mis n1 dam in nobis vere deuiſa. Quodam modo nobis de-

ie ciditur pars quædam ſpiritus Chriſti, et nouus in no-

tan bis creatur ſpiritus, noua creatura. Sicut ſpiritus ipſi
woo Chriſti eſſentialem habet halitum incorruptibilem, ita
in uleiis quando nobis communicatur, ipſum noſtrum ſpiritum
us α ad ſuam incorruptibilitatem intus innouat. Non enim
t unch Ccorruptibilem ſubſtantiam amplius induit ſpiritus Chri-

MZVMWUã reſuſcitati, Hic eſt ſpiritus gratiæ et veritatis, cuius

* erat vmbra in innato illo Adæ halitu: vt etiam vete-
s oe rem animam vmbram dicamus, et eius deitatem fuiſſe
E, aier vmbram nouæ ſpiritus deitatis. Halitus ille ipſius ani-
fi, malis Adæ animæ, eſt quaſi vapor et fumus ſublimio-
eerg ris ignis, alium adhuc ignem deſiderans. In vmbra
. Auadarn eſt halitus ille homini datus, in lumine
951

P. 2. dimi
tigles

228 D E TRINIT AT E

diminuto et abſcondito, fublimiorem alium in homi-
ne futurum ac lucidiorem ſpiritum præfigurans. In
fumo eſt latens ignis proprietas, et in eo facile cla-
rior ignis accenditur, ſicut in anima noſtra per Dei
ſlatum accenditur. Alioqui eſt anima ipſa vapor ad-
modum fragilis, in ambientem ita exhalans, vt poſt
mortem ſit vmbra viuentis, non res vere viuens. PET.
Hinc viuentium animas poſt mortem vVmbras eorum
vocauit antiquitas, ſicut et vmbra mortis ſacris litte-
ris dicitur. MICH. Vmbræ illæ poſt mortem dicun-
tur, tum quia vitali facultate priuatæ, tum quia vm-
broſa quædam ſunt viuentium ſpectra. Has vmbras
juſtitiæ rationem habens antiquitas, credidit ita ſine
corpore iudicandas, reſurrectionem corporum per
Chriſtum futuram neſciens. Hinc fabuloſa multa de
animarum pœnis tradiderunt Pythagorici. Sed condo-
nari hoc illis poteſt, qui nec reſurrectionem corpo-
rum, nec rationem futuri iudicii, ſcire potuerunt.-
Hinc quoque ſeparatarum animarum eſſe perfectifſi-
mum ſtatum, ex Socrate ſibi perſuadent Platonici: in
quo errore plerique hodie verſantur. Quod vero ani-
marum extra corpus ſit innaturalis ſtatus, hæc ſola
ratio conuincit, quod corpus naturaliter amant, et
ab ipſa corporis ſubſtantia eſſentialiter aliquid acci-
piunt. Corpori funt animæ naturaliter et originaliter
inſite et in idea corporis formatæ, nunquam amplius
a corpore ſeparandæ, ſi Adam non peccaſſet. Vitali
calore in corpore fouetur anima, et priuari recu-
ſat. Separationem illam licet ad tempus fieri nos
ſciamus, ad inſignem repurgationem cum magno ta⸗-
men animi mærore fit. Quin et anima ipſa Chriſti
ob ſeparationem a corpore naturaliter triſtabatur
quanquam breui ſe immortali et glorioſo corpori
reſtituendam ſciret. Hinc quoque animæ interfecto-
rum, quaſi iacturam paſſæ conqueruntur. apoc. 6.
Ad Cain dixit Deus, eſſe vocem ſanguinis, ge⸗
nes. 4. quia anima;, in ſanguine exiſtens, ſe ſpo⸗
liatam

liatam
corpo⸗
ſequitt
mum.
vunbra
Deum!
ngelos
lumina
Vbra
(a8.
iln pri
radiſi
et ſace
erant.
Aiqvis
Uation
geniis
et dien
ſenſis
Telt vo
lee 3.
Munder.
Pde i
r, i
rata er
et in
on di
bum
Gum
iden
non e
, 1
luiden
fin
rin e
iden
Donin

Vn in hor
Bgurans,

e0 acle d,

Oſtra her!
ſa Waper:
ans, Nn
Vinens. M
Umbras en
iis ſictiol⸗
norten dn

tunn gli

keiit in;
corpotn!
loln unn.
Pionen
eite olten
ele Mien
Dhoitd
Nood en.
rls, Mi!
ter M

le :

DIALOGVS IJI.„. 229

liatam conquerebatur. Denique ſi perfectior cum
corpore eſt futurus poſt reſurrectionem ſtatus, iam
ſequitur, non eſſe ſeparatæ animæ ſtatum perfectiffi-
mum. Sed vt ad vmbras redeamus, in ea animæ
vmbra ſermonem de vmbris latius comprobabis, ſi
Deum ipſum, verbum eius, ſpiritum eius, lucem eius,
angelos eius, animas, homines, animalia, cælum,
luminaria, ſtellas, elementa, et alias creaturas, in

vmbra quadam myſteria Chriſti præfiguraſſe conclu-

das. Non ſolum res ipſæ, ſed actiones, vt creatio
illa prima, ſpiratio animæ, ſabbati ſanctificatio, pa-
radiſi conſtructio, circunciſio, ſacçrificii oblatio, regni
et ſacerdotii conſtitutio, et reliqua omnia vmbræ
erant. PET. Eſt ne animarum poſt mortem ſenſus

