üva, eircumferiptiva, fed Divina eftt eft enim

Humanitati coMM

UNICATA, (Fonw. Coxc., 753 fiu.

& 754)

S 230«

— XI. de Perfona Chriffi

($ 239)

oIg

$ 239. TERTIUM GrzNvus funt ill* Tertium,

Propoftiones , quarzmjhbjez*ïum eff itidem ofa

gerfona (a divina, vel ab humana, vel ab

Ltl

utraque Natura denominata), jredicatum

- [ve

LUA

T

a

(tiomà

»aRio vel operatio aliqua officii mediatorüi ;

)

ad demonflrandum, Perfonam Chrifli non agere

€9 operari uma Natura tantum, fed utraque.;

yl t

;m uí gualibet Natura agat , quod fuum . efl , fed

w

cm communicatione alterius ;; atque ita Chriffus

n tot

j

./it/ Mediator mofler fecundum utramque Naturam.

tl

(Fon «. CoNc. 773: lin. 3.)

Fifily

Exftant loca Scripturze, ubi aCtiones tediato-

j

li

ric Chrifto tribuuntur ut Dko:

4

h

1joh.3,8 Fiius DEI

diffolvit opera diaboli ;

acquifrvit

Ecclefum

n

[j

A€t. 20, 28 Deus

fauguine fuo;

NG

Hebr. 1, 3. Filius Dei

per [e ipfum fecir pu-

vificatiouet s

Col. 1, 14 pei Filium

baäemm- vedemtionetm.

Sunt ali& loca, in quibus ezedem Chrifto tri-

Ofiutus

huuntur uz bomiui:

lul

Luc. 9, 56 Filius bo-

venit ad amimas fer-

11inis

vaudas ;

Gen. 3. 15 .Semen "u-

conterer caput ferpet-

lieris

11$.

]; liivi'

. Alia deni

que, in quibus 'tri-buuntur roti Per-

f*

fone :

moriuus eff pro pecca-

ICgr. 15, 3. Chriflus

, I

5$ noftviss

uf

Gal. x, 4 .Chriffus

dedit fe ipfum pvo uobis ;

babet verba vite arey-

Joh. 6, 68 Cbrz;/lurl

es

ii

& ez]im

1 Joh. x,7 Sanguis Je-

"mutidar nos-a peccato,

.-ngïïï-

f& Cbrqii Fuii DEI

I9

4

O 4

Hujus

()u

216

($ 239.240)

X de Perfona Chrifi

Hujus doCtrinze: momenrim: longe maximum eft,

ad intelligendum pretium infinitum paffionis &

mortis €hrifti..

1

Jl

$240. Sunt inhoc locograves controver-

Anmizgix

fj

fi» nonpaucz. Eas nobis movent, r) u-

fio

P

daifmus , przefratte negans Jefum effe Chri-

Iu

ftum five Meffiam; 2) Sozimimus, Jefum,

f

f

negata Chrifti Deitate, pro mero homine

[Ui]

habens 5 3) Occultus þcinwiþuf $ fimulate re-

li

tinens incarnationis doGrinam, fed diluta

fent

abit

explicatione illam pervertens; 4) fria-

gis

mifWus, hoc idem, fed alia via, faciens,

Cag

tàs

incarnatione fecundum fuam hypothefin

?ni

explicata; 5) Naturalifmus, ptomiffiones de

Meffia per manifeftam calumniam in car-

nalem fenfum detorquens, indeque reli-

i

gioni noftrz univerfe dicam impingens;

6) Naturalif/mus faneticus, fcripturaria for-

1nu]a de Ciriffo in nobir. ( quxe fan&iffimam

veritatem continet), ad id abutens, ut

(

idolo Rutionir, tanquam: viv ad falutem;

fub illo fpeciofo nomine commendato, os

N

incautis ínublinat,

j

f

Etiam eä attentionem noftram requirunt, qua

4) de cognitione explicita doctrinze de Chrifto chri-

li

ftianis minns neceffarias b de eedlefti quadam bama-

niate Chrifti ;

c) de fanétiffima €hrifti humani-

li

tate, non omnis [rzrerug ad peccatum remrariouis

al

experte, a quibusdam non fine

t mpoQace jaCtantur.

pietatis ac fqpien-

'Tali

li

p

a

XL . de Perfona Chriffi

($ 240. 54:)

217

.di

"fali ecclefis tempore auriquas lites confopitas

s

relinquere confultum eft. — Docerarum , Valenziniae

zorum, AMauich«orum de perfona & humanitate

Chrifti errores neminem hodie tentabunt.

Neflo-

Vel,

xiauum de Maeria Osoróxy & duabus in Chrifto per-

fonis litem ; Eutychiauam de una tantum in Chri-

J

fto natura formulam ; cescerzationes inter ecclefias

d

Proteflantium agitatas (de communione reali dua-

rum naturarum , & propofitionibus perfonalibus ;

*füm !

de idiomatum communicatione ; de unionis per-

mmilt

fonalis perpetuitate ($230—239); nofle quidem

omnino z/eologum oportet, ut caute in ecclefia de

eTe

tam fublimi myfterio loqui fciat: fed ipífas lites

-

renovare, prorífus alienum eft. Pro fuggeftu plane

|luta

abftinendum hujusmodi fübtilioribus & multo ma-

n

gis exaggerationibus 4ye&Qws, novas tantum tri-

cas parituris: Scripturae enim gravitas ac fimpli-

Jen$y

tas, mode finceva ?? YNTEGRA teneatur , inftitutioni

hl

animarum ad falutem fufficit. Conf. $ 20 fcbol.

s 0

| Q

LOCVS XH

reli

DE STATIBUS JESU CHRISTI,

ge Ó5

STATU EXINANITIONIS ET STATU

1(0'

EXALTATIONIS.

ymátm

$ 241. Giloria ac Majeftas Human2 7yo Sia«

u

P

Chrifti Naturze communicata, mon flatim , tus,

Kl y

mec (mper , in affumta Natura con[piciendam

j D

ïf'

fe praebebat, quamdiu Chriftus in terris

fuit: hinc in do&rina de Chrifto confide-

|

U

randi funt duo Status Pevr[omg Chrifi, alter

o df

ln

humilis, £xinanitionis; alter gloriofus, Ex-

l

li

p

altationis.

