Ioannis baptiſte non oſtendebatur gloria reſurrectio-
nis Chriſti iam præſens. Hæc eſt maxima differentia,
quod a Ioanne baptiſati adhuc in infernum ducebantur,
ſicut et Ioannes ipſe. Baptiſmus Ioannis erat profeſ-
ſio pœnitentiæ cum expectatione futuri regni. Bapti-
zabat Ioannes in remiſſionem peccatorum, per Chri-
ſtum perfecte conferendam. Baptizabat item, vt per
occaſionem baptiſmatis, filium Dei venientibus annun-

ciaret. Ita ipſe teſtatur, dicens, Vt manifeſtus fiat

Iſraëli, propterea veni ego aqua baptizans. Vnde
colligitur, non fuiſſe verum baptiſmum, qui gratiam
non conferens, eam ſolum indicabat futuram. Si ve-
rus ille fuiſſet baptiſmus, repeti non potuiſſet. At
poſt reſurrectionem ſunt illi denuo baptizati, et datus
nouus ſpiritus, dicto cap. acto. 19. Hinc ſe Chri-
ſtus continebat, in terris non baptizans, Ioan. 4. tum
quia præclarum magis erat docere, tum ne quis pu-
taret, eum eſſe baptiſmum, quem lIoannes baptiſta
Chriſto tribuit, quo nos erat ipſe ad cæleſte regnum
baptizaturus ſpiritu ſancto et igne. Vnus nunc eſt
aquæ et ſpiritus ſancti baptiſmus, per potentiam re-
ſurrectionis Chriſti. Baptiſmus verus eſt poſt reſurre-
cionem a Chriſto inſtitutus, et tunc eſt ei data omnis
poteſtas. Matth. 28. Ita nos poſt ipfſius reſurrectio-
nem fore ſui regni participes in regeneratione, aperte
docuit Lucæ. 22. Vnde Paulus ad Epheſios, nos
Chriſto conregnantes in cæleſtibus ſedere, cum eius
et noſtra reſurrectione coniungit, ſcilicet quæ fit per
baptiſmum, in quo eſt refurrectio noſtra, Coloſſ.
2. et 3. ʒ .
Ex his colligimus, nos eſſe præſtantiores, quam
fuerint Iudæi et legis prophetæ, ob magnam baptiſmi
excellentiam, quæ nos in cæleſte regnum introdu-
cit, per potentiam reſurrectionis Chriſti. Si ma-
iores ſumus Ioanne baptiſta, maiores fumus aliis,
qui fuerunt eo minores. Illud verum eſt, quod
per Chriſti reſurrectionem in cæleſte regnum af-
. fſumpti

494 DE MINISTERIIS ECCLESIAE

ſumpti ſunt Ioannes baptiſta, Abraham, et alii pro-
phetz, qui fidem Chriſti olim habuerunt. Atque
ita ſunt regenerationis donum aſſequuti, cum refſur-
gente Chriſto reſurgentes, Matth. 27. Reliqui ve-
ro inferiores ſemper manent, et manebunt. Ob do-
num regenerationis baptiſmi non ſolum nunc, ſed et
in finali reſurrectione eos præcellemus: quia non
erit hæres filius ancillæ cum flilio liberæ, ſed ſua ſe-
orſim habebit munera. In refurrectione quisque in
ſuo ordine collocabitur, vt ait Paulus. Sed quis e-

rit ordo? Primitiæ, inquit Chriſtus, deinde ii, qui

ſfunt Chriſti in aduentu ipfius, I. Cor. I5. Qui mor-
tui in Chriſto ſunt, reſurgent primi, I. Theſſ. 4. lIis
ſolis, qui Chriſti aduentum ſequuti ſunt in regenera-
tione hac cæleſti, diſponit ipſe tale regnum, et edant
et bibant ſuper menſum eius in regno eius, et ſedeant
ſuper thronos, iudicantes duodecim tribus Ifraéël,
Matth. 19. et Lucæ. 22. Eandem ordinis priorita-
tem noſtram, ex Petro apuúd Clementem nuper cita-
uimus.
Adde hic ſchema finalis iudicii, vt intelligas, nos
a Iudæis in ea re differre. Locus finalis iudicii figu-
ratur per vallem Iehoſaphat, vt ait Iocl. Vnde et
OEν*τMW&C Iehoſaphat, Dei iudicium interpretatur. Sita
eſt ea vallis ad orientalem partem vrbis Ieruſalem, inter
eam et Sodomiticum ignis et ſulphuris lacum, loélis
3: et 2. para. 20. prope etiam ad ſtercorariam, ſeu
orientalem, vrbis portam, eſt vallis Tophet, quæ dici-
tur gehenna, ſiue gehinnom. 4. reg. 23. Iere. 7. 19.
et Marc. 9. Quæ vallis vsque ad lacum ignis et
ſulphuris tunc dilatabitur, Eſa. 30. Eadem eſt val-
lis Gog, ab oriente vrbis vsque ad lacum, Ezech.
39. In eo itaque iudicio, relatis nobis in ciuitatem Ie-
ruſalem, et priſtinum paradiſi locum, mittentur Ba-
bylon beſtia et locuſtæ in lacum iræ Dei, in ſta-
gnum ignis et ardentis ſulphuris, vna cum Gog et
draèo

lacon
, qul
rode er
eos ker
tatis 10
ipſa tet
mina p
dec dit
Matth.
Aut pin
carnale
Oleant.
non pe
gentid
Ctione
diſkere
fſones

M.
nobis 4
ſlemn p
Tibus ſt
Chiſtin
.„n all
Mardari
tur, n
libis
Cuntur
tur ha
Vitæ
ſini,
beatit
Ali
ſt keg
II an

n eln⸗
ligli e
O
e, e
Cin Inn
funk⸗
ise
nis e
de i
i m

tegerer.

