ſcindi. Ro. II. ad mortem peccare I. Ioan. 5. Quan-
quam nemo niſi vere regenitus, carnem Chriſti man-
ducet, manducare tamen quis iuſte poteſt, et poſtea
lapſus perire. Perire diximus eos;, qui per opera
carnis, et ſuperuenientem infidelitatem extinguunt ſpi-
ritum fidei. Ideo per carni contrarias ſpiritus actio-
nes, nos oportet in charitate firmari, orationibus et
jeiuniis ſpiritu fidei foueri, et carne mortificata ma-

gis viuificari. Ita Petrus ait, nos per facta hæc et

alia ſimilia, quæ ipſe narrat, debere operam dare, vt
vocationem, et electionem noſtram firmam efficiamus.
2. Pet. I. Periclitabitur omnino, qui hæc intermiſe-

rit, et fient poſteriora deteriora primis, ſi relabatur.

Relapſus hic liberum hominem oſtendit, qui ob id a-
crius punitur. Relapſum hunc docet Chriſtus, dicens,
palmitem ipſi inſitum, ſi fructum non ferat, tolli. Pal-
mes, qui viridis erat, et in Chriſto manebat, poſtea

ſublatus areſcit Ioan. 15. Candelabrum, quod luce-

bat, extinguitur, apoc. 2. et 3. Per fidem Chriſti exit
immundus ſpiritus ab homine, et poſtea reuertitur.
Matth. I2. Effugit quis inquinamenta mundi per fi-
dem ſeruatoris leſu Chriſti, et rurſus eis inuolu-
tus ſuperatur. 2. Pet. 2. Non debet tibi abſo-
num videri, quod particeps Chriſti factus ali-
quis, poſtea damnetur: etiam ſi in eius nomine
prophetarit, et virtutes ediderit. Matth. 7. Sicut
àb initio fſünt omnes facti participes eiusdem in-
nati ſpiritus Dei, et nihilominus plurimi damnan-
tur: ita poſtea ſunt plerique facti participes eius-
dem ſpiritus Chriſti, et nihilominus damnantur.
Saul et Salomon ad tempus fuerunt Deo probati,
et bono ſpiritu imbuti: quem poſtea male ſer-
uantes, juſtitiam perdiderunt. Iuſtitiam olim perdi
T. 4. et reſti⸗

664 EP ISTO L A E.

et reſtitui docet Ezechiel, cap. 18. et 33. Quis neget,

juſtitiam poſſe perdi, qui videt eam in Adamo perdi-

tam? Vsque ad mortem ideo exigitur perſeuerantia et
fidelitas, Matth. 10. 24. et apoc. 2. Alioqui, quod
habet quis, tolletur ab eo. Sed ad Iſraëlitas reuertor.
Eos tu non eandem inter ſe, ſed eandem nobiſcum eſ-
cam manducaſſe, ex Paulo contendis: vt hoc vno telo
omnia proſternas, et cælum cum terra confundas. Sed
cogita melius, et Paulum aliter intelliges. Qùoquo mo-

do tu accipias, reſponſto facilis eſt. Sicut figura dici-

tur idem cum re, quam figurat, ita cibus ille eſt idem
eum iſto: ſicut Chriſtus dicitur Salomon, et Salomon
Chriſtus. Eadem ratione dicitur cibus ille ſpiritualis, ob
ſpiritualis myſterii allegoriam. Lex ipſa Paulo dicitur
ſpiritualis, quia ſpiritu Dei prolata, contra carnem ipſam

internum ſpiritus motum et affectum exigebat. Ro. 7.

Alia item ratione, ob contentum myſterium, erant ce-
remoniæ ſpirituales et manna cibus ſpiritualis. Si ex

hiſtoria elicias allegoriam, vt elicit Paulus, quicquid eſt

in lege, ea conſideratione dicetur ſpirituale, quia eſt fi-
gura rei ſpiritualis. Exinde vero peſſime tu concludis,
eos eſſe nobis æquales: imo gloriæ aduentus Chriſti
plurimum detrahis. Dabit tibi dominus, vt horum o-
mnium intellectum bonum accipias, ſpiritu ipſo verita-
tis ductus, per Ieſum Chriſtum, et Deum patrem. Amen.

SIGNA SEXAGINTA REGNI
Antichriſti, et reuelatio eius, iam nunc præſens.

PRimum ſignum, Orbis perturbatio, et conſumma-

ta tribulatio. Matth. 24. et Lucæ 2 I. Antichriſti tem-

pus hinc colligere docet Chriſtus.
Secundum ſignum, PapaChriſto contraria docet, Chri-
ſto contraria facit, et regnum eius occupat: ergo Anti-
chriſtus eſt. Ab euidentia facti ſumitur argumentum.

Tertium ſignum, Vſque ad regnumbPapatus ſemper creuit

Chri-

Chri
Digit
tinen
elt, n
mann
titen
exere
Nn
ſed
elle
eſt,

chrig
crli,
te

ticis
ſeend
eins
ua⸗

dt ner

o Pell.

erautine

gi, gel

tenerte
biſcun e
e Vo i
Ndg. Kl
oquo m.
Gura d⸗
e eſt iten
1 Alonen
kitualssh
lo Cicint
penniptn
bat. M,.
,ckalt
lis. Kr

icgiiti

guiett
conclvct
is Chin
horum-.
lo relir.
en Ane

I

onfummr.
riſti ten

.
m

ANTICHRISTI SIGNA. 66 5

Chriſtianiſmus, et a regno Papatus ſemper decreuit.

