Qnia tam' à Scboleflicis , quam à Lutheranis & Remonfirantibus detor-

uetur ; tatius illa tot rixarum mater omittitur , quänr ad incmþ"mdæ

periculo[a

dogmata adbibetur.

Merit£ Cbri-

LXV

lll iterum Gratiz Univerfalis Mernbrum , eft. Cbriffi mors

fl Univer[a-

pro omnibus , non folis

Eletlis fed etiam. Reprobis , plena , fufficienr , in fe

litas.

efficax : remi[fionem peccatorum , jn[litian; & vitam eternamiis acquirens:

hac nimirum lege ;fi omnues credant. Utcinque in cónfeffo eft , a, Chriftum

itiz Divinz fatisfecife. . Morte ejusnon alios quàm

plené & perfe&té juft

credentes falvari. .c, Nulli credenti falütem: denegari.

Sed Reformati mes

mores , homines omnibus viribus ad bonum fpirituale ipchoandum G pe2

ragendum. deflitutos fuiffe , perfusffimi funt , aterno Deiconfilio , nonfo-

lam falutem , fed etiam media falut's nobis effe deftinataz Chriftum non:

folum remiffionem peccatorum & ju(titiam hominibus , fed etiam Spiri-

tum $. qui fide cos

donaret impetraturum fuiffe. Abíque hoc enim Spi-

quàm abíque Sanguine Chrifti remiflionem &c.

ritu non magis credituti ;

confecuturi fuiffent: neq

ue Chriftus & Spiritus S. ab invicem feparari

:

illo , quàm ille abfque hoc

poffuntvel debent:

nequc hic magis abfque

cuiquam confe

ttur,

Confíentiunt nobifcum Dd. Lutherani , tum quod ho-

mines viribus

À bouum [pivituale & inchoandum * peragendum deftitu-

ti fint: tumquodeleais Spiritus S. non minus ad fidemillis ingenerandam ,

quàm Chriftus qui pro

eis moreretur, à Deo fit donatus. — Ipfe D. Hülfe-

de Deo fic infit: fidem largitur ex gratía Redem-

mannus de Auxiliis p.50-

ETE

tionis , inflintlm mi[ericerdia.

Hinc Reformati nefciuntconcipere, Chrie

quorum nullui abíque

ftum omnibus datum fab conditione fi crederent,

Spiritu S. crediturum effe,

ipfi ex Deo didicerunt. At quorfum Decre-

? Dec Decretum tribuere, Prízs ,

tum de re neque fatura neque poflibili

omnibus falutem: Pofferius , quibufdam etiam fidem donandi? Ignora-

vit Deus , dumprimas (alutis humanz lineasformaret , hanc hominumimpu-

tentiam?Sinovitcur non ipfo primo astu certos deftinavit credituros» Cui bo-

noi(tz ambages Atutrumque verum eft:& abíque fide neminem Chr iftojungi

& Chriftielfe ; quotquot in eum credant; hzc exeoxetpóon eArig expofita [pes

quod

quanz'velut anchoram babemus iutamac fermam Ó ingredicntem ini1d ,

intr&

PROTESTANTIUM PACIFICA.

St

.

ántra velamen efl , Hebr. 6: 18. 19. Non poteft autem in Chriftum cr&-

;

dere? Non poteft per Chriftum falvari , nifiqui credat ; eum non tan-

tum pro omnibus Ele&is ,

pro omnibus credentibus , pro omnibus iis

fed etiam pro pereuntibus effe mortuum ?

quos in gloriam introducit »

Si Chriftus pro omnibu

s non tantum fufficienter fed etiam efficaciter mor-

«uus eft, qui fit st mert?

i Chrifli effetlas à folis credentibus percspiatur , ut

Himelius & W'ellerus in Maffonti 24zar. p. 1. 577. loquuntur. — ZEquume

ne veró eft fraternam dextram illis denegari, qui negant hzcà fe conci-

aut aqua & igne illis interdici, quibus cum Paulo abfurdum

liari poffe?

videtur, fi non

diferte dicere, aliquid faltem docere, ex quo neceffario

fluere putant ,

Chriflum 2upidy fraffra, nullo operz pretio facto, eífe

zmorttum , Gal. 2: 21.

Hinc D. Fauftus Argentinenfis Theologus, Chri-

bis) son eff morsuus. — INon enim va-

ftus pr

o bis C talibus(nempe repro

duit redim

ere morte [uaci ex exitio eripere , quem. Dens ob contumacem

impænitmt

iam damnare decrevit , apud Cl. Curtium defundam. $al. pag.

228. & Leib

nitius in 7beodic. non dubitavit , Difputationem fervidam inter

Ui

Iniver[aliflas c* Particulariflas , & de eo quod inde pendet (excipit Quz-

flionem de Auxiliis Gratiz ) potzus de modo loquendiquam in rebus confife-

ve. Qui volet, Foríineri& Arcularii in hanc rem! verba, apud Matfo-

nium I.571. b. p. IIT. 158. b- leget.

