Gf841
author: Servetus, Michael

WILH. KAPEP
BuUcCchbinderei
Tübingen Gidheecste 45
lIelef. 3287

e e.
Sa T
⸗ne.
I. Dont, Ac, da S ep,
Torm, AG.

duses id J. 36, AkE,i 6& WindX.

—

vogtio,
e Gomin
bno cleſt

tichri⸗to

WS

40

(Mrvol.

CHRISTIANI

SMI RESTITV⸗-
T IO.

Tauius cer a ghofee ad Se limina
vocatio, in integrum reſtiuta cognitione Dei, Kdei Ciri⸗
Ni, iuſtificationis noſtræ, regenerationis baptifmi, et cœ⸗
næ domini manducationis. Reſtinco denique nohis rez
gno &leſti, Babylonis impic captiuitate ſoluta, 4 A⸗

tichriſto cum ſuis penitus deſtructo.

bvn — b inn —v2

ααειτο r6Xροοαι e T0α ogα.
E

M. D. L. III.

I N D K X.

De Trinitate diuina, quod in ea non ſit inuiſibili⸗
lium trium rerum illuſio, ſed vera fubſtantiæ Dei manifeſta⸗

tio in verbo, et communicatio in ſpiritu, Libri ſeptem.

De fide et iuſtitia regni Chriſti, legis iuſtitiam fupe⸗

gzantis, et de charitate, „Libri tres. Pagina. 287.

De regeneratione ac manducatione ſuperna, et de re⸗-

gno Antichriſti, Libri quatuor. Pagina. 355.

d
2

Epiſtolæ triginta ad loannem Caluinum Gebennen⸗

fium concionatorem. Pagina. 577.
P à

Signa ſexaginta regni Antichriſti, et reuelatio eius

iam nunc præſens. . pagina. 664.

De myſterio Trinitatis, et veterum diſciplina;, ad Philip⸗

pum Melanchthonem, et eius collegas, apologia.

Pagina. 671.

De Tri⸗

2
— —

.

de 10

d⸗ 3

— *

DE TRINITATE
DIVINA, QVOD IN EA NON
ſit inuiſibilium trium rerum illuſio, ſed
vera ſubſtantiæ Dei manifeſtatio
in verbo, et communica⸗
tio in ſpiritu.
LIBRI SEPTEM.
TPROOEMIVM.

Qu nobis hic ponitur ſcopus, vt eſt maieſtate ſubli⸗
mis, ita perſpicuitate facilis, et demonſtratione certus:
omnium maxima, lector, Deum cognoſcere fſubſtantialiter
manifeſtatum ac diuinam ipſam naturam vere communica⸗
tam. Manifeſtationem Dei ipſius per verbum, et commu-
nicationem per ſpiritum, vtranque in ſolo Chriſto ſubſtan-⸗
tialem, in ſolo ipſo plane diſcernemus, vt tota verbi et ſpi⸗
ritus deitas in homine dignoſcatur. Manifeſtationem di-
uinam a ſeculis explicabimus, magnum citra controuer⸗
ſiam pietatis myſterium, quod ſit Deus olim in verbo,
nunc in carne manifeſtatus, ſpiritu communicatus, angelis et ho⸗
minibus viſus, viſione olim velata, nunc reuelata. Mo⸗
dos veros aperte referemus, quibus ſe nobis exhibuit
Deus, externe viſibilem verbo, et interne perceptibilem ſpi⸗
ritu, myſterium vtrinque magnum, vt Deum ipſum homo
videat, et poſſideat. Deum antea non viſum, nos nunc
reuelata facie videbimus, et lucentem in nobis ipſis intue-⸗

bimur, ſi oſtium aperiamus et viam ingrediamur. Aperire

iam oportet oſtium hoc, et viam hanc lucis, ſine qua ni⸗-

Mil poteſt videri, ſine qua nemo poteſt ſacras ſcripturas le-

2. 2. gere

4 P R O OE MIV M.

gere, nec Deum intelligere, nec Chriſtianus fieri. Hæc veri⸗
tatis eſt via, certa, facilis, et ſyncera, diuinam Chriſti in verbo
cognationem, ſpiritus ſancti veram perfectionem, et eandem vtri⸗
uſque in Deo ſubſtantiam, integre ſola patefaciens ‚Deumque ipſum
nobis ob oculos ponens. Digeſſimus autem in quinque libros
viam hanc totam, adiectis poſtea dialogis, vt quaſi per gradus quoſ⸗
dam ad integram Chriſti cognitionem aſcendamus. Primus liber
continet tria de Chriſto axiomata, tres phariſæorum, tôtidem ſo⸗
phiſtarum rationes, et improbationes, cum abſurdiſſimis inuiſi⸗
bilium illationibus. Secundus viginti Scripturæ locos exponet.
Tertius erit de perſonæ Chriſti in verbo præfiguratione, de vi⸗
ſione Dei, et verbi hypoſtaſi. Quartus de nominibus et eſſen⸗
tia Dei, et de rerum omnium principiis. Quintus de ſpiritu ſancto.
Dialogus deinde primus, poſt tranſactas legis vmbras Chriſti in
omnibus complementum declarabit, angelorum, animarum, et in⸗
ferni ſubſtantiam explicans. Secundus modum generationis Chri⸗

ſti docebit, et ipfum non eſſe creaturam, nec finitæ potentiæ,

eſſeque vere adorandum, verumque Deum.

