Torum fit fatta [(ecundum pre[cientiam finalis impocnitentia C zncredulitazis?

-Rintelenfes Aff. Marburgenfes, homines nonnifi propter finalem impoeni-

zentiam & incredulitatem , in tempore damnariagnofcebant : ipfam tamen

etzonis

ampenitentia G sncredulitatis ;ïf:gli: pr:wijïanem » efle canfam difer

2

7'6'?7'0"'

SECT.TII. ECCLESIA

veproborum ab elettis, adeoque ipfius Reprobationis , non. concedebant.

V. 44n Cortflus pro osanibus & [ingulis hominibus o tamveprobzs quam elcétis

fit. mortuus , iisque vemiffonem peccatorum qu[litiam C vitam eternam fit

promeritus ? Kintelenfes Aff. Marpurgeníes Neg.. Vi 24z 4v: proprefenti,

vera fide juflificante praditus ci in [Vatu gratia efl, pr . aliqua peccata à fe

commt[[a » fide c& eratia excidere pofft ?^ Rintelenfes Af. De electis veró

fecundum przfcientiam fidei flatvebant. iidem , eos fisaliter excidere nom

poffe, ex hypothefi Divinz providentiz. Marburgenfes. Neg. Ita tamen;

non quodabfoluté illud v2 2on excidere fide c& gratiafieri non poffit, fed

ex hypothefi Divinz gratiz quz eft dptrapéAgqr(Ov.

LIV. De momento circa has de. Predeftinatione , gratia & Libero

"EAvundem

Arbitrio conttoverfias, convenit: quoniam I. utrinque in confeffo eft;

Momenttutn.

hominemex propriis füis viribus nullum bonum fpirituale vel inchoare

vel perficere poffe, fed hoc totum Divinz gratiz deberi.

Sic ut Pelagia-

na Dogmata neutra par$ probet, fed utraque illa damnet & averfetur ;

Semipelagiana quoque rejiciat. .1[. Quia etiam R egulz pradice , quz fa-

lutem a fide fufpendunt, inconcuffz manent: nempe 452 crediderit & ba-

!

pttzatus fuerit [al'uns erit , cum fimilibus.

Quibus Theologi Marbur-

genfes has rationes addiderunt, III. Quod quxfliones circa hos articulos

controverfe , plerzque, vel fumma voluntazis Divinz myfleria & infcru-

tabilia judicia, vel modum Divinz virtutis in homnine occultum concer-

nunt, ac infuper IV.. plurimi homines (ine talium cognitione ferventur

& fervari poffint: Ex his & reliquiscapitibus srro eztroque coguitis , per-

penfis atque declaratis s cum con[laret circa ea, qua fundamentum fidez

C falutis conflitunnt » plenum e[fe con[eufam: qua[tiones autegs controuere

As fandamentum sfind non. attingere minusque multo tellere aut evertere:

convenit inter Theologos utrinque , ne altera pars alteram propter

diffenfum in predi&is quzílionibus refiduis traducat &ec.

Sed fe

mutuo fraterna charitate completlantur : Utrique parti addi&i etiam ad

hoc difponantur , quó fe zmvzcem pro ejusdem vere Chrifl Ecclefia Ca-

thbolice membris , vera c falvifica in Chriflum fidei confortibus atque vi-

t& &tern&. cobaredibus agnofcant: Quod daurature pacis & concordiz

Ecclefiaftice ftabiliende & confervande verum medium & firmiffi-

mum vinculum futurum fit.

Denique Ecclefie & Schole Do&oribus

cautele in Do&rina de Pradeílinatione & gratia obfíervande ; prz-

fcripta funt.

LV.

E

PROTESTAN TIH M DISCOR S.

39

LV, Quia Rintelenfes Theologi, in fententiam tolerantie diffafus

€osfeffionum qui intev (Proteftantes ) flagrat concefferunt , quod fine ex-

emplo Majornm , nec fiue dolendo. (Dd. Lutheranorum) prejsdicio fattum

(; , Vir dotus in Jzquifit. ia -4E1, Henot. bilem fuam acriter admodum

in eos effudit, Anteeum Wittenbergenfes eisdem acerbá fatis Epicrifi

exprobrarunt, quod zoz szi Heterodoxia Calviniana , (cd Pluribm exitio-

-qe* qerT r o at

: Dogmatibus(Latheranam) Do&rinam attemperarint. — lidem Roformae

tis.Sex de Pradeltinatione , Gratia & Libero Arbitrio errores tribuerunt ,

quorum

fingulis berefeos notam , ffue omni exceptione ant limitatione inn[-

erunt. — Per eas fidei. fundamentum labefatlari : canfas fidei & [almtis

everti : fententiis bis manentibus , fidem [aluificam generari & foveri non

offe: ob easdem fententias olim. Pradeflinatiants a Catholicis damnatos:

er eas ab una parte fecuritati carnali fomentum praberi ab altera dubi-

tationi & de[peratiomi viam [lerni. MeyeAa, VyxuAiua(A Y Scd quibus de-

bellandis & depellendis , Reformatis acma non defunt: Ipfique Dd. Rin-

telenfes Epiftolà ad Ecclefias & Academias Evangelico- Lutheranas fcriptá ;

gnaviter avilla hzc diluerunt,

Sectio; 1V.

