forma, et interno inuiſibili ſpiritu. Imo communicatione
ſuæ externæ lucis, ac ideæ diuinæ ratione, omnia initio
ſibi naturaliter ſimilia et vnita fecit Deus, pulchra et bo-
na: multo autem magis hominem, Deo multipliciter aſſi-
milatum et vnitum. Prima eſt in homine ex innato Dei
halitu vnio naturæ, cum ſimilitudine lucentis formæ. Se-
cunda eſt vnio gratiæ noui ſpiritus, cum maioris fulgo-
ris renouata intus imagine. Tertia erit eximia vnio fina-
lis gloriæ, in qua videbimus eum, ſicuti eſt, in abditiſſima

illa luce, nemini vnquam viſa, nec angelis ipſis, nec bea-

tis animis, ſed ſoli Chriſto. Adhuc ſunt nobiscum magis
beandi boni angeli, ſicut mali magis puniendi. Vt nunc
omittam angelorum ſimilem et conformem Deo volunta-
tem, et ingentem erga nos charitatis ardorem: in hoc
quoque ſe verbo Dei conformabant, quod ſicut eius
erat omniformis eſſentia, ita illi pro ipfſius imperio,
vt nobis miniſtrarent, in varias formas paſſim trans-

ibant, humanam ſemper reuerendo. Cuius odio ſa-

tan, contra Dei imperium agens, et a beata vnio-
ne diſcedens, in ſerpentem degenerauit, relicta
forma

388 EPIST O L A E.

forma Dei. Duodecima igitur a deformatione dæmonis
ſequitur inductio. Deformatio intus et extra, tanta fuit
in dæmone, vt hominis formam aſſumere iam non poſſit,

ſine deformitate aliqua. Non poteſt nunc dæmon ſe ho-
minem fingere, quin deformis appareat. Cecidit enim a
priore pulcritudine. Honorabilis Deo et angelis bonis

fuit ſemper humana forma, vt vera creatoris imago. Ad

quam rem ab ipſis cadaueribus, et ſepar atis animis, eſt
inductio decima tertia. In cadaueribus mortuorum, ob
huius formæ læſionem et iniuriam ei factam, afficieban-
tur angeli, et ſeparatæ animæ, in ea forma creatæ, et eſ-
ſentialiter corpori conformatæ. Ob id item jubentur le-
ge puniri, qui hanc formam leſerint, eo quod ſit imago
Dei. Ex his iam aliquam in verbo illo formalem ratio-
nem kfacile eſt intelligere, ſi Chriſtum ibi credis: quod
vtinam tibi detur. Amen.

EPISTOLA SEXTA.

MVtationem Dei nec in creatione, nec in incarna-

tione eſſe factam, et ſubſtantiam eius eſſe manifeſtatam
ex iam dictis pauca repetens oſtendam, vt totum pie-
tatis myſterium intelligas, ad gloriam Ieſu Chriſti do-

mini noſtri. Ante creationem erat verbum, iam præ-

ſidens æterna Dei ratio, verbum manifeſtatione non-
dum exhibitum. In creatione ſe Deus viſibilem exhi-
buit, theſaurum ſuum aperuit, oſtia æternitatis. Mu-
tatus non ob id dicitur, quod hoc vel illo modo a
nobis percipiatur: cum ille omnem percipiendi for-

mam in ſeipſo contineat, quam vult nôbis offerens.

Si intelligas, communicçationes nobis diuinas non eſſe

in Deo mutationes, intelliges quoque, exhibitiones non.

eſſe mutationes. Nihil Deus creat, cui ſe modo aliquo
non exhibeat et communicet. Deus vbique eſt, rerum
omnium eſſentia plenus. Rerum omnium eſſentiam
in ſe

in ſe

13, 1
Vt l
liud
tabo⸗
patel
tefaa
Zach
Piden
ſüs 1
ligan
marh
tur,
quan
igne
Deu
nobi
Virt,
geni⸗
tre
et pe⸗
ſtin
ralit
marn
ſhiri
Den
leetin
funt
ua!
4pit
ſtant
ſeene
Per
cit,
(i
diſe
ler

denmoci

tantafiat.

onpef,
nontehe
dit enin
elisdonn
ndg N
nimnis, 4
Uorunm dn
keiedr.
tk, ett⸗
bbenurt⸗

ſitine

alentein
eist

in inenn
Mikelte

Chrlin
in

Mole

Pllene

5

EPISTOI. A F. 589

in ſe ita continet, vt ſola ſua eſſentia, ſine alia creatu-
ra, ſe hic nobis exhibere poſſit, vt ignem, vt auram,
vt lapidem, vt electrum, vt virgam, vr florem, vt a-
liud quiduis. Similitudinibus his te commodius exci-
tabo. Nam ſi Deus non eſt mutatus, ob ſingula hæc

patefacta, nec mutatus erit caput ipſum Chriſtus pa-

tefaciens. Exhibeat ſe iam nobis Deus, vt lapis ille
Zachariæ oſtenſus: oculos noſtros ita aperiat, vt la-
pidem ipſum videamus. Deus non eſt mutatus, et vi-
ſus eſt lapis in Deo. Verus lapis? Deus in ligno eſt
lignum, in lapide lapis, in ſe habens eſſe lapidis, for-

