eſt phariſæorum argumenta diluere, quæ ipſemet Chriſtus

Deus, erunt iam plures dii. Ad obiectionem iſtam phari-
ſæorum, qui Chriſtum arguebant eo quod ſe Deum fa-
ciebat, reſpondet ipſe, Quia ego dixi, dii eſtis, Iloan. 10.
Docer

Docet

Iudeo
(teunt
mines
ſim c
es,
flius,
tur flin
(i, v.
Nemn i
1 0,
oſes
leitaten
te, wie
h, K
connen
nem r
eittj
kerre.
däch,
Ee ſübl
Deumn
Ut diſſe⸗
Murdlit
elt in tr
ebns
lemn et
Alter
citur de
dum V.
ſeig Pl
r phan
Uinus 1
1 leſee
Ns ſhir
Nn c
de

s oan. Docet ibi Chriſtus ſe Deum a Deo patre ſanctificatum.
Uctam d⸗ Iudæos inducit, vt ſaltem mortem aliorum, qui diü
ten? dicuntur ipſe Deus dici poſſit. Ita erant imbecilli ho-
Anſorti mines ad Chriſti naturalem Deitatem agnoſcendam ſen-
ſim ducendi. Vnde ſubdit: Si eos vocat Scriptura

5
* deos, ad quos ſermo Dei factus eſt, quanto magis
dinlene. filius „ quem pater Vtra alios ſanctificat, nedum dice-
dKinen tur filius Dei . ſed etiam Deus. Quanquam ergo ſint
therhin dii, vunica tamen eſt deitas, a patre per generatio-
2 nem filio communicata. Vnicus eſt Deus, omnis dei-
nmnen tas origo. Non erant ex hoc Iudæi offendendi, cum
tanan Moſes Salomon et Cyrus dicti ſint dii. Iliam Elohim
Quliee. geitatem, non ſolum debuiſſent Iudæi Chriſto tribue-
Inmm re, videntes in eo tanta Dei opera, et tanta miracu-
inaethunr la, ſed etiam cognoſcere quod per excellentiam ei
copimgnr. conueniret. Hanc Chriſtus ſuæ eximiæ deitatis ratio-
ness nem reddebat. Ioan. 5. et 10. Ob id adduntur eius

inmmm deitati inſignia epitheta, vt dicatur ipſe Deus omnis
mne der terræ. Deus magnus, fortis, et ſuper omnia bene-
Ohnmunier dictus. Longe maiora, et apertius poſtea dicemus,
etgoorin de ſubſtantiali Chriſti deitate. Hoc nunc conſtat,
e dnim -. Deum nos nomita diſſecare, nec in partes diſcerpere,
,o Vt diſfecant, et diſcerpunt ſophiſt?. Conſtat vere,
Denslit: pluralitatem in deitate non talem hinc induci, qualis

Eendibr eſt in trinitariorum realitatibus, et incorporeis tribus
domimsu rebus diſtinctis. lbi eſſe pluralitatem deorum, rea-
ul lem et abſolutam, mox oſtendemus.
ſiten Alterum argumentum eſt, Quomodo Chriſtus di- Secun.
e citur de cœlo deſcendiſſe, et miſſus a patre in mun- dum ar-
ge Ubſn umen-

i a dum veniſſe? Qui hæc nobis obiiciunt, cum phari- tum
o ei ſæis plane hallucinantur. Nam loan. 6. argutaban- phari
in nd ur phariſæi, Nonne hic eſt filius Ioſeph, cuius nos no- oram.
, ri uimus patrem et matrem? quomodo ergo dicit, de cæ-
gveſie⸗ lo deſcendi? Ad hanc rem docet ibi Chriſtus, oportere
etChis nos ſpiritu viuificari, vt hunc deſcenſum intelligamus,
1 Pnikns Nam carnalis ſenſus non prodeſt quiequam, Verbum
kun p. dei de cœælo deſcendens eſt nunc in terra caro Chri-
Deun b. . ſti, vt
Oan. 10.

18 D E T RINI T A TE

ſti, vt et carnem ipſam Chriſti de cælo deſcendiſſe,
ſis mihi poſtea conceſſurus. Caro Chriſti dexcælo
eſt, panis cæleſtis, de fubſtantia Dei, et a Deo exi-

uit. Sed quia hæc ex verbi arcano fſunt melius cogno-

ſcenda, in ſequentes poſtea libros differantur. In-
terim vero poſſes intelligere, de cælo, id eſt, de fu-
pernis, vt ipſe docet Io. 8. Poſſes verba Chriſti ſpi-
ritualiter intelligere. Quod Chriſtus in ſpiritu Dei

præceſſerit omnia tempora, et eius ſpiritus initio fue-

rit in cælo. Eo ſolo, quod verba eius erant cæleſtia,

concedendum erat, ipſum e cælo eſſe: nam baptiſ-

mus loannis e cælo erat, et ſecundus homo de cælo
cæleſtis. De cælo eſt, et in cælo eſt, quidquid eſt
fupra carnem et ſanguinem. Non ſolum Chriſtus e
cælo erat, ſed et cælum ipſum ad nos adtulerat, vt
videbis. Ad id quod obiicis, eum miſſum a patre,
non eſt difficile reſpondere, cum et Ioannes dicatur
miſſus a Deo, Ioan. I. fuit homo miſſus a Deo, cui
nomen erat Ioannes. Prophetæ et apoſtoli omnes miſſi
a Deo dicuntur. Declarat hoc ipſe Chriſtus Ioan. 17.
Sicut tu pater me filium tuum miſiſti in mundum, ita ego
mitto apoſtolos in mundum. Et loan. 20. ſicut miſit
me pater, ita ego mitto vos. In has comparationes,

