uino et humano ſpiritu vnus ſpiritus: qui ob nouam

gloriam dicitur innouatus, et ob nouam incorruptibi-
lis halitus creaturam, quam in ſe fubſtantialiter con-
tinet ſpiritus Chriſti ſanctus. Non ſpirat nunc Chri-
ſtus corruptibilem aérem, vt ante paſſionem ſpirabat.

Incorruptibilem ſpirat in cordibus noſtris, et deita-

tem ipſam in vna hypoſtaſi, id totum ſuo halitu
nobis communicans. PET. Alia hinc dicitur perſo-
na patris, alia perſona filii, alia perſona ſpiritus
ſancti. MICH. Viſus manifeſtatione, locutionis mo-
do, actionis proprietate, modis quibuſdam, ſeu
diſpenſatione multiplici, dicitut alia perſona patris,
alia perſona filii, alia perſona ſpiritus ſancti. Rea-
lis quoque eſt diſtinctio ratione adiunctæ creaturæ.

Quanquam ſpiritus ſanctus pura Deitas intelligatur,
ſemper peculiaris eſt deitatis modus, cuius ad creatum

Chriſti halitum adiunctio non mutat ſpeciem, vt dixi,
nec nomen mutat ſpiritus ſancti. Vnde totam nunc
sollige trinitatis rationem. Pater eſt Deus, filius eſt
§. Deus

2

—

274 DE TRINITATE

Deus, ſpiritus ſanctus eſt Deus. Pater non eſt fili-
us, nec fllius eſt ſpiritus ſanctus, nec ſpiritus ſan-
cus eſt Pater. Iuxta perſonæ proprietatem in filio
videtur a nobis pater, et in ſpiritu ſancto intus a
nobis videtur filius. Realiter differt filius a patre,
et a filio ſpiritus ſanctus, non eſſentialiter, quia

eſt eadem deitatis eſſentia. Pater eſt totius diſpen-

ſationis, et deitatis origo, ſimpliciter Deus, ſine
creaturæ admixtione vel participatione aliqua, in
ſe conſideratus incomprehenſibilis. Filius deitatem
habet patris, cum corporali participatione creatu-
ræ. Spiritus ſanctus deitatem habet patris et filii,
creaturæ quoque participationem a filio accipiens,
per quem procedit et in nos proficiſcitur. Eſſt
itaque concedendum;, in ſpiritu ſancto eſſe crea-
turæ participationem, ſeu eſſentialem communi-
cationem. Communicationem hypoſtaticam ha-

bet cum halitu ipſo aêreo non corruptibili, ſed

incorruptibili, qualis eſt ſubſtantialiter in Chri-
ſto, et in vere regenitis, quorum ſpiritus eſt
per potentiam reſurrectionis Chriſti, vere inno-
uatus et incorruptibilis factus. Miro artificio
ex re corruptibili facit Deus incorruptibilem in
reſurrectione et regeneratione. Magno gratiæ

myſterio hoc fit a Deo per Chriſtum mediato-

rem, vt intelligamus, nihil eorum, quæ in ſe ſunt
Chriſtum nobis denegare, imo ſe ipfum totum,
ſecundum ſpiritum et corpus nobis donare. Hinc
intelligimus, nos ſecundum carnem reſuſcitandos,
qui ſecundum ſpiritum nunc refurgimus reſuſci-
tati Chriſti vere participes facti, iam intus in-
corruptibiles et communicationem veram haben-

tes incorruptibilis fubſtantiæ carnis Chriſti. Vt

ſpiritu nunc incorruptibiliter glorificamur, quando
ſpiritu in baptiſmo reſurgimus: ita ſecundum car-
nem refſurgentes ſecundum carnem glorificabi-
3 mur,

mur,
tium
keſur
Carnar
Cluit
creztu
Mrti
totumn
Ainnal
reſurr
Lloria
loan.
CArher
a,
creat

(uor

poni
ſurrec
in 6
ſt
tils
In
Nennus.
forma
e
ſe cre

IiS (

Uen n
labrit
m,
nali
ſolis
eſlen⸗
itn 4
le i
lun

Don el
ſpiris
Aten inf.
ndo un
llits 1
tialiter, in
otins h

1 De, 4

ge Aigue
ilins din
Mtione end
Panis a
lio wen
ſeikeimm!
len N.
oſtatien
Urmptil,
lier 10
i, ver ⸗
in

rinttien

M
ium Ne

elne⸗
gims 1.

DIALOCVS II. 278

mur, inſtar Chriſti glorioſe reſurgentis. PET. Ter-
tium eſſe dixiſti, quod iam hic patefit, admirandum

reſurrectionis Chriſti myſterium. MICH. Poſt in-

carnationem et mortem eſt admiranda et glorioſa

Chriſti reſurrectio ſequuta: per quam illud eſſe

creaturæ, illud eſſe humanitatis, ſeu paſſibilis et
mortalis hominis, ac ſi eſſet res accidentalis, eſt
totum omiſſum. Nihil eſt in Chriſto, quod ſit
animale, ſed eſt totum corpus ſpirituale. Per
reſurrectionem eſt caro Chriſti glorificata ad eam
gloriam, quam habuit verbum apud Deum,
Ioan. 17. Vt per incarnationem verbum effici
carnem et creaturam, quis dixerit, ita con-
tra ,„ carnem per refſurrectionem deſinere eſſe
creaturam, ſit eadem ratione dicturus. PET.
Quonam modo, illud eſſe creaturæ poteſt de-
poni? MICH. Hoc eſſe creaturæ nos in re-
ſurrectione corporis noſtri deponemus, ſicut nunc
in ſpirituali regeneratione, internus noſter ho-
mo fit Deus. In futuro ſeculo forma fubſtan-
tialis corporis noſtri non erit creatæ lucis for-
ma. Ideo illud eſſe creaturæ ea ratione depo-
nemus. Quia ipfſum eſſe, ab ipſa denominatur
forma, ſicut forma eſt, quæ dat eſſe rei. At-
que ita depoſito eſſe creatæz formæ, illud eſ-
ſe creaturæ deponetur. Forma fſübſtantialis corpo-

