Chriſtianos, ita et capitis circunciſio facit pſeudoiu-
dæos, Papiſticos ſacrificulos, et Antichriſtianos.

Quemadmodum pietatis myſteria oſtendimus ad Chri-

ſtum relata, et in eo eſſe completa: ita et nunc im-
pietatis myſteria ad Antichriſtum relata, et in eo eſſe
completa, oſtendamus, vt reuelatum nunc omnes me-
lius intelligant hoimminem peccati, filium perditionis.
Nihil enim de Babylone, Sodoma, Aegypto, et
aliis ſimilibus locis, nihil de gigantibus, nihil de An-
tiocho, Ileroboam, Achab, et aliis improbis, nihil
de pſeudoprophetis et falſis ſacerdotibus, lex vn-
quam adumbrauit, quod verum non habeat in coro-
nata illa beſtia et ſacrificulis eius complementum.
Regnum et ſacerdotium illa ſibi inſtar Chriſti Anti-
chriſtus recapitulat, et conſecratorum habet turbam
Uübi miniſtrantem.
Primo, quod carnalis illius primæ Babylonis myſteria
ſint in

ſunt in
tis o
non n
pi m
manike
Sodor.
nicatio
Sodom
cuin ſ
I. (0
Eierun

Multis

eſt lo⸗
Kedeh
cum
Magis
tur.
ſcorta
conſee⸗
religiot
tes cap

oc ſee

Vitem:
Vitr,
Dr
abomi
Sto ca
liberan
108 de
cecini
Dxo.
beratie
Uitute
leetit
oſt
Tun'
19. 1

er, An
in Onnie

ng

Wn.

“

et Mlii
ls cokor
Dule

Perlinis

ier 1

obis, 1
, ler 7

luen
iti A
et tin

unſtei

L. I B E R II. 447

ſint in ſecunda hac ſpirituali Babylone completa, ſa-
tis oſtendimus libro præcedenti, et in ſequentibus

non nihil adhuc addemus. Quod Sodomæ et Aegy-

pti myſteria fint in ea ſpiritualiter completa, docet
manifeſte Ioannes, qui Romam ait eſſe ſpiritualem
Sodomam, et ſpiritualem Aegyptum. Propter for-
nicationes eſt illa vocata meretrix, magna meretrix.
Sodomitica meretrix, apoc. I11. et 17. Sodomiti-
cum ſcelus eſſe Romanis peculiare, docet Paulus Rom.
1. quod et præſens ſeculum teſtatur, et Sibyllæ præ-
dixerunt. Peculiare Romanis eſſe meretrices colere,

multis docet Lactantius Lib. I1. cap. 20. Myſterium

eſt Ioanni, Roma dicta meretrix prophetis — e
Kedeſſa, ſancta fornicatrixðs. Myſterium eſt, duuod
cum nomine ſanctitatis miſceatur ibi fornicatio: eo
magis quia idolorum cultus fornicatio femper dici-
ur. Sacerdotes ipſi vocantur rs Kedeſſim,
ſcorta maſcula conſecrata: quia ad ſcortandum a Papa
conſecrantur. Sunt vere, quales olim fuerunt, cinædi
religioſi, capite circunciſi, ſicut Babylonici ſacerdo-
tes caput olim radebant, Baruch. 6. Sodomiticum

hoc fſcelus, tria ſunt, quæ noſtris religioſis, cælibem
vitem agentibus, induxerunt, vt ait Ezechiel: faſtus

vitæ, opiparus victus, et abundantia otii, Ezech. 16.
Propter Aegyptiacas et idolorum et ſacrificiorum
abominationes eſt illa a Ioanne vocata Aegyptus, di-
cto capite apoca. II. conſirmat hoc idem Iloannes, qui
liberationem ab Aegypto ad nos ait referri: et ob id

nos denuo cantaturos canticum illud Moſis, quod ipſe

cecinit, quando eſt populus ab Aegypto liberatus,
Exo. I5. et apoc. 158. Idem ibi canticum eandem li-
berationem notat nunc, ſicut tunc ab Aegyptiaca ſer-
uitute: ob idque a Ioanne repetitur, vt de Babylonis
repetitione diximus. Eodem tendit Eſaiæ canticum
poſt Antichriſti deſtructionem, cap. 12. Aegyptio-
rum fluuio et mari minatur Eſaias ca. 11. et
19. ne Aegyptii piſcatores ſuis retibus amplius
Vtan

448 PE CIRCVNCISIONE

Vtantur. pPercutiendum dixit fluuium in ſeptem ſuis
riuis, ſeptem ceremonialibus beſtiæ ſacramentis. Se-
ptenario hoc numero gaudet beſtia, vt ſepties in eam
effundatur calix, iræ indignationis omnipotentis Dei,
teſte Iounne. Aegyptiacas has beſtias, theſauris, et
diuitiis onuſtas, videre licet Eſa. 30. vt merito in
tot exactionum, nobis ab eis factarum, compenſatio-
nem, eas ſimus nunc ſuis beneficiis ſpoliaturi, vt
olim factum eſt, Exo. II. et I2 Tenebræ ſunt nunc

horribiles et palpabiles, quales fuerunt in Acgypto,

in vmbra huius veritatis, vt Pharao paruulos in flu-
men coniici, et necari præcipiebat, ita beſtia nos
omnes in pædobaptiſmi flumen coniiciendo necat, illa
quoque Aegyptiorum et magorum Pharaonis myſteria
hic licet intueri. Vt verbum Dei, virga Aaron, eſt
vere incarnatum: ita et magorum opera factum eſt
ſimile in papatu, in ſpirituali Aegypto. Incarnatus
eſt ibi Satanas, vt beſtia, de maris abyſſo aſcendens
fieret in terris Papa, ſicut verbum Dei de cælis de-
ſcendens, factum eſt in terris homo, hic Chriſtus, ille
Antichriſt'is. De abyſſo aſcendiſſe beſtiam, ex Ioanne
euidenter oſtendimus, quaſi ſpiritus draconis, de abyſſo
aſcendens, Papiſticum corpus indueret, ad faciendum

