€bet effe uzum CO pUs,

C um [Diritus , ità & unum Caput

IECUS [0"'*./

vifibile de jure fibi vendicat,

riretur porta variis fchifmat

2d5. Suppofitis duobus capitibus lata ape-

$ &ggnö*

ibus, erroribus , hxrefibus, fciffuris ,

quis enim ex iis alteri im

ngnu t

quis ill

peraret? quís Concilía

generalia indicerct ?

gt

a«

is prz(ideret? vel fi quilibet i

n füo tantümimperio concilia cele-

braret, non generalia, fed nationali

,E

a effent, & fi

C corpus Chrifti non

$ [(41

unum eflet, fed divifum,

3420. Soli Petro Chrift

us dixit :

(

Petram adific

Super hanc

T2

Abo f*c. ergo ille,

& non D. Paulus füccefforem

habet, 4£2.

Chriftus non inftituit Monarch

] L

iam in fua Ecclefia À membri

$, aut prz-

0^

pofitis ad libitum mutabilem;

g

ul

f

vel fi adverfarii hang inflitutionem prae

&

2

tendant,

U

»

68

uaflio HI. De Monarchia,vel Primatu fuccefforis D, Petri.

tendant , illam authenticis facr Scripturz, autlegitime traditionis te-

ftimoniis edoceant, $/ó. Nec Ármacanus nec Ockam fuis placitis , pu-

yà Scholafticá probabilitate antiquis forté temporibus füffültis, & tole.

ratis , prjudicant veritati Catholice , cum ea Vaticano fulmine jure me-

ritiffimo dudum exufferit, & excufferit ut hxretica per fequentes pro-

pofitiones damnatas : 5. Petrus ( S. Paulus funt duo Ecclefra Priucipet ,

qui unicum effciunte Nels Sumt duo Ecclefia Catholice Coriphai , ac [upre-

ami Duces fummá inter fe unitate comjuncti. Vel: Suut geminus unrver-

falis Ecclefía vertex , qui ia unum divigilffmne coáluerupt. Nels Sunt duo

Ecclefia fummi Paflores , ac Prefides , qui unicum Caput conllitunnt. Hant

L exP[itatam, €& ompimodam «qualitatem inter $. Petvum , €& $. Pan-

dum [ime fabordinatione , febjettione S. Pauli ad $. Petrum in pateffa-

1e füpremá in regimine univer[alis. Ecclefra hareticam cenfui €& decla-

fAvit laudatus Summus Pontifex.

Refp. 242 Amefius, Quód ficuti Chriftus conftituit Apoftolos, &

Paftores in Ecclefia, ita & Prophetas Eph. 4. ergo ficuti malé ex hoc

probatur perpetua fucceffio Prophetarum , ita pariter ex eodem princi-

pio peffimé infertur continua Summorum Pontificum fibi invicem fucce-

dentium feries.

Contra. Supremus totiüs

Eeclefiz Paftor fpe&tat ad ord:'na—rïum

illius minifterium : Prophete, & Apoftoli ad extraordinarium: poteft

aütem Ecclefia fubfiftere (ine extrz-ordinario, non tamen ordinario illius

minifterio ; ergo hzc paritas nulla eft , &utroque pede claudicat.

. Probatur 2. Credibile non elt Divinam providentiam meliüs

l

profpexiffe umbrz,

quhm corpori, figure , quhàm rei figuratz , legi fer-

Àm filiali: fed extra omne dubium eít , quód Synagogz veteris

)

vili, qu

teftamenti , quz erat figura , vel umbra Ecclefiz novi teftamenti Divina

)

Providentia profpexerit de fümmo Sacerdote , & continua ejusdem fuc-

i

[

ceflione ufque ad adventum Chriíli: ergo idem dicendum eft de Eccle-

»

fia novi teftamenti.

BU

à $, Chryfoft. lib.

D

f. Probatur 3. teftimonio SS. PP. inter quos rzz

4, de Sacerdot. fic fcribit: ,Quazam inguit decau[a ille ( Chriftus ) fam-

eret , qzmmm CAF ATR

guinem effudit faum ?. certà ut pecudes eas acquir

H

Jum Petyo, tum Petri Succelforibus committebat, lluic accedit S.Leo ,

D

qui ferm. 2, de anniverf. affumpt. fücceflionem in Primatu D. Petri docet

hr

his verbis: — Sicut£ permanet id ,quad in Chriffa Petrus credidit , ita per-

veri-

Yil

ennet y quod im Petro Chriffus ipflituit, | Yem. Manet. di[pofitzo

l)

tal "

h

( 4rt. 1. p Petrus e,? jure Divino, wel Gorifli inflitutiouecb». — 69

yys t

tatís , C* B. Petras in aecepta fortitudine Petre per[everans, fufcepta Ec-

clefja. guberaacula nop. reliquit , perfeverat videl, Petrus, &f vivit ia

ts

&

Succefforibus fais. S. P. Auguftinus hocipfüm confirmatlib. r. de do&t,

Chriit, e. 18. & lib. 7. de bapt. contra Donat. c. f. fequentibus verbis:

rtne

t5

Juadam dicuntur , qua ad B, Petrum pertinere videmtur, neque tamen

7771

babent. illuffrem intelleifum , vifi cum veferuntur ad. Eccleftam , cujus ille

7

cogno[citur in fiqura ge[fiffe per[anam , propter. Primatum , quem in difci-

Iuf

pulis babuit , ficuti eft : Tibi daba claues regni calorum. Ydeft claves veg-

Mi dui

ni cxlorum non funt Petro date utcunque, aut ut in ejus perfona. pere-

ant, fed ipfi ut Capiti, & Primati Ecclefie, & ut ad ejus Succeffores

A

f lt

vaníeant; (icuti Regi datur fceptrum nomine füi, & Regni, non &t ipfo

moriente extinguatur, fedad ejus heredes transferatur.

