Gf768_qt_1

j

M

|

-

M

»:

|

s

i

—

E

*

W

.

Lad

PUR

z

N

x

j

zi

D.

:

23

-

2

ep

Ms

C

Es

—

N

P

ss

-

—

x

d

UER

-

—

ss

A

r r m r

——

—

m

:N

N12«511758829 021

m d

UEUAU

UB TÜübingen

DISSERT'ATIO IRENICA

VERITATIS

CHARITATIS

Amiciífimo 1n Ecclefia Proteftan-

tium connubio.

,zmzm ,

|

Favente & faciente Pacis Deo & Principe,

PRASIDE

JOH. f. ACOBO HOTTINGERO,

S. S. T heol. Prof.

Pro cM/'equmda Examint üevlagzca provirili

fuflinebunt

CASPARUS WIRZIUS

HENRICUS WERDMYLLERUS ,

HENRIC. HOLZHALBIUS,

WILDBERTUS TOBLERUS,

HENRICUS ZELLERUS ,

CASPARUS FREUDWEILERUS ,

äï&**

À —

CASPARUS NAZEGELINUS ,

JOH. HESSIUS.

Ad diem

Marti, A. MDCCXXI.

ï;

HLQS

3953

«*;* )

aR

Wä*

TUBINGA;,

E

uxta exemplar Tigurinum

Excudeba: JOSEPHUS SLGMUNDUS

—

-$38 ( 9 ) 8kf-

Sessse

SSSSSSSSESS

Diflertationis Irenice

SeQio . I.

T.

Amzczjïmum FERI

ATTS e& CEARE ATIS

-

Cenaubium.

,

u m

272

VeritaHs tf»

SV

UiChrif!um ejusque Doctrinam eudiveruzt, cumque probe

Charitatis

S77

Z

N

didiceruat renovanturSpiritt Mentis fua.Id fiz,cum zovum

Connubium.

Z

Z

,

;;

z

illum. izdwunzt bominem TOv xaTÀ Oty wriOévra, qui

]

Q

|

7

74/

Z

fecundum Deum condituseft in Tuflitia, i Gmurqmi Tif

N

2027

du ag Santlitate veritatis. - Ut enim i ChrjfloTE-

Z

Z

f veritas efl : la quicunque in. Jefü Chrifto funt; ja-

itiam u in eo

; imóquaz ipfe Chriítus eft, vera fide apprehendunt , &

fidem hanc füam amore & eulturá fan&tz veritatis & verz fan&itatis oftem-

dunt, Quod quia potïfïitrium illis incumbit, ques Chriftus zede róy x&-

TaprimHóy TÀV eiyíuw ad ceucinnationem Santlorum , ad opus Minifleyii,

«d edificationem Corporis Chrifli , Ecclefiz (uz Paffores e Dotlores cífe vo-

luit, convenir eos aA«Oévey & a-ya7y verum fentire & loqui in amere;

Eph. 4: u- 15. 207 24.

II. Nimirum veritas & cbaritas gemellz forores funt. Miniméqui-

Apfeparabile.

dem ut Gentilium Philofophorum Mufz & Chatites: non alio quidem con-

filio in fcenamab iis productz, quam ut docerent, folidz & füblimioris co-

gnitionis comitem e(femodeftiam , quodque didiciffe fideliterartes, emolliat

mores, nec finat effe feros : Quas tamen Deas effe impudentiffimé mentitj

fant. AftdyaSO5illa £Zuvepig veritas & charitas , illis multó potiores

funt, litraque coelo defcendit , utraque fru&tus cft Spiritus. — Alia aliam

ample&titur , neutra fola incedit. Veritas fine charitate , charitas fine veri-

tate,naturam,adeoque nomen fuum fpeciofum amittunt.Charitas enim fine ve-

ritate conjunctio & conjuratioaliqua eft cecorum inpracipitiumruentium,

Veiitas fine charitate Quciei tumidum $t proximo intolerabilem. reddit

poffcfforem , 1. Cor. 8: 1.

Unde S. Paulus ejusmodi fcientiam zzbil, cere-

brinam, delirium effe, afferit ibid, v. 2, Chatitas éiXodopséi adificat , codem

tg&e

$

CHARITATIS CONNtxeiuM.

tefte l. c. Adde r. Cor. 1: 4* 7. Jac. 3: 15-18.— Utenim prima lex ftudiofe

vetítatis obfervanda , charitas eft in Deum , qua à Dci dile&tione avocan-

tes caveti , aut Ecclefiam turbantes coerceri jubet , veritatem autem ejusque

Studiofos ipfius Dei amore ftimulata, ample&titur & fover: Ita fiin his ali-

quos veritatis defe&us animadvertat ; prudentiz & patientiz regulis adhi-

bitis, mederieis conatur, Tota in eo , ut Tó &ariexe5. mode[!ia , moderatio

fua emnibus nota fiat.

IlI. Veritati forori quippe primogenitz , primz debenturpartes. Qui

; Pravesntiun

extra Chrifti Scholam funt , nec quid veritas fit didicerunt: neque ejusaddi

Vertitaets«

Ícendz ftudio tenentur,

Charitate etiam funt deítituti.

Quin veritati,

ut tenebra luci, opprimendz unicé infudant. Hinc Chryfoftomus in Rom.

