gelos, tunc illa etiam non dependeret ab Eccleíiz: authoritate 'quöad

1

t 4

n0s ; fed potiüs taliter priüs cognita manuduceret aliquem fidelem ad

ww

a

um verc Ecclefiz ; modus tamen ordinarius cognofcendi autho-

0

ritatem S, Scripture eft per Ecclefiam priüs cognitam, five per ejus mi-

n

F'I

niftros , juxta illa interrogatoria D. Pauli Rom. ro. — ,uomodà credent

jt

ei ,quem non audiérunt ? quomodà autem atdient fíue pradicante?

ft

[tfl

8o. Nec obffat di&is r;; D, Gregorius lib. r.epift, 24. ubi ait, fe

i

venerari quatuor prima Concilia, ficuti quatuor Evangelia, quia to /7-

ynti

euf non fignificat equalitatem authoritatis, fed fimilitudinem, ficuti di.

a

citur Matth. . E(fote perfecfi , ffeut Pater. vefter celeflis perfectus eff.

j

vt

$1. Nec obftat 240. Quód decreta Conciliorum , & Summorum

ab

Pontificum fint equé à Spiritu San&o ac Sacra Scriptura, Quia hocpro-

bat, quód quidem utrobique zqualis certitudo, & infallibilitas (it, non ta-

P

men xqualis authoritas , Ram Spiritus San&us S. Scripturam immediáté ,

definitiones veró Conc

:

iliorum, & Summorum Pontificum tantüm me-

t

'

diaté revelavit.

E

li

V

82. Nec obftat 3770 Gratianus diít, 19. can. s camouicit , dicens :

[ [j

guM

Epiftolas decretales Pontificum inter Scripturas canonicas numerari de-

bere : & diít. 20. can. decrezales, affirmans, Conciliorum canones effe

sl

u []

ejusdem authoritatis cum epiftolis decretalibus: non , inquam, obftat,

ia Gratianus non ?quiparavit epiftolas decretales, aut canones Con-

j j

ciliorum in authoritate cum verbo DEI fcripto , aut tradito , féd tan-

Jb W

tüm voluit, illas dicendas Scripturas canonicas, prout Scripta facra &

Ti

1

canonica diftinguuntur à

non funt

profanis, öc Scriptis SS, Patrum , qus

1 Ml

zegul« nos obligantes,

8;. Que-

]

86

JSZueffioll, Be 'z'nfalliäilz'tai'e Copciliorum.

$3. Quxres, An Concilium generale poffit fua, vel precedentium

Conciliorum generalium decreta revocare ?

N. 1720. Concilia genera-

lia non poffunt revocare, aut mutare decreta dogmatica fidei , five pro-

. -—LCMo.

pria fint , five preecedentium Conciliorum à Summo Pontifice approba-

torum, Ratio eft clara : quia veritas fidei

; & Divina veracitas, cuiilla

innititur, eft prorfus immutabilis.

Refp. 242 Si precedentia Concilia in materia aliqua doctrinali

non abfolute, & fimpliciter definiérunt unam partem quzítionis contro-

verfe tanquam de fide tenendam, fed illam folàüm ut probabiliorem , &

veritati magis confonam fidelibus propofüerunt amplectendam v.

g. Bea-

tiffimam Virginem MARIAM fuiffe immaculaté conceptam , t

"

un

C po-

fteriora Concilia rebus omnibus accuraté difcuffis ?

& examinatis poffunt

prafatum dogma abfoluté definire, — Vel poffet etiam contingere , quàd

poft meliorem quzftionis difcuffionem , accuratiusque illius examen op-

pofitam illius partem definiant de fide tenendam: Atque in hocfenfu in-

telligendus atque interpretandus eít S. P. Auguftinus lib. r. de baptismo

C. 3. dicens: Jp/a plenaria Concilia priora à pofferioribus emendari ,csm

E

aliquo experimeuto qerum aperitur ,quod claufum erat

»€$* cogno[citur ,

M

uod latebat. Ratio eft, Quia major probabi

litas etiam quà talis à Conci-

a

[

io cognita patitur fecum abfolutam probabilitatem partis oppofitz , qua

li

poft principiorum , quibus nititur, accuratiorem diícuffionem, decurfu

T

temporis verior, & prz alia abfoluté definibilis apparere potelt,

Refp. 37/0. Pofteriora Concilia poffünt revocare, & mutare decre-

qi

ta prioris Concilii circa qua(tiones fa&i ; e.g. fi in priori Concilio aliquis

m

Epifcopus fuit cujusdam criminisfalsó accufatus, ac juxta allegata, & pro-

Pïld1

bata damnatus, && depofitus , poterit pofterius Concilium fententiam la-

Q

tam emendare , & revocare, illümque fuz dignitati reftituere, /f expe-

Ti

rimeutorerum ( utloquitur$, P. Aug.)aperzatur , quod clau[um erat , &

claréinnote(cat illius innocentia. Idem quoque tenet in decretis , quz Ec-

N

clefie regimen ac reformationem concernunt, Nam licet illa.à prioribus

Conciliis pro ratione, & circum(tantiis temporis faluberrime ,& pruden-

Is

D)

tiffimé fancita fint; dum tamen deprehenduntur pofterioribus tempori-

b

i

bus minüs convenire, aut inutilia effe, poterunt :

a

pofterioribus Conci-

liis mutari, & alia fecundüm

Q

dinari.

