DNem C.
Itione
Cii nor
endo
d inci
non W
RX
inkerzs
uuliter
Orpus
in
d ſan
urI
lente
t agit
Nedoba

un l
ni de
orrlei
el 1 4
inbr,i
eſ mu
Ut Mni
e ſͤele
lter wer

1

l.

I. I B E R II. 05

fdelibus communicatus per charitatem. Hoc, in-

quam, eſt corpus meum, quod volo deinceps vobis

communicari, quoties in mei memoriam feceritis, ſic-
ut ego feci, vos mutuo diligentes, ſicut ego vos di-
lexi, et panem meum pro vobis tradidi. Hæc eff
exactiſſima veritas, vt iuxta vim pronominis demon-
ſtratiui, hoc ſit demonſtratio corporis Chriſti, et
manducationis eius. Nam cum ſit manducatio illa,
et communicatio inuiſibilis, aliter demonſtrari non
potuit, quam per hanc viſibilem, ſpiritualis per cor-
poralem, et interna per externam. Qua ratione hic
panis vere dicitur ſymbolum corporis Chriſti, et cor-
pus ipſum Chriſti vere dicitur myſticus panis. Et
eſt inſtitutum hoc Chriſti tantæ efficaciæ, vt ſine eo

non poſſit internus homo in Chriſto nutriri, magis

quam externus homo ſine externo pane. Nam ita
Chriſto hæret internus homo, ſicut palmes viti, in
vnam Chriſti ſubſtantiam. Quod ſola externa appa-
ritione receſſerit a nobis Chriſtus, vſque ad diem iu-

dicii non videndus, probant illa verba, quibus de vi-
dendo fit mentio. Non videbitis me, quia ad patrem

vado. Sicut vidiſtis euntem, ita videbitis venientem
ad iudicium. Non dixit, non ero vobiſcum; ſed
non videbitis me, et ego vobiſcum ſum.
Ex his generalem in eccleſiæ Chriſti miniſteriis
inferas regulam, quod in eis ſemper oporteat ſpiri-

tualiter diiudicare. Sicut in pane illo diiudicatur

corpus domini, vt rei efficiantur indigne ſumentes,

ita in prædicatione euangelii diiudicatur et agit ſpiri-

tus ſanctus, vt Sodomæ et Gomorræ tolerabilis ſit fu-
turum in die iudicii, quam illis, qui reſiſtunt, credere
nolentes. In baptiſmo quoque maxime diir idicatur
et agit ſpiritus ſanctus, vt magna pœna ſint afficiendi
pædobaptiſtæ, qui baptiſmum ſine ſpirituali diiudi-
catione tractant. Sicut alii rei ſunt corporis domini, ita
ipſi rei ſunt ſpiritus domini, quem ibi adeſſe non permit-
tunt.

Trans-
ſubſtan-
tiatores.

510 DE MINISTERIIS ECCLESIAE

tunt. Viuas ſpiritus operationes obſcurant, et ipfiſ-
ſimum ſpiritum exſtinguunt, cum baptiſmum ita ibi
extinguunt, vt nihil agatur. Imo in ſpiritum etr cor-
pus domini ſimul peccant, quia ſine baptiſmo nulla
eſt cæna. Ridiculæ ſunt et inpidæ omnes pædoba-
ptiſtarum, cænæ, cum nondum fit natus ille, qui ibi
debet cænare. Magnum eſt facinus, inuidere orbi
ſpiritum ſanctum, et panem vitæ. Sine his enim non
habet eſſe Chriſtus in nobis. Sine his tu non dice-
ris Chriſtianus, etiamſi Chriſtum prædicaueris, et ca-
techumenos feceris. Hæc ſola ratio tropiſtas cum
frigidis ſuis ſymbolis deſtruit. Nam ſi ſymbola ibi
ſunt rerum verarum, alicubi ſunt res illæ veræ. Ali-
cubi eſt vera noui hominis generatio, alicubi eſt vera
corporis Chriſti manducatio: alioqui ſymbola hæc
eſſent ſymbola nihili.
De Papiſtica tranſubſtantiatione, in albedinem ſo-
lam tranſelementatione, et panis annihilatione, hic
inuitus loquor. Magis miror, an ſenſus communes

in cerebris illis circunciſis reliquerit ſatanas, vt de

pane faciant nobis non panem, vtque pro pane albe-
dinem habeant venalen. Nam pro albedinis bucella,
ſine vino data, pecuniam nos numerare ſacrificuli co-
gunt; vt vere dixerit propheta, nos pecuniam appen-
dere pro non pane, Eſa. 55. et ſacrificare ſuper albe-
dines, Eſa. 65. et hoſtias nobis a Babylonicis ſacer-
dotibus vendi, Baruch. 6. Vſque adeo ſunt in repro-
bam mentem dati, vt carnem ipſam Chriſti dicant, a
brutis, canibus, et muribus, ſub illa albedine come-
di. Et ob id Lombardum contradicentem damnarunt,
vt habetur in articulis Pariſienſibus, et lib. 4. ſenten.
diſt. 13. Pudet me amplius fanatica hæc monſtra
comminiſci. Sed has duas infero prophetarum regulas.
Prima, Papiſtica omnia dogmata eſſe doctrinas dæmonio-
rum, et meras illuſiones. 2. Thefſſ. 2. et I. Timot. 4.
Secunda regula, Papiſtica omnia dogmata tracta eſſe
de libro ſignato, et ſeptem ſigillis clauſo, vt ne verbum
quidem

—

—

— —

Gvidem

.Nundus

daico:
Tare n0

opo
ſercuti,

cuſiurus
ckcitate,
ſelt pal
Cbens ey
Ungunt,
ttinan,
kone il
Verba ſun
Mohiben
Upmam
la nos
Wam d
1 nobis
fellug
Ehehei
Antichrt
Dit Cn
Danen.
t Chr
git Lan
Tum 46
Duul,
dictio,
mulus
Pratias
Dulo le

( ſer

Niglig .

