um rerum, et ſic ſtaret habere notitiam vnius, non

habendo notitiam alterius, quod omnes negant, ci-
tantes illud, qui videt me videt patrem. Reſpon-
dent ipſi, aliquem habere notitiam trinitatis, quia
habet notitiam Dei, connotando quod ſit tres illæ res.
Sed hæc reſponſio eſt manifeſte vana, et ſophiſtarum
figmenta ſapit, in terminis connotatiuis omnia ſita.
Vanum eſt, et eorum principiis repugnat, quod per
vnam notitiam poſſint tres res conndtari, cum per
tres alias illæ non poſſint abſolute ſignificari. Omnis
enim ſignificatio connotatiua aliam præſupponit abſo⸗
lutam. Suis regulis eſt hoc publice receptum. Eſt
etiam omnibus porphyrica regula, Ab eſſentiali qua-
cunque conuenientia abſtrahibilem eſſe conceptum,

abſolute et incomplexe ſigniſicantem. Si abſoluti eſſe

poſſunt de rebus diuinis conceptus, quales illi ſunt?
An Chriſto et Angelis eſt nota trinitas illa? Si tres
in eis ſunt trium diſtincti conceptus abſoluti, tres
abſolutos Deos diſtincte illi eognoſcunt? Chriſtus
plane docuit, angelos videre faciem patris ſui, alias
autem res non videre. Chriſtus ipſe in ſe ipſo aliud
nihil quam patrem hodie in cælo videt. Somnia vt
voles, dirige oculos ad phantaſmata, et tunc plane
videbis, tuam trinitatem non efſe intelligibilem ſine
tribus phantaſmatibus: quia neceſſe eſt, intelligentem
phantaſmata ſpeculari. Imo quaternitatem intellectu
colis, quamquam verbo neges. Nam quatuer habes
ſimulacra, et quartum eſt circa eſſentiam phantaſma,
quia neceſſe eſt intelligendo eſſentiam, phantaſma ali=
quod ſpeculari. Si oculatus ſis, et aduertas, trini-
tatem tuam inuenies eſſe falſarum in imaginatiua ſpe-
cierum motum qui dementatum te tenet. Athei vere
funt trinitarii omnes. Nam quid aliud eſt, ſine Deo

eſſe, quam de Deo cogitare non poſſe, obiecta ſemper

intellectui noſtro quadam imminenti trium rerum con-

fuſione, a qua ſemper, quum de Deo eogitamus, demen-
tamur

32 DE TRINITATE

tämur. Tres ſunt in cerebro mali ſpiritus, qui ho⸗
mines ita faſcinant, vt ait Ioannes Apoc. 1 6. Suff-
cit credere, inquiunt ipſi, quanquam res non ſit 1u
telligibilis. In hoc ſtultitiam ſuam pandunt, quo

rem admittunt inintelligibilem. Non intelligentes, in-

quit, quæ loquuntur, neque de quibus adfirmant.
1. Timot. I. et in iis quæ ignorant blaſphemantes.
2. Pet. 2. Eo magis, quia ipfe fateris, et omnes -
tentur obiectum fidei eſſe ipſam intellcdionam. Ergo,
ſi ſidem habes, oſtende mihi, quæ ſit illa tuæ capaci-
tatis intellectio? Quid eſt id, quod a te intelledun
credis? Ipſa cerebri confuſio eſt tibi obiectum fidei?

Viderit iam Auguſtinus, qualiter lib. I1. de trinit. et

lib. I. de doctrina Chriſti ſe iactarit, Trinitatem ab
ipſo intelligi et mente purgata cerni. Illuſiones
rias ille cernebat, quod in ſequentibus apertius H
huc oſtendam. Affirmat ipſe Auguſtinus in epiſto is
ad Fortunatianum et Paulinam, Deum in futura ben⸗
titudine non eſſe a nobis videndum, nec ab ange is
ipſis. Internas vero de trinitate nobis eſſe ngei⸗
illuſiones ſomniat, totam hominum et angelorum feli-
citatem euertens: quaſi plus videat nunc anima n0.
ſtra, quam viſuri funt angeli, et reliqui ſancti.
Hanc infuper adde rationem, contra falſas tri-

nitariorum notitias. Nihil eſt in intellectu, quin ſecun-

dum ſe, vel aliquid ſimile, ſeu proportionabile, prins
fuerit in ſenſu, I1. pôſter. et 3. de anima. Non enim po
teſt ſfurdus muſicam diſcere, nec cæcus perſpedliuam-
cum nequeant veré in intellectu eſſe, quæ non potuerun
eſſe in ſenſu. Ac de tribus talibus rebus, vnam ita con-
ſtituentibus, nec in imagine quidem habuiſti vnquam

ſenſationem, cum nec duæ, nec tres, nec plures, in.
Vvnam ita concurrentes alicubi reperiantur. Atque itaà.

non reperitur fundamentum ſenſu perceptum, vnde ta⸗
lem notitiam intellectus concludat. Imo fatigatur, et

confunditur eo ipſo quod circa id ſpeculari contendit,
quaſi ſuper inani, ſine fundamento ſenſus ædiſicans. Præ-

tereaâ

keren,
Aduerſin
formalit
Cconuenie
Ndturam.
ferum, 1
celit,
Non 1
Meris pln
guam vet
Dens. Man
igitur ſole
Tnum no—
ellentia,
tatem ſe
ui ibi .
nemn in
VIus don
Dels, et

. et VIuS 0

Mlirun,
illamn ten
erunt VN
led leſum
iins, lren⸗
Dotentem
Menlti, ern
uid EXhe
tulims
Claris ven
Eat. An
Dlli betti
nlltiplice
lunatius
Dhetunm

Is, Joi.

