reuocans, vt illud obſeruemus, tempora non diſcernen-

tes. Poſt ſpiritualem Chriſti doctrinam, vt ſeniores o-

mnes docent vnica Chriſtianis eſt naturæ lex, Quod tibi
fieri non vis, alteri ne feceris. Ita Chriſtus ait: Hæc eſt
lex, et prophetæ, Quæ vultis vt vobisfaciant homines, et
vos facite illis. Hanc naturæ legem, in concilio Ieroſoli-
mitano, Iudaiſmis exploſis, docuerunt apoſtoli, vt refert
Irenæus lib. 3. cap. 12. Idipſum de primis Chriſtia-
nis refert Aelius Lampridius. Aquila, Petri diſcipu-
lus, apud Clementem ait, Omnis propemodum actu-
um noſtrorum in eo conſiſtit obſeruantia, vt quod ipſi
pati nolumus, ne hoc aliis faciamus. Legale nullum
eſſe inter diem et diem diſcrimen, manifeſte docet Pau-
lus. Si legem obſeruationis dierum fuſtulit Chriſtus,
quis niſi Antichriſtus eam reducere poteſt? Clemens
Alexandrinus libro ſeptimo Stromatum, non ſelectis
diebus, ſed per totam vitam, ait, eſſe nobis agendum

feſtum, agri colendi, aliæque artes ſimul exercendæ.
Orige-

ten

end

etI

ete
ſm
Vi

II

Cüibeng

Vntid.
tebnt t

bkey
Nein.
quoce
elle cen
Peren
Ilum do.
ebos ni

igve fi
madten.

lenerg
otidimen
ſeruntionn,
eetiam t
Uum ni⸗
Uaturen

lener

ſiget 1.
dit
iees
ni 1et
1 leii⸗
li, r 4

Cenen
n Kel eiß
uenin.
etcehii
i⸗

ADOLOGI A. 709

Origenes libro octauo contra Celſum, exponens illud
Pauli, Dies obſeruatis et menſes, et tempora, pulchre do-

cet, quotidie eſſe nobis dominicum diem ad Cæleſtia re-
ſurgendi, quotidie paſcha, quo verbi carnem iuſtus edat,
quotidie pentecoſtem, ad ſpiritus ignem deſuper ſuſcipi-
endum. Spiritualis ergo, vt poſt Paulum ait Ignatius, erat
tunc feſtorum obſeruatio, ſecundum quam et martyrum
dies feſtos habebant Chriſtiani, vbi recens erat eorum

memoria. Epiſcopi hæc, et alia conſenſu eccleſiæ fa-

ciebant, non vt formam legis, ſed vt formam doctrinæ.
Quin poſt fugam et perſequutiones congregari licebat,
cum vigiliis ieiunia et orationes præmittebant, vt digni-
us eo die ſumerent ſacram euchariſtiam. Aliquando daba-
tur euchariſtiam quotidie celebrare, aliquando non. Qui-
buſdam etiam quotidie ſumere licebat: aliis vero non niſi
poenitentibus et confefſis. De quo iam alibi dixi, et in ſe-

qWuentibus aliquid addam, de defunctis quædam Præmüt-

tendo.
Circa defunctos traditio erat varia. Mortuis ſepeli-
endis ſolennes quidam adhibebantur ritus apud Ethnicos
et Iudæos Eos noſtri diſſimulare aliquando cogebantur,
et alii alios excogitabant. Non nulli offulam euchariſtiæ,
ſimul panem et vinum, ipſi mortuo in os ponebant, quafi
vitæ ternæ viaticum. Alii baptizabantur pro catechu-
meno mortuo: alii mortuum ipfum, aqua et oleo ſimul
vngendo baptizabant, vt ait Irenæus. Preces varias pro

mortuo fundebant, et eum candelarum igne luſtrabant,
Pebruariæ illius Ethnicæ purificationis loco, vt ait Ter-

tullianus. Ob has tamen varietates, modo Chriſtus vnus

prædicateube, non ſoluebatur vnitas eccleſiæ, vt poſtea

factum eſt per Papæ tyrannidem. Nec idolothyta, nec Iu-
daiſmi impediebant, quo minus eos vocaret Paulus fra-

tres, licet infirmos. Ad locos, in quibus erant martyres

ſepulti, quaſi ſigno dato, clanculum paſſim conueniebant

primi Chriſtiani: antelucanos hymnos Chriſto canta-

bant, vt ad Traianum ſcribit Plinius, cum candelis et
lampadibus, quia tempus nocturnum id exigebat, Eucha-

riſtiam ibi frangebant, imitatione quadam in loco marty-

X. 3. ris ſe

710 APOL OGI A.

ris, ſe ad toleranda martyria excitantes. Martyres lau-
dabantur in miſſæ ſacrificio, ſcilicet ſacrificio laudis, et
gratiarum actionis, in quo erat commemoratio marty-
rii Chriſti. Non abs re de mortuo erat ibi ſpecialis
ſermo, cum mors Chriſti commemorabatur. Aedem
aliquam ſi licebat, ibi ædificabant, et menſas appone-
bant, vt poſt prædicationem ſermonis Chriſti commo-
dius de euchariſtiæ oblatione fieret ſacrum conuiuium.
Hinc dicebatur eſſe illa talis martyris ædes. Dicebatur
hæc huius martyris miſſa, illa illius, id eſt, in loco ſe-
pulturæ, et cum illius recordatione facta oblatio, et
ſacrificium gratiarum actionis. Oblatio erat, quando
panis et vinum a quouis volente offerebantur, ſeu do-
nabantur. Vnde et in ipſa benedictione hæc dona et
munera vocantur. Ita debere nos ad menſam domini
offerre, et donare docet Irenæus, lib. 4. cap. 32. et
34. quem offerendi vſum vos nequaquam obferuatis,
ſed in azymis ridicule luditis. Hac potiſſimum ratione
nos ipſi eccleſiæ quotidie benefacimus, quotidie pa-
nem et vinum noſtrum communicantes. Alii autem