hͤet e

yper l⸗

llgs n
LCiei ie⸗
Pncee
atun Nn
Tenine
um, Nd
giam, 5
le. 7l
1 inst
ittenl-
entur r.
i 1r
16006*
Gr

L I B E R III. 495

dracone ipſo, apocali. 14. 19. et 20. Infantes ve-
ro, qui antequam ſcirent bonum vel malum, ab He-
rode et ſerpente quaſi in Bethleem ſunt interfecti, in
eos fere limites ibi recipientur, vieino cæleſtis ciui-
tatis 1ocO. Martyres fere dici poſſunt, qui occiſione
ipſa teſtantur, ſe ſine proprio delicto ob aliena cri-
mina pati. De infantibus ergo non erit iudicium,
nec diſceptatio aliqua, qualis de adultis ſcribitur
Matth. 25. Iraëlitarum vulgus, aut in pœnam ibit,
aut pingui terra, velut lacte et melle, ſatiabitur, vt
carnalem ibi tranſactam vitam quodammodo illi red-
oleant. Erunt quidem participes regni, quanquam

non pariter ſint in cæleſtem ciuitatem ingreſſi. Ex

gentibus quoque eis ſimiles erunt fere, qui benedi-
ctionem aliquam funt aſſequuti. Generales hæ ſunt
differentiæ, vItra peculiares alias et varias man-
ſiones.

Modis aliis ex Ioannis apocalypſi, Iudæorum a
nobis differentia probatur. Nam in cæleſti illa Ieru-
ſalem poſt finalem reſurrectionem filii Iſraël pro fo-
ribus ſtabunt, cum angelis, qui fuerunt ipſorum dii.
Chriſtiani vero, angelis ipſis præſtantiores effecti, a-
gno aſſidebunt, apoca. 21. et 22. Duodecim etiam
margaritæ, quibus duodecim flii Iſraèël ibi conferun-
tur, minores ſunt lapidibus illis duodecim precioſis,
quibus apoſtoli ibidem comparantur;, Aui etiam di-
cuntur fundamenta muri ciuitatis. Ipfi ibi dicun-
tur habere flumen aquæ viuæ baptiſmi, et lignum
vitæ cænæ domini. Vnde magna infertur bapti-
ſmi, et cænæ excellentia, ſi eorum fruitionis in
beatitudine illa erit adhuc recordatio felix.

Alia ſæpius notata eſt baptiſmi dignitas, per quam
fit regenitus homo angelo excellentior, frater Chriſti,
in angelos ipſos poteſtatem habens. Angelos ſibi
quodam

496 DE MINISTERIIS ECCLESIAE

quodammodo ſu bditos habet eceleſia, ſi eſt vera Eccleſia.
Supereſt alia iam relata baptiſmi efficacia, nunc
iterum explicanda. Nam eorum, qui ſine baptiſmo de-
tedunt, animæ ſentiunt inferni dolores, ob Adæ pecca-

tum. Poſt baptiſmum autem, et veram Chriſti regene-

rationem non magis in eas poteſt infernus, quam in
Chriſtum reſuſcitatum. Ergo, inquies, ſi ſint duo cre-

dentes, ſeu duo in Chrifto catechumeni, et alter ba-
9 9

ptizatus decedat, alter non baptizatus, inter eos plu-
rimum intererit? Reſpondeo. Si inter gentes ſint duo,
pietate pares, aut inter Iudæos, et alter ad fidem Chri-

ſti poſtea vocetur, nonne intererit? Voluntas Dei eſt.

Cui vult, miſeretur. Inter propoſitos catechumenos
certe intererit, cum ex parte baptiſmi, et eius cæleſti
efficacia, tum ex parte fidei. Nam fides ipfa in baptiſ-
mo per ſpiritum illuſtratur. Ante baptiſmum non eſt

fides ita viua, ſicut poſtea, nec ita vera pœnitentia,

vt videbis. Atque ita non erat inter eos æqualitas ſi-
dei, ſi ſequentia conſideres. Catechumini tamen dece-
dentis fides non erit irrita: cum præſertim aqua non
baptizatum contingat morte, vel martyrio regenerari.
Baptiſmi commendatio abditis Dei iudiciis nihi con-
tradicit.

ſacerdotes, Exo. 29. 40. Leuit. 8. et Num. 8. Ec-
cleſiæ tabernaculum et ſanctuarium ingrefſuri lauaban-
tur, Exo. 30. et Leuit. 16. Leproſi mundandi bapti-

zabantur, Leuit. 14. Denique a ſeminis, vel menſtrui,

vel mortui, vel alterius rei immunditia, baptiſmo la-
uabantur, Leuit. 15. et Num. 19. Adde locos. 3. reg.
7. et 2. para. 4. in quibus figuratur baptiſmi myſte-
rium, ſi tibi ob oculos ponas vaſa illa, in quibus la-
uabantur ſacerdotes et holocauſta, ſuper quatuor ro-
tas, et animalia: vt lotione illa cæleſtem ſuper Che-
rubim quadrigam aſcendas.
Ex dictis iam ſequitur, quod Chriſti regnum ignorant
elſſe

Ex legis quoque figuris magna baptiſmi myſteria
licet col lligere. Nam baptiſmo, vt dixi, conſecrabantur

1ðð

elle ee⸗
gui nd
circun
ſpiritu
illud
bra fo
ſentiun
lonife⸗
tiam (
gratia
olen
Per. C
fenbon
Aleſt
Alioqu
in
Vere p
niniſte
Teriis
Ner 0
cin,
1N Ti
ſne h
Uſte
lis e⸗
ri:
edeian
Dtiünn
Neut
108 in
demnn
legene
ſnce
las
Cänn
lcut
Nem

lbche.
ein u
tiino d⸗
ti eene.

t O e

t Aer dr

e es d

es ſotc

lden.
tas Deitt
echunnene
eius Aet

Alltuf.

