oſtendere prius debes, effſe in Deo inuiſibilem alium
ab homine filium. Hoc vero nunquam oſtenſurus
es. Vnum hoc item cogita. Eſto per tropum ali-
quem, aut ſophiſma illud, hic homo nominetur filius
Dei, quanquam reuera non ſit naturalis filius Dei: eſt
ſaltem naturalis filius Mariæ, vt habetur Matth. I.
et Luce I. Ibi enim dicitur, quod Maria peperit
filium ſuum primogenitum, quem vocauit leſum. Si
ergo hic ſine tropo eſt verus filius Mariæ, et ille
ſine tropo eſt verus filius Dei: iam ſequitur, duos
eſſe ſine tropo veroôs filios, in vnum cumulum vni-
tos. Papiſmi ſchola tota nunc docet, hunc hominem
dici filium, gratia vnionis, non veritate generationis.
Quod eſt Antichriſti maxima blaſphemia, et maxima
duorum filiorum impoſtura.

EPISTOLA DECIMA.

SiIne promiſſione neminem poſſe iuſtificari, pertinaci-
ter defendis, et fidem Chriſti veram callide diſſimulas.
Ex ſolo aſpectu Chriſti, miracula facientis, poterat mu-
lier Chananæa, vel Cæſarianus aliquis illi credens iu-
ſtiſica-

ſtifi
diui
eſſe
iuſti
nem
cree
in
nihi
cert
mor
Du⸗
eſt
eſt
cla

ra
lo⸗
nes
iuſt
mor
intu

enirn

nete do⸗

ſie el.

e8, N.
dtanl
res, e
I, Denn
ſopkir

Filins i.

ſt mul
1s ſulün
loe ddl
indens,
lemn dun
Oltentirne
Chun i⸗
etut is
g Deiſ
Mathe l
in epein
eun.

fia

2, (t M

r,
un ſt⸗
Pomvent
Fertioni
4 muüin

petinek
önnls
erat .
bensi.,
ſtler.

E PD I STO L A EFE. 603

ſtificari, etiamſi de promiſfionibus nihil vnquam au-
diuiſſem. Nam Chriſtus factis quoque declarabat, ſe
eſſe filium Dei, et id credentes homines ſaluabat, et
iuſtiſicabat, etiamſi eſſent Scythæ, nullam promiſſio-
nem habentes. Imo ridiculum, ſi quis non ſit Deo
crediturus, niſi aliquid ipſe promittat. Qui erant

in naui cum lIona, et in Niniue, crediderunt Deo,

nihil promittenti, ſed eis mortem minanti. Fiducia
certa ſe illi Deo commiſerunt, credentes, eum poſſe
mortem auertere, ob id iuſtificati, teſte Chriſto.

. . . 2. 7 .
Euangelium Dei eſt annunciatio illa Dei patris, Hic

eſt filius meus dilectus, in quo mihi complacitum
eſt, ipſum audite. Nihil hic promittit: tantum de-
clarat, quid velit, et quid ſibi placeat. Ita Chri-
ſtus docet, hanc eſſe voluntatem Dei, nobis decla-
ratam, vt hunc filium videntes, in eum credamus

Ioan. 6. Etiamſi nullæ fuiſſent vnquam promiſſio-
nes, nec lex, nec prophetæ, ſolus aduentus Chriſti

juſtificaret ſibi credentes, vel ſolo ipſo patris teſti-
monio. Sicut ſolus aſpectus ſerpentis, ita ſolus fidei

intuitus in Chriſtum, ſaluabat etiam ſurdos, qui

promiſſionem nullam audire poterant. Ex aſpectu
enim poterat in eis fufficiens haberi de Chriſto fides.
Ex ſolo etiam apud abſentes auditu. In Ifraële pro-
miſſiones habente, non inuenit Chriſtus tantam fi-
dem, quantam in Centurione: in quo ſine promiſſio-
ne, fine priore inſtructione, erat fiducia tam præ-
ſens, tam vehemens Matth. 8. Fiducia illius, quem
videbat, et credebat, poſſe omnia. Poſſem ad hoc
tuum dictum explodendum, teſtimonia alia, et exempla
juſtificatorum adducere innumera, tam ante tempus le-
gis, quam tempore legis, et tempore gratiæ. Iuſtifica-
tum ais Cornelium, antequam Petrum audiret, acto.
10. et nullam ſibi factam promiſſionem, ille tunc
ſciebat, ſed credebat eſſe iuſtitiam in Deo. Idem ſcri-
bitur de rege Abimelech. gen. 20. de Raab caupona, de
Samaritano, et plerisque aliis. In infulis nouis, Solo
con-

604 EPIST O LA E.

conſcientiæ teſtimonio inuenitur fidei et iuſtitiæ ra-
tio, in finali iudicio coram Deo profutura. Et ta-
men ibi nihil de promiſſionibus auditur. Libro ſe-
cundo, de iuſtitia regni Chriſti, cap. 2. et 3. pleroſ-
que iuſtificatos oftendi, quibus nulla tunc ſuccurre-

bat promiſſio. Promiſſiones quidem addebat olim

Deus in lege, et promiſſiones addebat Chriſtus, cum

ſalubribus miraculis, vt ad ſe facilius nos alliceret.

Scopus tamen fidei noſtræ eſt ipſe Chriſtus, vt eum
eſſe verum Meſſiam, filium Dei, ſaluatorem noſtrum,

fiducia certa credamus: ad idque promiſſionibus di-

uinis, et aliis de cælo teſtibus, magis firmemur.

EPISTOLA VNDECIMA.