1:18, Mij weoríua, T]W Opeoyoiey g i Dreloue noli concordiam praferve

veritati : &JN &co A xaj hs d eray undaqusi arcodi03e fed mente cflo

AWIICHS , veritatem nonprodens, | Verumquiwt viros Chrifti difcipu!os de-

cct , i& verbo ejus manent, & cogno[cent veritatem, & boc verbum , (quod

veritas e(t , Joh. 17: 17. ) ipfos faciet liberos , Joh.8: 51.32. Ulteos à quibus-

vis Satanz vinculis liberabit, ita etiam ab izvidia , odío, amarulentia,

Xgauyi voriferatienibus , litigandi libidine , prava fufpicione, omnique

aliamalitia Eph. 4: 31 implebit charitate, ftudio, ut pacifice cum fratri-

bus habites, deillis nihil finiftri pre(umas , fed omnibus icóripoy axígu

AaxScw fidem aque pretiofam fortitis equum , facilem , fratrem te exhie

beas & demonftres.

Charitatis in.

IV. Ecclefias que à Do&tina fua. Evasgelice , ab ejus advetfus Anti-

chriftum defenfione , Proreffantes dicuntur , vetritatis quz fecundum pieta-

Ecclefris

Evangelicis

tem eftdifcipulos & alumnos effe, nemo nifi qui fermonis juftitiz rudis fit,

defeétus.

ignorat, Lauream hanc Symbola ; tum Apoftolicum, tam à nonnullis Pa-

tribus , tum à Conciliis Oecumenicis concinnata; quz quicunque admiferunc,

Orthodoxorum, (iveCatbolicorum nomine ornabantur, eisdecernunt. Cum

enim hujusmodi fcripra medullam Chriftianz Religionis compleckantur,

utrinque & genuino quidem eorum feníu, à veré Evangelicis recipiuntur

& defenduntur, Sed utinam non ezdem Ecclefiz exemplo füo confirma-

rent trifte oraculum Chrilti: Chbarítas im mnltis vefrzgefzet , Matth. 24:12;

Charitas inquam non cosmnzis rantum, fed ipfa (iAadeA Qía mutums fra-

;

trum Amor , 2, Petr,1:7,. Fratrum certé gratía quam rara(it, Orbis Chri-

ftianus clamat & ingemifcit, ^Quanta veró & ingratitudo, & macula , sc.

2

cala-

|

4

SECT.iL VERITATIS ET

ealamitas Ecclefiarum Evangelicarum eft, quod ab ipfis fuis incunabulis

in partes fcinduntur , hucusque irreconciliabiles adverfus invicem - iras

-teth

gerunt , hoftium ludibrio fe exponunt, ceorumqáe fpem alunt, fe

utrofque ocius ferius aperto ritu , ut panem devoraturos! Qua quidem

re Deo nihil triftius , nihil fe & fan&a Vocatione fua indignius , com-

muni hofti nihil optatius , opportunius, nil magis fibi nocivum defignare

poffen:.

ANarum in

V. Equidem paucula funt Do&trinz à Chrifto & Apoftolis nobis tra»

ditz capita, de quibus non eadem loquantur, Neminem tamen qui vias

fundamen-

zalibus|

Dei vel eminus contemplatus eft , neminem qui prima Chriftianifmi tyroci-

Confonfts.. niapofuit, latere poteft, non omniaDoctrinz Chriftianz capita paris effe

momenti, Potró incorpore Chrifti & membrorum & donorum difcrimen

eft. Etille quiivfirmus fide, affemendus eff, pj &i5 2dgxeiren 2]o Av

zeon ad difceptationes ratiocinationum Rom.14:1. Sivetamen capita illa qua

principium fidei, & falutis fundamentum, i, e. caufam ejus meritoriam, me-

dia etiam falutem confequendi , beneficia Salvatoris, & officia falvandorum

palmaria conftituunt: five errores falutis devoratorios ; harefes inquam ,

ddololatriam & tyrannidem , quz Satanz Synagogam; in primis Antichri-

ftianifmum à Chrifti Ecclefa. dividunt, confideres , plumbei pe&oris fit,

qui Evangelicorum in his confenfum non agnofcat , ferreioris , qui cum

inficiari aufit, — Vociferatur id Harmoria Corfe[fionum A.C- vj81. primum

€dita, non tantum Helveticas , Belgicam &c, ^ Sed etiam Auguftanam,

Saxonicam , Wirtembergicam confefliones exhibens, ut ex harum cum

illis collatione faciliws cognofei |poffit , &* nos cum illis in proprtis quibus-

que fidei capitibus confentire, & quam paucilfima fupere[fe , inter »os con-

trover(a.

VI. Maturé quidemillud ipfum Sacramentum , quod charítatiscoagu-

mffesfus de

$. Cena (

lum effe debebat , mifere eos laceravit, Mox , ejus occafione , Controverfia

Chrifibu- de communicationeidiomatum Divine naturz 78 OsavO'ouera pullulavit.

TAIIAI. — Sed poft diutinas & plus quam civiles de utroque hoc capite digladiationes,

Deus aítum illarum ita temperávit, utignis pabulo deftituatur , & rarz

incendii hujus fcintillz , vel etiam cineres fuperfint : denique optimus

s£uisque fpe fe la&et , propediem etiam memoriam plumbearum irarum

w|

evanituram.

