in eo eſſentialiter, in te accidentaliter. Incorpo-
reus in ſe Deus, et inperceptibilis, ratione mirabili

nobis prolata, per verbum ſe exhibuit percepti-
bilem, et in verbo erat ſpiritus. Hoc non arguit

in Deo

in De
tis ka⸗
tia, V
ſione
ſequen
15, n
ſt con⸗
puncti
pollet
lorum
marumm
et anin
ſtar ſin
ins er
ſtanti⸗
exhib⸗
modo
Partit

dieunt

et dec
Ne u

inis,

ſpirite
it ſ
ſpirit
contin
Dei t
tur.
tus h
et pe
kitus
et
ſeut
doc
illa
ſuſtin

L I B E RK II. za1

Kiclt ii in Deo corpus, ſed ineffabilem et omniformem men-
tend,i tis rationem. Ipſius intellectus eſt hec mira poten-

t Oraeln tia, vt in eo reluceat corporis ratio. Abſque diui-
Alüi eee ſione vel mutatione ſitas eſſe in Deo formas viſibiles,
oti ein, ſequens liber aperte docebit. Diuiſibilis non eſt De-
dis orteln us, nec diuiſibilis eſt verbi fubſtantia, cum diuiſibile
tis omim ſit corruptibile, Incorpereum vero inſtar imaginarii
be ionr puncti nihil eſt in rerum natura, nec ex punctis illis
ſa vertiſin poſſet quicquam conflari, vt docent phyfici. Ange-
ſtantials n lorum fubſtantia non eſt inſtar puncti, ſicut nec ani-

ninaret C marum. Subſtantia ipſa ſpiritus Dei, a qua angeli
17. al et animæ emanarunt, non erat inſtar puncti, ſed in-
Dei, Eh. ſtar fubſtantiæ flatus elementaris, et elementaris hu-
im endt ius erat archetypa, in mente Diuina. In Dei ſfub-
e paſini ſtantia, quæ erat verbi et ſpiritus fubſtantia, orbi
lhrasl ne⸗ exhibita, nec partes funt, neec partitio dici poteſt eo
gnis M modo, quo in creaturis. In Dei ſubſtantia partes et
1 partitiones, ſecundum diſpenſationis diſtributionem
lari dicuntur. Diuiſit Deus de ſpritu, qui erat in Moſe,
tur cinm et dedit ſeptuaginta viris portiones ſuas. In miſſio-
Sel gnn ne quoque ſpiritus ſancti erant diſpertitæ linguæ
tenie, ² ignis, et ſinguli portionem acceperunt. In hac
iset hi⸗ ſpiritus partitione, cuiusque portio eſt Deus, vt
und i ait ſcriptura, et diuiſio ſubſtantiam non deſtruit
tens . ſpiritus ſancti. Vt lux ſolis craſſior diſtribuitur,
continuatione ad ſuum principium ſeruata, ita et lux
wot Dei tenuior: at illa deſtruitur, hæc non deſtrui-
iis. tur. Quicquid eſt in mundo, ſi ad verbi et ſpiri-
an tus lucem conferatur, eſt craſſa materia, diuiſibilis
s, o4„ et penetrabilis. Vſque ad diuiſionem animæ et ſpi-
ee ritus penetrat lux illa, teſte Paulo. Ipſam angeli
ntin e et animæ ſubſtantiam penetrat et implet lux Dei»
t ſicut lux ſolis aerem penetrat et implet. Ipſam
quoque lucem ſolis penetrat et ſuſtinet intus lux

zi. illa Dei, omnes mundi formas penetrans; ef

ne w fuſtinens, vt forma formarum. De ſpiritu er
he⸗ h. 5. luce

122 D E T RIN I TAT E
luce dicemus poſtea. Nunc ſat fuerit, ſi in verbo di-
camus veram fubſtantiam, hypoſtaſim viſibilem, quæ
hominem referebat, vt ſequens liber ideam hanc ad
viuum exprimet. Non ſolum erat in verbo idea ho-

minis Chriſti, ſed ſubſtantiale ſemen generationis eius.

Non diceretur homo ille eſſe vere filius Dei, ſi eum
ſimpliciter in Maria creaſſet, non ſeruata generandi

ratione de ſubſtantia patris. Subſtantia fuit ſeminis in

verbo, ſubſtantia Dei nobis exhibita, et Deus per ver-
bum quodam modo corpoôratus et humanatus, olim in
ſigura, nunc in veritate. Ioannes euangeliſta ſe ſub-
ſtantiam illam verbi manibus palpaſſe tradit. Paulus
deitatem corporaliter ſitam eſſe in Chriſto docet. Pri-
ſei Theologi corporale verbum dixerunt modo cor-
porali ſenſibile, tangibile, viſibile. Tangibile dices
verbum incarnatum et palpabile, ſi in rebus aliis di-
cas, non palpari, nec tangi materiam puram, ſed eſſe
potius tangibilem formam, et palpabilem figuram, aut
totum ita formatum tangi et palpari. Nemo miretur,
ſi cum Ioanne deitatem in Chriſto manibus tangi nos
dicamus, cum et in aliis rebus eam pene palpari di-
cat Paulus, acto. I17. Nemo miretur, ſi nos dicamus,

corporandum Dei verbum corporalem faciem olim

habuiſſe, cum et ſpiritum ſanctum corporali ſpecie de-
ſcendiſſe, teſtentur euangeliſteæ. Hoc Deo non eſt im-
poſſibile, qui verbum ſuum ita exbhibere voluit Chri-
ſtum generando. Corporali modo Deus apparere vo-
luit, et potuit. Corporali ſpecie venit Deus, et rectus
ſtetit ante Samuelem 1. Samu. 3. Modus eſt facilis,
vt oſtendemus.
Ea ipfa verbi hypoſtaſis ex principio euangelii Io-
annis declaratur ex eo quod dicitur, erat: et quia
viſibilem eam fuiſſe docet. Videbat loannes eſſe
iam olim Ieſum Chriſtum hominem, in nubibus
cæli ſpeculatore Daniele venientem, quadrigam
Ezechièlis olim ducentem, inter myrtos Zachariæ
equitantem, in ſolio Eſaiæ ſedentem, ac om-
ni vuo

