rum , fed in hamo pifcantis ut refert.

D. Anton. in fümma hiftor. r. p

e

tit. 3. c. 9. $. 14. Ex quo fluit

» perperam ab adverfariis per Babylonem

J

Apocalypticam intelligi Rom

anam Ecclefianz, five Romananr urbem uti

yin

nunc eft, Addit Cardinalis

Baronius anno: Chrifti 45. Ideo etiam Pe-

"m

trum non nomine

Ü

roprio, fed Babylonem Rormam: vocáffe , quia cum

7

pauló anté Hierof

Ü

ymis ex carcere evafiffer, noluit ab omnibus fciri ,

li Q j

ubi degeret, quam rationem cum Paulu

5, & Eucas non habuerint no-

mine proprio Komam paffim exprimunt,

Iudoa ;

;Iþfä

Eccle-

u

$o. Huic veritati füffagantur omnes Pat:r'gs » & fcriptores

fia(tici

c

j

ii

$6

Suaflio IT. De monarcbico D. P&v Primatu.

fiaftici quinque primorum feculorum , qui unanimiter docent, Petrum

non folüm Rome longo tempore fuiffe , magicas Simonis przítigias ope

divinà contriviffe , fed etiam gloriofo Martyrio ibi defun&tum effe, , Sic

in prímb &culo teftatur id Papias fupra cit, Clemens Romazus D. Petri

Succeflor , ep. r. S. Anacletus ep. 3. Methodius in martyrio Dionyf. Areo-

pag. S. Linus depaffionePetri. S.TIgnatius Antioch. in epift. ad Rom. In

fecundà feculo Alexander I. Pius I, Pont. & Mart. fupra cit. Dionyfius

Corinthiorum Ep. epift. ad Rom, Irenguslib. 3. c, r. Tertullianus lib. 6.

Inzer-

de pracfcript. c. ;6. Egefippus de excidio Hierofolym. lib. 7. c. 2

tio 'eculo Origines lib. 5. in gen. apud Eufeb. lib. 5. hift. c. 2. S, Anacle-

tus Pap. & M. epift, decret. ad Ep. Prov. Boctice, & Toletanz. $. Cy-

prianus lib, r. epift. ;. ad Cornelium. Petrus Ep.eAlexand. de poen. can.,

9. &c. In auarto fieculo $. Marcellus P, & Mart. epift. r. ad Epifc, Anti-

ochenz Provincie. S, Eufebius Papa epift, . ad Epifc Tuícice & Cam-

paniz.

Eufebius Cxfarienfis lib. 2. hift, c. 24. S. Damafus Papa in vita

Petri. 'Theodofius fenior Imperator cod, de fümma Trin. & fide cath. L.

cunctos populos.

D, Hieronym. comment. epift. ad Rom. in cap. 1. &

ia o E h L o

lib. r1. de viri illuft, in Petro &c. — In qwizto (xculoS. P. Auguftinus lib.

2. cont. litt. Petilianic, ; 1. Item lib. 1. cont. Julian. c, 2, & lib. de conf.

D

Evang. c. 10. Paulus Orofius lib. 7. hift, c. 6. Sulpitius facrz hiftoriz lib,

2. Petrus Chryfol. epift. ad Eytichen, S, Maximus Laurinenf(is ferm. .

denat. Apoft. S. Profper lib. epigr. carm. de ingratis, S, Gelafius Papa

in decreto de apocryphis fcripturz locis, & multi alii , qui videri , &

legi poffünt apud Gualterium. | Hisaccedunt vetera Concilia, que etiam

ä

ab adverfariis admiífa funt , pr/zà. Concilium Sardicenfe. — Secund,

N

Concilium Ephefinum 1. tom, a. c. 16. ubi appellatur Caeffipms Roma-

nus Pontifex , ordinarius Succeffor , && Vicarius Beati Petri Apoflolorum

Principis, 3. Concilium Chalcedonenfe AGt, 2, ubi le&tá Leonis Papz

z £

epiftolà omnes Concilii Patres acclamárunt : Pezrus per Leozem ( nem-

e faum in.fede Romapa Succefforem ) /ocutts eff.. Ex a&, 3. cum fen-

p

tentia fertur in Diofcorum, dicitur Leo Petri Apoftoli preditus digni-

tate Diofcorum depofuiffe, Item teítantur f. fynodus a&t, r. & fexta

a&. 6. quid igitur ftultius, & ineptiüs, quàm toti huic venerande antiqui-

tati contradicere ? certé unanimi confenfüi tot.Conciliorum, & SS, PP,

o in apertiffima mendacia proruere,

diffentiri, nihil aliud eft , quàm delirare, & effronti , impudentíque ani-

j — P EE o uotn

hi

alh

& I

Dr

/

»n

:5rt. Y L dn B:fiw Rä;næ ede:

fexerit ? ib/que Epifoput che,

37

t

$. 1L

j )

j

ID

Praciptze adver[ariorum Cavillationes rcfol*vz)ntzm

p. i

( r

Bjic. 1. Gerardus &alii. Petrum fuiffeRomz ex fcripturis evi-

tom h

51.0

denter oftendi non poteft: ergo non eft dogma dc fide ample-

€tendum,

jonyli

Confirm., Difcordia fcriptorum eft argumentum falfitatis : fed fcri-

: Jib, 6

Ter-

ptores non conveniunt in tempore , quo Petrus Romam venit : nam fafci.

culus temporum ftatuit ipfum Romam adiiffe quarto anno imperíi Clau.

