ctus, apoca. I1I. Corpora Moſis et Eliæ, literam

ipſam, cadauer legis et Prophetarum habent Papi-

ſtæ, non verum ſpiritum, nec verum intellectum,

teſte ibi Ioanne.

Vidimus iam inſigniora iniquitatis myſteria, in

impiis hominibus deſignata: nunc abominationes alias,
et Deos beſtiæ videamus, vt omnibus appareat, quam
admirabilis ſit beſtia hec, quæ Danielem et Ioannem
vertebat in ſtuporem. Mirabilis eſt beſtia, quæ o-
mnes illas regum et ſacerdotum abominationes du-
plici illo gladio in ſe recapitulet, et ſuos habeat,

quales olim fuerunt, adulatores, et pſeudoprophetas.

Vt Chriſtus rex et ſacerdos, ſuos habet miniſtros:
ita vicarius eius, rex et ſacerdos, ſuos habet ſacrifi-
culos. Vt de Chriſto dictum eſt, in manibus porta-
bunt te, ne forte offendas ad lapidem pedem tuum:
ita Papa ob hanc cauſam’ ab aliis portari ſe facit.
Terram pedibus ille tangere non audet, ne eius ſan-
ctitas polluatur. Super humeros hominum portari, et
vt Deum in terris adorari ſe facit: quod nemo vnquam
impius a condito mundo ita tentare auſus eſt. Hiſce o-
eculis nos vidimus, eum ſuper principum ceruices cum
pompa geſtari, cruces ſua manu minando, et in mediis
plateis a cuncto populo genibus flexis adorari. Vſque
adeo, vt qui pedes ſeu calceos ipfſius oſculari poſſent,

ſe ſupra alios exiſtimarent felices: indulgentias pluri-

mas eſſe lucratòs dicerent, et inferni pœnas ad multos
ammos ob id eſſe remiſſas. O beſtiam beſtiarum ſcelera-
tiſſimam, meretricum impudentiſſimam. Pulchre mere-
tricem hanc ſacram deſcribit Eſaias, cap. 47. Super
montem excelſum et eleuatum, o meretrix, poſuiſti ſtra-
tum tuum, et ſuper illud aſcendiſti ad offerendum ſa-
crificium. In conclauibus poſuiſti ſtratum tuum. Can-
taſti regibus cum Chriſmate, multiplicaſti pigmenta
tua, miſiſti legatos tuos procul, vsque ad infer-
num homines humiliari faciens. Quemadmodum ſpi⸗
ritus

litus ſa
run in
mate n
quanda
dum in
ſtus vn
ſanctos
Pulchra

tus yer⸗

illan Da
lum ire
Pontifex
tiis fui
llins pe
in temp
ſt Der
Ruop
Telliter
Mundi
ſund de
Aimalia
lli trini
mmune
Dapa be

unda,
Ingue

ſonans
Dtizant
ſtar Pe
Clangor
lli r⸗
10s ho
rnati

les di
A

) fuit en

ie, Iun
abept N
imelleer

Iteni,1

ect, I

et Loume

gtiones 4
ſuos hut
GCopropen
t Miti
hibet hei⸗
mibos ven⸗
eelen u
ni E

Nehre he
G N

.4.
hoi ilite
rniul
un. ½
ine

mnaß

lu, Ner

I. I. BE R II. 463

ritus ſancti inunctione nos Chriſtus ad regnum cælo-
rum in baptiſmo vngit, ita beſtia Babylonico chriſ-
mate nobis characterem imprimit, et vnguentariam

quandam dqualitatem, fronti impreſſam, ad negocian-

dum in eccleſia ſatanæ, ſimul et ſcortandum. Chri-
ſtus vnctione ſua facit homines ααHοα* Kedoſſim,
ſanctos: Papa fecit E wνααε Kedeſſim, ſcorta ſacra.
pulchra metamorphoſi vertitur ibi conſecratio ſpiri-
tus vera in Babylonicam execrationem et vnctionem
illam Papiſticam, ad ſcortandum factam. Quemadmo-
dum item Cνας Kados, ſanctus ille ſanctorum rex et
pontifex Chriſtus, filius Dei, ſedet in throno Dei pa-
tris lui: ita O . Kades, conſecratus ille cinædus,
filius perditionis, pontitex et rex Babylonicus, ſedet
in templo Dei, oſtentans, ſe ipſum eſſe Deum. Papa
eſt Deus, in Papatu eſt trinitas, draconis beſtiæ et
pſeudoprophetæ. Trinitatem Papiſticam faciunt tres
realiter diſtincti ſpiritus, qui Ioanni dicuntur tres im-
mundi ſpiritus ranarum, multis rationibus. Quia
ſunt de abyſſi aquis immundis, ſicut ranæ: amphibia
animalia, ſicut ranæ: quia ranarum glocitatione tres
illi trinitatem conciſe balbucinant: quia eorum trium

immunda virtute cum tribus qualitatibus infuſis ranas
Papa baptizat in immunditia. Aqua eſt ranarum im-

munda, et lingua earum eſt impedita. Vnde vitium
linguæ Oz†. „εο rana dicitur. Rana eſt,; qui lingua
ſonans nequit fidem ſuam exprimere. Ranas ita ba-
ptizant Papiſtæ, falſa trinitatis fſide. Ranarum in-
ſtar paruulos ibi videas calcitrantes, et ranarum
clangore clamantes in pædobaptiſmo. Sicut cæ-
leſti reformatione Chriſtus mundum reformat no-
uos homines generans; ita Papa monachali re-
formatione mundo abutitur, nouas generans be-
ſtias cum nouis cucullis. Sicut olim erant factio-
nes dicentium, Ego ſum Pauli, ego Cephæ,
ego Apollo: ita nunc funt factiones dicen-
tium,

