centia. Quanquam ipſi hominis animæ ſit inſitus ab
initio ſpiritus deitatis, tamen a ſuperueniente carni
ſerpente eſt ita in nobis ſepultus, vt vix illi li-
ceat reſpirare. Imo hoc iugiter in adultis conatur
dæmon, vt ſcintillam illam ſpiritus Dei nobis inſi-
tam, magis et magis ſemper obruat, et ſe magis et
A. magis

s70 DE ORBIS PERDITIONE

magis in animam intrudat. Huic rei diuinam opem
fert nouus regenerationis Chriſti ſpiritus, qui ab ani-
ma dæmonem ſeiungit, animam ipſam incorruptibi-
liter innouans. In eo quoque ſpiritu firmam contra
carnis impetus habemus ancoram, vt vigentibus car-
nis procellis ſpiritu firmi ambulemus, et ſpiritu facta
carnis mortificemus, ne regnet peccatum in mortali
corpore noſtro. Tunc iterum efficimur prudentes
ſicut ſerpentes, donata ſapientia a ſecundo ſerpente
Chriſto, qui nos a primi percuſſione ſanat, vt eſt
in æneo ſerpente figuratum. Bona igitur erat arbor
ſcientiæ boni et mali: quia in Paradiſo Dei nulla

mala naſci potuit arbor. Imo tanquam precioſiſſima,

erat vna cum arbore vitæ, in medio paradiſi. Erat
tunc Adamo vetita, et ſoli Chriſto reſeruata, vt per
eum veram ſine fraude ſcientiam adepti, efficeremur
ſicut dii. Ille enim ſuæ deitatis communicatione deos
eos vocat, ad quos ſermo Dei factus eſt, Ioan. 10.
In lege dicebantur homines dii, in vmbra noſtræ ve-
ritatis: quia veritas per Chriſtum facta eſt, cuius
vmbra per Moſen eſt demonſtrata. Ad ipfius ergo
vVeritatem ſpectabat arbor ſcientiæ, et ſoli ipfſi erat
reſeruata. Tunc erat immaturus fructus, vt non
poſſet vſui eſſe. Item furtum eius, et ante tempus
occupatio, efficitur mors, ob præcepti transgreſſionem.
Voluit itaque diuina ſapientia, a precioſiſſima il-
la arbore leſu Chriſto, qui eſt arbor vitæ, vitalem
fructum ipſi Adæ primum impartiri, vt cum Deo ita
viueret animalis et terrenus homo. Vt innocentem
in ignorantia illa ſtatum ſeruaret, donec per Chri-
ſtum alterius arboris ſcientiæ ad eum et nos veniret
fructus. Ecce hic magna gratiæ Chriſti myſteria, Vt
etiam ſi Adam non peccaſſet, Chriſtus qui iam erat
verbum apud Deum, illam ſcientiam mundo impar-

titurus poſtea fuiſſet, ſtatu Adæ tunc meliorato

ſicut ſtatus noſter, quod ad ſpiritum attinet, fa-
Sus eſt melior ſtatu Adzæ. Cæterum ſerpens ille
l . anti

antiqi
ordinen
tiam 1
OIInes
ſerpente
donat,
Nt prins

ir in

CMiſtus
temnere
Nu
elt amir
dit Da
d nos
litie
Imalum
gue re
eſt, ni
Omnes
s gpen
Hiie vid
Mn ſe
ininicz
gui eſt
iio funm
Draua,
ſumus
et fale
MmE m
Fera
Ilitur
ux d
Verum
Clliit
ie bor
ldns ſe
n der

XE.

Ili dh
incore
irnan eit
gentinns
t hiritutn
Umn in worn
lur Pruden
Undo Knn
ſannt, tt.
tut enn i
Hilo Dei
dardli. 1
erlith Nk
ii, ekren
bnictirn
Pra plkren
cr ,
Ad intns
4 ſi Ni⸗
chls, l
et Me ⸗
tunsgreli⸗

preciol 1
n an
t inoc
nee Ne 6

et 105

infen,
gii ins
nhe
he eln
Ntület,
5

L I B E R f. 2ð

antiquus, qui eſt diabolus et ſatanas, totum hunc
ordinem inuertens, curauit ſua ſcientia carnis ſcien-
tiam ſpiritus præuenire, vt immaturum inde fructum
omnes comedamus. Qua ratione et Chriſtus nos a
ſerpente liberans, maturam ſcientiæ arborem nobis
donat, per ſpiritum ſuum, et eam alteri præmittit,
vt prius ſpiritu ſancto baptizemur, quam lignum vi-
tæ in cæna domini manducemus. Vult enim nos
Chriſtus cum ſpirituali diiudicatione manducare, ne
temere cum Adam manducantes pereamus.
Naturali igitur regula (præeedente eo, quod