eccleſiæ cenſus, ab Antichriſti magnificentia inducti,

per quos creuit epiſcoporum opulentia, tollendi peni-
tus ſunt. Si Chriſtiani ſumus, non deerit ad menſam
domini quotidianus panis. Oblata illa miniſtri accipi-
entes, Deo velut præſentabant, benedicendo, et gratias
agendo, quod erat verum laudis ſacrificium. Adde,
quod munus ipſum dicitur oblatio, ſacrificium, victi-
ma, et hoſtia. Philip. 4. et Heb. 13. quia in rem ſacram
fit, et donatur. Eſt etiam ibi ſacrificium recordatiuum,
recordatio, ſeu commemoratio ſacrificii, a Chriſto con-
ſummati. Ipſe obtulit ac nobis omnibus donauit ſe
ipſum, nos ita offerre in ſui commemorationem præcipi-
ens, toti eccleſiæ communicanda. Ad menſam domini hæc

offerebantur, præſertim a ditioribus. Sedebant preſbyteri

cum aliis ſumpturis, præſertim pauperibus, vt refert Pon-
tius Paulinus. Diuites enim non debent in eccleſia potio-
rem aliis locum tenere, Iaco. 2. Seruiebant diaconi admiſ-
ſis e

ſis et
riis.
grati⸗
ter ſe
tur e
pori⸗
diuic
tem
Fiſq
oce
noſt
carn.
Exi
tun
lita⸗
Alitt
tull
cart
carn
Ni

Ve

tes l⸗
cli,e
mart.

ſbecinl⸗
Aeden
Pppone⸗
otnno⸗
Litiun.
jcebann
loeol.
latio, 4
uunt
ſen ⸗
Corn 4
donnit
. 32. l

ſeratg

n tmtio
ticie ⸗
ii aen
incudi,
i enr⸗

Mendn
fc .

glin
Ale
n, Mr
ſuen
atinna,
oe.
nit?

pret,
pinihee V
elotei
ertol-
gpoti⸗
üni⸗
ſe

APDOLOGIA. 714

is etiam ad ſeruitium illud probatis viduis ſexagena-
riis. Presbyteri ipſi poſt dictam benedictionem, et
gratiarum actionem, primi frangebant, deinde alii in-
ter ſe diuidentes, omnes cibo illo et potu reficieban-
tur eo charitatis ſymbolo, vere facti participes cor-
poris et ſanguinis Chriſti. Euchariſtiam pro more
diuidentes, permittunt vnicuique ex populo eius par-

tem ſumere, inquit Clemens lib. 1. Stromatum. Ple-

riſque locis veram hanc eſſe Chriſti participationem,
docet Irenæus. Imo nos ſecundum carnem et oſſa
noſtra, eſſe vere participes, vere membra Chriſti, ex
carne eius, et oſſibus eius, affirmat initio libri quinti.
Exindeque tunc confirmat, carnem noſtram refurre-
Gturam ad immortalitatem, quæ alimentum immorta-
litatis accepit: quæ corpore domini, et ſanguine eius
alitur, vt ait lib. 4. cap. 34. Idipſum docet Ter-
tullianus in libro de reſurrectione carnis, veram eſſe
carnis Chriſti participationem, ac veram inde ſequi
carnis noſtræ reſurrectionem. Cum ſit animata car-
nis noſtræ, et oſſium-noſtrorum ſubſtantia, eſt in eis
ea, quæ in anima eſt, participatio carnis et oſſium
Chriſti. Eo item quia fubſtantialiter nutriuntur pane

illo, qui typus eſt Chriſti. Cum ſit plaſma vnum

et carne, et ſpiritu, dicitur caro noſtra intus partici-
pare id quod ſpiritus participat: alioqui caro non
prodeſt quicquam. Contra azymos veſtros docent
veteres, fuiſſe Ebionitas, qui in pane azymo euchari-
ſtiam facerent. Laudamus itaque, eſſe locum aliquem
congregationis, ſeu potius liberi conuentus;, ne vi-
deatur eſſe pecorum congregatio coacta. Laudamus
quotidie parari menſam domini. Laudamus, in quo-
uis loco, et quauis hora, cum probatis epiſcopis,
ſeu presbyteris, a ſponte conuenientibus cæuari, can-
tare laudes, cum ieiuniis et orationibus, intelligi-
bili voce. Sed Antichriſti leges, et' ceremoniales
characteres non laudamus. .

7

V. 4. De

7712 XPDOL-OCGIA.

De ijeiuniis vero nunc dicemus, de carnis et vini in-

termiſſione, quæ omnia vos nedum contemnitis, ſed qua-

ſi ſtulta ridetis. In ieiuniis et orationibus, etiam pro epiſ-

coporum et presbyterorum arbitrio, vbi caſus aliquis ex-
poſcere videbatur, aliquando indictis, nulla erat impie-
tas, imo pietas, imitatio Chriſti, et erga præpoſitos obe-
dientia. Apoſtoli ieiunium et orationem indicebant, vbi
opus aliquod aggrediebantur, vel ad miniſterium mitten-
dis manus imponebant, acto. 13. et. I4. Ioannes ieiuni-
um indixit, antequam euangelium ſcribere aggrederetur.
Petrus apud Clementem ieiunium baptizandis indicebat.
Illud verum eſt, quod ieiunium legis carnale, ſicut et re-
liqua, compleuit Chriſtus, et vertit in ſpirituale, videli-
cet, abſtinentiam a vitiis, ſeu carnis operibus. Nihilomi-
nus ſui imitatione corporalia ieiunia nobis commendat:
quod apoſtoli et diſcipuli obſeruarunt. Ieiunium non ſo-
lum eſt corporalis exercitatio, ſed ſpiritualis, cum per
eum ſpiritus viuificetur. In quadrageſimæ ieiunio eſſe
imitationem Chriſti, docet Ignatius in epiſtola ad Phi-
lippenſes. Quod tamen ipſe non præcipit, nec contem-
nendum dicit. Vſque ad Victorem varie ieiunabâtur qua-

