ſtantia Dei. Sed cognita regeneratione diuina, rege-

neratione fuperna, heæc omnia melius cognoſcentur.
Tunc cognoſcetur internus cæleſtis homo, tunc noua
progenies cælo mittetur ab alto. Diuina quædam na-
ſcetur Chriſtianorum progenies, quam admiratur Eſa-
ias. Homines naſcentur nunquam amplius morituri.
Antequam huic libro finem imponamus, ſpiritum
verbo, vt olim habebat, et nunc habet, quaſi dicta
colligentes, denuo conferamus. Subſtantialis in mundo
fuit Dei manifeſtatio, ſicut ſubſtantialis communicatio.
Sicut Deus logos, ita Deus ſpiritus. Verbo mandat
vt res fiat, ſpiritu viuificat. Verbo creantur cæli et
terræ corpora, ſpiritu viuificantur, et lucis forma fſi-
mul rebus inditur. Nulla res ſine verbo fit, nulla
ſine ſpiritus et lucis energia virtutem aliquam habet.
In verbo ipſo eſt ſpirirus et lux. Prodit cum ſermo-
ne ſpiritus, et Deus 1ôquendo ſpirat, ſicut nos non
poſſumus proferre ſermonem ſine reſpiratione. Ob id
dicitur ſpiritus oris, ſpiritus labiorum. Sicut ſubſtan-
tia verbi manifeſtata et viſa eſt in Chriſti corporali-
bus elementis, et eam ſubſtantialiter continet naturale
corpus eius: ita fubſtantia ſpiritus Dei viſa eſt in
Chriſti ſpiritualibus elementis, et eam fubſtantialiter
continet naturalis ſpiritus eius. Sicut verbum Dei,
cum ipſa hominis ſfubſtantia eſt in Chriſto ſubſtantia-
liter vnum corpus. Ephes. 2. ita et ſpiritus Dei, et
ſpiritus hominis eſt vnus ſpiritus 1. Corin. 6. Deus
habitat in filio, et filius eſt Deus: Deus habitat in
ſpiritu ſancto, et ſpiritus ſanctus eſt Deus. Ipſe ſpi-
ritus noſter eſt Deus, a Deo proficiſcitur, et naſci-
tur: ſicut Chriſtus eſt Deus, a Deo profectus et na-
tus: ipſe primario, nos ſecundario per ipfum. Ab
ipſo ore Chriſti proficiſcitur in nos ſpiritus regene-
rationis. Sublimi hoc dono ſubſtantiæ ſuæ et corpo-
ralis et ſpiritualis, vltra Iudæos Chriſtus nos donat.

Nulla ante Chriſti aduentum viſa eſt ſpiritus hypo-

n. 3. ſtaſis

199 D E TRIXNI T. L I B. v.

ſtaſis. Sed voluit Chriſtus eam in ſuo baptiſmo prius,

deinde poſt gloriam reſurrectionis ſuæ, in apoſtolis
manifeſtari: vt effecta inde melius perpendamus, et
gratiam aduentus eius. Viſo, et audito Chriſto, vi-
ſus mox et auditus eſt ſpiritus ſanctus, ac interne in
nobis cognitus conſolator. Non ſolum ſpiritum co-
lumbam, et ignem vidimus, ſed per modum auditus,
Ioan. 3. et intra nos ipſos percepimus. Io. 14. Hinc
acto. 2. videbantur linguæ ignis, vehemens ſonitus

audiebatur, et efficacia intus percipiebatur. Hanc

præterea ſimilitudinem habet incarnatio verbi cum
miſſione ſpiritus, et in hoc nos aſſimilamur filio Dei.
Verbum deſcendens facit Chriſtum de cælo deſcen-
diſſe, ſicut per ſpiritum deſcendentem nos de cælo
deſcendimus. Aſcendimus item cum Chriſto. Nam
Chriſtus ipſe dicitur verbum Dei, quaſi oraculum
illud receſſerit a Deo, et venerit ad hominem, quan-
do caro factum eſt. Vere tamen non receſſit, ſed
Chriſtus aſcendit ad Deum. Ad eundem modum ſpi-
ritus quaſi receſſit a Chriſto, quando ad Apoſtolos
miſſus eſt, acto. 2. Vere tamen non receffit, ſed
nos aſcendimus ad ipſum Chriſtum, cum eo ſedere
incipientes in cæleſtibus. In quibus nos iam cum
ipſo regnamus, et vtinam ſemper regnemus. Amen.

De Tri

Prim
men

V.

tiſino prin
in apotei
endamng,t
Chriſto,
de interne
ſpiritun e⸗
ddumn mdin.
lo. 14, H
mens ſ
atur. H
0 Velbi d
mur Kiole
celo Eete
dos de l

Chriko. N.

Laſi oraine
Winen,
recelt,5
Nocun ß
1A Apoki
tecelt,
Uum en ſein
nos im d
us. Anet

Hel

199
DE TRINITATE
DIVINA, QCVOD IN EA NON
ſit inuiſibilium trium rerum illuſio
ſed vera ſubſtantiæ Dei mani-
feſtatio in verbo, et commu-

nicatio in ſpiritu.

DIALOGI DVO.

Pprimus agit de legis vmbris, et Chriſti comple-

mento angelorum, animarum, et inferni ſubſtantia.

MICHAEL. PETRVS.

