bus fit, ſed a Deo. Si circunciſio, vt aiunt, tan-
tum valebat, quantum baptiſmus, quare tollit ipſe
circunciſionem? Quare ſolis maſculis illa dabatur ?²
Poſſunt hic adduci plurima, quæ contra pædo-
baptiſtarum obiectionem faciunt, eaque certiſſima.
Primo, quia Chriſtus eſt paruulus circunciſus, et
non eſt

416 DE CIRCVNCISIONE

non eſt paruulus baptizatus. Quorſum differentia
hæc? Vtrunque tempus, et legis et euangelii, in cor-
pore ſuo tulit Chriſtus, vt omnia in ſeipſo recapitu-
laret, et compleret: et vt vetera complens, ad aliam
nos vitam innouaret, Secundo, in lege ſub pædagogis,
tutoribus et curatoribus agebamus, quia eramus par-
uuli. At ea, quæ ſunt Chriſti, viros exigunt, et nouas
creaturas, ex fœdere nouo. Tertio, carnali genti da-
tum eſt ſignum, in puero carnis, Erit, inquit, fœdus
meum in carne veſtra, Geneſ. 17. Foœdus autem no-
ſtrum eſt fœdus ſpiritus. Quarto, circuncifio id tunce
conferebat, vt a corporali morte, quam mafculis in-
circunciſis Deus indixerat, quis ſeruaretur: et vt in
terra illa ſub Dei protectione viueret: quorum vtrun-
que paruulo carnis conferebat, et ei vitam tribuebat.
Exo. 4. Baptiſmus vero ſeruat a ſpirituali morte, et
per eum in regno cælorum ſpiritu iam viuimus: quo-

rum neutrum poteſt paruulo carnis conuenire. Ab in-
ferno non magis liberabat maſculum circunciſio, quam

fœminam non circunciſam: quorum vtrumque facit
baptiſmus. Quinto, non lex, ſed Abraham eſt noſtræ
ſfdei regula, vt Paulus docet. Abraham vero poſtquam
credidit, eſt circunciſus, ſicut nos credentes baptiza-
mur. Sexto, vt argumento alio Pauli ad-Galatas vtar,
id quod de circunciſione in carnalibus paruulis ſequu-
tum eſt, non abrogat præcedentia, in Abrahæ perſona
geſta, cum nos non per legem, ſed per Abrahamum,
cui ſalus noſtra erat promiſſa, hæreditatem quæramus.
Imo non ſolum non abrogatur factum Abrahæ, ſed
per legis circunciſionem firmatur, iuxta veram eius
ſignaculi ſignificationem, quam mox exponam. Nam
ad ſignificandum futurum myſterium in paruulis ſpi-

ritus, fuit ita in carnalibus paruulis præſiguratum:

ſicut reliqua legalia ſunt ita per Chriſtum myſtice
impleta, et in nobis per ipſum my ſtice implentur.
Iterum atque iterum te precor, o lector Chriſtiane, vt
poſſis

Hoſlis mn⸗
uplendi
Hirituale
Onnnia in
ginem ſe
bis ſeotſi
Babylori
lis, in lo
ipl Mo
ſieiunt,
et 2.
Diriga
eptichim
tiones ir
eX carn
ſerrent,
Plement
ſcum et
a, et m
tum legi
nilter,
Mifno pe
lvoc inp
timen cu
Doſtea Vi
iur, quc
108 aqu
iergan
leo tem
nibis p
Velo tem
ei, ne
len ten

E

1 erams n
Cunt, etnmn.
rnali gent⸗

Aus utenr
nciſio ilnn
n Malen
etut: e
Gborum
itun bue
tueli mun!
Vivimis:
lenife. K
reuneiſo,
Vmumme?
lum et
Velofohe
lettes ter⸗
4,Cen
rine

Ponen⸗ 1

Prel

inplenn.

rke itin,
5

itun

LI B. E R II. 417

poſſis mecum in beſtiam valide pugnare, hunc modum
implendi legem in animo tuo firmum repone, modum
ſpiritualem. Chriſtus eſt impletio legis. Ipfe ſolus
omnia in ſeipſo impleuit, et implet in nobis eius ima-

ginem ſequutis. Prophetiæ quædam poſſunt in no-

bis ſeorſim impleri, vt in Roma implentur prophetiæ
Babylonis, in Iuda Iſcariote prophetiæ Achitophe-
lis, in Ioanne baptiſta prophetiæ Eliæ. Legis tamen
ipſi Moſi datæ myſteria omnia ipſum Chriſtum re-
ſpiciunt, et in eo eſt omnium plenitudo, Coloſ. 1.
et 2. B
Dirigamus iam in beſtiam illam bellica tormenta,
ineptiſſimaſque pædobaptiſtarum, et ſacrificiorum ra-

tiones in eos conuertamus. Si ipfi ratione valida

ex carnali circunciſione ſuum carnis baptiſmum in-
ferrent, eum eſſe volentes circunciſionis puerile com-
plementum: pariter inferrent, quod noſtrorum ponti-

ficum et ſacrificorum raſuræ, tonſuræ, ſtolæ, vnguen-

ta, et mitræ typos legis implent, et quod implemen-
tum legis eſt Papa, beſtia quæ fuit, et non eſt. Si-
militer, quod vota, et Nazareatus legis, non in ba-
ptiſmo per Chriſtum, ſed per cucullas implentur, et
quod implementum legis Nazareorum eſt cuculla: cum

tamen cucullæ ſint illæ de abyſſo egreſſæ locuſtæ, vt

poſtea videbis. Item ex eodem fundamento ſequere-
tur, quod Romæ ſit iubileus, ſimilis Iudaico, quod
nos aqua ſalſa et hyſſopo Iudaica ſpiritualitate rite
aſpergamur, quod campanas ſacras habeamus pro tu-
bis /ſynagogæ, lampades pro lampadibus, et pro lapi-
deo templo lapideum templum, idolis et abominatio-
nibus plenum. Velum etiam quadrageſimale pro
velo templi ſynagogæ vt ſimus cum illis plane excæ-
cati, ne faciem Chriſti videamus. Dedicationes
item templi, parietum ſanctificationes, vnguenta,
altaria, incenſa, thuribula, et alia eiuſmodi, quæ
Paulus vocat Iudaicas fabulas, ſuperſtitiones, s6s=