WW

r

Hunc geminum Meffize Statum' conceptis ver-

j

-

E

bis docet claífficus locus Phil. 2, 6—311. aliaque

5

Novi

Ti

218

($241—243) XIL. deStatu Exinanitionis

Novi Teftamenti diCcta 1Pet. r, rr. Luc. 24, 26:

Y

Rom. 8, 34. .ACt. 2, 36. c. 5,30. Ebr. 2, 9. c. 12, 2.

fii

1Cor. 15, 3. 4. Eundem etiam oracula Veteris.

i

Teftamenti indigitarunt, Efa. 52, 13 14. 15, €. 53

IWI

z0t, Pfal. 1to, 7.

Quibus inter fe collatis id prepzer

officii mediatoris vatioues za. fieri debuiffe , intelligitur.

A

In his duobus Statibus zoza quidem Chrifli Pex-

1

tl

fona füit: fed formaliter tum exinanitio tum ex-

altatio juxta Naruram bumauam contigit Luc. 18,

pIOU

31.32.335; Diviua autem Naerura has mutationes

j

L

propter communionem arctiffimam fuas quoque

þlïfh

effe voluit ac fibi appropriavit, 1 Cor. 2, g.

Jihu

ij

DE STATU EXINANITIONIS.

É

Exinani-

u

:n

$ 242. Ex1NAN1TIO CnunrsrI Jeso

h

tionis de-

fuit voluntaria a plemo €7 gloriofo communi-

tit,

ffnitio ;

du

caíae majzg/?atis ufu abfiinentia cunm vita humil

usqt

tit)

€7 paupere inter homines a&ja €9' obedientia

ipfm

quam voluntati Dei Patris usque ad mortem pra-

hi

ffit, conj-zmäïa.

46

Definitio fumta eft ex c]afïico diCcto Plül. 2,

6.7.8. in quo MoeQs O:3 non eft ipfa divinitas,

fed /Majeflas diviuitaris »ROvUT. manifefta & confi-

cua fieri hominibus porEsr.

libler

Tic

In forma Dwei effe, eft habere majeftatem divi-

nam, cum jure ac facultate eam ufürpandi, &

fi

modo in oculos incurrente demonftrandi.

f

hus ;

Y

$ 243. STATUS ÉXINANITIONIS du-

Ti

ce Scriptura £re: a&ur comprehendit: Exi-

tli

lil

nanilionem ; .Ad/fumtiouem . forma fervilis; . Hu-

il

miliationem fui,

1o,

(1) ExiNANITIO, Kémeu, eft, qua Chriffus Te-

Jus Majeffatem divinam communicatam babens , jus d

hu

Jacultarem Deo equaliter. fefe gerendi non avide arri-

l

j

n

putt » fed illius ufu pleno fpoute. fua abflinuiz. Matth.

19, 17

2,7

Z

H

XII. de Statu Exinanitionis (46 243-2445

219

094

19, 17 quid me. dicis bouum? — Joh. 7, 16 smea .zla&rz'm

11

suea ton eft ,. fed ejus qui ime mifi, Rom. t5.3. Chri-

m

TET

dtets

Jius uonu fibi ipfí placuit , fed gel

ii

tfe, ur fcriprum eft,

659

proäm pro/)ris afficieutium te, ceciderunt fuper ;ne.

r

i2) AssuMTIO forme fervilis eft, qua Chiiffus

;

d.

gefus bumilem vite conditionem , cum pauperzate , cou-

h

pemiu, odjo quo multi eum projequebantur, ac miniflerüs

fh &

molefhis. coujunéiam , — fponze fua elegit.. 2 Cor. 8, 9

üc. )

proper. vos paupev fuit,| cum dhoes effés. Luc. . 9, 58

EOTes

filius bomiuns non baber, ub caput veclinez.. €.22,2

fum imter vos , perinde ac qui mimiftrer. Matth.20, 28

J0que

Jfilius bominis ton veuit, ut fibi miniflretur , — fed us

misifiver ipfe.

$

(3) Tazdweis , HuMxLIATIO sUX eft, qua Chri-

fs Jefus quamvis in forma Dei exflaus zamen. nibil

[]st

exinium f.nzpra vulgarem bominum forzem fíbi arroga-

vit, fed evga quosvis bomines animum bumilem ac placi-

Mil«

dum, evga Deum autem obfequium. in omni vira eo

TM

usque demonílravit, ur fub adminiflratione fideliffrma

muneyis demandati, 4» injuriarum [umma parientia,

T

ipfam tandem morzem , eamque ignominiofam iu cruce,

Jl-l/?iVEIJ JOh. 4,

) pï l2

26, 39.

34: €- 8 538- 29. . €. I?, 4. Matth.

n

$ 244. In hac Exinanitione Chrifti Jefu 757

TiaS,

libera fuerunt omnia; proutjcilicet commu- indoíes ;

uji

nicate //a eflatir ufas per Officii mediatorii

FU

finem fuit modificatus.

, &

(D Ques divino decteto ipfi deftinata erant

(S 197.2) ea Chriftus Jefus omnia lubens promtiffi-

i

ma voluntate fubiit, Matth. 26, 24 füius Lomitiis

abit, prouz fcriptum de ipfo effl; Joh. 18; 11 egone uon

D

bibam, quod mibi dedir poculum Paters . Ybph. 5, 2

"

amavit uos, dv pro nobis fe ipfum dedir... Add. Ebr.

?

