Bonitas, Juftitia Dei, & Chrift'&Domini Majeftas,

f

ublice coram omhnibus demonftrabitur , Efa.

um i

NI

M

66, 14. 2 Theff. r, 5 — 10.

: fl

$ 659. Do&rina hsxc uti in univerfum JMomen-

vup nf

fidem, fpem, pietatem fuftentat, Rom, fw hujus

aol

4i17. .Ebr. 11, 19. 1C0r.15, 57. 58.. A. do&iring.

Ws Zh 'Illf:w

24, 14. 15. 16: ita fpeciatim a) ad mortem

fine metu lubenter obeundam, & toleran-

effioit

da adverfa, animum fidelibus addit , Phil.

g d

1,294 £6. 5 2p 2001 15 1.. Ebr. 13 $55

j &j'el'ly.ïllf)

b) in lu&tu fuper obitu noftrorum, defi-

; u

5€€t ! ](]n'

derium moderate ferre docet, r Theff. r

[) I M

13—18;

lmmo & :) de corporis noftri

dignitate re&te zeftimanda & de mermbris

0 gt

us

corporis noftri fan&te habendis nos admo-

pict ^

!

cuit

net, 1 Cor. 6; 14—20. 2 Cor. 5, 10. 1 Theff,

gl

4, 4« 045 23.

»ïPO*

( al

Lla

Adeo-

j

531

($ 629.660) XXXII, dr Rejürreäione

M

Adeoque Verbo Dei aperte contradicunt, qui

nullum doCtrinee huic ad pietatem: alendam mo-

mentum ineffe, opinantur.

Di

WT

$ 660. Adverfarios hzc do&rina habuit

"utithefis, (

d) antiquis temporibus (1) Sadducxos

U

latth,.22,.25. .Ab 23, 8-

(2) gentilium

fobeu

fapientes, illam vel nomine refurre&tionis

Hdng

audito, irridentes Aét. 17, 32. . (3) Corin-

th!os quosdam, qui refurrectionem omnem,

At forto

Qüque m

pe:ditorum hominum fermonibus decepti

(itioni 1

aperte negabant, 1 Cor. 15, 12 —19 coll.

Dv af

23 34- (4) qui do&trinam'hanc fraudulen-

terin allegoriam detorferunt 2 Tim. 2; 18*

(ià qu:

lsl

(b Modermi adverfarii funt (r) qui ut

Tam j

. omnem religionem, ita & hoc dogma fro-

lipera

fane contemnunt ;

(2) qui amimas feparatas

,SSUA NATURA perfzCiorey futuras, atque

Sel $

adeo hoc beneficio facile carere poffe,

hii ju

auda&r pronunciant. (3) qui ejusdem care

'ttting

Ub p

nis re[fitutionem oppugnant; (4) qui Impio-

ISte g.

W fOïmg

rum certe refuícitationem inficiantur.

0Cet, ln

Vigilanter etiam attendendum ad furiliora arti«

fícia, quze fi non ad elimunaudám paullatim e doCtri-

|

na ecclefi:e publica. hanc doctrinam, emervandam

certe, & nutrimentum fidei ac conftantize ex illa

MW& U

manans ,

chriftianis intervertendum tendunt,

U ;

|

X Theff. 4, 18.

U

Oi

Vocabi

LOCUS

ODera J

P

T

XXXUL de Sfuditio extiv'f.:mo ($ 661.662) $35

i, qi

noum m

LOCUS. XXXII

DE JUDICIO EXTREMO,

na üut

ET CONSUMMATIONE SECULL'

adduts

$ 661. Cuilibet. homini poft mortem Judicium

genti)'mm

fubeundum eft judicium particulare.

Hoc ex pof! mor-

rredlini

tem ;

Hebr. 9, 27 non improbahbiliter colligitur:

| 3) Corit

ac porro ceríii$ ex eo conítat, quod uni-

1 omelt,

cuique mortuo fuus locus & ftatus, con-

d&tetis

ditioni ipfius conveniens ($ 644. 645) a

,Xq C u.

Deoaflignatur, & in eum quisque per me-

dul

dia quedam (uti Lazari anima per ange-

."im- 2!1,5

los Luc. 16,22) deducitur: id quod iater-

I) qüiüx

nam in confcientia' convictionem de Dei

yma 7

fuper eum judicio non poteft non efficere;

; jfparalaf'

Sir. 11, 29.

Sed Scriptura nos praeeterea docet de ww uni«

verfali judicio, quo ]Juftitia divina.ad malum ex-

terminandum, & ad inftaurationem boni fefe ac-

"L

cingit. Hujus certitudo ac circumftantize, quo-

g]'um'em z

'

usque nos de Judice, de judicandis, de judicii

ipfa forma, ejusque eventu, Deus in verbo fuo

quf ;mpw-

ii

docet, boc loco fetio expendenda funt.

T

$ 662. UNIVERSALE ET EXTRE-?Wdäcii

Ü

J [ (]m

MUM JupiciruM elt a&us follenmis €7 pu- extremi

blieus, quo Deus per efum Chriffum , fummo

dejinitio ;

giz a )

l tpai

cum [plendore €7. majefíate compariturum , omnes

homines €? . omnues eorum. aCliones ad ratiomes

votabit, ut exa&i[Jma juflitia cuilibet fecundum

opera fua retribuatur.

Li.3

wLS

$ 663.

$36

($ 663.664) XXXIIL. de 'udicio extremo

$ 663. Ratio humana, uti Deum rettorem .

)!

notitias

& judicem mundi, bonum, Juftum, fan-

& apk

tf j

&um agnofcit, ita etiam aliquod univer-

fale judicium futurum effe;. ex juflitie ac

CI 2) 36

Providentig diving confideratione non obfcure

101

colligere poteft.

