to per ignem ſaluari. Quid ſi illa hic non ſit inflicta2
Neceſſe eſt, ſordes illas alibi tolli, et eum igne repurgari.
Ita docet Irenæus libro 4. capite 8. 9. et 56. baptiſmum
ignis eſſe futurum, et ventilabrum igneum, in area
Z. 2. triti

724 A POLOGIA,

triticum emundans. Petrus libro primo et quinto Clemen-
tis, animas ait eſſe reſolutione purgandas, et per ignem
traducendas. Hoc modo baptismum ignis expurgantis
docet Ioannes baptiſta, ei adiungens ventilabrum expur-
gationis, et palearum combuſtionem. In id concordant
Malachias, et alii prophetæ. Quemadmodum Chriſtus

nunc credentes aſſumit, et animas ſibi credentium poſt de-

ceſſum aſſumit: ita hic et ibi aſſumendo puriſicat, et ignis
ſpiritus ſui conflagratione ſordes expurgat. In finali omni-
um iudicio ignis ante eum præcedet, vt ait propheta. Ignis
de cælo deſcendens comburet ſingulorum oblationes. Ali-
qua oſtenditur iudicii punitio, citra gehennam perpetuam,
Matth. 5. Ignis in iudicio præcedet, cœlum et terram incen-
det, cum animæ corporibus inducentur: et tunc, quod pur-
gandum ſupererat, purgabitur. Quicquid in ignem venire
poteſt, eſt igne purgandum, vt ad purum excoquatur ſcoria
noſtra. Ad hanc purgatorii ignis penam, aut minuendam,
aut tollendam, acceſſione quadam poſſunt nobis prodeſſe
charitatis opera, eleemoſynæ, ieiunia, orationes, pœniten-
tia, et confeſſio, ſicut et aliæ a Deo hic nobis inflictæ pœnæ,

vt docet Petrus, citato libro quinto. Et in hoc ſeculo, et in

futuro purgantur ſaluandi, ſicut quædam peccata in hoc
ſeculo remittuntur, quædam in futuro. Adde quod obiecti
ſunt paradiſo cherubim cum flammeo gladio, ſeraphim
comburentes, fluuius igneus, omnia in empyreo ignea. Eo
nihil aſcendit, niſi holocauſtum, totum combuſtum, obla-
tio ſine fermento, et victima igne ſalita.

Sed an pro ipfis ita defunctis, et purgandis nos orabi-

mus, baptizabimur, et euchariſtiam offeremus 2 Hoc fal-

ſarii, ex corrupta Machabæorum traditione contendunt.

Quomodo id contendunt ex lege, aut eorum authoritate,

qui erant ſub lege, cum lex ipſa damnet, pro mortuo quic-

quam offerre? Ridiculum plane, vel Iudæis ipfis teſtibus,
eſt hoc commentum. Morte eſt iacta alea. In quamcum-
que partem ceciderit lignum, ſiue ad auſtrum, ſiue

ad aquilonem, ibi manebit, vt capite vndecimo ait ec

cleſia

dͤd
dime
expe
cci
gui⸗
dun

Ani

igit
dit
me
ece

ked
fell

lis
l-
Uann,
een⸗
pul⸗
enite
Corin
dan,
eſe
iter⸗
ene,
etin
hoc
biett
phin
1. 1o
Cblr⸗