16. Nl
8 non ſit i
dunt, In
lligentesn
1s adfirna
laſyhemin
et omnest
tionem. A
la tue eh
te inteletr
hbiectunn iii
1. de tälii
Trinititen

Uſionet

dus Anetiz⸗
Tinus ! eitt
n in fumk

nee 15 M

obis ele n
tingelonm ,
unc An!
iari ſnci⸗
Hntra i ſt t
eckh, gin te
ti ionidle
4. NNT enin’
eus erheli
e vonpoime
, vnmind
nbrifi ⸗
nec us
tur. umn igl
ptunn,
no fatigtin toh

tend
ri conte
Nr
ten

dificans

Vlet

E I E E R .˖· 3

terea, imaginemur ſolam perſonam patris eſſe, vt
aduerſarii facile admittunt, cum perſonas ab eſſentia
formaliter diſtinguunt. Tunc rogo, Cum cuiuis rei
conueniat, propriam habere eſſentiam, et propriam
naturam, qualiter imaginari potero multiplicationem
rerum, ſine multiplicatione eſſentiæ? quod noua res
accedat, non noua natura?
Non ſolum rationibus, ſed et authoritatibus innu-
meris pluralitatem hanc vitare docemur, tam ex nouo,
quam veteri teſtamento. Matth. 19. vnus eſt bonus
Deus. Marci io. Nemo bonus, niſi vnus Deus. Nonne
igitur ſolo vnitatis nomine contenti ſunt, qui re ipſa
vnum non agnoſcunt? ſed ſua factitia connotatiua
eſſentia, ad rerum et abſolutorum deorum plurali-
tatem ſe conuertunt? Aduerte autem, quod filius eſt
qui ibi loquitur. Ex quo omnem unitatis Dei ratio-
nem in patre eſſe conſtat. Vnus eſt Deus pater, et
vnus dominus lIeſus Chriſtus. I. GCor. 8. Vnus eſt
Deus, et pater omnium, Ephes. 4. Vnus eſt-Deus
et vnus conciliator Dei et hominum. I. Timoth. 2.

Mirum, quod nunquam dixerint apoſtoli, primam

illam rem aut primam perſonam eſſe patrem ſecun-
dæ, ſed Deum efſle patrem Ieſu Chriſti? Non dix-
erunt vnquam, rem illam ſecundam efſe filium Dei,
ſed Ieſum ipfum eſſe filium Dei. Item quando Igna-

tius, Irenæus, et alii antiquiores Deum vnum omni-

potentem prædicant eſſe Deum veteris et noui teſta-
menti, eundem ipfum eſſe dicentes patrem Ieſu Chriſti:
quid ex hac prædicatione auditor tunc colligeres? Ter-

tullianus quoque, quamuis aliquando Montanizet, præ-

claras veritates multas ex apoſtolica traditione prædi-
cat. Antiquus eſt liber, qui dicitur Clementis, diſci-
puli Petri, in quo planiſſime Chriſtus prædicatur: in quo
multiplicem antiquæ ſimplicitatis inuenies odorem.
Ignatius Ioannis euangeliſtæ diſcipulus, in epiſtola ad
philadelphienſes ita ſcribit: Si quis Deum legis, et pro-
phetarum vnum Prædicauerit, Chriſtum autem negat eſ-
Cc. ſe fi⸗

34 D E T RINĨ·ͦI-T AT E
ſe fillum eius, mendax eſt. Si quis confitetur he-
minem Chriſtum leſum, negat autem Deum legis et
prophetarum patrem eſſe Chriſti, hic in veritate
non ſtat. In epiſtola quoque ad Tarſenſes, aperte
docet, quod Chriſtus hic non eſt ille qui eſt fuper
omnia Deus, ſed eſt filius ipſius. Similia in Iuſtino
legas, vt ab Irenæo et aliis citatur. Vtinam exta-
rent ſcripta eorum omnium, qui eo ſeculo vixerunt.
An non trinitariis noſtris tota trinitas erat Deus le-
gis? An lIeſus Chriſtus eis non dicitur filius totius
trinitatis: Ergo non eſt filius Dei legis. Cogita quæ-
ſo, quare ille antiquis vſitati modi loquendi, in trini-
tariis noſtris non reperiuntur, ſed alii longe diuerſi,
veteribus ignoti? Hæc ſola ratio eſt valida, ſi bene

cogites, quod totus Irenæi liber contra omnes hære-

ſes hanc materiam tractat, et tamen nunquam trini-
tariorum nugas meminit: quia realitates hæ non-
dum venerant in memoriam hominum.
Ad vetus iam teſtamentum tranſeamus. Præceptum
ibi pluries eſt, ne pluralitatem in Deo, ſed tantum
vnitatem confiteamur. Exo. 20. ego ſum Deus tuus,
et non erunt tibi alii dii præter me. Deut. 6. audi
Iſrael, Iehoua eſt Deus noſter, et Iehoua vnus eſt.
Ibidem quoque capi. 4. ait, ſcito hodie, et cogita
in corde tuo, quoniam Deus ipſe eſt Deus in cælo
ſurſum, et in terra deorſum, et non eſt alius præter
eum. Ipſe eſt Deus ſolus, Deu: 32. 4. reg. 19. pfa. 985.

Eſa. 37. et Ioan, 17. Solus hic dicitur Deus, quod tri-
toitæ negant, dicentes, eum tres ſemper habuiſſe ſoci-

os. Hanc rationem adducunt, Quia non fuiſſet conſola-
tio perfecta ſolitario: ideo tres ſedebant in triclinio.
Per prophetam ipſe Deus ait, Ego dominus, et non eſt
amplius. Extra me non eſt Deus, abſque me non eſt
dominus. Ego dominus, et non eſt alter, Eſa. 43.
et 45. Tot authoritatibus fulciuntur Hebræi, vt tri-
partitum Deum a noſtris introductum merito admi-
rentur. Schiſmaticum putant teſtamentum noſtrum
“ quia

Sula no
horrere
quam ta
Qlidh

nobis .