4

464 DE CIRCVNCISIONE

tium, Ego ſum Franciſci, ego Dominici, ego Augu-
ſtini. Sicut legis ſacerdotes, et Nazaræi, nec caput
radunt, nec barbam, nec mortuorum exequiis inter-
ſunt, Leuit. 21. et Nu. 6. ita Babylonici ſacerdotes
habent caput raſum, et barbam raſam, et mortuorum
cadauera in funeralibus deuorant, Baruch. 6. Roma-
ni ſacrificuli comedunt ſacrificia mortuorum, vt olim
Moabitæ, pfſal. I05. Immolant ſfuper hoſtiæ albedi-
nem, obſeruant fſepulchra, ſuper ſingula exequias ce-
lebrando, et aquam ſalſam aſpergendo. Eſa. 65. Sicut
olim Pythones muſſitationibus, et cantationibus qui-
busdam, mortuorum animas ab inferno excitabant, ita
iſti nunc ſubmurmurationibus, adiurationibus, et a-
quæ ſalſæ aſperſionibus, mortuorum manes excitant.
Totum illis negocium eſt cum mortuis, licet vetitum
ſit, pro mortuo quicquam offerre, aut pro mortuo ſo-
licitum eſſe. Pythonis plane, id eſt, ſerpentis, eſt
hoc opus, et infernalis poteſtas. Sicut reſponſa olim
dabantur à veſtitis diuorum ſtatuis, Maſſecha et Te-
raphim, et ab earum veſtitis lino ſacerdotibus: ita
et nunc paſſim dantur, transformato ſatana in ange-
lum lucis. Per idola, ad impiorum vindictam, per-
mittebat Deus dari reſponſa, Ezech. 14. et ſpiritum
dari imagini beſtiæ, apoc. 13. Certo id quoque ve-
ſtitu et capillatura fiebat, vt nunc fit; cum tamen nul-
la ſit Chriſtianis veſtimenti aut capilli religio. Per

Chriſtum nec raſura quicquam valet, nec capillus, nec

cuculla, nec circunciſio, nec præputium, ſed noua
creatura, Gal. 6. Sicut olim iurabant homines per nu-
mina Dan, per ſacramenta Samariæ et per peregrina-
tionem, quæ eſt ad Beerſeba, Amos. 8. ita apud nos
hodie eiusmodi numina, locorum iuramenta, et pere-
grinationes paſſim videas. Sicut impii IHfraélitæ olim

adorabant ad ortum ſolis, Ezech. 8. ita in Roma-

nis templis homines nunc ad ortum ſolis adoran-
tes, vbique vides. Nam temploôrum fornices ita
ſemper conſtrui volunt Papiſtz?, vt magnum al-
. tare ſit

ne i
Ezech
monis
tabern
ſanctun
denten
Caizare
ſient
leutro
ludeor

lb. l.

allorare
tem ad
in Aſc
tare.
d pri
Criente
Plorant
Celebran
ibicdem
Moritur
Centior

Presby
iſeip⸗
yften
ſicut
(et,
in die⸗
hoſtedte
Duoc
ſi cor
le con
nüten
letas

ego A
, Ne
eguis ire.
i ſarendin
.Wortunm
.SV. M
In, Nak
Oſir de

ENeliase

ſl. 65. N
tionibus iu
Ceitabennt

Nibus, ett.

nes etik.
lcet ſeine
0 norunl⸗
heni,4
etpenut
Nehnel
dotkuett
nt in N
4 ſer
oen
mn tunen 14
lelgi⸗ .
crpilui 1
, kin
neset
e lerſß
in min

Nth eike⸗

aiite
“
Nis un.

f4
Cotlits

magvon 3
nel

LI P E R II. 465

tare fit in oceidentali templi latere. Vnde eos ait
Ezechiel, Deo terga vertiſſe et templo eius. Salo-
monis enim templum ad occidentem ſpectabat, ſicut
tabernaculum Moſis: quia in occidentali parte erat
ſanctum ſanctorum. Ideo dicuntur Iudæi ad occi-
dentem adorare. Babylonii vero Papiſtæ, ne Iu-
daizare viderentur, ad orientem adorare maluerunt,
ſicut Mahometani ad meèridiem. Chriſtiani vero
neutro modo, ſed in ſpiritu. Cauſam adorationis
Iudæorum ad occidentem, refert Moſes Aegyptius,
lib. I. ca. 46. quia idololatræ ad orientem ſolebant
adorare, credentes ſolem eſſe Deum. Aegyptii 1-
tem ad orientem adorabunt, vt docet Triſmegiſtus
in Aſclepio. Quæ omnia lege voluit Deus immu-
tare. Papa vero nos a Iudæis, ad Aegyptios, et
ad priores gentium abominationes reducit, vt ad
orientem adoremus. In Romanis quoque eccleſiis
plorant mulieres mortuum Adonidem, anniuerſaria
celebrando, vt fiebat olim in menſe Tammuz, teſte
ibidem Ezechiele. Nemo enim in Papiſtica eccleſia
moritur, qui ſuum non habeat anniuerſarium, en-
cenniorum inſtar. Ibi ſunt ſeptuaginta illi presby-
teri, vrbis Romanæ parochi, cum thuribulis ado-
lentes incenſum ante picturas, dicto cap. 8. Se-
ptuaginta in vrbe ipſa Roma fecit Papa parochos,
presbyteros cardinales, inſtar ſeptuaginta Chriſti
diſcipulorum, vt ſimilia habeat Antichriſtus Chriſto
myſteria. Stupenda hæc tibi, lector, videbuntur,
ſicut Babylonis excidium homines in ſtuporem addu-
cet, apoc. 18. Mirabile hoc opus operatus eſt Deus
in diebus noſtris, quod nemo hactenus credidit, quod

poſſederint Chaldæi tabernula non ſua, Habacuc. I.

