Ipſe tollit obicem ſatanæ, in omnibus nos impedire pa-
rati. Ipſe veritate propoſita, mentem ſæpius illuminat,

vt intelligamus. Ipſe boni ſpecie propoſita, cor mouet,

vt velimus. Ipſe in omnibus vires nobis dat, vt pro-
ſequamur. Sicut omnia in eo efſſentialiter confiſtunt,
ita et actiones omnes ab eo eſlſentialiter prodeunt.
Nonne creaturam aliquam nouam poteſt Deus produ-
cere, cui det liberum arbitrium? Siue vt angelus illa
ſit, ſiue vt primus Adam? Nonne illa tunc diceret,
Deum agere in ipſa? Quomodo igitur tu concludis
ſeruum arbitrium, ex eo, quod Deus agit? Adamum
concedis habuiſſé liberum arbitrium, antequam pec-

cäret: et tamen in eo agebat Deus. Sicut Adam

libere agebat, ita et nunc obicem illum ſatanæ tol-
lendo facit ipſe Deus, vt locum aliquem in nobis ha-
beat libertas. Eſt adhue in nobis ſpiritus deitatis in-
natæ. Adhuc hodie ſpirat in nobis Deus animam deita-
tis principem. Vnde Paulus omnes homines ait eſſe

progeniem diuinam. Lumine naturali Deus ipſe hodie
8

illuminat omnem hominem venientem in hunc mun-
dum. Id lumen eſt diuinum, omnibus hominibus inſi-
tum. Per peccatum illud non eſt homo ita conuerſus
in ſaxum, vVt ei libera mens nunquam dari poſſit a
Deo. Ad Chriſtum in hac re te conuerte. Num
ideo ſeruum habebat Chriſtus arbitrium, quia Deus
agebat in Chriſto? Deus agebat in Chriſto, et ni-
hilominus libere agebat Chriſtus. Ita et nos pro
modulo noſtro libere agimus in eo. Ipſe omnia
facit, et nos ſumus cooperarii. Varia ſunt
genera cauſarum. Si prædeſtinatio quoque ti-
K. 5. bi fa

634 E PISTOI. A E.

bi facit ſerui arbitrii ambiguitatem, Chriſtum intue-
re. Prædeſtinauit Deus omnia acta Chriſti. Num

ideo ſeruum habebat Chriſtus arbitrium? Humilita-
tem eſſe doces, vt ſe quis truncum faciat, et cucur-
bitam vacuam. Sed Chriſtum intuere. Si hoc fſit
humilitas, Chriſtus erat plus quam truncus et cucur-
bita, qui ſe ſupra modum humiliauit. Opera nobis
ad gloriam prodeſſe negas. Sed Chriſtum intuere.
Opera Chriſte profuerunt. In ſummam eſt ille fub-

limitatem exaltatus, quia ſe ſponte deiecit, et

morti obiecit: nobis dans exemplum, vt eius veſti-
gia in martyrio ſequentes, maiorem gloriam habea-
mus. At non eſt maior hujus martyris gloria, quam
alterius tacentis? Fruſtra alioqui darentur martyri-
bus certæ palmæ, et peculiaris gloriæ inſignia. Fru-
ſtra eſſent exhortationes, fruſtra pœnæ vel præmia.
Nonne vir ginitatem ſeruans, peculiarem gloriam ha-
bebit? Quemadmodum ex fingulis actibus malis in
damnatis erit peculiaris pœnæ remorfſus, ita ex ſin-
gulis actibus bonis in beatis erit peculiaris gloriæ
gaudium. Sed de ſeruo arbitrio quæſtiones moue-
ri ſolitas nunc proferamus. Prima quæſtio. An

imaginem Dei, et ſpiritum Dei, per peccatum peni-

tus perdidit Adam? Quanquam ſe turpiter ille fœ-
dauit, non eſt penitus ſublata Dei radix. In figura
hoc docet Moſes, ad eandem imaginem Adamum ge-
nuiſſe flios, Geneſ. 8s. Deus ipfe homicidium pro-
hibet eo quod ſit homo imago Dei, Genes. 9. Pau-
lus item docet, in homine eſſe nunc imaginem Dei.

1. Corin. II. Cum externam imaginem tu neges,

internam adhuc fatearis oportet. Quod in homi-
ne ſit ſpiritus innatæ deitatis, iam eſt ſæpius oſten-
ſum, et docet ipſe Deus. Genes. 2. et 6. Docet
Iob. capite. 33. et 34. Docet Dauid pſalm. 103-
Docet Salomon eccles. I2. Eſaias capi. 42. 57⸗
et pleriſque aliis locis. Philoſophi veri, ac
etiam

.

—

etia
diut
tiale
ip
eſt
tatis
miui
ine
ſteri
Tant
tünt
Ornn
in ſ
etian
cit,
tann
dis
Ver
Ou⸗
An!
illum
illno
cauſa
d0
conke
Vnin
tuum
ſient
noſkri
atio
Ceng,
nobis
Dotet
tur.
eſt e
Dus
Mn

Umn inm.
ſi. Ne
Hunmilie
et cuen.
Si hoe
et cuen⸗
pern tois
n intner
t ille ii⸗
eiecit,
eius ſet
jam haber
loria, gon
1r mummt.

in n.

