leſtis omnes legis clauſuras viua intelligentia reſerat.
Hæc Iudæis et gentibus aperit oſtium fidei Chriſti,
et regni eius. Beſtia autem illa Babylonica non ha-
bet ſcientiam, vt oſtium hoc fidei, et regni Chriſti,
prædicando aperire pofſit: ergo clauem non habet.
Si ſcientiam Dei haberet, non diceretur beſtia. Non
poteſt illa de regno Dei verba facere, cum neſciat,
quale ſit regnum hoc cæleſte, quod intra nos eſt, et
qualiter regnet nunc Chriſtus in ſanctis ſuis. Qui
per Chriſtum tot theodidacti, ſunt veri Chriſti mini-
ſtri, habentes clauem Dauid, quæ aperit ſcripturas,
beſtiæ illi clauſas. apoc. 3. et 5. Qui per regenera-
tionem ex aqua et ſpiritu ſanécto viderunt et ingreſſi
ſunt in regnum cælorum, illi poſſunt de regno cæ-
lorum verba facere, cum regnum ipfum in ſeipfis vi-
deant et contineant, ac cæleſtem illam vitam iam vi-
uant. Sine hac claue ſcientiæ regni cæleſtis nemo

poteſt ſaçerdotis munere fungi, Hoſeæ. 4. Sine hac ne-

mo po-

478 DE MINISTERIIS ECCLESIAE

mo poteſt epiſcopum agere, cum oporteat epiſcopum
eſſe ad docendum idoneum. I. Timoth. 3. et 2.
Timoth. 2. ad Titum. I. Eſa. 66. et lere. 3.
Hac tanta poteſtate donati apoſtoli, et veri Chri-
ſti miniſtri, habuerunt poteſtatem ligandi, ſoluendi,
et alia faciendi iuxta menſuram fortitudinis fidei,
et doni ſpiritus. Hinc excommunicatio, et in po-

teſtatem ſatanæ, vſque ad corporalem mortem tra-

ditio, ad aliorum terrorem conſurgebat: non per
carniſces, vt facit beſtia, ſed virtute ſpiritus. Ex-
communicationis vis in tractatu de cæna cognoſcetur.
Nam quando reus quis perſiſtens deprehendebatur,
a cænæ communione arcebatur. Hæc erat excom-
municatio, magnæ efficaciæ, ob magnam vim man-
ducationis ligni vitæ, ſine qua quis efficitur aridum
lignum. Beſtia vero Babylonica imaginariam habet
excommunicationem, qua indefinite excommunicat,
etiam non deprehenſos, et vbi nulla eſt ceæna. Non
ſolum homines excommunicat, ſed et irrationalia
pecora, ſicut nos a Papiſtis locuſtas agri ſolennitate
magna excommunicari vidimus. Id quod rationem
quandam Babylonicam habet, vt ex poteſtate claui-
um beſtiæ licet colligere, qua ipſa cum locuſtis
agit, apoca. 9. Cogor hic in locuſtas has inuehi,
quia eas nobis repetit Ioannes, ſi te prius lector
orauero, ne moleſtia afficiaris ob digreſſiones has,
quæ noſtro ſeculo ſunt neceſſariæ.
Vice apoſtolicarum, et cæleſtium clauium, ha-
bet Papa claues putei abyſſi, vt magnam inde lo-
cuſtarum vim, ad homines excruciandos in terram
emittat, dicto cap. 9. Claues habet, quibus
librum claudat, et abyſſi puteum aperiat, vt à
putei et fornacis fumo denigretur Chriſtus, teſte
ibi Ioanne. Magna eſt clauium beſtiæ pote-
ſtas, qua ignem anathematum ita facit de cælo
in terram fulminando deſcendere, vt homines
in terra viui concrementur,; apoc. 13. Ma-

gna ades

na 2
in bel
et id
gento
faciun
et n
Mon pr
Vt ſich
Amnos

lus no

tuntpe

biblg,

nobis!
lcuſta
Prophe
Vbi m.
1E08,
quaſi!
ſtarum
et orto
Guorun
Cdidun
nis ſun
leis le
Uintur.
Chriſi
fiet,

