1n lam imaginem in ſpeculum vel oculum mittere, niſi in ſe
ſbi⸗ ipſa lucem formaliter contineret. Magna eſt huius rati-
wie onis vis, ſi bene cogites. Omnium rerum lux eſt forma
4 5, ¹ viſibilis. Omne quod apparet,; lux eſt, Ephes. 5. Lux ip-
cs ſa terream materiam et aueam in ſplendentes lapides,
umm lucidas margaritas, et alia per lucem formaliter omnia
viſa, varie transformat. In regeneratione eſt lux, ſpi-
6 Nu ritum noſtrum informat, et transformat, vt et corpora
. noſtra in finali reſurrectione lux ſubſtantialiter transfor-
un mabit. Quæ ratio ſimilitudinem arguit regenerationis
. e cum generatione, vt vtraque ſit ſubſtantialiter a luce. Si-
6 militudo quoque Chriſti id eſſicaciter probat. Nam corpus
i⸗ ir ipſum Chriſti eſt luce verbi Dei ingeneratione ſubſtantiali-
one e⸗ ter informatum, et in reſurrectione ſubſtantialiter trans-
Nin formatum: ſicut in monte viſa eſt Chriſti transformatio per

lucem facta. Si hoc nouiſſet Ariſtoteles, intelligere tune
k. 4. potuif

T52 DE TRINIT ATE

potuiſſet, formale principium rerum naturalium eſſe
lucem: et ſpecies diuinas eſſe in rebus, vt priora prin-
cipia. Principia rerum omnium ſunt in Deo, in Chri-
ſto ipſo, qui eſt alpha et eo. Intelligere hic potuiſſet
Ariſtoteles lucem in ſpirituali ſubſtantia eſſe animæ
ævαεαιεα actum, ſeu agitationem continuam, et vi-
uificantem energiam: quoniam lux eſt vita hominum,
vita ſpiritus noſtri tam in generatione, quam in rege-
neratione. Forma ignis eſt lux: forma aquæ eſt ſplen-
dor, aêri quoque inſitus. Solaris corporis forma eſt
lux ipſa, vnde et alia formam accipiunt. Forma cor-
poris Chriſti glorioſi eſt lux diuina nobis quoque com-
municanda Philip. 3. Sed Ariſtoteli et ſophiſtis omni-
bus, quibus ignota eſt verbi et ſpiritus Dei lux et igno-
ta Chriſti generatio, ignota eſt etiam rerum aliarum
propagatio. Nam per analogiam ad Chriſtum omnia
propagantur, generantur, et producuntur. In ſemine
Chriſti erant elementa ſeminis noſtri, vita noſtra, et
ſpiritus noſter. Ipſi lucido Dei verbo inerat, et
ineſt ſpiritus vita et forma rerum aliarum. Omnia
per lucem conſtiterunt, et ſine luce extitit nihil.
Non eſt aliqua creatura, quæ creatorem non referat,
et in qua non reluceat creatoris lux: id quod etiam
nouit Iob. cap. 25. Et Triſmegiſtus ad Tatium fili-
um ait: Cum per Deum ipſum cuncta clareſcant, per
omnia rurſus atque in omnibus ipſe relucet. Et po-
ſtea: Deus lux ita omnia fabricauit, vt eum in omni-
bus fulgentem cernamus. Ex vetuſtiſſima Phænicum
ſententia citat Iulianus in libro de ſole „ Lucem
hanc eſſe veram endelechiam et actum purum, inſtar
diuinæ intelligentiæ per cuncta porrectum, qui dei-
tatem ipſam in omnibus manifeſtat. Hanc ſuam lu-
cem perpetuo voluit Chriſtus eſſe noſtris oculis

conſpicuam, vt in omnibus ipfum ibi lucentem

cernamus. Nam eſt lux hæc propagatio quædam
lucis verbi Dei, ei inſita, eius ſymbolum in re-
bus ſeruans, vt vnum cum ea faciens. Viuificam
ab ea

b e⸗
lux.
Chriſt
vocar
primu
que t
Chriſkn
Var
lce di
Vndel
l, et
ſunt ee
Chrum
mnateri
ration
gidun
ducun
ſplene
buſda
nedio
turno.
eſt pa
Marte
ſls,
ſplene
chite⸗
in qu
poralk
crenn
ter
cens
E.
ſine
ex 1
corrt
men
1ie

Aiun e
riora nn
d, in 0

ie ponne

eſſe min
man en
4 hominn
n in
e ek hl
is formt
Formn en

lvoge er.

phitison
Ietind
um Uim
ktum on
In Knn
1n Nolrt
inerah 1
m. On
Attit ii
Don keket
N in
Tatiunt
relent
8t, E
in .
eDheni
, U
m,
, gic⸗
efum t
15 i
Iucenter
9 ltin
n i1
Viuiten
5 4

LIEBE R MI.. ss

ab ea prima luce vim accipit hæc Soli communicata

lux. Ea ipſa ſolis lux varie diſpenſatur, ſicut lux

Chriſti. Orphæus et reliqui veteres vérbum Dei
vocarunt Oντνα apparentem Deum, qui ex infinito
primus apparuit. Quod nomen eſt poſtea ſoli quo-
que tributum. In inmenſitate Dei apparuit primus

Chriſtus, ſicut in medio creatæ lucis apparet ſol.

