lacteque et melle ſatiati. Promiſſa eſt Abrahæ ſêminis
benedictio, multiplicatio, et hæreditas. Quæ omnia
nobis, ſibi credentibus contulit Chriſtus. Nos enim
ſumus ſemen benedictionis Chriſti, requiem ſpiritus,
et cæleſtem regni eius hæreditatem, per eius fidem
adepti acto. 3. Rom. 4. et 9. Galat. 3. et Heb. 6.
Sumus in requiem domini introducti nos, qui Chriſto
credidimus. Heb. 4. Sunt et alia prædicta, Quod ab-
laturus eſſet Deus peccata noſtra, et impietates a Ia-
cob, legem ſuam in cordibus noſtris daturus, nobis
inhabitaturus, ſe fore nobis placatum, et nos fore
populum eius, omnes theodidactos. Quæ omnia im-
pleta funt, licet iniuria temporum pleriſque non
V. WMUM appa

80o6 DE FIDE ET IVSTITIA

apparuerint impleta. Prædictum et impletum eſt, quod
iuſtus ex fide viueret: quod ſanandus eſſet omnis,
qui ſerpentem aſpiceret. Impletum eſt, quod viſura
eſſet omnis caro ſalutare Dei. Quod daturus eſſet no-
bis Deus panem de cælo verum. Quod effundendus
in nos eſſet ſpiritus Dei. In Chriſti perſona impletæ
ſunt omnes legis ſiguræ et omnia ceremoniarum my-

ſteria: de quo in libro de circunciſione dicemus.

Ad id vero, quod nobis de juſtificatione propoſitum
eſt, hoc vnum inferamus, quod infert Paulus Rom. 9.
Omnes legis iuſtificationes eſſe in nobis, qui Chriſto
credidimus, impletas per Chriſtum ipſum, qui ſolus
eſt legis ſcopus et complementum. Omnes legis iu-
ſtificationes, purificationes, ablutiones, et ſanctifica-
tiones, ſunt in nobis impletæ, vt ait Paulus, abluti
eſtis, iuſtificati eſtis, ſanctificati eſtis, purificati eſtis
in nomine domini Ieſu Chriſti et ſpiritu Dei noſtri .
Cor. 6. Impletæ ſunt etiam omnes de vocatione gen-
tium promiſſiones: quanquam hæ non proprie dicun-
tur promiſſiones, ſed prophetiæ, vt diſcernit Paulus.
Rom. 15. Promiſſio in ſacris literis proprie dicitur,
quando præſenti, in gratiam ipſius et ſuorum, quid
dandum vel faciendum dicit Deus. In promiſſione
etiam nondum datur, quod promittitur, ſed futurum
ſperatur: alioqui non eſſet promiſſio, ſed donatio.
Futura promittuntur, præſentia donantur.
Ex dictis iam declaratur, quid ſit ſaluare, et quo-
modo nos Chriſtus ſaluauit. Saluare eſt remiſſis pec-
catis, in ſtatu ſalutis reponere. Eſt ſaluum reddere
eum, qui peribat, ſanum facere eum, qui infirmaba-
tur. Ita in euangelio ſæpe legitur, Fides tua te ſalua-

uit, ſeruauit, ſiue ſaluum reddidit. Sicut a corporis, ita

ab animæ morbis ſanabat et ſaluabat Chriſtus remit-
tendo peccata. Hoc continet angeli prophetia. Matth.

I. Is ſaluum faciet populum fuum a peccatis ſuis.

Ergo ſaluauit, qui abſtulit peccata. Ad idem Za-

cha. 98. .

cha. 9
fuiſtis
te Lter
Titum.
1n ſalun
id preß
ferno lit
CElum
tamn lan
us er

De⸗

ſtitia h⸗
eſicax,
ſcatos
rod ſe
Un idi
Dottem
ſed et
Uunm Dei
Inr cert
(ne in (
reſi,
ſer inte
lante.
Regnun
Is. P
ranſtun
Uinificz
onlede
ncos
t Eea
4poc.
Doſtra!
Wun il

3 ⸗ 1. I B E R fI. 398772
cha. 38. Saluabo Vos, er eritis benedictio, poſtquam
ma i fuiſtis maledictio. Iſraèêl ſaluatus eſt in domino ſalu-
Ana te æterna. Eſa. 45. et Paulus 2. Timot. I. et ad
mwikir Titum. 3. Saluauit nos, ſaluos fecit nos, et Ephes.
eluck 2. ſaluati eſtis. Non ſolum ſpe futuræ gloriæ, ſed
oln M ad præſens ſumus vere ſaluati, quia a morte et in-
Mmanmme, ferno liberati. Nec ſolum ab eis erepti, ſed et in
me dn xlum euecti, ſpiritus noui donum, et æternam vi-
ehn tam iam adepti, per ſolam Chriſti fidem, ex mera
ee ipfius gratia, ſine noſtris operibus.
Ie.. .
il CAPVT OVARTVM,
tri de regno Chriſti.