Roſſtole
Con

A

linun it
ritum ers
nnes peu
ille, aun
lis eninn

tu 1

n d

lories
ſunt in ii

I BE R III.. sif

quidem vnum in eo viderint. apoc. 5. et Eſa. 29.
Nunquam profecto tanta fuit cæcitas in populo Iu-
daico: et eo maior eſt cæcitas, quod dicunt, ſe er-
rare non poſſe. Noli igitur, lector,; mirari. Nam
ita oportuit Babylonios inebriari, Sodomitas cæcitate
percuti, et Aegyptiis horribiles tenebras induci. Per-
cuſſurus erat Deus legis ſuæ transgreſſores amentia,
cæcitate, et ſtupore cordis, vt palpent in meridie,
ſicut palpat cæcus in tenebris, Deute. 28. Conſe-
quens ex his ſequitur, errare Papiſtas in eo, quod
fingunt, tranſelementatiuam, annihilatiuam, ſacramen-
tatiuam, aut neſcio quam aliam virtutent, in Prola-
tione illorum verborum, Hoc eſt corpus meum. Quæ
verba ſui canonis Babylonica inſtitutione a nobis legi
prohibent: ſed ſoli ſacrificuli ea magno boatu fuper
azymam hoſtiam ſufflando proferunt. Veritas tamen
ipſa nos docet, ea verba eſſe tantum enunciatiua, rem
actam deſignantia, et aàa Chriſto poſtea prolata. Nec
a nobis ita proferri eſt neceſſarium. Mentitur ſacri-
ficulus, dicens, hoc eſt corpus meum. Sed illi pro-
ſopopœia quadam fingunt, ſe eſſe Chriſtos, cum ſint
Antichriſti. Nihil eorum, quæ ipfi ibi agunt, præce-
pit Chriſtus: ſed gratias agens fregit, et diſtribuit
panem. Quæ gratiarum actio dicitur benedictio: ſic-
ut Chriſtus benedicens, et gratias agens, panem fre-

git Lucæ. 24. Matt. 14. et I15. Eam ipfam gratia-

rum actionem Marcus vocat benedictionem ca. 8. et
Paulus, I. Cor. 10. Ipſamet gratiarum actio eſt bene-
dictio, ſeu laudatio Dei: ſicut fidelis ille Abrahæ fa-
mulus gratias agendo benedicebat, et benedicendo
gratias agebat, Genes. 24. Idem de Salomone et po-
pulo legitur 3. reg. 8. Formulas in hac re obſeruan-
das ſcribere non licet, ne fiant Babylonica et ceremo-
nialia præcepta. Ipfſe Chriſti ſpiritus ſuis miniſtris
abunde ſuppeditabit, modo fiant omnia ad eius et-
apoſtolorum imitationem hanc.
Conueniebat olim eccleſia, conueniebant apoſtoli, ſiue
ſeniores,

512 DE MINISTERIIS 500 TLESIAE

ſeniores, cum reliquis Chriſtianis, ad frangendum pa-
nem, a quouis ſponte oblatum. lbique hiſtoria cænæ

cum ipſis Chriſti verbis, vt a Paulo referuntur, pro
concione recitatis: ſeu quo alio modo, Chriſti et
mortis eius tunc inſtantis et beneſiciorum eius comme-
moratione celebrata: gratias Chriſto agendo, ac eius
benedictionem imprecando, et frangendus oblatus pa-
nis, et diſtribuendus, tanquam pluribus vnus. Tunc
ſi quis panem illum dicat eſſe corpus Chriſti, verum
dicet. Nam propter illam charitatis vim in fide Chri-
ſti radicatam, propter illam mortis eius, ac tantorum
beneficiorum commemorationem, cum debita gratia-
rum actione, propter illam panis fractionem et com-
municationem, communicato ipſi Chriſti eceleſiæ pane
noſtro, ſe ipſum Chriſtus nouo homini fideli commu-
nicat, non propter verborum formulas. In ea autem
benedictione gratiæ Chriſto ſunt agendæ, de tot paſ-
ſionis ſuæ beneficiis, de tanta in nos Charitate, et
quod ad tale ſui corporis conuiuium ſola fua gratia
nos-admiſerit. Oratio etiam dominica commode ad-
hibetur, vt nobis tunc detur panis epiuſios, panis quo-
tidianæ ſuſtentationis, de manu Chriſti ſanctus, magis
ad nos adueniat regnum ipfius, et reliqua. Denique
orandus Chriſtus, vt interne compleat id, quod eo
ſymbolo nobis indicauit. Hoc conuiuium vocarunt
antiqui 7α &ανανααι νHNhge. Epiſtola Iudæ charitates
nôſtras vocat conuiuia Bæ ec eccleſiæ, pauperibus ob
charitatem exhibita. Paulus beneficentiam vocat illam
panis et vini largitionem. Beneficentiæ, inquit, et
communicationis ne obliuiſcamini, Heb. 13. Ob hoc
dicta eſt &νραοιι, euchariſtia, bona gratia, Chriſtia-
norum inter ſe comitas, et charitas, cum gratiarum acti-
one. Sicut charitate, qua nos dilexit Chriſtus, ſe ipfum
pro nobis tradidit, ita inſtante paſſione, in ſui comme-
morationem hoc ſæpius fieri præcepit, charitatem tunc
in cænæ ſermone maxime commendans, per quam
. eccleſiæ