'Tandem. Hxc

pmffä"

veritas habetur definita in Concilio Conftantienfi , ubi inter alios articulos

d

Joannis Hu($ damnatur etiam fequens: . Nos eff fezzutilla apparentia, quà

eperteat eJfe umum . caput. in fpiritualibus regens Ecelefram, qud [emper

Jus,

at fot

cum ipsá militante Ecclefra comver[etur , & conferuetur,

6. Objicit r. Calvinus. Si verba, qux denotant Primatum Petri, re-

yie

ferri debent ad ejus Succeffores , cur nonea quz fignificant , & reprehen-

NI

dunt ejus defe&tus? rationi 'enim congruit, ut qwz femtit commmodum ;

Jeutiat c onus. Reg. y5. Jur. in 6. vel: E

ui fabflituitur $m bonore, facceo

qpanm

dat im oncre. Reg, 76. in 6. Nec ferendus e

d.

, inquit fuftinianus , qz /;-

pn:c

eà Annexum contemmit.

o s

erum quoddam amplect'itur , onus autem

Refp. breviter per aliam regulamjuris, qux odiofareftringenda ,&

a

j f

favorabilia amplianda effe, docet. Neque énim per hoc, quod titulus,

honorificus , aut poteftas aliqua , quibus abimperatore Dux quidam, vc

i

» VC(C[D

Princeps infignitur, in heredes, & facceffores transfundantur , fequitur ;

quod debeant portare etiam iniquitates , & defectus perfonales illius , &

d j ii

quo jure, titulo, aut ratione id pretendit Calvinus in Succeffore D. Pe-

dem Jl

ti? Necjuvant Calvinum allegata jura, quia hzc loquuntur folüm de

chCdC'

onere civili, quod rei emolumentum ex lege éomitatur, non autem de

defeQibus perfonalibus antecefforum , qui rem aliquam priüs poffede-

i

runt.

,J

7. Objic. 2. Petrus priüs Cathedram Antiochenam fundavit , quàm

j n

Komanam; & priàüs conftituit Evodium fuüum füccefforem in. Antioche-

$, o

nà, quàm Clementem in Romana: vel ergo duos habere debet Succef-

;

fores de jure Divino , vel nuüllum in zquali jurisdi&tione; & certé non

uj

videtur dabilis ratio , quare Patriarcha Antiochenus (it inferior Roma-

[7

ao , fi fpc&temus factum Petri , & jus füccellionis.

/

4l

15

Refp.

*

-

yo0 . QOuaflio II. De Monarci;iæ. , velPrimatu fuccefforis D. Petri.

Refp. Signum magnz prerogativz D, Petri eft, quód tres illz (edes»

inter quas tefte Niceph. 1. 13. c. 3. eftetiam Alexandrina,,in quibus D.

Petrus fedit, vel quas nomine proprio fundavit, (int Patriarchales, ut do-

cet cum aliis $8. PP.Leoep. $3. ad Anatolium , & conftat claré ex Con-

cilio Niczno c.6. ubi non inftituuntur ( qualiter contendit Calvinus lib

4 inft. c. 7.9. 14. ) fed tantüm confirmanu

i

1

H

r dicte Ecclefiz Patriarchales.

Inde tamen peflimé infertur , illos Patriarchas fuccetfiffe D. Petro in Pri-

matum totius Ecclefiz , fed folus Romanus Pontifex non folüm quoad

Primatum honoris, & ordinis ( quem etiam adveríarii eidem deferunt)

fed etiam füpremz jurisdi&ionis illi fuccedit, Hinc etiam, Divinà uti-

que difpofitione, factum , quod licet D. Petrus 7. annis Antiochie fede-

rit, non tamen permanenter , fed inde diíceffit, nullibi, nifi Romce modo

ftabili fuam fedem fixurus, quam ufque ad mortem tenuit, & tandem

proprio fanguine uterque Apoftolus confecravit.

Quapropter [oius

Romanus Pontifex tanquam verus D. Petri Succeffor in Primatutotius

Ecclefiz ufque modo eft habitus.

Quod confirmat etiam folius Sedis

Romane non interrupta fucceffio Epifcoporum in intemerata Catholi-

ä

cc fidei veritate, cum in Alexandrina füccefferint Georgius , & Lucius

Ariani, Diofcorus, Eutychianus, Cyrus Monothelite &c. in Ecclefia An-

tiochena Epifcopis orthodoxis fucceffit Samofatenus herefiarcha , Petrus

Graphzeus, Macarius Monothelitz &c. : Quibus adde, Patriarcham

Antiochenum Przfectum fuiffe fedi Antiochenz , dum Petrus adhuc

erat in vivis, & Roms Primatem totius Ecclefig agebat , quomodó

igitur dici poteft eum fücceffiffe D. Petro? cum nullus fuccedat alteri,

nifi cedenti locum, . vel per mortem , vel depofitionem, aut renuntia-

i

tionem. Huc fpe&tat etiam illud , quod ex S. Ambrofio refert Palatius

W

in 2eft. Rom, Pont, volum. r.f. 3. quód Petrus, cum jam feralem mor-

tis lententiam à crudeliffimo Nerone latam exípectaret, violentà quá-

N

]

