Abraham autem, patre et veritatis typo, iuſtificatio
Vna deſcribitur, quæ fide eſt parta, et facto locu-
pletata. Chriſtiani ergo fide iuſtiſicati, poſſunt ad-
huc per opera iuſtificari, acceſſione ad priorem fſidei
iuſtitiam facta. Quam operum acceſſionem, et fa-
ctorum in animam impreſſionem, ſequens nunc liber
docebit.

L.iber

lndii
Nec
Bon⸗
ipſe
Aut
cui e
iuſti
opere
cnle
libus
Hoc
ficat
ſente
incn
et r
benea
et r
meti
gun
Datnn
funt
Mer
Mr

IRI

rine Ne

Uen ent
lim in

s, et
nus dl
tua: Nr
AKeckl
1 hom!
t ko b
Polun
Mrioreni
CNen, e
ens munk⸗

337
L. IBER TERTIVS,
DkE CHARITATE CVM
fide collata et operibus
bonis.

CAPVT PRIMVM, DE MER-

cede, et gloriæ differentia.

Dr Charitate nunc et operibus dicturi, præ-
kudii vice argumentum vnum in eos proferemus, qui
nec charitati nec operibus quicquam tribuere volunt.
Ponamus, quod cuipiam in Chriſtum credenti dicat
ipſe ſaluator, Fides tua te ſaluum fecit, vade in pace.
Aut ſi quam aliam fidem volunt, ponamus quod ali-
cui eam reputet, Chriſtus ad iuſtitiam. Hic ſola fide
iuſtificatus dicetur, ſine operibus. An propterea
opera omnia, quæ hanc fidem in Chriſtiano iuſtificato
conſequentur, erunt inutilia? Abſit. Quare pro ta-
libus Chriſtus præmium et mercedem fore prædicit?
Hoc alia res eſt, quam prior iuſtificatio. Fidei iuſti-
ficatio, tamquam legis iuſtitie complementum, præ-
ſentem ſtatum reſpicit: futuri quoque ſeculi gloriam
inducens. In ea vero gloria poterit augeri merces
et rependi, ſicut rependitur gentibus omnibus. Re-
pendetur, inquam, ad certam futurorum ſymmetriam,
et menſuram, vt ea menſura, qua aliis metimur, re-
metiatur nobis. Non ludebat Chriſtus, ſed ſerio lo-
quutus dixit, patrem redditurum mercedem in pro-
patulo, pro eleemoſyna, oratione, et ieiunio, quæ
fiunt in occulto. Matth. 6. Inimicos diligens,
præmium maius habebit, quam diligens amicos.

Matth. 5. et Lucæ 6. Plus diligenti plus condona-

y. tur;

338 DE CIIARITATE

tur, Lucæ 7. Voôcanti pauperes ad menſam repende-
tur in reſurrectione iuſtorum. Lucæ 14. Etiam pro

potu aquæ frigidæ certam mercedem dabit Chriſtus.

Matth. 10. Aiunt iſti, iuſtificatis fore omnibus æqua-
lem gloriam, et reprobis æquales pœnas. Hinc fit,
vt Iudas Chriſti proditor, non grauius puniatur, quam
quiuis alius, qui Chriſtum non nouit. Nugabatur

igitur Chriſtus, tam graue dicens eſſe Iudæ crimen,

eſſe maius Iudæ quam Pilati peccatum? Res profecto
ſtupenda. Eo magis, quia ſacris literis aperte doce-
mur, futurum, vt vnus alterum præcedat, vnus ma-

ior, alter minor. Quibuſdam tolerabilius erit in die
Iudicii, quam aliis. Quidam grauius punientur, et
erunt filii geennæ duplo plus quam alii. Duplo maius

accipient iudicium, et damnationem maiorem ob ma-

la opera. Matth. 5. 10. II. 23. et Marci 12 Alii
plagis vapulabunt multis, alii paucis, iuxta delicti ra-

tionem, Lucæ 20. pro menſura peccati erit plaga-
rum modus, Deut. 25. ex ſeminato fidei grano nos
creſcimus et augemus ad triginta, ſexaginta, et cen-

tum: fuper talento dato lucramur ad duplum, quin-
tuplum, et decuplum. Sicut ſtella a ſtella differt in

claritate, ſic et reſurrectio mortuorum. I. Cor. 15.
Quia opera illorum conſequuntur illos, et quia iudi-
cabitur de ſingulis ſecundum opera ipſorum, apoc. 14.

et 20. Item apocal. 18. Duplicate duplicia ſecundum

opera eius: quantum glorificauit ſe in deliciis tantum
date illi tormentorum. Hæccine videtur eis vera iu-
ſtitia, vt maiori crimini non maior pœna infligatur?
Nonne de omni facto, et verbo ocioſo, reddenda eſt
ratio in die iudicii? Quorſum attinet tam altum de
dictis et factis ſcrutinium vſque ad vlItimum quadran-
tem, ſi nec dicta, nec facta prodeſſe ibi poſfunt, vel
obeſſe? Supremus equidem ille iudex iuxta cuiuſque
opera vel facta pœnas vel præmia rependet. Filius

hominis venturus eſt in gloria, et tunc rependet vni-

cuique iuxta facta ipſius, Matth. 16. Super reci-

— tatio

tation
kienti
dediſ
105
nekee
peecu
(tus,
dunt,
ſolam
contra
Don in
indiee⸗
de ſin
ctor,
cElor
dem i
feanti
cede
tureæ
dei iu
Nis Ll
Iis ali
moci.
memmb
ledi
Chrich
I, 3
in fun
iti d
us
beculi

