ducuntur, veluti ei conſepulti, qui eius fidem et pie-
tatem tenuerunt. Ibi intelligitur quies illa, de qua
dixit angelus Danieli, Quieſces in ſorte tua in finem

dierum. De aliis item piis dicitur, quod appoſiti

funt ad populum ſuum. Non ad alienum, nec ad
ſortem impiorum, ſed cum ſuis quieſcentes. Hoc mo-
do verum tunc erat, quod ſcribitur Sap. 3. Iuſtorum

animæ in manu Dei funt, nec tanget illas tormentum

mortis. In pace funt poſt mortem, et ſpes eorum
plena eſt immortalitate. Sapientia aiebat, ſe penetra-
re inferiores partes terræ, ſpectare ibi ipſos dormien-
tes, et illuminare ſperantes in domino, Eccleſ. 24.
Quanquam eſſent in inferno futuri, tamen a Deo pe-
tebant Elias et Ionas, vt ipſorum animas acciperet,
in quiete aliqua ibi collocandas. Quæ vibra erat
quietis veræ per Chriſtum futuræ in cæleſtibus. Hinc
quaſi rem nouam, voce cæleſti ijubetur loannes ſeri-
bere, Beati qui poſthac in domino moriuntur, vt vere
quieſcant a laboribus ſuis. Poſthac, dixit, amodo,
deinceps, Wαοα ex hoc tempore, ad differentiam
veteris quietis. Eadem voce cum emphaſi vſus eſt ſe-⸗
pe Chriſtus, indicans, ex tempore reſurrectionis ſuæ
fore regnum nouum. PET. Quædam ais peccata in
futuro ſeculo remiſſibilia, poſtquam mortui ita affli⸗
guntur, purgantur, et per ignem ſaluantur? MICII.
Quibuſdam remittuntur peccata in hoc ſeculo, quibuſ-
dam in futuro, quibuſdam nec in hoc ſeculo, nec in

futuro, vt ait Chriſtus Matth. 12. Credentibus in

Chriſtum filium Dei, omnia hic remittuntur: adeo vt

in eo regeniti nullum inferni dolorem ſentiant, ob ſubli-

mem eius gratiam. Originalis peccati reatum illum his
tollit baptiſmus Chriſti. Cæleſtem vitam in corpore, et
depoſito corpore viuunt, vere in viuente Chriſto regeniti,
et eius ſpiritu reſuſcitati. Nihilo minus et inter hos a-

liqui

iqri1
rum t
damen
nis 4l
per inn

1

Um wniat
At
entis fnnn
8 ſien e

4

es ille d

te tun nI

(o
jenum, Ne
entes. He

men ¹ N
iimg un
ne W
lekts

r Ioume

1

riontun,
I fens
ui ins

greſe
N.

fürrecicnd,
is n
Gnnr!

ſeenly 6.

ſeel 1
Cretene
nnn: 11
tiant, 6 1
aumi

Aiet

1

D I ATLOGVS I. 243

liqui minimi vocabuntur, ob minimorum præcepto-
rum tranſgreſſionem, vt ait Chriſtus. Qui ſuper fun-
damento Chriſti inutile quid ædificarit, igne afflicti-
onis aut in hoc ſeculo, aut in morte afficietur, ita

per ignem ſaluatus, vVt ait Paulus. Aliis vero re-

generationem hanc non afſequutis, inferno nunc de-
tentis, et ab eo poſtea liberandis (vt ſunt plerique
inter Iudæos et Gentes inuenti pii) remittentur pec-

cata in futuro iudicio. Peccata ex delicto Adæ ante

perfectam cognitionem in nobis orta, ad corporalem
mortem, et comitem infernum obligantia in futuro
ſeculo tollentur, ſicut originale ipſum Adæ pecca-

tum. Merito vere dicetur peccatum hoc, cum ple-

riſque aliis ibi a iudice Chriſto remitti, et polluta caro
tunc purgari. Nam cum omnes doloribus mortis et
inferni cum Adam pœnam luerint, etiam paruuli, et
Iudæi, et Gentes: Chriſtus poſtea eos reſuſcitans, di-
cetur peccatum mortis tollere, mortem ipſam et in-
fernum deſtruens, et eos quaſi per ignem ſaluans.
Eodem tendit illud Chriſti, Non exibis inde, donec
minimum etiam minutum reddas, Matth. 5. et Lu-
cæ I2. Qui enim in eo infèrni carcere nunc
detinentur, etiam minimorum hic commiſſorum tæ-
dio afficiuntur: et hoc eſt nouiſſimum quadran-
tem perſoluere. Agit ibi Chriſtus de peccatis,

vt ipfe ait, remittendis, de quibus et Paulus lo-

quutus eſt, ab eis nos dicens per ignem purgari.
Reliquis vero hominibus ob grauiora ex delibera-
tione crimina damnandis nec in futuro ſeculo re-
mittentur peccata. Qui ſcienter ex certa malitia bo-
no ſpiritui in ipſo agenti reluctatur. Chriſto fi-
dem adhibere nolens, is nec morte, nec reſurre-
ctione hoc peccatum diluet, ſed reſuſcitatus pœnas
æternas poſtea dabit. Reliqua item peccata, per-
ſeuerante impoœnitentia fiunt, vt peccata in ſpiritum,

vbi q́uis ſui peccati conſcius non vult pœnitere.

q. 2. Pet.