It merite

leit ad e
Mun Alch
Mihonetn
ile datribr
Dei loco
oniorum
Adlamus,
Nommetos.

UImiida.

fuiſle fum

Dei, vir
Unte Dey

Detua natin
Meteren,
er eindidos
enniſle, ſe
nde doch
ras poſt

ten Ckriti
rolerſigl
AzOar 12.
res rich
Re, imgeir
liti, Azo
un, beſen
Ut. A20
4 nkuch,
di cone
riee
inn

fitetur ho
im legis 4
in veriun
nſes, ert
vi eſt ſo
ja in IUul
Vtinamn en
Ulo vinerun
erat Deis ?
h flins nii
Cogiti n
endi, in i
longe Citei
Alide, ſ e

Oinpes NE

unquam

g, Precent
, ſed tunnn
im Deis h
Denn. 6.1
oln Nt
ie, e e
Dens in &t
t Alins N
els, glolt
Rublile ſt
iſet onit

1s, et 1
e me 10
er, l⸗ 4
rei, 1 9
erito A0n
um noke⸗
1

66

L I BER I. ,85

quia nos a ſui Dei vnitate et fimplicitate ita ab-

horrere vident: et quia maioru L
9 naiorum ſuorum nemo vn-

quam tale quid, cogitauit.
Quid de Mahometanis dicemus, qui ob id ipſum
a nobis diſſident? Quam miſere ab eis proſcindimur?
Et merito, iuſto Dei iudicio, quia nemo eſt qui re-
deat ad cor. Trinitas hæc aperte improbatur in eo-
rum Alchorano azoara II. 12. et 28. vbi docet
Mahometus, tres illos Deos ſeu Dei participes fu-
iſſe patribus ignotos, eſſeque filios Beelzebub, quos
Dei loco trinitarii colunt. Profecto tres ſpiritus dæ-
moniorum vocat Ioannes in apocalypſi. Sed latius
audiamus, quid de Chriſto et Chriſtianis dicat Ma-
hometus. In cap. Soretamram, in cap. Elneſa, in cap.
Elmaida. et in pleriſque aliis azoaris, Chriſtum ait
fuiſſe ſummum prophetarum, verbum Dei, ſpiritum
Dei, virtutem Dei, propriam Dei animam, verbum af-
flante Deo, ſeu halitu ſpiritus ſancti, ex virgine per-
petua natum, Iudæoſque in eum nequiter egiſſe. Ait
Ppræterea, primos Chriſti diſcipulos fuiſſe optimos,

et candidos viros, veraque ſcripſiſſe, nec trinitatem

tenuiſſe, ſed poſteriores hoc addidiſſe, corruptores
ſanctæ doctrinæ. Azoara quarta ait, diſſenſiones innu-
meras poſtea ortas, de quibus nulla tunc erat lis, nec
controuerſia. Idem confirmat azoara a0. dicens, gen-
tem Chriſtianorum initio vnam, eſſe poſtea variis con-
trouerſiis diſſectam, quia ad plures Deos ſe diuerterunt.
Azoara 12. et alibi paſſim, cauſam erroris ponentium
tres participes æquales, hanc eſſe ait, quod ſunt idolola-
træ, imaginum adoratores, imo veri Dei cognitione pri-
uati. Azoara 28. incorporeum filium ait patribus igno-
tum, eſſeque filios Beelzebub, quos vocant Dei partici-
Pes. Azoara 29. ob hanc tantam blaſphemiam cælum
ait confudi, montes et terram contremiſcere. Vnde azo-
ara 50. concludit, Nos in vnum Deum credimus, non
in participes poſitos. Audi iam quibus aliis præconiis
Chriſtum extollat. Azoara quarta iam citata ait Chri-
c. 2, ſo ſun

36 D E TRINI T ATFE

ſto ſuper omnia ſublimato eſſe tributam Dei poten-
tiam ipſamque Dei mentem. Azoara quinta ait, Chri⸗
ſtum veniſſe cum diuina virtute et potentia, eſſe fa-
ciem omnium gentium in hoc ſeculo et in futuro. Azo-
ara II. ait, in hunc leitum Mariæ filium viros omnium
legum et Iudæos, et Sarracenos, eſſe tandem creditu-
ros. Ibidem ait, Deo itaque et legato eius credentes,
ne dicatis tres eſſe. Azo. 12. ait, Chriſtum nobis at-
tuliſſe euangelium, quod eſt lumen, confirmatio le-
gis, et caſtigatio, atque via recta. Azoara 13. in
Chriſto ait fuiſſe animam mundam et benedictam,
eumque ſuis credentibus menſam cæleſtem præbu-
iſſe. Et in libro de doctrina Mahometi, Chriſtus
dicitur eſſe verbum, ſpiritus, et virtus Dei. Chri-
ſtum Mahometus vocat Ruhalla, ſpiritum Dei, ipſa
ſpiratione Dei genitum. Denique omnia fere Chriſto
tribuens, non agnoſcit eſſe filium Dei, vt ſui ſeculi
tritoitæ filium dicebant. Imo ab incorporeis illis
tribus diis, ſeu tribus in vno Deo diſtinctis rebus

inuiſibilibus æqualibus, eſt grauiter offenſus. Ob.

