909 150 9. Polonorum exemplum A. 1575 Huffitze & Lutherani.in Bo-

emia fecuti , confeffionem .ediderunt communem.

Eodem ,propemos

dum tempore Lucas Ofiander tunc :temporís Concionator aulicus W/ir-

tenbergenfis , fuam .de Pradeílinatione -Doctrinam toto in utriusque

Yeflamenti libros commentario , paíffim

Summatim, prafatione in

Cap. IX. Epift. ad Rom. ita exhibet , ut Reformati lubentes album ad-

dant calculum,

D

XXXVIH.

26

SECT. 1I. ECCLESIA

&iber concor -

XXXVIIL. Liber Corcordie A.1/76. Torgz compofitüst 20. Maji 1177:

diaReforma -

Bergz fübfcriptus: A. 180. editus, infcribitur ; Pía &* snanimi confeufu

tos babet fol-

licitos.

repetita Confeffio fidei & Dotlviua EleBlorum , Principum & Ordinum ln-

perii , eorundemque "Theologorum , qui. -duguflanam Confe[fionem ample-

&nuntur.

Accellit ei folida quorundam articnlorum quipoft D. M. Lutheré

felicem ex bac vita exitum in controverfiam venertut declaritio. * Refor-

mati, inprimis Johannes Cafimirus , Ludovici, qui Friderico lII. Eletori

Palatino , utriusque Patri defun&o , in Ele&oratu , non in Do&rinz gee

nere fuccedebat , frater, ominabantur, Jacobum Andrez , & alios operis

illias Eeyoä;afxmg , non adeo hoc agere ut diffidia inter. Lutheranos graf-

fantia extinguerentur, quàm ut ubiquitas omnibus obtruderetur: &, quod

tanto nifü À. 1557. W/ormatiz à Flaccio actum , in Docttina de S. Coena à

Luthero di(fentientes , opprimerentur.

Hinc Cl. Hornbeck. S$wz. Contr.

p. 5o8. de haciFormula: In ea Sebifzz4 ( Proteftantium ) quafi confumma-

tum videri poffe.

Nec non Cl. Weiffmannus 77/f. Eccl, N, 7: p.1I. 217,

Occafio inquit bujus Scripti (Libti Concordiz ) fwit , quia. Philippiffe aut

Calvintfla , per Subfeviptionem AAuguflana Confe[fionis folius, non fatis aper-

1é poterant detegi, — ltaque Principes , Reformatorum Dodttinam profeffi ,

conyentum indixerunt in Menf, Sept. A. 1577. Francofartum,

Omnium

nomine & juíffu concinnata eft à Beza Cozfeffionum fidei Ortbodoxarum cr

Reformatarum Ecclefiarum , qua in. Pracipuis quibusque Envope nationie

bus &* Provinciis (aeram Evangelii Dotlrinam pure profitentur Harmonia:

quo ex eo Doctrinz chtiítianz corpore , quaff commmuni piarum prope totius

Enropa Ecclefiarum. Synodo, omnia Dodtrinz capita , quz Ecclefiis illis

quz Anti-Chrifto nuncium miferunt traderentur , eatumque Ecclefiarum ,

in omnibus; ne quidem illà de S. Coena exceptá, partibus , quoad na-

cleutmn confenfus omnibus innotefceret. De Predeffisatione . Confeffiones

Helvetice , Belgica, Gallica; in apricam productz : nemine eo nominecum

eis expoftulante.

Formgla Do-

XXXIX. In Concordiz Bergenfis Formula, Docttina de Peccato Ori-

&rina de

inali & Libero Adrbitrio , quodque Deus conver[ionem bominis uon ope-

Gratia ( de

Prade[tina-

vetur fine mediis , Verbi "Divini pradicatioge &c. reté fatis habent, Do-

j3ione

&rina Cizglianorum de S. Coena, & períona Chrifti, actiter convellitur.

Quid veró dé; aterná Predeftinatione ?. Negant publice. motam effe de ca

inter euguflaua Co»f: ffionis Theologos cortroverfiam. — Tamen tZzm bic 2r-

ticulus: magnam piis mentibus confolationem aäfemt-,þ rellé G dextre

expli-

PRÓTESTANTIUM CONCORS.

27

Dod&rinam : videlicet , EJe&£ozem

explicetur , exhibent fizceram de eo

ertinere ad folos diletlos Dei filios , & effe. falutis caufam : procuvare

eorum falutem , G ea qua. ad ip[am pertinet difponere: fuper eam ita non

firam falutem fundat

am e[fe , ut inferorum porta eam evertere uequeam: ;

tem &ternam co

nfecutnros effe : Cin fcrutanda Electionc)

emnes elettos faln

[

eo ordiwe progred

entibus , quem D. Paulus in Epifi. ad Kom. [ecutus eft,

mi bominem ad agnitionem peccatorum s

ad fidem in Chriflum , ad Obe-

dieutiam mandatorum Dei , priusquam ad. Pradeflinationis aterna myfie-

vium deducat , $is. Do&lrinam de atevna Predeflinatione . Dei falutarem.

e[fc ,

d* maximam confolationem afferre. : Cl. Alting. T. H, p. 300. non-

nu

lla in Fornaula defiderat.

Ea tamen tanti non erant tunc temporis fa&a.