drageſima, et libera res erat, vt vetuſtiſſimi omnes do-

cent, et citat hiſtoria tripartita, lib. 9. cap. 3 8. Idem de

carnium et vini abſtinentia docet Ignatius in epiſtola ad

Heronem. Regula bPauli eſt hic tenenda, vt vnicuique ſua
mens ſatisfaciat, Rom. 14. Si quadrageſimam quis ieiu-
net, et alibi probo, et conſulo poſt ſuum baptiſmum, in-
ſtar Chriſti. Tunc ieiunabis et orabis, vt datus ſpiritus
carne mortificata magis viuificetur. Moſes ita ieiunauit
in datione legis fœdusDei melius imprimens, exo. 24. et
3 4. Elias poſt virtutem ſpiritus ita ieiunauit, melius tune
videns et audiens Deum, 3. reg. 19. Antichriſti igitur
legem vt ſcripturis contrariam improbo. Abſtinentiam
liberam probo, et carnis, et vini, et aliorum carnem laſ-
ciuire facientium: non inſana voti perpetuitate, ſed vbi

quis ita iudicat. Abſtinentia illa manifeſtam facit carnis

mortificationem, digna res, quæ cum oratione fiat, non

quæ ri-

quer
jis,
mec
Prol
aut:
Cunm
a
noſt
niſi
ſtus
bat⸗
ſole
reß
ait
ſolt
nen

. ſ

cun
nib⸗
guis
catu

Pproc

ſter

twini.

ſedg

Proet⸗
lignizer
1t inie
ſitos ode
bant,
mitter.
es ieinn⸗
ederennt
incicebe
joltett⸗
le, vice⸗

Niilom.

nmerett

mno

=

Cun K
iunio e
1 M.

coNtekr.
Hutur r.

mnes ,
lient⸗
Pitohrt
Cnigven
glisier
mumn

jeinmmi
0.4
elinstne

ifiigin
nettin
tnen .
, li 6
it cund
ſat, N
gue⸗ .

=—

A P O. L O C IA. 713

quæ rideatur. Natura nos hic quoque docet. Nam
iis, quos ſpermatis vitium moleſtat, indicunt naturales

medici a carnibus et vino abſtinentiam, Quanto magis
propter Chriſtum ſe ſponte ita caſtrabit, qui cælebs,
aut ad tempus vxore carens, ſe ita tentari cognoſcit?
Cum præſertim ſciamus, ieiunium cum oratione eſſe

ad carnis mortificationem efficaciſſimum, et ſpiritum

noſtrum non aliter contra dẽmones vim ſuam habere,
niſi per orationem et ieiunium, vt teſtatur ipſe Chri-

ſtus. An Timotheum vos ridebitis, qui vino abſtine-

bat? An Petrum, qui carne plurimum abſtinens pane

ſolo, cum oliuis et oleribus veſcebatur? De Petro id

refert primus Clemens. De Marco et eius diſcipulis
ait Philo, et citat Euſebius, quod vsque ad occaſum
ſolis frequenter ieiunabant, a vino et carnibus abſti-
nendo, vt ſola aqua eſſet eis poculum, et panis cum
ſale vel hyſſopo cibus. Matthæus apoſtolus, teſte ſe-
cundo Clemente, ſeminibus et oleribus, absque car-
nibus vtebatur. Reſpondes tu, vos non prohibere, ſi
quis cum Ioanne baptiſta aquam bibat, et locuſtis veſ-
catur. Non prohibetis, ridetis tamen, et dicitis, nihil
prodeſſe. Carnis macerationem, quam Epicurismus ve-
ſter fortius reiicit, legiſti apud Irenæum, qui lib. 3.
cap. 35. aperte docet, Adamum pœnitentem folia fi-
cus aſpera elegiſſe, vt carnem maceraret, et petulan-

tem carnis impetum retunderet. Vnde et Deus erga

pœnitentemſuam miſericordiam indicans, pelliceam de-
dit tunicam, quæ vltra mortalitatis indicium, indulgen-

tiam quoque ſignificabat, et futuræ veræ ouis amictum.

