ddi ſonalis? Reſpondeo, in prophetis ſemper futurum dene⸗
u le prædici filium. Orietur vobis ſol juſtitiæ, Malach.
1 i 4. Aperietur terra, et germinabit ſaluatorem, Eſa.
ier e 45. Egredietur virga de ſtirpe Iſai. Eſa. 1I1. Orietur
Kan 4dux eius ex eo et princeps de medio eius producetur.
ek⸗/ Iere. 30. Orietur ſtella ex Iacob, Num. 24. De Beth-
gauit n leem egredietur Dux, Mich. S. Vocabis nomen eius
1 Immanuel, Eſa. 7. Ero ei pater, et ipſe erit mihi filius,

f. 5. 1. pa

90 D E TRINIT ATE

1. paralip. 17. et 2. reg 7. Filius altiſſimi vocabitur.
Lucæ I. Putas Ioannem voluntate humana loquutum
verbum potius quam filium dixiſſe? Vnde tantus vo-
cum abuſus? Vnde tanta filios ſomniandi licentia?
Nec verbum vnum, nec iota vnum in bibliis oſtendere
potes, quo verbum illud filium olim appellarit ſcriptu-

ra. Qui ſermonem Dei rite ſeruabit, vbi in ſcriptura

Viceſi-
mus lo-
cus.

dicitur verbum, dicet et ipſe verbum, vbi filius, fili-
us: olim verbum nunc filius. Tribuitur quidem filie
Ieſu Chriſto æterna generatio. Filium hunc hominem
hunc Ieſum dicimus ab initio apud Deum fuiſſe, in
propria perſona et ſubſtantia. Verbum erat olim per-
ſonalis fllius, in perſona et ſubſtantia futuri filii. Nam
erat oraculum illud perſona Chriſti apud Deum. Ab
æterno apud Deum eſt hic ipſe leſus Chriſtus, perſo-
naliter et eſſentialiter, ſecundum ſubſtantiam corpo-
ris et ſpiritus. Concedendum igitur, verbum fnile
olim perſonalem filium, non realem.
Vitimus locus eſt epiſtoleæ ad Hebræos, cap. 2.
Non angelos aſſumit, ſed ſemen Abrahæ aſfumit. Ex
verbi hypoſtaſi, et perſona, conceſſuri ſumus, quod
ipſum de cælo veniens carnem aſſumit et induit.
Quanquam etiam concedamus, quod ipfſe homo car-
nem aſſumit et carne veſtitur, ſicuti ait Iob, pelle et
carnibus veſtiſti me: hic tamen de aſſumptione locus
aliter nunc exponitur. Apoſtolus non comparat ſemen
Abrahæ vni angelo, velut vni humanitati, ſed toti an-
gelorum cætui. Quaſi diceret, Non venit angelos libe-
raturus, et in ſe aſfumpturus, ſed homines. Non de
præterita humanitatis vnione, ſed de præſenti, et quo-
tidiana hominum in ſe afſumptione, cum emendatio-
ne quadam ibi loquitur apoſtolus, vt &ναπαι
T, verbum Præſens ibi aperte docet. Collectiue
ſumitur ſemen Abrahæ, vt plurimis ſcripturæ lo-
cis conſtat, maxime Ioan. 8. pſal. 104. et Eſa. 41.
vbi hæc affumptio declaratur. De aſſumptione ea-

dem habetur exo. 19. Vigdiſtis quomodo por-

tauen

tanerl
te au
traxit
ſter
ſed ne
ens 2
regnun
loan.
ſumpfi
30. A
Ibiemn
dieris,
Aunp
leſtem
qui e
Deum
dunt,

i woeabin
u loquum
e tantus n
ndi Heeni,
iis oftende
llaritſciin
i in ſihn

⸗“Hl
riſkus, de⸗
Utiam n
verbunn ii

208, 1)
Aſumnit.1
ſunmns, dl
it et Ud

3

lob, pelet
Ntione e
nparatk. ln
ſec tol
Angelosln

enat
rhall,
Cole
tiptne!
et E.
nptione“
nodo N

A

L I B E RK II. 91

tanerim vos, et aſſumpſerim mihi. Et 3. reg. 12.
te autem aſſumam. Et a:, reg. 22. aſſumpſit me, et
traxit de aquis multis. Ad hunc modum fidelis no-
ſter pontifex Ieſus Chriſtus, non angelos affumit,
ſed nos a diaboli ſeruitute liberans, et de morte tra-
hens ad vitam, aſſumit in gremium ſuum, in cæleſte
regnum, et gloriam Dei. Aflumam vos, inquit,
Ioan. I4. Aſſumite vos inuicem, ſicut Chriſtus aſ-
ſumpfit nos in gloriam Dei. Rom. 14. Ad idem deut.
30. Aſſumet te, congregabit te, et introducet in re-
quiem ſuam. In quam requiem hodie lector ingre-
dieris, hodie e cælo genitus, et in cæleſte regnum
afſumptus, ſi tamen hodie audieris vocem eius, cæ-
leſtem illam, Hic eſt filius meus. Væ ſophiſtis,
qui cauillis et tropis tergiuerſantur. Væ illis, qui
Deum diſcerpunt, dilacerant, et imaginarie diui-
dunt.

92
D E TI RINITLATE
DIVINA LIBER TERTIVS
perſonæ Chriſti in verbo præfigura-
tionem oſtendens, viſionem Dei

et verbi hypoſtaſim.