ſigna et prodigia. Vt aquæ fluminis ſunt olim in

ſanguinem verſæ, ita et Papiſtica poteſtate idem in
apocalypſi factum eſt. Nam aquæ baptiſmi ſunt ver-
ſæ in martyrum ſanguinem. A tempore Papatus, non
vero aquæ baptiſmo, ſed ſanguine baptizati ſunt, qui
vere baptizati ſunt. Nuno potuit vVeri fluminis aquam

bibere, ſed foderunt fibi Aegyptii putres ciſternas, et

traditionum lacunas. De ranis, quas ex pædobaptiſ-
mi flumine, cum fide quadam ſatyrica trium ranarum,
tribus qualitatibus infuſis, educunt Papiſtici et magi,
dicemus paulo poſt. Reliqua inſuper, quæ magi Pha-
raonis facere nequiuerunt, (vt beſtias noxias nobis

immittere, fornacis fauillam, lucem, grandinem, fulgu
. ra, l10

4

1a, le
rando
nis
nec?
ſicut
ce la⸗
Gi
cet (
erh i⸗
itl et
li Dec
inum
Loth,
fllü h
ſunt
ſtarum
us.
Predix
lunt d
dbeltia
Chanes
wum cr
leplete
a
don
exacti
apud
Paſſus
foren
lutio⸗
i tor
iig ti⸗
tate
oſte
Unat
Dam
Lege

feyten fi
entis. N⸗
ties in en
Ntents
heinnig
1t meritd
Olintut,
E ſunt in.
nolos in⸗

Critte “
n, et
lis, S
Kand⸗
ſunt Ar!
hate itn
i in
Papmnls
iii imn⸗
Unins
cbenng:
. nriit
jun tun
ei N
nen,

L. I B E R II. 4

ra, locuſtas, et tenebras) a Babylonica beſtia admi-
rando præſtigio eſſe in Chriſtianiſmo facta, ex Ioan-
nis apocalypſi abunde doceberis: vt nec iota vnum,
nec apex vnus ſit derelictus, quin fſint omnia facta,
ſicut et legis maledictiones omnes ſunt in nos myſti-
ce latæ.
Gigantum quoque myſteria huc referuntur, vt do-
cet Chriſtus in euangelio, et in ſecundo de trinitate
ego iam expoſui. Sicut Romæ Sodomitice vinitur,
ita et gigantes ibi faciunt vxores eſſe communes. Fi-
lii Deorum, diis conſecrati, coëunt ibi cum filiis ho-
minum. Sicut, inquit, factum eſt in diebus Noë et
Loth, de gigantibus et Sodomitis, ita fiet in diebus
filii hominis, Matth. 24. et Lucæ. 17. Mali angeli
ſunt nobis de abyſſo ſuſcitati, vt in expoſitione locu-
ſtarum de abyſſo aſcendentium, ex Ioanne declarabi-
mus. Babylonica poteſtate denuo ſuſcitando gigantes
prædixit Eſaias cap. 14. Nam in abyffum illi fue-
runt diluuio præcipitati: et de abyſſo nunc aſcendens
beſtia gigantum manes genios inde ſecum eduxit, cum
claues habeat putei abyfſſi, vt a purgatorio illo tartaro-
rum cruciatu manes educat. Res ipſa quoque docet,
repletam nunc eſſe terram ea ipſa gigantea chamas,
qua fuit tunc totus orbis repletus, Genes. 6. Nam
ODr chamas ibi dicitur rapacitas, oppreſſio, iniqua
exactio, noſtris ſeculis omnia peculiaria. Nunquam
apud Aegyptios et Babylonios eſt populus Dei, tot
paſſus exactores. Si benekiciales hodie mercaturas, et
forenſes in eis negociationes, reſignationes, ac deuo-
lutiones quis bene cogitet nunquam a creatione mun-
di tot et tanta inueniet fuiſſe latrocinia, cum colora-
tis titulis. Meretricio iure, certis rapinis, et celeri-
tate curſus, omnia nunc deuoluuntur. Quid cum
apoſtolis vicariatus iſti? regreſſus, inſinuationes:
annatæ, paruæ datæ, reſeruationes? Ad ſolam pom-
pam et opulentiam ſpectat hodie totus Papiſius.
Lege iam citatum caput Ezechielis 16. et intelli-
F. ges ibi

450 DE CIRCVNCISIO NE

ges ibi deſcribi meretricem hanc, quæ poſtquam
Chriſti baptiſmo fuit lota, et in magna gloria conſtitu-
ta, fecit ſibi excelſa proſtibula, in cunctis plateis,
precioſas veſtes multicolores, et imagines varias. Fi-
lios ſuos paruulos cœpit falſis diis tradere, et domi-
nicum panem coram idolis offerre. Fornicata eſt cum
Sodomitis, Aegyptiis, Chananæis, Chaldæis, Palæſti-
nis, et aliis. Hæc ſola contra aliarum meretricum
morem fornicatur, vt dit ibi Ezechiel. Nam aliæ
meretrices accipiunt munera: hæc vero ſuis amato-