Amen ec⸗
1 1 I
teneni
i .

Teti
Gin⸗
08 4,
ni ⸗
Gibisk⸗
utuor i⸗
ſner

nine
N

L I B E R III.. 497

eſſe eæleſte, et potentiam reſurrectionis eius neſciunt,
qui non amplius baptiſmo hodie tribuunt, quam olim
circunciſioni: quæ ſolum erat ſignum, nullam habens
ſpiritus diſpenſationem. De circunciſione ſi quidem
illud verum eſt, quia erat ibi regnum carnis, et vm-
bra futurorum. Hic vero eſt ſpiritualis actio præ-
ſentium, et veritas ipſa. Miniſteria legis erant in

ſignificando: miniſteria vero noui teſtamenti in gra-

tiam conferendo. Quia lex per Moſen data eſt,
gratia et veritas per Chriſtum facta eſt. Vmbra per
Moſen demonſtrata eſt: veritas autem eſt, quod
per Chriſtum factum eſt. Quia vere ineſt Chriſti
ſymbolis id, quod ineſſe ſignifſicatur. Cænæ vero
adeſt Chridtus, „ſicut baptiſmo vere adeſt ſpiritus.
Alioqui quid prodeſſet mundo ipſa Chriſti præſen-
tia ? Datus eſt, et venit Chriſtus, vt ſit nobis
vere præſens, non in vmbra, vt erat Iudæis. Item
miniſteria ſpiritus nobis Chriſtus inſtituit, a mini-
ſteriis legis infinito interuallo diſſita. 2. Cor. 3.
PDer operationem ſpiritus habet baptiſmus eam effica-
ciam, vt vere dicamus, baptiſmum nos faluare,

ad Titum. 3. et I. Pet. 3. Per ſolam enim fidem

ſine baptiſmo non complentur omnia ſalutis Chriſti
myſteria. Baptiſmus nos ſaluat, et lauat, ſicut pa-
nis cænæ corpore Chriſti nos cibat, interno myſte-
rio: Fides interne per ſpiritum ſanctum hanc effi-
caciam ſuſcipit: quam externus ille dare dicitur ba-
ptiſmus, quia Deoô ſic volente eo ſymbolo datur.
Sicut concedimus, quod externus hic ſermo auditus
nos interne viuiſicat per ſpiritum: ita etiam conce-
demus, quod hæc aqua. nos interne per actionem ſpiritus
regenerat, vt coniunctim naſcamur ex aqua et ſpiritu
ſancto. Per aquas ipſas in nos agit ſpiritus, qui aquas
ipſas viuificat et agitat. Quando ex aqua et ſpiritu na-
ſcimur, aquas ipſas agitat ſpiritus in regeneratione hac,
ſicut in prima mundi generatione ſpiritus Dei agitatio-
nem faciebat ſuper aquas. Aquas ipſe ſpiritus Dei vi-
uiſicabat

49 8 DE MINISTERIIS ECCLESIAE

uificabat, vt illæ iterum terram viuificarent, ad re-
rum generationem, ſicut hic ad regenerationem. Hinc
apud Clementem libro ſexto iubet nos Petrus per-
pendere, qualiter omnia generentur ex aquis, terræ

ſcilicet admotis, vt eodem modo ex aquis regenerari
nos intelligamus. In eandem ſententiam Irenæus lib.

3. cap. 19. ait, Sicut de arido tritico maſſa vna,
vel panis vnus, fieri nequit ſine humore: ita nos in
Chriſto vnum fieri non poſſumus ſine aqua, quæ de
cælo eſt. Sicut arida terra, ſi non percipiat humo-
rem, non fructificat, ita nec nos. Corpora noſtra
per externam aquam accipiunt vnitatem, ſpiritus per
internam. Vtraque ſunt neceſſaria, et vtraque pro-
ficiunt ad vitam Déi. Hæc ille. Imo ait, quod Chri-
ſtus poteſtatem regenerationis dedit diſcipulis, dicens,
Euntes baptizate. Quemadmodum concedimus, quod
Petrus vel Paulus nos ligat, vel ſoluit, cum ſolum ſit
miniſter: ita concedemus, quod hæc aqua nos intus
lauat, et hic panis nos intus nutrit: cum præſertim
ab eisdem ſpiritus miniſtris hæc diſpenſentur. Bapti-
ſmus nos ſaluat ſalute eadem, qua fides ſaluat: et ea
ſidei ſalus per baptiſmum redditur perfecta. Sicut iu-
ſtitiæ fidei Abrahæ per ſacrum Dei iusiurandum ac-
ceſſit confirmatio in ſuæ carnis, id eſt, filii immo-
latione, Genes. 22. et Iaco. 2. ita quando poſtquam
credidiſti, te Deo immolas, et mortis ſymbolo
carnem tuam in baptiſmo ſacrificas, ſacramento ſo-
lenni tibi Deus tunc iuſtitiam confirmat, et refur-
rectionis typo te ab aquis reducit, ſicut reſurre-

Gionis typo eſt Iſaac ab immolatione reductus.
Sicut eſt Chriſti teſtamentum morte confirmatum,

et ſicut eius ſacerdotium ,; vna cum regno, eſt
Dei iuramento firmatum, quando ſe ipfum victi-
mam offerens eſt mox in ſancta ſanctorum refur-
gens ingreſſus: ita tibi victimæ facto, et in ſancta
ſanctorum per regenerationem nunc ingreſſo, regnum

et ſa-

et
teſt
gie
te.
cart
reri
quo
ceri⸗
tune⸗
nee
ldeo
crech
cl. 1
bapt
klinr
rei
tram
recti
tum
plin
les
tiſd
Cen
ue
len
eflee
e
leſtis
lana
in
regn

ere
intta
nec:
Elo
ſand

AN.