244 D E T R I N I T A T E

PET. Si omnes peccati Adæ pœnam morte luimus,
quid opus fuit Chriſtum eandem pro nobis pœnam
ſua morte luere? MICH. Idipfum quod pœnam il-
lam luere nobis datur, mors Chriſti facit: ſine qua
perpetuo omnes in inferno detinebamur, nunquam re-
ſuſcitandi. Alia inſuper maiore efficacia pro nobis
regenitis luit Chriſtus, ſua morte nos ab illa inferni
morte ita præripiens, vt ne inferni quidem odorem
ſentiamus, quem reliqui omnes ſenſerunt, et ſenti-
unt, Chriſtus reſurgens infernum debilitauit, quoſ-
dam inde liberauit. In finali reſurrectione omnes aàa
morte et inferno liberauit, ac mors et infernus pe-
nitus deſtruentur. PET. Quonam modo deſtruitur

infernus? MICH. Quia poſt reſurrectionem non

erit amplius infernus. Nulla dæmonis in hominem
erit poteſtas. Infernus nunc eſt vt locus ſepulchri,
ſub dæmonis monarchia. Ea vero delebitur, et dæ-
mon ipſe validius torquebitur. Nondum eſt conie-
Gus diabolus in ignem illum, qui eſt ipfi paratus,
vt ait Chriſtus. Mors ipſa, quæ erat diabolus, no-

ſtreæ mortis cauſa, et infernus ipſe, qui erat diabo-

Ius, nos in infernis locis detinens, ambo per Chri-
ſtum mittentur in ſtagnum ignis, apac. 20. Peri-
bunt tunc mors et infernus, vt docet ibi Ioannes.
Erit mortis mors, et inferni exciſio, vt ex Hoſea
citat Paulus. Abolebitur tunc omne dæmonis in homi-
nes imperium, omnis principatus et poteſtas, vt ait
idem Paulus. Nec erit ſurſum nec deorſum, nec aliqua
inferni ratio, qualis nunc eſt, Ad imum vſque combu-

ret ignis Dei infernum ipſum, deut. 32. PET. Super-

erunt ne elementa? MICH. Nec cælum, nec terra,
nec alia elementa, nec lux ſolis, nec lux lunæ, vt ait
Ioannes cum Eſaia. Vetera hæc omnia tranſibunt et fi-
ent omnia noua. Omnia igne reſoluentur, vt ait Petrus-
Trium ſuperiorum ætheream vnam nouam fſubſtantiam
nos in Deo tunc ſpirabimus. Terrea hæc tota miteria,
aliis mixta, in hominum corpora exacte diſtributa glo-
rifi

rificabi
pter hu
maneat.
Deus, 9
Chriſtun
gura pri
tt al fi
git, Nt
en otmni
coonole⸗
Hline de
tus,
Drior
fuit al
quam

20. et

ſunt fil
let Chr
et mors
et cruct
IIls alin
uO N
Homine
Mihuil

MIcR

Dens,

Deo
ignis
ſe eſſe
tem. .
do m
Chium
iernnt,
tamnen
Uon i
Gun

E.

orte lun
nobis er

eit: in

liden o

Unt, et ke

t ilems,

: anon g
ectlonen?

els ſehli-
ebitor, 6
unn ek o

ti

Ciabolus
Ui ertt 11
Nbo er
c.10.
ibi lun
N a
vonsnk

DIAL OGVS I. 245

rificabitur. Ita ſunt omnia in menſura diſpoſita, pro-
pter hominem omnia creata, vt ſuperfluum nihil re-
maneat. Finis omnium eſt homo, et finis hominis
Deus, omnia fecit Deus propter hominem, et per
Chriſtum, qui eſt æ et w. Sola vna leſu Chriſti fi-
gura princeps erat ab æterno fübſtantialiter in Deo,

et ad fui imaginem has omnes figuras in vnum colle-

git, vt omnes in Deo vnum ſint, et ſola hominis in

Deo figura realiter cum angelis ſuperſit. Nihilominus

eca omnia, quæ nunc ſunt in mundo, in viſione Dei
cognoſcemus, et ſublimiora alia, quæ ipfſe præſtabit.
Hinc de vmbris adhuc colligis, qualiter mundus to-
tus, mors, et infernus, in vmbra tranſeant. Mors illa
prior nos in vmbram refoluens, vmbra fuit. Vmbra

fuit alterius mortis æternæ, in finali inudicio futuræ,
quam ob id vocat loannes mortem ſecundam, apoc.

20. et 21I. Morbi quoque, quos hic patimur, vmbra

ſunt futurarum afflictionum. Morbum omnem ibi tol-
let Chriſtus, ſublato deæmone, qui nobis erat morbus
et mors. Infernus ille prior ignis, vmbras continens
et crucians, vmbra fuit, in vmbra tranſiens. Aeter-
nus alius eſt, et ab æterno paratus, diuinus ignis, in
quo non a diabolo torquebuntur animæ: ſed in quo
homines et diaboli iudicio Dei torquebuntur, diabolo

nihil in hominem valente. PET. Qualis erit ignis?