US

Nuum.
Lyptia
tra o
fim p.
l.
ud
tnor 0
lo

(cull

LI B E R III.. 475

gna adeo eſt clauium beſtiæ poteſtas, vt homines poſſit

lee
ſier in beſtias conuertere, plumbum in aurum commutare,
et idolis numinum virtutes donare, vt in auro et ar-
ice gento ab hominibus adorentur. Similes illis fiant, qui
ſliat faciunt ea, et qui confidunt in eis, vt oculos habeant,
5 i et non videant, aures habeant, et non audiant. Beſtia
4 RHMW non poteſt niſi beſtias generare, et locuſta locuſtas:
Nlen e vt fictor locuſtarum nunc dicatur, qualem olim vidit
Niuk Amos cap. 7. Loquitur Amos de locuſtis Ieroboam,
n. has noſtras adumbrans, quæ ſerotinam herbam deuora-
Tolen runt poſt Chriſti meſſem. Homines vero pro terræ fru⸗
kchen gibus, et ibi et in Exodi locuſtis intelligendos, exponit
eßr nobis Ioannes in apocalypfi, et paſſim alii prophetæ, qui
Vin un. locuſtas has ita vocant. Aperta eſt earund em locuſtarum
ur Aiin prophetia, et naturalis ſimilitudo, apud Naum. ca. 3.
n vbi monachos vocat minz arim, pſeudonaza-
☛—R ræos, ſacris coronatos. Erunt, inquit, pſeudonazaræi;,
quaſi locuſtæ, et apoſtatarum priores quaſi locuſtæ locu-
1 ſtarum, caſtrametantes in ſeptis locis tempore frigoris,
an et orto poſtea ſole volantes. Ea eſt locuſtarum, et reli-
Mnid⸗ quorum ex putredine genitorum animalium natura, vt
mn calidum et humidum ament tempus et locum, putredi-
hn n nis ſuæ fomitem. In apricis quibuſdam, ſepibus et fo-
1 HM ueis generantur, nocturno ſeu nubiloſo tempore coacer-
35 ini uantur, et orto poſtea ſole volant: ſicut eas nunc ſolis
in e Chriſti ſplendor a ſuis culinis et hypocauſtis auolare
Ge faciet, vt earum ne veſtigium quidem ſuperſit, nec lo-
cus manſionis earum amplius dignoſcatur, vt ait ibi
lm, Naum. -Sicut putredinis fomes, orientalis ventus, Ae-
ine) gyptiacas locuſtas ſuper faciem terræ produxit: ita con-
e tra occidentalis venti ſpiritus eas in orientalem abyfſ-
ſum præcipitabit, vt olim factum eſt in Aegypto. Exo.
, IO. Adde hic quatuor illa locuſtarum genera, quæ
6, apud Ioelem paradiſum Dei perdiderunt, inſtar qua-
2 M tuor ordinum mendicantium, de quibus in quarto ſi-
le gillo diximus. Si locuſtam, cui a natura eſt indita
ise cuculla, induas lorica, ſeu monachali ſaceo, habebis
V. inte

480 DkE MINISTERIIS ECCLESIAE

integrum monachum, laruatum dæmonem. Admi-

V
ratur merito Ioël horridum aſſſectum populi huius ſen
cucullati, cui nunquam ſimilis viſus eſt, nec vide- Don
bitur. Admiratione ducerentur apoſtoli, ſi nunc oenn
reſurgentes hæc monſtra viderent. Admiratione nos oſti
duceremur, niſi eſſemus laruis aſſuefacti. Poteſtas ſen
caudæ harum locuſtarum eſt falſa doctrina quaſi ſcor: eeef
pionis caudæ venenum. Ita caudam loannes expo- Er.
. nit cum Eſaia, apoc. 9. et Eſa. 9. Horrendæ funt x
beſtiæ, quæ cum leoninis dentibus habent muliebres at
fallacias: et ſunt velut equi ad bellum ſanctis infe- t ma
rendum expediti. Vnde merito et concorditer in- Cais
ferunt Ioannes et Ioël, ſolis obſcurationem ad lo- Rei
cuſtas conſequutam, vt in fine primi libri iam expo. 5 4.
ſui. Vbi etiam cum Ioanne dixi, beſtiam de abyſſo lsl
aſcendiſſe, ſicut de abyſſo quoque aſcendunt locu- lno
ſtæ, apoc. 9. et 17. Cuius rei myſticam ex toto “R
nunc audi rationem. Ee.
Carcerem ſpiritus nequam eſſe diximus in illo c
tartarorum abyſſo cum gigantibus, Lucæ 38. apoc. „
20. 2. Pet. 2. et Iob. 26. Ab eo maris abyſſo Minun
aſcendens ſpiritus draconis, et in Papiſticum corpus lgn
intruſus, facit, vt dicatur beſtia de abyſſo aſcendere, Uri⸗
apoc. 13. Huius clauium poteſtate et fumo aſcen- “
dunt inde locuſtæ, habentes regem Papam, qui eſt Men
nuncius abyſſi, dicto cap. apo. 9. ende
Alia ratione locuſtarum vita de abyſſo nunc W
aſcendit. Nam poſtquam credidit mundus, poſſe Pa- Oni
pam de abyſſo, et purgatorio illo fornace manes eru- hn
ere, creditum etiam eêſt, ob. ſacrificulorum ignea ſa- R ir
crificia, merita, et miſſas, quando panis et vinum lo- 8
cuſtis denoranda offeruntur, liberari tunc animas 4 *“l
purgatorio illo tartarorum cruciatu. Vnde magni adeo en
ſunt locuſtarum orti prouentus, vt tota eorum eſſen- HS“
tia et victus de abyſ fornace nunc veniat. Omnes ace
enim miſſarum et benificiorum fundationes propter pur- “
gatorii animas fiunt. Pernitioſum ſatanæ commentum,
Vt vVi

Uli i hun 7
hec vi.

tione Ne
Doteka

luull hun

ence iun
uliebre

ctis ie

Nritet

emn a1 l

dunt hr

is n
un ehe
Aeniet

Uno Atr

e
n, II D

Glo .
1 in⸗ 4

.

Vinun
. Aing
nugiin
rum ele⸗
. 0
nerf⸗
mmem,
1

L I B E R III. 49

vt viuentes homines benefacta ſua poſt mortem dif-
ferant, omittentes, quæ proſunt, et expectantes, quæ
non proderunt. Pinguia itaque de abyſſo venerunt
locuſtarum ſacerdotia. Locuſtis ſolis licet panes pro-
poſitionis in menſa domini comedere, et Chriſti meſ-
ſem deuorare. Solis illis licet in eccleſia negociari,
beneficia obtinere, permutare, reſignare, emere, ven-
dere, apoc. 13. Idque per reſcripta, ſeu bullas, Pa-
pæ nomine, numero charactere ſeu figillo ſignatas,

vt ait ibi Ioannes. Characterem beſtiæ ait in fronte

et manibus imprimi, quia hæc loca in Papiſtica conſe-
cratione inunguntur, et tunc datur vnctis licentia ne-
gociandi in ſuis eccleſiis.
Aliud hie adiunge myſterium, ne forſan quis putet,
hos beſtiæ miniſtros ſcripturis vocari tantum locuſtas.
Imo fſuis coloribus ita eos olim depinxerunt prophe-
tæ, ac ſi præſentes vidiſſent, apoc. 18. Eſa. 13. 34.
Jere. 50. et Sopho. 2. Primo eos in apocalypſi vo-

