moda, autcoacCte) fiunt, quamvis externe. & ma-

Wüpoc

teriadliter cum Lege conveniunt, tamen o* con-

ejnta

veuitmt Legi in totum , Matth, 22, 375 adeoque nec

1181

Deo placent, nec funt opera vere bona, 1 Cor.

lh.

13,3. Permotivum impurum totum

opus inqui-

Qu i

matur, Hagg.2, 13. 14. Efa. 1, 10— 17. Jac.2, 16

VetO e

ia ]

Gal/. 3, 10. Matth. 6, 1. 2. 5.

C 1020

£) quoad

$ 451. :Denique quoad FiNEM, Bona

) !

0/)(!4 /m

fmem,

Opera a renatis diriguntur 1) ad gloriam IDei,

D7

2) ad grati erga. Dewn animi fignificationem ,

ifue dià

& 3) PRoPTER Deum etiam ad aliorum

Statoii

0pera, (

homimum commodum , Matth. 5, 16. Joh. 15, 8

(icio bor

Àil boni

Rom. 14; 19. C. 15, 2. 1 Cor. 6, 20. C. 10, 31.

gnotty

Philo I, II' c- 2, 4- I Pet. 2, 12- c. 3) 1020

qua dj

üvin

&

Hebr. 10, 24.

z

2515

€9 inien-

Hzec £ona inremio adeo necelfaria eft, ut fi ab-

tl ts

fit (ac multo magis fi adfit fequior, pharifaica,

. el p

Ziongm .

imala, intentio), omnia inquinata fint etiam quae

fïam lr

Tforn

.ceteroqui mala non eflent; Matth. 15,8. c. 6, r,

2. 5. 16. €. 93, 5. it. 1, 15. Phil, r, 15 coll.

W ad ;

C. 2, 2['

W.Wptim;

Cftüm

Sed viciffim etiam Jona ittentio SOLA fine reli-

quis, qua formam Boni Operis integram cor.fti-

M d

tuunt, mon fufficere posefi od id, ut Deo placeamus,

t plgs

tnt 38

]Oh. 16, 2. 1 Sam. 15, 20. 21. 22-

BU

quomodo

$ 452. Hinc confequitur, ingens elle

u

dijudican- diferimen inter Dei ac, verbi divim , & intet

da ;

j

hominuu judz'cium'de actionum humanarum

It atj

bonitate.

Ténato

onis non

4) Mulra, quz in foro humano pro b

abentur,

Tit.

tz)

tantum, fed omnino precíaris operibus h

judicio fpirituali ac divino «ou cenfeurur digna Boui

l,

p

m

ii

XXIIL de bonis Operibnir ($ 452.453)

373

oblegi

Operir nomine; Luc. 18, 31—14. 1 Cor. 13, 3. Mich.

|jà COU

6, 6. -7- 8. Efa. 58 tOt.

5) ex adverfo multa, quae

je & m

vulgo contemtim habentur, aizer sulto apud Deum

i0t) C0l«

&fiimara funt , Marc. 12, 43.. Matth. 26, 8. 9 coll; 1o.

:oque-nec

11. I9. 13. 2 Cor. 6,4 coll.g. xPet.2, t2. c. 3, 16.

à, r.

Malach. 3, 13 —18.

€) de alterius actionibus magna

j i

cum circumípectione, de woffris nonnifi cum fe-

Ji)n

vero examine, Jjudicavi deber, mirifice enim fe

ipfam hac in re philavtia decipit; Matth. 7, 1— 5.

c. 19,20. Luc. :6. 15. Rom. 14, 4. Gal. 6,3. 4. 5.

r, X

d) ne quideth. regenitorum omties. acliones. vere. Bona

o Di

Opera funt: multo magis in quseftione de infidelium

operibus cavendum a logomachia, aut affeCtata am-

ao

bigue dictorum confufione.

Statuimus ab irregenitis non poffe fieri Bona

al r

opera, /inificatu biblico umta , quze coram. Dei ju-

dicio bona fint ; fed non ideo ftatuimus, plane ni-

]oh, Ijb

hil boni effe poffe in irregenitorum aCtionibus ;

ln cl lo, 31.

agnofcimus potius, etiam irregenitorum operà,

Ü 331'?'&

quae aliquo modo bona fünt, non absque intluxu

divino fieri, Pfalm. 33, 15.. Esdr. 1, 1

Efa. 4t,

25.25. Etiamillüd concedimus, genriles , verbum

Dei non habentes, facere poffe z 23 vóns Rof 2,14.

I

haruct,

Sed parum folide ratiocinantur, qui ad everten-

etam (*

dam hanc noftram theíin varia preclare fatia, &

ipforum: geuzilium virtutes nobis opponunt, inde-

7* $o yn

que ad ipfjus natzure bonitatem , G uegandam ilius.

.I,Iiw'

corruptionein per peccatum originale, concludunt.

Certum eft e Scriptura, meras uature vires uibil

4

vere. boni po[fe efficere: fi ergo ulli homines, immo

g od

li ipfi gentiles veram virtutem habuerunt aut ha«

þlaceamus*

Lent; ea non eft naturz fed gratize przevenientis

effe&us S 321. 327.

Conf. AroroGrA AudGU-

qens d

STANA CowrEssIONIS arrc.ll. pag.64. 65. 66..

; ( i

$ 453. Hona Opera NECESSAREA, non neceffitas

in arbitrio noftro pofita, fed ferio apud

renatos urgenda funt, Rom. 6, 1. 2. 13.

1l

Tit. 2 12. 14 coll. 15. c. 3,8. 2 Pet. ; 5—412.

[5 j

:eftmï',

1Joh, 1 6. 6 2,4.6. 63 7-

"

-

4f *) OP.

