domino, et alienus interdicebatur, Leui. 6. 10. et
24. Per Antiochum vere extinctus eſt ignis ſpiritus
ſancti in eccleſia, et ignis alienus inductus. Nihil
ille integrum reliquit.
Ex hoc toto tertio libro inferas, miniſteria noui te-
ſtamenti eſſe miniſteria ſpiritus, propter ſpiritus arca-
nam et internam efficaciam. 1. Cor. 4. et 2. Cor. 3.
Spiritus ratione eſt interna euangelii prædicatio, in-
terna generatio, et interna manducatio, ſicut per ſpi-
ritum data eſt nobis lex interna, ſeripta atramento,
et tabulis internis. Externa vero data ſunt miniſteria,
vVt teſſeræ, et indicia certa internæ actionis „ Vere
præſentis. Det nobis Ieſus Chriſtus miniſteria hæc ita
ſeruare, vt ſit ipſe ſemper in medio eccleſiæ. Amen.

De Or-

D⸗

Ncede
Oblern
mo
tum in
egerit

Kis d

docto⸗
Vunter
tedem
borunn
nec
itter
baptit
Verbu
eſſea
in en
e (
cedat
Plleite
run
te n
legare
et (
2ans.

tet,

Dei ſ.
Gvod.
bonox.
Gicto e
s nolii

,El. &

ſin armn
re. II.
3. (N

entioninn.
le Ditt

n De r

Col 4.

ele nt
iten e⸗

olit⸗
rleß⸗
ramentd
Piritet.
8, r
le ¹
Anel.

el

uuuß
D E O& RD I N E
MVYSTERIORVM RE-
generationis.

LIBER QVARTVS.

P Ropius iam ad peculiaria baptiſmi myſteria
accedentes, vt doctrinam, pœnitentiam, et fidem,
prærequiri oſtendamus, Chriſti ſermones nobis vnice
obſeruandos in animo primos reponemus, vt quem-
admodum ab eo præceptum eſt, verorum diſcipulo-

rum inſtar nos exequamur. Obſeruandum item, quid
egerit ipſe, quid apoſtoli, vt ex eorum dictis et fa-

ctis diſcamus ſapientiam.
Quod doctrina Chriſti prima requiratur, ipſius
doctoris verba manifeſte nos docent. Matth. vltimo.
Euntes docete omnes gentes, baptizantes eos. Con-
cedemus cuiquam mortalium, vt ordinem, vim ver-
borum, ipſaque Chriſti verba nobis ſuffuretur? Imo
nec apicem vnum de verbis Chriſti nobis inuerti per-
mittemus. Chriſtus ait, Docete baptizantes. Pædo-

baptiſte aiunt, Baptizate non docentes. Omitto

verbum, Euntes: quod indicat, miſſum a Chriſto
eſſe debere miniſtrum. Doctrinæ nunc ordinem et

in eo dicto, et in aliis obſeruo. Primum omnium,

quæ Chriſtus egit aut præcepit, fuit docere. Do-
cebat autem pœnitentiam, et fidem, dicens, Reſi-
piſcite, et credite. Quanquam vero nullus verbo-
rum Chriſti ſit ordo, quanquam prius et poſterius
te non moueant: tamen ea verba eſſe coniuncta,
negare non potes. Ergo qui baptizat, non pot-
eſt Chriſti præceptum exequi, niſi doceat bapti-
zans. Iuxta vim relatiui eos, intelligi opor-
tet, Docete omnes gentes, baptizantes eos, (cili-
cet,

Doctri⸗

nde.

5626 DE RECENERATIONE

cet, quos docuiſtis. Quid hic vos dicetis pædobapti-
ſtæ? Baptizate eos, quos docuiſtis, vt Chriſtus præ-
cepit. Græca vox uæœhe Sνρνα⁰ρ, proprie ſignificat, di-
ſcipulos facite, baptizando eos. Adde, quod Chri-
us in eo præcepto bis meminit doctrinæ, ante ba-
ptiſmum, et poſt. Primo dixit babnTsναναατα baptizan-
dos. Secundo dixit dι ααρνω᷑νꝶeνε baptizatos. Primo in
poenitentia et fide initiandds omnes præcipit. Poſtea
addit, dicens, docentes eos ſeruare omnia, quæ præ-
cepi vobis, nempe charitatem, et cænam. Quæ omnia
eſto ſint ſemper docenda, tamen ante baptiſmum non
eſt neceſſarium ita docere, ſicut pœnitentiam et fidem.
Ex Marco etiam habemus verba Chriſti, quæ nolim
accipias, vt verba libri ſignati, ſed vt verba viua:

Qui crediderit, et baptizatus fuerit, ſaluus erit. Qui

crediderit, me eſſe Meſſiam filium Dei, et in hac fide
baptizatus fuerit, ſaluus erit. Ecce regulam Chriſtia-
niſmi, credere et baptizari. Non ſolum ordo verbo-
rum Chriſti prius credendum docet, ſed quia prædi-
candum antea præceperat. Ite, inquit, prædicate euan-

gelium. Prædicate, me eſſe filium Dei, qui in cælis
regnô, et mihi credentibus omnia dono. Qui ex au-

dientibus id crediderit, et credendo baptizatus fuerit,
ſaluus erit. Videant pædobaptiſtæ, quod totis euange-
liis Chriſtus egerit, vt eius imitentur veſtigia. Primum
quod Chriſtus egit, fuit, pœnitentiam et euangelium
regni prædicare, vt reſipiſcerent et crederent. Nouiſ-
ſimum autem, quod præcepit, fuit baptiſmus. Vbi ite-
rum præceptum de prædicando et docendo, quod prius
dederat, repetens, præmiſit dicens, Docete, vt credant,
et credentes baptizate. Item vt omnis Chriſti actio ſit
noſtra inſtructio, Chriſtus triceſimum agens annum ba-
ptizatus eſt, Lucæ. 3. Idque magna myſterii et perfe-
ctionis ratione: cum illa ſit ætas viri perfecti, et pla-
ne adulta Chriſti, in qua quis efficitur capax myſterio-
rum regni, in qua fit vera hominis innouatio et reſur-
rectio. Chriſtus inſuper orans baptizatus eſt, vt ait Lu-
cas: er