—

—

trelen
nec fe
mermo
ipl
bilium
cann d
Chriſt
Morian
Iuus,
et con
bemus
1 kaer
tum
Vt ſi
ſtcut
et in
Orati
datun
tidian

viuam

bus nu
Dane
eſle in
ſia,
Deie
Erran
polſt!
10 ſ
eccle
bonis
tur 4
Kros
uk
othe
licem
At 4
lem

nun

Clrii
cone
f0, 11 .
blaris

IKl, eru

ſie
tinront

1

n et ⸗

mnole

6, CN
n W/N⅓
Chelie
ie

Ppelto⸗

ſle

. ingul D

i,C,

El

itren

L I BE R III. 513

eccleſiæ vnitas ſeruatur. Quotieſcunque, inquit,
hæc fecetitis, facite in mei commemorationem. Com-
memoratio hic fit magnorum Dei mirabilium, Chriſto
ipſo eſcam Dei nobis dante. Memoriam facit mira-
bilium fuorum miſericors et miſerator dominus, eſ-
cam dedit timentibus ſe. Non ſolum igitur paſſionis
Chriſti beneficia ibi commemorabimus, ſed et in me-
moriam eius bona noſtra trademus et communicabi-
mus, ſicut ſe Chriſtus nobis et pro nobis tradidit
et communicauit. Hanc charitatem nos Chriſto/ de-
bemus, qui eam prior in nos exercuit. Nos omnes,
ſi facultas adſit, panem et vinum noſtrum, quan-
tum ſponte viſum fuerit, tradere eccleſiæ debemus,
vt fiat communio. Idque quotidie faciendum. Nam
ſicut quotidie externus homo indiget alimento, ita
et internus. Qua ratione panem, quotidianum in
oratione dominica precamur. Sicut quotidie viſui
datum eſt lignum vitæ ipſi Adam, ita et nobis quo-
tidianus eſt eius vſus, vt cæleſti illa paradiſi vita
viuamus. Quotidie manna veſcebantur Hebræi, qui-
bus nos non ſumus deteriores. Quotidie apoſtoli eo
pane veſcebantur, acto. 2. et 6. Olim iuſſit Deus
eſſe iugiter panem ſuper menſam ſuam, coram facie
ſua, qui ob id panis faciei, ſiue panis præſentiæ
Dei dicebatur, Exo. 25. Num. 4. et I. Samu. 21.
Errant igitur turpiſſime, qui aut ſemel in anno, aut
poſt trimeſtre euchariſtiam celebrandam docent. Tan-
to ſpiritus et charitatis feruore hic panis in prima
eccleſia quotidie offerebatur, cum reliquis aliquando
bonis, vt quotidie in miniſtrando menſis occuparen-
tur apoſtoli, et cogerentur ad hoc opus alios mini-
ſtros inſtituere. Tanta erat copia, vt deſolatæ vi-
duæ inde nutrirentur in eccleſia, acto. 6. et I. Ti-
mothe. 5. Bona ſua ſponte communicabant ad in-
uicem illi primi Chriſtiani, cæ'næ communioni aliam
aut quorundam aut omnium bonorum communicatio-
nem adiicientes, qui ita volebant, acto. 2. et 4.
K. ſicur

*

6514 DE MINISTERIIS ECCLESIAE

ſicut olim plus quam neceſſarium eſſet, offerebat
ſponte populus ad huius corporis eccleſiæ æ dificatio-

nem, Exo. 36. et I. paralip. 29. Non eſt illis
credendum, qui aiunt, fuiſſe in ecclefiis Bachanalia

conuiuia ſine cæna domini. Paulus aperte docet, fu-
iſſe cænam domini. 1. Cor. II. quæ et per ſingulas

domos quotidie fiebat, acto. 2. Vbicunque fuerint

duo vel tres congregati in nomine Chriſti, in memo-
riam mortis eius communicantes, ibi eſt cæna domi⸗-

ni, et Chriſtus in medio eorum. Hoc modo intel-

ligendum eſt in actis apoſtolorum, primos Chriſtia-
nos fuiſſe coniunctos, frequenti videlicet cænæ com-
municatione, et habuiſſe omnia communia, promti-

tudine ipſa communicandi: non deſertis ſingulorum

omnium domibus, vt monachi hodie fingunt. Con-
ſtat ibi ſemper fuiſſe priuatas domos, quas paſſim
vendebant, ob communicationis charitatem, non ex
voto aliquo, aut neceſſitate.

Charitatis etiam eſt opus, pauperibus, peregri-

nis, et itinere feſſis, pedes lauare, ſeu ſeruilia quæ-
uis miniſteria exhibere, vt in ipſamet cæna docet
Chriſtus. Et bona noſtra, et operam noſtram indi-
gentibus debemus, inſtar Charitatis Chriſti. Ea lo-

tione duo nos docuit Chriſtus, charitatis opus humi-

je, et debere nos. mundos accedere.
Aliud ex cæna collige charitatis argumentum, vt
ſcias, qua ratione te oporteat fratrem tuum dilige-
re, et ei communicare. Ipſe tecum vnum eſt, ſicut tu
es vnum cum Chriſto, et ſicut Chriſtus eſt vnum cum
patre, Ioan. 17. Vnus Chriſtus ſubſtantiam interni tui
hominis efficit, ſicut fubſtantiam illius. Vnum tecum
eſt frater tuus ſubſtantialiter, vt vnum illum non di-
ligens, qui vnum eſt cum Chriſto, Chriſtum ipſum,

qui in te eſt, et vnum tecum eſt, diligere nequeas.