ni en
loquen
reteren

minis

debat
Prelid
dliction
ſtum le
exiſtene
tantemm
lt plal
i, e, e
poſtaſn
Prinein
KTterm
Vt
gratian
cogita
ininag
UItum
ure,
cie Mi⸗
cofume
munic⸗
Titus
Percep
1obis,
Manife
ui f
Mültis
14.
nocun
kamili
tatus,
lie in
Homin
ture

1.

in verbo!
iſibilen n
erbo ilel
erationisch.
s Dei,
ata generi
fuit ſenini
Deis per
Mmatns, oli
ngelilt kk
rait. N.
to docet
iInt nod
pangible
ebis A
1n, El⸗
n fguum
Veno Nin:
ibus i
e pilui
rieen 4
ral tin⸗
0 non el D
Volu 140
Nhnet
els, etlil .
1s elt t

ſ
eune
t (

Eat: E 4d 4
lonmnes 6
in 1 Olbiu
uciun

gud
,

LI B E R II. 123

ni æuo præſidenten. Et eum eſſet hoc cogitantis et
loquentis Dei artificium, dixit eſſe Xoν6. HErat ſerme
referens, ſicut ſi ore tuo exſpiratus ſermo ideam ho-
minis contineat, per quam omnia fiant. Orbi præſi-
debat olim Chriſtus in cuius perſona ſapientiam ita
præſidentem inducit parabola Salomonis. Idipſum per
dictionem Iah nobis declarat Dauid, iubens nos Chri-
ſtum laudare in nomine eius, quod eſt 6C Iah, id eſt
exiſtens, eſſentia, hypoſtaſis. Exaltate inquit, equi-

tantem per inhabitabilia, in lah nomine eius pfal. 67.

Et pſal. 101. populus qui creabitur, laudabit TIah.
i. e. exiſtentem illum qui eſt, Chriſtum. Eandem hy-
poſtaſin docet ipſemet Chriſtus, dicens, Ego ſum, a
principio ſum, in Deo exiſtentiam habens princeps
ternus.
Vt autem gradus quoſdam manifeſtatibnis Dei, et
gratiam Chriſti in hoc nobis factam intelligas, lector,
cogita primo, Deum in ſe eſſe incomprehenſi ibilem,
inimaginabilem, et nobis incommunicabilem, in infi-
nitum omnia excedentem. Hinc de ipſo notitiam for-
mare, aut eum videre nemo poteſt, niſi ille ſub ſpe-
cie aliqua noſtræ capicitati perceptibili ſe nobis ac-
commodet. Hinc iterum in ſpiritu noſtro eius com-
municationem non haberemus, niſi ille ſe inſtar ſpi-
ritus noſtri modo quodam accommodaret, nobis intus
perceptibili. Hic modus diuinus eſt ſpiritus fanctus in
nobis, de quo dicemus poſtea. Nunce priorem modum
manifeſtationis, et viſionis Dei, ſolum perſequimur:
qui fuit propoſita nobis quadam ſpecie diuina, vt iam
multis oſtendimus, et indicat ipſe Chriſtus, Ioan. 5⸗
14. et alibi paſſim. Cogita ſecundo, Deum iuxta
modum hunc ſe viſibili forma ipſi Adæ admodum
familiariter manifeſtaſſe. Ob peccatum autem occul-
tatus, ſe poſtea ſine viſione in hominum ſpiritus va-
rie inſinuabat, miſericordiam ſemper exercens in
homines, quibus ex innato deitatis halitu legem na-

turæ indiderat. Per ſermonem quoque ſe aliquan
do ma

124 D E T RINI T. IL. I B. III.

do manifeſtabat, ac ſi ego vocem meam inter eos,

qui me non vident, audiri facerem. Variis modis

excitabat ad ſe Deus miſeram naturam, quæ a ſatana

tenebatur captiua. Hoc modo eſt Deus tempore da-

tæ legis toti populo per auditam vocem manifeſtatus.
Eodem modo eſt multis poſt Adamum loquutus, vſ-

que ad Abraham. In Abraham cæpit alius manife-
ſtationis modus, per viſionem. genes. I1I5. poſt Ada-
mum primo Abrahæ eſt viſus Deus et nemini ante
ipſum; vt vel hinc colligas- eſſe inſigne donum vi-
ſionem illam. Hoc priuilegio donatus eſt primus pa-
triarcha: et deinde poſteri eius, diuini prophetæ,
qui ideo videntes dicti ſunt. Per viſionem eis paſ-
ſim loquebatur Deus, quibuſdam in ſomnio, quibuſ-
dam facie ad faciem, ſe varie patefaciens. Semper
tamen erat viſio velata, in qua erat vmbra quædam
per angelum exhibita. VItimo eſt nobis eitra cali-
ginem lucide manifeſtatus, et reuelata faeie viſus.
Verbum caro factum eſt, et vidimus gloriam eius.
Vidimus gloriam Dei in facie leſu Chriſti. Vidimus
Chriſtum, et in eo vidimus patrem. In eo vidimus
lucem, Deum ipſum lucentem. Atque vtinam in
hac viſione ita perſiſtamus, vt ad illam æternæ futu-
ræ beatitudinis viſionem nos perducat hæc interna vi-
ſio, et glorificatio, illius futuræ gloriæ nos iam hic
participes faciens, per Ieſum Chriſtum dominum no-
ſtrum.