quas Chriſtus ipſe faciebat, incidere cogor, vt veritas

planior fiat. Illud verum eſt, quod ſingularis eſt Chriſti
miſſio, et a patre exitus, vt ex verbi arcano conſtabit.
Similiter, quod Chriſtum in mundum veniſſe dicimus,
non debet mirum videri, cum et aliis hoc conueniat.
Ioan. I. omnem hominem venientem in hunc mundum.
Ieſum Chriſtum in carne veniſſe, docet Ioannes contra

duas hæreſes tunc vigentes. Prima erat diſcipulorum Si-

monis magi, dicentium, Chriſtum fuiſſe phantaſma, ſine

vera carne. Contra quos carnem ille nominat. Altera
mox ſequuta erat hæreſis Ebionis et Cerinthi, dicenti-
um, lIeſum purum hominem ſine fſubſtantia deitatis,
et ante Mariam nihil fuiſſe. Contra quos docet Ieſum
veniſſe, et fuiſſe antea verbum apud Deum. In ſe-

quenti

emd
wperte,
tune ne
citat d⸗
in pier
Hionn

erunt,

ilum el

Propria
nodo tr
Uere co⸗

AI

A ilp
len Deo
lomn.5.
len dee

ingem n.
. kian, et
iutt fli
0s zun
eulrt. de
iſli
em. d.
Aualem

eecien

D Rern
0 on
ſpecje 1
kentig
Glanm 4
ln
ior eſt,
ii, ag

mn

in forne

L I B E R I. 19

ſcendͤiſte, quentibus aperte videbis huius rei veritatem. Videbis
dercil aperte, trinitariorum noſtrorum nugas, nemini fuiſſe
beo ef tunc notas. Dictum loannis contra iam dictas hæreſes
lis cnn. citat Polycarpus in epiſtola ad Philippenſes. Idipſum
emmt. k. in pleriſque locis facit Ignatius, ac etiam Irenæus.
lk, defr. Hi omnes trinitariorum noſtrorum figmenta nec docu-
Chridih. erunt, nec cogitarunt. Simpliciter prædicarunt, Ieſum
hiim De illum eſſe verum Meſſiam filium Dei: eundemque in
intd fi propria perſona et ſubſtantia fuiſſe verbum apud Deum,
tmtezlimm modo trinitariis omnibus ſophiſtis incognito, et nunc
un bi vere cognoſcendo.
mo de Argumentari tertio quis poteſt, Quomodo Chriſtus Tertium
Alidqnie ad Philip. 2. non rapinam arbitratus eſt, ſe eſſe æqua- gren
mn Chriſtuc Iem Deo? Ad hoc teſpondet ipſemet Chriſtus. Nam phariſæ-
dwlert,“ TIoan. 5. arguebant eum phariſæi, quod ſe faceret xqua- orume
fun ede iem Deo. Quibus reſpondens Chriſtus, hanc equali-
umnes dem tatem non negauit, ſed dixit ſe habere omnem poten-
6s10eo,d tiam, et facere omnia quæ pater facit. Sicut pater,
Homnes ni ita et filius ſuſcitat mortuos „ cæcos illuminat, læpro-
Wsln. I. ſos mundat, ſurdos paraliticos dæmoniacos et alios
Ndin indn curat. Pater omne iudicium et omnem poteſtatem de-
doelelmnii dit filio, vt omnes honorent flium, ſicut honorant pa-
onpntin, trem. Ecce quomodo Chriſtus ſe ipfum teſtatur eſſe
o, Ntei“ qualem Deo. Ecce qualiter oνο, id eſt, ſpecies dei-
natki tatis in eo relucebat, cum tanta operabatur miracula.
no tit Speciem et formam diuinam habebat Chriſtus, etiam
gile dinm ab eterno, vt dicemus poſtea. Nunc præſentem in
oe comein eo contemplemur diuinam ſpeciem, et cum diuina
une mmdin ſpecie diuinam potentiam. Cum ea Chriſti tanta po-
annes i tentia coniungit Paulus animi humilitatem, quam tan-
ilam, quam ſpecimen, nobis imitandam proponit. Humi-
antalnn in litatem Chriſti maximam docet. Nam ea tanto ma-
inst. A ior eſt, quanto maiore præditus maieſtate et poten-
li, itent tia, magis ſe ſubmittit et deiicit. Potentia ſolet
tia geit ittis alios tyrannos efficere. At in Chriſto non ſic. IIle
gocet len in in forma Dei exiſtens, tantam in ſe deitatis æquali-
Ié tatem non arbitratus eſt rapinam facere. Noluit Chri-
genn b. a. ſtus

20 D E TRINIT A T E

ſtus tyrannice ad rapinam ſua potentia vti: Non ac⸗
ceptauit rapinam illam, dum cognouit, quod rapturi
erant ipſum, vt facerent regem, Ioan. 6. Sed humili
habitu ſe gerebat, regnum ſuum non eſſe de hoc mun-
do volens. Potuit Chriſtus diuinam illam ſpeciem,
ſeu diuinam formam, in monte viſam, vbique ſeruare,
vt cæleſtis rex inter homines conuerſari. Sed pro
noſtra ſalute maluit ſeruilem habitum vſque ad cru-
cem geſtare. Non arbitratus eſt rapinam, noluit ea,
quam habebat dei potentia, raptis duodecim legioni-
bus angelorum, ſo contra Iudæos violenter defende-
re. Sed humiliter pati voluit. Aequalis ergo dici-
tur Chriſtus Deo, ratione poteſtatis ſibi ad Dei æqqua-
litatem datæ, dicto cap. 5. Omnia quæ habet pater,
fua ſunt. Per eum fiunt omnia, quæ verbo dei fi-
unt, cum ipſe ſit verbum dei. Aequalitatem hanc

virtutis notavit ipſemet Chriſtus, dicens, Erit filius

hominis ſedens a dextris virtutis Dei, Lucæ 22.
Aequalitatem hanc Chriſti, et ad dextræ virtutis Dei
exaltationem, docuit Paulus Ephes. I. ipfum dicens

