entut M
kiagt

i 1
oce oni⸗

“ en 64
8 Ms l
i,
Cguiſie!

del

heince i
rntiobe 1
ncices

N

büm
hie, i
ur i⸗
Ttel.
niay
laft
ir 6
ir; au⸗

N

4

L I B E R II. 321

go in peculium nos hic habet Chriſtus, ita et in fu-
turo ſeculo habebit, extra aleam conſtitutos. Reli-
quos vero omnes, ſiue Iudæos, ſiue Gentes, non ſim-
pliciter damnabit Chriſtus, ſed iuxta facta ſua iudi-
cabit. Rom. 2. Chriſtus ſaluator eſt omnis generis
hominum, ſed maxime fidelium. 1. Timoth. 4. Non
pariter erunt Iudæi hæredes nobiſcum, quia non pa-
riter erit hæres filius ancillæ cum filio liberæ. Galat,
4. Sua ſeorſim habebit munera, ſicut Abraham filiis
aliis largitus eſt diuina munera. Nemini vnquam in-
uidens Deus, et Græcos, et barbaros omnes vocauit,
omnibus retribuens: iis autem, qui eximie credide-
runt, honores tribuit eximios, inquit Clemens libro
ſeptimo Stromatum. Concludendum eſt igitur, veram
Dei in omnes ſuas creaturas eſſe iuſtitiam et miſeri-
cordiam: at in puſillum gregem ſuum, ſolum ſibi pe-
culiariter prædeſtinatum, inſignem gratiæ ſublimita-
tem.

CAPVT SECVNDVM, QVOD
in lege fuerit iuſtitia carnis, cum
in euangelio ſit iuſtitia
ſpiritus.

Senn iam differentia alia, ab initio pro-

poſita, quod in lege fuerit iuſtitia carnis, cum in
euangelio ſit iuſtitia ſpiritus. Populi iudæorum
mundana iuſtitia tune erat, vt ad tempus in terra

illa bene viueret fauore diuino. Noſtra vero, vt

æternam vitam iam viuamus. Pro rudi hominum
ingenio ſolet dari lex, et inſtructio rudis: atque
ita rudibus illis coram Deo tandem profutura.
Omnes quotquot fuerunt ſub lege, fuerunt carna-

les, comparatione ad nouam ſpiritus regeneratio-

nem facta. Quamuis ſpiritus ſanctus loquutus fue-
rit per eos prophetias, quamuis futura viderint:
tamen ſuis geſtis carnale quid, ſeu animale ſapie-
X. . bant

322 DE LEGCE ET EVANGELIO.

. 7
bant. Omnes ſub vmbra gerebantur, et carnalia erant
vmbra ſpiritualium, ſicut terreſtria cæleſtium. Eos

fuiſſe carnales, oſtendit Paulus 1. Cor. 10. Videte,

inquit, Iſraéëlem ſecundum carnem, et Rom 4. Quid
dicemus Abraham patrem noſtrum inueniſſe ſecundum

carnem. Nota verbum, inueniſſe ſecundum carnem.

Nam ex iis, quæ in ipſo Abrahamo, ſecundum carnem
geſta funt, relucet ſpiritualium typus. Sacerdotium
Aaron carnale, et præceptum carnale Heb. 7. Iuſtifi-
cationes legis iuſtificationes carnis. Heb. 9. luſtitia
tota legis dicitur Iuſtitia carnis Phil. 3. Eramus tunc
in carne, nunc non fſumus in carne, ſed in ſpiritu.
Rom. 7. et 8. Spiritualis homo iuxta Pauli ſenten-
tiam non eſt ſub lege; ergo nemo eorum fuit ſpiri-
tualis. Paulus in epiſtola ad Galatas cap. 4. in alle-

goria duorum filiorum intelligit duos populos, Iudæo⸗

rum et Chriſtianorum, alterum ſecundum carnem, al-
terum ſecundum ſpiritum: totum illum populum car-
nalem oſtendens. Præmia, quæ lex promittebat, erant
eis omnia carnalia: nec ipſi ſolent, niſi carnalia, a Deo
petere. Ratio, quare carnalia tantum lex tunc promit-

tebat, et donabat, hæc eſt, quia paradiſus non erat

tunc apertus. Soli Chriſto id ſeruabatur. Pœnæ et
maledictiones legis, omnes erant carnales et munda-
næ Leuit. 26. et Deut. 28. In lege erat remiſſio pec-
catorum carnalis et mundana. Quærebant ipfi remitti
ſibi peccata, quaſi a rege condonari delicta, ne abſor-
beret eos furor domini, et ne carnales illæ legis vin-
dictæ in eos venirent. De pœna damnationis æternæ
non erat ibi apertus ſermo. Ratiocinationes de hac re

ſeorſim colligebantur. At Chriſtus, qui ſolus æternam

vitam intulit, ſolus æternas damnatis fore pœnas, a-
perte mundo declarauit, magnus vndique magiſter.

Nemo igitur intelligat, illos olim ideo dici carnales, quia
futuram gloriam non ſperarent, vt de ſolis Saduceis

dicitur. Iudæi eam hodie ſperant ac etiam Mahometa-
ni, et nihilominus ſunt maxime carnales. Carnales vo-
camus homines, qui ſpiritum regenerationis non aſſe-

quuti

guuti
expiat
lis ef
ſio ver
denn ib
et Aibt
karor.
conlcie
carnale
bernael

itunlte

eo ſolo
Non
(onmes
ileom
lem cor
berunt
lem carl
tam fae
den et!
Pirituali
ler dicitn
tt petra
Chriltus
Aicas en
kifle vi
1 Drigi
dra ſili
Fiium
n. F
e, ee
lererit
imnlis,
di carn
entim
eins ue
ns, et

PlI.

darnaliger

ettiun, ,
10. Vie

le Konnee

Uduun cnn
acetcin
,9.