Digitus eſt Dei, et punitio inſignis.
Quartum ſignum, Sub eo regno nemo cognouit, ho-

minem eſſe ex patre Deo genitum. Antichriſti regnum

eſt, non cognoſcere Chriſtum, vt ait Ioannes.
Quintum fignum, In exercitu Romanorum contra
terrenam Ieruſalem figurauit Chriſtus exercitum Ro-
manum Antichriſti, qui eccleſiam Dei, cæleſtem ciui-
tatem, et regnum Chriſti deſolaret: quemadmodum in
exercitu Antiochi idem figurauit Daniel.
Sextum ſignum, Tanta eſt tyrannis Antiochi noſtri,
vt nemo audeat vera loqui, nemo librum Dei legere,
ſed ſtrenue adulari, ne comburatur.
Septimum ſignum, Quod inducendi ſub Antichriſto
eſſent in errorem quaſi etiam electi. Quotus quiſque

eſt, qui Papatum agnoſcendo non errarit?

Octauum ſignum, Prius debere in gentes diuulgari
euangelium, ait Chriſtus, quam veniret Antichriſtus,
Marci. 13. Ergo mox venturum indicauit. Mox fu-
turum aiunt Paulus et Ioannes.
Nonum ſignum, Prius, ait Chriſtus, tradendos apo-
ſtolos et diſcipulos ante reges et præſides, quam veni-
ret Antichriſtus. Ergo ſtatim venturum ſignificauit.
Decimum ſignum, In diebus illis, inquit, poſt ve-
ſtram afflictionem, ſol Chriſtus obſcurabitur, eccleſia
non dabit ſplendorem ſuum, ſtellæ cæli decident. Ecce
dies Antichriſti, et eccleſiæ abolitum ſplendorem, oc-
ciſis apoſtolis, et diſcipulis.
Vngdecimum fignum, Deſtructa iam terrena Ieruſa-
lem, hæc verba obſcurationis repetit Ioannes, ad Anti-
chriſtum referens, et dicens, tempus prope eſſe. Stellæ
cæli, veri gloriæ Chriſti præcones, iam ceciderunt.
Et exercitus cæli, angeli ipſi, admodum funt commoti.
Duodec. ſignum, Ex multis legis figuris, et prophe-
ticis ſcriptis oſtenditur, poſt illud piorum hominum
ſeculum illico fore Antichriſti, et ſacrificulorum
eius apoſtaſiam. Vt poſt duodecim fontes, et ſep-
tuaginta palmas, poſt viros illos, qui viderunt ma-
T. §5. 4 Z gnalia

SS6 ANTICIHRISTI SIGXN A.

gnalia Dei, ſequuta eſt mox generatio praua. .
Decimum tertium ſignum, Abominatio deſolationis
ſtans in loco ſancto. Animaduerte primo, quare dixit
locum ſanctum. Nec terrena Ieruſalem, nec Iudaicum
eius templum, iam reprobatum, erat locus ſanctus,
venientibus Romanis, ſicut erat vere eccleſia Chriſti
ſancta, quando eſt ab Antichriſto occupata.
Decimum quartum fignum, Abominatio nunquam
talis fuit, nunquam tanta abominabilium idolorum pol-
lutio. Idolum ſacris literis dicitur abominatio, res
Deo mazxime exoſa, et abominabilis.
Decimum quintum ſignum, Deſolatio nunquam talis
fuit, ſpiritualium omnium gratiarum deſolatio, verorum
ſpiritus miniſteriorum deſolatio, et in laruas alias con-
uerſio. Sicut Antiochi exercitus dictus eſt abominatio
deſolationis, abominabili via deſolans figuralem Moſis
cultum: ita exercitus Antichriſti multo abominabilius
deſolauit verum chriſti cultum.
Decimum ſextum ſignum, Ex ferreo Romanorum
imperio oriturum erat cornu Antichriſti, quod alia
eiusdem imperii cornua deprimeret, Dani. 7.
Decimum ſeptimum ſignum, Tempus regni anno-
rum mille ducentorum ſexaginta, in quo pulchre con-
ueniunt Daniel et Ioannes. Quamuis poſt Chriſtum
mox cæpit Antichriſti myſterium: vere tamen emicuit,
eſt ſtabilitum eſt regnum, tempore Sylueſtri et Conſtan-
tini. Quo tempore eſt mox œcumenico concilio a no-
bis ereptus filius Dei, fugata eccleſia, et abominationes
omnes legibus decretæ. Hinc tranſierunt tempus et tem-
pora et dimidium temporis, anni mille ducenti ſexaginta.
Decimum octauum ſignum, Sicut Chriſtus ad tres an-
nos cum dimidio docuit, et ad cæleſtia ædificauit: ita Pa-
pa ad tres annos cum dimidio cæleſtem doctrinam Chri-
ſti deſtruxit.
Decimum nonum ſignum, Ad tres annos cum dimidio
eſſe claudendum cælum, ex Elia ſignum eſt manifeſtum.
Viceſimum ſignum, Menſium quadraginta duorum eſt
eadem deſolatio, et eccleſiæ conculcatio, apoc. I1I. 12.
et 13. Viceſi-

Vie
dio ia
et pro

firitu

Vie
et den
poſt 0
licet:
bene
0 m
Vi⸗
partun
dibus
Ppoc.
V
eccle
ſtus
V
beſti⸗
Vi
guoc
Vi
temp
V
wins
Diebe
Dore,
tmtem
ſti ſit
Titun
Chrit
T
Den
illo
Müll

elolrine
guare in
e Iudiiee
us ſinen,
eſia Chrin
önv
lorumer
linatio,

Equumt
io, Verot
8 Ainse⸗
bommiortn
len M
otminudi

Bommanon
vod 41
7.

egni mme
Ulehre cn

1 Ci u

en enii
et Colka⸗
cilo 21
pinetie
gsette⸗
ilengi⸗
A teit⸗
lit: in 1
lun .