MICH. Ignis ille ab æterno paratus, eſt ipſemet
Deus, qui eſt ignis. Non eſt enim creatura aliqua
Deo coæterna. In igne eſt oſtenſus Moſi Deus, et
ignis a domino paſſim exiuit in vltionem, indicans,
le eſſe ignem vlciſcentem, et in iudicio conſumen-
tem. Potentiſſimum iudicem decet, in ſe ipſo habere,
quo malos puniat, nec alterius. Ipfſe egere eſt prin-

cipium et finis omnium, vt ſicut omnia ab ipſo prod-

ierunt, ita omnia remanentia ad ipſum redibunt, forte

tamen inæquali. Si hoc bene intellexiſſet Origenes,

non dixiſſet, de'mones ſaluandos, eo quod eſſent ad
ſuum principium redituri. Redibunt quidem, et euntes
4. 3. in ig-

—

246 D E T RIINIT A TE

in ignem ad ipſummet Deum ibunt. Ipfemet ſpiri-
tus Dei ignem illum accendet, Eſa. 30. vt dæmones
ipſi, qui in ſpiritum Dei peccauerunt, a ſpiritu ipſo
torqueantur, ſicut animæ ipſæ, conſcientiæ remor-
dentis cruciatibus. Hic erit VItionis ignis a facie
domini, et gloria fortitudinis eius. 2. Theff. 1. Ar-
dere dicitur vultus Dei, vt ignis deuorans, idque ad
iudicium, dicta cap. 30. et 66. Solo vultu virtutis
ſuæ malos ille torquebit, et cruciabit. Ipſemet ſpi-

ritus ſanctus, quem accepiſti, erit tibi tormentum, ſi

eum male ſerues. Deus ipſe ignis conſumens eft, in-
quinata omnia et corpora et animas deflagrans. Ipſe
Chriſtus erit tunc dæmonibus tormentum, fſicut ipſi
fuerunt nobis. Hinc dæmones in euangelio, ſe àa
Chriſto torqueri clamant. Ipfe erit morti mors, et
perditioni perditio. Ipſemet Deus malis tenebras re-
feret, ſicut eadem nubes Dei erat IIraélitis lux, et
Aegyptiis tenebræ, Exo. 14. Ignem illum, quo ſunt
mali poſt reſurrectionem puniendi, non vocat ſcri-
ptura infernum, licet myſtice dici poſſit infernus.
Empyrei æterni ignis eſt, qui ita dicitur in archety-

po ab æterno paratus. Hic dæmones, et animas, et

corpora torquebit, teterrimum illis odorem referens,
horribilia viſa, audita, guſtata, et tacta: vt accide-
re ſolet iis, qui ſenſus deprauatos habentes, dulcia

iudicant amara, et odorata fœtida. Beatorum autem

contraria erit ratio, ſenſus omnes gloriæ dulcedine
pleni, noua mentis lux, et clara notitia eorum, quæ
prius in ænigmate videbantur, ex vera deitatis Chri-
ſti nobis omnia referentis illuminatione. EHactenus ob
peccatum permiſit Chriſtus, nos in manus iniquorum
iudicum tradi, ad manifeſtationem iuſtitiæ ſuæ. In
reſurrectione autem ipſe iuſtiſſimus iudex per ſe ipſum
omnia omnium acta ſcrutabitur, in libro ſuo omnia
legens: imo veris ideis cuique palam legenda offerens.
Omne angelorum, ſicut et dæmonum miniſterium tunc
ceſſabit, poſtquam ſinguli ſuos coram Chriſto iudi-
candos

candos
patre!
ſit in e
onmnnibu
Mundu
Chriſtun
Vbris
Morten
min-
ſtlty tn
ſeut ee
tranſito
non ki
VIbrA
ed ſ
Sit ill
Amen.

1

pſemet i
.Vt emm
1 Hirn;
lentie iun
ignis 1
Thek. !
rans, idt

Vültn W

Pnet
ornen
ſüm ens e ch
eltonte
tun, ia
Mongel,
Nortin un
is tenehnn
adlits
lun, ſ
1on ſ!
inr

goren kn⸗
belns
eatorun 6

Ans id

ſtitie
er 6
s ⸗

16
itten in

Uitet. 1

D IAIL O GVS J. à47

ecandos produxerint. Chriſto ſolo nos coram Deo
patre producente ac miniſterium omne complente, vt
ſit in eo omnium plenitudo et ſit ipſe tunc omnia in
omnibus, in ſinu ſuo nos omnes in Deo continens.
Mundus a Chriſto ſolo cœpit, et deſinet in ſolum
Chriſtum, qui eſt & et o. Vnde iam vItimum de

vmbris ſermonem concludens dico, corpus, animam,

mortem, infernum, iudicia omnia priora, intellecta
omnia, ſcientias omnes, viſa, audita, olfacta, gu-
ſtata, tacta, angelorum et de'monum miniſteria omnia,
ſicut cælum, terram, ſolem, lunam, et reliqua omnia
tranſitoria fuiſſe, in vmbra tranſiſſe, in eis veritatem
non füſſe, ſed huius tantæ permanentis veritatis
vmbram. In ſolo Chriſto eſt veritas, æternitas, in
eo ſolo eſt tota plenitudo, et tota ſalus noſtra.
Sit ille ſolus ſuper omnia ſemper benedictus Deus,

Amen.

.

l. 4. De Tri-

249
DE TRINITATE m
noran
DIVINA DIALOGVS SE, e⸗
cundus, modum generationis bon.
Chriſti docens, quod ipſe non fſit crea- i
tura nec finitæ potentiæ, ſedqd u p
vere adorandus verus- e
Pendun
que Deus. 8 hee
tionis
. ((üulncdu
PETRVS. MICHAEL. Abr
ſecun
crea
Inctitucram abs te alia rogare, ob quam rem Uss,
te initio quærebam. Sed hactenus diſtuli cum gra- in De
tum eſſet audire, quæ de tanta myſteriorum Chriſti Llorit
præfiguratione, eius complemento, et permanente montt
veritate dixiſti. De aliis item plurimis, quæ antea Cmmis
non intellexeram. Nunc vero, ſi non ægre feras, ltem
quod fupereſt, etiam abſolues. MICH. Aegre feram? Centia
Gratum eſt ſemper, de Chriſto verba facere et eius Ciitun
myſteria penitius ſcrutari. In eo cognoſcendo iugi-· in per
ter laboro, dies nocteſque meditor, eius miſericor- ſie d
diam implorans et veræ cognitionis reuelationem. Perlo
PET. Ad generationis Chriſti modum eſſe in omni- demo
bus creaturis analogias quaſdam, dixiſti. Id nunc ex. erdl
plica. Modum doce generationis Chriſti, eiuſque Voren
plenam diuinitatem vndique fac manifeſtam. Homi- conee
nem enim Chriſtum aiunt ſophiſtæ eſſe puram crea- Lucx
turam ſinitæ potentiæ, non adorandum adoratione illa, ſübſta
qua præceptum eſt ſolum Deum adorari. MICH. In tlis r
nomine Ieſu omne genu flectitur cæleſtium, terreſtrium e
et infernorum, Phil. 2. Hunc ipſum Ieſum adorarunt Ps
inferorum poteſtates, Marci. 5. adorarunt omnes apo- lto
ſtoli, Lucæ 24. et adorant omnes angeli. Heb. I. O- Kandi
mni hono

