apoſtolus. Ea igitur, per quæ communicatur Chri-
ſti perfectio, virum exigunt perfectionis capacem, fi-
dei capacem. Quare Chriſtus eſt paruulus circunci-
ſus, et adultus baptizatus? Quorſum hoc diſcrimen?
An non hic diſcernuntur jegis et euangelii tempora?
De veteri fœdere dixit Abrahæ Deus, Erit fœdus meum
in carne veſtra. Deinde nobis per prophetam ait, Erit
fœdus meum in ſpiritu veſtro. Olim in carnali foœ-
Q. 5. dere

618 EDISTO L. A E.

dere paruuli carnis cenſebantur fili. Nunc illi ſoli
ſunt filii, qui per fidem fiunt filii Dei. Cum fœdus
illud ab inferno non liberaret, et mundana tribueret,
ad id admittebantur infantes, vt ſub Dei protectione
viuerent. Carnalis illa filiatio olim figurabat ſubli-
miorem aliam, quam attulit Chriſtus. Quod in par-
uulis carnis olim gerebatur, ſfigurabat ſublimiora alia
in paruulis ſpiritus per Chriſtum futura. Expedita
iam eſt reſponſio ad id, quod de carnali ſemine Ab-
rahæ tu citas. Vice carnalis eſt nobis ſpirituale ſe-
men. Semen Abrahæ Chriſtus eſt, et ii, qui ei cre-
dunt. Quod dictum illud Abrahæ, non ad filios car-
nis, ſed ad filios ſpiritus, debeat hodie referri, ma-
nifeſte docet Paulus, dicens, non filios carnis, ſed
eos, qui ex fide ſunt, eſſe filios Abrahæ, et ſemen A-
brahæ, Galat. 3. Rom. 4. et 9. Aperte ibi docet, Abra-
hamum eſſe patrem credentium, non aliorum: et filios
carnis non eſſe filhios Abrahæ, ſed flilios ſpiritus per fi-
dem. Eos ſolos eſſe filios promiſſionis, docet, cum
ad eos ſolos extendatur hodie promiſſio ſpiritualiter
intellecta. De Ezechielis dicto, ſimiliter dicendum,
fuiſſe tunc filios carnis. Deus dicebat, eos naſci ſibi
filios, quia erant ſub ipfſius paterna protectione, et
quia futuri erant Deo ſacri, vmbra futurorum. Veri
enim fllii Deo naſcuntur in baptiſmo, natiuitate ſuper-
na. Ex radice ſancta eos ais naſci ſanctos, cum vere
naſcantur filii iræ, vt ipſe fateris. Quallscunque ſit præ-
deſtinatio, filii iræ naſcuntur cum Paulo, et ſides poſtea
eos vere facit filios Dei. Comparatione ad filios Eth-
nicorum facta, dicebantur ipſi potius naſci ſancti, id eſt,
Deo magis præparati, ad verbum eius ſuſcipiendum. San-
ctificare enim, ſi Hebraice noſtri, idem eſt, quod Deo præ-
parare. Ex matrimonii ſanctificatione dicuntur Paulo na-
ſci filii ſancti, id eſt, non ſpurii, non immundi. 1. Cor. 7.
Immundities dicitur in ſpuriis, et filiis ethnicorum, præ-
paratio et pronitas ad immundos et obſcœnos paren-
tum mores. In contrariis autem ſanctificatio, ad ſa-
cram

crat
naſa
guin
loan
et t
fi,
tris
ben⸗
Alie
net
acee
ſtur
leſt
re!
tua
ren
ſte
les
Dei
bene
tis

fint

ſime
cen
ne
tſſe
eume
dun

ill d
1 fecdns
ibere
teckione
1t fubl.
in pe⸗
iora di
Lxpetin
line A.
tuale le⸗
i ei ee⸗
lios en⸗
tti, M
nis,
ſemnenk
et Ahr-
et lis
s dert⸗
et, en
ritualte
cendun,
Nleii
iole, 6
m. ſe
te ſine⸗
lm ren
eſitpre⸗
Epoſe
os l
un n
heonte.
lor.
0⸗
, Ur.
buen
CI

-

.

E

EPISTO L A E. 619

cram viam maior præparatio. Nihilominus filii iræ
naſcuntur omnes. Longiſſime diſtat generatio ex ſan-
guinibus, aut ex carne, a generatione, quæ eſt ex Deo.
Ioan. I. Sanctos vocat Paulus infantes non baptizatos,
et tu inde baptizatos infers? Conſtat ibi non baptiza-
ri, cum præſertim efſet tunc infans in poteſtate pa-
tris ethnici. Quod in pii parentes gratiam filio Deus
benefaciat, aliquando non recipitur, vt Ezech. 14.
Aliquando in precibus impetratur. Proinde in oratio-
ne tua, ſi locos illos veteris teſtamenti paruulis carnis
accommodare lubet, quando eis manus imponis, Chri-
ſtum imitando, ita pro eis orabis, O Deus, pater cæ-
leſtis, qui olim dixiſti, te Abrahæ et filiorum eius fo-
re Deum, et Iſraëlitarum filios tibi naſci filios, eos in
tuam protectionem ſuſcipiens, vt tibi deinceps ſerui-
rent verbo, tuo credentes: protege nunc, et in cæle-
ſte regnum tuum infantes hos tibi ſerua, vt tibi fide-
les ſeruiant in regno tuo. O Ieſu Clementiſſime, fili
Dei, qui tanto amoris indicio paruulos in vInas tuas
benedicens affumpfiſti, benedic nunc, et manu virtu-
tis tuæ paruulos hos dirige, vt fide cæleſti tua poſ-
ſint cæleſtis regni tui fieri vere participes. O mitiſ-
ſime Ieſu, fllii Dei, qui ab vtero fuiſti ſemper imo-
centiſſimus, da nobis infantium horum ſimplicitate ſi-
ne dolo verſari, vt regnum cælorum, quod talium

eſſe dixiſti, gratia tua nobis tale ſemper ſeruetur, in

eumque hi facti paruuli ſpiritus, tua immenſa pietate
aſſumantur. Amen.

