onen, 1 lorum Deus. Conſiderandum in hac re venit varieta-
it, ü tis loquendi ſeripturarum artificium. Non eſt ſine
i eum myſterio quod in veteri teſtamento, potius duam in
—RZ nouo, ſcriptura talia Deo tribuat. Non eſt ſine ſigni-
ficatione, quod in veteri teſtamento, toties in Deo le-
V 5 gas manus, oculos, faciem, et pedes, corporalibus
go oculis viſos: et quod nihil horum in nouo teſtamen-
ee 4 to reperiatur, ſed eius oppoſitum, nempe Deus ſpiri-
Hin⸗ 1 tus eſt. Ratio eſt in promptu: quia tunc Chriſti
tre apud Deum perſona figurabatur. Non erat tunc rea-
bi r lis diſtinctio patris a filio, ſed ipſe Deo tribueban-
fene tur formæ corporeæ, quæ nunc ſunt in filio. Ea-
Gneti dem ratione angeli in Dei et Chriſti forma eorum
mmne, ſermonibus miſcebantur. Si hoc mode intellexit Cy-
nel prianus, antiquam veritatem recte vſurpauit, dicens,

g. 8. quod

„*

106 D E TRIN IT A T E

quod idem Deus et angelus et Chriſtus ibi loqueba-

tur. Libro enim ſecundo contra Iudæos, multis o-
ſtendit quod idem erat angelus et Deus, et Chriſtus,
qui ad Abraham et alios loquebatur, et videbatur.
Quod totum vel ex vno loco colligitur, exo. 3.
Nam Chriſtus dixit, Ero qui ero: angelus apparens
loquebatur et erat vox Dei. Idem notat Paulus ad
Galat. 3. Lex inquit data eſt a Deo per angelos in
manu mediatoris. Tanta eſt Ieſu Chriſti gloria, vt in

Deo, angelis, hominibus, agno, vitulo, ſerpente, l-

gno, petra, et aliis rebus, eius perſona figuraretur.
Hæc tanta Chriſti arcana, ſi fuiſſent olim intellecta,
non dixiſſent quidam, angelos creaſſe mundum, et
fuiſſe Deos veteris teſtamenti. Nam illi ſolam Chriſti
vmbram in miniſterio gerebant: nec id in creatione
ipfa, ſed in aliis geſtis poſtea ſequutis. Alii Deum
et ideam duo principia fecere: ecum idea füuerit ipfa-
met verbi ſpecies, et forma diuina. Mirifica ratio,
miriſieum verbum. Deus verbo creauit, et erat
Chriſti perſona creans. Deus per verbum creauit,
per ſeipſum creando, ſcilicet, per quandam ſui exhi-
bitionem proferendo factam. Fuit in creatione quæ-
dam Dei exhibitio, et communicatio creaturæ facta,
vt formam illam Dei aſpexerit pure Adam ante pee-
catum, et ſpiritum purum acceperit. Poſt peccatum
fuit homini facies Dei occultata ſub velaminis cæla-

£ .
tura quadam, vſque ad Chriſtum non aperienda. QGuaſi

per feneſtræ cancellos ſe in lege confſpiciendum ex-
hibebat Chriſtus, non aperte, prouer. 7. et cantic.
2. Hanc velaminis Chriſti cælaturam eſſe nobis ape-
riendam docet Zacharias cap. 3. vbi de Chriſto ait

Deus, Ego cælo cælaturam eius, Ego aperio ſcul-

pturam eius. Significat proprie H patach, ape-
riendo cælare, et latentem figuram velut ſcalpro

detegere. Atque ita ſe Deus aperuit Chriſtum

exhibendo. In eandem fere ſententiam chaldæus
interpres aſpectum Chriſti reuelandum, ſeu ape-
rien

riendun
N
id eſt,
eius.
phetæ,
lubitac⸗
Prophet
Lue
ln lege
domini
Htura a
Ncano!
cel tec
in Deo
ſuperio⸗
d prer
ſüper
cidum
Atque!
Chriiſtun
Uhen din
Deccatun
tiui
luntin h
Danqua
un di
Ekleiti,
Uinerti
ſs, gu
Ueret,

ue

orum
un D
flns ei⸗
Uendi

un, et

E

bbie

08, Mllis
et Chriie
et Vicehen
tur, enn
elus Ppen
Otat Duln!
per gelgl
li gorin
, ſetpente
na feurme
ölim intelen
Tnupcun,
ſolum
d in cen

. MiN

e fnent i

Mirifcn ui

it, et
hun cer
gdann fiͦsl
reatione
reztult ii
lam mtet

oſt Peclli

lawinit

ienc. (
ciendun 4

7. el M
noti
Chike
atach, 1
ut ein

t Cr

ſel

il

L. I B E R II. 2=ðð

riendum vertit. Sic enim ibi habet targum Ioanathæ
Ran n en ede ha æna gele chezijathaha,
id eſt, Ecce ego reuelo, ſiue ego aperio viſionem
eius. Summa ſummarum, tam lex, quam omnes pro-
phetæ, faciem, imaginem, reconditum, abſconditum,
habitaculum, vmbraculum, cum hiſtoriis et Chriſti
prophetiis ſæpiſſime miſeent. Quia illa omnia quæ
(vt Lucæ 24. et Matth. II. inquit Chriſtus) de ipſo
in lege et omnibus prophetis ſcripta ſunt, ſpiritus
domini artificioſe inſculpendo cælauit, vt ſub cæ-
latura argentea lateat verbum aureum. Quod totum
arcano Dei conſilio, hiſtoricis, et cermonialibus typis,
ceu tectorio quodam adumbrabatur, ſicut Chriſtus ipſe
in Deo erat adumbratus. Per analogiam ad arcana
ſuperiora, erat vmbra in inferioribus legis myſteriis,
ad præſigurandum Chriſtum. Vmbræ ergo ratio de-
ſuper venerat ad inferiora. Erat quidam in Deo lu-
cidum verbum, in caligine tamen et vmbra lucebat.
Atque initio erat, quaſi Chriſti vmbra; tum quia
Chriſtum præfigurabat, tum quia vmbra dicitur lu-
men diminutum. Erat ibi lumen quaſi diminutum, ob
peccatum Adæ, et quia Iudæis non lucebat, vt nobis.
Antiqui vocarunt corporale verbum. Erat enim ſub-

