cant, er
onis e
et dein
La
mon,

Uauit,

bonia
dent a
terra ſi

Colos,
tor.
Pollntn

MIne
nune
Kcept
Ad v
le en
lin ſe
nobis
alech
eſt in
triti
505
nen
Rtiam
Darifi
Mun.

NE.

ceſe fut
lia wone
MMohltizt
tum n
Im conin
cOneepbit

8, Ne ä

Hoe wen
et en
Et Adl,1
em. Aß⸗
1ad
0 10 t
Nmuetun e
hiteptitist⸗
de,
eeto e
ſeund, ſ
Mior Au
nugis, (
. En⸗
ennnn,“

Gü fie
penr een
*R is
te, ein
tumm
I, i⸗
ent his
enls 10
n, 3
1,Kii

L I BER k. 385

quidam immenſus vniuerſam huius mundi domum,

per peccatum repleuit, et hominibus intuendi condi-

torem, liberum aſpectum non permiſit, nec ea, quæ
ei fſunt placita, peruidendi, vt ait Petrus libro primo
Clementis. Multam in nobis eſſe a malo ſpiritu, cali-
ginem, in ipſomet rationalis animæ loco, experientia
docet, et modos varios ego iam indicaui. Oculos
Adæ externe velut aperiens deémon, mentem intus

obſcurauit. Quanta ſit hominum cæcitas, nos in

aliorum factis iudicamus. Ipſi quoque de nobis iudi-
cant, et nemo ſe trabem in oculo geſtare videt. Dæ-

monis eſt hoc præſtigium, ex primo peccato cœptum,

et t deinceps auctum. . .
Ea quoque, quæ in cælis ſunt, infecit, turbauit dæ-
mon, et tanquam noſtræ captiuitati condolentia capti-

uauit, ſolicitudine quadam, qua de noſtra ſalute erant
boni angeli ſoliciti. Hinc de Chriſti aduentu gau-

dent angeli. Lucæ 2. Hinc quæ in cælis, et quæ in
terra ſunt, inſtauraſſe dicitur Chriſtus. Ephes. I. et

Colos. 1. Corporalis cælorum ruinæ eſt ipſe inſtau-

rator. Nam corpus ipſum cælorum eſt a ſerpente
pollutum. Stelle, quæ erant creatæ mundæ, ſunt

nunc immundæ coram Deo, Iob. 25. et noxiæ inde

nunc fluxiones ob peccatum. Poteſtate in hominem
accepta, poteſtatem accepit demon in ea, quæ erant
ad vſum hominum facta: ſicut et in animalia, in
quæ erat initio ſoli homini data poteſtas. In anima-
lia ſe extendit maledictio: a ſerpente ſunt infecta, et
nobis noxia facta, cum præſertim ſint de ipſa terra
maledicta, ſicut et fructus. Ob dæmonis infectionem,
eſt in animalibus pollutio, et pudor, in cibiſque noxia
nutritio. Hinc benedictione menſæ docet Paulus ci-
bos a nobis ſanctificari per ſermonem Dei, et oratio-
nem, quaſi eſſet antea in eis immundities aliqua.
Etiam metalla et res alias docet lex ab immunditia
purificari, antequam ad vfum diuinum admoueantur,
Num. 31. L
B. An pro

—

386 DE ORBIS PERDITIONE

An propterea dicemus, in ſingulis hominibus, ani-

malibus, fructibus, metallis, in ſingulis cibis, in ſin-
guliſque cæli et terræ particulis, eſſe ſubſtantialiter
ſingulos dezmones? Non ita res habet, ſed eſt facta
poteſtas dæmoni, ſubſtantialiter intrandi. Sicut anima
et angelus vim habent, quaſdam luminoſas formas
producendi: ita et de'mon producit quaſi luminoſas,
aut cum Petro caliginoſas: id quod ſortilegiis et in-

cantationibus quoque fit. Deo ſe ob peccatum velut

retrahente, licuit d'“moni omnia, quæ erant ad vſum
hominis condita, velut occupare, et ſuo nidore infi-
cere, tam cæleſtia, quam terreſtria. Ad huius fſimili-

tudinem dicitur fumus inferni ſolem obſcurare, apoc.

9. Se ipſum quoque dæmon obſcurauit et deforma-

uit. Inſignis et tenebroſa per peccatum facta eſt de-

formatio, in angelo, in Adamo, et in nobis. Inſignis
et lucida per regenerationem fit reformatio ad diui-
nam imaginem Chriſti. Angelus ſerpentis formam ac-

cipiens, a priore diuina forma ita degenerauit, vt

eam accipere non amplius poſſit ſine deformitate, quo-
quo modo ſe lucis angelum fingat. Adam per peccatum
eſt ſubito momento ſecundum corpus et animam de-
formatus, ac fœdatus, flatu draconis totus infectus.
Nos miſeri ita deformes nati, adhuc quotidie peccan-
tes, ideam diaboli impreſſius accipimus, externe faci⸗

entes quæ ipſum in nobis interne facientem videmus.

