sanet: fiquando vocarionem do* fidem amittir, ele&tus

iWb c

effe defimit : quando iu fide fruGus afferz , vocationem

& electionem confirmar. penes fefe: f ad fidem vediz,

tll

d? cREDENS OBDORMIT, ad flatum ele&iouist vedit,

4?' eleCtus obdormiz. Atque bi xxocimcx dicuutur

( f

1Cor,

eleci & precogniti. b. BExGEL1us Guom, ad

1 Cor. 2, 26.

[ari :

notm ple-

$. 212. Quinam ele£i fint?. utrum mos æïeäfi

13 1

&orum ,

Jimus? . non anxia perveftigatione arcanze

trzïdi

Dzz de perfeverantia finali praefcientize ,

Quit

fed ex criteriis tn revelato falutis ordine

vem:t,

clare patefactis Eph. r, 7. 8. 9. cum pra-

CUJUR

W

U t

&ica ad confcientiam rappli—ca'tïope difcen-

fs

dum.

e') Q

Norzx kerkecronuM fünt: 4) audire & recipere

V,

verbum Dei Joh. 16,?7. 1 Thelt. r, 6.

'$) con-

Jitn

verfum effe ad Deum, x Theff. t, 9.

€) 'credere,

lii

lj

& per fidem in Chrifto effe, x Theft. , 3. 4. v Pet.

I, 1. 2. 2Cor. 13, 5

- d) fanCtificari in caritate ,

D ,

Eph. r,4. 2 Theíl.2, r3. ) perfeverare fub crü-

defmu

ce, Matth. 10, 22. 2 l'hefl. 1, 5. x Pet. t, 1 coll.

Aii

f) & quum hzc omnia tamen infirma

in nobis & fatis tenuia fint, nota przcipua eft

femper efurire & fitire juftitiam, prout Chriftus

affirmat Matth. 5,6. Conf, Fon

MÜLA 'CoNrgORDI;E

P. 805 edir, Recbené.

,Com-

g

X. de Prædfylinatione

($ 212-—214)

197

150

Jiflldo,

Compendio etiam nore ele&lortum a Chrifto recen-

INÀ*

fentur Matth. 5, 3 — 9: qui idem loco curiofze

üt àd

quzeftionis, az pauci fuut fervaundi, ad ferium apo-

itine

nem, üt quisque per anguflam falutis portaà xuGRE-

Lal«

DI contendat , cohortatus eft Luc. 13,23.24.

Dje

$ 213 Fideles itaque.de EleCiione fua*CE.R- roptitudo

T

n Vo.

T£ effl. po[fJunt.,

Jubentur enim ad hanc ze&ionis:

i d

leCtus

certitudinem adípirare 2 Pet. 1, 10. quod;

,'/ Mu

ipfo contextu v. 5—10 docente, fit, cum

onem

exhibendis fidei fru&ibus ftudent. Acce-

rtdit,

relit,

u

dit fidelitas Dxr vocantis, 1 Theff. 5, 24.

I Cor. 1, 8. 9. Phil. 1, 6.. qui ele&os pecu-

a, d

liari amore & cura fovet, Col. 3, 12. Luc,

18; T. Matth. 24, 22. Chriíto fervandos

d

as

tradit, Joh. 6, 37. 39. c. 1061 27. 28. &

MET)

quicquid ele&is accidit in falutem eorum

vertit, Rom. 8, 28.38.

u

Cujusvis individui perfeverantia finalis, foli

1 pm-

Dxo cognita eft, & arcanum, quod fapientize

fuze refervavit: fed dedit tamen generalem de

j

(

fidelitate füa promiffionem, 1Pet. 1,5.. Non ergo

eft, cur credentes fe excrucient illa quzeftione ,

Num per[everarurus fum? ld

tius Noftrum eft,

0l

pere

preefentem gratiam alacriter

äco

fideliter ufurpare:

cone

eniti ad /arum gratiz: cavere infidelitatem : te-

ederà

nere quod habemus.

1?6ï

Sic ad po[fibilitatem perfeve-

vandi , etiam fub. gravioribus tenzationibus , nibil uobis

yntatir

defuturum eft, ApoC. 3, 10. 11 1 Pet. 5, 10. C. 1, 9

jb d

Add. iterum Fonx. Coxc. p. 816.

[

jf

ii

DE REPROBAVTIONE.

jus

"Á

$ 214. REPRoRBA T0 elt eteruum DEI Reproba-

decretum de illis hominibus, quos usque ad vitg fionis defi-

(oft

N 3

finem nitio.

($ 214 —216)

X. de Reprobatione

198

V0

finem n impenitentia. €7. incredulitate perfeve-

n

raturos pravidit , eterno exilio adjudimndiy.

DT

$ 2a15. OB[EcTuM reprobationis funt

Tnr

Oljeäïum,

q

t

illi, qui ordinem falutis ($ 182) repudiant;

&

J

atque adeo impanitenter C? increduii; & in-

65) 20

Of

terhos ExoCHICE illi,, qui in hac mentis

litj

perverfitate urque ad finem vitz. permanent.

13)7

int )

]oh. 5, 18.

Notæ f£-

Ex ufu loquendi Seripture , reprobi fuur ommes

Qu

DEO nou probati, qui nou babent wotas fidehum

lm

proborum.

hilüte

quique fünt impenitentes. 2 Cor. 13, 5. 1 Cor. 9, 27*

p

om. 1,29. 2 Tim.3, 9. Tit. , 16. Hebr. 6,8. . fed

tece

fignificatu ecclefiaffizo & exocbico reprobi funt

er-

vicaciter & usque ad finem vitze 1ncreduli.

j

oh;

(uets

pur

89 240 A&d 7, ;f»

Dicuntur vafa ire, fuapte per-

p

"werlitate ad perdirio

nem adaptata Rom. 9. 22.

H

(

Intereít, modos varios,' qui

bus hoc fit, e Scri-

ari.