1. Me

ur e
t hum-

I Nln

tins e
gle n
een,
g, N
ſolunt.

noS AOe

rſain
1: e
Knt ir
dun 1.
Pokun
entd
e neir
lelnnt.
ledtd
Srrunmn
o, ,
n -
n s 1r
i hon
et

L I-B E R III. 4099

et ſacerdotium hoc ſacramento firmantur, et velut
teſtamento morte firmato hodie donantur, quando
dictum tibi eſt, filius meus es tu, ego hodie genui
te. Vera autem tu victima per baptiſmum efficeris,
carnem tuam immolas, corpus tuum crucifigis, mo-
reris, et particeps fis Chriſti paſſionum, cum eo

quoque ſepultus, Rom. 6. et Colos. 2. Tunc effi-
ceris noua creatura, ad regnum Chriſti regenita, et

tunc in cælum reſurgis. Nec baptiſmus ſine ſide,
nec fides ſine baptimmo, hæc omnia facere poteſt.
Ideo ſimul hæc coniunxit Chriſtus, dicens, Qui
crediderit, et baptizatus fuerit, ſaluus erit, Mar-
ci. 16. Fides nos facit filios Déi, ſequente fidem
baptiſmo, per quem Chriſtum induimus, et ſpiritum
filiationis accipimus, Gal. 3. et 4. Fide datur hæ-
reditas regni cæleſtis, in quod per baptiſmum in-
tramus, Ioan. 3. Denique omnia paſſionis et reſur-
rectionis Chriſti myſteria vere refert baptiſmus, eo-
rum efficacias viuas in nobis imprimit, et veram
ipſam filii Dei filiationem. Eſſe filium Dei non eſt
res de ſolo titulo, nec poteſt quis dici filius Dei,
niſi ex fubſtantiali Dei ſemine generationem habeat.
Generationem, inquam, qualem habent omnia,
quæ viuificantur, ex aqua et ſpiritu, ſubſtantia-
lem, innata interno homini fubſtantia diuina, vt
effectus ſit homo particeps diuinæ naturæ. Eſt ita-
que generatio hæc vere ſubſtantialis, ac regni cæ-
leſtis participatio, incipitque in nobis, et fit, per
lauacrum regenerationis, per aquam et ſpiritum, qui
in baptiſmo fidem magis viuificans, nos in veram
regni cæleſtis poſſeſſi onem inducit. 7
Si fidei et baptiſmi proprias vires ſeorſim conſi-
deres, inuenies, quod fidei propzium ſit iuſtificare
inſtar Abrahæ, qui iuſtificatus eſt, non regenitus,
nec ab inferno penitus tunc liberatus. Regnum autem
cælorum confert natiuitas e fupernis, per ſpiritum
ſanctum, ſpiritum nouum, quem in baptiſmo dari vult
I. 2. Chri-

1

soo DäE MINISTERIIS ECCLESIAE

1 .
Chriſtus. Cæleſti dono neminem donat fides, nifi
adſit cæleſtis natiuitas. Nec fides ipfa dicitur cæle-

ſtis, niſi aliunde fiat cæleſtis. Poſſumus ſide iuſtifica-
ri, absque hoc quod regnum cælorum intremus. Ca-
techumeni, ſicut apoſtoli, ante datum paracletum,
juſtificari dicuntur: in regnum tamen cælorum non-
dum ingreſſi. Nec videbant tunc, nec intelligebant,
quid ſibi vellet regnum hoc, ſed aliud terreſtre me-
ditabantur, acto. 1. Poſtea vero a paracleto ſunt
omnia edocti, intellexerunt, viderunt, et intrarunt
in regnum Chriſti cæleſte. Baptiſmus eſt, qui nos
regenerat, et in cæleſte Chriſti regnum introducit,
ab inferno tunc penitus liberans. Per baptiſmum
nos Chriſtum induimus. Per baptiſmum, vt ad Ro-
manos ait Paulus, non efficimur Chriſto νιτú,
inſerti, inſititi, et in eum transplantati, tanquam
palmites in noua vite, idque fubſtantialiter. Per
baptiſmum nos efficimur magni illius regis in regno
participes, in cælis cum ipſo regnantes, ſupra an-

gelos, et alias omnes cæli et terræ poteſtates.

Per baptiſmum virtutes futuri ſeculi iam guſtamus,
Heb. 6. Experimur tunc, quod ſana conſcientia
bene reſpondet apud Deum, per refurrectionem Ie-
ſu Chriſti.
Familiari adhuc exemplo tibi oſtendo, qualiter fide,
et qualiter baptiſmo, fiat remiſſio peccatorum, etiam-
ſi tempora ſepares. Detur quis vere credens filio
Dei, et baptizantem quærens. Hic iam eſt a pecca-
tis iuſtificatus, iuxta præſens donum Dei, et juſtitiæ
imputationem, vt ſi tunc moriatur, ſit tandem ſaluan-
dus. Ab inferno tamen non eſt omnino tutus. Non-

