gT DEVS!

ta providentie. ACt. t4, 17. c. 17, 24 — 1 7.. Pfal.

yr,f/l!/l//ä'fh

94; 8 — 11. Conf. de urrisque Efa 40, 22 — 26.

j ii

$ 72. Nomina divina multa in Scriprura Nomina.

f qm d)

nqw a"m'

occurrunt: gloriofas Dei perfe&iones figni-

pR

ficanter nobir manifeftantia,

Inter illa esi-

yforttlh^

net nomen |eno v A , quod Deus ipfe expli-

- gatunt

gliïïnt j

Ccavit, notare eum, qui ef] quod eff Exod. 3,

& pef te

14. 15. alibi etiam ; quis relate ad peccatorem

$od

fí, cum fingulari glorie fuze manifcfta-

n n

tione declaravit Exod. 34; 5. 6. 7. fe elfe

N

d

j j

eum, qui remittat peccataz qui peccatores lou-

/

ganmier ferat: mec iamen juþiz*iam negligat,

j

L.

Apoc. 1,4. & c, 4,8 hxc exhibetur para-

— g

phra-

($ 72.73.

HI. de Deo

76

| tehi

phrafis: qui efr, €7 qui emfl €7 -qui'vem'urus

/

eff.

o

ii

Itaque nomän. jjehova fummam mnature . divine

l;

immutabilitasem, & in ea fundatam. fidem promif-

H

iteli

fionum immoram notat.

Quae cum in creaturam

ut.Sp

non cadant; patet, boc nomen foli DEO proprium

effe; unde «ec, abfolute. pofitum , ulli creazure in

fum f

m

Seriptura. zribuitur, Efa. 43, 8. Ego Jehova ; boc t0-

th.que

suen meutn efl: nec alteri. gloriam team dabo, c. 37, 20

tile e

cognofcant , quod tu J ebova folus ftr.

Sic Pfal. 83, x9.

fyriru

Hof. 12, 5.

jafi

Alia qui

deri.Dgi nomina. ( Elolimy 95 , Keene)

etiam de angelis, magiftratibus, nec non de fal-

&enpt

,

fis diis ufürpantur: fed fenfu minuto, exiliore;

j

|

& cum diferta declaratione, non effe uarura Deos,

fed Xesyouzvss tantum, 1 Cor. 8, 4. 5. 6. Gal. 4, 8. Ex

k[ïn

|

quo patet, nomen Gs., proprie ufurpatum , non

pient

dignitatis & otficii,. fed marure i

nfinite peifeä*a;

nomen elífe.

"

17,:

-

$ 73. Quzp sir DEvs, folus Ipfe no-

A

n

vit; neque ullus homo id cogitatione affe-

1123 Á

qui aut oratione explicare poteft. . Quous-

] 29,

Tepraef

que fe nobis manifeftavit, EssENTIA di-

Tepreh

vina fic defiribi utcunque queat, ut fit Sgi-

Qiitus

Vr

ritus independenr: hinc, Spiritus infinite. per-

((

fetius: & porro, caufa omnium rerum : atque

dty (q

lt

adeo, Zns ab hoc univer[o toto di/imfïmmzzm.

Vt h

Deus babitaz in luce inacceffa x "Vim. 6, 16.. uemo

R

Dewn unquam vidit joh. t, 18, wec poreff videve

1 Tim. 6, 16. Hinc illis quze in philofophia olim

de effeutia Dei, de ejus defimizione , de: conítituendo

0110 (

coucepzu primo, fübtilius difputata funt, theologiam

onerare nihil attinet; tutius multo Scripturam

l

ducem fequimur, & hoc ipfum modefte.

]oh,

6 e

Statim iis quze Gen. r, 1 leguntur, soze in

Defcripzioue ymodo data allatze , vel mediocriter at-

Qpj

tento

o F

HL de Deo

($.73.74)

77

T

tehto obviz erunt. JDeus creavit: eft ergo caufà

omniüm rerum. Creavir celum d zerram: hic ma-

nifeftatur uta.toto Univerfo diftinctus. . Dixiz fiat

& du

lux; & lucem fa&am aepprobavir: fiftitur ut ens

| pomi-

intelligens, volens, judicans, approbans; verbo

TeaQm

utSpiritus, 4 primcipio creavit; in omnium re-

Proprjfm

rum ipfo principio jamexftitit; nihil fe anterius,

t o

ne quidem quicquam fibi cogevum habuit: fiftitur

; Dot f«

itaque ut independens, zeternus. Hoc modo fa-

] c';]!ZO

cile eruas Defcriptionem fupra datam: Deus eff

fi j

Sprritus isque indepeudeus , Univerficaufa, ab Univer-

fo diflinctus.

Sed videamus diftinCte, quo patto

s, Rnl

Scriptura fingula hzec declaret ac inculcet.

n de a

exillore ;

$ 74. ( DEUS eft. Spiritus, .Joh. 4, 24« Deus. eft.

r Deos

eft natura, in qua eft vita, cognitio, fa- Spiritus,

m

QO. mgü

pientia, libertas, robur, 1 Joh. 5, 2o0. A&

te M [i

| *

17,28. Pfal. 115, 3. Efa.»gx, $»

Hoc Scriptura fic declarat: Deum effe z'ncorþa-.

[jf o

reum, Omnis materie expertem, aàQ3J«grov, hom.

g t

1,23. AG. 17 29. elfe iuvifibilem , Joh. r, 18. Rom.,

1, 20. i lim. r, 17. €. 6, 16. nulla imagine poffe

Ex eo cultus idolorum

(,ioU

repreefentari Deut. 4, 12.

reprehenditur Rom. 1, 22. 23: Efa: 46, 18. 36,5. &

aud

cuitus Deo dignus, nulli loco alligatus, in fpiritu

yl j

& veritate przeftandus inculcatur. Joh. 4, 21 23. 24.

