4 PIO

Yefüf,

ACt. 132, 2 — 11.. defuniorum animas . comitantur

IATIO-

Luc. 16, 22. Docendo etiam hominibus profunt:

vt

per indicium non de rebus fidei, fed de iis quze

Dd

fingulos concernunt, de imminente periculo , de

xosdn

futuris eventibus, de inquirendo falutis medio.

Matth. z, 20. c.2, 13. ACt. 10, 4, 5. €..27» 23 24-

Píaln.

m i

Dan. 7, 16. 8,.16. 9, 21. 22.-1 Reg. 19, &. 7.

AE OT

(3) CunrsruM OsJpemo» jam in conceptio-

pomina

ne Luc. 1,27 . Íq. nativitate Luc. 2, 9. 13 & pri-

N g

ma infantia Matth. 2, 13. 19,- deinde in tentatione

Matth. 4, 11. & pafhone Luüc. 22, 43. porro in re-

j

J

furrectione Matth. 28,2. 3. Luc. 24, 23. & afcen-

fione ACG. 1, 10 veserari. fünt:

& nunc quoque

etiotis

juxta humanam fuam.naturam fupra omnes ange-

los evectum, Dominum fuum a4oraur Ébr. , 6.

m?tüh-

endam;

1 Pet.3,22. & in manifeftatione gloriofa adventus

jyimo-

fui cowitabunzur Matth. 16, 27. c. 25, 31. Marc. 13,

E

p

26. 27. z Thefi- 1, 7.

(4) Toti Eccrkesrx ope

ram prieftitiffe leguh-

D

: (]bf?'

tur in comitatu promulgatee Jegzs Sinaiticze Deut.

ydnet

33: 2-

ACt. 7

4

, 53. Gal. 3, rg. Ebr. 2, 2. prima

Huc

ympus

annunciatione vedemtoris nati Luc. 2, 9. 15.

pertinent quze leguntur de Zoffibus regni Chrifü

p u

n*a , fU

Jubimoveudis Apoc. i2, 7. fq. c. 20, 1. 9. ac de' fide-

libus füb ultimam hujüs zeonis confümmationem

um ?

fegregandis & in coelefte regnum introducendis

gl

Matth. 13, 41.42. 49. 1 Thefl. 4, 16. 17.

(5) Pro' diverífa temporum oeconomia mini-

us

fterio fuo vifibili etiam modo per apparitiones fre-

quentes defungebantur Gen. 32, 2. 2 Reg. 5, t7.

n 0/,0»

fed hoc ordinarium non eft. Sixgulis fidelibus an-

gelum cuflodem adefíe, pie antiquiores chriftiani

jj

gravem

crediderunt: fupe/riïitio vero feniim id in

abufum

(1) j

142

($ 139.1409)

VIL de Angelis ,

1tiit

abufum convertit. Id certum, re£us ttoffris angelos

mulium iniere[fe. Gen. 24, 7.-

fl

fnsl

Honor.

Gu

$ 139. Quoniam angeli tam preeftantes,

ayre

tam fanctz natura , & (Chrifto concilian-

te Co. r, 20. Eph. r, to) tam etiam noftri

amantes funt Luc. 15, 10. Ebr. r2, 22:

'si

HONOR quidem illis debetur, /ed zom invo-

gun

catio aut adoratio.

Ilj HI

Àb omni cultu adorationis vel invocationis an-

geli boni ipfi abhorrent, figelium coufervor íe effe

A&u :

profeffi. Apoc. :9, 10. c. 22, 8. 9. — Honor angelis

Ne

debitus morali; elt, confiftens in reverentia, ob-

fervatione fanCti decori, fuga impuritatis moralis,

ls n

ftudio imitandi fanCtitatem ; fpeciatim alacritatem

H

angelorum in Deo glorificando , & faciendo offi-

cio. Matth. 18, 10. 1 Cor. r1, ro. 1 Tim. 5:2K«

E

$ 140. In hac celeftium fpirituum mul-

pens

Angelo-

eun a-

(Uar

titadine, non diu ab initio creationis ipfo-

gfus;

rum , ingens €7 horreudum quoddam peccatum

ONU]

contigit, quo dependentize a Deo fe fub-

nf

ducere conati, ab obfequio Deo debitode-

*LZ

Íciverunt,

I

Dicta claffica funt 2 Pet. 2

4 ubi generatim di-

sU

[!

citur an

gelos peccaffe; Joh. g, 44 ubi Chriftus di-

IN

&

.Vlm.

cit, Diabolum in veritate (ftatu bono & fan

to)

non perftisiffe, Ep. Judze v. 6 ubi dicitur exs» (ori-

kan

ginalem przeftantiam) füam aou fervaffe, íed una

Qu

cum Ja£izaculo füo eam deferuiffe.

IU

eu

Ex his intelligitur, voluntariam fuiffe defe-

Tem

onem; factam fine ulla neceffitate ; ex mero li-

MAN

beri fui arbitrii abufu,

el

ig |

£ V

uodnam (eciazim hoc peccatum fuerit, Scri-

u

ptura nusquam indicat.

Non magis de zempore

DUs

lapfa; angelorum nos doce

t: nifi

quod e genera-

Qu

a

libus indiciis colligi poteft , lapfu

mangelorum zon

Uaura

VII. de Zfugelis

($ 140 141)

145

intra fexiiduum creationis contigiffe; Gen. 1, 3r.

