quàm Diffentientibus horrori eft. Videntur nonnullis Dei Virtutes &

Perfe&iones Dogmate noflro lzdi. Idimprimis objiciunt Syftemati eo-

rum qui Sepralapíaris dicuntur. Sed. Reformatis DD. Lutheranorum

hypothefes eo nomine non minus fufpe&z funt. — Utrinque convenit

Doctrinam quz quovis modo vel unicam DeiPerfe&ionem ledit, &

unicum Gloriz Divinz radium extinguit , minimé effeà Deo profe-

Gam. Supralapfarium Syftemanon moramur. | Siquidem pot agitata,

àn Belgio cum Jdrminianis contentiones plerique Reformarorum , Dogma

zl/nd ( in quod Viri cecera admodum mites acerbius invehuntur) etue-

runt penitus c profligarunt. & c. ut Dd. Rintelenf. Epsff. P* 16. profitentur.:

&ante eos Calixtus Confid. Ref. p. 62.

zn o Reprobi

LXXVII. Denique iidem DD. R intelenfes diftinguunt

» pro pmfäm;

Ver? credant

€» Elecli to-

vera fide praditos & inflatu gratia exiflentes, ab. Elellis

fecundum pra-

JGientzam fidei. Yllos , per aliquapeccata à fe commiffa

» fide c& £ratia ex-

ZAliter À fide

Heficinnt 2

cidere po[fe. Vios, finaliter exeidere non po[fe. Ycaque placet Viris Doctiffi-

mis , 4. Non folos Ele&os, fed etiam Keprobos, veram fidem confequi,

& in gratiz flatum recipi. ^. Utrosque etiam zoraliter fidem amittere, &

ex Gratia Dci excidere poffe.

Hoc folo dif.rimine : quod illi £ealizer &

in perpetuum , ifti nonnifi a2 tempssexcidant, Duz hinc emerguntQuz-

fliones. Prier de Statu Reproborum: An vera & falutaris fidesqux Electio-

nis bencficium eft, quamque omnes Ele&ti confequuntur, aliquibus R e«

probis detur ? Pofferzer de Ele&is: an vera fides femel eis data totaliter

nferti

a-b cis amitti poffit, ipfique pro tempore inflatu gratiz , Chrifloquei

- effe

PROTESTANTIUM PACIFICA.

$3

effe: definant? Reformáti utrumque negant.'— Prizsquod Reformatis in DD;

Rintelenfibus difplicet , eft quod fides vera etiam Reprobis detur. Equi-

dem nón inficiamur , Reprobos nonnullos effe , qui dicazt fe eredere.. At

negamus horum fidem veram effe. Eft enim vexgaä mortzailla de qua Jac.::

17. 20. a6. Ea demum vera eft , que nos Chrifto Petrz falutis jungir, &

ex operibus charitatis erga Deum & proximum v&Aeidraj perfeffa oftendi-

tur; Jac- 2:22.

Cujusmodi fides soz omzium , nonquorumvis , fed E/e-

Eorum eft. 2, The(f. j: 2. Tit, : Omnes ele&ti hanc fidem. confequun-

tur: quotquot eam poflidenr fünt electi. — Hinc, ex fide electionem, adeo-

ue Gratiam Dei nontantum prafentem fed etam füturam cognofcimus,

Judice D. Hoéo , in 24aatom. Becman. lll 3os. b. fides eff Elelornm fignum

efliutiale & indivifum, Si etiam Reprobis datur, nihil indeproElectis con-

cludere licet,

Ut mirum non fit , effequi. folatii fui bafin , non in fide,

fed in benevolentia aliqua Dei communi quarant. —Pefferizvs quod Re-

formati in DD. Rintelenfium affertione defiderant, eft: quod veram fidem

ab Ele&is totaliter amitti , & eos ex Gratia Dei excidere polfe dicant,

Equidem deliquia fübinde fides & fidelis patiturà carne: quandoque impe-

ditur , ne vel actiones fuas ut vellent exercete , vel Spiritum in eis habitan-

tem fentire queant. [n quocunquie tamen ftata fini 431 VWMVU Senea

Dei manet in eis , V. Joh. 5:9. Semel nova cteatura in Chrifto fadi , vi-

tam poffident xterriam. — Spiritus Chrifti in eis manet;Joh.14:16. — Etvita

quam in eis opératut ztetna eft. Placent nobis illa Meifneri /4matozz. cit.

