fides vera filii Dei, non in illis: quamuis a filio Dei virtu-
tem, et ſalutis viam quandam remotiorem illi omnes ac-
ceperint. Adde hic verba Clementis Alexandrini, libro
primo pædagogi, capite ſeptimo: Veteri populo, vetus
erat teſtamentum, et lex cum metu populum erudiebat,
et Verbum erat angelus: nouo autem populo nouum te-

ſtamentum datum eſt, Verbum ibi genitum, metus in di-

lectionem conuerſus, et myſticus ille angelusleſus patitur.
Ex his principiis in veram de filio Dei ſententiam o-
mnia veterum ſcripta ſunt cum euangeliis concordan-

da, vt ab apoſtolis eſt prædicatum, ita ſemper in ipſis

diſcipulis intellige, hunc Ieſum crucifixum vere eſſe fi-
lium Dei vnigenitum. Et cum ipfum fuiſſe apud pa-
trem ab æterno, in propria ſubſtantia et forma homi-
nis. Diſtinctum cum ipfis nos iam olim in Deo fi-
lium dicimus diſtinctum in propria ſubſtantia et hy-
poſtaſi: diſtinctum in perſona, vt et ipſi perſonam
filii vocant. Verbum apud patrem fuiſſe filium,
X. 3. con-

694 APOLO GIA.

concedimus, fllium deſcendiſſe, et carnem aſſumpſiſſe.
Vere autem et realiter genitus, vere et realiter a pa-
tre differens filius, eſt hic homo leſus Chriſtus, qui
jam tunc erat in Deo, hac ratione patri coæternus et
conſubſtantialis. Hic ipſe homo vere deſcendit de cæ-
10. Hic ipſe iam tunc habebat in Deo mentem, perſo-
nam, et ſpiritum, licet nondum carneum corpus. Hic
ipſe, qui corpus eſt, dicitur corpus aſſumpſiſſe: quia

erat perſona eadem in verbo et ſpiritu, antequam eſ-

ſet carnis corpus. Hic ipſe Ieſus deſuper ſe huc demi-
ſit, deiecit, exinaniuit, humiliauit, exiſtens prius in
forma Dei. Hic habet virtutem diuinam, mentem di-
uinam, ſecundum quam ab æterno voluit humiliari, et
mori. Hic ipſe animam afſumit, deponit, et reaſſumit,
potentiam habens aſſumentis, deponentis et reaſſumen-

tis. Hic ipſe corpus ſibi adſuendo, per incarnationem

formauit: et eum poſtea morte deſtructum per reſur-
rectionem ad gloriam reformauit. Magno myſterio eſt
in eo tota deitatis plenitudo et potentia. Magno erga
homines dilectionis et pietatis myſterio, Deus pater ex
ſeipſo hominem filium, huius fabricæ moderatorem, ab
æterno producit, et eius ſpiritu ab æterno ſpirat. IIIa
verbi ſubſtantia erat huius corporis ſubſtantia. Illa ſpi-
rans Dei ſubſtantia, erat huius animæ fubſtantia, facta
huius propria, et peculiaris. Verbum ibi et ſpiritus
ſanctus erant in Deo ſubſtantia huius hominis Chriſti,
duæ manus Dei, ambæ in Chriſto. Subſtantialiter et
hypoſtatice eſt ſpiritus ſanctus in Chriſto, ſicut verbum.
Hoc ad carnis formam potius ſpectans, ille ad animæ

ſpiraculum. In hanc ſententiam Irenæus lib. 3. cap. 20. 4

vncti nomine contineri ait eum, qui vnxit patrem, et
ipſam vnctionem, quæ eſt ſpiritus ſanctus in eo. Si
ſubſtantialiter eſt vnctus, ſubſtantialis ſibi ineſt vnctio.
Idem Irenæus circa initium libri quinti, non verbum
ſolum, ſed verbum et ſpiritum Dei in Chriſto ait
miſceri ſubſtantiæ plasmationis Adæ, verbum et ſpi-
ritum ei ſubſtantialiter vniri. Hinc ait eſſe Ieſum
perfe-

perle
Dei, v
10 h0
inh.
Al

(contri

klins,
elt ſp

et hie

Vero
tum,
cadan
ma
Vnit
nera
ita

mnitr

qui
gen
Virg
gine
flliun
prie
tre.
Mul
et
lium
bicit
ided
1
klin
dus
ſtus.
tar,
eſt!
dur⸗

lunptke
ter 1.
ſtls, Ii
ternts
lit lee⸗
i, pet
us. H
ile: gin
egban .
nue den⸗
Drins
enten i⸗
gwiliate
teahoni.
tenluner.
grndtoen
her lell.
Itei,
ond en
6s Paere
Ctorene4
irn. 1
ntin, 1
et ſpi
isChit
tialtete
t venbt
1 Nine
elp. 40
attenn 4
in eo⸗
K wii
Tetbin
rite 1
ſe leſum
elt⸗