Pullto i Dreendum iam de regno Chriſti, in quod iu-
puifeid ſtitia hæc per fidem nobis data nos introducit. Ratio
Deium efficax, quare nos iam ſaluatos, iuſtificatos et glori-
enier ficatos dicimus, naſcitur ex cognitione regni Chriſti,
Nrontt i quod ſcriptura vocat regnum Dei, et regnum cælo-
temitm rum, idipſum intra nos eſſe dicens. Non ſolum poſt
Cptie in⸗ mortem ab inferno defenſi, in hoc regnum ſeruamur,
onm “ ſed et nunc viuentes in illud affumimur. Hoc reg-
n rons num Dei in nobis, et gloriam eius in nobis experie-
1l un mur certiſſime in libris de regeneratione. Quicum-
u que in Chriſto ſumus regeniti, in hoc regnum ſumus
. ingreſſi, et ſubſtantialem communicationem habet no-
ure, 4 ſter internus homo cum ipſo Chriſto, in cælis reg-
enſßt nante. Translati nos ſumus in cæleſte Ieſu Chriſti
lunth⸗ Regnum, in cæleſtibus cum eo ſedentes, vt ait Pau-
s“ lus. Eripuit nos Deus a poteſtate tenebrarum, er
u ei⸗ tranſtulit in regnum filii ſibi dilecti, Colos. 1. Con-
anhis⸗ uiuificauit nos cum Chriſto, et conreſuſcitauit, et .
rifum conſedere nos fecit inter cæleſtes Ephes. 2. Hinc
M ſanctos altiſſimos nos vocat Daniel, ca. 7. IlIoannes

tin
ſe ercri 6 et Eſaias vocant aues per medium cæli volantes.
vi apoc. 19. et Eſa. 60. Hoc ideo, quia conuerſatio
d1

noſtra in cælis eſt, Philip. 3. Delatum eſt ad nos reg-
num illud, quod eſt regnum ſpiritus, quo erat Chriſtus
V. 9. in ſan

308 DE FIDE EFT IVSTITI A

in fanctis ſuis, accenſis in eorum cordibus illius æ-

ternæ gloriæ ſcintillis, vt dicat apoſtolus, eos futuri

ſeculi virtutes iam deguſtare, Heb. 6. et gloriæ æter-
næ eſſe vere participes, vt iam ſit opulenta gloria
hæreditatis Chriſti in ſanctis ſuis, Ephes. I. Aeter-
na illa beatitudine iam ſpiritu fruimur, viſione illius
æternæ lucis, ac eius gloria donati per Ieſum Chri-
ſtum. Aeternam illam vitam iam habemus, in nobis
manentem, vt poſt Chriſtum ait Ioannes. Societatem
habemus cum patre, et cum filio eius Ieſu Chriſto.
Aeterna illa vita, qua victuri ſumus in carne, nunc
ſpirĩtu viuimus. Arra, ſeu arrabo gloriæ nobis da-
tæ hoc manifeſtat. Nam arra eſt pars pretii. Arra
gloriæ æternæ, et æterni illius regni, nobis iam data,
æternæ illius gloriæ, et æterni regni nos iam facit
participes 2. Cor. I. et 5. Ephes. 1. Qui hoc in
ſeipſo non experitur, et in ſeipſo Chriſtum non agno-
ſcit, non eſt Chriſto regenitus. Qui hoc in ſeipſo
non agnoſcit, non intelligit, quid ſit regnum Dei, et
qualiter Chriſtus nunc regnet in ſanctis ſuis. Vnum
et idem eſt regnum Chriſti, quod eſt, et futurum eſt:
nunc latens in ſpiritu, poſtea manifeſtabitur in gloria.
Colos. 3. Prophetiæ, quæ futuram reſurrectionis glo⸗
riam ſpectant, etiam nunc funt in regenitis impletæ,
per gloriam ſpiritus dati, illi enim iam cum Chriſto
reſurrexerunt, in cæleſtibus cum eo ſedentes, conreg-
nantes, cohæredes, et fratres. Hæc eſt potentia reſur-
rectionis Chriſti, et beneficium eius. Id quod pos
vere facit huius gloriæ et regni participes, et reſur-
rectio Chriſti, quæ veram facit noſtri ſpiritus reſurre-
Gionem. Hoc aperte docet Paulus Ephes. I. et 2.
Hinc dicitur Chriſtus reſurrexiſſe propter iuſtiſicatio-
nem et glorificationem noſtram. Rom. 4. et. 8. Quia
juſtificationis efficacia aliorumque omnium in nobis
virtus et potentia inde robur habet. Sicut in re-

furrectione firmatum eſt regnum Chriſti, ita iuſtif-

catio in refurrectione noſtra ſortitur verum rece
effe⸗

N

efkec
num
12.
eſt in
eins
gredi
lutiti
Chriſt
tiam e
teligu⸗
tur cre
(eleſte
refarre
et lor

et ſpi

regno
dickum
Tegnun
Dibatis
Dolt te

Ch

Ttenum

4d e

tu,
tint, V
tint
Deram
Veneri
rekürxr
eſt lo
diſti n
ls ſi
Mndi
Cüntat
d
d dir

D

dus ilim
18, e0 in
Porie r
pblena

5
8. 1. 45

Vifone in
t Lün
nns, in
es. Socett
Leln Cin
in carde,
orie MMii
s Nei⸗ 4
nobisint

Kam m

temmn k
s ſis
et funmme.

L. I B E R I. . 309

effectum: vt iuſtificati cum Chriſto reſurgant, reg-
num illud aſſumentes, quod concuti non poteſt. Heb.
12. Per potentiam reſurrectionis Chriſti donatum
eſt iuſtificatis, vt vna cum ipſo reſuſcitati, in regno
eius ſedeant et regnent. In regnum hoc nemo in-

gredi poteſt, niſi iuſtificatus, eum Regnum ipſum ſit

iuſtitia Rom. 14. Regnum hoc nunc nobis tribuit
Chriſtus dicens, Quærite primo Regnum Dei et iuſti-
tiam eius, ac deinde acquiſito regno adiicientur vobis
reliqua. Matth. 6. Regnum et iuſtitia nunc quæri-
tur credendo filio Dei regi cæleſti. Regnum hoc
cæleſte acquiri nequit, niſi ab iis, qui per baptiſmum
reſurrexerunt cum Chriſto. Ro. 6. Colos. 2. et 3.
et Ioan. 3. De regno iſto ibi dicitur, renatos ex aqua

