tus ſanctus loquutus eſt, ita Deus loquutus eſt per os
ſanctorum et prophètarum, acto. 3. et Heb. 1. Ipſi
ergo Deo ea, quæ funt rationis ſpiritus ſancti, modo
quodam tribuuntur. Accipere ſpiritum ſanctum eſt ſu-
perueniente cæleſti nuncio virtutem ab alto accipere,
Lucæ 24. et acto. I. Spiritus ſanctus eſt vnctio Dei,
Deus ipſe nos vngit, et Deus ſpiritus eſt. 2. Cor. 1.
et 3. Ipſummet Deum eſſe ſpiritum ſanctum in nobis,
docet apoſtolus, dicens, ſpiritum Dei eſſe in nobis, quia
dixit Deus, Inhabitabo in eis, et quia dixit, Templum Dei
eſtis 1. Cor. 3. et 6. et 2. Cor. 6. Habitaculum Dei in
ſpiritu ſancto. Ephes. 2. et Eſa 8S7. Deum contemnit

nos contemnens, quia dedit ſpiritum ſuum in nobis 1I.

Theſſ. 4. Qui mentitur ſpiritui ſancto, non hominibus
mentitur, ſed Deo acto. 5. Item, quod ſpiritus ſanctus ſit
modus deitatis, eiuſque in Chriſto et per Chriſtum dif-
penſatio, ex eo probatur, quod dicitur ſpiritus Chriſti,
et ſpiritus filii. I. Pet I. et Gala. 4. Similiter ad Rom.
8. Spiritus Dei habitat in vobis: ſi quis autem ſpiritum
Chriſti non habet, hic non eſt eius. Quod ſi ſpiritus eius
ſ. patris, qui ſuſcitauit leſum ete. Propter quæ verba
Hilarius lib. 2. et 8. de trinit. per ſpiritum ſanctum ali-
quando patrem, aliquando filium, aliquando rem tertiam
importari dicit, metaphyſice f. de inuiſibili reali filio
loquens. Similia de triplici illarum trium rerum ſpi-
ritu refert Athanaſius in principio dialogorum. At mi-
hi ſine metaphyſicis rebus ſunt omnia facilia, ſieut ét
illud, quod ſpiritus Dei dicatur augeri vel minui, et
quaſi diuidi, vt ait Deus ad Moſen, Segregabo ſeu ſcin-
dam de ſpiritu tuo, et ex eo impertiar ſeptuaginta vi⸗
ris. Et iterum, Segregans, ſeu decedens de ſpiritu,
qui erat in Moſe, et dans ſeptuaginta viris. Num. I1.
Sine huius diminutione datur illi portio ſpiritus, per mo-
dum diſtributionis diuinæ. Hanc ſpiritus Dei parti-
tionem, augmentationem, et diminutionem, iuxta modos
1. 4 diui

468 D E TäRGRINIT A TE

diuinitatis dicimus eſſe accipiendam, ac etiam iuxta
adiuncta, quæ vere diuiduntur. Secundum variam diſ-
penſationem ſunt diuiſiones miniſteriorum et operatio-
num I. Cor. 12. Secundum diſpenſationem dicitur,
quod ſpiritus amplior erat in Daniele, quam in aliis
Dani. 6. et quod apoſtoli pluries replebantur ſpiritu
ſancto, acto. 2. et 4. Dare ſpiritum Dei eſt idipſum,
quod dicitur, Dabo eis cor, intellectum et mentem.
Salomoni data eſt ſapientia, quæ eſt ſpiritus ſanctus,
ſpiritus ſapientiæ. Datur ſpiritus ſapientiæ, conſilii,
ſcientiæ, pietatis, et reliquorum donorum.
Non ſolum ob talia dona, ſed eo ſolo, quod ani-
mam in, nos ſpirat, Deus dicitur dare nobis ſpiritum
ſuum, Genes. 2. et 6. Anima noſtra eſt lucerna quæ-
dam Dei, prouer. 20. Eſt vt ſcintilla ſpiritus Dei,
imago ſapientiæ Dei, creata quidem, ſed ſpiritali illi

ſapientiæ ſimillima, ei inſita, innatum habens lumen

diuinitatis, ſapientiæ illius primæ ſcintillam, et ſpiri-
tum ipſum diuinitatis. Spiritum diuinitatis eſſe homini
inſitum, etiam poſt Adæ peccatum, teſtatur ipſe Deus
dicto capit. 6. Vitæ noſtræ diſpenſatio ab eius halitu
per gratiam datur et ſuſtinetur, vt ait Iob. cap. 10.
32. et aliis ſequentibus. In nares Adæ inſpirauit
Deus animam, vna cum aéëreo flatu, et inde ipfſa
pendet, Eſa. 2. et pſal. 103. Ilpſe Deus ſpiritu
ſuo nobis halitum vitæ ſuſtinet, dans flatum populo,
qui eſt ſuper terram, et ſpiritum calcantibus eam, vt
in eo viuamus, moueamur et ſimus. Eſa. 42. et acto.