Ilud ergo in nobis ſtigma dæmonis, aculeum, infe-⸗

ctionem, quia eſt vere impreſſio dæmonis, cuius ratio-

ne dæmon ingreditur, et egreditur, ac ſubſtantialiter

ineſt: nos demonem vocamus angelum ſatanæ. Ipſe
diabolus eſt omni carni potenter intruſus. Ipſe ſatanas
eſt peccatum in nobis habitans. Ipſemet eſt nobis mor-

bus et mors. In carne noſtra et membris noſtris, eſt ſer-
pentis nidus, ſtimulus peccati, aculeus mortis, lex mem-

brorum, angelus ſatanæ. In nobis eſt radix germinans ini⸗

quitatem, genimen viperæ, et ſerpentis. Serpens terra ve-

ſeitur, id eſt, carne noſtra, cuius illecebris afficitur maxi-

me. Carne noſtra ipſe ita veſcitur, vt pingue pabulum
ſerpen

ſetpenti
li car
beee⸗
eſt ſerpe
iplo Ad⸗
ls en !
malecick
conecept
ipli et

coneipiu

1. I5.
Fem hab
Niti, lo⸗
o cap
eſt a di
ratio pe
gue pr⸗
ins con.
Vulua er
Auandam
kerant.
Uguunt
ilo Deo
keſtri in
guam ſ
inkermun
kum cart

Nebras 01
Une Dej
lucen et
Clod ent
Ulena n
enebran
Nint
lali legn

NE

inibis .
cibis int
übktantii
ſec et in
Kicut uun
inoſis Nn
A lunines
leris a
eccatun e
erant A1
0 nidre t
bins in.
ſeurre,
aden
fuch e
Cbis. MM

nito A.

iis fomm:
Aenerui,l
Ornitte,t

neten

et Minmn“
tots Mn
ticie
eNen
en in⸗
lemi
6, cuineſt
Abbrmn⸗
ſitane. .
len
et uotiͦts
686
rts
Enin
pepsten⸗ teltſ⸗

ſerpenti paret, qui carnis curam gerit. Coôntra vero,

qui carnem mortificat, ſerpentem contabeſcere facit.
Peccatum ergo originale in nobis, vt iam definiam,
eſt ſerpentis oecupatio, inhabitatio, et poteſtas, ab
ipſo Adam ducens originem. Peccatum hoc in paruu-
lis eſt fubſtantialiter, mors prima et infernus. Sub
maledicta carne, et a ſerpente occupata, in libidine
concepti ſunt. Non ſolum partus, ſed et conceptio
ipſa eſt maledicta, Genes. 3. In voluptate et libidine
concipiuntur ab immundis immundi, Leuit. 12. Iob.
14. 15. 25. et pſal. 0 Venenum ſerpentis et erro-
rem habent ab vtero pfſal. 57. Ex patre diabolo ge-
niti, Ioan. 8. Semen diaboli, inimicum ſemini Dei, di-
cto cap. Gen. 3. Arbor mala faciens fructus malos,
eſt a diaboli radice mala. Progenies viperarum, gene-
ratio peccatrix, adultera, praua, et filii rebellis matris,
quæ præ viro lapſa eſt. Hinc fit etiam, vt matrem hu-
ius concupiſcentiæ cauſam, proles potius torqueant, de
vulua egrediantur cum fletu, inquieti ſint, inobedientiam
quandam inſitam habeant, et rebellis carnis ſigna præ ſe
ferant. Sed quum deſit ſcientia boni et mali, hæc non
arguunt eorum culpam, nec innocentiam lædunt, teſte
ipſo Deo. Nullum eſt penitus nec in cæleſti, nec in ter-
reſtri iuſtitia, erimen, ſine ſcientia boni et mali: quan-
quam ſine ea ſint nunc infantium animæ ſub tenebras in
infernum deductæ. Ob Adæ peccatum non ſolum in eo-
rum carnem eſt intruſus ſerpens, ſed et in animam ſunt

inductæ tenebræ. Sub poteſtate ſunt tenebrarum, et te-

nebras ob id iam in infantia perhorreſcunt. Cum innata
luce Dei ſunt in nobis et tenebræ. In anima noſtra eſſe

lucem et tenebras, docet Chriſtus, dicens, Si lumen,

quod eſt i in te, tenebræ ſunt, ipſæ tenebræ quantæ? Hine
pugna naſcitur, vt quis per illuminationem Chriſti ab ea
tenebrarum poteſtate liberetur. At infantuli nec pu-
gnant, nec illuminantur, ſed manent adhuc ſub infer-
nali regno.

B. 2. Secun

388 DE ORBIS PERDITIONE
SECVNDA LIBRI PARS,

de cæleſti, terreſtri, ac infernali ſa-
tanæ et Antichriſti poteſtate,
et de noſtra victoria.

Infernale diabi regnum, quod ipſe a condito
mundo habuit, et habet, fiet nunc magis perſpicuum,
ſi magni Antichriſti regnum coram exponamus. Non
ſolum infernale dixeris regnum, ſed totius huius
mundi regnum. Princeps huius mundi Chriſto dici-
tur diabolus, qui et Paulo dicitur Deus huius ſeculi.
Antichriſtus quoque eſt rex mundi, Deus huius ſeculi,
Deus in terris. Magnam ipfius in cæleſtibus, terre-
ſtribus, et infernalibus poteſtatem nunc aperiemus,

de dæmonibus pauca præmittendo. Non ſolum ex ho-

minis delicto, carnis dominium habent infernales illæ
et potentes furiæ, ſed et in cæleſtibus poteſtatem ha-
bent. Dicuntur de cælo cecidiſſe, quia ceciderunt a
peatitudine, pulchritudine, et verbi viſione, ad ima
reſpicientes, atque ideo ſuper pectus gradientes. Ni-

hilominus inter cæleſtes oblique incedunt. Spiritus

nequam inter bonos angelos in cæleſtibus agunt, et
cum eis ibi pugnant. 3. reg. 22. Iob. I. et 2. Dani.
10. et 12. apoc. 12. Zacha. 3. et in epiſtola Iudæ.
Cæleſtes illi principatus, poteſtas et dominationes, de
quibus loquuntur apoſtoli, tam boni, quam mali an-
geli, intelliguntur in cælis. Rom. 8. 1. Cor. 15.
Ephes. I. 3. 6. Coloſ. I. et 2. et I. Pet. 3. In
cæleſtibus illi agunt, vnde eſt nobis pugna contra
ſpiritus nequam in cæleſtibus, vt ait Paulus. Sicus
regnis, principatibus, poteſtatibus et dominationibus
aliis præſunt in cælo angeli: ita et Papatui præſunt
angeli. Hinc in cælo erit nunc prælium magnum
contra

contra
Uſtinet,
(eleſtes
in Ade
Teltes vi.
Tecit, in
gnant.
Angelorun
ideo fuit
incturam
Untur, e
Ugelis e
gnus, n
tur, ſpol
di. II
Vincenti
Loſtras
complen
Poc. 1
Dvenant,
Hoe
Diti cond
Trnütas
ſec Ios
ſtros.
N ip P
bis oſte
guod
eſt, Pra
honitur
lte, dl
It ait
Uiriliter
Cdbimus
l, u
kiemn
Friorun

NL.