ſtantia lucens in nube, cum effigie rei corporalis,

quanquam in ſe non eſſet materia corporea. Modum
illum diuinitatis in nube, et generationis Chriſti rore
cœleſti, ex ſequentibus promte cognoſces, cognita
Vniuerfali et omniformi Dei eſſentia. Si credere poſ-
ſis, quod Deus hominem filium vere ex ſe ipſo ge-
neret, facile hæc tunc credes. Plana ergo, et ſim-
plici conſideratione eſt nunc Ieſus Chriſtus in Deo
patre conſiderandus. In prædicationibus Pauli, et

aliorum apoſtolorum, nunquam eſt aliud auditum,

quam Deus vnus: qui eſt pater et Ieſus Chriſtus
filius eius. Differentias omnes, et modos lo-
quendi, te oportet obſeruare; quando dicitur ver-
bum, et quando filius. Diuerſum enim quid illæ
voces

108 D E T RIN I T A T E

voces ſonant. Si locum mihi aliquem oſtendas, quo

verbum illud filius olim vocetur, fatebor me victum.
Dicam igitur cum ſcripturis olim verbum, nunc ſli-
um. Et olim in verbo perſonam filii.
Perſona filii recte priſcis dicebatur: quanquam ſo-
phiſteæ hoc non intelligentes, alio perſonas detorſe-
rint. Metaphyſicas ipſi faciunt incorporeas et inui-
ſibiles perſonas, inepte dictas perſonas. Parum efſet
vocabulis abuti, niſi et Deo ipſo abuterentur, eum
varie ſecando, diſcerpendo, et dilacerando. Aduerte
autem quid de perſonis ſcriptura tradat, vt eorum
abuſum intelligas. Exterior hominis ſpecies, facies,

et repræſentatio, perſona, et in ſcripturis, et alibi

ſemper vocatur. Vt cum dicimus, eſſe pulcram hu-

ius perſonam. Ad hunc modum accipitur perfona

Rom. 2. Coloſ. 3. acto. 10. et I. Petr. I. Deus
non reſpicit perſonam, nec reſpicit exteriora hæc, ſi
quis ſit maſculus vel fœmina, ſeruus vel liber, Iu-
dæus vel Græcus, diues vel pauper. Ita fumitur I.
reg. 17. Leuit. 19. Deute. I. et Iacobi 2. cum do-
cemur, non eſſe reſpiciendam perſonam pauperis, aut

vultum potentis. Ad idem 2. Cor. I. 2. 3. 4. 8. 10.

et II. Sed extra ſcripturas ſignificatio vocis οοσν7¾
rov CGræcis, ſicut perſona Latinis, eſt ita per ſe nota,
vt aliquis malus dæmon tritoitis omnibus ſuggeſſe⸗
rit, illas fictas res inuiſibiles pro perſonis nobis ob-

trudere. Apud Hebræos manifeſta res eſt: quod no-

bis dicitur perſona, eis dicitur facies. Rimare hic le-
Gor ab origine cauſas, quid de verbi perſona ſenſe-
rint illi primi Chriſtiani. Scripturis item ea eſt de
perſona loquendi ratio, vt vna res dicatur gerere per-
ſonam alterius: ad quem modum fſocii Ilob. ſumpta
Dei perſona, quaſi ipfſi eſſent Dii, volebant loqui et
iudicare. Angelus in perſona Dei tota lege loquitur.
Pſeudapoſtoli in perſona apoſtolorum loquebantur.
Satanas in perſona boni angeli loquitur, cum ſe tranſ-

figurat in angelum lucis. Sapientia ipſa, angelus, Da-

uid,

ind, e
guunt
Ohriſt
lim i
perſon
Niſi Vn
in vert
elt ſi
non die
tut par
lbi ote
urat
ener
genera
in par
teret
Iatus
creatui
onulite
fnatus.
Cog
modo,
Uperti
lo doe
l,
telienn
lein er
der (
Chrik
conpre
teſt,
cet in
tCh
die cun
inmon
(kloe

