ternus homo, et in eius ſpiritu Chriſtus extingui.
Reſpondeo. Immortalis et incorruptibilis dicitur in
nobis internus homo, ſicut Adam ante peccatum:

quia in immortalitate ſeruare ſe poteſt, ſicut pot-

erat Adam, libero hic et ibi arbitrio, ſeu libera
potens facultate. Facta autem in arborem ſcien-
tiæ hic et ibi transgrefſione ſimul perditur
et arbor

556 DE REGENERATIONE

et arbor vitæ. Quæ nunquam deinceps recuperatur,
nec poteſt amplius cum Chriſto cænari. Ex ſuppo-
ſitione ergo dicitur hic homo, ſicut ille immortalis
et incorruptibilis. Iugiter contra hunc hominen
pugnat ſerpens, ſicut contra Adamum, et eius po-
ſteros pugnaſſet, ſi primo occurſu Adam victus non
fuiſſet. Corruptio in nobis interni hominis nunc fit,
reſolutione quadam per diſceſſum Chriſti facta: tunc-
que praua anima hominis a paradiſo, ſeu regno cæ-
lorum, pellitur, et cacodæmoni traditur.
Iterum obiicies, Sicut ipfum Adam ob primum
peccatum mox expulit Deus a paradiſo, quare Chri-
ſtus peccantes non mox expellit a Regno cælorum?
Reſpondeo. Sublimitas gratiæ Chriſti erga nos oſten-
ditur. Differentia item eſt manifeſta, vt dixi libro
primo. Nam Adam immaculatus totus creatus non
potuit in paradiſo Dei cum macula tolerari. Nos vero

in carne maculata iam ſitos Chriſtus ſecundum ſpiri-

tum glorificans, peccata maculatæ carnis adhuc tole-
rat, ſed non peccata in ſpiritum ſanctum.
Iam ſequi tu contendes, hominem Chriſtianum
non poſſe damnari, niſi ob vnum peccatum in ſpiri-
tum ſanctum. Non ſequitur, niſi peccatum in ſpiri-
tum ſanctum latius extendas. Peccata omnia per
Chriſtum petentibus remittuntur. Impœnitentia vero
durante, ſenſim recedit a nobis Chriſtus, ſuis momen-
tis, ad pœnitentiam excitans. Tunc peccatum, quod
non erat ad mortem, perducit ad mortem, vincente
ſemper carne excitatum ſpiritum. Longa pugna ſenſim
nos ad mortem ducimur, vt primo libro dicebamus.
Multis nos hortatur Chriſtus, et expectat, vt pœni-
tentiam agamus, antequam candelabrum noſtrum tol-
lat, et deleat nos de libro vitæ, apoc. 2. et 3.
Vehementer igitur errant Papiſtæ, qui mortalium pec-
catorum magno facto catalogo, a quouis eorum aiunt, vno

momento hominem necari, baptiſmi gratiam tolli, ac
pluries

Hun
ſmat

et

tem
Iis,
tebat
Prior
imo

ſtus
nob
tor⸗
men
inn
I08

Clperrn,
EN für.
umonri
homiden

tein N.

Fictus en

pune i,
a: tun.
regno

b primun
Uare C

r it⸗ nrn

enti en

8 MoNer

llil, Al
ineent
1

jcebenmu

er.
run i!

19.

lumpet.

iunt,n

L. I B E R III. ss

pluries eam reproduci: quaſi ſint nobis plura bapti-
ſmata, inſtar Iudæorum et Mahometanorum. Imo
et apud Iudæos peccatum idem erat huic ad mor-
tem, et, non illi, præponderantibus in eo aliis bo-
nis, vt 2. para. 12. et 19. Vbi penitus quis auer-
tebatur a iuſtitia, omnia erant ad mortem, nec
prioris iuſtitiæ erat tunc aliqua vtilitas, Ezech. 18.
imo acrior punitio, poſt cognitam veritatem defi-
cere: quod et Chriſtus nos docet, ac etiam apo-
ſtoli. Hoc inſuper eſt nobis certiſfſimum, contra
Papiſtas omnes, Internum noſtrum hominem eſſe
in Chriſti iuſtitia conditum. Epheſ. 4. vt quamdiu

ille intus permaneat, permaneat iuſtitia et gratia

Chriſti, ſintque tunc peccata commiſſa omnia ve-
nialia. Quamdiu manet in nobis vera fides Chriſti,
manet et iuſtitia, quæ eſt ex fide, daturque per
eam delictis omnibus venia. Iuſtitia hæc Chriſti in
nobis perfecta eſt permanens, in ſola ipfius fide
conſiſtens, iuſtitüis omnibus legis præponderans, in
interno incorruptibili homine ſita, vt ſit ipſa incor-
ruptibilis. Omnia apud Iudæos erant iterabilia, et
facile corruptibilia: nobis autem contra. Iudæos
maxime intelligo vulgus ipſum. Nam prophetas vi-
dentes, et in Chriſtum credentes, ſides hæc ſtabi-

lius iuſtificabat: quanquam et ipfi nobis fuerint infe-

riores. Artificio vario in fingulis agebat Deus.
Argumentaberis adhuc, Si illa eadem Chriſti cor-
poris et ſpiritus in nobis eſt fubſtantia incorruptibi-
lis, erimus nos æquales Chriſto. Imo internus no-
ſter homo aliud nihil erit, quam ipfemet Chriſtus.
Ad hoc primum dico, quod in regno cælorum Chri-
ſtus eſt omnia in omnibus, Colos. 3. Chriſtus ſe
nobis communicans, facit ex nobis vnum eccleſiæ
corpus, quod eſt corpus Chriſti, complementum ſu-
mens ab ipſo corpore Chriſti, qui omnia in nobis
implet, Epheſ. 1. Dico ſecundo, non propterea ſequi,
nos eſſe pares Chriſto, nec in futuro ſeculo erimus ei
pares