HLohim ille apud Moſen initio creans, et

Ioannis verbum, quod initio erat apud Deum, ad

vnam Chriſti perſonam referuntur. PETRVS. En

adeſt, Seruetus eſt, quem ego quærebam. Heus,
heus. Quid hic ſolus tecum loqueris? MICHAEL.
Video Chriſtum a Chriſtianis ignorari. Video Chri-
ſtianos dici, qui neſciant, in quo Chriſtianiſmi fides
conſiſtat. Et videns ingemiſco. Si Chriſtus hodie ve-
niens, iterum prædicaret, ſe eſſe filium Dei, iterum eum
ſophiſtæ noſtri crucifigerent. Res vna eſt Chriſtus
vnus, ens vnum, filius vnus. Ipſorum ſuppoſitum ſup-
poſititium eſt, idioma ſophiſticum et inuiſibilis illuſio.
Præſtigioſa eſt eorum ſalus et præſtigioſa mors illius
inuiſibilis rei. Sacrilega ſunt idiomatum ſophiſma-

ta, per quæ dicitur angelus intra pellem aſini mo-
4. ri, et

2o0o⸗p D E T RINIT A T E

ri, et ſpiritus ſanctus in mulo mori. PET. Et tu
ſemen generationis in Deo ponis, nubem et elemen-

ta? MICH. Omnia in Deo et origines omnium. In
Deo generante dicitur ſemen generationis, ſicut in
Deo loquente dicitur ſermo. In Deo erat ſemen, ſi-

cut Chriſtus dicitur ſemen Dei, et ſermo ipſe dicitur

femen: cum præſertim in eo ipſo ſermone omnia ſe-
mina continerentur. Non dicitur proprie generatio,
ſi ea, quæ ſunt generationis ſubſtantialia, non obſer-
uantur. Eo magis quia eſt Chriſti cognatio genera-
tionum omnium excellentiſſima, ſpecimen eximium,

et prototypus verus. Quod in aliis generationibus

accipiunt filii-a patribus, accipit Chriſtus a Deo.
Hic a creatore, illi a creaturis. In ſcriptura Chriſto
tribuitur ſemen generationis, germen, ros genituræ,

et reliqua. Alioqui quo modo dicis, eſſe de ſubſtan- L

tia Dei generationem? Si in Deo ipſo erant aliæ res,
in Deo erat quoque ſemen, vera omnium origo. Si
in Deo cognoſcis fuiſſe omnia, in archetypo fuiſſe
ſupercæleſtes aquas, in empyreo ignem, in æthere
ſpiritum, euidenter cognoſces. Hoc nunc memine-
ris, fuiſſe exhibitionem diuinam, ſicut erat præfor-
matio. Inſtar aérei flatus dicimus ſpiritum, Elohim,
in Deo dicimus ignem, aqueam gloriæ Dei nubem,
fluuium igneum, verbi pluuiam, rorem, et irrigatio-
nem, ad generationem veri filii Dei Ieſu Chriſti; non
ſine myſterio facta eſt talium in Deo manifeſtatio,
nec ſuos prophetas Deus ſolis inanibus ſpectris delu-
debat, quando gloria illa et maieſtas Dei declaraba-
tur in aqua cæleſti ſpiritu et igne. Semper ibi in nube
apparebant cæleſtes aquæ, flatus, ſpiritus et ignis ſplen-
dor, vt in aliorum generationibus et nunc in æthere
apparent. Analogiam ad verbum eſſe veram, oſtendi-

mus in ſemine generationis noſtræ in nube aërea, in

ſermone et halitu noſtro. Erat ſubſtantia diuina, Deus
ipſe ita ſe exhibens et proferens gloriam Chriſti pa-
tefaciendo, Deus creator ita ſe per Chriſtum creatu-
ris con

Iis e
mis 1
grauan
temn ir
guttull
1atione
ſelnen.
ſer, o
Terum
Cieere
Dientia
lam, I
lieine
Nunc
Arche
ergo
ſim e
ta.
in ili
in en!
ineren
denten
ner
bes, ſi
Aliud
anplin
tum
Dotin
carne
nube
natur⸗
Id,
eancen
Ouom
Der en
c

1.

EI. E
n et elene
Omniun. 1
nis, ſilt:
rat ſenen!
0 ipſe dir
öne Omnin,
lie genenn,
, non de
Natio genen
nen exinin,
genetgtonie
fiſtus ¹ 0.
ipturi nn
10s geinn
ſe e ſillr
Tant Mie ſt
Un Crige
hetſpo fi
n, M eie
une neni⸗
erit Mrit
um, Min
Dei uber
et irigt⸗
Chriki: N
nantektin
hectti⸗ 6
i geclut

D I A L OGVS I. 201

ris conformare voluit. An non eſſentia illa omnifor-
mis ſe talem exhibere potuit, qualem voluit? Si
grauaris tu, in Deo dicere ſemen, dic fuiſſe Deita-
tem ipſam, quæ egit vice ſeminis. Granum hoc aut
guttula hæc non dicitur ſemen ratione materiæ, ſed
ratione formalis ideæ, quæ ipſa eſt in Deo veriſſimum
ſemen. Verbum erat in Deo ſemen, ſeminalis arti-
fex, õ T oπιαεσ, Vt ait Philo in lib. de
rerum diuinarum hærede. Si grauaris quoque in Deo
dicere nubem, dic fuiſſe deitatem intra nubem. Sa-
pientia ipſa de ſe ait, Ego ſicut nebula cooperui ter-
ram, Eccleſ. 24. Sicut nubes lucens in nube, in ca-
ligine nubis, in lucida nube, Exo. 19. et Matth. 17.

Nunquam fuit nubes aliqua creata quin fuerit eius in

archetypo exemplar verum, nubem referens. Potuit
ergo Deus exemplar tale hominibus exhibere, vt paſ-
ſim exhibuit, quanquam eſſet et ibi nubes alia crea-
ta. Ego lubens concedo, et iam multis docui, fuiſſe
in illis gloriæ Dei apparitionibus nubem cereatam, ſed
in ea ipſa dico fuiſſe ſuperelementarem aliam nubem
increatam, intus lucentem, Deitatem ipſam, ſe ita exhi-
dentem. Deus erat in apparente luce intus vera
lux, erat Deus in aéëre aêër, in igne ignis, in nube nu-

pes, ſicut in flatu Chriſti verus ſpiritus ſanctus. PET.