Aa 5

Nes

374

($ 453.45.4) XXIII, de boni; Operibus

)

Aeceffaria fünt secefftate (1) maudati; neque

faluts

enim Deus fruftra, quid facere debeamus, prz-

bona o

Ícribit, Pfalm. 119,4.. Mich. 6,8. 1 Theíf; 4,3. Tit.

ï98-

(2) debiti; quoniam illa multis nominibus

luiect

eo debemus, Luc. 17, 10. Rom. $, t2. c. 13, 5. B.

9. Cor. 5, 15.

(3) erdiuis; quoniam & conlilium

]i

gratize & electio noftra Tit. 2, z1. 1. Eph. 1, 4.

Thef

& redemtio per Chriftum Tit, ?, 14. 1 Cor. 6, 19. 20.

ambigu:

Luc, 194 75;

omnis gratiofa Spiritus SanCü

Tabeant

Operatio eo tendit, Eph. 2, 10,. 1Joh. 3, 9. 1o.

(4) uexus; ob neceffariam fequelam ex poeniten-

thvior,

tia & fide, Matth.3,8. Gal. 5,6. Tit.3, 8&. 2 Pet.

teffigi (b

1,8.

yen af

(5) coufequentie ; quia fi renatus gratize Spi-

(unvi

ritus SanCti non cooperatur, aut omnino reliítit

fejciatur:

(quod quidem poteft), Spiritus San^i ac fidei ja-

ormulis

€tura . certo fequitur, Eph..4, 30. 28. 29. Rom.

$, 13-

7

ORMUL]

; Itaque neceffaria eziam funt ipfis renztis ad tefti-

d cenf

ficandam fidei füze veritatem Jac.2, rg. Gal. $, 6.

2 Pet. 1, 10, ne mortua fide fe ipfos decipiant Jac.

tl y

2, 17. 20. 26 , aut fidem amittant r Tim. i, x9. 19.

1h dopr

€. 6, 10. 21. Rom. 8

p n e

, 335 jqdicium Divinum incut-

à

furi Matth. 5, to.

j

Pofitive tamen fides nou poreft dici confervari pey

Opera; neque enim hzec fünt caufa fidei:.fed ue-

]toprie

garive tantum, quatenus.per Bonorum Operum

Nam f

üudiuty cavetur impietas fidem excutiens, S 387

fcboj.

*

] w

€aNÍe Wa

$ 454. Confultum non eft Bomj Opera

b 2

:

Ceatup

genda;

ADCONSEQUENDAM AUT CONSERVAN-

RA

Nam 2)

lm j

DAM SALUTEM "ece[Jaria. dicere.

fola Dei gratia in Chrifto per fidem ap-

1ej

Wal

prehenfa, eft falutis;caufa Eph. 2, 7. 8;

j Itj

uj

N

5) ipfum etiam illud, quod falutis com-

potes in gratia ftamus, unice fidei tribui-

fmt Ie

Adn

tur, Rom. 5, 2. Gal. 2, 19, 20. Col. 1, 23.

f Ihde

iPet.1,5.9; c) ex adverfo Bona Opera

Wrtion

falug

We per

zM

[

XXIII. de bonir Operibus . ($ 454f455):x | 375

n

falutis nec caufa nec medium fünt, nam

, p

3. Ti

bona opera confequuntur demum ex fa-

minibus

lute credenti collata, Eph. 2, 8. 9 coll. 1o.

n5

yuium.

Tit. 355- 6-7360ll. 8.

L?h-ï! h

^'Thefis, Boua Opera AD SAvUTEM meceffaria effe,

d

ambigua eft. Poteft fic intelligi, ut Bona Opera

ys u

habeantur pro camfa falutis, quod. Scripturee con-

Jgenutel-

450

trarium, & gravis error eft: fed poteit etiam in-

telligi de Ordiue faluti: a Deo conftituto, quzse

, 2 P.

vera eft & verbo Dei confentanea explicatio.

tie pi«

Quamvis igitur fano fenfu explicata a nobis non

; teliltit

rejiciatur: tamen cum hoc idem commodioribus

fdà g

formulis efferri poffit, uti S precez. vidimus ; non

y Mn

eft, cur non debeamus acquiefcere in JDecifmue

FonwuLE Cowconp1m, quze phrafi bac abflinen

T

dum cenfet, Arzic. lV. p.588. 698.

Nihil veritati,

GZL i 6'

nihil profectibus cognitionis decedet, fi J;berzaris

in dog

i J

matifando exercitium fic moderemur, uþ

1, )2

paci in. ecclefia fimul confultum fit.

im jnci-

! meritum

. $ 455. Bona Opera non merentur vere &

B

fel tt*

proprie /a/ufem cternam, & alia beneficia. nullums

'.

(perum

Nam 2) vita zeterna domum ef , folius Chri-

$, W?

füi merito nobis impetratum Rom. 6, 23.

Eph.2,8. 9. Tit. 3; 5. 7.

b) Deus nullius

y (grnt

creaturze debitor effe poteít Hiob 4r,2.

j*

Rom. 11, 35 quis ante ille dedit , «t giatia ei

Vun )

referatur,

£€) ne quidem res ipfa id permittit;

en p

fi modo inter fe conferamus, quz fint re-

310

quifita meriti vere & proprie dicti, & qualia

jg CU

fint renatorum opera.

. Ad meritum proprie diCtum requiritur, ut opus

fit indebitum; ex propriis viribus praeftitum; pro-

91' l 8'

portionatum mercedi; turm intenlive tum exten-

live perfectum: jam autem renatorum opera a)

; ogem

Aa 4

e€D1-

hi

A

4

26 ' (5 455.456) XXIIT. de bonis Operibmq

debita funt, Luc.17,13. 7) non ipfbrum, fed

gïaüæ

grativ viribus, a Deodatis, preeftantur Joh. 15, s.

