€ retle ratiocinaris, — Sed ego fugi illam . longam qy inexplicabilem Difpu-

3

tatio-

14

SECT. 1LI. ECCLESIA

sationem de Pradeflinationes / Ubique frc loquor , quafi Pradeflinatio feque-

ii

Duiá

retur no[ftram fidem t opera. — 4c facio boc certo ( fedut eventus docuit in-

felici ) Conftlio (?c. apuad Hotting. Przmit. Heidelb. 227. Mutatam à Phi-

fianti

(etite,

lippo Methodum, ex collatione pofteriorum ejus Scriptorum cum prio-

ribus , evidenter patere, Cl. Alting. 77. Fzfl. 296. docet : adductis etiam

]

Grui

confilii hujus rationibus; videl. Calumniis Cochlei de affertione Fati, ma-

quisq

lis Evangelicorum moribus &c. fdem tamen Altingius Do&rinam ean-

dem àMelanchthone confervatam oftendit inde, quod album Calvini libro

(inat

adverfus Pighium fibi infcripto calculum addidit jtum ex aliis indiciis.

T

fcits

&nim

bus addimus , quod Collocutoribus Papifticis Ratisbonz, occafionem du-

bio procülex methodo à Phi ippo mutata aucupantibus, & cavillantibus,

tis l

con

Bucerus Proteftantium nomine, in Apologia pro 44£7. Rarisb. Tit.de Can-

viíi

fa Peccati tefpondit : Nec bic quicquam noflra unquam 4 Catbolico Con-

fenfà Dotlrina variavit : tametfi id nobis plerique falfo ampegerint , ci bo-

[

Altingius fuperioribus fubjicit, évemrws muta-

lus

die falfo impingant &c.

sionis iflius in fententia AMelanchtbonis, bic fuit, nt controverfia nufcere-

& pt

tdliq

ter [icut deLibero AArbitrio, [ic de Pradeflinatione inter ipfos Lutberanos ;

aliis Philippi Metauchtbonis [ententiam [equentibus. — Fatiumid occafione

ledat

podí

Interim &c. Libri de quo infqq. Quicquid fit, Proteflantes deSpiritusS,

Fideique amiffione , & feró & raró digladiati funt : Melanchthon

um

autem , methodo etiam mutati, alios nec damnavit, nec acerbius in-

lii

ceffit.

1

4

NextsDo-

SirinadePo»a-

XXIII. Confentiebant ergo ztatis illius Do&ores in juftificationisDoz

Tànay

gmate, à quo Pradeftinationis ac' Regenerationis caufa feparari nequit :

tefhr

seftinatione

thLiberoAr-

Quod inprimis geminoindicio liquet. — Pris;eft,

quod S. Paulus ubique,

tis f

bitrio,lujlif-

pracipué fuá ad Rom. Epiftola evincit, gratiz quam Deus juftificatione , &

poft

€Atione (t.

infeparabili ejus comite fan&tificatione , peccatori liberaliflime impertitut ,

tatio

evincitur a, &andem, indolem eífe: hanc inquam, ut opera legis , feu Scholz flylo ope«

«x Theclogía rutm merita excludant.

Wn

Pasnli.

Quidita? Quia juftificatio ( & Sanctificatio )bene-

W

ficium fit , quod per vocationem illam, cujus H' xar' £&xAoyzy Ot& zreg O erig

Pelai

Propofitem quod eft (ecundum Dei eletlionem, fcaturigo eft , nobis concee

W

ditur. Ex hocenim confíequitur, & ipíam falutem zternam , cujus adeun-

dz jus , juftificatione nobis confertur: nec non converfionem , & omnia

m

alia ad hanc falutem ducentia media, minimé vel perfonarum noftrarum

S le

dignitati ; vel operum noftrorum merito tribuenda, fed in folidum tmanare

[

& pendere à Dei voluntate, in alios gratiam & mifericordiam ( perFilium

PROTESTANTIUM CONCORS.

21

äï;irïtum $. ) à reatu. & Dominio peccati eos liberantem , & xagizpaTa;

fq.

Utf ff«

Dona ac Vocationem quz Rom. u: 19. dueraéAura, nuncupantur eis do-

j hi-

nantnm :in alios , eorumr in peccatis fuis derelidione , juftitiam exer-

pr-

€ente«

etiam

XXIV. Arüiífima Juflificationis & Przdef(linationis , totiusque de

b. Exreif[s.

fffà*

Gratiá do&ttina conjunctio, indeetiam Sole meridiano clarius radiat, quod

[ od

quisquis in capite de Pradeftinatione à veritatis linea per S. Apoftolum de-

libro

fignata deflc&tit, vel multis contradictionum & abfurditatum Symplegadibus

Ili

fe involvit: vel ipfam juftficantem & fanctificantem Gratiam defiruit. — Eft

mdge

enim veritatis Doctrínz eadem ratio qua vel vultüs, vel oculi , vel corpo-

tibusy

tis humani , quotum illenulla labe , ne macula quidem pollai poteft , quin

concinnitate & fuavitate fua privetur, Oculus necpulvifculo lzditur, quit

n

[72

vifu. impediatur. Corporis ea propottio eft , ut unius mermbri vel defe-

&us , vel luxatio , vel alia debilitas ; (i non elegantiam ei adimat, a&tioni-

27

u-

nibus certé ejus organicis obfit, — Pariter fi unius Gratiz Dei a&us, five ille

ex prioribus , fivecx pofterioribus fit, vel negetur , vel obfcuretur, hiat

trt«

reliquom corpus , & pericalum eft ne proximus , vel ctiamtertius &c. inde

o

ledatur & detrimentum capiat. Nullus loco moveri , alioque transfrri

jf

poteft. Quo majoris momenti & fuperioris loci , Artículus is eft, cui vi-

itus$,

ithon.

tium íintentatur, eo majus inde Doótrinz veritatis , imo gloriz Dei & fas

luti hominis periculum imcainet, Conf $. 16.

