mani temporibus hzec promiffio data & fide accep-

tanda fuit, & credens non nifi per hanc fidem

I

DEO placuit, prout ex Ebr. c. rrtoto, ac fpecia-

li

tim ex Abrahami & Davidis exemplo, Rom. 4,

& 6. allegato, patet.

Huic ergo de Redemto-

U

re doCtrine tanquam fundamento, omníis omuium

p

vemporum vevelaza veligio innititur.

j

$ 12. Adeoque RELIGIO REVELATA

]

Religio

revelaia

eft in/itutum a Deo profeGum , pectatori oflen-

li

quid.

dens, quo patio Dewn, ex promiflione gratize

i

penitius cognitum, cuítu fpirituali €7 fide in

ln

Redemtorgem animato , glori]ïmre debeat,

ü

Eadem

$ x3. .Religio revelata per ommes etater,

X

fuit per

atriarchalem, mofaicam, atque chriftia-

ommnes ata-

nam, quoad fubflantiam eadem fuit, Eadem

1

Ief.

li

enim fuit do&rinz fumma ($ 11 indica-

li

ta), & idem modus per fidem in Redem-

l

h

torem Deo vivendi.

Sic Petrus teftatur

K

AG&. 4, 12. iu nullo alio falutem effe : & Paulus

!

Hebr. 11,2. prifcis jam temporibus viven-

L

tes, fide teffimouium (favoris divini) ma&or

ee: & v.6. in univerfum /fime fid

f' fieri nom

po[fe, ut quis Deo plateat.

Aliqua omnino diverfitas diverfis zetatibus fuit,

Ínitio non iidem, qui poftea , fouzer erant, equi-

bus doCtrinam revelatam difcebant; non eadem

cognuitiomis diftinCtoe en[ura; non iidem in cultu

vitus: fed inter has omnes varietates ipfa religio-

nis fubftantia ( falus uempe peccatoris ex fide in Redem-

zorem, d ansmatum bac fide ffudium [an&e, juffe,

' piej vivendi) eadem femper manfit.

$ 14

I.v de Relipione

($ 14-15)

II

hü

»

$ 14. Religio revelata non ab omnibus in- Quomodo

jem

corrupta fervata eft. Prima hominum defe- integra

Cla

8io fiebat ad profanitatem & atAeifmum , ervata.

l;],,

WO

Gen. 6, 11. 12. Ep. Judze 15.

Sucgefïït fü-

f

perftitio & craffa idololtria, Jof. 24, 2. Hiob

31;26.27. unde nata religio Chaldzeorum,

TÀ

Perfarum, 7Egyptiorum, & univerfa Re-

fl«

ligio Gentilis. lIfta duo extrema qui vita-

u

re volunt, nec tamen ratione fua ad veram

4

revelationem inveftigandam recte utuntur,

ex alia parte a via re&a aberrant; dum

in naturali religione fubfiftunt.

iltty

lt«

Integra tamen fervata eft revelata religio r.in

enm

fanctis patriarcharum familiis, beneficio inftitutio-

nis paternze ;

d

E

in ecclefia ifraelitica, per doCtri-

Qu

nam & fcripta prophetarum ;^ 3. in ecclefia chri-

a.

ftiana, per apoftolos eorumque libros etiamnum

fuperfites. Aliorum etiam minifterio Deus in affe-

£al

renda veritate ufus eft; quibus quovis tempore

fubeunda varia fuerunt certamina.

[us

eti*

$ 15. Noftra zetate do&rina hujus laci Quinam

Ri

adverfarios habet z. 4heos ac Deiflar, re- ad-veï;/äriz"f

)u

ligionem omnem negantes; 2. Naturalifias,

xeligionem revelatam repudiantes, inter

j

quos tamen prudentiores ac doctiores mo-

lUï'

jefi

deratius quam reliqui agunt; 3. Aafiouaki-

M

ffas. admittentesrevelationem , fedScriptu-

gIO'

"

ram & revelatam do&rinam Rationis jue

"b

dicio fubjicientes.

Hujus

L

z

12

($ 16.15)

l, de Theologia

Hujus generis opiniones nafcuntur ex fuper-

li

bia Rationis, fibi fidentis, defeCtuum & imbécil-

T

litatis fuze parum memoris.

fr

fà

füb

DE THEOLOGIA.

[

u

$ 16. TuxoroariA generalius denotat

Quid theo--

nj

logia natu. doGirinam de religione undecunque hauftam ;

I

ralis.

hinc uti Religio partim naturalis partim

- yevelata eft, fic etiam Theologia naturalis

df

difingui ab revelata, & íeorfum confide-

Ti

^

rari poteft.

lul

TuEOLOGIA NATV RALISeft doffrinarum

Qu

de DEO €? rebus divinis uberior & & principiia

QX

qohilofophicis dedu&la cognitio.

&

Ex notione religionis intelligitur, dwas illius

l

partes efle debere: rzbeorezicam , |quze notitiam exi-

ftenti:e. & perfeCtionum atque operum Dei; &

tui

practicam , quze officia ipfi debita diftincte & erudi-

(le

te explicat.

lllud Metaphyficze ac Phyíicze, boc

moralis WPhilofophiæ munus elt.

M

Q 17. TuEoLocra REVELATA eft do-

Tut

Quid theo-

logia reve- éirinarum veligionis, & facris litteris hauflarum,

p

daía.,

coguitio erudita cum docendi fævmlmte co.ayfuæzzäïa.