Chriſtus Ieſus Dominus et Deus noſter, ex
tam multis locis iam patefactus, calcar nobis addit,
et animum roborat, vt maiora alia, quæ de ipſo
ſuperſunt, arcana deinceps proferamus. Eſt vero
ſumma tota, finiſque nobis hic poſitus, manifeſtatio-
nis Dei modum verum inueſtigare, ac Chriſtum
in omnibus ſcopum proponere. Hoc itaque tertio
libro, vt ad viſionem Dei perueniamus, de verbi per-
ſona prius diſſeremus, in verbo ipſo perſonam Chri-
ſti oſtendentes, vt totum ſermonis arcanum ſit Chri-
ſti glorificatio. Ad hoc tendere dicimus Ioannis pri-
mum euangelium, vt gloriam Dei in facie Ieſu Ohriſti

omnes videamus, vt eam gloriam in facie Chriſti

videri ait Paulus. 2. Cor. 4. Et loannes ipfe ait,
Verbum illud caro extitit, et vidimus gloriam eius,
Ioan. 1. Verbum ipfum diuinum, quod initio erat a-
pud Deum, nos vidimus I. Ioa. 1. Verbum erat Xo-
7ο idealis ratio, iam hominem referens. Id iam
occulte referebat, in quo futurum erat, vt palam vi-
deretur, et vidimus et teſtamur. IIlam vidimus in
facie Ieſu Chriſti gioriam, quam olim ſuper cherubim,

intra caliginem et nubem lucentem, tenebræ non ap-

prehenderunt. Illam vidimus Chriſti gloriam, quam
ipſe ab æterno habet apbud Deum, loan. I7. TIam
olim in verbo apud Deum erat futuri hominis leſu
Chriſti exemplar, perſona, et effigies. Et 7 1 6G0ρ⁰
g& 0ν, hæc perſona, hic vultus, hæc facies, hæc

homi-

homin
hus ſe
lona l

Olim I

Deo vi

ipſe ait
prophent
Prototy
enim àl
lplun
Chriſto
in arche
lelus.
guitur

Locue⸗

imagin
ipſam,
deſigna
Uic ea
Videbo⸗
inage
Num2,
Eunn et
Unt or.
Uid ait
Cuim fol
lete fe
hue fie
dem mn
Deo ſ
luper
igheis,
Dedes
Membre
igurnti
Mrobat
10. er

TI
TIVS
ſer⸗.

nDei

noltet,t
t nobis Al,
Iue de
munlett

2c Cn

itiqle tei
de verbi
erſonam (1
nuun ſt 0
8 Ioannisßr
e lein Cni
ſicie Cni.

nes iple 4

glorim
initio ern

um er

ens. Ii n
Vt pilam

wVidims

1 cheruti⸗

re 0I
rian,
. 11.
ominis
Et 16N
cies, n
on.

el

E IB E R HI. 93

hominis in Deo repræſentatio, myſtice latet in omni-
bus ſcripturæ locis, qui de imagine, facie, et per-
Iona loquuntur. Prophetæ videntes dicti, videbant
olim Deum, non alia ratione, niſi quia Chriſtum in
Deo videbant, et Deum per Chriſtum videbant, ſicut
ipſe ait, Qui vidit me, vidit Deum. Videbant olim
prophetzæ vultum Elohim, videbant in Dei oraculo
prototypum illum, et futuri hominis exemplar. Quid
enim aliud facie ad faciem in Deo videre potuiſſent?
Ipſam Chriſti ſubſtantiam ibi videbant, ſicut nos in
Chriſto videmus ſubſtantiam Dei. Primum exemplar
in archetypo illo ſuperiore mundo fuit homo Chriſtus
Ieſus. De hac in Deo effigie, figura, et imagine lo-
quitur Moſes Deut. 4. et 5. Num. 12. Et Exo. 20.
Loquentem populus ille audiuit, ſed loquentis Chriſti

imaginem non vidit. Et ibi aeE temunah, formam

ipſam, figuram, effigiem, et imaginem Ieſu Chriſti
deſignat, quam videbat Moſes. Comprobat hoc Da-
nid eadem voce vfus, pſal. 16. qui eſt Hebræis 17.
Videbo faciem tuam, et fatiabor cum apparuerit
imago tua. Hanc imaginem a longe vidit Balaam.
Num 24. Videbo eum inquit, et non nunc intuebor
eum et non prope. Hluſtrem hanc faciem deſidera-
runt omnes prophetæ videre. Hoc deſiderans Da-
uid ait pſal. 79. Qui ſedes ſuper cherubim, affulge,
cum ſplendore appare. IIluſtra faciem tuam, ſplen-
dere fac vultum tuum, et ſalui exrimus. Idem de
hac facie et vultu tradit pfal. 4. et 43. Ad eum-
dem modum pfal. 98. faciem et vultum Chriſti in
Deo ſpeculatur. Hunc vultum vidit Eſaias ſedentem
ſuper folium excelſum, velata tamen erat facies alis
igneis, Eſa. 6. Quam faciem ibi dixeris, et quos
pedes niſi Chriſti? Non erant quidem materialia
membra, ſed eorum in luce Dei relucentia, et præ-
ſiguratio Chriſti. Idipfum in viſione illa Ezechielis
probatur. cap. I. et I0. et in viſione Danielis cap.
10. et in viſione ſeptuaginta ſeniorum exodi 24.
Confer