ribus dat eccleſiaſtica beneficia. Quæ nunc a ſuiſ-

met amatoribus, vt adultera iudicabitur, ſicut olim
ſynagoga.
Summa ſummarum. Omnia, quæ lex vnquam
adumbrauit, iniquitatis myſteria, huc ſpiritualiter ten-
dunt, hic omnia implentur, et fuerunt vmbra huius
veritatis. Quia a ſeculis non eſt audita, nec viſa,
talis et tanta abominatio, quæ tot monſtra peperit,
quæ tantum Chriſti regnum deſolare potuerit, tantam
Chriſti lucem obſcurare, et Deum ipfum in tres Chi-
mæras conuertere. Hæc denuo potuit totum Chriſti
populum in Iudaiſmum retrudere, et Chriſtum fugare.
Hæc in Aegypti et Babylonis captiuitatem nos denuò
reduxit, et omnia ab origine mundi nobis mala ſuſ-
citauit. Specta, qualis apud beſtiam ſit Romæ Vi-
uendi ritus. Ibi purpura et byſſo Babylonice veſti-
tur. Ibi Sodomitice viuitur. Ibi Tyri et Sidonis
negociaciones. Ibi Aegyptiorum abominationes. Ibi
Chananæorum illæ doloſæ mercaturæ, quibus in ſer⸗
uitutem homines ipſos ſubigunt Romani, negociato-
res animarum hominum. Ibi Aedomæi, id eſt pur-
purati, fratres fuos in captiuitate coartant, adeo,
vt ob effuſum ſanguinem rubeſcat Aedom. Ibi Phi-
liſtinorum ſatrapeæ populum Dei dilacerantes, et arcam
Dei furripientes. Ibi Moabitico ritu pro mortuis Ooffe-
runtur ſacrificia, quod eſt lege vetitum. Denique ibi eſt

Chri-

—¶,ö⸗er᷑ Eei§i/wöß‧5or

Chriltun
Lidoni.
indicii,
Ou
bomine
pud Da
Gicens 4
horibus
Prioreim
tiis, ſt
Clriſtun
Ochus,
ate et
det. I
um no
quetu
Iins, e
Deum,
16, Age
ſemnet,
et leges
Celiadie
bimekür
Cürawit
erit vi
tis: cr
dum r
ſperabe
feeri
Dalatinn
Metnine
hoſt ten
108 Mi
U 0

—

oh
in coltr.
is ſr,
Varits
e, et i
eta eker
eis, Mlt

Meretti

in⸗ 1

Nune
lont i

ler W
elierte
nbrr kin
th e 6
tri Neneh
Eiih
inns
gun n

110s

s Ml
t Rone!
loniee 6*

Tones

itnsnt

L I BER II. 451

Chriſtus iterum crucifixus, apoca. I11. Ideo Tyro,
Sidoni, Sodomæ et Gomorræ tolerabilius erit in die
iudicii, quam eciuitati illi magnæ.
Quod in beſtia ſit completa Antiochi prophetia,
abominabilis deſolatio, et contaminatio, eſt res a-
pud Danielem manifeſta: cui et Chriſtus atteſtatur,
dicens abominationem illam denuo futuram, et tem-
poribus certis a loanne repetitis. Vnde conſtat,
priorem illum Antiochum fuiſſe vmbram huius veri-
tatis, ſicut et reliqua omnia priora geſta res poſt
Chriſtum geſtas adumbrarunt. Hic eſt ille Anti-
ochus, rex ſeuerus et ferox, az, qui idola
s D mauzim, id eſt, ferocia, nos tanta ſeueri-
tate et ferocitate cogit adorare, vt renuentes truci-
det. Hic eſt ille Antiochus, qui Deum patrum ſuo-
rum non intelliget, ſed intelliget ſophiſmata. Qui
loquetur verba, ex parte Dei, quaſi ſit Dei vica-
rius, et in Deum ipſum loquetur mirabilia. Qui .
Deum, quem ignorauerunt patres eius, colet in au-
re, argento, et aliis idotis. Qui veritatem pro-
ſternet, et ſanctos conteret, qui mutabit tempora
et leges. Qui terram diuidet in prouincias, et ec-
cleſiaſtica beneficia, eam diſtribuens mercede *π
bimchir. Qui nec Deos, nec mulierum connubia
curauit, ſed gloriam et magnificentiam. Qui fortis
erit viribus ſibi aliunde a Romano imperio mutua-
tis: cui poteſtas Romana conceſſa erit, ad inuaden-
dum regnum populi Dei. Qui tempore, quo quies
ſperabatur, interficiet plurimos. Qui ducem ipſum
fœderis Ieſum Chriſtum conculcabit. Qui ſacrum
palatium in ſummo faſtigio collocauit. Qui tandem,
nemine ipſum iuuante, ſine manibus conteretur,
poſt tempus et tempora, et dimidium temporis, an-
nos mille ducentos ſexaginta. Quia eum nunc domi-
nus conſiciet ſpiritu oris ſui, et claritate aduentus
F. 2 V ſui⸗

ℳ ‧%

452 DE CIRCVNCISIONE

ſui, ipſo cælorum regno ſanctis Dei reſtituto. Huic

mile de rege Aſſyriorum dicitur Eſa. 31. Cadet Aſ-
ſyrius in gladio, non viri, et gladius non hominis de-
uorabit eum. Hoc eſt Chriſti bellum, vt tantum be-
ſtiæ regnum, quod tot monarchas contriuit, contera-
tur nunc ſola Gedeonis tuba, et lucerna, id eſt, ſolo
verbo Dei, et luſtratione ſpiritus eius. Duobus his

gladiis conterendi ſunt duo beſtiæ gladii. Hunc An-

tiochum, caput nequitiæ, nos præmiſimus, velut ipſiſ-
ſimam noſtri Antichriſti imaginem. Alii deinceps im-
pietate memorabiles ſuis imaginibus ſequuntur.
Hic ipſe Antichriſtus, beſtia cum decem cornibus,
eſt ille Ieroboam, qui decem tribus adduxit, idolola-
trarum pater in Iſraél: qui Dauidis Chriſti regnum
proſcindens, et excelſa varia ædificans, idololatriam
vſque ad captiuitatem Babylonicam nos perducentem

