duebe

vere
do in
quitu
men.
Nua t
cOntin
Deo f
militn
lerum
in nit
qualita
Linale⸗
endian
ipſa
et T.
Clil
Mum,
et ver
kerenc
ſeſigz
ſtuntia
ns ſe
ler
Ii, me
Ador
iir
natur.
et A
ſaerie
tionil
natur
refa
or
lis el
Nun

0. An
an inteli
8 achen

is geninn

ferunt ae⸗

ntibls. 1
rabator an
lis deti
um, i
Verd Een⸗
MuNb
atis wmn
nbrn dir

et Ni
cun Den
ſte ne-
in 1
dun⸗
de, 1
eum I’⸗
Dhritunt.
gte ⸗
Deun,
lete 1
e
tenn G
en ſtin
Pnent

D IAL O CVS I. arz

buebat. Alter Balaam erat Trimegiſtus, tam multa
vere doctus, et tandem ad idololatriam illuſus. Quan-
do in pleriſque locis ad Tatium, de imagine Dei l10-
quitur, declarat, eam eſſe imaginem mundi omnifor-
mem. Sed rectius nos dicimus imaginem Chriſti, in
qua totus mundus continebatur, ſicut in anima tua
continentur-multarum rerum ideæ, Sapientia in ipſo
Deo formata, erat animæ ſanctæ et ſapientis omnia
fimilitudo, non ſatis illis cognita. In ſapientia erant
rerum omnium exemplaria, eo modo, quo nunc ſunt

et Triſmegiſtus dixerunt, eſſe magnum Deum. Nos
Chriſtum dicimus eſſe magnum Deum, mundi domi-
num, et omnipotentem. In hoc a cognitione primi
et veri exemplaris illi defecerunt, mundum ita præ-

in anima Chriſti. Non funt nunc in anima Chriſti,
qualitates illæ, feu notitiæ creatæ, ſed ipſæmet ori-
ginales ideæ: et continet anima illa ipſammet et ſapi-
entiam Dei, ſibi hypoſtatice vnitam, cum indiuidua
ipſa rerum omnium cognitione. Mundum Zoroaſter

ferendo, cum mundus ſit propter hominem factus.

Ieſus Chriſtus, facdor mundi, fuit et eſt in Deo ſub-
ſtantialiter, verius quam mundus, et per ipſum mun-
dus ſecundario in Deo conſiſtit. PET. Nolebat Piman-

der dæmon, tantam futuram hominis gloriam patefie-

ri, malens ab homine adorari, quam hominem à ſe
adorandum indicare. MICH. Admiranda plurima vera
dixit, in paucis veritatem occultans. PET. Elementa
naturæ eſſe dixit vitalibus ſeminibus exornata: quod

et Auguſtinus confirmat, lib. 3. de trinit. MICH. Ex

ſacris literis idipſum oſtenditur. PET. Quibus id ra-
tionibus? MICH. Eo ordine, quo nunc ſunt rerum
naturalium principia et elementa, erant iam in Deo
præformata, vt vim aliis tribuerent. Poſt creationem
quoque euidenter oſtenditur ratio Deitatis elementis

his communicatæ. In aéêre deitas ita primo colligitur.

Nam peculiari ſpirantis Dei ratione eſt aer ab aqua
o. 3. elici

214 D E TRINITATE

elicitus genes. 1. In aéëre eſt halitus diuinus, ob id-
que dicitur aër ipſe eſſe ſpiritus Dei. Ob id dicitur
Deus ſpiritus eſſe, ſpiritu aereo omnia viuificans.
Ab eo aëris ſpiraculo excipitur anima. In eo aséris
ſpiraculo, deitatis ſpiraculum habente, ſymbolo quo-
dam adumbrabatur vera et ſubſtantialis deitas halitus
Chriſti, quæ ab archetypo in omnia ſpirauit, omnia
implens. Hoc primum in aéëre Deitatis ſeminarium
vmbram continens deitatis Chriſti ab aëre eſt poſtea
in alias creaturas, cum luce diffuſum et diſſemina-
tum. In ipfſum per ſpiritum Dei aquas initio agitans
viuificabat, vt illæ deinde irrigando germina viuifi-
carent. Illud ipſum Deitatis ſymbolum ab aëre ſumunt
aquæ pluuiæ, a quibus deinde et luce viuificantur
cuncta terræ naſcentia, ſymbolum eiuſdem viuificantis
deitatis et lucis formam accipientia. Idipſum in re-
rum ſeminibus continet proprietates varias, ſeminales
rationes, et efficaces formarum ſimilium procreanda-
rum vires, iuxta inditam a Chriſto lucentem Deitatis
ideam. Nihil eſt in mundo, quod ſine Deitatis et lu-
cis Chriſti ſymbolo, vitam aut virtutem aliquam ha-
beat. In ipſo vita erat, et omnia per ipſum. Et ſicut
in ipſo aliorum vita erat, ita in ipſo aliorum virtus
erat. Non ſolum eo Deitatis Chriſti ſymbolo omnia
aquis viuificabantur, et germinabant, ſed et maiorem
aliarum aquarum viuificationem et Chriſti germinatio-
nem adumbrabant, qui ſolus eſt exemplar germen,
nos in ſeipſo aquis regenerantibus germinare faciens,
vt palmites in vite. Vetus ergo illa aëris, aquæ et
aliarum rerum diuinitas, vmbra fuit. Chriſtus ipſe
Deitatis ſuæ non ſymbolum vnum, ſed ſymbola varia
per ſpiritum et lucem rebus omnibus ab initio indi-
dit, ac vitalia ſeminaria. Hæc ipſa a rebus aliis in alias
varie diſſeminantur, et varias Deitatis proprietates in
rebus omnibus inducunt, iuxta inſitas ideas. Nun-
quam potuit Ariſtoteles, ex ſolis quatuor qualitatibus

primus,

primu
(us 6
Platon
fum
Nodur
Thales
Qurius
ymbol
tlis, 4
erat ta
ilo li⸗
in lpi
ellenti⸗
ras, er
Deo.
tentia.
in che
ſtophan
fuſio n
lancdo
io, aut
Ntin m.
kun chs
NMlültarun

kexum

corpori
Droduce
ere.
CCfki
corpus
MICH
Animi
beculie
Warie:
lis fi
Minari
dore
Encke,