eſt animale, et ſequente eo, quod eſt ſpirituale, vt

ait Paulus) antequam Chriſti cognitio per eius fidem
ad nos veniat, præoccupamur a ſerpente, omne ma-
liti? genus ab eo docti. Tunc a puero omnis ad
malum cogitatio tendit, per ſerpentinam ſapientiam,
quæ rei concupiſcibilis eſt, et carnis ſapientiam, id
eſt, naturalis error, mors et ignorantia Dei. Cæci
omnes naſcimur, et ſerpens ipſe a puero nobis ocu-
los aperiens peruertit, vt rectum nihil videamus.
Hic vides, quid homo poſſit per ſuum ingenium.
Nam fſcientia noſtra eſt contra naturam, naturaliter
inimica Dei et veritatis: quia a ſerpente diabolo,
qui eſt pater mendacii, ſcientiam boni et mali ab ini-
tio ſumus edocti: progenies viperarum, generatio
praua, adultera, peruerſa, et peccatrix. Diſcipuli
ſumus ſerpentis, qui veriſſimilia pro veris obtrudit,
et falſa multa veris immiſcet, vt eſt in exemplo pri-
mæ matris, quam tali commixtione decepit. Nam
vera quædam ipſi Euæ dixit ſerpens. Et quando lo-
quitur mendacium, a ſeipſo loquitur: vt quando
Euæ dixit, Nequaquam moriemini. Quando autem
verum loquitur, fraude id facit, idque coniecturis
colligit, aut audiuit: ſicut audiuit ibi arborem ſcien-
tiæ boni et mali a Deo vocari. Vnde colligit cal-
lidus ſerpens futurum, vt adepta ea ſcientia aperian-
tur oculi manducantium, et efficiantur veluti dij ſcien-
A. 2. tes bo

372 DE ORBIS PERDITIOCNE

tes bomium et malum. Eadem ratione colligimus,

philoſophos vera multa ſeripſiſſe: aut quia illa ſunt
fraude ſerpentis falſis admixta, aut quia ab illa dei-
tatis ſeintilla, quæ animis ineſt, verum lumen ſæpe
producitur. Nemini tamen poſſunt hæc in prima
adoleſcentia bene contingere, cum fit ibi a virentis
carnis procellis ſubmerſus ille diuinitatis ſpiritus, et
occultus ille ignis ob multum humorem ſe exerere
nequeat. Sicut adoleſcentulus non eſt idoneus ap-
prehenſor moralis diſciplinæ, ita nec euangelicæ,
tametſi vtcunque tunc inſtruatur. Non eſt vere ido-
neus apprehenſor, vsque ad integram ætatem. Hinc
poſt inſtructionis ætatem priorem, integram baptiſini
ætatem annorum triginta nobis Chriſtus indicauit,
non infantiam vnius diei. Qui enim fieri poteſt,
vt renatus ex aqua et ſpiritu ſancto videat quis re-
gnum cælorum, id eſt, eius myſteria intelligat, niſi
ætatem habeat ſcientiæ regni capacem? Ad ſcien-
tiam enim regni cælorum adipiſcendam matura ætas
requiritur, ad quam etiam auditus, lectio, exerci-
tatio, et carnis cum ieiunio et oratione mortificatio
plurimum conferunt. Vnde merito dixit Chriſtus,
ſemen regni iactum, primo herbam produceęre, dein-
de teneram ſpicam, demum plenum granum in ſpica:
et tunc eſſe tempus aptum, ad adultum hominem
metendum, Marci, 4. Ex his conclude primo, Ad-
ultam in baptismo ætatem requiri, vt fiat ibi pecca-
torum remiſſio, vt milites Chriſto fiant, qui militare
valeant. Conclude ſecundo, paruulos maturum ſcien-
tiæ Chriſti fructum nondum poſſe guſtare, cum im-
maturum ſcientiæ ſerpentis fructum nondum guſtarint.
Ad hanc rem facit myſterium paradiſi per Chri-
ſtum nobis reſtituti, qui eſt illo Adami longe ex-

cellentior: nempe regnum ipſum cælorum, quod

intra nos eſt: in quo ſoli viri perfecti maturos

ſpiritus ſancti et corporis Chriſti fructus mandu-

cant. Plantauerat olim Deus hortum in Eden

a par

1 part
nus,
et 31.
Vcatu
ſibi te
terra?
fugus

. loc

terta!
grientie
e quo
tem He

planta
Chrith
fis et
lefu
Mundi
dio h
Pofita
inmn t
et plil
uancdn
Udmitt
terrart
ſecl et
Circui
räbien
jam
lis, 4
ſis,
terram
gdent.
Cumn te
Dkui⸗
elis
lzechi
üm

N

ollign
gbin ih k

ir 6

1 Iunen e
E in ſin
ibi 1 Wen

fitin.

n ſe elen
hidorenn
e elungtin
el werei⸗
Etlten E
ns indict
1 ſei
idet gi
intelign
n Mant1
lti,
ge noit⸗
iit
ocettt, ⸗ .
num uß⸗
tun
ge pel inn?
ir iik⸗
t, Alin
nwul

IL. I B E R I. 373.

a parte orientis. Eden vero erat Syriæ locus amæ-
nus, vt colligitur 4. reg. 19. Efa. 37. Ezech. 27.
et 31. Vnde et domus regum Damaſci a propheta
vocatur domus Eden. Amos. 1I. Vſüurpauerunt illi
ſibi terre promiſſionis partem et nomen. Ex hac

terra ad orientalem plagam ipſius Eden perrexit pro-

fugus Cain verſus Babylonem, Genes. 4. In eo er-
go loco fuit primo paradiſus terreſtris, in quo fuit
terra promiſſionis. Dicitur vero plantatus a patre
orientis, et terra illa dicitur ad orientem vergere,
eo quod ad occidentem ſit mare. Vnde et occiden-
tem Hebræi vocant mare — In huius horti medie

plantatæ erant arbores vitæ et ſcientiæ, duæ vnum
Chriſtum figurantes, ſeu duplicia eius dona, corpo-
ris et ſpiritus. Erant item in medio horti, inſtar
Ieſu Chriſti, qui eſt arbor vitæ et ſcientiæ in medie
mundi plantata, ſicut eſt vere natus Chifiſtus in me-
dio habitabilis terræ loco. Hinc dieitur lerufalem
poſita in medio terrarum et gentium, Ezech. ö. Me-
dium terræ, et medium populorum dicitur, Eſa. 24.
ét pſal. 73. Cui concordat geographica veritas,
quanquam terræ facies deformis vix medium locum
admittat. Non fſolum vero eſt locus ille in medio
terrarum; et gentium, in medio et temperato ſolo;
ſed et in medio marium, oceani et meditêrranei. In
ircuitu eius ſunt maria, Cyprium, Aegyptium, A-
rabicum, Perſicum, Hircanum ſeu Caſpium, ac et-