Varietas formarum eſt a luce varie commixta. Ex
luce diuina et animæ acquiſito ſplendore fit vna lux,

vnde ſunt ſpirituales in nobis formæ. Ex luce ſo-
lis, et elementis innato ſplendore, fit vna lux, vnde

ſunt corporum formæ. Superiorum quoque elemen-

torum fſubſtantia cum ipſa terra facit vnam rebus
materiam. Hæc ſunt rerum naturalium principia, gene-

rationis et corruptionis principia. Calidum, et fri-
gidum in rebus agunt, ſed a luce et ſplendore de-
ducuntur. Lucem intelligo ſolarem calfacientem, et
ſplendorem aqueum infrigidantem, qui in aſtris qui-
buſdam concretus infrigidandi vim auget. Sicut à
mediocri ſolis luce eſt vitalis calor, ita a Luna Sa-
turno, et quibuſdam aliis aſtris, ac cæli partibus,
eſt paſſim humida putredo et frigida mors: ſicut a
Marte eſt exuperans quidam feruor. Alia eſt claritas
ſolis, alia claritas lunæ: alius eſt ignis, alius aquæ
ſplendor. Hæc ita in luce difpofuit ille mundi ar-
chitectus Chriſtus, qui ipſe eſt primum principium;
in quo omnia confiſtunt, cæleſtia et terreſtria, cor-
poralia et ſpiritualia. Ipſe elementorum materias
creauit, et eis mixtis lucidas formas füubſtantiali-

ter indidit, de theſauris ſuis lucem ipſam edu-⸗

cens.
Ex dictis primo infertur. Nihil nunc amplius
ſine ſubiecto creari, ſed virtute lucis fieri rerum
ex rebus propagationes formales generationes et
corruptiones, Formamque ipſam in lucis et ele-
mentorum ſymmetria ſitam, a lucis, et elementorum

actione ſubſtantialiter produci, ac elementa ipſa vi
k. S.- cæleſtis

154 D E TRI⁊D0N I T A T E

cæleſtis lucis miſceri et contemperari. Omnes ergo

actiones et tranſmutationes, a luce fiunt principaliter,

tam in corporalibus, quam in ſpiritualibus, tam in
Chriſto, quam in nobis. In ſpiritualibus energia omnis
eſt a luce, lux ſpiritualis omnia eſſentians illuſtrat,
et luci eſt poteſtas deæmones fugandi, qui tenebroſi
tenebras amant, et lucem odiunt. Lucem ait Pimander
eſſe in mente diuina primam ſpeciem infinito imperio
præualentem. In corporalibus quoque lux eſt omni-
um ſubſtantialis forma ſeu formarum origo, in omni-
bus principaliter actiua: caliditatem producens, maxi-
me efficacem et actiuam, ſiccitatem maxime tenacem
et paſſiuam. Frigiditas quoque et humiditas a luce ſunt,
ſeu a creato aquæ ſplendore etiam aſtris communi-
cato. Colores a luce ſunt in his inferioribus, Vt
a luce in iride repræſentatur. Aquæ ablutione res
dealbari videmus. Albedinem videmus eſſe ali⸗
quando in corpore frigido, eſſéque aquæ ſplendorem
concretione quadam auctum, vt in niue et grandine:
aliquando in calido, quaſi ex integra aduſtione relictum
ignis candorem, vt in calce et cinere. Lucis extinctio-
ne, ſeu ſuffocatione generatur nigredo, vt in fuligine,
carbone, pice. Per quem violatæ lucis modum, in pec-
cato, et dœæmone ipſo, eſt nigredo ſeu obſcuritas con-
tracta. Simili ratione eſt de aliis coloribus iudican-
dum: qui omnes in ipſa rei ſubſtantia continentur, ſi-
cut et ipſa lucis forma. FPormæ ipfſius pars quædam
ſunt colores licet mutentur, ſicut partes mutantur et
elementa, tam in anima, quam in corpore. Caliditas et

frigiditas, humiditas, et ſiccitas, ſubſtantiæ ſunt Hippo-

rati, et totius compoſitionem intrant. Subſtantiæ ſunt
formales, ſicut et colores, tametſi quando accidunt,

accidentia dicantur. Materiæ inſunt, et cum priore
forma vnam formam faciunt.

Secundo ſequitur, Deum in principio, vere ex nihi-
10 et ſine præſuppoſita materia, creaſſe duplex cælum
vni

Vnican
Reliqu.
apoc.
Ga. 5
Uihilo
gua e
tuapora
teria et
famma
Hon cre
Iia. N.
Ureis n
et ex
labbi 8
Ad eun
li, ſer
triceſin
tes,
Cklum
undi
Kniſtre
Moles,
idololat
let.
Tert
Moßis
liieit
Coeuit
terra
Aqua.
eX M.
ia,
I.
liguis
ttym
luoc
18 eſt

Oonnes e
princinde
bus, tun
netgin n
lans Uln
Gbi terett
ait Nom
fnito inn⸗
lun eton
igo, in
ducens,n
Nime tent
sthetk
ris comme

erioribis
4blutiore
s ele

“
1

gtinemmn
s t
Dntautue!
CAleis:
ſtunte
9 eidu
cun Ntme

re Al
ler cer

„◻

L I B E R. IIII. 15

vnicam terram, et lucem, vt habet littera geneſeos.
Reliqua omnia creata poſtea dicuntur, Colos. I. et
apoc. 10. quia ſunt vere, de non eſſe ad eſſe produ-
cta. Non tamen ſfunt creata prima illa creatione ex
nihilo et ſine præexiſtente materia. Vere eſt tunc
aqua creata. Ex aqua vero funt cæli, ex aqua per
euaporationem eſt aér. Ex aéëre tandem cocta ma-
teria et luce eſt ipſe ignis, qui er aére fouetur. Imo
flamma ipſa eſt aer accenſus. Luminaria die quarto
non creauit Deus, ſed fecit ex concreta cæli mate-
ria. Nam facere verbum ibi eſt οπ°, quod He-
bræis non ſignificat ex nihilo facere, ſed adaptare,
et ex præexiſtente materia formare, vt ibi notant
rabbi Salomon, rabbi Abraham, et reliqui omnes.
Ad eundem modum, vt ait pfalmiſta, funt facti cæ-
li, ſeu cæleſtes orbium diſtinctiones- ait Iob capite
triceſimo ſeptimo extendendo factos eſſe cælos for-
tes, vt ſpeculum fuſum. Septem Vltra ſtellatum
cælum funt planetarum orbes, ſeptem corporalis