Ecclefra Proteflaptium Pacifica.

LVI. Hos Ecclefiz confli&tus multis equidem modis ei fuiffe luge

n

1

: Concordi£

dos , nemo eft qui igaoret.

Ut tamen alia, ita & hoc malum, quz De

fludium pri-

vato Dotfo-

in populam fuum benignitas eft, tum alios , tum hunc ufum fecum vexit;

quod quemadmodum ex filícum attritu fcintillulz , ita ex iftis certaminibus rw» fludie

veritati nova lux ; & charitati recentes igniculi *tccefferint. In utroque conzinsia-

fu.

Colloquio charitativo controveríia de Pradeftinatione & gratia, intra cer-

tos limites retringebatur & ssomentum reliquarum controverfiarum ex-

pendebatur. Dodtina de vera Dei gratia ex his tenebris fplendidiüs ef-

fulfit.

Partium i0 fundamento Salutis ; imó in nucleo & centro , Dodtri-

nz de Prede(tinatione & Gratia confeníüs , magis magisque in omnium

oculos incuttit.

Reformati tantó enixiüs ex 1.Petr, $: 12.. rogant & te«

flantar , hanc effe aA veram gratiam. Dei in qua flant..— Nec minus

emicuit fiaceritas charitatiseorum.: . Tot enim impedimentis minimé fra&ti,

Tày qugo

äuapär doetrz& continuarunt : quod Marefii , Hottingeri , Hei-

deggeri,

Fabritii, Dieftii, Turretinorum , Geffneri, Pidtet &c, fcripta irenica

loquuns

-

49

SECT, IV. ECCLESIA

loquuntur quibus utut ha&enus non ultra quam Si(iphus lapidis fui' voz

lutatione promoviffe videri poffint, tamen , Deo tandem etiam Evange-

lico - Lutheratiorum Theologorum animos ad mitiora inclinante, & Jo-

hanne laborantis Petri voce commoto, evJXaGéto4 Luc, $: 7, allubefcene

te, neque ifti Ecclefiz Reformatz Doctores qui Dei beneficio adhuc dum

fuperftitant , nequeillorum qui in Domino mortui funt, in Minifterio Evan«

gelii quod xeraNayieveconciliationis & pacis eft , (acceffores,, fegnefcunt:

certà fpe freti, Deum & horam &illorum & iftorum vota tandem rata ha-

biturüm , pacifica tempora, denique ctiam plenam partiwm reconciliatie-.

zez2 Eccle(iz fuz indulturum,

LVII. Ne veró obtrectationi locus fit, noftri minimé Religioni ali-

Gwuorum

£0722010 YE-

cui communi , quz nulla eft , velificari volunt. Ts eZa eos qni extra Ec-

ligiofa decli- cleham Chri(tianam.

funt , Judzos, Muhamedanos , Gentiles Dess judi-

namafi! Gat, . Cor.g: 19.

eque izdifferentifinum wmoliuntur, Curcellzo templuns

omnibus Chriftum profcflis cozzzuze, in. quo nonnifi omnibus partibus

communis Doctrina proponatur, & quibuslibet Sacramenta adminiflren4

tüur, molienti, operam minimé navant. Novimus eos qui fundamento ,.

quod unicum eft r. Cor. 3: 11. vel'nonaccedunt, vel verbis agnitum, fa&tis,

Doátribá , caltuevertunt. & evertrunt , aliifve modis.id deferunt, averfans

dos & fügiendos: quód omnis Spiritus , Doctor , qUi uon äyo?xoyeï confi-

tetir Tefum Chriflam &y. a'æ-euï- AO era, in carne vend[ft , vcl, qui 1n

Carne wenit , won fit ex Deo i. Joh. 4: s.

cy. 0rnnias

Quodque à a a Caiy

tran[ereffor. c&

zoz mauens im Dollrima Chrihi, Deum men

babeats.

2, Joh, v. 7. 9.

äur Refor-

anatiConcer-

LVIIL. Sed Reformati ar&tius conjungi vellent ; & pacem ambiunt cust»

dinu cum

Dd. Lutheranis: eam non ut beneficinm precarium emendicantes , fed reliz-

Dd.Latbera-

gione quà in Deum feruntur: & charitate , quam ozszibus bominibus, pr&

nis ambiant CIpué domefticis fideidebent , du&i ac do&ti , eam eis offerunt & ab eis pos-

évidfiderenit tulant, Quia qui maset i» Dotlvina Chrifti d. Pawrem c? Filium babet.».

2.Joh, 9: Equidem minimé omnibus Dd. Lutheranorum placitis accedimus.

Novimus tamen duos (copulos effe vitandos, nimium teporem & nimium

Higorem, Qz tamen in eorum Dodtrina defideramus, non impediunt , ne

in Dotivina Chrifli manerec? Patrem ac. Filium. babere , dici mereantut:

Tales quifant , /astforum commtnione , quam in Symbolo profitemur come

prehendi certum , mutaamxquecommunionem colere faseft. Hujus porróà loci

funt, Viri, in quo mágna eruditio, nec minor induítria, cum infigni

mode-

41

v PROTESTANTIUM PACIFICA.