Quid inſuper Paulo dicetis, qui caſtigabat corpus ſuum, et
mortificationi ſubiicebat? Chriſtus ipſe in ſacco et cinere
pœnitentiam probat. Matth. I1I. in maceratione et ieiunio

cum Niniuitis, Lucæ I. In fauilla, cinere, cilicio, nuditate,
ieiunio, fletu, et planctu, Iob. 42. Ioëlis 2. Ionæ 3. Dani. 9. et

2. Samu. I 5. et 3. reg. 2 I. Per hanc placari dicitur ibi Deus.
Has macerationes in prima eccleſia libere a plerisque fie-

ri, etiam publice, Tertullianus docet in libro de pœniten-

tia, et Euſebius in eccleſiaſtica hiſtoria lib. 5. ca. vltimo.
V 5 Adde

.„

714 AP O L OGIA.

Adde lachrymas Petri et mulieris peccatricis, Matth.
26. et Lucæ 7. percuſſionem pecétoris publicani
et aliorum, Lucæ 18. et 23. Satisfactiones hæ quo-
dammodo dicebantur, vna cum ablati reſtitutione: ſine
quibus poenitentia fere ſimulatur, non perficitur. Ad-
iungere iſta debuiſſes tuæ contritioni, et conſcientiæ
terroribus, in tractatu pœnitentiæ. Id ego fateor, abs-
que macerationibus his, et absque ſatisfactionibus ex-
ternis, eſſe poſſe pœnitentiam, et peccata omnia pœni-
tenti ſide remitti. Nihilominus hæc ibi maxime pro-
ſunt, fidem et ſpiritum feruant, magis viuificant, car-
nem mortificant, gloriam augent, et peccati pœnam
tollunt. Per hæc Deo quodam modo ſatis fit, per quæ
ipſe aliquo modo placatur, ira minuitur, et gloriæ mer-
ces augetur. Per hæc remitti peccata, et nos fieri can-
didiores, docet ipſe Deus. Eſa. I. et 58. Vere ait Da-
niel, Peccata tua eleemoſynis redime, et iniquitates
tuas miſeratione pauperum. Vera eſt regula Chriſti
de miſerendo, remetiendo, et remittendo nobis, ad
eam menſuram, qua nos aliis miſeremus, metimur, et
remittimus. Aliqua igitur eſt factorum commenſuratio,
et ad peccati remiſſionem aliquid facit operum acceſſio,
maxime in quotidiana remiſſione poſt regenerationem.
Ad quam rem pulchre facit dictum Clementis Alexan-
drini, lib. 4. Stromatum, Peccata ante baptiſmum
commiſſa ſimpliciter dimitti: pnſtea autem caſtigatione
quadam expurgari, noſtroque opere tolli.
Opus noſtrum dicitur pœnam peccati luere, debi-
to vtcunque ſatisfacere, et ad peccati remiſſionem a-
liquid efficere, actione quadam dependente. Chri-
ſtus ſatisfecit patri, et pro peccato Adæ, et pro re-
liquis omnibus. Peccatum Adæ ſua morte luit Chri-
ſtus, id efficiens, vt et nos morte noſtra id luamus,
ac debito vtcunque ſatisfaciamus. Paulus ait, mu-
lierem a ſua prima transgreſſione faluari per genera-
tionem liberorum. I. Timoth. 2. eo quod dolore par-
tus

tus p
Virun
Atque
ſerit
Docer
Inund

tempe

tempe
perien
luens
mand
füicti⸗
que
per

pus

Nien
tam

plact

bene
dutur
Niis,
is et
ſionen
opus,
Dro:
Peccz
ne g
Maior
Portio
totum
CUN
DrO .
Deo
lere.
a,
ſi

„

Mutt
bblieni
e e.
ne: n
ur. A.
Kientie
t, d.
ibuber.
ia en.
ne .
Ut,

i enn

eran
rie ner
feri ar 5
e Air
biginc⸗
nC
,4
im, 4
enlurto
ietel
rationen.
Aptifmun
Pigann.
re, li
Conen ?
t pro „
it
4 uuns
t, NN
Eenn

lore .
10s

A P O'L O GIA. IS

tus pœnam eius peccati luit. Eadem ratione dicimus,
virum ſudore et labore ſaluari, pœnam peccati luere,
atque ita iudici Deo aliquo modo ſatisfacere: ſi man-

ſerit in fide, et dilectione, vt annectit ibi Paulus.

Docet Irenæus lib. 3. cap. 33. Adamum tam in hoc
mundo, quam in inferno, pœnas luendo, impleuiſſe

tempora ſuæ condemnationis vsque ad plenitudinem

temporum, in qua venit Chriſtus reducere ouem, quæ
perierat. Cain pro peccato ſuo pœnam arbitrio Dei
luens, Deo quodammodo ſatisfeciſſet, ſi ita contritus
manſiſſet in fide, et dilectione. Ipſis enim pœnis in-
flictis placatur Deus, cum quis patienter ſuffert: at-
que ita ad ſalutem faciunt pœnæ. Ita quis a pecceato
per ignem ſaluatur. Ad peccati remiſſionem facit o-
pPus noſtrum, iram Dei, pro peccato illo excitatam, le-

niens. Dauid numeratione populi, et adulterio reus,

tam pœnis inflictis, quam ſuis deinde factis, iram Dei
placuit. Vt noſtris malefactis exacerbatur, ita noſtris
bene factis placatur Deus. Specta ipſum Achab, in-
dutum ſacco, placare iram Dei orationibus et ieiu-
niis, ſicut Manaſſen, et Niniuitas. Orationes Mo-
ſis et Samuelis, iram Dei leniendo, peccati remiſ-
ſionem obtinuerunt. Eſt vere argumentum efficax, Si
opus, ſeu factum noſtrum iram Dei lenit, iram Dei,
pro aliquo peccato excitatam, lenit: atque ita, ad
pPeccati illius remiſſionem, facit opus illud, actio-
ne dependente. In actionibus enim fubordinatis,
maior cauſa non tollit actionem minoris: nec ad

portionem effectus quæque illarum agit, ſed ad

totum: illa primario, hæc ſecundario. Quod-
cunque ſit Deo acceptum opus noſtrum, iram eius
pro peccato excitatam leniens, iam dieitur illud
Deo vtcunque ſatisfacere, et peccati pœnam tol-
lere. Eſt igitur in noſtris operibus acceſſio ali-
qua, pendens ab eximio illo opere paſſionis Chri-
ſti, quod fuit caput omnium operum: opus
pro