EPISTOLA DECIMA
SEPIIMA.

. MlIraris tu, quod ego nullam corpori Chriſti ad-
hibeam certi loci circunſcriptionem in parte qua-
piam cæli. Indeque a pari, quaſi inconueniens
deducis „ nobis nullum fore locum poſt fina-
lem reſurrectionem. Sed reſponſio facilis eſt.
Neque nos erimus pares Chriſto, neque in
nobis

620 E D I-S T O L A E.

nobis erit aliqua loci circunſcriptio. Simul ceſſabumt
Iocus et tempus. Ea tunc erunt, quæ nec oculus
vidit, nec auris audiuit, nec in cor hominis tale quid
aſcendit. Ceſſabunt locus, tempus et motus, cælo
et terra difſolutis. In firmamenti expanſione conſiſtit
locus, et hoc ceſſabit. De Chriſto autem id ſublimi
mente cogites, oportet. Sicut variæ huius temporis
partes ſunt Chriſto nunc æque præſentes, ita et va-

riæ huius globi partes. Nulla earum ipſfſe circunfcri-
bitur, nec vno, vel pluribus locis concluſus contine-

tur. Sola idea diuina nos poſt reſurrectionem conti-
nebimur. Sola principe idea diuina ipſe princeps
continetur, et per eam eſt, vbique vult, ſine locali
moôtu. Extra omne quantitatis corpus eſt ſpirituale
corpus, in nouo cælo. Non eſt Chriſtus in aliqua
horum cælorum parte, ſed in tertio cælo: vbi omnia
implet, eſt omnia in omnibus, et intra nos eſt. Chri-
ſtus eſt ſupra locum, eſt ſupra tempus. Si locum di-
cere lubet, locus eius eſt Deus. Non eſt moles carnis
eius, vt a&r hic, in orbem diffuſa: ſed eſt ipſe homo
ita in Deo, vt in cordibus iſtorum, et illorum, in qui-
bus vult, ſimul ſit ſola ſui exhibitione, ſine ſaltu ali-
quo. Simul eſt in me, et te, et illo, ſicut vox eadem
in multorum auribus, cum eadem idea. In ea gloria
erat olim verbum, et in ea eſt nunc homo. Ioan. 17.
Niſi hoc Chriſto dediſſet Deus: aliquid eius gloriæ
deeffſet. Donare enim alicui potuit Deus hanc ſuper-
excellentem gloriam: ergo et Chriſto dedit. Conſe-
quentiam hanc menti tuæ commenda, ſi gloriæ Chriſti
ſis vere ſtudioſus. Obiicies tu, hic non agi de eo, quod
Deus potuit, ſed de eo, quod Deus voluit. Et portuit,
et voluit Deus, dare Chriſto totam ſuam plenitudinem,
immenſam omnem gloriam ſupercæleſtem, ſupra omne,
quod tu excogitare potes. Fateris tu, ſupra omnem
mundi conditionem euectum eſſe Chriſti corpus: quare
igitur ad mundi conditionem eum nunc reducis?

Epi-

Vimi:
ſepult
ſepule
Dos,
monu
Pulen
Uyſte
Chrun
gloc
io.
Gere
lLuen
in
fern
tinen
dus
ſol
In P
cum
it 0
ile
Cidit
le f
Ante
ni
dann
teſt

e Oellis

täle ild
18, C

coplicit
füblini
temporis⸗
tn et r.
icunlet.
cOntine-
en cont⸗
Prineens
ſne loenl
Hininae
in Miue
bi onti
ſt. Ct:
locun d⸗
les calns
le honn
, in ⸗
ſiltu
64 Cet
lonmn. 1).
15 Note
ne ſye⸗
Cole
1eC

ſ

⸗ 4
eO,

, . arn.

tucinenn
10 Olne,

RLDILSTOL A E. 621

EPISTOLA DECIMA
OCTDAVA.
INfernum nunc eſſe, Chriſtum eo deſcendiſſe, ſan-
Gtosque ſecum eduxiſſe, vos vt fabulam luditis: cum
tamen illuſtretur maxime redemptio Chriſti ex cognita
eius de inferno victoria. Inferni locum dialogo primo
oſtendi, eſſe vt ſepulchrum, aut ſepulchro ſigniſcari,
quidquid ſubterraneum eſt. Apparet hoc ex gigan-
tum, Sodomitarum et aliorum ſepulturis. Ex iis, qui
viui ad infernum deſcenderunt. Ex diuite in inferno
ſepulto, et ex colloquiis, quæ inter mortuos in ipfis
ſepulchris leguntur. Efa. I 4. Ezech. 32. et Sqpi. 5.
Eos, qui in inferno ſunt, ait Chriſtus, eſſe omnes in
monumentis. Ioan. 8g. Hebraica vox 5ie ſeol, ſe-
pulchrum et infernum ſimul fignificat. Non caret
myſterio ea ſignificatio coniuncta, eo quod ad ſepul-
chrum et ad infernum ſimul quis tenderet: eo item
quod ſepultorum eſſet aliqua in inferis communica-
tio. VItra communem ſepulchri rationem, aliquid ad-
dere infernum, docent euangelicæ literæ, Chriſtus
Lucſæ 16. Petrus in actis, et in epiſtolis, Ioannes