ris Chriſti nullum creatæ ſolaris lucis participatio-

nem nunc habet: quam tamen ante reſurrectionem
habuit Chriſtus, non ſolum in carne, ſed in ani-
ma, quemadmodum et nos habemus. Sicut in fi-
nali reſurrectione abolebitur corruptibilis hæc lux
ſolis et lunæ, nec alia lux ſupererit, quam ipſa
eſſentiæ Dei claritas. Eſa. 60. apoc. 21. et 22.
ita quod ad Chriſtum adtinet, in eius reſurrectio-
ne id factum eſt, vt corpus Chriſti reſuſcitatum ſo-
lam habeat increatæ lucis Dei fubſtantialem formam,
8. 2. qua

26 D E TRINIT ATE

qualis ab æterno erat fubſtantialis lux verbi diuini.
Sicut in rebus his inferioribus maius lumen tollit mi-
nus, ita tunc fiet, vt ſola ibi lux Chriſti ſuperſit, ſicut
illa ſola erat in archetypo, antequam ſolis lux crea-
retur. Fragilis eſt hæc lux, quæ facile deſtruitur, et
fragilis mundus hic, in ea formatus. Nihil facilius de-
ſtrui videmus, quam lucem candelæ et ſpiritum ſoni.
Ideo lux hæc tunc non fupererit, nec ſpiritus ſoni
creati. Sicut ea, quæ in futuro ſeculo ſunt permanſura,
permanentem iam nunc habent fubſtantiam, vt elemen-
torum materiæ cum ipſa anima: ita et quæ fſunt ani-
hilanda, iam nunc anihilantur, vt formæ lucis creatæ,
et ſpiritus ſoni creati. Nec ĩd, quod nunc videmus, nec id,
quod audimus, nec id, quod guſtamus, tangimus, aut olfa-
cimus, tunc ſupererit: ſed Deum videbimus, audiemus,
olfaciemus, guſtabimus, et tangemus. Exuendaitaque no-
bis eſt mortalitatis forma. Ac nihilominus dicetur idem
indiuiduum, quia eadem cum anima manet idea diuina,
tametſi reliqua mutentur, vt diximus de puero et ſene.
Caro ipſa Chriſti non erat talis ante reſurrectionem,
qualis nunc eſt. Etiam viuens fuiſſet immutata et
tranſmutata, ſicut corpora viuentia hora finalis refur-
rectionis immutabuntur et transformabuntur, vt ait

Paulus. Tranſmutatio vera carnis erit in diuinam for-
mam translatio. PET. Non eſt igitur eadem caro, ſi

non eſt eadem creata forma. MICH. Eadem caro eſt,
et eadem increata forma. Poſitio deitatis loco cuiuſ-
uis formæ, nec ſpeciem mutat rei, nec indiuiduum
deſtruit, imo a deſtructione ſeruat. Identitas princi-
paliter eſt ab idea diuina manente et ab anima.
Forma illa lucis erat ab idea diuina, in ea conſiſtebat,
velut eius vices ad tempus agens. Sola ideæ diuinæ
manifeſtatione tam lucida euaneſcet fragilis illa creata
lux. Sicut itaque maior lux nunc exinanit mino-

rem, ita in refurrectione fiet, ob magnam vim lucis

diuinæ, omnia transformantis et glorificantis. Non
ſup

ſupe
cum
tia nn
perm.
lis
Cunn
tun
lcis
ketur
Denie
non
eſt
Cu
cor.
pus
reſu
recti
form
In
et ab
tate n
len
ſopni
homi
Cimmn

cor

Iine
19
ſübt⸗
Hiti
Llie
ſiäne
W
Leun
totun
CArn

bi di
n tollt an
perſit ler

s u ee

lch ſ

eſtrninn:
ficlliu.
Döiriwmſn.
lPöirins i
pernmnin

eCie
ſurteene,

mmmnm:
ruis ti
ndnn, Kl
ciinmk
lenen
boni⸗
. cnine
1
coriles
ierii
i
inmit .

d⸗
Antl

DIALOGVS II. 27

ſupererit minor lux, in præſentia maioris. Ratio eſt
cum experientia et ſcripturæ auctoritate. Experien-
tia nos nunc docet Deus, quæ permaneant, vel non
permaneant, anihilentur, vel non anihilentur. Si
quis nullis horum mouetur, dicat creatam lucem ſimul
cum increata manſuram. Nos dicimus non manſuram,
tum quia fragilis, tum quia fruſtra, tum etiam quia
lucis creatæ fons ſol ipſe non manebit. Id quod an-
nihilatur, non eſt reſurrectionis capax. Imo non dice-
retur tunc reſurrectio, ſed iterum ex nihilo creatio.
Denique ſcripturis nos credimus, quæ aperte docent,
non manſuram aliquam ſolis aut lunæ lucem. Non
eſt porro valde contendendum, an ſit eadem caro;
cum Paulus dicat, non fore ſingulis in reſurrectione
corpus idem, quod prius fuit, ſed Deus dabit cor-
pus, vt volet. I. Cor. I5. PET. Magna eſt gloria