716 A PDO L. OGGI A.

pro omnibus ſatisfaciens, opus pro omnibus poœenam lu-
ens, ac ſupremam iram tollens. Si opera noſtra nihil
ad'gloriam vel pœnam prodeſſe poſſunt vel obeſſe, quor-
ſum ad ſtateram appendentur ſingula iudicio finali? Si
opera mala ſpiritum fdei lædunt, quare bona eum non
iuuant? Quorſum miniſterium veſtrum, in eccleſia, ſi
eo non iuuamur. Si alieno veſtro opere ad ſalutem, et
peccati remiſſionem, vere iuuamur, quare non et noſtro?
Circa eceleſiaſticum ordinem, ſcimus ex Paulo, debe-
re omnia ſecundum ordinem fieri. Ob id eſſe epiſcopos,

presbyteros, et inferiores alios miniſtros, ſuffragiis ele-

ctos, et a ſenioribus conſtitutos, ſecluſis Antichriſti ſu-
perſtitionibus, characteribus, bullis, et pecuniæ ſigil-
lis. Ordines hi diſtinctionem hanc habebant. Aut iu-
niores, aut minus exercitati, vt plurimum conſtitueban-
tur diaconi, potiſſimum ad menſæ miniſterium, deinde
ad doctrinam et baptiſmum. Non diaconorum, ſed pres-
byterorum erat imponere manus, quæ ob id dicebatur
impoſitio manuum presbyterii. Inter epiſcopos et pres-
byteros hoc fuiſſe diſcrimen, alibi diximus, quod ali-
quando iidem omnino erant epiſcopi et presbyteri, ali-
quando quis potior habebatur epiſcopus, omnes ſola
aliorum ſeniorum manuum impoſitione, cum ieiunio et
orationibus Conſtituti, ad miniſterium ordinati, ſeu deſti-
nati. Nulla erat dominandi poteſtas, ſed docendi et mini-
ſtrandi. Ignatius et Clemens, vrgente erga neophytos peri-
culo, plurimum laudant obſeruari prælatorum Chriſti mi-
niſtrorum doctrinam et exemplum. Idipſum Paulus et alii
apoſtoli docuerunt. Non a beſtia precio tunc dabantur mi-
niſtri, ſed probati ad docendum eligebantur, præſertim ſe-
niores. Nunc ordine turbato omnia nobis euertit Anti-
chriſtus. Quia deſeruit nos ſpiritus domini, omnia in
nobis præpoſtere fiunt. Niſi ipſe Chriſtus eccleſiam
ſuam nobis reſtituat, et ſpiritu ſuo dirigat, rationes hu-
manæ nihil prodeſſe’ poſſunt. Orandus igitur dominus,
vt mittat operarios. Meſſis namque multa eſt, et ma-
guo affectu parata. Perditionem omnes videmus, quæ
ex Antichriſti et ſatellitum eius opulentia maxi-
me cœ-

me (h

ne

Pe
Lerun
Adde
hes
iplic⸗
eller
fabul
e 6
nobie
in no
Hec
cum,
Ppam
faci
inf
leg
fuit
decl⸗
lis,
noS
debe
ranch
eumm
Patib
braie
II
Dei,
re in
ſibi

enam.
ſtra nitn
e, guo

.4
inali!

eln in

deleſi
lutetne
t noltro!

lo, dede⸗
Pileopns
tigise⸗
hritif
Cnie irl⸗

ANI E

Kitvebne
n, Eeie
led er
cicebenn

oset ſe⸗
Nvod
tet, 1*
nnei

jeimnioe

.
ſente

gietnii
rtosſer
Chrifii
neid
bunurn⸗

—

Eſertin-.
ettit Ne
Cmii
ecceiA
Gomint,
i, et M.
mus,
e l. .

AP OLO,ꝑ G I A. 717

me cœpit. Quo modo illi poterant Deo ſeruire et mamo-
næ?An non euangelium Chriſti eſt euangelium pauperum?
Perditionem hanc, ad ſummam ſatanæ pernitiem, au-
Xerunt infernalia ad eruendos manes ſacrificia lucratiua.
Adde munera, quæ in dies offeruntur, ad idola, ſeu ima-
gines ſanctorum: quas et maioris lucri gratia diligenter
ipſi colunt, cumValentinianis dicentes, imaginem Chriſti
eſſe tunc factam, quando egit cum hominibus. Quod eſſe
fabuloſum, docet Irenæus lib. j. cap. 24. Scriptura vbi-
que docet, fugienda eſſe omnis generis idola, præſertim
nobis, qui ſolo ſpiritu eſſe adorandum, ſcimas. Interne
in nobis ſpiritu adoratur Chriſtus, non externe in ſtatua.
Hæc ſola ratio conuincit, imaginum cultum eſſe fanati-
cum, quia eſt Papiſticus. Ratio euidens eſt, ſi credis Pa-
pam Antichriſtum, contraria ſemper religioni Chriſti
facientem.
Alia eſt colorata traditio facientium imaginem crucis
in fronte et aliis locis: quia apud Ezechielem et Ioannem
legunt, fuiſſe factum ſignum in fronte. Sed ſignum illud
fuit nota ſanguinis, nota martyrii, vt Ioannes ipſe ſatis
declarat. In veteri quoque teſtamento erat nota ſangui-
nis, in fronte liminis domus, Exo. I2. indicans, ſanguine
nos ſeruandos ab interitu. Ob id tamen non ſequitur,
debere nos ſanguine frontem oblinire, aut ipfſum ado-
randum pingere. Ergo nec patibulum adorabimus, nec
eum in fronte faciemus, etiam ſi viſum eſſet ſignum
patibuli. Craſſa eſt eorum ignorantia, qui ſignum He-
braicæ literæ tau eſſe aiunt cruci fimile.
Hac item ratione nos vrgent, Si Chriſtus eſt imago
Dei, licet imaginem adorare. Licet plane illam adora-
re intus imaginem, quam fecit Deus, non quam quis
ſibi facit. Ita prohibuit Deus, ne quis ſibi faciat ima-
ginem. Ita Paulus arguit eos, qui mutauerunt gloriam
Dei in imaginem a ſeipſis conſictam, et externe adora-
tam. Imagines cherubim, a Deo inſtitutæ, non ar-