Qu

Sive principium, five obje&tum, formam, fi-

4

nem coniideres; undique aliquid de theologize u-

zura ( üuole fautta, mentioccurrit, quod admo-

[

neat, religiofe in ea tractanda verfandum effe.

ls

, Eo etiam ducunt formulze biblicze: Zo&riza Dei

Y

A€. 13, s. Ghrifli Col. 3, 16. — dectrina fidei 1 'Vimn,

li

4» 6. juffitie Ebr.

5. 13.. tiy[lerium fidei 1 'Tim, 3, 9.

Te

Jalubres. Domiui nofiri Sefu Chrifi fermoues C? pieta-

zi5 docivina v 'l'im, 6, 3. pyudentia juftlorum. Luc, E,

C0

dej

17. cognitio faluris Luc. r, 77.

des ele&oruw Dei,

tan

cogUiio veritaris ad piezazem ducens cum

puerae conjunCta Tit. 1. 1. 2,

fpke vite fem-

lit

Dicta

.

T. de T/mologiä

($ 17.18)

13

-

- Di&a hec agunt quidem de doctrina chriftiana

infe, non de erudita ejus cognitione: fed doctri-

-

na

fanectum, cum erudite, philologice, critice

tra

atur, definit effe obje&ctum divinum, finibus

fuüblimiffimis deffinatum. |Commendanda enim eft

fidis bominibus , qui fuzuri frnt ad doceudum idonei,

r Tim. 2, 9. Conf. Chrifti dictum de .Seriba cho-

JLAt

mine feripturze perito) ad reguum celorum edotio.

m

Matth. 13, 52.

ii

$ 18. V'heelogia revelata e Scriptura peti €? E Stripin-

ilis

difii debet.. Nam 1. agit de falute peccato- "a petenda,

d*

ris: de hac autem non nifi ex verbo DEI

inftitui poffuznus.

2. Primarium theolo-

nl

Agiæ caput, evangelum crucis C/zrijli, huma.«

n fapientio eft ftultitia x Cor. z, 18. 2 1.

'ipii&

& bona [alutisr nemo revelare poteft nifi Spi-

liqs

ritus Dei, 1 Cor. 2, 6—15. idque in Scrïpf

XI-

tura fa&tum effe, infra docebitur: vera ergo

&

jQi-

theologia non poteft nifi e S&riptura difci,

lu

3.-Àd operam ecclefize navandam ille de-

mum idoneus eft, quem facra Seriptura fa-

(l

quentem reddit ad falutem 2 Tim..3, I5:17.- 0*

llll

qui Jérmomibus fidei inmutritus eft. x Tim.

j

j

4, 16.

ii

Confequitur liinc: r. 'Theologiam totam niti

07

teftimonio & auctoritate Dei, in Scriptura loquen-

tis; 2. Theologum continuo debere Scripturam

De

verfare, ut ex ea, reCte interpretanda, difícat,

j

quid derebus divinis docendum fit; 3. Nihil debe-

re aifirmare, nifi quod certo fciat in Verbo DEI

»

comprehendi; 4. Nihil defuo affuere, nihil etiam

tl

37

demeres Scripturam unice, & accurate,, & to-

Du,

tam, fequi debere.

Hoc tutum ab errore p:zefta-

ít

bit, liberum quidem ab auctoritate humana, fed

14

($ 18.19.)

L de Theologz'a

Ttil

& in do&rina ecclefice recepta moderatum zeque

ac fdum depofiti falutaris cuftodem efficiet.

110

Quaenam

$ 19. In hoc ftudio revelatas religionis

Kationisin do&trinas e Scriptara cognofcendi, Ratio

li

£nparies. dLumana Ufum quidem, fed nequaquam AMagifie-

Cipi

rium habzt: doCtrinarum enim nec interpres,

(b í

necjudex, nec norma effe poteft.

vea!

Rafio ufum habet in theologia & Scripturis fa-

Bion

cris difcenda: mens enim humana ratioci-

lero

nandi facultate predita, Scripturze verba

confiderat, verborum fenfum percipit, no-

bitare

tiones e verbis hauftas inter fe comparat,

Scrp

Qs

quid ex illis confequatur, intelligit; fed

Wob

jiis,

omnis hic ufus minifterialis tantum atque

organicus eft,

Ralio nom efW interpres. do&irinarum Scriptu-

fv

rz: quia verba quidem Scripturze intelli-

$, €

gere & interpretari poteft ; fed rer per vere

dot

ba fignificatze mentis humanz captum lon-

ge exfuperant.

aC

Ratio non ef judex do&irinarum Scripturg :

text

quia rerum in Scriptura revelatarum ratio-

frnol

nes internas nemo poteft intelligere; mul-

len

to minus plene comprehendere; omnium

hij (

minime nexum earum inter fe & cum na-

3 1

turaliter cognitis totum perfpicere; ex quo

Cor |

confequitur, femper aut fruftra fore, aut a

beng

llexi

vero plurimum aberratgtos, qui do&rinz

T£U£-

]. de Theologia

(5 I 90 20)

I5

m

revelstm veritatem e princlpiis raZiomir de-

monfítrare conantur.