c.at lIoannes harpyias, ſeu volucres immundas, dæmo-
num laruas, ſcortatores, negociatores animarum ho-

minum, poma deſiderii, ad ſpiritualem mercaturam a
longinquis Romam nauigantes. Ab Efaia cap. 13.
variis nominibus vocantur habitatores Babylonicorum
locorum, vt ſint variæ domus, nempe eremitarum,
mendicantium, monialium, monachorum, et antiſtitum
cathedralia templa. Primi horum dicuntur ibi EE
zijm, ſolitudinarii, eremitæ. Deinde cultores alii di-
cuntur ☚nl᷑5Xρ ELHiR ochim bebethim, fraterculi

in monaſteriis. Deinde ☚ Ho-n benoth iaænah,

fili? vlulæ, puelleæ moniales vlulantes. Poſt eas
—0 —.α ſeirim rokedim, hirci prurientes,
monialium œconomi. Ppulcher eſt ordo Prophetæ
aſcendendo. Primi Babyloniorum fuerunt eremitæ,
deinde vrbani, deinde puelleæ moniales, et caprarum
cuſtodes hirci. Sequuntur iam prioratus et abbatiæ

in amœnis et infularibus pratis: deinde magni alii

H. —PPprrzlati

482 DE MINISTERIIS ECCLESIAE

prælati, antitiſtites et cardinales in delitioſis vrbium
palatiis, vt aperte docet propheta. Ibi, inquit, habi-
tabit cœtus & ijm, conuentus inſularium beſtia-
rum. Demum in delitiofis palatiis erunt ' tha-
nim, magnæ beluæ, magni prælati in delubris volu-

ptatis. Ad noſtram Babylonem hæc referri docet Io-

annes, verba Eſaiæ fere repetens, ac dicens, eam eſſe
factam cuſtodiam et habitationem talium beſtiarum,
apoc. 18. Quod et Sybilla palam exprimit libro
quinto, Romam dicens eſſe Babylonem, ſanctorum
interfectricem, idolorum, beſtiarum, et Antichriſti
domicilium.
Capite infuper triſceſimo quarto, pleraque alia do-
cet Eſaias eſſe nomina beſtiarum, in eiuſmodi Baby-
loniorum et Aedomæorum ruderibus habitantium:
quæ variis linguis varie exponuntur. Habitare ibi ait
noctuas, vlulas, veſpertiliones, lamias, coruos ad ca-
dauera, lupos circa gregem, accipitres, et gryphones:
pingues porcos, cæcas talpas, onagros, onocrotalos,
et onocentauros. Denique miluorum collegium, quan-
do aliquis moritur, ad cadauera deuoranda. Hoſque
miluos cum cçoruis, vulturibus, et aliis beſtiis, per
mutuos concentus, et ſine intellectu ſubmurmuratos
odarum verſiculos, alternatim ad prædam ſibi accla-
mantes. Imo, inquit, nidos, foueas et domos ſibi fa-
cient, vbi viderint eſſe pinguium carnes, et pinguia
ſacerdotia. Ne putes, lector, te hic fabulas audire,
cum hæc omnia nunc ita eſſe, plane conſpicias. Vera

hæe ſunt, et olim prædicta, ſpiritus ſancti myſteria.

Ipſum Eſaiam audi, qui eodem capite 34. hæc tibi ibi
inquirere præcipit, magnum in his latere affirmans ſpi-
ritus ſancti artificium. Illa omnia in figura contingebant
illis, et propter nos ſcripta ſunt. Non de bobus ea cura
eſt Deo, vt ait Paulus, nec propter beſtias agri dictæ
funt prophetiæ, ſed propter nos. Nos enim ſumus be-
ſtiis aſſimilati, quia verbum Dei non obſeruauimus, pfal.
498. vt vere dicatur propheta in ænigmate de nobis lo-

qui, et na

et

Petrus
qux ſe

Babylon

cæna n
ſt nobil⸗
ferrum
homines
idem E
tin than.

(cendos

les, nou⸗
Medicu
Mredicta
. Et
ccurand

keras bet

Hlichras

Uentur,
lls ſeſin

Ciamn gnn
Fin Aono

Me⸗
Uenpe
TAtem
C pri
blimin
Uis gen
s fhe

(leſti

is Mtün
Anit te
un bettr.
DANd.
tbris olr
docet
8 ein
beſtiann,
timit Ibn
ſinorun
Antcril

ve Ni 6
nocl N.
abitanrun.

itne h
vos ⸗
ryphrns
Voctoe
giun ⸗

1

1 Eie

heſtü
Cotonurn
ſtind-
nos lüi⸗
et iun
Alss udl,
icls

1.
7
S
.

L. I B E R III. 483

qui et naturali ſimilitudine nos iumentis comparare.
Petrus quoque et Iudas bruta animantia hæc vocant,
quæ ſe a communi eccleſia ſegregarunt. Beſtiæ hæ
Babylonicæ ſe ipſas excommunicauerunt, nobiſcum in
cæna non communicantes. Indignum illæ iudicçant,
ſi nobiſcum in eccleſia miſceantur, ſicut ait Daniel,

ferrum non miſceri luto. Quod prædiétæ beſtiæ eſſe
hoômines ipſi Eſaiæ intelligantur, apertiſſime docet

idem Eſaias cap. 43. vbi eiſdem vocibus vtitur, et
tam thanim, quam benoth iaænah, ad Chriſtum redu-
cendos affirmat, foreque tam monachos, quam monia-
les, nouas creaturas Chriſtum glorificantes. Imo poſt
prædictum caput 34. mox capite ſequenti 35. omnia
prædictarum beſtiarum loca ad Chriſtum reducit Eſa-

ias. Et cap. II. omnes illas beſtias ait eſſe a Chriſto

cicurandas, quas et beſtias gentium vocat Sophonias,
feras beſtias Ezechiel, et ploraturas iacturam ſuam ait
Michæas. Bene igitur eſt illis precandum, vt illumi-
nentur, ne ſint perpetuo beſtiæ. Prædicandum eſt

illis Ieſu Chriſti euangelium, vt prædicationis effica-

ciam agnoſcentes, et vere credentes, baptiſmi etiam
vim agnoſcere poſſint, quam nos nunc trademus.

