data, lex irrationalis, lex impoſſibilis, tyrannica. Ita
miſeros et rudes populos, te iudice, in equuleo exer-
cebat tunc Deus, ſicut tyrannus Diomedes in lecto fer-
reo, vt equis eſſent in pabulum. Lex illa perinde tibi
ſonat, ac ſi Gebennenſibus tuis tyrannus quis dicat,
Montes aureos producite, et aſtra cælo detrahite:
alioqui pœnas dabitis. Chriſtus dicens, hoc fac, et
viues, tibi ſaxo dixit, In acerem vola, et viues. Et
ad legem illam nos vis tu hodie pariter teneri, ad im-
poſſibilia omnia adſtrictos. Non te ſeruitutis pudet?
tam violentæ tyrannidis? Deum ais in lege hoc ſolum
voluiſſe, vt impoſſibilitatis admonerentur. Tu ita fin-
gis. At ego cum propheta dico, eum tunc voluiſſe
mandata ſua cuſtodiri, eaque cuſtodientes cſſe beatos.
Fauorem ſuum facientibus legem præbebat Deus, defi-
cientibus expiationes dans. Illi quoque ſe mandata fa-
cturos, iurabant, vt vides. Nehe. 10. pfal. 118. qui eſt
Heb. 119. item 2. para. 1 5. Deut. 29. et Ezech. 16.
Quis tam amens iuret, aut quis Deus iurare faciat rem
omnino impoſſibilem? Deus teſtatur, præceptorum ob-
ſeruationem ſibi placere, et ea ipſum delectari. An res
impoſſibilis eum delectabat? Si vis ad vitam ingredi,
ſerua mandata. Matth. 19. Ad poſſibilitatem anteceden-
tis ſequitur poſſibilitas conſequentis. Hæc eſt regula mi-
ſericordiæ Dei, Ego ſum Deus, faciens miſericordiam in
mille, iis, qui diligunt me, et præcepta mea ſeruant. Exo.
20. Et poſſibilis, et in eſſe ibi ponitur præceptorum ob-
ſeruatio, ſicut miſericordia. Apud Ezechielem, ca. 18.
ait Deus, patri impio ſuccedere filium, præcepta facien-
tem, et contra. At tunc Deus ita pronunciat, Hic propter
juſti⸗

juſtit
cuſto
ne d
nec!
tem!

ſtitan
tor
quo
elt,
accO
doce
fed
Chi⸗
Vt (

Dau
min
nuun
min,
tuta
amno
domi
Munm
teſine
Ui. H
Dio i
Dais
recin
ambig
et lol
in on
I. ld
leg. 2
locis.
Venit

ibue N
lonn e.

.

bus ſalt
lica. In
leo der⸗
leco le⸗
rince ill
iis ea
Cetrahin
oe kie 4
ies, I
ri, A ir⸗
is puit!
hoe ſun
Tu intr
ne wo
ſle bentcs
elg d⸗
andetl⸗
18 gid
vech. 16
ſaeiat kn
Cotunt
Ii. Auns
ningeh
ptecelen
egllun.
Ortcinmn
bit.o
torun N
, 4. 16
tl faeier
eproytt
IN.

4

EP IST OL. A E. 649

juſtitiam, quam fecit, viuet: iudicium et iuſtitiam fecit,

cuſtodiuit omnia præcepta mea, et fecit ea. Apertifſſi-

me docet Moſes, præceptum legis non eſſe impoſſibile,
nec procul ab homine. Deut. 30. Quod et ad facilita-
tem legis euangeliceæ bene accommodat Paulus, Rom.
10. Innumeri extant loci, qui realem aliquando præ-
ſtitam legis obſeruationem teſtantur. Et exempla mul-
torum, qui legem ad tempus obſeruarunt, eo modo,
quo tempus illud exigebat. Proprium ſiquidem legis
eſt, vt ſit rationabilis, poſſibilis, tempori et moribus
accommoda. Obſeruationem legis factam ab aliquibus
docet Moſes, dicens, Cuſtodierunt eloquium tuum, et
fœdus tuum obſeruauerunt, Deut. 33. Confirmat Mala-
chias. ca. 2. Dauid aliquando fuit ea mente præditus,
vt cuſtodierit præcepta domini, et fecerit ea toto cor-
de. 3. reg. I4. pfal. I18. et act. I3. Hæc ſunt verba
Dauidis. 2. Sam. 22. et pſal. 17. Retribuet mihi do-
minus, ſecundum iuſtitiam meam, iuxta puritatem ma-
nuum mearum rependet mihi. Quia cuſtodiui vias do-
mini, et non egi impie a Deo meo. Omnia eius inſti-

tuta in conſpectu meo ſunt, et præcepta eius a me non

amoueo. Perfecte et integre verſor coram illo, et ſer-
uo me, ne prauum quid faciam. Rependet itaque mihi
dominus iuxta iuſtitiam meam, et iuxta puritatem ma-
nuum mearum, coram oculis eius. Idem pſalmo cen-
teſimo, ſe corde perfecto viam immaculatam ſeruare
ait. Hinc. 3. reg. 3. teſtimonio Salomonis, et teſtimo-
nio ipfius Dei, præcepta, ſtatuta, et mandata cuſtodiuit
Dauid, ambulauitque coram Deo in veritate, iuſtitia et
rectitudine. Ad certum tempus hæc refer, et nihil erit
ambiguitatis. Præcepta omnia compleuit Ioſue, cap. I1.
et Ioſias 4. reg. 2 3. Zacharias et Elizabeth ambulabant
in omnibus præceptis, et iuſtificationibus domini, Lucæ
I. Idem ſe corde perfecto feciſſe, teſtatur Ezechias. 4.
reg. 20. et Eſa. 38. Idem Nehemias, et alii, plerisque
locis. Poſſibilis erat via illa iuſtitiæ legalis, ſi per eam.
venit Ioannes. Poſſibilis erat, ſi in ea viuebatur. Iuſtitiam
S. s. dupli-