mam lapidis, veram ſubſtantiam lapidis. Concedam igi-

tur, hunc eſſe vere lapidem, quoad eſſentiam formæ;
quanquam deſit materia lapidis. Concedam quoque
ignem illum eſſe verum ignem, et eſſe id ipſum, quod
Deus. Eſt ne ob id mutatus Deus, formam occultam
nobis patefaciens? Ignis ille figuram hominis exhibeat,
virtute Dei fiat homo, fſubſtantiale corpus ex virgine
genitum. Quis quæſo, dicitur ibi eſſe filius Dei, a pa-
tre Deo realiter diſtinctus? Ignis ille formali ratione,
et perſonæ figuratione dicitur filius, non realiter di-
ſtinctus a patre. At homo hic vere realiter, et corpo-
raliter genitus eſt de fubſtantia Dei patris, et virginis
matris. Loco item moueatur ignis ille, aut aura diuini
ſpiritus, aut lapis, aut flos: an mouetur tunc Deus?
Deus vbique ſemper exiſtens immobilis, nec loco mo-

uetur, nec ob oſtenſam illam formam alteratur. Sed

ſunt illi modi diſpenſationis ſeu exhibitionis diuinæ,
qua ſe nobis, vt vult, vere Deus exhibet, et in rebus
agit. Moto homine Chriſto, non mouebatur ſub-
ſtantia deitatis. Externe mouebatur, per aérem de-
ſcendebat ſpiritus ſanctus, in Deo immobili ſem-
per exiſtens. Verbum ſuum Deus viſibile patefe-
cit, varie miſit, et immobilis manſit. His mo-
dis verum eſt, quod ſcribitur Deus olim deſcen-
diſſe, iuiſſe, veniſſe, pedes ſuos lauandos ipſi Abra-
hæ exhibuiſſe. Vera res erat, non præſtigium, e-
tiam

390 EPISTOTL A E.

tiam ſecluſo angeli miniſterio: ſicut vera res erat, quod
deſcendit ſpiritus ſanctus in Chriſtum. Motus erat ra-
tione adiunctæ creaturæ, non ratione deitatis: niſi mo-
tum dicas iuxta formæ exhibitæz modum, ſecundum
quem locos mutabat, locis ita ſe exhibens. Quanquam
eſſet ibi angelus, in angelo erat Deus. Viſus Deus de-
ſcendebat, et ſpiritus ipſe ſanctus, qui Deus eſt, deſcen-
debat: nec ob id eſt mutatus Deus, formam certam ex-
hibens, et patefaciens. In angelo, Abrahæ viſo, erat for-
ma Chriſti, forma lucens, et viſo angelo ſimul Deus vi-
debatur, verbum videbatur Chriſtus, Elohim. At quo-
modo in Angelo relucebat Deus, relucebat Chriſtus?
Ipſam angeli et animæ noſtræ fübſtantiam penetrat in-
tus, et implet lux verbi, ſicul lux ſolis aẽrem penetrat
et implet. Erat nomen Dei in medio angeli, Deus ipſe
in media angeli fubſtantia. Exo. 23. Quid obeſt, quo
minus in angelo videretur Dei lux verbum? et angelus
quaſi transformatus, diceretur quis quaſi Deus? Si in
aliis creaturis, luce informatis, pene videtur, et palpa-
tur Deus, multo fortius in angelo illo, et multo iterum
fortius in Chriſto. Incarnatione ergo non eſt mutatum
verbum, ſed aſſumpta caro eſt in verbum transformata.
Verbum illud erat fubſtantialiter filius, quoad eſſentiam
formæ, quamuis nondum eſſet adiuncta terrea carnis
materia, quæ eſt vere de eſſentia filii. Verbum ipſum e-
rat vere Chriſtus homo, quoad eſſentiam formæ, et for-
mam ſuam ab æterno retinet, formam hominis: nec con-
fuſam, nec imminutam, nec alteratam. Obſecro te, id
omnipotentiæ Dei tribuas, vt idealem illam animæ tuæ
rationem, quæ hominis alicuius formam tibi interne re-
fert, poſſitDeus externe in aêre lucentem et viſibilem ex-
hibere. Hinc ſine materiali corporatura cognoſces, idea-
lem rationem exhibitam, hypoſtatice ſubſiſtentem, for-
mam hominis. Formam hominis fulgorem diuinum,
qui vt homo conſpiciendus, vt homo ſe olim exhi-

bebat. Nihil horum in verbo tu agnoſcis, ſed pro-

caciter vrges, fuiſſe realem, diſtinctum, inuiſibilem
filium, actione reali genitum. Sed vnde hoc probas?

Nec

Nec ie

ceas.
dicim
Natur.
raliter
tinens.
ſe prim
idea eſt
rationer
Gicatur⸗
gentia.
ſit ide⸗
ſapient
relucel
rioſa,
prima
mnibus
ſeipſa ſe
creation
ilam,
Cllta t
lumine
Iden (
Ppus ve
bilem.
Titus i
bercep
nullam
flatione
creatio
dibi ia
tunc
ternus
tem
ſis in
gis.
nem

rit nd
ernn.
I .
Ecundun
anquen
Dens &e
t, deſcen
ertaner-
Eratfe⸗
Deiuf,
At e⸗
Chikts!
geitat
1 perent
Dens N
beſt, d
et anvens
Kn
ethaher
ſto iterun
mutanun
6tormati
ellentan
ren cuni
nihint.
ne,etflr

nec

croli
vinn u
Uternele
pbilene,
ſees, ir
nten, i.
iuipun,
Nlim ol⸗
ſel
niſnin
roin
Ne

E PIS,.TOLAF. 591

Nec iota vnum habes, quo filium alium ab homine do-
ceas. Non ſubſtantialiter in Patre filium hominem fuiſſe

dicimus, non tamen realibus tuis motibus et punctis.