guunt, eſſe adorandas imagines, a nobis inſtitutas;
cum præſertim ille non adorarentur, ſed aliam tunc

in vm-

zx1 8s APVO LO GIA.

in vmbra haberent myſterii rationem.
Eſto vero, idolum nihil ſit, An defunctorum

ſanctorum dicemus, nullas eſſe pro nobis preces?

Pro nobis orare beatas animas, multis rationibus o-
ſtenditur. Primo, quia angeli pro nobis orant. Za-
cha. I. de noſtra ſalute gaudentes, Lucæ 15. et ani-
mæ beatæ ſunt, ſicut angeli, quanquam nondum in
ſtatu perfecto. Secundo, anima damnata erat de vi-
uentibus ſolicita, et pro eis orabat, Lucæ 16. ergo

multo magis anima beata. Tertio, charitas nun-

quam excidit, I. Cor. 13. diligunt ergo nos animæ
beatæ: dilectionis autem actus eſt orare. Quarto,
Chriſtus ipſe pro nobis orat, ita qui cum eo funt,
et idem volunt. Quinto, mortuorum orationes ex-
audiri petit Baruch, capite tertio. Sexto, animas

orantes vidit Ioannes in apocalypſi. Orant ibi, be-

nedicunt, et gratias agunt animæ ſanctæ. Animas
apoſtolorum et prophetarum ait loannes gauiſuras,
quando perdetur Babylon. Ita ſenex ille, ab Irenæo
eitatus lib. 4. cap. 50. docet, beatas animas gra-
tias agere, et de noſtra ſalute gloriari. Sed an
ad eas animas, aut ſingulas earum dirigere nos de-
beamus peculiares preces? Hoc ſcriptum non le-
gimus. Peculiares actus noſtros non ita diſcernunt
animæ dormientium: ſed quantum illis datur, pro
nobis generaliter orant. Non quod pro tua in ta-
lem animam oratione, illa tibi certum quid repen-
dat, aut tibi idolum fieri cupiat. Nec animæ,
nec angeli, ſunt noſtræ orationis ſcopus, nec no-
bis pro ſigno poſiti. Idolum habet in animo, qui
talem animam, aut talem ſibi interceſſorem deli-
git aut cogitat. Animas vero ſeparatas habere
formam hominis, docet Irenæus libr. 2. capit. 33⸗
63. et 64.
Alia fuit Ioannis diſcipulorum vera ſententia, exloan-
nis ipſius reuelatione, de regno mille annorum, poſt vi-
S ctum

(um
experi
niores
liaſtas
et Le⸗
celeſt

yt ait

ad an
clela
leſtitu
us
terrar
luane
Mecul
Cilecke
cula.
lisque
di,
qui
Omni
loc r
Ilis,
locen
605,
um,
Crnali
Ue de
Mnin⸗
Dlili
Uon v
Connen
Dediun
ee or
CCru
c tu
n⸗
1lo,

ornn

1. 3).

lonn⸗
Gunt

A PO IL. O GIA. 219

Gum Antichriſtum in terris futuro, quod nos nunc
experiemur, quanquam tu cum vulgo Papiſtico ſe-
niores illos omnes, et apoſtolicos viros, vt chi-
liaſtas rideas. Ciuitas illa cæleſtis in nobis erit,
et Eccleſia Chriſti vera nobis nunc videbitur. In
cæleſtibus ſpiritibus congregatio ſancta ſemper eſt,

vt ait Apoſtolus Heb. 12. a terris autem fugata eſt

ad annos mille ducentos iexaginta, apoc. 12. Ec-
cleſia Chriſti, quæ nunc eſt furſum inuiſibilis, per
reſtitutionem fiet viſibilis, et nos ipſi cum eis eri-
mus Chriſti eccleſia, cum Chriſto regnantes ſuper
terram, vt ait Iloannes. Ridiculi ſunt vobis, qui
hanc glorioſam eccleſiam in terris expectant, im-
maculatam: quam Chriſtus vocat columbam ſuam,
dilecam, totam mundam, totam pulchram fine ma-
cula. Idipſum ait Paulus Epheſ. 5. et Ignatius ple-
risque locis. Poſt regenerationem erimus nos mun-
di, et immaculati, ſecundum internum hominem,
qui vere cum Chriſto, regnat in cælis, verus rex.
Omnis gloria reginæ cccleſiæ intus eſt, pfal. 44. In
hoc regno cælorum non eſt puer, aut infans ali-
quis, ſed omnes ſunt adultæ et plenæ Xtatis, vt
docent prophete. Non recipit hoc regnum, niſi
eos, qui parati ſunt ad regem ipfum füſcipien-

dum, vt docet Chriſtus. Non putamus, armis

carnalibus parari regnum hoc, vt tu criminaris:
nec defuturos malos, dicimus: imo erit ſemper
maxima copia, quæ afflictionibus bonos exercebit.
Mali ſunt pars eccleſi?, commixtione corporali,
non vinculo ſpirituali, in quo eſt cæleſtis eccleſiæ
connexio. Eccleſiæ huius cæleſtia gaudia non im-
pediuntur ob malorum admixtionem, nec ob crucem,
nec ob perſequutiones. Tragœdiis tuis, et Ethni-
corum exemplis, quæ præter rem ſemper inculcas,
ac tuo etiam pſeudoiudaiſini vinculo ommia nobis tri-
ſtiſſima facis: cum prophetæ omnes, et angeli ipſi de
cælo, gaudium et lætitiam in Chriſto ſemper an-
nun