558 DE REGENERATIONE

pares. Imo nec inter nos erimus inuicem pares.
Nam ſicut ſtella a ſtella differt in claritate, ita re-

ſurrectio mortuorum. Ab ipſo Chriſto ſemper glo-⸗

riam noſtram eſſe, et eam nos illi debere agnoſce-
mus. Generatio noôſtr a eſt de creatura, generatio
Chriſti de ſubſtantia Dei. Chriſtus ſua gratia ſe

ipſum nobis donans, omnia nobis donat, et ſuam

gloriam nobis communicat. Gloriam, inquit, quam
dediſti mihi, dedi eis, vt ſim ego in eis, ſicut tu,
pater, in me, Ioan. I7. Tales nos ſumus nunc in
mundo hoc, qualis Chriſtus ipſe eſt in cælis. I.
Ioan. 4. Et hoc propterea, quia ipſe in nobis eſt,
qui nos tales eſſe facit. Qualis eſt cæleſtis ille, ta-
les et ii, qui cæleſtes ſunt, vt ait Paulus. Non ta-
men propterea ſimpliciter dicitur Chriſtus eſſe noſter
internus homo: ſed quatenus innato nobis ſpiritui
ſeipſum communicat, eum in dies renouando. 2. Cor.
4. et Epheſ. 4. Ignis ſpiritus Chriſti carnem noſtram
ad diſſolutionem vſque mortificat, ſicut moriebantur
olim carnales Iſfraëlite?, quos ignis gloriæ domini
contingebat. Quanto magis ſpiritum noſtrum ſuo igneo
ſpiritu Chriſtus innouat, et magis ſecundum corpus ſe
nobis inſinuat, tanto magis dicitur noſter internus ho-
mo in Chriſto adoleſc cere, et Chriſtus ipſe magis in
nobis formari, et externus homo magis aboleri, vt
generatio vnius ſit corruptio alterius. Conſtat ita-
que internus noſter homo ex diuina Chriſti, et hu-
mana ſpiritus noſtri natura, vt ob id nos merito di-
camur participes diuinæ naturæ, et dicatur vita no-
ſtra cum Chriſto ibi abſcondita. O gloriam incompara-

bilem, et incomparabilia dona cæleſtia. Quomodo non

erit regnum Dei in nobis, ſi Chriſtus ipſe, qualis in cæ-
lis regnat, in nobis eſt, nos tales eſſe faciens, qualis il-
le eſt? Internus noſter homo eſt vere cæleſtis, de cælo
deſcendit, de ſubſtantia Dei, de fubſtantia Chriſti diuina.

Non ex ſanguinibus, nec ex voluntate carnis genitus,

ſed ex Deo. Internus noſter homo iuſtus eſt, iuſtus natus
eſt, ſi

1

eſt,
ſempe
ut Cl
In v
,
predi
ob ia
Muültis

ſiti
integt
ſpiritn
mus.
ſpirit
ommne
ung
appare
Alüi pr.
eſt ſpi
Eſ. I
Daulas
Gatur

„un en

Daruuli
ſte, el
ſpiritus
Titum
ni pr
eio ⸗
let, e
Ais p
Periretn
onoe

I

Dkizent
Ftero.
Hikeſtun

L I B E R IIII 559
n. eſt, ſicut Chriſtus natus eſt iuſtus, et in iuſtitia
Ur. ſemper habitat. Internus noſter homo Deus eſt, ſic-
Per A ut Chriſtus eſt Deus, et ſpiritus ſanctus eſt Deus.
Mdie In vmbra huius veritatis olim dictum eſt, Ego di-
Eentĩ xi, dii eſtis: quam deitatem et Zacharias nobis
Uriti prædicit cap. 12. Sicut vnus Deus eſt in multis,
“ ob id Deos dici faciens: ita vnus Chriſtus eſt in
t, dn multis, nOs eſſe faciens Chriſtos et Deos.
ſent Quia vero ſubſtantiam interni noui hominis non gpiritus
3 ſatis nouerunt pædobaptiſtæ, ſicut nec fubſtantiamancti
Ine z1 16 r; . ls .. donum.
ie. integram vitalis ſpiritus noui, familiari alia via de
ie ſpiritus ſancti dono in baptiſmo, cum eis discepte-
ll,6 mus. Sciſcitemur ab eis 5J quare dicitur baptismus
“W ſpiritus? Ego, cum omnia ſpiritus ſancti effecta, per
ſe tr omnes ſcripturas diſcurro, inuenio ſpiritum ſanéctum

nunquam alicui tribui, niſi vbi aliquid in eo effeciſſe
apparet. Vni per ſpiritum datus ſermo ſapientiæ,

e alii prophetia, alii dona linguarum. Spiritus ſanctus
Enddn eſt ſpiritus conſilii, timoris, pietatis, et ſimilium.
re Eſa. II. et I. Corin. I2. Hæc omnia vocat ibi
i Paulus manifeſtationes ſpiritus. Vnicuique, inquit,

datur manifeſtatio ſpiritus ad id, quod expedit. Va-

6 le „ „ 4 .7 .
chn num eſt igitur, quod pædobaptiſtæ fingunt, eilſe in

enn . paruulis dationem ſpiritus ſancti, inſtar Ioannis bapti-
mn ſteæ, cum non ſit in paruulis, vt in Ioanne baptiſta ea
bi ſpiritus manifeſtatio. Imo, quod inſanius eſt, ſpi-
ulukr ritum ſanctum vocant infuſas quasdam qualitates. Io-
eb⸗ anni præcurſori ad Chriſti manifeſtationem ex priui-
erio l legio datum eſt in vtero, vt de eo teſtimonium fer-
e ret, etiamſi non eſſet baptizatus. Hoc vero in
S aliis paruulis non reperias. Nec etiam fi re-
0u periretur, ad pædobaptiſmum quiequam faceret.
be Quomodo ex non baptiſmo probant ipfi baptiſ-
uist mum? Si baptiſmum inde deducere volunt, ba-
de lel ptizent in vtero matris, ſicut Ioannes erat in
diu vitero. Spiritus ſancti itaque munus fuit ibi ma- .
gentcx nifeſtum, quia faliit infans in vtero matris.
IuH In pædo-
A,1