—

45: e
1poſtol
guod
Deum,
ſtus ani
Chrittin
iamn et
Cicitur,
Gicand.
in nom

lm, 1

Chriſti

k: Ma

—

Clriſti
1i. Nn
(en ei
inped
coceri
i doe
tecleſſe
Kianng
Verd D
Uatis e⸗
Ktis in
Juoa
un di
Monſtr
flit, Re
eet M.
TuNtO

Petrs

fümpn
Dulls.
Uapſte

Kipre

upti

Mnite

dcohert⸗
hnr.
fen,.
od C.

Ante N.

Paptinre
Prinok
. Me
gue prr
ur onn

nnumn .

gue rl

1bu W.

erit. (

X

kue ie⸗

1Ctiir.

do fetdo
in gel⸗
elte eltr.

iin a
ni e *½

is flet
6 eunt

angeln
4 Nu.

We
Nod anH

t ctecn
at
mmun dr
et eſ⸗
,erſt⸗
Gfen-
et tel

(451 4

I. I B E R IIII. 527

cas: ergo nos orantes debemus baptizari. Chriſtus et

apoſtoli ſtatim poſt baptiſmum prædicare cœperunt:
quod pædobaptizati facere nequeunt. Rogo te per
Deum, lector, an temere factum putes, quod ſit Chri-
ſtus anno triceſimo baptizatus? Et an debeat homo
chriſtianus ad imaginem Chriſti baptizari? Conferamus
iam et coniung gamus euangeliſtarum verba. In Marco
dicitur, Ite, prædicate euangelium. In Luca vero præ-
dicandam ait pœnitentiam, et remiſſionem peceatorum
in nomine Chriſti. Ergo ſi prædicare Chriſti euange-
lium, ſit primo pœnitentiam prædicare, ſit hanc in
Chriſti remiſſionem peccatorum credentibus annuncia-

re: manifeſte ſequitur, apud pædobaptiſtas non poſſe

Chriſti euangelium ſecundum hanc rationem prædica-
ri. Nam antequam pœnitentiam alicui prædicent, fa-
Ctam ei iam dudum eſſe dicunt remiſſionem peccatorum
in peædobaptiſmo. An non certo tempore quis incipit
doceri? An non eſt aliquod initium pœnitentiæ ex
ipſa doctrina? Conſtat igitur verus ordo miniſteriorum
eccleſiæ Chriſti, vt primum omnium ſit docere. Chri-

ſtianus omnis a ſpiritu incipit, et a doctrina incipit. Eſt

vero pœnitentiæ et fidei prima doctrina, eaque tam pri-
uatis catechiſmis, quam publicis concéionibus, Vt Chri-
ſtus ipſe docebat.
Quod autem peœnitentia baptiſmum præcedat, VItra

iam dic ta poteſt ex ipſis Chriſti et apoſtolorum actis de-

monſtrari. Nam primum verbum prædicationis Chriſti
fuit, Reſipiſcite, Vitam emendate, Pœnitentiam agite. Mat.
3. et Marc. I. Idem in prima ſua prædicatione prædica-

runt oômnes apoſtoli, Marc. 6. Et poſt reſurrectionem

Petrus chriſti præceptum primus exequens, ad pœniten-
tiam primo exhortatur, acto. 2. Idem facit ca. 3. et . Et
Paulus. cap. 20. et 26. Sed nihil apertius, quam Ioannis
baptiſtæ ad Chriſtum præparatio. Totus ipſe Ioannes ba-

ptiſta, et vita tota ipſius, typus eſt pœnitentiæ, ſidem Chri-

ſti præcedentis, ſicut Ioannes ipſe prior miſſus eſt. Chriſti
baptiſmum præceſſit Ioannis baptiſmus, qui erat profeſſio
poœnitentiæ: ad quem venientes confitebantur peccata
ſua, id eſt,

Pœni⸗=
tentia,

—

52 8 DE RE GENERATIONE

ſua, id eſt, profitebantur ſe peccatores, et malo-
rum pœnitentes. Baptiſmi ipſius doctrina erat ad
pœnitentiam exhortatio, et rigida, vt terrore perculſi
auditores contererentur, et reſipiſcerent. Rigide in-
crepabant Chriſtus et Ioannes phariſæos. Rigide ita
beſtiam et beſtiæ miniſtros increpare debemus, ſi forte
aperiat Deus eorum oculos, et dormientes euigilet,
vt corde compuncti reſipiſcant, et impleatur in eis
Danielis prophetia, de iis, qui in terræ puluere dor-
miunt. Hoc proprium eſt prædicationis pœnitentiæ,
terrorem incutere, vt faciebat Ioannes, ac etiam Chri-
ſtus, Matth. IJ I. et Luceæ. 13. Pcnitentia ergo non
ſolum a malo conuertit, ſed et intus conterit: malum
ibi diſplicet, vbi bonum placet: quod et verbum 65
nacham aperte nobis indicat. Aduerte autem, quod
reſipiſcentiæ primus motus, fidem Chriſti præcedens,
erat quædam ad Deum conuerſio cum malorum diſpli-
centia. Hine Paulus prædicabat pœnitentiam erga Deum,
et fidem erga dominum lIeſum Chriſtum, acto. 20. Ilo-
annes quoque antequam Chriſtum indicaret hominibus,
erga Deum ipſos a malefactis refipiſcere docebat,
Matth. 3. Hanc pœnitentiam et reliquum baptiſmi or-
dinem notauit Ezechiel cap. 36. eripiendos nos eſſe,
dicens, a viis gentium ad fidem ſaluatoris, effunden-
dam ſuper nos aquam mundam, et dandum nobis ſpi-

ritum ſanctum. Eodem ordine ea tradit Petrus acto.