ATI
8 A

Ntioni
ſit cter
ſol

ATL.

Ob auumt

liſulni ang
erionn
et heime
nis,
Aeneſt
ficele 4
ls M
Teveltiin
ele in e
. Im
giti, en
ekn. N
oreone,
i. M
li, —
ſun M.
Nt Me⸗
Deb.!
i

D IALOGVS II. 24

mni honoreé, quo pater honoratur, eſt hic Ieſus ho-

norandus, Ioan. 5. Imo pater non poteſt honerari,

nec adorari, nec videri, nec intelligi, niſi per ipfum.
Ioan. 14. Toto igitur cælo errant ſophiſtæ. Hic
Ieſus eſt, qui præceptum illud de adorando dedit, ſe
ſolum adorari volens. In ipſo nomine humanitatis
aut puri hominis errant turpiſſime, vt mox videbis.
Hunc ipſum hominem, quem ipfſi vt creaturam vili-
pendunt, tu non creaturam, ſed omnium creatorem
es hodie cogniturus, hos tres in eo notans diſpenſa-
tionis gradus. Primus eſt, verbum apud Deum. Se-

cundus eſt, egreſſio in mundum. Tertius eſt regrefſio

ad patrem. Principio ſecundum eam diſpenſationem,
ſecundum quam erat verbum apud Deum, nulla eſt de
creatura quæſtio, quoniam verbum illud erat ipſe De-
us, antequam eſſent creaturæ. Erat relucentia Chriſti
in Deo Deus in gloria illa apparens, qua erat Chriſtus
glorificandus. PET. Relucentiam ibi dici aperte de-

monſtratum eſt. Quia omnis Xoνοσ omnis ſermo, et

omnis ſapientia eſt naturalis relucentia rei alicuius.

Item quia in libro ſapientiæ, eſt dicta ſapientia relu-

centia et Chriſtus ipſe, qui ibi relucebat, ab apoſtolo
dicitur relucentia, ſeu refulgentia. Item quia Elohim
ita perſonaliter relucebat et apparebat. Et primi eccle-
ſiæ doctores et vigentes tunc hæreſes hanc in verbo
perſonam omnes confirmant ſcripturis apertiſſime
demonſtratam. Sit hic ergo primus gradus fſatis ſu-
perque declaratus. Perge nunc ad ſecundum. MICH.
Egreſſus eſt Chriſtus non more creaturarum, ſed
conceptus et genitus de ſpiritu ſancto. Matth. 1I. et
Lucæ I. Non poteſt dici filius, qui ex genitoris
ſubſtantia non prodierit. Diceris tu de fubſtantia pa-
tris tui egreſſus, propter paterni ſeminis elementa,
quæ ſunt de fubſtantia patris, in quibus etiam ſunt
ipſius animæ et formæ genimina, ita et Chriſtus. Et
multo magis Chriſtus, qui eſt eius rei ſpecimen. De ſub-

ſtantia Dei eſt caro ipſa Chriſti, in ea videtur Deus: ipſa

gq. 5. CarO

250 D E TRIN I T ATE

caro Chriſti habet eſſe Dei, et eſt corporalis deitas.
Admirandam iudicabis huius carnis generationem, 1
S
phyſica generationis aliorum principia tenens ea

omnia per verbum hic fuppleri cognoſcas. Nam

omnia illa erant in verbo. PET. An non caro illa,
quam de Maria ſumpfſit Chriſtus, erat pura creatura?
MICH. Caro ipfa Chriſti, qualis erat in ſepulchro,

formam fſubſtantialem habuit diuinam. Et præter

diuinam lucis formam, habuit caro illa elementarem
archetypi ſubſtantiam, verbi elementa vere diuina,
fubſtantiam Dei. Ab ipſo Mariæ vtero ſumpta eſt
materia carnis, fumptus eſt ſanguis puriſſimus, pura
creatura. Sanguine materno, a formatrice vi ſemi-
nis transformato, plaſmatur embryonis caro in no-
bis. Et ſimilis in Chriſto fuit embryo, ſimiliſque
materni ſanguinis transformatio, a ſemine illo increa-
to. Superiora tria elementa ſunt ab vtroque parente,
tam in Chriſto, quam in nokis. Terrea vero ma-
teria eſt tota a ſola matre, tin in Chriſto, quam in
generalibus omnibus. Omni im eſt terra mater, et
terreum elementum ſemper a matre. Nihil eſt a pa-

tre terreum, quod geniti hominis compoſitionem in-

tret, ſicut nec in Chriſto fuit. Si quid eſt in paterno
noſtro ſemine terreum, contenti ſpiritus eſt cuſtos, et
in membranæ illius, quæ dicitur „πα*ι οιον. externam am-