Pracipu | de

VII. Sed eheu! & quidäm demum pluribusab earutn ex fpirituali 4Egy-

. Pradeflina-. pto & Babele exituluftris, exgita inter cos controverfia dc. Pradeffinattone

dient.

ejusque

CHARITAS CONNUDBIUM.

f

ejusque executione : quz progreffu temporisà quibufdam tam animosé tra-

dlata , ut propemodum univería Proteftantium Ecclefiz conflagrationem in-

terminata fuerit , deque ea longé veriüs dixeris, quod Melanchthon Bello

Sacramentario recrudefcente, À.1553,. fcripfit, »on ff tantum lachrymarum

fanderem, quantum bic praterfimens Albis vebit , exbaurire meum dolorem

pojfeem , quem fero propter barentem in Ecclefiis noffris Controverfiam. Nam

ut Capito A.1,38, ad Vadianum, ex ea roborati Papifla ,' d excitati Anaba-

pti/ia : (adde, Socinianos; Remonftrantes &c.) imó C Jocus datus eff Epicu-

reorum infanie Deum ipfum negautium., — Et quotus quisque eorum qui in

Ecclefia Deiab eo tempore docuerunt, non potiori jure dixiífet , quàm olim

Lutherus ad Helveticos : Di/fidium boc neque me ueque alium quenquam

juvit ; feddamni multum mnultis attulir ; Ut nibil inde unquam boniratis C

boni fperari , vel olim potmerit vel deinceps po[fit * Fa&ainquam inter Prote-

flantes MZjAey 'e'gnä'ö» Dodtrina de Przdeftinatione , a Calvino quidem fue

tempore mafculé & levato velo , nec minus tamen folidà afferta : ipfiffima

tamen illa, quz pluribus ante eum orbi notum annis, ante ctiam quàm

Proteflantium nomen inpotuiffet , à Luthero , ut vit de Ecclefia Chrifli

meritillimus , D. Bened. Pictetus ; Fautor & Amicas nofter Honoratiffi-

mus , peculiari lucubratiuncula evicit , tam perfpicué ftatuebatur , tanto-

ue ftudio defendebatur , ut fi pofleriores Chriftiani ; majori jure

vel à Calvino , vel à Luthero ,. quàm priores illi vel à Paulo , velà

Cepha vel ab Apollo cognominandi forent , illi qui Do&trinam quam

Reformati hodie de Przdeftinatione profitentur ; non minüs quàm

ui Lutheri de S. Cena principia tuentur ; ab eo Lutherani infigni-

endi effent.

VIIL, Ut tamenDei beneficio, ab eotempore hinc inde non defuerunt

Modernufis

Concordia

qui hasJofephi fra&urasad animum revocarunt, medicam ei manum adhibe-

Studiwn.

ze conati , itaquz gloria & felicitas noftra , tot coeteroquin modis cadavero-

Íx S deploratz atati refervata eft , Dei Spiritus abaliquo tempore , imprimis

|

in vicino Ducatu, viros pietate , eruditione , authoritate, dexteritate infignes,

veré sjésgse moderatos, ex quibustum Maguif. Acad. Tubing. Cancellarium

Chr ifloph. Mattb, Pfafhium , um Summé venerandum Eferbardum Fride-

|

vicum Hiemerum , Ptimarium Sereniís, Ducis Concionatorem Aulicum ,

l

honoris catifa nomino , animat: Qui quod alii enixis votisoptarunt, fed vel

remiffius velimbellius ; cert fine fugcefa aggrefli funt ; fuftinent, in illorum

A 3

operas

6

SECT. L. VERITATIS ET

eperas fuccedunt , & hujus faz pietatislaborisque dulces hos fru&us metunt,

ut paflim & Principes & Theologos applaudentesexperiantur. Multos; qui

eisconfilio manuque ut Aharon & Hut Mofi, praító fint.— Plurimos, qui

Íuis ad DEum precibus a-umywwäc'pevm , eorum caufam fuam faciant , ut nü-

merum 7Z &syezreidy indies augeat, pramium, quod talibus pollicitus

eft, liberaliffimé in eos effundat, captis illorum afpirer,' & quifquis

L

Deum, Gloriam , Regnum ejus , Ecclefiz incrementum amat , eis accinat

.

Beneditlio Tebove [it fuper vos : benedicimus vobis in nomine Tehova ,

Pf. 129. 8.

Hüil;! Exer-

IX. Ne velprimitivz vel nofttitemporis Eccle(iz exemplis confirmem,

eitationis Ar-

veritatis ftudium femper cum chbaritate conjunctum fuiffe, camque femper

guementum.

operam in ea datam , ut qui profe&tu in veritatis cognitione aliis antecelle-

rent , celeufmati S.Pauli ad Phil.3.15.16.. Q&orquot perfecti , boc ( quod de

unica peccatoris juftitia in Chrifto quarenda tradiderat ) feztiamas , & fi quid

aliter fentitis & boc Deus vobis vevelabit. Tantum ad quod pervenimus ca-

demincedamus regnla ,idem fentiamus ,locum dederint, Neetiamad Argue

menti in controveríiam vocati profunditatem provocemus; qua certé tantá

eft , utminimé mirum fit intanta oculorumcaligine & ingeniorum diverfitate;

