam extinguere, fübvertere, & penitus -deítrue-

re moliébantur: ergo etiam usque: nunc, immó usque ad confumma-

!

)*

tionem.mundi Divino aurigante Numine potuiffet, & poffecilla confer-

Narl,"ita ut portz inferi adversus eam non przvaleant, etfi nulla fuif

g

ent convocata Concilia generalia,

ii f

40. Probatur 2. Omnes caufe, ob quas»convocari folent Conci-

r

gmpls

lia generalia poffunt terminari, decidi , eisiue debitum , & opportunum

U

d

remediam füppeditari absque hoc , quód Concilia generalia congregen-

NI

turi eroo illa non fünt -Gmplicät—er neceffaria, Prob, Am. Prim. cauíà

mOb

convocandi Concilii neceffitatem perfaadens , «eft nova exorta hzrefis ,

antéa non damnata, extinguendas 'ob hunc finem prima feptem Conci-

Jico/

lia generalia fmerunt convocata: atqui primis trecentis annis, & aliis

m

quàm plurimis fieculis varie herefes fuerunt à.Su

mmo Pontifice adjun-

'þ It

&is Conciliis particularibus extin&z, & profii

j

]i

gat*, ut paffim ex hifto-

)

yiis Ecolefiafticis conftat:

ergo ad hunc finem Concilia non fimt ab(o-

li

((dy

luté & fimpliciter.neceffaria,

o

hr

Secumdae(t, ad amovenda Schifmata

Romanorum Pontificum, quan-

: [GN

do fcilieet plures eliguntur, in quem finem fuit

j

J

congregatum Concilium

0!'

"

Conftantienfe, in quo fchifma Gregorii XII,

Benedicti XIII. & Joan-

J

nis XXIII. fuit füblatum: atqui quàm plurima

Íchifmata fuerunt femota

eug i

& fuüblata absque Conciliis generalibus : ergo &c.

«

Tertia elt, ad indicendum bellum Turcis, .vel refiftendam alteuj

u

communi I,olt-ius Ecclefiz bofti; Neque ad hoc neceffaria fünt Concilia

st

]

gene-

ä

d

ü

^

2;& ,Ouaffio I Deeffentia, utilitate, ac n':æ.[ïtate—(ïanciliomm- .

generalia, quia poteft ejusmodi communi Ecclefiz hofti indici bellum

absque tanta folemnitate; 'Tum etiam , quia licet omnes. Chriftiant

non refifterent, fed Turcis füccümberent, adhuc DEUS fpeciali fuà pro-

videntià, uti promifit, confervaret fuam: dile&iffimam Sponfam Eccle-

fiam, haud fecus ac defa&toillam confervavit fub fieviffimis crudeliffimo-

rum Tyrannorum Neronis, Domitiani,. Dio

Ir

erfecutionibus..

i

cl;tiani., Maximini & aliorum

JDuarta eít, fi ipfemet Su

mmus Pontifex degeneraret in hæfeti-

cum, aut Tyrannum, vel faltem de tam enormi deli&o effet gravitet

füfpe&tus. Verüm, & huic malo obviati poteft , per Concilia nationa-

lia, & Provincialia, ut in caufa Marcellini celebratum fuit Concilium

Sinueflanum , & Concilia Romana in caufa Damafi, Sixti IlI. S

yqjachi,

Leonis IIL & IV. quorum nullum fuit generale.

