bene placentem ſuo genitori. Subſtantiam quoque
ipſam verbi olim creatam cum ipſo dicemus. Sequitur
ibi Chriſti prædicatio, cum ait Ignatius, Chriſtus et
illis, qui longe, et illis, qui prope erant, vnum ſolum
verum Deum patrem ſuum annunciauit. In epiſtola
ad Tarſenſes, improbans magorum de ipſo Chriſto
varias opiniones, ait, ipſum non eſſe illum, qui eſt
ſuper omnia Deus, ſed filium ipſius: Deo patri
ſuo ſubiectum futurum. Qui et de Deo dixit, quod
eſt Deus ſuus, et pater ſuus; vt Deus hominis,
ita pater hominis. Et nihilominus hic lIe-
ſus erat

loderel.
iclibetin⸗
Kine
umn, licent
Viſo huen

et ſine t
Atitümun
(ue &
10d Trilr.
tegnun
in congr
nonis mmn,
ſticun, in
n et hiit⸗
riltun ke
tio et nin
. Veru
Lepit ſenmn
Deo eint
ens ſolu
un,
ins eleon.
0 hubitn
ttunir6

n ele Ne

n onndu
an Non
6. Leguin
riſtu6
num ſin
n cifi
ſo Crh

un, li 4

Deo Nl

„ an
dit, N

I6

ie e⸗

APOLOCIA. 679
ſus erat verbum in Deo, faciens omnia iuſſione pa-
tris. Creatum verbum ait, creatam ſapientiam. Crea-

tam verbum dicitur, non ſolum in perſona Chriſti,
ſed et in ipſo Deo erat creatum, conditum et fabri-

catum. Ad eundem modum et genitum verbum dici-

mus, perſonaliter: ſicut erat perſonaliter formatum
et figuratum. Conſtitutio illa in Deo, et fubſtantia-
lis exhibitio fuit in Deo huius hominis generatio.
Ideo ibi in Deo generatio dici non reali Dei mo-
tu, aut in ſeipſum actione, aut paſſiua ſufflatione.
Omnis earum motionum terminus eſt ipſa creatura,
et in Deo erat ipſa creaturæ conſtitutio. Si legas
ſfextam, et feptimam ad Caluinum epiſtolas, te plane
docebunt, qualiter ſine motione aliqua fuerit vere in
Deo verbum filius, quoad eſſentiam formæ. Sicut
in rebus his inferioribus vides, eſſe formam et ma-
teriam de ſubſtantia rei: ita in Chriſto erat formalis
ſubſtantia filii, deinde materialis ſubſtantia filii, to-
tum vnus fübſtantialis filius. Sicut in aliis genera-
tionibus, ſemen formale, forma ipſa, ſeu formatrix
facultas, ſibi in vtero affingit, et aſſuit materiale
corpus: ita verbum Dei, formatrix facultas, ſuſce-
pit corpus, eum ſibi adſuens, et formans. Hinc
Ignatio ad Trallianos, dicitur verbum induens, for-
mans, et faciens ſibi corpus ex virgine. Abſonum
vos iudicatis, quod ego formatricem ſeminis vim
verbo illi tribuuam, cum abiecétiores alias hominum
paſſiones ei vbique tribuatis. Summa hæc eſt, quod

ſicut verbum illud nunc fubſtantialiter conformatur

homini, ita ab æterno fubſtantialiter habet formam
hominis: in qua dicitur ab æterno creatum, geni-
tum, formatum, conditum, fabricatum, et expreſ-
ſum, ſine aliqua in Deo motione vel agitatione. Talis
erat formæ et perſonæ illius ad Chriſtum reſpectus, vt
ſicut Chriſtus nunc agit iuſſione patris, ita ibi verbum
ageret iuſſione patris, eius perſonam gerente angelo.
V 4. Ita Deo

680 APOLOCGIA.

Ita Deo creanti aderat ſapientiæ verbum, ſicut ei nunc
adeſt Chriſtus, etiam cum angelos erearet.
At genitum, inquis, erat illud ſapientiæ verbum. Ge-
nitum erat, et erat ipſemet Deus. Eodem modo, quo nune
eſt homo genitus, erat ibi verbum genitum. Genitum
erat perſonaliter. Genita erat imago, genita idea. Deus
erat ab æterno genitor ſpeciei, vt ait liber ſapientiæ. For-
ma huius hominis erat ab æterno genita in Deo, ſine reali
diſtinctione. Generatio erat in Deo ipſa generationis co-
gitatio, ſimul et exhibitio. Generatio erat conſtitutio ge-
nerationis, quæ ad generationem tendebat, et vrbis ædi-
ficatio, quæ ad ædificationem, ſicut ſapientiæ domus cum
ſuis columnis erat ab æterno ædificata. Omnia erant in
deo, princeps olim Chriſtus, per quem omnia. Genitum

erat verbum, genitus filius dei homo, qui poſtea veniens

in mundum, carnem accepit, et induit, ſecundum poten-
tiam diuinitatis ſuz.
Sequitur deinceps epiſtola ad Philippenſes, in qua