conſtitutum fuper omnem principatum, poteſtatem;

virtutem, dominationem, et ſupra omne quod nomi-
natur, non ſolum in hoc ſeculo, verum etiam in fu-
turo. Denique omnia ſubiecta eſſe pedibus eius, et
eum datum ſuper omnia caput ipfſi eccleſiæ, qui om-
nia in omnibus implet. Aequalitas virtutis dei in eo
notatur Dani. 7. Ecce filius hominis veniebat, vſque
ad antiquum dierum peruenit, et data eſt ei omnis regia
poteſtas. Ieremias quoque cap. 30. hunc admiratur,
qui ita accedit, et applicatus eſt Deo, vt vſque ad æqua-
litatem ſibi appropinquet. Apud Zachariam cap. 13.
vir ille leſus dicitur Deo 5OÜ amith, ſocius, et
coæqualis. Omitto hic referre fabuloſa figmenta,
de metaphyſica illarum trium inuiſibilium rerum na-
turali rapina, et æqualitatis arbitramento: quaſi inter

res illas caderent eiuſmodi affectus. Eo magis, quia
Paulus de illis nunquam cogitauit. Is, inquit, affe-
Cus ſit

us ſl
ſubbar
tayine
Vt fun
umini
tlb.
umuli
Non ſe
Mumnilia
Uenit en
nn elt,
enponit
num,
Perſona
in ſper
2uäli
dei vir
tetur.
ciczf
regim
eſt Prop
Nih eing
lenter t
Cllus 1
Cilpoit
Doreas:
loch e
Nrapin
on fie
Chriſtn
bitrg
a Der
Vero ai

Kumn ſir

e dei,
in 6

Non dN.

Od rapti
Sed hunnil
hoc mn
m ſpecien,
gue ſerer;
. ded
gue ad er⸗

n, nolite

cim legint
gtet eii
lis etgo in
1d Dei ea-
habere
verbo li

alitatenn iu

1, Erit H

Lucæ 4
wirtuts
iptum 6e
, potein
de glod i
n etiam e⸗
ibus eis
eſie, ge
tutis beii⸗

riebet, ſ⸗

ei lomnisnt⸗
une niun
ſſque i
Nriam onl
1, ſeils
oſi ignen
temmm?
: : e
me

jnquit,
6

L I B E R I. 21

Etus ſit in vobis, qui fuit in ipſo Chriſto Ieſu, qui
ſubſtantialiter exiſtens Deus, et in forma Dei, non in
rapinam putauit, æqualiter eſſe Deo: non cogitauit,
Vt ſuam diuinam potentiam in rapinam verteret. Sed

humiliter ſe geſſit, poſtea per reſurrectionem exalta-

tus. Quod naturæ diuinæ proprie non conueniat
nhumuliatio, docet Cyrillus, lib. 8. Theſauri, cap. I.
Non ſecundum naturam verbi, inquit, eſt Chriſtus
humiliatus: nam homini conuenit humilitas, cui con-
uenit exaltatio. Natura ergo diuina in ſe nec humili-

ata eſt, nec exaltata, ſed homo ipſe Chriſtus. Ita

exponit Auguſtinus initio libri tertii, contra Maximi-
num, alias ſi bi paſſim contrarius. Ignorabat rationem
perſonæ, quam dicemus poſtea. Ipſe homo Chriſtus
in ſpecie Dei conſtitutus, non in rapinam putauit,
qualiter eſſe Deo. Non cogitauit, vt ea æqualitatis
dei virtute ad tyrannidem aliquam, vel rapinam vte-

retur. Vere fuiſſet rapina, ſi ab eo oôpere ſe violenter

abdicaſſet, ad quod pater eum deſtinauerat, aut- ſi
regiam huius mundi tyrannidem ſibi Vſurpaſſet. Hæc
eſt propria ſignificatio vocis οσσααα. Chriſtus ni-
hil eiusmodi curauit, nunquam aliquid ab aliquo vio-
lenter rapuit. Hanc ſententiam illuſtrat græcus arti-
culus 7, et οα aduerbium æqualiter, quod hominis
diſpoſitionem notat, non metaphyſicas illas, et incor-
poreas æquales naturas. Vt dicat Paulus, Hoc ipſum,
quod eſſet æqualiter Deo, non arbitratus eſt Chriſtus,
vt rapinam faceret. Hic eſt veriſſimus ſenſus. Paulus
non facit vim in voce æqualiter, ſed ex ſpecie dei-
tatis infert. Inquid enim, quod ſpeciem Dei habens
Chriſtus, non arbitratus eſt 1 ναι αα 6s, non
arbitratus eſt illud eſſe æqualiter Deo, quod in for-
ma Dei exiſtens habebat, in rapinam fore. Quod
vero ait apoſtolus, formam ſeu ſpeciem ſerui Chri-
ſtum ſumpfiſſe, ideo dicit, vt diſtinguat a forma ſeu ſpe.
cie Dei, de qua dixerat: vtrobique enim ponitur uog&αρ.
Et in eo ipſo maiorem exprimit humilitatem. Nam
b. 3. Vtraque

22 D E TRINITATE

vtraque ſpecie pollens, humiliore vſus eſt. Non
ſpecie et fortitudine Dei, ſed quaſi vnus ex ho-

minibus. Ipſemet homo lIeſus, qui antea habebat

ſpeciem Dei, poſtea accepit ſpeciem ſerui vt vide-
bis. Et dicitur habitu repertus vt homo, ſicut ait

pſalmiſta, Vt homines moriemini, licet dii fitis,

pfalm. 8I. Et Samſon, quia fortiſſimus, quaſi non
homo, ſed pluſquam homo, dixit, Ero tunc debi-
lis, ſicut homines.