Locutiónes eurbropopatbice , quze Deo membra

fiit )*

os, oculos, aures, bracbium , manus) tribuunt, fym-

boliez funt, & in Deo cognotcendi agendique

: M

vim fummam effe docent, cujus aliquod iní ar

if

per noítri corporis membra fe exferit.

! ) ne(m

Wf L'Z'?;'?iï

(2) Deus eft 1NDEPENDENS, 4 "ullo Indepene

lia 0^

:

'

alio ortus: fua vi €7 matura ef& , quicquid eft, dens

Qitl

[uegf

eolo^

Id Scriptura fic docet: Piram baber im fe ipfo,

Joh..5, 26. Primus eft, abfolute. Efa. 41, 4. c. 44,

Scfipwff

6. c, 48) 33 .. 43, 1O.

Sibi ipfi fuflicit,. sulla

; ii j

egens ve, AC 17,25. Rom. 11,33 —30. uullo cou-

"s

fiio Efa, 40, 13. 14.. Non impediriorefd a gguoguai

e

ääcriïtfef;ä

78

57422

IIL, de Deb

fed fui plane eft

conf

C. 46, 9. xo. 11.

ju'r;i;. Pf. 135; 5 öf Efa, - 45, 135

TOR

Tnfinitus,

.^(3) Deus eft 1NFINITE PERFECTUS,

i

ont; habet perfectiones ; easeque funt faute

010

j

ur majores non effe, ne quidem concipi

H

'P;Omnt-5 ezedem ad omnia fe extendunt.

ii M

Dut, ]

In V.Scrip-tura dicitur magnm^ abfolute, Pfalm,

r

Jas. 5, ler. 10, 6. Perfe&us abfolute Mat. . 48-

fübtilio

altffmus, Pfalm. 83, 19. & 9r, 1. 9. Gen. I4, I8.

fücorr

2800 0. 25 &,.mcompre/ïeujiäz'/j: ;

tiehtie ,

147, 5.

| Pfalm. 145, 3.

lene &

09 ütn

Caufa

(4) Deus etft 'CTAUSA.OMNIBM RERUM,

DT

omaum,

cui omnia in univerfo fnam tum exfiften-

ffiam, ('

tiam, tum perfe&ionem debent.

docet

M

Apoc. 4, I1.. ab illo omauia creata; Rom. tt, 36.

theolo

x Cor. 8, 6. ex illo omuia effe; Jac. 1, 17. ab illo

quicquid bonum ef?, effe dicitur.

gexe,l

Dicitur etiam przs-

ERROR|

eipium d fiuis abfolute Apoc. 1, 8. c. 21, 6. c. 2s,

émpe

13. & quidem addito femper, ideo omnem ipíi

triutor

venerationem & .cultum deberi.

fülitor |

Ht je qp

IU , m

ef.

(5) ADeusa ü ."tot.o hor .zz.züvæjä difin&iffmus

RUN

Scripturaria hujus afferti argumenta fünt, quod

iter

&

ut Creatorem univeríi ftatim initio revelationis,

Mlei

Titey

at

Deus fe manifeftavit, Gen. 1 & 2, quod Majéfta-

tica inter Deum & creaturas inftituitur compara-

S(EKTl )

tio Efa. 40, 15. 16.17. Píalm. 102, 26. 27. 28. &

Ü'ttitpos

quod eodem argumento abfurditas idololatrize often-

mm;, h

D

ditur, . Rom. r, 23. 25.

Oppofitum huic thefi

fyftema totum fophismatis artificiofe ac fübtiliter

Ute, Y

contextis conftat:"'

erllll(iei

folide diffolvit.

quaze& yvero p*hilofophia. melior

MT2

DEI Z1t-

Cognoj

$ 75. Hanc infinite þerfe&am Dei natu-

Spuidng

9 n u

fïü[j j

dribula. Yam, & guæi in univerfo hoc funt & fiunt,

con«

III. de Deo

($ 75)

79

4

confiderantes, incogitationem AT TRIBU-

ToRUM Dei ducimur, que in infmita Dei

WIUS,

qerfe&lione fanquam diflinfla . concipiuntur ,. in

anrte

ipfo taimen Deo re ipfà non differunt.

,

[

COX

Habemus hic preeeuntem Scripturam , quze uni

illi Majeftati Divinze varia przedicata magnifica tri-

t

buit, Exod. 34, 6. 7. Pfal. 103, 8. 1 l'im. 6, 15. 16.

. Dlm,

Arnribura'dicantur, quoniam ex Eflentia (& 72);

fubtiliore cogitatione ; deduci- poffunt.

Schola-

t M

1. 1), 1b

fticorüm triplex via, caufalitaris, uegartonis &* emi-

n.- 1454 3'

sentie, quanquam reprehendi paffim folet, tamen

bene explicata non eft inutilis, ^ Quae ratiocinan-

do utcunque affequimur, ea omnia fcriptura ac-

RERUMN

curatius, cum fapiente manuduCtione ad mode-

exfile

docet.

ftiam, & cüm continba ad praxin .applica.tione nos

M

Ad luculentem hanc Scripturz fim

þlicita.tem

theologi necefle-habent f&4:era quzedam adjun-

m

i.abïüo

gere, parfim ad cavendos in doCtrinis graviflimis

tiam r

ERRORES, partim METHODI caufa. Obfervanda

nempe.quatuor Corollaria, quze. ex definitione at-

TL

tributorum immediate confequuntur: l. Attributa

m f

vealiter idemi. funz cum . Effeuzia. Divina, ll. Etiam . n-

zer fe non difliuguuutur realiter; fed tantum. forma-

liter, in noftro conceptu. 1lIL. eff zurer.illa uexus ,

ij

d» IV.barmonia, Nec feparari poffunt; nec pugna

jnter ea oftendi.