L I B E R III. 109
enl,t uid, et alii prophetæ, in perſona Chriſti ſæpe lo-
me zitn quuntur. Ad hunc modum, verbum illud in perſona
en Chriſti olim fuiſſe filium dicimus, et Chriſtum hunc
olim in perſona verbi apud patrem fuiſſe. Chriſtus
umu perſona verbi, et verbum perſona Chriſti, et non eſt
ons im niſi vna perſona, et vnus aſpectus. Id ipfum, quod
Orens ern. in verbo et ſapientia relucebat, eſt ipſe Chriſtus. Si-
Dumm cut ſi me facie ad faciem, et etiam in ſpeculo videas,
ekentt, 4 non vides niſi vnam perſonam. Ex his plane intelligi-
do. Aart tur parabola de ſapientia, prouer. 8. Perſona Chriſti
t, Wan ibi oſtenditur, dicens ſe eſſe ab æterno formatam.
hecies itt Figuratio erat Chriſti, relucentia, expreſſio quædam.
tunis, an Generatio erat in Deo ipſa cogitatio et exhibitio, ad
epülun generationem Chriſti tendens. Loquitur ibi ſapientia
Pitur en in parabola, et figurata loquutione, cum ſapientia ge-
etr. l. N reret perſonam Chriſti, qui eſt in Deo ab æterno for-
eriora le, matus, expreſſione quadam genitus, et creatus. Sed
el iter creatus dicitur, quia particeps creaturæ. Genitus per-
ltu ſumiu! ſonaliter, perſonalis filius: atque ita perſonaliter for-
1. en? matus.
pnpeißt Cognita verbi perſona, et cognito manifeſtationis De vini-
3 e modo, facilia iam erunt, quæ de viſione Dei dicendane Dei.
oeis 7e ſuperſunt. Viſionem Dei, quam neſcit mundus, Chri-
1er k ſKo docente, cogor ego ita aſlerere, vt cæcos eos di-
us nier cam, qui videntes non vident, et intelligentes non in-
is Nit telligunt Deum. Tu vero, Chriſtiane lector, cognitio-
k: Alatt nem et viſionem, quam de Deum veram acquiris,
dinare per Chriſtum te acquirere agnoſces, et eam totam
ellnn Chriſto feres acceptam. Et in ſe Deus penitus in-
elel conprehenſibilis, qui nec videri, nec intelligi po-
. eee⸗ teſt, niſi ſpeciem aliquam in eo conſideres, vt do-

ſob. M cet ipſe Chriſtus Ioan. 5. Hoc ipſum, vt iam patuit,

vnn lali eſt Chriſti facies, et verbi perſona. Magna in ea fa-
in cie cum ipſe volebat, apparebat diuina maieſtas, cum
e nezon in monte, tum in templo, etéalibi: vt ſolus eius aſpe-
n ſeu ctus mira efficacia videntes commoueret. Id ipſum in
N cælo eſt nunc longe glorioſius, vt in viſione Pauli, cum
melb ſit ho-

10 D E TRINITATE

ſit homo ipſe glorificatus ad eam gloriam, quam olim
habebat verbum apud Deum. loan. 17. Verbum il⸗
lud, quod erat apud Deum, et erat ipſe Deus, erat
Ieſu Chriſti perſona, per quam Deus gloriæ videri
voluit, videtur, et perpetuo videbitur. Vt in corpore
ipſo ſolis vides tu lucem, ita in corpore ipſo Chriſti
viderunt apoſtoli lucentem Deum, externis oculis, et
eum tu vides internis. Quæ enim alia lux, in facie
illa Chriſti tranffigurata, et ſupra ſolem lucente, vi-
deri potuit, niſi lux ipſa increata? Notitiæ abſtractæ,
quas de Deo ſe ſeorſim habere iactant ſophiſtæ, nihil
penitus ſunt, aut illuſiones potius coram Deo. Quis
ſanæ mentis Chriſtianus, Turcas Sarracenos et alios

Ethnicos, æquales nobis faciat in viſione Dei, aut

formanda de Deo notitia? Simile ad hanc rem addu-
cit Petrus lib. 2. Clementis, de notitiis, quas ipſe

de lIeroſolyma et Cæſarea formauerat, antequam eas

vrbes videret. Qui poſtea aſpectu ipſo cognouit, fu-
iſſe ea omnia falſa, quæ cogitauerat. Nos, qui Deum
per Chriſtum videmus, aliorum falſas de eo imagina-
tiones manifeſte experimur. Quid enim potuit vn-
quam homo de Deo imaginari, priuſquam ſe ille vi-
ſibilem præbuit? Multo magis eſt ille abſconditus,
quam vrbes illæ Petri cogitationibus obiecta. Mens
de Deo cogitans deficit, cum ſit ille incomprehenſi-

bilis, Oculus eum non videt, cum ſit inuiſibilis. Au-

ris eum non audit, nec audiuit vnquam, niſi humana
voce loquutum. Manus eum non tangit, cum ſit in-
corporeus. Lingua eum non explicat, cum ſit inefa-
bilis. Locus eum non capit, cum ſit incircunſcriptibi-
lis. Tempus eum non menſurat, cum ſit immen-
furabilis. Denique omnia traſcendit, omnem intel-
lectum et mentem fuperat. Per ſolam abnegationem
poſſe Deum diffiniri, quidam docuerunt. Si enim
lucem hanc, aut res alias nobis cognitas medite-
ris, dices manifeſte, quod Deus non eſt lux, ſed
ſupra lucem: nec eſſentia, ſed ſupra eſſentiam:

nec ſpi-

nec ſon
gitari
quia n
Deus.
ſe manit
ſaera o
Creduunt
eſt tumen
0re Dei
terius re
bectum
Rotitin
Dentem
40 per
Ariſtote
tem ſpe
nunc vi
k idipf
Netponck
Cllo ip
nen reken
Motitium
rodcune
l kerre,
Uerm ſn
kend prin⸗
linis ele
Mentio.
Mentis
Nttti,
K qnn
Ni: g
Rnolti,
A D
Mo

qlamn elt

Verbuni

Des, en
lorie i
t in ehrn
iplo Ci!
his bellig:
lux, infu
lucette i
tir dlnt
pliſe, ni
Deo. (
denos et i
ne Dei,¹
e ren A
8, gli
Mnteune
cOgnoui⸗ 1
, liDe

n potuitſ

t
l

Aſcnin
vocnhpreie
bilis⸗ 1
nii hun⸗
cun ſi-
mn ſt in⸗
cunſcihit
ſt imne

mnen in

negtühe
. Kan
1s Medt
1 u, .
efſenin
neee

7
4

LI BE R III. 111

nec ſpiritus, ſed ſupra ſpiritum: ſupra quicquid co-
gitari poteſt. Hæc non eſt vera de Deo notitia,
duia non docet, quid ſit Deus, ſed quid non ſit