Quia facta omnia, et actus quoscunque bonos
vos omnes deluditis, veſtro in Iacobum commento,
Abrahamum dicentes eſſe factis iuſtificatum, id eſt,
declaratum iuſtum: operæ pretium me facturum pu-
to, ſi errorem hunc eliminare tentauero. Fateor
quidem, operibus declarari fidem, ſed opera quid
aliud efficere, multis rationibus oſtendo. Primo,
Malefacta aliud efficiunt, quam declarare. Furtum,
adulterium, homicidium, et alia eiuſmodi nonne ſunt
peccata? Si actibus his, ſiue externe, ſiue interne
ſumptis, reſpondet aliqua pœna, quare contrariis
non reſpondebit aliqua gloria? Saltem poſt adem-
ptam gratiam, ne tu omnia antea fuiſſe praua cauil-
leris. Virtus gratiæ æquatur virtuti peccati, ac etiam
ſuperabundat. Rom. 5. Ergo benefacta in gratia tan-
tum valent, ad augendam gloriam, quantum malefacta
in peccato valent ad augendam pœnam. Secundo, Co-
gnoſcenda tibi eſt vis dictionis excluſiuæ Iacobi, Non
ex fide tantum iuſtificatus eſt Abraham, ſed ex factis
quoque. Ergo ad eandem iuſtitiam, quam ſides effece-
rat, ali-

lat,
res
Iatur
tione
operr
(es
guod
men
füra,
Aliq
Vt in
exX i
cuin
ieuu
didi
juſti
gerji
Ga
4b
Anim
effci
Kunt
tbi.
le,
et vl
do
Abr⸗
Dron
luct
exir
nam
maid
Mlüs
Pron
ibii
ete
Lert

iie n.
ltu.
ibro k⸗
pleno.
necune⸗
lt olin
l, elt
gliceret
Vt eun
nohkrun,
hibus d.
nur.

ge hono⸗
mment,
i1 h
num h.
Pien
etl git
Prino,
Furmo,
ne in
iten⸗
ontrnis
Wen⸗
3 en.
r ein
gtint.
lek⸗
6o,C
N
eftee .
t, ⸗

⸗ EPDISTOL A F.. 6o05

rat, aliquid adiecerunt facta. Tertio, Declaratio illa

res inanis eſt; hypocriſis eſt, ſi ſola declaratio quæ-

ratur. Solus erat Abraham cum Deo, qui declara-
tione non indigebat, ſed veram, et ſpontaneam
operum acceſſionem adhuc expoſcebat. Quarto, Mer-
ces operum, doctore Chriſto, re ipſa aliquid eſt,
quod rependetur. Intellige mercedem, ad certam
menſuram factis ſingulis reipondentem, vt ea men-
ſura, qua aliis metimur, remetiatur nobis. Quinto,
Aliquando dieimur iuſtificari, id eſt, iuſti declarari,
vt in iudiciali foro. Alioqui iuſtificari dicitur, qui
ex iniuſto fit iuſtus, et qui ex iuſto fit iuſtior, ſeu
cuius iuſtitiæ aliquid accedit, vt accipit Iacobus.
Sicut qui ſordidus eſt, ſordeſcit adhuc’, et fit ſor-
didior: ita qui iuſtus eſt, iuſtificatur adhuc, et fit
juſtior, teſte Ioanne. Paulus quoque per opera au-
geri docet iuſtitiæ prouentum. 2. Cor. 9. Sexto, Fa-
cta externa agunt in animum, ſicut actus in habitum:
ab operibus bonis vel malis, bene vel male afficitur
animus, ſicut ab obiecto afficitur ſenſus: ergo aliquid
efficiunt, augent,; vel minuunt. Septimo, Verba
ſunt Dei Genes. 22. Quia feciſti rem hanc, iuro
tibi. Aliquid fauoris peperit factum illud ipſi Abra-
hæ, vt tunc iuraret Deus, quod antea non fecerat:
et vberiorem faceret promiſſionem, quam ante, quan-
do Abraham crediderat. Octauo iuſtificatus dicitur
Abraham, Genes. I5. eo ſolo, quod credidit Deo,
promittenti numeroſam progeniem. Mera fuit gratia.
Iuſtiſcatus vero iam erat antea credens Deo, iubenti
exire de terra propria, Genes. 12. et Heb. 11. Quo-
nam modo eſt iterum cap. 15. iuſtificatus? acceſſione
maioris iuſtitiæ. Inſignis ille de iuſtitia eius locus præ
aliis notatur capite decimo quinto: quia ibi Chriſtus

promittitur, creditur, et a propheta videtur, et quia fuit

ibi intenſior aſſenſus. Senſim induitur fides, creſcit fides,
et creſcit iuſtitia. Ad quem. modum et in nobis debet ad
certam metam eſſe intenſa fides, vt dicatur viua, et viuifi-
cante

606 EPISTOIL A E.

cante ſpiritu magis ornetur. Nono, Fides eſt crede-

re, credendi actus factum eſt. Ergo ſicut ex facto

illo incipit ad iuſtitiam imputatio, ita ex factis aliis,
Deo gratis, creſcere poteſt, cum ſint omnia Dona

Dei. Decimo, Factum Phinees imputatum eſt ei ad
juſtitiam, pſal. I105. Non ait, fuiſſe ſolam declara-
tionem, ſed imputatum eſt ei, ſicut Abrahæ imputa-
tum eſt. Ipſa reſtitutio pignoris imputatur ad iuſtiti-

am coram Deo, Deut. 24. vt iam concludam, Data

ſide, quid eſt ſuperlucrari? Quid eſt per bona opera
recondere ſibi theſauros, in futuro ſeculo inuenien-
dos? Theſauros, ait Chriſtus, multiplices, Matth. 6.