4noderatione certant, W/eifmanni Z7/f]. Eccl. P.1I. p. 988. verba : 24per-

um efl, inquit , nullas rationes indigentia , vel dependentia , coegiffe. un»

quam Reformates , ad. defidevandam & urgendam Proteflantium. Contor-

diam (én Lutheranorum unionem : nec aquum effe, utin ipforum coutu-

meliam cj eorum prajudicium , quafi mala con[cientia c cau[a fua , tenta-

swina ifla irenica (ponte fua oblata , ff in fe ratione principii Cj intentionis

fpectentur , convertantur.

"At facile intellisunt. [apientes ,nec. ob[curum

effe potefl , po[! experientiam cf vece[festot annorum , ubivitium bujns can-

f& latuerit, & quibus ex rationibus uulla vel exigua admodum Dei bene-

gitlie fequi poruerit.

Multis Do-

Goribus Lu-

LIX. Tergiverfantur pro dolor! ha&enus mulkti Ecclefiz Evangelico-

Lutheranz Doctores , non quidem humanitatis , fraternitatis tamen dex-

theranis in-

itiso, - |

tram R eformatis porrigere, nec aliam cum eis nifi politicam ; quam ne

Turcis quidem denegant pacem admittere.

Quin, pacem offerentibusR e-

formatis, clafficum canunt.

Reformatis in Colloquio Torunenfi A.1645.

viam Proteflantesin fide & amore conjungendi tentantibus, Johannes Hül-

femannus Wittenbergenfis Theologus pronunciaffe fertur: Cw» partes in

"rticulis fundamentalibus tantum. diflent quantum 4 colisterra, omnem

Concordia rationes de[peratam eff : apud Cl. Jeger £iff. Eccl. p. 698. b.

Primus qui banc materiam ( de Proteftantium in Salutis, fidei pietatis

fundamento diffenfu ) ;2 Syflema redegit Nicolaus Hunnius, ut Anonynus

eximii Schediafm. Iren. Author p. 31- obfervat: Speciminis loco Hunnia-

nas adverfus R eformatos accufationes , neque veritatis neque charizatis

"micam habentes exhibens. Quidigitur? Cum Auguftino in Pfalm. 52.

Doleamus illos fratres, tanquam fratres. noffros.

Felint nolint , fratres

noffri funt. — Tunc effe definent f'eatres noffri effe » cum de[fnent. dicere Pa-

ter nofler. p.p.. Dicuzt 2lli quid nos quaritis? Quid nos vultis? Re[pon-

demus fratres noflri eflis.

Dicunt , ite & nobifcum: non. vobi[cum babe-

enus vationem. INos proríus vobi[cum rationem babemus. Unum Chrifium

confitemur in uno corpore, [ab sno capite e[fe debemus (jc. Obtemperamus

Chrifto Matth. j: 9. 23. 24. 10:13. Luc.10: 6. R hadamantis autem iflis finguli

Ecclefiz Reformate DoGores illud Pauli occinunt : 44b pro minzmo eft à

vobis examinari , aut ab bumana die ( qui veró examinat me , Dominus

efl. Itaque ne aute tempus judicate donec venerit Domiuus: qui iluflrabit

oceulta tenebrarum, &* manifeflafaciet confilia cordium : Et tunc laus erit

in illis

um'cgique à Deo, 1. Cor. 4: 3-5. Utinam tandem totidem Lutheros

expe-

SECT. IV. ECCLESTA

P

experiamur. Dequo equidem A. 15553. Mufculus, ad Bucerum fcribere

coactus eft:: Quid quafo.cum boc bomine facies , quem quo magis ames &5 coe

las;, eo majoribus furiis videas agitari? Ysipfe tamen A. 1555. ad Argenti-

nenfes Paftores : Pobis; oro, perfuadeatis, tam eupide me ampletti eam Cone

cordiam , quam cupidé mihi velim Dominum Je[mm propitium [emper forty

Er non dubitate quantum inme fuerit , nibil poterit àme exigi Gv iniperari,

quod pro- bae cau[a non fim libenter c hilariter pn[h*rm' C fatiurus.

JÀ repugnat

LX. Quidni veró id de illis przfamamus , quorum , imprimis extra

spforum de

contentionum Euripum conftitutorum, ori.&: calamo femel iterumque

Reformatis ,

ea exciderunt, quz nos flatuere cogunt , falire eis aliquid fub finiftramasz

IudïaVo

milla , quod fübinde meliora illis fuggerat, — Quz fi ut- fas eff , curatius

expendant, fe nobifcum in falutis fundamento confpirare , deprehenr

dent. I. Negabunt in noftris Ecclefiis & Scholis aliam quam in fuis,

de unica peccatoris juflitia Do&rinam audiri ? Hac veró àxadare2us falutis,

flantis & cadentis Ecclefiv index eft, Chriftianos genuinos non tantunr

ab infidelibus, fed etiamrab hzreticis difcriminans. II. Agnofcunt Ecz

clefias noftras Spirítus S. templa effe; eumque per Do&ores noftrosdo-

cere. Coz[lat quam ferio & fetlis , Erroribus Ecclefta Romana, abhovreanty

C inmanu tenendis articulis Auguflana confeffionis paria. nobifcum fa-

ciant. n medio [(unt. Cinglii , Calvini , (j'c. opera in quibus muros Ba

bylonios potenter [uffsjfos atque dejettos deprehendimusy ut boc intuitu etiam

spfos Luthberos, 7Melanchthones, Brentios, cc. babere negarí vix polfit.