dam pietate fidelium Chriftianorum compulfüs ad fugam. no&e muro

egredi cxperit; videns autem fibi in porta Chriftum occurrere, urbém-

]i

K

queingredi ait : Domze quó vadis? refpondit Chriftus: F'ezo zterum

erucifiat. Intellexit Petrus ( verba funt cit. $. Ambrofii ) ad fuam cru-

ln

T

cem Divinum pertinere refponfum , Chriftus enim non poterat iterum

crucifigi , qui carnem paflione füfceptá mortis exuerat. Sponte itaque

ton

remeavit Petrus, interrogantibus Chriftianis refponfum reddidit, íta-

rj

tímque correptus per crucem fuam honorificavit Dominum JESUM.

03

Edicant heterodoxi nunc, cur Petrus à fuo Divino Magiítro juffüs eft

redire Romam, ibique. ultimam mortis fententiam excipere? nunquid

Ran"

potuiffet zequé martyrio coropari Alexandriæ, Antiochix , vel a

lio quo-

Xhy

cunqué

u

*

h

d

A. T. Mp Petrus ex jgure Drvino,vel CEriftz i;z/?ïmtiblüe ec. 7Y

i ]

unqueloco? certé ratio alia non eft, quàm ill

a S. Gregorii ep. 37. u£

u

fcilicet Petr

us in ea fede,

; & vitam finire

dignaretur.

quam fübl?mayit, quieícere

exoe

il

8

T

&res. Quare in Conciliis , & alibi poft Pontificem Romapum

yrehals

primum lo

cum femper obtinuerit Patriarcha Alexandrinus, & tertium

Arkiochen

us, cum Antiochen

p n*

a fedes fit longé antiquior, & ab ipfo D.

Petro fundata?

1 quon

Kefp

fernt)

ondent nonnulli in inftitutione, ac prxcedentia fedium Patri-

ii Llff-

archalium habitam fuiffe ration

em pr&rogativarumi Provinciarum, ac

hi

Praofe&turarum fecundüm antiq

uam Romanorum confuetudinem. Qua-

re cum preefe&tura Alexandrina

n IU

preftabat przfecturze Syrix,cujus metro-

- Gof

polis erat Antiochia

; ideo hzc poftpo

fita eft Alexandrinz, quz Augu-

t (

ftalis olim díé&ta eft ab Augufto,

à quo etiam munificentiffime fuit no-

bilitata, Ita Baron,

ad ann. 39. $. 10.

Probabilior tamen mihi videtur

stot0U

ius d

ratio, quam adducit & approbat Bell

arminus; ideo nimirum Alexan-

drinam Ecclefiam fuiffe Antiochenz p

Cf

r&pofitam , quía Marcus Evange-

Lucus

ifta, qui nomine D. Petri rexit, aut fi

u

ridavit Ecclefiany Alexaridrinam,

multó digntor fuerat

vin

» quàm Evodius, qui prafuit Antiochenz, cum is

nec Apoítolus, nec E

vangelifta fuerit,

Quibus addit citatus Bellarminus,

Detti

non effe negandum,

iïriarcham

quódD. Petrus ín

4uis fedibus Patriarchalibus infti-

du

tuendis etiam habuerit rationem má

gnitudinis , & nobilitatis urbium.

,u)

jeti

TOU

His acceffit Patriarcha Hier

ofolymitanus,

de quo decernitur ia

Concilio Niceno

can. 7. ut Epifcopus Hierofol

i if

poft Romanum, A

ymwe habeat honorenx

lexandrinum, & Antioch

enum fine

prejudicio tamen

Metropolitani, qui er

at Archi-Epifcopus Cefarienfis

ri

)

-

; quare licet-ho-

norem, & locum Pat

archg obtinuerit , rion tamen

jurisdidionem ; Pa-

jemn?

triarcha enim Alexandrinu

$ prerat omnibus Archi-

entà (

Epifco

pis, Epifcopis

JEgypti, Libix , & Pent

apolis.

Et Antiochenus omnibus

dc n

pis , & Epifco

pis Orientis ut habetur

Archi- Epifco-

in eod. Concilio can. 6. Quapro-

e, i

pter licet Hierofolymitanus quarto lo

jj ii

co fedem habuerit , füper nullum

tamen Archi- Epifcopum ,

vel Epifcopum jurisdictionem

fortiebatur ,

(qot qu

immó ipfe fübdebatur Archi

-

at

Epifcopo Cefarienfi, qui erat

Mectropoli.

tanus Paleftinz, & Patriar

che Antiocheno,

qui omnibus Provinciis

i

orientalibus pref(idebat,

j !

Videatur D. Hieron,

epift. ad Pammach. cont,

Ü

Joann. Ep. Hierof.

