Dunl kH dens et proximum. Ideo dicitur quod fides per chari-
Charitts,1 tatem eſt efficax. Efficaciam accipit a charitate, ac et-
lus hune 4 iam efficaciam dat charitati. Fides ad bene agendum
le ſennert nos viuificat, viuificante ſpiritu fdem illam, et naſcen-
LIatio ten. te actiua charitate, a qua fides accipit robur et effica- .
els. Den ciam. Fides non tam multa faceret, niſi a ſpiritu ſan- .
ſun, hui to viuificaretur. Spiritus autem ſanctus charitas eſt,
no e et charitas ocioſa non eſt. Ergo quod fidem viuificat
e n et operationem excitat, charitas eſt.
mmrit Non ſolum im actiuis efficaciam tribuit charitas fi-
1 onet dei, ſed in contemplatione Chriſti et Dei. Nam poſt-
nnmumn: quam Chriſto credidiſti, in eum dies noctesque medi-
ein tans eiusque excellentiam ac tanta in te beneficia reco-
pinitt lens: tunc cum amans fidem magis viuificabis. Ipſe te
ikun tunc ita diliget, et amabit, vt ſis ei verus amicus.
ennim Quando ad amorem eius peruenis, tunc verum eſt Chri-
rten ſto te penitus hærere, ab eo pendere, et in eum toto
le corde ferri, vt neque morte, neque vllo terrore, queas
ri “W ab eius mutua charitate diuelli, inſtar exercitati Pauli.
Rom. 8. Si rem aliquam ego intenſe diligo, ei totus
rice hereo, ab ea pendeo, et me ducit quo vult, cum præ-
e en ſertim me mutuo amari ſciam. Proprium charitatis
n. eſt aperire viſcera tua ei, quem diligis, omnes tuas
kud voluntates in ipſo eſſe ſitas, et quod omnia ſua ti-
W“ bi complaceant. Charitas eſt, quæ nos in viſceri-
is 6 bus leſu Chriſti reponit, complet et perficit. A-
Nns 1bice Chriſtum, qui ſe cibi talem exhibet, vt eum
iin ppoſſis diligere, tanquam amicum et fratrem, et tuum
6 net in omnibus propitiatorem, qui te ita amat, vt pro
Ml⸗ . 2. te mor
4 t⸗ 6

354 DE CHARITATE.

te mortem ſubiiſſe ſibi complaceat. Super omnia te
mihi reddit amabilem, o bone leſu, calix, quem bi-
biſti pro me, opus redemptionis meæ. Magna eſt
vis huius dilectionis, et amoris: cui prævia fides,
quaſi rei perfectiori viam parat.

Fides itaque, vt iam concludam, ſi pure et nude

eius proprietatem conſideres, non tantam in ſe con-
tinet perfectionem, quantam charitas. Fides Chriſti
alia ratione nos afficit, quia nos per eam Chriſtus vi-
uificat et ſpiritum fanctum donat, qui viuam eam red-
dit. Chriſtus eam fidem acceptam habet, et quæ bper
eam nobis donat, per alium actum donare potuiſſet.
Quia non natura fidei, ſed gratia erga nos et amor
Chriſti iuſtificationem efficit, vt in hoc ipſo nos Chri-
ſto magis adſtrictos agnoſcamus, et eum magis ame-
mus. Chriſtus ex ſola ſua miſericordia, ijuſtiſicat ſibĩ
credentes, non propter eorum fidei naturam. Illuſi
ergo ſunt hodie, qui magica quadam cognitione, quam
vocant ſidem, ſe ſolos iuſtos exiſtimant: cum tamen
eos veram Chriſti fidem ignorare, ſit ſatis oſtenfum.
Qualemcunque fidei excellentiam quis adipiſcatur: ex
hoc nunquam vere ſequetur, quin charitatis actus et
opera bona, ſuam mercedem habeant, quoquomodo
ex tali ſide ea naſci ipſe contendat. Omnium eximia
eſt ac maxima charitas, ardua, permanens, ſublimis,
Deo magis ſimilis, et perfectioni futuri ſeculi magis
propinqua.

De Regen

1 Onnit
glen l⸗
Magnd
texin iie;

Ure et o
n in E

ides Cni
Chriktur⸗
Ann eulnl
et leſ
DoS et M
pſo 105
n rs
ii ſiti
Muram.
ifone,
.: ClN tl
ts oket⸗
iiian,
itatis
Cocnn⸗
vi me c⸗

is 14

De⸗ N

355
DE REGENERA-
TIONE SVPERNA, ET
DE REGNO ANTI.

chriſti,

LIBRI CVATVOR.
PROPOSITIO.

Enerationem filii Dei naturalem, de ſpiri-
tu ſancto, de fubſtantia fuperna, prioribus ſeptem li⸗
bris, vt nobis datum eſt, diligenter explicuimus.
Nunc generationem noſtrain ſupernam, quæ et rege-
neratio dicitur, de eadem Chriſti ſubſtantia veram
eſſe, ſupereſt oſtendamus. Ipſe eſt per ſermonem
Dei ex ſpiritu ſancto naturaliter genitus, et nos per
gratiam ipſius vere ſubſtantialiter. Generationem hanc
in nobis eſſe vere cæleſtem, qua nouus homo deſu-
per generatur, ſacra doctrina certifſime tradit. Ge-
nerationis huius veram efficaciam per reſurrectionis
Chriſti ſublimem potentiam tu nunc, Chriſtiane le-
ctor, intelliges ex aqua et ſpiritu deſuper genitus,
ſimul et natus, ac cæleſtem ſubſtantiam nouus homo
conſequutus. Generationis nouæ ſupernæ in te ipſo
videbis magna myſteria, cum Chriſto ipſo ad cæleſtia
immortalis reſurgens, nouus homo ex veteri factus
et ex terreno cæleſtis. Ad hanc vero rem, ab ipfis
principiis ordine deducendam „ de Adamo et lege
ſunt nunc quædam præmittenda. Noſſe prius opor-
tet, qualem ob Adæ peccatum ſit paſſus totus or-
bis iacturam, vt Chriſti reſtitutio integra plenius
dignoſcatur. Noſſe inſuper legalem vim, qua pec-
2. 2. catum

