huc maneant. Ibi. Puerorum vero nulla eſt, conſcentia.
12. Baptismus eſt sροαοατπα. ſtipulatio bonæ con-
ſcientiæ erga Deum, eſt declaratio fidelis animi erga
Deum, quo ſordes animæ abluuntur. Ibidem. Stipu-
lentur iam Pædobaptiſtæ a fuis paruulis, vt fidelem

erga Deum animum illi declarent.

Tr3. Baptismus eſt accedendo in certitudine fidei,
ac depulſa conſcientia mala, ablui corpore aqua pura.
Heb. 10. In pædobaptiſmo eſt ſicut baptizare campanas.
14. Baptismus eſt lauacrum regenerationis et re-
nouationis ſpiritus, nos ſaluans, vt cæleſti iuſtitia iu-
ſtificati regnum Chriſti poſſideamus, ad Titum. 3.

Ppueros regigni, aut innouari, aut iuſtificari, eſt vnum

purum nihil.
I15. Baptismus eſt per operationem ſpiritus denuo
ex aqua ita naſci, vt vocem ſpiritus audias, regnum
Dei videas, et in cælum ingrediaris. Ioan. 3. Pædo-
baptizati nec vident, nec audiunt.
16. Baptismus eſt iuxta veterem hominem vna cum

Chriſto veluti mortuum ſepeliri, et iuxta nouum ſic

cum illo refurgere, vt quemadmodum Chriſtus reſur-
rexit a mortuis, ita baptizatus in nouitate vitæz ambu-
let, Ro. 6. At pædobaptizati ſerpentis vitam in carne
viuunt, veteribus peccatis adhuc conuoluti.
17. Baptismus eſt Chriſto ſic inſeri per hoc mor-
tis eius ſymbolum, vt et refurrectionis eius parti-
ceps fias. Ibidem. Pueri nullius horum ſunt capaces.
18. Bapti

572 DE REGENERATIONE

18. Baptismus eſt morte Chriſti ſic fieri partici-
pem, vt crucifixo veteri homine, aboleatur corpus
peccati. Ibidem. Sed quid obſecro poſſunt infantes
illi crucifigere?
19. Baptismus eſt a peccato ſic ablui, vt quemad-
modum antea ſeruiebamus iniuſtitiæ, et iniquitati, ita
nunc ſeruiamus iuſtitiæ,. Ibidem. Pueri nec iniuſtitiæ
ſeruire ſunt apti.

20. Baptismus eſt ſeire et credere, quod quem-

admodum tunc cum Chriſto morimur, ita deinceps
cum illo viuemus. Ibidem. Pueri vero nec cre-
dunt, nec quicquam ſciunt, nec viuendi rationem
mutant.
21. Baptismus eſt ſic orantem tingi, vt ei tunc cæ-
lum aperiatur, Lucæ. 3. Pueri clauſis oculis plorant.
22. Baptismus eſt, audita pœnitentiæ et nominis
Ieſu Chriſti prædicatione, ſpiritu ſancto, et igne cæ-
litus afflari. Ibidem. In pædobaptiſmo ſolus auditur
vagitus, et ranarum clangor.
23. Baptismus eſt fide Chriſti ad aquas deſcendere,
et deinde aſcendere, Acto. 8. Infantuli nec deſcen-
dere poſſunt, nec aſcendere.
24. Baptismus eſt ſic tingi, vt per vnum ſpiritum
in vnum corpus coniungamur, vnius conſenſus vni-
tate. I. Cor. 12. Infantium nullus eſt conſenſus, aut
ſpiritus, aut corporis vnitas.

25. Baptismus eſt, audito euangelii verbo, in vni-

tate fidei, lauacro aquæ mundari, ad vnitatem et con-
ſortium, immaculatæ cæleſtis eccleſiæ, Ephes. 4. et

5. In pædobaptiſmo nulla ſpiritualis eccleſia colligi-

tur, ſed chaos Babylonicum.
Ex prophetis diffinitionis aliæ colliguntur, qua-
rum nulla pædobaptiſmo congruit. Quod baptiſ-
mus ſit effuſio aqu?æ mundæ, de gentibus colli-
gens in cæleſte regnum, tollens iniquitates et
dans ſpiritum nouum, Ezech. 36. Quod fit
5 fons

fons
immun
Dil
tiones,
tur. l
elos
In.
Parunli
le, et

bis

nepreee
cklorun
lplemer
tales,
Chriſti
tit reg
gredie
glis i
celon
coltra
1tS
Vero,
gwi e
108
Lnum
ſeinde
le y
ſtus,
1s e
ſci ſ
dicede
inſtrue
Cicene
i
ſcn,
cend⸗
magi

ri pnic⸗

ur con
Nt inint

t glemtt
igitntͤi
e iniulkt

lod ger
1 deinett
0 Nee e
li tationn

ei tnees
ls or.

et oxiu

et ine
lus Mie

Geſeentn

n hinin
lenlis d.
Clenlis

tbo, I N

Pbes

tu,
oc nt
tibis l⸗
Piate .