Aode-

dii, cui fübfcribunt Beda in a& r g. & Marianus Scotus.

Paffionale de vi-

] S'Qi'

tis SS. afferit, anno 13. Claudii Romam veniffe : Paulus Orofiusloco mox

Enu CZD,

(c htt

cit. docet id factum fuiffe in exordio regni Claudii, Eufebiusin Chronic,

D. Hieron. in cat. fcript. ecclefiaft. volunt , id contigiffe fecundo anno

&

Claudii, & Koma Epifopum perfeveráfe 25. annis. Nofter Onuphrius

j p

Panvinus in fuo Chronico contendit , Petrum Romam veniffe anno ter-

1 Czthl L'

tio Claudii jam definente , ipsámque fediffe in pontificatu annos 24. men-

;p,/./ï

fes 3. & dies rz.. Obifffe veró anno 13. Neronis, 29. die Junii, cum Nero

uslb

3to Idus O&obris p

A

uam Romam vidiffe

rincipamm iniviffet ; ergo falfum CR. Petrum un-

i

Refp. Quód S. Petrus Romz fuerit , ibique Pontificatum gefferit,

du

atque martyr oblerit , conftat partim ex S. Scriptura , Conciliis generali-

ifus

bus, definitionibus Summorum Pontificum , partim ex traditione Apo--

ftolicáà nunquam interruptà ad nos derivatà.

Deinde non omnia fidei

jler. L

W eum

capita án SS, litteris ita evidenter oftendi folent , nequidem myfterium

jecindh

SS. Trinitatis , quin adverfarii illud in dubium revocare valeant,

y hn

Ad Confirm. dic , difcordiam fcriptorum effe fignum fal(itatis ali-

quorum ex difcordantibus in iis, in quibus difcordant , non veró in quo

po(lolmä

yis ?

non difcordant ; omnes autem SS. PP. & Hiftorici Eccle(iaftici ( hereti-

al

cos fi excipias ) conveniunt in eo, quód Petrus Romz vixerit , Cathedram

h

M

fundaverit, ibique mortuus fuerit , qux funt de fide; quo tempore au-

! ct

li

tem Romam venerit , ibique commoratus fuerit, non cenfemus effe fi-

1LUS

[

m

de divinà credendum ; quamvis probabiliüs nobis appareat , Petrum ve.

kp At

qü

niffe R omam anno fecundo Claudii, ibique 25. annis Sedem Epifcopalem

S I

tenuifle , & 14. (eu ultimo Neronis anno crucifixum fuiffe, quia hec opinio

&

habet pro fe authores infigniores à Bellarmino citatos, eftQue magis confo..

j

u

natam hiftoriz Apoftolice , à D. Luca confcript , quam Ecclefiafticz aj

aliscontextx. Nec incertitudo circum(lantiz temporis, & durationi«

nus lib,

j [

derogat certitudini rei credend; nam ,üt "eruditä arguit Bellarmi

Z.C.Sc

p

;8

;»2:4&/?2'0 II. De ponarchico D. Petri Primata.

2.c. f. Authores fümmópere variant. in circumftantáis paffionis Chrifti

Domini, quo die, men(e , anno &c, füerit crucifixus , adeóque hz cir-

cumftantie paílionis incertz. fünt , & falfitati obnoxic , attamen nullus

adeo ftupidus erit , qui inferat, ergo incertum eft , Chriftum fuiffe cruci-

fixum, idem accommoda przfenti inftituto,

52. ReplicantNeo- Evangelici. Petrum 2. anno Claudii Romam ve-

niffe , ibíque 25. annis Sedem Epifcopalem poffediffe, difficulter conciliari

potefít cum iis, que de Petro, & Paulo in fcripturís annotata extant.

Nam z52 Petrus interfuit primo Concilio Jerofolymitano , ut teftantur

a& Apoft. 15. & Paulusad Galat.2. hoc autem Concilium incidit in an-

num nonum t laudii juxca calculum Hieronymi in c. 2, Galat, & in ann.

18. ab afcenfione Chrifti in coclum , uti docent communiter interpretes

apud Bellarm. loc.cit. c. 6 & conítat ex epi(t. ad Galatas , ubi D. Paulus c.

1. ait; poft tres annos à füa converfione fe iviffe Hierofolymam , videre

Petrum:: deinde cap. 2. teftatur poft annos r4. iterum fe afcendifle Jero-

folymam cum Barnaba , & Tito ad Apoftolicum Concilium, quibus (i ad-

das unum annum , qui à paffione Chrifti ufque ad converfionem Pauli

effluxit, rité iavenies di&tum Concilium fuiffe celebratum anno 18. poft

ä

mortem Chrifti,& nono Imperii Claudii. Quomodó ergoPetrus anno 2do

Claudii venire poterat Romam , fi ufque ad annum ejus nonum manfit

Jerofolymis ? 245 poft Concilium Jerofolymitanutn Paulus reprehendit

Petrum Antiochiz Galat, 2. ergo tunc nondum fuit Romz, | 272 Eufe-

bius D. Hieron. & alii, quibus füpra fubícripfimus; teftantur, $S. Apo-

ftolos Petrum & Paulum martyrio fuiffe affe&tos auno 14. five ultimo

1

Neronis, & confequenter anno 37. poít Chrifti pa(fionem : nam à deci-

mo o&avo principatüs Tiberii , quo Chriftus crucifixus eft , ufque ad de-

D

cimum quartum Neronis 37. anni numerantur: quia poft paffionem Do-

?

inini fupererant quinque anni Tiberii , & Caligule tres anni pleni

[

cum r r. menlibus & 18. diebus.. Deinde Claudii 15. anni integri, menfes

o&o , & dies 20. poftremó Neronis anni 13. men(es 7. ex quibus fa&tà de-

t

bità calculatione conficiuntur 37.anni inchoativé. Porro (i ex his detra-

i

hantur 18. anni, quibus Petrus extra Romam poft . paffionem Domini

manfit , rernanebunt folüm 1

9.ànni; ergo ïmplicatk, quód Romx potue-

rit federe 2 g. annis.