el prent
gorim kr

1 Mels d

iti eh
Mis git

pes Mol-

ſio. 4

run Ne
er Ue
in
Gunumn

tu ege⸗
Hin hon
. ſuſſel⸗
pils C
6. Doe
42 5
geti,
et

*

7

EPISTO I. A F. 635

etiam theologi, affirmant, eſſe menti hominis inſitam
diuinitatem eſſeque animam Deo νοσ0οα conſubſtan-
tialem. Altera quæſtio, An ſine dono gratiæ quid bo-
ni poſſit homo? Donum intellige duplex. Primum
eſt innatum, donum omnibus commune, ex inſito Dei-
tatis halitu, qui et gratis augetur. Secundum exi-
mium eſt regenerationis noui ſpiritus Chriſti donum.
Sine priore certum eſt, homines nihil poſſe. Sine po-
ſteriore vero aliqua bene poſſe. Hoc æquiuoco labo-
rantes Pelagius et Auguſtinus, ſe ipſos non intellexe-
runt. Et inter vos neuter alterum intelligit. Innatus
omnibus eſt Dei ſpiritus, qui donum eſt, et ex gratia
in ſingulis augetur. Hic ipſe bene in hominibus agit,
etiam in Ethnicis: ſed ad regnum Chriſti non perdu-
cit, ſine noua Chriſti ſuperueniente gratia. Per inna-
tam deitatem dicimur nos libere agere, Deum in no-
bis agere, et nos Deo cooperari. Per ſuperuenientem
vero fieri omnia ſublimius a nobis, et a Deo per nos.
Quæſtio alia, An Deus præſciuit, antequam deſtinauit?
An hunc prædeſtinauit, quia pie victurum præuidit et
illum reprobauit, quia male victurum præſciuit? Nos
illa omnia ſimul in Deo eſſe, dicimus, et neutrum eſſe
auſam alterius. Videns prædeſtinat, et prædeſtinan-
do videt. Iuſte agit in omnibus, et gratis beneficia
confert. Ex gratia eligit, non propter opera. Hinc
vVniuoce reſpondebis ad ea omnia, in quibus ſeruum
tuum arbitrium prædeſtinatio torquet. Scientia Dei,
ſicut et voluntas eius, eſt ſuapte natura prior actibus
noſtris: ideo præſcientia, prædeſtinatio, ſeu præordi-
natio dicitur. Non ob id futuri neceſſitatem indu-
cens, quia Deo nihil eſt futurum. lpſe ita vult,
nobis dat, ita libere velle, intra certos limites.
Poteſtas nobis intra certos fines libera per ipſum da-
tur. Tu arguis, nos nihil poſſe, poſtquam hoc
eſt ei ita decretum. Iam cum tuo Valla tem-
pus fupponis in Deo. Tuo ingenio Deum metiris.

Manus tibi ligas, quaſi limes ex tempore pendeat.

In qui

636 EPIS T O L AE.

In quibuſdam fateor, nos nihil poſſe, in quibus ipſe
vetat nos poſſe. Sed poſfumus, in quibus ipſe vult
nos poſſe: et libere agimus, in quibus ipſe dat nos
libere agere. Deus non permittit nos tentari ſupra
id, quod poſſumus. 1. Cor. 10. In eo tentationis

momento, et ſynmetria cum ipſe dat, vt poſſimus, non

vt adſtringamur. Aliud eſt poteſtas, aliud necefſitas.
Vſque adeo ipſe poteſtatem dat, vt dicat Salomon, in
poteſtate hominis eſſe, cor præparare, prouer. 16.
Dono diuino eſt in poteſtate hominis, filium Dei fieri,
Io. I. Liberum nobis eſſe, ait apoſtolus, adire ſancta,
Heb. 10. Tu pecudem exiſtimas Deum, ſine aliquo
ſuæ libertatis artificio. An non eſt creatoris gloria,
vt hoc libertatis eius ſpecimen tam pulchrum, in eius

creatura aliquantulum reluceat? Cum præſertim in

homine deitas ipſa et mens diuina reluceat. Si Adæ
corruptionem ſpectes, et regni Chriſti ſublimitatem,
dices, eſſe omnia in nobis morti obnoxia, et prauitate
carnis ita infecta, vt infernus neceſſario conſequatur.
Dices, non eſſe in nobis liberum arbitrium, quod ad
regni Chriſti aſſequutionem adtinet: quia eo pertinge-
re nequit homo, ſine ſpeciali noua gratia. Quanquam
Deus ita nos eligat, vt figulus lutum: ex hoc non ſe-
quitur, hominem eſſe totum lutum, aut ſaxum, et ni-
hil libere agere. Decepit te ſimilitudo, non in omni-
bus integra. Quanquam in externis actionibus ſint

(plurima neceſſariis caſibus ſubdita, vItra hominis vi⸗

res: quanquam ſit aſtrorum vis maxima. Eſa. 40. et
Iob. 38. ex hoc non ſequitur, mentem ipſam nullum
habere libere velle, vel nolle. Seruum tu arguis
arbitrium, eo quod ſcribitur, homines in nos nihil

poſſe, donec venerit hora, vt de Chriſto dicitur,

Ioan. 2. 7. et 8. Doctrina nobis datur, ne mun-
dum timeamus, ſcientes, eſſe hominum porteſtati
limitem poſitum, et nos eſfſe Deo charos. Hora in
Chriſto non erat neceſſitatis, ſed commoditatis,
cum ipſe poteſtatem haberet. Contra te id aperte
docet

tem.
libera
Dalli
Gbltun
hollit
lito t
omni!
Chriß
Adͤ in
inol
Kinat
Ii
orch
Vere
lbben
tu e
Atque
lber

Decc

din

ibus i
igle u
Git
ti ſüunm
entation
Umns, nen
Heceſitz.
lommon, 1

Ollet. 10

Dei ſen⸗
ire ſoc,
Ine gini
Pris gein
um, i el
reletin 1
. KM
blimittten
et prnlitt
Ohlequatt.
peltingr
Quunne
noe on
un, et
in ni⸗
Cibrs 1.
nini 1
. 01
ſaun Uvln
t Nl