356 P ROO E MIV M.
catum augebatur, eſſe per Chriſtum ſublatam, et le-
gis typos eſſe per eum omnes impletos. Demum id
quoque noſſe eſt neceſſarium, inſtauratorem Chri-
ſtum, non ſolum vtramque illam Adæ et legis iactu-
ram fide reſarcire, ſed et cæleſtia alia ipfſi fidei dona
ſuper largiri per cæleſtem ex aqua et ſpiritu ſancto
regenerationem, ac cæleſtis cibi exhibitionem. Hinc
factum, vt nos hanc totam redemptionis Chriſti ener::-—“
giam nunc oſtenfuri, cogamur de originali peccato
legis veteris circunciſione, et teſtamenti noui mini- Pin
ſteriis, hic quoque diſſerere. Quam noſtri conſilii t
rationem poſtea latius aperiemus, omnia ad baptiſmi: r
veri comprobationem adducendo. De regno item N
Antichriſti, poſt ſermones de Chriſto, pleraque ſuis he
locis adiiciemus, vt ſint apertæ nobis antitheſes, et
oppoſita iuxta ſe inuicem poſita magis eluceſcant. De z
Adami itaque et Beſtiæ perditione ac integra Chriſti dr
reparatione, primo libro trademus. Deinde Iudaicæ cn
circunciſionis myſtica ſignificata, et reliqua Chriſti er dn
Antichriſti myſteria, completa eſſe oſtendemus. Ter- Nn
tio, tria eſſe docebimus, apoſtolatus efficacia miniſte-
ria, prædicationem, baptiſmum, et cænam domini. de⸗
Quarto, myſteria omnia baptiſmi ordine recenſebi-
mus, peænitentiam et fidem prærequiri oſtendentes. i
Erit itaque totius operis ſumma tractatĩo de baptiſ- In
mo, quem in iis, qui Chriſti fidem non norunt, eſſe M
nullum dicimus, ac perinde paruulis inutilem, et ad- le
ultis neceſſarium. O Chriſte leſu, domine Deus no- de
ſter, adeſto, veni, vide, et pugna pro nobis. 10
fn
Gen
inc
De Orbis En
N
1

an, el
Demuni
Oren Ch-
letiz uir.
ftei in
iritu Enen
nen. IH
Chritien.
uli un
i noi mi.

.

plennne i

gemms. l
W Tnk⸗
enann nin
ine eener

ot
tilen,
meen
nobb⸗

88572
D E O R B IS
PERDITIONE, ET

Chriſti reparatione.

LIBER PRIMVS.
Circa primam illam Adæ perditionem, qua
primus parens perdidit orbem, de originali peccato,
et eius maculoſo reatu varia funt a plerisque pro-
dita. Qualitates quasdam in infantibus quidam po-
nunt, alii qualitatum priuationes ob quas, in ge-
hennam æternam illos coniiciendos omnes affirmant.
At ego id tantum recipiam, quod euangelicus ſer-
mo, et ipſa mundi geneſis, aperte nos docent.

paruulos in futuram gehennam damnare nequeo,

cum nec Iſmaéëlitas ipſos, nec Niniuitas, nec Bar-
baros alios ita damnent ſcripturæ. Paruulis, non
baptizatis, data eſt a Chriſto benedictio. Clemen-

tiſſimus ille et miſericors dominus, qui impiorum

peccata gratis ſuſtulit, quomodo eos, qui impieta-
tem non commiſerunt, tam rigide damnaret? An
in paruulos non baptizatos ſententiam illam mortis
laturus eſt, dicens, Ite maledicti in ignem æter-
num? Quomodo eis maledicet quibus ipſemet be-
nedixit? Si ita reprobæ eſſent innocentiſſimæ illæ
Dei imagines, non tanto amoris indicio paruulos
non baptizatos in vInas ſuas tam ſæpe Chriſtus.
ſumpfiſſet. Non dixiſſet, quod ipſorum angeli vi-
dent faciem patris ſui. Nam hoc fauoris indicium
indicat, eam ipſam faciem paruulos viſuros. Lu-
dere mihi plane videntur, qui infantuli ſalutem,
ex mea voluntate pendere volunt, ex hoc quod
ego eum inſcium baptizem, vel non baptizem-
z.3. Eo ma