iam Euxinum. Non eſt in aliis regionibus locüs ta-

lis, ad quem ſit ab omnibus terris tam facilis acceſ-
füs, in quem maria omnia tendant, et mägnis in
terram factis ſinuum excurſionibus, illi loco appropin-
quent. Locum etiam illum terreſtris paradiſi effe 10-
cum terræ promiſſionis, probat Ioël, qui eam terfam

ait fuiſſe paradiſum Dei, antequam hoſtis eam innaderet,

Ioëlis 2. Probat id ipfum Efaias cap. 5 I. & 8. et 6 1. et
Ezechiel cap. 36. Nam Sion arx, et locus paradiſi, ab
Adamo factus ſaualidus, deſolatus, et ſterilis, iteraum per
A. 3. Chri-

37 1 DE ORBIS PERDITIONE

Chriſtum fit delitiarum hortus, et paradiſus Dei. Ef-
fuſis baptiſmi aquis nos in paradiſum reſtitui, docet
ibi Ezechiel. Ea ipfa eſt cæleſtis Sion, a cuius in-
troitu nos vsque ad Chriſti reſtitutionem vetuit Deus
per cherubim, cum acie gladii verſatilis, Genes. 3.
Figura illa indicat, non eſſe amplius in terris inue-
niendum paradiſi locum, donec Chriſtus reſtituat.
Quod ſi quis dicat, non fuiſſe illum locum pa-
radiſi, quia inde non egreditur fons, et quatuor flu-
mina: nos dicimus, ob peccatum hominis, et fuper-
ueniens diluuium, efſe ruptos fontes, et immutatos
fluuiorum ordines, vt docet Moſes. Facta item mon-
tium et vellium deformitates variæ. Imo pro nobis
facit, quod illa flumina circa locum illum -vtrinque
commemorantur. De Tigri et Eufrate manifeſtum

eſt. Gihon ibi eſſe legitur. 3. reg. I. et 2. para.

3 2. Hic ipſe in Eſaia et in Euangelio dicitur poſtea
Silohe: et Chaldæus interpres vocat Gihon & 9 V

Siluha, ſiue Silohe, locis iam citatis. Piſon vero
quartus fluuius eſt, in vicina terra Havila, quæ eſt
Arabiæ pars, Genes. 2. 25. et I. Samu. 15. Quid
de cherubim? In nube ſunt ipfi poſtea viſi: vnde

et paradiſum eo translatum, quidam retulerunt. In

nube eos Deus collocauit, hortum totum propter
peccata deſtruens, ſicut deſtruxit templum, in quo

erant Cherubim, Chriſtum adumbrantes. Indicabat
Deus, ſe velle omnia in melius reformare, per Chri-
ſtum ibi adumbratum: id quod manifeſte docet in re-
probatione lapidei templi, Eſa. 66. Ad tempus re-
liquit ibi Deus hortum, ſi forte eius rei cognitio vi-
cina homines prouocaret ad peccati cognitionem et pœ-

nitentiam. Paradiſus ergo ille carnalis fuit ipſamet pro-

miſſionis terra, quæ per peccatum primam illam ami-
ſit pulchritudinem, ſicut et reliqua tota terra per
peccatum eſt alterata, vt tribulos proferat et ſpi-
nas. Perire debuit hortus ille pollutus, et propter

hominem factus, cum deeſſet homo cultor horti

et cu

et eut
hortu
illam
huc te
Aliis d⸗
dam,
keſtitut
(us A.
riil inn
Teſtitut
locl
tum.
Paradit
A V
Vere
lbi fo
Parad
commm

leſtis

ek: h
lins 4
In ain
Lechie
In not
Vine
Ade,
us.
tum
ta en
Cund
10,1
eſt e
titum
Vitan
Tilem
domi
erer

N

ſus Dei 1
timi,
2 cliut
Vetnite
8, Genb,

Rterris in
Teſkitun tud

n Doun
hglanirt.
ii, erſe
ſ N
no No N

Aun Kr
de mnnitk
I. et . N

Gicurge

hon N
ion
wilt, h
. 19, V.
en fil: N
etnlet.
tun
Ohn, 97
es. nin
ne, b
e Cotrii
d tei!
icngin
forene⸗
tipenen

otu enn

oſemn 4/
et
cllucr
46

L I) B E R 1I1. 375

et cuſtos. Opera enim et cultura hominis indigebat
hortus, vt docet ibi Deus. Quanquam porro terram

illam primam amiſerit paradiſi pulchritudinem, ad-
huc tamen poſtea lacte et melle manare dicitur, et
aliis dotibus ornatur, Num. 13. vt veſtigium quod-

dam, et paradiſi vmbram illa contineat, in Iudaica
reſtitutione. Ille idem locus, a quo eſt primo eie-
Gus Adam, eſt Abrahæ poſtea promiſſus, et filiis Iſ-
raël iuxta literam reſtitutus. Quæ figura fuit veræ
reſtitutionis nobis ibidem factæ: quibus id totum
quod a ſeculis perierat, eſt iam ſpiritualiter reſtitu-
tum. Reſtituta eſt nobis terra promiſſionis, cæleſtis
paradiſus, vera domini requies, et ſpiritus ſancti fum-
ma voluptas: maximæ piis animis deliti?. Chriſtum
vere poſſidere, et cum eo iam regnare in æternum.
Ibi fuit paradifus, et ibi natus Chriſtus, ei ſoli loco