Ignatius ait, Vnus eſt Deus pater Chriſti, Vnus eſt domi-

nus noſter Ieſus Chriſtus, filius Dei vnigenitus, Vnus eſt
ſpiritus ſanctus, quem operabatur in Moſe, prophetis er

apoſtolis. Non operabatur Deus ſpiritum ſanctum, vt

meram creaturam, ſed erat modus deitatis, quem in men-
tibus noſtris Deus operabatur, et Chriſtus operabatur.
Non quidem Deus ſeipſum agitat, aut in ſeipſum realiter
Ooperatur: ſed modo creaturæ in creatura operans, crea-
turam agitat. Operatus eſt vere Chriſtus in nobis peculia-
re ſpiritus miniſterium ad ſui regni æconomiam. Opera-
tus eſt in nobis conſolatorem internum, externe receden-

te magiſtro. Nec refert, ſi dicas, quod Chriſtus ſpiritum

ſanctum operatur in nobis, aut quod ſpiritus ipſe ſanctus
operatur in nobis. Addit poſtea, Præcepit Chriſtus bapti-
Zare in nomine patris, et filii, et ſpiritus ſancti: non in v-
num trinomium, vt aiunt, qui ſolum phantaſma Chriſtum
dicunt: nec in tres vnius eiuſdemque honoris. Ecce ne-
gat, eſſe tres ſimiles res incorporeas, vnius eiuſdemque
honoris: ſed filium amplius differre, qui ſit ſubſtantia-
liter

lter!
tram.
rum 7
lium!
domin
trem
ſtat.
minu
paupe
tatis
illis,
igion
6
ſüpy
prim
ſeri⸗
e0 l
ſnp
lium
LZante
Lecun
Verus
Nocl
GMem
Dhet
Verip
illuſo⸗
Afaln
betrus
Hidem
Ioſpi
Won
erg
Doſto⸗
ſhirit
trum
uen
Petr

Utei un

tbun. 0.
Iuo mnn
Cenitun
den. Den
Ntie. N-

d, inetell

Ationizen
ſtitutiog⸗
Vrbistl⸗
domupenn
nin erami
1. Geniuu
Ken reniens
Gumpotr⸗

ſes innn
Usettanni⸗
1, Vnns
Nopkeist
ſanctun,
en inme
peribnn.
ſum teüin
ering/
bsͤpelli
nn Ce
etecele⸗
1s itm
Nleſimen ſnens
tusbir⸗
10. i⸗
Chtiru
Lecel⸗
uſken⸗

hbltmr
ſta

APDO L O CGI A. 681
liter homo factus. In epiſtola ad Philadelphienſes, con-
tra magos ita inuehitur: Si quis Deum legis et propheta-
rum vnum prædicauerit, Chriſtum autem negat eſſe fi-
lium Dei, mendax eſt. Si'quis confitetur Chriſtum Ieſum
dominum, negat autem, Deum legis et prophetarum pa-
trem eſſe Chriſti, hic cum Simone mago in veritate non
ſtat. Si quis leſum Chriſtum dicit hominem purum, do-
minum, et non Deum, non ſapientiam, non verbum, hic
pauper eſt ſenſu, ſicut Ebion. Ecce totum Ignatio trini-
tatis myſterium, ſine veſtris ſomniis, ſine realitatibus
illis, vnitatem Dei lacerantibus, et ſine ſophiſticis
idiomatum communicationibus.
Clemens nunc audiatur, cuius ſcriptis eſſe quædam
ſupperaddita, docet Epiphanius, ac etiam Rufinus. In
prima item Clementis adoleſcentia eſt liber ille con-
ſcriptus. Veritatis tamen prædicatio integra paſſim in
eo legitur. Prima eſt ibi Romæ habita concio Barnabæ,
ſimpliciter et ſine aliquo fuco, prædicantis hominem fi-
lium Dei, quem in Iudæa viderat, et audierat euangeli-
zZantem regnum cælorum. Quid tu ibi Romanus crederes.
Secunda eſt ibi Petri concio, illum declarans, qui dicitur
verus propheta, qui ſolus animas hominum ita illuminat,
vt oculis ſuis viam ſalutis euidenter inſpiciant. Nec poſſe
quem de rebus diuinis cognoſcere, niſi ab iſto vero pro-
pheta didicerit. Atque ideo inprimis requiri fidem ipſius
veri prophetæ, vt ei deinde omnia credas. Ecce ſine trinis
illuſionibus veſtris, ſolam hanc veri prophetæ fidem eſſe
ad ſalutem etiam Ethnico. Aperte et dilucide exponit ibi
Petrus, quis iſte eſt verus propheta, eum ob oculos ponens.
Fidem hanc veri prophetæ, ita ſimpliciter enunciatam ple-
no ſpiritu hauſit Clemens, ad ſalutem et iuſtificationem.
Non plene, inquies, erat tunc inſtructus Clemens. Potuit
ergo iuſtificari, ſine illarum rerum inſtructione. Nec a-
poſtoli, nec diſcipuli erant plene inſtructi, etiam accepto
ſpiritu ſancto, vt ſequuta de Cornelio declarat viſio, Pe-
trum inſtruens. Iuſtiſicabantur tamen illi fide ſola illius,
quem diuinitate plenumvidebant et credebant. Hinc ait ibi
Petrus, Omnis, qui credens Vrohhiete- huic, baptizatur in
5 nomi-

9

682 APDOLOCGIA.
nomine ipſius, ſaluus erit, immortalis, et incorrupti-
bilis a baptiſmo permanens in regno Chriſti: quo qui
carent, inferni pœnas non effugient. Aureum eſt bPetri
dictum, nec a te, nec a tuis vnquam intellectum. De-
inde Iacobus, vt ibi citatur, continuos dies docebat,
hunc leſum eſſe Chriſtum, et id credentes baptizabat.
Idipſum alii apoſtoli faciebant. Zachæus de hac fide
Ieſu Chriſti ſimpliciter inſtituit Nicetam, et Aquilam,