APDPOLOGI A. 6965

perfectum, qui capit perfectum patrem. Duas manus
Dei, verbum et ſpiritum, ait eſſe in illo viuente et perfec-
to homine, in quo eſt perfecte pater. In Chriſto eſt pater,
in Chriſto eſt ſpiritus ſanctus, tota deitatis plenitudo.
Aſpice nunc, Philippe, quam efficax hinc colligitur

contra vos argumentum. Si tropo veſtro hic homo eſt

flius, quia eſt ei filius vnitus: eadem ratione hic homo
eſt ſpiritus ſanctus, quia eſt ei ſpiritus ſanctus vnitus:

et hic homo eſt pater, quia eſt ei pater vnitus. Quis

vero tam illuſus hoc dicat? Aliud ſequitur argumen-
tum, Si hypoſtatica ſola vnio vobis facit dici filium,
cadauer Chriſei in ſepulchro erat filius, et ſeparata ani-
ma filius, cum eſſet filius ille vtrobique hypoſtatice
vnitus. Longe aliud veritas docet. Ratione veræ ge-
nerationis dicitur homo filius. Matthæus et Lucas nos
ita docent, genitum hominem eſſe filium, ex Maria ge-
nitum, de ſubſtantia et virtute Dei genitum. Proprie
quis dicitur filius illius, de cuius ſubſtantia et virtute
genitus eſt, Filio Dei Irenæus et alii tribuunt veram ex
virgine generationem. Si aliqua ſine tropo eſt in vir-
gine generatio, aliquis ſine tropo factus eſt ex virgine
filius, factus ex muliere filius, vt ait Paulus. Ex pro-
prietate linguæ ſanctæ non dicitur generatio ſine ma-
tre. Ex proprietate linguæ ſanctæ filius ædificium in
muliere factum, ben, a verbo banah. Cum Matthæo
et Luca dicimus, in Maria generatum eſſe ſanctum fi-
lium Dei. Non ergo per tropum veſtrum hic homo
dicitur filius Dei, quaſi ſit in eo realis filius: ſed
ideoò, quia eſt ipſe genitus de ſubſtantia Dei.
Eraſmus ait, Irenæum ſenſiſſe, hominem leſum eſſe
filium adoptione, lib. 3. ca. 2 1. Quæ adoptio ab omni-
bus improbatur. At nos Irenæum ſuſtinentes dicimus,
quod adoptionem percipiens ibi non intelligitur Chri-
ſtus, ſed genus humanum. De noſtra adoptione ipſe loqui-
tur, quam per Chriſtum accipimus, Chriſtus vero naturalis
eſt filius, non adoptiuus. Ille fructus ventris Mariæ eſt na-
turalis filius Mariæ. Ille ipſe naturalis filius Mariæ eſt na-
X. 4. tura

696 A PDOLOGIA. ⸗
turalis filius Dei, non duo filii. Filius hominis corpus
ipſum eſt. Filius hominis eſt ex homine genitus, cor-
pus ex corpore, vt ait Tertullianus lib. 4. adueriſus
Marcionem. Sine tropo, et ſine aliquo idiomatum ſo-
phiſmate, eſt Maria realiter sαοτπιος Deum generans,
ſeu Dei genitrix, quia filius eius eſt vere Deus. Ipſe
eſt ſequeſter medius, vtriusque ſubſtantiæ particeps,
mediator Dei et hominum, hominem Deo, et Deum ho-
mini reconcilians, miſcens in ſeipſo hominem et Deum.
Duplex eſt in eo natura, nec iſta filius, nec illa filius:
ſed totus ipſe filius, filius Dei, filius Mariæ, filius ho-
minis. Filius hominis Hebraica phraſi idem eſt, quod
homo vulgaris: quamquam et ibi cum emphaſi dicere-
mur, ex homine filiationem extrahi. Ipſummet filium ho-
minis eſſe filium Dei, docet Chriſtus Ioan. S. Nam poſt-
quam explicuit diuinam hominis poteſtatem, ſubnectit,
Quod filius hominis ſit, nolite mirari. Nam ille ipſe filius
hominis eſt filius Dei, ſola voce mortuos ſuſcitans.
Rogabis tu nunc. Si in hoc homine eſt verbum et ſpiritus,
quare potius dicitur hic homo eſſe verbum Dei, quam hic
homo eſſe ſpiritus Dei? Reſponſio. Quanquam certa ratio-
ne dici poſſit: tamen ex modo eſſe differentiam, ſæpius o-
ſtendi. In verbo enim erat et apparebat hominis figura. In
verbo erat ſpiritus, in ſpiritum verbum, et virtus eadem,
ſubſtantia eadem verbi et ſpiritus. In ſermone, velut in re
externe viſa, erat interne contentus ſpiritus. Et ſermo in
ſpiritu quaſi expreſſio, ſeu articulatio facta in ſpiritali ſub-
ſtantia. Verbum ergo ad corpus ipſum filii potius ſpecta-
bat. Corpus verbo tribuerunt antiqui, et dicebatur olim
corpus verbi. Ab eo verbi corpore dicitur eſſe in Chriſto
deitas corporaliter, corporali modo viſibilis, et tangibilis.
Valentiniani, magi, et Marcionitæ docebant, Chriſtum cæ-

leſti illo verbi corpore contentum non accepiſſe veram

carnem de Maria: cum tamen idem magis colligatur, eum
accepiſſe, vt fieret viſibile, quod tunc in Aenigmate vide-
batur, vt ait Tertullianus. Erat olim perſona verbi, effigie
corporea, quodammodo viſibilis. Quod ipfum indicabat,
eum in carnis corpore vere poſtea videndum, vt figu-
ra in-

Rcor
, cl..
Adnerig
Atun

enera⸗

us.
rtiechi
eumn ho⸗
et Deun
lla fliu⸗
flins ho⸗
eſ, Cat
ſi dicete⸗
fliumko⸗
Van po.
ſobrect
iplefln
tans.
,Gun .
ettutte
ſeyiue⸗
Rgn-
Nsenith
velotint
tſemmon

aturcekt
inChrite

iſtumc.

ſe veran
törenn
ſte Fice⸗
tiehe⸗
Cictbe,⸗
Vt
.