Aliud aſſeris non receptum, Quod verbum illud non

amplius ſuperſit, aut quod fuerit vmbra. MICH. Tan-

tum abeſt, vt verbum non fupereſſe dixerim, vr
potius dixerim et dicturus ſim, eſſe hodie in Chriſti
carne eandem verbi ſubſtantiam. Lucem illam in
nube olim lucentem dico eſſe verbi ſubſtantiam, et
naturalem corporis Chriſti ſplendorem. Verbum il-
lIud, quod olim erat eſſentialiter forma hominis,
eandem in ipſo homine formam hodie ſeruat, et in
Chriſto adhuc eſt Deitas ipſa ſub forma hominis.
Quomodo non erit in eo æternitas formæ diuinæ, ſi
per eum eſt in te æternitas ideæ? Forma illa nec
eſt confuſa, nec imminuta, ſed integra ſua eſſen-
N. 5. tia

202 D E T R INITA T E

tia diſcernitur. Dico autem, non eſſe tale verbum,

quale olim fuit, quia caro factum eſt, et quia ad-
uentus Chriſti omnia innouauit. Non eſt ſecundum
eam diſpenſationem, ſecundum quam fuit in nube,
tempore Moſis. Quod ſecundo obiicis, vmbra voca-
ui, quaſi rei futuræ præfigurationem: ſicut in vmbra
quauis eſt velut imago quædam. Vmbra eſt lumen
diminutum. Quæ in lege erant vmbræ, ſuum tune
diminutum lumen habebant, ac ſubſiſtentiam quandam,
alteriuſque perfectioris rei ſimilitudinem. Erant illa
omnia, ſicut erat verbum, et in hoc ipſo, inperfectio
quædam temporis ſignificatur. Tranſierunt quodam
modo illa, quæ erant perfectionem tunc non aſſequu-
ta. Quamuis eadem ſit nunc in hoc corpore, quæ
erat olim verbi ſubſtantia, erat tamen ibi Chriſtus

adumbratus, ſeu præfiguratus. Nam præcefſerunt in

lege futurorum typi, quos poſſumus et vmbras voca-
re. In qua re Chriſti gloria patefit. Quoniam Deus
in ſe lux eſt, qui in ipſa lucis ſuæ et verbi ſubſtantia,
Chriſtum adumbrabat, et qui olim in verbo, quaſi in
vmbra videbatur. Philoni verbum erat vmbra. Sic
enim ait libro ſecundo allegoriarum, ααα εXο—
Jο αντε , Vmbra Dei verbum eius eſt. Vmbra
erat occulta forma, et exemplar, cuius ſimilitudine,
inquit, factus eſt homo ad imaginem Dei. Lucidior
erat initio præfiguratio. Ob peccatum acceſſit vm-
bra et obſcuritas quædam. Vmbræ ratio verbo Dei
non magis derogat, quam Deo ipfi: nec angelis
detraho, etiamſi in eis vmbram Chriſti fuiſſe dixe-
rim. Receſſit quidem vmbræ ratio, non tamen pro-
pterea periit angelorum ſubſtantia, nec Dei, nec
verbi. Vmbra erat tunc, ſicut vere dixeris eſſe ad-
huc in nobis vmbram, ſi ad futuri ſeculi gloriam
nos conferas. Nam videmus nunc in ænigmate,
tunc vero facie ad faciem: et gloria hæc nobis
per Chriſtum iam data aliam futuram maiorem
præfigurat. Collatione ad nos facta, erat in lege
B lumen

lümen
bes, 4.
17. et
bris,
magnan
4. ad i
bris et
Vnbram
Mtefact
kitl,
gloria
Iam,
dlimn i
logian
mäbe,
tune⸗
eul
Vmbra
dra,e
hec v
ſuit el
ſurrett
nobis
noſtran
ſti n
il,
tur
quam-
ris y
Llori
ta.
Vifum
Colot
liſti
Cum
od

1

le Vettr
„ et gin
eſt ſeeunm
fuit in mn
Vnbru W
ient in ui
tbra eh In
E, ſtun
tiam Juuntu
n. Lrl
ho, ieitt
jerunt Aun
c non M
cotpore,
en ibi Un
precelem
t Vunbras W
onimm 1
erbi übtr.
jetbo, d
t Vmr. 5
u
s ek. ſor
ei. Vi
1 Acelt
tio vele
ee e
fuiſ D
n tanen K
ee Dei, 1
Geris ele
clli Aum
1 Alich,
læc Noi
ninen
I1 E
nen