650 EPISTO IL. A E.

duplicem ait Paulus, iuſtitiam legis, et iuſtitiam fidei.
Ro. 10. Diuiſionis illius, dices tu, alterum membrum
nihil eſſe? In omni diuiſione oportet membra pro ali-
quo accipi. Iuſtitiam legis ibi definit Paulus, eam ali-
quid eſſe cenſens. Lege caput vltimum libri ſecundi, de
iuſtitia regni Chriſti. Illud verum eſt, quod impoſſibile
homini fuit in legis obſeruatione iugiter permanere,
quin paſſim transgrederetur. Vnde monebantur illi mi-
ſericordiam implorare. Affectus carnis, inquis, inimici-
tia eſt aduerfus Deum, legi Dei non ſubditur, nec poteſt.
Rom. 8. Id maxime verum eſt. At in homine ſunt af-
fectus carnis, et affectus ſpiritus. Non ex toto, ſed ex
parte erat impoſſibile legem ſeruare, vt ait ibi Paulus.
Ex parte carnis, transgreſſionem paſſim facientis. At
non quouis momento transgreditur homo. Ex carnis
etiam infirmitate et prauitate, imperfecte tunc præſta-
batur, quod præſtabatur, cum nondum eſſet data perfe-
ctio Chriſti. Qua ratione iterum impoſſibilis erat legi
perfectio iuſtitiæx. Hic fuit Pauli ſcopus, vt pro nihilo
habita illa, nec integra, nec manente iuſtitia, ſolam Chri-

ſti iuſtitiam ſpectemus, quæ integra eſt, perfecta, et per-

manens, in ſola ipſius fide conſiſtens. Vulgaribus Iudæis
non fuit tune datum, hoc cogitare, ſicut nobis nunc da-
tur. Sed ad ſua pro transgreſſionibus data remedia con-
fugiebant, ad expiationes varias. Prophetis videntibus
datum eſt, ſub vmbra quadam Chriſtum videre, et ad
eum præ onere legis ſuſpirare. At non ideo erant a legis
iugo et obſeruatione tunc exempti. Fiduciam hi habe-
bant in futuro Chriſto, tametſi vulgus Iudæorum nefci-
ret, an eſſet odio vel amore dignus. Nos vero certam
ſcimus charitatem Dei in nobis. Plerasque alias diffe-
rentias Iudaicæ et Chriſtianæ iuſtitiæ, a me iam alibi
expoſitas, nunc omitto. Si eas tu ſublimi ſpiritu cum
Paulo conſideres, carnalem illam temporaneam, ſeu
momentaneam legis iuſtitiam nihil nunc pendes, pro-
pter excellentem huius gloriam. Hac ratione Pau-

lus

lus il
At, in
ſiloe⸗
Nihil
innnil
intell
dem?
dit,
Vigen
Munn
Gam
Nema
Vnu⸗
fuitſt
Aual
lentun
kem
Omni
ſenpe
cirne
fore
Ju

ohe

gen
dus
tun
Vir
q
le,

iam nie,

menbrn
pro d
Leunch,’
npoltit
ernuenere
tur illini
8, ininie⸗
nec potel
he ſunt
dto, ſele
bi Panu.
iegtis. 4
EX cari!
unc relr
ata ell
s einks
pto U
ſolamk.
ibuslutri
S NNet
ecl.
Videnibi
gere, 1
run eltl
ero Cent
liss ⸗
e ian Nli
irin
menm 1
les, N.

tore 1

EPISTOLAE.„,. 6s”sr

lus illam, vt reiectamentum elidit, vt hanc extollat.
At, inquis, Paulus hanc rem fortius exaggerat. Rom. 3.
ſi locos omnes, quos ibi adducit, diligenter expendas,
nihil vitra colliges. Omnes homines ait Paulus effectos
inutiles? Fateor. Omnes declinauerunt? Non eſt, qui
intelligat? non eſt, qui faciat bonum, ne Vnus qui-
dem? Fateor. In quouis homine hoc aliquando acci-
dit, vt nec intelligat, nec bonum faciat. Idque magis

vigente per legem peccato, et certis impiorum homi-

num ſeculis. Omnes erant obnoxii maledictioni, in

quam paſſim transgredientes incidebant. Vera hæc ſunt.

Nemo, ais, fuit vnquam ſine concupiſcentia: ergo nemo
vnquam illam impleuit. Non concupiſces. Vere nemo
fuit ſiue inſito concupiſcentiæ ſtimulo: ſed non ſemper
actualiter concupiſcebat, nec quouis momento nouum
reatum contrahebat. Ergo nec rem alterius, nec vxO-
rem alterius nunc concupiſco, et nuper concupiſcebam.
Omnium mortalium es tu miſerrimus, ſi mentem tuam
ſemper hic dæmon exagitat. Semper eſt peccatum in
carne, at non ſemper mouet animam. Iuraſſes tu, non
fore in carne tua aliquem concupiſcentiæ ſtimulum?
Quid igitur illi iurabant? Peccatum, quod, vt ait Paulus
operabatur in nobis omnem concupiſcentiam, eſt diabo-
lus ipſe. Non iurabant ipfſi, eum in ipfſis non fore, ſed ſe
curaturos, ne pelliceret. Hoc, Deo iuuante, paſſim præ-
ſtabant. Faciam, inquit, vt in præceptis meis ambuletis,
ea cuſtodiatis et faciatis. Aliquid eſt, quod Paulus ait,
Eos qui ſunt Chriſti, carnem crucifixiſfe cum affectibus
et concupiſcentiis, Galat. J. Vnde conſtat, te non eſſe
Chriſti, qui concupiſcentiam poſſe crucifigi, negas. Ne-
mo, ais, vnquam impleuit præceptum illud, de dili-
gendo Deo, ex toto corde, tota anima, et totis viri-
bus. Vt tu nunc cum Luthero tuo ſomnias, nemo