Paoli kra.

49, 4. 1
dprles
pophhzd

Mittebtt in

ntntlijt!
Lte
iiis Md⸗

les et M

ttenili;
n ini

ice ein

ile u⸗
tionis ,m

nes eee
ſolns Zeens
e u
cernllsk
ſs n
Mitond
Criei
is 7

1—

L. I B E R 1II. 32 3
quuti carnales habent iuſtificationis ritus. Pro carnali
expiatione erant in Leuitico ſtatutæ hoſtiæ, et ſangui-
nis effuſiones, in quibus nulla erat peccatorum remiſ-
ſio vera, vt ait apoſtolus Heb. 9. et 10. Frat qui-
dem ibi remiſſio peccati, vt docet Deus Leuit. 5. 6.
et alibi paſſim. At non erat vera, ſi ad hanc confe-
ratur. Nec peccatum Adæ illa tollebat, nec pacatam
conſcientiam reddebant. Adhæc, oſtenſum iam eſt,
carnalem et mundanam fuiſſe olim adorationem, in ta-
bernaculo ligneo, et lapideo templo. Nunc autem ſpi-
ritualiter adoratur Deus, in ſolo viuente Chriſto. In
eo ſolo videtur Deus, in ſpiritu, et interno homine.
Non deſunt tamen hodie, qui Aegyptiacos Iſraëlitas
(omnes ſcilicet, exceptis duobus, reprobatos) dicant fu-
iſſe omnes ſpirituales, quia omnes eandem eſcam ſpiritua-
lem comederunt, et omnes eundem pôtum ſpiritualem bi-
berunt I. Cor. 10. ſed cum Paulus ibidem vocer Iſfraë-
lem carnalem, et dicat, fuiſſe ſub nube figuram: differen-
tiam facit manifeſtam inter carnem et ſpiritum, inter nu-
bem et lucem, inter figuram et veritatem. Erat ibi non
ſpiritualis populus, ſed cibus et potus ideo ibi ſpirituali-

ter dicitur: quia ſpirituale myſterium figurabat in manna

et petra adumbratum. Petra ipſa Oreb erat ſpiritualiter
Chriſtus, quia Chriſtum adumbrabat. Exemplum eſt, ſi
dicas eundem ſpiritualem Chriſtum in æneo ſerpente olim
fuiſſe viſum, eumdem in manna manducatum, et in Abel
ab origine mundi ſpiritualiter occiſum, apoc. 13. in vm-
bra ſcilicet et figura. Filius Iſaac dicitur natus ſecundum

ſpiritum, ſecundum promiſſionem, et quia ſpiritualem

Chriſtum allegorice ſignificabat. Ille tamen in ſe carnalis
erat. Si ex hiſtoria elicias allegoriam, quicquid eſt in le-
ge, ea conſideratione dicetur ſpirituale, et figura ſpiritua-
liter erit idem cum re, quam figurat. Lex item dicitur ſpi-
ritualis, quia internum ſpiritus motum exigebat, quem
ipſi carnales non ſatis præſtabant. Rom. 7. Sola teſta-
menti mutatio, ſi aduertas, alios homines eos fuiſſe docet.
Aliud teſtamentum, aliam hæredis inſtitutionem, et alias

eius qualitates notat. Adeo fuit rudis et carnalis popu-
lus, et duro corde, vt ob id, præceptis eorum ſublatis,

X. 2. C0r

324 DE LE GE ET EVANCGELIO.

cor nouum et ſpiritum nouum nobis per Chriſtum dare
voluerit Deus, et in totum nos innouare.
Fidem eos habuiſſe, quis nobis obiiciet. Quanquam
fſidem habuerint, carnales erant. Fides, quam habue-
runt, fuit mundana quædam fides, Deo tunc grata.
Quæ per eam fidem obuentura ſperabant, erant fere
carnalia et mundana, vt ſeminis multiplicatio et hæ-
reditas, quam credidit Abraham Genes. 15. Quan-
quam prophetico ſpiritu ſub ænigmate et vmbra qua-
dam Chriſtum viderit, cæleſtem futuram vitam, et
æternitatem in eo crediderit: non tamen fuit in eo
tunc regenitus: temporalia tunc expoſcebat, Atque
ita non obſtante futurorum ſpe, dicitur præſens tunc
iuſtitia fuiſſe carnalis, ſicut acta alia carnalia. Abra-
ham credidit verbo Dei, in promiſſione veteri et car-
nali. Nos credimus verbo Dei in euangelio nouo et
ſpirituali, promiſſiones omnes complente. Dicitur fi-
des eadem, vt figura eſt idem cum figurato. Abra-
ham in vmbra credidit promittenti: nos in veritate
credimus adimplenti et vberius donanti. Fides illa
Abrahæ fuit fides Chriſti, ſeu vmbra fidei Chriſti:
et ille, qui ſecum loquebatur, Chriſtum præfigura-
bat. Non fuit ibi completa veritas. Nec veras pro-

miſſiones eſt Abraham aſſequutus, nec eius poſteri

ante aduentum Chriſti: quia Deus de nobis melius
quiddam prouiderat, ne ſine nobis illi conſumma-
rentur Heb. II. Fidem veterum Hebræorum va-
rie ipſis Hebræorum filiis commendat ibi apoſtolus,
vt eos ita ad fidem inducat, et a minori ad maius
noſtram in Chriſtum fidem concludat. Nam ſi illi
fide Deo placuerunt, etiam carnales homines, vt
ibi apparet in Gedeone, Iephte, Barac, et Sam-
ſone: quanto magis nos, quibus fides tam inſigniter

eſt commendata, et vltra illam eorum fidem do-

nis cæleſtibus ornata? Qua, quæſo, fide ſunt Iſraẽ-
litæ promiſſionem Abrahæ aſſequuti? Quando Mo-

ſes et Iloſue populum armatum ad inuadendam ter-
ram ani

Tam:
miniſ
mum
Legy.
ſeno
les ho
CArnilt
illi no
Pulum
kem?
per ei
Gler i⸗
illis
ceden
tes,
regen
Abra!
ita Do
Velit,
tempen
Deus
Dro
tur: e
tenden
Abra
cui e

ELIN.