Subſtantialiter vnum tecum eſt frater tuus in vnam
Chriſti ſubſtantiam, et maiori nexu tibi iungi-

tur, quam alii fratres, ex eodem patre et matre

naturaliter geniti. Nam eundem ſpiritum, ean-

dem

dem .
cum !
kadem
ltra er
lis, g
cation
Nus ho
in qu
Pater
bus ve
Gli ſili
Clnnia,
Clriſtu
Tint.
et patre
Hicua
Noſtri
colnple
llo ie
et voS
gi ecdi
Me mar
ng

C
miniſte
Demnus
Lervan

ſeruab
Kerii

kereke
ilctr
eſt U
chanclt
et l⸗
ſugol
e fuenin
1 mene
n Con
o int.
Chrifir
r col⸗

voolenn

1. .

1s Mn

,MN 4

ertp⸗
ilin e⸗
ent N
un ⸗

lul

um e
renit

in

Al⸗

L. I B E R III, .Y 515

dem carnem, eundem ſanguinem, et eadem oſſa te-
cum habet. Vnum corpus eſtis, et vnus ſpiritus, ex
eadem carne, et eiſdem oſſibus. Maior eſt hæc no-

ſtra cum Chriſto ſponſo coniunctio, quam viri et vxo-

ris, qui in carnem vnam ſunt vnum. Plus communi-
cationis cum ipſa Chriſti ſubſtantia habet noſter inter-
nus homo, quam habuerit mater eum in vtero gerens,
in quantum carnalis mater. Matth. 12. IIe vere eſt
pater et mater Chriſti, qui eum in credentium cordi-
bus vere generat. Ile eſt vere frater et ſoror Chriſti,
qui filiationis eius eſt vere particeps. Mundana hæc
omnia, fratres, matres, et patres, facile ſunt propter
Chriſtum omiſſuri, qui communicationem Chriſti guſta-

rint. Atque ita vere centuplo plures fratres, matres,
et patres, in hoc ſeculo per Chriſtum lucrifacturi. Per-

ſpicua magis hæc erunt libro ſequenti, cognita interni
noſtri hominis ſubſtantiali formatione. Tunc denuo
completam videbis Chriſti prophetiam, Ioan. 14. In
illo die vos cognoſcetis, quod ego ſum in patre meo,
et vos in me, et ego in vobis, ſubſtantialiter. Nam

qui edit meam carnem, et bibit meum ſanguinem, in

me manet, et ego in eo maneo fübſtantialiter.
Magna'quoque huius charitatis vis ex lege colligi-

tur. Nam complementum legis, quod eſt charitas,

hic in nobis completur. Operum legis iuſtitia (quæ
erat, vt qui faceret ea homo viueret in eis) ex abun-

danti hic quoque completur: vt hoc nos faciendo,

in Chriſto viuamus, ac in ea cæleſti Chriſti vita ſer-
uemur. Sicut filii Iſfraël fide et baptiſmo Iordanis ſunt
in terram ingreſſi, adepta promiſſione: et poſtea, vt in
terra illa ſeruarentur, leges alias acceperunt, quas
faciens homo viueret in eis: ita nos fide et baptiſmo
ad Chriſti regnum aſſumpti hoc charitatis Chriſti
miniſterium, velut legis complementum, ſeruare de-
bemus, vt in cæleſti hac Chriſti vita ſeruemur.
Seruamur ita, ſicut in paradiſi vita per lignum vitæ
ſeruabatur Adam. Magna igitur eſt huius mini-
ſterii vis, quod ad omnium conſummationem eſt
K. 2. a Chri⸗

—

5316 DE MINISTERIIS ECCLESIAE

à Chriſto tam ſolenniter inſtitutum.
Nunc de præparatione, quæ ad cænam domini re-
quirirur, et de confeſſione, id ſolum dicamus, quod
eſt ſacris literis proditum. Incircunciſis et immundis
non licet hanc cænam manducare, Exo. 12. et Num.
9, paſſim iubet lex eorum animas excindi, qui immun-
di accedebant ad eſum ſanctificatorum: id quod vm-
bra fuit huius veritatis. Antequam igitur ad menſam
domini accedas, te ipſum probabis, ne indigne ſumas,
ſicut Paulus ait, Probet ſe ipſum homo, et ſic de pa-
ne illo edat, et de calice bibat: qui enim indigne
ſumit, reus eſt corporis et ſanguinis domini. I. Cor.
TI. Probatio vero ea eſt, quam docet idem Paulus,
dicens, Vos ipfos probate, num ſitis in fide. 2. Cor.
13. Qui ſeipfum probans, in ſeipſo Chriſti ſpiritum
placatum non agnoſcit, aut conſcientiæ remorſum ab-
ſtrahentem ſentit, abſtinere tunc debet. Peccabis, ſi
hæſitans manducabis, non ex certa fide. Abſtine igi-
tur, ieiuna, ora, Chriſto confitere delicta tua, et ab
eo veniam pete. Vade, reconciliare fratri tuo, ſi ha-
bet aliquid aduerſum te, delictum tuum, ſi eum offen-
diſti, non negando, ſed ingenue id illi confitendo, vt
poſt Chriſtum Iacobus docet, Marci 5. et laco. 5.
Ita debemus alterutrum delicta confiteri, et reconcilia-
ri. Si incidat inter aliquos iurgium, et quiſque eorum
ſe inde iuſtificet aduerſarium reum faciens, rei ambo
inuenientur. Si autem quiſque eorum ſe coram
alio reum faciat, tunc concordia diuina naſcetur,
et inde ambo ad cœnam domini proficiſcentur. Si
de re aliqua quis adhuc hæſitat, peritis ſe miniſtris
oſtendat, eccleſiæ presbyteros conſulat: qui eum
inſtruent, in fide firmabunt, et pro eo orabunt. Si
quem in aliquo fraudauerit, reſtituet antequam ack
iudicem veniatur. Confeſſio igitur hæſitanti prodeſt,

