69. Onis n eſt, qui vicit mundum, niſi qui dni⸗
natus eſt, I alünun Dei. Credentes, quod leſus e
ait, lanun e vitam æternam habetis in nomine ei
n Ciridum audi, qui ſemper docet, opus De
Ipſum

i i. Ioan. 3. 4. 5. 6. et alibi
ma e N ramnm aud ech, duim eteroauuns, iolin
air Del hoc mihi eſt perpetuum fundamentu
R ninn vnicus euangeliſta. Chriſtus
Denriiee 3 euangelium regni, vſque ad morten En.
Der ſe füli Dei clamans, et id credentibus e
i . n funcianm Pro hoc articulo mortuus en
guia flium Dei ſe dicebat. Omnes rd otum per inr-
dien i t hunc Ie
aerent on “ inuin nillan Dei, nrren
munch Ad hoius fidei Chriſti prædicationem deſtinatus
mundi.

Pro hac fi-
eſt apoſtolatus Pauli, acto. 26. Ro. I. et 16

eius, ſci-
i deficeret fides eius,
it Chriſtus pro Petro, ne „Pro no⸗.
. eet, dun⸗ ipſum eſſe filium Dei fuerat Lonfeln , Fiee
dis i⸗ iſtus Ioan. 17. Hæ
i. i trem rogat Chri i
bis id credentibus pa x it cpit poteatem, vr ili
nos facit filios Dei, Dedit ip Pin
H qui crederent in nomen ipſius 3. E
De eſtis e0 quod credidiſtis Chriſto leſu. l dcrin
hac fide eſt donum ſpiritus ſancti. SRinen 1.: 7.
accepimus, eo quod credidimus Chri , Ephe⸗

Pphe.
Vide!
quande
credidi
chie (
eſt
Criſtin
ex Deo
Chriſti
ud in
um?
Gum,
Orid e
gelio?
ſtis e0
ſeribere
linm. I
lin, en
lens, Vt
Uint te
le ige
10 Nece
uneli
l eic
Nereden
Anes
Menta
fi. l
e (
oſtoli

(Ohrit

tegnum

Uper hu

Ieat

ngnin

1A :

ritn
ulo, etd
llio Worr
Gan iit
fun ele
tteris eed
n M
nec faun
, vele in
ciearin
lis geii
et, et D
titun al
, Nil i
guoch
1 Moni
et o

ele, len .

ellunng
foncdumen
Crku;

NIeI?

—ã
NM
elun
tfatsei⸗
tliſsh

I. I B E R I. 242992
Ephe. 1I. Gala. 3. acto. 11. et 19. Quos locos denuo
vide lector omnino attendens, quid illi crediderunt,
quando ibi dicitur, Poſtquam credidimus, et poſtquam
credidiſtis. Hæc de Chriſto fides fecit primos Antio-
chiæ Chriſtianos acto. 11. Vnde enim quis dici pot-
eſt Chriſtianus, niſi a fide Chriſti? An non fides
Chriſtianorum eſt, vere credere, hunc eſſe Chriſtum?
ex Deo genitum? Si tu Chriſtianus es, quare te vere
Chriſtianum putas? Quæ eſt fides Chriſtianorum?
IIlud inſuper rogo, quid intelligis per teſtamentum no-
uum? Quid per euangelium Chriſti? Quid prædican-
dum, quando apoſtolis dicitur, Prædicate euangelium?
Quid credendum, quando nobis dicitur, Credite euan-
gelio? Mihi non ſatisfacis, librum hunc ab euangeli-
ſtis conſeriptum demonſtrans. Nam antequam hæc
ſeriberentur, iam erat a Chriſto prædicatum euange-
Hium. In ſcriptis his, vt ait Lucas, eſt enarratio quæ-=
dam, eſt enarratio actorum Chriſti, ad hoc ſolum ten-
dens, vt credamus, Ileſum illum eſſé Chriſtum; filium
Dei, ſaluatorem. Ita loannes teſtatur: Hæc ſeripta
ſunt, vt credatis, quod leſus eſt Chriſtus filius Dei, vt-
que ita credentes vitam habeatis per nomen eius loan.
20. Ecce totum Chriſti euangelium annunciatio ſalu-
tis iis, qui ita eredunt. Ob eam cauſam ſeripta eſſe
euangelia, teſtatur Ioannes. Ob eam cauſam ſcriptas

elſſe epiſtolas, et prophetarum vaticinia, docet Petrus,

vt credamus leſum eſſe filium Dei 2. Pet. 1. Epiſtolæ
omnes Pauli et aliorum, aliud nihil ſunt, quam docu-
menta ad ædificandum ſuper hoc fündamento Chri-
ſti. Iam enim eis, ad quos ſcribebant, Ieſum illum
eſſe Chriſtum filium Dei prædicauerant. Antequam
apoſtoli et euangeliſtæ quicquam ſcriberent, iam erat
a Chriſto prædicatum euangelium, quando fauſta et
regnum Dei, ſibi credentibus annunciabat. lam erat
ſuper hoc ſolo fidei articulo fundata eccleſia, vt ſu-
per petra ſolidiſſima. Iam erat per Chriſtum pro-
mulgata doctrina fidei, et teſtamentum nouum eius
ſanguine firmatum. Si ergo neſcias, quod religio
t. 2. et fi-

y.