rationem temporis magis accomodata or-

Hec enim fequuntur

naturam legis humanz , quz juxta tem-

EU

porum , locorum, & perfonar

"

T

um «circumítantias mutari debent, ac fo-

NI

lent, ut docet S. P. Auguftinus

delib.arb. c. ;. & 6. & difertiffimis verbis

Q

confirmat Artaxerxes c. ult.Eft

lg

jubeamus , ex animi n

h. dicens: Nec putare debetis , ff diver[A

offri venire levita

feg

[4

d pro qualitatb , Cb nt«

M

celfstate tempormm,

/

vt Reipublice pofcit utilitas, ferre feutentiam.

e98( 257 )8t»

yetetbeto al ao ao d a ao a a ass ob o as atb a

j

"

Wääääää OEU OsQeQe r Mp dbok dode OE

"

d ap d9 o 'qo QU GU G UP QU GG GD QU GU QPGD o Gs Go QU GR

d

LU

SYNOPSIS

t

ii

UESNELLIAN/E

It

nl

/CAUSE

Coram

ja

Q«

Hlluftriffimo Archi- Epifctopo Mechlinienfi

J

Belgii Primate difcuffz , & jiuc;icatæ;.

judi

.0

| An&tiffimusD. p. m. Clemens Papa XI. ut füpremus Hierarcha faluti

N

con(ulens . dominici gregis , indi&tis de more precibus , ac Divint

tl

, Numinis invocato auxilio,. varias. ex. Quesnellianis fcriptis: pro-

L

pofitiones excerpfit , profcripfit , & dammavit ,, quoniam: füb fpe-

M

cimine pietatis letlrale virus contegunt ,. efsque Calvmiang ; Bajanz,

VU

ac Janfenianx hzrefes jam pluries damnatz,. fucatis. verborum. ambagj-

1

bus. denuó füfcitantur;

7

Exprimit Pontificium diploma librun , ac to-

li

i

mos , unde: propofitiones excerptz fünt;, fed Authore innominato ; vel

quiaSummus Pontifex pro ingenita benignitate voluit parcere nomini ,. ac

(

famo Scriptoris , vel quoniam moris.eft apud'Sedem Apoftolicam, pervería:

damnare dogmata füppreffo nomine dogmatizantis, Hunc merem jam

Y

u

V?

xidem: fervandum: monuit: P. Auguftinus lib. 2. retradk. c. 23. & ficut:

rdmll

charitas Chriftiana. correptiones docet: exercendas: cum: dilectione ho-

u

migum , & odio: vitiorum ;; ita & correctiones odio tantüm falíitatum.

Nec novum eft in. Eccle(ia, Viros.probos, ac virtute fpe&tabiles ,, immó

W

& San&os interdum erráffe : id vel folo S, Cyprianr Epifcopr, & Marty-

Qon»

ris exemplo: manifeftum: eft;, cujus errorem,. & in: San&tum Papam Ste-

yi

Ml

phanum duriorem locutionent , purgatam: Martyrio dicit S. P. Augufti-

nus, Quamobrem deteftanda cenfetur- Joannis Dall«i Calvinifte auda--

1mr0x

cia in. libro: , Geneva edito de: bono: ufi Patrum ad' definienda Reli-

j

jl

gionis capita , ubi recenfet varios San&orum Patrum errores, uteorum.

QU

authoritatem: nihili faciendam decernat. . Turpiffimi hominis iftius im-

(

pudentia ipfis etiam hareticis execranda apparuit, adeo, ut Scrivene-

rus alter etiam hereticus, ftomachans foetidiffimi oris foexiditates, ipfüum;

[

jl

;fngugnavexit-w.

Nusquaamm

g

i

*38 (288) $0e

Nusquam erravére fan&i Patres in his, qu concorditer, & una-

[

nimiter tradiderunt, quapropter Ecclefia ipfa in rebus fidei diffiniendis

fan&orum Patrum fententiam expendit diligentiffimé, ut patet ex Con-

1

cilio Viennenfi Clementina unica Ze $us Trinitate, ubi dicitur: Nor

ad [anciorum Patrum, ej Docforum, communem [eutentinm Apoffolice

confiderationis aciem comvententes declaramus ec, Ad idem Concilium

Generale Chalcedonenfe adione 4. SagiZa Synodus fecundim expofitio-

us [ancéorum Patrum eredit nuffo modo ab eorum fine vecedens, Ex Con-

cilium Lateranenfe fecundum confültatione j. dicit: $

4

p

er hi omuibue

Jéquémur. fanctos Patres , Docforésaue Ecclefee efe. . In hoc Ecclefia àn-

€&a edo&a eft à Spiritu San&to Ecclefiaftici $. monente:

Nozn t€ prate-

reat narratio [entorum, ipff enim didicerumt À patribus

fais: Quoniaem

(

ab ipfrs difces zmtellettum, e in tempore nezeffitatii dabis ve (por[utm.