plurimorumque vel levitate veltarditate non omnes rem tam fublimem eadena

acie , contentíone , etiam intentione intueri , necadeoque pari felicitate rem

abftrufiffimam penetrare.. Quin Do pié & obnixéin rem noftram vocato , ut

ne opellahzcnoftrain Domino vana , fedad opus fanáiffimum eorum, qui

Hierofolymz pacem. querunt, promovendum tantillum conferat , lubet ab

ipfo Majornm ex Babele exitu , non quidem dxeiGesépare per fingula capita ,

fed per fummos aliquot titulos ire, & nonnulla repetere qua de quaftionibus

Proteftantes tioviffimé difcerpentibus a&a;quoque abaliisanimo excepta fint,

quibus vel occafionibus vel rationibus animi in hac arena certantium exul-

ecráti, & an tantz irz ab ipfius caufe momento ,an ex Partium affectibus pro-

fe&z füerint, fcrutari ? Unde pronoalveo fluet, (i rem cum re , caufam cum

cau(a contendamus , perfonis communi judici relictis , memoria injutia-

rum prateritarum fepultá , rem ipfam attendendam , Eccle(ie falutem ,

partium ftudiis & vindidte fuavitati antehabendam — & ea fatagenda , qua

. Deo gloriofa, Ecclefiz proficua; confcientiz dulcia effe, ex verbo Dei

«ertó coníliterit.

Sedio II.

SECT. ILECCL. PROT. CONC.

Sectio II.

Ecclefía Proteffantium in Do&rina de Przdeftinatione

.& Gratia Cozcer s.

X, Ramenta & fragmenta nonnulla auri , cujus Docttina de Pradeftina- pj,;,, da.

tione fzcundiffima eft, in Monafteriis, illispotiffimum qu& Dominici , cujus Predeflinati-

Thomas Aquinas celebre membrum füit, & 4nguf]iui familias fequebantur , ^"eReli;uie

confet vata effe, fed ex eorum fcriptis vix minori labore quàm à Virgilio (ibi

nb Papatu:

ev fub Refor-

idonca ex Enniano ftercore , eruenda , &£aysviey eft.. De Dowiicanis fpeci-

?BATÍORIS At1-

men füb ipfumReformationis diluculum editum;exhibetó ymmgf'rug Parens '?ramjinbar.

meus Zrimit. Heidelb. p. 222. & Schol. Carol.p,29. Ex "ugufhinianis elem

fiftimus ip(um Lutherum, qui in Monachorum feptis arma induit quibuspri-

mum in Papifmum impetum fecit. — Certe Thefes A, . 1517, Wittenbergz ,

aliz A.i5:8.. Heidelbergz ab eoaffertz & defenfz, multa fi upra zvi illius mo«-

tem & fortem egregia comple&tuntur.

XI. Eidem & Carlftadio , A. 1519.. Lipfiz ad certamen Literarium ab

In Dijþum».

Eckio provocatis , caput de Libero Arbitrio proponebatur: quod omine non

tioneLipfienfs

caruit, Accuratiffimus in hujus Difputationis narratione eft Illuftris Secken-

doiffius , in Herculeo & ut digniffimum eft ztatem vifuro Opere Efl. Lutb.

Lib.I. Ejus hiftoriam $.15. ex Maimburgio ita exhibet : Lutherus & Carlftadi-

us dicebant , fine gratia auxilio homines nibil nifi malum facere poff. Nee

foliem fine illa qua voluntatem movet , fed & Jine illa quam Dens mantibus

fanttificandis per Spiritum S.immittit , i. e. fine charitate. Itaut bomo , qui

bac careat nil nifi malumfacere polfitad bonmm verb voltntas nil contribuat,

nifi recipiendo qratiam que fcla in bomine operetur. lta tamen ut nemo (it

quastumcunque juflns Cb Santlus , quietiam in bona atlione & Deo produtin

non peccet. Hac Thefisá 17. Junii ad ufque 4. Julii: denuó 14. 15. Julii eos

exercuit, Carlftadiusadver(üs Eckium tuitus eft: Omne bonum à Deo effe

non tantum ( ut Eckio videbatur ) totwm, fedetiam zotaliter, Et : noftram con-

verfionem meréefe pa/f/vam : qua barbara voces quid velint, quodqueillud

Eckii xggeQuyezwy , non ut Pallacino videtur/zbrile,

fed fopbiflicum faecit,

Seckendo:ffiusliq:;;idum facit. Idem evincit

; eandem non tantum Ftiderici

Electoris ,

fed ctiam omnium Evangelico- Lutheranorum Theologorum

perpetaam fententiam fuüiffe.

Nec aliud Cosfeffío 2duenflana , libellus

Fifitationià Saxonica ,

Formula concordie volunt,

Contentiunt de libero

arbitrio

$

SECT. II. ECCLESIA

arbitrio Confeffiones , -Helvetica » Belpica , Scotíca efc, — Ut Ecclefias

rum Proteftantium in tantí moment capite concentus harmonicus in plena

luce fit.