ad extirpandam conſcientiam malam. Poteſtas mini-

ſtris eſt, remittendi peccata, et reconciliandi ho-
mines Deo. Qui contempferit iudicium, in cæ-

na il-

In ille
cet .
quaſi
Aliqua
gendo
corce
ſe con
euelur
ne zec
peccate
kemitti
Perven
des la
Non C
Lokru
dum
non
omnen
terran
menſa
Potäns
Voran
mand
lis
fünt
rita,
dehen
ſeckns
glitun
le d
dut
60 V
kN
di
Muni

1..

Onhlnl ke.
Ins, Il
Jod.

ſie de Nr
l. 1.

eumn oki⸗
ftente, 1

t In.?

ve eNd

1 6

ſe colal

Atll

int.
, niits
i en
int.
n 4
ip ihk
,1,
ndi
1 .
i⸗

LI B E R III.„„ 517

na illa malum accipiet, vt pleroſque ibi iudicari do-

cet Paulus. Eſt ergo ad cænam domini præparatio,

quaſi ante baptiſmum pœnitentia, vt fiat ibi remiſſio
aliqua, et ſanctificatio maior. Vt in lege quis tan-
gendo carnem ſanctam ſanctificabatur, ita et nunc
corde tangendo. Cæna domini myſterio quodam in
ſe continet vetera ſacrificia, tam expiatoria, quam
euchariſtica. Charitas cænæ peccata multa operit,
ne accedenti imputentur. Sanguine in remiſſionem
peccatorum effuſo, nos tunc potans Chriſtus, peccata

remittit, ſordes videlicet, et immunditias, quæ ſu-

peruenerunt. Qui lotus eſt, indiget adhuc, vt pe-
des lauet, id eſt, ſordes in via contractas emundat.
Non communicaret nobis Chriſtus ſe ipſum, niſi vas
noſtrum mundaret, cum non cadant in vas immun-
dum talia dona. At non omnes mundantur, ſicut
non omnes veré manducant. Quemadmodum non
omnes, qui euangelii audiunt prædicationem, in
terram bonam ſemen excipiunt: et non omnes, qui-
baptizantur, vere regenerantur: ita non omnes, qui
menſæ accumbunt, Chriſtum vere manducant. Quin,

potius cum Iuda Iſcariote ſatanam in pane illo de-

uorant, iudicium ſibi manducantes, et ea ipfſa iniqua

manducatio iudicabit eos. Non ſunt externis ſymbo-

lis dona Dei ita alligata, vt cuiuis conferantur: ſed
ſunt eccleſiæ Chriſti miniſteria, internis donis deco-
rata, in gratiam fidelium. Baptiſmum et cænam ita
debemus nos miniſtrare, ac ſi ſemper ſequatur ef-
fectus: quia ad id ſunt inſtituta. Quod ſi non ſe-
quitur, culpa eſt indigne accedentium.
Circa cænæ conomiam id dicimus obſeruandum,
ne diuites, qui panem offerunt, plus aliis ſumant,
aut priuatim cænent. Schiſmatum hinc fuit ori-
go varia, et vndique pernitioſa. Quemadmodum
lex damnat priuatas oblationes, Leuit. 17. ita no-
bis damnantur priuate cænæ, ſine eccleſiæ com-
munione factæ. Paulus merito arguit eos, qui
K. 3. paupe

⁸
5r8 DE MINISTERIIS ECCLESLAE

pauperibus eſurientibus inebriabantur, aut priuatim
cænabant. Non poteſt Chriſtus eſſe diuiſus: ergo
non poteſt cæna effe diuiſa. Diuideretur vero, ſi
iſti ſint ſeorſim membra, illi ſeorſim membra, et
non faciant vnum corpus. Vnum corpus eſſe debet,
per vnum conſenſum participans. Vnus panis in cæ-
na eſſe debet, non vna furni torta, ſed in vnitatem
communionis a quibusuis oblatus. Panis a quouis
ſuper menſam domini oblatus, non debet effici pri-
uatus, ſed æque omnibus communicari et frangi.
Alioqui non ſeruaretur myſterium corporis domini,
quod æque pro omnibus traditum eſt. Falſa tunc
eſſet illa propoſitio, Hoc eſt corpus Chriſti: propter
eius a corpore Chriſti diſſonantiam.
De vino eadem eſt ratio, nempe oblatio ſpon-
tanea gratiarum cum benedictione, actio, et com-
municatio. Fuit autem vini communicatio neceſſa-
ria, et ob ſanguinis myſterium, et quia ratio cænan-
di id exigit. Ad iuſtam enim refectionem, fi detur,
et ſi egeas, licet tibi panem manducare, et bibere
ad ſobrietatem. Ita de eſurientibus contra ebrios
docet Paulus, et citat Tertullianus. Sicut ad iuſtam
refectionem olim quiſque veſcebatur carnibus agni,
et cæleſti manna: ita et in cæna domini, quæ ibi
figurabatur. Eodem charitatis ſymbolo paupeéres po-
tamus, ſicut cibamus. Præterea hoc addit vini ſym-
bolum, quia habemus ibi ſignum fœderis noui, i. e.
remiſſionis peccatorum: ſicut dixit ibi Chriſtus, eſſe
ſanguinem noui teſtamenti, pro remiſſione noſtrorum
peccatorum effufum. Oportet igitur, ſi ratum nobis