"

.LXIX. Zertium Untver

falis

Gratiz membrum , dl: Vocatio Univer . yacatio «Vai-

"lata ,

falis: Eaque non fim

fed vera , [incera , feria voluntas ac manda- verali

tum, utomnes in ip

fum credant ac per fidem falventur: fic, ut nemo

P

efficacia & fru&u Sati

sfa&ionis Chrifli excludatur, nifi qui ipfe fefe incre-

dulitate excludat. Itaque Vocatioad falutem , fecundum DD. Luthe-

ranos eft a. Univerfalis. A Seria. . Quid verà? Pocario illa wniver[alis, que

ex Antecedente Voluntate proficifcitur, etne ejusdem indolis cum ea quz

Ele&is contingit ? 24r ele&& vocantur per ,ordinaria media , vi & opera-

4ione Verbi. & Spirffus S.&c. Hujus veró .vocationis quoad locum &

tempus urriverfalis, R.eformati nulla ufpiam ve

ftigia cernunt. Neque enim

"Verbum , per quod folum Spiritusfidem operatur, omnibus hominibus

innotefcit.. Nicolaus Hunnius fatetur, in 2dmerica, Peru, ScythiayTar-

: eosque mediis

taría cc nibil de falutari notitia Deiynihil de Chriflo anditum

rerum inquifitionem ordinariis deflittti , ap. 7Ma

?

ffon. -4nat. AT.

4d hnjmmodi

xj4.b. Sivo

catio diverfz indolis fit , falutaris & fufficiens non eft. Qui-

omnino ferio vocantur.

Nec quis-

J

cunque . per verbum vocantur ;

G 2

quatmn

SECT.IV. ECCLESTA

$

quam R eformatorum fententia , fru&u mortis Chrifti excluditur , nifiquí

fefe excludit. — Verba , Refrpifcite , credite Evangelio: Quisquis crediderit

f

t

falvabitur : funt voluntas Dei vera, fincera, feria. Ferburs ctiam Dei,

qua promiffones. univer[ales , Feclefia Reformatorum. ubique per[onat.

li

Q : fit , ut haud videamus quod. pietas in. IAnglia, Batavia, Helvetiaui-

nus floreat quam alibi apudUniver[aliflas qui vocantur , Clariffimo Scbed.

j

Iren. Authore, &alio ad quem provocat, teffe p. 58. lidem ( cum Exceil,

. Pfaffioloquor de /ufl. Decr.G. j.m. 6.) — Reformati Evangelium omnibus

promifcue applicant , nolumtque ut quis [emet ipfum gratia excludat. — Res

claret, ut fol meridianus cum fudum efl. Ergone qui profitentur fe ex

Scriptura didiciffe , verbum Dei tot feculis fuiffe ró zepizeéy Judeorum

Pf. 147: 19.. Rom. 3: 2. experientia etiam cognofcunt , quod lengé mini-

ma orbis pars. Verbum Dei audiverit : inter Chriflianos autem ipfos ,

smultos vocatos paucos. eletios effe , Matth.20: í6. pro publicanis & gen-

tilibus habeadi ? Mitius pronunciat M. Puffendorff. fec. Diviz. 375. Ob

folum eum errorem (, Particularifmum intelligit) zemzni falutem abjndi-

caverim. Negat quidem ibidem , eum cwm genuino Theologia Syflemate

confiffere poff. — Nos absque eo Theologie Syftema genuinum effe nom

videmus.

afn Dodirins

LXX.. Qui abfolutam Gratiz & meríti Chrifti univerfalitatem, &;

de Vaiverjali

£7AtA, vel

omnes & fingulos homines , ex Patris & Filii intentione falvandos ,. ne-

eminusvel gant»

confolatione folidà carere, quin imó unicam ejus fcaturiginem

genuinus Obthurare traduntur & traducuntur, . Si enim W'itternbergenfibus in £pzer.

Xvangelica

confolatienis adv. Rintel. cxedimus, mon poteff alià r atione fundamentum fidei effe me-

vitum Chrifli , nifi qud univer(ale efl.. Quia ex puris particularibus ni-

fevs fi ?

bil concluditur. Haud longé ab hisabeunt ipfi Dd. R intelenfes 24po/. p.29.

80.

Sed fi in Deo voluntas fit omnes falvandi, fi Chriftus proomnibus

& (ingulis fanguinem fuum effudit, quid ní omnei. falvantur? Refpon-

dent, voluntatem illam Dei conditionatam effe , // czedant ( refipzfcant.

Ergó , inquam, Chriftus prö folis credentibus eft mortuus. INon minüs

—

quam Dd. Lutherani ; perfuafum habemus, etiam eosqui pereunt falvan-

dos fuiffeíi credidiffent. — Quia non credunt & refipifcunt non falvari. Cz-

terüm omnes, etiam pereuntes , ex Datris & Filii intentione, falvandos

|

fuiffe, tam non credimus, quàm non, aliquem non credentem & non refi-

pifcentemfalvari, Deusenim eos non alia lege falvari voluit, quàm fi

erederent, Ergó folos credentes falvari voluit, Ergó Chriftus pro folís iis

fnortuus

PROTESTANTIUM PACIFICA.

53

n

itiortuus eft , quiactu falvantur, Porró undecft quorundam fides & R e-

^

m Deus iis in tempore confert : in aterno au-

fipifcentia ? Ex gratia qua

3

tem confilio deftinavit,

Cur eoshac gratia à reliquis diflinxit ? Obaliam

de his, quàm illis iutentionem. — Quibus ergo fides & refipifcentia , nec

in tempore damentur, nec ab xterno deflinatefunt, eos Deus nunquam

eratiz Zmmediatam

jntendit falvare.