1s, Obi.
id (iein
Viniſene
nn e di
nbolo gn
itas halte
Wit, Onni
ſeſninarnn
elt ole
t Ciſenmn.

pitio in

wimn wink.
Nete ſunnn
Viuiſcun
iuifemm
pfun int⸗
8 Kine
procteni⸗
en Deini
ditutiseil
Migun k.

. EtH

hrunn in
bol oni
et Muictel
getnünt⸗
1r gemen
ne klien⸗
Me:
mitus he

H

bola vnn
lismiis
gettesi
. M.
aMlignin
prina⸗

DIALOGVS I. 215

primus, in ſpecierum generationibus tam varios effe-
cdtus concludere: nec poſt eum Galenus, vt fatetur,
platonem imitatus. Velint, nolint, idearum ſeu ſpecie-
rum proprietates fateri coguntur, vetuſtioribus ad-

modum probatas, et rebus vniuerſis inſitas. Hinc dixit

Thales, eſſe omnia plena deorum. Empedoclis dictum
durius ſonat, eſſe omnia in omnibus, potentialiter
ſymbolo lucis, ideas rerum continentis, ſymbolo dei-
tatis, quo dicitur eſſe Deus omnia in omnibus. Hæc
erat ratio Empedoclis, Si in lapide eſt Deus, in Deo

ipſo lignum, in lapide eſt lignum. Ipſe Deus, qui eſt
in lapide lapis, eſt in ligno lignum, omnia ſuis ideis

eſſentians. Idipſum cogitabant Democritus, Anaxago-
ras, et alii, dicentes, fuiſſe omnia ſimul, ſcilicet in
Deo. Democritus exponebat, fuiſſe omnia ſimul po-
tentia. Anaximandro erat omnium miſtura, velut
in chao confuſio, vt tradiderunt Heſiodus et Ari-
ſtophanes. Vere nulla erat in Deo confuſio. Sed con-
fuſio aut miſtio illa rerum initio fuiſſe ab eis dicitur,
quando nondum erat facta corporum externa diſtribu-

tio, aut realis ordinatio. Ita id in Deo illi cogitabant,

vt in mente hominis dicitur, ſimul eſſe multarum re-
rum chaos, cum ideæ ſimul ſint. In materia quoque

multarum formarum fſuſceptibili dicebatur multarum

rerum chaos potentiale, deitas ipſa. Potentia quædam

corporibus ineſt, etiam in animam agendi, et animam

producendi. PET. Verum exiſtimo, corpus in animam
agere, et animam in corpus, eo lucis et diuinitatis
communi ſymbolo: cum item ſit inter animam et
corpus trium fuperiorum elementorum communio.
MICH. Anima maxime ſecundum corpus afficitur.
Animi mores corporis temperaturam ſequuntur, vr
peculiari libro docet Galenus. Per morbos corporis
varie affligitur anima. In anima ipfa, et in forma qua-
uis ſubſtantiali, eſt idea corporis: et in ea funt ſe-
minaria delineandi et contemperandi corporis. In cor-
pore quoque ſunt elementa et genimina quædam elici-

endæ, et producendæ animæ et ſubſtantialis formæ.
o. 4. Niſi

216 D E TRIN ITATE

Niſi hæc vis, ac eliciendæ et producendæ animæ vir-

tus elementis ineſſet, non dixifſet Deus, Producant ter-

ra et aqua animalia. Terra, inquit Pimander, peperit ani-

mantia, quæ intus habuerat. Nam erat iam terra ab
aquis irrigata et formam lucis adepta, atque ita divui-
nis vitalibus ſeminibus exornata. Hinc dixit Deus ad
Cain, Cum colueris terram, non dabit tibi virtutem
ſuam ſibi inſitam. Ex eo item ſpiritus et lucis ſym-
bolo ſequitur, quod ſicut in corporibus ſunt variæ
proprietates occultæ, ita in animis ſunt cognitiones va-
riæ, nemine doctore inſitæ, omnia plena Deorum. PET.
Si hæc corpora in animas agunt, multo magis in eas
agent, et influent cæleſtia corpora, quæ multo magis
ſunt plena deorum, id eſt, diuinis proprietatibus im-
buta, miniſterio lucis eis principaliter ac perpetuo
inhærentis. MICH. Oſtendimus iam tam in corpora-
libus, quam in ſpiritualibus lucem obtinere principa-
tum, et formalem efficaciam. Lux creata efficaciſſimum
omnium habet deitatis ſymbolum, cuius ratione res
omnes ſubſtantialiter format, corporalia et ſpiritualia
transformat, in res omnes influit, et cuiuis rei pecu-
liares ideæ ſuæ proprietates indit. Efficaciſſimum ſym-
bolum habet lucis increatæ, eius exiſtens prima et

pulcra imago, cuius ratione omnia Deo aſſimilantur,

et pulcra ſunt. Increatæ lucis inſtar eſt hæc lux cre-
ata ei inſita, eam adumbrans, et ſublimiorem aliam
futuram Chriſti lucem præfigurans. Qua poſt finale
iudicium palam lucente, abolebitur lux ſolis, et ve-
lut vmbra tranſibit. Igitur hæc lux et eius diuini-
tas vmbra eſt.
PET. Quid de igne? MICH. Ignea lux ſeu igne-
um lumen in hoc differt a ſolis puriori luce, quod
aëreo ſplendori, ſeu fumo ſemper mixtum cohæret.