n tenet
Hün 1
nibus en
8. Mnt,
nignn, de

lude cin
Res lkt
lt, r
1s erin ie
Poliennn,
Dlors
foten dr.
Nci . 8
undhi⸗
gii eti
gei gem!
Ninn
Gupon,
.1I. 01.
e iui⸗
n, Me
ein ken⸗
eitis ⸗
1es i⸗
n iie
nlkt
un 1
num ⸗
vln⸗ 1
Uatu eil ie
let.
tepeht 4

ert⸗
1

L. I B E R III. 339

tatione factorum ſententiam laturus eſt, dicens, Eſu-
rienti et ſitienti tu dediſti, ob id benedictus. Tu non
dediſti, ideo peribis. Item quia tu nudum veſtiſti, tu
nos veſtiſti, et reliqua, Matth. 25. Pro iis quæ be-
nefecimus, mercedem accipiemus, et qui peccauerit,
peccatum ſuum reportabit, nec erit perſonarum reſpe-
ctus, Coloſ. 3. Apud iſtos, qui opera omnia vilipen-
dunt, ridicula eſt hæc ex factis iudicandi ratio, cum
ſolam fidem ibi ſpectandam dicant. At veritas tota
contradicit. Nam qui fidem veram ſfunt adepti, ibi
non iudicabuntur, vt iam eſt oſtenſum: ſed erunt ipſi

iudices. De factis vero aliorum erit iudicii altercatio,

de ſingulis eleemoſynis, et aliis operibus. Obſerua le-
ctor, aliud eſſe fide quem iuſtificatum, nunc in regno
cælorum viuere, et aliud ex operibus bonis merce-
dem in futuro ſeculo accipere. Perpende quæſo, iuſti-
ficanti fidei, et homini iuſtificato, aliquid ex operibus
accedere, ſiue illud ſit iuſtitiæ incrementum, ſiue fu-
turæ gloriæ aliqua merces. Perpende adhuc, quod fi-
dei iuſtificatio animam nunc glorificat et totius homi-
nis glorificationem ſupereſſe. Si ergo eſt totius homi-
nis aliqua felicitas, ad eam actus totius erunt accom-
modi. Alioqui fruſtra eſſent homini dati ſenſus et

membra, ſi per ea nec poteſt iuuari ad ſalutem, nec

lædi ad damnationem. Demum hoc cogita, etiam ipſi
Chriſto in deitatis plenitudine, et in omnibus iuſtiſſi-
mo, adhuc opera profuiſſe ad gloriam perficiendam, vt
in ſummam ſit ſublimitatem exaltatus, quia ſe ſponte
ita deiecit et morti obiecit, Phil. 2. Ergo qui pro
eius fide propaganda, martyrium ſponte patiuntur,
peculiaris gloriæ palmas habebunt, apoc. 7. Sicut
actibus malis, quibus non eſt data remiſſio, reſponde-
bit peculiaris pœnæ remorſus: ita actibus bonis, ſi
perduraueris, reſpondebit peculiaris gloriæ gaudium.

y. 2. Caput

340 DE CHARITATE

₰

CAPVT SECVNDVM, DE
Charitatis illuſtribus
.“ epithetis. .

His præmiſſis latius eſt nunc de charitate di-
cendum. Cuius ſupremam laudem ſatis nobis indi-
cant duo hæc apoſtoli præconia, Maxima omnium eſt
charitas. Excellentiorem viam vobis oſtendo. Sed
fuſius de ipſa loquamur, ne quis ſolis titulis eam no-
bis extollat. Nam maxima dici non poteſt ſine maxi-
mis proprietatibus, et excellentiis maximis. Hoc
præmium eſt notandum, charitati ſemper tribui per-
fectionis epitheta. Vt quando venerit, quod per-
fectum eſt, ſcilicet charitas, abolebitur quod ex par-
te eſt, ſcilicet fides. Varias fidei acceptiones hoc
loco plerique ſibi fingunt, quaſi ratio Pauli non ge-
neraliter doceat: Fides iuſtificans excidet, imperfe-
Gtior eſt igitur charitate. Annon fides vera eſt quam
ait apoſtolus, eſſe iudicem non apparentium? Vbi
igitur apparebunt omnia, non erit tunc ſides, ſicut
nec ſpes. In futuro perfectiſſimo ſeculo erit chari-
tas, non fides aliqua. Chriſtus charitatem habuit,
non fidem, ſed quid aliud maius fide, fſcilicet ſcien-
tiam omnem. Noſtra igitur in Chriſtum perfectio
eſt charitas. Charitas nos Deo magis aſſimilat, quia

Deus ipſe charitas eſt. Perfectio et plenitudo legis

eſt charitas: et qui diligit, legem impleuit Rom 13.
Charitatis nomine tota lex ſummatim continetur.
Conſummatio legis eſt dilectio. Chriſtus in dilectione
totam legem conſiſtere dixit. Nam qui diligit, non
furatur, non occidit, et reliqua. Veſtis nuptialis,

quam ſemper debet indutam habere, quiſquis ad

nuptias Chriſti per fidem intrarit, charitas eſt cum
reliquis, quæ fidem ornant operum veſtimentis-
Matth. 22. Charitas eſt oleum, quod ſemper in
lampadibus fuis habere debent, qui lampades il-
13438

Ma
Ec
nig
nih

gan

exi
in
lib.
lum
titn
MuI
tina
e
ſecti
Mun
Cred

I

harttuet
8 vobis i
a Omhiund
ſtenclo. S
tlis em
et ſnen.

ned

n S
5 in u⸗
liet
i
gin
ris s
ehis
. ſenne .

lnuss
5

I. I B E R III. 341

las in regno cælorum per fidem accenderunt, Matth.