ti⸗
efl.
dunt.
itate,

—

A POL O G IA. 72 5

X . . .. .
cleſiaſtes. Homo moriens dicitur migrare ad domum ſecu-

li, ſeu domum ſuæ æternitatis, in qua manſurus eſt vſque

ad diem iudicii, Iob. 30. pſal. 48. et eccleſiaſtes. 12. Re-
dimere ibi nemo alium poteſt, vt aiunt Ilob et Dauid: ſed
expectanda eſt finalis ſententia. Ex factis propriis quiſque
accipiet, non ex factis alterius. Galat. 6. et 2. Cor. 5. Pro
quibus tu orabis? Qui ſine regeneratione Chriſti decçe-
dunt, in inferno manebunt, vſque ad finale iudicium. Ibi
nulla eſt redemptio. Qui in regeneratione dormierunt,
a Chriſto ſunt aſſumpti, et in demonum manus nequaquam
traduntur. Hoc eſt animaduertendum, quod in Chriſto
regeniti, ob ſtipulam illam ſuperædificatam, non ſentient
illum deæmonum infernalem ignem, quem in (ſuo purgato-

rio ponunt papiſtæ: ſed igneam per ſpiritum Chriſti defla-

grationem. Nefas eſt igitur, ſi quis dicat, eſſe orandum
pro talibus defunctis, ne illos Chriſtus aſſumendo purifi-
cet: quaſi in eorum pernitiem nos oremus. Neceſſe
omnino eſt, illos morte expiari, et ſuum ignis baptiſ-
mum perficere. Preces ergo pro Chriſtianis defunctis,
ſunt pro ipfis gratiarum actiones, non ipſorum expia-

tiones. Pro funere laudatur oratio, Vt in gratia Chri-
ſti decedentibus ſimiles nos efficiamur. Hoc nobis pro-

deſt. Ilis quoque poteſt gaudium aliquod afferre, ſi-

cut nobis reſipiſcentibus gaudent in cœælo angeli, et
animæ beatæ. Hoc non ideo eſt, quia nos pro ipfis
oramus, ſed quia nos emendamur. Hoc eas non ex-
piat, nec tantillum loco dimouet, vt iacétant ſacrificu-

li. Ridiculum eſt, quod aiunt, auolare animas, vt
olim aiebant impoſtores. Ezechie. 13. Non oportet
igitur nos pro mortuis eſſe ſolicitos, vt poſt Chriſtum

ait Paulus. Eccleſiæ Antichriſti eſt ille mortuos redi-

mendi vſus, eſt igitur abuſus, et auaritiæ impoſtura.
Defunctis itaque in ſua pace dimiſſis, Vt primitiuæ
eccleſiæ traditionem abſoluamus, ad viuos paululum
redeamus, quibus confeſſionem prodeſſe diximus. Con-

feſſionem illam, quæ fit presbyteris, diximus, infir-

Z. 3. mis

726 A P 0ο L O GIA.

mis prodeſſe, vbi conſcientia ipſorum dubitatione pre-

mitur. Atque ita eſſe illam conſtitutam in chriſtiani
hominis arbitrio et conſcientia. Ad neceſſitatem tamen
illius confeſſionis in quouis delicto nos cogunt ſacrifi-
culi pſeudoiudæi, quia olim talis erat neceſſitas, con-
feſſionis in ſingulis delictis, et ſingulis oblationibus,
Leuit. 5F. et Nume. 5. Item quia præcebit Chriſtus
leproſos ſe oſtendere ſacerdotibus, vt olim præcipie-
batur, Leuit. 1I4. Hinc ſuam legem ſub Anathemate
Condidit Antichriſtus. Sed ad hæc reſponſum ſæpius
eſt, neceſſitatem legis eſſe per Chriſtum fublatam.
Oſtenſum eſt, Chriſtum eſſe omnium complementum.
Ille eſt vnicus ſacerdos, vnica ſui oblatione diluens
peccata omnia confitentium ſibi. Variæ olim oblatio-
nes varias confeſſiones ſecum habebant: nunc vero
ſecus, cum ſit vnica oblatio. Adde, quod confeſſio-
nes illeæ non erant auriculares, ſed coram Deo, et
maxime, ſuper errore vel ignorantia, vt ibi declara-

