runt, Dii apparuerunt. Dii ſancti dicuntur loſue

24. Dii viuentes, dii viui, Iere. 10. et 23. Dii

iudices, pſal. 57. Et 2. Samu. 7. ierunt dii ad re-
dimendum, id eſt, cæleſtes poteſtates, Deus Chri⸗
ſtus et angeli. Nunc vero cum Chriſtus ſolus, il⸗
lam totam, et ſuam, et patris, et angelorum ma-
leſtatem in ſe contineat, vt ipſemet teſtatur Lucaæ
9. merito ille dicitur nunc Elohim, habens diuinita⸗
tes omnes.
An autem nomen Iehova Chriſto tribuatur, po-
teſt dubitari. Non dubium enim, quin in lege
Angelus vocaretur Iehovah. Ergo multo fortius
ipſe Chriſtus: cum præcipue ſit in figura Chriſti
nomen illud angelo tributum. Sicut olim idem erat
Elohim et Iehova, quia Deus erat verbum, ita et
nunc, quia ad priſtinam illam gloriam eſt Chriſtus
glorificatus. In terris tamen agenti Chriſto nomen

illud non eſt a prophetis tributum: et ipſemet Chri-

ſtus

ſtus
Veru
et ſil
fons
terun
ipſa!
n
et q
Pberie
pem,
Diqnui⸗
Cmnin
ila
lucen
Videt
tes
drigi
quam
Crec
Mole
ZorO
Mato
Lilto.
Orun
Plari
Mun
tiam
N
vide
29.
Denn
9.

tt 1

ſcpi⸗
ul
tur⸗

TI. I B E R III. 137

rium mit ſtus deitatem Elohim ſibi tribuebat. At nunc ipſe eſt
ue in verus Iehovah, qui omnia eſſe facit, omnia ſuſtinet,
et ſuis miracula faciendi poteſtatem tribuit. Ipſe eſt
nantur. N fons lucis omnia formantis, et mentibus noſtris ideas
ii preln rerum infundentis: cum eſſent olim rerum ideæ in
t. Mer ipſa Dei ſapientia, quæ nunc eſt Chriſtus ipſe.
n Abrikr Quia vero in idearum ſermonem pluries incidimus, Ideæ
ele, Ed et quia ad vberiorem cognitionem Chriſti, imo ac ſen lan⸗
tem tes d vberiorem eſſentiæ Dei et nominum eius declaratio- nium in
ne phuräii nem, earum cognitio facit, de ipſis nunc eſt nobis Peo.
e ONHlent aliquid dicendum. Ab æterno erant in Deo rerum
urn Auud omnium imagines, ſeu repræſentationes, in ſapientia
Nellam ipſa, in verbo ipfo Dei, vt in archetypo mundo vere
et Cnniki lucentes. Nam Deus in ſeipſo, in lumine ſuo omnia
ge connnie videbat, rerum omnium ideas, velut in ſpeculo lucen-
pon . tes ſibi inſitas habens. Hæc fuit de ſapientia Dei ab
Ene Mei origine mundi recepta doctrina, ſacris litteris prodita,

ee E gquam ex maiorum traditione, Chaldæi et Aegyptii

Guitti Græcos docuerunt. Ex ſacris hoc docuerunt, Iob,
annnr 1e Moſes, Dauid, Salomon et alii. Id ipſum docuerunt
. et 3 Zoroaſter et Triſmegiſtus, a quibus ab Orphæo ad
t di d4 Platonem Græci omnes didicerunt, maxime a Triſme-
, Dan li giſto. Is tam in Pimandro, quam in Afſclepio rerum
fu ſo omnium lucidas formas, in primo illo mundo exem-
gelorun 5 plari verbo Dei contineri docuit. Ac primum illum
trar l mundi architectum inſitam quandam habuiſſe ſapien-
ini tiam, plenam ideis originibuſque rerum.
m Quæ verba de eadem ſapientia in ipſo Deo ſcri⸗
8 ure, P pta, qua Deus ſingulas res aſpicit, ſub omni cælo
uten viget, et ſingula diſponit, antea docuerat Iob. cap.
Iun 28. De eadem ſapientia res omnes ab initio apuch
lon Cri Deum delineante, vide apud Salomonem prouer.
gun 8. Eodem modo de ipſa loquitur Baruch cap. 3.
n et latius lIeſus Sirach, ſiue Eccleſiaſticus et liber
anet ſapientiæ: vbi fſapientia dicitur ſpiritus vnus et
eſ multiplex, omnia continens. Omnium artifex doce-
rito nin tur eſſe ſapientia, inſtar architecti ideam futuræ

ſenet . j. 5§. domus

138 D E T RINILTATE

domus in ſe prius continentis. Sapientia ipſa ait
dicto ca. 8. Ego coram Deo eram multitudo, et

eram delectationes ſingulis diebus. Multitudo idea-

rum, delectationibus ipſis ſingula producens. Sa-
pientia erat omne quod fuit, quod eſt, quod futu-
rum eſt. Ea ipſa erat Xoο, erat ratio mirifica,

in qua omnia viſibiliter relucebant. Ille ipſe Dei

ſermo eſt eius ſapientia, et ea ipſa lux faciei Chriſti

eſt nobis lux intellectus, et rerum omnium idea. Eſt

ſermo Dei viſibilis et audibilis, in ſenſu ſimul et in-
tellectu. Ex ſermone noſtro nunc hanc, nunc illam
ideam auditus concipit, ſicut oculus ex viſione. At
ſermo Dei omnia ſimul continet, quæ videntur et

