ritu per vmbilicares arterias immiſſo: in quibus con-
tenti ſpiritus munus non ceſſat, donec naſcitur ho-
mo. Ergo eius munere ſemper in vtero viuit fœtus.
Veluti ramus eſt tunc, qui per natiuitatem in arbo-
rem tranſplantatur. Hinc ad Deum ait propheta, In
te proiectus ſum ab vtero, noua ratione exinde tibi
inſitus, pſal. 21. Per flatum Dei in animam viuifi-
catur homo. Animæ fubſtantia id facile docet, quam
oſtendimus eſſe reſpirationem, et flatum. In feri-
ptura ſancta ſeu Hebraica lingua, non aliter dicitur
anima, Latine quoque nomen ſumpſit anima ab eo,
quod Græce dicitur avs ασ ventus. A ſacris non
diſſidet, quod Orpheus dixit, animam vento ferri,
ingredi reſpiratione, ex aére et cum aére viuere.
Idipfum ex Ezechiele et aliis eſt nobis iam oſtenſum.
Faciendo animam facit Deus flatum. Eſa. 57. Per
ſpirationem eſt in os et nares Adæ anima immiſſa,
et in eius poſteros ita immittitur, et ſpiratione ſer-
uatur. Cum ergo fœtus in vtero nec inſpirationem
nec reſpirationem habeat, ita nec animam propriam
habet. Quomodo eſſet anima in corde, ſi cor nec
diaſtolem habet, nec ſyſtolem? Nec cor, nec pulmo

ibi mouentur. Valuulæ cordis, ſeu membranæ il-

læ ad

le
tur!
ratur
Quon
ſitalis

—2

2 anüm
VIIbilieum:
m ifine⸗
Viuifens, n
ryonen ir
1. (N
0 Tera Mont
firne,
ltio, r
tns, A u
emn diinn
in gulhun
hee Mlin!
ero wiitif⸗
bitlten in
it propen
jone eile!
n Aminann
ele heenk
Etun. N’
on Atet 6
ſt nimn
A le
am Venmd 65
6 inn ⸗
nimm M.
t hpinnin

„

iman Ul
le, 4
cot, 1ee 1
genbrn

ihin,

DIALOGVS II. 86,

læ ad orificia vaſorum, non aperiuntur donec naſci-
tur homo. Spiritus vitalis ibi nullus in corde gene-
ratur, ſed eſt ille ſolus, qui a matre infunditur.
Quomodo igitur eſſet ibi anima propria? Nullus eſt
vitalis ſpiritus proprius, in quo fita eſſe poſſit, do-
nec naſcitur homo. Artificio magno fit tunc diuinæ
animæ ſpiratio, cordis apertio, et ſpiritalis ſangui-
nis immiſſio. Aſtrorum quoque peritia id Ppræclare
docet. Nam hora natiuitatis, iuxta ſiderum talem,
vel talem poſitionem, talis vel talis ſequitur anima.
In totam vitam tunc imprimitur cæleſtis influxus, in-
clinationem, temperamentum, et reliquos animæ in-
natos mores inducens. Non proprie dicitur filius
qui in vtero eſt, quia vere homo non eſt. Spe qua-
dam aut ſeminis præparatione, dicitur filius, ſicut
tempore legis Chriſtus erat filius. Tota lex eſt ve-
luti mulier prægnans, vere nondum adepta filium.
PET. Antequam inſpiretur anima, eſt in fœtu vis
mouens, quæ membranam rumpit. MICII. Quidni?
Pullus rumpit putamen oui, antequam ſpiret. Plan-
tæ variæ ſuo motu, et muros et ſaxa rumpunt, vt
ſibi viam aperiant. PET. Conſtans et in ſtirpium
et animalium generatione eſt ad caput analogia.
MICH. Animalium omnium generatio inſtar Chriſti
eſt: non ſolum eorum, quæ ex parentum ſemine
procreantur, ſed et eorum, quæ vt vermes pullu-
lant: quod ex plantarum quoque iam dicta pullu-
latione colligitur. Supernæ lucis et pluusæ actione
fit in terrea materia ſemper talis generatio, vt in
Chriſto. Sacræ litter? nos vermes eſſe docent,
ſicut Chriſtus ipſe ſe vermem vocat. Pſalm 21.
In aliorum quoque animalium omnium generatio-
ne eſt hæc ſequens vera analogia. Sicut generan-
tia omnia prius in ſe ipſis ſemen formant,„
quam ad fœtum emittant: ita fuit in Deo ſemen
verbi, priuſquam in Maria filius generaretur.
r. 2. Pet.

260 D E TRINITATE

PpET. Sophiſtæ nihil tale cogitant. Filium ipſi 0

cunt, vbi ſcriptura non dicit filluum. MICH. Sicut
verbum Dei vim omnis ſeminis ſubſtantialiter conti-
nens, fuit ros naturalis genituræ Chriſti in vtero

virginis, ita et ſemen generationis animalium, ſicut

ſol et homo generant hominem, ita Deus et homo
generant Chriſtum. Corporis ſemper præparatio re-
quiritur, ſicut facta eſt in Maria præparatio. Præ-
paratio etiam requiritur ratione animæ, quæ immiſſo
aëre intus a Deo creatur, ſeu producitur, ex in-
terna, et externa ſubſtantia coaleſcens. Ita eouſ-
que viuit anima in corpore, quouſque poteſt purum
aërem attrahere, et ex corpore purum liquorem, quo
fouetur ac veluti nutritur. PET. Ex corpore quo-
dammodo eliciuntur animæ, vt ex terfa, et adua,
dixit Moſes: et ex ſemine, vt animæ egreſſæ de fe-
more lacob, et de lumbis Abrahæ. MICH. Ex vi
ſeminis in anima filii relucent paterni mores, eo
quod anima aliquid accipit a ſemine. Aliquid a ſe-

