aſinos, et inſanos rideat. Ad mathematicum et inuiſi-
bilem quemdam filium credendum, cogere Iudæum vo-
lebant, exponentes, hodie, id eſt, ante ſecula genui te.
Quibus ille ſcite reſpondit, Si in illis æternitatibus duæ
diſtinctæ res incorporeæ, ſimiles, et æquales, pariter

erant, gemelli duo erant, non pater et filius. Ac

perin

6oĩ D E TRINI T A T E

perinde, ſi tertia ibi ſimilis, et duabus æqualibus adda-
tur, tergeminos dices Geryones. Quod aiebant ſophi-
ſtæ, eſſe in Deo ipſo realem generationem vt radii a ſo-
le, hoc ille in Deo monſtrum exhorreſcebat: cum præ-
ſertim inde arguatur ſectio in Deo, arguatur mutatio, et
diſſimilitudo, ſicut eſt radii ſolaris ſectio, mutatio et diſ-
ſimilitudo, inter ſolem et radium. Circa vocem hodie
ſophiſtas quoque errare, plane cognoſcebat Iudæus, cum
Hebraice ponatur ibi pronomen demonſtratiuum, cer-
tam diem ad ſenſum demonſtrans, Filius meus es tu, hac
die te genui. Quod et Chaldæus quoque obſeruauit.
Errabant item ſophiſtæ, qui litteralem nullum ſenſum

Iudæo dabant. Quid inſanius dici poteſt, quam negare,
eſſe de Salomone ad litteram dictum, Ero ei in patrem,
et ipſe erit mihi in filium? Apertiſſimus eſt de ipſo lo-

cus I. paralip. 22. et 2 8. Alioqui non diceretur Salo-

mon eſſe Chriſti typus, nec Dauid nec alii. Teſtimoni-

um leſu Chriſti eſt ſpiritus prophetiæ, apoc. 19. quam-
quam alius fuerit litteralis ſenſus. Iudæo nos literalem

ſenſum concedimus, monemus tamen ſubeſſe de Meſſia

futuro myſterium, quod et ipſi concedunt, cum paſſim
appareat excedens ſermo, ſeu hyperbole. Vt quod
poſſeſſio regis ſit, vſque ad terminos terræ, quod re-
ges terræ in virga ferrea conterat, quod ſceptrum
eius ſit æternum, quod ſuper ſolium Dei ſedeat
rex et ſacerdos et reliqua. De ſuis regibus hæc

quodam modo dicebantur, ſed excellentius, quam

eis conuenire poſſent, vt ex hoc facile appareat,
ſpiritum alio tendere. Præſertim cum inſerantur
verba, quæ eis non conueniunt. Vt in pfal. 109.
a Chriſto contra Iudæos citato, ſunt hæc tria,
quod verus Meſſias ſit fſacerdos et filius Dauid,
quod ſit æternitas ſacerdotii et throni eius, et
quod dominus ab ipfis regibus et propriis parenti-
bus vocetur. Matth. 2z2. His rationibus eſt no-
bis contra Iudæos inſtar Chriſti diſputandum, vt in-

telligant rerum, quod ibi ſubeſt, myſterium: cum ipſi

omnes

onmtes 1
ſine my
hominen
luius I.
fliatione
Klomon
bllis rei,
i: nec⸗
lis ümili
Veritas,
per quan
Non resS
Uit citate
Non eß
homd i
Tterno
Doſte
Geleni,
Viſa ett,
Profecto
Vitnperio
Minnon,

IS. .,0

Ve.
89):
ſonnt, N.
Iedio be
Aoregari
Cis diſ
tinm nor
Dtrum hi

ſell. Q

eden ſe
tibus I
1n lan
ferun
lenifen

I. I B E R II. 61
ebant in omnes fateantur, in lingua ſancta nihil ſeriptum eſſe
Ntrakiit ſine myſterio. Ex dictis his ſequitur, Hominis typo
cun hominem eſſe proprie filium. Vera filiatio hominis
r Motchi huius Ieſu Chriſti, per vmbram olim figurabatur, in
glkriot filiatione hominis alterius. At vero ex typo hominis
Vdeenbe Salomonis, dicti filii, inferre filiationem illius inuiſi-
klück id bilis rei, eſt chimærarum filiatio 2 ſcripturis incogni-
Mäit ta: nec poteſt typi ratio, nec aliqua repræſentatio-
3 nis ſimilitudo hic adaptari. Nec refurrectionis filii
neus es i! D . . . . .
. veritas, nec filiationis declaratio, ſibi tunc conſtaret,
ne oblennn . S ieſe⸗ 1;
per quam lIeſus ipſe declaratus eſt verus filius Dei,
mulun i non res illa inuiſibilis. De vero Salomone Chriſto
. ait citato cap. 28. hunc præ aliis elegi mihi filium.
geinn Non eſt res aliqua furſum ita præ aliis electa, ſed
et kenn. homo ipſe Ieſus Chriſtus eſt verè electus filius, ab
fiekkeni æterno chariſſimus. . .
i. S Poſtquam in rabbinorum et ſophiſtarum conflictus Quartus
e. ngecn deueni, alium locum adiungam, in quo mira ſemper ;.
o ns hun „jiſa eſt, horum et illorum hallucinatio. Horrenda
beſe ele profecto res, ſi bene quis norit, quanto Chriſtianiſini
ntnH „jituperio locum illum tractet perſidus ille Iudæus Baal
Nle. N Nizaon, cum tamen nec ipſe verum ſenſum ſit aſſequu-
ene, tus. Locus vero eſt ge. 49. vbi ſic Hebraice legitur
gd en e , he ene een e e deo
N COP De n e RN *3 Latine ita proprie
reibe ſonat, Non recedet ſceptrum de Iuda et legislator de
lentins, medio pedum eius: eouſque vero veniet Siloh, et ei
ile aggregatio populorum. Ita locum hunc debere pun-
um imen ctis diſtingui, facile concedet, qui Hebraicam differen-
in 1 tiam norit inter notulas illas; athnach et zakeph. Sce-
nt her 4 ptrum hic intelligi Dauidicum, apud omnes eſt in con-
flins Dr. feſſo. Quod de Siloh dicitur completum eſt Ioſue 1 8. Vbi
oni eis,. eadem fere verba repetuntur. In Siloh congregabantur
priis nh tribus Ifraëlitici populi, vſque ad arcæ translationem.
nibuss el In Siloh primo requieuit locuples populus, iuxta ſigni-
ndun, 1 ſicatum vocis 19ο Siloh, quæ quietem et opulentiam
um: enm ſignificat, qualem Iſraêlitæ tunc habuerunt, terram to-