audiuntur, et intelliguntur. Imo et quæ aliis ſenſi-

bus percipiuntur. Verbum ipfum Dei priſcis diceba-
tur mundus omniformis, mundus archetypus, mun-
dus intellectualis. Triſmegiſtus poſt ſermones ad
Aeſculapium et Tatium filium, a mente docetur, in
Deo eſſe mundum omniformem, ad cuius ſimilitudi-
nem eſt factus hic inferior mundus: et in Deo eſſe

mundi ideam, quæ formas per ſingula corpora exx-
primit: qua ratione omnia in Deo ſunt et continen-

tur. Orphæus eſſentiam Dei eſſe dixit omniformem,
omnes in ſe ſormas habentem. Quod hac ratione
nobis oſtenditur. Nam ille omnium formas ſuſtinet et
ita ſuſtinendo, eas in ſe ipſo videt, in ſua luce ap-
parentes. Quas apparentias nos vocamus ideas. Alia
item ratione, quia Deus ipſe rerum ſpecies et ideas
mentibus hominum indit. Ad imaginem enim Dei
ſpecies rerum concipit homo. Quam rem citato loco
ita familiariter docet mens Triſmegiſtum. Contem-
plare, inquit, te ipſum multa intelligentem: deinde
contemplare Deum omnes in ſe ipſo intelligentias
habentem. Niſi enim te ita Deo aſſimilaberis, Deum
non intelliges. Nam fimile a ſuo ſimili cognoſcitur.
In Deo ergo ſunt rerum ſpecies et ideæ, ſi in no-
bis ſunt, et nos aſſimilamur Deo. Seneca ad Lu-

cilium

cilin

labe

Plate
§
ſacri
bis
Omni
lucen
rerun
tur.
ſia!
üm
Plant
ns
te
lucie
et P
bus,
Dpilo
can
imgi
e!
darun
tiam
ſuo!
omne
ſppien
Nemn
tio.
expo
Vbi
deſen
Adi⸗
Nbii⸗
Omni
Cogi
teqeu
in

E

Ntia id
multitnde
Gltituco ie⸗
duceng,
t, Cod in
ratio mnit
Ue ie
kiei C

nium iden 5

Ku ſimul ai
c, n i
Vore
E Videnm!:
qur ii 4
Priſeis it⸗
etypls, N
ſeinnot
e Cocetl
us ſmiir.
t in Dens
1 cotpo?
t et coltie
OnmNifonme,
I lue i
uus ſltit
ſin uce!
iles 1
cies et ii⸗
n epin
n cinm
1. (Onc-
ten: Ginf
telintin
beris, De
cogroſin.
, ſ NN.
1
ciiu

L I B E R III. 139

cilium ait, Exemplaria rerum omnium Deus intra ſe
habet, numeros et modos: plenus eſt figuris, quas
Plato ideas appellat immutabiles.
Sed ne longius de hac re probationes petamus, ex
ſacris litteris hec omnia ſatis probantur, cognita no-
bis per Chriſtum ipſa lucis Dei proprietate, qui
omnia apparere, et lucere facit. Singulorum vita
lucens erat in verbo Ioan. I. In mente Dei erant
rerum creandarum ideæ, antequam res ipſæ crearen-
tur. Species rerum cognoſcebat Deus, et eas in
ſua luce ſecum diſcernebat, dicens, Producat terra
animalia ſecundum ſpecies ſuas, et germinet terra
plantas ſecundum ſpecies ſuas. Ad eundem modum,
nos domum, vrbem, aut res alias facturi, ideas men-
te concipimus: quæ ipſæ ſunt a luce Dei, ſeu inſtar
lucis Dei. Hæc ratio Timæum Locrum, Archytam,
et Platonem maxime mouit. Cogitamus nos de re-
bus, communicata nobis diuina ſapientia, quæ vt ait
Philo, eſt in nobis emanatio quædam claritatis Dei,
candor lucis æternæ, et ſpeculum ſine macula, in
imagine nobis omnia referens, Sapi. 7. Ieſus quo-
que filius Sirach, euolutis maiorum libris, quod nec
paruæ, nec contemnendæ doctrinæ fuiſſe ait, ſapien-
tiam quandam in Deo docet, in qua velut in lumine
ſuo Deus ipſe vidit, et dinumerauit creata omnia,
omnes pluuiæ guttas, et omnem arenam maris: et
ſapientia eadem nobis infuſa, rerum claram cognitio-
nem nobis dari. Manifeſta eſt hec Hebræorum tradi-
tio. Ex lege probat ideas Philo in allegoria legum,
exponens illud Moſis ad Deum, Dele me de libro tuo.
Vbi ita ait, Librum vocat Moſes verbum Dei, in quo
deſcriptæ, et impreſſeæ ſunt omnium rerum exiſtentiæ.
Ad idem pulcre facit pſal. 138. qui eſt Hebræis. 139.

vbi ita ad Deum ait Dauid propheta. In libro tuo hæc

omnia ſcripta erant, cum adhuc nullum eorum extaret.
Cogita quid illud ſit, in libro Dei eſſe ſcripta omnia an-
tequam ſint. Et pſal. 55. migrationes meas numeraſti,

in libro tuo omnia ſunt. Et ph. 49. ait ipſe deus, Omnia
cogno

140 D E TRIN IT ATE

cognoui, et vniuerſitas agri mecum eſt. Apud vni-
uerſorum regem omnia ſemper eſſe, ex veteribus
ſcribit Plato ad Dionyſium. Ioannes in Apocalypſi

docet, eſſe libros Dei aperiendos, in quibus ſcripta

ſunt omnia, vt de ſingulis iuxta ſcripturam illam iu-
dicetur. Ingens profecto idearum et ſcripturarum
liber. Idipſum de ideis ſenſerunt primi eccleſiæ di-

