fuis proſpiciat et contineat. Quod quæ non facit,
infideliter vtitur miniſterio ſuo, fidem Deo debi-
tam irritam faciens. Votum ergo nullibi in Chri-
ſtianiimo legitur, niſi vbi Iudaiſmus ſimulatur,
. vt acto.

1

ſt acto⸗
De
ua re
ſaerh
non vi.
Babrlor
tum pr.
perpetun
cerdos i
ins, q
Kolus,
gnodſil
lem eſſ⸗
leſarres
bontifer
ſti eſt e

inquit,
Veri tan
miniſr⸗
externe
Vero ſa
tantum
tllia,
Nos 01
lotes,
da: n
s, et
Cbpatun
Cnſtat.
tio, 4
s ſun
Ument

1

L I B E R II.„ 431

yt acto. 18. et 21. quo modo munc monachi Iudaizant.

De Papatus ſacerdotio nunc ſupereſt dicendum. In

qua re nemo eſſe poteſt adeo ſtupidus, qui non videat,

ſacerdotium legis eſſe per Chriſtum impletum. Quis
non videt, legis pontificatum, non Romanam illam et
Babylonicam mitram, ſed ſpirituale Chriſti pontifica-
tum præfiguraſſe? Chriſtus ſolus eſt et erit pontifex,
perpetuum ſecum habens ſacerdotium, et manens ſa-
cerdos in æternum. Nihil de hac re dici poteſt euiden-
tius, quam quod in epiſtola ad Hebræos tra adit apo-
ſtolus, de vero ſolius Chriſti ſocerdotio. Imo addit
quod ſi Chriſtus in terris adhuc eſſet, ne pontifex qui-
dem eſſet. In eum enim eſt translatum ſacerdotium per
reſurrectionem. Eſt et alia ratio, quare non diceretur
pontifex in terris. Nam regnum et ſacer dotium Chri-

ſti eſt cæleſte, non terreſtre: ſpirituali et interna ſpi-

ritus ſancti vnctione cohſtat, non externis oleis, aut
coronalibus raſuris. Pontifex noſter Chriſtus, in cæ-
lis exiſtens, nobis erit in cælum ſecum translatis,
omnia quæ pontificis ſunt, vere et interne miniſtrat,
oblatione ſui facta pro nobis orans. Heb. 8. Talis,
inquit, eſt nobis pontifex, ſanctorum adminiſtrator, et
veri tabernaculi, in quo nemo in terra factus pontifex

miniſtrare poteſt. Terrenus pontifex non poteſt, niſi

externe, Iudaice, aut Babylonice ſacrificare. Noſtrorum

vero ſacrificiorum longe alia eſt ratio, cum ſpirituales

tantum hoſtias nos offeramus. Nulla funt nobis corpo-
ralia, ſed ſpiritualia ſacrificia. Sacrificium Deo ſpiritus.

Nos omnes Chriſti participes effecti, veri ſumus ſacer-

dotes, vnctione ſpiritus ſancti inſtar Chriſti interne fa-
cta: non inſtar Beſtiæ, quæ tantum eſt paries dealba-
tus, et externe inunctus. Romanum Papatum, ſeu prin-
cipatum hunc, eſſe rem ſurreptitiam, vel hinc manifeſte

conſtat, quod longa fuit in primitiua eccleſia concer-

tatio, antequam Romanus epiſcopus Papæ aut pontifi-
cis ſummi nomen vſurparet. Frigidiſimum eſt ar
gumentum ex Petri vel Pauli inſtitutione. Nam illi
et Ro

432 DE CIRCVNCISIONE

et Romæ, et alibi epiſcopos inſtituebant, ſicut reli-

qui apoſtoli in Aſia, India, et Aethiopia, nullis a Roma

petitis bullis. Antiochena eccleſia, teſte Ignatio, eſt

a Petro, Paulo, et aliis fundata, prior eſt quam Ro-
mana, et primi funt ibi dicti Chriſtiani, vt ait Lucas.
An propterea dicetur ibi Papatus iſte? Quod Romæ
ſint ſancti illi, et alii plurimi occiſi, arguit eam eſſe
tanto magis maledictam, teſte Ioanne, ſicut et ob id
eſt Ieroſolyma maledicta. Alio argumento nos im-
petunt, quod iuxta Paulum, oportet omnem animam
poteſtatibus ſubditam eſſe, Rom. 13. quaſi ipfi ſint
tales poteſtates, quod negat ibi Paulus, et negat Chri-
ſtus Matth. 20. differt plurimum virtus doctrinæ et

ſpiritus, a bullata illa, et laruata Papiſtica poteſtate,
„

meras impoſturas et tyrannidem continente, virtutem
ſpiritus nullam. Quando facta fuit contentio inter
apoſtolos, quis eorum futurus eſſet maior: non re-

ſpondit Chriſtus, Petrum eis fore Papam. Imo vetuit

quem miniſtrorum in eccleſia dominari, aliis maiorem
dici, aut in alios poteſtatem exercere, pro ſingulari

perſonæ ratione onus varie iniungebatur. Petro qui

tunc erat in fide robuſtior, iuſſit Chriſtus, vt alios in
fide confirmaret, Lucæ 22. Sed hoc nihil ad Papa-
tum, ſi Papatum pro principatu iſto pontificio ſumas:
alioqui epiſcopos concedam Papas, ſiue patres vocari.
Petro prius credenti prius claues pollicetur Chriſtus,
nondum donat Matth. 16. Poſtea omnibus in fide
firmis pariter donat Ioan. 20. Peculiaria excellen-
tiæ munera, et Ioannes et alii habuerunt, præſertim
Paulus, cuius amplior fuit apoſtolatus, quam Petri.
Fides et induſtria in apoſtolis varie commendatur,
non Papatus iſte. Quis vmquam audiuit, Petrum
vel Paulum Papam pontifieem vocatum? tanquam
blaſphemus, pſeudo Iudæus, et antichriſtus, fuiſ⸗
ſet ab eis reiectus, qui talis dignitatis impoſtu-

ram auſus fuiſſet nominare. Soli filio perdi-
tionis datum eſt, Chriſti Pontificatum in terris
Vſur