K

Hinc foli hzretici SS. PP. Authoritatem parvipendunt , ut advertit Bel-

larm. lib. r. de Chrifto cap. ro, & Stapletonius lib. 7. de fide controv.

ff

3. Cap. I2. contra quos extat decretum Concilii Niczni 2. can. dicentis:

j

Qui dotirinam [nntforum Patrum contemuunt, execratio. Costerum,

Ti

quia nemo illorum in particulari habet authoritatem infallibilem, con-

u

tigit interdum in variis, ac nondum definitis materiis erráffe, ut adver-

k

tit P. Auguftinus lib. 2. de peccato originali cap. 23. ubi dicit: — 9uis

y

enim non [eutiat in bis , atque bujusmodi queffionibus varin, eb innu-

H

merabilibus, ffve ad. Scripturarum. abditiffimas latebras pertineutilus,

AC d.

£

D

quas certo aliquo geuere completii,

N

zgnorari, eb fAaluá Chrifliand fide, alicubi erraré , ebo.

flhinire dtfgi/!imum e[?, eé vmult/,i;

Erravit quidem alicubi unus, vel alter ex fan&is Patribus in mate-

um

h

ria nondum ab Ecclefia definita, & qus aperté non poterat deduci ex

0pug

Scriptura Sacra: quapropter P. Auguftinus hos errores condonandos

l:

Al

dicit ferm. 14. de verbis Apoft. ubi fcribit: —Ferezdws eff d

Z/putator er-

rans in Alits quefHonibus nom dilicenter diee[lis,

j

Mar»

nondum plená Eecleffa

u

aut borttate firmatis. At nemo fanctus, nemo veré pius, ac fidelis di-

fputator erráffe deprehenditur in materia jam ab Ecclefia definita; nam

ltte

bt

hujusmodi error ; qui non ftat fine pertinacia, minimé compatitur cum

ietate , ac fanGtitate. Hinc patet, quàm deploratam caufam fufcepe-

teye

Y

runt defendendam Quesnellii Affertores , & Apologite, buccis cré«

iy

pantibus conclamantes Quesnelli probitatem, pietatem, ac innocen«

U[HI

tiam. Scribit enim Procurator Fifcalis in cauía Quesnelli, coram Illu.

ftriffimo Belgii.Primate, publicam ia ipfüm oportere ferre fententiam ;

ahq,

tf

quoniam wesnellus fluido [uo , ac fucato calamo, ex bona fua prafum-

fs

püoue inmocuum fe I libellis fuflinet ci Alfecla ejus, more: Haretiai

£009-

t

«93( 289 )8t»

s

eonfaeto, tum ove ,

Iu feripto, plangentes debingunt uemellum tam-

]

quam virum (aucíu

h

m onmi;que errorz ,

L

G exceffus purum , per[ecu-

tionémque patientem i.

"

,

uffam: qualia

L

lamenta tempore Pelagiazorum

il

Japids perfonuerunt Ecc.

leffam, ut videre

eff im eorum epiflolis ad Imuo-

ceptium Papam , ac in libellis

|

ftdei Caleffii, ef Pelagii, ac im Baronio

Ad anmm 430.. Quomodo pi

us, ac fan&us,

qui poft damnatam Jan-

m

fenii fententiam, DEO, Ecclefiz,

ac veritati rebellis, eam denuo tu-

(n

W

ii

tandam fufceperit, ac fuis paffim fcriptis inferuerit? Qu

omodo fanctus,

ac pius, qui damnatam in Michaéle Bajo doGtrinam inn

cvaverit, ac lau-

!

Y

h

daverit novam operum ejusdem Baji editionem ?

Quo pacto pius, qui

72

càm Romz damnatum fciret opus ,

ab ipfo Parifis editum , aufüs eft

D

er latum fcribere

contra decretum defüp

DF[ L

gregationi fümmé injuriofa?

plurima infamia & fàcrz cpn—

Mä'

h

Quá ergo fronte fan&us dicitur, qui Anno 1678. in Conciliis Ora-

Qit

torii Berulliani, chm omnibus,

fb

junctum fuiffet fübfcribere form

& (ingulis ejusdem Congregationis in-

ule rejiciendi in fcholis here

fin Janfe-

&f

nianam , & ipfe pertinaciter rec

usáffet fübfcribere, Galliam de

que

feruit, ac

hh

in Belgio (üb vefte laica, qua

mvis pr

esbyter, delituit ? Fru&tus hujue

N

Presbyteri, inBelgio Catholico füb v

efte laica delitefcentis, demonftrant

]

"

plané fucatam ejus, ac ementitam in

nocentiam; ut enim refertur in vul-

"

L

gato codice, qui infcribitur ezu/a

Quesuelliana , ibidem, & in vicinis

Provinciis plures turbas, & diffid

MMI

I

ia excitavit; Presbyteros commiovit

j

i

adversüs proprios Epifcopos;

ac Clerum impulit Batavicum adxersüs

Summum Pontificem,

Ibi reimprimi, & diftr

ahi curavit varia fcripta,

jam pridem à Sede Apoftolica prohibita :

probavit, & laudavit plura

i

opufcula Patris Gabrielis Gerberon,

à Sede Apoftolica profcripta, ei-

yini

démque fübminiftravit varia manufcr

ipta, ex quibus ea opufcula effor-

r /

maret. Nec tantüm Sedi Apoftolic

;

ac Ecclefiafticis Pr»latis injurius

F

i

",

j

turbas concitavit, verüm & (iculares

poteftates fcriptis füis per(trinxit,

[ICM j

litteras fcribens Regi Catholico, Re

gi etiam Chri(tianiffimo

graviter

jl

h

j

ObtreCtantes, ho

mo natus ad feminandas diícordias,

& nulli fervandam

9f

1

reverentiam. — Compefcendus erat H

ac carceri mancipandus vir adeo

ií

l

perniciofüs, ac in foro externo tot cr

iminum reus; cümque oportuerit

invocare auxilinm brachii fxcularis

"T

; id praítitit Juffü Regio Excellen-

tiffimus Marchio de Bedmar , tun

c temporis Beleii Moderator. Poft

aliquos menfes effracto careere er

upit, & evafit: fed juridicé citatus

Ti

p

ad refpondendum perfonaliter ad

ea, quz objiciebantur, minimé com.