mainiin
itelt
wori nt⸗
111
Pieel

ANTICHRISTI SIGNA. 667

Viceſimum primum ſignum, Ad tres dies cum dimi-
dio iacuerunt cadauera Moſis et Eliæ. apoc. II. Legis
et prophetarum habent Papiſtæ literam, vt cadauer, et
ſpiritum non intelligunt, litera Iudaizantes.
Viceſimum ſecundum ſignum, Quod in ſolitudinem
et deſerta loca fugiendum fuit hoc toto tempore, vt
poſt Chriſtum ait Ioannes. Nullibi hactenus licuit, nec
licet adhuc, eccleſiam veram congregare. Si qui ſunt
bene ſentientes, ſeorſim per deſerta et ſolitarii Htitant,
ob maximam perſequutionis tyrannidem.
Viceſimum tertium ſignum, Partus eccleſiæ, eſt poſt
partum fuga. Cum primum peperit eccleſia, et in cor-
dibus credentium Chriſtum generauit, fugata eſt,
apoc. 12.
Viceſimum quartum ſignum, Raptus filii Dei, cum
eccleſiæ fuga. Ab eo tempore non amplius fuit Chri-
ſtus nobiſcum, vt ait ibi Ioannes.
Viceſimum quintum ſignum, Quod draco coronatam
beſtiam in Papali ſede collocauit, apoc. 13.
Viceſimum ſextum ſignum, Tres ſpiritus blaſphemiæ,
quod trinitariorum illuſiones fecerunt, apoc. 16.
Viceſimum ſeptimum ſignum, Homo peccator in
templo Dei ſedens, quafſi Deus in terris. 2. Theſf. 2.
Viceſimum octauum ſignum, Myſterium iniquitatis
huius Papæ, hominis peccatoris, quod iam tunc inci-
piebat, vt ait ibi Paulus. Quia ab apoſtolorum tem-
pore, et ex ipſa apoſtolorum perſona, hanc authori-
tatem ſibi ſumit, magno iniquitatis myſterio.
Viceſimum nouum ſignum, Quod ſpiritu oris Chri-
ſti ſit conficiendus hic homo peccator, id eſt, per ſpi-
rituales Chriſti miniſtros, per quos aget ſpiritus oris
Chriſti veritatem illuſtrans.
Triceſimum ſignum, Michaélis et angelorum
pugna, Dani. 12. et apoc. 12. In tempore
illo regni Antichriſti, ait Daniel, poſt annos

mille ducentos ſexaginta regni eius, conſurget
Michaéël

669 ANTICHRISTI SIGNA.

Michaël ſtans pro filiis populi Dei, et erit tempus

maximæ anguſtiæ. Vidit Ioannes futuram poſt annos
mille ducentos ſexaginta, hanc cæleſtem pugnam. Ceæe-
leſtia et terreſtria contra draconem, et Antichriſtum iam

mouentur. Sanctos altiſſimos hic pugnaturos ait Daniel.
Triceſimum primum ſignum, Quod cornu ill ud Ro-
manum deſtruendum loqueretur grandia, vt legimus
apud eundem Danielem.
Triceſimum ſecundum, Quod mutaret tempora et
leges ex parte Dei. Ibidem. .
Triceſimum tertium, Quod terram ſibi ſuiſque diuide-
ret, et inſigne palatium vdiſi caret in loco ſancto, ibidem.
Triceſimum quartum, Quod Deum patrum ſuorum
non intelligeret, et per ſua ſophiſmata veritatem pro-
ſterneret. Ibidem.

Triceſimum quintum, Quod per ipſum ſit ablata iu-

gis oblatio, continua Chriſti communicatio, teſte eo-
dem Daniele.
Triceſimum ſextum, Quod in eæleſtibus, terreſtri-
bus, et infernalibus poteſtatem habeat, claues putei
abyſſi, infernaliſque dæmonis poteſtatem, apoc. 9. et 13.
Triceſimum ſeptimum ſignum, Ecce hic, ecce illic.
Hic indulgentia, illic remiſſio. Hic locus et ille ſan-
ctificatur. Ecce in deſerto eſt ſacellum ſanctum, in
penetralibus eſt cadauer.
Triceſimum octauum ſignum, Veræ iuſtitiæ tandem
eruditio, dicto ca. Dan. I12. Nunc videmus homines
intelligere, quæ ſit illa Chriſti fides iuſtificans, quæ nun-
quam eſt in baptiſmo cognita.
Triceſfimum nonum ſignum, Qui iuſtitiam hanc do-
cent, ſunt lucernæ, vt ſplendor firmamenti. Ibidem.
Quadrageſimum ſignum, Nunc vere docentur ad vi-
tam æternam expergiſcere homines, qui antea dormie-
bant in puluere terræ, vt ibidem ait Daniel. Præſens nunc
datur vita æterna, quæ Antichriſti ſeculo neſcisbatur.
Quadrageſimum primum ſignum, Roma declaratur
eſſe Babylon, vt multis eſt iam oſtenſum.
Quadrageſimum ſecundum ſignum, Quod in Babylone
ſedet

ſecet
Ou⸗
Per 1
u
ſcortat

Qus
Waiq
u
negoei
rerumm
e
fuit
11, d
Vera
un
et im
tt idol
lt, et
un
Tanita
Inann 0
G
Dleud
tempe
Ou
lbor⸗
thema
Mines
Gui
Geris
ciar.
Gicto
On
cOnfi
legn 3
Plica

(it

erit tene
Pokt m.
lgnam.
hriſtunir
ait Dandl
ill udhe
Vt km

tennpont

iigvekti⸗
ao, bice
runmn ſucrr
ritaten ge

ſtebliui⸗
io, teke e⸗

8 tentek
Clines e

ſunctun,
tiz tnii
is konin

8, Ce

mn hane d
biden.