2. Poœnitentiam primo agite, deinde baptizabimini in
remiſſionem peccatorum, in fide et nomine leſu Chri-
ſti, et accipietis donum ſpiritus ſancti. Idem docue-
rat Chriſtus, Reſipiſcite, et credite: deinde, credite
et baptizamini, Marci. I. et 16. Reſipiſcant igitur
pædobaptiſtarum infantes, vt baptizari poſſint.
Aliud rurſus pœnitentiæ argumentum colli-
gimus ex verbis apoſtoli, Heb. 6. Fundamen-
tum noſtræ ſalutis poſt opera mortua peœniten-
tiam vocat et fidem. At pædobaptiſtæ huic
fundamento non innituntur „ nec funt ipſi vn-
. quam

1

4

guam
baptit
docet
inqui
ſeruie
per d
ſtolus
fuerin
Per p
dtis
Cmnit
rum
tia p.
in m
cree
ic to
adſer
nobis

eulexit

ihle p
erita
ſoris
Perdan
Potet
Morte
intelli
Uis e
liplin
Crick
Doſten
kellert
Giſh
Deecz
knit

loann

et nl⸗
1 erit 1

re henl

itent,

tiam Cr.

rit: Win

bum

en, Inl

tronts
run ci,-
erlaen,
1o.,20,
onit⸗
ptinit⸗
Mi
nobis ⸗
et
inti D
lein

ele⸗

15.
Mndek⸗

LIBER IIII. 529

quam ab operibus mortuis ad pœnitentiæ, fidei et
baptiſmi ſacramentum perducti. Opera mortua idem
docet eſſe, quæ ante patrabamus delicta. Purgabit,
inquit, conſcientias noſtras a mortuis operibus, ad
ſeruiendum Deo, Heb. 9. Et cum eſſemus mortui
per delicta et peccata, Ephes. 2. Ait deinde apo-
ſtolus dicto cap. 6. fieri non poſſe eos, qui ſemel
fuerint illuminati, ſi prolabantur, renouari denuo
per pœnitentiam et baptimmum. Nec vltra pro pec-
catis reliqua eſt hoſtia, quia vnica eſt tantum pro
omnibus oblata. Vt non eſt poſſibile, Chriſtum ite-
rum crucifigi, ita non eſt poſſibile hunc ab eius gra-
tia prolapſum, iterum baptizari, cum baptiſmus fiat
in mortem Chriſti. Quod enim nos fide iuſtificemur,
credentibus peccata remittantur, ac cæleſtia donentur,
id totum non noſtræ fidei meritis, ſed paſſioni Chriſti
adſeribendum eſt. Chriſtus ſua paſſione eam gratiam
nobis obtinuit, ſicut ſua reſurrectione in cælum nos

euexit per baptiſmum, nos regeneratione innouando,

ipſe per regenerationem factus nouus homo. Vnde
merito colligit Paulus, applicata nobis debite ea paſ-
ſionis et reſurrectionis Chriſti beneficia, ſi ea poſtea
perdamus, non poſſe amplius recuperari, ſicuti necç
poteſt Chriſtus denuo mori pro nobis, vt iterum in
mortem eius baptizemur. Relapfum hic hominem non
intellige, qui poſt baptiſmum Chriſti peccatum quod-
uis commiſit. Sed relapſum, ſeu a gratia Chriſti pro-
lapſum intelligit Paulus eum hominem, qui ſemel a
Chriſto per baptiſmum regenitus et illuminatus, eius
poſtea fidem abnegauit, ad Paganiſmum vel ludaiſmum
reuerſus. Talis nunquam amplius baptiſmi gratiam, ſan-
cti ſpiritus ac regni cæleſtis donum recuperare poterit.
Peccatum maximum eſt in ſpiritum ſanctum, ſi quis
illuminatus, poſtquam cæleſtia ſpiritus ſancti dona gu-
ſtauit, Ethnicus denuo fiat. Hoc eſt peccatum, pro quo
Ioannes ait, non eſſe orandum. Quid ſi talis poœniteat?
LE Reeipon-