eſſe volumus Chriſti pactum, vt ſicut ſanguinem ſuum

ille pro nobis effudit, ita nos in eius beneficii comme-
môrationem, gratias agendo vinum noſtrum effundamus,
communicemus, remiſſionem peccatorum nobis prece-
mur, et nos ipſos probemus, ne indigne bibamus. Quan-
quam vero nulla ratio ſuaderet, vinum eſſe communican-
dum, communicari tamen oporteret, vrgentibus Chriſti
⸗ Ver

verbi
lilcee
Dei,
nihula
et Or.
didit,
muni
ſacere
ritate
ſaelit
Partie
Beati
tis n
gland
tu in
facias
creſe⸗
ſennn
Ccip
NoN

Corn
car
mac
et

Driunin
ſ: a
Velo,l
Ubrl, 4

Wintten
1 uoli

eſkci a .

et finn⸗
8 Gonit
alla t
. propnt

Atio hor⸗
et .
0 nertl⸗
tio cenn.
ſeen
et biben
1n er
ilun
bbus n
perese
Finihe

oli, .

iſtus, 4
nofronm
Um Hobs

benn Hnn

coNN-
Undemng,
5 Mec.
8. .
nunien⸗
5 Ci
e

4

I. I B E R III. 519

1
verbis: a quibus non licet nobis vel latum vnguem
diſcedere, niſi beſtiæ inſtar velimus euertere inſtituta
Dei, et mutare leges altiſſimi.

Qui nec panem, nec vinum ad cænam offerunt,
nihilominus communicabunt, gratias Chriſto agentes,
et orantes, vt Chriſtus, qui ſeipſum pro eccleſia tra-
didit, eo euchariſtiæ ſymbolo ſe velit eccleſiæ com-
municare, omnes ſui corporis et ſanguinis participes
facere, ac omnes in vnum corpus, per mutuam cha-
ritatem magis ac magis ædificare. Hæc charitas
fidelibus omnibus fufficit, vt fiant corporis Chriſti
participes. Beatius tamen eſt dare, quam accipere.
Beatius tibi erit, ſi Chriſtum ipfum tu in tam mul-
tis membris nutrias, quam ſi te alius nutriat. Ecce

quanta ſit. vis huius charitatis, vt Chriſtum ipſum
tu ibi fubſtantialiter nutrias, et in multis creſcere
facias: ipſe quoque te ſubſtantialiter nutriat, et

creſcere faciat mutua charitate. Peculiare hoc eſt

ſignum, per quod voluit Chriſtus cognoſci, nos eſſe

diſcipulos ipſius, ſi charitatem habuerimus mutuam:
non verbis, ſed factis ipfis expreſſam et auctam.

Alias escas præter panem et vinum ad cænam
domini non offerunt Chriſtiani, quanquam in lege
carnibus agni cænaretur, typo veræ carnis agni im-
maculati Ieſu Chriſti, quæ nobis eſt vere cibus
et vere cænanda datur. Docuit nos hic Chriſtus
rem facilem, quæ iugiter in Vſu eſſe poſſit. Po-
culum alterius rei fufciet, in prouinciis vino ca-
rentibus: idemque erit charitatis et communica-
tionis ſymbolum. Sufficiet eadem ratione panis
alterius grani, ſi frumento careamus. In eisdem
duabus rebus, cibo et potu erit cæna Chriſti,
in quibus eſſe ſolent aliæ cænæ. Quanquam in-
dignum ſit, ſi quis deteriora offerat, grata tamen
animo accipiendum eſt. Docuit nos hic Chriſtus
. K. 4. euange

g20 DE MINISTERIIS ECCLESIAE

euangelicam paupertatem, vt non ſolum parce tempo- tt dift
ralibus fruamur, ſed et indigentias quasuis alacriter gimur.
feramus: cum præſertim ille carnem ſuppeditet, no- ritas 6
bis panem et vinum offerentibus. nobis
Panem et vinum hic offerri dico, non ad eum mo- tt Vin
dum, quo a Papiſtis in ſacriſcio Babylonico fit cere- E et
monialis oblatio: ſed quia Chriſtiani panem et vinuum deer
offerebant et donabant. Vnde nomen fumpfere offer- it.
torium et miſſa. A panis et vini offertorio, ſeu lar- er fregn
gitione illa dicitur miſſa. Vox illa eſt vulgaris Sy- Trtoril
riaca, ſeu Chaldaica. Chaldæorum lingua, quæ apo- Arlent
ſtolorum tempore apud Iudæos erat vulgaris, dicitur erat he
Miſta, N&' miſſa, quaſi largitio, oblatio, ſeu penſus qui- tobis
dam ſpontaneus. In eadem ſignificatione Hebraice 118, 1
ſcribitur miſſah, cum finali aſpiratione, quæ in prola- NiS
tione omittitur. Eius miſſe meminit Moſes Deut. 16. lie via
vbi miſſam ſpontaneam vocat. Ibi dicitur ex collectis bylon
terræ frugibus de area, et torculari tuo, ad commune uId i
pauperum, viduarum, et peregrinorum conuiuium, et hon
miſſa ſpontanea, largitio ſpontanea, diffuſio ſponta- Eelerin
nea manus tuæ charitate liquefactæ: iuxta vim ver- 6t vini
bi mas, quod eſt liquefacere, diffundere, ſicut ii
ſe charitas diffundit. Miſſam, inquit, ſpontaneam, o e
ſeu largitionem ſpontaneam manus tuæ, quam dabis topt
iuxta benedictionem domini Dei tui, et epulaberis cetur
corum domino Deo tuo, cum paupere, peregrino, pore
vidua. Noſtrum igitur munus eſt miſſa ipſfa, non Vigere
Babylonici ſacrificuli. Nos benedictionem noſtram Ebin
ipfi eccleſiæ largimur, non ſacrificuli illi, qui aliena illieni
ſemper deuorant, et ſua nunquam largiuntur. Ipſum en
donum eſt ſcripturis benedictio, ſicut Deus nobis cleſiz
donans, nos benedicit. Quiſque noſtrum eſt ſic- ł Gommib
ut Melchiſedech, rex et ſacerdos, ibpfi familiæ gebatn
Abrahæ panem et vinum proferens, et benedictio- n
nem. Eſt itaque miſſa, donorum benedictionis lo
Dei diffuſio quædam, communicationis deflux- ””
us, largitio illa offertorii, quam nos liberali niclit

