Gf718a_1
author: Schatzgeyer, Kaspar

j

d d

» r

AX 2

b

p 1

.

A C

T

fey 17

yWoe

" t

E

f. -

*s5

m

; t

/-

".

FW.- .f

-.W

u. *

et

gOt

"

m i

'.v..

. fox

assf

«

"l P.

2*

, t

!ä?.;

*

Lw.,

"v*

'.

»

*Q

L

a i

1 ilih.s

Y

—tlx.

£5 -.«

W M

^s

"3

um

M.

ax

- 3A

.

221 !

mm

.wt

—

"a*

X

-5

i.

.* »

* W&.

N- "

:

o

"EE

DT

"

Wt

74

P -

.A

P

:

La Af

* dl

,'»-x-

"*

g

u

x

-

-W-

ml

x

..Q.

..:

rg,

HVA 45

E

o,.uM.c

v Lal P.

«*

- d

| ET

JIJU'-JC "

-*

a

l..ï.'J

AS

"»

» s

W»

M :

:6,9

$5 .

.

J

-

1..,&.

E

É

h.

*

E

E

$

LI

.»

* L

fs

4'

*-

E ]

N..a

IT P

[ d

ls

4

wJ;Mu

Lt

" s

- . b

9 . CÓ -

Ax.

;

-

:*

s

"i

i d

*

&

L

5.

E X x

-t

^

:

k

ü

lm

l'

fa

*

*.

s

x

»'-O —

Lsb

2 X

A

-

Mo

'.PR..

u—.

SN'

?

«.Mu)

C A 2

f*wu*l

g

2

-

a E

MI

4..94.

M

$

P

.*» rt.

ha o

— —2

$—

»t

2

i&

A

ls 2

Gx

"

x

bx.' "

T L dpet

e v

"*]

M

-'.

?

B

.

a d

8.

",

&i

-

RJ

l

»

.h

w

-v ie —UA

--

.-n

^i

x:

.m

.«ü.

u»o'ü

..

d

2

:

n

9»

&

x

wx

F

498

T

"

T

8 af

L2

E 7

h*

POR

'.

z. 5

l Mracs u

ais

g

? d

:

N12«4511865923 021

I

Y

LETTTETT

il

TT

|

UB Tübingen

t

N

[o]

"".;

"RERT

7

d2///

;*X*ï

ln

i

li

TL

—

—

S

Q

CM

N

j.

VNIVS [

N

*'5

ARTICVLI,DISSOLVBI

G

r

litatem. matrimonij contingentis,

u

//

uera declaratio,e7 per facrá fcris

pruram fufficienter voborata,

Z

, ^ SS

— &ontrá Lutberanii dogma

"X

—2

" cadem mas

*

terid.

EF

.

GN

N

3

Autbore Gafparc Safgero

SSS

minorita,

fs

s

N

RL

X

GSSS

:

A SSSNNY

//jïi

Ts

3;

N

42

/;

1 9 Y

Hillvl

n

ERE

|

(b'

p

hi

COX

. AS?ERTI O LVTHERANAQ

| 'Vir ulab uxore fuadiuorciatur , þtcu!tatäbxbet

eotrabendicum alia,Similiter mulicr diuorciata à ma

rito-Nüftinterdicatur li, quiuel que cav[am pre[te

&t diuorcij.

ASSERTI ie] ANTILVTH-ERANA.

Celebratointcr coniuges diuortio , nulli parti licc;t

eontrabcre cum aliaperfona , excepto eoquod infra

acirfidelideclarabitur.

Probatur bec prino perillud ad Roma.Quefub

Primá pre

giroeft mulier , uiuctite uiro, alligata eft legi, failicet

batio.

ematrimonali.Sialitmiortuus fuerit uir cius;folutaefe . ou *

&lepeuiri. Teituriuente uirouocabitur adulteva , fi

féerit um dlio uiro.Hac ibi. Ex boc apoftoli iftoin

eruntur duo. Primum , quod indiffolublitas matris. Prtmum.

wionijfibi c ffentialis , que flat inobligatione ad debis

tum coniugalereddendum, fi petatur , durat per totá

uitam quoufayalter cotiiigum moriatur . Secundum, Secundum,

quód mulier fi iuente uiro copulctur alteri , adultes

vat-Idem cenfendum de viro.Nam in bis quewris ma

trimonialis fune ad paviawdicantur-Teitur uullus con

L

iugum cum alte contrabere potefE , quantumlibet dix

.

Worcletttuy.:

*

Secundo.P

erillud ciufdé,bis qui matrimonioiutis Sécitda þfo

& funt precipioonegofed dominus; uxorem àuis. batio.