Laudantur in eatr rem Chamieri, Riveti , &c.labores. p. p. Zrazzomule

tane calamus [npparafitari iis videatur , &c. D. Nagneri Zuquifit. Prap..

$. 26. 27. verba funt. Neque nobis libet in hunc campum excurrere ,

nedum omnia Spiritus S. in Ecclefía Reformatafe exerentia opera addi-

gitos enumerare. — Nemo aurempotefl noninare Dominum je[um nifi in Spi-

[^d

rittt S., cosin quibus fe movet in unum corpuscoa

o

mentante, t.Cor, r: 3.

11. HIT. Zaze ipforum quam . noftra confeffrünis Martyres, propter excu[[um

Poutifiiis Romani jugum imprimis n Gallia x Belgio tantA conflan-

tá martyria fubierunt , ut nom po[fimus uom arguere, ipforum. erncia-

tu5 futuros fuiffe exantlatu impoffibiles , niff Gratia Dei imeorum infirmi-

zate fuiffet perfetla. Ydem V. D. de noflris fcripfit l, cit. $.28- Jageri £f

Eccl. 1. 703. a. Pappi , Ofiandri, Himelii verba ad compendium poni-

tnus.

IV.Hzc & alia Dd. Lutheranos commoverunt , ut Keformatos

ejusdem falutis cohzredes declararint. Ego. faze( Cl. Jager. loc.cit.

703. b.

PROTESTANTIUM PACIFICA.

43

ullim ( Keformatum ) demnarem, quicquid. alis

faciant.

503. b. ait ) 7

Ex Menzero;

ipliusque Formule Concordiz Praf. haud multum abluden-

tia in promtu funt.

Si Reformati colixredes funt , illi zque ac ipfi (int

D.i filii , & abipfi

s pro fratribus agnofcantur, neceffe eft. V. Melanch-

thontandem neque de S.

Cona neque de Przdeflinatione per omnia cum

Neque tamen Lutherus fra-

Luthero fenfit , quod Lutherum non latuit.

Dd. Vit-.

ternitate & communione fan&orum eum propterea exclufit. VI.

tebergenfes;

Hoeus, Menzerus, delibris Reformatorum Symbo

licis haud

in Becman. Z4zat. 1. 92. b. $44« b. 1V. 295.

malé pronunciant,

ihil adverfus noftram Do&rinam obvertere poffunt,

Reformata-

LXI. VIIL. N

yuminDo-

quod non Rintelenfibus £p

ifl. p.29.teftibus, Auguftino adverfari ejusob-

éirina de

ffa Ele&ione & Reprobatione certarum p,44;ina-

jecerint: imo quod non, conce

eríonarum immutabili,necnon pre

fcientia Deiinfállibiliin Dd. diffen- zen»ec»Gro-

m 74 cumn-

zientes jure retorquere liceat. VII.

Haud inficiari poffunt, Auguftinu

guflino c

aisdem plane quibus bodie Reformati

pugnant . te[Himoniis Scriptura e

Luthero con-

mtis ufum, «t vel uuss zpforum effe

Dux c Magtfler videatur ,

Jenfus-

"drgume

dividen-

jidem R.

intelenfes p. 17. fcribunt. Et p. 22. FIuc sllpc mentem

aibus , non apparet quom

odo Reformatis eripi poffitprefidium, &c. Ean-

dem Auguflini Sententzam

( Calixtus Confid. p. 76. ait) amati pof? eum pr«-

$ 4200. amplexi.

Tot inquam, Africanz , Italiz ;

flantes Dotlores per anto

Gallicang »:&c. Synodi :

ne Profperum , Hilarium commemorem. Eo-

rundem veftigia prefferunt Fulgentius ;

Synodus Epifeoporum in Sardi-

nia exulum , Valententiniana ,

Ecclefia Lugdunenfis,

&c. Lutherus, Éren-

Althamerus, Heerbrandus , &c.

Quid ergo? Qwod in :dn-

tius, Aulberus,

guftino:

& Præola

viffimis Occidentalis Ecclefie Dotloribus , noftrisque 7Majo-

vibus to

leramtus,1d.in Aliis quoqu

e citracondemnatzonem nos tolerare pofJe

Calixtus Con/id. Dotlr- Ref.p. 62. inquit.

ej debere , femper per[uafus. fui-

p. 232 Cerie. nemo aofirum tam znfnlfus

Adde Cl Fabricii Cozfid. contr.

werit , qui exifimaverit Auguftz

numc Lutberum bic errorem fundamen-

zalem erra[f , Meritiff.Cancell..P

faffiusde Z»fl. decr. abfol. p. 16. ait. Equi-

dém Rintelenfes ,

"Angu[flinum mon alia fini contra

Pelagium dijþumj/? 3

effitatem quam [ubvenientis, ei per[na-

quamutg

vatia tam pravenientis uec

causá ci diremtá omni lite , bo-

deret: quam [iperfuafifft.,

quafi peroratà

minem utcunque catera à [e diffentientem,

sifnm fuiff. facturum. Et Ca-

buc primus morta

lium delap[us,

lixtusCozfid. cit. pag. 6o.Auguftinus, inquit,

ej* commodiorem exitums

five quod premeretur argumentis Pelagianorum ,

2

807

44

SECT. IV. ECCLESTA

707 repärirät: five quod divina gratia ejusque efficacia nimtum tribui pof-

fénon crederet..— Nec non Puffend. 7ur. fec. Div. p.160. Dogmata illano-

ftra effo primis feculis iguota , & ab Auguflino demum per Difputandi fer-

voremin Ecclefiam invetta. De hac Auguftini, ipfiufque Lutheri. &Y9oAx/t

fufior eft p. 234. (3q.