4) Peffi-

fed ]fg]

ptura diligenter & diftin&te annot

p

tum genus eft eorum, qui apette

& profefla im-

(üoni;

pietate veróum gratíz ac falutis rej

iciumt. ACt. 13,

45. 46. conf. Efa. 65, 12. Jer. 7,13. /) Verum funt

It

etiam alii, non eó quidem gradu mali, & rames

. Hin

J

f eledli, fed reprobi: ut qui vocationem gra-

Til vt

tiofam uegliguut, Matth. r1, 20. €. 22, 5. C

: 23: 37*

Prov. t, 24.29.

€) qui eam admittunt q

uidem,

dltpa

fed corde uon re(lo AC g, 21. Judsx v. 4.

d) qui

N

tün

in medio fidei & pietatis curfu defíciumr , Luc. 8,

13. 14. Hebr. to, 39.

& e) in,boc flatu moriuntur s

zech. 18, 3. c. 33, 1 I.

]deo Scriptura tam fre-

l

quenter monet, ut quisque fibi caveat. Plil.2, 12.

C

1 Tim. 6, 20. 2 Pet. , 17. Hebr. 2, t. €. 3y2. €.4»

1. r:I, 1 Cor. 10, 1—I2. :

Qui

D

Caufa r

$ 216. Cavusa. REPROBATIONIS 4)

dicitä

probatio«

nou eft odium D£r abfolutum , neque in-

2l5

Tif d,',?n.-

diata

i

^

eid ,

fu&*iic?entia'meriti Chriüi, neque defectus

"m

voca-

p

X, de Reprobationg — ($ 2? 6. ZI?)

199

vocationis efficacis per evangelium: fed ^j

'; QUP«

"

propria hominum culpa, impenitentia nem-

pe & ineredulitas pertinax.

funt

Prius ilud demonftrant continua gratiz etiam

Ya

[j

M

rituros ad poenitentiam invitantis documenta

&i

atth. 23, 33. 34. 37. Luc. 10, 1t. Rom.2,4. Efa.

5,2. & generatim gratie univerfalitas, $ 200

Ventis

oftenía,

Alterum patet ex diCtis Joh. 3, 18. 36.

1enlt.

Luc.7,30. Ezech.24,13. Nempe ipfi volunr peri-

re Ezech. 18, 31. Hof. 1

3,9. unde inexcufabiles

fünt Matth. 22, t2.

1

Quoniam indignum Dxo foret, nolentes & gra-

ptnef

TP

tiam ac falutem oblatam pertinaciter repudiantes

falute zeterna tamen donare, Att. :3, 46. hi uon

[

poruerunt ad falutem finaliter e/igi.

A Volutntate

j

e

d

entecedente ergo abeffe non potuit Poluutas confe-

[

ee

r

ï

u

queus, deceruens damnariouem illorum , apud quos pro-

pier fiualem. dmisiay Gratia. &* Mifevicordia. non. am-

[ pef'

plius locum invenit,

Omnia peccata fünt caufa ipfius damnationis:

! SCH"

Pelli

fed Reprobationis, damnationem decernentis, im-

smediata cauía praecife eft impoenitentia & ezisiu;

hm

quoniam hsec Ííi abeffet, omnia reliqua peccata

g&. Ü

remitterentur. 2 Cor. 5, 18. 19. 20. Joh. 16, 9.

m fum

Hinc patet a) Reprobat:ionem effe actum judicialem

» u

juflitie viudicis ? &) non effe abfolusum quoddam decre-

n g"

zum, ex mero Dkx beneplacito: Sicut enim qui

04f

damnantur, ideo damnantur, quià non credunt

j

Joh. 3, 19. 2 Theff. r, 8, 9. ita ex eadem ratioue

l qu

etiam eorum damnatio ab zeterno decreza eff. .

ac 9

jutf

(f ffe'

$ 217. Illu&rari hoc poteft ex variis de-k'z'llz'm exfe-

cretum reprobationis exfequendi :modis ,'4ufio.

1.5 n

n C:'?!

qui in Scriprura commemorantur.

Deus voluntati fuze benevolze non obfequentes

dicitur a) fibi reliuquere Píalm.gt, 12. 13. Kom. t,

lf j

21.24. Pfal.69,28 (21. 29).

b) gratia izepe repu-

p

diata eos tandem deffuere. . ACt. 13, 46. c. 28,

€) permiztere

efääl]s

g5—28. Jer. 15, 6. Prov. 1, 24—27.

eorum

qu

209

($ 217.218)

X. de Reprobatione

eorum jäduäianeh in errores. 2 Theff. 2 16. t t.12.

9

exca:attonem 2 Cor.4,4.. Joh. 12, 37—41.. indura-

p

ziouem Exod. 9. 35 coll. 44- (ex quo loco etiam

d

D

ceterorum fimilium dictorum c: 1, 21 &c. expli-

14

catio folida peti poteft).

d) judiciis in hac vita

immillis, /ufHrie exempla facere Exod. 9, 19. 1 Theff.

i

i

2, 16.

e) Etiam ultimus actus, zpfius damnattonis,

defcribitur tanquam exc/ufio e reguo DEI. Matth.

8, 12. Luc.13,28. 1 Cor.6,10. Gal.

5 21 Eph.