De TIri

V

te De

fu 1
Chriß
mani
Omni

tentüie

in lud
ineoe
e
nine,
Mlen
tommern
ils
rentia

leri

108
et el
eſlen⸗
eſt l.
infini
mniun
Morne
iode

I.
125

d D E TRINITATE
qur: ſin

DIVINA LIBER QVARTVS,

manikeken. . . . . . .
Nomina Dei, eiuſque eſſentiam omnifor-

Ocgullt,
Alins mmi .
15. net mem manifeſtans, et rerum o-
Ndͤon mnium principia.
e donum! H
eſt primm, V —
i pn jſo iam Chriſto, et viſo in eius facie pa-
nen ei. tre Deo, non abs re fuerit hoc libro quarto, diuino-
nmio, di⸗ rum nominum fignificationem exponere, vt nos, qui
ens. G Chriſtum Deum noſtrum proſitemur, in eo diuinam
bra len manifeſtationem melius oſtendamus. Eſſentiam Dei
bis einec⸗ omniformem nunc omnes cognoſcemus, veterum ſen-
1 ſack i tentiis concinne ſatis explicatam: rerumque principia
glorim 4 in lucem proferemus, ſummis philoſophis hactenus
F. Niir incognita. Nomina deitatis inſigniora ſunt απ et
n en in rNe. Et eſt Elohim pluralis numeri, quo no-
Ne m mine, vt communiore, eſt primo vocatus Deus. No-
Tene men vero Iehovah, eſt magis Deo peculiare. Tam .
e Ment nomen lehovah, quam Elohim, myſteria Chriſti in ſe
pos in ipfſis continent. Iehovah in eſſentia Elohim in appa-
amümar rentia. Nomen illud lehovah efſentiam fignificare
plerique tradunt, alii potius generationem. Verum Ieho-

nos et ea, et alia eo nomine comprehendi dicimus, vah.

et eſſentiam potius: nec eſſentiam ſimpliciter, ſed
eſſentiantem eſſentiam, ſeu eſſe facientem. Non
„I eſt Deus inſtar puncti, ſed eſt ſubſtantiæ pelagus
infinitum omnia efſentians, omnia eſſe faciens, et o-
mnium eſlſentias ſuſtinens. Cabaliſtis ſua circa id v
nomen ſecreta relinquimus, hoc dicentes, quod, Vvt
iod cum ſcheua puncto nobis indicat, eſt futurum
piel, ſignificationis actiuæ, a radice 1s ſeu po-
tius †1**α1 mutando iod in vau, et Vvoces par-

126 D E TRI N IT A T E

1

uas in magnas, vt frequenter fit. Idque potius ibi

fit, quia media habet punctum dages quanquam ſir

piel, cum non accipiatur ibi vau tanquam conſonans,

ſed tanquam vocalis. Quia vocale erat vau, et ſine

aliqua corporis colliſione, omnes illius nominis fyl-

labæ erant Hebræis proferendæ, ideo nomen illud eſt

eis ineffabile, nec proferri ita poteſt, niſi ſeorfum ſyl-
labas proferendo dicas, le ho vah. Sed ſiue eo
modo, ſiue facta vau conſonante, vt nos proôferimus,
dicas Iehovah, ſiue Ioua, conſtat eſſe nomen illud o-

lim a multis prolatum. Imo rebus aliis eſt cum ad-

iuncto aliquo nomen illud vulgo impoſitum, vt appa-
ret geneſ. 22. et exo. I7. vbi locus vnus vocatus eſt
Iehovah ireh, alter Ichova niſſi. Ad idem lere. 23.
et 33. Iehovah zidkenu: et iudicum 6. lehova ſa-
lom, id eſt, Deus viſio, Deus eleuatio, Deus iuſtitia,
Deus pax, omnia per Chriſtum. Secundum hanc ergo
rationem futuri piel, exponitur Iehovah, id eſt eſſen-
tiabit, eſſe faciet. Non ſolum eſt eſſe faciens Deus,
ſed et alium eſſe facientem faciens: quia pater omni-

facientem filium eſſe fecit, et omnia eſſentiantem fili-

um eſſentiauit, vt ipſe filius ſit eſſentiæ fons. Hanc
eſſe veram illius vocis ſignificationem, docemur nos
authoritate ipſiuſmet lehovah, nomen ſuum exponen-
tis exo. 6. Vbi, quia erat magna facturus, et pote-
ſtatem id faciendi homini daturus, ideo ait nomen
ſuum Iehova, quod eſt nomen tanta facientis, et
alium facere facientis, non eſſe patribus cognitum,
quamuis nomina El et Saddai fuerint eis cognita.
Ego, inquit, viſus ſum ipſi Abrahæ Iſaac et Ia-
cob, in El Saddai, ſed in nomine meo lIehoua non
ſum cognitus illis. Apparuerat antea Deus ipſis pa-
tribus, et ſe eis manifeſtauerat ſub nomine El Sad-
dai, genes. 17. 28. 35. et 49. ſemper eis dicens,
Ego ſum El Saddai. Ex quorum nominum ſignifi⸗
cationibus hoc exodi loco colligitur, longe plura

per nomen Iehovah importari. Nomen »& eſt

a radi-

2 tullie
ſ vatt
Vattaton
Citur
1 1 V
mnipote
de E
Tum A
lenb,
elet Ab
lelectin
Treſente
ittne, t
uns et

1g ſim

ienten
Eetren
u krei
lniß
Is Nor
tis n
ln t
Ehor
Ettere
n n
lod pr
lt pro
Is
d igen
Uelkedt

genci,

ins it
Gam ſit
ſonans,
erſine
is .
Ilud en

umn Hl.