Ecce vniuerſos ſcripturæ locos, qui de æquali-

tate Dei loquantur, a noſtri ſeculi pugnis penitus
remotos. Et certamen illud inter illas inuiſibiles

perſonas, de æqualitate vel inæqualitate nature,

quod a Sylueſtrino ſeculo totum orbem per Arria-

nos concuſſit, fuir inuentum ſatane vt mentes ho-

minum a cognitione veri Chriſti alienaret, et tri-

partitum nobis Deum faceret. O leſu fili Dei mi-

ſerere nunc noſtri, vt te cognoſcamus filium Dei.

Viſis contra Chriſtum phariſæorum rationibus, an-
tequam ad ſophiſtarum rationes veniamus, duos ſcrip-
turæ locos declarabimus, ex quibus trinitatis ratio
colligitur. Vnus eſt. I. Ioan. 5. Tres ſunt qui te-
ſtimonium dant in cælo, pater, ſermo et ſpiritus, et
hi tres vnum ſunt. Alter locus eſt Matth. 28. Bap-
tizate in nomine patris et filii et ſpiritus ſancti. Ad

quorum facilem explicationem eſt aduertendum, quod

vna et eadem deitas, quæ eſt in patre, communicata
eſt filio Ieſu Chriſto immediate et corporaliter. Dein-
de eo mediatore, per miniſterium angelici ſpiritus,
communicata eſt ſpiritualiter apoſtolis in die pente-
coſtes. Chriſto ſoli a natura eſt deitas inſita cor-

poraliter et ſpiritualiter. Deinde ab eo datur aliis
ſanctus et fubſtantialis halitus. Vtrumque commu-

nicationis modum, corporalem et ſpiritualem ſe-
orſum poſtea exponemus, ſubſtantiam ipſam ſpiritus
fancti oſtendentes, quod ſt eadem deitas cum pa-

tre et

de et
ſcopum
Dei.
tria in
tia, hun
lerno
lun dica
Nes, Acd
ngelieo
lumba,
Apparemn
Gui niil
no de e
ter proke
eſle ſlinn
ibi mani
nia eit
ſunt gi

eitatis

mes, qu
entibus
ritum er
rieng. Se
ann ine
guo mn
Mentem
Drobet 1
ſeiipenrr
108 hor⸗
ui cre
lis el
flium DS
Kians.
llan f
atth.
Mentum
fum C

eſt. Non
lus ex o.
tea habeben
ui Vt vic⸗
0, flent 11
et dii ſni

, quaſt iun

Ntunc debe⸗

.

i de ecui.
Ignis pelin
las inniſbis
itate uatur,
m per Aun⸗
t mentes he
enaret, e ii
1 f Dein
8 fliun Di.
gionibus, 4.
E, ds in⸗
rinittis ii

ſunt git .

et ſyirittg ⸗
tth. 29⸗N.
ſnci. 1
endun, ul
communien
rliter. Dei
liei ſpiin,
9 die pent⸗
inſita ⸗
datur e
lue conmmt.
tnulen ſ
lan ſpirin
35 Cum Ve
re et

L I BER I. 23

tre et filio. Nunc ad primum Ioannis locum dicimus,
ſcopum eius eſſe, vt probet, Ieſum illum eſſe filium
Dei. Ad quod probandum adducit ſex teſtimoniag
tria in cælo, et tria in terra, omnia concorditer teſtan-
tia, hunc Ieſum eſſe filium Dei. Hoc loco teſtatur
ſermo de filio, vt de re alia, ne ſophiſtæ ſermonem il-
lum dicant filium. De cælo itaque probaturus Ioan-

nes, adducit teſtimonium cæleſte in Iordane, quando

angelico miniſterio deſcendit ſpiritus ſanctus, quaſi co-
lumba, et facta eſt vox de cælis. Hic eſt filius meus.
Apparentia, et manifeſta teſtimonia citat Ioannes, alio-

qui nihil probaret. Manifeſta ibi vox, et auditus ſer-

mo de cælo, teſtatur, hunc Ieſum eſſe filium Dei. Pa-
ter proferens ibi manifeſtatur, de cælo teſtificans hunc
eſſe filium ſuum. Et ſpiritus in eum de cælo veniens,
ibi manifeéſte viſus teſtatur. Similia de ſe tria teſtimo-
nia citat ipſemet Chriſtus Ioan. 5. Et hæc omnia vnum
ſunt, quia conformiter de eadem re teſtantur, eiuſdem
deitatis vnitate. Tria alia in terra teſtimonia citat Io-
annes, quæ ſunt ſpiritus, aqua et ſanguis: quando flu-
entibus ex latere Chriſti aqua et ſanguine, emiſit ſpi-
ritum, eum Deo commendans, vt homo in terra mo-
riens. Sed quid hi teſtantur? Equidem non rem ali-
quam incorpoream, ſed hominem ipfum eſſe filium Dei,
a quo moriente illi tres teſtes egrediebantur. Vides
mentem Ioannis, qui nullum non mouet lapidem, vt
probet leſum hunc eſſe ſilium Dei. Scopus omnium
ſcripturarum eſt Ieſus filius Dei. Ad hoc crèdendum
nos hortatur Ioannes, ſi in Chriſto viuere volumus.
Qui credit lIeſum eſſe filium Dei, ex Deo natus eſt.
Quis eſt qui vicit mundum, niſi qui credit Ieſum éèſſe

flium Dei? Qui hoc ita non credit, non eſt Chri-

ſtianus. Qui hoc non credit, non eſt fundatus fuper
illam firmam petram, Tu es Chriſtus filius Dei viui,
Matth. 16. Fundamentum noſtræ ſalutis, et funda-
mentum eccleſiæ, eſt cum fiducia credere, hunc le-
ſum Chriſtum eſſe filium Dei ſaluatorem noſtrum.
b. 4. Ad alte