O Chriſte leſu fili Dei, qui de cœlo nobis datus, deitatem
patefactam in te ipſo viſibilem manifeſtas, teipfum aperi ſeruo
tuo, vt manifeſtatio tanta vere patefiat. Spiritum tuum bo⸗
num, et verbum efficax, petenti nunc tribue, mentem meam et

calamum dirige, vt diuinitatis tuæ gloriam poſſim enarrare, ac

veram de te fidem exprimere. Cauſa hæc tua eſt, et tuam a patre,
et ſpiritus tui gloriam explicans, quæ diuino quodam impulſu tra⸗
ctanda ſeſe mihi obtulit, cum eſſem de tua veritate ſolicitus. Tracta⸗
re aliquando Cœpi, et nunc iterum tractare cogor, quia completum
eſt vere tempus, vt ex rei ipſius certitudine, et ex ſignis temporum
manifeſtis, ſum nunc piis omnibus oſtenſurus. Lucernam non eſſe
abſcondendam, tu nos docuiſti, vt væ mihi ſit, niſi euangelizem.

Cauſa communis Chriſtianis omnibus agitur, cui omnes tenemur.

Supereſt, lector, vt te pro Chriſto beneuolum vſque ad finem exhi⸗
beas, et rem totam audies ſermone veritatis abſque aliquo fuco.

De homine

IESV CIIRISTO, ET SIMV-.

Hð lachris falſis,
quoh⸗
de LIBER PRIMVS.
ennſo⸗
imifi⸗ Librum primum narrationis filii Dei, inſtar
Noe primæ apoſtolorum prædicationis, a notioribus inchoa-
de di bo, ab iis, quæ cordato cuique ſint manifeſta, et
eſen⸗ omnibus publice prædicata, vt hæc noſtra via facile
ſmcte principium habeat. Ipſe homo Ieſus eſt oſtium, et via,
iſtin a quo et merito exordium ſumam, tum quia de ipſo
yetic nunc agetur, tum vt ſophiſtas reprimam, qui ad
Cr; verbi cognitionem ſine hoc fundamento aſcendentes, in

teltie, alium filium traducuntur „ et verum filium Dei obli-
uieni tradunt. Quibus ego ad memoriam, quis ſit
ille verus filius, reducere curabo. Pronomine ad ſen-

eitaten ſum demonſtrante ipſum hominem, verberibus cæſum
ſerno et flagellatum, concedam hæc tria ſimpliciter vera eſſe.
un bo⸗ Primo, hic eſt leſus Chriſtus. Secundo, hic eſt filius
neamet Dei. Tertio, hic eſt Deus.
are, 1 . -
hunt, Quod hic primo dicatur leſus, poſtulatum eſt primum, Pprima
lſintrx ex ſe ipſo manifeſtum, quo certius nihil oſtendere poſſis. H
Trace Illud eſt puero in circunciſionis die nomen impoſitum, ſicut
getn tibi Ioannes, et illi Petrus, Lucæ I. et 2. Nomen lefſus, vt
ponun veteres docent, eſt nomen proprium viri, et cognomen

on eſe Chriſtus. Iudæi eum eſſe Ieſum, omnes concedebant, ſed
Chriſtum eſſe negabant, interrogantes de Ieſu, qui dicitur

enot Chriſtus, et alienos a ſynagoga illos faciebant, qui fateren-
tur, eum eſſe Chriſtum. Super qua re frequens erat apoſto-
nexhi⸗ . 3: . . .
lorum contra ipſos diſputatio, an leſus ille eſſet Meſſias?

uco⸗ .. . .
Sed de leſu nulla fuit vnquam dubitatio, nec quæſtio, nec
aliquis vnquam hoc negauit. Specta, quo tendat ille ſer-

V a. J. mo, quo
omine .

6 D E T KRINIT XATE.

mo, quo animo Paulus teſtificabatur Iudæis, Ieſum illum eſſe
Meſſiam, acto. 9. 27. et 18. Quo ſpiritus feruore Apollos il-
leAlexandrinuslIudæos reuincebat, probans hunc lIeſum eſ-
ſe Chriſtum. De homine ipſo hæc dicebantur, ſine ſophiſmate
aliquo. Non ſophiſtas, ſed Iudæos ibi cogita, piſcatores
cogita, et mulieres ſimplicitate pura concedentes, Ieſum
eſſe Chriſtum: Ieſum hunc Nazarenum, Ieſum filium Dauid.
Concedentes vero, hunc eſſe Ieſum, concedere cogimur,
hunc eſſe Chriſtum a Deo vere vnctum. Nam iſte eſt puer
ſanctus tuus, quem vnxiſti acto. 4. Iſte eſt ſanctus ſancto-
rum, quem vngendum prædixit Daniel 9. Actorum inſu-
per 10. tanquam rem cunctis perſpicuam, ait Petrus, Ipſi
noſtis. Nam de Ieſu ſermo eſt publice notus, vt ſcilicet
TIeſum illum virum Nazarenum vnzxerit Deus ſpiritu ſan-
cto et virtute, quoniam Deus erat cum illo, et ipſfe eſt,
qui conſtitutus eſt a Deo iudex viuorum et mortuorum. Et
acto. 2. certiſſime, inquit, ſciat omnis domus Iſfraël, quod
hunc Ieſum, quem vos crucifi xiſtis, fecit Deus et dominum,
et Chriſtum, id eſt, vnctum. Clemens, Iuſtinus, Irenæus,
Tertullianus, et reliqui ſeniores, vocem hanc Chriſtus
naturæ humanæ vocabulum eſſe, affirmant. Vocabuli item