erat

DIALOCGV'S f. 203

lumen diminutum, erant caliginoſæ et obſcuræ nu-
bes, quas ſibi Deus, vt latibulum, tunc pofuit. Pfal.
17. et 2. reg. 22. Populus, qui habitabat in tene-
bris, et in regione vmbræ mortis, vidit lucem
magnam, per Chriſtum nobis ortam Eſa. 9. et Matth.
4. ad idem Lucæ I. vt illuceſceret iis, qui in tene-
bris et vmbra mortis ſedebant. Vides ſemper ibi
vmbram et tenebras, hic vero patefactam lucem.
Patefactam in Chriſto et communicatam nobis in ſpi-
ritu, quæ iterum poſtea in totius noſtri corporis
gloria patefiet per reſurrectionem in corpore futu-
ram, vt nunc eſt reſurrectio ſpiritus. Vmbra erat
olim in legis cerimonis et aliis myſteriis, per ana-
logiam ad ſuperiora verbi arcana, etiam in vmbra,
nube, et caligine apud Deum deliteſcentia. Erat
tunc Chriſtus in abſcondito altiſſimi, et in vmbra-
eulo omnipotentis pſal. 90. Erant ipſi omnes in
vmbra et tenebris, quia Chriſtus erat in verbi vm-
bra, et nubis latibulo abſconditus. Durauit autem
hæc verbi vmbra, quouſque Mariæ obumbrans de-
ſiuit eſſe vmbra. Luceæ 1I. Imo vſque ad Chriſti re-
ſurrectionem aliquid ſemper vmbræ fuit, ſicut et in
nobis aliquid erit ænigmatis vſque ad reſurrectionem
noſtram. Adumbrabatur adhuc Deitas in carne Chri-
ſti nondum glorificata, vt apparet in adumbratione
illa, et montis transfiguratione. Matth. 17. Si igi-
tur ipſum verbum incarnatum adhuc in vmbra erat,
quanto magis olim in nube? Hinc Chriſto in ter-
ris viuente, non ſunt vmbræ legis abolitæ, donec
gloria tota eſt in Chriſto et eius ſpiritu patefa-
cta. Licuit igitur cum Paulo, quicquid in lege
vifum eſt, vmbram vocare, vt corpus ſit Chriſti,
Coloſſ. 2. Nec abs re hanc quæſtionem in-
tuliſti, nam id ipſum meditabar, quando me me-
cum lbquentem audiuiſti. PET. Quid eſt,
quod tecum loquebaris? MICH. Verbum medi-
tabaxr

204 D E TRINITATE

tabar eſſe ipſam Chriſti perſonam, et collationem fa-
ciebam inter logon et Elohim, ad Chriſtum omnia

referens. PET. In Deo perceptibiles formas appa-

ruiſſe, noſtro ſeculo non recipitur. MICH. Receptum
hoc erat et omnibus notum in prima eccleſia, vt ex

Irenæo et Tertulliano conſtat: et apud veteres He-

bræos, vt poſt Philonem, Euſébium et Hieronymum,
ex aliis iam citaui. In lege et prophetis aliud nihil

legas. Manifeſtatio Dei dicitur, non illuſio. Si nullam

ſuæ Deitatis apprehenſionem dare voluiſſet Deus, fru-
ſtra eius rei deſiderium homini ingenuiſſet: præſertim
Moſi et aliis, qui faciem illam videre deſiderarunt.

Fruſtra et illuſorie tam multa de hac re lex doceret:

Deus ipſe luderet, ſe facie ad faciem oſtentans. Chri-
ſtus ipſe nugaretur, viſionem Dei iactans. Si nullam
dicas eſſe Dei ſubſtantialem apparitionem, nullam eius
eſſe dices ſubſtantialem communicationem, atque ita
Deum nec mundo, nec Chriſto ſubſtantialiter commu-
nicari: et in Chriſto aliud nihil apparuiſſe, quam ſpe-
ctrum. Veteres Hebræi in Deo legentes: temunah
zelem et demuth, diuinam illam primam formam, et
figuram agnoſcunt: ad cuius imaginem conditus eſt
homo: et eam dicunt faciem Elohim. In prima
Chriſtianorum Eccleſia erat hoc adeo commune, vt
inde tunc naſcerentur fere omnes hæreſes. Nam
Simon magus, Menander et Baſilides, ab Ignatio citati,
deinde, Valentinus, Marcion, et Manichæus, et plerique
alii, ſolam humanam formam, quæ erat olim in æthe-

re, quaſi ſpectrum Chriſto tribuerunt, ſine vero car-
nis corpore. Quarum hæreſium odio, ad inuiſibilium re-

rum, et trium punctorum ſomnia ſunt ſophiſtæ perdu-
cti, inſtante regno Antichriſti, qui ſuos habuit præam-
bulones. Id a Ioanne prædictum fuerat, in eo regno præ-
ualituros illuſorios tres ſpiritus, qui ſunt tres flilii beel-
Zzebub, apoc. 16. Poſt Athanaſium, et quoſdam alios,
qui regni Antichriſti iam erant athletæ, nunquam ſophi-
ſtis da

ſtis dan
tionem
bri ſec⸗
eccleſia
rit hum

poſtoli⸗

tinus eec
Criſti,
Verbum
lem do
Ni ſunt
nn, a
aonn.
U, N
incorp
liter e
bitio e
tia. Dl
ſeuhanl
lrit ve
tepreſe
collatio
kod e
EX lon
guod
Ierpe
flit v
Drefnnit
it bunl
denn 01
Cnniun
Plende
ten die
Coram
foneſ
Nlliter

5

llationen,
Niſtum ont
fornes
HI. Necenn
ccleſin Kt
1 veieres
Hlieronymn
tis Tind ni
lſio. Kml

let Dens K

let: preſem.

deſſkerun
e le Cer
tentins n
8. Iu
, nulim i
Ein len
aliter cunm.
Ce, guun h⸗
Ntes: tennmt
n fornan:
1 Condit 4
cofnnune,
eles. N
lnnioch
ls et leiſß
lin in e⸗
ne vero ⸗
niübiliunke
iſte elct
bitpren.
oregkonte.
es fli hel⸗
ſdam Ii⸗
un i
ſti