tunc impleuit. At non ita Deus exigebat, ſed iuxta

ſe, et mandata feciſſe. Si nec tunc dabatur toto corde

vires cuique datas. Mentiti funt tibi Dauid et alii,
qui aiunt, ſe toto corde Deum exquiſiuiſſe, deſideraſ-

dili-

65822 E L. IS T O I. A E.

diligere, nec nunc datur toto corde credere, nunquam

eris tu iuſtificatus, qui es tam rigidus exactor. Qui non

diligit, manet in morte: ergo vos in morte manetis, qui
dilectionem eſſe poſſibilem, negatis. At vero liberaliſfſi-
mus Deus, omnia donans, ſi eum oraueris, et fidem ve-
ram, et charitatem veram aliquando donabit: Perfectam
charitatem, vt ait Ioannes. Si omnia ſunt poſſibilia cre-
denti, et tu credis, poſſibilis tibi eſt dilectio, et poſſibilis
impletio præcepti. Auguſtinum tu ſoles audire, cuius
hæc ſunt verba, lib. I. retractat. cap. 1I5. et lib. de dua-
bus animabus contra Manichæos. Peccati reum quem
teneri, quia non fecit, quod facere non potuit, ſum-
mæ iniquitatis, et inſaniæ eſt. Ibidem ait, non dici
peccatum, niſi a quo liberum eſt abſtinere: liberum
quoque eſſe ait, præceptum implere, iuuante Deo. Ad-
de, quod præceptum de dilectione illa, non erat in fœ-
dere decalogi, nec eſt a Deo ita datum, quando data
eſt lex. Sed a Moſe in Deuteronomio eſt poſtea exhor-
tatione quadam adiunctum. Imo ait, Circuncidit do-

minus cor tuum, vt diligas eum ex toto corde, Deut.

30. Quibus verbis poſſibilem eſſe docet dilectionem
illam, efficiente in te Deo, vt ita diligas. Magnum
mandatum dicitur hoc a Chriſto, quia proxime accedit
ad euangelicam perfectionem. Non tamen erat manda-
tum decalogi, nec maledicebat eum, qui non integre
perficiebat. Si tu ſingula bene diſcernas, videbis plane,
nihil incommodum, nihil inconſonum in lege Dei fuiſ-
ſe præceptum. Omnia erant commoda viribus, facul-
tatibusque conſona, ad ſanctam viam inducentia. Imo
et iudicialia præcepta, populo illi rebelli erant ita con-
ſona, vt nec Phoronæus, nec Lycurgus, nec Solon, nec
Pompilius, talia potuiſſet tunc excogitare. Si de cere-
moniarum immenſis ambagibus conqueraris, rudem il-
lum Aegyptiacum populum cogita, idololatriæ fuiſ-
ſe deditum: a qua vt diuerteretur, eſt iuſtiſſime
aliis ſublimioribus occupatus. Rabbi Moſes Aegy-
ptius, myſteriorum Chriſti præſigurationem ibi non
cogitans

cogita
pulo e
Clius
Niſi po
fando
Tatione
ſinguin
ſinguin
Uem ocl
busdam
line, l.
Uatione
eſet ag
elt paſtl

DE.
icigli
diein i
am con
ciis ol
tumn eſt
lit T.
Udiei
Piblat,

e ofe

Ade fi
Ienla.
Menſam

eii. 0

didimn
Nitus 1
Droepon
Mondu

Munln
(uim
Aetis,i
liberalt
kicen K
Perkedn
lbilin en
4t pokknin
lire, elin
ib de e
eumm quen
tuit, in
, Hol di
e: Tbenu
Deo. A
erat intt.
ancotn
ſten ei⸗
ncicit ⸗
de, De.
Hilecti
Mien

. Clen

on inen
etisn
EMeiil ii

n
lt itl .
Cloe
i de t.
,uden 1
tir fi⸗
rliln

EPIST O L A E- 653

cogitans, ceremonialia illa ſacrificia ait non fuiſſe po-
pulo data, niſi vt retraheretur a ſacrificiis idolorum.
Cuius ſignum eſſe ait, quod non fuerunt populo data,
niſi poſtquam ad idololatriam declinauit, vitulum con-
Hando et adorando. Nos dialogo primo multiplicem
rationem adduximus, quare dæmon fuffumigationes et
ſanguines appetat. Atque ideo, velut antidotum, Deo
ſanguinem ſeruari, atque fuffitus, vt ſibi debitum ſua-
uem odorem, quem antea dæmon ex immundis qui-
busdam ſibi ſuauem compoſuerat. Deſine igitur, Cal-
uine, legem illam in nos torquere, aut de eius obſer-
uatione tam violenter agere, etiamſi cum Iudæo tibi
eſſet agendum, vt tui miſereatur Deus, qui in lege
eſt paſſim Iudæorum miſertus. Amen.

EPISTOI A VICESIMA
SEXTA.