refſurrectionis Chriſti, ad cuius analogiam erit reſur-

rectio noſtra. Transformabitur caro noſtra, et con-
formis fiet corpori Chriſti glorioſo. Phil. 3. MICH.
Iam aperte cernis illam Chriſti in Deo conſummatam
et ab eſſe creaturæ ſeparatam gloriam. Secluſa dei-
tate non poôteſt in Chriſto homo aliquis intelligi, qua-
lem eſſe humanitatem, ſeu purum hominem, in eo
ſophiſteæ tradunt. Si deitatem tollas, ſoluitur in eo
hominis vnitas et eſſentia. Quando igitur hominem di-
cimus et carnem Chriſti dicimus, ibi et diuinitatem
comprehendimus. PET. Chriſtus eſt genitus ex ſe-
mine Dauidis ſecundum Carnem: ergo erat caro crea-
ta? MICH. Carnis Chriſti diuinitatem vidiſti vere
ſubſtantialem. Quia vero caro dicitur id quod a
ſpiritu ſecernitur, carnis nomine licet aliquando in-
telligere carnis materiam creatam. Dicitur Chriſtus
factus ex ſemine Dauidis ſecundum carnem, id
eſt, creaturam carnis, aut humanam materiam. Aut
ſecundum carnem, quia in carne continetur id
totum, quod eſt humanæ propagationis, et 2
carne ſpiritui aliquid communicatur. Vere tamen
8. 3. non eſt

/

1

2g77 D E TRINITATE

non eſt Chriſti caro pura creatura. Non eſt in
Chriſto illa ſophiſtarum humanitas, quæ eis eſt pu-
rus homo, pura creatura. Quia non eſt in eo ho-
minis forma creata, ſicut nec in nobis erit poſt reſur-
rectionem. Eſto, eſſet nunc in eo forma lucis crea-
tæ, vt erat, quando in terris agebat; adhuc non eſt
in eo talis purus homo. Secluſa enim deitate anima
non eſt anima, caro non eſt caro, homo non eſt
homo. Secluſa ergo Deitate non efſt in Chriſto ali-
quis purus homo. Si in rebus aliis ideam diuinam
excludas, nihil dicitur lapis, nihil aurum, nihil caro,
nihil anima, nihil homo: cum idea diuina ſit, quæ
dat eſſe ſpecificum et indiuiduale, et quæ ipfſi formæ
creatæ dat eſſe formæ. Ergo in Chriſto, ſi deitatem
excludas, nec eſt forma, nec homo. Chriſtus ipſe eſt
idearum pelagus æternum, qui in rebus omnibus, per
ideas adumbrari fecit, et ſecundaria quadam ratione

præſtitit id quod in ipſo ſolo originalis deitas primo

realiter ac ſubſtantialiter præſtat. Nunquam Chriſtum
cognoſcet, qui rerum creatarum analogias deſpicit, et
diſcurſus varios a creaturis ad creatorem: cum præ-
ſertim ipſe Chriſtus, principium, primogenitus et Ca-
put creaturarum, ſe habeat ad creaturas, vt Ccaput

ad membra. Inſeparabilis a re quauis eſt idea, vt à

filio Dei deitas. Inſeparabilis eſt, ſicut quibuſdam
dicitur inſeparabilis quantitas a re quanta, et figura
aàa re figurata. Imo idea ipſa eſt quantitas rei, idea
eſt figura, idea eſt vnitas. Hanc ab idea imaginem,
ſeu munus hoc, ad tempus accipit cuiuſuis rei for-
ma, ab idea ipſa formata. Temporalis ergo lucis
forma non habet æternitatem illam, poſt reſurrectig-
nem futuram. PET. Refſurrectionis Chriſti gloriam
ea res facit illuſtriorem. MICH. Tanta eſt reſur-
rectionis Chriſti gloria et potentia, vſque adeo eſt
ipſe in Deum aſſumptus, vt nihil maius poſſit quis
in Deo excogitare. Sublimius quam ante eſt ipſe tune
factus

fad
corri
rectie
qualis
carnen
Nm
Nins.
tun.
Kent
13 fün
umen
omo
fiann
lelus
Doten

Virtn

ts 1
Vnde
ten
in n
tekürt
10t
corn
titis.
non
Dei
Non
tendi
loci
ſine
ſhiri
tior⸗
ile,
Imo

Non di
eis el r

lt in enb⸗

t poſt ti

1a les n
dhne nond
Ceitute un
Ono M1

1 Chrito1

Geam dunr

n, nti e

Uine ſt,

e Pün
lo, A in
hrites hel
nmnblgt
Uainm
5 Ceſts
gunn Eni⸗
us Eehiit
en: An
geninb e
Ur, c,
elt ilen n

au ſe⸗

utl,
titas ͦ
gen im ing⸗
uſtis i
lis ensd 15
eſmnei
Chriti de⸗
nte eRN 4

DIALOCGVS II. 279

factus filius patri magis ſimilis, omni ex parte in-
corruptibilis, glorioſus et potens. Talis per reſur-
rectionem factus eſt regreſſus de homine in Deum,
qualis per incarnationem fuit exitus de verbo in
carnem. Quod ipſemet Chriſtus abunde teſtatur.
Nam filium hominis ait aſcenſurum eo, vbi erat
prius. Ioan. 6. et eodem, vnde exierat, reditu-
rum. Ioan. 16. et ad eandem gloriam. Ioan. 17.
Sicut a ſummo cælo egreſſio eius, ita recurſus eius
ad ſummum eius pfſal. 18. Diuina deſcenderunt ad
humana, vt humana aſcenderent ad diuina. IIe ipſe
homo Chriſtus leſus eſt in tantam gloriam et poten-
tiam euectus, vt nihil maius dicere poſſis. Ille ipſe
leſus crucifixus eſt æqualis Deo. Non eſt alia Dei