Hinc in Difputatione A. 184.. Prafide Joh.Jacobo Grynzo inter Rcfor-

matos & Lutheranos Heidelberge habitá , unicé. de $, Euchariftia certa«

tum, lidem Bergenfes Patres, poft reje&tos illos qui docent , a. ZVo/e

Deum ut omnes vefipifcant && credant, b« NNon feriowelle , ut omues quos

ad fe vocat , veniant , C. Quosdam non vatione peccatorum fuorum , ve-

rim folo Dei cosfilio G* voluntate , ad exitium deflinatos effe, ut pror[us

f^!

utem confequi non po[fint: eriam d. rejiciunt docentes, quod son fela

Dei mif[ericordia & fantt

iffimum. ChrifHi meritum , (ed etiam in. nobisipfis

aliqua canfa fit Divine elettionis , cujus caníe ratione Deus nos ad vitam

eternam elegerit. — Hac multaque alia liquidum reddunt, inde àReforma-

tionis cunabulis , ad i&a u(que tempora, Preteftantes Ecclefias de Pradeftia

natione & Gratia , non effe , altercatas, "Ose $9& ds£aj.

Se&io Ill.

Ecclefra Proteflantium de Prede(linatione & Gratia

Difcors.

XL. Sed proh? tempora infecuta funt, quibuscontroverfia de Prede-

Colloquiusm

ftinatione , inter Proteftantes palmaria & tantum non unica fa&ta eft tan-

Montisbel-

to zítu. difreptata , ut multi nullas non zquitatis & charitatis Lineas tcane

gardenfe.

filierint.

Providentia Dei & prohibente, ne vel veritas omnino extingue-

retar , vel nucleus Doctrinz hujus amitteretur: & filum aliquod confer-

vante, quod charitatis filios jungeret: & partes reconciliaturos juvaret, Pri-

fnüm publicä de Pradeftinatione certatum eft Moniisbelgardi , authoritate

& Mpmpelgargl.Dugis. Illic , 15$6.à 21 Martii

äeyenilf. Friderici W/irienb,

COE«

28

SECT. HI, ECCLESIA

congreffi, hinc, Fheodorus Beza Genevenfis , comite Abrahamo Muftulo:

Bernenfi: &c. Illinc Jacobus Andrez , Tubingentis , &c. Theologi'. Iíte

poft alia nonnulla , de Predeffinattone: differi voluit. Beza hunc oceanum

ingredi cun&abatur , ratus confultiuseffe hzcinter abfentes ventilari, At«

tamen Andrez infiftentiPrinceps annuit. De peccati przícientia & cer--

torum lhominum ele&tionc ínter partes conveniebat.

Porró D. Andree

invidiam Adverfario creaturus; $. s. dicebat, quxri : 247 Dens eletlos fuos

3ja advitam aternam prade[Hinarit , ut quosdam adeoque maximam bomi-

num partem , priusquam na/'cerenmr',- &terno- exTto. y abfoluto d& aterao:

Deereto fatlo , ad' aternam condemnationem de[linaverit , ut nolit eos pe-

mitentiam agere , converti C [alvari-? $. 6. profeffus, fe credere, quod

ex Scriptura occultum Des decretum: demonflrari non polfit , quo. absque

emni indignitatis ve[petiu , mera-voluntatis [ua beneplacito, quenquams

«d aternam condemnationem . deffinavevit ut. molit eos poenttentiam ageres

Scripturam enim datam, »r econfolationem d* fpenz babeamus , Rom. 15

4. Addiditr. Tim.2: 4. &c. Eam do&trinam, dixit , fibi videri totius Di-

fputationis maximam & potiffimanr partem fore;

XLI. Itaque fola de Reprobatione DoGtrina eos dividebat, — Adver-

D. 4ndre4* (3rius Electionem eternam & immutabilem , certum etiam ele&orum nu-

9»0'UE? 1.

eo

CoZir0ver-

merum afferens , ea quibus tantam invidiam Bezz conciliare voluit; de-

fíam de Re. clinarenon valuit. Sed, effein Deo etiam aternum & immutabile R e-

Brobatione. probationis decretum : Numerum etiamr Reproborum certumeffe; agnoe

Ícere cogitur. Scilicet! Hàc. DoGtrina ozazis confolatzo: piss adiszitur| Ea

quibus Adverfarius imprimis fe offendi dicebat, pleraque à Bezz mente

erant aliena. — Certé non erant.quz-vsdebaztur & dicebantur. Hzc ta-

men controverfia. paries inter Proteflantes fa&a eflintergerinus & corpus,

quod Docrinam de Przdeflinatione & gratiafpectart, ha&enus unum , in

duo diícerpfit. Hocquetantum non folo , hodieque feparantur! Ut enim

Cl. Jegerus Praf. Exanz. Th. Myft. N/oclflini Stutgardenfis Prepofiti-ver-

bis loquitur : Lzte de-Decrete ab[oluto graviffima fublata , nullumdubium

eff , quin inter nos in fide tolerantia [anciri poffct... Idem Hifl. Eccl. c& Po-

lit, Sec. XVIL. p.r. pag. 703- b...Sz Domini Reformati bovridum illud De-

eretum ab[olutum venitterent , d Dottiffimum ilum. Anglia. Epifcopum

Davenautium in materia de fatisfatlione df merita Chrifli nniver[Ali feque-

ventar,tum.in reliquis tolerantia mon e[fet Arfficilis. Seddehocalibi. Cete-

rum in.Colloquio.hoc non quiden , ut nonnulli loqui anant, Beza ex late-

bris protractus,

Nihil enim is adverfario hac occafionerefpondit; quod

LOI

PROTESTANTIUM DISCORS.