1 1os

, Cicinn⸗
,Ne M
1 Men⸗ k
Uni
ocitn
1 den
Coeet

I ST OL A FEFE.„, 637

docet tuus Auguſtinus in Ioannem tractatu 8. et 37.
In ſumma hoc cogitabis. Quædam voluit Deus ex
innata ſui halitus virtute eſſe in hominis poteſtate,
quædam vero non: quod et in angelis eſt ita limi-
tatum. Si primum membrum reſpicias, dices bene,
eos qui in finali iudicio damnabuntur, libere deli-
quiſſe: iuſte puniri, cum fuiſſet eis aliquid datum,
quo faluari potuiſſent. Si ſecundum membrum cæle-
ſtis vocationis cum Paulo tractes, dices bene, nos
ibi non poſſe. Non efſſe currentis Chriſtum cognoſce-
re, ſed ſolius Dei miſerentis. Meram eſſe electio-
nem. Solius prædeſtinationis hoc efſſe opus, ſolius
liberalitatis, ſolius doni gratuiti. Huc tendit tota

Pauli diſputatio, cum de vocatione ad Chriſtum lo-

quitur, quæ poteſtatem hominis excedit. Cum non
poſſit poteſtati hominis hoc tribui, prædeſtinationi me-
rito tribuitur, ſeu electioni. Ex innato Dei halitu eſt
omnibus datum, velle bonum in genere: at non velle
Chriſtum, quod eſt peculiare prædeſtinationis donum.
Ad indicandam ſublimem hanc viam, homini vere
impoſſibilem, eſt euangelio declarata certorum præde-
ſtinatio. Hinc appoſite dixit Lucas, eos credidiſſe,
qui ordinati erant ad vitam æternam. Certus eſt enim
ordinatus, et Deo præſens numerus, extra quem nemo
vere accedit. Et nihilominus qui accedunt et credunt,
libere credunt artificio diuino. De angelis id ipſum
tu concedis, Fuiſſe ab æterno certum, prædeſtinatum,
atque ordinatum bonorum numerum, et nihilominus
libere omnes egiſſe. Etiam angeli per Dei gratiam
egerunt et libere. Sapientia Dei in hac re longe fu-
blimior eſt, quam tu cogitas. Si Adam ipfe in prio-
re innocentia manſiſſet, cæleſte hoc aduenientis Chri-
ſti regnum non fuiſſet aſſequutus, ſine ſpeciali noua gra-
tia. Num ideo ſeruum haberet arbitrium? Non eſt per
peccatum Adam conuerſus in lapidem, quin in eo man-
ſerit ĩimago Dei, et halitus mentis diuinæ. Tu nullum ti-
bi natura inſitum eſſe putas ſpiritum deitatis, quaſi Deus
in na

638 EPISTO L AE.

in nares tuas ſuo halitu non ſpiraſſet. In ipſo Cain
nequiſſimo, et in gigantibus, ex inſito et ab origine
inſpirato deitatis halitu, ſuperat libera vis aliqua, et
dominium in peccatum, teſte Deo: ergo et in te quo-
que ſupereſt, niſi ſis tu ſaxum et truncus.
EPISTOLA VICESIMA
TERTIA.

MOſaicam legem in eadem nobis, qua et Iudæis,

fore bſeruatione, contendis, iniuriam ei et contume-

liam fleri dicens, ſi de eius regula ſit quicquam immu-
tatum. Videor hic mihi Mahometum audire, aut pſeu-
doiudæum aliquem. Sed cui ais fieri iniuriam? lapidi ?
literis in ſaxo deformatis? Si ſcires, legem illam ten-
dere ad gloriam Chriſti, non eſſes tu ita Chriſto con-
tumelioſus. Deus, inquis, voluit legem illam ſeruari,
et Chriſtus idem voluit cum patre. Deus item per Ma-
lachiam legis illius obſeruationem in futurum commen-
dat. Reſpondeo. Voluit Deus legem illam propter tranſ-
greſſiones ad tempus eſſe poſitam, donec veniret Chri-
ſtus, et Chriſtus idem voluit. Voluit Deus in iocundo
filii aduentu, per nouam refſurrectionis eius gloriam
nos glorificari, deſuper regenerari, reformationem in
nobis cæleſtem et reparationem fieri: et Chriſtus idem
voluit, atque præſtitit. Per Malachiam reducit Deus

populo in memoriam legem Moſaicam, cuius in capti-

uitate erant pene iam obliti. Commendat ſolitam legis
obſeruationem vſque ad aduentum Eliæ, ne putarent ob
captiuitatem eſſe ritum illum abrogatum, vt fuerat ſe-
ptuaginta annis. Eo magis id putabant, quia perierant
tunc tabulæ fœderis, et nouum fœdus expectabatur, in
quo non dicerent amplius, Arca fœderis, domini, ler.
3. Ad hanc vulgi ſuaſionem reprimendam, ait Mala-
chias, Mementote legis Moſis, et ecce ego mitto vo-
bis Eliam. Quaſi dicat, Eouſque legem ſeruate.
Nam Elias veniens, cor veſtrum reformabit, vt cre-
datis leſu Chriſto, filio dei, liberatori. Durauit igi-
tur lex vſque ad Ioannem baptiſtam, vt Chriſtus ex-
ponit. Tu vero arguis, vt ſolent Iludæi et Ma-
heme-

——

nen

illa

imr
lüm
bet
lex,
bus!
nnia
myſt
cor
lum
eap
ad
Danl
Ror
ltra
Iren
Don
cem
ſpon
Nobi
Adr

dule

Dre⸗

9o Cin
igie
liqa,
n te dle⸗

4

t ludeig
cOntunt-
in imm.
aut eer⸗
1lapiei
illam ter⸗
riſto cor.
n ſerunt,
n per r.
commer⸗
pter ttune
biret C.
Niocunh
6 Corin
onen

fikusik

lncit Des

8in eut

ltam NGH

Nteettob
fuerat
etün

tabatiA

mini,

At M.