Naturalis erat Deo ſcientia, vt ſpeculo relucentia, natu-
raliter referens, ſubſtantialiter et primario Chriſtum con-

tinens. Naturalis illa relucentia, idea naturalis, et per

ſe prima dici poteſt, vt Chriſto dicitur g.αοααρ, et ſicut
idea eſt mentis ratio Xσρρ. Si 2ραvin Deo dici idealem
rationem tibi non placet, dicatur ſermo repræſentans,
dicatur cum Paulo relucentia, fulgor, ſplendor, reful-
gentia. Nullibi ſane dicitur eſſe X ſeu ratio, quin
ſit idealis ratio, relucentia rei alterius. Omnis quoque
ſapientia eſt naturalis relucentia. In æterna Dei luce
relucebat Chriſtus glorioſe, ob id dictus relucentia glo-
rioſa, Heb. I. Erat Chriſtus in Deo prima refulgentia,

prima omnium potentia, omnia continens ſapientia, o-

mnibus in creatione ſuum ordinem præbens, velut ex
ſeipſa ſcriptum depromens. In verbo erant omnia per
creationem ex inuiſibilibus facta viſibilia, et verbum
ipſum, antea inuiſibile, ſe exhibuit viſibile: prius oc-
culta ratio, deinde manifeſtus ſermo. Extitit lumen de
lumine, lumen apparens de lumine non apparente.
Idea Chriſti antea imperceptibilis, ſe poſtea,; vt cor-
pus verbi, perceptibilem exhibuit, viſibilem, et tangi-
bilem. Spiritus quoque in archetypo diuinus, vt ſpi-
ritus idea imperceptibilis exiſtens, poſt creationem ſe
perceptibilem exhibuit, et omnia impleuit. Ea res
nullam Dei in ſeipſum arguit realem actionem, aut ſuf⸗
flationem, ſed in creaturas. Quid igitur, inquies, ante
creationem agebat Deus? Idipſum, quod nunc agit.
Sibi iam erant omnia præſentia, et creaturas ſuas iam
tunc attingebat. Sine tempore Deus eſt actus æ-
ternus, in creaturas ſemper agens. Seipſum au-
tem non ita immutabat, vt tu cum fſophiſtis illu-
ſus intrinſecas reales actiones, et deriuationes fin-
gis. Si erat ibi actio, erat et paſſio. Ante creatio-
nem, ſi Deum in ſe ibi conſideres, non erat eius
in ſei

592 EPIS T O L A E.

in ſeipſum actus aliquis, non actio aliqua realis. Non dii ni
erat ſpiratio paſſiua, non res aliqua ſpirata. Non erat mich
ibi actus realis intus generationis, non actio ſpiratio- tias,
. nis, ſed cum naturali cognitione et Dei conſtituto, Vea
eerat propoſitum et potentia. Relucentia filii non e
erat actu realis filius, ſed potentia. Idem de ſpiritu tent⸗
ſancto dicas, vt fuerit in archetypo potentia ſpirandi, mite
non actus paſſiuus. Cum ibi nemo ageret, nemo puar- elt, a.
tiebatur: nemo ſpirabat, nemo ſpirabatur. Ecce ve- (Lo
ram inter filium et ſpiritum æquiparationem, vt ante üilel
creationem vere fuerint, non tamen actionibus veſtris De,
et paſſionibus realibus. In creatione quoque ſimilis in (en
hoc erat exhibitionis verbi et ſpiritus ratio, vt ſine fui Pral
mutatione verbum et ſpiritum exhiberet Deus: verbum aut l.
externe viſum oſtenderet, et ſpiritum interne commu- füpen
nicaret. Ita verbum et ſpiritum olim diſcernimus, v eki.
angelum et ſpiritum ex hominis et flatus ſpecie. Nune umt!
vero in corpore Chriſti eſt omnis et integra verbi et depra
ſpiritus plenitudo. Intelligis hanc Chriſti totam glo- unhe
riam? Quod filius verbum et ſpiritum plene con-: liren
tineat? hypoſtatice? Intelligis inſuper qualiter for- eebulo
mali potentia fuerit olim filius, qui nunc eſt actu ſrmin
filius? In omni generatione prius eſt potentia fi- conlid
lius, quam actu filius. Et ei, quod eſt poten. Qic
tia filius, aliquid additur, vt fiat actu filius. Hæc it, ſ.
ſunt apertiſſima conformia diuinis ſcripturis, et omni- Hiente
bus rerum naturis, ſine monſtro aliquo, et ſine ſo- inunnt,
phismate. In omni generatione, quod a patre ſolo qunm
prodit, non per ſe dicitur filius, ſed per matrem. Vn- ns
de igitur vos tantam filii ſeparati in diuina generatio- Mltti
ne deformitatem ſomniatis? J kins et
Klpene
EPISTOLA SEPTIMA. iti
Here
MVtationes varias et agitationes, vos Deo turpiter u
impingere, ſum nunc oſtenſurus, ſi de accidentibus er-. i⸗

rorem prius indicauero. Accidentia nulla eſſe i in Deo, et
ei ni-

M
d
Ppirni.
ltitun,
flüi on
e Hitin
ſirant,
gemnd r.

Nt

1s Velts

ſitnils n

ſt ſne ſl

: Vetun

CONNI.
Nimus,
de. Nr
1Veini4
tan l.
lene Cl⸗
liter ⸗
elt
Ntentin⸗

hotet⸗

s. We.
et N:
t ſe 1

hatte 0

en 1⸗
Cetenit

tltpitt
tibus
inbeoe
N.

Bece .