10, 4"0 c

() Suflitia enim divina neceffario ita'manife-

Y(tt,

ftanda eft, ut cuique fecundum opera fua retri-

bui, tandem ommnes intelligant: fieri ergo debet

hb 65

omnium univerfale & publicum judicium; quo-

5, 70 Su ()c

niam ih hac Vit-a utplurimum bonis male, malis

(V

bene eft.

(2) Idem dicendum de Provideutia Dei in regi-

pisacf

mine tum fingulorum, tum mundi, tum ecclefiz :

innumera in illo occurrunt, de quibus in hac vita

15am.:

nobis imperveftigabile eft, quo pacto cum $a-

9810

pientia, Juftitia ac SanCtitete Dei conveniant:

jam heec nonita in occulto manere, glorize divi-

nen]

Mi g

nz plurimum intereft. Conf. Apoc. 5, 4. Pfalm.

Dls n Jne

73» 16. 17. Luc. 12,2. Cohel. 8, 14. c. 12, 14.

tütfnr &

C0 üniyer

tertitudo.

$ 664. Scriptura hoc ipfum uberrime

tonfirmat.

TM

(1) Docet, poft patientiam de-

Wüts DT

te(tabiliin hoc mundo confufioni fatis 'diu

lNuna

Jis,

indultam (Rom.2,4. Pfal. 50,21) rrAGI-

Suïïra ;

Qttija ho

TARE foc judicium. a) Juftitiam Dei , Cohel.

-

Wt tos

b) piorum exfpe-

X.&?*M'AS e

4, 16. 17. 2 Theff. 1, 6;

—

Itl

&ationem Pfal. 104, 35. & 58, 12. & 67,5.

—

tur)- N

Hebr. 9, 28. Phil. 5, 20. Rom. 8; 23. Apoc.

antiCipm

6,105 c) ipfam impiorum ferocem pro-

Cültifin

üturis

terviam , plene tandem compefcendam &

?t' 24!

il

l, qu

vindicandam; Píalm. 107.42. 2 Theff. 1,8.

habentI

Ep. Judve v. 15. Apoc. 11 17 18.

(2) Pra-

;

Xinem

XXXIII. de Sudicio extremo

($ 664)

537

Tedoren

(2) Proterea eadem Scriptura diferte

im, f

& copiofe affirmat, FORE OMNINO uni-

| uie

verfale judicium : Matth.10, 15. €. 11, 22- 24,

€. 125 30.41. 42, €. 25, 31. Marc. 6, 11. Luc,

71.[/[ ii

obitue

10,14. C. 11, 31. 32. Joh.12,48. A&

10, 42.. C, 17, 31. Rom. 2, 5. 16. €. 14, 10.

ie'manite

Icor- 4, 5- ZCOI-S, IO. ZTiln. 4, IO IPet.

s n rett!

45 5« C 54 .2 Pet. 2,4. 9. 1 Joh. 2, 28. Jac-

ep ii

; 0

0.

5, 7- 8 9- A poc. 1, 7. €. 20, 12.

gie, ii

(3) ldque ipfum nmec prifis temporibus

j

piis ac fidelibus ignoratum fuit. Gen. 18 25.

m

ip r

1Sam.2,10. Píalm. 9, 8. 9. & 96, 13. &

) cum

98, ro. Cohel. 35 17. €. 11,9. €. 12: 14.

rventai«

Generalia quidem hzec afferta etiam quodvis 7u-

yíe div*

dicium particulare de fingulis perfonis aut nationi-

)

j B.

bus in hac vita, refpiciunt ; fed per hoc non ex-

N

cluditur eorüm feníus plenif(imus: nam de judi-

cio univerfali, in die pantocritico , fis! intelligi

ypernyt

* fidelibus antiquiorum temporum poruzffe, vel

potius primario :urelletia fuiffe, abunde ex ante-

at

[

diluviana Euocbi pro

l [/

patet.

»

phetia Ep. Judze Y 15

jf

Suffragatur Verbi divini teftimonio etiam com-

jpith

féienzia hóminum. | Quamvis enim confcientia hu-

Iei ) CQIU-BL

mana non apparatum, formam, externas circum-

ftantias extremi judicii doceat (qua cavillatione

y a*

increduli defugere vim hujus argumenti conan-

UDI

tur): judicium tamen ipfum terribili przejudicio

anticipat, quoties hominem de peccatis etiam oc-

" Apoc.

cultifiumis accufat, & de poenis poít hanc vitam

futuris vel invito & reluctanti aurem vellicat ;

em p*

-

Att.24,25. Neque huic argumento obftat, quod

ndan l

illi, qui animum vitiis & preejudiciis exczecatum

habent, tale quid ad rempus non experiuntur.

hel j

*

.L14

5—665.

(2) Pm'

538

($ .665). XXXIILU Mudicio oxtFo

IX

Srudex

$ 665. JupEx futurus eft Deus Triu-

luc

Chriffus; nus ,. fummus Legislator ac Dominus

3) 211

omnium. Jac. 4,12. Hebr. 12, 23. Pfalm.

Ánn

judica

1:9. & 50, 6. & 58, 12.

tellig

651

Precipue autem vifibii modo judicium

exercebit Filiur Dei , G«dvS'ow^roc jefus Chri-

f

ftus : ) ad id confitutus a Deo, A. 10, 42.

Quijer

€. 17, 31. Joh. 5 22.27. Roin. 2; 16. 2 Cor.

(,1$

5, l0. 2 Tim.4, 15

b) gloriofe ideo confpi-

Nom.|

cuus appariturus, A&. x, 11. Luc. 2r, 27.

9

tiortur

Matth. 16, 27. €. 24, 30.

[U

25, 31. Marc.

1Pet,

8; 38. Luc. 9,26. ($ 255).