Ir

mom pridem, nec femel fcripferit. Hic tamen infeliciffima pugna nullos

habitura triumphos ,. invitis & nihil minus expectantibus Keformatis, ad

Colloquium Charitativum vocatis inchoata;

XLII. Hec Collatio diffidii illicorti fcintillulas , tum in particulares

Huiberigng:

Fürbe in p«

aliquas Ecclefias , tum in ipfum Proteflantium Ecclefiarum corpusdisjccit.

trzaá.

Sam. Hüberus Burgdorfenfis Eccleiz in Bernenfium territorio Paflor,

homo plumbeioris , ferrei cordis, picá tamen loquacior, obfcenus Ícurta;.

ineptus ad. fummam impudentiam, cui nunquam quod.aliis placuit, Con-

feffiont etiam Helveticz ; cui juramento feobfílrinxerat fubinde oblocutus,

hinc. Mufculi , meritiffimi Bernenfiuny Decani , & ferpentem ab Ecclefia

in finu fovericonquefli cenfuram haud femelexpertue, Huberus hic Mu-

fculo optime de fe merito vices repenfurus; eum Mompelgardo vix redu-

cem calamniatus eft , quod in Bezz gratisnr, fententiz hactenus inauditz,

confeffioni Helvetice & Do&rinz ab ipfo mufculo, &c. ha&enus in fug-

geflu propofitz, contrariz fubícripferit. r- Chrzffumz mompro omnibus bo-

minibus , fed pro [olis Eletlzs effe mortuum. 2. Omnes Evangelicas propo-

frtiones i2 verbo Dei univer[aliter propofitas , mom effe univer[ales., fed ad

folos Electos pertinere,. 3.. Deunm tot homines quot damnantur nec ptopter

spforum infidelitatem nec proprer alias cau[as veprobaffes Sed ex . smevo fua

l;enep[acz'ta » potentiamira [uasn eis demonftrare velle. 4« ANeminem certe

füre P;g/]ä an infantes in Bapti[fmo vegenerentur. Q im Regmums Dei

vecipiantur, — Interim de :flis melius fperandum.. Mufculus, fe necà fua nec

à paterna.; neque ab Antecefforum , reliqueve Helvetice Ecclefiz Doctri-

na receffiffe , abunde oftendit : & graviffimis Theologis ab Illuftri Ber-

rrenfiutii Senatu , ad controver(iz illius Examen , ex Helvetiz R eformata

Ecclefiis & Geneváà vocatis, probavit. Eorundem, nec non communi

Synodi Bernenfis fuffragiis A. 1588, M« Aprili , Huberi fententia damna-

ta, Hac pleniusó paxaprrmie Parens.meus H. E. VIIL. 895. fqq. diducit.

Cum Theologi Hubero objicerent: Si Chriftus omnes redemit, ergo pa-

riter omnes.à Deo-ele&tos, Huberus nexum Ele&ionis & redemtionis ine

feparabilem re&é agaovit. —|Nec tamen Antecedensrecantare cogcretur,

falfum 'falfo cumulans, omne:; à Deo ele&os affirmavit.

Pertinacitererg

rori inherens , Tubingam fe recepit, ubi poft Deredingenfem Paftoratutn,

ad Profeffionem Theologicam admiílus eft : Ulcus quo laboravit prope-

diem evomiturus;

D;

XLUE

SECT. III. ECCLESIA

THunius

XLIII. .Univerfz Proteftantium. Ecclefiz colloquii illius exitus fuit lu«

Controver-

ctuofus.

Malum auxit novacontroverfia , ut Dan. Hoffmanpus Helmfta-

fiam. de Ele-

dienfis Prof. querebatur , ab Hunnio & Mylio mota. — Teíte enim Cl Al-

&ione ex fide

2nevet.

tingio 72. Hsfl. pag. 302. obfervaverat Hoffmaunus C* taxaverat , quód

Hunnius in Dotlrina Pradeflinationis a Luthero , imó abipfo Libro Con-

cor die deflexifft , && 1 Cathedra Lutheri pejora ipfis Pontificiis docuiffet,

Nam Librum Concordie flatuere , nullam effe canfam elettionis in nobis:

Hunnium veró , G cum ipfo Georgium Mylium Tenenfem aliosque affrmares

Deum pravidiffe , quinam bominum ad fidem atque eleflionem [e aptos ido-

&tosque reddituri effent, G iflos elegiffe e. INotum amtem , qued etiam

Hoffmanutms notavit , Hunninmid didiciffe à Jacobo zdndrea , cujns fuerat

Difcipulus : Itemque ex Colloquio 4Mompelgardezfi &c. De codem Hunnio

Colixtus. Corfrderat. Dotlrin, Ref. pag- 61. 1qq. fcribi: INoffri quoque Ma-

jores invariata AAuguflane Confeffionis inberemes ( Auguttiny & Lutheri

Dodtrinamde Pradclitinatione) retizserunt G paffim docuerunts ufque dum

pofl annum feculi ( dcciri fexá ) oclogefimum ; e/Epidius Hunnins nifi fallor

primus vel certé inter primos pracipuus, prifcam C ante uguflinum in pri-

snitiva Ecclefia receptam( fecus tamen fe habere , aliàs £Uv 6&6 oftendere

animus eft ; ) fententiam revocavit , G in Ecclefras Scholasque noftras reo

duxit, montamen [ine diffcultate , contraditiione " infimulatione. Pelao

ianifmi.

