ſtum fact
ſtum fact
funt in ſi
Videntur,.
Vodee
loan. 14
turann i
modum
ſcribit
lib. 6.
Athanaß
imagines
denda re
interpret
Capite
et ego i
kus eſt
in eo,
et tin
tituglite

quocd 1
Gibolu
Vt Den
ionun

1 L I B E R II. 7

◻1

Dei en ſi ipſe. Splendorem faciei eius, a quo cæli ipſi illumi-
formam nantur et in futuro ſeculo illuminabantur, paſſim docent
menta ſc fſcripturæ. Lux ipſa, qua Deus lux eſt, in ſola facie Ieſu
s poſan! Chriſti conſpicitur. Tota adeo eſt in eo deitas et gloria
uodin u patris, vt angeli hoc admirentur et ab eo ipſi futura di-
Oppomursm ſcant, ac in eo videant. Non ſolum eſt ſibi præſens De-
iit intir us, ſed eſt ei data tota Dei potentia. Omnia per Chri-
ninitmenn ſtum facta ſunt in ſpiritu et virtute. Omnia per Chri-
) ſo ſicn ſtum facta ſunt in perſona. Omnia per Chriſtum facta
itas Chidt fſunt in fubſtantia. Omnia per Chriſtum, et in Chriſto
portio 1 videntur, et eſſentialiter conſiſtunt.
erbi et ſin Vndecimus locus, Pater in me eſt et ego in Patre. Vndeci-
ei voeinni Loan. 14. Ait Hilarius initio libri tertii de trinit. na-mus lo-

n kge dan turam intelligenti? humanæ non capere per quem““
bittio hs modum tres illæ res ſint ſingulæ in ſingulis. Sub-
0 mundurn? ſcribit Auguſtinus lib. de fide ad petrum, et in fine

Ditti aA lib. 6. de trinit. addens res illas eſſe totas in totis.
Athanaſius lib. 3. de ſpiritu ſancto, per inuiſibiles
imagines ludit, res illas efſe omnes in omnibus. Stu-
penda res eſt quod ſe alienari permittant, et Chriſti

nitas in ti
et legis

nos nm Pelid .
T interpretationem facilem no reſpiciant. Nam eodem
bi viſotun
, e 4 capite loquitur Chriſtus ad Apoſtolos, Pater in me,
ra fur nut et ego in vobis: ego in patre, et vos in me. Chri-
br
rrt ii ſtus eſt in patre, ei fſübſtantialiter inſitus. Pater eſt
Uratt
“ ciutis in eo, quemadmodum dicitur, Deus erat in Chriſto:
pus Cloln.
5 , An et quia erat in eo omnis deitas, corporaliter et ſpi-

na ritualiter. Deus erat in Chriſto mundum reconcilians
n ſibi. 2. Cor. 5. Ita Petrus docet, Deum fuiſſe cum ipſo.
elonm Acto. 10. Opera quæ hic homo faciebat, faciebat pa-
„(N ne ter in eo. Pater in me manens, ipſe facit opera. Hinc
hnte. ait Chriſtus, ſe facere quod videbat patrem facientem.

6
te, 1 Sicut artifez mann facit quod videt intus animam
vnn facientem, ita et Chriſtus. Iudæos item ait, facere
niequil quod videbant diabolum in ipfſis facientem: quia
orlten diabolus erat in ipſis agens et malorum ideam pingens,

HW
cnlne vt Deus in Chriſto bonorum. Ridicule locum hunc

idetur ) 4 actionum patris in Chriſto exponit Auguſtinus in Ioan.
ſtalis N trac.
1

76 D E TRINIT AT EF

trac. 198. 19. 20. et initio lib. 2. de trin. per
triplicem diſtinctionem ſophiſticam, ne dicatur pater

in homine. Solum filium eſſe in homine illi volunt,
non patrem nec ſpiritum ſanctum, ne ſit fubſtantia-
rum confuſio. Quis niſi a dæmonio illuſus negaret,
ſpiritum ſanctum eſſe fubſtantialiter in homine Chri-
ſto? Patrem item eſſe in homine, ipſi negant, quaſi
hoc ſit patripaſſianum. Quæ ſunt ſomnia ridicula
cum fuis idiomatibus. Ego non dico eum qui erat
in filio, paſſum, ſed filium paſſum. Vt propria paſ-
ſio carnis eſt naſci, ita propria paſſio carnis eſt fla-
gellari, crucifigi, mori, et reſurgere. Nec ad res
incorporeas hæc pertinent. Anima non dicitur mori,
quando homo moritur, nec angelus in homine ſitus,
nec res alia incorporea. Ridicula eſt mors illius
inuiſibilis rei, quæ nullum mortis cruciatum poteſt
ſentire. Ego nunquam concedam aliquid vere mori,
quod mortis dolores non patitur. Fanaticorum ho-
minum, et a dæmonibus illuſorum, funt mortes
aliæ, quæ ſcripturis nunquam fuerunt notæ, quaſi
ſpiritus ſanctus ita in homine alio poſſit mori. Lu-
deret plane Deus in illius inviſibilis rei morte, quæ

vere mors non eſt, mundi redemptionem ponens.