Cum flamma aliud nihil ſit, quam aër accenſus, in

igne idem quod in aêre colligitur Deitatis ſymbolum.

Ignis præterea ſublimiori ratione eſt in diuino aere

diuinior accenſus, quaſi nouus igneus a Deo fſuper-
ueniens

leniens
maioret

4 illo
viuens,

element.
tatem 2
Ckleſtem
eam in e
imniolabil
Cklum te
ün pee
ity wt h
Ders in
in verit
ſpiritus
MT. I
Juam.
VIIbram
ls ſerli
Noli ſpi⸗
Ktonis.
Jundam
Ting in

is Dei

Piritn:
Mohim
Aarum
per
Muins
tuæ de
verbr
ngelos
terreſtri
Creaturi
lnoch,
Nopt

. . DIALOCGVS I. 217

eaien ueniens ſpiritus cæleſtem ſecum lucem afferens, ac
roducan maäiorem alium ſpiritus ſancti ignem præfigurans, ſicut .
r, pepemm ab illo archetypi igne datus eſt. Ignis præ aliis eſt
inm tm viuens, reliqua omnia penetrat, ſemper in alia agit
tqve in dn elementa, ea purificans, et in cælum erigens ob tenui-
Giit buu tatem aëream, luci cæleſti commixtam. Ignis eſt, qui
tibi witue cæleſtem lucem cum elementari materia coniungit,
et ueig n eam in cælum attollens. Ignis ſolum elementum eſt
m inuiolabile, alia omnia elementa innouat, ſemper in
ognitiorern cælum tendit, et eſt quaſi cæleſte donum, ad hominis
Deorun. M vIum peculiariter datum: cum aliis animantibus non
Natis ita, vt homini, ſit ignis ex vſu. Merito itaque dicitur

ee Deus ignis eſſe et ſpiritus eſſe: olim in vmbra, nunc
rietaibist in veritate. Nunc vere in nobis accendit Deus ignem
1e henen ſpiritus, quem elementaris hic ignis in vmbra refert.

N in on PET. In omni tandem ſpiritu concludis vmbram ali-
nere piß quam. MICH. Spiritum ſoni inuiſibilis iam diximus
effereilm vmbram eſſe futuri viſibilis, et lucidi ſpiritus. Spiri- .
5 tiolen tus ſeruitutis Iudæis olim datus, vVinbra erat huiuus
et hüini noui ſpiritus regenerationis, qui eſt ſpiritus veræ fili-
is tein ationis. Ex fuperiore libro conſtat, Iudæos vmbram
,Urmmfr quandam veri ſpiritus habuiſſe. Vmbram quoque ſpi-
tens gim ritus in creatione fuiſſe, oſtenditur ex eo, quod ſpiri-
Arn tus Dei agitabat aquas. Tunc repleuit Deus orbem
Une ier ſpiritu aëreo halitum Dei continente. Sicut ſpiritus
gioren 41 Elohim eſt mundo tunc communicatus per externum
t is flatum, ita nunc datus eſt nobis interne ſpiritus Chri-
Cle,a. ſti Per verum eius halitum, vt ille fuerit externa figura
eins äi⸗ huius internæ veritatis. Vnde concludo, vt quæſtioni
tuæ de vmbra priore iam ſatisfaciam, et Deum ipfum,
tup et verbum eius, et ſpiritum eius, et lucem eius, et
e⸗ angelos eius myſteria Chriſti adumbraſfe: Cæleſtia et
u “ terreſtria Chriſtum adumbrarunt. In hominibus et aliis
⸗ . creaturis Chriſtus adumbrabatur. Si ab Adamo, Abel,
ade Enoch, et Noë per omnes patriarchas, reges, ſacerdotes
Hun⸗ 8 et prophetas tranſeas, in eis Chriſti vmbram inuenies.
iuino 0. 5 Non
eo ie Dr

gelien .

X

218 D E TRIN I T A T E

Non ſolum erat vmbra in patrum perſonis, ſed et in

eorum munere, vt paſtor, agricola, vinitor, vmbra

erat veri paſtoris Chriſti, veri agricolæ, et vinito-
ris. In ipfis terræ fructibus, animalibus, lapidibus
margaritis, metallis, theſauris, fontibus, fluminibus,
puteis, pluuiis, nubibus, tonitruis, fulguribus, et ven-
tis, myſterium Chriſti figurabatur. In cibo Paradiſi,
in manna, in virga Aaron, in ligneo tabernaculo, in
æneo ſerpente, in arca fœderis, in aureis, argenteis et
aliis vaſis, in lapide aquas producente, in lapideo
templo, in lapide angulari, in leone, aquila, turture,
columba, vitulo, agno, et reliquis omnibus, Chriſtus
adumbrabatur. Ea omnia Chriſtum adumbrabant, et
in Chriſto omnia continebantur. Ipſe eſt omnium

principium et finis, in eo eſt omnium ſpecimen, omni-

um idea, et omnium plenitudo: Nullos vſus præſtant

nobis mineralia, animalia, vel plantæ, in cibo, potu,

medicamento, corporis ornamento, vel ſenſuum dele-
ctatione, quin illi ſint in Chriſto adumbrati, et eos
ſolus ipfe præſtet. In interno homine hæc poſtea
videbis. Poſt finalem quoque refurrectionem lux ver-
bi eius ea omnia commoda nobis præſtabit. lpſe eſt
nouo homini veſtimentum, cibus et potus, vmbracu-
lum ab æſtu et tempeſtate, propugnaculum, turris
fortiſſima: olim in vmbra, nunc in veritate.