in Apocalypſi, et Paulus quoque, vbi mortis et in-

ferni deſtructionem tractat. Infernus et perditio con-
tinent plura, et magis abdita, quam fint in viſceri-
bus hominum. Prouer. 15. et Iob. 26. Ergo non ſunt
ſola ſepulchra cadauerum, ſed ſunt ibi arcana judicia.
In profundis inferni, ait Salomon, eſſe ſcortatores
cum gigantibus. Prouer. 2. et 9. Res magna eſt, quod

ait Chriſtus apoc. I. ſe habere claues inferni, quem

ipſe iam aperuerat, et clauſerat. Hinc portas inferni
dixit non præualituras eccleſiæ, a ſe in regeneratio-
ne fundandæ. Matth. 16. Maxima res ibi ſtatuitur.
Antea enim præualebant inferorum portæ ſanctis o-

mnibus. Ex oOriginali item corruptione conſtat, A-

damum eſſe factum ſeruum peccati, ſerpenti ſui po-
teſtatem feciſſe, animaque et corpore illi obno-
Xium.

62 EPDIS TOL A E.

Xxium. Vbi ergo erit anima poſt mortem, quæ tali prin-

cipi ſubdita erat? Nonne clauſus illi erat paradiſus?

In poteſtatem magni tyranni traditus eſt totus homo,

quis eum liberabit? Nemo vnquam, niſi Chriſtus. O-

pera diaboli fuerunt peccatum, mors, et infernus, per

Chriſtum omnia deſtructa in credentibus, in aliis ad-

huc remanentia. Ex veteribus ſcripturis aperte colli-
gitur, infernum nunc eſſe pœnam eius, horrorem et
caliginem Iob. 10. 17. 24. 26. Eſa. S. I4. 38. et 10-
cis aliis iam citatis. Poteſtatem quoque ipfi inferno
eſſe docet Dauid pfſal. 48. 85. et plerisque aliis. Pœ-
nam inferni iam præſentem, in Gigantibus et Sodomi-
tis docent Petrus, et Iudas. Hæc ſola ratio infernum
te fateri coget, quod ſemper dicebantur eo deſcende-
re, et animæ ipſæ inde aſcendere, vt ait Samuel, et
paſſim alii prophetæ. Quando ait Iacob, Deſcendam
ad filium meum in infernum, non intelligit deſcenſum
ad locum cadaueris, ſed ad locum animæ, cum crede-
ret, cadauer eſſe a beſtiis laceratum. Ad infernum hunc
deſcendiſſe Chriſtum, vltra commune apoſtolorum ſym-
bolum, docent Petrus et Paulus. Docent presbyteri, I-
tenæi præceptores, apoſtolorum diſcipuli, vt ipſe citat
lib. 4. cap. 39. 45. 50. et 86. Docet Ignatius ad Tral-
lianos, Polycarpus ad Philippenſes, et reliqui veteres.
Verba Ignatii, quod ad infernum deſcenderit Chriſtus
ſolus, carcerem ruperit, et multitudinem magnam inde
ſecum ad patrem extulerit, citat Euſebius in fine libri
primi eccleſ. hiſt. vt vel hinc conſtet, Ignatium ita
docuiſſe. Id apertius docet Nicodemus, ac etiam Si-
byllæ. Id ipſum docent prophet?. Nam Chri-

ſtus in ſanguine teſtamenti ſui eduxit vinctos de lacu,

in quo non erat aqua. Ipſe ſoluit carceris ſatanæ vin-
cula, et dixit ligatis, vt exirent. Zacha. 9. Eſa. 42. et
49. Qualiter ſuſtulit Chriſtus iram Dei, patri nos re-
conciliauit, et in cælum affumpfit, ſi nos, vt antea, in
inferno reliquit? An non ipſe primus aperuit nobis

viam intrandi in ſancta, in cælum ipſum? Non diſ-
ſol-

ſolu
tigit
ligat
niſi
füpr
genn
inken
Om
ſurg
cele
ſtis
ltO
de
fur
cur
ane

ſtin
mno
e
e⸗
ſel
tual
ete

ligi

talipni⸗
wadiſis!
1s hom,
ſſtus 0.
nns, ſet
Alis 1.
tte coli.
roren e
g. et lo⸗
l inkermn
lis./Ne
Soconn
infernun
lelcence⸗
muel, e
eſcendenn
eſcenlin
n clelk⸗
un hure
rumn ſin.⸗
teri, .
ſe eit
A Ti.
veteles⸗
Chrittus
umn int⸗
fne⸗ ſi
Ninn in
tinn

ge lNaxN

ne Ni
1,49.
Hs le.
ntes,
t gobis
n

E PISTO L A E. 623

ſoluiſſet Chriſtus opera diaboli, ſi infernum non at-

tigiſſet. Atque ita nec patres liberaſſet, nec fortem
ligaſſet, vt ipſemet ait. Non impleuiſſet ipſe omnia,
niſi deſcendiſſet ad ima, iterum ab imis aſcendens ad
ſfuprema, vt ait Paulus. Ob quam cauſam inferi ei
genu flectunt, et eum laudant, cognita eius apud
inferos prædicatione cum tanta gloria et potentia.
Omnis, qui credit, ipſum eſſe filium Dei, in ipſo re-
ſurgente regenitus, ab hoc inferno immunis erit, ad
cæleſtia iam translatus. Hæc eſt propria vis cæle-
ſtis regenerationis, contra priorem ex originali pec-
cato infernalem generationem. Reſurgens Chriſtus
de inferno victor, regenitos ſuos per potentiam re-
ſurrectionis ab inferno vere ſeruat, in cæleſtibus ſe-
cum regnantes. In quibus tu vtinam nobiscum re-
gnes. Amen.

EPISTOLA DECIMA
NONA.