ſcipuli. Irenæus fuiſſe ait in Deo rerum omnium præ-

formationes, Deum in ſe ipſo omnia præformaſſe,
exemplum et figurationem omnium a ſe ipſo accepiſſe,
lib. 2. cap. 3. et 2 1. Et lib. 4. cab 37. ait, Deum
a ſe ipſo accepifſe ſubſtantiam creaturarum, exem-
plum factorum, et figuram in mundo ornamentorum.
Verbum Dei ibi ait habere velut lineamenta rerum.
Tertullianus aduerſus Praxeam ait, ante creationem
mundi in ipſa Dei ſapientia fuiſſe omnia ſecundum

rationes ſuas diſpoſita et facta: ſolum hoc eis defu-

iſſe, vt coram in materia cognoſcerentur, et tene-
rentur. Similia de ſapientia, rerum omnium ſpecies
continente, retulit contra Hermogenem, Clemens Alex-
andrinus Stromatum lib. 4. et 5. de ideis ſermo-
nem probans, ideam definit eſſe Xoνσιο° 6sον verbum
Dei. Eſſe ait regionem Dei captu difficilem, quam
appellauit Plato ααραν οεον regionem idearum, àa
Moſe ipſo doctus, eſſe eum locum, qui omnia et vni-
uerſa continet. Mentem Dei ait eſſe locum idearum,
ob idque hominem ideas contemplantem effici fere
Deum: quemadmodum animæ ſeparatæ ſunt dii viſi-
biles, cum diuinis formis, ſeu ideis conuerſantes.

In oratione ad gentes. Nos ait ab initio eſſe, in

Deo ipfo genitos, quoniam in verbo erant omnia.
Nimirum igitur, ſi verbum genitum dicat, nos ibi
quodam modo genitos dicens. Perſonali ſimilitudine
dicebatur ibi generatio. In eandem ſententiam lib.
7. Stromatum. Ante omnia quæ ſunt genita, inquit,
eſt verbum patris maxime principale, magiſter eorum
qui ſunt in ipſo formati. Origenes in cantica cantico-

rum,

L. I B E R IIII. 141

Apud . rum, homilia tertia, in cæleſtibus fuiſſe ait omnium
Veterikg exemplaria, vt ſicut Deus hominem ad imaginem ſu-
Apoci am fecit, ita et alias creaturas, ad alias cæleſtes ima-
bus ſeiht gines: fuiſſeque viſibilia hec omnia mundi in Deo
ilun? antea inuiſibiliter, Heb. II. Homilia in cap. I. Io- ðM
Tipturnn annis. Vitam, lucem, et ſpeciem omnium, ait fuiſſe
clele d in verbo quemadmodum in ſemine ſunt ſpecies futuræ.
nniumn e. Ecce veram doctrinam, primis Chriſtianis notam, ſicut
reſornde veteribus Hebræis, et ſummis philoſophis. Quin ert
necenl⸗ Auguſtinus ipſe lib. 83. quæſtionum, quæſt. 46. et
dit Dn pleriſque locis librorum de ciuitate Dei, ideam ait eſſe
umn, Xoνο , mentis rationem, imaginationem. Atque ita
annertoru erat in Deo vere X %ρ idealis ratio, imago repræſen-
enti kenn tans.
Cretich Hanc præterea idearum in Deo rationem probat
4 ſechnte viſio Ezechielis Cap. I. et 10. Nam erant ibi rotæ
e eis ee plenæ oculis viuentibus, et videntibus, ſicut et anima-
, lia, et variæ facies in eis relucebant. Tametſi qua-
giun ei tuor tantum facies myſterii ratione ibi viderit pro-
enensA pheta, tamen et reliqua omnia in Deo ſemper relu-
geis nr cent. Ipſe Deus eſt plenus oculis, quibus contempla-
s0 Neru tur omnia, quæ ſunt, fuerunt, et erunt, ſibi omnia præ-
len, ſentia. Oculi ſunt infiniti, et fontes infiniti, in vna
lennm,1 Dei eſſentia. Imo iuxta vim Hebraicæ dictionis, ipſi
Mmiaerni oculi Dei ſunt fontes viui, in quibus omnia viſa vt in
n ilend ſpeculo referuntur, qui in omnia influunt et in quibus
cefii fl omnia conſiſtunt. Hic eſt liber ſcripturæ Dei, conti-
ü nens ipſas rerum exiſtentias, vſque ad capillos capitis,

vt ait Chriſtus. Sed viſionem illam Ezechielis obiter de-

ſns
u claremus, quia male hactenus intelligitur. Eſt ibi ignea
t o Mi quadriga, ab aquilone ad exurendam ciuitatem, et Iu-
4 Gki dæos in Babylonem celeriter deuoluendos, a Deo per
fmiiuir Chriſtum miſſa, vt exponitur cap. 10. et 43. Eos in
entim R Babylonem cum impetu et afflictione deuoluendos in-
, i dicat iratus Deus: idque per igneos currus, partim
⸗ eorun ab hominibus, partim a bobus, partim a leonibus et
reir aquilis actos. Vario genere afflictionis indicantur affli-

gendi,

7

142 D E TRINI T A T E

gendi, ab hominibus, a iumentis, a feris, et auibus.