Hinc Hülfemannus univerfalitatem

[o]

& proximam fidei materiam effe negavit, fup. $.67.. Quorfum ergo mihi

€onducit , fcire, Chrifluse pro omnibus mortuum , nii in. illum. credam?

Effe&us ejus a&u à me non perciperetur, nifi crederem. Ergo fiducia,

fpei, confolationis mez bafis, non in univerfalitate meriti Chrifli, fed in fide,

me cum Chrifto & ejus meritis conjungente, quzrenda mihieflL. Num

Mofes cuivis oculos in ferpentem convertenti convalefcentiam promit-

tens , dicere voluit, quodnam Dei de (ingulis confilium (it ? ZEgroti

hoc unum inde difcere poterant, quid ipfi facere ; & quid quicunque

id facerent expe&tare deberent.

Solatium ergó ex morte Chrifli capta-

T

türus, cut me turbz mifíceam? Quid me in mafía communi quzram ,

ex qua Deus me elegit ? Quid me juvat fcire, idem mihi contigiffe,

&|ita Deumerga me effe animatum, ut. fuit erga illos omnes, qui jam

miferandi fünt vi&ima orci ? Quin potius in mne ipfum defícendo,

& in me quzro extantiora illius gratiz figna, qui Deus aliosabaliis

difcrevit 1. Cor. 4: 7 de quibus Paulus r. Cor. 2: . Nen acceprmus Spi-

vitum bujus mundi , ed Spiritumex Deo,ut cogno[camus, qua 4 Deo nabis

donata [4nt. Hoc exemplum fuum me imitari vult; 2. Cor. 13:5. Etiam-

fi ergo non credam Chriftum pro omnibus mortuum , quia tamen fcio

mortuum effe pro omnibus credentibus: quia Spiritus S. declaravit ,

Fidelis eft féermo & omni veceptione dignus , quod jefus Chrifus venit in

mundum ad peccarores [alvandum : quodque Paulus mifericordiam con-

fecutus fit éóe CuxerUmuew ad exemplum, eorum quicredituri fint im

ipfizm 1. Tim. 1:15. 16: quiafentio & experior me efurire& fitire juftitiam ,

mihique dicere licet: Credo Dom:ne.

Quidni etíam jure dicam , Chrz-

»s me dilexit c f& ipfum pro me tradidit , Gal2. 20..— AGus . hic fi-

dei mez particularis eft, fed ex propofitione univerfali natus.. Nam

Quisquis crediderits. [aloabstur , Heerbrando & Hunnio

propofitio ,

teflibus, univetfalis eft. — Hique ip&i latices

ap. Mafs

. "Aaat, 1. 67 3. b.

funt con

folationis Evangelicz , ex quibusip&i Dd. Diffentientes animas

De fide füa dubitanti precibus, ver-

gratiam. Dei fitientes refocillant.

bi &

6 3

SECT. IV. ECCLESIA.

54

bi & viarum Dei meditatione, patientia , humilitate &c. opus eft. — Scd

"T heologus moderatiffimus Johannes Fabricius P- pridem oftendit, R efor-

matos, etiam zegata meriti Chrifli univer[alitate , tentatum faolida con[ala-

tione erigere poffes ut- princzpio umiver[alitatis eninimt opnus habeant , cum

bac conclufro alinnde aque firmiter elici poffit.

idem mit.iganda rigori qui

- communiter adver[us. Reformatos obtinet ,ceu folatium con[cientiis affitiss

onne férripiant, obfervat, experientiam reclamare, compertumque e[fe , Re-

formatis DoHoribus mon deeffe folatia [atis firma defperationi arcenda fa-

£ientia : frequentius forfitan in noflfris inquit , cetibus tales inveniuntmr.

Et : Reformatos zobzfeum loqui in. confolandss trzflibus , liquido apparet,

Dominus Hermannus Conringius V;r ( fic deeo Rintelenfes meritiffimo

jure , p-83. ) ad miraculum doilus , & de quo dubitant , Zbeologíca , n ca-

tera cientia praflantzor fuerit ? A. 1670 eandem accufationem , quod

'dogma degratia Divina non nniverfo.hominum generi communi , homi-

. nes in defperationem falutisfacile conjiciat, diluit. — Primum ad experien-

tiamprovocat , que doceat , Calvini fe&atores non magis quàm Lutheranos

addefperationem adigi. Freguentiffimé auterm inquit j24 contingeret , r eum

illo dogmate dejþemtia nexu aliquo .artto aut snfolnbsli conjuntla foret,

Deinde, Calvini cum noflra ( Evangelico - Lutheranorum ) feztent£as de sp[a

falvatione aut Elelione ad [alutem , ratione Particularitatis aut Unrver[a-

litatis , reapfe efl-eadem. : Confentire enim Partes, omnes & folos credentes

falvatum sri cc. Perftringit etiam abufum Do&rinz. de univerfali gratia,

quz zimium [ape , pe[fmis etiam Q impenttentibus nebulonibus occinatur .

nulla adjctla conditione : quod Evangelium impiumit. UtramqueEpifto-

lamToh. FabriciusFil. Vir. Clariff. Coz//2. Coztr. quam Viri Humaniffimi

liberalitati debeo ,.p.224.exhibet. Eadem dicunt.Viri przclariffimi Rin-

Y

telenfes p. 38« 40. Pfaff. /ufl. Decr. p- 9. 19 fqq- Schediafm. Iren. p.38- Íqq-

Con'verten-

LXXL Hominem grate. convertenti , wirtute bujus rata obfee

zis gratia ef-

qui, utrique profitemur. — e/£4«e tamen poffe obicem ponere , afferunt

. ficacia.