T0

fed tamen anrze, quam bomines peccareur ; hos enim

malus quidam fpiritus ad transgreflionem induxit.

antes

Gen. '5, 1. 2 Cor. 11, 3. 1 Tim. 2, 14. Marure ergo

"

NI

angeli a ftatu fuo primitivo defciverunt. r Joh. 3, 8.

p d

$ 141. Inter eos precipuus quidarn cete-

lapforum

p

At

M

risdux defe&ionis fuit, qui Diabolus (intin- maultitudo ;

Il jU0-

gulari), Satam, Belial, Serpens antiquus , Dra-

co, appellatur. Matth. 25, 41. Luc, 22, 31.

onisate

A&. 5, 3. Apoc. 12, 9. 2 Cor. 6, 15.

od

r updi

Reliqui dicuntur diaboli, demones, fpiri-

£ ; Ü

tus mali , angeli fatang ; Jac. 2; 19. Matth. 8;

qrai

mmtategn

2595 6 25,4t, Luc. 8, 29. 35 - AU 16,

nio ol

13 — 16, 1 Cor. 10o, 20. 21,

Eorum eft in-

,2[-

gens «umerus Luc.g; 30: & /ub fatana, tan-

y I

quam principe, fotietas qugedam eft ac RE-

s ipl»

GNUM; perpetua in malum confenfione &

Pgecmnw

confpiratione fefuftentans. Luc. 11, 17. 18.

f l

ditot

21. 26. Matth. 12, 24. 25. 26'.'Col. hd

Facile concedi poteft Judaeos Helleniftas vo-

cem jxjuay a gentilibus accepiffe; & grzecos au-

n d

-

€tores ea voce morbos vehementiores ( melan-

Jf

pritus

choliam, epilepüam, maniam) l[ignificaffe: fed

; fantto

tamen evidens eft, ícriptores facros non eandem,

Y (Oï

quam gentiles, notionem huic vocabulo fuübjice-

ed l

re. Scriptura de dazemonibus loquens daemones

memorat, qui LoQUUNTUR Matth. 8,29. 31. cLA-

jf dl

MANT Marc, 1,23.24.25; & daemonia quze Deum

efle cREbUNT & coutremifcunr Jac.2,19. — Praeter-

De0^

ea VOX J&(awy in Sacris sEMPER DE MALIS fpiri-

eflt« W

tibus ufur

patur, contra ac fert gentilium uþfus lo-

r»[e

quendi.

g if

DN

yd

joron "

$. 142-

MU 1

144.

($ 142.143)

VII. de "Ingelis

Malitia ;

$ 142. In SrATU eorum wonArr Jor-

c*l 3,

ribilis mutatio ex fpontanea illa a Dro de-

112

lj

fetctione confecuta eft.

In diabolo jam zon

[/1]]7

l.

veritas, fed mendacium tanquam altera ejus

1)fe

natura eft, Joh. 8; 445 ideo MArLvs dici-

OX

tipl

(dit,

tur eminenter, Matth, r3, 19- 38- €. 6,13.

DEI !

Eph. 6, 16. 1]1oh; $, 12; 6..5,18.

12

1le

]

Ita & reliqui angeli lapfi dicuntur fpiri-

&te h

tu; mali AG. 19,16. & impuri Matth. 12,43.

ä,[

In 12—

Apoc. 16, 13. 14. C. 18, 2. alii quidem aliis

pejores, fed omnes in hominum perniciem

(1

intenti. Matth. 12, 21. 12. 45. Luc. 11, 26.

fhaly

2 Cor, 2, t T.

Difer

MazrrriAE fpecimina exftantiora in Scriptura

fnemorantur: a) fuperbia honorem Dxo debitum

L/DTT

affectans Matth. 4, 9. 10 ;

ufurpatio porzeffars im

NT

mundum Luc. 4,5.6. 7. 2 Cor. 4, 4. Joh. 16, rr. &

in homines Luc. 22, 3. ACt. 5, 3. 2 Tim. 2,26. vel-

ut jure debitz 2Pet. 2, 19. Efa. 49, 24. Luc. rt,

d 2(

21. Col z.13. ACt. 26, 18. £) hoftile odiwm in

Quin

Deum & homines Matth. x3, 39. Luc. 10, 19. Joh.

8 a Luc.29,5T. 1 Det. 5, 84 0.

c) affutia, men-

[ D

Int

daciis &. hypocrifi fallens, Joh. 8, 44. Eph. 6, tr.

11 lopi

Gen. 3, 1-4..5- 13..2Cor. 2, 19. C-11, 3. 14. . Apoc.

xl

2,04. d) calumnia contra Deum apud homines

en. 3, 5. contra homines apud Deum Hiob r,

WQUO

Mxhw

8 — 11. €. 2, 4. 5. Zach. 3, 1. Apoc. 12, 10.

LQX l

Y

Operatio-

$ 143. De OPERnATIoNIBUS malorum

"EeS ;

U

z-

fpirituum i& mugndo multa in Scriptura oc-

]85 I

currunt: idfit eum in finem, ut cavere nobis

16

LT

" i

difcamus I Joh.5; 18. 1Pet. 5, 8. 9.

&m

Opera eorum fünt: a),efficaciter impedire , quica

-

?. 10

H» 2, !8'

$ 0r

quid ad falutf,ïm hominum facit, x The

'Cn 33 S'*

gullrm

'VII. äe "ngelis

($ 143.144)

I45

L.If«

655 Exe. 8, 12.

5) derinere in impietate Luc,

9 Qe-

ir21. Eph.2,2. 2 Cor. 4,4. 2 Tim.2, 26. 2 Pet.

2, 19.

c) feducere homines Apoc. 12, 9. tum in

II 201

erroreti y Tim. 4, 1. 2 Theff.2, 9. tum ad peccandum

As

Joh. 13,2. 27.. Luc.22, 53. A. 5,3. 1Cor.7, s.

d) fpeciatim impellere ad talia, ex quibus mul-

; Ü«

tiplex ac Jaze pazeus damnum Íequitur. 1 Paral. 25

(ebr. 21), 1. x Reg. 22, 22.23.

€) objicere regno

61

Dz: jfcauda]ja Matth. 13, 38. 39. coll.41. Apoc.