Ffürpar
Dei qu
l lieu
tempon
ſaera
non eh
celeſte

Cmiſtu

ablens,
Ile vin
ile nob
en vide
legnat,
deteſtan
ſtrandi
ſponde
et qua
cleſiæ
et in in
et exte
termnun,
ckleſtin
termum
108 c
bus re
ui nO
Iuls ea
Dei,
Cit illu
01
cuntur
ſortiti
Alios in
tihriſk
rat
inm
leptihl

, ſou
Uliss 1le
Ignnio4
t quun
Vt ait lun
Gvod Ne
nit eundh
eut et l
ento ME
vat inik
1 neynſ
Cobrin
ien Murk
Nte, ime
Mtento
iok: M
1 Io
Ais nunt
t. Muof.
, N
iil ilk
iiteio ⸗
ttrei i⸗
ur Ci⸗
Gibns

1.

Nt, e

I. I B E R II. 433

vſurpare, eſſe ſacerdotum principem, facere, vt in templo
Dei quaſi Deus ſederet Antichriſtus. 2. Theſſ. 2. Illi ſo-
li licuit miſcere ſacra profanis, regmim ſpiritus cum

temporali confundere, ſacrilega furta et Babylonica

fſacra fuperinducere. Nos vero ſcimus, Chriſtianis
non eſſe terrenum pontificatum ad Iudaizandum, ſed
cæleſtem, ſicut eſt ſpirituale ſacerdotium. Non eſt
Chriſtus nunc mortuus, vt ſuccefſore indigeat: nec
abſens, vt vicarium ſeu vices gerentem defideret.
Ille viuit, ille nobis ſufficit, ille nobis præſens eſt,
ille nobis vere vt pontifex miniſtrat, vt melius poſt-
ea videbis in interno homine. Ille in nobis vere
regnat, nos cum illo regnamus, et regnum beſtiæ
deteſtamur. Quæ igitur, inquies, erit ratio mini-
ſtrandi in eccleſia Chriſti, ſi nullum ſit caput? Re-
ſpondeo, Liber tertius mox ſequens indicabit, quæ
et qualia ſint miniſteria eccleſiæ Chriſti. Caput Ec-
cleſiæ aliud nullum eſt, quam Chriſtus, vere præſens,
et in interno homine vere miniſtrans. In ciuilibus
et externis actionibus, nos magiſtratum habemus ex-
ternum, in ſpiritualibus internum. Si cum Chriſto ad-

cæleſtia refurreximus, a legalibus liberati ſumus: Ex-

ternum hominem, quaſi externam monetæ effigiem,
nos cum Chriſto dicimus, temporalis poteſtatis legi-
bus regulari. Internus vero non ſubiicitur mundo,
qui non eſt de mundo. Hoc ſane modo nos redde-
mus ea, quæ ſunt Cæſaris, Cæſari, et ea, quæ ſunt
Dei, Deo, et Papam ipſum reddemus ſatanæ, qui de-
dit illum. M .
Omnes Chriſtiani, veri fratres, æqua ratione di-

cuntur reges et ſacerdotes, quatenus æque precioſam

ſortiti ſunt fidem, vt ait Petrus, peculiariter ſe ſupra
alios in ſacerdotum principem nemo extollit, niſi An-
tichriſtus, vt ait Paulus. Imo eſt ad hanc rem effi-
cax ratio, ſi quis myſteria legis intelligat. Nam
iuxta legem nemo ſacerdotio conſecratur, niſi per

baptiſmum, Exo. 29. et 40. Leui. 8. et Num.
E. 8. Nul-

2

434 DE CIRCVN CISIONE

3. Nullum penitus priſcis illis ceremoniis adumbra-
P

tur myſterium, quod in baptiſmo vere non complea-
tur, ſicut eſt per mortem et refſurrectionem Chriſti

completum, in quibus verus conſiſtit eius baptiſmus,

vera in ſacerdotem conſtitutio, et veteris ſacerdotii
innouatio. Expreſſus in prædictis legis locis eſt ſer-
mo de baptiſmo, in quo ſicut tunc ſacerdotes, ita nos
nunc abluimur, et inſtar immolati Chriſti immolatio-
nem noſtri ibi facimus, in azymorum ſynceritate.
Pro oſtio tabernaculi, quod ibi lotis aperiebatur, no-
bis lotis aperitur oſtium regni cælorum, ſicut et Chri-
ſtus eſt poſt ſuum baptiſmum in cæleſte tabernaculum
ingreffus. O pædobaptiſtæ, qualem cæli apertionem
vos in baptiſmo cogitatis? Quorfſum in lIordane funt
aperti cæli? Veſtimentis item ſalutis, confirmatæ, ac
cæleſtis nouæ iuſtitiæ, nos ibi ornamur, vt olim ſa-
cerdotes: iure iurando ſacerdotium noſtrum ibi fir-

matur, regiam coronam ibi accipimus, et pro Aaro-

nis oleo ſpiritus fancti inunctionem. Internus noſter
homo in baptiſmo genitus, habet incorruptibile ſpi-

ritus ornamentum. 1I. Pet. 3. veſtimentum iuſtitiæ ve-

re ſacèrdotale, apoc. 19. Ornamento, inquit, iuſti-
tiæ, et ſacerdotali decore ornauit me. Eſa. 61. Sicut