Yel at

Phil.2, r3. Eph. 2, 106. 1 Cor.4, 7. Rom. rr, 35;

33 2.; Z

€) ad przmium vitze zeternze nullam babent pro-

Doni

portionem, Rom. 8,185 4) renati in maxime fe-

punta

rio propofito & ftudio legem fervandi, non fünt

(j f

Íine peccato. Rom. 7, 21. 22. 23. 25, eo. folo a ma-

910 6]

ledictione & condemnatione immunes , quod per

lr d

fidem in Chrifto funt Gal.3, 10. 13. Rom. 8, r.

ln

Opinio werirti mercenaria Íítantibus in gratia

Apüc. &

damnoía eft Matth. 19, 27. c. 20, 16, & ferio ab-

neganda Phil.3,7.8, ut fides humilis meram Dei

lag

gratiam & mifericordiam ampleCatur, Luc. 17,

5—10; femper enim neceflaria eft peccatorutn

t ag

remiífio, per fidem in Chrittum petenda Eph. r, 7.

tiribus ,

Matth. 6, z. Pfalm. 19, 13. 1 Joh. 5, 7. 8.9. Ebr.

Conteti

9. 24 coll.c. 7, 25 (zavrors) & c. 12, 28.

Nun-

quam ergo vere credens in operibus fuis fiduciam

collocat Hiob 9,2. 3. x Cor. 4, 4; fed in folo Chri-

fet l)

fto. gloriatur Gal.6, 14. x Cor. r 3x. c. 2,2. Rom.

hter lo

3.,27. grati:e uni fe fubjiciens Dan. 9, 18. 19. Eph.

[j

2.8.9. Hsec fidei continua aCtio, & quotidia-

num exercitium eft, Chriftum apprehendere & in

)hq

.eo manere Col. 2,6.7, & o

pinioni proprize jufti-

l, |

; tize ac meriti nihil indulgere.

« Cumpf

Aremm;;;;a.. - $ 456. Sed tamen grarwita merces, ea-

* Weo

lio gratio- que lautiffima , bomis operibus a Deo promi[fa

i, Q

Youtan

p

e, 1 Tim. 4,8. 2 Pet.5, 13. Hebr. 10, 36.

-

Titee j

Nulla bona actio eft, quam non remuneratio

fnaneat, lVWatth. 5, -t2. c. 10,42. €.20,8. Rom.

$,6. .A Cor. 3,9. "Hebr. 6, 10. c. 10, 35. €. 1J, 6.

Apoc.22,12. Píalm. 61, 6. & 19, rz. Efa. 3, 10.

Malach.3, r6. 17. 18. — .Mercer appellatur, quia con-

fertur ftudio & labori praecedenti; corowa, laurea

U

dicitur, quia confertur pugnantibus & victoribus:

ipfa in fe wera gratia. eft.

Premie promiffa funt vel zemporclia, ad hujus

F

vite felicitatem

aut certe neceífitates fpectantia ,

(tary

Matth.6,33. i Tim. 4, 8. Eph. 6, 3. Pfalm. 81,

14— 175 vel fpiriualia, in augmento & fruitione

WGJ g

gràtiee,

7

n

377

XXIHII. de bouis xOperibw | ($ 455-*458)

mm, M

gfatiæ, Matth. 13*12. Joh. x4, 21. Efa; 58» 7- 85

05155

vel ezerua, Rom. 2, 7. c. 8, 18. 2 Cor. 4,17. Cot.

. 11385

»24. 2 Theff. 1,4 —7. Jac. 1, x2. . 2, 5.

v

j

Vnt pro«

Promiíliones remunerationis in Scriptura pro-

xime fe-

ponuntur, ut fint zuceutivum ad ferium Bonuorum

ts Rnt

Operum ffudmm , Luc.6,03. 1 Cor.15. 58. 2 Cot. 5,

Jl 1 tj

9. Xo. C. 7, 1. Gal. 6,9. 1 Tím. 4, 7. &. c. 6,18. 19.

qui gt

Hebr. 11, 24. 25. 265 & ad perfeverandum in. illo,

mbl

Rom. 2,7. 2 Cor.

47 IS'—'I& Gal- 6,/ 9- 2 JOl'l-x V. 8f1

il gï&ü&

Apoe. 2, Io.. c. 32tr

ferio d

m Dd

]uc. H

$ 457. Do£trinze hujus loci adverfatur 4nt;z'tüym;

ceatorufm

&) pelagiamus error, opera vere boma matura

E?h C

viribus, quodammodo faltem, /ri poffe,

$ r

contendens; cum quo aréto nexu cohz-

j M

j Jipcim

tet D) alter ille, hominem operibur natura«

TE

liter bonis przparare fé po[fe ad jufrtiam; qua&

52 N

.H EFD.

Jiholaflitorum opinio fuüb variis formis e. g.

qot

d

£) fn concertatione de virtutibus ac falute gen-

jilium, in fcenam reduci folet.

griæj h

. Cumprimis nobis contradicitur per doCirinam.

de inevrito bonorum operusm , voultis tricis. pet fchola-

vt (

fficos, & per alios quoque a&ufibus gravilfimis in-

volutanr, unde variz f.gecialior.es cont;overiïæs

7 Zm)ini 1

natze funt,

.10;36'

Bo

LOCUS XXIV

6 i

DE MEDIIS SALUTIS,

Eï'ä. 35 [O

J

via o

SPECIATIM DE LEGE ET EVANGELIO,

gl

ZMW

v

$ 458. Mr»p:a Sarvris funt em res. Meodia fl

"La

,

quarum.ufum IDeus lominibus przferibit, u per lutig quid g

Í

elx'm;.»-'fä j

ilas gratiofig operationes Spiritus San&fi pera-

]

j h

d

[!

Aa 5

*

gü?l—

f

aï..ïæo

375

(S 458—460) XXIV. de mediis Salutis

T

gazz-tzzr; ad tollendam miferiam , ipfosque ad

pale

communionem cum Deo perducendos.