Ài

ronon 1.Corii. 3.

vonondifcedere,quódfidifcefferit manereinmupta,

aututrofuoreconaliari.En dominus non concedit dts

fccdenticium dliacontrabere . Vbinullum quoq,- excis

piccafum , in quolimitetur probibitio. -

Tertid pro

TTertio . Q tandoob fornicationem alter coniupit

batto,

diuortiatur ab altero.fi pofunt cii alys cótrabere f7

quitur quod ex crimine reportatur commodum [ali&

exillaparte,que fornicata fl quia libera effeitur à

,

"

lcge matrimonij.

:

Obicdtio.

Sidicatur,quod bocprecluditur per annexádla

ts

-

?

filamsmdelicct nifi interdicatur li , qu uel que caus

Kefponfio. fam prefttitdwortij.Rfponfio . Q unero «bste, illa

perfonaquebunfmodicaufam prejltu.pote[i ne ut

ve duumo alteri nubcre an nontSi fic,ergo non potcrit

fibünterdia.Et fic flat argumentum.Sino, fru[lra

nugatorie ádijcitur illa claufula .

eu

Quarto.Ula libertas uel conce[fio erit pleri(q; o

buio.

TIAP- pe,

is.fed ucbemens adulterij occafto.Nà f mulier bas

beturkodiofum moccbabuur,ut 4 lege uiri foluatur,

aut fiimaritusodit coniugem , procurabi per ticpbas

occafionem ut mulier fornicetur , ut fic ab cus wncule

foluatur,e alteram ducat,ey fictmachinatócsin mo

temalterius conugis fient.

Quints p-

Quinto. Contra&tus matrimonij alterius cottiugum

butto.

cii aliaperfona,priorc adbuc uiuéte, cft odiofis, quia

cotraira matrimonij, uitev que unikeft ind.ffolubils

[

N

$s per totam uit4m.Ergono eft decernenduslicitus,

nift expre[fe in feriptura duina muematur cáce[fus,

aut ex bis,quein fcriptura cotitinentur diuina, effictm

citcr cócludipo]Ja. Neutrum borum eftinpropofito,

mecex diclis (aluatoris nec Pauli.

- Sexto.i.Cor.7.Mulier poteflatem fuicorporis & Sexta,

babet, fed uir . Similiter u pote[latem fui corpovis

tron babet,fed mulier.Ergo tullus comugitpoteft alte

ri nubere.Nádaret alteriid cuius poteflaté t babet,

falicetcorpus fai,ez ficrapinam comitterct.

Septimo.Poteflas corpori non folutuy per diuortill. Septima.

Probatur primonegatiue,quia nonimuenitur w uere

bis Chrifhuex ApofloliPauli. Secundo affirmatiue,

Nam aliud eft duortii, alud facultas cií aliocontrae

bendi, Etillud fecund multoponderofua eftprimo,

nec babent colligamiáad inutcem . Hocclaretex ucre

bis Pauli.SidifcefJevit mulier maricatinnupta;ant uie

goreconcietur.!gitur ex conce[fuone primi, concludi

tzon poteft fecundi conce[Jro-Nam concefJomimorine

ebbocmaius conceditur.,

Ocflauo.Datio mutuacwporum,cjuæincontra&u Odclau.

matrimonialifit,efl à dco roborata, Cbriftofententiá

*

tc.Qgrod deus cownxit bomo nó feparct.1gitur piud

lum cafum fitperuenientem foluitur, finc deidifpenfà

&one,quein fcripturaclreno inuentur . Ergoin cá

A 3. fuamz

fuambiguopretmatrimonio

potius,guäm font.r?ff&

]i*fcndafentcntia,

Y

Roni.

Notno. Matri)npni] indc]]'ölubzlitai ut in nullic') cafu

per totam utam fit folubilis vefpicit bonum comunes

TTres ratio. PCrbaticetenum mdke grauesintricationcs q- nodip

ncsindi[Jos. Plexirefamduntur,plurime utique macbinationes ad

dubiiaz — dUtortia procuratida propelluntur. Occéfiotics quoqs

quo ad bos

vecoticiliandi diuorciatos, aut te diuortientur conuus

tum . cómu, £ fibmnifirantur.DuJpenfatio ueroad contrabene

[|11

dum cumalio,bonum rc[bectat folum pruatum ; cui

bonut commune efl prefcrendum . Ygitur pro bona

communi efb wdicandum , cum ex fcriptura efficacis

terprobarinequeat contrarium.

|ARGVMENTATIONES.PRO LV«

therana a[fertionecontráantllutberauam -

Primt in-

T contrarit adducitur primoillud Salustoris:Quait

flaitua.

cunijs dmiferit uxorem fuam ifiob fornicationem,

Mattbao, m aliam duxcrit moccbaiur. Et is qui dmifJam duxe

vit,morcbatur. In quaautboritate cum duo dicátuy ve

quifitaut moecbus dicatuy , filicet qui dimiferit uxe

vem Q2 aliam duxerit , qo exceptiua interponatur

claufula,uidclicet,Nifi ob fornicationem. Sequitur g,

illa claufula ad utrunq; fit veferéda, tam affirmatue

: gft&m HEgatlMes

Affc

Affirmatiue quidem,ut utruni; vequivatür ad bos

dt moechus dicatur, fcilicct dami[Jro uxoris,&7 alterie

us ductio.

