quia genuit eum. Lege Auguſtini dubia libro ſexto,
et ſeptimo de trinit. Si dicitur Deus de Deo, quare
non eſſentia de efſentia? Si ſapientia de ſapientia,
quare non ratio de ratione? Si perſona de perſona,
ſunt duæ perſonæ, quare ſapientia de ſapientia non
funt duæ ſapienti?? lumen de lumine, et deinde
amor de amoribus tres amores? Magni referre a-
iunt, an notiones ſint communes, an perſonarum con-
ſtitutiuæ: terminorum acceptiones ſi ſint completæ
vel incompletæ, et diſtributio completa, vel incom-
pleta. Omnis eſt omnis, non omnis eſt omnis. Syl-
logiſmos omnes in hac re fallere conſtat. Hic a eſt

b, et hic a eſt e, et tamen non concluditur b eſſe c,

ſi a ſit eſſentia, b pater, c filius! Deum non eſſe
trinitatem ita probo, ex Auguſtino lib. 5. de trinit.
Nulla perſona eſt trinitas, omnis per ſona eſt Deus, er-
go Deus non eſt trinitas. Si vVniuerſalem negatiuam
concludi vis, ita ſequitur, Omnis Deus eſt perſona, nul-
la perſona eſt trinitas, ergo nullus Deus eſt trinitas.
Omnis eſſentia diuina eſt pater vel filius, vel fſpiritus
ſanctus, nullus pater vel filius vel ſpiritus ſanctus eſt
trinitas, ergo nulla eſſentia diuina eſt trinitas. Circa
peculiares illarum trium perſonarum proprietates, in-
numeri alii ſunt fyllogiſmi indiſſolubiles. Longus
eſt de perſonis ſermo in primo libro ſententiarum,
a diſtinct. 25. ad diſt. 35. vbi Scotus et Ocham.
ſectarum principes, in quibusdam notionibus, re-

lationibus, formalitatibus, et quiditatibus, de qui-

bus nec Chriſtus, nec apoſtoli vnquam cogitarunt,
fundamenta noſtræ fidei ponunt. Chaos eſt con-

fuſum, et exitialis chimæra in qua nullus eſt

ordo;

46 O E TRINIT. L I B. I.

ordo, ſed ſempiternus horror. Quid hic memorem
horrida præſtigia Lombardi, quem vt magiſtrum ve-
nerantur ſophiſtæ? Is enim in ſuis ſententiis, lib. I1.
diſt. 32. quæſtiones ex Auguſtino mouèt, in quibus
ueuter ſe ipſum intellexit. Prima ibi quæſtio, Quare
ſpiritus ſanctus dicitur amor, quo pater diligit, et
filius non eſt ſapientia, qua pater ſapit? Quæ eſt ra-

tio differentiæ, quod pater dicitur diligere ea dilecti-
one, quæ ab eo procedit, et non dicitur ſapiens ea

ſapientia, quæ ab eo procedit? Item;, an filius, qui
proprie eſt ſapientia, per ſe ſapiat, an per patrem?
Alia eſt enim ſapientia genita, alia ingenita. Et ſpi-
ritus ſanctus per quam perſonam ſapiet? Per quos ipſe
et filius amant? Deinde diſt. 33. ca. ſed forte. eſt
Hilarii quæſtio indiſſolubilis. Quæ eſt ratio differen-
tiæ, quod proprietates non poſſunt eſſe in perſonis,
quin eas determinent, et tamen ſunt in eſſentia, abs-
que hoc, quod eam determinent? Quis obſecro, niſi
penitus amens logomachias has ſine riſu toleraret?
Nec in Thalmud, nec in Alchoran, ſunt tam horrendæ
Plaſphemiæx. Hæc nos hactenus audire ita ſumus aſ-
ſuüefacti, vt nihil miremur. Futuræ vero generatio-
nes ſtupenda hæc iudicabunt. Stupenda ſunt vere,
pluſquam ea dæmonum inuenta, quæ Valentinianis
tribuit Irenæus. Ab his igitur portentis liberet nos
dominus Ieſus Chriſtus, verus filius Dei, ſaluator et
Uiberator noſter. Amen.

darto

6t, tria in

glnent

1T trinitari
fica. Hoe
ſeguuti,
6periantar
1it Tigun
tur. Nor

e expon
ebrarum

DMrimus
it e.
et externun
gtio certz,
eentin C
temaratio,
Dreſentatio
Aledam, et
Oihhisiten
1. Atglei⸗
lg in en
Eebat. H
acuae, je
0 cPoſtll
Ahriot,
it, ittin
id erro ti
d Vere .

I. ”JVRMV 47 .

ſtrum n. —
DIVINA LIBER SECVN-
5 1 »
in kn dus, quorundam locorum expo-
ſitionem continens.
z
Ris Quperiore libro, poſt tria de Chriſto axioma-
1 ine ta⸗ tria in eum phariſæorum, et totidem ſophiſtarum
. . . .
I argumenta, plurima ſunt a nobis in medium perducta,
n lnds,

ac trinitariorum ſophiſtarum monſtra fere omnia pate-
bet ecta. Hoc iam ſecundo libro, odorem illum cæleſtem

itr Nf⸗ ſequuti, locos aliquot enarrabimus, vt ſenſim nobis
ket guetn aperiantur ſcripturæ de Chriſto. Si qua vero ſupere-
ſec rt rit aliquando difficultas, in ſequentibus penitus tolle-
o e tur. Non enim poſſunt omnia in quouis loco commo-
in petlon,