Ordinarium falutis medium eft Perbum Dei, &

j4

facramenta ; ea ad falutem nobis applicandam or-

Tomigi

dinata efle $ 310.318.

- 354- 366. 374 dictum:

'nunc ipfa eorum natura

g

indoles diftinCte e Scri-

vicibus

ptura explicari debet.

ponuly

conflant

$ 459. In Verbo Dei fuünt partim manda-

o moy

Lege

?a, quze aliquid ab homine exigu'nt; pat-

Evlmge-

P

lio.

tim promiffoner gratuite, quee juftitiam &

(tlii |

falutem in Chti&o, eo fine offerunt, ut

frteho,

homines ea fide acceptent: ideo in doütri-

ifinfo t

na chriftiana Lex €7 Evengelium debent di-

fuit

ftingui, Rom. 2; 14. 15. 16.

De ]

De lege & de evangelio fcor/um agi necelfe eft,

Occprit

quia intereft legis & evangelii limites in negotio

€D 4

noftre falutis acurate diftingui: quamvis in ipfa

d leoi

praxi & vitz chriftianze decurfü usque ad metam

felqup )

beatam, conjunttiffima manere debeant,

& t

e

3521 I]O

Qu C a

Es DE LEGE DIVINA GENERATIM.

u

Ti 4

ANotio

W N

$ 46o. Vocabulum legis in Scriptura,

legir.

proefertim in Veteri Teftamento, fzepe ac-

f4

cipitur pro toto verbo Dei Pfalm. r, 2.

funt g

19, 8. 119, 18.92; potiori preffa fionifica-

QUR v

tione denotat dofrinam de uvoluntate Dei,

tf

praoceptis vel interdi&lis manifeflata.

li, q

In illa fignificandi varietate,

e contextu. ingu-

(ülty,

lorum di&ctorum, & ex rei de

qua agunt 3udole ,

judicandum de

vero fenfu, ne coufufo errorem

IN

giguat.

Szvictil]nno ,

quem hic tenere debemus,

Keufa occurrit Joh, z,

7. Gal. 3; 12. 17 —22. Rom.

Vopul

4 13*

H

XXIV. de Legedivima — (f 460—46 2)

379 .

st d

4» 13- 14. I5 & paífim: alibi in epi&ol£S', Paulinis

praefertim.

Dei, &

$ 461 . Lex divinä patefafla primum eft in promulga-

hm or«

hominis creatione: cumque 7o/'ea repetitis Zio;

d«

le t

vicibus decíarata fuüiffet, apud lfraélitas;

populum in fcedus cum Deo tranfeuntem,

] t

inmonte Sinai folenniffime a Deo. promul-

t; pit

ga/a, per Mofen Jtripta, per Prophetas ine

t &

crltata, per Jefam Chriftum divina cum aue

i, Wt

Boritate, & per apoftolos, magis diftincte

Vaodr*

oflenfo vero legis ufa, chriftianis propofita

fuit.

t d

De prima legis divinz patefaCtione indicium

occurrit Gen. 2, 16. 17. €. 3, I1—19; de reperia

xl d

| negod

Gen. 4, 6. 7. 10. I . €. 9, 5. 6. c. 18, IQ. C. 39. 95

; in p

de legislatione fmairica Exod. c. 19. 0 cum toto

reliquo Pentateu

cho; de CumrsrO legem docen-

d metal

te, ejusque. au&oritate obligante Joh. 13. 34. Gal.

5,Ó. 1 Joh. 4,21.. ACt. 3:22. 23, quibus jungenda,

quze $ 26x fcbol, (2) dicta funt ; de apoffolorum tne4

5

thodo, totum »roso

Auxty Cepiftolarum cum 4icis in

i

unum volumen collectio) teftatur.

riptufts

$ 462. In hac divinitus patefa&a: Lege Divifio.

o u

funt a) praecepta omnes homines obligantia,

n l^

ypiti ia

jl

qu» univerfam hominum vitam,. quoad

j Dïh

ofícia erga Deum, fe ipfos & alios geuera-

lia, dirigunt: 5) funt vero & alia, quae

cultum iraélitarum publicum , & ordinem ac

" ff

jl n

La

modum illius, itemque politism ejusdem

[ €lmr

o

ie

gg,'w !

populi; concgrnebant.

ideo

» n

M

382

($ 462—464) XXIV. de Lege morali

hom

ldeo lex divina in moralem, ceremonialem & fo-

zrenfem dividitur: quse diftin

€o in re ipfa fatis

Gen

fundata & ad reCte intelli

genda diverfa Scripturze

de lege afferta, neceflaria eft.

(b p

natior

DE LEGE MORALL

: Àda

& ux

Lexmora. $ 463. Lex MonaALiS eít x TERNA

Qune |

ving /

lis quid; ia bomi €7 mali regula im SanGütate D

h

Qmnes ]

fundata , — per revelationem - fpeeialem | expraf-

fs declarata, perfeGlam naturg ommiumque atlio-

UARU

num n(yirærum jlmüïiïtatem reguirens , €9 contra-

j4

ria prohibens , vitam promittens obedientiam per«

Tulga

fePam praffanti, peccatorem viribus legis fer-

poul

vaudg deffitutum malediffioni fubje&ium. decla-

v'et'xau

Tall$s

omn

Lex moralis mazerialirer eadem quidem eft cum

[e

Lege Naturz; fed per declarationem ejus in Re-

tium,

Quend

velatione fpeciali, füblimiora accefferunt, quze

5 QU

maruralis divinze legis uoriria nunquam affequitur.

Utriusque legis przecepta rationem: fuam habent

24,3 "u

àn ipfa bomiuis uazara ad. Deum relata: fed Lex Mo-

Qd e

yalis naturam hominis confiderare docet, prour ad

Dïhgef

Imaginem divinam primum condita, prouz per pec-

DA

fie s

eatum rectitudine conereata caret (unde tot prze-

Yoluit

cepta negativa), & prowr per Chriftum ac Spiri-

tum fanctum ad.eandem renovanda eft Rom. 323

Y-4

coll. 20. c. 5,20. 21.. c. 6, 22.