Fidem ſolam Chriſti, ſecluſis operibus, gratis iuſtifi-
care ſibi credentes, docet merito Paulus. Sola fides

. . . . . . „. —
Chriſti, quem ex impio facit pium, ex iniuſto iuſtum,

ſine aliis operibus, vt latronem iuſtificauit. At ni-
hilominus bonorum operum theſaurus fuus cuique

ſeruatur. In futuro ſeculo nihil magis obſeruandum,

quam ſingulorum operum examen: vt qui plus facit,

ſit ibi futurus maior, qui minus, minor. Atque ita
augetur iuſtitia et gloria ex actibus innumeris, tam
internis, quam externis, a Chriſto ipſo præceptis, pro

quibus et ipſe copioſam fore gloriæ mercedem, nobis

affirmat. . .

EPISTOLA DVODECIMA.

INſulſis rationibus opera omnia ſemper damnas.

Qualiacunque ſint facta, ea ſemper, ais, eſſe pecca-
ta, fecibus admixta, vt omnia Deo fœteant, et
mortem æternam promereantur. In opera ſpiritus
blaſphemas, et mortem primam a ſecunda non bene di-
ſcernis. Opus nullum ais eſſe probum, niſi procedat ex
perfecto amore: Hic autem nuſquam tibi eſt. Perfe-
ctionem omnem a nobis procul abiicis, quia Caro
concupiſcit. Violenter tua ſomnia perſequeris.
Ex profeſſo repugnas doctrinæ Chriſti et apoſto-
lorum

lorun
perke
Clniſ
n08 P
I. C
Colos
1. et
Phil.
Non!
fectun
quod
Cata,
rem,
Car
Chri
fectie
ſtalti,
ſtug,
dum,
Uentit
Iundo
Cinon
ed OnI
bus a
Proden
tituse⸗
hominit
inprod
Afrma
Alid i
lld ip,
ANam V
Opus et
Detere,

Uliusre
Elle C

Aavoe⸗

(telt.
a
tis Ui,
4 Donn
ſt ei
Geclarr.
impute.
diuſtit⸗

Im Da

1n Open
nuepienr⸗
latth 6.

6 iultfk.

oli ſces
0 iWkun,
At l.

lie

Mancun,
lus fieh⸗

Atten

ris, n
pti, U
N, no

1

Cammss.
peler.
eunt, 4
Hinn
bene ⸗
cene
lle-
1 C0
gleri⸗
Not⸗
lorune

EPISTOLAE. 607

lorum eius, qui perfectionem nobis tribuunt et nos
PAαι C .
deeos docent, cum perfecta in nobis ſint dona
Thriſti, et eius perfectio ſit nobis communicata. Hinc

nos perfectos, poſt Chriſtum paſſim vocant apoſtoli

1. Cor. 1. et 2. et 14. et 2. Cor. 3. Ephes. 6
Colos. I. et 4. Heb. 5. 6. 7. 9. 10. et 12. laco.
1. et 3. et I. Pet. I. et I. Ioan. 2. et 4. Loco vno

Phil. 3., ſe perfectum et non perfectum docet Paulus

ro. perfectione d orum Chriſti. Ex eo
quod charitas ipſa perfecta Deus eſt nobis comm .
cata, concludit Ioannes, eſſe in nobis perfectum amo.
rem, qui foras excludit timorem. Ex eo ergo noc
caro ſuis inſultibus concupiſcit, non ſequitur, ſpiritiitil
illi non agere in nobie perfectum amorem. Per-
Kione anc cæleſten i n
ſtaſti, nondum e cælo Venitus. Mamttns eribne zi.
ſtus, dicens, eſſe ſa⸗ beatos i. habentes mane
A en e M KHK cor habentes mun-
dumn, honetun um, atth. 5. et Lucæ 8.
eſt! aulus, ſicut et Ignatius, vocans ſanctos
mundos, immaculatoôs, corda irreprehenſibilia in ſan-
ctimonia coram Deo. Secundum internum hominem
ea omnia vere dicuntur. Non eſt in fanctorum operi-
bus admixtio fœtida, quam tu fingis. Seorſim a nobis
prodeunt opera carnis, et ſeorſim prodeunt opera ſpi-
ritus, carne tunc ſuppreſſa. Opera ſpiritus coram Deo et
hominibus lucent, teſte Chriſto, proba ſunt et bona. Tu
improbus et blaſphemus, qui opera ſpiritus calumniaris
Affirmas, ea opera fœdata eſſe, nec ſine venia dici bona:
quaſi ipſe Dei ſpiritus ſibi ipſi veniam det. Imo Chri-
ſtus ipſe, qui in nobis agit, fœdum opus educit. Sed
quam veniam ais? Vbi non eſt nouum peccatum, non
opus eſt noua venia. Non opus eſt, vetera ſemper re-

petere, quæ iam ſunt condonata, et eorum Deus non am

plius recordatur. Cum dicebat Paulus, ſe nullius peccati
eſſe conſcium, non tunc peccabat. Non peccabant apo-
ſtoli prædicando, et virtutes edendo. Bona opera ſcriptu-

ra vocat, et tu negas, eſſe bona 2² In omni, inquit, bono
, 2

opere

60G E PISTO L A E.