25. Sublimis et eximia eſt charitatis via, I. Cor. 12.

Maxima omnium eſt charitas, I. Cor. 13. Charitas
dificat, charitas permanet, charitas patiens eſt, be-
nigna eſt: non inuidet, non eſt petulans, non inflatur,
nihil faſtidit, non quærit, quæ ſua ſunt, non irritatur,
non cogitat malum, non gaudet de iniuſtitia, ſed con-
gaudet veritati: omnia ſuffert, omnia credit, omnia
ſperat, omnia ſuſtinet. Præterea Galat. 5. comple-
mentum legis vnico verbo docet Paulus in charitate.
Et Ephes. 3. Si iactis in charitate radicibus, cognoſ-
cere valeas illam omniſcientiæ præeminentem dilectio-

nem Chriſti, impleberis in omnem plenitudinem Dei.

Et ibidem cap. 4. Corpus Chriſti in nobis facit in-
crementum per charitatem. Item Galat. 3. ſuper o-
mnia charitatem, quæ perfectionis eſt vinculum, com-
mendat. Et I. Timot. I. Finis præcepti eſt charitas
ex corde puro. Et Iaco. 2. legem regiam vocat vere
liberam, quæ dilectione conſummatur abſque ſeruitu-

tis timore. Et I. Pet. 4. ante omnia charitatem, quæ

multitudinem operit peccatorum, eos vehementer ha-
bere monet. Demum, duo eſſe Chriſtianorum præce-
pta, ex ipfis Chriſti verbis infert Ioannes. Primum,
Vt credamus nomini Ieſu Chriſti filii Dei. Secundum,
Vt diligamus nos mutuo, Ioan. 13. et I. Iloan. 3.

Charitatis ſtatus poſt adeptam Chriſti iuſtitiam, eſt

eximia quædam, et cæleſtis via in cæleſti regno, vt
in cæna domini oſtenditur. Clemens Alexandrinus
lib. 4. Stromatum, citat Clementem, Petri diſcipu-
lum, cuius hæc ait eſſe verba, Charitas extollit in al-
titudinem, quæ non poteſt explicari, Charitas operit
multitudinem peccatorum, Charitas nos Deo conglu-
tinat, in charitate conſummati ſunt omnes electi, abſ-
que charitate nihil eſt Deo gratum, eius denique per-
fectionis non eſt explicatio. Opus hominis maxi-
mum ait eſſe Deum diligere, et maius quam Deo
credere.
V. 3. Caput

342 DE CHARITATE

CAPVT TERTIVM, QVID
fides efficiat, quid chari-
tas, et opera.

Vr fidei peculiarem vim nunc intelligas le-
ctor, hoc aduerte primo, Adæ mortem infernalem,
qua detinebaris. Huius mortis cognitionem te habere
oportet, vt iuſtificationis, vim perſpectam habeas.
Idcirco Paulus eam mortem in epiſtola ad Romanos
admiſcuit iuſtificationis tractatui. De qua re nos
ſcripſimus ſatis in libro de peccato Adæ. IIæc ſola
ratio peccati, etiam barbaras fateri cogit mediato-
rem aut propitiatorem aliquem. Euidens res eſt, ſi
ſe mole peccati oppreſfum quis intelligat, et liberari
cupiat. Secundo aduerte iuſtificationes legis non po-
tuiſſe te ab illa infernali Adæ morte liberare. Imo

abundauit delictum propter tranſgreſſionem. Tertio

aduerte, te non modo per fidei Chriſti iuſtitiam ab
illa Adæ morte, inferno, et a legis iniuſtitiis libe-
ratum, ſed etiam alia adeptum eximia ſpiritus et
corporis Chriſti cæleſtia dona, et cæleſte regnum.
Vt autem gratia iſta, per Chriſtum tibi prædicatum
debite fruaris, oportet primo, vt malorum peœni-
tentia ductus, ita reſipiſcens te totum Chriſto cre-
das, certo perſuaſus ipſum eſſe a Deo genitum ſal-
uatorem tuum, qui magna ſua gratia te id creden-
tem ſaluat; qui ob hanc fidem te ita iuſtum re-
putat, ac ſi totam mundi iuſtitiam eſſes operatus.
Quod ille redemtionis tuæ precium fuo ſanguine per-
ſoluit, et pro te omnia redemtionis tuæ myſte-
ria operatus eſt: ſicut et pro te omnia legis ope-
ra operatus eſt, et compleuit, ſi forte te ad ea

ex genere Abrahæ teneri putabas. Quod ſola

eius miſericordia et gratia, ſine tuis meritis,
tibi ſunt condonata peccata, et vita reſtituta.
Hic ſen

WW

tellieu
inlenle

n te ie

d onm
I E I
it l
1s les h
t, et ier
egis tn
berate,
gen. In
iuſctin3
fulttis
1 Hienn
eſte ſennd
i prelan
Horun Nr