555- Apoc.21,27. C.22, I5-

X

]i

ntithefis,

$ z18. Cavenda hic duo extrema: ) Opinie

de abfoluta hominum ad falutem vel damna-

tionem prazdefinatione, quam qui dicuntur

Supralapfarii ; Infralapfarii , Univerfalifle (tum

Tor

abfoluti, tum hypothetici) diverís modis

f

tuentur.

b) Ex altera parte finceritati do-

h

&rinze hujus infeftus eft Pr/agianifmur varii

Wi

Ty

generis, aíferens Ele&lionem fattam effe in-

tuitu bomorum operum, ex praevifis meritis,

lisque per mafurg virer prae(tandis: quam

29

(

dum alii acriter & do&e impugnant, alii

12q

Trig

fubtiliters ut fit, occultaut & propagare

annituntur, nobiliffima hec de confilio

Ti

Tüs|

gratixz, de caufis & de ordine falutis do-

MY

1

&rina, per cumulatas fubtilitates intrica-

d

tiffima fit, prout longze de auxiliis gratiae

l;

Q

concertationes oítendunt,

l

. Mediam viam temet ecclefre moffre doctrina pubir-

ca, cujüs SUMMA eft: damnationis caufam in pra-

"]

va ipíius hominis voluntate, & repudiata per

€0)

Qj

&misiay falute & gratia fitam: falutem a folo Deo

lto

effe: noftris aut meritis , aut viribus, nihil

triþtïi

polie:

u spmm,

XI. deChriffo Redemtore

($ 218.219)

201

"

n

offe

:i imperfcrütabilia in ceconomia gratiz, Sa-

durte

pientiz divinze relinquenda : revelate voluntati

etiam

divinzg acquiefcendum nobis & parendum effe.

xpli«

Hec eximie & religiofe tractata exhibet Fogwv-

: vita

LA CowcoRDr, arric, XI , formam docendi fcri-

Thef

pturariam etiam etiamque commendans.

TTR

J

D

LOCUS XI

DE ]JESU CHRISTO REDEMTORE

pinie

OEANOPZOLIGO.

Qmüa:

atf

$ 219. Coufilium. Gratie de reparanda Redemtor.

(tum

hominum fàlute /fatim a lapfa DEUS pate- a DEO

Dedit enim PROMissioNEM deP'oijur-

modis

fecz't,

j dv

Redemtore generis humani; qua fübinde

vari

poítea repetita, confirmata, varie decla-

Y

fo il

'Yata *fukit.

1etïüsi

Primis bominibus promiffus eft iniïgnis 'aliqu.is

ex ipforum pofteris, qui fedu&loris (& 167) ulror

Gen.3,15, Abrabamo, qui &eneditlio geurium Gen.

quar?

12, 3- c. 22, I$ coll. Gal.3, 16, Ifraeliris,

ui exi-

t, il

mius propheta Deut. r8, 18, Davidi , qui facerdos

agam

magnus Pfal. 110,4 , eidem .Davidi, qui rex futu-

)[]mi()

rusíit, cujus reguum illuftre uuuquam defiurum fit.

2 Sam. 7, 12. 13. 14 coll. Hebr. r, 5.

js d

Plerümque deuuo Promiffro de Redemtore fadla

d

eft, quoties Deus aliquid magnum contra invale-

Ícentem inter homines corruptelam moliebatur;

gïatiï

Gen. 5,29. c. 6, 18. c. 12, 3. Exod. 3, 6. Jof. 5. 14.

3 »am.2, Io. & aliis locis paífim.

Reperita eft füb-

inde cLAmrUs per prophetas: AC.3,21—25. &

fif

N

repra[entata im facrificiis aliisque zypis: Gen. 4, 4.

q]mPN

coll. Hebr. t1,4. c. r0, 10.. ita ut integram pradi-

y

&ionum de Redemtore carenam theologia biblica,

060

prophetica nempe atque typica, exhibeat (S 28).

)

T

Ns

Inde

pOhe

202

($ 219—221) -XI. de Chriffo Redemtore

. Inde a Samuelis ac Davidis tempore in prorif-

bl

fionibus hujus generis appellari coepit Uxcrus

(5

Dzr rSam.2,tr0. Pfalm. 2,2. Efa. 61, . Dan. g,

T.

25.26. unde Mrssrz, & in N. T. Cumrzsr:I no-

1// 1

men, Redemtorem geqeris humani defignat.

fütnef

fim n

z'ntef homi-

.. $ 220. MESSIAS', five Redemtor prb-

temy

nes ex[pe-

miffus, inde a primis temporibus /delibus

Gatus

exfpetlati]imus fuit. Gen. 4, 1. €. 5, 29. C.

]d«

49, 18.. Exod. 15, 18. Jud. 5, 31. Pfalm.

df

I4, 1. & 72,; 12-7. & $9, 5. 20. 5o. Ela.

h f

55 3. Hagg.2, 7 (a. 8).

Mal. $ r Joh.

3

W

8, 56-

uN

Á

Hoc pecto quovis tempore confervata eff imter

bonos memoria promiffiouis de Redemtore, ac notitia

Ü

de medio PER 1rLLuM gratiam apud Deum & fa-

Trlo

lurem obrinendi, in quo omnis verz religionis

fundamentum eft (S t1. r2. 13).

ls

(

dudum

$ 221. AMeffam promiffum pupuw vt-

venit:

l0 at

N£SSE OPORTET. Exhibitio enim Metliae

Qd a

promiffa eft cum expreffa determinatione

temporis, LXX hebdomadum Dan. 9, 24;

n

)

quod dudum elapfum eít; & cum indicio

füng,

u

hujusmodi chara&erum, qui nunc ne qui-

d

dem amplius locum habent, & ex quibus

Rfte

tT

Meffias, (i adventus illius adhuc foret ex-

i

0.

fpectandus, non amplius poffet agnofci.

Tieg

Tales Meílize chara&teres funt: quod reges &

Tils

legislatores in judaica gente effe debuerunt usque

6]

ad Melfize adventum Gen. 49, 6; quod templum

fecundum gloria per ipfum impleri debuit Hagg.

3. 7. 9: quod e familia Davidis proditurus dici-

&üni

turJer.2;,5. ]Jam autem populus Judaicus defies

ade

runt

D

ET

XL de Chrifto Redemitore (S 221. 222)

203

i

CTU

runt effe respublicat templum deftru&um eft:

Genealogize Judzeorum dudum abolite funt.

ln )

Tefte biftoria paullo ante natum Jefum commau-

I)

uisin Judza gente Meffiz exfpeGiarío fuit: nemo

tamen ante fefum fe Meífiam effe dixit; poft Je-

fum multi: cupide a Judzis recepti. Sentiebant,

yt

tempus elapfum effe.