D IALOGVS I. 205

ſtis data eſt ea mens, vt veram illam Dei manifeſta-
tionem aduerterent. Lege Tertullianum ad finem li-
bri ſecundi, contra Marcionem, vbi ait, in primitiua

eccleſia fuiſſe omnibus receptum, quod in verbo fue-

rit humana figura, adeo vt etiam ipſi Marcionitæ ex

apoſtolis ita crediderint. Huſtriſſimum eſt hoc to-

tius eccleſiæ primæ teſtimonium. In libro de carne
Chriſti, et aduerſus Iudæos, palam Tertullianus docet,
verbum habuiſſe olim humanam formam et figuram.
Idem docet Irenæus lib. 4. cap. 15. et I7. Plerique
alii funt in ipſis loci de verbi humana forma, et per-
ſona, ad cuius imaginem aiunt eſſe corpus Adæ for-
matum. Ne quis vero rudis ita ſit anthropomorphi-

ta, vt Deum in ſe eſſe corporeum exiſtimet, nos vere

incorporeum diximus et inuiſibilem, ſed ſe perſona-
liter exhibuiſſe, cum ſit mens omniformis: quæ exhi-
bitio erat prolatio, repræſentatio viua, verbi relucen-
tia. PET. Mihi perſuaſum eſt, fuiſſe illam veram
õ Dei apparitionem, Chriſti relucentiam.
Erat vere XoNνσ idealis ratio prolata, ſermo referens,
repræſentans. Ad tuam igitur inter logon et Elohim
collationem reuertere. MICH. Ex Moſa habemus,
quod erat initio Elohim omnia creans, viſus Elohim.
Ex Ioanne, quod erat initio relucens verbum, per
quod omnia facta ſunt. PET. Quid antea ? MICH.
Interpellas. PE'T. Prius ſcire velim id quod prius
fuit, vt illinc ordine cuncta prodeant. MICH. Erat
præfinitio ſeculorum, quam fecit Deus in Chriſto, vt
ait Paulus. Sicut res omnes nunc ſunt in Deo, ita eo-
dem ordine ante creationem erant in eo, et primus
omnium Chriſtus: qui ſolus erat figura ſubſtantiæ Dei,
ſplendorque viſibilis gloriæ. Id quod antea fuit, ſi an-
tea dici poteſt, fuit velut æternitatis momentum, Imo
coram Deo non dicitur, fuit: ſed dicitur, eſt. Deus ra-

tione ſua æterna corporalem ſibi et viſibilem filium æter-

naliter decernens, talis ſpeciei fübſtantia ſe ipfum viſ bi-
lem

a 06 D E TRINITATE

lem præbet per ſermonem, in quo erat ſpiritus. Per

eundem ſermonem et ſpiritum, hæreditatem filio, cor-

poralem hunc mundum creat, vmbram ſeculi melioris.
Ad filii ſui imaginem alios homines creat, pueros qui
ſecum ſint, illi donans: ſicut ait, Ecce ego et pueri,
quos dedit mihi Deus. Per ſermonem et ſpiritum
hæc omnia molitur Deus. Per ſermonem et ſpiritum,
qui quales apparuerunt, tales erant in mente præfor-
mati. Hinc ſermonem et ſpiritum Deus homini tri-
buit, ſermone et ſpiritu ſe illi communicat, vt ſermo-
ne et ſpiritu Dei eruditus, factorem ſuum ſermone et
ſpiritu colat. Primum igitur adeſt Dei verbum, ver-
bum ex interna ratione, ad filii generationem extra
prolatum, ſeu manifeſtatione exhibitum: ecce perſo-

natus Elohim mundum creans. Cogitat et ſimul lo-

quitur Deus flii generationem, verbum patefaciens.
Et per ipſummet verbum generationis filii creat mun-
dum, cui debeat filius dominari. Quascunque æter-
nitates imagineris, in illis iam erat ratio diuina, quæ
fuit poſtea logos, poſtea caro. In ſua ſapientia iam
expreſſerat Deus formam hominis, quæ fuit poſtea
viſus Elohim, poſtea Chriſtus. Elohim ergo non in
principio eſſe cœpit, ſed in principio iam erat, vt ait
Ioannes. Erat antea in ratione verbum, ſed non ma-
nifeſtatione exhibitum, vt in creatione ſe viſibile exhi-
buit. Mutari non ob id dicitur Deus: ſicuti nec muta-
retur, ſi ſe tibi ſubſtantialiter viſibilem nunc exhiberet in
nube, aut igne, aut alia forma. Nam ille omnem perci-
piendi formam in ſe ipſo continet, quam vult nobis offe-
rens. Chriſtum in ſe iam continebat Deus, et in ipſo
ideas aliarum rerum, eas ſine fui mutatione exhibens,
ex inuiſibilibus viſibiles faciens, vt ait apoſtolus. Prius
erat verbum, quam mundus, non prioritate temporis,
quod nullum tunc erat, ſed vt cauſa ante effectum.
Hoc vnum eſt tibi ſemper tenendum, nec tunc, nec
nunc eſſe coram Deo aliquas temporum differentias, nec
interualla aliqua, ſed perpetua ſemper, et præſentem
Eterni

Eterpit

rum dit
hunc fil
4 b Ltel
Iari, pe
Lternitan
nitur, vt
run diff
genbitDe
Nllunn er
Auguſtim
flit acer
n ſt
Mdo, l
Artium
cONt
hem A
Aiis
Vlunta
Inture
Moleban
tur Eq
kerli fli
Dablins
tate, g
tio in
00, fh
crpit
et Vt
Natur⸗
in Dee
(kelit.
dum
MWCH
iſiin
Mturi

biriths. N
n flio e
euli melrin
Puenor

Uet hhinnn
ente terin
8 ominit
, N En
n ſermone:
Verbunn ſe
Mtionen en
: elee N
t et mn,
n Potenis
lii cen ue
eungte e
Ciuinn
e fuit N
Nengo !
n enh ,
ſed m?
vibbie 1
ti ee
e ehbert
Dmnen U
rtatie⸗
1s, i
one etide⸗
tolus. Nr
te tens
in elen⸗
ee t, 4
ſerentil⸗
eſene