T2

XXV. Quiacimelii hujus;intelligo Do&ttitiam de Gratia , pretium , Sa-

Per:a inferü-

sDos

tanani non latuit , éjus ex Verbo Dei. per Reformatores reftitutionem; Pro-

TH»") Adver-

teftantibus invidit, enixamqne operam dedit, ut fi , quod przcipué invo- fz; pozri-

:an :

nam de Pra-

tis habuit, Ecclefiam non xaradga(dtvev Diademate hoc penitus privare

liqucp

,Do&ttinam tamen hanc, tum variis calamniis invifam, tum Difpu-

deflinatione

le,&

poffet

in[urgunt.

itüf

tationibus obfcuran redderet.

Eádem operá eam vel fen(íim extin&tum iri;

g

vel magis magísque eis qui foris funt exofam, Ecclefiz domefticis incer-

tam , vel etiam fufpectam fore przfidebat. & previdebat, quod cheu/( ut

eneo

Pelagianífmus fuperciliofi veteris hominis nectar & ombrofia eft ) eiexfen-

rl

tentia fucceffit.

jncoe

XXVI Vertumnus ergo ilíe, quó Palatium fuum defendetet; in ,5 ,,,

|etie

m

*emres partes fe vertit. Infignis agyrta Melchior Hoffmannus , pellio r« Per 454-

Suevüs À. 1532. Argentoratum delapíus , illicXI. Junii ex vinculis in Syno- baptiflas,

Itür

nife

dum quam smagnam dicunt ( Op. Zanchií T, VIIL 415, £. ). deduétus , urfit,

[íant

&

16

SECT. IIl. ECCLESIA.

& quantuin potuit vociferatus eft, sullam effe eletionem , fed banc effe

Bd

tes,

fmplisem Dei voluntatem ut omnes. falvi fiang , & memo condemnetur.

Sententia à Synodo adverfus ejus doctrinam lata, Op. Zanch. VII.à pag.

de j

341. exhibetur. — Comprehenditur LIL affertionibus quarum 1. docet, Desns

fnit:

aliquos ab aterno elegiffe ex mera fua mifevicordia. 1. Hos pofiea à Deo

juxta [uum beneplacitum per verbum fuum & Spiritum vocari. 3. Hujus

Evir

ele&ionis fructus, etiam reprobationis confequentia pluribus ediffervntur.

ncs j

$. 20. afferitur , Docfrisam omnes homines e(e ad vitam electos , & per

Ya

Chriftum redemtos, eo /pe&lare ut gratia eleitorum $. meritum Chrifliex-

n

Penuetur y. contra veró bominis vires ac potentia extollatur.

21, Crtare

nul

locos Scripturarum , quibus falns per Chriflum omnibus bominibus come

u

muniter ex aquo offerri uidetur , uti efl ille, Deus valt omnes homnes fal-

&

vos fieri , ad probandum , Eletlionem & meritum Chrifli vevera effe cona-

fil

munia, e(fe bominum impa]iumm. $.33. Divine veritati repugnare » fi quis

Aygt

dicat , bominibus , fimul ac ipfis pradicatur Evangelium, flatim quoque

Ja

poteflatem. dari illud recipiendi , & jam ilos. babere. libertatem eligendi

Arm

quod bonum cfl & falutare. — Scquuntar plura de Libero Arbitrio & fide

pu

que Dei donum effe traditur. $. 45. Ex fide qua credimus nos e[fz elettos

pi

&c. confequi, ut ultro ( libenter fladeamus huic Divine Gratia G Vocao

Dure

toni confentienter vivere G'c, $. 47. Hoc veriffimum manere , Deum , fi-

fabi

eut aos omnes ex nibilo creavit , ita fine dubiout prudentem opificem.prius

ii

eonfideraffe & pravidiffe ad quem finem voluerit fingulis uti. $. 48. Hoff-

nifr

manni hauc faiffe Docttinam: Desz st previdit & prefciit bomises gra-

bus (

Ham [uam fuiffe amplexuros , aut malum bouoprelaturos , (ecundum illnd

cos vel ad vitam , velad mortem aternam preparare. $. 49, Hanc verà

U

Íelia

Hioffmanni fententiam erroneam G impiam e[[? fieri per[picuum dc, Deum

enim ideo pravidi[fe , quosdam [unam vocationem ad bonum fecuturos , quia

pecrevit iis| (uum counmmunicare Spiritum , quo non folum pa[int, fedetians

hl p(

velint vocationem ad bonum fequi. $. 50« Quare fimpliciter dandam e[[e

Wgt

Deo gloriam &c. Hactenus magza ille S]nadu:.

lg

XXVII. Satanas porró in Ecclefia Romana Regnum fuum ftabilire

Per Püffäü&a

lo

conatus eft per Albercum Pighium, qui A: 1j43. decem Libros adverfus

&

Lutherum , Calvinum &c. promulgavir.