13, *20 4-

J iufdari tentando Matth, 4, z. o,

1 lheff. 3, 5. Luc. 22, 31. Eph. 6, 16.

g) atfli-

- fin

gere homines & dato damno ipfis nocere 2 Cor.

] ;2) 43

"

12, 7. Apoc.2,10. c. 12, 17. Luc. 13, 11. 16. Hiob

n al

I, 12—190 c- 29 070

rrient

$ 144. Non poteft ergo negari Safang & p,ntia,

i,

malorum fpirituum izfoc muudo POT EST AS.

Diferte Scriptura malos fpiritus, fortes, ar-

Senptm

eintura inftruCtos , emundipotentes appellat; &

debitim

Satanam hujus mundi principem at deum di-

Jfti [

[]7 H'

cit. Luc. 11, 21. Eph. 6, 12. 2,2. ]oh. 12,;

Xr).b. X'QL

Spv 2 Cor. 4, 4.

]i !f

adium d

Quanta, quam horribilis hzec potentia fit, mo-

ralis potiffimum in auimos influxus (S 144) demon-

,j

ftrat, per quem imali

" men

in homines exercent.

fpiritus tyrannidem variam

; Il

j A*

Exftantiora fpecimina funt: (1) xpororaATRrA

jomné

feduCtione dzemonum paífim in orbe terrarum

ftabilita; hac enim Sazazas ab hominibus colitur,

[lioo

]o

20. 2I.

Lev. 12, 7. Pfalm. 106, 37. coll, x Cor. 1o,

(2) MAGIA, ACt. 8,9. c. 13, 8. c. 19,

19. & alie varii generis suPERSTITIONES, Deut,

18, IO. 11. I2. 1 Sam.28, 7 íqq.

Uz. 21,26.' .ACt,

u v

10,160: his enim animi hominum (eziem igna-

d

vi & imprudenzes) obnoxii fiunt Satanze, ita üt hoc

etiam inftar quoddam fit regni in mundo, A&t. 8,

9. IO. II. C. 26,18. Gal.3, 1. Eph.2,2. Col. z, 13.

(3) oBsEssTO, qua corpora hominum mifere affli-

d V

4 [

heff

guntur Obfeflorum exempla tempore Chrifti in-

*

ter

146

[6S 144-?45) VH de Aa«zgflis

ter homines degentis frequentiffima exftiterunt,

I

Matth. 8,28—32. c. 9, 32. 33. €C. 12,22. C. I5,22.

t

uc. 4, 33. 34. 35. ACt.

c. 17, I4. Marc. 7, 25. 29.

m

8

Cc. IO, 38;. & ad Satanam ipfum diferte re-

ll

feruntur Matth. 12, 29. Luc. rz, 2t. A& ro, 38.

^i

Conf. S 141 fchal.

(4) MXRABILEA ftupenda, five.

l5

Ti

imaginaria & illuforia fint, five miraculi veri fpe-

DT

ciem mentiantür. Exod. 7, 11. 22. c. 8, 7. 2 Thelf,

2; 9. Ápoc. 13, 13. 14.

&

( 145. PoENAM angeli peccantes jldtz'm

lo

Pa ;

a lapfu fuo fuübire ceperumt: in ftatum enim

it ]

infelicem , quietis expertem, qui ftatus 7e-

Qifn

nebrarum dicitur, detrufi, confcientia irze Dzr

feri

& horrida exfpe&tatione con/irii tenentur,

do

q

2 Pet. 2, 4 D'rus angeler peccontes tenebris. ac

tene

fartaro, in judicium forvandos addixit. ]udz v.6

lom;

in judiciwm magui diei vinculis fempiternis fub

(

litàm

caligine eos ervat; Jac.2,19 Demonia Deum e[fe

1Jol,

eredunt (norunt) , €9 tremunt, Luc. 1124 Jm-

(y)

3) !50

muadus fpiritur requiem querit €. non invenit.

C.I],;

Q

Matth. 8, 29 jeþm? veuiffe demonibus tormen-

tum efí.. CoNsuMMATIO autem POENJE

2914.;

()

1

ad judicium ultimum zmz'ijälexdzfertur. Matth.

Aà

ln

Intermedio tempore Deus fapienter & jufte eis

Tij

permittit vires fuas experiri in mundo , ad exer-

Y-

fe

cendam piorum fidem Luc. 22, 31. 32. 2 Cor.12,7;

i lim. r, 20.

A

& ad puniendos malos t Cor. 5, 5

conj

2'Thefl. 2, 9. 10: fed a) intra limites,

nobis qui-

Jibtey

dem incognitos, a Dgo ceerceuur, ut fine Dei

æ(/fh

permiffione nihil poffint Matth. g, 31. 32. Hiob.

16, I

1,12. c.2,6. ) fepe de impotentia fua convicti

121 K

pudefiunt , Exod. 7, 11. 22. & c. 8, 7 coll, ibid. v.

18- I9. & c.9, s1 & 2 Tim. 3,8. 9. Zach. 3. 2

Ex

Luc,

Ge DI(

£

VIL de Zngelis

(S$ 145. 146)

1422

efüti

^N,

Luc. 10, 17. 38. 19 c) fubinde notabilem patiun-

52

tur poreffatis ipfis reliétze 4mmiuutionem , conf. Hiob

s. AR

1, 6.

I Reg. 22, 2j. 22. cum Joh. 12, 31. c. 16,

fte f«

11. & cum Ápoc. 12,7.8. 9. 12. 12. & cum c. 50,

T

h, le

2.3. donec 4) tandem ultimo füpplicio dudum

k

ipfis denunciato af

liciantur. Apoc. 20, 10. Matth.,

reti f

25, 41. 1 Cor. 15,25. Qen. 35 15.

2 T häïu

$ 146. Tussirs de poteftate & opera- J7;,dirim.