720 APOLOCGIA.

nuncient. Muliebribus pauoribus te ipſum vbique
territas, ſub maledicto legis ſemper conſtitutus. Cum
Tatiano hæretico doces, Peccatum originis, quod in-
fantes nunc in inferno detinet, non eſſe finali iudicio
tollendum, ſed æternas illis ſupereſſe pœnas. Vtinam,
Philippe, grammaticus adhuc eſſes, in tuo Helleniſmo
ſemper verſatus. Vtinam in Chriſtianiſmum non ita ir-
rupiſſes, bonis mentibus tanto impedimento futurus,
quo minus cæleſtia ſapiant, et cæleſti regno fruantur.
Fanaticos tu clamas furores, qui de cæleſti Chriſti
baptiſmo ſunt diuini ſermones, quos tu impudenter ca-
uillaris. Spiritus ſanctus tibi, et tuis animalibus inſa-
nus furôr cenſetur. Quemadmodum olim vulgus Iudai-
cum prophetas ipſos, qui de regno Chriſti ſublimiora
videbant, vt fürioſos, et inſanos habebat: ita vulgus
vniuerſum nunc facit. Atque ita ſemper fit, vt qui
Chriſtum præ aliis vident, crucem patiantur, et perſe-
quutiones. Pædobaptiſmum frigidiſſimis rationibus lau-
das, ſolo fere pſeudoeccleſiæ vſu, quem tu ipſe vbique
laceras. Si eccleſiæ Antichriſti eſt ille pædobaptiſmi v-
ſus, iam ſequitur, contra Chriſtum eſſe, et merum abuſum.
Quid igitur de baptiſmo ſenſit prior eccleſia? Id-
ipſum, quod Chriſtus et apoſtoli. Ex Luca tibi conſtat,
non eſſe tunc ad baptiſmum vocatos infantes, cum ſo-
lum vocarentur diſcipuli, actoô. 11. Nullus erat tunc
Chriſtianus, niſi diſcipulus, ergo nullus erat tunc in-
fans Chriſtianus. Pauli ſcopus erat, diſcipulos facere,

vt ipſemet ait. Chriſtus item præcepit, Vt apoſtoli diſ-

cipulos facerent, quos baptizarent. De baptiſmo vſque
ad Marcionitas pie ſenſit eccleſia, et eaâ hæreſis pædo-

baptiſmi occaſionem induxit. In Aſia, Africa, ac etiam

in media vrbe Roma, vt ex Tertulliano conſtat, doce-
bant Marcionitæ, non eſſe baptizandos, qui vxores

haberent, ſed tantum cælibes, aut in extremo vitæ ar-

ticulo, vt ita in cælum migrarent. Precioſa adeo res

. . . .
tunc cenſebatur baptiſmus, qui cæleſtes homines fa-

ceret. Baptiſmum differendum conſulebant, ne quis
temere

deinere
fet. l.
incauti
ſuetuch
yt ſubl
chis.
de bap

adiung

Hinc 2
b. Dor.
imur
intulit
chie,
ii, be
ine de
de dap

nec

uiniſt
tionun

quoc1

legnun

lrer
Nt om
lenectt
is 9
ſunki
Cceilo
Vethle
Donit.
ſtione
Cderee
nalci.
et ſpi

Cun

.1
d.

tice
nan
iir⸗

tl t.

rb,

higne

niy⸗

fum.

-
ſtat,
mnl⸗
tn
ne i⸗
facele,

Ni d

Mi

37

eud

ige

1n t. 3
10ce.
de⸗

N

eon
ines
ne O

tenet

APOLOGIA. 721

temere relaberetur, ſed purior in mortem vſque permane-
ret. Ei vero Marcionitarum vitio occurrentes Romani,
incauti ruerunt in contrarium vitium: et induéta mox con-
ſuetudo paruulos baptizandi, inſtante Regno Antichriſti,
Vt ſublata virtute ſpiritus baptiſmi, ſuperaret virtus dra-
conis. Apoſtoli vero et apoſtolorum diſcipuli, vbicunque
de baptiſmo loquuntur, doctrinam, pœnitentiam, et fidem

adiungunt, et baptizatos ad euchariſtiam mox ducunt.

Hinc ait Clemens Alexandrinus, lib. I. Pædagogi, cap.
6. Dominico nutrimento ſtatim poſtquam regeniti ſumus,
alimur. Ex hac euchariſtiæ ad bapismum coniunctione
intulit falſus ille Areopagita, in fine ſuæ eccleſiaſticæ ierar-
chiæ, infantes ad baptismum et euchariſtiam ſimul admit-
ti, baptiſmo perdito euchariſtiam quoque peſſundans.
Sine doctrina, pœnitentiam et fidem continente, nunquam
de baptiſmo loquutus eſt Chriſtus, nec Ioannes baptiſta,

nec apoſtoli, nec euangeliſtæ, ſed Antichriſtus et ipſius

miniſtri, ſophiſticis quibusdam rationibus. Tuarum ra-
tionum tuipſe nec principium, nec finem intelligis. Neſcis,