M

$ 222. Jefus, imperante Augufto Beth- Siefus gzh

) o

lehemi natus, Nazarethe educatus, poftea i//e Kedeme

1or.

j

In,

do&rin genere eximio, miraculis, & vi-

ER.

ta fan&iffime aca, inter Judzos clarus,

joh.

fed Primorum populi in(tin&u tandem cru-

cis fupplicio affe&tus, is inquam JEsus,

) i

eff promiffus ille Meffias.

Inter tot enim exi-

JOtdA

&j

mios viros, quos gens ifraélitica habuit, nul-

7JODI

lus unquam repertus eft, in qnem unum

charadteres tam varii, qui de Meffia mul-

Yv

to ante przedicti funt; conjunétim & exa-

ll

&e convenerint.

tj

4

" Praecipui e multis cbaracferes Meffe funt :

) er'

1) Gens ac tribus & familia, e qua effet prodi-

TU

turus, Gen.22, I8. C. 49, Io. Deut. 18, 15. 2Sam.

7,12. Ma. 1T. I

Hauc in Sefu notam teftantur

qul

diferte Matth. r, 1—17. Luc. 3, 23 fq. Rom. 1, 3.

2'Tim.2, g. conf. Matth. 9, 27. C. 12,23. C. 15,22.

J

bos

2) Mater , virgo, Efa. 7, 14. €

28. 34. Matth, 1, 18—23-

qnf. Luc.-1, 27.

t en

Is Johan-

f

(

603) Precurfor ; Efa. 40. 3. Mal. 3, t

nes fuit, Vir maximze inter Judzeos exiftimatios

TT

nis. Luc.1, 15. 17. 76. €. 3» 1—18. Matth. 3, ror,

UsJUE

€. II, 7—10O. C. 145 5-

mm

4) Propbeticum mutus apud

Judzos primo ob-

j

m

eundum; Deut. 18, 15. 18. 19.

Id publiee a Jefu

adminiftratum leg

itur Matth. 4, 17. 23. c.19,

35

« üi

iie

C. ID I. C I 3. C€. 21 23. Joh. 18 20.

5) do-

nl

204

($ 222.223.) XI. de Cliriffo Redenitore

nl

5) doftrine genus efficax, Efa.42, 1. 9.

3.t; 504

€.61, 1.2.3. c. 63, r. Hujus exempla

memoran-

62

tur Matth. 5, 2 feqq. c. 7,28.29. Joh. 7, 46.

6) miracula, quze magno numero editurus fit;

j

Efa. 35,4.5.6. Joh. 7, 31.

Id ita faCctum legitur

Joh. 20, 30. 31. Matth. t1,3.4. 5. Luc. 24, 19.

I

7) Lecus, uübi hoc futurum fit, diferte indicas

Efa. 9, 1. 2. Et fic Galileez ab Jefu :

A0tet

€tum erat, nobilitata

uti praedi-

16—22.

á Mattþ. 4» 12—17. Luc. 4

t

8) Fa bumilie , cöntemtæ » pauper; Efa. 52;.

j

Y4-15. C. 53. 2. 3. Pfal. «18,22. Efa. g, 14. 15.

a-

24

lem egit Jefus Luc. 9,58. ita ut carnalibus id Ícan-

dalo effet Matth. r3, 54 —57.-

D

ll

9) lugreffus in urbemy peculiari cum folennitate,

i)

Zach. 9, 9. Celebratus legitur Matth. 21, 1t—16.

I0) Perpe

lones & multze & atroces, 'ac fuppli-

Tant

cium denique, Gen.3,15. Pfal.o2, r—22. & 69,

y — 30. Efa. 53,$ — 12. Dan. 9, 24. Haslate enar-

h.

rant Matthaus c. 26 & 27. Marcus c. 14. rs. Lu-

€as €c. 22« 2

3. & Johannes c. 18. 19. fummatim

$.

Paulus 1Co

f. 1$,3.

P

11) Singulares cireumffantie ultimarun: perpe[froc-

Ti

7w, de proditore, proditionis mercede . vefti-

Tifaf

bus, potu, ludibrio, fepultura. Pfal. 41, 10. &

t (n

22, 7. 8- 9- 17. E9. & 69,22. Efa. 50,

6. 7.. €.. 53,

fim,

10 (d/..9).. Zach. tr,

12, 43« £: 10, 1O.

ge. eeir-

cumftantie quo magis minutze in fpeciem & for-

jq

tuitz funt, eo magis fignanter Meífize goram ex-

Xt ]

hibent, cutr tam accurate omnes in uno Jefu im-

gt

i,

pletze deprehendantur in narratione Evangelifta-

rum.

a

QU

Ti

$ 223 Hoc idem confirmant teffimonias

b

(

quibus Jefus declaratus eft Chriftus five

Meflias.

:

tav

Talia funt a) teftimonium irrefragabile

1j

Dz:, de cclo hoc teftantis, Matth. 3; iT

(ul,

68: 1

C. 17,5. Joh, 12,28.29.30. & per angelos

nun-

"

XIL deChriflo Pedemtore. - (5 225)

205

301

nunciari curantis Luc. 1, 16. 17. 352. 35

Qtafi

€. 2, 9. IO. 1 T,

; fit;

) teftimonium fide dignum Simeonis

éptur

f

Luc. 2, 25—32. & Johannis , viri magnze

t

inter Judaos au&o'r'ita'tiis, Matth. 5, 11. 12.

Jrati-

Joh. z, 15.23. 27 —36. €. 3,25— 36.

A. f,

£) teftimonium ipfius Jefu de fe Joh. 4;

i

d

25.26. €. 9,36. 27. €. 105 12. 24. 25. Luc.

|Íeite

4, 21. Matth. 26,65. 64.

yfate

-(h.

. d) teftimonium apoftolorum, qui id con-

fiantiffime affeverarunt. Matth, 16,15. 16.

fl

tlj

Joh.6,69. A&.2,36. €. 4, 10. 11.12. €. $,

: if

s [

h

30. 3I« €. 9, 22. €. 13, 23. . 1B, 5. C. 25

(mati.