In his hiftoriis, diverfimod& loquuntur Authores.. Afferunt enim

al

nonnulli Concilium Jerofolymitanum fuiffe celebratum poft 14. annos à

li

conver(ione Pauli, & anno 16, à paffione Chrifli , qui fuit annus 9. Clau-

[

dii... Ita Cornelius à Lap. in c. 2, Galat. ubi citat, Baronium,

Itaque illos

(

14. annos, poü: quos ait Paulus fc aícendifle Jerofolymam

, inchoandos

Ti

putant

T

drt. V. Am-l-?v:w m Sfdmfv:rzt Zbfoue Epiftosus ä'ä. f

9

df

putánc-àb ejus-cónver(ione u vocatione, cum i

N ote

nclufione illotum;trium

annorum; quibus poít conver(ionem Damafci j

& in Arabia degit , cui

il

compiitationi inter alios fabícribunt. D. Thomas

f

» Lyranus, Cajetanus in

c. 2. Galat, Beda füper acta Apoft, r;. Benedi

&us Pererius in epift. ad

Rom. Alii volunt inchoandoshos annose

a v

fle Aprima profe&tione Pauli in

Jerufalem , quz , ut habetur Galat. 1. trie

nnio poft ejus converfionem fa.

nclt

&a eft; itaut Concilium jerofolymitanu

m

eXCAQG

; ad.quod tunc afcendit Pau-

lus, celebratumfueritanno 17, à vocatione

P

auli ,& r8. à morte Chrifti ,

fantur

& confequenter decimo anno. imperii Clau

ia

dii, vel ut fecundàm hunc.

computum contendit Cornelius anno r2

ejusdem Claudii, Sed his; quia

La

limites Theologicos excedunt , non multü

l

m inhtrendum, quapropter -

gprdt

.* sRefp. N. Affumptum , & ad primam

ejus probationem C. D. Petrum

Dulist

interfuifle ,& prafediffe Concilio ferofol

ymitano ;.quod dicitur celebra.

Uif

tum fuiffe nono , vel decimo anno imper

li Claudii ; nego autem ipfüm an-

ff

te hoc Concilium, utpote fecundo anno

mirandum eft Gerardum cum füis nolui

Claudii, non veniffe Romam, Et.

IIj ü p

ffe artendere ad.mod

um ;quo Bel-

] PJIJ/!I

larminus ( quem toto conatu

» irrito licet effe&u

;infe&tantur ) hec: om-

jU

nia.C. 6. facilé componit , di

cendo , D, Petrum manfiffe in fudea. poft

N

Chrifti paffionem $. feré an

nis , conver(ioni

erat obligatus

Judzorum , cui fpecialiter

m

; intendens; quo temporis inte

rvallo potuit D, Petrus tri-

;prehfndft

ennio poft eju

$ converfionem

ipfüm Jerofolymis facilé invifere.

Poft

hoc quinquennium ingreffus e

T

ftPetrus Anti

ochiam, füámque ibi Cathe-

j N

dram fundavit, in qua fepte

m annis fedit .

5

ut docet Eufeb, in Chron, &

alii,

In horum: decurfu

4 XMWIO

pro munete fuüi- Ap

oftolatüs peragravit , vicinas

| m ä dCEï-

Provincias, nsmpe Pontum, Afiam , Gallati

am , Cappadociam, & Bythi-

gt

niàm , ibique novam legem Evangelicam

à Chrifto Domino inftitutam

sem ]"

promulgavit. ^ Pro qua hiftoria citat Bellar

noc. ep. 14. & alios complures,

minus Anacletum epift. 3. In-

yi

Quare meritó fingularitatis notà in-

urendus eft nofter P. Onuphrius ,

quiin additionibus ad Platinam affe-

N

'. faää dä'

rit; Petrum priüs fediffe Romz,qu

àm Ántiochie cum tamen nullum Au-

p

thorem, qui huicfüo placito fuffra

getur , citare potuerit. '

Deinde Petrus ,

feptennio in

, [

Antiochená fede pera&to , ïiïterum re-

W

verfus eft Jerufalem a

nnonimirum I23.

à paffione Domini, ibique ab He-

u p

rode Agrippa duabus catenis vin&us in

carcerem. eft. detrufüs, poft dies

azymorum ad füpplicium producendus

» Difi ab Arigelo pauló póft fuiffet

diberatus a

H

G 12. Ereptus igitur de zj

77

fione plebi

« Herodrs , & de omui exfpetia-

hr

$ fudeorum , abiit zz Alium la

C472 AC 12. non veró alió quàm

2

ln

Romam, & quidem eodem anno 15.

que

qui erat fecundus Claudii 18. Janua-

rii, Cathedrámque Romanam funda

recxpit, quie proinde hac die ab Fc-

f md05

"

cleí.a

60

Queffiío I1. De Monarchíco D. Petri Primatw.

clefía celebratur.