Dd. Lutherani.

R eformati negant.

Gratiam intelligimus quà ex ze-

nebris d Incem, f ex poteflate Satana àd Deum transferimur AG-16:8.

Ea per.gradus procedit. - Ita tamen cotmparata eft, ut femper vi&rix fit,

Equidem & fub initinm, & in progreffu, caro fzpe adverfus Spiritum

militat & concupifcit.

Cum tamen converfionis momentum decreto-

rium imminet, caro quicquid tergiverfetur , non ita reíiflere poteft ,

quin opus Dei.fuccedat , & Deus omnein fuam voluntatem faciat.

Ut

$5

PROTESTANTIUM PACIFELC A.

Ü enim g:atiofä Dei Patris noftti miferentis voluntas immutabilis: &cmot«

tis Filii efficacia certilIima : ita etiam Spiritus S. nos convertentis roburin-

fuperabile eft. Deus homiuem convertens, in omnium ele&orum cone

ver(ione (. ha&tenus enim omnium par ratio e(t ) exercet excellentem magzii-

tudinem potentia fue & efficacitatem prapollentie virium fuarum Eph,1:

.

icere fibi omnia Pbhul.5: 21.

18. 19. qua operatio , ejus eft 447 poteft f'ab

Quiaergo qui iz aobis eff major eff eo , qui im mundoeft , Joh. 4: 4-- Gra-

tia convertens de carne tandem triumphat, Converíio peccatoris eft

fractus refürrectionis Chrifti. Quàm non ifta impediri potuit à Satana

& mundo , tam illa à carne impediri nequit, Rom. 6: 4 5.

Abíque hac

HuncSpi-

gratia nullus peccator converteretur , nullus converfus duraret,

ritum Reprobi accipere ne quidem poffunt Joh.14: 17. 1.Cor.2: 17.. Qui

obicem ponete pergunt, gratíam convertentem nunquam cfperti " funt.

Qui obícem non ponunt, id à gratia habent. Vereor autem; ne hic

vetborum ambiguitas, quàm fententiarum diverftas, Proteffantes magis

dividat, Diftinguantur gratiz Reprobis & ele&tis communes à gratia fine

qua nullus Ele&us convertitur , cum qua omnes ele&i convertuntur, &

quz ele&is tnm communis eft , quia omnibus : tum propria eft , quia folis

illis contingit- Ia quídem gloriz Deiftudium nos fentire jubet.

LXXII. Tlluftris Author jsr. fec. "Div. 119. p. »offris inquit viribug Eitfterr af

erito«

eirca falutis negatium[hibil plané tribuere , nec gratia Dei gloriam falutis

aoftra. detrahere eff animus. — 1d tamen faltem voluntati noffre velinquen-

dum efh , ut vefiffere ac oblatam gratiam refpuere po[fit , ciem citra bocmo-

valitas plan extingueretur. — Refp. Homo animalis Spiritu. Dei deftitu-

tus , libens & lubens obicem ponit, lId 3 reprobis & omnibus & (íemper

ficti , Proteftantium nemo ambigit. Homo regenitus Spiritui S. domici-

lium in ejus mente fibi paranti obicem pertinaciter non pofuüit. Undehoc

utrorumque difcrimen ? Annon eadem malitia à natua laborant ele&i ?

Unde ergo eft quod illis perpetim inhiareat , hi ab ca liberentur? A Spi«

ritu S. eft, qui cor lapideum in omnibus ele&is , carneum , ad nutum Dei

du&ile & flexile format. — Si noftris viribus heic nihil , falutis noftez glo-

ríam foli gratiz tribuere volumus, obicis remotionem ir electis non eo-

Deo vocanti & ad fe

rum voluntati , fed foli Deo vendicare cogimur.

invitanti non repugnare, folius Spiritus beneficium eft , qui voluntatem hu-

rfhanam flcit ; ut po/fit , quod fola non poffet: &^ velir quod fibi relicta

Hon

$6

SECT. IV. ECCLESÍA

non vult, — Nihil fàl&us eft, quàmquod non tantum sor affentiri , fed eti«

am affentiri, in bomíinis peteflate fit: de quo videre licet Alting. T5. Hiff.

30j-

Nam i» cetu qui ab exterze. Miuiflro ad. eterna vite con[ortium

vocatur , non pari efficacia Deus operatur in AAuditorum cordibus,ut Hefl-

hufius in Rom. cap. 1X. ap. Becmannum 4zatom. I. ;74. loquitur. — Obi-

cis remotio prima eft Dei in peccatoris conver(ione falutarisoperatio, ejuf-

que à mortis fpiritualis compedibus liberatio. " Quicunque eam à gratia

- derivant, cum Reformatis confentiunt.