Diferti in eandem rem Theologi Rintelenfes qui Epid. W/ itten-

bergenfib. oppofitá p. 16. prafertim , inquiunt , operà D. e/]Egidii Hunii ab-

folutum. decretum ej

uravimus. Nec refragatur Excell. Puffend. Tesd.

Diwv. p. 376.

Hunnianam hanc Doctrinam Laudatiífimus Alting.l. cit. Ha«

fenraferi verbis ita defcribit: Predeffinatfozem. effe voluntatem Dei ater-

nam de bominibus per. Chriflum fide apprebendendum falvandis. — Folun-

tatem iflam effe tum Antecedentem , frve univerfalem , de. omnzibns in uni-

verfum bominibus , peccato perditis , falvandis : Cujus. fundamenta fint

univerfalis Dei sm[ericordia , umrver(ale Chrifli mevitum , G upiver(ale

verbi Miniflerium. Tum Coníequentem five particularem ,. de falvandis

credeatibus « damnaudis ineredulis.

Caufam particularitatis non oriri

ex Deo , fed ej£. bominum , qui proprio vitio mon eredunt. — Solam enim

infidelitatem caufam effe particularitatis G damzatiozis, Ut ergó D.An-

dreas Mompelgardi primus cum Reformatis de Reprobatione digladiatus:

Ita Hunnius , Calixto te(le ; primus vel certe inter primos pracipuns , qui.

Lutheranorum Syltema de Eletione & xvgíay Oc£av de pravifioncfidei &

incredulitatis , adverfus cosdem Reformatos formavit.

XLIV.

PROTESTANTIUM DISCORS.

31

]«

XLIV. Huberus larvam, ut dixi, maturé ac vix profeffioni Theo*

-

Huberianis-

725 Germa-

ds

logice Tubingen(i admotus , exuit. Collegza tamenejus profeffi, Dffen

€

^hiAm turbat.

1.

fum ejus vifum magis in verbis fuiffe quam in re: Teíte differtatione d

Hubero , Cl. Andreá Schmidio Prafide , p. 17. Declinante A. 1592. Nic

l.

tenbergam vocatus , animofior fa&us. Equidem aliquando infidcles im*

*

propiifimá dici electos: credentes folos electos , ut vitam habeant actu»

conceffit.

Univerfalem tamen Electionem ita afferuit , ut (pecialem pror-

fus removerit. Adverfariis exprobravit ; negari ab iis Chriftum pro ome

ja

nihus iram patris fuftinuiffe , ac genus humanum veré redemilffe , ftatui ab

iis paucorum Electionem , duplicem in Deo amorem; Generalem ac Specia-

j

lem: malé Eletionem inprzvifa à Deo fide , Scripturis ignorata, fun-

u

dari : nifi indifcreta & univerfalis omnium hominum Ele&tio imó & ju-

s

ftificatio afferatur, refutari Calvinianos non poffe. Quotquotergo in Ele-

n

&oratu Saxonico fint Theologi, Calvinianos effe.

Huius : Com-

XLV. Vehementiffimi ejus. Antagonifte , inter quos Ofiander Hi-

]

£rover[ra mo-

ffer- Ecclefiafl. Cent. 16. lib. 4: 45. pag. 109r. in eo probarunt , quod

tentum cc.

[s

Sententias Calviniflarum de Reprobatione , nec non de fatisfattione Chri-

fl , & Promiffonibus Evangelicis , ad folos. Eleclos. eftritlas , flrenué

,

impugnarit : Deo autem beneplacitum. fem volnntatem antecedentem tri-

|e

buetit ; omues. bomines [alvandi , nemine . praterito.