Chrikone
e,

Ian i

ed tne
Ant, eran
pliento er
et ndnd
Wan Wun
nen fütilt
olcebih
ur prrkent
Enrli. 4
e veteiie
Angele m.
e. Dir
Cunm 5
i Ne⸗
n hii e
lun n⸗

e us⸗

ſoge

i o⸗
t bin
ini,
. Ml
Honie,

V

arde, .

tan M.

le in
onin 1

6

ien

!

I. I B E R. II. 225⁵

ram animabant, eam eſſe illis a Deo promiſſam, com-
miniſcebantur. Huius promiſſionis fiducia illis ani-
mum addebat. Alioqui non credentes potuiſſent in
Aegyptum reuerti. Et qui increduli fuerunt, in de-
ſerto perierunt. Sed an propterea non erant carna-
les homines? Carnalis fuit promiſſio, quam ipſi ſunt
carnaliter aſſequuti: et credendo hi iuſtificabantur:
illi non credendo repellebantur. Ita placuit Deo po-
pulum diſponi. Concludamus ergo, placuiſſe Deo fi-
dem Abrahæ, ſicut et fidem aliorum, et multa eos
per eam fidem adeptos. Placebant et opera legis,
quæ ipſemet Deus fieri præceperat: et ob id multa
illis Deus bona faciebat, in futuro etiam ſeculo mer-

cedem daturus. Quoquo tamen modo ſiue creden-

tes, ſiue operantes, carnales erant, ſi ad ſpiritualia
regenerationis Chriſti conferantur. Carnalis ita erat
Abraham, nec propterea non dilectus àa Deo. Quia

ita Deus pro eo tempore ſtatuit. Quoquo modo Deus

velit, eius voluntati ſiue credendo, ſiue faciendo, ob-
temperare, eſt iuſtificatio vitæ, et vita ipſa: ſiue
Deus quid promittat, ſiue non.
Promiſſio non neceſſario exigitur, vt quis iuſtifice-
tur: quanquam eam ſemper exigi plerique hodie con-
tendant. Aſylum habent ipſum Abraham: vt vero
Abraham ipſe non ideo iuſtificatus eſt, quia de pro-
miſſionibus erat ſermo, ſed quia Deus loquebatur,
cui credidit. Credidit Abraham Deo, et Deus impu-
tauit hoc ei ad iuſtitiam. Quæ ratione et nos hodie
iuſtificamur, credentes voci cæleſti, Hic eſt filius me-
us. Aliud loquutus eſt Deus ad Noë, aliud ad Abi-
melech, aliud ad Loth, aliud ad Iob, aliud ad Nini-
uitas, et ad alios alia: quæ ſinguli credentes iuſtifi-
cabantur, etiam vbi de nullis promiſſionibus erat
ſermo. Quia non in vi promiſſionis, ſed in vo-
Iuntate Dei acceptum ferentis confiſtit iuſtificatio.
Hæc eſt voluntas Dei nobis declarata, vt hunc
äülium videntes, in eum credamus, Ioan. 6. Vt
xXx. 2. ſe er

326 DE LECGCGE ET EVANGLELIO.

ſe ergo manifeſtauit Deus, ita credere oportet: vt
faciendum præcipit, ita facere oportet, ſemper ad iu-
ſtitiam. Quis tam blaſphemus dicat, ſe Deo non cre-
diturum, niſi Deus quid ſibi promittat. Promiſſiones
ipſi Abrahæ et poſteris eius fecit Deus, adiiciens quo-
que beneficia, vt facilius ad credendum alliceret, et
vt futura deſignaret, in nobis fublimius complenda.
Eas vero carnaliter obtinuerunt illi ante aduentum
Chriſti: poſtea vero ſpiritualiter. In ea fide ſecun-
dum voluntatem Dei illi viuebant in terra, in qua
nos nunc viuimus in cælo, vt ex hoc ſupereminen-
tem erga nos Chriſti gratiam déprehendamus, in ſe-
culis his, quæ ſuperuenerunt. Ephes. 2. Hoc tecum
perpende, lector, Quare hodie non armis carnalibus
accipimus promiſſionem, vt illi acceperunt? Quare
Chriſtus hodie non dat ſeruis ſuis electis camelos,
aſinos, ſeruos, agros, et diuitias, vt Abrahæ, et po-
ſteris eius dedit: ſed crucem et perſecutiones? Niſi
aliunde hoc nobis compenſetur, omnium miſerrimi fu-

mus, et præſtaret fuiſſe LIudez-um, quam Chriſtianum.

ftem ſingularia geſta conſidera. Quare illi pro ini-
micis non orabant, ſed erant viri ſanguinis vindictæ-
que auidi, oculum pro oculo requirentes? Quare tot
vxores et tot concubinæ? Et libelles repudii? Nec
in hoc ipſi conſcientiam criminis habebant, ſed iuſti-
ficationes domini ſe ſeruaſſe, paſſim affirmabant. Alia
ipſis erat, quam nobis mens, nec tanta data ipſis cogni-
tio. Ea propter ea ipfſis licebant, quæ nobis non li-
cent, Matth. 5. et 19. quia vult ibi Chriſtus nos
eſſe illis præſtantiores. Libellus ille repudii ſignifi
cabat, carnalem illum populum et carnale cum eo
initum fœdus, eſſe àa Deo repudianda. Nobis vero
eſt fœdus ſpiritus, et teſtamentum æternum.

