bat, do-

7

400o DE ORBIS PERDITIONE

bat, donec beſtia eſt a ſpiritu ipſo draconis in pontifi=
cali ſede collocata. Tunc eſt apoſtaſia conſummata.
Ad idem apoſtaſiæ myſterium, vt intelligas, in
lege olim delituiſſe omnia Chriſti myſteria, aduerte,
quod poſt tantam Aegypti de ſeruitute liberationem
ſolos tres dies pie in Chriſto Iſraëélitæ vixerunt, in
eum deinde murmurantes. Exo. 15. Poſt triduum
etiam accepta lege murmurarunt Num. 10. et II.
Poſt mortem Ioſuæ, qui eos in terram promiſſam in-
troduxit, mox eſt apoſtaſia ſequuta, Iudicum. a. bPoſt
pios item reges, qui typum Chriſti gerebant mox eſt
ſequuta abominatio. Quæ omnia vmbræ fuerunt re-
rum futurarum. Cum primum tranſierunt Iſraélitæ
illos duodecim fontes aquarum, et ſeptuaginta pal-
mas, id eſt duodecim apoſtolos, et ſeptuaginta Chri-
ſti diſcipulos, acriter murmurarunt, Chriſtianam illam

et arctam vitam exoſi, Exo. I5. et 16. et Num. 33.

Ibi oſtenditur apoſtaſia noſtra poſt apoſtolos et diſci-
pulos mox futura. Adeo fuimus nos variis errori-
bus per Babylonis deſerta circumacti, vt fuerimus
multo grauius quam Iſraëlitæ, affficti, ad idola decli-
nantes, fame et fiti verbi Dei ſcabidi, contabefcen-
tes, a ſerpentibus, ſcorpionibus et locuſtis percuſſi,
à beſtiis paſſim interfecti, et a fornacis igne viui con-
cremati. Quanquam iudicio ſenſus noſtri nihil vide-
retur nobis deeſſe, vere tamen caruimus fide et pro-
miſſione Dei. Non habentes Dei ſcientiam, iudicaui-
mus dulce amarum, et amarum dulce. Eiſa. 5. Ac-
cepta Moſis lege, et audita Chriſti prædicatione, poſt-
quam aſcendit in montem Moſes, et in cælum Chri-
ſtus, deſciuit denuo omnis populus a Chriſto, Deo
ſuo. Sicut confractæ ſunt primæ teſtamenti tabulæ,

ita confractum Chriſti euangelium eſt denuo repa-

randum. Bono igitur animo ſimus, nam comple-
tus eſt fere iam interficiendorum numerus, vt di-
catur apoc. 6. Completum eſt tempus trium anno-
xum cum dimidio, quibus, regnante beſtia, erat ciui-
tas ſan-

iis ſun
Rieut
dieauit
ita bet
nobis e
Cies,
beltin
Vt Uud
Annos er
ſlcercote
totum de
Poſt lon
Cicitur
tres am
pora e
iridun
terkecti
leris er
ele om
ſeri eo!
tls hom
Theſkal.
ſor van
letis p
non ſar
ſuncto,
ille Pu
clamat,
tamen
poc.
ile Pe
line n
klit vn
Uhln,
in fun⸗
Oni
ſeri

0 NI

nsü

fenit D
te Ienne
2 Wenn,
Dof ti
. 10, l
pronika!
Mleum,

erebent un
bre klem
Hterunt It
ſeptunein
pruneint.
Chrikimu!
6. et !

ine ii⸗

us kiee
tian, M

edietin?

ſnen

in celn
1Cl
Eanen H“M
eſt cennd 4
Mmerls,
nis tin
„ pru
helinn

.

I B E R lI-

tas fancta calcanda, Lucæ. 2 I. apoc. I1I. 12. et I3.
Sicut ad tres annos cum dimidio Chriſtus in terris præ-
dicauit et regnum cælorum nobis prædicans aperuit,
ita beſtia ad tres annos cum dimidio regnans, eum
nobis clauſit, tot annos illa complens, quot Chriſtus
dies. Regnante impia Iezabel, ſicut regnante impia
beſtia, clauſum eſt cælum ad tres annos cum dimidio:
vt illud fuerit vmbra huius veritatis. Poſt eos tres
annos cum dimidio miſſus Elias, cælum aperuit, et
ſacerdotes Baal cum fuis idolis exterminauit. Hoc
totum denuo futurum Chriſtus et loannes nos docent,
poſt Ioannem baptiſtam eſſe denuo mittendum Eliam,
dicitur Matth. 17. Mar. 9. et apoc. II. Itaque poſt
tres annos cum dimidio Lucæ 4. poſt tempus et tem-
pora et dimidium temporis, dicto cap. apoc. I1.
Spiritualem docet ibi Ioannes eſſe factam a beſtia in-
terfectionem Moſis et Eliæ, interfectionem ſpiritus
legis et prophetiæ: et ſpiritualiter poſt annos 1260.
eſſe omnia nunc reſtituenda. Neceſfſſario debet nunc
fieri eorum omnium reſtitutio, cum nunc ſit reuela-
tus homo ille peccati, et illuſor qui præualebat. 2.
Thefſſal. 2. et Eſæ. 29. Ipſe eſt ille baſtor idoli, Pa-
ſtor vanitatis, duplici gladio accinctus, qui poſt alios
legis paſtores, futurus prædicitur, qui oues infirmas
non ſanabit, ſed inſtar lupi deuorabit Zacha. I I. In
ſancto, tuto et excelſo loco nidum ſuum collocatum
ille putat, apoſtolicam benedictionem fibi tribuit et
clamat, Pax, Pax. Ilere. 6. 8. et I. Thefſl. S. Vere
tamen non eſt pax, ſed ruet Babylon impetu magno
apoc. I8. Eſa. 2 1. et lere. S I. Quod enim antiquæ
illæ Babylonis prophetiæ ſint denuo nunc implendæ,
hinc manifeſte colligitur, quod illa prior Babylon
fuit vmbra huius ſecundæ, quod Roma eſt dicta Ba-
bylon, et quia in noua Ioannis de Babylone prophe-
tia ſunt priorum prophetarum verba repetita. Sed
omnia melius comprobemus. Babylonis et beſtiæ
myſteria ſunt hic fuſius exponenda.
C. Baby⸗