APDOI. O G I A. 69 ⁵

ra indicabat futuram veritatem. Libro de carne Chriſti
ait Tertullianus, verbum habuiſſe corpus, et adhuc in
Maria corporatum eſſe, et in carnem veluti conuerſum,
ita tamen, vt manſerit Deus. Incorporatio vere facta eſt,
vt incarnatio et humanatio. Hac perſonalis exiſtentiæ,
ſeu formæ, ratione potius dicitur verbum caro factum,
quam ſpiritus caro factus, licet vere ſit ſpiritus humana-
tus. Quodam modo facta eſt verbi in carnem conuerſio,
et perſonæ translatio, vt huic perſonæ carnis nunc tribu-
antur omnia. Sicut eſt virga in ſerpentem formaliter con-

uerſa: manente virgæ ſubſtantia: ita et in verbo. Eadem

huius corporis deitas erat antea verbi deitas, et erat hu-
ius carnei corporis ſemen in verbo. Sicut in ſemine ver-
bi erat hic homo filius apud Deum, ita inſeminatus vbi-
que dicitur Chriſtus in veteri ſcriptura. Hinc lib. 4. ca-
pite viceſimo tertio ait Irenæus, Inſeminatus vbique in
Moſis ſcriptis eſt Chriſtus, filius Dei, cum Abraham lo-
quens, Sodomitas iudicans, et rurſus cum videretur, in
viam dirigit Iacob, et de rubo loquitur cum Moſe. Abra-
ham verbum videbat, verbum ſequebatur, et cum verbo
peregrinabatur, vt ſcribitur eodem libro, capite duode-
cimo.
Cum itaque Deus habeat multiplex eſſe, et ab æterno
Chriſtum inſtituens, hanc verbi et ſpiritus æconomiam,
in eo inſtituerit, ex multiplici perſonarum exiſtentia, nun-

quam licet realem diſtinctionem inferre, aut Dei in ſeip-
ſum motiones illas includere. Statuta filii perſona, ei De-

us ab æterno loquitur et percipit. Mens ipſa Chriſti, qua-
lhis nunc eſt, viuens lux, ſeorſim ibi agebat: et ibi iam
erant electi in ſpiritu, quaſi plures ſpiritus, et cum ſapi-
entia plures ancillæ. Sapientia ipſa eſt multiplex, multi-

formis, et multitudo, prouer. 8. eſt multiplex ſpiritus, et

intelligentes ſpiritus continet, ſapien. 7. Manifeſtum id
eſt, ſi tu intelligas, Deum eſſe in omnibus, varie in ipſis
agentem: imo eſſe ipſam vniuerſitam rerum. Similitu-
dines adduci poſſunt, vt intelligas, in Deo varias perſona-

les diſtinctiones, et colloquia. Singulorum vita lucens

X. 5. erat

698 APOIL. O GIA.

erat in verbo. Ab æterno eſt ſpiritus deitatis illius,
ſeu portio illa, Petro data, quæ ipfum vniuit Deo. Ab
æterno eſt talis illi parata. At deitas illa non erat rea-
liter Petrus, non erat filius Iona. Ita plenitudinem
ipſam Chriſti dicimus non fuiſſe olim realem Chriſtum,
nec realem filium. IIIi ſpiritui Petri loquitur Deus,
præcipit, et teſtimonium dat, vt ait Paulus. Præcipiat
ita voluntas tua intellectui, aut quid faciendo eum ſibi
ſocium iungat. Suntne ideo res diſtinctæ? Ancilletur
virtus ſpiritus verbo prolato, eis Deus loquatur. Ex
illa perſonali actione, non ſequitur realis diſtinctio.

Eo magis, quia iam tunc Deus cum hoc homine lo-

quebatur vt pſal. 109. Eſa. 45. 49. et aliis locis. Si
cum iis, quæ non funt, ita loquitur Deus, ſicut cum iis,
quæ ſunt: quanto magis cum ipſo Ieſu, qui iam tunc
erat ſubſtantialiter in Deo? Chriſtus ſecundum eſſen-
tiam formæ ſuæ vere fuit ſemper in Deo. Deus ita
habet multiplex eſſe, et varie ita conſtiſtit, vt illa col-
loquii ratio ab eo non abhorreat, cum præſertim adeſ-
ſent angeli ad perſonæ filii obſequium. Verbum et ſpi-
ritus, velut duæ manus, erant in Deo, vna cum ange-
lorum miniſterio, quibus omnibus Deus loquebatur.
Cum Deus loquitur, et præcipit monti, aut pluuiæ, aut
lapidi, loquitur deitati, quæ in ſingulis eſt. Suntne
ideo deitates realiter diſtinctæ? Perſonæ ibi dici poſ-
ſunt, quæ audiunt vocem Dei. Diſtinctiones in deitate
ſumuntur, ratione modorum, et ratione rerum, quibus
ipſa communicatur: vt deitas angeli diſtinguitur àa dei-

tate hominis, et deitas plantæ aà deitate lapidis. An

non deitas illa lapidi vel plantæ inſita, diſcernitur a
ſpiritu ſancto, qui eſt in homine? bPer deitatem, quæ
eſt nunc in re quauis, poteſt Deus nouum mundum
creare, per illam hypoſtatice apparere, et ſeorſim age-
re: quanto magis per Deitatem Chriſti.
Hanc item rationem, et fſimilitudinem co-
gita. Ignis ab æterno paratus dæmonibus tor-
quendis, eſt ipſemet Deus, vt dialogo primo

eſt ſatis oſtenſum. Non eſt enim creatura ali
qua

Jla
et m.
buren
ionen
erat
excx
ita l
tum,
ng
butte
nunc
Dertr
lib.
Dan
que
At
No
eui⸗
gehe
qui
Gum
habi
He