mundi gubernatores, quorum diſpoſitio a quibuſdam

ſiniſtre dicitur fatum. Sed huius rei non meminit
Moſes, ne rudis populus in eorum gubernatorum
idololatriam incideret, aut fati neceſſitatem crede-
réêt.
Tertio ſequitur, Thaletem illum Mileſium, qui
Moſis et Triſmegiſti doctrinam in Syria et Aegypto

didicit, et primus omnium apud Græcos naturalia

docuit, non male dixiſſe, ex aqua eſſe omnia: cum
terra de ſe ſit inepta, et quia forma terræ eſt ab
aqua. Ex aqua eſſe cælum, præclare docet Petrus
ex Moſe. Cælum, inquit, olim ac terra erat ex

aqua, et per aquam conſiſtens verbo Dei. 2. Pet.

3. Id ipſum docet aqueus ſplendor ipſi lunæ et re-
liquis communicatus. Docet hoc Hebraicæ dictionis
etymologia. Nam cælum Hebraice dicitur — Di&) idem
quod aquæ. Ex aqua eſſe factum firmamentum, Hebræ-
is eſt indubitatum. Ex aquis ſpiritu euaporatis fecit
Deus rem

*

156 DE TRINIT ATE

Deus rem extenſam, aéream. Extendendo fecit Deus
cælum, vt ait Dauid, idque ex aqua, et eius funda-
mentum eſt aqua, pſal. 103. Ex eo fundamento to-
ta cæli latitudo eſt producta, et in eo ſita. Hinc
fundamenta cæli concuti dicuntur, quando procello-
ſum quid euenit. 2. Samu. 22. et Iob. 26. Exten-
ſione factum eſſe cælum, docet Eſaias cap. 40. et le-
remias capit. 50. Hebraica vox 1 ☚ rakija ex-
panſionem ſeu extenſionem ſignificat. Expanſione enim,
ſeu extenſione quadam, ex aqua fit aër. Illam aëream
expanſionem vocauit Deus cælum, iubens eam diuide-
re aquas ab aquis, aquas pluuias ab aquis terræ adia-

centibus. Aquæ ſupra cælos ſunt aquæ vaporales, in

nubibus ſupra montes ſuſpenſæ, quod et pſalmiſta do-
cet citato pſal. 103. Aqua itaque quamuis reſpectu
terræ ſit veluti forma, ſuperioribus tamen elementis
ſuppeditat materiam, et ab eis vice verſa, formalem
vim accipit.
Quarto iam conſtat, eſſe prius factam terram, quam
cælum. Ob dignitatem præmittit Moſes cælum, genes.
I. Alio loco terram præmittit inquiens, Cum faceret
Deus terram et cælos genes. 2. Ex primo item capite
ibi conſtat, eſſe poſt terram factum firmamentum, quod
eſt ipſum cælum. Centrum eſt natura prius, quam
circumferentia. Hebræi ita docent, Deum primo ter-
ram fundaſſe, inſtar facientis circulum, qui centro fir-
mato circumferentiam deinde metitur, vt ait Salomon
Prouer. 8. In eam ſententiam pſal. 10I. ad Deum ait
Dauid, Tu prius terram fundaſti, et opera manuum

tuarum ſunt cæli. Prouer. 3. ait Salomon, Domi-

nus ſapientia fundauit terram et cælos prudentia
condidit. Capite 48. apud Eſaiam ait Deus, Manus
mea fundauit terram, et dextera mea menſurauit
cælos. Vbi terra ſemper præmittitur, et fundamen-
tum ponitur. Si ex aqua factum eſt cælum, iam
ſequitur, aquam eſſe cælo priorem, ac perinde ter-
ram, quæ cum aqua eſt eodem momento creata.
Quin

2

Oun
eſſe ten
tun, er
duos e
Duos e
Ac ſent
frmame
gelis lo
tio con
lum m
ſen eth
cherubi
Clemer
quod:
ſenten
ſcench
cElo!
lit ſat
tum ſi
ronun.
etiam
e: en
terreſt
na et
compt.
u.
crlos.
hencd
exo.
com
cut
ſpirit
indie
Ment
geli
men
ſtant

1

lo fect
t eins fn
ndanene!
0 ſit.
ndo Nrori
26. M
P. 4k0 4l
) mie
Panſoreti
IIut
1S ean dil
is telten
Vipolii,

amnnis eme

mmen elene
lu, fun.