358 DE ORBIS PERDITIONE

Eo magis quia baptiſmi myſteria longe alio tendunt,

quam vt ei poſſint conuenire. Ludunt illi plane, qui

in lege naturae olim nec infantes, nec eorum paren-
tes damnabant, et nunc eos omnes damnant, quaſi
venerit Chriſtus animas perdere.
Paruulos ſimpliciter damnandos affirmant, quia Pau-
lus ait regnaſſe mortem ab Adam vsque ad Moſen, in
eos quoque, qui non peccauerunt Rom. 5. Sed qua-
re dixit, Vsque ad Moſen? Moſes enim non fuſtulit
originale peccatum.
Vt vero rem totam oſtendamus, eſt nobis perpen-
dendum, duplicem effe mortem, vt Ioannes in apoca-
lypſi vocat mortem primam et mortem ſecundam: am-
bas ex Adæ delicto ſequutus, licet varia ratione. Ex
Adæ delicto eſt omnibus ſequuta corporis mors,
quam infernus comitatur vsque ad Chriſti iudicium,

in quo mors et infernus deſtruentur, vt docet idem

Joannes. Huius infernalis mortis caufſſa eſt incorpo-
ratio ſatanæ, in hominem intruſio et poteſtas, vt
mox declarabo. Vnde et paruuli ipfſi, ex innato iſto
inquinamento ſubiiciuntur corporali morti et inferno.
Nec ſolum paruuli, ſed et omnes, qui ante mortem

Chriſti mortui ſunt, ob vnum illud Adæ peccatum.

Inde quoque eſt poſtea ſequuta gehennæ æternæ mors
ſecunda, quæ poſt cognitionem boni et mali peccantibus

judicio finali decernetur. Ob delictum Adæ eſt facta

quædam ſatanæ in homines poteſtas, ad malum cogni-
tum ſtimulans: vnde in finali iudicio ſequetùr corporis
et animæ mors: quæ dicitur mors ſecunda irremiſſibilis.
Vtraque hæc mors habet ſuum actum, vnde naſcitur,
qui et mors dicitur. Primæ mortis actus fuit manduca-
tio Adæ. Secundæ mortis actus varii ſunt peccatorum

noſtrorum poſt cognitionem, in quibus eſt ſpiritualis

mors. Ex Adæ peccato eſt nunc in hominibus quædam
peccati mors, quæ et mors prima eſt, cum inferno ten-
dens ad mortem ſecundam. Valſa ſunt iræ, parata ad in-
teritum. Omnis, qui non venit ad Chriſtum, manet
in mor⸗

ci⸗
Chri
ue!
tio.
Gan
Qurx
An
tend
in e
cto.
at!
genti
erant
becen
Moke
ener

tendm,
lnne, i
mn pate.
nt, i

,guiaber
Mloſen, n
del lr
n fakui

di hether⸗
in goer
tiote, l

Dris

Cocet in
mneone⸗
teſs,
innne
et inem.

te Moid
Hecenll.
tetne m
elenit
le l lin
Auncug
r oohin
leniſiis
e in

S

iimd
15 Oein
erno ten⸗
ratd 1 1
, m.
M.

LIBER I. 28259

in morte. Viuentes nunc mortui funt, qui in ſerpen-
tis cognitione viuunt, ſicut qui ad Chriſtum veniunt,
tranſeunt de morte ad vitam, Ioan. 5. Iam ſatis con-

ſtat, mortem ſecundam, ſeu actus peccati eius, non

eſſe in paruulis ‚ licet dicantur eſſe in eis peccatum
primum, mors et infernus. Hæc vero in finali iudi-
cio deſtruentur. Adæ peccatum omnibus condonabit
Chriſtus, omnes a morte et inferno reſuſcitando. At-
que ita ob primum Adæ peccatum non erit tunc damna-
tio. Tatianorum hæreſis eſſet dicere peccatum Adæ nun-
quam tollendum, nec ipſi, nec infantibus remittendum.
Quæramus iam, de qua morte Paulus loquatur?
Quæ eſt illa mors, quæ regnauit vsque ad Moſen?
An prima, an ſecunda? Profecto vtraque prima
tendens ad ſecundam: cum viuerent tunc omnes fere
in errore, et ignorantia oraculorum Dei. Ro. 3. et
acto. 17. Cognitio oraculorum Dei mentem illumi-
nat pſal. 198. Qua ratione dicuntur Iudæi præ aliis
gentibus eſſe beati, quia quæ Deo placent manifeſta
erant illis, Baruch. 4. et pſal. I47. Regnauit ergo-
peccatum incognitum et ignorantiæ mors, vsque ad
Moſen, id eſt, vsque ad legem. Per legem enim
eatenus illa mors tollitur, quatenus Deus, qui vita
eſt, reuelatur, et cognoſcitur: licet iterum occaſione
accepta per præceptum, reuixit peccatum et mors,
propter transgreſſio=onem. Regnauit mors, ait, in eos,
qui non peccauerunt inſtar transgreſſionis Adæ. Le-
gem transgrediendo peccauit Adam: at gentes non ſunt
legem ita transgreſſæ, cum legem non haberent. Ni-
hilominus omnes in Adam peccauerunt. Omnes habue-
runt peccatum mortis primæ et inferni, etiam paruuli.

Peccatum aliud erat cognitionis, adultos ducens ad mor-

tem ſecundam. Nam in gentibus legem non habentibus
peccati rationem faciebat inſita boni et mali cognitio con-
ſcientia accuſans vel excuſans Rom. 8. Damnantur ergo in-
fantes morte inferni, non ita morte futuræ gehennæ. Iram
Dei non eſt fas nobis extendere vltra quam ipſe indicauit.
2. 4. Ite