dum eſt plene inſitus eccleſiæ, contra quam nihil poſ-

funt inferorum pertæ. Conſcientia item eius nondum
quieſcit, et peccati adhuc ſupereſt inquietudo, donec
regeneratis ſpiritus dono cæleſti ſit penitus pacata et 1-
luſtrata. Verum ergo eſt, peccata fide remitti, et in ba-
ptiſmo remitti. Non enim erat perfecta remiſſio, cum ſi-
des ſuam

igi

LIBER IIIR. sor

des ſuam nondum haberet perfectionem. Baptiſmus

W igitur non eſt res ita friuola, et inefficax, vt quidem
ter. hodie contendunt. Atempore, quo cœpit Chriſtianiſ-
, (r mus, efficacia baptiſmi nemo ſuſtulit, exceptis paucis
cletin. quibusdam tropiſtis nuper natis. Non habet rationem,
No. quod baptiſmo fidem illi opponunt. Imo fides efficit,
geber, baptiſmum eſſe ſalutarem: et contra baptiſmus fidem
he e 4. conſummat. Fides intus gratiam recipit: inſtrumen-
1 ſ tum, quo confertur, eſt baptiſmus. Peccata, a qui-
nmm bus fſide iuſtificamur, per baptiſmum abluuntur: Fides
güm ſine baptiſino non eſt viua, nec inſtar grani. ſynapis:
Locutr nam efficacia ſpiritus eam in baptiſmo viuificat, et in
äimn cælum magis erigit. Baptiſmus et cæna domini ſunt
ii vita et fomentum ipfius fidei: ſunt vita, fomentum, et

. nutrimentum interni hominis, per fidem ex Deo ge-

ihe niti. Per prædicationem euangelii plantatur fides,
SW quod nec ſine operatione ſpiritus fieri poteſt. Varia
tamen eſt ſpiritus diſpenſatio. Alius eſt ſpiritus, quem
peperit Chriſti prædicatio, alius, quem peperit reſur-
Un rectio. Apoſtoli omnes, antequam, miſſo paracleto,
hetne ſpiritu ſancto et igne baptizarentur, ſolum erant ca-
Aimn techumini, vt nunc ſunt pædobaptiſtæ, qui ſe iam
nſitn⸗ ſummam tenere putant doctrinæ Chriſtianæ. Deci-
omnE piuntur plane, qui ſine fidei baptiſmo ſe putant a
. ſpiritu ſanécto regenitos. In baptiſmo nanque, per
imH potentiam regenerationis, ſeu refurrectionis Chriſti,
D ein datur nouus ſpiritus, naſcitur nouus homo, refſur-
eng i gens cum Chriſto, in viuam illam et nouam cælO-
1 een rum vitam.
t iukti Imo adhuc vltra ſidem et baptiſmum quid aliud .
n ſinn requiritur, nempe, vt nouum ibi genitum hominem,
. Ne nouo cibo nutrias, idque in cæna domini. Per cæ-
Uni . nam domini, quæ baptiſmum conſequitur, nutritur,
NCNAH adoleſcit et incrementa- vitæ ſuſcipit, ille in ba-
0, ne ptiſmo genitus nouus homo. Magis et magis tunc
“ in dies in nobis Chriſtus formatur, et nos magis
etinh⸗ et magis in vnum Chriſti corpus cum aliis membris
,cunf I. 3è3. * difi-

502 DE MINISTERIIS ECCLESIAE

dificamur per charitatem. Quemadmodum nos in
vnitatem corporis per mutuam charitatem magis ædi-
ficamur, ita Chriſti corpus in nobis tunc facit in-
crementum, per charitatis illud in cæna ſymbolum,
Ephe. 4. Chnaritatis ſymbolum eſt cæna, vt in ipſo
cænæ ſermone nos docuit Chriſtus, qui et tunc cha-
ritatis præceptum dedit, Ioan. 13. et ſequentibus.
Ita ſe habet cæna ad charitatem: ſicut baptiſmus ad
ſidem. Cæna igitur et charitate neglectis, recedit
a nobis Chriſtus, areſcit fides, euanefcit ſpiritus,
fame contabeſcit, et moritur homo Chriſtianus. Ni-
ſi enim manducaueritis carnem filii hominis, et bi-
beritis eius ſanguinem, vita, quam ex fide accepi-
ſtis, non permanebit in vobis, Ioan. 6. Quaſi di-
cat, fame peribitis, niſi hoc alimento foueamini,
quantumcunque credideritis, et fueritis e ſupernis na-
ti. Nam cæleſti nato debetur cæleſte alimentum,
quo vtens viuat in æternum. Sicut immortalitas
Adæ ex ligno vitæ ſeruabatur, ita nouum hominem
nouus hic cibus in immortalitate ſeruat.

DE COENA DO-
mini.

SErmo iam nos de ſacroſancta illa fractione
panis hic interſerere monet, vt eius cum aliis fa-
cta collatione „ internam et arcanam in omnibus
efficaciam melius agnoſcamus. Nam et in- hac do-
minica cæna manducatio vera corporis Chriſti in-
terna eſt, et ſpiritualis. Demonſtratur tamen ea
manducatio interna per hanc externam, et ſpiritua-

lis per corporalem. Qua ratione hic panis eſt no-

bis corpus Chriſti, ſicut hic aquæ baptiſmus eſt la-
uacrum ſpiritus: quia ſicut per hunc interne naſci-
mur, ita per illum interne paſcimur. Hic panis eſt
corpus

corp
tion
et
vere
qua
Vis
Chri
cogn
cianm
corpr
mand
Pus 1
fias
tt m.
tur,
Chrit
hapti
lte.
(hriſt
Uſtia
et int
diens
O i
Der
ilet
Hemn
cibus
ltr,
col
ex
carn
105
Phes
lin,
ſi
tis
cit