94 D E TRINITATE

Confer eas omnes viſiones, cum viſione Ioannis in
apocalypſi, cap. I. et 4. et idem ab illis omnibus in
Chriſto viſum dices, perſonam, et faciem eandem.
Non erat larua ſola,; ſola ibi creata figura, vt
Enxerunt ſophiſtæ: ſed ipſe Deus ſe ita exhibere vo⸗
lIuit, ad gloriam Chriſti. Nullam ipfi vere ſubſtan-

tiæ Dei exhibitionem agnoſcunt, atque ita nec veram

ſpiritus communicationem: quaſi per ſe hoc non poſ-
ſit Deus, quaſi per ſe non genuerit Chriſtum, et
quaſi ſolo præſtigio deciperet videntes. An erat
ſola creata figura, quam inuocabant, adorabant, et
videbant prophetæ, ſedentem ſuper cherubim, quam
et Prodir re deſiderabant? Apertiſſime docet Deus
Num. 12. in ea Moſis facie ad faciem viſione non
fuiſſe aliquod ænigma, nec ſuppoſitam ſimilitudinem,
nec laruam;, nec figuram aliunde quæſitam, ſed ip-
ſiſſimum Deum, quanquam eſſet facies eius velata.
In ipſo verbo repræſentationem et figurationem Chri-
ſti, ait Irenæus lib. 4. cap. 15. et 17. Per angelum
quoque Deum viſionem aliquam exhibere potuiſſe ne-
gant ſophiſtæ, quia angelo impoſlibilem aiunt for-
mam aliquam, quæ videatur. Nos vero oſtende-
mus fuifſfe angelum et Chriſtum. Præter angelum
erat vera facies Dei, vt aperte conſtat Exo. 33. et
iam citato capite Num. 12. Facies erat Chriſti lu-
cens quæ fuit olim facies Dei. Facies ſupra ſplen-
dorem ſolis lucens in virtute ſua: non lucens luce
creata, ſed luce increata. Et ea ipfa facies olim
in angelo lucebat, cum eſſet angelus verbi luce
Veſtitus.
Illud verum eſt, quod propter peccatum fuit vi-
ſioni Dei quædam oppoſita nubes ſeu velaminis ca-
ligo, vſque ad Chriſtum. Non erat olim aperta
viſio, ſicut nunc, cum habitaret tunc Deus in ca-
ligine, et velaret quodammodo Chriſtum. Hinc
imaginem filii hominis vidit Daniel, ſub velami-
ne, et nube, Dani. 7. Idipſum vidit Zacharias
ſub ob

ſab
Chrit
ges v
Lucæ
tis, 6
Ino!
cere,
Nun.
cim
Cip. 6
Veletun
et 3.
Alü pr.
12.
larua
homo
loan.
4perte
glorie
Cp. 6
tie,
4. Co
oremn
licitur
enl, d
ciemn (
Un pe
ele,
Hebre
6. Ide
Vbi a
Keiem
t vul
Alenti
tumn,
un

Ioantis

Ommibrsi

1 eanden
Kigurz, 1.

Dhibere r
ete fubtr.
ta nece ven
hoc ponge
Dhriſtun, ¹
. An e
Corabant,
tubim, d
Goeet e
viſione
mmilitucdinn

mn, klH

eius wen
tionen
Per mnen
potuilet
n aunt N
e10 Cken
etet Men
⸗

lunie

lucens M.

cies
vetbi hr

tun fii
elaninis
Olin Nen
Deus il
un.
üb Ueln⸗

L. I B E R III. 935

ſub obſcuritate noctis Zacha. I. Hanc faciem vt
Chriſtus inquit, deſiderauerunt olim prophetæ et re-
ges videre, et non plene viderunt, Matth. 13. et
Lucæ I10. Hoc vero deſiderium apparet locis cita-
tis, et pial. 23. 26. 66. 67. 79. et 2. paralip. 9.
Imo præceptum legis eſt, vt volentes cui benedi-
cere, dicant, oſtendat tibi dominus faciem ſuam
Num. 6. Hanc faciem expectat Eſaias cap. 8. Quia
enim velatam et abſconditam eam faciem viderat
cap. 6. poſten cap. 8. ait futurum, vt ea facies re-
ueletur. Eandem faciem expectat Habacuc. cap. 2.
et 3. Hæc et alia teſte Ioanne, dixerunt Efſaias et
alii prophetæ quando viderunt gloriam Chriſti, Ioan.
12. An gloria illa Chriſti in Deo erat ſola creata
larua? Hoc Arriani dicerent. In Deo ipſe habebat
homo Chriſtus gloriam ſuam antequam mundus eſſet.
Ioan. 17. De ea Chriſti gloria diuina et ſplendore
aperte loquitur Eſaias, et ipſum Chriſtum ſplendorem
gloriæ probat, ſeu relucentiam in Deo glorioſam,
cap. 60. et 66. ſicut dicitur Chriſtus refulgentia glo-
riæ, Hebr. I. Splendor eius vt luxerit. Habacuc.
3. Coruſcans ſplendor faciei Chriſti ſupra ſplen-
dorem ſolis Paulo viſus eſt, acto. 9. et 26. Quod
dicitur olim eſſe viſum dominum, facie ad faci-
em, declaratum habemus in euangelio, fuiſſe fa-
ciem Chriſti. Nam euangelicæ littereæ docent, De-
um per Chriſtum eſſe viſum: alias nec viſum
eſſe, nec videri potuiſſe, loan. 1, 5. et I4.
Hebræ. II. primæ Ioan. 4. et primæ ad Timoth.
6. Idem apertifſſime docet viſio lacob, genes. 32.
vbi ait, ſe noscte vidiſſe ipſum Elohim, facie ad
faciem. Eam ipſam faciem docens efſſe faciem
et vultum hominis Chriſti, cum ait capite ſe-
quenti ad Eſau fratrem fuum, Vidi faciem