Quod impietatis hæc omnia myſteria fuerint ita in be-
ſtia complenda, docet aperte Ioannes apoc. 10. dicens
eſſe conſummandum beſtiæ myſterium, ſicut euangeliza-
uit Deus per ſeruos ſuos prophetas. Vbi autem hos pro-

phetas inuenias, et vbi alia myſteria? Vnico item verbo
60 . hæc

466 DE CIRCVNCISLONE

heæc omnia docet loannes capite ſequenti dicens,
Chriſtum in ciuitate illa magna iterum cruciſixum.
Ergo repetita ibi ſpiritualiter hriſti morte, neceſ-
ſe eſt, omnia homicidarum maftteria eſſe ibi ſpiritua-
liter repetita. Neceſſe eſt, Antichriſtum ſimilia ha-
bere Chriſto myſteria. Eo magis, quia dicitur ibi
Sodoma Aegyptus et Babylon. Si omnes mundi ge-
nerationes perſequaris, omnia de iniquis prophetice
ſcripta, in beſtia inuenies eſſe completa. Si omnes
legis maledictiones perpendas, eas omnes in nos
myſtice latas videbis. Si omnes gentium Deos fue-
ris ſcrutatus, eos omnes Romæ comperies. Quidquid
vnquam ante Chriſti aduentum in myſterio ſcriptum
fuit, vmbra fuit: ergo alicubi eſſe debet eius rei ve-
ritas. Cum præſertim beſtia ritus gentium ſeruarit
ſicut Iſraëlitæ ſeruarunt ritus terræ Chanaan. Sed de
gentium diis, et Romanorum ſimulachris aliqua reco-
lamus.
Perpendendum nobis eſt, quid ſibi olim voluerint,
Bel, Baal, Baalpehor, Aſtarot, Dagon, Regina cæli,
Theraphim, Elilim, Moloch et reliqua. Bel dicitur
confuſio: qua ratione congruit, vt in Babel colatur
Bel, in confuſione confuſio. Omnia hic promiſcue
coluntur, et ex quacunque occaſione quisque fua ſibi
idola facit. Iuxta hiſtoriam fuit Belus, vt Beroſus re-
fert, filius Nemrod, ſanctus canonizatus, qui in regno
Babylonis claruit: deinde in idolo adoratus. Hic ipſe
forſan aut quis alius, a certa dominandi ratione dictus
eſt Baal, qui colebatur in monte Pehor, vt apud nos
paſſim ſunt in montibus ſacella, quæ ſcripturis dicun-

tur excelſa. Poſt linguarum confuſionem idem Bel, ab

aliis facile dici potuit Baal, et ratione loci Pehor, Baal-
pehor. Apud alios dicebatur Baalberith, apud alios
Baalzebub, Baalzaphom. Prophetæ vocarunt 9S 9 9

Baal Pehor, quod eſt coiens palam, publicus ſcor-

tator, vt colliges Hoſeæ, 9. et Num. 25. Non mari-
tum aut dominum proprie ſigniſicat Baal, ſed ſuba-
Gctorem concubinarium, vt docet ibſe Deus Ho-
ſex 2.

ſee 2
eſt m.
Ti, a
Cor,
adeo
minis
preten
aldi,
tum in
tur: ſe
bant,
pitudin
chre i⸗
ibi on
eſſe R
tes,

Lechiel

Olilig
Per hun
toth, in
DrEtext
Ut Plere
Nt ume
fendant.
tminns,
b Da⸗
IUe re
ginam
cimn 49

les pro
E cin

Morter

d
hra:

tinn ſenn
Aan. Ae

tenßit
Clin ,
ns Ef
atioe 6

Gtirsi⸗
Gten e⸗

h Md

t *7
e ſc⸗
blels
n

he⸗

Des

LI BER I.R§. 462

ſex 2. Huius Dei ſacris licet initiari Romæ, quæ

eſt mater ſcortationum, quæ et in Baal docet fornica-

ri, apoc. 2. et 17. Vt rem autem melius noris, le-
ctor, oportet te perpendere, nullam fuiſſe gentem
adeo ſtupidam, quæ idola coleret, ſine deitatis aut nu-
minis aliquo prætextu. Deus tamen nullis eiusmodi
prætextibus coli vult, nec iota vnum vult libro ſuo
addi, aut detrahi. IIli itaque omnes deitatis prætex-

tum in ſuo numine ponebant, et religioſe loqueban-

tur: ſed fornicationes, et alia turpia ſibi permitte-
bant, vt faciunt nunc Papiſtg?. Hinc ſumptô a tur-
pitudine nomine vocata ſunt gentium idola, vt pul-
chre idolis Romanis ea nomina conueniant, cum ſit
ibi omne turpitudinis genus. Hac ratione dicitur
eſſe Romæ idolum zeli, typus inuidiæ inter paſto-
res, ad poſſidendum eccleſiarum gregem, vt ait E-
Zechiel, citato cap. 8.
Quod Romæ colatur Deus er Aſtoreth,
ouilis Deus, iam oſtendimus, in paſtore idoli ſu-
per humeros portato. Erant olim — P Aſta-
roth, imagines ouium, quæ certo quodam dæmonis
prætextu adorabantur, quaſi greges protegerent: ſic-
ut plerosque eiusmodi Aſtaroth nos hodie colimus,
vt armenta noſtra, et greges, a lupis et morbis de-
fendant. Talibus hodie diuis peregrinationes inſti-
tuimus, et vota vouemus. Eiusmodi erat olim pi-
fcis Dagon, na utarum Deus, eiusmodi funt apud nos
diui varii, quibus nauigantes homines ſe comendant.
QuodRomæ etiam reginæ cæli, duodecim ſignis cæli,
et reliquæ militiæ cæli, libamina offerantur, euidens cui-
que res eſt. NamPapiſtica inſtitutione, Mariæ idolum re-
ginam cæli refert, ſicut alia idola alios referunt duode-

cim apoſtolorum et defunctorum ſanctorum manes. Ta-

les proprie dicuntur Elilim, non ſimpliciter dii, vt aiunt,
ſed diui, numina canonizata et a RomanobPapa ſtatuis poſt
mortem donata. Vnde et coli ibi dicuntur Theraphim. Sunt
DDN, diſſoluti morbo humani corporis lan guida ſimula-
chra: a quibus nos varia precamur, et ab eis, quaſi a ſomno
G. 2. . exci-