- Metbodi caufa preecipue motari debet diffiutiio

yr, ol

Qvuie-

VelatiOUES !

inter attributa quiefcentia. & operativa.

i ha

SCENTIA fünt, que fme relarione àd creaturas & frue

operazione cogizari pofJunt.

Ea funt Sznplicizas , ZEzere

. COIHPZW'

zuàs, Immurabiiras, Immeufuas.

Horum conce-

g.l

' u

:agriæ ol

ptus mancilcimur, ipfam Dei naturam ;i» fe abío-

lute, prout eft independens , infinite perfe&la, confi-

yc U*

derantes.

OrrRATIVA fünt, quee relarionem ad

j flibtiügef

Hec in Deo

creatuvas do operargonem involvunir.

du

cognofcimus, eandem lpfius naturam, prout eft

Spusirus, intuentes. "Tl'alia funt, PFiza;- fuielleGus

peit*

d» in eo Omuifcienria ; P'olumias , d? in ea Bonitas,

Feracitas ,— Sandliras, Juflitias tum Sapieutia, d*

T

maüi-

qu

$o

($ 78 — 77)

II de Deo

$

Omnuiporentia,

Omniprafentia , formaliter d*infe con-

fiderata, ad Attributa quiefcentia referenda: fed

fum't

oniam cum ea femper operario conjuncta eft,

finij

quoniam locutiones biblicze de przefentia DEI

eul

agentes, modo adeflentiam ipfam in fe, modo ope-

t fin

rationem, modo utramquüe junétim, defignant, pro

s 1

tfehi

Attributo mixzi geueris haberi queat.

Solent etiam in zuegativa d7 pofiiva diftingui :

nent):

ubi tamen cautione opus; nam & negativa attri-

tf adi

buta DEO gloriofa funt.

Majorem in theologia

gddirur

ufum habet divilio attributorum in PuysrcA , quae

Ji ff

Nature Divine in fe perfetlionem defimam & conti-

IDEMT

tuunt, ac MomArLr^, que n Scriptura limul uo-

ll g3(

fira imitazioni propouuntur , qualia funt:. Bonirar ,. Ve-

l

(

bm

vacitas , Sauttitas ,. Tufliria. . Dicuntur etiam Vrn-

15 lil

«

:xübzgs DEL. rPetis 06 2/ep- 1; 3.

tj

Methodica attributorum divinorum

hdifïfibutio

hens),

ac feries varie inftitui poteft; & fua cuique re-

9 , a(

us

linquénda eft libertás.

S

Dea Sium-

$ 76. Deois .gz' £n$ jmplm 71£ Si&lfiEx;

DEO l

glicitas,

omnem compofitionem , . tum cra[fJam (par*tiurri)

P

"I/P(f/!m

tum fübtilem (accidentium & graduum ) excín-

* 0 ayr

dens. Quicquid vieffentize fuze habet , tan-

Anirirg

je Pel

quam abfolute unum, eodem femper mo-

hæ

r

do, poflfidet.

u ü'flk

Conug

Vocabulum hujus perfeCtionis divinze S(fx-iPtiix'a

xon habet:

fed rem tamen docet iis locis,

ubi

BUHQ i

SuCc

JDEUS ipfa,Lux, Fia, Verias, Cariras dicitur.

x joh..15, 5. c. 4, 16.. c. 5, 20. ]dem indigitatur

&.

«

aflerto ipiius Dei, Exod. 3, 14, ero qui ero.

Phi-

H Del

lofophice intelligitur ex infinita DEI perfe&tione;

li i

ex neceffaria ipfius exfiftentia; & ex natura Ipfius

MN

N

Ípirituali.

Ivl (ün

ekl [gm

AElternitas.

$ 77. Deus ?f A&TERNUS, exfiflit fime

initio , fiue fmne , . fine fucce[fione moietioram i??-

[:

terna.

TAS,

Scri-

IIl. de 7Jeo

($ 77.78)

21

tf

Scripturae dicta funt: Efa. 4T, 4 ege (Jehova)

da: d

fum pranus d- uirimus (abfolute). Eía. 45, 1o. Ege

( lt

fum i//e (1lle idem); auze me uon formarus eft Deus,

u DE

4P'poff me nom erit, Pfal.9o,o anze natos motizes , ati«

ze formatam rerram arque orbem, ab eteruo i erer-

o n

Jànt, Df

mum Deus es,. Pfal. 102, 25. 26 Anni tui in genera-

zjouem geueratiouum (per omnem aetatem perma-

jftingi

nent): o/im zevram fundafH, d* manuum tuarum opus

iva 4tij

eft celum ; ergo Deus ante omnia illa. Statim autem

additur etiam couzimuitas exiftentize , v, 27.09. Il-

theologi

a, Q

la intevibuur , dv ru perffabis: .. . tvassibuut, ac zu

( n

IDEM XPSE efz do' auni tui non babebuur fitem. Gen,

jimy a

21 33 & Efa. 40, 28 dicitur Deus eteruitazis (per-

feCüonem hanc nt fibi propriam poffidens) ; c. 57,

jnu,

jam Vk

15 babiraus ereruitatem; €. 26, 4 4u Deo eft perra

erernitarum (refügium firmum, seternum perma-

nens) 1'lim. 1 17 dicitur rex feculorum , zà» i

difibum

ququere

J0Y , .äy(þ&eg

eros €Xtra Omne periculum interitus po-

fitus.

Succeffionem momentorum internam in ipfa

J PL

Deo locum non habere ex diCcto modo l

legato

Píal :02,27.28 patet, ubi non tantum dicitur,

tgattium)

zu perflabis, ed etiam , u XDEM er (Hebr. z, 12 e9

Q6 d xvrós i£). Jac. $, 7 4e quidem viciffaudinis ad-

ynud

umbrazo in Deum cadit.