10, 5-——10. Matth. 16,21. 23. Luc. 18, 31-

(2) Chriftum non fuffe ufum commzunicaza Majeflate,

yj

1ulta Scripturze loca docent: Matth. 8, 20. Marc.

I1,13. C. 13,32. Lüc. 22, 43 53- 54- 63- C- 23. 35.

"h

ebr.

a

Joh.8, 50. c. 17, 1—35. 2 Cor. 89. €- I3: 4-

at

27« €.12, 2- guæquidem omnia de abdicat

O uf

vefle-

IQ:IZ !

220

G 244)

XIL de Statu Exinanitionis

reflexo, intuitu fui ipfius agunt; quo tamen ipfó

non femper abftinuit, Matth. 4, 11. c. 14, 25.

ul

(3) Sunt autem & alia loca de communicatae

3l

Majeftatis ufu fub ipfo ftatu Exinanitionis. Di-

ferte profeffus eft Jefus, fe cum Parre fuo operaxs

| P

Joh. $, 17—930; docens exferuit divinam efficaciam

Eub

Joh. 6, 63. c. 7, 46. Matth. 7, 28.29; edidit tot

neg

ET

süracgla, ut Áfingula enumerari non potuerint,

3 (

Joh. 20,30. €. 21. 25; iisque apud fuos gloriam

fiam manifeflavit Joh. 1. 14 coll. c. 2, 1. & c. 11, 405

n

judicium füorum , qui magiffrum ac deminum , Ypfum

(1)

vocabant, fàtis exprefle probavit Joh. z3, 135

[

emuia fibi tradira effe plus fimpliei vice affirmavit ;

mitt

Matth. 11,27. Luc. 10,22. Joh. 6, 37. c. 10, 28. 29.

€. 13, 3: cam poreffarem 2€tu exexcuit Luc. 1o, 19..

'23 lq.-

€. 22, 29 (pacifcor vobis vegnum) 5 adorari quoque fe

tàey|

paffus eft Joh. 9, 38: quze omnia oftendunt, xox

offey

OMNEM eommunieatze Majeftatis ufnm a Chrifto

CT

abdicatum fuiffe.

Sed modus ea utendi utique

Di

non gloriofus fuit, nifi unica vice & coram pau-

ber

cis Matth. 17,2.

Cun

btj

(4) Hane liberam communicatze majeftatis ufür-

pationem vel non - ufürpationem , modificatam

€ffic

fuiffe per Unionis perfonalis & Offieii mediatorii

fines,

j

robatur a) ex diCtis de fruffraro boflium

Vg

Pnperu Luc. 4, 29. 30. Joh. 8, 59. nam & diferta

1,4

mentio fit caufz, cur ita res contigerit Ioh.7, 30.

Tat

& c. 8, 20 nempe quod uondum adfuerit bora ipfu.

PA

£) ex iplius Domini indicio Joh. 12,27 Parer eripe

sue ex bora bac: verum ideo iu bauc boram veui. Luc.

Q

22,53 cum quotidie apud vos effem iu templo, uou in-

figg

geciflis mibi mauusz fed baec veflra efl bora d teue-

i

érarum poteflas, c) ex eo, quod in exftantioribus

N

profundiffimze humiliationis aCtibus fuübinde cau-

r

tum fuit glorie Chrifti per tales eventus, qui

demonítrabant, Jefum non merum hominem, fed

h

Dxx Filium efle. Matth. 3, 13 coll. 17. c. 21, 18

coll. 19. c. 27, 50 coll. 51— 54.

Plura in unum

r

colleggit b. BENGEL,

Harmome ev. $ 153.. Add.

at

ibid. $ 281.282.

21

$ 245.

P

d

XII. de Szatu Exinanitionit

($ 245)

22K

t if

$ 245. Status Exinanitionis duravit ab duratio;

)J'

adventu. Chrifli hamili Àn. earnem , usque ad

u*cat.æ

ipfius fépulturam.

]i-

bperari

Jucepit hic Status mox in primo conceptionis gradur:

momento ; coutintazus in Nativitate, Circumcifio-

ïcaciam

ilt t

me, Purificatione, Educatione, acreliquo vitae

print,

aCtu; Summus gradus profundiffimze humiliationis

dtritm

in Chrifi Paffione, Morte ac Sepultura confpi-

S"

eitut.

T

[yum

(1) Concéprio füit Exinanitio non -ïpfa in fe, fed cottzpiio E

prout conjuncta cum ea fuit humilitas, & infir-

yN

navi

mitates fimul cum Natura humanz affumtze, Ebr.

a

2, 14- 17. 18-

Quod modus öon'cep*tïohïs extmoiaänariw ac mi-

0. I

Qu i

faculofus fuit Luüc. 1, 34. 35, id neminem jure

N

)ffendet, qui modo cogitaverit, vordinarias na-

hrilo

Ícendi leges libere a Dxo conftitutas fuifle; &

tq

Dxo denegari non poffe poteftatem , eadem li-

] p&ü*

bertate, fine legibus mature, d& fine caufis fe-

cundis ac minus principalibus, conceptionem ac€

tiativitatem. horinis alicujus plane extraordinarii

vfüt«

€fficiendi. Conf. dngeïi verba Luc. 1, 36. 37 coll. 34.

atam.

atori

(2) Narivitas ad Exinanitionem pertinet, qua- ualzvifas ;

Xenus cum magwa bumirare conjunCta erat Luc.

if

(fert

2,4.75 Ubi tàmen non uno modo glorivw recens

nati mfantis cautum fuit Luc. 2, 9—34. Matth,

17,30.

29 I —12.

7 "

T

(3) Gircumciffo cutm doloribus & fanguinis effu-

tircuipfio ;

J

fione conju

a

a: qua non fui fed hominum «aufa

:

fafcepta, legi fubjeCtum fe declaravit.