62. D E TRINITAT E
tam ſibi forte diſtribuentes. Venit ergo ante Dauidem itis,
Siloh, et deſinente Siloh cœpit Dauidis regnum, in die- (cccinit
bus Samuelis. Repulit Deus Siloh, et elegit Dauid, pſa. Chriſti
77. ſicut repulit ſynagogam, et elegit Chriſtum, a quo regmnun
nunquam auferetur ſceptrum. Vides hic myſterium, et Ctionis
excellentiam ſermonis, ſoli Chriſto conuenire. Vere neration
dixit Iacob, nunquam auferendum ſceptrum de luda, vt pophet
comprobatur. 2. Samu. 7. pfal. 88. et lere. 33. Ex Apottoln
quibus manifeſte conuincuntur Iudæi. Si enim non eſt lie repe
auferendum ſceptrum de Iuda, vbi eſt nunc, niſi in Chri- ſis in te
ſto? Eſt itaque hoc loco de Chriſto, et perpetuo eius ſig in te
ſceptro, poſt repulſam ſynagogam, euidens prophetia, Unl ſl
ſed quæ non excludit literalem ſenſum de Siloh. Id Dro od
quod manifeſte comprobant verba, quæ ibi ſubdit Ia- ler
cob: Ligans ad vitem pullum fuum, et ad palmiten cun 0
filium aſinæ ſuæ. Lauabit in vino veſtimentum ſuum, (oper
et in ſanguine vuarum operimentum ſuum. Rubicundi is die
eius oculi a vino, et albi dentes a lacte. Quæ omnia in tur: Ch
Siloh aduenerunt. Tam ferax in introitu loſue ſe illis tie vchne
obtulit terra permiſſionis, vt aliquis potuerit alligare, et iu, Hod
onerare vuis aſinum ſuum ad vitem vnam. Tanta vini Mtre gl
copia vt eius muſto commaduerint vindemiantium veſti- g.
menta, atque oculi ob poti vini bonitatem rubuerint. La- tun, guo
Ctis quoque tanta copia, vt ex eius tam frequenti eſu den- ceet, 1
tes albicarent: vt ait ille bonus pater Iacob, carnalen terolin
tribuens carnali populo benedictionem. Laudat tamen fne ſeenl⸗
præ aliis tribum Iuda, et in ea dicit manfurum ſceptrum: lummen
quia illa tribus ſtabilius tenuit regnum, aliis deficienti in. 4
bus, et quia ſceptrum non eſt ab ea in aliam tribum trans- dlinm nob
latum. Ad tempus quoque laudatur Siloh, quia ob du- Aliam o
plicem portionem ad tempus fuit primogenitura ipfius t Daull
Ioſeph vt I. para. 5. et genes. 48. De cuius ſtirpe fuit 3 itti
Ioſue, qui poſuit tabernaculum in Siloh. Sed ſpreuit do- 0n. 1.;
minus tabernaculum Ioſeph. i. e. Siloh, dicto pſal. 77. iirit 3
ntu⸗ Quintus ad pfalmiſtam redibit locus, al AEp. om
c6. vocem illam, hodie, quæ diem refurrecti- itai
onis oſtendit. Hodie ſi vocem eius audie- Ciſeri fione
ritis, un, u-

te Danide
num, ind
t Dauid ,
kiſtum, 1n
luyfſteriun
lenire. N
mn Ge Iud
lere: 39,1
i enim mon!
, nilind
perpetio D
ens Propet
ge Slloh
bi ſübtl
t ad palnt
mentun in
mm. Neen
r omni

lohe e1

erit allien
I. Tuttn ſ1
iamtiumne
rubwetin!
luenti
cob, cm
Laudattu
U ſeenmn
lis beiee
tribunte
enitumn i⸗
ius ſtin⸗ 1
fneii⸗
locis,

refirtte

eius 1
Uicn

L. I B E EK I. 63

ritis, pfal. 94. Pſalmum illum, et pleroſque alios ibi

cecinit Dauid in regni ſui iam dicta innouatione inſtar
Chriſti reſurgentis. Canticum nouum ibi cantat, et
regnum nouum. Refertur vox hodie ad diem Reſurre-
Ctionis Chriſti, qui etiam nobis intelligitur dies rege-
nerationis noſtre. Omnes ad Chriſtum hodie vocat
propheta, gaudio magno exultans. Similia nos docet
Apoſtolus in epiſtola ad Hebræos, eandem vocem ho-
die repetens, cap. 3. et 4. Hodie datur nobis ingretf-
ſus in requiem domini, ſicut hodie ingreſſus eſt Ie-

