voluntate pendeat? Quisque ſuum quadrantem, ad
nouiſſimum vſque perſoluet, ſuamque ſarcinam por-
tabit. Filius non poteſt animam patris inde redimere,
nec frater animam fratris, pſal. 48. Nullam talem
eſfe ab inferno redemptionem, docent vere Iob, Eze-

chias et alii. Nullum poſt mortem poſſe dari fubſi-

dium, docet Eccleſiaſticus cap. 14. Vertitum eſt pro
mortuo quicquam offerre. Deut. 26. et pſalm. 105.
Moabiticus ille fuit ritus ſacrificandi pro mortuis, vt
ibi colligitur. Deus ille Baal Pehor in facrificiis mor-
tuorum homines et fœminas ſcortari docebat, Num.

25. Id paſſim nunc faciunt facrificuli cum mulieri-

bus, miſſarum pro mortuis prætextu viuos generan-
do. Ob hanc Moabiticam et Medianiticam impoſtu-
ram vetuit in Deuteronomio Moſes, pro mortuo
quicquam offerre, dicto capit. 26. Pro mortuis ſe
alii incidebant, et caluitio deformabant, quod vetuit

Deus, Leuit. I9. et Deut. 14. Cæna pro mortuo

eſt ſicut clamor ad idolum, vt ait epiſtola Ieremiæ.
Pro mortuis non debere nos eſſe ita ſollicitos, docuit
ſatis Chriſtus Matth. 8. et Paulus I. Theſ. 4. Hæc.

ſola ratio efficaciſſime deſtruit hanc pro mortuis ob-

lationem. Nam qui vere baptizatus et regenitus de-
cedit, nullum inferni dolorem ſentiet, ſed cum Chriſto
iam regnat. Ergo talis nullo poſt diſceffum indiget
ſuffragio. Qui regenerationis gratiam perdidit, eſt

Ethnicus, extra eccleſiam in inferno vſque ad Chriſti

iudicium detinendus. Sola de catechumenis erat
Corinthiorum difficultas. Sed catechumeni fidem
dixi non eſſe irritam, cum præſertim in morte re-
generatio vera contingat. Soli itaque Deo ſunt
de morruis iudicia relinquenda, et catechumeni
aàa nobis diligenter inſtituendi in fide Ieſu Chriſti.
Mortis

Mor⸗
gniti
ptiſt
rem
Ie
moch
pecc⸗
in te
jam

tinc

ehinere
ntis er.
en el n
Mten, 1
inam p.
redinen,

lan tln

lob, Eu.

n ek n

n inotr
10 Morn
Nortst
glol tei
10 Moti
leen
ot olel
ornii ⸗
eins s0 E⸗
In Cnn
cde
enis
eni fii
olte
Deo M

uinmmi

.

L I B E R IIII. 541

Mortis in baptiſmo myſterium, pæœdobaptiſtis inco-
gnitum, ſequitur nunc tradendum. Morimur in ba-
ptiſmo, et in mortem Chriſti baptizamur, vt vete-
rem hominem quaſi mortuum deinde geramus, eum-
que magis mortificemus. Morimur autem ibi ad hunc
modum. Nam mori Adamum oportet, Vt corpus

peccatorum deponat. Nec poteſt granum frumenti

in terram lapſum viuificari, niſi prius moriatur. Ecce

jiam in baptiſmo myſterium magnum, et magnam

Chriſti gratiam, vt eo vno pro nobis mortuo omnes
ibi pro mortuis habeamur, quod ad peccati ex-
tinctio nem adtinet. Pro mortuis ita habemur,
vt nemo audeat dicere, ſe ſibi viuere, cum ſoli

Mors.

Chriſto omnes viuamus, Rom. 14. et 2. Cor. 5.

Qui enim ſibi viuit, corpus peccatorum adhuc ſu-
ſtinet, quod a conceptione dedit illi ſerpens. Qui
autem Chriſto viuere vult, debet corpus illud pec-
cati, ibi moriturum, ſub aquas in baptiſino mergere,
et ibi eum ſepelire: vt depoſitis ibi, velut in ſe-
pulchro, peccatis, et eo lauacro mundatis, denuo ab
aquis nouus homo refurgens aſcendat, et ſuper aduas,
id eſt, cælos, a ſpiritu ſancto eleuetur. Hinc in-
telligitur, vitam noſtram eſſe cum Chriſto in Deo
abſconditam, et nos per Adam mortuos, et per le-
gem legi mortuos, vt ſoli Chriſto- viuamus, Colos.
3. et CGalat. 2. Solus Chriſtus viuit, ſolus ille vi-
uit, in carne et ſpiritu. Nos vero omnes peccati
morte per Adam et per- legem ſumus varie occiſi,
in infernum et futuram gehennam. Moriens iam ob
id pro nobis Chriſtus, peccati omnis et inferni
mortem aboleuit, et vitam ſpiritus nouam in lucem
nobis produxit: in quam nihil poteſt mors nec in-
fernus. Hoc Chriſti myſterio vetus noſter homo pec-
cati, qui ſecundum carnem viuebat, hic moritur et
ſub aquas ſepelitur: vt qui fuper aquas reſfurgens aſcen-