Caput

A

illlitia
Le 10
Per illa
Verba
uſtitin
Viuere
tto
et q
Atem
cum I
tiam ſ
in ſe i
ſtututa
Nomn.
iuſtitin
Cipit.
Der 0
Deus
dici
Deo
ket in
Eira
20.
etiam
iuttit
43. e
Uarrare
legen
bemns

Ao.

Cportt
ſenperal
Deo mand
Monmikrt
Adliciens
n Die
1s Conhe
Mte idlenn
el fke ſer
tettd, u
e ſipereru
Ndanns 1
2. Hetr

nis

herunt! 8

lechis en
Abrabe, 4,
ltolek!
n Mier.
RWR
te iüm⸗

ati G
e Nobis
Ctin

rnle

Mb
lum.

—

L I B E R. II. 32 7

CAPVT TERTIVM, QVOD
in lege fuerit iuſtita factorum,
cum in euangelio ſit iu-
ſtitia fidei.

Aiiud initio propoſitum, quod in lege fuerit
iuſtitia factorum, docet euidenter Paulus ad Galat. 3.
Lex non eſt ex fide, ſed qui fecerit ea homo, viuet
per illa. Idem docet ad Ro. 10. et Philip. 3. Quæ
verba ex ipſa lege Paulus ſumpſit. Nam operum legis
juſtitia olim declarauit Deus, vt qui faceret ea homo
viueret per illa, Leuit. 18. Hoc ex ipſo Dei inſti-
tuto per ſe conſtat: quia Iudæis data eſt lex operum,

et quia opera legis dicuntur iuſtificationes. Ratio

autem, quare iuſtificationes dicantur, hæc eſt. Quia
cum Deus iuſtus ſit, nihil poteſt niſi ſecundum iuſti-
tiam ſtatuere: eius ſtatuta et mandata non modo ſint

in ſe iuſta: ſed et iuſtum faciant ſectatorem. Ideo

ſtatuta illa recte vocantur iuſtificationes, Lucæ 1I.
Rom. 2. et pſal. 11I8. Neceſſario ambulat ſecundum
iuſtitiam, qui operatur, quod Deus operandum præ-
cipit. Cum data eſſet populo lex operum, licebat ipfis
per opera juſtitiam quærere. Semper eis promittit
Deus ſuum fauorem, ſi eius legem, ceremonias et iu-
dicia ſeruent. Proinde ſolent ipſi ſua benefacta coram
Deo referre, vt eorum votis ſatisfaciat. Hoc appa-

ret in Nehemia, ſuas iuſtitias coram Deo narrante. 2.

Eſdræ. 5. et 13. In Ezechia, Eſaiæ 38. et 4. reg-
20. Hoc per legem licere, conſtat Deut. 26. Dauid
etiam pluries iactat ſe, quod cuſtodierit mandata, et
ijuſtificationes domini, vt 2. reg. 22. pfal. 7. 10. 17.
43. et 118. Nobis autem ſolum licet facta Chriſti
narrare, qui omnia illa opera pro nobis operatus eſt,

legem implendo pro nobis, cum nos id non poſ-
ſemus præſtare. Carnali populo licebat in fuis

X. 4⸗ factis

32 8 DE LEGE ET EVANGELIO.

factis gloriari: nobis autem ſolum licet gloriari in
cruce domini noſtri Ieſu Chriſti. Hanc operum ia-
ctationem aperte improbat Chriſtus in exemplo ſerui

Lucæ 17. et in parabola iuſti Lucæ 18. Tanta pro

nobis operatus eſt Chriſtus, tot et tanta in nos per-
petua beneficia contulit, vt ſimus in perpetuum eius
facti debitores et ſerui. Hac ratione ei tam obnoxii,

quicquid poſtea faciamus, dicere debemus, Serui inu-

tiles ſumus, quod debuimus facere, facimus. Tanta
ſunt nobis, abſque noſtris operibus per Chriſtum col-
lata dona, vt ſit demens, qui operibus eis ſatisfacere,
aut propter opera ſe talia mereri putat. Eo magis,
quia cum eſſemus impii, et nihil boni operaremur,
ipſe in nobis operatus eſt, nos ad ſe trahendo. Præ-

uenit Chriſtus omnia opera noſtra ſolus ipſe propter

ſe peccata noſtra diluens. Eſa. 45. et 48. In gratia
Chriſti nos gratis iuſtificantis ſita eſt vis iuſtificationis
noſtræ, non in excellentia actus noſtri. Nam ſi ex de-
bito fidei eſſet, iam non eſfet gratia. Chriſtus ob id
ſolum, quod ei credimus, nobis tam multa donans
debitores nos ſibi conſtituit. Imo id ipſum, quod cre-
dimus, ipſe donat, vt omni via et modo ſimus ſem-
per eius debitores. Atqui non propterea quod de-
bentes operemur, inutiliter operamur, vt ſequens
liber docebit. Opera noſtra, quæ iuſtificationem ſe-

quuntur, non relinquit Chriſtus inania, ſed mercedem

Vltro vult ſuperaddere, et in hoc ipſo nos ſibi ma-
gis deuincit.