tuam, ac ſi viderem faciem Elohim, vul-

tum Elohim, quem hac nocte vidi, Idipſum
, docet

96 D E TX RINITATE
docet Chriſtus per verbum præteriti temporis, Qui dolola
vidit me, vidit patrem, non laruam;, non falſum ciem 7
ſpectrum. Verbum Dei viderunt olim prophetæ; bis vet
vt aiunt Irenæus et Tertullianus. Patefecit Deus Chriſto
temporibus ſuis verbum ſuum. Gratia quæ palan nuue
facta eſt nunc, data eſt nobis per Chriſtum ante Oraculi,
tempora æterna: quia Deus ante tempora æterna le- et veral
ſu Chriſti exemplar, fubſtantiam, lucem, et ſpiritum, Heb. 9.
in ſe ipſo continet, gratiam hanc nobis per eum da- fuie li⸗
turus. Chriſtum ipſum, verbum ipfum, aiunt Pe- ſiciem 6
trus et Ioannes manifeſtatum. I. Pet. I. et I. Ioan. et 4
1. Quia ille ipſe Chriſtus antea in verbo adumbra⸗ l Chr
batur, intra caliginem et nubem. Erat ſermo re⸗ tiliter
præſentans Chriſtum, ét ipſe ibi repreſentatus, erat Iaſt
facies Dei. Paulus Chriſtum ipſum hominem ait effe tatem
zinovæe, effigiem veram inuiſibilis Dei, et gloriam dit ere
ipſam Dei in facie Ieſu Chriſti cognoſci. 2. Cor. 4. non ve
Cognoſcitur inquam, quia glorioſa illa Chriſti facies Fidere,
in Deo relucebat. Nota Pauli verbum, quod viſa in tenel
Chriſti facie, videatur glorioſus Deus. Ea ipfſa in⸗ Uunt. Io
quit eſt gloria, quam priuſquam mundus fieret, ha- dlitl ti
. bui apud te, Ioan. 17. Hoc ibi cogita, quod non els in
deitas, ſed homo ipſfe petit ſe glorificari ad eam gin gl
gloriam, quam ipſe olim habebat apud Deum. Hic ho (s hecn
mo iam tunc erat in Deo glorioſus, et omnibus deſide- lens et
rabilis, non larua in Deo creata. Eius faciem Moſes et tura un
prophetæ videre deſiderarunt. Aliqualiter viderunt, et ii
gauiſi ſunt, vt de ipſo Abrahamo ait Chriſtus Ioan. 8. iden l
Viderunt illi poſteriora, ſed non faciem. ExoO. 33. Per- 1ns gui
inde eſt a tergo videre, aut velatam faciem videre. Ter- Matth.
ror eos opprimebat cum in hanc faciem oculos intende- in mun
bant, et mori timebant. Exo. 3. et 20. et. Iudicum 13. in tene
Quia erat ob Adæ peccatum occultata facies Dei, et Dei nob
ante eam flammeus gladius. Genes. 3. Qui prius erat ip- munei
5 ſi Adæ viſibilis et poſtea factus inuiſibilis. Peccatum fe- Deum
cit occultari faciem Dei obiecta quadam furoris eius nu- Uhracr
he, Eſa. 59. et Thren. 3. Terribilis in lege crat, viſio, ſomi Aßitu
dolo

0ris, (
Ron kain

efecit KHH
qur M
grifuun 2

ra Tteru!

n, Aunt

ſbo Udum

1t kerno

entats,
inen itd
1 C 0

. 2 271

Cuiti k

1, Cli

1s helet.

, (n

cri A1

um. H-
mibusd⸗
ien M
kidenn,

ſtus lon

=

x0. 39
Vigere⸗ 1
los ir⸗
Iudnn
is
Prn ieli⸗
Peccun i
ori eiß⸗

L I B E R. III. 97

doloſa et deterrens, quæ Moſen et Eliam cogebat fa-
ciem abſcondere, dicto cap. exo. 3. et reg. 19. No-
bis vero, ſublatis terrihilibus viſis, gratioſe loquitur
Chriſtus. Heb. II. Olim ſe iratum oſtendebat Deus,
nunc placatum per Chriſtum. Velamen tam interni
oraculi, quam faciei Moſis, ſignificabat, gloriam Dei,
et veram ſanctorum viam, nondum efſe manifeſtatam,
Heb. 9. Nobis vero, diſrupto templi velo, reuelata
facie licet adſpicere in ſancta ſanctorum, id eſt, in
faciem Chriſti cæleſtem, quæ eis erat velata. 2. Cor.

3. et 4. Nobis non eſt aliud velamentum, quam

ipſa Chriſti caro, totam in ſe patris deitatem ſubſtan-
tialiter continens, Heb. 10. et Colol. 3. Ea caro

quaſi velum a Iudæis in paſſione diſrupta, veram dei-

tatem et gloriam cæleſtem reſurgendo patefecit. Vi-
dit ergo Moſes velatum faciei Chriſti vultum, ſed
non veram faciem. Defiderauerunt, inquit Chriſtus,
videre, quæ vos videtis, et non viderunt. Lux illa
in tenebris lucebat, et tenebræ eam non apprehende-
runt. Ioan. I. Poſuit tenebras latibulum ſuum in cir-
cuitu ſuo, pſal. I7. et 2. reg. 22. Habitabat tunc

Deus in caligine. 2. para. 5. et 6. Vnde loannes,

quia glorioſa illa facies, intra caliginem lucens, fuit
eis occultata, eos omnes in tenebris fuiſſe indicat, di-
cens, et tenebræ eam non apprehenderunt. Tota na-
tura humana, ob peccatum Adæ, tenebris inferni ob-
noxia, nomine tenebrarum ibi comprehenditur. Ad
idem Lucæ, I. IUluminare his qui in tenebris. Popu-
lus qui ſedebat in tenebris, vidit lucem magnam,
Matth. 4. Ipſe etiam Chriſtus ait. Ioan. 12. Ego lux
in mundum veni, vt omnis qui videt, et credit in me,
in tenebris non maneat. Abſcondita fuit eis facies
Dei nobis manifeſtata, vt vere Dicatur Deus in carne
manifeſtatus, I. ad Timoth. 3. Eodem tendit Eſaias,
Deum abſconditum vocans, cap. 45. quia intra patris
vmbraculum Chriſti vultus latebat. Habitabat tunc