Mox per Tridentinos Patres ,

Phl

quorum prima propofitio, z Pradeflinatione & Reprobatione nullas effd

[(0;

5

partes bominis [eÀ folius Dei ex Zwinglianorum libris excerpebatur. De«

"

nique Jeíuitas, Auguftini & Thoma fententiá tanquam fimpliciori deferti,

lm

Pela«

PROTESTANTIUM-CONCORS.

79

2

L R

i'clagianifmum Semipelagianifmo , quo Roma ha&enus laborabat; adjicien-

tes.

Impedire tamen non potuit , ne Cardinalis. Contarenus Doctrinam

À pige

de juftificatione finceriorem mafculé tueretur.

Duins

E? pev Thesz

XXVIII. Uc Sole Oriente infecta , & tritico in terram proje&to ger«

macbos Soci«

4Da

minante , zizania: Ita Gratiá Dei predicatá harefes fimul caput efferunt,

num«rmi-

Hujus

Evangelio fincerà predicato Deepdor, jurati Perfonz & Officii Chrifti ho-

nium , cc.

VREE,

ftes , gente fere Itali, nobiliffimum ejus Caput dePradeftinatione & Gra«

X p

tia, agmine facto adorti funt: Renatus Camillus, Lzlius & Fauftus Soci-

jfiete

ni; fimilesque Excettz , Anabaptiftarum nomine infames, de quibus non-

(itate

nulla 24snal. Helv. Eccl. YMI, A. 1549. 1551, & paff. diximus. — Cavillati fant,

i Cottfe

eà Doóctrina Fatum Stoicum reftitui: Deum peccati autho em , fimulitorem

nes l-

&c. con(titui : omnem pieratem tolli. Bolíecus Medici perfonam men-

f u

titus, Calvini de przdeftinatione do&rinam , neque Scripturz , neque

ff yrf/lf

Auguftino notam fuiffe , fed Laurentii Vallz figmentum effe caufatus , Ge-

d

nevam : Caftellio Sabaudus Bafileam , Anaftafius Veluanus &c. Jacobus

ïigendi

& Wde

Arminius Belgium turbáre.. Hi & fimiles graculi , quo impotentius , im-

pudentius , majorique impetu , Ecclefie S. Pauli de Gtatia Dodtrinam

elifus

? Vuie

profeffz , & ab hzrefibus Komanis liberatz , inprimis Ecclefiz quz Refor-

mata cognominatur, hanc vel Semipelagianifmi , vel ipfius Pelagianifini

; f

fcabiem affricare annifi funt , tanto majori ftudio Ecclefiz hujus Do&ores,

Wiu:

fidei fan&iffimz nobis femel traditz & per Reformatores à (ordibus ad-

, Hott

u

naícentibus repurgatz , inftiterunt , ze à Saraza , cujuscum feptem Spiriti-

bus deterioribus priftinas fedes repetituri voguara ignorare haud poterant,

n dlüd

circumuenirenttur , 2, Cor.az;10. 1. Primum fermé impetum cordaté &

m W/ä

feliciter depellentibus Menardo , Calvino , Martyre ; Zanchio , Bezá,

Duim

XXIX. Qui Evam feduxit & Tj vrayspyin, duTS y in aflutiafua , ali-

,!,?UM

Et ex infidiis.

u

bi per cuniculosegit, & perag/mparidd s transfiguratusin angelum lncis,

um tf

cogitationes bonorum. Virorum 4 frmplicitate in Chriflo corrumpere fatcgit:

Ecclefiz Author, in propria fzviendi vifcera , gladios fuos apud blasphe-

&Jbl IfU

mos illos Philiftzos acuendi & feré armis illorum militandi adverfus fratres

verdis

& immortales iras intereos fuccendens. — Itaipfis contigit quod illis qui fim-

pates »

plicitate cordis Abfolomi caftra adverfus Davidem fecuti, impiorum ejus

iut d

lt ij

confiliorum ignari, & de graviffimo qui exinde natus eft motu fecuri.

[it

4

Quanta Erafmi in orbe Literato, etiam poít ejus funera, fuerit authoritas

dgfetü)

neminem fugit, Quibus bl;q*imemis' & condimentis xemecAcy (« Semi-

paas

Pclag

38

SECTIO IL. ECCLESIA

]s

- pelagianifmi crambem repofuerit $. 1. Lutheti verba docuere. Quicum

ff

viro callido, ejusque fcriptis familiarius excoluere commercium , vix fibi

vol

cavere potuere , ne aliquid finitti eis afflaret, Id fuo & Ecclefiz malo

int.

expertus eft Melanchthon, non minus pietate & candore quàm eruditio-

ne & meritis venerabile nomen. — Non fatis ei fuit , qua, veritus ne caelüm

ht

vt

rueret , de. fincero dogmate de Gratía, imprimis de przdeftinatione olim

)!