Sed ad iuſtitiæ legis comprobationem redeuntes,

profuiſſe opera legis, fateri penitus cogimur. Alioqui
populo rudi impoſuiſſet Deus, tam enixe ipſa facta
præcipiendo, et ea ſeruantibus fauorem fſuum pro-
mittendo. Titulus vanus eſſet iuſtificationes legis
vocare, ſi in operibus legis nulla fuit iuſtitia. Imo

niſi hoc aliquid eſſet, ſuperuacua eſſet Pauli diſpu-

tatio, et ipſe de non quæſtione feciſſet ſibi quæſtio-
nem. Igitur hoc præmiſſum eſſe oportet, quod
iuſtiſi

jliſtil
Verb
nus,
juſtun
egis?
lege l
eſ, q
ſtitam
it Ma
nes De
Ciebann
Zachan
juſtos.
ſicati
uare
ſtus
H
legis
Nn
luſtus
Mean,
Dei in
Pll.

et

inſtiti
aupe
III.
facien
dus
plerit
pren⸗
ſtulat
um
Chrig
Nihulo
dok

t gorin
e Cpetuni
Nenl kr
de Tmp
Hin k
Tpenun i

tun obux
1, Ktli ?

imus. I

(Mrikum a-

is ſiichte
. Lo
dan
Abendo, N

Man lal
CEriu
Nll Au
ſun, Nnt
go fon
tet
featonen!
ſen ri
1SNN; ⸗

n eitle

Ne ius
tce
tt
Puni
ſbi ⸗

Utet,

. L I B E R II. 329

iüſtificationis reſpectus erat per legem in factis ſitus.
Verba legis ſunt manifeſta, quibus eos monet domi-
nus, vt faciant, quod iuſtum eſt. Facere autem, quod

iuſtum eſt, quid aliud eſt, quam iuſtitia, et iuſtificatio

legis? Facere iudicium et iuſtitiam, quod paſſim in
lege legitur, quid aliud eſt, quam iuſtificatio? Quid

eſt, quod Moſes iubet reddere pignus, vt habeas iu-

ſtitiam tuum coram Deo? Deu. 24. Repetita voce
ait Moſes, Iuſtitia, iuſtitiam ſequeris, et per eam vi-
ues Deut. 16. Immolabant illi ſacrificia iuſtitiæ et fa-
ciebant iuſtitiam Domini Deut. 33. Quis negare poteſt
Zachariam et Elizabet ante cognitum Chriſtum dici
iuſtos, quia verſabantur in omnibus mandatis et iuſti-
ficationibus domini Lucæ 1. Hoc ſolum perpende,
quare iuſtificationes vocentur. Quare vocant Chri-
ſtus et Paulus iuſtitiam legis, ſi nulla erat iuſtitia?
Ex Dauidicis pfſalmis et aliis prophetis iuſtitiam
legis fuiſſe iuſtitiam factorum, aperte conuincimus.
Nam pſal. 10. iuſtum vocat eum, qui facit iuſtitiam.
Iuſtus eſt qui operatur iuſtitiam, pſal. 14. Iuſtitiam

meam, puritatem manuum mearum, pſal. 17. Iudicia

Dei iuſtificata, in quibus cuſtodiendis retributio multa.
pſal. 18. Oculi domini ſuper iuſtos declinantes a ma-
lo et facientes bonum, Pſal. 33. Beati qui faciunt
iuſtitiam omni tempore pſal. 105. Diſperſit, dedit
pauperibus, iuſtitia eius manet in ſeculum ſeculi, pfſal.
III. Similes alii ſunt pſalmi, in quibus fit mentio de
faciendo iuſtitiam, et iuſtiti? vocabulum cum operi-
bus coniungitur, vt latiſſime habetur pfal. 118. In
pleriſque vero aliis pſalmis, viſa tranſgreſſorum, et
præuaricatorum hominum turba, iuſtitiam domini po-

ſtulat Dauid, Chriſtum deſiderans cum iuſtitias ope-

rum noſtrorum inſufficientes eſſe videat. Sermo de

Chriſto, ob ſui excellentiam obſcurat legis iuſtitiam:

nihilominus erat ibi aliqua iuſtitia.
Poſt Dauidem in Eſaia quoque, ex factis eſſe iuſtitiam, ha
X. 5e betur

330 DE LECE ET EVANGELIO.

betur cap. 3. 5. 26. 32. 58. et 64. Et omnium clariſ-
ſime apud Ezechielem. cap. 18. 20. et 3 3. vbi Iudaicæ
iuſtificationis vim totam patefacit oſtendens, quod bene
operari, facere Dei mandata et iudicia, ſit facere iuſtiti-
am. Idem docet Michæas cap. 6. et reliqui omnes pro-
phetæ. Hoc ipſum habet tota lex. Hæc eſt mandatorum
legis iuſtitia, vt faciens ea homo viuat in eis, dicto cap.
Leuit. 18. cui concordat Deut. 4. S. 6. 7. et 2. Eſdræ
9. Non in caſſum ait dominus, hæc præcepta ſunt vo-
bis: ſed vt in eis viuatis, et ea facientes longo tem-
pore perſeueretis in terra veſtra Deut. 32. Non eſt
ea ratio præcipiendi caſſa aut inanis, ſed ad vitam fa-
cit, ergo non eſt impoſſibilis. Super impoſſibili enim
non viuitur: ſed in ipſis. factis iuſtitiæ. Ita ſimpliciter

ipſi accipiebant dicentes, In factis his erit iuſtitia no-

ſtra, et in eis viuemus. Deut. 6. Deus ipſe ait de ho-
mine iuſtitiam faciente, Propter iuſtitiam, quam fecit,
viuet, Ezech. 18. illud viuere, quod lex dabat, non-
erat ſuper aliquo fidei articulo fundatum, ſed ſuper fa-
ctis, vt ait Paulus, Lex non eſt ex fide, ſed qui fecerit
ea homo viuet in eis. Comprobat hoc ipſe veritatis ma-
giſter Lucæ 10. dicens, Hoc fac et viues, etiam vita bea-
ta. Item Matth. 23. Hæc oportuit facere. Iuſtitiam ibi
vocat Chriſtus dicens, Venit Ioannes per viam iunſtitiæ,
id eſt, ſeruans legem. Ergo via illa obſeruationis legalis
non eſt penitus impoſſibilis, ſi per eam venit Ioannes.
Iuſtitia aliqua erat, ſi iuſtitiam vocat Chriſtus. Eidem lo-
anmni dixit Chriſtus, Sine vt compleamus omnem iuſtitiam,

et Match. s. niſi excelluerit et abundauerit iuſtitia ve-

ſtra, pluſquam ſeribarum et phariſæorum. Quanquam
excellentia iuſtitiæ noſtræ, ſit ex gratia et fide Chriſti: ta-
men etiam in factis iuſtitiæ vult ibi Chriſtus nos excellere
et abundare. Iuſtitiam factorum vocat Matth. 6. dicens,
Attendite, ne iuſtitiam veſtram faciatis coram hominibus.