paruit; quare in abfentem j

ul

uxta difpofitionem jurium fententia pronun-

j

il

tiata eft; quam infra ad litc

eram transcribemus,

"

Q

[4

Talis

«j3 ( »9o )60e

"Talis eft vir ille & Janfenianis fan&us , ac innocens proclamatus,

qui pàti dicitur injuftam períecutionem. — Non eít animus mihi quid-

quam occulti revelare, fed ex his, quz ipfe Quesnellius fcriptis publi«

€is nota fecit, & quz in proceffu juridico coram Mechlinienfi Archi - E-

pifcopo dedu&a, ejusdem juffu typis edita confpiciuntur , fimplici nar-

ratione referre, Sicolim P, Auguftinus librum fcripfit de Agorbus Ma-

sichaorum , in quo cap. 19. & 20. graviffima illorum exponit flagitia ;

ne ementità fanCtimoniz famá incautos deciperent, & in füos perveríos

Marcionis & Valentini diíci-

errores traherent füb fpecie fanctitatis.

pulos atris coloribus depinxit Origenes, eorum apparentes virtutes ap-

pellans diabolicas. Arianorum non tantüm errores, fed & fraudes etiam

detexére Athanafius, Epiphanius, & Auguftinus,

Quanta litteris (i-

gnavit Hieronymus de Ruffino, Vigilantio, & aliis, ad fubvertendam

eorum malé partam Authoritatem? vitiorum hic diffimulatio, immitis

E

mifericordia eft, & erronea charitas. Acclamatur à Factiofis Quesnel-

lius Mirer. Elifeus Gallicà -dutonii MArnaldi difcipulus ef- fucceffor , du-

b

li

plici ejus fBiritu praditus : alter Baruch Gallicà Hieremia focius , ut pa-

R

tet ex cAu/A. .:Ouesnelliana art. 10. $. G. Ejus benédi&tiones ex Belgico

f

latibulo , quasinGalliam mifit , excipiebantur ffexés gezibus, ac incredi--

P

bili veneratione, ut eodem articulo & paragrapho videri pote&, inju-

ftam dicitur pati perfecutionem, nec ceffant ipfüm proclamare fanctum,

p

& innoxium. Audienda hec fünt à Catholicis , & filendum pretextu im-

&

mitis charitatis? Abfit. Apoft. 5. ad Timoth. 3. dicit :

Omaet , qui

/

AU

? volunt vivere im Chriffo 9 BSU, perfecutionempatientur. Noua-

j

em patitur Quesnellius, qui, fi pi& vellet vivere in Chrifto JESU, &

ln

li

Gallia non profügeret, facri fui Oratorii Berulliani defertor: non etiam

recusáffet fübícribere formule, ab Alexandro VIE preícriptx contra

V

errores Janfenii, ut effet in Ecclefiz corpore , nec rebellaret in capite,

Martyrem non fàcit poena , fed caufa , ut ben& advertit P. Auguftinus

lf

ln

ferm. 100. de SS, Fabiano & Sebaft. perpendant Quesnellii Affecla: cau-

fam perfecutionis, orbijam undequaque patentem, & nemo audebit

Vi

Quesnellium proclamare inmoxium. Profugus, ac vagus latitat, acper-

Wt

fecutionem patitur ; fed eam , de qua 1. Machabzxorum fcribitur in lau-

dla D

dem Jude Machabzi, Perfecueus eff. iniquos, e& qui conturbabant po-.

Tm

palum. Hanc laudem (ibi' promeruit Vigilantiffimus Pat&tor, ac Belgii

Primas. llluftriffimus Arch

i- Epifopus Mechlinienfis ,, cuitäs, tal? e(t fe-

l

quéns, edidum citatorium,

HUM.

W

«08( 251 )609

N

j

HUMBERTUS GUILLIELMUS A .

1]

PRECIPIANO DEI & Apofttolica Sedis gratiá Archi-

Lt

Epifcopus Mechlinienfis , Primas Belgii, ad exercitus Regios

n

Delegatus Apoftolicus, Suz Majeftati à Confiliis ftatus &c.

um

j

Q

Omnibus Presbyteris, Clericis, Notariis, Tabellionibus Pu-

blicis, & Apparitoribus Curiz Noftrz juratis Sa-

i

lutem in Domino.