dit nouus homo, ſolam illam habeat internam Chri-
ſti vi

542 DE REGENERATIONE

ſti vitam abſconditam. Sola igitur cæleſtis illa, quæ

intus latet, Chriſto inſita vita, eſt Chriſtiano cuiuis
requirenda: nec carni, vt viuat, permittendum. Aut
ſi viuat, ne dominetur, ſed mortificata viuat: vt ve-
rum in nobis compleatur mortificationis Chriſti ſym-
bolum. Alioqui mendacem Chriſtum in ſuis ſymbo-
lis faciemus, et rei erimus ſiniſtre diiudicantes.
At quomodo, inquies, cum Chriſto eſt abſcon-
dita, et cum Chriſto eſt hæc vita manifeſtanda? Re-
ſpondeo, Chriſtus, qui a mundo nunc non videtur,
dicitur in Deo abſconditus, et in reſurrectione ma-
nifeſtandus. In Deo eſt abſconditus Chriſtus, non
furſum in loco aliquo carceris. Et ita abſconditus
vt eſt, in nobis eſt, vitam noſtram ſibi inſitam ab-
ſcondens in Deo, in quo ille abſconditus eſt. Hæc
itaque vita, qua ſpiritu in Deo et Chriſto, et in Deo
per Chriſtum interne viuimus, eſt abſcondita: quia
de externa eſt facta interna. Nam qui externus ſe-
cundum carnem ſerpentis vita viuebat homo peccati,
ſublato peccato intelligitur mortuus, et ſub aquis in
baptiſmo ſepultus. Cui internus alius ſolo ſpiritu in
Chriſto viuens ſucceſſit, cæleſtem illam æternam vi-
tam viuens, quam ſolus Chriſtus in cælo nunc viuit,
et in nobis interne viuit. Abſcondita eſt etiam hæc
vita noſtra, quia mundus eam neſcit, nosque ideo
tanquam amentes ridet et perſequitur: vt pulchre
hac ratione abſconditos nos vocarit propheta pfſal.
82. Regnum cælorum, quod intra nos eſt, ſimile
eſt fermento abſcondito, et theſauro abſcondito.
Matth. 13. Abſcondito, inquam, in teſtaceis vaſ-
culis, vt ait Paulus. Internus noſter homo eſt abſcon-
ditus in corde homo, I. Pet. 3. Hunc hominem non
nouit mundus. Nam, vt ait Iloannes, mundus non
nouit nos, ſicut nec nouit Chriſtum, qui in nobis eſt.
Quanquam igitur nos rideat mundus, nihilominus

abſconditam illam cæleſtem immortalem vitam in
Chri-

Chriſ
lis ret
Vite
ne ib⸗
ibi vi
inquit
cium
indica
nundqn
ſeruat
Nt ait
vixert
tranſi
ſto en
tun,
Apoſt
hoſter
terna
tno vi
ſolet
terrel
Daulr
n08
dine
car
magie
Moten
kick
Dtihin
Cirne
lanar
Dere
em
migi
ag
ſt

ill, e
no clins
: N.
riſtiſhr⸗
8 Hynde⸗
es.
t dbleor.
da? N.
Videnn,
jone .
ſius, M

bleokiiaa

itan 4.
t. Me.
etinen
gin: ⸗
termlse⸗
pelen⸗
Mi
pirin 1
eten i⸗
Une fiin
etam ix
te
1 DMen
hen ü
ſt, ĩ
eonain
eei⸗

Thle

ipen
UCis M
Binmims
ſitmm

(MH

L. I B E R IIII. 543

Chriſto nunc viuimus, cum ipſo reſuſcitati, vt fina-
lis reſurrectio aliud nihil ſit nobis futura, quam eius
vitæ manifeſtatio in gloria. Vita heæc interna exter-
ne ibi apparebit in gloria. Vita hæc ſpiritus fiet
ibi vita totius in gloria. Coloſ. 3. Manifeſtabitur,
inquit, in gloria, quando Chriſtus mundo ad indi-
cium manifeſtabitur: et tunc eos, qui nos rident,
indicabimus. Immortalis eſt vita noſtra, vt nos
nunquam moriamur, noſtra iſta vita ſemper nobis
ſéruata in Chriſto ipſo, qui vere eſt vita noſtra,
vt ait ibi Paulus. Qui in hoc mundo ſine hac vita
vixerunt, in infernum moriuntur in reſurrectione
tranſituri de morte ad vitam. Nos vero, qui Chri-
ſto credentes ſemel iam tranſiuimus de morte ad vi-
tam, ſolam ibi accipiemus vitæ manifeſtationem.
Apoſtolorum animæ ita nunc in Deo viuunt. Internus
noſter incorruptibilis homo in Chriſto iam viuit. In-
terna eſt hæc vita incorruptibilis, vt dicamur perpe-
tuo victuri, et ſepulchrum nunquam viſuri. pſal. 40.
Hanc porro internam perpetuam vitam turbare
ſolet externa carnis victoria. Ideo ad eam tutandam
terreſtria membra mortificare oportet, vt mox ſubdit
Paulus, dicto cap. Coloſſ. 3. Hac ratione Chriſtus
nos inſtruens, ſtatim a baptiſmo ieiunauit in ſolitu-
dine orans. Quibus duobus, oratione et ieiunio,
caro maxime mortificatur, ſerpentis caput magis et
magis in nobis conteritur, et tentationibus omnibus
potenter reſiſtitur, vt eſt ibi Chriſtus in tentatione
factus victor oratione et ieiunio. Fides noſtra ba-
ptiſmo viuificata, viuens non permanebit, niſi nos
carnem mortificemus. Dæmonia pelllere, morbos
ſanare, et alias virtutes operari, nemo poteſt niſi
per orationem et ieiunium, Matth. 17. id eſt car-
ne mortificata, et ſpiritu viuificato. Quanto caro
magis mortificatur, ſi ex fide fiat, tanto ſpiritus

magis viuificatur. Quorum vtrumque oratione
fit, et ieiunio. Per orationem erxigitur ſpiritus