XIL Qualiscunque ifthzc fuerit concertatio , luculentum fané edidic

€lades Tbco-

Jegia Schola-

proventum, — Is fuit liberalis profectus in cognofcenda vera Dotrina de vi-

* fiu eAa illata.

ribus homini lapfo ad bonum fpirituale reliquis, quam Scholz Romanz Ma-

giftri, Pelagianifmi fordibus pollutam & obfcuriffimam reddiderant. Te-

ftem appello Lütherum qui apud Seckendorff, Lib. I. $. 5. n. 4. ad Spalati-

num füum d. z. Junii fcribit : Swfficit mibi quod carnifex illa confctentiae

rum Theologiffria , cui totum debeo quod. con[cientia mea patitur , cecidit

in bac Difputatione. — INam prius didiceram , meritum aliud effz congrui

aliud condigni : facere bominem po[fe quod in z , ad obtinendam gratiam :

poffe remouere obicem : poffé nox obicem ponere gvatie : po[fe implere prace-

p!^ Dei quoad fubflantiam fatli , licet non ad. intentionem pracepti: Libe-

rum Aybitrium po[fe in utrumque eontraditlorium : Foluntatem poffe ex

piris maturalibus diligere Deum [uper omnia : poffe ex naturalibus babes

ri atlum amoris , amicitie , ? id genus monflra: que pre primis ferme

principiis feruntur Scholaflica Theologie,C omnium libros G aures impleve-

runt. At unnc biomnes errores fubEchianoPrafidio & triumphabundisfignis;

fatis flrenue ceciderunt , fine ulloferme Marte, conterriti ad folnm con[pe-

&um duarum Propofitionum illarum , quarum prtor hec Auguflini : Libe-

rum ÁArbitrium fine gratia nihil valet nifi adpeccandum, — Pefferior 44mbro-

féi becslLiberum Arbitrium fine gratis tanto. citius propinquat inlquitati ,

— M

. quanto fortius intendetit actioni.

- XIIl, Quod Lutherus ejusque in caüfa Dei. commilitones , auciiet;ntiä

Melantbth. bus non tantum Difcipulis, fed etiam adverfariis , ore profeffi func , libris

Loci commu-

nes &ne,

etiam procul abfentibus ipfique pofteritaticommunicarunt. — Philippus Me-

lanchthon , Germaniz Philomela, A. 1521.. Locos edidit cemmunes , Luthe-

i fufftagio non tantum £zemortalitate fed canone quoque Ecclefiaflico dignos.

Eveniunt

In his, libertatem inquit, bomini ademit divina predeflinatio.

enim omnia juxta divinam pradeflinationem , imó externaopera : tum ine

zerna cogitationts in omuibus creaturis, . Nec multó fecus idem in 4250«

tutionibus in Epifl. ad Rom. quibus A.1522. Lutherus interalia ita prfatur:

Ego, quod impii Thomifle fuo Thome mendaciter arrogant, [cilicet neminem

fcripfiffe melius in S. Paulum , tibi vere tribuo G?c. — Ego fcio quo. fpiritu

Dice Hierenymi €' Origenis Commeu-

taríia

(ä' jndicio fie de te prenuncio Gre,

z

IPROTESTANTIUM CONCOÓRS:

$

favia meras efé. nugas d ineptias, fi tuis. annotationibus äanäpd?änt'ur."

Quin , non ade Commentarinm c(Íc , quam indicem legeuda Scriptura &

cognofcendi Chrifli , qualis nullus bucusque extitit.. Edidit Melanchthoa

3evT€pæ; (þgav-rfäæg in utrumque hocopus, an etiam. aeæærä ac? non ea«

dem omnium fententia eft, Ejusdem de sziverfali merito Chr:fli fcntentiam;

ex Jdunot. in Job. 17. exhibet Hotting. Primit. 255.

.. XIV. Libero Arbitrio vitium intulit peccatum Originale, qod A. 1515.

"Affertio . D6z

&rina dePec-

Z winglio in Libro Ze vera Relígiose dicebatur sorbus, Quo doceret ;

c40 Origt-

cortuptionem hominis malum effe intrinfecum, domefticum, hareditarium:

?4Alt.

atque eo nomine peccato actuali oppofuit, Videbatur nonnullis ftatuere ,

peccaturo Originale non effe nifi languoremaliquem naturz : debiles qui-

dem , aliquastamenad bonum fpirituale vires, homini lapfo relinqui. — in-

de Andreas Althametus occafionem captavit peccati Originalis gravitatem.

alferendi. Ut Proteftantes non cafu , fed (ingulati Dei providentia, in primá

moimenti caput de mifería hominis,; cejus corruptione & adomne bonum

ineptitudine , Dco unico vitz novz reftauratore, tum confenferint; tüm

in ejus explicationem addu&i fucrint.

Libello, quem Zwinglius men-

tem fuam peccato Originali declaraturus, Urbano Regio infcripfit, pro-

fitetur : potuiffe fe refpondere, zazzam Chrzftum profuiffe fanando , quan-

um nocuerit d4dam peccando.

Mox tamen addit: JNoluizmus iflam [cn-

tentiam proferre , quod nonnnlla obflent.