Esulh

Acce(fit denique poft Concilium Nicen

um alter Patríarcha Con-

jufis t

ftantinopolit

anu$S , nem

pe poft annum Domin

; u

i f05, opere, ac favoreIm-

peratoris Juftiniani,

ac permiffione Roman

orum Pontificum , eóquod

ao

Ü

ftantinopolis- fue

u

ri; quati altera , (ive n

Ova Roma; qui proinde fe-

-

gundtm:a

VE

ueftio 1T. De «mna):hiai vel Primatu fuccefforis D. Petri,

ei ftudio pacis conceffum, poft Romanum Pontificem

cundum locum,

n editione decreti Gregorianà ad Caput Conftan-

ufürpavit, ut pa£et i

& in Concil. Later. fub Innoc. III. c. $. & c, Reno-

tinopolitang dift. 22.

vantes dift. ead. ex Synod. 6.

Sed hec de Sedibus Patria.r.chalibus

obiter di&a fufficiant.

AnTICULUS SEcuNDUS.

4n Pontifex Romanus fit verus Petri Succeffor in Pri-

matu totius Ecclefie , & quo jure?

Uód D. Pefrus de jure Divino habeat fibi fuccedentem füpre-

| mum in Ecclefiaftica gubernatione Monarcham , conftat ex

"Q

dictis artículo precedenti:

an autem hic fit Romanus Ponti-

fex inindividuo, controverfia eft tam inter Ortho - uàm Heterodoxos

culis agitata. Luthero - Calviniftz pro füa in Apo-

multis hucufque fx

j

ftolicam Romanam

Sedem reverentia ( motu fortaffe antilogico extor-

tÀ) deferunt quidem Romano Pon

tifici Primatum bhonoris, & ordinis

inter Sedes Patriarchales ob urbis celebritatem , & antiq

ug fidei puri-

tatem, fed Primatum monarchice poteftatis ,

aut füpremz jurisdictio-

nis in totam Ecclefiam abfoluté negant, de quo vi

de Gerard. confefs.

f. le&.

Cath. lib. 2. a. 3.

c. f. Lutherum in comment. ad Gal. tom.

nnus Irenici Catho-

Nittenb. fol. 299. & alios , quos citat P. Erberma

lici c.

-nw ïl

Do&ores Catholici, licet in hoc conve

niant, quód Roma-

g

nus Pontifex fit D. Petri Succe

ffor non folàm in Primatu honoris, &

u

rxcedentig, fed & fupremz,

& monarchicze poteflatis ín univeríam

b

Ecclefiam ; in eo tamen multüm diffentiunt, an id competat Romano

Pontifici de jure Divino, aut humano , five Ecclefiaftico fundato in po-

l

fitivis Conciliorum decretis? Parti, jus hum

anum quoad hanc localem

[

dignitatis eminentiam alleganti, (uffragantur multi Dottores Schol

afti-

ci, qui

bus.preter eos, quos Gerardus loco füpra citato enumerat, no-

fa

fter P.

Alphonfüs de Mendoza celebris apud Hifpanos Theologus, Phi-

Yi

lippi Il. Regis Hifpaniarum Ele&mofynarius , & Epifcopus Granatenfis

n

fubícribit , & huic ex parte favere videtur Bellarminus lib. 2. de Rom.

fl

Pontif. c. 12. ubi ait: Summum Pontificatum, & ejus fucceffionem efle

[

uidem de jure Divino, quód autem Romanus Epiícopus, ut talis fit

ECcl

Petri Succeflor, ex facto P

cwi, &Cnon ex prima Chriüïi inftitutione or-

D k

tum habere. Cum quo

ro.Dico

dac

"

dirt TE n Pontifex Romanus frt verus Petri fuccolfor »6. 73

Vificet

Y

-xo. Dico; Romanus Pontifex , quàtalis , non f Succeffor D. Petri de

C. RW'

jure: Divino primario , ftve vi-prima infliturionis Chrifl, lene tamen

de jure Divino quáfi [ecundario , [Fue ex vi

Jecunda erdinationis Chriffi.

Fchalibü

Probaturgrima pàrs. Si D. Petrus vi pri

mz inftitutionis habuiffet in

mandatis Sedem Apoftolican Romz affigere, non effet credibile, quod Di-

vini ftatuti adeo immemor quinque annis poft paflionem Domini Hie-

rofolymis hzfiffet, & illis transactis non Romam, fed Antiochiam ad

Cathedram ibidem fundandam perrexitfet

; ibíque feptem annis fediffet ,

h.

antequam Romanas arces vidiffet, Si eni

m intereatemporis Antiochiz,

aut Hierofolymis füum ultimum diem obitffet,

aut productus fuiffet poit

pafcha

Judeis, uti Herodes intendebat? certé non Epifeopus Romanus,

n lr

qui nondum in rerum natura exttiit, fedvel Antiochenus, vel ille, quem

ht «t

Ecclefia eligeret,, effetsummus Pontifex: ergo ex vi primz in(titutionis

s Dont

liberum fuit Petro , vel nullam determinatam Sedem eliger

:

€, uti pri-

rodoxoi

mis:

erba infti-

quinque annis non elegit, vel quam voluerit : ergo illa v

n A*

tutionis P4/ce ov,

r

f

€5 meas , licet non ad folum Petrum, fed ad perpetuos

u

€jus Succeffores extendi intelli

gantur , non tàmen determinant pro Suc-

N

NU

ceffore Epifcopüm potiüs Rom

anum , quàm Herbipolenfem , vel quem-

cunque alium,

mie Di

I

'umdf&

u

11. Ex hoc fluit, quàd fi

ftante primá D ET ordinatione, Epifcopus

Qu

Romanus prz aliis eligeretur

ab Ecclefia in Primatem totius Ecclefiz ,

T ï' y&l

effet quidem Romanus Epifc

opus in fen(u fpecificativo , non tamen re-

duplicativo de jure Divino $

ucceffor D. Petri-

Ratio pripig partis eft:

Í Cälho'

De jure Divino eft , ut primatus Petri derivetur

d Ront

in:ejüs legitimos Suc-

cefiores, cum ipíe conftitutus fu

erit füpremus , & perpetuus Paftor vi(i-

0ri5y

bilis ovilis Chrifti ,

p

quodin finem mundi vifibiliter eft duraturum: fed

Romanus Pontifex

in: noftro cafü eflet le

gitimus Petri'Succeffor , fup-

Romïnü

so P

pofità fcilicet ele&ione totius Ecclefiz ;

ergo de jure Divino in ipfum

transfunderetur Primatus ,

feu füprema poteftas D. Petri,

C fl

Confirm. Non mag

Schüflm

is fundatur fucceffio perpetua minifterii Eccle-

t

fiaftici Epifcoporum ,

& Paftorum particularium in illis ver

bis Joan. 20.

j

-Sicut me mifit Pater ,

T

ItA €f ego mitto vos.

Et Marci 16, Ewzfer docete

i

omnes gentesy baptizantes eos eic.

licét fuerint dire&a ad omnes Apo-

g

olos; quàm . perpetua fucceflio Pr

EM

imatüs D. Petriper illa verba imme-

diaté ad D. Petrumterminata joa

n. 2tf.

Pafce overmegds: fed minifterii

j

gem

)

Ecclefiaftici perpetua fucceffio cénfetur effe

rl

dejure Divinopropter primumg

ergo etiam perpetua fücceffio Primatüs e

X vi aliorum verborum cenfen-

gtio s

da eft de jureDivino.

Tum fic : atqui licet in verbis inftitutionis mini-

fterii

XO-DM

74 SOueffio III.De Monachia ,-ve! Primidis jkrc'ejörïrb.ïhtri.

ferii Eccleiaftici non determinentur futuri Epifcopi, Parochi &c, qui

Apoftolis funt fücceffuri, nulláque eorum in SS. litteris fiat mentio , ni-

hilominüs eorum minifterium eft de jure Divino, modó legitimé fint

miffi , & debità facultate communiti, ut vel ipfi Neo - Evangelici fateri

tenentur , qui ipforum Superintendentium Paítorum,. & Predicantium

minifterium in jure Divino fündari non dubitant: ergo quamvis in ver-

bis inftitutionis Primatüs , & ejus fucceffionis nulla fuerit fata mentio

Romanorum Pontificum , neque magis determinentur hi, quàm alii,

nihilominüs eorum fucceffio in Summum Pontificatum erit de jure Di-

vino, modó legitimé (int ab Eccle(ia ele&i, & acceptati.

Ratio veró:

(ecunde partis eft: Si enim de jure Divino eífet Epifcopus Romanus ,

reduplicativé quà talis , Succeffor D. Petri in Primatum totius Ecclefiz ,

tunc fequeretur, quàd Ecclefiz non fuiffet liberum, vi primz inftitu-

tionis eligere quemcunque Epifcopum in füpremum Monarcham totius

Eccle(ix : fed hoc, uti ex dictis conftat, falfum eft: ergo,

I2. Probatur fecunzda pars. Traditiones Apoftolice tefte Triden-

tino fefs. 4. parem cum Scriptura authoritatem habent, adeóque ad jus

Divinum condendum füfficiunt: fed noftra affertio eft de traditione A-

poftolicá , ad nos ufque (ine interruptione derivatà: ergo eft de jure Di-

vino. Min. prob. ex Epift, 1, S. Clementis D. Petri Succefforis, ubi füam

fücceffionem à D. Petro factam hifce verbis defcribit: z4u4re zze Fra-

sres, C copfervi iei , quoniam ut edotfas [um ab,eo , qui mifit me , Da-

mino , & Magiffro meo ] ESU. Chrifla , dies mortis men inflat s Clemen-

*

1em bune Epifcopum. vobis ardino , cuí. foli zaet pradicationis , & dettri-

|

$& catbedram trado.

Quibus verbis Petrus ordinavit, & conftituit

Clementem Epifcopum Romanum , & fu& Cathedrz Succeflorem.

Ü

13. Dicet forté aliquis cum Amefio, & aliis; -Hanc fücceffionem

Romani Epifcopi in Primatum D, Petri fundari tantüm in' fa&to illius ,

l

adeoque non effe de jure Divino.

Inepta confequentia! Prz enim

faCta, ficuti & verba D. Petri in r

ebus doctrinalibus, & ejusiCathe-

l

h

dram concernentibus tanquam oracula ex fpeciali. Spiritüs San&ti affla-

tu procedentia funt habenda. .Secsizdó.

Quamvis id; quod:fundatur in fa-

I

&o libero, & voluntario

,non cenfeatur de jure Divino, bené tamen ,

fi hoc factum prefüpponat Divinam ordinationem , à qua imperetur z

It

atqui fa&tum D. Petri, quo conftituit D. Clementem Succefforem füum

T

ertum habuit à przhabità ordinatione Chrift

Tone

Petri modó citatis: ergo conftituit jus Divin

ium..

1, ut conflat ex verbis Df.