de exponi, in re hac præſertim tam ardua, et tanta te-
ſentit, 1 nebrarum noſtri ſeculi confuſione. “
bleete, 1 Pri imus erit locus euangelii Ioannis, in principio e- Primus
te rat Xdρορ., Proprie ſignificat logos internam rationem, cns.
um honent et externum ſermonem. Quoquo modo eſt repræſen-
it fumns tatio certa. Repræſentatio erat, idealis ratio, ſeu re-.
0 generti⸗ lucentia Chriſti in mente diuina, ſicut in nobis, tam in-
ſun ii terna ratio, quam externus ſermo, eſt relucentia ſeu re-
Valetmimn præſentatio rei alicuius. Omnis logos eſt repræſentatio
Ibert quædam, et lucida repræſentatio, ſicut erat lux et logos.
, ſllunct Omnis item ſapientia eſt naturalis relucentia rei propoſi-
tæ. Atque ita, vt erat Chriſtus princeps omnium propoſi-
tus in mente diuina, ita naturaliter et hypoſtatice relu-
cebat. Hinc ſapientia ipſa Dei olim dicta eſt «ταν²
Ya σ, relucentia, et Chriſtus ipſe, qui ibi relucebat
ab apoſtolo hodie dicitur ααναανααα, relucentia
glorioſa. Qualiter autem relucentia ipſa prodie-
rit, viſibilis apparuerit, et ſine aliqua dei mutatio-
ne caro facta fuerit, poſtmodum oſtendemus. Fu-
it vere fulgor diuinus, hominem ab æterno
referens, et eum mundo proferens. Cum Ioanne
. vere

4⁸ D E TRINITATE

incipi ndi fuiſſe idealis
ici in principio mundi fui
vere dicimus, Xoôpo.ο in princiy

ionis prolationem, apparentem cxternum ſermo.
ranons n tionem, iuxta proprium ſigiificatum ver⸗
S eſt, dico, loquor. Reliqui item
di nen ſcsiptnro⸗ loci ſermonem hunc eronde⸗ ui
cit Deus, loquutus eſt Deus: non inani OG ⸗ ei
dixit . bili. Eo magis, quia Deus per hunc ſer
nonen⸗ per verbam hoc voluit nnundo manifeſtari,

traditio verbum hoc intelligit eſſe in Deo eo aicolae⸗
diſpenſationem externam, Aluclan et Vi
Sl renæus et Tertullianus oin“ ovν+ον diſpoſitio.
in „ ſeu diſpenſationem appellant. Verbum manife⸗

: W 60
ſtationis Dei, diſpoſitione diuina fuit in ipſomet Deo,
atio ,

i : vt verbum quis
eſſentia viſibilis, oraculum in nube: vt ver
. . . . . 4
audiat, et videat, magno Dei artificio. ra unt⸗
i 1 verbum, oraculum in igne, numen q
Kanei rl. natus Deus. Dicebatur Elohim,
iſibil erſon⸗ 18. 1
dam viſibile, p eberur Klolit:
jie viſus: s luminis, fo
D acie viſus: fon
Pn De apnid e n. Ab oraculo illo, verbo illo,
i eum. .
Chriſtus apu

et Chriſti perſona perſonato Deo, quaſi ab ore Chr

ſum
viuificans;, et in ip
ſti, prodibat ſpiritus, omnia imeginem Wlim
Adam halitum vitæ inſpirans. Ad im
Chriſti, ſecundum corpus et animam, factus unc
dam, et Chriſtus erat perſonaliter in Deo irud
. . ilitudi⸗
dixit, Faciamus hominem ad nnnginen et ſim eh
oferente
ram. Verbum in Deo pr
nem noſtram. calgin⸗
æterno ipſemet Deus loquens, et cilt re 1
ſa Chriſti caro,
pparens: poſt prolationem eſt ip
apparens: po i cirn⸗ n
ua videtur deus, füblata caliginis vmbra. i Kt.
Homo leſus Chriſtus eſt verbum Dei, vox Dei, n
. ſtantialiter ex ore Dei prolatus. Quemadmodu
Liattt .

.— 7 8
ſi te loquente, vox tua, ſeu ore tuo emiſſa nubes,
— 4

mulieri poſtea obumbrans, ſieret genituræ ros . Chi
rum decidens, et eam grauidam faciens: ita e ien.
ſtus prolatione Dei in Maria fubſtantialiter gen
1 ipfe Ieſus Chriſtus ſie, vere ſermo
Quod vero -homo ip

Dei, doe
ſelenten
mno Dei.
loannes
cum ridi
poraliter.
tum, cor)
elle clame
ſun Cicin
ltarum ic
Dus, ipfan
eXre De
derno ip
erminau
hoe gern
Mins re
leminant
Chriſti ir
hominen
ſi derher
Lobis vere
beneration
Ad pr
in ed dic
leri, et
Alod ſe,
Cirnem el
erat fütun
ian olin
nin qne
Operabatu
tradlitum
ſonh,
lunc 1
nn re e
te. 1 9. V
lt Geu

E

fuiſſe ila
um ſen
ificatum K

Reliqi
ponunt,
Ani voce,
per hun!
do manite
D Aoltli
Deo Ciſpan
n et viind

iu, Cih

Verbum mu.
n iphonet)
7t Verbun

nis,
0, Verbo
1b 0n
6 el i 1
maginen
, fid nus
Pev, cü
et 1 t mni nine
ferente 4
nnbis l
Priſti ent
Abra⸗ Ne
vox De
nemudm
emi il N
. 105, in
iti 6
liter 6 6

e⸗ Vere!

L I B E R II. 49

7

Dei, docet aperte Ioannes apoc. 19. Nam ipſe eſt, quem
ſedentem ſuper equo albo ibi vidit, cuius nomen eſt Ser-

mô Dei. Vere eſt ſermo, quia ex ore Dei eſt prolatus.