Rotæ ipſæ ibi vocantur deuolutiones, ſeu tranſmigra-
tiones, ad tranfmigrandum illum populum miſſæ. Vox
audiebatur, vt vaſtatorum, vox caſtrorum. Erant ea
omnia plena oculis, diligenter intuentibus, ne quis
captiuandorum euaderet. Fulgorem clarum emittebant,
ne noctu fugiens deliteſceret rex ipſe Zedechias, aut
ſuorum aliquis. Rotæ cum animalibus ſe quoquouer-
ſum celeriter mouebant, ne quis poſſet via aliqua fu-
gere. Irati Dei erat terribilis viſio contra impios, ſi-

cut in Antichriſti ſectatores oſtenditur iratus Deus vi-
ſione ſimili, apoc. 4. Reliquis autem ſibi gloriam dan-

tibus eſt placatus, et eos angelica quadriga in cæ-
lum euehit. Sunt ibi quoque animalia plena oculis,
diligenter intuentibus electos Chriſti, ne quis eorum
perent. Imo ab omni nocumento hominum, beſtia-
rum, auium, et ferarum nos ea animalia cuſtodi-
unt. Oculi illi omnes ſunt ſemper in Chriſto, in
quibus omnia refulgent, ſed peculiarius electi, in
peculiari vitæ libro deſcripti, et in peculiari regno re-
gnantes. .
Aliis item rationibus hæc exemplaris in Deo ratio
probatur. Nam ſi ad exemplaris alicuius imaginem
fecit Deus microcoſmum, iam erat in Deo exemp-
lar. In microcoſmo autem continentur omnia, quæ

ſunt in toto vniuerſo: ergo vniuerſi erat in Deo

exemplar. Imo ipſum vnum hominis exemplar
omnia continebat, ſicut omnia in Chriſto conſiſtunt,
et ſicut in vna anima eſt multarum rerum exemp-
lar. Item quando Deus res aliquas facere iubebat,
earum expreſſam formam, in ſe ipſo viſibilem
oſtendebat, Exo. 25. Num. 8. Ezech. 40. et
1. paralip. 28. In ipſa Dei luce hæc omnia
radiare videbantur, quando ſe ipſum Deus aperie-
bat, aut modo aliquo proferebat. Non eſt hoc
difficile, ſed eſt Deo naturale et proprium, ratio-

ne lucis omnia ad viuum referentis. Ad gloriam

Chriſti

Chri
luce
nec ir
kogare
tias il
titudin
Guam
d vinn
ine pr
Pbene
Ut, ſin
laang
i Ra
Jannde
Tebat,
mu.
in bel
dum
et in
1on
Viſione
tenpor
1. Am
Gentes
debant
terna,
Nun.
ihle,
lucis
lultrr
tes.
lec v
Ali
Eig i
les,3
Deulun
ſe be

et Anbre
ranknig
ice. Vn
ientel
5 ne gl
emnitteben
echins
guocnore⸗
Aligun ⸗
inpios,⸗
1s Dels i⸗

kiam en.

tign in e
ent deli⸗
quis ennn
Unn beltr
lu oube.

Chrkt 1

eleli, .
i tegnott

Deo n
imaghne
eo exen⸗
nit, 1
1t in D
eenye
conültun
n eren-
Fiübitn
40
ec OMN
5 peti⸗
eſt o
n, nuit⸗
g o tin
e

L1 BE R III. 148

Chriſti fuerunt hæc, et reliqua omnia, in verbi Dei

luce figurata. Cum præſertim nullæ aliæ ſint in Deo,
nec in Chriſto ipſo notiti?. Aduerſarios hic lubens
rogarem, An in anima Chriſti putent nunc eſſe noti-
tias illas, quas ipſi qualitates vocant? In futura bea-
titudine nullæ aliæ erunt nobis qualitates, ſeu notitiæ,

quam ipſa charitas Dei, res ipſas in propriis formis

ad viuum nobis referens. Hoc enim eius lucis eſt max-
ime proprium. Hæc ratio eſt efficax, ſi bene cogites,
ſi bene intelligas, qualiter angeli in Deo futura vide-
ant, ſine laruis aliis inter Deum et angelos ponendis.
Ita angelos in verbo videre concedunt omnes theolo-
gi, atque ita in verbo eſſe rerum ideas. In Deo vidit
Samuel, dictus videns, ea quæ Saul de præteritis quæ-
rebat, et ea quæ ei in futurum euentura erant. I. Sa-
mu. 9. et 10. Vidit in Deo Micheas ea quæ erant
in bello futura, diſpergendum Ifraëlem et interficien-
dum Achab. 3. reg. vIt. In viſionibus Dei, in ſpiritu
et in ipſo Deç, vidit Ezechiel, in Babylone exiſtens,
ea omnia, quæ fiebant in Ieruſalem, Ezech. 8. In
viſione Dei vidit Balaam ea, quæ erant nouiſſimis
temporibus futura, Num. 24. Ad idem Iere. I. Ezech.
I. Amos. I. et alibi paſſim. Nam prophetæ, ob id vi-
dentes dicti, in ſe ipſis in ſpiritu, in Deo futura vi-
debant, in eius luce apparentia: idque aliquando in-
terna, aliquando externa viſione, vt declarat ipſe Deus,
Num. 12. Lux hæc tam late diffunditur, vt notitiæ
ipſæ, quas nos intellectu concipimus, ſint quædam
lucis ſcintillæ, et radiantes imagines, mentem ipſam
luſtrantes, et inſtar lucis diuinæ omnia nobis referen-
tes. Nam ſine luce nec formari, nec repræſentari
nec videri quicquam poteſt.
Aliud hic vide oculatum teſtimonium, quod lu-

cis ideas euidentiſſime probat. Species illæ viſibi-

les, a re quauis in ſpeculum miſſæ, et deinde in
oculum reflexæ, ſunt quædam lucis ſcintillæ?, præ
ſe ferentes ipſam formam et rei ipfius imaginem
in 1pe

144 D E T R I. N ITA TE
in ſpeculo viſam. Magno Dei artificio res non ita
corporalis, continet in ſe lucidam imaginem, formam,
et effigiem rei corporalis: vt eſt in ipſa vere incorpo-
rali luce Dei, in qua omnes res mundi relucent. Non-
ſunt in Deo membra corporea, ſed veluti radii rerum
omnium corporales formas referentes, vt in ſpeculo
referuntur. Abſque reali Dei partitione, aut diuiſione
ſunt in immenſitate lucis eius infiniti radii, inſinitis
modis relucentes. Imo hæc tota radiorum, et re-
præſentationum ſpecularis ratio, deſuper habet ori-
ginem. .