Qj

d

14« Ex.quo colligitur, noftrum P. Mendozam Fogofüpþxfa cit, con-

t

,

[]

e

MFR-TE. d Pontifese Romsante fie verus Petri facceffov .efe.

7f

Vg

clufióné primá malà dixiffe, Harc effz

£raditiomem p

offolicam de ge.

1to d-

uere illarum, quas Apofloli proprid autboritate inflitu,

tit) t

J'fficiunt ad. condepdum jus Divinum

CTH , QU& zos

, quia ex dictis conftat, & tefti.

ici f

moniis SS, PP. fignanter S. Marcelli Pa

pz & M. ep. z. ad Ep. Antioch. S,

fe

Athanafii in fua Apol, », pro fua fuga

&c.

D. Petrum non authoritate

Y

proprià, fed juffu ac ordinatione Chrifti S

edem Apoftolicam Antiochi4

mentó

transtuliffe , & Rome fixiffe: ergo traditi

o

cui noftra affertio inniti-

tur, eft Divina , ore, & facto- D. Petri

im ali

promulgata, & ufij

ue ad rios per

uD

teftimonia SS,PP. dedu&a,

néc non-per continuam fücceffionem Ro-

&

;

xb b

manorum Pontificum in dic

um Primatum confirmata,

Oramus,

1j. Refp. Idem, Mendo

za gratls admiffo, quód D. Petrus ex DE

I,

& Chrifli ordinatione Pap

Ecdtiz,

atum alligaverit E

pifcopatui Romano, h

oc

v inlit-

tamen non füfficiet ad jus Divinums aliud

namque, inquit , eft juffus,

& voluntas legislatoris, aliud ftatutum & 1.

m t

ex, five jus.

Ex quo infert,

non omnem voluntatem, aut DEI juffum füfficere ad jus

Divinum, Sed

! '/"n'a'm

Contra. Divina ordinatio, de qua nos in praefenti ,

non habuit fe

TU

per modum alicujus fimplicis voluntatis

, quz vim legis non fortitur ;

u

fed per modum imperii,, aut pracepti inv

olventis voluntatem efficacem

legislatoris: ergo habuit vim le

g

is aut flatuti,

juxta illius definitionem ,

quà dicitur: Reca ratriogis op.

imatio aliquid. fubdiris

,iilun

commune faciendum, aut mon

f^

prüpter bonum

h

clendum pre[cribens.

16. Objicit 1.

P. Mendoza,

.Lex nova nulla hab

et alia juris Divini

i D

nifi moralia, naturalia, articulo

S.fidei, & Sacrament

C

a, ut docet D. Th.

quodl. 4. art. 15. fed Epifcopu

m Romanum r £ale

?2 femper füturum

( ifti

Papam, ad nullum illorum per

tnet, ut examinanti

conítat: ergo &c,

coni

Refp. redu&ivé pertinere

ad articulos fidei , quatenus eft traditio

etth.

Divina Apoftolico ore promul

e3ata,

ceffiant

17. Dices. Quidquid eft de

jure Divino etiam ex

ftolicze traditionis neceffarib e

viDivinz , & Apo-

lo jlifs

ft fide

Divinà credendum: fed Roma.

P

num Pontificem qu4. Rozzamum (2

mper debere füccedere D. Petro eft de

jure Divino per £e: ergo eft de fid

€5 confequenter c

ontraría fententia eft

T

hzretica, quod eft

;

ontra id, quod füpra-diximus.

Refp. C. M,

&

a

d min,

t y

dico, quod licét fit prohab

iliàts Romanum

p um

Pontificem ut talém debere

füccedere D. Petro de jure

Divino: hocta-

«

men nom'eft adeó certum

, ut contrarium cenfe

npeï

roneu

atur hereticum, aut er-

(

I)

; quia non certó conftat etiam omni

modà certitudine morali

Chriftum Dominum palam apparuiffe Petro

ais

» illíque precepiffe , ut Ca-

thedfram Apoftolicam Antiochià Romam tra

nsferat, quod neceffarium

o

m,

| Gl

y

crxat, utíit, & cenfeatur preceptum Divinu

Quamvis enim Petrus

2

DEO

76 — Quaflio IHJ.De Monarcbia,vel Bzimzmïfucaqyörïxb.'?æi

DEO infpirante procul dubio.id-fecerit, hoc tamen ad jus five prece-

ptum Divinumnon füfficit, alioquin omnia decreta, & przcepta Eccle-

fie , quz DEO etiam infpirante ftatuuntur , de jure Divino effent. Im-

mó demus, quód Chriftus Petro claré apparens przcepiffet , ut Sedem

fuam Roms collocaret, vel privatà aliquà revelatione ( quod probabi-

lius eft ) id ipfi intimáffet, non tamen adhuc conftat , an fub hoc przce-

ptum cadat, ut Sedes Apoftolica femper Romz maneat; potuit enim

Petro.przcipi, ut illam Romz affigeret , relictà tamen facultate Eccle-

Unde cum

fiz , ut; quando opus fuerit, illam alió transferre poffit.