mine accipit anima noſtra, ſicut anima Chriſti a ſe-

mine verbi. In elementis corporis, ſicut in ſemine
eſt eliciend'? animæ fubſtantiale ſymbolum, forma-
trix lux, formalis idea, diſpenſatio diuina, et ſpiri-
talis materia, cum variis accidentibus in anima for-
malibus. Eſt anima vna, ex elementis ſeminis et
fanguinis elicita, et à Deo afflata. Vna eſt ani-
ma plures habens vitas. Vnus halitus Dei dicitur
☛ Pi ν niſmath hajim, ſpiraculum vitarum Ge-

nes. 2. Vnum eſt ſpiraculum plurium vitarum homi-

nem faciens viuere vita corporis et vita ſpiritus: vita
vegetatiua, vita ſenſitiua, et vita intellectiua. Plures vi-
tas dixit Deus et vnam animam viuentem. Si conſtat
brutorum animas elici ex ſemine, et nobis eſſe cum
eis plurima communia, conſtabit quoque noſtras ex ſe-
mine quodammodo elici. PET. An in animis brutorum
ſit deitas, vei immortalitas aliqua? Id enim Numenius,

Pplotinus, Porphyrius et lamblichus cum reliquis Py-
thago

tha⸗

mug

m
tiun
tent
Ana
Darn
clecd
erat
Vide
luci
V!

u

ide⸗
lenn
Mu
tati⸗

liumn ion
MICH. N
tialiter eor
itti in we
malinm, K
Dens et
prepornihr
Arato, I
, Jue imn
Lcitlt, ea⸗
. Nn e
Potek i
ligvoren,
CCpote
etti, &
eytele let
MICAA
mi Me,
m Cniin
ſut tik⸗
ſpalnn, in
iin, al
s in Idu
is Ni
n
ns Dei i
umim
immn ,
tl ſitth,
Ciuu. Un⸗

D IAL O GVS II. 261

thagoricis tenent ex Triſmegiſti doctrina. Idque eo

magis, quia eſt in eis aliquod mentis ſymbolum,
quod a Deo eſt. In nares eis ſpiratur anima ſicut
nobis, Ab eis ſicut ab homine colligit Deus ſpiritum
ſuum et moriuntur, teſte propheta: et in ea ipſa, vt
viuant, ſpiritum ſuum mittit Deus. pſal. 103. Py-

thagoræ hic erat fere diſcurſus, et iudicium Dei eſſe

credebat in malas animas. MICH. Animæ brutorum
eliciuntur de potentia lucis creatæ, in qua diximus
eſſe æνσινια᷑ viuificam: ideo mortales, ſicut for-
mæ ratione ſunt reliqua corruptibilia. Spiritum ſuum
in aërei Hatus vniuerſali energia illis impartitur Deus,
inſpirationem et reſpirationem donans: ſicut in aliis
rebus eſt varia ſpiritus et lucis Dei energia: ex qua
tamen non ſequitur immortalitas propriæ ſubſtantiæ,
ſed ſolius ideæ. Triſmegiſtus vero corruptionem
omnem mortem et interitum penitus negauit, ſed par-
tium ſegregatione res in eo deliteſcere. Cuius ſen-
tentia ſequuti ſunt veteres philoſophi, Xenophanes,
Anaxagoras, Democritus, Leucippus, Empedocles,
Parmenides, et plerique alii cum Pythagora. Non
credebant ipſi, poſſe quid in nihilum abire. Error
erat in cognitione formæ. Nos in candela extincta
videmus, quam facile in nihilum redigatur forma illa
lucis creatæ. Idipſum feneſtram claudendo videmus.
Vt lux deſtruitur, ita deſtrui videmus fubſtantiales re-
rum formas, quæ ſunt a luce. Triſfſmegiſtus ſolius
ideæ diuinæ, quæ principalis eſt forma, conſideratio-
nem habens, in ea omnium immortalitatem ponit.
Mundum, et quæ in eo ſunt, omnia dixit habere dei-
tatis participationem, eſſe vnum cum Deo, immorta-
lia, incorruptibilia, et æterna: quaſi nefas ſit id per-
ire aut corrumpi, in quo Deus ſit. Nobis vero,

Gicut ex hoc, quod Deus immutabilis eſt, non ſequi-

tur, ea omnia, quæ ſibi inſunt, eſſe immutabilia: ita
nec ex hoc, quod incorruptibilis eſt, ſequitur, ea
omnia, quæ ſibi infunt, eſſe incorruptibilia. Sicut a-
r. 3. nimæ