t

I. I. B K R IIII. 573

fons datus domui Dauid, ad expiandum peccatum et
immunditiam. Zacha. 13. et pleriſque aliis locis.
Diluendæ nunc fuperſunt duæ aduerſariorum ra⸗
tiones, quibus illi pædobaptiſmum inducere conan-
tur. Prima ſumitur ex illo Matth. 19. Sinite par-
uulos venire ad me, talium eſt enim regnum cælo-
rum. Sed nihik contra nos: quia non veniebant ibi
paruuli, vt baptizarentur, ſed vt manuum impoſitio-
ne, et Oratione benedicerentur. In ea re ex emplum
nobis datur, vt paruulis benedicamus, ſeu eis be-
neprecemur. Talium dixit Chriſtus, eſſe regnum
cælorum, id eſt, eorum, qui efficiuntur vt paruuli.
Ipſemet Chriſtus ita exponit, iubens apoſtolos effici
tales, quales ſunt paruuli. Veriſſima eſt ibi regula
Chriſti, nobis obſeruanda, Quicunque non accepe-
rit regnum Dei, tanquam puer, haudquaquam in-
gredietur in illud Marci, 10. et Luc. 18. Quod ſi
quis ipſorummet paruulorum carnis dicat eſſe regnum
cælorum, et futuram gloriam intelligat, nos non
contradicemus, qui paruulos ipſos carnis non bapti-
zZatos a futura gloria non penitus excludimus. Nunc
vero, cum ſit regnum ſpiritus, in illud ingrediuntur,
qui efficiuntur paruuli ſpiritus. Duplicem ita vim
nos admittimus, in illis Chriſti verbis, Talium eſt re-
gnum cælorum: vt ſit ſermo eius gladius vtrinque
ſcindens, Vnum ille agens aliud intendit, et vtrun-
que verum. Paruulos ad ſe lubens admittebat Chri-
ſtus, cum ſciret ſaluum eſſe eorum fkatum: et vt
nos eorum exemplo, et ſimilitudine moneret, ef-
fici ſine dolo, infantium ſimplicitate. Eis bene-
dicebat, vt futura proſpere ſuccederent: noſque
inſtruebat, vt paruulis futura cæleſtia dona bene-
dicendo precemur. Plurimum illis poteſt hæc iu-
ſti oratio prodeſſe,; contra morbos, contra male-

ficia, ad omnem dæmonis in eos poteſtatem coër-
cendam, vitque ad regnum cælorum ſint poſtea

magis præpar ati.
Secun-

5714 DE RECGENERATIONE

Secundo argumento nobis obiiciunt illud Ioan.
3. Niſi quis natus fuerit e ſupernis, ex aqua er
ſpiritu, non videbit, non intrabit in regnum cælo-
rum. Profecto non viderunt ipſi vnquam, nec in-
trarunt in regnum cælorum, quod intra nos eſt.
Ideo eos moneo, vt denuo naſci velint, vt videant,
et intrent. Nam ſicut eſt nunc ſpiritualis natiuitas,
ita eſt ſpiritualis introitus, qui erit poſtea corpora-
lis. Introitus in regnum cælorum fit nunc per fi-

dem in ſpiritu, ſicut fiet poſtea per gloriam in cor-

pore. Ea ipſa hora, qua quis e cælo naſcitur, cæ-
leſtis fit homo, et in cælum intrat. Quomodo
enim poteſt quis e cælo naſci, niſi fiat cæleſtis? At
conſtat, paruulos carnis nec cæleſtia curare, nec
videre, nec intrare. Quid fſit intrare in regnum cæ-
lorum, et quod nunc intretur, declarat nobis ipſe-
met Chriſtus, contra phariſeos Matth. 23. Vos
non intratis in regnum cælorum, nec alios ſinitis in-
trare in regnum cælorum. Intrari nunc, et a no-
bis nunc accipi regnum cælorum, docet Matth. 11.
et Lucæ. 18. Quid ſit videre regnum Dei, ipſe

etiam declarat Matth. 13. Marci. 12. Lucæ 17. et

alibi paſſim, docens, regnum ipſum nunc a nobis
videri, et certo myſterio intelligi. Myſterium ma-
gnum ſuæ ſpiritualis regenerationis, et doctrinæ
tam cæleſtis, voluit Chriſtus Nicodemo aperire:
quod illi plane non intelligunt, qui regnum cæ-
lorum in hominibus non vident. Sermo item
Chriſti perinde ſonat, ac ſi dixiſſet, Niſi quis in-
grediatur per arctam portam, et anguſtam viam,
non poteſt intrare in regnum cælorum, Niſi abun-
dauerit iuſtitia veſtra, plusquam ſcribarum et pha-
riſæorum, nos intrabitis in regnum cælorum. Hoc
vero quid ad paruulos? Niſi conuerſi fueritis,
et efficiamini ſicut paruuli, non ingrediemini

in regnum cælorum. An paruuli carnis poſ-

ſint conuerti, et effici ſicut paruuli? Præ-

—

terea,
dictum
rgo ſa
cenatn
ſponcden
tantum
Chriſti
lö: qui
gmum ee
lis pote
, cei
coenoſe⸗
Piritus
Cendo,
ſertim e
Per cel
Cflei no
olito⸗
ite an
Prins d
ſiritas
inteliig⸗
ſpirirne
Veniun
Dtiſtart
nolünt
1s cu
cuin ee
Ckuciti

lee vos

Mlud lon,
hum cxl-

1, ec k

1 s
Vt widenn
8 Untiits
4 cotpet⸗
unc per
un in
ſeitur, 4
rorot
Tlellist 1
Urme, N
ternumcr
tobis⸗
29. 16
0s ſuiit⸗
e, &1l
Matthe l
Dei,
ee 1i
e 1 Mn
ſteriun 1,
et rt
1o Nein
tennmn
erno
ii gi⸗
Nan ſine
n et
grun. h