(10

Sed & ex independen-

iDe

T

te, perfecüflima, neceffaria Dei exfiftentia intel-

j m

lgitur, Deum femper d* fnnul effe quicquid eff ; cum

hac fünulzanea autem füummarum quarumvis perfe-

'€ionum pofleffione viciffitudo in

terpa coníüftere

nullo modo poteft.

-

&

? $ CUPW

Succelt

io, qux i

n setermnitate Dei neceiï'afïo

od !

j 0U

(if

concipi debere quibusdam videtur, nonintra Deum

iil

eft, fed extra Deum: ineft án relatione exiften-

md g

tix€ Dei ad exiftentiam ereaturarum, In hac rela-

j

lh

tione eft quidem fucceffio, in qua przeteritum, prae^

erfe

fens, futurum diftinguas:, fed confundi non de-

aturd ]

u

bet cum ipfius effentize diyinze perfectilma in

.exi,&endo Guratione,

? M

1

j

jl

$ 78 Confequitur hinc IumuTABI1 LIs Nnmufali-

i

Tj

»/ä', i H.fä.f.

TAS, ea glog"iq/ä De

? peïjkäüo , qua i

F

p

E

Ill de Deo

$2

($ 18)

tet i

e[fentia fua €7 omnibus, que ipfi ejfemtiala at

huj

nece[Jaria funt, [emper idem , C7 himt etiam in

Tufat

(üli

gromiffis conflantiffmus £t — Priora in hac de«

finitione Immutabilitatem fenfu pAu/ito ac-

iplus.

jeteat

ceptam, qui in efernitatis notione involvie

daerit

Uc0 à

tur; reliqua fenfu morali acceptam expli-

proat;

iil

cant, qui ad Vïracitaiem €9 Fidelitatem Del

t de

fpectat.

( ex

Deus Pfal roo, 28 idem femper eífe dicitur.

l. 1e

Etiam Ipfe de fe: Efa. 43, 1o. Ego ;dem ille fum;

Kfa. 45, 23 Per me juro: exitex ore meo jufliria ,

M

verbum ; neque revocabiturs Efa. 46, 9. 10 Fgo fum

MEN;

Deus .. .. confilium meunmn confiftlet; Malach. 3, 6 ego

nos muror; 2 lim. 2, 13 fe spfum uegare non poteft s

ommi .

Pfal. 33, 10, 11 confilium Dei in eternum perflabi.

Ut difficultates ac dubia, ex attributo hoc ma-

Atl j:

leintellecto nata, caveantur, juvabit probe ad

7

notionem prout eam Scriptura fuppeditat atten-

dere. Pertinet ad effeutiam & illos in Deo actus,

Sic ]

Hi

Vjo i

qui in effeutia Ipfius perfectiffma fundati funt.

omnino immutabiles & necelffarii funt: fed Scri-

.rm cun-

ptura Deo etiam tribuit aCtus a Zeneplacito ? arbi-

TWMie Q

zrio DEI peudeuges ; Hi non funt in ipfa Dei effen-

tia fundati: nam fieri etiam non poffunt, funt li-

'ales actus funt

beri, contingentes, mutabiles.

TO

Creatio in tempore facta; operationes Dei conti-

lr

nuz in mundo Joh. 5, 17; Ípeciatim in creaturas

intelligentes Píal. 94, 1o. 11. 12. & 139, I — 13.

ZUT[B ijll

Dan. 5, 2

Al mu!

hi

Hinc oftendi facile poteft, inter afferta' fcri-

pturz de POENITENTIA i2 Deo, quz inter fe pu-

T

gnare videntur, non effe veram pugnam. Nulla

Ti

D, 00

1n Deo poenitentia locum habere dicitur Num. 23,

X9. rSam. I5, 29. Rom, 1t1, 29 (pweragseDarra )*

bu:

b 16

poenitentia nempe proprie dicta, interna , inipfo

Deo. Et tamen Deo etiam poenitentia adfcribi-

Ritam

tur Gen. 6,6. Jer.18, S. 10. 1 Sam. 15, r. quan-

€m' [/7

do nempe aliter jam agit4& agere vult quam an-

Qp

tea

M) PfäJ

IlI. de Deo

($ 78—89)

$3

hofin n

tea egit, proprerea quia creatura aut creaturze fta-

tl

tusjamalius, atque adeo relatio creaturze ad Deum

mutata eft. Confentaneum eft naturze DEI perfe-

licdee

€iffimze, unamquamque creaturam tractare ftatui

!yjïw j

ipfius convenienter. Fac ergo mutari creaturam;

*

peccare; rediread frugem : a

j

Y

1

ter aliterque tractan-

fnoly

daerit. Patethinc, Scripturam quze poenitentiam

Deo adícribit, adeo nihil Deo indignum docere

n eypl

prout incredulis videtur, ut potius ipfi illi immu-

in Dl

tabili perfe&üoni Naturz Divinz plane confenta-

nea doceat. Eft hzc eximia pars glorize divinze;

ceu ex

&

:

Jon. 4,2. Exod. 32, 14. coll. c. 34, 5.6. Z

e. Qiitt.

Pfal. 163, 8 — 12 evidens eft.

ie js

? jf

$ 9. Deus immenfus eff,, Eft autem Im- p

) In flm

MENSITAS illud atíributum, quo Deus im fitas,

i '5,() 030

u p

omni £0 , quod eff, Summus eff, wut comparatig

perþaöix-

mulla po[fibilis fit, per quam maguitudo qperfto

to Docm

t0)e

£ionis Jpfius determinate concipiatur.

tat itfel-

BQO 2&0133.

Sic Pfalm. 86, 8. & x13, 5. itemque Efa. 46, 18.

& Jer. 10, 6 femper negatur quicquam paffe compa-

Tupt

raricum Deo. WVUnde mec ullum fpatium , quanzum-

le Mi

It

£

«unque cogiterur , Deutncapit vel includis, y Reg. 8, 27.