1

262 DE TRINITATE

nimæ vnio non impedit coôrporis corruptionem, ita
nec deitatis ſymbolum deſtructionem formæ. Perire
in totum nos dicimus formas, quæ ſunt a creata luce:
nec illas ſic perire, quin ideæ maneant in Deo. Ae-
ternitatem omnium quoad Deum nos ideo concedi-
mus, quia omnium ideæ ſunt ſemper in Deo, et quia
ſine tempore Deus omnia attingit, quæ exiſtunt, et
quæ non exiſtunt, et ei omnia viuunt. Nihilominus ta-
men fiunt in tempore generationes, et corruptiones,
ac illa intereunt quorum formæ deſtruuntur. Excu-
ſari quodammodo poteſt Triſmegiſtus, ſi dicamus, eum
tranſitoriam hanc rerum formam vt rem nihili flocci-
feciſſe, ſed ſolam ideam cogitaſſe. Hoc in libro de
regeneratione oportere ait omiſſa tranſitoria ac fallaci
mundi forma, in Dei puram ideam reformari. Tunc
acquiritur vera hominis ternitas, quam ipſe non in
brutis, ſed in hominibus peculiarem ponit, in propria
animæ ſubſtantia. Hinc ad Tatium filium de com-
muni, omnia ait eſſe vnum in Deo, præſertim intelli-
gentia corpora, quæ actu et æternitate viuunt, et
quorum anima bona, vt ita ab intelligibili bono non
diſtent, et ſupra fatum efficere poſſint, quæ volunt,
vt mens ipſa Dei, cui vniuntur. Et paulo poſt, Maxi-
me omnium immortalis eſt homo, qui Deum capit,
diuinæ conformatur efſentiæ, et cui ſoli Deus con-
greditur, ac futura reuelat. PET. Ad noſtræ genera-
tionis analogiam redeamus. An ſemen genituræ ſit a
ſolo patre in Chriſto et in nobis? MICH. Negat
Ariſtoteles lib. 2. de generatione animalium, muliebre
ſemen ad generationem facere. Sed Ariſtotelem multis
rationibus arguit Galenus lib. 2. de ſemine. Quia ſua
ſunt mulieri, ſicut viro ſpermatica vaſa, eodem artifi-
cio naturaliter conſtructa, ac viri et fœminæ ſpecies
eadem ſpermatica. Item quia ſolo viro emittente
ſemen non fit generatio. Item quia fœtus anima
et corpore matri ſicut patri aſſimilatur, vt moribus,

temperamento, figura, et peculiaribus aliis ſignis.
Mulie

1

Mul
pere,
vero
Chrit
tione
Hine
oe
Cil
Gum
Ceale

is i

feemi
nm
Non
Nitul
nos
dele
mini
et
uncke
Cante
de
ceel⸗
Poti
deite
rumn.
Men
ſtis
nen.
egan
inker
Plaſnr
And
erra
ent

Uptionen,
rmz. Ni
1 crental.
in Deo.
ideo Ce

n Deo, A

Ue exikun
Cihüilomine
t cortupile

tuntur. Nr

ſ Ciennne1
en ülif
loe inlun
Gtore u
Cormat. I
un in
rit n
fliun el
reſerin
jtate wiunn
ibill mn
n ae
lo b N
gli Deun 6
ſol e e
oln E
, Enim!
. N
Pliun, 1⸗
iſtotele elen
emine⸗
1, eolen

—
Viro i,

DIALOGVS II.„, 2563

Mulierem quoque ſeminificare, et ſuo ſemine conci-
pere, docet ipſe Deus Leuit 12. et pſal. 50. Clarius
vero Genes. 3. vbi ſemen mulieris ait eſſe hominem,
Chriſtum ipfum. Chriſtus eſt ex ſemine Dauidis, ra-
tione Mariæ et ratione Ioſeph, natura et adoptione.
Hinc referunt Matthæus et Lucas eſſe Iloſeph de do-

mo et familia Dauid, filium Dauid, ac per eum eſſe

Chriſtum filium Dauid, et ſemen Dauid. Nam ſecun-
dum legem, qui nomine domus ſeu familiæ alicuius
cenſebatur, eius ſemen, et illius filius dicebatur, quam-

Uis non eſſet ex eo genitus. Ex ſanguinibus viri et

fœminæ nos naſci, docet Ioannes, ſcilicet ex ambo-
rum ſeminibus et voluptate, Ioan. I. At Chriſtus
non eſt ita ex ſanguinibus nec ex voluptate carnis ge-
nitus. In hoc eſt vere diſſimilitudo. Inſtar Chriſti
nos generamur excepta peccati rationc. Ros ille
cæleſtis, et lucidæ nubis obumbrans virgini, eius ſe-
mini et ſanguini ſeſe citra carnis libidinem immiſcuit,
et humanam materiam in Deum transformauit, ſpiritu
ſancto ibi ſine menſura ſpirante, vt in ſpiritum viuifi-
cantem germinaret, homo ipfſe Ieſus Chriſtus, virga
de ſtirpe Iſail. PET. Hinc iam mixtio in Chriſto
declaratur. MICH. Materiæ cum materia dicitur
potius mixtio et animeæ ſeu formæ vnio. Mixtio
deitatis dicitur, vbi eſt diuerſitas partium vel forma-
rum. Chriſtus eſt omnis mixtionis et vnionis ſpeci-
men et prototypus antiquioribus melius quam ſophi-
ſtis cognitus. Nam in Chriſto eſſe deitatis mixtio-
nem, antiquiores docuerunt, quod nunc ſophiſtæ
negant. Intelligere ipſi nequeunt, ex fupernis et
infernis, ex paternis et maternis elementis, vnum
plaſma in Chriſto generari, cum in rebus his omnibus
alhliud nihil videamus. In rebus his creatis vides
terram in cælum attolli, per aliorum cæleſtium ele-
mentorum mixtionem. Cæleſtem in Chriſto mixtionem
ea res nobis figurat. Mixtio erat in Chriſto cæleſtium
r. 4. elemen

a6A D K TLRINITATE

elementorum cum terreno, et vnio diuinæ formæ.
Imo et lucis increatæ cum creata erat tunc varia
mixtio, fiue vnio. Deitas erat Chriſto immixta et
vnita. Immixta ob partium varietatem, et quia ele-

menta fuperiora, quæ erant de fubſtantia Dei, vna
cum ſimilibus eilementis humanis, erant mixta terreæx
materiæ de Maria ſumptæ. Deitas etiam erat Chri-