Negatiue quod; ut fi fornicatiointevuenerit, cyob

bocuxor dimitiatur ,ac ali ducatur uon cch(catur

machu.

Refponfio

Refponfio. Teuerbo Saluatoris adducto due fut :

probibitiones.

rimá pro

bibitio.

Prima,quod uir nton dimittat uxorem, de quaPau

ducad Corintb. Fis qui matrimonioiuncifunt prea

t.Cortit. 7«

pio;toncgo fed dominus,uxorcm àutro ttoni difcede .

?-e,za' uir uxorem non dimittat.

Secunda, quód aliam ró ducat dimi[fapriore, quia Secunda

digamua lcge diiina cfLillicitayut clarct ex uerbo fal- bibitio. .

uatoris.Quifecit bominem ab initio , mafculü 7 foe Mattlag,

minam feciteos ,C7- crunt duoin carneuta. Non ait

£riain carne una, fed duo. Cum cnim uir fiat pev care

tiálem copulam una cro cum foemima. fi duas babues

vitcum quibus fattus cfl una caro , que ambe uitales

carpunt auras, coninngentur ambe inuiro.Etficme

didiéc utoerunt triain carne una, quia duo coniutt-

gütur intertio. Cumitaq; due fint probibitiones,qu&

vum primam fequitur claufülacxceptiuz falicet,nift

obfornicationem;quecft pars prima partis totiusce

pulatiue;cy per confequens excufat z* nfirmat pri

mam probibitionem concedendocontrarium, uidelis

A 4 ctl,

at quód ob for:ücd:i&ncm perpetratam ,licetintos,

centiutrofornicariam dimitterejfertur quód cxte

xtu o urtute locutióms, quia folum uriprobibutort

connecituy,ad aliati non poterit extcndi., ut difpena

: fctad contrabendum cum alia, Nam matus nonincla

ditur i minori, C difpcrfans m uno,nó ob bocin alio

matovi difper[fat. Ad crimen qudcm mechbwe ncura

—

vendum,non fufficit uxoris dimiffio , nifi concurrat al

ferus ductio,e7 totius copulatiue uertficatio,quia de

moechiapreceptum c[l negatiui. Adcuus tran[gref

fitonem a&us vequiritur pofitiuus ttec fola uxoris di-

miffiofufficit-Non fic de difpenfatione , que eft flrii

wuris,ad cuius flabilitonem exigiur autentica difpen

fitionis facultas. v nde ex illa autboritate ton potcrit

ä

cfficaciter concludimatrimonij contrattus cum fccun

*

St';un n

das tuentc prima,effe ex cuangelio conc'c[Jïu :

Jflantia .

Secutdo adducitur illud Pauli.tfidelis fi ifcedit,

WCorit.7^— difcedat. Nonenim ferututi fubicttus eft frater uclfe

ror in civ(modi. Ex uerbo bocinfertur,,infidehi difz

ï;

eccé:c, licet altcri nubere,ci dicat Apojtolus. No cft

fermtuti fübic&us boceft , captus.Stno cft captus,er

gopotcfliberc nubere.Et dicitur bicinfidelis o fol&

e

nO baptixatus;fed quilibet falfusCbriflianusundecx,

tendit fe ad ommem difceJum cx quacuri caufia.

Refponfio .

Rejponfio. Tvia funt bic difcucienda. Primum cft,

:

quis

ïi

uisin bis Puli uerbis dicatuv infidelis.Secundit,que

caufea difceffas T ertium;que fitilla feruitus e7con-

&raria libertas.

Quoad primum, uerba Apoftoli cum fuis circu s de

flantigs funt mafticanda,circa quod perfpiciendus eft

clarandum

textusin forma;qui fic babet.Ceteris dico ego , non

—X

uis dica-

dotinus;Stquis frater uxorem babet wfid.lem , e7

tur ujidclis

becconfentit babitve cum illo,non dimittat lam.Et

fi quamulier uirum babetinfidel.m, « bic confertit

babitare cumilla,nó dimittat urum.Sanctificatus cft

enim wurinfidelis,per mulierem fidelem.Et fanctifica

ta efl mulier infidclis;per urum fidelem. Altoqui filij

ïä

uefbriummugidie[fent,niic autem fancti[unt. Q uod fi

infidelis difcedit, difcedat . Non emim feruituti fibies

élus cfl frater uel foror in ewufmodt.|n pace autem uo-

cauit uos deus. V nde enim fcis mulicr.f uirum faluum

facies t aut unde fcis ur,fimulierem faluá facies: Wa

illc.