potentia, quam ipſe, qui ideo dicitur eſſe potentia,

virtus, et fortitudo Dei. Imo ad maiorem gloriam,
quam fuerit verbi gloria, eſt nunc Chriſtus glorif-
catus, ratione maiorum donorum. Gloria illa ſpiri-
tus regenerationis ſancti, nunquam antea talis fuit.
Vnde et cæli facti ſunt noui, incorruptibiles, qui

antea erant corruptibiles. Nouum quoque et cæleſte

in nobis regnum. Plus artificii habet ipſa Chriſti
reſurrectio et noui hominis in nobis creatio, quam
tota illa prior mundi creatio: cum ibi fuerint facta
corruptibilia, hic incorruptibilia: ibi vmbra, hic ve-

ritas. PET. Si totam habet Chriſtus Dei potentiam,
non eſt res finita. MICH. Ille, qui omnem habet
Dei potentiam, cuius ſunt omnia, quæ habet Deus,

non eſt res finita: imo infinita, et intellectu et po-

tentia, et duratione et loci ratione. Non eſt certi

loci capacitate finitus Chriſtus, ſed eſt, vbique vult,
ſine locali motu. Extra omne quantitatis corpus eſt
ſpirituale corpus in nouo cælo, ſuperiora, et infe-
riora ſui plenitudine implens, Ephes. 4. Ilpſe eſt
ille, qui ſe cælum et terram implere dixit. Iere. 23.
Imo illud fuit huius vmbra. Chriſtus omnia im
8. 4. H „Prilens

„

280 DE TRINIT ATE

plens, etiam illam prophetiam implet, omni plenitu-
dinis genere. Propter hunc hominem fecit Deus

mundum, et ab ipſo mundus repletur, ait Petrus lib.

3. Clementis. Hic deſcendit ad inferiora inferni, et
afcendit ad ſuperiorum ſuprema, vt impleret omnia
tefſte Paulo. Ipſe ambulat fuper pennas ventorum
pſal. 103. equitat per æthera, loca angelis inhabita-
ta, M araboth, pfſal. 67. ſedet in circuitu terræ,
cælum palmo fuo, et manu aquas maris metitur. Eſa.
40. Aeque eſt nunc prope nos Chriſtus Phil. 4.
ſicut olim, quando dixit, Deus de propinquo ego ſum,
Iere. 23. Aeque proprie ſicut olim, eſt nune cælum
ſedes eius, et texra fcabellum pedum eius. Imo ibi
velut figurali ſigno, oſtenduntur ea, quæ nunc ſunt,
et in ipſo vere implentur. Aeque proprie ambulat
nunc Chriſtus in medio noſtri, ſicut olim ambulabat
per medium caſtrorum Iſraël. Deut. 23. Ambulat
nunc Chriſtus in medio candelabrorum, id eſt, in

medio eccleſiarum, vt aperte docet apocalypſis. Ecce

nunc tabernaculum Dei cum hominibus, et habitabit
cum eis. Atrium noſtrum interius eſt locus, in quo
vere habitat Chriſtus inter filios Iſraëél, Ezech. 43.

Ponam, inquit, ſanctuarium meum in medio eorum,

et erit habitaculum meum in eis, Ezech. 37. Non
eſt Chriſtus in certa parte cæli, vt quidam putant.
Locus eius non eſt quærendus inter elementa, nec
inter ſtellas, nec in tertio cælo. Non manſit Chriſtus
in certa parte cæli, ſed fupra omnes cælos, et intra
nos eſt. Carnalem habent ſenſum, qui argumento
ſitus dexteræ patris Chriſtum a nobis eripiunt. Quæ
res potius probaret, ipſum non eſſe ad dexteram pa-
tris. Sed ipſi putant, Chriſtum eſſe animalem ho-
minem, et dextram dei eſſe affxum aliquod. Aut cer-
te putant, carnem Chriſti eſſe in cælo poſitam, vt ſit ſpe-
ctaculum volatilibus cæli. Nos autem dicimus, quod ſit
Chriſtus in eo cælo, ad quod angeli non pertingunt. Eſt
in tertio cælo, vbi et vnde omnia implet. Etra omnem

locum

locun
tuale
ſolo
oligo.
ſiit ne
minat,
in cen
connen
eins,
cecleſt
ſunt
bus 4
Chriſt
Ius.
ſtatio
myſte
ccclet
Tria.
Vit, e⸗
11. i
Cohiun
Clpite
Uter
Vnde
Viro
eccleſt
el iri
ant, e
Neriv
Tant.)
Chrit
diem
ſenta
Ci⸗
Nm

eyv

Non

1

mni Nei
n keeit D
ir Petne!
Ne inlen
Npleret on
nüs Veen
gelis innnt
cireitn ten
neäünn 1
giſtus Mi.
ngno ego
mne n

niden S
elenene
uſte⸗ tlin
lo
M
denem!
mimin!
wot. A
tanm, nt
inus, —
unnd

Etra⸗ ℳ

DIALOGVS II. 281

locum, et extra omne quantitatis corpus, eſt ſpiri⸗
tuale corpus, in nouo cælo, quod intra nos eſt. In
ſolo Chriſto eſt Deus, et in eo eſt omnis deitatis
origo. Nullibi ſpirat Deus, niſi per ſpiritum Chri-
ſti: nemini loquitur, niſi voce Chriſti: neminem illu-
minat, niſi lumine Chriſti. Corpus Chriſti eſt multis
in cæna communicabile, mirabili nexu nos in vnum
connectens, vt ſimus membra corporis eius ex carne