51

II

f

Xpofuit Nobis Procurator Officii Curix Noftre Ecclefiaftice Bru-

j

xellis, quód Pater Pafchafius Quesnel, Presbyter origine Parifien-

fis, ante hac detentus, ac fequeftratus in palatio Noftro Archi-

fits

Epifcopali hujus oppidi, poftquam citatus fuiffet, ut períonaliter re-

d

fponderet ad libellum conventionalem exponentis, fequeftrum füum

[

violaverit, & effracto de no&e opera nonnullarum períonarum carce-

re eruperit, & ha&tenus latitet; cümque publici interfit didum pro-

gv

fugum, & latitantem vià juris adigi ad hoc, ut perfonalitet refpondeat

Wt

ad przfatum libellum, vobis, & (ingulis veftrüm mandamus, ut ad in-

n

ftantiam przfati exponentis citetis coram Nobis perfonaliter, & perem-

n&hm

J If

ptorié ad certum diem juridicum, per vos defignandum (intra quem

& diem citationis veftrz fint ad minus quatuor feptimanz intermediz)

aut fi ille juridicus non fuerit, ad alium tunc immediaté fequentem,

ge

prefatum Patrem Paícha(ium Quesnel ante hac detentum,

& feque-

!

ftratum in Palatio Noftro Archi- Epifcopali Bruxellis , di&o

etian

tori Officii refponfürum füper fequentibus,

Procuyae

:

onti

I, Quàód poftquam 1578. in Comitiis oratorii Berulliani omnib

us,

s

& fingulis ejusdem congregationis injun&tum fuiffet fübfcribere formu-

j

lx rejiciendi in fcholis Eere/gzz fanfénianam, & ipíe pertinaciter recu-

j

sáffet fübfcribere, Galliam deíeruerit:

"

l:

& quamvis Presbyter , latita-

;udcblf

verit in Belgio Catholico füb vefte laica.

II Quód ibidem, & in vicinis Provincis plures turbas, & diffi.

« Fff

dia excitàrit , Presbyteros commoverit adversüs

mku

proprios Epiícopos, Cle-

"À

rum Batavicum impulerit adversüs Summum P

ontificem.

yi

IIl. Quód damnatam in Michaéle Ba

jo do&trinam renovárit, atque

gf[ [

laudaverit novam operum ejusdem Baji e

ditionem.

IV. Quód proftriptam Janfenii do&rinam extulerit paffim,

ac þro-

ruerit,

Pugnaverit, & damnatas Janfenii herefes füis paílim fcriptis infe

j

Oo 2

V. Quóg

«93( 292 )8t»

V. Quód Pontificiis decretis, in caufa Janfenii Tatis, liberaliter de-

traxerit, quafi iisdem aliquid per fraudem, & citra Pontificum volun-

tatem fuiffet infertum.

VI. Quód fcripferit effe facrilegum & toti Ecclefiz injuriofüm, exi-

gere fübfcriptionem, & juramentum fa&ti, uti ajunt , Janfeniani,

quod

formulario Alexandri VIL. continetur.

VIL . Quód poft Breve, & Decretum Innocentii XII. de a

nno 1694.

contenderit, fenfum obvium Formularii non requir

ere, ut propofitio-

nes damnentur in fenfu ab authore intento, edide

rítque, & omnium

f

füorum nomine editam declaraverit Formularii exp

licationem

, in qua

tur con-

proteftatur, quód per Formularii fübícriptionem non fubfcriba

demnationi libri

anfenii.

N

VIIL. Quód quamvis Alexander VII. declaraverit effe falfum,

Pa

ténsque mendacium, quód füb Innocentio X. non fuüerit examina

tum

id, quod vocatur fa/£wm Tan[emti ; nihilominus prafatus Pater

D

Ques-

nel aufüs fuerit palam afferere, & fcriptis fuis propalar

e, non fuiffe (ub

b

Innecentio X. examinatum id, quod vocatur fa&zwm anfeuir,

IX,

uód dixerit publicé, nondum adveniffe tempus reddendi ju-

!ü

ftitiam Janfenio, & illatam ipfi injariam reparandi;

,

& interim ipfe per-

minaces litteras jactaverit, fe ali

&

quando Janfenit defen(ionem füfceptu-

u

zum contra Clerum Gallicanum.

X. Quód pertinaciter adheferit fa&tioni co*mhä, quí adversüs Ec-

Tay

€lefizz Decreta, & adversüs edi&ta Principum, conjurárunt, librum &

doctrinam Janfenii tueri :

quód illa fa&to [até per Galliam , Belgium, &

&T

Hollandiam fit diffüfa, & à fa&iofis appelletur ordo; quód illa fatio

f

habeat fuas, uti vocant, Abbatias, Prioratus, Collegia, Domos, Ho-

Ti

fpitia, & Eremos: quód ilia fa&tio plures complectatur feculares, &

Kegulares, quorum alios vifitatores , Priores , alios fimpliciter Patres,

n

alios Fratres appellant: quód 4 morte Dom. Arnaldi , quem Patrem

Uml

Abbatem nuncupabant, Pater Quesnell fadionem hanc Confiliis fuis

lilg

rexérit füb titulo Patris Prioris, quód varias inftituerit vifitationess

At

exigens à przcip

uis, ut ad ipfüm referrent quodcunque poffet promo-

vere dictam factionem

Wi

3 quód ad eum effectum procurárit diftributiones

tiofo

pecuniarum ,

quibus procuratores factionis tam Romz, quàm Parifiis,,

& alibi exiíte

ntes, poffent caufas factionis füftinere,

Ug

XI. Quód in litteris faCtionem concernentibus

, paffim ufüs fuerit

cifrá fictorum nominum

Vi

; ne celata inyfteria, & confpirationes poffent,

(H) 1

eveniente cafü intercept

ionis litterazum, detegi.