WVoniam tu inter Ethnicum, Iudæum, et Chri-
ſtianum, non bene diſcernis, ego de hac re paucis te
monebo. Alia ſuipſius cognitio data eſt Ethnico, ſi-
ne lege viuenti, et vix peccatum ſcienti. Alia Iu-
dæo ſeruo carnali, qui peccatum bene ſciens, ab eo
ſe liberare non poterat. Alia Chriſtiano filio ſpiri-
tuali peccatum melius ſcienti, per Chriſtum liberato,
et cæleſtia poſſidenti. Triplex quoque his ineſt Dei
cognitio et religio. Gentium aliqua cognitio et re-

ligio fuit, ex naturali inſtinctu, ſeu innato Dei hali-

tu, et a creaturis ad Dei ſapientiam ſumpto argu-

mento. Eorundem fuit certior de Deo et ſapien-

tia eius traditio per filios Noë diſſeminata. Sa-
pientium ipſam Dei ſapientes homines tunc confeſſ
ſunt, nec cælauerunt a patribus ſuis acceptam.
Iob. I5. et 32. Iudæorum cognitio et religio fuit
ex Gra-

62 4 E PISTO L AE.

ex oraculo Dei ſub velamine quodam prodito, Chriſtia-

norum vero, ex Ieſu Chriſti reuelatione, Deum patrem

lucide reuelantis. Solis Chriſtianis, data eſt per Chri-
ſtum cæleſtis régeneratio, qualis antea non fuit. Re-
generari in Deum homines, docent Trismegiſtus et Pla-

to, quali quali diuinorum cognitione: apud Iudæos
quoque aliqua erat ſemper in melius nouatio: non ta-
men per ſublimen hanc ex aqua et ſpiritu ſancto rege-
nerationem, ac cæleſtis regni poſſeſſionem. Vmbra ibi

fuit huius veritatis, cum nondum eſſet reſuſcitatus Chri-

ſtus. In inferno illi omnes detinebantur, at non omnes
iudicio finali damnabantur. Duo diſcernit Paulus, quæ
ad finalem damnationem facient. Non nouiſſe Deum,
non obediſſe euangelio, 2. Theſſ. I. Fuit aliqua cogni-
tio Dei, vbi non erat euangelium, quale nunc eſt. Ob-
licies tu, eandem eſſe omnium ſaluandorum fidem, nec
ſaluari quem ſine fide Chriſti, qui eſt vnicus omnium
ſaluator. Ad hoc dicimus, Chriſtum ſaluare pios o-
mnes, ſed nos regenitos maxime. Dicimus inſuper, in
Iudæis fuiſſe vmbram ſidei Chriſti. Ille eis de nube
loquutus, cui credebant, Chriſtum præfigurabat. At-
que ita eſt fides eadem, ſicut figura eſt idem cum figu-
rato. Simili ratione inter gentes, erat aliqua cognitio
ſapientiæ Dei, fides diuinitatis, vmbra quædam Chri-
ſti. Quicquid vnquam de Deo cognitum aut viſum
eſt, id erat Ieſus Chriſtus, filius Dei. Quicunque filius
Adam ſaluatus vnquam eſt, per paſſionem Chriſti ſal-
uatus eſt, per eamque ab inferno liberatus. Paſſio-

nem, inquam, Chriſti, aut iam exhibitam, aut ad id a

Deo præuiſam. Iudæum facimus Gentili præſtantiorem,
quia habuit oracula Dei, quibus credens, potuit plus
alio Proſicere. Rom. 3. et pfal. 147. Iudæis primo

—

offertur a Chriſto euangelium, quaſi naturalibus hæ-
redibus fidei Abrahæ. Ex radice ſancta eos præ

gentibus vocat Paulos ſanctos, id eſt præparatos ma-
gis Deo. Quaihuis ſint excæcati, adhuc hodie erga

proge-

Pr

Pau

ille,
ſübe
c
cree
ne.
eos
tion
d
Ous
eſte
ſpir
Nab
ickh
Dau
gur
14
Exor
benen
Dellit
et l.
ſi,
ter
quocd
Culit⸗
batus
Gab,
eſt,
4poſt
50.
flüis
nis,
eſil
Alu
No

Chrikke.
n pütten
er Cli.
it. M.
3 et .
A ludens
Non r.
co rere⸗
vnbrn ii
tus Chi-
On omn
lus, e
ſe Deun,
n conn.
ek. 0.
idem, der
6 Otmniun
e pios .
nloper, ¹
de und

bat. 4r.

culn fa⸗

lun C-
zut Vin

ge Un
Mriei
Did.
ad in
Antioten,
htuit piu
es hinn
lbus le.

eos O7

4405 M⸗
Gie e

rlk

KPISTOLAE, 825

progeniem illam durat aliqua dilectio Dei, vt innuit
Paulus Rom. 1II. Non ſine myſterio ſeruatur adhuc gens
illa, cum ſcripturis ſacris incorruptis. Myſterium hic
ſubeſſe, docet Paulus, quod ſit Ifraëél totus ad Deum
conuertendus. Vtcunque nunc excuſantur, ſi non
credunt peruerſæ Antichriſti et trinitariorum doctri-

næ. Ita de incredulitatis peccato excuſat Chriſtus

eos, quibus non eſt ipſe loquutus. Ioan. I5. Eadem ra-
tione excuſantur aliquo modo in lege naturæ, qui
ad regnum Chriſti non peruenerunt, ſicut nec Iudæi.