Quam voluntatem

Roftochienfes aliique Ele&tiogem univer(alem dici permittebant. — Cate-

rum , ut primus cjus impetus Wirtenbergenfibus Theologis Aeyouetrías

bellum »ozninele , verbale vifus , ita. multi de pofterioribus ejus conatibus

flatuerunt, — Cl. Fechtius de Flaccio & Hubero z 24pper. ad. Epif. Mar-

-

bach. pag. 265. Íqq. pronunciat: Certamen fuiffé non nece[Jarium animo-

rum militarium,

Addit devtroque jurgio: vix fideminveniet apud pofle-

vos , quantis infetlationibus utraque pars fcripta. fua vepleverit , quofu-

rore in alterutrum fuerint. debachati,in quod incendium verbalis bacfzin-

?illa excreverit | Cujas , aliarumque Fechtianatum obíervationum, in cone

troveríia de univer(ali gratía ufus effe poffi. Idem Pechtius diftin&tio-

nem Haubeti inter c?n)&eicrä; x2 &cAsAey(AQ,Ja; ; Electiomis etiam in ge-

ä

neralem C [pecialem rejicit.. Electionem enim fine quorundam ab aliis

feparatione nullam effe, lIt veró inde à Colloquio Montispelgardenfi Sy-

ftematis Evangelico- Lutheranorum de Przdeftinatione Epocham conftitue-

16 licet, ita ex eorundem cum Hubero digladiationibus ; a. ftatus contro-

Vere

32

SECT. IIl. ECCLESIA

verfiz de Ele&tione inter Proteftantes lucem accipit: P. Liquet ; quo mez

,I

i,

dio gratiofa & fopiens Dei providentia uti |voluerit, ne novum Dogma

Dd. Lutheranorum , altius vulnus Ecclefis infligeret, nec partes in tanti

D

u

momenti Dodrina l.ongïus ab invicem divellerentur : unde femel iterum-

,

que merito fuo laudatus Altingius TP. Hifl. pag.3ot. — Huznius varia vul-

gavit contra Huberum ; inprimis Tradatum de Providentia & Przdefti-

natione Filiornm Dei, zbi ita caufam fuorum egit, ut in multis 4d fen»

|

tentiam erthodoxam | accedere cogeretur. Cujusmodi & illud eft , quod

Hubero contendente, omnes noa tantum infantes fed etiam adultos, in

:

Biptifmo regenerari, Hunnius id de folis infantibus largitus eft, c. Difci-

mus ex Huberi Hifforia, qui. factum fit,. ut Doctrina in nupero admo«

dum concordiz Bergenfis corpore non comprehenfa , exprivata, quodam-

modo publica facta, & à paucis Theologis in totum fermé Lutheranorum

cactum penetraverit : ut jam exemplo fuo confirmarit illud. Pauli: pargms

fermenti totam malffam fermentat , 1. Cór.g: 6. d. Quod Lutherani & Re-

formari in monftris Huberi debellandis fociam -navaverint operam. quo

indicio nofcitur , illos in rei fimma confentire. e. Huberianumtamen motum

&ertamini de gratiauniverfali inter Proteflantes oleum affudiffe,

k

— . s

Klimphii ,

XLVI. lltut verà. invalefcentis jam Dogmatis torrens , brevi pluri-

P-—

Dozavveri

g»cymoderas-

mos abripuerit , fubindetamen columbz , olivzfolium ore & Scriptis

fuis przferentes comparuerunt, omni conatu fatagentes , ut fratrum impe-

JAconfilia,

Talis fuit Lauren

tum.cataracts & repagulo aliquo coercerent.

tiusK lim.p-

kius, circa A.1604. Fifchbacenfis in Silefia Paftor, qui Evangelicorum

pOm 7) oO p p t

Dodtrinz de Przdeftinatione veritatem, ex Scriptura : ipforumque Evan-

p

gelicorum in .eadem .Doctrina confenfum , ex Lutheri Scriptis , demon-

ftravit, . Memorabilis eft ejus -Methodus, — Evincit r. fidem ad falutem effe

neceffariam, 2. Effe.donum Dei. 5. Difpsnfari pro ejus atbitrio & nutu,

cui vult.. 4. Deum eam his non aliis dare , quia ita ab aterno decrevit.

Hinc .denique colligit, non Ele&ionem ex fide , fed fidem ex clectione

manare. nde hos, vel falutem; veletiam fidem & Spititum S. amittere

impoflibile effe. . Acceffit huic Scripto appendix ex Scripto Palatinorum

Theologorum 2fusfübrlitjer SSericbt / cujus Authores Cap. VIII.- Verbis

Mylii oftendunt, alteram; h

ypothefin eodem tempore adoptatam , priori

fuccollantem:; ut vara vibiam feguitur ,

& una Semipelagianifmi hypo-

thefis vix fine altera admittitür.

Verba. Mylii .ex vernacalo fic reddi-

mus, Sinceram Lutheri Doctrinam effe hanc ; Quod Deuns eos elegerit

quos

PROTESTANTIUM DISCORS:

3

It

quàs credituros. ab atermo previdit. Etf nemo ex [e plant po[it Chrifio

14

eredere ypoffe tamen À quovis bomine tantum preflari , quod enm prafli-

tui

2um fuerit , fidem certà ADeo datum iri. — Poff enim unumquenque natue.

lls

valibus viribus Ferbum Dei audire &* meditari: fidem appetere : [pinas fi-

l-

dem impedientes ex corde ejicere : Summá , ita fe companere ,ut eosopore

li

tet quibus Dems fidem dare unlt..— Hoc Deum pravidif , ejusquein Ele-

fja

&ione babuiffe rationem: itaque Eletlionem non e[fe merum Dei decretum

fedcau[famcur unum elegerit . alterum non , penes. bominem efe. . Hlac

d

n

omnia à Lutheri mente eíle alieniffima , Palatini verbis ipfius. Lutheri evin-

cunt, &ad Librum de cosflanti Lutberi circa. fidei. Origizem. Dottrina

]

Q«

À. 1598.

Ambergz editum provocant: Benique ipfum Concordiz Librum

[le

Mylianá hypotheíi everti docent, — Klimpkio addi poffent Binderus & Chri-

flophorus Donaverus, A. 1610. Miniftri Ratisboneníes, Sed quia ifte ra-

i

tiones fuz J?zwng"m, fale charitatis.&& prudentie con:ditas'gublicavitx,be-

Qo

nevolum Lectorem có ablegamus.