eius, et ex oſſibus eius. Corpus Chriſti, et corpus

eccleſiæ ſunt vna caro, ſicut caro viri et earoò vxXoris
ſunt vna caro. Sicut Eua conſtabat ex carne et oſſi-
bus Adæ, ita eccleſia conſtat ex carne et oſſibus
Chriſti. In qua re myſterium magnum exclamat Pau-
lus. Ephes. 5. Aliud ſimile myſterium eſt manife-
ſtatio Dei in carne 1. Timot. 3. Ecce tria ſimilia
myſteria, Adam et Eua ſunt vna caro, Chriſtus et
eccleſia ſunt vna caro, Deus et homo ſunt vna caro.
Tria hæc ſimul notauit Paulus dicens, Caput vxoris
vir, caput viri Chriſtus, caput Chriſti Deus, I. Cor.
II. idque ſemper per realem capitis cum corpore
coniunctionem, alioqui monſtrum erit, ſi corpus a
capite ſepares. Animaduerte quæſo trium horum
myſteriorum ſimilem rationem. Vt Deus cum homine
vna caro efficitur per incarnationem, ita vxor cum
viro in vnam prolis carnem coaleſcit, et Chriſtus cum
eccleſia vnam carnem vere facit in cæna. Manifeſtus
eſt igitur error illorum, qui Chriſtum manducari ne-
gant, et eum in ſolo vno cæli loco concluſum conti-
neri volunt. Deum vbi ſit, neſciunt, qui Chriſtum igno-
rant. Nunquam aliquid de Deo in mundo habuimus, niſi
Chriſtum, nec aliud vnquam habituri ſumus vſque ad

diem iudicii, in quo nos Chriſtus coram Deo patre præ-

ſentabit. Hæc omnia tibi abunde fuppeditabit ipſe
Chriſtus Ioan. I4. ſi eius verba non oſcitanter legas.
Nam ſicut ad quæſtionem de viſione, ita ad quæſtionem
de via et loco, illatio ſequitur ex illis Chriſti verbis,
Nonne credis, quod pater in me eſt? Pater in me
s. . manens

282 D E TRINIT A T E

manens ipſe facit opera. Quod verum non eſſet, ſt
alicubi aliqua opera extra ipſum faceret pater. Sicut
per ipſum omnia facta ſunt, ita per ipfum omnia
unc fiunt, et ſine ipſo ſit nihil. Nec in cælo, nec
in terra, aliquid ſine ipſo exiſtit, Ioan. I1. lpſe eſt
rerum omnium eſſentia, vt de Iehouah dicebamus.
Ipſe eſt Iehouah, et rerum naturalium principium.
Splendor ille, qui eſt forma rei cuiuſuis, a Chriſto
eſt, et Chriſto ineſt. Omnia in ipſo conſiſtunt, Co-
los. I. Ipfe fert et fuſtinet et portat omnia verbo
Virtutis ſuæ. Hebr. I. ipſe fecit nos, ſuſtinet nos, et
portat nos, Eſa. 46. et 63. In ipſo viuimus, mo-
uemur et ſumus, acto. 17. Ipſe viuificat omnia. I.
Timot. 6. Ipfe ſuô ſpiritu vitam omnium fouet,
creat et recreat pſal. 103. I1pfe eſt vita noſtra, et
longitudo dierum noſtrorum, Deut. 30. Sine Chri-
ſto denique nihil fieri poteſt, nihil videri, nihil au-
diri. Lux hæc, quam oculis vides, ſplendor eſt Chri-
ti, ſeu eius lucis ſimilitudo quædam et ei infita.
Sonus quem audis, ſpiritus eſt Chriſti. Nihil eſt in
mundo creatum, in quô non reluceat et agat creator.
Omnibus mundi rebus immixtus eſt ipſe Deus, ipf
ſplendoris Chriſti forma et viuificans ipſe Chriſti ſpi-
ritus. PET. Videndo ergo rem quamuis, non ſolum
videtur Deus, ſed et videtur Chriſtus? MICH. Quo-
dam modo et credentibus: quia in rem quamuis dif-
funditur lux Chriſti. Primario tamen in Chriſto
ipſo videtur Deus. In re quauis pene palpatur Deus,
acto. 17. ſed primario in Chriſto. In creaturis
omnibus ſentitur odor quidam virtutis Dei, ſed pri-
mario in Chriſto. Deus eſt in omnibus, ſed prima-
rio in Chriſto: in quo ſolo vera et naturalis vnio
deifica, hypoſtatica, admirabilis. In rebus omnibus

eſt ſymbolum deitatis Chriſti, diſpenſatio deitatis

ſecundaria et lux ſecundaria creata. In Chriſto
vero eſt ſubſtantialis tota deitas, et lux ipſa prima-

ria increata. In eo funt rerum ideæ primæ fſcili-

cet in

let in
primer
velut
Chriſt
Chriſti
capitis,
Chmmiun
Terum
Tis Om
cis ab
Iunume
ſielt 6
polt 1
lomim
ſicuth
Vt ſ0
gle in