In hac fedit annis 25. quos P. Benedi&tus Peretius loco

ait: non fuiffe plenos , fed tantüm 24..cum j. menfibus,

füpra cic. difp. f.

& diebus circiter undecim.

Eóquod dicat, ipfum paffum fuiffe decimo

tertio Neronis anno ,

id eft octavo meníc hujus anni decimi tertii, Sed

hoc examinare modo non vacat.

Poftquam autem Petrus Rome

7. annis fedit , & Chrifti Evange-

lium pradicavit , pracepzt Claudius di[cedere omnes Judaos Romá a. 18.

ob varios tumultus causá religionis ortos, cum quibus credibile eft, etiam

Petrum expulfüm fuiffe, quia illorum tumultuum precipuus Author habe-

baturt ;

vel cedens furori fponte fuà urbe deceffit. Emanavit autem hoc

edictum anno 9. Claudii,

& confequenter anno 18. à paffione Chrifti, ut

fcribunt Suetonius in Claud. Paulus Orofius lib. 7.

hift, &c. Hoc nono

anno Claudii rediit Petrus Jerofolymam , quod cum audiíffent difcipuli ,

-

ui erant Antiochiz , miferunt ad eum Paulum , & Barnabam , propter

uz(tionem ,& difficultatem inter illos ortam , num legalia & cxremo-

rfis fint fervanda ? Ex cujus occafione tunc

nialia legis à gentibus conve

celebratum eft Concilium Je

rofolymitanum , & controverfíia ultimá, &

infallibili D. Petri fententiá decifa.

Cum autem mortuo Claudio Nero

n ial m ii . ii

fuccederet , füb cujus imperio Judzis Romam redire permiffum erat ,

D. Petrus Romam repetiit , & Paulum ibi przdicantem invenit,

anc hiftoricam vitz , & peregrinationis D. Petri epitomen

3. H

tradunt Be

llarminus loco cit. & cum eo multi DD. Catholici : In qua

!

tamen duo videntur fatis difficilia intelle&u. — Pr£zu

g eft, quód dicat,

nnis . manfiffet in Judxa , & 7.

annis fediffet An-

(

Petrum, poftquam a

tiochiz , anno 12. qu

i eft fecundus Claudii, redifffe Jerofolymam , & eo-

!

dem anno iviffe vinculis liberatum Roma

m. Quianon invenitur duo-

dit in aunum fecundum Clau-

decimus annus à paffione Domini, qui inci

dii. Siquid

em poft paffionem, anno 18. Tiberii peractam , reflabant an-

nl

. menfes 1I.

& dies 18. imperii ejusdem fecundum füpputationem

P. Benedidi Pererii , difp. proleg. cit. n. 20. quibus fi addas annos 3. men-

|

fes 10. dies $. Principatàs Caligule fecundàüm computationem Suetonii,

& Eutropit, quos refert , & fequitur Pererius ibidem n, 21. facient $.

E

nnos , meníes novem , & dies 26. quibus fi adjicias duos annos Claudii,

neutiquam conftitues 12, annos , fed tantüm 1o.

cum 9. menfibus , &

diebus 26. ergo duodecimus annus poft mortem Chrifti non incidit in fe-

[

cundum Claudii , fed potiàs in 4, ejus, quod favere videtur fafciculo

temporum , Bedz , Mariano Scoto , qui afferuére , Petrum venifle Romam

t

anno quarto Claudii,

l

Sed hac difficultas facilé expeditur : Nanmy in hoc negotio non te-

Rhemur

Hrb, VL An Petrue Rome Sedem fixerit? ibíque Ep:'/copmr C« 6t

]

&emur acquiefcere fupputationi annorum Benedidti Pererii , cum habea-

mus alios Hiftoricos magis certos

,juxta quos Tiberius imperavit uni-

eni

Éu-

dettt

ver(im annis 25. ut teftatur Suetonius in Tiberio , Orofius lib. 7. c. 2.

ll

"

tropius lib.7, &c. cum igitur Chriftus crucifixus fuerit anno 18. ejusdem,

& poft Chrifti paffionem fupervixerit Tiberius g. annis, vel & maviscum

Ev

Peretio 4. ann. menf. 11. & dieb. 18. de duodecim enim diebus non con-

ad.

tendimus. Atquehis addas annos imperii Caligule, qui juxta Clementem

Alexand. Tacitum &c. erant quatuor , decem menfes , & o&o dies, nec

j t

non 2. annos Claudii, habebis 11. annos , 10. menfes , & g. dies, & con-

ylhabte

fe

q

uenter duodecim annos, licet ( fecundüm noftrung computum ) non

j

plené abfolutos , quorum duodecimus re&é incidit in annam fecundüm

hii

g m

Claudii , in quo Petrus potuit venire Romam poftquàm ab Angelo mira-

E

culose liberatus fuit,

dl&iPUI'o

Secundum eft, qubd D. Jacobus priüs fuerit interfe&us in Judza ,

f prop[a

quav

quàm Petrus iviffet Romam, aut incarceraretur ab Herode , act. 12. fed

D. Jacobus vixit usque ad. Concilium Jerofolymitanum , cui tefte D.

onetul

Paulo ad Galat. 2. & A&. 15. interfuit: ergo D. Petrus faltem ufque ad

'fl'mjv L

o N

Concilium Jerofolymitanum , quod fuit celebratum anno 9. Claudii, non

potuit venire Romam.