24 D k T KINIT A T E

Ad alterum locum dicimus, quod quamquam bap-
tiſmus ex apoſtolorum doctrina rite conferatur in no-
mine Chriſti, cum Chriſtus in ſe contineat patrem
et ſpiritum ſanctum vnctus vngentem, et vnctionem,
tamen latius voluit Chriſtus omnia exprimere, patri
honorem deferre, et ſpirizam ſanctum baptiſmo ad-
iungere, cum ibi ſpiritus ſancti munus vnice pate-
fiat. Primo ergo ait: Baptizate in nomine patris:
quia ipſe omnis doni eſt primus, verus et originalis
fons. Iacobi I. In nomine filii, quia per ipſum ha-
bemus reconciliationem et donum hoc: nec eſt aliud
nomen ſub cælo, in quo oporteat nos ſaluos fieri,
acto. 4. In nomine ſpiritus ſancti, quia ſpiritus ſan-
cti donum in baptiſmo datur, Ioan. 3. et acto. 2.

Hanc eſſe trinam diuini nominis inuocationem, ait Pe-

trus in recognitionibus Clementis, lib. 3. et 6. Tri-
nam ibi ait beatitudinem et triplex myſterium. Tres
ſunt manifeſtationis modi, ſeu perſonæ, non meta-
phyſica illa rerum incorporearum in Deo diſtinctione,
ſed ſacramenti exhibitione, per Dei oαονοννπνι vt do-
cent Irenæus et Tertullianugs. Adde his dictum Hilarii
initio libri ſecundi de Trinitate, Baptizare iuſſit Chri-
ſtus, in nomine patris et filii et ſpiritus ſancti, id eſt,
in confeſſione authoris, vnigeniti, et doni. Author eſt
ingenitus Deus pater, ex quo omnia: vnigenitus eſt
Ieſus Chriſtus, per quem omnia: et ſpiritus ſanctus do-
num in omnibus, fingulare munus baptiſmi. Infinitas
eſt in æterno, ſpecies in imagine, vſus in munere. Ecce
veriſſimam trinitatem ex priſca doctrina: inuiſibilem in
infinito Deum patrem, ſpeciem imaginis viſam, et munus
inde procedens. Vtinam hunc intellectum ſeruaſſet ſem-

per Hilarius, et vtinam hæc eius verba non obſcuraſſet

Auguſtinus Lib. 6. de Trini. cum reliqua ſophiſtarum
turba, vt habetur libro primo ſenten. diſtin. 31.
At vero, quales ſint ipſorum rationes
videamus, quibus res incorporeas diſtin-
ctas in Deo peſſimè conecludunt. Ratio

vna

Vna
Voo et
guſtim

ſelin tr

Vnum:
Alas ill
eis El
Et hine
pende,
Deus et
teſtag,
lloc con
ſolum !
ſenifien
iitias
patre
gur in
tates, e
Opulente
lle eſt
Vum er
in eppot
Il it
Cpprian
hem eſt
ex einſe

Der con
Fhun
Nes
Uibro
ſübſtan
ſtantia
Kecn
demn
Ao.
ens

nquam by.
tatur in mn.

neat patfen
t vndtionen,

imere, pani

daptiſino 1

§ Vrice gl⸗
Omine patts

8 et origini
per iplun k.
ec elt Anl
9 ſüluos ſer

ia ſyititns ſ.

3, et 100
tionem, 41
9. et 6, 1.
Kerium. I1
E, 100 Iei
e0 äifnd
Nhulan nir
äkun Ein Hiri

re iulit M

ſancti, Al

i. Altir4

igenint 4
usſanctis
ani. Innin
munere,
inibilent
amn, et muN
leruaſetſe⸗

n obſellal.

Popkiſtun
in. 31.
1 ratione
Giſti⸗
Nuii

45

L I BE R I. 25

vna ab eis ſumitur ex eo quod ſcriptum eſt Io. I0.
Ego et pater vnum ſumus. Quem locum exponens Au-
guſtinus in Ioannem ſermone 56. et in eundem Ioan-
nem tract. 36. et 7 I. inducit contra Arrium, qui dixit,
vnum: et contra Sabellium, quia dixit ſumus. Vnde
duas illas res incorporeas contra Sabellium, et vnam in
eis æqualem naturam contra Arrium validè concludit.
Et hinc miros canit triumphos. Tu vero lector per-
pende, leſum ipſum ibi loqui, Et dixit, ſumus: quia
Deus et homo. Dixit, vnum: quia vna deitas, vna po-
teſtas, vnus conſenſus, vna voluntas hominis cum Deo.
Hoc conſtat eſſe vnam æaν et vnam Sbνιαρ Vſiam
ſolum legimus in Euangelio Lucæ ca. I15. et proprie
ſigniſicat ſubſtantiam domeſticam, facultates, opes, et
diuitias. Exuſia paſſim legitur, et vbi de poteſtate ſibi
a patre tradita loquitur Chriſtus, ponitur dictio exuſia,
quæ in Chriſto fere vt vſia, ſignificat poteſtatem, facul-
tates, et potentiæ diuitias. Quæ omnia in. Chriſto ſunt
opulenter, et eius cum patre eſt vna ouρσιa, vna Sbzsρ.
Ipſe eſt Deo patri νσσα vere conſubſtantialis, et
vnum cum Deo. Hic fuit veterum intellectus facilis
in expoſitione illins dicti, Ego et pater vnum fumus.