Quiobicis per Spiritum S.remo«

tione, libertatem voluntatis humanz perituram contendunt, videant qui

id cum Scripturis, potentia Dei, gratia, vera libertate mentis concilient,

Sed plura de his in Exercit, — de immedéata Dei operatione in bomine di-

ximus.

Num Eleciio

LXXHI Przdeftinationem i,e. Ele&ionem fecsndpm fidei & perfe-

Jecundum fi- verantis quidem: Reprobationem fecundum fizalis incredulitatis pre[ci-

dei perfeve- eutiam factam , Dd. Lutherani a(ferunt.

Pradeflizationis vocabulum vule

vantis prafci-

9 de ele&ione fola adhibent.

Meifnerus tamen , Leibnitius , Rintelenfes,

entiam facía

f

Curcelleus , Remonflrantes alii, etiam ad Keprobationem extendunt,

Nec res tanti eft..— De. Ele£fioze convenit, non tantum perfonalem, ater-

nam, immutabilem, fed etiam gratuitam effe: Deum in ele&is nullam

ele&tionis casfam , nec primam aliquam inclinationem ad fidem ICPCIiH&:

Sed quicquid boni in eletlis eff ex mera liberrima gratia Dei, qua ilis in

]:f & Chriflo ab eterno data eff , originaliter provenire, — Eleíhio emims ut

Lab. Concord. tupr. $.39. ex voluntate ct beneplacito in j« Chriflo cau-

f efl , qua. nofiram falutem C que. ad eam pertinent procurat » ejficit »

C€c. Concinit Chemnitius Harz. Cap. CVII. Seiesdum eff , Deum non

tantm pradeflimare nos , ad finems fed etiam ad media mea qua ad finem

illum deducunut. —.Sic faluandos ab eterno pradeflinavit ad vitam eternam:

fed. finul eofdem. ordinavit ad auditum Ferbi, Panitentiam , fidem C

perfeuerantiam , qua media [nnt. confequenda vita aterna.

Hzc plané

& Scriptarz & Keformatorum Do&rinz conformia fünt, — Previderit ergo

Deus fidem perfeverantem: pravidit eam non in omnibus, fed in quibuf-

dam. Eader, fides electionis neque caufa neque occafio fuit. Mullam

enim Deus in quoquam vidit primam izclinationem ad fidem. . Fidesquam

intempore poflident, eis ex liberrima Dei gratia in Chrifto ab zterno da-

tae(t, Fides iz tempere ideó dattur quia Deus dare decrevii, Meiínerus

inquir in Hotüng. Primit. 139. Confentiunt ergo Proteftantes ; &

electio

PROTESTANTIUM PACIFICA,

57

Deum. fine fide nemi-

Ele&ionem & fidem gratuíta Dei beneficia effe:

nem falvaturum fuifle: quibus

(alutem ordinarit, iisd

em deftinaffe £i-

Precedat ne in Decreto Doi;

dem. Omnia redeunt ad Quaftionem:

Ele&io hominum ad falutem , an przordina

tio & pravifio fidei? Gratio-

m

donandi fidem? Qu quaftio,

fa voluntas dandi falutem ; an beneplacitu

quid fivead morum corre&ionem ; five a

d fidei corroborationem con-

ius, tota fopitur , fi dicatur

fert? Praterquam quod, ut re&é M. Leibnit

u

t Rinte

omniaDecreta effe fimul. Quid? quod,

lenfes pag. 6r. loquuntur : /»

Prxvidit ergó Deus quibus fidem per-

derumagens primum sntendit fidem.

(everantem in tempore donaturus effet

: illos quibus fidem donaturus

Hoc

erat , elegit ad falutem :

eosdemque vita donare decrevit aterna.

idem

perinde eft ac (1 dicam ,

Deum decreviffe quibusdam in tempore

SiVe ,

dare, can

dem fidem in illis. confervare , eosque tande

m beare:

defide & de Salute; quod à

Syflemate R.efor-

effe in. Deo Decretum &

.

dem effe finem ;

matorum nihil differt, nifi quod hi dicant, vitam qui

L

Fidem autem effe medi

um perquod fi-

ad quem aliqui de(linati funt :

nisobtineatur. At ut fapientiffimus quisque

de mediis propter finem

decretum de danda falute ,

ante Decretum de dan-

cogitat , ita in Deo,

da fide concipiunt.

Hocci

ne veró tantas iras tneretur ? Et ille nom eft

in Gratia Dei , fed Salutis fundamentum evertit,

qui de ipfo Decreto

confentit ,

ordinem autem utcuuque diverfim concipit: & de re pro-

fundiffima nou eodem nobifcum Stylo utitur ?

Non etiami negligenda

eam i2 Concordia For-

eftobfervatio Cl. Dreieri , de przvifione fidei:

mula,non reperiri, Nommagis in quovis alio Dd. Luth

eranorum libro

Symbolico traditur.

Quatenus

LXXIV. Eligere efl alios ab aliss fegrega.

vec [éparare, Quis neget ?

infidelitas

Ad Dod&rinam hanc tan-

Itaque Deusaliquos eligens,

*

*

*

alies non elegit.

Reprobatio-

quam lapid

em plurimi impingunt.

A Confeffione Anglicana Artic.

T/«non

mis caufa di-

traditur.