tur. Quod de leprofſis dicitur, locum non habet in

hac confeſſione, quam faciunt hi, qui ſunt in eccle-
ſia: leproſi enim erant extra congregationem. In re-
ducendis hæreticis, aut publice excommunicatis, lo-
cum ſimilem habet ratio illa leproſorum a congrega-
tione expulſorum. In ea reductione duplex erat con-
ſideratio, ambiguitas facteæ mundationis ipſorum, et
periculum contagionis aliorum. Ob id ad ſacerdo-
tes miſit dominus leproſos, de quorum ſanatione exi-
gebatur ißſorum teſtimonium. Simili ratione, in re-
ducendis expulſis nos exigimus miniſtrorum eccleſiæ
teſtimonium: ſi ambigitur, eos eſſe mundatos, et ne
contagio aliqua ſequatur. Miniſtri teſtantur, et con-
ſulunt, non imperant. Expulſio vel reductio ſit
fuffragiis totius eccleſie, videlicet eorum omnium,
qui ad cænam domini in vnum conueniunt. In ea
re veteres confeſſionem publicam exigebant, ad publi-
cam alio-

cem
et P
glen
pulſ
rinth
fleri
tuco
ſtran
Phila

deeni

608
quen
ia
omm
tum
Mann
ſunt
doc
Quæ
trian
ſunt.
P
tria⸗
qua
tion
diſſ
Alian
ter
Alite
crez

ALOLO GIA. 27

cem aliorum ædificationem, ac etiam terrorem, ſicut
et Paulus docet, peccantem eſſe coram omnibus ar-
guendum „vt reliqui timorem habeant. Publice ex-
pulſus, publice reducendus eſt, vt ſecunda ad Co-

rinthios epiſtola docet. Id autem, quanto mitius

ſieri poteſt, faciendum eſſe, docet Chriſtiana manſue-
tudo, ne ob nimis pompoſam illam exomologeſim ab-
ſtrahantur plerique ab cccleſia.“ Hinc ait Ignatius ad
Philadelphienſes, Rogo vos in domino, quicunque

ponitentes venerint ad vnitatem eccleſiæ, fuſcipite

eos cum omni manſuetudine. Nos non poſſumus
quem omnino repellere, vt temere faciebat Nouatus:
quia neſcimus, quis fuerit vere illuminatus, nec quis
omnino a fide Chriſti ſit prolapfus, nec quis in ſpiri-
tum ſanctum ita peccarit, vt non ſit reparandus. De
manifeſtis nos vtcunque iudicamus, occulta vero Dei
ſunt iudicia. Piæ ſunt hæ ſeniorum traditiones, et
doctrinæ, ab euangelica veritate nihil recedentes.
Quæ verô ſpectant ad characterem beſtiæ, idolola-
triam, et ſacrificulorum auaritiam, fugiendæ nobis
ſunt.
PRo fuprema iam huius apologiæ manu, vt diuinæ
triadis myſterium fiat adhuc magis perfpicuum, leuia
quædam obiecta propulſemus, ſeniorum dicta de crea-
tione verbi defendendo. Diximus aliam eſſe ſermonis
diſpenſationem poſt incarnationem, quam ante: et
aliam diſpenſationem per creationem, quam ante. Ali-
ter nobis dicitur ſermo, vt erat ratio in mente diuina, et
aliter poſt prolationem, in creatione factam. Nihil nunc
creat Deus, cui ſe prolatione quadam non exhibeat,
et communicet. Longe vero inſignior in mundi crea-
tione fuit prolationis exhibitio et communicatio. Fuit
patefacta exhibitio rationis Dei, apertio, prolatio
quædam, modus oſtenſionis eſſentiæ verbi, ange-
lis et Adæ factus, et modus communicationis in ſpiri-
tu. IIæc erat verbi et ſpiritus creatio, externa conſtitu-
v. 4. tio,

„728 APOLO GIA.