ſto hypoſtatice vnita, ratione elementorum, ratione
animæ, et ratione formæ. Superelementaris illa ar-
chetypi ſubſtantia vnam cum hac elementari ſubſtan-
tiam faciebat, ſeorſim ſpiritualiter in anima, et ſeor-
ſim corporaliter in carne. IIla inſuper animæ Chriſti
diuina lux eſſentialis, et forma ipfa fubſtantialis cor-
poris Chriſti, eſt lux Dei et forma diuina, ei fubſtan-
tialiter vnita. Atque ita eſt Chriſtus omnis mixtio-
nis, et vnionis ſpecimen, et prototypus: qui non ſo-
lum in ſe ipſo humana commiſcet et vnit, ſed et di-
uina cum humanis in vnam veram fſubſtantiam. Vnio-
nem omnem et mixtionem ille continet, tam in anima
quam in corpore. PET. Analogiam generationis
Chriſti in anima et ſpiritu fancto eſſe quoque dixiſti.
MICH. Quod animæ fübſtantia et ſpiritus ſancti ſub-
ſtantia inſtar Chriſti ex Deo et homine ſit, ex iam
dictis ſatis conſtat. Animæ fubſtantia et elementa-
ris, et a Deo, ſicut Chriſtus eſt elementare corpus et
a Deo. Sicut verbum Dei in Chriſto eſt factum caro,

ita halitus Dei in Adam eſt factus anima. Similia de

ſpiritu ſancto dicas, in quo eſt cum Chriſto maiof
hæc ſimilitudo: quia anima noſtra non eſt Deus, ſic-
ut Chriſtus eſt Deus, et ſpiritus ſanctus eſt Deus.
Spiritus ſanctus ita fere deſcendit, in apoſtolorum
animas, ficut verbum in carnem, vt diximus in
fine libri quinti. Spiritus Chriſti ſubſtantia eſt ele-
mentaris, et diuina, ſicut corporis Chriſti ſubſtantia
eſt elementaris et diuina. Verus ipſe ſpiritus Dei
cum hominis ſpiritu facit vnum ſpiritum, quod totum

dicitur ſpiritus ſanctus, ſicut verbum Dei cum ipſa
car

Carne
dieut
flius
etat ſi

Dei t

Vnbr⸗
et uun
cepe

Veritan

1n ſe
Kinilit
ls int
hum!
arniͦ
ritus
Verb
nome
Chrit
i cea
tur ſi
Verbeu

knti⸗

Porgli
s.
COrp
ſola

tione

hypo
dixin
lis,
nicati
üre
10, 6
lier
lN
g
Gumn

1

lininr iin
rat tun
do inmnir
n, et glil
Antia Dei,
t widn tn
tiam ern
torum, k
meltar fin
inn, t
Wine t
bſtantint
18: (li
nn A

e, tm in
n g Gt,
gua gr i⸗
etns ht
mine ſhen

tia et Gent
entnre e

eſt fatn
n.
el Ny
nctn s N 1
in Nokle⸗
t in
blntiu
trſt ii⸗

ſ Pes

D IA L O GVS II. 265

carne facit vnum ens, quod totum dicitur filius.
Sicut ſpiritus ſanctus dicitur a Deo procedere, ita
filius ait, ego ex Deo proceſſi. PET. Vt olim in Deo
erat figura filii, ita figura ſpiritus ſancti. MICH. In
Dei theſauro ſunt noua et vetera, vt ait Chriſtus.
Vmbras veteres ſuperiore dialogo tibi ſatis expoſui,
et nunc eſſe omnia noua. Alium illi a nobis ſpiritum
acceperunt, vt dicere poſſis, fuiſſe ibi figuram huius

veritatis. Nihilominus erat tibi vera inſpiratio diui-

na, ſicut in verbo erat vera, et ſubſtantialis lux Dei.
Similitudo inter filium et ſpiritum non eſt talis, qua-
lis inter verbum et ſpiritum. Spiritus Dei, ſicut ver-
bum Dei, vere intelligitur in carnis corpore, et ante
Farnis corpus: at filius vere ſemper eſt corpus. Spi-
ritus ſanctus proprie eſt nomen ſolius Deitatis, ſicut
verbum, filius proprie eſt nomen hominis. Et ſicut
nomen verbi communicatur homini: vt homo ipſe
Chriſtus dicatur verbum Dei: ita nomen ſpiritus ſan-

cti communicatur ſpiritui hominis, vt in totum dica-

tur ſpiritus ſanctus. Diſpenſationem in Deo notant
verbum et ſpiritus: at filii vocabulum eſt magis ſub-

ſtantiale, ſeu quid reale magis. Filius realiter et cor-
poraliter eſt in Maria per verbum et ſpiritum geni-

tus. Filius in ſe et verbum et ſpiritum continet, quaſi
corpus et animam, ſeu formam et halitum. Hæc
ſola ratio deberet ſophiſtas ad veri et realis filii cogni-
tionem excitare, quod ille in ſe verbum et ſpiritum
hypoſtatice continet. Spiritus ſanctus ergo, vt iam
diximus in ſe, et vere, eſt modus deitatis ſubſtantia-
lis, et ſimpliciter intelligitur pura deitas. Commu-
nicatione eiuſmodi deitatis communicatur ipſi crea-
turæ nomen ſpiritus ſancti. Communicatur huma-
no, et angelico flatui. Originaliter vero et natura-
liter, in ſolo Chriſti halitu eſt ſpiritus ſanctus. PET.
Lux illa verbi, eſt formaliter vnita materiæ: non
ergo dicitur caro factta. MICH. Verbum caro fa-
tum eſt, verbum caro fuit, verbum caro extitit, ver-
r. 5. bum eſt