aliquis? MICH. Separatæ animæ funt naturali pri-

uatione factæ imbecilliores, vt quaſi leues vmbræ a
geniis agantur, ex ſeipſis vix quicquam valentes;
et dicuntur dormire, quæ funt in quiete. Eſt tamen
ſenſus et vox. Lucæ 16. Efa. 14. et Ezech. 32.
ſicut vox animarum interfectorum clamat ad Deum ge-
nes. 3. apoc. 6. et 20. Senſus corporeos, ait Pi-
mander, vt partes animæ, in ſuos fontes refluere.
Vnde fit, vt ſeparateæ animæ dolorem ſenſus patian-
tur, dicto cap. 16. PET. Si in anima Chriſti ſepa-
rata erat hypoſtatice ſpiritus ſanctus, ſicut verbum,
et in carne quoque de ſpiritu fancto genita: quare
non dicimus ſpiritum ſanctum incarnatum, ſicut ver-
bum incarnatum? Quare nôn dicimus ſpiritum ſan-
Gtum filium, ſicut verbum filium, cum in ſpiritu ſit
idea filii, ſicut in verbo? MICH. Ea res pulcre docet,
non eſſe inter verbum et ſpiritum, realem differenti-
am, ſed in manifeſtationis et communicationis modo.
Euidenter infuper docet, verbum non dici realem fi-
lium, ſed perſonalem. In verbo eſt idea filii, in ſpi-
ritu electorum eſt nunc idea filii, in carne eſt idea
filii, in anima eſt idea filii, in forma fubſtantiali eſt
idea filii, ſed idea totius in terrea materia cuiuſuis
hominis eſt idea filii, ſeu totius imago, ſimiliter in

p. 3. B reli

230 D E T RINIT ATE

reliqua trium elementorum ſubſtantia. At non pro-

pterea dicimus, tot in vno filio eſſe filios. Sed totum

ipfum dicimus eſſe vnicum filium. Quod verbum po-
tius, quam ſpiritus diceretur olim filius, ex modo
ſumitur differentia. Nam verbum olim apparebat in
perſona, et figura futuri filii, et ſpiritus occulte age-
bat. Ideo vero ibi potius dicimus filium: verbum

item incarnatum, potius quam ſpiritum fanctum, cum

ſpiritus magis ad animam referatur. Eſt tamen vere
ſpiritus humanatus. Nos ipſi toti dicimur facti filii
Dei, non dicitur ſpiritus noſter eſſe filius Dei, et ta-

* „ . . . . . c .
men in ſpiritu eſt ea filiationis ratio, viρειασ. Totus

ita Chriſtus ipſe dicitur realiter filius Dei, non Dei-
tas eius, nec verbi, nec ſpiritus, licet eſſet olim in
Verbo idea filii, viſibilis perſona filii. Hanc accipe
ſimilitudinem, vt intelligas, ideam illam non füuiſſe
olim realem filium, ſed exemplar filii. Idea ipſa huius

4

hominis Salomonis eſt in anima, eſt in cadauere, in

forma ſubſtantiali, et in materia. Eſt vna idea diui-
na, materiam ita conſtituens et formam, et animam,
in eſſe vno. Idea hæc erat ſub certa forma et ſubfſtan-

tia in ſemine Dauidis, iuxta: iam relatum Deitatis, et.

lucis, et elementorum ſeminarium ſymbolum. At non
propterea dicimus, ideam illam in ſemine Dauidis fu-
iſſe filium Dauidis: ſed totum ipſum hominem Salo-
monem dicimus filium Dauidis, qui in lucis ideæ ſemi-
nario quodam, et elementari ſubſtantia erat antea in

ſemine Dauidis. Veriſſima eſt hæc analogia. Argumen-

to ab effectis ad cauſam concludimus, Chriſtum ipſum
totum eſſe verum filium Dei, qui ſubſtantiali et formali
modo erat antea in Deo. Chriſtus erat in Deo, in eſ-
ſentiali ac formali lucis principe idea, in ſubſtantia
verbi ſuperelementari, ſeminis humani vim totam
continente. Chriſtus ipſe rerum omnium artifex, quan-
dam ſuæ generationis imaginem in aliorum generatio-
nibus impreſſit. Nulla de Chriſto poteſt difficultas
oriri, quam hac ſimilitudine non diluas. Scripturæ
omnes nos ita familiariter docent, hunc hominem efſe
filium

*

Kliumm
4t0r,
Citas
nem.
erat ſ
Verbi
ſicut 0
inkeros
contine
ſenllen
corport
in en e
mann
Imul e
1. Do
10 f
tatem
Titum
lem .
lge,r
kum ſpi
Chriki
Ois
Anime
ſieut
et 62.
rann al
gemiſe
Dra, e⸗
et2. G
guratie
Animq
Delg,
l, etſie
Noſtr
tſt Ri
iliter
e i

Nt non
. Lech ton
Verbun „.
, A M
Apparedrt
Occllte e,
um: Verde
ſunctum a
t tamen e
nur fat 1
s Dei, s
ece I
ei,
ellet oln