s530 DE REGENERATIONE

Reſpondeo, Id Dei eſt iudicium, eiusmodi ſcienter
relapſos eſſe ita indurandos in reprobam mentem,
vt nec pœnitere poſſint, nec curent, et quamuis
curent, in regnum tamen cælorum non ingredian-
tur: ſicut nec Adam eſt per pœnitentiam in volu-
ptatis paradiſum reuerſus, nec Eſau per pœnitentiam
primogenita recuperauit. Eandem ſententiam repe-
tit apoſtolus cap. 10. Si is, qui iuſtificatus eſt, ſe
poſt adeptam cognitionem veritatis ſubduxerit, non
probabitur animo meo, nec ei pro peccatis reliqua
eſt hoſtia. Subducunt autem ſe in perditionem, qui a
ſide Chriſti ad Iudaiſmum vel Paganiſmum deciſcunt.
Idem tradit cap. 12. Curam, inquit, agentes, ne
quis ſit, qui deficiat a gratia Dei. Nam tunc argu-
mento Eſau probat non eſſe locum pœnitentiæ, quan-
quam ea poſtea cum lachrymis petatur. Monet apo-
ſtolus Hebræos, ne in Iudaiſmum relabantur, Chri-
ſtum abnegando, vt olim ſolebant poſt Deos alienos
ſæpius ire et redire. Nam puerorum inſtar carnales
homines ferebantur quouis vento doctrinæ. IIIi et-
iam pluries ſoliti lege baptizari (vt hodie Iudæos et
Muhametanos pluries ſeipſos baptizantes videmus)
pluries etiam ſoliti offerre hoſtias, et ſanguinis ef-
fuſiones, arbitrabantur, noſtrum quoque baptiſmum
repeti poſſe, vt Mahometus arbitratus eſt, ex le-
gis et Ioannis baptiſmi repetitione deceptus. Non
intelligens, quod nihil ad perfectionem duxit lex:
Chriſti vero acta funt ad perfectionem conſumma-
ta. Vanas ergo eſſe illas repetitiones, docet me-
rito Paulus. Nam cum ſit nexus quidem baptismi
cum veris ipſis Chriſti myſteriis, ſemel tantum peractis,
quæ omnia vere in nobis imprimit baptiſmus, non
poteſt ille denuo repeti, ſicut nec Chriſtus poteſt
denuo mori et reſurgere. Cum baptiſmus ſit vi-
uum Dei opus, non poteſt ad mortua opera de-

nuo reduci. Non rurſum, inquit, fundamen-

tum iaciamus pœnitenti?æ ab operibus mortuis,
rurſus

Hutſu
ad 0
tiam,
techie
,
baptit
Grina
deam
hec
nond
peccaB
licam
pecc⸗
conti
plem
eſt,
ritn
ſi ex
1erO.
lieati⸗
Clritk
We

dtur

iio
bem .
E
exagit
Nul
ilunin
Regari

ocl

,

iſteg
lutt
um,

gi ſner
1 enun,
t quumi
ingeinr
n in W.
Cnhitenin
tiam ter⸗
tus el
erit, MI
Niis relint
Nnemn,i!
Gecient
gelles,
tune Nr

tie, .

Movet 4e

tur, (M.

eos Aent
lar enn
e IItent

Filene,

Vgiist
bepthne
k, al

uit h.

colim.
Coet i⸗
n tte⸗

ſ t
ns ſt 1
gpen
funim

CN

uli

L. I B E R IIII. 531

rurſus fundamentum fidei. Non eos imitemur, qui
ad opera mortua relapſi, repetunt denuo pœniten-
tiam, denuo fidem, et doctrinam baptiſmatum, ca-
techismum baptiſmorum, quaſi ſint multa baptiſma-
ta, vt erant Iudæis. Improbans hic Paulus multa
baptiſmata, docet, coniunctam eſſe baptiſmo do-
ctrinam, ſicut ait Chriſtus, docete baptizando. Vi-
deamus iam, quem ſenſum faciant pædobaptiſtis

hæc verba. Nam impoſſibile eſt ipſos relabi, cum

nondum ſint erecti: ſed iacent adhuc in veteribus
peccatis, et mortuis operibus. Nondum euange-
licam illam primam pœnitentiam, nec remiſſionem illam
peccatorum nouerunt, qui in baptiſmi regeneratione
continetur, cum ibi ſit veræ pœnitentiæ et fidei com-
plementum. Antea enim refſipiſcere vere nemo pot-
eſt, nec in nouam vitam transferri, niſi novo ſpi-
ritu donatus. Pœnitentia, quæ præceſſit, eſt qua-
ſi ex prædicatione Ioannis, præparatio quædam. Quæ
WNero coniuncta eſt baptiſmo pœnitentia, eſt ex præ-
dicatione ipſius Chriſti vera reſipiſcentia, quam et
Chriſtus ipſe agere dat. Non eſt vera pœnitentia
ante baptiſmum, ſicut nec fides viua, antequam
datur ſpiritus viuificans. Sed eſt tantum præpara-
tio quædam, eo modo, quo loannes baptiſta ple-
bem domino præparabat.
Ex dictis vero naſcitur quæſtio, Nouatianos
exagitare ſolita, An relapſos illos eccleſia reſpuet?2
Nulla ratione. Neſcimus nos, quis plene fuerit

illuminatus. Neſcimus, quis ex animo Chriſtum

negarit. Duo ſunt interna iudicia ſeruata. Nos
quod noſtrum eſt, faciemus, amplectendo venien-
tes, etiamſi intus fingant. In eccleſiæ ſagena ſunt

piſces boni et mali, ſemen bonum et zizania,

Matthæi 13. Peœnitentia ergo ſemper ducit ad eccle-
ſiam, ante et poſt baptiſmum.