et ſpiritu ſancto intrare in regnum cælorum. De

regno eodem iam nunc præſenti, pulchrum COhriſti
dictum Lucæ 22. Sicut diſpoſuit mihi pater meus
regnum, ita ego diſpono vobis regnum, vt edatis et
bibatis fuper menſam meam, in regno meo. Id quod
poſt reſurrectionem ipſius eſt impletum. Eodem loco
ait Chriſtus, ſe non editurum, donec compleretur
regnum Dei, id eſt, vſque poſt reſurrectionem ſuam.
Apud eundem Lucam cap. 9. et Marci 9. dixit Chri-
ſtus, non guſtaturos diſcipules mortem, donec vide-
rint, veniſſe regnum Dei cum virtute. Donec vide-
rint filium hominis in regno fuo, Matth. 16. Nec
perambulaturos omnes ciuitates Ifraëliticas donec iam
vVenerit filius hominis. Matth. 10. id eſt, vſque poſt
reſurrectionem. De eodem regno pulcre loquutus
eſt Ioannes, eum nunc ſuper terram eſſe docens, Fe-=
ciſti nos Deo noſtro reges, et ſacerdotes, et regnabi-
mus ſuper terram apoc. 5. Excellentiſſima eſt hæc reg-
nandi ratio. Nec abs re a Prophetis tam ſublimis de-
cantatur gloria noſtra. Maxima ac pretioſa gloriæ diui-

næ dona, vt inquit Petrus, ſunt nobis donata, et natu-

ræ diuinæ dona, quæ ita nobis glorioſe donanda præ-
v. 3. dixe

310 DE FIDE ET IVSTITIA

₰

dixerunt prophetæ, I. Pet. I. et 2. Pet. I. Per Eze-
chielem ait Deus, ſe nobis hic daturum plura dona,
quam dederit vnquam, adeo, vt paradiſum hic habea-
mus Ezech. 36. Eadem nobis donanda prædixit lIere-
mias, et animam noſtram fore paradiſum, lIere. 3 1. In
qua re prophetæ ipfi non ſibi ipſis, ſed nobis prophe-
tando miniſtrabant: non ipſis donata, ſed nobis donan-
da prædicebant, vt ibidem ait Petrus. Hinc dicitur ec-
cleſia Chriſti eſſe paradiſus, Cantic. 4. Hortus conclu-
ſus, ſoror mea ſponſa, Propagines tuæ paradiſus po-
morum, fons aquarum viuentium. Mira de hac gloria
noſtra canit Eſaias. Paradiſum ipſum nobis reſtitutum
prædicit cæleſte regnum, et cæleſtem ciuitatem glorio-
ſam cap. 5 I. 52. 58. 60. 61. 62. 65. et pleriſque
aliis. Paucis cum Ioanne dico, Qui vere ſumus in
Chriſto, tales ſumus nunc in mundo hoc, qualis eſt
Chriſtus ipſe in cælis regnans. I. Ioan. 4. Quia ipſe
Chriſtus in nobis eſt, qui nos tales eſſe facit. Qualis eſt

cæleſtis ille, tales et hi, qui cæleſtes ſunt, teſte Paulo.

Ex his declaratur, quod in euangelio ſæpe legitur, Io-⸗
annem baptiſtam primum. Matth. 3. deinde Chriſtum ip-

ſum Matth. 4. et Mar. I. deinde apoſtolos omnes Matth.

10. et Lucæ 9. deinde ſeptuaginta alios diſeipulos Lucæ
10. Hos omnes inquam, euangelizare regnum Dei, et
quod prædicabant euangelium regni. Inſtare et appro-
pinquare dicebant regnum cælorum, quod poſt Chriſti
reſurrectionem erat mox futurum. De eodem regno Dei

iam præſente loquutus eſt poſtea eunucho Philippus,

acto. 8. et Paulus acto. 19. 20. et 28. Ecce verum e-
uangelium regni cælorum. Ego euangelizo vobis regnum
Dei. Annuncio vobis Ieſum Chriſtum filium Dei in cælis
regnare, et ſibi credentibus, regnum illud, et ſeipſum
donare. Vtinam in hoc ſenſu regnum Dei concionato-
res omnes nunc euangelizarent. Euangelium eſt nun-
cium bonum de filio Dei: ſicut Græci νασn„½ας voca-
runt nuncia et præconia de rebus bene geſtis. Hoc euan-
gelium ipſemet verus euangeliſta prædicauit, et dein-
de reli

de
bat.
Mare
uentt
re te
Nis fa
enco,
ſert,
e II
tane
atkllit
ie, e
Munci
ado.
Eſai⸗
cemn,
cent
koge
lia
II
ſolun
euun⸗
Dron-
Dlet
guo⸗
pror
ſum
kumn.
Aete
lion
ſent
ili,
te

od
An
der

IIA

.l. Nb
phurn
um kie e
prechkl
r, lete,ll
Hnobis e
d nobsn
line ſictnt
Hortusen
2 Prndlu,
n de he
bi i
ini bituen ,
G5. e hei
Vele imn
oe, (l
n. 4. E
ſret. (
hnntlel
Peeit⸗
osonneN
giſei e⸗
ternuud. 6
lult en
gvod) il
eolen n
neio ,
leeſer
hunik
fumiin
Uoc, e ſ
Di omi

!