(

Quiuta cít, dum ele&tio Summi Pontificis effet aliqua ex caufa

j

omnino. dubia, vel quia Cardinales illum eligere nolint, aut inter fe con-

L

venire non poffint ; adeóque ad Concilium generale omnium Epifcopo-

th

rum. convocandum. tunc fpectaret , fibi providere de certo. Capite. At

ÍG

in hoc cafür moraliter impoffibili nulla occurrit neceffitas Concilii gene-

fi

ralis, quia femotis Pontificum conftitutionibus,, ficuti integrum eft Cle-

h

ro, & populo cujusvis Civitatis eligere fibi Epif(copum, ita & in noftro

cafü poffet Clerus , & populus Romanus eligere Epifcopum Roma-

1

num, & confíequenter ctiam Summum Pontificem , quia. Epifcopatus

do j

Romanus ad Summum totius Ecclefiz Pontificatum elevatus eft,

tf

Sex£a tandem caufa, eft reformatio abufuum, vitiorum, & corrupte-

aC

larum, quz in Ecclefiamirrepfiffent. Sed horum correctio fatis commod

litü

fieri poteft per Summum Pontificem,& Concilia Provincilia;à quibus cano-

Tif

nes,, & decretadereformationequé falubriter & falutariter fancirivalent,

At

41. Objic; 1. S. P. Auguftin, qui lib. de Bapt. contra Donat. c 7.

W

ita difcurritz . Quffionis hujus (de iterando baptifmo ab hzreticis col-

p

lato.) obfeuritas prioribus. Ecclefta temporibus aute [chifima Donati ma-

rer4

gnos viros. .. Epifcopos itA inter fe compulit [Alu& pace difteptare, atque

f

&uare , ut diu Conciliorum im [uis quibusque Regdomibus diver[a [Hte

EUR

£uta nutaverint, domec plemario totus orbis Conetlio, quod faluberrimé

féntiebatur , etian vemotis dubitationibus fiymaretur. . Yvem c, 18.. In

f&f

qua tamen, ff Aliud alii , ei- Aliud Alii adhuc de ifta queftione falvá

n

pace fentirent , donez unrverfali Comziliaunumaliquid eliquatum, fince-

Wiüx

vtémque placuiffet. 'Vandem lib. 2. c. 4. defendit, quód Cyprianus man-

tit

ferit in unitate, dozec queflH iozis bujus veritas eliquata, e declarata.

dne-

€e

L]

"f

Zf'ï plenarium Coucilium folidaretur. quid clarius adduci poterit a

zirt. P. ?n Contiliageneralia ad confermatiónem E:cl;j?'æ C 2yo

j

ceffitátem abíoluta

ll

ftrandam ?

m Conciliorum:pro "herefibus -profigandis ;d-em.m;-

)

Refp. Hec omniaunicé probare , quodlfgpra praeliminariter praemi-

d

fimus, videlicet , in quibusdam circum(tantiis (quales precipue tunc

I

occurrebant, dum controverfia de iterando baptifmo ab hzreticis col-

V

lato inter Epifcopos agitabatur) valde utile, proficuum, & falutare effe

ad fchifmata evitanda,

acem Ecclefix confervandam , vel reftituendam,

m

ut per Concilia Generalia controveríia de dubio articulo fidei termine-

j

tur, & quid determinaté credendum fit, univerfo fidelium «cxtui

ponatur. Non tamen fequitur, quód abíoluté neceffaria fint,

PrOf

)

42.' Objic. 2. Leonem , :qui epiftolà 42. ad.Marcianum multis en-

aQ

comiis laudat Imperatoris providam folicitudinem , quà curaverat pro

Concilíabulo Ephefino irritando Synodum univer(alem congregari: ergo

ci

judicavit S. Pontifex ad falía dogmata damnanda abíoluté neceffariam

? (0I

effe Concilii Generalis convocationem. - 44Z4e huic $. Eugenium Car-

(o

thaginenfem , qui rotundé faffus eft, f& non poffe difputare de fide, ni-

. h

fi confultis aliis Epifcopis , przfertim Romano; caufam fubne&it: quia

N

fides communis eít, «confeq

uenter *

2

3

"

etit pro ftabilimento commune Epi-

t

fcoporum Suffragium, & calculum.

j

Refp, quàd hi fan&ti Patres perperam explicentur à ]anï&n'ïfïïä : quo.

fon?

modó enim S. Leo judicare poterat pro Ephefino latrocinio annullan-

do neceffarium effe Concilium generále, cum res trita, & omnibus no-

gpäfbf

L

ta fuerit, multas hzrefes fuiffe profcriptas folà Authoritate Pontificis

ex Cathedra loquentís? quare demus, Leonem ob occurrentiati cer.

u

Wmmd*

tarum circumftantiarum. magnam convocande univerfalis Synodi utili.

js a

tatem agnoviíle ad didam pfeudo-Synodum anathematizandam , abfo-

uj

Av

lj

lutam tamen neceffitatem agnofcere nuhquam potuit, certus, quód Da-

[

maíus Ariminenfe conciliabulum re

!)