in Deum

*

544 DE RECENERATIONE

in Deum gemitibus inenarrabilibus: et per abſtinen-
tiam ipfſi appetitus carnis imbelles redduntur, vt ſpiri⸗
tui reſſtere nequeant. Concupiſeentias carnis mortifi-
care, eſt hepar, renes et adipem Deo in holocauſtum
offerre. Nam concupiſcibilis, quæ eſt in hepate, per
renes in libidinem prorumpit, et per adipem roboratur.
Talem itaque voluit miſericordia diuina in Chriſto mor-
tiſicationem conſummari, per eius baptiſmum, id eſt,
corporalem mortem, vt hoc noſtro baptiſmo, tan-
quam eius rei ſymbolo, omnes mortificemur et moria-
mur. Cum tamen non ſit nobis mors, ſed vita ipſa;
et peccati mortis deſtructio. Moritur ibi vetuſtas, et
peccatum ipſum, quod nobis erat mors, vt mortem
ipſam hic mori dicas, et nos viuificari. Nam ad eun-
dem modum, deſtructa peccati morte, nos hic reſurgi-
mus ad æternam ſpiritus vitam, ad quem in finali re-
ſurrectione, deſtructa corporali morte, reſurgemus ſe-

cundum carnem ad æternam vitam. Omnia illa futura

myſteria ſunt hic ſpiritualiter impleta: quia hæc eſt re-
ſurrectio ſpiritús, ſicut illa reſurrectio carnis.: hæc re-
ſurrectio prima, illa reſurrectio ſecunda. Hanc mortis
Chriſti ſimilitudinem eſſe baptiſmum, per quem nos mo-
rimur cum Chrifto, probat apoſtolus. Ro. 6. et coloſ. 2.
Vnde mors, qua Chriſtus pro nobis mortuus eſt, dici-
tur baptiſmus, quo ipſe pro nobis baptizatus eſt, Matth.
g0. Marc. 10. et Lucæ I12. Aquæ eius baptiſmi fue-
runt Chriſti afflictiones et angutkia. 2. Samu. 22. pfal.

17. 68. et 143. Has aquas guſtauit Chriſtus, non ſui
cauſa, ſed pro nobis, aquarum ſignum nobis reliquens,

tanquam mortificationis ſymbolum, cum velut morituri,

aquis mergimur, et ibi ſepelimur, qui abyfſi ſepultura

eramus cum gigantibus digni.
Non ita intelligas, vt ob id oporteat te totum
in aquas a baptizante præcipitari. Sed cum in

aquas deſcendis, effuſeæ ipſe in caput et corpus

tuum aquæ te totum tingere, mergere, eèt lauare
dicuntur. Baærriòs eſt proprie tingere, ſic-

uUt tinctor

—

Alit
Ihi⸗
8 Wortl
Ccnutin
Pate, Ne

Obotatun
riſtlomer⸗
n id d
nO,
et mori⸗
Vinig.
etulkäs,e
t Mölten

A elr
ie teſui⸗
fmir
gent⸗
lahmn
nee et

loee
ne MNId

nTos
e eolan
elh d i⸗
el NM 6

leligeng
mortun
lenlu

te tM
cun
e: M
t uut
4e,
ie

—

L I B E R IIII. 545

cut tinctor, qui et baptiſtes dicitur, pannum in aqua
ponit, et aquam defuper fundit. Ad quem modum
nos cum baptizamur, in aquam ipſam deſcendimus,
et deſuper aqua nobis a baptizante funditur. Ita de-
ſuper renouamur et abluimur, in cælum poſtea ſuper

aquas aſcendendo. Ad hunc modum deſcendit Chri-

ſtus ad aquas Matth. 3. et Eunuchus acto. 8. Inde
poſtea aſcendentes. . .
Ex his inferas primo, Eſſe in Padobaptiſino ri-
diculum ad aquas deſcenſum vel aſcenſum, cum in-
fantulus nec deſcendere poſſit, nec aſcendere. Inferas
ſecundo, non poſſe eum Chriſti baptiſmo baptizari,
qui non eſt mortificationis capax: nec poſſe in ba-
ptiſmo ſequi myſterium reſurrectionis, niſi præcedat
myſterium paſſionis. Hoc modo voluit Chriſtus pro
nobis mori, et nos pro mortuis haberi, vt pro eO
nos mortem obire ſimus deinde parati, in eiſdem ba-
ptiſmi eius aquis ſtolas noſtras dealbando, apoc. 6. et
7. Qui cum Petro eum tam cito negaturus eſt, non-
dum eſt Chriſti baptiſmi capax, tantum abeſt, vt pæ-
dobaptiſtæ ſint eius capaces. Quid tu par reddere
poſſes amico, qui ſe pro te morti obiecit? Nonne te
pro illo morti offerre? Nihil gratius nos Chriſto
reddere poſſumus, nec quod propius ad debiti ſo-

lutionem accedat. Quanquam adhuc differentia ſit

infinita, ſicut ſua mors differt a noſtris: ob perſonæ,
quæ patitur, excellentiam, et quæ non merendo
patitur: et pro iis, qui mortem merebantur. Quan-
do tu crucem et mortem pro Chriſto pateris, me-
mento primo, te talia Chriſto debere, qui, pro te

talia paſſus eſt. Memento ſecundo, non eſſe tibi

mortem, ſed vitam ipſam, et mortis deſtructionem.
Non eſt tibi pro Chriſto mors formidanda, quæ tam
debita eſt, et tam precioſa in conſpectu eius. Eo ma-
gis, quia non eſt tibi mors, ſed carceris ſatanæ diſſolu-
tio, et in libertatem gloriæ collocatio, vita ipſa ſemper