non conftet de modo , quo id Chriftus juffit, ideo diximus füpra, non

effe de fide, Sedem Apoftolicam non poffe alió transferri, & alium E-

pifcopum v. g. Herbipolenfem Petrofüccedere. "Verüm licet hoc valde

probabile fit, long& tamen probabilius cenfemus, Sedem Apoftolicam

de jure Divino ita effe alligatum Romzs , ut alió transferri nequeat,

atque adeo folos Romanos Pontifices s £4/ex effe veros D, Petri Succef-

Cf

fores ex vi fecundariz inftitutionis Chrifti. Quod à pofterioriex eocol-

Ui

ligitur : quiaurgentiffima motiva, ac rationes hucufque occurrerunt Ko-

D

manis Pontificibus, quibus prudenter moveri potuiffent , ad Cathedram

k

D. Petrialió transferendam : cum igitur id non fecerint, fignum eft, illos

judicare , fecundüm ordinationem Divinamid fieri nondebere.. . Przzia

autem occafio Sedem Pontificiam Romà& ad. alium locum transferendi

fuit magna perfecutio Romanorum Pontificum, & aliorum Sacerdotum ,

4

quam Imperatores Ethnici continuaverunt per 300. annos , ita quidem ,

ut quàm primüm audiebant novum Pontificem creatum fuiffe , illum

R

aut occidi, aut in exilium deportari curárint: sgerrimé enim fere-

bant, Romz Sedem Sacerdotii colloeart ; quocirca D. Cyprianus lib. 4.

Ep. z. ajebat: ,Quód »multó patientids ef» tolerabilihs ( Imperatores ) 4u-

dirent levari adversis [é emulum Principem quàm confitui Rome DEI

Sacerdotem. Secunda. erat períecutio Gothorum , qui fzpiüs Romam oc-

cupárunt, fpoliárunt , incenderunt , & ità devaftárunt , ut quandoque per

aliquod tempus à nullo inhabitaretur, ut refert D. Hieron. in epift. a

Principiam de obitu Marcelle , Blonduslib. 2. dec. 1. & lib. 6. decade r.

Tertiíà. Longobardi per plures annos Romam diriffimé infelárunt, ut

f""—;

conftat ex epiftolis D. Gregorii, ,9z47/à. Ipfemet populus Romanus per

hi

multa tempora ita Pontifices vexavit, ut fepiffimé coacti fuerint ab Ur-

fr)

be exulare: ut conftat ex epiítolis S. Bernardi tam ad populum Roma-

fy

num, quàm Imperatorem.

"uintà. Romani Pontifices diris perfecu-

tionibus agitati per 70. annos relederunt in Civitate Avenionen(i inGal-

him.

äffexan

lia, nunquam tamen Sedem Apofïolicam ab Urbe Romaná fepará

runt;

ergo

t

1

drt. LIT. 4 fapremamán E?:l'e/ïa»zutharimtem, Crjurisdikce. 7T

t

ergo exiítimárunt de jure Divino ita illam effe annexam Rome

* utæliö:

lod

transferri non poffit.

n

18- Obpc 3- V

el privilegium Primatüs totius Ecclefix eft locale ,

jt a

vel perfonale, vel mixtum? non primum, alioquin non potuiffet Antio-

probztï-

chià transferri; non tertium, quia privi[&:,gïum partim locale, partim

C ptæ(ö

perfonale tantüm competit loco ad vitam determinatz perfonz , atque

jit ent

adeo Primatus tantüm competeret Rom«a durante vità D, Petri : ergo

te Kb

eft privilegium mere perfonale , adeoque de jure Divino non eft magis alli-

inde cun

gatum Romz , quàm Parifiis; confequenter Eccle(iz eft integrum transfer-

re Sedem Apoftolt

j n

vult.

"

cam quó vult, &eligere Summum Pontificem quem

aliu v

ypc v

Refp. cum Bellarmino lib.2. de Ponti£ c. r2 Hoc privilegium ab

ylolion

initio ex vi primz inftit&tionis Chrifti fuiffeperfonale, publicum tamen',

jeque

& non privatum ; id eft, D. Petroprofe , & fuis Succefloribus collatum,

iSuc

confequenter vi hujus potuiffet illud transferri quocunque placuerit, Ex

o e0 00

vi tamen fecund« ordinationis Chriíti , quà Petro juffit fuam Sedem Ro-

qnt o«

mzimmobiliter affi

Romanoannexum.

gere , fattum eft privilegium locale , foli Epifcopatui

pedom

dl

p

j

ARTICULUS TEVRTIUS.

gt

prdo jf

vt

4n [upremam in Ecclefia autboritatem , €3. jurisdithionem

*

)l

Summo Pontifici deferant. anti

quiora Concilia

Ke* yft

" Paires

amm &W

quimque primorum Ssculorum?

us li

oes)l

$&L

;

ob

Omgmül

Quid Cänciliæ bac i

" re flatuant , deciditur.

q

doque

19, ( Untex H&terod'oxï"s-

j i

, infenfiffmis Cathedrz Apoftolico - Romana

j

| -cavdlatoribus , qui

eó dementis fuis falffimis, & impudentifii-

mis impofturis progreffi fünt, ut afferere non d

ubitárint, Boni-

ruti;

facium III. primim: anno 606, ab. impio Patricida Pho

ïmlusPer

ca obtinuiffe, ut

t äbw

Ecclefia Komana diceretur fuprema, & Caput omnium

Ecclefiarum: an-

ho

tea veró potentiam Summi Pontificis & nullo

fuiffe cognitam; vel adora-

fati

tam : fed quàm immeritó , (ine fündamento 5

& omni fpecie veritatis. id

spCï

r]fl n

6

afferant, manifeíté probant antiquiorum Con

ciliorum, quz ipfis quoque

v

adverfariisin veneratione fünt, canones, .gu*iï

primatum: Suromti Poncifi-

3

cis,

a

72 ' Quaftio 11. De monnrcbia, vel ?rimwtu Jucceffris D. Petri.-

cis , tam claris, difertis , & expreffivis terminis inGnuant, ut nulli du-

ff

biume

z

e poffit de eo , nifi forte fn ipfo veritatis meridie cecutire velit.