inuexit. Ille fuit olim vmbra huius veritatis. Nam

multo eſt ille iſto deterior. Ille regnum carnis tantum
euertit, hic regnum ſpiritus, et tanti regis cæleſte re-
gnum. Veriſimilius potuit ille in Bethel, loco Dei no-
mine nominato, et in monte Samariæ, in quo Patri-
archæ adorauerant, et in aliis ſimilibus locis, qui in-
ſtar terrenæ illius Ieruſalem ſacri videbantur, ſacra
ſua conſtituere, quam Beſtia hæc, in Babylonis illo
Exquilino monte, ſede ſatanæ, et Dianæ luco: cum
præſertim non ſint nobis corporalia, ſed ſpiritualia ſa-

cra. Veriſimilitudinem hanc comprobat argumentum

Samaritanæ mulieris, Ioan. 4. Veriſimilius potuit Je-
roboam authoritatem ad hæc facienda vſurpare, cum
eſſet Dei voce et mandato, vnctus et conſecratus. Be-
ſtia vero ſolam habet ſatanæ conſecrationem et pote-
ſtatem, ad ſacerdotii et regni Chriſti deſtructionem. Ve-
riſimilius ille potuit in monte hoc aut illo adorare, quam
nos, quibus non licet dicere, ecce hic, aut ecceè illic.
Probabilius ibi dicebatur domus Dei, et ſanctuarium re-
gni,

ni, A
ogen
fumere
familia
nie dra
Vürpar
Lyto i
ſe, in
Um delt
numen,
lonien,
Pers, ſe
4dorante
monte
4. In
titu ad
tuorum
tum ſia
Deum
Ceatunm
Deteriue
ſeeit a
reds
Pente,
immol
t0 min
llt
llaac,
Glg
deben
Droba
tum
lum
Dite
og
tun.

Uto. M
Calet

lotninid ⸗

tantunt
lit, Cntn
id eh
Duobus5
Hune
,Veltic⸗
deineepet
Untut.
n corni
Pit idd
Tiſi knr
iohekri
Petallenß
tis. M
Cnmnistn
5 cltlt
ohen
less d
uotue, “
Hihcun
ho. 1
H gmn
S 4
ns ui
imm⸗
Mecnets

eN
en 4

Cioen.

*

Corne
ut eele⸗
tunn,

I. I B E R II. 453

gni, Amos. 7. Veriſimilius potuit Ieroboam ex pri-
mogenitura Ioſeph, et benedictione prælati Ephraim,
ſumere argumentum principatus ſui, cum eſſet de ea
familia. Beſtia vero eſt de familia diaboli, et proge-
nie draconis, ineptiſſimis rationibus ſibi principatum
Vvſurpans. Cum eſſet tunc externa adoratio, et in Ae-
gypto ille didiciſſet, Apin fub ſpecie bouis apparuiſ-
ſe, in cherubim eſſe vitulum, et vitulo oblatum De-
um delectari: hinc in imagine vituli finxit diuinum
numen, certis locis adorandum. At beſtia hæc baby-
lonica, niſi eſſet beſtia, omnis ſenſus et rationis ex-
pers, ſcire debuit, Deum in ſolo Chriſto eſſe ſpiritu
adorandum: idque nec in monte Samariæ, nec in
monte Exquilino, nec Ieroſolymis, nec Romæ, Ioan.
4. In viuo corporis Ieſu Chriſti templo eſt Deus ſpi-
ritu adorandus, non in Babylonicis illis ædibus, mor-
tuorum cadaueribus, aut aliis picturis. Non eſt tan-
tum flagitium, in vitulo aureo, aut æneo ſerpente,
Deum colere, quantum eſt, in ſtatua quauis adorare
creatum numen, et diſſolutos illos mortuorum manes.
Deterius eſt cum Iezabel fornicari in Baal, id quod

fecit Babylonica meretrix, quam cum leroboam colere

aureos vitulos. 4. reg. 10. Si illis nec in æneo ſer-

pente, qui erat verus Ieſu Chriſti typus, nec in aureo

immolationis Chriſti vitulo, licuit Deum colere, quan-
to minus in imagine beſtiæ id licebit? Si eis non li-
cuit altaria erigere, nec in memoriam immolationis
Iſaac, nec inſtar altarium, quæ in Beerſeba, Bethel et
Galgala, patres erexerant, vt ait Amos, multo minus
debent talia beſtiæ licere. Rationes ſuæ traditionis
probabiliores illi habebant, ſi quis eorum loco-

rum antiquam venerationem perpendat. Deum

ipſum illi omnes ſe ibi colere dicebant, ſicut pa-
piſtz dulias quaſdam et hyperdulias adorationes
excogitarunt, quod jam olim fuit antiquum commen-
tum. 4. reg. I7. Quoquo tamen modo in illis
nunquam licuit: ergo multo minus debet id in
F. 3. ſpiri-

/

454 DkE CIRCVNCISIONE

ſpirituali regno licere. Si inuito ſatana, Moſis ca-
dauer ſepeliuit et abſcondidit angelus, ne a quoquam
adoraretur, multo fortius eſt nobis fugienda cadaue-
rum, aut imaginum adoratio, cum ſolo ſpiritu ſit
nobis adorandum. Quod aiunt Papiſtæ, ſimulacro
nos prouocari ad zelum, ſeu vitæ talis æmulationem,
improbat Ezechiel, ca. 8. Nec in monumentum,
nec ad ruſticorum eruditionem licet idolum habere,
Iere. 10. eruditio enim et doctrina vanitatis eſt,
quam ab idolo illi cauſantur, vt docet ibi Ieremias.
Doctrinam mendacii in ſtatuis eſſe, et in imaginibus
pictis, ait Habacuc. cap. 2. Nulla penitus eſt con-
uenientia templo Dei ſpirituali, et idolis illis cor-
poralibus 2. Cor. 6. tunc expiabitur iniquitas no-
ſtra, quando ponemus idola, vt lapides calcis con-
tritos, ita vt nunquam amplius exſtent ſtatuæ, aut
imagines Eſa. 27.