Tutii,

. nſſ.
Nis N
i N

l

L I B E R III... z5

terea, ſicut dictum eſt, niſi quis renatus fuerit: ita
dictum eſt, Niſi manducaueritis carnem filii hominis.
Ergo ſecundum hanc rationem deberent paruuli ad
cænam admitti. Vt igitur ad omnia vno verbo re-
ſpondeam, dico primo, quod promulgata lex eos
tantum ligat, quibus loquitur. Dico fecundo, quod
Chriſti ſermo ſimpliciter verus eſt, etiam in paruu-
lis: qui nec renaſcuntur, nec ingrediuntur, nec re-

gnum cælorum videre tunc poſſunt. Aliis etiam mo-

dis poteſt argumentum controuerti, ſi ponderes ver-
ba, denuo gigni, deſuper naſci, et ex ſpiritu. Si
cognoſcerent pædobaptiſt?, quid ſit per actionem
ſpiritus gigni, naſci, aut renaſci, erubeſcerent di-
cendo, paruulos carnis hoc modo naſci. Cum præ-
ſertim ex cæleſti ſubſtantia naſci non contingat, niſi
per cæleſtem fidem. Item quid eſt denuoô naſci, niſi
effici noua creatura? Quid eſt effici noua creatura, niſi,
abolito corpore peccati, nouum hominem in nouitate
viteæ ambulare? Item qui renaſcitur, et refurgit,

prius debet mori, qui ex ſpiritu natus eſt, vocem

ſpiritus audit, et videt regnum Dei, eius myſteria
intelligendo. Quod natùm eſt de ſpiritu, ſpiritus eſt,
ſpiritualis homo eſt. Quæ omnia infantibus non con-
ueniunt. Hoc eſt igitur vnice deteſtanda pædoba-
ptiſtarum abominatio, et regni Chriſti deſolatio, quod
nolunt Chriſtum nunc regnare in ſanctis ſuis. Nolunt
nos cum Chriſto regnare, quia non permittunt nos
ecum eo reſurgere. Væ vobis pædobaptiſtæ, qui
clauditis regnum cælorum ante homines, in quod
nec vos intratis, nec alios ſinitis intrare. Væ væ.

Concluſio

s76 DE RECGENERATIONE
CONCLVSIO.

PAedobaptifmum eſſe dico deteſtandam abomina-

tionem, ſpiritus ſancti extinctionem, eccleſiæ Dei

deſolationem, totius profeſſionis Chriſtianæ confuſio-

nem, innouationis, per Chriſtum facteæ, abolitio-
nem, ac totius eius regni conculcationem. O pater

omnipotens, pater miſericordiæ, eripe nos miſeros

ab his tenebris mortis, per nomen ñlii tui Ileſu Chri-

ſti, domini noſtri. O fili Dei, Ieſu Chriſte, qui pro

nobis mortuus es, ne moreremur, ſuccurre, ne mo-
riamur. Hoc vnum, vt nos docuiſti, te ſupplices ora-
mus, Sanctiſicetur nomen tuum, adueniat regnum

tuum, et tu ipſe, domine, veni. In apocalypſi ſponſa

tua eccleſia orans dicit, veni: ſpiritus filiorum tuo-
rum ibi orans dicit, veni. Omnis, qui hæc audit,
oret, clamet, et cum loanne dicat, veni. Venies
certe tu, qui dixiſti, venio cito, apoc. 22. Et
Antichriſtum aduentu tuo certe deſtrues. 2. Theſſa.
2. Fiat Amen.

9 —„

lee

crucit
Te ipt
lic h
hie ho
1o quo

fliins,
dileern

ſngi.
Dienti⸗

odllige

illis ne
Miles
Ater e

Lent:
elſe ſe
liicern

füls.

Ue

Moprie

E PIST O L AK

ii TRIGINTA AD IOAN.

Cniir nem Caluinum Gebennen-
olli⸗ . .
Onn ſium conciona- 1
8 Mieng torem.
leſn C.
2, guin
e, he N.
a EPISTOLA PRIMA.
t IEum illum Nazarenum, pro nobis miſeris
kee crucifixum, fateris tu nomine dici filium Dei, ſed
de re ipſa non eſſe filium. Nam rationem veram, quare
R higc homo ſit filius Dei, non credis eam eſſe, quod
1 kel.

hic homo ſit vere genitus de ſubſtantia Dei: ſed tro-
po quodam ais filium, quia eſt in eo inuiſibilis alius
filius, quaſi radius deciſus. Monſtro magno Deum
diſcerpis, verum filium obliteras, et Deos nouos
fingis. Te plane fefellit allegoricum dictum de ſa-
pientia genita, quæ et creata dicitur, vt vel hinc
colligas, eſſe figuratam loquutionem. Realitatibus
illis nedum diſcerpitur Deus, ſed et duo filii diſſi-
miles aperte docentur, alter incorporeus inuiſibilis,
alter corporeus viſibilis. Abſurda hæc te non mo-
uent: id tantum obiicis, Si homo ſit ſermo, duos
eſſe ſermones, cur non et duos filios? Nihil tu ibi
diſcernis, quaſi vtrunque promiſcue liceat vocibus con-
fuſis. Vt abſurditatem omnem et confuſionem tollas,
vnice te rogo, ne vocibus abutaris. Si propriam ſignifi-
cationem tu ſeruas, aliud proprie ſignificat ſermo, aliud
proprie ſignificat filius. Sermonis eſt proprie prolatio,
et repræſentatio, filii eſt ſubſtantialis generatio. In
O. hoc eſt