bit incruſtationem. Paternum verbi ſemen ſubſtan-

jaliter in Chriſto continebat aquæ, aëris, et ignis
elementarem fubſtantiam, ſeu ſuperelementarem,
qualem et in nobis continet patergum noſtrum ſe-
men. IIlud ipſum ſemen, in quo eſt ſpeciei, et in-
diuidui certa proprietas iuxta lucis et ſpiritus ei in-
ſitum ſeminariumn ſymbolum, multipli munere in
nob 1
ſto. Continet fubſtantiam fuperiorum elementorum,
quæ miſcetur terreæ materiæ de matre ſumptæ, quaſi
altera materia. Vt plaſmator item agit, et for-

mator, cum ei ſit inſitum ideæ ſeminarium, no-

uæque

is omnibus fungitur, quemadmodum in Chri-

Ueeqn⸗
Terti
Cohten
Non ſ
ile ſen
Can, 6
tur, vt
renn ku
Plexus,
lget.
1e luci
facblta
dam
Girer
prime
pulſin
lta D
Ommmin
lur et
iir ad
in Ch
ilam!
in d
en.
Verdi
lam
kumg
tur .
ile f
Ms
IIIs, f
Cem in
we ſ
tia pr
Libilen
Vi
in

2H DIALOGVS II. 251 .

rll it uæque proereandæ formæ et animæ origo quædam.
1atioen, Tertio, in eo eſt ſpiritus, qui in ſpiritum intra vaſa
1 tenens contentum abit, ad plaſmatum corpus viuificandum.
Oſeiz. N Non foras erumpit, nec in externum aërem euaneſcit
non emk ille ſeminis ſpiritus poſt plaſmationem embryonis fa-
Ura ctenn ctam, quod quidam dixerunt, ſed intra vaſa contine-
ined, tur, vt docet Galenus in libris de ſemine. Ad quam
. E Me rem facit ſecundarum incruſtatio, et vteri arctus am-
eknenn plexus, Vt incluſa illa ignis ſcintilla interne ferueat et
Vere di agat. Hæc ſeminis ignea vis, ideæ, animæ, formæ,
1o ſumnat ac lucis diuinæ ſymbolum habens, eft illa formatrix
kilims, K facultas, et facultatum naturalium effectrix eſſentia,
tice SHh quam ſepius poſt Ariſtotelem et alios philoſophos in-
8 CMo 1 quirens Galenus, ſe tandem ignorare fatetur, Libro
ſo, iuii⸗ primo de facultatibus naturalibus, lib. I. de caufis
nne Ulo in pulſuum, et lib. de facultatum naturalium fubſtantia.
toque ne Ita Deus ſtatuit, vt omnis veritatis via, et rerum
tren reo? omnium maniteſtatio, ſit per Chriſtum, qui eſt via,
iſo, aun! lux et veritas, et in quo ſunt omnes theſauri ſapien-
1r Me, tiæ abſconditi. Etiam thefauri ſcientiæ naturalis ſunt
Wüi r in Chriſto abſconditi. Hoc tibi ſtatue, Deitatem
poltiu! ipſam in Chriſti generatione, id ipſum effeciſſe, quod
K N N in aliorum generationibus efficere ſolet paternum ſe-
elh clip⸗ men. Imo quoduis aliud ſemen vim fuam habet a
ertmu verbi ſemine. PET. Vt ab aliorum generationibus ad
en illam primam, ita ab illa ad alias recurrimus. Alio-
zi, et i⸗ rum generationes melius cognoſcentur, ſi cognoſca-
cenem tur naturalis compoſitio corporis Chriſti, qualiter
Holnu! ipſe ſit naturalis filius, naturaliter genitus. MICH.
eiii Nos àa Chriſto indubitatam philoſophiam edocti, dici-
Prime mus, formatricem omnium effe lucis vim: eſſeque lu-
men cem inſitam, et lucem ſuperuenientem. Comprobat
hoc ſolaris radius, qui de terræ limo animalia viuen-
„ tia procreat. Sicuti radius ille vim alteri coniun-
ine gibilem continens viuifice in terra agit, vbi certa
ſone vnio concurrit, ita in maris et fœminæ vnione, et
, * in diuinæ lucis vnione. Rerum omnium vita
nurinn vnio

Sanguis ſan

Dei.

252 D E TRIN I T A TE

vnio quædam eſt, tam in corporalibus, quam in
nalibus. Vniri ſemper oportet ſubiecto inſitam

et ſuperuenientem virtutem, vt vnum quid inde prod-

eat. Vnio autem qualis ſit, et mixtio, tam in
nunc dicimus, quod facta ſeminum cum terra., vnione
et mixtione, ex coaleſcentia illa ſe formatrix facul-
tas exerens, animalia procreat, et plaſmat, ac etiam
ſtirpes. In animalibus, partium quarundam princi-
pum cum ſuis vaſis formationem primam efficit. Ad
naturale hepar, et vitale cor, primo tendunt ab
tero matris, Vmbilicaria fœtus vaſa, vt in anatome

cernimus. Ab ipſo hepate fit prima chili in ſangui-
11

nem transformatio, idque vitalis ignei ſpiritus, et
inſitræ ipſi hepati formalis lucis potentia. Quæ
ambo in Chriſto erant de fubſtantia Dei. Vitalis
ſpiritus Chriſti intra proprias ar rterias, et ſubſtantia-
lis forma hepatis embryonis, erant fubſtantia Dei.
Cum ergo ab ipfis in hepate formaretur ſanguis,
iam ſequitur in ipfo Chriſti ſanguine fuiſſe et eſſe
hypoſtatice iunctam diuinitatem. In ipſo Chriſti
aguine eſt ſubſtantia ſpiritus Dei, et lucis diuinæ
fübſtantialis forma. Hinc dicitur ille eſſe ſanguis
Hei, in quo conſiſtit mundi redemptio. Verus rea-
lis et fubſtantialis eſt animæ noſtræ, et interni homi-
nis porns. Sanguis Chriſti eſt Deus, ſicut caro Chri-
ſti eſt Deus, et anima Criſi eſt Deus. Nec abſimi-