tio, acquiſitio, et formatio, vt ait Salomon. Hoc mo-
do ſuſtinentur, qui dixerunt, ante creationem nec fuiſſe
/ —
X νWον, nec pneuma, nec nec ◻6) nec ſermo-

nem, nec ſpiritum. Quia proprio ſignificato in omni-

bus his linguis ſignificatur externa loquutio et ſpiratio.
Dixerunt item, ex ſophia prodiiſſe logon, ſicut Tertul-
lianus contra Hermogenem, facit ſapientiam ſermone
priorem, ſapientia cordis emittente ſermonem bonum.
Contra Praxeam aperte docet, fuiſſe in ipſa creatione nati-

uitatem ſermonis. Creationem ſermonis dixerunt Clemens

Alexandrinus, et Dionyſius Alexandrinus, vt in Origenem
a Rufino citantur. Semel et iterum ait Philo, Deum fuiſſe
ante verbum, antequam crearetur verbum. Poſt Triſmegi-
ſtum canit Orpheus, Verbum eſſe vocem patris, quam protu-
lit ipſe primum, conſiliis eius cum conſtitit orbis. Id dictum
Orphei, ſiue Triſmegiſti, vt ait Suidas, laudat Iuſtinus in
apologetico. Ignatius verbum ita creatum ſcribit, ſapien-
tiam creatam, quemadmodum ét Ieſus Sirach. Excuſari
omnia poſſunt, ſi Arrianorum et ſophiſtarum metaphyſicas
realitates tollas. Seniores nunquam in his quæſtionem fe-
cerunt, in quibus poſtea ſunt a ſophiſtis magnæ de creato
verbo excitatæ trageœdiæ. Oportet ergo ſeniores illos
quid aliud ſenſiſſe, quam ſophiſtas. Sapientia illis erat
antea, velut intus in mente diuina: et in ipſo creationis
exordio fuit apertio, fuit perſonalis quædam ſapientiæ
creatio, prolatio, expreſſa exhibitio, perſonæ Chriſti in
Deo externa conſtitutio, expreſſio, formatio. Ipſiſinet
Salomonis verbis vtor. Sicut apud Salomonem, ita
apud Eſaiam dicitur olim in Deo creatio et formatio,
ipſius Chriſti facta in Deo creatio et formatio, Eſa.
45. et 46. Cogita cum Eſaia, Chriſtum hominem di-
ci iam olim in Deo creatum et formatum. Sicut cum
Ioanne quis concedit, regenerantem illum ſpiritum glo-
riæ Chriſti ante refurrectionem non fuiſſe, Ioan. 7. at-
que ita tunc creatum ſpiritum nouum: ita quoque cum

Salomone et Eſaia ſapientiam illam creatam dicet

. modo et

Ue⸗

rtl.

one
numm.
Nat⸗
enent
ehent
fuit⸗
iner⸗
rot⸗
ickun
osin
pier⸗
culr
lc
nfe

ente

os
6 ert
tions
jentie
iltiin
ſinen
,. i
ntio
&⸗
t Cu
n .
1
e cu
Cieet
do e

APOLOGIA. 729

modo et exhibitione certa. Deus creauit eam in ſpi-
ritu ſancto, et ipſum ſpiritum ſanctum creauit, eum
exhibens modis quibusdam, in ſe iam præformatis.
Præparauit Deus lucernam nobis cognoſcibilem, ipſum
Ieſum Chriſtum lucentem „ qui eſt vera ſapientia. Me-
taphyſicos torſit dictum Salomonis de ſapientia creata,
acquiſita, formata, et figurata: quia figura loquutionis
non viderunt, nec intellexerunt figurata Chriſti myſteria.
Dictiones illas obſerua, quibus vtitur Salomon de
ſapientia loquens prouer. 8. —☚2% Kanah vbique ſigni-
ficat acquirere rem poſſeſſam. O.) naſach vniuerſa-