360o DE ORBIS PERDITIONE

iterum hic perpendamus, quantam vim habet il-
lud, Quod per vnum hominem peecatum omne et
mors vtraque intrarit, et regnarit in mundo. Infuffi-
ciens eſt ratio eorum, qui peccatum aiunt intraſſe per
Adam, ſicut per Ieroboam intrauit idololatria per Iſ-

raél, in qua et eius ſucceſſores perierunt. Hæc non

eſt apta ſimilitudo, cum longe plura effecerit Adam.
Nam mortem ille in nobis cauſauit, reos nos naſci fe-
cit, et in nobis impreſſit, vt adulti amplius peccemus.
Cauſa huius eſt, quod ſerpentem diabolum nobis in-
truſit, ſerpenti poteſtatem ſui faciens. Ita ab oppreſ-
ſo et leproſo naſcuntur oppreſſi et leproſi. Deum ille
a nobis retraxit, et ſerpentem induxit, duo maxima
mala. Faciem Dei a nobis fecit abſcondi, vt in te-
nebris ambulantes, ſine fide, et ſine timore Dei, quis-
que in ſuam viam declinaret, ſemper in errore, id-
que magis vsque ad Moſen. Factum illud, præoccu-
pante cognitionem noſtram ſerpente, caufauit in no-
bis naturalem carnis apoſtaſiam, inobedientiam, re-
bellionem’, a iudicio Dei horrorem, et fugam: ſicut
ipſe Adam a facie Dei fugiens, voluit ſe abſcondere.
Boſt peccatum non amplius vidit Adam faciem Dei.
Statim ortus eſt turbo venti, et territus Adam a fa-
cie Dei latitabat. Eſt tamen poſt illam boni et mali

cognitionem ab innata deitate in eo excitatus pudor,

velut initium pœnitentiæ, mali deteſtatio, et animi
repreſſio. Pudor ille quamuis præcedentem malam
cauſam arguit, in ſe tamen bonus eſt, Hine nos in
adoleſcentibus pudorem laudamus. Sed peænitentia
paulisper omiſſa, eius peccati mala nunc proſequamur.
Cum primum ſerpentis ſcientia mala in nobis ab
infantia ſe exerit, tunc viſa quæque pulcra concu-
piſcimus, per ea crefcere ambientes. Si non ob-
tinemus concupita, mox cum impatientia ſequitur
iracundia in alium, innidia, et maior fſuperbia.
Hæc omnia in nobis ſfunt dæmonis ſtigmata, ipſi
dæmoni inſita. Maxime omnium cupidus eſt dæ-
mon

Ntpr
get⸗

NE

im Iube
im Omne
tintraler
latrinpel
t. Hern
ecerit Air
nos Mit
1s Peccen
Wm Nodis
1n b CN
ſ. Deun-
Quo nunn
ci, Küt
he De, ſ
N error,1
lud, e
Alltukri
dientim,
furm. k.
e ablont
Kcen
1 A
boni 6 14
citatus 1
tio, “
Pnren

ine ꝛ01

ed Denm
rol
1 n Mni
len n⸗
G N
ntii i⸗
1 et

4

L I B E R 1I. 361

mon gloriam noſtram affectans, et ab homine ado-
rari cupiens. Quia vidit ab initio tam multa homi-
ni data, impatienter eſt perculſus. Ira magna contra
nos ille rugit. Inuidet homini, Euam ita compellens,
quaſi Deus homini inuideret. Superbia inprimis eſt
dæmoni propria, quando quis fua pulcritudine ela-
tus, quaſi alter Deus, recuſat Dei voluntarti ſubiici:
ſed tumens, de ſe magna præſumit, quaſi alter luci-
fer. Quid alia innumera dæmonis mala commemo-

rem? In nobis, vt dixi, eſt quidam a iudicio Dei

horror et fuga, vt cum ipſo Adam nos a facie Dei
abſcondamus, ad humana præſidia confugientes: id-
que inſtar dæmonis, lucem fugientis. Ingratitudo
inſtar ingrati demonis eſt, quaſi non admodum Deo
teneri videamur. Negligentia eſt a deæmone in no-
bis remiſſio quædam, et auerſio, qua Deum facile ob-
liuioni tradimus, inſtar Adæ, qui fſui creatoris eſt
facile oblitus, ſicut et demon ipſe. Luxuria et gu-
la leges membrorum ſunt et concupiſcentiæ ipfius
proles. Auaritia concupiſcentia quædam eſt: et aua-

ritia fuit in Adam, quando plusquam illi ſufficere de-

buit, concupiuit. Auari Deum non videntes, hæc a-
mant, quæ carnis pariunt ſecuritatem. Rerum præſen-
tium magnam fiduciam habent, ſicut dæmon præſentia
maxime concupiſcit, quaſi futurum ei nihil immineat,
quod ipſe excæcatus cogitare non vult. Confuſus et
turbatus eſt dæmonis intellectus in cogitanda fua da-
mnatione: excæcante eum ſemper malitia et cupiditate

nobis nocendi. Cuius rei typum in hominibus vide-

mus. Transgreſſio inde ab initio nata eſt. In Adam
fuit transgreſſio, et Legis Dei præuarieatio, inſtar præ-
uaricatoris diaboli. Prima præuaricatio, et legis Dei
transgreſſio, fuit a Diabolo. Nam Dei voluntas ange-
lis cognita, eſt ipſis lex Dei. Cum Dei voluntatem,
erga homines perpenderet de-mon, ea non obſtante,
vt præ homine glorificaretur, et hominem ſibi ſubii-
ceret, in hominem ſemper præuaricatus eſt, hominem
2. „. ad præ