ANS
nalſ-
e,

benen
5 hetſier
OaNIe.
totiu 5
Cnh
s hin
leſte,
on ſolna
t iMenla!

Vitore,
dvot.
, l. P

Jun

contra draconem et angelos eius, qui beſtiæ regnum
ſuſtinet, vt poſt Danielem eſt a Ioanne prædictum.
Cæleſtes angelos bonos ab initio fere vicit diabolus,
in Adæ miniſterio, eos inde excludens. Primos pa-
rentes vincens draco, angelos etiam bonos grauiter
affecit, qui pro eo pugnabant, ſicut pro nobis pu-
gnant. Antequam Chriſtus opem ferret, malorum
angelorum erat regnum et victoria. Deſideratiſſimus
ideo fuit angelis bonis aduentus Chriſti, qui eorum
jacturam inſtauraret. Nobis inſtauratis, illi inſtau-
rantur, et maxime gaudent. Gaudium magnum eſt
angelis cæli, nobis reſipiſcentibus, ſicut fletus ma-
gnus, nobis pereuntibus. Nobis victis, illi vincun-
tur, ſpoliati munere et poteſtate nobis rite miniſtran-
di. IIIi pro nobis pugnant, quaſi miniſtri, et nobis
vincentibus illi vincunt. Imo illæ angelorum pugnæ
noſtras pugnas deſignant, et figurant, ac in nobis illæ
complentur, vt manifeſte apparet Dani. 10. 12. et
apoc. I12. Propter nos in miniſterium miſſi illi
pugnant, nobis miniſtrando, Heb. 1.
Hoc meminiſſe oportet, hominis a Chriſto rege-
niti conditionem eſſe angelo ſublimiorem, vt ipſa fra-
ternitas Chriſti manifeſte docet: qua non angelos,
ſed nos vocat Chriſtus fratres, angelos vere mini-
ſtros. Noſtræ pugnæ angelorum pugnis præualent,
vt ip pugna Ifraélis angelo bono præualentis eſt no-
bis oſtenſum Genes. 32. et Hoſex 12. Imo ob id,
quod angelo præualuit, eſt dictus N&* Iſraël, id
eſt, præualens Deo, ſiue angelo, vt ibi manifeſte ex-
ponitur. Idque propter nos, qui veri ſumus Iſraë-
litæ, angelis præualentes. Nos angelos iudicabimus,
vt ait Paulus. Nos regni Chriſti participes facti, ſi
viriliter ſtemus, angelis præualebimus, angelos iudi-
cabimus, angelis imperabimus, vt Chriſtus imperat.
Ea, quæ ipſe facit, nos faciemus, Ioan. 14. Nos
faciemus ſtellam ſatanæ de cælo cadere, caſtra Aſ-
ſyriorum nos nunc perdemus, fſicut et vrbem
B. 3. Ieri-

390 DE ORBIS PERDITIONE

Iericho: id quod olim per angelos factum eſt in vm-
bra huius veritatis. Chriſtus dedit nobis kanc pote-
ſtatem, et authoritatem, vt ſpiritus nobis ſubiiciantur,
in illos nos vere pugnemus, et de cælo cadere facia-
mus Lucæ 9. et 10. et apo. 12. Poteſtatem, quam
accipit Chriſtus a patre, non angelis, ſed nobis ipſe
communicat. apoc. 2. ſicut nec angelos aſſumit Heb. 2.
Nemo igitur improbus quæratur, quaſi non ſatis
liberarit nos Chriſtus a morte, et de'monum ſubiectine.
Liberauit nos vere Chriſtus a morte, immortalem no-
uum hominem faciens. Liberauit a deæmonum fubie-
ctione, cum eos ipſos dæmones fecerit nobis ſubditos,
vt nos caleaneo conteramus caput ſerpentis, quaſi rei
abiectæ. Iugis tamen nobis adhue ſupereſt pugna ad-
uerſus angelos illos nequam in cæleſtibus. Nam re-
gnum cæleſte nunc turbant transformati illi ſpiritus,
ſicut olim terreſtre turbarunt, in forma terreſtris ani-
malis, ipſo Adamo ſegniter refiſtente. Ex hominis
primi delicto eſt facta magna ſerpentis poteſtas, quæ
hominis ſecundi beneficio tollitur.
Pollutio magna facta eſt per ſerpentem in eælo, in
terra et in paradiſo ipſo. Ex conſortio ſpiritus immun-
di eſt cælum factum immundum, ſicut terra, et ter-
reus paradiſus. Cælum factum eſt immundum inuenta
in angelis Dei prauitate, vt ait Iob. Adeo ſunt cæli,
ſol, luna, et aſtra, a ſerpente omnia contaminata et
polluta, vt eadem ratione, qua nos oportet in cine-
rem reuerti, oporteat etiam cælos ipſos, cum ſole,
luna, et ſtellis, ignea vi in die iudicii diſſolui. Alio-
qui ſine tanta deflagratione fuiſſent omnia innouata.
Ignis repurgatio ob peceatum eſt ſequuta, vt a pec-
cato nos per ignem ſaluamur. Vt per peccatum cœ-
perunt calidum et frigidum eſſe nobis noxia, ita et
ignis. Alioqui non fuiſſet ignis hic ita vorax.
Deus ipſe non füuiſſet nobis ignis conſumens. Non
tam potentem ignem ſpiritus miſiſſet Chriſtus in

terram, ſi Adam non peccaſſet: ſed ſimpliciore

via nos

fin n
Ad toll
in Ui⸗
uun igt
Eſt itn
per di
quoque
peccall
fülgurn
terran,
Genelee
ſtas, in
OW◻
ſellieer
homin
tur,
Habe
ſerpen
fum. 4
Vera I