Deus. Nemo ſcit Deum, niſi qui ſcit modum, quo

ſe manifeſtare nobis voluit. Modus iſte eſt nobis per
ſacra oracula aperte proditus, et eum ſophiſtæ non
eredunt, quia Deum in Chriſto videre nolunt. Hæc
eſt tamen certiſſima veritas doctrinæ Chriſti, de viſi-
one Dei admodum cenſona: Nec ipfius Dei, nec al-
terius rei, notitiam veram nos poſſe concipere, niſi
aſpectum, ſeu imaginem aliquam, in ea ſpeculemur.
Notitia nulla dicirur, rem aliquam repræſentando,

méntem ipſam immutare, niſi quatenus eius rei ima-

go per phantaſma quoddam intellectui obiicitur. Ex
Ariſtotele eſt omnibus notum, neceſſe eſſe intelligen-
tem ſpeculari phantamma. Paulus item docet, nos
nunc videre per ſpeculum 1. Cor. 13. Videre ipfi
eſt idipſum, quod intelligere, per imaginem ſpeculi.
Reſpondeant nunc Paulo noſtri aduerſarii, In quo ſpe-
culo ipſi Deum vident? Dicant nobis, quam imagi-
nem refert, ſeu quam ſimilitudinem habet phantaſma
illud, quod ipſi ſpeculantur, quando ſuam de Deo
notitiam formant? Nam certum eſt, phantaſina illud,
quodcunque ſit, ſenſibilem ſpeciem ſeu effigiem præ
ſe ferre. Si a Deo ipſo veram philoſophiam, imo

veram ſapientiam, ſe doceri ipſi paterentur, aſſueſce-

rent prius viſionem Dei vocare, vt fit in facris et di-
uinis eloquiis, in quibus de viſione Dei fit ſemper
mentio. Viſio dicitur, etiam interna, quæ oculo
mentis fit: nec eſt de Deo, nec de angelis, aliqua
notitia, quæ eadem non ſit viſio.
Si quis obiiciat, fuiſſe in philofophis notitiam
Dei: quia Paulus ait, Inuiſibilia Dei ex creaturis
cognoſci, vt potentiam eius, diuinitatem, iuſtitiam,
et alia Deo attributa, Romano. I. Reſponſione alia
hic non eſt opus, cum ipſemet Paulus nominatim
doceat

.
112 D E TRINITATE
doceat, quæ ſint inuiſibilia illa Deo attributa, et per Oio
notiones communes cognita. Certum eſt, generalia Dei
nos de Deo cognoſcere, et notitias commungs ha- bis,
bere. Ex rebus aliis excerptas, Vt ipſemet Paulus ] prece
deducit. Ex facti magnitudine arguimus potentiam Nam
factoris, ex regimine iuſtitiam, et alia ſimilia, quæ ciem
in nobis ſunt. Ex iis, quæ diuinitatem quandam hic Enite
referunt, ſeu virtutem abditam, arguimus êſſe quid kent,
aliud diuinius, quid aliud ſapientius, quid aliud for- eunn V.
tius. Hæc ſunt inuilibilia Dei communiter gentibus Nel an
nota, quæ Paulus ibi adducit. Ex effectis ſyllogiza- 6 Cnn
mus, eſſe vnam primam cauſam, ex motibus eſſe pri. cgno
mum aliquem motorem, ratiocinamur. Tamen peculia- gno M
rem, ſingularem, ſeu abſtractam eius notitiam nun. hgine
quam habuit Ariſtoteles. Hæc ſunt, inquit Paulus, Vidit,
quæ de Deo cognoſci poſſunt, non tamen quod Deus quum
ob id re ipſa cognoſcatur: cum præſertim ipſius cer- bilis
ta voluntas ignoretur, imo totus ille de cauſis, et mo- tur vi
tibus Ariſtotelis diſcurfus aliud nihil eſt, quam quæ- Ciſk
dam in cerebro viſibilium phantaſmatum tranſpoſitio. le
Per quam dicuntur illi quoquo modo Deum noſſe, itur
quia motoris cuiuſdam phantaſma eo ſyllogiſmo ſibi e C
imprimebant: et quia prædicata quædam colligebant, Uilen
quæ Deo vere tribuuntur. uaun
At vero, præœter hæc omnia, qui ex diuinis fonti- in et
bus haurire aquam afſueuerit, veritatem ipſam inſtar L
luminis inde fluentem, dicto citius agnoſcet. Quia ſerlo
Deus per verbum ſuum manifeſtari mundo, et Vi- eil:
deri voluit: qui videt Chriſtum, videt patrem; et euri
nemo eum videt, niſi in Chriſto. Si Iudæi, Turcæ, bet.
et alii pagani, ita Deum nunc vident, ſicut nos, leqn
quam Dei viſionem nobis attulit Chriſtus? Hanc igi- ume⸗
tur, o lector Chriſtiane, Dei viſibilem apparitio- A
nem veram 6sοσHouτυιπ , te agnoſcere oportet, vt cog- nmten
noſcas gloriam Dei in facie Ieſu Chriſti 2. Cor. ier
4. Ita cognoſces tunc Deum, quem nunquam Md
ante nouiſti, nec ſpeciem eius vidiſti, Ioan. 95. n
Quo

bote en
Mhmunes 1
ſemnet Dun

lus potn

ſimnlin, 4.