Id ita docent Origenes libro octauo contra Celſum, et
Cyprianus in epiſtola ad Magnum, exponentes, homi-

nem eſſe vnum cum Deo. Confirmatur hic intellectus

ex eiuſdam Chriſti dictis, quibus docet, nos eſſe vnum
cum ipſo, ſicut ipſe eſt vnum cum patre. Non ſolum

per conſenſum, ſed ſubſtantialiter ſunt veri Chriſtiani
vnum cum Chriſto, vt oſtendemus. Docent hoc Ire-
næus et-Tertullianus pleriſque locis. Docet Hilarius

libro octauo de Trinit. et Cyrillus in Ioannem. Per

ſubſtantiam Chriſti nos vnum ſumus, ſicut ipſe eſt ſub-
ſtantialiter vnum cum Deo.
Secunda ratione inuiſibilium rerum tria-
dem probant ſophiſt?, ex eo quod fſcribitur
exo. 3. Ego Deus Abraham, Deus Iſaac,

Deus lacob. At ibi nihil metaphyſicum nota-

b. §⸗ ri, ex

26 D E I†RINITATE

ri, ex eo probatur, quod loquens Deus ad lacob,

dixit, Ego ſum Deus patris tui Abraham et Iſaac,
genes. 29. et 32, Ex hoc tamen inferre nequis duas

aliquas res metaphyſicas. Loquens etiam Deus al.

Iſaac dixit, Ego ſum Deus patris tui Abraham, gen.
26. Si tres illæ res ibi intelliguntur, quomodo in actis
dicitur, Deus Abraham, Deus Iſaac, Deus Iacob pa-

ter Ieſu Chriſti? An illa trinitas dicitur pater illius

ſecundæ rei, aut pater hominis? Lombardus quidem
lib. 1. ſent. diſt. 26., ex Auguſtino et Hilario docet,

hominem eſſe filium trinitatis, ac totam trinitatem eſſe

patrem hominis. Hilarius libro vndecimo de trinit.
exponens illud Chriſti, Aſcendo ad Deum meum, pa-
trem meum, et patrem veſtrum: totam trinitatem ait
eſſe patrem ipſi homini Chriſto, vt eſt aliis hominibus
pater. Auguſtino libr. §. de trinit. tota trinitas eſt pa-

ter creaturæ. Idem eis eſt pater humanitatis Chriſti, et

pater deitatis, et tota trinitas pater. Ergo filius incor-

poreus, et homo corporeus, vterque eſt filius trinita-

tis, et a tribus eſt genitus. At nos his omnibus figmen-
tis excluſis, cum dicitur Deus Abraham, Deus Iſaac,
Deus lacob, Deum intelligimus occurrere, ne Iudæi

pluralitatem deorum crederent. Nam ad iſtam plura-

litatem, ſicut et hodie nos, erant ipſit proni. Pro nu-
mero ciuitatum ſoliti erant multiplicare Deos, lere. 2.
et II. Prouidens ergo Deus, ne iuxta numerum æta-
tum, ſeu generationum hominum, multiplicarent Deos;
alium credentes fuiſſe Deum Abrahæ, alium Deum
Iſaac, alium Deum lacob, eundem ſe Deum omnium
illorum dixit, vt ex verbis quæ præmiſit oſtendit, di-
cens, Ego ſum Deus patrum tuorum, Ego ſum ille
Deus, qui eduxi te de terra Ægypti, et de Vr Chal-

dæorum. Exodi quoque cap. 6. ait Deus, ſe eſſe

illum, qui apparuit aliis. Ego, inquit ſum Deus, qui
viſus fum ipſi Abrahæ, Iſaac, et Iacob. Et Eſa. 48.
ego ipſe, ego primus, ego nouiſſimus. Alia ratione
dixit ſe Deum Abraham, Iſaac et Iacob, quia ad implen
das pro

dis p
litas
um il
recditu
Ter
tres ine
lun tre
ego die
iſti
erat ad
ile qua
rit reh
Lenes.
Deus De
lus, die
ero. .
Aliis
füleore
Angeli
fnpo⸗
dichigel
ter ille
cih. 19.

Tunt So⸗

60 dii
Meus in
eit, qu
üillenen
60 api
Dkineep
chudlit
Agelis

ctu

ngelos
Dilun I ad
Mannn

d lacob,
et lſane,

qvis un

1 Deus 1
ham, gen
do in idi
8 lacob ye
pater in
dus guiten
lario doee,

initaten

1o de tini
meunm,r
rinitatenin
8 hommindi

initas e .

ts Chriſi
flius inen⸗
lius triit.
ibufene⸗
Deus iir,
e, ne lii
iſtiun hin⸗
i. Pron
205, lete.?
merum en.

arent DeN

liumn Dein
Um aae
ſtendit, d
0 ſum e
15, . ſe 4
Heus, gii
. Eſa. 45.

lil mtien L

das pyo

L I B E R I. 77

das promiſſiones eis factas incipiebat tunc Deus Iſrae-
litas per Moſen viſitare. Tertia quoque ratione, ſe De-
um illorum appellauit, vt oſtenderet eos totos in vitam
redituros, imo et iam Ppræſentes Deo viuere. Lucæ 20.
Tertio argumento ex tribus viris ipſi Abrahæ viſis
tres incorporeas res in Deo colligunt, eo quod Abra-
ham tres vidit, et vnum adorauit, Genes. I8. Ad hoc