eoôs baptizans. Quis ergo aliam fidem requirat? Vni-

uerſam apoſtolorum prædicationem erga Iudæos et Eth-
nicos ponit Irenæus lib. 3. cap. 5. et 12. Iudæis, in-
quit, prædicabant Ileſum illum, qui ab ipfis crucifixus
eſt, eſſe filium Dei iudicem viuorum, et mortuorum.
Ethnicis prædicabant vnum eſſe Deum, qui fecit omnia,
et huius filium eſſe Ieſum, ſaluatorem credentium?
Quare tui euangeliſtæ ita non prædicant? Hanc eſſe
iuſtificantem fidem, quare non docent? Si te nunc con-
ueniat Scytha, aut ex inſulis nouis Indus quiſpiam,
quid credendum ei dices, vt iuſtificetur? Quam fidem
ei prædicabis, vt baptizetur? An non hæc eſt vera
de Chriſto fides, quam ab Eunucho exigit Philippus?
Et a Centurione Petrus? Quam Paulus vbique do-
cuit? Quam Deus ipſe de cælo prædicauit? Credere
Ieſum Chriſtum eſſe filium Dei, idem tibi eſt, quod
credere Carthaginem eſſe euerſam a Romanis. Quaſi
hoc credere ſit res ita impertinens, vt Carthago. An
non credere Ieſum Chriſtum eſſe filium Dei, eſt credere
Prædicationi ipſius dei patris? Obiicis nobis, dæmo-
nes credere, Ieſum eſſe filium Dei. Dæmones id cre-
dunt verius, quam tu, qui tricipitem cerberum inuiſi-
bilem credis. Dæmones credendo formidant, et exclu-
ſi ſunt a ſalutis fiducia. Inter mortales vero ſalutis
compotes, ſicut nemo poteſt dicere dominum leſum,
niſi in ſpiritu ſancto, teſte Paulo: ita nemo poteſt cre-
dere, Ieſum eſſe filium Dei, niſi in ſpiritu ſancto. Et tu
hoc non credis, nec intelligis. Vtinam verus in te eſ-
ſet hic hiſtoricus aſſenſus fortiter intenſus.
Sunt

ul
Ele d
tum.
Erat ſe
tas gen
iterum
hoe re
tekeren
Preſſa
lum,
Volun
jamf.
Gatn
nem,
tas ee
gitati
ſolum
actus
Deus
preſen
nalis i
tiſs op
Actionen
ergo et
l cre
Deo elſl
bin eſt
Gum ez
ech fab
Teligda.
it Cer
Drima
benitus.
Vt
Litatior
Rtuit
eſt ipſe

gcotru.
lo i
nek en
tunn. De
Gocehe,
Aptincbe.
e lme ſe⸗
Aquiln
tat? Wi.
setbik⸗
deis, in
crucißun
ortuorun.
citommi
dentinn
Bane d
nune an⸗
ihin,
Uan kien
elt en
Plinn
bigne
(vebe
eſ
6. l
ngo. 41
celt
Ceno-
ic e⸗

n inik.

et eicl⸗
0 ſali
leinm
telt a⸗
. ttl
nres

nt

APOLOCGIA. 683

Sunt quædam alia ſublimiora, quæ didicit Clemens,
Eſſe duas æternas voluntates in Deo, verbum et ſpiri-
tum. Citat ipſe verba hæc, quaſi a Petro ita prolata.
Erat ſemper, et eſt, et erit illud, a quo prima volun-
tas genita ſempiternitate conſtat, et ex prima voluntate
iterum voluntas: poſt heæc mundus. Ego plane dictum
hoc recipio, ad verum hunc prophetam Ieſum ſemper
referens, de quo ibi Petrus agit. Ab æ&terno fuit ex-
preſſa iam in Deo, voluntas generandi hunc Ieſum fi-
lium, verum prophetam. Imo dicitur in Deo genita
voluntas, ſicut in te eſt genita voluntas faciendi id, quod
jam facere incipis. Ita et ipſe Auguſtinus exponit, tra-
ctatu primo in Ioannem dicens X6νο fuiſſe cogitatio-
nem, conſilium rei futuræ, ſicut eſt conſilium et volun-
tas edificii, nondum facti. Generatio ſermonis erat co-
gitatio generationis, cogitatio generans Chriſtum. Non
ſolum erat in Deo conſilium et voluntas generandi, ſed
actus ipſe generationis in creaturam extenſus. Nam
Deus ipſe eſt actus æternus, æternaliter agens in rem
præſentem. Cum actu ipſo generationis erat iam perſo-

nNalis filius in Deo. Verbum et ſpiritum ita vocat Igna-

tius operationem deitatis, non paſſiuam Dei in ſeipſum
actionem: ſed qua operatur in creaturam. Operationis
ergo et actionis, et generationis Dei terminus realis eſt
ipſa creatura, quam glorificat Deus. Dicitur vero in
Deo eſſe operatio illa, veluti paſſiua, et in Deo facta:
quia eſt in eo conſtitutio ſubſtantialis æterna, et ſecun-
dum eam repræſentatio viua. Eam ipſe in ſe operatus
eſt, fabricauit, creauit, fecit, generauit, formauit, et
reliqua. Ecce ergo in deo genitam præfinitionem, Vt
ait Clemens. Hæc erat de Chriſto prima voluntas,
prima omnium origo, Chriſtus, cogitatione patris
genitus.
Vt tu cum ſophiſtis cenſes, Xρα eſt imago, co⸗
gitatione patris genita, imago et effigies rei cogitatæ.
Ex tuiſmet verbis conuinceris. Nam res Deo cogitata
eſt ipſe homo Chriſtus. Quam tu imaginem cogitas?
quam

684 AP OL O GIA.

quam effigiem? An non erat ea imago et effigies, in
qua videbatur Deus? Ridicule vos fingitis, Deum ſe-
ipſum cogitando, alterum ſibi æqualem inuiſibilem pe-
periſſe. Quorſum hæc ſtoliditas? Ita ne erat inuiſibilis
per inuiſibilem videndus? Indigetne Deus re alia, vt
ſeipſum cogitet? Res illa ſecunda inuiſibilis, quomodo
ſeipſam cogitat? Stolidius adhuc luditis, Deum per O-
Xα ττ⅞ν, amorem ſuipfius, in ſeipſum ſufflare rem ter-
tiam. Deliria ſunt. Nam in creaturam erat amor, et co-
gitatio Dei, vt creaturam glorificaret. Eorum omnium
plenitudo eſt in Chriſto, qui ſolus eſt ipſiſſima imago
Dei, effigies Dei, character hypoſtaſis Dei. Totum illud

verbi et ſpiritus arcanum erat Chriſti hominis gloria.