Præſtigioſa eſt ſophiſtarum redemtio, ſicut eis præ-

ſtigiola eſt mors illius inuiſibilis rei, in qua ſuæ

ſalutis fundamentum ponunt. Pilius Dei ita eſt
eis mortuus, ſicut angelos in aſfinina pelle mori

dicunt. Aliud in ſophiſtis eſt manifeſtum præſtigium,

vt etiam hominis Chriſti paſſiones apud eos non veræ
fuerint. Nam Auguſtinus in pfal. 21. Hieronymus
in Matth. cap. 26. et Hilarius in pſal. 68. Chriſtum
hominem nec triſtatum dicunt, nec mortem vnquam

timuiſſe. Imo nullum ex vulneribus aut morte ip-

ſa cruciatum, aut dolorem ſenſiſſe, affirmat Hila-
rius lib. 10. de trinit. Non magis, inquit, in
Paſſione doluit caro Chriſti, quam ſi gladio ignem
aut aquam vulneres. Simili ſtoliditate lib. 9. de
trinit.

tiinit.
minor
ſum.
gui di⸗
nec ho
Ex Al
ritate e
minen.
lis ce⸗
Uetur,
ſtus in
ſicut d
tem ve
Kver

licerr

cit de
ſequit
Duu
eg ſi
Gicat

is d

Gur 4
ſentia
demus
anime
Kus a
Ohe
Datern
Prece
ritus
ſola

, L I B. E R HI. 77

trin. N trinit. fatetur, patrem eſſe maiorem, et negat filium eſſe
icatur an minorem: eumque ait non magis pati, quam patrem ip-
illi voln ſum. Auguſtinus in ſermone de fide, anathematizat eos,
t füblten qui dicunt aut credunt, filium Dei eſſe mortuum. Imo
lfüs nexnt, nec hominem ipſum eſſe mortuum, credit Lombardus
ommine i ex Auguſtino. Nam lib. 3. ſent. diſt. 22. eius autho-
negant, dl ritate concedit, Chriſtum triduo illo ſepulchri fuiſſe ho-
Wmnis ridien minem. Si autem vere erat homo, vere viuebat homo.
eum gbi en Quis cum laruis his certare ſuſtineat? Hac ratione mo-
Pptopring uetur, quod dicitur Chriſtus fuiſſe in ſepulcro, et Chri-
darnis el 5 ſtus in inferno. At illa dici poſſunt per ſynecdochen,
Nee ſicut dicimus, ſanctum betrum eſſe in Paradiſo. Si au-
Cicitun mi tem vere mortuus eſt homo, neceſſario deſiit eſſe homo.
Ponine i Si vere mortuus eſt filius, vere deſiit eſſe tunc filius,
1 mors ͤü licet remanerent ea, quæ erant filii. Nam vera mors du-
cintun Ne cit de eſſe ad non eſſe. Si vere deſiit eſſe filius, iam
id vere ſequitur, quod deitas illa per ie non erat vere filius.
icolun Duodecimus locus, Antequam Abraham naſceretur, Duode-
lint woe⸗ ego ſum. Eſſentialem quandam eſſendi rationem in- ſoem,
Note, dicat oratio illa, Ego ſum. Eſſentiam corporis hu-
t Mon. „ ius dat ſubſtantialis forma verbi, ſicut forma eſt
mort, quæ dat eſſe rei: et hæc ab initio eſt. Imo in eſ-

ſentia elementari eſt Chriſtus iam ab initio, vt oſten-
demus, et in eſſentia animæ. Eflentia corporis et
animæ Chriſti, eſt verbi et ſpiritus deitas. Chri-

nem Nh

jelt eis

ſtus ab initio eſt, tam ratione corporis, quam rati-
lein one animæ. Caro Chriſti habet initium eſſendi, a
dale paterna verbi prolatione. Et Chriſtus in ſpiritu Dei
n reig præceſſit omnia tempora. Ille idem, qui erat ſpi-
eon ritus Elohim, eſt nunc ſpiritus Chriſti. Qua
eet ſola ſpiritus ratione, habens ſpiritum immundum,
66. Genn dicere poſſet, ego ibi eram, videbam, facie-
tenn Wle bam: quaſi non homine, ſed ſpiritu ipſo loquente.
ut nane Per quem modum Simon magus malo ſpiritu im-
Krmn butus, ſtantem ſe vocari faciebat, et ſe ab ini-
ingnn⸗ tio ſtantem eſſe dicebat, inſtar perſonæ Chriſti.
ladio Ab apoſtolis hæc audierat, et hac via veritatem
Ib. 9 . Chriſti

“D

78 D E T KINIITAT F-
Chriſti emulando, eam impugnabat, vt illi non cre- ſtn l
dentes, nec Chriſto crederent. Hoc vnum obſerua, me et⸗
quod Simon magus, primus omnium poſt euangelium ſed in
hæreſiarcha, et inſignis aduerſarius nunquam per tri- cus lo
nitariorum media fidem impugnauit, quia nullus eo noe n
ſeculo talia figmenta nouerat. Quæſtio ſolum erat tenim
de Chriſti perſona viſibili, quæ ſpiritum æternum Acepin
præ ſe ferebat. Vere eſt æternus Chriſti ſpiritus, Id:
et eſt ille ſpiritus, qui ab initio vitam in Adam ſpi- tettid i
rauit. De hoc æterno Chriſti ſpiritu loquitur apo- an,
ſtolus, Heb. 9. qui per ſpiritum æternum ſe ipſum Utenin
obtulit. Recte ergo dixit Chriſtus, antequam Abra- lie biei
ham naſceretur, ego ſum. Ego ſum illud Dei ver- tea
bum æternum, quod ante Abraham prolatum, ab ipſo ſeeunch
Abraham eſt auditum et viſum. Verbo viſibili ante ſed N
Abraham, et ante Adam prolato, Chriſtus ab æterno lanati
egreditur ex ore Dei. Mich. . Nec ſolum adici- IIls,
mus, Chriſtum egredi ex Deo, ſed eſſe in Deo. Ego Ulüi ve
ſum in fubſtantia verbi exiſtens. Meum efſſe ab æter- liipſin
no eſt, prolatione verbi ab æterno patre in æternitate Hebree
facta. Ego eſſentialiter tunc eram, qui aliis rebus ellexen
eſffentiam tribuebam. Hic quem videmus eſt ab ini- 1e eg
tio. I. Ioan. 2. Ipſe eſt ante omnia, et omnia per Neratio
ipſum ſunt, Coloſ. I. Filius hic æternaliter ex Deo, Cetur
temporaliter ex homine naſcitur. Hanc ſimilitudi- generat
nem accipe. Si potentia mihi daretur, vt per oris flins e
flatum in muliere filium generarem: tunc ſi emiſſo Lenera
flatu ego recederem, dicere mulieri poſſem, Filium InOdo
genui, filium in te relinquo, qui veniente temporis Aet
plenitudine factus homo ex te naſcetur. Flatus hic et detr
non eſt realis filius, ſed ratione ſeminalis virtutis- Uifcat
genitum tunc filium dicimus. Ita in Deo, non in cir
fuit inter res illas generatio inuiſibilis filii, ſed trant
verbi prolatione eſt facta generatio poſt apparen: (i
tis carnis, quæ eſt filius Dei benedicti. len f
Decituus Ex his intelligitur, quod Ioan. I. ait præcurſor bapti- fun
locus. . ſta l pe
.