22.25. €. 28)23. 31.

'Teftimonii Zpoffolerus de Jefu Meffia, autto-

IP l ml-

vele

ritatem divinam afferuerunt manifeftiffima figna

[0.

& wiraeula, Marc. 16,20. Ipfius autem Jesu ze«

65

Jfimeuio, preter alia, przecipuum pondus addidit,

p u

4) quod redirum fuum u vitam diferte'ante przedi-

V fot-

xit Luc. 18, 33.. & quidem tanquam evidens fi-

i ex-

gnum fe a Dxo miflum effe; Matth. 12, 39. 40.

[ m

Joh. 2, 18. 19. c. 8,28- «& £) quod paulo poft in-

greflum:Jefu in caelum confecuti fünt eventus il-

;eli(ïa'

luftres, fummam Jefu poteftatem demontftrantes,

nempe: Spiritus Sancti effufio: fuccetlus pr2eco-

nii evangelici; excidiüm Urbis ac Templi; &

at

Gentium converfio.

s I

Hec omnia ita futura, tum Chriftus fuis indi-

€averat, Luc. 24, 47. 49. c. 21,6. 20 —24. A&.

1,8. tum prophetz V. T, predixerunt, Joel 4, x

gab'/g

(al. c. 2 28). Efa. 44,3. €. 2, 3. . 52, 9. $. Pfalm,

j Iv

:68, 12. ^ -*9*8),"2 (algyDan 9 26. 1fa. 65, 1. 2.

gelos

$a

r

p

2096

($ 224—226) Xl- ää Chriflo Redemtore-

LT

Summa ar-

. $ 224. Obtento 3zfum effe Chriftun, five

diculi de

Meffiam generi humano redimendo & fal-

qua

eXp.

Chriflo.

vando a Dxeo datum, difícendum nobis

porro eft, quid Scriptura de ipüusk Prrfo-

ua, Statibus at Officio doceat.

h

qï

M (

Id enim ideo cognitu neceffarium eft, ut f;des

noftra in Chriftum fundamento certo conftituatur,

Du

Y Cor. 3, 1. AC. 4, 11. 12.

d

f

Í|IDE PERSONA CHRISTT.

lii

o

Chriffus ,

$ 225. Cumisrus eft Firivs Dxt

(on

eiermus, im iemporis plemitudine propter falu-

tate

tem nofiram HOMO FACTUS: verus Deus €7

Ü

verus homo: im duabus maturis, divina €7 hu-

NU

manas, una Perfona, umus Salvator.

er diftinCtas thefes

&

pna

Definitiónis hujus veritas

probanda eüi? in fequentibus,

S

226—230.

peti

Wüy,

Filius Dei,

$ 226. Jefus Chrifus ef Fir1ivs Dg1;

loni

Matth. 16, 16. Joh. 3, 17- 35- 36« c- 6, 69.

m& 1

T

€. 10, 36. ACt. 8 37. Rom. r, 4. Gal. 4, 4.

&

(

& quidem unigenitus Joh. 1, 18. c. 3, 16. 18.

V

& proprius Rom. 8, 32. habens &££oxrv, ex-

E

'a,

d

cellentiam , prorfus fingularem Ebr. 1, 2.

3.43 €. 35 3—6. quod idem paífim iu ea-

Qh«

[

dem epiftola repetitum legitur.

i

Qu

Ob antiquas hzerefes, quarum promifcua impu-

fti

tatione ecclefia noítra initio onerabatur, Noftri

é

(j

neceffe habuerunt hanc doétrinze füze partem ma-.

lol

gis determinate profiteri . ( Mrzic, Smaic. p. 303)«

Jitpy

son Parrem , non Spirirum Sanfum , fed Aáyor, per«

Ti

Jonam [ecundam in. Deo, bomiuem fa&am fuiffe.. Gal.

4 d

! XI. de Perfona Chrifüi — ($ 226,227)

207

[m

4, q. Joh. r, 14. .Ex eadem ratione etiam alias

quasdam thefes de Chrifto acroamati

ca hujus Loci

X fal

expoätio adhuc retinet,

Dobis

$ 227. Jefus Chriftus eft VERUSA DRUS. perys

hnj

Joh. 1, 14 coll. 1. eft ille Acyyoc caro. fa&us , Deus;

v

qui erat in principio , €? apud Deum, €7 ipfe

(LURCUD,

Deus; Rom. 9, 5 eft Deus faper omnia, bene-

di&ius in. fecula; 1 Joh. 5, 20 eft verus Deus €7

vifa &ierna; Ebr. 7, 26 eft altior czlis coll,

Dzi

Hiob. 22,"12. Pfal. 57, 6 & Prov, 39 4«

Conf. etiam $ 99 de fumma & zeterna Dei-

ll

d

tate T& Aóys.

J

jÜ

Complura alia ar

I) Opxna divina

gumenta theüä hanc aiï'eruntg

T.

:

:

[o

Jefu Chrifto adfcripta: De-

ribitur ut doctor

infallibilis auctoritate. divina

predituss miraculoru

m poteftatem & ipfe habens

thefes

& aliis conferens ;

Ut rex omtuipoteus in omnia im-

perium habens,

homines ab

Jatene poteflare . libe-

Ya45u:, totam hominis natur

homines fibi i» peculiumm v

am fpiritualiter sg;ags,

D

me vegens.

indicans ,

ac potentiífi-

60

Dicta huc fpectantia i

n fequentibgs

magno numero occul?rent,

L 4!4

(2).CurTvs adorationis

& invocationis reli

fz ; Matth. 14, 33. Luc. 24,

gio-

jf

52. ACt. 7, 5

9. C. 22, 16.

Rom. 1o, 13. Phil. 2,9

ta.