77 [

telt-

(4) Purificarione Marise in templo pera&ta, 'etiam petrifientioy

ribus

pro Jefu infante Aï]bcrzfcium peculiare oblatum Luc.

eqU

2,20.23.24, & ipíius fubjectio fub legem ipío

; qui

faCto démonftrata v. 27.

.

(8) De educaeione d?? adolefcetitia Chriftüi, ac vira

edutatio 5

2!018

privatim a&la, nihil fingulare Scriptura.commemo-

jyuft

rat, nili exilium in prima ftatim infantia Matth.

j

2,135 profeCtus fpirituales in pueritia confpicuos

Luc. 2, 40-47- 52; comamorationem Na'zaretanapl

i

b

222

($ 145)

XIL | de Stata Exinanittonis

in urbe. igno'bi*li » & obfequium erga Parentes Luc.

2,515 ex quorum- humili conditione

:

intelligitur,

Jetum

hoc omne tempus procul omn

2!

4

E

au

&

vcU

i fplendore,

o füentio transegifle.

Fabulas epocrypbas ,

tj

aliaque hominum incerta de hac vitze

Jefu periodo

cogitata, non moramur.

Ib

(6) Fa Chrifl

J'efu publica in dócendi munere,

(ht

g:ïi('a publi-

D

3

e

multis infignibus

Jaétis & eximia fauctiate confpi-

Cua, ceterum obnoxia fuit continuis fere sole-

dem

fHir, quas itinera, labores in o

pe miferis ferenda,

Tütj

odia, obtrectationes

, inlidize hoftium, nec nullas

f

ipfi amici, afferebant,

Matth. 8, 20.24. ]oh. 4, 6.

Marc. 7, 18. c. 9, 19.

In

£níio;

(7) Poftremus vitze a€us diris perpeffiomibus in-

DIsT

€1&Ltf ,

ter fummos azumii angores & 1IDAgnOS corporis cru-

n

mguemiiofa denique morre.terminatus fuit,

efa,

Cruciat

us hos vere paffus eft Efa. z3, 4.

Dereliétio

6.9.1

& animi angores non ex

privatione ipfius gratiae

CC

orti fünt, fed ex ceffante

ad tempus fenju faxoris

feim

Divini & folatii in anim

am redundantis, unde

200

Jdenfus ire diviue ac mortis terrores confe

quebantur,

Hehr

Pfalm. 22,2. & 69,2. & gg ror.

Nulla autem 4e.

coll »

jfperario, ac ne

quidem cum defperatione lu&a,

"Ofnner

anterceffit Pfal. y19,

5. Hebr.5,7.9. -

hibori

8207 $ 5

(9) Mors Tefu ver

?, non imaginaria fuit. Matth,

lt

l

27, 50. Marc. 15, 37. Luc. 23, 46. Joh. 19,

3goorig.

32' ïl»

Solüta naturali unione in

ter anitiam & corpus,

/alva tamen manfit

(etiam cum ammaa a coriore

N

feparaza eifet) Unio

Perfonalis; Divina Natura,

QUi o

quis ante mortem cum Zomine vivo unita erat, in

V 6 j

morte cuin £omiue mourtuo unita manente.

Afügric

fäwgmïfäzra ?

(9) Sepuitura ultimus apex exinanitionis fuit,

M

)

veruarem moris Chriftü abunde comprobans. Per

r

eam ab adfpe&tu hominum amota fuit maledictio,

mþm

q2am Chriftus in fe fufceperat Gal. 3, 13 coll. Deut,

QU

21,23; & corpus exanime Jeífu ultefioribus ho-

e 13,

Atum injuriis fübductum , Marc. t 5, 43-

Quia cum honorificis circumftantiis conjuncta

€rat, & corpus Chrifü incorru

ptum divinitus fer-

vabatur ,

w velut intermedia atque zranfzus fuit

ab humil

iatione .ad

(2 xo).

Pfalm. 16, 1c.

glorificationem. x,

Efa? 53; 9

fequel

m

—

XH. de Statu Exinanitionis. ( 246.247)

223

Tar,

$ 246. Ultue perpe[Iones füb vitze finem Exinanuitie

nitt

(lofe

a Chrifto toleratoe, & erucis fupplicium , pra- tota fatis-

you,

cipua r primaria funt m exinamitione 1 Cor, fa&oria,

)

15,3; fed cum illis €7 re/iqua, quze Jefus

D

"Chriftus in vita fua egit & paffus eft, eun«

QIlye

E

dem Jftopiam. E7 effe&lum communem habue-

celidh,

Yunt, ut per ea peccatorum EXPIATIO

nurJas

fieret.

b

"Tota enim Kéwew wna quedam contimua OBE-

'DIENTIA fuit: inchoata ingrefíu in mundum; &

j; if

; (ti»

:corporis facrificio confummata; idque hominum

eaufa. Hebr. 10, 5—3o. Phil. 2, 6.

; f

6- -'-I .

7.8. Rom. 5,

2

gmæ

Scopum & effeCtum hunc., hominaüm faluti fe-

javorts

fe impendendi, quem Chriftus generatim Matth.

20,28 indicat, habuit ipía etiam arivitas ]eíu,

E

LU

dHebr. 2, 14 7- 18. & cz'rcu«mcifo, Gal. »53.0€.454

n d

*coll.5. & vita privata pauper.ac tenuis, 2'Cor. 8, 9

omnem juftitiam implens Matth. 3, 15. .ac preeterea

hufia,

laboriofa, & odio, contumeliis, probris exercita

Vtth

«Matth.8, 17. c. 20, 28. Pfalm. 69, 11 (4/. 10). Efa,

:52, Ed-

Torus ergo Srarus Exinauinious farigfacte-

;oarig.

vigs fuiz.

ol

Sed per hoc:affertum non excluduntur alia, ad

;oqore

quze :chriitianis zeque hic attendendum. " Omninoe

Vitir

in ea jugiter fpeCtari debet fummum ilud exemplum

i, 1

-amoris., -abne

ationis , -humilitatis , .patientizes

;

Eph. 5, 9. H

ebr. 12, 2. 1 Pet. 2, 21. 24. :C. 4, 1.2.

j fils

2:Cor.8,9 coll. 14. 1 Joh. 3,16. Joh. 12, 24. 25. 26.

q

, Proponitur etiam in:efficax & fuave folarium fub

:Säi&ïoi

'cruce:ac tentationibus ; Hebr. 2, 17. 18. c. 4, 15. 16.

j.DeU.