et diffu

Antia
iet, N.

eun .
. te et.
Keulr

rig . :

Jur N
1s, Cir

e .
1 coleſi
5 ſei
nulull,
1, ſont
rin w⸗

ſine⸗
ele, e

Outiee

Lun
epllbei
veteg
Nh
gi n

¹ .
1.
nii
.

=

= —
=—

Iben.

TL. I B ER III. 52 1

et diffuſa manu ipſi eccleſiæ ſponte offerimus, et lar-
gimur, vt Deus nobis largitus eſt. Ita ſe ibi cha-
ritas Chriſtiana diffundere debet, vt Deus ſfuam in
nobis diffundit,; non folum nobis externum panem
et vinum benedictione ſua, et cæleſti pluuia donans,
ſed et corda noſtra cæleſti alia irrigatione perfundens,
vt alterius panis et vini internus prouentus in nobis
fiat. Nimirum igitur, ſi tam frequens erat olim miſſa

et frequens hoc ad menſam domini, panis et vini of-

fertorium, vt apoſtoli ob id ipſum quotidie occu-
parentur in miniſtrando menſis acto. 6. Nota tuúnc
erat hæc Chriſtianæ Charitatis vis, quæ iamdudum
nobis periit. Quoniam, inquit, abundauit iniqui-
tas, refrigeſcet charitas. Veſtigium tamen hoc de
panis et vini offertorio in noſtri ſeculi miſſis ho-
die videmus: quanquam Papiſtæ miſſam ſuam pro
Babylonico quodam ceremoniali ritu nunc vſurpent,

mira illuſionis efficacia. Petri traditionem ſactant,

et non vident, quam longe a Petri traditione re-
ceſſerint. Nam Petrus in populi miſſis, ſeu panis
et vini' largitionibus, gratias Deo agens, orationem
dominicam, et verba cænæ domini referebat, quan-

do panem fingulis diſtribuendum frangebat. An

propterea ceremonialis hic ritus Papiſticus miſſa di-
cetur? Vnde miſſla? Admiratione profecto, et ſtu-
pore duceretur nunc Petrus, ſi mimicum hunc ludum
videret, a mitratis illis, cucullatis „ et raſis, cum

veſtimentis illis ita celebrari, vniuerſo populo tam

inſigniter idololatrante. Papiſticæ huius miſſæ ori-
ginem hinc licet colligere. Nam initio naſcentis ec-
cleſiæ antequam liceret publice congregari, in ſingulis
domibus erant eccleſiæ, et per fſingulas domos, fran-
gebatur panis. Ex quibus conuiuiis per ſingulas domos,

vocato vno aut altero presbytero, factis, orta eſt oc-
caſio priuatæ Papiſticæ miſſæ, ab vno ſacriſficulo factæ.

In qua multis adhibitis hiſtrionicis pompis, et ceremo-
nialibus Picuris, ſolus ille comedit, aliis ſpeclaculum

522 DE MINISTERIIS ECCLESIAE

obſeruantibus. Nulla igitur in Papiſtica miſſa ex

panis et vini offertorio fit nunc euchariſtia, nec com-
munio aliqua. Panis ille offertorii non in commu-
nione frangitur, ſed a ſacrifieulis rapitur, vt oblata
olim rapiebant Babyloniorum ſacerdotes. Imo pe-
cunias nunc videmus pro viuis offerri, panem et vi-
num pro mortuis, et candelas pro idolis. O faci-
mus horrendum. Mortui mortuis offerunt panem
et vinum ad cænandum, candelas idolis, et ſa-
crificulis mammona. Nulla in Babylonica illa mif-
ſa eſt euchariſtia, nulla communionis cæna, nulla
charitas, nulla corporis Chriſti participatio. Sed
velut in ſynagoga ſatanæ, ſacrificulus ſibi ſoli fran-

git rotulum azymæ hoſtiæ, et priuatim deuorat, di-

cens, corbam, hoc etiam vobis proderit. Ad hunc
ſane modum rudi plebeculæ imponebant olim phari-
ſæi, ſua traditione inuertentes mandata Dei, Matth.
15. et Marc. 7. Deteſtanda eſt ibi abominatio, fa-
cere Chriſtum priuatum, deteſtandus quoque azymi
panis Iudaiſmus. Sed infermentati ſynceritas aliter
eſt nobis ſeruanda, I. Corin. 5. Prohibitionis fer-
menti myſterium impletum eſt per Chriſtum. In
ſignum tollendi fermenti veteris, a dæmone indu-
cti, quod erat fermentum malitiæ, prohibuit lex,
fermentatum aliquod offerre, ſed in azymis celebra-
re. Hinc contrario modò, nos fermento nouo re-
gni cælorum efficimur noua conſperſio azymi ſyn-
ceritatis, fublata dæmoni poteſtate, nos amplius
ſuo modo fermentandi. Contra Papiſticos azymos
vide Originem in Mattheum, homilia 35. eius hæc
ſunt verba: Requiret imperitus aliquis cadens in E-
bioniſmum, Si Ieſus celebrauit corporaliter paſcha mo-
re Iudaico in azymis, conueniet nos imitatores Chri-
ſti ſimiliter facere. Non conſiderans, quoniam lefſus,
cum veniſſet plenitudo temporis, factus eſt ſub lege,