ego dico, fuiſſe angelos ipſi Abrahæ viſos. Perſona

Chriſti per angelum tota lege figurabatur. Angelus
erat ad Chriſtum pædagogus, ſicut lex ipſa. Tunc
ille quaſi Deus, et in verbo Dei loquebatur, et in eo
erat relucentia Chriſti. Angelus loquebatur vt Deus .
genes. 16. et 22. Angelus dixit ipſi Iacob, Ego ſum
Deus Bethel. genes. 31. Ad Moſen loquutus eſt ange-
lus, dicens, Ego ſum Deus Abraham Iſaac et Iacob,
exo. 3. et acto. 7. Angelus vnus ibi, quaſi Deus, præ
aliis loquebatur, Chriſti perſonam adumbrans, eius
fulgore clarus, vt poſtea videbis in verbi relucentia.
Angelis angelum principem fecit Deus, principem
ſynagogæ, qui quaſi Deus Iudæis loquebatur. Hinc
dictus eſt N' Michaẽl i. e. quis quaſi Deus. Ali-
ter ille loquebatur ad Abraham, quaſi Deus, dicto
cap. 18. et aliter duo angeli miniſtri, qui perrexe-
runt Sodomam, vt ſequens caput ibi docet. Quan-
do dixit Deus, angelus meus præcedet te, angelus
meus intelligitur Michael, vt et Hebraica vox indi-
cat, quæ ipſummet Michaëlis nomen continet. Ex
iiſdem enim Hebraicis litteris conſtat? ;NDet 9 0:
eo magis, quia angelus ille peculiariter dictus eſt
pk'inceps Iudæorum. Auguſtini ratio parum con-
cludit lib. 2. de Trinitat. eo quod coram duobus
angelis ſe incuruauit Loth. Honoris enim cauſa id
factum eſt ab hoſpitali viro, etiam ſi neſciret eſſe
angelos, Heb. 13. Quod dominos vocarit Loth,
nihil ad Auguſtini ſomnia, quia non ponitur ibi nomen
tetragrammaton: ſed commune nomen, quo homines
vocamus dominos, Angelis et id, et aliud nomen tri-
bui po

28 D E TRINIT ATE

pui poterat, eo magis quia ipſe dominus adfuit, cum
incendenda fuit Sodoma. Deſipit Auguſtinus, inqui-

rens, an duo illi hoſpites Loth, fuerunt pater et filius

aut pater et ſpiritus ſanctus „aut filius et Piritus: ſan⸗

ctus. Ridiculæ neniæ.
Argumentis dictis addit Lombardus lib. I. ſent. ad
finem diſtinctionis ſecundæ, quod ſingulæ pene ſylla-
bæ noui teſtamenti illam rerum trium inuiſibilium tri-
nitatem concorditer inſinuant. At mihi non ſyllabæ
ſed ſingulæ litteræ litterarum apices omnes, ora in-
fantium, et lactentium, imo et lapides ipſi elamant v-
num Deum patrem, et Chriſtum eius dominum le-
ſum. Vt I. Timot. 2. Vnus enim Deus, et vnus
mediator Dei et hominum homo Chriſtus Ieſus. Et
1. Cor. 8. Nobis vnus eſt Deus, qui eſt pater, et
vnus dominus lIeſus Chriſtus. Ioannes etiam, cui
cæli in apocalypſi fuerunt aperti, ſolum vidit Deum
patrem, et Chriſtum eius. Solus Deus et agnus ibi
laudantur, et adorantur. Stephanus quoque apertis
cclis vidit gloriam Dei et Ieſum ſtantem a dextris
eius. Item Matth. 23. Vnus eſt pater et vnus magiſter
Chriſtus. Et Ioan. 8. ego ſolus non ſum, ſed ego et pa-
ter. Non ſum, inquit, ſolus, quia pater mecum eſt-

Non nouerunt patrem, neque me. Cognoſcant te ſolum

Deum verum, et quem miſiſti Ieſum Chriſtum. Quando
dixit, Nemo nouit patrem, niſi filius, nec filium niſi pa-
ter: an tertia illa res hoc ignorabat? Tertiam illam rem
omiſit Ioannes in epiſtola prima, deſiderans nos habere
ſocietatem cum patre et filio eius Ieſu Chriſto. Similiter
Z. Timot. 5. Obteſtor te, inquit Paulus in conſpectu
Dei, et domini Ieſu Chriſti, et electorum angelorum.
Nota ſolennem bPauli proteſtationem fieri coram Deo

Chriſto et angelis, non coram tertia illa re. Quam tamen

metaphyſici volunt æqualem ſecundæ, et æque illi in
ſolio trinitatis collocatam, in tertio angulo, triclinii.
Quod ita ſuo hymno canunt, In maieſtatis folio tres
ſedent in triclinio. At Chriſtus aliter docet apoc.
3. Conſt

3. 00
Eraue
cat C.
oeli
et 12.
pacemn
Tertie
lbri te
Keriptur
flimn
Veterun
Cmmnium
ſten vich
Nati
incorpe
oftenda
Drimo
tus Hol
Müllamn !
Pliſtice,
tio libre
cenſis
Mon pro
receptan
bit loan
Mum ſo⸗
concedh
de doch
ſonam
cet An
nes lin
Ori ad
derſomis
kentis,
des dd

IL. I B E R I. 29

ne 3. Conſitebor coram Patre meo, et coram angelis.
er ei ihi Grauem tertiæ rei iniuriam, quod coram angelis di-
tinsin cat Chriſtus, non coram ea. De ſe ſolo, patre, et
angelis, facit Chriſtus mentionem Marci 8. Lucæ 9.
et 12. Ioannes apoc. I. deſiderat nobis gratiam, et
I. ſen 4 pacem àa Deo, a ſeptem ſpiritibus, et a Ieſu Chriſto.
hene l Tertiæ rei non meminit. Irenæus in pleriſque locis
iſbiiuni. pri tertii, et in prologo libri quarti, neminem ait in
non iglin⸗ ſcripturis appellari Deum, niſi patrem omnium, et
mes, oAlnl⸗ filium leſum. Nec Irenæus, nec Tertullianus nec
i damnm- veterum aliquis, rem tertiam Deum eſſe dixit. Horum
doninun ⸗ omnium rationes in ſpiritus ſancti diſpenſatione po-
ens, t ſtea vidibis, et ſpiritus ſancti ſubſtantiam diuinam intel-
tus leine 1 liges, licet non ita viſibilis perſona ſubſiſtat, vt filius.
eſt eee Rationibus nunc, et authoritatibus, tres illas res
es etin, incorporeas diſtinctas in Dei vnitate ſtare non poſſe