DE lege Moſis aliud ſupereſt inquirendum, ne quis
iudicialia illa nobis obtrudat. Quæramus ergo. Si iu-
dicia illa a Deo ipſo prolata dirimendis litibus, erat
tam conſona, quare nos ea non ſeruamus, vt in iudi-
ciis noſtris vtamur? Reſponded, Duro populo prola-
tum eſt durum iudicium, quod Chriſti clementia tol-
lit. Tolli autem vides in muliere adultera, Ioan. 8,
Iudicialium illorum obligatio ceffat, per liberatorem
ſublata. Pœnarum acerbitas illa indicabat, immenſam
eſſe offenſam diuinæ maieſtatis immenſæ. Sicut ſcelus
Adæ fuit immenſum, ita fuit pœna exitialis mortis im-
menſa. Nos vero ſcimus, immenſi ſceleris fuiſſe im-
menſam compenſationem, mortem precioſiſſimam filii
Dei. Ob id nos, cum offendimus, non tam rigide oc-
cidimur, obiecta pro nobis ipſa morte Chriſti, immen-
ſo redemptionis precio. Eius nidore vbique deli-
nitus pater, vbique iram remittit, vbi nos ei hoc
preponimus, fide propitiatoris viua. Id quod Iudæis
nondum dabatur. Non ſeruili ponarum metu nos
terre-

634 E PISTO L A E.

terremur, vt illi: quia perfecta eſt charitas Dei in
nobis, quæ foras excludit timorem. Vt figuralis
erat imperfectus populus, ita eorum iudicia erant

aut figuralia, aut populi imperfectionem fignifican-

tia. In ceremoniis quoque eſſe alterius rei figu-
ram, et propriam eorum imperfectionem ſignifica-
ri, docet apoſtolus. Heb. 9. Non poteſt quis di-
cere, ſtatuta veteri populo ſimilia, eſſe nobis ob-

ſeruanda, cum non ſit nunc ſtatus populi fimi-

lis. An licebit nunc cognato occifſi interficere ho-

micidam? Olim id licebat, Num. 35. An iudi-

cabimus nunc de vwæoribus fſuperinductis, de an-
cillis, de zelotypia, de occiſio inuento, de fügiti-
uis? Deleta eſt tota illa Moſis politia, vt non liceat
nobis ea, quæ deſtructa ſunt, reædificare, teſte Paulo.
Lex puero aut ſeruo data, ceſſat, vbi ex ſeruo fit li-
ber, aut a puero tranſit in virum, a pædagogi, et do-
mini prioris exemptus poteſtate. Si iudicium illud in-
fernalis mortis, in Adam prolatum, eſt per Chriſtum
in credentibus ſublatum, multo magis tolluntur illa
Moſis ad mortem iudicia, ad tempus correctionis ri-
gore quodam prolata. Hic vides, quanta erga nos ſit
Chriſti clementia. Nihil ille fuis non condonat, et
condonari a nobis vult iudicialium rigorem. Si cui ſit
quicquam furto ſublatum, non concedam accipere
quadruplum, aut quintuplum, vt lex habet rigoris:
ſed ſuo eſſe contentum, ne cum aliena iactura locu-
pletetur, et ne alteri faciat, quod ſibi fieri nolet. Ita
Chriſtus breui compendio nobis concluſit iudicialia
omnia legis, vt nos ipfſi noſtri iudices ſimus, fa-
cientes aliis, vt nobis fieri vellemus. Ad eun-
dem modum, vit refert Irenæus lib. 3. ca. 12.
in concilio leroſolimitano ſcripſerunt gentibus a-
poſtoli, Iudaicis omiſſis id obſeruandum, ne a-
liis faciat, quid ſibi fieri nolent. Hinc bPaulus ait,

etiam minimos in eccleſia eſſe ad lites inter Chri-

ſtianos

ltiand
ſticis
lieub
Cieiun
legis,
vener
gine
mile
I
torqu
rere,
homi
tur?
hoc
cOrp
poll⸗
ſpin⸗
Cain
mibun
celi,
litate
non
Uxpe
minnn
becca
tus 2
Wen
ſet n
Cumi
et gul
Nem
durat
Mund
Nimne
Ju
ohil
dei

lt De
1t fenrin
Giein en
tei e⸗

e

n ſonita.

ſt gbis
Hobis
Opyli n⸗
rſcere he
An ind.

le figt
t honn Iudl

telte Dul.

ſerno ſtl
li, er⸗
mn ülli
er Cin.
luunmr 1
reckionis
eg Ni
ndonnt,
. A
0n Nehhe
cura le
olet
Vmus, 1
Ad eu.
. el. —
entibis?

Ne

,
Puulus 1
ner
ſ

EPIST OTI AF 655

ſtianos dirimendas idoneos, absque ethnicis aut Mo-

ſaicis iudiciis. Daturus eſt Deus, vt veram eccleſiam
alicubi tandem videamus. Ibi ſemper erit rectum iu-
dicium, vbi erit ſpiritus domini. Ex iudiciis illis
legis, rationes aliquæ colliguntur, vt de parentum
veneratione, de eo, qui habet vxorem patris, de vir-
gine violata, de damno dato, et aliis, quorum ratio
ſimilem in nobis locum habet. .
EPISTOLA VICESIMA SEPTIMA.
INeidit iam quæſtio alia, quæ plerosque hodie
torquet, an homini Chriſtiano liceat magiſtratum ge-
rere, regem eſſe, et occidere. Indigna enim videntur
homine Chriſtiano, quæ ex peccato funt orta. Quid igi-
tur? Deſtruemus omnia, quæ ex peccato funt? Qui
hoc ita credit, deſtruat ſeipfum, cum corpus ſuum ſit
corpus peccati. Deſtruat cælum, quod peccato eſt
pollutum. Deſtruat terram, quæ ob peccatum profert
ſpinas. Ex peccato fuit vrbium ædificatio, et fuit opus
Cain. Si Adam non peccaſſet, nec ciuitatibus, nec do-
mibus indigeremus, quæ nos protegerent ab iniuriis
cæli, ab hoſtibus, et latronibus. Deſtruemus igitur ci-
uitates et domos? Abfſit. Ex iniuria oritur ius, quod
non eſt peccatum, licet ex peccati occaſione naſcatur.
Ex peccato filiorum Iſrael fuit petere regem: et nihilo-
minus ſine peccato quis ad regnum vocabitur. Imo
peccatum eſſet, quem vocatum ad regni aut magiſtra-