. adugufiinus

LXII. Haud fané raró contingit , ut Scyllam evitaturus iti Charybdin:

e» Lutberus incidat.

Hoc ipfum eveniffe Auguflino & Luthero fruftra dicitur, r. Non

abdperoío, faperficiaria & ofcirans, fed matura Auguftini de gratia cogitatiofüit: Non

eyOeAxgg horatius fed plurium annortim, ejufdem cum Pelagianis & Semi-Pelagianis

eisimputara. Conflictus: nonunius Augultini , fed plurium in Europa , Afia, Africa Syno-

vindicantur, dorum , Paparum, aliorumque Doctorum: nonadveríüs fegnes & ineptos;

fed callidos & pertinaciffimos hoftes, Doctrina adverfus eos femel afferta,

ab Auguftino nunquam vel defferta vel mutata. — Lutheri ab ipfo Reforma-

tionis limine ad vitz fuz finem in eadem Dodrrinacenflantia , ex fuperiori-

bus liquet. 2; Errores Gratiz oppofiti gemelli fup,— Sibi invicem. manus

portigunr, Nullusfinealtero animam trahit, Equidem laudatus Puffen-

dorf. p. 236, fapienter obfervat, poff "Augullinum , inter barbara feculas

znvalefcente [uperflitione Regni tenebrarum, iuterfmit in Pelagianorum

féntentiam inclinare , nt. bonis operibus tantó uberior vis meritoria tribui

ptlfet. : Sed hzc operum fuorum idololatríanon demum (ub Anri- Chrifto

emerfit , (ed ipfectiam Pelagius morbo hoc palluit, Quin operum meri«

tum fuit herefeos Pelagiane Helena, radix & rgdroy iJ/eUdoc , cujus ob-

tínendi causá liberum arbitrium in thronocollocare conatus eft.. — Utrume

que hunc abortum Roma finu fuo excepit..— Ab utroque errore Deus Eccle-

fiam R eformationis beneficio afferuit, & Doctrinam de gratia fuz integrie

tati & puritati reftituit. 3. Non tantum unum & alterum beneficium falu-

tare , fed omnis noftra falus ex gratia, üt omnis aqua ex oceano emanat,

Aut totüm , dut. nihil gratiz tribuendum , Rom.i1: 6. Medium quod de

gratia & merito porticipat, gratiam tollit.

Auguftinus certé pravenientis &

fubvenientis gratiz neceffitatem afferere voluit , fed' ut utriufque fca-

turiginem in gratuita & gratiofa liominis ele&ione quzreret, & Ana-

logia fidei, & Doctrine Apoftolicz harmonia, & gratiz natura exige-

bat. Abíque ea xve44 30'5;7 Paulinz , de gloriatione excludenda Rom.

3: 27. t Cor. : 3r. locus non eft: hic veri cam vero confenfam & fuz

glotiationis in carne & viribus fuis averíationem quifquis amar , often-

dat quodnam inter gratiam ók meritum, medium fit? Paulus & Judzi ,

Augufti-

PROTESTANTIUM PACIFICA,

4)

f

Auguflinus & Pelagius , Lutherus & Erafmus difceptabant inter fe , Deus

an bomo, natura an gratia, fidesan opera, falutis caufa fiat7 Qui medium

'e

hic offenderit, magnus mihi erit Apollo. Equidem Caffianus, Fauftus

Í

&c. Auguítinum accufarunt , quod cum P'elagianis confligentem nimius zítus

ad Manicheifmum , feduxerit; gloriati, (e mediam inter Pelagium & Au-

guiftinum viani reperiffe, Sed ex ovo Bafilifcus prodiit , Semipclagiapifmi

nomi

infamis, qui ipfifimus Pelagianifmus eft. tantillum | incruftatus :

& cramben recoquit Manicheifimi ab Auguflino adoptati, pridem quidem

à Juliano Pelagiano coctam, ab ipío autem Auguftino folidé everfam.

lg:

Jefuita demum Religionem adeó exuerunt, ut blafphemare aufi faerint,

Panlum quandoque cum exce[fa loqui , ap« Cl. Juger, H. E. 3: 296. a, Eo

fpiritu

fu.

itati , quo Socinus alicubi de S. Paulo : amavit fto more e[fc avgt-

iram Paulus blafphemiz eoram incus fa&tus, quia Auguftinum

do&trinam (uam ab eo mutuáffe perfaafiffimi eranr.