Quanquam nec Iudæi, nec gentes in regnum hoc cæ-

leſte nunc ingrediantur, regenerationem ex aqua et
ſpiritu ſancto non aſſequuti: non tamen propterea
ad gehennam ignis in finali reſurrectione omnes dam-
nabuntur. Nec Eſau ita damnabitur Paulo, quia
dictum eſt, Eſau odio habui. Rom. 9. Agit ibi
Paulus de vocatione euangelica, in Iacob minore fi-
gurata, quæ eſt res mere gratuita. De futura æter-
na damnatione nihil diiudicat Paulus, nec poteſt.
Exoſus dicitur Eſau primogenitus, quia a primaria
benedictione, a primogenitura, ſeu regia dignitate,
pellitur, minore præelecto. Ita ſunt Ruben, Simeon
et Leui, maledicti, exoſi, et a primogenitura exclu-
ſi, non damnati. Exoſus eſt iſte, ſicut dicitur pa-
ter odiſſe filium, quem minus alio diligit. Exoſi
quodammodo fuerunt Moſes, et Aaron, ob incre-
dulitatem excluſi, Num. 20. non damnati. Repro-
batus eſt Eſau, ſicut reprobati ſunt Eliab, et Abina-
dab, fratres maiores Dauidis, I. Sam. 16. Reprobatus
eſt, ſicut Eli et Abiatar ſacerdotes, quos damnari negat
apoſtolica doctrina, vt citat Irenæus, lib. 4. cap. 45. et
50. Sua ſeorſim fuit ipſi Eſau benedictio, et Iſmaéëli, et
filiis Loth, et Iaphet, exemplo gentium, inter quas o-
mnis, qui timet Deum, et operatur iuſtitiam, is acceptus
eſt illi. Verum eſt Chriſti dictum, Niſi veniſſem et lo-
quutus eis fuiſſem, peccatum non haberent. Peccatum hoc
non imputat Chriſtus, niſi quatenus eſt ipſe loquutus.
R. Vaxric

626 E P ISTO& L AK.

Varie autem eſt gentibus loquutus. Omnibus gentibus Chrit
eſt ab initio data hæc ſapientiæ regula: Timor do- nec
mini eſt ſapientia, et recedere a malo intelligentia. onat
Ita regulam omnibus datam citat Iob: cap. 28. Non cleme
ſolum ex innato halitu diuino gentibus omnibus inter:. Lern
nam viam iuſtitiæ, ſed et externum fœdus, et ſacri-
ficia ſibi grata, oſtendit ſapientia diuina, Chriſtus ipſe.
. Sacrificia legimus in Abel, Noë, Iob, et plerisque a- D
liis. Ietro ſacerdos Madian, ſapientior viſis eſt Moſe, D
credens Deo. Exo. 18. Iuſtus dicitur Abimelech, rex ellon
Gerar, Geneſ. 20. qui tamen nec promiſſiones, nec le- Mttem
gem ſciebat. Pontificem ad ſacrificandum gentes ha: (Ad t
buerunt Melchizedech. Foœdus omnium fuit arcus cæ- cüngre
leſtis, vt eum videntes, Dei recordarentur, Deum cæli ſet,
et terræ poſſeſſorem cum Melchizedech crederent, di- Uins en
uina eius protectione ſeruandi. Opera item gentibus 1t cklel
prodeſſe poterant, vt Cornelio: atque ita erat inrner mel,
gentes ſacrificium Deo gratum, et oblatio munda. Ma- nent
lach. I. et Ionæ I. Si Nabuchodonozor, ethnicus ido- ſin eej
lorum cultor, poterat eleemoſynis peccata aliquo mo- liocten
do redimere, quare gentibus non proderunt eleemofſy- (leli
næ? Annon Belſazar nepos eius appenſus eſt in ſtate-⸗ nen
ra? Bona eius opera minoris erant ponderis, quam k
mala. Erant igitur aliqua bona opera, et ſuum in ſta- eccheli
tera pondus habebant. At Chriſti vocatio eſt peculiare Alhbern
donum, in electo lacob figurata, adhibitis ei Dei ora- Ullu
culis, et de futuro Chriſto viſionibus. Vnde merito (ogmit
præfertur ipſi Eſau. Omnibus inſitum eſt velle boruum ihumi
in genere: ſed velle Chriſtum, eſt peculiare donum. lur
Chriſtum vidit, et deſiderauit Iacob, non Eſau. Et dteit
hoc eſt donum maximum. Quo dono qui priuantur, D
ſiue Iudæi, ſiue gentes, dicuntur omnes exoſi cDum— lener
Adam, et perire cum Adam, in mortem et infernum. ieg
Attamen omnes reſurgent, plerique vitam habituri. EEx leront
inferis reſurgent pufilli, et man, in propria facta iu- i
- dicium accepturi, apoc. 20. Ex infêris reſurgent, futu- ne

rum iudicium formidantes. At nos iam reſurreximus cum di ven

Chri-

Lention
imor 0

Aligentan.

29. N

bus intel.

et ſioi⸗
iſtus iot
erisguet
elt Mot,
elech, 1er
es gecl⸗
gentes hr
Nels e.
Deumcrl
Lerent, i⸗
n gentdi
erat inn
Hundr N
riemsii⸗
Niquon
ejeenoif
eſt in kin
is, (.
um ink

Kpeclin

ei Dei
ee Teit
le ban
re unn
Lin.
Priumn
evol en
tinſni⸗
biun.
S

gent, n
„0 4
ginnpc

EF PISTOL A K. 627

Chriſto ad cæleſtia,. Non ex inferis nos reſurgemus
nec futurum iudicium formidabimus, æterna vita iam
donati. Ad quam nos omnes o vtinam inducat
clementiſſimus dominus noſter Ieſus Chriſtus, filius Dei,
æternæ huius vitæ nobis author et conſummator. Amen.

EPISTOLA VICESIMA.