Dai elit

Hiob. 11, 7. 8. 9. 10.

i

füxti

$ 80o. .Deus eff eus vivens; in fe *ipfo actuo- Fiia DEE

aisl

Dei (ou

fiffimum, beatiffimum.

VirA DEI eft za-

p catins

turg Jpfius fpiritualis perfeGüffima athuofitas cum.

) i

Anfinita beatitudine.

Vita Dei in Scriptura defcribitur (1) ut divi-

us

j j

p

kyl

na agendi vis: nam

EjUS dieitur ipfa vzte, x Joh.

-N !

5, 26, vitam babeus in fe, Joh.5,26. perpezuo wivens

Deut. 32, 4e. habens vim vite iudif[olubilis, Ebr.

7; 16. (2) ut conjunCtam habens fümmam & infi-

71 ME)*W

dÀ , J

nitam beatitudinem: dicitur enim bearzus; folus ba-

bens immortaliarem , x "lim. 6, 15, 16. (3) ut fe

j

€ommunicans cum creaturis: dicitur fous ommuis vi-

I

cató omnia Nehem. 9, 6.

7 i

46, | Pfalm. 36, 10.. zivifa

A

x lim,

:

($ 80:87)

48

TIT. :ielDeo

fis)

1 Tim. 6, 3. & exbilaraus Pfal. 84. 3. (4). Vita DEI

£t

conne&titur etiam cum Majeftate DEL, profundit-

fime adoranda, Apoc. 4,9. c. to, 6. cum benefi-

fum

centia Dei 1 Tim. 6, 17, cape4, 10. fed & cum ju-

1iilh

Qur]

ftitia puniente, cujus vim effugere imp

offilbile fit,

Jer. 10, 1o.

br. to, 3t.

Pr

Vita & attuofitas fy

^

3

iritus duc;it nos ad agno-

Tetul

fcendas alias fummas in DEO perfeCtiones: Jurel-

le&um, Voluntazem , Potentiam,

D7

Tutelleur. . S 81. INTELLECTUS, quem Scriptura

&t f

Deo tribuit, 2f ipfa Effentia five Natura Di-

ijili

vina, confideraía prout [e ip[am C7 ommia ex-

proedi

^tra fe diffin&liffime cognoftit.

c' 2,(

4 €or. 2,10. II ^emo nuovit que iu Deo funt ,

h

uifi Spirisus Dei, AG. 15, 18 Deo uora. funt. omuia

Dare

opera ipfius ab «teruo, Efa. qO, 28 iurelligentie ejus

Clare

non datur pervefligatio. C. 55, 9 fublimiores Dei cogi-

imellig

sanioues cogiraziotubus bomiuum.

t]) p

Quj

u-

Perfe&ionem Intelle&us Divini üagis

lC «

fcz'emm.

diftin&e confiderandam nobis fiftit Ow N1-

defl&er(

d

Tlenrty

SCIENTIA,; qua DEUS omnia ; graterila,

Tttionpy

Tyrin

|graféntia, futura; ommes rerum inter. [o nexus

Nf tj

€7 coufocutiones ;; complete , difrin&liffme , uno,

Tettili

[ dat

eterno , jmzzltmzeo atihu XYNTUETUR.

Vi

den Il

1 Sam.2,3 dicitnr Deus fcienziarum. 1 Joh. 3,

animo uoflro (quem. accuratius quam

filio (

20 major eft

g»'u[

ib

nos ipfi novit)

d&* cognofcir omtiia, Ebr. 4, 13 nulla

"

W

ereazura coram ipfo larens: omuia

nuda & re[upinata

oculis ipfrus.

Wt Q

Scientia ,

fub its

quae m DEO eft, fecundum obje-

Alia dicitur NaATunRA-

C 3().

€&a a nobis diftinguitur.

Lis (aut formula

a Scholafticis retenta,. fciem-

-£ia femplicis iutelligentie) , qua DEV' fe ipfum d& omuia

ferte

polfibilia cognofcit ; alia- 8 RA. (Scholafticis $cien-

1ia Fifiouis), qua ves quovis zempore exiflenzes , praie-

oj

utu-

" im'-b((þïæjänzg, fururas (etiam. contingenter f

r

Ill de Deo

($ 81.82)

85

n D

ras) cognofcit, . ScxkN'TYA MEDIA dicitur cogmirio

fündi«

eorum , qua aliis quam acu exiflunt conditionibus pofitis

Talia a&u furura non fuut ,-quia condi-

1 beneji-

jfutura effenz.

Qu -

[

zio illa qua pofita fuzura e[fent mou exiffir.

Exempla

fibiei

occurrunt 1 Sam. 23, 10. II. I2. Jer. 38, 17—20.

. Pracipue notanda eft PRjESCIENTIA Prafügn-

adig*

1tt.

og: ]u

rerum fortuitarum, iaprimis illarum, u

avoluntate libere agentium pendent: has DEUS,

Lcï'x?tutä

ex fumma . Intelle&ius fui perfe&lione , certo €?

infallibiliter , ab eterno przevidet; ceu ex tot

E:tz:il'a Di

Mij D

prodi&ionibus patet. Efa. 41, 22. 23 26.

€.42,9. Gr atb A2 A. 15, 18.