igitur illa omnia in baptiſmo vere implentur myſteria,

ita verum, in lege figuratum, nobis in baptiſmmo datur
ſacerdotium: non ad corporalia, ſed ad ſpiritualia ſa-
erificia, ad offerendas ſpirituales hoſtias, et fructum
labiorum. I. Pet. 2. et Hebr. 13. Ipſamet corpora no-
ſtra, tanquam hoſtiam viuentem, nos inſtar Chriſti of-
ferimus, Rom. 12. et 15. Totum hominem in baptiſ-
mo offerimus Chriſto ſolenni voto et ſacramento, Vt
nulla alia nobis nunc vota ſuperſint, niſi hoc, vt ſem-
per in votis noſtris ſit, gratias Chriſto agere, de tot
acceptis beneficiis, pſal. 5S. 1I15. et Colos. 2. cui con-
cordat pſal. 49. vbi hæc ipſa vocat propheta ſacrificia
et oblationes. Vituli labiorum hi dicuntur, Hoſeæ. 14.
Oratio ieiunio adiunécta eſt ſacrificium, acto, 13.⸗ et
. pfal.

Plal. 1
fidei.!
2. N
ſicig,
ſint nun
orationt
et Eſa.
Tenes et
rum den
Crifcium
eſt ei ſi
Malia ill
mundari
rum abe
Vt 1or
Pletur t
ilud?
Dus hum
tumn eſſe
lille ſien
Ttſtmen
Ceremoni⸗
eNtermmm
108 ſhiri
tegmum
Ceps ſac
ſnt n
dommini

tur qui

Mini n0
Es, ſech
Datitur
Rt hi ſi
li bi,
leen.

8 ſareren
eig etſ⸗
es, inn
ſneern
ebatun,
ut et

gbervacda

lordnne
ninmmt,

vuneni
noe, e

L I BE R III. 435

pſal. 140. Dicitur immolatio ſacrificium et hoſtia
fidei. Phil. 2. In voce laudis immolabo tibi, Ionæ.
2. Nos ſpiritu orantes vera adeo offerimus ſacri-
ficia, laudes, et gratiarum actiones, vt nulla alia
ſint nunc incenſi thuris odoramenta, et ſuffitus, quam
orationes ipſæ ſanctorum, apoc. 5. et 9. Pfal. 140.
et Eſa. 56. Carnem noſtram mortificare eſt hepar,
renes et adipem Deo in holocauſtum offerre. Ve-
rum denique ſacrificium Deo, vt ait Dauid, eſt ſa-
crificium ſpiritus, cuius motus ſurſum „ precioſum
eſt ei ſuffumigium. Abominabilia videns Deus car-
nalia illa ſacrificia, iuſſit nos baptiſmo lauari, et
mundari, Eſa. I. An non magis erunt Babylonio-
rum abominabilia, ſi ea, quæ ipſemet Deus ſtatuit,
vt abominabilia reſpuit? Si in nobis vere com-
pletur totum legis ſacerdotium, vnde Papiſticum
illud? Res admiratione digna, quod Deus mani-
bus humanis coli nolit, et Papiſtæ verum Dei cul-
tum eſſe putent illud ſuis manibus factum ceremo-
niale ſacrificium. Non intelligunt, miniſtros noui
Teſtamenti eſſe miniſtros ſpiritus, non externarum
ceremoniarum. Non intelligunt, nullum eſſe nobis
externum pontificatum ad Iudaizandum, cum ſolo
nos ſpiritu oporteat ambulare, et ſit regnum Chriſti

regnum ſpiritus. Nullus eſt nobis alius a Chriſto prin-

ceps ſacerdotum. Omnes per Chriſtum vnum ſumus,
ſicut maior, ita et minor, omnes miniſtri. Hæreditas
domini non patitur, vt quis in eius gregem domine-
tur, quia ipſe viuit, dominus et magiſter. Vinea do-
mini non fert diuerſorum generum ſemina et palmi-
tes, ſed vnicum tantum, quod eſt ſemen Dei. Non
Patitur aues diuerſorum colorum, aut fectas aliquas,
vt hi ſint purpurati cardinales, illi monachi nigri,
illi albi, illi aliter commixti, Leuit. 19. Deut. 22. et
Ierem. 12. Chriſtus et apoſtoli communibus veſti-
bus vtebantur: quare ergo in tot laruas ſunt defi-
gurati monachi? quare tot ſibi leges condiderunt?
E. 2. Omit-

436 DE CIRCVNCISIONE.

Omitto hic referre locos, quibus nos paſſim monet a-
poſtolus, ne iugo aliquo ſeruitutis nos a quoquam im-
plicari permittamus: ſed Chriſti a vinculis legis fa-
ctam liberationem integram ſeruemus, non in cere-
moniis aliquibus, ſed in ſola fidei Chriſti iuſtitia ſa-

lutem noſtram conſtituentes. Quis Antichriſti leges

ſuſtineat, videns, leges ſanctiſſimas ab ipſo Deo da-
tas, eſſe ſublatas? Data a Deo lex ipſi Adæ ſublata
eſt. Data ipſi Noë lex ſublata eſt. Data ipſi Abra-
hæ lex ſublata eſt. Data ipſi Moſi leges fſublatæ
ſunt. Ab Antichriſto nos accipiemus Babylonicas le-