LI BER II. 79

li nog ſta, Qui poſt me venit, ante me factus eſt, quia prior
um oben me erat. Ad hunc modum noſtri interpretes vertunt,
t euangelt ſed inepte. Nam poſt verbum factus eſt, decet pun-

lnam ert étus locari, vt ſit & principium ſequentis orationis,
Uia unodsgs hoc modo. Qui poſt me venit, ante me factus eſt.
0 ſolmn g. Etenim prior me erat, et de plenitudine eius omnes
um crm accepimus. Seorſim ita repetit ibi Ioannes dictum
Niti hiin illud: Qui poſt me venit, ante me factus eſt. Et
InAums tertio idem dictum repetens ait, H ic eſt, de quo dice-
oqinn bam, Poſt me veniet vir, qui ante me factus eſt.
uun ſe ii Etenim prior me erat, et ego neſciebam eum. Vir
teglin An hic dicitur olim factus. Nota diétum olim factus ſeu

Und Deie antea factus. Quid ad hoc dicent ſophiſtæ? Nam
Etum, Ai ſecundam illam rem eſſe factam ipſi non concedunt,
o rilkii ſed Arriani hoc concedebant. Longe ante Arrianos
Ignatius, Irenæus, Tertullianus, Clemens Alexandri-

e nus, Aſterius Thyenſis, Dionyſius Alexandrinus, et
“ alii veteres, manifeſte dixerunt, filium eſſe factum.
ele ne Idipſum apoſtolus docet cum alibi, tum in epiſtola ad
ein Eten Hebræos, cuius mentem nec Arrius, nec Athanaſius in-
6 i n tellexerunt vnquam. Ab illis omnibus hoc vnum roga-
eö re ego voluiſſem. An hæc hominis huius ex Deo ge-
nockn neratio videatur eis diuina? Si diuina, hic homo di-
neah cetur vnicus filius Dei. Si Ieſus hic Nazarenus ea

generatione genitus eſt, ille qui genitus et natus eſt,
ne Emin filius eſt. IIunc vides eſſe illum Melchiſedech, cuius
n generatio erat hominibus ignota. Ex generationis
neſes modo cognoſcitur hic filius.
len, Ni Aeternum diximus eſſe Chriſti ſpiritum, de quo Decimus
ente e,, et Petrus loquitur cap. 3. epiſtolæ prioris. Vi- bcur,
D uiſicatus ſpiritu, in quo et ſpiritibus, qui erant

is uin „in carcere, abiens prædicauit, qui inobedientes fu-
Deo, 4 erant tempore Noé. Quem locum hic exponam
lis li,.‚ quia miro modo ad myſteriorum Chriſti cognitio-
oft Ahnu nem facit. De carcere loquens Petrus, dictum

ſuum refert ad tempus illud, quo ſunt gignates dilu-
arſri uio perditi, vna cum malis angelis in abyſſi carcerem
præcipi

80 D E TRINITATE

præcipitati, et in hoc ipſo myſterium aliud Chriſti ad
infernos carceres deſcendentis, commiſcet, ac incar-
cerationis angelorum cauſam indicat. Gigantum hi-
ſtoriam in inferni ſermone, vt inſignem adducit, quia
nunquam legitur turba talis hominum et angelorum
in carcerem inferni deturbata. Ob ſimilitudinem item
quia non credentibus tunc prædicationi cum ædifi-
cabatur arca, ſunt nunc ſimiles non credêntes, cum
per prædicationem et baptiſmum ædificatur eccleſia.
Oſtendit Petrus, Chriſtum per ſpiritum æternum fuiſſe
iam olim ſeruatorem credentium per aquam, ſicut nunc
per baptiſmum. Vêrba quædam eius ſumpta ſunt ex
pial. 89. iuxta translationem feptuaginta interpretum,
quæ ſola tunc græce erat in vſu, etiam ipfſis apoſto-
lis græce ſcribentibus. In eo pſalmo ad tempus dilu-
uii fit aliqua relatio. Angelos aiunt Petrus et Iu-

das. Toannes in Apocalypſi angelis tribuit illum
abyſſi carcerem, ac etiam Lucas in euangelio. Sep-