20l

Suis quidem Chriftus Dominus defideratiífimus

aderit, Phil, 3, 20. Col. 3,3. 4. 2 Tim. 4, . Jude

Simi

Tübihon

V. 245; at terribilis impiis füturus, Apoc. i, 7.

Tis dify

Luc. 19, 27. Pfal. 21, 9. to.

W ep,

Detti cu

cmgeloy ha-

Veniet judex Chriftus in fplendido comi-

ereita

biturus tmi- tatu. angelorum, - Matth. 16, 27.. C. 25, 31.

nifiros ,

9*1]. 4

2 Theff. 1,7; quibus miniítris utetur, ad

j

homines congregandos, Matth. 245 31. c.

13;415 ad malos a bonis feparandos, Matth.

lia

LAUTS

13:49; & ad fententiam exfecutioni dan-

WWm

dam, Matth. 13, 42. 50.

Pemge»

€7 [antios,

Cum Chrifto judicium etiam a Sangir

puii

Lefies.

Hi

ommibus atctum iri, Scriptura docet.

bf

nempe poítquam ipfi judicati fuerint, ut

Tifo

tefler allidebunt , judicium omne fumma affen-

Cf

9, 28.

diCan

fione palam approbgturi, Matth. 1

1

Luc.

at

I

539

XXXIIL de S'udicio extremo (5' 665—667)

us Tri.

Luc.22,30. r Theff, 3, 13. Jud. v. 14. Apoc.

Downus

3 21. €. 2,26. Pfal. 149,5—9.

m

Annon etiam major futura fit SanCtorum in

judicando poteftas, a mortalibus haud facile in-

telligi poteft. Conf. Matth

í

: 2, 41. 42. Apoc. 494,

C. 5, IO.

judida

us Cht

$ 666. Ad hoc judicium nowrNrs in Sudicandi

,&' 101 42'

univeríum oMNES congregandi erunt;

6: j Cor'

Gen. 18,25. Matth.25, 31 —46. ÁG. 17,31.

Rom. x4, 10. Ix. 12. 2 Cor. 5, 105 vivi 67

o conlol

Nn 21, 2,7'

mortui, Rom.14s9. AG.10,42. 2Tim. 4, r.

3[. Marc,

YPet. 4,5; magni z que ac parvi, Apoc.

Jerati

Simul etiam «engeli wali judicium hoc folenne

fübibunt: 2 Pet.2,4. Judz v. 6. 1 Cor. 6,5; poe-

l Q

j

nas daturi ob feductos homines, & ob dominium

1p0C, J

in eos, ipfis non debitum, injufte arreptum , in-

genti cum tyrannide & cum contumelia in Deum

L

exercitum , Matth. 25, 41. Joh. 12, 3x. Apoe. 12,

9""'—170 C. 20, Z—IO;

625 p

utetüt i

$ 667. Fon MA judicii, confpicua, pu- Forma

D

?f, Ü

blica, iolennis erit: conjun&tes habebit curm aci-

»

a&usexternos: non erit judicium mere in-

bz.u £XÍef'.

Tif cm:y'zm..

jf d*

ternum, tantum in confcientiisfingulorum

a.

L

peragendum.

Nam 24) Judex Chriftus ap-

parebit & confpiciendum fe dabit ($ 665);

T Snnä

ao

b) fublimem n mubibus tanquam throno glo-

gt !

j

;"

[

riofo, pro tribunali fedentem , omnes eum

yerint

confpiciemus Luc. 21,27. Àpoc. 1,75 :)ju-

j

dicandi omnes congregabimur & judici Chri-

)

)

L15

fto

549

($ 667.668) XXXIII. de 'udirio extremo

Y

fto. fiffemur Matth. 25, 32. Rom. 145 IO.

Ày

Dromd

2 Cort. 5, 10. 2 Theff. 2, 1;

dj erunt etiam

s? 1

inter judicandos,

una cum

f u

quos alii,;

$16«

ilis Jfimm tcomparentes , condemnabpnt ,

inde ver

Matth. 12, 41.42.

hegleti

Volede

Ita quidem diferte Chriftus, apoftoli, & ex

tüm qr

prima generis humani zetate Henochus , fanctiífi-

applct

mus vates, judicii apparatum ac formam defcri-

iplieys

bunt.

Quorüm verba maxime feria, fantiffimis

Tüitet, l

füpata monitis, proprietate fermonis deferta, in

Cong i

nefcio quas emblemaricas veprafentariones converte-

tüm re

re, verz erga Chriftum & verbum ipfius vene-

Tnterfoet

rationi non confentaneum eft. Quod autem fpe-

Quotquot

cialiora de modo, forma, tempore, loco judicii,

aljttore

determinate declarare, & ubique fciolz curiofitati

116 Y

fatisfacere theologi nec volunt nec poffunt, pa-

D.

rum fapiens ad doCtrinam hanc megandam .&

file a

omnino irridendam przetextus elt.

Tietf ]

a)judirium — $ 668. Judicium ipfum agetur primo

f 6

di/äzgäcïni! exatia cau[z coguitione, qua fingulorum ho-

inlpie !

minum occulta quzque in lucem clariffi-

if

mam proferentur , 1i Cor. 4, 5. Cohel.

12, 361

12, 14. Luc. 12,2 ; non quod judex omni-

1Cy, ;

fcius inquifitione opus habeat, fed ut ho-

Qtijj d

mines de forte fibi deftinata, ejusque cau-

lyrin

fis juftiffimis convincantur, Pfíalm. 9o, 8.

Bleir

& 50,21. Necoperofa inquifitioerit; con-

ffä pk

currente quippe hinc Omnifcientia Dei ir-

E

refragabili, Malach. 3, 5. Hebr. 45 13; illinc

Ia

hominum ipía confcientia contra ipfos te-

VinCm

ftante, Rom. 2 15.16.

ufat

Apoc.