fus in requiem ſuam. Hodie eſt in nobis completus

verus ſabbatiſmus. Hodie requieſcens ab omnibus, quæ
pro nobis paſſus eſt Chriſtus, cæli requiem æternam
adipiſcitur, eandem nobis requiem comparans, vt nos
cum Chriſto reſuſcitati, hodie et iugiter requieſcamus
ab operibus carnis, et dies hodiernus quotidie in no-
bis dicatur. De hac re ita citato loco apoſtolus loqui-
tur: Chriſti participes facti ſumus, ſi initium ſubſtan-
tiæ vſque ad finem firmum tenuerimus, in eo quod dici-
tur, Hodie ſi vocem eius audieritis. Initium ſubſtantiæ
noſtræ plerique vocant fidem, per quam primo ſubſiſti-
mus. Quod certe verum eſt. Ilud tamen non negligen-
dum, quod ſubnectit: in eo quod dicitur, Hodie ſi vo-

cem, et, ſi introibunt in requiem meam. Docet apoſtolus,

aliter olim, velut initio accipi requiem, aliter nunc in
fine ſeculorum. Hoc late declarat Chryſoſtomus in
Ioannem, homilia 13. ſuper locum illum, gratiam pro
gratia. Aliam docet factam Iudæis veterem gratiam,
aliam nobis nouam gratiam, ſicut nouam requiem.
Aliam olim datam gloriam, aliam nunc gloriam, vr
ait Paulus, nos tranſire a gloria in gloriam 2. Cor.
33. a iuſtitia in iuſtitiam, Philip. 3. a fide in fidem
Rom. I. a lege littereæ ad legem ſpiritus, Rom. 8.
aiſpiritu ſeruitutis ad ſpiritum libertatis, vt eodem
cap. Rom. 8. Chryſoſtomus docet. Duplicem im-
mo ait adoptionem, duplex teſtamentum, duplicem ſan-
Gtificationem, duplicem iuſtificationem, duplex tem-
plum, duplex ſacrificium, duplex baptiſma, duplicem
circun-

—

T E
IN I T A
D E T R.
64

im in figu.
i cia. olim in figt
. iſionem, et reliqua omnia dupi ia: mminum no
fne nune⸗ itate Illud vocat apoſto dirium, Poi
in veritate. ng duleane
a in ün. n. Vt nos faceret Chriſtus
nem.
autem fin

. 2 . .
. ici i 1 t1 0 2

E

reſur-
legis: in quo nos cum Chriſto rnne ⸗R
rntog roend e oportet ab operibus car ſen in
gentes rranieten uam Iudæi increduli non ullo
en de n 6 lio Dei credentes intramus. gir
Ptcr dion fen facto diſcrimine, verberen r
inter diem er olimus ſabbatiſmum, e nne
verum, et ſpiritualem c boatil Ree d⸗ nd
“ et in nobis quiefcit.
intra cæli

. . . S
i ui relictu
ſt, et perpetuus ſabbatiſmus, q
Hi e 1
Hic verus eſt,

. id

1
T S

lam
Chriſti participes in en. n⸗ ha-
nre et perpetüam, duam 1i 1 mn iugiter iam
continuam 1 ic per datum ab eo ſpiritur ibus noſtric⸗
i zr; tri
bet, nos niem ſpiritus pa
c requie jtit Deus.
mus. Han — . ræſtiti
deguſta ſurrectionem Chriſti, non ita P⸗ die in eum
ante reſur m hodie præſtabit, ho Hodie, in-
j roO eam .. aPj Hodie,
Tibi aer et cum eo hodie reſurgenti. Vox au-
credenti 1 . hodie vocem eius audieris.
1
quam,

VoX, HI
Chriſtian
Dei renl
vere nno
Vere no
Deo, et

in hoc tu

Ditus ex!
lie factus
deytus
ino meo⸗
Upuyſican
Cludunt -
Iins donmi
ſeripturee
Tant. Tu
Phetamn d
Adon. la
flium. .
lehoutyet
lek her
lont et gi
dreleſ,
Drediit )
Dei, lic
Chriſto
tis, Mare
. 125.
lin Cotnini
ninns gor
leo. V
CUncd loed
Othinus .
1 fratren

trllen e

e Tutlun

. L I B E K II. . 65
linu vox, IIic eſt filius meus. Hodie igitur, o lector
iniiun Chriſtiane, noli cor tuum obdurare, ſed crede filio
dbthniel Dei reſurgenti. Non quod res aliqua incorporea
Kummum, vere moriatur, aut reſurgat: ſed corpus ipſum, quod
ins huiun vere mortuum eſt, et reſurrexit, eſt vere genitum ex
Uypolrit Deo, et vere filius Dei. Hoc te credere oportet, et
Ubſtamim in hoc tuæ ſalutis fiduciam habere, quod hic ſit ge-
damenun nitus ex Deo, pro ſalute tua, hic reſuſcitatus, ho-
elhun iU gie factus gloriæ filius.
Hesim Sextus erit locus ex pfal. 109. Dixit dominus do- Sextus

o u mino meo, ſede ad dextram meam. Ex quo loco me- locus,
figinns, in taphyſicam æqualitatem inter illas incorporeas res con-
lien kelmm. cludunt ſophiſtæ, quia æquali voce dictum eſt, domi-
e Mdenn Rus domino. Sed iſtis parcendum eſt, qui originalem
Gomm 4 ſcripturæ ſanctæ linguam ignorantes, ſe ipſos igno-
nieniter rant. Tu vero lector, Hebraice noſti, inuenies pro-
es Phetam dicentem *1N& e ORe Dixit Iehoua ipſi
Canns. l Adon. Egregius eſt locus, diſcernens inter patrem et
li non kn filium. Eadem diſtinctio ponitur pſal. 96. a facie
lIehouah, et a facie Adon. Hic Chriſtus eſt ille Adon,