tus adminiſtrationem, eam recuſare, ſi ea via ſit no-

men Chriſti promoturus. Peccatum etiam ſubditis eſ-
ſet, nolle regi obedire. Non funt illi extra eccleſiam,
cum inter eccleſi? membra numerat Paulus poteſtates
et gubernatores. I. Cor. 12. Reges vult ad agnitio-
nem veritatis venire, et gladium geſtare. Quandiu
durat mundus, velimus nolimus, cogimur ordinem
mundi ſeruare. Iuſtitiæ autem adminiſtratione ma-
Xime ſeruatur ordo mundi. Optimus ille ordo eſt,
quæ intus docet ſpiritus, qui et reluctantem carnem
cohibere docet. Sed nunquid occidere? Veritas
dei eſt, vt ſuperior docet epiſtola, rigidum illud ad
mortem

656 XEPDIST OLA E.

mortem iudicium eſſe per Chriſtum remiſfum; Vbi
ſpes eſt correctionis. Hinc adulteræ dixit, Vade, et
poſthac ne peccaueris. Et alibi adiecit, Ne quid de-
terius tibi contingat. Sicuti iudex ille ſupremus nos
corrigit, et monet, antequam occidat: ita et alii iu-
dices facere debent. Illud verum eſt, quod correctio-
ne non expectata, Ananiam et Saphiram, occidit Pe-
trus, ibi morituros prædicens, in criminis deteſtatio-
nem, et aliorum exemplum. Aut certe, quia ſpiri-
tus ſanctus tunc maxime vigens, quem ſpreuerant,
docebat eſſe incorrigibiles, in malitia obſtinatos. Hoè
crimen eſt morte ſimpliciter dignum, et apud Deum,
et apud homines. In aliis autem criminibus, vbi ſpi-

ritus ſanctus ſpeciale quid non docet, ibi non eſt in-

ueterata malitia aut obſtinatio certa non apparet, aut
atrocitas magna, correctionem per alias caſtigationes
ſperare potius debemus, quam mortem inferre. In-
ter correctiones exilium laudamus, Chriſto ita proba-
tum, vt excommunicatio probatur in eccleſia. Schis-
mata et hæreſes, ita initio puniebantur durante apo-
ſtolicæ traditionis veſtigio. Qui extra fidei nego-
cium ſunt facinoroſi, iure omnium gentium puniun-
tur, quod etiam eſt naturale ius. Hoc Chriſtus non
neg auit, ſicut hæreditatem diuidere recuſans, non ne-
gauit, eſſe, qui hæreditates diuiderent. Sunt hæc præ-
ter euangelii miniſterium, ſicut artificia varia, non
contra euangelium. Præter euangelium eſt, militari
manu bona tua et tuorum, ac vitam ipſam, contra
graſſatorem defendere. Iudicem tu agis, cum deſit
alius Iudex. Milites ad Chriſtum præbparans Ioannes,
non mox iuſſit a militia diſcedere, ſed certa ratione
ſe continere. Gladium eis geſtare licet, ſicut licet
poteſtati, cui ſeruiunt, ad iuſtitiam, et vindictam ma-
lorum.

EPISTOLA VICESIMA
OCTAVA.
NvVI-

N
et el
1orun
et pr.
tionis
liqua
ei epi
recich
Venti
60 cl
Chrit
ſeopi
perin
epiſe
port
ciat,
tatur
Miſſa
confit
05 vil
Vbi i,
Oratio
impob
ſemel
ſpirite
4potte
cum 1
tionen
Mitten
Miniſte
Manus
iol
Co.
terüi,
Rinili
Vel m
ſtent
ſ

n,
Vade, e
Iuid e
ens I
t Ai .
rrebi⸗
dcicit N.
eteltati⸗
uin ii
Dkebetnn
108. M
ud Deun,
Wh⸗
on er
Paten,
Kigrtone
enre, I

tn hr

rante 4= N

ſlei teg⸗
n punin.
l ſtus 101
8, 900 1 1
hee.
8 .

, n

.un &
38 lonme,
n nin⸗
ſeut lu
fiam

SS

4
7

EPISTOL A . 657

NyVIlibi es tu vere aſſequutus, quæ in confeſſionibus

et confirmationibus fuerint epiſcoporum et presbyte-

rorum partes. Aliquando iidem ſimul erant epiſcopi
et presbyteri, quibus pariter incumbebat adminiſtra-
tionis onus. Aliquando ob inſignem donorum Dei in

aliquo excellentiam, ab aliis ſenioribus deferebatur

ei epiſcopi honor, et eccleſiæ conſenſu in eum potius
recidebat cura et ſpeculatio. Eccleſiam intellige con-
uentum omnium cum Chriſto cænantium. Verum in