578 EP I ST O L A k.

hoc eſt realis diſtinctio, non in iſlo. Hic homo filius,
quia prolatione Dei genitus eſt, dicitur ſermo. Et ſer-
mo ille olim, quia ad filii generationem tendebat, et
filium referebat, dicebatur filius. Erat ſermo referens,
perſonalis filius. Cogita, Xoονο* eſſe rationem referen-
tem, et filium eſſe ex Maria genitum. Si proprio ſigni-
ſicatu Xασσ eſt ſermo referens, ſeu ratio referens, quis
tecum dicere audeat, Ioannem eſſe abuſum? Si duos
ſermones, aut duos filios ratione aliqua dicere lubet,
alterum eſſe figuram alterius, dicendum eſt. Atque ita
tandem conueniemus, dicentes, fuiſſe olim filii perſo-
nam et figuram. Vobis potius dicuntur eſſe duo, cum
ſit vterque realis, nullaque inter illum et iſtum ſimili-

tudo. Ego illum dico fuiſſe huius naturalem ſimilitu-

dinem et perſonam. De perſona ita proprie loqueban-
tur antiqui, ponentes in Deo perſonam filii, quæ eſt vna
cum homine perſona. In perſona Chriſti dicitur ſapien-
tia olim formata. Nam Chriſtus eſt vera ſapientia, qui
ab æterno ſuam formam habet in Deo. Sed realis illius,
et inuiſibilis filii, quem afferis, quam tu féôrmationem da-
bis? Impoſtura diaboli eſt, et impoſſibile monſtrum in
Deo. Aduerte autem, quod apud Salomonem Hebraica
vox 5π holalti, non proprie ſignificat generationem,
fed expreſſionem, et formationem, qualis fuit in mente
diuina. In anima hominis eſt notitia, imaginis expreſſiô,
formæ conceptio, certæ rei figuratio. An propterea con-
ceptus ille in anima noſtra dicitur filius? Nequaquam
profecto niſi metaphorice. Potiore vero ratione diceretur
in anima noſtra eſſe vera et realis generatio illius conce-
ptus, quam in Deo. Quia animæ noſtræ quid extrinſecus
aduenit realiter diſtinctum, non autem Deo. Erat in Deo
æternaliter mente concepta formata et expreſſa ſapientia,
ſiguratio Chriſti. Et in ea ipſa Chriſti figura relucebant
res omnes, quæ futuræ erant in ipſo. Hæc erat diuina ſa-
pientia cuncta componens ad gloriam Chriſti, et Chriſtus
in Deo. Hla non erat in Deo realis filius, ſed perſona Chri-

ſti realis filii. Relucentia erat futuri filii, et ad filii gene-

rationem ſubſtantialiter tendebat. Similitudinem aliquam
Vel hinc

vel hin
eſt gen
fllii, n
ſed eſt
Chriſti,
imago
primeb⸗
perſona
generab
do Chri
re. Si 0
Donas,
erat hun
in Deo
hunc eſ
Verum 5.
Lenitus,
dicitur .
Muins en
furnsir

Mlume

iſtinctio
Dei inee

Kintialit

dene eo

IN
Uiſibile

banlo,

dis ſee⸗
ſeut
Momina
Dei. N
inkero
in deer
Iualite

mo l,
d Nler
deban
kefeten
eleter.
priolgi
eſd,l
2 K e
dere Ide,
Atqven
glüipern
Guo,
n ſndir

e octehr.

Ie E

iur ter
gieni 1
Geilsi
Mioren⸗
onkunt
n Behni
Dekatione
Utrinn
kents
optete
oe ce
linsend⸗

Jarmeu

Iuni
S
teluck⸗
ein
AAli
elb⸗

Celel

EPISTOL AEFE. 79
„

vel hinc potes accipere. Quando in patre futuri Petri
eſt genituræ ſubſtantiale ſemen, eſt iam in eo fubſtantia
filii, nondum filius ipſe. Nondum eſt tunc homo Petrus,
ſed eſt origo generationis eius. Ita erat in Deo fubſtantia
Chriſti, æternalis origo generationis ipfius, eſſentialis
imago et perſona. Ibi iam hic homo concipiebatur, ex-
primebatur, generabatur, et ſi velis, creabatur. In eius
perſona et figura ait ſapientia, Concipiebar, formabar,
generabar, creabar. Plura tibi concedo, quam petis, mo-
do Chriſtum intelligas creatum, quia participes creatu-
ræ. Si omnium ſcripturarum ſcopum tibi Chriſtum pro-
ponas, erunt tibi omnia facilia. Totum verbi arcanum
erat huius hominis glorificatio, ſicut ipſe iam olim erat
in Deo glorioſus. Ioan. 17. Memineris quæſo, hominem
hunc eſſe vere genitum de ſubſtantia Dei, atque ideo eſſe
verum filium Dei. Per ſermonem eſt hic homo ab æterno

genitus, et in ſapientia ſermonis figurabatur filius. Vnde

dicitur ſapientia perſonaliter genita, perſonalis filius, in
huius geniti ſponſa. Relucebat iam ibi homo eſſentialiter
futurus in Deo, propter quem omnia et per quem omnia.

Nullum erat in Deo monſtrum, nulla diſſectio, nulla realis

diſtinctio: ſed gloria æterna hominis lIeſu Chriſti, filii
Dei, in eo ab æterno, etin æternum, perſonaliter et ſub-
ſtantialiter exiſtentis. Sit tecum Ieſus Chriſtus, vt ipſum
bene cognoſcas. Amen.

EPASTOLA. SECVNDA.