1os
gis nii⸗
geit ir
nbohn
in i
ne chr.
entibi.
linns 1
Tecelit
Ppirim
I. N.
tt Ui
Neihi⸗
Quui
hlennini
etiis ⸗
mepkum,
notultn

Poriren

faliun
is K
Onine
ue
iki⸗
wen 4
Himi
l N.
lr
vus 4
corN⸗

I. I B E R III. 503

corpus Chriſti, quia hic panis in externa manduca-
tione eſt id ipſum, quod Chriſti corpus in interna:
et quia ad huius panis manducationem, ille ſe nobis
vere communicat, et nos ſui participes facit. Ali-

qua ergo per Chriſti voluntatem et inſtitutum, eſt

vis huius myſtici ſymboli. Vim aliquam indicauit
Chriſtus, cum eſt ex illa panis fractione miraculo
cognitus, Lucæ, 24. Magnam in myſterio effica-
ciam ſignificaſſe intelligendus eſt, panem vocans
corpus ſuum. Hoc, inquit, eſt corpus meum, hoc
manducate: quia hunc panem manducantes, cor-
pus meum manducatis. Non ſolet ſcriptura res va-
rias ita connectere, niſi vbi eſt arcana quædam,
et myſtica connexio. Ad hunc fere modum dici-
tur, Petra fuit Chriſtus. 1. Corin. 10. quia dixit
Chriſtus, Stabo ſuper petram, Exo. 17. Ioannes
baptiſta eſt Elias, quia venit cum ſpiritu et Vir-
tute Eliæ, Lucæ. I. IIlIe igitur panis eſt caro
Chriſti, ipſa Chriſti carne nos vere paſcens. Per
myſticam et arcanam rationem idem tribuitur externo
et interno pani munus, et proprietas, vt non ſolum
dicas, hunc panem eſfſe corpus Chriſti, ſed et cor-

pus ipſum Chriſti dicas eſſe vere banem. Quia et

per hunc panem ſe nobis vere præſentem facit, et
ille tanquam verus panis internum noſtrum homi-
nem cibat et nutrit. Caro ipſa Chriſti vere dicitur
cibus . et talis cibus per quem nos efficimur mem-
bra, ab ipſa Chriſti carne in vnum corpus interne
compacta. Membra, inquit, ſumus corporis eius,
ex carne eius, et ex oſſibus eius. Vt Eua ex
carne et oſſibus Adæ conſtabat, ita eccleſia tota,
nos ipſi ex carne et ofſibus Chriſti conſtamus, E-
phes. 5ö. Myſterium magnum eſt, non res imagina-
ria, ſed fubſtantialis. Eccleſia eſt vere corpus Chri-
ſti, veram membrorum Chriſti in ſe continens com-
pagem et ſtructuram. Chriſtus carnem ſuam mul-
tis membris communicans, ex illis omnibus fa-

cit vnum eccleſiæ corpus, quod eſt corpus

SOA DE MINISTERIIS ECCLESIAE.

Chriſti, ex carne eius, et ex oſſibus eius. Vnus hic

externus panis conſtat ſubſtantialiter ex multis granis,

in vnitatem corporis vnius. Ad eundem modum nos

participatione Chriſti in vnum corpus fubſtantialiter
coaleſcimus. Hanc carnis Chriſti participationem et
alibi docuit Paulus, qui luculentam verborum Chriſti

nobis fecit expoſitionem. Hic panis eſt corpus Chri-

ſti, quia huius panis fractio eſt corporis Chriſti par-
ticipatio. I1. Cor. 10.
Imaginariam eſſe hanc Chriſti carnis participationem,

plerique hodie contendunt ex Paulo pſo, qui eodem

loco docet, eſſe in hac menſa participationem Chriſti,
ſicut in menſa idolorum eſt participatio de'moniorum.
Eſto vero, concedamus, valere ſimilitudinem. Sicut
eccleſia noſtra eſt ſubſtantialiter vnum cum Chriſto,
ita idololatrarum eccleſia eſt fubſtantialiter vnum cum
dæmone. Verum ibi eſſe dæmonis participationem, ex
ſcripturis ſuperius docuimus. Spiritum immundum exire
ab homine, quande ad fidem conuertitur, poſt Chri:

ſtum docet Petrus apud Clementem in fine libri ſe-
cundi, et circa medium libri quarti. Si ſubſtantialiter

idololatris iungitur diabolus, et per varios actus ma-
los, eis ſe ſubſtantialiter magis et magis in animam
inſinuat, quare non et nobis Chriſtus? In progenie
illa viperarum, imo et in carne noſtra, eſſe ſubſtan-
tialiter ipſfüum ſerpentem, ſeu angelum ſatanæ, ſatis
iam oſtendimus: et docet Chriſtus, eos, qui ex patre
diabolo ſunt, in ſeipſis habere diabolum facientem. Eſt
igitur in nobis vera corporis Chriſti participatio. Ve-
rus eſt cibus, qui vere nutrit. Per illam in memoriam
eius factam inter nos panis et vini participationem et

communicationem, ille ſe nobis vere participat, et

communicat, internum hominem cibo et potu reficiens.
Præſertim Chriſtum ibi ſpiritu colimus, et adoramus,
vt ex hoc velit Paulus idolorum cultum, et eorum al-
taria explodere, ſolam iſtam volens obſeruari menſam,
quæ