362 DE ORBIS PERDITIONE.

ad præuaricationem ſemper ſtimulans. Serpens ipſe
ad transgreſſionem ſtimulans, efficit, vt lege augea-
tur delictum, quanquam lex bona fit. Rom. 7. Na-
turaliter ita omnes nitimur in vetitum, vt quanto
plura monachis vetueris, et plures eis leges condi-
deris, tanto eos feceris magis peccatores, inſtar A-
dæ et ludæorum Hoſex 6. Decalogum ipfum fere
et deæmon et Adam funt primi transgreſſi. Deficien-
te vnius Dei fide ac dilectione eſt nomen eius falſo
a dæmone affumptum, cum mendacio, et teſtimonio
falſo: et dæmoni aſfenſit homo. Sabbatum ibi vio-
latum. Nam in quiete tunc cogitauit dæmon ſuam
calumniam. Adulterium item, vnde generatio ſe-
quuta dicitur generatio adultera, viparæ progenies,
coitus quidam ibi fuit carnis cum dæmone, ſeu co-
Pulatio quædam cum ſit ibi dæmon in carnem intru-
ſus, et deinde poſteri ex patre diaboli geniti, vt ait
Chriſtus. Carnali copula delectatur dæmon, et car-
nem noſtram amat. Furtum ibi fuit pomi, et fut-
tum maius, quo voluit homo ſe facere Deum: Fur-
tum maximum diaboli vſurpare ea, quæ Dei ſunt:
ſicut füurtum maximum Antichriſti, qui ſe facit Deum
in terris, ſupra fratres ſuos ſe extollens.
Omne itaque mali genus a ſerpente et Adam du-
cit originem: et incipit in nobis, quando fſcientiam
boni et mali habere incipimus, ſtimulante nos do-
ctore ſerpente, idque a puero. Adam eſt cauſa ef-
ficiens noſtræ perditionis: quia ob eius delictum fa-
cta eſt ſerpenti poteſtas, vt corporis et animi corru-
ptionem in nobis cauſet, et inordinatas reddat o-⸗
mnes partes animæ noſtræ, quando nos ſuam fſcien-
tiam docere incipit. Tunc nos mori incipimus, tunc
etiam peenitentia et fide indigere incipientes, vt re-
ſipiſcamus, poſtquam lapſi ſumus. Mori dico inci-

pimus, quia non repente, ſed ſenſim morimur, per eum

modum, quem Iacobus tradit, qui et in primis pa-
rentibus leruatus eſt. Nam Eua primo rem viſa
pulcram concupiuit, intelligens eſſe, et ſcire deſide-
rans:

4

uns:
lemum
ypſteria
ſu pulel
liebri a
Juam 2.

Is, ſer

Viro per
confumm
10 conſe
Cinſecus
Quun
Cündam:
Hoc ve⸗
um ſce⸗
Ficeſim
concorc
le corp
Uyſterin
Ur oblatr
Unnum i
eipiunt
Nn er
Iud myl
Acedun
tt, re⸗
ocation
Iſteri

l,
Merati,

M.
mor
, lb
Uen in-
n mte
tleie
enon

N.

Kehnuß
t lege
leges i
es, iM
n ipun
l. Dede
ten ein
et telinn
Atun
denon k
rE Pogt
one, Al

genii, H

eno, e
onm .
Derm: K.

ur Dik

e

.

L. I B E R f. 363

rans: deinde fragilitate muliebri temere comedit:
demum conſentiens illi vir, etiam comedit. Simili
myſterio nos pueriliter primo concupiſeimus res vi-
ſu pulchras, et cuiusuis rei ſcientiam affectantes, mu-
liebri quadam fragilitate. Concupiſcentia illa poſt-
quam adoleuit et concepit, parit peccatum mali ope-
ris, ſed non ad mortem. Peccatum vero cum in

viro perfecto Adam „ ſeu rationis iudicium habente,

conſummatum fuerit, progignit mortem, quando to-
to conſenſu carni applaudimus, et mala quæque ex-
trinſecus operamur. Iaco. I.
Quando autem conſummata in aliquo fit ad ſe-
cundam mortem damnatio, ſolius Dei eſt Iudicium.
Hoc veruntamen diéo , Deum tam multa Iſfraëlita-
rum ſcelera non imputaſſe ad mortem, niſi iis qui
viceſimum annum excefferant. Num. 14. et 32. Cui
concordat Exo. 30. et 38. Pulchra eſt ibi allegoria
de corporali morte ad ſpiritualem: pulcrum item
myſterium, quo ſolum poſt viceſimum annum exigi-
tur oblatio propitiationis peccati. Circa viceſimum
annum incipit vera peccatorum remiſſio, ſicut tunc
incipiunt vera, et actualia ſecundæ mortis peccata.
Non ergo in infantibus, nec in pædobaptiſmo. A-

liud myſterium, quod fſoli illi, qui viceſimum annum

excedunt, accipiunt ſortem in terra promiſſionis, id
eſt, regno cælorum, aliis omiſſis,„ nondum huius
vocationibus capacibus. Num. 26. Non eſt ſine
myſterio toties repetitus annus ille viceſimus. Soli
illi, qui viceſimum annum excedunt, dicuntur nu-
merati, et in ſortem aſciti, Num. I. et ſequenti-
bus. Naturali etiam ratione non cenſentur Deum
ad mortem offendere, qui ad homines ita offenden-

dos, habentur imbelles. Efficacem de hac re nota ratio-
nem in Deuteronomio. Quare non fuit in paruulis pecca-

tum ante viceſimum annum? Quia inquit, non habue-
runt ſcientiam boni et mali, Deut. 1. Peccatum ergo mor-

tale non committitur ante viceſimum annum, ſicut nec-
crimen

36 4¼ DE ORBIS PERDITIONE.