ratio idipſum notat. Nam eſſe vnctum, non poôteſt, niſi

ad naturam humanam referri. Quis igitur negabit, ho-
minem eſſe vnctum? Antichriſtus eſt, qui hunc Ieſum
negat eſſe Chriſtum: et qui concedit, ipſum eſſe vnctum,
ex Deo natus eſt. I. Ioa. 2. & 5. In recognitionibus
Clementis, libro primo, ratione vocabuli exponit Pe-
trus, quia reges ſolebant vocari Chriſti, ideo iſte ab ex-
cellentia vnctionis, præ cæteris eſt rex Chriſtus vocatus.
Nam ſicut Deus angelis angelum, beſtiis beſtiam, et ſy-
deribus ſydus, ita hominibus hominem principem fecit
Chriſtum. Veteris quoque ſcripturæ authoritate aper-
te docemur, hominem dici Chriſtum, cum et terrenus
rex diceretur Chriſtus. I. Samu. 12. et 24. et Eſa. 45.
Item Matth. I. ex qua genitus eſt Ieſus ille, qui dici-
tur Chriſtus. Nota ibi articulum et cognomen. Ho-

mo eſt

1

ter⸗

tanm

meſſe
losil⸗
um el⸗
iſmate
ores
lekum
Darid.
gimur,
epuer
ſanco⸗
in inſt⸗
rtus, lol
tſeillice
fitu ſar.
iple el
run. E
,quol

Ominun ,

lrenels,
Chritus
poliiten

telt, eild

nc lefun

Vnckun,
ſtionibus
onit Pe-
le a e⸗
vocatus
, et ſy·
emn eel
te 4el⸗

errenns

„
ſa. 4.
ni dici⸗

or.

mo eſt

L IBER I. 2

mo eſt, qui de ſpiritu ſancto genitus eſt. Hominem Chriſtum
aperte deſcribit Lucas cap. 3. dicens, Et ipſe Ieſus incipiebat
eſſe triginta annorum, et putabatur filius Ioſeph. Ile ipſe
qui putabatur filius Ioſeph, erat Ieſus Chriſtus, filius Dei.
Actorum quoque 13. Iudæis ait baulus: Deus juxta promiſ-
ſionem ex Dauid ſemine eduxit Chriſtum, hunca vobis in-
teremptum. Ibidemque et Ioan. 2. dixit Ioannes Baptiſta,
Non arbitremini, me eſſe Chriſtum. Quam ridicula eſſet Io-
annis excuſatio, ſi Chriſti vocabulum ad hominem non refe-

ratur? Friuola eſſet Chriſti interrogatio, et Petri reſp onſio

Matth. 16. cum dixit Chriſtus, Quem me dicunt homines eſ-
ſe? Et Petrus reſpondit, Tu es ille Chriſtus, Tu es ille filius
Dei viuentis. Illum ipſum, quem alii Eliam, alii Ieremiam
eſſe putabant, ait Petrus eſſe Chriſtum filium Dei. Non di-
xit, Incorporeus ille filius in te eſt, ſed tu es filius. Et
quoniam ibi iuſſit Chriſtus, ne cui dicerent, quod ipſe eſſet
Chriſtus, quid per illud pronomen demonſtraſſe putas?
Si ipſe Chriſtus non eſt, quo modo nos Chriſtos facit? Rei
tam apertæ non efſet diutius inſiſtendum, niſi corrupti eſ-
ſent eorum animi, qui myſterium incarnationis non in-
telligentes, rem incorpoream Chriſtum eſſe, et realem
filium putant, cum tamen omnibus ſeculis verus homo
ſit ſemper dictus Chriſtus. Audi teſtimonium ipfiuſ-
met Chriſti ſe hominem vocantis Io. 8. Quæritis me
interficere, hominem veritatem vobis locutum. Et I. Ti-

mot. 2. mediator Dei et hominum homo Chriſtus leſus.

Quod ſi te offendat illa vox homo, quam ſophiſtæ con-

notatiue ſumento adulterant, accipe vocem illam vir.

Et Petrum audi dicentem acto. 2. Ieſum Nazarenum
fuiſſe virum a Deo deſignatum. Et Lucæ vltimo,
De Iefu Nazareno, qui fuit vir propheta potens. Et
Ioan 2. poſt me veniet vir. Et Eſa. 53. nouiſſimum
virorum virum dolorum. Et Zacha. 6. ecce vir „
germen nomen eius. Et acto. I7. ludicaturus eſt
Deus orbem per eum virum, fcilicet Chriſtum.

Si ſenſus communes habeas, lector, et credas
a. 4. natu

8 D E TRINIT A T E.

naturæ pronominis demonſtratiui, cognoſces manifeſte,
hanc eſſe Veram, et originalem illius vocis ſignificationem.
Nam eo ad oculum demonſtrato paſſim conceditur, hic eſt
Chriſtus, tu es Ieſus: et quia loquitur, quærit, reſpondet,
eſurit: et quia videbant eum ambulantem ſuper aquas.
Quem quæritis? Ieſum Nazarenum. Ego ſum. Quemcun-
que oſculatus fuero, ipſe eſt, tenete eum. Ego ipſe ſum,
palpate et videte. Et acto. 2. ad Iudæos loquens Petrus ait,
Hunc leſum, quem vos interemiſtis, ſuſcitauit Deus, cuius
omnes teſtes ſumus. Quid per talia pronomina, tu cum Iu-
dæo diſputans demonſtrares? Apud eos nec de trinitate,
nec de inuiſibili filio, erat aliquid vnquam auditum. An de-
terioris ſumus nos conditionis, quam Samaritana mulier,
quæ Ioan A. dixit, Venite, et videte hominem, qui dixit mi-
hi omnia, quæcunque feci: nunquid hic eſt ille Chriſtus?
Et mulieris mentem, nihil de rebus incorporeis ſcientem,
ipſe tunc comprobauit. Nam cum ipſa quæreret Meſſiam
venturum, qui dicitur Chriſtus, reſpondit ipſe, Ego ſum
qui loquor tibi. Ego quem vides loquentem. Non res ali-
qua incorporea, ſed ego qui loquor, ſum verus et naturalis
filius Dei. Similem de ipſo Ieſu fidem conceperat cæcus
ille illuminatus, Ioan, 9. dicens, Ille homo, qui dicitur Ieſus,
lutum fecit. Hanc de Chriſto fidem habens, fuit tunc illumi-
natus, nec falſum de Chriſto credidit. De homine intelligen-
dum eſt illud apoſtoli, Sicut vnius delicto, ita per gratiam
vnius hominis IeſuChriſti, Sicut per hominem mors, ita per
hominem reſurrectio mortuorum. Aut vtrobique homo di-