DE eccleſiæ poteſtate controuerſiam facis, an ſit
eius, vel ſcripturæ, authoritas maior in dogmatum diſ-
cuſſione? Et an perpetuo duret eccleſia? Eccleſiam
autem accipi oportet, non vt ſpectatur ab hominibus,

ſed vt agnoſcitur a Chriſto, qui medius eſt inter ſuos

congregatos. Quæſtio non eſt difficilis, ſi primo con-
ſtet, vbi ſit eccleſia Chriſti vera, lauacro mundata.
Eius enim poteſtas, quamuis occultetur, maxima eſt,
et cæleſtis ſupra omnes mundi poteſtates, adeo, vt
angeli, et dæmones ei pareant, ſicut vxori dilectæ
parent omnes miniſtri. In eccleſia Chriſti ſemper
ſunt cæleſtes ſpiritus, et Chriſtus ipſe, Heb. 12. Vna
ibi oſtenditur eſſe omnium ecclefia, vno ſpiritu vnita.

Celeſtis huius eccleſiæ Chriſtianos eſſe nunc filios, ve-

reque participes, docet ibi Paulus, et ad Gala. 4. Ve-
re ad nos adtulit Chriſtus cæleſte regnum, et cæleſtem

eccleſiam. Inter hanc igitur eccleſiam, a ſpiritu ſancto

gubernatam, et ſcripturam, a ſpiritu ſanéto dictatam,
nullum poteſt eſſe diſſidium: imo par eſt authoritas in
dogmatum diſcuſſione. Illud verum eſt, quod ſine ſcri-
pturis ſtare poteſt eccleſia Chriſti vera: et erat eccle-
ſia Chriſti, antequam apoſtoli ſcriberent. Eccleſiæ pro-
phetia, interpretatio, et vox viua præfertur ſeripturæ
mortuæ, et eccleſia iudicat, quæ ſcripta ſint ſacra,
ſicut eccleſia iudicat de ſpiritibus, an ex Deo ſint. Sed
vbi eſt nunc eccleſia hæc? In cæleſtibus ſpiritibus, et
beatorum animis aſſumptis, eſt ſemper Chriſti eccle-
ſia, dicto cap. Heb. 12. a terris autem fugata eſt ad
annos mille ducentos ſexaginta, apoc. 12. Eccleſia
ibi vere oſtenditur mulier illa, ſole Chriſto et
R. 2. ſtellis

62 8 EPIS T C L A E.

ſtellis duodecim ornata. Quæ olim varie cruciaba-
tur, vt pareret Chriſtum: quia multis modis paſſa eſt
eccleſia, vt nomen Chriſti propagaret, et in creden-

tium cordibus Chriſtum vere generaret. Peperit er-

go nunc eccleſia Chriſtum, qui vrgente per Antichri-
ſtum dracone, raptus eſt, et eccleſia fugata in locum,
ab hominibus incultum, ad annos 1260. Ibi in cæle-
ſtibus ſpiritibus fouet Chriſtus eccleſiam, quæ ſua cæ-
leſti gloria non eſt ſpoliata, quin ſole et ſtellis ſemper
ornetur. Perpetuo ergo durat et regnat eccleſia Chri-
ſti, ſicut perpetuum eſt regnum Chriſti, quamuis du-
rante regno Antichriſti diſceſſerit. Diſceſſionem ec-
cleſiæ ibi docet Ioannes. Diſceſſionem eius, ſeu defe-
ctionem vocat Paulus, ſedente Antichriſto, et tu ipſe

ita defectionem interpretaris. Vere fuit in terris defe-

Gio, ſeu a terris diſceſſio: vt multi prophetæ deſola-
tionem hanc et vacuitatem terræ prædixerunt. Quan-
quam igitur fuerit in terris defectio, fuit tamen ſem-
per cæleſtis eccleſia, vera Chriſti ſponſa, et aliquan-
do ea in nobis erat, ſicut et fuit ſuper terram. Viſibi⸗
lis erit eccleſia, quæ nunc eſt inuiſibilis, et nos ipſi
cum illis erimus eccleſia, congregatio Chriſti. In
huius eccleſiæ reſtitutione ego iugiter laboro, et ob
id tu mihi ſuccenſes, quod pugneæ illi Michaelis me
immiſceam, et pios omnes miſceri deſiderem. Sed lo-
cum illum diligenter expende, et videbis, homines

fore, qui ibi pugnabunt, animas ſuas morti exponen-

do, in ſanguine et teſtimonio leſu Chriſti, vt aperte
docet ibi Ioannes. Angelos vero dici, obuium eſt in
ſcripturis. Eo magis, quia in ipſo cælo pugnant an-
geli boni contra draconem, et alios angelos Papatus-
An non credis, Papatui ſuos præeſſe angelos? Ergo
deſtrui non poteſt ſine angelorum pugna. Creleſtis

item regeneratio facit nos angelis pares, in cæleſti-

bus pugnantes contra ſpirituales nequitias. An non
vides, ibi agi de reſtitutione eccleſiæ fugatæ? An
non de re futura eſt ibi viſio, vt ipſemet Ioannes te-
. ſtatur?

ſtati
ann,
et ſ
ſator
grell
Anne
ergo
Reus
eito
ge he
Teri
Ae

ruclab⸗
Pela c
creden⸗

perit e.

Antichri⸗
n locun,
in cel⸗
e ſun
ls ſenpe
leſa Cn.
Amuis e
onen e⸗
ſen eſ⸗
et i
ertis Ee⸗

ete Cell⸗

t. (ur⸗

tunet HH

et linu⸗
et n
niſti.

oto, el 0

EP ISTO L A E. 629

ſtatur? Rem futuram aperte docet Daniel, in numero
annorum, et reliquis ſignis, cum Ioanne conueniens,
et ſanctos altiſſimos pugnaturos dicens. Quis ibi accu-

ſator ille, qui ob legum et præceptorum ſuorum trans-

greſſionem nos ante accuſabat? Ante pugnam, ait Io-
annes, eſſe accuſationem illam et orbis ſeductionem:
ergo futura eſt pugna, et tempus prope eſt, vt ait.
Reuelationem illam totam eſſe ait de iis, quæ erant
cito futura. Qui fſunt illi, qui victoriam reportabunt
de beſtia, qui non accipient characterem eius? Innu-
mera alia ſunt ſigna, ex quibus ego ſexaginta collegi,

quæ iam ad te miſi.