opere fructiſicate. Ex bonis veſtris operibus glori-
ficent patrem veſtrum. Plena erat puella operibus
bonis, et eleemoſynis, acto. 10. Plema miſericordia,
et operibus bonis. Iaco. 3. Imo in lege naturæ et

apud idololatras erant opera bona, vt vides in Iob. et

Cornelio, in eleemoſynis Nabuchodonoſoris, in ora-
tione, et ieiunio Niniuitarum. Sed concedamus tuo
more opera illa cum venia dici bona. Cum venia po-
terunt ad gloriam augendam prodeſſe, cum venia erit

eorum aliqua merces. Opera tu nobis ad vitam prod-

eſſe, negas, quia ſtatum ac firmum eſt, Vitam æter⸗
nam per fidem nobis dari: ergo non ex operibus.
Ex operibus legis non eſſe hæreditatem, ſed ex fide,
vt ſecundum gratiam firma ſit promiſſio omni credenti.
Vitam et hæreditatem ita nobis per Chriſtum dari,
certe fatemur. Sed in ea vita quis negaret augeri glo⸗
riam; et operum eſſe certam mercedem? Filia, ais,
inſurgeret in matrem, ſi charitas quicquam efficeret,
aut alia opera, cum ſint fructus fidei. Magica eſt hæc
Diaboli faſcinatio. Opera bona eſſe fructus ſpiritus,
ſcriptura docet, ſicut fides eſt fructus ſpiritus, et cha-

ritas fructus ſpiritus. Galat. 5. ſed eſto, fint fructus

fidei. An non filia vera auget effectum matris? An
non et in rebus aliis effectus fouet ſuam cauſam, ro-
borat, et auget? An non calor fouet, et facit ignem?
An non actus roborat, et facit habitum? Nonne le-
ctio fouet et auget intellectum? Nonne exercitatio
roborat artem? Nonne veſtimentum fouet artificem?
Ita a charitatis exercitiis, orationibus, ieiuniis, et aliis
ſpiritus operibus, veſtitur, fouetur, roboratur, et au-
getur, cum ſua iuſtitia fides, ſine quibus nudata mo-
ritur. His modis ex grano exiguo fit arbor magna.
Cum caro mortificatur, ſpiritus viuificatur, et fides
augetur.

EPISTOLA DECIMA
TERTIIA.

Errar

1
cat in
ſtere in
Vt iutt
peceat
tio elt
peccat
bente
Me, ni
ten?
eh,
Cifkert
fert id
innid ek

flei vite
Nipere

tie Paſſi
Des elle
19. ra
der erat

Mnn'iod

tne Fe

mIus,

.

iIS. 3

huat 1
Uit Satz

(uando

Vel min
eis hirit
Ainemur.

ihh

Hono.
Nonne

S lis Gde
ior,

Dükatiion

1s g

Operiba u

ricorch,

ature 4

n lob
in r
Amus tun

Venia o.

enin ei
Ann prol⸗

tarn Ete .

Cperibe.
d er ke⸗
ictedeni
lun nt
Ugerig⸗
Filiz, 15
eſſeee,
n ek he
Hinte
,et er
gt fruent
tis? 4
ulamn, 10.
it igen
Wonel

etcitti

Ttifcen!

eti
In, e4
datn N.
9t in.
et 0e

E PI ST OLA FE.„. 609

ERras tu peſſime, errorem exiſtimans, ſi quis di-
cat iuſtitiam augeri. Sola Dei imputatione ais conſi-
ſtere iuſtificationem, nulla in homine facta mutatione,
vt iuſtus nihil differat ab iniuſto. Quid audio? Per
peccatum non immutatur ſpiritus hominis? Si muta-
tio eſt, quando peccas, mutatio eſt, quando tollitur
peccatum. Qui fub tenebris eſt, nihil differt ab ha-
bente lucem? Qui liberatus eſt ab oppreſſione ſata-
nae, nihil differt ab eo, qui ſatanam habet opprimen-
tem? Qui bonum ſpiritum nanciſcitur, nihil differt ab
eo, qui caret? Qui placatam conſcientiam habet, non
differt ab eo, cui rodetur? Regnum cælorum non dif-
fert ab inferno? Satanica eſt iuſtificatio tua, ſi talis
intus eſt tibi conſcientia, qualis erat antea, et ſi in te
fidei vita non differt a priori morte. Paulus docet nos
accipere donum iuſtitiæ, Rom. 5. Veſtimentum iuſti⸗
tiæ paſſim dicitur. Iuſtificationes ſanctorum, ait Ioan-
nes, eſſe in eis byſſinum purum, et ſplendidum, apoc.
19. Ergo eſt illuſtratio aliqua. Ipſa clara iuſtificatio
per gratiam, eſt ſpiritus gratiæ, vt ait Zacharias.
Nam iuſtificatio non fit ſine fide, nec fides ſine ſpiri-
tu. Sicut homini peccanti varie ſe inſinuat ſpiritus
malus, ita cum pœnitens iuſtificatur, varie illi ſe inſi-
nuat ſpiritus bonus, et ſecernitur malus. Sicut intra-
uit Satanas in cor Iudæ, in cor Ananiæ et Saphiræ,
quando peccarunt, ita in corda aliorum intrat magis
vel minus. Atque ita cum iuſtificantur, egreditur ab
eis ſpiritus immundus, vt ait Chriſtus. Sed eſto. Ima-
ginemur, ſolam ita eſſe Dei imputationem, et offenſæ
in ipſo Deo remiſſionem, quaſi Deus mutetur, non
homo. Nonne et in his eſt dare magis et minus?

Nonne huic magis remittitur, et illi minus? Ita Chri-

ſtus docet Lucæ 7. Hinc dicitur hic magnus, iſte
maior, ille maximus, in regno cælorum. Sicut/im-
putatione hic dicitur iuſtus, reconciliatus et gra-
tus: ita imputatione ille dicitur magis iuſtus, ma-
gis reconciliatus, et magis Deo gratus. Qui
. Q. negocian-