id eſt, herus ſiue Dominus, quem ibi adorant angeli,
deeun ſicut et Heb. I. Hic eſt Adon, quem adorat regina
un,ettit⸗ eccleſia, pſal. 44. Hic eſt Chriſtus Adon, quem
lrerlo⸗ prædixit Malachias. cap. 3. qui ſedet ad dexteram
nokiß Dei, dicto pſal. 109. In reſurrectione hoc dictum
1s, gine eſt Chriſto, et tunc ſedit ipſe ad dexteram Dei pa-
ninn it tris, Marc 16. Similis oratio pluries repetitur. I.
ert Samu. 25. Facies dominus domino meo domum, prcœ-
os in lia domini prœliatur dominus meus. Cum fecerit do-
hteclien minus domino meo, Bene fecerit dominus domino
dd int meo. Vbi ſemper primo loco ponitur lIehoua, ſe-
m if cundo loco Adon. Ad idem geneſ. 24. Benedictus
unha,, Dominus Deus, domini mei, Duxit me dominus
prrftii al fratrem domini mei. Præterea iuxta veterem lit-
nodie 1 teralem ſeu hiſtoricum ſenſum, pfſalmus ille tribuitur
Mni⸗ Salomoni, quando eſt regnum in eum a viuente Daui-
. W de translatum. 1. Parap. 29. Tunc regnum Salomoni,
t crleſs e. cui

S=

66 D E T† RIN I T A T E

cui iuxta Dei reuelationem debebatur, in vita ſua
tradens Dauid, ita cecinit: Dixit Deus hero meo.
Canens in ſpiritu Dauid, Chriſtum prouidet, in Sa-
lomone Chriſtum intelligens. Vnum iuxta literam ad-
vmbrat Dauid, et ſpiritus alio tendit. Nam teſtimo-

nium leſu Chriſti, vt dicebamus, eſt ſpiritus prophe-

tiæ. Ita ſunt legendi prophetæ, ac ſi rem vnam hic
oculis videns, aliam ſublimiorem ſpiritu ſpeculeris.
Ad hunc modum dicitur eſſe verbum Dei gladius v-
trinque ſcindens. Hebr. 4. Imo aliquando eſt dictio an-
ceps, vt ſit ſenſus fæcundior, multiplex verus ſenſus. Sa-
lomonem vt Chriſti typum Dominum vocat Dauid, in

vmbra ſcilicet. In veritate autem Chriſtum ipfum

dominum vocat. Hoc argumento, vt antea dixi, Iu-
dæos excitat Chriſtus, vt myſterium intelligant, et
Meſſiæ deitatem. Matth. 22. Iuxta literam, citato
loco, I. paralip. 29. dicitur Salomon ſedere ſuper ſo-

–

lium Dei: vt de eo velut Chriſti locum tenente bene

tunc dicatur, Sede a dextris meis. Sedet ibi Salo-
mon fuper ſolium Dei, ſecundum fortitudinem
Dei, a dextris Dei, per hyperbolem et in vmbra

Chriſti, Lingua ſancta eſt tota plena hyperbolis,

quæ iuxta litteram non plene verificantur, ſed in
myſterio Chriſti. Ea inſuper verba, quæ ſequun-
tur, Donec ponam inimicos tuos ſcabellum pedi-
bus tuis, ad literam de ſe refert Salomon. 3.
reg. 5. Reliqua etiam eius pſalmi verba ſunt Sa-
lomoni iuxta literam tributa, vt ſequens locus
mox indicabit. Ille enim eſt, cui populus fecit

ſpontaneas oblationes. Ille vocatus eſt Sacerdos

ſecundum ordinem Melchiſedech, qui fſcilicet ſimul
fuit rex et ſacerdos. Vnde et Salomon ſacerdo-
tem quodammodo egit, in ædificatione et dedica-
tione templi, in vmbra et typo veri regis et ſacer-
dotis Chriſti. Inſtar Melchiſedech egit Salomon ſa-

cerdotem, offerendo, et populo benedicendo 3. reg.

8. Di⸗

9. Die
eſt de
regem
3. leg
eſta⸗
Hoc n
Inen ill
Adon.
les adn
tibutun
Deus mn
Gus illn
HoNa.
Othen
etgo,
ſec Ae
ui ſan
Lule ſa
Lepti
gli Vule
tis tur i
TuII gemn
Petiti, n
tatemn im
idi fece
Drincipi⸗
munnr
n Mode
dextnn
et 36. ſ
Doqitur
e lare
Monani

liſt⸗

Chrito 4

L. I B E R II. 67

in zint 38. Dicitur etiam Salomon de torrente in via bibiſſe, id
hero i eſt, de torrente Gion, quando eum in Gion vnxerunt
et, in t regem. Ille aquam bibebat, Adonia ſe alibi inebriante.
litern 3. reg. I. Propterea ille extulit caput, et alter deiectus
en n eſt a regno. De nomine lehoua plenius poſtea dicemus.
tus pron Hloc nunc ſat fuerit, quod Chriſto in terris agenti no-
m vu men illud non eſt a Prophetis ita tributum, vt Elohim et
n ſherlle Adon. Imperiti vero quidam incorporeas illas æquales
ei gluciun res adhuc concludunt, et nomen lehouah Chriſto aiunt
eſt dins tributum a Thoma, quando dixit, Dominus meus, et
s ſenme Deus meus, Iloan. 20. Ignorant hebraicam linguam, in
eitDaiti qua illud affixum, meus, nunquam iungitur nomini Ie-
ittun àä, houa. Nunquam ponitur nomen tetragrammaton, ſeu
nten ii, nomen lIehoua, vbi legitur dominus meus. Thomas
inelin, ergo, nec vſus eſt tunc, nec vti potuit eo nomine,