Hoc ibi cogita, hoc decies mente reuolue, eſſe propter
hominem, et in homine ſubſtantialem Dei manifeſtatio-
nem et communicationem. Deus eſt ſemper manifeſta-
tus, vt homo, et Deus manifeſtatus in homine. Tota
verci et ſpiritus deitas eſt in Chriſto, propter quem e-
rat in Deo præformata, et per quem eſt orbi data. Ipſe
eſt ſcopus et plenitudo. Mihi cum Ioanne plane dicitur
X6ρος ſermo referens, relucentia Chriſti, fulgor diui-
nus, vt homo conſpiciendus. Erat imago, idealis ratio
prolata, in Deo ipfo ita conſiſtens. Hoc primum apud
ſe Deus conſtituit, hæc eſt prima voluntas, ſubſtantiali-
ter exiſtens. Ex hac voluntate iterum naſcitur alia vo-
luntas. Nam hunc verum prophetam volens pater, vult
in eo eſſe et per eum nobis dari ſpiritum, ipfſius fub-
ſtantiæ modum iam ab initio exhibens. Ecce ſecundam
voluntatem, ex prima genitam. Erat ne propterea ex
primo filio ſecundus incorporeus filius? Vobis eſt ſe-
cundus incorporeus filius. Diſcernere ſi quidem in inui-
ſibilibus illis non poteſtis inter proceſſionem, et genera-
tionem. Si vobis ſunt illæ res incorporeæ ſimiles et æqua-

les, æ&que dicetur tertia filius, ſicut ſecunda. Nobis vero

ſfſunt omnia perſpicua, qui hunc hominem dicimus filium,
ab &terno genitum. Ibi Deus actu hominem generabat,
ſine tempore actu omnia ſpirabat. In Deo ipſo ſeorſim,
aut in ſeipſum, non erant motiones realis generatio-
nis

Is,
ſec d

ies
eun k⸗
len .
Wiſbil⸗
in,
nomoce
herh
ten ker
l,et⸗
Clonion
inun
wumill
6 Phi
epropet
ifeltei⸗
nunitetr.
ne, T
glent⸗
t. l
e cein
oot Eii⸗
ls nh
uun m
Aiu
tet,
lus i
Ntetetd
inini⸗

genent⸗
eteche⸗
Pis Neln
8Kiuun
gerubie⸗
ſeorinn
erni⸗
s

APOI. O G I A. 683

ms, aut ſufflationis. Non erant inuiſibiles diſtinctæ res,
ſed diuinitatis modi, realiter poſtea diſtinguendi.
Irenæus hic commodum prodibit et copioſius omnia
nobis exponet. Libro ſecundo, cap. 1 O. voluntates has
diſpoſitiones vocat. Nec voluntates has, nec rationem,
nec ſpiritum, nec alia Deo attributa, res diſtinctas fie-
ri patitur. Eodem libro ſecundo, ca. 16. 17. et 23.
improprie et ſuperflue dictum affirmat, eſſe verbi emiſ-
ſionem, quaſi radii, a ſole deciſi. Et cap. 18. Virtutes
Dei eſſe dicit, Senſum, Verbum, Vitam. Veritatem,
Spiritum, Sapientiam, Bonitatem, nec re ipſa differre,
cum Deus ſit totus X.να totus ratio, totus ſpiritus,
totus ſapientia, et reliqua. Pater ipſe erat νσ vt
ait ca. 48. quia tunc non erat realis diſtinctio. Pater
Deus proferendo verbum, protulit ſeipſum, exhibendo
verbum, exhibuit ſe ipſum. Capite 47. verbum et ſpi-
ritum Irenæus vocat myſterium et diſpoſitionem exi-
ſtentis Dei. Diſpoſitiones ita vocat, lib. I. cap. 13.
Manus Dei alibi vocat verbum et ſpiritum: ſicut Pe-
trus lib. 6. Clementis Spiritus, inquit, Dei, quaſi ipſa
conditoris manus, lucem ſeparauit a tenebris. Si præ-
ſtigium illud metaphyſicum, et realem illam deſtinctio-
nem tollas, in reliquis omnibus mox conueniemus.
Nil vetat, Deum dicere patrem earum voluntatum,
ſicut dicimus, eum eſſe patrem luminum. Ab eo e-
nim in nobis naſcitur lumen naturæ, lumen gratiæ,
et lumen finalis gloriæ, tria lumina diſtincta. Pater
eſt verbi, pater ſpiritus ſancti, pater ſpirituum, lumi-
num et gratiarum. Multæ ſunt in eo paternitates et
generationes. Genitas in Deo duas voluntates conce-
dimus, ac etiam creatas, ficut ſapientia creata dici-
tur, non realiter, ſed perſonaliter. Genitum etiam
ſpiritum ſanctum, ſicut generationem ſapientiæ ad
ſpiritum ſanctum extendit Irenæus lib. 4. cap. 17.
et 37. Idem facit Tertullianus libro de carne Chri-
ſti aduerfus Hermogenem et aduerfus Praxeam.
Spiritum naſci dicimus; ſcut ait Chriſtus, ex
ſpiritu