17. Adducente Deo a quatuor ventis ventum, et a
quatuor flatibus flatum, reuiuiſcunt cadauera Ezech.
37. Ab aêëreo ipſo flatu inducit ibi Deus hominibus

animas, quibus innata eſt ſpirati aëris vita. Hinc ani-
ma Hebraice ſonat idem quod ſpiratio. Ab aére in-
ducit Deus animam cum anima ipſa aërem inducens,
et ſcintillam ipſius Deitatis, quæ aëérem implet. Or-
phæi dictum verum eſt, Animam ferri ventis, et
ex toto ingredi reſpiratione, vt in Hbris de ani-
ma ci

ma ci

aliqui
guini⸗
explie
ſtantia
fübſtan
ſincta
1es ind

Titus d

Vt
lector,
Clle int
citur in
ſtantia
malis.
ſunt t
ſpiritnu
nicatul
mus
et cor,

is ſea

el hi⸗
eſt in
eſt vn
le ed
ommin
(a ve
nobis
r el
a,
in os
tem:
lis in
uaſi
liquo
eigi
ſg

L. I B E R V. 169

etin in ma citat Ariſtoteles. Ex ſubſtantia elementari animam
n Variin 4 aliquid habere, docet Ezechiel, et ex fubſtantia ſan-
netgen guinis, docet ipſe Deus. Quam rem ego hic fuſius
Onemn dlin explicabo, vt inde intelligas ipſi Spiritus ſancti ſub-
qum hu ſtantiæ eſſentialiter adiunctam creati ſpiritus Chriſti
bantu mn ſubſtantiam. Aërem voco ſpiritum, quia in lingua

ieſti ſancta non eſt aéëris aliud peculiare nomen. Imo ea
n et nimn res indicat, diuinum halitum eſſe in aere, quem ſpi-
iins dk ritus domini replet.
eniie, Vt vero totam animæ et ſpiritus rationem habeas,
un. lector, diuinam hic philoſophiam adiungam, quam fa-
lo, Clolt cile intelliges, ſi in anatome fueris exercitatus. Di-
obhin Ccitur in nobis ex trium ſuperiorum elementorum fub-

Ilcemg ſtantia eſſe ſpiritus triplex, naturalis, vitalis et ani-
hitmm! malis. Tres ſpiritus vocat Aphrodiſæus. Vere non
Hiii! ſunt tres, ſed denuo ſpiritus diſtincti. Vitalis eſt
ubenA ſpiritus, qui per anaſtomoſes ab arteriis commu-
lun e nicatur venis, in quibus dicitur naturalis. Pri-
ehi mus ergo eſt ſanguis, cuius ſedes eſt in hepate,

tut e et corporis venis. Secundus eſt ſpiritus vitalis, cu-
3o ee u ius ſedes eſt in corde, et corporis arteriis. Tertius
obeen eſt ſpiritus animalis, quafi lucis radius, cuius ſedes
ie ini eſt in cerebro, et corporis neruis. In his omnibus
et i 5 eſt vnius ſpiritus et lucis Dei energia. Quod à cor-
Dels fin de communicetur hepati ſpiritus ille naturalis, docet
Tum N hominis formatio ab vtero. Nam arteria mittitur iun-
cta venæ per ipſius fœtus vmbilicum: itidemque in
uan nobis poſtea ſemper iunguntur arteria et vena. In
4. 4 cor eſt prius, quam in hepar, a Deo inſpirata Adæ ani-
vennn. ma, et ab eo hepati communicata. Per inſpirationem
uenhe in os et nares, eſt vere inducta anima: inſpiratio au-
5 lnan tem ad cor tendit. Cor eſt primum viuens, fons calo-
. MWK ris in medio corpore. Ab hepate ſumit liquorem vitæ,
45 quaſi materiam, et eum vice verſa viuificat: ſicut aquæ
n ning liquor ſuperioribus elementis materiam ſuppeditat, et ab
nple eis, iuncta luce, ad vegetandum viuificatur. Ex hepatis
venin ſanguine eſt animæ materia, per elaborationem mirabi-
5 &e 5 k 5. lem,

t

177% D E TRIN IT AT E

lem, quam nunc audies. Hinc dicitur anima efle in
ſanguine, et anima ipſa eſſe ſanguis, ſiue ſanguineus
ſpiritus. Non dicitur anima principaliter eſſe in pa-
rietibus cordis, aut in corpore ipfſo cerebri, aut he-
patis, ſed in ſanguine, vt docet ipſe Deus genes. 9.
Leuit. 17. et Deut. I2.

Ad quam rem eſt prius intelligenda ſubſtantialis
generatio ipſius vitalis ſpiritus, qui ex aêëre inſpirato,
et fubtiliſſimo ſanguine componitur, et nutritur. Vi-
talis ſpiritus in ſiniſtro cordis ventriculo ſuam origi⸗
nem habet, iuuantibus maxime pulmonibus ad ipfius
generationem. Eſt ſpiritus tenuis, caloris vi elabo-
ratus, flauo colore, ignea potentia, vt ſit quaſi ex pu-
riori ſanguine lucidus vapor, ſubſtantiam in ſe con-
tinens aquæ, aéëris, et ignis. Generatur ex facta in
pulmonibus mixtione inſpirati aéris cum elaborato
ſubtili ſanguine, quem dexter ventriculus cordis ſini-
ſtro communicat. Fit autem communicatio hæc non
per parietem cordis medium, vt vulgo creditur, ſed
magno artificio a dextro cordis ventriculo, longo per
pulmones ductu, agitatur ſanguis fubtilis: a pulmoni-
bus præparatur, flauus efficitur: et a vena arterio-
ſa, in arteriam venoſam transfunditur. Deinde in
ipſa arteria venoſa inſpirato aëri miſcetur, exſpira-
tione a fuligine repurgatur. Atque ita tandem a ſini-
ſtro cordis ventriculo totum mixtum per diaſtolem
attrahitur, apta ſupellex, vt fiat ſpiritus vitalis.