;m qi

Verüm hxc crilis craffiSimam involvit infeitíiam in Hiftoria Apo-

l

flolica , cum ineptiffimé equivocet in duobus Jacobis Apoftolis , inter

! gp!tomm

uos licet major , aliàs di&us filius Zebedzi, & frater Joannis priüs fue-

"2

rit occifus ab Herode Agrippa ; quàm D. Petrus ab eodem fuiffet incar-

y dcta

ceratus , aut ab Angelo liberatus , & confequenter antequam veniffet

jf

Romam : totum tamen hoc falfüm eft de Jacobo minore , qui commu-

m,&

niter dicebatur juftus, filius Alphzi, & frater , feu Confobrinus JESU

tur d9

Chrifti, utpote filius Marke Jacobi fororis Beatiffime DElpare ex parte

m Cm

matris, Hic enim erat primus Epifcopus Hietofolymorum ordinatus ab

abantd

Apoltolis Petro, Jacobo majore , & Joanne, de quo loquitur Petrus

yauo

ft füam miraculofam liberationem à carcere, interfuüftque Concilio Je-

n

(55

rofolymitane : & poftquam triginta annis ( tefte Hieron. in catal fcript.

Gyetonh

Ecclefiaft, & aliis ) rexit Ecclefiam Jerofolymitanam, dicitur 7. Neronis

fice

anno lapidibus

antiq.

à fudxis obrutus Jerofolymis, ut teftatur jofeph.lib. 20.

(

näbus )

Ad fecundam partem primz Replict, cujus occafione hac dicta

(

fünt, refpondet 175à. Author hi(toriarum Ecclef. füper act. Apoft, c. g». Pe-

fa[ClCU

l!

trum Antiochiz fuiffe reprehenfum à Paulo , cum Hierofolymis Romam

fcRomä

tendens tranfifffet Antiochiam anno 4. Claudii , qui fuit 14. à morte

Jerofolymitanum, Sed, quia boc

p [2

Chiifli ; cogxiequen&er ante Concilium

13

placi?um

ncmW

62

. Queffio 1. De monarcbien D. PetriPebmatu.-

pl

acitum adveríatut; communi o

*

pinioni ,'quzg docet Petrfum.ivivirïg Ro: -

j

mam anno 2. Claudii , hinc

^

Refpondet Pererius cit. difp. proleg. n.

3 3.*Plaulum reprehendiffc

Petrum Antiothix anno decimo

quarto ab ejus converfione , qua fa&a

eft menfe 6, anni 20. Tiberii, - Baronius autem vult annum 14. à con-

vetfione Pauli incidiffe in annum 9. Claudii ; Pererius verb in initium

anni oCtavi Claudii;

ngthedra fediffet.

poüquäm D. Petrus jam annis, quinque in Roma??

His tamen non obftantibus probabiliüs judico cumaliis, Petrum 'fuïfl

fe reprehenfum à Paulo poft Cencilium Jerofolymitanum

; quod celebra-

tum eftanno 9. Claudii,& 18. à morte Chrifii,

Cum enim hoc anno

propter edictum Claudii contra Judzos Petrus rediiffet Jerufalem, & poft

celebratum ibi Concilium Antiochiam ad fuam antiquam fedem, multüm

credibile eft , eum fuifle à Paulo ibidem reprehen(um circa annum 1o.

Claudii, Etwerifimile eft/Petrum tunc aliquamdiu Antiochiz hzfiffe,

quia forté commodior ibi fuit occafio proficifcendi , & peragrandi Pon-

tum , Afiam , Galatiam , Cappadociam , & Bythiniam ; quoniam illis

quinque ferme annis, qui à nono Claudii ufque ad ejus obitum effluxe-

runt, vix ipfe aut aliquis Judxus Romam redire poterat, "Nec huic af*

77 a a n us AT i B I ia

ferto obftant 14. anni Pauli Gálat. 2. Tum , quia ipfe non dicit immedia-

té poft r4. annos fe reprehendiffe Petrum , uti legenti conftat, « Tum

etiam , quia juxta probabilem DD. Hieronymi , & Anfelmi fententiam ,

hi 14. anni erumerandi funt à prima profectione D. Paulí in lerufalem,

quibus fi addas tres annos , qni!efHuxcrant à converfione Pauli ufque ad

|

dictam profectionem ,'& duos ferme annos , qui inter paffionem Domi-

ni; & conver(ionem Pauli iptercefferant , facient annos 15. incidentes in

i

10. annum Claudii ,

r

q-u.ov diximus' Petrum Aptiochiæ fuiffe à Paulo r1e-

prehenfum,

Ex

his facilis eft folutio ad tertiam partem replics , conftat enim

2

à fecundo anno Claudii ,. quo Petrus intravit Romam

; fuámque Catbe-

l

dram fundare cepit, ufque ad 14. feu ultimum Ner

onis annum effluxif-

N

fe 25. annos faltem inchoatos , quibus in laudata Cathedra fedit, Sive

[i

enim dicas cum Tacito , Clemente , Sexto Aurelio , Eutropio tam Clau-

h

dium, quàm Neronem regnáfle quatuordecim annis inchoativé talibus,

1

five defendas cum Bellarmino c.

f. in pref. Claudium imperáffe in uni-

T0

verfim t3. annis g.