Adde, vt hæc vmbræ ratio fortius comprobetur,

cultum omnem, et adorationem Dei, vmbram fuiſſe.
Cultus totius legis erat carnalis, ſpiritualem alium
præfigurans, qui per Chriſtum eſt verus cultus et
adoratio Dei vera. Nunquam fuit in lege Deus vere
adoratus, nec vere manifeſtatus. Sicut extra Chri-
ſtum videri non poteſt Deus, ita nec adorari. Com-
probat hoc ipſe Chriſtus Ioan. 4. dicens. Nunc pri-
mum eſſe tempus, quo Deus in veritate adoretur.
Olim non in veritate, ſed in vmbra adorabatur
Deus, adoratis angelis Chriſtum adumbrantibus.
In vm

In vmbr
tabernac
Nunc an
Oportet
terne vi⸗
cunque
oratione
Pinorum
ſun. lta
e le nan
ieni, et
Viun Pern
Ule ſe eil
Datrem.
do datur
Hhinitn e
Chriſtus
ſollicituch
les, et eg
10 pllt,
l de vi
rii viſi⸗

trem:

lebet in
bi adore
Mune rec
deſeitis.
Paries i
Vidit an⸗
et Chriſ
Alando
o. Ine
Undra g

ihſa

Cu eſlet
. Nu

8, ſel ai
itor, mn
, et Finn
VS, Hnicie
, uninik
ibos, et t
cibo Drui
berntenie
8 Agent
e in i⸗
Ailn tumn
lbne, Crn
Cnnbreben:
e et omin
ecimnen
ſis Nrli
ſenluun
nbrati, ett
e her t
Onenn Iut
5it
tus, TNi .
culun, mI
tate.
coyrite
nbrin
tudlenn 1
ns elnii
tem
loni l⸗
. M.
te nüe
1 Aant.
Umtrunis

6

D IALOCGVS I. 219

In vmbra adorabatur in lapideo templo, et ligneo
tabernaculo, vbi gloriæ domini caligo apparebat.
Nunc autem, cum templum Dei ſit ipſe Chriſtus, ibi
oportet adorare, et ſpirituali adoratione, ſicut in-
terne videtur et habitat Chriſtus in nobis. Qui-
cunque extra Chriſtum venantur Dei viſionem, aut
adorationem, more Iudæorum Sarracenorum, et Pa-
ganorum adorant, vt faciant Chriſtum nobis ocio-
ſum. Ita oportet Deum adorare, et cognoſcere, vt
ſe ille manifeſtare voluit, Ego Deum in ſolo Chriſto
videri, et adorari affrmo. Et generaliter omnem
viam perueniendi ad Deum in Chriſto eſſe dico, ſicut
Üle ſe eſſe viam teſtatus eſt. Qui adorat me, adorat
patrem. Nunc eſt tempus, id eſt, per me id mun-
do datur, vt veri adoratores adorent in me patrem
ſpiritu et veritate. Hoc vellem cogitares, quod
Chriſtus in Thoma et Philippo damnauit, omnem
ſollicitudinem inquirendi Deum per alias vias, viſio-
nes, et cogitationes. Sed vt ipſum reſpiciamus, omni-
no vult, et ſe ita adorandum exhibet. Argumenta
iſta de viſione ad adorationem valida ſunt. Nam ado-

ratio viſionem præſupponit. Qui adorat me, adorat

pPatrem: ſicut qui videt me, videt patrem. Videri
debet in ſpiritu, quod ſpiritu adoratur. Videndum
vbi adoretur et quomodo adoretur. Alioqui etiam

nunc recte nobis dicet Chriſtus, Vos adoratis quod

neſcitis. Viſio Dei olim vmbra fuit, ficut adoratio.
Facies illa, quam vidit Moſes, vmbra erat Chriſti.
Vidit angelum, qui Chriſtum adumbrabat. Fidem Dei,
et Chriſti in vmbra illi omnes habuerunt. Abraham,
quando credidit Deo, in vmbra quadam credidit Chri-
ſto. Ille, cui credidit, Chriſtum adumbrabat, et in
vmbra quadam futurum Chriſtum ipfe vidit. Angelum
re ipfa videbat et in eo relucentiam futuri Chriſti,
cum eſſet in forma hominis angelus lucem verbi in-
dutus: quæ lux erat XoNνο, ratio, referens Chriſtum.
PET. Sunt ne in hominis forma creati angeli, qui
futuri