Quod ita per pulmones fiat communicatio, et præ-

paratio, docet coniunctio varia, et communicatio ve-

næ arterioſæ cum arteria venoſa in pulmonibus. Con-
firmat hoc magnitudo inſignis venæ arterioſæ, quæ

nec talis, nec tanta facta eſſet, nec tantam a corde ipſo

vim Puriſſimi ſanguinis in pulmones emitteret, ob ſolum
eorum nutrimentum, nec cor pulmonibus hac ratione
ſeruiret: cum præſertim antea in embryone ſolerent
pulmones ipſi aliunde nutriri, ob membranulas illas, ſeu
valuu

Valun
apert
funch
Uitati
Lon 1
lerian
Ug il
Non 2
eus ee⸗

HIuuum

nedint
eſt apr
licet
lepan
Dro
Vena
8i
lib.
tellig
Il
ticul
itr⸗
gis
i,
inip
dem
tenn⸗
Valis
chor
tinen
et
ſ
Kent
il⸗
4:

1.

Anime ke
e ſanrub
er Ne h
ebri, An
ens genes

ſibtmt!
Uere inhine
putrinr.
ſo kiun
ibrs A i
lori
1t Guad a

iun inſn
ur e
cum elhen
s eltis⸗
catio keet
crinm!
lo, un
z: 1nin
Venn
.. Deine!
ett, i
mten 11
Ul

1

L I B E R V 171

valuulas cordis, vſque ad horam natiuitatis nondum
apertas, vt docet Galenus. Ergo ad alium vſum ef-
funditur ſanguis a corde in pulmones hora ipfſa nati-
uitatis, et tam copioſus. Item a pulmonibus ad cor
non ſimplex aër, ſed mixtus ſanguine mittitur, per ar-
teriam venoſam: ergo in pulmonibus fit mixtio. Fla-
uus ille color a pulmonibus datur ſanguini ſpirituoſo,
non a corde. In ſiniſtro cordis ventriculo non eſt lo-
cus capax tantæ, et tam copioſæ mixtionis, nec ad
flauum elaboratio illa ſufficiens. Demum, paries ille
medius, cum ſit vaſorum et facultatum expers, non

eſt aptus ad communicationem et elaborationem illam,

licet aliquid reſudare poſſit. Eodem artificio, quo in
hepate fit transfuſio a vena porta ad venam cauam
propter ſanguinem, fit etiam in pulmone transfuſio a

vena arterioſa ad arteriam venoſam propter ſpiritum.

Si quis hæc conferat cum iis, quæ ſeribit Galenus
lib. 6. et 7. de vſu partium, veritatem penitus in-
telliget, ab ipſo Galeno non animaduerſam.
Ille itaque ſpiritus vitalis, a ſiniſtro cordis ven-
triculo, in arterias totius corporis deinde transfun-
ditur, ita vt qui tenuior eſt, ſuperiora petat, vbi
magis adhuc elaboratur, præcipue in plexu retifor-
mi, ſub baſi cerebri ſito, in quo ex vitali fieri
incipit animalis, ad propriam rationalis animæ ſe-
dem accedens. Iterum ille fortius mentis ignea vi
tenuatur, elaboratur, et pèrficitur, in tenuiſſimis

vaſis, ſeu capillaribus arteriis, quæ in plexibus

choroidibus ſitæ ſunt, et ipfiſſimam mentem con-
tinent. Hi plexus intima omnia cerebri penetrant,
et ipſos cerebri ventriculos interne ſuceingunt, va-

ſa illa ſecum complicata, et contexta ſeruan-

des, vſque ad neruorum origines, vt in eos
ſentiendi et mouendi facultas inducatur. Vaſa
illa miraculo magno tenuiſſime contexta, tamet-
4 arteris dicantur „ funt tamen fines arteriarum;,
tenden-

172 D E T RINI TATE

tendentes ad originem neruorum, miniſterio menin-

gum. Eſt nouum quoddam genus vaſorum. Nam

ſicut in transfuſione a venis in arterias, eſt in pul-

mone nouum genus vaſorum, ex vena et arteria: ita
in transfuſione ab arteriis in Heruôs eſt nouum
quoddam genus vaſorum ex arteriæ tunica in menin-
ge: cum præſertim meninges ipſæ ſuas in neruis tu-
nicas ſeruent. Senſus neruorum non eſt in molli illa
eorum materia, ſicut in cerebro. Nerui omnes in
membranarum filamenta deſinunt, exquiſitiſſimum ſen-
ſum habentia, ad quæ ob id ſemper ſpiritus mittitur.
Ab illis itaque meningum ſeu choroidum vaſculis,
velut a fonte, lucidus animalis ſpiritus veluti radius
per neruos effunditur in oculos, et alia ſenſoria or-
gana. Via eadem, vice verſa, aduenientes extrinſecus
ſenſatarum rerum lucidæ imagines, ad fontem eun-

dem mittuntur, quaſi per lucidum medium intro pe-

netrantes.
Ex his ſatis conſtat, mollem illam cerebri maſſam
non proprie eſſe rationalis animæ ſedem, cum frigida
ſit et ſenſus expers. Sed eſſe veluti puluinum dicto-
rum vaſorum, ne rumpantur: et cuſtodem animalis
ſpiritus, ne diffletur, quando neruis eſt communican-
dus: et eſſe frigidam ad contemperandum igneum
illum intra vaſa contentum calorem. Hinc quoque
fit, vt prædictis vaſis communem membranæ tunicam
in interna cauitate ſeruent nerui ad fidam ſpiritus cu-
ſtodiam: idque a tenui meninge, ſicut et externam
aliam tunicam habent a craſſa. Illa etiam ventricu-
lorum cerebri ſpatia inania, quæ philoſophi, et medici
admirantur, nihil minus continent, quam animam.
Sed prima ratione facti ſunt ventriculi illi ad ex-
purgamenta cerebri recipienda, veluti cloacæ, vt
probant excrementa ibi recepta, et meatus ad pala-
tum et nares, a quibus defluxiones morboſæ naſeun-
tur. Et quando ventriculi ita opplentur pituita, vt
arteriæ ipſæ choroidis ea immergantur, tunc fu-
bito ge-

bito
hum
lepſt
expi
Vbi
illon⸗
tione
ex de
ex e⸗
ola p
Onibn
lencda
ſenſin
ant.
perc
1d t
non
culi
Oſla
In V
tentu
ſs i
belle