citur abſolute, aut vtrobique connotatiue: alioqui compa-

ratio eſſet nulla. Primus Adam, et ſecundus Adam, ibi diei-
tur: vt nihil hic ſophiſtis proſit, hominem connotatiue ſu-
mere. Demum Io. 20. ſigna fecit, vt credamus, quod Ieſus eſt
Chriſtus ſilius Dei. Expeditum eſt deleſu, ſed vt credamus,
quod Ieſus ille ſit a Deo genitus, et vnctus pro ſalute no-
ſtra. Nathanaél ex eo, quod dixit, vidi te ſub ficu, infert,
ipſum eſſe filium Dei. Similem illationem faciunt Matth.
I4. ex eo, quod fugauit ventum.
Illatio-

do.
Dei.

dam:
tn ſan
te lo⸗
ſus .
ater

(uocd

eipie
Cabit
flins
ſeden
An
An

L I B E R I. 9

nielte, IHlationes iſtæ iam apertiſſime demonſtrant, quod ſecun- gecun-
jonem. do dixi, Hunc ipfum, quem Chriſtum appello, eſſe filium da l.
lic ec Dei. Nam ex ſignis, quæ faciebat, inferunt, ipſum homi-?* Utis.
vonder nem eſſe filium Dei. Si conſtat, ipſum hominem eſſe Iefum
ras. Chriſtum, conſtat ipſum hominem eſſe filium Dei, cum ſcri-
etncu. ptura ſemper doceat, leſum Chriſtum eſſe filium Dei. Con-
plefun, ſtat vere, Deum patrem Ieſu Chriſti eſſe Deum patrem ho-
trusait, minis. Aperte vbique homo ipſe monſtratur eſſe filius Dei,
l1s, Chins et eius reſpectu Deus vere pater. Vere pater, quia ab eo eſt
cumh- fubſtantialiter genitus, ſicut tu a patre tuo. Non eſt ab ipſo
tinitate, Ioſeph genitus Chriſtus, ſed de ſi ſpiritu ſancto genitus eſt, de
. Ande⸗ ſubſtantia Dei genitus eſt. Hic Ieſus eſt vere et naturaliter
1 mulier, genitus ex Deo, ſine aliquo ſophiſmate. Quem generationis
Gixitnn: modum in ſequentibus perſpicue docebimus. Id nunc obi-
Ppriſtust ter dicimus, quod verbumDei inſtar nubis obumbravit vir-
ſciemen, gini. Egit in ea, vt ros genituræ, inſtar imbris terram ger-
Melian minare facientis, pſal. 71. Eſa. 45. et 5g. Hac ratione di-
Boo fun ci filium, docent Matthæus et Lucas, cap. I. In Luca ait
Uresal- angelus ipſi Mariæ, Spiritus ſanctus ſuperueniet in te, er
utorals virtus altiſſimi obumbrabit tibi. Vnde ſequitur, Quapro-
t eten pter et quod naſcetur ſanctum, erit vere filius Dei. Ean-
urlehts dem rationem tradit Matthæus, dicens eam factam graui-
cilun⸗ dam a ſpiritu ſancto, et quod in ea genitum eſt, de ſpiri-
teliger. rir ſancto eſſe. Quod in ea genitum eſt, filius eſt. Aper-
lrrin te loquitur, non ſophiſtice. Ex Maria genitus eſt le-
,iuhe ſus, ex ſubſtantia Mariæ filius. Si Maria eſt naturalis
onoc mater alicuius naturalis filii eſt ipſa mater. Annota
– quod dicit Lucas, Is filius in te genitus, quem tu con-
hicic⸗ cipies etp aries, filius altifſimi vocabitur: is erit magnus, et
eſr. dabit illi Deus ſedem Dauid patris ſui. Quare non dixit,
Pi filius primæ perfonæ vocabitur, et dabit illi prima perſona
ſedem? Sed filius altiſſimi Dei, et dabit illi Deus ſedem?
edamtd⸗ An ſecunda illa res incorporea eſt a ſpiritu ſancto genita ?
Htene An non quod a ſpiritu ſancto vere genitum eſt, vere filius
eſt? Nihil ad rem facit, quod plerique verba angeli peruer-

tentes, vocem ſanctum ad alium filium detorquent, qua-

W . 2. 5. ſi pri

10 D E TRIN IT A TE

ſi primogenitus Chriſtus, non ſit ea dignus: præſertim cum
ipſemet Lucas ca. ſequenti declaret, quare ſanctum dixerat:

quia ipſe eſt maſculus aperiens vuluam. Omne autem ma-

ſculum aperiens vuluam ſanctum domino vocabitur exo. 13.
34. et nume. 8. Virtutem inſuper, ſeu fortitudinem altiſſi-
mi, quæ deſcendente ſpiritu obumbrauit Mariæ, metaphyſi-
cum inuiſibilem filium eſſe volunt, quia copulative ibi di-
citur, ſpiritus et virtus, ſpiritus et fortitudo. Ad hoc nos di-
cimus, quod Lucas eo virtutis ſeu fortitudinis nomine idi-
pſum ſigniſicat, quod ca. 24. et acto. I. vbi idem Lucas refert,
accipietis virtutem ſeu fortitudinem, veniente in vos ſpi-
ritu ſancto. Eadem ratione dixit idem Lucas. Ioannem ven-
turum, cum ſpiritu et virtute Eliæ, et in hoc quoque eſſe eum
pluſquam prophetam. Alii prophetæ non habuerunt cum ſpi=
ritu prophetiæ virtutem faciendi miracula, vt habuit Elias.
Ob quam rem dicitur in eo ſpiritus, et virtus, ſeu ſpiritus et
fortitudo. Virtutem quoque habuit Ioannes ab vtero, virtu-
tem attingendi eum, quem prædixerat, virtutem conuerten-
di impios ad Deum ſuum, adhibito miraculo, vt Elias. Sicut
ad vocem Eliæ in teſtimonium veritatis deſcendit ignis de
cælo, effuſis aquis ſuper altare. 3. reg. I8. ita ad Ioannis aque-
um baptiſmum in teſtimonium veritatis Chriſti, miraculoſe
deſcendit a cæl0 ſpiritus ſanctus, Matth. et Lucæ 3. Virtus er-
g0 ſpiritui adiuncta, potentiam aliquam ſignificat, non res
alias metaphyſicas. Hæc eſt inter ſpiritum et virtutem dif-
ferentia, quia non eſt in quouis ſpiritu par virtus, ſeu par
fortitudo. Hic ipſe eſt ille duplex ſpiritus Eliæ, quem pe-
tiit Eliſeus, videlicet ſpiritus prophetiæ, et virtus miracu-
lorum. Hac eadem ratione acceperunt apoſtoli ſpiritum
ſanctum, et virtutem, ſpiritum ſanctum et fortitudinem, vt
ſic afflati, potentia magna et virtute miraculorum redderent
teſtimonium reſurrectionis Chriſti, acto. I. et 4. Copula il-
la aliquid addit, ſicut quando dicitur, ſpiritu ſancto et igne.
Ignis adiectio vim addit, et expurgationis vehementiam. In
actis ca. 6. exiguntur viri pleni ſpiritu ſancto et ſapientia,
qui vltra commune ſpiritus donum, habeant ſapientiam ne-
gocio commodam. Ex quibus præclare intelligitur, quare
Lucas

uczi
tnen,
Ueſunn)
Titufan
Ctvirt
Firitus
Snon
Virtute.
Nlin M⸗
tioneill
Uida A.
Chriſtu
4961.
tin, Ke
flinse
ti, ex)
cactu
ONO
Cunn ,
os
Uos doe
Drime
te guick
Verege

bltan

(is el
Kantiak
A nor
muns,
da, et
Legyt
Nüllumm
Lenitor
Crnem
Uenin
kitur

rtim cunn
n dixerat:
Autern mr⸗
turexo.1),
nem altiſi
metaphyl:
Ativeibich⸗

Hhocposd-

Nomineid
Luctsteken
e in vos h
Odnnen et-
hgneeltenn
runtcunſi⸗
uibuitks
ſeuſpintie
weto,Nr
n conberter⸗
tliins No
enättignbe
loaonisan⸗
. nimenlet
29,Vnd-

leat, Non
Virutend:

Ctib, kelh
e, glene
rtus Mieck.
toli ſyitimn
tucdinen,1
mmredlete
. Copoli-
ncto etig⸗
entian. I
t ſipienti⸗
jentimn
tur, dun
Luchᷣ

L I B E R I. 11

Lucas in Chriſto et apoſtolis dixerit ſpiritum ſanctum et vir-

tutem, Quod magis declaratur ex eo, quod dixit idem Lucas
Jefum Nazarenum vnxit Deus ſpiritu ſancto et virtute, ſpi-
ritu ſancto et fortitudine, acto. I0. vbi illa copula, et non fa-
cit virtutem metaphyſice ſumi pro incorporeo filio, ſed quia
ſpiritus Chriſti habet omnem fortitudinem. Adde quod Lu-

cas non dixit, virtutem illam vocari filium. Sed id, quod

virtute Dei in Maria genitum eſt, filius Dei ideo vocabitur,
quia Maria virum non cognouit: et virtute Dei in obumbra-
tione illa, vicem ſeminis viri ſupplente, efficietur ipſa gra-
uida. Ac eo ipſo dicitur ipſa facta grauida a ſpiritu ſancto, et
Chriſtus ipſe a ſpiritu ſancto genitus, miſſus et vnctus, Eſa.
48.61. et Matth. I. Non quod ſecunda illa res ſit genita a ter-
tia, ſed hic ipſe, qui a ſpiritu ſancto ex Maria genitus eſt,
ſilius eſt. Ita locum hunc intelligit Irenæus initio Libri quin-
ti, ex Maria dicens generatum eſſe filium altiſſimi Dei. Ita
coactus exponit Auguſtinus in Ioannem tractatu nonageſi-
mo nono, virtutem Dei dicens eſſe ipſummet ſpiritum ſan-
ctum agentem in cognatione Chriſti. .
Quod inſuper homo ſit proprie filius, ipſa vocabuli ratio
nos docet. Nam ſicut proprium hominis eſt vngi, ita pro-
prium eius eſt naſci, proprium hominis eſt generari. Virtu-
te quidem ſpiritus id fit, corpus tamen ipſum vere naſcitur,
vere generatur: et corpus ipſum habet vere participationem

fubſtantiæ Dei. Quis eſt ille, qui putabatur filius Ioſeph?2

Quis eſt ille fructus ventris? An non fructus ille eſt ſub-
ſtantialis filius? Quis eſt ille maſculus aperiens vuluam?
An non maſculus ille eſt proprie filius? Quis eſt ille pue-
rulus, de quo fit mentio Matth. 2. quem ſumebat, duce-
bat, et reducebat Ioſeph? An non ille eſt ibi filius ex
Aegypto vocatus? IIIius puelli, illius corporalis filii
nullum alium patrem reperies, niſi Deum, nullum alium
genitorem, niſi Deum, aut dices eſſe phantaſma, non
carnem. Néêm ſi, caro eſt, ab aliquo genita eſt, ergo