hl

XIL Quid

«Q8( 29: )80o

u

XIL. Quód ad novam editionem correxerit libellum, cui titulus:

;01;11

Phantome du ffanfenifme, d

1

um ipfe ejusmodi przgtenfï phantafma:is erat

Dux, & Antefignanus.

m,æ:

XIIL Quód cüm Romz damnatum fuerat opus ab ipfo Parifiis edi-

ls

tum, cui titulus: Differtationes, Note , Obfervationes, Emendationes ,

Ipterpretationes , AunotAtiones ,

P. |

37

ipofLille Ad. $. Leonis Magni opera.cf

"

Ad codicem Camnonum . Conflitution

& Sedis Apoffoliee , auíus fit adversus

iPOL ]

decretum, defüper latum , fcribere

tioni fummé injuriofa,

plurima infamia , & Sacrze Congtega—

XIV, Quód tam ftripferit

, quàm ab intimis füis receperit litteras,

r qu

Regi noftro Catholico, Regi eti

am Chriftianiffimo,

& przcipuis utriusque

Regis Miniftris , immó & Summis Pontificibus,

Cardinalibus , & Epiíco-

uU

bus ejusmodi litteras re-

Ynatt

pis graviter obtre&tantes : quódque illos, à qui

cepit, continuaverit colere uti intimos.,

d

XV. Quód ind

igno modo perítrinxerit Regium Senatum Monti-

ia

bus Hannoniz refid

XVI.

entem , uti & Montenfem Magi(tratum.

od litteris fuis laudaverit &

robaverit plura opufcula

Wi

Patris Gabriélis Gerberon, qux à Sede Apo

(?

eidem fübminiítraverit varia manufcri

olica profcripta: quódque

Md

pta, ex quibus di&a opufcula con-

QU ont

deret,

XVII, Quód limaverit

þl—ura fcripta feditiofa, & pernitiofa exarata

il

manu Dom. Ernefti Ruth d*

Ans.

XVIII. Quódacriter inve&us fit in eos

o

» qui damnarent quadragin-

',[ iumxy

ta Do&ores Sorbonicos propter refolutione

m famofi casüs confcientis ;

perfidiam objecerit iis ex quadraginta Do

Coribus ,

ui ad fàniorem.

lh

mentem rever(i fe Eminenti.

fT

n0$, ï

N

N

l

1mo Cardinali de Noyalles , Archi- Epiíco-

1t65; ]

po füo fübjecerunt,

XIX'

r

um Archi-E

Quód poftquam

ïpfemet erga Eminent.

Card, Noyallium fü-

j

pifcopum " fümmam publice profeffus

effet venerationem,

:5 j

fuósque lib

ros illius emendatio

jl

Eminent. Dominum litteris füí

ni abfoluté fubjeciffet , interim dictum

inHfï;

$ , ad amicos fcriptis, indignis modis per-

ftrinxerit, & dum libellum ei

[ U

riofum deteftari (imularet

dem Eminentiffino Domino fümmé inju-

j

; eundem, ad familiares füos fc

ribens , fummé

laudaverit tanquam mod

eratiffi

mé ac nervofiffimé fcriptum,

] Pgi[ilS)

XX. Quód in hoc Belgio,

& füb Archi - Dioecefi noftra reimprimi,

J i

& diftrahi curaverit varia Ícript

a jam antea à Sede Apoftolica prohibi-

b

ta, ac ediderit plurima anony

ma,

uti & varia non folüm carentia ap-

j

probatione Ceníoris, fed & Áutho

rem, & Typographum mentientía,

j

Qo 5

XXILQuód

-

«95 ( 294 )80»

;

[

XXI. Quód ob fcandala inde orta, & errores, falfitates , ae inju-

tt

pias in illis contentas , jam nunc aliqua ex dictis fcriptis Decretis Sedis

P

Anoftolice fuerint condemnata, & etiam in Belgio manu Tortoris com-

z

Q

bufta.

XXII.

Quód Bruxellis absque ulla approbatione Cenforis ordina-

íüi loci curavit imprimi Hifforiam Congregationum de auxiliis ; po&-

quà

m petitum defüper privilegium Regium ipfi fuerat negatum.

XXIII. Quódilloipfo tempore, quo du&us fuit ad locum fequeftri,

!;

a&tualiter incumberet edendis variis libris, & fcriptis absque ulla appro-

[;

batione , aut privilegio Regio : & fignanter: Lerrre d: us Eveque, Aun

Eveque , & l* 4nee Chretiennme , operi bis à Sede Apoftolica condem-

[]

J

:nato.

L]

Ti

XXIV.M Quód etiam preparaverit compilationem centum quinqua.