itenn, d ſed Adoni et Eli. In pernitioſos incidet errores,
dere ec qui ſanctas ſcripturas tractabit, ſine cognitione lin-
teretek guæ ſanctæ.
edet iid Septimus conſequenter erit eiuſdem pſalmi locus, Septi-
ſottimlkk qui vulgo ita legitur: Tecum principium in die Virtu-cus. lo⸗
Net i tis tuæ in ſplendoribus ſanctoôrum, ex vtero ante lucife-
Meni rum genui te. Super cuius expoſitione hallucinantur im-
Atir, periti, nec græcam translationem, nec hebraicam veri-
e br tatem intelligentes. Ex principatu populi principium
belon K ibi fecerunt, cum in græca translatione aνν non pro
Ggonax, principio, ſed pro principatu, ſeu populi magiſtratu ſu-
erba inn matur, quod hebraica veritas aperte docet. Scriptum eſt
in Exodo, principes et populum dona ſponte obtuliſſe,

àd extruendum et decorandum ſanctuarium, exo. 25. 35.
et d et 36. ſimiliter ad dedicationem altaris, nu. 7. Huic ſi-
ſelie mile in propoſito dicitur. Et quod ad hiſtoriam attinet,
M¾. Ilodquitur ibi Dauid de ſpontanea populi largitione ad tem-
nen eh pli ædificationem, et domum ſanctitatis decorandam:
ne e W quæ largitio ſeu oblatio facta eſt tempore ſtabiliti regni
Salomonis, vt habetur loco iam citato I. para. 29. Sub
ai 71 quo hiſtoriæ typo prædixit in ſpiritu Dauid futuram
.

1 Chriſto ſpontaneam populorum oblationem, cum maiore
e. 2. ſancti

—

68 D E TRINIITATE

ſanctitatis ſplendore. Imo ipſemet populus erit obla-
tiones ipſæ. Hebraice ſic legitur O* 30
õs
Id eſt, Populus tuus ſpontaneæ oblationes in die for-
titudinis tuæ, in pulchritudinibus ſanctitatis, ab vtero, à
diluculo: tibi ros adoleſcentiæ tuæ. Ita hebraice pun-
ctuatur, et eſt verus ſenſus. Factæ fuerunt illæ ſponta-
neæ populi oblationes, in Die fortitudinis, ſeu poreſtatis
Salomonis: quia eo die firmatum et roboratum eſt po-
tentiſſimum regnum eius, vt Chriſti regnum in refurre-

ctione. Eodem die denuo factus eſt rex Salomon Chriſti
typus, et ſecundo in regem eſt vnctus, dicto cap. 29.

ſicut denuo venit regnum Dei cum potentia in die
reſurrectionis Chriſti. Ait inſuper has oblationes
factas in pulchritudinibus ſanctitatis, quia factæ ſum
ad pulchritudinem et ornamenta templi ſancti: ſicut
nos templum noſtrum ſanctificamus et ornamus, nos
Salomoni noſtro offerendo. Ait ibi, ab vtero, et a

diluculo. i. pueri ab vtero et ab ineunte die dona oflfe⸗

rebant. Poſtea ſubdit: Tibi erat ros adoleſcentiæ
tuæ. Quia adoleſcenti Salomoni facta eſt illa oblatio,
et in fui regni adoleſcentia. Ab eundem modum
iuxta ſpiritum, Chriſto in exordio ſui regni facta eſt
populorum oblatio, cum multo maiore ſanctitatis
ſplendore, et pulchritudine: non a paruulis Carnis,
ſed a paruulis ſpiritus, et a diluculo reſurrectionis
Chriſti. Hi ſua et ſeipſos vero Salomoni offerebant,

vt ex apoſtolorum actis apparet. Spondaneas autem

dixit largitiones, ad differentiam voti, vt differt
20 nadab à ☛⁄ nadar, Leuit. 7. 22. 23. Num.
15. 29. et deut. 12. Chriſti populus ſpontaneus
eſt, nullis votis adſtridtus De hac ſpontanea ob-
latione in fimili myſterio paſſim loquitur, ſcriptura,

per eandem vocem nadab, vt pfal. 46. 53. E

ſfræ. 1. Ezechielis. 44. 45. 46. et 48. De
eadem oblatione loquutus eſt ipſemet Dauid pfſal.
71. vbi a regibus variis offeruntur Salomoni
munera

muner
pia C
ſeu hit
latio 2
les hot
ta eſle

Aruabie

uicſch
35 eocte
ſuncum
Uunctita
Pleriti
tendene
tendit
Okerer
et tem
bus,
qleſtil
lens
lit Vee⸗

Ar not

Oca

Mlliens

Ilel. B

In et

leproben
dern,
ins,
Aatum
elle mo
chah, 46
leges v.
iann
iirerat
üinebet,
leeno

lt unn

L. I B E R II. 69

1s ertch munera. Nec obſtat, quod aurum de Arabia vel Aethio-
NI pia Chriſto non ſit ita datum. Nam in terminis legis,
1 ſeu hiſtoriæ ſolent prophetare prophetæ. Literalis ob-
8 in die latio ad hiſtoriam pertinet. Spiritus oblatio, et ſpiritua-

8, Ment les hoſtiæ ad Chriſtum ſpectant. Sufficit, Salomoni da-
hebricen ta eſſe carnalia illa munera, et oblatum eſſe aurum
t Ur hyon Arabiæ et Tharſis. 3. reg. 4. et 10. et 2. para. 9.
,ſel potii Quid dictum eſt in ſplendoribus ſanctitatis, declaratur