"erudius protulerat, emollire , de quo $. 22. ipfum audivimus: fed períe-

cutione Saxoniam invadente , & omni feré Germania fub victoris jugo ge-

fe

di

mente ac tremente , novum J44Aoy £(id Q- in prote(ïamium Ecclefiam in-

feliciter projecit.

&

(

Per Synevgi-

XXX. Poft fe

raleenim & fatale bellum Luthero À. r546. víx defuricto ;

ffas.

Paulo III, P. R. faces fubdente excitatum , Saxoniz Theologi vel folum

[

vertere , vel Libro Docttinam & cultum , Zgrerizz dum. Concilium colli-

!

geretur , vix in quibusdam minutiis ab Antichriftiana diverfum prafcri-

[)!

benti, calculum adjicete, Caroli V. authoritate juffi. — Melanchthon fub

wizium fctipfit : Ego cum decreverit Princeps,etiam-

M

illa tempora ad Carlo

d

u quid non prob'a'ba, t

amen nibil fe'diti;jä- faciam , fed vel tacebo , vel ce-

aliisque Wit-

dam , vel feram quicquid acciderit. . kaque cum Strigelio ,

1f

tenbergenfibus & Lipfi

enfibus przter multa in ritibus quz adzapboera die

corams Deo , fide pro-

fl

xerunt , latgitus eft a. bomizem pracipue juflum effe

pter. Mediatorem : de. particula fola pwgnare noluit. Addidit , debeve

p

quidem i» nobis effe &* alias virtutess. fed tamen fideles non in bis fzd Fi-

D

[

lio Dei oportere inniti. b. Libro illi, naturz humanz vsizus tribuentis

& Liberum arbitrium Z»firmum & lefum, dicenti , annuit- c, Hominem

h

à Deo ita trahi & converti, s* z» eo fit aliqua atlio, qua Dei efficaciam

t

eomitetur. — Nicolaus Amstorfius , Nicolaus Gallus , Flaccius Illyricus , his

ht

fanz Do&itinz nervos incidi, & Dodttinam à Lutherana alienam ac aliam

)

di

induci , conquefti funt. Etenim a, fidem non pracipue , fed folam juftificare,

b. Liberam atbitrium non cantum vs/peratum, debilitatum ;lefum, íed mor-

tt

1uum effe. c,. Voluntatem. hominis non cooperari in hominis convet-

Y

fione , fed fe pur? paffivé habere. Conf. Sekendorft. H. L. L. p. 8o.

b. li. É.. Hac de. Sysergifmo) , quem Antagoniflz , Pelagiagums dice-

bant, controvet(ia diu turbavit Ecclefiam. — Jena A. 1557. congreffi Stri-

gelius & Illyricus , ille de modo converfionis cum Melanchthone ;

ifle cum Luthero confentiens , Melanchthonis adhuc fuperítitis Anta-

;

rige-

T

goniüa; uterque Theologia in nova Academia Profeffor. Sed 5t

»ius H

PROTESTANTIUM CONCORS.

I9

t com

fius ut fit , longiur abiit, arbitrii hu

mani in converfione cooperationem

ncus ,

& latum inter caufas naturá &

vix fibi

afferens : fiquidem homo non tru

? malo

voluntate agentes ; difcrimen fit.

Secuta A. 1560, Difputatio Vinariz

aditio-

inter eofdem. — Strigelius in negotio converfionis tria , Spzritum S. ver-

'eelüm

bum & voluntatem bominis concurrere contendit. Flaccius Philofophiz

: olím

uon fatis gnar

us, À Strigelio interrogatus , strum in converfrone bomi-

mis tantum mutentur qualstates ,

4

an cum qualitatibus nova creetur [nb-

períte

flantia ? in fecunda Seffione, peccatum

Originale, hominis fubftantiam

P

m ifie

effe contendit, Ob hanc «& a-uveeyefag controverfíam , Academiz

enenfis & Wittenbergenfis, mutuum collifz. —Caufa feripeis aculeatis

Qd

(cum Altingo T». H. p.298. loquor) agitata.

Wittenbergenfes pro Me-

lanchthone pugnarunt, eumque excufarunt. Hinc Sturmius A. 1562.

folata

J CO"i-

apud Zancb. Opr.

VIIL.425. Hefibufius i queftione. de [ervo -Arbitrio

Q Pradeflinatione pugnat cum . Schola PVittenbergenff

72. Num omnes ;

aliti-

Plures

n fb

omni hoc Synergi(mi fermento fe liberaverint , alii viderint.

Melanchthonianá , pauciores Lutheraná phrafi ab eo tempore ufi : tan-

du

ut tt

demque iftà valere jufsá , prior przvaluit.

Bellum Prez

XXXI.

Bello Germantam vaftante , Deus Proteftantibus à certa-

: Vi

teff. Theolo-

mine Sacramentario inducias indulfit. — Vix pax Ecclefiis reddita ab ho-

icum , pace

4 dic

Ecclefis ved-

r

fte, cüm bellum illud inteftinum recruduit, clarigatore Joachimo W eft-

halo Hamburgenfium Paftore, cui Tigurinorum & Genevenfium in

ditá , recru-

hr

P

defcit.

Do

&rina de S. Coena confenfus A. 1549. initus & publicatus , fudes in

(

oculis fuit. Calvino ei refpondente , Dogmatis illius confeffores Cz/vi-

Qetit

yinem

mifls dici ceperunt.. Melanchthone A. 1560. mortuo , Johannes Bren-

tius & Tacobus Andrez ubiquitatemn acrius urgere.