Iuſtitiam factorum, per quam eſtis in cælo mercedem ha-

bituri. Nemo, niſi a Simone mago faſcinatus, hic nega-

ret, eſſe in factis iuſtitiam, et ei certam in eælo reſpondere
gloriæ

glor
in e
juſtu
facie
facta
Cluun
Kitiam
Natur⸗
elt on.
uodd
Vt u
In haoe
ri, ſie
luſtiſ
legen
proct
ciunt
Quin
bomun
Vnicui
cience
nefack
quod
la ſit
Pproch
gis ſ⸗
ſtific⸗
tur.
Daſſin
1, 4
pera
Uatis
Lquip
der
Vnde

LI0.

nmiunmckr!

.Vbi Idle

6,odbe
klcere ilir
fomesne
Nuunirum
eb, icben
.et 1. M.
eptaſinn
lin
A rtu!
poliblicd
lun ſmnlin
it ſin 1
ſe Kel
n, Auts

ini
aionisle⸗
erit un⸗
tiukiin
(uuß
ot⸗,
Nbenl
tthe bed h. le
nlommi⸗
Nmie,
, ien⸗
nſit

12. Wt

LIBE R II. 331

gloriæ mercedem. Iuſtitiam factorum docet Ioannes
in epiſtola, Qui facit iuſtitiam, qui exercet iuſtitiam,
iuſtus eſt, ex Deo eſt, ſicut Deus juſtus eſt, iuſte omnia
faciens.
Quia vero ex Paulo male intellecto quidam hodie
facta omnia vituperant, ex ipſo Paulo oſtendamus, non
ſolum iuſtitiam legis, ſed et iuſtitiam naturæ, eſſe iu-

ſtitiam factorum, quæ et Chriſtianis plurimum poſſit.

Naturalis iuſtitia eſt reddere vni cuique, quod ſuum eſt:
eſt omnibus prodeſſe et nemini nocere: eſt facere,
quod conſcientia et naturalis ratio apud omnes dictat,
vt quemadmodum tibi fieri velles, ita alteri tu facias.
In hac iuſtitia docet Paulus gentes iuſtificari, et ſalua-
ri, ſicut Iudæos Ro. 2. Opera legis vocat iuſtitias, ſiue

iuſtificationes. Factores legis ait iuſti efficientur. Qui

legem factis exprimunt, iuſti habebuntur. Circumciſio
prodeſt, ſi legem obſerues. Dei iuſtitia eſt, vt qui male fa-
ciunt, male accipiant: et qui bene faciunt, bene accipiant.
Qui male faciunt, obtemperant iniuſtitiæ. Operantibus
bonum erit gloria, honor et pax. Redditurus eſt Deus
vnicuique iuxta facta ipfius, ſcilicet iis, qui in benefa-
ciendo perſeuerant, vitam æternam. Imo ait, quod be-
nefactis quæritur gloria, honor, et immortalitas. Item
quod ipſa bene facta, aut male facta, cum eorum regu-
la ſit naturæ lege deſcripta, tam Iudæo, quam Græco
proderunt. Ait item, Si præputium iuſtificationes le-
gis ſeruauerit, erit iuſtitia. Si gentes opera fecerint iu-
ſtificationibus legis ſimilia, ipſæ quoque iuſtiſicabun-
tur. Gentes a natura doctæ, ob innatam deitatem
paſſim obſeruabant iuſtificationes legalibus ſimiles, ope-
ra, quæ naturalis ratio dictat. Ea ipſa vocat Paulus
opera legis ſcripta in cordibus gentium. Quibus ſer-
uatis iuſtificabuntur per opera gentes. Quibus ſeruatis
æquiparatur Iudæe Gentilis. Imo præcellit in hoc, quod
Iudæus a ſuamet lege reus tranfgreſſionis arguitur.
Vnde infert Paulus, Et iudicabit Ethnicus te Iudæum,
Ai per

332 DE LEGE ET EVANGELIO.

qui per literam, et circunciſionem tranſgreſſor es le-
gis. Vides hic modum iuſtificandi Iudæos et Gentes,
a noſtro diſtinctum, per opera, quæ lex vel naturalis
ratio dictat. Nobis data eſt certa regula fidei, vt in
ea ſola iuſtificemur: at ipſis non talis eſt data. Ideo
natura ſupplet in eis, per conſcientiæ regulam, do-
cens opera naturaliter bona. Ea vero cum ſint natu-

raliter bona, omnibus in futuro ſeculo proderunt, cum

ſint omnes ex factis ſuis iuſte iudicandi. Hanc natu-

ræ regulam ad nos ſpectare, docet Chriſtus, dicens,

Omnia, quæcunque volueritis, vt faciant vobis homi-
nes, et vos facite illis: hæc eſt lex et prophetæ Matt.
7. Qui exercet miſericordiam in proximum ſuum, et-
iam Samaritanus ille iuſtus eſt, et Iudæo iuſtior, Lucæ
10. Aduerſarii quidam hodie nolunt concedere, Sa-
maritanum illum eſſe ob miſericordiam iuſtificatum: ſed

ſuis promiſſionibus aliter ludunt, quas vbique requirunt.