4653 DE CIR CVNCISIONE

excitatis mortuis, reſponſa petimus. Hinc Michol

ſtatuam Theraphim poſuit in lecto, quaſi eſſet perſo-

na Dauidis, 1. Sam. 19. Quod vero eiusmodi The-
raphim fuerint olim Babyloniis in vſu, apparet Ge-
nes. 31. et Ezech. 21. Iam olim erant Babyloniis
ſtatuæ mortuorum in veneratione, ſicut nunc funt in
noua Babylone, quæ illi priori fücceſſit, et tempore
eodem, quo illa deſtruebatur, hæc ædificabatur.

De Moloch, ſeu Molech dicimus, quod erat Re-

gium idolum ipſius Baal, cui per ignem fiebat obla-

tio, et'pueri ei offerebantur, Leuit. 18. et 20. Deut.
12. et 18. Ammonitarum hic quoque fuit Deus. 3.
reg. II. cui Iſfraélitæ offerebant, in loco Tophet, ſiue
Gehinnom, qui in Euangelio dicitur gehenna ignis.
Ibi olim illi per ignem offerebant in memoriam illius
magnæ combuſtionis Aſſyriorum ibi factæ, quaſi Baal

eius combuſtionis fuerit author. Ita ſolent idololatræ,

miracula Dei ſuis idolis attribuere. De hoc idolo lege
4. reg. 2 3. Eſaiæ 30. Iere. 7. 19. et 32. IHuic ido-
lo illi pueros offerebant, vt ab incendio ſeruarentur:
nos ei a puero ſacrificat beſtia, vt perpetuo Gehennæ
igne deuoremur. A puero nos omnes occidit in pæ-
dobaptiſmo, vt nulla ſit amplius ſpes regenerationis:

ſed igni perpetuo ibi deſtinamur, quaſi dæmonio ipſius

Baal in holocauſtum oblati. Ibi Papiſtico candelarum
igne luſtramur, vt vere dicantur nobis eſſe ignea Baby-
loniorum ſacrificia, quia ſine accenſo igne non fiunt.
Paruulos eiulantes magno applauſu offerunt in pædoba-
ptiſmo, ſicut olim ipſi Molech offerebantur cum tympa-
nis. Ibi immolant paruulos in torrentibus. Eſa. 57.
Vere etiam homines concremat Beſtia, vt in Vr Chal-
dæorum. Ignea hominum facit ſacrificia, viuos eos
in ignem mittens, vt adoretur Bel, et fuſtineantur
excelſa, regni Molech. Ac in eo ipſo cultum ſe illa
putat præſtare Deo, Ioan. 16. Ita debuit excæcata
beſtia prophetiam Tophet et Gehinnom cum ſuis

Chemarim adimplere; 4. reg. 23. et taber-

nacula

Meule
Amtich
quoq
de qu
peculi
nica n
A
la poti
Mines
ſacerdo
1eris,
C. I
lium D
Pleatur
tium,
Aiocr
Umbrar
Gen
nam Iu
tes in
Molen,
IIn n
leogs ſ⸗
ii. D
VIImS
otnin
in Anti
(krenhe
0 vos
cunct
(ue
Vobis
Cunt
lere.

4.

Mul
let ell .

nodi Te.
paret e.
Dabyloni

ne ſum1

hatur.,
erg Ne

20. Dl.
it Dens

Pi

Cinelru

Vo il.
nhriik
Un ⸗
ſ. .
bos
tenn
un ein
. eickln

L I B E R II. 469

nacula Dei in terra comburere, pſal. 73. Ita de

Antichriſto prædixit Daniel, cap. II. quod flamma
quoque ſanctos conficeret, idque diebus multis. Ad-
de quod fornacis ardentis pœna erat olim Babylonis
peculiaris: vt ſine ea impleri hic non poſſint Babylo-
nica myſteria.
Admirabilis iterum atque iterum Beſtia, quæ ſo-
la pôtuerit illa omnia gentium myſteria complere. Fla-
mines illa ſibi conſecrat, Salios Lupercios, et alios
ſacerdotes: ad conficienda liberi patris, Eleuſinæ Ce-
reris, Orphica, Baccanalia, et alia diis manibus ſa-

cra. In ſumma, nihil ſcriptum inuenias, in genti-

lium Deorum ſacris myſteriis, quod hic non com-
pleatur. Nam ita deébuit Beſtia ſeruare ritus Gen-
tium, ſicut Iraélitæ ſeruarunt ritus terræ Chanaan:
alioqui in ea non complerentur omnia, quæ lex ad-
umbrauit, iniquitatis myſteria. Mortuorum ſacrificia
a Gentibus didicit Beſtia, ſicut et idolorum cultum:
nam Iudæi hæc omnia deteſtantur. Sicut apud Gen-
tes in diuorum numerum relatos legimus Iouem, Iu-

nonem, Herculem, et alios: ita Beſtia, cacodæmo-

num ſuggerente cuculla, ex mortuis hominibus nobis
deos facit, ab eorum ſtatuis nos docens varia preca-
xi. enique, ſicut Chriſtus ex Iudæis et Gentibus
vnum facit, ita Antichriſtus Iudæorum et Gentium
abominationes in vnum coaceruat. Cuius rei typus
in Antiocho præceſſit. Nam ſtatuit ille, vt eſſet ex
Iudæis et gentibus populus vnus, ipfius ſtatuta, et
cæremonias obſeruans, reiectis libris teſtamenti Dei.
O vos omnes Chriſtiani principes, nolite amplius
cunctari: deſolatam facite meretricem, et Beſtiam,
quæ Chriſti religionem deſolauit, vt compleatur in
vobis Ioannis prophetia apoc. I17. Beatos vos di-
cunt prophetæ, ſi hoc facitis, pfal. 136. Eſa. 13⸗
Iere. 50. et apoc. I8.