Secutum À. 156r.

(

Argentorati przludium certaminis utroque illo dirioris & durioris , de

$ his

Calvinus fuam de hoc capite Do&rinam nunquam

aliati

Przdeftinatione.

difimulavit. Proftabant ejus non tantum Inflitutiones & alia fcripta à

futt,

.

L

illa etiam quibus Bolfeco & commilitonibus ejus fo-

n

tribus jam luftris

lidó occurrerat. In his omnibus tamen prazter ejus de $. Coena DoGtri-

nvete

h 80'

nam ha&enus nihil defideratum. Equidem Illyricus , W'eftphalus , Hefs-

hufius &c. A. 1557. W'ormatie : A.1558. Francofurti : A. 1560. Naum-

dict

burgi : A.1566. Augufle nihil intentatum reliquere , ut de S. Coena

[

one s

fecus à Luthero entientes , Auguftanz Confeffionis , adeoque Pacis im-

perialis focietare extorres à Principibus Proteflantibus reliquis declara-

Ant"

Non alia tamen ratione ufi, quàm quod eorum Do&rina de

reptur.

riggn

2

$. Coena

li »

20

SECTIO d ECCLESIZX

S. Cena Cap. X. Confeff. Atïguf'c. improbetur, — "Triftis veró experien-

tia docuit, calumniis quas Calvino & ejus Do&rine de Predeftinatione

Neopelagiani afperferunt, paffim non defuiffe le&ores , quorum animi

adverfariorum pigmentis, multis Calvini( viri cordati , & diferti ) di&io-

nibus flagellandis deleGiati, igniculos hos eà facilius & liberalius conce-

perint, quia Calvino & ci confentientibus, ob conflantiam in Do&rina

illa fua de S. Ccena indignabantur.

ZAnchius c

XXXII. Primi lauofz hujus pugnz velites, Hieronymus Zanchius

Marbacbius

Bergomas Italus, & Johannes Marbachius Capituli Thomani Decanus,

-"rgentina

Ecclefie Superintendens ; Zanchii in Profeffione T'heolo

o

gica. Colle-

ve Pradefli-

ga; Argentinz congreffi. Zanchius enim Cafparo Hedion , A. 1555.

patione di[-

Fntiunt.

illic.defun&o furrogatus, in explicanda Dod&trina de $. Coena Antc-

cefforum , Buceri , Capitonis, Hedionis , Zellii , Calvini , Martyris ;

Fagii: de Predeflinatione & Gratia , eorundem , ipfiusque Luheri. ve-

fligiis inftitit, Unialterique Collegarum , eis quos commemoravimus

recentiorum , fecus videbatur. « Subodoratus id Capito A. 15 41. fcripfit,

arvam admodum [pem de iis videmus ,.qui

poft nos boc [axum volvere

deberent , ut. 2dnnal. Helv. Eccl. 1. 744«

5

iximus.

Poft qualemcun-

que de perfeverantia fan&orum concertationem , amore Partium pridem

ut videbatur redintegrato : .à Zanchii ( fuo femper more docentis) vo-

catione , o&ennio! volvente, libellusà Tilemanno Hlefshufio pronus

per Heidelberga dimiffo, de S. Coena fcriptus, in cujus prafatione Fri-

dericus III. Ele&or Palatinus, Melanchton , aliique de Ecclefia przcla-

rifime meriti Viri, graviffimé perftringebantur , denique omnes Hef:«

hufi, de prafentia Chrifli & manducatione impiorum in S. Coena

Doarinam non fecuti, harefeos & Atheifmi damnantur , Marbachii

& Flinneri curá , clam Collegis recudi cepit.

Cüm veró Magiflras

tus Zanchio fatagente, hunc librum fupprimeret , dica huic fcripta.

Inter alia Zanchio datum vitio, docuiffea. certzm effe apud Deum tum

Eletlorum tum reprobatorum numerum. b — Sicut eletli ad vitam perire

non poffint , ideoque nece[Jarto [aluantur , ita ad vitam aternam non pra-

deflinatos falvari non poffe , ideoque neceffario damnari.. c. Semel eleilum

non fieri , nec freri poffe reprobum- d- Vincula quibus Chriflus (j Ecclefta

junguntur ( aternam eletizonem in Chriflo, c& Spiritum Chrifli, adeoque

& fidem in Chriflum ) indifGlubilia e[fe. c.

Eletlis in hec [eculo femel

tantum veram fidem à Deo dars, £. Ed qui donati [unt eamn fe fentire,

LÀ

PRO TESTANTIUM:CONCORS.

21

r d c&ta cognofcere [2 vere credere, g. — Eletlos femel fide donatos , Chri-

fleque per veram . fidem inditos fidem pror[us. amitteve , Spiritum $. omnino

excutere , e à Chriflo penitus excidere non po[fe. - INon. tamen inde vel

pænitentiam negari « vel licentiam coucedi. h, Eletlos regenitos tantum ea

parte qua. non ['ant vegeniti peccarez eofdem fecundum interiorem bomi-

uem peccatum nolle , fed deteflari , lege Dei condeletlari , adeoque uon pec-

care plena voluntate plenove animo. i. Cum. Petrus Chriflum. megaret,

«onfejfionem fidei im ore , non ip[am fidem in corde ejus. defecsffe. k. Pro-

aniffiones de gratuita. Dei mifericordia ci- certa aternaque falute univer-

faliter omnes proponendas & pradicandas effe : veipfa tamen ad folos ele-

&los pertinere. l. Particulam omnes 1. Tim. 21 4. 6. 1. fab. 2: 2. ad. wni-

ver[os eleclos P

er mundum dif,

turam. Sacram.