Ptig lin
Deo. A
leratte⸗
Nitudien
Chriun
itur Deng
Drecii
0 eunmi
Ancllen
UNtot,
Citinti

ettinmtt
bun aß
cumn A-
uen

ſcetnim.
ten, e
onen
Cln

ven

APOIL O CIA. 699

qua Deo coæterna. Ipſe Deus eſt ignis conſumens,
et multo magis tunc conſumet, intus et externa con-
burens. Lex docet eſſe igneum Deum, qui diem
igneum eſt inducturus. Quemadmodum nubes eadem
erat Aegyptiis tenebræ, et Iſraëlitis lux: ſol idem hos
excæcat, et torquet, illos vero illuminat et reficit:
ita Deus idem eſt bonis gaudium, et malis tormen-
tum, ſicut Chriſti virtus dezmones torquebat. Diui-
nus eſt ille ignis æternus, inexſtinguibilis, paleas con-
buſturus, reliqua purificaturus. Iudicium fiet per
hunc ignem Dei, animas ipfſas attingentem, vt docet
Petrus libro primo et quinto Clementis, et Irenæus,
lib. 4. ca. 8. et 9. ad idem 2. Cor. 3. Eſa. 30. 66.
Dani. 7. Mala. 4. et alibi paſſim. Coniiciat iam Deus
quem in vllum ignem, ignem mittat, igni loquatur,
aut ei quid præcipiat. Eſt ne propterea res alia 2
Non iam hinc trinitatem, ſed quaternitatem in Deo
euidentem habes, patris, filii, ſpiritus ſancti et ignis
gehennæ. Si quinternitatem vis, adde thronum Dei=
qui ſcripturis probatur æternus. Adde luminis ami-
Gtum, vt veſtimentum Dei, nubem, quam equitabat, et
habitaculi caliginem, et ita habebis octonationem.
Hæ omnes perſonæ eſſe poterant, viuentes, intelli-
gentes, ſeorſim agentes, quibus Deus loqueretur ad-
mixtis angelis. Erant dii viui, viuæ æternitates, viui
fontes, viuæ manſiones, viuæ in ſingulis perſonæ di-
uinitatis, et viuentia nomina in cælis conſeripta. Plu-
rimos ſi velis, ita tibi facies cum Valentino Deos,
omnes in æternitate, quæ æternitas eſt iterum
Deus, et ſuam æonis diſtinctionem habet. Eſt ne realis
trinitas ex æone ipſo, et throno, et igne? Eſt ne trini-
tas luminis, nubis et caliginis? Tri initatem tertiam tri-
um luminum, naturæ, gratiæ, et gloriæ, ſuperius iam
oſtendi: quæ tria lumina funt Deus, et eſt ipſe pater
trium luminum, quæ ſunt viuentia lumina. Si trinita-

tem quartam vis, ecce illam. Salomon prouer. 5. diſcer-

nit in Deo tria, ſapientiam, artificium, et ſcientiam.
Hebræis

700 A P O IL. O G I A.

Hebræis dicuntur in Deo tres middoth, tres proprieta-
tes, ex Deo naſcentes, non res diſtinctæ. Adde quin-
tam trinitatem, ex vera ipſa ſubſtantia Dei. Inter cly-
banum illum, ſeu ſtagnum ignis damnatorum, et gloriam
beatorum, erit medius hiatus, quod totum erit ipſemet
Deus omnia in omnibus exiſtens. Eft ne trinitas hæc rea-
lis, ex gloria, hiatu et clybano? Plus differunt gloria bea-
torum, et ignis damnatorum, quam different olim ſermo
et ſpiritus in Deo. Sunt ne iſtæ omnes in diuinis trinita-
tes? quaternitates, et quinternitates realiter diſtinctæ?
Quicunque tres res credit diſtinctas, tres credit dæmo-
niorum ſpiritus. Pulchrum ad hanc rem eſt Andreæ apo-
ſtoli dictum lib. 2. Clementis, Qui dæmone incipiunt ob-
ſideri, phantaſias accipiunt eorum, quæ non ſunt. Affir-
mat ibi Petrus, non poſſe quem de Deo aliquid cogitare,
cuius forma nulla vnquam extiterit: ergo non poteſt tri-
nitas illa cogitari, ergo de'monum ſunt illuſtones, et ido-
la mala in animo ſunt, quæ de tribus illis rebus vos in vno
cogitatis, cum ſit monſtrum impoſſibile. Quid in hac for-
ma vos vnquam vidiſtis, niſi tergeminos Geryones, tri-
cipitem cerberum, aut Bellerophontis chimæram.
Hac prima ratione conſtat, vos eſſe magos, aut magi

diſcipulos, de Deo cogitantes ea, quæ non ſunt, vt arguit

ibi Petrus. Horribilis eſt, pluſquam magica, illarum tri-
um æqualium, inuiſibilium rerum et motuum, in Deo in-
cluſorum, illuſio. Secundo, Quemadmodum Valentinia-
ni, et alii magi dicebant, Chriſtum deſcendiſſe in Ieſum,
ita vos dicitis filium deſcendiſſe in Chriſtum. Hunc.

enim facitis eſſe naturæ humanæ vocabulum, illum
diuinæ. Tertio, ſicut diſcipuli omnes Simonis magi
Chriſtum dicebant eſſe phantaſma ſolum, ita vos dici-

tis, olim in verbo eſſe viſum phantaſma ſolum: ſic-
ut illi in carnem Chriſti ſtomachabantur, veritatem
eius negantes, ita veſtri magi negant, eſſe verum ci-
bum. Quarto, In fide et iuſtificatione eſt recens

apud vos nata ſchola magerum. Nam, vt citato li-
bro ſecundo docet Clemens, et Irenæus libro primo,

juſtifi⸗

iuſti
docel
oper⸗
ſtieus
docel
cionii
tius
andr
ceſſit
Um
Peri
lder
Cler
tum
ſünt
ciun
Detr
bom
Lept
merc⸗
impre
men
fute
obr
dice
inin
bis!
que
ciat
iuſt⸗
tuse
mag
mno,
et
mor⸗
Præ
mor

optien⸗
e guir⸗
ter ch⸗
Llorir
iplemen
nreter
riaber
mkerne
ttitin
klinde!
t den
tee e⸗
piuntot⸗
ht. An.
Cogire
potekti⸗
ktith
Sint
nhuekr
nes ⸗
n.
tni
Vt alt
runt .
Devi⸗
lentni⸗
inlein,
M
1 on
nis i
ſos e⸗
1: 1r
eritren
rumn l⸗
fecels
o.
Prin⸗
iubii