292 DE FIDE ET IVSTITIA

et fides Chriſtianorum eſt credere in Ieſum Chriſtum

filium Dei, dico te non eſſe Chriſtianum, nec cum
9 9

Chriſto habere fœdus aliquod. Hoc eſt fœdus ſalu-
tis noſtræ, et in ſignum huius fœderis arra datur
ſpiritus ſancti, de hoc dictum eſt, Qui non credide-
rit, condemnabitur. Hoc eſt verbum euangelii gorda
purificans. Hoc eſt omnibus apoſtolis prædicandum
commiſſum. Præcepit nobis, inquit Petrus, vt prædi-
caremus, quod ipſe eſt a Deo vnctus iudex viuorum
et mortuorum: et quod remiſſionem accipit per no-
men eius, quiſquis credit in eum acto. 10. Sola hæc
Petri prædicatio Gentes conuertebat ad fidem Chriſti.
Cui fimilis eſt apud Iudæos, prima Pauli præ dicatio
acto. 9. id ſolum contendens, quod hic leſus ſit
Chriſtus filius Dei. Quicunque ergo non ita credit,
hunc Ieſum eſſe Chriſtum filium Dei, neſcit, quid ſit
euangelium, nec Chriſtianus eſt, nec Chriſti prædica-
tionem vnquam audiuit. Non eſt nobis mirandum,
ſi prædicare Ieſum eſſe Chriſtum filium Dei, videretur
olim Iudæis ſcandalum, et Gentibus ſtultitia: cum et
hodie ſcandalizentur et ſtultum putent, qui ſe Chriſtia-
nos arbitrantur. Imo eum eſſe filium Dei, nec au-
dire, nec credere volunt. Sed cum Caiapha excla-
mant, Blaſphemauit: quia dixit, Filius Dei fum.
Reus eſt mortis, quia filium Dei ſe facit. Cruci-

fige, cruciſige, quia homo cum ſit, filium Dei ſe

facit. Planiſſime profecto, ſe eſſe filium Dei annun-

ciabat, et planiſſime vt filius Dei agnitus eſt piſcato-
ribus, centurionibus, mulieribus et rudi populo, re-

clamantibus ſemper phariſæis et ſophiſtis. Perdi-

tiſſima eſt hæc natio, qua fublimius quid ſe ſcire pu-
tans, minus ſcit, quam idiotæ. Nec Deo, nec Chriſto
ſophiſtæ credunt. Nam vt ait Ioannes, credere Deo eſt
credere verum eſſe teſtimonium eius, quod teſtatus
eſt de filio ſuo I. Ioan. §. Teſtatus eſt autem voceé
de cælo facta, Hic eſt filius meus, Vides fidem Chri-

ſti ſcripturis ſemper concludi. Qui creditis in Deum,

inquit

—

inqui
videt
mirar
et die
ſum en
1 patre
gelizan
tls,
conkell
cora
feſlls
Uus dei
de ſi
nem
tionid
collig
Giſpun
ct.
bis:
It co
ſtane
kumn,
lenn,
Cati
Logar
ſempe
inqui
17.
leſim
canit
Lenpe
idem
ſe mi
Uis.
rum e
diean
les

I4

fum Cnk
Un, e n

t fed .
is An d
Non ett
ungelife
Preckent
Ws, N
Uder wiun
ripit ien
10. Al
iden (1
Uli rie

—

1 Hie A

Dor in en
Nelch,
Chriki ſa

L I BER . 293

inquit Chriſtus, in me creditis: ſicut qui videt me,
videt Deum. Vide igitur et crede, lector, et noli
mirari, ſi hanc fidem vrgeo. Semper dixi, et dico,
et dicam, eſſe omnia ſcripta, vt credamus, hunc Ie-
ſum eſſe filium Dei. Hoc mandatum accipit Chriſtus
a patre, vt ſe eſſe Meſſiam declararet. Ad hoc euan-
gelizandum miſſus eſt ipſemet Chriſtus. Ob id mor-
tuus, quod filium Dei ſe dicebat. Ipſe eſt apoſtolus
confeſſionis noſtræ, eius videlicet, quam teſtatam fecit
coram pontificibus et coram Pilato: qua ingenue con-
feſſus eſt, ſe eſſe filium Dei, regem Iudæorum. Pau-
lus deinde hanc fidem ſemper prædicauit. Si quando
de fide indefinite loquitur, mox Chriſti determinatio-
nem addit, vt ea fides ſit fides Chriſti. Ex prædica-
tionibus eius, et ex mandato de prædicando ſemper
colligitur, eum hanc ſolam fidem prædicaffe: licet in
diſputando vetera exempla ad comprobationem addu-
cat. Apoſtolatus Pauli ſitus eſt in illis Chriſti ver-
bis: Mitto te ad gentes, vt aperias oculos cæcorum,
vt conuertantur a tenebris ad lucem, et a poteſtate
ſatanæ ad Deum: vt accipiant remiſſionem peccato-
rum, et ſortem inter eos, qui ſanctificati ſunt per fi-
dem, quæ eſt erga me. Vides hic fidem, qua iuſtifi-
cati ſunt ſancti. Hinc Paulus continuo ingreſſus ſyna-
gogam, illum prædicabat, quod is eſſet filius Dei,
ſemper affirmans, quod is eſſet Chriſtus, acto. 9. Hic
inquit, eſt Chriſtus, quem ego annuncio vobis. acto.
17. Per omne ſabbatum diſputans, ſuadebat Iudæis,
Ieſum eſſe Chriſtum, acto. 18. Fidem eandem prædi-
cauit Præſuli Felici acto. 24. Viua voce teſtatur, ſe
ſemper hanc fidem prædicaſſe, acto. 20. Ad hanc
fidem iuxta præſcriptum mandatum prædicandam
ſe miſſum, ſcribit Romanis, Corinthiis, Galatis et
aliis. Vellem cogitares, qualis tunc effet Ethnico-
rum et Iudæorum populus, et qualis fides ex his præ-

dieationibus acquirebatur. Claræ ſunt confeſſio-
nes et oſtenſiones fidei Ioannis baptiſtæ, Natanaél,
t. 3. Mar