paradiſum primo reſtituit, eum deinde vniuerſo orbi
communicans. Cæleſtis illa leruſalem et Sion, cæ-

leſtis paradiſus, regnum ipſum cælorum, intra nos
eſt: huiusque gloria longe maior, quam terreſtris il-
lius Adæ paradiſi. Gloria maior, et latius diffuſa.
In anima ipfa eſt nunc paradiſus, vt ex Eſaia, et E-
zZechiele eſt iam citatum, et docet Ieremias cap. 31.
In nobis eſt fons ille paradiſi, vnde flumina aquæ

viuæ orbem irrigant, Ioan. 7. Erat Iudæis, ſicut ipſi

Adæ, paradiſus carnis, nobis autem paradiſus ſpiri-
tus. Data eſt ipſi Adæ lex, per quam in delitia-
rum horto ſecundum carnem perpetuo viueret. Da-
ta eſt Iudæis lex, per quam in terra promiſſionis ſe-
cundum carnem ad tempus bene viuerent. Nobis ve-

ro, ſublatis legibus, quas ſunt illi transgrefſi, reſtituta

eſt gratis cæleſtis paradiſi iuſtitia, in qua ſecundum ſpi-
ritum perpetuo viuimus. Immortalem illam futuram
vitam nos iam in interno homine viuimus. Corpo-
ralem requiem habuit Adam, Iudæi in requiem
domini, quæ carnis erat requies, vt quiete vi-
uerent, ingreſſi fſunt. Nos vero in requiem
B A. 4. cæle

376 DE ORBIS PERDITIONE

celeſtem et perpetuam, magna ſpiritus tranquillita-
te: nemine nos accuſante, ſed Chriſto propitiante.
Chriſtus ea, quæ a ſeculis erant deſerta, reædificat,
. paradiſum ipſum Eſa. 58. Deſolatum et deſertum
ibi docet propheta paradiſi locum, quem Chriſtus
reſtituit. Idque facit cum fœnore multiplici. Nam
altera tantum arbore in paradiſo veſci poterat Adam,
nos vtraque. Nos vera ſcientia boni et mali in fidei
baptiſmo per ſpiritum ſanétum donamur, et lignum
vitæ in cæna domini verum cibum habemus. Vere
funt nobis baptiſmus ſpiritus, et cæna corporis Chri-
ſti, plus quam duæ illæ arbores paradiſi, cum illud
fuerit vmbra huius veritatis. Altera poſtquam fue-
rimus e fſupernis nati, iugiter vti nos oportet, vt
cæleſti illa paradiſi vita viuamus. Hæc eſt arbor vi-
tæ in cæna domini, qua et iugiter ſuo modo vteba-
tur Adam: Alteram nos ſemel inſigni ſpiritus dono
per regenerationis lauacrum accipimus, ſicut eam ſe-
mel Adam male accepit. Hic itaque paradiſus, et
eius dona infantibus non competunt. Non poſſunt
hæc reſtitui, niſi lapſis ob comeſtionem immaturam
et maturum fructum per Chriſtum iterum comedenti-
bus. Heæc eſt ſiquidem perfecta medicina, vt con-
traria contrariis curentur.
Ex dictis hoc inferas: cum Chriſtus per Sirtum
ſanctum ſuum in cælum nos erigat, regni cælorum
cognitionem et fruitionem donans, ac viuum illius im-
mortalitatis guſtum: manifeſte ſequitur, eos in Chri-
ſtum blaſphemare, qui carnalem illum Adæ paradiſum
huic regno cælorum præferunt: quaſi potentior fue-
rit Adam in lædendo, quam Chriſtus in ſanando. Eos

etiam Paulus manifeſte damnat, oſtendens, gratiam

hanc Chriſti multis nominibus caſum illum Adæ vince-
re, et ſuperabundare, Rom. 5. Si vnius inquit deli-
cte multi mortui ſunt, multo magis gratia Dei, et
donum, per vnum Ieſum Chriſtum exuberauit: Et
iterum, Si vnius delicto mors regnauit, per vVnum,
multo

nulto
doni
VnO I
um,
Leo
loan.
oria
ins
lie n.
cum 0
conmec
Adam
Mutrin
Chrig
ſcienn
dem
Vidit
terra,
Adam
de ce
eſt ex
15.
Na g
ritu
totun
0
hen,
tuit
dem
Max
Chri
Dtior
kecen
ferno
uim
in⸗

N

trungniie
0 pkopiüin
1, erclien

net een
Uem Cnrin

tiplic. N

voterat A
t mil u

.

n

pors

un, et
benns. i
ni
Doltgumi
08 Ooit
et rdn!
0 modn
hhitins
, ſen anl
Punnclißt
gen immm
rum Conel
fcin, Nn