*perfos adfiringere , non effe deprqvare Scri-

XXXIII. Magnoquidem flrepituresa&a. — Hinc Auguflini Do&ti-

De vei fum-

tià damnata.

illinc exprobatum; Buceri Do&rinam de Przdeftinatione

7A cenfen-

tiunts

& Gratía defertam , Hoffmanni erores defendi , controverfie fummam

huc redire, az Dotlrina à Reformationis initiis "rgentina tradita confere

vanda , «u ea migrare ju[[ nove locus concedendas fit? Multa tamen

evincunt ; iras illas potiusa variis externis circumftantiis, à caufaalienis,

quam à diffenfu de rei fumma ortum habuiffe, Hinc Bullingerus ad

Sturmium: Propter ( caufam Euchariflicam ) edzum faflinet Zanchius vir

praftantiffimus : Qui (ane propter The[es de Pradeflinatione c perfeveran-

H Santlorum minime vexaretur , ff quorundam Dotlrinags craffam ci mi-

nime fibi conftantem de . Euchariflia probaret: atque. doceret. — Idem ipfe

animadvertit Zanchius.

Partium de rei fumma confenfus multis indiciís

liquet. — Adverfabantur Zanchio pauca. Miniflerii , longé pauciora Aca-

demiz. membra. Magiftratus aquam igni furgenti affundebat , neutri parti

addi&us: leutis admodum paffibus omnia agebantur. Lis enim, quan-

quam unà horá transfigi poterat , ut Zanchius fcribit Op. VIII, 579. ultra

biennium fub judice erat. Contendebat Zanchius l. c. p. 41t.. Buccrum

A« 1546. in Colloquio Ratisbonenfi; prafentibus Brentio & Piflorio, idem

hoc Dogma de certitudine fidei contra Malvendam defendiffe. Brentius,

quem aliosque Zanchius interflitio illo falutabat , zo/pzt fibi judicium ea de

re [umere , utipfe ad Sturmium Op. Zanch. VII. 77. fcripfit.

Addit de

Zanchio: Quadam utilster dicit, fi equum babeant interpretem,quadam pro-

bare noudum po[Jum. Lite pendente, adverfariinon santum Lutheri dehis

E

capi-

[]

*

22

SECT. It ECC.LESIA

pi ibus Do&rinam , fed etiam Zanchii 715:]2: quas exhibuimus, tolerabiles

effe affirmant , /e£ionibus potius ejus , quas Auditorum manu excerptas

conquifiverant, indignati. Porró dicebat Marbachius , zoz effe quaflia-

nem utrum f Prade[linatio nec ie? Scd ( de. mea aut proximi mei ater-

na falute & Przdeftinatione , & an mihi remiffa (int peccata, fim follici-

tus, & hujus certus fieri & efle cupiam, unde hoc ftatuere & colligere pof-

fim certó ? Srve , nnde inciptendum frt , [i con[ctentia anganttr de spfarum

falute ?. Utrum 4 priori, b.e. ab arcana Dei Prade[flinatione , anvero 4 ve-

velata ejus voluntate in verbo ? Fiam 4 Priaripericulajkm effe, veleus hq-

minum inexiricabilibus — queflionibus involvi , quibus. turbati cone

temtum . AMiniflerii. induant , Athezfmumzprofteanmr.

A Zanchio

ergo poftulabat ; z z Pradeflinatione , auditores fuos deducat ad verbum

Dei d revelatam voluntatem. — E. facris tamen . Literis ia confeffo effe, effe

Prade[linationem eletlorum ad vitam: (j itaettam propter Dei pra[cientiam

certum numerum reprabomm .

Ut viriilli do&inon de re, an fit ele-

&io aut reprobatio? Certus utriusque generis hominum numerus? An

fola Dei voluntas, an etiam vel fides vel opera noflra fint caufa ejus effi-

ciens? An ele&i poffint reprobi , an reprobi poffint ele&i fieri? Sed de

Methodo Docrinam hanc tradendi, certaverint. Zanchio Buceriana pla-

cebat, videlicet debere hominem Chriftianum crederefe effe przdeftina-

tum, alioqui non poffe crederefe eflc juftificatum. | Quanquam Zanchius

nec pofteriorem illam omnino repudiabat , profeffus tamen eft etiam Mar-

bachins, fe in Petri Martyris Do&rina nihil defideraffe,

Perfuafus etiam

erat , renatos, // contra confciemiam rnant in peccata , amittere: fidem c

excutére Spiritum 12j

XXXIV. Controvetfia hzc s. Martii 1561. ad Capitulum "Thomenfe

Tormula

delata.

Vocati tandem arbitri Bafileá, Simon Sulzerus & Huldricus Coc-

Communis

ab arbitris

cius: Tubingi, Jacobus Andreas: Bipontino, Cunmannus Flinsbachius

coneipitur.