ſiue en

cerimn,

illudo.
In A.
t ppe.
eltus
1
oV r.
iultitit

e. 29.
18

ne ergo
eſer
Deus,
omni.
en l⸗
Hane
nur
Poner.
t pote.
notnen
tis,
gnitun
Onitl.
et Ir.
Ua HoN
ſis pe⸗
1 l.
gicens,
ſinil⸗
plut
9 ett
1 ridi

L. I B E R IIII. 127

a radice, , quæ ſignificat vaſtare; et nomen
eſt vaſtitas, vaſtatio. Hinc Saddai dicitur Deus, quaſi
vaſtator, ſeu omnia vaſtare potens. Aperte hoc oſten-
ditur Eſa. 13. et Iloëlis I. *ν quaſi vaſti-
tas a vaſtante. Vbi noſter interpres pro vaſtante o-
mnipotentem vertit. Similiter dicitur El, fortis. Vn-
de El Saddai fortis vaſtator. Sub quo nomine pri-

mum Abrahæ manifeſtatus eſt Deus, genes. 17. di-

cens, Ego ſum El Saddai. Quod ideo factum eſt, vt
eſſet Abraham robuſtior in non timendo alios, et vt
perfectius ambularet coram Deo, cogitans ſe ſemper
præſentem eſſe fortiſſimo Deo. Velut hoſtibus eius
iratus, talia ipſi Abrahæ protulit Deus, eum confor-
tans, et ſubdens, Ambula coram me, et eſto perfe-

ctus. Ait vero nunc ad Moſen dicto cap. 6. Licet

ego ſim patribus tuis manifeſtatus ſub nomine El Sad-
dai, Licet nouerint me Sodomam et Gomorram va-
ſtaſſe: non tamen eis declaraui, me eſſe Iehovah,

nondum plene nouerunt me eſſentiantem, ſeu eſſe

facientem per alium, qui aliis miracula faciendi po-
teſtatem tribuo, vt ipſi Moſi nunc faciam contra
Aegyptios. Ante Moſen nemini fuerat data pote-
ſtas faciendi miracula, et ita nemini fuerat cogni-

ta ſignificatio nominis id de Deo importantis, quam-

uis nomen illud eſſet a patribus auditum. Non
ſatis nouerunt patres, an Chriſtus eſſet Iehovah,
cum tanta potentia omnia eſſentiandi: ſeu an
Iehova eſſet Chriſtum, ita potentem eſſentiaturus.
Præterea hoc eſſentiantis, ſeu eſſe facientis perfe-
ctum nomen, ex ipſa mundi geneſi declaratur, ex
loco primo, in quo illa vox a ſpiritu ſanécto cæ-
pit proferri. Nam ſex diebus operis non eſt vo-
catus Deus illo nomine, ſicut nec Chriſtus in ter-
ris agens, donec requieuit in cælo. Generatione
perfecta quieſcens Deus, creaturis efſentiandi, fa-
ciendi, et generandi poteſtate data, tunc dictus eſt
Ieho

128 D E TRIN IT A T E
Iehova eſſe faciens, ſeu eſſentians per alium. genes. Mett
2. Ibi dicitur Deus eſſentias eſſentians, vt illæ ite- tuta
rum alias eſſentient. Ipſe eſt omnis eſſentiæ fons, cont
fons luminis, fons vitæ, pater ſpirituum, pater lumi- nitor
num. Cæleſtes ſpiritus ille eſſentiat, ab eo fluunt eſ- turas
ſentiales diuinitatis radii, et efſentiales angeli, qui- kerun
iterum eius eſſentiam in res alias eſfundunt. Deus rum
ipſe eſt in eis, et lux ipſa verbi in eis relucet. Ipſe ekibi
pater hanc eſſentiandi vim ita Chriſto totam tribuit;, Er 1
vt ille alias res omnes eſſentiet. Omnia per ipſfum iter
Chriſtum, et in ipſo ſunt, et conſiſtunt, vt docet Pau- Vn
lus. Ipſe fert, portat, et fuſtinet omnia verbo virtu- Aorn
tis ſuæ, Heb. I. Omnia in ipfſo ſuam conſiſtentiam is d
habent, et cæleſtia, eét terreſtria, Colos. I. Deitatis leln
Chriſti participes facti ſünt angeli, et eam in lege re- berſa
ferebant. Per angelos Deus lucem ſuam mittit, et Cl
hoc ipfum eſt ipſemet Deus: et Chriſtus ipſe eſt eius aus
lucis diſpenſator, eam de ſubſtantia ſua mittens, ſpi⸗ eſlen
ritum de fubſtantia ſua mittens, cui angeli miniſtrant. Inis
Per angelos ſpiritum ipſe mittit, et hoc ipfum eſt ip- cit
ſemet Deus. Semper ibi relucet eſſentia Dei, ſpiri⸗ Ules
tus ipſe Dei, diuinitas ipſa, lux ipſa Deus. Hac ra- Ualni
tione dictus eſt Iehovah Zebaoth, id eſt, eſſe faciens u
ipſos exercitus, ſeu eſſentia militiarum. Omnes cæ- tern
leſtes militias et exercitus eſſentiæ ſuæ ſplendore ipſe ddit
Iehoua eſſentiat. Quanquam, inquit, ſint innumera- det
biles infinitorum millium, et myriades myriadum, ip- rebel
ſe tamen Iehoua eſt in eis omnibus pfal. 67. et DA- Hie
niel. 7. Hinc eſt quod diuinitatis nomen ſemper ineſt ini
nominibus angelorum, quia eius eſſentia eſt in eis. di1
Ea ipſa Dei vniuerſalis, et omniformis efſentia, ho- fubli
mines et res alias omnes eſſentiat: eius ſpiritus eſt no- üngi
bis ab initio inſitus, et poſtea iterum in nos copioſus A
effuſus. Habet itaque Deus infinitorum millium eſſen- (A,
tias, et infinitorum millium naturas, non metaphyſice Citer
diuiſus, ſed modis ineffabilibus. Vnde concludimus op- In
poſitum eorum, quæ trinitarii ſophiſtæ docent. Nam ipſi henh
meta =