Ex boctextu clarct,quöd Paulus infidelem accipit

Dedaratio

::

pronobaptizto.Eacrim tepejlate n principiopr.e

tg'xtm Pa

slicattonis apoflolorum crebro uxores ad fidem cOuer

LR

tebantur maruis n infidelttate vemanentibus, z ecó

tra, 9 n modo remanentibus,ueri quod; nonnung

molcflantibus «2 cogentibus alterum comugum cotis

uerfum ad priorem perfidum e9 idololatriá, aloqui

fide quolibet peccato mortali,quod factfalfum Cbri

flianum quoaducritatem uitentclligerctur,quoma

EY W

';,

do Patlus dicevet. Ceteris dico ego.non dóminus ? cià

dominas dicat. Nonlicet dumittcre uxorem nf cauf

fa fornicationis.Nufi forte & formicationem accipias

pro omni peccato mortali, quo anima. formcatur à

deomoralitcr.$ed quid abfurdus? Hocenmm iodoli

ceret pro omni peccato mortali , celebrare duuovtie

um.Ad bocfaat quod fübditur . Et bec corfentit bas

bitare cum co:Siemm ambo CbrifHam funt,quoad b4

pufmum,tenetur quelibet pars confentireuicobabis

tationem cum áltero coniugum.. Et ficiterum nó e[Jct

apoftoli confilium cobabitave, fcd preceptum domis

tii.Patet & exeo quod fubnctiit. Sanctificatus cft erii

wirinfidelis,per mulierem fidclem. Et fanctificata eft

mulierinfidelis;peruirum fidclem.Q uis difcernet fis

dclem ab infidcli,fi de baptifatis cbriflianisloquitur,

BAtb.7. — ey de quolibet peccatomortalisciifaluator dicat.Nos

lite iuaþcarevnonmd:cabimmi . Nolitecondetmimas

re,bócetenim contracbarutatem militat.

Secundum, | Quoad fecundü de caufa diuortij. Seruator nofler

« caufa una fold caufam diuortij cclebrádi exprimt,uidelicet

difceffies.

fornicationem, que accipi cy intelligifecundum com

munemfcripture ufum debet , Accipit autem feripta

D

lex far 4 fornicationem in duplici figmificatione. Primode

nicat

poim fornicatione corporaliprout frequenter Paulus deca

Jeriptira.

loquz'tur.Sccundo,deidololatm quo modocreberris

mein Pentateucho z Prophetis acapitur. Vndccla

ret

n

eet fl /um , quod extendat fe ad omuetm difee(fum ex.

quaciiq; causa. Colligitur ctiam boc ex pharifeorum

mterrogatione,(y' [ aluatorts rc]þon :onc.Mrterrogas

uerunt equidem,Silicet uivo dimitterc uxoré ex quas

cüq,- cáuja. Ad quos)rc]þondetSaluatorncgatiuä, qu&

d-

probatper fcripturam. Ciéigitur falustor umcam dis

uortij cáufam ponat,certum efEapoflolum nullam a«

liam concedere uel permitteve;alias à falustorc difcre.

parct.Quid enim effetillud permittere, mficilicens

ci&peccare: Poti j]ïme cum nouum " eflamentum non

permistatmala ficut uctus.Falfum ergo efl;quód apo

fiolus permittat diuortium propteriram.Et cum pro

batur cx boc,quod fubueéüt dc rcconciliatione, wn[uf

ficiens fl illaprobatic.Namreconaliatiocobabitatio

nemmatrimonialem vefpicit, « fic cómunis fl omni

hu-cauþs diuortij;i«ftis cg 1ntu]t?s.

Tcrtilique

Quo adtertium delibertatc eo ['cruituk, perfpi-

fit inucrbo

euum efl; quod. matrimoniale unculum maginam bas

betannexam feruitutem ? Q banc duplicem,

f;lfüfem:

E

Primacx cobabitationeoritur , quacogitur cott-

Duplex fc

uitus maivt

x matrimonij oneratolerare, eg" de ommire dome-

fitcacuramageve,quamens adterrena deprimitur,te

monij.

Prima :

fle apoflolo . Q ui ciiuxorecft.follicitus ft que funt

mutidi,quomodo placeatuxori,e dufus cfl.Et mus

1.Cerit. ?.