1s Nrhi

reni e

jivonilu
r, el nd
Ade pun
Pwir⸗ .
ſnm
dens,
un rin
1s liti
grat tin
bene KRM

D
1

L. IB ER I. 377

multo magis qui exuberantiam gratiæ et exuberantiam
doni iuſtitiæ accipiunt, in vitam regnabunt, authore

vno Ieſu Chriſto. Tertio ait, Vbi abundauit deli-

tum, ibi ſuperabundauit gratia. Et Chriſtus ipfe ait,
Ego veni, vt vitam habeant, et abundantius habeant
Ioan. 10. Nihil vnquam habuit Adam, quod cum
gloria reſurrectionis Chriſti, et ſpiritu regenerationis
eius nobis datis, poſſit conferri. Nam ſpiritus eſt
hic nouus, gloria noua, et cælum nouum, in quo nos

cum Chriſto noua ratione regnamus. Nos ſoli vere

comedimus de fructu illo paradiſi, non carnaliter, vt
Adam, ſed ſpiritualiter. Nos ſoli vera Chriſti carne
nutrimur, et eius ſanguine potamur. Nos ſoli per
Chriſtum ſpiritu ſancto et ſalubri illa boni et mali
ſcientia donamur. Nos ſoli vere Deum in Chriſto vi-
demus, quem in angeli vmbra, et tantum carnaliter

vidit Adam. Differunt hæc ab illis, ſicut cælum a

terra, ſpiritus a litera, veritas ab vmbra. Primus
Adam de terra terrenus, et animalis homo: ſecundus

de cælo cæleſtis et ſpiritualis Ieſus Chriſtus, et qualis

eſt cæleſtis ille, tales et hi, qui cæleſtes ſunt. I. Cor.
158. Regnum Chriſti eſt regnum ſpiritus, et cæleſte.
Ea quæ per Adam erant mortua, nunc Chriſtus ſpi-
ritu viuificat, vſque ad cælum meliora reddens, et ſe
totum ad noſtrum vſum accommodans.
Obiiciunt illi, imperfectam eſſe Chriſti redemptio-

nem, quia non id totum, quod perdidit Adam, reſti-

tuit Chriſtus. Reſpondeo perfectiſſimam eſſe Chriſti re-
demptionem, in eo quod ipſe voluit eſſe redemptum.
Maxima ac perfecta eius in nobis dona dicuntur. In
Chriſto nos non ſolum habemus õ redem-
ptionem, ſed aoXαντιοσιν perfectam et conſummatam
redemptionem, Colos. I. Perfecte nos Chriſtus ab in-
ferno eripuit et in cælum tranſtulit: nunc ſecundum
animam, poſtea ſecundum carnem. Satanæ ſcopus erat,

animam perdere. Ob id eſt in carnem intruſus, vr

A. 5. animam

378 DE ORBIS PERDITIONE

animam laceſſat. Animas etiam ad ſe poſt mortem

omni diligentia trahit. Ob id quoque ſapienter Chri-

ſtus, quod nobilius erat, prius ſanauit: contra carnis
item aculeos opem tulit eximiam. Imo immortalem
verum hominem ex carne et ofſibus, nunc facit Chri-
ſtus, vt oſtendemus libro quarto. Serpentis iacturam
nunc perfecte reparat Chriſtus in anima, et ſuperaddit.
Corporalis namque externi hominis mors, quam ipſe-
met Chriſtus ſua ſeêntentia intulit, vitari non poteſt,
niſi ipſe contra ſeipſfum agat. Peccati morte per ſer-
pentem primo mortuus eſt Adam: mox factus ſerpen-
tis ſeruus, et ſatanas in eius carnem intruſus. Ob
quam rem ipſi Adæ iam pœnitenti, medicinali ſenten-
tia eſt decreta in puluerem reuerſio, vt hac via poſ-
ſet caro polluta mundari, et munda reſurgere. Quan-
quam in ſolam pœnam hoc ei feciſſe videtur Deus, ta-

men et formam liberationis ſpectauit, per Chriſtum

futuram: qui pro nobis mori voluit in carne munda,
vt ſpem alterius mundandæ daret. Si iterum obiicias,
Quod plures perdidit Adam, quam ſanauit Chriſtus:
reſpondeo, Eximii doni eſfe proprium, vt paucis con-
feratur. Multi ſunt vocati, pauci electi. Omnes etiam,
quos læſit Adam, ſanat Chriſtus, in eo in quo læſi
ſunt: omnibus enim mortem primam et infernum tol-
let. Omnes in Adam mortui, omnes in Chriſto reſur-
gent I. Cor. I15. Ad mortem ſecundam non ex facto
Adæ, ſed ex factis propriis damnaàbuntur, qui bona
et mala cognoſcentes mala fecerunt. Ecce verum iu-
dicium Dei.

Quæſtiones hic non nullæ ſuperſunt, quibus expli-

catis omnia magis illuſtrantur. Prima quæſtio, Quare
illum ſerpentis aculeum non penitus in nobis extinxit
Chriſtus, ſuo ſpiritu nos viuiſicando? Reſpondeo,
Quia voluit Chriſtus nos ſibi militare, ideo hoſtem
dimiſit. Arma ſpiritus contra carnis procellas ſuf-
ficientia nobis dedit, vt ſerpentis caput iugiter
conteramus, et hoſtem ipfſum, qui nos ſemel interfe-
cit, nos

cit, n.

mortifi
nobis
aut de
Non ta
impeccz!
Uire et
et flios
ſrmitates
inobis
Nan in
tentiam
Virtutis
nis ſord
Nentes,
Chriſti
Vt inha
infirmit.
angelum
gis,
Teportab
Secun
Uare vol
coerhet
Nobis d
Morte l
homo
Deus
erat hea
inſinita
inſtaur
ſuſfcie
tllit en
te ſati⸗
elet i

NE.