Aliam adhuc in Ieroboam nota ſimilitudinem,

quæ ponitur, 3. reg. 13. Nam quicunque erat ex-
tremus in populo, ineptus, mancus, et mutilus,
fiebat ab ipſo Ieroboam ſacerdos, modo manum ob-
lato munere impleret. Qui mos eſt nobis hodie per-
petuus, vt in quacunque familia filium, quem vide-
rint parentes ineptum, ſacerdotio papiſtico conſecrari
iubeant, et oppleta manu pecuniis ei pinguia ſacer-
dotia a Papa impetrent. Nos Papæ ipſi manus im-
plemus, vt ipſe noſtras impleat, et mercenario illo
ſacerdotio conſecret. Vnde vocat iſtos Chriſtus mer-
cenarios, non paſtores Ioan. 10. Eorum ſacerdo-
tium ſicut Antiochi et Ieroboam, in mercede conſi-
ſtit, ſicut iam olim conſiſtebat, Iudicum 17. et 18.
quæ fuit ibi cauſa perditionis populi.
Præterea, ſicut pro menſe ſeptimo ſtatuit Ierobo-
am ſolemnitatem menſis octaui, et reliqua ſacra im-
mutauit, ne Iudaizare videretur: ita beſtia nobis Iu-
daica feſta tranſpoſuit, et ſuos ritus immutauit. Sequi
tur ex

tur ex
exarui
ſtie ſ
dicut
obtene
ſacerch
eſt,
teſte i
ed al
H
li D
chodon
Imagin
legato
Alioqr
Dei p
bos,
teſtitu.
un p
108 er
Vult
gengr
cif

N

toph
gi
et p
imp
ſtum
inic
mon
keci⸗
binis
Giuo
in
Gato

Mer

nda elr
0 Hirn
ulatone.
Ohuunemm
um Mben
abitlig i,
tbi lerenn
itns et ar
ils
Uignits
cllch
ſatue 4

Mlilinadne,
ge eud
Muhunt
8 hodiek
Cen it⸗

v

0 CONec
neuit ⸗
nann
cennid
riknsn
n cetd⸗
tele l
,e

it lnt-
1 ſcetn I
1wnil⸗

Mit. *

LI EB E R II. 455

tur ex his, quod quemadmodum brachium Ieroboam
exaruit. 3. reg. 13. ita et nunc brachium ipſius be-
ſtiæ ſiccabitur, ablata eius poteſtate, Zacha. I1I.3
Sicut apud Ieroboam pſeudopropheticus ille oculus
obtenebratus eſt, ita oculus beſtiæ, et omnium eius
ſacerdotum, ac pſeudoprophetarum, obtenebratus
eſt, vt veritatem intelligere nunquam potuerint,
teſte ibidem Zacharia, et teſte Michæa capite 3.
Sed alia exempla ſequamur.
Hic ipſe ſanctiſſimus Papa Babylonicus eſt ille,
qui Dei populum peſſundedit, Babylonicus Nabu-

chodonozor, qui ciuitatem ſanctam deſtruxit, qui

imagines aureas et ſublimes nos adorare cogit, qui
legatos mittit ad reges terræ, Vt ſibi ſubditi fiant,
alioqui eos anathematizaturus, qui miris blaſphemiis
Dei poteſtatem ſibi tribuit, contra populum ſanctum:
bos, beſtia, qui fœnum comedit et comedet, donec
reſtituatur illi mens, et intelligat, Chriſtum eſſe ſo⸗
lum pontificem. Hic eſt Pharao induratus, qui ma-

gos et ſapientes contra populum, quem liberare

vult Chriſtus, ſedulo congregat, vt ita poſſit nos in
Aegyptiaca ſeruitute detinere. Hic eſt ille Abſalon,
qui furto furripuit corda virorum Ifraëél, eis per
hypocriſim imponendo: qui pſeudoprophetico Achi-
tophelis conſilio Dauidis Chriſti regnum vſurpauit:
qui triumphales currus, mulas equitantes equites,
et purpuratos viros ſibi cardinales elegit: nepharius
in patrem ſuum ſcortator, qui lachrymantem Chri-
ſtum a ſuo regno fugauit. Hic imitatus eſt omnium
iniquitates. In malefactis imitatus eſt ipſum Salo-
monem. Nam ſicut ille ſuis concubinis peculiares
fecit diuos, 3. reg. II. ita hic ſuis ſcortis, Iaco-
binis, Celeſtinis, Benedictinis, et aliis, peculiares
diuos adorandos canonizat. Imitatus eſt etiam
in malefactis ipſum Aaron. Nam quaſi Aaron, ex
dato a nobis auro, aurea ſimulachra nobis facit,
F. 4. coram