*

ANTICHRISTI SIGNA. 669

ſedet coronata beſtia, purpurata, et auro plena, apoc. 1 7.

Quadrageſimum tertium, Quod in ea eſt regnum ſu-
per reges terræ. Ibidem.
Quadrageſimum quartum, Quod eius veneficiis et
frortationibus errant gentes. apoc. 18.
Quadrageſimum quintum, Quod mercatores terræ

Vndique ad eam nauigant. Ibidem.

Quadrageſimum ſextum, Quod ibi eſt mercatura et
negociatio, animarum hominum, et aliarum omnium
rerum deſiderabilium. Ibidem.
Quadrageſimum ſeptimum, Quod defectio maxima
fuit, quando cœpit Beſtiæ regnum. Tunc defecit eccle-
ſia, defecit imperium a Roma. Tunc fuit defectio a
vera fide Chriſti, ſubortis tribus diis. 2. Theſl. 2.
Quadrageſimum octauum ſignum, Adorario beſtiæ
et imaginum, quam quotidie videmus apo. .Paſtor

et idolum dicitur apud Zachariam: quia ipte adora-

tur, et idola nos adorare facit.
Quadrageſimum nonum ſignum. Quod paſtor ille
vanitatis habet duos gladios, quibus corpus et ani-

mam occidit

Quinquageſimum ſgnum, Quod ipſius adoratores
pſeudoprophetæ habent duo cornua, duas poteſtates,
temporalem et ſpiritualem.
Quinquageſimum primum ſignum, Quod plurimum ipſi
laborant in defendendo Beſtiæ authoritatem, ignem ana-
thematum facientes de cælo in terram deſcendere, vt ho-
mines concrementur, qui Beſtiam adorare nolunt. Ibidem.
Quinquageſimum ſecundum ſignum, ſuſceptio chara-
Geris in fronte et manibus, vt liceat in eccleſia nego-
ciari. Ita Papa ſuos conſecrat, et ita prædixit Ioannes
dicto cap. 13.
Quinquageſimum tertium ſignum, Ceremoniarum
confictarum ſeruitus immenſa, pluſquam Iudaica, ſacri-
lega furta.
Quinquageſimmm quartum ſignum, Multi-
plicatio vitiorum. Quoniam abundabit ini-
quitas, refrigeſcet charitas. Antichri-
. ſti ſignum

670 ANTIC HRISTI SIGXNA.

ſti ſignum hoc dedit Chriſtus. Et Paulus ait, fore volupta-

täm amantes, auaros, faſtuoſos, habentes formam pieta-
tis, quorum Deus venter eſt.

Quinquageſimum quintum ſignum, Impoſtura hy-

pocritarum prohibentium matrimonium, et iubentium
abſtinere a cibis. I. Timot. 4.
Quinquageſimum ſextum, Quod diſcrimen religioſum
faciunt inter diem et diem, inter veſtimentum et veſti-
mentum, inter capillum et raſuram. Religioſas 5s-
Gononεâαες vocat Paulus.
Quinquageſimum ſeptimum, Doctrinæ hominum, et

traditiones humanæ in maximo precio. Acrius punitur

traditionem tranſgrediens, quam qui verbum Dei.
Quinquageſimum octauum ſignum, Contemptus ſanæ
doctrinæ. Tace, aiunt, ne loquaris in nomine domini.
Tempus Antichriſti deſcribitur, quo ſanam doctrinam
non ſuſtinebunt. 2. Timot. 4. .
Quinquageſimum nonum ſignum, Clauſio libri, Tot ſigil-
lis clauſus eſt liber Dei, vt non ſit, qui intelligat. Sed agnus
qui occiſus eſt, eum nunc incipit aperire, teſte Ioanne.
Sexageſimum, vltimum, et omnium deterrimum ſi-
gnum. Beſtia vincit ſanctos et occidit eos, Dani. 7, et
apoc. 1I3. Imo ſanguine ſanctorum inebriatur, apo. 17.
et I8. Sed audiet Deus clamorem animarum apoc. 6. et 7.
Non ſolum ſexaginta, ſed pluſquam ſexcenta alia ſigna
colliges, ex Ieroboam, Achab, Nabuchodonoſor, Antio-
cho, et aliis impiis: ex beſtiis illis in Babylone futuris, ex
Chananæorum, Aegyptiorum, ac reliquorum omnium
idolis, et abominationibus, vſque ad Sodomiam, et Gi-
gantes, quæ omnia ſunt in Antichriſto completa.
CONCLVSIO.
Quisquis vere credit, Papam eſſe Antichriſtum, vere
quoque credet, Papiſticam trinitatem, Pædobaptiſ-
mum, et alia Papatus ſacramenta, eſſe doctrinas dæ-
moniorum. OChriſte Ieſu, fili Dei, liberator clementiſſi-
me, qui toties populum ab anguſtiis liberaſti, libera
nos miſeros ab hac Babylonica Antichriſti captiuita-
te, ab hypocriſi eius, tyrannide, et idololatria. Amen.
De myſte-

D

l pin
Ceibit,
in avo
ſeniore
ilpn
linctio
Certiſin
et, n
Hncere
tamen
bis 0
Mun,
lie Pr
Crinan
ibis,
lcetp
IMnis
lies,
ſenpe
,.
ſeni
Verkun
Ceren
Oblen

4.

repol.

tman hier

poktun he
t inbentun

nreligotn
tum etrek

iolis Nr

bomminone
Ttins ponin
nDei
temptushn
mine donin
n dockinn

bri,lotet
1t. denn
te loante.
ettimm:
Dani. 9
tur, 1ol
poe⸗
Eta diuln
olot,
ne ſutunill
nium, l
leta.

riſtn c
Pedobiyt⸗
hCtrind ⸗
crmn
11
i,l , In⸗
i i.
nrit. Nie
Nenſß

D E MYSTLERIO
TRINITATIS ET VETERVM
diſciplina, ad Philippum Melan-
chthonem, et eius col-

legas,

APOLOGIA.