OQIS

AMulto sminus Ratio eff norma revelatg dþäïrz'-

dntio

((UIO

ne: quia nemo potefít a priori & ex prine

i)n

cipiis philofophicis determinare, quid Deus

Jfe5,

de falute peccatoris conftituere; quid re-

velare de eadebuerit? & quomodo? Reli-

r

gionis ergo revelatz conftitutio plane a li-

i

bero Dei arbitrio pendebat.

'etba

Scripturze divinitas ita comprobata eft, ut du-

I«

bitare de ea jure non poflis;. adeoque ea, quze

Scriptura perfpicuis verbis clare nos docet, non

iAl

opus habent philofophicis rationibus demum com-

i

probari. "Theologia revelata non rationis princi-

plis, fed teftimonio & auctoritate Dei nititur.

itqu

$2o. FogMAn theologize hzec duocon- Quz . for-

j 1pr£

ftituunt: z. erudita doCtrinarum cognitio; & a thezolo-.

2. erudita earundem communicatio, five $/^*

vel

docendi facultas.

Y

Vt coguitio erudita, exquifitior, amplior,

lo

accuratior fit, requiritur r, ut doctrine e

textu Scripture (originali potiffimum) co-

fuft .

gnofcanturj 2, ut do&rinze ejusdem argu-

at

menti, quia fparfz variis locis occurrunt,

my

füb certa capita , five titulos, colligantur;

nium

3. ut concinno modo ordinate in unum

u

corpus , quandam velut artis formam ha-

xl

bens, redigantur; 4. ut apto & continuo

gt

nexu, quo unum dogma ex altero intelligi

A

Pomta

d

16

($. 20)

L de Truheologia

pr

poffit, conjungantur. Hæcfl"h.eologiæ for-

ma dicitur /7/emntica,

10,

Dotendi modus eruditus h'äec fibi !Pt'o-

/äebl

pria habet: z. ut do&trinas determinate ac

vel

procife proponat; 2. accuratis & perfpi-

the

cuis definitionibus & diftindtionibus, quan-

ál |

tum res patitur, declaret; 3. argumentis,

f

que etiam fubtilioribus erroribus occure

fica

rant, confirmet; 4. terminis & formulis

D

commodis eas enunciet; 5. aliquando va-

Yem -

60"24!

rüis etiam obfervationibus hiítoricis eas il-

fhiluts

luftret.

H»ec theologiv forma dici folet

pron

W

"Atroamatica.

adf

Sunt, quibus tetmini ac formule theologo-

I»"OCII

rum valde difplicent.

Sed r. funt in fe mmnocens

Ti

tes: nihil addunt in doCtrina aut mutant: quoad

iler

*

rem iüem dicunt cum Scriptura, 9. faciunt ad

QUi t

^

nervofam & rotundam brevitatem ; ad thefes de-

Cïa,;

terminate, cum preeciüone accurata enunciandas ;

Yite

aed ambiguitates tollendas; .ad excludendas falla-

cias fub thefibus non determinatis errores noxios

f.

furtim in ecclefiam invehere conantium. 3. Modum

det]

hac in re fervandum effe, dudum ac fzepe cordati

inter ipfos noftrates Theologi monuerunt, exem-

ffïin;

plum etiam moderationis prudentis in fcriptis fuis

przebentes, 4, Publice coram coeetu promiícuo acroa-

Jt,

maticis abftinendum omnino; fed non ideo pror-

j

fus hze formulze inutiles funt: monent enim do-

centem , quo pacto etiam in ipfo populari docen-

&j

Vej)

di genere, pro függeftu & in catechifando, cau-

te & accurate loquendum fit. 3. Antiquiorà theo-

logorum fcripta qui legere voluerit, mnotitia ter-

Ver

minorum ac formularum theologicarum carere non

tend

poteft. Legi autem ea debere, cüm bonse frugis

plurimum contineant, noftris etiam temporibus

äjfan

pro-

) l. de Theologz'a

($21.22)

17

jl

profuturee immo neceffarixm , non

rOo, qui dubitaverit.

: facile erit ,. fpe-

$ 21. Theologim fimis efü, [ülur ium ipfus Qui:fnis.

t

Hoc

Iheologi, tum aliorum quos docere debet,

eN

vel ex eo patet, quia Scriptura, ex qua

i

theologia difcitur, eo data eft, ut homines

ll

ad falutem perducantur.

Addendum in-

ltis;

figne illud Pauli di&um z Tim. 4, x6. Hoc

fs

faciens €7. te ipfüm fervabis €7 auditores tuos.

ülis

Demonftratur his Pauli verbis, hunc effe fi-

Và

nem theologiz, ut primum ipfe tbeologus fapiems ,

éonur, beatus , ac Obtento hoc deinde & ad aliorum

$1

]neft etiam

falutem promovendam idoneus fit.

non tantum muneri ob-

(oet

promif]n opis divinze,

eundo, fed et antecedenti ad. illud praeparationi

adfuturze,

In Scriptura certe nemo ad docendum

ogo»

rit,

vocatus legitur, quin ante a Deo przeparatus fue-

cenie

Obfervato hoc cavebitur, ne circa finem

yod

aberremus a reCto tramite: quod illis contingit,

quitaurzum eruditionem ,

emendatione fui negle-

i ïa«i

us

€ta, aut omnino magis aliena (honores, opes,

piss

vitze commoda) tanquam fcopum fibi proponunt.

fallt«

$ 22. Ex hattenus di&lis judicari poteft Tj,ofopiz

)XmS

ln

de theologive natura.