n icdit er oſtendamus. Triadem hanc imaginariam improbare
e e primo poſſem ſedecim rationibus, quas ponit Rober-
Hoge e rus Holcot, in primo ſenten. diſt. S. Ad quarum
ten 2den nullam bene reſpondet nec reſpondere poteſt, niſi ſo-
rVNIs Mitit phiſtice, vt ipſemet fatetur. Vide Auguſtinum ini-
ſei eheik⸗ tio librorum de trinitate. Vide præludia Petri Ali-
et necund acenſis lib. 1. quæſt. 5. vbi fatentur, ſacris litteris .
leuntte ſiln non probari illam rerum triadem, ſed traditione eſſe
ſtum. Gummg receptam. Audi quid noſtro ſeculo de hac re ſcri-

um ie bit Ioannes Maior in primo ſent. diſt. 4. in ſolutione
ttamilnn ſexti argumenti, vt intelligas, quam viriliter Deum v-
18 s ud num ſophiſtæ defendant. Tres illas perſonas abſolute
Ko. Knl concedunt eſſe res diſtinctas: e&t Auguſtinus libro I.
in nn de doctrina Chriſt. ait eſſe res quibus fruimur. Per-
m mngelorn ſonam item aiunt eſſe ſubſtantiale nomen, vt do- —Kr
i cormn l cet Auguſtinus Lib. 7. de trinit. et ſequuntur om- V
Ouamun nes lib. 1. ſent. diſt. 23. Hinc ergo ab inferi-
vaque Ii ori ad ſuperius arguendo, Ioannes Maior ex tribus
ulo, trielid perſonis tres hypoſtaſes, tres ſubſtantias, tres eſ-
iis ſolio 1 ſentias, trig entia, abſolute concludit: ac perinde
gocet 40 tres abſolute Deos. Eſſe tamen ait vnum ens con-

3. Coo notati

so DE TRINITATE

notatiuum, ſeu vnam eſfentlam connotatiuam. Voces

eas connotatiue ab eis ſumi refert: quod ectiam col-

ligitur ex magiſtro ipſo. lib. 1. ſent. diſt. 25.
igitur nobis cçonnotatiuus Deus, non abſolutus Deus
Sunt ne hi veri tritoitæ qui tres realiter diſtinctos in-
corporeos Deos abſolute faciant? tres realiter diſtin-
ctas ſimplices res incorporeas? tria entia? Argumen-
tum ab inferiori ad ſuperius tria abſoluta entia valide
concludit: et tres eſſentias, quia omne ens eſt eſſen-
tia. Hoc in Hilarii ſynodis conceditur, vt ſint in Deo
tria per ſubſtantiam. Hoc ipſum magiſter concedit ci-
tata diſt. 23. et reliqui ſequuntur. Argumento quoque
à conuertibilibus, ex tribus rebus tria entia euidenter
concluduntur: deinde tres eſſentiæ, et tres dii. Con-
tra Iudæos ſuam trinitatem illi demonſtrant, eo quod
Elohim plurali numerô dicitur dii: ergo duo dii, aut
tres dii, aut plures. Si ratione trinitatis ſunt dii, tres
ſunt dii, incorporei et realiter diſtincti dii. Si realiter
diſtincti, et eſſentialiter diſtincti, argumento a conuer-
tibilibus abſolute ſumptis. Veri ergo hi ſunt tri⸗
toitæ, et veri fſunt athei, qui Deum vnum non ha-

bent, niſi tripartitum et aggregatiuum. Connotati-

* ℳ
uum Deum habent, non abſolutum. Imaginarios
Deos habent, illuſiones demoniorum. Athanaſio,

Hilario, Cyrillo, Nazianzeno, Baſilio, Auguſtino,

et reliquis omnibus eſt quidam ingenitus Deus, eſt
quidam genitus Deus, et quidam nec genitus nec
ingenitus Deus: ergo tres dii. Alius innaſcibilis
Deus, alius natus Deus, alius procedens Deus. Nam
Deus ingenitus non eſt ille genitus, et ille genitus
non eſt ille procedens, ergo alius Deus et alia res.
Vnus eſt Deus mortuus, duo non mortui: vna per-
ſona mortua, duæ non mortuæ: vna res mor-

tua, duæ non mortuæ. Sed rationes alias ex ip-
2

ſorummet principiis adducamus, vere concludentes,
non ſolum tres illas res in vno Dee ſtare non
poſſe, ſed et inimaginabiles eſſe. Nam habens noti-
. tiam

ammn tri

un ter
Mbende

tantes i
ent ipt
labet n
del hxe⸗
ſemente
Vanum en
Vnum nO
trez Alias
ehitn ſien
uam.
ktimm dmn
Cne

olute
pollunt

An Chri
in eiz ſi
Dlutos
Plane doen
Utemn res

oleg, d

icebis, .
nibis phe

Dhantaine

mnlen,

uia neee

guod ſpee

uem mun

Clerum ne
Eint mini
, quam
Utellect⸗

Alon, 34

lam. Voe
ectiann eol

ſ. 25. A.

lutus Deu
diſtinctost-
ealiter dich.
12 Argunt
2 entia i
ens ett eher
It ſint inde
er concecltt
Imento quor
entia euident
tres dii n.
rant, eb G
dno di,1
is ſunt di, n
ji. Ki keült
ento nchnie

o bi ſun t.

Vnum mon k⸗
. Cimmk:
manmt
Alnamtin
, Auguſinmn
tus Dels,
genitis e

5 innaleidis .V
5Deus. N

e genind

et Alil (5

ni „ VNA Ner⸗
11 tes n.
lias ex
oncludenten
ſture l

tian

L I B E R I 3 1

tiam trinitatis: haberet notitias diſtinctas illarum tri-