^

Wdronto

X)A(XIU. de J'udicio extremo — ($ 6468.669)

541

Apoc. 20, t2 LriBRI aperiendi & ex illis omnia

M

Eo indigitatur (1) prz-

Y etar]

promenda effe dicuntur.

mario Dei [cienria, quze quam ad ommia bominum

12 Q]

faéla attenta füerit, tum cognofcetur: Malach.

3, 16 coll. 5. Pfalm. 56,9. Efa. 65, 2—7.

(2) 4e-

nabmï,

inde verbum Dei, judicii norma; quod in hac vita

neglectum, contemtum, indigne traCtatum, fri-

voledetortum, jam apertiffime divinarum verita-

, u

tum vim & fenfum genuinum, cujusvis animo

fandil-

applicabit, Joh. 12, 48. Matth. 7, 2

(3) denique

m deltr-

ipíacujusvis coujcieuria , in qua altiilime impreffum

Ytlims

manet, quod quisque fciens male agit, Jer. 17, r.

ferta,

Cohel. 7, 22 or. (al. 23).

Neque alienum eft, huc

ynverte

etiam referre (4) augelorum;, qui rebus hominum

U vene

interfuere, zeffimonium ;

nec non ($5) ominum,

quotquot bene aut male faCtorum confcii, focii,

yen D*

adjutores , in hac vita fuerunt, confeffiouem.. 2 'Tim.

o judt

al

1,16. 17. 13.. Luc. 16, 9. Hebr. 13, 17. Malach. 2,

ts r

13.14. (6) Sinedubio & reliquarum crearurarum,

ndatm ,

male ac mifere habitarum , eemirus in cenfum ve-

nient, Rom. 8, 19—22. Jof.24,27. Habac. 3, r1.

$ 669. Hic ergo owNI1A IMPIORUM qruoad

primo

impie /a£a Cohel.11, 9. 2 Cor. 5, 10; impie ormia fro-

n D

| Cläfim'

omiü"ü Matth. 25,42. 435 impie di&a Matth. mz'n.umfa.

?

Cobtl

12,36. 37. ]udv v. 15; & imple cogitata, "^

'

jf omnl-

1 Cor. 4,5; atque ex his elucens univerfus

T0

animi depravati fabifus Matth. 12, 34. 355

je at

inprimis iwredulitas, Marc. 16, 165 & ne-

h 90, 8'

glectumi gratize tempus Matth. 11; 20—24»

ita proferentur ad rationem reddendam

, c.o'n-

Rom. 14, 12. Pfal. 56,21. & 9go,8, ut de

p

magnitudine impletatis fuze clari(fime con-

i

vincantur, nec ulli jam negationi aut ex-

pfos l

cufationi locus futurus fit; Pfalm. 107, 42.

Matth.

q

AX

$42

C -669.6703 XXXIII. de ?udicia» extremo

fa f

Matth. 7, 22. 23. Luc. 13, 26. 27. Joh.

Shocg)

t

15, 24«

fil ex

Jhatth

Pronumw ex adverfo bona caufa, Judse

tà hatt

v. 24. Pfal. 375 6. 33. 4e0; & mala tolerata

Aata f

Marth. z, 10. 11.12; & bona opera, przeci-

l

m

[

pue charitatis (uec minutis exceptis Matth.

tri, a

10,42. Eph. 6, 7.8.. Col.3,23.24), modo

figilim

conveniente publice allegabuntur Matth.

Diuri

25, 35. 36» & collaudata 1 Cor. 4, 5. Matth.

AtQUe 3

25;21.23 remunerationem habebunt, Luc.

lurat:

14, 14. Gal. 6, 8- 9.

judica]

fütam.

byjuditium . $ 670. Cognitionem caufee fequetur fen-

retributio- tentie decretorise pronunciatio , qua piis zeter«

hac vj

hi,

na beatitudo, impiis aeterna poena adju-

nj

ia

dicabitur, Matth.25, 34. 41: idque quoad

Tif qedq

eos, qui in ecclefía fuere & evangelium

fs

ÀN u-

audiverunt, /zeundum fidem €7' incredulitatem,

Nolnr

Joh. 3. 18. 36. Marc. 16, 15. 16.. 2 Theff.

Obtneri

1,8; quoad reliquos, /écundum ob/equium

j

om,

voluntati divinz quousque eis innotuit,

T

przítitum aut denegatum, Rom. 2; r2-15.

Fidei quidem in fententia judiciali Matth. 25, 34

hu qí

non fit mentio, ac ne quidem Bonorum Operum

internorum: quia Chriítas defcriptionem fenten-

14) IQ 1

timebum

aliorum hominum. Sed oemwza occulta bominum

tivw judicialis attemperavit captui apoftolorum &

3 3 l

Deus judicabit per Jefum Chriftum Rom. , 16,

& cuique fecundum eopera fua xetribuet v. 6, ut

Wolmm

juftitia fententize fine perfonarum refpe&u latze,

& angelis, & univerfo generi humano, manife-

E !

Ireno

XXXIIT. de J'udicio extremo (5/ 670—672)

543

fia futura fit. Hine ad talia Chriftus judex prc»

. h

vocabit, quz in oculosiincurrunt, fed quze fimul

reale zeffimonium Tünt internze fidei ac juflitie. 1m-

ii ex operibus de infidelitate fua convincentur,

N

atth. 7, 22. 23. c. 10, 33: juftorum autem occul-

t

ta haétenus fides ac juítitia operibus bonis demon-

toletità

ftrata fiftetur Jac. 2,22.

, pret

$ 671. NonMa judirii apud fingulos ea Nppds

sMattl.

erit, qug cuique innotuit: Quoad fideles, ev- judicii,

), uoio

angelium , Rom.2, 165 quoad ceteros totum

r D.