XLVIL. Dum. hi. ámilesque uaAcypa. adhibent , unguisin ulcere eft

n Lutbera-

Jacobus Arminius ejusque Schola. Hunc auToQiAÍa, & novitatis prurigo.

"

mi à Synode

ita in transverfam egerunc , ut Galvino aliisqueprimi ordinisEccleüiz Re.

H

Dordracena,

l^

formatz-Luminibus tenebras offundere , omni. nifi conatusfueric: Hunnii

dampnáti«

j

Lib-is ( apud Sagittarium Zpzrod. Fl E. pag. 859. ) potius delectatus, Quic-

.

quid'fit, cum iugenii (ui abortus. promeret , tum ipfe. , tum Difcipuli ejus;

)5

qui partus

hos informes lambebant , fuum. cum, Dd, Lutberanis coníene

füm creparunt , przcipué in quinque Articulis,

de falvifica.Deigratia przde«

le

ftinante , regenerante , redimente , convertente , confervante. Qua quin-

que illa-capita fant , quorum examine Synodus Dordracena occupabatur,

Itgebant.porró , cum Reformati, non obítante: hoc diffenfu ; concordiam

cum Lutheranis urgeant , etiam. Remonfrantes à IKeformatis e(fe colerandos,

Verum optimi Patres Dordraceni non ita obefarum erant. marium , ut dos

lus eis non faboluerit:: uec ita cazcati verunt , ut palpabile quod inter Lu-

theranorum & Remonftrantium períonas & caufam erat Difctimen , non

obíervaverint, Remon(trantes erant eformatz , non Reipublice tan-

rum,íed & Ecclefis domeftici , membra, verius lumbrici ; qui omnes

ä

ejus partes tarbarunt & vellicarunt: nec jam. percuniculos , fed aperta vi

utriusque deftructionem machinati.

Reformatis & Lutheranis. zqué pet-

füuafüm eft, Remonítrantes horrendas & execrandas Socinianorum &

orumaq

Anabaptiftarum blafphemias ; in finu getete: easque per quinque h

capi-

« 34

SECT. ll. ECCEESIA

cápitum rimas in Ecclefiam introducere ratum habere, | Quin, in his ipfis

quinque Capitibus Remonftrantes à Lutheranis 215 2]g zraay differre,

Lutheranis non minus quàm Reformatis notum eft. — A Pelagianis enim &

Huberianis ützique parti zqué invifis, vix alia ratione abire , quàm quod

res faas majori acumine & fuübriliori fuco-gerant. Hinc Patres Dordrace-

ni in quinque illorum Articulorum rejectione, Lutheranorum caufam ríe

extremo quidem digito contrectarunr. — Optandum itaque eft infames Ke-

monftrantium adveríus venerabilem illam Synodum libellos, & calumnios

fas de ea hiftoriolas, quas non majoris facimus quam quz Cochleus, Su-

. rius, Bzovius ," Jefuitz , de Luthero ejusve tum Collegis tum . Di-

fcipulis fcribunt ; Dd. Lutheranis minori i pretio cffe.

Specimen Apo-

logiz pro PP. Dordracenis legi poteft in Voctii Po/rr, &clef. P. V. 239. fqq»

Roma, ob cladem Scholafticorum Pelagianifmo & Semipelagianifmo ab ea

Synodo inflidiam , adeó ei indignata eft, ut eam per Malderum. Antuer-

pienfem Epifcopum ftrenué. oppugnaverit..

CA20n05:

XLVIII. Exhibent autem illi Canones genuinam Ecclefiz Reformata

Derdrac?i de Przdeftinatione & Gratia Doctrinam.

exbibent Do-

Omnia Synodi membra coscor-

&rinam Ec-

dibus fententiis, in Dotlrinam CanonibuPejns expre[fam( quibus omnes &

"

alefiz Refor- f

nguli, ne uno quidem excepto aut. tergrver[ante fub[eripfere ) eomvenere »

3981 4.

ipüs Potentiff. Belgii Ordinibus Praf. in. A&a Dordr. tellibus, lidem Ca-

]

nones A. 1623, d Gallis in Synodo Carentonenfi, confirmad. Denuóque

A. 1639. nonnullis de univerfalitare Gratig & meriti Chrifti ( reliquó de

Przdeftinatione & Gratiz Syftemate falvó ) nutantibus & ftylum mutanti-

bus , ab Alenconenfi Synodo rati habiti (ünt. — Ne idem in Anglia fieret »

Laudus interceffit. — Caufatus, tendere i» Prejudictmm Anglicana Ecclefías

ut leges & Decreta accipiat ab extera. Ecclefía, ap. Cl, Jager Hifl. Secule

XVIl, P. L. 631 Ipfa tamen Dordracenorum de Gratia Do&rina Confef-

fioni Anglicanz recentiori inferta : cujus Confeffionis Authores quicunque

füerint , non aliam defendunt Do&trinam , quàm quz olim Perkinti , Wit-

ckeri , Villett &c.fuit, — Cujus, Do&trinz primus interpolator fuit P. Ba-

ro , Cantabrigiesfis Profeffor, homo Gallus, — Videfis Antonii Thyfii Pre-

fat.in Matthai Archi- Ep. Eborac. elucidationem.