294 DE FIDE ET IVSTITIA

Marthæ, Samaritanæ, Centurionis, Eunuchi, fürdo-
rum audientium, cæcorum illuminatorum, et reliquo-
rum, qui omnes de hac fide laudantur, quod fidentes
crediderunt, hunc eſſe Meſſiam filium Dei. Vtinam
in fide et ſimpliciĩtate ipſorum, Ieſum eſſe filium Dei
erederent nunc ſophiſtæ, abſque verſutis illis technis,
et idiomatum cauillis.
Non eſt hæc hiſtoria fabula, ſi firma fiducia tu
credas, hunc eſſe illum Meſſiam, a Deo genitum, ſal-
uatorem tuum. Per eam fiduciam a Chriſto ipſo
nunc iuſtificaris, etiam ſi fuiffes nequiſſimus latro, Lu=-
cæ 23. Etiam ſi nihil fuiſſes operatus, ſicut ille la-
tro: et ſicut Paulus ait, Ei qui non operatur Rom.
4. Non ex operibus eſt hæc Chriſti ſalus, ne quis
glorietur Ephes. 2. 2. Tim. 1. Si gratia eſt, non ex
operibus Rom. 11. Mera gratia eſt, vt Chriſto cre-
dentes iuſtificemur. Galat. 2. Per hunc Ieſum omnis,
qui credit, iuſtificatur acto. 13. Omnia inquit, a qui-
bus non potuiſtis per legem iuſtificari, vobis nunce in
Chriſtum eredentibus remittuntur. Iuſtitia Dei effun-
ditur, in omnes et ſuper omnes eos, qui credunt in
Chriſtum. Rom. 3. uſtifieatio eſt Chriſtus omni
credenti Ro. 10. Perfecta res eſt iuſtificatio hæc,
et perfectum donum, quod nunc nobis datur. Cre-
dentibus in Chriſtum non futura promittitur ſalus,
ſed præſens donatur. Hinc ipſe ait, Fides tua te
ſaluum fecit. Saluos ille fecit nos, eripuit a poteſtate
tenebrarum, tranſtulit in cæleſte regnum fuum, quia
credidimus. Promiſſiones olim factæ per eam fidem
tibi nunc donantur: tanta adeo vis eſt ſimplicis illius
in Chriſtum conſenfus, idque per gratiam. ta pla-
cuit cæleſti patri eam in filium fidem gratam habere,
et nouo ſpiritu viuificare.
Fidem ſolius promiſſtonis plerique ſibi hodie fingunt,
non intelligentes, quod dare ſit plus, quam promitte-
re: et quaſi Chriſtus euangelio ſolum promittat, non
potius

potin
bus,

5 ſ

Gi p.
Uint p
regnn
ſens,
it, (
init
cxletti

quan

Natura
ſuum,
mur
nante
Hi
dem:
Dei.
ſeunt:
Chimn
Credunt
fliun
Credlim
Eruand
go me
Mortunn
ckleſti
kauci⸗
meo,
lorum
In
mini!
Gica
10 ey
ls,

„
Dro r

IA

Uchi, ud
h, et tel

gdod in

le flium .

llig teche

nn ſne!
getitun ,
CDrite ,
us kund
ſent ie
pertulki
ſalas te

tin el,

t Crioe
leſum d
ingihid
Pobis mml

gui Gei
Crit
en.
nitänn !1
lit t
1 n
er e 1 i

lnnia?

n. u
tatam i

voie M.

wi

Oriint 6
N

L IBE R I. 295

potius donet. Hebræi credebant olim promiſſioni-
bus, quas vere non ſunt tunc aſſequuti, ſed futu-
ras ſperabant. Noſtrum autem eſt credere in eum,
qui promiſſa implet, et maiora præſtat, quam fue-
rint promiſſa. Credentibus in Chriſtum datur nunc
regnum cælorum, vita ipſa æterna, iam nunc præ-
ſens, et tranſitus de morte ad vitam. Ita Chriſtus
Qui credit mihi, habet vitam æternam, tranſ-
juit de morte ad vitam, et ad æternam vitam, vt
cæleſtia iam nunc guſtet. Plura et fublimiora,

quam fuerint promiſſa, dat credentibus Chriſtus,

naturam ſuam diuinam, corpus fuum, ſpiritum
ſuum, regnum ſuum, ſeipſum totum: vt efficia-
mur eius participes, amici cohæredes, et conreg-
nantes in cælis.
Hiſtoricam illi, et inutilem aiunt hanc Chriſti f.
dem: quia etiam dæmones credunt, Ieſum eſſe filium
Dei. Reſpondeo, Dæmones credunt et contremi-
ſcunt: nos autem fidentes credimus, et credentes ac-
cipimus. Nos credimus in filium Dei, dẽmones non
credunt. Dæmones formidando credunt, ipſum eſſe
filium Dei, qui venit ad eos perdendos. Nos fidendo
credimus, ipſum eſſe filium Dei, qui venit ad nos

ſeruandos, et a dæmonis poteſtate eripiendos. Dico

ego me credere, ipfum eſſe filium Dei pro ſalute mea
mortuum, et reſuſcitatum, qui mihi omnia donat, etiam
cæleſtia, et ſeipſum totum. Hæc vera fides eſt, firma
fiducia, ac viua perſuaſio de Ieſu filio Dei, ſaluatore
meo, qui me ſibi fidentem gratis ſaluat, et regno cæ-
lorum nunc donat, non tantum promittit.
Imo ſimpliciter credere ipſum eſſe filium Dei, ho-

mini facit ad ſalutem, et demoni ad pœnam. Nam mo-

dica ab initio fides poſtea in nobis creſcit, velut ex gra-

no exiguo facta arbor magna. Ex eo ſolo, quod cre-

dis, hunc eſſe filium Dei, reliqua conſequuntur, et
pro nobis, et contra dæmones. Nam ſi filius eſt Dei,
t. 4. hæres