Ioannes verbum vitæ vidit, et manibus contrectauit,
cum vidit et tetigit Chriſti corpus, in quo erat deitas cor-
poraliter. Irenæus quoque Ieſum ipſum ex Maria geni-
tum, corpus illud, quod in cruce pependit, verbum Dei
eſſe clamat, poſtquam verbum caro exſtitit. Corpus ip-
ſum dicitur panis vitæ, et caro cæleſtis. Abſque ſophi-
ſtarum idiomatibus nos concedimus ipfum Chriſti cor-
pus, ipſam Chriſti carnem eſſe verbum Dei. Nam quod
ex ore Dei prolatum eſt, verbum Dei eſt, ſermo Dei eſt.
Sermo ipſe Dei eſt ſemen generationis Chriſti quod ibi
germinauit, et fructificauit. Prophetæ ita docent, ſemen
hoc germinaſſe. In myſterio regenerationis colligitur
huius rei ſimilitudo. Sermo Dei eſt ſemen, ſicut ſemen
ſeminantis eſt ſermo euangelizantis. Sermo euangelii
Chriſti in corde noſtro ſeminatus, internum ibi nouum
hominem generat, per potentiam ſpiritus Dei, inſtar Chri-
ſti per Dei ſermonem a ſpiritu ſancto geniti. Sermo in
nobis vere generat, inſtar ſermonis illius, qui fuit ſermo
generationis Chriſti.
Ad prædicta eſt id quoque nunc obſeruandum,

in eo dicto, verbum caro factum eſt, multa conti-

neri, et plura quam hic poſſunt referri. Primo,
quod ſe, et ſua in carne manifeſtare voluit Deus,
carnem glorificaturus. Totum ſermonis arcanum
erat futuri hominis glorificatio, ſicut ipſe homo

iam olim erat in Deo glorioſus, Ioan. 17. Ea om-

nia quæ antea Deus verbo ſuo, ſeu propria voce
operabatur, caro Chriſtus nunc operatur, cui
traditum eſt regnum, et omnis poteſtas. Re-
ſponſa, quæ ab oraculo illo accipiebat Moſes,
nunc ab ore Chriſti ſumuntur. Ponam verba mea
in ore eius, et in nomine meo loquetur, deu-
te. 18. A me ipfo, inquid, non loquor, ſed ſi-
cut docuit me pater, ita loquor. Sermo pa-
d. tris

60 D E T RLN IT A TE

tris ipſe dicitur: quia patris mentem enunciat et eius
cognitionem facit. Imo et viſio patris, guſtus patris,

tactus eius, et olfactus. Re ipſa quoque intelligitur

verbum caro factum, quia ſermone ab initio prolato ge-
nita eſt caro iſta. Innotuit de altiſſimo Deus et vox
eius facta eſt, ignis nubes et pluuia. In perſona intelli-
gitur verbum caro factum, quia vultus ille, perſona
illa Elohim, omnia creans, caro extitit, et hæc ipfſa
Chriſti facies eſt illa facies Dei, multis olim viſa. In
fſubſtantia eſt verbum caro factum, quia lucida illa ora-
culi nubes, quæ erat gloria domini, vt ros genituræ
Chriſti, facta eſt caro iſta ſubſtantialiter: eademque eſt
huius carnis, quam verbi illius eſſentia. Eſt enim for-
malis ipſa lux eſſentia rei, vt videbis. Item in ſpiritu
locum habet incarnationis ratio. Sicut verbum Dei fa-
cGtum eſt homo, ita ſpiritus Dei factus eſt ſpiritus ho-

minis, hypoſtatice, et fubſtantialiter. Hæc poſtea latius

declarabuntur, cum aliis Chriſti arcanis. Magnum et fu-
blime eſt hoc Chriſti myſterium, quod apoſtolorum tem-
poôre non temere in vulgum emittebatur. Multis preci-
bus rogatus Ioannes, vrgentibus contra Ebione et Ce-
rintho, ieiunia et orationes præmiſit, antequam vocem
illam proferret, In principio erat ſermo. Sat erat ad
ſalutem credere, lIeſum illum eſſe vnctum, ſeu eſſe
Meſſiam filium Dei ſaluatorem. Hac ſola fiducia rudis
plebs iuſtificabatur, quamuis Chriſti diuinitatem non

plene cognoſceret. Cum igitur a paucis ſciretur,

et eſſet ſcriptorum penuria, ac linguæ ſanctæ impe-
ritia, mox periit vera traditio metaphyſicis ſophiſtis
in Chriſtianiſmum irruentibus, et Deum laceranti-
bus. Ex Irenæo traditiones citante facile colligi-
tur, quam ſterilis eo ſeculo fuerit huius rei cogni⸗
tio, quæ in dies peruertebatur, vt ex Tertulliano con-
ſtat. Eiſdem fere temporibus Clemens Alexandrinus

Stromatum libro primo iam conqueritur, in illa be-

atæ doctrinæ traditione paucos eſſe patribus ſimi-
les, multaque iam excidiſſe. Deinceps lib. 6.
cogni⸗

cogniti
igitur,
Nitatis
ſemper
Um. H.
Lxo qua
bispo ſi
ter orans
perkectus
d rem ,
10s, qub
bum loan
In pr
ſermo r.
generati
pud Der
Parens,
Verbume
cunda ill
Wetaphyfſi
tertio. X
tamn Giuin
lentiv ſec

itur eſſe

le glirit
in norei
trin coneln
erat iplame
Non erat!
Verbumiltn
te Vidlebat
Chriti. ⸗
Deig Verbr
etlicienle,
tingihi
ltifinn

hr lene

geiat et e
uſtus puni
e intelligr
0 prolt
Deus en
erlona in
Ule, penn
et hee
limn id.
ucida ilne
108 Jclin
eadene
Eſt erin!
ſten infin
etbunh
eſt hirin!
Magnune
oſtolorunt
. Mulriöpt
Pbioneel
teuun
o. at eil
lctum, lu⸗
4 Hducinl⸗
ininitent
au eis len
„ 1
leis 10
eumn s
hreill an
us kei
rtulim