Xobonuttααο,. et præcepta hominum auerſantium ve-
D. ritatem

π£

418 D E CIRCVNCISIONE

ritatem. Recte etiam probarent, quod inſtar ſabbati
Iudaici ſuccedens illi feria ex Paparum decreto ociari
nos cogat: et quod carnalis ille ſabbatiſmus fuerit
alterius carnalis typus, ſicut circunciſio pueri carnalis
typus eſt baptiſmi pueri carnalis. Sed cæci et furdi,
qui per Chriſtum videre iam incipiunt, et audire ver-
ba libri. Iudaiſmos hos ſpiritu carere apertiſſime

norunt, vt eos omnes actutum improbabimus. Efſer

enim hoc de carne in carnem tranſire, et Iudaicæ ſer-
uitutis iugo rurſus implicari. Mera eſt hæc ano
Xlæ picta quædam legis deriſio, ſeu ridicula imitatio,
vt mimos quoſdam, et Iudæorum ſimias nos potius
dixeris, quam Chriſtianos. Simili x ανοιπ1ας Maho-

metus diem veneris voluit fuis eſſe ſolennem, in quo

penitus otiarentur. Nec deſunt Turcarum religioſis
et monachis ſuæ rationes, quibus a libro Dei traditio-

nes varias, ſicut et noſtri phariſæi, ſuffurati ſunt, vt

prædixit Zacharias. Quicunque, inquit, a libro Dei
traditionem aliquam ſuffuratur, pius et innocens ha-
betur: et quicunque iurat et vouet inuentiones ſuas
ab eo libro detortas, pius et innocens habetur, Zacha.
5. Ob hanc cauſam ibi docet, maledictione magna
receſſiſſe a nobis librum Dei, et impietatem Babyloni-
cam regnare: quia in phariſaicis illis votis mendaci-
ter iuratur. Contra præceptum Chriſti ibi juratur,
qui vouendo iurare vetuit, Matth. 5. Sacrilegium ibi.
committitur, furtum ſacrum monachalium cucullarum,
papiſticorum rituum, et legalium ceremoniarum. Sacri-
legi illi ſunt, traditiones a libro Dei furando, ſicut fu-
ratus eſt Mahometus, et veteres phariſæi. Videns Maho-

metus, Iudæos habere tubas, et nos campanas, ſtatuit

in ſuis Meſquitis ſiue templis, vt ore humano clame-
tur: quia dignior eſt hominis vox, quam tuba vel cam-
pana: et quia legis tubæ erant vmbra humanæ vocis.
Vino ille ſuis interdixit, ſicut Papa carnibus et matri-
monio. Ad quam rem probabiliores Mahometus habuit
rationes, vt apparet Leuit. 10. et Num. 6. Videns Iu-
dæos

deos t
veſpere
eſſe ſep
volans,
Iudæos
tlit, vt
ltn goce
Pats Az
Veniant
cocebunt
Mecham
Abrahe,
ſeruatumn
Uibus ill⸗
Teliquas
lenlies p
Lerdotib
Meferen
Diſicam
Manukacti
lunt, ſe
Valig ten
cidawete
let n
Ned, lhi
drekteinn
Uunt, ſi
ſe, illun

4 hun

Dr0 eg
VOta V0
ſent I
lbant
terrd
leit er
Ae chi
1es ſun

inſtar ſun
ecreid dür
tihimng ſri
Ceci et ill
et maitee
re Peril
bimmg, N
t lodicek
ller tus
icoln inini
lennen, ut
anmn .

nentes4
nubetlh43

ren Ml
votS MN
rii di ne
Ceetietle⸗
hiumaul/
oNinrn.
raneo,ai
Rien
annmts /
Iumm
mtirſte
Hupme

7 .
T. I B E R II. 419
dæos ter in die preculas inſtituiſſe, mane, meridie, et
veſpere, exemplo Danielis et Dauidis: noſtris vero
eſſe ſeptem horas canonicas: ille quaſi inter vtrumque
volans, quinquies in die orandum eſſe docuit. Videns
Iudæos orare ad Occidentem, et nos ad orientem, ſta-
tuit, vt ſui verſus meridiem orent, ad domum Mecha.
Ita docet Mahometus ca. de domo Abraham, quod eſt
Pars Azoaræ ſecundæ. Supereſt ig gitur, vt ab aquilone
veniant Gog, et Magog, qui verſus aquilonem orare
docebunt. Pro peregrinationibus Papiſticis ille ad
Mecham peregrinationes inſtituit, quam eſſe domum
Abrahæ, ab Adamo conditam, illi affirmant, a diluuio
ſeruatam, et in æternum duraturam: vt multis nomi=
nibus illa templo Salomonis apud eos præferatur. Si
reliquas traditiones perſequaris, et ſacrilega furta, in-
uenies pleraque Mahometanis deteriora, a noſtris Sa-
cerdotibus obſeruari. In hoc ſunt Papiſtis Mahometani
præferendi, quod idola abhorrent, et idololatriam Pa-
pifticam maxime deteſtantur. Quanquam Deus nec in
manufactis templis habitet, nec manibus humanis co-
latur, ſed ſolo ſpiritu: Sacerdotes tamen Papiſtici
varia templa variorum ſanctorum cultibus dedicant, et
cadauera multa ſuper altaria recondunt. Statuas, ido-
la, et ſimulachra, aurea, argentea, ærea, ferrea, lig-
nea, lapidea, variis picturis pulchre adornata, illis fa-
brefaciunt, cadauerum reliquias intra idola repo-

nunt, ſuper humeros portant, hunc orantes pro pe-
ſte, ium pro tonitruis, et pro aliis morbis alios.