G. 3. De Mini-

470
DE MINISTERIIS
ECCLESILAE CHRISTII„.;
et eorum efficacia.

LIBER TZRTIVS.

Minſteria noui teſtamenti efficaciam nouam
habere, eſt nobis nunc poſt vetera dicendum. Pro-
pter nouum hominem inſtituta eſſe omnia, eique mi-

ro modo ſingula ſeruire, manifeſte nunc cognoſcet,

qui noui hominis generationem veram cognouerit.
Euangelica vero miniſteria, vt Chriſtus ipſe nos do-
cuit, ſunt prædicatio, baptiſmus, et fractio panis.
Hæc tria, quia vere ſunt miniſteria ſpiritus, ſub mi-
niſterii appellatione libet tractare, vt agnoſcas eſſe in
omnibus arcanam vim, eſſe internam, volente ita
Deo, ſpiritus efficaciam, et ſingularem gratiam.

DE PRAEDICATIONIs

euangelii efficacia.

Dlcamus igitur primo de prædicationis euangeli
efficacia, et de clauium poteſtate. Omnibus rece-
ptum eſt, eos qui nobis pœnitentiam et Chriſti fidem
prædicant, eſſe miniſtros ſpiritus: quia eis externe
prædicantibus, ſpiritus interne operatur. Non quod
ſit coactus ſpiritus domini, aut miniſterio alicui ne-
ceſſario alligatus, ſed quia placet ita agere. Miniſtri
illi ſunt, per quos credimus: ergo ſi per eos credidi-
mus, ſpiritus eſt in eorum prædicatione, cum fides ſit
donum ſpiritus. Non eſt ſine ſpiritus actione prædicatio,
ſi ad pœnitentiæ prædicationem ſequitur cordis com-
pun-

puncti
lo ape
ditis i
ritum
dum n
gni do
bus i.
ſtus die
Mini, 1
gwi et
1nos ir,
GMomno⸗
Niſtro
(uomme

ſitus?

Nom.
mittit
dermo
ber ſe
l. Det.
Vos ge
de ſhi
genidus
ſincto
Uur
Citn g
ſermo
genera
Guam
talis h
minat
CEenan
Ciam
detrue
ellepe
een
ern

noun
. M.
ige ni
cognoſe
ognonen
ſe os1 8.
Gio n⸗
, ſubni⸗
1 cle i
Clente i
inn.

euumti
bus kels
riti iien
3 exten
NoNN
Hleni Ne
nür
cleli⸗
fiss,
Adicti⸗
N.e.

IL. I B E R III. 47 1

punctio, Lucæ. 3. et actorum. 2. Prædicante Pau-
lo aperiebat dominus cor mulieris, vt animum au-
ditis intenderet, acto. 16. Hinc dat Chriſtus ſpi-
ritum ſanctum apoſtolis, quando eos ad prædican-
dum mittit, Ioan. 20. Ad id datus eſt, vt eos lo-
qui doceat, eorum fermonibus inſit, et eis loquen-
tibus in auditores agat. Comprobat hoc ipſe Chri-
ſtus dicens ſuis miniſtris, Non vos eſtis, qui loqui-
mini, ſed ſpiritus patris veſtri Dei in vobis loquitur,
qui et audientes trahet, dicta veſtra in eorum ani-
mos imprimendo. Si ſpiritus ſermoni non ineſſet,
quomodo diceretur, quod ſermo ille, quem à mi⸗
niſtro accipis, agit in te, vt credas? I. Thefſf. 2.
Quomodo verbum prædicationis diceretur gladius ſpi-
ritus? Ephe. 6. Quomodo eſſet fides ex auditu?
Rom. 10. Magna vis eſt prædicationis, ſi per eam
mittit Deus gladium et ignem in terram, Lucæ. 12.
Sermoni huic adeo ineſt ſancti ſpiritus efficacia, vt

per ſermonem euangelii renatos nos dicat Petrus,

I. Pet. I. Et Paulus per euangelium, inquit, ego
vos genui, I. Cor. 4. Eſt internus noſter homo
de ſpiritu ſancto per euangelii prædicationem vere
genitus, inſtar Chriſti per Dei ſermonem de ſpiritu
ſancto geniti. Nos ex aqua et ſpiritu renati, dici-
mur mundati lauacro aquæ per verbum, ſicu tex au-
ditu genita fides eſt, donum ſpiritus. Ille euangelii
ſermo Petro dicitur ſemen immortale, quia per eum
generatur internus homo immortalis, ſecundum veram,
quam poſtea trademus, generationem interni immor-
talis hominis: qui per prædicationem plantatur et ſe-
minatur, per baptiſmum rigatur, et viuificatur, per
cænam domini nutritur, ſpiritu ſancto internam effica-
ciam his omnibus tribuente. Ad quem modum ſubdit
Petrus, abſconditum noſtrum et nouum cordis hominem,
eſſe per euangelii ſermonem a ſpiritu ſancto incorruptibi-
lem genitum. Nec mirandum, quod ab externa illa voce
interne generetur nouus homo incorruptibilis. Nam ex-
. G. 4. terno