tuaginta interpretes gene. 6. angelos dixerunt, quod
et ex antiquitatibus Iudaicis refert Ioſephus. An-
geli erant filii Elohim, impoſtores ſpiritus, qui hu-
mano generi angelicam vitam comminiſcentes, orbi
impoſuerunt. Angeli ipfſi videntes mulierum pulcritu-
dinem eo medio homines ad libidinem potentius ſti-
mularunt, ſe homines eſſe fingentes, et in magnorum
hominum corpora ſe intrudentes. Ob quam cauſam
ait Iudas, angelos illos reliquiſſe originem ſuam, ſeu a
naturali origine degeneraſſe, inuida hominum æmulati-
one generare volentes. Sunt enim demonum affectus

maxime deprauati, et miris artibus homines faſcinant.
Hinc dicitur Henoch translatus, ne faſcinatio illa an-

gelorum immutaret intellectum eius, Sapien. 4. Nam
ipſe FHlenoch legatione ad angelos fungebatur, vt ait
Irenæus, in angelos loquebatur, et eis prædicabat, ſicut
Paulus notam facit angelis prædicationem, quam ipſi an-
tea neſciebant, Epheſ. 3. Henoch ipſe cum malis di-

ſceptabat, pœnitentiam prædicando, Eccleſ 44. et in
epiſtola

l

epiſtol
terimen
illam
illi fae
Lccipien

Berolus

ſes inc
terranmn
mntiqui
Muni il
Monibun
umto ſp
Dora ſn
Wittens
rum a
TUs is
Tagra
tremor
gelos
ari 20
lis p
lob. 26
Cigante
Huldi an
Minibu

lis ho

i d
Livantn
icio 4
eNponn
nafebe
Mredlie
Urunſini
l0, itn

Mlit,

Chriſt

, Nn
gantum .

anei, Un
t angeloru
Udinem ier
i cum eik
lentes, en
tur eechel⸗
ternun fi
m, fennmn
mpta iune
interpren
ipls dl⸗
tennpib d⸗
Petnus etl
ttibrit i

gelio⸗

Yerunt, G

eplus. 4
tls, git
bentes,
run plinn
Potenfiß .
in mugnii

Cam cH
n fum⸗

ü eniz,

ohum S

nes kein
gatio ie
bien. 4.N 1
batut, N
cicabini⸗
Jumii⸗
um Mals*

el 4˙ 4
ept

1

X. I B E R. II. 8 1

epiſtola Iude?. Ob quam rem cum tyranni eum in-

terimere vellent, tranſtulit illum Deus, ne violentam
illam mortem videret, Heb. II. Mulieres communes
illi faciebant, ex omnibus, quas volebant, ſibi vxores
accipiendo. Ob illicitum coitum eos punitos refert
Beroſus, non ob iuſtum matrimonium, quod et Mo-

ſes indicat. Luxuria, tyrannide, rapina et iniquitate

terram illi repleuerunt. Ob magnitudinem corporum
antiqui Hebræi eos vocarunt demonia magna. Com-
muni illa voce Elohim eſt eis ſermo de angelis, dæ-
monibus, et inſignibus hominibus. In hos omnes
tanto ſpirituum faeinore obuolutos iuit Chriſtus, cor-
pora ſimul et ſpiritus ipſos ibi carceratos in abyſſum
mittens. Hinc dicitur eſſe Satanæ carcer in aqua-
rum abyſſo, Lucæ 8. apoc. 20. et 2. Pet. 2. Tarta-
rus is locus proprie dicitur, ααρταοιο, a verbo
raτruορν „ quod ibi ſit rigor, et frigidus ab aquis

tremor. Merito ergo aiunt Petrus et Iudas, eſſe an-

gelos illos in tartarum deturbatos, ibique ligatos ſer-
uari ad finale iudicium. Hinc dicuntur gigantes ſub
aquis premi, tremere, et dæmones inhabitantes eos.
Iob. 26. prouer. 9. et Eſa. I 4. Pulcher eſt locus Iob.
Gigantes præmuntur fub aquis, et qui inhabitant eos:
nudi ante Deum funt in inferno. In abyſſum cum ho-
minibus ſunt merito deturbati deæmones, qui perditi-

onis hominum fuerunt caufſa, inſtar ſerpentis ab ini-

tio ob id maledicti. In eo carcere etiam nunc cum
gigantum animis, aliquo modo ditinentur, in finali iu-
dicio acrius igne puniendi. Iam verba Petri facilius
exponuntur. Spiritus Chriſti ſpiritibus illis carceratis.
rrogsvbs, profectus, cum ad eos iuiſſet, proclamauit,
prædicauit. Sicut Deus egreſſus eſt in Aegyptum iuit,
tranſiuit, et ita profectus primogenitôs interfecit, exo.
12. ita tempore Noë iuit, et ita profectus ſpiritibus
illis proclamauit. Per ipſius Noë præconium, fo-
re eis horribile iudicium, ſpiritus- Chriſti procla-

mauit, ſicut per Henoch pœnitentiam eis prædicaue-
7. rat. At

82 D E TRIXNITATE

rat. At illi inobedientes fuerunt, vt ait Petrus. Sopiti
gigantum fpiritus, et impoſtores angeli, præconis vo-
cem audire contempſerunt. Quod verſio noſtra ha-
bet prædicauit, græce eſt Sancvksn, quod præconizare
ſignificat, ſeu proclamare, et ad tempus Noë bene re-
fertur, Qua ratione idem Petrus eandem dictionem
et ſenſum ſeruans, epiſtola ſequenti vocat ipſum Noë
νιας, preconem, caduceatorem, bellum indicen-
tem. Chriſtus ergo ſpiritu ſuo æterno in ſpiritus illos
profectus ſententiam per Noë proclamauit. Quod
carcerem nos diximus, græce eſt ObXαν, id eſt, cu-
ſtodia, obſeruatio, detentio. Sicut dicitur Babylon
OvXW, cuſtodia omnis ſpiritus immundi, apoc. 18.
ita impiorum corpora erant cuſtodia ſpirituum malo-
rum, qui eos inhabitabant, vt ait Iob. Spiritus illi
mali in hominum corporibus detenti, in abyſſi deten-
tionem fortiorem ſunt miſſi, in qua detenti erant, de-
ſcendente poſt paſſionem ad inferos Chriſto. Qui etiam
ibi eis prædicauit. Ea omnia Petrus docet, ancipiti
ſermone vtrunque ſenſum comprehendens. Verba
eius indefinite prolata, ita ſonant, Mortificatus carne,
viuificatus ſpiritu, in quo et ipſis in carcere ſpiritibus
profectus proclamauit, qui inobedientes fuerant ali-
quando, quando ſemel expectata eſt Dei lenitas in die-
bus Noë, cum parabatur arca. Non ſolum ergo eiuſ-