u f

probaverit absque Conventu Epifco-

1

(

porum, adeóque gqualis (i

bi vi officii paftoralis poteftas competat

refpectu Ephefini.. Ad S. Eugenium dic, quód ille cum magna cautela

j

f

j

fe, fuósque fübtraxerit certamini periculofo, cüm Africa à W/andalis

I

afflicta non multos tunc temporis numeraverit fidei fincerze defenfores,

71l Ua

.. 43. Reclamat ZEgidius De Witte, magnum apud Janfenio - Ques-

jj

j

nelliftas oraculum , quamdiu univerfalis confenfus Concilii non accef-

(

ferit' ad fententiam Pontificis, nullatenus obligamur talia mandata,

4

cujuscunque generis fint, propter folam Autho

" þrt

n

ritatem Pdmiüciam ad-

mittere, exequi, aut promovere,

n

j n

Sed hic, uti & omnes perfidi ]anfeniö-wernellianifmi fa&ionifte

li

/

n

caufam agunt Pelagianam, aterrimo dudun?'calculo/ non folum ab

Apo-

1

2

Ü

ijo-

QSuefio: T. 'De-'C'omilz'omm'Iæ*?i/?iä';litätf*e-?*- ia

$469

ftolica Sede, fed etiam à fcriptoribus Ecclefiafticis. notatam: ftribebat;

dum hzrefis Pelagii fübibat doctiorum examina, & pro equitate do-

G&rinz peffima judicia, primarius ejus Author ad Innocentium Papam:

Emendari- cupimus à.te qui: Patri, (b fidem,c fedem, tenes. . Hia dum

per fübfignationem formularii, quod S. P. Auguítinus "fractatoriam

nuncupat, Pelagiane doGtrine ultimum exterminium parabat, provo-

cavit Julianus cum fuis fymmiftis ad. Synodum univeríalem Epifcopo-

rum; hzec ÀAnno.430. indi&a, & congregata eít in Civitate Ephefina,

Pelagiana herefis ibidem denuo damnata, & profcripta fuit, putas Pe.

lagianos hüic condemnatioüi univerfali Epifcoporum acquieviffe?- nibilo

minüs: in perfida füa pervicacia perftitezunt, & qui obedientiam recu-

sárunt: Supremo; Ecclefie. ReGorr, rebelles quoque- extitére facro E-

pifcoporum cztui; parilis certé conditio modernorum Janfeniftarum

if

Tl

eft ,. qui dum iniquo jure Synodum univerflem pro infallibili Janfenia-

I)

narum propofitionum Judicio pretendunt, iniquiori temeritate-ejusdem

D

L

Tot

decretorie fententi perpetuà. contradictione. [e. fe QBppoeng:

At

OE NOSENIRRPIIQSE ERSE TU a COT E oU

f

5

»v

| Qf

S5078 REULRROUUR RUL RR CUCE IUO ROU MATC RE EN UR

if

fl

P

U AESTIO SECUNDA.

Jrog,

tof

Qf

lh[ If

De Infallibilitate Conciliortum.

1N

ARriCULUS PRiMUS.

N

C/Jnflaq

!ïman

4t. Concilia: generalia: legitime congregata fint infalililis:

"h

aqthozifatix; Aute copfirmationem Summi.Pontífteis ?

Y O

Os.iater- & Adverfarios.convenit, quàód Goncilia particula«

IN

ria five fint: Nationalia, five Provincialia, non approbata à

D a&

j

I

: Summo Pontifice; nullam:habeant authoritatem : infallibi

Anenf

: lem; idque conftat:ex can. 2..dift; 1g. ubi habetur, Con-

cilia. Epifcopalia, id:eft: Provincialia., effe ex:fe-invalida ad

l.Om CQ

deéfiniendüm quzfliones- fidei,

Et defa&to nonnulla ejusmodi Concilia à

[«nam :

fide aberràffe conftatex-Concilio

N

fb Gypriano.,

Nationali Carthaginenfi Epifcoporum 85

mmus

("f j

l

Ratio. hujus.ip promptu.adeft, quia privilegium ji

nita-

"nf

Ayr. 1. AA Concilia generalialegitimi congreeata frat cfee;

26

t

nitatis ab omni errore toti univerfàli Ecclefi promiffüm , & coneeffum:

T

eft , vel Summo Pontifici, qui ejusdem univeríalis Pa(tor, & Re&om

elt : fed Concilium Nationale, vel Provinciale nec univerfalem Eccle-

odm

fiam reprafentat , nec univerfalem ejusdem Re&torem, & Paítorem prz-

Ua

fentem habet: ergo &c, Sola ergo difficultas remanet, am Concilia gene-

f010-

ralialegitimé congregata, quibus Summus Pontifex per füos Legatos;

i

qui tamen ob controverfiarum, & difficultatum. varietatem nullam fpe-

Vi

cialem , fed'generalem tantüm ibftruclionem à Summo:Pontifice liabent ,

u

prz(idet, fint infallibilis authoritatis? in qua re cum communiDoétorum

r

l

J

b

fententia

T

44- Dico. Coucil/a gemeralia. legitim? etiam congregata mon fuutt

a

infAlibilis autboritatis ante conftrm ationem Summi: Pontifici.,

Proba.

[latu

tur, Infallibilitas Concilii provenit ex confenfione Corporis Ecclefiz cum

N

fuo Capite: atqui Concilia, à Summo Pontifice non confirmata, non

.c']uiälfl

fünt pofitivé coníentientià Capiti, antequàm confirmentur , quia: de ejus:

mente, ac fententia nondum adhuc conítat: ergo Concilia: generalia,

quantumvis legitimé congregata, non fünt authoritatis: infallibilis ante-

v

confirmationem Summi Pontificis.

MU

. Confirmatur, Si di&ta Concilia generalia effent autlioritatis prorfüs

infallibilis , fequeretur, ad eorum firmitatem non requiri, ut a&a illo-

i

É

rum cohfirmentur à Summo: Pontifice, vel illa non poflent ab eo re-

probari : fed hoc:eft contra communem; Conciliorum praxin hactenus.

confirmationeg petentium.,& Pontificem poffe a&a non approbare, con:

ftat 1720 ex epiftola Gela(ii Papw ad Epifcopos Dardanig, — zaà ex epifto-

(

là Nicolai Pape ad Imperatorem Michaelem.. 3£/5ex ipfo facto multo.

rum Pontificum, à quibus varia Concilla reproData fünt, nominatim:

Conftantinopolitanum tempore: Nicolài L. celébratum, Ephefinum II

Ariminenfé, & cetera fupra addu&ta: ergo fignum eft, quód' Concilía.

d

generalia indépendenter , vel'antecedenter ad'approbationem Pontificis:

"

non omnimoddx firmitate gaudeant,

Hisce adde epiftolàm Synodalém:, qu4 E.Concilium N

iéenum pe-

"

tivit acta füa difcuti, & confirmari à.Summo P

ontifice Sylveftro, quam:

poftlongam occultatiónem in lücem protulít Suri

Q*

n

us exantiquo Codice Co-

j

J

lonienti; e&mquetefte noftro P, R olliersPaulüs V.

. inferijuffit Vaticana edi-

tioni Conciliorum; cui, ut Dion

h

(f

yfius exiguus teftatur in preefatione ad Ni-

cenam Synodum refponfüm eft

z

Sbveffer. Epifeopus . .. . dixir:: Quid:

ll

V]llch j

uid im Nican Bythinia: con[Htut.

um eft

(u

n

Ad'robur Santia Matris Eccleffe:

q H

CGatholica , && -poffolica . . . comfirmarn

H5 €05, QUi Auft fuaerint. diffokue-

)

u

j

f&v amatbematizamms Ex his

am.ruit Ícomma quorundam heres

i

j

Ek3

tieQs-

262

QualHio H. De Infalibzlitate Conciliorum.

ticorum afferentium , Concilium Nicenum I. fuiffe ab Imperator& Con-

ftantino confirmatum, falfiffimum id eft, quid enim laicis cum : dogma-

tis fidei ? vel fi per confirmationem legem , quà ftatutorum , & cano-

num obíervantia non folüm prgcipitur, fed interpofità etiam fzculari

poteftate eorum transgrefforibus debita poena di&tatur , intelligas, torum

tibi concedimus, Conftantinum fecifle, fed hæ;con&rmatio non eft ad

rem,.

46. Objic. 1. Epifcopi in Conciliis non folüm habent fuffragium

confultivum , fed etiam definitivum , ut füpra docuimus: ergo Summus

Pontifex Conciliis per fe , vel per füos Legatos przfidens in fuis decre-