Veti

Pent]

Lex pro—,v

p

$ 464. Lex Moralis non tantum Confi-

ne

prie dica

lium, fed proprie dicta Lex eft. Nam )

om

conftante loquendi ufu in Scriprura appel-

D

fabj

latur ivroAJ praeceptum; 5) profeca eft a

ad I)

libe

PeO » qui Rex, Legislator, Judex omnium

homi-

Vipit

1

XXIV. de Lege eorali (5'464 465)

381

hominum eft Efa. 33 22. Malach. 1, 14»

n h.

f fits

Gen. 18,25. Jac. 4, 125 ») habet non mo»

:ripturæ

do promiffiones, fed etiam poen?e commi»

nationem Exod. 20, 5.6.

Adeoque obligatio Legis Divinze non fundata

eftuwick in preceptorum cum Rationis dicta-

'ERMA

sine convenientia: fed potius in voluntatis di-

vinz fignificatione, cum auctoritate füummi ime

hi Dui

perii facta.

Macat:s pPROPRIE Lex effj, quam

n

n

!

"

]

omnes hominum leges: nam harum obligandi vis

uLTIMO arceffenda eft ex Lege divina.

ïffm?io-

$ 465. Lex Moralis prout in Sinal proe omne; ho«

tonint

Atl

mulgata fuit, habet quzdam iíraélitico mines ob-

finn r«

populo propria: fed ipfa tamen in fe , "igaus,

j Jf

etiam ut eft a Deo in Sinai promulgata ,

j d

l

omnes homines obligat.

Decalogi ipfum exordium . & przeceptum ter-

eff cm

tium, quartum, nonum, décimum, peculiarem

"T

quendam refpectum habent ad ifraélitas, in foe-

y, q*

dus cum Deo fuper hac lege tranfeuntes Exod.

ffegnit

D4,3--11. .Sed inde non fequitur, leges Deca-

n Jobett

logi effe leges judaicas, quze chriftianos non

a M

obligent. Argumenta thefeos noftrz funt:

, u

a) Verba Decalogi formalia a Chrifto doCtrinze

fux inferta funt, quam omnibus deinde prazedicari

- dor p

voluit Matth. 5, 172—498- € 7 12« €. 15, 4. C. 22,

" Spirla

$7—-40, coll. c. 28, T9. 20.

$) Etiam apoftoli

ion. 4

Vetba legis mofaic allegant, & quidem apud

pentiles quoque Rom.

13, 9- Eph- '6, 2. 3- ]aC. 2')

5 — 11. C. 4, IIT. I2.

c) maledictio legi mofaicze

ennexa omnes homines ferit Gal. 3, 10. 13. 14«

j COHü'

Rom. 3, 9—20: ergo lex mofaica omnes obligat,

yan/

Decalogüs, excepto przcepto de labore die

fabbati intermittendo ,

totus in hominis natura

a W;'

ad Deum & alios homines relata, rationem fuam

habet. Lex mofaica prohibet idololatriam; przee

ii

orem j

eipit cultum Dei re&um; Superiorum hon

matri«

:OIWi m

jom

384

($ 465--467) XXIV. deEegé woral

matrimonii fanctitatem ; curam vitze, facoltatum

phet

famze. alterius; concupifcentive pravze repreffio-

fod ci

nem. . Hzec dicta funt fane Judzis: fed diéta funt

T

a Deo;: Domino omnium; & verbis, quz in

quemvis conveniunt; quz? omnes ad fe applicare

lomin

ut fibi dicta tenentur Rom. 15, 4. Pfalm. 33, 8.

Cohel, 12, 15. 14.

HO(:

ftus Wa

compre-

sk466. Lex Moralis in Decalogo com-

fenfom,

henfà im

um a

prehenditur, uberrime paílim in fcriptis

^

É1

[

Decalogo.

propheticis & apoítolicis declarato; cujus

Tüent

i5,1

admirabile compendium habetur in przecepto

[2

7

Qu

ho

q

Awxonrs erga Deumn, €9 alios homines, Deut.

f fiert

6,445. €.16412;201 CTj 25

$9. C

E $

Decalogi |

Ad hze duo pracepta ipfe Chriftus totam le-

Dectloo

itidoler ;

gem revocat Matth. 22, 37——-49. c. 7, 12. nec non

a fonx

Apoftoli Rom. 13, 8. 9. 10. Jac. 2, g—11. & cum

ibi de falute hominum zeterna, non de hujus vi-

maxime

9it )pr

tz negotiis, fermo fit, ex hoc patet, Decalogum

ls aj

j

non effe legem politicam.

1

tabule

Divifia decalogi i. duas tabular fündata eft partim

Wfren

in facto Dei Exod. 32, 15. 16. c. 34, 28, partim in

T

*

l

gmh

dug ;

reduéctione omnium przceptorum legis ad duo

J

IDl vj

(t 1

ilà magna przecepta, quze Chriftus allecat Matth,

22,37—40. quo & Paulus Eph.6, 2 refpexilffe vi-

EO viri

detur. Utrum Zwgufliniaua Divifio, quze ad pri-

Mistttino

mam tabulam tria, ad fecundam feptem przecepta

)ID 7

Jlrigne j

refert, an Origeniana, primze tabulz quatuor, fe-

UET

cundze fex przecepta tribuens, fequenda potius fit,

parvi in fe momenti quzeftio eft.

Jufta tamen ec«

Stur.

clefüis noftris olim cauía fuit, cur tuerentur ac

z

tl

vetinerent priorem illam, apud nos qu

*

OQPQ re-

ceptam,

T

|

!

explicatio

$ 467. Decalogus E ScR1PTURA EX-

Ptopd

gmm'mz r

Tiüs à

PLICANDUS eft: ex qua fola de genuina

M

ejus explicatione liquido poteft conitare.