lium. gen
Vt ille i
ſlentie in
1 Pater iu
e fluune
8 Meli,
Udum De
kelvcet.
tot n ni
bit per h
Vt Gcerk
CONiſenn
1. Dier

uin in keet
lan min
1s ilbele
1 Mitns:
geli nii⸗
ihlin ei,
ti Nf⸗
. H!
el⸗ e
ONe
Genine⸗
Int imum:
tuim
l. 67. e,
n ſenyer
el N6
eleltig 8
Pirins an
105 anin
niliunek⸗
net Gnten.
cludin Nut⸗
ept. Neß
e

L I B E R III. 129

metaphyſicas tres res inuiſibiles in vna eſſentia et na-
tura ponunt, quaſi in vno puncto tria puncta. Nos
contra vnam ſolam rem eſſe dicimus, et habere infi-
nitorum millium eſſentias, et inſnitorum millium na-
turas. Non ſolum innumerabilis eſt Deus ratione
rerum, quibus communicatur, ſed et ratione modo-
rum ipfius deitatis. Modi diuini ſunt in rebus in-
effabiles, in ipſo Deo ab æterno præformati. Vt
fert tamen fragilitas hominis, eos modos hie aliqua-
liter explicabimus.
Vnicus eſt modus diuinus inſignis, et principium
aliorum. Hic eſt modus plenitudinis ſubſtantiæ, mo-
dus diuinus ſine menſura, in ſolo corpore et ſpiritu
Ieſu Chriſti. Modus duplex, vnde et duæ dicuntur
perſonæ. Modus eſt apparitionis in verbo, et modus
communicationis in ſpiritu, modus corporalis, et mo-

dus ſpiritualis. Modus vterque fubſtantialis, alias res

eſſentians, in corpore et ſpiritu, fons omnis vitæ, 0-
mnis lucis, et ſpiritus. Hæc eſt de rebus æterna Dei
cogitatio, et ad eum modum exhibitio: hine alii o-
mnes modi, vt a ſtipite rami, a radice ſurculi, a vite
palmites. Eſt modus alius diuinus ſecundum menſu-
ram dati ſpiritus, vt in nobis, et alius in angelis:
iterum alius ſpiritus innatus alius per gratiam ſuper
additus, et vterque multiplex, ſubdiuiſione quadam
per Chriſtum facta. VItimus modus eſt in ſingulis
rebus iuxta proprias ideas ſpecificas, et indiuidualès.
Hic eſt omnium poſtremus, eſt tamen in rebus di-
uinitas aliqua. Prædicti ſunt in nobis diuinitatis mo-
di ſecundum præſentem ſtatum, alii multiplices et
ſublimiores poſt reſurrectionem futuri, quos non at-
tingimus.
Ad præſens vero iuxta poſtremum, qui nunc
eſt, in ſingulis rebus modum, eſſentiam Dei ſimpli-
citer enarrantes hoc dicimus;, quod rerum omni-
um eſſentia eſt ipſe Deus. Deus ipſe eſt compre-

henſio, et continentia rerum omnium. Ipſe Deus
.. ſuſti

130 D E TRINITATE

fuſtinet nos et portat nos, Eſa. 46. et 63⸗ 1pſe vi- .

uificat omnia I. Timot. 6. In ipſo viuimus, moue-
mur et ſumus, acto. 17. Omnia in ipfſo conſiſtunt.
Colos. I. Omnia ex ipſo per ipfum et in ipſo. O-
mnia funt in ipſo, ipſe dat eſſe rebus, et ſingulis for-
mis ipſum eſſe formale. In eſſentia ſua rerum omni-
um ideas continens, eſt veluti pars formalis omnium,
peculiari præſertim in nobis ratione, ob quam nos di-
cimur participes diuinæ naturæ. Ipſe eſt pars noſtra,
et pars ſpiritus noſtri, vt non per agrorum terrenam,
ſed cæleſtem ac diuinam poſſeſſionem, nos merito di-
camus: Dominus pars mea, et portio mea pfal. 15.
et 72. per Chriſtum eſt nobis deciſa veluti portio
ſpiritus diuini, et de plenitudine eius nos omnes ac-
cepimus, vt olim in figura eſt aliis deciſa, portio ſpi-
ritus Moſis. In reliquis vero creaturis, non per do-
num ſpiritus, ſed generali alia ratione dicitur eſſe
Deus. Ita ipſe eſſentialiter omnia ſuſtentat, vt crea-
tura quæuis, ab ea ſuſtentatione deſtituta, in nihilum
redeat, ſicut eſt de nihilo. Hoc ipfſum veteres He-
bræi, et philoſophi docuerunt. Ex Hebræis hoc citat
rabbi Moſes Aegyptius. lib. I. perplexorum, capite
68. dicens, ineſſe creatoris eſſe omne quod eſt; ip-
ſumque omnia ineſſe, iuuare et ſuſtentare, per eum

modum, qui vocatur ſplendor, ſeu lux quædam ſe-

cundaria. Id ipſum Aben Ezra in geneſim docet, et
reliqui omnes cum prophetis ipſis. In eandem ſen-
tentiam veteres omnes philoſophi conueniunt, quos
hic audire non erit ineptum.
Ex Pythagora, Anaxagora, et aliis antiquioribus,
a Zoroaſtre, et Trismegiſto doctis, citat Plato in
Parmenide, Cratylo, et Phædone, vnum quid pri-
mum efſſe, et in vno omnia contineri, ac conſi-