Vt autem familiari exemplo percipias, qualiter in

ipſo Deo poſſit aliquis res futuras videre, eſt tibi
hæc ſimilitudo notanda. Si tu, poſtquam rei alicu-
jus notitiam formaſti, te iterum, fupra illam noti-
tiam intus reflectas, velut in ſpeculo mentis tuæ, di-
ceris rem illam etiam abſentem vel mortuam videre:
eo ſcilicet quia lux illa mentis tuæ naturalem rei ima-
ginem in ſe- continet, ſicut et lucis ſpecies illa, in
ſpeculo reflexa. Naturalem inquam imaginem, et
naturalem cognationem, vt ex naturaäli, et ſubſtan-
tiali rerum ipſarum forma mox intelliges. Eam
ipſam rerum imaginem et ideam continet lux ipſa
verbi diuini, in cuius luce nos videmus lucem, Vt
ait propheta. Ea ipſa verbi Iux Trifmegiſto dicitur
archetypa lux, et archetypus animæ, idque rectiſſime.
Quia non poſſet eſſe in anima noſtra lux aliqua, imagi-
nem rerum continens, niſi inſtar illius exemplaris lu-
cis, a qua et animæ ipſæ emanarunt, ideam habentes

illius corporis, quod erant formaturæ. Non ſolum ve-

ro animæ ipſæ, ſed et rerum aliarum fſubſtantiales for-
mæ ideam totius continent, quam ad ſpeculum mit-
tunt, exemplarem illam primam lucem imitantes, in qua
hæc omnia relucebant, et perpetuo relucent. Si cui
daretur, palam videre ipſam Dei eſſentiam, aut totum
ipſum. Chriſti ſplendorem, videret in eo omnia, quæ&
ſunt, fuerunt et erunt, omnia in eo formaliter relucen-
tia. Sed

tin.
inſtar
ta.
Deo,
ſtruen
ExX
quamm
ſtantia
lendi
Iatura
ſentan⸗
illud,
o. 1
Per 8
et An
clus
ſed e
bus c
Linale
.
Drope
Propr
inlitas
Alce
men
Prieta
Ilen,
Terur-
muI
ta e
Triſt
conti
ſius
lit.
fuis
li ſ

W—2

res non
em, forne
ere inonn
lucent N.
i nudi en

vt in Hhee⸗

At iie
kadi, ii
orun,
er hube!

lan leid
ra ülun N

Heptis e

Etuum i⸗
ruentis
gecis i
inngnen
i, e b
eliges
tinet IIl ! 4
s en
negi win
le elli⸗

iqut, 1

erennli
eim M
Von ſus
Ttniiss 3
eellmn 5

ron ,

N, A! n⸗ .

) nnin
litet Inn

L I B E R IIIIR. 145

tia. Sed hoc nec angelis datur, niſi in parte, et
inſtar notitiæ reflexæ, quæ in ſolo Chriſto eſt dire-
cta. Ad hunc modum poteſt vnus angelus plura in
Deo, quam alter videre, et alterum de futuris in-
ſtruere, vt ex Danielis et Ioannis viſionibus apparet.
Ex his omnibus ſequitur, In ideis tam diuinis
quam humanis, non ſolum eſſe exemplares, ſed ſub-
ſtantiales formas: cum in ideis ſit naturalis refe-
rendi et conſiſtendi ratio, et cum forma ſubſtantiali

naturalis cognatio. Non ſolum in luce omnia repræ-

ſentantur, ſed et in luce omnia conſiſtunt. Verbum
illud, in quo omnia conſiſtunt, lux eſt. Io. I. et Co-
los. 1. In ſe ipſo Deus omnia videns fuſtinet et

per ſingulorum ideas ſuſtinet, vt poſt Triſmegiſtum

et Anaxagoram docet Plato. Hinc Plotinus, et Pro-
clus Platonis interpretes, non ſolum exemplares,
ſed eſſentiales formas in diuinis ideis ponunt, a qui-
bus creata omnia pendent. In ipfſa luce Dei ſunt ori-
ginales rerum vires, deinde in luce creata et elemen-
tis. Ipſa lux creata, velut primæ lucis ſimillima
Propago, et ſeminarium, continet rerum formales

proprietates, et virtutes ipſis ſubſtantialibus formis

inſitas. In anima quoque eſt ſeminarium ſymbolum
a luce. Eiuſdem lucis et ideæ ratione continet ſe-
men quoduis, quandam naſcituræ rei formalem pro-
prietatem: ſicut verbum Dei, quod erat Chriſti ſe-
men, eius in ſe formalem rationem continebat, ac

rerum omnium ſeminales vires. Id ipfum eſt pri-

mum elementum, primum ſemen, a quo in elemen-
ta et ſemina omnia vis diſſeminatur. Hinc ait
Triſmegiſtus in Pimandro, Voluntas Dei verbum
continens, pulcrumque in ſe intuita mundum, ad ip-