560 DE RECENERATIONE

In pædobaptiſmo vero aliud nihil manifeſtatur, quam

clangor quidam, ſeu vagitus ranarum, aquis illis
innatantium, et calcitrantium. Si in Ioanne bapti-
ſta non fuit regeneratio, multo minus erit in pæ-
dobaptiſtarum infantibus. Confirmatur ratio præce-

dens, ſi a pædobaptiſtis rogemus, Quid ſibi velit

ignis ſpiritus? An non Chriſtus baptizat nos ſpi⸗
ritu ſancto et igne? Putas, ignem hunc eſfe rem
mortuam? Poteſt eſſe ignis, niſi vrat et luceat?
Dices tu nobis, Quemadmodum apoſtoli vno tem-
pore aqua baptizati ſunt, et alio tempore ſpiri-
tum ſanctum acceperunt: ita nihil prohibet paruulos
carnis aqua baptizari, et adulto ſpiritum ſanctum ac-
cipere. Sed quando nihil prohiberet, quorſum eis
baptiſmus exhiberetur? quis eſſet effectus? quæ vti-
litas? Vbi verbum domini, id facere iubens? Apo-
ſtoli credentes ſunt aquâ baptizati. Spiritum regenera-
tionis ſanctum, ante reſurrectionem accipere non po-
tuerunt, cum ſpiritus ille nondum eſſet. Velut ænig-
mate quodam Chriſtus myſteria ſua ante reſurrectio-

nem deſignauit, quo omnia poſtea vere noua in ſuo

regno compleuit. Idem in myſterio nunc ſunt ba-
ptiſmus Chriſti in Iordane, et reſurrectio eius, quan-
quam ille baptiſmus Tordanis verum regenerationis
ſpiritum nondum integre habuit, cum Chriſtus non-
dum eſſet glorificatus. Ioan. 7. Idem nunc ſunt, a-
quæ et ſpiritus ſancti baptiſmus, quod nunc fieri non

poterat. Quamuis baptiſmum fides tempore præce-

dat, et aliquando baptiſmum ſpiritus præcedat aquæ
baptiſmus, in fide ſemper factus: tamen operatione
diuina ſic denuo coniunguntur illa tempora, Vt ſi⸗
mul fide et baptiſmo idem effici dicas, cum in ba-
ptiſmo ſit fidei complementum. Per baptiſmum da-
tur remiſſio illa peccatorum, quam fides juſtificando
confert. Peccata, a quibus fſide iuſtificamur;, per
baptiſmum abluuntur. Nequit ego baptiſfinus ſine ſi⸗

de aliquo modo concludi. Neceſfſſario oportet, nos
. iuxta

———

ilxta
ſic ee
parun
hiben
ipſos
ſtench
parun

eos,

baptit
8
gis m
mitrat
ſepter
de pn
tot et
poner
de h⸗
quitu
iſe!
legitun
ſanctj
eſt dd
ſnance
lanaert
tls reg
IIu
iinet,
Der m.
et Ora
Demn i
e ſe
Crikr
daptiin
ilud
uu
on

L I B ER IIII. 461

t, Cun iuxta Chriſti præceptum, credentes baptizari, vt
uis i ſic eo lauacro regeneremur. Impoſſibile autem eſt,
ne dant⸗ paruulos lauacro regenerari. Non ſolum ergo pro-
it ine⸗ hibentur paruuli baptizari, ſed et impoſſibile eſt,
er ipfos baptizare, vt baptiſmi omnes definitiones o-
ſbi w ſtendunt, quas mox trademus. Prohibuit Chriſtus
005 h paruulos baptizari, iubens, vt apoſtoli baptizarent
eſe Nen eos, quos docuiſſent: iubens prius credefe, quam H
cent? paptizari.
no ter Si de manuum impoſitione loquamur, quid ma-Manuum
ole hi⸗ gis mimicum pingere poſſis, quam ſacramentum illudtio- oh⸗
t Paruun mitratorum, quod vocant conſirmationem, vnum de
ncun 1. ſeptem illis beſtiæ ſacramentis? Non fuit poſſibile,
tothia de puteo abyſſi aſcendere pictos alios deæ'monas, qui
)olt ſt tot et tantis modis Chriſti euangelium ludibrio ex-
Ak AN ponerent. Si, poſtquam credideris, baptizaris, nihil
nteyent de hac manuum impoſitione, quæ baptiſmum conſe-
Te n) quitur, verius tibi dici poteſt, quam id, quod tu

elnei⸗ ipſe leges acto. 6. 8. 13. 19. et I. Timoth. 4. Non

eſureii legitur illa manuum impoſitio ad dationem ſpiritus
on nn ſancti a Chriſto peculiariter inſtituta, ſed generaliter
intt eſt ab eo probata, ad virtutes edendas et morbos
, ſanandos. Sine ea vere dicitur baptiſmus ſpiritus,
Erti lauacrum regenerationis, tinctio renouationis, ſpiri-
ritkon tus regeneratio ex aqua et ſpiritu ſancto. IIla ma-
nr inn nuum impoſfitio ſuperabundantem benedictionem con-
r kein tinet, et certam virtutem, ſeu operationem, ſicut
re r per manus fiunt operationes. Manuum impoſitione
ceir et oratione vtebantur Iſfraélitici patres ad benedictio-
a⸗ nem imprecandam. Geneſ. 48. Num. 27. et Deut. 34.
ſt Re fieri ſolita ad benedictionem dandam vſus eſt
. Chriſtus, et poſt eum apoſtoli. Non eſt illa formula
en⸗ baptiſmo penitus neceſſaria, eo magis, quia ſublime
de illud linguarum donum, quod per impoſitionem ma-
i nuum tunc dabatur, ad eccleſiæ multiplicationem,
neen non neceſſario oportet baptizatis omnibus dari: ied
ns ne⸗ ſuperabundans benedictio ibi oſtenditur. Ma-
hte, N. nuum-⸗