Non ſolum Samaritanus ille eos conuincit, ſed et pu-
blicanus, qui nec promiſſiones, nec Chriſtum ſciens,
cum oraret, Deum ſibi fore propitium, iuſtificatus eſt
Lucæ 18.
Ex ſingularibus aliis geſtis oſtendere poſſumus,
etiam omiſſis promiſſionibus, in factis fuiſſe legis
juſtitiam et naturæ iuſtitiam. Phinees perfodiendo
fornicarios iuſtificatus eſt, Num. 25. et pſal. 105.
Quæ licet fuerit tunc carnalis hominis iuſtitia, et

7

carnalis ſacerdotii ei data remuneratio; fuit tamen

Deo grata, et in futuro ſeculo profutura. Obſtetri-
cibus Aegyptiorum ſimili iuſtitia domos fecit Deus,
quia pueros abſcondebant. Exod. 1. Rahab hoſpita-
litate ſua ex factis iuſtificata eſt. Iaco. 2. et tamen
promiſſiones non habebat. Factum Rechabitarum iu-
ſtitia fuit, et remuneratio mox ſequuta, Iere 35.

Factum hic intellige, non vt in homine dormiente:

ſed quod operatur quis Deum timens, miſericordia
motus, vt Samaritanus, zelo bono, vt Phinees,
conſcientia id dictante, Rechabitæ patri ſuo ob
edien

eclie
licet
facte
timel
pofe
Cerar
Pronn
lone
4 e
non h
ee
Syrus
Limug
giri
Deo
ſecun
acto.
minit
tram
Lothi
iannſi
lis 4
dux
Vidn
Chri
Dani
ſione
Vis
dere
ralis
d f⸗
luſtit
moch
h,
Phete
dro
a

Ll.,

reſior e

8 et Cen
Vel munt
1 ſcei, i
Gatn. l
tegllam 6
um ſnt in.
oderunda
Hunenx.
tiks, dcn
wobis he
topkete l
un fuun
inkicl
Oncelet 6

Kifcarum.?

Atetelin.
cin hlek
griſun s
Atlens!

re ln
3 Huie H
helble
Er l
U 0te
Kete
ub M
7. et 1
habimrun
1, 4
iern

ati in 1

.

1
.

N.

L. I.B E R II. 3353

ediendo fecerunt. Ieiunium Niniuitarum iunſtitia fuit,

licet nullas ibi haberent promiſſiones, ſicut nec pro

facto obſtetricum fuerat quicquam promiſſum. Sed
timebant obſtetrices Deum, et credebant Niniuitæ,
poſſe Deum ruinam vrbis auertere. Abimelech rex
Gerar, iuſtus dicitur et integro corde Genes. 20. et
promiſſiones nullas habebat. Niniuitæ credentes Deo
Ionæ prophetæ iuſtificati ſfunt, qui nec promiſſiones
ab eo factas, nec legem ſciebant. Agar promiſſiones
non habebat, ſicut nec Rahab, nec Thamar, nec Ruth,
nec regina Saba, nec Iob, nec Cyrus, nec Naaman
Syrus, nec Cornelius: et tamen eorum iuſtitiam le-
gimus. Promiſſio ergo non in quauis iuſtificatione re-
quiritur, vt quidam hodie clamant. Qualiſcunque de
Deo fides in inſulis nouis, ſfufficere poteſt, modo quis
ſecundum conſcientiam recte operetur, Rom. 2. et
actò. 10. Nam parcit miſericors dominus ſuper ho-
minibus illis, qui quaſi iumenta, neſciunt inter dex-
tram ſuam et ſiniſtram Ionæ 4. et pſal. 35. Factum
Loth recipientis angelos hoſpitio, iuſtitia fuit, et-
iamſi nullæ ibi eſſent promiſſiones. Abſtinentia Danie-
lis a vino et pollutis cibis, juſtitia fuit. Factum vi-
duæ Sidoniæ, recipientis Eliam, iuſtitia fuit. Factum
viduæ mittentis in gazophylacium iuſtitia fuit, teſte
Chriſto. Eleemoſynæ, quas Nabuchodonoſori indixit
Daniel, iuſtitia erant, etiam in Ethnico, nec promiſ-
ſiones, nec legem habente. Vt paucis dicam, Ipſa

vis vocabuli iuſtitia factum eſſe docet, cum ſit red-

dere vnicuique, quod fuum eſt. Originalis et natu-
ralis ipſa iuſtitiæ vis in facto eſt, eſt animi motus
ad factum, ad reddendum vnicuique quod ſuum eſt.
Iuſtitia naturalis et diuina eſt, aliis facere quemad-
modum tibi fieri velles. Hæc eſt naturalis regu-
la, doctore ipſo Chriſto, qui vice legis et pro-⸗
phetarum hanc naturæ regulam dedit, mandata legis
abrogans. .
Abraham item ex facétis iuſtificatus eſt, offerens filium
ſuum

334 DE LEGE ET EVANGELIO.

ſuum ſuper altare, teſte ipſo Deo: Per memetipſum
jiuraui, quia feciſti rem hanc. Gen. 22. et Iac. 2.
Eum antea et ca. 15: ſola fide luſtiſicatum docet Pau-
lus Rom. 4. Quia nullo penitus exiſtente ibi facto
dictum eſt, Credidit Abraham Deo, et Deus reputauit
hoc illi ad iuſtitiam, ſcilicet, ſicut ſi iuſtitiam feciſſet.
Hæc eſt vis Hebraicæ dictionis 2 haſſab, cogi-
tans reputauit. Reputatum eſt ei, ſicut ſi princeps
apud ſe animum ſui militis cogitans, ex gratia et pri-
uilegio reputet ei conatum bonum pro re confecta.