D I ALOGVS I. 207

æternitatem. Imo poſitis adhuc, vt ad nos, tempo-
rum differentiis, concedendum ſemper eſt, corporalem
hunc filium Ieſum Chriſtum, qui ex Maria factus eſt,
ab æterno ex Deo egredi et ante omnia ſecula gene-
rari, per prolationem illam, in æternitate factam. In
æternitate ante omnia tempora regnum Chriſti diſpo-
nitur, vt poſt Chriſtum docet Paulus: deinde tempo-
rum differentiæ diſpenſatur. PET. Voluntarie ergo
genuit Deus filium, non naturaliter. MICH. Inter Atha-
naſium et Arrium, inter Baſilium et Eunomium, inter
Auguſtinum et Maximinum, ac eius farinæ reliquos,
fuit acerrima quæſtio, An filius Dei ſit natura filius,
an ſit patris voluntate filius? Leguntur hæc in Atha-
naſio, libro de fide ſua, et in diſputationibus contra
Arrium, in Baſilio contra Eunomium, in Auguſtino
contra Maximinum, lib. 15. de trinit. contra ſermo-
nem Arrianorum, quæſtione ſeptima ad Oroſium, et
aliis quæſtionibus. Arriani patrem dicebant libera
voluntate genuiſſe filium nulla neceſſitate aut lege

naturæ coactum, atque ita fllium aliquando cæpiſſe.

Nolebant concedere, eſſe filium naturæ, ne videre-
tur æqqualis et coëternus patri: de ſeparato quodam
reali filio ſemper intelligentes. Nolebat Athanaſius,
Baſilius et Auguſtinus concedere, efſſe filium volun-
tate, ne videretur non coæternus, et ne eſſet muta-
tio in Deo, ſi aliquando cæperit velle. At ego di-
co, fuiſſe hominem filium natura et voluntate. Non
cæpit Deus aliquando velle, ſed ab æterno voluit:
et vt cogitando voluit, eſt naturaliter ſequutum.
Naturalis eſt ratio, cognitio, voluntas, et ſcientia
in Deo. Secundum ea naturaliter et voluntarie de-
creuit. PET. Deus diſpenſatione voluntaria erat ver-
bum illud externe viſum. In ſe ipſo quid erat?
MICH. Deus natura ſua eſt indiffinibilis, nec a nobis
diffinitur niſi vt rerum cauſa, quæ eſt prolatio ipſa.
Naturalia quædam nos in Deo dicimus, vocibus aliunde
P mutu

208 D E TRI N I T A T E

mutuatis. Dicimus fuiſſe lucem ſpiritum, mentem
ratione præditam, omnia cognoſcentem, et implentem.

Naturaliter in eo relucebat, quod ipſe primum eſſe

volebat. Non potes tu in Deo aliud cogitare. Nam

eſſet hoc ſecluſo Chriſto Deum intelligere. Quod

nec angelis eſt datum. Naturaliter ergo, et volun-
tarie erat logos, idealis ratio, et prolatio, relu-
centia Chriſti apbud Deum, lux eius apud Deum.
PET. Quare lucem præcedebant tenebræ? etiam ante
peccatum? Id Moſes docet geneſis. I. et Paulusa. Co-
rinth. 4. quaſi primum principium ſint tenebræ. In te-
nebris auditur ſonus, et vox ſpiritus: ergo ſpiri-
tus a luce differt, qui ſine luce ad aurem porri-

gitur. MICH. Quemadmodum in ipſo Deo fuit lu-

men apparens, de lumine non apparente, ita dici-
tur creata lux de tenebris, eadem ratione, ait
apoſtolus, res ipſas, ex inuiſibilibus eſſe factas vi-
ſibiles Hebr. 1II. Damaſcius Platonicus refert, Ae-
gyptios primum principium eo quod eſſet ſupra
omnem cognitionem, appellare tenebras incognitas.
Hinc forte ſuam tenebrarum gentem ex malo prin-
cipio deduxit Manichæus, reales tenebras falſo con-
cipiens. Deus in ſeipſo, in luce ſua, omnia ſem-
per videns, nunquam fuit tenebræ, ſed vera lux,
ex qua hanc mundi lucem eduxit, dicendo, exiſtat
lux. Spiritus ſoni eſt inſtar lucis, a cauſa lucida,

et in vnum cum luce in anima coit. Vt lux tan-
dem ipſe patefiet. Imo in luce nunc conſiſtit, in

innata ſcilicet ipſi aquæ vel aéëri „ nobis non appa-
rente. Quamuis ſpiritus ſoni creati differat a luce
creata, in Deo tamen ſpiritus eſt lux. Et in anima
ipfa eſt fubſtantia vna ſpiritus et lucis, inſtar Dei.
PET. Citato loco agit Paulus de vera Chriſti lu-
ce, quæ luxit in cordibus noſtris, et ante eam
erant tenebræ. MICH. Si ad initium referas, iam
dixi, fuiſſe lucem apparentem de non apparen-
. te. Fi

te.
fuit In
ſibili.
Chriſti
ante 1
luce in
Vere In
fünt in
Dris, an
lurit.
cis Chr
flille v
dum ill
Gamn i⸗
eſt in
igitur
non e
Aum
pore )
Nebitab
Uis, gnu
tlle ver
Lenn
Der an⸗
Iunc en
Ii dom
U D
OIIni
Chrick
14 Ope
deſtame
lum, 1

Muanſien

(Chricu
kegnnum

Nr

m, Mente
t implene
Primum 4.
ögiture, N
0, et wol
folatio, ii⸗
4Pud Den
9 etin n

.

Paulusn,0
nebre, Ni
erto hin
autenn pn

Deo fuit
te, in d
ratione,
ſe fian 1
,
kekett, k.

1 elet i
3, inengnan

m
1 kll
ommmi ſe
d ven

endo, ei.

calli ll
Vt NN
corft,)
5 pol A
Fertt¹
Pt in nn
irler D
Chriti
. Ante e

leras, O.

te.