61 EPIS TOL A E.

negociando eſt quinque talenta ſuperlucratus, gratior
eſt, quam qui duo, et pluribus ciuitatibus præficitur.
Omnia in nobis augeri, docet Paulus, magis et magis
abundare, et iuſtitiam, et gratiam, et gloriam. Idipſum
docuit Chriſtus, dicens, Ei, qui habet, dabitur, et red-
detur abundantior. Vitam habeant, et abundantius

habeant. Faxit Deus, Caluine, vt depoſito magico
tuo faſcino, in omnibus abundare ſatagas. Sola Petri

diſputatio contra Simonem magum te Confundit, et
operum iuſtitiam, etiam in Ethnico docet. Rogat
Petrus, An Deus ſit iuſtus? An benefacientibus bene
faciat? et malefacientibus malefaciat? Si hæc eſt iu-
ſtitia naturalis, ob ipſa benefacta ipſe benefacit, ſicut 0b
malefacta malefacit. Eſt ergo inter Ethnicos aliqua ope-
rum retributio, vt ipſemet docet acto. 10. et Paulus Rom.
2. Hinc Petrus neceſſario ſequi ait reſurrectionem,
quod benefacturus ſit Deus iis, qui benefacientes ſunt
mala perpeſſi. Quam iuſtitiam tu cum Simone mage
negas. Inſtar Simonis magi tu doces, iuſti ficationem
et fidem eſſe ſolam cognitionem. Obſeruationem vero
præceptorum eſſe penitus impoſſibilem. Contra docet
Ieremias, Ipſam præceptorum obſeruationem eſſe co-
gnitionem Dei lere. 22. Ioannes ipſe ait, Per hoc
ſcimus, quod cognoſcimus eum, quia præcepta illius
obſeruamus. Qui dicit, noui eum, et præcepta eius
non ſeruat, mendax eſt: præcepta enim eius graula
non funt. Ridicula hinc oſtenditur cognitio tua, ime
magica faſcinatio, et ementita iuſtificatio.

EPISTOLA DECIMA
QVARTA.

NEc fidem Chriſti, nec opera bona probe
tu intelligis, nec regnum eius cæleſte. Vt rem
imaginariam regnum hoc Chriſti deludis, quaſi
ſit res de ſolo titulo, quod nos cum Clriſto
iam nunc regnemus in cæleſtibus. Negas, in-
ternum

ternum
elt non
it inne
eonca

mentäre
eſle de
Doteſt
oübus,
truncati
poſition
us Dei
ita vere
tice ho
elt in n
ſpiritus

in ſpiri
Cniſti

Hoc ti.
Chriſtun

neg, t⸗
s.
ec, ia
ille eſbe
IIlens eſt
eſt rte
(leſtis

Hheeſt .

bere C

eins Llori
bemus:
länciam
tem nob
zieun,
entn.

AInni 1

lobis Vi

bee nor
(ir

, grtiot⸗
Prelkcia,
et m
h. Ndihin
Ur, ekt-
bundine
10 irdn
Sola n
hfundit
ibos der
nre ei⸗
it ſand
Nligun ch⸗
Dauichor
rreckionen
centesſ
one n
icnicnt
oren te
utrn
n n
er;
eils
totu

EPDPIS TO TI. A E. 6711

ternum hominem eſſe nouum hominem. An non ibi
eſt nouus homo, vbi eſt innouatio? Intus in nobis
eſt innouatio: ergo intus in nobis eſt nouus homo,

abſconditus in corde homo. Rides tu, quod ele-

mentarem Chriſti ſpiritum incorruptibilem ego dicam
eſſe de ſubſtantia interni noſtri hominis. Quæſo te,
Poteſt eſſe compoſitio viua ex carne, ſanguine, et
oſſibus, ſine elementari ſpiritu? Non eſt in nobis
truncatus Chriſtus, ſed tota ſua carnis et fſpiritus com-
poſitione ſe nobis ſubſtantialiter communicat. Spiri-
tus Dei eſt hypoſtatice ſpiritus hominis, et ſe nobis
ita vere communicat: ſicut verbum Dei eſt hypoſta-
tice homo, et ſe nobis ita vere communicat. Sicut
eſt in nobis elementaris eius caro, ita et elementaris
ſpiritus. Ab illo increatæ lucis fulgore immutatur
in ſpiritu noſtro prior creatæ lucis forma, ipſeque tunc
Chriſti integer ſpiritus adiungitur, ſicut integra caro.
Hoc tu plane non intelligis, nec qualiter anima noſtra

Chriſtum fſubſtantialiter induat. Rogas, vbi doceat Io-

annes, tales nos eſſe in mundo hoc, qualis eſt ipſe Chri-
ſtus. Verba eius capite quarto prioris epiſtolæ ſunt
hæc, Fiduciam habeamus ad diem iudicii, quia ſicut
ille eſt, et nos ſumus in mundo hoc. Hebraiſmus fre-
quens eſt, et manifeſtus, vt hic dicatur ſicut ille, quia
eſt ſorte eadem, ſtatu et conditione talis. Qualis eſt
cæleſtis ille, tales et hi, qui cæleſtes ſunt, I1. Cor. I5.
Hæc eſt Paulo et Ioanni fiducia certiſſima, talem in ſe
habere Chriſtum, qualis ipſe eſt in gloria. Veram regni
eius gloriam et guſtum iam nunc in interno homine ha-
bemus: quæ res certiſſimam nobis facit de futuro regno
ſiduciam. In hoc, ait Ioannes, eſſe perfectam charita-
tem nobiſcum, qualis non fuit temporibus patrum. No-
biſcum, qui credidimus Ieſu Chriſto, filio Dei, in eius
aduentu. Ipſe enim veniens fœdere nouo fecit nobis

omnia noua. 2. Cor. 5. Teſtamento nouo initiauit

nobis viam nouam et viuentem. Heb. 10. Ergo vita
hæc non moriens, antea non erat, ſi noua eſt, et eam
Chriſtus nobis initiauit. Tu vero Iudaico quodam
Q. 2 2elo

6Gr⸗ EPIS T OTL. A E.