INcorporeum a patre diſtinctum realem illum in-
uiſibilem filium, et radium deciſum tibi perſuades ex
Paulo, qui Chriſtum ait eſſe genitum ex ſemine Daui-
dis ſecundum carnem Ro. I. Vnde a pari tu infers:
ſicut Chriſtus ratione naturæ humanæ filius Dauidis
nominatur, ita etiam ratione naturæ diuinæ filius eſt
Dei. Recte quidem infers. Et ego a pari quoque ita
infero: Sicut natura ipſa humana non dicitur filius,
ita nec natura ipſa diuina dicetur filius. Vides,
qualiter in te vertitur argumentum. Tres alioqui
. O. 2. nobis

580 ETPIST OL A F.

nobis filios facies. Natura humana eſt tibi filius, na-

tura diuina eſt tibi filius, et totus ipfſe Chriſtus fi-
lius. Si Pauli æquiparationem ſequaris, ατ¹úν ρναα
et nαατα 7vρεα. dices, eſſe ſecundum carnem filium
Dauidis, et ſecundum ſpiritum filium Dei. At ſpi⸗

Itus Chriſti non dicitur ibi filius, ſed eſt per ſpiri-

tum hic homo declaratus filius. Simili diuiſione Vti-

tur Petrus, Mortificatus eſt Chriſtus carne, viuifica-

tus ſpiritu. Spiritum Chriſti non vocat filium. Ad

idem 2a. Cor. 13. Crucifixus ex infirmitate viuit ex

virtute Dei. Quam virtutem conſtat ibi non eſſe fi⸗
lium. Tota diuinitas Chriſti his locis vocatur ſpi⸗
ritus, non filius. Ego itaque ingenue tibi fateor,
Chriſtum ipſum, ratione naturæ humanæ, eſſe filium
Dauidis, ſed naturam ipſam humanam non eſſe filium.
Chriſtum quoque fateor, ratione naturæ diuinæ, eſſe
filium Dei, ſed naturam ipſam diuinam non eſſe fili⸗
um. Tu es flilius patris et matris, tamen id, quod
habes a patre, non eſt ſeorſim filius, nec id, quod
habes a matre, licet eorum ratione tu ſis filius. Ra-
tione animæ tu es homo, et anima ipfſa non per ſe

dicitur homo. Ratione Deitatis Chriſtus eſt Dei filius,

et deitas non eſt filius. Ab eo nobis datur ſpiritus, qui
nos filios facit, et ſpiritus ille non eſt. filius. Si ſepa-
ratam animam videns, ob ſimilitudinem, et eſſentialem
rationem, tu concedis, eſſe hominem, eadem ratione
concedes, verbum eſſe filium: nec ob id proprie, eſſe
in vno dices duos homines, nec duos filios. Oſtende
tu, alicubi dici, Deum eſſe patrem deitatis Chriſti, ſic-
ut eſt pater Chriſti. Chriſtum eſſe hominis vocabulum,
fateris: ergo Deus pater Chriſti eſt pater hominis, De-

us genitor hominis. Naturalis homo natus eſt, naturalis

homo filius, homo naturaliter genitus eſt naturaliter fili-

us. Si ille ipſe Deus meus et pater eſt Deus veſter et pa-

ter: Deus hominis eſt pater hominis, Ioan. 20. In Chriſto
eſt duplex natura, diuina et humana, neutra tamen ea-
rum eſt filius, ſed ipſe ex vtraque natura conſtans eſt Chri-
ſtus fi-

ſtus 1
Vincit
Aurum,
tOtunn
Doce
ſto, 1
ternari
erg in
I8. Ne
Cicatun
homim
veli
4pud!
nem
bilem
tertian
lec t
inſtan

dtacor

te te
tus,
ANn
Aemn
16.
fall.
Dab⸗

ſKrun

nul
men
citun
Dei,
klii.
Deo

lin N.

Mriltes i.
N
7 i
enn flunn

At h⸗

er ſi.
ope i⸗
, Niuiker
lun. 4
te vinte
on ele:
Nentnr
lbi nenn

elle fin

ele Nin
Uin
le i
ich⸗
Uin. N
on et
theifis
hintn in
Al
elannne
len nin

EPDILSTOL A k. 581

fſus filius vnigenitus, filius patris et, matris, vnicus

filius. Similitudines aliæ ſunt remotiores, vt deitas

vincit in omnibus. Ratione deitatis eſt hic lapis, hoc

aurum, illud ferrum: at non ſolam deitatem, ſed id
totum proprie dicimus lapidem, aurum, vel ferrum,

Doce nos, ſi potes, deitatem illam, quæ eſt in Chri-

ſto, alicubi dici filium. In Chriſto non eſt vna illius
ternarii portio, vt ais, ſed tota deitatis plenitudo:
ergo in eo non eſt aliquis filius, ſed ipſemet eſt fili-
us. Ne vnus quidem eſt in ſcripturis locus, in quo
dicatur ſine homine filius. Quare ergo vos facitis ſine
homine filium? Error maximus eſt. Erroris cauſam

velis audire, paucis ego referam. Chriſtum fuiſſe

apud Deum, legentes, et æternam ei tribui generatio-

nem diuinam, audientes, metaphyſici ſophiſtæ inuiſi-

bilem alium filium imaginari coacti ſunt. Hinc ad
tertiam rem diſtinctam ſaltum fecerunt. Draconis fuit
hæc triceps illuſio, quæ in ſophiſtas facile irrepfit,
inſtante regno Antichriſti. An non legiſti ibi ſpiritum
draconis, ſpiritum beſtiæ, et ſpiritum pſeudoprophe-
tæ tres ſpiritus? Tres ſunt vere dæmoniorum ſpiri-

tus, a quibus occupati tenentur, qui beſtiæ trinitatem

agnoſcunt. Orbem hi tres ſpiritus concitant, contra

agnum immaculatum Ieſum Chriſtum, filium Dei, apo.

16. Falſi ergo funt trinitariorum inuiſibiles dii, adeo
falſi, ſi cut dii Babyloniorum: cum præſertim dii illi in
Babylone colantur. Vale.

EPISTODLA TERTIA.