pienter i

Contta e

dimmond
de fueit
ntis ulnn.
et ſupennd
3, Cbinirt

non
lorte eſ

falts ſen

intruin.
icinni ken
tlue s
etur Denz

t ndu
Onnesen
N in 1

ub
nobi
zllt “
—

L I B E K I— 379

cit, nos pluries mori faêiamus, carnem cum ſerpente
môͤrtificando. Ad maiorem gloriæ victoriam ea res
nobis cedit, ſi tam ſeæuum hoſtem iugiter vincamus,
aut de iam victo in dies magis et magis triumphemus.
Non tantum fuiſſet Dei artificium, ſi ipſum Adamum

impeccabilem feciſſet. Sicut eum voluit initio exami-

nare et probare, ita nos redemptos probare vult: ſicut
et filios Ifraél, relicto inter eos Chananæo. Quod in-
firmitates carnis, et labores alios nos patiamur, auget
in nobis potius gloriam regni Chriſti, quam diminuat.
Nam in hac carnis infirmitate voluit Deus fuam po-
tentiam et gloriam manifeſtare, vt ſingularis in hac re
virtutis Dei eminentia dignoſcatur. 2. Cor. 4. Car-
nis ſordes, et ſtimuli ſerpentis, in nobis adhuc ma-
nentes, non faciunt nos inferiores, ſed per gratiam
Chriſti maiores: et gloriamur in infirmitatibus noſtris,
vt inhabitet in nobis virtus Chriſti. Nam virtus in
infirmitate perficitur, vt reſponſum eſt Paulo, cum
angelum fatanæ a fe abigi rogabat 2. Cor. 12. Eo
magis, quia ab hac pugna, qui legitime certauerit;
reportabit gloriæ coronam.
Secunda quæſtio, Quare illa Paſſionis via nos ſal-
uare voluit Chriſtus? Quia ita pater volebat, quia ita

docebat, et quia nos ibſe amabat. Vt tantæ victoriæ

nobis daret exemplum, et vt mortuam carnem carnis
morte liberaret. Sicut peccatum ſuperbiæ fuit, quod

homo ſe faceret Deum: ita medicina fuit, quod

Deus verbum ſe faceret humilem hominem. Dignus
erat homo infinita pœna, qui maieſtatem offenderat
infinitam. Nec lege naturæ, nec lege ſeripta, ſe
inſtaurare homo poterat. Homo fatisfacere non
ſuffciebat, et de reatu mortis agebatur. Opor-
tuit ergo homine maiorem ibi fatisfacere, et mor-
te ſatisfactionem mortis fieri: quæ mors iuſtum
eſſet illius a morte redemptionis precium. Hæc
autem fuit mors precioſiſſima filii Dei, precium alte-

rius mortis digniſſimum, grata Deo redemptio, im-

menſi

380 DE ORBIS PERDITIONHFY

menſi ſceleris immenſa compenſatio. Vniuerſalis ho-
ſtia, pro vniuerſali delicto, hoſtia gratiſſima, cuis
nidore delinitus pater iram remiſit. Obtinuit mors
innocentiſſimi fllii Dei, ab ipſo ſatana inique procu-
rata, prioris mortis captiuorum liberationem, ipſam-
que deinceps infernalis mortis erga credentes ſubla-
tionem. Magnum eſt hoc mortis Chriſti myſterium,
quod in ipſius mortem baptizatos, quaſi ſecum mor-
tuos, et reſuſcitatos aſſumit ad cæleſtia, infernum
nunquam viſuros. Magnum vndique beneficium, ma-
gna gratia, et magnus erga nos amor, quod omnia
omnium peccata et miſerias in ſe tranſtulit. Se ante
Deum pro omnibus reum conſtituit, pœnam nobis de-
bitam ſuſtinens, quaſi flagitia, et ſcelera noſtra ipſe
commiſiſſet: ſicut ait, Quæ non rapui, tunc perſol-
uebam, pfſal. 68. Ipfe erat illa mactata victima legis,
in quam coniectis manibus coniiciebantur aliorum
peccata, et maledicta. Singulari item ratione homi-
nem eſſe oportuit, qui liberaret: ſicut homo erat,
qui captiuitatem fecerat. Iniuriam ſibi factam quære-
retur dæmon, ſi Deus ipſe aut angelus quiſpiam, ab
inferis eriperet hominem, iuſta Dei ſententia, in præ-
dam datum hoſti, cui ſe ſubiecerat. Si homo non vi-
ciſſet inimiecum hominis, non iuſte victus eſſet inimi-
cus. Sed quare mortem Chriſti procurauit de-mon?
Quia graue illi ſemper fuit in terris iuſtum aliquem
videre, qui alios doceret. Hinc iuſtos ipſe occidi
perpetuo curauit, et vt eos ſibi ad inferna raperet.
Excæcatus dæmon Chriſtum quoque cogitabat, per
mortem in infernum tradere, etiamſi viuentis illius
fuiſſet maximam conta ſe virtutem expertus. Cogi-
tabat ideo, quia inſignes alios omnes ab origine
mundi, eo deductos, velut ſibi fubditôs detine-
bat. Et hunc magis appetebat, quia ſibi magis noce-
bat. At in huius morte fefellit demonem regula
ſua. Cum in hunc, qui mortem nullo modo me-
rebatur, ius mortis dæmon inique habere voluerit,
ius

ils me
meruit
iniquus.
gecipien
ſcender
juſlug
pens il
gnum
Altato i
Chriſtun

ſtum eo

ipfus e
mones
Nimirn
tils,
tem C
Ta reſu.
itague,
Ptus e
Ciptina
gtem e
ttici fi
uu cre⸗
Mun ſa
Vicorig
tenn die
le inke
inlerni
et inke
Decens
Juamui
Clit pe
ſi eſt
Uibus
Veniens
A vide
d t

NE

inertilst.
Gim, ai
bümut n
higue e
Dnenn, ir
Gentes il
t ſſtenn
ſeeun i
1, infem
leſcciun, *
Lo

uun wbe
1 Nole,
tne ei
ntur Unn
tricne e
t homn
ictamn gen
gihin

eltin

nomo nt.
Auit im
ſtum Ninnl
inlt
Vernn tM
okithe, Pr,N
nents 0
tus⸗ 16
10 N
1hs en⸗
gs N
Aen 1 4
eo