]?atzm

tionibus malorum fpirituum in mundo, hmjur do«

; enim

nec Deo indigna ef ,. mec religionif Uergp praxi Gring ;

jtus i

detrahit: fpectari enim debet non (ut paífim

e Du

fieri amat) folivaga, fed conjun&im cum

hentul

do&rinis primarlis, & in toto fcripturze

:

yinr d

tenore.

"D

Diferte enim Scriptura docet (1) potenigiæ fna-

i !

lorum fpirituum quamlibet magnz, a Dko oppo-

fitam effe aliam majorem

poteïiziam, Luc. II, 22.

leu»nztj/'ö

1 Joh. 4, 4. Joh. 10/28.

(2) Jefum Chriflum effe villorem Saranme Gen.

W(Im-

s. 15. Col. , 15. 1 Joh. 3, 8. Luc. 1o, 17. 18. 19.

T

C. I 1, 22.

(3) Eundem & Jeratorem bomiuum eífe Hebr.

$

2«14. I5. Luo, 11, 22.

RE

(4) Converfwue nos eripi poteftati Satanze , Act,

26,18. Col. r, r3, Zach. 3, 2.

.Tta

Addit Scriptura a) tum admonirioues , de affidui«

tate precum, de vigilantia, de fervando vitee fpi-

] llke 9

ritualis vigore Matth.26,41. 1Pet.5,8.9. Eph. 6;

10—19. tanquam iediis huic malignae potentiae

?d ex

refiftendi, 7) tum & promiffiones, Satanam absque

or. Y

i. h

h

confenfu hominum nihil poffe efficere Jac. 4, 7

zocere uon poffe nii volenti Joh. 8, 44. ex advexfo

n()bïb (]'L

cedere cogi credentium FIDEI, ; Pet. 5, 9. Matth.

p o

36, 18.. 1Joh. 2, 13. 14. c. 5 18. Rom. 8, 38. Apoc,

m

12, 1O. 11.

30

(

ii

Ex quo intelligitur, ea, quze doCtrinze biblicoe

)

J j

de Diabolo, hodie, defzecatioris fapientize obten-

j

^

2

tu

j

148

($ 147-148)

VII. de ;üzgelz's

tu'opponuntur, primarias fidei & morum do&riq

nas propius, ac vulgo creditur, attinere.

ta!/g

sdintithefis.

$ 147. In articulo hoc nonnullze quz-

|

[ h'l,yltl

ftiones occurrunt, quarum decifio non val-

l fd[iflï«

de neceffaria eft: ut de zempore quo creati

tittti

fmt angeli; de natura eoi'um tere fpirituali "

5 i

de hierarchia caleffi.

Majoris momenti (unt

'

li, IF

opiniones de angelorum in V. T. apparen-

Q]

tium adoratione ;; de religiofo cultu angelis de-

(Ito.

bito; de augelo tutelari fingulis hominibus,

nec non locis dato. Primaria autem & ca-

x

T3le

pitalis confroverfia (liceat pace Virorum do-

times

- &orum innocens nomen characterifticum

trt

ufurpare) cum adzwonifino eft: de cujus mo-

tiuy j

mento quid fentiendum exiftimemus, mo-

hn

deftiffime $ praeced. di&um. Intereft hono»

risVerbidivini, utrumvisextremum , pro-

At

LURT

fanam incredulitatem non minqs ac fuper-

hr eji

eïus a

füitionem, caveri,

m

Vif

LOCVS VIII

leat:

N

li

i

DE HOMIN.E,

N

ET PRIMO PRIMORUM HOMINUM STATU

mïþl

d

!

IN IMAGINE DIVINA.

Chi

Tuünt

Hominis

$ 148. [nter res creatas przecipue Ho-

loyj,

HUj

definitio; 3mo, (Dxo inprimis carus Deut. 33: 3 Tit,

L

3:4£r.), ejusque natura, deftinatio, ftatus,

frio

E

lr

j

in Tbheologia confxdexa.þi debet,

Homo

|

7

VIIL de Homine

($ 148.149)

149

doftr«

Homo eft creatura rationalir, ex. anima in»

teligente €7 corpore orgamito, ar&e umitis,

que-

compofita, eo deflinata , ut ub re&io libertatis €7

as

'

facultatum fuarum ufn. beatifudime. vera im cottt«

Qu

enunione: cum DEQO fruatur,

rillts

$ 149. Gemus. hunomum mon fuiffe ab mter- (s s

(f

nzo, ipfa Philofophia fanior agnofcit: fpe-

paren-

cialiora de og U humani generis liquide ac

Jisdee

certo ex fola Revelatione novimus.

Nem-

iïl.lbus )

pe Scriptura docet, poft univerfum ani-

j

1»ale regnum produ&um, dw«o primos ho-

u d

eines, modo plane fingulari immediate a DEO

ii

erentos e[fe. Gen, 1, 26 dixit Elohim, fatia-

($1)5

! mO'

mus hominems C. 25 7 formavit j'ehouq KElohir

homingm.,

Ti

Adamus omnium primus bomo fuit, Gen. 2, 5 bo«

[ pïO'

eo-:0n erat ad coleudam revram; Y Cor. Y5, 45 fa-

Gus efü primus bomo 4Adam anima wivens.

Corpus

J

ejus a Dxo e terra formatum, Gen. 2, 7. C. 3, 19.

anima per fpiraculum vitze a Dxo data, Gen. 2, 7.

zulier, conjux Adami futura, ex hujus corpore

formata fuit Gen.2,21.22, ita ut benedictione

divina utrique propagare fuum genus & terram

habitatoribus, |qui ab una ftirpe defcenderent,

implere debuerint, Gen. 1, 28. Act. 17, 26.

Hanc Mofis de hominis ortu narrationem ipfe

STATU

Chriftus, nec non reliqua Scripturz dicta, fuppo-

nunt & confirmant, Éfa. 45, 12 ego feci rerram , &*

bominem, fuper ea creavi, Marc. 10, 6 ab initio crea-

y P

I Cot. 15, 47 pri-

zionis marem d» fominam fecir eos,

y

j

smus bomo ex zerva,, zevreftvis efl.. x 'Tim.2, 13 A4dam

prior formazus efl, deinde Eva.