Ad hunc pro bobus, ad illum pro ouibus, ad alios
pro equis et aſinis, peregrinationes inſtituunt, et
Vota vouent, imo tot ſunt diui, quot oppida et pagi:
ſicut Iſraëlitæ olim pro numero ciuitatum multipli-
cabant Deos lere. 2. et II. id ipſum Aſſyrios in
terra Ifraél fecifſe legimus 4. reg. 17. Deum illi,
ſicut et noſtri, ſe ibi colere dicebant, alias quo⸗-
que diuorum adorationes admittendo. Quanto plu-
res ſunt vbertatis terræ fructus, tanto plura ibi
D. 2. erigun

—

420 DE CIRCVNCISITIONE

eriguntur diuorum altaria, et ſtatuæ. Hoſeæ 10.
Vnumquodque artificum genus, fabrorum, ſutorum,
tonſorum, et reliquorum ſuos habet peculiares diuos,
quibus feſta colit, et bachanalia conuiuia. Membra
cerea illis diis offerunt, quando ſimilis membri lan-
guore corripiuntur, ſicut Pheliſtim anos fecerunt au-
reos propter hæmorroydas. Oportere etiam dicunt
noſtri Sacerdotes, nos ad eorum diuorum altaria pa-
nem, vinum, et alias oblationes offerre, et altaria ipſa

de noſtra ſupellectile ornare. Candelas ad cadauera

illuminanda circum idola deberet nos accendere, eis
vota vouere, coram eis aperto capite nos incuruare,
genua ſlectere, et eorum pedes religioſe oſculari: imo
cæcos clauſos oculos ſacra illa pictura deuote obli⸗
nire. Defunctorum item manes, quos ea idola re-
ferunt, orandos eſſe docent. Datis inſuper quibuſ-
dam a Beſtia ſigillatis bullis, non ſolum nos delicto-
rum indulgentias conſequi, ſed et mortuos à pœenis
aiunt liberari. Mortuorum quoque noſtrorum et ma-
iorum animas, ſuis miſſis, meritis et ſacrificiis, a tar-

taris aiunt eripiendas, et purgatorio burſam purgan-

dam. O ſtantem in loco ſancto abominabilem deſola-
tionem. Obſtupeſcite cæli ſuper hoc, pauete et de-
ſolamini. Clament contra hos Iudæi, vt relictis ad-

inuentionibus humanis vnum Deum colant. Clament

Mahometani, vt idola reiiciant, clamemus et nos cum
Paulo, vt cæleſtia quærant, non terreſtria. Sed ipſi
nec quærere, nec intelligere cæleſtia poſſunt, quia non-
dum cum Chriſto reſurrexerunt. Si regenerationis
vim cognofcerent, viderent in ſeipſis Chriſtum præ-
ſentem et propitium, vt non opus ſit alios diuos
longius petere: cum nec ſit alius poſitus pro ſigno,
nec opem ferre valens. Cum renati fuerint, intelli-
gent vere in lege fuiſſe futurorum vmbras, et ſigna,
effeque omnia per Chriſtum impleta, vt nulla nunc
poſt effuſam Chriſti lucem vmbra ſuperſit, nec

carnalis ſabbatiſmus, nec aliquod inter diem et
diem

diem
4
diei
minie
4bomm
quem
domin
ſyriae
nice
et 20.
cunu⸗
Cicitur
ExO.
Piſte,
ſigne
tra d
domin
bent
domin
Minie
em
ſibi re
domir
Ualſe.
hebd
diej
prim
34.
lus
ſtes,
Drec
ſietil
len
rum

—

Holen ,

, mrone.

ianes en
Menre
nemmbri ke
ecerunt

cencete4
8 incutun.
Hellri:
ent i

er i
10s E⸗
os 1
Ckune
iſeis11
tün
biene⸗
ler s
teiihn
. U
nt unn
enmi
itm
os 6
5 nuſt⸗
ein, 1
15,6*
N

L I B E R II. Agar

diem diſcrimen.
Obiiciunt ipſi, Ioannem in apocalypſi meminiſle
diei dominici. Reſpondeo. Qui ibi dicitur dies do-
minicus, aliis dicitur dies domini, in quo reuelatur
abominatio Beſtiæ, filii perditionis, vt dies domini,
quem beſtia colit, in eius caput retorqueatur. Dies
dominicus dicitur apud Ioëlem dies ille magnus Aſ-
Griacæ perditionis. Diem illum dominicum Babylo-
nicæ deſtructionis legimus apud Eſaiam, capite 13.
et 28. Amos. S. Sopho. I. et alibi paſſim. Qui-
cunque dies, in quo res inſignis eſt geſta, ſcripturis
dicitur dies dominicus, dies domini, ſicut nox domini.
Exo. 12. Sopor magnus, quo nunc ſunt ſopiti Pa-
piſtæ, dicitur ſopor domini, ſopor dominicus. In-
ſigne bellum, bellum domini, bellum dominicum, con-
tra dominicos hoſtes. Cæna domini dicitur, et cæna
dominica. Hebraica phraſi res omnes inſignes ha-
bent titulos illos dominicos, vt arbor magna, arbor
domini: exercitus magnus, exercitus domini, ſiue do-

minicus: terror domini, terror dominicus. Solen-

nem itaque vocauit Ioannes diem, in quo facta eſt
ſibi reuelatio de Babylonica perditione, et hic eſt dies

dominicus, in quo perire beſtiam oportet.