L. 2. Quod

5,32 DE RE GENERATIONE

—

Quod vero poſt pœnitentiam, et fimul cum lpſa 1e dn
Fides. poœnitentia fides ante baptiſmum, et in ipſo baptiſmo non
requiratur, VItra iam relata Chriſti verba plerosque Mub
alios habemus ſcripturarum locos, et apoſtolorum tatos
praxim, quæ omnia fidem præcedere docent. Vt Ruzin
acto. 8. ſi ex toto corde credas, baptizari licet. Spe- M
ta ibi, qualis ſit fides illa ad baptiſmum requiſita. aunge
Credo, inquit, filium Dei eſſe Ieſum Chriſtum. Hæc enange
eſt fides catholica, ad baptiſmum requiſita, quæ tri- R
nitarios ſophiſtas in regno beſtiæ perpetuo latuit, vt Ptinib
nec crediderint vnquam, nec credere nunc poſſint, Ieſum tun
illum crucifixum eſſe verum filium Dei: et in eius nomi- Cetis
ne baptizari. Eodem cap. 8. dicitur, Samaritanos, cum Mütn
credidiſſent, fuiſſe baptizatos. Crediderunt Philippo ment
euangelizanti de regno Dei, et de nomine Ieſu Chriſti. idr
Regnum Dei euangelizabat ibi Philippus, id eſt, iam le
veniſſe annunciabat: id quod Samaritani adhuc hodie Ann
non intelligunt: ſicut de aliis refert Chriſtus, qui ul:
ſermonem regni audiebant, et non intelligebant. Ite- bent
rum ibi dicitur, quod Simon ille magus credidit, et Kn
baptizatus eſt. Item acto. 16. prius iuſſus eſt cuſtos Nrid
carceris credere in dominum leſum, et poſtmodum Chri⸗
baptizatus eſt. Et acto. 18. multi Corinthiorum au- hnn
dientes credebant, et baptizabantur. Archiſynago- nobi⸗
gus prius credidit domino cum tota domo ſua, et 60,
deinde omnes baptizati ſunt. Ad idem acto. I1r. MuIn
19. et Epheſ. I. dicitur, Cum credidiſſemus in do. doer
minum leſum, et poſtquam credidiſtis. Idem or- woni
do præcedentis fidei probatur Ephe. 4. et Heb. 6.
Efficaciter idipſum oſtendit Paulus Rom. 6. ſi eius kiei
verba quis acutius ſcrutetur. Nam COhriſtianos 0-
guice

mnes ait per baptiſmum cum Chriſto eſſe mortuos,
et omnes, qui funt per baptiſmum cum Chriſto
mortui, eſſe iuſtificatos a peccato. Ergo ſi omnes 00

rite baptizati ſunt iuſtificati, neceſſe eſt, omnes cre- ei 10
dentes fuiſſe baptizatos, cum iuſtificatio ſit ex fide. un
Omnes baptizatos ait Chriſtum induere, Gal. 3. Indue- nn

re quis

Cun h
Depüinn
Pletoe
0Cſtolonnn
elt. N.
cet Ne⸗
reglilt.
Un. He
(We t.
latuit, 1
Int, lein
eins von⸗
tnno, e
t Dlüüpe
en Crit.
tue hee
gſku, 6
hen F
kelilt4.
fonmn
fii
C. 1
InO
llen !
Hi
6,16
ſtienos
o,
n Cv
Vnes
1. M.

L L B E R IIII. 533

re quis non poteſt Chriſtum ſine fide: ergo baptizari
non poteſt ſine fide. Præceptum Chriſti, in actis
Paulo datum, neceſſario probat, omnes a Paulo vo-

catos debuiſſe per fidem vocari, cum non ad ba-

ptizandum miſerit eum dominus, ſed ad euangelizan-
dum. Non hoc in baptiſmi contemptum, ſed quia
euangelii prædicatio præcedere debet, quia maior in

euangelizando, quam in baptizando, peritia requi-

ritur, et quia Paulus alios comites habebat, qui ba-
ptizabant, ipſe quoque aliquando baptizans. Man-
datum eſt Paulo, vt prædicatione aperiat oculos
cæcos, vt fide conuertantur acto. 26. In pædoba-

ptiſmo nulla eſt ad Deum cônuerſio, nec oculorum

mentis apertio. Mandati Chriſti exequutionem can-
dide ſeruauit Paulus, fidem prædicando. Multa ideo
de fide ſemper loquitur, Iudæorum cæcitate id exi-
gente, qui ſpiritualem fidei Chriſti iuſtitiam eſſe car-
nali iuſtitiæ operum legis ſubrogatam, non agnoſce-
bant. Sciebat Paulus, ad fidem prædicandam ſe eſ-
ſe miſſum, et primam eſſe per fidem vocationem.
Pædobaptiſteæ tamen neminem ita vocant, quia non 4
Chriſto, ſed a beſtia illa, quæ fuit, et non eſt, præ-
ceptum ſuæ vocationis acceperunt. Aut oſtendant
nobis, vbi ſit domini præceptum de prius baptizan-
do, quam docendo. Nam certum in re tanta præce-
ptum requiritur. Certius eſt, quod dixit Paulus,

Dogmata omnia beſtiæ eſſe efficaces illuſiones, et dæ-

moniorum doctrinas.
Friuola igitur eſt pædobaptiſtarum defenſio, qua
dicunt, Chriſtum et apoſtolos in prædictis locis, de
illis tantum loqui, qui ſunt adulti baptizati. Ec-
quidem, verum dicunt. Ideo nos adulti baptiza-

mur, vt Chriſtus et apoſtoli de nobis loquantur. Sed

pædobaptiſtæ eum non ſint Chriſtiani, ſat habent, ſi

de ipſis Antichriſtus loquatur. Ne vnus quidem eſt

in ſcripturis locus, de baptiſmo loquens, qui infan-
tibus conueniat. Nec de adultis, nec de infantibus
L. 3. eſt ſpe

534 DE REGENERATIONE

eſt ſpecialis ſermo, ſed generalis regula, Docendos
eſſe qui baptizentur, et credere debere. An non ge-
neralis eſt, regenerationique propria, cæleſtis illa ſpi-

ritus innouatio? Quid eſt baptizari in nomine Chriſti?