non vt eos, qui ſub lege erant, ſub lege relinqueret, ſed

—

Vt ed

Vt ed
educe
non

fuerun

ſi; e
tualite
limus
Uupmie
Hec
elle m.
MiS
cepto⸗
Pius
ſacrit
d
omne
cOhI
ſcent
Antie
illi o
ſiecut
celkun
Lucx
corar
Dei
llote
dbech
tionit
liio
ſeeln
mod
rari,
ttonn
r
inlerr
lam

Nilt 4

Ilec . .

1 conm.
Vt CN
Ino
en et i
nt pmnen
(et l⸗
illa n
11, M.
tio. N
ſoli en
Nortt,
Ad bur
lin u.
ato⸗
e M
itäk At
iolis e
tun. 1
ne ind⸗
buit e⸗

Nolo ⸗
zri .

I. I. B E R III. 52 3

vt educeret eos ex lege. Si ergo ideo venit, vt
educeret eos, qui erant ſub lege: quanto magis

non conueniet, illos introire in legem, qui prius

fuerunt extra legem? De litera ergo legem egreſ-
ſi, et intra virtutem ſpiritualem conſtituti, ſpiri⸗
tualiter celebrantes implemus legalia omnia. Expel-

limus vetus fermentum malitiæ et nequitiæ; et in
azymis ſynceritatis et veritatis celebramus paſcha.

Hæc ille manifeſte docens, Ebionitarum hæreſim
eſſe nune Papiſticam, quæ azymis et aliis Iudaiſ-

mis abutitur. Nulla ratione potuit Antichriſti præ-

ceptor ſatanas, diuinam hanc communionem tur-
pius maculare,; quam Iudaiſmos commiſcendo, et
ſacrifieulis illis permittendo priuata illa ſacrificia;
ad priuatum lucrum facta. Qua ratione eiusmodi
omnes a Petro et Iuda vocantur maculæ, ſeorſim
conuiuantes in erroribus ſuis, et ſemet ipſos pa-
ſcentes: qui in ſua perditione peribunt, cum ſuo
Antichriſto, perditionis filio. 2. Pet. 2. Multis
illi ornamentis et aureis veſtimentis, ſuam miſſam,
ſicut et rêliqua omnia depingunt. Sed quod ex-
celſum eſt hominibus, abominandum eſt coram Deo.
Lucæ. 16. Fucauerunt, inqult, ſermones falſos
coram domino Deo ſuo. 4. reg. 17. Scientiam
Dei amat Deus, plus quam omnia illa ſacrificia,
Hoſeæx. 6. et pſalm. 39. Verbo ſuo ſimpliciter
obedire vult Deus, non diuinationibus, et adinuen-

tionibus noſtris, quantuncunque pulchris, et re-

ligioſe excogitatis: vt vere dicatur theraphiſticum
ſcelus, vanitas, et diuinationis augurium, quoquo-
modo tergiuerſari, et gloſſis circa Dei verbum augu-
rari, I. Samu. I5. An non vanitatis eſt diuinatio, dæ-
monum figmentum, et Antichriſti præludens augurium,
ex quibusdam fidei Petri teſtimoniis regium Papatum
inferre? Theraphiſticum ſcelus eſt, ex detortis quibus-

dam ſcripturæ locis idola et cucullas inducere, et

524 DE MINISTERIIS ECCLESIAE

traditiones varias tanto ſacrilegio de libro Dei fuffu-

rari. Ne igitur diuinatores dici poſſimus, faciendum
pure nobis eſt, quod Deus præcipit, non quod re-
Gum nobis videtur. Deut. 12. quanquam id bono ze-
10 nos facere videamur, vt faciebat Saul, dicto cap.

15. Sicut nos delactamur in adinuentionibus noſtris,

ita Deus delectatur in illuſione ſenſus noſtri, Eſa. 66.
In vanum colitur Deus a Papiſtis per Papæ doctrinas,
et mandata hominum, Matth. 15. et Marei. 7. Ab-
ſtulit dilectus Deo Chriſtus a Papiſtica eccleſia carnem
ſanctam ſuam, propter illius maleficia, Iere. 11I. vt
ita deluſi ſuper albedines ſacrificent, Eſa. 65. Come-
dent, inquit, de fructu viæ ſuæ, et adinuentionibus
ſuis ſaturabuntur, prouer. I. Nemo igitur miretur,
ablatam a nobis eſſe eæxnam, cum præſertim ſine ba-
ptifmo non poſſit eſſe cæna. Hic ipſe iugis et perpe-
tuus panis eſt, thamid, iuge illud, quod An-
tiochus ſuis decretis nobis eripuit, vt ait Daniel. Nam

iugis eſt huius panis oblatio, et iugiter eſſe voluit

Deus panem hunc coram facie ſua. Aliud item erat,
iuge ſacrificium, de quo Exo. 29. et Nu. 28. quod
per Antiochum eſt ſublatum. Iugis erat ignis coram