crimen corporali iuſtitia capitale. Nota ibi verbum
de ſcientia boni et mali, correſpondens verbo de
ſcientia boni et mali in peccato Adæ: et quod ſcien-
tia boni et mali non dicitur ante viceſimum annum
ſufficiens ad mortis punitionem. Similitudo eſt in-
ter politicam et cæleſtem iuſtitiam, Deo ipſo iudice,
vt extremo ſupplicio nemo afficiatur ante viceſimum
annum. Ex verbis ipfius Dei colligimus, quod tunc
incipit noſtrum peccatum, quando ſcientia incipit:

et quod tunc eſt ad damnationem ſufficiens, quando

eſt ſcientia ſufficiens. Idque totum iuſtiſſima ratio-
ne, quia ſcientia ipſa eſt comes peccati, ac etiam
eius cauſa. Vnde et noua per bonum ſpiritum fcien-
tia tunc ſuperuenit, qui priorem cohibet.
Quia vero ſcientia prior a puero ſenſim incipit,
et mala, teſte Deo Genes. 8. ideo nos oportet di-
uinum omnibus a puero terrorem ſenſim incutere, vt
reſipiſcant: ac ſenſim etiam Chriſtum docere. Hic
verus eſt catechiſmus, ante baptiſmum, quo et Ioan-

1
nes vſus eſt, viperarum progenies vocans carnales

homines: eos quaſi pueros pœnarum metu deterrens,
ad pœnitentiam vocans, et ad Chriſtum inducens.

Confirmat inſuper hanc mortalis peccati ætatem

ſuccedens baptiſmi peccatum ipfum remittentis &tas,
quam poſtea dicemus. Tempus remiſſionis peccato-
rum tempus nouæ ſcientiæ, et doni ſpiritus ſancti, id
ipfum confirmant. Adde, quod tempore, quo præua-
lere incipit illa ſatanæ mala ſcientia, præualere etiam in-

cipit in homine luxuriæ ſtimulus, angelus ſatanæ, cir-

ca annum viceſimum. Hoc naturæ experimentum mo-
nere nos debet, vt cum ſumma ratione dictum a Deo cre-
damus, de peccato anni viceſimi, et eius deinde expia-

tione. Ob id ſpiritus domini, qui inſitus eſt et ſuperue-

nit, exinde ſe magis exſerit, vt malo dæmoni occurratur.
Omnibus a creatione inſitus eſt ſpiritus deitatis, Genes.
2. et 6. Et quando ventum eſt ad capacem ætatem, ille

nos interne docet, et in ſpiritus libertate paſſim conſti-
tuit, vt

tlit, y't
ſub pote
e Deus
ere Ade
Dudend
Ais tege
Peccctunn
GuO Wirn
Ghadam 1
eunn cont
ſeto nul
tepreſſior
orum 9
fam, ne
Omnes!
ſmilis i
heipiat
ſpientia
Cenes,
lec inkan
Pertis
ſelt et
tinlret
Ibam tr
DMittanmu
Kimil
orurm
ümpim
hilcibil
kens a
Uitum
Gllunte
Une ei
IIO N
ernd
in in
un e

NI

1 ihi w

Is Vein!
t od ſ
Gnuun m
limndo d
D il i
te giein
8, Clhln
entin i
iens, u

Gifimm k

et.
08 Opee
Cet.
( 1
hetl benn
indteen
heeeri A

Dinents

ſee

vlmm
zinenn!
tunilen
geinleen⸗
Aulee⸗
nioeum⸗

etnti,

L. I B E. R I. 365

tuit, vt a malo diſcedamus. Propter ipſum enim eſt
ſub poteſtate noſtra virtus peccati, vt ad Cain ait
ipſe Deus Genes. 4. In ea ætate luxuriæ maxime vi-
gere Adæ peccatum, vel hinc oſtenditur, quod circa
pudenda maxime erubuit Adam, et ea membra præ
aliis tegere curauit. Quia enim a muliere venerat
peccatum, in eo membro ſtimulus maxime apparuit,
quo vir mulierem contingit. Eum ob id maceratione
quadam reprimere curauit Adam: ob pudorem item
eum contegit, a peccato oculos auertendo. Infantuli

vero nullius horum ſunt capaces, nec pudoris, nec

repreſſionis. Antequam a ſerpente doceantur, nullius
horum funt conſcii: nec catechiſmum, nec pœniten-
tiam, nec fidem admittunt. Typum et ordinem Adæ
omnes ita ſeruamus, vt prior ille noſtræ infantiæ ſit
ſimilis innocentiſſimo illi primo Adæ ſtatui: ac deinde
incipiat omnis ad malum cogitatio, per ſerpentinam
ſapientiam a puero pullulare incipientem dicto cap.
Genes. 8. Sicut Adam non erubeſcebat nudus, ita
nec infantes. Per ſerpentinam ſapientiam cœpit ille
apertis oculis pudore afficei, et malum cognoſcere,
ſicut et nos. Sicut in ipſo non cœpit peccatum ante
tranſgreſſionem, ita nec in nobis vere incipit ante-
quam tranſgrediamur, ſeu malum cognoſcentes com-
mittamus.
Similitudine alia nos gerimus typum Adæ, et pri-
morum parentum inſtar, in peccatum maxime pro-
rumpimus, accedente extrinſecus rei viſæ et concu-
piſcibilis ſcandalo, vt fuit pulchrum pomum. Extrin-
ſecus adueniente per viſum, re concupiſcibili, et per au-
ditum falſa Euæ doctrina, ſimul et intrinſecus nos ſug-
gillante ſerpente cum ipſo Adam labimur. Et dicimur
tunc eius imaginem in peccatis geſtaſſe, vt poſtea de-
nuo nati, et a ſecundo ſerpente Chriſto, aliam ex-
terno ſermone, et interno ſpiritu ſapientiam edocti,