XV. Gravius certamen illuderat, in quod Erafmus Lathegum per-

Erafopii (

Lutiberide

traxit, Magnus illemcelioris literaturz reflaurator, tot etiam fuperftitio-

num in cultu, tot abufuum Ecclefiam ha&enus devaftantium flagellum ; à

Arbitrio be3

minis con-

Clemente VII. P. R. & Henrico VIII. Rege Angliz, anjuffus an condu-

Qus? fcriptà A. 1524. Diatriba de Libero Zrbztrio , idolum hoc, cum Pr«-

cermtio:-

deflinatione Dei (éecundum pre[cientiam boni malive u[us voluntatis buma-

n2 , poftliminió reftituere fategit. Sed fud ad Lutherum Prafatione veré

ominatus: Fortaffe Erafmus [cribens inte , magis profuerit Evangelio, quam

quidam flolide fcribentes pro te-. Enim veró Lutherusei A. 1526, Librum

de fervo Arbitrio oppofuit , in quo monftrum ex orco revocatum flylo fuo

confoffarus , fe zpfam rem h. e. [4mmam cana(inter Pontificem & Luthe-

rum abaliquot annis jam agitatz ) aggreffums & jugulumpetiife , Epiftolà

ad Erafmum prafixa fcripfit. — In eadem prafatione Erafmo exprobrat :

Pins tribuis Libero Arbitrio quam hatlenus Sophiflatribuerunt. Quin illi

Cont-

&-

16

SECT. II- ECCLESIA

prlcherrimam [nam c ingenio[am diclionem sntiflis [ordi-

compmimr, qui

bus pollue

vet: ladignatur etiam materia indienifma ,

que tam pretio[is Elo-

fínq

tanquam [i quisquilia uel flercora aureis

Pre

quentia ornamentis veberetur :

argenteisque va[is portarentur.

De fuo labore, fublibri calcem , Ego, in-

£0 4

f6,!

quit, boc Libro aoncontuli , ed afferni &

affero, ac penes nullum volo td

udicium: Sedomnibus fuadeo ut gpraffent. obfequium.

f

lubet verbis eruditi Dominicani ,

XVI. Caufz hujus moinentam

p

Controver[ia

dm

de Pradefti-

de capite affini & ifli conjun&to, ante hos feptuaginta & amplius annos,

z atione c

cüm caufa Janfenii Roma difputaretur feriptis, agentis exhibere. $ic

ddt

Grana 50-

dis

ille : 24zzr.

ar de Summaverum ( quod olim Imperator in boffens conftIurns

90€E H

dicebat, ho

die in uno orbisangulo de totiusorbis imperio dimicatur. 24gi-

lw

Óa

g

tur inquamin &

no articulo , de totius Corporis [alute &j vita, de tota dico

u[a Liberi hominis Arbitrii , Gratia Chrifti me-

J.

/

fíde S- Santla , quamsm ca

dicinalis , & gratuste Sanclorsem.

Pradeflinationis , à Paulo gentium Do-

es Ecclefia per

&ore affertam ,

À Pelagio & AMaffilienfibus impetitam , aci

À

annos AAngu[lino Dotlore fortiter dimicans , ille[am vin-

X0nl

viginti & amplius

H

dicavit.

Delitefci

t enim totain sna propofitione s ut cum bac [lante fiet to-

Aut

Quod enim femel obfervandum ; ut

Cutt

$A , eum bac cadente tota concidat.

mzterna tum temporalis , &lu

m eít, à quo omnis noftra falus

fimo

gratia tu

omnino p

endet : tado&trina de gratia hac , radicis alicujus inflar cft, quz

n

toti Do&trinz Chriflianz Syftemati ,

ceu arbori aficui fuccum. communt-

Hot

cat. Capiti fimilis eft, cujus Spiritus in omnes

Corporis artus influuntz

Yir

Hzc fi rité habeat , alimentum & robur reliquis fufficit ; fi corrumpatur

atCe

toti Corpori DoGtrinz, przcipue nobilioribus cjus partibus præfengïfïimum

hC

imminet peri

culum.

Df

XVII. Hic

Lutheri liberqualís & quantus fit, totus orbis loquitur.

Ts

Sequioris 4rot

Lutbemm- í

illuftris tamen Seckendorff H. L. L. I-$.181. de eo fcribit:

Diffimulare nolo,

bto

zum. de illo

inter Theologos no[flrates , quibus quadam in

LutberiLibro

fuift

€ eriam poft Lutheri obitum

Con

£r AC

£j

i

atu. illo fervo arbitrio , vifa [unt illis qua Catvi

ni de Decretis divuinis

gudicia.

Th

Do& ina tribuunturs affinia, aut etiam. borridiora.

Unde quidam tole-

lts

vantiam in iflis queffionibus tantoimmenfius commendant. — Alii Lutbe-

tif,

vum emenda[fe poftea. fenten

tiam [uam » pracipue Commentario n Genefinz

i

c qua conflanter crederet ,

ex Anguflana Confeffiane poft anmos quinque

Ín

exlibita , jndscari debere. exiffimant.

Prioribus quidem refpenderi A.

de:

1664. à Sebaftiano Schmid Argentinen

fi , qui notas in hunc Lutheri li-

vis ;

brum fcripferit, Depofterioribus viflenda $:19.

XVIIT.

fide

PROTESTANTIUM CONCORS,

b

fotdis

XVIIL Stylum quem Latherus in ifto libro adhibuit, fuo locó res sj 4e 5747

3 Elte

linquimus. De ipfo Libro tria obfervamus.

Primum rcípicit ejus de deffinatione

Gratia

ts

Przdeftinatione & Gratia Do&rinam.