Mitto h.

ſerunte.

,Ncn

iſtus

et Mr
home⸗

EPIS T O L XA E. 639

hometani, Chriſtum non veniſſe, legem diſſoluere, ſed
implere. Non venit, vt diſſolueret. In ſua perſona primo
legem non diſſoluit Chriſtus, ſed omni modo eam imple-
uit. Hanc in eo diſſolutionem calumniabantur phariſæi,
et ad hoc ipſe reſpondet. Venit ipſe prius implere, quam
ſequeretur literalis diſſolutio. Ex eo quod eſt ſpirituale in

lege, nihil eſt diſſolutum. In nullo diſſoluit legem Chri-

ſtus, iuxta veram legislatoris mentem. Scopus legis Chri-
ſtus eſt. Data fuit lex ad Chriſti myſteria præfiguranda,
et vt interim rudis populus contineretur in timore Dei, et
iuſtitiæ regula. Legem ille diſſolueret, et infringeret, qui
contra mentem legis aliter faceret, quam lex illa fignifica-
bat. Sed qui ſignificata omnia, et promiſſa, iuxta legis fi-
nem, et ſcopum, ad vnguem complet, ille hoc facit, vt lex
illa ſuo ſit munere functa, per ſeque impleta quieſcat. Ad-
impleuit ita, et vſque ad minimum apicem omnia con-
ſummauit Chriſtus, qui eſt ipſamet anima legis: tantum
abeſt, vt legem ille diſſolueret. At tempore, quo data eſt
lex, non eſt inuentus, ne vnus quidem, qui legem in omni-
bus ſine transgreſſione ſeruarit, excepto Chriſto. Ipſe o-
mnia legis ſignificata ſtabiliuit, promiſſa omnia donauit,
myſteria omnia ad ſuum effectum perduxit, miro artificio
compleuit, et perfectiſſime omnia præſtitit. Nec ipſe ſo-
lum præſtitit, ſed et nobis per ſpiritum ſuum dedit, vt nos
ea præſtemus, quæ Iudæi non præſtabant. Legem ita, quo-
ad eius opera, nos non diſſoluimus, ſed impleuimus, ſicut
Paulus ait, legem non irritam facimus, ſed ſtabilimus.
Rom. 3. Supra ſcribas et phariſæos abundat iuſtitia no-
ſtra in faciendis operibus legis. Matth. 5. De qua re vide
Irenæum, libro quarto, caâpite viceſimo ſeptimo. Ais tu,
Donec cælum et terra tranſeunt, non præteriturum api-
cem ex lege, quin omnia facta ſint, et quotidie fiant. Re-
ſpondeo, Omnia per Chriſtum ſunt facta, et omnia in
nobis ſemper fiunt, iuxta ſpiritum, non iuxta literam.
Adhuc tu contendis, legis vim eſſe duntaxat in qui-
buſdam fublatam, in ceremonialibus, non in decalogi
præceptis. Ad hoc ego Chriſtum dieo eſſe perfectum
libera

5840 ETYISTOLAE.

liberatorem. Ab omni vinculo, et ſeruitute legis, nos
in libertatem integram Chriſtus vindicauit. Sublata
ergo penitus eſt ipſa vis legis. Vim legis intellige,
authoritatem ligandi, iugum fſeruitutis, vinculum ob-
ligationis, quo neceſſario adſtringimur ſub certis pœ-
nis. Quamuis pleraque nos faciamus contenta in lege

Moſis, et tamen non facimus ex vi legis: ſed quia

ſpiritus nos, quæ ſint facienda, docet. Hoc modo

dicimus, decalogi legem eſſe ſublatam. Ea lege nos

non adſtringi, vt vides in ſabbatho. Aliorum quoque
præceptorum vis illa expirauit, ceſſauit: non eſt in
eis nos ligandi poteſtas, non conſtringens authoritas.
nec ſolita ibi multandi ratio in nobis locum habet.
Ex primo præcepto ibi conſtat, legem eam literæ a
Deo datam eſſe duntaxat populo illi, quem eduxit de
Aegypto. Lex peccati et mortis, teſte Paulo, erat lex
decalogi, a qua nos liberatos eſſe ait Ro. 7. et 8.
Liberati, inquit, ſumus a lege illa decalogi, quæ erat
lex mortis, in qua detinebamur. Adminiſtrationem
mortis et damnationis vocat illam in ſaxo ſcriptam
decalogi legem, et aboleri, ſeu finem accipere. 2. Cor.
3. Velatum illis, ait, eſſe cor, qui finem legis, in ſaxo

ſcripte, non vident. Finem ergo accepit, et abolita

eſt decalogi lex, Decalogi lex terribilis erat, occide-
bat, peccatum augebat, iram operabatur, virtus erat
peccati et tranſgreſſionis occaſio, propter carnis no-
ſtræ fragilitatem, ob id fublata. Cum differentia ſit
inter legem, iudicia, et ceremonias, nomine legis po-
tiſſime continetur decalogus, vt, lege ſublata, ſit de-
calogus ſublatus. Chriſtus redemit nos ab execratione,
et maledictione legis Galat. 3. lla autem maledictio
et execratio erat virtus legis decalogi, vt ibidem do-
cet.. Si maledictus eſt omnis, qui eſt fub lege de-

calogi, non manens in omnibus eius præceptis, et Vos

eſtis ſub lege decalogi: eſtis igitur omnes maledicti.