ſius exemplar elementa naturæ, et reliqua omnia,

ſui ipſius elementis, vitalibuſque ſeminibus exorna-
uit. Non poſſent tales plantæ, et talia animalia, cum
ſuis formis, tam inuariabili via ex tam exiguis il-
lis ſeminibus ita ſpecifice prodire niſi eſſet in eis
k. præexiſtens

146 PDE TRINITATE

præexiſtens diuina quædam idealis, ac formalis ratio.
Non poſſet anima, ſui in ſeipfum conuerſione veri-
tatem generare, niſi eſſet ei innatum diuinum verita-

tis ſeminarium. Ergo et in anima, et in rebus aliis

eſt inſitum quoddam lucis ſeminarium, a ſubſtantiali
illo verbi ſemine, in quo erat lux et vita omnium.
Verbum ipſum Dei, quod erat ſemen generationis
Chriſti, ſui ſymbolo quodam, quaſi ſemen in terram

jactum, omnia generat et germinare facit, ſpiritu et

luce omnia viuificans. Admiranda eſt omnium ana-
logia, ad vnicum verbi ſemen. Sicut generantia
omnia prius in ſe ipſis ſemen concipiunt, quam ad
fœtum extra ſe mittant: ita erat in Deo ſemen verbi
priuſquam in Maria filius conciperetur. Argumen-
tum hoc efficax eſt, cum ipſa Chriſti generatio ſit
aliorum generationum omnium ſpecimen et prototy-

pus. Deductionem a priori, àa cauſſa ad effectum

fecit ipſa prima cauſa, tametſi nos a poſteriori, ve-
lut a ſenſibilibus, ab effectu ad cauſam reducamus.
Hæc fuit eius prior deductio: Quod, ſicut in Deo
fuit prius ſemen generationis, quam eſſet factus rea-
lis filius Dei, ita in aliis generationibus hunc ordi-
nem ſeruari voluit creator. Vere fuit in Deo fub-
ſtantiale ſemen Chriſti, et in eo rerum omnium ſe⸗
minales rationes, et exemplares formæ. Subſtantia-
les ipſæ rerum formæ funt a luce creata, et for-
male ſymbolum habent lucis increatæ. Quemadmo-
dum in luce omnia conſiſtunt, corporalia et ſpiritua-

lia, Ita in luce omnia externe videntur, et in luce

intellectus omnia interne concipiuntur. Quod et de
luce creata verum eſt, iuxta fuam analogiam, et ſe-
cundariam rationem. Hinc pulcre dictum eſt a Pla-
tone in Timæo, Notitias ipfas, ſiue rationes intelle-
Gtus, cognationem quandam naturalem habere cum re-
bus ipſis, quas exprimunt. Eſt vero ea lucis cognatio,

formas rerum a luce eſſe docens. Hæc eſt naturalis
. cogna

coggne
rum
paren
eiuſce
i et
et ibi
mentes
Hatural
Partici
tus vie
te viſi
tann i
ſpiritn
lam er
a ſt
tioner
luce,
ellenti
ſemina
n qna
le in
Drelen
cc n
ſins al
in klis

(ue ſie

te, t
ii 0
tentur
nimar
ſunt 4
r: 4
gis
Hann e
ari
uoc
lt

rmalis tti
erſione ſer
inuum ent
in rebns
4 fbkmi
Viti omnin
Lenertiit
men in tem
cit, Hnind
eOhNiuE
At gelem
mt, gim!
ſenen i
t. Mone
gerenm
1 et Pnm
oltetioni,1
n leduen:
han n!
let Haanir
1s hne .
in Den
N omin
bli
ente, el 1
Cemmd.
ia et Hin
, i 8
Ogian, 41
I til
ones ind.
here i
g N
t umn
a

.
„ L I B E R IIII. 147
cognationis ratio, et naturalis imaginis. Formæ re-
rum funt a luce, a qua imagines ipſæ in ſeculo ap-
parentes, et in oculum vſque ad animam miſſæ, ſunt
eiuſdem formalis lucis radii ad ipſum intellectum,
qui etiam lux eſt, per medium lucidum penetrantes,
et ibi lucidam ipſam externæ rei imaginem impri-
mentes: quæ imago rem ipfſam naturaliter refert, ob

naturale et formale lucis ſymbolum cognationem et

participationem. Lux illa mentis tuæ, qua me in-
tus vides, cognationem habet cum forma hac mea à

te viſa. Et hæc mea forma ſtigma ſuum in animam

tuam impreſſit. Lux eſt, quæ cum corporalibus
ſpiritualia connectit, omnia in ſe continens, et pa-
lam exhibens ipfſis oculis intuenda. Imagines in ani-
ma ſitæ, ſunt natura lucidæ, naturalem lucis cogna-
tionem habentes cum externis formis, cum externa
luce, et cum eſſentiali ipſa animæ luce. Et ea ipſa

eſſentialis animæ lux habet earum imaginum originale

ſeminarium, ex ſymbolo deitatis, et verbi lucis,
in qua eſt omnium exemplaris imago. Hinc imagines
illæ in anima ſitæ, ſe ipſas ipſi animæ naturaliter re-
præſentant, quotiens- anima ſe ſuper ipfſas reflectit,
ncc noua alia notitia eſt opus. Imo ex propria ip-
ſius animæ et adueniente luce vna lux conflatur, vt
in aliis paſſim lumen cum lumine coit. Separatio quo-