Quomodo baptizantur in nomine Chriſti, qui Chri-
ſtum neſciunt? Nam illa verba, in nomine Chriſti,
mentis motum in Chriſtum deſignant: vt id ipſum
ſit baptizari, inuocato nomine Chriſti, acto. 22. Er-
go ſi hæc adultorum baptiſmo duntaxat conueniunt,
iam ſequitur, paruulos non baptizari in nomine Chri-
ſti. Si in adultis efficaciam habet baptiſmus ob præ-
cedentem fidem, iam ſequitur, in pædobaptiſmo non

eſſe talem efficaciam. Si filii iræ ſunt omnes, quot-

quot iuſtificationem fidei Chriſti non ſunt aſſequuti,

ſequitur, pædobaptizatos eſſe filios iræ. Generalis

regula ex nuper citatis Pauli locis ad Rom. 6. et ad
Galat. 3. aperte colligitur, Omnes vere baptizatos
eſſe iuſtificatos, et omnes baptiſmo Chriſtum induere:
ergo paruuli, qui nec credere, nec iuſtificari, nec Chri-
ſtum induere poſſunt, nec baptizari etiam poſſunt.
Baptizatos omnes ait Paulus ſpiritum vnum haurire,
et vnum corpus effici. I. Cor. 12. Ergo infantes non
poſſunt ita baptizari. Verbum vitæ et lauacrum aquæ
ſimul connectit apoſtolus Ephes. 5. Sine verbo vitæ
nulla eſt baptiſmi efficacia: ergo qui non eſt capax
verbi, non eſt capax baptiſmi. Omnis, qui natus eſt
ex ſpiritu, vocem ſpiritus audit, Ioan. 3. ergo infan-
tes non naſcuntur ex ſpiritu.
Procuratoris in baptiſmo fidem paruulo ſufficere, ipſi
contendunt: quaſi ſub tutoribus et curatoribus ſimus
nos, quemadmodum Iudæi. Nulla vera ratione poteſt
dictum illud conſtare, imo maximum eſt ſatanæ figmen-
tum, omnia deſtruens baptiſmi myſteria: quia ex
ſide ſua viuet ipſe iuſtus, et qui crediderit, ipſe
ſaluabitur. Fingamus tamen, alienam fidem ſuf-
ſicere, et videamus, qualem in tuo pædobapti-
ſmo fidem trium ſpirituum ranarum habuerunt
patroni

patror
rann 0
peedo
tus, 1
Babyl.
tet inn
di dom
cculan
tunsg
cintant
AWniv.
Dylon,
Puizati
Oblern
levir⸗
tun p
loanne
Poſtea
Co.1
Cniſti
Kentis,
baptin
Koin
Kian
indie
itau
Parat
ſitise
ſi ſ
n
rdo
Dorten
Nonn
flüde

Docenins
NN.
ih.
e Chriii
Gi C.

e (hii

ic inn
20. M.

Dnuenint

ine⸗
ob .
tilino
nes, A⸗
egnm
Cereni
6. 1

büptlumg
N indlen

ee
1 oNn
1 hauin,
Fantes el
Prumn A
erbo ſir
elt chl

A

Z
bos 1
ne ol .
e kener
gli 4
t, N
gen .
obint⸗
4bvenun
linni

L I,B E R IIII. 535

patroni tui. Oſtenſum eſt in libris de trinitate, eos ve-
ram Chriſti ſidem ignoraſſe, et adhuc ignorare. Ergo
pædobaptizatus non poteſt dici in fide Chriſti baptiza-
tus, nec a Chriſti miniſtris, nec in Eccleſia Dei: ſed in
Babylonica et ſatanæ ſynagoga. Denuo igitur nos opor-

tet innouari, ſicut denuo efficietur regnum huius mun-

di domini noſtri Ieſu Chriſti, poſtquam proiectus fuerit
accuſator iſte Babylonicus, qui ob præceptorum ſuorum
transgreſſionem nos ſemper accuſat, apo. 12. Denuo
cantantes halleluja, ad viuos fontes aquarum, et cænam
agni vocabimur, poſtquam impetu magno ceciderit Ba-
bylon, apo. 6. et 19. Si fidem habentes ſunt denuo ba-
ptizati, acto. 19. quanto magis qui nullam habuerunt?
Obſerua doctrinam, vt intelligas, quæ fides in baptiſmo
requiratur. Nam quidam ante paſſionem baptizati, ite-
rum poſtea baptizabantur, quidam vero non. Qui a

Ioanne baptizabantur, de futuro Chriſto loquente: ii

poſtea iterum docebantur, vt præſenti Chriſto crederent,
acto. 18. et tunc iterum baptizabantur, act. 19. Nam
Chriſti baptiſmus fidem requirit, ipſius Chriſti iam præ-
ſentis, vt Pauli ratio ibi docet. Qui vero ab apoſtolis
baptizati, vel apoſtoli ipſi ante paſſionem baptizati, Chri-
ſto in præſenti credebant, ii vere dicebantur in fide Chri-
ſti aqua baptizati, nec alio doctrinæ aut aquæ baptiſmo
indigebant, ſed ſolo ſpiritus complemento. Baptiſmus
itaque Ioannis non erat vere baptiſmus Chriſti, ſed præ-
paratio ad futurum, vt Paulus docet, et ſuperiore libro ego
ſatis expoſui. Non ſolum in baptiſmo requiritur fides Chri-
ſti, ſed fides Chriſti tibi iam præſentis, et iam propitii.
Quod ſides item ante baptiſmum requiratur, docet
ordo et via perueniendi ad eccleſiam Dei. Nonne o-
portet accedentem credere? Nonne Chriſtus eſt via?
Nonne fides eſt oſtium? Hoc nos quærimus, Qui ſint
filii Dei? Illi quidem, in quibus eſt ſpiritus ioεαας Gal.
4. et Rom. 8. qui et per fidem filii Dei, Ioan. I. et Gal.
3. Quod ſi hæc infantibus non poſſunt conuenire, ad quid
eis confertur baptiſmus? Quæ eſt ratio miniſteriorum

eccleſiæ Dei, niſi vt filiis Dei ſint vſui, diſcipulis Chriſti er fi-
L. 4. deli

536 DE REGLNERATIONE

delibus Chriſtianis? Sed quis diſcipulus Chriſti, qui
eius doctrinam neſcit? Quis fidelis Chriſtianus, qui
Chriſti fidem ignorat? Docrina Chriſti? fides Chriſti,
regnum Chriſti, regeneratio Chriſti, omnia ſunt vltima
perfectione conſummata, et ſolis viris perfectis con-
uenire poſſunt.