)

[b[üsi

"Etiam reliquorut Aominum orrum Scri

ptura ad

O. CL TO.

Depm refert, tum quoad corpus , Hiob 33,

9——11.

fp

150

($ 149—151)

VII. dg Homine

Q—rr. Pfalm, 139, 14. 15. & 94. 9. Exod. 4; r1.

m

D

tum quoad aumam , Cohel. r2, 7. Hebr. 12, 9 gr. A&.

17,20. nifi quod hi exí(ftendi initium habeant

7)

mediate, per generationem a Pareuzibus, tanquam

[]/]/

caufis minus principatibus (S 112).

(

I

tetis

düima s

$ 15o. AN1IMA hominis eft Subflantia ,

f 1

uofurg fpiritualir, fentiens, conícia ful, co-

f02

fali

D7

gitans, volens: di/linfja a corpore: & immor-

falis.

*

l-l

K

Naturam animze fpiritualem aCtus fentiendi, in-

I

tellisendi, volendi, & in illis omnibus confcien-

tia fui ( Cor.2, rx), probant ; & Scriptura difer-

Ü

ta $p

iritus appteliatione confirmat, Cohel. r2, 7.

dipe

Pfolm

]ott

]ta

.gt;i-arpave diferte anima diffiuguitur. Gen.

Titet

D«

p

2 Cor. 5, 1. 4- 8. €. 12, 2. 3. 2 Pet. r, 13.14;

Vutt

e [pmortalitate animze Scriptura teftatur, cot-

pore occifo vel mortuo animam fuperefíe, Cohel.

]

12, 7. Matth. 1$60, 25. Luc. 16, 22. 23.. quod idem

Thay

[/77,

totus ordo [alutis, & plerzque promiffioues atque

camminationes. divinze fupponunt.

at

Àde

Faculiates

D

$ 15r. Preeter facultates infetiores,

nobilifji

Tib

fentiendi & appetendi, omni animanti

ht

eng s

p

communes; Zlomo nobiliffimis facu/tatibus ,

Jre

iutelhgendi, € volendi, idque libere, a DEO

tilt

Ik

praditur eff.

[

Hzc thefis . probatione fcripturaria non opus

li

habet; fed obíervandum tamen duce Scriptura,

Wen

ingens effe inter objeta fingularum harum facul-

Ym

tatum difícrimen.

(1) IwrkuzrEcTUS inmumera cognofcere, & in

iis verum a falfo, bonum a malo difcernere, cum-

primis autem JDeum, res divinas , voluttatem Dei ,

j

Officium füum,. aCtionum bonarum decus, ordi-

)

nem, pulcritudinem, :malarum turpitudinem ab-

ominabilem, cognofcere eorEsT: ex quo facile

a

intel-

us MgqI UP U

VHL de Homiue-

(S$ 151. 152)

151

] uT

intelligitur, ad quid hzec facultas data a Dec; fit.

m A.

Pfal. 94, 8. Q inzelligire o flupidi : qti aurem plantavit,

habeant

nonue is audier? Rom. 1, 19 fuvifibilia De operibus

animadoer[a. ceruumur.

Vguam

(2). VoruwTAs facultas boniformis, boni appe-

tens, in bonum tendens eft; cujus tamen defrde-

[jet

via profentis vitze bonis nom explentur ; & tum

maxime, cum futuri cogitatio fübit, durabilioris

ul t

felicitatis neceffitas manifefta fit. Cohel. r, 8 uec

: jf

oculus vifu fatiarur , mec auris expletuv auditt, C. 5,

uon fariarur pecunia, Pfal.

Q9—15 qui pecuniam amat ,

40, 12—20 in morre non auferet quicquam vel. Luc.

idi, if

12, 19. 20. 2x. bac nodle repofcezur a te anima tua el.

níciene

(3) Lxs

gmrAS efít facultas deliberate Bonum

m difet-

zi

eligendi :

& inter tot Bona moralia homini pro-

ex: IQ, /'

ullum majus cogitari potcít , quam /pen.

polita, n

zaüueu 0

bfequiwm. voluntati Divinz preeftitum.

i, C0

Deut. 30, 19 viram dv mertem propofui tibi: ur. eligas

m

JIcH.

ür, (

Magna ergo eft jomimis prve omnibus aliis-ani-

; (oit

mantibus excellemsia; Hiob 35,11 docez mos pre ju-

od i

senris terre; pve avibus celi fapientia mos infiruxir.

, at

Matth.6,27 wonme vos praffauziores. effis volatilibus ?

Adeoque «on poteff effe creatus ad id,

ut terrepis

nífua-

unice occupetur, & pecorum ritu vitam fe

efi(Its

libus impendat.

Neque enim nobililfimas fuas

mimand

facultates fruftra accepit. Pfalm. gg, 48 quare fru-

Jira cveaffes omines. bomiuzs? — Petrus apoítolus re-

itam qz irrationalia ammnalia degentes ,

prehendit v

voluptatem . vepurantes deliciàs

2 ep. 2, I2. 13.. add.

uD

fed. qui

1 Joh. 2, 17 mundus tranfit d cupiditas ejus :

volunzarem Dei fucit, manerz in fempirernum., Homo

füuarum facultatum recto ufu.Deo gratus erit;

on 0

perverfo, non recto ufu, placere Creatori fuo

criptu?

non poterit.

f füC['x"

$ 152. Homo itaque euwm in finem . conditus Definatie.

xfe & j

ofe, (

ef, a) ut füb imfpeGlione Creatoris. fui vivat;

jl h

D) ut ad voluntatem ac beneplacitmn Dei , vi-

r

Js,

tam in his terris degat; c) ut ad aliam t0-

j

g i

filt

K 4

bilio-

[00

p

152

($ 152.153)