686 A P O L O G IA.

ſpiritu naſci ſpiritum. Spiritus ſanctus a patre naſci-
tur, procedit, emanat, generatur, creatur. Omnia

hæc in diſpoſitione et modo deitatis conſiſtunt. Rea-

liter autem a deo patre generatur verus propheta,
Ieſus ipſe Chriſtus, qui in verbo erat apud Deum.
Ex omnibus ſimul vires collige, ſi nondum tibi ani-
mus quieſcit, ſi nondum ſatis intelligis, quid olim erat
Xοσα Erat idealis ratio prolata, erat ſermo repræ-
ſentans, vt vox proprie ſonat. Irenæus repræſentatio-
nem Chriſti vocat. lib. 4. cap. 15. alibi nuncupatio-
nem. Erat fulgor diuinus, figura quædam, expreſſa i-
mago, character hypoſtaſis Dei, Heb. I. Erat Chriſtus
æternus in Deo, vt ait Clemens, in propria perſona
viſus. Erat Chriſtus in Deo formatus, ſicut ait Deus,
Formaui eum, et faciam, Eſa. 46. Præparatus et præ-
formatus erat Chriſtus in Deo, et poſtea manifeſtatus
I. Pet. I. Quæ præparatio erat ipſa Dei ratio, erat
AXöν†og6, perſonalis ratio. Erat in ra tione, quod eſt ſer-
mone prolatum. Erat Salomoni et eius interpretibus,
ſapientia formalis, conſtitutio diuina, rerum omnium
ideas continens, candor lucis æternæ, ſpeculum lim-
Pidiſſimum, imago diuina. Erat humana imago Dei,
character refulgens, arcanum Chriſti, vt ait Paulus.
Erat facies, viſio Dei, ſpecies Dei, forma Dei, vt ait
Chriſtus. Erat ſapientia, in myſterio recondita, et an-
te ſecula præfinita. Sapientia præfinita Paulo erat præ-
finitio Chriſti. Clemens Chriſti præfinitionem vocat.
Irenæus et Tertullianus quandam de Chriſto œcono-
miam, diſpoſitionem, et diſpenſationem. Exiſten-
tiam ego voco hypoſtaticam. Ioannes docet, fuiſſe
modum eſſendi, ad illuminationem noſtram. Di-
cens, erat aput Deum, et erat ipſe Deus, eſſen-
di modum iudicat: ſicut erat tunc ignis apud Deum,
et ignis ille erat ipſemet Deus. Fuit modus di-
uinus in Deo, ſicut modus diuinus in rebus. I-
pſe dixit, et fuit: ipſe præcepit, et extitit.
Hinc Irenæus exponit, Deum feciſſe omnia per
Ver-

verbun
Verbun
tes ali
ipſe d
ap. I.
expoſin
cipulus
Verbun
alt rer
Idipfun
ſtus e
quod
tionen
lue
elame
cum!
tullian
ex lib
ſo ma
Deum.
aderat
Kcunh
Plakma
hec
ego:
Maria
cum
Vos doa
homine
agnofci
ſenrent
eſle
unes,
Iinonn
keneii⸗

Cenltes.

re le⸗
Onni
t. Ner.
ropher,
eun.
tibi en.
Climn ernt
0 teyre
ſentati⸗
Mupeti⸗
Nptelt⸗
tChritu
perhtn
Uit Den
et e.
Citelens
lio, et
A el
eibl⸗
Onrimm
Hun r
1do0 De,
t Dul
, Ni
, et 1.
n Ne.
n Wett

(econ⸗

Püiler.
t ſiile
n. I
. elen⸗
Deun,
Cus
Us. .
etitl
N

A. P O L O G I A. 687

verbum ſuum, id eſt, per ſeipſum: et faciendo per
verbum, fecit per Chriſtum. Non fecit per virtu-
tes aliquas, realiter diſtinctas, aut deciſas, ſed quia
ipſe dixit, ſeu protulit. Ita declarat libro primo,
cap. 19. lib. 2. cap. 2. et cap. 56. Ita ante Irenæum
expoſuerat luſtinus, aut ſenior alius apoſtolorum diſ-
cipulus, citatus lib. 4. cap. S2. Non, inquit, per
verbum fecit creator, quaſi per alteram virtutem,
aut rem aliam: ſed quia ipſe dixit, fiat, iehi, exiſtat.
Idipſum, quod Deus loquendo protulit, erat Chri-
ſtus exiſtens. In loquendo protulit, et exhibuit,
quod erat in interna ratione, per illam ipfſius prola-

tionem omnia creans.

Iudicia nunc tu ipſe, an iuſte me arguas, falſarium
elames, ſceleratum, et impoſtorem, qui perſidioſe fu-
cum facio lectoribus, falſo citans Irenæum, et Ter-
tullianum. Adducis contra me vnicum Irenæi dictum,
ex lib. 3. Capite 20. hæc eius verba referens: Oſten-
ſo manifeſte, quod in principio Xxαναοα exiſtens apud
Deum, per quem omnia facta ſünt, qui et ſemper
aderat generi humano, hunc nouiſſimis temporibus,
ſecundum præfinitum tempus a patre, vnitum ſuo
plaſmati, paſſibilem hominem factum miſit. Quid
hæc contra me? Ipſiſſima eſt ſententia mea. Ito
ego arguerem eos, qui dicerent, filium Dei in
Maria cœpiſſe, aut Chriſtum in Maria ccœpiſſe,
cum fuerit ipſe antea exiſtens verbum apud Deum.
Vos potius arguit Irenæus, qui ore dicitis hunc
hominem fllium Dei, et corde eum eſſe filium, non
agnoſcitis. Ibidem capite antepræcedenti, in hanc
ſententiam loquitur: Mendax eſt, qui negat, Ieſum
eſſe Chriſtum filium Dei, et Antichriſtus. O-
mnes, qui res diſtinctas in diuinis ponunt, et ſi
lingua quidem confitentur vnum leſum Chriſtum,
ſemetipſos derident, aliud ſentientes, aliud di-
centes. Lubrica enim varietate alterum paſſum an-
nunciant