EPISTOLA VICESIMA
PRIMA.

QVI fidei eſſentiam non habent perſpectam, hinc

et inde eam ficte componunt, et falſum de ipſa paſ-
ſim imaginantur. Ignorant, vt video, quæ res in ſe
ſit fides ipſa: quando viua dicatur, quando mortua,
et quomodo moriatur. Ignorant pariter, quando dica-
tur peccatum ad mortem, quando non. Ego vero, vt
omnia paucis exponam, fidem accipio, vt erat in Pe-

tro, quando credidit, Ieſum eſſe Chriſtum, filium Dei

viui. Aliam fidem ſum nunquam admiſſurus. Simplex
aſſenſus eſt fides hæc, actus quidam animi, quo cum

fiducia credimus. Eſt ne fſides hæc viua? Eſt viua, et
vita animæ, ſi ſpiritum includas. Vita ipſa fidei eſt

ſpiritus viuificans. Ipſe viuificat fidem, quam intendi

et augeri diximus, ſicut et ſpiritus ipſe ſuos in nobis
habet gradus. Vita animæ dicitur hæc fides Chriſti,
quia per eam datur ſpiritus, qui animam viuificat. Oc-
cupationes hic incidunt variæ, et quaſi contrariæ.
Hic fidei naturam a Chriſto æſtimat, quia quod Deus
nobis per Chriſtum offert, fide accipimus: et ſic
translatione quadam omnia fidei adſcribit. Iſte vero
ſoli grati? omnia fert accepta, non naturæ fidei.
R. 3. IIIe

630 ELPISTOL AE.

Ille alius gratia et fide nos ait iuſtitiam et regnum ac-

cipere, ſed per bona opera vltro progredi, et iuſtitiam
augere. Quartus, quia ſpiritus regenerationis viuificans,

per baptiſmum datur, omnia baptiſmo tribuit, etiam
ipſam fidei vitam. Quæ omnia vera ſunt, ſi logoma-
chiam tollas. De fide ita dicendum. Fauore Chriſti
gratis datur, augetur et accepta ſemper habetur hæc
ipſius fides, et ei gratis aceedit ſpiritus viuificans, ipſe-
que Chriſtus totus. Actus ille fidei ſeorſim conſidera-

tus, non ex natura ſua iuſtificat, nec ex ſe ſolo eſt ita

operoſus, ſed ex gratia et ſpiritu Chriſti. Ipſe Chri-
ſtus, qui credere dat, ex ſua gratia illa actum accep-
tum habet, ſpiritu ſuo ſancto illum mirifice exornat,

ac cæleſtia plurima gratis donat, quæ per alium actum

donare potuiſſet. Non proprie ergo dicitur charitas
eſſe fructus fidei, ſed fructus ſpiritus, vt docet Pau-
lus: ſicut fides ipſa eſt fructus ſpiritus. Spiritus
actione per exercitationem quandam nos charitate, et
operibus proficimus: a quibus ea fides efficaciam ac-
cipit. Fides per charitatem eſt efficax, efficaciam dans,
et accipiens: id quod alibi inter actus et habitus vi-
demus, vt mutuo ſe roborent. Fidem ab aliis ſümers
vim aliquam, vel hinc manifeſte colligitur: quia ſi ab
eis ceſſemus, moritur fides. Niſi charitate et operibus
veſtitam fidem ſeruemus, nudata moritur. Sicut ex
actibus roboratur habitus, ſicut exercitationibus robo-
ratur corpus, et lectionibus roboratur intellectus, ita
et bonis operibus roboratur fides. Sicut ieiunio et o-
ratione viuificatur magis ſpiritus, ita et viuificatur
magis ſides. Niſi iugiter negociemur, igni oleum et
fomentum addamus, euaneſcit ſpiritus, qui eſt ipſa fi-
dei vita. Sicut ignis hic elementaris nobiscum non
manet, niſi pabulo foueatur, et pabulo crefſcit, ita
et ignis ſpiritus Dei. Adde, quod cæna domini di-
eitur etiam fomentum fidei, fomentum interni ho-
minis, qui ſine quotidiano cibo, contabeſcit.
Baptiſmus vero regenerans „ dicitur vita fidei
ſeu in

—

elle
ſidei

ſend
co

egnun.
et inſtiün
Vibiſieng
wit, etin

ſi logont.

Ore Cluli
betur he
lcns, i⸗
conſiderr
ſolo ek n
lple Cn.
Mutn aeee⸗
ce eiotnn,
lium a
kur chorkr
Cocet bi⸗
. Gyirm
haritite,4
Bcacium

Pubitns .
lis fünen
quit 19
et Opelh⸗
Felt 4
bus
leltus, 1
iunio er
iuifen
oleum
Atiſt
gcunn M
elet,
lonin 6

einm Nnhe

EPDISTOLAK. 631

ſEeu inſtrumentum, quo vita confertur, per viuifican-
tem regenerationis ſpiritum. Fides itaque diffinitur,
elſe fiducia tanto perfectior, quanto auctior, quanto
ſabilior, vt indicat vox pp& heemin, vnde no-
men accipit fides. De ea ita loquitur Iehoſaphat. 2.
para. 20. ſtabilis ſitis in Deo veſtro et ſtabiliemini.
Et Eſa. 7. Si ſtabiles fide non eſtis, nec vos quidem
ſtabiliemini. Magnam fidem vocat Chriſtus, et modicam
ſidem, vbi eſt hæſitatio. Hinc vere cognoſces, qua-
liter in nobis moritur fides, et qualiter nes ad mor-
tem peccamus. Non ex quouis lapſu a nobis tolh-
tur ſpiritus ſidei, ſed per inertiam noſtram eſt paf-