At vero Chriſtiani nec ſub maledicto ſunt, nec ſub lege
illa. Nos non acceſſimus ad montem illum tremendum,

in quo

—

in qu
on
quitnu
tann.
greſli
ſtus.
latam
ſermo
Uit C
lege,
Ablqn
pecci
per
mand
Chure
facier
dimmn
phus,
ihſe,
9. Co.
IOX
GUia ni
facere
Mittitn
Ablit.
ita doe
Chritti
Opera
Kiian,
anli re
Moſtrate
kam der
lrgen
mns!
i os
Wembr
iſi

legis nn
Subher
inteli,
lun 0r
Lettis e⸗
ta in ler
ſel gi
Hoc no
lege ni
n qvocn
non eli
Authorin
cum huhe.
n litere
eduiite
0, elt kl
. 7.

, e i

Hiſraton

0 Leihtu
re.2.04

et 1hoft
t l⸗

Virtus e
cArnis N

ſaem
Lgik
n ſt⸗

eertüt⸗

Piten
es
is eiſn
milii
eeſb
enenin

1

EPISTO L AE. 641

in quo data eſt decalogi lex. Heb. 12. id eſt, nos
non accepimus legem decalogi. De lege decalogi lo-
quitur Paulus dicens, eam non eſfſe nobis iuſtis poſi-
tam. I. Timoth. I. De ea, ait, Legem, propter tranſ-
greſſiones ad tempus eſſe datam, donec veniret Chri-
ſtus. Galat. 2. Illamque pædagogiam eſſe nunc ſub-
latam, Galat. 3. et 4. Apertiſſimus de hac re eſt Pauli
ſermo, Legem mandatorum, in decretis ſitam, abroga-
uit Chriſtus, Epheſ. 2. ſine lege, abſque lege, ſublata
lege, et iuſtitia Dei per Chriſtum manifeſtata. Rom. 3.
Abſque lege illa decalogi, per quam erat cognitio
peccati, vt ibi ait, Chirographum nobis contrarium
per decreta Chriſtus deleuit, Coloſ. 2. Chirographus
mandatorum dicitur decalogus, digito Dei ſcriptus.
Chirographus eſt, quo ſefipto obligamur ad aliquid
faciendum: et contrarius eſt nobis, quando tranſgre-
dimur. Tota ergo lex ſcripta Iudæis erat chirogra-
phus, nunc ſublatus. Vetuſtas literæ erat decalogus
ipſe, nunc, eo ſublato, eſt nouitas ſpiritus. Ro. 7. et
2. Cor. 3. Ex hac autem legis ſublatione ſequitur
mox Pauli obiectio. Rom. 6. Peccare igitur fas eſt,
quia non ſumus ſub lege? Contra decalogum omnia
facere licet, quia decalogus non amplius ligat? Per-
mittitur iam nobis ſcortari, furari, mentiri, occidere?
Abſit. Imo multo minus, ſi regeniti ſumus. Spiritus
ita docet eos, qui ſunt in Chriſto. Docet no ſpiritus
Chriſti, obuiam ſemper ire operibus carnis, quæ ſunt
opera peccati: poſtquam a peccato tranſiuimus ad iu-
ſtitiam, et a carne tranſiuimus ad ſpiritum. Hæe eſt

Pauli reſponſio, propoſitæ quæſtioni admodum conſona,

noſtram libertatem præclare docens, et nos monens, ne
eam demus in occaſionem carnis. Notabauli locum ad Ga-
lat.S. an ſimus liberati a iugo legis decalogi poſterioris, ſi
ſumus liberi a iugo legis Abrahæ prioris. In ſummabPaulus
ait, nos non eſſe ſub lege, ſed ſub gratia. Contraria hæo
membra ſunt. Qui erant ſub lege, non erant ſub gratia.
Qui ſunt ſub gratia, non ſunt ſub lege. Obiicies tu, Per-
S. inde

642 EPIST OL A E.

inde eſſe, an ex vi legis, an ex doctrina ſpiritus, quid-
facias. Imo intereſt plurimum. Nam ſpiritus ſuauiter
inſtruit, vt filios: non torquet, vt ſeruos. Saxea lex
rigida eſt. Spiritus ſuauiter docet et-vires dat, vita
nos adiuti, et meliora docti, multo minus peccemus.
Quod ſi peccauerimus, facile remedium habeamus.
Eximia ſunt hæc liberatoris dona. Prodeſt nobis hæc
per Chriſtum liberatio a iugo illo, et vinculo male-
dictionis, ne conſcientiæ noſtræ ita terreantur, vt illo-
rum erant ſemper expauefactæ. Nos ſi peccamus non
mox ad mortem maledicimur, vt illi. Non præſto illis
eras remedium, vt nobis: ſed a pecorum ſanguine ex-
piationem quærere cogebantur, ſemper in terrore.
Nec vera tunc illis êèrat expiatio, quia ſemper Adæ
maledictio infernalis maneret, a qua nos aduentus

Chriſti liberauit. Nobis vera eſt expiatio et præſens,

ſi petamus a Chriſto remitti, ſi confiteamur peccata
noſtra, vt ait Ioannes. Imo aliud. Quamdiu in vera

propitiatoris fide conſiſtimus, venialia ſunt nobis o-

mnia peccata. Venialia, inquam. Sed cauendum, ne
vano fidei titulo quis ſeducatur, fidem viuam a mor-
tua non bene diſcernens: idquod hodie paſſim vide-
mus. Illud porro verum eſt, Nos non poſſe ad mor-

tem peccare, niſi in nobis extinguatur fides. Nam

vera Chriſti fides ſtare non poteſt ſine iuſtitia. Stante
flii Dei fide, quoquo modo peccemus, venialiter tan-
tum peccamus, nec iuſti eſſe deſinimus. Faciunt noſtra
peccata, quem alio dici minorem in regno cælorum,
ſed nunquam ſunt ad mortem, perſiſtenté fide, tametſi
ad mortis viam ſenſim ducant. Exemplum habes in
Epheſina Eccleſia, quæ cænæ charitatem reliquerat, non
ſidem, apoc. 2. Hoc nobis eſt Chriſti propitiatoris, donum

incomparabile. Ipſe eſt nobis verum propitiatorium, ſeu

coopertorium, nos in omnibus protegens, propter qduem
nos beati, quorum tecta ſunt peccata. Ipſe peccata noſtra