220 D E TRIN I T A T F.

futuri erant hominis miniſtri? et quando creati ſunt?
MICH. Deus per verbum ſuum creans mundum, per
ſpiritum ſuum miniſtros ſibi ſimul parat, genes. 2.
pfſal. 32. Iob. 26. et 38. Subſtantia ipſa angelorum
ſimilitudine quadam eſt de fubſtantia illa, quæ erat
verbi et ſpiritus ſubſtantia lucida elementaris, ſeu ele-
mentaris huius archetypa. De fſubſtantia ipſa ſpiritus
Chriſti, quodam ſpirationis defluxu, emanauit ange-
lorum ſubſtantia, et animarum. Sicut Deus ignis eſt,
et Deus ſpiritus eſt, ita flatus ſuos et igneas flammas
facit angelos ſuos, pfſal. 103. Subſtantia ergo an-
geli, cum ſit ignea et ſpiritualis, quaſuis formas fa-
cile poteſt accipere. Peculiari vero ratione eſſe in
hominis idea angelos creatos, hinc oſtenditur, quia
ab illa hominis Chriſti idea, et fubſtantia eſt delibata
angelorum fubſtantia, ſicut et animarum in eadem
idea. Tum quia angelis loquens dixit Deus, Facia-
mus hominem ad formam et figuram noſtram: quaſi
iam in angelis eſſet talis forma, figura et imago.
Tertio, quia videntes olim Deum, videbant ange-
lum in idea hominis, angelum facie ad faciem, Vt
ait Gedeon. Quarto, quia facies Stephani dicitur
quaſi facies angeli. Quinto, quia angelus futurus
erat hominis miniſter, ita ei in omnibus melius ac-
commodus. Sexto, quia eam formam habet anima,
quæ eſt fere ſicut angelus. Septimo quia eſt ea omni-
um idearum, figurarum, et formarum perfectiſſima,
etiam quæ in angelica luce formentur, quam ſibi et
ſuis Deus elegit. Excellentiſſima huius figuræ, éet
ſingularium partium munera, lege apud Galenum, in
libris de vſu partium humani corporis. Longe vVero
excellentiora et excellentiſſimorum excellentiſſima,
erunt ea munera, poſt reſurrectionem etiam angelis
ipſis deſiderata, cum ſint nunc omnia velut vmbra
futurorum. Angelorum miniſterium eſſe propter
hominem, vel hinc oſtenditur, quod in homine cæ-
pit, quando dixit Deus, Faciamus hominem.
Antea

X

Anten er
guan ip
in ſingul
Ad hom
15, no
ſeriuun fi
Pre angel
Verumn in
ekt homno
Hititnalis
Unt unge
Mllto er
Minis,
Auanm ar
Hem ade
omnes
Hem, V
bant, en
lero neg
commoti,
Dre illis
Corandun
ſher om
II ſimil
et Atiſſin
beciltum
i. Vide
Alis cre⸗
Guim ho⸗
Deiinfi
Ntnos 0
UMhlier p
aboli
lbcltus
3 diade
Ulbenti
lenon

) Ckeati iu

Thundun:
t, geneg
Pla angdle
la, de:
Ntaris, b⸗
emanarit
Dens igit
ignens u
antin elnl!
lnis formm
1atione
ſtencitur,
ntin et
rumn in

Dens

voltrm
Cura et 4
Videbun4

kee

ephani
ngelus he
mn bie?
in e⸗

1 Ian 8
ins hond
d Cen,
Aelen
vellt 1
in Honi
no⸗

1

DIAI. O0 GVS J. 22˙1

Antea enim non fuerat ad angelos loquutus, quan-
quam ipfi vt miniſtri, eius iuſſa ſemper expectarent,

in ſingularum rerum creatione iubilantes, vt ait Iob.

Ad hominis autem creationem angelos accerſiuit De-
us, non vt authores, ſed ſignificans, eorum mini-
ſterium figmento illi fore opus. Chara adeo illi res
præ angelis eſt homo, propter Chriſtum filium ſuum,
verum in Deo hominem, ad cuius imaginem factus
eſt homo, veræ Chriſti ſubſtantiæ, corporalis et
ſpiritualis, factus particeps præ angelis. Ob id ipſum
ſunt angeli, quaſi hominis pædagogi et miniſtri dati.
Multo excellentius eſt artificium in compoſitione ho-
minis, quam angeli, et maior futura hominis gloria,
quam angeli. Quia futurum erat, vt angeli homi-
nem adorarent, ſicut ſcriptum eſt, Et adorent eum
omnes angeli Dei: ideo ab initio angeli boni homi-
nem, vt rem Deo pretioſam, obſeruabant et ama-
bant, creatoris voluntati ſe conformantes. Angeli
vero nequam, ſuperbi, noſtræ dignitatis inuidia ſunt
commoti. AEgre ferebant, eſſe terreum hominem
præ illis a verbo in fſublime affumendum, et ab ipſis
adorandum: cum ipfi potius data pulcritudine elati,
ſuper omnia aſcendere, æquales eſſe Deo, et altiſſi-
mo ſimiles vellent: vt eſt homo factus æqualis Deo,
et altiſſimo ſimilis. Graue admodum illis erat, im-
becillum hominem terreum æthereo angelo prælatum
iri. Videbant iam non angelo, ſed homini eſſe ibi in
alias creaturas datam poteſtatem, et angelum eſſe fa-
ctum hominis miniſtrum. Ob quam rem quaſi opera
Dei inſimulantes, caute inſidiari et ambire cæperunt,
vt nos opprimendo præcellerent. Tunc per ſerpentem
mulier primo ſeducitur, per quam iterum tanquam per
diaboli inſtrumentum ſeducitur homo, et fit deæmoni

. . .
ſubditus. Omne malorum genus in hominem irrepfit,

ob diaboli inuidiam, ſuperbiam, iracundiam et concu-
piſcentiam: quæ omnia ſui ſtigmata in nobis malus
dæmon imprimit, et pleraque alia, ex occaſione carnis
indu

222 D E TRINI T A T E

inducta, Ob id etiam dæmon grauiter iam nunc tor-

quetur, et grauius poſtea igne torquebitur. PET. Pec-

catum ergo angeli fuit creato iam homine. MICII.