VIIL. de Homine

8

biliorem viiam. preparetur. Hiob 10, 12 Vif

talio tua czyiodz't Jpiritum meun; . c. 7; 18 m'ji-

(f

fas eum figulis diebus: -gper fíngula momenta ex-

"j

ploras eum. Prov. 8, 31 delicig mem , filii ho-

[j

[

minum ; coll. v. 35 inveniens me invenit vitam,

P«

9nt

€7 confequitur beneplacitum a Jehova, Eph. 68

pua

quod quisque fecerit bouum , reportabit a Do-

ttfe o

Tüle le

mino. Gal, 6, 9 bene agentes ne ceffemus: mam

Certif

tempore nofiro (idie) metemuür.

hw

h30

Hic generalior finis alia fpecialiora comprehen-

Dogt

ftantiis facil

dit, quze ex primis primorum hominum circum-

131

e colligi poffunt. Nempe homo con-

ditus eft (1)

ur Deutm , Creatorem a

c Domiuum faum

ihter |

agnofcat , amore, fiducia,

obfequio co/az, Gen. r,

29 ecce dedi vobis omuem berbam rel,

C. 2, 16. 17 de

j

arbore Ícientie ue comedar.

(2) ut fuüb creaturarum

fity

licito & legitimo ufu, & cultura, & dominio fa-

pienter adminiftrato,

(ten,

faeultates. fuas exerceaz ac. per-

ficiar. Gen. 1, 28. 29

unplete , [ubigite terram , domi-

Éx

"amini Yel. c.5,

I5 collocavit im borto ad coleudum eum.

tgi

V. 19. 20 adduxir ad eum animautes rel.

t ]

(3) ut

eum fui fimilibus in focietate dv fuavi coucordi

4 vtvat ,

Qtor

Gen. 2, I$—23 nou convenit. Adamum effe folum rel.

Verbis

Cum his univerfa Scriptura confentit

Dij

P

, indigi-

tans, hanc effe hominis deftinationem ,

ut DE&uM

Summum. [uum. Bonum . effe intelligat; ut ad commu-

Ó

nionem cum L

pfo adfpiret; 'ut in ea Jeresur , & bea.

£ut fir, Deut

lu |

-6,5. Pfalm. 35,6

. & 63,2—9. & 84

3. I3- & 103, r. Prov. g, ETO

Luc. 1, 46. 47. .2 Cor,

füper;

$ 16.

$d

.Imzzgz'niy

m

dillinæ de-

$ 153. Primus homo creatus eft in Iu A-

Hiy

finitio ;

GINE DIVINA, qu: przcipua illius glo-

lo

ria füit, Rom. 3, 23. 1 Cor, 1, 1. Ea eft

TURAy

fe

perfebiio fpiritualis, . im Sapientia, Juflitia €7

d

Sana

VI II. de Homine.

($ 153—155)

153

p

SuanBlitate confflens ; homimi im eum finem con-

hi

ergata, ut Creatorem €7 officia ipfi debita no[fe,

il «

ac præjiare, e7 jz: i communione cum IDeo

j h

beatus effe pojfit.

il

Propter hujus doctrinze nexum .cum

äliïs ma-

gni momenti doCtrinis, neceffe eft genuinam Ima-

Phl 6)&

ginis divine notionem, quam ipfe Tentator perver-

"-u

tere conatus eft (Gen. 3, 5 erizis ficut Deus), accu-

rate teneri.

Ratiociniis eam eruere lubricum eft.

j NI

Certiffima via petitur a) ex diclis clafficis de Stazu,

iu quo bome conditus fuüit , Gen.r,26. 27. & Cohel.

7,90. £)ex dictis de Imaginis divine inflauratione

prehen-

per Gratiam reparatricem , Col. 3, 10 & Eph. 4,

circum.

23.94. add. 2 Cor. 3, 18. 1 Joh. 3, 2

Ex horum

no &0t

inter fe collatione patet veritas Defmirionis.

q m

Gen« I?

L

$ 154. Deus Triumus ff , a quo homo glo- Caufa. effi-

riam hanc Imagimis Diwimm collatam | accepit, ciens ;

mram

inio l*

Gen. 1, 26. 25,

ic p

4 doni-

Ex Novi Teftamenti di&is clarius intelligitur,

Imaginem Dzr in homine per oPERATIONEM a4li-

hum «t

quam DEI exfifleve.

Hinc Eph, 4, 18 ezza DEI di-

(3) u

jj um

citur. AboroarA A.C. p. 54. hanc rem illuftrat

verbis AwnBnosrr:

Non efi anima ad lmagiuem

ij f

DEI, in qua DEUS non femper. eff.

hii

d

$ 155. Jmago divina homini cONCREAT A, adoler,

qpnme

&

non poftea, quam creatus fuit, demum 4onuwn na«

: & 84'

fuperaddita eft. Gen. , 26. 27. Cohel. 7, ^ ale ;

p

80 hoc inveni, quod fecerit Deus hominem re-

&un, fine vitio.

quE

Homo, wr primum exflitit , reclus, incere Deo

j

adhzerens, exftitit; adeoque homini integro wA-

0sf

TURALE fuit, Deum habere cognitum, Deum di-

Bd

]

ligere, Voluntati Divinze fponte ac lubentem fub-

f V

€ile: in hoc enim rectitudo hominis fita eft.

Pro-

"

154

($ 155.1506)

VIII. de Homine

tet

Proinde ïmägo Divina gom fuie donum fuperna-

zuvale,

Dicitur autem donum mgarurale, non coti-

T

Ritutive , non cónfecutives fed perfelive de* debirive:

1j

boc eft, fuit perfe&í;io natur&e; & quidem talis,

quam requirebat firis, ad quem homo conditus fuit

($152), fine qua perfectione homo fuiffet man-

€u5, àd communionem quippe cum Dxo & ad vi-

STr

tam fpiritualem ineptus.