ſuæ miſericordiæ propitiatoriotegit, ne nobis imputen-

tur, quandiu viua fide ei credimus. Ex hac ſola fide pote-

rat.

tat
gui d
atur
natur
Ante!
eis V
talis,
la er⸗
eins

parad

Onnni⸗
. In
ritate
Uanda
Munq
bite,
ſtiner
ſtiani
tiam
logi
HuNe
Pon e
eſt, S
gem
dans.
ſüper

. eti

tionen
Vhiven
d.
lkn
AU

rti

uas
Mand
Dann
Xari⸗

tus, gil
ſüauiter

ren I

Git, W
deccenn
Uubeann
nobis Ne⸗
r, Nilr
AInns It
Dreſto
nplinet
in tertott
nper 44
8 Atenn
et Neln⸗
Ur peen
lin in ſel
t nobist⸗
endun,1
An 2 M⸗
llln ſit
Ne An
lei. N
tn.
ialiter ⸗

iunt Nenꝗe

. eklorn⸗
e, tunt
habes 4
gbert,
Nis, m
orim,

D

opte le
1

cinn

Sinne⸗
gfcehi⸗

6

EPIST OLAk. 643
rat quis iuſtificari, etiam ignorans legem Moſis. Sunt
qui decalogi vim ſuſtinent, moralia dicentes eſſe leges

naturæ perpetuas. Quibus illud obiicimus, Quod ex
natura perpetuum eſt, non eſt ex Moſe, cum' fuerit

ante Moſen. Si hæc naturæ dictamina dicas, non dabis

eis vim legis maledicentis, cum neſciretur maledictio
talis, niſi per legem, nec ira talis, niſi per legem. Subla-
ta ergo eſt lex, et nos non ſumus fub lege, nec ſub
eius ira. Lex enim iram operatur. Ex legis ira fuit
paradiſi in Adam perditio, et ludæorum perditio. Quæ
omnia nunc ſine lege reſtituit Chriſtus. Roma. 3. 7. et
8. Iniuriam maximam voôs facitis Paulo, ipſius autho-
ritate contra ipfum abutentes. Ad legem Moſis ſer-

uandam ſub maledictione eum vultis teneri, et eam
nunquam implere poſſe, vt ex ipſo probatis, dicto ca-

pite, Roma. 7. Non intelligitis, Paulum ibi prius ſu-
ſtinere perſonam Ethnici, deinde ludæi, deinde Chri-
ſtiani. Ego, inquit, viuebam ſine lege, et concupiſcen-
tiam neſciebam eſſe peccatum. Poſtea, veniente deca-
logi lege, reuixit peccatum, et ego mortuus ſum. At
nunc per Chriſtum liberatus ſum a lege. Paulus ergo
Mon eſt ſub lege, vt vos fingitis. Imo ſcopus eius
eſt, ſublatam eſſe legem, vt initio capitis præmittit, le-
gem decalogi ſemper intelligens, et de ea exemplum
dans. Ex lege illa, ſicut ex ceremoniis, nobis nunc
ſupereſt ſpiritualis ratiocinatio. Supereſt cognitio im-
pleti myſterii, et cognitio peccati: quam etiam cogni-
tionem vberiorem in nobis facit nunc ſpiritus ſanctus
vniuerſaliter docens, omnia opera carnis eſſe pec-
cata. Non ſolum legis illius ſcriptæ vim et iugum

ſuſtulit Chriſtus: ſed et contra legem hanc peccati,

quæ eſt membris noſtris innata, validum dedit
mortificationis ſpiritus auxilium. Vos inter has
duas leges, legem membrorum innatam, et legem
mandatorum ſuperadditam, ibi non diſcernitis: cum
Paulus ibi diſcernat, alteram dicens alteri con-
trariam: alteram fupereſſe, alteram fublatam

S. 2. eſſe

–—

64 4 E PISTO L A E. .

efſſe. Peſſime ergo vos concluditis, Paulum teneri
lege mandatorum, eo quod tenebatur lege membro-
rum. Ab hac non poterat liberari, niſi per mortem,
ab illa liberatus iam erat per Chriſtum. Imo et a
morte, quæ ſequebatur legem membrorum, ſe ait iam
liberatum per Chriſtum, vt ibi ſubnectit, ei gratias
agens, et nullum in ſe eſſe nunc condemnationem, in-
ferens. Ratione legis membrorum dicere de ſe ipſo po-
tuit, Quod nolo, hoc facio, nolens concupiſcere con-
cupiſco. Omnis illa pugna in ipſomet Paulo ſcribente
locum habebat. Si rationem legis ibi inducas contra
legem membrorum in ipſo pugnantem. Hoc ibi obeſt,
quod ait, in ipſo mortem fieri, et ipſum occidi. Nun-
quam enim poſt regenerationem eſt a morteè occiſus
Paulus, quantumuis fecerit aliquando facta ad mortem
tendentia. Præſtat illa dici in aliorum perſona, quam
in ſe transferre, eſt Paulo peculiare. Item, quia vt
de aliis loquutus ad Chriſtianos reuertitur initio capi-
tis octaui, dicens, Nihil ergo nunc damnationis eſt
nobis inſitis Chriſto Ieſu, vero libertatis aſſertori, qui
a lege decalogi, quæ erat lex peccati et mortis, nos
liberos reddidit. Etenim quod lex illa præſtare non
poterat, ipſe præſtitit, legem ipſam nos deſtruentem
tollens. Adde adhuc locum vnum, vt omnino cognoſ-