amen Ned
Notitian .
inquit N
en gd
CAi ei⸗
t, Cvun e
In trunlan
Deuan
ſelorim

ltorke

n oligk⸗

(iins
ipun 1
nundo,
ludei, e
t, len
187 H
n N.
htteh 1
niſi
em Nulg;
n
, N.
9

I. I B E R HI. 1713

Quo loco si0αο ſpeciem, formam, figuram et faciem,

Dei ſonat: vt ibi doceamur: Deum non poſſe a no-
bis, niſi in facie Chriſti videri. Alludit ibi diuinus
præceptor ad id quod ſcribitur. Exo. 20. et Deut 4.
Nam cum populus Iſraël olim voces audiſſet, et ſpe-

ciem quandam loquentis multi eorum vidiffent per

Chriſtum: ſequitur, eos, qui Chriſtum ita non agno-
ſcunt, neque Dei vocem audire, neque per ſpeciem
eum videre: ſicut ſophiſtæ hodie nihil penitus vident
vel audiunt. Nam vox Chriſti eſt vox Dei, ſicut vi-

fſio Chriſti eſt viſio Dei. In facie Chriſti credentibus

cognoſcitur et videtur Deus, ac ſi viſibili illo vultu,
quôò Moſi facie ad faciem videbatur, ſe mihi ſine ve-
lamine manifeſtaret. Si faciem illam, quam Moſes non
vidit, mihi clare monſtraret Deus, aliud nihil viderem,
quam faciem Ieſu Chriſti glorioſam. Hæc eſt inuiſi-

bilis Dei, per viſibile verbum manifeſtatio: et dici-
tur viſibilis imago inuiſibilis Dei. Hac ratione dicitur

Chriſtus facies Dei. Vniuſcuiuſque rei facies dicitur
id, per quod talis res videtur, et cognoſcitur. Pure

igitur et ſyncere eſt nobis concedendum, Deum in fa-

cie Chriſti videri, vt ait Paulus, Deus per Chriſtum
videtur: qui videt Chriſtum, videt patrem: et nemo
eum vnquam vidit, niſi per filium. Ioan. 1, 5; 6, 82

12 et 14.

Loquimur hic ſemper de viſione Dei, quæ in hoc
ſæculo poteſt mortalibus contingere, nam in futuro ſe-
culo aliter Deum videbimus. Tunc videbimus eum
ſicuti eſt: nunc videmus eum, ſicut ſe nobis exhi-
bet. Viſionem illam futuram nec intellectus nund
aſſequitur, nec ea in cor hominis aſcendit. Viſionem
nunc internam dicimus non inuiſibilem illuſionem.
Aduerſarii noſtri, imaginaria quadam illuſione
contendunt, per ſecundam illam rem nunc
videri primam. Quanam id ratione? Quonam-
modo res illa inuiſibilis, et inintelligibilis, quæ
eſt magis ignota, quam pater ipſe, ducet nos
h. ad ve-

2

114 D E TRI N I T A TI E

ad veram cognitionem et viſionem patris? Triontæ
nunquam intellexerunt quo tendat Euangelicus ſermo,
cum totiens fit mentio de viſione Dei, qui per Ieſum
Chriſtum oculo ad oculum videtur, qui nunquam
antea viſus, vel cognitus eſt, Qualiter intelligendum
erit, Deum in carne eſſe vere manifeſtatum? Quich
eſt quod pollicitus eſt Deus futurum, vt eum omnes
oculo ad oculum videremus? Mèum in terris viſum?

Caue tibi lector, ne in alienum ſenſum traducaris,

viſionis vocabulo cum ſophiſtis abutens. Conſidera
Chriſtum non ſophiſtam, qui apoſtolos omnes, iam
vidiſſe patrem ait, Ioan. 14. Idem de reliquis diſci-
pulis Ioannes ait, I. Ioan. 2. Tamen nihil aliud vi-

derant, quam faciem Chriſti, in qua patris deitas re-

lucebat. Conſidera ad quem ſenſum rudes adhuc
Thomas et Philippus patris viſionem et oſtenſionem
a Chriſto pôſtulabant: et Chriſti reſponſum ad men-
tem quærentium Ioan. 14. Quando Chriſtus ibi ait,
per ſe videri patrem, ne putes eum friuole loquu-
tum. Voca hanc viſionem intellectus, notitiam, co-

gnitionem, intellectionem, ſeu quo alio voles modo.

Et ad eundem ſenſum mihi concede, Deum nunquam
antea viſum, vt ait ipſemet Chriſtus. Alias nihil
noui Chriſtus attulifſet, et inaniter ſe iactaret, per
ſe videri patrem. Falſus eſſet Ioannes dicens, Vidi-
mus gloriam eius, quem nemo vidit vnquam. Aliud
ipſi non viderunt, quam faciem Ieſu Chriſti glorio-
ſfam. Per Dei artificium hic ſyllogiſmus eſt validus:
Viſibili inſpectione illius vultus Elohim videbatur
ôlim Deus, et hoc ipfum eſt nunc facies Ieſu Chri-
ſti: ergo in facie Ieſu Chriſti videtur Deus. Vere
adeo et proprie eſt nunc Chriſtus in Deo fſubſtantia-
liter ſicut verbum illud, quod erat ipſe Deus, erat
apud Deum. Cogita ſemper qualis in lege fuerit
illius vultus inſpectio, et ad faciem Chriſti confe-
rens, dic nunc clarius videri Deum. Caue obliui-
ſearis. Audi ipſum e cælo nobis nunc clamantem,

Viden

Videne
trem.
ſignum
propri
Mil
illam:
titudine
17.
inn ſoh
lo. 3.
gon tan
Oeculs
lec vi

ltus

00 err
illumin
per ſer
Vultus
60.
Videbar
fum
Nult,
ür De
oſtol
Vere
Lorian
Phetx
bra,
rabat.
barum
in en
ienn
delis
I
den,
Mkerne

eumn Onn
nris riün
tracheni;
Conlea
mnes, ir
ni
5
es M

eün

Un N N
itus ii
ole
Utitinm
oles Nt
n mn
Aliss
enet,
cells, 4
Gn. AN
ki An⸗

K Wi

titemn
1n

els⸗
Plan .