Hane vn

n Non Ki

cAdalene,
ni ilen i

h,et ind

n etü
Deiutgt
Mun At
Dnuist
minen
ilte
enr um

1. An

eo e
in ſilki
Vin toe
ttiten
geneni;
1 Efiann
Coriptui
minen 1

DIAL OGVS T. 23 1

ſlium Dei: ab ipfis creaturis ita cognoſcitur ipſe cre-
ator, vt ſit miſeranda noſtrorum mathematicorum cæ-
citas circa inuiſibilium punctorum realem diſtinctio-
nem. De anima igitur Chriſti hoc dicendum, quod
erat ſimilis naturæ, continebat/ ideam filii cum ipſa
verbi et ſpiritus deitate, erat fübſtantialiter vna anima,
ſicut Chriſtus eſt vnum cum- Deo. Anima Chriſti ad
inferos deſcendens eſſentialiter, et fubſtantialiter in ſe
continebat hypoſtaſim verbi et ſpiritus, ſicut caro in
ſepulchro remanens: ibi potius ſpiritali modo, hoc

corporali. Anima Chriſti ſimili nobis vita viuebat et

in ea erat fons omnis vitæ, pfſal. 35. Humanam ani-
mam noſtris ſimilem in eum ſpirans Deus, totam ſi-
mul æternitatis omnis deitatem inſpirauit ſine menſu-
ra. Poſtea quoque ſpiritum ſanctum in eum, ſicut in

nos ſuperuenientem ſpirans Deus, totam denuo dei-

tatem diſpenſatione alia ſpirauit, ac eius priorem ſpi-
ritum in reſurrectione innouauit, dato nouo ſpiritu
quem datus in Iordane ſpiritus adumbrabat. Vnde col-
lige, (vt ad vmbras redeam) non ſolum veterem Iudæo-
rum ſpiritum adumbraſſe nouum, ſed et ipſum priorem
Chriſti ſpiritum adumbraſſe alium in ſe futurum ſublimi-
Oris gloriæ ſpiritum. Spiraculum item illud vitalis eius
animæ aliam adhuc Dei gloriam præfigurans deſiderabat,
ſieut Dauidis anima eius typo deſiderat et ſitit pſal. 41.
et 62. Spiritus quoque filiorum Dei, qui eſt Deus, futu-
ram aliam in nobis Chriſti gloriam deſiderat, ſitit et in-
gemiſcit. Rom. 8. et 2. Cor. 5. et quaſi alterius rei vm-
bra, eam nunc in ſpeculi ænigmate refert, I. Cor. 13.
et 2. Cor. 3. Ecce quanta ſit myſteriorum Chriſti præfi-
guratio. PET. Vmbræ ratio illa non impedit quo minus

anima Chriſti dicatur Deus. MICH. Anima Chriſti eſt

Deus, caro. Chriſti eſt Deus, ſicut ſpiritus Chriſti eſt De-
us, et ſicut Chriſtus eſt Deus. In Chriſto eſt anima ſimilis
noſtræ, et in ea ipſa eſt eſſentialiter Deus. In Chriſto
eſt vitalis ſpiritus ſimilis noſtro, et in eo ipſo eſt eſſen-
tialiter Deus. In Chriſto eſt caro ſimilis noſtræ, et
in ea ipſa eſt eſſentialiter Deus. Anima Chriſti eſt ab
E p- 4. *Wιter

2 D E TRINITATE

æterno, ſpiritus Chriſti eſt ab æterno, caro Chriſti eſt
ab æterno, in propria deitatis ſubſtantia. Anima Chri-
ſti in propria diuinitatis eſſentia, totam mundi anima-
tionem ab æterno ſpirat, et ab ea eſt ſymbolum dei-
tatis in anima noſtra. Nullibi niſi a Chriſto datus,
inuenitur ſpiritus ſanctus: alioqui extra Chriſtum efſ-
ſet vita, et non omnia per ipfum viuificarentur. In

eo ſolo eſt omnis fons, et tota deitas: corporis, et

animæ, et ſpiritus, deitas ſubſtantialis. Caro eius eſt
de fubſtantia Dei genita, habens eſſentiam Deitatis,
ſubſtantialem formam lucis Dei. Anima eius eſſentia-
lem animationem ab æterno continet, a qua aliæ ani-
mæ ſpirabantur, cum ipſius ſymbolo quodam. In eo
item eſt nouus gloriæ ſpiritus, a quo noui hominis
ſpiritus halitu inſpiratur in regeneratione, ſpiritum ho-
minis incorruptibilem, cæleſtem, et diuinum faciens,
multo ſublimius, quam per primam animæ inſpiratio-
nem factum eſt. Nam prima illa anima noſtra non
erat Deus. Superueniens autem ſpiritus Chriſti, qui
eſt Deus, eam Deum eſſe facit, Deo arcétius coniungit
peculiari ratione vnum cum Deo, a mortalitate et ſer-
uitute liberans. Auferri quodammodo ab anima po-
teſt illud deitatis ſymbolum. Impiorum animæ iudicio
Dei in horrendas tenebras cum corporibus miſſæ, ipſa
Dei luce, ſymbolo eius, et proprietate nudabuntur,
ſicut ait Chriſtus, Etiam quod habent, auferetur ab
eis Matth. 25. et Lucæ 19. In nobis autem, qui da-
tum ſeruamus, abundantius datur et dabitur. Sicut

ſpiritu nos ad incorruptibilitatem nunc regenerat et

transformat Chriſtus, vt incorruptibilis ſpiritus in
dies augeatur, et integer poſt corporalem mortem

in ipſo Chriſto ſeruetur: ita in futuro ſeculo,

ſubſtantia deitatis, quæ ſecundum corpus quoque
in Chriſto ſolo eſt naturalis, ab eo in nos radia-
bit, ſuæ deitatis et lucis communicatione tranſ-
formans et glorificans corpora noſtra, Philip. 3.
Atque ita ſemper ab eo, vt riui a fonte, et membra
a capite

4 Capi
Mus.
patres
ſuſeitad
Vitam
annem
tribils
dant illi
tlli, pe
ubuern
ſti fubtt
Ius eo
fübtam
Juodar
trahi,
at ren
Mortu
igitur
Ilis 30
in Deo
Preſtiti
Pititun
Urrecti
Chrici

35 Ma

Omnen
d inf
füit l.
ducta
demo
terren
Membn
ſeenti
Nine
I Pa

E

1r0 Chriki

Anina (G

Mundi ann
Fnbolun
Chriſto n
1 Chriun
icarennr.
. corpog
Caro eitt
tiam Deind
leins elen
gua den
Lodam. I
Moti loni
e, tpitunt

ininun ke⸗
ime inchun
ina mokn
18 CMtidi!