296 DE FIDE ET IVSTITIA

bæres eſt æterni regni Dei: ergo in æternum eſt vn.

ctus rex, ergo Meſſias, ergo ſuorum participum et
amicorum ſaluator, liberator et benefactor, non ad-
uerſariorum de'monum. Pœnitentiam, ac peccatorum
diſplicentiam hæc ſides præ ſe fert. Non potes tu
vere credere, hunc efſe filium Dei, pro diluendis tuis
peccatis mortuum, niſi et oderis illa pro quibus ipſe
tanta paſſus eſt. Spem item, atque charitatem, hæe

viua fides neceffario comites habet, et alia ſubſequen-

tia facta, vt liber tertius mox docebit. Quæ de pro-
miſſionibus inſuper dicere tu potes, ex fide omnia
ſequuntur, vt acceſſoria ex ſuo principali. Nam ſi
credis, ipſum eſſe filium Dei, credis, ipſum eſſe in pro-
miſſis veracem, et promiſſa omnia complere. Si ere-
dis, quod filius eſt Dei, credis, quod potentiam habet
et bonitatem Dei, qui vt mala odit, ita bona docet.
Si filius eſt Dei, dona Dei veniens ſecum adtulit rex,
orbis regenerationem ipſe regenitus, mortis abolitio-
nem per mortem ſuam, et nouam vitam per refurre-
ctionem ſuam. Regnum Dei ad homines rex ipſe
veniens ſecum adtulit, cælum nouum, et ſpiritum no-
uum, qui nouas faceret creaturas, omnia noua. Qui
de his omnibus non eſt certo perſuaſus, neſcit, quid
ſit eſſe filium Dei: et ita non bene credit, quod male
intelligit, quanquam credere ſe dicat. Qui ergo fa-
ciunt Iudæos nobis æquales, nece probe credunt, nec
intelligunt, ad nôs veniſſe regem, et regnum cæleſte
ad nos attuliſſe. Innouationem per Chriſtum ipſi
nullam cognoſcunt. At nos in filio Dei longe plura
cognoſcimus et firma eſſe credimus. Qui vere credit,
hunc eſſe filium Dei, in eo omnem plenitudinem cre-

dit. Filius Dei eſt nobis omnia, et continet omnia,

Ipſe eſt nobis pater, frater, dominus, et amicus, Ipſe
eſt ſacerdos, templum, altare, et victima, Ipſe eſt iu-

ſtificatio, redemtio, et reliqua omnia. Ad ipſum eſſe

filium Dei, plura ſequuntur, quam hic poſſint referri:
præſertim quæ de homouſio, de potentia, et gloria,
de vi-

de
Que
quun
cone
omne
ritus
ſunt
ſmpie
un⸗
eſt n
Untore
tis do
te,
dapti
dus,
bus.

14 LI B E R I. 297

rnumn en de viſione, cultu, et adoratione Dei alibi diximus.
Articipun Quæ nunc ad rem faciunt, ex hac fide manifeſte ſe-
kor, MI quuntur, remiſſio peccatorum, amicitia cum Deo, re-
C peccann conciliatio, iuſtificatio, donum ſpiritus, et petitiones
Non pore: omnes, quas in fide petimus, etiam miracula, ſi ſpi-⸗
Giluentizt ritus ſanctus eo vſque fidem viuificet. Multi enim
0 guibls , ſunt gradus vitæ fidei. IIla dicitur fides, vt granum
Atitaten ſinapis, quæ cum fpiritu habet virtutem incendentem.
lin ſobbeee Quanquam vero eo vſque non profecerimus, ſemper
Au eg eeſt nobis credendum, hunc lefſum eſſe filium Dei ſal-
ex kde N uatorem credentium. Heæc eſt fides catholica, a tan-
Peli. Ne tis doctoribus prædicata, a Deo ipſo de cælo loquen-
un ele ür te, a ſpiritu ſancto viſibiliter deſcendente, a Ioanne
gere d baptiſta, ab angelis, a Chriſto ipſo, ab apoſtolis omni-
Ctettanks bus, diſcipulis omnibus, et olim a Prophetis omni-
tn bonn MN bus.
n Atiit —yN
nis CAPVT SECVNDVM.
n e n De Fidei eſſentia.
ſtamn rædicationem fidei, qualis vere fuit, aper-
in wn tam enunciauimus, Vt ita aperte omnes credamus.
, Ntt Nunc vero penitiora fidei requiremus, ne a ſophiſtis
i, ni⸗ rudes arguamur, qui popularia tantum docuerimus,
i Dicamus ergo, quæ ſit ipſa fidei ſubſtantia, vbi ſita
ri, ſit, quæ ipſius cauſa, quomodo in nobis formetur,
ram quatenus ſfit ſpontanea, et an ſit actus vel habitus.
5

Gte Fidem eſſentia ſua nos dicimus eſſe fiduciam, actum
.on . .. . 2
quendam, per quem certo cordis impulſu credimus

hi er⸗ Chriſto, et ita credendo, eius ſpiritu viuificamur.
du ee Voluntarius eſt hic actus credendi in corde ſfitus,
ine alium intelligendi actum adiunctum habens. Ante-
wun quam vero ſingula proſequamur, quædam de hae
et Men

ei re aliorum dicta referemus. Quibuſdam fides eſt
1 Me: cognoſcere Dèi erga nos beneuolentiam. Aliis fi-

uin, des eſt apprehendere iuſtitiam. Aliis eſt ipſa per-
holin 5 fuaſio de remiſſis peccatis. Aliis eſt quædam pro-
tin 41