4566 DE CIRCVNCISIONE

coram eis altaria ædificans: oblationes et holocauſta, pem r.
et alias dierum ſolennitates inſtituens: vt diebus fe- terkeci
ſtis ſtatutum nobis ſit, ſicut olim factum eſt, mane et idol
Feſta Pa- Pprimum ad idololatriam conuenire, et coram Papiſti- chab
piſtica. cis idolis ſacrificare, deinde opipare comedere, et bi- .
bere, et poſt prandium ad ludendum ſurgere. Exo.
32. Obſerua, lector, aduerte quæſo, pulchrum ibi dia⸗
noſtrarum feſtiuitatum ordinem, a ſpiritu ſancto iam Tehem
olim deſcriptum, vt intelligas, hanc eſſe potiſſimam
cauſam confractionis tabularum teſtamenti Chriſti. in
Imo in honorem Dei hæc feſta ſe colere, noſtri dicunt, Nu
11; 3Z . „. Clius
ſicut illi ſolennitatem domini illam vocabant. Hos
Deos nos cum illis putamus, de Aegypto nos educere, ſendn
et remiſſionem peccatorum nobis impetrare.
. 171. forman
Hic præterea eſt ille Achan, qui tulit de anathe- Dueben
mate gentium, et Babylonico furto totam Dei eccle- di ven
ſiam profanauit, miſcens ſacra profanis: Babyloni- “
cis veſtimentis, et gentium theſauris locupletari cu- Grelil
piens. Hic cum Simone mago, et magis Aegyptüis, 4
veritati Chriſti et Moſis ſimul reluctatur. Hic eſt Ke.
vere Simoniacus, qui inſtar Simonis et Giezi, dona Ne
Dei pecuniis commutat. Hic eſt Balaam, qui vt ma- c onm
ledicat populo Dei, copioſam pecuniæ mercedem .R ur Nor
accipit: cuius conſilio miſſum eſt ſcortationis ſcan- in ſic
dalum in Ifraél, concubinas offerendo pro legitimis nun
VXOribus: cuius conſilio ad idolorum ſacrificia decli- Uni
nauimus. Hic eſt Achitophel, conſiliarius falſus, ninmt.
cuius tamen conſilium reputatur diuinum. Hic efſft ſe
Iudas Iſchariotes, Chriſti pro argento venditor. Iu- Uen in
das pro nummis argenteis, hic pro aureis Chriſtum itate
vendit. Hic eſt pontifex Caiaphas Chriſti abolitio- ln ui
nem ſemper procurans, ne regnum ipſius Romani unmni
tollant. Hic eſt Cain, Chriſti homicida. Hic eſt Niitz
Nemrod, Babylonicæ turris erector. Hic eſt deni- ipnd
que quicquid malorum cogitare potes. Hæc me- i
retrix eſt illa lezabel, quæ homines docuit forni- ii i

cari in Baal. Hæc eſt illa Athalia impia, quæ ſtir-
pem re

Noloent
t diehle
n elt, ar
dere, Al
Igere.
Ulchrum 1
1 ſando a

Potilna.

bant. H
nos elong
re.
t de nid
1 Dei el

. Bulyle:.

bletrie
I. HMed
Geli,
li nt⸗
Derott
tionis
ifein
us Ais

14
6

1. Ee t

8 Criin
ti oli.
6 Non
el en
Herr Ie
it ſ.
lent

L I. B E R II. 457

pem regiam domus Iuda, et verum Chriſti ſemen in-
terfecit. Hæc eſt illa Ahola et Aholiba, fornicatrix,

et idololatra. Sed ad reges reuertor, vt impius A-

chab narrationi coronidem imponat.

Hic ipſe rex Abaddon eſt ille Achab, cuius ſe-
culo reædificata eſt Iericho, cuius ſeculo ſunt ſerui
Dei occiſi et profligati, cuius ſeculo clauſum eſt
cælum ad tres annos, cum dimidio, donec miſſus
Elias, omnes ſacerdotes Baal, paucis exceptis, qui
interfecti ſunt, aut delituerunt. Hic eſt ille Achab,
cuius miniſtri malo ſunt draconis ſpiritu imbuti, in
quibus ei adulantibus pſeudopropheticus ille ſpiritus
mendacii potenter agit, eos in ſecundam beſtiam trans-
formans. IIi olim pſeudoprophetæ ſuo principi tri-
buebant duo ferrea cornua, duos ferreos gladios,
ad ventilandum Ramoth, vt hic ventilat excelſas Ro-
manorum arces. Per quem iterum in Roma, ſed in
excelſa Roma, auditur vlulatus et fletus Rachel, id
eſt, eccleſiæ plorantis filios ſuos, qui non ſfunt.

Ne mireris, lector, quod ſpiritualiter in beſtia

heæc omnia cumulentur, et ſpiritualiter hue refera-

tur ploratus Rachel, quafſi tertio repetitus. Repe-
tita vidiſti Babylonis, Aegypti, Gigantum, et alio-
rum myfteria. Omnes mundi generationes, et o-
mnia mundi acta poſt Chriſti regenerationem inue-
niuntur, ſicut poſt primam generationem. Triplex
eſt differentia myſteriorum Chriſti, ante incarnatio-
nem in vmbra, per incarnationem in corporis infir-
mitate, poſt refſurrectionem in gloria et potentia.
In huius triplicis diſpenſationis analogia conſiſtunt
omnia mundi myſteria. Alius apud Ieremiam in ca-
ptiuitate priore fuit iuxta literam ploratus Rachel
in vmbra. Idque iuxta hiſtoriam ideo dictum eſt,
quia erat ſepulchrum Rachel in Bethleem, qua via
filii ipſius captiui ducebantur: et ibi tranſeunde
F. S. eſt fa-

459 DE CIRCVNCISIONE

eſt facta magna commotio, et ploratus multus. Alius

apud Matthæum fuit ibidem in Bethleem ploratus

maternus, in corporis puerorum imbecillitate, quan-
do ab Herodis ſatellitibus pueri coram matribus in-
terficiebantur. Tertius eſt nunc in ſpiritu ploratus,
filiorum Dei, ploratus orbatæ eccleſi?, quæ ſ-
lios ſuos, qui non funt, iugiter plorat, idque in
excelſo: ploratus angelorum in cælo ipſo, propter
magnam beſtiæ et draconis potentiam. Imo plora-
tus ille, quem fecit Herodes, vmbra quodammo-
do fuit huius, quem fecit beſtia: ſicut et reliqua
omnia, quæ Chriſto in terris agente geſta ſunt, vm-
bram quandam, ſeu ænigma continebant, vt apparet

in baptifſmo, et cæna, ante et poſtea miniſtratis.