ÍIl, x1. b.. Licet Eletti quidam mortaliter peccent : eo ipfotamentempore

veré funt & dici poffant Eletti , ob Decretum. Divinum ( certum Ele-

Horum numerum , cui in aterna pranotione [emper manuent. incluf. Elee

&os alfeluta aliqua fatalis alicujus decreti. meceffitate Santlos ello , cum

Huttero Zrez. p.102. pernegamus. — Perfeverantiam. Eletlorum pendere ex

mediata illa virtute &* operatione Spirities S. qua ipfos per verbum faum

vegit, G magis magisque in bono covfirmat , quibus interccffionem Chrifli

addit, cum eodem Huttero affetimus. Ea tamen omnia juxta. Decretum

Dei aternum fieri, nobifcum Dd. Lutherani agnofcent, —Chemnitio ac

Avenario téftibus , Petrus : ipfoque Bertio fuffragante, David , utut gra-

viffimé lapfi, Spitíitum 3. non penitus amiferunt. Ínfuper duo hic moe

nemus. 4, líta non impedire, ne utrinque dicamus , 4404 adbortatioges,

increpntione:, Comminationes ,( precationes ) non fru[iranea fint : & ca-

*

.

veamnus ne. éarnalis fecuritas. gignatur

ut Drejerus agnoícit in. Cel,

Fa'bri:

SECT. 1V. ECCLESIA.

$4

Fabricii Corfid. 153 b. & profcflionem & converfationem: Repréborüns

quorundam admodum fpecio(am , Electomum viciflim nonnullorum lapfus,

quandoqueadmodum graves effe : ut neque illorum fuci femper deprehen-

di

neque horam infirmitas à Reproborum malitia diícezni queat: adeo-

que quales illorum iftorumve actus fuerint foli Deox

loyymey pateres

in Deiauterg jus nom involandum , fed judicium de proximi corde Deo

relinquendüm. Quomodo autem, qui ob cjusmodi dzrepey, imó: rem

quz fori humani non eft , Chziftum pepítsev dividuzt, & tunicam ejus

iuconfürilem fcindunt , Deo confiliorum fnorum rationemr: reddituri fints

ip(i viderint.

Celeufmn ad

LXXVIII. HaQenus di&a tantum non clamant , a

hoc de Pra-

Jeriwm. Con" acinatione & Gratia filo ,

Proteftantium. vel. pacem vel

llum , vel fa-

cordia [anci-

enda fl«

lutem vel periculum , vel decus vel dedecus pendere. Cum ergo «anti

diumn.

momenti res fit, meditatione pia , humili, placida, przjudiciis remoris,

digniffima eft. — Tobias & Sanballat, Nehemiz metum incutere. & pium

inftitutum fufflaminare fataganr , nos cum Nehemia ad Deum fufpiremus;

Ó Deus eonfirma manus meas, Neh. 6: 9. O* devyO'gras wgq ia zroyó

manus in finu.

rant , & pacem Hierofolymz quzrentibus ; nt ssagzifici

illi Neb..3: s.Colluzs fuum ad opus. Domini (ubmiütere. detretlent. — Yra-

gulas injiciant, &tragelaphos immittanr. Cum Panlo ,T im, 4116. ingemi-

fcamus , u5j duroig Aeyieden] ine ipfis imputetur, Ratum | nihilominus

manet illnd; izjuffum eff. auimiscognatis non dare pacem. — Proteftantium

g

Theologi, qui, qua Dei, verbis noftrismajor gratia eft , cognitione ve-

ritatis & ftudio chariratis ,. eo. ufque profecerunr , ut perfpe&tum habeant;