Chriſtus in abſcondito altifſimi, et in vmbraculo omni

g. pPoten

96 D E TRINIT ATE

potentis, pſal. 90. Ibi erat abſconſio fortitudinis eius.
Habacuc. 3. et concordat Deut. 33. Nam tempore
datæ legis abſconſio fuit, dumnon videbatur loquentis
vultus: qui tamen eſt nobis lucide manifeſtatus.
Quia vt prædictum erat, reuelabitur gloria domini,
et videbit omnis caro. Ego ipſe qui loquebar ecce
adſum: et oculo, ad oculum videbunt. Hic ipſe Chri-
ſtus antea erat abſconditus, poſtea in terris viſus, et
cum hominibus conuerſatus, Deus Ifraéëlis, Baruch 3.
De ipſa Dei ſapientia loquitur Baruch de verbo viſi-
bili, in terris comparente, et inter homines conuer-
ſante, temporibus patriarcharum et Moſis. Lux erat
diuina, et facies hominis, ſicut in luce mentis tuæ eſt
facies hominis viſi. Lux illa gloriæ Dei, quæ erat lux
verbi, et verbum ipſum lucens eſt nunc viſibilis ſplen-
dor faciei Chriſti, vt docet Paulus. 2. Cor. 3. et 4.

Idipſum docuit Dauid vocans lucem vultus Elohim,

ſeu lucem faciei Chriſti, pſa. 4. 43. 66. 88. et 89.
Quis hic a proprio ſenſu tam alienus, cum ſophiſtis
dicat, totam hanc lucem, et gloriam Chriſti fuiſſe
falſam laruam, præſtigium et impoſturam? Si ſolum
ibi erat creatum phantaſma, et id erat reuelandum,
iam fequitur Chriſtum eſſe phantaſma. 4

Si cupis latius gloriam Chriſti cognoſcere, aſcende

ad cherubim et ſeraphim, contemplare rotas et animalia
Ezechielis. Nam in eis omnibus imago leſu Chriſti, quæ
eſt ipſa Dei gloria, perſonaliter repræſentatur ac ſub-
ſtantialiter relucet. Super illas rotas et animalia vidit
Ezechiel, Chriſtum, viſionem gloriæ domini. Eadem
funt animalia viſa, et eadem vox aquarum muhtarum
apud Ezechielem, et apud Ioannem in apocalypfi.
Vnde ſemper ad Chriſtum relatio probatur. Angeli
erant gloriæ Chriſti præcones, vt repetitæ voces in-

dicant Eſa. 6. Lucæ 2. et apoc. 4. Angeli humana

facie Chriſtum adumbrabant. Cum in angelo viſus
eſt Chriſtus, muncius patris præoſtenſus eſt, et futu-
rus ve

küs ver
angelus
kaculun
draculi
Viſi che
truction
t aureo
ieitur e
telligitur
Cunt ala
Prima ſe
Guaſi lit
Citur eh
Cherudt
iratum
Ardeſeel
incenden
Faphin
Hammma
tuum gui⸗
ine Chri
Uetetur

(Kemplar

Ominia de
khemplar
Dreceden
Gernt. N
Cherubin
inem 1
elnplar
icerat.
Dhris. 0
Diid giej
Unod in
amen ei⸗
li egel
Aod

dudinis di
ann temn
tur loger

Oria Gori
Dleber en

eris fiil:
is, Bonnch
e Fetbo i
lines con
1. Lii
nentstir
que end
Fiſ bllshie⸗
1 4

aas
eleimis

Lere,

1 et int
Chrili, e
tatur 4
nimalii

n mnme.

poelß⸗
wee
eli lun/
gel

L. I B E R III. 999

kus verus nuncius eſt ibi præfiguratus, magni conſilii
angelus, Poſt Adæ peccatum collocauit Deus ante o-
Yaculum faciei Chriſti ipſos Cherubim: ſicut et faciem
oraculi et ſuam velabant, ſeu occultabant illi in cælo
vViſi cherubim, quorum exemplar ad tabernaculi ex-
tructionem eſt Moſi manifeſtatum, ſicut et Salomoni,
vt aureos ita faceret cherubim. Cherub generaliter
dicitur excellens figura, et figura per excellentiam in-
telligitur humana, cui et excellentiam angelicam ad-
dunt alæ, iuxta Hebraicam etymologiam, exiſtente
prima ſeruili littera, dicuntur Cherubim,
quaſi litigantes, quaſi magni et inclyti: ſicut rex di-
citur cherub magnus. Semper in cælo oſtenſi ſunt
Cherubim, vbi erat contentio aliqua, er Deum tunc
iratum ignei vultus deſignabant. Inſtar ignis tunc ex-
ardeſcebat iraà Dei. Vnde et Seraphim dicti ſunt ignei,
incendentes, comburentes. Hi Cherubim, ſicut et Se-
raphim Eſaiæ viſi, erant in hominis occulta imagine
famma quædam, alis faciem velantés, et obumbrantes:
tum quia nec angelis datum eſt, diuinum ſplendorem