BPISTO:sͤL A E„ 893

ei nihil accidere, vulgo iactatur: quanquam ſophiſtæ
quidam relationes in trinitate ſua ponant, res imagina-
rias, quæ non ſunt in rerum natura. Accidentia quæ
vocant, nos, eſſe formales ſubſtantias, diximus, ſicut
lux eſt vera ſubſtantia. Ne vero ſit de nominibus con-
tentio, quando accidunt, accidentia vocentur. Nos in
vniuerſum accidentia omnia Deo accidere dicimus, id
eſt, accidentia omnia, quæ vere ſunt, in Deo eſſe, in
quo omnia conſiſtunt. Accidentia dixi, quæ vere ſunt,
id eſt, res omnes, entia naturalia. Peccatum non eſt in
Deo, quia non eſt in eo ratio peccati. Peccatum non
eſt ens, ſed entis actio, creaturæ libere deficientis actio
praua. Siue actio illa fit interne velle, ſiue externe
aut loqui, aut operari: quamuis mala ſit operatio, ſi
ſupereſt, opus illud in ſe creatura Dei eſt, et Deo in-
eſt. Omnia ergo quæ vere ſunt, in Deo ſunt, et bona
ſunt facta, quanquam actibus malis ſint quædam poſtea
deprauata, Vt diabolus ipſe, et animus prauus: qui et-
jam Deo inſunt, cum inſitis accidentibus, et a Deo ita
ſuſtinentur. Hanc rem indicçauit Deus ipſo creationis vo-
cabulo, quod eſt? diehi, quaſi dixiſſet, inſit mihi lux, in-
ſit mihi firmamentum, inſint mihi luminaria. In Deo omnia
conſiſtunt, accidentia Deo inſunt, atque ita Deo accidunt.
Quicquid in rerum natura accidit, Deo ſemper acci-
dit, ſeu Deo incidit: non præter ſpem, ſed ipſo ſuſci-
piente. Deus non ob id mutatur, ſed res, quæ acci-
dunt, mutantur. Non eam hoc continéet abfurditatem,
quam intrinſecæ illeæ rerum motiones, et agitationes,
quas vos in Deo varie concluditis, in trinitate veſtra.
Mutationes varias in ipſo Deo efficacius arguebant Ar-
rius et Macedonius contra vos omnes ſophiſtas, qui
ſtupenda illuſione ſomniatis, Deum in ſe duas res di-
ſtinctas iugi productione et emanatione quotidie gi-
gnere et ſpirare, idque intrinſecis motibus, actioni-
bus diuerſis. Incorporeo filio, vt aiunt omnes, idem

eſt gigni, quod eſſe, et naſcendo accipit eſſe. Non ſe-
P. mel,

594 EPIST OLA E.

mel, inquiunt, facta eſt illius cognatio, et poſtea defſiit:
ſed nec principium, nec finem habet, et ſemper eſt in

fieri. An non hoc eſt iugiter mouere? iugiter produ-

cere? generari? ſpirare? mittere? An non hæ funt
ſpecies motus? Emanationes ſunt duæ reales, et non
eſt motus realis? Si peculiari hæreſi tu neges, incor-
poreum filium nunc generari, ita facile ab ipſis omni-
bus argueris: Generatio, quæ nec principium, nec fi-
nem habet, ſemper eſt in fieri: ſicut ſplendor, aiunt,

ſemper naſcitur ab igne, et lux a ſole producitur, Alia

ratione, Quemadmodum, inquiunt, ſpiritus ſanctus ſem-
per intus procedit, ita filius ſemper ibi generatur?
Quicquid ad hæc reſpondeas? an non hoc tibi erit mo-
uere? producere? generare? ſpirare? An non erant
duæ reales emanationes? An non erat confuſa rerum
trium implicatio? huius ex illa generatio, et iſtius ex

illis fufflatio? fluxio? deriuatio? proceſſio? An in con- .

fuſione hac, et motibus his, tu vere quieſcis? Quid eſt
motio, ſi productio non eſt motio? ſi emanatio non
eſt motio? Naſci non eſt moueri? Et ſpirari? Proce-
dere quid eſt? Hos tam abſurdos motus, et agitationes;
in Deo intrinſecus non tolerantes Arrius et Macedo-
nius, Deum dixerunt, non in ſe, ſed extra ſe filium
quendam olim creaſſe, et ſpiritum ſanctum meram crea-
turam feciſſe. Labyrinthos admodum varios, et tene-
bris vndique obſitos, eſtis omnes ingreſſi, filium veri-
tatis non manuducentes, ſed citra omnem Dei ſenſum
vagantes. Simplex alia eſt veritatis via, non metaphy-
ſicis, ſed idiotis et piſcatoribus nota, quæ hominem do-⸗
cet eſſe filium Dei vere genitum, cuius generatio in Ma-

ria eſt vere confummata. In creaturas ſunt reales omnes

Dei actiones. In ſeipſo Deus hac ratione ab æterno egit,
et genuit, quod apud ſe meditans conſtituit. Verbum
princeps conſtituit et ſpiritum principem conſtituit, ſine
realibus veſtris motibus. Atque ita conſtituens, per éos
hunc hominem genuit. Generatio erat in Deo conſtitu-
tio generationis, quæ ad generationem tendebat, et crea-
tio, quæ ad creationem. Epiſtola

4

1

lii dith
Cumm fign
ſipientia
homo In.
katu in
ſeopulos
tionibus
Plane ad
Mie ſignt
bus abur

cy

(lrdam

ndem i
guid nat
ir. Hed
Marum e
llis pro⸗
Monem
lncenti⸗
biprince
ſhientin,
Hine bac
Dauli lo.
perte c
Drefiniti
in uo
(At arcj
Dapient,
Ki,omn
ünicane
ſornis,
tes Conti
feiim
d Din
ti⸗ erat
et

er otr
nlefn
2s, e MM
es, ilol⸗
Pisom.
I Nerk
0t, Aüln,
itut, A
nckns ſe⸗
genetint
bieritm
1non en
fuſd rene
et iinst
An in
unnton
Ui) Me⸗

Agitutone

Dei ed
1 neni

rti .

l5, nr⸗
4 an

it n

.