266 D E T R IN I T A T. E

bum eſt ibi fubſtantialiter vnitum et mixtum. loan-
nes pro Hebraica dictione ◻ poſuit Græcam 6”.
vero. Quod vetus græca translatio probat, pro illa
Hebraica voce hanc Græcam ſemper ita ponens.
Proprie ergo ſermo caro fuit, caro extitit et caro
factus eſt. Lux eſt materiæ forma, quæ materiam
transformat et vnita eſt materiæ fubſtantialiter, non
ſolum in Chriſto, ſed in aliis omnibus creaturis, quæ
inſtar Chriſti formatæ et plaſmatæ ſunt. Vt autem
penitius intelligas, quid ſit caro factum, et quatenus
differat ab eo, quod eſt carni vnitum, ſunt tibi in
verbo hæc conſideranda, idea, elementum, et lux, ea-
que tria corpori et animæ communia. Verbum qua-

tenus erat hominis idea, ſeu perſona, et præfiguratio,

dicitur caro factum, et quaſi in carnem perſonaliter
conceſſiſſe, vt carnis perſonæ nunc tribuantur, quæ
olim verbi perſonæ tribuebantur, cum ſit eadem per-
ſona. Idque eo magis, quia verbum illud non iam
ſuam per ſe facit perſonam, ſed ſimul cum carne.
In elementari quoque, ſeu ſuperelementari ſeminis
ſubſtantia, eſt verbum homo factum, quia eius ele-
menta funt corporaliter quodam modo facta carnis
elementa, et ſpiritualiter facta animæ elementa. Qua-
tenus vero erat verbum eſſentia lucis et vis forma-

trix corporum, dicitur carnis materiæ vnitum, ſeu

humanitati vnitum hypoſtatice et fubſtantialiter, vt to-
tum plaſma ſit vnus homo, et vna Dei caro. Vni-
tum quoque ſpiritualiter in anima, vt totum ſit vna
anima, et ſit anima Chriſti vnum cum Deô. Hanc in-
carnationis ſimilitudinem velut vmbram quandam inue-
nies in ſemine noſtro, ſecundum eoſdem tres modos.
Nam ſemen noſtrum, iuxta ideæ hominis rationem,
et elementorum ſubſtantiam eſt caro factum, carnique
commixtum: atque eius lucis virtis eſt ibi vnita in
corpore et anima. PET. Deus ea incarnatione dice-
tur ne factus homo? MICH. Semen noſtrum dici-
tur factum homo, in vmbra quadam referens ſimili-
tudinem

7
tudine
mO.D
ſona e
homo,

verbum

lomo!
I0. V
ſtuntie
Vhin
aekl
et om
ümpt
iam
ta eck
nente
derpen
homo
ſtio
non m
crro.
Cunn el
dto de
Verburmn
ele i
Giuinæ
gener
Nalia
domin
mixtie
Mutat.
tun
Ungeln
ngeln
k ve⸗
A in
lin :

L

tixtum.
robat, d!
t inn n
extitit e
que unm
tantialten
ckentlig,
Int. Vt
In, et auis
n, int i

tun, et NH

Verbune
et prelen
hen Neln
tribuantn:
1 ſt eule;

N ilud m:

mul eun
enentn
, Cil eist
0do Eir
genein

i er ü

lie inn,
Mtültn
Dei e.
t totun ſ
1 umin⸗

D I A L OGVS II. 267

9

tudinem et rationem, qua Deus verbum eſt factum ho-
mo. Deus verbum erat perſonaliter homo, et ea ipſa per-
ſona eſt nunc verus homo. Ideo dicitur Deus factus
homo, non fimpliciter, ſed perſonæ reſpectu. Sicut

verbum factum eſt, caro hæc, ita verbum factum eſt

homo hic, qui verus eſt homo, non connotatiuus ho-
mo. Verbum eſt carnis particeps, carnem ipſam ſub-
ſtantiæ Dei participem faciendo, vt ſit vnus homo,
vtriuſque particeps fübſtantiæ, et vtriuſque naturæ.
Ea eſt Dei incarnatio, vt in vna carne vnum ſint Deus
et homo: Deus verbum fiat homo, et homo in Deum
aſſumptus flat Deus., Incarnationis huius ſimilitudinem
aliam nos docet virga Aaron, quæ in terram proie-
cta eſt incarnata, caro extitit, et caro facta eſt, ma-
nente virgæ ſubſtantia, ſicut manet verbi fubſtantia.
Serpens ipſe incarnatus eſt virga vocatus, ſicut ipſe
homo lIeſus nunc dicitur verbum Dei, apoc. 19. Po-
ſitio deitatis in carne eius dignitatem auget, ſpeciem
non mutat. Caro hæc dicitur Deus, et manet vera
caro. Caro ipfa facta eſt verbum, ſicut verbum fa-

ctum eſt caro. Sophiſtarum vero dux Athanaſius li-

bro de fide ſua ad Theophilum, carnem ait factam
verbum, non verbum carnem. Naturam diuinam ait
eſſe mixtam humanæ, et humanam non eſſe mixtam
diuinæ. Quæ ſunt deliramenta ridicula. Perierat iam
generatio illa prior, quæ viderat et intellexerat mag-
nalia Dei, et ſurrexerunt vice eorum alii neſeientes
dominum, vt in ſimili olim dicitur Iudicum. 2. Si
mixtio eſt et vnio, ſi poſitio Deitatis ſpeciem non
mutat, ſed dignitatem auget, totum id eſt caro, to-
tum verbum homo verus. Anima eſt ſpiritus ſanctus,
angelus fit ſpiritus ſanctus, et manet anima, et manet
angelus. Verbum fit caro, et manet verbum. Non
eſt verbum anihilatum, nec tranſelementatione ali-
qua in carnem conuerſum: ſed eſt informis mate-
ria; a verbo transformata,; vt totum plaſma ſit
caro ver