Adeo Reformati hujus Do&rinz neceffitatem non urgent

. Ubt

ei po[ft &

a religiofeinfiftunt,

occafio & resfert, S. Literarum veftigiis , inea tradend:

S. Paulo contigit )

eamque adveríus Diffentientes & adverfus eam ('ut ipfi

invitt

excipientes , modefté cuentur.

Quanquam in hanc arenam adeo

defcendant, ut hoc ipfo nomine , ceu tergsver[atores , ab Hutter

o Iren.

Sic&

pag, 56.& Arminianis flagellentur- vid.

Clariff. Jugeri £. l. 179.

ipfe Vir Cl. p. 180. Reformatos pudere

Dogmatis illius Przdeflinstionis

abfoluta, qwotiescanue illud detratlá lav

vá G clart ob oculos ponatur.Equi-

dent

*

p

53

SECT. IV. ECCLESIA "

dem. pudet eosrhill'orum, qui äogdaa hoc larvatam proponunt. ' Clare ob

quorumvis oculos poni, eos adeó non pudet , dutm ingenué fiat ,. ut ipfi

idhaud femel in privatis & publicis Scriptis fecerint. Rem ipíam quod

fpe&at , DD. Saxoici Lipfiz hoc ire confilium , nobifcum Reprobatio-

zem nuncupant, & profitentur, Deum praordznaff aliquos ad atevnam

Damnationem C abjetlionem : prafcivilfe in peccatis pér[everaturos z. prao

damnaviff : Qux omnia nositidem agnofcimus. Plenius Himelius ap-

Becmann. 24g4r. l. 655. a. Differentia [pecifica R'eprobationis eonfiftit

&y Tà. nom eligere , praterire , relinquere in mifiria & [ub ira » & aterna

Damnationi adjudisare, — Ttaque hujus ret ubertus declarande. & clarius

concipiendz caufá, duos Reprobationis a&us concipere licet. a. INega-

tivum , feu prateritionem.

Deus ením cum aliquos eligeret , alios pre-.

teríit; nec mifertus corum eft. b. Pefigrivum , Dccretum Dei de iisdem

olim damnandis.

Hujus diftin&ionis, controvetfz quzx Proteftantes ha«

&enus adeó divifit, fi non tollendz faltem mitigandx , infignem obfervae

mus ufum. DD. Lutherani conflanter urgent, ad Damnationem & abje-

Gionem prazordinatos eos, quos Deus zz znfidelitate per(everaturos pra-

fcivit. Hanc Keprobationem nullo zzo4o ex abfoluto decretofatlam, Deure

citra re[petlum vnfidelitatis , ex mero beneplacito ueminem praordinaffe cc.

Hzc omnia de actu Dei ad damnationem prxordinantis feu predatminan-

tis intelle&a, Roformati probant. Sed in priori Reprobationis a&tu,

prateritione , aliquosà Deo quidem confideratos ut peccatores , jufte-

que reprobabiles: caufam tamen quod Deus eos non zqué : ac alios ele-

gerit, non fuiffe fatum illum reprobabilem. ^Non enim vek ifli: Ele&is

deteriores,, vel Electieis meliores , fed hi & illi in cadem mafla. fuerunt,

Nonetiam Prateritionis caufa fuit impcenitentia eorum finalis.

Nec

enim preteritio infidelitatis hujus caufa, nec infidelitas prateritionis effe-

Gus eff , eft tamen ejus confequens.

Nifi enim przteriti fuiffent, non

magis infideles futurt fuiffentquàm Ele&i. Sed fi Deus eos elegiffet, non

münus quàmr alii credidiffent. ^ Hzc' Difcretio non temeré contigit.

Caufam habet. An caufa ejus inhominibus quzrenda? Atparem omni-

um conditionem fuiffe coriftat.

Ergo Ele&ionis caufa im Deo eft, à

cujus. voluntate pendebat, an multos, paucos, omnes vel cligeret vel

reprobaret: quos eligeret quos non? Unde veró illa pereuntium im-

poenitentia, quami Deus reprobans przfcivit? Exipfíis Reprobis. Erane

in peccatis mortui, Deus noluit €os, quod poterat , in nihijum redi-

gere,

" PROTESTAN TIUM PACIFICA;

$5

gete » fed eis uaxpeSvjuay , imo. & xunsorqra. (uam muültis modis. de-

monítrare. Cum tamen ipfi ad omne opus bonum dàoxupuei inepti , ad

quodvis malum proni effent, beneficiis Dei non ad Eum glorificandum &

gratias ei agendas ui, fed ad eum irritandum abufifunt. Ex hujus mor-

tis laqueis neque ipfe fe expedire ; vel voluerunt vel potuerunt : neque

Deus gratia íua eos inde liberare voluit, — Qui ergo atbores erant malz,

fru&us bonos ferre non potuerunt : adeoque experturi| erant illud S. Jo-

hannis , osmnisarbor , que non fert bonosfrntlus excinditur & in igncm

projicitur, Matth. ; 10. Ita qui. prateriit aliis non deteriores , damnat fe

ipfis multó pejores factos. Illic nihil fuit, quod Deum moveretad eospo-

tius quam alios prztereundos : hic Deus eos reperit fine fide, finerefipi-

fcentia, fentinam fcelerum , eis quos falvat deteriores, adeoque eos pue

nit, lta peccata eorum actualia Damnationis, non autem prateritionis

caufa funt. Sed Cl. Ringierusin Diff. land. $. 19. (qq. hacipfa plenius per-

fequitur, & Danhaveri, Menzeri aliorumque celebrium Virorum verbis,

confenfum de reipía liquidum reddentibus confitmat, Czteum. omni

piz mentis attentione dignum videtur , tum quinam illi fint 47 híc diffi«

dent : tum qul illi (int g4orsm cam(aagitur. — Qui inter fe diffideut , funt

Populus & Filii Dei, ipítus Dei Sanguine redemti , in fpem communis .hz-

reditatis perSpiritum Dei vocati & regeniti.