SAepius ego te monui, ne illud trium rerum mon-

HKrrum tantum, et tam impoſſibile, in Deo tu admittas,

nullis bene intellectis ſcripturis probatum. Hac ta-
men ratione tu moueris, quod Deus ab æterno di-
citur pater: item quia patriarchæ dicebantur filüi
Dei, ratione incorporei illius iam tunc exiſtentis
flii. Leuiſſimæ ſunt hæ rationes, ad tantum in
Deo monſtrum inducendum. Ad primam ego cla-
O. 3. re do-

582 EPISTOEL AE.

re docui, ſecluſa in Deo temporum ratione, eum
ſemper dici patrem, et ab æterno filium hunc gene-
rare, in quo et patres antiqui ſpem habuerunt. Hine
ſecunda ratio diluitur, imo vt inſulſiſſima reprobatur.
Nam filiatio illius ſecundæ inuiſibilis rei nihil habet
nobiſcum commune, vt eius ratione dicamur filii.
In homine Chriſto eſt vera filiatio, hominibus commu-
nicata. Quod in patriarchis fuerit filiatio Chriſti,
fuit vmbra Futurorum, ficut erat illis ſpes futuri
Chriſti. Deus dicebat, ſe fore patrem, et nos fore
filios, tunc in vmbra, nunc in veritate. Deus erat pa-
ter perſonaliter, ſicut erat in eo perſona filii. Erat

pater realiter, ratione ipſius hominis Ieſu Chriſti, ſine

tempore ſibi iam præſentis, et ab eo æternaliter ge-
niti: ſicut ſi tu ab æterno ſpiraſſes ad prolem aliquam,
et mulier eam nunc pareret. Hinc dicitur Chriſtus
ſecundum ſpiritum eſſe filius Dei, quia eſt per ſpira-
tionem Dei genitus, et ſpirituali diuina ratione pro-
ductus. Graue tibi eſt concedere, hominem Chriſtum
eſſe ex Deo genitum. At nos ſumus ex Deo geniti,

Ioan. I. An ſimili ratione, An fublimiore, eſt ille ex

Deo genitus? Certe ſublimiore, et ab æterno. Impo-
nis mihi, quod ſermonem ego dixerim in creatione
cœpiſſe, quando Deus ſententiam de creando mundo
protulit, quaſi tunc exſtiterit ſermo prolationis ad
Chriſti generationem. Ego æternitatem ſermonis, ſeu

rationis diuinæ, vbique doceo, Chriſti relucentiam
æternam, futuri hominis perſonam, et ſubſtantiam, vt

in ea facie videatur Deus. Extitit quidem ſermo in
creatione, et exiuit ſe manifeſtans, exiuit poſtea varie
ad prophetas. In incarnatione latius exiuit, et gene-
rationem totam conſummauit. Myſterium magnum
eſt, et donum Dei eſt, bene noſſe generationem ho-
minis huius æternam, et egreſſiones eius varias, Vt
ait Michæas.

EPISTOLA QQOVARTA.
Craſſam

0
homir
pus ip
ſam 0
ritui,
bantun
Chriſt
Pnyſic⸗
tionen
intelli
ſiſi vt
munie
cepti⸗
perin
ceptil
augel
mant
numm
ſubſt
eſt an
ſubſta
iam 5
4.0
nime
Veti
ſübt
et nn
ſii.
le. I
uos
les
tum
efes
AN
Untu
Ihen
tenn

e, iun
ne ger⸗
1. He
Nrobarr.
hil hbe
mur ii
comim.
Cn
es funt

109 EK

8erat e

li. U.
hrili, u.

eo keii

et e 4

no. M
ckelic

Nio m

ltiond 1

mnoNS 4

Deenin

antian 1
1 ſamo?
okein
. et ⸗

tone

jonen N
Vriis, 7

EPISTO IL. A E.ð 583

CRaſſam iudicas hanc meam hæreſim, quæ Ieſum
hominem credit eſſe verum et naturalem filium Dei, cor-
pus ipſum, in verbo et angelis olim præfiguratum. Craſ-
ſam ob id, quod viſibile ſeu perceptibile quid verbo, ſpi-
ritui, et angelis tribuam. Craſſam hanc fidem amplecte-
bantur olim rudes diſcipuli, et amplectuntur nunc veri
Chriſtiani, quamuis eam ſublimes mathematici et meta-
phyſici rideant. Tam vehemens eſt illuſio, vt manifeſta-
tionem ipſam Dei nemo agnoſcat. Deus a mortalibus non
intelligitur, niſi per ſpeculum: nec tunc vere intelligitur,

niſi vt ſe nobis exhibet, manifeſtatione quadam, et com-

municatione. Si Deus per verbum et ſpiritum ſe fecit per-
ceptibilem, in verbo et ſpiritu erat quid perceptibile, aC
perinde in angelis. Materiam quandam luminis diuini ſuſ-⸗
ceptibilem, et corpus quoddam ſubſtantiale, ſpiritibus et
angelis tribuerunt antiqui theologi: cum quibus id affir-
mant magnus Baſilius, et Auguſtinus, quem tibi patro-
num iactas. Lucem hanc ſolis ipſe in Geneſi dixit, eſſe
ſubſtantiam et corpus, quod ſe intus penetrari ſinit. Tale

eſt angeli corpus, aliunde penetrabile, corpus ſpirituale,

ſubſtantia ætherea. Spiritus omnes etiam rationales, et-
jam ſubtiliſſimos, penetrat lux diuina, Sapien. 7. et Heb.
4. Omnia imptet, omnia penetrat, in angelos intrat et a-
nimas. Non obeſt, ſi dicas, ſpiritus illos aliis corporibus
veſtiri. Nam id fieri poteſt. Nihilominus eſt ipſis propria
ſubſtantia, quam nos aliquando ſenſibiliter percipiemus,
et nunc perciperemus, ſi ſenfus eſſent nobis tam exqui-
ſiti. Quicquid eſt in mundo, eſt ſpecie aliqua perceptibi-
le. In Deo quoque ſermo et ſpiritus percipiuntur, per
quos ſe ille manifeſtare voluit, et per quos percepti-
les ſunt omnia facta perceptibilia. Si verbum et ſpiri⸗
tum concedis perceptibilia eſſe, quæ ex eis ſequuta ſunt
effecta, perceptibilila dices: tametſi inuiſibilia dicamus,
quæ ſpirituali alio modo, quam per viſum percipi-
untur. Inuiſibilem dicimus aerem, perceptibilem ta-
men. Inuifbilem, inquam, quia eſt acie noſtri viſus
tenuior. Spiritus ipſe diuinus, velut aura tenuis, in
O. 4. . animas