Theologz'a prout do- indoíes

«t

&rina eft (obje&tive fumta) vera, cería, ef- P^ acfica.

vettt

; fkliS

Jficax , tofa pra&ica efl. — 'era eft, quia nititur

027

infallibili Verbo DEI: Cería,; quia habet

PrOï*

evidentiam teftimonii in claris Scripturz

l qo

ycen^

verbis: Afírax, quia continet do&rinam

cau

Verbi divini, quod illuminandi, conver-

theo

)U

tendi, fan&ificandi vi przeditum eft: Pra-

cnm

f

&icam denique theologiz; naturam varia

quüs

B

com«

P

18

| ($22.23)

I. de T'heologia

comprobant; Eft doctrina de eo, quid fa-

T

cere. debeamus , ut. faluemur A. 16, 3o. 31.

u)

Eft perfpicientia verbi divini , cujus nos fa&ores

Áitle

e[fe oportet, Jac. 1, 25. qu2e non intelligitur

gmit

nifi obfeguio voluntati DEI pruflito Joh. 7,17.

al

nec /alvat nifi facienter Joh.13;17.

p

Praxin hanc trBRx svwnaorrcr in feriis exer-

citiis penitentie d» invocarionis ponunt; cHEMNI-

LP

TIUS in feria praxi juffificationis: utrumque plane

Qu f

ad mentem Scripturz, Paulus enim praxin evan-

gelii fui ponit in obfequio fidei , Rom. x, 5. & Pe-

qu i

trus, ubi ad proficiendum in cognitione veritatis

- hortatur, ad gu//um provocat, quo experimenta-

hlutis

rl .

litercognofcamus , quam bouus fit Dominus. 1 Petr.

;2«

L

Etiam doctrinze theoreticze, fpeculatione con-

tonfti

ftantes, practicz funt; non formaliter quidem , fed

pura

tamen remote & virtualiter: docentur enim pra-

Diec f

xeos caufa, ejusque fundamenta, modum, ac mo-

tiva oftendunt, ad Deum cum fiducia quzerendum

& invocandum.

Sic dogma de Perfona Chriíti,

mls.

ln (

quantumlibet theoreticum, tamen magnum pietatis

myfterium eft. Omittere talia in coetibus docendis,

(uod

eít luxare compagem cceleftis doctrinze: quze non

tantum caritatem , fed fídem do* caritazem juu&tim

(

commendat 2 Tim. z, 13. rjoh. 3, 23. prout

liri f

Chriftus, fummus Do&or, & Apoftoli, ac tota

þïOpop

omnino fcriptura, cum ageudis eziam credeuda. con-

Wt

jungunt.

SCTiptu

ts

et fuperna-

$ 23. Theologia prout. cognitio eft (fub-

tügnit]

furalis.

D

je&ive fpectata). eff habitus fupernaturalis, fub

necæ&

gratia Spiritus San&i. acquifitur vel acquirendus.

Opem

lta ]

1. Kft habifur: quia ficut a quovis credente

eXiffa

Viter

aguitio Ueritatis requiritur Tit. 1, . & intro-

$

[peio in interiora verbi divini Jac. 1, 25.

N 5o,

&

Wey

I de Theo!bgia :

($23)

19

d frþ

& jän/&r exercitati ad boni & mali difcretio-

*0310

nem Ebr.5, 14. ita multo magisabeo, qui

ret

fideles in ecclefia docet.

^

2. Eft habitus fa-

ptur

gernaturalis; quia quilibet credentes debent

h!

eífe a Deo do£ii , Joh. 6, 45« illuminatione a Deo

grofé&la o Cor. 4, 6.. & Japientia. fuperne data

"r

MNT

Jac.3, 13—18. ergo multo magis theologi,

yhne

qui funt credentium doctores, 3. Ad eum

«

&b

opus eff gratia Spiritus San&i; quia doctrinze

TC

TEQU

falutis cognitio tanquam depofitum per Spi-

met

l

rPetr

ritum San&um cuflodiri 2 'Tim. 1 13. 14. & in

conftientia. pura teneri debet 1 Tim.3,9. quae

? (l

, d

pura effe non poteft nifi per fidem AGt. 15.9.

1 pra

nec fides exfiftere fine Spiritu San&o 1 Cor.

fiü

nouru

12;30

4. Hic habitus acquiri debet: quia

nriti,

non datur immediate, íed per verbum;

felatls

o

quod femper legitimum fui ufum fupponit.

e on

ul

Communiore loquendi ufuü omnes illi appel-

lari folent zbeologi , qui religionis doétrinas erudite

UM

proponere, explicare, confirmare, defendere no-

; (

runt: neque confultum eft, aliquid hic movere,

m

Scripturam tamen Ífi audiamus; 4£ bomiwe Dei ad

docendum apto requiritur, ut exquifitiorem illam

cognitionem theologicam non folis ingenii viri-

([nb»

bus & induftria humana (quamvis hzec prorfus

neceffaria fit), fed per

atiofam Spiritus fancti

ji

operationem fub aífiduo

V

erbi Divini ufu, nactus

p

TH

fit, ita ut divina de veritate convictio in mente

exiftat. Hoc moneri opus eft, quia diferte & gra-

viter Scriptura pronunciat de periculo eorum ,

qui

j

res theologicas traCtant fine timore Dei.