Dei verbum & do&rina Chrifti Joh. 12, 48 ;

* Mati

atque adeo lex quoque, fed evangelio col-

Müï, l'u:'

luftrata ($ 495). Qui caruerunt verboDei,

judicabunïtur & ipfi; fed fecundum men-

furam: nofitig de P'oluntate Dei, quze ipfis in

metit

hac vita oblata fuerat, Rom.2, 11,. 12,

piis g

(S 324 /chol.).

n al

Speciatim Chriftus teftatur 4) quemvis ratio-

nem redditurutn effe de eo quod fidei ipfius cveditum

Xue qUOZï

€ft, & de opportunitatibus ad bene agendum; Matth.

ïvangeïwm

25, 14 —30. Lüc, I9, I1—27.

£) quibus amplior

a

voluntatis divinz copnitio aut actu obtigit, aut

obtineri certe potuit debuitque, cum illis actum

í JTé

i feverius; Luc. 12, 47. 48. Jac. 4, 17. 2 Thefl,

1,8. Rom.2, g. Hebr.2,5. Luc. I6, I2.

j abfeqt!»ff"*

inn()[öts

$ 672. F1DELES ac jusTI compare- Sor; pió-

]o 2) [Q,'la'

bunt quidem & ipfi coram judice, Rom. rum.

lt d

14,;1O0. 2Cor.5, ro. 2 Tim. 4,8; fed nec

Qp

m P

timebunt 1 Joh. 4, 17, nec pudefient x Joh.

j

2; 28, nec damnabuntur Rom. 8,34; fed

ia

abfolutionem, laudem , praemia, accipient

Ro

[et PAUM

Matth- 2534-40. 1 Cor.4,5. Adeoque quod

immuq

)0, P 'fïi

1

4

$44

$ 672-—-6y74) XXX"L de S'udicio extremo

t H

immungs füturi dicuntut ab judz"cz*o; Joh.

Bob

3,18. €. 5; 24, jd de judicio damnante di-

D f

Gum eft,

fis Dor

Ya t

Nuwm juflorum . etiam peccata in. boc. judicio manifä..

i Strip

Jiauda fim, problematica quzftio eft. In jufüfi-

to ante

catione peccata omnino perfecte condonantur

mipni j

(S 404 fchol.) : fed viciffim tamen omnia omnium

- (1) Ht

hominum opera diferte in lucem prolatum iri di-

VUW

cantur (S 668).

Si igitur hoc idem de peccatis

11 s

fidelium, pridem in hac vita condonatis fiet, fiet

AT

certe fine exprobratione pudefaciente, & fine

1) $en

ipforum moleftia. Vid. b. DBENaErrr Gmomou ad

Üf pyg

2 Cor. 5, 10.

eritment

KExfecutio

$ 673. Sententiam publice utrisque de-

Téte v

Xccefor

Jententig,

claratam continuo fequetur EXSECUTIO,

3116

Matth. 25 46.

2/Goft. 5,.10.

Apoc. 20,

19.q l,

12—15; Aadhibito angelorum minifterio;

M

TOlYerfon

Matth. 13, 41. 42. 49. 50.

m 1

24

E

44"2

Sfudicii

$ 674. Statuus eff gloriofo huic operi

7777 l

iempus.

ceríus pYES. ÁGt. 17,81. Rom.2, 5.. Judee

]

q

() Tert

v. 6.. Matth. 7,22. 2 Tim. 1, 12. 18.. €. 4385

IN Qu

51ï23) 2

is («) fingulariffima appellatione prks

Ut

CunisTi vocatur, Luc. 17 24. 30 Joh.

n

:

ll

Ti

$ 56. 1 Cor. 1, 8. C 5 5.^ 2 Cor. 1, 14.. Phil.

LL

P la

1, 6. c. 2, 16. 5 Theff. 2, 2;

(5) Deo foli,

Ti

Tà

Ton q

a (

nulli creaturae , cognitus eff , Matth. 24, 36;

s

hm

atque ideo (c) imopinato fecuris hominibus

JHE fe

i

lleg o

lii

fuperveniet, Luc. 21, 34. 1 Theff. 5, 2. 3. 4-

MQRIA

2 Det.3. Io.

Tl lj

Minutum dubiolum, quo pacto tot negotia

d Oa

mur cn

uno die abfolvi poffint, vix quenquam morabi-

tur.

7

Yirento

XXXIII. de Sfudicio extremo - ($ 674) $45

,

tur. Hujus diei nec duratio, nec modus agendi

nobis cognitus eft, o Pet. 3, 9.

ante d

De fiymis potius inítantis diei noviff?mi & adven-

tus Domini, fapienter, vigilanter, ac ferio, fed

vitata curiofitate, cogitandum.

Indicantur enim

j manife-

in Scriptura magni quidam eventus, qui aliquan-

n if

to ante contingent, adeoque figna omnino erunt

donan

magni hujus

iei preenuncia,

omnim

(

(1) Primum eft excidium Balhylonis myflice, & de-

m r

vuciio regui antichrifliani, cum connexis eventibus

peccit

2 Theff. 2, . 2 coll. v. 3 & 8. Apoc. 14, 6—12.

fet, fit

Cap. 17. r8. & 19.

, C fire

(2) Secundum eft evangelii per totum terrarum

C al

Orbem predicario univerfalis

rout initio novi

Teftamenti «eadem anteceffit judicium in dege-

nerem judaifnum, .Marc. r3, to. Matth. 24, 14.

sqiet

Succeffum habitura eft infignem, (a) in conver-

fioue copiofa Judeorum, Rom. t1, 23—32. 2 Cor.

Eeur1o,

3 15. 16. Deut. 30, 1—6. 2 Paral. t5, 3. 4. Eifa. 59,

äpü(. Qol

19. 20. 21T, Jer. 31, 1. Ezech. 39,25—29. Hof.3,

d.