268 D E T RINITATE

caro verbum. Ipſi verbi ſubſtantiæ acceſſit carnis
transformatæ participatio, in vnam hypoſtaſim, vnam
ſubſtantiam vnum corpus, et vnum verum hominem.
Vnus eſt homo leſus Ehriſtus, in ſe ipſo diuinam et
humanam naturam continens. Duos ille continet in
ſe ipſo, reconcilians ambos in vno corpore, et in vno
nouo homine, vt ait Paulus Ephes. 2. Vere profe-
G fuit Chriſtus nouus homo, quia nunquam antea
talem hominis conſtitutionem nouerat mundus. Nec
poteſt hodie mundus hunc hominem cognoſcere, quia
credere non vult, eſſe hominem ex Deo genitum.
Ad huius noui hominis imaginem internus noſter ho-
mo ex Deo et homine in vna fubſtantia conſtat. Ex
diuino et humano ſpiritu eſt in nobis vnus ſpiritus.
Ex inſpirata a Deo, et elementari noſtra ſubſtantia,
eſt in nobis vna fſubſtantialis anima. Ex archetypa
ſuperelementari, et hac elementari fubſtantia reſultat
in Chriſto vna ſubſtantia. Lux creata et increata in
Chriſto fuerunt vna lux. Si totam illam animam
mundi, ſeu ſpiritum illum, qui omnia viuificabat, ſe⸗
orſim conſideres, ex ea, et ex anima humana conſti-
tit in Chriſto vna ſubſtantialis anima. Diuinorum
cum humanis coniunctio nunquam ſcindit entis vnita-
tem magis, quam animæ, aut ſpiritus cum corpore.

Hoc in corporibus noſtris poſt reſurrectionem oſten-
detur, quando etiam ſecundum corpus erimus partici-

pes Chriſti diuinitatis et vnum cum Deo. Idipfum
in vnitate ſpiritus nunc oſtenditur, quando efficimur
vnus ſpiritus cum eo. Oſtenditur et in eo, quod ait
Chriſtus, Ego et pater vnum ſumus. Omnium crea-
torum elementorum increatorumque et corporis et
animæ, et ſpiritus, cum Deo vnitas concluditur, in

eo ſolo, quod dicitur, Ego et pater vnum fumus.

Subſtantialiter eſt Chriſtus vnum cum Deo, nos fſub-
ſtantialiter eſſe faciens vwum cum eo. PET. Hanc
vnitatem ſubſtantiæ Chriſti non ita intelligunt ſophiſtæ,
ſed

ſech a
ta pei
guod
rendun
conkut
quam
ſübſta
ſubſta
Phetis
tionenn

tia vin
nem
funt

fllii ca

Us ſit
guoc
ei con
Ut illa
Vuns
Doris
Vnu
ſunt.
et ter
re ſit
tum,
bus )
fcere
innt tn
fürore
Udrim
lecrete
Men i
ele ei⸗
kanti

E.

Aecellt er
Pofkalin
rumn Mone
ipſo inin
ille cont

tpore, Ain

. VWee
Dunquun¹
. Mnens
coghoſeet,

Deo

ernus nole
ntin contt.
is Ms
Noltra Ki

bſtuntn .

ti et in.
ülm 44
in viuteis
4 hummd
na. Du
incdit ens⸗
s un
neciont?
5 elinien

K4
Avunda i⸗

Opmum’.
er n
n Deo,

lieunſi

DIALOGVS FII. 269

ſed aggregatiuam faciunt, ne ſi ſit fubſtantia, ſit quar-
ta perſona in diuinis. MICH. Verbum Homuſion,
quod ipſi totius ore iactant, non intelligunt huc refe-
rendum, quod homo lIeſus Chriſtus dicatur homuſios,
conſubſtantialis Deo. Vnionem hypoſtaticam vocant,
quam non intelligunt eſſe vere hypoſtaticam, id eſt,
ſubſtantialem. Nam ſi fübſtantialis eſt vnio, vna inde
ſubſtantia reſultat. Nequeunt ipfi intelligere eam pro-
phetis decantatam vnius germinis et plaſmatis genera-
tionem. Nequeunt intelligere ex ſuperna et inferna,
ex paterna et materna ſubſtantia vnum plaſma gene-
rari. Nequeunt intelligere ſubſtantiam verbi, et ſub-
ſtantiam carnis, eſſe vnam ſubſtantiam, ſicut ſubſtan-
tia viri et fübſtantia vxoris in vnam embryonis car-
nem coaleſcunt. Eo myſterio Deus et homo vnum

ſunt in Chriſto, quo vir et vxor vnum ſunt in vna

filii carne. Magnum eſt Paulo myſterium, quod De-
us ſit in carne manifeſtatus. Magnum eſt myſterium,
quod caro illa ſit Deo homuſios, in vnam hypoſtaſim
ei connexa. Ita Deus coaluit cum humana natura,
vt illam extolleret, filium ſibi hominem generando.
Vnus Chriſtus diuina et humana, in vnius ſui cor-
poris plaſmate recapitulat, ſicut et reliqua omnia
vnum in ipſo ſunt. Creata et incrèata vnum in ipſo
ſunt. Deus et homo vnum in ipſo ſunt. Cælum
et terra vnum in ipſo ſunt. Quam perdite in hac
re ſit erratum, docet Epiſtola Athanaſii ad Epicte-
tum, quam Epiphanius et Cyrillus, ſummis laudi-
bus extollunt. Fortiter ibi negatur, corpus Chriſti
facere vnam ſubſtantiam cum verbo. Infernum a-
iunt talia eructaſſe, cum ſint ipfi pluſquam infernali
furore perciti. Theognoſtum, et Dionyſium Alex-
andrinum pro ſe citant Nicæni patres, vt in eorum
decreto contra Euſebium refert Athanaſius: cum ta⸗
men ipſi aperte ibi docuerint, Chriſtum hominem
eſſe eiuſdem eſſentiæ cum Deo, ſeu facere vnam fub-
ſtantiam cum eo. Idipſum Origines et Cyprianus antea
docue