Sic

Pf. 5o, 16 —22. reprehenduntur , /fazuza. divina. enar-

j

vauies d&* difciplinam samen odro habentes, & Rom.2,21.

2

72:0H

20

($23—25)

L de Theologia

non. doceutes fe.:pfos ; dum alios docent. ^ Tales

De

&oixipo. n0n probazi, Y Cor.

*

[

[rr

"as dazuri dicuntur Jac. 5, 1

), 297. & graviores E

1j

Subfdinad 9 24. Ad habitum theologiv? comparan-

&XC)

Qvi

theologiam dum pro praefente religionis & ecclefize fta-

f

toti

uafurülia tw (preter animi dotes, earumque appli-

cationem) opus eft vario apparatu eruditio»

[Unil

H

ais human?e: Linguarum, Philologize, Cri-

C

o

tices, Antiquitatum , Hiftoriz etiam &

[

[

Al]0

Philofophie ; cumprimis regularum her-

DT

menevticarum peritia; aufcultatione, le-

&ione, exercitatione augenda.

Eftinhiszodus: excujusvis deffinatiote metien

l0s

dus.

p

- et fpiritua-

$ 25. Sed multo magis neceffaria funt

giE

lia.

J[uibfidia fpiritualia: Gratia Spiritus Sancti do-

Ti

cens; convertens; renovans; ipfum etiam

fgnc'

lic

naturalium fubfidiorum ufam, ut diftra-

lia

&io caveatur, honori Dei omnia confe-

gio

dla

crentur, dirigens.

Impetrant hanc gra-

funt

tum

tiam: preces ; ufus verbi divini; & praxis,

to

omnia ad conícientiam applicans. -

Tur

—— À

Yd

Infipne eft axioma: 'Theologum fieri Ora-

tione, . Meditatione, "Tentatione; in quod prze-

pat

clare b. HAFENREFFERUS

nofter commentatus

dOCe

eft, adhibitis felectis e Pfalmo 119 effatis,

Orarionem cuivis Sapientive indigo Jacobus

commendat (c. 1, s. po/fuler fapieuziam a. Deo).

Meditatio. confiftit in le&üone Scripturze: cum

üij

affiduo veri fenfus fcrutinio CA&. 8, g0. inrelli-

logig

girue que legis ? ); applicatione ad nos ipfos

(1'Tim, 4, 16, Zzexe esavrg) 5 excitatione animi in

f

euim

I. de-T'heologia

($25—27)

2i

Ti

Deum (2 Tim. r, 6. uz refufcites douum),: &.,fïdeïi—

f [

tate (2 Tim. 3, 14.. permane iu eis, qua' didicifli ;

H

im. 6,20. o Timorbee , ferva depofisum).

Tenrario theologum non unius generis lucta

J

exercet: 1) cum dubitatione, de veritate Verbi

la

divini, de gratia Dei, (1'Tim. 6, 12. cerra bonum

fidei cerzamen) ; 2) cum vitiis, quze theologo per

2

totum & ftudiorum & facri muneris curfum infi-

diantur (o lim. 9,22.. fuge. juveniles. cupiditazes ;

Ill

1 Pet.5,2. 43 euoepoxepduis); 3) cum adverfitatibus ,

,U

ex communi vitz miferia;. mundi contemtu & im-

piorum infeCtatione. (2 "Tim, r, 8. we re pudeat te-

m &

fümonii Domini noflri; C.2, 3. adverfa parere ut

liet-

&ouus efü Chrifli miles). .

11'

$ 26. Do&rins religionis inter /chrif*cia—ä Drtei

nos varilz'sj modis mvejiigari . propom , defendi ;theologiæ,

t

applicari debent: hinc varie Partes theolo-

fuit

giv nate funt.

Non alienum erit,

eas hoc loco enümerare;

hi do

nam non üno modo profuerit, ambitum doctrinse

Dandum autem

&

Jam

fanCtioris totum fubinde luftrare.

ic aliquid confuetudini: que communiter, ta-

dj

Ia

lia quoque, quze non proprie theologia five reli-

vlilte

gionis doctrina, fed hujus potius adiumenta, fubfi-

dia, applicatio practica, comimunicatio cum aliis

funt, ad theologiam in univerfo ambitu fuo fpe&ta-

g

tam referre folet. Quo brevioribus nobis effe liceat,

ax

& omnis tamen confufio caveatur, illud quoque

monemus, uti theologia generatim vel obje&ive

vel fubjective fpeCtari folet, ita & quamvis illius

Oa

partem , prout efj do£rima, ; aut prou: eff ageudi

j or?

docen)dzfgue facultas && ba&uit'u:,þpoiïe confiderari,

$ 27. PancEs igitur theologize forte,fïg -Theblogz'a

mCObU,

difponi facillime queants. ut omnem.theo: Pibfica:

)

ujeetias

] Clhn

logiam dicamus partim. Biblicam effe , paki:z'm

/i

v

"

*

Í 105

Sy jiematicam.

TuEOLOGIA BIBLICA eft,

In

B a

quas

pam

22

($27.28)

L. de T'heologia

quae do&rinam relz'gz'om's revelatg in ipfa Scri-

Di

piura inveffigat. "THEOLOGIA SYSTEMA-

[

Tl1CA eft, que veritates divinas in. Striptura

ll'?alfvm propofitas , in facilem €7 perfpicuum ór-

uri

[

dinem. colleGas proponit.

con

[

Partes

fual

$ 28. l.Theologim biblice facaltas fenfim

theologig

& nonnifi per gradus obtinetur: hinc tri-

didio

biblica ;

plex comprehendit ftudium:

fidi

f

(r) Omnium primum eft ftudium e fingu-

lis Scripturze locis vER V M SENSVM eruen-

fünt

di, explicandi, confirmand:.