65

L I B E R IJ 381

ius mortis tunc merito perdidit. Et eo magis id

meruit deæmon, quia ſemper antea in homines fuerat
iniquus, contra Deum agens hominemque Deo carum
decipiens. Serpens ipſe, qui ab initio lignum con-
ſcenderat, vt homini imponeret, fſerpere deinde humi
iuſffus eſt, demittendæ ſuæ poteſtatis indicio. Ser-
pens ille aſtutus, qui in lignum ſe exaltans, per li-
gnum vicerat: a ſerpente illo aſtutiore in lignum ex-
altato iuſte victus eſt, ipſemet id contra ſe procurans.
Chriſtum in inferno ligatum tenere putans, per Chri-
ſtum eo deſcendentem eſt ipſe legatus, et carceres

ipfius confracti. Hinc dicitur Chriſtus ſpoliatos dæ-

mones in confuſione maxima reliquiſſe; Colos. 2.
Nimirum, ſi per diſcipulos Simonis magi, vt ait Igna-
tius, prædicabant de'-mones, non fuiſſe veram mor-
tem Chriſti, ne in eorum confuſionem crederetur ve-
ra-reſurrectio, poteſtatem inferni tollens. In laqueo
itaque, quem Chriſto tetenderat deæmon, ipſemet ca-
ptus eſt, cum in morte eſſet Chriſti virtus abſcondita.
Captiuam inde duxit Chriſtus captiuitatem, captiui-
tatem captiuauit, et dedit dona hominibus. Sicut
tridui fuit tentatio ſerpentis in paradiſo, a ſexta die,
qua creatus eſt homo, per ſabbatum, vsque ad pri-
mam ſabbati, qua fuit eius in hominem infernalis

victoria: ita triduo Chriſtus in inferno manens, par-

tem diei ſextæ, et totum ſabbatum, prima ſabbati
de inferno victor reſurrexit. Per omnia mortis et
inferni myſteria tranſiuit Chriſtus, vt nos a morte
et inferno liberaret, ac omnia myſteria compleret.
Decens ergo et necefſaria nobis fuit mors Chriſti,
quamuis in ipſo non eſſet moriendi neceſſitas. De-
cuit perfectum doctorem facere, quæ docebat. Paſ-
ſus eſt ille, et patiendo vicit, qui homines in paſſio-
nibus docebat fore victores. Si in ſola Dei forma
veniens, docuiſſet homines Chriſtus, non tam commo-
da videretur doctrina, ſolo verba data, ſicut quæ ver-

bo et exemnpla: cum præſertim ſit eius virtus no=

bis ad

*

382 DE ORBIS PERDITIONE

bis ad faciendum communicata. Eorum dockrina fa-
cile contemnitur, qui dicunt, et non faciunt: nam
loqui eſt ſemper facile, præſtare autem difficile. Car-
nem pati oportuit, cum in carne eſſet peccati omnis
origo: et artificium maius eſt in imbecilla carne tan-
tam gloriam et potentiam manifeſtare. Bene igitur
omnia fecit, et magno ſibi nos amore deuinxit, ita
pro nobis tanta humilitate ſe offerens.
Ipſum Adæ peccatum, quod fuit interna cauſa
propriæ ipſius mortis, fuit etiam externa cauſa mor-
tis Chriſti. Chriſtus in ſe non habebat neceſſitatem
moriendi, ſicut nec Adam ante peccatum. Niſi fuiſ-
ſet interfectus, Chriſtus perpetuo vixiſſet. At ge-
nus humanum non fuiſſet tunc redemptum, niſi ipſe
pro nobis mori ſponte et libere voluiſſet, magno ſuæ
erga nos dilectionis beneficio. Chriſtus ipſe ante-
quam Adam peccaret, iam in verbo erat apud Deum,
futurus verus homo. Si Adam non peccaſſet, citra
mortem fuiſſet Chriſtus incarnatus nos ad gloriam
cæleſtem viuentes, immutaturus absque aliqua morte.
Cum autem per peccatum, ſit caro tota corrupta,

quam oportebat mortem obire: voluit pater miſeri-

cors, vt Chriſtus in carne veniens, morte ſua mor-
tem noſtram tolleret, nunc in ſpiritu eam tollens,
demum in tota carne.
Tertia quæſtio, Quæ eſt illa æterna mors, duam
ſibi et ſuis promeruit Adam? Non enim videtur æter-

na. Reſpondeo, Adam ipſe æternam mortem prome-

ruit, cum æternis animæ doloribus: et morte æterna
omnes cum æternis doloribus, quod in ſe erat, ſimili-
ter interfecit. Id eſt, quod niſi Chriſtus ſubueniſſet o-
mnes in Adam moriebamur, nunquam reſuſcitandi. Hac
ratione dicitur Chriſtus reſurrectio, quia ſine eo nihil
vnquam reſurgit. Reſurrectio omnis per Chriſtum eſt,
Ioan. 6. II. et I. Corint. 15. Vere eſt ipſe refurre-
Gtio, quia eius opera non ſolum omnes reſurgimus, ſed

etiam ad ipſius immortalitatem. Non eſſet nobis immor-
. tali

talitas
tem n0
guoch in
lob. 19
rediens
lxc rel
Puluis,
Cenlus
le ſeclun
Ullos er
iglo eſe
terna:
ſüccurri
Ma
Arbitrin
ſed ne
cere vy
An nor
Chriſtun
Datrem
lale, N
ſto ſbi
Hlalluein
leceſſar
N nec

Dei, et

ſi inde
Ulud v.
Volunte
Et nece

Nnos
Jua
di hec
Cdtum,
dommig
Eintliin

XN.