688 A.P O L OGIA.

nunciant hominem, et alterum ex creatoris diſpoſitio-
ne inuiſibilem et impoſubilem. Neſcientes, quod ſer-
mo Dei, ſuo plasmati vnitus, et caro factus, ipſe eſt
Ieſus Chriſtus, qui paſſus eſt pro nobis. Hec ille.
Aliud contra me citas dictum Tertulliani, qui contra
Praxeam ipſi perſonæ verbi nomen filii œconomice
vindicat. Oeconomica ratione, ſeu perſonæ ratione,
ei verbo nomen flilii vindicatur. Homini vero proprie
conuenit nomen filii, ſicut nomen Chriſti. Tertullia-
num tu plane non intelligis. Nam ille perſonam Ver bi
vocat formam, ſpeciem, diſpoſitionem, corpus viſi-
bile. Tu ipſe quoque fateris rsαaaνοιινw ibi eſſe idem,
quod ια οα. Vtinam teipſum cum Tertulliano intelle-
xiſſes. Perſonam viſibilem aperte ille dicit, et ita per-
ſonalem filium. Spiritum Chriſti, ait Tertullianus, po-
tius dici filium, quam ipſam carnem: quia propter v-
numquodque tale et illud magis. Vt deitas vincit in
omnibus, ita ex deitate eſt eſſentia rei, et eſſentiale no-
men, nomen hominis, et nomen filii. Vere id totum
eſt filius, et ratione deitatis, ſicut ratione animæ tu es
homo. Et quæ ex Tertulliano, et quæ ex Origene, et
aliis citas, commoda interpretatione recipi poſſunt. Sed
in ea re non laboro. Origenes capite fecundo libri pri-
mi periarchon, confuſus inquirit, an ſapientia Dei, quam
vocat ideam, haberet corporeum aliquid, cum in ſe con-
tineret creaturarum formas. In Tertulliano apertiora de
hac re leguntur. In Irenæo, Ignatio, ac reliquis ſeniori-
bus, hoc tibi eſt cogitandum, eos non ſolum filium, ſed

et Chriſtum ipfum iam olim in Deo aſſerere: eo quod ad

perſonam reſpiciebant. Qua ratione paſſim vocant ver-
bum filium. Præterea cogitabis, vt Carpocratis, Cerin-
thi, et Ebionis ſcholam confutarent, quædam impe-
tu quodam eos protuliſſe, quæ quodammodo repri-
menda nunc dicet, qui ab illis opinionibus eſt li-
ber. Hoc fere ſemper accidit omnibus, qui de
ſectis contenderunt. In eorum itaque ſcriptis le-
gendis veram euangelii ſententiam ſtatue, filii vo-

cabul
literis
genitul
tur, e
gitur,
lrene
dicitur
tia pen
Ordina
ris, I
Dri
cao
poteſt
que
cent,
et em
ſum
indiui
Pprium
etnatin
Mroprit
Natura
Kenifi
mulien
Vbia

lomin

Wuluan

luntin
iͤcici⸗
iIm?

Nem 0
e trin
dam
1,, hi
braiez
liei
er

Hlee i
Gui conn
econoni
E ratone
ro pronnt
Terullir
Nand en
tpls
ele ilet
no inel⸗
et itl e
liamns, Nr
Proptet
1s inenl
lentinen

re A N.

nnime t6
olunt
Loltin⸗

perünn

is in
e,lu
eunt
is, l
un
oo iIl⸗
us et
, gli 4
bini
r

ob⸗

A P O L O GIA. 689

cabulum eſſe hominis proprium, cum ſemper in ſacris
literis filius de homine dicatur, et ſolus ille ſit realiter
genitus. In X6Nρ vero ea filii apellatio iuſte protrahi-
tur, cum præſertim contra Ehbionitas et Cerinthios a-
gitur, vt verbi hypoſtaſis et perſona ſuſtineatur. Hinc
Irenæo dicitur verbum filius diſpoſitiue. Tertulliano
dicitur filius economice, et Salomoni dicitur ſapien-
tia per diſpoſitionem certam conſtituta, dispoſita et
ordinata. Ne igitur aliquo veterum dicto tu offenda-
ris, his principiis te volo præmunitum.
Primum principium, Ea vox filius, proprio ſignifi-
cato accipitur pro homine filio, Ne vnus quidem dari
poteſt in ſcripturis locus, in que ponatur vox filius,
quæ non accipiatur pro homine ñlio. Scripturæ do-
cent, et natura docet, hunc eſſe filium, qui fuit fœtus
et embryo. Omnium prædicatio ſemper fuit, hunc Ie-
ſum eſſe Chriſtum, verum filium Dei vnigenitum. Eius
indiuidui, cuius proprium eſt vocabulum Ieſus, pro-
prium eſt vocabulum Chriſtus, et eiusdem eſt proprium
et naturale eſſe filii. Eius item proprium eſt eſſe filii, cuius
proprium eſt generari. Proprie autem, vere, realiter, et
naturaliter genitus eſt homo. Dic mihi tu, vnde filii
ſignificatio? An non eum dices proprie filium, quemn ex
muliere fubſtantialiter genitum, ex ea vides naſcentem?
Vbi aliud vnquam vidiſti, vel audiſti, vel legiſti? An non
hominis typo dicebatur olim homo filius? An non ille eſt