402 DE ORBIS PERDITION.

Babylonem eſſe Romam, non eſt quod dubite-
tur, cum a Petro iam dudum hoc fit declaratum ca-
pite vltimo prioris epiſtolæ, vbi Romam expreſſe vo-
cat Babylonem. Ioannes quoque hoc docet aperte
cum Babylon nunc dicatur ciuitas magna habens re-
gnum ſuper reges terræ, apoc. 17. Ea ipfa eſt,
quæ ſedet ſuper aquas multas, et populos multos,
vt ibi dicitur, ſicut in figura olim de altera Babylone
dicebatur. Eſa. 47. et Iere. 5S1. Ad idem facit, quod
in Babylonis excidio ait idem lIeremias de gloria et
eleuatione aquarum Iordanis in baptiſmo aſcenſurum
populum fortem, quaſi leonem, ad perdendam Baby-
lonem TIere, 50. et cap. 5 I. draconi confertur rex
ille Babylonicus, qui delitias paradiſi Dei a nobis abſ-
tulit, eis ventrem ſuum replendo. Certe abſtulit
a nobis cæleſtem paradiſi regenerationem, abſtulit
euchariſtiam, vt menſam ſuam impinguaret. Eodem
cap. apoc. 17. illa eſt Babylon, in qua ſedet coro-
nata meretrix purpurata et auro plena. Euidentifſi-
ma res eſt. Non datur alicubi ciuitas alia, quæ re-

gnum habeat ſuper reges, in qua ſit beſtia talis, et

tam ſublimis negociatio. Item apoc. 18. illa decla-
ratur eſſe Babylon, cuius præſtigiis, veneficiis et er-

roribus, ſeducuntur gentes: in qua etiam inuentus

eſt ſanguis omnium ſanctorum, qui interfecti funt in
terra. Iuſtinus, Irenæus, et alii veteres, Romam
ibi intelligunt Babylonem, vt docet aperte Tertul-
lianus, et citat Euſebius in hiſtoria eccleſiaſtica, li-
bro ſecundo, capite decimo quinto. Pulchrum eſt
huius ſecundæ Babylonis dictum apud Zachariam
capite quinto: vbi deſtructa iam priore Babylone,
adhuc oſtenditur ædificanda impietatis domus in ter-
ra Sennaar, quæ eſt Babylon. Plerisque aliis ratio-
nibus Romam eſſe Babylonem, oſtendit Paulus Oroſius
libro ſecundo, et comprobant ſocii ipſius Hieronymus

et Auguſtinus, qui etiam imprudentes coguntur
vVera

Fera kate
cem, Vo
bro Dicy
Coon
eſt expon
elt, et aſe
17. Cuir
Pore in ten
Glia ſolus e
Uhue eller
ſolus Heb
Citus terre
fOcans pe
Em dealb
ngelus in
Dyloniis .
Zücharia
Dapam n.
Vnquam e⸗

(e in ren
e ſe i

Litrit der
5. et 2.
ioritaten
kros ver
ihrem,
GRercere.
Miniſterin
u orge

2. Corint

. Nee
ſiüimn fin
e
Cltonis
anlg g
dvoc

XI.

Gvod

wetpek
e Gheet
nn lubent
u i
prlos m

ein taci,

141.2
& Ge on
s e

tdendunk
conem
Dei1 Ni
Cete&
nen, 4
nt.
guu En
3 UnE
betu

netkliß
Etetes
terl
eeckiti⸗
Mi

L I B ER 1I 403

yera fateri. Et Babylonem et purpuratam meretri-
cem, vocat Hieronymus Romam, præfatione in li-
bro Didymi.
Cognita Babylone, beſtiæ myſterium nunc ſuper-
eſt exponendum. Beſtia babylonica fuit, et non
eſt, et aſcenſura eſt de abyſſo, vt ait Ioannes apoca.
17. Cuius rei hic eſt intellectus. Fuit legis tem-
pore in terris ſummus pontifex, nunc autem non:
quia ſolus eſt in cælo pontifex Chriſtus, qui ſi in terris
adhuc eſſet, ne pontifex quidem eſſet, vt ait apo-
ſtolus Hebr. 8. Fuit ergo, et nunc non eſt pontifi-
catus terrenus. Id etiam docet Zacharias capi. I1I.
vocans paſtorem vanitatis, rem quæ non eſt, parie-
tem dealbatum vocat Paulus. Quod etiam Michaél

angelus increpato ſatana, ſit cidarim mundam a Ba-

byloniis detractam, Chriſto reſtituturus, colliges ex
Zacharia cap. 3. Mira res eſt, quod bPetrum fuiſſe
Papam nos dicamus, cum ille de ſuo Papatu nihil
vnquam cogitarit. Imo plane norit, Papatum non
eſſe in rerum natura, vt videbis libro ſequenti. Imo
nec ſe aliis apoſtolis dignitate maiorem vnquam co-
gitauit Petrus, ſed tantum compresbyterum. I. Pet.
5. et 2. Det. 3. et acto. 8. Sciebat ipſe, eam ma-
ioritatem contraire præcepto Chriſti, qui inter mini-
ſtros verbi, neminem vult in eccleſia alio dici ma-

iorem, nec aliis dominari, nec in alios poteſtatem

exercere. Matth. 20. Eo magis, quia quod ad
miniſterium attinet, excellentius in Paulo apoſtola-
tus organum Petrus ipſe agnoſcebat, vt apparet
2. Corinth. II. et I12. CGalat. 2. acto. 19. et 2. Pet.
3. Nec in Petro, nec in aliis, etiam accepto
ſpiritu ſancto, erat tanta ſapientia, quanta in Pau-
lo, vt apparet acto. 10. et II. Avb initio ſuæ vo-
cationis perfecte nouit Paulus myſteria Chriſti, vo-
candas gentes, et tollendos omnino Iudaiſmos,
id quod alii tunc neſciebant. Quædam peculia-
C. 2 ria