e0 cüœtu eſt chriſtianæ vnitatis ſymbolum. Ibi eſt

Chriſtus in medio eorum. Siue ergo plures ſint epi-
ſcopi, ſiue vnus epiſcopus, ſpeculator dicitur, et ſu-
perintendens. Sed cauendum, ne his prætextibus
epiſcopus dominium exerceat. Præſentem eccleſiæ o-
portet epiſcopum eſſe, vt ſpeculetur et ſuperinſpi-
ciat, niſi forte ad aliud fidei negocium aliquando mit-
tatur. Epiſcopi, velut paſtoris, munus eſt, ſibi com-
miſſas oues cognoſcere, viſitare, et in doctrina fidei
confirmare, ne qua lues ſuboriatur. Ita Paulus ſu-
os viſitans confirmabat, alios conſtituens epiſcopos,
vbi ipſe alio proficiſcebatur. Confirmationem igitur,
orationem, et manuum epiſcopalem ſeu presbyteralem
impoſitionem, baptizatis conferre, certum eſt: idque
ſemel aut pluries, vt res exigere videbitur. Inſigni
ſpiritus Chriſti efficacia manus baptizatis imponebant
apoſtoli: et tunc ſpiritum ſanctum illi accipiebant,
cum linguæ et prophetiæ donis, ad eccleſiæ ædifica-
tionem, et augmentum. Poſtea iterum ad miniſteria
mittendis manus imponebant, idque ſæpius, cum ad varia
miniſteria ſeæpius mittebantur. Multi presbyteri ſimul
manus imponebant, acto. 13. ſicut apoſtoli ſimul manus
impoſuerunt miniſtris, ad cænæ miniſterium electis,
acto. 6. Hinc dicebatur impoſitio manuum presby-
terii, id eſt, congregationis ſeniorum. 1. Timo. 4.
Similis ſuper ægros erat impoſitio manuum, ab vno
vel multis facta: ſuper infantes item, et peccata con-
fitentes. Epiſcopi et aliorum miniſtrorum munus
eſt, attendere; ne quis ad dominicam cænam acce-
T. J dat

6658 EPISTOL A F.
dat indignus. Imo confirmationem doctrinæ fidei et ba-
ptiſmi epiſcopus exigit, præſertim a parum notis. Cu-⸗
rat epiſcopus, ab aliis ſenioribus adiutus, vt qui con-
tra alium aliquid habent, peccata alterutrum confiten-
tes, reconcilientur, antequam ad menſam accedant.
IHæc eſt confeſſio peceatorum, ante ſacram ſynaxim.
Imo quia huic negocio adhibebantur presbyteri, vbi
quidam in alio erat ſcrupulus, vni aut pluribus pres-
byteris ſe oſtendebat, conſilium et opem petebat, con-
fitebatur peccata ſua. IIli reſipiſcere hominem docen-
tes, et in fide Chriſti firmantes, pro e0 orabant, vt ei
peccata illa remitterentur. Si veri erant Chriſti mini-
ſtri, quam plurimum homini peccanti, et infirmo pro-
deſſe poterat ipſorum doctrina et oratio. Galat. 6. Ia-
cobi 5. et I. Ioan. 5. Peccata illi remittebant, quibus di-
Xxit Chriſtus, Quorumcunque remiſeritis peccata, re-
mittuntur eis. Miniſtri Chriſti poteſtatem habent re-
conciliandi homines Deo, et in perſona Chriſti condo-
nant, quaſi eius legati, vt tota ad Corinthios epiſtola
ſecunda Paulus docet, Ioannes item et lacobus locis
jam citatis. Hanc veris eccleſiæ miniſtris perpetuam in-
eſſe, ligandi et ſoluendi facultatem, docet ipſe Chriſtus
Matth. 18. vt quamcunque rem duo ex illis orent, impe-
trent. Poteſtatem inſuper habent exercendæ vindictæ
aduerſus incredulos, vt eos excommunicando, ſatanæ et
morti tradant. Hanc autem poteſtatem omnem exercent
virtute ſpiritus, monendo et orando. Sed an ſatisfactio-
nem illi docebant? Docebant vere, faciendos eſſe fru-
ctus, dignos pœnitentia: furtum reſtituendum ſi ſit fa-
cultas. Docebant, ieiunio et oratione cohiberi carnis
laſciuiam, carnem mortificari, et ſpiritum viuificari.
Eleemoſynis peccatum redimi, Deum pro ſingulis re-
pendere, et remittenti remittere. Quemadmodum cor-
de, ore, et opere Deum offendimus, ita ponitentes
corde dolemus, ore confitemur, et opere velut ſatis-
facimus. Queémadmodum opera mala ſpiritum fidei ex-

2* 2 . . . . 2 5„
tinguunt, ita bona eum viuificant. Spiritum ſidei pec-

catis læſum velut reſtituimus, veniam obtinentes fide
ipſa

ipſ⸗
ita
Mig
lide
dian
et ej
non
pece
Male
nig
Gann.
ſeruan
lon 1
ſenſin
ecrni⸗
feſſion
lta
üm
ellat⸗
conſil
Jui m
Minet
us!
lbder⸗
ſte la
(enS
theber
tende
et c
intell
in e0
t
ae
Drim
Mort
Mem
feſti
dete

EPISTOILAE.„. 659

dei et ir ipſa, quam talia opera aliquo modo reficiunt. Atque
otis ita ad peccati commiſſi, et pœnæ ipfius remiſſionem,
tqli ent⸗ aliquid faciunt opera, ipfi fidei adiuncta. Regenitis et
conſter. fide iuſtificatis, adhuc ſupereſt hæc peccatorum quoti-
Acceclun. diana remiſſio. Peccata hic intellige, a gratia Chriſti,
ſynanin êt eius regeneratione, non penitus excludentia, quæ
Vteri, W non ſunt penitus ad mortem, Papiſtæ vocant mortalia
ibus heer peccata, quæ in lege erant mortalia, ex transgreſſionis
ebat, ( xN maledictione. A quouis eorum aiunt, penitus interi-
emn Cocer mi gratiam, quam ipfi fingunt eſſe qualitatem quan-
bint, Ne dam. Ita ipſi leges ſuas, cum fictitiis qualitatibus ob-
Mriti ni⸗ ſeruant. Chriſtianis vero peccata, etiam grauiſſima,
ürmo N⸗ non ſunt ad mortem, perfiſtente fide: ſed ad mortem
At. 6 E ſenſim ducunt, fidem extinguendo, quia ſunt opera
,ibiue⸗ carnis, ſpiritui fidei contraria. Hæc eſt igitur con-
ci, feſſionis ſumma, vt in Chriſtiani hominis arbitrio po-
hubentte ſita ſit; ad extirpandam conſcientiam malam. Se-
ritioon⸗ ipſum debet homo probare, antequam ad cænam ac⸗
ios eiit cedat, et ſeniores, in Chriſti doctrina exercitatos, in
cobls li conſilium adhibere, ſi de re quapiam dubitat. Alio-
Hetunt qui mors etiam corporalis, et pœna alia temporalis im-