562 DE REGENERATIONE

nuum impoſitio aliquando eſt baptiſmo præmiſſa, ali-

quando ômiſſa, aliquando repetita, ac pueris non
baptizatis adhibita. Paulo ipſfi prius eſt manus im-
poſita, quam aqua baptizaretur, acto. 9. Petrus da-
tum Cornelio cernens ſpiritum ſanctum, ei manus

imponere non curauit, acto. 10. IIud obſerua,

quod quamuis poſt datum ſpiritum ſanctum Corne-

lio, omiſerit Petrus manuum impoſitionem, tamen

aquæ baptiſmmum non omiſit: quia ille magis myſte-
rio conueniebat, et erat a Chriſto omnibus inſtitu-
tus. Repetitam manuum impoſitionem vides acto. 6.
et 13. Apoſtoli itaque illa benedicendi priſca ra-
tione, a Chriſto probata, vtentes, ſuper &ιgros manus
imponebant, et orabant, vt ſanarentur: ſicut bapti-
zatis manus imponentes, orabant, vt daretur eis ſpi-
ritus ſanctus. Id quod nos iuſte faciemus, benedi-
Gtionem ſemper Chriſti ac eius ſpiritus multiplicatio-
nem imprecantes. Vocatis quoque ad miniſteria eccle-
ſiæ manus, apoſtolorum inſtar, imponemus, orantes,
vt ſit ſemper manus Chriſti in eccleſia: ne quando, vt
irruerunt Papiſticæ laruæ, et Iudaicæ picturæ, adin-
uentione aliqua noua ſurrepant iterum Gog et Magog.
Hanc vero manuum impoſitionem nemo accipere debet
a miniſtro, quem videt idololatram, non miſſum a Deo,

vt ſunt hodie mitrati et bullati. Non abs re monet

nos Chriſtus, vt miniſtros et operarios a Deo ipſo mitti
oremus. Matt. 9. Operarios, inquam, non Papiſticis
bullis, pecunia emptis, ad pinguium carnes comeden-
das intruſos: ſed populi ſuffragiis ad prædicandum, et
miniſtrandum electos, acto. 6. Aut ab iis, in quibus
conſpicua erit ſpiritus ſancti virtus, conſenſu eccleſiæ
conſtitutos, ad Titum. I. Aut ſorte et oratione diſcre-
tos, quando inter aliquos videbitur æqua ratio, acto.

1. Heæc eſt nobis ſeruanda triplex ratio conſtituendi

miniſtros in eccleſia Dei, ſecluſa Papiſtica impoſtura.

Sed quid de illa in ſanandis ægris olei vnctione, qua vte-

bantur apoſtoli, qua nec lex, nec Chriſtus vſi leguntur? Re-

ſpon-

ſpone
iunas
Non
fleri 1
Hoc
enune
Eegros
Agens
gocet
Vngu
gente
Dhari
ditur
ſanat
potun
natio
ſalut
legis
nimen
prode
lis er.
Chame
inung
ſieut
cum
Rue⸗
Dore,
coitz
lent,
Iaior
luobt
fum!
e
bermi⸗
1Ker
Coger
eig

iſſi, d.
eris non
Anus i⸗
etrns r⸗
ei munn
obleru,
n Corre.
, tinen
is myte
8 inttir.
8 10o..
rilea .
rS Munn
eut bant⸗
Ur ei hi

, belel.

titeni
erin eeek
9 Ctetei
lunde,l
Ire, A⸗
et Mo-
here in
um Deo⸗
1e Mlle
i Ui
Pyitis

ndonn 4
n auns
l eecklt
ne ire⸗
io, cn
ſkmeni
poſtun⸗
e,u Nt⸗
—RZR

IL. I B E R IIII. 63

ſpondeo. Quemadmodum Chriſtus, dicens, Cum ie-
iunas, vnge caput tuum, vnétioônis vſum fuiſſe docet,

non vnctionis præceptum dat: ita apoſtoli vnctione

fieri ſolita vtentes, vnctionem illam non inſtituunt.
Hoc docent Iacobi et Marci verba, quæ ſunt tantum
enunciatiua. Apoſtoli, inquit, vngebant oleo multos
&gros, et ſanabant, Marci 6. TIacobus inter Iudæos
agens, in circunciſione et plerisque aliis Iudaizans,
docet presbyteros ſuper infirmum orare, quando eum
vngunt, Iaco. 5. Orent, inquit, ſuper infirmum, vn-
gentes eum oleo, et oratio fidei ſanabit eum. Vnde
Phariſaica colligitur traditio, quæ in lege non ita ſcri-
bitur. Illud verum eſt, prophetas et apoſtolos vItra
ſanationis donum, aliis remediis vſos. Vnde facilius
potuerunt remedium vſitatum retinere, cum dono ſa-
nationis vtebantur. Oleo ſe Iudæi ad ornatum, et ad
ſalutem vngebant, et olei vnctio inter benedictiones
legis continebatur. Naturale eſt in morbis, ægros li-
nimentis aliquibus obliniri: et tunc oratio adiuncta
proderit. Aegyptiorum priſco ſeculo vnus et commu-
nis erat olei vſus ad morbos omnes ſanandos, vt de
chamæmelino refert Galenus. Sacris item literis, oleo
inungere idem eſt, quod medicamento oblinire, Eſa. I.
ſicut Samaritanus oleo inunxit vulnus proximi ſui,

cum tamen purum oleum nulli vulneri conueniat.