(5) in 'Geurium etiamnum incredularum

mll

converfione Efa. 2

» 2——5.'C. 49, 22. c. 60, 1— 1.

Mich. 4,

1—6. Zach. $, 20—23. Mal. r, rr.. Pfal.

1

22,24——32. & 98, 1.2. 3. Rom. 11,25.26. (c) in

coguitiomis Dei menfura ampliffina , Efa. xx,

9: €. 54,

13. Jer. 31, 34-

^

ïudæ

(3) Tertium e

ft fecuritas nova felicitati illi ï'uc4

Cedens, um djmpierare denuo invalefteure 1 'Theff.

8, b 4)8'5

5» 1. 2. 3. 2 Pet. 3,3. 4. conf, Matth. 24, 37. 38. 39.

r DIES

Uc. 21, 34.

(4) Fient denique ingentes ac /hwpeude in mundo

] 30' ./0]1'

covporeo muratjones, Luc. 21

29..3o. Marc, 13, 24 - 26.

; 25. 26. Matth. 24,

N

Bec aliaque dicuntur frgna inftantis diei wovif[rmi,

1on quafi certo ac definite ex illis difcere debea-

mus ipfum adventns Domini tempus; dies enim

1 2b Sbï

ille femper manet occultus, donec improvifo ho-

aol

mines opprimet: fed data funt nobis, 4) ur wE&-

MORIA eorum, que de adoeutu Chrifli gloriofo d»» de

i 53 » 3'1(

magno boc die praditia. funt, in ecclefía coufervetur ,

ac omnes omni tempore ad vigilandum admonea-

muf t Theff. 5, 1 - 11. Hebr. 10,23. 24. 25.. 9) ezati

m

cireriori inde ab apoftolorum zevo profuere atque

2

e;iam—

($ 674—676) XXXIII. dej'udz'c?'o extremo

AXX

346

[cient

etiamnum prodeffe debent ad cautionem, ne prze-

cipiti judicio uimis prope inflare magnum hunc diem

timum

nobis aliisque perfuadeamus, 2 lheft. 2, 9. 3.

Cont

c) ulrimo rempore, €uüm tam. varjiarum predictio-

qüm e)

num complementum unum poft alterum p'ene ex-

mf?nrio

fittet, ilis qui tunc funt victuri, proderunt ad

probabilius de diei hujus propinquitate exiftiman-

DE

dum, & ad animum contra fecuritatem munien-

dum: tumc enim maxime vigilautia fumme nece[Javia

E

erit, Matth. 24, 42- 5x. & c. 25, 1 - 30.

Interim omni state, cujusvis credentis eft,

CuD Q

ex[pectare d?* accelerare advenzum diei Domini , 2 Pet.

Q1 |

3, 1 f. 12.. AC 17. 30.31T. 2 Cor. 5, 9. 105 nam con-

gruit Majeftati Chrifti, ut fine intermiffione ex-

duj j qäg

L

ÍpeCtetur Luc. 12, 35 - 44.

ET n

finis judici

$ 675. FiNrs ultimi univerfalis judicii

Vlrup j

exiremn.

eít, ut z) juftitia ac bonitas Dei, A. 17,

tiltip t

39.31;

D) re&itudo & fanctitas providen-

Siln

m

tixv divinoe in regimine hominum, Rom.

iDem

2355

:) Majeftas Jefu Chrifti Oav povra,

&ïtm, Q

ff s

Matth. 165 215; in fine hujus veonis per lu-

": la

culentum implementum omnium eorum , quz

&l ho

E7

de regno Chrif ejusque vicoria przedicta funt;

gloriofe manifeítetur. Apoc. 10; 7.

| g

$ 676. Quireligionem revelatam omnem,

lii 1)

dntithefis.

102, * 2

nec non qui immortalitatem animz , qui

providentiam 'fpecialem, jqui refurre&io-

nem mortuorum negant, iidem etiam olo-

blbta

riofam Chrifti apparitionem ad judicium

i" memQ

extremum, fic negantj, ut fibi videantur

Y i

WUs (

in optima caufa verfari.

Ver

Qualia eorum, argumenta fint, ex fpecimine

2 Pet. 3,3. 4. 5 intelligitur.

Reliqua quibus con-

cien-

L

z

) extremd

XXXUi. de Confummatione kï?tü ($676-678)

i

n, t

fcientiam fuam obtundere folent, ne judicium ul-

honcdan

M

timum timere cogantur, nihilo faniora funt.

81 511

Controverfie de veguo mille aunorum ante judi-

n vt

í

cium extremum in his terris futuro, fupra jam

lm p 3 p«

od d

mgm*ïo faCta eft $ 294, cum neceffariis monitis,

e exllut-

DE CONSUMMATIONE SECULTI

m m

ne trajr

$ 677. Cum adventu Chrifti ad judi- COWW!-

)

cium conjuncta erit CoNsuMMATIO SE.""ionig

dentis &

"

uiti , 14

CULI, quae eft magnus ille ac ffupendus even--

/Z).mli defi-

lll

ys nam at

m

2u5, quo telluris mofiri compages, cum conne-

oillore &«

xir corporibus, comflagratione SOLY ETUR,

rïaïxs'xu&xcü

atque ita mmdo ad/peGlabili, ad ereaturam .a j?zr-

g, lil

vitute vanitatis [iberandam finis. 3mponetur.,

Seculum, «iuv, tempus durationi hujus mundi

gproi

Geftinatum denotat; confumtnatio autem feculi, illius

if RO?*'

finem: qui autem Scripturze ufü omnia comple-

)W;& gam

€titur, quzenoviffimo temporefient, quando prze-

fenti «eeconomie regni Cbrifli in terris , finis impone-

us pdf l

tur: Matth.13,39. 40. 49. c. 29 20. 1 'Cor. 10, 11.