[.20. diebus , & Neronem r;

. ann. g. menf.' &

28. diebus , demptis duobus annis Claudii , qui effluxer

ant ante ingreffum

&

Petriin Romam , nec non aliquibus menfibus ,

quibüs Nero füpervixit

Cu

D. Petrum crucifixum, utrobique invenies 25. a

nnos , quibus Petrus Se.

ajL

dem Romanam occupavit,

54.In-

4

rb EL AnkPetrw*,Rm»e Sedæm fxerit? iäz'qu? Epiffopus ch«. g )

u

$4 Inftas. Salvator nofter exprefsé przcepit ormnibus: Apoftolis , ne

ante annum duodecimum Jerofolymis decederent , ita docet & expreffis

hat

verbis habet traditio Thrafex cujusdam Martyris, quam refert Eufeb,

uf

lib. s. hift, Eccl.c. 18; accedit his 7750 martyrol. Rom. quod z . Julii an-

TU

no 12. poft afcenfionem Domini tradit factam füiffs difcipulorum divi-

initin

fionem ad verbum DEI in omnibus orbis plagis predicandum. 242 Af

Lomam

fümptio B. V. M.(cui interfuiffe D, Petrum diferté docet Diony; Areo-

pag. c. 3. de Eccl. Hierar.) qux ut contendit Eufeb. in Chron. contigit

m füif

anno 6. Claudii, & r$, à morte Chrifti Domini.

Quomodo igitur anno

edae

duodecimo D. Petrus potuit Romz adeffe, fi duodecimo, decimo quin-

OC annü

to, & decimo octavo anno poft afcenfionem Domini Jerofolymis erat ?

j & pofi

Refp. Traditionem illam Thrafez Mart. non effe tam rigorose ine

multün

telligendam, ut füb precepto Chrifti omnes Apoftoli tenerentur conti-

jug

nuó illis r2. annis commorarí Jerofolymis ; fed ut aliquis , aut. aliqui

hæüffc,

( qualiter etíam fa&tum eft) continuó ibi permanerent ad. teftimonium

Jadeorum 5 & ut illis 12. annís non proficifcerentur ad. remotiífimas

ii Dote

p lll

orbis plagas à quibus citó redire non

potuiffent,

Conftat enim ex act,

Apoft.c. g. 9. & 10. D. P

flsee

etrum adhuc primis quinque aunis poft paffio-

N aF-

nem Chrifti profe&tum fui

ffe in Samariam , Liddam

, Joppen.. & Czí(a-

ream ; non ergo mirum eft

gmed

, quód. poft annos quinque profe&tus fuerit

j Ti

inSyriam, Antiochise füam p

rimam fedem fundaverit,

& in illa feptem feré

annis federit.

Nec urget Martyr. Rom. nam divifi

r(fnfiämq

tur fa&a anno

12. poít aícentionem

o Apoítolorum dicíi-

['U(illem

Domini , non quód per totam Palx-

ftinam, partes Syri:x &c. ant

& fzepiüis non fuiffent divifi ,

fed quód tunc

u(qüt 2'

folenni ritu fi

2

bi invicem valedixerint, ad remotiffimas or

bis plagas, qua

forte fingulis contingebant , profecturi.

Porro quamvis D. Petrusanno

du

12.à paflione Domint,

qui erat 2dus Claudii Romam

TO

pervenerit, & alii

Apoftoli per varias mundi

partes fuerint difperfi, credibile tamen ett ,

omnibus revelatum fuiffe

flg t

; inftare mortem B, DElparz , cujus tranfitui

ut affifterent, ejfisque exe

quias rité celebrarent; omnes dicuntur non (;-

jé Clmï

ne miraculo conveniffe di

d

&o anno 6. Glaudii , qui erat 15.à morte Chri-

fti, uti teflatur S, Joann.

Damafc. de dorm.

DElparz orat. 2. fub finem,

j 9v

Ex quibus omnibus liquidó conftat

) J

;quomodó potuerit D, Petrus anno

12. poft Chriftum crucifixum iviffe

ROmam ; & nihilominüs fuiffe Hie-

T

rofolymis anno 12. 15. & 1g.

jint

f f- Objic. 2.

Linum, qui n paffionibus Petri & Päuli ait : eos nec

mgnu

eodemtempore,. n

€c eodem loco

Gïcüsh

, Bec füb eodem tyranno paffos fuiffe,

Cui fübfcribit Nicolaus Lyranus,

qui in Math. 25, indicat, Petffim fuiffe

g

e Ne.

)c[]'ds Sö

à Judais , & non Ner'one

occifüm, Tandem Jofephus , qui tempor

ronis

ld

64

;y,e]h'a I I De wonarchic D. Petri Primatu,

& Romz hiftoriam de bello Judaico fcripfit, ne quidem uni-

ronis vixit,

*

co verbulo memi

nit , Petrum à Nerone occifum fuiífe , cum tamen de

multis aliis ab eodem crudeliffimé trucidatis mentionem faciat;

Relp. 127.