4 . 5. = miſſio

2993 DE FIDE ET IVSTITIA

miſſionum ſtipulatio. Hi omnes ſine capite ſibe fin-
gunt membra, aut ſecluſo principali, quærunt acceſ-
ſoria. Primis ita reſpondendum: Nos fide cogno-
ſcimus, imo quod maius eſt, vere experimur Dei erga
nos beneuolentiam: fides vero in ſe eſt credere. Fi-
dei eſſentia male diffinitur eſſe ipſius intellectus cog-
nitio, cum fides nec in intellectu ſit, nec cognitio, li-
cet cognitioni ſit adiuncta. Ita fidei ipſi cognitionem
adiungi, docuit Barnabas a Clemente Alexandrino ci-
tatus lib. 2. Stromatum. Secundis ſimiliter dicendum:
Nos fide apprehendimus, quia credendo apprehendi-
mus et iuſtitiam, et reliqua Chriſti dona; Fides vero

in ſe eſt credere. Tertiis item, Fide nobis vere re-

mitti peccata, fidem vero in ſe eſſe de lIeſu Chriſto
filio Dei. Quartis negamus eſſe ſtipulationem. Fides
non agit contra Deum, vt contra debitorem obſtri-
ctum. Fide ipſa Chriſti nos accipimus promiſſiones:
ac fides ipſa eſt de Ieſu illo crucifixo, fides vera re-
cta tendit in ipſum Chriſtum, vt in ſcopum. Ipſe vero

huic fidei maxime gratificans, ſuperaddit omnia dona

prædicta, vt cognoſcamus apprehendamus, remiſſio-
nem peccatorum et promiſſiones accipiamus, imo cum
ipſo in cæleſtibus nunc regnemus. Si dictis aduer-
ſariorum diffinitionibus ſit locus, eadem ratione, Fi-
dem diffiniemus eſſe audaciam, quia per fidem habe-
mus audaciam Ephes. 3. Fidem eſſe fortitudinem,
continentiam, caſtitatem, et alia. Imo fidem ipſam
eſſe charitatem.

Obiiciunt alii, Fidem eſſe ſubſtantiam rerum ſpe-

randarum. Heb. 1II. Reſpondeo, fubſtantiam ſeu
fundamentum omnium eſſe Chriſti fiduciam. Sed
quare ad res tantum futuras dixit apoſtolus tendere
fidem? Reſpondeo, Ad Hebræos ille ſcribens, et vete-
rum Hebræorum fidem commendans fidem defcribit,
vt Hebræis potius congruebat. Non erat eis ſalus
præſens, vt nobis eſt, ſed ſolum ſperabatur futura. Ideo
fides eis optime dicebatur ſubſtantia rerum ſperanda-
rum.

tes
Vera
gue
enetg
et de
Mora)
Sunt
Niam

ſtanti

Non
nens.
peruen
lor cun
in Cor⸗
Gentes
Ein
lubitn
lan
gkuere
Kitin
Uunt
Kripen
Ung.
294.
o.
eſt, ſi
15.
alcit
Kieit⸗

IA

Pite ſdei⸗
lerunt i
Kee oor⸗
ur Deien

recete. )

elleons
Coeniti

cogniäe.

exandrine
er Cicendrr

0 APprehe

3 Hices n
obis vert
e lenn nd
iimcn 1
toren onn
pronl e

Ides nH

un. Ne
t omnit
nls, 1
mus, imn
cicis d
taic!
ſien

fortiuches

teru 4

ſuin D
el in. 8
tolus

ein , .
ti⸗

t es 1

L. I B E RI. 299

rum. Nobis vero fides reſuſcitati Chriſti eſt ſub-
ſtantia rerum ſperandarum ac etiam præſentium, ſed
magis ſperandarum, vt et nobis definitio illa conue-
niat. Fides eſt ſubſtantia ſpiritualis, per quam ſpiri-
tualiter ſubſiſtimus et ſubſtantialiter in Deo viuimus.
Obiiciunt deinde: Fidem non eſſe actum, ſed ha-
bitum, vt charitatem, iuſtitiam, et alias animæ virtu⸗
tes morales. Reſpondeo, Anima ipſa noſtra eſt actus.
vera gειοιαι, actio continua. Subſtantia lucis eſt,
quæ lux ſemper eſt actus, agitatio continua, et iugis
energia. Eius modi viuens energia eſt fides vera,
et de fubſtantia lucis. Tam animæ cognitiones, quam
morales ipſæ virtutes, ſunt omnes luminoſæ formæ.
Sunt actus actiui, quanquam habitus dicantur, quo-
niam radicantur et firmiter hærent. Eadem eſt ſub-

ſtantia, et eſſentialis ſpecies eadem, actus et habitus.

Non aliter differunt, quam lIux tranſiens, et lux ma-
nens. Actus durans fit habitus, et actus alius ſu-
perueniens, cum eo copulatur, vt lux cum luce, ca-
lor cum calore. Vſque adeo fides eſt actus, vt etiam
in dormiente agat, et creſcat, teſte Chriſto. Conce-
dentes ergo, fidem primam ex actu fieri habitum,

eam quoque poſtea actum dici affirmamus, ne ſub illo

habitus nomine ſopita videatur.
Iam exploditur illud argumentum, Fidei non con-
gruere, vt iuſtificet, cum fides ſit in intellectu, et iu-
ſtitia in voluntate. Hoc contra illos facit, qui fidem
aiunt eſſe cognitionem. Nos cum ſacris omnibus
ſcripturis, fidem in voluntate, ſeu in corde eſſe dici-
mus. Ita ſcribitur, Tardi corde ad credendum, Lucæ
24. Corde creditur Rom. 10. Si ex toto corde
acto. 8. Cor incredulum Hebr. 3. Fides in corde
eſt, ſicut a corde ſunt iuſtitiæ, vel iniuſtitiæ, Matth.
15. Euangelicus ſermo in corde ſeminatur, vbi fides
naſcitur, Matth. 13. Aſſentiri mendacio, cordis error
dicitur, pſal. 94. et Heb. 3. L
Si ſi⸗