276 D E TRINITꝝAT E

docuerunt, vt primo libro citaui. Hominem dixerunt
èſſe vnum cum Deo in expoſitione illius dicti, Ego et
pater vnum fſumus. Hæc fünt verba Origenis libro

tertio contra Celſum, Chriſti mortale corpus, et ani-

ma in ipſo humana cum Deo habuerunt non mode
communionem, ſed vnitatem, ita vt diuinitatis parti-
cipatione, in Deum commutata tranſierint. PET.
Specie ais Chriſtum a nobis non differre. MICHI. Ea-
dem enim ſpecies, et eadem veri hominis idea, Deitatis
poſitio, vt antea dixi, non mutat ſpeciem: cum præſer-
tim deitas ipſa Chriſti nobis diſpenſetur. Deitatis
poſitio non ſolum non mutat ſpeciem, ſed nec indi-
uidui ſoluit vnitatem. Imo deitas ipſa omnem ſpe-

ciei et indiuidui vnitatem facit. In reſurrectione tranſ-

formabitur caro noſtra: at non propterea erimus al-
terius ſpeciei, quam nunc ſumus. Aliam ſpeciem di-

ceret Porphyrius, qui rationale et mortale ait eſſe

propriam ſpeciei hominis differentiam. Ego eandem
ſpeciem et idem indiuiduum, poſt reſurrectionem eſſe
dico: ſicut eſt idem indiuiduum pueri et ſenis, licet à
puero ad ſenem ſint materia, et forma, et anima muta-
tæ. Qui Porphyrio adhærent, etiam dicerent, nos poſt
baptiſmi regenerationem eſſe alterius ſpeciei, quam
antea eramus, cum anima ibi deitatem acquirat, et in-
corruptibilem ſubſtantiam. Dicendum ergo, Deitatis
acquiſitione non mutari ſpeciem, nec in anima, nec in
toto homine. Atque ita eſt Chriſtus eiuſdem ſpeciei

nobiſcum, vere homo. PET. Vnitatem hanc in omni-

bus facit, et fuſtinet Deus. MICH. Solus Deus eſt vni-
tas, cuiuis rei in vna idea dans, vt vnum ſit. Alioqui
velut in puluerem et nihilum partes ſine vnitate conci-
derent, niſi inde ſuſtinerentur. PET. Omnia ergo ſunt
compoſita, nihil ſimplex, nihil in ſe ens. MICH. Vniuer-
ſali quadam ratione omnia componuntur ex Deo, ſeu ex
ipſo conſtant. Omnia ex Deo. Omnia ex ipſo, per ipſum,

et in ipſo. Solus Deus eſt per ſe ens. Solus Deus eſt, ipſa

fimplicitas, forma et eſſentia: a quo reliqua compoſi-
. tionem.

tione
haben
mocdis
Trifin
Nem e
Polt i
lia e
Cicit
tor o
V9
contit
Kanti
roili⸗
de er

et lu
de e
(ArO
Kiſun
(eſcen
ſti eſt
fnur
celO
Vidimn
Corpn

lung

in.
Dens
tur De
ilati
IS eſt
ant
igkico
eſt de

1 D I A L O GVS II.§. 221

tionem, conſtitutionem, formationem et dependentiam
habent. Solus ipfe eſt vita reliqua viuificans, et fuis
modis conſtituens, etiam angelos et animas. Hinc

corpli Triſmegiſtus ad Tatium ait, Deum eſſe comprehenſio-
unt rp nem et conſtitutionem rerum omnium. Hinc reliqui
iimmmoen. Poſt ipſum, ſolas ideas eſſe ſimplices aiunt, ex quibus
Nlenot. VE alia conſtent. Apud Ieremiam capite decimo, Deus
re. M dicitur vita omnium, formator omnium, et eſſentia-
isiein tor omnium etiam cæleſtium, vt dicebamus in Ieho-
n. aun vah Zebaoth. Ergo et cæleſtia in ipſo eſſentiam et
letur. De conſtitutionem habent. Angeli et animæ ex eius ſub-

1. i res ſtantia conſtant. PET. Carnis Chriſti conſtitutio mi-
rabilis eſt, et exemplar conſtitutionis aliorum. Vn-

* de et eam de cælo deſcendiſſe, manifeſte ſequitur.
pteren ein MICHI. Caro Chriſti ſubſtantiam habens verbi corpo-
lun heis raliter, ſubſtantialem ipſum vitalem ſpiritum diuinum,
rce e et lucis Dei formam ſubſtantialem, eſt vere cæleſtis
nckl de cælo et de ſubſtantia Dei. Illa eſt caro verbi, Caro
“ caro Dei „ Exiſtentiam habens æternam. Verba Chri- verbi.
iede i ſunt manifeſta, quibus ſe et carnem ſuam de cælo
zae deſcendiſſe clamat. Ioan. 6. Typus manna e cælo
ann dati id ipſum probat. Deſcenſus manna carni Chri-
R ſti eſt tribuendus, quia illa eſt cibus per illum cibum
5 en figuratus. Item ſecundus homo Chriſtus venit de
1Aegiin, cælo cæleſtis I. Corin. 15⁄. Ipſe quem aſcendentem
nam vidimus, eſt ille, qui prius deſeenderat, Ephes. 4.
in nim, Corpus ipfum Chriſti et Caro ipſa, habuit initio il-
ea lam gloriam in cælo, ad quam nunc gloriſficatur.