Dnnei falſi me reum incuſas, Philippe,

id primo falſum exiſtimas, quod ſumma veritas præ-
ſcribit, Eſſe hominem ex Deo genitum, filium verum,
in quo pater fubſiſtit, Irenæum inſuper ac reliquos
ſeniores, me falſo adducere criminaris, cum eos
idipſfum ſenſiſſe contendo. In verbo, non realem di-
ſtinctionem, ſed Chriſtum apud Deum. Dogma tam

certiſſimum, quam ſacratiſſimum, non ab Irenæo pen-

det, non ab humanis oraculis, ſed diuinis omnibus
ſyncere ſumptis, abſque alio ſophiſmate. Irenæum
tamen hic reuerebor, et tibi hoſtem eſſe, in omni-
bus oſtendam. Ignatium item, Polycarpum, Iuſti-
num, Clementem, ac etiam Tertullianum, quanquam
hic procul dilabatur. Degenerare iam puram do-

drinam, ſimul et pietatem, in aliis quoque dogma-

tibus, inimico vndique miſcente zizania, vndique
licet palam conſpicere. In ipſa Romana eccleſia, o-
mnis nequitiæ principe, id abunde teſtantur ambitio-
nes, ſchiſmata, et reliqua figmenta, a malo ſpiritu
ſemper inducta, Iudaiciſque legibus iam tunc decre-
ta. Vnde illi tempore Victoris, a quo ſpiritu tam
ſæui conflictus et anathemata eccleſi? Romanæ, ad-
uerſus eximios Aſiæ et Africæ epiſcopos, ob ſolam
ceremonialem picturam, de falſiſſima illa paſchatis
obſeruatione? Seditioſe degeneratum eſt, ſicut et
olim

672 A PO& LO, G I A.

olim, eum primum exiuimus de Aegypto, cum primum
tranſiuimus duodecim fontes aquarum, et ſeptuaginta
palmas, cum primum defuerunt primi duces. Ita poſt
apoſtolos et diſcipulos fuiſſe eccleſiam defenſoribus
Veritatis deſtitutam, et vacuam, habetur in hiſtoria ec-
cleſiaſtica, libro tertio, cap. triceſimo ſecundo. Id pro-
phetice nouit Paulus, poſt ipſius diſceſſum ingreſſuros
confeſtim lupos, et Antichriſtum in templo Dei mox col-
locandum, acto. 20. et 2. Theſſ. 2. Euidentiſſima ſexa-
ginta ſigna defectionis eccleſiæ, et veritatis, poſt apoſto-
licam prædicationem, cito perituræ, ex Chriſto ipſo, et
eius diſcipulis ego ſatis indicaui. Mira ſemper fuit cor-
pori, et ſpiritui hominum imperandi Romana laſciuia, ta-
metſi non illico eccleſiis aliis omnibus imperarit. Non
eſt veritas omnino fugata, donec cœpit beſtiæ regnum,
in quo penitus vicerunt Antichriſti illuſiones, tres illi
dæmoniorum ſpiritus, quos in eo regno præualituros,
docet Ioannis reuelatio. Miro draconis artificio mere-
trix magna Babylon, vt orbis prouincias olim occupabat,
ita inter diſſipatas eccleſias, myſterium iniquitatis age-
bat, totius terræ primatum ambiens, vt in templo Dei
quaſi Deus ſederet Antichriſtus. Quod per tempus
et tempora, et dimidium temporis obtinuit. Impleta
vero ſunt omnia. Reuelante Deo, iam cognoſcuntur
illius impoſturæ, quas ſenſim tunc componebat, vt ita
pPræceptis auctis, augeretur ſenſim Papalis authoritas.
Vetus hiſtoria ſi communes ſenſus habeamus, de aug-
mento huius Romani cornu pulchre nos monet: et
quid de diuino Chriſti myſterio ſenſerint primi diſci-
puli. Vtinam prioris ſeculi presbyterorum extarent
ſcripta omnia: quanquam non opus ſit, cum diuina
abunde ſuſſiciant, quibus eſt potius credendum. Cre-
damus tamen ſenioribus, quos et in hac cauſa tu ci-
tas. Si eis tu crederes, Philippe, et apoſtolicam tradi-
tionem olfaceres, non tam turpiter aberrares, nedum in
hac re, ſed et in pleriſque aliis, vt ad te nunc reuerſus

intelliges. Quanquaâm in ſeruo arbitrio non tantum tu

inſa

mprimmn
eptunrint
. In
ſenloride
hilſtorizer
0. I N⸗
ingreſlute

eimo.

illinaſen
voſtapoke
ſſo idde
er fiten⸗
leleinint⸗
erarit Ne
ien keonun,
es leii
teuelimn,
iſcio ner⸗
Ceelpedt
iitnis
tennle
Per temn
1 INyt .
gvomn
ebet Ki
Athoris
e