Sexto die vidit Deus omnia, quæ fecerat, et erant
valde bona, Septimo fuit ſanctiſicata quies, Octauo
die ſeu hebdomadæ initio fuit confummatum pecca-
tum, ſicut hebdomadæ initio per reſurrectionem fuit
ad cæleſtia reſtitutio. Ob poſitum in paradiſo homi-
nem eſt deæmon ad impatientiam valde commotus, ſe-
ptimo die coactus quieſcens, octauo eum occidit. Ob
id poſtea, ſigno redemptionis, eſt circunciſione factus
memorabilis dies octauus, ſicut quiete ſeptimus. Die, quo
natus eſt primus homo, eſt mortuus ſecundus: et die,
quo mortuus eſt primus, reuixit ſecundus. PET. An
boni vel mali angeli poſſint creſcere vel decreſcere?
MICH. Quia a gratia ſemel exciderunt, ad priorem
ordinem nunquam redibunt. Nihilominus in eo ſtatu
augetur vel minuitur eorum pœna. Videmus diluuio
auctam malorum angelorum pœnam, ad abyſſi carce-
rem. Alii ſunt aliis nequiores, vt ait Chriſtus. Deie-
ctus a Chriſto ſatan, adhuc eſt de cælo nunc deiicien-
dus. Nam adhuc inter cæleſtes verſatur, et cæleſtia
occupat. Quanto plus officit nobis dæmon, et plures
ſuæ ditioni ſubiicit, tanto plus torquetur et torquebi-
tur. In tyrannis et auaris eſt typus qui quanto plura
occupant, tanto plus torquentur, laborant, et ſibi ma-
iorem damnationem parant. Ita ſe habet Dæmonum
in homines imperium: ita ſunt hominum odio ex-
eæcati, et nobis imperandi ambitione ducti. Malus
præterea dæmon efficit, vt bonus quoque angelus ho-
mini ob peccatum aduerſetur. Nam per bonum ange-
lum miniſtrum quaſi ab irato parente, pellitur homo ab
horto deliciarum. Collocatur ibi cherub cum flammeo
gladio, ne liceat aliis faciem illam Elohim ita videre,
vt eam in Angelo viderat Adam. Viſio Adæ vmbra
fuit. Chriſtus ipſe, ſi Adam non peccaſſet, erat
poſtea ipſi et ſuis citra mortem glorioſe manifeſtan-
dus, cum ad id eſſet iam verbum apud Deum. Per
Chriſtum

Chriſtun
ni et mal
Adam De
18. Totan
et glorian
ſi, t Cn
NL. Ang
et iuifbi
Gue bali
ſicbener
4A cius
a diund
is luſei
Iilemne
formand
mimer
Quanqnn
lis diui
ſenins v
Uibili,
hertingit
erba h
WirumI
M eleme
lem ſorti
turæ. H
llintost
tum eſfen
innenie
Limusde
Ugelos
Leligitn
lcorpe
Dorex,
tnos
Upenet
Cporun

lam mmnet
mine, M
erat, n
gies, On
mnatun en
rreckiotent
Paraciio he
cotumon
Un deciik
Uncifonek
ptinns⸗De
uncls:
dus. MI.
vel deonte
nt, A N

ins in ek
idemis

DIALOCGVS I. 223

Chriſtum erat ſecundoipſi Adæ danda arbor ſcientiæ bo-
ni et mali prius vetita. Et per ipſum tunc clarius vidiſſet
Adam Deum, quam antea per angelum. Admirabilis De-
us. Totam ſuam Chriſto tribuere voluit manifeſtationem
et gloriam. Angelos vero permiſit, et in vmbra Chri-
ſti, vt Chriſti poſtea ſupra angelos gtoria dignoſceretur.
PET. Angelorum et animarum materialis eſt ſubſtantia
et diuiſibilis. MICH. Materialis dici poteſt ſubſtantia,
quæ ab alia penetratur, et aliam intus ſuſcipit. Talem pri-
ſci docuerunt eſſe angelorum et animarum ſubſtantiam,
ad cuius diuiſionem penetrat lux Dei. Penetrat item ani-
ma aliunde quam a luce dei, et in ſe luminoſas varias for-
mas ſuſcipit, velut materia quædam. Animæ ſeparatæ ſi-
milem nobis formam retinent, ſubſtantialiter enim con-
formantur ipſi figuræ hominis. Non ſolum diuiſibilis eſt
animæ ſubſtantia, ſed in ea diuiſione dolet, vt experimur.
Quanquam omnia diuiſa, in ſeipſam mox coêat, inſtar aë-
ris diuiſi, Separatas animas ita dolere, lacerari, et pœna
ſenſus varieitorqueri, docent ſacræ literæ. Omnia ſunt di-
uiſibilia, excepto Deo, cuius lux ad omnium diuiſionem
pertingit, et omnia penetrat, vt ait apoſtolus. Hæc ſunt
verba Philonis, quibus materialem eſſe angelorum et ani-
marum ſubſtantiam docet in libro de mundo, Animæ for-
ma elementis non iiſdem ficta eſt, quibus cætera: purio-
rem ſortita eſt ipſa materiam, ex qua conſtant angelicæ na-
turæ. Hæc item ſunt verba Clementis Alexandrini, libro
quintostromatum, Aiuntstoici, Deum eſſe corpus et ſpiri-
tum eſſentia, ſicut animam et angelum, quæ omnia aperte tu
inuenies in noſtris ſcripturis. Quod illi de Deo, nos intelli-
gimus de ſapientia, in Deo ipſo creata, ſiue formata: ſicut
angelos intelligimus, quos Plato vocat viros ignitos. An-
geli igitur et animæ non male priſcis dicuntur eſſe ſpiritua-
lia corpora, ſubſtantiæ cuiuſdam tenuiſſimæ velut incor-
poreæ. PET. Paſcuntur illi cibo aliquo? MICH. Non ita,
vt nos. Cibo deitatis inuiſibili paſcuntur. Cibus ille eos in-