gelytt minet indigne accedenti. 1. Cor. II. a quibus omni-
Die CMim. . . .
bus liberat hæc confeſſio. Item a morte perpetua

en liberat hæc confeſſio, et ab errore viæ conuerſio, te-
lolrunt ſte Iacobo. Ita tu lucrifacis fratrem tuum, redu- .
4 gelch cens ouem, quæ errabat, Matth. 198. et ad mortem
latishtie ruebat, apo. 3. et Lücæ 15. ad mortem et interitum
oscli tendebat fides hominis, in ea hæſitatione conſtituti,
. Iſrb⸗ et conſcientia mala ita oppreſſi. Hæc perſpicua ſunt
eicn⸗ intelligenti, qua ratione homo tendat ad mortem et

i in eo moriatur fides, vt ſuperius iam expoſui. Sic-

un . ut qui ad baptiſmum veniunt, confitentes pœnitent:
pane ita et qui poſt baptiſmum a mala conſcientia op-
wm primuntur. Prima pœnitentia et confeſſio hominem a
uide morte ducit ad vitam: ſecunda morientem homi-
veln ti⸗ nem viuum ſeruat a morte ſecunda. Vtraque con-
n fde⸗ feſſio fit Deo, et aliquando homini, vbi quid ab eo

ie petendum videtur. Eſt itaque homini facta confeſſi
inenns T. g. hæc pro

660 EPISTO LA E.

heæc propria eorum, qui atroci crimine deterrentur,
in fide funt infirmi, aut inter quos eſt offenſio aliqua.

EPISTOLA VICESIMA
NONA.
QVia parabolam Chriſtus adducit de hominibus,
ad varias diei horas vocatis, et æquam denarii mer-
cedem accipientibus: mox tu concludis, nullum fore
gloriæ diſcrimen, nec fidei, nec operum. Quid ſi
Chriſtus ibi ætatum diſcrimen in operibus non fa-

ciens, indicat nobis, ſenem vocatum æquari iuueni

vocato? aut nuper vocatum æquari iam olim voca-
to ?2 Nec fidei, nec operum varietas ibi inducitur,
ſed temporis. Quomodo igitur hinc tibi mox per-
fuades, opera nihil ad gloriam augendam prodeſſe.
Fidem non ita ſuſcipere magis et minus, Vt gloriam
augere poſſit? Denique nec fſides, nec opera, tibi
quicquam proſunt, cum ita quis ſaluetur ſine illis, ſic-
ut cum illis, ſolo genealogiæ fato, vt de tuo infante
contendis. Iuſtificatum eum eſſe dicis, antequam cre-
dat, et vere ſaluatum, eſto ſine fide moriatur. Atque
ita ſequentem Chriſti ſaluatoris fidem ſalutem non ef-
ficere. Falſum eſt igitur, quod ſcribitur, Qui non
credit filio Dei, non habet vitam, ſed ira Dei manet
ſuper eum: et qui credit, tranſit a morte ad vitam.
An non fides iuſtiſicat impium? Fides Chriſti vere fa-
cit ex iniuſto iuſtum, ex impio pium, ex mortuo vi-
uum, Ioan. S. Rom. 4. 5. et Colos. 2. Fides Chriſti
vere liberat eum, qui antea erat ſeruus peccati et
mortis, Ioan. 8. et Rom. 6. Ex filio iræ facit filium
Dei, Epheſ. 2. De tenebris transfert ad lucem, et de
poteſtate ſatanæ ad Deum, acto. 26. Coloſ. 1. et 1.
Pe. 2. Vere ergo iniuſtus quis erat, antequam cre-
deret, impius erat, mortuus in tenebris, et ſub pote-
ſtate ſatanæ. Euangelium totum ignorat, qui hanc ef-
ficaciam non tribuit fidei Chriſti. Fidem vero, ſicut
et reliqua, ſuſcipere magis et minus, augeri et minui,

notius eſt, quam vt hic debeat demonſtrari. Supereſt
latius

lati
ta
præ
Ch
tie
ſtus
eſſe
ges
rius
ſtus
ſur⸗
tine

lab
tur.
glo⸗
rel⸗
Co
run
nit⸗

tur
liſt
bori
nern
i

ſeri
dux
rit

errentt,
0 Aigi.

4

ömini
Aii ner.
llun ſore
uil 4
n fr.
gti ien,
lim voer
induciut,

MMOX D..