I. I B E R I. 311

de reliqui omnes. Vulgus totum in ſpiritu Dei clama-
bat. Benedictum regnum, quod venit in nomine domini,
Marci 11. Quicunque dona Chriſti cæleſtia per eius ad-
uentum et ſpiritum orbi collata annunciat, is dicitur ve-
re regnum Dei euangelizare. Id ipſum Chriſtus exter-
nis factis exprimebat, infirmos ſanando, dæmonia pel-

lendo, et cæcos, intus et extra illuminando. Vnde in-

fert, perueniſſe ad eos regnum Dei, Matth. 12. et Lu-
cæ II. Etiam quia ſubdit, ſe potentem ſuperueniſſe, ſa⸗
tanæ regnum deſtr uxiſſe, atque adeo regnum Dei ad nos
attuliſſe. Euangelium igitur Chriſti eſt euangelium gra-
tiæ, euangelium regni Dei, quando hæc veniſſe quis an-
nunciat. Vnde merito Paulus vocat nuncium gratiæ Dei,
acto. 20. Hoc eſſe verum regni euangelium, teſtis eſt
Eſaias cap. S2. quam pulchri pedes euangelizantis pa-
cem, euangelizantis bonum, annunciantis ſalutem, et di-

centis ad Sion, Regnauit Deus tuus, id eſt, Chriſtus.

Eodem modo gaudium magnum euangelizat angelus,
quia natus eſt ſaluator Chriſtus, Lucæ 2.
Errant turpiſſime, qui euangelium definiunt, eſſe

ſolam promiſſionem rei futuræ; quaſi a remôtis quid

euangelio promittatur, non potius donetur. Quæ olim
promittebantur, nunc per euangelium annunciantur im-

pleta, vt aperte docet Paulus acto. 13. Euangelium

quod promiſſionem implet, aliud maius eſt, quam ipſa
promiſſio. Euangelium Paulo dicitur olim promiſ-
ſum Rom. I. Tunc non erat, ſed promittebatur futu-
rum. Futura enim promittuntur, præſentia donantur.
Aeternam ipfam vitam, iam nune præſentem, euange-
lio nos dicimus annunciari et credentibus vere præ-
ſentem dari, non tantum promitti. Si intelligerent
iſti, ante aduentum Chriſti fuiſſe regnum inferorum,
intelligerent plane, eſſe nunc regnum cælorum. Ante
aduentum Chriſti omnes in infernum ducebantur, non
obſtantibus promiſſionibus illis, nunc vero in cælum
aſſumuntur. Iterum dico, regnum Dei intra nos eſfſe,
per Chriſtum eſſe cælum ad nos allatum, per ipſum eſſe
cælum nobis apertum, noſque cælum ipfum intraſſe,
V. 4. imo.

312 DE FIDE ET IVSTITIA
imo per ipſum nos factos eſſe cælum templum Dei, et n0
et regnum Dei. Chriſtus in finali reſurrectione tra- ne 24
det patri regnum, id eſt, ſanctos, qui ſunt regnum per ei
ipſius, patri tradet. Per ipſum nos ſumus regnum, Viribus
et ſacerdotium ſanctum, olim in vmbra, nunc in Ve- minante
ritate. Nos ſumus templum Dei I. Cor. 3. et 6, et 5 ne
2. Cor. 6. Nos ſumus lapides viui, domus ſpiritua- tumen
lis I. Pet. 2. et Heb. 3. Nos fſumus cælum ſedes icu:
eius. Nouas creaturas regenerans Chriſtus, facit cæ- hiiun
los nouos. Nos ſumus cæli illi, quos ipſe plantat. tur, 0
Eſa. 51, 65. et 66. Cæli illi enarrantes gloriam Dei, n tane
erant apoſtoli prædicantes pſal. 198. et Rom. I0. eſ ver⸗
Ipſi ſancti ſunt cæli enarrantes cæleſtem Chriſti iuſti⸗ ſtis
tiam, pfal. 49. Qui in pugna contra Antichriſtum hune!
docent veram iuſtitiam, ſunt vt ſtellæ, et ſplendor iiſeinn
firmamenti Dani. 12. Theſaurum ſuum optimum et ſeiat,
cælum ſuum nobis aperuit Deus, vt rore cæleſtis gnitio
pluuiæ per ſpiritum ſanctum in nos effuſo, omnes Cation
cum Chriſto in cælo regnemus. Celeſtis illa ciui- uod
tas Ieruſalem intra nos eſt, teſte apoſtolo Heb. 12. eiin ei
alias non ſumus Chriſtiani, et regnum Dei non eſt te men
in nobis. Magna adeo res eſt cum Chriſto regna- Went,
re, vt ob id omnes vere dicamur reges. Vere ſto tun
regnamus, quia a poteſtate tenebrarum erepti tranſ- thrun,
lati ſumus in cæleſte Ieſu Chriſti regnum Colos. 1I. ein-
Vocauit nos Deus in fuum regnum et gloriam 1. ver
Theſſ. 2. et quos vocauit, glorificauit, Rom. 9. (txuikn
Vocati ſumus in conſortium et participationem leſu Wodor
Chriſti filii Dei 1. Cor. 1. Participationem eius Chicto
naturalem habemus, facti participes diuinæ naturæ e,
2. Pet. I. Futuræ gloriæ iam ſumus facti partici- ko:
pes, et magna eſt gloria hæreditatis Ehriſti in ſan- d
ctis eius, Heb. 6. et Ephes. I. ſiince

Ex his quorundam errorem perpende, qui ex huius reg-
ni cæleſtis introitu nobis impoſſibili, ſeruum arbitrium
ſiniſtre concludunt, cum potius ſublimitas regni erat con-
cludenda. Nam cum regnum Chriſti ſit regnum ſpiritus,
et nos ſi-

I4

uplun)
retkioret
fn n
us lenn
Nlne inn
9 e
nls Pgtin
Cklun ſe
e in
Clotimd

t Non. 4

et hlen
ore li

ro,

Sis ürck,

lo Heb.
Dei un
Unito
eges 1
gent tn
CCNNN
Alnin
„ Mon
aimal 6
tionen
tiin

Xluintt
Abirne in
i ernteh⸗
nn H⸗ tins
et 00 .