Sed hoc 1loco per Confummationem feculi jzzeri-

orum, qllæ

aui mundi pbyficus fpeciatim intelligi folet.

»didi [jtl

$ 678. Certo ruTUmRu efle mundi in- coyiits .

h"

teritwun «) diferte Scriptura przedixit, Pfal.

o

102,26.27. Efa.51,6. Ebr.12, 26.275 .b)

] gimæs qul

Chriftuseum ut rem notam fupponit Matth.

fefül'ïeæo'

5;18. C€. 24,35. Luc. 21, 333 c) apoftoliillum

etiam gb'

in memoriam revocant chriftüanis 1 Cor.

j judiCiUm

7;31. 1Pet.4,7. 1]oh.2 175 4)fpeciatim

| vide

Petrus di(tin&te exponit 2Pet. 3, 5—12.

Merentur etiam illa loca attendi, inqui-

j

:j

fperiï

r

bus a) remotiora magni hujus eventus iz-

&icia

lu

nn

Mm

($ 678. 679) XXXIII. de Cönj&tmmatione " feculi

X

549«

dwiafunt, Gen. 9,22, omnibus digbus terra;

im

Hiob 14,12, domec mom amplius erunt calis

,aHZm

add. Hiob 26,10. c.38, 13. Pfalm. 7255. 7.

Á

türüs;

Efa, 65,17..c€. 66,22; tum 5) illa etiam,

tation

qu: interitum rerum publicarum & judi-

defini

ientyy

cia magna in hoftes Dei defcribunt per /o-

T0.]7!

jture |

cutiones metaphoritas, ab eo fümtas, quod

tfj:

in confummatione feculi proprie fiet; Efa.

l ('or. )

I3, 9. IO. I3. €. 24 17—23*. €. 34 4* C*

66, 15.. Ezech.32, 7. 8. Joel2, 1o. 30. 31

D

fiusq

(al. c. 3 3. 4). Mal. 4, . Deut. 32,22.

Sunt, qui etiam rariomi probabilem hanc Scri-

Thonio

pturz de interitu mundi do&rinam fieri poffe exi-

foit

ftimant per obvias obfervationes.

Omnuia, qux

quidem in hoc adfpectabili mundo propius nobis

Ti t

cognita funt, magna veque ac parva, mutationibus

obnoxia funt.

Quse longiorem quam alia dura-

Tif

tionem habent, tamen & ipfa tandem intereunt.

It opbi

Plantz, animalia, homines, arbores, exfifuut:

& finibus fin-

d (s

crefcunt: tempore przefinito, naturee

ulorum conyvenienti, e/fe defimunz.

lpfa telluris

l0g pj

uperficies, montes, flumina, maria, temporis

rogreffu deprehenduntur mutationem fubiilfe.

'üttam

x his per aualogiam, in naturze fibi ubique con-

tl

ftantis uniformitate fundatam, videtur concludi

poffe

, etiam zotalia sundi corpora habitura eWue

€ffata [

FORTASSE fimilem fortem.

Sed hwc ultra con-

jecturam non vadunt: nifi quod per ali

am conuje-

7.!333

obferva-

EPQ

la

Guram firmari eam . poffe exiftimant ex

de ftellis

tonibus Aftronomorum de /fellis sovis;

ày

difparentibus , de mumero fix

arum cum antiquiorum

? 2

catalogo non confentiente.

Sed nos potius Scrif

M

pturam audimus,

Opens

poff

caufa effi-

$ 679. Drvseft, qui compagem mun

i.

tür

£iens,

quam ipfe effecit infinita fua potentia de-

fa1Ven

Dais;

ftruet5

T.

nf

XXXIII. dé Confuminatione fetuli. ($ 679.686)

$49

dürtt

ftruet; hoc Pfalmo 162, 26. 27. 48 diferté

TET

aermatur;

(

An inimeaiare id fä&ur"us fït; ah media adhibis

türusj qüze caufze nàturales ftupendam illam mü-

TP

tationem fiht effeCturze: tacente Scriptura nemo

definiverit. G neratim, tàmen. Iawk siundum ii«

E

&

teriturum , Petrus apoftolüs docet; 2 ep. 3;

7:

t p

10.12; eoque videhtur fpeCtare etiam alia Scri-.

5 u

pturz loca: Deut,

32,:22. .Pfaliri; 11,.7.. && 56, 3:

L

& 68;3. & 93, 15. 16.

97, q- Matthä 13, 4.2

&

j

D

1 Cor. 3, I3. 2 Thetff; i 7. $8. Hebr; 6,8. c; IO, 2?.*

)

n 30' 31

$ 68o. Ín confummatione feculi, $0. objeBfuii ;

,

fius mundi 'ad,fpeätaþilis finem fores cóme an totus

ii 4j

fnunioxf fizeologomm antiquiorum föntentia lus j

ha d*

o

fuit. Viderunt enim eàm diferto Scripta:

'Illfliau M

jus n

rx teftimonio niti: (1) Scriptura, übi ul-

mtatianibäl

timum mundi interitum cüm interïttl pfïs

alia QU*

iptereum

ii orbis per diluvium comparat ; in e'ä-

; ff

dem fermone ftatim addit; ErrAM CóEs-

ia

Los nünr exffentes una cüm térra ad in«-

pfa

tolits

tem?[)üs

teritum per ignem deftinari, 2Pet. 3, 5.6

n jie

jj

J eon

col.7. (2) Confentiuht alia Scripturoe

gt

j

effata Pfalm. 102,26.26. Éfa. $1,6. Luc.

21, 33.

(3) Cumprimis in claffico di&o

jn

)!