Secundum naturam rei hoc non debebatur fidei Abra-

hæ, nec noſtræ: ſed ex gratia id ibi factum eſt. Fi-
gura fuit rei futuræ, vt Chriſti in nos gratiam ma-
gnam intelligamus. Nos ita Deo placemus Chriſto
credendo, et ita hunc affectum ille nobis reputat iu-
ſtitiam, ac ſi omnes legis iuſtitias feciſſemus. Imo
plus, cum ſit hæc ſublimior regni cælorum iuſtitia:
et eo magis, quia illæ legis iuſtitiæ male ſeruabantur.
Hæc eſt cauſa mutati fœderis, et hanc prauam obſer-
uationem Iudæis ſæpe obiicit Chriſtus. Hinc rationes
efficaces ſumit Paulus contra literalem illam legis iu-
ſtitiam.
Primo, quia car nalis erat juſtitia, inſufficiens, imper-
fecta, non veritas, ſed vmbra, quæ nec peccatum Adæ,
nec infernum tollebat, nec paradiſum aperiebat mor-
tuis, nec in regnum cælorum viuos inducebat. Secun-
do, quia non erat conſtans, eam non aſſequebamur.
Ea quæ debebat, nemo eſt integre operatus, quin
tranfgrederetur. Nam rebellis caro tendit ſemper ad
malum, inſita nobis lege membrorum contraria legi
Dei, vt in vetitum ſemper nitamur. Tertio, quia lex
peccatum indicabat, et cognitio peccati, quæ per le-
gem erat, delictum maius faciebat. Vnde concludimus,
verum eſſe dictum Pauli, Carnalem hominem non po-
tuiſſe ex operibus legis coram Deo iuſtificari, quin tranſ-

grederetur. Sngula verba ſuum pondus habent. Coram

Deo ait, quia plerique hominibus iuſti videbantur, at
non c0

non
kat.
juge
giten
men
(tu
acia
meam
zo.
guocd
fecus
Guiben
men!
lider⸗
C
ſit in
notr
ſing
et ope
COTI
Centib
ſten I il
timumn
ſeat,
loris
cuN1
iſſiot
fecera
ta, r0.
Genes
Hamun
lico.
Ahraln
Ceſlone
et pert

LI.

memeißint
et l!
doeet .
ne ibi ſe
ens kepttt
tiam keele.
allab,
ſ prin
Crati eift
te (Cehn
1 ſcei Ar
tun et6
Grnlim 1r
mns Cri
5eylint⸗
lents 1
run ii
ſetuatam
rauan Ntir
HUine ri
lun ii

Gensin
Lcttun 4
efiebit
Pit.
ſegnehm
1atis, 6
1 ſunt!
Grtn
i), 1 .
e

oncheing
jen i .

2
0N

L IBE R II... 835

non coram Deo, qui cor nouerat, vt Chriſtus decla-
rat. Ecce legis difficultatem, imo impoſſibilitatem, ſi
iugem obſeruationem velis. Impoſlibile fuit legem iu-

giter obſeruare. Nihilominus dabatur pleriſque ea

mens, ad certa ſaltem momenta, vt legem cum affe-
ctu tenentes nullam tunc tranſgreffionem facerent.
Faciam, inquit, vt in præceptis meis ambuletis, legem
meam cuſtodiatis et faciatis Ezech. 36. 37. et Deut.
30. Obſeruatio legis erat, quando quis operabatur,
quod poterat, confidens, miſericordem dominum de-
fectus condonaturum: qui ob id expiationes dedit,
quibus, quoquo modo reconciliarentur: ab Adæ ta-
men peccato, et infernali morte, per legem nunquam
liberati.
Cum itaque legalis, et naturalis ipſa iuſtitiæ vis
ſit in facto, ſit animi motus ad factum, Abrahæ et
noſtram reputans Deus fidem ad iuſtitiam, ex mera
ſua gratia, non propterea naturalem totam iuſtitiam
et operum omnium bonitatem deleuit: cum eorum ſit
coram Deo habenda ratio, non ſolum in Iudæis et
Gentibus, ſed et in nobis fide iuſtificatis. Ad huius
item iuſtitiæ robur et confirmationem, facta ipſa plu-
rimum faciunt, inſtar Abrahæ, ex factis quoque iuſti-
ficati, Genes. 22. et Iaco. 2. Aliquid gratiæ, et ma-
ioris fauoris Dei, peperit factum illud ipfi Abrahæ,
cum tunc copioſiorem, quam antea, fecerit Deus pro-
miſſionem, et tunc iurauerit Deus, quod antea non
fecerat, quando Abraham crediderat. Tunc eſt firma-
ta, roborata, et aucta eius iuſtitia. Ex illo ergo cap.
Genes. 15. eſt cum Paulo primo dicendum, Abra-
hamum eſſe ſola fide iuſtificatum, ſine aliquo tunc
facto. Rurſus ex cap. 22. cum Iacobo dicimus,
Abrahamum ex factis quoque poſtea iuſtificatum, ac-
ceſſione ad priorem iuſtitiam facta firmataque tunc,
et perfectiore reddita priore iuſtitia. Hoc Iaco-
bus ipſe docet apertiſſime, dicens, emori iuſtitiam
fide par

336 D E LE G. ET EVANG. LIB. II.

ſide partam, ſi conſequentia facta eam non fulciant:
dicens etiam, ex operibus eſſe fidem Abrahæ perfe-
ctam redditam et conſummatam. In pauca rem to-
tam contrahentes, dicimus, homines olim in lege
naturæ, et lege ſcripta, variis rationibus, et varie

juſtificari. Erant iuſtificationes plures, quas ob id

plurali numero iuſtificationes vocat ſcriptura: vt pro
quocunque dicto, vel facto, vel cum affectu cogi-
tato, iuxta Dei voluntatem iuſtificaretur homo. In