cas, decalogi legem eſſe nunc ſublatam. Fœdus initum

cum patribus, quando egrediebantur de Aegypto, ſub⸗
latum docet Ieremias. ca. 3 1. Hoc autem fuit fœdus
decalogi. Scribitur enim 3. reg. 8. eét 2. para. 6. quod
in arca erat fœdus initum cum patribus, quando egre-
diebantur de Aegypto, ſcilicet decalogus. Hinc diceba-
tur arca fœderis, tabulæ fœderis, decem verba fœderis.
Ita Moſes exponit fœdus, id eſt, decem verba, Deu. 4. ni-

hil amplius ad fœdus adiecit Deus, Deut. 5. De holo-
cauſtis, et ſacrificiis nihil eſt tunc præceptum, vt ait

idem Ieremias, ca. 7. De ſolo ergo decalogo loquens,
ait, fœdus illud eſſe ſublatum. Non decalogum in ta-
bulis lapideis dabo vobis, inquit Deus, ſed in tabu-
lis cordis fidem Chriſti. Hæc fuit paciſcendi for-
mula

tum
9. I
Uatu
Si e⸗
ſimil
eſte
fuos
Teſt
nai
Etun
inbec
uie
Iuane
Aos

ligere
tempe
in d
ingun
Viam..
ſtus 1
obis
Iudxi
Tenur
Uia et

n tenet
menbro⸗
Morten,
Imo e
e dit in
ei gati
Onemn, ir⸗
eiplo pe
Cere col⸗
ſcribent
48 Coln
iioben
te ecilt
d Morten

ONa, en

n, Iuit N1
nitio e⸗
ationsel
Ertori 0
ortis, NI
eſture M
eſtruenten

10 Cro⸗

=

us ininn
Ipto,
ut frol
1 0, cl
do en⸗
he cien⸗
feiti⸗
en 1

logen;
U in -
i 1N

N

EPISTOILAE.„ 645

mula, Exo. 19. 20. et Deut. 5. Deus promittit, illos
fore ſibi populum, ſi ea decem verba faciant. IIIi ea
verba ſe facturos recipiunt, et promittunt. Ecce fœdus.
Idipſum fœdus eſt poſtea repetitum, et ita cum Deo pe-
pigit populus, Deu. 29. Ioſue. 24. quarti regum. 23.
ſecundi paralip. 29. 34. et pleriſque aliis locis. Hoc
decem verborum fœdus, inquit Deus, pepigi cum patri-
bus veſtris, dicens, ambulate in præceptis meis, et ero
Deus veſter. Iere. 7. et I11. Hoc autem foœdus ſfubla-
tum docet idem Ieremias dicto ca. 3 1. et apoſtolus Heb.
3. Idipſum in tabulis ſcriptum fœdus, quod illi ſe ſer-
uaturos promiſerant, ſublatum docet Ezechiel, ca. 16.
Si ea lege nos nune in ſuos recipiat Deus, eo iugo preſſi
ſimiliter periremus, et eſſemus ſub maledicto. Sublata
eſt ergo lex decalogi. Non ſub eo fœdere nos nunc in

ſuos recipit Deus, ied fide ſola Ieſu Chriſti, filii dilecti.

Teſtamentum ſeruitutis vocat Paulus decalogum, in Si-

nai datum, et nunc ſublatum. Gala. 4. Nihil ad perfe-

ctum duxit lex illa decalogi, eſt igitur abrogata, propter
inbecillitatem, et inutilitatem, Heb. 7. Quæſo te, Nos
qui ex gentibus nati ſumus, et viuebamus ſine lege,
quando intrauimus in legem Moſis? An ſides, quæ
alios liberat, nos ad eam captiuat?

EPISTOLA VI CESIMA
QVARTA.

CVm ſuperiora de iam ſepulta et abrogata lege col-
ligerem, et euangelium in ſublimi collocarem, ne tu
tempora legis et euangelii ſiniſtre confundas, Chiectio
alia diluenda ſeſe obtulit. Arctum videtur eſſe nobis
iugum, vt Iudæis cum dicat Chriſtus, eſſe nobis arctam
viam. Præcepta difficiliora, quam fuerint in lege, Chri-
ſtus nobis præſcripſit, Matth. S. Scriptus ergo eſt ibi
nobis chirographus. Impoffibilis item; obſeruatio vt
Iudæis, et tranſgreſſio ſimilis. Crucem geſtare et omnibus
renunciare, nonne grauia ſunt et dura? Reſpondeo, Gra-
uia et dura ſunt carni ea, quæ in nobis agit ſpiritus Chri-
S. 3. ſti, car-