LU

Hoc idem ex eo etiam patet, quod amiffa per

lapfum hac perfeCtione, homines omnes dicuntur

(

vecef]]f]e (a Deo) & pudi, ad ufum inepii. fatli

4 (l

Pfalm. 14, 3 orig. Rom. 3, 12 orig.

Add. Rom. 3,

23: ubi owmues dicuntur sep£gevos defectu laborautes

[

I

GLORIX Dej

El

tis, (

€071

amy

$ 156. Primum, quod Imaginem Divi-

lts

éapimntid ; nam conftituit, SaperENTzA eft; conffeus

&

j

in fpirituali DET, voluntatis diviug , officiorum,

*iüm

que Homo DEO, €7 propter. Deum fibi, at-

dtcyj

ón

que alis debet, coguitione viva, habituali, fer-

füng

vando flatui fuo integro füfficiente,

Fuit Sa-

Der

tegrur

pientia talis, qualis inftauratur.

Nam

E

Col. 3, 10 renovatio vivce & fpirit&alis co-

lo (

l

W]me !

italo:

guifionir in regenitis, dicitur RENOV 41 IO

iMAGINIS DEIL.

DI

j

Per hanc habitualem Sapientiam Homo intelli-

gere potuit 24) fe ad amorem & obedientiam er-

E*llt jl

ga Deum obligarum effe, (Cohel. 12, x wM&wENTO

ln ]

[

Crearoris tui; coll, Matth. 22, 37. diiges Dominum

Deum tuum,) ) Revelatioui divinze fine - hiefita-

tione potuit f/dem adbibere; c) ex ea Deum uberius

Jïflh

copncfceres 4) ac füb fideli exercitio hujus perfe-

&ionis identidem profzere; 2 Cor. 3, 18. Plalm.

D

345 9.

Afj

Omnis vera cognitio Dei eft a Spiritu fancto Pfal.

36 10. lEph. r, 17. 18. unde & in homine integro oi-

NT

vita-

va, éffcex, beatifica fuitl: adferens &) procli

tem

EUn

V. de Homine

I55

(5 156—158)

p

tem fe totum ad voluntatem Drr componendi ,

fl COl

& £) vires ad hoc conftanter exfe

littue:

quendum. 2. Bet:

1,3. Joh. 17, 3. Eph. 5,8.

falis,

qs Ruit

$ 157. lterum in Imagine Divina, JU"S?'jzyZie

t WA

a

STITIA e(l, per quam homo coram IDEO in- tas

noceus, D)EO glacens , ipfius DEI JUDiCIO

fh p

Cuntuf

(beaevolo quidem) diemur habitus efh qui

v fii

ad communionem cum D EO admitteretur , &7 im

n 5

eu JURE beatus effe po[fet. -

Jaratitt

Eph.4.24 novus homo fecundum Deum crea-

tus, creatus dicitur in Juflitia & Sancditare veri-

| Dir

tatis.

Diferte hic Paulus in imagine Dei diftin-

&e juftitiam & (anctitatem commemorat.

Wffili

jujiuia , hominis relationem ad Deum ut Domi-

rl

num, jus dicentem & exercentem, involvit, &

accufationi opponitur Rom. 8, 33.

jji, V

Saucditas refpectum habet ad naturz divinze

fummam puritatem,

" /g;'.

Per Juftitiam hanc nulla adverfus hominem in-

it $*

tegrum accufatio locum habuit.

Fuit in fta-

tu 4oue confcienzie coram Dxo; habuit cerritudi-

at

nem de DEI favorei fwlucialem ad. Deum acceffum ;

jlis

acquiefceuttam. in DDEO ; leudiam fpiriruss:. prout ex

analogia ftatus regenitorum, qui ad lmaginem

' A'TIO

Dzr renovantur, intelligi potett, Rom. 5, 1. 2.

C. I4, I7. Phil.4,4. Atque hoc omne etiam tum

ntel

fuit Jufliria dRATUXTA, non propter opera. Nihil

um &

dum homo Dzo przeftiterat, cum beato hoc/i*ca—

ETO

tu frui inciperet.

yomiti

jl

$ 158.. Zertium SaNcT1TAS eft, COW-&'Sanæ«

[

j

^

Jiens in. abfentia . cujusvis inordimati. creaturarum tate ;

[l y

i

i

J

amoris, atque in habituali proclivitate ad Dewn,

tanquam ultimum finem , Eph. 4524.

j

Ü Pm

SanCtitas hazcc Cohel. 7, 30 dicitur re&zudo;

apud regenitos 2Pet. , 4 dicitur divime mature

,J

«

pat-

156

($ 158";160) Vllf. de Homine

parricipario; qua fau&i effe debent, propterea quia

f

Deus fnuctus ef y Pet. x, 16. — Per eam homo torus

[

a DEO pendebar; in omni vitze aCtu. (in ufu etiam

creaturarum) a DDEO dirigi fe patiebaturs; fuper

omuia Deum amans & in ea acquie[cens.

Etiam hoc

[in

ex analogia ftatus gratice apud regenitos poteft

iluftrari, e. g. cum Rom. 8, 14 Spiritu Dei AGt

ipf

dicuntur.

titi

Propaga-

$ 159. Imago VDiVina fuit donum non ger-

(0j

inf&

þilz'iw ;

Jonale fed naturale: quod homines primi ad

multiplicationem generis humani ex una

U

fient

ftirpe deftinati (A&. 17, 26.) ad pofteros

m |

propagare & — debuiffent, & concurrente

17,31

E

Dzo potuiffent. Primi enim homines per

tio1

divinam voluntatem /ibi /omiles generare

€oti

qua

debebant, 'Patet etiam ex ratione oppoe«

teli

fita: ex carne mati taro funt ]oh.3,0 & na-

ei1

tura irg filià Eph. 2, 3.

tlj

jrout

Nec tamen imago divina propagata fuiffet, ut

te(ti

pars naturee, fed ur perfeciio nature , quze femper

(tuj

manfiffet donwn Dei (S 154).

ftit (

"AInnexa

$ 16o. Cum Imagine divina comuexa

]

acce[Joria:

erant alia quedam dona , qu?? ad eam tan-

ft (

quam orzamenta accefferunt, ut ftatus pri-

à

morum hominum, etiam quoad hanc vi-

Q

Wi

tam, in terris degendam, felicior effet.