Partes haótenus. divifas ià. faluris fündamento. confentire , pro gloriz Dei

[

ftudio. quo calent , jugiter ingenuailla & pia Lutheri 1, Decembr. 1557, ad

Helvetios fcripta fecnm penfitent:: Digicatum Q? declamatum battenus fuit

plus [atis , fiqmidem aliquid [ie profici potuiffet . & precibus ,. confiliis , uni-

tis viribus tantó gnavius operi Dominiinfiftan Montes hinc inde adver-

fuspios eorum conatus emcergere videntur, Deus eft qui eos complanare,

quin. etiam transferte novit : ipfeque pro nobis faciet, dum in timore ejus,

officium faciamus. — Quos. Deus in Zerofolyme muris vigiles conftituit,

toto dieac moile precibus füis ad. Deurn ,. nec non hortationibus ad coo-

peracios fuos , zonfileant.C"c; Efai.62:6. 7. Promovete pacem Hierofoly-

f;

ma. Gc. propter Demum Jeheue . Dei. noffri quaxite. bonmm Hierofolyma ,

Ti

P. a22: 4.9, 9,

I

LXXIX,

t

PROTESTANTIUM PACIFIGA:

ej

LXXIX. Non deftituit Deus nos mediis & confiliis ; tei tante, bo»

MediA ei ido-

nest [f: llf!

5

ho cum Deo, feliciter agendz idoneis. Partes equidem hic nobiles funt

Regum , Principum , Ordinum , veré Chrifianiffimerum , Catbolicorum ;

'LI

fidei Defenforum , quos Deus Ecclefi Proteftantium nuttitios effe gratio-

"

fiffimé voluit: à quorum pietate ; authoritate, prudentia , maxima quazvis

expectanda fünt, Partes Do&lorim, quod veniá eorum fiat , & xquiffi«

mo eorum pioque judicio in folidum fubjicimus, inveftigaturis, ifta in

praíens fuccurrunt.. I. De confilio Dei níhil movendum; quod non ex

Itj

verbo Dei didicerimus & ex eodem expediri queat. Huic totius caufz

arbitrium concedendum. II. Verbum hoc in his omnibufque aliis coníus

zl

lendum , animo hutnili, Dei reverente, proficiendi cupido, denique para-

[j

to difcendi quicquid ex eo folidé & perfpicué docetur: omnibus prajudi-

ciis faceffere juffis. .Si unquam & ufpiam &g &x $£ eAuxpjyelag » 06 6X

15

O«s , xaTeyo TW TE Ocs t Oc. noftra agenda, idcerté tunc fieri par

eft càm proxirmi res agitur , & an is fratris locó. habendus fit difpiciendum

D

eft : ne eum repellamus & deftruamus quem 'Chriftus recipit, & ho«

ftibus Dei occafíonem demus Ecclefiam , & bonum nomen quod íuper

fratrem invocatur , & cujus fanctificatio primum noftrum debet effe penfum,

[te

blafphemaudi. 1ll, Quia Doótrinz de Pradeftinatione imultüm caliginis

tte

& fpinarum acceflit à verbis 6 Philofophia mutuatis, quibus abftinuiffe

praítabat: magna etiam contentionum parsinde tum ortüm tum alimen-

105

um

tum actepit, in Doótrinz hujus explicatione Verbis Spiritus S. quantum

pote utendum. — Quod confilium etiam concotdia Bergenüis didavit , ipfi-

Y

illl

ufque rei indoles.poftula, 1V. Ratio híc habenda a. glorix Dei: ut fare

Det

t te&tzque maneant omnes Dei perfe&iones. $. Salutishumanz, — Hi duo

Md

cardines fünt, quibus omnis deconfilio Dei Dotrina volvitur, Quicquid

ab altetutto declinat, alterutrum vellicat, eive infidiatur , ad finceram. de

fn

gratia & Przdeftinatione Doctrinam non pertinet. — Glorza Dei in nullo

t*

l^

alio ejus opere clarius radiat ; quam in hominumPredeftinatione, — In hac

quacunque alia Deus in gloriam fuam dixit & vecit, ceu in centro con*

at

uae

currunt. Heic omnes Dei virtutes velut in. Theatto explicantur,

e]üsl

cunque in facris Deo tribuitur Gratia, five ab «terno eligens, five in tem«

t

(*

ore convertens, juftificans, confervans, five denique olim glorificans ,

omniain folidum Deo concedit : Deum unicum authorem omnis boni decla-

y

ra&, Homini nihil relinquit ; przter liberationem, Salutem bomizis, &

)Wh

peccatoris quidem , & illa de gratia & quavis alia Doctrina, unicé quarit,

-

& enixé

]