Uratun en ab eodem Dauide pfal. 28. 95. et I. para. 16. Locum
Uumn inren fſanctum pulcrum et glorioſum vocant pulcritudinem
alommond ſanctitatis, et gloriam ſanctitatis. Pluraliter hic dicitur
ico en: Pulcritudines, vel ſplendores, ad ſignificationem in-
otentane tendendam, quia multiplex gloriæ ſplendor. Eodem
dus oteie tendit illud pſal. 67. In templo tuo in Ieruſalem tibi
öln fie offerent reges munera. Et ſi in terrena illa Ieruſalem
i nen et templo illo nihil horum Chriſto ſit oblatum a regi-
bus. Maiora Chriſtus a nobis requirit, qui et in hac

crent quæſtione, de templo corporis ſui nos docet, et l1o-
. lant quens de regina Saba, qui Salomoni obtulit munera,
rlkit dit, Ecce pluſquam Salomon hic. Non quærit Chriſtus
e A ͤ A* noſtra ſunt ſed nos ipſos. 4
Undenn Octauus erit locus Eſa. 7. Ecce virgo prægnans, et QQàaus
ei. Pariens filium et vocabis tu mater nomen eius Imma- Ocus.
reen „ nuel. Butyrum et mel comedet vt ſciat reprobare ma-
ore lum et eligere bonum. Quia antequam ſciat puer
eun reprobare malum, et eligere bonum, derelinquetur
reüne terra, quam tu deteſtaris, a facie duorum regum ip-
ni ſe⸗ ſius, Reſin et Pechah. Secundum hiſtorian eſt ibi
dnnen D datum ſignum ipſi Achaz formidanti, vt intelligeret
Ni, N eſſe mox perdendos duos eius hoſtes, Reſin, et pe-

22 1-y chah, ac regnum Iuda ab eis liberandum. Hos duos
ns ſin reges valde tunc timebat Achaz, quia multa mala erat
iam ab iis perpeſſus 2. para. 298. quod et antea præ-
dinyerat Efſaias. cap. 3. et 4. Ac multo magis poſtea
46. 6 timebat, cum videret eos deſtructo fere iam toto
et 4. regno Iudeæx, in vrbem ipſam Ieruſalem venire.
1 Dniit Et tunc eſt ei datum ſignum, illi ſeculo con-
c. 3. ueniens

70 D E TRINIT A T E

ueniens et Chriſti myſterium continens. Oſtendit ad-

literam Eſaias ipſam Abiam vxorem regis ibi præ-
ſentem, filiam Zachariæ, quam et vocat prophetiſ-
ſam, quia nomen diuinum filio ſuo imponendo pro-
phetauerat. Solent matres filios ſuos magnis nomi-
nibus ornare: ideo ad matrem tunc direxit Eſaias
ſermonem. Vt rite vocatus erat filius ille Ezechias,
id eſt fortitudo Dei: ita ait rite ab eo vocari Imma-
nuel nobiſcum Deus. Dicebatur Ezechias Immanuel,
ſicut Salomon Lamuel. prouer. 31. quia erat tunc
apud eos Deus. Mater Salomonis vocat Lamuelem,
ſicut mater Ezechiæ Immanuelem. Hæc Abia quaſi
miraculo magno puella virgo conceperat Ezechiam.

Vndecim tantum annos habebat Achaz, quando ei con-

ceptus eſt Ezechias, vt docent regum hiſtoriæ. Hoc
ipſa prophetiſſa cognoſcens, nomen diuinum ſlio in-
diderat. Quaſi in virginis vtero eſſet ille genitus,
typo Ieſu Chriſti. Hyberbole quadam et figurata lo-
cutione, dici ille potuit in virgine genitus, cum præ-
ſertim dictio Hebræa adoleſcentulam etiam ſignificet.
Virgo etiam dici potuit ob puerilem ætatem. Abia
non genuit ſine ſemine viri, ſicut Maria mater leſu:
nihilominus docet Eſaias, fuiſſe adumbratum miracu-
lum, aliquod in generatione Ezechiæ, qui ob id di-
ctus eſt fortitudo Dei, et nobiſcum Deus; quia eius
tempore Deus fuit cum populo contra hoſtes omnes,
maxime contra Aſſyrios, idque magna fortitudine.
Ab illo miraculi ſigno, miraculum maius veræ virgi-
nis docet Eſaias. Hiſtoriæ ſignum non eſt contemnen-
dum, quamquam non ſit in eo integra veritas. Hinc

cap. 9. de ipſomet Ezechia conſequenter ſcribitur,

Omne prælium præliantis eſt cum conflictu et ve-
ſtium cruentatione: at iſtud miraculo erit per in-
cendium, et deuorationem ignis ab angelo in Afſy-
rios: ſicut Chriſtus per igneum gladium deſtruit ho-
ſtes et Antichriſtum ipſum in Afſyrio figuratum,
Eſa. II. Hinc inſtar tertiæ diei reſurrectionis Chri-
ſti, per

ſti, pen
pophli
4 mort
ſex 6.
Denique
initio
Thie tyl
Cyro 10
1or ¹ ca
Immanue
ole dicte
leleth,
ens: Vt
tancduan
tune nr
capite
Phetiſſa
in cuin
marie,
d ſejen
lloc ibi⸗
et mel
deltructi
ſeras r
Pueri br
tem De
alam.

chim c

ur. à
ſübito
Jua re
Verat,
Dei de
mdent,
ia⸗
A. .
J

Oſtendit
is ibi n
prophei
Onendo
laghnis un
lirexit Min
Hle Lzecig
Vvocati Imn
s Immam
uin ern in
1t Lanltks
c Abin

rat Eyeclin

luando eie
ſtorie,
inum Ho
.Ue genit
t ſgnmm

etatell.
1 miter !