(exmon

ter vi
Tiret,
tefiebe
hon el
cellari
mus,
lorum
non
facie
funns
obis
callet
nec
horun
les, .
1r

Ne

in etin
s Iunen
bdic
(dekeft
eltten,
ed müt
Kiümit
Cuad
lumibietu
hmortäher
monun de
nobis dihd
eltig gl
eſtunn!
terretnt
Ir

Pteku,

n i
Uiinui
tenn
ndun ke

en 4

vrunin
Mtt 15

L IBER f. 391

via nos glorificaſſet, citra combuſtionem vel mortem.

Ad tollendum vero illum diaboli ignem, qui nos ita

in libidinem calfacit, miſit Chriſtus potentiorem ali-
um ignem, qui carnem vrit, debilitat et mortificat.
Eſt itaque elementaris huius ignis pollutio quædam

per diabolum facta, ſicut et caloris natiui. Aërem

quoque et aquam ille turbauit. Nullæ, ſi Adam non

peccaſſet, fuiſſent tenebroſæ mubes, nec horrenda

fulgurum tonitrua, ſed ſimplici rore irroraſſet Deus
terram, ex aſcendente puro vapore, vt habet Hitera
Geneſeos. Propter peccatum eſt orta venti tempe-
ſtas, in ipſo paradiſo, Genes. 3. Dicitur enim ibi
—& ruah haiom, ventus eius diei, eo die
ſcilicet ortus. Ionas quoque, qui primo gerit typum
hominis peccatoris, deinde Chriſti ſaluatoris, fate-
tur, propter peccatum eſſe ortam venti tempeſtatem.
Habes ergo naturalia elementa cum cælo ipſo eſſe a
ſerpente omnia polluta, et terreſtrem ipſum paradi-

ſum. Omnia ſunt polluta, excepta arbore vitæ, carne

vera lIeſu Chriſti. Subſtantia ipſa lucis huius eſt àa
dæmone violata et polluta. Aliam lucem, ſeu ali-
ter videbat Adam, antequam ei dæmon oculos ape-
riret. Lux tunc erat, in qua ipſæ naturæ rerum pa-
teſiebant, quas primo cognouit Adam. Lux ergo iſta
non eſt vera et pura illa lux prior. Atque ita eſt ne-
ceſſario deſtruenda. Præſtigium eſt quod hodie vide-
mus, ſicut in preæſtigiis aliis ſolet demon aciem ocu-
lorum nobis præſtringere. Lux a nobis- inquiritur,
non hæc polluta et mundana, ſed alia lucidior, in
facie Ieſu Chriſti relucens, et intus in nobis. In-
fluxus quoque aſtrorum ex dæmonis pollutione eſt
nobis factus noxius et mortifer. Si Adam non pec-
caſſet, nulla in nos de cælo mortis ratio deflueret,
nec morbus aliquis, nec aliqua peſtilens aura. Mor-

borum cauſas, medicamentorum et venenorum vi-

res, non penitus colligunt medici ex ſolis illis qua-
tuor qualitatibus primis, quæ et ipſæ ſunt pollutæ.

B. q. Si Adam

392 DE ORBIS PERDITIONE

Si Adam non peccaſſet, adhuc fuiſſent caliditas, frigi-

ditas, humiditas et ſiccitas, non tantum morbi, nec

venena, nec medicamenta, ſed fuiſſent omnia ſine no-
cumento in vita paradiſi.
Ex dæmonis igitur actione ſunt morbi. In morbis
eſſe deæmonium, Hippocrates docet. Eſt in morbis a
dæmone quippiam, eſt ſpiritus infirmitatis. Sicut mors
ipſa eſt dæmon, teſte Ioanne, ita et morbus ipſe mor-
tem inducens, demon eſt. Operatione dæmonis tur-
bata eſt humani corporis harmonia, factæ viarum ob-
ſtructiones, putredines, flatus, excrementa noxia, fluxi-

ones, febrilis æſtus, et rigor. Hinc Chriſtus quafi

dæmonem quendam increpauit febrem, et ſpiritum in-
firmitatis abire iuſſit. Non abs re Lucas medicus vo-
cat ſpiritum infirmitatis cap. 13. Contractionem ner-
uorum vocat ibi Chriſtus vinculum ſatanæ: ſicut Pau-
lIus infirmitatem ſuam dicit eſſe angelum ſatanæ. 2.
Cor. 12. Hinc oratione noſtra aliquando fugatur ma-
lus ſpiritus, et pellitur morbus. Naturali quoque me-
dicamento pellitur, pulſa materia, quam ſpiritus infi-
ciebat, et alterata forma noxia. Imperfectior tamen
eſt hæc medendi ratio, et paſſim altera parte nocet,
venenum veneno pellens.
Obiiciet fortaſſe quiſpiam, Si corruptio omnis eſt a
peccato, ſequitur, rem nullam fore deſtruendam, ſi
Adam non peccaſſet. Non ſequitur. Nam fructibus
vefſcebatur homo, qui in fubſtantiam eius per nutri=
mentum fuiſſent conuerfi, et deſtructa creatæ lucis for-
ma. Lux creata in Dei lucem increatam erat per Chri-