in i⸗
WI.
Chrici
Dürem
tet err
memb
cretio
un d.
Alblta
ili i
ſuple

i

omne
mune
10 en
ſtus.
Cri
guid

*

non ele
Pater N
ipfun o
in crlt
.1. Mei
n cicdn.
1 pkinepi
lis, 10

Onllkund

t Onnit

ſüſtinet i

Viwinns, ²

Rcat omm
ompiun fn
is
1 6 i

= S

et eonin
iple bf
ple Cii
lis, Unk
MCEE
Amnk r
hne

DIAL. OGVS II. 283

cet in eius intellectu, deinde in rebus ipſis. Ideæ
primæ, vt ante creationem erant in ſapientia dei,
velut in anima quadam, ita nunc ſunt in intellectu
Chriſti infinito, in ipſa anima Chriſti. In anima
Chriſti eſt rerum omnium notitia, etiam capillorum
capitis, in eo eſt omnium tota plenitudo. In eo eſt
omnium exemplaris cognitio, et re ipſa in eo ſunt
rerum omnium principia, ab ipſo Chriſto in creatu-
ras omnes fluunt eſſentiæ: inſtar ſecundæ ſolaris lu-
cis ab eo varié radiat deitas ac ideales ipſæ formæ.
Innumeri ſunt gradus in corporalibus et ſpiritualibus.
ſicut ſolaris huius lucis ſunt multi gradus. Imo er
poſt reſurrectionem, licet nulla erit lux ſolis, nihi-
lominus erunt varii claritatis Dei et gloriæ gradus,
ſicut ſtella a ſtella differt in claritate. Chriſtus ſemper erit
vt ſol, et alii poſtea ſuis ordinibus ſiti. Vnuſquiſ-
que in proprio ordine, ſed primitiæ Chriſtus 1. Cor.
15. Vt nunc eſt in Chriſto tota deitatis plenitudo,
ita illa eadem erat ab æterno in forma hominis.
PET. Solam ſimplicem prædeſtinationem hominis
Chriſti Sophiſtæ cogitant, vt de nobis fuiſſe dicunt
parem in Deo præfinitionem. MICH. Quam graui-
ter errent, ex nobis ipſis facile nunc percipies. Si
membra a ſe inuicem diſcernas, capitis ſummam diſ-
cretionem colliges. Vt quiſque noſtrum habet vari-
um donum, ita eſt ab æterno varie prædeſtinatus.
Subſtantialis lucis, et gloriæ ſedes, alia eſt huic, alia
illi ab æterno parata. Ergo non eſt de nobis ſola
ſimplex et par prædeſtinatio. Quid iam de capite

ipſo dices? In eo fumus nos prædeſtinati, in eo

omnes continemur, et ab eo omnes pendemus. Vr
nunc funt diuerſi rerum ordines in Deo, ita ab æter-
no erant in eo, et princeps omnium ordinum Chri-
ſtus. Hunc ordinem in Deo æternum cogita, et
Chriſtum ipſum ſuper omnia conſtitutum. Nos vere,
quid fuerit Xoονσ in Deo, intelligere a priori non
poſtu

2 84 D E TRIN ITA T E

poſſumus, niſi a poſteriori exordiamur, intrando per
oſtium, per Chriſtum ipſum. In qua re eſt a Sophi-
ſtis omnibus erratum. Hoc dico oportere nos Chri-
ſtum intelligere, fuiſſe primam Dei cogitationem ſeu
idealem rationem. In Chriſto nos cogitare debemus
ipſam lucis Dei plenitudinem, et eandem olim in ea-
dem forma -dicere logon et Elohim. Chriſtum vni-
cum ſcopum tenere debemus, vt totum verbi arca-
num fuerit olim futuri hominis gloria. Sine ſui mu-
tatione ſe ab æterno Deus talem exhibere voluit et
potuit. Sine ſui mutatione Deus hos magis diligit,
illos minus, et omnium maxime Chriſtum. Sine ſui
mutatione Deus his magis vnitur, illis minus, et
omnium maxime Chriſto. Non eſt mutatio in Deo,
ſed in rebus ipſis, quæ ſuis ordinibus Deo appro-
pinquant. Ineffabiles ſunt modi, quibus Deus omnia
fuſtinet, omnibus vnitur, et in rebus omnibus agit.
Imo Chriſtus ipſe eſt, qui omnia in omnibus opera-
tur, et Deus per ipſum. Quis neget, Deum hoc poſſe
per Chriſtum, cum et per Deitatem, quæ eſt in re
quauis, poſſit nouum mundum creare, et rem ipſam
in omnibus operantem facere? Quanto magis Chriſtus
nunc omnia in omnibus operatur, cum ſit in eo tota dei-
tatis plenitudo? PET. Operatur ergo ille opus peccati,
peccatum ipfum, in diabolo et in homine? MICII. Stoi-
ci et magi cum ſuo ſeruo arbitrio id fateri cogeren-
tur. Non bene concluditur ſeruum arbitrium ex eo,
quod Deus agit in nobis. Nam Deus agit in nobis
hoc ipſum, vt libere agamus. Artificium eſt mira-
bile, et actionis diuinæ varii ſunt modi, ſicut eſt mul-
tiplex virtus et ſpiritus eius. Ac ſi actio non eſſet
declarata peccatum, ipſe virtute naturali ſuſtentat et
agit ad eſſentiam facti: nihilominus bonus ſpiritus
occurit, dictans ne agatur. Factum Deus odit, et
naturalem faciendi opem non denegat. Tale vult
eſſe artiſicium facultatis liberæ, cui adfſcribitur
ratio peccandi. Sicut Deus liber eſt, ita liberam
illam

Ulam
Uuumn i
temus,
cere
Dei im
Critkne
Unbema
Onmmibn
nune,
Ins, ip
lbere
eruo a
Aucere.
Is ant

Aiter

in De
nunce
Videt
Alioqui
bin De
Ctdinun
Conelach
Kare id
Na rel
ecepit
MlI.
tis ſiun
li⸗ 0mI
kument
Aooriam
0Dtinnn
Morte
.
er
Dotent
ctiamn
Reuli

„imrnh;
1e eta
tere nor
gitutonen!
gitare a
lem oln in

Chrikun e

Um verti n
„Kine ilr
ſibere wn

.