els,
lee n ſlent

riſti Nt
le Oid.

lammm
en

L I B E R III 115

Videndo me videtis Deum. Videndo me videtis pa-

trem. Erige mentis oculos, et vide. Si potuit Deus

ſignum aliquod in mundo ponere, in quo Dei lux
proprie videatur, hoc certe poſitum eſt.
Mihi forſan obiicies, Parum prodeſſe, externam
illam faciem videre. Reſpondeo, Ipfſiſſimam eſſe bea-
titudinem æternam, ſi credendo videas, foan. 6. et
17. Vt ſolus afſpectus in ſerpentem illum æneum,
ita ſolus hic aſpectus ſanat ab omni morſu diaboli
Io. 3. Sed tu indigne in faciem eius aſpicis. A
qua tamen, poſtquam credideris nunquam mentis
oculos diuertas, et vtile eſſe cognoſces. Nam ſola
hæc viſio te totum in cælum ad ſe trahet, et lumen

vultus eius, tenebras tuas illuminans, te a pernicio-

ſo errore purgabit. Aſpexerunt, inquit, ad eum et
illuminati ſunt, pſal. 33. Faciem tuam illumina ſu-
per ſeruum tuum pfſal. 118. Eleua ſuper nos lucem
vultus tui, pſal. 4. Videbis et illuminaberis, Eſa.
60. Nonne Chriſtus beatos dicit oculos, qui eum
videbant? Prophetarum plerique vidiſſe dicuntur

ipſfum Deum facie ad faciem. Ergo plus illi vide-

runt, quam apoſtoli, ſi non in facie Chriſti vide-
tur Deus. Ac per conſequens nugabatur Chriſtus,
apoſtolos hac ratione faciens prophetis beatiores.
Véêre tamen viderunt apoſtoli, et videmus nos
gloriam Dei in facie Ieſu Chriſti reuelatam, Pro-
phetæ vero viderunt ſub angeli velamine et vm-
bra, qua angelus quaſi Deus, Chriſtum eis figu-

rabat. Solis externis oculis videre Chriſtum

parum quibuſdam profuit, quia non credebant
in eum, quem videbant. At longe aliud eſt;
faciem ipſam Chriſti in cælo lucentem internis
oculis nunc videre, quod ſine fide fieri nequit.,
Imo intus in ſe ipfſis Chriſtum inhabitantem vi-

dent, qui in eo vere regeniti ſunt. Hæc nos

interna viſio in Chriſtum glorioſs transformat3
h. . vSyt aix

116 D E TRINIT AT E

vt ait Paulus 2. Cor. 3. Lux illa faciei Chriſti eſt
interno homini gloria æterna et beatitudinis fruitio
diuina. Hoc ſalutare Chriſti eſt ſalutare vultus eius,
pfal. 41. et illuminatio vultus eius pfal. 43. Ma-
gnam vim habet viſio hæc, ſed ad eam fequitur men-
tis illuminatio, ſi ea ipſa viſio eſt fruitio diuina. Ae-
terna ipſa futura beatitudo eſt plena fruitio et viſio
lucis diuinæ, vnio cum Deo. Eius beatitudinis æter-
næ viſio faciei Chriſti, in nobis exiſtentis, nos iam

nunc facit participes. Faciem illam inſpice, in monte

glorioſe transformatam, qua viſa videtur lux ipfa,
qua Deus lux eſt, et qua Chriſtus eſt lux mundi:
quæ etiam lux videntis ſpiritum illuſtrat, et inſtar
Chriſti glorioſe transformat.
Erx dictis apparet, quod Chriſtus non folum dicitu
imago Dei, ſed plus quam imago. Nam imago eſt,
quando ſunt duæ res, ſimili modo figuratæ: quarum
vna dicitur imago alterius. At in Chriſto eſt quid
maius. Si Gabriel angelus ad me veniret, in forma
aquilæ volantis, an dicerem, Heæc eſt imago Cabrie-
his? Vere, ſi imago dicitur, plus eſt quam Mago, ſci⸗
licet, effigies quædam repræſentans, imo continens
hypoſtaſim ipſam. Ad hunc modum verbum illud,

perſona illa, ſeu vultus ille Elohim, plus erat quam
imago. Erat ipfamet facies Dei, ipſemet Deus. Erat

effigies quædam, ſeu forma ipfum eſſe Dei conti-
nens. Simili ratione eſt nunc Chriſtus plus quam
imago, eſt ipſa eſſentiæ effigies, vt ait apoſto-
lus Heb. 1. Eſt character hypoſtafis Dei, ſcul-

ptura ipfſius eſſentiæ diuinæ. Dauid et Moſes, LDN

temunah, ita appellant pſal. 16. et deuteron. 4.
Aduerte in quo ſenſu ibi dicitur imago, quando ait
Moſes, eos imaginem loquentis non vidiſſe: quam
imaginem poſtea Dauid nobis defiderat. Nam ſi
in eo ſenſu imaginem hic accipias, recte ſenties.
Erat ibi imago ipfamet faciei forma. Imago erat
gidos, ipſa rei per ſpeciem exhibitio, Ioan. 5:
3 In eo

In eo
ſigies

eygpre

exiſte
ſolo
probe
videre
deret

bili ſo

tentian
trunen

omin

tuit er
nem
Adtno
appan
profl
ſti pe
lacten
lie 0
Pturis
Ho
honar
Relhe
leid

Eentie

tam
ber !
demmn
bis
kam
Dens
leſin
tio
ſubc
idei
Atar

Chritt 4
linis fiuii

Völtus eine
.43. .
1

itür nan.