tennunn
cxlumn, Kn
Cun
o tench
nentun he
prins
1n prinot⸗
li cemn
t ait l
0d Deun 4
ere um

or, Dl
5 is⸗
eus,
. fundame
elum, 1
erince
t0 Ct⸗

I. I B E R IIII. 157

Quinto ſequitur expoſitio eius, quod Paulus dixit

eſſe tertium cælum diuinum. Duplex eſt cælum crea-

tum, et tertium increatum. In principio creauit Deus
duos cælos, vt indicat dualis numeri vox kaa PO
Duos cælos ad literam accipimus aereum et aqueum.
Ad ſenſum demonſtrat Moſes hos duos cælos, acreum
firmamentum, et aquarum regionem. Nihil ibi de an-
gelis loquitur. Quia tamen eo loco angelorum crea-
tio continetur, poteſt cælum aliqua ratione dici cæ-
lum angelorum, chorus angelorum: qui ſunt cæleſtis
ſeu ætherea fubſtantia, in qua thronus Dei, ſedes Dei,
cherubim, et ſeraphim. Ita cælum ſecundum apud
Clementem exponit Petrus, cælum primum vocans hoc
quod apparet, ſimul aéẽreum et adueum. In eandem
ſententiam cælum docet Chriſtus aperiri, quando de-
ſcendunt angeli, qui dicuntur militia cæleſtis. In hoc

cælo facta eſt pax, adueniente Chriſto: et ab eo ca-

dit ſatan, ſicut fulgur. Siue ergo cælum dicas id to-
tum ſurſum viſum firmamentum, ſiue angelorum co-
ronam, vtrunque eſt cælum multiplex. Omnia creata,
etiam angeli includuntur nominibus cælorum et ter-
re: cum præcipue creaturæ omues ſunt cæleſtes aut
terreſtres. Hoc item indicat articulus H& qui ex pri-
ma et vltima litteris, quaſi æ. et w. eſt articulus totius
comprehenſiuus, addita adhuc he, littera demonſtrati-
ua. Quaſi dixiſſet, In principio creauit Deus totos hos
cælos, et totam hanc terram, et quicquid eis compre-
henditur. Ita creationem omnium exponit ipſe Deus
exo. 20. Hinc cap. 2. geneſeos exercitus angelorum
comprehenduntur, in creatione duorum cælorum, ſi-
cut et pſal. 32. Verbo domini cæli facti ſunt, et
ſpiritu oris eius omnis exercitus eorum. Vere ibi
indicantur duo cæli, præter angelos, qui ſunt orna-

menta cæli, vt ait lob. cap. 26. Quia vero an-

geli ſunt exercitus cæleſtes, et ornamenta cæli, no-
men cæli accipiunt. Ob id etiam, quod ſunt ſub-

ſtantia quædam ſimilis aëreæ cæleſti: atque fimul
crea

158 D E TRINIT ATE

creati per ſpirationem illam Dei, vt citatis locis col-
ligitur. Tertium vero, vltra hæc omnia eſt cælum
diuinitatis, lux inacceſſa, quam pater inhabitat, quod
dicitur cælum cælorum. In hoc tertium cælum raptus
eſt Paulus. Hoc cælum inhabitat Chriſtus, et ab eo
ſplendorem accipiunt angeli longe inferiores, qui
hoc tantum vident, quod eis per Chriſtum datur.
Hoôc luminoſum et igneum cælum eſt verbi fulgor,
rerum exemplar vniuerſaàle, deitas ipſa per Chriſtum
facta acceſſibilis: fſicut inuiſibilis in ſe Deus eſt per
Chriſtum factus viſibilis etiam angelis. I. Timot. 3.
Sub velamine videbant angeli Deum, vt docet Efaias
cap. 6. Adhuc ſupereſt alius viſionis abſolutiſſimus
modus poſt finalem reſurrectionem, quando videbi-
mus Deum, ſicuti eſt, in abditiſſima illa luce, nemi-
ni vnquam viſa, nec angelis ipſis, nec beatis animis,
ſed ſoli Chriſto. Adhuc ſunt nobiſcum magis bean-
di boni angeli, ſicut mali magis puniendi. Sed
ul hæc præſentem ſtatum, ac omnem mentem hu-
manam excedunt, ad ea, quæ per Chriſtum ſunt iam
Ppr vilita, redeamus. Deum in verbo cogitemus, et
lum ipſum quod intra nos eſt. Hoc cælum ad nos
iadduxit Chriſtus, in eo nos reges faciens, vt in cæ-
leſtibus regnemus. Hinc regnum cælorum paſſim di-
citur. Hoc tertium eſt vere igneum cælum, alii duo
aërei et aquei, cum ignis aliqua participatione. Ter-
tii cæli in creatione non meminit Moſes, ſicut nec

—

ipſius ignis, magna myſterii ratione. Tertii cæli,

magna emphaſi meminit Paulus, de tantis arcanis
loquens. Ignis, in creatione non meminit Moſes,
tum quia alia elementa cum ipſa luce ad rerum pro-
pagationem fufficiebant: tum quia potentia quadam
ibi eſt ignis, vbi eſt eius materia et lux. Aliam
rationem adiungemus, vbi de Adæ peccato dicemus,
ad quod ſequuta eſt ignis vltio. Eſt et alia ratio,
Quod regenerationem Chriſti, et ignem eius verum
animales Iudæi non nouerunt: ſed erat a Chri-

ſto in

ſto in
mundu
exline
Arem ]
trat.
liarem
eins eſ
Glit.
en puri
ſis luci
at, pr
ſenper
ext
labere
materit
Llieze
it, e
lexis,
llipfun
eſt res
Chriſti
Alia ter
et pern
Deo e
et An
id pre
der er
in C
tris.
ereo
illa on
ture
tinens
keum,
io ie
b 2