(luli

ſtar

Akuma

elem
ob
man
4 b2
noſt
fi
bene
ih

1

ſterio nei
Drum, N
8 Et ux
et Attin
8 et m

nica in me
in Nellut
ſt in mil
erni Cmns
litictmn;
iritus niin
dum vNn
Veluti ni
in ſenlan!
tes eitint
1 forten 4
Cium und;

erehi n
n, i
liimun
den uin
Commnn
Kun ine
Hine

et ex
n ſen⸗
fi,ern
n ie
Ii
clonek,!
s l
le M.
hituic
e .
Hito N

L. I B E R v. 173

bito generatur apoplexia. Si partem obſtruat noxius
humor, cuius vapor mentem inficiat, generatur epi-
lepſia, aut morbus alius, iuxta partem, in quam ille
expulſus decumbet. Ibi ergo dicemus eſſe mentem,
vbi eam affici manifeſte percipimus. Ex immoderato
illorum vaſorum feruore, aut meningum inflamma-
tione, fiunt manifeſta deliria et phrenitides. Vnde
ex accidentibus morbis ex ſitus et ſubſtantiæ ratione,
ex caloris vi, et eum continentium vaſorum artifici-
oſa pulcritudine, et ex ibi apparentibus animæ acti-
onibus, ſemper colligimus, eſſe vaſcula illa præfe-
renda, et quia eis reliqua omnia ſeruiunt: et quia
ſenſuum nerui eis alligantur, vt inde vim accipi-
ant. Poſtremo quia nos ibi laborantem intellectum
percipimus, in forti meditatione arteriis illis vſque
ad tempora pulſantibus. Vix intelliget, qui locum
non viderit. Secunda alia ratione facti ſunt ventri-
culi illi, vt ad ſpatia eorum inania penetrans per
oſſa ethmoide inſpirati aëris portio, et ab ipſis ani-
mæ vaſis per diaſtolem attracta, animalem intus con-
tentum ſpiritum reficiat, et animam ventillet. In va-
ſis illis eſt mens, anima, et igneus ſpiritus, iugi fla-
bellatione indigens: alioquin inſtar externi ignis con-
cluſus ſuffocaretur. Flabellatione et difflatione, in-
ſtar ignis, indiget non ſolum, vt ab aêëre pabulum

me tun ſumat, ſed vt in eum ſuam fuliginem evomat. Sicut

lhpiitu

elementaris hic externus ignis, terreo craſſo corpori,
ob communem ſiccitatem, et ob communem lucis for-
mam, alligatur, corporis liquorem pabulum habens, et
ab are difflatur, fouetur, et nutritur: ita igneus ille
noſter ſpiritus et anima, corpori ſimiliter alligatur,
Vnum cum eo faciens eius ſanguinem pabulum ha-
bens: et ab aëreo ſpiritu inſpiratione et exſpiratione
difflatur, fouetur, et nutritur, vt ſit ei duplex ali-
mentum, ſpirituale et corporale. Hac loci et ſpiritua-
lis fomenti ratione conueniens admodum fuit, eun-
dem noſtri ſpiritus lucidum natura locum ſpiritu a-
lio ſan

474 D E TRINIT ATE

lio ſancto, cæleſti, lucido, afflari, idque, per oris Chri-

ſti exſpirationem, ſicut a nobis inſpiratione in eun-
dem locum trahitur ſpiritus. Decuit eundem noſtri
intellectus et lucentis animæ locum, cæleſti alterius
ignis luce denuo illuminari. Nam Deus primam in

nobis lucernam illuminat, et ſubortas ibi tenebras

denuo vertit in lucem, vt ait Dauid pfalm. 177 et
2. Sam. 22. Idipſum docet Elihu apud Iob. cap. 32.
et 33. . Idipſum docuerunt Zoroaſter, Triſmegiſtus
et Pythagoras, vt mox citabo. Vaſorum quoque for⸗
matio et temperies bona ad mentis bonitatem facit,
vt illis ſit anima melior, quibus ſunt illa melius diſ-
poſita. Sicut vero a bono ſpiritu inſita illa lux ma-

gis et magis illuminatur, ita et a malo obſcuratur.