1684 EPILSTOL A E.

animas noſtras ſpirans, ſe nobis perceptibilem facit,

licet ſit inuiſibilis. Cæleſtes creaturas ſub ſpecie an-

geli dicimus viſibiles, ſub ſpecie ſpiritus inuiſibiles no-=
bis, vere tamen in ſe viſibiles. Eas cum Dauide dici-
mus efſe aéreos flatus, et igneas flammas, ſuperelemen-
tares ſcilicet: non habentes carnem et oſſa terrea, vt
ait Chriſtus. Quemadmodum inter homines, ita inter
ſpiritus illos, alii aliis imperant, ſunt excellentiores,
acutiores, habentes plus agilitatis, tenuitatis et ſplen-
doris. Alii habent plus craſſitiei, et minus intellectus.
Crafſi adeo et materiales ſunt inferiores ſpiritus, vt
in muliebrem laſciuiam moti, eam genii exequantur,
velut ſatyri, et incubi. Imo ob id funt diluuio in
abyſſi tartarum cum gigantibus deturbati, vbi ligati
in finale iudicium ſeruantur puniendi. Ita ex anti-
quitatibus Iudaicis refert Ioſephus. Ita et Henoch,
Vt a pleriſque citatur. Ita Philo Iudæus in libro de
gigantibus. Ita quoque ſeptuaginta ſeniores Hebræo-
rum interpretati ſunt, et alii Hebræi. Ita cum apo-

ſtolis ipſis, Petro, Iuda, et Ioanne intelligunt Iuſti-

nus, Irenæus, Clemens Romanus, Clemens Alexan-
drinus, Tertullianus, Cyprianus, Origenes, Lactan-
tius, Euſèbius, et reliqui veteres. In aquam ſunt
dæmones merito præcipitati, ficut et per aquam pec-
cabant. Nam velut aquea corpora, pulchra ſpecie
filiorum Dei, mulieribus imponebant, et generabant,
aqueum ſperma, malis artibus paratum, immitten-

tes. Sine deæmonum opera non füuiſſent ita genita

tam ingentia monſtra. Ita filios Dei vocat Iob, ma-
los angelos cum gigantibus in diluuio ponens. Sicut
Salomon et Eſaias, vt explicui libro ſecundo de tri-
nitate, loco decimoquarto. Non ergo te debuit
hoc tantopere offendere, quod poſt prophetas et
apoſtolos, maximi Hebræorum ac Chriſtianorum the-
ologi docuerunt, ac etiam philoſophi. Philoſophos
taceo, quia innumeri ſunt, Chaldæi, Aegyptii, Græ-
ci, et Latini, qui dæmones eſſe aërea corpora,
. dixe

——

dixer

tio p
merſi
quibuu
propr.
tione
ex ſu
Tationt

Il.
Verbo⸗
Lthere
edr
Manud
erat i
ralis
r in
et lun
Unr ih
Mcan
men,
fuit
Voca
eſt!
Tan
Ade
forma
in
n
ur,
forn
linr
Verbe

Dem

en kui,
Pecke .
ibileste
Uige i⸗
ercleme.
lerten 1
itr ime
lentiore;
et ſol
ltellecn
ritus,
eguunnn⸗
Gilutio
Whi l
1 ei M⸗
t Hennd,
1lbe
Hebrer
Cunn 1.
unt I
6Mern.
„Läün.
van ku
uun Ne⸗
venaben,
nmmiter
1n geti
lob, N
.
obet
e Eehit
hens 4
run e.
lcptt
i, er
rorpote
RNe

EPISTOLAEF.„ sss

dixerunt. Aérei dæmones, ſeu velut aérei, funt ini-

tio per terreum cibum puniti, deinde in aquam ſub-

merſi, demum in ignem æternum. Varii ſunt modi,

quibus a dæmonibus generari potuerunt gigantes, ex
propria et multiplici demonum virtute, ex obſerua-
tione locorum in aſtris, magna corpora facientium,
ex ſumpto a magnis hominibus ſemine, et ex victus
ratione, corpora roborante. V

EPISTOLA QVINTA.