ſtere. Ipſumque vnum et ſolum per ſe eſſe pul-
crum et bonum, nec alia pulcra et bona, niſi eius

participatione dici: ac tanto pulcriora, quanto ei
propius accedunt. Ipſum vero vnum eſſe mum
di

d .
dam, 0
Tinenten
ay ex
ur, D.
ſentiam
tt en
otus 20
d vnam
lun redu
lunt et 1
el chao
Confuſas
s, in
IIus, I
bonam,
lttera g
bonum
Chns, M.
rmarun
inr geit
et lucem
les Omn
ilbpira.
ientie
Craenlum
Milo
Uum orm
Ugelis
ln ſtit
ð era
Pwehns.
turum
srenel
Delg en
iles, P
htinns

imnus, M

1o cONNIIe

in iplo
ſingllst
Tekumn on
nnlis omnin

nos i
ner oll!
Veluti N
105 CMn
,, porif
„MN Ni
le dicin
elttt Nten
innme
n verte!
rris heed
NOru/N 4
ne, M
lein
elin Cen:
einitl?
geniunt, 6

mnigune
int M

n git

1
ſe Neß
ni, Ii 6
„um
1 adle D

5

L. I B E R IIII, 181

di oxtoem animationem, eſſe vovy mentem quan-

dam, omnes in ſe ipſa mundi naturas ÿ*νασαα con-
tinentem, vt in eo omnia conſiſtant, et dναοαορα0ο
Gaα‿ ν exornantem, vnde et 20αα hic mundus dici-
tur. Deum vocat Socrates in Cratylo Puαταν eſ-
ſentiam naturæ, eo quod Oοσ⁄ ι w naturam ipſam
et S„ vehit et continet. Naturali ordine omnes
motus ad vnum primum motorem, omnes naturæ
ad vnam naturam, omnes vitæ ad vnam primam vi-
tam reducuntur, per quam et in qua omnia alia vi-
uunt et mouentur. Deum ipſum, priſci omnes dixere
ex chao omnia illuſtraſſe, et ex eo materias veluti

confuſas educendo, formas indidiſſe viſibiles et luci-

das, inſtar pulcritudinis ſuæ. Ipſe pulcher et bo-
nus, lucem primam ſibi ſimilem fecit pulcram, et
bonam, deinde reliqua pulcra, et bona, vt habet
littera geneſeos. Dictio enim 2 thob pulcrum et
bonum ibi ſignificat. Ex antiquiſſimis citant Iambli-
chus, Macrobius, et Philo, mentem illam eſſe matrem
formarum rerum formales ideas in ſe continere, et
ſuæ deitatis ſymbola rebus indere, ſcilicet ſpiritum
et lucem. Nam lucem illam in ſe continet, qua
res omnes format, et ſpiritum illum, quem rebus
inſpirat. Idipſum docuerat Zoroaſter in Oraculis
ſapientiæ, quæ dicta ſunt aνραιας Xν⁄α Apollinis
oraculum a Porphyrio citatum lib. 10. de laudibus
Philoſophiæ, aperte teſtatur, Deum ipfſum eſſe re-
rum omnium formam et animam et ſpiritum: nec ab
angelis comprehendi, niſi ratione qua ſe ille viſibi-
lem ſtatuit. Inſcriptio ſapientiæ deæ apud Aegyptios
hæc erat, vt in Iſide citar Plutarchus, ac etiam
Proclus. Ego ſum omne quod fuit, quod eſt, quod
futurum eſt: velum meum nemo mortalium hacte-
nus reuelauit. Sapientia eſt vere omnia in ſe continens.
Deus eſt id totum quod vides, et id totum quod non
vides, vt ait Seneca, et citat Lactantius. Ad idem
Plotinus in libro de prouidentia. Mentem æternam
i. 2. ait

I32 D E TRINIT ATE

ait, in qua omnia conſiſtunt, eamque immotam cun-
ca moliri, omnium naturas continere, cuius hie
mundus eſt vmbra et imago. Triſmegiſtus veteris phi-

loſophiæ pater in Pimandri ſermone ſacro ita cecinit,

Omnium natura eſt Deus, omnium gloria et princi-
pium, et in quo omnis natura conſiſtit. Ad Tatium
ait, Deum vnum eſſe omnia, et eſſe veluti multicor-
poreum: quia nihil eſt in corporibus, quod ipſe non
ſit. Et paulo poſt ait, Deus eſt principium, con-
plexus, et continentia rerum omnium: eſt ipſum efſe
omnium. Et in libro, Quod in ſolo Deo ſit pulch-
rum et bonum, Omnia quæ funt, inquit, funt in
Deo, et ab eo pendent. Ibidem ait, Deum eſſe omnia,
et Deum omnia facientem ſibi omnia aſſimilare, ſicut
omne agens aſſimilat ſibi paſſum. In Aſclepio, Deum
ait eſſe omnia in omnibus, et omniformes ſpecies.
Verbum Dei eſſe ait archetypum mundum, archety-
pum lumen, et archetypum animæ. In rebus omni-
bus ait fulgere imaginem quandam Dei. Vnde in
pimandri hymno cecinit, Sanctus eſt Deus, cuius
imago eſt omnis natura. Ad Tatium flium, ait, ni-

hil eſſe in rerum natura, quod non aliquam præ ſe

ferat diuinitatis imaginem. Vndique noſtris oculis
obſeruatur feque obiicit et inculcat Dei omniformis
imago, quæ ipfa eſt in omnibus lucis imago. Idem
docet Paulus acto. 17. Deum pene in ſingulis rebus
palpari, cum fſit ſingulis rebus inſitus. Ex Arato ei⸗
tat, nos eſſe progeniem diuinam, et genus quod-
dam Dei cum Pythagora: quia deitatis ſemina in no-
bis ipſis habemus, vere nobis innata, vt eſt ab origine
nobis innatus ſpiritus diuinitatis, Ibidem ait apoſtolus,
quod nos in Deo ipſo viuimus, mouemur, et ſumus. In