300 DE FID E ET IVSTITIA

Si fidei ortum verum cupis habere, animaduerte

ſimilitudinem, ſeu comparationem inter fidem Chriſti,
et alios actus internos. Nam eſt analogia quædam.
Actus voluntatis morales, virtute innatæ nobis deita-
tis, aut doctrina, aut vſu ipſo in corde producti, ibi
radicantur in anima. Fides item de rebus mundanis,
vt apud logicos et phyſicos accipitur ſides, ab argu-
mento aliquo et noſtro erga dicentem, vel rem di-
cGtam affectu, in nobis formatur. Ad eorum omnium
in corde formationem, concurrunt et iuuant notitiæ
intellectus, cum voluntas non feratur in incognita.
At in fide Chriſti formatione vltra prædicta omnia,
nouo ſuperueniente ſpiritus auxilio ſemper eſt opus.
Ipſe fidei Chriſti actus, mouente ſpiritu ſancto, in
corde ſubſtantialiter productus, ipſi animæ formaliter
hæret, a qua productus eſt. Chriſtum fides hæc in
nobis format, ideam, ſeu formam eius refert, ficut
illa prior de Chriſto in intellectu habita notitia, quæ
ad fidei formationem concurrebat. Non eſt falſa Chri-
ſti viſio, nec falſa imago, quam nobis infundit ſpiri-
tus ipſe Chriſti, qui veram in nobis imprimit ideam
filii, cum luce diuina creatam notitiam. Eſt enim in
lucé Dei referens idea.
Vt clarius adhuc rem totam explicem, fidei Chri-
ſti prima formatio ad hunc habet modum. Obie-
Gum eius primum et verum, eſt Ieſus ille Nazare-

nus, qui fuit a Iudæis crucifixus. Intellectus ex au-

ditu prædicationis format de obiecto illo fuas noti-

tias, conceptus varios, et propoſitiones: Quod ille
ſit miſſus a Deo, verus Meſſias, filius Dei, qui ſibi

credentes recipit, iuſtificat, eis remiſſionem peccato-
rum donans, regnum cælorum, et vitam ipſam æ-
ternam. Qui pro nobis mortuus eſt, et ad Deum
reſurrexit, vt nos ad Deum aſſumat. Qui in lege

promiſſus, omnia legis promiſſa in nobis implet,

et qui legem ipſam pro nobis implens, ab eo

nos onera liberat. Cordis iam ad hæc propoſi-
ta ſu

ta fup
te pati
da. N
interim
Darabol.
hon iden
ime
ntiz qn
lbere d
lt Deut
Git t
1e,
e 0
ram.
cOrd
Aliud
tem, 6
Deut.
li. 15.
kece
Mein,
d
Mnth.
t No
et iner
ieri⸗
Doteran
Decext
berdn
Quam
iis 1
Uat!
Mand
corcde
kͤit,
lum,
cemn

I4

ANimula
dem Cnni
din Clei
Nobis
procuci
us Inntti
des, Du

Vel ken

Ofudn omin
unadt o

in inng

Elata tl

nper et
itn ſult
ine fon
n ſceike
8 1eſet
ta vottit
el klul⸗
ifnnirk
wpiit 6
Eent,

L I. B. E. R I. 301

ta ſupereſt applicatio, mouente ſpiritu, ſeu trahen-

te patre. Hinc eſt a corde vera fidei ratio ſumen-
da. Nam ea, quæ proponuntur, interim cor reſpuit,
interim recipit, et interim recepta male ſeruat, vt in
parabola ſeminantis docet Chriſtus Matth. 13. Quod

non ideo eſt, vt aiunt Magi et Manichæi, quod ſint

animæ noſtræ ita neceſſario adſtrictæ. Sed quia do-
natis quædam ſponte abutuntur, quædam ſponte ſeu
libere bene vtuntur. Quare hic a nobis aliquid exi-
git Deus? Quare punit non facientes? Quia ipſe de-
dit, vt poſſimus. Inſanum eſſet a quoquam id exige-
re, quod ipſe nullatenus poteſt. Et multo inſanius,
eum ob id acrius punire, quam Sodomam et Gomor-
ram. Miro artificio agit nobiſcum Deus. Ipſe aperit
corda noſtra acto. 16. Ipfe poteſtatem dat Ioan. I.
Aliud eſt adſtringere, aliud poteſtatem dare, Poteſta-
tem, optionem, et electionem liberam nobis dat Deus.
Deut. I1I. et 30. Ioſue. 24. et Iere. 2 I. et Eccleſiaſti-
ci. 15. Ipſe pulſans non neceſſario cogit. Sic enim ait,

Ecce ſto ad oſtium et pulſo, ſi quis audierit vocem

meam, et aperuerit Ianuam, intrabo ad illum apoc. 3.
Ipſe dat nobis, vt poœnitere poſſimus, et nos nolumus
Matth. 23. et apoc. 2. Ipſe iuuans manum porrigit,
et nos renuimus prouer. 1. Ab eo probe illuminati,
et ingreſſi, adhuc aliquando retrocedimus, ob id meri-
to acrius puniendi, quia in gratia data manere facilius
poteramus. Exemplum aliud libertatis clarum habes in
peccato primi angeli et primi hominis, quod mere li-
berum fuit. Nos vero quanquam ſimus oppreſſi ali-
quam tamen habemus ſuperſtitem deitatis, et liberta-
tis ſcintillam. Eam oppreſſionem opportune ſuble-
uat Deus, obicem ſatanae tollendo, et nos illumi-
nando, vt id intelligere et velle poſſimus, atque ita
corde credere. Cor ergo liberum eſt, quod credit,
fidit, ſperat, et diligit Chriſtum. Cor eſt incredu-
lum, diffidit, deſperat et odit. Fides a corde radi-
cem originis ducens, tranſit per intellectum et ter-
minat

3o2 DE FIDE ET IVSTITIA

minatur ad obiectum, quod eſt ipſe Chriſtus. Ecce
qualiter eſt fides cognitioni coniuncta, fides ex auditu,
donum Dei et in corde.