bus Deude
8 Oimnibis
Olnnibis

ae

1 8 7
Ne
I

ue et
e, e E
wins (

lle oplsle⸗

DIALOlGVS II. 295

illam facultatem, vt vult, varie communicat. Ser-

uum in ipſo creatore eſſe arbitrium, nos conclude-
remus, ſi in creaturis nihil niſi ſeruum arbitrium re-
lucere videremus: in iis præſertim, quæ ſunt vera
Dei imago, et in quibus mens diuina relucet. Si
Chriſtus habet plene liberum arbitrium, et nos aliquid

habemus, eius ſpiritu et libertate donati, eiufque in

omnibus vere participes. Sed de his alibi. Hoc
nunc, ne gloriæ Chriſti aliquid defit, firmiter aſferi-
mus, ipſum Chriſtum habere liberum arbitrium, ſicut
libere ipſe omnia poteſt, ita libere poteſt eos, qui a
ſeruo arbitrio hodie faſcinantur, ad ſanam mentem re-
ducere. PET. Hac ratione illi mouentur, Quæ De-
us antea cognouit, et ordinauit, non poſſunt nunc

aliter habere. MICH. Falſa ſuppoſitione tempus illi
in Deo ſupponunt, vnde et falſum inferunt. Quæ

nunc fiunt, non ſolum ab æterno cognoſcit Deus, ſed
videt ſibi præſentia: libere fieri videt, et ita ordinat.
Alioqui nec Chriſtus ipſe liber eſt in factis fuis,
quia Deus iuxta eorum rationem antea cognouit et

ordinauit. Ex eo ipſo, quod Deo nihil eſt futurum,

concludit Philo in lib. de mundo, cum prouidentia
ſtare liberum arbitrium in homine, in quo mens diui-
na relucet. PET. Quomodo gloriam et potentiam
accepit filius in reſurrectione, ſi naturalis ſibi erat?
MICII. Non eſt naturale, quod filius omnia, quæ pa-
tris ſunt, mox poſſideat. Sed naturaliter debetur fi-
lio omnis hæreditas et gloria patris: idque poſt te-
ſtamentum morte confirmatum. Eam totam patris
gloriam et potentiam diſpenſatione diuina non plene
obtinuit Chriſtus, donec teſtamentum eſt ſuiipſius
morte confirmatum, et ipſe per paſſionem glorifica-
tus. Poſt eam vero glorificationem omnia ita poſſi-
det Chriſtus, vt nullum nomen, nulla gloria, nulla
potentia, nullus honor, Deo tribui poſſit, quin ſibi
etiam conueniat. Quanquam dare poſſis aliquod
peculiare nomen, quod ſoli patri Deo conue-
niat,

☚

286 D E TRIN IT. DIALOG. II.

niat, ſicut ſolus ille dicitur ingenitus, et pater

Chriſti: nomen tamen aliud, quod gloriæ ſit aut
potentiæ erga nos, filio conuenit, ſicut patri: imo
patri tribuitur per filium. Vnum eſt neceſſario eo-
rum nomen, ſicut ipſi vnum ſunt. Verus ipſe eſt
Deus creator omnipotens, et vere Iehovah. Cui
ſoli cum Deo Patre in fſubſtantiæ et ſpiritus vnitate

regnanti, ſit in æternum gloria, imperium et omnis

poteſtas. Amen.

De Fide

0

inorel
Oſtium
per
Nee en
Genns
tun (.
Dmnes
Iuns,
Noni
tate
Mon be

ltige⸗

Kiane
eplie
dor.
ſi a
Lonfe
ertio
Mend
Ounni

0 C.ll

U8, et e
glorie nn
Ut pani
Necclirhe
Verus I
ehorih. .
Ppirinsnn
erium e

287

DE FIDE E T IV-
STITIA REGNI CHRISTI
legis iuſtitiam ſuperantis
et de charitate,

LIBRI TRE.S.

PROOEMIVM.

Okium iam eſt nobis apertum, vt per illud
ingreſſi, omnia bene ſemper intelligamus. Nunc
oſtium idem fidei Chriſtianæ eſt nobis aperiendum,
vt per illud ingreſſi, omnia bene ſemper agamus.
Nec enim bene intelligere, nec bene agere, eſt ha-
ctenus nobis datum. Quis hic non lachrymetur tan-
tam Chriſtianiſmi iacturam, quod Chriſtianos nos
omnes eſſe dicamus, cum nec Chriſtianam fidem ſcia-
mus, nec ſecundum Chriſtianam fidem operemur?
Non in fide ſolum iam dudum erratur, ſed in chari-
tate quoque et operibus. Chriſtianus item a Iudæo
non bene diſcernitur, regnum Chriſti neſcitur, et
iuſtificationis vis ignoratur. Iacto vero fidei Chri-
ſtianæ primo fundamento, non erit difficilis aliorum
explicatio, quam ego tribus libris perſtringere cona-
bor. In primo, iuſtificantem fidem, et regnum Chri-
ſti annunciabo. In ſecundo, legem cum euangelio
conferam, et Chriſtianum a Iudæo diſcernam. In
tertio, charitatis cum fide collatæ vim et opera com-
mendabo. Faxit Ieſus Chriſtus, vt bene nobis hæc
omnia cedant. . . H
Liber

288

LIBER PRIMVS, DE. FI-
DE ET. IVSTITIA

regni Chriſti.

CAP. I. DE FIDE.