Vrgent adhuc, apoſtolos diem pentecoſtes obſer-

uaſſe. Reſpondeo, Ex lege conſtat, feſtum illud

hebdomadarum, feſtum diei quinquageſimi, ſeu

diei pentecoſtes, poſt ſeptem hebdomadas ab initio

primitiuæ frugis, fuiſſe feſtum Iudæorum. Exo. 23.
34. Leuit. 23. Num. 28. et Deut. 16. Hinc Pau-
lus ad id Ieroſolymam properabat ad diem penteco-
ſtes, vt in eo Iudæorum conuentu poſſet Chriſtum
prædicare. Ita Chriſtus ipſe pro Iudæorum con-
ſuetudine, ad diem feſtum lIeroſolymam ſæpius
aſcendebat. Quid hinc Iudaizabunt Papiſtæ? Die-
rum azimorum fit mentio actorum 12. et 20.

quod a Iudæis illi obſeruabantur, non à Chriſtianis,
niſi quis adhuc Iudaizaret. Quod ad myſterium at-

D. 3. tinet

422 DE CIRCRNCISIONE

tinet, et myſticum verum ſenſum, dies nouæ frugis eſt
dies reſurrectionis Chriſti, a quo poſt quinquaginta
dies datæ ſunt primitiæ ſpiritus ſancti. Vt quinqua-
geſimo die, ab Aegyptiaca liberatione eſt data Iudæis
lex, ita quinquageſimo liberationis noſtræ die datus
eſt doctor ſpiritus ſanctus, qui multo ſublimius nos.
docet, quam lex: atque ita non eſt nobis alia lex,
quam lex ſpiritus. Impletum eſt ergo myſterium illud.
Inſtar Fubilei eſt hic quinquageſimi reſtitutio in hæredi-
tatem noſtram, non terreſtrem, ſed cæleſtem: iugis
nobis eſt iubileus, iugiſque azimorum ſynceritas. In
die Iudæis celebri voluit Chriſtus effundere ſpiritum
ſanctum in apoſtolos, vt res tanta publice innoteſce-

ret, coram tot nationibus, acto. 2. Vt loti ſunt

Iudæi legem accepturi Exo. 19. ita nobis baptizatis
datur ſpiritus ſanctus. Beneficia heæc commemorare
licet. Laudamus maxime in eccleſiis, ſeu concioni-
bus fieri ſepius commemorationem diei natiuitatis
Chriſti, mortis eius, reſurrectionis, ſpiritus ſancti miſ-
ſionis: ac etiam diei dominici, in quo concidet Ba-
bylon, qui erit dies noſtræ reſurrectionis, vt fuit vere
dies dominicus dies reſurrectionis Chriſti. Nunc a
Papiſtica morte ad annos mille reſurgemus, quæ Io-
anni dicitur reſurrectio prima. Erit ergo hic dies
dominicus, dies reſurrectionis. Dies item finalis re-
furrectionis dicitur dies domini, magnus et illuſtris.
Licebit igitur horum dierum commemorationem po-
ſtea facere. Ex decreto tamen Papiſtico, ad æmula-
tionem legis otiari, nefas eſt: cum ocium illud, et ſab-
bathum illud fuerit carnalis vmbra myſterii per Chri-
ſtum impleti. Col. 2. Cum aſpirauit nobis dies, fu-
gierunt vmbræ, Cantic. 2. Paulus omnino vetat,

nos a quoquam iudicari ſuper fabbati aut alterius

feſti obſeruatione. Sabbatum illud, quod ſancti-
ficauit Deus, Genes. 2. fuit ſignum ſanctifica-
tionis noſtræ, Exo. 3 I. et Ezech. 20. id ſignifi-
cans, vt nos, qui ſanctificatione æterna ſumus ſan-
ctiſica

*

iſtca
1105 in
kias, 1
ſabbat
ſumus

non h.

bis g
regnien
ſis eic
ſti nos
interpe
Uu. 6
C
Volunt
ſerni!
de iis

Poerte

Chriſt

poris
0dio

ſen pe⸗
Lura,
Catnah
Lum,
fuit e
Pro n

inpor

ſicut
tur.
dum.
tans
reclan
lolens
gl.
lenpen
Dater
ur

1

e filid
Vt glin.
data lua-
die n
blining e
bis dn l

terium i

jo in herd

eſten: M
Neetitis
gere ſhiin
ce mnort⸗
Vt hoik
bis bapinr
vommmenne
ſen enen⸗
ei miiin
Uolucin
Coeka
,N fire
. We
us, e⸗
o ke
I nist
tionen
3
. 41
i hel 1C
dodie!

Mino ſ

ut iei
od l
niͤ⸗
ui
wos
i

I. I BER II. 423

ctificati, non amplius ſeruilia opera faciamus, quæ

nos in peccati ſeruitutem adigant: ſed perpetuas fe-
rias, mortificato veteri, noſter nouus homo colat, et
ſabbatum ex ſabbato. Tota vita noſtra, imo nos ipſi
ſumus ſabbatum ſanctum, Eſa. 5 8. Sicut carnalia legis

non habent typum alterius actus carnalis, ita non eſt no-

bis quærendum ſabbatum carnale, ſed ſpirituale, per
requiem ſpiritus, in qua eſt ceſſatio ab operibus car-
nis dicto capite 58. in requiem illam æternam Chri-
ſti nos iam ſumus introducti, Heb. 4. vt nullo
interpellante Die habeamus ſabbatum ex ſabbato,

Eſa. 66.