Si in vaſcula illa cerebri, cum animali noſtro lucido
ſpiritu, tenebroſus et nequam ſpiritus intrudatur,
tunc dæmoniacos furores videbis, ſicut per bonum
ſpiritum lucidas reuelationes. Vaſcula autem illa fa-

cile impetit ſpiritus nequam, qui ſedem habet vicinam

in abyſſis illis aquarum et lacunis ventriculorum ce-
rebri. Spiritus ille nequam, cuius poteſtas eſt aéëris,
vna cum inſpirato a nobis aëre lacunas illas libere
ingreditur et egreditur, vt ibi cum ſpiritu noſtro, in-
tra vaſa illa, velut in arce collocato, iugiter dimicet.
Imo eum ita vndique obſidet, vt vix illi liceat reſpi-
rare, niſi quando ſuperueniens lux ſpiritus Dei malum
ſpiritum fugat. Ecce quam decenter loco illi conue-
niat, mentis, ſpiritus, reuelationis, et intellectus ratio,
et inſita et ſuperueniens, et tentationum ſuperiorum
zugna, vt alias nunc tentationes omittam. Simili in-
ſpirationis ratione charitas Dei in corde per ſpiritum
ſanctum accenditur. In corde, VItra vitæ principium, eſt
voluntatis imperium, et poſt tentationes intellectus, ac

carnis ſtimulos, prima peccati origo, ex conſenſu Matth.

15. Sed ea, quæ in cerebro ſunt, abſoluamus, priuſ-
quam ad cor progrediamur. Variæ pro illorum cerebri
vaſorum diuerſitate ſunt mentis actiones, quemadmodum
ſunt

funt
expo⸗
A
yaſei
exigul
duos
ſtra co
tie 1
Aliman
ſacto,
Citorii
Iis m
llima
inanib
emun
ſterm
ſangun
go che
gümen
Ventrie
büinit
cormumt
imnicen
Ulle
triculi
quend
lucig
ta ſib
henſie
ogit
is ali
tatem
etexc
luntil
rekici
atior

ſiri

1 Orl
Dne in e
indenn Nt
ſelti Aen
8 primmm!
ibi teretn
ln.
obe en,

ovel

itaten itt
A melim 5
la lue
oblenen
oſtro !
umcn
Der dun
uten i

Abet fiel

culorun

lus et ai

Uns dh

I okro⸗

fer Cinia.

lcett 1i
Dei m.
ill co.
ectus n

ſuyeninn V
Knii

er hüirin
peipinn
ellecku⸗ 4
nd
nus, 1 n.
un celen

nimi

L I B E R V. 175

funt varia organa in variis ventriculis, quos nunc ita
expono. .
Animali illi, et igneo ſpiritui, in illis choroidis
vaſculis contento, communicatur inſpiratus aër parte
exigua, per oſſa dicta ethmoide, tendens ad priores
duos cerebri ventriculos, in ſyncipitis dextra et ſini-
ſtra conſtitutos. Ibique capillares illæ choroidis arte-
riæ aërem illum dilatateæ hauriunt, ad ventillandam
animam. Ad eaſdem etiam nerui duo optici, concurſu
facto, viſorum lucidas imagines deferunt, ſicut et au-
ditorii et aliorum ſenſuum nerui, tegumento commu-
nis membranæ ſemper ſeruato, ad fidiſſimam et tu-
tiſſimam omnium cuſtodiam. Si enim in ſpaciis illis
inanibus, vagarentur ſpecies et ſpiritus cum anima,
emungendo foras omnia emitterentur, aut ſaltem per
ſternutationem. Si ibi efſet anima, iam non eſſet in
ſanguine, cum ſanguis non ſit extra vaſa. In vaſis er-
go choroidum eſt mens tutiſſime ſita. Tutiſſimum eſt te-
gumentum: et ad dicta vaſa, parte quadam in prioribus
ventriculis ſita, tendunt ſenſorii principes nerui, vt ſit
ibi initium ſenſus communis, exteriorum ſenſuum in
commune lata apprehenſio, ſeu imaginatio, vt conferri
inuicem et commiſceri apprehenſa ibi incipiant.
IIle deinde inſpiratus in cerebrum aër a duobus ven-
triculis anterioribus fertur ad medium, ſiue ad meatum
quendam communem, concurſu ſub pſalloide facto, vbi
lucidior et purior eſt mentis pars: quæ diuinitus inna-
ta ſibi idearum ſemina exerens, ex ſemel iam appre-
henſis imaginibus poteſt res nouas ſimilitudine quadam
cogitare, ſiue componere, imaginata commiſcere, ex ali-
is alia inferre, inter ea diſcernere et puram ipſam veri-
tatem colligere, luſtrante Deo. Minor eſt ibi ventriculus
et excellentior intellectus ratio: quia arteriæ choroidis
ſunt ibi copioſiores, quæ ſuum igneum ſpiritum diaſtole
reficiunt, et communis ſenſus apprehenſiones in ratioci=
nationem magis et magis luculentam adducunt, luce ea
ſpiritali intro per vaſa penetrante, et Deitate ipſaibi reful-
gente.

176 DETRINITATE

gente. Spatium inane non tantum ibi eſt, quantum in
aliis ventriculis, vt meatum potius, quam ventricu-
lum dixeris, ſeu longam et anffactuoſam ſcrutinii vi-
am. Quod factum ſapienter eſt, ob ſcrutinii difficulta-
tem. Minor ideo eſt ventriculus, quia vbi eſt purior,
et lucidior mentis pars, non tot congeri debuerunt
excrementa. Et quæ ibi generantur, in ſubiectam re-
cta choanam facile dilabuntur, ne mentis lucernam ex-
tinguant, aut ei ſint impedimento. Plura ſunt ibi vaſa
circa conarium, plures arteriarum pulſus, potentior
ibi mentis, et ignei ſpiritus actio. Nos quoque poten-
tius ibi iuxta tempora pulſare laborantem intellectum

exterius et interius deprehendimus, vt hoc ſolo expe-
rimento, ad ipſum mentis locum manuducamur. Adde