tus penetrat, et diuiſionem quodammodo facit. Eſt enim ad

corporum noſtrorum cibum analogia: eo magis, quia cibo

eodem corpora noſtra poſt reſurrectionem paſcentur. Non
deſunt

224 D E TRINITATE

deſunt ſeparatis animis guſtus, auditus, et alia. Eſſe

ſuperis cibum aliquem, cripturæ docent, et oracula

vetuſtiſſima. Quod et nos concedimus, ſi cibum di-
camus refectionem. Aëre reficitur anima. Acëream

dæmonum fubſtantiam proditum efſt refici ſuffumiga-

tionibus, ſpiritum iritu refici. In arentibes et ſqua-
lidis locis non habet requiem dæmon, vt ait Chri-

ſtus, ſed in humidis, vt in porcis, et hominibus, por-

corum vitam degentibus. Humores ſingulos in no-
bis conſequuntur adfectiones quædam prauæ, ob id
humôres illos appetit deémon. Sanguinis hoſtiarum
eſt guloſus, illiuſque nidoris auidus. Id eſſe mate-
rialis de'monis pabulum, a maioribus retulerunt Athe-
nagoras, Tertullianus, Clemens Alexandrinus, Lactan-

tius, Euſebius, et plerique alii. Si nihil omnino ille

comederet, non eſſet a Deo damnatus ad terram com-
edendam. Grauis eſt pœna aëreo et leui corpori,
cibus terreus et ponderoſus. Cum fſit damnatus a

Deo ad terram comedendam, humidam potius amat,

non ari lam. Suffumigationibus item curauit, terram
ſibi veſcendam, in æthera reſolui. Eodem actu impo-
ſtor ille ſe vt Deum coli facit, et ſuæ inürmitati con-
ſulit. Cogitur enim. Non vt nutriatur; ſed quia indi-
gnus fuit priore diuinitatis cibo, eſt hoc ei in pœnam
datum, quia terreum hominem fefellit, velut terreæ
gloriæ inuidus, ob id etiam ſuper terram reperé. juſ-
fus. Non proprie dicitur demon terram vt alimen-
tumc omedere, ſed quodammodo vorare, conſumere, et
circum eam labore conſici. Inſtar ignis et materiæ vorax
dæmon, ob id ignea diligens ſacrificia. Nihil prohi-
bet ſubſtantiam dæmonis hac elementari vel torqueri,
vel refici, arida torqueri, humida refici: vt lucem

hanc odit, et tenebras amat. Suffumigationibus et
ſanguinibus quodammodo paſci dæmones, probatum

fuit apud omnes magiæ fundamenta docentes. Imo
ea ratione ſibi iuſit Deus offerri ſanguines, fieri
ignita ſacrificia, et varios ſuffitus, vt ab Aegyptio-

rum magia et idololatria ſuos diuerteret. Bonis
quoque

7

quoqu

rei,

men,
Ppfimet

elle co

lcl ita
lekert
Droclus
hott loſ
in Pai
Poſt iam
Dus qua
De min
lis face
fübſtan
ſpirata
cOnſlat
ratum
Durioris
lem et
Treum
Chn,
unl e
Uremm,
Heam.
Ommibu
Is et
monian
tinm e
donius
lan, H
oque,
Gui EXT
ti Lther
is ſübe
Fuboln
fitenn

et Aia.

, et 0ad.

ſi cibani
I. Ai
nci ſugong
nbes eſ
Ominibus
ingrlos n
Prine, d
Uinis hokn
ld ele
etülenrtt
drinns
nil omind
d tertundi
t leui
ſt Aenmd
in Pois
cutiid e
dem an
inirmian
ge ei in e
, un
ramn tehet
ran N
,CNNi
MIN
vel m⸗
ſci: NN.
igtinii

ges, l.
centes
ngrinen .

teret. 3

.

D IAL OGVS I. 225

*

quoque angelis gratum eſſe holocauſti et incenſi nido-

rem, ac ſuauem odorem, teſtatur ſcriptura. Deo ta-
men, non ſibi, offerri monebant, vt Iudicum 6, et 13.
Ipſimet deæmones ſæpius vera fateri coacti ſunt, ſe
eſſe corpora diuiſibilia, ac cibis aliquo modo foueri.
Id ita ipſorum oracula docent, id poſt Pherecydem
refert Plutarchus, Marcus apud Pfellum, Porphyrius,
Proclus, Chalcidius, et alii. Ex Hebræis id ipſum
poſt Ioſephum, et Philonem affirmat rabbi Abraham,
in Faſciculo myrrhæ. Ex noſtris quoque Theologis,
poſt iam citatos et Auguſtinus et Baſilius magnus cor-
pus quoddam ſpirituale angelos habere docent. PET.
De animarum origine non nihil deſidero. Nam vide-
ris facere animas angelis antiquiores. MICH. Animæ
ſubſtantiam dixi eſſe ſpiraculum, ex ætherea a Deo in-
ſpirata, et hac elementari fubſtantia, ſimul in vnum
conflatum: et tunc eam incipere, quando in præpa-
ratum corpus a Deo inſpiratur. Eam ipfſam dixi eſſe
purioris ſanguinis, lucidum vaporem, ſimul elementa-
rem et æthereum: et elementarem ſimul aqueum,
aéreum et igneum. Huic ſententiæ ſubſcribit Hippar-
chus, Democritus, et Leucippus, qui igneam ani-
mam eſſe dixerunt: Anaximenes et Diogenes, qui
aéream, Hippon qui aqueam, et Critias qui ſangui-
neam. Subſcribent Empedocles et Plato, qui ex