APOLOGIA. 701

iuſtifieationem et fidem Simon magus et Valentiniani
docebant, eſſe ſolam cognitionem, et Gnoſtico bona
opera nihil efficere. Fidem hanc pingit nunc veſter Gno-
ſticus Caluinus. Quinto, Seruum eſſe hominis arbitrium,
docebant magi, Simoniani, Valentiniani, et Stoici Mar-
cionitæ: quod improbat Petrus lib. 3. Clementis, Igna-
tius ad Magneſios, Irenæus, Tertullianus, Clemens Alex-
andrinus, et reliqui omnes. Illam magorum in rebus ne-

ceſſitatem plane ridet Irenæus, lib. 2. cap. 5. et eos De-

um impotentem facere oſtendit lib. 4. cap. 7 I. et 72. et
pleriſque aliis locis liberum arbitrium ſemper docens.
Idem facit Tertullianus lib. I. et 2. aduerſus Marcionem,
Clemens Alexandrinus, libro ſecundo, et quinto Stroma-
tum, Cyprianus item, Origenes, et alii. Magi igitur hodie

ſunt, qui ſeruum arbitrium faſcinati credunt. Sexto Iudi-

cium Dei cum Simone mago illi euertunt. Nam teſte ibi
Petro, in hoc ſtabit Dei iudicium, ſi potuit homo facere
bonum, et non fecit: quod negant Lutherus et Caluinus.
Septimo cum magis illis prædicat, non eſſe dignum, vt ſub
mercede propoſita colatur Deus. Ita de ipfis refert, et
improbat Petrus, libro primo Clementis. Et propter ſu-
am excellentiam, et propter collata beneficia, et propter
futurorum ſpem, iuſte colitur a nobis Deus. Octauo, Nec
ob merita, nec ob demerita, rependi pœnam vel gloriam,
dicebat Simon magus, vtiſti dicunt. Nono, Quæ iuſte vel
iniuſte fiunt, aiebat ſoli fabricatori eſſe adſeribenda, no-
bis nihil. Supereſt igitur, cum Simone mago alium Deum
quærere, et creatorem hunc arguere iniuſtitiæ, vt qui fa-
ciat res iniuſtas. Si enim fato fiunt omnia, fato fiunt res in-
iuſtæ. Fatum autem a fando, eſt ipſemet Deus, qui ita fa-
tus eſt, et fando malorum neceſſitatem imponit. Hinc eſt
magicus veſter Lutherianiſmus et Caluiniſmus. Deci-
mo, Magica eſt vobis mors fillii Dei. Simon magus,
et fſui omnes diſcipuli, negant filium Dei eſſe vere
mortuum, ſed inuiſibilem euanuiſſe. Vos quoque ſub
præſtigio quodam conceditis, filium Dei eſſe vere
mortuum, ſed inuiſibilem euamuiſſe. Vos quoque
ſub

702 A PO LOGIA.

ſub præſtigio quodam conceditis, filium Dei efſe mor-
tuum. Nam incorporea et inuiſibilis illa res, quæ vo-
bis eſt filius, non eſt vere mortua: id vero corpus,
quod re ipſa mortuum eſt, vobis non eſt filius. Hoc
præſtigio tu faſcinatus, me Samoſatenum vocas, cum
ille hominem non agnouerit eſſe filium Dei, vt refert
Epiphanius: ſed alium in Patre filium dixerit, imagina-
rie mortuum: vt vos dicitis, vere magi, et Samoſate-

ni. Contumaciſſimus eſt ſpiritus veſter, ſicut Simonis

magi. Imo eſtis Simone mago deter'ores, qui tale tri-
ceps monſtrum in Deo cogitatis, quod ille non admi-
ſiſſet. Nos ſane magiam veſtram exhorreſcimus, et a
vVero fidei Chriſti fundamento nec tantillum receden-
tes, patrem, filium, et ſpiritum ſanctum credimus: fi-
lium a patre æternaliter genitum, et ſpiritum ſanctum
ab eis procedentem. In hanc ſententiam non ſolum iam
citatos ſeniores adduces, ſed et Athanaſium ipfum,
imaginum cultorem, cum charactere beſtiæ; Auguſti-
num item cum ſuo monachiſmo beſtiæ, adoratorem,
et reliquos omnes, trinitatis illius inuiſibilis reales di-
ſtinctores: ſi modo ad viſibile verbum, ſeu perſonam

Chriſti, animum reducant, metaphyſicas illuſiones et

realitates illas explodendo. In re clara et euidenti hal-
lucinati ſunt omnes Antichriſti admiratores, beſtiam
adorando facti beſtiæy. Ita Chriſto placuit, in odium
Antichriſti, vt in errorem abducerentur, quaſi etiam
electi, Matth. 24. et Marci. 13.
Quare igitur eccleſiæ illius authoritate nos ter-
res, Philiippe, cum tu ipſe ſcias, eſſe eccleſiam
Antichriſti. An neſcis, eccleſiam Chriſti iam dudum
eſſe fugatam? An non credis, Romam eſſe Babylo-
nem? Eis vere tu credis, quos vides geſtare characte-
rem beſtiæ? Tu, qui Nicenam ſynodum probas, quare
Papiſmi nugas ibi ſtabilitas non probas. Quare pa-