. . . . .—
filius, qui eſt fructus ventris? qui eſt maſculus aperiens

vuluam? Semen mulieris eſt filius hic, geneſ. 3. de ſuh-
ſtantia mulieris filius, homo filius. Si nullibi in ſcriptu-
ris dicitur ſine homine filius, quare tu fingis fine homine
filium? Vbicunque igitur filium cogitabis, ibi homi-
nem cogitabis, et olim, et nunc. Apud Iudæos nec
de trinitate, nec de inuiſibili filio erat aliquid vn-
quam auditum. Ergo cum de Meſſia filio erat ſer-
mo, homo flilius intelligebatur. Eo magis, quia He-

braica etymologia docet, filium proprie de homine

dici, et in matre filium generari. Si hæc receptiſſi-
ma erat filii appellatio, vnde cœpit veſtra filii tam
X. amens

„

690 A PO LO GIA.

amens illuſio? An non hic homo ſe filium vulgo do-
cebat? “
Secundum principium, Verbum Dei, eo modo, quo
initio erat lucens apud Deum, figuram habebat, ſeu re-
ferebat humanam, ea forma peculiariter viſum futurum
hominem eſſe iam in Deo expreſſum, indicans, per
quem vere, et ſubſtantialiter Deus videretur. Ex omni-
bus ſcripturis eſt hoc a me abunde probatum, libro
tertio et quarto de trinitate, dialogo primo, epiſtola
quinta, et alibi paſſim. In prima eccleſia erat hoc pu-
plice receptum. Ex priore principio hoc ſequitur, vt
ſi flium olim cogites, ibi hominem cogites. In hanc
ſententiam Irenæus lib. 4. cap. 14. 15.⸗ et 17. verbum
vifibile docet, verbum in figura humana olim patriar-
chis loquutum et viſum, deumque ita per verbum co-
gnoſci. Figurationem Dei ibi Irenæus vocat verbum.
Quid in tua grammatica ſignificat figuratio? Quid ef-
figies? Quid expreſſus character? Quid imago? Quid
perſona? Quid forma? Pluribus formis verbum appa-

ruiſſe fateor, velut omniformem ſapientiam, ſed hanc

illi peculiariter vindico, vt vindicat Irenæus dicto cap.
17. Vt rem omnibus notam, obiter id citat Irenæus,

ſicut et Tertullianus contra Marcionem. Idem Irenæus

in prologo libri quarti, et plerisque locis libri quinti,
totum hominem ait formatum et plaſmatum ad imagi-
nem Dei: fimilem ait factum hominem inuiſibili patri
per viſibile verbum. Idipſum antea docuerat Philo, et
veteres Hebræi. Nabuchodonoſor tunc cognouit, et
vidit, ſpeciem filii Dei efſe ſpeciem hominis Dani. 3.
Sibylla libro octauo figuram hominis ait eſſe factam ſi-
milem figuræ Dei. Carnem ipſam Adæ libro quinto
ait Irenæus eſſe plaſmatam et formatam ad imaginem
Dei: ergo erat formalis imago. In eandem ſenten-
tiam Clemens libro primo ſpeciem hominis ait eſſe
aliis antiquiorem, quamuis ſit ipſe poſterior condi-
tus. Ibidem ait ipſum verum prophetam olim ap-

paruiſſe Abrahæ, et Moſi, eos varie inſtruentem.
“ Et pau-

ulee r⸗

Dlo, n
n ſnt⸗
fütumn
enns, ſel
In, Ibn⸗
, eyichl
t hoe

Cidoccn
at eenen⸗
enn lenti
ti in⸗
d in⸗
iſbili
1 Dlily0
holi⸗
16Dm
ſaln.

APOLOGIA. 691

Et paulo poſt ait, De hoc ſolo eſt inter nos et Iudæos
differentia, quod hunc Ieſum ipfſi non credunt eſſe
Chriſtum, et nos credimus, eſſe Chriſtum æternum.
Hunc ipſum Chriſtum ſemper fuiſſe docet, ea ſpecie
olim viſum. Sicut humano môre in omnibus agebat
Deus, ita et humanam figuram referebat. Vt homo,
loquebatur, aſcendebat, deſcendebat, et videbatur.
Si ſenſus communes haberes, aliquam Dei exhibitio-
nem perſpiceres, quando dicitur Deus homini loquu-
tus, et Deus viſus. Sed Deus huius ſeculi excæcauit
tibi ſenſus, ne videas imaginem Dei, gloriam Dei, in
facie leſu Chriſti, 2. Cor. 4. Paulus aperte loquitur
de viſione, imagine, et facie, quæ facies erat olim ve-
lata. Negabis tu, in Chriſto eſſe æternitatem formæ di-
uinæ, cum concedas, per eum eſſe in te æternitatem
ideæ? Si ſe tibi Deus videndum nunc exhiberet in re
aliqua, eum tu videres in idea rei illius. Ergo in Chri-
ſto videtur in idea hominis. Subſtantia Dei eſt in eo
noſtris oculis manifeſtata, et ea ipſa erat olim forma
diuina.
Tertullianum hic audiamus, quem pro te citas, in
quo multa ſunt veritatis primæ veſtigia. Libro de
carne Chriſti ait, verbum habuiſſe ſubſtantiam huma-

„næ figuræ. Libro de reſurrectione carnis ipſam A-

dæ carnem ait formatam ad viſibilem imaginem Dei.
Aduerſus Iudæos ait, eum qui olim patriarchis lo-
quebatur, et videbatur, fuiſſe filium, cum patrem
nemo viderit vnquam: fuiſſeque ipſum Ieſum Chri-
ſtum figuratum. Aduerſus Marcionem, lib. 2. et 3.
ait Deum in figura, et reliquo ordine humanæ con-
ditionis verſatum, fuiſſeque Chriſtum ipſum in Dei
nomine loquentem, perſonam hominis. Vniuer-
ſa eccleſia hanc in verbo perſonam tunc crede-
Dat ,„ vt ibi citat. Aduerſus eundem Marcio-
nem, lib. 5. ait, In illuminatione mundi quis Chri-
ſto ait, poſui te in lucem gentium 2 Signa-
tum eſt, inquit, fuper nos lumen perſonæ tuæ,
X. 2. ſeu

69 2 APOLO GIA.