LXHI IX. SiProteftantes caufam Chriftiadverfüs communem hoftem

Paptifta pru-

Ántichritum ferió agere velint, eis unio communi ftudio mataranda eft ;

dentiores

quod Cl. Calixtus ad Colloq, Torunienfe A, 164f. evocatus, opportuné

Proteflauti-

bus,

monüit, apud Jzgeram H, E. p. 1. 700. b. Sane iz boc Pontifici longe fa-

pientiores fumt. — (Nam licet. Tefutta & Dominicani loug? magis inter fe

diflent , maxime in Cardinali Mrticulo de! Predeflinatione , atque in ma-

terta de. libero arbitrio, c& de auxiliis gratia , quam Lutberani 9 Cal-

vintani inter fe diffentiunt : ut omnibus iis fatis conflat qui libros eorum

infpexere, Tamen fnbuno capite Pontifice , C in una Ecclefía vivunt.

Ejuídem Cl. Jzgeri verba funt l.cit, 703 Concordiam cum Pontificiis tàat

impoffibilem eíle quam Chri(ti cum Beliale, non minus profitemur qüäm

Dd, Lutherani , fed & ifti non minus quàm nos perfaafi funt. Reformatos

in T beoria , imprimis autem in praxi Chrifliana , Evangelico- Lutberaua

Religioni magis ajfines effe , quam Romana Ecclefia , qua ia praxi idolola-

trica efl , cuju(34ue totum fundamentum in. ambitione

" t)rannide cone

fifit , at laudatus Tubingenfium nuper Cance

larius loquitur, pag.54$.

De infelici, fed ex hac amara r

adice nato, Hoci confilio ,

Principi fuo

dato , idem legere ef pag.ead. & 705.

LXIV. Ri

gidiorum de quibus' differere inftitueramus verbis, non.

D. D. Lutbe-

fiulla nomina

& verba eorum , quibus Deus molliora & meliora

TAU

thitios

pra-

27

«ordia finxit; & qui ut genuinos Aetrspyoevg x Bga&ur&; &

eums

ut

46

SECT. I1Y. ECCLESIA

P

tit Conftantinus M. fui zvi Do&tores compellavit, decet, concordiz pro«

h

movendz operam navant, fübinde mifcuimus, Rationes cur fundamen-

tum fidei, qux(tionibus quz de Predeftinatione & gratia inrer nos ver-

fantur l;di negent , Caffzllani Collocutores füpra $.54. reddiderunt. Rine

tclenfes Epift. pag. ;7. de feipfis profitentur:. 24» D. 7Marpurgenfes , cuum

505 tanquam ciues Ecclefia Catbolice ac vite «terna beredes ff

ra &

ä

draterna. charitate complellantur , non viciffim à nobis eam reportare be-

|

zevolentiam debeant , ut pro Ecclefie Catholice membris , pro vera & fal-

vifica fidei confortibus , atque adeo pro baredibus vite eterae babeantur

.

J

uxta ac diligautur? lidem pag.82. de nonnullis viris egregiis, eos/uic pía

enoderationis ac concordie Ecclefiafrica fludio, [pretis Zelotarum improbis

odiis infznuiff atque immortuos cff. — Ii hodie in multis eruditione & pie-

tate praflantiflimis Viris , Dei benefiicio paffim revivifcunt : quorum nu»

merum Deus indies gratios? invalefcere jubeat! — Equidem his etiam ipfis

Ecclefia no(tra errare viderur; iidemque ut nominatim. Abíolutum Decre-

tum & Particularifmum deponamus defiderant.

Afperiores quidem illi.,

Reformatis , nifi mutata mente , dextras omnino- negant,

Ita olim Hülíe-

mannus , bodieque vir cateroquin dc&tiffimus , Salomon Erneftus Cypria-

nus: cujus confilia , num, tum fparta quam ornat, tum loco & tempore

Sed «quiores illi, cüm fubitanea

quo degit digna fint, ipfe viderit.

mutatio à Reformatis nec exfpectanda , nec eis [obtrudenda fit , eos tantifper

tolerare velunt , donec animum. receperint. Puffendorfius p.568. Utpauca.,

inquit , dogmata miffaf acere velintoptamus, Etp.376. — Cum videant Ab-

folutnm funm Decretum tantopere concordia obeffe ,quare pro eo. tanquams

ro aris & focis pugnare non omittunt 2

Reformati

LXV. Equidem primum vorum eífet, eam utrique parti lucem à

[usm de Pr&- Deo affundi, ut caligine qua alterutram adhuc partem premit. profligatà ;

deflinatione

Cadem omnes, & fentiremus & loqueremnr. Cüm idton fit « 5piy »

e gratia Do-

éfrinam defc- & dev

eritatis palma inter partes adhuc certetur : traque tamen pars pro»

fundamentum fidei, pietatis, cule

HWAr.

rere . neque- fiteatur, eis , qu& invicem defiderant ,

tüs , falutis, non everti, hoc agitur, ut manente coetuum , rituum ,'Do-

é&rinz diverfitate, mutuo tamen amore ut fratres íecomplectantur: utraque

Ecclefia ex Synodi Carentonenfis 1I. À. 1631. cap. 22. decreto, & recentiori

quorundam in Boruiffia costuum exemplo , alterius membris liberum Sacra-

mentorum uíam concedant &c. Iniquum effe, ut , qui de nullo erro-

re convidti fumus, ad fententiam noftram defcrendam cogamur , agnofcit

Efc;

PROTESTANTIUM PACIFICA.