ges? Sacrilegæ ſunt ceremoniarum leges, furta, et

nendacia. Quis Papæ impoſturis fidem adhibeat, cum
ipſemet non credat verum eſſe, quod facit? Clancu-
lum ridet ſtultitiam noſtram: ridet quoque tota Ro-
mana curia. .
Obiiciet fortaſſe quispiam, eſſe adhuc papatum, et
raſorum peculiare ſacerdotium, cum peculiari papæ
charactere: quia peculiare fuit olim Leuitarum ſacer-
dotium, a communi populo longe diuerſum. Reſpon-
deo, Leuiticum illud ſacerdotium per Chriſtum eſſe
translatum: imo per Chriſtum omnia nunc vnum eſ⸗
ſe. Ipſe ex Iudæis et gentibus vnum populum facit,
ſicut ex Leuitis et aliis vnum ſacerdotium, coniun-
gendo omnia per fidem, in vnius baptiſini vnitate-
Leuitas vice primogenitorum ſibi ad tempus ſumſit
Deus, Num. 3. et 83. Nunc vero nos ſumus illa
primogenitorum eccleſia, Heb. 12. Ephraim nunc
primogenitus, ſicut Iuda, Iere. 3 1. Nos omnes per
Chriſtum ſumus primogenitus Iſfraël et primitiæ quæ-
dam ſuarum creaturarum, omnes ſacerdotes et Leui-
tæ. Ob hanc cauſam multiplicandos ait Ieremias Le-
uitas miniſtros Chriſti, vt arenam maris, lere. 33.
Sicut a communi populo ſecernebantur, qui ſacerdo-
tio conſecrabantur, ita per baptiſmum a carnali mun-
do ſecernuntur veri Chriſtiani, omnes Leuitæ, et Sa-

cerdotes effecti. .
S Vt au-

V
tioner
gas, 1
dotii
eſſcit
temn
remor
typum
Nis.

Hlum

ſleri
Tunc
eſt ein
quand
die g⸗
die ne
In die
mells
ſicerch
ante p
epis DP
Pott re
täntun
Chrick
ſecun
quia
ita et
Mele
tibus
dixit
cerdo
riam
ſli m
Gonan
tVic
Monfe

nnotet
loquunir
ig lerß
Ol in e

Hiuſtii.

hritig
ſo Deod
Ade ſidn
1 igl M

hlen
lol

es
Nlorics
, furn,

lbibenn

le tul⸗

Pipunm 4

1.
I

lernde

gli

ue

4

„ 4
elite,

L I B E R II. . 437
Vt autem veram ſacerdotii in Chriſtum transla-
tionem, per mortis eius baptiſmum eſſe factam intelli-
gas, ſicut et in nos fit, et veram ibi eſſe noui ſacer-
dotii conſtitutionem: aduerte, quod ſine victima non
efficitur quis ſecundum legem ſacerdos. Victima au-
tem Chriſti in paſſione fuit. Citatæ etiam omnes ce-
remoniæ, per quas quis ſacerdotio conſecrabatur,
typum habent Chriſti baptiſmi, mortis, et reſurrectio-
nis. Tunc vero pontificem egit Chriſtus, quando ſe
ipſum victimam offerens, eſt mox in ſancta ſanctorum
aà ſacrificio reſurgens ingreſſus, ſicut nos in baptiſmo.

Tunc eſt Chriſtus gloria et honore coronatus, tunc

eſt eius ſacerdotium iure iurando firmatum in æternum,
quando regenitus eſt, quando dictum eſt ei, Ego ho-
die genui te. Ad eius ſimilitudinem nobis dicitur in
die noſtri baptiſmi, filius meus es tu, hodie genui te.
In die baptiſmi nobis in Iordane dicitur, Tu es filius
meus dilectus. Sicut in torrente nobis dicitur, Tu es
ſacerdos in æternum. Illud infuper animaduerte, quod
ante paſſionem Chriſti adhuc dicebatur eſſe Caiaphas
legis pontifex, et ob id prophetauit, Ioan. II. et 18.
poſt reſurrectionem vero translato iam ſacerdotio erat
tantum paries dealbatus, acto, 23. Poſtquam ſedit
Chriſtus a dextris Dei dicitur eſſe ſacerdos in æternum,
ſecundum rationem ſacerdotii Melchiſedech. Tum
quia ſicut Melchiſedech ſimul erat rex et ſacerdos,
ita et Chriſtus, et nos per ipſum. Tum quia ſicut
Melchiſedech panem et vinum ſuum educens, mili-
tibus Abrahæ protulit, largitus eſt, et donans bene-
dixit, idque poſt partam de hoſte victoriam: ita ſa-
cerdos noſter Chriſtus, poſt partem de hoſte victo-
riam proprium ſui corporis cibum et potum, nobis in

ſui militiam baptiſmo conſcriptis, profert, largitur et

donans benedixit. Id quod nos etiam in cœna faciemus,
vt videbis. Hoc autem, antequam a dextris Dei ſederet,
non fecit Chriſtus, cum nec nos tunc eſſemus in eius mi-
E. 3. litiam

438 DE CIRCVNCISIONE

litiam conſcripti per baptiſmum. Ante miſſum enim
paracletum non eſt conſummatum cænæ myſterium: vt
in ipſa cæna apoſtolis teſtatur Chriſtus, dicens ſe no-
uum eis poſtea daturum cibum et potum. Diſcipulis

frangens et porrigens panem, euanuit Chriſtus, non-

dum ab eis vere introſumtus, Lucæ. 24. Nondum erat
natus cæleſtis homo, qui erat cæleſti pane nutriendus.
In cænæ ſermone hoc intelliges, et qualiter noſter/cæ-
leſtis pontifex, lex et ſacerdos, nobis interne ibi mi-