Atum NImm.

qli 4 1
us; glit⸗
goſtes oll
1 fortimi
5 vere i
t contem

L I B E R. II. 2*

ſi, per orationes Ezechiæ fuit tertia die liberatio
populi miraculoſa, et tertia die ipſe Ezechias velut

à morte refurgens, aſcendit in domum domini, Ho-

ſeæ 6. et 4. reg. 20. veriſſimo Ieſu Chriſti typo.
Denique omnia, quæ de Chriſto loquitur Eſaias ab
initio vſque ad caput quadrageſimum, ex hiſtoria Eze-
Cchiæ typum habent. Capite quadrageſimo incipit de
Cyro loqui, qui etiam typo Ieſu Chriſti fuit libera-
tor a captiuitate, ob id dictus quoque Chriſtus, ſicut
Immanuel et Lamuel. Aduerte autem quam artifici-
oſe dicto cap. 7. dicat Eſaias H* α1π hara veio-

ledeth, prægnans et pariens, ſeu concipiens et pari-

ens: vt ad præteritum et futurum ſermo extendatur

tanquam gladius vtrinque ſcindens. Iam enim erat

tunc natus Ezechias: quod eiſdem repetitis vocibus
capite ſequenti exponit Eſaias. Acceſſi, inquit, ad pro-
phetiſſam illam, quæ conceperat, et pepererat filium:

in cuius pueritia direptio facta eſt, Damaſci et Sa-

marieæ. Sed quare dixit, Butyrum et mel comedet,
ad ſciendum reprobare malum et eligere bonum?
Hoc ibidem exponit propheta dicens eos butyrum
et mel comeſturos, etiam in penuria pecorum, et
deſtructis aluearibus. Tantam poſt has hoſtium mi-
ſeras ruinas, dabit mox Deus vbertatem, vt et
pueri butyrum et mel comedentes, videant bonita-
tem Dei, ac diſcant eligere bonum, et reprobare

malum. Quod Ezechias tunc puer cognoſcet. Eſt
enim cibus ille puerorum, ideo puero ibi tribui-

tur. Ac etiam fertilitatem arguit, ob quam tam
ſubito datam erat maxime laudandus Deus. In
qua re præſtringitur et ipſe Achaz, qui malum ele-
gerat, et reprobauerat bonum, non cogitans magna
Dei beneſicia, quod tam cito butyrum et mel ab-
undent, poſt deſtructa ab hoſte pecora et alue
aria. Simile vbertatis mox futuræ ſignum datur.-
Efa. 37. Addit etiam propheta aliam ſigni o-
e. 4. ſten

Nonus
locus.

72 D E TRINITATE

ſtenſtonem. Quia antequam ſciat puer reprobare ma-
lum et eligere bonum, terra horum duorum regum,

Reſin et pechah, quam tu Achaz deteſtaris, relinque-
tur ab eis. Nam ambo ipſi occidentur, antequam puer

hic ad adultam ſcientiæ boni et mali ætatem perue-
niat. Quod et paulo poſt factum eſt, 4. reg. 15. et
16. Hoc ergo tu Achaz accipe ſignum, quod Deus
filio tuo regnum hoc fit ſeruaturus. Nam ecce puella
virgo miraculoſfe concipiens et pariens fikhium, quem

tu mater iuſte vocas Immanuel: per quem Deus in

populo miracula faciet, et populum ſeruabit. Qui ex

fertilitate, quam Deus tam cito dabit, etiam puer, cog-
noſcet viam Dei bonam, et reprobabit malam. Imo ali-
ud. Quia antequam eo puer perueniat, deſtruentur hi

duo reges, quos tu formidas. Hæc ad literam ita ſunt

omnia impleta, atque ita exponenda. Non funt negli-

gendi veteris hiſtoriæ ſenſus per quos myſteria Chriſti
maxime illuſtrantur. Ihle enim ſolus eſt, quem vere vir-
géô concepit et peperit. Ile ſolus eſt verus Ezechias,
verus Immanuel, Deus fortis, pater æternitatis, prin-
ceps pacis.

Nonus eſt nunc exponendus locus, qui ſeribitur Ioꝛon.
3. Nemo aſcendit in cælum, niſi qui defcendit de cælo
filius hominis qui eſt in cælo. Res miranda, quod Chri-

ſtus in terris exiſtens, diceretur in cælo eſſe et in cælum

iam aſcendiſſe, et deſcendiſſe. Sed Chriſtum e cælo de- 3

ſcendiſſe, diximus vtcunque libro ſuperiore, et iterum

latius oſtendemus. Nam verbum cæleſte factum in ter-

ris caro, efficit ſubſtantiam carnis, vt dicatur caro ipſa

de cælo eſſe: cum habeat earo illa in ſe ſubſtantiam ve-

re diuinam de cælo. Chriſtum vero in cælum iam aſcen-
diſſe, ita oſtendo. Nam ex verbi incarnatione ſequitur

hominis aſcenſus ad Deum. Verbum de eælo in terram
deſcendens, iterum terram euehit in cælum, nos om-

nes cæleſtes faciens. Chriſtum dicimus iam ad ſinum
. 1 . 4 . .
patris aſcendiſſe, et fuiſſe tunc ei cælum lucem inae-
ceſſam

ceſſam,
tunc er.
cælum:
triarche
dixit, N
elſemus
ſupernis
i cele
ctiame
Ceſcene
Celcencd
Cunn er
füperna
Ino ici
dit, ee
dentem
guntur
dunt, v
Nati de
Sec ſoln
Omnem
Deei⸗
Chriſto
Ceitatis
do eſt
Varia
Dlen,
Etiam e
eſt in

ſina pl
runt,
I0 (.