47

"

Exc. Puffendorf. p.368. — Quin , perfuafiffimi , noflram de.Przdeflinatio-

Doctrinam , & Solis radiis in S, Literis defcriptam , & Deo

[]e

ne & gratia

[*

loriofam &

homini falutarem effe , noftri pridem declararunt ; 3 receptz

.

je

im Ecclefür noffris Orthodoxia , ne latum qui

dem unguem [umus vecef-

efe , correlluri, T8 waxap.

Parentis mez

f*

ri, aut quod erroneum non &

;

polog. Ecclef. Ref. $. 15. vet

baíunt, Et$.26. Neque [perent , adeo

in 24p

ls

euriofum noffrarum bypotbefium . e[fe

fundamentum , ut fii illud pro. [i-

bidine po[fit & vefigi. . Nobis veró iz votis nuuquam , uel de cewa Domi-

ui , vel communicatione diomatum , vel objetlo gratia ; pure TÓ TUXOV ,

ex arbitrio noffro, contra. Evangelicam VESvTUTUCIV TY ÜyitAVÓVTGM

!

od

ïa(yæv inducere. Placidum Do&rinz noftrz ad lydium Scripturx lapidem

je

examen nulli deprecarmur.

LXVI. Hac tamen tolerantia , a

n in refiduis controverfiis ( izcurren-

De gratis

H

Vaiver[nli ,

a

zes Quaflione

; Caleftinus P. R. dixiffet ) locum habere poflit, filum à

Membrum E

ffellanis Collocutoribus fuppeditatum obfervaturi, difpi-

Lipfenfibus & Ca

eíamus. Quá operá pau

cioribus defangi licebit, poft Dzffrz. 7beolog. de

Dotlrina de Predeflinatione , à Viro doctiflimo

Corfen[u. Proteflantium n

oh. Henr. Ringier , infigni Atli

enzi Bernenfis decore prontper fcriptam.

Dd. Luth

erani Deo tribuunt voluztatem omnes bomines per ordinariames

Ejus tria membra conftituunt. — Prizzuzs eft;in Dcoe

ffe

E

dia falvandi,

Foluntatem Antecedentem ,

Eletlione certarum . per[onarum priorem ; &

Reformati non diffiten-

C€on

ditionatam , ff credant , omnium miferendi-

tut 4-

Nexum fidei & falutis ira ardtum & infeparabilem effe , ut q«if2uis

eredit [alute

m canfequatur y Joh.3: 1. 16. & palf. £. Intemporenihil freri ,

Deus ab zterno decreverit.

Definitum etiam à Deo; quootdi-

iuod non

ne , tempore , modo,

olím debeant comparere, Act.15: 18. c. Omniatamen,

uno voluntatis Divinx ac&u à Deo effe con-

fes, corumque modum &c.

flituta, hácque

tenus unicum Dei Decre

tum effe. g. Quanquam ergo Deus,

fion alio momen

to de his , alio de alits; fed uno a&u de- omnibus cogita-

aliud pofteriuselfet, e. Quanquam etiam

ric, voluiffe tamenut aliud priüs,

Deus, cujus intellectus infinitus , omnia uno a&tu comple&ti potuerit , nos

tamen , tum , ob rerum à Deo decretarum multitudinem & diverfitatem ,

tum ob mentis noftrz anguítias & tarditatem , quum nec de fingulis quz

Deus decrevit , nec de ordine quem rebus affignare voluit , uno a&u cogi-

*

tare valeamus , a

&us Mentis noftrz multiplicare; & res à DEo decretas

difcernere debere. f. Keligio ; qu& a

bíque neceffitate de ordine Decretorum

lequi

43

SECTIO IV.' ECCLESIJA

of

lequ! prohibet: pariter imperat , ut f vel ordoaliquis , vel Decretumali«

TK

quod, Sipientiz aliive Perfe&ioai Divinz, vel voluntati Dei in Scriptura

J

revelatz , aut eventui repugnans . fingatur, ei contranitamur & gloriam

«

Dei afferamus,

Q

uorum Poftulatorum nullum eft in quo Dd- Lutherani

C

à nobis diffentiant.

t

Voluntas Det

LXVII. Voluntas 4ntecedens , quam Deo tribuunt, comple&itur in

"« nzecedens

fe; Dei omnium hominum equé miferentis confilium, totigeneri huma-

Q confe-

no Filium in Salvatorem donandi : hac cozditione , ut fi omnes . in illum

queips»

credant, etiam omnesfilventur, Eftergo illorum judicioin Dco quidem

veoluntas omues [alvandz, fed qua exitum . non eft fottita,

Salutem enim

omnoes confecuturi füiffent, fi omnes credidiffent.

At quia qnam plu-

rimi non credidere, fucceffu caruit: imó quía Deus previdit plurimos non

faiffe credituros, eorum inquorundam Ele&ione nullam habuit rationem:

quin , eosin tempore damnare , decrevit.

Quo fit, ut Reformati ejusmodi

voluntatem Antccedentem Deo tribuere religioni ducant. Cum Dd. Lu-

theranis non aliam in Deo agnofcunt yoluntntem homines falvandi , nifi

in Chrifto.

At Deus homines Chriítro dedit, ut is o»zibus fibi datis det

vitam aternam Joh. 17:2. Non alios ei dedit redimendos prater illos de

quibus ipfe Chriftus Patrem compellat: Qwos dedifli weibi cuflodivi j ue-

z €x i perzt.ibid.is. Conf. 22.26. 6. 37.39.10: 28. Nifi velis dupli-

cem ejusmodi donationem Chriflo à Patre fa&am.