Omnia enim ſunt poſtea ſublimius et nouo modo mi-
niſtrata, vt in ipſis cænæ ſermonibus nos docuit
Chriſtus, dicens, ſe nouum poculum poſtea nobis
propinaturum, et myſterium eſſe poſtea complendum
in regno Dei. Deriſio quoque corporaliter facta ipſi
Chriſto purpura induto, aliam maiorem ei a purpu-
rata meretrice factam irriſionem deſignat, vt etiam
in ipſis Chriſti myſteriis fuerint prænotata Antichri-
ſti myſteria: id quod Antichriſti exigit ratio, vt ſit
ſimilitudinum contrarietas in eorum myſteriis. Quam
rem vt melius aſſequaris, ſtatue tibi ob oculos cru⸗-
ciſigendum Chriſtum, purpureo veſtimento a Roma-
nis indutum, ſpineam coronam eius capiti ſuperad-
ditam, et eius manui arundinem, qua percutiatur,
hominibus coram eo genua flectentibus Matth. 27.
Vide iam ſucceſſorem, ſeu vicarium eius Papam,
cuius regnum eſt de hoc mundo, alios crucifigen-
tem, indutum etiam purpura, quæ interfectorum
ſanguine tingitur, ſicut Chriſti veſtimentum erat
ſanguine tinctum, Eſa. I4. et 63. apoc. 17. 18. et
19. Pro ſpinea corona geſtat hic mitram gem-

mis refertam. Pro arundine habet pedum, ſeu

baculum paſtoralem„ quo nos conſtringit, et
coram

y

1
R

coram !
tatio vi
riſio?
Vice A
Ea
tertio!
cet eon
baptiſtz
venturu
17, et
et eor
Cordi,
liet illin
ter eſt
ſüs, in
in Abel
poc. 1
17. I
II.. 1
Mrino ir
eg 19.
Clum te
Cerelickn

.
ente,

— — —

leges er
Abkilorn
ter .
ler eſt
egocie
Dlex en
Vpto

I. SLe

Un. 2
Poc.
ſerto,
lium
Matere
unda

Nodnn.

ſunt

nos
Poſte

I. IB E R II. 459
coram ſe genua flectere facit. Eſt ne vera hæ ec imi-
tatio vitæ Chriſti? Poteſt eſſe alia maior Chriſti de-
riſio? Poteſt Chriſto maior alapa impingi, quam eius

vice Antichriſtum ſalutando?

Eandem myſteriorum legis et Chriſti ſpiritualem
tertio factam repetitionem ex Eliæ tertio aduentu li-
cet comprobare. Nam repetitus eſt poſt Ioannem
baptiſtam Elias, et denuo ante finalem reſurreétionem

venturus dicitur, vt reſtituat omnia, Mala. 4. Matth.

17. et apoc. II. Conuertet cor patrum ad fllios,
et cor filiorum ad patres: ſimile reddet cor noſtrum
cordi, et menti apoſtolorum, et recordari nos fa-
ciet illius primæ eccleſi?. Adde quod Chriſti mors
ter eſt in ſcripturis repetita, et Chriſtus ter eſt occi-
ſus, in vmbra, corpore, et ſpiritu. In vmbra eſt
in Abel et aliis Chriſtus occiſus ab origine mundi,
apoc. 13. In corpore eſt occiſus a Iudæis, Matth.
27. In ſpiritus myſterio eſt occiſus a Papiſtis, apoc.
11I. Ter eſt Chriſtus ſolus quodammodo relictus.
Rine in vmbra, vt ait Elias, relictus ſum ſolus. 3.
eg. 19. Secundo in corpore, vt ipſemet ait, me
ſoum relinquetis, Ioan. 16. Tertio eſt nunc ſpiritu
derelictus ſolus Chriſtus, eccleſia in ſolitudinem fu-
giente, apoc. I12. Ter aduerſus Chriſtum aſtiterunt
reges et principes terr?g,. Primo in vmbra, vt cum
Abſalom, pſal. 2. Secundo cum Caiapha corporali-
ter acto. 4. Tertio cum Papa ſpiritualiter, apo. 17.
Ter eſt facta domus Dei ſpelunca latronum et domus
negociacionis, Iere. 7. Matth. 21. et apoc. 18. Tri-
plex eſt ab Aegypto filii Dei vocatio. Primo ab Ae-
gypto vocatus eſt Ifraëliticus populus in vmbra, Hos.
II. Secundo ab Aegypto vocatus eſt corpore Chriſtus.
Mat. 2. Tertio nos nunc ab Aegypto ſpiritu vocamur,
apoc. I1. et I15. Triplex eſt vox clamantis in de-
ſerto. Nam ſecundum hiſtoriam ad Cyri regis impe-
rium fuit præconis vox per omnes deſerti vias, vt

Pateret iter Ifraélitis a Babylone redeuntibus. Se-

cunda fuit vox loannis baptiſtæ clamantis in defſerto.
Tertia

460 DE CIRCVNCISIONE

Tertia erit nune vox liberatorum ab horribili et va-
ſta hac Babylonis et Antichriſti captiuitate, vt nulla
deſerti vaſtitas impedire poſſit, quo minus viæ noſtræ
dirigantur, et Papiſtici illi montes, ac Babylonici
colles humilientur. Sodomiticum etiam ſcelus, gy-
gantum et aliorum myſteria, ante Iudaiſmum in lIu-
daiſmo, et in Chriſtianiſmo licet intueri: ſicut tria
ſunt genera hominum, Gentes, Iudæi et Chriſtiani,
quorum nulli ſuis myſteriis ſunt deſtituti. Tria e-
nim farinæ ſata fermentauit regnum cælorum. Alia
exempla hic omitto referre, de ſpiritu ſancto aliquid
addens, de ſpiritus ſancti noua tertia miſſione, et
nouo Chriſti aduentu.