———

404 DE ORBIS PERDITIONE

ria iuxta fidei ſuæ rationem habuit Petrus, ſicut lo-
annes, et alii, ſed hoc nihil ad papatum iſtum.
Rogabit hic quispiam, Si pontificale illud terræ
ſacerdotium fuit, et non eſt, vnde nobis prodiit hic
Romanus Pontificatus? Ad hoc eodem cap. 17. re-
ſpondet Ioannes, de abyſſo ipſum aſcenſurum, inquiens.
Poſt diluuium eſt malorum ſpirituum carcer in abyſſo,
vt alibi oſtendimus, et comprobatur Lucæ 8. apoc.
20. et 2. pet. 2. De eo maris abyſſo aſcendens dra-
co, et in Beſtiæ corpus intruſus, dicitur de abyſſo

beſtiam ipſam educere, eam ſuper populorum aquas

multas, inter ſuperum et infernum mare, in Exquiline
monte, antiqua idolorum ſede collocando, in qua iam

olim in ſatanæ pontificatu ſedere ſolebat idolorum pon- .

tifex. Dedit ibi ſatanas ipſi beſtiæ clauem putei a-
byſſi, dedit ille pontificiam ſedem ſuam, et poteſta-
tem magnam, apoc. 9. I I. 13. et 17. De maris po-

teſtate in terræ montes aſcendit beſtia, vt terræ ma-

rique dominetur. Super montem etiam inter maria,
ait Daniel, eſſe ab Antiocho fixa tentoria ſacri palatii,
idque in figura futuri Antichriſti. Daniel. 1I.
Hæc ſatanæ antiqua ſedes, dicta nunc ſedes a-
poſtolica, (nomina enim nihil moror: nam et ſa⸗
cris nominibus Ieroboam, et alii olim idolola-
træ, ſuos lucos decorabant) hæc inquam ſanctiſſi-
ma ſedes, ſita eſt in monte exquiliarum, qui ſepti-
ceps dicitur. Sunt et beſtiæ ipfſi capita ſeptem,
montes ſeptem, et monarchias ſeptem referentia,
quas et reges ſeptem Ioannes vocat, apoc. 13. et 17.
Septem vere fuerunt regna, ſiue ſeptem monarchiæ,
in quas captiuus migrauit populus Dei. Earum qua-
tuor notauit füturas Daniel capi. 7. Iam vna tunc

præceſſerat Aſſyriorum. Tempore Zachariæ præceſſe-

rant quatuor, Afſyriorum, Chaldæorum, Medorum,
et Perſarum, quas ipſe vocat quatuor cornua, dquæ

Jentillauerunt Iudam et Iſraélem, Zacha. I1. Sequun-
tur eas

Ur easetn
Glarta D
Auun ſol
igſins tem
ciderunt.
Conttanti
17. JA
ſtätem ſib
Vt Videat
in ilis ſe
ia iit lo⸗
elt, et d
cherrimme
ſi bene
la, us
Drecipun
Narchia
Leletz.
tentior.
lelinat,
(iens, pt
lun
Uns beltin

lo Ro

1coreri ſe
DMtemn mon

(le ſnt

6h. 17.
COrlua de
et poteſt,
les in C
Doteſtate
hleini

5N

n iſun.
le ilttn
bis pocit
n cin. in!
rum, Mi
Ncerin c
Lucxe
Alcencens
ciur &,
Polortmn
e, in iel

a ,5

S=S-

do, incet

tidolonn,

laven Amel

Nln,
ten

–

I. L. B E R I. 405

tur eas: monarchiæ Græcorum et Romanorum. Vnde
quarta Danieli, eſt loanni ſexta, nempe Romana:
quam ſolam ſupereſſe ait Ioannes, cum aliæ quinque
ipſius tempore iam cecidiſſent. Quinque inquit ce-
ciderunt. Sexta nunc eſt Romana. Septima veniet
Conſtantinopolitana, quæ non diu durabit, dicto cap.
17. Super hos omnes montes, imperium et pote-
ſtatem ſibi vendicat beſtia, quaſi totius terræ Deus:
vt videatur eius eſſe octaua monarchia. Vere tamen
in illis ſeptem continetur, præſertim in Romana. Et
ita ait Ioannes: Beſtia, quæ fuit et non eſt, octaua
eſt, et de ſeptem eſt, et in interitum vadit. Pul-
cherrime profecto de hac re loquutus eſt Ioannes,
fi bene intelligatur. Hinc etiam intelligitur plaga
Ula, quaſi ad mortem beſtiæ illata, apoc. 13. Nam
præcipuum illorum ſeptem capitum caput, nempe mo-