*

Carnalem habent ſenſum, qui eo argumento nos
volunt ſabbatizare, quod iugem laborem vernaculi
ſerui ferre non poflunt. Quaſi euangelium noſtrum
de iis iudicandis ſe intromittat: id quod Chriſtus
aperte recuſauit. Ciuilia-iudicia ſeorſim permittit
Chriſtus, ſeeèundum quæ liberum eſt, de labore cor-

poris paciſci. Non obeſt, quod diei ſeptimæ ab ex-

ordio mundi benedixit Deus, in ea quieſcens, et po-

V ſtea per legem quieſcere iubens. Nam illud fuit fi-

gura, vt in primo dialogo dixi. Iuxta literam fuit
carnali populo huius legis, ſicut aliarum carnis le-

gum, carnalis et literalis inſtructio. Sabbatum illud

fuit cum Chriſto ſepultum, et ibi ab omnibus, quæ
pro nobis paſſus eſt, quieuit Chriſtus, omnibus finem
imponens. Sabbatum illud carnale fuit ſepultum,
ſicut velum templi ſciſſum, vt omnia noua ſequeren-
tur. Obſerua in hac re artificium Chriſti miran-
dum. Nam legis præcepta ſæpius in euangelio reci-
tans, ſabbati obſeruationem perpetuo tacuit. Imo
reclamantibus Iudæis ſabbatho ſemper operabatur,
nolens nos ad illam ſabbati obſeruationem co-
gi. Docens item, Chriſtianorum opera debere
ſemper ſabbato fieri, in perpetua ſabbati requie.
Pater meus, inquit, huc vſque iugiter opera-
tur, etiam ſabbato; et ego äugiter operor;
. D. 4. Ioan.

424 Dk CIRCVNCISIONE

Ioan. 5S. Argumentum aliud Ioan. 7. eſt notandum,
Venerabilior erat circunciſio ſabbato, quæ ſabbatum
ſoluebat, er a ſabbato non ſoluebatur. Cum ergo
circunciſio ipſa ſoluta nunc ſit, et ſublata, multo ma-
gis ſabbatum. Si pro otio ſabbati illius nobis oci-
um alterius diei inducat Papa, eadem ratione debe-
ret, pro abſciſſo præputio aliud membrum abſcindere,
cum fuerit circunciſio fortior ſabbato. Præterea,
vt habetur Mar. 2. dominus eſt homo, cum alioruùm,
tum etiam ſabbathi: et dominos nos fecit ſicut do-

minus eſt ipſe Chriſtus, etiam ſabbati: et ſabbatum

propter hominem factum eſt, non homo propter lab⸗
batum. Liber ergo homo poteſt ſabbato libere vti,

licet ſeruili populo ſint ad tempus correctionis quæ-

dam impoſita iuga. Docet item ibi Chriſtus, pueros
Dauidis eſſe mundatos, vt liceat eis veluti ſacerdoti-

bus, panes propoſitionis comedere, ſabbato ſpicas

vellere, et ad vitæ vſum omnia facere: quia dominus
nos fecit ſacerdotes, et ſabbati dominos. Adde hic,

quæ de boue et aſino adaquandis, de aſino et oue

a fouea die ſabhathi extrahendis, dominus tam ſepe
loquutus eſt. Nullum Iudaiſmum pluribus dictis et
factis ſuſtulit Chriſtus, quam ſabbatum, vt admiranda

hic dignoſcatur Papiſtarum cæcitas, quam vane nos

vVelint decretis teneri, et probabilitate ſermonis nobis
imponere, vt pulcre docet apoſtolus in epiſtola ad
Coloſſenſes, quam vtinam omnes Papiſtæ bene intel-
ligerent. Hac ratione mutauit Beſtia tempora et le-
ges, vt ait Daniel: quia dies feſtos mutauit, et ſuas
leges pro diuinis poſuit.

Quod illa Iudæorum feſta, et paſchalis agni, et

pentecoſtes, et tabernaculorum, omnia ſimul in nobis
hodie compleantur, omnia in nobis vnum ſint, ba-
ptiſmi et cænæ myſterium omnia ſimul habeant
annexum, paucis nunc collige, vt baptiſmum eſſe
cum cæna coniungendum intelligas. Nam in mor-
tem Chriſti baptizatus, te ipſum ibi immolas, et ab
Aegy

Aegyp
in azi
paſcha
Peſtum
rum.
i fe
dtolligi⸗
namn de
peribus
Ptus,

ratione
Deus.
Neniens
ri l
Plum.
te lapie
Dei er
comm
Deite
(tis t.
templ
gebat
crifici
templ
Quam
cendn
De te

Pnotundn

Cun eg

Mlto
8 pobis N
tione ich
ableinte
Drzien
Unn Mion
it ſont i⸗
et ſobber
Proter
liben ſ
Ctionis e⸗
iſtus, pen
ti Ceerin
Pbato h

glin Gorin

Adee
AUno et
us mn h⸗
u diht
t uunim
n Ne
vons
ehiko
bete int
nporten 6
idenb⸗

Ais “
l ulin ont

1 lr,

4

l kie

iimm4

n N.
e

I. Ia B E R II. 42²5

Aegypti opprobrio liberatus feſtum primum celebras
in azimorum ſinceritate, omiſſo fermento veteri, et
paſchalem agnum cum Chriſto in cæna manducas.
Feſtum item ibi agis primitiæ frugis et tabernaculo-
rum. Nam primitias accipiens cæleſtis ſpiritus ſan-
cti fructus, de area et torculari tuo panem et vinum

colligis, et ſpontanea miſſa, id eſt, offertorio ad cœ-

nam domini, eum communicans, cum eccleſiæ pau-

peribus epularis, in regni cælorum tabernacula rece-
ptus, Deut. 16.