F Ioe primo libro, in quatuor capita diſſecto,

Chriſtianam fidem primo loco enunciabimus, ſecun-

do eius eſſentiam inquiremus, tertio, Chriſtianos eſſe
in ea iuſtiſicatos et iam ſaluatos, dicemus, quarto, reg-
num Chriſti iam venide, euangelizabimus. Circa ſi-
dem Chriſtianam ſunt noſtro ſeculo quædam ortæ

quæſtiones. Prima, quæ et qualis ſit fides illa. Se-

Eunda, an ſola iuſtificet. Tertia, an ſit operum adie-
ctio aliqua. Plerique hodie fidem ſolam iuſtificare,
merito affirmant: at quæ fſit illa fides, plane igno-
rant. Quod magnum eſt erroris indicium, quiſque
eorum ſibi nouam ſidem excogitat, quiſque fidem
ſuo nouo modo definit, et alter ab altero diſſidet:
nec per credendi verbum aliquis eam definire vult.
Parem illam ludæis olim fuiſſe contendunt, et fuiſſe

eos nobis æquales, quaſi aduentus, et regeneratio

Chriſti nihil noui orbi contulerit, nec fœdus nouum,
nec nouas creaturas. Fidem quandam varie compo-
ſitam pingunt, hinc et inde ſe mutuo contorquen-
tes, vt charitatem cum operibus concukent, et ba-

ptiſmum cum cæna peſſundent. Quæ omnia nunc

omittens, ſimpliciore via cum eis agendum duco, et

catholicam veram fidem ita facile oſtendo. Pro-

fero eis ſexcentos, imo omnes ſcripturæ euangeli-
cæ locos, in quibus de credendo fit mentio: Reſi-
piſcite et credite: Credis, crede, credo: Si toto
corde credas: Qui crediderit, ſi credideris, vt cre

datis, Dicant nunc, quid tibi toto corde creden-
dum

dum

int,

nt
clidan
Tunt
10.
Colict
1cel
gin.
1 Verb

(endo

Verdi
beemi
ſe ib
tur ſ
crede
lo
cin r

ut di

ilkiie
Aicern
Gdid
1Ne
dit
16.
clit,
it,

ete

ices,
tieani
Eentes
ne
le
Chrig
N.
16.

inäni

binns, e
riſtiest

5, Juntnn 1

ls. n
Jurdim
ſces Mn
t Operun 1
lun Müen

et lereres
ſeedus
VVdlie
0 conmr-

uleent, e .
i?

Aum don-
ſten. .
ure eunt:

nenti: .

10:

LI BE R 289

dum præcipitur? Quid credendo ſaluabimur? Vide-
ant, quid ad hæc paſſim reſponderit Chriſtus. Vide-
ant, quid reſponderint Paulus et Silas. Roganti enim
cuidam, quid illi faciendum, vt ſaluaretur, Reſponde-
runt, crede in dominum Ieſum, et ſaluus eris. acto.
16. Ergo in credendo conſiſtit ſalus. In credendo

conſiſtit iuſtitia, ſi corde creditur ad iuſtitiam. Quod

a credendo dicatur fides, docet ipſa vocis etymolo-

gia. Nam fides in euangelicis literis dicitur T15:165

17 .
a verbo wsνο, quod eſt credo. Hebraice a cre-

dendo dicitur fides. Vera autem vis et proprietas

verbi credo, iuxta vim Hebraicæ dictionis *½PNN
heemin eſt non ſolum aſſentiri, ſed cum firma fiducia
ſe ibi ſtabilem facere. Latine item a fidendo dici-
tur fides. Vere igitur credere eſt, firmum et fidentem
credere. In quo ſenſu monemus accipiendum eſſe
credendi vocabulum, vbi de vera fide agitur. Exem-

plo Abrahæ, hæc fidei et credendi ratio probatur.

Nam Abraham, pater credentium, quia cum firma fidu-
cia credidit, iuſtificatus eſt Gene. I15. Idem ibi no-
tat dictio illa heemin. In nouo teſtamento quotquot
iuſtiſicati ſunt, ideo iuſtificati ſunt, quia firmiter cre-
diderunt, vere crediderunt, fidendo crediderunt. Sed
quid apoſtoli crediderunt? Quæ fuit illa Pauli tanta
1Xροορ0οοροος Quid Petrus firmiter credidit? Credi-
dit Ieſum illum eſſe Chriſtum filium Dei viui Matth.
16. et Io. 6. Hoc credendum ſemper Chriſtus do-
cuit, et ea fiducia ſibi credentibus regnum ſuum de-
dit. Hoc credendum docuit Deus ipſe de cælo, id

repetens in Iordane, et in monte, vt eſſet firma magis

fides. Deus ipſe ita nobis de cælo euangelium præ-
dicauit, Hic eſt filius meus, in quo mihi placent cre-
dentes. Crede, et Deo places. Hoc ita credendum
ſemper docuerunt apoſtoli, et diſcipuli omnes. In
hac fide ſunt ipſi iuſtificati, ſicut ait Paulus, Nos in
Chriſtum Ieſum credidimus, vt iuſtificaremur. Ga-
lat. 2. Per hunc omnis qui credit, juſtificatur
acto. 13. Hæc eſt fides de Chriſto, per quam
t. iuſtifica

DE FIDE ET IVSTITI II.
290

. ſancti acto. 26. Hæc eſt Chriſtus ſides,
zſtinenni fun Kan et ſaluans, vt cum Paulo, et aliis
Parfbis apllolis affirmat Petrus in nrilis c s⸗
ommor ccleſiæ, ob qua
Hæc ſides eſt Dst auia cregiale, hunc leſum eſſe Chri-
eſt berrus d Nullibi in euangelicis literis creden-
Aum Hlium innemas vbi hoc credendum non præci-
di verbum ivi ae “ fit mentio, vbi hæc fides non
piaru- ur. Magnum igitur facinus eſt, velle ſden
intelligatur. “ Conſi dera, lector, qua efficacia, quo
mirer el ger etu, dixit Ioannes, Quiſquis crediderit,
verborum r ſilius Dei, in Deo manet, et Deus in
quod Iemns . i credit, Ieſum eſſe Chriſtum, ex Deo