narchia Romana, eſt aliquando cum ipſo papatu fere

deleta. Reuixit tamen Papa, multo quam antea po-
tentior. Imo ob id ſolet gloriari, quod a vulnere
reuiuat, ob id ſe magis ab hominibus adorari fa-
ciens, vt ibi refertur.
Iam aſſequutus es, lector, omnia fere coronatæ il-
lius beſtiæ myſteria, Quod fuerit et non ſit, quod de
abyſſo Romam aſcenderit, cum poteſtate magna ſe
adorari faciens, quod ſeptem fuerxint eius capita, ſe-
ptem montes, ſeptem monarchiæ. Paucis nunc accipe,
quæ ſint illius beſtie cornua decem: id quod eodem
cap. 17. nobis declarat Ioannes dicens, Decem beſtiæ
cornua decem reges ſunt, qui vno conſenſu virtutem
et poteſtatem ſuam Beſtiæ tradent. Hos nunc plane vi-
des in Chriſtianiſmo reges Beſtiæ ſubditos „ quorum
poteſtate Beſtia, quaſi cornibus fulcitur, eis omnibus
ad laſciuiam abutens. Hos omnes ſimul cum Beſtia
regiam poteſtatem accepiſſe, ait angelus. Quia cum
primum facti ſunt hi, qui nunc funt Chriſtiani re-
ges, ſimul et papiſtica poteſtas in eos regnare
cœpit, vt virtutem ſuam hi omnes reges conſen-
ſu vno Beſtiæ ipſi tradiderint. Imo regiam po-
C. 3. teſta-⸗

4

406 DE ORBIS PERDITIONEZ

teſtatem àa Beſtia recognoſcunt, eam genibus flexis et
pedis oſculo adorando. At nunc eam odio proſe-
quentur, et deſolatam facient dicto cap. 17. Quod
etiam cornua hæc Antichrifti ſint ad Romanum re-
gnum referenda, docet euidenter iam citata Danielis
viſio cap. 7. Nam ferreo illi Romanorum regno
tribuuntur cornua decem, ex eodem regno ait Daniel
oriturum mirabile quoddam ſupra illa decem cornua
cornu, in quo erit os loquens ingentia, in quo erit
tanta poteſtas, vt reges humiliet, ſanctos conterat,
mutet tempora et leges, per tempus, tempora, et di-
midium temporis annos mille ducentos ſexaginta.
Horrendum eſt huius cornu poteſtas, quod ab initio
erat paruulum, vt ait Daniel. Poſtea adeo creuit, vt
contra principem principum conſurgens, et leſum
Chriſtum conculcans, in Deum loquatur magnifſica:
montes, id eſt monarchas, migrare faciat, reges hu-
miliet, ſanctos conterat, leges et tempora mutet, ſtel-
las cælo detrahat, et infernum aſcendere faciat. In in-
fernum poteſtatem habet, vt animas a purgatorio libe-
rare poſſit. Apoſtolis non in inferno, ſed in terra da-
tum eſt ligare et ſoluere, Matth. 16. et 18. Anti⸗-
chriſto vero datum eſt, in inferno ligare et ſoluere,
quia claues habet putei abyſſi, infernalis deæmonis po-
teſtatem habet, apoca. 9. et 1 3. Adde quod in vrbe ipſa
fuit inſignis pontificatus ad idololatriam. Pontifex ipſe
ſatanas, parentalia, iuſta funebria, placandos manes, in-
ferias, exequias, et alia pro mortuis ſuffragia, ab Aeneæ
ſeculo Romæ docuerat. Quos omnes ritus, ab ipſomet
ſatana inſtructa beſtia, ad vnguem nunc ſeruat, ſicut ri-
tus terræ Chanaan ſeruarunt Iſraëlitæ. Sicuti ibi cole-
batur Hecate TGinαιρανιαα ita nunc a tritoitis colitur tri-
ceps cerberus, tres in vno numine ranarum ſpiritus,
vt ait Ioannes. Sicut habebat Hecate capita tria, apri,
equi, et canis: ita Beſtia habet imaginem pardi, vrſi et-
leonis, apoc. I 3. Nam immanior eſt beſtiis aliis omnibus,

Vt ait

It ait!
tale,

Be
et Beſt
dopro
Uis ido
niuerſi
g0: en
beſix,
pture.

Del
Propher
Inalo
Pientia
et
domin
0culos
loannie
elt trin
ſpiritus
Phete,
tur ha
Ut ra
Qrac
ſumta
mend
eſt,
digni⸗
mulan
tatore
Vlürp
tates
et an.
in gen
laben

N

lbus lente
odio ⸗

7. r
17. 1

itata Dui
norun k
10 A
lecenn in
, in t
Cos eonte
Upot e

s Nenn

fein. 14
rgnwin 5
d in ten⸗
1d E
Ne e 1,
Cbinttf
Ponrtlet
os nss
in Ple
ii⸗
enut 1⸗
nt id⸗
iscline

„
4

itn i
lis Mi⸗
1 b. .

L I B E RK I. 407

yt ait Daniel. Ab æterno non eſt viſum monſtrum
tale, nec tanta diaboli impoſtura.

Beſtiæ imaginem ſupereſt nunc paucis exponere,
et Beſtiam aliam ſecundam de terra, quæ dicitur pſeu-
dopropheta. Beſtiæ imaginem eſſe papiſticum quod-
uis idolum, non eſt difficile intelligere. Nam in vV-
niuerſum dicitur, quoduis idolum eſſe beſtialis ima-

go: cui qui ſe flectunt, et incuruant, ſunt plusquam
beſtiæ, ſine ſenſu et intellectu, vt clamant omnes ſcri-
pturæ.