que fieri poteſt, feu alterius deſtructio, altero manen-

te, vt in rebus aliis forma deſtruitur manente mate-
ria. Quamquam imagines ipſi animæ aduenientes mu-
tentur, mens tamen eadem permanet, ſeu prima ipſa
animæ ſubſtantia. Res temporales, vt ait Parmenides,
ſunt æternarum participes idearum, per quas referun-
tur: eis tamen mutatis mens diuina non mutatur. Non
magis eſt hoc difficile, quam in Chriſto naturam huma-

nam eſſe vnum cum diuina, et humanam olim tranſmu-

tari, eadem ſemper diuina manente. Imo ex eo ipſo

quod formarum et corporum huius mundi eſt tam fluxi-

lis tranſmutatio, vt nunquam in eodem eſſe permaneant,
k. 2. colli⸗

148 D E TRIN I T A T E
colligit Timæus, ſuper ea quæ mancum, et per par- 1
tes ſuum eſſe imperfectum habent, eſſe oportere alia, nid
quæ in integro et puro eſſe permaneant: et ſecundum dhpr⸗
ea perfecta debere hæc imperfecta indicari. Hinc pa- ün⸗
radoxon illud Platonicum ſequitur, Corpora non vere ſin
eſſe et in corporibus veritatem non eſſe. Si hoc eſſe Dhrn,
Socratem dicas, antequam finem orationis facias, hoc tt he
quod demonſtraſti, iam non eſt, et eſſe deſiit: ergo ,
hoc tunc non eſt, quando tu effe Socratem profers: nadi
Veritas item in corporibus non eſt: mutaretur enim eiul
corporibus mutatis. Eſt ergo in fſola mentis ideæ Cnͤa
veritas, et ſolus Deus veritas. Illud quoque Timæi A dl
ſequitur, Mundum intelligibilem eſſe ſemper, fieri n
nunquam: mundum vero ſenſibilem fieri ſemper, eſſe u!
nunquam. Nullum enim tempus datur, in quo dicere eſen
poſſis, Hic mundus eſt. Nam antequam finem ora- emp
tionis facias, mundus mutatus eſt. Vanitas ergo Va- e4
nitatum hic mundus eſt, et res, quæ non eſt: ac alte- ninit
rius rei exiſtentis, ſcilicet intelligibilis mundi fimula- iun
crum et vmbra. In re autem, quæ non eſt, veritas ul
nulla eſt. In hoc ergo mundo veritas nulla eſt, et dalne
qui veritatem habet, non eſt de hoc mundo, ſi qua Deo
vero in rebus his videtur eſſe veritas, eſt potius ve- Den
ritatis ſimulacrum et vmbra tranſiens. Nam veritas iter
eſt, naturæ cuiuſuis conſtans, et immaculata puri-
tas. Hæc eſt veritas in re, res ipſa, quæ eſt. Alia beit
eſt veritas in ſermone, veritas in mente, conformi- noi
tas ad rem, quæ eſt. Veritas eſt ſermo Dei æternus, Cor
cum æternis exemplaribus, ac rerum omnium ratio-
nibus. Vtroque modo Chriſtus veritas eſt. mini
Ex dictis hoc quoque ſequitur, eſſe ideam in idea, Kum
velut rotam in rota, oculum in oculo, lucem in lu- Ua
ce. Vna huius hominis idea infinitas in Deo ide- tin
as continet, velut vnus lucis radius infinitas ſein- e⸗
tillas, quibus Deus omnia, quæ huius hominis ſunt, lerun
ab æterno conſiderat, ſeſſionem, ſtationem, accubi- Chri
tum, motus omnes et partes omnes vſque ad capil- reli⸗
los ca

et pet r
portere i
et ſeoennen
i. Hin
OTA NONN
. loes
is fcitg
en phoen
utaretnr
1 Wents 1
gvole In
ſemne,
riſenpen 1
in god
lanm rene
nitus en,
ek: 1
unci
onch i
Nule
nundo1!
eſt NMüns
Nnſ
nenlin
ue et!
te, oonn
Dei tns
piun 11
ſ.
lemni
lcen il
in o 3
fnin ,
vonui

I. I B E R IIII. 149

los capitis. Quæ omnia ita in Deo conſiderans Da-
uid admirabilem eſſe dixit huius rei ſpeculationem,
ſupra captum hominis, dicto pſal. 138. Deo autem
id non eſſe difficile, hæc ſola ratio conuincit. Nam
ſi in anima noſtra ſunt ſingulæ partium, mutatio-
num, et actionum huius hominis ideæ potentialiter,
et per diuerſa tempora actualiter: quare non dice-

mus, eſſe eas omnes in Deo ſemper actualiter? Eo

magis, quia non ſunt in Deo res diſtinctæ, ſed in
eius luce relucent facies infinitis modis infinitæ, entia
omnia. Et ſingula in ea ipſa lucis idea conſiſtunt,
in qua relucent, omnia Deo præſentia, et ei inſita.
Hæc de exemplaribus fuſius tractaui, vt ſfine ali-
qua Dei mutatione factum intelligas, lector, quod in
eſſentia eius ab æterno reluceret, primum Chriſti ex-
emplar, caput et princeps omnium, exemplar viuens,
et fons omnis vitæ. Inſfignis ille erat, et primus di-
uinitatis modus ſubſtantialis, intelligens, viuens, et
vitam rebus influens. Eo ordine, quo nunc ſunt omnia
in Deo, erant ante creationem naturaliter ordinata.
Solus ille princeps filius hæres, cuius ſolius eſt ex
Deo generatio. Non ſolum erat ordine primus in
Deo Chriſtus, ſed et Chriſtum ſolum Deus ſubſtantia-
liter exhibuit, in eo ſolo ſe manifeſtauit, eum ſolum