EPISTOL AE. 595
EPISTOLA OCTAVA.

CVm ex nullis ſcripturis realem illam incorporei
filii diſtincti generationem poſſis oſtendere, ad allegori-
cam figuram confugis, et mordicus arripis vnicam de
ſapientia parabolam, proverb. 9. Demiror ſane, quod
homo mente bene compoſita, vt de iactas, tam tenui
flatu in tam altum pelagus agiteris, in tot impingens
ſeopulos et monſtra. Plurimis ego, ſolidiſſimisque ra-
tionibus oſtendo, nihil tibi locum illum fuffragari, imo
pPlane aduerſari. Prius tamen cogites velim, quid pro-
prie ſignificet ſermo, quid ſapientia, ne tu ſacris voci-

pus abutaris. Sæpius iam dicta repetam et ex Paulo

quædam addam, vt vel ipſo duce, quid fuerit ſapientia,
tandem intelligas. Omnis ſermo, et omnis ſapientia ali-
quid naturaliter repræſentat, ſeu eſt naturalis relucen-
tia. Hæc ipſa eſt Salomoni data ſapientia, rerum diui-
narum et humanarum relucentia. Ioannis non eſt ab-
uſus proprietate vocabuli, ſed appoſite dixit Xασv, ſer-
monem referentem. Erat igitur ſermo, et erat ſapientia,
relucentia vere repræſentans. Nunc Chriſtus ipſe, qui
ibi princeps repræſentabatur, eſt vera relucentia, vera
ſapientia, omnem lucem in ſe füubſtantialiter continens.
Hinc Paulo dicitur Chriſtus Plre ehlin gloriæ, et ſubſtan-
tialis figura, in Deo figurata. Heb. I. Ex aliis eiusdem
Pauli locis, ſapientiam fuiſſe in ded arcanum Chriſti,
aperte colligimus. Nam ad Eph. 3. ſapientiam vocat
præſinitionem ſeculorum, quam fecit Deus in Chriſto,
in quo ſecula relucebant. Ibidem ca. 1. ſapientiam vo-
cat arcanum Chriſti, quod propoſuerat Deus in ſeipſo.
Sapientia igitur erat ipſa præfinitio et relucentia Chri-
ſti, omnia in Deo continentis, et omnibus gentibus com-
municandi. Erat Paulo οσσιτπ οτπιοαρ ſapientia mul-
tifor mis, ſapientia vehementer varia, in qua Iudæi et gen-
tes continebantur, ſuis temporum articulis. Hinc my⸗
ſterium vocationis gentium in hac verbi ſapientia me-
rito Paulus concludit. Ipſa rerum in Chriſto diffini-
tio erat ſapientia, vt apud Clementem et in epiſtola
docet Petrus. Ipſum Ioannis Xoρνf declarans Paulus
P. 2. ad Co-

N

596 RTIST O LA E.

ad Colos. I. ait, Xασ fuiſſe myſterium Chriſti re-
conditum, nunc manifeſtatum, et gentibus commu-
nicatum, in cuius imaginis luce omnia conſiſtebant,
et conſiſtunt. Ipſam Salomonis ſapientiam declarans,
I. Cor. 2. ait, ſapientiam illam, ante ſecula præfi-
nitam, in myſterio reconditam, et nunc manife-
ſtatam, eſſe ipſum leſum Chriſtum, dominum glo-
riæx. Sapientiam ipſam ibi ait efſe præſinitam ad
gloriam hominis. Vndique vides eſſe theſauros ſa-
pientiæ omnes propter Chriſtum, et in Chriſto re-
conditos. Pertinacia tua eſt, hic fingere ſapientiam, rem
diſtinctam, realiter genitam: cum præſertim ſapientia cre-
ata dicatur, et formata, vt ſapientiſſimi quique antiquo-
rum expoſuerunt, Hebræi, Græci, et Latini, etiam Ieſus
flius Sirach, et author libri ſapienti?g. Vtrunque ergo
per ſe realiter dicetur, ſapientia creata, et genita, quod
eſt Arrianum: aut vtrunque figuratiue, ſicut eſt figura-
ta loquutio, et ſicut ſapientia aliud figurabat, quod eſt ve-
re Chriſtianum. Ne igitur realem illam ibi probes gene-
rationem, hæc tibi maxime occurrunt. Primum eſt, quod
Hebraica vox; απα holalti, quæ ibi ponitur, non ſi-
gnificat generationem. Nam eſt pafſſiuum, cuius acti-
uum, ſi locos omnes inquiras, proprie et vniuoce, vbique
ſignificat premere. Paſſiuum quoque vbique eſt pre-
mi, expreſſione formari, ſeu preſſura quadam partu-
riri. Hoc longe aliud eſt, quam paterna generatio,
quam vox illa nunquam ſignificat, tametſi ad fœmi-
neam preffuram extendatur. Hebræi ita ſapientiam
in mente formatam docent, et in lingua ſancta aliud
eſt peculiare verbum, quod proprie vbique ſignifi-
cat generare, et Deo generanti tribuitur, fſcilicet
& holid. Vnde conſtat, non proprie in parabola
illa dici generationem. Si enim ſpiritus ſanctus proprie
de generatione loqui voluiſſet, ea voce vſus fuiſſet,
quæ generationem proprie ſignificat. Adde, quod ver-
bum illud *π 1†Wπ holid, quod proprie ſignificat gene-

rare

kare,
mulien
liter in

im mul

Ere
non d
Plius
Gun,
liqui6
Verbun
ee cick
Verbunm
tinis in
et Alio⸗
et iuxt
Verifür
tio e0
bigliten
rokeſt.
is
Derlona
citur
format
Dientis
tur,

itelle

nus in
Mieen
Dllebi
12. de
fine
ibu.