quod ſit peccatum infantium, nec quis infernus, nec quod

regnum cælorum, nec qualiter illi ſanctificentur.
Irenæus ait, Chriſtum per omnes ætates tranſiiſſe,
vt omnes ſanctificaret. Quanquam ipſe dominum ad
ſenectutem veniſſe dicat, nos in ea re Ignatio et reli-

quis omnibus magis credimus. Omnes quidem ætates

ſanctificauit Chriſtus, vt erant ſanctificationis capaces.
Occiſos infantes ipſa occiſione ſanctificauit, ſibi in
Bethleem martyres naſci fecit, vt ipſemet Irenæus ex-
ponit. Alios eam ætatem agentes, per manuum impo-
ſitionem ſanctificauit, et præparauit, dæmonis in eos
coercendo poteſtatem: quos ob id improprie dicas re-
naſci. Adultos vero ſanctificauit per fidem, per aquæ
et ſpiritus regenerationem et cibum cæleſtem.

Quod alia in primitiua eccleſia fuerit baptizandi ratio,
Z. . quam

—7222 APOLOGIA.

quam nunc ſit, vItra iam dicta, teſtatur Confſuetudo
Corinthiorum expectantium tempus completi catechifſ-
mi. Si fides eccleſiæ ad baptismum non fſufficit pue-
ro vtcunque credenti, multo minus fufficit infanti
nihil credenti. Conſuetudinem item prioris eccleſiæ
in baptizando eſſe mutatam, aperte nobis teſtantur;,
Origenes, Ambroſius, et Baſilius magnus. Ex Orige-

ne tu citas, paruulis dare baptimmum, dici eccleſiæ

traditionem, ab apoſtolis acceptam. Traditio ita vul-
go iactabatur. In tanta eccleſiarum diſſipatione, per-
ſequutionum acerbitate, et ſcriptorum penuria, tradi-
tiones varie tunc citabantur. At ex ipſomet Origene,
et pleriſque aliis conſtat, rem aliter habuiſſe apoſtolo-

rum temporibus. Origenes in caput ſextum epiſtolæ

ad Romanos, apoſtolorum temporibus, inquit, non
baptizabantur infantes, vt nunc flieri videmus. Non
ſolus typus myſteriorum, ſed virtus eorum, ac ratio,
baptizandis tradebatur, tanquam ſcientibus et edoctis.

Quod qui baptizantur, in mortem Chriſti baptizan-

tur, et conſepeliuntur illi per baptiſmum, vt ſicut
Chriſtus refurgens a mortuis per gloriam pa-
tris,„ ita in nouitate vitæ ambulare debeant
hi, qui baptizati funt. Hæc ille. Ambrofius
in caput quartum epiſtolæ ad Epheſios, per
ordinationes eccleſi? „ ait, eſſe rem hanc ali-
ter compoſitam, quam cœperat. Primum enim
docebant, et baptizabant. At poſtea cœpit ec-
cleſia alio ordine gubernari, quam antea. Si-
milia docet Baſilius magnus in tractatu, cui ti-
tulus eſt, Quomodo inſtruendi, monendique ſint,
ad baptiſma venientes. Adde baptiſmi diffinitionem,
quam ponit Tertullianus in libro de pœnitentia. Eſt
obſignatio, ſeu lauacrum fidei, quæ a poœni-
tentia incipit. Non ideo, inquit, aluimur, vt

—

delin-

Gelin
Ius.
peeni
tisg
d e
it,
bus
tam
techit
mus,
lidicr
Valich
Chrit
Uis

muI

De
guinis
eſt in
Deren
deo
purg
Hec
inqu
Dis:
Cedun
aAdhu
igne
tione
10 pe
Necer
ltn d
Lnis

Non
Non
latil,
locti⸗

izan-
ſcut
N.
ben.
rolus

A POL O GIA. 2723

delinquere deſinamus, ſed quia deſüimus, et pœnite-
mus. Pœnitentiam primam ibi vocat ante baptiſmum,
pœnitentiam ſecundam pôſt baptiſmnum. Idipfum ple-
risque locis docet Clemens Alexandrinus, qui et nos
ad exemplar Chriſti baptizandos eſſe, palam oſten-
dit, libro primo Pædagogi, capite ſexto. Ex qui-
bus omnibus ſatis intelligis, impoſturam ſuperaddi-
tam eſſe infantium baptiſmum ſine pœnitentia, et ca-
techiſmum ridiculum, ſicut fuit ridiculus catechif-
mus, et baptismus, ab Athanaſio puero factus, et
ridicule ab eccleſia comprobatus. Hæc ſola ratio eſt
valida, quod Antichriſti doctrina eſt pædobaptismus.
Chriſtus eſt nobis potius imitandus, vt paruulis ma-
nus orantes imponamus, et adultos ad fidei baptis-
mum inſtruamus. V

De baptismo, qui fit in martyrio, per proprii ſan-
guinis ablutionem, et de eo, qui per ignem futurus
eſt in fluuio igneo, vt libris apertis in iudicio com-
pareant mundandi, pluribus hic eſſet agendum. Vi-
deo enim, vos non credere, talem eſſe ignem ſordes
purgantem, nec credere, iudicium fore per ignem.
Hæc ſola ratio vobis ſufficere debuit, Quod nihil
inquinatum admittetur ad gloriam illam reſurrectio-

nis: credentium autem et iuſtificatorum plerique de-

cedunt cum variis ſordium inquinamentis, habentes
adhuc ligna, fœnum et ſtipulam. Oportet ergo talia
igne cremari, et ipſos repurgari, vt ait Paulus. Ra-
tione pœnæ, hic inflictæ, vos conceditis, quem a pecca-