1b Mimn k.
Nine iit
us hile,

e MMOi.

Alantl
uteln, 3
bienr. N
regelenn
ͦ hin,
Aen u
Iuno en
n e
tione m
. Nii,
3 et Nl 1

4 *

DIALOGVS f. 233

à capite pendebimus,, vt nunc et ab æterno pende-
mus. PET. Hinc colligitur ratio differentiæ, quare
patres dicebantur olim mori: nos autem Chriſto re-
ſuſcitato inſitos, nunquam amplius mori, ſed æternam
vitam iam cum eo viuere, vt multis locis apud Io-
annem docet ipſe Chriſtus. MICH. Quanquam in pa-
tribus fidelibus fuerit ſpes vitæ non tamen ita regna-
bant illi cum Chriſto ſicut nos, cæleſti regno immor-
tali, per Chriſtum in terras delato. Patres illi non
habuerunt participationem incorruptibilis totius Chri-
ſti ſubſtantiæ, ſicut nos. Animæ ipſius elementa dixi-
mus corruptibilia, et ob id eam in ambientem difflari,
ſubſtantia ſua quaſi nudatam: ac deinde cacodæmoni,
quodammodo ſubditam ob Adæ peccatum, in inferna
trahi, quaſi nunquam amplius corpori quod corrupe-
rat reſtituendam. Eo magis, quia polluta caro, ob id

mortua, nunquam amplius eſt talis victura. Magna

igitur gratia et miſericordia opus eſt, vt ea omnia
quis ad vitam innouet, et carnem repurget, cum talis
in Deo viuere non poſſit. Ea vero omnia gratis
præſtitit Chriſtus per mortem et reſurrectionem ſuam,
ſpiritum mox in morte viuificans, et carnem in re-
furrectione glorificans. PET. Aiunt quidam animam
Chriſti poſt mortem, cum ipſis dæmonibus in infer-
no pugnando paſſam eſſe mirabiles anguſtias. MICH.
Omnes anguſtias morte conſummauit Chriſtus. Nec
ad inferos deſcendit, ibi denuo paſſurus, nec deterior
fuit Lazaro, cuius anima eſt cum ſolatio ab angelis
ducta in ſinum Abrahæ. Semper animæ Chriſti virtus
dæmones ſuperauit, eos affligens, ledens et maxime
terrens. Quædam dicitur Chriſtus pati, quæ in ſuis
membris patitur, ad quem modum a Paulo ipſe per-
ſecutionem patiebatur. Adde quod anima latronis
eo ipſo mortis die poſita eſt in paradiſo, gloriæ
animæ Chriſti particeps: ergo iam erat in ani-
ma paradifus. Anima Chriſti poſt mortem, iam
. p. 5. ſpiri

234 D E T RI N ITATE
ſpiritu Dei mire viuiſicata, cum gloria et porentia Vinimmn
deſcendit ad inferos, vt pias animas inde liberaret. ſto vin⸗
Corpus quoque ipſum deinde reſurgens, in cælum liquis
euexit, cum omni gloriæ et potentiæ conſummatione. DPT. I
PET. Ordine ſimili duo heæc in nobis myſteria com. ſiad in
plentur. MICH. Spiritu nos prius, quam corpore, vi- kerni vin
uificat et glorificat Chriſtus. Corpore glorifſicabit in Relürgen
finali reſurrectione. Spiritu nos hic glorificat, quando Gle ſeen
mortis ſuæ ſymbolo in baptiſmo reſurgimus. Spiritum ttet
item prius quam corpus ſuum nobis hic communicat ltrtto
Chriſtus, ſicut prior eſt nobis baptiſmus, quam cæana. uurmn
In Chriſti baptiſmo nobis datur eius integer ſpiritus, iabolo⸗
ſicut in cæna datur integra caro. Dantur nobis qua- crantex
lia Chriſtus in cælo nunc habet, incorruptibilia ſpiri- kesmor
tus elementa, quando ex aqua ſpiritu et igne, per po- ſen mn
tentiam reſurrectionis Chriſti, vere et incorruptibiliter inferni
regeneramur. Per hunc nouum ſpiritum ipſa anima no- Ne damm
ſtra veram immortalitatem nanciſcitur, immortalis illi- totus⸗
us gloriæ guſtum, et vnus cum Deo fſpiritus efficitur. criuspn
Vera hæc ſunt, non imaginaria, ſicut vera res eſt, quod ANruitpun
Chriſtus reſuſcitatus in nobis eſt. Adiungitur nouo ſpi- ſechente
. ritui in cæna domini ipſa incorruptibilis Chriſti caro, Ulergo
quæ interni incorruptibilis hominis eſt incorrupribilis eterpei
cibus. Vnde colligitur internus noſter homo ex carne Odumm
et offibus Chriſti, ac eius et noſtro ſpiritu in vnum in uan
compactus, vt ita vita noſtra ſit in Chriſto abſcon. (olore
dita, et internus noſter homo incorruptibilis et im- lores
mortalis. Hac ratione non ſolum dicitur interni noſtti Ake it
hominis nulla eſſe mors, ſed et totius huius hominis Tatione
non dicitur eſſe mors, ſed quies et dormitio quædam, etape
viuo ſemper et integro interno homine manente, viuo doteſta
et integro cum ſua anima ſpiritu in manus Dei com- Mortui
mendato et depoſito, toto integro reſtituendo. Non dihnin
in ambientem morte illo reſoluitur, nec cacodæmoni lebet
traditur, ſed in Ckriſto abſconditus, vt in hominis vi- onis D
ta erat, integer ſeruatur: in paradiſo ipſo, et regno cæ- ſchller
lorum cum Chriſto ſemper regnans. Ad hunc modum . Kmum
nos in Chriſto vere viuimus, æternam vitam iam Uns,
viui