:€.13,12. 13. 2 Lim. 2, 11.12.

p I

DE STATU EXALTATIONIS

QU

s

j

$ 247. Exinanitionis immediatum con- Exaltatio

j

/

fequens ExArTAT10fuit, qua Filiur DEL quid;

z

Ccunm

SS. 246»

^"

24

($ 247—249) XII. de Statu Exalfafionis

;

cum per paffones coufummatus e[fet, gloria €7

u

vele

honore coronatus fuit. Hebr.2,9. Luc.24, 26.

Curr

Y Pet. r, 11, . Pfalm. 110, 7.. AG. 2, 33-

ab

fet

€. 5, 31-

H

n loco claffico Phil. 2, 9—t1 res ipfaluculenter

t j

declaratur: conftare dicitur a) vmsgwjuew , exalta-

zione [uper omwia (conf. Eph.1,20.21.): ^) datio-

j

xe nomiuis quod fuper omue nomen [z; quze duo ma-

tem .

jeflarem. & gloriam, qua nulla major cogitari

poteft, adeoque divinam, fignificant; cujus con-

1f

fequens eft c) cultus adorarionis, ab omnibus crea-

turis intelligentibus przeftandus.

dwifh

Etiam ex oppofita Exinanitione, quid Exal-

þ) int

tatio fit, intelligitur.

CompleCtitur a) depefirio-

wem omnis iufirmnitazis , 2 Cor. 13, 4

b) Ufurparios

"E

sziean idiomarum communicatorum PLENARXIAM , etiam

[m

quoad a€tum reflexum, ET MAJESTATIC* GLO-

RIOSAM ACt.2,33—36. c. 5, 30. 31. Hebr. 12, 2.

Ttmta;

quc. »9-—14-

er'[üi

Quis exal-

$ 248. PERsoNA Ctin1sTI Owav2Qoe

p

ïæmæ H

tota exaltata efl , Phil. 2,9. /ed im Nafura fua

«

iT

P

Husina; hevc enim fola potuit exaltari

Mp

formaliter: Matth. 26. 64. Joh. 12, 23. 34*

l

hi J

fed IDiviua Natura hanc Humanze fuze Na-

t

n j

ture gloriam pro fua quoque agnofcit.

man;fejq

,

J'Oha I 7) 50

L'Jtu:

401

Q

$ 249. Deus Chriflum exaltav

j Phil.2, g.

tapho

fant,

mr exal-

Q

A&. 2, 320 36- c- 3) 135 C. 5) 31- Eph- I, 200

b

Qute ,

21.22. quod de tota Trinitate intelligene

ünt

dum; nifi quod Scriptura fpeciatim Zfri

Tem i

APOc

peculiari ratione actum hunc tribuit. Joh.

[/

31f-

'M&u;

171 B. Pfalms IlO,I. Philc 23 II;

d

I

$

l

XIL de StamvEmlfatz'cmz': ($ 249—3251)

225

" g

-in -coniïl'io grati*äe (S 197) Exaltatio hzc ab

?eterno decreta fuit: adeoque etimm Aéyss una

ib

cum Patre & cum Spiritu Sané(to gloriam hanc

ab szeterno Humanze fuze Naturze deftinavit & in

h)

tempore contulit,

Formula tamen, CunrsruM

Je ipfum exaltajfe, Scriptura non utitur: ingreffa-

xjeer

vum fuiffe in gloriain fuam , dicit Luc.24,26.-

L

j ditie

$ 250. Exaltatio C/zrg'/ii'in Cworroinmcsi more Que par-

duo m«

:o'gitati

tem infecuta incipiens, x Det. 3, 18. Apoc. ter Status

I$ COf«

1,18 ftatim fuccelffive demonfirata eft: a) in ^X«/]tatio-

]s (rede

J

invifibilibus quidem, Jefcemfu ad iuferos;

q x*

b) inter homines, Aefurretlione e fepulcro;

ag

£) apud coelites , Z/renfione in celum, | d) Sef-

LW?//J-

y, um

Jfioue ad. dextram DEI nunc majeftatice con-

( GLQ'

hr 1*

fimuatur, & £) Jdventu ultimo gloriofó illu-

firiffime patetit. Col. 3, 4. 1 Pet. 1, 5.6. 7.

um

$ 251. DEscENSUS AD INFEROS eft Defceufus

jurt jï'a

atjur, quo Chriffus flatim ac i fepulero. Sp1- ad inferos;

alar

,RITU vivificatus erat, in loto damnatorum pra-

Jintem fe ac. vivum offendit , eoque poteffatem in

n 25* 3*

omnia fibi datam, etian

fu£ Nf*'

) apuq inferos majeffatice

manifeflavit.

Locus clafficur Y Pet. 3. 18. 19..collatus cum Ephef.

4, 9. 10.defcenfüm hunc veruz d vealen , non me-

taphoricum fuiffe, oftendit.

Phü- 119

'Conferri poffunt multa alia Scripture dictaz

h i

qua& uon ipfum quidem hunc Defcenfum diredle pro-

bant: fed tamen ad a&wm buuc zriumpbalem quoad

gf

rem ipfam declarandum faciunt.

Sic &) Phil. 2, 0.

atl

n

Apoc. 5, 13. Pfalm.63, 10. Efa. 14, 9—15. Ezech.

32,18—31. C. 31, 16. 17. 18 varia .dicuritur de.anj-

"&i l(]h'

bi

«abus fuó ierra detentis.