Aleuniß/
in 1

6

7irn
ceps n

ℳ⅓

LI B E R II. 51

cognitionem ait ab apoſtolis ad paucos perueniſſe. Tu

igitur, pie lector, ſi generationis Chriſti modum et diui-
nitatis eius plenitudinem omnem non aſſequeris, crede
ſemper eum eſſe Meſſiam a Deo genitum ſaluatorem tu-
um. Hoc eſt tibi vnice credendum, vt in Chriſto viuas.
Ego quanto potui affectu, ab Vncto illo, qui ſolus eſt no-
bis pro ſigno poſitus, cognitionem huius veritatis inſtan-
ter orans aliquid per ipſius gratiam obtinui, quamuis nec
perfectus ſim, nec perfecte apprehenderim. Quod nunc
ad rem facit, cum eſſet ibi arcanum Chriſti, lux et lo-
gos, quod eſt, lucida repræſentatio, i ita commode ver-
bum lIoannis exponam.
In principio erat logos, id eſt, relucentia Chriſti,
ſermo referens Chriſtum, ſermo prolationis ad Chriſti
generationem. Ea Chriſti relucentia erat verbum a-
pud Deum, in Deo ipſo conſiſtens, in nube lucide ap-
parens, et erat ipſemet Deus. Sophiſtis autem dicere,
verbum erat apud Deum, perinde eſt, ac ſi dicas, ſe-
cunda illa res inuiſibilis erat apud aliam rem primam,
metaphyſice, in ſecundo angulo triclinii, vt tertia in
tertio. Nolunt ipſi, quod ſecunda res fuerit apud eſſen-
tiam diuinam, nam hoc diſtinctionem argueret ab eſ-
ſentia, ſed quod fuerit apud rem primam. Aliud eſt
igitur eſſentia diuina, quam Deus aut Ioannes non be-
ne dixit, verbum fuiſſe apud Deum. Loquor de eſſen-
tia more ipſorum, pro quodam quarto ſimulachro alia

tria concludente. Si quidem vere loquendo, verbum

erat ipſamet Dei eſſentia, aut ipſa eſſentiæ Dei exhibitio.

JNon erat in Deo alia ſubſiſtentia, aut hypoſtaſis, quam

verbum illud, in lucida nube, in qua Deus tunc ſubſiſte-

re videbatur. Et in ea ipſa relucebat facies et perſona

Chriſti. Iuxta eorum quoque metaphyſicam, omnia fecit
Deus verbo ſuo, i. e. prima illa res per ſecundam: inſulſe
et ridicule. Scripturæ vero docent, omnia verbo Dei eſſe
facta, quia dixit Deus, fiat, et factum eſt. Verbo domini cæ-

li facti ſunt, quia ipſe dixit, et facta ſunt. Ita aperte de-
clarat Trenæus lib. I. cap. 19. lib. 2. ca. 2. et ca. 56. Ita

d. 2. ante

s2⸗ DE TRIN. I T A T E

ante eum expoſuerat Iuſtinus, ſiue ſenior alius apoſto-
lorum diſcipulus, ab ipſo Irenæo citatus, lib. 4. cap.
52. Scripturæ quoque loquutionem Dei nobis indi-
cant fuiſſe Chriſti vocationem, qua Deus eum ab ini-

tio vocauit, et vocando exhibuit. Vt Efa. 41. vo-

cans generationem ab exordio. Ab ortu ſolis voca-
uit nomen meum. Et cap. 46. vocans ab oriente

auem de terra longinqua, virum conſilii mei: loquu-

tus ſum, et adducam illum. Et cap. 49. dominus
ab vtero vocauit me, et memorari fecit nomen meum.
Hinc Irenæus generationem filii Dei ait dici nuncupa-
tionem, lib. 2. cap. 48. Propter hanc vocationem
ſeu nominationem, dicitur ab initio genitum nomen

Chriſti. Ad quod citari ſolet pfſal. 71. ante ſolem

erit genitum, ſeu filiabitur nomen eius: ante ſolem
WwW innon ſemo. Senſus ad literam Salomom
tribuitur, Ad faciem ſolis filiabitur, quam diu durabit
ſol, generando propagabitur nomen eius. Hic de vera

filiationis Chriſti in ſuos propagatione eſt verus ſen-

ſus. Hoc modo non eſt prioritas temporis ante ſolem,
ſed coram ſole, durante ſole. Hebraica vox

liphne vtrumque ſigniſicat. Dici de Chriſto potuit,
Ante ſolem filiatur, ſeu filiabitur nomen eius. In fu-

turum ait filiabitur, et ante ſolem erat huius filiatio-
nis origo: filiatio eius ab initio erat in ſemine verbi.

Ex his Chriſti primogenituram collegimus, adiun-

Secun- gentes expoſitionem dicti apoſtoli ad Coloſ. 1. ac

dus lo-
Eus.

plenius inquirentes, qualiter leſus ipſe Chriſtus pri⸗
mogenitus creaturarum eſſe dicatur. Primogenitu-
ram hanc illi ſecundæ rei tribuunt metaphyſici, ge-

nerationem eius inenarrabilem dicentes, vt cap. 53.
ait Eſaias, Generationem eius quis enarrabit? Sed

violenter eo trahuntur verba Eſaiæ. Ait enim,
Abiectus ille inter viros, vir dolorum tanquam agnus
ad occiſionem ducetur, quaſi ouis coram tondente

ſe obmuteſcet: æuum eius, ſeu progeniem eius,

quis enarrabit? quoniam abfſciffus eſt de terra viuen-
. tium.

lippus at
Patte gene
malo luder
ſinorum,
ſis nouap
Iti neques
Uann ſole in
iplum fli
or, n05 0
elis enarr.
Mundo gen
noti gen
oT. 7.
non imag
taphyſe⸗

Neratio.