2

et Poten
Mde Iiben
ns, in enn
Dnfummie
uyſerin er
n corpote
Clorifcthnt
tiſien, aunt
nns. Hin
tc CoNmI
5, gudn en
eger Hin
tur nobis
mäik
t igne, el

ncorrupthi

ine

ioli umm.
mmornls
rimns eken
n tesehe⸗
Eiur mh
.
mas

ftimn

1 ne 1.

itil 4
6

D I. A L OCVS f. 2335

viuimus et viuit Chriſtus in nobis. Eorum, qui in Chri-

ſto vixerunt, animæ ſeparatæ iam cum ipfſo regnant, re-
liquis in inferno detentis, vt docet Ioannes apoc. 20.
PET. In inferno detentis animis contulit ne aliquid Chri-
ſti ad inferos deſcenſus? MICII. Satanæ confregit, in-
ferni vincula ſoluit, ac eius dolores in pleriſque leniuit.
Reſurgendi ſpem omnibus dedit ipſe reſurgens et pleroſ-
que ſecum reſuſcitans. PET. Quales erant inferni dolo-
res? et qualiter eos immutauit Chriſtus? MICH. Non

ita, vt torquendæ ſunt, torquebantur tunc, nee torquen-

tur nunc animæ, nee dæmones ipſi; ſed paratus eſtignis
diabolo et angelis eius, vt ait Chriſtus. Inferni dolores
erant ex priuatione vitæ: quos ob id vocat Petrus dolo-
res mortis acto. 2. et Dauid pfſa. 17. Eſt multiplex dolor,
ſeu multi dolores, qui ob id dolores ibi vocantur. Hæc
inferni præſentis ratio longe aliud eſt quam futura gehen-
ne damnatio, vt mox audies. Deſtruetur enim infernus et
totus dæmonis in hominem principatus, dæmone ipſo a-
crius puniendo. Hæc inferni ratio iuncta ſepulchro con-

gruit punitioni Adæ, qui vita priuatus in infernum eſt con-

ſequenter detruſus, facta diabolo in hominem poteſtate.

Eſt ergo ibi naturale et innatum guſtatæ vitæ deſiderium:

et ex priuatione rei tam amatæ dolor naſcitur. Quemad-
modum morientes horreſcimus, languemus, et dolemus:
ita quam diu in morte detinemur, horrore, languore, et
dolore tenemur, vt ait Iob. Hos mortis et inferni do-
lores ſenſit Dauid, ſicud et reliqui omnes peccatum
Adæ ita morte et inferno purgantes ſiue luentes. Qua
ratione dicuntur ipſi per Chriſtum ab inferno educti,
et a poteſtate inferni liberati. pſal. 48. quia infernus
poteſtatem in eos habebat. Qui ante mortem Chriſti

mortui funt, ad infernum ducti funt, quaſi a Deo obli-

uioni traditi, exceptis paucis, quos futuri Chriſti fides
fouebat. Hinc ſepulcrum vulgo dicebatur terra perdi-
tionis et obliuionis, pſal. 87. Idem ſacris literis erat

ſepulcri et inferni nomen, vt ſimul ad ſepulcrum, et in-

fernum jretur. Infernus mortem ſequebatur, vt ait Io-
annes. Vt corpus peccato animam traxit, ditionique

ſubiecit

236 D E T RINIT ATE

ſubiecit: ita cum corporis ſepulcro ſubiicitur anima
tenebris morti et inferno. Alii præterea ſunt inferni
dolores. Nam iuxta genus mortis eſt in improbis va-
rius inferni dolor, ob id dictus dolor mortis, languo-
re eo mortis durante. Hinc (vt poſt veterem ſcriptu-
ram docent Petrus et Iudas,) gigantum animæ aquis
torquentur, quaſi ſub tartarorum caligine quotidie ri-
gentes, vt moriendo rigebant. Sodomitarum animæ
ignis pœnam ſuſtinent, quo extincti funt: quaſi poſt
mortem duret ea mortis impreſſio damnata. Ab aquis
animæ patiuntur, et a ſulphureo igne eo magis, quia
in aquis his diximus internas alias aquas ſuffocantes,
et in externo igne internum ignem animas vrentem.
Additur et ibi de-monum miniſterium, quorum actio
eſt ignis comburens. Igne ita ſenfibiliter torquen-

tüur animæ, vt aquæ guſtum deſiderare videantur.

Lucſæ 16. Ignis eiuſmodi eſt, qui animas torquet,
depaſcitur, et pæna ſenſus vrit, vt ait ibi Chriſtus
et Dauid pſal. 48. Abſumere malos ibi dicitur in-
fernus: quod non de ſola corporis in ſepulchro ab-
ſumtione intelligi poteſt. Hinc ait Iob. cap. 24.
Sicut æſtus abſumit niuem, ita infernus peccatorem.
In paruulis quoque defunctis aliqualis eſt inferni do-
lor, ſicut fuit mortis hebes quidam dolor. Solus
ille demonis horror tenebroſus pœnam adfert etiam
paruulo, tenebras iam exhorreſcenti. Iuxta genus
inſuper actorum in vita eſt in inferno nouus alius

animæ dolor, vermis quidam et remorſus læſæ con-

ſeientie. Quod et Paulus comprehendit 1I. Cor.
3. ignis nomine intelligens omne genus affli ctionis,

qua et viui et mortui afficiuntur, tædio quodam

actorum in vita, vt per quæ quis peccat, per hæc et
torqueatur. Peccatum, vt ait Deus, ſemper pro fo-
ribus cubat, et poſt mortem infernus ſemper ob
oculos impiis verſatur. Quanto magis ſe hic quis
per ſuperbiam et delitias extollit, tanto magis ibi
humiliatur, maceratur, et tædio afficitur, E-
ſa. 14.