De templi machina nunc ſupereſt dicamus. Gra-
ue id videbitur multis, quod tam pulcras ſtructuras

nos nihili faciamus. Sed nos nihil horum miramur.

Graue impiis videbatur, quando propheta lapideum

templum improbabat. Eſa. 66. Imo Deum ipſum ob

id dicebant eſſe grauem et moleſtum. Nihilominus
rationes improbationis ſunt ibi efficaces, vt docet
Deus. Quia locus ille non eſt capax Dei, nec con-
neniens eius habitatio. Quia Deus in ſpiritu habitat.
Quia lapides iidem erant, antequam facerent tem-
plum. Quia templum Dei iam antea erat home, an-
te lapideam domum. Quia in lapidea domo cultus
Dei erat carnalis. Et quia abominationes multæ ibi
committebantur. Adde, quod Chriſtus eſt verum

Dei templum, et quod excelſus Deus non in manu fa-

ctis templis habitat. Recedere gloriam Dei a lapideo
templo docet Ezechiel. ca. 3. 9. 10. et II. Olim exi-
gebatur lapideum templum, ad offerenda carnalia ſa-
crificia: nunc autem ſecus. Nunc ſolus homo dicitur
templum Dei, et ibi eſt Deus ſpiritu adorandus. Ad
quam rem latius eſt nobis de templi dedicatione di-
cendum, et quod ab initio fuerit homo Dei templum.

De templi dedicatione habetur Num. 7. et 3. reg. 8.

et 2. Ezræ. I2. cui myſterio adiungitur ille Deo di-
catus Henoch. Nam 17α hanach, eſt initiare, in-
ſtituere, dedicare. Vnde dicitur Henoch, inſtitutus,
ſacris initiatus, Deo dicatus et conſecratus. Omiſſo il-
D. 5. 10 ter-

426 DE CIRCVNCISIONE

10 tertio Henoch, filio Cain, qui fuit ſacris ſerpentis

initiatus, de illo nos Henoch, in cælum translato, lo-

quimur, qui fuit ſeptimus ab Adam, ſicut eſt nunc
ſeptima dies Deo ſacra, in qua nos cum ipſo Henoch
requiem cæleſtem habemus. IIIe fuit in figura trans-
latus, in ſignum myſterii Chriſti. Chriſtus myſterium
illud vere in ſe ipſo compleuit, in nobis item faciens
ſpirituale complementum. Nos in veritate ſumus
in cælum translati, ſicut Henoch in vmbra. Nos per
Chriſtum fſumus veri Henoch, theodidacti, a Deo in-
ſtituti, Deo dicati, et conſecrati. Nos ſumus in cæ-
lum translati, Colof. I. et Ephes. 2. Nos ſumus
templum Dei, et templum ſpiritus ſancti, I. Cor. 3.

et 6. et 2. Cor. 6. Nos ſumus domus habitationis

Dei, Heb. 3. Nos ſumus viui lapides domus ſpiritua-
lis. I. Pet. 3. Ante diluuium non habitauit Deus in
lapideo templo, aut ligneo tabernaculo, ſed in Abel,
et Henoch, quaſi eſſet Chriſtus in altero moriens, in
altero reſurgens, et in cælum aſcendens. Poſt dilu-
uium templum Dei fuit Melchiſedech, rex Salem, et
ſacerdos Dei, Genes. 14. Propter quem ait prophe-
ta, fuiſſe olim tabernaculum Dei in Salem, pfal. 75.
Omitto hic myſterium ſalutis gentium in Melchiſedech

deſignatum. Nam Salem fuit ciuitas gentium in terra

Sichem, Genes. 33. Hic ipſe fuit templum Dei, rex,
et ſacerdos, vero Chriſti regis, ſacerdotis, et Dei tem-
pli typo. I-apideum igitur templum ab initio non fuit,

ſed ad tempus eſt rudi populo datum. Nunc templo

maior eſt Chriſtus, Matth. 12. Chriſtus eſt verum Dei
templum, Ioan. 2. Excelſiſſimus non in manufactis tem-
plis habitat, acto. 7. et 17. Vnde merito, tanquam rem
abolendam, deſtrui voluit Chriſtus lapideum templum,
cum iuſtis rationibus improbans, dicto cap. Eſa. 66.
Atque ita nos deſtructa rurſus ædificantes præuari-
catores nos ipſos fecimus, Gal. 2. Quare tabernacu-
lum ligneum non ſimiliter reædificamus? Si Deus in
manufactis templis non habitat, ſequitur in Papi-
ſtarum templis aliud nihil habitare, quam idola.
Si ut

—

i, vt t
datum e
Aliud ni
ſti illa e
anne co
as 4bon
lere, ſec
Verum t.
Veruumn it
Melehiſee
et nos pe
plum. 1
ple eſt
Nazarer

plement

Cun iht
ticipes,
Plüm ne
Hine
et faciei
ſeti myl
voc vehn
Vera Dej
etvelum
Velum,
ii Dro V
lun, arc.
Kmmn

let Chri

148 dqu
Aluas hin
Didiman
ſl terra
inqus
9. das
Teddenn
Der ſpir

ris ſennn
Tanslnne!

cut et e

iplo He

fenra tn

1s Mlen
iten fie

kitate iun

Nrn. Nt
ii aD
ſumns ne

1. 01

8 hubicnd

nbs fiin

tauit DaI.

d in
) Noren
nin
n, M.,

Meciktl

tinn ind
Un Der 6
„etleis
tio n ui
Nnett
tenm,

liri

ngene
tenl 4
n. M! 4
tes inn⸗
e then
ln

L. L B E R II. 427

Si, vt teſtantur regum libri, ſoli filio Dauidis Chriſto

datum eſt, deo templum ædificare, ſequitur, Papiſtas

aliud nihil ædificare, quam turrim Babel. Si in cæle-
ſti illa Ieruſalem, quæ intra nos eſt, nullum teſte Io-
anne conſpicitur lapideum templum, ſequitur, Papiſti-
cas abominationes, ad cæleſtem Ieruſalem non perti-
nere, ſed carnalium hominum eſſe pietatem corruptam.