gue n
gas il
inſtitn
ſpirin
105 1
Panis

(cuie

Inls alt
venplo⸗
Ye
Pus fun
lin e
Mhniez
Prelen
Nells
inſtimn
ſonis
Colnn

certo⸗

Dro ne
Iur,
et c
Angn
reinil
nobis

L I B E R III. dos

—

Veng ſe. quæ nos Chriſti vere participes facit. Non intelli-
s guns⸗ gas in externo pane adorando idololatrandum: non
dun n inſtituit Chriſtus externa adorandi ſymbola, ſed ſolo
antiin ſpiritu adorandum eſſe docuit. Ipſummet Chriſtum
foene nos ſpiritu adoramus, qui eſt nobis lignum vitæ,
n m panis viuus, et menſa ipſa. Ipſemet et nobis altare,
. fſacrificium et hoſtia, a ſeipſo oblata. Tale nos habe-
niſipr. mus altare, de quo non licet manducare eis, qui lapideo
templo, aut ligneo tabernaculo deſeruiunt, Heb. 13.
Patioren, Vere itaque dixit Chriſtus, hunc panem eſſe cor-
ui ebien pus ſuum, quia eſt manducationis ſimilitudo, et
Crik. quia per hunc panem nobis corpus ſuüuum vere com-
nOHiOne. municat. Vſque adeo vult in hoc pane corpus fuum
n. præſens diiudicari, vt hunc panem indigne ſumens,
, Chikn reus ſit corporis domini. Et in cibum eſt nobis
Cnmen inſtituta cæna, et in charitatis ſymbolum, et ad paſ-
forenve ſionis recordationem, vt beneficia Chriſti quotidie 1
n⸗ commemorando, ei iugiter gratias agamus. Cæna
certo ſigno nobis oſtendit, corpus Chriſti ita eſſe
ent pro nobis immolatum et traditum, vt eo nunc veſca-
ſantuüe mur, atque ita veſcendo, ſacrificii illius efficaciam,
AsAr et corporis eius veram participationem ſentiamus.
minn Sanguinem quoque eius ſic eſſe nouo teſtamento in
nrci remiſſionem peccatorum pro nobis effuſum, vt ſit

elr. nobis perpetuus potus, datique beneficii iugis me-
1 . . .
moria et applicatio. „Exercitium plane diuinum, et

* incomparabile, quo iugiter vti debemus, tanti bene-
n1 ficii iugiter memores: et paſſionis domini memoriam
rn ibi recolentes, ei gratias agamus pro ſalute nobis in
Hemi cruce impetrata.
nince Videamus iam, quantum a cænæ veritate hodie aber-
innt rent impanatores, tropiſtæ, et tranſubſtantiatores. Im- Impana-
iens Panatores ſenſu peruerſo corpus Chriſti cum pane con- .
iungunt. Per arcanam myſterii efficaciam eſt ibi myſtica
Morn 4 coniunctio, non per impanationem. Quia ſpiritualis ci-
D bus non poteſt carnali ore manducari. Ipſi tamen vo-

gene
e I. 5. lunt,

506 DE MINISTERIIS ECCLESIAE

lunt, carnem Chriſti impanatam comedi: et intra
panem, quaſi nuces intra ficus dentibus mandi, et
deinde per gulam in ventrem degluriri. Quæ man-
ducatio animalis eſt, non ſpiritualis. Non norunt iſti
externum hominem ab interno diſcernere. Non in-
telligunt, qualia habeat internus homo ad manducan-
dum inſtrumenta, nempe fidem et charitatem. Ea
ipſa manducatio, quæ in cæna fit, per ſidem fit, et
charitate perficitur, vt apud joannem cap. 6. et in
cænæ ſermone nos docuit Chriſtus, et bPaulus ad
Epheſios. Miror, eos non intelligere, Chriſti cor-
pus eſſe ſpirituale, cum et corpora omnia noſtra fu-
tura ſint poſt reſurrectionem ſpiritualia. I1. Cor. 15⸗
et menſura hominis, quæ menſura angeli, apoc. 22.
Impanatio illa, cum ſit res externa, nihil facit ad pro-
poſitum ſacri myſterii, quod eſt ſpirituale et internum.
Myſtica manducatio ibi dicitur, non profana, non car-
nalis, non animalis. Spiritus eſt, qui manducat, non

caro, Ioan. 6. Repugnaret ſane carneis inſtrumentis

corpus ſpirituale manducari: nec eſt illa manducatio
magis, quam ſi quis aéẽrem ſe manducare dicat. Imo
quid aliud abſurdius eſt, quod iſti, ſicut et Papiſtæ,
cogitant. Imaginantur, carnem Chriſti in ventricu-

lum ſolum demitti, deinde reuomi, ſeu abire. Cum

primum aſfumptæ ſunt in ſtomacho ſpecies panis,
aiunt migrare Chriſtum, nec ibi manere. Quæ non
eſt ratio veri cibi. Si enim caro Chriſti eſt verus
cibus, eſt verum alimentum. Si eſt verum alimen-

tum, in vnam fubſtantiam coalefſcit, vt qui nutritur,

fiat ſubſtantialiter vnum cum Chriſto. Chriſtus nos
vere ibi nutrit, et ſubſtantialiter, non ita, vt ipſe mu-
tetur in nos, ſed nos mutemur in ipſum. Ergo ſi
nutrit, non a ſtomacho reuomitur. Subſtantiam ſuam
nutriendo largitur, et cum anima noſtra fubſtantialiter
vnum facit. Alia ratione migrationem illam damnat
Chriſtus, qui teſtatur, ſe manere in eo, qui carnem ſuam

mandu-

mandu
Mreter
illa, ve
n in
nduc
cbi ele
i ſech
ulter
in et n

.