ſa. 14
probis
ipſos e
cicitur
tio quæ
munm qn
tio dolo
Nn (e
Tum Ch
ſutretti
Hne
108 del
iam ol
Marehnr
et 2
Omnen
nune
adtinet
CMiſto
Poris v
lncti,
Vtin 0

r, no

In De
is.
ſus e
b AG
nns er
lens,
Dartim
Denart
rd i
loeet
Noqe
ruie
1 Deun
leurre

E

biicitut un

en funt ilſe

Nimprobin
nortis, in
eteren ſai

n Mine

ine guotikt!
mitarum mn

Unt: ui,

mnata. A
eo Mgid
as ſufocnt
imas Wa
, Juorun 4
bilite tun
rüre itent
Anibuus un⸗

At idi n

ibi drim
n ſepllct
lob.
s eeeni⸗

Golor.

n Lelenii
lunn
10 MNN?
ris lern
eniit

nus Cici

1, N
u5 Kenne
, ͦ,
nt
ſicitu,

65
.

DIAL OGVS I. 237

ſa. 14. Ezech. 32. et apoc. 198. Vermis hic in re-
probis non moritur; et peccatum ipſorum contra
ipſos eſt ſemper, vnde et infernus ab expoſtulando
dicitur 5de& Seol, eo quod ſit in inferno expoſtula-

tio quædam actorum in vita, etiam vſque ad nouiſſi-

mum quadrantem, vt ait Chriſtus. Alia etiam eſt ra-
tio doloris inferni, ante et poſt Chriſti reſurrectionem.
Nam deſperatum vitæ dolorem habebant, qui futu-
rum Chriſtum neſcierant, in terra obliuionis ſiti, re-
furrectionem non ſperantes, pſal. 87. et Eſa. 38-
Hanc autem deſperationem fſuſtulit Chriſti ad infe-
ros deſcenſůs. Imo patriarchas et prophetas ipſum
jam olim exſpectantes, ſecum tunc eduxit, vt ait
Matthæus. Hoc prædixerat Eſaias capi. 43. et 49.
et Zacharias cap. 9. et Dauid locis iam citatis.
Omnem eis dolorem ſuſtulit reſurgens Chriſtus: ſicut
nunc in vere regenitis, quod ad ſeparatum ſpiritum
adtinet, nullus ſupereſt mortis dolor, ſed perenne in
Chriſto vitæ gaudium cum alterius futuræ totius cor-
poris vitæ deſiderio. Mortis dolor non ſupereſt in
ſanctis, quamuis morientes ſecundum corpus doleant.
Vt in Chriſto fuit ſolus ſecundum carnem mortis do-
lor, non ſequens inferni dolor, tenebroſus, imo maxi-
ma Dei cum anima lux, ita et in nobis vere regeni-
tis. In reliquis autem infernus horrens, et tenebro-
ſus mortem ſequitur, cum ſint omnes natura filii iræ,
ob Adæ peccatum, quod ibi omnes luunt. Nihilemi-
nus et in eis hoc effecit Chriſtus ad inferos deſcen-
dens, quod ille mortis in inferno deſperatus dolor,
partim eſt ſpe reſurrectionis lenitus, partim in aliorum
pænarum formidinem mutatus, re tota pendente ex fu⸗
turo iudicio, eis tunc ſignificato. Hanc rem Petrus
docet cap. 4. epiſtolæ prioris dicens, in hoc eſſe
quoque mortuis prædicatum euangelium, vt iudicaren-
tur quidem ſecundum homines carne, viuant autem iux-
ta Deum ſpiritu. Fuit mortuis euangelium aduentus et

reſurrectionis, de qua ibi Petrus agit, vt iudicem Chri-
ſtum

23 8 D E TRINITATE

ſtum etiam inferi agnoſcant et in eius nomine genu ſe⸗
ctant. Euangelii prædicatio per Chriſtum ad inferos de-
ſcendentem, ad mortuos, in hoc ſe extendit, vt carnis
reſurrectionem et iudicium expectantes, placatum inte-
rim in Deo ſpiritum habeant. Chriſtus qui mortuus eſt,
et viuit, mortuis dominatur et viuis, Rom. 14. Mortui
ei placere ſtudent, 2. Cor. 5. Inferni in eius nomine ge-
nu flectunt, Philip. 2. et in ſubterraneis eum laudant,
apoc. 5. Ile inferni tenebroſus horror eſt luce ingreſ-
ſus Chriſti quodam modo illuſtratus, tantum abeſt vt
Chriſtus ipſe ibi pateretur tenebroſos horrores. Hanc
ſpem et ſalutem, etiam in inferno detentis attulit Chri-
ſtus ſaluator. Saluator omnium, quod in ſe eſt, ibi ſe
obtulit Chriſtus, ab eo carcere liberationem offerens.
PET. Putas ea ratione dici ſaluatorem omnium? MICH.
Hac prima ratione dicitur ſaluator et iudex omnium et
pro omnibus mortuus: quia originale Adæ peccatum,
quod in ſe erat omnibus æternæ mortis, et horroris in-
ferni, omnibus ipſe condonat, mortem et infernum tol-
lens, ac vitam reſtituens, vt a ſe iudice omnes vitæ re-
ſtituti, non ex facto Adæ, ſed ex aliis propriis factis
juſte iudicentur, qui ibi quodammodo a dæmonibus iu-
dicabantur et boni et mali. Secunda ratione dicitur
Chriſtus ſaluator omnium, ſicut creator omnium; quia
omnibus eſt ab initio inſitus ſpiritus deitatis, ex ipſius
halitu genes. 2. et 6. Qui ſpiritus interne præſcribit
conſcientiæ regulam quandam, quæ gentibus omnibus
ad ſalutem vel damnationem facit. Rom. 2. et acto.
10. Vnde et gentes omnes Chriſtus reſuſcitabit ratio-
nem a ſe datorum exigens: et cui plus datum eſt, plus
exigetur ab eo. Saluator omnium dicitur Chriſtus,
ſed maxime fidelium. I. Timo. 4. Tertia eſt hæc ſal-
uandi eximia ratio. Notanda eſt ibi vis dictionis
maxime. Suæ enim ſalutis vim maxime in nobis re-
genitis oſtendit Chriſtus, ac etiam in veteribus patri-
bus ſibi fidelibus. Nos fua gratia et reſurrectionis
potentia, ſecum nunc retinet, ne in infernum de
duca