Verum templum Dei Chriſtus eſt, et nos per ipfum.

Verum item tabernaculum. Ipſfe eſt rex et Sacerdos

Melchiſedech, et nos per ipſum. Ipſe eſt lapis viuus,

et nos per ipſum. Ipſe eſt paradiſus Dei, et nos per
ipſum. Ipſe eſt ſabbatum ſanctum, et nos per ipſum.

Ipſe eſt circunciſio, et nos per ipſum. Ilpſe eſt verus

Nazaræus, et nos per ipſum. Chriſtus eſt omnium com-
plementum, omnia in ſe ipſo et in nobis complens.
Cum ipſe ſit eaput, et nos membra, facit nos ſui par-
ticipes, ſuam gloriam nobis communicando, ſicut ſe
ipſum nobis communicat.
Hlinc et velum Papiſticum tollitur. Velum templi
et faciei Moſis, eius temporis infirmitatem notabat, ac
veri myſterii occultationem. 2. Cor. 3. et Heb. 9.
quod velum per Chriſtum eſt ſciſſum et ablatum, facta
vera Dei reuelatione. Vnde et in eius paſſione ſciſſum
eſt velum templi, Matth. 2 7. Non fupereſt nunc aliud
velum, quam ipfa Chriſti caro, quæ ipſi patris deita-
ti, pro vero eſt, Heb. 10. ipſa eſt velum, tabernacu-
lum, arca, vrna, manna, et reliqua.
Similis eſt ratio falis victimarum Leuit. 2. vt ipſi-
met Chriſto tribuatur. Idem de ſale mortiferas et ama-

ras aquas ſanante. 4. reg. 2. quanquam Papiſtæ neſcio,

quas hinc traditiones de aqua ſalſa furati ſint ſacrilegio

illis peculiari. Ipſe Chriſtus eſt verus ſal, nos ſibi in

victimam oblatos condiens: cuius ratione nos dicimur
ſal terræ. Aquæ nobis amaræ, et mortiferæ ſunt illæ,
in quas eſt immiſfſum Babylonicum abſynthium, apoc.
8. aquas mortiferas, quas hactenus in lericho potauimus,
reddemus nunc dulces, ſale ſapientiæ eas condiendo

per ſpiritum ſanctum. In vaſe nouo contentus nunc ſal
immola

42² 8⁸ DE CIRCVYVNCISIONE

immolatam victimam condit, ne ſine ſal infatuata pu-
treſcat. Aquis baptiſmi dulcorantur aquæ omnes, ſi⸗
ue ſint marinæ, ſiue ſalſæ, ſiue amaræ: et per eas vi-
uiſicantur omnia animantia, Ezech. 47. Hoc ſalis
myſterium in nobis completum docet Chriſtus, ſalem
nos habere monens, et dicens, vos eſtis ſal terræ.
Chriſtus ipſe primaria ratione dicitur ſal dans nobis
ſapientiæ condimentum: vt deinde per ipfum nos ſci-
mus aliis ſal, eis condimentum noſtrum communican-
tes, vt ſapienter guſtent, et ab infatuatione, corru-
ptione, ſeu putrefactione ſeruentur. Nihil enim ma-
gis a corruptione ſeruat, quam ſal. Vnde et fœdus
Dei dicitur fœdns ſalis, incorruptibile Num. 18. et 2.
para. 13. Dicitur item fœdus ſalis, quia in fœdere do-
mini erat, vt in omni oblatione offerretur ſal, dicto
cap. Leuit. 2.
Hyſſopus non eſt nobis alia, quam ipſemet Chri-
ſtus, proprii ſangúinis aſperſione nos expians, et mun-
dans: per quem nos dicimur eſſe hyſſopo mundati.
Ipſe nos expiat, et ipſemet eſt hyſſopus expiationis
noſtræ: ſicut ipſemet eſt ſal et victima a ſeipſo obla-
ta. Ratio, quare iuſſit Deus hyſſopo vti, eſt multi-
plex: cum ex naturali proprietate hyſſopi, pectus ex-
piantis, ſeu mundantis, cum ex vitandis contrariis
Aegyptiorum ſuperſtitionibus: tum maxime, vt Chri-
ſtum ita præfiguraret, verum expiatorem.
De lampadibus et lucernis dicendum, quod Dei
lucem exſpectantes, candelis vtimur in noctis vmbra.
Populo in nocturnis tenebris conſtituto, cui et lux
verbi Dei ſub vmbra et nube abſcondebatur, inſtitutæ
merito ſunt lucernæ, circa oraculum illud velamine
obumbratum, ad ſignificandum, maiorem aliam ibi
deſiderari lucem. Nunquam enim candelis vtimur,
niſi quando ſolis lucem deſideramus. Exorto ergo
nobis iam die et vero fole lucente, reuelata nobis
verbi Dei luce, ſublata nube, vmbra, et tenebris,
nullæ ſunt eiusmodi lampades neceſſariæ. Fruſtra
YMM enim

4

ehim co.
emet Ch
illumina
eſt lam
ſti illa.
loannes

(plendor

Ganda ne
Mus lux.
lucem el
ſi charite
in regno
labra ſer
loannen
Apud 7
in ſacen
in vnct
loannemn
Tantur e
Propheta
lucens in
lium Dei
cendes,
perpetun
ſto, et
gurx, .
ſernatio
Propala
cenſio
em.