iter ſignificat conſtituere, inueſtire, obuelare, perfun-

dere: quod in principum et idolorum perſonis fiebat,
quando ſacrabantur. Id ea vox proprie ſignificat, et
conſtitutioni ſapientiæ, in Deo factæ, tribuitur. 997
holal, ſiue cholal, proprie ſignificat premi, exprimi.
Quibus omnibus modis dicitur Deus eam ſapientiam in
poſſeſſionem acquiſiuiſſe, principem conſtituiſſe, eius
perſonam inueſtiſſe, expreſſiſſe, formaſſe, creaſſe. Deus
dicitur ſapientiam illam acquiſiuiſſe, ſcripſiſſe, et adin-
ueniſſe. Quod Deus ſapientiam adinûenerit, et figura-
te ſcripſerit, poſt Salomonem docet Baruch, capite ter-
tio, et docuerat Iob capite viceſimo octauo. Sapientiam
ſcripſit Deus, ſi ſapientia erat liber vitæ, in Deo ſcriptus.
Metaphyſici ſe hic inaniter torquent, mutationem in

Deo, et rées diſtinctas arguunt, non intelligentes my-

ſterium tantæ ſapientie. Nunquam ipfi intelligere po-
tuerunt, qualiter Deus æterne cogitans externeque
proferens, velut œconomus, ſapientiam acquiſierit,
et prudenter adinuenerit. Arguant mutationem in verbo,
eo quod factum ſit caro. Mutationem dicant in ſpiritu,
quem Deus effundendo emiſit, dedit, et in nobis creauit.
An non potuit Deus deitatis ſuæ exhibitionem homini

conformare? An non potuit figuram hominis gerere, qui

homo futurus erat? Eam fuiſſe olim verbi figuram, et
humanitatis conformationem, vt axioma, in prima eccle-
Z. 5. ſia

730 APOL O GIA.

ſia publice receptum, de quo nemo tunc dubitauit „

contra Marcionem aſſumit Tertullianus, ad finem libri

ſecundi. Imo et Marcionitas ipſos ait ab exordio ec-
cleſiæ ita inſtitutos. Publice nota res crat, et vos
ſophiſtæ eam publice ignoratis.

Dæmon peſſimus in vobis arguit, eſſe hoc dedecus
Dei, cum ſit decretum noſtræ ſalutis. Non erat Deo
res indigna, quia nihil tam dignum Deo, quam ſalus

hominis, vt arguit ibi Tertullianuus. Cum Epicuro

vos fingitis Deum inertem truncum, nulli ſe commu-
nicantem. Vſque adeo Epicurus amauit deſidiam, et
ocium in Deo, vt diuinitatis influxum negaret, dicens,
eſſe in Deo moleſtiam et motum. Magus quoque Si-
mon Deum dixit nullam cum creaturis habere commu-
nicationem, nec eis ipſum vniri. Simili fere metaphy-
ſica modos diuinos, et communicationes Dei, vos à
nobis alienatis, et fubſtantialis vnionis rationes. Qui-
cunque negat, Deum ſe poſſe homini conformare, et
communicare, potentiam Dei negat, hominis felicita-
tem negat, Chriſtum totum negat. Turpiſſimas alias,
et ad rem nihil facientes, inuiſibilibus illis tribus re-

bus in Deo vos tribuitis mutationes et deriuationes.

Hoc vero, quod deitatis et bonitatis proprium eſt,
ignoratis, ſcilicet communicationem, et communica-

tionis modum. Bonum enim non dicitur bonum, niſi

communicabile, et tanto magis communicabile, quan-
to magis bonum. Felicitas hominis eſt vnio diuina,
ſicut Chriſtus eſt ſubſtantialiter vvum cum Deo. Ibi
eſt viſio et fruitio, Deus ob hæc nec mouetur, nec

mutatur. Deus non eſt loco motus, nec eſt mutatus a

propoſito, nee in ſe cœpit eſſe res alia, nec deſiuit
eſſe, quod erat, ſed ab æterno ſe homini conformare
voluit, ab &terno ſe homini inſtar hominis exhibens.