niſtret: quod ſi in terris adhuc eſſet, facere non poſ-

ſet. Solus ergo eſt nobis eæleſtis pontifex, qui omnia
pontincatus myſteria ſolus corupleuit, ſine Babyloni-
cis figmentis.
Confirmari demum poteſt vniuerſale in nobis o-
mnium complementum, „ ex ipſis Chriſti verbis. Nam
legem deſtrueret, ſi non compleret ea omnia, quæ lex
deſignabat. Ea propter dixit Chriſtus, Non vt de-
ſtruam, ſed vt compleam. Sed quomodo compleam?
Quia donec tranſibit cælum et terra, iota vnum, aut
apex vnus, non præteribit ex lege, quoad omnia facta
fuerint Matth. S. Ergo id, quod Pontifſicatus legis ſi-

gnificabat, per Chriſtum eſt impletum, id quod cir-

cunciſio ſignificabat, id quod ſabbatum ſignificabat,

per Chriſtum eſt impletum et factum, quotidieque im-

pletur, et in nobis myſtice fit. In nobis impletum
eſt, et impletur, per fidem in baptiſmo: factis ibi no-
pis omnibus ſacerdotibus, data nobis perpetua ſab-

bati requie, nobis omnibus per Chriſtum ſpiritu cir-

cunciſio.
Sed omnes et generales et ſpeciales circunciſionis
ſigniſicationes hie fuſius excutiamus, quid ſit fœdus,
ſiue pactum, et vetus et nouum, prius inquirendo,
vt omnia in Chriſto completa videamus. Pactum

eſt duorum vel plurium in idem placidum et con-

ſenſus. Neceſſario in omni conuentione debent ad
minimum eſſe duo paciſcentes, et pactum ipfum fi-
dem requirit. Inter Deum et Abraham initum eſt
eius⸗=

eiusm
ſtris
innor
cias.
trem
ſemin
minis
ſemin
eidere
Deus,
cdp. 1
gnum
tt id,
eircun
guo
ſeeder
Nan
Uils
Vin p.

Mund,

ſu ſli
crede
Dactn

eſt ſ.

eſt n
ciſin
Cnan
Darte

iliuntin
teriun t
cens Een⸗
Dilipit

iſtus, M

Oncdun en

Dutriends
nolterte

ene iif

re non N

Do.

in ne
erdis N
in el
W K
coNNe
TN,2

ONNAma

nns liß⸗
d⸗
gnltetn
iciens
S inpre

„

Ueis din
epttuſt
ountn
Iſket
lieh
n
In
ceben!
1 hini
Gim: .

L I B E R II., 439

eiusmodi fœdus, ſeu pactum, quod legis peritis no-
ſtris diceretur vna de quatuor ſpeciebus contractus
innominati, illa ſcilicet, quam vocant, facio vt fa-
cias. Nam ex parte Dei fuit promiſſio hæc. Pa-
trem multarum gentium faciam te, daboque tibi et
ſemini tuo terram Chanaan, vt ſim Deus tuus, et ſe-
minis tui poſt te, Geneſ. 17. Ex parte Abrahæ et
ſeminis eius fuit pactum, vt in omni maſculo circun-

eideretur præputii caro, adiuncto eo, quod ei dixit

Deus, Ambula coram me, et eſto perfectus, dicto

cap. 17. Hæc circunciſio dicitur ibi fœdus, et ſi⸗
gnum fœderis. Nam parte altera pactum id exigit,

et id, ad quod vi pacti Abraham Deo tenetur, eſt vt
eircuncidat. Et hoc vocat ibi Deus pactum ſuum,
quo ſecum paciſcens ſibi tenetur. Eſt etiam ſignum
fœderis, ſeu promiſſionis Dei, eo pacto firmatæ.

Nam ſfſunt in eo contractu duo pacta, alterum alte-

rius ſignum. Eſt contractus correlatiuus, vt iuxta
vim pacti reſpondeat Dei promiſſio obſeruanti ſignum
illud, promiſſionem dandam ſignificans. Supponitur

ibi, quod paciſcentem cum Deo credere oportet Deo,

et cCoram eo ambulare. Nemo enim cum eo paciſci-
tur, cui fidem non adhibet. Pactum vero ipſum in

ſe continebat factorum expreſſionem, ſicut et lex

ipſa: præſuppoſita fide, quam de Deo illi habebant,
mundanum quid continentem. .
In nouo vero teſtamento eſt cæleſtis ſides de Ie-
ſu filio Dei, in cæleſtibus nunc regnante, et cæleſtia
credentibus donante. Noui teſtamenti fœdus,, ſeu
pactum nouum, ex parte noſtra eſt lex cordis, quæ

elſt ſola lex fidei, vt firmi credamus. Foœdere nouo

eſt nobis cum fiducia credendum, lefſum illum cru-
cifixum eſſe Meſſiam filium Dei, in cæleſtibus re-
gnantem, et id credentibus cæleſtia donantem. Ex

parte vero Dei pactum nouum continet plusquam pro-

miſſiones. Continet dona cæleſtia, iam nunc præſentia,
E. 4. guge

440 DPE CIRCVNCISIONE

quæ non tantum promittuntur, ſed donantur. Quæ
olim promittebantur, dat minc Deus credentibus in