In Colloquio

XLIX. Germaniá belli flammis undique correptà & corruptá , Prin-

Libfenfi fen-

cipsra conventus Lip(ie A.1631. celebratus , quo durante Brandeburgi-

zentia Refor-

224 LOTMAU.

co- Hafliaci Theologi, Saxonicos ad Colloquium Irenicum. ipvitarunt :

profe(li , e ad omnia qua eam in rem falvá conícientià poflint, przftanda

paxa&i[ïixgos. Saxonigi refpondcbant, — Se firite C* cftra veritatis praju-

-

-

5

PROTESTANTIUM DISCORS

(r

dieium. fieri. queat ,. fanguine fuo eoncordiam. redimere paratos. . Pe-

ticulo a&o , à3. Martii ad 25. ejusd, per omnes Auguftana: Confeffionis ar-

ey

ticulos itum. — Secu2dus de hominis per peccatu. corruptione , utrinqtue

ratus habitus.' In qwartum confenferunt , Chriflum pro omnibus plené ;

d

(

Jujficienter & in fe efficaciter eff& mortuum G (eriam ejus voluntatem e[fe ,

i-

t omnes in ipfumcredaut.. Duodecimus & feqq. utrinque approbati. Ad

decimum wonum monebant Reformati , Deum nec caufam nec authoren pec-

d

eati effe , neminemque ad incredulitatem condidiffe : aut abfoluto aliquo de-

)«

]e

creto ad peccatum damnationemve pradeftinaffe. Quanquam veró Do-

&rina de xterna Przdeftinatione , in Auguftana Confeffione expreíló non

le

contineatur , de hoc tamen capite tottantifque litibus ha&tenus exagitato ,

mentem aperire utrinquelibuit. Brandenburgico - Haffiacis vifum, 7.Dezs

ex perditó bumano genere non omnes , [td quosdam, quorum numerus [ r

:

somina foli Deo nota frnt , ab aterno in Chriflo elegiffe , in tempore fide dao-

[

sare , in eacon[ervare C? f'alvare. 1I. Deum nullam bujus Eletlionis cau-

fam , occafionem , antecedensue , medium vel conditionem in ipfis eletlis

reperiffe aut pravidi[fé : eoque nec bona corumopera , nec primam ad fidem

ls

falutarem inclinationem, motum , aut promptam ejusdem receptionem : fed

quicquid. in ipfis bonà efl , id omne ex mera & liberrima gratia Dei , in iís

r alás ab aterno in Chriflo deflinata dataque tanquam ex fonte profluere.

IH. Deum ab eterao quoque in peccatis (* incredulitate per(everantes »

aterno exitio addixiff : non quidem abfoluto ejusdem decreto, ac fi maxi-

lt

mam parteus mundi , aut ullum bominene , fine peccatorum ( incredalz-

[

tatís refpeltu , ad fempiternam damnationem. aut cau[am ejusdem , vel

Ab eterno praordinarit , velin tempore crearit. — Sed reprobationem non

miuus ac damnationem , ex jufto ejms judicio, cujus inipfis bominibus cau-

h

-

f efl , peccatum nempe , impoenitentia & incredulitas ,fattam effe s Sicyut

emris Reprobationis & damuationis infidelium canfa penes tp[os refideat :

Can[a vero Elellionis & Salvationis fidelium in meragratia Deiin Chr iflo

^

fíía fie &c. IV.. Quemlibet igitur de fua Elettione Ó fide , non à priori, ex

u

, ex revelato Verbo Divino,ex

occnito fcilicet covfilio Dei : Sed à pofteriori

certum e[ffe debere ac poffe .

fwá item . fide & fru&ibusfidei in Chbriflum,

F. Quodfi quis in profundo boc myflerio ulterius fcrutari , & prater Dei

le

liberam , gratiofam & jf

am voluntatem alias indagare caufas velit , eur,

l-

Deusque pro omnipotentiafua

cum omnes bomines ex natura pares effent ,

omues omnino credentes & f'alvos efficere potuiffet ,1s tamen aliquos tantum

2

ex

!-

6

SECT. tI. TXCCLETIA

ex disfide donarít , veliquos vero in [uis peecatirac voluntarin pertinmecia.

impeuitentia ac incrednlitate veliquerit? ei [2 cut Mpoflolo-onsevere: Quis

es 0 bomo (?c. Kom.9: 20. 21. 11:33-35-

daxonicersum

L. Saxonicorum fententià Z Deus ab 'etevnio'im Cheiffo:, mon ovpones

elegit. — 1. Nusmerus & nosnina Eletlovtüm füli Deo-nóra.. HI/Deusab ater-

Wo eos elegit quofcunque pravidityim tempore, vratqueoperationewerbi fai

Q Spiritus S. ia Chriflum: credituros, cbin fide w[gue ad finem vitaper[voe-

TALHYOS.

Et licet eletli ad tempusgratia -Dei exeidere pofftat :dmpoffibile

tamen e[fe ut boc finaliter có in perpetuum fiat. .IV. Deus Eletlionis nullam

vaufam veloccafionem in ipfis Elets;Pwelprimamuligquam falnraremsincli-

WAationem, motum , a[fen[am ad fidem inveniffc.