Continuato hoc labore impetratur intelligentia

tra]

Scripturze, qui habitus sbeología exegetica vocatur.

epl

- (2) Proximum eft ftudium in Scriptura

pof

Sacra DOCTRINAM SALVTIS invefligandi

Áiffr

€7 demonflrandi,

tate

Dl

Duplicem finem propofitum habet: Alter eft

Y01

dicdlorum , quse de credendis & agendis agunt in-

bon

selligeniia s alter vero perfpicientia doclrine in his di-

fri

€is contentz;. Atque hzc obtinetur & augetur

4) conferendo inter fe loca Scripturz, quz feor-

y4

füm antea confiderata & intellecta fuerant; 7) ex

Tom

tio!ag.

£ando.

collatis alia eliciendo; c) eruta ad varios ufus appli«

— (3) Sublimior gradus eft /udium integram

At

OEcoNoM1AM DIVINAM folerti Scriptu-

rarum inter fe comparatione obíervandi &

UI

explicandi. Nobiliffima ejus pars eft T Eo-

or(

LOGLA PROPHETiCA, quz theologiam

fap,

etiam-T v P1cAM comprehendit,

4

Osco-

23

I. de Theologia — ($ 28—30)

N

OxcowoMrA prviNA eftordo ac sodns, quo

Deus inde a mundo. condiro usque ad. con[ummationem

MA*

feculi , im regimine mundi d?* Ecclefre utizur.

'l'sEoLoGrA PROPHETICA eft, que varicinia i

phura

facris lizzeris coutenta. [crusatur , eorumque verum fen-

Itj if«

fum . explicaz ,

d* complemeuzum , quoad de eo certo

conftare poteft, o/fendit , ad fidei, fpei, & patien-

tize confirmationem & ecclefiz in fapientia fpiri-

n(im

tuali profecCtum.

''uEgoLoGriA TYPICA e

ft, que fururorum pra-

(f

di&ionem , ex inrentione DEI fub vebus, perfouis d»

faclis larentem , in. Scriptura facra. fcruzarzur d». expli-

€üfe

Infl

$ 29. SvasrpiAtheologiz biblicee duo Subfidia

Aitl

funt: 1) Hermenevtica, & 2) Eruditio biblica. tlfm.logz'æ

1DAnC(?s

I. HERMENEV TICA 6f fcientia regulas d? fubfidia

gentia

iradens , qua ad Scripturam vette iutelligendam d vire

at

explicaudam pertinent ;

2. Ad EnvupnriTIONEM BIBLICAM Varia referri

(ufÀ

offunt: I) Seripture d» fingulovum librorum noriria

bifloricas 2) Critica Sacra, de textus facri integri-

gandi.

tate & genuinis leCtionibus judicare docens; 3)

Pbilologia facra , linguze hebrzeze, & grzeciin No-

er e&

vo Te

j

amento textus ,

enium , idiomata , ac ver-

borum fenfüm grammaticum confiderans; 4) Hi-

jt i

js d

floria temporum, quze in Scriptura memorantur;

getur

5) 4nriquitares ac ritus, hebrzeorum, graecorum,

jeot

romanorum; 6) Biblica denique Geograpbia, Cbro-

tologia, Pbyfica, « Matbefis. Conf. $ 24 fcbol.

LE

d

$ 3o. lL. T/wologia fijffematica commode Juffematica

in catecheticam & acroamaticam dividitur.

gf 07]

Theologia cA TECHETICAeft, quae do&ri- vel cateche-

1ptu-

fica,

nas religionis primarias, emaxime necgglzria:,

;dl i

ording bomo , [»d facili, €9 modo ad rudiorum

p

saptum attemperato proponit,

)glülll

n vel acrate

Theologia AcRoAMATICA eft, quz no

tan

. maticas

B 4

o

24

($ 30—32)

L de Theolbgia

tantum primarias, fed omnes de credendis A

&

agendis dobirinas ampliore €7 accuratiore modo

liij

explicat; probat; praxi varii gemeris applicare

de

docebg tomira adverfarios defendit ; fata etiam

f

Arat

. dotirinarum prudenter. confiderat,

Sunt ergo quaruor theolo

giv acroamaticze (am-

purt

pliore fignificatu fumtze

ii

partes: A. theologia 4og-

matica; D. prachica (ftrict

iore fenfu fic diCcta: nam

alias omnis theolo

.

nf

D. hiflorica.

gia praclica eft); C. polemfca;

Cam

de ft

Tnaot

dogmatira;. . $ 31 .(À) Theologia poaM A TICA (quze

&t

etiam Zhetica aut pofitiva dicitur) do&rimas de

eonf

lem,

eredendis proponit , explicat , argumentis firmat,

med

vindicat, ad praxin referre docet.

Credendorutm fütmma comprehendit doétrinam de;

tj

DEO, de Chrifto

iaj

ne ,. modo.