ducan-
eduxit
ferno
iudicio
Ile ian
Anima t.
NI.
fornide
Nüinon
tr. n
Agentur.
Ceptadr
Urepab⸗
tr. I
Deili⸗
infern
iudicin
ſinum.
Golore
hrien
Chtiti
ii etin
keit
et Mar
ſunco⸗

Hpolia

in fin
demo
kat,
Hine
Lüce
lefürre
Chas
lunt:
Uini⸗
s e

E

Mnine gen
ad inteng
encdit ſten
placatunir
ui normugs
n. 14. M.
eius nonite
is eunIn
Leſt ceinge
tantum ietn
horrotes I
iis wultl
in ſe eſ iil
ionen Ok
mniumt, M
Uder ouna

Ade Nrn

8 Peoprüök⸗
demondu

FonNiIN,
eit tatis, “
erne Nret⸗
Ntibus .
on. 2
ſlinnin
e S
as
vi ie⸗
e in okr⸗
eter! bis. N
unn⸗

5

D IAIL O GVS f. 239

ducamur: et patres eo iam deductos reſurgens ſecum
eduxit. Reliquos omnes, vſque ad diem iudicii in in-
ferno reliquit quoſdam interim purgandos, alios iuſto
iudicio perpetuo poſtea puniendos. Nam præter ea,
quæ iam mali patiuntur, alia ſuperſunt, eis corpore et
anima toleranda, quando in finali iudicio damnabuntur.
PET. Qui ſint damnandi nondum illi certo ſciunt, licet
formident. MICH. Scire id certo non poſſunt, cum et
alii non damnandi cum eis ibi detineantur et torquean-

tur. Quando ventum erit ad iudicium, tunc in ſtuporem

agentur, qui ſe ita damnandos neſciebant. Ibi varie diſ-
ceptabunt, ibi erit fletus et ſtridor dentium. Tunc ſe-
gregabuntur oues ab hœdis, qui ante non erant ſegrega-
Ignoratur ab omnibus illis, quid in clauſis iudicii
Dei libris contineatur. At in iudicio aperientur libri et
infernus ipſe dabit mortuos ſuos, vt de omnibus fiat tunc
iudicium et de dæmonibus ipſis apoc. 20. PET. Quare

ſinum Abrahæ ſublimem docet Chriſtus, ſi erat in inferni

dolore et horrore? MICH. Vere horrorem hunc ſenſit
moriens Abraham, ſicut et Dauid. Vere ante mortem
Chriſti non fuit apertus paradiſus et durabat ſemper mor-
tis et inferni potentia, donec veniens Chriſtus eam con-
fregit, et fortem ligauit eius ſpolia diripiens. Matth. 12.
et Mar. 4. et Lucæ II. Reſurgens de inferno Chriſtus
ſanctos ſibi credentes refurgere ſecum fecit Matth. 27.

Spoliauit tunc principatus et poteſtates, Colos. 2. eos

in finali iudicio penitus aboliturus. 1. Cor. 15. Præda
dæmonis erant piæ animæ, quas Chriſtus victor libe-
rat, patriarchas ſecum aſſumens in regnum cælorum.
Hinc eis a Chriſto tribuitur regnum cæleſte. Mat. 9.
Lucæ 13. et Heb. II. quia fuæ refſurrectionis eos fe-
cit Chriſtus participes. Regnum ſuum Chriſtus per
reſurrectionem adeptus, in eum tunc aſſumit patriar-
chas et prophetas, qui in eum fidem olim habue-
runt: ficut nos ab eam fidem nunc in regnum illud