ſchale ſtatutum ibi factum non tenes? Tam puerilia in

eo ſunt errata, vt pudeat referre iam ab aliis in Calendario

abunde monſtrata. Quare monachorum leges et ceremo-
niales

niale⸗
re pr.
Athuan
ſtum.
ſti?
mus.
redu
ſemp
nobi
ccip
ſtra
tra
nia
et
Verl
kllin
Hoe
pro
lius.
tione
fllius
Prie
eſt
Guns
ate
illi
per
am
dri
big
bo
hum
ſon⸗

hom

mibr
con
in

leor.
ue o⸗
corply
1s. HMe
15, un
t telen
imgin.

Alnotate

Kimnorke

tllett⸗
On an.
ltz, et!
lececk
innget.
ſanünn
ſoluminn
n iin,
Aulti
Cratoten,
lellsl⸗
perlonm
onei 1
lenti ii
. hetin
inodiun

10 fe.

ccclela
n Ce
Pubi⸗
chatucr.
s, gunt
are hr

nerii⸗

Nenani
Cetene.
ginls

A P O L O G I A. 703

ni 19 5 .1 2
ueninle non d ibi ordinatas non ſeruas? Qua-
n ſi non nan nerifieas Quare imagines cum
ſhun, et dicis woin . Papam dicis eſſe Antichri-
ſti ?2? Nos nec Aaeenrilto, eſis fautores Antichri-
mus. Sed ad veram en nbelicie i ei eins eredi⸗
ſeetn d ipſam filii aprehattonenm, hune hennir em
emper filium intelligimus ommnem
accipiatur 10 ni wta vox ſillus, quæ non
dng ge ni homine filio. Vnde igitur tanta ve
tra diuini ſrmoni nn Vnd- tanta ſtupidhtas, con-
nia proferre? Dro Probrictaten; tam horrenda ſom-
et ab eo biurimum obi Atatis Ioannis euangelium,
verbum incarnat idetis. Nam Ioannes ipſe
filium vocat Erge Prra dicit⸗, deinde vnigenitum
Hoc ſaltem tu Erann incarnatio facit dici vere filium
10c 4 tug ammaticus ſcire debebas ind
proprie ſignificat Nνσσ aliud propri 3 uGà aliu
lius. Vnde vos res i ſas i pronrie nignileat n
tione, colligitis? Scri “ ion NE Ggmiüca⸗
filius, qui eſt riz omnibns ille cl propris
brie Nirultum proprie plaſma, proprie germen, pro-
tit Proprie Machas. pr. genitus; proprie natus. IIle
tus, proprie Rex, . ee Chridus: prohrie vn-
uator. Vos Rornm guchdlum Romim Propheta, Sal-
i inniübin nomina ſeparatis er aunbitn lio
dr S dun neſcio quid ſomniauit, initio li-
rit i de trinitate. Mihi plane nulla eſt
biguitas. Ego omnia homini tribuo, ac ctinm ver⸗
bo in perſona hominis. Verbum ca Wü R ⸗
humiliatum, dico mortuum, qua dico fun clieo
ſona hominis. Ad hunc modum iter verhn Per-
hominem diomata communicari dico, ſine v Urteilin e.
nibus. Salomoni ipſa ſapientia erat oli HH
conſtituta, ſpiritu ſancto vncta, ordinata, ienogtn.
in victimam præparata. Eadem Petro apud n⸗
tem

1

704 ADPDOLOGIA.
tem erat vetus propheta, iam olim vnctus. Iam erat ibi
filius hominis, homo ipſe Ioan. 6. et 17. Veteres omnes

iam olim Chriſtum dicunt, perſonam reſpicientes. Ex

ipſis ergo ſenioribus, et ex Tertulliano ipſo, aperte doce-
mur, in modo, ſeu diſpoſitione Dei, conſiſtere perſonalem
diſtinctionem. Id dictum de perſonale diſtinctione, ſeu per-
ſonali diſpoſitione, vt a priorum diſcipulorum fonte prod-
iens nobis venit obſeruandum. In Salomone manifeſta eſt
ſapientiæ perſonalis diſpoſitio, vt dicatur ſapientia a Deo
per inuentionem certam ita conſtituta, acquiſita, inueſti-
ta, diſpoſita, formata.
Hæc erat olim trinitas. Erat Deus pater, immenſitas
inacceſſibilis, incomprehenſibilis, lux inuiſibilis. Solum il-
lum ita Paulus ait ſimpliciter inuiſibilem. I. Timoth. I. et
6. Erat in immenſitate illa verbum, lux, perſona Chriſti,
prius occulta ratio, deinde manifeſtus ſermo. Erat chara-
cter diuinus pro ſigno poſitus, refulgentia quædam gloriæ
Dei. Erat apparens lumen, de lumine non apparente, et
manebat lumen in lumine, de luce inuiſibili fuit lux viſibi-
lis, de inacceſſibili acceſſibilis, ad ſubſtantialem huius ho-
minis generationem diuina exhibitio. De ſe ipſo inuiſibili
in creatione protulit Deus viſibile verbum, velut de te-

nebtis lucem educens. Ex interna mente Dei extitit ſer-

mo. Exiſtentiam ego dixi, ſicut dixit Deus, Exiſtat lux,
et extitit lux. Ea enim ſimilitudine extitit verbi lux, ſer-
mo viſibilis. In inuiſibili patre viſibile verbum, poſt Ire-
næum et alios docet Tertullianus lib. 2. contra Marcio-
nem, et li. aduerſus Praxeam. Talis fuit Dei manifeſtatio,

vt nec angeli eſſent quicquam de Deo cognituri, niſi

quatenus eis per verbi lucem manifeſtabatur. Erat et
ibi alia virtus, alius diuinitatis modus, diſtinctus, ſen-
ſibilis, ſubſiſtens: non ita pro ſigno poſitus, ſed oc-
culte agens. Modus primus erat apparitionis, et mo-
dus hic communicationis. Modus vterque ſubſtantia-
lis, et eſſentialis. Atque ita eſt ſpiritus ſanctus ſub-
ſtantia vere diuina, ſed modo et diſpoſitione certa. Ita