Prolatio

ternaälis

is. Ou .
ſunt, R
Hoc n
elligas.
e priori⸗

I. Li

Ad in

et. Nini

Cmmnes D.
Da Ge
Pud eum
Ilentum
Deo tenn
ehe bon
Innnia pr
nquam
Aibag d

t inte

Uius apol
lib. c
i nobis i
ebumn d

Eſa. 41.

n ſolis i
ns 10 Orel
mei: l
49. Coni
Nomen r

enitun mn
1, e
V: Men
eran An
n Cin n

6. ie lel

eſt veng
Nris une 6
zci n
Chritom
en eins.

ſetnine ien

elimnb,4
(ol!
ſe Critu
Prinege
uplli,

5, nch

L EBE R MH. 53

Ham. Quæ omnia ad Ipſum Ieſum eſſe relata, docet Phi-
lippus acto. 8. Non loquitur ibi Eſaias de ipſa Chriſti a

patre generatione, vt docet Hebraica vox, ſed de æuo 1
malo Iudæorum occidentium, et de progenie bona Chri-
ſtianorum, quam ille ſua morte genuit: quæ erit cæle-
ſtis noua progenies, talis, tanta, et tam copioſa vt enar-
riri nequeat. Huic ſimile eſt, quod nuper dicebamus, Co-
ram ſole in filios propagabitur nomen eius. Et quando

ipſam filii generationem ſignificaret Hebraica vox

dor, nos cum Eſaia diceremus, Generationem Chriſti
quis enarrabit? Plane nemo hactenus. Incognita eſt

mundo generatio Chriſti, Ipſe eſt ille Melchiſedech, i-

gnoti generis. Heb. 7. quem nemo ſciebat vnde eſlet.
Joan. 7. Ipſe Melchiſedech dicitur afſimulatus filio Dei,
non imaginario filio, ſed homini filio. Non eſt in Deo me-

taphyſica generatio diſtinctæ rei, quæ nec dici poteſt ge-
neratio. Prolatio verbi dicitur, et hominis generatio.

Prolatio verbi ad Chriſti generationem, eſt a patre æ-
ternalis generatio ipſa carnis in matre, eſt tempora-

lis. Quæ in homine fiunt, tempus habent. Quæ Dei
ſunt, præſentem in ſe ſemper habent æternitatem.

Hoc nunc aduerte, vt Chriſti primogenituram in-
telligas. Grauiter enim nos erramus, quod carnaliter
de prioritate et poſterioritate temporis in Deo iudica-
mus. Sine temporis interuallo Deus omnia attingit.
Apud ipſum non reperitur fuit: ſed ſemper reperitur
eſt. Nihil eſt ei præteritum, omnia ſunt ei præſentia,
omnes Deo viuunt. Omnia nuda et plana oculis eius.
Ea quæ non ſünt ipſe ita vocat, vt ea quæ ſunt. A-
pud eum mille anni vt momentum, et vnius diei mo-
mentum vt mille anni. Prophetæ docent non eſſe in
Deo temporum differentias, cum tempus pro tempore
ſæpe ponunt, futura pro præteritis annunciant, et
omnia pro præſentibus habent. Ratio temporum non
tanquam Deo, ſed tanquam homini necefſaria, nata eſt,
quibus deſignandis luminaria cæleſtia diſpoſita funt, vt

ſint in tempora certa, dies, et annos. Ergo nec tempus

d. 3. habuit

2

54 D E TRINITATE

habuit ante tempus, qui fecit tempus, nec initium
ante initium, qui conſtituit initium. Fortis eſt hæc et

ſolida ratio. Nam Deus ſe tempori nullatenus fubie-

cit, tempus ipſum creando. Fortis eſt ratio Numenii,
Quicquid ſecundum præteritum, futurumque varie ac-
cipitur, priuationem quandam habet admixtam: fu-
turum enim nondum eſt, præteritum non amplius eſt.
In Deo autem, cum ſit primum ens, actuſque ſummus,
nulla eſt priuatio. Igitur coram eo nulla eſt temporis

variatio. Ex his multorum errata colliguntur, ex tem-

porum ſucceſſu factam in immutabili Deo mutationem
plerique arguunt, Quia antequam hæc res eſſet, vo-

lebat eam futuram: et nunc non vult eam futuram,
cum iam fuerit. Fixo ergo vt aiunt, obiecto in hac

propoſitione, hæc res futura eſt, concedunt Deum
prius circa illam habuiſſe velle, et poſtea habuiſſe nolle.
Hinc etiam iactis in præterita Dei de futuris ſcientia
radicibus, ſeruum eſſe ipſius Dei arbitrium, ac fata-
lem in omnibus neceſſitatem, ſiniſtre quidam concludunt.
Ad quæ omnia ego reſpondeo. Prædeſtinationem in
Deo non diſtingui ab eo quod eſt. In Deo non repe-
ritur volebat, volet, futurum, præteritum. Sed ei hæe
res ita fit, ita finit, et ipſe ita vult. Et ſicut ipſe libe-
re vult, et poteſt: ita homini dat libere vello, et poſ-
ſe, intra certos limites. Diuino artificio hoc facit De-
us, ſicut eſt in homine diuinum artificium. Diuina ip-
ſa mens in homine relucet. Certè Adam ipſe aut Chri-
ſtus, aut angeli, habuerunt liberum arbitrium. Cuiuſ-
cumque fuerit, vel ſit, ea arbitrii libertas, euidenter
concludit, prædeſtinationem non eſſe fatalem, nec ne-