modi ſpiritibus olim per Henoch et Noë prædicauit

ſpiritus Chriſti, ſed et poſtea ad inferos deſcendens,
eis ipſemet prædicauit, futurum aliud denuncians
iudicium. Hinc ipfemet Petrus capite ſequenti ait, eſſe
mortuis prœædicatum a Chriſto euangelium. Fuit euan-
gelium aduentus et reſurrectionis Chriſti ipfi inferno
manifeſtatum, cum eo deſcendens Chriſtus reſurrexit,
pleroſque ſecum educens et reliquis denuncians, aliud
fore iudicium. Non ſolum vero temporibus Noèë,

ſed et aliorum ſeculis, per prophetas ſemper age-

bat ſpiritus Chriſti, vt cap. I. ait idem Petrus.
Hæc eſt maxima gloria Ohriſti. Omnes Dei actio-
nes

nes, Ia
ſti: qia
antiquo
Et perſo⸗
Vere ibi
tos eſt ha
iglos voe⸗
hus opp
Cördis, e
eſt gueſti
11 Cbleqnn
Piritus n
Ciptinas
Ppugnandr
ribus e
ſpiritus
Epheſ.
lens Dei
Henoch
lit, tqn
leeptabi
Ficerur
Uiug neu
el? Re
6 origin
Deccatuma
Poninis
Eileeptati
hiritns
105 eni⸗
tlit. (
ite vell
DMrobam
donen,
teit.
Mllieni⸗

etrus. N
Drec
10 noſtn!
Preconin
ria de

. itin
ahjl ie
enti erm
ſto. Cie
Cocet d
dens. N

tifteatus

cere hii
es fueran!
enimbin
lun een
ot grri⸗
88 lelan
1 ian,
Aentii⸗
n. Nii
i inn in
lus reim
uncimms, ¹
oribis N
ſemper!
igen
Dei

L. I B E R II. . 93

nes, quas olim legimus, erant actiones ipſius Chri-
ſti: quia ipſe ſolus erat exhibitio diuina. Ipſe eſt ab
antiquo rex, operans falutes in medio terræ pfal. 73.
Et perſona Chriſti et ſpiritus ipſe Chriſti æternus
vere ibi agebat. Circa alios vero malignos ſpiri-

tus eſt hoc quoque non omittendum, quod ſpiritus

ipſos vocans Petrus notat cogitationes a malis ſpiri-

tibus oppreſſas. Vidit Deus quod omnis cogitatio

cordis eſſet ad malum intenta. Paulus quoque dum
eſt quæſtio de captiuandis cogitationibus hominum
ad obſequium fidei Chriſti, ait eſſe pugnam aduerſus
ſpiritus nequam. Epheſ. 6. quia illi mentes tenent
captiuas 2. Timoth. 2. Hac pugna eſt nobis nunc
pugnandum contra angelos nequam. A malignis ſpi-
ritibus erant illi contumaces facti. Nam malignus
ſpiritus eſt, ſpiritus agens in filiis contumacibus.
Epheſ. 2. Cum eiuſmodi eontumacibus ſpiritibus no-
lens Deus totiens diſceptare, eis pœnitentiam per
Henoch prædicando, excidium per Noë proclama-
uit, atque intulit. Hac ratione dixit Deus, Non
diſceptabit perpetuo ſpiritus meus in homine genes. 6.
Videtur tamen contrarietas, quod dicat Deus, ſpi-
ritus meus in homine, ſi a malis ſpiritibus erant ob-
ſeſſi? Reſpondeo, Spiritum Dei eſſe homini inſitum
ab origine, Geneſ. 2. Eum ſerpens carni intruſus,
peccatumque noſtrum, paſſim impedit, ne menti
hominis dominetur. Super quo frequens eſt intus

diſceptatio. Nam contra mali ſpiritus ſtimulos,

ſpiritus Dei aliquando, vel ad momenta quædam
nos euigilat, monet, et in libertate conſti-
tuit. Cum autem nos videt illi nequaquam obau-
dire velle, tunc in interitum nos tradit, aut re-
probam mentem, ad maiorem gloriæ ſuæ manifeſta-
tionem, vt Pharaonem, et Chananæos indurando
fecit. Spiritibus itaque hominum obſeſſis, et
malignis ſpiritibus in corporum cuſtodia excu-
f. 2. banti