Hæc ratio tibi etiam rudi fufficiat, Quod Deus ſecun-
dum

Cunm
ita

Ibri
er⸗
W

AP OL O GIA. 731

dum ſubſtantiam ſuam ſe poteſt alicubi magis, quam
alibi, exhibere, aut manifeſtare, aut communicare.
Si hoc non credis, non credis, Deum eſſe fubſtantiali-
ter magis in Chriſto, quam in te, aut magis in ſan-
cto, quam in dæmone. Si hoc credis, iam credis
eſſe inſigniorem alio aliquem deitatis modum, atque
ita eum olim in immutabili Deo conſtitiſſe. Magnum
eſt myſterium ſapientiæ, et cogitationis Dei, myſte-
rium creationis, et myſterium redemptionis „ per vni-
cum leſum Chriſtum, vnicam eius perſonam, in Deo
ita patefactam, atque ita nobis exhibitam.

Obiicies tu, Si ſubſtantia Dei in ſe, et ante crea-

tionem, nec viſibilis nec palpabilis, poſt creationem

et incarnationem eſt facta viſibilis, palpabilis, et ve-
luti corporalis, nonne eſt mutata? Reſpondeo. Sub-
ſtantia Dei in ſe nec eſt nobis viſibilis, nec palpa-
bilis, non ob ſui defectum, ſed ob infirmitatem no-
ſtram. Dicitur Deus natura ſua inuiſibilis naturæ no-
ſtræ, verbum item natura ſua nobis inuiſibile: tum
quia excedit capacitatem noſtram, tum etiam, quia id
ipſum, quod a nobis videtur, non eſt ex natura, ſed
ex ſpecie prolata. Atque ita Deus natura inuiſibilis,
ante cæli creationem, ſicut et nunc, füuiſſet viſibilis,
et palpabilis, ſi ſe talem exhibuiſſet, et ibi te capa-
cem feciſſet. Ille enim omnem corpoream vim, et
omnium corporum eſſentiam veram in ſe continet.
Poſſet tibi dari a Deo, vt eum quauis forma exhibi-
tum corporalibus oculis videres, et manibus palpa-
res. Nec ob id ipſe mutaretur, ſed tu mutareris, in-
dita ſenſibus tuis corporeis Deitatis percipiendæ vir-
tute, vt indetur poſt refurrectionem, quando Deum
corporalibus his tuis organis videbis, tanges, gu-
ſtabis„ olfacies, et audies. Audi, quid dicam.
Deum ipſfum tu beatus corporeis his omnibus tuis
ſenſi

1.

73² A P O L O GIA.

ſenſibus videbis, tanges, guſtabis, olfacies, et audies.
Si hoc non credis, non Gedis carnis reſurrectionem, et
corporeorum tuorum organorum futuram glorificationem.
Gloria ipſa Dei, quæ Deus eſt, glorificabuntur cor-

poris tui ſenfus, et informabuntur: ſicut ea gloria tranſ-

formabitur corpus tuum, et ſimile fiet corpori Chriſti
glorioſo, Philip. 3. Si hoc credis, reſponde iam quæ-
renti, An erit mutatus Deus, quando eum tu corporali-
ter tanges? Quæ erit ibi tui tactus gloria? Deus. Quæ
tui olfactus? Deus. Omnia in omnibus Deus. Deus in
ſe omne eſſe continet, diciturque olim et nunc, in ſe ta-
lem formam acquirere, generare, et creare, quia eam