DE BAPTISMI
efficacia.

Dlecamus igitur de ſecundo eccleſiæ miniſterio,
nempe de baptiſmo, et Exleſtem in eo, ac regene-
rantem energiam, nunc oſtendamus, verba Chriſti
cum primis obſeruando. Nihil de hac re dici, poteſt
ſublimius, quam quod ipſius ore prolatum eſt: Niſi
quis genitus fuerit e ſupernis, niſi quis denuo na-

tus fuerit, ex aqua et ſpiritu ſancto „non poteſt
cæleſtia cognoſcere, non poteſt intrare in regnum

„II. 2. CcælO

484 DE MINISTERIIS ECCLESIAE

cælorum. Non friuole eſt a Chriſto dictum, denue

naſci, vt fias nouus homo: ex aqua naſci, ex aqua et

ſpiritu naſci. Ex aqua ait, ſicut dicimur mundati la-
uacro aquæ, lauacro regenerationis. Ea ipſa eſt e cælo
generatio, in cælum nos introducens. Nemo enim e
cælo naſcitur, niſi cæleſtis homo. Ad huius autem rei
perfectam cognitionem eſt nobis ſciendum, quid ſit re-
gnare Chriſtum in ſanctis ſuis, et quale fit illud re-
gnum, in quod facti nouæ creaturæ intramus. Sciendum
item, huius regni oſtium eſſe fidem, ne quis pædoba-
ptiſmo det ingreſſum ſine fide. Qui in fide Chriſti ex
aqua et ſpiritu regenerantur, de ſerpentis infernali re-
gno transferuntur in cæleſte Ieſu Chriſti regnum, E-
phes. 2. Coloſ. I. et 2. Inſigni dono aliquando in-
cipit in nobis credentibus regeneratio ſpiritus, illumi-
natio, et in cæleſte regnum translatio: quanquam de-
inceps magis et magis innouamur, et ad cæleſtia per-
ficimur. Inſigni dono, et certo tempore, dicitur quis
eripi ab inferni ditione, cui erat ab origine ſubditus,
atque tunc in cæleſte nouum regnum affumi. Contra-
ria hæc duo ſunt, carcer inferorum, et regnum cælo-
rum: fitque aliquando ab altero tranſitus ad alterum,
vt antea moriens in infernum ducereris, poſtea vero in
cælum. Manifeſta ſunt hæc omnia, quibus adiungere
potes Petrum et Paulum, qui baptiſmum aiunt nos ſal-
uare, Baptiſmus nos ſaluos facit, ad Titum. 3. et I⸗

Pet. 3. Lauacrum regenerationis et renouationis ſpiri-

tus vocat ibi Paulus, quia de cælo ibi regeneramur,
et innouamur: nouus ſpiritus nobis datur, et nouum
cæleſte regnum. Non ſolum ſymbolum ablutionis, ſed
peccata in baptiſmo vere ablui, docet Anan jas acto.
22. et Petrus acto. 2.
Familiaribus item exemplis efficaciam baptiſmi
oſtendamus, et externa quædam facta notemus,
quæ baptiſmi ſimilitudinem referunt. Cæcum
illuminandum ad piſcinam mittit Chriſtus, Vt
lauetur, Ioan. 9. Naamam Syrus ad Ior-
danem

———

Aunem

1eg. 5.
Iutum
ore, 6
et in l.

tnis

en fi
Wpend
eis vn
N vol

in teci
tonem
Cum ne
lec alli
i clii
ien vu
ihnen

R ttiam n

len e

CEſarie
len, be
tiones

uhre

Eetur.

. 105 gil
ſlus i

Mama

Utlg
Uler n
us
Trtam
ſictu P
lie re

Um, Eenne
eN N

Nundrile
Neſte cn
eno enint

8 Aen
glid itt.

ſit Alud
is pedck

e Chrinie .

inkermuit
Tegnun
Higuunhi⸗
tins, in.
unguunt
CElekinle
cicinr
nne dan⸗
egnun H
1d den
Oſen ſent
us Mün
iuot ne⸗

=
.
E

4

L I B E R III. 485

danem mittitur, vt lauando ibi curetur a lepra. 4.
reg. 5. Dicto ibi credentes, ſanati non fuiſſent, ſi ſe-
quutum lauacrum non fuiſſet. Nec ſanati funt tem-
pore, quo crediderunt, ſed tempore, quo loti ſunt,
et in loco illo. Nota verbum hoc, quod tempore
lotionis, et in loco illo datur ſalus, vltra præceden-
tem fidem. Perperam igitur faciunt, qui baptiſmum
vilipendunt, vt ſolam externam lotionem. Quid ſi
Deus vult, ad opus illud ſequi munus internum? An
non voluit Chriſtus, ad externam manuum impoſitio-
nem ſequi ſpiritus ſancti dationem? Quare effuſis aquis
ſuper Chriſtum ſunt aperti cæli, et deſcendit ſpiritus
ſanctus? loco eodem et tempore? An non eſt verum