Scriptura enim continet non modo Pro-

V i

pheta-

4

j

XXIV. sd-e Lege morali : ($ 4-67.' 468)

385

ol

phetarum & Apoftolorum declarationes;

eprelio-

fed cum maxime Chri/li Domimi interpretatio-

ita fünt

'

nem erthenticam, addito fubinde, eas falfis

Que m

W

U

[

jliate

hominum de lege divina cogitatis opponi.

In. y

Hoc facile probatum dabunt exempla. e) Chri-

ftus Matth. 5, 20——48 data opera verum Decalogi

AT

fenfum, rejeCtis hominum explicationibus falfis

cum auétoritate propofuit.

6) Idem Matth. 15,

(crits

4.5. 6 legem divinam, detractis hominum affu-

mentis, nativze fuze puritati reftituit.

c) in iis

; Cujus

etiam, quze in Patriarchis tolerata, ac Judois in

qecepti

lege forenfi permifía erant, fanCtam Dei volunta-

t, D

tem apertius declaravie , Marc. xo, 2-—9. Matth. x9,

7- 8 9- €. 5 38. 39-

E Scripturze declarationibus patet, Przecepta

m P

Decalogi fynecdocbica effe: plus multo, quam ver-

, o 000

ba fonant, prohibere ac przecipere: & internam

m

maxime animi reCtitudinem injungere, Rom. 7, 14.

Dujts v*

Sic a) preceptum primum obedientiam, quze omni-

Jecigi

bus reliquis preeftanda eft, auimat Levit.18, 305

& poftremum , de concupifcentia, omnium reliqua-

[ purüm

rüm prohibitionum ;«urerpres eft Matth. 5, 20—-48.

am i

&) Ubi virius preecipitur, una przecipiuntur & e-

dia Y Pet. 3, 144 15. 16. 5DPet, 5, 17. 18;

c) prohi-

l Ndï&(!.

bito vizie, prohibentur etiam occaftoues d?» caufce do»

yxilete

incentóva àd peccatum Matth. 5, 29. 30.. 1. Joh. 3 15.

æ 3d Pfl'

d) In precepris virtualiter etiam prohibitio, inpro-

bibirioue proeceptum ineft Eph.4,31.32. €) Quz-

præöepta

EDor,

dam omnino Legis pracepta plege demum intelli-

Dot'ms h

guntur, quando objectum eorum accedente j/uce

n

evangelii declaratur ($ 495).

rentir Y

oqie *

$ 468. Quoniam ergo Lex in Decalogo fénfüs làte

propofita, prout in Scriptura paífim ube- pazenss

g E

rius declarata eft, a) /enfum latiffimum , ple-

gl

niffmum , füblimiffmum habet, & $) obedien-

gonfw ;

tiam tum exrenfive, tum intenfive, tum

u P

pro-

Pheta-

886

($ 463—-470) XXIV. de Lege äaiali

£ontimgm; protenfive perfe&mm préefcribit: confequi.

tatfoy

£0!h PERFECTISSIMAM Omm"i vile

vile nor. tur,

et: (

mam per« qormam effe, Pfalm. 19, 8. 9. & accelfionis,

Vira tz

feäam,' five augmentilper- nova prxcepta, nec iue

$)

Hinc í

digam , neque capacem, Deut. 4, z C

rvation

32, 32.

1t.01. 6

Nec a Chriflo novis preceptis aucta eff; fed fepe-

filuten s

-kita, vindicata, motivis novis, a redemtionis

alfert um

beneficio diftincóte nunc demum cognito, fum

t Irm o

0;11. j K

tis , frmata,

f Det at

$ 469. Lex moralis habet promiffoner adje-

Qürdis hs

: Lägïs divi-

sueSanclio; &lar, Lev. 18; 4. 5. Deut. 30, 15. 16. 19. 20.

r

qui conditionatz íunt, Deut. ir, 13:

tgit uj

82. 27.

ratïone;

Promiffiones legis non de folis temporalibus

premiüs intelligi debere, clare ex Cal. 3, 12 coll.

Vatt J'm1

V. 11, & ex Chrifti Domini interpretatione li-

t fer

quet, Matth. r9, 17. 18. 19. Luc. 10 25. 27. 28

c. 38, 180 19' 20.

3, 19I

Eadem vero habe? etiam Jan&tionem panalem

Prætel

Deut. 27, 15—26. €. 30, 15 19, qua itidem

MMWI

QUi

non modo temporales poene denunciantur

dumVe |

non obedientibus, Exod. 20,5. 7. Lev.20;

1—21. C 26, 15—39. fed szeterna potiífi-

TWprr

mum: Rom.258.9. Gal. 3; 10. 13.

mm& uJ

Hac in re Lex Diviua quasvis. Leges. bumanas ine

M

fünire antecellit , Luc, 12, 4. 3. Deut. 32, 39. Conb

&X Q

S 464 fchol.

adigit |

Ufus pofl

$ 47o. Confequitur hinc, Jegem pecatori

Qienti

lapfum ,

datam won e[fe, obtinemdm falutis €7 jufitie

Citm',

£aufa

4

il

XXIV. de Lepe motmlz' ($ 410.471)

987

of

caufà: nam homini lapfo fervatu impoffibilis

r t

eft: quamvis enim obfequium poftulat;

xntis,

'

vires tamen obfequendi non przftat. Rom.

j; li lt

8, 3. 7- Deut. 5, 29. Pfalm. 14, 2.3.

" ib ho

Hinc fieri nullo modo poteft, ut per ejus ob-

fervationem juftificemur, Rom. 3, 20. 21. Gal. 3,

11.21. C€. 2, 16. ACU. 13, 38; neque Lex vitam &

falutem afferre poteft ,, Gal. 3. ro—19; fed potius

f; f

redembioti

affert damnationem ,

al. 3, ro. 22. 2 Cor. 3, 7. 9.