I. 1 B E R I. 313

et nos fimus animales homines, tranfitus iſte de car-
ne ad ſpiritum, qui eſt introitus in regnum Chriſti,
per eius cognitionem et fidem, non eſt in humanis
viribus ſitus. Sed fieri debet patre trahente, illu-
minante, et ex gratia vocante: quia non eſt volen-
tis neque currentis, ſed Dei miſerentis. Ex hoc
tamen inferre ſeruum arbitrium perinde eſt, ac ſi

dicas: non poſſum volare, ergo habeo ſeruum ar-

bitrium. Imo vt fublimitas gratiæ Chriſti dignoſca-
tur, oportet aliquas ab origine nobis eſſe vires ad
ea tamen Chriſti dona impotentes. Ea ſiquidem
eſt vera gratia, eum dono tu confers ea, quæ no-
ſtris viribus adipiſci non poteramus. Quod autem
hunc lapidem extollas, quæ gloria eſt, aut quod ar-
tificium? Sed de his alibi. Hæc nunc dixiſſe ſuf-
ficiat, quæ ad regni Chriſti, et ſublimitatis eius co-
gnitionem attinent: vt te non tuis viribus, ſed vo-
catione et gratia huc accerſitum intelligas, eo ſolo
quod credis in leſum Chriſtum filium Dei. Debes
enim cogitare, certum eſſe, et ſingulare tempus, quo
te mentis compotem Chriſtus ſua miſericordia ad ſe
vocat, docens, vt reſipiſcas et credas. Te ex iniu-
ſto tunc iuſtum facit, conferens remiſſionem pecca-
torum, regnum cælorum, et vitam æternam. Antea
enim peccator eras, filius iræ, et ſub regno ſatanæ.
Eſt verum hoc tempus vocationis tuæ, quando fide
Chriſtum apprehendis, et regenerationis ſpiritu ſan-
cto donaris, a quo in cæleſtia euectus, incipis cum
Chriſto regnare. Oportet ergo te tempora diſcerne-
re, quando fueris ſub Adam, et quando ſub Chri-
ſto: quando a peccato tranſis ad iuſtitiam, et quan-
do Chriſtum induis, nouus homo factus: qui et
deinceps magis et magis adhuc innouaris.

V. §. Liber

314

LIBER SECVNDVS.
DE LEGIS ET EVANGE-
lii ac Iudæi et Chriſtiani
differentiis.

CAPVT PRIMVM, QVOD
Iudæum excellat Chriſtianus.

Obportet hie quoque tempora discernere,
quando fueris ſub lege, et quando ſub gratia, et
quomodo ex Iudæo efficiaris Chriſtianus, vt intelligas,
quantum interſit. Quia tamen plerique hoc non in-
telligunt, fuſius de hac re nos hic diſſeremus, ne
quis Iudæos faciat nobis æquales. Hoc primo capi-
te differentias aliquot annotabimus. Secundo, in le-
ge oſtendemus, fuiſſe iuſtitiam carnis, cum in euan-
gelio ſit iuſtitia ſpiritus. Tertio, in lege fuiſſe iuſti-
tiam operum, cum in euangelio ſit iuſtitia fidei. Ad
primum ergo perpendendum eſt bene, quantam in-
ter legem et euangelium differentiam notet Ioannes
cap. I. dicens, Lex per Moſen, gratia per Chriſtum.
Vmbra per Moſen, veritas per Chriſtum. Lex et
vmbra eſt per Moſen tantum demonſtrata, at gratia
et veritas per Chriſtum eſt facta, ad effectum perdu-
cta et completa. Sed qualis lex, et qualis gratia?
Les Moſis lex mortis, virtus peccati. Gratia vero
Chriſti eſt pura miſericordia. Et dicitur Xρ10, gr-

tuitus fauor, beneuolentia, quædam beneficia confe-

rentis, dona donantis, ad omnia fauentis, illuminan-
tis, dirigentis, et glorificantis. Eſt gratia a peccato
liberans, et a ſeruitute legis. Eſt gratia gratis iuſti-
ficans, ſpiritum ſanéctum infundens, regnum cælorum

et vitam &ternam iam conferens. Iudæorum ſeculo

non fuit lauacrum regenerationis, ad cæleſtia tunc re-
furgere faciens. Ratio clara eſt, quia Chriſtus non e-
rat tunc

tkat
tem
4pen
deæo
gm
ipſe
regn
Nunm
ſedp
diſker
tutis!

Hinc

lus.
Nam
dage
dim
ped
poti⸗
omni
Veran

e,

tande
tis.
ment
et 6
prec
ti
katr,
Phete
Cbler
citat
grar
1er
Cini
Ohr
Dp
riun
lus

V

janns⸗

Ciscerne

b G

7t inele
boem
ltrenu,
cunde,
cun in
e ſMe

lumn
votet Nn
pel Crrkk
tn,
eckun
lulßs
rt
ger
gefei
6a 1 een
unn erln⸗
Prun ſe
ein tet
ikus M

LIBE R II. 315

rat tunc reſuſcitatus. Illi nec in vita, nec poſt mor-

tem aſſumi poterant in paradiſum, qui nondum erat
apertus: nos autem contra. Nunquam fuit aliquis Iu-

dæorum in regno cælorum, quia nondum venerat re-
gnum Dei, quod veniente Chriſto ad nos venit: ſicut
ipſe ait, Lex et prophetæ vique ad Ioannem, et deinde

regnum Dei euangelizatur. Matth. 11. et Lucæ 16.