iam recitatum myſterium loci, qui ob peccati transla-

tionem dictus eſt Galgala? Clamant ipſi, ſpiritum ſan-
ctum non debere externis hic eſſe alligatum. Nos
nec alligatum dicimus, nec coactum, cum nec ſemper
ita cuiuis detur. Sed quod Deus modis aliquibus
fieri vult, nos credimus ita fieri. Quare per impoſi-
tionem pallii Eliæ fuit Eliſeus ſpiritu diuino afflatus?
etiam nihi' cogitans, 3. reg. 19. Quare pallii eiuf-
dem percuſſio ſcidit aquas Iordanis. Vt quid cum
cæſarie Samſonis veniebat fortitudo? Quare per ſa-
lem, per farinam, per lignum, faciebat Eliſeus opera-
tiones ſpiritus? Quanquam eſſet præexiſtens fides,
adhuc externis aliis vti placuit, vt actio aliqua ſeque-
retur. Factum igitur, quod vltra fidem exigit Deus,
nos quoque exigimus, cum ſine eo non fuiſſet data
ſalus illis, quibus præcipiebatur, vt eſt res euidens in
Naaman Syro, in cæco illuminando, et pleriſque aliis.
Noë quoque Deo credens, non fuiſſet a diluuio ſer-
uatus, niſi per arcam, cui reſpondet baptiſmus, nos
inſtar nauis ab abyſſi eruens perditione, et nos ſuper
aquas in cælum eleuans. Non fuiffſent filii Iſraël in
terram promiſſionis, et requiem domini ingreſſi, niſi
facta per aquas via in mari et Iordane. Fodem
die regenerationis noſtre, velut in maris baptiſ⸗
II. 3. mo, VO

486 DE MINISTERIIS ECCLESIAE

mo, vocatur leſus ſalus noſtra, quam nobis tunc fa
cit, Exo. I5. Eodem die in Iordanis baptiſmo eſt

Ioſue magniſicatus, Iefus Chriftus in nobis glorifica-

tus, Ioſue. 4. Obſerua, quid ſibi velint voces
illæ, hac die, hac die, hac die. Hac die tranſitus
Iordanis factus es populus domino Deo tuo, Deut.
27. Hac die abſtuli a te opprobrium Aegypti, Ioſue.
5. Hae die te genui, et mihi ſacerdotem conſtitui:
die ſcilicet baptiſmi. Inſignia ſunt hæc opera Dei.
Sicuti Chananæorum corda ſunt ibi diſſoluta, audito
baptiſmi miraculo, ita nunc quoque diſſoluentur, et in
Chriſti ditionem ducentur. Sicut Iudæis ibi per
lordanis tranſitum datur noua terra, et nouus cibus:
ita nobis per baptiſmum datur nouum regnum, et no-

uus Chriſti panis. Imo nouum quid intra nos vere

ereatur, vt poſtea videbis. Alioqui non innouaſſet Chri-
ſtus mundum in ſui regeneratione, nee cælos nouos
feciſſet, nec nouas creaturas. Eho pædobaptiſtæ,
quales nunc cælos nouos, quale regnum nouum, vos
hic cogitatis? Ite ad aquas Siloë, et videbitis: ſoli
enim, qui regeniti funt, vident, Ioan. 3. Mittit vos
Chriſtus ad aquas Siloë, vt lauemini, et viſum reci-
piatis. Vos autem ire negligitis, ſed paruulos mittitis,
qui talia videre non poſſunt, nec lotione indigent.
Nondum intelligitis, neminem poſſe in Siloë lauari, niſi
àa Chriſto miſſum? Mittitur vero ille, cuius oculi ſunt
per Chriſti contactum fide prius obliniti, Ioan. 9.
In Betheſda etiam non lauantur, niſi qui actuali morbo
ſunt correpti, vt ſanentur. Dicitur enim ab ο* eſda,
et beth eſda, domus baptiſmi, locus effuſionis aquæ:
quinque habens porticus, quia per quinque illos pen-
tateuci libros eſt in eam comprobatus ingreſſus. Imo
quia vera pentateuci myſteria, et eorum complementum,
in ſe continet baptiſmus, quinque ſenſuum portas in no-
bis aperiens. Quinque portas habet Ezechielis templum,
quod baptiſmi aquis irrigatur, Ezech. 47. Templum hoc
eſt ipſemet homo, cuius omnes quinque ſenſus in baptiſmo
aperi

teri
tange
gult
lom.
gels
quoe
cap.
Natun
Nanm
loqn⸗
Nonc
ne en
bapti
demn
tan:
Vide⸗
tum
Uans
int,
intern
Gi
vüͤ
nond