Dhetx.
et caro

L I B ER I. 73

probete n ceſſam, quam pater inhabitat. Ille vere in cælo iam
Drum ren tunc erat, qui cælum ad nos adtulerat. IUlle ſolus tunc
is, kelmmn cælum aſcenderat. Nec anima Abrahæ, nec animæ pa-
Ntequun triarcharum erant tunc ad cæleſtia receptæ. Ideo vere
taten hn dixit, Nemo. Solus ille erat in cælo cum nos non dum

. teg. 1 eſſemus deſuper nati, vt ibi ait. Quando autem nos e
dh fupernis naſcimur, dicimur tunc in cælum aſcendere, fa-
mecce ani cti cæleſtes homines, in cælis conuerſantes. Dicimur
fllium, g etiam e cælo deſcendere, e cælis nati, et ſpiritu e cælis
guem Dens deſcendente nobis dato, in cælis nati, et ſpiritu e cælis
ruabit, (iit deſcendente nobis dato, in cælum nos euehente. Di- D
jam ppen,o ctum ergo Chriſti, ei ſoli tune conueniens et nobis poſt
alam. m ſupernam regenerationem, femper verum eſt: quod ne-
deſttitam mO dicitur in cælum aſcendiſſe, niſi qui e cælo deſcen-
literamink dit, e cælo natus, et per ſpiritum ſanctum e cælo deſcen-
on ün dentem in cælum euectus. Ita per Chriſtum coniun-
nyſterin n guntur cæleſtia terreſtribus et cæleſtia ad nos deſcen-
guemn welel dunt, vt terram in cælum euehant. Sancti ergo de cælo
erus Yechi nati de cælo deſcenderunt, non ſolum Chriſtus ipſe.
ernitntis Sed ſolus ipſe dſcendit per naturalem generationem, et
omnem deitatis plenitudinem. .
ſerdinrle Decimus erit Pauli locus ad Coloſſenſes dicentis, in Peeitnus
enitckl Chriſto inhabitare omnem legis plenitudinem et omnem *cus⸗
1 ien deitatis plenitudinem corporaliter. Legis tota plenitu-
“ do eſt in Chriſto. Nam legis vmbræ figurabant
mecent varia myſteria, quæ omnia ſunt in hoc corpore im-
e etinn pleta, realiter et corporaliter impleta. Plenitudo
ts etiam deitatis, ſimul cum plenitudine legis, plene
fiam N6 eſt in Chriſto, et corporaliter corporali modo viſi-
den peijlis, et tangibilis. Corpus ipſum Chriſti eſt ipfiſ-
ſae ſima plenitudo, in quo omnia complentur, eoncur-
um innn runt, recapitulantur et reconciliantur, Deus et ho-
inelet⸗ mo, cælum et terra, Iudæi et gentes, circunciſio
Alinne et præputium, regnum et ſacerdotium, lex et pro-
um, ne phetæ. Corpus ipſum Chriſti et corpus deitatis,

n 1 et caro eius diuina, caro Dei, ſanguis Dei, Ca-

ucen le e. 5. ro ipſa
c

74 D E TRINITATE

ro ipſa Chriſti eſt cæleſtis de fubſtantia Dei genita.
Talis qualis erat in ſepulcro, habebat formam fub-

ſtantialem de ſubſtantia lucis Dei et elementa ſuperi-

ora de ſubſtantia verbi Dei, vt dicemus poſtea. In
ea carne dicitur Deitas corporaliter, quod in vmbra,
legis non contingebat, vt apte corpus opponatur vm-
bræ. Ex eo autem quod Paulus ait inhabitare
oſtenditur, quid ſit in eo diuinitas. Diuinitatem rab-
bini vocant —☚ eet ſfechina a verbo 1oO ſachan,
quod inhabitare ſignificat. Ergo diuinitas Chriſti eſt
inhabitatio Dei. Non eſt in Chriſto portio aliqua
Dei ſed tota Dei plenitudo, tota verbi et ſpiritus
plenitudo. Ab eodem inhabitationis Dei vocabulo ta-
bernaculum, in quo habitabat Deus, in lege diceba-
tur 12 νt miſchan habitatio Dei. Habitatio Dei eſt
quod ait Paulus, Deus erat in Chriſto mundum re-
concilians ſibi. 2. Cor. 5. Diuinitas Chriſti eſt Deus

—

in Chriſto, vt in eius figura erat diuinitas in taber-

naculo. Ad eius diuinitatis rationem et legis conſi-

derationem, ſe Paulus accommodans, nos manifeſte
docet, èam tabernaculi et angelorum ibi viſorum di-
uinitatem, fuiſſe vmbram eius veritatis, quæ eſt in
corpore Chriſti. Ea ſunt inquit, vmbra futurorum,
corpus autem Chriſti. Ibi erat figurata diuinitas,
ſine vero corpore, hic eſt vere corpus diuinitatis.
Vera diuinitas per illas vmbras figurata, eſt in Chri-
ſto corporaliter, in corpore ipſo, et carne ipſa Chri-
ſti. In Chriſto eſt tota patris et Angelorum deitas.
Tota Dei plenitudo, totus Deus pater, cum vniuer-
ſa ſuarum proprietatem, totius ſuæ ſubſtantiæ, po-
tentiæ et deitatis plenitudine, et ſplendore, plene habi-
tat in hoc corpore. Tota Dei hypoſtaſis, natura et eſſen-
tia, tota Dei viſio, adoratio, et cultus, quicquid habet
Deus, Chriſto ineſt ſubſtantialiter, et corporaliter, vt ſit
vVere Chriſtus Deo patri õ vere conſubſtanti-
alis. In ipſo Chriſto ſolo ſubſiſtit et videtur Deus.
Non eſt alia facies, nec perſona, nec hypoſtaſis Dei, ni-

ſi ipſe

ſi ipſe.
nantur e
ſeriptur⸗
Chriſti e
Patris, v
ſeant, ac
1s, ſec e