L d

lierque npta efoycogitat que [untmudi , quomodo

N

p!aæ?tuiro.Etþc corporalite

« alligatifunt.

L

rez Jpritudier pf

Secundavefultat ex mutua corp erum datione,pcy

Seciidafere

uitus «

quam quivis coniugisius babet n altero,quamdin ame

Romd. 7-

bouiuunt.Roma.7.uteft fupraallegati.Hee due fere

situtesintey fe diftuntte funt, fic quód mon babent ne«

eeJartam conexionem e7 indifJolubilem , cii una fte

ne aliaeffe pofiit. Ergotecunafertaliam,neceffae

ria con(cquentia. Nec per confequens difpenfatus w

"una, difpenfatuseft inalia. Ygutur cum ditum Pauliue

rificari cv intelligi de prima poffit abfa; abfurditate,

€textus detorfione,no poteft ex coeffuaciter utr«ds

.

concludi.

ttaG; fiinfidelis modo di&to difcedit;nolens cum f

delicobabitarc fine iniuriauel blafpbemia creatovis,

difcedat,quo d cobabitationem , Non cnim feruituti

fubicttus eft frater ucl (ororin buiufmodiut cogatur

ipfum fequiuel eius quercreveconciliationem . C ine

cobabitatione quoq; periculum fit ne fidelis per infie

dclem feducatur aut (ubuertatur. Idcofubdit apo[toe

lus.utdc enim fcis mulier. fuvirum faluum fcies i boe

eft, ad fidem adduces,aut forte abipfo fubuerfa,cum

ipfopercas. Etidem de wrofidelicum muliercinfide

lt-Hacrationeolim iudeisinterdica fiit ciialientges

nis matrimonia,ne per.easad idololatriam induceren

fur,?per ecclefiam fidclibus cuminfidelibus,becdt

D

éafunt de efficaciprobatione ( confequentia n;qef

fariasquibus pramum dwortium , noninfert fecundu,

"Ceeterum cum Paulus de infideliproprie d:folos

quatur,ut ircumflantie ltere indicant , pote[t fuflis

merietiam fecundus intellectus,uidelicct,quod fidelus

alter nubere po[Jit . Et quod infidelitas proprie dt-

éayutrinq unculum foluat, quia tangit fundamentit

filutis,fcilicet fidem , s in cobabuatione eft fubuers

fioms periculum.Quui etiani conftttutioni ecclefie bcs Conft:tutie

ttc quadrat,que fHLatuit quàd fidelis contrabere neque ccclefia.

at matrimonium cuminfideli,ey contrattus initus dif

foluendus fit. Cum itaq; ceelefia non approbet tecras

tificct matrimomum cum talibus contrattum ob pcri

[

eulum,non difcrepabitab eius decreto, fieo pruts có

tradtü foluatur , um eadetn fit cauffa.Porrofüinfides

Confiliug

lis cobabitare uellet cum fidelifine folliatatioead per

Pault.

fidiam , 7 fineumuria creatoris , concedit (2 confus

htPaulus cobabitationem matrimonialem , undc ait.

Ceteris dicoegonon domitius . Si quis frater uxorem

babetunfidelem , & bec confentit babitare cumiillo,

módimittat llam.Ego,itiquit,non dominus,utintellis

gaturloqui fpiritu apoftolico,quidiuinus quidem eft,

nontamé preceptorius iti boc fafto. Ex quo datur i

teligi,quódfepe beatus apoftolus [piritwlloapoftos vye friyig,,

*

lico,tanquàm fidelis doCtor «2 omnium bonorü pers

apojLolico.

fisfov, do&rinas bonas e7 (alubres uiuendi tradit,

que

P

quetamenbocipf o,tto ottites [unt preceptorie, quit

nec diunus [ptritus nec Cbviflus x eoloquens , cas

b

aulte[Jc obligatorias , Nift dicatur im fuis fcriptis due

d

plicem babuiJ [piritum , eo quod dicit , Egosiot dos

minus, quod de coin fuis documentis credere e[Limpi

0i

tc

um ucritafi catbolice aduerfum .

Wvl ifts. — Tertioinflatur. Cbriftus permittit diuortium cau

flancia.

frafornicationis;nec preecipit cafte uluere , nec probi

bet contvabere, ergo pote[t queuis pa

ftiu(n nubcfe

poftfactum diuortium,

mefponfte Rr/þonf?o;Admzmprimangumentatioäsclau-

fidla,udelicet,chrifhus permittit iuortium caufsafor

i

Widtfb.o. — nicationis,tánquàm malore; quia clara eftex cuanges

Obicclio — lio, ineptcfub]tituuntur fequentes.Havum primac[t.