ſine Chriſto videre: tum etiam, ne tunc a Iudæis vi-

deretur ignea illa faciei Chriſti Ilux. Ad imaginem et

exemplar Chriſti, quod in Deo viderat Moſes, illa

omnia depinxit, exo. 25. acto. 7. et Heb. 8. Nam
exemplar illud, de quo exo. 2. eſt id, de quo capite
præcedenti fit mentio, ſ. Elohim Chriſtus, quem ibi vi-
derat. Eandem Chriſti imaginem vidit Dauid ſfuper
cherubim. 2. reg. 22. Cuius exemplar et ſimilitu-
dinem retulit filio ſuo Salomoni. I. para. 28. Ex-
emplar dicit, et ſimilitudinem omnium, quæ ſpiritu
viderat. Et ait, Intelligere me fecit omnia opera exem-
plaris. Omnia etiam, inquit, ſeripta ſunt manu Dei. Sed

quid dici poteſt manu Dei proprius ſcriptum, quam id

quod in ipſomet erat expreſium, et figuratum? Erat
tamen eis figuratum ſub velamine, quo Cherubim alis
ſuis tegebant et obumbrabant ipfum Chriſti oraculum,

exod. 25. et Heb. 9. Quamuis litera et vmbra ha-
g. 2. beat

100 D E T RIN ITAT E

beat ibi picturam lapidei templi, verum tamen tem-

plum eſt Chriſti corpus. Ioan. 2. eiuſque exemplaris

ad Chriſtum collatio probatur Heb. 9. In ſumma,
omnia quæ funt in lege, ſunt vmbra corporis Chriſti,
vt docet apoſtolus ad colloſſenſes et Hebræos. Per
angelos Iudæis omnia fiebant, idque in vmbra Chriſti,
et per eos ipſos Chriſtus figurabatur. Iudæis angeli

ſæpe dicuntur dii, cum tamen id quod dii dicitur, ſint

vVere Deus et Chriſtus. I. Cor. 9. non tritoitici dii
inuiſibiles. Gloriam Dei ſedere ſuper Cherubim, eſt
Ieſum Chriſtum angelis eſſe ſuperiorem. Quia ipſe eſt
dominus gloriæ, et ſedet fuper ſedem gloriæ ſuæ. I.
Cor. 2. et Matth. 25. Et cum eo ſplendore, maie-
ſtate, et gloria venturus eſt, Marci 8. et Matth. 16.
Illa ipſa gloria domini, et maieſtas, de qua exo. 40.
illa ipſa recedens a Cherub, et veniens ad Chriſtum,
dicitur elauata ſupra Cherub, et multo ſublimius col-
locata, Ezech. 9. Super caput Cherubim erat ſolium,
et panda Chriſti ſedes, Ezech. I. et 10. quia Chri-
ſtus eſt angelis multo ſuperior. Hac ratione confertur
Chriſtus cum angelis in epiſtola ad Hebræos, vt inde
Iudæi, quibus angeli erant pro Deo, intelligere poſſent,
Chriſtum ipfum, qui angelis ſuperior in lege figura-
batur, eſſe ſupra angelos verum Deum. Angelorum
vero deitatem habuiſſe tantum miniſterii rationem, in
vmbra et præfiguratione veræ deitatis Chriſti. Hinc fa-

tum, vt ſuperſtitionem vocet Paulus, ſi quis eius dei-
tatis prætextu religionem angelorum inducat, Goloflſ⸗

2. Eadem ratione ait lohannes, a ſimulachris omni-
bus, tametſi ſpeciem aliquam deitatis habeant, é eſſe
nobis cauendum: quia ſolus Chriſtus eſt verus
Deus. 1. Ioan. §. Non eſt ſub cælo nomen ali-
ud, in quo oporteat nos ſaluos fieri, actorum. 4.
Chriſti veritas nobis effulgens, vmbras illas explo-
dit. Gloria illa domini, quæ per angelos toties in
cherubim, et in nube apparuit, eſt nunc in facie
Chriſti reuelata. Eſa. 40. et 46. Cognito Chriſto
108

105 0
mus,
et Hal
cogno
brabatt
in ange
in Chn
Gitpone⸗
7. Heb⸗
Dei exo
cienn D
Chriſti
une ſi
in Che
Dei h
Vmbra
gelus
et giee
ſum De
Lelus, l
ſona De
Leſſes,
Vnde (
Ententi
Chritrn
I0, iti
oc
4 erat
Derſong
de quo
ne, et
loeus .
los Iſt
E ange
k Den
Noſtri,

1ri, N

Atnen ter
Exenmhlt
In fumm
Oris Chnit
NreS.
nbra Cri
Uis

erubint
(uin ihel
dre, N
t Mamh!
n en
24 Cnie

üblinis 4.

1 erat in
One eulit.
Nrsi

i

15 ein’⸗

Cucat

achrs 6
hibent
nomen
ACtorun.
illis en. n
los uig
ne
Bin ,

I. 1 B E R III. 1oi

nos omnes eo ipſo, quod in eum oculos intendi-
mus, reuelata facie videmus gloriam Dei, Eſa. 66.
et Habac. 2. lla ipfſa in facie Ieſu Chriſti a nobis
cognoſceitur, quæ olim apud Iudæos in angelis adum-
brabatur. Iudæi videbant angelum in Deo, et Deum
in angelo: nos videmus Chriſtum in Deo, et Deum
in Chriſto. Videbant illi angelum in lege omnia
diſponentem, et tota lege vt Deum loquentem. acto.
7. Heb. 2. et Gala. 3. Angelus eſt ibi dictus facies
Dei exo. 33. Angelum videns Iacob dicitur vidiſſe fa-
ciem Dei, Peniel. genes. 32. quia facies et perſona
Chriſti erat ibi per angelum adumbrata. In angelis
tunc ſub Chriſti perſona habitabat nomen Dei, cuius
in Cherubim habitatio id ipſum deſignabat. Nomen
Dei habitabat tunc in angelo, exo. 23. ſed tunc in
vmbra, nunc in Chriſto per corpus. Coloſ. 2⸗. An-
gelus Chriſtum præfigurans, Dei perſonam induebat,
et dicebatur Deus: ſicut dixit angelus lacob, Ego
ſum Deus Bethel, genes. 31. Et ad Moſen dixit an-

gelus, Ego ſum Deus patrum tuorum, Exo. 3. In per-

ſona Dei loquutus et viſus eſt angelus ipſi Abrahæ,
genes. I8. et 22. et ipſi Agar. genes. 16. et 21.
Vnde Origenes ſuper geneſim, homelia octaua, ex
ſententia dicti cap. 22. Puto, inquit, quod ſicut