2

A POL O G I A. 6/73

inſanias, quantum Lutherus et Caluinus, in reliquis ta-
men fere par eſt inſania. Vnius Dei diſſectio, veræ fidei
Chriſti abnegatio, bonorum operum deſtructio, legis
cum euangelio, et Iudæi cum Chriſtiano confuſio. Opera
bona nihil ad peccati cuiuſuis remiſſionem nec Ethnicos
nec Iudæo, nec Chriſtiano, vnquam profuiſſe, omnes af-
firmatis. Legis fictitios vſus, et impoſſibiles, pro veſtra
libidine componitis. In veteris et noui teſtamenti doctri-
na meras fabulas adducitis. Ignoratis, Chriſtum veniſſe,
eſſe ad gloriam regni reſuſcitatum, et reſurrectionis eius

gloriam aliquid noui contuliſſe. Tale vultis eſſe nobis

euangelium, quale fuit olim Iudæis et Gentibus, vt nihil

amplius nunc habeat Chriſtianus, quam olim Iudæus. In

precibus veſtris Deum temere in ius vocatis, vt promiſſa
ſeruet, quaſi ex debito vobis obligatum, et quaſi non am-
plius nobis, quam ludæis ille præſtiterit. Non intelligi-
tis, aliam fuiſſe olim implendarum, aliam nunc eſſe imple-
tarum promiſſionum rationem: vt orationes noſtræ eſſe
nunc debeant gratiarum actiones cum petitionibus, quas
docet Chriſtus. Non agnoſcitis, in veteri ſcriptura eſſe
alium internum ſpiritus, alium externum literæ ſenſum:
quia neſcitis, eſſe ſcriptum librum intus et extra, apoc. 5.
et Ezech. 2. Neſcitis, eſſe verbum Dei gladium vtrinque
ſcindentem, Heb. 4. Neſfcitis in theſauro illo eſſe noua et

vetera, Matth. 13. Quare Paulus diſcernit vetuſtatem.

literæ a nouitate ſpiritus? Vetuſtas prius fuit, et noui-
tas nunc eſt. An non in legis litera, et nuda hiſtoria,
erant typi, figuræ, et vmbræ futurorum per Chriſtum
ſpiritualium myſteriorum? Quando ait Deus, Ero ei in pa-
trem, an non ad literam intelligitur ibijsalomon? Quando
ait Moſes, Prophetam mei ſimilem ſuſcitabit vos Deus:
an non talis propheta in lege fuit Ioſue, et quis eius ſucceſ-
ſor? Si veritas eſt in Chriſto, iam ſequitur interpretatio
duplex, iuxta literam et ſpiritum, figuram et veritatem.

Veſter error locis aliis innumeris eſt a me abunde impro-

batus. Improbatur paſſim ab Irenæo et veteribus omni-

dus, qui ſemper docent, fuiſſe ibi vmbras, et præſigura-

V. tiones

674 APO LO G I A.

tiones futurorum. Vetuſtatem literæ fuiſſe decalo-
gum ipſum, nunc eo fſublato, eſſe nouitatem ſpiritus.
quod aperte docet Paulus, vos confunditis. Iniuriam
maximam facitis Apoſtolo, ipſius authoritate contra
ipfum abutentes. Ad legem Moſis ſeruandam eum
vultis teneri, et eam nunquam implere poſſe. De
qua re ſcripfſi ſatis ad Caluinum, epiſtola viceſima ter-
tia, et aliis ſequentibus. Non vos pudet, doctrinam
Chriſti, quæ tota eſt ſpiritualis, æque vocare literam
ccidentem, ſicut legem Moſis. Magna eſt ignoran-
tia veſtra, ne dicam impudentia, quod pſeudoiudaiſme
quodam, totam aduentus Chriſti nouam gratiam con-
eulcatis. Magna inſuper impudentia tua, quod omnes
omnium temporum eccleſias pro te citas, et probas,
cum tibi omnes contradicant. Veteris Chriſti eccle-
ſiæ diſciplinam iactas, vt iactant Lutherus et Caluinus,
qui docent, eſſe ſeruum arbitrium, et bona opera nihil
efficere: cum nemo veterum vnquam ezſtiterit, qui
hoc dogma non damnarit. Exceptis Magis et Mani-
chæis. Poſt Chriſti aduentum ſolos legimus Magos,
qui ſeruum arbitrium docuerint, et operum mercedem
negarint, vt iſti negant, magico ſpiritu faſcinati. Ex
Ignatio, Clemente, Irenæo, et aliis, vt poſtea citabo.
ſimoniana ſecta declarabitur, qualiter Simon magus li-
berum negauit arbitrium, et bona opera nihil prodeſſe,
dixit. Vobiſcum ille conuenit in damnandis operibus,
inuiſibilium Deorum illuſionibus, et pleriſque aliis.
Rhetor ille erat, ſophiſta, eloquens, elegantia ſua vin-
cere certans. In id quoque vos omnes incumbitis
ſolo dictionis lenocinio ſaturati. At ſpiritus ſanctus
nunquam per talia organa loquutus eſt. Nunquam eſt
vſus ſermonibus, artificis ſuco vario politis, cum ſim-

plicem amet, et vulgarem ſermonem. Paulus quoque do-

cet, ob eloquentiam ſermonis inaniri vim prædicationis
Chriſti. Rhetorica ergo affectata et ſophiſtica veſtra,
imminutionem veritatis arguit, et falſitatis varias addu-
cit illecebras. Idque magis, quia eſt animis veſtris tam
euidens

euide

monl
Uiſibil
Iudeæo
non i
cerben
in De
homin
ſüper
Caluin
Vt ag
Ebein
ean
prec
tas,
ſtiſic⸗
Charit
ſerua
pacto
eſſent
Deut.
Nehe.
iurare
Ue, et
et om
tum ſe

lilis Ve

(i⸗
iplmg
tas
ſonam
Commn
Dturis.
IIas, er
Mrietan

e dein⸗
n ſinin,
Tniuriane
Ate contti
ndam eun
olle. De
delima te⸗
Coctrimmn
re litenun
ſtigonr.
Coiudeihre
aatian cor⸗
kod omner
et probet

Micti eeee .

t CAing,
openiͤi
fätert
s et M.
nn M⸗

Wetettn

Cinnt⸗
ſten citto
1 ng
l Nroliſ
8 Ovenbli
iſgue ii⸗
tin fum⸗
cuviß
s lucn
Unquun
cul 1.
nogleir
icnin⸗
tien Fette
gis iir
Felti
liten