(Niko e

geninn
e id clek
inltun 1.
ſngiteſ⸗
tue Mk

e te 4 4
o
1s eiih
1 Ieſtiti.
lie l⸗

L. IB E R II. 343

Hic ſenſus vitæ Chriſti debet in te neceſſario acqui-

ri, vt cum hanc gratiæ ipfius dulcedinem olfeceris,
iuſtificantis fidei, et redemtionis guſtum percipias.
Fides igitur Chriſti ſola viuificat, iuſtificat, ſaluum
reddit, et redimit. Viuificat a morte, iuſtificat a
peccato, ſaluat ab infirmitate et damnatione, redimit
a captiuitate. Vna ſola eſt perfecta iuſtitia, conſtans,
ab inferno liberans, quæ eſt ex ſola fide Ieſu Chriſti.
Nemo vnquam ex operibus eſt hanc iuſtitiam adep-

tus, atque ita nemo vnquam eſt per legem iuſtifica-

tus. Adam nos captiuos diabolo fecit, Chriſtus nos
ab ea captiuitate redemit, per ſolam hanc fidem, quia
ei credidimus. Adam nos interfecit, Chriſtus nos vi-
uificauit, per ſolam hanc fidem. Adam nos fecit pec-

catores, Chriſtus nos a peccato iuſtificauit, per ſolam
hanc fidem. Adam nos in inferni damnationem præ-

cipitauit, Chriſtus nos ab inferni præcipitio et omni
damnatione ſeruat, per ſolam hanc fidem. Similiter
lex nos tanquam ſeruos ſub iugo tenebat, Chriſtus
nos ab ea ſeruitute eripiens, liberos reddidit, per ſo-
lam hanc fidem. Lex nos accuſabat, Chriſtus nobis
propitiatur, per ſolam hanc fidem. Lex nobis male di-

cit, Chriſtus nobis bene dicit, per ſolam hanc ſfidem.

Lege peccatum augebatur propter tranſgreſſionem,
Chriſtus et peccatum deleuit, et tranſgreſſionis occa-
ſionem ſuſtulit, per ſolam hanc fidem. Denique Chri-
ſtus per ſolam hanc fidem nos ab omni Adeæ et legis
maledictione liberauit et iuſtificauit. Imo et alia ipſi
Hdei velut ex abundanti adiecit lauacri ſpiritus et cæ-

leſtis cibi cæleſtia dona, et cæleſte regnum. Hæc

omnia gratis ſemel contulit Chriſtus a tempore, quo
ei credere cœpimus. Nec ſolum collata fuit ſemel
gratia, quando credidimus: ſed per fidem Chriſti in
ea gratia ſeruatur et ſuſtinetur iuſtus, qui ex fide vi-
uit. Per fidem. Chriſti eſt iam data vita æterna,
in cuius poſſeſſione, certa, et cæleſti poſſeſſione
per fidem Chriſti nos regeniti ſeruamur: conſequente
V. 4. ſemper

344 DE CHARITATE

ſemper manducatione ligni vitæ, vt poſtea dicemus.
Prædicta omnia ob fidem data, nec charitatem, nec
opera bona mercede ſua priuant. Iis non obſtantibus,
imo iuuantibus, charitatis opera ſi beatitudinem in
futuro ſeculo reuelandam ſpectes, mercedis ſuæ, ſeu
augmenti gloriæ, rationem habent. Hoc primum illa
præſtant maximum fructum, futuræ gloriæ auctam
mercedem. Secundo, fidem ipſam veſtiendo ſeruant,

1

ſine quibus nudata moritur. Tertio, opera ſpiritus

carnem mortificant, et ſpiritum magis viuificando, fi-
dem magis augent, ac iuſtitiam augent, firmant, et ro-

borant. Quarto, peccatis ſingulis reſpondet certa

poena, quam paſſim tollit charitas, et tollunt opera

bona. Quinto, in ædificando corpus Chriſti in nobis,

Charitas habet energiam ſupremam, in cæna domini
declaratam. Sicut nos per officia charitatis, vnius

membri in alterum, magis, et magis in vnum corpus

ædificamur: ita corpus Chriſti magis in nobis per

eandem charitatem facit incrementum. Ephes. 4. Tunce-

Chriſtus vltro ad nos venit, ſeſe nobis aperit, nobis
ſe magis inſinuat, et manſionem in nobis facit, Ioan.
14. Hoc eſt in cœna verum charitatis ſymbolum, vt
ſicut nos ex charitate panem noſtrum frangentes Chri-

ſtianis communicamus, ita Chriſtus ipſe ſe nobis com-

municat, et perfectius tunc in nobis eſt. Hanc cha-
ritatis vim in tractatu de cœna domini cognoſces ades
efficacem, vt ſubſtantialiter ob id nobis adiungatur
Chriſtus, ſecundum carnem et oſſa. Nec hoc ſole

dono nos his donat Chriſtus, ſed et pro ea cœnæ

charitate in reſurrectione rependet certam gloriæ mer-
cedem Lucæ 14. Mirandum ſane de illis, qui hoc

augmentum agnoſcere nolunt: nolunt intelligere, quid

ſit ſuperlucrari et theſaurizare. Nos ſeripturæ morem,

ſignanter doctrinam verborum Chriſti in omnibus ſe-

qui volumus, dicentes primo, quod credentibus in fili-

um Dei, ex gratia datur nunc iuſtitia, et æternæ illius
vitæ

tibi
per⸗
poß
mer
tenm

ſup
Kup
Cik
tan

et
nol
gu
ipt
mn
hor
n
adt
ten
dbr
co⸗

en detrn
ritnen,
1 Obluntin
Mditudinen
edis ſie!
e primun
lorie uen
opert ſiin
inifemig
rwant,a
ſonlet an
tolunt r
mitiin m
cenn
Uritlis
Mun EN
in Mü)
Pbes ,. .
Ueih
ighuet,
Fyntonn,
Uena
ſe otutt
I. Hued
0 golt⸗ 1
s AWi
Nee e;
o en 10
elient
tue Ci⸗

gtitlsni.