Quod illa hiftoria Lini fit plané conficta, ut fatetur ipfe

X'elenus. 249. Ly

ranus tantüm contendit Joco cit. quód Petrus , &

Andreas poft Chriftum fuerint crucifixi, non tamen locum determinan-

do, aut cruci

figentes , ficuti igitur apud omnes exploratum eít, An-

dream fuiffe pa

ffum in Achaja fub Egza , & non in Judea, ita eadem

certicudine omn

ibus indubitatum eft , Petrum fuiffe crucifixum Romz.

sfib. Jofephus accuraté annotavit lib. 26. antiquit. gefta Anani Pontifi-

cis, & eos, quos mandavit interfici , quin tamen de Petro minimam

mentionem faciat , cum tamen Velenus afferere non vereatur , Petrum

folymis occifum juffu Anani Pontificis Judxorum : videat

fuiffe Jero

igitur, quà

m infirmum fit argumentum ab authoritate dicti Jofephi de-

fumptum.

uód autem in lib, de bello Judaico Jofephus memoriam

.

non feceri

t de martyrio Petri & Pauli, caufa eft; quia di&tos libros Im-

eratoribus infcripfit , quibus fciebat ingratam fore parrationem fcele-

rum füorum przdeceflorum. — Quamobrem fatetur lib, 2. de bello

judaico fe omifi

ffe atrociora Neronis flagitia. Videatur Bellar-

minus c, 9. ro. & 11. de Summo Pontific, ubi alias

nugas advcf&,riorqm' adducit , & folvit.

|

l

[

*W

T

^

,I

a

v

FOM A -

ii

DU

LU

AX E

"s

d ,

D]

1:'

z

m

v

u2

k

E r

uf -al m

**

&« w

LA

a fU -

H

/ 3

'€ ,'

E.

L d

25b

s

1

k À

^

X

A ]

i

,-;tg

v

KW

*4

3'

)

fa.

lr

as

^

ab

&ty

zj

Y

w

It

lt

if

Til

3

f

Jien

W

QU .E.

«98scé; )Y80»

m

5»

oIv

ia

(

m (

D

P

s

o U

nj

ms,t

ertupi

. QUJESTIO TERTIA.

ei, h

1 d

Roma

Dutif«

Mona

rébia , velDlEJrz'.mgm Á ucce[jo-

minima.

"s D, Petri, ffrve Summi Pontificis,

Denm

vvidet

AnTicuLus PRIMwus.

;fcphi di-

n Divus Petrus.ex jure Dioino , aut Cbrifli inflitutione ba-

emprim

bros I*

'.v-igqf»ï?uuqyärew aliquem inPrimatu totius Ecclefa?

"Md

belo

E Agnus Do&or Ecclefix Auguftinus , dum immobilitatem Petrz

NY

M fündamentalis, in quà vera Ecclefia juxta infallibilem Chrifti

N À Domini promiffionem perpetuanda erat, intimius fuo ingenti

|

acumine ingenii rimabatur , eamadeó firmam & folidam com-

mendavit, ut quantumvis magni hzreticorum flu&us ad illam fefe illi-

ferintj, omnes tamen fimul confradi(ünt, Jp/a e[f Eceleffa fancia , ait

lib. r£de Symb. ad catech. c. 6. Ecclefra wuna , Ecclefía vera , Ecclefía Ca-

Eholica contra omues berefesbugnat : oppugnari pote[! , expuemari tamen

non porejf. Harefes omues de iA exiérunt tanquam farmerta inutilia

de vite pracifas 1p[a nutem manet im vadice fua, invkte faa , inchari-

zate [uo, porta inferi non vintent eam. — Quodli igitur hzc Petra adeo

firma. &ftabilis, inconcuffa, & immobilis e&, ut nec tot Imperatorum

fzeviffimw perfecutiones pertrecentos annos continuatz, nec vaferrimz

hzreticorum machinz, nec repetite demonum infidiz eam fübvertere

potuerint, facilé quivis prudenter inferet, Petram hamc inconcuffam,

licet in fe, & perfonaliter defiérit, fore continuandam in füis Succeda-

neis ufque ad confümmationem f&culi, aliàs certé Chriftus Dominus ad-

inftar iHius ftulti Math. 7, Ecclefiam fuam zdificáffet fupra arenam , qu

facilé per quemlibet ventum tentationis , perfecutionis &c. fuiffet vel dif-

fipata , vel diffipanda, quod de Chrifto tanquam omnipotentiffimo , & (a-

pientiffimo Archite&to cogitare nefas effet, * Quapropter Theofophi or-

uód D.

whodgä ex his adco certis, & infallibilibus principiis inferunt; q

Petru&

Qu

66

. De Monarcbía , -vel Primata Ftcaeyföriä D; Petr£.

Pefrus' in lno Primatu Ecclefize neceffarity debeat habere füccefforem, qut

vices illius. in omnibus Pontificiis a&tionibu

$, fun&ionibus & mxv.miisz

fubeat cum quibus

"

e

2, Dico. Dzvus Petrustex]

4re Divigo, frveChriff i;z/zï;itutibne babet

faccefforem Aaliquem im primatu totius Écclefra.

lta DD. Cath. omnes

contraLutherum, qui hociplo, quàód neget Primatum Petri, negat etiám:

ejus fücceffionem ; & Calvinurm quilib.4. inftit. c.6. $. . permitrit quidem

Primatum Petri, camen illum ad'perpetuitatem trahendum pertinacifTimé

negat, . Probatur 1. Peteftas univerfalis, & indefinita ligandi , & folvendi

fuit data Petro nonabfolute , & fecundim fe, fed Cum refpectu, & conne-

xione ad Eccle(iam , füper ipfam fundatam, ut conftat evidentiffimeé ex

2

S. litteris, ubi verba illa, ZZ/Z da£o .cJaves regzi celorum etc. fuerunt X

Chri(to prolata cum connéxione ad' proximé prxcedentia, f/aper bazc

Petram edificabo Ecclefíam meam: evgo hxc poteítas tam diu vigere de-

bet in Ecclefia, quàm diu ftatus ejusdem et perfeveraturus : fed hic per-

L

fevérabit ufque ad confümmationem ficuli : ergo etiajn poteftas judicia-

Q

rialigandi& folvendi cumtaliftatu infallibiliter vi promiflionisChrifli con-

-

nexatam diu durabit : hoc autem impoffibile effet, fi non daretur fücceffio

1

Summorum Pontificum inPrimatu, feu Monarchia D. Petri :ergo Petrus

ex jure Divino , five Chrifti inflitutione habct fuccefforem valïiqku.em in Pri-

matu . totius Ecclefize.