ſe Deus exhihere voluit. Non eſt hic alia ratio quæ-
rendz-

tenda,
lus his
gnitus
ſtetiun
ipla
nicati⸗
trus.
Vtraq
formar
minis,
nunce
era
Po,
quae
Us pa
pient
dem,
lius.
entix
Ne, ey
Uit rer
bus Zi
Nitado⸗
ng,
Guam
ue ven
holtate
lens,
Dorali
blit en
Ind tem
le tene
les De
t on
labenn
ſi he
us,

erk l
8nn
68.
techer⸗
ſonalen
leuper
eol⸗
nifehcl
cinae
binuel⸗
Omenu
Chuni⸗
loth16
Cii
Tatehur⸗
angie
leltet
Urtit
insh.
hinliiii
Itcer⸗
enttihr
ilo
a

APOLOGIA. 205

renda, Totum trinitatis myſterium nobis ex cplicuit Pau-
lus his verbis, Deus manifeſtatus eſt in carne, iuſte co-
gnitus eſt in ſpiritu. Trinitas hæc dicitur, ſeu potius my-
ſterium duplex eſſentiæ diuinæ, nobis exhibitæ. Natura
ipſa Dei, tam verbi manifeſtatione, quam ſpiritus commu-
nicatione, ſe vere nobis obtulit, vt poſt Chriſtum ait Pe-
trus. Duplex hæc eſt conſtans via exhibitionis diuinæ,

vtraque in Chriſto ſubſtantialis, et ab æterno in Deo præ-

formata. Sicut nunc eſt deitas in Chriſto ſub forma ho-
minis, ita ab æterno erat Chriſtus in forma Dei. Sicut
nunc eſt deitas in Chriſto ſub ſpecie ſpiritus, ita ab æterno
erat modus idem in Deo. Erat iam ſpiritus in archety-
po, quodammodo deliteſcens, donec cœpit ferri ſuper
aquas, et implere omnia. Modo eodem, quo nunc eſt De-
us pater hominis, ab æterno erat pater verbi viuentis, ſa-
pientiæ ſubſiſtentis, virtutis ſuæ, et figuræ. Modo eo-
dem, quo nunc eſt homo filius, erat ab æterno verbum fi-
lius. Genuit ab æterno pater filium hune ineffabili fapi-
entiæ cogitatione, præparatione, conſtitutione, prolatio-
ne, exhibitione, cuius modum nee angeli plene ſciunt, vt
ait Irenæus. Si ineffabiles ſunt modi diuinitatis, in re-
bus aliis, multo magis eſt ineffabilis in Chriſto tota ple-
nitudo, et modus eius æternus. Ineffabilis eſt et mo-

dus, quo ſtatuit Deus, virtutem ſpiritus ſanctificantem,

quam miro conſilio ſtatutam ait Clemens. Mira vtrin-
que verbi et ſpiritus economia, externa et interna, hy-
poſtaſeſque perceptibiles. Sicut prodiiſſe verbum vi-
uens, veluti corporalem diximus, ſeu eſſentiam Dei cor-
porali modo exhibitam: ita de eſſentia verbi ſe exhi-
buit eſſentia ſpiritus, velut aura quædam, angelo et ani-
ma tenuior, quæ creata omnia repleuit. Ad corpus fe-
re tendebant duæ iſtæ exiſtentiæ, ſiue duæ exhibitio-
nes Dei, veluti duæ manus, facturæ et gubernaturæ

ea omnia, quæ ſunt in mundo, omnia corporale quid

habentia. Erat ſpiritus a verbo, quaſi ab ore Chri-

ſti halitus ad omnia viuificanda ab æœterno diſpoſi-

tus. Spiritus Dei eſt generaliter in rebus omnibus:
V. at ſpi-

706 A PD O L OGIA.

at ſpiritus ſanctus peculiaris halitus dicitur, ad huma-
ni ſpiritus ſanctificationem, aura diuina, pulſus diui-
nus, ſenſus diuinus, intus perceptibilis, ſubſtantiali-
ter in anima ſubſiſtens. Hinc ipſfe eſt internus in
nobis conſolator, virtus in nobis diuina. Voluntate,
et conſilio Dei, ait Petrus libro nono Clementis, eſſe
huic ſeculo ſtatutam virtutem hanc, vt ſeruet electos
Chriſti. In æa quidem virtute, in eo ſpiritu, ſerua-
tur nunc regnum Chriſti, intra nos confiſtens. In-
ternum hunc ſpiritum vocant ſeniores vicarium Chri-
ſti, cum externe ipſe receſfſerit. Vicarium Chriſti agit
internus ſpiritus, ſicut vicarium Dei agebat externus
ſermo. Vicarium Dei nunc agit ſpiritus ſanctus, et
Dei nomine in nobis operatur. Spiritus ſanctus in no-
bis loquitur, ſpiritus ſanctus nos mittit, ſpiritus ſan-
Gus vitanda prohibet, et reliquas actiones intus exe-
quitur: externe quoque ei adiungitur angeli miniſteri-
um. In hac tanta Dei œconomia, non ſolum variæ
actionis virtutes tres, voluntates, proprietates, et diſ-
poſitiones: ſed perſonas tres, hypoſtaſes tres, eſſen-
tias tres, in Deo concedimus. Realem quoque in eis
diſtinctionem, ratione adiunctorum, et operationum.
Ex varioô inſuper orandi modo veram trinitatis