Ltete

LI B E R III. 345

vitæ fruitio, Ioan. 3. 4. 5. 6. et 17. Secundo dici-
mus, quod in ea vita, gloriæ mercedem augemus per
charitatem et opera bona, Mat. 5. 6. et 25. præſer-
tim in vocando pauperes ad menſam, dicto cap. Lu-
cæ I4. Imo dare calicem aquæ frigidæ, certam mer-
cedem habet Matth. 10. Fœneratur domino, qui mi-
ſeretur pauperi, et retributionem eius reddet ei Deus,
proper. 19 Nec minimam tu facis eleemoſynam, quin

tibi repoſita maneat, nec ab ærugine, nec a tineis

perdenda, vt ait Chriſtus. Eam eleemoſynam tibi re-
poſitam poſtea tu inuenies, Eccleſiaſtes, 11. Qui ſe-
mentem facit parce, is parce meſſurus eſt: qui ſemen-
tem facit copioſe, liberaliter, ac benigne largiendo,
is copioſe meſſurus eſt, 2. Cor. 9. Diuina pecunia,
non iumentis habentibus ſeruum arbitrium, ſed homi-
nibus negotiatoribus ad menſam data eſt, vt eam ve-
lit Chriſtus cum foœnore exigere. Matth. 25. et Lucæ
19. Nondum ſe nouit factum Chriſtianum, qui cha-
ritatis vim in cœna domini non nouit, et qui merce-
dem iſtam totis viribus ſibi non comparat et theſauri⸗-
zZat. Infelix erit ſeruus, qui talento fidei dato nihil
ſuperlucrabitur, et qui ſuper fundamento iacto, nihil
ſuperædificabit. Pro hoc omni opere, quod ſuperæ-

dificamus aut mercedem certam accipiemus, aut cer-

tam pœnam. 1. Cor. 3. et 9. Momentanea hæc affli-
ctionis lenitas, et modicus pro Chriſto labor, mirum,
et ſupra modum magnum, et æternum gloriæ pondus
nobis parit. 2. Cor. 4. Hæc omnia nobis hic relin-
quere voluit Chriſtus, vt interim negociemur, ſicut
ipſe nobis negociandum præcipit: alioqui fruſtra in
mundo viuimus. Quod enim ad fidem, et internum
hominem adtinet, translati ſumus in aliud cæleſte re-
gnum, et non ſumus de hoc mundo. Quia tamen
adhuc corpus adeſt, oportet eum in dies ad pieta-
tem exerceri: vt in omnibus fructificemus et fiamus
abundantiores: vt ex mammona nobis multos ami-
cos faciamus, ac magis et magis Chriſtus in no-

346 DE CHARITATE

bis formetur. Si charitatis vis eſſet omnibus nota,
non mirarentur quidam quod mulieri dixit Chriſtus,
Remitti ei peccata multa, quia dilexit multum. Lucæ
7. Nam tametſi illud ſit fidei proprium, ſicut ibi-
dem ait Chriſtus, quod fides eam ſaluam fecit, tamen
qui diligit, plus eſt, quam qui credit. Vbi fidei ad-
ditur inſignis aliqua dilectio, aut inſigne aliquod opus,
multo fortius condonantur peccata, confirmatur iuſti-
tia, et gloriæ merces diligenti ſupra non ita diligen-
tem vltro parata eſt. Ac dici tunc poſſet, Quia feciſti
rem hanc, tibi condonantur peccata: quia hoc feci-
ſti, iuſtiſicaris, Genes. 22. et Iaco. 2. perfecta ſcili-
cet, et conſummata magis iuſtitia. Tale bonis operi-
bus teſtimonium dat Deus, vt Cornelii eleemoſynas
et orationes in conſpectum Dei aſcendiſſe, dicat an-
gelus, antequam Chriſto ille crederet, acto. 10. Idem
de vidua paupercula docet Chriſtus Lucæ 21. et de
Samaritano Lucæ 10. Martyres quoque virgines, et
alii, qui poſt adeptam Chriſti fidem, magno operati
ſunt, peculiarem ob id habent gloriam, vlItra alios
eredentes, vt docet apocalypſis.

CAPVT QVARTVM, DE.
factorum origine et ef-
ficacia.

Noen abs re iam fuerit, operum naturales
cauſas perquirere, quanquam præſtaret ea factis po-
tius exprimere. Quia tamen plerique de ipſis ſini-
ſtre philoſophantur, volo et ego meam philoſophiam
in medium proferre. Quanquam fides, charitas, et
alii interni habitus ad operandum promoueant, tamen
alia princeps eſt operum cauſa, cuius illi habitus ſunt
inſtrumenta. Motus ſpiritus eſt, qui ſponte et libere
in opera prorumpit, vltra omnem volitionem, ſeu qua-
litatem internam. Imperatur actus exterior ex ſolo ani-
mi du

mi d
tenti

pra

proſ
Volin
lante
mott
fupen
eſt
Vince
tatem
Uun el
elt rer
exhor

(lia
ſenſit

etiam
licdo,
Hoe
lbere
10s
Voliti
Cution
COnat
d. l.
Vim
ſeſfur
ni,
Vim
Cilecr
Mapis
Druden
lang
e n
bi de

Iins,

nibrs m,
it Cnrite;
ltum, Iur
H ſtout i
kecit, men
bi fcei 4
ignod on
matur ilk⸗
itn Cir
in ſei
in hoe ke
honis Dei
eleenofen
le, dent
h. 10, la
r 21, 6
no Ue
IN N