46

SECT. IV. ECCLESIA

& enixé promovit, Hac in hoc tota efl , non ut homini utcutüque bene

fit ; aut. fpes taptum aliqua gratiz & falutis oftentetar. Sed ut ei falus

folida, perfe&ta , aterna contingat: imó etiam media fufficiantur, quibus

in boni amiffi poffeffionem reftituatur. — Quz Do&rinaDeum unicum om-

nis boni fontem conftituit: & aliis modis gloriz Deiilluftrandz , & faluti

hominis ftabiliendz maximé infervit, procul dubio genuina & fincera eft.

Quz uni alterive officiunt, ut fpuria declinanda.

7;-' IXD

LXXX. V. Recipiantur ergo quz ad Pietatis, amoris , rímoris Dei

ftudium homines impellendi efficaciora deprehenduntur: que in examine

conícientiz prz aliis ufum habent m Cor. 5: 1. 14. quz. vocatiozem Q

electionem noflram folidé coufirmant , 2. Pet. 1: 10. qua ip valle mortisam-

bulantibus fcipionis vicem praftant. VI. Concordiz litaturis vefligia non

funt infle&enda, nec . iter relegendum, — Illis de quibus femel convenit ;

firmiter inhzrendum.

Quin, gradus promovendus, & opera dionda ut

Partes potiüs magis magifque cotant, Cum uttinque & Arauficanis Ca-

nonibus fübfcribatur , & Semi-Pelagianifmus ac Synergifmus faceffere. juífi

fint, quz de Gratia, ipfifque converfionis initiis & prapatatoriis, ab hac

illave parte dicuntur, diligenter trutinanda funt, an probé ab his fcoriis

defzcata fint,

Cavendum, ne in Evangelicorum Doótinam poftliminià

itrepant, quz Lutherus in ipfo Reformationis limine inde profligata effe;

füp, $.12. nos docuit. VH. Dogma de Przdeftinatione , divinatum verita-

tum nobis à Deo revelatarum apex , & viarum Dei caput , ex illis eft , qua-

dum in hac mortalitatejSpiritum trahimus,äx,u.gexc cognofcuntur. De

eodem Cel. Calixtus, Deum ab bomine non requirere t Dotlrinam bane

intelligendo penetret & exalle capiat , fed fervari poffe bominem, modo

ordinem per quem in tempere ad [alutem Deus uos perdutit , [ervet , Evan-

&gelium. andiat , in Chriflum. credat , defideriis carmis vepugnet. Tud. de

Controv. $. 1. &c. — Equidem de ea illud Gregorii M. adhibere lieet: fiu-

emen effe in quo & Aenus peditat: &^ Elephas natat. . Utrinque agnofci«

tur , effe in Do&rina de Graria; potiffimum in illa de Przdeftinatione , non-

nulla qua ad ejus fübflantiam pertinent: & quorum non equidem igno-

ratio ( in illis maximé qui T2v vuzíav latle egentium nomine. in Sctiptura

1

3

s

veniunt;) damnat: quz tamen fi fecus tradantur quàm SpiritusS. prait,inEccles

fiafergi nequeunt, Quz Deus revelavit, ab iis qux temeritas humana & car-

galis

PROTESTANTIUM PACIFICA.

67

nalis fapientia adveríus ea excipit, diftingui debent. Illa verbis.fic fatis

apertis & claris proponuntur , quz ceu filum Ariadneum tenenda funt.

VIII. Qui de illis loqui coguntur, ftylo utantur. fimplici & plano. . Nam

Firi perdotli ( Leibnitio obíervante ) 4wi expreffiones novas: defendunt ,

videntur & veritati & fibi ipfis ilnjuriam f^cere : quod haud uno exem-

plo confirmat. Porró vetbis «c740: . i. e. ambiguis abflinendum eft.

Veritas enim nec in partes dividi , nec involvi amat.