Veram

fictum
De
traditio⸗
Ins ex
Diſican
drum

inltun
on;

t der e
riſkus, 1
ſis ſa mn

1 usN

plum on!
COtmmune
tione, en
ihil erna
nde et ſi
un. 18 4
in onn
tu

benel⸗
piangeisi
Gpo !
N eiri i
1 lin 6
ſi a⸗ Un

6 (CNN

ine, K

n
ud
ten lu⸗
els n
Ld’
euin /
et “B

I. I B E R II. 429

enim coram ſolis luce candelam quis accenderit. Ipſe-
smet Chriſtus eſt nobis vera lucerna, totum cælum
illuminans, et in futuro ſeculo illuminaturus. Ipſe
eſt lampas, ſplendor gloriæ, et lux mundi. In cæle-
ſti illa Ieruſalem, quæ intra nos eſt, nullam aliam ait
Ioannes effe lucernam, quam ipfam agni claritatem et

ſplendorem. Secluſis igitur Papiſticis impoſturis,

danda nobis eſt opera, vt nos ipfi dici ſemper poſſi-
mus lux, et filii lucis, poſtquam ipſe lux vera nos
lucem eſſe fecit, qui antea eramus tenebræ. Id fiet,
ſi charitatis oleum habeamus, qui lampades noſtras
in regno cælorum per fidem accendimus. Duo cande-
labra ſeu duæ oliuæ, varia ratione apud Zachariam et
Ioannem leguntur, ratione varii myſterii tunc oſtenſi.
Apud Zachariam ſunt duo flii olei, duo vnécti, Iehoſua
in ſacerdotem, et Zerubabel in principem: ad tempus
ita vncti, vt domum Dei erigerent, Zacha. 4. Apud

Ioannem vero duo candelabra, et duæ oliuæ, decla-

rantur eſſe duo Chriſti teſtes, Moſes et Elias, lex et
prophetæ, apoc. 1II. vt vere ſit lucerna ardens, er
lucens ſuper menſam, qui palam facit leſum eſſe fi-
lium Dei: ſicut Eccleſiæ hanc fidem tenentes, et do-

centes, dicuntur effe candelabra aurea, coram Deo

perpetuo lucentia, apoc. I. Impletæ igitur in Chri-
ſto, et in nobis per Chriſtum ſunt illæ omnes legis fi-
guræ, absque Babylonicis figmentis. Externa illa ob-
ſeruatio arguebat eius temporis infirmitatem, nondum
propalata ſanctorum via, Heb. 9. Candelarum ac-
cenſio arguebat veræ ſolaris lucis abſentiam. Per
quem modum Iudæi diminuto illo lumine vtentes,
veram poſtea exorituram lucem indicabant, quod et
factum eſt. .
De votis monachalibus iam oſtendimus, eſſe
traditionum ſacrilegia, vere mimica. Oſtendi-
mus ex Zacharia, ob iuramenta illa regnare Pa-
piſticam impietatem, et maledictione magna li-

brum Dei a nobis receſfliſſe. Perfeétionis
regulam

430 DE CIRCVNCISIONE

regulam eſſe in votis ſuis, iactant monachi, multa
iurantes, et ſe variis legibus adſtringentes: cum ta-,

men ipfſe Chriſtus in ipfis perfectionis documentis iu-

ramenta illa vetuerit, Matth. 3. Mihil ad perfectum

duxit lex, et ipfſa libertatis ablatio eſt imperfectio,

teſte Paulo: ac etiam teſte Iacobo, qui perfectio-

nem ponit in libertate. Scrigtum eſt antiquis, Vo-
uete, et reddite Deo iuramenta veſtra. At egò dico
vobis, o monachi, ait Chriſtus, nolite vouere, nolite
iurare, nolite vobis iugum imponere. In teſtimonium
veritatis nobis iurare licet de rebus præteritis vel præ-
ſentibus. At in futurum te aliquid facturum nec voue-
bis, nec iurabis, ſed ſi Deus voluerit, ita facies, vt
Iacobus docet. De futuris iurare proprium eſt Dei, qui
futura præſtare ſolus poteſt. Nos autem nec capillum

album, nec nigrum facere valemus. Adde, quod per

Chriſtum ſublata lege ſunt in nobis vota legis impleta.
Ipſemet Chriſtus eſt in nobis vnicum votum, qui ſe pro
nobis morti deuouit, vota omnia complens. Ob id nos
ei in baptiſmo vouemus, ei commorientes, et votorum
omnium complementum accipientes. Perenne id nobis
ſupereſt votum, vt ſemper in votis noſtris ſit, gratias
Chriſto agere de tot acceptis beneficiis: id quod Pau-
lus poſt Dauidem paſſim docet. Cælibem vitam non
improbo, quam ipſe mihi elegi, quam et Paulus ſupra
coniugalem commendat: ita tamen, ſi ea libere agatur,
citra neceſſitatem. 1. Cor. 7. Ad hunc modum et ere-
mitas et monachos laudabo, ſi larua illa, et voti ne-
ceſſitas tollatur. Arguunt vero laruati monachi, viduas
vouiſſe, I1. Timot. 5. ergo ipſi quoque vouere poſſunt.
Non agitur ibi de voto. Suam eſſe viduitati fidem,
docet Paulus, inſtar fidelitatis, quam in diſpenſato-
re quouis exigit Deus. In fide viduæ ponit ibi, vt