lickumn

rectan
Uurda

Aire.
cCoHI.
Püiſteben.
declanmn,
Ala Prei
C murir.
inum
initun 4
elauros k⸗
Phriſo ⸗
tian, k

pientict.

ne müe⸗
ctimlin
runqleenn
enitt, e
ek 1e
robes el⸗
4
n eln
tur, nt
cins
Pce, it
gne l N
gan Nr.
belen .
ſen-
A
Ninn
na

EPISTOL AE. 697

rare, et Deo generanti tribuitur, eſt tranſitiuum ad

mulierem, in qua ille generat. Deus ergo vere et rea-

liter in muliere genuit. Ule eſt vere filius Dei, quem

in muliere genuit Deus, non ille, quem tu ſomniaſti.
Ex proprietate linguæ ſanctæ, et vi Hebraicæ dictionis,

noôn dicitur generatio ſine matre, nec filius ſine matre.
Filius enim Hebraice dicitur ædificium in muliere fa-
ctum, ben a verbo banah. Septuaginta quoque, et re-

liqui Græci interpretes, in Parabola illa Salomonis, per
verbum iαν quod eſt creo, condo, fabrico, Hebrai-

cæ dictionis ſignificatum aptius tranſtulerunt, quam per
verbum Jsvvtα quod eſt improprie vſurpatum. Ex la-

tinis inſuper verſionibus tam Hieronymi, quam Pagnini

et aliorum, non habetur ibi generatio, fed formatio,
et iuxta mentis conceptionem expreſſio. Alterum tibi
veriſſima ratione iam occurrit. Quamuis enim genera-

tio eo vocabulo ſignificaretur, conſtat eſſe id prouer-

bialiter et figuratiue a Salomone prolatum: cum ex

profeſſo ibi tractet parabolas, ſimilitudines, et figuras.

Quis ſanæ mentis negaret, ſapientia illa Salomonis
perſonam Chriſti ſignari et figurari? Aeque ergo di-
citur in perſona Chriſti ſapientia creata, genita, et
formata. An non in perſona Chriſti dicitur tibi ſa-
pientia creata ? Aut cereata pro conſtituta olim dici-

tur, aut in perſona Chriſti creata, vt omnes ſemper

intellexerunt, exceptis Arrianis. Ita exponit Auguſti-
nus in Ioannem, ſermone quinquageſimo octauo. Ita

Nicæna ſynodus expoſuit, vt in eius decreto contra
Euſebium refert Athanaſius. Ita poſt Hilarium lib.

12. de trinit., aperte docet Cyrillus, Epheſini conſi-
lii præſes, libro quinto Theſauri cap. 4. et ſequen-
tibus. Addens ibi, eſſe prouerbialiter et figuratiue
dictum, et aliquando improprie in fſacris literis dici
quid creatum, vel genitum. Si improprie dicis
creatam ſapientiam, improprie dices et genitam, in f-
gura alterius rei, ſicut ſapientia aliud figurabat. Omnes
P. 3 denique

598 EPISTO LAE.

denique fatentur, eſſe prouerbialiter et figuratiue di-

ctum, vt ex eo nec creatio, nec generatio realis ibi

probetur. Tertium, quod tibi occurrit, eſt proprie
dicta in Deo ratio, proprie dicta fapientia, ſcientia re-

lucens, ſine reali generatione, Deo inſita, ac poſtea
vilibiliter exprefſa. Occurrit quoque Paulus, ſapien-

tiam docens arcanam Chriſti præfinitionem. Quartum
occurrit, quod ſicut apud Salomonem dicitur ſapientia
ante colles formata, ita apud Iob, dicitur homo ante

colles formatus, idque eisdem omnino dictionibus He-

braicis Iob. 15. Eamque formationem diſcernit Iob a
generatione, per aliam vocem ibi ſignificata. Vnde
conſtat per holalti, ſignificari formationem. Quintum
oceurrit, quod de Chriſto olim ait Deus, Formaui
eum et faciam, Eſa. 46. Et Petrus Chriſtum ait ante
creationem in Deo præformatum et poſtea manifeſta-

tum. I. PBet. I. Sextum tibi occurrit, quod dicitur
ſpiritus ſanctus genitus, ſicut ſapientia genita. Imo

ipſamet ſapientia erat ſpiritus ſanctus, vt exponit Ire-
næus lib. 4. ca. 1I7. et 37. et Tertullianus, li. de car-
ne Chriſti, aduerſus Hermogenem et aduerſus Praxeam.
Erat vere ſapientia, ſine reali diſtinctione, ſimul verbum
et ſpiritus ſanctus, ſicut Chriſtus verbum et ſpiritum ſan-

ctum ſimul continet. Hebræi omnes veriſſime docent, ſa-
pientiam illam eſſe ſpiritum ſapientibus datum, qui erat
iam in Deo præfinitus, ſeu præformatus. Salomo de ſa-

pientia loquens, ſapientiam illam ſibi datam teſtatur, id
eſt, ſpiritum ſanctum. IeſusSirach, Baruch, et liber ſapien-
tiæ, palam interpretantur, ſapientiam illam eſſe ſpiritum in
Iſraëlitis habitantem, et in animis ſanctorum radicatum.