zelo ſcandalizaris, et conuitiis me obruis, quod cum
Chriſto dicam, eum, qui minimus eſt in regno hoc,

efſſe maiorem, quam fuerit Abraham: et quod cum

Paulo dicam, Abrahamum ipſum fuiſſe carnalem. Ver-
ba Chriſti, a me iam alibi plene inducta, nunc omit-
to. Verba Pauli manifeſta ſunt Rom. 4. Quid igitur

dicemus Abraham, patrem noſtrum, inueniſſe ſecundum

carnem? Non ait Græcus codex, patrem ſecundum
carnem, ſed inueniſſe ſecundum carnem. SNνναναι
α¹*α αα. Ex iis, quæ in ipſo Abrahamo ſecun-
dum carnem geſta ſunt, oſtenditur ibi ſpiritualium ty-
pus, ſicut alibi in Ifraële carnali, et Aarone carnali,
oſtenditur figura ſpiritualium I. Cor. 10. et Heb. 7.
et 9. Carnalis dicitur tota illa vetus generatio, quia
non erat ita, vt nos, nouo hoc gloriæ ſpiritu rege-
niti, nec ad cæleſtem hanc vitam cum Chriſto reſuſci-
tati. Non nego, quin ad eandem hæreditatem, et ad
idem Dei regnum ſint eorum plerique poſt refſurre-
cionem aſſumendi: et non nulli etiam, Chriſto reſur-
gente, cum patriarchis iam affumpti. Sed præſentem
ſtatum, et aduentus Chriſti dona cæleſtia, dico eſſe

nobis potiora. Hoc velim ex Paulo bene tibi cogni-
tum. Quomodo mortem Chriſtus veniens aboleuit,

vitam nobis in lucem produxit et immortalitatem.
Quomodo per mortem deſtruxit eum, qui mortis ha-
bebat imperium, id eſt, diabolum, et liberos reddidit
ſeruituti mortis obnoxios? Quomodo nos in ſuum
cæleſte regnum euexit, et in cæleſtibus ſedere fecit?
An non vſque ad mortem Chriſti regnauit mors?
An non patres omnes fuerunt antea in inferno?
Sola mors Chriſti infernum confregit, et paradiſum
aperuit. Cupiebat Paulus diſſolui, et eſſe mox
cum Chriſto, in paradiſo, quod Patribus olim non
dabatur. Si caro Chriſti eſt vere cibus, eſt vere
alimentum. Si eſt vere alimentum, ille, qui ea
nutritur, efficitur ſubſtantialiter vnum cum Chriſto.

Subſtantiali autem hoc carnis Chriſti cibo non eſt v·

ſus Abra-

ſus Al
omnes
regnun
inquit.
huius
me in
105 f
noN
in iptn

ſicut
teor!
pore,
Capace
Certum
ſto ſit
tempus
tur, et
ſtus M
tionig,
I. et!
frmns
Uis ad
leratio⸗
nide,
tritu.
Gione
1. 6.
ſeguat
in .
ilka n

lod c

no e,

Wod en

n. Wer.
ine Oni.
Hid igine
fecundun
ſeelndin
alun

10 leenn

aliun t⸗
e cnnt,
t Heb.)
tio,
rimn ke
o teiti
en, 41
tennne
ſto eir

Prelan
(ico &

E P I S T O L AE. 613

„

ſus Abraham: præſtantiores igitur ſumus nos. IIos
emnes nos præcellimus: quia nondum ad eos venerat
regnum Chriſti, nec gloria reſurrectionis eius. Nunc,
inquit, iudicio tolletur carcer ſatanæ. Nunc princeps
huius mundi eiicietur foras. Et ego exaltatus vos ad
me in cælum traham. Poſt mortem ſacerdotis magni
nos ſumus reuerſi ad priorem paradiſi poſſeſſionem,
non ante. Per mortem eius eſt aperta via ſanctorum
in ipſum cælum.

EPISTOLA DECIMA
QVINTA.

REgenerationem veram nondum es aſſequutus,
ſicut nec regnum Chriſti cæleſte. Regenerationem fa-
teor non momento perfici, incipere tamen certo tem-
pore, idque in homine, verborum vitæ capace, fidei
capace, cum fides ſit oſtium regni cælorum. An non
certum eſt tempus, quo quis vocatur? quo ex iniu-
ſto fit iuſtus? ex non credente credens? Certum
tempus eſt, quo quis conuertitur, quo a Chriſto ſana-
tur, et quo remittuntur ei peccata, vt ait ipſe Chri-
ſtus Matth. 13. et Marci. 4. Tempus certum muta-
tionis, et translationis noſtræ, vide Epheſ. 2. Colos.
I. et 2. et alibi paſſim. Certum eſt tempus, quo in-
firmus dimiſſa febre incipit renouari, qui et poſtea ma-
gis ad valetudinem maiorem in dies renouatur. Rege-

neratio, et renouatio dicitur in baptiſmo, febre mortis

dimiſſa, et accepta vitæ ſpiritu, ac regni cæleſtis in-
troitu. Lege, quod ad hanc rem, de baptiſmi perfe-
ctione ſcribit Clemens Alexandrinus lib. 1. pædagôgi
ca. 6. Quanquam non ſemper hora baptiſmi et cænæ
ſequatur effectus, a nobis tamen ita debent miniſtrari,
quia ad id eſt eorum inſtitutio, Ais, Chriſtum de aqua
iſta nihil cogitaſſe, quando dixit nos renaſci ex aqua.
Quid igitur? Aqua non eſt aqua? An non aqua eſt, quan-
Q. 3. do Pau-