Beſtiam ſecundam bicornem, quæ dicitur pſeudo-
propheta de terra, eſſe Sorbonicum magiſtrum (qui
malo draconis ſpiritu imbutus, et terrena quadam ſa-
pientia præditus, eſſe in terris papatum, duplici cor-
nu et gladio prodigioſe defendit, et quaſi in verbo
domini loquens eum nos adorare cogit) res ipfa, ſi
oculos habeamus, ſatis nos docet, bene perſpectis
Ioannis verbis apoca. 13. 16. et 19. vnde completa
eſt trium malorum ſpirituum trinitas, qui ſunt tres
ſpiritus nequam in ore draconis beſtiæ et pſeudopro-
phetæ, vt ait Ioannes. Pſeudoprophetæ iſti dicun-
tur habere duo cornua ſimilia agno, et loquuntur ſic-

ut draco, teſte Ioanne. Loquuntur, inquam, ſicut

draco, ad roborandam beſtiæ potentiam, a dracone
ſumtam. Ita diſcipuli loquuntur, ſicut pater ille
mendacii, a quo docti ſunt. Duo vero agni, id
eſt, Chriſti vera cornua, funt duæ eius cæleſtes
dignitates, regnum et ſacerdotium. Ad cuius æ-
mulationem pſeudoprophetæ iſti, falſi verorum imi-
tatores, homines mere terreni et infernales, duo ſibi
vſurpant cornua, eis a dracone data, duas digni-
tates et poteſtates, duos gladios ad nos interficiendos
et anathematizandos. Temporalem gladium habent
in dextra ad percutiendum et occidendum, ſpiritualem
habent ſpeculatorem in oculo, ad inſidiandum et
C. 4. ful-

40 DE ORBIS PERDITIONE

fulminandum, vt manifeſte docet Zacharias iam cita-
to capite vndecimo. Habent quoque in fuis epiſco-
piis temporales et ſpirituales poteſtates, regalia do-
minica et ſpiritualia iura, quæ eis funt regnum et
ſacerdotium, cornua duo. Bicornes ſunt etiam infe-
rioris gradus adminiſtrationes, habentes temporalem

præ ebendam „ et ſpiritualem canonicatum: terrenos
cenſus, et ſpirituales ceremoniarum vſus. Hinc et

bicorhia geſtant caputia, et bicornes cucullas. Spiri-

tualitas eorum eſt tota in veſtibus, et ceremoniis, ſpi-

ritualitas Babylonica, vere Antichriſtiana, picta et fa-

bulofa.

Sigilla libri nunc interpretemur, de quibus ſcribit

Ioannes apoc. 6. Sex priora ſigilla, ſex tubæ, ſex
phialæ, ſunt ſex in hebdomada dies, afflictionis, la-
boris, et perſequutionis, citra ſeptimi requiem. Sex
erant anni ſeruitutis, ſeptimus libertatis. Senarius nu-
merus in ſacris litteris mala ſignificat, quæ ſeptenarius
tollit. Numerus fenarius eſt mundi huius ſex diebus
creati. Senarius eſt numerus hominis, ſexta die for-
mati, et ſex diebus laborantis. Sex ſunt modi afflictio-
nis demonum. Hinc ait Iob, in ſex tribulationibus li-
berabit te, et in ſeptima non tanget te malum. Poſt fex
plagas Gog, ſeptimi eſt requies: et poſt ſex vaſtatores

viros ſeptimum liberatorem vidit Ezechiel. Hinc nume-

rus beſtiæ apoc. 13. eſt ſexcentorum ſexaginta ſex, ex
ſenariis vndique cumulatus, cumulus omnium malorum.
Quia in ea eſt omnis malitiæ, et prauitatis cumulus. Nu-
merus hominis malus eſt, vt ait Ioannes. Poſt ſex igi-

tur Babylonicæ vaſtitatis modos, quos in ſex ſi gillis mox
referemus in ſeptimo myſteriò, quod iam appropinqua-

uit, donante nobis Chriſto Ieſu veram ſabbati requiem,
deſtruitur Babylon, et libro aperto manifeſtatur
Chriſtus viui fontes baptiſini, cæna agni, et regnum
Dei. In perditionem tunc mittitur rex Abaddon,
cum omnibus filiis perditionis, qui terram perdide-
runt, apoc. 9. et II. IIuius rei figura olim in
lIoſue

lofue
Micha
poſt
bis, e
Dar
primo
Pa E
ei. 19
cip. 0.
equus
tt Gata
Drimarr
Arcutn
ei dei⸗
Imper
Talis.
ne.
ſplritu

Cecdunt

tium 0
Cardin⸗
habens
indice
ra tol
nus,
Verga
tertio
Ancen
Vbert⸗
frume
baria
quaſt
dicant
terræ
1d loe

NE

s ian
tegiie⸗
t tepnum:

t etian it
tennporde
n: tenen
Is. Hn:
Als. N

—☛—

biche⸗

aidrs i
e,1

fickion ?

eglien
ſeneni

ſ din
ſegtl deſt

moci Ain
Hatontot
m. Mi
ſer tahu
gimnke!
n m.
,umulu. 1
Lottut
feiln
Hat telne⸗
uikt⸗
Abuit,
1l Uin!

. L I B E R- I. 409
Ioſue præceſſit, vrbe Iericho Romam adumbrante. Nam
Michaële archangelo euaginatum gladium ibi tenente,
poſt ſex dierum circuitum, clamantibus verbi Dei tu-
bis, concidit Iericho die ſeptima. L
Particularius vero ita exponuntur ſigilla. Qui in

primo ſigillo ſuper equum album primus ſedet, eſt pa-

pa æmulus Chriſti, ſuper equum album ſedentis, apo-

eca. 19. Sed integra audiamus Ioannis verba dicto
cap. 6. Cum aperuiſſet, inquit, ſigillum primum, Ecce
equus albus, et qui ſedebat ſuper eum, habebat arcum,

et data eſt ei corona, et exiuit vincens, vt vinceret.