—

alicuius genitoris filius eſt. Eo magis, quia Deus

dicitur pater huius carnis, pater huius cibi, Ioan. 6.
Deus

12 D E TRINILATE.
Deus agricola pater huius vitis. Ioan. I5. Si ergo corpora-

lis vere hic eſt filius Dei, et incorporalis eſt aliquis alius
realis inuiſibilis filius, ſunt iam duo reales filii, quoquo mo-

do eos in unum cumulum vnias: quia duo ſunt geniti, et
duo nati. Duas duarum rerum generationes reales con-
cedimus: ergo duos reales genitos, et duos natos negare

pure non poſſumus. Quis non faſcinatus, inter natos, ge-

nitos, et filios differentias tales faceret? Scripturæ ſacræ
de lIeſu vnico Dei filio loquuntur, nec quicquam aliud ab

homine filium dixerunt, realiter genitum. Ad hunc mo-
dum oportet Chriſtianos omnes, hunc leſum Nazarenum

eſſe Chriſtum filium Dei, agnoſcere. Chriſtus ipſe, et mu-
lieribus, et rudibus plebeis, ſe eſſe Meſſiam, et filium Dei,
aperte prædicabat. Age quæſo te, qualem Mefſſiam ex
ſimplici eius prædicatione tunc concipere debuit mulier-
cula? Eo magis, quia neſciebantur in lege trinitariorum
noſtrorum metaphyſica figmenta. Metaphyſicus alius et
inuiſibilis ſilius, poſtea excogitatus eſt, ex male intelle-
cto Ioannis verbo, vt nunc euidenter oſtendam. Alia
tunc erat de filio fides, quam nunc: id quod familiari

exemplo ita collige. Deus dixit Ioanni: ſuper quem vi-

deris ſpiritum deſcendentem, et manentem ſuper eum,
hic ipſe eſt filius meus. Et ego, ait, vidi, et teſtimo-
nium perhibui, quod hic eſt filius Dei, loan. I. Hoc ad-
uerte primo, quod Ioannes aliquando neſciebat, quis eſſet
filius Dei. Deinde aduerte manifeſtationem, et reliqua ibi
acta. Sophiſtarum ſententia deceptus fuiſſet Ioannes, et
alios decepiſſet, dicens illum, de quo vidit, eſſe filium Dei.
Ego inquit, neſciebam eum: ſed externo ſigno dato, bunc
eſſe filium Dei, eſt mihi aperte monſtratum: vt ita ipſum eſſe
filium Dei, omnibus Iudæis oſtenderem, dicens, ecce agnus,
ecce filius. Quem tu mihi agnum hic facies? Hic, quem vides,
eſt agnus Dei, flius Dei. Hic oculis ſubiectus, manibus palpa-
tus, et ſenſibus aliis omnibus perceptus. Fallax alioqui fuiſ-
ſet cæleſtis vox, dicens, ſuper quem videris, hic eſt ille. Fal-
lax fuiſſet, cum ſuper re, populis prœſente, deſcendens, dixit,
Hic eſt filius meus, vel tu es filius meus. Si rem aliam laten-
tem

ten pen

fiimoni

Centurio
citionen
Nee yſu
liserat
ingrelſus
Dei aco
unmws
bat, Cie⸗
reſponc
Deiſum

credlicl,

Iugnun

dei nomi

Etplurai
Ntotene
xedip
Verus fil
noneſſet
lleo il
nodo d
Ktantia 3
Monnada
flüiei
Non..
Ctr: 1
Diie Den
Cuntur
ien
fiekeck
Utant

0 COrpoe
iquis an
woquo
geniti, 6
reales enr⸗
atos hegn

er Natd

pturæ ſiet
nn Aiude
Ad hunenr.
Nazarenu
iple, ern
t flliunde

Puit Munlet⸗

trinitaiorue
ſcus aliise

male intele⸗
dum. A

her Gvenki
ſuper enn,
,er teint.
I. Hoci
1t, Ouis
et teliguii
IOannes,
efliunb⸗
dito, II
aipfunch
ecce aglld⸗
jemri Vicet
iibus 1spalr.
lioquifii Fi.
ſt ille, l
gens,ii⸗
liam leten
ten