Nunquam füuit in eis regenerans ille ſpiritus Vioεααας
fed puerorum filiationem habuerunt carnalem, vt nihil
differret a ſeruis Galat. 4. Illis datus eſt ſpiritus ſerui-
tutis in timore, nobis autem ſpiritus filiationis Rom. 8.
Hinc nos præ illis clamamus abba pater, vt ait ibi Pau-

lus. Aduentus Chriſti hæc operatus eſt, vt ipſe docet.
Nam poſtquam venit fides, non amplius ſumus ſub pæ-

dagogo: ſed ſumus facti vere filii Dei, eo quod credi-
dimus Chriſto Ileſu. Antea, inquit, eramus pueri, ſub

pædagogo et veluti ſerui. At vbi venit plenitudo tem-

poris, miſit Deus filium ſuum, factum ſub lege, vt ab

omni legis ſeruitute nos liberaret, et adoptionem filiorum
veram nobis daret. Illi Deo ſeruiebant in vetuſtate lite-

rae, nos in nouitate ſpiritus. Ro. 7. Vbi duplex eſt no-

tanda differentia, literæ et ſpiritus, vetuſtatis et nouita-
tis. Nouitas eſt ibi teſtamentum nouum. Nouum teſta-

mentum facit omnia noua, et nouas creaturas. 2 Cor. 5⸗

et Gal. 6. Nunquam fuit aliquis Iudæorum electus, aut
prædeſtinatus ea electione, qua nos prædeſtinauit Deus,
vt liberam filiorum adeptionem reciperemus, et effemus
fratres Chriſti. Ephes. I. et Rom. 8. Et Moſes et pro-
phetæ ſub lege erant, non fub gratia, legis ſeruituti et
obſeruationi erant obnoxii. Aduerte autem quid locis
citatis dicatur Paulo eſſe prædeſtinatum, aut quæ ſit illa
gratia, quam ante ſecula donatam, iam acquiſiuimus. Ve-
re regnum Dei eſt, quod iuxta diſpenſationem plenitu-
dinis temporum et Iudæis et gentibus in apparitione
Chriſti donandum, a condito mundo deſtinauit Deus,
Ephes. 3. et Colos. I. Quod prædeſtinationis myſte-
rium, ſicut et feliqua omnia, impleta eſſe docet Pau-
lus. Chriſtus etiam ait, impletum eſſe tempus iuxta
diſpen-

316 DE LEGE ET EVANGELIO.

diſpenſationem prædeſtinationis huius. Marci r. Item
ad praedicta differentia eſt, quod olim per prophe-

tas, nunc per filium ſit Deus loquutus. Heb. I.

Nunc viſus, olim non viſus. Nunc primum vere
adoratur pater. Nam antea ſola erat veræ adora-
tionis vmbra, vt in primo dialogo iam oſtendi.
Nunc vere diluit pPeccata, quibus obnoxii lege te-
nebamur, legem ipſam tollens. Non eam dedit Deus
Iudæis requiem conſcientiæ „ quam nobis, nec fſui
veram cognitionem, ſed ſub illo terrore et vmbra
habuerunt cor Velatum. At Chriſti manifeſtatio o-
mnia manifeſtat et magnam ſecum affert gloriam, mag-
namque tranquillitatem internam.
Adde pulerum locum, in quo differentiam inter
nos et illos multiplicem notat Paulus 2. Cor. 3. Pri-
mo, quia Moſaica decalogi lex erat ſcripta in tabu-
lis lapideis, Lex vero Chriſti eſt Ieremiæ lex cor-
dis, lex fidei. Cuius ratione, eo ipſo quod Chri-
ſtum agnoſcimus, efficimur omnes Heoοiτο quia
Patre trahente Chriſtum diſcimus. Hæc Chriſti lex
non indiget externo illo modo ſcribi, neo per Papæ
decreta. Imo etiamſi apoſtoli et euangelittæ nihil
ſcripſiffent, (fi tamen duraſſet in nobis Chriſti co-
gnitio et fides) ſtare poſſet hæc noua Chriſti lex, ſcri-
pta interno atramento, quod eſt efficacia ſpiritus Dei,
qui legem illam in tabulis cordis imprimit. Hic ſer-
mo fidei Chriſti Paulo et Eſaiæ dicitur ſermo abbre-
uiatus in iuſtitia, quia ſumma breuitate continet iu-
ſtitiam et ſalutem noſtram. Ait praeterea apoſtolus,
illam decalogi legem fuiſſe adminiſtrationem mortis
et damnationis, propter transgreſſi lonem: hanc ve-
roO adminiſtrationem vitæ, nullis decretis adſtrictam.
IHlam adminiſtrationem ſeruitutis „ hanc libertatis:
illam adminiſtrationem literæ „ hanc ſpiritus. Com-
parat deinde gloriam faciei Moſis, ad gloriam
ſpiritus noſtri. Sicut faeies Moſis ex conſortio
externo, quod habuit eum Deo, ad tempus
ſplen-

lplen
conſ
fuit
Noſt
duran
ta, p
N.
108
Velam
eorun
Cperil
rege 1
Per 0
rior
tione
ne ſ
deren
dita
ſui ſß
iritn
ſun
Mols
titu fn
It al
loret
Uli Ve⸗
Cnumn
clauſn
ſes in
eann
Deun
quier
Preſ
Uit
in .
4.
Ler

lIo.

Aeil k
Per punß
1s. Hih
Pinumn
Vere Mun

Clii ke!
n dedite
bis, 1
re &t n
Wifetttat
lorian, .

Cor
iptnün
Uie k
I
unih
Ci
ee er
nelte 4
il
Pirtnli
t, Ne
emd u
Contikt;
4 Volns
gen md

.ue ſ

lrinn
ſtetun⸗
6. 0
4dn
tenns

I. I B E R II. 831 „

ſplenduit, ita ſpiritus noſter ex interno cum filio Dei
conſortio, interne et perpetuo ſplendet. IIla Moſis
fuit ſuperficialis gloria, et quæ ad tempus durauit.
Noſtra vero eſt gloria ſpiritus, plenior et perpetuoò
durans, ſicut facies Chriſti in monte transforma-
ta, perpetuo nunc in cælo relucet. Cum qua ſic-
ut Moſes habuit temporale, et adumbratum, ita
nos perpetuum habemus conſortium, idque ſecluſo
velamine et vmbra. Velamen eis inerat, ne quis
eorum poſſet ſplendorem faciei Chriſti videre. Elias
operuit vultum pallio, ne faciem Chriſti videret. 3.
reg. 19. Ita et Moſes fecit Exod. 3. qui et poſtea
per obturatum foramen non potuit faciem, ſed poſte-
riora Chriſti videre. Exod. 33. Eadem deinceps ra-
tione Moſes ipſe ponebat velamen fuper faciem ſuam,
ne filii Iſraël ſplendorem illum Chriſti in eius facie vi-
derent, ſicut erat velamen literæ, ne intelligerent ab-
dita intus myſteria ſpiritus. Imo nec ipſe Moſes erat

ſui ſplendoris conſcius: ignorabat enim Exod. 34.