U

ieſi
iohyin
At, n
4bins in
x ſol 11

L I B E R III. 347
mi ductu, motrices ſpiritus ad externa membra mit-
tentis. Et hic motus, ſeu proſequutio ſpontanea, ſu-

pra omnem volitionem eſt. Maior eſt difficultas in

proſequendo, quam in volendo. Nos multa dicimus,
volumus, et cognoſcimus, ſed pauca facimus rebel-
lante carne. VItra omnem volitionem oportet ipſo
motu membra rebellia vincere, ac contrarios actus
ſuperare. Et hoc, quod difficilius in actu ſupereſt,
eſt ſumme Deo gratum. Chriſtus quia in omnibus
vincebat humanum affectum, vt faceret ſemper volun-
tatem patris, ideo fuit ſemper gratus patri. Egregi-
um eſt nobis exemplum. Quanquam in Chriſto non
eſt rebellio peccati, tamen caro ſemper actum mortis
exhorreſcebat. At Chriſtus vt patri complaceret, et

quia nos amabat, non ſolum libero animo interne con-
ſenſit: ſed et externum actum libere proſequutus eſt,

etiam cum lachrymis, ſudore ſanguinis, clamore va-
lido, carnis multiplici dolore, et cruciatu maximo.
Hoc non faciebat Chriſtus ex ſeruo arbitrio, ſed mere
libere, ex dilectione erga patris voluntatem, et erga
nos miſeros. Actus ergo ipfſe pluris fuit quam ipſa
Volitio, quam ſemper habuit Chriſtus: quia in exſe-
cutione ſibi ipſe vim maximam fecit, adeo vt ex ipſo
conatu erumperet ſudor vt guttæ ſanguinis concre-
ti. Luc. 22. Eius inſtar oportet, vt nos nobis ipſis
vim faciamus violentia quadam regnum illud poſ-
ſeſſuri. Matth. 11I. Violentia eſt in reſiſtendo car-
ni, et contraria faciendo. VItra priorem ſidem,
vim ſibi maximam fecit Abraham filum vnicum
dilectum ſuis manibus occidendo: ob factum illud
magis iuſtificatus. Adde quod ſcriptura ſancta
prudenter opera reſpicit ea diſtincte commen-
dans., Aliud eſt præceptum de non furando, et
de non appetendo res alterius: quia aliud eſt
ibi delictum: ſicut in concupiſcendo vxorem alte-
rius, et adulterium committendo. Sicut ergo in
actu

348 DE CHARITATE

actu ipſo eſt nouum delictum, ita a contrario in bo-
no opere eſt nouum præmium, vltra priorem volitio-
nem. Qui ſapientius philoſophati ſunt, experti funt,

in operibus virtutis ſitam eſſe arduam illam felicita-

tis viam: et vltra omnem habitum internum fſuper-

eſſe ipſam operationem tamquam finem vltimum. Ex-
perti funt viri, ab operibus animum affici, ab illis

bonum in animo habitum generari, et genitum robo-
rari. Ab ipfa operatione animus afficitur, ſicut ab
obiecto afficitur ſenfus. Per actus difficiles animus
probatur, et bona opera bonum animi motum ſecum
trahunt. Difficilis virtus paupertas, difficile eſt bona
dare et crucem tollere, At Deo eſt id tanto magis

gratum. VItra omnem volitionem, ſeu mentis inter-

nam qualitatem, nouus quidam requiritur ipſo exe-
quutionis tempore conatus, et ſpontanens membro-
rum rebellium motus, qui miræ eſt efficaciæ. Quæ-
cunque ſit præexiſtens fides, et qualitercunque ſit
arbor facta bona, adhuc tamen in nobis ſuperfſunt
membra rebellia, ab omni bono opere retrahentia:
contra quæ conari nos iugitur oportet, et hic labor
non erit inanis in domino. Quanquam anteuertens
Chriſtus a priori arborem fecerit bonam, vt facere
poſſit fructus bonos: non tamen propterea eos ſemper
facit, rebellante carne. Aliquid hic nobis relinquitur
faciendum. Quanquam item a priori fecerit Chriſtus
arborem bonam: non tamen propterea ſublatus eſt
confirmatorius ille a poſteriori proceſfus, ab effectis

ad cauſam. Fides adiumento eſt factis, et ad facien-

dum iuuat: ſicut contra ex factis fides ipſa per-
ficitur, Iac. 2. Vt ex bono habitu bonus actus gene-

ratur, ita contra a bonis actibus bonus habitus gene-

ratur, et genitus roboratur. Ab ipfſa operatione ani-
mus afficitur, nec fiunt vnquam bona opera, quin ali-
quid in animum imprimant. Vſus operandi ſummos
artifices facit, heroica facta fortes viros, et Chriſtia-
nos veros, quos fides fecerat Chriſtianos, charitas
conſum

conſ

emmo
ditu
ſpon
Alio
cere
open
opet
erat
bonit

ſien
ior
tendr
ſpe e
Potet
Ker
quis
Vtile
ritu
citan
nun⸗
Virtt

fim
Ii.
u

4

rario in d⸗
rem voltn
experti in
llam feltr
ernun ie
ltimum 1
fici, di
enitun
tur, ſon
heiles min
otun n
felle ektu
Tentis .
tur ioer
Hens Menn⸗
tereugt!
biͦ ſen⸗
heN
teletu
, N
di nmni

LIBE R III. 349

conſfummat. Sine actibus refrigeſcit habitus, et fides
emoritur, vt ait Iacobus. Non ita producitur ab ha-
bitu actus, nec a fide opus, vt ab igne calor: ſed
ſpontaneus cordis motus, et conatus liber accedit.
Alioqui nunquam non operaremur, et vt iumenta du-
ceremur, cum ſeruo noſtro arbitrio. A bonis igitur
operibus, bonus habitus in animo generatur, a bonis
operibus animus efficitur bonus: et qui per fidem
erat factus bonus, melior adhuc efficietur: eiuſque

bonitas operando firmatur, roboratur et augetur.