prauam illam trinitariorum doctrinam deſciuit a chri-
ſtianiſmo; res miſerabilis et orbi triſtiſſima. Incor-
porea illa deitas, realiter diſtincta, cauſam illi de-
dit negandi Chriſtum eſſe Deum. Quando filium

Dei negat Mahometus, negat illum, qui tunc iacta-
batur, inuiſibilem filium, patri ſimilem, vt colliges azo-

ara centeſima, et centeſima viceſima ſecunda. Alio-
qui facile conceſſiſſet, hominem Ieſum Chriſtum eſſe

filium Dei, cum concedat, eum eſſe a Deo in

virgine genitum. Ex publico illo, etiam aduerſa-
riorum teſtimonio, aperte colligis, lector, trini-
tatem illam fuiſſe primis Chriſtianis incognitam.
Idipſum ex primis Chriſtianorum ſcriptis colliges,
et ex ſequutis poſtea pôrtentis. Audi nunc por-

tenta quæ trinitarios conſecuta ſunt, vt intelligas,

Vno abſurdo dato, multa ſequi ſemper abfſurda.
Tritoitæ poſtquam hæc de tribus illis rebus imagina-
tio men

tio en
quod
notatiun
tem kee
Macedo
ranm cre⸗
cvock ern
Atunn pe
(leſtion
Aitiani
Tunt, Vt
lis duas
Nii flius
et Eunor
irit, ſe⸗
Tefert H
ita Euſe
Ab Arri
Uitiſte
inegalen
ſoli, ſen
tken vaſa
Ue. Ali!
lol pate
tam part
NuOe.
übſtanti
Uins. Hie
eidebat
ſecini,
tenens,
ralit. I
Datrem el
fipaflanmn
linm De
decl
1e ece

Dei pors
4 At, C
ntia, eſe!
Uturo. A
iros Omni

dem crein

us creden
tum nobi
Onfirmmath
20ara 19
t benedidn
leſten i
met,, Ini
us Dei, G
kimm De

in ke

.

i, N ſi
ncorporen 1
Gihkindis1
ofeniu
geſeilt 10
ffim.

gui tune?
t coligen
ſecunda⸗ 4
ſe 1 Dr
etiam M.
jectot/ 1
s inellt
gi nunc 1
Vt intelie

ablurd⸗ .R

ebus iniß
1o

CNAd

L IBER IJI. „z

tio mentes hominum occupauit, tres Deos eſſe dixere:

quod re ipſa noſtri fatentur, tres abſolutos, vnum con-
notatiuum. Arriani trium illarum rerum inæqualita-
tem fecerunt, ſecundam a prima ſubſtantia ſeparantes.

Macedonius tertiam illam rem, aliis diſſimilem, me-
ram creaturam eſſe dixit, non Deum. Nec mirum,
quod errantes in ipſo principio, agitentur poſtea in

altum pelagus, hinc et inde ſemper hallucinantes, et

quæſtioni minori quæſtionem maiorem adücientes.

Acëtiani et Eunomiani diſſimiles illas res adeo fece-

runt, vt tertia eſſet creatura creaturæ, nec poſſet a-

lias duas videre quia ſcriptum eſt, nemo nouit patrem,
niſi filius, nec filium niſi pater. Hoc differunt Aéëtius
et Eunomius ab Arrio, quod hic res illas inæquales

dixit, ſed ſimiles, illi et inæquales, et diſſimiles. Ita

refert Epiphanius in earum hæreſium narrationibus,
ita Euſebius in hiſtoria eccleſiaſtica lib. 10. cap. 25.
Ab Arrio quoque ſubſtantias ſeparante differebant Do-
natiſtæ quidam, in eadem ſubſtantia ponentes filium

inæqualem patri, vt ait Auguſtinus de verbis apo-
ſtoli, ſermone 31. Metangiſmonitæ filium et pa-

trem vaſa duo dicebant, et vas minus in vaſe maio-

re. Alii in Deo tres partes diuidebant. Maximinus,

quod pater ſit pars Dei, et quamlibet perſonam ter-
tiam partem trinitatis eſſe timebat. Ante Maximinum
quoque Manichæus, filium eſſe portionem quandam
ſubſtantiæ patris affirmauit, vt lib. 4. et 6. refert Hila-
rius. Hieracchas apud eundem Hilarium lucernam de-
ecidebat de lucerna, deitatis lampadem in duas partes
ſecans, velut ellychnio diuiſo. Sabellius vnitatem Dei
tenens, communicationis et diſpenſationis modum igno-

rauit. Ipſummet patrem dixit eſſe filium, et ipſummet

patrem eſſe mortuum. Ob quam rem dictus eſt pat-
ripaſſianus, ſicut Noëtius et Praxeas. Neſtorius alium
filium Dei, alium filium hominis Ieſum eſſe dixit.