L. I B E R I. 13
tem per illud pronomen demonſtrabat, non erat patens te-
ſtimonium, ſeducebat populum. Item IO. 9. interrogatus
a quodam leſus, Quis eſſet ille filius Dei? Reſpondit, Et vi-
diſti eum, et qui loquitur tecum, ipſe eſt. Hic ipſe, duem
vides, eſt filius Dei. Eo ad oculum demonſtrato dixit cen-
turio, Vere hic homo filius erat Dei- Cogita tu per pronomi-
na illa rem ſenſu perceptam demonſtrari. Cogita deinceps
centurionem non fuiſſe ſophiſtam, nec fuiſſe per communi-
cationem idiomatum loquutum, nec connotatiue hominis
voce vſum. Verum hominem oſtendens dixit, Hic homo fi-
lius erat Dei. Audi Paulum, qui illico atque viſum recepit,
ingreſſus ſynagogam prædicabatlefum, quoniam hic eſt filius
Dei, acto. 9. De ſophiſtarum idiomatibus ne verbum quidem.
Summus ſacerdos nihil de ſecunda illa incorpor ea re cogita-
bat, dicens, Es tu filius Dei benedicti? Et ad mentem eius
reſpondit leſus, Ego ſum. Mar. 14. Vos dicitis quia ego filius
Dei ſum. Luc. 22. Ita ſimpliciter illi credebant, dicentes, Ego
credidi, quod tu es filius Dei. At dices tu, Non videri rem
magnam, ſi ipſe homo lIeſus dicatur filius Dei, cum et nos filii
dei nominemur.-Reſpondeo, Res maxima eſt, eſſe filium Dei,
et plura inde ſequuntur, quam vnquam intellexerit mundus,
vt oſtendam. Ipſe eſt verus et naturalis filius, nos adoptiui.
Ex eo ipſo, quod nos filii Dei nominamur, probatur ipſe eſſe
verus filius. Quomodo homines filios faceret, ſi ipſe homo
non eſſet verus filius? Nos filii dicimur dono et gratia ipſius.
Ideo ipſe huius noſtræ adoptionis author, excellentiore alio
modo dicitur filius. Eſt ipfe naturalis filius, ex vera Dei ſub-
ſtantia genitus. Alii non ſunt filii originis. Fiunt filii Dei,
non naſcuntur filii Dei. Per fidem Ieſu Chriſti nos efficimur
filii Dei Gal. 3. et Ioan. TI. Ideo per adoptionem dicimur filii
Rom. 8. et Eph. I. Non ſolum filius, ſed verus filius ipſe di-
citur: non communis filius, Sapi. 2. et Ro. 8. Aeque pro-
prie Deus dicitur pater Ieſu Chriſti, ſicut terreni patres di-
cuntur patres ſuorum filiorum. Alioqui Deus non poſſet
dici cauſa, peculiariter efficiens, et productiua alicuius cer-
ti effectus. Si prolem aliquam fibi ſingulariter eligat, et ſo-
lus tantum operetur ad generationem illius (et ſubſtantiam
ſuam

14 D FE T RIN IT A T E.

terrenus pater, quare non æque proprie merebitur dici pa-
ter? Nunquid ego, qui generationem aliis tribué ipſe ſterilis
ero, dicit dominus ² Eſa. 66. Imo potius dicitur ipſe pater,
quia ab ipſo omnis paternitas in cœlo et in terra nominatur
Ephe. 3. Eo magis quia non ſolum eum genuit, ſed et deitatis
ſubſtantia, luce et plenitudine, eum decorauit, vt in hoc aſſi-
miletur patri filius. Item alia ratione, proprius quam homi-
nes, dicitur ipſe pater, quia ipſe in aliorum cognationibus
operatur: alii vero in ſui filii generatione nihil agunt. Ergo
ſi proprius dicitur ipſe pater, propriiſſime VItra alios Chri-
ſtus dicetur eſſe filius. Sed ſublimiora alia de hac filiatione
Poſtea dicemus, ſi filiationem dici fas eſt. Argumentum iam
réêtorqueri ita poteſt. Nam filius Dei ſuam filiationem nobis
communicat: at filiatio illius ſecundæ rei nihil habet nobiſ-
cum commune, ſed hominis filiatio. Ipſe nos fratres vocat,
quia homo. Homo eſt primogenitus fratrum, ſicut primo-
genitus mortuorum: ergo homo primogenitus, eſt homo
genitus filius. .
Sophiſtæ ſibi ipſis videntur ita magnifici, vt non dignentur
oculos ad hunc filium inclinare. Rem abiectam et ridiculam
putant, hominem dici filium Dei. Ad filium oportere aiunt,
quod ſit eiuſdem ſpeciei ſpecialiſſimæ cum patre. Sed vnde
hoc colligunt?Imo eſtpenitus im lpoſſibile, quoniam parentes
ſunt diuerſarum ſpecierum. Hoc etiam improbat ſcriptura
tota; improbat ipſemet Chriſtus, qui aliorum hominum com-
paratione ſe filium Dei oſtendit Io. 10. Si alios, inquit, homi-
nes ſcriptura vocat Deos, et filios Dei, vos dicitis me blaſphe-
mare, quia dixi, filius Dei ſum, cum pater vltra alios conſor-
tes et participes meos, meſ ſanctificauerit. Ecce illum, qui ſan-
ctiſicatus eſt, eſſe filium Dei. Hic eſt ille, qui ſanctus vocabi-
tur filius Dei. Hic eſt ille, de quo dicunt Apoſtoli, ſanéctum
filium tuum Ieſum. Quis eſt ille ſanctus, niſi ille maſculus
Aaperiens vuluam, verus et corporalis filius Dei.
Tertia Tertio iſtam dixi eſſe veram, Chriſtus eſt Deus. Di-
uid. citur vere Deus, fübſtantialiter Deus, cum in eo
ö. ſit deitas corporaliter. Sed quia hæc fſunt in ſe-
quentibus perfectiſſime aperienda, ſat nunc erit, ſi di
catur

ſuam illi tribuendo) quantum poteſt, et plus quam poteſt

catur!
et rittu
cunem
Deusf
tis ec
Cltl eſt
Gotnimu
20. eum
Rom..
luudenc
loeis ein
pereti
Adre
Deum,
re, de
homin
nemne
ri Anta
clumni
Mihi ee
Oimnnia!
CUnde!
ſophir
Quand
gunt,r
Uüſtent
leemich
ekthon
Maln,e
dume
(tusſit
At eir
Dredie
Mlcit
un .
ns efl
ſeeune

Wwam potef

itur dicinr

d,ipſeſtetils

ur iplepaen
ra nominatn
ſechet geitni
Vtin hoed.
S quamhon
cognationins
agont. Ein
tra alios;ht
e hae fliatine
tumentumin
tionen noti
hobetnmoh-
fratres voct,
ſeutprin⸗
tus, elt on

nondignenmn
metticioln
portete Aiunt
tre. Fel iltt
Diamparente

batſelitun.