Sed-quicguidiboni in ele-

Gis efl, ex liberrima gratia Dei ,in fe[n Chrifloprovenire, V. Deum quos

prafiiuit in peccatoscir in dnfidelitate pev[eoeraturásad atermase damnatio-

hem'ö'*abje&z'anem pmvrdinaj&. FI :Hanc r'eproä-utianem nulloinodoexab-

foluto decreto j voluntate fatlam éffe : -ac f Deus citravefpettum infidelita-

Hs,bominem Aliquem , ex fuo folo i mero: befn'eïäla'cito*p*mu'ammwrit. Iul-

Ium enim ejusmodifuiffe in Deo db[Mutum doevetum quo ipfe veliaximans

ominum partem , vel etiam. unicum [alseti bominem ad ateynamma dammae

onem vel cau[am ejus , frve-ab atevm [Ive intempore -deflinavevitac creae

€erzt. VII.

od nibilopinus tot homines condemuentur-yfieri juflo judicio

Dei ejc. cve. II Quenslibét [neeletiionis && falutis, non dpriors , fed Apo-

fleriori certum e]fe debere c& polfc: e&c. LX. Mpltas de [(ublimi boc Elettionss

/Myflerio quaflianes à quibusdam moveri ,quatamem captum martalitatis nte

fIra long? tran[tendant s nec alind vefpon[uma admittant , quam Rom.ia2-

X. Addiderunt Saxones :: Quecenque in. libro concordie de boc 'Eletlionis

articulo doceantur , ea d vera & S. Scriptura congrüentia 4 fejeedicaa.

Subjungitur, placidam hanc cà privatam collationezs unicé eo fpe&affe, t

compendiaria via exploretur. . An & quatenus utraque'pars in XXIIX-

Confeffionis Auguftanz articulis confentiat? Dezz, anne fperandum , &

ülterioribus plurtum pacis amantium Theologorum Colloquiis, intetve-

niente item Chriflianorum Principum & Statuum Authoritate , opera in

co collocanda, utàr&ior in pofterum conjun&io fanciatur: Eoque pa&to

vera Dci Ecclefia augeatur & extendatur: Pontifieiis verà fpes, quam.ex

Evangelicorum diffidiis ha&enus concepere, aliqua ex parte adimatur.

Theologos veró utriuque Chriftiana charizate in pofterum fefe profecuturos

eminus

&c. Ita, poflquam controverfia illa ab Hgnniis,. Mylio, Lyffero-&c.

fervidé

PROTESTANTIUM DISCOR S.

37

d

fervidé diuque fatis, non fine multorutn cordolio decertata fuiffet, cunm

l

eis Lip(iz cominus congredi contingeret , tantum zflum minus neceffarium

fuiffe patuit. Decongreffuifto Magnus ille Armachanus Archipraful ,

;

llfferius ip. Hotting. Prim.p.164. Bene habet quod. de tribus tantum diffcn-

fére : melius etiam , quod zn bisipfis uaulto plura [mnt , G potiorain quibus

"confenferint : nec tam de veipfa quam de formulis quibusdam , à quibms non

-

tam vito de[ue[cimnus , variatum efr.

LI. Anno 1r661. à Kal. Jal- a

d 9. Julii, Sereniffimi Haffize ['.andgravi.i

Colloguinns

CAlfellanums.

Vilbelmi aufpiciis , colloquium, de surmafraternitate & concordza , aut

anininum tolerantia ia Religione , Caffelis habitam , inter R eformatos Mar-

ipurgenfis, & Lutheranos Kintelenfis Academiz "Theologos. Scopus fuit,

u , cum plurima bnuic vel tllipartia nonnullis affingi Q imputarz con[«evif-

fent , qua revera il minime flatuerint, per. ejusmodi amicam a'uisy"wa'w

"»aque pars alterius mentem , Q in quibus inter fe convenirent vel diffcaui-

'rent , plawe pleneque perciperent ; Inde controvér[ia flatus rité formarctar,

QW enjus momenti qua[Ho fit , an fundamentum [idei concermat. nec n di-

etur Q

]þicer

LIi. De Przdeflínatione , gratía & Iibero arbitrio convenit inter

Capits

Ittrinque

«trosque * Poft bomizis lap[um nullas ad bonum [pirituale vel inchoandum

"vel peragendum . in eo vires refiduas e[fe : Tetumque falutis bumana nego-

€once([a.

1ium à Divina voluntate , beneplacito & gratia nm*cäpendere. Kemane

'ferunt fequentes inter ipfos quxftiones controverfz.

LIL I. 4 Deus omnibus-ci» [rngulis bominibus gratiam [nam per ov-

Quafliones

dinaria media conferre paratns fit , adeoque omnes d fingulos vucare , con-

Camwvyfa

"ertere , regenerare , jn/iz;ïbvzre , 4doptare c glari;ïmre velit? Quamquze

'fiionem Rintelenfes , de voluztate conditionata, fed feria, intelle&tam af-

frmabant: Si voluntas ab[oluta , aut quzfe non per ordinatam , fed abío-

Jutam Dei potentiam exerat; intelligatur, negabant. Marburgenfes. ne-

igabant utroque fenfu. — II. 24 gratia converfronis ita fe babeat , ut bo-

mo in virtute gratía, Evangelio obfequium praflare , & per connatam ma-

ditiam ei vefiflere i obicem aque pouere po[[t? Kintelenfes Aff, Marpargen-

'fes Neg. III. 24e Prade[Hinatio [ecundum prefcientiam:. per[euerantis fides

i fatla ? Rintelenfes Aff- Marpurgenfes Neg. IV. 247 repraäatia* nonnul-