Dominium

(1) Primum erat Dominium in creaturas

Imp

increatu- inferiores ad ufus fuos adhibendas Gen.

me

fj

I; 26. 27.28. Gen.9, 1.2. Pfalm. 115, 16.

l

abfo

Ad hoc dominium imago divina homini con-

Ufün

a aníi-

fulit a) jus 1&äfgitimum; à) diguizarem , qu

" fnan-

CA

VIIT. : de quz'nel

($ 160)

I37

et t

mantibus venerabilis effet;' & c) facultatem ex-

Q HU

ercitii fapientis , a quo abeffet omnis abufus.

| ebam

w

(2 Alterum ornamentum erant pr?e- Znimi

m D

ftantes amimi dofes: quarum ope' tum fui dotes ;

potefi

J AGt

ipfius, tum rerum etiam naturalium nq-

titiam confequi, eandemque augere & ex-

at ptr-

colere debuiffet; id ex luculento fpecimine

intelligitur, Gen. 2, 19. 20. 23.

mi ad

Ufum hujus przeclarze dotis, fpiritualis illa Sa-

x Q

pientia ($ 156) dirigere, & ad Duw glorifican-

dum fanCtificare debebat. Rom. r, 20 coll. 21. A€t.

oftelts

17: 24"—28-'

WO

Eorum cogitata, qui primum hominem zanrum

pes p

non omni[cium faciunt, noitra non facimus : fed nec

eorum hypothefin, qui primi honiinis ftatum tan-

epentt

quam INFANTIAM concipiunt.

Scriptura enim

tefte habuit fapientiam, eamque fpiritualem; in

u

&

Dei potius quam naturze cognitione fitatn; zon

amplatm , led. fufficienzem tamen ftatui fuo tuendo;

prout generatim fapientia non multitudine, fed

rectitudine idearum cenfetur.

Etiam Salomo ve-

L'lffety i

fenpd

&irudinem hominis vano ftudio mulza fciendi oppo-

nit Cohel. 7, 30.

(3) Ad [imaginis divinze gloriam accef- Corporis

qpnud

fit CogPonis optima confütufio, vwaletu-

conflitutiog

m at

'

do, robur, fenfuum vividze perceptiones:

us p

cum abfentia morbi, doloris, moleftize,

T i

e[ïet-

Hsc intelligi poffunt ex primorum hominum

immunitate a morre, quippe quze aoz marure, fed

peccati fequela fuit. Gen.2, 17. Rom. 5, 12. 6, 23.

Ifta tamen primorum hominum znmerzalitas non

abfoluta fuit, fed ordinara: in qua alimentorum

[5:16*

ufum bene ordinatum, arboris vitze vim benefi-

j (

cam , Spiritus SantCü in homine habitantis regi-

qu

« In€no

VIII. de Homine

IS8

($ 160. 161)

men, quod motus inordinatos & orituram ex il-

lis intemperiem corporis avertit, cuftodiam deni-

que divinam hominis vitze invigilantem , fupponi

l]

poffe ac debere res. ipfa & omnes circumftantize

[

primi illius ftatus docent. conf. Gen. 3, 22. Rom,

d. ]

$, 10. 11. Hiob 10, 12. Pfalm. 27, L orig.

2)1

Füradifus; |(4) Locus ämænus, Püradifus , -homini

a

integro in habitationem, ac fimul in cul«

fl

turam & cuftodiam conceffus fuit, Gen.

lTi

2, 8 iios 1'5.

(ftoo

Hoc patCto dotes animi & corporis in eo exer-

cere, ac fidelitatis & obfequii in ftatu' probatio-

4ltlf

nis preeftandi occafionem habere debebat 6Ge

16. 1

-

/

Unde & P

r

^5

T

i

D

n. 2,

ff

adifus fpem vitoe zeterns,

pott pizeftitzm fidelitatem adeundze , tanqu;m fym-

Rs

" boium & pignus adumbravit 2 Cor.

12, 2. 4, Luc.

p

23.43. Apoc. 2, 7

ln

Commer-

$ 161. In hoc ftatu primus homo fub-

Quib

n €7 inde gavifus eft reveíatione divina

fpeciali ,

[trtot

fedur cum & fanéto commer

cio cum DEO, fub appari-

JDJeo.

He

ftiomibus etiam. vifibilibus. Gen. 2, 7. 16.

Quim

Ib. 22-

Tores :

In his Deus hominem de fcitu neceffariis edo-

ha

RC ge

cuit; benevolentiam teftatus eft; promiffiones

Ri

£ratie plenas dedit; legem quandam f[pecialem

propofuit cum dehortatione de cavenda trans-

üï'mau

grelfione. Non potuerunt ergo non intervenire

etiam ex parte hominis actus religiofi , adoratio-

nis, gratiarum actionis, fpontanez ad fidem &

obfequium promtitudinis; ut adeo non fit alie-

num dicere, primum hominem certo fenfu Dxo

FOEDERATUM fuiffe, quod innuitur Hof. 6, 7.

Sed rorbpus orERuw a Deo cum primis homini-

z

bus initum fuifle,, prout communiter explicari

lolet, inde non fequitur,

$ 152;

VIIL de Hominue

($ 162)

159

Lex ]

f defi«

$ 162. Anthropologiw, quam Scriptu- ,,,