472 DE MINISTERIIS ECCLESIAE

terno illi ſermoni ineſt ſpiritus, ad interna penetrans;
et intus/in nobis agens. In ſermone eſt ſpiritus, et ab

imo viſcere cum voce prodiens ſpiritus, ad ima etiam
per aures interne penetrat. Ingreſſus eſt, inquit, in

me ſpiritus, quando vir ille loquutus eſt mihi, Ezech.
2. Imo ſermo ipſe doctoris eius ſpiritum quodammo-

do in auditore refert. Ille ipſe ore miniſtri prolatus

ſermo, interne in nobis agit, et plurimum habet laten-
tis energiæ viua vox, maxime euangelii vox. le ipſe
euangelii ſermo ſcripturis dicitur ſemen ſeminantis, id
eſt, ſermo euangelizantis: et ſermo ille regni cæleſtis
dicitur eſſe ſemen, quod ſeminatur in corde, Matth.
13. Simul atque ſermo eſt auditus, ſuo ſpiritu/ Deus
inſpirat, trahit, quos vult, et efficit, vt cadat ſemen
in terram bonam. Hinc factum, vt Pauli prædicatio
eſſet tantæ potentiæ per potentiam ſpiritus Dei, Rom.
15. Nam prædicationis euangelii miniſterium præbet
ſpiritus ſanctus, Phili. j. Prædicatio crucis Chriſti
potentia Dei eſt, cum fit ſermonibus, quos docet ſpi-
ritus ſanétus. I. Cor. I. et 2. Illud autem nota, quod
ait ibi Paulus, ſe miſſum ad euangelizandum, non in

eloquentia ſermonis, né inanis reddatur crux Chriſti.

Docet Paulus per eloquentiam ſermonis exinaniri vim
crucis Chriſti, vt in affectatis quibusdam hodie vide-
mus. Vim crucis Chriſti illi inaniunt, qui elocutionis
vi præualere certant, quaſi vis crucis Chriſti eam vi-
ctoriam non pariat, ſed ſuæ orationis lenocinium. Vim
tolerandæ crucis in ſuis exigit Chriſtus: ſermonem ve-
ro non fuco aliquo aliunde quæſitum, ſed quem effi-
cacem ipſe petentibus dat, vt ſe daturum pollicitus
eſt Matth. 10. et Lucæ 21. In hoc ſermone eſt
efficacia ſpiritus ſancti, qui loquitur in nobis. Qui
ſermonem noſtrum contemnit, non homines con-
temnit, ſed Deum, qui dedit ſpiritum ſuum ſan-
ctum in nobis, I. Theſſ. 4. Deus dat in ore mini-
ſtri verba, tanquam ignem et gladium, per ea lere-
mias ædificet er deſtruat, per ea apoſtolus liget
et ſol

tt ſolui
num æd
hotenti⸗
Annex
Ait, iti
Chbpera
ſermone
Vitteriun

(uomo

Comino
illi nobi

Mane b

ſcelis,
(i tibi
iit Pau
iim, g
wor
ſern ſig
Dredicat

(eckentti

Chrito,
oriam.

een, P

Mlil.
De
Mira C

itn ar

fori

im r

Cuntur
i Nt da
fienntn
Uſterie
heret
e, et

Peneran

itle, N

inm ein
inquit,i

i, Med

uodenmm.
ri prolnn

abet later⸗
. Neiy
ginantis 1

Cni erlket

le, Mi Mtt
Pirin Du

Adat kne
Dredli
Dei, N.
un prehe

Neis Crmki.

Goeet hi
Noty Ai
un, DONI

rur C.

nnin in
bcie i⸗
Aooltin

I. I B E R III. 473

et ſoluat, credentes vel non credentes, vt ſuper pet-
ram ædificentur, vel non ædificentur. Denique cum
potentia erat ſermo coniunctus. Sicut Dei ſermoni
annexa eſt ſpiritus virtus, quia ipſe loquens ſpirat et
agit, ita et in miniſtris, qui hac ratione dicuntur Dei
cooperarii: et prædicabant, Domino cooperante, et
ſermonem ſignis confirmante. Quomodo non erit mi-
niſterium ſpiritus, ſi prædicando ipſi nos generant?
Quomodo diceret apoſtolus, Opus meum vos eſtis in
domino? Quomodo diceretur, quod ſpiritualia ſua
illi nobis communicant? An ſpiritualia hæc ſint Ro-
manæ bullæ, reſcripta, vel præbende?? Quicunque
fidelis, a quo aliquam Chriſti cognitionem aceipis, di-
ci tibi poteſt apoſtolus, et ſpiritualis miniſter, ſicut
ait Paulus: Si aliis non ſum apoſtolus, vobis tamen
ſum, quia Chriſti fidem per me habetis, quæ ſigillum
eſt apoſtolatus mei. Hæc funt miniſtrorum Chriſti
vera ſigilla, non characteres beſti?. Magna vis eſt
prædicationis, ſi per eam generatur Chriſtus in corde
credentium. Imo tanta vis eſt prædicationis de
Chriſto, vt etiamſi fiat per inuidiam, vel inanem
gloriam, adhuc dicat Paulus, eam cedere ad ſalu-
tem, propter ſubminiſtrationem ſpiritus Ieſu Chriſti
Philip. I.
De prædicatione euangelii hæc ſint pauca præ-
miſſa, quia hoc potiſſimum eſt miniſterium, per quod

mira Chriſtus operatur. Mirabili efficacia, ſine ſtre-

pitu armorum, mundum per prædicationem ſuæ di-
tioni ſubiecit, et nunc fubiiciet. Per illam ſtulti-
fiam prædicationis de Chriſto crucifixo, mentes di-
cuntur captiuæ in obſequium fidei. Vnde argumentum
colligimus, externo dicto aut facto ſpiritum coopera-
ri, vt baptiſmo et cænæ cooperatur. Qua etiam ratione
dicuntur Miniſtri eſſe Dei cooperarii, et diſpenſatores
myſteriorum Dei. Niſi ipſe cooperaretur, inaniter præ-
ciperet, dicendo: Ite, prædicate, in ſpiritu ſancto bapti-
Zate, et in veram communicationem corporis mei panem
G. 5. fran-