Illi de quibus diffident, func

Dei & ipforum inimici , filii inobedientiz & Perditionis , vafa irz ada-

ptata ad perniciem illis inevitabilem. Hi funt qui illos , ut in Capite de

Euchariftia dividunt , itain Quzftione de Voluntate Dei omnes falvandi

quam Antecedentem dicunt , de Voluntate Chrifti morientis , vocatione

externa, — Huc etiamferé redeunt Quaftiones , de Gratia refiftibili & amise

fibili; utloquuntur&c. Inimicitiam Deus pofüuit , hinc, inter ferpentem

& ejus femen: illinc ; inter mulierem & ejus femen. — Populum: creavit

glorie Regnique fui, nec non falutis piopriz ftadiofum, quod rantó eni-

Hu-

xius fit, quantó gnavius Dei & noftro hofti Satanz obnitimur.

jus ne veró vocationis & noflrz memores fumus!

Hoc officium

praftamus , dum nos mutuo mordemus & devoramus ? mutuis ana-

?

.

Patrocinium eorum

thematis ob filios perditionis nos perfequimur

tanto fervore fuícipimus ? Deo ne ita, an Principi tenebrarum lita-

tur? Quid epus efl de bypocritis & infidelibus litigare » ac fi Medi-

&i de bomine mertuo di[ceptent , an epotum pharmacum . in eo vim ba-

beat ? M, Uflerius in Hotting. — Primir. 164, ait.. Cum in Colloquio

Ha

NV itten«

60

-SECT.. IV. ECCLESIA

N/ittenbergenfi Bueerus ejusque Collegz de indienoram: manducatione

harenent; ibutherns-cum fuis refpondit : Pro ea re solwmus. contendere i

Süufculo.46. Vateenb. |Mfc. tefte.

Decretum

LXXV. Reftat de Z4bfoluto, quod Saxonici Thealogi tam follicite

vemovent, Decreto , foorfim videamus. — Concipiunt Decretum: Reproba-

"A5b folnrut.

4ionis ab[olutum , quo Deus citra-vefpetlum snfidelitatis , iborzimes: ex folo

mrafäenep!aaitapmdamawarit : ad.eternam Damnarionem ejusue canjam,

feve ab aieraofiue an tewspore de[Hinaverit ac creaverst, Siatmo hoc car-

bone Reformatorum :de Keprobatione Doórinam delineare. voluerunt ,

oppidó falfi fant. Nam "Brandenburgico-Haffiaci cum eis collocuti ;

hujusmodi decretum tantum non iisdem verbis clintimarunt , fnpr. $..49.

Eft imó 1, Keformatorum de Decreto Abfoluto Do&zina; itacomparata;

ut DD. Lutherani eam rité explicatam mon ;poffint averfari , Partesque

imre velnulla vel exigui momenti, vel folis verbis ab invicem difteut.

ipíi DD. .Lutherani nec -nomen nec rem 24/folerz Decret? omnino fa-

füdiuntCl. Wellerus ap. Maffon. 1. 547. b. dbfolutem , inquit, Dei jas

vwus Luthero (* 205 adoramuss fed inbominibus lapfis, ei-fic Damnationi

f iffrilbo jure egename ,ad[cribentis. — Alius Vic plane egregius ficinfit *

iDarsab[oluta quadum. Decreta divina ,4ua « mulla conditione fufpendat-

tur., extra omnen controver[ia alvam pofitum efl. Wa Decretum de vrean-

do ZMundo, de Lap[u permittendo , dle enittendo Redemtore cc.. abfoluta

dfust. 2. 2dbjolutum., «el conditionem removet: vel removet:z vel rem in

Ife , extraccomparationem cum alia., confiderat:vel media excludit: vel

«lefinitionem certatn. fixamm, ratam innuit.

iNimirum tribuitur Deoà

:nonnullis-etiamvoluntas:cozdztzonata ,fufpenfa à-conditionein hominisare

bitrio:& Viribus pofita- Fidesà multisdicitur cogdzrzo in:eligendo requi-

fita. Reformati Deoeligenti , conditionatam hanc voluntatem minimé

tribuunt. 'Sedele&ionem hactenus tribuunt voluntati ejus foli, &mero be-

meplacito. Equidem etiam DD. Lutherani Decretum vcl voluntatemcoz-

:itionatam Deo tribuere amant..

'Sed hanc à Veterum. & Novorum Pela-

:gianorum voluntate conditionata plurimum:differre, ex fuperioribus fiquet.