quod ei loco eſt propinquior ſenſus auditus, qui eſt
ſenſus diſciplinæ. Miraculum maximum eſt hæc homi-
nis compoſitio. Multi et longi ibi anfractus, vſque ad
cerebellum, vt longo ſcrutinio anfractuoſæ quæque
res poſſint inueſtigari, et tenebræ illuminari: adiuuan-
tibus etiam, per comminiſcendi facultatem, iis, quæ
in memoria fuerant antea recondita. Ibi quoque à
ianitore ſcolicoide, et ſinuoſis glutiis cum intenditur
cogitatio, retinetur quodammodo augeturque inſpirati
aëris fomentum, donec ab eo flabellatis et impetu
pulſantibus omnibus mentis arteriis, ſit ſcrutinium
perfectum, et lucide omnia illuſtrata. Menti ergo,

quæ ignea eſt, et lucis Dei particeps, apprime cohæ-

ret locus ille igneus, et iam parta notitia, quæ etiam
lucis eſt radius, et luminoſa quædam imago. Externæ
etiam rerum ſenſibiles ſpecies in oculum miſſæ, lumi-
noſæ ſunt, et ab obiecto luminoſo, ſeu lucis formam

habente, per medium luminoſum miſſæ. Vnde et

mens ipſa magis et magis illuſtratur.
Non ſolum a viſu, qui plures rerum dif-

ferentias nobis oſtendit, intellectus ornatur,.

ſed et ab aliorum ſenſuum obiectis, quæ o-
mia cum lucido noſtro ſpiritu cognationem

aliquam

— —

—.

+4 — — — — — — — — —

Heole
Purin
buefun
un ke

Damn e’.

i
tetit
e pote
elean
lo eie
4
Leon⸗
Nnen
el
Adlur⸗

.

ie,

Cvo le!
Ntenctiu,

L I B E K Vv. 1

7

aliquam habent. Cognatio eſt ex omnium fſübſtantiali
forma, quæ lux eſt, et ex ſpiritali ipſo in ſingulis
agendi modo. Sonus et odor inſtar ſpiritus ſunt, in-
ſtar ſpiritus percipiuntur, et inſtar ſpiritus in nobis
agunt. Auditorum perceptio fit externo ſpiritu ad au-
ris membranam feriente ipfum internum ſpiritum, in
quo ſita eſt lux animæ, et ſpiritalis harmoniæ concen-
tus, diaſtole et ſyſtole ordinatus. Odoratorum ſimilis
eſt fere ratio. Quæ autem guſtantur et tanguntur,
quanquam corporea magis ſint, tamen vires habent,
ad immutandam animam aptas, illa per humiditatem,
hæc per renixum: ex lucis item communi forma, ex
eius varia in ſpiritum actione. Lucis ratione ſubſtan-
tia hæc tota in animam agit, cum totius ideam in ea
imprimit. Subſtantias ipſas nunc vident Sophiſtæ, qui
antea docebant, nihil videri, nec in Deo, nec in no-
bis, niſi qualitates et fucatas laruas. At nos in Chri-
ſto videntes ſubſtantialem lucem, in aliis quoque ve-
ræ lucis viſionem proſequimur.
Ab omnibus prædictis in medio ventriculo illuſtra-
tis, ad quartum in parencephalide ventriculum, per-
mittente ianitore, ſpiritus ipſe tendit, et luminoſa
conflata imago, in ipſius animæ lumine ſita. Ibi vero
velut in cerebri fundo, vaſa illa ſuum memoriæ the-
ſaurum tenaciter obſeruant, et quæ ſunt ſenſu, et ra-
tiocinatione inventa, recondunt: non parietibus affixa,
ſed in ipſa animæ ſubſtantia, velut in materia quadam.
Habet ibi anima retenti ſpiritus fortiora vaſa, ne tam
facile memoria diffluat. Omitto quod ea via, per ſpi-
næ magnos neruos, motrix totius corporis facultas ad
muſculos mittatur, animali illo ſpiritu veluti radiante.
Sunt itaque in cerebro ventriculi quatuor, et ſenſus
interiores tres. Nam priores duo ventriculi ſenſum
vnum communem faciunt, imaginum receptorem.
Media eſt cogitatio, et extrema memoria. Hæc de
ſpiritali in cerebrum ducta portione, cerebri organis,
atque potentiis. MM
m. . Parte

578 D E TRINITATE

parte illa maiore inſpiratus aër per tracheam arte-
riam ad pulmones ducitur, vt ab ipſis elaboratus ad
arteriam venoſam tranſeat, in qua flauo et fübtili
ſanguini miſcetur, ac magis elaboratur. Deinde totum
mixtum a ſiniſtro cordis ventriculo diaſtole attrahi-
tur, in quo fortiſſima et viuifica ignis ibi contenti
virtute, ad ſuam formam perrficitur, et fit ſpiritus vi-

talis, multis in ea elaboratione expiratis fuliginofſis re-

crementis. Hoc totum veluti materia eſt ipſius ani-
mæ. VItra totum hoc mixtum, duo in anima ſuper-
ſunt: quid viuens ſpiratione creatum, aut in ſua ma-
teria productum: et ſpiritus ipſe, ſeu diuinitas ipfa
pirando inſita, omnia vnum, et anima vna. Id medi-
um, quod principaliter anima dicitur, halitus eſt et
ſpiritus, vtrinque cum ſpiritu eſſentialiter iunctus,
Subſtantia eſt ætherea, illi archetypæ ſuperelemen-
tari, et huic quoque inferiori ſimilis: naturalis anima
vna, vitatis et animalis. Ecce totam animæ rationem,
et quare anima omnis carnis in ſanguine fit, et anima
ipſa ſanguis ſit, vt ait Deus. Nam afflante Deo, in-
ſpirata per os et nares, in cor et cerebrum ipſius
Acdeæ, et natorum eius, illa cæleſtis ſpiritus aura, ſiue
idealis ſcintilla, et ſpiritali illi ſanguineæ materiæ in-