Sed quia inter hæreticos »„ ecx-
tra eccleſiam eſſe hec orta por-
5*

c. 3. . tenta

38 D. E T† R IN I T ATE

tenta, cauſantur ſophiſtæ, ea non amplius perſequar;
quamquam ſint innumerabilia. Ad ipſoſmet ſophi-
ſtas, et ad eorum eccleſiam me conuerto, inprimis
oſtendens, eos eſſe veros Neſtorianos, et duos filios
re ipſa fateri quamquam verbo negent, ſicut negabat
Neſtorius. Nam vt apparet in diſputationibus Max-
entii Conſtantinopolitani, et docet Libratus in con-
feſſione Neſtorii, quæ eſt apud Cyrillum, Neſtorius
nunquam duos filios conceſſit: ſed quibuſdam ſtrophis
et technis vt nunc tergiuerſantur ſophiſtæ, ſed varie
defendebat. Lege ibi, et hos Neſtorianos videbis,
Deo odibiles ſophiſtas. Quin et Athanaſius ipſe tri-
nitariorum princeps, in dialogis duos filios facit: quia
vere ſunt duo nati, et duo geniti. In libro de Arri-
ana et catholica confeſſione, docet, filium hominis in-
telligi hominem aſſumptum, non ipfum filium Dei.
Filium hominis ait eſſe plenum filio Dei. Non ſolum
duos filios concedit, alterum filium hominis, alterum
filium Dei, ſed et duos filios Dei, alterum tropicum
alterum naturalem. Nam totus hic homo Chriſtus
nunc per tropum idiomatum eſt filius Dei, et alius
antea erat realis incorporeus filius Dei: ergo duo fili
Dei: Idem Athanaſius dialogo de aſfumtione homi-
nis, hominem aſſumptum, quem alii humanitatem vo-
cant, ait ſecundum carnem eſſe primogenitum filium in-

ter multos fratres, eumque filium hominis dici, Si ho-

mo aſſumptus homo eſt, et genitus eſt filius eſt. Con-
cludit tamen ſophiſta, vnum eſſe filium, quia perſona
vna cumulata. Cumulatam perſonam ipſe Athanaſius

docet in epiſtola ad Epictetum, negans hominem cum

verbo facere vnam ſubſtantiam. Hieronymus in epiſto-

la expoſitionis fidei ad Damaſum papam, et Damaſcenus

ib. 3. de orthodoxa fide, in Chriſto aiunt duas perfectas

et integras ſubſtantias Dei et homines, filiumque eſſe

ſubſtantiale nomen: ergo eſt vtraque ſtubſtantia filius
Deus quicquid eſt in noſtra natura, integrum aſſump-
ſit, integra idiomata, vt loquitur Damaſcenus, et in-
tegras

egtas
Duos ql
Nan Iib.
minis, er
ſemnen 4.1
ergo allun
Verbum a
nis flium.
de heo,
Pelicimum
flins hom
IIö. Et p.
Dei, genui
Mniatn, que

Plura telti

tür, vt
deio quoa
exr Maria
linm Dei.
Neratione ſi

Alump

Umbo vnum
Cönpoſttus.
Verbi et hor
Uintepert
Demn reddit
Alſinnsin!
Honoratun
Olttenitg
o Vel
cilinis de
Ultatem in
kcäünun de
Ee ſunm
mdardo,
lon enerar
le proce

unmg res.

perſeder
met ſoni
0, inprin.
t duos fl
icut negh
onibus M
ratus in
m, Nhnnt
uſdam krot
te, ſeent
anOS Wlei
aſius en
os fürit
libro de 1
n hominst
n fluum N
i. M
minis, Au
erun trolin
ond O
Dei, et i
mtione u⸗
muniunnft
tumfiund
F hii, in
us ek. *
uin heli 4
ſe Al Athmni:
1otminen
nus in en n
t tDamien
uus hait
liumgn
bſtantinii
rum ln
ens, 4

ten⸗

LIBE R I. 89

tegras proprietates: ergo integrum filium aſſumpfit.
Duos quoque filios Auguſtinus negat, et fatetur.
Nam lib. 2. de trini. aſſumptum ait eſſe filium ho-
minis, et aſſumentem eſſe filium Dei. Aſſumptum eſt
ſemen Abrahæ, et ſemen Abrahæ eſt filius Abrahæ,
ergo affumptus eſt filius Abrahæ. Lib. 13. dy trinit.
verbum ait verum filium Dei, et carnem verum homi-
nis filium. In Enchiridio, verbum ait eſt Deus natus
de Deo, homo autem eſt natus de Maria. Contra
Felicianum ait, in Chriſto aliud eſt filius Dei, aliud
filius hominis, ſicut in homine aliud animus, aliud cor-
pus. Et paulo poſt, Genuit Maria, non genuit filium
Dei, genuit filium hominis. Horreſco ad hanc blaſphe-
miam, quod Maria non genuerit filium Dei. Nolo igitur
plura teſtimonia citare, cum res ipſa ob oculos verſe-
tur, vt duos genitos, et duos natos quiſque videat.
Scio quod dicant, filium illum tropo idiomatum dici
ex Maria genitum, et hominem hunc tropo eodem dici fi-
lium Dei. At hi tropi non impediunt, quominus reali ge-
neratione ſint duo geniti, et duo filii. Imo tres. Si hic ho-
mo aſſumptus eſt Mariæ filius, illa Deitas Dei filius, et
ambo vnum faciunt, iam tertius eſt filius, ex duobus filiis
compoſitus. Negant ſophiſtæ, eſſe vnam ſubſtantiam
Vverbi et hominis, ne ſubſtantia illa videatur quarta in tri-
nitate perſona, et ita ſit quaternitas in diuinis. Hanc ratio-

nem reddit Athanaſius citata ad Epictetum epiſtola. Au-

guſtinus in Ioannem, tractatu. 27. et 99. et in epiſtola ad
Honoratum, vnum perſonæ cumulum facit, ne videatur
qùaternitas. Si enim homo eſt perſona, quarta eſt perſona.
Ego vero oſtenſis tribus filiis quaternitatem in
diuinis alia via contra ipſos oſtendo. Iloachim quater-
nitatem in diuinis contra Lombardum arguebat et col-
lectiuum Deum faciebat, vt habetur in cap. damnamus,
de ſumma trinit. et fide cath. Nam eſſentia diuina
Lombardo, et reliquis omnibus eſt natura quædam,
non generans, vt eſt pater, nec genita, vt eſt filius, ne-
que procedens vt eſt ſpiritus ſanctus. Sed eſt quædam
ſumma res. Ex quo alter inferebat, eſſe quoddam
c. 4. quar-

40 D E T̃ͤRI¶ NITATE

quartum ſimulachrum, atque ita eſſe quaternitatem.