ſtum commutanda, et Adam ipſe ita fuiſſet ad gloriam

immutatus. Humidi conſumptio a calido, ſemper in ter-
ris fuiſſet, reſarcita tamen per lignum vitæ. In ligno ipſo
ſita erat immortalitas, non in homine, principia corrup-
tionis, ſeu deſtructionis intus in ſe continente. Diceba-

tur immortalis Adam, quia inmortalitate ſeruare ſe pot- .
erat, præceptum ligni ſeruando. At poſtea miſer pol-

lutus eſt, et cum eo mundus totus. Ob quam rem
ſunt

ſünt or
ac tolle
ſtruend
tam po
tur rec
ſtatis
Mundi.
Deum:
eum pr
gli et
12. 14.
in totun
ta polln
A
Chriſti
ſolatio
mülier
orbem
tieis
Nitum
ndech
fei pe
Prpen⸗
Cor o
e be
Quem
ſti,
quem
et zpe
une!
12. et
ade
N. V
Author
kliag
De,
finaun

NE

liiingi
Morbi,
uni inn,

. I N
lin mi
8. Kieltm
bus ilen
denorsr
Virunt
4 Morit
C tus
et hit Ftnns
8 meclen
radionenr
e lork
nn ſume
o flgtun
Ui goee⸗
n in
ir
1 Pult 1

toonist
erenen
ius Nel 9
n 5
iue Ni⸗
lns
chuon NN
—

“ LIBER I 593

fünt omiia igne diuino conflagranda, et repurganda,
ad tollendam tantam dæmonum pollutionem, et de-
ſtruendam tantam potentiam, quæ mundum totum
tam potenter infecit. Dæmones Paulo merito dicun-
tur rectores tenebrarum ſeculi huius, principes pote-
ſtatis aéris, dii huius ſeculi aοαο0ονιιαιοε domini
mundi. 2. Cor. 4. Ephes. 2. et 6. Fruſtra Manichæi
Deum alium quærebant, tanquam mali principium,
cum princeps iſte omnis nequitiæ abunde ſufficiat,
qui et a Chriſto dicitur princeps huius mundi Ioan.
12. 14. et 16. Audiſti, lector, quanta ſit dæmonis
in totum mundum poteſtas, quanta mutatio, et quan-
ta pollutio. Audi nunc longe maiora.
Alia maior eſt ferpentis in cælum et regnum
Chriſti ad nos delatum, poteſtas, abominabilis de-
ſolatio, et contaminatio. Sicut carni intruſus per

mulierem ſerpens, deceptione quadam corporalem

orbem olim perdidit: ita nunc in Romanæ mere-
tricis ſpiritum facto impetu, nouum a Chriſto rege-
nitum mundum, per ſimilem deceptionem denuo peſ-
ſundedit, cum denuo ambirent carnales homines ef-
fici pape et dij. Ilpſemet eſt draco ille magnus,
ferpens antiquus, qui eſt diabolus et ſatanas, ſedu-
Gor orbis terrarum, qui poteſtatem ſuam Babyloni-
eæ beſtiæ, id eſt papeę, dedit apoc. 12. 13. et 20⸗
Quem nunc pugnantibus contra ipſum angelis Chri-
ſti, videbimus ſicut fulgur de cælo cadentem: et
quem Deus conteret fub pedes noſtros, vt Chriſtus
et apoſtolus nobis prædixerunt. Contra draconem
hunc Papatus fautorem nunc pugnabunt angeli, apoc.
12. et Dani. 12. Hic ipſe ſerpens eſt angelus abyſſi
abaddon, id eſt, perditio, qui hactenus regnauit apoc.
9. Vt merito ſit hic filius perditionis 2. Theſ. 2. et
authori ſectæ perditionis. 2. Pet. 2. Verus nanque rex,
filius perditionis, et author ſectæ perditionis eſt pa-
pa, qui veneni calicem nobis immiſcuit, et omnia pro-
fanauit, ex pietatis initio ad impietatem maximam
degenerans. Sacra profanis hic miſcuit, tempora
B. 5. lis re

394 DE ORBIS PERDITIONE

lis regni coronam Papatui commiſcens. Hinc papali

concilio ſtatutæ tritoitarum in Deum vnum blaſphe-
miæ, idola, Babylonica ſacra, ceremoniarum leges,
et ſacriſiculorum fectæ. Vetitum ille pomum come-
dit, vt naſcerentur in terra noui dii, et noui reges,
cum regnum Chriſti non eſſet de hoc mundo. Veti⸗

tum regnum vſurpauit, et deitatem ipſfam, ſupra fra-

tres ſe extollens, et ſe deum in terris vocari faciens.
2. Theſs. 2. Maius profecto ſeelus, quam fuerit in
Adam, et grauius in die iudicii animaduertendum,
ficut grauior ob id eſt nunce ſerpentis maledictio,
quam olim, non ad terram comedendam, ſed ad
ignem æternum, non cum ipſo Adam, ſed cum Ba-
bylonica illa beſtia tolerandum, apoc. 19. et 20.
Spirituali Chriſti regno plus intulit incommodi hæe
fpiritualis Papæ impoſtura, quam carnali mundo intu-
lerit olim carnalis adam. Ob id data fuit Adæ peena
corporalis mortis. Beſtiæ vero cum fuis miniſtris da-
tur in apocalypſi pœna ignis æterni, apoe. 14. 1 8. et 19.
Legant ibi, què accipiunt, characterem eius. Væ illis,
qui in propria conſcientia ſunt conuicti, et defiſtere
nolunt, ob culinarum pinguedinem, lucrum et ambi-
tionem. In ſpiritum ſanctum eſt ſcelus hoc. Sed præ-
ſtabit de his omnibus hic latius diſſerere, cum hæc ipſa
beſtiæ perditio ab eodem perditionis angelo, et abyfſi
ſerpente ducat originem ob deitatis ambitionem.
Tanta eſt draconis et angelorum eius in cæleſtibus et
terreſtribus poteſtas, vt in angelos et homines iugiter