Chr

adel
tos,
n
teel
ſine
At

LI BER II.. 467

aperiuntur, et viuificantur. Ibi incipimus Chriſtum

di et . V . .
tangere, vero cordis contactu. Ibi cæleſtia olfacimus,

d guſtamus, videmus, et ſpiritus ſancti ſonum audimus,
ün l Ioan. 3. Efficaciam lotionis hinc colligite, quod an-
gelus de cælo deſcendens, aquam ibi agitet, vt vos a
mnd quocunque detenti fueritis morbo, ſanemini, dicto
in N cap. §. pluſquam triginta annorum languidus ibi ſa-
Nei natur, non infans vnius diei: ſicut et ille, qui ad piſci-
n kſni nam Siloë miſſus eſt, ætatem habebat, vt pro ſe ipſo
en 8 loqueretur. Quanquam fide ille ierat ad aquas, tamen
lun n nondum erat integra luce donatus: ſed eius fides lotio-
kilchtt ne eſt poſtea illuſtrata: quia ſpiritus ſanctus fidem in
3 iir baptiſmo viuiſicat, et illuſtrat. Vos pædobaptiſtæ, fi-
olnbeh dem habetis de Chriſto confuſam, et viſionem obſcu-
mmnen ram: quia nondum ille in cordibus veſtris illuxit, vt
r MK videatis ibi claritatem Dei in facie leſu Chriſti. Lu-
oulelt tum vobis illeuit Chriſtus, oculos veſtros nondum la-
cele “ uans. Si ſciretis, quanta in baptiſmo ipfi fidei acceſſio
ilbin fiat, non cunctaremini. Si intelligeretis, quis ſit ille
nho internus nouus homo, cæleſti ille natiuitate natus,
ebiiet qui ſolus viuum Chriſti corpus manducat, curreretis
Mit vtique. Vos enim manducare nondum poteſtis, quia
Tiin nondum eſtis nati. An non eſtis ſtupidi, qui velitis,
los mins Chriſti corpus adeſſe cænæ, et nolitis, eius ſpiritum
te nin aaꝛageſſe baptiſmo? An neſfcitis, fide pleroſque iuſtifica-
lurn tos, qui tamen baptiſmi defectu in regnum cælorum
uoli⸗ non ſunt ingreèſſi? Nondum intelligitis, quid inter ca-
i, Un), techumenum et Chriſtianum interſit? Neſcitis, quod
Guiinn ſine cæleſti natiuitate fſides non regenerat? Cæleſtem
N autem natiuitatem, viſionemque regni cæleſtis, ex aqua
Honis eſſe et ſpiritu ſancto, quis eſt, qui neſciat? Addamus
e meH his pulchrum dictum Matthæi, relatum in recognitio-
gelr nibus Clementis lib. TI. Si quis, inquit, Ieſu Chriſti
plenenm⸗ baptiſma non fuerit conſequutus, non ſolum regno cæ-
CrtisiN lorum hic fraudabitur, verum et in reſurrectione mor-
stenoin tuorum non abſque periculo erit, et ſi bonæ vitæ et rectæ
enpohe mentis prærogatiua muniatur. Hic ergo, in hoc ſeculo
. II. 4. eſt in

inbart⸗

4883 DE MINISTERIIS ECCLESIAE

eſt ingreſſus in regnum cælorum per baptiſmum. Bea-
ti ſunt, inquit ibi Petrus, qui regnum Chriſti fuerint
adepti: quia non ſolum inferni pœnas effugient, ſed
et incorruptibiles manebunt, primi Deum videbunt,
et primum honoris ordinem conſequentur. Apud eun-
dem Clementem libro ſeptimo docet Petrus, eſfſe in
baptiſmmo magnum munus, et per ipſum dari vitam
ternam, quæ nunc in nobis eſt vita immortalis. Cle-
mens alter Alexandrinus, lib. j. pædagogi, cap. 6.
baptiſmi perfectionem aperte docet, eo lauacro nos
perfici, et ſpiritu ſanctificari. Tincti, inquit, illumina-
mur, in filios adoptamur, perficimur, immortales red-
dimur, facti Dii, et filii excelſi omnes.
Obiiciet quiſpiam, Fidem eſſe oſtium regni cælo-
rum, per quam videmus, intramus, et cum Chriſto
in cæleſtibus regnamus. Reſpondeo, Fidem Chriſti
eſſe omnium fundamentum: et euangelicæ fidei cæ-
leſtia tribui epitheta, qualia lege non tribuebantur,
quia fides tunc non regeneibat, ſicut nunc in ba-

ptiſmo regenerat, per potentiam regenerationis

Chriſti, quæ eſt reſurrectio eius. Fides ergo omnia
facit, ſed per baptiſmum illuſtrata. Sequitur fidem
baptiſmus, in quo per ſpiritum ſanctum viuificatur
fides, et formatur Chriſtus in nobis. Eſto, per fi-
dem ſis iuſtificatus, ſicut Abraham, in regnum ta-
men Chriſti cæleſte nondum es ingrefſſus, ſicut nec
Abraham ipſe eſt tunc ingreſſus, donec acceſſit Chri-
ſti regeneratio. Eſto per fidem fundamenta feceris
firma et ſolida, ædificium tamen nondum eſt con-
ſummatum: imo nec conſummari, nec compleri
poteſt, niſi per charitatem in cæna domini, vt vi-
debis poſtea in interni noſtri hominis formatione.
Si hoc nondum aſſequeris, ſaltem intellige, et ani-
mo perpende, quare miniſterium ſpiritus dicatur illi
aquæ baptiſmus: An non propterea, quia eſt in eo
ſpiritualis diſpenſatio? Magna adeo, volente ita Deo,
eſt illius myſterii vis, vt baptiſino externe mi-
niſtra-

hiſtrat
i, e
Magna
ſurgim
10 ope
lordan
ſolis a
haptifl
A

fore p
H. ed
Glenn
tores.
ſllcitat
S in
Poniis
Cha.
ore
tinur,
Unt a
E ne
Pini
terran
36.
Uhlon⸗
4g etr
ſo fun
et in
Cnius
ſt dee
nnde⸗
tois
tbi
guar
Mann

7

um. Dr.
ſti ſieir
lgiend ll
Vicebe⸗
Apuden.
ls, ele t
lui finn
tllis C
i, Cld
GactO N
Hillumme
teles e

egi eit
en Cni
fiei er

buebantn
Nne in
eerti

eſt en⸗
conhei
i, Nt ¹
matione
e u.
ennr i
eſt in e
in Den
rne⸗ N⸗

ilr.