Porro 4) Pfalm. 16, 10.

3 de

A&t. 2, 27. 31 coli. ,Joþþ 14 30 & .Luc. 22,5

3 Tuse

226

($251.252) XII, deStatu Exaltotionis

fruftratis zmferni aa'veifm Chriflum infultibus , Fit

P

€) Luc. y1, 22.

Oh. 12, 2r, 'c. 1t6, 15 Col. 2, 15.

Hebr. 2, 14. 1 Joh. 3, 8. Pfalm. 68, 19. A

OC. 1, 1&

pE

de vidoria ,

uam Chriftus morte fua a

;

inferno

li

l

seportavit ;

enique 4) Pfalm. 49, 16 & 86, 13.

M

Matth. 16, 18.. Hebr. 2, 15. de fra&uv benefico in

þ

redemtos redundante Scriptüra nos docet.

Ami

M

Af

De modo autem & fpecialioribus circumftantiis

hujus a&tus gloriofi in invifibilibus peracti, Scri-

pl

ptura tacet; ipfo.ilentio fuo nos modeftiz ad-

Ver

monens, Col.2, 18, quam etiam LrsnRi svMao-

!

Ti

Lici fapienter commendant, p. 613 & 788-

CUf

Álece|

Refurre-

$ 252. REsunREcTIO eft aBius Chrifli

iv

&io;

OunSguorE, quo [olutis vinculis imortis, C9

.T

6n

reflituta naturali anima cum corpore conjuntlio-

ne, tertio pofh fopulturam die, £odem quod in

il

Tede

eru£e pepeuderat. corpore , fub gloriofis circum-

Cupe

Coj

Jfantüs, & fepulero prodüt, [2que vivum, €7 in-

Ioo

firmitati omni exemitum , per frequentes appari-

"im:g;

tiones AMI1CIS offendit. Matth. 28, Marc. 16;

Toícih

Luc.24; Joh. 20 & 21íot.. ACt. 1,4. c. 10

s ;

40. 4—[- Rom 014) 9. I COI'- 15, 4—85

SPdW

- Refufeitasio Chrifti fuit opus Dxr A6& 2, 32.

Htj

€. 3, 15. €. 4 10. C. 10, 46 2 Cor. 13, 4. Hebr. 15, 20;

uod Parr? quidem tribuitur vt judici Áct. 2,24.

lg

Om.4,24.25. Efa. 53, 8. Eph. r 20. Kom. 6, 45

üce, |

nec tamen non Criffus eriam ipfe füa potentia cor-

us fuum fuüfcitavit Joh. 2, 19. 21. €. 16, 17. 18»

xin

Onf- ROm- 14, 9-

lls

Triduum a Chrifto p*rædi&um jJoh. ä, 19. 2f. 22.

Matth. 16, 21. c. 17, 23.. €. 20, 19. €. 12 39 JO-

1De

€, 27, 63, vefpera qua fepultus eft, dies quie-

Ch

tis in fepulcro , & dies refurrectionis, conftituunt.

16,19

guäd plenum non fuit, veritati przedictionis non

59

4) 8-9

Corpus

*

F

XII. de SfatzzExaltafiam'& ( 252. 253)

227

a

Corpus Chrifti in fepulcro zgcorruptum manfit

2 15'

Pfalm. 16, 10. 115 & :dem numero quod . in cruce

hb

pependit e fepulero edu&tum fuit Luc, 24,

: dO.

fenmo

Joh. 20, 27; fed exemtum infirmitatibus, Phil,

3,21. ÁCt. 13 34. Rom. 6, g.

UI

100 10

VxenrTATEM refüurrectionis a) nonnullis Chrifti

amicis angeli primum indicarunt, Matth. og, r. — 7.

Marc. 16, 1-7. Luc. 24. 1-7. Joh. 20, 11.12.13.. 2) A-

Nantis

j, tt*

poftolis autem apparitionum Jefu frequentia & con-

lie u-

verfatio per XL dies continuata eonfirmavit, At

1,3. €. 10 40- 41. 1C0r. 15,5.6.7.8.. c) Apoftolo-

»Sï'MBO'

rum teftimonium fide dignum, ex avtopfia, magna

L

cum parrhefia , fumma conftantia, admirando cum

fucceffu, ubique locorum perhibitum, eandem

(irifi

invi&te demonttrat, ACt.2,32. c..3, 15. 16. c. 458

L

14. 19, DQ. SO. 3[. C.'s, 29-——-32. €, IO,

lil U

397744-

C.13; 30—37- C. 17, 18- 31, C- 26, 22. 23.

2j j

ii

Refurre&uo Chrifti argumentum certiífimum eft,

ipfum elle Filium Dst1 Rom. r, 4, eumque opus

q i

li)

redemtionis noftree, & juftitize ac vitee nobis re-

Ji

cuperandz, plene p

eregiffe Rom,

e

u

4. 25. 1 Pet. 1,3.

E w

Col.2, 12. Eph. 2, 5. 6.. 1 Cor. r5, 13. 16. 17. 18.

Ergo actus hic quamvis non fatisfattorius, taníen,

seritorius eft, quia Bonum S

0

PQH

naícitur.

£

pirituale nobis ex eo-

EU

$ 253. AscENSrO elt af Chryii Oav

;' ( 101

4/2872/1'03

Spes, quo [peflantibus diftipulis iu fublime

551

?i

eutéIus, mom modo celum beatorum occupavit ,

]»131 101

Jtd €9. calis excelfior , fummam gloriam majeffa-

( 9904

gn.w

Tice, tauquam fuam , capel[fivit,

De hoc ma-

xime memorabili eventu teftantur loca

0 n j

Marc. 16, t9. Luc.24, 51.. A& 1, 9. 22. &

j

10

1 Pet. 3;22. Col.3, 1. Eph. 4, 10.

P N

44

Chriftus in edelum receptus, paílive, Marc.

iB

g

"

ure

y

i

"

]

ac poteftate illud occupaffe dicitur Act. 3,

21. Eph.

[ Qs

4; 8&: 9. 10 coll, Pfal. 68, 19. Hebr. g, 24-

P2

De

(u

228

($ 253.254) XII..de Statu Exnltatian?s

Ti

De sngre[fa Domini in celum , quamvis nubes in-

terveniens illius confpectum interce

pit, apoftoli

j

tamen certiffimi fuerunt: a) um ex lpfius Chrifti

j

etiz

rzedictione Joh. 6,62. c. 14,2. c. 16,5. c.20, 17.