in Chriſto viua manente. Vitam illam æternam ſci-

M. mus

546 DEREGENERATIONE

mus, guſtamus, et iam habemus vere præſentem, a ſe ⸗
qua per mortem non ſeparamur, quin ſemper viuat ullti
internus noſter homo. Hoc nos ſcimus, et reſuſcita- lubis
tum Chriſtum in nobis ipſis experimur. Hoc expe- ketnun
rimento ſcimus, nos eius inſtar reſuſcitandos, qui Cun a
eius inſtar iam ſumus in interno homine vere refufci- u D
tati, vt viſa ſepultura reſurrectionem mox videbis. Uit. N
Poſt mortem ſequitur ſepultura: de qua dictum eſt, gnloo
Sepultu-nos eſſe cum Chriſto ſepultos. Vt liceat plane ex . elcht
18. dictis inferre, quod quanquam Iudæis, in cælum “ 4
non aflumptis, magni momenti fuerit ſepulturæ ius, aluns
nobis tamen eam cadaueris ſepulturam efſe rem Peccun

exiguam, docet in Euangelio Chriſtus, Matth. 8. Et
et Lucæ. 9. Sumus iam omnes cum Chriſto per

baptiſmum ſepulti, Roman. 6. et Coloſ. 2. vt
quod fupereſt poſt corporalem mortem cadauer, ſit . luen
ad vitandam putredinem ciuiliter abigendum. Id- fat
que maiori pietate faciendum propter imaginem Dei, Duibik
in cadauere ipſo ſitam, et propter Chriſti donum, Püibil
quod ibi placuit inhabitare. Verrus chriſtianus, qui ti.
1 eſt nouus internus homo, et noua in Chriſto crea-
tura incorruptibilis, in æternum cum ipfſo Chriſto r. N
jam viuens in cæleſtibus, nec mori poôteſt, nec ſe- Dndos
peliri, teſtante etiam ipſo Dauide. Magni, inquit, tur,
pretii erit redemptio animæ eorum, et quieſcet quis Nerz i
in ſeculum, et viuet vſque in perpetuum, ſepulch- n
rum nunquam viſurus, pſal. 48. qui eſt Hebræis m
49. Idque eo magis verum eſt, quia ſepulchri no. m
mine infernus ſimul ibi intelligitur: in quod non in- ante
grediuntur, qui funt a Chriſto regeniti. Magna quo- Clin 8
que eſt vis verborum Chriſti „ Qui credit mihi, ha- “S † Pinn
bet vitam æternam, in æternum non moritur, nun- “
quam amplius moritur, ſed tranſiuit iam de morte ad ſe⸗
vitam, et ad æternam vitam. Eſt vere internus noſter ein ſe
homo incorruptibilis, et immortalis, vt mox videbis. n
Qui vero non moritur, ſepultura non indiget. Vere eſt
e

Chriſtus pro nobis mortuus, et ſepultus, ad inferos vſ-
que de-

I. I B E R IIII. 547

i que deſcendens: Vt nos poſtea ei inſiti, et conſe⸗
eſiin. pulti, nunquam amplius moriamur, nec in inferni
limbis ſepeliamur, ficut ſepulti fünt olim Iudæi, in
lece regnum hoc tunc non affumpti. Polluebantur illi,
iͤrd cum aderant ſepulturis: et ipſo contactu cadauer
e Klug aut ſepulchrum, velut infernus, tangentes pollue-
ic bat. Num. 19. Si teneas, quæ diximus in primo
Ttimd dialogo, facile intelliges, nos non ſepeliri, vt ſe-
ar peliebantur olim Iudæi. Eorum animæ ad ſepulch-
in dn rum ducebantur, ſicut et corpora: noſtræ vero in
urh ceælum affumuntur a Chriſto. Sicut Adam poſtquam
ſe m peccauit, ſi de ligno vitæ denuo comediſſet, vix-
M iſſet in æternum, vt ait Deus, ita nos pane illo J
Mihe vite, et potu illo incorruptibili nutriti, mori nun-
A quam amplius poterimus, nec efurire, nec fitire
ne Ioan. 4. et 6. ergo nec ſepeliri. Sicut er go, inquit,
Dm. ita qui edit me. Ego autem immortalem et incorru-
eneno. ptibilem vitam viuo, ita qui edit me. Ex incorru- “
E Gun, ptibili cibo non poteſt, niſi incorruptibilis homo nu-
Hums l triri. Fortiſſima eſt ratio, ſi vera ſit manducatio.
ſo der Ex morte igitur et ſepultura hæc duo inferun-
oOm tur. Primum, quod nos mortua opera reddunt im-
l, ler⸗ mundos, ſicut Iudæi ex contactu mortui pollueban-
i, ini; tur. Polluta eis erat mors et pollutionis peccati
Eler in mors infernalis. Secundum, quod ſicut magna erat
.V ſook olim Iudæis maledictio, ſi poſt mortem ob ſepul-*
1 Nehres turæ defectum, a beſtiis cadauer deuoraretur: ita
eie eſt nobis res execranda, poſtquam ſumus Chriſto
DmH ⸗ conſepulti, denuo a concupiſcentiis ineſcari. Sicut
ddeH olim non licebat ſacerdotibus et nazaræis adeſſe
ni, Ir fepulturæ, quæ erat infernus ipſe: ita nobis ſunt
, N cauenda infernalia ſepulchra, quæ ſunt ſepulchra con-
note 1 cupiſcentiæ. Poſt mortem et ſepulturam ſequitur
stele refurrectio. Nam aquis mergimur mortis, et ſepul- Reſurre-
Glns turæ Chriſti ſymbolo, vt iterum ab aquis aſcenden- io.
Fereck tss, quod eſt reſurrectio, ex nouo aquæ elemento na
Sero M. 2. ſcamur,