ſim ſepultus, et carnis fluctibus fere ſubmerſus. Car-

nis illecebra, niſi ſedulo caueamus, quaſi inſidians

torpedo, ſenſum ſpiritus nobis hebetat, nosque totos
inebriat. Tunc nos tentationibus grauibus paſſim ſuc-

cumbimus, ſed non ad mortem: niſi quando, iuſto
Dei iudicio, datur nobis tam reproba mens, vt in
contrariam Chriſto ethnicam infidelitatem decidamus,
per inſignem apoſtaſiæ illuſionem: aut torpore quo-
dam ad mortuam fidem penitus ducamur, vitiis car-
nis obruti. Hi ſoli funt duo modi, quibus homo per
ſpiritum Chriſti regenitus ad mortem poteſt peccare.
Qui duo modi ad vnum reducuntur, ad ipſius ſpiritus
ſidei iacturam. Eadem igitur, quæ erat ſides viua,
eſt poſtea fſides mortua, niſi quis ſpiritum fidei dicat
eſſe fidem. Differunt tamen maxime, quia ſpiritus
fidei eſt Deus, et fides eſt actus creatus in anima.
Per ſpiritum fides eadem Petri facta eſt viua, quæ
antea non erat ita viua. Sicut peccatum idem;
quod ante et poſt regenerationem vincitur a vita:

ita ſides eadem Chriſti per ſpiritum gratiæ vincit

mortem, et fine eo vincitur a morte. Fides ergo

viua eſt, quam ſpiritus gratiæ viuificat. Viua fides

ſenfum clarum habet viuificantis ſpiritus, et certum
conſcientiæ teſtimonium de Chriſto. Fides viua eſt,
R. 4. qua

632 E PISTOL AE.

qua nos Chriſto credendo, Chriſtum in nobis viuere
ſentimus. Cognita fide viua, facile eſt diſcernere mor-
tuam. Quæ duobus modis mortua dicitur. Primo mo-
do eſt mortua fides, quæ nunquam vixit, quam fſii-
ritus gratiæ nunquam viuificauit: ſed manſit velut le-
uis quidam hiſtoricus aſſenſus. Semen in ſterilia loca
ita iactum, raptum, aut conculcatum, vt radices nen
iecerit. Altero modo mortua dicitur, quæ iecit ali-
quam radicem, prius vixit, ſed eam poſtea ſpiritus re-
liquit, vt in nihilum abierit, aut mortua manſerit,

velut fidei cadauer. Mortua ergo fides eſt, quæ eſt ſine
ſpiritu vitæ. Mortua fides non eſt proprie fides, ſicut

homo mortuus non eſt homo. Mori autem ſenſim in
nobis dicitur fides, quando tolluntur veſtimenta, ceſ-
ſant fomenta, languent opera, frigeſcit charitas, vi-
get caro, erumpunt vitia, exſtinguitur ſpiritus, mori-
tur Chriſtus. Quod tempore noſtro ſenſim ad mortem
ruamus, docet Chriſtus in apocalypſi: Quia tepidus
es, incipiam te vomere. Incipiam, ait, non te mox
perdam. Ego diu te expecto, tempus reſipiſcendi do,
tu confirma eos, qui ad mortem ruunt. Memor eſto,
Vvnde excideris, age pœnitentiam et prima opera fac.
Quod ſi in malo perſeueres, tollam candelabrum tuum,
et tunc penitus morieris, extincta lucerna. Mori in
nobis tunc dicitur Chriſtus, qui antea viuebat in no-
bis. Quicunque per ſpiritum Chriſti ſumus regenfi,
et corporis chriſti participes facti, ſi in nobis moria-

tur fides, dicimur Chriſtum intus necare, et turpius

quam Iudæi, eum in nobis occidere, a quo tanto fa-
cinore nos Ieſus Chriſtus ſeruet. Amen.

EPISTOLA VICESIMA
SECVNDA.

IN fatali tua, ne dicam fatua, rerum omnium neceſſita-

te, ſeu in ſeruo tuo arbitrio, eſt hoc ſtuporis certum indi-
cium, quod hominem id agere mones, quod ſcis, eum age-
re non

dun.

Pe
eſſen
nihil
nem!
bitrin
Deus
Agit i
lpſe t
Ii.
Vtint
Vt ve
ſequ⸗
ita e
Non
cerxe
ſit,
Deu
ſern
con
rer
libere
lende
deat
Natæ
tis P
Drog
Ulum

tum.
in ſn
Deo,
ideo
gebe
lilom
od
kieit⸗
benen

dig viner

lere n.

rimo m.
Cuam f⸗
velot!.
ilia loe
dices non

iecit 1.

piritns ke
anderi⸗
ne eſt in
ides, ſl
ſentin i
ente, eet
ritls, .
tus, M⸗
d morten
ii teici
n te M
ſcenci a
mot etn
obera e
gunn tunn.
Mori
bat in o
exelſi
pis oi
et tupiu
tunto fr

gelelitr.
mini⸗
eun e

e 100

EDISTO L. A K. 833

re non poſſe. De liberis actionibus doces, et nullam
eſſe dices liberam actionem. Quis tam amens homini,
nihil libere agenti, præſcriberet liberam agendi ratio-
nem? IIlud eſt inſuper fatuum, quod ſeruum infers ar-
bitrium ex eo, quod Deus agit in nobis. Imo vere
Deus agit in nobis hoc ipfum, vt libere agamus. Ipſe
agit in nobis, vt intelligamus, velimus et proſequamur.