Nimirum confirmat Lutherus in

l-

Deffrina.

eo 4, Diícretionem hominum in xterno Dei confilio , aliorum ele&tio-

lr id

ne, reprobatione aliorum fa&tam. &. Utrumque hoc Decretum effe im-

mutabile. c. de Deo hominum res tra&ante , in S.. Literis Voluntatem

ctll,

przdicari ab[conditam , occultam, arcanam, & &evelatam, d. Ex co-

dem Decreto, Ele&orutn San&ificationem derivari.e. Neque vel de Prz-

m

&t

deftinatione, vel de ejus in quibusdam redimendis, regenerandis ; falvan-

urat

dis , aliis fibi relinquendis & damnandis executione, nec ante, nec poft

Ar-

Lutheri tempora , ín controverfiam vocatum , quod non Lutherus, ex

d

Pauli fententia & Auguftini methodo (quod rei fummam «oncernit) hoc

Jnt-

in libro expedierit.

Do-

XIX. .4lterum hic tenendum eft, palinodiam illam Lutheri vixante

Liber de Ser-

o Arbitrio à

Ph'

A.1568. auditam. Commentum quippe Chriftophori Lazii, tunc in Sa-

Uftte

xonia Synergiflas adverfus Illyricum defendentis , hacque rima declinaturi

Luthero nom

ao

vetratintus.

AuthoritatemLutheri qua premebatur:. At vixin auram prodiit fcetushic,

1 ut

cum & Illuflriff. Ducis Saxoniz Johannis Wilhelmi antoritate , & gravif-

fius

fimorum Theologorum, ipfiusque Schlüffelburgii, cui dzabolicum figmen-

p

147 dicitur, telis obrutus & confoffus eft. — Vide Alting. 75eolog. Hift. 245.

muni«

Hotting. H. E. VIII. 643. Primit. Heidelb. 226.. Ingenué etiam uttantum

m

Virum decuit, Illuftris Puffendorff. de7»r.fec. Div. pag.225. Lutherum illis

uid quod Formu-

patut

accenfet , 443 ad fententiam duaulint vevoluti [mnt.

mufit

la Concordiz, Lutherum in Libro de Servo Arbitrio contra Eraímum ,

Do&rinam de gratia & Libero Arbitrio egregie c folide explicuiffe atle-

jtuta

rens, librum hunc authoritate fua confirmat. — Confeffio Auguftana Li-

gilt,

bro Lutheri minimé repugnat.

Utautem Lutheruseum fuo 1n Genefin

// [

Commentario rerra&árit, tantumabeft, ut Commentarius ille Clariffimis

jinis

"Theologis Rintelenfibus Refp. adv. Witteberg. p.14- haud diffitentibus, po-

nle

tius Sigilli libro illiimpreffivicem przflet, Poflquam enim in Comment.

yihte

cit. hujus deServo arbitrio libri fuccum exhibuiffet , & ominatus fuiffet ,

:nffï':

multos poft mortem [uam omnis generis errores : deliria ex librisfuiscom-

firmaturos , vult de mente fua ex iilo Do&rinz fuz compendio fiatui.. Un-

;'MW

f

de aliis expeditius videtur Lutherum híc deferere, & eum gregi quorum-

jl

vis aliorum Do&orum ; cui fineScripturarum teftimonio & finé Examine

fides nulla debeatur, inferere,

Vil

B a

XX.

£

^'SEgCT, II. ECCLESIA

At

" Pyrimorum

XX. Tertium hic tenendum eft, quod ob Do&rinam de Przdefti-

ditam , Luthero à nemine Proteftantium ,

j^

Af

Ecclefia Pro- gatione & Gratia Libroillo tra

sfeflantis Do-

! divifas, fecuto , dica fuerit

ua

&orum in

vel ipfias vel Zwinglii partes jam tunc eheu

"

bacDostrina

fcripta.

Ut, quan

quam non quotquot de Pradel

linatione & gratia fa-

qui

ii

eon[en[us..

lutari differnere, eodem

flylo liberiori quo Lutherus, ipfe etiam Mclanch-

thon, ufi fint , illa tamen quam Latheri Licer ex

hibet fententia, reliquis

n

a

fe probaverit.

Non abit ab hac Lutheri Do&rina. Zwingliusin Homi-

mentariis.

Vadianus de Pradeflinatione &

«f

fia de Pradeflinatione & Com

Pra[cientia Dei , n Apborifm.

pag. 156- banc inquit, um plan[nrectpimus,

Deum nofirum ve

nerabunds.

Concinit his Brentius Commentario inJo-

bl

ffim. Antefignani Proteflantium, utriusque ordinis,

b

hann. Cap. 15. & pa

fübindeetiam prafente Luthero; femel iterumque con-

[

plures paucioresve

Schweinfurti, Wittenberga , Schmalcaldiz

venere, Marpurgi , Auguftz,

dl

motus alicujus aut difceptationis de hoc

Tüt

^»

&c. Nuspiam tatnen ulla veftigia

articulo.. Ne Marpurgi quidem &

Wittenbergz , ubi Capita diffenfionis

[j

Lutheras tamen Marpur-

inter Saxones & Helvetios

diligenter difcuffa.

ytil

hedra dixit: ZVoz dico fraternam snter nos

[

go redux Wittenber

ge pro cat

n ?laoidu a

mica Concordia, ap. Seckendorff, H L.