profert, et exhibet, quam ante non exhibuerat, re autem

ipfſa nihil mutatus. Spiritum quoque nouum dicitur crea-
re, ob nouam communicationem. Filium ita olim Deus
in ſe ipſo genuit, æterna mente conſtituendo, et deita-
tem ſuam ad hominis generationem exhibendo.
Iterum obiicies. Secundum hanc rationem potuit Deus
rem aliam filium generare, et in pluribus mundis plures fili-
os diuerſarum formarum. Reſpondeo, Si Deus alium mun-
dum creaſſet, et in aliis formis rationales alias creaturas, ex
ſe ipſis filios generantes, et ipſe quoque, ſi voluiſſet, in ea
forma filium, eis ſimilem, genuiſſet. Ac tunc quoque fuiſſet
ille in ſapientia genitus, et fuiſſet in Deo ſapientia eadem,
quæ nunc eſt, exhibitio diuina, Xνσ. Atque ita eſſet ſem-
per eadem ratio filii Dei, quod ad eius diuinitatem adtinet.
Si ita res haber et, cum Ioanne tu generationem filii Dei
æternam annuncians, diceres, In principio erat ratio, in prin-

cipio erat ſapientia, in principio erat exiſtentia filii, quæ ca-

r0 facta eſt. Illud porro imprimis cogita, ne alterius formæ

ſilium concedas, in forma ſtipitis, aut alterius corporis, ef-

ſe non poſſe rationales has omnes hominis actiones. Ideo
prædicta illatio ſequitur, vt ex impoſſibili ſequitur quodli-
bet. Vere igitur obiectioni reſpondeo, Commodius aliter
fieri non potuiſſe. Si eſſent infiniti mundi, hic Ieſus omni-

bus illis præſider et, cum ſit in eo tota deitatis pPleniud.

—

ilni⸗

lie.
1,
nen,
col⸗
gand.
riti
Iuee⸗
Cral⸗
e
ensi
ſetr
1 enn
Auten

AbOIL OG 1 A. 33

De ſapientia itaque olim creata, condita, et fabrica-
ta, ad excuſationem ſeniorum dicta vera ſunt, quamquam
Arriani et ſophiſtæ aliter acceperint, a ſuis realitatibus
omnes deluſi. Nos ſapientiam dicimus æternam, nec
principium vnquam habuiſſe, licet in creatione palam ef-
fulſerit. Vnde dicta eſt fulgor, et refulgentia Chriſti.
Sine ſui mutatione eſt ſacta viſibilis, et fine e ini mutatione
eſt homo facta, exhibitione ſui, et creaturæ enng
ne. Formatam olim, cum Salomone ct Eſaia dicimus,
ſicut Paulus formam Dei iam olim Cheiſto 1tribrär, et
ſicut Chriſtus ipſe ſpeciem Dei, ſeu figuram Dei vocat.

Antiquitas vero gentium, quæ ſapientiam aliquam olfe-
cit, ſapientiam in Deo credidit, vniuerfalem mundi ideam,
quam in ſeipſo Deus ab æterno conſtituit. Ita Zoroaſter,
Triſmegiſtus, et Plato. IUlamque mundi ideam, vt mun-
dus eſt filius Dei, eſſe aiunt filium Dei, primogenitum, ar-
chetypum. In quam ſententiam Philo in libro de mun-

do mundum intelligibilem ait eſſe huius ſenſibilis mundi

exemplar primogenium. Si microcoſmi, aut Promethei
illius, quem formatorem ipfimet citant, in Deo imaginem
principem cogitaſſent, de Chriſti ſapientia melius ſenſiſſent.
Cogitandum erat, exemplar illud, ſeu ideam illam mun-
di, fuiſſe tunc in homine principe, FVt nunc eſt in Chriſto.
Mentem veram Dei neſcientes, a primo ſcopo illi in hoc
defecerunt, cum idea illa mundi, ſicut et mundus ipſe,
Chriſto ſubordinaretur. Ipſe Chriſtus erat ratio Dei, exi-
ſtentia prima, cuius fulgor et ſpiritus, in res alias effuſus,
eas omnes in ſe continet, ac lucide refert. Vnieum creatu-
rarum principium et finem, vnicum omnium ſcopum vere
faciamus Chriſtum. Ex quo nos cognoſcimus, qualis erat
olim ſapientia. Nam vt tunc ſunt in anima Chriſti primæ in-
creatæ rerum omnium ideæ, ita olim erat, in ipſa ſapientia.