Si ſapientia erat ſpiritus ſanctus, cogita iam, ſi erat ſpiritus

ſanctus genitus et realis filius. Ipſemet Chaldæus Ionatas,

qui genitam ſapientiam ait, ſpiritum ſanctum intelligit,
absque aliqua in Deo reali diſtinctione. Septimum tibi oc-

currens eſt, quod eodem contextu prouer. 8. et 9. quædam
alia de ipſa ſapientia profert Salomon, quæ metaphyſicam
illam generationem non ſapiunt: Quod per vicos et plateas
clamarit, quod domum ædificarit, columnas exciderit, et
menſam

——

—

—

Nent
parat
Amon
ſaaſui
ucen
hachn
les ſ
diplen
eins
ne, e⸗
noth
oth

Een

Ver.
tiam
genit
et ali
Gicit
ter ge
peenit
Ciit
busre
Pende
inter⸗
(tun,
Lenti⸗
Plerit,
Preſin
(4. 2
ſieit
lg,
tlan 1
litati
ſlos 1
Pleris
ſamn .
Clim

lratine d
tellt il
ot
cientli .
1e polen
, Hitr
. Qumn
r ſipieni
homo a

utn ün 8

s ruer.
nul veitu
Hitn iimnß 1
e Cocent.
ull, ie⸗ 4

lono

telunlt,i
iberhie⸗
ehiin⸗
tudien
ent hiin
els Ponik 8
n in elie 1
uI tbile⸗
. nel⸗
aplr
05 ehlnsa
Nicein⸗
Venlu

EPISTO I. A E. 899

menſam inſtruxerit. Parabolicum fuit ædificium, ſicut
parabolica generatio. Ait item, quod ſapientia erat 3&
amon, multitudo, vniuerſitas ipſa rerum, et G HWS.
ſaaſuim, delectationes coram Deo, ſingula ſuis ideis pro-
ducendo. Plurali numero dicitur ibi in Deo ☚ - en
hachmoth, plures ſapientiæ. Quæ tibi plures eſſent rea-
les filii, nobis multiplex ſapientia, ſpiritus vnus et mul-
tiplex. Vnde iam ofckauum occurrit, quod Valentinus,
eius loci, de pluribus ſapientiis, falſa reali interpretatio-
ne, ex Deo ſomniauit, realiter gigni multitudinem hacha-
moth, quæ apudlrenæum et Tertullianum dicuntur hacha-
moth. Simili tecum errore tenebatur, in eo, quod rea-

lein generationem interpretabatur. Sicut Salomon pro-

uer. 3. in Deo diſcernit ſapientiam, prudentiam et ſcien-
tiam: ita realiter Valentinus, qui res diſtinctas, ex Deo
genitas dixit, ſynefin, enthymeſin, demiurgum, ſyzigiam,

et alios æonas, eſſeque matrem ſophiam, ſicut Salomoni

dicitur ſophia mater. Illi erat ſophia mater, tibi filia reali-
ter genita. Quia ſacræ literæ in Deo ponunt delectationes-
poœnitudines, et conſolationes, Valentinus æonas filios eſſe
dixit, dele ctationes, lachrymas et mixturas. Quibus omni=

bus realitatibus et falſis interpretationibus exploſis, animo

pende, num ſit quoque falſa, ad locum illum tua realis
interpretatio. Nonum occurrit eiusdem Salomonis di-
Gum, et loco eodem, Quod Deus fapientiam et intelli-
gentiam acquiſierit, ſuo ingenio inuenerit, figurate ſcri-

pferit, diſpoſuerit, ordinarit, et reliqua, quæ ſecundum

præfinitionem dicuntur. Similia de ſapientia profert Iob.
ca. 28. Quod eam Deus ſcripferit, numerauerit, recen-
ſuerit, parauerit, perueſtigauerit. Idipſum Eccleſiaſti-
cus, Baruch, et liber ſapientiæ comprobant, ſapien-
tiam vocantes, vt ſpeculi relucentiam, imaginem cla-
ritatis. Hic decimum occurrit, quod Ieſus Sirach poſt
ſuos maiores, capite primo ait, eam ſapientiam viſu
plerisque apparuiſſe, eiusque ſpeciem ipfis olim vi-
ſam, perſpectamque fuiſſe. Eam ipſam ait Baruch,
olim viſam ab hominibus. Videri poterat, ſi
P. 4. erat

6060 EPDISTO L A K.

erat tam lucidum ſpeculum, et imago eclaritatis, vt ait
liber ſapientiæ. Ea ipſa erat in ſublimi ſedens, cuius
thronus, ſiue ſolium, erat in nube, in Moſis taberna-
culo, et Salomonis templo, Ecclef. 24. Vndecimum
occurrit, quod ſicut apud Salomonem, ita apud Eſaiam
dicitur olim in Deo creatio et formatio, Chriſtus ipſe
in Deo creatus et formatus. Eſa. 45. et 46. Mira ver-
borum concordia. Adde rationem vltimam, quæ fu-
mitur ab omnibus, qui Hebraice vnquam ſcripſerunt.
Nam ſi realis illa ibi ſignificabatur rei diſtinctæ gene-
ratio, inſigniter hoe fuiſſet ab eis notatum, ante et
poſt Chriſti aduentum. Res tam inſignis inſigniter erat
notanda. At nemo vnquam ibi talia cogitauit. Tan-
tum hoe dixerunt veteres, In Dei ſapientia, velut in

anima hominis, res alias conſpici. Faſcinatis ſophiſtis

et linguæ ſanctæ imperitis debebatur veſtra illuſio, in
regno Antichriſti: vt Deum laceretis, impoſſibilia in
eo fingatis, et hominem eſſe naturalem filium, negetis.