Far

effe unionem ; e[l tame

Urinam ineo flatu ves

2. 138 P. De Witten

bergico conventu Calixtus :

^

$

hic nobis diffimulandum ,. ingenti Dei beneficio

füo

perfeverafét. — Minime

fa&um, quod pii R.eformatores

, capiti de Predeflinatione & Gratia ex

in

dverfüs quosvis ejus hofles defendendo

S. literis eruendo, illuftrando » a

Md

- Quia eo vcl ignorato; velvitium paffo,

tam religiofe operam navárint.

pm

neque ratio quá pec

catores , gratie De

iin hac & futura vita, juflificatione,

neque fides, cujus

6.;

fan&ificatione & gl

orificatione participes reddantur :

Wp

femen vera de gratia do&trina

eft: neque fpes, quàm d aXv primitias

Qu

Rom, 8:23. conflat: neque genuinz fun-

tün

& promulfidem cceli effe ex

damenta praxeos Chriftianz ,

& validiffima humilitatis , abnegationis

fo

verbo , pietatis fincerz incentiva: denique

noftti ipforum, amori

s Dei ;

n

cutionibus , articulo. mortis;

folide confolasionis

h]

in tentationibus, perfe

cordiaile & anchora fuppetunt.

Qu

Controverfia S.

acramentaría zvum illud exercuit.

Konnullo-

XXL Sola itaque

Yj

7um im Con-

Ecclefiz fue res fanctiffimis de rationibus ita mo-

[

2rovver[ia En-

Lutherus quidem, Deo

derante , admodum ei inftitit.

Sed aliis, quamvis Zwinglio de. S. Ccena

de

charifi ca

Urbanus R.hegius die Fhomz

quoderatio.

non confentientibus , res tanti non vifa.

.

n

nter alia fcripfit: averrebamipfé

[7)

1j0. Auguílà ad Ambrofium Blarerum 1

4nte

LE

PROTESTANTIU:M CONCORS.

5

delti

At fesquiammum populum ab his nocentiffimis verborum pugnis , quibue

itium,

jam quadriennium perpetuumm Cona Domini impetita efl , &* ad ea cobor-

alierit

tabar qua pacis funt. .

vidam hanc mieeiay fic intérpretabantter ,

atia fo-

naft leve ducerem , ficubi Verbum Dei negaretur: Cum meo [udicio con-

lanch-

fidli. poffit bis rebuss fi in fumma juflificationis Miniflei Verbi convenirent.

eliquis

Plané ut in Palatinatu Jacobus Otherus, Controverfiam Sacramentariam

Homi

meram e(fe Logomachiam contendit , in Alting. Hf Palat. Edit. Fran-

inic &

TR

«€of. pag. 173.

XXII. Non diffimulatnus tamen, 2rzz , Eraími Librum etiam Bi-

Liberum

Era[fmi At«

! in)o-

bliandro noftrati fcrupulos injeciffe videri. Sed z. Is hoc nomine non

britrium Mes

n

moleflus fuit Eccleíiz. & Myconius eos confeftim , folerter, amice , pru-

Manehthboni

£ COt

denter diluit. c. Haud adeó re, quam dicendi modo & M:thodo ab aliis

, Coe impo-

lcaldía

Hif.

difceffit : teftibus literis Miniflerit Tigurini ad Senatum Genev. in Cl.

E

lo hoc

Turret. Aabe p. 102. & ad Miniflros Genev. in Hott. H. E. 8. 755. conf-

[ionís

618. 650. fqq. — Deinde, Confeffione Auguftana $. 12. damnarz 24naba-

u

ptiflas, qui negant. [emel ju[hificatas poffe amittere Spiritum $. Ut enim

r

ex Artic. Schmalcad. Part. I1L. $. 3. conftat;zzfzuoruzm Mtorum voces erant ,

[

Fac quicquid lubet : smodo credas, nibil tibi nocet (jc. — Caterum iffam

4 rtt

$. 1. appendicem huc minimé detorquendam, Collocutores Lipfientes

nelicio

fuo de ea filentio docent, adde etiam Croc. Cozvf. Zduguff. p. 431. íq.. der-

itia ex

4io rtic. Schmalc. l.cit. nec non Epiftolaà Luthero, Pomerano, &

dendo

Melanchthone A. 1536. fcriptáafferitur , fidem veram amitti , po[flea recu-

pifo

perari poffé. : Ex Epiftola hac Illuftr. Seckendorffius, H. L. Hil. $.49.

ion6y

.6. patere inquit, quid Lutherus in hac Quaftzone fenferit , & quam in-

[

terpretationem aceipiant , qua alibi durius ab eo ditla videamtur. — At,

77

quod pace Viri fammi dixerim, Scripta Lutheri recentiora non permit-

z fut

tunt, ut nodum hunc ita folvi, vel Epiflolium communi nomine fcriptum,

tionts

fpongiam effe dicam, qua Lutherus fuum de fervo Arbitrio librum ex-

punxerit.

Haud tamen inficiamur , Melanchthonem , forte ex tot con-

jiqué

vionis

fi&ibus cum adverfariis feffum , iam tuncaliquid remififfa, —Fatetur ali-

cubi , fe in altera Editione z4zzotat. ad. Rom. ne moroftores illos offende-

vet , QopriuuTepa, in quibusdam materiis , in. locode Pradc[linatione, de

gïcu.K.

4 fo-

Contingentia &jc. mutafe : Brentii Phrafeologiam deferuiffe, ez? (inquit

Cam

de nova Editione) zibl fere de priori difcrepet cjc, nolo enim nova Da-

"mata gignere. . Et Epiftola ut videtur ad Brentium: 7z fabtilirer ( pro-

mUnta

culex Pradeflinatione colligis , cuilibet. fuum qradum. confitutum . effe s

"l*

«t