B L. I B E R II.‚.. 489

niſtrato, aperientur cæli. Magna vis eſt inſtituti Chri-
ſti, eo miniſterio ſpiritum ſanctum dari volentis.
Magna vis eſt, ſi ibi denuo naſcimur, morimur, re-
ſurgimus, et in cælum aſcendimus. Tanto miracu-
lo operatur Deus in baptiſmo, quanto in mari, et
Iordane. Ille fuit vmbra huius veritatis. Non in
ſolis aquis, vt ibi, ſed in ipſo cælo viam aperit
baptiſmus, vt tunc deſcendat de cælo ſpiritus, et
nos aſcendamus in cælum. Per baptiſmum tanta
nunc dabitur populo Dei fortitudo, vt quafi leo
de Iordane aſcendat, ad Babylonem cum ſuo pa-
ſtore perdendam, Iere. 50. Idem ait Ieremias cap.
49. contra paſtorem eundem, et contra Aedom, per
quem ſignificantur impii, fratrum fuorum perſequu-
tores. Hoſtes omnes deſtruit virtus, quæ dc Ilordane
ſuſcitatur, vt ait leremias. In cælorum regnum

nos introducens baptiſmus, de Aedomæis, et Baby-

loniis nos facit victores: vt olim contra Aegyptios
et Chananæos baptiſmus maris et Iordanis nos fecit
victores. Per baptiſmi aquas nos in Ieruſalem redu-
cimur, perdita Babylone, Iere. 31. Baptiſmi aquæ
ſunt amœniſſimi illi paradiſi fluuii, per quos nauiga-
re nequit nauis Papiſticæ eccleſiæ, Eſfa. 33. Per ba-
ptiſmi aquas nos, perdita Babylone, reſtituimur, in
terram promiſſionis, et in paradiſum ipſum, Ezech.
36. Earundem aquarum baptiſmi, poſt perditam Ba-
bylonem, futura myſteria prædicit Eſaias, cap. 42.
43. et 49. et Zacharias capi. I4. Vt baptizato Chri-
ſto ſunt aperti cæli, et deſcendit ſpiritus ſanctus: ita

et in nobis fit, quia membra ſumus corporis eiusdem,

cuius ipſe eſt caput. Hoc intereſt, quod in nobis id
fit occulte, ſicut vita noſtra eſt abſcondita cum Chriſto
in Deo. Vt ipfi Chriſto, ita et nobis in die regenera-
tionis dicit Deus: Filius meus es tu, ego hodie genui te,
tibi dans cæleſtem hæreditatem et regnum. Tanta vis eſt
aquarum baptiſmi, vt nec vir eas tranſeat, niſi ab angelo
manuductus, tantum abeſt, vt infantulus per eas tranſeat,

490 DE MINISTERIIS ECCLESIAE

Ezech. 47. In illis aquis, ait, Ezechiel, ſitum eſſe

terminum hæreditatis noſtræ, vt cum ad eas veneri-

mus, hæreditatem noſtram poſſidere incipiamus. Eo-
dem modo dixit Moſes, Iſraélitas hæreditatem acce-

pturos, cum tranſierint Iordanem, Deut. 12. et 32.

Quæ omnia in figura ſunt dicta. Moſes non tranſiuit
Iordanem, nec eſt ipſe in requiem domini veram in-
troductus, nec aliquis eorum, qui fuerunt ſub lege.
Ipſe Chriſtus ſolus eſt, qui populum vere per lorda-
nem inducit in requiem domini: id quôd olim in fi-
gura Ioſue oſtenſum eſt.
Hæc ſola ratio valida eſt contra eos, qui miniſte-
ria vilipendunt: Si miniſterio noſtro non vteretur
Deus in donis effundendis, fruſtra tot ſibi et tales
miniſtros eligeret. Fruſtra nos diceremur miniſtri ſpi-
ritus, Dei cooperarii, et diſpenſatores myſteriorum.
Vere tamen ſumus diſpenſatores ſpiritualium donorum,
quæ in myſterio per miniſterium noſtrum diſpenſat
Deus. Vere ſumus Dei cooperarii, tametſi nihil ſu-
mus, quia miniſterium noſtrum aliquid eſt. Ego plan-
taui prædicando, Apollos rigauit baptizando: et Deus
miniſterio noſtro internum dat incrementum et effica-
ciam. Petrus nihil eſt, Paulus nihil eſt, tamen eo-
rum miniſterium aliquid eſt. Quanquam autem bPe-
trus nihil ſit, Papa tamen aliquid eſt, et eius mini-
ſterium nihil eſt. Papa aliquid eſt. Quia poteſta-
tem habet huius mundi. Characteres et qualitates
ſuis ſigillis in fronte et manibus poteſt imprimere,
plumbum in aurum commutare, homines in beſtias
conuertere, duplici gladio ſanguinem potenter ef⸗
fundere, et multa millia martyrum canonizare. Non-
ne hoc aliquid eſt? Papa igitur aliquid eſt. Et eius
miniſterium nihil eſt. Quia non vt miniſtret, ſed
vt ſibi miniſtretur, Matth. 20. et Lucæ. 10. Vt pin-
guium carnes comedat, gentibus dominetur, a regibus
et imperatoribus coram ipſo incuruatis, aperto Cca-

pite

pite,
tetur⸗

ptiſmn
qlid
modt
tlem
Nere,
Loann
rentun
ſmun.
baptin
19.
intelle
tum
tere
non
ſtus,
loann
no 4
os.:
Drop
Gam
ſub
nou
Decu
ſone
eſt
ekle
eſt
retu
füur⸗
reg
cun
Dti
6.
rin⸗

luun
Venet-
nng. N.

temn N.