Refbonfio 'Nonprecipitcafteuiuere . Dico, Cbriftus dire&tenul

liprecipit cafle uiuerequiplena potitur ád contvas

drendum uelcontinendumlibertate.Referendo autem

£

&erbum bocad omnem euentum falfum efLe textui

Euangelico cotitrarium, cum Saluator dicat : Q uidis

Mat.g.0m

:

19.

nffam duxeritmoccbatur . Cogitur ergo dimi[Ja i«

Wurdao. MHptamanere,ex quacund; canffa fit dumifJa; quantis

[!

Y

pL&e.g, lbcturatur.Ergofibiindicitur caflitas feruanda.Pait

l

fæquog';; ait.Préecipio,

uton cgofed doiminus,uxorem

f. .cotm. 7 $

adurotton difcedere;quód ft difcefJerit manere itmus

ifltatus , ubi

puan.Patet etimillus falfitqs i uoto ca

precipitur

t

précipitur uouenti cáftitatem cafle uueve , per eve

bum deiin Deuteronomio.Cum wotum uoucris domt

to deo tuo,non tàrdabis reddere , quiavequiretillud Deu.ag.

dominus deustuus.Q od precepci,quia moraleefL,

obligatinomnilegc.Et Propheta in Pfalmo it.Voue P[al 75.

te cy reddite domino deoue[lro. Dc boc plene intra

élatudeita Cbrif[tana fcripfi.

Secunda

Secunda claufula;fcilicet.Non probibet nul;m, i

claufula,

militer falfacfel,ut exiam diclis claret.

Quarto Apoflolus dicit.Meliu efE nubere quàm

Quaría in

flautia. -

uri.Sugitur perfona dwortiatauratur, poterit tubc

vc,cum fit meliusAdem quoq; Apoftolus ait.Q gilibet

l. Co'rz'n. v

babeat uxorctm [uam,e2" quelibet uivum fuuan.

Adbec dicendum.Comparatio A poftoli eft abuft Refponfio

ua,cum urinon fit bonum. Pretercat tamcn boc ; ali- Vrinon c.

£cr dico.Secundumillam Avgumentationem ficfficax. 90f

effet;pofJct ezilla nubere, de quaSaluator &2 Apos

flolus atunt , quód manerc debeat innupta , u pote f

uratur.Et fic Saluator «2 Paulus;fecundum tuam va«

ttoctiafionem; laqueos pofuerunt;aut male decreuom

vunt cam manerciunuptam.

1

.

Eudlio

e»

Dicis,quód Paulus in bocerbo,manere imnuptá

deisloquitur qui ex alijs caufis quàm ob fornicatio

ï

itcno

wem dinovtiantur ,ex quo tten exprimit 4du!€crim.

Eudftonis

Cauillum boc nton excludit obicctionem . B;dm etfi

exclufio.

boc ponatur,cogetur utiq;tlla perfona que fornicata

eJt manere mnupta,quantumus uratur. Et / tc flat prt

mavefponfio frma. Vnde cg uerbum boc . melius eft

muberc quàm uri. intelligitur de bis qui plenam baz

bent nubendi eo continendilibertatem .. Sumnlitev id

quod anetlitur . Q uilibetbabear uxorem fuam , e*

qu.elibet umum fuum.de bis diatur qui actu matrimo

nialiter uné funt,ut matrimonialter cobabitent c7*

fidem thorimutuo fevuent. Neq; enim «it.Quulibet et

qué&libet conitrabáritmatrimonium.Sic enim nullilice

yet continentiam feruare ab ipfomct confultam. Sed

at babcatuxorem [uam.Suam inquam , queiam fua

uxor eft.

Ceterumnillis magis vefpectatur bonum commu

tiequàm priuatum,quod m boc confiftt,ut Jeritte uin

clum matvimoniale ligatum teneatur ,ea'quantà po[Jt

Fornicdfio bileefL ianua4d diuortium precludatur.Quuodfi fas

son[oluit — Qum f'ierit,ad veconaltationem efficaciter inducane

uuculit má tuy, um quantumlibet alteva pars fornicetur,monte

t,imonmlc - netur parsinnocens,alteram ream dimittere.Etfi «

uorciat4 fuc'rit, poteriteamiterato ,'ïbl reconcilisre,

Ex quo ctiam infertur,quod per fornicationem ab al

terocomugum perpctrakam uon j oluitur uinculuma

byumox

W.

trimo;üale,alioqyi netpoffet mnþcens,þoft agnitum

alferus comugis ádulterium;reddere uclexigere des

bitum cotiiugale, quia amplits non cJctinter cos cotta

:

iugiuainifi denouo contrabercnt,quod flaretin utri

brt

ufa; ibertate.ficut ey & principio.Si ergoper adulte

t

jutpn tion foluitur matrimomale uinculum, fequitur g,

d-

aulla pavtium potest cótrabere cum alia per[ona, fed

id

veconciliari debent,aut mangre innupte,

Hno

Cyuinéo-Nontefl eflimandum quódChriflus aliter C uinta i

admifcrit duortium, quàm Moyfesin Deuteronomio f«ntia.