Spiritus ſub litera erat tunc velatus, donec per Chri-
ſtum eſt reuelatus, vt ait Paulus. Non clare nouit
Moſes myſteria legis ſuæ, quanquam prophetico ſpi-
ritu futurum Meſſiam ſub vmbra quadam viderit: ſic-
ut a longe vidit terram promiſſionis, in quam non eſt
ingreffus. Soli Chriſto habenti clauem Dauid, et ſoli
illi vero magiſtro datum eſt ſcripturas aperire, et re-
gnum cælorum, in legis myſteriis ſub literali cælatura
clauſum, nobis patefacere. Non eſt ingreſſus tunc Mo-
ſes in terram promiſſam, ſeu in requiem domini: ſed
eam procul videns et aliis demonſtrans, mortuus eſt.
Deut. 3. 4. et 34. Ipfi Ieſu Chriſto homines in re-
quiem introducendos reliquit Moſes, cum ipfſe id
præſtare non poſſet. Typus Ioſue hoc olim indica-
uit in vmbra Chriſti: nam nec lIoſue ipſe homines

in requiem veram introduxit, vt ait apoſtolus Heb.

4. Pro fuis ignorantüis oblationem illi faciebant,
Leuit. 4. illud ſignificante ſpiritu ſancto, quan-
diu con

4. 1

318 DE LEGE ET EVANGELIO.

diu conſtitit ritus ille, non eſſe illis manifeſtatam ſan-

ctorum viam Heb. 9. Illos vocat Chriſtus ſeruos, ne-
ſcientes domini voluntatem: nos vero amicos et fra⸗

tres, eam ex ore magiſtri ad plenum edoctos, Ioan. 15.

Deſiderarunt illi, vt ait Chriſtus, magiſtrum audire, et

ab eo doceri: quod illis non contigit. Sed nobis ea,
quæ erant a ſeculis abſcondita, eſſe per Chriſtum reue=-

lata, docet ſæpe Paulus et Chriſtus ipſe. Matth. 13.

Alias inaniter Chriſtus ſe tantum magiſtrum iactaret, et

ſermones ſuos tanti faceret, fupra prophetas dicens
nos beatos, quia eos audimus, dicto cap. 13. et Lucæ
10. Ratio huius eſt ipſa Dei voluntas: quia illi pla-
cuit per aduentum filii ea reuelare, quæ aliis fuerant
abſcondita. Matth. II. et Epheſ. 3.
Obiicies forſan, Nonne prophetæ futura hæc omnia
viderunt? Reſpondeo, Sub velamine viſiones adum-
bratas habuerunt. Quæ ipfi prædicebant, non ita cla-
re, vt nos intelligebant. Sicut ait Daniel, Audiui et
non intellexi: ſicut Abacuc pro ignoratis orabat. Ad
idem Ierem. 23. et 30. in nouiſſimo dierum intellige-
tis hoc. Ea quæ prophetis ſunt reuelata, non propter
ipſos, ſed propter nos ſunt eis reuelata, et in ea re non
ſibi ipſis, ſed nobis prophetando miniſtrabant 1. Pet. 1I.
Id ipſum docet magiſter ille incomparabilis Ioan. 4. di-
cens, nos in labores eorum intraſſe, et ex eorum labore
fructum colligere, quem ipſi talem non colligerunt: quan-
quam nec ipſi fuerint fructus expertes, vt mox dicemus.
Viſio ænigmatica futurorum non talis tunc erat, nec tam
excellens, vt eſt viſio rei præſentis et cum viſione poſſeſſio.
Sed ad Paulum reuertor, qui iam citato loco 2. Cor.
3. ad prædictorum comprobationem adduxit, quod do-
minus ſpiritus eſt. Ergo vera miniſteria debent eſſe
miniſteria ſpiritus: non carnis, vt apud Iudæos. Ex
eodem antecedente probat Chriſtus, quod adoratio
vera debet eſſe adoratio ſpiritus, quia Deus ſpiritus
eſt, Ioan. 4. Ex eodem antecedente cum Paulo infer-
tur,

tur,
Ni, ib
glorian
lee ven
lum, re
ſti illu
Mr, et
lubenn
eapden
Dei- .
Uotter!
Cormatea
inguit,
iſmun
4 glor
Tali,
Vid
gui el
Abrahe
uoche
Liturer
Annem!
Wr eſt
Maior
ſums
60 in
flit dar
rit ante
inn e

kegene

loanne
tuntur
Lloriar
IUnt.
Ateun
Dartici
dum

1I0.

eſtatan
ſeruog
lieos etft
lomn

Ailte .

ed olie
Uriſtun tne
Mathn,
mn iactgrer
hetas don
1 9 etlun
glin Uiſs
dis fen

ra hectu

tones
, HOid
1, Auli
Otabet. 1
un inel,
oN NN
ti inenke Ie
n tN!
i Pon,d 60
eorunkit
gerun 1
mo ie⸗