[]

à nata hzre(i Tazfeniaua in publicum editorum,

n

ginta fex opuículorum ,

[]

Q

quorum etiam plurima

*

à Sancta Sede funt damnata; illáque omnia per-

-

[

etraverit cum magno

Chrifti fidelium fcandalo, & obloquio; & füper

lt

" tür

aliis dejure,

confuetudine, concordatis, ac alias ad cognitionem noftram

ertinentibus, die prima ferviente latiüs deducendis,

quod videbitur

L

[ a&x

N

refpon

farum: & cüm prefatus Pafchafius Quesnel, ut di&um eft, fit

latitet, volumus ut executio prafentium , quz fiet ad por-

profugus, ac

(ix Collegiate

[] dc

tam Palatii no

ftri in hoc oppido ad valvas infignis Eccle

Divorum Michaélis , & Gudike, & ad ultimum citatt in hocoppido

do-

P

M

Ju

micilium ( miffa citato , fi fieri poffit, harum & executionis veltrae co-

L

& roboris, acíi in propriam ipfius perfonam

um

pia) ejusdem fit valoris,

"fü "

£fa&a foret, & pro tali eam au

thorizamus, & quid de eo feceritis , nobis

Ui

fideliter refcribatis.

Datum Bruxellis, die decima terti

a menf(is Februa«

udor

rii Anni. Millefimi Sep;jngenteümi quarti.

! hbdlll

De mandato. Illufiriff. ac Reveren-

h (

Locus 7 Sigilli

Áim

diffimi Archi - Epiftopi p;fæfati.

| t

L

&tfy

Hoc Edi&um citatorium ad valvas publicas affi

xum fuit die r .Fe-

Li

rem dedu&us fit,

L]

lny

bruarii anno 1704. cüm tamen Quesnellius ad carce

lm

ac fequeftro mancipatus die 3o. Maji anno 1703.

Comprehenfi fünt

L

etiam cum eo alia irrequieta capita Faionis Janíeniang Gerberon,

Brigodeus; qui tamen in fe reverfi, & emendationem promittentes ;

Wgn(

benignam fententiam audiérunt ; Contra veró cüm Quesnellius € car-

r

cere effugiens , libertati fcribendi, ac defendendi amatam Janfenii here-

T )

fim iterum fe dederit; ideo Procurator Fifcalis contra hunc profugum

Mne ;

L

me-

luw

«98( 25; )80»

:

merita cau(äc'pro viribus e

xpofüuit, omnes ac fingulos articulos verifica-

M

"

te, & füb oculos ponere conatus eft, ut ad juridicam fententiam, atque

d

ad mul&àam debitam deveniretur. Premifit deinde poítulationem füam

coram Judice ejüsque Affefforibus, in quà conqueritur, quód in Belgio

j

;

hzrefis Janfeniana graffaretur non fine ingenti vicinorum Heterodoxo-

Z

rum lztitià; quód Conftitutiones Pontificix adversüs hanc hxrefim edi-

!

tx tanquam fubreptitiz,

nullz , ac injuft , non. (ine magno fcandalo

vl

exfibilarentur :

"

1

quód decreta Catholici Regis adversüs füfpectos de hac

D

hzrefi convellerentur , tanquam contraria Regulis equitatis naturalis ;

tandem poftulationem füam contra Quesnellium (ic conclufit.

7LL)

if

* Profedtó ig

nominiofa hxc . carceris , ftu fequeltri effraCtio juxta

* omnia jura priores Quesnellii errores , & exceffüs au

get , majorémque

** meretur poenam. Quarc cüm Reipublicz interfit ,

ut delinquentium

u

[f

* malitia refrenetur , &ne pergat homuncio maledicus novis fuis fcriptis

i

* quietem publicam impuné commovere, ac Sacerdotii,

ac Imperii Ca.

PC

** pitibus infultare; caufam officii noftri contrahunc

T.

fugitivum per con-

oftra

** tumaciam, acpo(t decretum de probando,

probationésque inftructam ,

** ad Veftrum Illuftriffime, ac Reverendi(fi

N

j

me Judex , Ampliffimi, Exi-

** mii , Eruditiffimi , Confültiffintque Do

mini Affeffores fifto judicium.

W

* Et licet fugiens écarcere pro con

vi&to habendus (it, tamen cüm

"u

** de gravibus exceffibus , imm5, & de

hz

s

refi criminum omnium ( uti

jl

* habemus in jure pluribus locis ) graviffz

j

mo agatur, quitatem cauf

P j

* hujus, veritatémque omnium articulor

um contra citatum illum fugiti-

"i

* yum deductorum, ob oculos ponere

ICFM

abfoluté convenit, & publicam :

** füper illis reddi fententiam.

5, u

T

** Primó ut obtre&tantium ora concludantur;

nam Quefnellius flui-

** do fuo, ac fucato catamo ex bona füi prefüm

ptione innocuum fe ii

* libellis fütinet, & affeclz: ejus more heretici

s confüeto , turb ore,

* tum fcripto plangentes depingunt.