Rudes itaque adhuc apoſtoli vnctionem illam tem-
pore, quo refert Marcus, vt euangelicam non ex-
cogitarunt, cum præſertim ipſi tunc omnes iudaiza-
rent. Fuit igitur Iudaica traditio. In rebus aliis
maioribus Iudaizare cogebantur apoſtoli, præſertim
Iacobus, qui Ieroſolymis in media ſedebat Iudaizan-
tium turba, acto. 21. et Galat. 2. Circunciſionem
ille filiis Iudæorum, ad Chriſtianiſmum conuerſorum,
permittebat. Purificationes, raſuras, et legis vota, Pau-
lo ſeruanda conſulebat, ſicut et aliis vnctionem illam.
Cogebantur illi, vt liceret de Chriſto loqui, coram Iu-
dæis ſimulare, a ſuffocato et ſanguine abſtinere, et alios
N. 2. Iudaiſ-

564 DE REGENERATIONE

Iudaiſmos obſeruare, propter offendiculum et Iudæo-
rum metum. Babylonios alios longe deteriores idolo-
latrarum ritus nos hodie ſeruare aut diſſimulare cogi-
mur, propter offendiculum et metum. Quia ſæuius
multo in nos agunt beſtiæ miniſtri, quam egerint Iu-
dæi in apoſtolos. Sanguinem ſemper ſitiunt, et cum
Caipha et Phariſæis exclamant, Non licet nobis inter-
ſicere quenquam.
Coympletis iam et ordine traditis baptiſmi myſte-
riis, ſupereſt nunc, ad totius noſtri operis comple-
mentum, quasdam alias rationes et baptiſmi finitiones
adducere, ac obiecta quædam diluere, vt, pæœdoba-
ptiſmo vndique improbato, nullus amplius ſuperfſit
ambiguitati locus. Primo ratio contra pædobaptiſmum.
Quia Chriſti ſymbola perfecta viros perfectos exigunt,
aut perfectionis capaces. Secunda ratio, Chriſti ſym-
bola ad memoriam etiam fſunt inſtituta, vt poſſit homo
Chriſti beneficia recolere, et diem, quo fuit cum Chri-
ſto ſepultus, comminiſci, ſciens, ſe non poſſe reno-
uari, ſi a tali gratia cadat. Magna res eſt, ſi cui peni-
tus inhæſerit. Cuius memoriæ defectu Chriſtum facile
tradimus obliuioni. Tertia ratio, qui juſtificationis fi-
dei vim norunt, aperte etiam norunt, quemuis ante
adeptam Chriſti fidem iniuſtitiæ ſeruiſſe, et fuiſſe filium
iræ. Si ergo filius iræ fuit, quid illi profuit pædo-
baptiſmus? Syllogismum hunc pædobaptiſtæ diſſol-
uant, Omnis, qui non credit filio Dei, manet in mor-

te Adæ, et ira Dei manet ſuper eum: Pæ dobaptiza-

tus non credit filio Dei: Ergo pædobaptizatus manet
in morte Adæ, et ira Dei manet ſuper eum. Pædo-
baptizatos non credere, manifeſtum eſt: quia non
audierunt prædicationem, quia fides eſt ex auditu.
Quomodo enim credent ei, de quo non audierunt?

Alios ſyllogismos ex ſfupra dictis collige, Omnis,

qui natus eſt ex ſpiritu, vocem ſpiritus audit, Io-
an. 3. pædobaptizatus non audit: ergo non eſt
natus ex ſpiritu. Vniuerfalis prima vera eſt, et
aà Chri-

—

4C
Om

3, er.
ta 1a
eſt
ſed
Attin
la

lheo.
s idlo⸗

Ae cNe .

ia ſelin
Lerinr.
, et nn
bis in.

ni e

8 CONMNEe

fnition⸗
t. Dedke
s ſyen
aptimn.
tos eilinn

Chrikihe.

hoſtken
tand
poletn
Aci⸗
ihmnti
cati tbist
la
t fule ie
rlir ei⸗
ptite
8 M.
eiibi⸗
S
a
1 ndrt⸗
n

65 dh 6).
u!

.
1

ige,

I. 1 B E R IIIIR. z565

àa Chriſto tradita, vbi generaliter de baptiſmo docet.
Omnes, quicunque baptizantur, Chriſtum induunt,
&c. fyllogiſmus eſt euidens, ſicut ex vniuerfali il-

la, Quicunque baptizati ſumus, mortui et iuſti ficati

ſumus. Quarta ratio, Iuxta Pauli ſententiam nemo
poteſt initio eſſe ſpiritualis, ſed præcedit, quod ani-
male eſt, deinde ſequitur, quod ſpirituale. 1I. Cor.