Cæleſtis hæc perfecta Chriſti doctrina nos monet,

Cate- Vt de catechismo hic cum peœnitentia et fide iterum
chiſmus dicamus, cum catechiſmus ipſe pœhitentiam doceat et
fidem. Nihil in hac re excogitari poteſt inſanius,
quam infantulorum eo ipſo die, quo natus eſt, a pæ-
dobaptiſtis catechizari. Puellum ipſum interrogant, ac
ſi ille reſpondere pofſſet. Ridiculus ſane Catechiſmus,

qualem ridet Eſaias cap. 2 8. Ipſum infantulum ibi vo-

cant, Heus, audi, aperi oculos, Ego te baptizo. Cæ-
corum et furdorum eſt ibi cum cæcis et ſurdis nego-
cium, vt cæci et ſurdi omnes perpetuo remaneant. In-
numeras ibi cum adiurationibus ſuper recalcitrantem
rectas lineas, ad rectos angulos ſe mutuo ſecantes, ſa-
crificuli manibus ducunt, quas vocant cruces. Vix
ſunt poſtea credituri, qui ludum illum non viderunt.
Eſt fane ridiculum, facere eum catechumenum, qui a
catechizante nihil accipit. Nam audienti ſermonem
debet fieri catechiſmus. Et qui catechiſatur ſermone,
ei, qui ipſum catechiſat, debet communicare bona
ſua, vt nos docet Paulus Galat. 6. Ipſa etiam voca-
buli ratio nos monet, catechiſmum non poſſe niſi ad-
ultis conuenire. Nam uaα—X½ τι eſt voce quem erudi-
re, ſeu viuo ſermone inſtituere. Per quem modum
Apollos erat catechumenus, acto. 18. Confirmatur
catechiſmus ex facto Corinthiorum. Nam cum ca-
techismus a puero inciperet, nec dum ille baptiza-
retur, ſi catechumenus quis ante baptiſmum moôrie-
batur, defuncti nomine quis baptizabatur, I. Cor. 15.
Cuius facti rationem mox ſubiungam. Hoc nunc per-
pende, non ſolere ibi baptizari pueros, ſed expectari
tempus facti catechiſmi, et veræ fidei. Perpende, ibi
non

L IBER IIII. 537

rlti, non eſſe quem temere baptizandum, etiam meribun-
In, CH1 dum: quia non eſt tunc capax donorum baptiſimi.
es Cit Qui enim fieri poteſt, vt ſpiritu regeneretur in nouam
nt Min illam et cæleſtem vitam, qui nec ſpiritu nec corpore
ecti err ſibi conſtat? Fides Chriſti catechumeno ad iuſtifica-
tionem ſufficiet, quanquam cæleſtibus aliis ſpiritus et
s n Ccorporis Chriſti donis ille tunc non donetur. Inſti-
de itenn tuendus pluries, et præparandus eſt quis, antequam
loertt baptizetur, ſicut Ioannes baptiſta dicitur miſſus, vr
inbnit pararet domino plebem apparatam, ſeu perfecte diſ-
el, Aſe poſitam. Semel et iterum oportet præparare, ſicut
oren¹ ait Deus, præpara ees hodie et cras, et lauabunt ve-
techinn, ſtimenta ſua, tertia die reſurgentes, Exo. 19. Quan⸗
In ii quam vero apoſtoli propter temporis auguſtiam in
tzo tam copioſa meſſe, et propter abundans eorum vir-
rds ⸗ tutis donum, poſt vnam aut alteram prædicationem
gennt. baptizarent, nobis tamen id non facile licet. Multis
Ninuri diebus debere eos inſtrui, et doceri ante baptiſmum,
Ciltey docet Petrus libro ſeptimo Clementis. Multis ſunt .
ets. exhortandi, vt reſipiſcant. Monendi, quam ſolennt
jſibenn. voto et ſacramento ibi in nouam vitam transferan-
Un it tur. Nullum aliud eſt Chriſtianis ſacrum religionis
Semmnn votum, aut iuramentum, quam iſtud, quod ſolum me-
Ermme rito dixeris ſacramentum, quaſi ſacrum iuſiurandum
nt u etiamſi non per iurandi verba adhibeatur. Eo ipſo
in ⸗ tamen, quod quis credens et volens baptizatur, per-
S inde illi eſt, ac fi in verba Chriſti iuraret, ſolenni
en eni ſacramento. Ipſa inſuper Chriſti prædicatio docet,
1 moin vocatos eſſe diligenter et ſæpius inftituendos, repe-
tmmm tita ſæpius Chriſti doctrina. Nam totum Chriſti euan-
gelium vſque ad paracleti miſſionem, catechiſmus
itd⸗ fuit, et Verbalis inſtructio, nondum dato nouo illo
n m⸗ regenerationis Chriſti ſpiritu. Imo per ænigmata
Cr. et parabolas myſteria regni tunc tradebat Chriſtus.
wee Non poterat tunc cæleſtem illam ſuam regni cælo-
aeit rum doctrinam patefacere, cum non haberet audi-
e l tores capaces, ſicut nec nunc habet, vſque ad