omnibus elementis eam conſtare cenſent: Pythago-

ras et Philolaus, qui aiunt eſſe compoſitam har-
moniam. Subſcribet Alcmeon dicens eſſe ſubſtan-
tiam ætheream, Critolaus quintam eſſentiam, Poſi-
donius ideam. Heraclitus phyſicus aſtrorum ſeintil-
lam, Heraclitus alter Ponticus lucem. Subſcribent
quoque, qui ex traduce eſſe animam dixerunt: et alii,
qui ex Deo. Eſt vere anima ea omnia. Eſt ſubſtan-
tia ætherea, ab archetypo Chriſti delibata, elementa-

ris ſubſtanti?æ ſymbolum habens, ſicut eſt in ea

ſymbolum ſpiritus et lucis Dei. IIlud fubſtantiale
Fpiraculum, quod creatum dicitur, et cum ipſa
p. deita

226 D E TRINIITATE

ſubſtantialiter coit qer ſpiritum ſanctum. PET. In con-

cordiam hic facile redeunt Democritus et Analagd
ras, ab Ariſtotele citati. MICH. Primus a
mentem idem ſimpliciter in homine eſſe puta ae en
ter diuerſa eſſe cenſebat, animalem animam, e znen
tem intellectualem. Mens prima eſt gtne endin
innata nobis proprior g,c 0b mejue ir urn i n nr
tionalis mens dicitur. Vt res quo 3
sruenit noua mens, ſpiritus nouus, Vnum cum
ubſtantinnter faciens. Paulus mentem ae iil a ihi
ritu, mentem vocans ipſam communem inte ige *R
et ſpiritum impetu ſuper additum. I. 1e dus
quo modo mens eſt anima ipſa, et mens en nut pars
animæ. Spiritus eſt anima, et ſpiritus e e m el
animæ. PET. Qualiter nos eramus in Chri en,
angelos? MICII. In ſpiritu regenerationis en.
Qui regeniti ſunt, ante H e ione ſann
0 dono. uamuis
R Probonte præcedant angeli, eſt tamen gapnant
lis quædam in nobis dignitas, quæ præce ⸗
nos ante tempus, et ſine principio, eramus i ane i
Omnia creata erant antea in Deo ampliei ra inen, in
lius ideeæ. At ſpiritus ipſi electorum erant M i
propria fubſtantia, in proprio halitu, per ageln bonis
um, in ſede illa Chriſti. Quanquam in a ma
ſit donum deitatis, ſicut in nobis, eſt tamen munne
aliquod. Cum vniuerſitate creati ſunt ee nur
peculiari ratione et ſeorſim ſunt Deo dirn doles.
res argumentum facit, eſſe animas præſtan

0-
Quod et ex ſuperadditis excellentioribus donis pro-

es
batur, vt nos efficiamur fratres Chriſti, cohersdcs
1
et conregnantes. Item, quia propter nos tam nalle:
et tam inſignia facit Deus, non propter angern
imo omnia propter nos fecit et angelos ipſos.
co*ů;
conſubſtantiales et
ritus regenitorum ſunt Deo tern

detni.
quia
cxlo.
tunt pe
jam ann
celo,
lami
lis elle
pan el
Plenitud
nur De

utur,

Alcende
fpiritos
Vna
plures
Cliſti
tias et
kepener

cum iſte

kleckorn
Tinns in
Uubet d
dam in
Cicltur
bis cre⸗
Chriki
quando
1d fuan
Corrupt
li reſi
erit vn
kemn zni
Indran
lis A.
ucln

1 DIAL OGVS I. 227

lu, Genl termi. Hinc dicebamus ſanctos de cælo deſcendiſſe;
Dri ha quia nemo aſcendit in cælum, niſi qui deſcendit de
eee ceælo. Per ſpiritum viuiſcantem ipf e cælo deſcende-
DrLhu runt per eundem in cælo aſſumpti. Deſcenderunt, qui
es iam antea erant in cælo. Cjuitas ipſa deſcendit de
uuns nim cælo, et a Deo ipfo, aboc. 3. et Heb. 1I2. Si ſcin-
enutt llam illam ſpiritus, huic in regeneratione datam, cre-
limm, n dis eſſe veram Dei ſubſtantiam, credere debes, eam
Dens i ipſam eſſe illi ab æterno conſtitutam, menſura tali de
mimmm i plenitudine Chriſti ab æterno ſumpta. Non enim mu- .
Gitinc a tatur Deus, eam nunc ex ſeipſo decidens: ſed hic mu-
VNN . tatur, cum ad eam affſumitur ad ſedem ſibi paratam
(iſtemiti aſcendens. Quot millia erant electi, tot millia erant
n intelen ſpiritus, eis præparati, et tot ſedes. PET. Solam
Cr vnam Chriſti ſubſtantiam in Deo fuiſſe dixiſti, et nunc
1sek en plures in eo ſpiritus ponis. MICH. Vnus eſt ſpiritus
8elt velni Chriſti ſanctus, æternus, multorum ſpirituum ſubſtan-
in Ciht tias et menſuras continens. Cum ſpiritu tuo in die

rions regenerationis tuæ vnum nouum in te ſpiritum facit,
Benieed cum iſto vnum, et iterum cum illo vnum. Spiritus
9 „ 2* . . . „ .
cenioe ę“ electorum Dei inter ſe ſunt diſtincti, et ſunt vnus ſpi-

zmen nmm ritus in Deo. Spiritus eſt vnus et multiplex, varias
Precelit habet diſpenſationis menſuras, et adiuncta habet quæ-