54 8 DE REGENERATIONE

ſcamur, qui antea eramus ex terra nati. Magnum

myſterium, quod ex terreo maledicto elemento carna-

liter antea nati, ex aliis cæleſtibus poſtea naſcamur:

vt ita ſecunda natiuitas primam ſuperet, ſicut anima
corpus. Naſcimur in baptiſmo ex aqua, ſpiritu, et
igne, Matth. 3. Lucæ 3. Ioan. 3. Simul hic intel-
liguntur creata et increata, vt ſimul erant in Chriſti

generatione. Ex illis omnibus oſtendemus, animam

eſſentialiter conſtare atque ita nunc innouari. Ea
omnia in Chriſti generatione fuiſſe diuina et humana
vnum facientia elementa, in libris de trinitate docui-
mus: in eius regeneratione eſſe ea omnia innouata,
eiusque inſtar in nobis deſuper innouari. Ex ſuper⸗
nis nos denuo naſcimur, vt ab eis maledicta terra
transformetur, abluatur, et viuificetur. Aqua et fu-
periora illa ſpiritum ſanctum in ſcripturis deſignant,
ſicut cælum: vt ex illis naſcentes, dicamur e cælo
naſci. IIlis nos in diuinitatem interne nunc transfor-
mamur, et glorificamur, externe poſtea corpore trans-
formandi et glorificandi. Solius corporis Chriſti
præmiſſa eſt nunc reſurrectio, innouatio, transforma-
tio, et glorificatio tanquam ſpecimen quoddam nobis
guſtandum exhibitum, vt eam nos ſpiritu nunc Chriſti
innouationem intus percipientes, futuram noſtri cor-
poris innouationem certius cognoſcamus. Qui in ſe-
ipſo Chriſtum viuere non cognoſcit, non eſt regenitus.
Qui in ſe ipſo Chriſtum cognoſcit, reſuſcitatum eum
vere percipit, et ſe eius inſtar reſuſcitandum. In re-

generatione noſtra ſpiritus noſter inſtar Chriſti nunc

reſurgit, ad eius imaginem transformatur, et glorifi-

catur. 2. Cor. 3. Ex facta iam ſpiritus noſtri glo-⸗ .

rificatione inſtar Chriſti, futuram inſtar Chriſti, noſtræ
carnis gloriſicationem efficaciter colligimus. Spiri-
tus reſurrectio arguit corpoôris reſurrectionem, acce-
dente experimento reſuſcitati corporis Chriſti, quod

in nobis experimur. Aeque facile eſt, carnem, ſicut

ſpiritum transformare, et glorificare, cum ea omnia di-
uinæ

iine

cile en
recio⸗
teriam
lleide
4 lueie

formman

lucis
Llorie
capite
ſtrum
Magn
cente
terno
rei v.
ptiſin
Tefur⸗
matio
V
lem d
Chriſti
ls,
Plasm
Guam
Chrit
alitin
tiam
Uam.
ſhiriti
le tot
Hirin
(Omm
Chrick
Eurre
t car
an

ſpitin, 4.

U hie ne.
1t in Cni
1s, WMinr
Honari,

et hunn

ltate Ccdi
in imont
Er Ae
lecicn en
Aanat

lune meins
olpott
pori Ci
tranaſe
plim

lone 0i.

i 1

eſt leeiſs

Ceittun 4
gum. 6

Cniſin
e i
6 mis
Priti,N
s.
en/
Ch N
urnen, 1
oi!

L IB E R IIII. 549

uinæ lucis immixtione pariter fiant. Ergo æque fa-
eile eſt, corporis reſurrectionem credere, ſicut reſur-
rectionem ſpiritus. Proprium lucis eſt, terream ma-
teriam in ſplendentes margaritas, et preciofos lapides,
lucide transformare, vt ſpiritum transformat. Sicut
a lucis ſplendore eſt Chriſti corpus in monte trans-
formatum, et in refſurrectione glorificatum: ſicut a
lucis ſplendore ſpiritus noſter ad eius imaginem et
gloriam nunc transformatur, et Aorificatur, dicto
capite 2. Corin. 3. ita ad eius imaginem corpus no-
ſtrum transformabitur et glorificabitur, Phil. 3.
Magna eſt vis reſurrectionis Chriſti, vt eam agnoſ-
centes, noſtram etiam euidenter agnoſcant, in in-
terno homine iam guſtent, et experiantur. Cuius
rei verum guſtum et experimentum nobis præbet ba-
ptiſmus, in quo vera fit et dignoſcitur noſtri ſpiritus
reſurrectio, regeneratio vera, et noui hominis for-
matio, inſtar Chriſti, qui nouus homo refurrexit.
Vt vero cæleſtem hane noui hominis fubſtantia-

lem diuinam generationem penitus aſſequaris, lector

Chriſtiane, repetenda tibi ſunt, quæ ſæpius dixi-

mus, Creatoris ſubſtantiam eſſe creaturæ in vnum

plasma varie vnitam et mixtam, tam in anima,
quam in corpore, quorum omnium ſpecimen eſt
Chriſtus. Diximus, vitalem Chriſti ſpiritum eſſe
halitum quendam, qui elementorum horum fubſtan-
tiam veram continet, ſed incorruptibilem et no-
uam. Sicut verbum Dei eſt hypoſtatice homo, ita
ſpiritus Dei eſt hypoſtatice ſpiritus hominis: et ita

ſe totum nobis communicat. In gratiam noſtri eſt

ſpiritus Chriſti Deo adglutinatus, vt ita ſe nobis
communicet, et Deo nos adglutinet. Spiritus ipſe
Chrifti humanus Deo in vnum adglutinatus, per re-
ſurrectionis gloriam et potentiam eſt innouatus, ſicut
et caro ipſa. Anima eius hinc dicitur innouata, ob no-
uam deitatem, et nouam incorruptibilem vitalis ſpiri-
M. 3. tus ſub

550 DE REGENERATIONE

tus ſubſtantiam. Ab eo item animæ noſtræ, fide re-
ſtitutæ, ſubſtantialiter innouantur, cum Chriſtum to-
tum ordine quodam nanciſcuntur. CGonſtat potiſſi-

mum hic ordo, prædicatione, baptiſmo, et cæna.