In fimplici Scripturze doctrina chriftianis Verbi

9 jmt !

f an

Dei reverentibus tuto acquiefcere licet. Nam ex ea

jpatit (

clare conftat 1) Deun'prefcire futura; 2) Creaturas

iuzelligeutes babere libertatem agendi; 2) libertatem non

7] Dfl Cüg"

zolli per prafcieutiam. — (e. g. Jefus przefcivit fe prodi-

tumiri: & proditorem tamen ferio dehortatus eft :

jj m

hic ergo etiam tum potuit a damnabili fuo propofito

defiftere). Longius progredi volentes, & funda-

j

smenrum prafcientie , ejusdemque éuwi Jiberzare conci-

]]I'[?f/'

jl

liationem , diftinCcte explicareconantes, incidunt in

labyrinthum dubiorum, exitum non habentium

j /L; ;;g,ï!.')'

nifi talem, qui in alterutrum capitalem theologize

gentilis errorem (de forzuna, aut de faro) przecipi-

l

75?126: u)

tes dat. - Latent nos interiores przefcientize & pro-

N

videntiz divinze rationes ; & fareri bauc iguorantiam

fi, f

JOh 31

multo fapientius eft, quam fe immittere in imper-

jill q

j

fcrutabilia Dei arcana, ubi conjeCturarum & hy-

)!

jl

pothefium precario fumtarum nec finis nec modus

eft, difficultatibus interim per tales conatus non

p

fupu

fublatis fed auctis & multiplicatis. Hiob 38, 2. 3. 4.

C. 39, 36. 37. 38. €. 42, 2. 3. Rom. 11,33.34.

j

N

A

$ 82. VoruN TAs DEO in Scriptura di- Z'ofuntdis

enou

i

»FW

ferte tribuitur, eftqug.sg/ Effzntia Divina,

f

yitic?

confiderata prou£ im omte . quod bonum eft , fer- -

eu

jit

F 3

t

f

III. de Deo

86

($ 825

iur, ommes Gnod malum eff, avefjfzmr*,.k actu

fiit

uno, funpliciffmo , qui vero quoad ed, qum dr

MT

éreaturis valt , liberrimus eft.

Voluntas i& Scriptura Deo fic tribuitur, utíi-

agem

inül.ei adjangatur Majeffas, & liberrimo cum beni-

gnitate agendi arbitrio caveatut. Apoc. 4, YY dignus

agenw

[

es adorarione: quia .... PROPTTER volumtarem iuam

V

emmia eramt d condita funr. Xph. 1, 5 fecundum

beneplacitum volumtatis ipftus im laudem glorie gratie

lh

fim jr

ipfius. V. V1 fecundum. pyopo[itum illius qui. omnia effr«

Te ef

eit. fecundum confilium volunsatis. fae. Matth. 1v, 26

fíc fuit beneplacirum coram Te; v.27 eui vuy v Filius

l a

ler

yevelare.

t Cor. 12, 11 Spiritüus. diflvibuit. umcuique

j

0f

quemadmodum vowr. Matth, 20, 15 n mibi non licet

fut

i

facere. quod volo i meis. Pfal. y15, 3. Deus uoffer it

Qceu]

eclis (in fümma majeftate) eff : omnia quacunque vult

facir.

Porto in Scriptura non modo

acius volendi , qüi

luta

eft in Deo , fed etiam rer volita (Voluntatis obje-

&um , five in Deo, five-extra Deum) dicitur De?

So

Voluutas. Matth.6,10. 1 Theff. 4,3. 1 Pet. 2, £$«

fW [

Si ergo obje&ta quie vult fpe&tentur ; Voluntas

Dei alia NA'vrURALIs ac NEcESSARIA eft, qua m

fs [

fe ac perfechioues fuas amore fertur ,

in. fe ipfo acquiefcity

Drtn

letarur , in fe ipfum zanquam finem. 1endi. Ex dicto

ut zeternus ac fimpli-

Exod. 3, 14. defcribi queat ,

Alia

rev

ciffimus actus , quo Deus vult effe is , qui eff.

Voluutar Dei tXBERA eft, que pro objedlo babet ves a

f

Deo diflinflas, Volitiones hze, quamvis nihil in

De;

illis effe poffit naturee Dei perfeCtiffimze cowTRA-

Ó [

RIUM: tamen gom funt fundate in ip

fa. Dei natura

Exfiftentiat

Vs

d effentia, fed im snero beneplacito.

hmes

Creaturarum , & intmerabiles in Univerfo muta-

u

tiones, Deus vult quidem, fed ita, ut fime ulla

I Wl

marure fue vepugnamtia, ifta poffet etiam non vel-

D

Ü

le, aut aliter velle: pofita vero creaturarum exfi-

ftentia vult otnino, ut quemadmodum o:nnia pro-

J

b (

prer ipfum iünt, Ebr. 2, 1o. Apoc. 4, 11. ita & 59

f

ápfum i. dvràóv omnia i*f Rom. It1, 36. Hoc obfer-

vato obtineri poteft genuina motio Libertatis in

nfgoü

e€o,

üs el

LiseR-

m

-

III. de Deo

($ 82.83)

87

ir, d

LisERTAS DEI eft vis infinita €7 illimi- p ipoypgg,

tala V'oluntatis diving , im ii que EXTRA

, turd

NATURAM ET ESSENTIAM DEI /umnt,

yt, tl

agendi CITRA ULLAM NECESSITATEM ;

1717

agendi vel nom agendi, e pluribus obje&is hoc

,T d

iten 1

eligendi, illud non eligendi.

feam//m

Majeftas, poteftatem Dei fütnmam. & illimita-

fit gratfæ

tam involvens, quz& przecipua pars gloriz divi-

iif*

th. n

nx eft, falva teneri non poteft, fi in notionenr

vur D

libertatis minus accuratam , incompletam, devia-

tio fiat: integra & completa retenta, evitatur

3 d

fatalifimus , fub ipfo vocabulo libertatis fubtiliter

niinutid

occultatus.

g t

[Muquewt

$ 83. Libera Dei voluntas eft vel abfo- pï,luniaj

ylni CFE

luta vel conditionata.

VoruNwTAs AmB-abfoluta;

fatis 0

SoLUTA eft, qua Deus aliquid effcere vult

dicitut D

If

fine prerequifita vel confiderata couditione a cr?a-

Nornii

'

turis praflanda vel praflita. Vox. u NTAS CON- conditios

eü, qum

j

g/f,,/i!fi

?

DITIONATA eft, qua Deus a&fum aliquem naía :

;

X ükCEU

r

l

previum a treafura libere agente praoflandum

1

J

d

(

JpeBlat, eoque pofito valt.

j at !

115 th"

)

De abfoluta Voluntate fua Deus ipfe, Efa. 46,

IO: omue beneplacizum sneum facio.

Ad conditio-

P (ODTR

natam fpeCtant omnes promiffiones & commina-

pi u

tiones; quarum multz difertis verbis efféruntur

, Renuam

i

qud

conditionate. Pfal. 81, 14. 15. Efa. r, 19. 20. Jer.

18. 9. lc. Deut. 58, 1.

Hoc in tota oconomia

" fne

Dei obfervatur.

" non 6

m

Voluntas conditionata:porro in amrecedentem

& confequenem diftinguitur: Ubi obfervandum,

o

diftinctionem hanc iz rbeologia revelata totam ad

1 ii

negotium falutis hominum referri.

Unde conful-

HOC gbff

hac diftinCtione, Scriptu-

Jbeftüüs

tius eft, in egplicanda-

4

ranr.

g

88

(f 83)

IIt. a?e Deo

ram potius adhibere, qüam fuübtiliorem philofo-

r

phicam theoriam.

hi

FVoluntas

[Jl?jläz

VoLUNTAS AN?ECEDENS- eft. qua

anigcedem:; Deus ad. hominum falutem grocurandam sE R0

Dic

tif j lin

propenfus eff, idque, comflitutis ac fuppeditatis

^

[fara

þzþfzgfi.r medis, ipfo fatio demonflrat,

Deus hanc voluptatem declarat Ez. 18, 23

7710

interrogatione fortiter ne-ante: mum expeto thorteim

o ]

impii?

€. 33, II cum obteltatione fummi ordinis.

oluntas omues fervaudi x 'Tim.2,4 coll.5 ad con-

toyfl

fütuendas ac difpenfandas /fa/uris caufas progredi-

(, b p

tur; 2Pet. 3, g effectum habet [uwmmam Dei pa-

rinutiam; Xa. 5, 3. j tantum mediorum impen-

$

dium facit, ut plus poflulari uon po[fiz,

tistum

2) $a

sonfequenr.

VoLUNTAS CONSEQUENS eft,; qua

tor De

mutati

*

DEUS DECERNIT, Quid cum ereaturis totm-

&ive

j

Jfiderata earum obedientia vel' imobedienti

us à

velit.

q fæeere

I tem

immu'tz

QU mj

Diferte Chriftus evedentem falvarum , non creden-

Zenm j;li'äz' velicum , judzearum , condemuaruüm iri afle-

erm

L]

tempo

verat Joh. 3, 16. x8. Marc. 16, 16. Matth. 23. 38-

fophifr

Similia fünt effata Pauli A&. 12, 40. 41. 4Ó.

fius Dei, jam in V. T,

fa

485 17. 18 coll. 22.

prolata Pfal. $r, 12. 13-

f4

Nulla eft inter antecedentem & confequentem

Qd

volüntatem contrarietas: 4wc potius 4/j fubordi-

H

nata eft; & in confequente.etiam voluntate fal-

*va manet ünceriiïima voluntatis antecedentis ve-

Wd

facitas ac fidelitas, quze per iufideliratem uon cre-

l

deutium, quamvis hi pereant,.zon zollitur , Rom.

.323. fed i judicio gloriofe patefiet v. 4. Sic

"

71l

,

2

!m. 2, 13.. fi unon credimus, ille FYDUS MANET:

19

abnegare fe ipfam nini poteft.

à)

d

Dittin&io in Voluntgtem arcauam d revelatam,

qui

libi velit, ex ipíüs vocibus intelligitur; fed

lite

&

III. de Deo

($ 85.899

29

ghilole

ád ceconómiíam falutis applicari non poteft; de

hac enim Mich.6,8. ACt.20,27 ommis volunzas Dei

parefacia. dicitur.

l m

! $EO

DzcgETUvM DEr eft affus liberz UO?IWM-*- Decretum

fir, gto CONSIDERATIS OMNIBUS de ex- Dei,

(Jpedätm;]'

fiffentia rerum. aut efficienda. aut. permittenda. ab

2,1$2]

eteruo conflituit, Yn Scriptura dicitur zrgó-

yu fuftll

Ovric Rom. 8, 28. Eph. r, 11. 2 Tim. 1,9.

mj us

confilium voluntatis Dei Eph. , x1. A8.2,23.

n

pmgïedi-

C. 4, 28. defimitum Luc.22,22.

"21

.Y) Si decermendi a&um fpeCtemus, vuwtcUM

m n*

tantum JDecrerum efl, idque erernum , immuzabile,

2) Si ohjetla fpeCtemus qu:e decernuntur, tot dan-

tur Decreta divina, quot res diverfz2e, rerumque

e!h qü&

mutationes, exfiftunt.

3) In decretis divinis ob-

pj t

je&ive fpectatis ordo & fucceff;o eft. Nam & hoc

Deus ab zeterno decrevit, quo ordine ipfe velit

vf f

in tempore decretum íuum exfeqüi.

4) Ergo

immutabilitas zeterni illius Decreti non obfiat,

quo minus fuücceffive fe invicem confequantur li-

a tl

l

berrimi a€tus voluntatis divinze, quibus Deus in

J

y

if

p

^ Hoc ad cavenda

jn in*

tempore operatur in mundo.

« 215

J

"]

fophifmata (e. g. circa preces) tenendum.

n

n

]

y

.Ob I

$ 84. Quoniam Voluntas DEI in omne; Zoniga;, -

quod Borum eft, fertur, in DEO BoNwr-

mfequenfäï?