. IO. add. loca

99. 6 cita-

Il

D

4Ad Chriflum vemre, conversi

; " Chriflum cre-

dere, tomen ejus iuvocare debet , q

uisquis falvari vule

[. h^

0D. 6, 44. c. 14, 1. 1 Pet. 2,25.

Rom. 16, 9—15.

1g &

(3) BENxr1crA divina.

Quic

quam

quid a Deo quis-

petere & exfpectare pote

ft, id Jefus Chri-

tus zeque dare dicitur. At. 5

31 dat penireutiam

j

pll

?* remiflonegm peccatorum ;

Om. I,7 grarziam &

pae

jl

Ce€7 ;

oh,

15, 26. & AG. o,

33 Spiritum Sancum ;

i

Joh. 16, 28 coufervar in ftatu

grati$, ad vzam crey.

ogï«

zam; joh. 14,

I3. I4 faciz quicquid credentés in no-

P

"

mine Jefu pez

n

(l

7; joh.

"

uu; Act.7, 59 i« cælLum J'fcipi,

5,28.

n

208

($ 227.229) Xl. de Perfona Chrifi.

5, 28. 29. c. 6, 40 mortuos refufcitat; Joh. 5 27 judi-

€a:; Apoc.cap.2 & 3 vinceutibus coronam vire €*

Sc

gloríam eternam. confert; Apoc. r, 18. Matth. 25,

M

41 poreflatem mortis &* gebeuune habet.

l

(4) Hoc idem docent etiam V. T. dicta, quze

p

j

Meíli; wowEN JEenova tribuunt, Efa. 2, 2. 3.

füfn e

C. 9, 6. €. 35 4. €. 40, 3. C€. 45, 17 21—25. Jer.

multi

23, 6.

of. 1, 7«

Tif

Tam.

&? verur

$ 228. ldem 5eþa$ Chrifus ef vERUS

JHomo ,

lg

HOMO.

Dicitur homo 1' Tim. 2,5; fs

homimis Matth. 9, 6.. (& faepiffime aliis 1o-

5 ;

lm

cis); natus ex JMaria Luc. 131:43- €. 2, 7.

Jut

ortus ex AMajoribur, Davide, Abrahamo

[

Rom.1,3. c. 9, s. Matth. z; 1. Luc.5,

Dus

23—838-

E

Habuit eorpus verum Hebr. Io, $. c. 2, 14. Luc,

&ïx&j

2$4.39. Granimam [ive mentem Luc. 23, 46.. inzelli-

iT

geniem ac volentem Luc.2,52. Marc. 13, 32. atth,

Ái

26, 39. affetius bumanos Matth. 26,:38. Joh. rr;

Buny:

33. 38- €. 12,27. €. I3; 2r. & ipfas bumanas. infir-

wniates Matth. 4,2. c. 8,24. Joh. 4, 6. c. 19, 28.

fimji

Generatim nobis per omuia frmilis faCtus eft, Hebr.

Ailitgps

,15. Phil. 2,

illo uno excepto, quod humani-

tas Chrifti fanCtiffima a omni peccati labe pura fuit,

1

Tà

Comur

Hebr. 4, 15. €. 2, 26. Luc.1, 35. 1]oh. 5,5. 1 Pet.

mM '

T, 10-,. c. 2/05/ 2 GCor, 5, a.

eximiis. doribus prae

e&s H(

dita. Luc.2, 47. 52. Píalm. 45, 3.

Q

tl

iy

5 229. Sefus Chrifus Deus €7 Homo,

PU

Joua,

VYütiy

UNA TANTUM PERSONA,; "Unus Salvator

€lles

£efl. 1 Cor. 8,6. 1 Tim, 2, 5. Luc. r, 32. Rom,

mon

9» 5.

lta etiam Vetus Teftamentum de

10 f

Meffia docet; E(a. 9,6. 7. ]er. 23, 5. 6.

Untor

Ubique

le ]a]

Mich, 5,1. 2 Samg 73 18. 19.

Chn&

" Scri«

at

;

XI. de Pf?fömflzrz ! 15 '229.;2303

209

j

i Ü

Scriptura de Jefu Chrifto tanquam de uno

125

loquitur.

que

Duas has thefes, *fefum verum Lominem., Chri-

Jlum unam perfonam effe , in fe quidem faciles, ideo

15

tam exprefle in theologia poni neceffe eft, quia

jer

multi inde ab apoftolorum zevo per varia opinio-

num moníftra finceram de Perfona Chrifti .doétri-

nam corrumpere conati funt, r Joh.

4 2. 3. 2.Ep. 7.

ERU

t.

Et nec nunc fecuris nobis effe lice

jn

s ]o

j 23o. Duz Chrifi Nature , Divina & Dus N

Humana , ar iffime atque antime conjunbla tura Atfb

àT

Junt Unione perfonali five hupoflatica, Hoc ne- *& ;

hamo

ceffario confequitur ex proecedentibus tri-

43

bus thefibus: fed & graviter in Seripturae

.bu

dicis proponitur, Joh. z, 14. Hebr. 2; 14.

tl

ITim.3,16. Col.2,9. 1 Joh.4, 2. 3

*

Niatth,

oh. 1f

Ácrus bujus conjun&tionis dicitur Ux

ITIO,

fywcr ; 1tem ïvaa:gn-æms, inca'rnat'i-o; wgb'a;kmþ

u M

jr

fumtio, qua Aéyes bumanam mazuvam ?u perfo

ne fue

m

unuitarem : ipfo coucepriowis anomjenzo .

5

affumfir. . Luc.

t Hl

E

u

TATUS iMius, five

Dermanentia 'femäl factze

yia o

conjun&ionis, dicitur

NIO: quc non modo ig-

ii

zima d* artiiffima,

ett, Hebr. 13, $

fed etiam ererua. i* iudiffolubilis

u [f*

lopus hu

?

jus unionis émefabdis eff: eft enim

tefte Paulo

MYSTERIU

poffumus nifi remotiv

M I Tim. 5, 16. quod nox,

]om.

e explicare,

Affamzio ii uni-

sarem perfonz 7€ Asys non ejt unio

naturalis ; non

Suitt

ü(

effentialiss non accidentalis ;

non myíticá; non

moralis; nonfacramentalis: fe

d his omnibus mul-

N

to fublmmior

; cujus aliud nullum exemplum eft,

ltum dg

. Formula,

qua PERSONALIS dicitur, Wom modumg

unionis, fed

zerminum indicat: faCa enim Unitio-

»

s

ne jam e

Chriftus.

una perfona; Deus & Homo eft unus

u

M

"

$ 231.