Rom. 3, 195 peccatum auget Rom. 7, 5. 8—13;

jto, li

t iram operatur Rom.4, 15, non per fe quidem,

fed per accidens & przeter fuam indolem, propter

cordis humani malitiam, Rom. $, 5.

L

ïö' H),Wi

$ 4 Sed »on idro jam pofl lapfim mullus mormatj-

qt, 1 d

LLegis ufus eft, quin potius graviffimee funt 9w5;

rationes, cur Deus legem fuam, licet fer-

empomhbg

j u

vatu impoffibilem, tamen generi humano

ntione J

tam ferio propofuerit, Rom. 5, 20. Gal.

lasl 27: 2 J

3» 19.

Preter generalem enim illum, Non»

,) j

MATIVUM, quo omnes homines de eo,

quaindem

quid bonum , malum, faciendum fugien-

yunciatt

dumve fit, edocentur Mich.6,8. ($ 468),

, L

TRIPLICEM /hobe? etiamnum inter chri-

( Poüm'

Rianos ufum , 1 Tim. 1,8.

L

Pnarwvus eít in nondum renatis, quos jmliiim:;

j pynd!

y l

(9

lex comminationibus & metu poenarum

33

adigit ad qualemcunque przeftandam obee

dientiam externam. Hic ufus politius di-

"

citur.

,

hi

(7

Bb

g

| Etjam

XXIV. de Lege morali. -

358

($ 471)

Etiam :aperte mali per. legem ,quoä-ammodo

0 p

continentur difciplina externa, & coércentur, ut

,

DIUETIS

honeftas vitze externa inter eos confervetur, &

$610

focietatis humanz tranquillitas in tuto fit, Rom:

GT

1, 18. 4 Tim. r, 9. 1o.. Gal, 5, 19.

In eo Providen-

ii

Immo

ti: Dei, qua genus humanum regit, admirandum

fnper.

fpecimen eft Pfalm. 33, 13. 14. 15.

jinium

t0s, ne

elenffito- . SEcuNDUs longe nobilior ufus eft in

Tat, Dj

pedegogi- hominibus convertendis, quum per le-

geapr

£15 ;

gem perducuntur ad vividam peccatorum

T6Dt, of

of

agnitionem, Rotn. 3; 19/20. 21. C. 4, 15.

llef, fe

t n d

: C; 5, 20- CI 7, 7' 13' ZCOF- 3, 70 8- I Cor.

35,56, ut hoc pa&o oftenía extrema ipfo-

6310-Xw

I 6

rum ad juftitiam obtinendam inopia ad

tn ol

67 u

Chriftum defiderandum compellantur ;

Tiine

Tendur

Matth. 11, 28.

pullies

Dicitur elendicus , Eph. 5, 13. 14, & pæa';:gagicm,

Gal.3,23.24. Perlegem przftatur non mere lit-

3.3. T

Ony, (

teraliter, fed ex efficaci operatione Spivitus Sautli,

qui per legem hominem arguit, convincit, humi-

liat L] JOh. 16, 8- 9. 5 Jbro 23, 29- A&o 24, 25!

Dj

didafficus; TkRTI1US ufu; eft in regenitis atque

n

-converfis; quos lex in cognitione & praxi

]egem l

officiorum füorum inftituit ac dirigit. Vo-

N

catür didaflicus. Methodi caufa fimpliciter

W:

tertius ufus legis dici folet ex Fon . CoNc:

&

art. 6,

Rom.s

Ín renatis operatur Spiritus Santtus, & efficit

Rhy(

ut fponze & cum voluptate, quicquid Deo gratum

eft, faciant, fi vel maxime nulla effet lex, pc-

foryy

nas transgrefforibus denuncians Rom. $, i4. 20-

Gal. R, 22.

Sed non ideo lex nullum apud rena-

| m

tps '1'1fum habet:

pera'

NUgpra

docet. eFim illos, quae o

peo

9

"

XXIV. de Fege morah"k ($ 471.472)

389

]

eo placeant, & qüomodo vitam fecundum vo-

ntr, t

j

untatem Dei inftituere debeant ; Rom. 8, 12. c. 13,

etur, &

$.9. IO. €. 12, 1. 2. 2 'Tim. 3, 16. 1 Theff. 4, 1. 2. 3.

it, Rom.

Gal. 2, 17. c. 6,2. x Joh. 2,7.8.

xovidefte

nirondum

Immo in praxi, rert;us bic ufus apud regenitos

femper aliquid eriam ex ufu fecundo, elenclico, con-

junétum . baber,

Lex enim «) ipfos etiam regeni-

tos, ne fanCtitate fua fe efferant, fubinde humi-

TM m

liat, Pfalm. 119, 71. 75. 1Cor. 4.45

ó) quam lon-

j per h

ge a perfeCione abfint, ne torpor & acedia fub-

AORU

repat, oftendit, Phil.3, r2. 13. Hebr. z2, . x Joh.

1, 8. 9. Pfalm. 143,3;

C) carnem in ipfis füper-

c. 4, 15'

fiitem, ne dominium denuo fibi fumat, & licen-

tia in abufum gratiz , vergat, coércet, Rom.8,

k ICOrc

12.13. Gal.5,13. 15. 16—25. Hebr. 12, 1. Rom.,

xa

6,10—14. & fic 2) utroque modo eos ad Chri-

ftum compellit, Phil. 5, 7. 8. 9.

j I JOh' 2, l. 2- C. I,

inopt i

6.7.. v Pet. , 13. -

Hinc contra recentiorem quoque «vyrueguas te-

pellautur,

nendum, Écclefiam chriftianam carere non

offe

publica legis doCtrina, etiam quoad renatos Rom.

Q(fdd/güg iü.ï»

3, 31. Tit. 2, 11. 12. 1Cor. 9,21. 1 Tim, 1,8. Conf.