Superintendens : nec non duo Wolfgangi Bipontini , totidemquej Chri-

ftophori Wirtembergici Ducis Confilianii Politici: Univerfi Do&riná Lu-

heri de S. Coena imbuti.

Hi 18. Mart. 1563. ab Ecclefiz & Schole Argen-

tinenfis Miniftris, Formulam fubíctibi voluere, quá nullo articulorum Zan-

chii damnato , poteflate ctiam Zanchio faá, cum res poftularet , do-

&rigam qua ha&enus ufus effettradendi , capita'controvería ad duo con-

Pacis cau(á

trahebantur , I. de S. Cana IT. de Praedeftinatione,

utraque pars de Pradeftinatione docere juffa, a, se . awe cwm. Dotirina

Pani-

"

PROTESTANTIUM CON€ORS.

2$

Penitentia pugnare , aut con[cientiis affitlis confolationem , aut fpem fuam

adimere videantur. b. Deum pra[cientia [ua omnes ves. habere prafentes.

e E/]&.erga eternam præde/fz'natimem qua omnes elettos [þe&e?. d. Eam ,

quiaextra Chri[lum confiderata in pracipitium. infermi ducat , nonnifi in

Chriflo effe quarendam : eoque modo quo 4 Chriflo revelata. c.. Decretum

aternum in Evangelio revelari. £. Ut. univerfum bominum genus per pec-

catum iniram Dei incurrityita quotquot in Chriflum pro peccatis totius

mundz ]m/]i;m eredunt, gratiamDe (j vitam aternam confequa. g. Cum Pro-

miffiones quibus Dens gratiam offert. umiver(ales ffut , neminem j?ipþmz

excludere debere: Sed cm omnes peccaverimns, [alntem ex aquo oblatam

omnibus apprehmdendam. b. Perzffimam , f[ammam £ unicam con[Mbsio-

nem comprehendi in promi/]ïonibw Ezech. 18: 23-32. Matth.1: 28. 1. 77-

dem qua oblatam banc gratiam accipimus , gratuitum Dei donum e[fe , me-

g

rá ejus mifericordsa, nullo operum no[firorum ve[petiua. datum. k.

zod.

autem boc fidei. donum non omnibus detur , arcanum e[fc foli Deo notum ,

my[lerium tremendum & adorandum. l. Non tamen. Deum ideo dicen-

dum velle peccatum , dum peccatorum voluntatem ( viam non [emper im-

pedit , féd permittit. eos in peccatis per[everare. — Peccato enim borvibiliter

iraíci.m. Eam autem Dei effa bonitatem , t malo quod. permittit , bene

* &* ad nominis fui gloriam ut? paffit. n« INec cuiquam ande collgendum , fe

effe vas ir& à Deo ad interitum praparatum qui [efe. peceatis polluerit. 0s

ANeque tamen queuquam propter elecliouis gratiam quam 1n [e (enferit , fibá

3ta abblandiri debere, ut in peccata G fcelera contra. con[cientiam vuat. pe

Qui enim concupi[zenttis obedinnt , fidem qua fiducia [it in mifericordia

Dei per Chriflum cf in Chrifti promi[fianem excutere & Spiritum S.amit-

tere , cb tam diu [ub peccati zyrannide effe , donec ponitentiam agant ( per

Spiritnm Chrifli iterum erigantur. q. Cum autem duplex. finis fit Dotirzne

& Difputationis de Pradeflinatione , alter , ut gratia Dei qua juflificamur

folá, contra vires humanas c& liberi arbivii afferatur, in quam [ententiam

D. Auguflini , Lutheri c Buceri (cripta exflent : alter , ut in Infla caruis ci

Spiritus firmam con[Mationem afflitta con[cientia babeant : Videlicer [alutem

sonin [nis ipforumquibus facile excuti po[fet, [ed Chrifli manibus confiflere:

fta in utroque ordinem componendum ejfe, ne aut altius evolemus quamve-

velata in Chriflo voluntas Dei permittats aut nimium eam. deprauemus

quo viribus bumanis vel modiculum tribuatur, quropter Phrafes du«

riores in Scripturis non n[urpatas, quibus etiam partim Ecelefiaflici Scripto-

rum veteres d neoteriee ufi (unt , wel declinandas penitus , vel ita tempe-

TA4f-

24

SEC T. II. ECCLESIA

randas ,ne n commemoratos [copulos Pelagianifmi aut Epicureifmi impine

gamus, Parce etenim & admodum [obrie , boc f[ugmmum falutis noftre my-

Jlerium in Scriptura tradi, Paffim vero t ia omnibus locis vevelatam vo«

Iuntatem, qua ab[condita contraria non eff proponi : ad quamogsnes bomines

revocantur , in .qua etiam tutiffmum fit acquie[cere,

XXXY. Zanchii Collegz obfervárunt in Formula nonffieri mentio-

Subfcribitur. nem Majorum fuorum Buceri, Capitonis, Zellii, Hedionis. Poftula-

runt , ut quz in Formula non fatis explicata fint, ipfis fecundum Buceris

Lutheri &c. Do&trinam explicare liceat , idque poftulatum in AGa referri,

Arbitris annuentibus , College Formulam habent ratam. Zanchius in ea

no&Wit nonnulla , non tamen magni momenti , fed qux addendo aut de-

mendo emendari poffent, E3enim , modo zquum habeat interpretem ,

mibil contineri impinm. — Nimirum verum erat Przdeflinationem fpe&are

elettionem, Hanc enim vocabuli Przdeftinationis propriam effe fignificg-

tionem. Zzproprie etiam de Reprobatione adhiberi, Decerto electorum

reproborumve numero non

controvertebatur &c.