Ego pro ipſo Ioachim hanc rationem adiungo. Trinita-

riorum omnium ſententia, nulfa perſona eſt trinitas, vt
ait Auguftinus. lib. 5. et 8. de trinit. nec pater eſt tri-
nitas, nec filius eſt trinitas, nec ſpiritus ſanctus eſt trini-
tas, ſed fſimul ſunt trinitas. Ergo collectiuè dicitur tri-
nitas. Eo magis quia idem Auguſtinus contra Maximi-
num, lib. 2. et 3. ait eſſe tres copulatos. Ergo Deus,
qui trinitas eſt, collectiuus Deus eſt: et eſſentia, quæ
trinitas eſt, collectio, quædam eſt: aut ſi vna res eſt,
quarta res eſt. In hac re eonfuſus Auguſtinus lib. 7.
de trinitate, et reliqui poſtea ſophiſtæ, eſſentiam aiunt
prædicari de perſonis, non vt materialem ſfubſtantiam,
ſicut dicimus tres ſtatuas eſſe vnum aurum: nec vt na-
turam de temperatis, ſicut dicimus, tres homines eſſe
vnius naturæ: nec vt genus de ſpeciebus, nec vt ſpe-
ciem de indiuiduis, nec vt continens de contentis, nee
vt maius de minoribus, nec vt totum de partibus, nee
vt collectionem de numeris: ſed vt illuſionem de illuſi-
onibus. An Deus dicatur triplex ſicut trinus, quæſtio
anceps eſt. Nam ffidorus in ethymologiis Deum tri-
num ait, multiplicem et numerabilem: quia trinitas
eſt trium vnitas. Auguſtinus in Ioannem, tract. 6.
ait eſſe ter Deum. Inde quæſtio, an ab vnitate in
ternarium creſcat numerus? Non poteſt eſſe numerus,
quin ſint plures vnitates: ergo in Deo fünt plures
vnitates. An pater velut momento ſemel genuerit,

et poſtea deſierit: an continuo generet filium illum,

illuſoria quæſtio eſt. Nam generationem illam nec

principium nec finem habere volunt, ſed effe ſemper

in fieri, ſicut tertiæ rei proceſſionem, quam dicunt
continuò intus ſufflari, ac ſecundam ſimiliter conti-
nuo naſci et generari.
Quæſtio alia longè acerrima fupereſt,
Quid interſit inter procedere et generari?
Quare tertia illa res non dicitur generari,
et non dicitur filius, ſicut ſecunda? et ſe-
D cunda

9

₰

Cund
niimn e
Xguales.
ſibipofti
ſides ver⸗
lane pro
ſeholaltie
ifkuncdente
Beelzebut
Atnunfin
wnpol
et ſhiritus
etinde h
3. contta
etin loan
ter genern
gioni di⸗
e ſpirit
ls et.
ao ollen
ibro ge
Cetumn pr
Uuſeitur.
n. 9.
t flins o
Pirinnm
1ls ſuncti
Me, Nit .
iek hititos
Ctigren .
Pkikannm
Uunnes

klentig
lntig tres

Trinir
Tinitas, 1
er eſtti⸗
as eſttrn.
diciturt
tra Maun.
Ergo Der
ſentia, de
Vnntee,
ſinus l)
entiam äin
ſübttantn
nee in

hominese!

8, nee ſih⸗
Obtentid h
nen Lein
ini, el
iis Dem 6

mel Eenni
flium
ele
quaum ie⸗
niliter

ahen
geren
genert⸗
3? el

L I B E R I. 41

cunda quare non dicitur ſpirati, ſicut tertia? Par e-
nim eſt ratio, cum fſint ambæ incorporeæ, ſimiles, et
æquales. In hac quæſtione Gregorius ait, non eſſe
ſibi poſſibile intelligere, licet credere ſe fateatur. Quaſi
ſides vera eſſe poſſit ſine intellectu et cognitione. Circa
hanc proceſſionis et genęrationis differentiam, vide
ſcholaſticos lib. I. ſent. diſt. I 3. mira diaboli prodigia
effundentes, et de'monum illuſiones, a tribus illis filiis
Beelzebub exeitatas, cum relationibus et formalitatibus.
Athanaſius lib. 2. et 3. de ſpiritu ſancto, rationem red-
di non poſſe ait, quare filius non dicitur fpiritus ſanctus,

et ſpiritus ſanctus filius. Poſt quem Auguſtinus, hinc

et inde plurima verſans, lib. 2. 9. et 15. de trinit. lib.
3. contra Maximinum, quæſtione decima ad Oroſium,
etin Ioannem, tract. 99. tandem neſcit differentiam in-
ter generationem et proceſſionem, vt fatetur. Naſci et
gigni dicitur ſpiritus fanctus, Ioan. 3. Quod gignitur
ex ſpiritu ſpiritus eſt: quod naſcitur ex ſpiritu ſpiri-
tus eſt. Hinc Athanaſius dialogo tertio, ex hoc di-
cto collegit, ſpiritum ſanctum naſci ex Deo. Et in
libro de profeſſione regulæ catholieæ, ſpiritum para-

cletum probat eſſe Deum, quia ex Deo gignitur et

naſcitur. Filius quoque apertè dicitur procedere Io-
an. 8. Atque ita ſpiritus naſcitur, ſicut procedit:
et filius procedit, ſicut naſcitur. Deus dicitur pater
ſpirituum, pater luminum, pater gloriæ, pater ſpiri-
tus ſancti ex Deo naſcentis. Si ſine reali diſtincti-
one, aut metaphyſica generatione, Deus dicitur pa-
ter ſpiritus ſancti, ita quoque dicitur pater verbi.
Potiorem tamen in verbo eſſe filii rationem, ex Chri-
ſti præfiguratione nos oſtendemus, ſine qua omnis ſo-

phiſtarum filiatio eſt inintelligibilis. Vt inintelligibilem

Ioannes Damaſcenus formidat hanc generationis et
proceſſionis differentiam. Inintelligibilis res eſt, quod
tria puncta ſint vnus punctus, hinc et inde varie
fluentia. Inintelligibilis res eſt, quod vna ſimplex eſ-
ſentia tres illas res in ſe contineat, quarum prima ſe-
c. 5. cundam

42 D E TRINITATE

cundam in dies producat, vt illæ deinde duæ in ſe
tertiam in dies ſufflent: et quod in maieſtatis ſolio
gemelli illi tres ſedeant in triclinio.
Hic præterea deriuationibus, et deformitatibus non
obſtantibus, quales et eiuſdem potentiæ, illas tres
res eſſe dicunt. Imo, vt ait Auguſtinus contra Max-
iminum, potens eſt filius alium incorporeum filium et
ille alium nepotem gignere: atque ita in diuinis qua-

ternitatem, et quinternitatem facere. Poteſt et ter-

tia perſona filium realiter generare. Infiniti ita eſſe
poſſunt æquales inuiſibiles dii, iuxta totam Boccatii
genealogiam. Quis a bono ſpiritu profectas exiſti-
met cogitationes has tam horrendas? Potens eſt eti-
am Auguſtino illa tertia res ſeorſim ſufflare, ſe ip-
ſam incarnare, et alium ſaluatorem facere. Solam
tamen nunc ſecundam rem gerere corpus aiunt, ſo-
lam humanitati ſuppoſitaliter vniri. Ita vt innume-
ra ſit inde orta quæſtionum turba: Per quem mo-
dum fiat, vt fola illa ſecunda perſona connotati-
uum hominem faciat, ſuſtentet, perſonet, terminet de-
pendentiam: cum res illæ omnes ſimul ſint, ſingu-
læ in ſingulis, totæ in totis: cum item opera trinitatis
ad extra, vt aiunt, ſint indiuiſa. Nam hic manifeſte di-
uiditur deus, aut neceſſe eſt Scotizare. Super quo fig-
mento relationes ponentem Ocham, confiteri veritatem
coactum, gloriantur Scotiſtæ Reales. Athanaſius li-

bello de vnitate fidei ad Theophilum, trinitatem airt

naſci ex Maria, et trinitatem aſſumere corpus: cum
Vnita ſit ſemper trinitas, et actiones indiuiſæ. Trinitas
deſcendit in Iordanem, et trinitas dixit, Hic eſt filius

meus. Id ipſum docet Auguſtinus in fine libri quarti
de trinitcte, et alibi paſſim. Si trinitas dixit, hic eſt

filius meus, eſt ipfſe filius trinitatis, quod ipſi negant.
Athanaſius in fine lib. I. dialogorum, et in lib. de
fide ſua ad Theophilum, patrem verbum et ſpiritum
ait eſſe in Chriſto. Iohannes quoque Damaſcenus,
ub. 3. Orthodoxæ fiei, cap, 6. et 7. ex Athanaſio
et Cy-

et Cyri
grann n⸗
hominis
ue illi
ſübſtanti
homine,
poltatice
erumm in
K verb
Cirillent!
gue res dh
tune mulie
Pus ainin
dunt ipdl
mori, ang
Lus aures
Alnum,
ctum eſſe
Gillma N
Knos et n
Illus, gui
(od gemn
Deo genitn
boli et lib
elei flio
ele vnitun

s hhiti

finmety,
rincifi,
kin eſki
Mun ſlio
flinn
I

. n

duæ in!
eſtatis iil

Uitatibuen
e, illas r

CONtta kH

eum fliun

1Cininis .

botelt et 4
Otamn Poc
Olechis eit
potens eten
hare, El
cete. N
us äun
ta Vt inuum
et len i
na comncn
t temninet
1 Unt, in
her tii
maniſelel
Aperglot
teri Vetime
Athunaſiu!
cOryis:
liſe. Trin
ie el

ii A

et ſpitn

ammaſcen⸗

Atiim
et

et Cyrillo affirmat, totam trinitatem, totam et inte-
gram naturam Dei, eſſe vnitam toti et integræ naturæ
hominis. Atque ita eſt ipſis impoſſibile diſcernere,
quæ illius ternarii proportio ſit in homine, cum ſit
ſubſtantialiter ſpiritus ſanctus in homine et pater in
homine. Homo fiius in ſe verbum et ſpiritum hy-
poſtatice continet, totam Dei plenitudinem. Sed alias
eorum inſulſitates videamus.
Si verbum aſſumpfſiſſet feminam, tunc ipſim v verbum
dixiſſent filium Dei, et ipſam fœminam filiam hominis:
quæ res duos filios palam oſtendet. Ipſe filius Dei eſſet
tunc mulier, androgynos, maſculo fœmineus. Si cor-
pus aſininum angeli, ad eum modum induant, conce-
dunt ipſi angelos eſſe aſinos, angelos in aſinina pelle
mori, angelos eſſe quadrupedes, et angelos habere lon-
gas aures. Eadem ratione concedunt, ipſum Deum eſſe
aſinum, ſpiritum ſanctum effe mulum, et ſpiritum ſan-
ctum eſſe mortuum, ſi moriatur mulus. O pecora ſtoli-
diſſma Non mirum profecto, ſi turcæ nos pluſquam
aſinos et mulos rident, Facti enim ſumus ſicut equus et
mulus, quibus non eſt intellectus. Cœcitas maxima,
quod nemo ſibi in animum inducat, eſſe hominem ex
Deo genitum. Magnus Auguſtinus in expoſitione ſym-
boli et lib. de prædeſt. ſanctorum, Ieſum Chriſtum ait
eſſe a filio Dei aſfſumptum, et filio Dei Ieſum Chriſtum
eſſe vnitum. In Enchirido, an homo lIeſus debeat dici
filius ſpiritus ſancti quia eſt genitus de ſpiritu ſancto,
ſua metaphyſica illufus non intellexit. Si enim res eſt
tertia diſtincta generans pater eſt. Princeps Athanaſius
in lib. de Arriana et catholica confeſſione Ieſum Chri-
ſtum eſſe ait, filio Dei vnitum, et Ieſum Chriſtum eſſeple-
num filio dei. Magnus Baſilius contra Eunomium lib. 2.
vt filium dicat genitum non genituram, mira vanitate ſe

1 torquet. Magnus ille theologus Nazianzenus poſt Atha-

naſium, ſecundam rem genitam eſſe dicit, tertiam vero,
nec ingenitam, nec ingenitam, nec naſcibilem, nec inna-
ſcibilem: quod Auguſtinus et alii ſequuntur. An apatre et
Kilio

44 D E TRINIT A T E

filio, vel a ſolo patre, vt Græci contendunt, tertia
illa res procedat, acerrima quæſtio eſt, quam ego
facilimè poſtea diſſoluam. Miror profecto, quare etiam
non dubitant, an ſecunda procedat a tertia, vt cauſæ
ſint ſibi inuicem cauſæ. Nam Eſa. 48. ait Chriſtus, Do-
minus miſit me, et ſpiritus eius. Ergo filius a ſpiritu
mittitur. Ita exponit Ambroſius libro tertio de ſpiritu
ſancto. Qui a patre venit filius, mittitur a ſpiritu
ſancto: ſecundum diuinitatem venit filius a patre,
ergo ſecundum diuinitatem mittitur a ſpiritu ſancto.
In eandem ſententiam Auguſtinus lib. 2. de trinit. filium
ait a ſpiritu ſancto miſſum, ſicut a patre. Hilarius lib. 8.
de trinit. exponens locum illum, ſpiritus domini ſuper
me, in ipſa diuinitate ait ſpiritum patris eſſe ſuper fili-
um. Filius vere dicitur a ſpiritu ſancto genitus.
Totus eſt ſpiritu ſancto vnctus, totus ſpiritu ſancto
plenus, et dicitur ſpiritus domini eſſe ſuper eum.
An pater et filius dicantur duo tertiæ rei principia,
vel vnus ſpirator collectiue, vel vnum principium,
quia vna eſſentia, et ſic an eſſentia ſit ſpirationis
principium, inintelligibilis quæſtio eſt. Nam quar-
tum illud ſimulachrum, quod eſſentiam vocant, in
omnibus ocioſum eſſe volunt. Si ergo eſſentia non
ſpirat, pater et filius non ſunt vnum ſpirans. Neſfci-
unt an ſpiritus ſanctus debeat dici lumen de lumine,
an lumen de luminibus. Non audent concedere,
quod fübſtantia aut eſſentia Dei, ſpiret ſpiritum,

aut generet genitum: ne füubſtantia aut eſſentia re-

latiue dicatur.. Nam Auguſtinus huius ſophiſtices
præceptor eximius, lib. 5. de trinit. capit. 7. re-
gulam hanc tradit: Quod relatiuè dicitur, non in-
dicat ſubſtantiam. Quare igitur concedunt, quod
Deus genuit filium? et Deus genuit Deum? Si re-

latiue dicitur Deus, iam non indicat ſubſtantiam,

et Deus non eſt fubſtantia. Deus genuit, vt ai-
unt, et non genuit fubſtantiam, genuit ergo qua-
Htatem. Contradictio eſt, quod concedunt, Elſ-
fenzia non genuit eſſentiam, et Deus genuit Deum.
Subſtan

ubſan
muit ſul
iit lun
Titus ſp
Genuit
tio, et
Glin ge
et ſeptin
Wn eſle
Glare ne
ſunt dun
ſunt du⸗
mor de
iunt, an
ſtitutins
Vel ine⸗
Dleta.
logifnos
b, et hi
ſia ſte
tlinitaten
Nulla pe
60 Deus
conclud
lr perton
Onnis e
ſnchns, .
tiditig
Deculiare
Mumeri
eſt de P
3 (iſtin⸗

ſecktarun

lrionibi
dlg nee
fſumn .

Unt, tern
uarn en
guare ein
ia, wt enl
hriſtus,
lius achii
tio de ſinn
tur ¹ fin
fus ¹ pere
Piritn int
e ttinit. Hr
lilariusli
Gomini ſk
elle ſiper

ncto gein

ſpiritn
ſe ſuper e
rei princh
Prineyin
ſt ſiruin
Nan
n voeult,
elenti 1.
pirans.
en Ge un
nt coneet⸗
et Hiiin
t ell ſente!
15 ĩ ii
capit./
tur,
edunt, .
eum? 61
ſublturi⸗
nuit, 1
cedunt,
enuit Den
vobl⸗

LIBER I. 045

Subſtantia genuit ſubſtantiam, et ſubſtantia non ge-
nuit ſubſtantiam. Natura genuit naturam, lumen ge-
nuit lumen, ſapientia ſapientiam, ratio rationem, ſpi-
ritus ſpiritum, amor amorem, voluntas voluntatem,

Genuit et non genuit. Pater erat ſapientia atque ra-

tio, et genuit eam. Pater non erat ſophos logos,