ominumne
inquit, hom⸗
8meblator⸗
lios conil:
llum, uit⸗
ctus voetbi⸗
toli, ſnaum

le miſelln

Deus. D-
um in e
Unt in ſ⸗

erit . 6
Ctut

L IBER I. 15
catur Deus, quia forma Dei, ſpecies Dei, habens potentiam
et virtutem dei. Dicitur Deus per virtutem, ſicut homo per

carnem. Data illi a patre ipſa deitatis potentia, dicitur ipſe

Deus fortis, Eſa. 9. Puer natus eſt nobis, vocabitur Deus for-
tis. Ecce Dei nomen et fortitudinem nato puero tributa, cui
data eſt omnis poteſtas in cœlo et in terra. Et Eſa. 45. ego
dominus vocans nomen tuum, Deus Ifraelis. Thomas Ioan.
20. eum appellat, Dominus meus, Deus meus. Paulo ad
Rom. 9. Chriſtus dicitur in omnibus, et ſuper omnia Deus
laudandus, Deus benedictus, et benedicendus. Multis aliis
locis eius diuinitas oſtenditur, quia exaltatus eſt, vt acci-
peret diuinitatem, et nomen ſuper omne nomen.
Adverſarii vero illum ita deſpiciunt, vt non ſolum eſſe
Deum, ſed et vnctum eſſe, negent. Imo ea, quæ ſunt natu-
ræ, ab eo vſurpant, negantes eſſe fillum Mariæ, negantes eſſe
hominem, ſed humanitatem. Negant, hominem eſſe homi-
nem, et concedunt, Deum eſſe aſinum. An non iſti ſunt ve-
ri Antichriſti, et Chriſti calumniatores? Poteſt eſſe maior
calumnia, quam ſi me loquente dicas, me non eſſe? aut ſi
mihi conuenire neges ca, quæ mihi palam tribuuntur?

Omnia hæc prædicata volunt calumniatores eſfſe illius ſe-

cundæ rei nomina. Ad quod figmentum communis ſchola
ſophiſma quoddam communicationis idiomatum adinuenit.
Quandam nouam impoſitionem in illo termino homo fin-
gunt, vt connotatiue ſumatur, et æquepolleat huic orationi,
fuſtentans naturam humanam. Ac tunc per communicatio-
nem idiomatum concedunt hanc propoſitionem, Filius Dei
eſt homo, id eſt, ſecunda perſona ſuſtentat naturam huma-
nam, et ita eſt illa connotatiuus homo. Ad eundem mo-
dum concedunt fieri poſſe, vt Deus ſit aſinus, et ſpiritus ſan-

Ccus ſit mulus, ſuſtentans mulum. Cogita, lector, ſi Chriſtus,

aut eius diſcipulus Paulus, aut alii diſcipuli nobis denuo
prædicarent, an tolerare poſſent talia hominum figmenta,
placitasque vocum impoſturas? An non Chriſtum ſophiſta-
rum faciunt ipſi magiſtrum, dicentes, eam dictionem Chri-

ſtus eſſe a prophetis et apoſtolis impoſitam ad ſignificandum

ſecundam perſonam in diuinis, connotando quod ſuſtentet
natu

16 D E T- KINIT A TE.
naturam humanam. Quod ſi loco vocis Chriſtus pona-
tur vbique vox vnctus? An rem illam proprie vnctam di-
cent, et eam accepiſſe ſpiritum ſanctum et virtutem? An
illa diceret omnia ſibi eſſe tradita a patre ſuo? An ſophi-
ſtice de illa loquutus eſſet pater, dicens, Ecce puer meus,
quem elegi, dilectus meus, ponam ſpiritum meum ſuper
illum? Profecto ad hominem leſum id relatum inuenies.
Matth. 1I2. Quicquid vnquam in bibliis de filio ſcriptum
eſt, ad ipſum refertur, ipſum omnia reſpiciunt, et per ipſum

omnia complentur. Quæ vero et qualis eſt communicatio

illa prædicatorum? Nam illud prædicatum, fuſtentans natu-
ram humanam, prius non conueniebat homini. Qualiter igi-
tur homo ſua prædicata, ſi non ſunt ſua, Deo communicat?
Quod in Chriſto fuerit, et ſit duplex natura, diuina et huma-
na, nosapertiſſime docebimus. In Chriſto vere coniungun-
tur Deus et homo, in vnam ſfubſtantiam, vnum corpus, et
vnum nouum hominem, Ephe. 2. Sed quia hæc diuina Chriſti
natura ex verbi arcanis pendet, ſimpliciore via nunc dica-
mus, Deum poſſe homini deitatis plenitudinem communica-
re, dare ei diuinitatem, maieſtatem, poteſtatem, et gloriam
ſuam. Dignus eſt agnus, qui occiſus eſt, accipere diuinita-
tem, potentiam, ſapientiam, honorem, et gloriam, apo. 5. Si
Mo ſes factus eſt Deus Pharaonis, exo. . et Cyrus Deus Iſraẽ-
lis, Eſa. 45. multo fortius, et excellentiore longe modo fa-
tus eſt Chriſtus Thomæ et omnium noſtrum dominus et

Deus. Salomon quoque ad literam dicitur Deus, pſa. 44. At

illi erant dii, non natura, ſedtemporali dono: Chriſtus vero
eſt naturali natiuitate Deus, naturaliter genitus de ſubſtan-
tia Dei. Tota patris deitas, adoratio Dei, et viſio Dei, et in
Chriſto vero Deo. Sicut pater eſt verus Deus, ita veram
ſuam deitatem vnico filio ſuo vnice tribuens, efficit, vt ille ſit

Argu- verus Deus. Poſt tria de Chriſto axiomata, tria quoque ſuper-
mentum
primum

narie pro nobis diluet. Argumentum primum: Si Chriſtus eſt
orum.