474 DE MINISTERIIS ECCLESIAE

frangite. Qui ſapienter antecedentia diſponit, con-
ſequentia non deſerit. Chriſtus hæc dixit, et ita
fieri inſtituit, cum inſigni efficacia. Quanquam ex-
ternum verbum, ab externo alio facto differentiam
habeat, quia auditus eſt ſenſus diſciplinæ, et ex au-
ditu fides: tamen ex Dei voluntate argumentum eſt
quale. Auditus in rebus aliis non talia faceret,

qualia facit prædicatio euangelii, quia Deus ita fieri

vult. Leuare feſtucam ſi Deus vellet, miram habe-
ret energiam. Energiam habent baptiſmus et cæna,
quia ita Chriſtus voluit. Quot et in aliis dictis et
factis apparet. Nam voluit ipſe, vt dicentibus apo-

ſtolis, pax huic domui, pax ſequeretur, vbi quis in

ea eſſet pacis capax. Voluit morbi ſanationem ad
eorum manuum impoſitionem eſſe annexam. Quia
Chriſtus id dixit. Dicere, prædicate remiſſionem
peccatorum, perinde illi eſt, ac ſi dixiſſet, remittite
peccata, ligate, ſoluite, virtute ſpiritus vobis data.
Per potentiam ſpiritus Dei ab ipſo euangelii prædica-
tore ſoluuntur vel ligantur, credentes, vel non cre-
dentes. Prædicatio euangelii Ieſu Chriſti, ab hac
ſpiritus virtute prodiens, eſt clauis aperiens oſtium
regni cælorum, quod eſt oſtium fidei, acto. 14.
Hac claue donatus eſt ibi Paulus, non claue putei
abyſſi. Claue illa apoſtolica non poteſt beſtia donari,
cum ſit clauis poteſtas in fide per ſpiritum fundata.
Quam rem dator ipſe clauium aperte nos docet.
Nam Petro, cum eſſet aliis apoſtolis in fide robu-
ſtior, et prior credidiſfet, prius claues Chriſtus pol-
licetur, non tamen donat, Matth. 16. Poſtea
omnibus firmiter credentibus data eſt eadem cla-
uium poteſtas, dato ſpiritu ſancto, et apertis ſcri-
pturis, vt intelligerent, quid eſſent prædicaturi,
Ioan. 20. Hinc et clauis ſcientiæ dicitur: quam
ſcientiam beſtia non habet, ſicut nec ſpiritum
fidei: quomodo igitur clauem habebit? Hac
ſcientiæ ratione fuperueniens Paulus, prio-
res apo

1es 1
potenti
Dei.
Iyſteri
reelle
Kolatu
Derſequt
ſicit.
tur omm
et eouſ

lc lepe

1utio c.
l gente
s ſe ee
er om
Eeltas:
Mixime
nne ape
erlcar⸗
llem vi
potoli
ni, 10
Anumn,
6Pppropit
dlm ple
rei hoc
Eeferene
Ure,
ud (
mines,
tes Dan
langel

Eectione

Uinibu
Wm. D
Cklora

hnit o⸗
t, a n

uun tr.

fkerentin
et er

ventun

4 kxert,
8s itl ten
ramn Hinr
et een
8 Cictß
bus i
vbi giini
ltionen ¹

renilichn
1

, tehitit
VObisn

o5 coee⸗
ſee nc⸗
rittun⸗
Doe
alen⸗
henis li

L I B E R III. 475

res apoſtolos excelluit in eo clauium munere: quia
potentior illi fuit gladius ſpiritus, id eſt, verbum
Dei. Peritior ille erat in figuris legis, earumque
myſteriis dignoſcendis, et Iudaiſmis improbandis.

Excellentiore poſt effuſum paracletum eſt Paulus apo-

ſtolatu donatus: ob quam rem Iudaiſmos ille acrius
perſequitur, et regnum cælorum nobis clarius pate-
facit. Non enim a tempore aduentus Chriſti fugan-
tur omnino Iudaiſmi, ſed a tempore miſſi paracleti:
et eouſque vmbræ adhuc vigebant, Chriſto ipſo ad-
huc legem ſeruante, vt eam ſeruans impleret. Vnde
ratio colligitur, quare noluerit Chriſtus apoſtolos
ad gentes initio tranſire, ſed in ciuitatibus Iſraéliti-
cis ſe continere, Matth. 10. Tum quia Chriſto fu-
per omnes gentes data eſt in reſurrectione plena po-
teſtas: tum ne Iudæi immature ſcandalizentur: tum
maxime, quia nolebat Chriſtus, per Iudaizantes ad-
huc apoſtolos, legis vmbras et ceremonias gentibus
inculcare. Imo tunc vetuit eos declarare ſublimem
illam viſionem Matth. 17. Cum nondum eſſent
apoſtoli ſpiritu ſancto et igne per paracletum bapti-
zati, nondum ad eos venerat nouum illud Dei re-
gnum, cuius oſtium erant gentibus aperturi. Ideo
appropinquaſſe regnum illi tunc prædicabant, non-
dum plene veniſſe. Imo neſciebant apoſtoli, quid
rei hoc eſſet, ſed Iudaicum quoddam regnum ipſis
deferendum cogitabant, acto. 1. Matth. 20. et
Marc. 10. Poſtea vero miſſo paracleto in regnum
illud cæleſte ſunt vere ingreſſi, facti noui cæleſtes ho-
mines, et ſpiritu cæleſtia guſtantes. Miſſus tunc ad gen-
tes Paulus, cum vera claue, et ſcientia regni cælorum,
euangelizans, adeſſe cæleſte regnum, per Chriſti reſur-
rectionem nobis e cælo datum, in quod Chriſto cre-
dentes afſſumuntur. Qui regnum cælorum poteſt ho-
minibus aperire, ille dicetur habere claues regni cælo-
rum. Eo magis, quia cum hac ipſa claue ſcientiæ regni
cælorum coniuncta eſt efficax quædam gladii ſpiritus
pote