EPISTOLA NONA.

ClItaui tibi, et in vnum redactos ad te miſt o-
mnes euangeliſtarum, apoſtolorum, et diſcipulorum lo-
cos, in quibus de fide fit mentio, et in quibus de
credendo fit mentio: vt bene videas, quid illi tunce

crediderunt, et quid credendum docuerunt. Citaui

tibi ex Iloanne, ea omnia ad hoc ſcripta eſſe, vt cre-
das Ieſum illum Nazarenum eſſe verum Meſſiam filium
Dei, idque credens iuſtificeris, Ioan. 20. Hæc Chriſti

ſides ab ipſis apoſtolis eſt ita ſimpliciter prædicata, et

hoc illi credentes iuſtificati funt. Paulus ait, Nos
in Chriſtum Ileſum credidimus, vt iuſtificaremur.
Galat. 2. Per hunc Ileſum omnis, qui credit, iu-
ſtiſicatur, acto. 13. Si quis ergo aliam eſle
Chriſtianorum iuſtificantem fidem, prædicauerit, ſit
anathema. Si angelus de cælo aliud docuerit,
Paulo

Daul
dicen
ſoria
flliun
et p
Chri
quot
dem
Ulum
ipſi

ſeids

mun
eſſe
eat
ptir
ſine
Giſt
ſtis,
ſti ci
Vn
Verus
Vrtu⸗
guiri
dug
ea
pe
cone
eſe
ſophi
Dei,
Mine
falin
lium
flio⸗
on
non

Tin

,NI
6, n
Uubern.
Lecimmn
d Dhin
tus
Mirave.
Iue ſ
epſerun
te ene
, Met
Niter en
it. U.
veluth
ytie
Ululo,
dlbiitin
b Negetie

Ni e
lorun .
glihs
il t.
(ui
Nt
n km
liene
it, N.
carenn
it, .
un &
eit,
gebet
Dulh

E PISTO L A FE.e 601

Paulo dicitur anathema. Quæ de promiſſionibus tu
dicere potes, ex hac fide omnia ſequuntur, vt acceſ-
ſoria ex ſuo principali. Nam ſi credis, ipſum eſſe
filium Dei, credis ipſum eſſe in promiſſis veracem,
et promiſſa omnia complere. Per hanc ſolam lIeſu

Chriſti ſidem dantur nunc promiſiones omnes. Omnes

quotquot ſeriptæ olim funt promiſſiones, per hanc fi-
dem dantur nunc vera fiducia eredentibus, hunc eſſe
illum filium Dei promiſſum, qui promiſſa implet. Eaz

ipſa fides nes prioris noſtræ inopiæ, ae miſeriæ, con-

ſeios facit. Si enim credis, hunc eſſe filium Dei,
mundi ſaluatorem, iam credis mundum, in peccato

eſſe conſtitutum, vnde ſaluari indigeat: cum item di-

catur ipſe redemptionem facere credentium prius ca-
ptiuorum. Non eſt, quod aliam hic in pædobapti-
ſmo, aliam ibi in cæna, et alibi aliam fidem tu tibi
diſſimilem pingas. Nam ipſe eſt filius Dei, rex cæle-
ſtis, qui fibi credentes ad cæleſtia regenerat, et cæle-
ſti cibo paſcit. Vnum eſt omnium fides, vnum caput,
vna fundamenti petra, qua creditur lefſus ille eſfſe
verus filius Dei faluator, et id credendo eius in nobis
virtus eognoſcitur. Hæc vna fides et in baptiſmo re-
quiritur, et in cæna requiritur, et in reliquis omni-
bus Chriſtianorum actibus ſemper requiritur, et ex
ea ſequuntur omnia. At tu ſatis tibi feciſſe videris,
ſi per communicationem illam idiomatum ſophiſticam
concedas, hunc hominem eſſe filium Dei: alioqui non
eſſe vere filium. Sophiſtica ergo eſt fides tua, ſicut
ſophiſtica eſt ratio tua, quod hic homo dicatur filius
Dei, et quod ſit in eo filius alius incluſus: quaſi no-
mine ſit hic filius, non re ipſa. Eo magis, quia

falſum tu ſupponis. Falſum eſt, quod fingis, eſſe fi-

lium in filio; cum non filius in filio, ſed pater in
filio vere dicatur, Deus in Chriſto. Noui ſane, quod tu
non vere credis, hunc hominem eſſe filium Dei, quia
non vere credis, hunc hominem eſſe genitum de fub-

ſtantia Dei. Sed quis te déemon communicationem il-
2

P. §. lam

602 E PISTO L A E.

lam idiomatum ita de charactere beſtiæ ſumere do-
cuit? Hoc ne cauillo dixit cæleſtis pater, Hic eſt fi-

lius meus? Ecce puer meus? An non vides, com-
municationem illam rerum inuiſibilium ſumptam eſſe
de Antichriſti doctrina, in qua vigent illuſores, tres
dæmoniorum Spiritus? Per quam conceditur, Deum
in aſino mori? Ab Antichriſto inuentum eſt ſophiſma
illud, ad obliterandum verum filium Dei. Filius Dei
ita vobis eſt homo, ſicut ſpiritus ſanctus eſt mulus.
Filius Dei ita vobis eſt mortuus, ſicut ſpiritus ſanctus

. . .
in mulo moreretur, aut angelus in aſino. Hoc adde,

quod antequam communicationem illam inducas,