2. e
trandin
ſub ke
er Volt

Min ut

i minik⸗

Sun In

I. I B E R III. ”MB

pite, flexis genibus, et pedis oſculo, terræ Deus ado-
retur, Paſtor et idolum, 2. Theſſ. 2. et LZacha. I1I.
Sed Antichriſto cum ſuis miniſteriis omiſſo, ba-
ptiſini efficaciam alia via oſtendamus. Baptiſmo ali-
quid ineſſe gratiæ, vltra prædicta poſſumus ad hunc
modum vrgere. Nam pedobaptiſte non poſſunt inu-
tilem eis Chriſti baptimum a Ioannis baptiſmo diſcer-
nere. Cum ergo ſcriptura inter eos diſcernat, vt a
Ioanne baptizati, iterum in nomine Chriſti baptiza-
rentur: ſequitur, eos nen recte tenere Chriſti bapti-
ſmum. Si a Ioanne ipſo poſt pœnitentiam et fidem
baptizati, iterum in nomine Chriſti ba- ptizantur, acto.
19. multo fortius a pædobaptiſtis „ une fide, fine
intellectu, extra Eccleſiam Chriſti baptizati, ſunt ite-
rum in fide Chriſti et eius eccleſia baptizandi. Præ-
terea, Ioanne ipſo baptiſta nos ſumus praſtantiores,
non alia, quam baptiſmi ratione. Sicut ait Chri-
ſtus, Qui minor eſt in regno cælorum, m aior eſt
Ioanne baptiſta, Matth. I1. Hoc autem ſſe in re-

gno cælorum, per baptiſmum datur, Ioan. 3. et Co-

los. 2. Magnus fuit Ioannes baptiſta, plusquam
propheta, fidem habuit Chriſci, ad quam predican-
dam fuit in vtero ſanctificatus. Fuit tamen totus
ſub lege, et Chriſti baptiſmo non fuit regenitus, nec
nouo regenerationis Chriſti ſpiritu donatus: quia non
peruenit ad Chriſti reſurrectionem, et paracleti miſ-
ſionem. Per potentiam reſurrectionis Chriſti, quæ
eſt regeneratio eius, et per quam peruenit ad nos
cæleſte regnum, efficaciam habet regeneratio, quæ
eſt reſurrectio noſtra. Antequam Chriſtus regenera-
retur, nemo fuit in ipſo regenitus. Antequam ipſe re-
ſurgeret, nemo potuit cum ipſo reſurgere, nec in
regnum illud, quod nondum venerat, ingredi. Qui-
cunque vere baptizati ſunt, in mortem Chriſti ba-
ptizati ſunt, cum eo ſepulti, et reſuſcitati, Rom.
6. Non potuit ergo in baptiſmo impleri myſte-
rium paſſionis, Chriſto nondum paſtſo. Spiritus ille
regene-

492 DE MINISTERIIS ECCLESIAE

regenerationis ſanctus, hominem glorificans, Chriſto

nondum glorificato, nondum tunc erat, vt bapti⸗
zZatis conferri poſſet, Ioan. 7. Vnde ſemper colli-
gimus, eſſe totam vim baptiſmi, per potentiam re-
ſurrectionis Chriſti.
Ne quis igitur, duos nobis ſupereſſe baptiſmos

putet, aut lIoannis baptiſmum cum Chriſti baptiſmo

confundat, aduertendum, Ioannis baptiſmum ſimul
cum lege euanuiffe, cempleto eo, quod ipſe fſigni-
ficabat. Euanuit vmbra, adueniente veritate, et ad-
ueniente ipfiusmet Chriſti de pcœnitentia prædica-
tione, et prætente vera fide, quam ille futuram de-
ſignabat, et dato ſpiritu fancto, quem ille dandum
ſignificabat. Proinde acto. 13. dicitur: cum com-

pleret Ioannes curſum ſuum. Et cap. 10. rem præ-

teritam tunc Petrus ſigniſicat, dicens, Poſt baptiſma
illud, quod prædicabat Ioannes: Ipſe quoque Ioan-
nes ait, Gaudium meum impletum eſt. Perperam igi-
tur Pædobaptiſtæ quidam ſuum baptiſmum, tanquam
Chriſti baptiſmum, cum Ioannis baptiſmo confundunt,
Vtrumque facientes in ſignum rei, quæ non eſt. Tot
enim ſunt differentiæ, quot ſunt in baptiſmo Chriſti
myſteria. Nam Ioannis baptiſmus, quaſi præparatio
quædam, Chriſtum regem venturum ſignificabat, cu-
ius regnum in propinquo effe, ille prædicabat, dicens,
appropinquauit regnum cælorum. At Chriſti bapti-
ſmus, non ſolum regnum illud iam veniſſe, ſigniſcat,
ſed reipſa id nos facit experiri, et regnum ipſum in-
tra nos ponit. Baptiſmus Ioannis non regenerabat, ſed
carnali lege populo erat vice cuiusdam legis purifica-
tionis, et ablutionis, plebem tamen Chriſto præparans
per pœnitentiam et propinqui regni ſpem. Et in bapti-
ſino erat differentia, et in doctrina, vt a Ioanne bapti-
ſta ad poœnitentiam inſtituti, adhuc indigerent inſtitu-
tione alia viæ Chriſti, acto. I19. Illa erat inſtitutio futuri,
hæc inſtitutio præſentis. Hinc finita loannis prædicatio-
ne, cüœpit Chriſtus prædicare, Matth. 4. In doctrina
Ioannis

loann
lis (
goc
ſieut
ſio p
Zabat
ſtumm
Cecal
ciare
lral
colli
o
TIS
poſt
nonn
ſtus
quia
taret
Chri
dapti
iue
ſurte
Gio⸗
Pod
nen

Critd
t bont.
er l

tin .

ptin⸗
bapfſn
ſe l

funcon,
. I
9Ci
Lnutin
hlt,
leen⸗

hſemir⸗

Di

rite⸗
Evern
bi.
ebit⸗
inlit.

fütu,.

ſeni
OCrin
und

L I B E R III.‚R‚. 493