eius imaginem noui homines geſtemus, priorem Ada-

mum cum ſerpentis concupiſcentiis mortificando. Non
intelli

366 DE ORBIS PERDITIONE

intelligas, Adamum intrinſecus a ſerpente ita fuggil⸗
latum, vt fuerit in eo lex me embrorum, quemadmo-
dum in nobis. Nobis enim vere ineſt ſe rpentis acu-
leus, et ſatanæ ſtimulus. 2. Cor. 12. In membris
noſtris et carne noſtra eſt verus ſerpentis nidus,
Rom. 7. Quanquam vero nihil horum habuit Adam,
ante peccat tum, hotuit tamen non ſolum externo ſer-
mone, ſed et mentis imaginatione, interne a ſerpente
ſtimulari. Nam fſola aéëris inſpiratione ſpiritus ille in-
teriora noſtra penetrat, ratiocinationes falſas intelle-
ctui obiiciens et cor impellens: idque magis in nobis.
Ecce quam miſere nos malus dæmon vndique obſi-
deat et opprimat. Nam corporis noſtri molem occu-
pat, animam inde inficit, et membra ſingula mire ſti-
mulat. Meritem noſtram intus exagitat, imaginationi-
bus falſis decipiens. Senſibus delectabilia obiicit,
falſa audiri facit, et vndique nos concutit. Cor ebe-
tat, cerebrum defraudat, et ſenſus inebriat. Niſi mi-
ſericors dominus innatum nobis ſuæ diuinitatis ſpiri-
tum ex gratia illuſtraret, vt aliquando bene cogite-
mus: et niſi nobis etiam non cogitantibus, mali dæ-
monis conatus per bonum angelum retunderet, ſingu-
lis momentis nos præcipites ageremur.
Quamuis autem Vniuerſæ carni intruſus nunc ſit

ſerpens, et originalem habeat etiam in carne infan-

tium nidum: hoc tamen nec infantes illos damnat,
nec tollitur per baptiſmum, cum ſanctis etiam inſit.
Non abiiciuntur carnis ſordes in baptiſmo, nec tollitur

lex membrorum, nec angelus ſatanæ. Perpetuo in

nobis ipſis duos habemus pugnantes principes, Deum
in ſpiritu et ſerpentem in carne. Vnde primo ſequu-
tum eſt, vt ad extinguendum eum ſerpentis aculeum,

per Adamum carni inductum, omnes, originali'ſententia

corporali morti et comiti inferno ſubiiciamur, ſiue par-
uuli, ſiue magni. Sequitur ſecundo, quod ſerpens ſua
boni et mali ſcientia nos omnes a puero inuadens, pecca-
t0res

totes 1
incipit,
pentina
in pecc⸗
Tüthrum
her Chr
lem vita
Vera poe
enin r.
Uus, Vt
immitti,
Loſtris i
rt de ſe
llam ſn
tis noſt
dammo
lun, et
ſteg gen
odd p
Deceatis
mali pen
ſent, 1
ilpi⸗
Hn
magict
libero⸗
crant
beccat
freit,
eſt fa⸗
108 in
Ils 0
eſcer
1 diab
Criti

0NI

te it in
n, uemt
ſerpentin
1pentiss i

habrit

im exerm
erne ¹ ne

brit. N!

Civininnk
lo bee li

ibrs, M!

undelen

trulis e

. 1. I B E R 1. 367

tores nos ſenſim facere incipit, quando nos docere
incipit, ad mortem tunc ſecundam perducendo. Ser-
pentina ſapientia quando eam guſtare incipimus, nos
in peccatum adigit, et in nouum quoddam mortis ba-
rathrum præcipitat, vt nouum mortis genus, nouam
per Chriſtum vitam requirat, ſpiritualis mors ſpiritua-
lem vitam. Sequitur hinc per antitheſim quandam
vera pœnitentiæ, fidei, et baptiſmi commoditas. Tunc
enim prædicanda eſt pœnitentia, poſtquam lapſi fu-
mus, vt reſipiſcamus. Tunc Chriſto nos rtel ſide

immitti, vt nobis peccata remittantur, et ab iniuſtitiis

noſtris iuſtifcemur. Tunc oportet nos denno naſci,
vt de ſerpentis carnali vita tranſeamus ad cæleſtem
illam ſpiritus vitam. Quemadmodum a ſerpente aper-
tis noſtris oculis, per illam rerum cognitionem quo-
dammodo efficimur ſicut dü, ſcientes bonum et ma-
lum, et ab eo tunc occidimur: ita per Chriſtum po-
ſtea denuo in baptiſmo morimur, vt viuificemur, id
quod prius vixerat, mortiſicando. In quo myſterio,
peccatis remiſſis nos iterum Chriſtus ſcientia boni et
mali per ſpiritum ſanctum donat, et noua deitate dei-
ficat, a ſerpentis nos vindicans deitate, quæ eſt mun-
di ſapientia.
Hanc peccati rationem declarat Chriſtus, veritatis
magiſter. Ioan. 8. Nam Iudæzi, a peccati ſernitute ſe
liberos exiſtimantes, libertatem allegabant, quia ſemen
erant Abrahæ. Quibus Chriſtus reſpondit, Qui facit
peccatum, ſeruus eſt peceati, ergo qui peccatum non

facit, non eſt ſeruus peccati. Seruitus enim peccati

eſt facere peccatum. Ab hac ſeruitute ait Chriſtus
nos indigere, vt ipſe nos liberet, qui hactenus feci-
mus opera patris noſtri diaboli et ſerpentis, cuius
deſideriis obſequuti ſumus, vt ibi ait. Ergo qui ope-
ra diaboli, et deſideria nondum fecerunt, nondum
indigent a ſeruitute liberari. Ex ſententia ipſius
Chriſti, hac præſenti 4 peccato liberatigne nondum
indi