DIAIL. O GVS I. 209

te. Filius ipſe Dei hac ratione, ſeu verbum ipſum,
fuit lumen de lumine, lumen viſibile de lumine inui-
ſibili. Myſtice item dicitur lux de tenebris, quia lux
Chriſti e tenebris nobis luxit, e tenebris, quæ fuerunt
ante aduentum ipſius. Cuius rei typus in illa creata
luce indicatur, quæ poſt tenebras data eſt, in vmbra
veræ lucis Chriſti ita dandæ. In myſterio prius fue-
runt in orbe tenebræ, quam lux, ſicut fuimus in tene-

bris, antequam Chriſti lux per euangelium nobis il-

luxit. Ecce lucem ipſam creatam fuiſſe vmbram lu-
cis Chriſti. Eodem myſterio probatur, verbum ipſum
fuiſſe vmbram, quod de tenebris nobis illuxit. Ver-
bum illud nunquam clare viſum, ſub obſcuritate qua-
dam ipſum adumbrabat Ieſu Chriſti corpus, quod nunc
eſt in Deo corporalis, lucida, et viſibilis veritas. Nune
igitur non eſt tale verbum, quale olim fuit. Quia
non eſt nunc ſecundum illam diſpenſationem, ſecun-
dum quam erat oraculum illud in nubis caligine, tem-
pore Moſis. Nam vt ſcribitur 2a. para. 6. Deus qui
habitabat in caligine, habitat nunc in templo Salomo-
nis, quod eſt corpus Chriſti, Ioayn. 2, Si nunc eſt
tale verbum, quale olim fuit, ſequitur, talem eſſe le-
gem, qualis olim fuit, et velamen faciei Moſis. Nam
per analogiam ad fuperiora fiunt hæc inferiora. Si
nunc eſt tale verbum, vbi oraculum illud? vbi glo-
ri domini, quæ ibi apparebat? Nonne illorum omni-

um plenitudo eſt in corpore Chriſti? Nonne illa

omnia ſunt per advmbrationem Mariæ factam, in
Chriſtum transfuſa? Tu non Äatis animaduertis, quan-
ta operatus ſit Ileſu Chriſti aduentus, et qualis nouo
teſtamento facta ſit omnium innouatio. Verbum eſt no-
uum, ſicut ſpiritus nouus. Vetera omnia vt vmbræ
tranſierunt, et ecce facta ſunt omnia noua. a. Cor. 5.
Chriſtus eſt homo nouus, nomen nouum, cibus nouus,
regnum nouum, cælum nouum, terra noua, omnia noua.
PET. Quomodo nouus et ab æterno? MICH. Spiritus di-
0. citurx

210 D E TRINIT ATE

—

citur nouus, ob creaturæ inuocationem, et nouam
gloriam, et eſt ab æterno in ſubſtantia Dei. Chriſtus
Paulo dicitur nouus homo, ex Deo et homine con-
ſtans, in vnam fubſtantiam et vnum corpus, Ephes.
2. Et ipſemet eſt in fubſtantia Dei ab æterno logos
et Elohim. PET. Idem ſemper concludis logon et
Elohim. MICH. Quando a Ioanne audio, dici luci-
dum logon rationem referentem: et olim audio lu-
cem vultus Elohim, neceſſario in Chriſti faciem inci-

do, cum tota lex mihi hanc imaginem ob oculos po-

nat, vt libro tertio ſatis dixi. Magna ad hand rem
eſt vis illorum Chriſti verborum, Qui vidit me, vi-
dit patrem. Ex quibus ita licet inferre: Si Deus ma-

nifeſtatus eſt in carne, videndo illam carnem videtur

Deus, ergo in hac facie Chriſti videtur Deus: et qui
faciem Chriſti olim vidit, vidit Deum. Olim autem
in oraculo videbatur Deus: et id quod videbatur,
erat vultus Elohim. Ergo ſequitur, idem in perſona
effe logon, Elohim, et vultum Chriſti. Gloriam illam
Dei, quam vidit Eſaias cap. 6. fuiſſe gloriam Chriſti,
docet Ioannes cap. 12. Idem comprobatur ex iis, quæ
Ioannes in Euangelio et Epiſtola de luce ſcribit. Nam
vVerbum erat lux illa, qua Deus lux eſt: et ea ipſa
erat lux et lumen vultus Elohim, pfal. 4. 35-43. 66.
98. 89. et 118. Hanc eandem lucem, lumen, glo-
riam, claritatem, ſplendorem, vidit loannes in facie
Ieſu Chriſti, dicens, vidimus gloriam eius Ioan. 1.
Idipſum in facie Chriſti in monte transfigurata ſe vi-
diffe teſtatur Petrus. 1. Pet. 2. Idipfum in facie
Chriſti vidit, et videri docuit Paulus. acto. 9. 26.
et 2. Cor. 4. Ergo erat idem logos Elohim et Chri-
ſtus, qui eſt lux mundi. Ea ipfſa lux vultus Elohim
ipſi Adæ initio conſpecta, poſt cherubim poſtea deli-
tuit, vt docet Eſaias. Velata erat, et humanæ tenebræ
eam non apprehenderunt. Eramus nos lippis oculis,
ob præcepti tranſgreſſionem perterriti, et cum Adam
pudore affecti, vt non pateremur illam claritatem,
nec

nec
timen
dium.
gladii
nobis
docem
20. N
gnis
lis 18 00
cularmn
Der ei
imain
9. Et
lire.
Mos
kacies
Moles
ceret:
Lere.
Ula vn
Mlols⸗
lle, Vt
Vm
Uin et
bis 0
Omnia
cxlum
tus vn
noui.
Vbr⸗
Terra
tohu,
0 ein
Cir0
nt e⸗
as
Uinn et

et houn
olbine al⸗
dus, le
Eterno ben
Gis logont
0, diin
in maiek
i ſcien ie
octios⸗
d hud
vidlit ne,
Fi Deisn
rpenn W
Dens: eſ
Olin a
n in el
Clotim i
Ur er in
Ciibi 1
1. e a
4
lunen 6
mes n ℳh
ius en 1
guret tr
un N