210

($ 231—233)

XI. de Perfoua. Chrif

ÜUnione

$ 231. PEnsoNALIs UNro eft duarum

inj

perfonali in Chrifío maturarum ineffabilis. €7 ar&liffima

"

conjzmbïio , per quam utrague matura, divina

€9 humona, im una hypoftefi five. perfonalitate

0

170

q8& As fübfiflht.

Cont

Non eft perfonarum , fed naturarum,

Aäya;, Fi"

lius Dzx, ab zeterno ut perfona extitit: humana

vero natura ne per momentum quidem feorfum,

extra unionem henc, fed (ut veterum formula

tün

rem accurate exprimit) aj« supfá, G&pw Aóys cxgf

exftitit.

-ddeo

lI|

ab antiquis dicitur «vvmósaros,

propriam pev[onalitatem tion babensy/ vmoszew , iti per-

4 ]

fonam Fili Dei affümta ; i»wwmóseros, i pevfoue EW

fii|

lii

Dei (non in fe 1pía) fubþjiem.

verfa

€7 7r«pi-

$ 232. Formulis hujus generis id fabeft

2,().

acogriae, momentum , ve humanitatem Chrifa extra Per-

Y

Jonam Filü DEI confideremus.

Atque ea

uf f

mente veteres Unionem hanc etiam IlIspe-

Tüm

Z ,

Xpnow, 1M-MEATIONEM five permeatio-

nem, dixerunt, qua Jivina Natura per Na-

NETESSRCRBIUNGIE t BRUICOAPSPESDRESU UAPV

duram .Humanem | fibi eonjuntiiffimam -operatur ,

m

eamque perficit , humana autem Natura a Acryco

n

perficitur , falva utriusque differentia, Col. 2,9.

1j

Tlegrxópyuo«s mutua. quidem, fed tantum refpectu

(0» [

Adys 2iiumentis acfiva, refpe&tu humanze Naturz

D

paj/iva eft. Divinitas nempe 4ar: Humanitas -ac-

Cipit. -

Scnj

Formulg

&be

$ 233. Preterea ad evitandos errores

nectJari?. etiam -hze. ab antiquis ufürpate funt for-

h

K

mule : «rramque in 'C'/zri/io mzfuram) «nitam

1]

e[e x) 'aiälalgäfræg , indivulfó; 2) dXepiceos

Altem

infe-

n

XL de ow)m Chrifü ($ 4233.....2 35)

2II

zgarum i

infeparabilifer; 3) dovyYUctc, inco:

-

WW? 4)

if

&pezrvo6, fing ulla mutatione,

Áionma

dilte

duas reliquas ut Eut

Priores 'duzs formulas ut Neftorianum errorem,

erero. Concilgi:/ Chalced,

ychianum caverent, in de-

onetfis adhibuerunt.

.Verba

UT ü'

Concilii ipfa refertsz

ORMULA :Coxy.c-onmæ P- 834.

at

)rfum»

$ 234-. Unionis confequens immedia- Communáo

rmulà

tum eft fablimis atque ineffabilis Cow w v« Jatura-

T

NICATI10 & CoMMUNIO NATURARUM, rim,

uf

r

qua Diwima Natura per uniomis gratiam fatla

ia

fuit€7 , a[fumte carmis Dwinitas, €9 vicg

verfà Natura Humana q& Aóss Humanitas.

tv

| Col.

2,9. (Fon . Coxc. 764.—76g.)

nl

Veteres promifcue vocabulis fj

G5 QX noavia

qea

ufi funt.

Communicatio & Communio Natura-

[*

rum differunt, uti earundem Unitio & Unio: illa

4uti, heec flatum denotat. .con£, S 230.

jtie

"

$. 2$5 Ex diac naturarum communione Projgof;fig;

lh

PRoPOSITIONESPERSONALES, in guibus nes perjfae

m

Concretum unius in Chriffo naturg propter :un'io-."alu'

P

nem perfonalem pradicatur de | alterius natura

f ecu

Coucreto: e. g. Deus eft homo; Homo eft

a?

Deus.

d

Exempla pr

opofitionum ';per'fona'lium non pauca

Scriptura fupp

editat.

Prior illa, Dxvs eft uiowo,

habetur in Dictis:

rl

job; 3 14. .Aoyos

ffacius eft caro ;

dAXom. 1,3 FiusJDei

j

uaus eff ex Davide ;

n

z lim. 3, 460 Deu;

n cartie maifeflatus efl ;'

Alteram,

p

tinent:

Hono xsr DE.US? mult.q pluraloca.con-

0 z

T

1 er,

212

($ 235.236)

XI. de Perfona Chriffi

l

Jer. 23 5 Germen. Da-

vePc 3

elova jufHiria no«

qidif

T.

Efa. 9, 6. Puer niobis tia-

eft Deus fortis.

ii

1us

T0

Matth. 3. 17. Jefus in

x*e'fc Fs DEN.

lieC

gordane baptizatus

TU

— c. I6,)16 . Pius bo-

eit Fiiu: Dei viventis.

T

shims

— c.22,42 Filius Da-

eft Dominus Davidis.

N

vidis

hn

'eít Domiuus de eolo,

i

1Cor. 15, 47. Secundus

0150

f

tbor

Hee propofitiones preprie, & reales funt, non

frte

mere verbales: fmgulares quidem 'omnino atque

nufüare , quoniam de nullo a

lio homine, fed uni-

[

ce de Chrifto dici poffunt.