Primam habuit Papa draconis ſpiritualem poteſtatem,

1

arcum ad eiaculanda anathematum fulmina. Data eſt
ei deinceps regia corona. Data eſt ei a Conſtantino
Imperatore, aut aliunde addita, corona regni tempo-
ralis. Et ita exiuit vincens, vt vinceret, duplici ratio-
ne. Nam temporali gladio cum regibus dimicat et
ſpirituali gladio eos excommunicat. Poſt Papam ſuc-

cedunt alii, qui ad papatum aſpirare ſolent militan-

tium ordines. In ſecundo ſigillo eſt rubeus et aureus
cardinalium equitatus, presbyteria et epiſcopia ſecum
habens, miſſus cum gladio legatus, ad bellum regibus
indicendum, et eos anathematizandos, vt pax de ter-
ra tollatur. His a latere legatis datur gladius ma-
gnus, magna Papiſtica poteſtas, vt poſſint, quoquo

vergant, a dextris et ſiniſtris percutere. Succedit in

tertio ſigillo tertius ordo nigrorum monachorum, in

amenis locis degentium, cum omni fructuum terræz

vbertate: quorum cura eſt ventri indulgere, vino,

frumento, oleo, et aliis pinguiter abundare. Imo ci-

baria omnia, ſibi indies ad ſtateram pendi faciunt,

quaſi ea nullius ſint apud eos æſtimationis. In quar-
to ſigillo eſt quartus et infimus ordo pallidorum men-
dicantium, qui in quatuor ordines diſtributi, quartam
terræ partem peſſundant, ſicut quatuor illa gene-

ra locuſtarum, quæ apud Ioëlem paradiſum Dei

C. 5.

perdi-

410 DE ORBIS PERDITIONE,

perdiderunt, vt oſtendemus libro tertio. Horum
omnium pfſeudoprophetico conſilio ſequitur i in quinto
ſigillo interfectorum martyrum ingens numerus. Acd
quæ deinde in ſexto ſigillo ſequitur ſolis Chriſti iam
expoſita obtenebratio: et hæc eſt mors, qua nos
Antichriſtus ſpiritualiter interfecit: a qua nos nunc
oportet ad mille annos reſurgere, et erit hæc reſur-
rectio prima apoc. 20. Reſurgere a morte dicuntur,
qui a Babylone liberantur, Ezech. 37. Dani. 12.
Eſa. 26. 59. et Epheſ. s. Eo magis, quia nunc
per regenerationem in Chriſto ad cœleſtia reſurge-
mus. Precamur igitur, o domine Chriſte Ieſu, ad-
ueniat regnum tuum. Regnet in terra veritas tua.
Circuncide, domine, cor noſtrum, ne a ſerpente
amplius ſuperemur. Da ſeruo tuo, militi tuo, vt
contra draconem ſerpentem diabolum, qui poteſtatem
Beſtiæ, id eſt, Papæ dedit, potentia tua magna vi-
riliter pugnet, et ſequentia circunciſionis myſteria
ita aperiat, vt liber tuus omnibus aperiatur. Tu

enim ipſe, qui mentiri neſcis, Danieli reuelaſti, vtri-

uſque teſtamenti libros, ſtante Romano imperio, de-
ſtructa beſtia, eſſe aperiendos, vt nund aperiuntur.
Et quod tunc iudicium tuum in cælo ſedebit, et pu-
gnantibus miniſtris tuis cornu Antichriſti perdatur,
et regnum tuum ſanctis tuis reſtituatur, Dani. 7.
Lege hæc omnia, lector, et fidem adhibe ſcripturis
ſanctis. Aut ſaltem patientiam habe, donec ſequen-
tia melius intelligas.

De Cir-

C

ſpirit
komi
mum
tum 1
it di⸗
ino n
Etten
dmo
Clang
lbs!
Ndlia
la m
incipe
tor.
telli⸗
fuiſte
fuit
Chri
hom
et n
ſnarn
Ppr

XI,
erus. N

S, Nn H

a Ms .
t hee te
lte cionm
. DMni l

eſig telng

ſte lell,4
1Velit
ne 1 ſee
liti mo,,
ni porke
uu i
nis Nta
erintt.
elelski ſ
inet,⸗
gebit, a

D E CIRCVYNCIL
SIONE VERA, CVM RE-
liquis Chriſti et Antichri-
ſti myſteriis, omni-
bus iam com-
pletis.

LIBER SECVNDVS.

Qircuncifionem Chriſti veram eſſe totam
ſpiritualem, priori myſtice reſpondentem, profani
homines ignorant, qui eius argumento pædobaptiſ-
mum inducunt, ex carne carnem inferentes. To-
tum myſterium Chriſti ordinem ita illi confundunt,
vt dicas, eos nihil intellectus aut iudicii habere:
imo nec naturæ ordinem intelligere, quæ nos per
ætatem ipſam a carnalibus ducit ad ſpiritualia. Quem-
admodum naturæ mutatio, ita temporis, legis et
euangelii mutatio, ex paruulis facit viros, ex carna-
libus ſpirituales. Carnales erant olim actiones, car-
nalia miniſteria: nunc ſpirituales actiones, ſpiritua-
lia miniſteria. Chriſtianos omnes oportet a ſpiritu
incipere, teſte Paulo, ſicut in lege a carne incipieba-
tur. Hoc pædobaptiſtæ non cogitant, nec vere in-
telligunt ea, quæ ſecundum carnem in lege fiebant,
fuiſſe typos ſpiritualium. Circunciſio illa carnalis
fuit typus ſecundæ circunciſionis ſpiritualis, quæ per
Chriſtum fit, Roma. 2. et Coloſſen, 2. vt duos
homines, veterem et nouum, ita duas veterem
et nouam euangelio docemur eſſe natiuitates, et
ſuam cuique circunciſionem. Primus homo eſt
typus ſecundi, prima natiuitas eſt typus ſecun-
X½ι prima