"EU

Fonw. Coxc. p. 722 fqu.

jt, Dun*

DE LEGE CEREMONIALL

5

$ 472. In legislatione finaitica Deus ad Lex 5?72-

is at

legem moralem , omnes homines obligan-

moniaiir

e & pml

quid

V

tem, pofitivas quasdam leges particulares ad-

jl

junxit, qua lfraélitas folos in peculium

f pllütef

y COV

Dei dele&tos obligabant, Deut.26,16—19.

Rom.9.4. Earum pars dicitur LEx cE-

; d

REMONIALIS, qu elt complexus prace-

4

u g^

gitorum divinorum ,. externam cux TUs publici

o

ürmam IYSRAELITIS fpraferibentum , ad reg«

) 5/

j

andam eorum , qua W TE-

4

mf/andam €7 conferv

J

0;&*[5

j

Bb2

ligiom"

E

390

($ 472—474) XXIV. de Lege ceremoniali

E

ligione revelata PRI&c1PUA funt , agziitionem

j

atque memoriam.

Cr-

jam [

Ideo leges hz:e ceREMOXtArEs dicuntur.

ltss

REMONIA enim in genere, eft a&io civca rem ?u

Jenfus. incurvemem ,/ qua. alius cujusdam rei uecefJarie

]at

16,23

COfgiratio in suemoviam vevocaturv.

62

ebligans

5 473. Leges ceremoniales /olos Is A E«

C. 0

gantwum

tie, (

LITAS OBLIGARUNT Deut. 33,4, eorum-

cmyo

Jfra£litas.

que pofteros Exod. 27,21.

Ls ul

Nam a) ad Canaanitidem adftringebantur Deut.

Inod (

Hbne

4. 5. C. 6, T. C. I13, 31. 32, certumque in ea lo-

[ àpu

cum, facris publicis deftinatum Deut. r2, 5. r3.

ttiam Q

14.18; ) fuere fpecialis conditio foederis inter

Deum & Ifraélitas, Exod. 19, 5. 6. c. 24, 3—8.

pinarle

Til Y

€. 34, 27. Lev. 2, 13. €. 16,29.34. c. 26, 3. 14. 15.

hife,

Deut. 29, 9. 12. ?5. Hinc c) Prophete, quamvis

Q e

gentes vicinas fzepe ob peccata ipfarum reprehen-

bandi

derent, nusquam tamen omiffionem horum ri-

tuum illis leguntur exprobrafíe.

etiam

lerti

tiltm

Legis cere-

$ 474. Continebant hae leges mandota de

(nonialis

) eIOg

rebus ad. cultum publitum pertinentibus.

Ma-

Cs 1

£onienta ;

efplar

gna éorum pars in Levifico exftat.

Wtne

Summa legum hzec eft: przecipiunt (1) de Locis,

25 0

: ubi facra per

agenda erant: tabernaculo; partibus

ejus; fupelleCtile univerfa. (2) De perfonis, qui-

&

j.

bus folis faera publica peragere licuit: Sacerdote

fummo ; Sacerdotibus reliquis; Levitis; quorfüm

itagl

referendi & Nazarzi. (3) Deadlionibus facris : Sa-

lu

cramentis; Sacrificiis; Lotionibus; Ciborum de-

le&u; Votis. (4) De Rebus facris: primitiis; de-

tereml

cimis; fuffitu; oleo unctionis.

(5) De Tempcri-

CAT|

hus facris:

tempore cultus quotidiani; Sabbato;

, Bdem

Neomenia ; Feítis folennio

ribus Paíchatis , Pente-

coftes, Tabernaculorum; die-expiationis ; Anno

Ver(c

Sabbatico; Jubilao.

E

H

Ho,

r [

5 475

p

T

391

XXIV. de Lege ceremoniali. ($ 475.416)

ihonoy

^ $ 445 Paürs horum rituum ANTIQUIORE

origo fatte

jam evo obfervata , & a Patriarchis ad Ifrae-

&a ;

r (

litas transmiffa fuit. .

TY

herit

'falia fuere: a) Sabbatum, Gen.2, 2.3. Exod.

L

16,23. Gen. 8, 10. 12. £) Sacrificia, Gen. 4, 3. 4.

C. 8, 20.2t. C. I2, 7. 8. C. I3, 4 18. C. 15, 9. 10.

sRb

€. 22, 13..0..26,25. C. 339 20« C. 46, 1.

c) Primi-

tie, Gen. 4, 4, & Decimna , Gen. 14, 9o.

4) Cr-

eofüm

eumcifio , Gen. 17, to.

e) Agnus Pafcbalis , lMraéli-

tis paulo ante,

quam ZEgypto exirept , mandatus,

f Deüf.

Exod. 12.

Habuerunt ergo hi ritus originem fanctam, in-

yen o

de a puriori zevo patriarchali derivandam ; ex quo

0 51

etiam de reliquis fimiliter judicare licet, eos ori-

yis 1ni

ginarie a Deo effe. SeewcEnr opinio, complures

^H 3-3'

ritus &rHNICOS a Deo ex cvyxarufcnu adoptaros

gl

f"iffe , argumentis nititur magno quidem & egre-

pv

gio eruditionis apparatu ornatis, fed fi ad

rOo-

'epreheä;

bandi vim attendamus, valde infirmis.

Obftant

um r

etiam illi ) Sanctitas Dei, & Sapientia; ) di-

fertiffima prohibitio, ne Ifraélitze imitarentur gen-

tilium inftituta, Deut. 12, 30. 31. c. 18 9—145

iin di

€) elogium. Legis ceremonialis, quod nulla alia

gens limile quid habeat, Deut.4,5.6.7; 4) ex-

M

emplar tabernaculi, omniumque, quae ad illud

pertinebant, divinitus Mofi oftenfum , Xxod,

P

251, 9.