E RRRBSRE U: DCR

ii i

5) w ex

pl

& teftimonio angelico, A. r, To. rr.

impleta promiffione de mittendo Spiritu fancto,

adeor

Luc. 94. 49. 50. 5t. &ec tmon c) ex vifione, quae

itpe

poftea Stephano ac Paulo contigit. ACt. 7, 55. 56.

tj

inc £r Nonrs de gloria Chri-

$u

C. 9, 30 4' S. [ .27.

ih

omi

fe; (

inis ccelefti certo conftat, Col. 3, 1. Hebr.

,4, 14- Cc 6, 20'

inme

Chriftus 3«v5euros afcendens mundum reliquit

(i

quoad vifibilem bwmanam pre[entiam joh. 16, 1. 16.

n

Ti

Col. 3,3. 1 Pet. r, 8; fed quoniam ita afcendit, ut

omnia impleret , omnia loca majeltatice occuparet,

i,

Eph.4, 10. A€. 3, 21. Hebr. 4, 14 0rig. ubique fuis

lt i

& femper przefens eft, divina illa

refentia, Hu-

UTR

manitati communicata (S 238 fc/o

l)

Matth, 28, 20.

lomini

t

2 Tim. 4, 17.

2,3,

üleirü

Se[fo ad

$ .254. SEss10 ad dextram I2EI eft flatus

- dextram

j

4lle gloriojäu, quo Chrifius divinum regimen 1n

Dri;

& g

ommes creabturas exercens ubique, quicquid vult,

DT

efficere potefl.. Marc. 16, 19. Pfalm. 110, r.

M&bzlg

rA&. 2, 34' Hebr' i) 3! 130 Ci '8, I- C« -l'o) 12.

Dextra Dei non locus quidam in coclo, fed ipfa

Qitius

illa infinita omnipotentia, omniprsefentia, maje-

CO

M

4tas divina eft, qua Dxus omnia in mundo

«lefia operatur, regit, & implet Pfalm. 77, r1. &

]i l

139, 10.

Numero plurali zz Je£i. $7s dvvigueus. 7

GLOJ

.z dicuntur Matth. 26, 64. Marc. 14,62. Luc.

22, *6 *

üioh

Adeoque Seffo ad dextram DEI non elt donum

&i

aliquod gloriz creatz & finitze, fed eft confor-

b

tium ipfius omnipotentis D&r virtutis & potefta-

àc Ti

tis in omnia, Etft feffo xx runowo DEI, Hebr.

279

$, 1.-c. 12, 2. Apoc. 3, 21. Zach. 6, 135 conf. de

tio fä

zbrono Dei Pfal. 103, 19

L]

hr

"Collocari ad dextvam

DEI, Eph. r,20, eft evehi

l

!

ad plenum & gloriofum hujus majeftatici regimi-

ni$

Tünd

XIL de Statu Exaltationis

($ 254.255)

229

s t«

niis exercitium ;l confdere ad dextram DEI Hebr.

jftol

1,3. €. 12,9, eit ex voluntate Patris, & fuo

hrilli

etiam Jure, capeffere hanc prerogativam; federe

AA

dd dextram .DEI & repgnare ar(te conjunguntur

n ex

Zach.6,13 & omnino permutantur 1 Cor. 15,25 5

1&0 ,

adeoque fignificatus hujus formulw eft, ipfius

que

imperii divini confortem , fimul cum Patre omnia

53

majeftatice gubernare; e/ffe im dextra DEI Rom.

Chr-

$,34 perpetuitatem hujus gloriz connotat. Prio-

Hebr.

res duze formulce magis adum,; qui Afcenfionem

immediate fecutus fuit, pofteriores /farum notant.

Quam füblimia denotet/impropria hzc locutio

Jiquit

( 16.

Dexira Dei , pet illa etiam Scripturz effata decla-

jt, ut

ratur, quae de hoc eodem gloriofo Chrifti ftatu

2

gunt. Ebr. 9, 12. 24 Chriftus afcendens sngreffus

jpety

eli

j*

yefüis

e dicitur glorificata fua carne im imzimum facra-

B

rium; C. 5,0 & c. 7,05 pote[latem babere conferendi

bowminibus, quicquid ad faluzem opus eft ; cont.. ACt.

AU

2,33.36. Sper fidelium zn eadem cceli inreriora. pe-

aueirare dicitur Ébr. 6, 19.20.. c. 10, 19. 20.

t u

$:255. ApvENTUS CunisTI gloriofius -Aa'yemm

7777 i

eft coutinua manifzflatio glorim - Chriffi. fedentis glorioftsa,

dul

ad dextram DDE1, illuftri modo. terminonda per

105 T

vifibilem Chrifli apparitionem in mubibur ad ju-

w, m'

diciuu. — A. 1, 11.. Phil. 3 20. Col. 3, 4.

i

ITheff. 1, 10. 2 Theff. 1,7—10. 2Tim.4, 1.

, m

Ti

Tit. 25 13.

,

v'z,[l. d

GroRrA Jesu ad dextram Dzr.fedentis conti-

V&IUIENS d

nue manifeftatur.