CAPVT QVINTVM, DE
charitatis et fidei collatione,
ipſiuſque charitatis ex-
cellentia.

Collationem nunc fupereſt faciamus inter
fidem et charitatem, vt quibus rationibus fides ſit ma-
ior et quibus charitas, oſtendamus. Hoc præmit-
tendum eſt, fidem veram perſiſtere non poſſe, ſine
ſpe et charitate, licet eis dicatur eſſe prior. Non
poteſt quis vere credere, hunc eſſe authorem vitæ
æternæ, quin vitam illam mox ſperet. Non poteſt
quis vere credere, rem aliquam ſibi eſſe in omnibus
vtilem, quin illam mox amet. Eo magis, quia ſpi-
ritus ipſe fidei author charitas eſt, ad charitatem ex-

citans, et ſpem certam ita faciens, vt Chriſto credens

nunquam pudefiat. Quanquam ergo iungantur hæ
virtutes, quia tamen vere differunt, collatio inter
eas locum habet, vt ſacris litteris exprimitur. Prin-
cipio negari non poteſt, fidem eſſe primam, pri-
mum ſalutis principium, et oſtium regni cælorum.
Fides maior eſt, quia per eam habemus Chriſti gra-
tiam, cui gratiæ nihil poteſt comparari. Fides

maior eſt, quia eſt hypoſtaſis, ſeu fundamen-

tum ternæ falutis. Quia tamen excellentia
. ipſius

350 DE CHARITATE
dept
ipfius fidei non eſt ipfius fidei propria, ſed gratiæ il
Dei non erit repugnantia, ſi iterum dicamus, charita- (in
tem eſſe maximam. Non propter noſtræ fidei merita Hin
uos iuſtificat Deus, ſed propter ſuam miſericordiam et inan
gratiam. Placuit Deo, eam in filium fidem acceptam gas
habere: idque magis, quia in ea ipfa filii gloria pa- urs
tris gloria patefit. Quamuis in fide ſit primum, et con
perpetuum noſtræ ſalutis fundamentum, tamen ſi ea, “M
quæ ſequuntur, ſcruteris, charitatem inuenies eſſe ma- 5 6
iorem. Heæc ſit prima ratio, quare ipſam charitatem ſen
j voco maximam. Quia ea, quæ a nobis exiguntur, Cri
donata iam per ſidem iuſtificationis gratia in charitate th
maxime ſita funt, et maximum allatura fructum. Se- ſenpe
. cunda ratio. Quia charitas latius ſe diffundit. Fi- iſin
des eſt in Deum, charitas in Deum et in proximum, Conn
in caput et membra. Corpus Chriſti in nobis per Dum
charitatem ædificatur, per officia vnius membri in al- init
terum. Tertia ratio, Quia charitas efficaciam ipfi fi- n
dei tribuit, et eam viuificat. Charitas fidem viuifi- odis
cat, quia ſpiritus ſanctus, qui charitas eſt, eſt vita Nois
ipſius fidei, et quia opera charitatis viuam fidem Am
ſeruant. Quarta ratio, Quia ardua magis res eſt le.
amare, quam credere. Ardua quæque charitas facile clli
tolerat, omnia ſuffert, et facilia reddit, vt pauper- lir
tatem, mortem et alia: qua etiam ob charitatem An
Chriſtus pro nobis tulit, nos ita impenſe amando, *
Quinta ratio, Quia charitas permanentior eſt, Chari- lertil
tas naturaliter ſymbolizat, cum regno futuro, in quo unn
nihil erit, niſi charitas. Sexta ratio. Quia fides (na
eſt oſtium, charitas eſt perfectio. Fides inchoat, Rri
charitas conſummat, improbi plerique crediderunt di
in Chriſtum, ſed improbus nemo dilexit Chriſtum, b:P
tanta eſt dilectionis perfectio. Regni Chriſti oſtium eſt 4
fides, et eius perfectio charitas, ac media via tota En
charitas. Finis vltimus eſt charitas, manſura, ſicut ori- nn
go noſtræ ſalutis eſt charitas, et amor Dei erga no⸗ 8 ie⸗
.- Septi-

ſel nt
us, chert⸗

.„
idei mei

ricorciint
enn Necge
i gorar
Prinun
tamen ie,
nies eſe n⸗
n churtnet
Uin chein
uctun.
ifonci
n Pronnn,
memcint
rien iit
ien iii
et, n
Fium in
igs 1e 4
nrinst⸗
(Mime
1e mun
o, 10
un 6
les Nonnt
crecidail elu
. Urtu,
iokiunt
eu iü
4 lancn
len