Chriſtum, et modo alio longe ſublimiore. Pro terre-

ſtribus dat nunc Chriſtus cæleſtia. Credentibus in
Chriſtum datur nunc remiſſio omnium peccatorum, da-
tur regnum cælorum, vita immortalis, Chriſtus ipſe
totus. In hoc nouo fœdere vetus continetur et imple-
tur. Hic pro terra illa datur nobis cælum. Hic data
eſt hæreditas et requies. Hic ſeruatur egregie circun-
ciſio, in iis, quos ipſe circuncidit. Impletum eſt, quod
dixerat, ſe fore Deum noſtrum et nobis inhabitaturum.
Quemadmodum vetus illud non eſt juxta literam im-
pletum in incredulis, qui proſtrati ſunt in deſerto,
ſed in credentibus; ita et iuxta ſpiritum, pactum no-
uum non in pædobaptiſmo, ſed in ſolis credentibus
impletur. In pædobaptiſmo vero non eſt fœdus ali-
quod, nec efficiuntur Chriſtiani, nec Deus efficitur
Deus eorum, magis quam ante: quia non poſſunt pa-
cto conſentire.
Prima igitur hæc fuit circunciſionis ſignificatio, ſi-
gnaculum fœderis, et dandæ promiſſionis ſignum.
Quod ſi circunciſio fuit ſignum dandæ promiſſionis,
qui circuncidebantur, indicabant nondum eſſe vere

datam. Atque ideo illi circuncidebantur, nos vero ſe-

cus. Impleta enim re ipſa, ceſſat ſignum rei futuræ.
Secunda ex eodem fædere colligitur circunciſionis
ſignificatio, vt colligit Paulus, qui circunciſionem A-
brahæ ait fuiſſe ſignaculum iuſtitiæ fidei ipſius, iam
præcedentis, vt deinde eſſet pater credentium. Nam
ablatio proprii præputii ſignificat, eum ſeipfum abne-
gaſſe, Deo credendo, et pacto eius fidem adhibendo.
Ideo merito fuit hominis iuſtificati indicium, ſignum,
et ſignaculum. Hoc vero iuſtificationis fidei ſignacu-
lum non poteſt in pædobaptismo impleri, nec eſt ibi
Præcedens fides, nec aliqua ſui ipfius abnegatio,
nec fœderis conſenſus. Qui vero ſe ipſos abné-
gantes,

Luntes

morie
tales
commpl
compl
tis lud
Olnnis
cuneiſt
dant p
paratio
Calatan
Puerili
darmnar
qui n
eſt.

eccleſti

illum,
tim in
Cllum.
pe
Geratio
Dro ſi
Dei ve
Jdis
lis, er
quam
Vt qu
Dienti
miſſio
tam e
trajie⸗
Alud,
ter g
Der p
l v
cum !
Egnun

dentte
roten
dentike
Atorun ¹
Chriſtus
wr etin:
n eik

literun t
in deſn

Nonidts

1os el

L I B E R II. 441

gantes, ſe totos Chriſto credunt, ei in baptiſmo com-

morientes, cum concupiſcentiæ præputii reſecatione:
tales habent iuſtiti? per circunciſionem ſignificatæ
complementum. Cum itaque nullius talis myſterii
complementum ſit in pædobaptiſmo, quis ſanæ men-

tis ludum illum non rideat? Rem tam inefficacem, et

omnis veritatis prorſus expertem? Non eſt quod cir-

cunciſionem baptiſmo carnaliter æquiparando, hic lu-
dant pædobaptiſte. Eiuſmodi enim carnalibus æqui-
parationibus Iudaizat hodie Chriſtianiſmus, quibus

Galatarum pſeudapoſtoli Paulum moleſtabant. Imo

puerilius iſti ludunt. Quos omnes ipſe manifeſte

damnat, argumento ſumpto ab Abraham patre noſtro,
qui non per circunciſionem, ſed per fidem vocatus
eſt. Ergo gentes in eo promiſſæ, per fidem ſunt ad

eccleſiam Chriſti vocandæ, non per circunciſionalem

illum, imo Iudaicum pædobaptiſmmum: cum præſer-
tim in eo nihil agatur, niſi carnale mimicum et ridi-
culum.
Specialis alia circunciſionis ſignificatio, et conſi-
deratio nunc ſequitur, Quare præputii circunciſio
pro ſigno data eſt, et quid ſignificet. Prima fronte
Dei verbum videri ſolet hominibus ſtultitia. Stultum
quis hodie facile iudicaret, ſi res circunciſione ſimi-
lis, et hominum iudicio tam turpis, et abſurda, cui-
quam præcipeèéretur, et tam ſolemniter. Sed oportet,
vt quoquo modo Dei verbo parere, dicamus eſſe ſa-
pientiam. Fides et iuſtitia Abrahæ fuit, credere pro-
miſſioni ſeminis. Hanc autem fidem ſeminis ſigna-
tam efſe voluit Deus in ea parte corporis, per quam
trajicitur ſemen. Hoc inſuper dicimus, quod ſignum
ilud, quod vitiorum abſciſſionem ſignificat, decen-
ter datum eſt. Sicut eo ſigno futura Iſraëlitis bona
per pactum firmauerat Deus, ita voluit eo ſigno
ad vitia reſecanda illos moneri, vt ſi volentes
cum Deo expoſtulare, circunciſionem, vt promiſſionis
ſignum, allegarent, illico argumentum retorquere
E. §. tur

442½ DkE CIRCVNCISIONE

tur, quod circunciſionem non ſeruarunt, et circun-
ciſionem ipſam reſpicientes, a ſe ipſis confunderen-
tur, vnde merite Iſraëlitz monentur, vt corda eir-
cuncidant, ſi in circunciſione viuere volunt, Deut.
10. et Ilere. 4. Simili argumento confunduntur Ro-
mani proceres, qui arguunt Chriſtum pollicitum, ſe
cum eis manſurum, tamen ipſi non præſtant ea, quæ
ipſe præcepit, quando pollicitus eſt, ite, inquit, præ-
dicate, docete, baptizate, ſeruate, quæ vobis præcepi,