Ginimn
litog et i
tüdiis er
is, M
ee, in m
ur In
t, A it

ſolun din

I. innen

te: in
ito A
ret i n
muge ⸗
10 (Cni
etbun 1
3s elit ie
tDeis
Dei N.
Mus K.
it M

ſes,
Eenetct
. gvent
le.
NN
ls
Innn
lonn.

I. I B E R III. 117

In eodem ſenſu dicitur Chriſtus éinor, imago Dei, ef-
figies Dei. 2. Cor. 4. et Colos. I. Item τπρμαανααταοι
expreſſio quædam, ſculptura, figura hypoſtaſeos, id eſt

exiſtentiæ, eſſentiæ, ſeu ſubſtantiæ Dei. Quia in eo
. „. „. .,„ .
ſolo fſubſiſtit Deus. Ex quibus omnibus viſio Dei com-

probatur. Nam exprefſam illam effigiem videns, dicor
videre Deum: ſicut aquilam illam videns dicerer vi-
dere Gabrielem. Alias Deus non poſſet ſe nobis viſi-
bili forma patefacere. Quis tam inſanus ſophiſta po-

tentiam hanc Deo detrahat? quaſi ſit Deus iners

truncus, qui ſe nec manifeſtare, nec communicare

homini poſſit? Quod ſi ſe homini manifeſtare ille po-

tuit et voluit, hoc factum eſt per oraculi inſpectio-
nem velatam et faciem Ieſu Chriſti reuelatam. Quem-
admodum in medio immenſitatis, et inacceſſæ lucis,

apparet ſolaris vultus, ita in medio altitudinum et

profunditatum Dei, apparuit eius oraculum, Ieſu Chri-
ſti perſona. Metaphyſicas imagines et inuiſibiles cha-
racteres, quos inter illas ſuas res ponunt tritoitæ,
hic omitto referre. Nam ſunt ſomnia ridieula ſcri-
pturis ignota, quæ ſenſu et intellectu carent.
Hoc illi obiiciunt, duod nullam ego in hominibus
ponam Dei notitiam, nec angelorum, nec animarum.
Reſpondeo, Manifeſtam me ponere, et viſionem pel-

lucidam. Notitiæ omnis, quæ in anima noſtra eſt, eſ-

ſentiam veram oſtendemus libro ſequenti, dicentes
eam eſſe de eſſentia lucis. Lucem illam, quam nos

per ſpiritus illuminationem in facie Ieſu Chriſti vi-

demus, dicimus eſſe Deum ipfum, per Chriſtum a no-
bis viſum. Hanc dicimus eſſe in nobis de Deo cla-
ram notitiam, et a nobis videri Deum in Chriſto.
Deus lux eſt, eam ipſam lucem nos videmus in facie
Ieſu Chriſti. An non eſt hæc vera Dei viſio, et cogni-
tio per Chriſtum? Angelorum quoque et animarum
fubſtantiam eſſe de fſubſtantiam lucis oſtendemus, ac in

idea hominis videri. Animæ illæ ſeparatæ, quas ſuper

altare vidit Ioannes apoc. 6. quomodo videbantur?²
h. 3. Videri

7

II8 D E T RIXN ITATE

Videri nihil poteſt, nec in hoc ſeculo, nec in futuro,
niſi merito lucis. Videbatur ibi totius hominis figu-
ra, in anima relucens, cum contineat anima ipſa ve-
ram hominis ideam, et figuram, vt docet Irenæus,

lib. 2. cap. 33. 63. et 64. Ad imaginem et exem-

lar verbi eſſe animam formatam, docet Philo iam ci-
tatus. In idea igitur hominis videri poteſt anima.
Angelus vero et in ea, et in alia faeilius conſiſtere,
et videri poteſt, ſemper merito lucis, ſicuti merito
lucis videtur Deus in Chriſto.
Sophiſtæ autem inuiſibiliter vident, loco viſi lonis
habent illuſiones. Eis factus eſt Chriſtus ocioſus,
quia non aliter quam antea Deum vident. Veri au-
tem Chriſtiani ſciunt, et ſcient perpetuo, factam eſſe

ocularem Dei ipſius manifeſtationem. Nos certo fci-

mus, Deum per Chriſtum videri. Scimus Chriſtum in
Thoma et Philippo damnaſſe ſolieitudinem inquirendi
Deum per alias vias, viſiones, cognitiones, et oſtenfio-
nes. Omnem viam cognoſcendi, et videndi Deum in ſe
eſſe teſtatus eſt, dicens ſe eſſe viam Ioannis. 14. Ita
Deus ab æterno ſtatuit ac voluit, in ſolo Chriſto vi-
deri. In eo ſpeculo nos vult continuo ſpeculari et
ad id ſpiritu illuminari, vt eam lucem illuminatus
fpiritus noſter continens, ad eandem Chriſti gloriam
transformetur, factus inſtar Chriſti glorioſus 2. Cor.
3. et 4. Hæc eſt vera Dei notitia, quam per Chriſtum
me habere profiteor: qua Deo ipfſo fruor, qua et ſpi-
ritu Deum adoro. Non ſeparatim a Chriſto, ſed frui-
tione eadem, qua Chriſto fruor, et adoratione eadem,
qua Chriſtum adoro. Nam qui fruitur me, fruitur pa-
tre: qui adorat me, adorat patrem: ſicut qui videt
me, videt pPatrem. Videri debet in ſpiritu, quod ſpi-
ritu adoratur: alioqui nobis dicet Chriſtus, Vos ado-
ratis, quod neſcitis: ſicut ſophiſtæ adorant illum,
quem neſciunt, Chriſtus eſt via et lux, ac via per eum
. lucente oportet Deo appropinquare, Deum adorare, et
Deum