ceſſario adſtringere. Decipiuntur ergo, qui ex præor-

dinatione Dei, omnia neceſſario euenire putant, et Dei
potentiam ſuo ingenio metiuntur, ac limitant. Neceſſi-
tas hæc in Deo eſt exoſa, cum priuationem et tempus

includat. Quia omnia neceſſario euenire conſiderant,

non conſiderant Deum eſſe, ſupra tempus, ſupra ne-
ceſſitatem omnem. Non cogitant, Dei diſpoſitiones eſſe
ſupra

lopra ſus
non elt,
lignit, v
lec et lin
iuxta carn
Tütn error
io pecell
glol poſl
Uec erit. I

n ſecit.

keit. Doti
cit. Dotn
t üt Leea
u horm
dent, gui
tam crech
Heb. 5.
elt Marci
Ni ackus
Predictus,
(us? Dot
Doteſt fe⸗
EX lupidib
in bis,
Uohes 3.
dere: et
Uumretinen
tite ſin
ninſum
Ceſſtas e
IIIs Mar
Pto arbitn
non habe
Uadere P
e. .. en
Eendum
nck

nec initin
s eſt hert
tennus ſd
tio Numer
gue nie
gnixtam:

d amplins 4

que ſumm
2 eſt tenne
Untur,1
0 Mutaton

res ellet ·

camm fututr
bietto in
ncedunt De
Habrigent
Fnturis ſit
riun, A
mrconehnte
eſinricten
Deo non i
mm. Kei
ſcut ipen⸗
vello, e 8
hoe ſut
m. Diin,
ininm. l
tis eiie⸗

tilen, 1ee

4

gi
putant, 41
tant. Nens
jem et ten
conlde

us, füptt .

L. I B E R II. 83

fupra ſuam conſiderationem. Si præteritum fuit, et
non eſt, et Deus tunc præordinauit, ſibi tunc manus
ligauit, vt non ſolum ſeruum ſequatur Dei arbitrium,
ſed et limitata potentia. Ita peſſime in fuis dialogis.
ſuxta carnis ſenſum ratiocinantur Lucianus et Valla, quo-
rum errorem plerique hodie ſequuntur. Hæc ſola ra-
tio neceſſitatem illam et ſeruum arbitrium deſtruit,
quod poſſibile dicitur de eo, quod nec eſt, nee fuit,
mec erit. Potuit Chriſtus legiones a Patre rogare, quod
non fecit. Potuit Dauid Saulem occidere, quod non
fecit. Potuit Paulus accipere ſtipendium, quod non fe-
cit. Potuerunt alii multa facere, quæ non fecerunt,
vt ait Eccleſiaſticus. Hæc eſt igitur libera facultas,
quæ homini a Deo ipſo datur: quam nullo modo vi-
dent, qui prædeſtinationem Dei eſſe neceſſitati alliga-
tam credunt. Potuit Deus Chriſtum a morte ſeruare.
Heb. 5. Ita Chriſtus ait, Abba pater, poſſibile tibi
eſt Marci 14. Vbi igitur neceſſitas prædeſtinationis?
Si actus ille tam inſigniter præordinatus, ac toties
prædictus, potuit aliter habere, quare non et alii a-
tus? Botuit Deus facere, vt ſtaret ille qui lapſus eſt.
Poteſt facere vt tranſeat Camelus per foramen acus.
Ex lapidibus his poteſt homines facere. Poteſt facere

in nobis, vltra omnia quæ petimus, aut cogitamus.

Ephes. 3. In poteſtate animæ erat prædium non ven-
dere: et eo vendito, in poteſtate eius erat precium to-
tum retinere, vt ait Petrus. Sed quia abuſus eſt poteſ-
tate ſua, imo iuſte punitus eſt. Quod alioquin fuiſſet
iniuſtum ſi fuiſſet neceſſitas: cum iuxta ſcripturas ne-
ceſſitas excuſet. Poſſumus nos tamen facere, cum volu-
mus Marci. 14. Et hoc ipſum eſt donum Dei, vt
pro arbitrio noſtro poſſimus. Paulus docet homines
non habere faciendi neceſſitatem, ſed poteſtatem
habere propriæ voluntatis. I. Cor. 7. et 2. Co-
rin. 9. et ad Philæmonem. Docet non eſſe abu-
tendum poteſtate, ergo poteſtas eſt. Cum vnien-

ſtione dum eſt ad Chriſtum, ipſe poteſtatem dat. loan. I.
fitl .

d. 4. Obh id

366 D E TRINITATE

Ob id increduli et in ſpiritum blaſphemi, acrius quath
Sodoma punientur: quia potuerunt credere, et crede-

re noluerunt poteſtate data abutentes. Deus benigni-

tate ſua ad pœnitentiam nos ducit, dat poſſibilem lo-
cum pœnitentiæ, cui nos reluctantes iram augemus,

Rom. 2. et Sapien. 12. Ipfe manum porrigit, dat,

vt reſipiſcere poſſimus, et nos nolumus, prouer. I-
Matth. 23. et apoc. 2. et 3. Quibuſdam fateor nullo
modo eſſe datum, vt poſſint ad Chriſtum venire. Eifque
Paulus reſpondet, eſſe Dei voluntatem. Nihilominus
iuſtum de ipſis erit Dei iudicium, vt oſtendemus poſtea.
Nunc vt priori quæſtioni ſatisfaeiamus, totam æter-
nitatem Deo eſſe dicimus inſtar præſentis momenti, et
Deum in eo æternitatis momento, antequam mundum
creet et ea ipſa creationis prolatione, de fübſtantia

fua filium hunc in Maria generare. Modum ipſum ſub-

ſtantiæ Dei declarabimus poſtea efſe exhibitionem et
prolationem vt erat antea in mente præformatio. Reie-
cto itaque velamine temporis medii, conſidera horam
hanc, in qua corpus Chriſti generatur, et concipitur, eſſe
æternaliter ante mundi exordium Deo vere præſen-
tem. Quod vbi conceſſeris, concedes etiam, Deum ab
æterno protuliſſe fubſtantiale verbum, et proferende
filium hunc in Maria genuiſſe, de ſubſtantia ſua. Pri-
mogenitus igitur eſt homo Chriſtus, et ab æterno ge-
nitus, cum prolatio illa ab æterno facta, ſit ipſamet car-
nis Chriſti generatio. Si qualis fuerit prolatio illa Dei,
iterum roges: id in ſequentibus perſpicue docebimus.

Deus enim certa ratione ſe ipſum mundo protulit,

exhibuit, manifeſtauit, et communicauit. Nunc ſat
fuerit ſi dicamus, ab æterno ſubſtantialiter initium
habere hominis huius ex Deo generationem, quæ
in Maria eſt ſubſtantialiter confummata. Nec id ſo-
lum, ſed et ipſa huius generatio, eſt cauſa genera-
tionis aliorum, vt ſit ipſe principium omnium. Iux-
ta diſpenſationem temporum, apud ſe verbum il-
lud generationis Chriſti retinuit Deus, variis figu-
ris mul

Ts tul
ſionem.
propten
gennit.
ſima te
ſtantiali
lubere,
tus, vt
tis ben
Mal, 99
Prinoge
Chriſtus
CO n
Chriſti
aute P
eſt car
primiti

(quod di

Ad
Cumn ill
lodie 8
Domunt,
Nita.
Plämi
Gickione
Alaſi ſl
Non id
Cbtencit
in plan
Bemnni t
refurre⸗
Roman
füm C
ten, e.
Claratio
lelierex

I. I B E R II. 82
rins ui ris multa deſignans ad maiorem gloriæ Chriſti expreſ-
,et ceeg ſionem. Admirabile generationis artificium. Omnia
as deie propter gloriam Chriſti fecit Deus et eum in capite

blen: genuit. Hæc de Chriſti primogenitura nunc, vt veriſ-
d angem ſima teneas. In ſequentibus palam videbis, eum ſub-
Digi, à4 ſtantialiter ante omnia fuiſſe et ſubſtantiam æternam
proter habere. Secunda ratione dicitur Chriſtus primogeni-

fateor ni tus, vt primogenitura ſit nomen dignitatis et vberio-
nire. Er ris benedictionis: ſicut dicitur Dauid primogenitus
Wiloin — Pfſal. 88. loſeph primogenitus. I. para. 5. et Iſraël

enmuspokt primogenitus. Tertia ratione ſecundum carnem eſt
. . . . . . 1
,totan 1 Chriſtus primitiæ creaturarum, et primogenitus. Nam
moNed Ccaro noſtra eſt de ſecunda maſſa peccati. At caro

un ummh Chriſti eſt de illa puriore prima maſſa, quæ fuit
de üen ante peccatum. Ideo caro eius hac ratione prior
n ipfunſ eſt carne noſtra, ac hominum primogenita velut
Pibiknen primitiæ quædam, etiam fecluſo verbi myſterio, per

Ematio. E quod diuiniorem aliam habet primogenituræ rationem.
loeri hon Ad hanc primogenituram facere plerique putant lo-Tertius
nehin⸗ cum illum Dauidis pſal. 2. Pilius meus es tu, ego locus.
Fere ⸗ hodie genui te, id eſt, ante ſecula genui te, vt ipſi ex-
en Den ponunt, rem illam ſecundam dicentes ibi realiter ge⸗-
Eoet nitam. Aliter exponit Auguftinus fuper locum illum
Ctiu fu pfalmi dicens, generationem filii ſemper eſſe, et ea
5b Etemntf dictione hodie, continuam generationem ſignificari
, pames quaſi filius Dei ſit res quædam tranſiens, quæ quot-
l d idie gignitur. Meræ funt ineptiæg. Nam locus ille
ahmochi non ad generationem ſed ad regenerationem facit, vt
e ⸗ oſtendit Paulus acto. 1 3. Reſuſcitatus eſt Chriſtus ſicut
“ in pſalmo ſcriptum eſt, Filius meus es tu, ego hodie
it.

e genui te. Vbi aperte docet, vocem hodie ad diem
tter ic reſurrectionis Chriſti referri, et merito. Ad
ionen, Romanos quoque cap. I. ait idem Paulus, lIe-
Nen ſum Chriſtum eſſe declaratum filium Dei poten-
ul tem, ex eo quod refurrexit a mortuis. Filii de-

nie claratio hodie fit, glorioſa et immortalis. Niſi
erbuudd? . . 1: .
verb reſurrexiſſet, nemo credidiſſet eum eſſe filium

„ 6N
Variis d. 5. . Dei
S. 5
ri;