4 D E TRIN IT ATE

bantibus, eſt ibi ad abyſſum vſque proclamatum. In
ſpiritus erat iudicium et corporibus intactis ſpiritus
ſuffocatione præmebantur, et ſpiritus nequam eis in-
truſi in ipſamet abyſſo ligati retinebantur. Petrus an-
gelicos illos ſpiritus ait eſſe catenis noctis in aqua-
rum tartarum præcipitatos. Hoc comprobat vox
ObXαα, qu& nocturnam cuſtodiam proprie fignifi-
cat: in quo ſignificatu ſæpiſſime in ſacris literis poni-
tur, etiam in euangeliis, vt Lucæ 2. 12. et Matth.
24. Innuitur ergo, nocturno tempore cæpiſſe cata-
chyſmum aut eos noctu poſtea, ſeu tenebroſo tempore
ſubmerſos. Ad huius ſimilitudinem, vt fur in nocte,
futurum eſt nocturno tempore finale ludicium, Matth.
24. Lucæ 17. I. Theſ. S. et 2. Pet. 3. Nocturni
quoque temporis meminit citatus pfal. 89. Oεροναπι
cuſtodiam noctis, et carcerem animæ ibi nominans.
Animæ ſenſus tunc per ſomnum videntur magis car-
cerati. In noctis ſilentio Aegyptiorum primogeniti
funt interfecti, vbi et OXαρε pro nocturna cuſtodia
ſumitur. Exo. 12. et plenius Sapien. 17. vbi verba
ſimilia de cuſtodia carceris ſine ferro, et catenis te-
nebrarum. Noctu in ebrietate ſunt interfecti Babylo-
nici proceres cum rege Belſazar, Eſa. 2 I. Iere. 51.
et Dan. 5. Babylonici illi proceres perpetuum cum
gigantibus ſomnum dormierunt, nunquam euigilandi,
Eſa. 26. ſicut noſtræ Babylonis gigantes perpetuum
ſomnum nunc dormiunt. In reprobam mentem ita
ſunt dati, vt nolit Deus a ſomno eos excitari, ſed in
füa ebrietate, et ſcortatione perire. In ſpiritus ergo
ita male oppreſſos, ob ſomnum, et nocturno tempore
carceratos, bene cohæret lata ſententia. .
Diſcamus ex hic omnibus, verendam illam

Noë ſeculo in ſpiritus latam ſententiam, non abs

re a Chriſto nobis denuo formidabilem fieri. Nam

vere dixeris, Deum in faſcinatos ſpiritus noſtros

ſententiam tuliſſe, cum ſit in noſtra Babylone
dæmonum cuſtodia, vt eſt a loanne prophe-
. tice

tice kepe
kitus imp
cos Voc⸗
Pilii De⸗
Ob quan
ter ſeort
oannes.
Gie videat
Gdemones
Iis eogite
Crcere
ultas V.
Volunt.
errare ne
Credat p
Externan
Dant, 4.
imponun
lſie 56
ne elle
34. et )
inlituati
duccec
Ouliter
Uhet. 3
le hor
dhocd ormn
latum, er
Nt zit
IUem 01
Mopter
Uem on

. L 1I. B E R II. 8 ½

Hamimn tice repetitum, dicto cap. 198. In ea funt vere ſpi-
tacts ii kritus impoſtores, qui ſe, vt olim, ſpirituales et angeli-
qun ds cos vocant, cum nec ſcintillam habeant boni ſpiritus.
. Detmes Filii Deo conſecrati cöeunt ibi cum filiis hominum.
oisig Ob quam cauſam eſt denuo perdenda Babylon, ma-
Umprobt ter ſeortationum, et abominationum terræ, vt ait
ropie i Ioannes. Nihil aliud plane in Babylonis eccleſia ho-
Heise die videas, quam filios Elohim, purpuratos heroas,
12, dæmones magnos, adulterinos paſtores, omnes va-
ckpile a nis eogitationibus ductos, quorum ſpiritus totus in
brolean Carcere ſtertit. Qui ſicut illi, comedunt, bibunt,
multas vxores habent, et mulieres eſſe communes

1 fut in
ieunke volunt. Non eſt qui Chriſtum requirat, et dicunt, ſe
J. MI errare non poſſe. Adeo cæcus eſt hodie mundus, vt
9). gn credat per huiuſmodi ſcorta eccleſiam Dei gubernari.
iomim Externam quandam pietatem magna hypocriſi vſur-
Ur magst pant, qua nobis per humilitatem et ſuperſtitionem
n rimge imponunt. 2. Timot. 3 et Coloſ. 2. Lege caput
urm al Eſaiæ 56. et niſi tales inuenias paſtores noſtros, dic
17, Wi K me eſſe mendacem. Lege Iere. 8. 23. Ezech. 22.
et enli 34. et Mich. 5. Si illi qui eſſe debebant ſal terræ,
d MI infatuati ſunt, in quo alii condientur?
Succedit vnus ex multis locis exponendus locus, Decimus
21. le! quintus

mmms Qualiter Deus per Ieſum Chriſtum vniuerſa condidit, ocus.
penen Eqheſ. 3. Coloſ. I. Heb. I. et 2. et I. Cor. 98.

m eih IIic homo leſus eſſentialiter eſt verbum illud, per
Den-- quod omnia facta ſunt. Eius gratia eſt verbum pro-
Reike latum, et mundus creatus, Propter eum ſunt omnia,
Neimnt, vt ait apoſtolus, propter quem omnia, et per

ſte⸗ quem omnia. Ipſe igitur erat finis et ſcopus;,
mno propter quem ſunt omnia. Ipfe etiam eſt, per
qguem omnia fecit Deus. Nam ea ipfa generatio-
duu nis Chriſti prolatio fuit cauſa creationis omnium.
n, i per eam ipſam verbi prolationem, ſeu Chriſti ex-
h fen „hibitionem, proferendo factam, ſunt ſimul om-
itu c nia creata: atque ita funt omnia vere per ipfſum.
1 ann Sed quia hæc in ſequentibus ſunt magis de-
mne h⸗ t. 3. claran.