pugnent. Vsque adeo a malignis ſpiritibus violatur cæle-

ſtium nohis miniſtrantium maieſtas, vt cæli et ſtellæ di-
cantur denigrari, perdere lumen ſuum, triſtari, et condo-
lere, Iere. 4. Angeli etiam ob id commoueri ſeu ſlere di-

cuntur. Eſai. 3 3. et Matth. 2 4. Deflent vere, triſtantur, do-

lent nunc, et grauiter doluerunt angeliDei, durante inſigni
hac deſolationis abominatione per tempus et tempora et
dimidium temporis annos mille ducentes et ſexaginta, Vt
ex prophetis aperte colligitur. Inſignem hanc fore in cæ-
leſtibus

ſeſtibt
Darien
fer d
Matth
captin
citur.
ſüngui
ic ett
Interte
ſtes,
Matth.
elle ſil
Atque
ſumn e
Dei,
et el⸗
Eſa.
Ait ke⸗
monte
deturb
telte (
une
us e
lehr
lo D
Thes
dempe
ytte
Datus
magi
cento
Ditis
Co
gnifee⸗
Annos
Ka
Moph
Kar

N

Hine g
u i⸗
Nigrun kg
oln N
et nolltt⸗

undo. A.

n, Unn
Noeri ſes
Guan fun
Nadenene
ts maritt
ncun, kl
El en!
. 19,4
heonme!
li mmhe
fuit Ar
is niitn
.IIhan
eils N!
i,

eruen S

noe. Ki
ecun 1e
gelo6 D
bitoen⸗

L. I B E R 1.. 395

leſtibus mutationem, prædixit Chriſtus, prædixerunt

Daniel et Ioannes, prædixerunt et alii prophetæ. Con-
fer dicta Eſa. 13. Iere. 4. et Ezech. 32. cum dictis
Marth. 24. Lucæ 2I. apoc. 6. et 9. Sol Chriſtus in
captiuitate hac Babylonica obſcuratus illis omnibus di-
citur. Luna eccleſia non dedit lumen ſuum, ſed in

ſanguinem verſa eſt, cruenta tyrannide. Stellæ cæli,

id eſt veri euangelii et veritatis miniſtri, deciderunt.
Interfecti ſunt a Babylonica beſtia duo illi Chriſti te-
ſtes, Moſes et Elias, lex et prophetæ, apoc. I1. et
Matth. 17. Interfecti ſunt nec amplius teſtantur Ieſum
eſſe filium Dei, quia eorum teſtimonium nemo accipit.
Atque ita, irato nobis Chriſto, et clauſo libro, clau-
ſum eſt cælum. Imo receſſit a nobis liber ſcripturarum
Dei, ſicut volumen inuolutum, liber complicatus,
et elauſus, quem nemo nouit legere, apoc. 5. et 6.
Eſa. 29. 34. Ezech. 2. et Zacha. 5. Denique, (vt
dit feremias dicto ca. 4. et Ioannes dicto cap. apoc. 6.)
montes, id eſt, mundi monarchæ ab imperiis ſuis ſunt
deturbati, et nos grauiter afflicti. Exercitus cælorum,
teſte Chriſto, ſiue angeli ipſi conſternati et commoti
hanc tantam Chriſtianiſmi iacturam, hanc tantam ſta-
tus noſtri miſeriam, lachrymantur, et deflent. Durauit
lachrymabilis noſtra conditio ad tempus, quo in tem-

plo Dei ſedit homo peccator, quafi Deus in terris. 2.

Thes. 2. Cuius myſterium iniquitatis iam apoſtolorum
tempore agebatur, vt ait ibi Paulus. Verum nanque fuit
myſterium iniquitatis, cum ſe apoſtolatus munus in Pa-
patus dignitatem et regnum ſenſim transformauit, idque
magis poſt Sylueſtrum et Conſtantinum. Annos mille du-
centos ſexaginta durauit regnum Antichriſti, quibus fi⸗
nitis erit nunc cæleſtis pugna.
Cogita, lector, quid apud Danielem et Ioannem ſi-
gnificet ille Michaélis füturus aduentus, et pugna poſt
annos deſolationis mille ducentos ſexaginta, Dani. 12.
et apoc. 12. Obſerua bene, quam certa ſit ibi de hac re
prophetia, qua nos docet Ioannes, a tempore, quo ereptus

eſt a nobis filius Dei, et a quo eius eccleſia in ſolitudinem
fugata

396 DE ORBISPERDIITIIONE

fugata ſeceſſit, iam tranſiſſe tempus, tempora, et di-
midium temporis, annum vnum, annos duos, et ſe-
miannum. Hi declarantur ibi eſſe tres anni cum dimi-

dio, quos et Ioannes vocat menſes quadraginta duos,
dies mille ducentos ſexaginta. Diem vero propheti-

co more pro anno eſſe ſumendum, paſſim nos docent
prophetæ, vt a Conſtantini, et Sylueſtri tempore iam
annos mille ducentos ſexaginta regnauerit Papa, verus