Quod ut fiat evidentius

H

L

20. Dico. 2dztquiora

Concilia qoncoriiter alferunt Romani Pb;zti-

cis Primatum. Ya DD. Cath. omnes. Probatur przz ex can. 6. primi

Concilii generalis Niceni celebrati contra Arianos füb Sylveftro Papa

tefte Euebio in Chron. ) anno Chrifti 524. vel 327. ufque ad annum 330.

u vult Bellarminus lib. 1. de Conciliis c. . cui interfuerunt 318. Epifco-

i.

Hunc canonem ex Archiviis Romanis depromptum recitavit Pa-

Íchafinus Epifcopus Sedis Romanz Legatus in Concilio Chalcedonenfi

a&. 16. lub his formalibus: Ecc/effa Romana femper babuit Primatum,

457

mos aptiquus perduret im Agypto , vel Lylia , & Pentapoli , ut Alex

drinus Epifmpm/ borum omnium babeat pote a'tem » quoniam quidem , d

vilis sos eft..—.

Epifcopo Romano pa

ionibus Con-

1. Dices. Initium hujus canonis non haberi in addit

cilii Niceni, que hodie extant, Sed

HC at EO m

Contra. Licet hoc verum fit, noftro tamen intento nihil derogat ,

injurià temporis id factum eft, quod initium canonis citati non ampliüs

habeatur in editionibus laudati Concilii Niceni, quod quidem miran-

dum non eft, cum, a&a illius Concilii admodüm mutilata habeantur ,

eoquód Arian

i exemplaria combufferint, truncaverint & corruperint in

Ecclefiis , prafertim Graecanicis.. Quapropter D. Athanafius epift. ad om-

nes orthodoxos judicavit, ejus aCta non ex Grzcía , in qua fuit celebra-

F

tum Concilium , fed ex Archiviis Romanis effe incorrupta petenda. Hinc

laudato Pafcha(ino citanti modo füpradi&o proosmium iftius canonis in

[

Concilio Chalcedonenfi juxta exemplar Romanum cunckis Patribus au-

(

dientibus nemo contradixit ; Quinimoó , Judices auditis verbis canonisea-

dem a&tione 16. palam edixére: Perpendimus omnem Primatum, : hono.

f

rempracipuum fecundüm canones antiqua Roma DEO amantiffimo Archi-

Fp

i[copo confervari. Accedit : quód tefte Alano Copo in primo dialogo

:

qu

iidam Dionyfius Abbas ante plures quàm mille annos eodem modo ex

(

rxco dictum canonem verterit.

Deinde, eti gratis daremus, il!

ud initium fuiffe fuppofitidum, ex

b

li

ultimis tamen verbis fxpe laudati canonis Primatus Summi Pontificis aper-

tiffime colligitur. —Quosiamquidem ,c* Romano Fpifcopo parilis eff moss

li

l

Qu

id eft , quoniam antehac Romanus Epifcopus Alexandrino Epifcopo con-

ceffit, ut prxeffet Lybie, ZEgypto, & Pentapoli, idem ipíi nos elargi-

0

el.

U?g(

mur. Et hanc expoütioncm tradunt Nicolaus I, in epift. ad Micha

€o

^

; ;A'r't. i Jn /;Wmäm in Eceleffa ;ote/latem, 6-jur;':diäï.. uT

Jl d-

Leo I ad Marcianum Auguflum, & alii, Ex quo colligitur ; Concilium

d

Nicenum in defignando di(tri&u jurisdi&ionis Patriarchatàs Alexan-

drini, fe conformáffe confuetudini , & antique conceífioni Summi Pon-

; D

tificis tanquam regulz , atque adeo agnovifle ejus poteftatem non folüm

; r

fuper alios Patriarchas , fed etiam univerfam Ecclefiam.

o Dyi

Hinc ctiam manifeftum eft, ex his verbis peffimé intuliffe Gerhar-

17 320

dum confefs, cath. lib. 2,a.3.c. y. alios Patriarchas, & Metropolitanos

Bpifco

cozquari Romano Epifcopo per di&tum canonem , & ejus jurisdictionem

x P.

coar&ari ad fuburbanas Ecclefias , five ad fex dicecefes Romee vicinio-

res.

edone

Nam 1750 falfum eft, Concilium aliquid ftatuiffe circa jurisdi-

iil

&ionem Romani Pontificis, hec enim à DEO ; & non hominibus eft,

fed potiüs in aliis di

d-

Íponendis fe accomodáffe ejus forme Regiminis.

2dó. Verba

Concilii boc modo explicata redderent hunc fen(üm:

t'liff/hd'

Quoniam Romanus Epifcopus füburbanis Dioecefi

bus przeeft, praéfit &

Alexandrinus ZEgypto, Lybic, & Pentapoli,

tribus ampliffimis Pro-

gs( Cot

vinciis , qui fenfus irrationabilis, & ineptus e

ft, cum in eo nulla fit