ſeu vultus tui. Perſona Dei Chriſtus dominus. Vnde
apoſtolo ipſa perſona, ſeu facies Chriſti, eſt imago Dei.
Et erat Chriſtus perſona creatoris dicentis, Fiat lux.
Diſce hinc, Philippe, quid cum veteribus debeas per-
ſonam proprie appellare. Eodem libro Tertullianus
ſubdit, Inuiſibilis Dei imaginem ait apoſtolus Chriſtum.
Inuiſibilem dicimus patrem Chriſti, ſcientes filium ſem-
per retro viſum, in Dei nomine, vt imaginem ipfius.
Et paulo poſt, In effigie Dei conſtitutus accepit effi-
giem ſerui: eam ipſam effigiem vocans, quæ fuit viſi⸗
bilis imago Dei. Tota bibliorum ſeries hanc effigiem,
et imaginem viſibilem nobis ob oculos ponit: perſo-

nam, faciem, formam, figuram, et characterem. Non

imaginatione aliqua, ſed corporalibus oculis vidit Ia-

cob, vidit Iob, et vidit Eſaias faciem hanc, quæ et aliis

facie ad faciem videbatur. Hebræi hanc crediderunt
diuinæ faciei viſionem, vt poſt Philonem et Euſebium
citat Hieronymus in principio epiſtolarum, et alia ad
Damaſum epiſtola. Ita placuit Deo ſe manifeſtare, et
viſibilem exhibere ſine præſtigio, aut falſa larua, facie
ad faciem, oculo ad oculum, viſione non nigmatica,
Num. 12. et 14.
Tertium principium, tam perſonæ ſimilitudine inter
verbum et hominem, quam ſubſtantiali vnitate, rite ver-
bum illud dici hominem, et hominem hunc dici verbum.
Ex Ioanne hoc ſœæpius docuimus, qui hominem ipſum ait
eſſe verbum Dei, apoc. 19. Hinc Irenæus lib. I. ad finem
capitis primi, et reliqui veteres, vere ſemper elamant,
hunc ipſum leſum hominem eſſe verbum Dei, proferendo
genitum. Lucida hæc ſunt, et perſpicua, ſine ſuppoſitali-
bus veſtris fabulis, et idiomatum figmentis, quibus circa
res inuiſibiles luditis, eas in mulis et aſinis occidendo.
Quartum principium, quod et in aliis contra vos fa⸗
cit, ex Iuſtino lubens adiungam, differentiam veteris
et noui teſtamenti, quam innumeris locis contra ſenten-
tiam veſtram explicant Irenæus, Tertullianus, et reli-

qui omnes. Quid nunc ad rem facit, ſufficiet locus v-
nus Iuſtini, aut ſenioris illius apoſtolorum diſci-

puli,

puli,
teſtan
nobis
docet
nelcie
ſtum
breis
Opor
hec
gli d
mune
nos,
Mell
um
Omnm
Nale
Vt d
cap.
Nicos
Pl, e
ſides
tem,e
Ceper
prima
erat
et Ver
ſtamen
ection
E
IInia
d Vt
lium
tem;
Uis.
linm
boſtal
Klüi

18. Mer

migoe,

Fia Iu.
bens de⸗
ertullam
Chriſon.
Hium ſer⸗
en ipün
ccepitek.
fuittii
e ehſten
ite hett⸗
ten. N
it
gunet Ni
crecitenm
t Luſtin
etiit 1
ffeltae, D
lirli, e
ignt

Uclne nt
te, Ilte ⸗
lei Vetbi.
1, A fi
et Clamdn
ioſnii
nmit
ibus 10
ienn

tra W 1

in ſeti

APOL O GIA. 69

puli, ab Irenæo citatus, lib. 4. cap. 47. Nouo, inquit,
teſtamento ea, quæ eſt ad Deum fides, vltra Iudæos eſt
nobis aucta, additamentum accipiens filium Dei. Idem
docet Irenæus eodem lib. 4. cap. 27. Vulgus Iudæorum
neſciebat filium Dei. Solis prophetis datum eſt, Chri-
ſtum videre ſub velamine quodam. Fidem hanc ab He-
bræis exigit apoſtolus, Accedentem ad Deum credere
oportet, eſſe Deum, remuneratorem, Hebr. I1I1. Fides
hæc inferior eſt fide noſtra. Credebant Iudæi, illum,
qui de nube patribus loquebatur, eſſe verum Deum, re-
muneratorem, et eius præcepta eſſe ſeruanda. Credimus
nos, hunc leſum, qui nobis loquutus eſt, eſſe verum
Meſſiam, filium Dei, ſaluatorem, et liberatorem perfe-
ctum. Quanquam ſub Adæ damnatione concluſi tunc
omnes tenerentur, aliqua tamen erat ludæis ſalus, ſi fi-
nale iudicium ſpectes. Sua quoque ethnicis erat ſalus,
Vvt docet Petrus lib. z. Clementis, et Irenæus, lib. 2.
cap. 5. Vnde conſtat, vos peſſime diſcernere inter Eth-
nicos, Iudæos, et Chriſtianos, vt ad Caluinum iam ſcri-
pſi, epiſt. 19. Nos filium Dei vere habemus, in nobis eſt