Cocti:
fkciunt n
Ciſfelle
pecciti u
la enne n
Pere t
deuinnit:

internn

1t Mdln
peectle, 5
08 11 is
Aigs m

1

tot .

t pner
orte iu

1 Ms,
Viden
1tten

3
, Motlet

ſe eln „

neil
itni⸗ .
1 ſlee .
Citui
it “
inzing,

oro

8
.
4

L IBER I. 383

talitas ſine Chriſto, cum ille ſua morte immortalita-
tem nobis peperit. 2. Timot. I. et I. Pet. I. Homo,
quod in ſe eſt, moriebatur nunquam amplius futurus
Iob. 14. et Eccleſiaſtes. I12. Spiritus vadens et non
rediens, pſal. 77. Sola Chriſti miſericordia datur
hæc reſurrectionis vita ipſi homini, qui alioqui quaſi
puluis, et arida herba peribat, non amplius cognoſ-
cendus pſal. I02. Habemus ergo, quauis exceptio-
ne ſecluſa, generalem regulam, Filios Adam et par-
uulos et magnos, omnes natura filios iræ, omnes in

ipſo eſſe mortuos, morte infernali, quæ in ſe erat

1

terna: niſi ex mera gratia, et liberali miſericordia
ſuccurriſſet Chriſtus.
Magi tamen noſtro ſeculo nati, ob ſeruum ſuum
arbitrium, negant, hanc eſſe gratiam Chriſti liberam,
ſed necefſfariam: quia Chriſtus non potuit contradi-
cere voluntati patris. Mirum diaboli præſtigium.
An non potuit Deus aliud velle? An non potuit
Chriſtum a morte ſeruare? An non potuit Chriſtus
patrem rogare? Potuit Deus Chriſtum a morte ſer-
uare, Marci I4. et Ileb. 5. Potuit Chriſtus propo-
ſito ſibi gaudio frui, ſine morte et ignominia. Heb. 12.
Hallucinantur miſeri, quid id, quod ex ſuppoſitione
neceſſarium dicitur, faciunt ſimpliciter neceſſarium:
vt nec Deus, nec Chriſtus aliud poſſint. Prouidentiam
Dei, et prædeſtinationem Dei, inſano ore iactant, qua-
ſi inde ſequatur illa in omnibus adſtringens neceſfſitas.

IIIud verum eſt, quod Chriſtus non potuit contradicere

voluntati patris. At voluntas patris ab omni tempore
et neceſſitate eſt mere libera, ac etiam voluntas Chri-
ſti. Sicut vero ipſe libere in omnibus poteſt, ita facit,

Vt nos in aliquibus libere poſſimus, ipſe poteſtatem dans.

Quarta quæſtio, Quare tam ſeuere egit Deus, toti or-
bi hæc tanta mala mox inducens, ob vnius hominis pec-
catum, non ita magnum, ſicut pleraque alia a poſteris
commiſſa, quæ ipſe tolerat? Reſpondeo, Deus ita in ori-
ginali iuſtitia omnia creauit, pura, et immaculata, vt pec-
cante

384 DE ORBIS PERDITIONE.

cante homine et ſeipſum maculante, neceſſe fuerit,
eum ab immaculata vita pelli, cum ſe talia non com-

patiantur. Nunc vero nobis ab origine maculatis ea
punitionis ratio ceſſat. Nouum peccatum non eſt
nobis incompatibile, ſed coinquinata cum conquina-
tis ſe compatiuntur. Ob infirmitatem conceptionis
noſtræ inquinamenta noſtra tolerat Deus, ne totiens
oporteat nos omnes repente perdere. Hoc apparet
in orationibus Moſis pro populo. Hinc orat Dauid,
Ecce in iniquitatibus conceptus ſum. Et alibi, Tu
noſti figmentum meum, et ſtultitiam meam. Ad re-
miſſionem nobis ea infirmitas facit, ſi ad propitia-

torem confugiamus. Quanquam vero ad tempus.

multa tolerat Deus, tamen vbi conſfummatum fuerit
peccatum, mortem ſecundam non poœenitentibus tan-
dem infert. Hanc autem pœnitenti Adæ, et morte
prima punito, non intulit Deus pro peccato primo.
Qua ratione eſt grauior peccati noſtri ſecundi, quam
primi Adæ peccati punitio: ſicut grauior eſt mors

ſecunda, quam prima. Idque tanto magis, quanto.

maior eſt in nobis boni et mali ſcientia. Secundum

ſtatuum mutationem, mutatur ratio pœnarum, ſicut

ratio delictorum iuſtiſſimo iudicio.

Quinta et vltima quæſtio, An vera ipſa ſubſtantia⸗

diaboli ſit in homine? Qualis facta eſt per peccatum
in ipſo Adam mutatio? Facta ſiquidem fuit ibi mu-
tatio, et in oculis, et in reliquo corpore, et in ani-
ma, quæ mox in cognitionis vitium eſt transmutata,

cum inſigni pudore. Hinc homicidarum, flagitioſo⸗

rum, et a dæmonibus occupatorum ſolent facies mu-

tari. Hanc totam rem plenius cognoſcemus, ſi con-
feramus hominem terreum cum ipfa terra, quæ ber

ipſius peccatum eſt immutata, ita infecta, vt niſi cul-

ta, victum non proferat: et adhuc tribulos proferat et
ſpinas. Non terram modo et fructus eius, et animalia, ſed

et mundum totum infecit dæmon, e et obicurauit. Fumus

quidam

1

guida⸗
per pe
torem,
ei ſün
Cemen
Linem,
cocet,
Ade ey
Ebleura
iorum