et ecce ego vobiſcum ſum. Imo ridiculum cum ſcor-

tis illis et beluis Chriſtum manere, etiam ſi cum eis

ſe manſurum iuraſſet, vt ex Ioſue cap. 5. aperte col-

ligitur. Item ex I1. Samu. 2. et 3. TIere. 7. ct 18.
et Ezech. 33. Ad idem pfal. 88. 13I. et Ioa. 15. Vt
Chriſtus nobiſcum ſit, ſi nos in eius præceptis mane-
amus, non confidentes in verbis mendacii Babylonio-
rum inſtar, qui clamant, Sedes apoſtolica, ſedes Ro-
mana, ſedes Papalis, templum domini eſt. lere. 7.
Datum itaque ſignum hoc abſciſſonem vitiorum fſigni-
ficat. Et maxime in præputio data eſt circuncifio,
vt concupiſcentias carnis, quæ ibi maxime vigent,
circuncidamus. Ibi enim Adam et Eua carnis ſti-
mulum et pudorem primo ſenſerunt, et eas corporis
partes præ cæteris occultare voluerunt, ſicut pecca-

tum originale a fœæmina venit in virum, ita in illis

partibus mox apparuit, quibus fœmina iungitur viro.
Soli viro data eſt circunciſio, quia in eo fuit conſum-
matio peccati: item ob viri excellentiam, ſub cuius
dicta protectione intelligitur protegi fœmina. Ob id
item, ne ille tam facile alliciatur in muliebrem perni-
ciem. Ad quam rem nota, quod præputii circun-
ciſio non ſolum abſciſſionem concupiſcentiæ ſigni-
ficabat, ſed abſciſſionem illam re ipfſa efficiebat,
concupiſcenti? ſtimulum diminuens. Membrum
enim debilitatur, cum vulneratur et naturali tegu-
mento ſpoliatur: ſicut auditus fit imbetillior abſciſ-
ſa aure, et viſus abſciſſa palpebra. Euidens
hæc

nec re

tatemm
cunqus
quoan
putio 1
Vero n
ſei, e
In, in
efleacie
Guam .
Uudeis
Antiehr
Ci⸗
gvine!
cebatun
Vides
ſunguin
des nl
Kebiliri
Cdtionen
s, 1
tum,
on pa
Ciro
et Car
nei, in
ſepult
Pti vn
ablatn
Omnes
baptif
ſet
Krucr
t in
pifſ
titl
ens

et tn

t CNuH

lunt, Ne
ndunur
llieinn:
tant en
bis ee⸗
Kons

4 rte
. cperte 1

L I BE R II. 4443

næc res eſt intelligentibus naturalem vſum et vtili-

tatem cuiuſuis partis. Pruritus item ſpermatis cir-
cunquaque ſub præputio folet abundare, et calore
quodam ibi concluſus fouetur. Abſciſſo vero præ-
putio frigeſcit, et quodam modo mortifcatur. Eam
vero mortificationem validiorem nobis dat ſpiritus
fidei, et circunciſio ipſa Chriſti, non in pædobaptiſ-
mo, in quo nulla eſt efficacia. Maioris igitur erat
efficaciæ, et plus operabatur circuncifio Iudaica,
quam pædobaptiſmus Papiſticus. Præſtaret nos a
Iudæis circuncidi, quam a Papiſtis pædobaptizari in
Antichriſti regno.
Circunciſio item erat redemptionis ſignum: ſan-
guine fuſo fiebat ibi quodammodo redemtio, et di-
cebatur ſponfus ſanguinis. Exo. 4. Quæ omnia
vides per Chriſtum impleta. Redemptionem per
ſanguinem ipfſius, imolationem et reliqua omnia, vi-
des noſtra fieri per fidem in baptiſmo. Vides, legem
ſtabiliri per fidem, et omnem circunciſionis ſignifi-
cationem impleri per fildem. Non quod nos implea-
mus, ſed Chriſtus implet in nobis auferendo præpu-
tium, et carnis mortificationem ſuo ſpiritu donando,
non paruulis carnis, ſed paruulis ſpiritus. Quanquam
caro nobis magis et magis mortificanda relinquatur,
et carnis aculei a baptiſmo ſuperſtites inſtar Chana-
nei, in dies reprimendi: per baptiſmum tamen caro

1

ſepulta, et mortificata dicitur, et opprobrium Aegy-

pti vno momento a nobis ablatum. Ioſue. 5. Quia
ablatum eſt ibi omne peccatum, et ſpiritus ibi datus,
omnes ad prædicta efficacias ipfi fidei tribuit. In
baptiſmo nos vere circuncidimur, non ſuperficialiter,
ſed toti facti circunciſio, corpus peccatorum de-

ſtructum, nos toti Chriſto conſepulti, refſuſcitati,

et in cælum euecti, Coloſ. 2. et 3. At in pædo-
baptiſmo nullum opus effieitur, quod a Chriſti ſpi-
ritu procedat, ſed eſt execrabilis deriſio, extin-
guens Chriſti myſteria. Omnia quæ pædobapti-
ſtæ ibi

444 DE CIRCVNCISIONE

ſtæ ibi agunt, ſunt mortua, ſine ſpiritu, et ſine efficacia.
Alia circunciſionis ſignificatio ex eius die colligi-
tur. Nam ſicut olim circunciſio fiebat ockauo die, id