2 Pet. 3; 1o. 12 luculenti fünt nervi.

b[;m

(X) Diftin&te sominaürur: d) céeli; )) deinde

de ïel

f

TM

Soxs*;, Corpora mundi totalia, qualia fünt fol,

luna, ftellze ; c) denique térra & quze in eà, fünt

POWS M

Opera: mihil eft,

uüod ad hze tria referri non

poffit. (2) diftin&te etiam de fingulis pronüncia:

tur: a) Celj (in plurali Zgeso7) dicuntür affüri ;

UM

folvendi, cuüm impetu & ingenti ftridore tranfi-

otett

)

turi; £) elemeu;g ardore inflammatá folutum. iri

Mm 2

.

mh

XX

550

(S 685- 681) XXXIII. de Confummatione jä.mliv

& liquefatta diffluxura; c) de wuiverfo denique di-

af

citur, hzc omnia (ccelos nempe, & terram cum

do fl

Manifeftum eft ,

operibus fuis) Avsde,, folvi.

T

efle hic diverfa preedicata de diverfis fubjectis;

$ts

& in fingulis przedicatis magnum quid dici.. Vim

LIANT

eorüm magnam partem nunc non affequimur:

quuà |

unde illa fpecialius inveftigare & explicare velle,

Tem te

audax; decidere, temerarium; irridere, in ver-

Yepent

bum Dei impium eft,

enitr n

Non tamen diífimulamus, intercedere his re-

F

cens excultam philofophiam; quze confentientes

D

habet ex recentioribus theologis non paucos Vi-

1 fotm

Hi ab incendio hoc coelos fide-

ros doctiíffimos.

(l Ceri

reos excipiunt, contenti interitum mundi fic ex-

Otimbus

plicare, ut ad folam noftram rellurem , aut non nifi

E

ad corpora mundama vroxime ei comuexa, & cceli

regionem telluri vicinam pertineat; ultra noftrum

mundi

Jfo/iema

folare certe , non progreffurum effe exifti-

mant.

Speciofa fententia eft: fed tamen nec ipfa

l &

Et fatemur, nobis femper

difficultatibus caret.

fit, q

potiorem effe claram Scriprura lirteram: fi vel ma-

turum fit.

xime id in hac litterarum luce non impune gbi-

2P€t. j

;

ij

generalio

modts s

$ 681. Num futufa fit cceli ac jterrae

Onxm T«

UE De

mum pé" — ommimoda quoad fübflantiam deffru&io , fiue an-

anmihila- — »iietio, am ümmutatio tantum quoad qualitates,

tionem

1i-

| g.

furus ;

roblematica qu3eftio ,eft.

PræClpu

J $nteritum mundi 4uoad fubflantiam docere vie

fummat

dentur loca Pfalm. r02, 27. Efa. 34, 4* € 65. 17*

Apoc.20,1T. C. 21, I. in quibus mundus a) peri-

zuru$ eíle dicitur, idque &y ita, ut NON SIT am-

QU()dam

c) ut locus ei non amplius inveniatur, d)ut

phus ,

Vl«

eorum ne qui

dem recordazie in mentem veniat.

Alteri fententiz favet, a) quod eventus hic

cum interitu prifci orbis per diluvium compara-

Cümg

tur; 4) quod tanquam /;g

*

uefatlio , combu[Ho , re-

Tnündi

délurio, deícribitur; c) conj

un&am habitura novi

Ug5 (

£€«9li ac novee terrz productionem , 2 Pet.-3, 185

mbus

d) &i porro confonat, quod creatura generatim

quin

a 1let*

o f

XXXIHIIL de Confinmatione jïztþlz' ($ 681-683)

551

viqre d

a fervitute vanitatis dicitur LXBERANDA, quan-

Yram Cuti

do filiorum Dei gloriofa libertas manifeftabitur,

*Pmm ef[ )

Rom. 8, 19 - 21t.

fübjdiss

»

Sunt, qui fententiam utramque ita coNwcr-

dici, Vim

LIANT, Ut concedant, mundum interiturum effe

[equimt:

quoad formam , deftruCta nempe per conflagratio-

are velly

nem tcta compofitione & coagmentatione illius ;

, n ve

negent autem quoad faóflantiam periturum: neque

enim partes, in quas per ignem refolvendus fit,

re lus f*

annihilari, fed Deum ex his potentia fua, per

fontientes

modvm creationis mediatze, novum rerum fyfíte-

aucos Vi

ma formaturum efífe. . Alii ?»oxj» eligunt, eis

elos fite-

quz certa & liquida fünt inhzrentes : reliquis

li ficex-

omnibus confilio Dei & eventui relictis.

i non i

$ 682. Confummationis five interitus rcon/z-

j &

m n

mundi pr2efentis confequens erit wovum cg- quens,

eli 335&&,'

T0U COP«

lum € nova terra, in qua juftitia habita-

n

lum ac mo-

pis femg

bit, cujus adeo jufti & fan&ti incolze erunt

? va ferra.

Tioun

2 Pet.9, 13.

npue 9

Specialiora de his Scriptura non docet; ideo in

generaliori promiffione acquiefcimus ,

fublato

x um

omni peccati inquinamento, jfazwm longe melio-

rem a Deo promitti.

T f,, i

Wïl

"

At

j

$ 683. Diffenfus in hujus loci do&rina hntithefis,

pracipuus eft, an ftatuendum fit, in con-

fummatione feculi totum vifibilem mun-

jet "

J

( l!

dum interire,

Non agitur de primario

TR

quodam fidei articulo: momentum tamen

tüts d)u

habet, in eo fitum , quid Scripture con-

l venie

fentaneum fit.

veptus W

Conje&turas de caufis & modo conflagrationis

i Compq1

mundi; de novi mundi ortu, incolis, qualitati-

hii

bus; de alternis teliuris exvftionibus & eluvio-

picur 7

nibus, aliisque fimilibus, fuo loco & pretio re-

QPBt' 3' Í

linquimus,

à genef

. Mmg

LoCUS

3

X

]