Deun
ingret
tricipt
Partit
punct
biliten
litudin
elle in

Lotitia
ila fa
igla c⸗
nonne
in ve
Oculu
lector

mube.
(is
uod
in re
ni
catio⸗
bar,
Orc
tdlip.
uoc
Per
derto

in fütan

Othinis ir
ima ian
cet lrenen
emn et ean
Philo in
poteſ niin
ins coni

,
4
.
D

Kenti m

loco wi
tus oele
nt. Vei
o, dm
os eerl
Chritmi
enn ingeim

et Alak

iDemi!
Unis 141
0 Chritot
Hyerlln
illumimn
ili en
oſis 2,0
vet Et
gun eit⸗
to, Euft
ione ent⸗
,fnittH
1 gli in
, gloß
, Von
rant N
i per
dorat
Denm

I. I B E R HI. . 119

Deum lucem videre. Sed hanc viam tritoitæ non ſunt

ingreſſi. Inuiſibili via eſt eis adoratio ignoti Dei, imo
tricipitis monſtri. Tricipitem quendam cerberum, tri-

partitum quendam Deum, quaſi tria puncta in vno
puncto tres illas res in vna re concluſas, inintelligi-
biliter ſomniant. Subſtantias omnes cæleſtes ad ſimi-
litudinem mathematici puncti redigunt. Deum ipſum
eſſe aiunt ſicut punctum in eadem planitie pluries repe-
titum: et in vno ſimplici puncto tria puncta. Siccine
extra, Chriſtum Sophiſtæ Deum vident? Hæccine eſt
notitia, quam ſe, de Deo habere gloriantur? Si in
ipſa facie Chriſti relucet naturalis Dei ſplendor, ſi in

ipſa carne Chriſti eſt fubſtantia deitatis corporaliter,

nonne ibi videtur Deus? Quomodo eſt Deus, olim
in verbo, nunc in carne manifeſtatus, et oculo ad
oculum olim et nunc viſus? Vide igitur, et crede
lector. Alioqui væ tibi.
Vt autem hæc Dei wiſio melius in nobis firmetur,
de verbi hypoſtaſi eſt nobis adhuc dicendum. At
quam rem ſatis iam oſtendimus fuiſſe viſibile et fub-
ſtantiale verbum, ſubſtantialem lucem, et vultum Elo-
him: quanquam ſub nube deliteſceret. Erat oracu-
lüm quoddam in ignea nube fubfiſtens et ſplendens,
quod et gloria domini dicebatur, et eius maieſtas in
nube. Hoc ipſum erat illud oraculum, quod angeli-
cis alis erat tectum et obumbratum oraculum per
quod Deus Moſi reſponſa dabat. Erat oraculum illud

in recondito domus, ſicut Chriſtus in vmbraculo o-

mnipotentis erat abſconditus. Hanc oraculi fignifi-
cationem comprobat Hebraica vox. Nam a da-
bar, quod eſt Xoο venit P 1. debir, quod eſt

oraculum illud templi pfal. 27. 3. reg. 6. et 2. Par-

ralip. 3. 4. et S. Chriſtus eſt verum oraculum per
quod Dei reſponſa accipimus. Ipſe eſt propitiatorium,
per quem, et in quo eſt Deus nobis propitius. Coo-
pertorium, nos ab omnibus malis protegens et propter
n. 4. quem

12 0b DEäE TRINITATE

quem beati, quorum tecta ſunt peccata. Sicut ipfe
Chriſtus eſt nunc oraculum, ita olim in templo, in
tabernaculo, et antea perſona Chriſti erat oraculum
illud, vnde Adam, Abraham, Moſes et alii accipie-
bant reſponfa. Vide quam pulcre lex tota verbum
illud Toannis exponat, non ſolum in nubis oraculo,
ſed et in lumine vultus Elohim, et reliquis omnibus.
Ex lege colligitur verbi hypeſtaſis in nube illa, quæ
fuit ſemen genituræ Chriſti. Subſtantia ipfa verbi fuit,
ſubſtantia archetypæ mubis, quæ fuit ſubſtantialis ros
terream materiam irrigans, vt inde germinaret Chri-

ſtus, pfſal. 71. Eſa. 45. 55. 6I. Ezech. I17. et Ho-

ſex 6. Hine dicitur Chriſtus germen Dei, Eſa. 4.
Zacha. 3. et 6. et alibi paſſim. Hypoſtaſim eandem
in nubis ratione comprobat, quod in lege paſſim dici-

tur Deum apparuiſſe, et præceffiſſe filios Iſfraël in co-

lumna nubis per diem, et in columna ignis per no-
ctem. Loco columnæ eſt dictio Hebraica am-

mud, quæ ſtationem et conſiſtentiam ſignificat: a ver-
bo ſtetit, conſtitit. Inepte ibi dicitur columma

et nihit ad rem ibi facit ratio columnæ. Sed appare-
bat tunc Deus in nubis et ignis conſfiſtentia, ſeu
eſſentia. Subſtantia eadem erat nubis ignis et lucis:
Non inquam creatæ et caliginoſæ elementaris nubis,
ſed increatæ et ſuperelementaris intus lucentis. Erat
Deus in igne, et Deus ipſe ignis.
Iam ſequi dices, Si talis erat verbi hypoſtaſis,

ſiue ſubſtantia erat corporea, et diuiſtbilis. Non

ſequitur. Si in rebus corporeis eſt Deus, et res
corporeas in ſe refert, non ob id ſequitur, ipfum
eſſe corporeum. Nam Deus ipſe eſſentia ſua eſt
mens omniformis. Vt in anima tua funt re-
rum corporearum et diuiſibilium formæ, ita in Deo:
