aëre flat Chriſtus ſpiritum ſanctum.
Illud in ſumma eſt hic cogitandum, quod ſieut ſe-
cluſo aêre vel igne, ſeorſim intelligitur anima, et cum
illis anima, totum anima vna, idea vna, ens vnum:
ita ſecluſa halitus creatura, ſeorſim intelligitur ſpiritus
ſanctus, modus diuinus, et id totum ſpiritus ſanctus,

ſpiritus vitalis Chriſti, vnus ſpiritus ſanctus. Adiectio

Deitatis in rebus ipſis, ſeu adiectio rerum in Deo ipſo,
nomen non mutat, Deitas in lapide eſt lapis, in auro eſt
aurum, in ligno lignum, ſecundum proprias ideas. Excel-
lentiore iterum modo, deitas in homine eſt homo, in ſpi-
ritu eſt ſpiritus: ſicut adiectio hominis in Deo, eſt Deus,
et adiectio ſpiritus hominis in eo eſt ſpiritus ſanctus.
Non ſolum vero in halitu Chriſti conſideratur ſpiritus
ſanctus, ſed et in angelo. Ideo videndum, an angelus ſit
ſpiritus ſanctus, et quis ſit ille alius paracletus. Angeli
miniſterium eſt effuſioni ſpiritus ſancti adiunctum, quan-
do viſa eſt columba, et linguæ ignis, Matth. 3. et acto. 2.
Eadem ratione dicitur ibi angeli miniſterium, ſicut ea, quæ
verbo Dei in lege fiebant, per angelos fiebant. Angelus
in perſona Dei apparuit Moſi in igne rubi, exo. 3. et acto.
7. Per angelum facta eſt vox Dei ad Moſen, Ego ſum De-
us patrum tuorum. In apparitione angeli erat ibi ſubſtan-

tia

tiaD
ſubſt
eſt an
bene⸗
lofue

Deus,

Gitay
Per
1op
luci
ſanc
Hie
res,
ſus

a

L I B E R vV. 183

ntur mog tia Dei in verbo, ſicut in Iordane, et ſuper apoſtolos, erat

ſubſtmnin fubſtantia Dei in ſpiritu. In perſona Dei loquutus et viſus
Elo eſt angelus ipſi Abraham, genes. 18. et 22. et ipſi Agar,
8, Oualsy genes. 16. et 2 I. et ipſi Iacob genes. 3 I. et 32. Ad idem .
inſ k Toſue 5. et 6. et Iudicu. 2. et 6. Rationem huius reddit
. Nn ſar Deus, quia erat diuinitas ſeu nomen Dei in angelo, et au-
rinsDid dita voce angeli audiebatur vox Dei, exo. 2 3. Ergo ſicut
n twent per angelum facta eſt vox, de cælis dicens, Ego ſum De-
ns ined us patrum tuorum: ita per angelum facta eſt vox, de cæ-
lia falat lis dicens, Hic eſt filius meus. Hæc autem eſt vox ſpiritus
Daptinne ſancti. Mat. et Lucæ 3. Tertia illa res non potuit dicere,
ritus ſni Hic eſt filius meus. Ergo ſpiritus ſanctus non erat tertia
lemadnoene res, ſed erat diſpenſatio Deitatis per Angelum. Hinc Chri-
a Enmnd en ſtus poſtquam deſcendit ſpiritus ſanctus, dixit, Videbitis

angelos Dei aſcendentes et deſcendentes ſuper filium ho-
minis, Ioan. I. Vno loco dicitur, angelos deſcendentes;

od ſank⸗
et en alio ſpiritum deſcendentem, ali ſpiritum ſanctum deſcen-
els M dentem. In actis ca. 8. primo loco vocantur angelus, ſe-
ginr his cundo ſpiritus, tertio ſpiritus domini. Iſidorus eo quod de
itus ſunen paracleto dicitur, annunciabit vobis futura, infert fuiſſe
s. Adtl angelum, quia angelus interpretatur nuncius, et quia per
in Denine angelos multa nunciat ſpiritus ſanctus. Omnes angeli ſunt
vinum adminiſtratorii ſpiritus. pfſal. 102. et Heb. I. Facit
lens I Deus angelos ſuos ſpiritus, et miniſtros igneas flammas,
onn, pfſal. 103. Multa bonis prophetis per angelos bonos re-
eget NI uelauit Deus, ſicut per malos decipere malos voluit. 3·
ond reg. 22. et2.. par. 1 8. et Ezech. 14. Angelus quaſi ſpi-
hin ritus ingrediebatur animam prophetæ, Vt in Ezechiele et
untctsf Zacharia. Angelus dicitur ſpiritus mendacii, ſpiritus ve-
re ritatis, ſpiritus Dei. Angelus loquebatur centuriori vt
ii vir, Petro et aliis vt ſpiritus ſanctus, acto. IO. I I. et 13.
n In Centurione Chriſtum neſciente dici non poterat ſpi-
S ritus ſanctus. In homine autem regenito omnia dicuntur
leanag⸗ eſſe a ſpiritu ſancto, intus operante. Hinc ca. 16. VOCa-
lunr tur ſpiritus, set ſpiritus ſanctus, et in viſione viri Mace-
.delan donis oſtenditur angelus. Separatim in ſcripturis fit men-
oinh. tio de angelo et ſpiritu: re ipſa idem eſt, ſed eſt diffe-

bi i⸗ rentia in modo, vt inter verbum et ſpiritum. Modo huma
m. 4. 10 appa

1841 DETRINIT A TE

no apparens erat verbum et angelus: ſpiritali modo

ſpiritus. Nec mirum, quod dictum vel factum angelici
ſpiritus diceretur eſſe ſpiritus ſancti: cum dictum vel

factum apoſtoli, dieatur dictum vel factum ſpiritus
ſancti. Non ergo proprie dicitur angelus eſſe ſpiritus
ſanctus, niſi eo modo, quo olim angelus dicebatur eſſe
Iehouah. Quæ verbo Dei in lege fiebant, per ange-
lIum fiebant: nec ob id angelus dicitur eſſe verbum
Dei, niſi in vmbra et miniſterio, nec eſſe Deus, niſi in
vmbra et miniſterio. Multo minus nos deitatem talem
angelo tribuimus, quam Iudæi, a quibus angeli vt dii
adorabantur. Vnde concludimus, quod nec in Chri-
ſto, nec in nobis, dici proprie debet angelus ſpiritus
ſanctus, ſed ad miniſteria ſpiritus ſancti miniſter.

Conſolator ergo ille ſpiritus ſanctus, quem Chri-

ſtus apoſtolis pollicetur in eis futurum, qui et datus
eſt acto. 2. non intelligitur principaliter angelus, quam-
uis angelus ibi in miniſterio cooperaretur. Sed vice
ſui externi conſolatoris pollicetur Chriſtus apoſtolis
internum alium eis conſolatorem futurum ſ. ſpiritum
nouum, qui tunc non erat, poſt reſurrectionem dan-
dum, et miniſterio angeli glorioſe communicandum.
Alius a filio ille vere dicitur, multis rationibus
etiam ſecluſo angeli miniſterio. Primo quia tan-
tum differt à filio ſpiritus, quantum ab homine fla-
tus, imo ſecluſo creato halitu, fubſtantia ſpiritus

ſancti realiter differt a ſubſtantia fili. Alius, et

aliud a Chriſto ille dicitur, niſi vox aliud diſſonan-
tiam tibi notet. Nam tunc non coneedam, conſo-
latorem ſpiritum eſſe aliud a filio. Imo vnum ſunt,
ſicut Chriſtus et pater vnum funt, quia concordant,
et quia vna eadem eſt Deitas. Alius tamen et alius
Deitatis modus. In lege no talis datus eſt ſpiritus,
eſſentia tali, diſtincta ac viſibili, in vnam cum humano
ſpiritu hypoſtaſim pPetpetuam coëunte. Ideo magis
nunc ſecernitur, et alius dicitur. Spiritus ſan-
ctus ante humanationem verbi in ſe erat vere
modus

et de
teſte
Adm
talen
Chri
ſeut
Cicie⸗
Rem
ſirir
tt iti
lecor
et ſit
Cfkene
et dl
dii
ii⸗
ded
ipſo
Lerit
e ſ.
o,
lunte

A

itali mot
Imn mgeti
Gickun n
mn ſptrin
elle ſpinr
cebatur ek

b per NNH

eſſe vertnn
Dens, Mi
itaten tnen

ngel Nd

ec in
elus höin
iniſter.
quen
gui e in
gelis,
. Kr
lus falen
1. Hüim
Ponenn en⸗
Cnieandhn
8 Titondt
0 gin
Pomine

ltin ſin.—

en⸗
n, cel
Vnumn ſn
Loncoron,
en et Us

Hhiin

m humun
deo Mio
ritus
erit en
odl

H

I. I B E R vV. 185
modus deitatis ſubſtantialis, ſpiritui hominis non ita
hypoſtatice vnitus. Nunc fübſtantialem habet adiun-
ctionem perpetuam humani ſpiritus Chriſti. Alium
item a ſe vocat Chriſtus ſpiritum illum cum ipſe eum
tunc non haberet, ſed a patre promiſſum. Ipſemet
Chriſtus accepturus erat in reſurrectione, nouum ſpi-
ritum gloriæ, eum poſtea apoſtolis communicaturus.

Alium vocat propter ſublimem eius gloriam, nunquam

antea viſam. Alius erit a ſpiritu, quem vos apoſtoli
iam accepiſtis. Alius erit a me ipſo. Imo ego ipſfſe
ero alius, et homo nouus. Longe alius erit in eo
gloriæ guſtus, quam nunc. Ideo ait, Ille me glorifica-
bit. Tanta poſt reſurrectionem eſt Chriſti glorificati,
et noui ſpiritus eius ſancti gloria, vt in eam angeli,
teſte Petro, deſiderent proſpicere, et velut ſtupefacti

admirentur. Quia angeli ipfi Iudæorum dii, nunquam

talem deitatis diſpenfationem in lege viderant. Per
Chriſtum eſt angelis data noua cognitio ſpiritus ſancti,
ſicut noua cognitio Dei. De regno Chriſti quædam
didicerunt angeli, quæ antea neſciebant. Ephes. 3.
Regnum Chriſti nobis datum, eſt regnum ſpiritus, in
ſpiritu dicuntur nobis omnia manifeſtari, omnia fieri,
et ita a ſpiritu ſancto fieri. Tanta gloria pater filium

decorauit, vt non ſolum ſit ipſe Deus de Deo, ſed

et ſit Deus, de quo Deus alius procedat. Quod ſi te
offendat dicere alium Deum, dic alium conſolatorem,
et aliam Deitatis perſonam. Chriſtus eſt Deus, a quo
dii alii procedunt et generantur. Nos enim ſumus
dii ab ipſo procedentes, et ex Deo geniti Ioan. 1.
Sed quare de ſpiritu ſancto ait Chriſtus, Non a ſe
ipſo loquetur? Quia nihil abſonum a verbo Dei ſug-
gerit alicui ſpiritus ſanctus. Didymus libro ſecundo
de ſpiritu ſancto, ita exponit, Non loquetur a ſemet
ipſo, hoc eſt, non ſine me, ſed ex mea et patris vo-
luntate erit modus ſpirationis diuinæ.
Ad ipſam Chriſti originem eſt nobis hic paululum aſcen-

186 „-D E T RIN I T A T E

dendum, vt per ipſius donum ex ipſo fonte aliquid hau-
riamus. Hoc tibi ſtatue lector, Deum in ſe, ſi ſeorſim ſi-
ne Chriſto conſideretur, ita eſſe abditum, et omnia tran-
ſcendere, vt nibil habeat nobiſcum commune, nec cum
ſpiritu angelico, quem in infinitum excedit. Statue tibi,
Jec angelos ipſos Deum videre, nec eius ſpiritus commu-
nicationem habere, niſi quatenus per Chriſtum datur.
Quia nemo videt patrem, niſi ſolus ipſe, et cui vult ipſe
reuelare. Nemini etiam Deus ſpiritu communicatur, niſi
per ipſum. Eſſe vero ad eam viſionem et communicatio-
nem modos diuinos, quibus pater ſe mundo manifeſtat,
et communicat per ſolum Ieſum Chriſtum. Et vt eos ille
nunc nobis exbibet, ita eos ab æterno in Chriſti ſapientia
præformauit. Modus diuinus et ſubſtantialis eſt ſpiritus
ſanctus, modus æternus in Deo et eius plenitudo in Chri-
ſto. Modus æternus in Deo erat, in mente præforma-
tio quædam. Præformatio ſpiritus Chriſti in Deo vel
hinc oſtenditur. Si portio illa, aut ſeintilla, aut men-
ſura, aut halitus, aut modus ſpiritus, qui erat in Petro
vel Paulo, fuit olim fubſtantialiter in Deo: quanto
magis plenitudo ipſa Chriſti? Quando Petro et Paulo
datur ſpiritus ſanctus, non fit mutatio in Deo, nec ab
eo nouum quid realiter deciditur: ſed ipſi mutantur,
ea quæ ipfis erant parata, ſuſcipientes per vnionem
et affumptionem de ipfis factam. Spiritus, qui eis da-
tur, de Chriſto accipitur, et in Chriſto erat eis præ-
paratus. Immenſa præparatio et ineffabiles modi.
Nec oculus vidit, nec auris audiuit, quæ ſint hæc no-
bis præparata. In apoſtolis quidem erat vera fubſtan-
tia ſpiritus ſancti, ad certam menſuram data, eis ab
æterno ita parata. Dicuntur vero impleri ſpiritu ſancto,
afto. 2. et 4. Quia id quod in eis erat, ita eos tunc

implebat et mouebat, vt in actiones miras erumperent.
Non tamen erat in eis tota plenitudo ſpiritus ſine men-

ſura, ſed in ſolo Chriſto, Ioan. 3. Rom. I12. 2. Cor.

10. et Epheſ. 4. Sub menſura itaque dicimus eſſe in hoc

alium

Alium
Vmum
racle
iſtic⸗
tollas
Vt
Paucis
Ciuinn
Juam
ee
Minus
tionis
lis,
i
Ias
Cus
cee
et 9
Gican
Verbe
tur,
Pirir
Cadem
komir
Deus
Dens
Mente
No
10 co
tis n
in De
Chril
innct⸗
Olin,
Chrin
Ee nee
dant
tinn
Deis

Aliqnidhr
1ſ keotünk
t Omninte.
une, dee n
t. Stnmeti⸗
iritusconm
hriſtun n
t eni vlki
nunicitun
Olnmmuien
do manick
. Lt wten- 4
rifilniet
li ek hiin
itudoin
Nte prrinn
ti ithen t
ila, At
eratin hu
Deo:

Pa
etto eilii

1Deo, en

pf untn
1

abiles M.
nt hee⸗
Veri int⸗
Gatir 61
itl es ii
eronpere
1s le i
12. 2 0l.
g elein
iun

L I PE R V. 1987
alium ſpiritum, in iſto alium, in illo alium, et omnia eſſe

vnum ſpiritum. Ne mireris ergo, ſi Chriſtus alium pa-

racletum dixit, et alium ſpiritum, cum et tu hic alium,
iſtic alium, et illic alium dicas. Si realitates ſophiſticas
tollas, erunt omnia facilia.
Vt omnia ſummatim concludamas, ſpiritus ſanctus ita
paucis diffinitur, Spiritus ſanctus eſt ſubſtantialis modus
diuinus, ſpiritui angeli, et hominis accommodus. Quan-
quam ſpiritus ſanctus ſubſtantialiter vnum faciat cum ea,
quæ eſt in Chriſto, ſpiritus creatura ſanctificata, nihilo-
minus in ſe pura deitas intelligitur. Secundum diſpenſa-
tionis modum eſt ex Deitate Deitas, ſicut in ramulis, fo-
liis, et floribus eſt deitas ex deitate ſeminis et radicis: ſi-
cut in palmitibus eſt deitas ex deitate vitis, ſucceſſione
quadam diſtributionis diuinæ. Vere ergo eſt ſpiritus ſan-
ctus modus ſubſtantialis, a patre et filio diſtinétus, pro-
cedens, ſenſibilis, ſubſiſtens, aliud hic, aliud ibi loquens

et agens. A Deo patre diſcernitur ſpiritus ſanctus, vt

dicamus eſſe Deum in ſpiritu ſancto, ſicut erat Deus in

verbo, Deus in lumine. Spiritus ſanctus ex Deo naſci-

tur, ſicut ex Deo nobis naſcitur lumen. Deus eſt pater
ſpiritus ſancti, ſicut pater luminis, pater gloriæ. Figura
eadem dicitur Deus pater ſapientiæ, pater verbi, ſi ſine
homine hæc olim intelligas. Deus in ſpiritu habitat, et
Deus eſt ſpiritus, Deus in igne habitat, et Deus eſt ignis.
Deus in luce habitat, et deus eſt lux. Deus eſt in mente,
mentem inhabitat, et Deus eſt ipſa mens. .
Nobis forſan obiicies, Cum ſpiritus ille Dei ab æter-
no contineret ſolam hypoſtaſim diuinam, ſeu diuinita-
tis modum illum ſubſtantialem, quaſi elementaris flatus

in Deo primam ideam: et nunc habeat humani ſpiritus

Chriſti elementa, incarnatione ei in vnam eſſentiam ad-
iuncta: non videtur eſſe nunc maior eius gloria, quam
olim, eſto poſt reſurrectionem ſit maior, quam fuerit
Chriſto in terris agente. Reſpondeo, Gloriam Dei in
ſe nec augeri, nec minui: in nobis eſſe tanto maiorem,
quanto magis nos ille glorificat. Tantam ſuam poten-
tiam et gloriam in refſurrectione Chriſti manifeſtauit
Deus, vt ex elementis humanis corruptibilibus faceret
incor

198 D E T RIN IT ATE

incorruptibilia, et ad gloriam noſtram ea ſuæ dei-
tati in fimilibus elementis ita glorioſe coniungeret,
vt ſimul cum Deo vnum ſpiritum fſubſtantialiter fa-
ciant, qui eſt ſpiritus ſanctus. Quicquid eſt in
Chriſto, eſt fubſtantialiter vnum cum Deo, quem-
admodum ipſe ait, Ego et pater vnum ſumus. Sic-
ut corpus Chriſti eſt ita adglutinatum Deo, vt fub-
ſtantialiter ſit vnum cum eo: ita ſpiritus eius, et
ſpiritus hominis per eum, adglutinatur et adhæret
Deo, vt vnus cum eo ſpiritus ſit, 1. Cor. 6. PDer
Chriſtum ſolum datur ſpiritus, et eſt ſpiritus Chriſti
humanati, nobis ita iunctus. Ipje vitalis Chriſti
ſpiritus æternus, nobis ſubſtantialiter iungitur, ſicut
caro ipſa Chriſti. Sed hæc in libris de baptiſmo et
cæna perſpicacius intelliges, quam hic poſſint refer-
ri. Nunc ſat fuerit, ſi fubſtantiam ſpiritus ſancti

eſſe intelligas diuinam ſubſtantiam, fpiritui noſtro

per ſe coniungibilem, per Chriſtum, cognatione qua-
dam, ac ſpiritum noſtrum ita ſanctificantem.
Cognita eſſentia ſpiritus ſancti, ac ſanctificationis
noſtreæ munere, aliud quoque munus eſt hic paucis
attingendum. In qua re dictum Chriſti exponemus,
Ioan. 16. Spiritus paracletus arguet mundum de
peccato ipſorum, de iuſtitia mea, et de iudicio in
hoſtem. Ecce præclarum munus ſpiritus ſancti. Spi-
ritus arguet mundum de peccato, quia non credunt
in me, ſpiritus euidenter arguet, eſſe inſigne pecca-
tum, non credere in eum, qui a prophetis et ſignis
cæli demonſtratus, tot et tanta pro noſtra ſalute fecit
miracula, tot et tanta pro nobis paſſus eſt, tot et
tanta myſteria compleuit. Euidenter arguet mundum
de iuſtitia mea, iuſtum me declarans, quem eſſe in-
iuſtum, mundus calumniabatur, et impoſtorem. Do-
cebit ſpiritus, me iuſte omnia feciſſe, quia ad patrem
recèpior, non recipiendus, ſi eſſem iniuſtus. Non
ſolum recipior, ſed et ibi perpetuo manebo, Vt poſt-
hac non videatis me. Hæc eſt iuſtitia mea, vobis quo
que com

N

quee
raln.
nam
iure
bat, 6
juris
Minenn
Gitumn
Uerat.
ls e⸗
leckan
inlte
inſe
in i
mo
I
plur
Proc⸗
Claro
Ilem
llt
in n
rece
tur.
li Ppr
Ii ir
libit

—.—

en ſur d
Coniungere
mtiglitet 1.
gid e
Deo, (ler
ſumos. Fe⸗
eo, N ſt
s eilg,1
k et ailet

Cor. .
ititus Cnil
itilis Ci
Ingitur, N
e daptim:
polint et
Hhirins iul
pirini M
Cnatione dr
enn.

Et lie d
epoleis
nundonn
je ilihi
ſunct. S
1lällteff
elt, 1
et iumin
nenn ler
oren. D
a pin
, Et ho.
vo his 1

le⸗

I. I B E R]· V. 189

que communicanda, qua et vos ad patrem transfe-
ram. Arguet item mundum de iudicio rite in ſata-
nam peracto, et ab eis non intellecto. Docebit me
iure viciſſe et deieciſſe hoſtem, qui mundum opprime-
bat, et in inferno captiuum tenebat. Magna eſt huius
iuris iudicialis virtus. Videbatur enim dæmon iure ho-
minem captiuum tenere, ex ſententia Dei, Morti tra-
ditum: qui et factus erat ſeruus peccati, quia pecca-

uerat. At ſpiritus docebit Demonem inique in omni-

bus egiſſe, et inique ſemper agere, imaginem Deo di-
lectam tot ſeductionibus traducendo. Hominem vero
iuſte a Deo olim punitum, ob miſericordiam Chriſti

iuſte nunc liberatum. Declarabimus hæc omnia latius

in libro de peccato originali, cum hic non ſit com-

modus locus, vbi de ſpiritu ſancto agitur.

IIud vero eſt nunc magis dicendum, ſe fruſtra
plurinos torquere, qualiter ſpiritus ſanctus a patre
procedat, aut a patre et filio. At ego ita facile de-
claro, Spiritus veritatis, qui a patre procedit, id eſt,
quem pater dat. Ipſe enim eſt originalis fons, et
dat ſpiritum bonum petentibus ſe. Aduerte autem,
in quo ſenſu ibi dicitur, procedit, ne tu ſiniſtre oc-
cuperis ex imaginaria ſignificatione. Procedit ibi
græce eſt Snrroo 6usrat, id eſt, proſiciſcitur, egredi-
tur. Non eſt metaphyſica rerum intus emiſſio, ſed
eſt egreſſio ad opera Dei. Non fuit intrinfeca rea-
lis proceſſio, qualem fingunt fſophiſtæ, ſed fuit æter-
na in archetypo mundo præformatio, qualis fuit ex-
hibitio. In creatione fuit exhibitio infignis et pri-
ma, verbi et ſpiritus. Subſtantiales erant diuini-
tatis modi, ad fübſtantiarum omnium originem et
Chriſti generationem. Vere ante creationem nec
erant Dei in ſe ipſum motus, nec erat actio, nec
paſſio. Nec realis generatio, nec emanatio, nec
ſufflatio, nec ſpiratio, nec productio. Nemo ſpira-
bat, nemo ſpirabatur. Omnia nomina hæc funt ſpe-
cies motus, actionis, et paſſionis. Secluſis ergo in
—⸗ trin

r909 bD E TRIN ITATE

trinſecis illarum trium inuiſibilium rerum agitationibus,
nos dicimus, diſpenſationem Dei eſſe, qua ſpiritum homi-
nis ſibi vnit. Hoc vere eſt ſpiritum dare et mittere, quan-
do hominem ad ſe afſumit, et eius ſpiritum ſibi vnit. Et
quia per Chriſtum id facit Deus, a Chriſto vere ſpiritus
procedit: cum præſertim ſit in ipſo originalis tota pleni-
tudo. Ex deitate procedere deitatem diximus, ſecundum
modum diſtributionis diuinæ. Per diſpenſationem creatu-
ræ, et modum quendam, nos ea miſſionum nomina Deo
tribui, concedimus. Spiritus ſanctus dicitur viſibiliter
proficiſci, moneri, et deſcendere, ad motum angeli, Matth.

3. et acto. a. At non propterea mouetur ſubſtantia ipſa

Dei, quæ erat in angelo. Spiritus Dei omnia implens hunc
9 ,„

vel illum illuſtrat, ita mouens, vt ipſe non moueatur. Ab
ore Chriſti ſpiritus ſanctus procedit, proficiſcitur, et egre-
ditur: quia per halitus ſui diſtributionem nos Chriſtus
hoc munere donat. Spiritus ſanctus à patre et filio proce-
dit, et a patre per filium. Effundit in nos Deus ſpiritum
ſanctum per Ieſum Chriſtum ad Titum. 3. Promiſſione
ſpiritus ſancti accepta a patre, effundit in nos Chriſtus
donum hoc, acto. 2. Dona accepit Chriſtus a patre, aſcen-
dens in altum, et dedit ea hominibus, pfal. 67. et Ephes.
4. Accepit hæc Chriſtus in reſurrectione, quæ antea non
ita habebat, cum nondum eſſet glorificatus. Spiritus
hic regenerationis ſanctus, hominem glorificans et in-
nouans tunc non erat. Ioan. 7. Ille ipſe ſpiritus, qui
a patre eſt, à Chriſto eſt, proprius ipſius factus ei eſ-
ſentialis et naturalis. Proinde ait Chriſtus, Quem ego
mittam vobis a patre, Ioan. I 5. A patre mittens Chri-
ſtus, a ſe ipſo mittit: et a ſe ipſo mittens, a patre
mittit: quia pater eſt in ipſo. Primo dedit Chriſtus
honorem patri, dicens a patre dandum ſpiritum. Po-
ſtea ſeipſum adiunzit, dicens, ſe daturum. Quan-
quam talem non haberet tunc Chriſtus, tamen dixit,
Ego mittam, de meo accipiet et annunciabit vobis.
Omnia, quæ habet pater, mea ſemper ſunt. Propter-
ea dixi, quod de meo accipiet, i. e. de fübſtan-
i2

tia me⸗
et iden
ſeriptun
tur. A
ſieut an
nolente
Vnicusf
litus ſa
Chriſt,
Nt witri
ſel viu
er intin
Annore
noſtris
euun (
ipſius
uin il
Calatis
fliation
IIIS. I
aroi
bisktorn
lis, nos
Ulis, e⸗
in lege,
InO tun
Coheren
Chriſto
Chriſtn
Math.
R
nctus
Veteri.
Ctione
Aliden
Plritu
ns, 4

—

itation,
iritum hon
ittere, gr
ſibi vnin

Vere ſifin

lis touple
us, ſeelnin
ionemcten

Moeit4
ſitur, etenn
et flopme

anen
iabit ⸗
t. M

le ſutli
1

L I B E R v. 191

tia mea, et deitate mea. Characterem ſubſtantiæ meæ
et ideam filii a me acceptam in vobis inprimet et præ-
ſcriptum iam ordinem docebit, vt non a ſe ipſo loqua-
tur. Adeo illum de ſubſtantia mea vohis communicabo,
ſicut animam meam pro vobis pono. Errant ita Græci,
nolentes ſpiritum ſanctum a filio eſſe: cum ſit Chriſtus
vnicus fons, vnde ſpiritus ſanctus emanat. Eſt vere ſpi-
ritus ſanctus vita, anima, et ſenfus Chriſti. Eſt ſpiritus
Chriſti, per quem nos ſenſum ipſum Chriſti ita tenemus,
vt vita ipſa Chriſti viuamus. Imo non viuamus iam nos,
ſed viuat in nobis Chriſtus. In nobis eſt ſpiritus Chriſti
ex intima eius ſubſtantia, et intimo eius corde, magno
amore datus, qui ob id dicitur charitas Dei in cordibus
noſtris. Ro. 5. Ex intimo cordis eſt nobis datus, vt per
eum Chriſtus in corde noſtro vere formetur, et nos ad
ipſius imaginem vere transformemur. Valida ratione,
quia ille eſt ſpiritus filii, nos per eum effici filios, Paulus

Galatis oſtendit. Imprimit enim in nobis ipſam filii Dei
filiationem, vt tanquam fratres Chriſti abba pater clame-

mus. Ipſemet ſpiritus continet ideam filii: ſicut anima
corporis: filii impreſſionem in nobis facit, filium in no-
bis format dictus vere ſpiritus viobsαρaρ ſpiritus filiatio-
nis, nos regenerans. Additur deinde corpus ipſum, ſan-
guis, caro, et ofſa, in cæna domini. Hoc nunquam alicui
in lege, nec ante reſurrectionem Chriſti datum eſt. Ne-
mo tunc dictus eſt frater Chriſti, nec eius regni tunc
cohæres. Quia ſpiritus talis regenerans, êt glorificans,
Chriſto nondum glorificato, nondum erat. Ioan. 7. Hinc
Chriſtus ipſe poſt reſurrectionem nos fratres vocat.
Matth. 28. Ioan. 20.
Ex dictis ratio redditur, quare vſus vocis ſpiritus
ſanctus eſt tam frequens in nouo teſtamento, et non in

veteri. Ratio differentiæ eſt, quia in lege erant ſanctifi-

cationes carnis, non fanctificatio hæc ſpiritus. Erat
quidem tunc ſpiritus, ſed non qualis nunc: ideo nec
ſpiritum ſanctum illi ſciebant, nec an ſit ſpiritus ſan-
ctus, audierant, acto. 19. Vox noua, aut eis non ita
. con

192 D E T† RI N I T A T E

conſueta, et virtutes nouæ indicabant eſſe aliquid no-
uum, ſicut vere erat ſpiritus nouus. Quanquam ſpi-
ritus ille, qui fuit in prophetis, fuerit ſpiritus Chriſti,
alius tamen erat tunc ſpiritus, alia erat deitatis diſ-
penſatio, et aliter in illis agebat, quam in nobis.
Quamuis ſpiritum hunc ſanctum per prophetas lo-
quutum, nos dicamus, quia eſt æternus: vere tamen
aliter illi, quam nos ſanctificabantur: et alium ſeu
aliter agentem ſpiritum hauſerunt: Quia leſus Chri-
ſtus nondum erat gloriſicatus Ioan. 7. IIIi accepe-
runt ſpiritum ſeruitutis in timore, nos ſpiritum fllio-
rum Dei, Ro. 8. et Gal. 4. Eos ob id vocat Chri-
ſtus ſeruos, nos amicos et fratres, Ioan. 15. et 20.
Nouo igitur fœdere datus eſt ſpiritus nouus, et hæe

eſt ratio nouitatis vocis. Apud Iudæos agebatur de

materiali quadam ſanctificatione, quæ per exteriores
vnctiones et tactus fiebat, vt res, quæ tangeret, ſancti-
ficaretur. Exo. 29. et Leuit. 6. Immundum tangen-
do, eorum ſanctitas polluebatur. Leuit. 5. et I1.
Caro apud Iudæos ſanctificabatur, nunc ſpiritus eſt
ſanctus. Vncéctio, quam a Chriſto accipimus, eſt vn-
ctio ſpiritus. 2. Cor. I. et r. loan. 2. et Acto. I0.
Agunt veri Chriſtiani de interiori vnctione, et ſancti-
ficatione, quæ in ſpiritu et à ſpiritu fit. Ideo ſan-

ctum dicimus ſpiritum, et in nomine ſpiritus ſancti

Iudæis ignoti ideo baptizamur, vt legi mortui, et
carne ſepulti, de ſola ſpiritus ſanctificatione ſemper
memores ſimus. Nullus Iudæorum fuit renatus ex
aqua et ſpiritu ſancto. Aliquando ibi legitur ſpiritus
ſanctitatis ſpiratio certa a re ſancta, ſpiratio tempora-
lis, non ſpiritus regenerationis, ſanctus ſpiritus nouus,
cum elementis incorruptibilibus. Si quando in lege
dicitur, eſſe in aliquo ſpiritus Dei, non ſumitur pro
ſpiritu regenerationis ſancto, vt in nobis, ſed pro in-
telligentia aliqua, Prophetia vel fortitudine, Exo. 28.
31. 35. Num. 24. 34. et Iudicum 14. 5
Venti etiam flatum vocarunt ſacræ literæ ſpiritum Dei
magna

Mapne
ſpiritin
energi⸗
fübſtan
Ventun
ſlis,
Citur v.
Cenes.
Eſecia
is, l
Euupor
Dei m
ſends,
Verun
Agita
ua
Tent
Tit i
Titum
Meltie⸗
luit
un ſ
Mophe
Dei ſa
duin al
De
Oblern
borali
Clliare
ſincto
tls ſar
hiritn
Contine
ls ſ
Kantin
tlden
Nne

1

e Alinit.

Wanguun 6
Dititus Chnt
t deints
Prophets
8: Vete tun
. et Aunk
Hin ih 1

1n. 15, 4
Nouls el
05 Aehem:
pet erteet

Uit. 5. 4
Fims 4
Ain
ne 4
gt. ie⸗
Hinins
ei i n tni
catione
Uit feum
Egn E
ratin dn N
hirt n⸗
luunde 1,
imin/
i, ki i⸗
bo⸗

L. I B E R V. 193

magna efficaciæ ratione, et iuxta literam, et iuxta
ſpiritum. Nam erat in eo ipſo aêris flatu viuificans
energia, et myſterio indicabatur, vera ſpiritus ſancti
ſubſtantia: ipſeque Chriſti halitus diuinus viuificans.
Ventum hac ratione dicitur Deus educere de theſauris
ſuis, pſal. 1 34. Tere. 10. et 5 I. Spiritus Dei di-
citur ventus ille, qui agitationem faciebat fuper aquas,
Genes. I. Tum quia erat magnus et vehemens, ad

exſiecandas aquas, et eas velut in cumulum cogen-

das, pſal. 32. item ad aérei firmamenti expanſionem,
euaporatione illa producendam. Dicitur ibi ſpiritus
Dei multiplici ratione myſterii, in ipſo Deo iam præ-
ſentis, et in Chriſto futuri: quod Hebræi quoque no-
uerunt. Energiam ſpiritus Dei, omnia viuificantem,
agitantem, et implentem, ipſi nouerunt. Spiritus Dei
aquas ibi viuificabat, vt illeæ iterum terram viuifica-
rent ad rerum generationem. Latius quoque de ſpi-
ritu illo inquirentes in Breſchit Rabbaa, dixerunt ſpi-
ritum illum, qui aquas agitabat, eſſe ipſum ſpiritum
Meſſiæ, omnia ab æterno agitantem et viuificantem.
Ita ipſi probe intelligebant, ſine trinitariorum noſtro-
rum ſomniis, nemini vnquam cognitis. Ex lege et
prophetis docti illi ſciebant futurum, vt ſpiritus ipſe

Dei ſuper Meſſiam requieſceret, et eum ipſum ſpiri-

tum ab initio eſſe, et in rebus ſemper agere.
De hoc ſpiritu Chriſti ſancto aliud hic ſupereſt
obſeruandum, quod quamuis in nobis non ſit cor-
poralis ſanctiſicatio, tamen in corpore Chriſti eſt pe-
culiare, vt dicatur de ſpiritu ſancto, et a ſpiritu
fancto genitum, Matth. 1. De fübſtantia ipſa ſpiri-
tus ſancti, ſicut de ſubſtantia verbi. Subſtantia ipſa
ſpiritus Dei in archetypo mundo continebat, et

continet nunc elementa eadem verbi, quæ dixi-

mus fuperiora tria, ſeu ipſorum exemplar fſub-

ſtantiale. Subſtantia verbi et ſpiritus erat in Deo

eadem fubſtantia, Deus ipſe ita ſe exhibens.
Nunc quoque, quamuis caro et ſpiritus Chriſti
n. vere

194 D E T RIN IT A T E

vere differant, tamen in elementari ſubſtantia, par-
ticipationem veram habent, ſicut caro et ſpiritus no-

ſter, ita colligati. Caro Chriſti, vt erat in ſepul-
chro, fuam ſeorſim habebat diuinam fubſtantiam,

in cæleſtibus elementis et ſubſtantiali lucis forma.
Spiritus ipſe Chriſti, quem moriens Deo commen-
dauit, ſeorſim continebat et continet elementa re-
generationis noſtræ, quæ eadem ſunt elementa ver-
bi. Atque ita ſunt ſuperiora tria elementa corpori,
et ſpiritui communia, quaſi commune vinculum, per
quod anima terreo corpori alligatur, tam in Chri-
ſto, quam in nobis. At in nobis ſunt ſolum ele-
menta creata ex creaturæ generatione. In Chriſto
ſunt creata et increata ex creatoris, et creaturæ
ſubſtantiali propagatione. Ratione igitur illius com-
munis et fubſtantialis vinculi, inter carnem et ani-
mam, aperte cognoſcimus, ipſam Chriſti carnem
efſe de ſubſtantia ſpiritus ſancti in Maria genitam.
Quicquid eſt in Chriſto, ſanctum eſt: in eo eſt ſan-
Gitas corporis et ſpiritus, et immaculata caro. In
ſolo Chriſto facta eſt per ſubſtantiam ſpiritus Dei
ipſa carnis ſanctificatio, ac generatio, et ſubſtantia
ſpiritus Dei ipſi carni fubſtantialiter communicata.
In eo igitur ſuperius citato paradoxo, quod corpo-
rum huius ſeculi non ſit veritas, non comprehendi-
tur ipfum Chriſti corpus, quod eſt ipſa veritas.
Imo corpus ipfum eſt vere cibus ſpiritus, et ſpiritui
noſtro in vnam fubſtantiam vere vnitur, ſpiritu re-
generationis ita colligante. Caro Chriſti vere eſt
cibus longe verius quam externus hic cibus. In

hoc communi cibo non eſt veritas, vt ait paradox-

um: ſed in illo cibo eſt veritas, in quo eſt con-
ſtans et immaculata puritas. Ille eſt cibus verus
vitæ cuiuſdam ſemper viuentis, quæ in nobis eſt.
Poſſet hic quiſpiam dubitare, Si in ſolo Chriſto erat

originaliter ſpiritus ſanéctus, quomodo in eum de-

. ſcendit

ſcenki
ſtus an
glorian
hoc r.
Cata
ſicut 6
ſtiritun
premeæ
et per
Munc V.
ſatice
iritus
in hod
ſübſtar
cum
Du
Ina no
totum
ſinckus
Piritus
Chriſu
in mi
Vione
Homo
illud
lumen
feſte,
deres
Vmum
ſtanti⸗
Alam
intus
elle V.
üͤerl
imn

Nt in ſ.

fübktanin

lucis forn.

e0 CONN
elementl 7.

lementu e
enttl corne
neplum, K
tan in
t Dlan 4

ſpirins 1
et blr
commnmtn

L I B E R vV. 1995

ſcendit ſpiritus ſanctus in Iordane? Reſpondeo, Chri-
ſtus ante reſurrectionem nondum obtinuit totam Dei
gloriam, et potentiam. Diſpenſatione quadam Dei
hoc reſurrectioni ſeruabatur. In Iordane fuit indi-
cata noua regenerationis baptiſmi virtus, et gloria,
ſicut Chriſtus in ſua regeneratione nouum gloriæ
hiritum accepit. Per incarnationem fuit diuinæ ſu-
premæ formæ ad ſeruilem infimum habitum deiectio,
et per reſurrectionem fuit glorificatio. Totam ergo
nunc verbi et ſpiritus gloriam ſolus Chriſtus hypo-
ſtatice continet. In eo ſolo, et ab eo ſolo, eſt vere
ſpiritus ſanctus, ei fubſtantialiter inſitus, et deinde
in nobis per gratiam ipſius, atque ita ſumus nos
fubſtantialiter vnum cum ipſo, ſicut ipſe eſt vnum
cum patre.
Dubitare iterum quis poteſt, Si in vnam cum ani-

ma noſtra ſubſtantiam coit ſpiritus ſanctus, quid illud
totum eſt? Reſpondeo, Eſt anima, et eſt Spiritus

ſanctus. Deitatis illa poſitio nec ſpeciei nec indiui-
dui nõmen mutat. Eſt anima in ſpiritu ſancto, et
ſpiritus ſanctus in anima. Sicut Deus eſt in Chriſto,

Chriſtus in Deo, et Chriſtus eſt Deus manens homo:

ita anima ſublimi regeneratione, per hypoſtaticam
vnionem fit ſpiritus ſanctus, et manet anima ſicut
homo fit Deus, et vnum cum Deo. Quod autem
illud totum vna ſubſtantia ſit, velut ignis cum igne,
lumen cum lumine, VlItra iam dicta intelliges mani-
feſte, ſi vitalem ipſum totum ſpiritum Chriſti conſi-
deres, in quo eſt anima et ſpiritus ſanctus, ens
vnum. Quin et aêr ipſe, quem nos inſpiramus, ſub-
ſtantialiter vnum efficitur cum anima noſtra, poſt-
quam vitali noſtro ſpiritui eſſentialiter adiunctus eſt,
intus in corde. Formas ſuperuenientes oſtendimus
eſſe vnum cum priore lucis forma. Notitias quoque
ſuperuenientes diximus eſſe eſſentialiter vvum cum
anima, veluti lucem cum luce et ſpiritum cum ſpiritu.
. .2. Sicut

196 D E T.R I N IT A T E

Sicut Chriſtus eſt vnum cum Deo, ita ait nos effiei
vnum cum eo per ſpiritum ſanctum. Imo vnum
aliud maius. In nobis generatur nouus internus
ſubſtantialis et immortalis homo, ex carne et oſſibus,
qui eſt fubſtantialiter vnum cum anima. Hoc in ba-
ptiſmo et cæna videbis, non enim friuola eſt cum
Chriſto cænandi, et carnem eius manducandi ratio,

nec friuola eſt tam fublimis ſpiritus regeneratio. Vi-

talem ſuum ſpiritum æternum nobis fübſtantialiter
communicat Chriſtus, ſicut carnem ſuam. Se totum
ille nobis vere communicat.
Iam ratio vera redditur, quare dixit Chriſtus,
ſpiritum hunc nouum perpetuo in nobis manfſurum
et vitam ipſam immortalem. Iudæis olim ad tempus
dabatur ſpiritus in elementis animæ incorruptibili-
bus. In nobis poſt regenerationem iugiter manet
ſpiritus Chriſti cum elementis æternis, qualia ſunt in
ipſo reſufſcitato, ſicut in nobis manet caro eius æ&ter-
na. Non ita ante incarnationem cohærebat Deus
cum homine, ſicut nunc cohæret ſpiritus Chriſti hu-
manati. Quod per eius aduentum in gratiam noſtri
factum eſt, vt ita nobis ſpiritus cohæreat humana-
tus ſpiritus. In regeneratione noſtra, accedit ani-
mæ noſtræ vera incorruptibilis et cum interno in-
corruptibili homine perpetuo, et inſeparabiliter ma-
net ſpiritus ſanétus. Incorruptibile dicitur in nobis
ſemen Chriſti, et incorruptibilis internus homo. I.
Pet. 1. et 3. Incorruptibilis eſt homo, qui non ex
ſanguinibus, nec ex voluptate carnis, ſed ex Deo
genitus eſt-Ioan. I. et 3. et I. Ioan. 3. Vnde In-
fert Ioannes, tales nos eſſe in mundo hoc, qualis eſt
Chriſtus in cælis. Ioan. 4. Dii vere nos efficimur,

participatione Deitatis Chriſti, facti vere participes

diuinæ naturæ, vt ait Petrus. In huius veritatis
vmbra olim dicebatur, Ego dixi dii eſtis. Inter-
nus noſter homo eſt Deus, de cælo et de fub-
ſtantia

ſtantie
nerati
Tunc
proge
ſcetur⸗
ias. H
Ant
Verbo,
Collige
flit De
Rient
Nt res
terre
ul
ine
In v.
nee ſ
poltun
Cicitin
tin ven
bus el
corpos
Chriſti
Contin
Cunn i
liter
ſpiritn
lubit
ſpiritt
ritus
tur: 1
s:
o.
rationi
rals e
Null

it nos ehe
Imo wun
Us interm
e et Olb
Hoe in
ola ett ar
canci nut,
nerdtio.
Ubſtantidlt
. de tinn

it Chitn

is Munka.

n a tenn
neottuptti
Uulin fn .
r, eils e⸗
rebet De

ratim
ren Muu-
elt
mten
abilite 1r
mr in i
5 hono!
ui non
ki aN
Voce .
Aht
3 eeim⸗
Mxrüchs
us Ferin
. -
t d i
ſtutt

I. I B E R V. 197