lis eſt oſſium ligamentorum, aliarum partium ratio,

uibus omnibus ſua eſt lucis forma. Nam illa eadem
formatrix ignea vis, formalem lucem ſolidis partibus
indit, per caloris inſtrumentum terream deſiccans ma-

teriam, et eam in ofſium firmitudinem indurans, tam
in Chriſto, quam in nobis. PET. Hinc multiplex,

et per partes Deitas tota Chriſti colligitur. Non
quod ipſa realiter diuidatur, ſed quod mira diſpen-
ſatione in ſingulis partibus agat, et eis ſe immiſceat.
MICH. Plaſma ipſum Chriſti eſt vere diuinum,
et de

iſto, quam in nobis, dicemus paulo poſt. Id

et de
corpe
bi luu

Untre
aturi
ter eO
rem ſ
rekarn
nus
gene
uia
ſti co

lur, vt
Cetur.

OaI

Vant.
nocte
3 eo
tialis
llit in
lis lun
Eernat.
n dis
Chtito
Unium
Dio.
Dotes,
1e eſe

u-
intio, tm!
lo Pol. 1
N terra i
LINattin fn
Undam mn
in ekict.!
10 tendun:
Vt in dun
chil in n

ſii pirit,

teltin. 1

et kiban

ſubkammu

4DIAL OGVS II. 253

et de ſubſtantia Dei, multis rationibus. Primo, quia
corporis et ſanguinis formam fubſtantialem habet ver-
bi lucem vere diuinam. Secundo, quia in ipſa carne

et ſanguine habet diuina tria archetypi elementa de

ſubſtantia patris. Tertio, ſicuti ſanguinea de matre
ſumpta materia creata, eſt ab incarnatione in Deum lu-
cem lucide transformata et glorificata: ita cibus ac
potus eius, quo ſanguis et caro eius in dies augeba-
tur, identidem transformabatur. Quarto, quia adhuc
intra carnem eſt vitalis ſpiritus diuinus, qui et ſpiritus

naturalis. Quinto, quia in ipſa anima habuit eſſentiali-

ter corpus lucem verbi, et illam archetypi elementa-
rem ſubſtantiam, ſimul cum elementari hac noſtra ante
reſurrectionem corruptibili. Sexto, quia nouus diui-
nus eſt in eo poſt reſurrectionem gloriæ ſpiritus re-
generans, cum incorruptibili tota ſubſtantia. Septimo,
quia hæc deitas non eſt recens, ſed totum ipſum Chri-
ſti corpus erat iam ab æterno perſonaliter in Deo, ſpi-
ritus item ſubſtantialiter, ac verbum ipfſum in fub-
ſtantia ſpiritus. Octauo, quia emicans ſplendor fa-
ciei eius et ſpiritus eius eſt vere lux illa, qua Deus eſt
lux, vt in eo videatur Deus, et ab eo nobis communi-
cetur. Nono, quia tota Dei potentia, et omnia Dei
ornamenta ſunt in eo, vt in eo omnia conſiſtant et vi-
vant. Quemacdinodum, illa vniuerſi lux, quæ diem a
nocte ſecernebat, eſt in vnum ſolare corpus concreta,
ab eo diffluens ad alia: ita primaria illa, et ſubſtan-
tialis Dei lux, in vnum Ieſu Chriſti corpus quaſi coa-
luit in nos deinde radians: in qua etiam illa ſo-
lis lux habet eſſe, et eius ſymbolum in rebus
ſeruat. Vt in ſole dicimus lucem primariam et

in aliis alios inferiores et varios gradus: ita in

Chriſto, vt ſit ipſe ſemper princeps et caput o-
mnium. PET. Analogias hic cernere iam inci-
pio. MICH. Omnibus modis quibus tu cogitare
potes, aliquid alteri vere iungi , aut in eo ve-
re eſſe; ſiue vt calor, ſine vt color, ſiue ur
lux, ſi

a s4 DETRINITATE

lux, ſiue vt forma, ſiue vt anima, ſiue vt ſpiritus,

ſiue vt elementum, eiſdem omnibus modis, eſt vere

Deus in Chriſto, vt omnium ſpecimen in corpore
ipſo Chriſti, et in anima. Omnibus modis, quibus
tu vice verſa cogitare potes corpus externum ab in-⸗
terna vi fuſtineri, fulciri, et in eſſentiæ vnitate vi⸗
uificari: eiſdem eſt Chriſtus in Deo, ab eo fulcitur, et
viuificatur, tanquam omnium ſpecimen. Omnibus
modis, quibus tu cogitare potes, aliquid ab alio exire,
quomodo de monte exiuit lapis, de petra exierunt
aquæ, a Deo exiuit ſcriptura legis, exiuit ſermo,
Xit lux, exeunt angeli, exiſti tu, de lumbis patris,
eiſdem omnibus modis exiuit Chriſtus a Deo et eſt
omnis egreſſionis ſpecimen. Exiuit a Deo, et efful-
ſit quaſi lampas, ex inuiſibili luce ſplendens et emi-

cans, Eſa. 62. Exiuit ille ex internæ mentis ab-
dita ratione diuina. Qua ratione dicitur effulſiſſe,