, de falutis noftrze czu,;tfls , Ordi-

!

eun

qragica ;

$.32. (B) "Theologia »R AcT1cA eft, qua

de

ftiedii

do&irinay de agendis explicat ,

probat, €7 izd fpe-

cialiora applicat,

[ [

Agendorum fümma. comprehendit doCtrinam de

juu

ftatu & officiis regenitorum, de exercitio virtu-

fizma

Tltey

tum, & vita chriftiana tum privata, tum fociali,

A

genda ergo ipfa non funt unius generis, & mo-

f

dus illa

applicandi itidem varius eft: hinc plwres in

ï()gia

theolo

l

' bent..

gia practica. parses. fpecialiores. diftingui ^ de-

Comprehendit nempe 1. zbeologiam mora-

lem; 2. pafforalem ; 3. cafualem ;

& 4. Jurispruden-

Liam ecclefiafficam,

Juvabit fingularum notiones

jb l

diftincas in promtu

habere,

7j

1) Theologia MORALIS eft, quae offcim

&

quorumvis zhriflianorum communia e Scriptura

£X

eft,

I de T'heolopia

($ 32)

23

ixä

exp/z'mt at probat, eoque fideles ac renatos üd

Z

vitg [au&imoniam dirigit.

Iyre

Antiquiores eam in theología dogmatïeä tra-

debant: a qua quamvis feorfüm tractari poffit,

n

feparavi tamen non debet. "Quoniam varixe eam

tradendi methodi adhibitz funt, mnovze quzdam

partes aut fpecies theologiz conftitui cceperunt:

(am-

zheologia afcerica , parenetica, myflica , paracletica.

Liig-

Tif

Theologia ASCE'TICA eft, que media && exercitia

prafcribit ad praxin d profe&lus in. [anctimonia.

Ad

Mlitd g

eam cormmuniter refe

runtur libri quicunque , qui

de ftudio pietatis chriftianze methodo liberiore &

magis populari agunt: fpeciatim qui Media & ex-

que

ercitia quzedam aícetica (fui cognitionem , examen

m

confcientiz, cuftodiam cordis, pugnam fpiritua-

lem, imitationem Chrifti, mortisacnoviffimornm

fnttl

meditationem)data opera explicant & commendant..

Theologia PARJENETICA elt, que officia pietatis

am de

ebrifliane per - breves

feuzeurias fine^ probatione pofetas

isticulcat.

ordi-

d heolo

"

9ia wYSTICA (purior illa) eft, .que agit de

eultuva ( praxi chrifliamfimi. interiore , ejusque futn-

damenis, priucipiis , difficultatibus ,. zeutazionibus , ac

u

?u)ediis eas cavendi vel f'perandi.

j fl)e-

Tieologia PARACLETICA eft, que occupatur cir-

€a . promifjjones divinas. d»* beneficia falutis: in. bac do*

futura. vita credentibus deflinata ,. indeque. ad. piezatems

m de'

inciramenza fumit, nec non argumenta , quibus fideles

qrti-

jurer varias bujus vite erumuas amitum. jacenzem erie

gere & [uflentare queaur.

Poteft etiam pro theo-

(s

logiz dogmaticse aut

uf in

te haberi..

pro theolggig: paftoralis par-

de-

tiora-

2) Theolögz'd P'A'S TdR ALISeft y QU mini-

ruden-

Jfrum ecclefie de officii fai partibus ad fuam ulio-

jones

rumque [alutem re&le obeundis mfhtuit.

Theologia paftoralis prudentiam homileticam:

í

If

& catecheticam tanquam partes comprehendit.

Ibeologia (aut reCtius Prudeutia) zxiow1i.kmTICA

j[)!lü'(l

7 fidei &* movum fermo-

p

eft, que modutn docer do&riffa

:).

gubus

26

($ 32.53)

L de Tkeolbgia

nibus publicis coram cetu , per[picue , ovdinate, ac fe-

j!

pieuter e Seriptura. explicandi, probandi d» applicandi.

Prudentia cATECHYTICA eft, que do&rinas reli-

j

pionis primarias, faciliores, vudioribus d9* imperitis

suetbodo erotemati

L

v

^

4 apte ac per[picue propouere docer,

Ya

Ob nüpera quorundam defiderata obfervamus ,

ler

pro conftitutione ecclefiarum noftrarum in cate-

le

chifationibus publicis integrum effe Miniftro fapien-

f:

ti, juxta cum primis religionis elementis ad junio-

hl

res fpeCtantibus, fimul etiam adultis ac toti coetui

Tütr

folidiora fübinde proponere.

deft

d

3) Theologia c Asv AL1s (vel confcientia-

tiofn

rid) eft, qu pracepta. de offitiüs chriffianorum

generalia ad [pecialiores circumflantias quoad fa-

&i

Hriri

Ga vel facienda applicat, eoque chriffianis, qui

p

Ten

puritatem confcientig coram Deo fervare cupiunt,

lv

Ine

quid hic €7 mune fuciendum fugiendumvf ft.

hy,

offendit.

Casus CowscxeNTIX funt faCta vel facienda,

ln

did

uorum moralitate non cuivis ftatim liquet,

D

ifficultates ex cirftumftantiis facti fingularibus

ütqt

inter fe complicatis oriundas.

r 1

4) JVRISPRVDENTIA ECCLESIASTI-

Vaj

Íen

cA verfatur cirea ea, qug ad fotiur focietatit

fno

ecclefiafticme conflitutionem , conférvationem €9? re-

G.

gimen fapiens pertinent , & ab Antiftitibus ec-

clefize , fub infpectione Magiftratus fummi,

curantur.