I. I B E R II. 319

tur, nos præ illis eſſe liberos, quia vbi ſpiritus domi-
ni, ibi libertas. Concluditur ergo, ſpiritum hunc, et
gloriam eius non fuiſſe in eis, nec libertatem veram,
nec veram adorationem, nos poſtquam ſciſſum eſt ve-
lum, reuelata facie gloriam domini, id eſt, faciem Chri-
ſti, illuminato ſpiritus ſpeculo, in nobis ipfis ſpecula-
mur, et repræſentamus, in ſpiritus gloria videntes et
habentes ipſum Chriſtum. Spiritu transformamur ad
eandem imaginem, i. e. ad fimilitudinem gloriæ filii
Dei. Per illuminationem Chriſti transformatur ſpiritus
noſter ſimili modo, ſicut facies Chriſti in monte trans-
formata, nunc in cælo relucet. Et transformamur,
inquit, a gloria in gloriam, a Iudaiſmo ad Chriſtia-

niſmum, a gloria illa faciei ad gloriam hanc ſpiritus,

a gloria velata ad gloriam reuelatam, a gloria tempo-
rali, ad gloriam perpetuam.
Vides aperte, quemlibet noſtrum, etiam minimum,
qui eſt in-regno Chriſti, eſſe maiorem, quam fuerint
Abraham, Moſes, Dauid, et reliqui legis prophetæ.
Quod etiam eos omnes præcellamus, a fortiori colli-
gitur ex argumento Chriſti, Matth. 11. Nam poſt lIo-
annem baptiſtam venit ad nos regnum Dei, et qui mi-
nor eſt in regno Dei, eſt maior Ioanne ipſo, qui fuit
maior aliis legis prophetis. Ergo nos, qui maiores
ſumus Ioanne ipſo, maiores ſumus aliis, qui fuerunt
eo minores. Ioannes baptiſta fuit totus ſub lege, non
fuit baptiſmo Chriſti ad cæleſtia regenitus, cum obie-
rit ante reſurrectionem: ideo in terris fuit inferior
eius conditio, quam eorum, qui ad regnum cælorum
regenerantur. Per reſurrectionem vero Chriſti eſt ipte
Ioannes cæleſtia aſſequutus. Per reſurrectionem admit-
tuntur etiam patriarcharum et prophetarum animæ ad

gloriam regni Chriſti, quia fidem eius illi omnes habue-

runt. Reſurrexerunt tunc illi cum Chriſto, Matth. 27.
At cum in humanis agerent, non fuerunt eius regni ita
participes, vt nos ſumus: quia regnum cælorum non-
dum ad homines venerat. Hinc ait Chriſtus Ioan. 12.
Ego ſi

32 0 DE LEGE ET EVANGELIO.

Ego ſi exaltatus fuero, omnes traham ad me ipfum.
Ergo ante exaltationem illam non erant animæ ad glo-
riam regni eius afſumptæ. Viuentium quoque, nemo
gloriam regni præſentis guſtauit, quia Chriſtus non-
dum erat refuſcitatus. Si ſtatum populi Iudaici, qua-
lis tunc fuerit, quis animaduertat, facile omnia intel-
ligit. In Nicodemi legis periti perſona, et in pleriſ-
que aliis, facile docet Chriſkus, quantum hic de cæ-
leſtibus ſermo legis capacitatem ſuperet. Ioan. 3. Ter-
reſtria illis maximæ curæ erant, quia præcepta, no⸗-
bis vero cæleſtia, quia cum Chriſto refurreximus,
Colos. 2. et 3. De nobis melius quam de illis diſpo-
ſuit Deus, ne ſine nobis illi conſummarentur. Heb. 11.
Multiplices ibi inter nos et illos differentias ponit
apoſtolus. cap 12. Ex baptiſmo, et cæna domini, tot
et tanta colliguntur myſteria, tot et tantæ Chriſtia-
norum et Iudæorum differentiæ, vt nequeant hic re-
ferri: ſed in libris de baptiſmo commode omnia tra⸗
duntur. .
IlIlud hic addam, quod hæc tanta per Chriſtum
nobis data dona, cum ſint æterna, efficient etiam,
vt in reſurrectione finali præcellamus alios ſaluan-
dos, ſiue Iudæos, ſiue gentes. Nam poſtquam per
Chriſtum omnes viuificabuntur, vnuſquiſque in ſuo
ordine collocabitur, vt ait Paulus. Sed quis erit
ordo? Primitiæ, inquit Chriſtus. Deinde ii, qui
ſunt Chriſti in aduentu ipfſius. 1. Cor. 15. Qui Chri-
ſti aduentum ſequuti funt, in regeneratione hac, ſu-
per thronos, cum ipſo ſedebunt, vt iudices apoc. 3.
Matth. 12. 19. Lucæ 22. et 1. Cor. 6. Ipſi non veni-
ent ad Iudicium, vt iudicentur, teſte Chriſto, ſed ſede-
bunt iudicantes. Mortui in Chriſto reſurgent primi, et

fideles viui tunc inuenti aſſumentur 1. Theſſ. 4. At-

que ita illis velut iudicibus conſtitutis, iudicabuntur
tribus Iſraêël, ac gentes omnes et inter eas fiet ſegrega-
tio ouium ab hœdis. Matth. 19. et 2 ½. Hinc poſt Chri-

ſtum ait Paulus, ſanctos de aliis iudicaturos. Sicut er-

go in

quos
plicit
cabit.
homin
Patiter
titer en
4. 9
Uis ln
Uidens
Onmnibr
runt,

ſepiimn

Dei in
cordi⸗
culiar
tem.

64

hoſta,
elangel
Immundar
illa de
Etern⸗
ingeni
ita 1
Omne
les,
nem f.
rit P

lamen

I0.

te i
nimne
lvoquue, N
Chritie
lucici
Ommui
et
in ie E
lorn 4.E
Prrceytet
Iefunrere⸗