Cinvi
(r,
(dliip
, qu
Elolur
. poteſt
inoue
Koerdo
gli inte
ſiplum
nn.
in ne
Corpls
ec e
nnnti
ere,
lus
(Coyrdis

eo,

k
icere
Uolum
Kum

un

Unbe

4 LI B E R III. 5807
tin manducat, eumque iugiter viuificare vita perenni.
mnnis Preæterea, quod in ſtomachum non ita demittatur caro
Oue un illa, vel hinc conſtat, quod Chriſti ſedes in corde eſt,
toruck non in ſtomacho. In corde funt inſtrumenta huius
Nn manducationis, fides et charitas. In corde fit illius

munhe cibi elaboratio, per ſpiritum ſanctum in cor effuſum,
ten. à qui ſedem domino præparat. Sicut dicitur internus
lemn int noſter homo abſconditus in corde homo, teſte Petro,
.a ita et manna abſconditum ibi manducat, teſte Chriſto.
Dnss Adde Chriſti dictum, Quod intrat in ventrem, nec
ritoear. coinq́uinare poteſt, nec mundare, ſed quod intrat in
Holrk cor, Marci 7. Non ſolum carnale iſtud os, ſed nec
. Col. cæli ipſi ſunt glorificati illius corporis contactu di-
AMe, gni, quia immundi ſunt, donec in die iudicii a calore
Neit A. diſſoluti fiant cælum nouum. Nec ſpiritus noſter
tmem poteſt eum nunc contingere, niſi per regenerationem
1, Men innouatus. Simili figuræ ratione non licebat olim
hnen,n filiis Chaat, manu tangere vaſa ſancta. Num. 4. Solus
fnm ſacerdotum princeps Chriſtus hæc tangit, et videt,
mie qui interne miniſtrat. Ille nobis hæc ſancta miniſtrat,
x. 1S ſeipfum exhibendo, non quod ſacrificuli manibus tan-
Pyin gatur. Ipſe Chriſtus dicens Mariæ, Noli me tangere,
etm quia nondum aſcendi ad patrem meum: indicat nobis,
e. Corpus ſuum non eſſe in fua gloria ita tangendum.
es NAH Sed cum ad patrem aſcenderit, licebit eos, qui interne
deen renati fuerint, eius corpus glorificatum interne tan-
m gere, vero cordis contactu, non manibus externis. 1

is Solus princeps Chriſtus aperit, et ingreditur portam
cordis noſtri, ibique dicitur panis manducatio coram
Deo, Ezechiel. 44. et 46.
Tropiſtæ iam, ſi eſſent ſenſum hunc aſſequuti, Tropi-
dicere vere poſſent, panem eſſe corporis Chriſti ſym- ſtæ.
u dolum, abſque hoc quod ſophiſticis tropis Chri-
ſtum a nobis eriperent, eum in carcerem quen-
dam relegando. Non enim abſentis rei ſunt hæc

ſymbola, vt in vmbris legis: ſed eſt viſibile
ſignum

i mrin
Mnitrs

508 DE MINISTERIIS ECCLESIAE

ſignum rei inuiſibilis, et externum ſymbolum rei in-

ternæ. Exemplum habes in aqua baptiſmi, quæ eſt
ſymbolum internæ ablutionis, et renouationis ſpiritus.
Item externa hæc manus impoſitio dicitur ſpiritus ſan-
Gti datio: ſicut columba et linguæ igneæ dicuntur
ſigna eſfuſæ diuinitatis, non abſentis, ſed præſentis.

Pro ſigno ſunt hæc nobis ita obſeruanda, ac ſi ſemper“

fiat, quod ſigniſicatur. Inde nos rei efficimur, ipfum
præſentem oſtendendo. Ad hoc datum eſt mundo
Chriſti corpus, ad hoc venit Chriſtus, vt nobiſcum
ſit vere præſens: alioqui perinde eſſet, ac ſi eſſemus
Iudæi. Imo deteriores nos nunc efſſemus. IIIi enim
Deum ipfum in illa oraculi nube perſonaliter præſen-

tem habuerunt, in medio caſtrorum Ifraésl. Quod
ipſum veram hanc Chriſti præſentiam in medio noſtri.

figurabat. Nam atrium cordis noſtri eſt, quod nunc

inhabitat Chriſtus, eſtque verum eius tabernaculum in

hominibus. Pleraque alia ad hanc rem facientia dixi-
mus circa finem dialogi ſecundi. Adeo familiaris eſt
nobis Chriſtus, vt ad nos veniat, ad nos intret, man-
ſionem in nobis faciat, et nobiſcum cænet, vt ipſemet
teſtatur. An non monſtrum erit, Chriſtum vocari
caput, ſi ſuis membris non iungitur? Res mortua eſt
corpus totum, ſi ab eo caput ſepares. Pernitiofus
admodum eſt error, et ipfilſiima regni Chriſti deſtru-
ctio, negare præſentiam eius in nobis. .
Sicut igitur hic aquæ baptifius eſt lauacrum ſpi-
ritus, quia eſt demonſtratio quædam eius, quod ſpi-
ritualiter fit: ita de pane illo dicendum, vt demon-
ſtratione quadam ſit corpus Chriſti, ſit nobis pro cor-
pore Chriſti, ſit in externa manducatione id ipfum,
quod Chriſti corpus in interna. Et demonſtrando
dixit, hoc eſt, hoc manducate: volens ea demonſtra-
tione et manducatione panis, demonſtrationem et
mandueationem corporis fſui exprimi et diiudicari.
Aduerte, quid ibi demonſtretur. Hoc, id eſt, panis iſte,
in memoriam paſſionis meæ congregationi fractus, et
fidelibus

felibüs

glam, e
COInmuln
ego
Exi, et

cractiſin

“
„
krutini,
unduca

tlit,

rilen,

uis ver
Il iln
inſtit
Non dol
at en
(INiſto