Antichriſtus. Ab eo tempore eſt in tres res triparti-
tus Deus, fugatus omnino Chriſtus, peſſundata omni-

no eccleſia, præualuerunt tunc idola, innumeræ ortæ
perditionis ſectæ, et abominabiles regni Chriſti deſo-
lationes. Ab ipfa perpetui euerſione vsque ad reſti-

tutionem cum Ioanne dixit primo Daniel, fore annos

mille ducentos ſexaginta. Poſtea aliquot annos adie-
cit, vsque ad perfectam reſtitutionem: quia ſenſim

cœpit abominatio, ſicut ſenſim tolli nunc incipit, et
breui erit tota ſublata. Danieli dixit angelus, Clau-
de ſermones et ſigna librum, quia poſt multos dies

erit viſio Dani. 8. et I2. Ioanni vero dixit, Ne
ſignaueris verba prophetiæ libri huius, quia tempus

prope eſt apoc. 1. et 2z2. Inter Danielis et Ioannis
reuelationes fuerunt anni circiter quingenti, et poſt
Danielem dicitur tempus longum, poſt Ioannem bre-
ue; ergo poſt Ioannem erat breui futurum. Prope
erat Paulo defectio eccleſiæ, et myſterium iniquitatis,
quod in Papatu iam agebatur. 2. Thſe. 2. Ab apo-
ſtolorum enim tempore, et in ipfſa apoſtolorum per-
ſona, originem ſibi fecit Papatus: et myſterio magno

ex Papatu factum eſt regnum duos habens gladios ad

effundendum ſanguinem. Myſterium iniquitatis Ro-
mæ ſemper fuit principatus ambitio, et verorum

Chriſtianorum perſequutio. Iude eſt publice ſem-

per edictum, vt Chriſtiani interficiantur, quæ ve-
riſſima eſt Antichriſti nota: adeo vt Sibyllæ, teſte
Lactantio, ob id Romam interituram dixerint. Ob
id ipſum eam Ioannes, maledicit „ et-perituram
ait

ait,
tio d
Fiſle.
Lecle
pit A
cisee
ſionen
inigwi
Ut qui
ſellens
Rem
eliden
ſticos
ſtum
Chrit
et C
comt
tum
luret
tione
tellign
on i
ſeinde
II.
tinn,
nnos
Dathn
re de
quo
cet,
Je
ſtruch
et ad
dcit
Drac
24.

in ce

XI

npory
uos, a,
ni cum dn
lraginm n
ero ro
n tos
tenporei

Hunderaoe
nnumeren
Chrikic⸗
ge An
l, e
Ot Mdee
ne nſt
ngelg,
t m
eo A,
, (in
els etlu
ni,
Lonmen
Umn. H
Un iini
gann’.
niguträk
et ven⸗
bir .

r, n

L I B EK R I. 838397

ait, apoc. 18. Hanc Papatus eruptionem, quid ini-
tio detinuerit, ait Paulus, ſe Theſſalonicenſibus di-

xiſſe. Eam initio retinuit virtus ſpiritus ſancti in
Eeccleſia, et imperii ſedes: quibus deficientibus eru-

pit Antichriſtus. Defectio eccleſiæ maxima fuit, ſeu
diseeſſio, vt Paulus defectionem vocat, ſeu disceſ-
ſionem. Quæſo te, lector, hoc ibi cogita, De quô
iniquitatis myſterio iam præſente loquitur Paulus.
Et quis eſt ille filius perditionis, qui in templo Dei
ſedens, ſe ab eo tempore, vt Deum nobis oſtentat.
Rem ipſam ob oculos vides et dubitas? Sexaginta
euidentiſſima ſigna tibi poſtea producam. Qui papi-
ſticos ritus vere intelligit, non eſſe ſecundum Chri-
ſtum, vere intelligit, Papam eſſe Antichriſtum, qui
Chriſti regnum occupans, Chriſto contraria ſtatuat,
et Chriſto contraria faciat. In exercitu Romanorum
contra Ieruſalem aperte ſignificauit Chriſtus exerci-
tum ethnicorum, qui eccleſiam occuparet, et deſo-

laret, vsque ad dicta tempora. De tanta abomina-
tione non ſine myſterio dixit Chriſtus, Qui legit, in-

telligat. Mat. 24. et Mar. 13. Legimus nos, et
non intelligimus. Sermo ille eſt gladius vtrinque
ſcindens. Ex Chriſto ipſo Lucæ 21. et Ioanne apoc.
II. euidenter docemur, fore quædam tempora gen-
tium, et calcandam a gentibus ciuitatem ſanctam ad

annos 1260. Quando ea prædicebat Ioannes in

Pathmo, iam erat deſtructa Ileruſalem: ergo aliam fo-
re deſtructionem, ipſe notat adiecto certo tempore,
quo ethnici calcabunt eccleſiam. Paulos quoque do-
cet, fore quædam tempora plenitudinis gentium, poſt
quæ Ifraël totus ad Deum conuertetur Rom. 11. De-
ſtructa beſtia cantant ſancti, omnes gentes venturas,
et adoraturas in conſpectu Chriſti apoc. 158. Vtinam
id cito fiat. Futurum ait Chriſtus, vt in conſummatione
prædicetur euangelium regni in vniuerſo orbe, Matth.
24. Hoc vItra factam prædicationem expectandum eſt,

in conſummatione mundi deſtructo Antichriſto. Ex

Danie-

398 DE ORBIS PERDITIONE

Danielis item cap. 7. apertiſſime conſtat, cornu quod-
dam mirabile, poteſtatem quandam mirabilem de fer-
reo illo Romanorum regno egreſſuram, mutaturam
tempora et leges, in Deum loquuturam mirabilia, et
ſanctos afflicturam, duraturamque ad annos 1260.
eis vero finitis eſſe deſtruendam, et ſanctos præuali-
turos. Quod totum plane a Conſtantini et Sylueſtri
tempore factum videmus, a quo iam anni illi 1260.
tranſierunt, quibus horrenda abominatio regnauit.
Conſtantino imperatore facto tune monacho, et Syl-
ueſtro in Papam regem conuerſo, neceſſe fuit faciem