eo ſpiramus, vita, et halitus noſter in ipſo eſt, et ab

ipſo pendet. Vnde Iouem priſci aérem eſſe dixerunt:
aut eſſe in aére ipſo, in quo viuimus: quia eſt in aë-
re halitus diuinus viuificans. Aratum citat Paulus
de Ioue loquentem, qui et louis dixit eſſe o⸗
mnia

mnia
mouer
Hebre
nabile,
autem
capite
tur, y
glens
inplere
trit co⸗
us, Se
Uiſcat,
Inuation
tiam,
Aiud
ſuum
mam
Wiuer
Winert
Plura .
Mus.
N
Vdendh
Men E.
um
Eld, f
lium g
Gili,
Vere
ſls t
Ul.
N2. el
Noſtre
Dkum
len e
t a

t LIBER MIII., r33

mmotime annia plena. Iupiter eſt quodcunque vides quocunque
e, cld moueris. TIouem illi dixerunt, ex antiqua traditione
us Netn Hebræorum, Deum lIoua appel antium. Ioua indecli-
o nes nabile, inflexione quadam eſt verſum in Iouem, Ioua
omdan autem eſt dictum pro 7*2α6* Iehova, cum ſcheua in
MH. capite non profertur, et aſpirationis prolatio omitti-
elii nmm tur, Vt in ea lingua paſſim fit. De ſpiritu vero lo-
lod ſi quens Triſmegiſtus ad Afclepium, ſpiritum Dei ait

incipiun,1 implere omnia, viuificare omnia: et quod mundus nu-
.et inint trit corpora, et ſpiritus ille nutrit ac fuſtinet ani-
Deo N 4 mMas. Sermone tertio ait, ſpiritum hunc qui omnia vi-
ingnit, uificat, a ſancto fonte proficiſci. Animam ait conti-
eun elel⸗ nuationem ad ſuum principium ſeruare, et dependen-
Ardm tiam, ſicut a ſuo fonte dependent lux et calor. Non
4ACetin aliud ſenſit Dauid cum ait retrahente Deo ſpiritum
Pornes ſe ſuum animas deficere, pſal. 103. Deum item eſſe ani-
nian, mM, mamn mundi, Platonici omnes affirmant et ſpiritum
In eius vniuerſi omnia ſuſtinere, ac viuificare. Sed de hac .
Dei. 18 vniuerſali eſſentia, et rerum omnium ideis, paulo poſt
Deb plura dicemus, ſi de voce Elohim quædam præmiſeri-
tn ne M
zinn t Vt autem de nomine Elohim certiora tradamus, Elohim.
täs videndum nobis eſt, quid in Deo apparuerit, vt no-
wmi⸗ men Elohim conforme ſit inde ſequutum. Hebræo-
4 rum antiquiores in Breſchit rabbaa, ſeu in geneſi ma-
inug gna, fuiſſe hæc ab initio mundi tradunt, Meſſiam, ſo-
lium gloriæ Dei, ciuitatem Ieruſalem, hortum para-
1 diſi, ſpiritus iuſtorum, legem, et Iſfraëlem ſeptem hæc.
1 zan Vere eſt ab initio, cum ipſo Meſſia, ille ab Efaia vi-
lenint ſus thronus deitatis, ſiue ſolium maieſtatis excelſæ.
ckin Eſa. 6. Id nobis oſtenditur Deut. 33. lIere. 17. Pfal.
mnan Int 92. et 102. vbi ſemper dicitur ſolium, et ſedes Dei
, im ab initio conſtans. Idipſum eſt locus ſanctificationis
Pbehe noſtræ ab initio paratus, vt ibi ait Ieremias. Idi-
nun⸗ pfum eſt hortus cæleſtis paradiſi et ciuitas Ieruſa-
Jvin 41 lem cæleſtis. Ab initio eſt nobis regnum paratum, .

as, Vt ait Chriſtus, ſicut ab initio eſt ignis ille pæ-
un j. 3 narum

134 D E TRINIT A T E.

narum, quo ſunt mali puniendi Mat. 20. et 25. et
Eſa. 30. Aduerte, In quo ſenſu Hebræi dixerunt,
Meſſiam ab initio eſſe. Non trinitariorum ſophiſta-

rum more, ſed quia eius perſona, et forma viſibi-

lis, erat in Deo ſubſiſtens. Hinc rabbi Ijzhac Ara-
m ſuper Geneſim dixit, Antequam crearetur ſol,
ſubſiſtens erat nomen Meſſiæ, eratque iam ſedens

in fſolio Dei. Vtinam hunc ſenſum tenerent noſtri

ſophiſtæ. Legem etiam ab initio eſſe in dextra Dei,
probant Hebræi ex loco illo Deut. 33. et quia dici-
tur ſcripta digito Dei, et in libro Dei: atque ita de-
ſuper in terras delata. Iſraëlem quoque ab initio
eſſe contendunt, quia dicitur ille populus ſeculi, ſeu
populus æternus, et ab initio conſtitutus, Eſa. 44.
et in Deo ſculptus. Eſa. 49. Eodem modo terre-
ſtrem illam Ieruſalem ab initio conditam probant ex

4. reg. 19. Eſa. 37. 49. et pſal. 86. Sed quia illa

fuerunt vmbra alterius veritatis; quia nos ſumus
Chriſto ſubſtantialiter per ſpiritum æternum inſiti, ve-
rius nos dicimus, Chriſti participes eſſe modo pecu-
liari in eo ab æterno. Horum in Chriſto regenitorum
Spiritus ſunt in Chriſto ſubſtantialiter, in libro glo-
riæ deſcripti. Aeternitatem hi habent, ſeu participa-
tionem æternitatis ſpiritus Chriſti, cum ſpiritus illius

fubſtantialem habeant portionem, ſeu fubſtantialem
halitum. Ad hunc modum decuit, ſolium illucd