L. 5. noui
. L. 5 * .

533 DE REGENERATIONE

noui paracleti miſſionem. Rudes igitur apoſtoli eo

vſque fuerunt catechumeni, et innouato Chriſto eſt
tunc in eis vere genitus nouus homo. Tunc fuit
eis vera cæna corporis Chriſti nouus cibus noui ho-
minis, ex Deo geniti. Ibi fuit Chriſti prima cæleſtis
eccleſia, et regnum cælorum inter homines.
Aduerte autem, qua ratione moti fuere, qui
pro mortuis baptizabantur. Imo et mortuos ipſos
aliqui baptizabant, ſimul et vngebant, vt refert Ire-
næus. lib. j. cap. 18. Aut cadauer ita ad reſurre-
ctionem mundantes, et ſanctificantes: aut animam
mortui ita redimentes, vt arbitrabantur. Argumen-
to illis erat Iudaicus ritus, mortuos vngendi et la-
uandi, et de vnguento ſepulturæ ſuæ docet Chriſtus,

et de mortui lotione legimus in actis apoſtolorum,

capite nono. Ritum hunc eſſe circa mortuos ſer-
uandum, credidit Dionyſius ille Hierarchicus. Non
leuis apud Corinthios erat heæc opinio, quam ideo
citat eis Paulus. Redemptionis mortui, ſeu baptiſimni
illius, hec erat ratio: Qui baptiſmo vere regeniti

decedunt, inferni dolores non ſentiunt, ſicut alii.
Hinc arbitrabantur illi, catechumenum mortuum poſſe

baptiſmo redimi ab inferno: cum videretur iniquum,
ſi ex duobus credentibus vnus, ob baptiſmi defe-
ctum, plus alio patiatur. Hæc apud Valentinianos
erat mortui redemptio, quæ apud alios erat cadaue-
ris ad reſurrectionem puriſicatio, et conſecratio hie-
rarchica. Nos vana dicimus hæc omnia. Iniquitas
nulla eſt apud Deum, qui hunc voluit ad baptiſmum
accedere, illum vero non. Solus ipſe fidem cuius-
que nouit, et occulto nobis iudicio iuſte iudicat.
Non facit Chriſtus catechumeno decedenti aliquam
iniuriam, ſicut nec aliis, qui ante refurrectio-
nem Chriſti crediderunt, et in regnum cælorum
non ſunt tunc ingreſſi. Fides catechumini non

erit irrita,; peccata ſunt ei remifſfſa. Eſt ve-

. ro ali

10 4
morte
fidem
des i
datur
poteſſ
nemo
juſta
met b
crecen
Non
uos
ſolam

o:

rekurt
dant,
tum e
Plurie
lie n0
ferni!
clli.
Mant
poſt
uͤn⸗
tes
dent
e!
Dapi
facti
Dore
in
tem
hoſte
ſtus
et in

oſtol e
hrilo d
Tune fin
Noti Ne
1n celei
lere, gi
Vos itt
telert le⸗
reünm.

t nnon

Arguner
di e!
t Chrieu,
OKolonn,
rtucs e⸗
Cls. M
uun
l bapili
e nti

fine
t Cdne
crrio e
Pii
Papchmm
len clil⸗

ſe iliea

elunetie
j celon
mini N
N
n

1.

LIB E R IIII.„. sszs9

ro aliqua differentia, niſi catechumeno accedat in
morte regeneratio. Dictum iam eſt, non eſſe parem
fidem ante et poſt baptiſmi regenerationem, cum fi-
des ibi nouo modo viuificetur, vbi ſpiritus ſanctus
datur. Varia ſunt dona cæleſtia. Mortuo autem non
poteſt prodeſſe baptiſmus, quia venit nox, in qua

nemo poteſt operari, vt ait Chriſtus. Legislatoris

iuſta voluntas alio tendit. Chriſti præceptum ipfſoſ-
met baptizari vult, non alios pro ipſis: ſicut ipſimet
credere debent, qui baptizantur, non alii pro ipfis.
Non omnes Corinthii id faciebant, ſed eorum aliqui:
quos ob id ab aliis obiurgatos omittit tunc Paulus,
ſolam facti rationem, in qua omnes conſentiebant,
pro argumento reſurrectionis afſumens. Spe enim
reſurrectionis hoc faciebant Corinthii.
Qui autem baptiſmum mortuo prodeſſe contende-
bant, et cænam ei prodeſſe dicebant. Vnde ſequu-

tum eſt, vt pro mortuo quis euchariſtiam ſumat, etiam

pluries. Qui error eſt priore longe deterior. Nam
hic non ſuppletur ſacramenti defectus, ſed ſcelera in-
ferni ſe ſenſim pro ſua libidine tollere dicunt ſacrifi-

culi. Quæ ſcelera et bulla quadam paſſim tolli affir-

mant: quaſi Papæ ſit data in infernum poteſtas, quam
apoſtolis non dedit Chriſtus. Inſigni fraude Papiſtis

fuggeſſit diabolus illa pro mortuis ſuffragia, vt viuen-

tes homines negligant benefacere, dum tempus ha-
bent, et benefacta poſt mortem differant, ferendi poſt-
ea fubſidii ſpem vanam habentes. Non ex copia

Papiſticorum ſuffragiorum, ſed ex propriis dictis et

factis ſunt omnes iudicandi, vt geſſit quiſque in cor-
pore ſuo. Opera ipſorum ſequuntur ipſos. Beati illi, qui
in domino moriuntur, non illi, quos Papiſtæ poſt mor-
tem beant. Nunc quoque eſſe tempus bene agendi, non
poſtea, docet ipſe Chriſtus, Ioan. 9. et 12. Antichri-
ſtus eſt, iudicandi et ſaluandi munus Chriſto præripit,
et in infernum poteſtatem apoſtolis non datam vſur-
Pat,

540 DE REGENERATIONE

pat, qui hominem ante iudicium inde ſe eximere
putat, non amplius iudicandum. Quis mentis com-
pos diceret, eſſe ſecundum iuſtitiam Dei, vt homi-
nis in inferno ſiti ſalus et redemptio ex mea vel tua