et

Dceut.24.

ubiambobuslicutcum dlijs contraberc,

Ic€

ed

Refponfio:Ex bis que Mo]ï»sþrrrt;ijït tiibil &HïCd Refponfio

ud

citer concluditur ctrca doctrinam Cbrifli.Nam uetus

teflamentum imperfe&tum fuit,tefle Apoftolo.Nibil yiebye, ,

ad perfettix adduxit lex.Dottrina autem Cbrifti pev

n

fetfama eft;que nibil tortuofitatis «dmittit , fcd os

n

mnevecuruum ad vectitudinis normam reducit.Pre&

f

tereatton babetur x textu Deuteronomij , quód uit

d-

poteratcum aliacontrabere poft uxoris repudiatios

em.Stcenm ait Moyfts . Stacceperitbomo uxorem

Deut.à4..

te

€7 babuerit eam,e noninuenerit gratiaim ante ocus

losetuspropteraliquam focditatem aut turpitudine,

[2

feribetlibellumvepudi,ez dabitin manu illius,eo di

al

Vaittet at de domo[ua. Cunq; egreffa alterum mari

"4

tum duxerit;cg ile quoq; oderit a , dederiti; eili-

B belum

Belum repudij,ey dimferit eam de domofla, uel cep

te

te mortuus fuerit , uonpoterit prior maritus rccipee

u

veeam in uxorem , quia polluta eft «2 abominabilig

m

fattacorám domino. Nepeccare facias terram tuame

qum dominus dcus tuus trádiderit tibí pofidendá.

Hacibi. CoJpicis ex boctextumbil maritorcepudiatie

P

ticonccdi dealiauxore ducenda. Etmeritoyut ninua

6j

fint viriproniaduxorumrepudiationem.

bi

Betermina — Supradictisomtibus pro «ntilutberanaafJertione

f

&o ecdefüe flabilienda, farmamentum e7 vobur praflat dctermi

g

natio ecelefieinlongeuum ufum traducla,que fpiritu

fi

fn&lovcgitur,que eodé [pirituduce determunat ul

li diuorciatorum licere contrabere cum alia pevfona,

Cuius determinatio, t fcriptureinterpretatioin cau

faambigua,e7 facre fcripture obfcuro intellectu, de

bct fidelicuiuis effe autentica e fufficicns. Potifttmid

«ccedente confuetudine uetufliffüma, queinambiguis

efLoptimalegum interpres.

cpà UURf m

ERRORES C[RC&

buncarticulum.

ERROR PRIMV$.

)

« Erfor prie Errantigitur «fJerentes , quód adulterium coniue

W-

gitosfeparat, G datimocentifacdtatem nubédiale

éert.

pei. Exbocenim fequeretur, quod adulterium quode

Lj

uis penitus uinculi diffoluerct matrimoniale,quo d«

mi[jo , quilibet comiugum liber crit d contrabendum

cum quouis alio.Sequcretur ctiám, quód ab alterocá

:;

iugum admi[foadulterio,er abalterocogttito,ticuter

poftet alteriamodovcddere debitum, n amplius non Ré

4,

*

e[fem coniuges . Cum autcm apoftolus offendat matri

monij unculum utius perfone cum una efe indifJolus

bile,quoadalter coniugum moriatur, una equidem e,

fcaifunt cavo, fialter eorum cum alio contrabat , ex

u4cund; cauffa diuortietur , babebit duos coniuges,

ficg eritdigamus ul digama cotra diuinum decretii,

E

ERROR S$ECVNDVS.

1. Corimt.7.

Errant proinde,qui afferunt uerbum apoftoli ts

fidclis fi difcedit difcedat * fc ad omncm difcefJum ex

m "-- mIUK.-cm

quacuniq; caufla extendere,y on folam fidem co ba

pifmum refpicere. COtrarium buius clarc probatur

gerlereircumflantias.

ERROR TERTIVS$.-

in.7

Errántinfuper , aj]?rcntcs,quodapo]ïolus inuer ;

bo,Precipio non egofed dominus, uxorem Aturono

difcedere, quod fi difcefJeritmanere mmuptam, au

tire fuorccenciliert, permittat diuortium propter

Ba

ám

/

"

ivàm, proeoquod fequitur-aut uivofuo reconciliari,

Ls

$10!