Us locte
iin eſt ein
Abitlt, ſü
CElunE
Us, et d
eliotts,

riſtan e

I. Timm
t doeet hin
Dtolitln
hando ſid
4 Uuce, N
beti Mii
gienci. A
Metten?
tum funk
Cgitennz,
Elumn A1n
6, N

m paln⸗
un, Ai
Tione. 14
, heut
ntis
it M
rerum
ti ul⸗

144

R

Rn

. 4
Acenn
Ai id
eius n

1. I B E R IIII. 159
ſto in terram mittendus ignis, qui veterem illum
mundum innouaret. Hac eadem ratione Moſes tertii
cæli non meminit. Tertium cælum non habet peculi-
arem locum, intra nos eſt et inſtar ignis omnia pene-
trat. Eius tertii cæli typus eſt ignis hic, qui pecu-
liarem non habet locum, vt alia elementa. Locus
eius eſt vbi pabulum habet, ſine quo ſubſiſtere ne⸗
quit. Inter alia elementa eſt ignis, vt in ea agens-
ea purificet, et in cælum ſurſum erigat, ob vim cæle-
ſtis lucis in aerea leui fubſtantia. Ignis omnia inno-
uat, purificat, et transformat, coinquinari nequit,
ſemper purus exiſtens.
Sexto ex prædictis infertur, aquam aêrem et ignem
habere cæleſtem aliam materiam, diſtinctam à terrea
materia. Hoc inter Hebræos olim docuit rabbi
Eliezer maior. Poſt quem rabbi Moſes Agyptius
ait, eſſe ſecretum de ſecretis, arcanum arcanorum
legis, quod ſciri fecerunt maiores ſapientum Iſraẽl.
Idipfum ego multis rationibus nunc oſtendam: quia
eſt res philoſophis omnibus ignota; et cognitioni
Chriſti coniuncta. Primo quod alia ſit cæleſtium,
alia terreſtrium materia. Probat ipſa mundi creatio,
et perpetua cæli a terra diſtinctio. Seorſim eft ibi a
Deo creata materia terræ, et ſeorſim materia aquæ,
et a materla aquæ eſt aër et cælum totum. Secunde
id probat aperte ipſa Chriſti generatio, infinitam in-
ter ea elementa diſtinctionem oſtendens. Nam funr
in Chriſto ſuperiora tria elementa de ſubſtantia pa-
tris. Sicut paternum noſtrum ſemen eſt aqueum,
aëreo et igneo ſpiritu plenum: ita in Chriſto nubes
illa oraculi Dei, velut aquea, aéërea et ignea, fuit r08
naturalis genituræ Chriſti, nihil in ſe terreum con-
tinens. In ſumma, nihil in fæœtibus eſt à patre ter-
reum, ſed a matre, vt poſtea latius oſtendemus. Ter-
tio id probat vis Hebraicæ dictionis 0ρν nam
ab aqua dicuntur cæli. Cæli autem nihil ha-
. bent

160 DE TRIN’IT A T EF.

bent terreum, ergo nec aqua. Quarto id probant
citatæ aliæ ſcripturæ, quæ fubſtantiam cæli aqueam
eſſe docent, non terream. Quinto eam elementorum
differentiam probant, quæ de ceæleſti ex tribus ele-
mentis generatione, in libris de baptiſmo dicemus.
Nam in baptiſmo ex aqua ſpiritu et igne denuo ge-
neramur. Matth. 3. Lucæ 3. et Ioan. 3. vt per ea
efficiamur cæleſtes, qui antea eramus terreni, ex ter-

ra nati. Sexto idipſum probant, quæ de anima dice-

mus, in qua ſunt ſuperiora tria elementa. Septimo
id probatur ex ratione trium cælorum, inſtar trium
elementorum ſecluſa ſemper terra. Octauo quia ſpi-
ritus fanctus, ſicut et cælum, per ſuperiora tria ele-
menta in ſcripturis ſignificatur, nunquam autem per
terram, quæ cælo et ſpiritui eſt ſemper contraria,
ſicut terreſtria cæleſtibus, et carnalia ſpiritualibus
ſemper aduerſantur. Nono, quia aqua pura poteſt in
vaporem et aëreum ſpiritum tota abire, quaſi in cæ-
lum furſum. Terra vero nunquam, ſed in cinerem

reuertitur, et perpetuo deorſum. Hinc Eſaias, cap.

5I. cælum in fumum diſſoluit, et terram in pulue-
rem. Et Eccleſiaſticus cap. 40. ait, quod terreum eſt
in terram redire, et aqueum in aquam. Decimo, aqua
eſt cum ſuo ſplendore creata, et terra informis. Vn-
decimo terra luci renititur, et quaſi tenebroſus dæmon,
eſt lucis incapax: aliorum vero elementorum commixtio
eam transformat, et lucere facit. Duodecimo, et ſoni et
ſpiritus eſt terra incapax, non alia tria elementa. De-
cimo tertio, ſola terra eſt in Adam maledicta, et ſer-
penti in pabulum data. Decimo quarto, ex Chymiſtarum
ſublimationibus euidenter oſtenditur terream materiam
ab aliis ſemper ſecerni. Decimo quinto, in reliquis o-
mnibus id probat ipſa experientia. Quia nunquam viſum
eſt, terram in aquam verti, nec aquam in terram, quoquo
modo illas miſceas. Semper enim vnumquodque reuer-
titur ad originem ſuam. Hoc non intelligentes Auer-
roiſtæ, elementa omnia dicebant, manere integraliter

in mix

—
.

in mi
00
prine⸗
ſunt a
mnalia
1s ſol
ſunt v
In ſli
Cigine
ſunde
litas.
ol et
et ſiee
faeit
data
Lunæ
ſtanct
quee
et ſtel
Perie
formar
lenſit
Uens.
kum
Aer 4
ua
em ſe
lekrig
cillin
ſolo,
H
Eenten
Vhum
Vum
doeer
VO
inm

1

id
crli N
elemenmn

X tribde
ne len

c Elins 6
ran in
d tenen
Deeind/
forni⸗
roſtst
un Comni
mo, etſc⸗
lenem .
lice,
Oini⸗
enm en
in inii
nqun
rann N
Odel en
ent M.
intend

.