nhuh. Ioan. 17. Caro ipſa Chriſti eſt cibus, quem cibum
lDelen Deus pater conſignauit dicto capi. 6. Ibi oſtendi-
n It 1 tur Deus eſſe pater huius cibi, a ſe conſignati, et ſi-
e gillati, tota Deitatis plenitudine in eum impreſſa. De-
Ormiren us eſt pater huius cibi, pater huius carnis, quod ne-
M“ gant ſophiſte. Caro ipſa eſt vitis, et pater eius
ra agricola, Ioan. 15. Ergo Deus pater huius vitis,
ele eſt pater huius carnis, pater veri hominis. Niſi caro

s Dene, ipſa
Aiqu d

272 D E T RIN NI TAT E

ipſa Chriſti eſſet cæleſtis de fubſtantia Dei, et corpo⸗
ralis deitas, non eſſet ex Deo genita, et ita non eſlſet
flius Dei. Niſi res ita haberet, non diceretur caro
illa habere incorruptibilem formam et corruptionem
pati non potuiſſe. Niſi res ita haberet, non poſſet ab
ipſa Chriſti carne tanti eceleſiæ corporis ſtructura fieri
in carnem vnam. Niſi diuina eſſet, non eſſet multis
in vna cæna communicabilis, nec Dei membra nos
faceret. Nec caro illa pœnam pro nobis luens, homi-
nes Deo reconciliare ſufficeret, nec ea, quæ in cælis
et in terra ſunt, inſtaurare. Sed nulla clarior proba-

tio, quam ſi perpendas, eſſe ex Deo genitam et na-

tam. Nam ſi ex Deo genita eſt, a naturali origine habuit

ſubſtantiam diuinam. Magnum haud dubie eſt in carne

Chriſti myſterium, ſi in ea carne videtur Deus, et eſt cor⸗
poralis Deitas. Qui non concedunt, carnem Chriſti eſſe
conſubſtantialem Deo, inaniter ſe Chriſti diuinitatem de-
fendere nugantur. Chimæras enim impoſſibiles defendunt,
non Chriſtum. Nulla alia commodiore via potuit ſatan
in regno Antichriſti deitatem Chriſti obſcurare, quam
prætextu inuiſibilis filii hominem Chriſtum puram cre-
aturam facere: quod a Chriſtiano quouis Deus auer-
tat. PET. Non eſt igitur concedendum, hominem Chri-
ſtum eſſe creaturam? MICH. Verus ille Meſſias leſus

crucifixus, Dei et hominis participationem habet, vt

non potuerit dici creatura, ſed particeps creaturarum.
Id pulchre docet apoſtolus. Heb. 1. 2. et 3. et pſal.
44. Nam ille vnctus eſt præ aliis participibus fuis,

omnibus creaturis, et ipſe earum particeps eſt factus.

Ipſe Chriſtus qui ſanctificat, et nos qui ſanctificamur,
ex eodem plaſmate participamus et ex eodem Deo ſu-
mus: ideo nos fratres ibidem vocat. Etenim decuit,
ſi ipſe tanquam princeps, et pontifex ſalutis noſtræ
noôs ſaluos facturus erat, vt ipſe ſicut et nos, c carnis et
ſanguinis eſſet particeps, vt ibidem ait Paulus. Præter-

ea, creäturarum particeps eſſe notatur, in eo quod di-
citur

citur

rarum
homunie
labet e⸗
ſpiritu!
Tes Ma
Kellit,
Turann.
ſophifin
Criſtu
HoIS!
homo,
kis. 8
Homen
In füb
incorr
dicitur
Uin e⸗
gloriam
lis lulit
tinet ſp
ſtus cor
ortun
tein i
nodis .
a pat
ſancti,.
do,
iſpenn.
lia pe
lis uo
Quanan
Eenper
Chrict!
lec nor
llige

1E

Dei eten
et iti m
l dicereurea
t corruptie
ton ele
s Kruchn
non elen
ei menn
dis hen
1, Cue in
1 chior
genitun
li origeit
Ubie elt ine
Debs etenl
tnem Cni
liininiumn.
Pbilesteket
inhetißs
blcutrte
ſtum punt
Ovis Deis
, oniru:
e Mels-
otenn ie

a 4
nichit⸗
SS

4

ui iſncii

eblen 4
Etenin 1 .
ſllts
t nns
Nllss 1e 4
e.
in eo .

DI AL OCGVS II. 273

eſtur primogenitus earum Colos. I. et initium creatu-
rarum Dei apoc. 3. Participationem habet Dei et
hominis, ſicut tu patris et matris. Participationem
habet creatoris et creature. PET. Videtur etiam in
ſpiritu ſancto eſſe participatio creaturæ. MICH. Ea
res Macedonium, Eunomium et metaphyſicos alios fe-
fellit, qui ſpiritum ſanctum eſſe dixerunt puram crea-
turam. Diſpenſationem tantorum myſteriorum ſuis
ſophiſmatibus illi ignorarunt, et humani ſpiritus per
Chriſtum factam glorificationem, vt vnus ſit cum Deo
nouus ſpiritus. Sicut verbum Dei eſt hypoſtatice
homo, ita ſpiritus Dei eſt hypoſtatice ſpiritus homi-
nis. Sicut nomen verbi communicatur homini, ita
nomen ſpiritus ſancti communicatur ſpiritui hominis.
In fbſtantia ſpiritus ſancti continetur Chriſti halitus

incorruptibilis. Spiritus ipſe Chriſti, qui erat Deus,

dicitur in reſurrectione innouatus: quia erat ex di-