Chriſti regale ſuis ab æterno electis ornari, et aſſo-
ciari. Huc extenditur quod apoſtolis ait Chriſtus,
Vos ab initio mecum eſtis, Nomina veſtra ſcripta

funt in cælis, Vos eſtis pôpulus ſeculi, in Deo ſcul-

pti, Sedes veſtræ ſunt ab initio. Non diceretur fuiſſe
olim cæleſtis ciuitas, niſi eſſent in ciuitate ciues.
Ecce quanta eſt vis æternitatis Chriſti et, quanta

Eternæ illius deitatis ſit in nobis communicatio, ſe-

cundum ſpeciales formas et ſpiritus. Non ſolum
vero ſpiritus iuſtorum, ſed et aliorum hominum et
. rreruth

terun
yjt de
in ipt
lecies

lium,

paratr
Titus!
itio,
Cherub
Cum ſi
gibern
crocne
Humer
Deo
Gifle
3. Te
Dei
chiele
10.
et aucd
ſi, vt
ungeli⸗
tot i
ingnan
no,
ari
Gommin
Deo
eſſe!
we ke
uod
lorum
ſt he
dü
ur

V

10. et 1 7
rei (en
Drumn ſort
form m
di lirhnei
crexreme!
ne ian ke
tenerent
in Centn!
1. et glitd
: aNtgle iit
ole id i
lus ſeeli
Utus, Nl
n Md
un probe
Sel aili
Gin n⸗ .
tnum ini
Ge noche
fo teeiin
i tn’
ui
ſpirinsl
fübknin
ſoiun

nuri, a
it Criß

Felin nn

in oß
jceretun 5
itate ts
et,

unicnte

NE ſlu

hominn
ſeih

L I B E R IIII 135

rerum omnium lucidæ formæ ſunt ab æterno in Deo,
vt de ideis mox dicemus. Peculiarius vero electi,
in ipſo Chriſto prædeſtinati, qui ſunt numero duo-
decies centum quadraginta quatuor millies millia mil-
lium, apoc. 21. Quibus totidem ſunt ab æterno
paratæ ſedes, manſiones, et ſuus cuique in Deo ſpi-
ritus præparatus. In Deo quoque realiter erant ab
initio, et circa illud maieſtatis ſolium videbantur,
cherubim et ſeraphim, et ſingularum prouinciarum
cum ſuis thronis cæleſtes poteſtates, principes, et
gubernatores, vt cum Daniele ait Paulus. Spirituum
quoque adſtantium, et angelorum miniſtrantium in-
numeræ legionum myriades, vt ait Daniel. Hæc in
Deo vidit Ezechiel cap. I. et 10. vbi dicit ſe vi-
diſſe viſiones Deorum. Similia fere vidit Micheas
3. reg. VItim, et Dauid 2. reg. 22. Vox verborum
Dei audiebatur, vt vox caſtrorum teſte ibidem Eze-
chiele, et vt vox multitudinis, teſte Daniele. cap.
IO. Heaæc tanta maieſtas multitudinis numero viſa;,
et audita in qua relucebant ſplendores facierum Chri-
ſti, vt habet Hebraiſmus, ſplendores facierum ab

angelis exhibiti, facies variæ cherubim et ſeraphim,

tot ibi micantibus oculis et deitatis formis. Hæc
inquam, tam multa in cælis viſa et audita ab Ada-
mo, Abrahamo, et aliis ſpeculatoribus aliter nomi-
nari non debuerunt, quam Elohim dii, Adonim
domini, Adonai domini mei. Hanc pluralitatem in
Deo vidit, et notauit lacob, dicens, reuelatos ſibiĩ

eſſe Deos genes. 35. Et Abraham ait, peregrinari

me fecerunt dii, genes. 20. Ex his iam apparet;
quod Elohim in ſe plura continebat. Elohim re
ipſa erat Deus, forma ipſa erat Chriſtus cum ange-
lorum multiplici miniſterio. In ſumma, Elohim,
eſt habens diuinitates, ceu ſpecioſas formas: eſt
dii diui, ſeu vultus Deorum. Primum tribueba-
tur id nomen Deo, deinde aliis illuſtres formas
i. 4 oſten

136 D E TRINITATE

oſtendentibus. Quando angeli in miniſterium mitte
bantur, induebant perſonam diuinam, atque ita di-.

cebantur Dii, ſub perſona tamen Chriſti.
Circa nomen hoc trinitarii mire hallucinantur. Nam
de illis tribus rebus aiunt eam vocem dii prædicari,

quaſi illæ ſint tres dii, quod ipfimet negant. An erant

tres illi dii, qui peregrinari fecerunt ipſum Abraham,
et viſi funt ipſi Iacob? Si fatentur, tres eſſe, et eſſe
Deos, ſequitur tres eſſe Deos. Iudæi item tres illas
res in Deo nunquam concefſuri, vt hane pluralitatis
in Deo ratidnem ſubterfugerent, linguæ conſuetudini

illam vocis pluralitatem tribuerunt, nullum aliud hic

admittentes myſterium. Sed ſi verum Meſſiam agno-
ſcant, clarum in voce Elohim eſſe Dei et Chriſti et
angelorum myſterium agnofſcent, tota lege comproba-
tum. Nam illa pluralitatis confuetudo non temere
cæpit, nec oriri in lingua ſancta potuit, ſine myſterio.
Eo magis quia paſſim adiunguntur aliæ voces plura-
lis numeri, vt locis citatis, Dii peregrinari fece-