Nemo 2udere poflet

(üem

Prim

talem ufurpare propofitionem , fi praeeuntem non

haberemus Scripturam.

ldeo noltre infirmitatis

(;

memores nos effe oportet, ne formandis propo-

geni

[

fitionibus perfonalibus ultra, quam Scriptura du-

inur

cit, progrediamur.

Comnnuni-

catio. ldio-

$ 236. Ex Unione perfonali & Commu-

qnalttium,

nicatione naturarum. ($ 231.234) fequitue

Qu

ii

porro IprowmATUM CowMUNICATIO»

qua eít Divinorum Humonorumque Proprio-

13

vum vera £? realis i. ipfa Perfona Chriffi par-

ilv

ficipatio, qua propter unionem hypoffaticam AAóe

lez;

*yg humang proprietates , €7 a[famto homini

fitj

divinag propriemte: z*ribumzmn

wn [

idioinata ZTwmauc Naruye funt: effe corpoream

H

[l

creaturam ; conftare carne & fanguine; elle fini-

]diomata Divine Naruré

T(

tam; circumfcriptam.

fünt: efle omnipotent

em, szeternam, infinitam;

per fe &

er Eifentie fuse proprietatem u

bique

omnia noviffe. (Fonw. CoNc.

prefentem effe ;

m itidem, uti illa

606.) Communicaiio 1diomatu

Sed

Naturarüm, realii, non mere Verþalis eft.

dio-

4

É

'

213

. de Pefjöna Chryfi» (S 236.'237)

1 fl

Idiomata, quae uni Naturz/ per fe & formaliter

competunt, alteri competunt per gratiam Unio-

nis.

Per communicationem ergo non abdicantur,

unde

non transfuvduntur in alteram Natnram:

nec Naturze confunduntur, multo minus trans-

Etiam hic

mutantur, aut inter fe exzequantur.

TU

illud evyxires, &rpimwres (S233) tenendum.

De hac doétrina nobis nihil conftat, nifi ex

yidih

Scripturz eífatis de Chrifti Perfona, Naturis, &

harum Proprietatibus: Quze effata cum non fint

£)h

unius generis, diftinctas eorum claffes, five di-

ftintta communicationis idiomarum genera , cum lites

obortz fubtiliorem traéctationem exigerent, No-

non

Ea uon eo-

al

que

Ítrates conftituere neceffe. habuerunt.

d t

l-

dem ordine a theologis proponuntur: nos eum,

y

&

quem b. JxxaenRx Compendium habet, retinemus.

m o

Primurm geuus idiomaticum; fecundum, axiomati-

I$

cum; tertium , apozelesmaticum dicitur.

In primo

mutat

pïqïo"'

genere communicatio idiomatum fimpliciter, in

ecundo communicatio majeftatis, in rerzio com-

jr; dU

municatio operationum explicatur,

$ 237. PRiMUM GENUS eft, in quo, Prigum

n

qug unius Naturm propria funt, mom tantum geuus,

'qu1t

j

illi Naturg [eorfum, quafi feparatz , [cd TOY1

VUUL

PERSON affribuuntur; ad demonflirandwum ,

)rol n

illa omnia, que Humanitatis propria funt , etiam

/ /]üf*

y A*

Divinitati, €? que Divinitatis funt, etiam Hu-

manitati, propter hypoflaticam €7. perichorifi-

l j

l)

cam unionem tribuenda e[fe.

(Fonw. CoNc.

-9 5]

o

Jjeil

Tales propofitiones funt:

« Joh.5, 19 Fiizus Dei

fimiliter fac;t 07adia,

N

que Pater.

j

j

1

£. Matth.2o, 19 Filius

eruci figetur.

L

10l

(OXCI

eft iu celo,

i

h

y. Joh. 3, 13 Filiu; bo-

jl

TPH

l j

O 3

i

Wä., I Cor.

jl

i

214

(f 257.238 XL && Porfona Chrift

4. 1Cot. 2, 8 Dominur

erucifixus. eff.

glorie

« Joh. 21, v7. Domine

t5u nofli omuia,

P

2 Cot. 13,4 Chriflus

erucifixus eft,

D

Ín his Pro

Chrifti

pofitionibus fu£je&uwm femper eft tota

üLfà

Perfona, five Deus, üive Homo, five

Chriftus nominetur: predicatum autem elt idioma

unius Nature, five Divinsw five Humanz: ideo

Uf:"? |

quiutuplex earüm forma eft.

M if

ii

Uf)/

Sefzmäum-, $ 238. SECUNDUM GENUS, quod ex

ii

primo fequitur, comple&itur illas propoff-

(l 4

tione.r, quartum fubietium iteram quidem fota

Perfona efi, fed femper feeundum Humanitatem con-

ii

)

fiderata, pradicatum vero aliqua divina proprietar ;

ad demonfirandum, Humanam. Chrifi. Naturam

Y

n

aliquid amplius habere , quam naturales £. e[fen-

tiales fuar proprietates, nempe ineffabilis Maje-

Jiatis Diving prerogativa

À

;5, (Fonw. CoNc.

413-)

Exempla hujusmodi Propofitionum funt:

Matth. 28, 18 Chrifto daza eft poteftas omnis.

N

Col.2,9g univerfa Majeftas in Chrifto Jadirat

u

corporaliter.

Joh. 17, 2 pote/Tas. omuis cartiis - -

Joh. 5,27 poreflas judicii uuiverfalis - -

Oh. 5,21. €. 6,5t wirrus vivificatrix -

-

.

Phil.2,9. Joh.5,23. Rom. 10, t3 cultus divi-

"$ adoratiouis Chrifto fecundum Huma-

nam Naturam tribuitur.

fonf

Ex Matth. 18, 20. c. 28,20. Eph.4, to. Joh.

3;13. Humane Chrifti Naturze etiam Owniprafeu-

35ia Cotntmunicata efle intelligitur: quüze przefentia

non phyfica, non localis, non expanfiva, diffu-