Chriſtus inter nos homines habitu eſt inuentus vt ho-

mo, ita inter angelos habitu eſt inuentus vt angelus.
Quod dictum ideo verum eſt, quia ſubſtantia angeli-
ca erat lucis verbi particeps, et in verbo erat Chriſti
perſona per angelum geſta. Angelus erat et Chriſtus
de quo loquitur Ezechiel capite 43. Vir ſtabat iuxta

me, et dixit mihi, Atrium interius eſt locus ſolii mei,

locus plantarum pedum meorum, vbi habitabo inter fi-
lios Ifraël in æternum. Vir ille figura erat Chriſti, qua
ſe angelus Deum faciebat, et hominem, ſicut Chriſtus
eſt Deus, et homo, habitans in atrio interiori cordis
noſtri. Angeli humana facie permittebant ſe tunc ado-
rari, Numeri. 22. et Iofue. 5. Nunc vero contra,
g. 3 *— guia

102 D E TRIN IT. A TI E

quia patefactus eſt Chriſtus, quem illi præſigurabant,
eum nunc adorantes et conſerui noſtri illi funt apoc.
19. et 22. In angelo colebatur olim Deus, nunc in
ſolo Chriſto vere colitur, et in angelis tunc coleba-
tur ſub vmbra Chriſti. Sicut Iudæi audiendo vocem
angeli, audiebant vocem Dei, exod. 2 3. ita nobis vox
Chriſti eſt vox Dei, acto. 12. Chriſtus verba patris lo-
quitur. Ioan. 3. Sicut videndo ita audiendo ipſum au-
ditur pater. Ioan. 14. Panis corporis Chriſti eſt pa-
nis Dei, Ioan. 6. et ſanguis eius ſanguis Dei, acto.
20. Nos iuſtificati per Chriſtum, facti ſumus iuſtitia
Dei: facti corpus et membra Chriſti, ſumus congre-
gatio Dei.
Ad propoſitam perſonæ Chriſti in verbo præfigu-
rationem vberrime facit, quod dicitur homo, ad ima-
ginem et ſimilitudinem Dei factus: ad formam et figu-
ram Dei, vt ſonant Hebraicæ voces. Ad imaginem
ait noſtram et ſimilitudinem noſtram, id eſt, ad for-
mam et figuram imaginis illius, Deo verbo atque an-
gelis ipſis communis. Genes. 1. Noſtram dixit, quaſi
plurium, et imaginem in ſingulari, non imagines: quia
Vna ſola erat perſonalis imago ſeu facies, quæ erat
Chriſti perſona in Deo etiam angelis communicata.
Memineris quod diximus proprium ſermonis et ſapi-

entiæ eſſe, repræſentare. Verbum erat repræſentatio

Chriſti. Verbum perſonale erat apud Deum et erat
ipſemet Deus. In angelis erat miniſterium figurationis,
cum lucis verbi participatione. Verum itaque exem-
plar et primaria imago, ſeu prototypus eſt ipſemet
Chriſtus Ieſus, ad cuius imaginem nos ſumus olim
facti, ſicuti baptiſmo denuo nati, ad eius imaginem
regeneramur. Veram dico, et interno homine viſi-
bilem imaginem, vt oſtendam. Nunc de externa
imagine eſt nobis ſermo. Viſibilem in Deo ipſo appa-
ruiſſe imaginem, ex apertiſſimis ſcripturis tenuerunt
Vveteres Hebræi, vt docet Philo, Euſebius, Hierony-
mMus⸗

mus,
alii e
erunt
conſta
mam
105, e
1. (
enpite
Ceulus
Mels
it Ein
it Mia
bium
belica.
In im
inſpir⸗
dum 1
Dei,
ciej im
o prin
tinet
Quungn
o et ſ
CMarn
dam in
lelem,
iübilie
gis,
fgurn.

chodor

eils
73. 2
hicies
rman
Kite
et lib
l et

I. I B E R III. . 103

feurhen mus, Petrus Alphonſus, Paulus Burgenſis, et plerique
im m alii ex Iudæis ad Chriſtum conuerſi. Id ipſum tenu-
en erunt primi Chriſtiani, vt ex Irenæo et Tertulliano
ne alit conſtat, qui in verbo ipſo fuiſſe aiunt humanam for-
hdh l mam et figuram. Etiam ante Moſen, et apud exte-
unRtin ros, erat hoc receptum, vt docent lob et ſocii ipfi-
daee us. Corporalibus oculis eam Dei formam vidit Iob
Pihinn capite vltimo dicens, Auditu auris audiui te, nunc
niſieit⸗ oculus meus videt te. Quid illud eſt, nunc oculus
Dei in meus videt te? Regem ipſum Deum vidi oculis meis,
nns ili ait Eſaias capi. 6. Ipſum Iehoua ego vidi in ſolio ſuo,
mus Coe ait Michæas 3. regum vltimo. De qua re vide Euſe-
bium Pamphili libro quinto de demonſtratione Euan-
does gelica, et libro ſeptimo de præparatione euangelica.
nd, A in In imagine Dei eſt corpus Adæ formatum antequam
mmm etis inſpiraretur anima: ergo corporis erat imago. Secun-
id immin dum faciem effe virum prius formatum, ad imaginem
el N ſ Dei, deinde feæminam, docet nos Paulus de ipſa fa-
o Ngle ciei imagine loquens. I. Cor. II. Imago et ſimilitu-
iit do primæ hominis formationis ad imaginem Dei, con-
Cines ſi tinet animæ et corporis imaginem et ſimilitudinem.
, (N 1 Quanquam morali ratione dicatur primus homo ima-
ommmmnetn go et ſimilitudo Dei, in innocentia, et iuſtitia: quan-
nis e quam item anima ad ſimilitudinem Dei ſit mens quæ-
eprrlend dam intelligens: tamen in formatione hominis ——
in et e zelem, et demuth, eſt totius imago, et figura
lgurting viſibilis: vt vocum ſignificatio manifeſte docet. Eo
gne eice. magis, quia Chriſtus ipſe totus dicitur effigies Dei, et
ett e = figura. De zelem probatur Dani. 3. vbi de Nabu-
ſumus h chodonozore dicitur: Zelem, id eſt, forma, vultus
inn eius eſt immutata. Et pfal. 72. qui eſt Hebræis
onine i 73. Zalmam, id eſt, faciem ſeu vultum eorum de-
le eiten ſpicies. Aperte ibi oſtenditur, zelem eſſe externam
iol⸗ r. formam. Zelem quoque dicitur forma, et imago
tenben ſtatuæ corporea, vt num. 33. quarto regum II.
Henonf et alibi paſſim. De demuth idem probatur. Ezech.
1. et 8. et Eſa. 40. Ilud idem exemplar ſecundum