58 D E TRINITATE

Dei. Tunc eſt Chriſtus glorificatus, denuo factus fili-
us, et nouus ſpiritus nos inſtar Chriſti refurgere faci-
ens nobis ob id datus, qui eſt ſpiritus vobsαερ ſpiri-
tus filiationis, nos filios refurgendo faciens. Filiatio
Chriſti ſeu ipſa ratio per potentiam reſurrectionis in fllii
nobis imprimitur: per huncque nouum ſpiritum datur
et declaratur. Vnde Paulus loco citato ait Ieſum Chri-
ſtum tunc declaratum filium Dei per ſpiritum ſanctifi-
cationis. Omnis item potentia tunc data eſt Chriſto, in
cælo et in terra, Matth. 28. Imo dicitur declaratus
filius cum fortitudine et potentia. Ad eandem refſurre-
ctionis Chriſti fortitudinem et potentiam prædicto pfal.
2. reſpexit Dauid dicens, Poſtula a me, dabo tibi gen-
tes hæreditatem tuam et poſſeſſionem tuam terminos
terræ et conteres eos virga ferrea. Eiuſdem virgæ fer-
reæ et poteſtatis quam accepit in reſurrectione, me-
minit ipſemet Chriſtus, apoc. 2. et 19. Quæ concor-
dia verborum concorditer pſalmum refert ad diem re-
ſurrectionis. Hunc diem demonſtrans Chriſtus, dixit,
Amodo, ex hoc tempore erit filius hominis ſedens a
dextris fortitudinis Dei. Matth. 26. Marc. 14. et Lu-
cæ 22. Tunc venit regnum Dei, cum potentia, ſicut

filius Dei cum potentia, Marci 9. et dicto cap. Rom. I.

vtrobique enim ponitur sv Juræst. i. e. in fortitudine,
ſeu cum potentia. Eundem pſalmiſtæ locum in epiſtola
ad Hebræos bis citat apoſtolus, vt oſtendat magnam
Chriſti poſt reſurrectionem potentiam, qualiter ſupra an-
gelos ſit tune ad dextram Dei exaltatus, et factus ponti-
fex in æternum, quoniam dictum eſt ei, Ego hodie genui
te, Heb. I. et 5. Ex eo dicto probat apoſtolus ſacerdo-
tium Chriſti dicens, Chriſtus non ſemet ipſum glorifica-
uit, vt pontifex fieret, ſed qui loquutus eſt ad eum, Filius
meus es tu, ego hodie genuite. Vera ſacerdotii in Chri-
ſtum translatio facta eſt quoniam ſe ipſum victimam offe-
rens in paſſionem eſt mox per reſurrectionem in ſancta
ſanctorum ingreffus. Hodie ergo dicitur genitus Chriſtus
quia hodie factus filius gloriæ potens ac ſi hodie produ-
ctus eſſet. In quam ſententiam vertit Chaldæus, Filius
meus

melg es
tus cicit
o gei
Atus ren
nati, et
9, et C0.
Filius me
lle ſenſin
lt et ſeg
lon cori
Iegnum
1er füper
enlo mag
tus: pret
die genit
die ſibi
incorrup
Atea n0
Ion erat
tridluo fin
non eſſe
elt ii fn
Torn lla
Aue mort
innowantn
t, vt ve
dns rey
Non a
ſis comn
lid Clin
ominem
inos, et
dilem gue
Kban, ey
Nidugi
bincte .
ant, gen

fackns fl
Urgere i
lae, ſi
V. Tid
Rionisink
iritunn dan
Llefum Cn
itumm ſunei⸗
eſt Chrito
tur declarn
ndenn tehnn
Prrcido
labo tibie⸗
Vann ternit
en rigrk⸗
ectione,
Qur CCNRN
t ad dent
Mrins, in

ninis ſele
c. 14. lH

hotentit ii

ca.NoN

n fortindi⸗
um in ili
literſihn⸗

fachls ꝑen

lus ſelit
ſun lui⸗
leun, H
otiin0
enn inii
us Chik
ocie ii⸗

ſi
dæus, Un

*

L I B E R II. 559.

meus es tu, ac ſi die iſta creauiffem te. Hodie geni-
tus dicitur, quia hodie regenitus, cum plena poteſtate de-
nuo genitus nouus homo, nouus filius et denuo cre-
atus rex. Ad eius ſimilitudinem nos in baptiſmo re-
nati, et cum eo reſurgentes, dicimur denuo gigni, Ioan.
3. et Colos. 2. In die noſtri baptiſmi nobis dicit Deus,
Filius meus es tu, ego hodie genui te. Ex hiſtoria quo-
que ſenſus hic redditur illuſtrior. Nam pſalmus ille ſic-
ut et ſequens factus eſt, quando principes cum Abſa-
lom coniurauerunt contra Dauidem. Qui poſtea in
regnum reuerſus ait, Noui quod hodie ſum factus
rex ſuper Iſrael 2. reg. 19. Ita et nos cum a peri-
culo magno euadimus, dicere ſolemus, hodie ſum na-
tus: præſertim cum noua hodie accedit dignitas. Ho-
die genitus filius et rex, qui heri talis non erat. Ho-
die ſibi datur immortalis filiatio. Hodie genitus filius
incorruptibilis, inſtar patris incorruptibilis: vt eum
antea non ita filium gloriæ dixeris. Imo vere heri
non erat filius qui nunc eſt filius. Mortuus vere illo
triduo fuit filius Dei, et denuo eſt factus filius, de
non eſſe ad effe perductus. Innouato Chriſti corpore
eſt ibi factus nouus filius, ita nouus genitus filius.
Tota illa ab initio mundi facta Chriſti generatio,
quæ morte conciderat, hodie repetitur: hodie omnia
innouantur, et nouum Chriſti regnum hodie inſtitui-
tur, vt vere cum Dauide Chriſtus dicat, Hodie ſum
factus rex.
Non abs re fuerit, hic audire reſponſiones, quas in
ſuis commentariis ſuper hoc pſalmo fecit Iudæus Da-

uid Chimhi contra Chriſtianos. Tam cæcis rationibus

hominem ſophiſtæ compellebant, vt eos ille tamquam