Mrockl
t gorin
Peti, i
e Uisl
tuo inknt
eguan d⸗

r. Ae

n non
ui
ei e
40 Viten
ü we⸗
mmm
10
heleni
xet lin
cen, 46
N 1. et!.
gumn e⸗
b
. nuve
vet, la
jet

os

hit

EPDISTO I. A E. 661

latius exponenda propoſita Chriſti parabola, quæ mul-
ta complectitur. Cum in parabolis regni cælorum, et
præſens, et futurum regnum Chriſtus ſpectet, pares a
Chriſto fieri nouiffſimos primis, dicimus in vnius gra-
tiæ et vnius fidei iuſtificationem. Neminem vult Chri-
ſtus, in hoc regno cælorum, dici alio maiorem, ſed
eſſe regali, et ſacerdotali dignitate pares, omnes re-
ges et ſacerdotes, æque precioſa fide donatos. Dena-

rius vnus nobis omnibus exhibitus eſt, ipſemet Chri-

ſtus. Sicut olim dabatur omnibus æqua mannæ men-
ſura, ita nunc Chriſtus, quod ad ſui ſubſtantiam at-
tinet, æque nobis datur, licet eo non æque fruamur.
In futuro quoque denarius erit vita illa æterna, vbi
amplius alio nemo viuit, vbi viuendi non erit diuerſa
meta. Denarius erit ipſemet Deus, omnibus exhibitus,
licet eo non omnes æque fruemur. Indicat inſuper
Chriſtus, fieri iuſte, vt vna huius hora æquetur toti
diei illius, in mercedis gloriæ menſura. Vnam horam
laborauit Stephanus, quæ multis aliorum diebus æqua-

tur. Placuit Deo, eum non amplius manere, et ei dare

gloriam, ſicut aliis, qui multos annos laborarunt. Ita
reſpondet pater familias, Volo huic dare, ſicut tibi.
Cogitabis ergo, Caluine, ibi non agi de fidei, aut ope-
rum varia qualitate, ſed tantum agi de temporis diutur-
nitate. Retundit ibi Chriſtus Iudæorum ſupercilium,

qui ob id ,„ quod tamdiu in lege laborarunt, videban-
tur aliis nuper vocatis largius remunerandi. Imo no-

uiſſimi vocati accipiunt primi mercedem. Nam fſui la-
boris mercedem non acceperunt prophetæ, donec ve-
nerunt apoſtoli, qui in labores eorum introierunt. Pri-
mi nos accipimus, qui hic viuentes accipimus.

EPISTOLA TRICESIMA.

PAres Chriſtianis facis vulgares Iudæos, quia
ſcribit Paulus„ eos omnes eandem eſcam ſpiri-
tualem comediſfe, omnes eundem potum ſpi-
ritualem vidiffe, et omnes in mari baptiza-

T. 3. tos

662¾ EPISTO L A E.

tos fuiſſe. I. Cor. 10. Pares illi omnes ſunt vobis,
æεque carnalibus, quibus pariter ignotum eſt aduentus
Chriſti cæleſte beneficium: qui in cæna nihil mandu-
catis, niſi tropos: et qui baptiſmum eſſe facitis, vt
ceremoniam Leuiticam, ſignum rei, quæ non eſt. Pa-
resne regenitis erant illi, qui omnes erant improbi?
Qui omnes in deſerto ob impietatem ſuam perierunt,
exceptis ſolum duobus? Controuerſiam hanc præclare
dirimit Chriſtus Ioan. 6. dicens, Non ſicut manduca-
uerunt patres veſtri. Ergo illi non manducauerunt,
ſicut nos manducamus. Illi manducantes moriebantur,
nos manducantes iugiter viuimus. Immortali cibo nu-
triti, immortalem vitam nos viuimus, ſi perſeueremus.
Noua eſt et cæleſtis hæc vita immortalis, quam Chri-
ſtus nobis induxit. Pro terreſtribus ipſe intulit cæle-
ſtia, Ioan. 3. et 6. Fœdere nouo viam nouam, Heb.
10. omnia noua. 2. Cor. 5. Adde, quod eodem ca-
pite, 1. Cor. 10. vocat Paulus Ifraëlem carnalem, ad
differentiam ſpiritualis: ergo differentia eſt. Ea omnia,
ait, in figura illis contigiſſe: ergo non erat ibi veri-
tas: ergo differentia eſt inter figuram et figuratum.
Præterea apoſtolus ipſe aperte docet, eos omnes ean-
dem inter ſe eſcam comediſſe, tam bonos, quam ma-
los, non eandem nobiscum, nec hoc ad rem facit.
Docet Paulus, ex paritate cibi non fuiſſe inter eos pa-
rem electionem, ſicut nec inter nos. Doctrinam nobis
ibi dat, ne ob cibum illum inſoleſcamus, et reprobi
interim efficiamur, vt præcedenti capite concluſerat.
Ad quam rem pertinenter adducit exemplum ex veteri
ſigura. Sicut illi omnes, inquit, pari cibo veſcentes
non pariter Deo placuerunt, ita nobis eſt cauendum.
Sicut illi, qui figuram gerebant noſtri baptiſmi et cænæ,
ob ſequuta ſcelera perierunt: ita nobis eſt cauendum,
ne ſimilibus flagitiis pereamus, poſtquam baptizati
fuerimus, et Chriſtum eundem manducauerimus.
Poteſt ne poſtea perire, qui Chriſtum ſemel mandu-

cauit? Non poteſt, ſi perſeueret. Alloqui poteſt fie-

ri re-

r =

int nodi
Anenm
i mnd
Aeitks,
elt. N
imptobi!
petierun,
preckne
manduer.
Hcauerun
riebantn
cbo .

euetenn

un Ci⸗
tulit erl⸗

Uun Ei

eoden el
nelen, 4
Eaomti
t ibi der
lgurumn
nnes en⸗
Juam
fem a.

et eN

Num n
et tenti
nelulen.
e ſeti
Veſcens
Aenelin
et cene
Amendnn⸗
prini
erinne
PiN
tel
iſ⸗

EPISTOLA F. 663

à reprobus, vt ibi docet Paulus: et qui ſtat, cadere

poteſt, vb ibidem ſubnectit. Poteſt homo ſemel in
Chriſto regenitus poſtea relabi Heb. 6. ab arbore ex-