De qua eſt oraculum illud, Ego ſum omne, quod fuit, quod

eſt, quod futurum eſt: velum meum nemo mortalium hac-

tenus reuelauit. Erat ſapientia in Deo, velut intelligens a-
nima

734 . A P O IL OGIA.

nima quædam, omnia in ſe contemplans, et lucide conti-

nens: mortalibus olim velata, et per Chriſtum reuelata:

quam et plerique dixerunt, fuiſſe ipſammet animam Chri-
ſti. Sapientiam nos vere dicimus, inſtar animæ Chriſti, ra-
tionem diuinam de Chriſto, perſonalem Chriſti ſubſtan-
tiam in Deo relucentem, et omnia continentem. In ea
primaria luce eſſe reliqua omnia ſecundario relucentia,
vt in anima tua relucent res aliæ, quæ ſunt in ipſa. Vn-
de eſt anima noſtra vera imago illius ſapientiæ Dei, et ab
ea vere reformatur. Nec ſolum dicimus, in ſapientia Dei
omnia relucere, ſed et inde habere ſuum eſſe, ex inuiſi-
bilibus viſibilia facta. Dicimus item, eam a Chriſto ſapien-
tiæ lucem, et in angelos, et in animas noſtras ſe diffun-
dentem, velut ſpeculum lucidum, varias nobis et angelis
rerum cognitiones dare. Atque ita quicquid angeli Vn-
quam cognouerunt, a Chriſto acceperunt, ſicut et nos. Be-
nedictus ille ſit in ſecula ſeculorum, qui ſapientiam ſuam
infundens, hanc de ſe nobis cognitionem dedit. Bene-
dicti ſint in ipſo, qui ipſfum vere credent eſſe filium Dei,
ab æterno in Deo relucentem, et in æternum regnantem.
Amen. Amen.

1799.

go
ſin

E RRAI A.

Pagina 3. verſu rI. lege res omnium. 25. 24. eiuſdem,
58. 3. V0âς⅝ 81. 15. T&τααι iv et verſu 20. pre-
muntur. 86. S. quod dicas. I07. 2. & 1 H eN den
127. I. D. 4. *◻D. I5. Saddai. 207. 7. diipentantur.
227. 24. ipſe. 235. 5. Satanæ arma confregit. 239. 31. ob
eam 244. 12. liberabit. 289. 9. ιε -. 318. 24. college-
runt. 334. 6. 2. 340. 10. Hoc primum. et 16. indicem.
344. 26. nos hic donat. 375. 2. terra illa. 384. 5. cum coin-
quinatis. 393. 30. author. 420. 10. debere nos. 452. I. Huic
ſimile. et 13. abduxit. 453. 8. oblato. 472. 33. vt per ea. 492.
26. legis populo. 506.22. abſumptæ. 530. 27. quidam. 531.
27. Deo. 547. 14. Sicut ego. 548. 7. ôſtendimus 559. I5.
datur. 561. 4. impoſſibile nobis eſt. 567. 25. renati. 572. I.
mortis. 616. 8. filios Dei. 618. 29. noſti. 619. 21. fili. 624.
32. Paulus. 650.32. nihili. Sha.32. Quod. 721. II. baptiſmum.

f-=--ẽ¼
2

IANI
TITV⸗

1.

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

eſt ad ſua limina
inione Dei, fidei Chri⸗
ationis baptiſimi, et c&=
ituto denique nobis .
iuitate ſoluta, et An⸗

Oinz Hyn

3 „ —
ey 1 ρα oρανοα

Copyright 47/1999 VXyMaster Gmbhi www.yXymaster. com