G

L I B E R III. 351

Septima et vltima ratio, Quia Deus charitas eſt. Ni-
hil eſt quod nos Deo magis aſſimilet, quam charitas,
quia Deus charitas eſt. Charitas ipſa Deus eſt per
ſpiritum ſanéctum in nos diffuſa, nos charitate inlam-
mans. Quare potius dicitur Deus charitas, quam fi-
des? et ſpiritus ſanctus charitas? quia proprium na-
turæ diuinæ eſt amare, non credere. Semper igitur
concluditur ſublimis et eximia charitas, et Deo ma-
gis ſimilis charitas.
Quanquam hæc ſunt ſatis oſtenſa, adhuc tamen
oſtenditur charitatis perfectio ex ordine doctrinæ
Chriſti, a quo tanquam a vero magiſtro, omnem diſ-
cas veritatem. Nam regnum Dei ipfe euangelizans
ſemper nos fide vocabat. Poſtmodum autem in no-
uifſimo dedit charitatis præceptum, eius vim mire
commendans. Ioan. 13. 14. et 15. Nouum præce-
ptum in regno cælorum eſt de charitate. Præceptum
inquit nouum do vobis. Tunc eſt perfecte Chriſtus
in nobis, quando eum cum affectu diligimus: tunc ſe
nobis inſinuat, et facit in nobis manſionem. Fides
nouis tyronibus eſt primo inſtituta, vt poſtea Chri-
ſtum magis et magis diligant, et roboretur etiam fi-
des. Suos Puſillos Chriſtus pollicitationibus et mira-
culis in fide primo inſtituebat. Petri dilectio non
fuit initio requiſita, quia nondum erat in eo, licet
iam crediderat. In nouifſimo autem dixit ei Chriſtus,
Petre amas me? Tunc inuenta eſt in eo dilectio, ſci-
licet in viro perfecto. Sicut Paulus charitate ait ſe fa-
ctum virum, et aboleuiſſe puerilia 1. Corin. 13. Imo:
(tanta eſt veræ dilectionis difficultas:) ter reperita eſt
Petri dilectio, vt nemo Chriſtum vere diligere creda-

tur, niſi fuerit pluries probatus interrogante tunc Chri-

ſto: Diligis me, diligis me, amas me? Relinque omnia,
et ſequere me. Duo ſunt hæc argumenta, charitatem
eſſe nouiſſimam oſtendentia, nouiſſimum Chriſti præce-
Ptum, et nouiſſima Petri dilectio. Ecce quare ſeriptu-
rà fidem vocat hoſtium, et perfectionis prædicata
chari

352 DE ECHARITATE

charitati tribuit. Hæc ratio perfectionis charitatem
maxime arguit, quod maior de Chriſto cognitio re-
quiritur, vt eum ames, quam vt ei credas. Tardius
inſtar Petri eum amas, quando fueris cum eo diu con-
uerſatus. Tunc naſcitur vera charitas et amor Chri-
ſti, cognita rei bonitate et excellentia, et cognitis
tantis beneficiis eius in nos collatis. Prædicta omnia
doctrinæ Chriſti veſtigia in ipſo diſcipulo Paulo licet
intuèri. Nam ſicut ordinem fidei et charitatis, in
præcipiendo ſeruauit Chriſtus, ita et Paulus hunc or-
dinem ſeruans, in omnibus epiſtolis a fide ſemper in-
choat, contra neophytos Iudaizantes, vt ratio tempo-
ris exigebat, multis de fide viriliter agens. Demum
omnes in charitate ſemper concludit ſua, charitati
dans perfectionis epitheta. Quod primo apparet in
epiſtola ad Romanos, vbi aperto Iudæis et gentibus
oſtio fidei, eos vult in charitate conſummari et cap.
I12. et I1I3. ad charitatem et bona opera ſe conuertit,
charitatem dicens, eſſe omnium conſummationem, et
complementum: et per eam excellentiore quodam mo-
do Chriſtum nobis appropinquare. Propinquior in-
quit eſt nunc ſalus nobis diligentibus Chriſtum, præ-
ſentem, quam tunc, quando credebamus eum futurum.
Res enim abſentes non æque diliguntur, vt præſentes,
licet credantur. Qua ratione et nos excellimus Iu-
dæos. Non fuit tunc tanta dilectio Chriſti futuri,
quanta eſt nunc dilectio præſentis. Prædictum chari-
tatis ordinem et eius perfectionem docet idem Pau-
lus in epiſtola priore ad Corinthios cap. 13. chari-
tatem miris modis ſfupra fidem omnem extollens. Si-
milis eſt ſcopus in epiſtola poſteriore, cap. 6. ad
Galat. S. Ephes. 4. et in aliis epiſtolis. Hinc ait
Ignatius, in epiſtola ad Epheſios, principium vitæ
eſt ſides, ñinis eſt dilectio. Ex lege id ipfum oſten-
ditur. Nam dilectio Dei non initio præcipitur
in dialogo. Sed in fine eam adiunxit Moſes anno
VItimo vitæ ſuæ, idque in Deuteronomio, poſt tan-
torum

torer
men
pota

liden
ſolun
quæ
dens
taten
iame
108 7
te act
Ciam.
o
et eh
et o

Cei,
quam
tans
lem:
tune
Quan
ſto te
cOrh
4b ei
Rom
here
ſertir
eſt 4
Volun
di eo
bus le
ſiee
holls
i OI

L I B E R III. 353

chuim drum factorum repetitionem et beneſiciorum Dei com-
cogniint memorationem. Antea enim vix rudis populus induci
. Jii⸗ Potefat miraculis ad Deo credendum.
neocine Alia charitatis perfectio ex hoc colligitur. Quod
mor 1 ſides de ſe quaſi in contemplatione ſola conſiſtens in
et cogi ſolum Deum tendit. Non eſt ita actiua vt charitas,
Ztich on quæ contemplatiua eſt, ſimul et actiua, in Deum ten-