g. 4. quod

104 D E TRINITATE

quod conditus eſt homo, eſt demuth, quod ibi vidi
Ezechiel. An erat illa larua creata demuth, ad cuius
imaginem factus eſt homo? Per veram Chriſti for-
mam, et figuram, quæ in Deo erat, aſſimilatur home
Deo etiam eorporaliter, adeo vt etiam mortui homi-
nis corpus dicatur imago Dei. Per eaſdem voces
zelem et demuth, genuit Adam filios ad imaginem et
ſimilitudinem ſuam, vt erat ipſe formatus ad imagi-
nem et fimilitudinem Dei, genes. 5. ergo erat figuræ
ſimilitudo. Corpus ipſum Adæ eſſe ad imaginem et
ſimilitudinem Dei formatum, docent Irenæus et Ter-
tullianus. Idipſum poſt veteres Hebræos, et cum pri-

mis ipſis Chriſtianis, docuit Philo lib. I. queæſt. in

geneſim, quem citat Euſebius Pamphili citato lib. 7.
de præparatione euangelica. Nullum mortate, inquit,
ad ſupremum patrem tanquam imago conferri poteſt:
ſed confertur per verbum tanquam per Deum quen-
dam intermedium. In libro quoque de agricultura

ait Philo, ipſam hominis animam eſſe ad ideam et

imaginem verbi primi exemplaris factam, et figuratain.
Idipſum de animæ forma, et faciei imagine, docet in
lib. Quod mulieres non decet indecore agere, et in
lib. de mundo, Veterem ait eſſe ſermonem, quod
diuinitas in ſpecie humana ſæpius apparuit, quæ et
ad ſui imaginem hominem condidit. Ad exemplar

igitur, formam, figuram, et imaginem Chriſti eſt

factus Adam, ſecundum corpus et animam.
Quanquam vero cum dicitur, faciamus, et no-
ſtram, de angelis ad literam intelligatur, cum et
angeli ideam hominis certa ratione contineant: ta-
men in myſterio ſemper intelligitur Chriſtus in an-

gelis adumbratus. De eis in perſona Chriſti dicitur,

ſicut de Dauide et Salomone pleraque dicuntur ex-

cellentius, quam eis conuenire poſſint, propter fubin-

tellectum myſterium, dicuntur de eis, ſed non propter

eos. De angelo ad literam dicitur, Facies mea præce-

det te,

get te,
qui fi
ille qu
Dohin
ad an
bantur
Vus e⸗
leliqua.
Giceban
menti,
onis
legis n
leris
ſunt,
Ilatas
taS. II
Rabbi
Varie
Pr0 n

Per C

e8, ime
ter fort
Drum
iis lo
Uyſteri
ono,
fention
as
culis
40 rep

s eß

pucd
s di

r fon

lenn l;
Eermon

NLITB E R II. 105

.
7

d ibi id det te, exo. 33. cum tamen vera facies ſit Chriſtus,
h, MW eit qui fuit filius Ifraël itineris comes. I. Cor. 10. Imo
Chriſki ſ ille qui dixit, Faciamus hominem, erat Chriſtus, erat
larur hon Elohim, perſona illa verbi, quæ erat perſona Dei. Er
tortun ad angelos loquebatur, ſicut et angeli paſſim loque-
lden we bantur vt dii. Ad angelos dixit, Ecce Adam, quaſi
imnginent vnus ex nobis. Et iterum, Venite, deſcendamus, et
us 1d in reliqua. Per Angelos omnia in lege fiebant, et angeli
0 ern feni dicebantur dii. Hinc aliqui ſupra Deos veteris teſta-
immonnen? menti, alios Deos eſſe tradiderunt. Hinc hæreſis Si-
lens et l monis magi, Cerdonis, Marcionis, et aliorum, Deum
et cun legis negantium eſſe patrem lIeſu Chriſti; quia Deum
1. l legis angelum ſiniſtre intelligebant. Alü imaginati
citro ke ſunt, Deum reipſa eſſe corporeum ex ſua natura in-
hti, natas habentem formas corporeas, ei tota lege tribu-
kemi os tas. In qua re Onkelos Chaldæus in ſua verſione, et
Deun Rabbi Moſes Aegyptius;, in fſuis libris perplexorum,
e giei varie ſe torquent, vt ſuas formas a Deo tollant. At
1 ilen: pro nobis illa omnia probant, omnis illa perplexitas
efern per Chriſtum facile tollitur. Quia ipſe vere eſt faci-
ine, Csl es, image, effigies, et figura Dei, habens in ſe reali-
e 41 ter formas corporeas. Ipſe eſt Deus deorum, et ange-