Priorem omnium,

quorum plerique nolucrint venire,

Pofteriorem quorundam , vidclicet

illorum quos Pater traxerit ut venirent ad Chriflum.

]ta Proteftantes

eontendunt de confilio quod Deus deferuit & ad quod nunquam rediturus

efl, Quo jure veró illi , qui hujus nihil in Deo concipere poffunt, com-

munione San&orum excluduntur ? Qui rem ipfam quam Dd. Diffentien-

tes propugnant , non quidem penitus abolent; fed quod Dd. Lutherani

ut voluntatem aliquam 4ecergeztez (quà Deusante certarum perfonarum

Ele&tionem , antequam decreviffet, cui ? an. pluribus? an omnibus? fa-

lutem , Chriftum, fidem ac cztera ad falutem. neceffaria media dare ve-

lit) concipiunt , id Reformati ad voluntatem Dei pracipientem referre

malunt. Quia « non eft confilium Dei de rebus quas ipfe in tempore

fa&urus,erat, fed—-romiffio omnes falvandi quotquot credituri fint,

€a quibus volunt

antecedens tradi iis videtur , ad voluntatem

ll;)o/

&cipientem commodeé r

untur. c,. Si bec ipfa Dei voluntas ad de-

&R'TUG-HQ&

cretum referenda. fit,, decretunr]

aliud erit, quam Dei. confilium

omni-

PROTESTANTIUM .PACIFICA.

49

J«

otnibus ctediturís vitam conferendi: cujusmodi Decretum Deo tribuere

Cüm Deus in tempore nihil doceat quod non ab zter-

Id

non refragamur.

no docere decreverit.

Sed fi de ordine quo hujusmodi Voluntas in Deo

i

concipiatur , quz(tionem moveas , nulla me neceffitas cogit, ut eam De-

creto Ele&ionis Perfonalis anteire dicam.

Quia hancin Deo Volunta-

It

tem non aliunde cognofco, quam quod Spiritus S. in Scriptura S. dicat :

lvabitur. Quod quid aliud eft, quàm declaratio

].

Quisquis crediderit [a

Dei, per quod medium ele&os falvare velic? nimirum per fidem. Id

quemvis hominem falutis ftudiofum docet, tum, quod fi ad falutem afpi-

ret fide opus babeat: tum quod quisquis credit, de falute fibi confe-

renda nullus dubitare debeat. — Quod ut fcitu ad falutem neceffarium ,

ita etiam fufficiens eft: neque faluti obeft, etíi alteram voluntatem an-

n

tecedentem vel ignorem , vel füfficienter. ha&enus demonftrari potuiffe

negem. in pererudito Scbediafmate veré lrenico p.15. Hülfemannus f-

dem definit fiduciam qua bhomo peccator confidit , Deum velle mifereri , pro-

M

ter. Chrifli meritum , ejus in individuo, & vitam aternam donare. Per-

fnafro ergo de swniver[ali benevolentia erga omnes bomines non eff proxima

Q immediata fidei materia , fed bac confidentia: Deum velle mihbi effe pro-

itium. lbidem poftplura alia hec Mufzi verba comparent: Ex/ffime

fieri. po[fe ci [olere , ut virtute Gratia. Spiritus S. ce. [mplicsores ferantur

in Dei Gratiam Chriflique meritum cc. licet deeo, an etiam pro aliis yim-

fertim ci damnatis , adeoque pro omnibus nemine excepto , Chriffus

Pii; p

7HOYI M H5

Jfrt d fatisfecerit, & Dens sllorum etiam [alutem velit , atlu nun-

quam cogitaverint cc. . Denique Johannis Meifneti verba faperioribus

paría fubjicit. . Confentiunt his Rintelenfes Ep;fA. p.3». 66. Bruneman-

nus JCtus ; Jo

hannes Valentinus Andrez, Brunfuicentis Theologus , alii-

que in Viri Clariff. Joh. Fabritii Confid. Contr. p. 256-. Newthono Deus

fubinde hujus Univerfi afpectiabilis machinz correctione & reanimatione;

opus habere videtur.

Sed Ampliff. Leibnitio hoc poftulatum difplicuit.

Non enim in explicazda natura [ufficere Matbefin folam. |Ex: Eos quz

ditlitant extra Mathefin falso jatbari demon[lrationes , Adeo fal[os. effe » ut

citra Metaphyfica verioris [ubfidium, mon[lra imaginationis gugnant , co-

nitioni natura obicem ponentia. Sed poftrquam ex Metaphyfica fpuria ,

& ignobiliori Philofophia , nonnullide Confilii Dei areanis ratiocinari

cepere, multa loquuntur fapientia Dei minus digna: in quorum nu-

mero voluntas hec -4atecedens & | Confequens , à Keformatis ponitur,

R

. fequio-

SECT. IV. ECCLESIA

$o

mum feculis-cognita.

Voluntas enim antécédens & confe-

fequioribus de

quens à Joha

nne

Chryfoftomo , ipfoque Joh. Damafceno commemoratay

(t controveríiam ab Hubeto motam à D.D. Lutheranis tradi-

ab ea quz po

tut , diverfillima fuit.

Hinc B. M. Parens meus de ea, Gysa. TTheol M. 7,