tus eſſentialiter iuncta, facta eſt in eius viſceribus ani-

ma. Gen. 2. Eſa. 57. Ezech. 37. et Zacha. 12. IHoc.
modo tam diſſimiles ſubſtantias poſſe coire, poſt Chal-
dæos docuerunt Academici, qui Aetheream quandam
a Deo auram elementari aêri coniungi dixerunt, vt eo

medio in denſum hoc corpus diuina mens immitti poſ-
ſet. Docent id clarius ſacræ literæ, halitum Dei, et

elementarem flatum paſſim vocantes. Plato in Timæo
aperte docet, ſubſtantiam animæ eſſe elementaris et di-
uinæ ſubſtantiæ commixtionem quandam. Eſſe tertiam
quandam fubſtantiam mediam, vtriuſque participem.
Nam continet anima ſymbolum Deitatis et mundi ele-
mentorum. Alioquin non poſſet anima vna vires illas
intelligibilis mentis habere, et viuificas has rectrices cor-
porum

1n ite
ns 11
t ſabil
e then
D
COntent
keitlsti
nolst
ns

In en

ſun.

s el

ien
enelener⸗
lis ni
litonen
et
Deo,

genieit
ͤnnd
12 N
Ovania
t, Ni
irie
Dei 6
TiI
liset

e tetiu

mnai er⸗

ices .

poln

L I B E R V. 179

porum facultates. Hinc quoque fit, vt anima ſenſibus paſ-
ſim auſcultans, corpori blandiatur, eius cognationem
amans. Aliquando in altum aſcendens, ſuperna cognati-
one magis afficiatur, priore neglecta. In Cratylo dicitur
anima Loxi, quaſi Ap eN,, ſpirando refrigerans, et
eſſe nihilominus a mente in homine diuina. Sicut anima
corpus, ita Deus animam ſpirando viuificat. Eſaias do-
cet, ſpiritum qui eſt a Deo, inuolui flatui, et ita Deum
ſpiracula feciſſe, animas aëre veſtitas. Zacharias forma-
tione quadam ait in hominis viſceribus fingi animæ ſpi-
ritum. Idipſum probat litera Geneſeos. Nam non ſim-
pliciter dicitur halitus ille Dei eſſe anima: ſed inſpirato
illo halitu facta eſt intus anima viuens. In elementis cor-
poris, ſicut in ſemine, eſſe eliciendæ animæ ſubſtantiale
ſymbolum, vltra iam oſtenſa adhuc oſtendemus. Duo
funt in ſemine, quæ ſunt de eſſentia animæ, quæ et fa-
ciunt animam nati aſſimilari animæ patris. Ea ſunt, for-
malis ſeu formatrix facultas, et ſpiritalis materia. For-
malis et formatrix facultas eſt lux ipſa et idea. Ex ſemi-
ne manifeſte eliciuntur animantium aliorum animæ, ac
etiam humanæ, accedente ipſi homini diuinæ mentis ha-
litu, in ea idea, quam ſeminis exigit ratio, ad quam ani-
ma formatur. In faciem hominis per os et nares, in cor
et cerebrum fit Dei ſpiratio, vt ita in idea hominis ani⸗
ma formetur. Ita Deus, quaſi figulus, dicitur formator
animæ, Zach. 12. Singulorum animas in cordibus ipſe
fingit, pſal. 32. Dicitur Deus formator lucis, Eſa. 456
Rerum enim fſubſtantiales formas in luce ipfſa realiter
format, ſicut ideas in mentis luce. Ita Deus in luce ani-
mam formauit, ſicut in luce poſtea anima ipſa alia ſimu-
lachra format et fingit. Denique dicitur Deus formator
omnium. lere. 10. quia nihil creauit, cui certam for-
mam non dedit. Etiam angelis, et animis, certam for-
mam dedit Deus, formator omnium. Deus nos intus et
extra formauit, etiam antequam eſſemus, artificio mi-
rabili, et multiplici ratione, pfal. 138. Primo res o-⸗
mnes mente concipiens Deus, eas in ſuæ lucis idea

cxemplariter ab æterno formauit. Deinde in externo
m. 2. eſſe

180 D E T RI N I T A T E

eſſe ſingula producens, vt ea præformauerat, fôrmat.
Si ſecundaria ratione in nobis hoc factum intelligas,
intelliges Chriſtum primario habuiſſe in Deo formam
ſuam, a qua nos accepimus, in externa hac creata lu-
ece formati. In ipſa creata luce realiter et fubſtantiali-
ter omnia format Deus, lucis ſuæ, ſeu ideæ ſymbolum
omnibus communicans, et homini præterea mentis di-
vinæ ſpiraculum influens. IIlud a Deo nobis immiſ-
fum animæ ſpiraculum, eſt lucerna quædam, fſiue lu-
cis ſcintilla. Deus ipſe ignis eſt, et Deus fſpiritus eſt,
a quo eſt in igneo noſtro et aëreo vitali ſpiritu ignea
et ſpiritalis anima. In luce eſt prima animarum et
aliarum rerum idea, et in luce eſt naturalis vita, vt
ait Ioannes. Lux ipſa Dei eſt, qua naturaliter illu-
minatur omnis homo natus in mundo, Ioan. I. In lu-
cido ipſo Dei verbo eſt fons animæ, et in eius luce
nos videmus lucem, pſal. 3 5. Pulchre ſecundum
hanc rationem cohæret animæ noſtræ ſpiritus ſanctus
in regeneratione datus, veluti lumen cum lumine, et
ignis cum igne. Alioqui non diceretur regeneratio
ſpiritus, niſi ad illius primæ generationis et ſpiratio-
nis Dei ſimilitudinem: et noua illuminatio veteris
ratione excellentior. Chaldæus hæc docuit Zoroaſter
in Oraculis ſapientiæ. Ibi a luce Dei in nos demiſſam
animam. ad eam lucem ait denuo aſpirare, ab ea illu-
minari, et ignem denuo fieri. Aſcendendum, inquit,
tibi eſt ad lumen ipſum, et patris radios, vnde infuſa
eſt tibi anima, multo mentis lumine circumfuſa, quæ
per potentiam patris fit ignis ſplendidus. Triſme-
giſtus in Pimandro ait, Lux et vita Deus eſt pater, a
quo natus eſt homo: ſi ergo comprehendis te ipſum