368 DE ORBIS PERDITIONE

indigent infantes, qui nondum funt a ſerpente facdti
ſicut dii, ſcientes bonum et malum. Qui ſerpentis

ſcientiæ deitatem nondum habet, nondum eſt capax

nouæ Chriſti deitatis.
Qualiter ergo inquies, à Chriſto paruuli iuuantur?
Reſpondeo, paruuli a Chriſto iuuantur in eo, in quo
ab Adamo et ſerpente ſunt læſi, nempe vt corporali-
ter reſurgant, a corporali morte et inferno, cui per

Adamum et ſerpentem facti erant obnoxii. Infernus

dabit mortuos ſuos, et puſillos et magnos, apoc. 20.
In conſpectum Dei ibi venient puſilli, et inferno de-
ſtructo ipſi euadent, vt ait Ioannes. Benedictio Chri-
ſti, paruulis hic data, vertetur eis in gloriam, quando
à Chriſto reſuſcitabuntur. Hæc eſt diſpoſitio Chriſti
mirabilis, cum ratione maxima. Alieno ſolo facto
infantes illi pereuntes alieno ſolo facto iuuabuntur,
nos alieno et noſtro. Solo Adæ facto illi pereuntes,
ſolo Chriſti facto iuuabuntur, ſine pædobaptiſmo.
Certe reſuſcitabuntur, et id, quod eos damnabat, tol-
letur. In inferno nunc infantium animæ detinentur,
ob Adæ peccatum, ob quod etiam corporaliter ſunt
mortui. Spirituali tamen morte nondum funt illi
mortui: ergo ab ea non opus eſt eos nunc in ſpiritu
reſurgere. Hæc eſt ratio fortiſſima, ſi quis intelligat,
actionem ſpiritualem eſſe regenerationem. Infantibus
non congruit lauacrum regenerationis, et renouatio-
nis ſpiritus. Non eis congruit iuſtificatio Chriſti,
quæ eſt ex fide. Redemptionem redemptoris omnium
Chriſti in futuro ſeculo illi perpetuam nanciſcentur,
ſublato omni corporalis mortis et inferni aculeo.
Nos vero, qui ſapientiam habemus huius mundi, qui
a ſerpente diabolo iam ſumus per ſcientiam illam ma-
lam in peccati ſeruitutem adacti, et fidei Chriſti re-

demptione iam nunc indigemus, vt ſpiritualiter iam

mortui, ſpiritualiter per Chriſtum iam reſurgamus,
lauacro regenerationis tincti. In alio etiam par-

uulos

Unlos in
ſus pln
detentis
Chriſti
lis, ſine
gue aſit
6 Üla
Iubecili
Lentus 0
Ullit, et
terreſtrian
et per er
AMin
Addere!
Adam,
claratur
Nam ar
Kum er
dum, 4
Chriſtlo
Honines
Diifno,
CEn d0
ſec adir
et maln
Datione
ſti. (.
cognoſe
tus. (
Adami
beccati
Lentia.
niio
ſnhente
unt reti
n;,
, I

etpente il

in el dn

li imum
n el,

NI. IMer

08, 4M1
et inletmne

nedictol

I. I B E R I. 36

uulos iuuit Chriſtus. Nam eius ad inferos deſcen-
ſus plurimum contulit paruulis, ſicut et aliis ibi
detentis, vt dixi in primo dialogo. Lux aduentus
Chriſti illum tenebroſum horrorem innocentiſſimis il-
lUis, ſine propria culpa detentis, leniuit. Eis quo-
que aſſiſtunt boni angeli cum diuinæ faciei ſplendore,

ab illa deæmonum iniuria quodammodo vindicantes.

Imbecillior eſt nunc inferni virtus, quam ante. Ad-
uentus Chriſti omnia innouauit, et omnibus opem
tulit, etiam paruulis, et eorum angelis. Cæleſtia,
terreſtria, et infernalia, aduentum Chriſti ſenſerunt,

et per eum ſunt immutata.

Aliam prædictis de exquiſita ratione peccati potes
addere rationem. Quod peccatum in nobis, ſicut in
Adam, ſit inordinatus guſtus immaturi fructus, de-
claratur per myſterium arboris ſcientiæ boni et mali.
Nam arbor illa Chriſtum præfigurabat. Per Chri-
ſtum erat lignum ſcientiæ cum ligno vitæ coniungen-
dum, ſicut reliqua omnia ipſe recapitulat. Soli
Chriſto datum eſt, vt vera ſcientia boni et mali
homines donet, per ſpiritum ſanctum ſuum in ba
ptiſmo, ſicut ligno vitæ, id eſt, corpore ſuo, in
cæna dominica. Nec ſolum ſcientiam boni et mali,
ſed adiutorium validum, ad bonum proſequendum,
et malum vitandum, ipſe donat. IIla diaboli vſur-
patione præmiſſa clarius nunc manifeſtantur dona Chri-
ſti. Cognito ad quid carnis ſcientia valeat, clarius
cognoſcitur, quantum proſit, et poſſit Chriſti ſpiri-
tus. Carnem voco totum hominem cum omnibus
Adami viribus a ſerpente occupatis, vix aliud quam
peccati opera facere valentibus, præſertim in adoleſ-