412 DE CLIRCVNCISIONE

dæ, prima circunciſio eſt typus ſecundæ. Prima na-

tiuitas eſt ſecundum priorem Adam, quæ eſt carnis:
ſecunda natiuitas eſt ſecundum Chriſtum, qua naſci-
mur e fuüpernis. Prima circunciſio, quæ eſt carnis,
in carnalibus fit paruulis: ſecunda, quæ ſpiritu con-
ſtat, in his, qui efficiuntur paruuli ſpiritus. Hi vere
circunciduntur, circunciſione per Chriſtum facta, exu-
entes corpus peccatorum, præputium carnis, et

eius delicta reſecando. Ex carne carnem inferunt

pædobaptiſteæ, cum ex re geſta in puero carnis infe-
runt aliam in puero carnis gerendam. Circunciſio ſpi-
ritus conuenit paruulis ſpiritus, cum præſertim nulla
in paruulis carnis ſint peccata, a quibus circuncidi

tunc debeant, nec poſſit ſecundus homo, ſiue nouus

homo in eis incipere. Euangelica circunciſio eſt, per
qua circuncidimur, peccatorum corpus reſecando, vt
nos ipſi dicamur circunciſio, Phil. 3.
Obiiciunt pædobaptiſtæ, circunciſionem per Chri-
ſtum vniri baptiſmo. Reſpondeo primo, Chriſtum
eſſe paruulum circunciſum, non tamen efſe paruulum
baptizatum, ſed cum eſſet annorum triginta, Lucæ 3.
Myſterium magnum eſt. Triginta annorum Chriſtus

baptiſmum accepit, exemplum nobis dans, ac nos

ita docens, ante eam ætatem non eſſe quem ſatis
aptum ad myſteria regni cælorum. Qui igitur Chri-
ſtianus imaginem Chriſti ſequi vult, inſtar eius debet
ad lauacrum regenerationis accedere. Ex ſuperiore
libro conſtat, poſt ætatem commiſſorum peccatorum
ſequi debere lauacrum peccata diluens. Ex Adamo
quoque et lege probatur hæc ætas. Sicut primus
Adam triceſimo anno naſcitur, ita cum ſecundo nos
triceſimo anno renaſcimur. Sicut adulta ætate pa-
radifum perdidit Adam, ſponte inobediens: ita adul-
ta ætate paradiſum reſtituit Chriſtus, ſponte obe-
dientibus. Idipſum in figura oſtenſum eſt. Num. 4.
vt ſolum poſt triceſimum annum aſſumantur, anibn⸗
liceat ingredi ſanctuarium, id eſt, regnum cælorum:
ano

quod

cexdo

n08 1

in ree
id v
6. I
eſt an
triee
cateehl
Nells.
funt o
il et,
Nis, ſe
rum
in qu
flii!
PEphes
rum,

Drimn
elt canit

INt Nia

e eſt can;
ſpiritu er⸗
Us. Hi w
n fact en

CANis, 4

jemn inkern.
) Carnis
reuneiloß⸗
lertin
8s Citen
, Hue nn
ciſo en
releemih,

en Ner

Peice
n0, C
ele poraln
Uty, Luet!

ſſ

runn Cni

C, AA

ivin

r eils

6: tt 6
Hont ii
K. M?

Stul,

.
1

L I BE R II.§„ 41 ½

quod per lauacrum illud ingredimur, facti veri ſa-

cerdotes. Item non ſolum vnctione illa ſacerdotali

nos in baptiſmo vngimur, ſed et vnéctione Dauidis
in regnum et ſacerdotium ſanctum, Zacha. 12. Da-

uid vero anno triceſimo in regem eſt vnctus, 2. Samu.
56. loſeph ab Aegypti carcere in regnum translatus
eſt anno triceſimo Genes. 41. Miniſtros Dei ſolum
a triceſimo anno recipit Dauid, I. Para. 23. licet ad

catechiſmi miniſteria a viceſimo anno habeatur ido-

neus. Veri igitur Chriſti miniſtri, qui per baptiſmum
fiunt omnes reges et ſacerdotes, et ſanctuarium ipſum,
id eſt, regnum cælorum ingrediuntur, non pueri car-
nis, ſed viri ſpiritus eſſe debent. Hæc triginta anno-
rum ætas eſt, ætas viri perfecti, ætas adulta Chriſti,
in qua docet Paulus perueniri ad veram cognitionem

filii Dei: antea vero eſſe puerilem cognitionem,
Ephes. 4. In ea ætate fiet finalis reſurrectio corpo-

rum, in qua nos nunc ſpiritu reſurgimus, quæ dici-

tur reſurrectio prima. Myſterium eſt magnum, et
ſimilitudo vtriuſque reſurrectionis: ſicut et ſimilitudo

Etatis, qua perditus eſt paradiſus, et ætatis, qua re-
ſtituitur. Ea ætate dicitur nobis, ſicut dictum eſt

Chriſto. Filius meus es tu, ego hodie genui te.

Quia dies baptiſimi aſſimilatur diei refſurrectionis.
Tunc nos cæleſti dignitate ac ſacerdotali decore orna-
mur, cæleſtium poôteſtatem adepti, inſtar Chriſti re-
ſurgentis, cui data eſt tunc omnis poteſtas. Non eſt
Chriſtianis abbatum, antiſtitum, aut cardinalium digni-
tas alia, quam baptiſmus. Per quem ſacerdotes effe-
Sti, in miniſteria, et epiſcopatus opera mitti poſſunt,

qui communi teſtimonio fuerint comprobati, et ad do-

cendum idonei. Non eſt conſecratio aliqua, chara-
cteris beſtiæ, ſed per manuum impoſitionem benedi-

ctio, vt oſtendemus. Quemadmodum Chriſtus ſtatim

a baptiſmo prædicare cœpit et apoſtoli omnes: ita

nos ſtatim a baptiſmo prædicare debemus, et aliis

manifeſtare fidem, quam ſumus ibi profeſſi.