ex vita et luce conſtare, ad vitam rurſus lucemque

tranſcendes. Pythagoras in carminibus ait, Tu au-
tem confide, quoniam diuinum genus eſt homini-
bus, quibus ſacra natura lucem proferendo omnia
monſtrat. Occulta nobis eſt lux, quæ in maiorem

aliam lucem ſe profert luſtratione Dei. Ab illa

ipſa vir

u

T. I B E RK Vv„. 181
rit, örm ipſa vitæ Chriſti luce proceſſit nobis vita animæ in
n ielis generatione, et vita ſpiritus in regeneratione. Modus
Deo ornen eſt alius, ſicut in ipſomet Chriſto fuit alius, et nouus
e cemn?; ſpiritus. IIle ipſe, qui erat olim ſpiritus Elohim, eſt
tfüblnt4 nunc ſpiritus oris Chriſti, generans et regenerans, pſal.
er Hnbaln 103. Aliter tamen, et aliter. Regeneratio differt a ge-
en Mentis neratione, ſicut ſpiritus gratiæ differt ab innata anima.
Pobis innt Spiritus iſte eſt Deus, anima non eſt Deus, et per hunc
damn ſuel⸗ efficitur anima Deus. Animæ ſpiritus vitalis, et eius
D ziüms elementa, ſunt corruptibilia. Spiritus noui elementa
ih ſunt incorruptibilia, qualia in cælo nunc habet vitalis
inan ipſe Chriſti ſpiritus. Anima omnis carnis ex Dei præ-
gräts i, ſcripto ita diffinitur. Anima eſt originalis quidam in
turlieri ſanguine vitalis vapor. Anima hominis eſt originalis

Nin . Pr quidam in ſanguine mentis halitus. Spiritus autem re-
— generationis ſanctus eſt cum innouatis regenerationis
re benr Chriſti elementis nouus Deitatis halitus.
zi uot Non eſt quod verearis dicere, et animam noſtram,
n nite et ipſum Chriſti ſpiritum ſanctum ſibi eſſentialiter iun-
P Kpret ctam habere eiuſmodi elementarem ſubſtantiam, ſicut
a in⸗ verbum ſibi iunctam habet carnem. Inſeparabiliter
nutio ken eam ſubſtantiam contingit ignis animæ noſtræ, et ignis
nu ſpiritus noſtri, ac ea fouetur et nutritur: vt ignem
n , videmus liquore et aêre foueri et nutriri. Quibus
iis ⸗ deficientibus, ſicut extinguitur ignis, ita in nobis vel-
,e ut extinguitur anima, vitalibus actionibus priuata.
dim Imo ſecluſis his mundi elementis, ſola in ſe conſide-
, mei⸗ rata illa a Deo veniens animæ fubſtantia, velut ele-
ani, mentaris eſt, ſicut et angeli ſubſtantia. Nam ſpiri-
3, .Z tus ipſe Dei, qui eſt ſpiritus generationis Chriſti,
ste aàa quo angeli et animæ emanarunt, talem elementa-
ndist⸗ rem, ſeu ſuperelementarem ſubſtantiam continebant
is Iim in archetypo mundo. Eam ipſam ſimul cum huma-
dit, Rr no ſpiritu continet nunc ſpiritus Chriſti humanati.
ek hon⸗ Eam ipſam continet ſpiritus regenerationis noſtræ,
endo m quando ex aqua, ſpiritu, et igne de cælo ge-
in Gite m. 3. nera
„ A

ivl 1

182 D E TRINIT A TE

neramur. Ibi in ipfis creatis ſimul intelliguntur inere-
ta. Et ea omnia in vnam animæ et ſpiritus ſubſtantiam
coëunt. Conſidera, qualem Chriſtus in cælo hodie
continet fubſtantiam, qualis ſit eius halitus, qualis vi-
talis ſpiritus, qui ipſe eſt ſpiritus ſanctus, in ſe hæc
elementa continens, ſibi hypoſtatice vnita. Nam ſicut
verbum Dei eſt hypoſtatice homo, ita ſpiritus Dei eſt
hypoſtatice ſpiritus hominis. Per potentiam tamen re-
ſurrectionis ſunt omnia corporis et fſpiritus eius ele-
menta innouata, glorificata, incorruptibilia facta: et
ea omnia Chriſtus nobis communicat in baptiſmo et
cœna, ſe totum nobis communicans. Spiritus ſanctus
eſt ipſe oris Chriſti halitus. Ioan. 20. Quemadmodum
ſimul cum aëre flauit Deus animam, ita ſimul cum