476 DkE MINISTERIIS ECCLESIAE

poteſtas, in fidei certa virtute conſiſtens. Hac vir-
tute, et ſpiritus poteſtate vtebantur aliquando apo-
ſtoli, etiam vſque ad corporalem hominis mortem,
et eius in poteſtatem ſatanæ deditionem, ad aliorum
ædificationem, et aliquando ad ipſorummet, qui tra-
debantur. Poôteſtatem magnam habebant apoſtoli, et
habent veri miniſtri, gladium duplicem, ſermonis
et ſpiritus. Gladium iuſfſit Chriſtus apoſtolos emere,
inſtante paſſione, Lucæ 22. gladium fortitudinis fidei.
Alibi dicitur gladius ſpiritus ſermo Dei, Ephes. 6.

Idem gladius eſt, et eadem fortitudo. Nam a ſpi-

ritu Dei eſt fidei fortitudo, et in ſermone Dei eſt
ſpiritus fidem roborans. Sermonis et ſpiritus gladius
vnus eſt duo gladii; eſt gladius vtrinque ſcindens;
qui non ſolum duplicia ſenſa referat, ſed et duplici
Virtute externe et interne auditorem immutat. Hic
ipſe ſermonis et ſpiritus gladius, vtrinque ſcindens,
de ore Chriſti egreditur, apocali. I. 2. et 19. Vni-
uerſa euangelii armatura duos habet fortiſſimos gla-
dios, verbum Dei et ſpiritum eius. Duæ iſtæ ma-
nus erant, per quas formauit Deus mundum, et per
quas eum reformat. Duobus his gladiis deſtruentur
duo beſtiæ gladii. Gladio vtrinque ſcindente, de

ore Chriſti egreſſo, percutiet nunc Deus Antichri-

ſtum, et gentes ei adhærentes 2z. Theff. 2. apo.
17. et 19. His duobus gladiis in prælium armati
prodeunt Chriſtiani. Hi duo verbi et ſpiritus gladii
ſunt in euangelii defenſore necefſſarii, vt ſermone
doceat, et ſpiritu ſit ſortis, ne ob perſequutiones
vnquam vacillet, vt Petro dixit Chriſtus dicto ca-
pite. 22. Vnum fortitudinis gladium petenti domi-
no, duos ferreos gladios oſtendunt ignorantes apo-
ſtoli. Quos fufficere, myſtice reſpondit Chriſtus,
quanquam id tunc apoſtoli non intellexerint. Sicut
rudes apoſtoli duos illos gladios carnaliter intelli-
gebant, ita beſtia id ſolum, quod carnale eſt, ex

eorum dictis vſurpat, duos inde ſibi tribuens

ferreos

fetreos
gui i
credem
eſt, g
(um e
expers,

Nec id

iſces

lector,
ſus, no
Doteltat
Clanes 1
Kindene
ie, q
ſuris.
ſerans.
lis peg
Mlatth.

i, a

1s, El
leſtig o
llee I
et regnl
det ſi⸗
Medie⸗
Kſeier
Poteſt
ale
Jualite
ber C
kri,

beſtie

8

onem

lxxfr.
Uunde r
Moren⸗

20d Tiorn

et, gi nn

Mpokol,

, Kermi
Olos enmn

Udinis kd.

Lpbes

öne Dei 4

itns Ald

je Cineit,
1) E
e iſe d
lun, AK
Gelmwom

5 Cicto

.
teni

L I B E R III. „5

ferreos gladios. Similis eſt eius ratio rationi eorum,
qui ignito ferro ſignaculum fronti imprimunt, ita
credentes, nos igne fore baptizandos. Sacrilegium
eſt, quod duos ſibi tribuit beſtia gladios, quia di-
ctum eſt, ecce duo gladii. Adeo eſt bonæ mentis

expers, vt quiduis in ſui pompam ſibi per ſuad eat.

Nec id ſolum, ſed et gladiis illis ad necem per car-

nifices vtitur, quod apoſtoli non fecerunt. Vides,

lector, qualis ſit beſtiæ ſenfus carnalis et facinoro-
ſus, non ſolum in gladiis, ſed et in clauium bullata
poteſtate. Pro clauibus theſaurorum regni habet
claues mammonæ. Sicut vnus eſt gladius vtrinque
fcindens, qui eſt duo gladii: ita eſt vna clauis ſcien-
tiæ, quæ eſt duæ claues, cum duabus capitum inci-
ſuris. Eſt clauis biceps, vtrinque arcana ſenſa re-
ſerans, iuxta literam et ſpiritum. Quod vero cla-
uis regni cælorum ſit clauis ſcientiæ, docet Chriſtus
Matth. 23. et Lucæ II. Heæc ipia eſt clauis Da-
uid, aperiens theſauros eius, id eſt, ſanctas ſcriptu-
ras, Eſa. 22. et apoc. 3. Hæc clauis ſcientiæ cæ-