DIALOGVS I. 211

nec auderemus in eam faciem oculos intendere, mori

timentes propter obiectum cherubim et flammeum gla-
dium. Ob quam cauſam ad tollendum illum ignei

gladii et tranſgreſſi præcepti terrorem, ſuſcitatus eſt
nobis clementiſſimus ille propheta leſus. Hoc ita
docemur Deut. I1I8. cui concordat Heb. 12. et exo.
20. Non valebat populus tunc ſufferre terribilem illam
ignis viſionem. Nunc vero ſine vllo terrore, reue-

latis oculis gloriam illam Dei in facie Ieſu Chriſti ſpe-

culamur. Imo tanquam illuminatum ſpeculum ſem-
per eam in ſpiritu habemus, vt et nos ad eandem
imaginem et gloriam ſpiritu transformemur. 2. Cor.
3. et 4. Ex quo etiam Pauli loco analogiam hanc col-
lige. Sicut facies Elohim ſurſum ſplendebat, ita facies
Moſis ex eius conſortio ſplenduit, exo. 34. Et ſicut
facies Elohim Chriſti erat ſurfum nube velata, ita et
Moſes ponebat velamen ante faciem ſuam, vt non li-
ceret aliis faciem videre, aut Chriſti myſteria intelli-
gere. Artificioſa eſt myſteriorum colligatio. Sicut lux
illa vultus Elohim eſt externe communicata ipfi faciei
Moſis, ita lux faciei Chriſti nobis communicatur inter-
ne, vt ibi videamus gloriam Dei in facie Ieſu Chriſti.
Vnum ſemper colligimus, idem eſſe lucem logon Elo-
him et Chriſtum, illis vmbram, nobis veritatem, et no-
bis omnia noua. Vetera præterierunt. Ecce facta ſunt
omnia noua. PET. Si vetera omnia vmbræ fuerunt,
cælum illud vetus fuit vmbra cæli noui, et terra ve-
tus vmbra terræ nouæ, et homo vetus vmbra hominis
noui. MICH. Et ſpiritus fuit vmbra, aër vmbra, ignis
vmbra, aquæ ipſæ vmbra, et mundus totus vmbra.
Terra vetus ad nouam collata eſt vmbra et tenebræ,
tohu, et bohu. Terra noua eſt glorificata Chriſti caro;
ad eius ſimilitudinem transformabitur et innouabitur
caro noſtra. In ea ipſa Chriſti carne et eius ſpiritu
ſunt cæleſtia elementa, cælum nouum facientia. No-
uas aquas, nouum aêërem et nouum ignem, largitur
nobis in regeneratione Chriſtus, quando ex aqua, ſpi-
ritu et igne, de nouo generamur, et innouamur. Noua
0. 2. ſant

212 D E TRINIT AT E

funt hæc ab æterno fubſtantialiter in Deo. Aquæ
illæ ſupra cælos in geneſi, licet ad literam intelli-
gantur aquæ pluuiæ, referunt tamen illas archetypi
mundi fſupercæleſtes aquas in nube gloriæ domini
contentas, quæ futuræ erant flos naturalis genituræ
Chriſti, et vera diuinitatis pluuia. Referunt quo-
que nouas ſupercæleſtes noſtræ regenerationis aquas,
et cæleſtem in ſpiritu noſtro futuram irrigationem.
Harum noſtræ regenerationis internarum ſpiritus aqua-
rum eſt Deitas eadem, ſubſtantia eadem, quæ fuit
in illis archetypi aquis, Chriſtum generantibus. Et
ea ipſa Deitas in aquis his creatis adumbrabatur cum
fubſtantiæ quadam ſimilitudine. In aquis his creatis,

ſicut in aêre et igne, eſt Deitatis ſymbolum, in vm-

bra eius, quæ in elementis Chriſti eſt, vera deita-
tis, nobis in baptiſmo communicatæ. Mundus hic
totus, et quæ in eo ſunt, quandam deitatis vmbram
continent, et eſt in eis deitas, velut vmbra deita-

tis Chriſti. PET. Deitatem habet mundus, in ma-

ligno poſitus? MICH. Mundus bonus et pulcher
eſt aàa Deo factus, et omnia Deo inſita. Omnia per
intermediam lucem, et ideam, ſunt vmum cum Deo,

in vmbra eius veritatis, qua Chriſtus eſt ſine medio

vere conſubſtantialis Deo. PET. Secundaria hac ra-
tione intelligendum eſt, quod ait Triſmegiſtus, mun-
dum eſſe conſubſtantialem Deo, Deum ſecundum, et
filium Dei. MICH. Ideam ipſam munqdi ille dixit
eſſe xoνσ et inſtar mundi filium Dei, ita eam ſine ca-
pite conſiderans. At nobis filii ratio ad Chriſtum re-

fertur, qui eſt caput mundi. Zaroaſter quoque patrem

omniformis mundi dixit eſſe omniformem Deum, nihil
de Chriſto cogitans, quem nec angeli tunc cognofſce-
bant. Videtur dæmon ille Pimander vera docere vo-

luiſſe, ſed Chriſtum ignoraſſe: aut quod de eo in ver-
bo nouerat, callide occultare voluiſſe, deitatem verbi

ſibi tribuendo, vt eam angelus apud Moſen ſibi tri-
buebat.