Supereſt quædam obiectio phyſica, quam contra

Chryſippum proſequitur Galenus, in libris de placitis

Hippocratis, et Platonis. Origo motus voluntarii vide-

tur eſſe in cerebro, a quo procedunt nerui, et animales
ſpiritus, in quibus eſt illa muſculorum motrix, et
ſpontanea facultas. Ibi etiam eſt mens et vis rationa-
lis, vt multis ibi oſtenditur: ergo non in corde. Re-
ſpondeo, Externo miniſterio et ſpeculationi præſicitur
cerebrum. Expectatur tamen ſemper cordis imperium
et conſenſus: cuius voluntas, vt per cerebri miniſte-
rium poſt ratiocinationes intellectus ſuum velle con-
cludit, ita per cerebri miniſterium ſe foras exerit. A-
nimales illi ſpiritus originem habent, a vitalibus ex

corde prodeuntibus, in quo eſt prima vitæ, et animæ

origo. In maximis apprehenſionibus, timoribus et do-
loribus, in corde maxime ſentitur affectus, velut in
principe loco. Ibi eſt animæ et ſpiritus capacior lo-
cus, quam in cerebri vaſculis. Illud verum eſt, quod

cordis voluntas non ita imperat, ipſi intellectus ratio-

ni, quin ab ea etiam reprimatur.
Princeps vna animæ facultas eſt in cerebro, ratio-
cinatio intellectus, ad quam veluti difficilem, in ſub-
limi ſpecula ſitam, magno ingenio ſunt varia organa
facta. Alia eſt in corde ſimplex facultas, deliberatio
voluntatis. Non poteſt cor velle, niſi obiectum ei in-
tellectus miniſtret, quia voluntas non fertur in inco-
gnitum, ſicut et de incognitis nulla eſt fides. Imperat
cor intellectui, quia ad cordis imperium intellectus ſe
operi accingit, et intellectus ratio voluntatem cordis
refrenat. Intellectus ea, quæ ſunt, vel apparent vera,
perſequitur: voluntas vero ea, quæ bona. Voluntas per
intellectum et ſenſum in res ipſas eadem via extrorſum
tendit, qua res illæ per ſenſum et intellectum ad ſe
introrſum venerunt. Qua ratione dicitur vis illa vo-
lendi,

lendi,
kum!
Volene
eſt ipt
in ai
Ad eun

mim,

eis con
th agen
triuitun

tiam me

carm ir
Or en
D lis
eſſe li
non ſi
intellee
uam

e kete
ele om
ldeis e
Unne
Ad id

Ile, d

uia e
docet.
Ile
dnec
Ih4
lidere
imns
us
do

I4

kiſtus,
es e lt

Guam ck
1 1
1s Ge ghni

luntariie

i, et in

1 nori
t is kine
1cMtte!
Oni preiti
rebri nin:
In vele er

3

te, ai
—†1
lus, ſen
captinr-
ettustn⸗

rebto, 1i
lem, l
Gihui
jeckum d

L I BER I. 303

lendi, et in intellectu eſſe, et in libero ipſo ſingulo-
rum ſenſuum motu: cum præſertim ſit anima vna,
volens, intelligens, et ſentiens. Senfus proprie non
eſt ipſa organi paſſio, ſed paſſionis dignitio, quæ eſt
in anima: ob idque eius poſtea recordatur anima.
Ad eundem modum velle et intelligere eſt proprie in

anima, non in organis cordis aut cerebri: ſed eſt in

eis coniunctus quidam motus: ſunt prima inſtrumen-
ta, agentem ibi animam continentia, ob idque eis actio
tribuitur. Sunt qui cordi ſolam tribuunt concupiſcen-
tiam malam et iracundiam. Sed illa eſt a ſerpente
Carni intruſo, alliciente cor et voluntatem. Alioqui
cor eſt natura ſua deitatis particeps, et bene vult.
Ex his omnibus, hoc in ſumma colligimus, a corde
eſſe liberam voluntatem. Fidem in corde eſſe aut
non ſimpliciter liberam, cum ad eam ratiocinatio vera
intellectus exigatur, et ſpiritus ſancti motus. Nun-
quam tamen datur fides, niſi volenti libero.

CAPVT TERTIVM,
de Iuſtificatione.