Triplex eſt ſpiritus ſancti miſſio, inſtar triplicis

illius miſſionis columbæ ex arca Noë. Primo in pri-
ma mundi geneſi, miſſus eſt ſpiritus Dei, qui ibi
ſuper aquas, nondum ſiccatas, inſtar columbæ vo-

litans, et non habens vbi integre requieſceret, re-

uerſus eſt, ſeu in cælo ſe continuit, ſicut columba
in arca. In nullo patriarcharum aut prophetarum
Trequieuit ſpiritus Chriſti, Eſa. II. at in nobis per
eum requieſcit, et permanet Ioan. 14. Nemo ante
aduentum Chriſti fuit donatus vero regenerationis
ſpiritu ſancto, Ioan. 7. Secundo mittitur colum-
ba poſt ſeptem dies in noua Chriſti hebdomada,
ſeu poſt hebdomadam hebdomadarum in die pente-

coſtes, quæ etiam non dici permanſit. Sed de

monte oliuarum ramum oliuæ, quaſi primitias quaſ-

dam primæ frugis colligens, et ſolis apoſtolis ac

paucis aliis primitias ſpiritus impartiens, in cælum
ſecundo reuertitur, ſicut columba in arcam cum
ramo oliuæ. Tertio nunc repetito poſt Chriſtum
nouæ hebdomadæ myſterio, denuo mittitur colum-
ba, et ſpiritus paracletus, qui nobiscum perpetuo
manebit, et nos docebit omnia. Prima fuit miſſio
ſpiritus in vmbra. Secunda fuit corporalis miſſio,
quando corp oraliter viſi ſunt aperiri cæli et corpora-
li ſpecie

—

— —

—,.,K —

li ſpec
nunc ſ
Neceſſa
iple zi⸗
latio,
glorifie⸗
Repeten
lem for
jegni,
eunn fur
tendo.
Ob qu
expylifl
uo Te⸗
Is ita
terra,
Chriſto
us ſil,
Vbi adn
CNli: i
er loanne
Antie tielri
Wdecinn
Kenndo
Uls orb
betn ſe
686. ete
le Chr
e uO
erelicn
tt temp
iit Dann
tus .
1 Hlie
ta
Cbitur.
d er

Fibllen
e, N
Wie
Bebrlet
ſelis
num ul

. ſtene
. ſnr

t Chniiu
i.
Drun. 1
ncto Ani
wiſkone,t

Kar minls
rino n
ei, din
olunbe
ſeetet,

cut cli

Ntopkeinn
h nobi
Lenennin
itu l
ebconet

miciss ⸗

n eer
,glun-

1. I B E R II. 4661

li ſpecie deſcendere ſpiritus ſanctus. Tertia erit
nunc ſpiritualis et interna miſſio admodum neceſſaria.
Necefſarium eſt Chriſtum denuo regnum aſſumere, vt
ipſe ait. Neceſſaria eſt per Paracletum noua conſo-
latio, poſt nouam deſolationem. Poſt Antichriſti
glorificationem neceſſaria eſt noua Chriſti glorificatio.
Repetendum eſſe Chriſti aduentum, et regni ſpiritua-
lem fore reaſſumtionem, docet ipſemet in parabola
regni, Lucæ. 19. Nam impii hactenus noluerunt
eum ſfuper ipſos regnare in terris, Papam regem pe-
tendo. Simile fecerunt olim filii Iſfraél, I. Sam. 8.
Ob quam rem dicuntur Papiſtæ Chriſtum a regno
expuliſſe, ſicut Iſraëlitæ Deum. Chriſtus tamen de-
nuo regnum aſſumit, impios illos perdens. Ventu-
rus ita dicitur Chriſtus, et non inuenturus fidem in
terra, Lucæ 19. Tria tempora rogarunt apoſtoli a
Chriſto, tempus deſtructionis templi, tempus aduen-
tus ſui, et tempus conſummationis ſeculi, Matth. 24.
Vbi aduentus iſte notatur, ante conſummationem ſe-
culi: id quod apertiſſime docet Paulus, 2. Theſfſ. 2.
et Ioannes in apocalypſi: vbi ait Chriſtus, ſe cito in
Antichriſtum venturum. Vere docet Eſaias capite
vndecimo, futurum, vt deſtructo Antichriſto dominus
ſecundo manum adiiciat populo ſuo, eum ex omni-
bus orbis prouinciis ſibi denuo colligens. Ibi pro-
pheta ſecundi myſtici aduentus meminit, ſicut cap.
56. et 66. et Zacharias cap. 14. Eiusdem meminit
ipſe Chriſtus Ioan. 14. et 16. Hic eſt ille aduentus,
de quo dixit, Veniam ad vos, ne videamini orphani
derelicti. Venturum denuo, ait Chriſtus, regnum Dei,
et tempus noſtræ redemptionis, Lucæ. 2 1. Futurum
ait Paulus, vt cum aduenerit plenitudo gentium, Iſiaẽel
totus ad Chriſtum conuertatur, Rom. 11. Ita in aduen-
tu Eliæ futurum, ibi omnes intelligunt. Si Chriſtus
eſt a Papiſtis ſpiritualiter occiſus, vt ait Ioannes, ſe-
quitur inde futura ſpiritualis reſurrectio. Spiritus Mo-
ſis et Eliæ, ſpiritus legis et ſpiritus prophetiæ nunc
reoeſur-

462 DE CIRCVNCISIONE

reſurget, qui per tres dies cum dimidio fuit extin-