IILIud te pariter offendit, quod veluti naturalem
verbo et angelis, dixerim humanam Chriſti formam
ætheream, ſecundum quam erat ipſe in forma Dei.
Sed paulisper animum adtende, et te multis viis
manuducam. Sicut nunc eſt vere reale, quod ibi
erat in figura: ita nunc eſt homini Chriſto vere na-
turalis ea forma, quæ olim diſpotione Dei figuraba-
tur in verbo et angelis. Angelis hac ratione non
eſt humana forma ita naturalis, vt nobis. Cum enim
ſint ſpiritalis ætherea ſubſtantia „ terræ nihil commu-
nicans, quasuis formas facile accipiunt. Humana ta-
men, quæ potior erat in verbo, ipſorum formatore,
fuit quoque ſemper ipſis potior. Imaginem hominis
vocat angelum Daniel, ca. 10. Ad angelos dictum
eſt, Faciamus hominem terreum, ad formam et figu-
ram noſtram ætheream. Terreus dictus Adam ab

adama, vt homo ab humo, accepit vere ſupernam

formam. Ipfi terræ data eſt tunc ea forma, quæ
iam antea erat in æthere, omnium formarum ſpecio-
fiſſima, quam reliquæ omnes mundi formæ veneran-
tur, quam et filio ſuo Deus elegit. In verbo iam ea
forma multis viis, ſeu multis inductionibus, oſten-
ditur, ſi hoc bene prius teneas, me non dicere in
verbo formam corpoream, ſed prolationem, exhibitio-
nem diuinam, inſtar formæ corporeæ. Audi nunc in-
. O. 5. ductio-

1

586 EP ISTOL A E.

ductiones meas, vt in verbo intelligas formalem aliquam
rationem. Inductio prima eſt ex ipſa ſapientiæ omnifor-
mis cognitione. Si ſapientiam credis omniformem, cre-
des et in ea forma hominis principem formam. Indu-
ctio ſecunda eſt, ex proprio ſignificatu vocis Xονσ quod
eſt, ſermo referens, ratio referens, repræſentans. Indu-
tio tertia eſt ab ipſa luce. Si naturale et proprium crea-
tæ, et increatæ lucis ſemper fuit, rerum aliarum expri-
mere ideas, in ipſa Chriſti luce ſitas: multo magis erit ei
proprium, expritnere Chriſtum, a quo omnia, et qui pri-
mus erat fſcriptus in capite libri. In luce animæ tuæ,
quam ais inuiſibilem, concedis, eſſe rerum viſibilium
formas: cur igitur offenderis, ſi in luce ipſa Dei di-
cam ego eſſe formas tales? An non inde deriuantur
illæ, in animam tuam? Inducétio quarta eſt, a, viſione
et facie Dei. Non erat falſum, id quod videre cupie-
bat Moſes. Lux erat Dei ibi abſcondita, nobis mani-
feſtata. Inductio quinta eſt ab omni ſemine, ſicut ver-
bum erat ſemen, vere formale. Ad illius exemplaris in-
ſtar, in ſemine tam animalis, quam ſtirpis cuiusque, eſt
formalis virtus quædam, talis rei figuratiua: non ſolum
talis iuxta certam ſpeciem, ſed iuxta certum indiuiduum,
quale eſt ipſe Chriſtus. Non ſolum erat in verbo naturalis
virtus figuratiua Chriſti, ſed figura ipſa viſibilis, ob pecca-
tum reddita inuiſibilis. Inductio ſexta eſt ab hominis for-
matione, qui ad formæ illius ſupernæ imaginem et ſimi-

litudinem eſt corpore et anima formatus. Inductio ſe-

ptima eſt ab eſſentiali conformatione. Si eſſentialiter
nunc eſt verbum in homine, et eſſentialiter eſt verbum
homo, eſſentialiter conformatur et coaptatur formæ et
figuræ hominis: atque ita ab æterno habuit aptitudinem
et reſpectum formæ et figuræ hominis. Inductio octaua
eſt a naturali potentia. Naturalis erat ibi potentia, actu
nondum terreus homo: ſicut in aliis generationibus omni-
bus naturalis potentia, antequam ſit actus: prius po-
tentia filius, quam actu filius. Hinc ab omni generatio-
ne inductionem nonam collige, contra mathematicam
illam veſtram, et realem inuiſibilem generationem,
hoc

hoc
ſeerat,
lius,
tiale,
Elieh
ductio
tione,
goch
deban
ſtatio!
etinn
nod
mrind
libus
ſbi pan
Ders
forme,
ſur en
ſblne
IAr
Milatn
ulitn
Cund
risr⸗
illah
tis an
benne
Oit
tem,
ot
erat
Nt n
iband
n,
ded

Tiqtun
mnid⸗
enn et⸗
r
,uol
8. Mr.
umn crer

eNN.

etti
tuinn⸗

ime t

jiſbbilnn
1Deid⸗
eriuanan
1 WE

re elne⸗

bis nn.

ſent de .

Plneir
sgbe, l
on ſoln

4

rAs

Obhee
ninis.

g ſe⸗

uctio
ſenüalun
Pverinn
ſorme?
btuchren

jo Cll
tin 11
oN
tins N.

enernir⸗

„ d
atien

gtionen,

e

EPDISTO I. A E. 587

hoc vnum et vniuerſale axioma ſeruans: Omnis, qui ge-
nerat, in ſeipſo et ex ſeipſo ſemen elicit, antequam ſit fi-

lius, et deale ſemen. Hoc dicimus verbi ſemen eſſen-

tiale, a quo omnia, et in quo omnia relucebant, etiam an-
geli, qui in ipſa creatione funt verbo aſſimilati. Vnde in-

ductio decima conſurgit, ab angelica viſione et aſſimila-

tione. Angeli nihil vnquam de Deo ſcire potuerunt, niſi
quod eis in verbo ipſo videre datum eſt, in quo ipſi vi-
debant faciem Dei: tanta fuit verbi excellentia, manife-
ſtatio Dei, Chriſtus facies Dei. Angeli et in actionibus,
et in natura ipſa, ſunt aſſimilati, conformati, et quodam
modo vniti verbo. Ab omni naturali actione eſt vndeci-
ma inductio, ſi rerum analogias intelligas. Vt in natura-
libus actionibus omne agens aſſimilat, conformat, et vnit
ſibi paſſum: ita in diuinis nos ſibi, ac etiam angeleos,
Deus aſſimilat, conformat, et vnit, externa lucis viſibili