!

LT

Przecipua ejus pars a quibusdam. TAeologia Cow-

SISTORIALIS dicitur.

füj

polemz"ca :

..$ 38« (C) Tieologia Por. E M1cA (elenflis

hn

ca etiam , velauti?hetica di&ta) eft, quz do&iri-

n

itra ob-

mam religionis f'ontra opiniones falfàs, €7. cos

[i«

jBHi.O-;

($ 33. 342

37

]. dg T'heologia

tt f

jeBones , quibus veritay impugnatur , dcfmdit,

COttdi,

a[frrit , errores autem veritati oppofitos dihut. -

T

writit

Id fit demonftrando falfitatem 6pinionum; fol-

docet,

vendo argumenta, quibus errores fuperítrui fo-

Is

lent; & momentum rei oftendendo.

Optabi-

eue-

le foret, ecclefiam hac theologiz parte carere pof-

jpie-

ünio.

fe: fed quoniam fuübinde exfiftunt , qui finceram

falutis doCtrinam impu

ant, aut erroribus cor-

xetul

rumpunt, eoque ecclefiam turbant, veritas ferio

defendi a theologis debet:

lius enim tanquam.

at

divini depofiti cuftodiam officii ipfis demandati ra-

x

tiones imperant.

TL

Affines huic parti funt theologia comparativa

irenica. . Ibeologia COMPARATIVA eft, que do-

ad i

d

inaruwmi, errorum do controverfiarum momeututm

pouderare docez, ut quze cum falute noftra arcCtio-

; (

rem nexum habent, a minus utilibus, curiolis,

levibus fecernere difcamus.

Prima illius funda-

;pium,

menta füb aliis formulis (de arziculis fuudameuzali-

'l/;l:

bus , de effentialibus veligiouis) dudum. perfpecta ha-

buerunt "l'heologi.

et

Theologia (vere) xREN1CA eft, que ad momentum

QUét,

diffenfus perpendeudum geuuina ac folida principia fuppe-

irpus

dirat ; ur diffenfus fi non tolli , certe minui po[fm , verzza-

se ipfa d» ecclefiarum juribus illibatis maneuibus, Quo-

niam genuina principia adhibet ac verzazem falvam

STI-

fervare ftudet, non confundi debet cum Syncretit-

Tmo.

Genuinz hujus theologiz fpecimina funt

pl

Grassir Bedenken & PACHOMII Salome.

V

$ 34 (D) Theologia u1sToR1cA eft ea fifforiza,

T

theologiz? acroamaticze pars, que quid alii

mmï;

in caufa religionis aut fenferint aut. egerint enor-

Cox

rat, eoque providentiam Dei ecclefie fug invigi-

)

lantem , 7 confzrvationem ac fata do&iriug jä;?"æ.

prudenter -coäyz'demre docet,

jie

Specialiores iliius partes funt: H/foria Eccleäa;

ru

flica; Hifforia zbeologie ; bifloria ,dogmatuimn ; 1beologia

jarri-

;g!?m'

2

($ 325

8

I. de Tizqologia

petriflicas | fcbolafficas . fy

zbeologie.

inbolica ; bz'/lö-rz'a listeraria

n

1) HrsroR1A rccrESrASTICA eftea tbeologie bi-

í4

Jiorice pars , que ecclefte ortum, amplificationem , vi-

li,

ciffirudines , earumque caufass. porro. doclores ecclefie ,

U(TU

doctrinam , cultum , regimen ; diffenfoues , berefes , con-

cilha , perfecutiones s decremenra item d» infflauvasionem,

enarraty ad. Providentiam DEI circa. ecclefíam 49710-

ll;

feendam , 49* pietatis ac. fapientie iucremeuta inde com-

lil

paranda,

proxi

Qu t

2) HrsronrA THEOLOGIE eft, quz veluni-

exitti

verfe zbeologie , vel quaruudam ejus partium oviginem,

progv

efft

Qppor

Ut incremenia, corruptelas , emeildagiOIzem,,

COtütrn

Q faa ac vicilitudines enarvaz.

EY

3) HisroRriA pOoGMATUM eft,' quie enarrar,

quibus modis dogmata a Deo ecclefie concredita, pro-

dentis

pofira. ?* explicata, ab adverfariis impugmara, — contra

qum

petit

illos bene. auz nale defenfa , accuratius invefligata , for-

suulis deliberate affümzis, ut errores arcerezitur , entin-

vitat

CUUf

ciaza , eoque ad noffram usque azatem confervata fueriut.

4) "lbeología PA'rn1x$TICA eft, quie quid dv quo.

p

sodo Dotleves ecclefie per figulas erates! de credendis

do* agendis fenfervimt ac docueriur , enarrat,

Hsec inde ab feculo XI mifere degeneravit in

ibeologia SCHOLASTYCA, i qua .doflvine religionis

non rom Scripture teflimouiis , quam Parvum fenteniiis,

verbo DDei equaris , afJerte, zandem vero planelper ra-

ziones e pbilofopbia aviftotelica

&are fuevunt,

3

petitq: jhb:j(iw jujlo "ma-

N

6) Tbeologia SvwBOrLtCA eft, qua defrinam ve-

ligiomis, quam ecclefra noffra in fcriptis au&loritate pu-