Priora ſunt generalia quædam dona ſpiritus Dei etiam
in gentibus, per quæ bene quis agit, ipſo conſcien-
tiæ teſtimonio, antequam ſpecie Chriſtum cognoſcat.
Deinde ſpecialis alius eſt ſpiritus, quem ex Chriſti do-
ctrina accipit catechumenus, et iterum alius excel-
lentior, quem baptiſmo accipit Chriſtianus: ſicut
alius eſt ſpiritus, quem peperit Chriſti præ dicatio,
alius, quem peperit reſurrectio. Quando in Chriſto
quis ex aqua et flati generatur, fit in eo flatus Chri-
ſti impreſſio, quædam fſubſtantialis inſertio, Chriſti

veſtimentum: ſimulque accedit carnis cibus, et ſan-

guinis potus. Ita ex aqua et flatu naſcimur, ac ſi
Chriſtus flatu oris ſui in nobis flaret, mox in cæna
nos nutriens. Horum miniſteriorum eſt in diſpen-
ſationis modis differentia, varia fruitio, et conco-
mitantia certa. Spiritus Chriſti humanati, baptiſmo
nobis datus, iam propinqua quadam aptitudine, id
quod in Chriſto reliquum eſt, tribui nobis indicat.
Proprium baptiſmi eſt ita regenerare, vt Chriſto ſub-
ſtantialiter inſeraris, et Chriſtum induas. Proprium
eius eſt dare ſpiritum ſanctum, ſed ita humanis ele-
mentis iunctum, vt reliqua conſequantur, conſequen-
te quoque cæna. Eo magis, quia cum ex elementis

illis deſuper renouamur, et illa in nobis renouari

ſequitur, et nobis ea, quæ Chriſti ſunt, communi-
cari. Atque ita datur nobis in baptiſino integer ſpi-

ritus Chriſti, ſicut in cæna datur integra caro. Cum

elementari flatu datum cernimus ſpiritum ſanctum
apoſtolis Ioan. 20. et acto. 2. Cum elementari
flatu eſt anima data in generatione, geneſ. 2. Cum
eo igitur fit regeneratio, inſtar primæ generationis:

et nos ex flatu renaſcimur, ſicut ex aqua, crea-

tis ſimul et increatis. Cogita, in ſolo Chri-
ſto eſſe

——

Nat
leſt
nuc
Cl
ts
u

=

e, ene⸗
Aikunt⸗
Ktat wi.
et enn
8 Dei eir
0 conle⸗
coevol

CMiti 6

Alins erct
Mus: U
Precien

D in Cmd.
Katns En.
tio, Oi

bs, etl
imur, 1
nor in e
Pin Ce
, e N
ii, bopii⸗
titucine,
bis indet
Cnito kt
Hoprin
untiis e
colegei
e eneit
is kenun
Comnk.
Gteker
o. 1

cenenm

Heration⸗

LI B E R IIII. 551

ſto eſſe originaliter ſpiritum ſanctum, ſpiritu humano
veſtitum, in gratiam noſtri, et ita nobis communicari.
Cum ipſo ſpiritu Chriſti diuino, nouam vitalis ipſius

ſpiritus ſubſtantiam accipiunt animæ noſtræ, ita veſti-

tæ, ſicut verum ſanguinem, et veram carnem: eſto⸗
ſine illis dari poſſit ſpiritus ſanctus.
Sed ipſam animæ iacturam, et reparationem, hic
paucis audire confert. Animæ eſſentiam, corrupti-
bilibus carnis elementis in vnum alligatam, ita per
Adam occidit fatanas, vt ſit quodam modo anima red-
dita mortalis. Mortalitas dicitur animæ quibuſdam
rationibus: vt quando pars corporis tollitur, dolet
ibi, et velut moritur anima: et quando ſpiritus eius
abſumitur. Inſigniore alia ratione eſt per peccatum
anima reddita mortalis, ſicut caro mortalis. Non
quod in nihilum anima redeat, ſicut nec caro. Sed
moritur, quando cum dolore vitalibus actionibus pri-
uatur, et in inferno languens detinetur, quaſi non am-
plius vicdura. Contra vero per Chriſtum ſunt ani-
mæ redditæ immortales, ſicut caro immortalis. Chri-
ſtus immortalitatem attulit mundo, 2. Timot. I. et
1. Pet. I. Adam totius hominis immortalitatem ſer-
uare potuiſſet, et peccando eam totam perdidit, quaſi
moreretur, nunquam amplius futurus. Ad hanc vero
immortalitatem nobis iam præſentem intus reſtituen-
dam, Chriſtus reparator animas noſtras reddidit im-

mortales, et vitalem eorum ſpiritum incorruptibi-

lem, inſtar vitalis ſui incorruptibilis ſpiritus, quem
nobis communicat, ſeipſum totum communicando.
Aöërem illum, ſeu ſpiritum, quem nunc ſpirat Chri-
ſtus, in nobis ſpirat in cordibus noſtris, ſuæ totius
naturzæ communicatione. Non ſine myſterio ex cæ-
leſtibus elementis nos naſcimur e fupernis, et de-
nuo generamur, idque per potentiam refurrectionis
Chriſti: communicata nobis integra ſubſtantia ſpiri-
tus ſui, quem regeneratione eſt ipſe totum incor-
ruptibilem nactus. Hanc incorruptibilitatem ita
M. 4. animæ