15. Miniſteria autem noui teſtamenti ſunt miniſteria

ſpiritus, et in eis ſpiritu incipimus 2. Cor. 3. et Gal.
3. ergo ea non poſſunt a puero carnis incipere. Quin-
ta ratio, Vt docet hiſtoria Dauidis, qui aſcenſurus
eſt arcem ſion, nec cæcus, nec claudus eſſe debet,
ſed ſtrenuus miles. Nemo fſüublime illud protectum
attingere poteſt, niſi percuſſo Iebuſæo, abſtulerit ido-
la omnia cæca et manca, quæ odit anima Dauidis, 2.
Samu. 5. Sexta ratio, In fluminibus illis aquæ viuæ
de cæleſti Ieruſalem, vt ait Ezechiel, egredientibus
piſcatores hominum ſunt apoſtoli, non piſcatores par-
uulorum. Boni piſcatoris eſt piſcieulos nuper natos
non attingere, ſed alios maiores ab aquis tollere. Se-
ptima ratio, ſpiritualibus ſpiritualia, ſicut carnalibus
carnalia, teſte Paulo, oportet conferre: nam hæc in-

ter ſe, ſicut et illa, ſuum ordinem ſeruant. Diſpice

jam, an pædobaptizatus ſit ad dominicam cænam ad-
mittendus? Si puero, ſecundum carnem nato, non
dederis carnale alimentum, fame peribit. Ad eundem
modum in ſpiritualibus nouus homo per baptiſmum e
cælo natus, niſi nouo cæleſti pane nutriatur, fame
contabeſcet. Neceſſario enim indiget nouus homo no-
uo cibo. Eo magis, quia ſine cæna non eſt completus
nouus homo. Octauo ratio, Omnes ſuos Chriſtianos
ad cænam ſuam Chriſtus vocat, ergo qui cænæ Chri-
ſti non eſt capax, non eſt ad Chriſtum vocandus.

Nam portentum eſt magnum, ſi hominem generes;

qui manducare non poſſit. Nona ratio, Fidelis diſ-
penſator dat familiæ domini cibum in tempore ſuo,
Lucgek. 12. Sed peaædobaptiſtæ ante tempus
N. 3. omnia

566 DE REGENERATIONE

omnia faciunt. Dant cibum non petentibus, nec
indigentibus. Dominica miniſteria diſpenſant iis, qui-
bus nondum eſt agnitus Chriſtus. De paruulis carnis
faciunt regnum ſpiritus: cælum cum terra confun-
dunt, confuſione Babylonica. Decima ratio, Chri-
ſtus iubet apoſtolos reſpicere ad regiones iam albas,
et paratas ad meſſem. Sed pædobaptiſtæ omnes fru-
Gtus immaturos colligunt, et eos immaturos perdunt.
Ad veram enim meſſem, vt docet nos Chriſtus, opor-
tet expectare, primum, vt herba creſcat, deinde te-
nera ſpica, deinde granum integrum in ſpica: et tunc
eſt tempus aptum, ad adultum hominem metendum,
Marc. 4. Pulcher eſt locus, cui contrarium facien-
tes pædobaptiſtæ, teneram herbam, antequam fructum
ferre poſſit, inſtar locuſtarum deuorant. Vndecima
ratio. Iidem erant Chriſtiani et diſcipuli, idem ſo-
nabat initio apellatio Chriſtianorum, quod ſonare ſo-
lebat appellatio diſcipulorum, acto. 11. Ergo nemo
Chriſtianus, niſi diſcipulus. Ergo pædobaptizati non
ſunt Chriſtiani, qui non ſunt diſcipuli. Euidentiſſi-
ma eſt hæc ratio, nullos tunc eſſe vocatos ad bapti-

ſmum infantes, cum ſolum vocarentur diſcipuli. Ita

iuſſit Chriſtus, vt apoſtoli diſcipulos facerent, quos
baptizarent. Duodecima ratio, omnes Chriſtiani fra-
tres ſunt. Si Chriſtiani ac fratres ſunt infantes illi,
quare eos a fraterna Chriſtianorum communione re-
pellis? a cæna Chriſti? Hoc ipſo iam fateris, non
eſſe fratres noſtros. Decima tertia ratio, Fratres no-
ſtri non ſunt, qui non acceperunt ſpiritum adoptio-
nis filiorum Dei. Spiritus iſte nos facit fratres, qui
nos facit eiusdem parentis filios. Hic autem ſpiri-
tus, ex auditu fidei eſt: ergo in infantibus non
eſt. Decima quarta ratio, Cornelius adhuc, acce-
pto ſpiritu ſancto, eſt baptizatus, ex ſymbolo acci-
piens maius ſtabilimentum, et certitudinem. Tam
certi eſſe debemus, Deum non intus abluere, quam
certo

certo
inkan
genen
ad n
non 1

non p
genitl
noua.
baptit
non
n
licet
Ut in
ad ſa
prim
ſibi
ſtum
Chrick
kegen
bapti

1, Ne
is dli⸗
is nh
CONE.
0, Cn.
im Abn
nes i
Perdun.

s, ON .

Beinge ⸗
1i et t
netenen
Gnn fick
m frdnm
Weci
ilen ⸗
ſonne

Drro Ne

ptzuim

Eidenmi.

1s Ad bil
.1. E
Lipl. D
rent,

giki *

Pknts 1
Mnutionen⸗
ſreis
Prittes
un 1inr⸗

I. I B E R IIII. 567

certo videmus corpus noſtrum ablui. Quæ certitudo
infantibus dari non poteſt. Decima quinta ratio, Re-
generatione efficiuntur homines dii. Sunt autem dii,

ad quos ſermo Dei factus eſt. Ergo pædobaptizati

non ſunt dii, qui ſermonem Dei non audierunt. De-
cima ſexta ratio, Non poteſt eſſe generatio noua in
eo, in quo non poteſt efſe homo nouus: in infante

non poteſt eſſe homo nouus, qui eſt per ſermonem Dei
genitus: ergo in infante non poteſt eſſe generatio

noua. Decima ſeptima ratio, ex legis figuris pædo-

baptiſmum improbat, Bos ſiquidem, ouis, et capra,

non poſſunt, cum primum nata fuerint, offerri, ſed
noua expectanda eſt hebdomada, Leuit. 22. Non
licet primis annis arborum fructus colligere, ſed vel-
ut incircunciſi cenſentur, donec per tempus erunt
ad ſanctificationem apti. Leuit. 19. Ipios hominum
primogenitos, quos maxime ſibi elegit Deus, noluit