16

L I B E R IIII. 161

in mixtis: cum in eis maneant materiæ duæ.

Concludamus iam, eſſe rerum naturalium quatuor
principia, duo materialia, duo formalia. Materialia
ſunt duæ materiæ iam dictæ, terrea, et aquea. For-
malia ſunt, ſolaris lux calfaciens et ſiccans, et aque-

us ſplendor infrigidans, et humectans. Quatuor ita

ſunt vocatæ qualitates primæ, et quatuor elementa.
In ſolis vero duobus elementis ſunt illæ qualitatum
origines et excellentiæ. Principes in igne qualitates
funt, caliditas et ſiccitas, in aqua frigiditas et humi-
ditas. Earundem ſunt in cælo duo cæleſtia fomenta,
Sol et Luna. Ignis lux eſt fere, vt ſolis, calfaciens
et ſiccans: aquæ infrigidans et humectans, quod et
facit Luna, cui data eſt contraria Soli poteſtas. Soli
data eſt poteſtas diei, poteſtas calfaciendi et ſiccandi.
Lunæ data eſt poteſtas noctis, infrigidandi et hume-
ctandi ex abſentia ſolis, et ex innato, quem habet,
aquæ ſplendore: adiunctis etiam aliarum cæli partium
et ſtellarum proprietatibus. Terra eſt in ſe ſine tem-
perie creata. Ab aquis autem diſcoperta, eſt luce
formata, deſiccata, et vocata arida: ob ſui quoque
denſitatem impreſſum ab aquis frigus potenter reti-
nens. Forma itaque fubſtantialis terræ, ſiecut mixto-
rum omnium, eſt ab aquæ ſplendore et cæleſti luce,
Aër quoque eſt fere in ſe qualitatum expers. Nam ab
aqua euaporatus, eius frigidam et humidam temperi-
em ſeruat, qua et innatum noſtrum calorem ſpirando
refrigerat. Sed a calido fit euaporatio, a quo et fa-
cillime aër calſit, atque ſiccatur, in arente præſertim
ſolo, cum ab aquilone diſceditur.
VItimo ex præmiſſis comprobatur vetus illa
ſententia, omnia eſſe vnum. Quia omnia ſunt
vnum in Deo, in quo vno conſiſtunt. Omnia eſſe
vnum, in Aſclepio, et ad Tatium filium, paſſim
docet Triſmegiſtus. Meliſſus vniuerſitatem hanc in
vno eſſe dixit immutabili et infinito. Ad illud

immutabile alia mutabilia in vnum ita reducuntur,
1. Quali

a62 D E TRIXNIT. L I B. IIII.

Qualitates, ſeu accidentales formæ, cum priore for-

ma vnam formam faciunt. Quæ a luce funt orta, in
vnum cum luce coëunt. Siue calor, ſiue color, ſiue
quæ alia forma, corpori a luce formato ſuperueniat,
in vnum cum priore forma coit, cum luce ipfa,
quæ eſt mater formarum. Notitiæ quoque ipfi ani-
mæ ſuperuenientes in vnam cum anima lucem coéë-
unt, et ſpiritus in vnum cum ſpiritu. Singula hæc
in vnum cum ſpiritu et luce coëunt: ſpiritus et lux
ſfunt vnum in Deo, ergo et alia ſunt vnum in eo,
Vniuerſali quadam ratione. Rerum idex, in quibus
res ipſæ in eſſe vno conſiſtunt, ſunt vnum in Deo,
res alias eo medio vnum cum Deo eſſe facientes,
in vmbra eius veritatis, qua Chriſtus ſine medio eſt
hypoſtatice vnum cum Deo. Meminiſſe ſemper opor-
tet, in omnibus eſſe analogias ad caput ipfum Chri-
ſtum. Meminiſſe item, eſſe varios diuinitatis modos,

et ſubordinationes. Parmenidis ergo et Meliſſi de

vnico principio ſententia, hoc modo vera erit. Hoc
Xenophanes Parmenidis præceptor aperte declarauit,
principium illud vnum dicens eſſe Deum. Anaximan-
der quoque dixit eſſe vnicum infinitum cunctorum
principium. Democritus et Anaxagoras multorum
principiorum fubſtantiam vnam eſſe dixerunt, ſed for-
mas diuerſas. Quod in diuinis ideis locum habet-
Triſmegiſti doctrinam, veritati fere propinquam, hi
omnes nouerunt, quam Ariſtoteles ignorauit. Vni-
cum eſt principium, vnica verbi lux, lux omnifor-
mis, et caput omnium, Ieſus Chriſtus dominus no-
ſter, principium creaturarum Dei.

De Tri

dee en
Gi: qn
g,
Dei ell
bum:
ritus:
Quem
homin
titus,
tutio e
It ex,
guenda
Kübltan
Uiqnot
Un im
ter cO
gis eo
Monen
Dei i
ſen
ſpiritn
liſpen
let,
deres.
1e,
len,
fPirin
44

III.

n prioref

ſünt onni

le cOlor
0 fupennen
um Iwei
toge ile
1 Wcen 4
ngnur
ſpiritus ei
VuNN
ek, in
Vnun iN
eſe frin
Ene nec
ſenpel i

1t ipfun .

nitais me
et Meil!
eri ett.
te delli
n. Auni
m cunen
11s l
runt, ſat
lcun
opimnun.
Crelit
Iun mni/
Gominus?

163

DE T B INITATE
DIVINA LIBER QVINTVS,
in quo agitur de Spi-
ritu Sancto.