ALPOLOGI A 675

euidens illuſio, et tam multiplex, in tam impoſſbili
monſtro. Deluſi eſtis, et penitus ebrii, qui filium in-
uiſibilem, realiter diſtinctum, vobis Deum pingitis.
Iudæos et Turcas ais non recte Deum inuocare, quia
non inuocant, vt nobis apparuit. At tibi qualis eſt

cerberi apparitio? Quale monſtrum tu inuocas? Quid

in Deo tu vides? An non propter hominem, et in
homine, eſt fubſtantialis apparitio diuina? Ex aliis in-
ſuper vos eſſe ebrios, aperte colligitur. Ebrius eſt
Caluinus, qui hominem nihil agere volentem monet,
Vt agat, nil libere agentem docet, vt libere agat.
Ebrius es tu, qui dilectionem Dei veram commendas,
eam ais nuſquam eſſe, quaſi de rebus imaginariis
præcepta dederit Deus. Si nuſquam eſt vera chari-
tas, nuſquam eſt vera fides: imaginaria eſt ergo iu-
ſtificatio veſtra. At vero ſicut fidem Deus dat, ita
charitatem, et opera bona aliquando dat. Legem ita
ſeruare fuit aliqua ratione poſſibile. Iuſſit Deus, vt
pacto iurarent homines, ſe facturos ea, quæ nunquam
eſſent poſſibilia? Iurabant illi, ſe legem ſeruaturos,
Deut. 29. Pſalm. II9. 2. para. I5. Ezech. 16. et
Nehe. 10. Quis tam inſanus iuraret, aut quis Deus
jurare faceret rem omnino impoſſibilem? Illuſi pla-
ne, et ebrii vos eſtis in ea re, et in pleriſque aliis,
et omnium maxime in trinitate veſtra, in eo idioma-
tum ſophiſmate, quod vos eo concludit, vt fateami-
ni, ſpiritum ſanctum in mulo poſſe mori, vt eſt inuiſi-
bilis veſter filius in homine mortuus.
Circa alios inuiſibilium perſonarum ſyllogiſmos,
ipſamque perſonæ deſcriptionem, quanta eſt ebrie-
tas? In illa inimaginabilium rerum triade, Per-
ſonam definis eſſe inuiſibilem ſubſtantiam, et in-
communicabilem. Fictio eſt, et vocis abuſus ſine ſcri-

pturis. Ea tamen fictione tu victor fanaticum me cla-

mas, et ſycophantam, qui ex omnium linguarum pro-
prietatibus, et ex omnibus ſcripturarum locis, in
V. 2. quibus

676 APDOIL. O CGIA.

X
quibus ea vox ponitur, tam in rationali natura, quam
eius actionibus. Perſonam dico eſſe faciem, vultum, ſeu
rem ipſam apparentem. Ita apud omnes Hebræos Græ-
cos et Latinos accipitur perſona, in quo etiam ſignifica-
to priſci perſonam in Deo dixerunt. Malus dæmon vos
docuit, ita vocibus diuinis, et Deo ipſo ſemper abuti. Ve-
ſtrum erat, qui grammatici eſtis, et propriam dicendi ra-
tionem profitemini, propriis vti vocabulorum ſignificatis.
Vltra hunc perſonarum abuſum, manifeſtus et alius abu-
ſus in effigie, forma, et imagine. Abuſus item in proprio
ſignificato vocis Xρσ. Abuſus in ſapientiæ vocabulo.
Abuſus in ſuppoſitali cumulatione. Abuſus in homuſio.
Abuſus in idiomatum communicatione. Abuſus in viſio-
ne Dei. Abuſus in generandi et naſcendi vocabulo. Abu-
ſus denique in ipſo filii vocabulo. Omnia trinitariorum
veſtrorum vocabula ſine ſcripturis ſunt, illuſiones dæ-
monum ſunt, et in abuſum detorta. Omitto hic alios tuos
in ſacramentis vocum abuſus, et rhetorculas tuas ad tuos
pios blanditias. In pædobaptiſmi gratia, iuſtificatione, et
adoptione, quantus abuſus? In inferni vocabulo, quantus
abuſus? quantaignorantia? Nec vitam, nec mortem, nec
infernum intelligitis, nec veram Chriſti liberationem.
Quid dicam de regno cælorum, de regno Chriſti inmor-
tali, quod intra nos eſt? Quam inſulſe a vobis deluditur?
Quam ridicula eſt in vobis interni noui hominis cognitio.
Hoc vnum cogita, Philippe, Me nullas vocum nouitates
inducere, me nullo ſophismate vti, me nullis ſcripturæ
vocibus abuti, vt vos facitis. Nullum ſcripturæ locum
ego detorqueo, nulli violentiam facio. Omnia mihi ſyn-
cere, ſimpliciter et plane procedunt. Hoc tibi, ſi micam
intellectus haberes, magnum eſſet veritatis argumentum.
Ofrendit vos, quod contra conſuetudinem ego veſtram
loquor. Quaſi non ſit mihi maior habenda cura, vt cum ſa-
cris ſcripturis loquar. Adeo eſtis praua conſuetudine faſ-
cinati, vt non intelligatis, eſſe vos Deo odibiles ſophiſtas.
Sophiſticam tuam perſonarum definitionem paululum ex-
pendamus, quales inuiſibiles perſonas in Deo tu cogites.