emicuiſſe, et ſplenduiſſe lumen apparens, de lumine
non apparente. PET. Vtinam in hoc ſenſu dixifſent
Nicæni patres eſſe lumen de lumine. At ipfi deum
diſcerpere, et inuiſibilem radium, de inuiſibili alio
decidere voluerunt, realiter diſtinctum. Atque ita
ſua inuiſibili confuſione confuſi ſunt, hominem non
agnoſcentes eſſe naturalem filium Dei. Noluerunt
lucem Chriſti palam exhibitam videre, ſicuti et
hodie ſophiſtæ viſionem hanc negant. Sed tuam
de Chriſti exitu analogiam ſequere. MICH. Exiuit
Chriſtus et proceſſit a patre ſuo, ſicuti et tu à
patre tuo. Paternum ſemen genituræ Chriſti idip-
ſum in eo effecit, quod in te facit creatum ſemen
patris tui, vt ab ipſo Chriſto omnis flliatio vere
deducatur, ſicut a patre Deo omnis paternitas.
PET. Filiationis noſtræ ad fliationem Chriſti
aptiſſima eſt analogia. Si ad imaginem eius nos
conditi ſumus, ad imaginem filiationis eius eſt
filiatio noſtra. MICH. Per analogiam ad Chriſtum
. funt

funt
ſancte
Dec
tärem
Gurdin
Plunia
analo⸗
Proch
runt.
et il
In on
login.
MIC
Proc
erat
jusv
facie
lis,

ecoe

eleme
lüblta
bus t
viſcer
eſt te
Ment
ſtrae
matio
Chri⸗
lane
ſen a
por
fillemn
in
Uuden

1

e Vt ſht
odis, eln
n in
Ctermun t
tir miur
b eo klen,

nen. Conmt

id dblo
Petrt ein

Deo, 4s
Nendens tt

ens, &e l

4t
e inniitu!
Poninen?
lete, !
t. lſ
IC.
ſeuti !
2 Cri 4
creutun 9
nis iutn .
tioven
nen ein

oni e

7

8 1 Deel

DIAL O GVS II. 2355

funt coeleſtia et terreſtria. In anima et in ſpiritu

ſancto eſt analogia generationis Chriſti. Inſtar ipſius
a Deo ſpirantur et procedunt angeli, ſuperelemen-
tarem ab ipſo fubſtantiam accipientes, ac Deitatis fi-

guram. Inſtar eius ſpirantur venti, fiunt nubes et

pluuiae. Inſtar Chriſti eſt ſolaris haec lux. Per
analogiam ad Chriſtum, et inſtar Chriſti, mineralia
producuntur, plantae vegetant, et animalia gene-
rant. Per analogiam ad Chriſtum fiunt mixtiones,
et ipſe eſt omnis mixtionis atque vnionis ſpecimen.
In omnibus genitis et creatis eſt ad Chriſtum ana-
logia. RET. Similitudinem a mineralibus incipe.
MICH. In mineralis cuiusvis, metalli, vel lapidis
productione, eſt Chriſti imitatio, ſi carnem eius, vt
erat in ſepulchro, ſeorſim ſpectes. Mineralis cu-
iusvis productio hoc modo fit. Vi coeleſtis cal-
facientis lucis, per ſuperiora elementa deſcenden-
tis, eis inſit?, ac per ea terræ« communicatæ,

decoquitur et informatur vna cum aliis ei mixtis

elementis terrea materia, inducta illi toto in vnam
ſubſtantiam lucida et viſibili forma. In viſceri-
bus terræ illa decoquuntur, ſicut caro Chriſti in
viſceribus matris. Omnium eſt terra mater, et
eſt terreum elementum in omnibus a matre. Ele-
menta ſuperiora ipſi terrae miſcentur in carnis no-
ſtrae, et aliorum quorumcunque corporum plaſ-
matione, et a luce informantur. Nec ſecus in
Chriſti corpore factum dixeris. Nam caro eius
hanc habet corporalem deitatem, ſicut hic lapis,
ſeu aurum hoc, habet innatum lucis ſplendorem
corporaliter. Memineris ſemper, formam ſubſtan-
tialem corporum efſfe lucem, et ei eſſe inſitam
diuinam ideeam. Hæc in rebus omnibus ita ſe
habent, et per analogiam ad Chriſtum. Vnde
et ipſa Chriſti prima Deitas aperte nobis oſtendi-
tur. PET. Quid de plantis? MICTI. Inſtar

Chri-

256 D E TRINITATE

Chriſti plantae germinant, et vegetant. Sicut ac-

cedente vi ſeminati grani, aut etiam ſine eo, vis
roris cœleſtis, quaſi aqueum ſemen, terream ma-
teriam, irrigans, ac vi ſpiritus et lucis transfor⸗
mans, plantas germinare facit: ita et in Chriſto fa-
tum eſt, Eſa. 45. et 5356. Vt Mariæ vterus hac
ratione ſit hortus, in quem deſcendens ros auroræ,
Chriſtum germingte fecit, pial. 7I. Et Efſa. 6 I.
Hanc Chriſti cum plantarum germinatione ſimilitudi-
nem comprobant nouifſima illa verba Dauidis. 2. Sa-
mu. 2. vbi ait a ſple endore et pluuia eſſe germen de
terra, et ita ſalutem germinare. Comprobat Zacha-
rias cap. 3. et 6. Chriſtum ipfum vocans germen.
lIeremias quoque ait, Germinare faciam germen Da-
uid. Magho myſterio eſt in Chriſto, cœle ſtis et
terreæ materiæ in vnum furculum germinatio. Hoc
eſſe plaſma, germen, et virgultum, quod ex roré
coeli, et frutu terrae germinauit, docet Eſaias cap.
4. 1 1. 45. 53. 53. et 61. Hoc idem eſt germen,
ex cedri ſublimis medulla plantata mirabiliter erum-
pens, Ezechielis. 17. et 34. Iere. 23. 33. et Hoſeæ.
6. Id ipſum germen eſt Ieſus Chriſtus, virga de
ſtirpe Iſai, omnis generationis, et germinationis ſpe⸗