aſſumit. PET. Et ante reſurrectionem docet Chri-

ſtus excellentiam ſinus Abraheæ Lucze- 16. MICIH.
Multis

240 D E TKRINIT AT E

Multis rationibus id verum eſt. Primo quia proxima
jam erat gloria, ſecundo quia ſpem liberationis Chriſti
habentes patriarchæ, prophetico ſpiritu tempus ſcie-
bant: cum præſertim ad eos tunc deſcendiſſet Ioannes
baptiſta oculatus illius teſtis. Atque ita, præſente iam
liberatore Chriſto, erat illis eximia conſolatio et magno
jam ſolatio fruebantur. Tertio, quia per comparatio-
nem ad aliorum pænas erat piis gloriæ ſolatium. Quar-
to, quia certis legibus cogitur in inferno dæmon. Sic-
ut in ipſo inferno eſt, et erat pœnarum inter impios
differentia, ita boni a malis fortiori ratione ſecerne-
bantur. Inter ipſos impios eſſe latum diſcrimen, et
ſegregationem, in gigantibus et Sodomitis, oſtenditur:
item in aliis impiis vt Eſa. 14. Et Ezech. 32. Ergo
multo maius erat bonorum a malis diſcrimen. Quin-
to, quia piis ſemper aderant boni angeli cuſtodes di-
uino ſplendore ſolatium afferentes. Ita Chriſtus ait
eſſe animam Lazari ab angelis portatam in ſinum
Abrahæ. Ob inſignem Patriarchæ fidem limitata fuit
dæmonis in eius ſinum poteſtas, miniſterio bonorum
angelorum. Philo in excitatione Samuelis. Deos aſcen-
dentes de terra, cum beata anima angelos bonos eam
ſeruantes intelligit. Moſen quoque in monte ab an-
gelo ſepultum angelus cuſtos deduxit, vt in monte
cum Elia videretur in Chriſti transfiguratione. Sex-

to, quia ſinus ille non ſolum fidei priuilegio, ſed

certi loci ratione erat ab aliis ſegregatus, vt in-
teriecto hiatu non liceret aliis ad illum locum veni-
re. Denique Deus omnia implens, etiam ipſum in-
fernum implet, ſolatium præbens quibus vult. Cum

Deus eſſet Deus Abrahæ, in Deo ibi viuebat Abra-

ham in eius gratia. Sapientia Dei etiam in infer-
no ſolatium præbebat fidelibus. Eccleſiaſtici. 24.
Etiam in inferno cognita eſt ſemper fama fſapien-
tiæ diuinæ Iob. 28. PET. Vbi locum illum ſinus
Abrahæ fuiſſe putas? MICH. Quemadmodum ſe-

pulcrum diximus infernum, ita ſepulchrum di-
cimus

cimus
niman
marum
eſſe loc

ſpoliata
uande
tur, v
Mnimar
6. Die
Plal. 2
Meliz t
Uimrn,
Mimas
Miracu
A an
Abuti,
lorem.
iplarun
Epuleh
lennis
Tun. N.

ine

.13.
Prioin
Ugendi

E

vin penn
tationis Cn
tenps ſ.

ndiſet en

, Pprelentei
Dlatio ermun
er conpen
Olatinn. (
0 Cenon
un inter in
Latione Kren
n diſcerinen
itis, Okenin
Eech. 39
erinen
Leli Cuttole:
lta Cnitu:

Ntam in N

en Emmn!
ſterio bon
.los donn 1

grineth⸗ D
gatns, r
m loen N 6
tiam im!
1s Wn

firnn, l

eim i
cleiatii

.ſumn M

nindin

lehtmn.

DIAL OGVS I. 241

eimus ſimum Abrahæ: quaſi ſit in ſepulchris quædam

animarum communicatio. Vbique eſt locus capax ani-

marum, et torquendarum, et conſolandarum. Sepulchra
eſſe locos cuſtodiæ animarum, ſcriptura docet, vt di-
cantur etiam animæ ad ſepulchrum duci, conſequentia

quadam corporis, quod naturaliter amant. Circa mo-

numenta verſari de'mones, docet euangelium, Matth.
8. Marci. 5. et Lucæ 8. Monumenta enim, ſicut et
animas, ipſi ambiunt. Chriſtus dicens, eos qui in mo-
numentis ſunt, audituros vocem ipfſius, animas a mo-
numentis non excludit. Animæ naturaliter corpus ap-
petunt, circa id plangunt quæ in eo deliquerant, et ſe
ſpoliatas lugent. Hoc in lege maxime verum erat,
quando animæ nondum in cæleſte regnum aſſumeban-
tur, vt nunc. Non ſine ratione dicebatur accedere ad
animam, qui accedebat ad cadauer, Leuit. 2 1. et num.
6. Dicebantur animæ deſcendere ad foſſam, Eſa. 38.
pfal. 29. 48. et pleriſque aliis. Ex cadaueris contu-
melia tunc afficiebantur animæ, et in pœnam hoc eis
a prophetis improperatur, dictis locis Eſa. 14. Ezech.
32. et alibi paſſim. Vltionem et poœnam paſſim mi-
nantur prophetæ, quod eſſent cadauera ſepulchris ca-
ritura, et a beſtiis deuoranda. Ridicula pœna, ſi ad
animas nihil pertineat. In gratiam animæ Eliſei eſt
miraculo oſtenſum cadauer eius, indigne ſepultum.
Ab angelo ſepultus eſt Moſes, ne poſſet eo dæmon

abuti, ad aliorum idololatriam, et animæ ſanctæ do-

lorem. Dolent enim animæ ſanctæ, quando nos circa
ipſarum cadauera idololatramus. Sancta res erat olim
ſepulchrum, et inuiolabilis. Non ſine myſterio fit ſo-
lennis in ſcriptura ſermo de ſepulchro Abrahæ et ſuo-
rum. Maiorum ſuorum et priorum ſepulchris non ſine
ratione pii homines afficiebantur, geneſ. 47. 49. et 3.
reg. I13. Credebatur ibi quies aliqua maior, quam in con-
ſortio impiorum: ſpes item maior cum piis illi ſimul re-
ſurgendi. Ibi credebantur eſſe boni angeli cuſtodes, vbi
gq. erant

7

242 D E T R IN I T AT E

erant priorum animæ in cuſtodia. Cum vnica eſſet
priorum certa, et Deo probata familia, ab Abraham
deducta, omnes ad vnum Abrahæ parentis ſinum re-