De ſpiritu ſancto ſermonem diſtulimus, do-
nec eſſet cognita hypoſtaſis verbi prolatione patefa-
cti: quoniam relationem ad verbum hic paſſim facie-
mus, in verbo ſpiritum cognituri. Quemadmodum
Dei eſſentia, quatenus mundo manifeſtatur, eſt ver-
bum: ita quatenus mundo communicatur, eſt ſpi-
ritus: eſtque manifeſtationi annexa communicatio.
Quemadmodum in verbo erat idea princeps creati
hominis, ita in ſpiritu erat idea princeps creati ſpi-
ritus. Erat ſpiritus in archetypo, ſpirationis conſti-

tutio certa, ſempiterne in Deo conſtans, et inde ve-

lut exiens. Prodibat cum ſermone ſpiritus, Deus lo-
quendo ſpirabat. Sermonis et ſpiritus erat eadem
ſubſtantia, ſed modus diuerſus. Ad quam rem ſunt
aliquot ſimilitudines, ſi hoc bene prius cogites, De-
um immenſum, qui creaturis vniuerſis eſt eſſentiali-
ter conformatus et exhibitus, ſe homini multo ma-
gis conformaſſe, et eſſentialiter exhibuiſſe, per ſer-

monem, et ſpiritum. Ob idque ſermonis et ſpiritus
Dei imago ab initio fuit ſermo et ſpiritus noſter,

ſeu ſermo et halitus noſter. An ſermone noſtro eſt
ſpiritus, et re ipſa non differt a ſermone ſpiritus, ſed
diſpenſationis modo, ita in Deo. Si virtute Dei fie-
ret, vt me loquente tu in voce mea hominem vi-
deres, id videres, quod vox ipfſa ſignificat, dice-
res, in ſermone meo viſibili eſſe ſpiritum inuiſibi-
lem, auditu perceptibilem. Diceres quoque, in
ſpiritu eſſe ſermonem, in fſubftantia ſpiritali ſitum.

Ad eundem modum in ſermône Dei erat ſpiritus,

1. 2. in ſpiri

164 D E T RIN I T AT E
in ſpiritu ſermo: ſermo viſibilis, ſpiritus perceptibi- nerſe
. lis. Vt in Deo erat homo, ita in Deo ſpiritus ho- Ituin
minis. Totum verbi et ſpiritus arcanum erat fulgens Deis
Chriſti gloria. Chriſtum ſpirans Deus, per ipſum eſ v.
omnia ſpirauit, et omnia impleuit, ipfius ſpiritus ⸗“
plenitudinem iam patefaciens. Secunda ad verbum er teh in
ſpiritum Dei ſimilitudo talis eſt. Imago verbi illius Kieand
cæleſtis, ſeu nubis oraculi, eſt elementaris hæc nu- rm:
bes, quæ eſt fubſtantia flatus, in flatum tota paſſim Umm!
abiens. Ita Deus erat verbum eſt ſpiritus, verbum et denen
ſpiritum varie diſpenſans, in corpus et animam. Mnins
Tertia eius rei ſimilitudo eſt genituræ ſemen, quod Uinlan
eſt ſubſtantia ſpiritus: ſicut in Chriſto erat verbi ſe- nnte 6
men, et fubſtantia ſpiritus ab vna deitate. Similitu- ſe ter
dines has ſcripturæ docent: docet et ipſa rerum na- ipſum
tura, a creaturis nos ad creatorem ducens. Quid mi- emim
rum, ſi ſe homini ita conformauit Deus, cum ſit Hitit
creaturis vniuerſis conformatus? Eſſentia illa omni- iptim
formis, in eſſentia ſpiritus ſe nobis conformat. Eſ- ſenpen
ſentia illa omniformis ſe talem exhibere potuit, qua- bitinl
lem voluit. Ille ſpirationem continens exhibitus, ille Din ee
ſpirando prolatus ſermo, erat vere ſermo referens bit
in nube, erat ſemen generationis Chriſti, in ſe ſpi- klo⸗
ritum ſubſtantialiter continens. Lux ſemper commu- elent
nis conſideratur verbo et ſpiritui. Nubes illa verbi et imnl
ſpiritus Dei, in fubſtantia ſua interna, erat huius tefern
aqueæ, et aëreæ nubis archetypa, et erat lucida nu- et Er
bes, velut ignea. Idque totum in vna ſubſtantia, ſi- ſation
cut horum trium elementorum eſt vna prima ſubſtan- l.
tia, corporalis, et ſpiritualis, et ſplendens. Secundum die
modum diſpenſationis vnum, elementaris hæc nubis üin
fuubſtantia fit tangibile ſolidum corpus, ſecundum alium, et 36
fit venti ſpiritus, in eadem fubſtantia, innatam ſemper llodh
lucem habente. Secundum modum vnum apparebat Lener⸗
Deus verbum in nube, ſecundum alium ibi ſpira- N
bat, ſecundum vtrunque ſemper lux: vere, ſine præ- 1i
ſtigio. Secundum modum vnum eſt verbum in car- ignis
S ne, ſe
.