614 EPILSTOL AF.

do Paulus vocat lauacrum regenerationis? Quando ait,
nos mundatos lauacro aquæ? Regenerari hominem ais,
quando illuminatur. Contra de iam concedis pædo-
baptizatos tuos non regenerari, qui nec illuminantur,
nec intelligunt. Rite eos baptizari contedis, regene-
rationem a baptiſmo longe ſeparans, et tantum dicens.
Baptismum eſſe ſignum adoptionis. Ex te ipſo omnia
componis, et in adoptionis vocabulo tibi falſo illudis,
dicens puerulos adoptatos. Adoptio ſacris ſcripturis
dicitur et fit, quando credenti datur ſpiritus viobelas,
Rom. 38. Calat. 4. et Epheſ. I. Rectius nos cum
Paulo diffinimus, Baptiſmus eſt lauacrum regeneratio-
nis, et renouationis ſpiritus, nos ſaluans. Si baptiſmus
eſt lauacrum regenerans, ea ipſa lotio ex aqua et ſpi-
ritu ſancto eſt regeneratio. Si regeneratio eſt e cælo,
nonne per regenerationem eſt introitus in regnum cæ-
lorum? Ea hora, qua quis e cælo naſcitur, in cælum
intrat. Intramus nunc in regnum Chriſti, per fidem
in ſpiritu, in quo eſt illius gloriæ participatio, et in-
terna in nobis Chriſti regnantis fruitio. Intramus et
per ſpem, ſcilicet ſpem maioris gloriæ poſtea reue-
landæ. Per regenerationem eſt in nobis ſpes viua,
vt ait Petrus. Spes autem viua eſt, quæ iam ſentitur:
ſicut fœtus, qui in vtero ſentitur, dat ſpem viuam.
Spes viua eſt, et in nobis iam viuit, quod ſperamus.
Hinc Paulus cum ſpe iſta coniungit, præſentem iam
eſſe eximiam gloriam, Epheſ. I. Quoquomodo nee
per fidem, nec per ſpem poſſfunt tui infantes intrare,
nec regenerari. Et tu fur es, et latro, qui eos non
introducis per oſtium, videlicet per oſtium fidei. Quo-
modo poſſunt ad Chriſtum vocari, qui a Ioanne non
potuerunt præparari? Baptiſmum loannis in hac re
parem tu facis baptiſmo Chriſti. At Ioannis baptiſmus
erat lotio emendationis vitæ, ad peccatorum veniam,
Marc. 3. et Lucæ 1. ad quem venientes confitebantur
ſe peccatores. Matth. 3. Ergo infantibus ille conuenire
non poterat. Iudæi infantes nec baptizarunt vnquam,
nec ho-

gec h
oann
ſtris,
quitur
eitat.
pugna
dis ſp
creden
mno H
facka
drahe
accipi
piunt
uibr
accen
tt ca⸗
prior
detun
Niten
ccip
aeſt
li, e
Tentian
cumfil

il eſt

berdit
Mum!
Drimmn
Drirmn
Cente⸗
Cul r
Piend
Cora
Chrig
ſirit
tidi
tuos
tn

bancont
inena;
lis petr⸗
minundr.
, epene⸗
in ieen
do onmn
lo Udi

Teipnm

lelere
008 cll
generiit
baptiine
gln et 1
eſte e
egnunte
imerlu
her iii
to, el
trammg
ſtez 1en.
ſpes
1Kentin
en W

Herinn H

Itenn 1
nodoN
ens
lei⸗
anne
1 hen
banifm
enin
tebunn
Onmein
VN
geele⸗

EPDISTO TI. A E. 615

nec hodie baptizant, ſed adultos, quemadmodum et
Ioannes. Promiſſionem, ais, factam nobis, et filiis no-
ſtris, et reliquis omnibus, qui longe ſunt acto. 2. Lo-
quitur ibi Petrus de promiſſione ſpiritus, quam ex Ioele
citat. Si in baptiſmo eſt promiſſio ſpiritus, iam tecum
pugnas, paruulos carnales faciens participes promiſſio-
nis ſpiritualis. Eo magis quia promiſſio ſpiritus datur
credentibus Chriſto Ioan. 7. et Galat. 3. Filii tritiſſi-
mo Hebraiſmo intelliguntur poſteri. Promiſſio ſpiritus
facta eſt ſemini Abrahæ. At nec filius, nec ſemen A-
brahæ quis dicitur, niſi per fidem: nec promiſſio illa
accipitur, niſi per fidem. Hæc igitur dona non acci⸗
piunt infantes tui. De eiſdem flliis loquitur Petrus, de
quibus loquutus eſt Ioel, quem citat. Ait autem loel,
accepta promiſſione ſpiritus filios Abrahæ prophetare,
et cæleſtia videre. Quid hoc ad infantes tuos? Pertrus
priorem baptiſmo exigit pœnitentiam, vt in baptiſmo
detur ſpiritus promiffus. Fac ergo, vt tui paruuli pœ-

niteant. Denique vocatum eſſe oportet, qui donum hoc

accipiat: vocatio autem per fidem eſt. Nobis igitur fa-
cta eſt promiſſio credentibus, et poſteris noſtris credenti-
bus, et reliquis omnibus credentibus. At, inquis, diffe-
rentiam facit Petrus inter Iudæos, qui iam vocati ſunt
cum filiis ſuis, et alios exteros, qui aduocantur. Differen-
tia eſt manifeſta: quia Chriſtus primo miſſus eſt ad oues
perditas domuslIfraél. Hinc Petrus ibi ſubdit, Vobis pri-
mum Deus miſit filium ſuum. Et Iudæis Paulus ait, Vobis
primum oportebat loqui fermonem. Et alibi Iudæo
primum et Græco. Iudæos ait Paulus ſitos prope, et
Gentes procul. Quoquo modo, ſiue prope, ſiue pro-
cul quis ſit ſitus, fide eſt accedendum, et fide eſt acci-
pienda illa ſpiritus in baptiſmo promiſſo, poſt deli-
Gorum pœnitentiam. Pœniteat te igitur, et vera Ieſu
Chriſti fide ad baptiſmum accede, vt accipias donum
ſpiritus ſancti, tibi ita promiſſi. Tu vero illuſionibus
tibi places. Prædeſtinatos ais infantes illos ita mor-
tuos, impudenter tuo more ſacris vocibus abutens. Imo
et iuſtiſicatos vocas. At in ſacris literis prædeſtina-
Q. 4. tioe