rationem colliges, et intelliges, non fuiſſe olim rea-

lem filium, vt nunc eſt: intelliges, ſpiritum ſanctum
non eſſe rem diſtinctam, vt tua illuſione fingis. Olim
patres orabant vnum Deum fimpliciter, angelum
admiſcendo, vt geneſ. 48. Iudicum. 6. et Hoſeæ.
12. Apoſtoli iam ad filium preces ſuas faciunt. Ad
ſpiritum ſanctum nec, ante, nec poſt incarnationem
leguntur ſeorſim factæ preces: quia nec fuit, nec
eſt, res diſtincta, ita nobis pro ſigno poſita: ſed
ad actiones eſt deitatis ſubſtantia miniſtrata. Quis

ad ignem illum, quo examinandus eſt, ſeorſim pre-

ces fundat? In apocalypſi apertis Ioanni cælis, et
in viſione Stephani, ſolus Deus et agnus orantur

et adorantur. Seorſum nego ſpiritum illum orari,
Vt vos

Vt
tatis
Dei,

APOEOGI A. 707

die⸗ vt vos ſophiſtæ rem diſtinctam, æqualem patri, cogi-
kntini. tatis. Si quis vero bene ſentiens inuocet aut ignem
“ Dei, aut ſpiritum Def, aut lucem Dei, Deum ipſum
Emm inuocat, ei, qui angelos intelligeret, orationem inter-
i dicerem, ſicut adorationem. Atque ita damno veſtrum
ekin ad tres illas res orandi modum. Si Vere tu oras, ille
qui in te orat, eſt ſpiritus ſanctus, in quo eſt nobis
in. orandus Chriſtus, qui nobis eſt poſitus pro ſigno.
d Oramus nos patrem in nomine ſuo, qui eſt pater no-
*R ſter: in nomine filii, quem pro nobis dedit: in no-
rſin mine ſpiritus ſancti, quem nobis communicauit. At
“ limites poſitos non tranſgredimur. .
halckz Quia vero in hac re, et in pleriſque aliis, eſtis
uhn vos patrum limites tranſgreſſi, operæ pretium fuerit
fitukt traditiones veteres paululum expendere. Ceremo-
imur⸗ nialia quædam apoſtoli ipſi, et apoſtolorum diſcipuli
niiſ tunc obſeruarunt, et obſeruanda docuerunt, non
lun un vt formam legis, ſed vt formam doctrinæ. Conſtat,
tne non fuiſſe legalia præcepta, vt nunc a Papiſtis fiunt
ey ein leges ſub anathemate. Imo ſinguli cucullati ſua ſibi
end nunc anathemata faciunt, et execrationes varias, vt
immu impreſſior ſit tranſgreſſionis maledictio. Quæ apo-
1 niid ſtoli ipſi in concilio decreuerunt, non penitus liga-
olin te. bant, nec nunc ligant, acto. I15. multo igitur minus
mn lnin beſtiæ decreta ligant. Nullum in eo apoſtolorum
gis n decreto erat anathematum fulmen, ſed forma do-
emn ctrinæ: at ſæuiſſima hæc belua doctrinas conuertit in
et Hl anathemata. Olim ad continendam ſine offendiculo
iunt. 4 Veram Chriſti religionem et populum, ceremoniis aſ-
Imin ſuetum, ſunt quædam ad tempus ſtatuta, et quæ-
fiit, N dam diſſimulata: vt de idolothytis, ſuffocato, ſan-
oſta: 8 guine, de capitis raſura, de voti oblatione, olei vn-
. ctione, et gentium commercio, ab apoſtolis factum
rün r legimus. Iudaizabant aliquando apoſtoli, præſer-
crli, 4 tim lacobus, vt apparet, Galat. 2. et acto. 21.
Sorm flinc ille Ieroſolymis inter Iudæos ſemper agens,
n on, V. 2. et ad

It

208 A P O L O GI A.

et ad Iſraëlitas in Chriſtianiſmo Iudaizantes ſcribens,

nempe ad duodecim tribus, vſitatam eis olei vnctio-
nem admittit, ſicut circunciſionem eis admittebat et
reliqua legalia, vt conſtat dicto cap. 21.
Quorundam dierum celebris erat recordatio, ob res,
in eis pulchre geſtas, ſed non ocium Iudaicum. Reſfur-
rectionem Chriſti, prima ſabbati factam, octauo quoque
die celebrabant primi Chriſtiani, dominicam eſſe diem
dicentes: a ſudore tamen vultus, et manuum opere non
ceſſantes, vt ad Magneſios ait Ignatius, qui nullum no-

bis ad ociandum docet eſſe feſtum. Cunctis diebus vitæ

ſuæ Adamum laborare debere, docuit Deus, idque fuit
jus naturale. Non obſtat lex ſabbati iuxta literam ad tem-
pus poſtea data, quia ſublata eſt, ſen completa. Irenæus,
lib. 4. cap. 30. veriſſime docet, eſſe nobis quotidianam
ſpiritus quietem abſque aliqua ſabbatorum obſeruatione,
inſtar Abrahæ, qui ſabbatis nullis ociabatur, ac etiam in-
ſtar Adæ. In libello repudii generalem regulam nobis
dat Chriſtus, ad Adamum ipfum, velut ad ius naturæ nos