eſt, prima die ſequentis hebdomadæ: ita in nobis

dies reſurrectionis Chriſti, quæ eſt nouæ hebdomadæ
initium, circunciſionis parit efficaciam, per potentiam
reſurrectionis eius, per quam in baptiſmo reſurgimus.
Mors Chriſti primam hebdomadam finit, et refurre-
ctio aliam inchoat, et eſt dies vnus baptiſmi, ſicut
eſt veſpere et mane dies vnus: vt hodie moriens,
hodie quis cum Chriſto reſurgat, et hodie ſecum ſit
in paradiſo. Prima ſabbati diluculo reſurrexit Chri-
ſtus, cæleſtem aliam nobis hebdomadam inchoans:
quanquam nos ad medium huius hebdomadæ ad tres
dies cum dimidio, tempus, tempora et dimidium tem-
poris, a Deo noſtro deſciuimus, Dani. 9. et apoc.
11. Cæleſtem hebdomadam nobis Chriſti reſurrectio
inchoauit, vt reiecta primæ hebdomadæ immunditia,
hodie, id eſt, in die reſurrectionis, baptizatus quaſi
octauo die totus homo circuncidatur, et toties cir-
cunciſi oblatio munda Deo offeratur, cuius odor ſua-
uis cum Chriſto aſcendat in cælum. Octaui igitur
diei in eo ſita vis eſt, quod dicitur nouæ hebdomadæ
initium, ſicut fuit in reſurrectione Chriſti nouæ heb-
domadæ initium, nouos homines et noua tempora
faciens.
Allegoriam vnam nunc audi, qua aperte docemur,
nouum hominem in ſecunda circunciſione requiri.
Celebrata eſt a Ioſue ſecunda circunciſio capite quin-
to, vbi poſtquam ventum eſt in Galgala, Iſraëliticus
populus ſecunda circunciſione circunciditur, vt oppro-
brium Aegypti, et peccati vetuſtas ibi auferatur per
Ioſue, qui gerit typum Chriſti, fit hæc circunciſio, in
tranſitu Iordanis, id eſt, in baptiſmmo. Solus hic eſt
nouus populus, qui promiſſionem obtinet, in re-
quiem domini introductus. Myſterium eſt plenum,
oſtendens, neminem poſſe in hæreditatem domi-
ni in

.

4

di int
nem t.
myſten
nomen
latio.
guo er
remiſſi
latio.
Mum,
ſieut 0
locus
prius
ſancto
prius
in ca
4
telliga
tranſit
ſeqvitt
ilo,
um
deban
ue
Drge
fimul
in
noun
horn
bapr
Imo
man
nou
Cen
uus
runm
eſt
dis

ſine eſi.

lie ⸗
Ctaud di
n in
bebcen
er Poteni
reüneir
, et kein
ptiſi, ie
die Mte
Gie ſeolnt
furtent
n inchre

ede Att”

imidiun

i teſme
ttitis i
et thits
ins odet

,N
Uerinn
Otws Hen
et, 11.

6

L. 1 B E R II. 445

ni introire, niſi innouetur, et vetuſtate dimiſſa Iorda-

nem tranſiens a Ieſu Chriſto circuncidatur. Ratione
myſterii, &t translationis peccati ibi factæ, eſt loco
nomen impoſitum Gilgal, ſeu Galgala, id eſt, trans-

latio. Certus locus datur, et certum tempus, in
quo et peccati Adæ, et aliorum peccatorum fit tibi

remiſſio, vetuſtatis ablatio, et in cæleſte regnum trans-
latio. Certa iuſtitiæ imputatio, certum ſpiritus do-
num, et initiatio cæleſtis. Similis eſt fere Galilææ;
ſicut Galgalæ, ſignificatio, et vterque ad Iordanem
locus translationis. Adde quod Chriſti catechiſmus
prius eſt diſcipulis in Galilæa factus, quam ſpiritu
ſancto baptizarentur. Atque ita nos cum apoſtolis
prius oportet eſſe catechumenos, quam per Iordanem
in cæleſtem ciuitatem transferamur.
Aliud in loſue ibidem nota myſterium, vt in-
telligas, baptiſmo iungi cænam. Nam poſt Iordanis
tranſitum ſequitur mox nouus terræ promiſſæ cibus,
ſequitur ibi mox manducatio paſchalis agni, qui die
ipſo, quolordanem tranſierunt, eſt eis ad cænan-
dum paratus. Iuxta legem paruuli carnis circunci-
debantur, et paruuli carnis cænabant, et ſimul vtra-
que licebant præcedente circunciſione; Exo. 12.
Ergo èt in nobis, quando efficimur paruuli ſpiritus,
ſimul vtraque licebunt, præcedente baptiſmo: ſicut

in loſue poſt Iordanis baptiſmum ſequitur mox cibus

nouus et cæœæna. In pædobaptiſmo vero eſt monſtrum
horrendum ingens. Nam hominem nouum in ſuo

paptiſmo generant, cui nihil dant ad manducandum:

Imo eſt res monſtruoſa, homo genitus, qui neque
manducare queat, neque bibere. Eiuſmodi enim
nouus homo in baptiſmo naſcitur, qui nouo cibo in
cæna domini paſcitur. Neceſſario enim indiget no-
uus homo nouo cibo. Magna eſt vis Chriſti dono-
rum, per quæ ipſe nos generat et nutrit. Ipſe
eſt nobis vice patris et matris. Ipſe eſt no-
bis omnia; pater, mater: frater, ſponſus,
amicus,

446 DE CIRCVNCISIONE

amicus, dominus, magiiter, rex, Pontifex, et reli-
qua. Ipſe in regno cælorum eſt omnia in omnibus,
et omnia in nobis complet.

SECVNDA LIBRI PARS,

de Antichriſti myſteriis, omni-
bus iam completis.

Podquam de myſteriorum Chriſti, et circun-
ciſionis eius complemento, ſermonem compleuimus,
non abs re fuerit, de myſteriorum Antichriſti com-
plemento, et coronali illa raſi capitis circunciſione,
hic quoque diſſerere. Magna ſunt enim et multipli-
cia myſteria beſtiæ, et circuncifionis illius coronalis,
per quam ſe reges, et ſacerdotes ſanctos Papiſtæ di-
cunt, et Chriſtos domini. Quemadmodum præpu-
tii circunciſio facit Iudæos, et cordis circunciſio