ſibi ſtatim offerri, ſed ad nouæ hebdomadæ initium,

Exô. 22. Decima octaua ratio, Non poteſt ad Chri-
ſtum vocari, qui non poteſt a Ioanne præparari. Vt
Chriſto præmittitur nuncius, viam parans, ita et Chri-
ſtiano cuiuis: vere catechizans erat Ioannes baptiſta.
Decima nona ratio, Ex Trismegiſto ipſo in libro de
regeneratione, et ex Sibyllinis oraculis, aperte docemur,
baptiſmum non conuenire, niſi hominibus adultis.

Qui laticis culpas abluti fonte perennis
Præteritas, rurſum geniti, planeque renacti,
Iam non infandis parebunt moribus orbis.

Hæc docet Sibylla octauo libro, quæ et primo do-
cuerat, baptizandos debere inſtitui.
Vt rectos faciant calles, animosque repurgent
A vitiis, et aqua luſtrentur corpora cuncta,
Vt nunquam deinceps peccent in iura, renati.
Viceſima ratio, Si infantes liceat ſine intellectu baptiza-
ri, licebit quoque pueros, a pueris ludentibus, mimice et
N. 4. per io-

563 DE REGENERATIONE

per iocum baptizari, vt de Athanaſio puero et ba-
ptizante fertur: res omnium maxime ridicula. Li-
cebit item nobis æreas campanas, argenteos calices,
altaris lectos, aquæ vrceolos, et brandones paſcha-
les in eccleſia noſtra baptizare: atque ita calieum
vrceorum, æramentorum, et lectorum, cum phari-
ſæis baptismata facere, Marci. 7. Sed quid obſecro
ſibi volunt illa campanarum et brandonum noſtra ba-
ptismata? O miſeri phariſæi, quousque tandem e-
ritis ebrii, et ſomno ſopiti? O Chriſte, Deus no-
ſter, itane ad mille ducentos ſexaginta annos iumen-
tis nos aſſimilari paſſus eſt? Vbi ſunt, domine, il-
læ tuæ antiquæ miſericordiæ ? Iuſtus tu es. Ex-
pectaſti, vt compleretur Chananæorum iniquitas, ne
iniuſte videreris illos expuliſſe. Iſtos quoque ad
duplum tempus expectaſti, qui Chananæis ſunt du-
plo peiores. Magnæ tibi curæ fuerunt pauci mar-
tyres, electi tui, et precioſa in conſpectu tuo mors
eorum, vt tot peritura beſtiarum millia ſæuire permi-
ſeris, ad complendum tuorum martyrum numerum,
apoc. 6. Sæuæ illæ beluæ nihil in conſpectu tuo habi-
tæ ſunt. In illis tu gloriam tuam oſtendiſti, omnes vel-
ut Aegyptiacam turbam præcipitans, vt gratiæ tuæ er-
ga electos tuos magnitudo appareat. Iuſtus igitur tu
es domine, et illi omnes impii, qui Aegyptiorum, Ba-
byloniorum, et Chananæorum omnium impietates ſu-
perarunt. Admiranda profecto in hac re Dei ſapientia
patefit, vt quos ille improbos nouit, in ea temporum
momenta detrudat. in quibus gloriam ſuam, et in e-
lectos miſericordiam patefaciat, et ea, quæ prædixit,
compleat, in hoc ipſum malos indurans, propter im-
pietatem ſuam. Non propter ſeruum arbitrium. Im-
pietas noſtra paſſim facit arbitrium noſtrum ex libero
ſeruum propoſito ad certa momenta libertatis bi-
uio, et neglecto. Atque ita nemo in æternum ignem
damnabitur, niſi qui malum cognoſcens libere com-
miſerit. Tametſi aliquando corporali morte iu-
. ſtum cum

SSa

ſtum e
cum
illius!

Nenmno

evange
pellere
tradiee
nis, V.
impier
citer
Vverun
ari,
ignen
In v.
tus 6
Paul
voca
nec
propt
ſeut
bus.
1d en⸗
Cand
lis
Nam
Innat
2. et
locen
et 2.
Dei
ipl.
in ca
tl do
in te
Kient
ex P
A
et l

br.
l. l.
cliets

pelcr.

xdlicun
n phui⸗

Hoblten

loſtra d
Anden 6⸗
Deis no
08 iuner⸗
Dnine, ,
t8. N
igind 1
Jvogle
6 lunt

Uire en⸗
1 nunern
n tuo
onnesu
Ntie e 1
tus iit
tiotun, 1
ppietn

4 eme
n, ei
e moii
Ptopiel
ininn

m erl

bberttis
nun ine
lbere l
orte!
ſtum

TL. I B E R IIII. 569

ſtum cum impio, ſimul occidat Deus, et paruulum
cum magno, Ezech. 21. et Lucæ. I3. tamen æternæ
illius futuræ mortis non eſt ſimile iudicium. Ea enim

nemo gratis damnatur. Si obiicias, Deum gratis ad

euangelium quoſdam vocare, et quoſdam gratis re-
pellere: Reſpondeo, id verum eſſe, et dictis non con-
tradicere. Euangelicæ vocationis, vel non vocatio-
nis, vel non vocationis cauſam non ad pietatem, vel
impietatem noſtram, ſed ad Dei voluntatem, ſimpli-
citer referri vult Paulus, Rom. 9. Quod maxime
verum eſt. Quia aliud eſt, ad euangelium non vo-
cari, id quod gratis facit Deus: et aliud, ad æternum
ignem damnari, id quod nunquam gratis facit Deus.
In vocatione hac euangelica nec ipſius Moſis miſer-
tus eſt Deus, quia noluit, vt ex ipſo Moſe ecitat ibi