86 D E TRINITATE

randa, ſat erit nune, ſi in eo, quod uerbum earo
factum eſt, tantam ineſſe vim intelligas, vt illa ea-
dem Dei virtus, qua creata ſunt ſecula, tanta ſicut
tunc erat, ſit nunc in Chriſto, propria ipfius facta,

vt dicat eam ſuam eſſe, ficut ait, Omnia, quæcun-

que habet pater, mea ſunt. Poteſtas verbi facta eſt
poteſtas carnis, ſicut verbum factum eſt caro. Ideo
Chriſtus ſua virtute facta eſſe ſecula, iuſtiſſime dicere
poteſt. Idem eſt autem quod dicens, per me factum
eſt, aut mea virtute factum eſt. In quam ſententiam
Paulus pluries repetens ait, per filium, per Chriſtum,
per quem, per ipſum, id eſt, per immenſam illam, quæ

in eo eſt, Dei virtutem. Ad Hebræos ait, verbo vir-

tutis Chriſti omnia fieri, et gubernari. Verbo filii
audis omnia fieri, ne verbum cum filio metaphyſice
ſumas. Alia item ratione, per te factum dicere po-
tes, id quod olim per ſpiritum tuum factum fuiſſet,
ſi ſpiritus carnem præceſſiſſet. Talis vero in Chriſto
erat ſpiritus æternus, qui erat ſpiritus ſapientiæ,
ideas rerum olim continentis. Ipſa ſapientia olim
ſimul erat verbum et ſpiritus, vt multis locis do-
cent Irenæus et Tertullianus, quia non erat realis
diſtinctio. Ipſamet ſapientia erat ſpiritus, et mens
ipſius Chriſti viuentis, omnia ita faciens, vt per ip-
ſum Chriſtum dicerentur omnia fieri. Hac fimilitu-
dine velut ſimia Chriſti Simon magus, per ſe ac vir-
tute ſua, eſſe facta ſecula dicebat. Si igitur in te
eſſet æternus ille ſapientiæ Chriſti ſpiritus, et rerum
idea, tunc ſpiritu loquens diceres te ibi fuiſſe: eo-
rum omnium memor eſſes, rerum omnium creatio-
nem facie ad faciem tibi præſentem intra te ipfum
conſpiceres, ac per te illa omnia eſſe facta dice-
res. Expoſitio iſta commoda ſatis eſt, vt per po-
tentiam virtutis Chriſti eſſe facta ſecula dicas. Po-
ſtea vero ab ipſo Chriſto eſſe omnia facta, ei
omnia füubſtantialiter inſita, facile intelliges, et
ipſfummet Chriſtum omnia creaſſe, fuiſſeque hunc
olim

olim er
Cogr
gimus e
mam pe
Won ſol
ſtantialis
labet vi
Uinitas
ne ell,
ciendi.
creitabit
lleo por
tem hat
Doteſtat

Aoim

ſto: et
ſtus vi
per ha
in meip
flero,
tempori
ſum, ſe
ſeges,
4 mort
Delg,
Erat tun
ucit d
le non
ſona
Miman⸗
ſe ipfin
Deeu
coner
uns di
6r l
ſio Se⸗
eſt.

L. I B E R II. 87

Verbma olim creatorem, in propria fubſtantia et perſona. Decimus

„ Nihe Cognita diuina Chriſti virtute et potentia, intelli-ſextus
, uh gimus eſſe verum, quod dixit, ſe pôteſtatem habere ani- .
pfnsf mam ponendi, et iterum eam ſumendi, Ioan. 10.
mia, do Non ſolum in anima, ſed et in carne Chriſti, eſt ſub-
verbigaa ſtantialis deitas, et potentia eadem. Hic homo totus
car. ä“ habet vitam et virtutem Dei in ſemet ipſo. Cum di-
Uſtilnek uinitas ſit in homine tota, omnis paterna poteſtas in
gerneii me eſt, et mea eſt. Ideo poteſtatem habeo omnia fa-
Uam ſetim ciendi. Diuinitatis virtus, quæ corpus hoc a ſepulcro
pet Im excitabit, et animam reducet, mea eſt et in me eſt.
im illn, Ideo poteſtatem habeo corpus hoc reſuſcitandi, virtu-
i⸗ ſehi tem habeo animam hanc ponendi, et reaſſumendi.
i. Verbe! Poteſtatem filius habet vitæ et mortis. Spiritus ille
Metut Elohim, qui totum orbem repleuit, eſt nunc in Chri-
mn Ccer ſto: et eius halitus nunc totum orbem fuſtinet. Chri- DS
ſictun fin ſtus viuens totam mundi vitam habet in ſemet ipſo,
ero n per hanc igitur viuificatoris ſpiritus potentiam, ego
Tus nicr in meipſo poteſtatem habeo. At poſtquam mortuus
ſcpienti fuero, cum iam non ſim ego, non proprie ſecundum
rults letl temporis rationem tunc dicitur, ego reſuſcito meip-
hon art ſum, ſed pater me refſuſcitat. Ita paſſim in ſcripturis
inb, &n leges, quod pater hunc Ieſum filium ſuum refuſcitauit
s, N a mortuis. Si filium mortuum vere refuſcitauit
Hris Deus, vere duxit de non eſſe ad eſſe. Atque ita non
eri erat tunc viuens filius. Vera enim mors vitam tollit,
“ ducit de eſſe ad non eſſe, et vera reſurrectio ducit
nan de non eſſe ad eſſe. Erat vero femper viuens per-
itus, le ſona filii, diuinitas eius, quæ corpus reſuſcitauit, et
bi 4 animam induxit, vt dicere quoque poſſis, quod ille
nim ee ſe ipſum reſuſcitauit, virtute ea, quæ ſibi nunc ineſt.
im er Decimo ſeptimo loco non vnus, ſed milti loci Decimus
ſe ul exponentur, ſi hoc requiramus, An homo Chri- eprimn⸗
“ Ne . ſtus dicatur ſapientia Dei, virtus Dei, et ſplen-
dieg dor gloriæ? Hæc de nominibus abſtractis quæ-
i ſch ſtio Scotiſtis faciet difficultatem, ſed Hebræis nulla
ntel ie, eſt. Innumera ſunt apud eos nomina deſinen-