Ego

Exot
pium
erat i
cata?
cOru
commm
Alecti⸗
Ad gen
ſunt
munie
triuſi

Esne
4

tue:
exOr
re de
Imo
num
perdi
Cetore
Natha
teg,in
UIm in
ſtus i-
cia ui
crpo⸗
Lioner
rio, he⸗
um De
ili
Dud y
N hun
Gica
Dei d
XM
mort
ſed

Irt, guut
ltum ſe
108 0:.
mn ſoniter

lemon v

rabuti. N
Cicendin
onifets
et disihr
Ninpronn
e Wciblln
in hommin
gdnsin ie
Abulo. Ae
rinitrice
hores e
lic liestu

6tMuseltt

lffeane⸗
lo, uni
mottenn
iberatone⸗
ikiime
6 delvdtt
isengit
in Moliut
liskeihmm
pture bo⸗
nianti⸗
fbi, an
Ngonen
ego ſeku
l, Gtenn
Uetucin⸗ 6
ſes pbl
ulton —

APO I. O GI A. 677

Ego te nec fanaticum, nec ſycophantam, ſed cordatum et
pium ita compello. Si ſecunda illa tua inuiſibilis perſona
erat incommunicabilis, quo modo eſt homini communi-
cata? An non ſpiritus ſanctus eſt Chriſto ſubſtantialiter
communicatus? An non apud tuos maiores prima illa
communicatur ſecundæ, et ſecunda tertiæ? Contra te di-
alecticum, a definito ad definitionem arguo, ſeu a ſpecie
ad genus. Si perſonæ definitio eſt per ſubſtantiam, et tres
ſunt perſonæ, tres ſunt ſubſtantiæ, et tria entia, incom-
municabilia, inuiſibilia. Tergeminus ergo eſt Deus, et
triuſios. Eſſentiæ ſeparatæ ſunt, quæ ſibi non communicat.
Es ne tu hic faſcinatus, mente captus, et fanaticus?
Sed ne recriminationibus ſubterfugere videar, falſæ

tuæ accuſationi in omnibus ſatisfaciam, ablgnatio ſumens

exordium? De Polvcarpo, et Iuſtino, non eſt quod con-
tendamus, cum ſcripta eorum, quæ extant, communia fe-
re documenta tradant, neutrius cauſam ſatis inſtruentia.
Imo meam ipſi potius inſtruunt, ſimpliciter docentes, v-
num eſſe Deum patrem leſu Chriſti. Quod dictum vos,
perditiſſimi ſophiſtæ, in alienum ſenſum cauillo quodam

detorquetis: quaſi Centurio, Samaritana mulier Martha
2 2 9

Nathanaél, et reliqui omnes, ſancta ruſticitate ita creden-
tes, inſaniam veſtram tunc cogitarint. Imo nemo mortali-
um inuiſibiles veſtras chimæras tunc nouerat, nec Chri-
ſtus ipſe. Hoc tu mihi concedes, potuiſſe tunc quem fidu-
cia huius viſi Meſſiæ iuſtificari, abſque ſublimi illa in-
corporearum trium rerum metaphyſica. Ioannis con-
cionem de verbo non audierat Samaritana, nec centu-
rio, nec alii, et tamen credebant, hunc hominem eſſe fili-
um Dei, quod tu ita non credis. Sine tropo non potes tu
mihi concedere, hunc hominem eſſe filium Dei. Nihil a-
pud vos profertur, quod non ſit ſophiſmate inuolutum.
Si hunc dicas eſſe filium, ſophiſma vobis eſt. Si Deum
dicas eſſe patrem Ieſu Chriſti, ſophiſma eſt. Si filium
Dei dicas eſſe hominem, ſophiſma eſt. Si filium dicas
ex Maria eſſe genitum, ſophiſma eſt. Si filium dicas eſſe
mortuum, ſophiſma eſt. Hic vobis non eſt vere filius,
ſed in eo deliteſcit. Filius Dei ita vobis eſt homo, ſic-
V. 3. Uut ſpi⸗

678 ADOLOCIA.

ut ſpiritus ſanctus eſt mulus. Si ita vobis ludere li-
cet, ſacris vocibus abuti, et Deo monſtri quidlibet im-
ponere, licebit dicere, lucem eſſe tenebras. Si hunc,
quem videmus, liceat dicere, non eſſe filium, licebit
dicere, niuem non eſſe albam: ſicut vobis viſio lucis
non eſt viſio, ſed fallax illuſio.
Ignatius aperte vbique, ſine tropo, et ſine ſo-
phiſmate, vnum docet eſſe Deum patrem altiſſimum,
et Ieſum Chriſtum vnigenitum filium eius. Quæ de
cæleſtibus nouerat, exponens in epiſtola ad Trallia-
nos, ait, ſe cognouiſſe angelorum ordines, regnum do-
mini Ieſu Chriſti, et ſuper omnia hæc Dei in compa-
rabilitatem. Arguit paſſim diſcipulos Simonis magi,
qui Chriſtum dicebant eſſe corpus phantaſticum, ſine
vera carne,, et ipſummet eſſe patrem, filium et ſpiri-
tum ſanctum. Arguit et Ebionitas, qui Chriſtum ho-
minem alienabant a patre. Chriſtus Ignatio eſt mini-
ſter patris, et eſt hoc ipſum, quod Deus. Verbum
erat vere hypoſtaſis et perſona, quæ ſuſcepit verum
corpus, vt ſit totum vnus filius, natus ex Deo et vir-
gine. Ilpſe eſt filius vere mortuus, deſcendens ſolus ad
inferos, aſcendens cum multitudine ſanctorum, reſuſ-
citante eum patre. Filium Dei docet Ignatius eſſe cor-
pus illud, quod peperit Maria, Deo in eo habitante.
In epiſtola ad Magneſios, hunc Ieſum Chriſtum ait eſſe
ante ſecula genitum a patre. Hunc ipfum eſſe ver-
bum fubſtantiale, ſubſtantiam genitam, in omnibus