1

Si quis

414 DE CIRCVNCISIONE
Si quis obiiciat, Timotheum in priore ad ipſum nas
epiſtola vocari a Paulo adoleſcentem, ſeu potius iu- ritus
uenem: facile ibi colligitur, eum ſatis excefſiſſe an- (o, h
num triceſimum, cum multo antea fuerit diſcipulus, ne (
omnium teſtimonio probatus, acto. 16. Iuuentus iplo
dici poterat reſpectu tanti oneris ſenem exigentis, elſe p
imo ſeniorem, ob id dictum préſbyterum. Puer et Carnal
iuuenis dicitur Ioſue, quadrageſimum excedens annum, iiii,e
Num. II. ſicut et Roboam. 2. para. 13. Prophe- terins
tia item ad hoc de ipſo Timotheo præceſſerat, I. Ti- Mlotle,
moth. I. Ideo id in conſequentiam non trahitur. fundere
HIIanc inſuper inter nos et Iudæos differentiam lem ſ
nota. Nam erat Iudæis pactum carnale et carnalibus mmine
hominibus accommodum. Nobis vero eſt ſpirituale in w
pactum, et teſtamentum morte confirmatum, vt non tur, i⸗
poſſit cum Chriſto in baptiſmo mori, qui non habet tion
liberam teſtamenti factionem. Hoc eſt enim in bapti- enera
ſmo, teſtamentum tuum, vt relictis omnibus Chriſtum cidimn
ſequaris, cum eo moriturus. Non poteſt in Chriſto ſto con
baptiſari, qui non poteſt baptiſmate, quo Chriſtus inchont
baptizatus eſt, baptizari, id eſt, pro eo ſponte mori, Cdgiten⸗
Matth. 20. Item erat Iudæis matrimonium carnale, baptin
et libellus repudii. Nobis vero non poteſt eſſe ma- verit
trimonium ſpiritus, et ſine repudio æternum, niſi ſit pum e
nouus homo, ætatis adultæ Chriſti, et Chriſto inſitus, etlamg
qui ei fidem deſpondens, cum eo perpetuo viuat. hobis
Item, adoleſcentulus non ſolum non eſt vere capaz Uigio!
regenerationis cæleſtis, ſed et periculum eſſet, ne te- Glibus
mere relaberetur. Quod eſt irreparabile, vt poſtaa (igit
videbis. . eunſi
—„ Ad argumentum igitur de baptiſmi et circunci- iirinn
ſionis coniunctione dieo ſecundo, Circunciſionem per bus ſit
Chriſtum vniri baptiſmo, non carnaliter ad mentem tumn
pædobaptiſtarum. Vnitur certe, non in prima car- Crteune
nali, ſec in ſecunda hominis cæleſti natiuitate. Imbi Doſfün⸗
naſcimur e ſupernis, denuo paruuli facti, ibi cir- bapüt
ecuncidimur, morimur item cum Chriſto, intra Mrimo.
aquas

te d iſ
t Ciſcinln.
.. Unun
n. Me
gens uumm
fernt, 1,0
trahitur.
Ciferentn
et crmniiis
elt Hirn
tumn, NM.
Ui non Mi
in inbet
bus Chrinn,
in C
nn Erk
Honre m
Uunn cund,
tekk elen
Uun, M!
rito inn
hetuo Fiu
vele
elet, N
, N k

et cre
ehorenku
40 Nene

I. I B E R II 415

aquas ibi ſepelimur, reſfurgimus, et paracleti noui ſpi-
ritus ope in cælum aſcendimus, regnantes cum Chri-
ſto, ſponſus, ſponſa, frater et ſoror Chriſti. Myſtice
hæc omnia coniungit ibi Chriſtus et omnia vnum in
ipſo ſunt. Quod inferunt pædobaptiſtæ, baptiſmum
eſſe poſt carnalem natiuitatem neceſſarium, quia poſt
carnalem natiuitatem puelli circuncidebantur, eſt, vt
dixi, ex carne carnem inferre, et carnalem actum al-
terius actus carnalis gerere typum: eſt Chriſtum cum
Moſe, ſpiritum cum litera, et cælum cum terra con-
fundere. Nam illa omnia Iudæorum carnalia geſta
rem ſpiritualem præſigurabant, in ſecundo nouo ho-
mine implendam. Sicut variæ figuræ legis, in vnum
in vno Chriſto concurrunt, implentur, et recapitulan-
tur, ita vna et eadem eſt in homine noua hora gene-
rationis, natiuitatis, mortis, et reſurrectionis. Tunc
generamur, naſcimur, et a corpore peccatorum circun-
cidimur. Tunc morimur et viuificamur. Tunc Chri-
ſto conſepelimur, et reſuſcitamur, noui regni cæleſtis
inchoatione. Plura ſunt in baptiſmo myſteria, quam
cogitent pædobaptiſtæ: qui aliud nihil norunt, quam
baptiſmi typum dicere circunciſionem, et in hoc ipſo
a veritate aberrantes. Nam apoſtoli cum baptiſini ty-

pum ex lege citant, non nominant circunciſionem,

etiamſi et illa ibi includatur. Sed typum baptiſmi
nobis oſtendunt in tranſitu maris ac Iordanis, et na-
uigio Noë per arcam. I. Corin. 10. et I. Pet. 3. In
quibus eétiam fides prærequiſita oſtenditur. Circunci-
ſio igitur non proprie dicitur baptiſmi typus, ſed cir-
cunſio illa carnalis, typus erat alterius circunciſionis
ſpiritualis, in regeneratione factæ, quæ non ab omni-