iſen f. 4. Lia

38s DE TRINIT A T E
tia in el et iah, quæ hanc habent ſignificationem. da ſeipt
Tritifſimus eſt Hebraiſmus, vt eum excellens aliqua it ad l
Dei proprietas alicui conuenit, eius nomine ipſe no- Nume.
minetur, vt res fortis fortitudo Dei, res ſapiens nem ad
fapientia Dei, medicina Dei, ſalus Dei. Arbor ma- feceris
gna dicitur arbor Dei, ventus magnus ventus Dei. uit
Res pulchra et ſancta vocatur pulchritudo ſanctitatis, 35. Auo
gloria ſancétitatis, ſplendor ſanctitatis. Hominem ali- Mum, e
quem ſæpe vocamus inſignem patriæ decorem, flo- Molen.
rem, gloriam et ſplendorem: vt per excellentiam et 35.!
hæc Chriſto conueniant. De Ioanne baptiſta dixit el Hebr
Chriſtus, Ile erat lucerna ardens et lucens, et apo- In reſpe
ſtolos dixit eſſe lucem mundi. De Simone mago di- Vtinam
cebant, Hic eſt virtus Dei, quæ vocatur magna, k ſola
acto. 8. Iudith dicebatur gloria Ieruſalem, lætitia ſola D
Iſraël, honor populi. Chriſtus ergo eſt vera lucerna (AHxrati
ardens, et in gloriæ ſplendore lucens. lpſe eſt lux ignis
mundi, lux genitum, omnes illuminans et expecta por ma
tio omnium. Splendor faciei eius totum cælum illu- Praiſini
minat, et in futuro ſeculo illuminabit. pſe eſt ſa⸗ ignis
pientia Dei, totam in ſe Dei ſapientiam continens: enppree
et in eo ſunt omnes theſauri ſapientiæ et ſcientiæz monibus
abſeonditi. Ipſe eſt virtus Dei, per quem omnia ſicz in
, facit, et omnia nunc facit Deus: qui totam habet elit ver
Dei potentiam et poteſt omnia. Chriſti
Deeimus Decimus octauus locus, Pluit dominus fuper lehouah
locus. Sodomam et Gomoram ſulphur et ignem à domi⸗- Datre de
no de cælo, genes. 19. Quia dicitur dominus Deci
a domino, duas res æquales plerique ibi colligunt Verdum
patrem et filium, quaſi diceret, filius a patre- ſonalis
Ad huins loci facilem intelligentiam eſt pri- dredicj
mo aduertendum, eam eſſe Hebraicæ linguæ 4. Ape
phraſim, vt dicatur, Congregauit Salomon o- 45. Ex
mnes tribus Iſraël ad Salomonem, id eſt, ad ſe ur eirr
ipſum 3. reg. 8. Et Roboam congregauit tribus lere, 3
ſuas, vt reduceret regnum ad Roboam id eſt, ken en
ad ſei uumnn

L. I B E R II. 89

nificatih acd ſeipſum 3. reg. 12. et 2. paralip. 1 I. Moſes dix-
ellens g it ad Hobab, cognatum Moſis, id eſt cognatum ſuum,

nine es Nume. I1IoO. Item genes. I. 5. et 9. fecit Deus homi-
res ſhe nem ad imaginem Dei. Ibidem ait Deus, recordabor
.„ Aboz foœderis inter Deum, id eſt, inter me et hominem.

vens Dixit Deus ad Iacob, vt faceret aram Deo, genes.
do nrn 35. Audiuit dominus murmur veſtrum contra domi-
Homien? num, exo. 16. Et paulo poſt, Dixit Dominus ad
decoren., Moſen. Dominus dedit vobis ſabbatum. Et cap. 3 I.
ecellm et 35. Deus impleuit Beſeleel ſpiritu Dei. Frequens
biptika eſt Hebræis, antecedens pro relatiuo poni. Hæc pri-
ens, Aun ma reſponſio ex phraſi linguæ eſt admodum aperta.
Wne e Vtinam hebraice loqui nouiffſent omnes ſophiſtæ.
catur un Ea ſola ſancta lingua continet vera Dei myſteria, qua
ſlen, ki ſola Deus ipſe loquutus eſt. Secunda eius dicti de-

Pvenhin claratio etiam ex phraſi linguæ colligitur, vt dicatur
le ignis a domino ignis magnus: ſopor a domino, ſo-
8ͦ et eihed por magnus, ventus a domino ventus magnus. He-
mn celun braiſmi ſunt, vt nuper dicebamus. Dicitur autem

. pe AdH ignis a domino de cælo, quia ſurſum eſt ignis in
empyreo, vnde huc mittitur ignis, vt de igne dæ-

tluek.
J u monibus iam parato dicemus. VItima declaratio my-
Crn iu ſtica, in qua nos myſterium Chriſti agnoſcimus, vt fu-
totaln erit verbum inter homines verus Iehouah, perſona
Chriſti per angelum geſta, Angelus ibi habens nomen
Minns i TIehouah, pluit ignem ab immenſo et ſupremo Iehoua
ren 1 0 patre domini noſtri Ieſu Chriſti.
ene Cons Decimo nono non exponemus, ſed quæremus, an Decimus
lin verbum illud Ioannis fuerit olim filius realis, an per-ocus.