552 DE REGENERATIONE

animæ noſtræ fubſtantialiter coniungit Chriſtus, vt
aliam dicas eſſe regenitis animam, quam ante, pro-
pter ſubſtantiam innouatam, et nouam deitatem adiun-
ctam. Sicut ergo vere eſt in nobis integra caro
Chriſti, ita vere eſt in nobis integer ſpiritus eius.
Sicut anima noſtra ſanguine ipſo Chriſti vere refici-
tur, ita et vitali ipſo ſpiritu in ſanguine ſito. Vere

et realiter ſunt in nobis cæleſtia incorruptibilia, qua-

lia Chriſtus in cælo nunc fübſtantialiter habet, ſupe-
riora elementa, per quæ ipſi animæ noſtræ ſubſtantia-
liter iungitur corpus ipſum Chriſti in interno homine.

Nouam diximus cæleſtem illam halitus Chriſti ſubſtan-

tiam, per reſurrectionem eius innouatam, ſicut eſt
terreum elementum in glorificata eius carne innoua-
tum. Cælum factum eſt nouum, ſicut et terra noua,
in die reſurrectionis Chriſti. Spiritus nouus, regnum
nouum, nouæ in Chriſto creaturæ, omnia denique
noua, fœdere nouo. Et omnia nobis communicata.

Admirabilis eſt in nobis noua generatio, ex aqua et

ſpiritu, elementari ſimul et ſuperelementari. Per na-
tiuitatem hanc cælum ipſum nobis datur, ſicut e cælo
ibi naſcimur. Talia nobis dantur, qualia Chriſtus in
cælo habet elementa, cælum nouum facientia. Ea dat
Chriſtus, dans ſe ipſum totum. Heæc eſt vera rege-
neratio, non ita friuola, vt vulgo creditur, ſed ſub-
ſtantialis et integra noui hominis productio. Subſtan-
tialis in nobis eſt innouatio, poſtquam Chriſtus eſt
ſubſtantialiter innouatus, et ſe talem nobis communi-
cat. Modus innouationis eſt facilis ab ipſa Chriſti
luce. Ab eximio illo increatæ lucis fulgore immu-
tatur in ſpiritu noſtro prior creatæ lucis forma, ipſe-
que tuné Chriſti integer ſpiritus adiungitur, ſicut
integra caro. Innouatio eſt ibi neceſſaria, cum eſ-
ſet ibi prior dæmonis pollutio, in elementis ibpfis
animæ. Cui tantæ pollutioni nefas eſſet Chri-
ſtum totum inuolui. Non poſſet corpus Chri-
ſti incorruptibile mubſtantialiter iungi animæ noſtræ,
niſi es

niſi e
tie in
Per (
pori
lum:
1illi⸗
comm
non e
ille ſe
tionis
Mali
ſint 0
iſtohr
inpol
ration
inſtar

Mine

concd
Quon
lle 4
Mon e
Corru
Mon
EX Vo
nee
Eenen
Uis et
home
lis
le er
moce
Kürre
legen
n 6
cit
Wine

iltat, .
Ate,
enn Mi.
egta cn
rfitls ein
ere ene⸗
to. Ver
bilin a⸗
bet, ſi⸗

ſubſtactr.

o homi.
i ſübler
ſeut
ne imn:.
temaw,
1s, kehn
in Eene
nmunien
e M4

Crikun

. ald

ſera N⸗

ſii-

Priku4
commmn.
Cr
re im
mn N

I, OE

onn .

is
et n

il 6

Der x
ente en

PI B E R IIII. 553

niſi eſſet in ea participatio illius ſpiritualis fubſtan-
tiæ incorruptibilis. Id enim eſt commune vinculum.
Per corruptibile vinculum alligatur anima noſtra cor-
pori noſtro corruptibili, et per incorruptibile vincu-
lum alligatur illa corpori Chriſti incorruptibili. Ni-
ſi illius incorruptibilis ſubſtantiæ eſſet in nobis vera
communicatio, aliquid ſpiraret Chriſtus, quod nobis
non communicaretur. Quod nefas eſt dicere, cum
ille ſe totum nobis communicet. Priora-illa crea-
tionis mundi elementa, ſunt inſigni mutatione in fi-
nali reſurrectione innouanda, ſicut et cæli ipſi: cum
ſint omnia polluta, et ob id vi caloris in die iudicii
diſſoluenda. Quæ vero ſunt᷑ noui hominis elementa,
impolluta funt, innouata, ab omni mutatione et alte-
ratione immunia, vt ſit vere internus noſter homo

inſtar Chriſti incorruptibilis. Ex incorruptibili ſe-
mine eſt vere genitus, incorruptibilis eſt in Chriſto

conditus, et ex incorruptibili cibo vere nutritus.
4 . . . .
Quomodo non erit immortalis nouus homo, ſi vetus
ille Adam in prima generatione erat immortalis? An