cimen et prototypus. Sophiſtis autem ridicula eſt

hæc germinandi ratio in vnum Ieſu Chriſti plaſma.
Malunt ipſi hæc tanta Dei opera ignorare, quam Deum
ſuæ creaturæ tam varie commiſcere. ET. Quibus
partibus magis aſſimilatur homo plantæ 2 MICH. Sunt
qui ſtirpis caput aiunt deorſum, et ſübterraneas radices
eſſe veluti cCapillos. Alii cor plantæ vocant in medio
ſtipite. At vero in plantis nec ſunt cordis, nec cerebri
facultates, nec motus, ſed ſolius hepatis. Non ſunt in eis
arteriæ, nec nerui, ſed nutritoriæ venæ. Sola eſtin ſtir-
pibus hepatis facultas, attractrix, nutrix, et ad certam
metam auctrix. Venis ergo hepatis chnuletnr homo plan-
tæ. Radices arboris ſunt venæ portæ, alimentum trahen-
tes. Quibus in vnum coéëuntibus leguitur truncus du-

plex

Pplex
craſli
ter r
d V

MIC

eſt tel
iquan
dam v
lanis i
Vitn in
Mllis i

ere,

le me
non ſ
tenn p
DT.
Aut vi
10 cuu
dur vin
Hiret.
Der ym
Tboris
Aun e⸗
oroN
ſeula i
ſi co
Naſcen
Uutione
Abor
Mtinit
Uptiin
Un et 1
1ltens,
un ee

Nn eſ
Juan

ſine e
tertemm
in Chriot

e Veris

qod a
cet Mhin
en et en⸗

emmet;

wen *
Cis eec/
ne ie
betn⸗
etuich
urhon,
ennnn,
tur ume,

DIALOGVS I.R, 257

plex venæ cauæ, deinde rami. Inſtar hepatis eſt
craſſum illud, quod ad radicem plantæ vides, ſeu in-

ter radicem et ſtipitem. PET. Eſtne in hepate ani-

ma vegetatiua, vt in plantis, qua viuit embryo?
MICH. In lingua ſancta non dicitur anima, niſi vbi
eſt reſpiratio. Ideo in plantis non dicimus animam
aliquam. Nutrix et auctrix facultas ſit ſpecifica qua-
dam vi innati caloris, cum inſita ideæ diuinitate.

Ignis ita fere ſeipſum auget, attrahendo alimentum.

Vita in plantis dicitur, non vita animæ, ſed vita for-
malis illius caloris, vt in lucerna dicimus ignem vi-
uere, ſeu extinctum eſſe. Quin et lapides et alia in
re medica motricem vim habentia affirmant aliqui,
non ſolum viuere, ſed et ſenectutem, morbos et mor-
tem pati: quod et vino accidere quotidie experimur.
PET. Non eſt ergo ſimilis nobis embryonis anima
aut vita, qua plantis aſſimilatur? MICH. Non omni-
no cum non ſit in eo anima propria. Embryo diei-
tur viuere vita vegetatiua antequam Deus animam in-
ſpiret. Sed alia tunc eſt radicum arboris ratio. Nam
per vmbilicum tendit alimentum ad hepar. Radices
arboris non funt tunc venæ portæ, ſed quaſi polypo-
dum capillamenta, ad materni vteri acetabula, ſeu
u2οτππνo, vt vocat Hippocrates. Multa inde va-
ſcula in ſecundas ſe inſerunt, ac in duo duplicata va-
ſa coëéunt, quæ per vmbilicum ſetus ingrediuntur.
Naſcente puero acetabulorum vincula ſoluuntur, ab-
lutione a chorii inquinamento mundantur, quaſi noua
arbor tranſplantata. Quæ myſteria in cæleſti quoque
natiuitate videbis, quaſi tunc noua arbor ablutione
baptiſmi in Chriſtum tranſplantetur, noua anima done-

tur, et nouum cibum accipiat. PET. Non eſt cor primum

viuens, ſi per hepar viuit embryo vegetatiua vita, ante-
quam cor diaſtolis et ſyſtolis munere fungatur. MICH.
Non eſt illa omnino hepatis vita. Aliunde enim fouetur.

TEt quanquam eſſet vita illa ex ſola vi ſeminis, non eſt

r. Vita

258 D E T R I N IT ATE

vita animæ. In vtero fouetur embryo ab anima ma-
tris, ab ipſo corde matris. Nam ab eo Originem tra-
hunt arteriæ, quæ fœtum ipfum per vmbilicum in-
grediuntur, et vitalem ſpiritum in eum infundunt.
Huius materni ſpiritus vitalis calor viuificus, vna
cum innata ſeminis potentia facit embryonem viuere

vita vegetatiua abſque alia tunc anima. Cor ergo,

ſi non omnino dicatur effe tempore primum viuens,

eſt principaliter viuens, et primum vera anima vi-

uens. PET. Quando inſpiratur a Deo vera hominis
anima? MICH. Quando incipit homo ſpirare, quan-
do naſcitur. In vtero non eſt inſpiratio, nec reſpi-
ratio: nec propria anima viuit füœetus, ſed anima
matris, veluti pars matris, vitali quem diximus ſpi-