3. Reformatiinterrogati,cur Deusliunc potiusquam alium velelegerit vel

reprobárit , negant caufam ffe , quz Deum extrinfecus ad alterutrum im-

pellat: fediid referunt ad unicam Dei voluntatem. 'Difcretionisenim thujus

caufam uecipfifciunt, nec aliioflendere poflunt.. 'Nec minus DD. Lu«

therani-unius ab altero , Difcretionem ad confilium Dei arcanum nobis-

que

" PROTESTANTIUM PACIFIC A.

6t

runt : quod ipfiffimum illud JApfolwtum Decres

Wue impenettabile tefe

tum eft , quod Keforma

ti Deo tribuunt. 4« EcReformati & Lutherani tum

Electionem tum Reptoba

tioneni certarum petfonarum inimutabilem. Deo

tium Dei de homine Decretum ab-

adícribunt, Quoiterum nomine ater

Jolutum : dici nihil v

etat, j. Si via qua E

le&i & Reprobi ad metam fuam

decurrunt fp

ectetur ;

nec Electio nec Iveptobatio eft abfoluta. Ele&tienim

: Reprobi damnantur ob peccatam. — Triain cumulum

ä

falvantur per fidem

addimus, 4. Awlla

m extare confe[fionem , nec Veterem nec Novam qua

abfoluti Decret

i meutione , 4

E

d explicationem Confiliorum Dei , qua Elettio-

tíonis vocibus wotantur , ufi fint. 'Wc Gregorius Francus

ais d Reproba

loquitur ap. Hol

zfuf. de Praddi. p.143. V. Chriftophoro Pclargo pridem

j

vi

fum , cums abfoluti

Decreti nulla e[piam ( in S. Literis) expreffa mentio

in boc Moflerio , ab hac & aliis vocibus i Seripts-

fíat s alflinendum efft

P.

* uon expreffis: &

fpoflolicis utesidum , uon. nowis Phrafibus, c. Rinte-

lenfes Epiff. p.3t« fc

tibunt de Abfoluto Przdeftinationis Decreto ; 7ez vi-

3

demus quomode expli

cit? &* xavd, pyràv per id caufa fidei & falutis ever-

Éé6Antur «

Conf, p. 41.

Inprimis vid. Dzfert. Irez. Excell. Pfaffii de influxu

Doematis , de Pradeffinati

g

onis & Reprobationis Decreto Abfoluta ; Anno

faperiori edíta»

qendieatur.

LXXVI.

Ut mirum fit Ill. Paffendorfio, non fine notoría injutia',

tigidiorum Clalfi accenfendo , jsr. fec.

div. p.238. fqq. hac excidiffe: AuI-

ulla concordia & Unio inter Luthes

lo modo difpice

re po[fam , qua ratione

wama: & Reformatas Ecclefi

4f fperari. poffit ,

quaudiu ba Dogmati de

ndbfoluto Decreto, eju

([que conft

eHariis ita mordicus inharent , idque uti-

4

ue inter expreff? creden

da veferre , ci primo loco inter. rticalos Salatis

aofira Oeconomiam explicantes con[lirunnt.

Adde pag.376. "Vir famimus

& ejus confetlariis loquitur.

Atquenam illa cozfetta-

figillatim de Decreto

riter ex Abfoluto fuorum Decreto, de Lapfw pere

ria funt, qua non pa

sittendo &c.ifluant? Provoc

amusad fincerum quemvis judicem piépzurpodypor-

rim , Reformatorum Theologos nufpiam pto-

Pace etiam fümmi Viri dixe

firis Ecclefiis de Abfoluto Decreto traditur , ita

fiteri, Do&trinam quz in o

effe abfalut? nece[[ariam , ut confolatione,

ftimulis ad amerem Dei , pietae

quicunque quicquid Doctrina

tem &c. adeoque fpe falutis carere dicantur,

illa ambitut fuo complectitur ;

& quzcx ea fequuntur , nou vel accuraté no-

verit, vel non omnino crediderit:

& quod eoídem , nifi per omnia uobií-

Éu&us exDodtrinafündamentali abundé percipere riequeat.

&m . fentiat ;

ge

Hs

62

E

a

SECT. IV. ECCLESIA

tf

DoG&tinz alicujus veritatem , utilitatem , etiam cum aliís Veritatibus,

nexum, oflendere, non eft ejus abíolutam neceífitatem ad falutem ur-

gere. Prius fit à Reformatis Decretum abfolutum tradentibus, non

pofterius. . Mijor etiam neceffitas incumbit Dogma aliquod fciendi , Ec-

clefiz alicujus Dc&oribus, quam aliis ejus membris. — Denique exigi po-

teft Dogma aliquod à membris Ecclefiz alicujus , quod ab Ecclefía illa

diverfis , minus neceffarium videtur.

Reformatis de Decreto Abfoluto

vel differentibus velfcribentibus,non adeocurz eít, neceffitatem ejus ab-

Íolutam inculcare & tueri, quàm fuz de eo do&trinz veritatem ex S. Li-

teris tradere, & do&rinam tam invidiofé à multis, ab omni Proteftan-

tium Ecclefia datnnatis detortam , explicare.

Abíolutum enim quod do-

cemus Decretum, ex Scriptura haufimus.

Quale plurimi nobis affin-

gunt, à Noflris doceri , -4bfolutum eft mendacium , nec minus. nobis;