paulus. Ad regnum hoc per donum præſens non

vocauit tunc Deus ipſum Abraham, nec Dauidem,
nec alios legis prophetas. quia noluit. Non tamen
propterea illos gratis damnat, nec facit eis iniuriam,
ſicut nec catechumenis, ante baptiſmum decedenti-
bus. Non facit Deus alis gentibus iniuriam, nos
ad euangelicum, et cæleſte hoc regnum, gratis vo-
cando: cum et eis ſua merces reſpondeat, vt et fi-

liis Cain reſpondere dixit ipſe Deus. Genes. 4.

Nam funt illi omnes ex factis ſuis iuſte iudicandi.

Innatus omnibus à ereatione eſt ſpiritus Dei, Genes.

2. et 6. Confcientiæ regulam ad ſalutem ſufficientem
docens, vt ſint impii omnes inexcuſabiles, Rom. I.
et 2. adto. 10. et 17. Propter hunc nobis inſitum
Dei ſpiritum eſt ſub poteſtate noſtra virtus peccati, vt

ipſi Cain reſpondit Deus. Apud te, inquit, o Cain, et

in carne tua, erit illecebra eius, ſcilicet peccati, et
tu dominaberis ei. Propter delicta ergo datur quis
in reprobam mentem, non propter ſeruum arbitrium.
Sicut Chriſtus in cælo habet liberum arbitrium, ita
ex parte nos ab eo illeminati habemus. Libertate,
qua Chriſtus liber eſt, nos liberi ſumus, eius ſpiritu
et libertate donati. Aliis alius eſt ſpiritus, et a-
N. §. lia li

570 DE REGENERATIONE

lia libertas, quam paſſim ſerpens obſcurat. Sed de .

his ſatis.
Proferamus nunc baptiſmi veras deſcriptiones, qui-
bus verbo Dei deſcribitur, et ex quibus veras diffi-
nitiones conficies, vt videas, quam longe abſint a
pædobaptiſmo.
1. Baptismus eſt tinctio, cum doctrina, et manuum
impoſitione Heb. 6. At pædobaptizati doceri non
poſſunt.
2. Baptismus eſt viuum Dei opus, adiunctam ha-
bens pœnitentiam, fidem, et ſpiritus ſancti donum.
Ilbidem. Mortua autem hæc omnia in pueris ſunt.
3. Baptismus eſt poſt opera mortua ita deſuper na-
tum viuificari, illuminari, et futuri ſeculi virtutes ita
guſtare, vt ſit relapſo res irreparabilis. Ibi. Sed pueri
ſolum habent lactis guſtum, quem ſæpius repetunt.
4. Baptismus eſt abluere peccata, inuocato nomine
domini, acto. 22. pueri vero neminem inuocant, nec
nomen Chriſti norunt.
5§5. Baptismus eſt Chriſto credentem inſtar mortis
eius aquis ſepeliri, ibique circunciſione ſpiritus facta,
corpus peccatorum deponere, et deinde cum Chriſto
refurgere, Colos. 2. Quæx res in Pædobaptismo eſt
merum præſtigium.
6. Baptismus eſt, ſic cum Chriſto reſurgere, Vt
quaſi terrenis quis mortuus, ſola cæleſtia curet. Co-
los. 3. Pueri nil tale curant.
7. Baptismus eſt ablui, iuſtificari et ſanctificari in no-
mine Ieſu Chriſti, et in ſpiritu Dei noſtri. I. Cor. 6. Exa-
mina ſingulas partes, et vide an infantibus conueniant.
8. Baptismus eſt ablutione noua Chriſtum induere

tuncque filium Dei effici, Galat. 3. Quæ omnia pæ-

dobaptiſtis ſunt friuola et ridicula.
9. Baptismus eſt, audito Dei verbo, peœniten-
tiam agere, et tingi in nomine Ieſu Chri-
ſti, in remiſſionem peccatarum, vt donum ſpi-
ritus ſancti accipiatur. acto. 2. Pueri nec
audiunt

2ð

zucliun
10.
per ſe⸗
Oi
1. Det
guſtare
In.
Abylo
tia pe⸗
reſpon
huc m
12
ſcient
Deun
lentu
erga
15
ae den
Heb.
14.
nouatie
ſiüeni
Dueros
Durum
15.
X
Dei Vi⸗
daptiza
16.
Chriſto
Clm iln
rexit 1
Eet, No
Uiuunt
17.
is ein
Ceps .

del de

oneg d⸗
eras dn.
e abün

t Munwnn
oceri M

inctan k
ti domm
is ſon.
elipertr
Virtes n
Lel et
epetunt
o wonie
loeant, N

r ni

ins kin
n Ck
Ptisni

rgele, 1
ret,0

einn
1.Glr
onbenidn
m inclet
it N

ndo⸗ .

L I EBE R IIII.

audiunt, nec pcenitent.
10. Baptismus eſt renaſci ex incorruptibili ſemine

per ſermonem Dei, vt quis quaſi tunc genitus infans

omni dolo vacet, et guſtet, quam ſuauis ſit dominus,
I1. Pet. I. et 3. In pueros non ſeminatur ſermo, nec
guſtare illi cæleſtia poſſunt.
II. Baptismus eſt nauicula Chriſti, ab aquarum
abyſſo nos eruens, idque efficiens, vt bona conſcien-
tia per reſurrectionem Chriſti in cælum erecta. bene

reſpondeat apud Deum, quanquam ſordes in carne ad-