non eſt iſte multo nobilior, quam fuerit ille? In-

corruptibiles illi ſunt homines, qui, vt ait Ioannes,
non ex ſanguinibus, nec ex voluntate carnis, nee
ex voluntate viri, ſed ex Deo, geniti ſunt: qui ob id
nec peccant, nec peccare poſſunt, cum ſint verum Dei
ſemen, Ioan. I. et I. Ioan. 3. Ex incorruptibili car-
nis et ſanguinis Chriſti cibo et potu, non poteſt niſi
homo incorruptibilis nutriri, cum nutritio ſit natura-
lis aſſimilatio. Eo magis, quia homo ille ex ipfa car-
ne et oſſibus Chriſti eſſentialiter conſtat. Epheſ. 5.
Illi itaque ſpiritali animæ noſtræ ſubſtantiæ, eo
modo, quo diximus, innouatæ, illisque nouis re-
furrectionis Chriſti elementis incorruptibilibus, pex

regenerationem veram adiunctis, adiuncta in cæ-

na domini ipſa Chriſti incorruptibilis caro, effi-
cit verum, et incorruptibilem internum noſtrum ho-
minem, ex carne et offibus Chriſti eiusque et no-
M. S. ſtro

Ss4 DE REGENERATIONE

ſtro ſpiritu compactum. Quæ vera eſt Chriſti in no-
bis formatio, et interni noſtri hominis integra ge-
neratio, prius vitam tribuens, quam corpus, inſtar
Chriſti, non inſtar Adæ. Nam in Adæ formatione
præceſſit animam corpus, et arbor vitæ arborem

ſcientie. Chriſtus vero prius habuit in mundo vi-

tam et ſpiritum, quam carnis corpus; prius ſpiri-
tum ſuum nobis dat, quam corpus, prius ſcien-
tiam, quam nutrimentum. Magna ſunt hæc myſte-
ria, quæ docent, poſt lauacrum mox ſequi cænam
domini, ad complementum et nutrimentum noui in-
terni hominis. Hac ratione nos dicimur eſſe per v-
num ſpiritum in vnum èorpus baptizati. I. Cor. 12.
et Ephef. 4. Omnia myſteria Chriſti in vnum ita
concurrunt, vt ſimul fide, baptiſmo, et cæna domini
idem effici dicas, et peccata remitti, et nouum ho-
minem gigni. Magna hic arguitur potentia reſurre-
ctionis Chriſti, per quam fides, baptiſmus, et cæna
ſuam habent efficaciam. Tantæ molis fuit, Chriſtum re-
ſuſcitare ad immortalitatem, et nouam illam gloriam,
quantæ erit poſtea finalis tota reſurrectio, et totius
orbis innouatio. Sicut ibi fiet, ita hic factum eſt vere
cælum nouum et terra noua. Plus artificii habet hæc
Chriſti reſurrectio, quam prima tota mundi creatio. II-

la omnia ſunt corruptionem perpeſſa, hæc vero incor-
ruptibilia ſemper et glorioſa. Maioris eſt artiſficii, exX

re facta corruptibili facere incorruptibilem, quam rem
totam ab initio facere. Creatio hic facta eſt, noui
mundi productio, et nouæ creaturæ factæ incorrupti-
biles. Eadem illa finalis reſurrectionis futura inno-
uatione ſunt iam in Chriſti corpore, per eius re-
urrectionem, omnia innouata et terreæ carnis,
et ſpiritus elementa, quæ diuina et humana Chri-
ſtus habuit, vnum facientia: et ea omnia ille
nobis communicat, ſeipſum communicando. Per-
pende, lector; ex quibus elementis in cæ-
10 nunc fübſtantialiter conſtet ipſum Chri-

ſti cor-

ſti c
ges:
ſitio⸗

ſtum

litat

comt

flnn.
ntern

us, itr
fortntine

WIN
enn Anni

NOun k
Ni Knt
8
inn
et tMin

iel

.

1 2

4

L. L B E R IIII.„ 555

ſti corpus, et vitalis ſpiritus eius. Inde intelli-

ges, qualem ex ſpiritu et carne ipſius, compo-
ſitionem habeat nouus homo, Chriſto inſitus, vt
palmes viti, in vnam Chriſti ſubſtantiam.
Fortaſſe hic nobis obiicies, Si impeccabilis et
incorruptibilis ſit in nobis homo, ſequitur, nullum
poſt baptiſmum et cænam, poſſe a quoquam com-
mitti peccatum. Reſpondeo. Internus homo non
poteſt vnquam Peccarc. Nos vero ſæpius et varie
peccamus. Tunc internus homo non mox corrum-
pitur, ſed in Chriſto ſeruatus quodammodo delite-
ſcit, Chriſto ipſo longanimiter ſuſtinente. Multa e-

nim peccata operit charitas et gratia Chriſti.

Non igitur, inquies, mortalia peccata omnia

tollunt gratiam. Reſpondeo. Peccata varia in le-

ge erant ad mortem mox inferendam, quæ nunc,
præponderante gratia Chriſti, non ſunt ad mortem,

Chriſto tegente, et operiente peccatum illud, ne tune

imputetur: quod maximum eſt dilectionis et gratiæ
Chriſti argumentum. Peccatum inſigne, quod tollit
gratiam Chriſti, peccatum ad mortem, pro duo
non eft orandum, eſt peccatum in ſpiritum ſan-
ctum. Qui ita peccauit, ille vere in ſeipſo Chri-
ſtum necauit. Ita Chriſtus hodie interficitur in no-
bis, impietate noſtra ipſum necante, cum ab infide-
litate et vitiis carnis penitus obruimur.
Non eſt igitur, dices, immortalis internus ho-
mo. Nam tale in ſpiritum ſanctum ſi ab illuminato
committatur peccatum, tunc dicitur in eo mori in-