Qualem concilian-

di rationem olim Melanchthonem & Bucerum iniiffe , idem Calixtus mo-

net, Addit: 4wem conatum quamuvis ex pio eoque ingenti concordie flu-

dio profetlum , nulla fuccefstis felicitas excepit. — Hinc mavult , wtramque

Partem animi fznfa fincere C citra fucum exponere. — Si quz Dodtrinze

de Gratia objiciuntar, explicari nequeunt , meminiffe debemus ( utlauda-

tus Leibnitius iterum menet) vias Dei mille modis juflificari poffé » & sibil

eff ite fublime Q* eximium ac Dei fapientiam : nibil ita juflum ut judi-

£ia Dei: nibil ita purum. atque ejus (antlitatem: uibil maqis immen[um

quam ejus bonitatem. . Denique de modo non rixandum eft abíque mo-

do, & ut ex rebus modos, ita ex modis res fingere pariter ineptum ett,

IX. Non erubefcere debemus veritati fe infinuanti herbam porrigere, Nec

sminus gaudere debemus exuto mentis errove , quam morbo corporis difpul-

[? ut Puffend. jwr. fec. pag.565. inquit, — Ad id ipfe ifte Vir M, paratus

fuit.

Poítquam enim in /iPro a/leg. caufam fu

gnaviter egiffet , in hac

de(init verba: , 44 im boc opere à gennino fenfua S. Literarum abborrens

pratevr iutentionem mihi exciderit , id inditlum effo,

LXXXL. X. Diffenfus in uno alterove Dogmate unionem Ecclefiafti-

X - XIIL.

cam non tollit. Pontificii ante Difputationes Lutheri, faper Euchariftia

decem vel duodecim difcrepantes fententias defendebant, tamen concordi-

am fervarunt , Henrici R. Nav. obfervatio eft, ap.!Hornbeck. um

Contr. 558. Et nuper admodum, Dodifimus Theologus Lutheranus: zzter

205 , inquit, zot fuat controverfia , tet bella tuteflina , tauta opinionum wa-

rietas , ut in infinita Schifmata abeundum efft , fi quivis Diffiufus unio-

nem Ecclefiaflicam tolleret, — XI. Articuli ad commnuaionem fantlorum fa-

cientes , cum requifitis «d. commzunionem Ecclefiaflicam non confundendi,

Ad fanctorum communionem admittendi , quotquor idem nobiítum funda-

mentum falutisagnofcunt. Ad communionem Ecclefiafticam, inprimis in

futuro Ecclefie Scholeve Doctore , id minimé (üfficit, Sed ordo &

mdificatio Ecclefiz poftulat, ut omnibus Ecclefie cujus membrum es ,

&

s

SECT. IV. ECCLESIA PROTESTANTIUM. PACIFICA;

& cujus Miaifter effe geftis ; conftitutionibus te fübjicias. Quamvis énim quisquis

eundem Chriftum mecum amplectitur , fratris loco mihi habendus fit, non obítan-

.

te ejus in aliis füundamentum non fpe&antibus à me dillenfü

H

non tamen in Eccle-

fia in qua vivo , mihi quidquid libet , tradere & exercere lice XII. Familiarius

Ecclefiarum & eorum qui eis przfunt commercium , duplex imprimis commodum

fecum veheret. — Príns eff , ut qua de reliquis Quaftionibus hinc in de moventur y

modeíto ejusmodi commercio explicari , íenfimque contreverfie diminui poffent-

Prius amica ( folida Difceptatio per Scripta potius , quam Colleguium inflituatur ,

Puffend. Libr.cit. p. 368, autor eft. —Pofferius cfít, quod ita prater hanc controver-

fiarüm nonnullatum difcuffionem , & reliqua Ecclefiarum Proteftantium mala , eà

&qué indigna, nec minus noxia , imó Ecclefiz fundamentum per cuniculos petentia;

cognófci , confiderari , de mediis quibus vel tollantur vel leniantur diípici poffet.

m

Qucffum enim homines in gratiam fecum redeant , nifi iidem etiam de Dco ha&te-

nus tot modis in utraque Ecclefia lzfo reconciliando ferió cogitent ? Quorfum exter«

nis malis confülere & mederi , fed Gangrenam & Venenum quod vifceribus Ecclefiae

minatur negligere? Cedro digna fünt illa Celeberr. W'eitmanni Libr. cit, p.995. A4/z,

inquit , de Negorío Irenico pracipuam canfam [ucce[füs infelicis quarunt in. malà jathis

concordia fundamentis , qu& putant ponenda fuiffe non [olnm in. Articulis quibusdam