orbis inuerti. Occupante eccleſiam regno carnis,

neceſſe fuit regnum ſpiritus deſolari. Conuolantibus
Eccleſiæ miniſtris ad mundi dignitates, neceſſe fuit
miniſteria ſpiritus deturbari: quia duobus his nemo
poteſt ſeruire. Subigente nos omnes ipſo dracone,

beſtiam, et idola nos adorare faciente, neceſſe fuit

Chriſtum in cælum rapi, et nos cum beſtiæ chara-
ctere negociatores fieri. Quæ omnia mox futura do-
cet Ioannes, et tempus prope eſſe. Eandem regni
ſui diſceſſionem prædixit nobis ipſemet rex. Lucæ 19.
Nam poſt ipſius diſceſſum coniurauerunt in eum tri-
toitæ, dicentes, nolumus hunc regnare. Imo ſtatu-
tum ab eis eſt, eſſe incorporeum quendam, et inui-
ſibilem realem Dei filium. lIeſum ipſum hominem
non eſſe verum filium Dei, nec verum Chriſtum,
nec regem Iudæorum, ſed humanitatem. Regni quo-

que gubernationem Antichriſtus hic vſurpauit. Atque

ita manſit Chriſtus regno et dignitate ſpoliatus a Syl-
ueſtri et Conſtantini tempore ad annos 1260. Do-
cet nos Zacharias cap. 1I. Babylonico paſtore con
fractam eſſe Chriſti elegantiam, et iritum factum pactum
eius cum gentibus initum. Ad idem Daniel cap.
9‧ Occidetur, inquit, Chriſtus, et erit in nihi-
lum, diſſipante omnia venturo illo Romano du-

ce, vere Babylonico. Babylonicus ille fuit, et

in Babylone factus eſt Babyloniorum rex tem-
. 4 pors

poralis
trimonit
ulla,
daica e
dem in
Romane
ſus conn
Sylueltn
nem.
ſtantimns
ur, et
Lech. 1
inmutat
kamini,
mat Abe
Veſtri m
nones ee
ceepiſſe:
ur in e
Tune ven
1 niſi,
chriti ſn
figati ſee
lektrum :
Ndigne
Caput elſe
Crritun,
Trum RNo
Vero rex
Murtyres
tibuens

Ritiſfimn

Obije
un Anti⸗
iimus,
ins An
Melpnii
ling r

NI

COrun n,
bilemn ee⸗
9 Mlltntt
nürabily
Annos 1i
ndtos prenk
gi et Slet
ni u
Ntio kerntt
cho, e
le fult hi
1egno ent

Copkolrta

, Neelef
bus Iis
l a
, heblei
beſte O
or kimn
Panten

key. Leh

1 in en!
. Im
lan, & 1
in bon

e

L IBE R I. 399

poralis: qui et Babylonicas ſtatuit ceremonias, ma-
trimonium interdixit, legales fecit tonfuratorum re=
gulas, vnguenta conſecrationis, Iudaicos ritus, Iu-
daica et Babylonica ſacrificia. Hic trinitarias ibi-
dem in Deum blaſphemias induxit, et monarchiam
Romanam migrare Conſtantineèpolim fecit, glorio-
ſus confeſſor. Idola et imagines, vt dixi, ſub hoc
Sylueſtro eperunt, ad Helenæ mulieris ſuggeſtio⸗
nem. Varia tum mortuorum cadauera primus Con-
ſtantinus Conſtantinopolim fetulit, vt ibi adoraren-
tur, et darentur ſpiritus imaginibus, apoca. 13. et
Ezech. 14. Mahometani ipſi et Hebræi affirmant,
immutatam fuiſſe Chriſti religionem temporibus Con-
ſtamtini, vt ex Alchorano iam alibi citaui, et affir-
mat Aben Ezra Genes. 27. vbi et Conſtantini et Syl-

ueſtri meminit. Ipſimet Papiſtæ omnes fatentur, ca-

nones conciliorum, et Papiſticas leges, tunc ſtatui
ccœpiſſe temporibus Conſtantini et Sylueſtri, vt habe-
tur in eorum decretis diſtinét. 15, cap. canones.
Tunc venenum in eccleſia effuſum eſſe, voce de cæ-
lo miſſa, publice auditum eſt. Vera funt hæc Anti-
chriſti ſigna. Vera Chriſti eccleſia tunc in ſolitudine
fugata ſeceſſit, apoc. I2. Quanquam ante hunc Syl-
ueſtrum aliqui ſeruarentur Iudaiſmi, hie tamen plenam
vndique colligens induxit abominationem, ſe eccleſiæ
caput eſſe dicens, et regem faciens quaſi alterum

Chriſtum, imo vero Antichriſtum. Ante hunc Sylue-

ſtrum Romani epiſcopi fuerunt fere martyres. Hie
vero rex potens, duplici gladio accinctus, eœpit alios
martyres facere, Papæ et Pontificis ſummi nomen ſibi
tribuens, ſe Deum in terris declarans, ſanctiſſimum et
beatiſſimum. V
Obiicies nobis fortaſſe, ante Papatum fuiſſe ſpiri-
tum Antichriſti, vt docet nos Ioannes. Id prorſus con-
cedimus, ſimul cum ſpiritum Chriſti agere ceœpit ſpi-
ritus Antichriſti. t. Ioan. 4. Sed in Papatu regnum.
occupauit. Per diſeipulos Simonis magi per agere
prius ſolebat ſpiritus Antichriſti, ſed non præuale-