Quesnellium tanquam virum ju-

,Jl

* ftum, fan&tum , omnísque erroris &

j

.

exceísüs purum , períecutioném-

(IW

** que patientem injuttam

5

qualia lamenta tempore Pelagianorum fiepiüis

** perfonuerunt Ecclefiam

» Uti videre e(t in eoru

"

m epi(tolis ad Innocen.

ii

]

** tium Papam, ac in libello fidei Cocle(tii & D

elagii, ac in Baronio ad an-

]u&usul

** num 430;

[

*h mul "

** Secundó , quia Ecclefiz , & Rei

publicz bonum requitit , ut mali

)

* cognofcantur prifertim Authores p

ernicioforum librorum, ne in bis

.vsl

L

[sCF

"Ü

** nocerepergant, maximé cüm Ques

nellius varios & libris füis exterio-

T

* ris pietatis, & moralis feverioris fuco multiim liniverit: Authorehoc

[

d

** fine ullo velamine Ecclefix ,

& publico expofito, fpes erit, ut fucus

d

* jlle nocere definat,

€rt ib

i

«Qs( 296L )9t»

.* Tertió, ut per publicam fententiam Coryphxus ille publicze tran-

* quillicatis perturbatorum, ac iniquitatis fliorum digné corripiatur,

« ut tam ipíe, quàm difcipuli ejus ad meliorem frugem reducantur , &

*« falvi fiant.

z

Ha&enus Procurator Fifcalis, qui nedum proceffit ad verificatio-

nem omnium articulorum, quos edictum illud comple&tebatur, verüm

ad verificationem etiam aliorum , quos-libellus accufatorius continebat,

uibus ad evidentíam comprobatis , lata fuit ab Archi - Epifcopo juridi-

ca , quz hic fubjicitur , fententia,

:

[

l

Epifcopalis ententia lata

[

A rc/.zi i

2

[

i P. Quesnell.

i

l

HUMBERTUS GUILLIELMUS

Wi

li

À PRECIPIANO DEI, & Apoftolice Sedis

tatià

P

Archi- Epifcopus Mechlinienfis, Primas Delgii, ad Exercitus

[

Regios Delegatus Apoftolicus, fuzx Majeftatis à Confiliis

Status ,

C.

pi

4l

N caufà officii coram nobis mota; & indecifa pendente inter Procu-

d

l

ratorem ejusmodi officii A&orem ex una, & P. Paíchafium Ques-

lr

nell Parifinum Oratorii Nominis Jesu in Gallia Presbyterum, non

li

ita pridem in Palatio noftro Archi-Epifcopali jufu noftro fequeftratum,

& poftmodüm violatà fequeftratione per iteratas litteras Edi&tales , cum

ftm

i

debito intervallo publicé in locis confüetis affixas , & in rotula repro-

Qu

du&as, refpe&tivé 17. Martii & .14. Aprilis hujus anni 1704. citatum ,

Ti

fed non comparentem , ac contumacem, ex altera parte. — Vifis ejusmo-

Yi

di caufz actis , & a&titatis, notanter etiam recufatione pro parte citatí

T

contra nos judicem ordinarium propofita, quam uti notarié frivolam

fi

rejecimus, prout adhuc rejicimus, omnibüsque maturé examinatis &

qu

perpenfïs » prefertim Decreto noftro 9. Junii. noviffimi dato , quo AGo-

xem pro utilitate trium contumaciarum ad probandum admifimus , &

ill

robationibus , quas in vim ejusdem decreti produxit, de plurium Eccle-

Q

(ie noftra Metropolitang Dominorum Capitularium, ac aliorum Sacrz

Ma

TTheologiz Do&orum, & Licentiatorum , uti & Jurisperitorum confilio

& affentu Chrifti nomine invocato , & nihil nifi juftitiam pra: oculis ha-

T

bentes ,

I

. «08( 257 )80»

n

bentes dicimus , decernimus , & declaramus, ex eisdem a&is & proba-

2.,

tionibus conftare, eundem citatum renuiffe fimpliciter ( licec admonere-

lj

tur,rogaretur,ac inftanter ad hoc premeretur aSuperioribus fuis) formu-

1« do&rinali prefcripte in Comitiis generalibus prefati Oratorii Gallici

at

fübícribere; Íídque ea przcipué de caufa, quód formula ifta contineret

Tif

damnationem doGtrine Zanfenii , C* Baji; quam contumaciam adver-

W '

süs Superiores fuos ne deponeret, ex Gallia profugus ab anno 1r6$8;.

u

Jn Beígio variis in locis, fed potiffimüm in hoc oppzdo Brsxelleuft fub fi-

&is nominibus latitavit, & ex latebris füis contumacie füze malum ul-

teriüs communicavit, varia edendo, ac publicando opuftula, quibus

haerefim faz[eniamam non obfcuré füftinuit, idque eà continuatione au-

/

daciz , ut afferuerit, quód Summis Pontificibus z czw/a anfenii fuif-

fet obreptum , & aliquid preter mentem Pontificiam Bulle Urbani VIII.

infertum : fimul & indigno modo fcribendo de Summis Pontificibus , &

malé perftringendo S. R. E. Cardinales » Epifcopos, aliósque Ecclefiz mi-

niftros , & viros dignitate, ac do&trinà eximios: neq; ab obtrectationi-

[Ü

bus adversüs Reges, neque à contumeliis adversüs Regios. miniftros

«

abftinendo, :Infüper pertinaciam füam prodidit afferendo inter alia /Zaz«

fenismum non efle nifi Pbaztafma s faciendo notas multüm injurias , &

(

iij

contumeliofas decreto $. Congregationis indicis lato 22. Junii 1676. quo

n

)

rohibebantur Di/férta£iomes ipfius ad S. Leonis opera; approbando &

]

a

udando plura opera D. Gabrielis Gerberon, qux à Sede Apoftolica

d

dein fuerunt reprobata; uti novam operum Baji editionem, & hifto-

T