Cum arbitrorum

ergo venia, Collegarum , & in hac caufa commilitonum (uorum pre-

cibus, denique ne fententiam fuam mutaffe videretur, proteflatione prz-

miffa, « fe nolle hac fubfcriptione fua aliis Ecclefiis Scholisve , ipfique

veritati prajudicium fieri. .. Nec veritati quamArgentorati pero&ennium

docuerit , quzquein confeffionibus fuis contineatur, quicquam derogar.c,

Velle ut fibi liceat , tum hos articulos , tum Confeffionem Auguftanam

interpretari & explicare juxta regulam verbi divini, Do&rinam Augufti-

ni, Buceri, Lutheriz his inquam omnibus ei conceffis, Formule in hzc

verba fubfcripfit. — -Hae Dotiriga Formulam ut

píem cognofco , ita erinmA

vrecipio Ego Hieronymus Zanchins.

XXXVL. Certé Brentium illis verbis, 4e Spzritus S. c fidei amiffa-

Ortbodoxa. "£ » non veram fed hypocritarum fidem, neque Dona .Spiritus S. quz

Brentü (»c.

Hebr. 6:9. £xóutya cuTtQpías cum. Salute. conjuntla dicuntur , fed falvan-

Dofrina de

.

dis & pereuntibus commurnia ,

qualia Hebr. 6: 4. 5. commemorantur,

Perfeveran-

£.

intellexiffe , liquet ex ejus adverfus Sotum Apologia, cujus P. I. 686.often-

dit, zos cognitione fidei [cire, nos mon folum in prefenti effe in Gratia:

Dei , [ed etiam perpetuo inea e[fe permanfuros. — Et ipfe ille Hefshufius,

in cujus gratiam lites ille Zanchio intentate funt , Anno ig6». Librum

de Servo ^rbitrio edidit, in quo , quartus inquit gradus Operationis Spi-

rHAus $.. efl Salutis perfetlio, feu donum per/ïverangiæ, quo tta p

erfr-

itur

PROTESTANTIUM CONCORS.

2j

flitur conflanter in. fide t certa impetretur falus. — Non enim omnes qui

verbo illsminantur & primitias fidei deguflant , vetinent hanc datam [a-

lutem, fed multi vur[us abjiciunt fidem , excutiunt Spiritum S. & exci-

Pofterioraeis fiunt deterioraprioribus , Luc. n: 26. Effer-

dunt gratiá.

g boc.peculiare beneficium Spiritus S. quod folis ele&tis contigit , quod in

fide ita flabiliuntur. , u£ inde excidere uequeant, — Idrque in hac Spiritus S.

operatione ut uullum efl smeritum. noffrum , itamec. cooperatio.

A folius

enim. Dei mifericordiac? inférutabili eletlione dependet. — Recitatis verbis

Exod.33: 19. Rom.9: r6, Dhil. 2: 13. 1: 6. Jer.32: 39.. fubjicit ; 44« teflimonia

&laré evincunt , Perfeverantiam de qua Chriflus Matth. 24 15.. merum e[fe

€ grattitum Dei donum , & opus folius Spiritus S. in. eletlis camper-

ficientis. Zanchius Op. VIL 386. his sibil fantlius & clarius dici po-

tuüife profitetur.

Nevi cert4-

XXXVII [Üut Formula illa Argentinenfis non limpidoillo, plano,

minis inds-

& (implici ,.quo Lutbetus ufas eft Stylo concepta , limites tamen eà con.

[7774

flituebantur: & malumpro tempore.co&rcebatur , ne ferpetet, — 1ec Evaa-

gelico- Refotmati eo nofnine ab aliis Proteftantibus exagitati.

Argentinz

gefta Ecclefias non latebant, Neque Zanchius, neque Martbachius caufz

fuz defuit, Uterque paffim amicorum fuffragia collegit. Anno tamen 1,64.

( edità jam Catechefi Heidelbergenfi, cujus Do&rinam de.| Przdeftinatione

& Gratia Arminius ejusque pulli tam inique exagitarunt) in Maulbrunnenft

Monafterio Ditionis W'irtenbergicz , Palatini , Cafparus Olevianus, Za-

Charias Urfinus, alii : nec non Wirtenbergici Theologi, Brentius, Jaco-

bus Andrez &c. inprimis de 7Majeffate bominis Chrifli , u de natutz ejus

humanz uübiquitate, deinde etiam de verbis i»ffitutionis $. Ce»e animofé

fatis collocuti , fed omnis illorumDifceptatio intra has controverfias manfit,

Fratribus Polonis Confeffionem Bohemicam, Auguftanam, Helveticam profi-

tentibus , A, 1;70. Sendomirie in unum corpus coalefcer: placuit. — Caufa

XEuchatiftica, placide ab eis difcuffa, De predeftinatione & Gratia pwää