Hicetenim intclletus Pauli,efJet contra faluatoris dc.

evetum , quifolam fornicationem pro cau[Ja dwortij

Wi5

admittit , cum tamenmulte alie funt cau|;evre uiter

cotiiuges.INam quis cas enumcrabit

ERROR. Q.VARTYS.

Errdnt tibilomims a]]?rentes, quódilla perfona

querecoticiliatiotiem petit, nectamen ab altero coms

mgum potefl impctrare , poteft alteri nubere , quaft

duritiaperfone wnocentis facerepo[fit , utinter eos

amodo1onfit coniugium . Stante etentm iter cos cori

iugij uinculo,teuter pote[E contrabere, quia darc non

potefl;quod fiaiuris no efl boceft,

-

corpus þturft quod

fc(buc alteriueefl, —

ERROR Q VINTV$.

Errant demum afferehtes, quàd fialter coniugutm

compcllitur ab alteroad peccatum , potest difcedere

€7 alterinuberc. 'Tum quia nullus poteft alium dircz

cte ad peccatum compellere,quod originaliter tnlibe

vo flat avbitrio.Tum quiamultiplex frausin boc itia

teruenire po[Jct tcgocio, T um tertio,quia potcstalio

fe releuare vemedio,utpote à poteJlate fubfidium ex

mpul[ios

petendo. thm quarfo,quia talisindircdlco

. matris

Y

T.

matvimonaleton Jolult WirCltaam. « ss i QUE

lc

tton eff fumie de infidelitateproprie diéta, «* de guo

k

uis aliopeccato.Nam ininfidelitate excecatur bomo,

3 d

« àueritate catbolica feduatur,e ficin fundamena

tofalutis fJabuertitur. A lia uero uciaimpugnant

dppctitum,quictfi nonmunquàm wmpulfus

euertitur ut cadat , non conteritur taa

mcn, quia dominus fupponitma

14

um fuam, propter catho

13

lice fidet ueritaté .

fi

Hec de illo

arti-

o$

n

[2

n

loin-

d

prafcutias

rifif

ciát.

226

$OLI DEO GLORIA.

n

re

Viétrix triumpbetueritas.

ea

bc

EXCVSVM TVBINGAE PER

a

Hulderichum Morbardum. Anto

li

€hnfi. M. D. XXV.

ex

0s

i«

a "E

V

s

s

3

|

m

-

U

l.u

4

n E

*

*

-

tel

f*

arty

"A .

d

&

A

"

&

"-

N

fel-

E

(.b

» 21

:

4

m

W

vb

"

»» .

at

$o

&

d

z

-

»

$

án

A

*

&t

*

*

ET

& É

w

re

2v

*

^v

£x

gem

-am

^a.

-

9 C

^—

í»

t

C

*

s

*

k

"w

:

—

k

n5

i

v

v ^

Eu d

h

4

—.«

vu,

al

N

EY

1

*

L

M

&

r

DX

"

u

:

.-

a

$9-X

f w

:

..W

*

^"

1

Mu

Y^ 44

d

—A.

A

1

*

A

&

f«

w.wuw s .-. $

«

JecmY

.

3

E

nwi

»

^

V,-

E

m

- d

*

T

ww

A

*

——

5

Euroskala Offset

R

o

Q

s

VierFarbSelector Standard *

E

Balance

O

-

j A.

P

E

E

———À

55

////

x

(

E

EK

D

/

P

;

-'

Focus

ä

d

d

IN

N

SS

Q

ll ((

N

li

——

7l

la

"

AT sss ——

(s

",

Q

,

d

li

13

Q

o «00

7

h

N

"d

12

d

E

s

V NIV $

TOUK

SS

ARTICVLI,DISSOLVBI

7:

À

d

C

VITI

litatem. matrimonij contingentis,

n i L I

10

wera declavatio,e7 per facrá fcris

D

77

"

U

5'

pruram fufficienter voborata,

-

17

"

,

,

"

A

—

Mp a

C

2

— &ontra Lutberani dogma

»

SS

a

"l

$

-

in cadem mas

z

S

f

:

terid.,

——

A

Q

N

Q

ï«

.

[j

E

E

)

»

.

ï

74

S

«

N

o

X

A

;tbore Gafparc Safgero

$)

f

minorita.,

d

2

L

N

V

SS.

L

qumhu

SNS

ADEEN

o

AU Á

3

,

—

N

(

RV

*

q

2

DT

—

N

.

r

77

$

MF

»

M

A

7

NNS

Z

.

C

$*

Y M

!h

ä

5

;/

x

——

(

E

d.

a

— — —

*

A

'NN

7877

!mxw

/ü

Z

STSSSSSS

F 3 Copvright 4/1999 YxvMaster GimbH www.yxymaster.com

at

M

s

D

i

-

um

I -—-—D

t

EEE

E

ETU

hi

a

:

;'"

aol