ita vt propoſuerat, ex ſeipſo generans, cum omni

deitatis plenitudine inde ad alios effluente. Omnibus
modis, quibus tu cogitare potes, eſſe in hoc Chriſti
corpore omnem plenitudinem deitatis, eiſdem eſt tibi
illa deitas olim ſeorſim conſideranda, cum eadem ho-
minis forma viuens: et eam dic, eſſe Ieſum Chri-
ſtum, qui fuit olim in forma Dei. Sicut in anima
tua ſunt rerum aliarum ideæ: ita erat olim ſapien-
tia in Deo, velut anima Chriſti, rerum omnium ide-
as continens. In Chriſto erat vita, et in eo aliarum
rerum vita relucebat. Ioan. I. In Deo erat prima
Chriſti relucentia, ſola princeps omnium: deinde

rclidua, per ipſam, in ipſa, et ex ipſa, ſecunda-
k. 3. rio mo

Prinei-
pia re-
rum na-
rurali-
um.

150 D E T RI N I T A TI E

rio modo, ſuis ordinibus dependentia. Sapientiam
hanc dicimus principem, ac mundi præſidem, quam
in creatione manifeſtauit Deus, verbum viſibile an-
gelis et hominibus exhibens, ac per illam ſui exhi-
bitionem omnia creans. Per deitatem, quæ eſt nunc
in re quauis, poteſt Deus nunc nouum mundum creare,
et per illam hypoſtatice apparere, quanto magis per
deitatem Chriſti? Si de ſeipſo Deus accepit figuram,
et fubſtantiam omnium creaturarum, vt nuper cita-
uimus, quanto magis accepit figuram et ſubſtantiam
Chriſti? Sine ſui mutatione ſe poteſt hic nobis Deus
viſibilem exhibere, et palpabilem, in quauis forma:
cum ille in ſe ipſo formas omnes, et corpora omnia
eſſentialiter contineat. Illam tamen Chriſti formam
ab æterno cogitans primam conſtituit, vitæ ſcaturi-
ginem, quam in creatione, et incarnatione patefecit,
myſterium magnum. Cogitatio illa Dei erat huius
filii generatio. Nonerat tunc realis filius, a patre
diſtinctus, ſed erat naturalis ſcientia Dei, vitam iam
agens. Vt ſpeculo naturalis eſt rei propoſitæ relu-
centia, ita ratio illa Dei erat naturalis relucentia,
ipſum Chriſtum naturaliter referens, et eſſentialiter

continens. Hoc proprium lucis eſt, non ſolum ide-

am naturaliter exprimere, ſed formam ſubſtantialem
eſſentialiter continere. Si credere potes, quod Deus

ex ſe ipſo hominem generet, credere poteris, ex

Deo eſſe ab æterno ſubſtantiam et formam rei, quæ
generatur. Quis negabit hanc primariam formam in
Deo, qui ſecundarias alias in eo concedit?
Nondum ſatis gloriam eſſentiæ Chriſti et lucis

eius explicuimus, niſi et principia rerum natura-

lium ex ipſo deducamus et ipſum eſſe omnium

principium oſtendamus. Ad quam rem eſt repeten-
dum quod diximus. Verbum illud, in quo omnia
conſiſtunt, eſſe lucem, lucis eiuſdem ratione omnia
in Chriſto conſiſtere, eius virtute omnia portari et

ſfuſt

Lüſtin
logian
Deus?
Aia fe
lug eſt
ren, T
mnis et
enes.
(e. No
ce, ſec
Hommin-
ins mun
cis ide
et cxl
inkorn
forme
tor,
chao.
ceſſus
ſcor.
Uat, vt
Pollet
lum in
ilaln
nis v
Vibil
ſlterr
lucide
Vila,)
riturn
noſtr⸗
mabit
Cum
milito
iplum
ker in
forme
lucen

IL. I B E R IIHI. 181

Sapek kuſtineri loan. I. Colos. I. et Hebr. 1. Hæc per ana-
dem, du logiam ad increatam lucem conueniunt quoque creatæ.
Viſbile Deus formans lucem in luce eſſe voluit formam et vim
us alia formandi. Si ergo omnia per lucem conſiſtunt, et
e m lux eſt quod dat eſſe rei, lux eſt forma rei. Præte-
ndomcrn rea, Terrea illa materia dicitur thou et bohu, infor-
to ion mis et inconſpicua, quia nondum facta particeps lucis,
epit fene Genes. I. Vnde iterum concludis, eſſe formam a lu-
t Ner d ce. Non ſolum formæ et exiſtentiæ rerum ſunt a lu-
t ſübſutn ce, ſed et animæ et ſpiritus: quoniam lux eſt vita
e noböD hominum et vita ſpiritus. Lux eſt rerum omnium hu-
Uuis im. jus mundi et alterius mundi pulcherrima. In ea ipſa lu-
pon cis idea res quæuis conſiſtit, in qua relucet. Lux ſola

Uiſti fun et cæleſtia, et terreſtria, et ſpiritualia, et corporalia,
informat et transformat: et ab ea eſt tota hæc mundi

te Kn
i forma et ornatus. Lucidas formas rebus indidit cre-
e ern i ator, ne eſſent amplius ſub informi illo et tenebroſo
16, 1 chao. In omnibus generabilibus et corruptibilibus ac- G
imi ceſſus ſolis ad nos eſt cauſa generationis, receſſus, cau-
Polren ſa corruptionis. Solaris radius elementa ita contempe-
tellen rat, vt vna relucens formæ perfectio conſpiciatur. Non
elerin⸗ poſſet res aliqua ex ſe ipſa, lucis formam et naturalem il-