Ciriſtiana fide iam oſtenſa, eaque firmo cor-
de retenta, oſtendendum nobis eſt, Chriſtianos veros
eſſe omnes in ea, et per eam iuſtificatos. Id quod ex
locis capite primo citatis aperte deducitur. Quibus
nunc pauca adiungere fufficiet, præſertim ex Paulo.
Ad iuſtificationes legis alludens apoſtolus declarat vbi-
que, nos ex ſola gratia eſſe iuſtificatos, i. e. factos iuſtos,
quia credidimus Chriſto Ieſu. Hoc in omnibus epiſtolis
docet, ſignanter in prima ad Romanos in qua et mortem,
quæ per Adam, et iniuſtitias, quæ per legem intrarunt,
adnectit, vt magnam oſtendat iuſtificantis Chriſti grati-
am, quæ nos a morte illa, iniuſtitiis et delictis omnibus
liberauit, Deo in gratiam reconciliando, quia ei credi-
dimus. Proinde capi. 3. concluſis Iudæis et genti-
bus ſub peccato, addit, inquiens: Nune vero, tempore
iſto aduentus Chriſti, excluſa lege, iuſtitia Dei eſt per
. fidem

3024 DE FIDE ET IVSTITIA

fidem Ieſu Chriſti omni credenti ad remiſſionem præ-

teritorum peccatorum. Ergo ſumus iuſtificati, quibus

ſunt remiſſa peccata, a tempore, quo Chriſto eredidi-
mus. Nunc inquit, in præſenti tempore hæc ſublimis
gratia facta eſt, quæ ex impio facit pium, iuſtum, et
ſanctum. Adducit capite quarto exemplum Abrahæ,
ad hunc modum iuſtificati. Sicut imputatum eſt ei
ad iuſtitiam, quia credidit: ita et nobis eſt imputa-
tum, quia credidimus. Sicut Abraham propter vni-
cum illum fidei actum factus eſt amicus Dei, ita nos
propter vnicum illam leſu Chriſti fidem ſumus Deo
reconciliati, facti amici, qui eramus inimici, et de
filiis iræ facti filii Dei. Capite deinde quinto, cum
nos eſſe iam iuſtificatos oſtendiſſet, illationem pulch-
ram facit dicens: Iuſtiſicati igitur ex fide pacem ha-
bemus. lam habemus, et nacti ſumus diuinam pacem,
per collatam iuſtificationis gratiam. Ibidem ait nos
fide perductos, ſiue aditum habuiſſe ad gratiam iſtam,
in qua ſtamus, et in qua ſtetimus a tempore, quo
Chriſto credidimus. De eadem gratia, in qua ſtamus
et ſtetimus a tempore datæ fidei, facit mentionem Pe-
trus in fine epiſtolæ prioris, et Paulus ipſe Ro. 8. ét
2. Cor. II. Verba etiam illa non excidant, quæ
repetit Paulus, Nune reconciliati, in præſenti tempo-
re, nunc reconciliationem aſſequuti, per Chriſti ſcili-
cet aduentum. Nam antea non erat talis reconcilia-
tio. Ad Galatas etiam, ad Epheſios, et in reliquis
epiſtolis, gratiam hanc veram, ad præſens aduentus
Chriſti tempus ſemper refert. Capite ſexto ſubiun-
git, Eos omnes, qui per baptiſmum ſunt cum Chriſto
mortui, eſſe iuſtificatos, a peccato. Item liberati a pec-
cato, facti ſumus ſerui iuſtitiæ. Capite octauo illatio
alia ſequitur. Si ita iuſtificati ſumus, nulla nunc eſt
condemnatio in iis, qui inſiti ſunt Chriſto Iefſu. Lex
ſpiritus viteæ liberos nos reddidit a iure peccati et
mortis. Quod lex præſtare non poterat operanti-
bus, Deus per Chriſtum præſtitit credentibus, et
copio

opiok
ſtos f
Nos
Chriſt

Opis,

tione,
ellis.
Gn in1
ckellent
Kimente
Etunt, 0
Atenn
Ergo
tüns o
ed 61.
2. I
63. P
Petra e
Ade
Promich
Meri.
Nam i

lrält

lictegt
benel
nobis,
fümus
et cexle
Aepti
Amns
ckedidhi
leurus
od, le
inadit
Dopuln
Uleta

fionene⸗
cat, gin

riſto etele

, indnn;
lumn Arer
Uratun
8 elt ime
1 Poptert
8 Dei inn
ſ a
tionen oi
de ren
ininam e
bbiden i
Grltin 1
tenlpote,6
in u k
Wentonen!
ipe Nol
Acilmn
teleni .
1 C k⸗
Nen.
et in A⸗
eſens 1/
ſenn ii
ten

ſkriis

t Ctau ,
l
kolen
ue u
1t ſ
genthdn

„

L. IBER IJIJI. z05

opiohus. Præſtitit veram iuſtitiam, nos omnes iu-
ſtos faciens, vt iuſtificatio legis impleretur in nobis.
Nos præ Iudæis glorificauit Deus per gratiam lIeſu

Chriſti. Reliqua capita et epiſtolas perſequi non eſt
opus, quia res eſt manifeſtior, quam vt egeat proba-
tione. Cum præſertim dicat Chriſtus, Vos iam mundi
eſtis. Translati eſtis de morte ad vitam, et fides,
qua in me creditis, vos ſaluos fecit. Omnes Chriſto
credentes, ſunt ab eo induti veſtimento ſalutis et ve-
ſtimento iuſtitiæ, vt ait Eſaias. Qui Chriſtum indu-

erunt, certe veſtimentum induerunt iuſtiti?. Omnes

autem rite baptizati, Chriſtum induerunt Galat. 3.
Ergo omnes habent veſtimentum iuſtiti?. Populus
tuus omnes ipſi iuſti, omnes arbores iuſtitiæ. Eſa. 60.
et 61. Chriſtus ſponſauit nos ſibi in iuſtitia, Hoſeæ.
2. Iuſtificauit nos, iniquitates noſtras portando, Eſa.
63. Fundauit nos in iuſtitia ſuper fundamento petræ,
Eſa. 54. id eſt, ſuper iuſtificante Chriſti fide; quæ
petra eſt.
Adde prædictis generalem regulam, Omnes legis
promiſſiones eſſe in nobis, qui Chriſto credidimus, im-
pletas. Loquor de promiſſionibus iuxta ſpiritum.

Nam iuxta literam et ſecundum carnem, nacti funt

Ifraélitæ ſuas promiſſiones: terram Chanaan adepti