Dogmaticis Academicà difcutiendis : fed (v im vera [olidaque convver[ione ac emendatiene

Ecclefiarum per ommes ordines , [ecundum xveritates certas , explor&tas , & utrinque con-

eeffas : ( Poenitentiam univer[alem in con[petlu Domini de inmumeris peccatis & devi-

ationibus & vverbo t duilu Spiritus ejus , benediilionem Divinam , ac fpeciatim illumi-

»aiionem animarum inclinationemque -uveluntatum , ad vveram pacis divoina vviam buc

u[que remoramtibus : que nifi pracedat confilia Irenica ,illi certà putant nibil pror[us agi,

pibil fperari pofe. folidi &v [alutaris im hoc negotio ad promo'vendum Regnum Dei , [eu con-

jungantur fendividantur quoad externam communtonem . Proteftantes.. Au[usquoque ej

vir quidam destus publico in Libello a[farere, Diroinam etium in eo fube[fe Providentiam,

quod Ecclefia Chrifliana per. Schifimata Aliquot jam [eeulis dioifa , batfenus coale[cere

mom petuerint. Separatas enim nlcera & imorbos quibus laborent fengula, mutub c^ li-

ber? , fibi invicem , exprobrare. XlIl. Qua pridem Calixtus , Caffellani Collocuto-

fes, Theologi Rintclenfes , etiam Puffendorfius , Pfaffius, Schediafma Irenicum , &

qua non aliz pacis tube ? de prateritarum injuriarum apuysía, , omittendis calu«

mniis, confequentiis , acerbioribus inve&tivis , medela à tempore expectanda , con-

troverfiis earumque momento non ex Praceptorum chartis, fed ex reipía ponderan-

dis, ut Proteflantes zoz zam certent uter alterum di[putando vincat , quàm uter eni-

xiori ftudio oitam Pracepto Chrifli couformet , &c. fapienter & pié monent , in omnium

*

H

manibus fünt

utinam etiam tandem in omnium quorum intereft mentem altius de-

mittantur.

Fac nos videre 0. Iebovvah gratiam tuam ,( [alutem tuam des nobis.

"ufcultabo quod logquitur. Dens omnipotens lebowhh. | Nam loquitur Paceus

Ad populum [uum ( ad pios [nos, Óv ne revertantur ad finltitiam.

Gratia & veritas occurrant fibi invicem | Iuflitia dv pax fefe

ofcalentur! Pfal,85: 8.9.11.

FONYE

7

Mi

(

Q

l

j

n

A

4 COf

t

tiptue

iu$,

ntin

r tlis

udint

vdunt

m in

) Ht

|

nilas

dett

1

Yil«

E

Phil,

Jialis

jX

att;

qui

y, L

fctti

t

tfida

il«

Wenm

lo

r

ï

f

il

eto

t it

d«

fl*

(00«

fl

dit.

12

AC ':3

iuo*

pir

j

J

Q

-T

—

—

um

— d pe us

P ONNS

x

TW

t

:xs

ENRERETSA

I

-

AX

VE -

od

E

i

S

i

p

3

20

Y

X

TATIO IRENICA

19

l

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

)

l145

17

X

ITATIS

j

O Baanee Q

16

[

Focus

15

Illll

IRITATIS

[

N

in Ecclefia Proteítan-

M

13

I

tium connubio.

12

110

«Quams

iciente Pacis Deo & Principe,

-

[

PRASIDE

10

]

BO HOTTINGERO

S. S. Theol. Prof.

[

j endo Examine Thealagzca provirili

E NENN

fuffinebunt

[

S,

HENRICUS WERDMYLLERUS ,

LB

US

WILDBERTUS TOBLERUS,

l5

CASPARUS F REUDWEILERUS ».

S, JOH. HESSIUS.

T$

Mdrty A. MDCCXXI.

;?q

H. L. O. 5

AUR

j

M» *

^ TUBINGZ;

rta exemplar Tigurinum

! JosEPHUS. SÍGMUNDUS.

*/ Copynght 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

——