616 E PIST OL A E.

tio non dicitur, niſi de credentibus. Ab æterno non
vidit Deus quenquam juſtum, niſi ceredentem. Si iuſti
iam ſunt, Chriſtus non venit ad vocandum eos, qui
non venit ad vocandum iuſtos, ſed peccatores ad pœ-
nitentiam. Res eſt de ſolo titulo, quod ais, obſigna-
tione illa pædobaptiſmi tui facta, paruulos conferi filios
Dei. Imo filii ſunt iræ, donec crediderint. Niſi filii ſint
iræ, fides eos non faceret poſtea ex filiis iræ filius Dei:
atque ita fides nihil efficeret. Paulus eos omnes, qui per
baptiſmum ſunt cum Chriſto mortui, ait eſſe iuſtifica-
tos, idque ex propria fide. Baptizatos omnes ait Chri-

ſtum induere, idque ex propria fide. Filios Dei eſſe

ait, qui crediderunt Chriſto Ieſu. Horum filiorum pro-
prium eſſe ait ſpiritum ιαορπονια6σ, qui ſpiritus in ba-
ptiſmo datur, et ex auditu fidei eſt. Si quam in par-

uulis vis eſſe obſignationem, manuum impoſitione, et
oratione cum Chriſto vtere. Ora pro eis, vt in ſuum

cæleſte regnum eos ſeruet Chriſtus, qui pro eis ita
orare voluit, eos Deo commendans. Arguis adhuc,
circunciſionem fuiſſe olim ſignaculum fidei, ſicut nunc
eſt baptiſmus: ergo ſicut infantibus illa conueniebat,
ita et baptimmus. Antecedens probans ex Paulo ad
Rom. 4. At Paulus ibi aperte docet, Circunciſionem
in Abrahamo fuiſſe ſignaculum iuſtitiæ fidei ipfſius,
quæ fuerat in præputio. Non ait, in infantibus eſſe
ſignaculum præcedentis eorum fidei, quæ fuerit in
eorum præputio. Longe melius concluſiſſes, In-
ſtar Abrahæ nos veros filios adultos debere accipere
ſignaculum fidei et iuſtitiæ. Quod de ſacramento
poœnitentiæ ibi ludis, indignum eſt reſponſione, cum

argumentum facias ex vocibus pro tua libidine con-

fictis, quod ego deteſtor. Hæc eſt vis argumenti
tui: Circunciſione infantibus data, circuncidere cor-
da viri deinde monebantur. Deut. 10. et lere. 4.
ergo baptiſmus infantibus conuenit, vt pariter monean-
tur. Inepte penitus infers, idque magis, quia non
eſt integra ſimilitudo. Baptiſmi vis non in eo con-
ſiſtit, vt

ſſſtit,
non
nam n
per qu
gumen
Mis faͤ
pentur

ilo De

fintibu
At tu
1b ethn
Vndet

P9
Ulin ch
ſeninis
Cenel.
Nuſei
Dreced
imelle
hu
ſen
U Ven
t, cl
le, yt
4polto
kiher
dei D
is, e
An n.
Deve
in en
ſedn

etno n
n. Niul
l eos, g
es d Ne⸗
Chl⸗
keriflas
flü
lllins Dei
es, guiſet
e iutifer.
ait CN.
8 Deick
Orum r-
tus in r
m in d.
ſitione
t in kuun
N eb
is uUn,
ſcut ue
nveniebi⸗
Danlo1
ncitonen
ei ins
tibus
ſhenit
ſes, 1

e Achee

erawend
Ole, cul
gine C⸗
uunen
gere eor.
lert. 4
onen.
gin il
eo .
ſſit

—

E. PIST O L XA E. 617

ſiſtit, vt ab infante vir poſtea moneatur. Ab inferno
non magis liberabat maſculum circunciſio, quam fœmi-
nam non circunciſam: ergo non erat ſacramentum,
per quod ſalus illa daretur, vt in baptiſmo datur. Ar-
gumentuh idem in teipſum torquetur: Cæna in azy-
mis facta, in azymis ſynceritatis ambulare viri mo-

nentur, infantibus azymi panes tunc dabantur, teſte

ipſo Deo, vt myſterii deinde monerentur: ergo in-

fantibus nunc dabitur cæna, vt pariter moneantur.

At tu cænam differs, idque in tempus ineptum, aut
ab ethnicis præſcriptum, aut tuo placito decretum.

Vnde tibi authoritas conſtituendi tempora et leges ²

EPISTOLA DECIMA
SEXTA.

PAedobaptiſmum aliis rationibus defendis, quia
olim dixit Deus, ſe fore Deum Abrahæ, et carnalis
ſeminis eius, in fœdus ſuum pueros carnis accipiens,

Geneſ. 17. Item, quia dixit, Iſraelitarum filios ſibi
naſci filios, Ezech. 16. Facilis eſt abſolutio, ſicut
præcedentis de circunciſione argumenti, fſi probe tu
intelligas, vetus et nouum teſtamentum, ſeu vetus et

nouum fœdus differre, ſicut figuram et figuratum,
ſicut vmbram et veritatem. Nihil ad prefectum du-
Xit vetus illa pactio, noua autem nos perfectos red-
dit, communicata nobis gratis ipſa Chriſti perfectio-
ne, vt ad Hebræos, Coôloſſenſes et alibi paſſim docet