TATEM elfe intelligimus.

Haec abfolute

jj 1009

l

ut eft in Deo, confiderata dicitur Bonitas

u ?

gl *

ESSENTIALIS, PHYSICA, Q emineutiff-

jen 1 p

0

mam natura diving perfetlionem notat. 'Matth.

Ji

1l y (

(v

f

19,17 füémo bomus, mifi umicur Deur. Exod.

s X

fi

3319 omnir Dei bonitas & v. 18 gloria DEI

intgr fe permutantur.

Jigii ;4

F&

Boni-

($ 84)

Ill de Deo

(

Bonitas relata ad creaturas, quam Mo-

totar

RALEM vocant, 2// benevola DDEI propenfio,

(attit

[//]/

ereaturis, imprimis fenfu €7 intelligentia pradi-

1

Hir, bomwun [& demoufirandi, easque per varüi

te did

Eph. ;

generis beneficia felices reddendi, Pfalm. 25, 8

dl

bonus €7 reéius of Sfehova. Pf.x18, 1. celebrate

juui

f Je/q'

Sehovam, quia bouus eff : gaia in gternum ma-

lii m;j!

net graíia ejur, Hujus generis fententize

i,

u)

paffim in Píalmis repetuntur, alio alioque

DI5

cum fermonis nexu.

REM explicat locus

penig)

À 6 iï

1 Tim. 6, 17. Deus mobis omuia. large fuppedi-

ficori,

iat ad fruitionem.

jet, i

8

Bonitas Divina a diverfis, in quze fertur, ob-

COrdia

jeCis , & a vario modo quo fe exferit, varias im

(9

Scriptura habet denominationes,

qua tanquam

Dnij;

ecies fub generali Bonitatis notiohe comprehen-

hifenja

H

a nobis poffunt.

Pracipuz funt: (1) Awon;

Dttcator,

2nor,

proclivitas , qua Deus creaturis iutelligentibus cumula-

XOd,

te boua conferre paratus ef], Deut. 33,3 fane amans

Cimr $

eft populos, Jer. 31, 3 amore etertue dilexite: ideotra-

Qür dbg

x te mifevicordia. Eph. 2,4. propter mulzam [uam qua

*os dilexit caritatem,

Hunc amorem illuftri modo

l5 coll,

"i g

in hominum falute, per Chriftum Filium foum

htj

procurata, demonftrat. Joh. 3, 16. Tit. 3, 4. appa-

YU QuXuySpumín fervatoris uoflri Dei. 1 Joh. 4, 9. 10

().

Wtigam,

In boc tianifeflazus ef amor. Dei in uos, quod Filium

p D

Juum unigeuitum mift Deus im mundum, ut vivamus

m"lham

per ipfum.

1lq DEH

(2) BEexrGNTTAS; 4mor creaturis urilem , fua-

(CUMU

)

Benigni-

qem, jJucundum fe prabens , earumque felicirate gaudens,

fl

daj.

Pfalm. 34, 9 guffate d?* videre, quod bonus [u Domi-

LT

nu$ (YPet. 2, 3. xossós). Pfal. 36,8.9, quam prerio-

Jà eft beuignitas za.. PrOv. g, 31, delicie mea , e[je cum

$i

Tominum filiis.. 'Tit. 3, 4 apparuiz Salvatoris nsftri D&i

Xgsovus.

fip ]

(3) GRa-

lil. de Peo

($ 84.85)

91

m X«

(3) GRATIA (hujus genuina notío magni per (Zrgfig,

totam theologiam momenti eft) eft 4mor erga pec-

Ynpen

catores immeritos, gratis proprer. Chriflum. obiingens ,

etevtie Salutis Bona impertiens, Exod. 34, 6 & Pfal.

l prædi-

103, 8 eofidonandis peccaris gloriofam fíe demonftra«

f turi

re dicitur, Joh. 1,17, per Jefum Chrifftum fada eff.

Eph. 1, 6. 7. /aus gloriofe gratie eo tendit, ut :m

[ 40

dile&o gvatiofi fachi, babeamus redemrionem, veniam

tolrüra

peccatorum ;. Eph. 2, 1 — 8 celebratur 4jves Dei in

ti0s benignitas 2 Chriffo Tefu ; 'Vit. 2, 11 dicitur gra-

j fnge

1j cutjpis , qua Rom, 3, 24 & Tit. 3, 7 aratis ;uffi

fimüs.

xtentt

(4) MiskmiconDiA; Bonias erga miferor, qua

Wlifericor-

alioqt

DEV'S miferiam eorum quamcunque (tum culpze , tum

dia,

at lod

poenz) zollere parazus efl , quousque tolli pozeff. Y:xod.

"

34, 6 iphus Dei verba: Jehova Sebova Deus mife-

f

i

ricors. (Similia legantur Pfalm. 51, 3. & 103, 8. 13.

Jer. 31, 20. Thren. 3,22. Hof. 11,8. 9.) Eph. 2,4

Deus dicitur opuleuzus mifericordia ; lit. 3, 5 miferi-

cordie tribuitur fa/vario, noftra,

fertifs Oþ'

(5) PATIENTIA (qua & Longatnimias dicitar) s Pafientia,

varías 1

fanquan

Bouitas ferens peccata, eziam diu comsiuuata j pomam

Longani-

Jufpenfam relinquens, auz not nifiper gradus infligens;

,mprehen-

peccazorem ger beneficia eontinuata ad frugem revocans,

- Z.Z'LU'.

) ÀX

Ebur CWW/I'

Exod.34, 6 & Nahum r, 3 Deus a4 iram tardus di-

Citur; led addita mentione talium, per quz» cave-

; j;mf r

tur abufui.

Similia funt Pfalm. 50, 21. 22. & $86,

T TL

j j

u

15 coll. x6. 17. Rom.2, 4.5 anu contemnis divitem