8 petceni

ſpirinn
erat kle
, Der N

erno e⸗
ſti ut
nper . 1
en⸗
1 et

L. I B E R V. 165

ne, ſecundum alium eſt ſpiritus in anima, ſecundum
vtrumque ſemper lux: vere fuübſtantialiter. Sicut
Deus erat verbum, ſpiritus, et lux in nube, ita nunc
eſt verbum, ſpiritus, et lux in Chriſto. Illa omnia
coniunxit Deus in Chriſto, hypoſtatice et ſubſtantiali-
ter, in carne et ſpiritu. Lucem ſuam increatam cum
creata luce coniunxit Deus in Chriſto, et fuit vna
forma: ſicut ex ſolari et aquea luce fieri diximus
vnam formam. Superioribus quoque archetypi mundi
elementis ſubſtantialiter coniunguntur inferiora, in
vnius Chriſti generatione. Omnium in Chriſto reca-
pitulatio in ſumma ita colligitur. Verbo diuino quaſi
rore genituræ Chriſti cum elementis his creatis ſimul
ſe terræ miſcente per actionem ſpiritus Dei, extitit
ipſum Chriſti corpus Diuino, et humano halitu eius
animæ inſitis et coaleſcentibus extitit hypoſtaſis vna
ſpiritus eius, quæ eſt hypoſtaſis ſpiritus ſancti, veram

ipſam ſpiritus ſancti hypoſtaſim declarans, quæ fuit

ſemper halitus diuinus. Lux eadem et corpori et
ſpiritui communis erat, ac humana de Maria ſum-
pta elementa, in vnam cum Deo hypoſtaſim glorifi-
cabat. Ecece omnia vnum in Chriſto.
Hoc animaduerte, quod licet in archetypo idem

eſſent verbum, ſpiritus, et lux, et eſſet nubes eadem,

ſimul aquea, aërea et ignea: tamen in geneſi prius
teferuntur verbum et ſpiritus, quam lux: prius aqua
et aér, quam ignis. Deus ſermonis et ſpiritus diſpen-
fationibus prius vſus eſt, quam lux appareret. Gen.
1r. quia lux Chriſti erat poſtea manifeſtanda. Aqua
ibi et ſpiritus referuntur, non ignis, qui ex ſpi-
ritu et luce mox conſtitit. Duos cælos, aqueum
et aéreum nouerunt Iudæi, non tertium igneum,
quod intra nos eſt. Apud Iudæos non erat re-
generatio baptiſmi, ex aqua ſpiritu et igne. Chriſtus

lux mundi veram lucem, Iudæis occultatam no-

bis patefecit. Non eſt igitur ſine myſterio, quod

ignis a Moſe ſit omiſſus, et ignis ad nos miſſus.
1. 3. Non

166 D E TRINITAT E

Non eſt ſine myſterio, quod verbi et ſpiritus diſpen-

ſationibus prius vteretur Deus, quam lucem manife-

ſtaret. Sermonem et ſpiritum Deus ſemper homini
dedit, non manifeſtam lucem. Per ſermonem ſe tune
Deus homini manifeſtauit, et per ſpiritum communi-
cauit, quaſi lucem Chriſti tunc occultans. Ea omnia
fecit Deus per Chriſtum, qui in ſermone, et ſpiritu, et
abſcondita luee erat tunc apud Deum: qui et poſtea
veniens per ſermonem et ſpiritum nos regenuit, lucem

ipſam patefaciens, et ea nos illuſtrans, vt gloriæ et

gratiæ Chriſti erga nos magnitudo appareat. Quemad-
modum in prima generatione, præ aliis animantibus,
dedit homini Deus ſermonem et ſpiritum, ita poſtea
nos per euangelium ſermone et ſpiritu regenuit, in-
ſtar Chriſti per ſermonem Dei a ſpiritu ſancto geniti.
His duabus diſpenſationibus ab initio vtens Deus,
verbo corpora creauit et ſpiritu viuificauit: ſieut
verbo eius facti ſunt cæli, et ſpiritu eius omnis virtus
corum. Verbo eius creata eſt hominum materia, et
ſpiritu inducta anima. In reſurrectione quoque verbe
ſeu voce Dei coniunguntur corporis partes, et ſpiritu
inducitur anima. Ezech. 37. Hæc Deus ita diſcereuit,
et nos ita diſcernimus. Eiuſmodi erant olim in Dee

verbi et ſpiritus rationes, diſpenſationes et modi, qui

idem erant quod Deus. Poſtea vero per Chriſtum, re-
Uelatis Dei arcanis, apparuit latior diſtinctio, ob vbe-
riorem deitatis manifeſtationem, Ob res item adiunctas,
in carnis corpore, et creato ſpiritu apparentes. Per Chri-

ſtum eſt creatori adiuncta creatura, complaſmata, ei
mixta, et vnita, tam in carne, quam in ſpiritu, hypo-

ſtatice vnum cum Deo. Hoc eſt myſterium magnum,
et ſubſtantialis noſtra vnio cum patre per filum.
Quod autem illa ſpiritus diſpenſatio fuerit idem
quod Deus, non res tertia metaphyſica, demon-
ſtrauimus iam circa finem libri primi contra
Lots ardum, et nunc iterum ita demonſtramus.
Nam ſicut ea, quæ Deus verbo fecit, per ſei-
pſum

pfum
per
ipfum
tus ſa
ſancto⸗
itgo l
uocar
Peruen
Lucx
Ders
et g.
docet
iit
ellis
ſpirin
105
Thell
menti
modu
Denſat
t ſir
9. Sl
ic
pat
Hlllar
quane
impo⸗
loq
ritn
li ſ
illuc
qua
dam
lis.
ui
Rine
um
tion

1

krimns ii
cen mi
nper in
onen ſe
umn comm
ns. or

e, etſiänt

gui et e
egenni e
N on
ken e

8 Wünantn

n in
1 leli;
ſanco

Vtens S

4 1

iftemitt
6 Onns
n Mrit
Cvogtet
neetſe
itn Gen
olmi)
et noh,
Chricun-
cin G
ten aiint
1e.
nplim:
Hirin⸗ N
un u
fliun
Ktetk i
, r

L IB E R Vv.. 167

Sſum feciſſe dicitur, quia Deus erat verbum: ita quæ

per ſpiritum eius facta refert ſcriptura, per Deum

ipſum facta refert, quia Deus ſpiritus eſt. Sicut ſpiri-