646 E PD IS T O LAE.

ſti, carni in omnibus aduerſus, et carnem mortiſicans.
Carni non ſolum eſt arcta et difficilis hæc via ſpiritus,
ſed etiam impoſſibilis, ſicut ait Chriſtus, Quærent in-
trare, et non poterunt. Cum autem fueris ingreſſus,
ſpiritus reddit omnia facilia, omnia iocunda, omnia fua-
uia, internum hominem delectantia. Ad hominem rege-
nitum, et ſpiritu innouatum, dirigi oportet verba Chri-
ſti, vt fuauia, et leuia eſſe dignoſcantur. Caro noſtra
dicit, eſſe onus durum: ipſe contra iugum ait ſuaue,
et onus leue. Præcepta illa, ex Matthæo citata, non
ſunt legalia præcepta, cum rigida illa ad mortem ma-
ledictione et execratione, ſi quis deficiat. Sed ſunt præ-
cepta doctrinæ, ſunt ad perfectionem vehicula, vt ibi
docet Chriſtus, volens nos ita eſſe perfectos. Libera
ſunt præcepta, ſ. ſi vis perfectus eſſe, vt Chriſtus expo-
nit. Libera ſunt præcepta, a quibus deficiens non mox
conſtituitur gehennæ reus, licet minor alio dicatur in
regno cælorum, vtibidem manifeſte docet Chriſtus, Qui
ſoluerit, inquit, vnum ex mandatis hiſce minimis, mini-
mus vocabitur in regno cælorum. Non excludetur foras,
ſed erit aliis poſterior: et adhuc poſtremus, ſi fecerit et
docuerit. Spiritus Chriſti nos docet ſponte progredi, non
ſecundum carnem, ſed ſecundum ſpiritum, qui eſt ſpiritus
liber, nos libere agere docens, et iuuans. Plurimum ergo
differt doctrina ſpiritus a lege rigida. Chirographus non
eſt nobis ſpiritus, vt in lege, cum nec talis adſtrictio nunc
ſuperfit, nec fides indigeat ſcriptura, ſed in tabulis cordis
impreſſione. Chriſtus nihil ſcripto nobis promulgauit, vt
eſt oli“i data ſcriptura in tabulis. Antequam apoſtoli et
euangeliſtæ quicquam ſcriberent, iam erat lex Chriſti, lex
ſpiritus, lex fidei, in cordibus ctedentium. Scripturæ ſu-
peradditæ ſunt, ad exhortationem, et recordationem, ne
per Antichriſtum periret tota Chriſti doctrina: quæ ve-
re doctrina dicitur, non lex rigoris. Hinc Paulus ait, Nos a
leg e eſſe translatos in formam doctrinæ, Ro. 6. Ita venit
Chriſtus facere, et docere, et apoſtolos miſit ad docendum.
Cogita differentiam inter formam legis et formam do-
ctri-

—

EPIST O L A F. 647

Ottifcn J Grinæ, noſque ab illa eſſe translatos ad iſtam. Magna

1 Hining eſt ignorantia tua, vt hanc differentiam, et translationem
erent in noſtram intelligere nequeas. Obſeruatio hic non eſt ita
ingrelin impoſſibilis, vt ais, imo non ſolum poſſibilis, ſed ali-
onnniakin quando facilis et jocunda, pro tempore videlicet. Iugi-
nen rer ter et continuo illa omnia a nobis obſeruari, et nunc eſt
etba (n. impofſſibile, et in lege fuit impoſſibile. Nam cum caro
1ro noktt noſtra ab ipſo ſatana ſit oppreſſa, ſua ad nos mouendum
zit fune, caro habet momenta, ſemper ad pernitiem: ſua quoque
citnttD ęiom. ſeorſim ſpiritus habet momenta, ſemper ad ſalutem. Ad
Urten ur momenta quædam per ſpiritum datur nobis cæleſtium
luntre ſuauitate teneri, et nihil carnale tunc concupiſcere. De
Uln Ni cælo nobis aliquando datur, ſyncere intus diligere, toto
N. liben cordis affectu, atque ita tunc legem implere. Nam qui
inos e diligit, legem impleuit, vt ait Paulus. Hoc paſſim datur
38 non hn regenitis, cæleſtia ſuauiter guſtantibus. At fragilis homo
Gieanr n non perfſiſtit, quin à carne mox abducatur, et tranſgredi-
rikei. atur. Quanquam hæc non proprie dicatur tranſgreſſio,
i, i. quia non eſt a lege. Vbi enim non eſt lex, nec tranſ-
enrin greſſio eſt, teſte Paulo. Non recte ergo dicitur, eſſe
ſerntt hic tranſgreſſionem ſimilem, vt in lege, cum nec tranſ-
hrii greſſio ſit, nec mortalis. Vt autem melius intelligas,
jelttpiinn in hac ſpirituali Chriſti doctrina non eſſe legale illud
immmen vinculum, nec ſeruitutis præceptum, ſed liberaliter ob-
ntu latam gratiam, et cœleſte donum: perpende totum ad-
diomn uentus Chriſti euangelicum gaudium et lætitiæ, nunci-
HS um, a lege procul diſtinctum. Cum eſſemus peccato
n Adæ, et legis ſeruitute admodum Captiui, venit piiſ-
it ſimus Chriſtus, gaudium credentibus annuncians, et li-
Giſe berationem. Docet, vt credamus, et gratis donat. Non
eeei lege cogit, ſed beneficium offert credere volentibus.
pi⸗ . Poſtea quoque qui crediderant, citra legis coactionem
innen docentur cæleſtia. Docentur regenerari ex aqna et
“ ſpiritu ſancto: alioqui extra regnum manere. Docen-
i Ne tur carnem et ſpiritum mortificare. Docentur dili-
en gere, et in cœna Chriſti communicare, vt cibo cæle-
oenlu⸗ ſti ſeruent uitam cæleſtem. Ecce totum euangelium
mn S. 4. regni

648 EPIST OLXA E.

regni, lætifſimum nuncium, cum donis præſentibus. Eſt
ne ſeruitutis iugum imponere, tam cæleſtia dona gra-
tis donare?

4 EPISTOLA VICESIMA
QVINTA.
MOſaica lex, vt tu cenſes, erat lex inertibus ſaxis