Confirmatur, Petrus diCtus fuit Petra à. Chrifto ob foliditatem du-

rationis, ut cum S. Ambrefio communiter docent SS.PP. ergo Primatus,

i

fivefüprema in univerfam Ecclefíam poteftas fuit Petro à Chrifto collata

nonnudé, fed ut folidé durabilis : atqui hoc falfüm effet , (i non trans-

?

i

ferretur in fücceffores D; Petri : ergo bzec füprema, & univerfàlis pote-

ftas non exfpiravit in Petro é vivis füblato : fed tranfit vi inftitutionis,

& collationis Chrifti D

:

)

oininïirvx omnes cjus fücceffores, qui funt »Ro—m.ani

Pontifices,

.

Confirmatur z. Ideó. fuit Petrus confítitut

us Oecumenicus to*tfus

qu

j

Ecclefix per totum orbem ditfufie Paftor, & Pontifex , utoves, & agnos

Ü

regeret, & pafceret, toti Ecclefix praeffet, ejus unitatem manu tene-

Q

ret, Concilia generalia indiceret, copntroverfias fidei, fi qu graviores

Qu

inciderent , füà authoritate dijudicaret, converfioni infidelium, & gen-

lr

tilium invigilaret &c. (ed poft mortem D. Petri fecutis deinceps tempo-

D

rbusu(que inhodiernum diem Eccletia Chrifti his tempeftatibus, & ca.

lamitatibus manfit obnoxia; indies$ namque impetitur erroribus, litibus

P(I/

r

flu&uat , contróverfiis agitatür, fcandalis concutitur, &c, ergo non eft

o

&redibile Chriftum Dominum ejus Fundatorem , Servatorem, & Spon-

fum

drt. L. n D. Pet?us ex jure Diviuo, velChrifH infiitutione etc. 47

fumillam adeo defolatam reliquiffe , ut in füis anguftiis , alifsque obviisin-

i

evitabilibus neceffitatibus, non habeat dire&orem , ac judicem vifibilem,

, W

quem adire, & à quo opportuna confilia , infallibili&que judicia expetere

,

l

I

ponit.

ab

l

J

"i

Confirmatur 7. Ovile Chrifti unum eft , ergo & unus Paftor,' Con-

]. Ortti

feq. patet. Sicuti enim ovile ut fic refpicit paftorem utfic, itaunitas ovi-

garetï;",

lis unitatem paftoris, fed ubi invenies hanc unitatem fine fücceffione le.

;qm'r!c:ï

gitima in Primatu Petri? Adde, quod ficuti f/Zer Pezr? , in quà, ( füpe-

wacfm'mï

rioribus dictis fides

folidatur firmitas Petrz , zz «rerzam ( verba funt

( leenfii

Pelapgii ann. $77. ad Cathedram Petri füblimati 1. epift, ad Ep. Iftrig )

X

qualJari uon potevit , vel mutari , ia nec ejus in Monarchia Ecclefia-

Jl

erunt

l.i

fica legitima fücceffio, Quid enim varietrempublicam, Ariftotelem z.

pol. c. 2. copfüle, audies , idfieri per mutationem formx regiminis , hac

yr hat

autem variari ma

gis non poteft, nifi per mutationem R eGoris , & fupre-

quc lt

mi Principis: ut igitur immutabilitatem , & Girmitatem Petrinz fidei, &

j gt

in ca folidatx Petre Eccle(ie conferves , dicas: neccfle e

ft, unum effe,

/ judf(jä'

qui Petri cathedram

per continuatatn hucufque fücceffionem obtineat.

rilicote

TW

3. Kefp. r74ó Amefius in fuo Bellarm. peffimeé enervato 1. 3: c. 5.

Á

M

th.10. Hzc ormnia manere falva

; Iindependenter à fücceffione unius fü-

ao at

premi Pafloris in Monarchia Pe

tri, fi

)

duo fummi Pontifices eligantur ,

xeff i

unus in oriente, qui fuccederet Petro 4

&alius in occidente, quiPaulo

fuccederet, vel uterque foli P

etro , ad imitationem Roma

ni Imperii ,

f d

quod etfi primitus unum Impe

ratorem fuf

mum in occidente, alium in oriente admi

it.

exerit , pbftramen duos , u-

Nec defuére Scholaftici ,

"

*(ks

4

youa

qui docuerunt, poffe Ecclefiam habere, & cre

are duos fümmos Pontifi-

'gon t

ces, ut Armacanus de q

uxft. Armen. lib. 7. c. 17. & Ocham in Dial.

p.3.ad finem:

ilis p

fi autem duos, cur

non & quot funt Archi—&l*lpifco-»

j

pi Dicece(ani ? fed

Contra i, P

t MP

er illa duo capita tolleretur vera Eccl

efiz unitas,

quz (icuti d