Manifeftari ccepit a) miffo Spi-

j

ritu fanCcto ACt. 2, 35

& ecclefia per Apoftolos

ereta ac longe lateque propagata, Act. 1, 6. 8.

j

j donu

£) Proxima manileítatio fa&ta eít, excidio Urbis

l

cotit

il

ac Templi Hierofolymitani Matth. 26, 64. €. 24,

r pO

3—238. . e) Solennior adventus gloriofi denuncia-

j

at

tio facta ekt in Apocalypfi, qu:e Johanai data &

coüf

Ó

per hune eccieii$ tradita fuit, Joh.21,223. Apoe.

I, 7.

d) lnde ah illo tempore omnes rerum in

e!*[ & €hl

uibus amplificatio regni

1 [eglïm'

mundo converíiones , lq

Chrifi

(io

3

2530

($255.256) — XII. de Sfatu Exalmrio;zi:

Chrifti

romovetur, reprteffis, quze malitize re-

b

[j

gnutm o

jicit, impedimentis, fuünt uuum contzntium

Qi

vrENIRE Domini Jefu, qui per hos przeparatorios

aCctus fubinde demonftrat, fe paeratum effé (érolus

(

p

£yuy). judicave vivos do* mortuór , YPet. 4, 5..— e) Spe-

ciatim illius Nefarii interitus erit ipmQzvew (uova

Al

fomm

illuftris repre[enzatio) adventus Jefu fuo tempore

(

futuri 2 Theff. 2, 8.

Vifibilis Chrifti apparitio

continget repente

e improvifo Matth. 24, 29

coq

coll47. Luc. 21, 355 magna cum gloria ac maje-

8

ftate, Matth. 16, 27. 28. Luc. 21z, 27. r lim. 6,

l

tit i

l4s 15. I Pet- t, 7.- €& 4, Ig' C. 5! I' 4' Jac' 5, 8' 9'

ij

l

Apoc. 22,20; ad judicium folenne ultimum. per-

CL

agendum Matth. 25, 31.

41

Q

li

/;iïntithq/ïr.

$ 256. Do&rinam de Statibus Chriffi varie,

Ob

fecundum fua quisque placita aliunde anti-

b B

cipata, inprimis ariani & fociniani ex ponunt,

adícitis etiam fecundariis opinionibus, qux

cum primario de ipía Jefu Chrifti Perfona

TE

errore ftant & cadunt.

51

Coritroverfía. domeftica fuperiore feculo

agitata de S/atu Kxinamitioni , nunc poft

dlcltu

penfitatas utriusque partis declarationes,

ü

lf

tanta non eft, quin quod fupereft diffen-

6,

10013

fus ferri mutuo poffit, falva primaria do-

üümm

&rina, in qua omnes finceram ecclefize

RRDE

do&rinam tenentes confenti;nus, & falv

4

etiam finceritate concordioe.

DT

Illa- maxime capitalis controverfia eft,

of

quax nuperrime recruduit, de Refurretio-

-

Dlur

nis Jefa Chrifli Feritate, ipfam. chriftiana

(

Qiin

Yeligionis arcem attingens.

Reli-

ï

7

Xm'.- de Statu Exaltationis . ($ 256.287)

231

d

Reliqua fpeciales qz,)ïæ/lioms -concernunt: [) de

filti

ertu naturee Chrifti humanze;

2) de maffa, ex

qua corpus Chrifti formatum, a peccati contagio

Orios

1i i

prefervata, an purificata ;

3) de doloribus anime

ope-

Cuníü & derelictione in cruce;

A4) de morte

lia

Chrifti & quibusdam de ea docendi & loquendi

formis; 5» de 4efceufu ad inferos; 6) de fauguine

Qüfe

Chriíi, refümto in corpns, an in coelis extra

jro

)

corpus exiftente ;

7) de feffroue ad dextram Dei ;

m

$) de reditu Chrifli füo tempore exfpeCtando.

i. Ó

Qui in his unice Scripturam audiunt, curiofi-

tati ultra, quam Scriptura ducit, progteffuree ni-

72

hi] induigentes, tuti erunt a deviis, quibus in-

| pe-

cauti a Chrifto, Capite noftro, abducuntur Eph.

L

4 14. 15. 16.. Col. 2,6. 7, 8. 18. 19; & doCtrinam

chriftianam illibatam ne litibus minus neceffariis

Vatloy

,

Obruatur, fervabunt.

De fangui

»aniti

ne Chrifti vid.

b. BENGEL, Guom. ad Efr,.xz, 24.

)mmty

) quæ

LOCUS XIII

t(ond

DE OFFICIO CHRISTI MEDIATORIO.

$ 257. Officium Chrifti Mediatorium Offcii Me-

fecuho

dicitur opus illud falutare, cujür peragendi diatorii

( 90&

caufa Filius DDEI homo fatlus, €7 exinanitus , Nomina ,

jont

difin-

€7. poftea exaltatus f ; id quod re&e a theo-

ja do

logis fieri ipfum Cunisri five MESsiE

zomen, nomina item MEDIATORIS;

cdeïxæ

REgDEMTORIS, SArVATORIS, indolem

y f

officii declarantia, comprobant. Horum

nominum veram notionem accurate teneri;

plurimum intereft ad intemerate fervan-

|

j

dam fidei & pietatis verä chriftianz do-

"t

&Crinam.

PA

(tl)'MEäv

j

232

($257) XIIL. de Offcio Chrifii Mediaforio.

(1) Mzssras, CunrsTUS, (UxcrosDzr, Luc.

9, 20.) fignificat diviuizus ad hoc (üum munus

cotiflitusum.,

Unétio a) ab areruo (acta eft

. per

onfilio

deftinationem Filii D&r ad hoc Opus in c

r5

j

gratiz;; Prov, 8, 23 orig. Pfalm

* 9

2.5, 9. Jeh.

li

10,36: $) eadem ínm rempore fiebat, cum Humana

m'

Chrifti Natura, idiomatum divinorum communi-

&

catione , immenfam poreffarem ac inajeflarem acci-

ij

peret, & c) Spiritu fan&o collato dom:s ad hoc

