làgislatio finaitica ,- G

al. 4; 24 Ter. $1, 32.

m

Ebr. 8,8.9.

In hac ad promiífionem gratie Patribus datam

fuperaddita fuüit onerofa quzedam difpofitio. Deus

u

legem fuam folenniter promulgans ,. talem cultum

£

T

ifra&litis preefcripfit, qui variis typis gratiam Mef-

fize evangelicam adumbrabat.

yrir &

i doil-

$ 5of. Vetus Tef*cämentum fuit cecono- SubjeGiumg

iiortin

. mia populo ifralitico propria, proerogativam

in ftih

ili tribuens, eumque ab aliis gentibus

ii

difcernens, Exod.19,5. Deut.7,6, Eph.

2, 12. 14. P(alm. 147, 19.20.

Cgris

Ubi duo obfervanda: (1) alie gemres per hanc

"D

ceconomiam, & przrogativas ab ea pendentes,

operuti

i

adeo sou uesle&le a Deo fuerunt, ut potius invi-

xtim 6p*

tari per eds debuerint ad cognitionem veri Dei

i.os Q

& ad cultus veri communionem , Deut. 4, 6. 7. 8.

e&gïrï n

1Reg.8,41. 42.43. 2 Reg. 5,15. 17 ($320). Non

gentiles, fed gemuifmus

abominanda ejus vitia,

genti 1

excludebantur: Exod. 25, 9. Deut. 10,19. c. 13. 707*

c. 18, 9—14. . Esdr. 4, 2. 3.

(2) bonorum hujus

pl

ceconomize in populo ifraélitico participes fiebant

An

yii

non innumerabiles Aypocrire, qui juftitiam in ri-

Ya

T2

jl

tuum externa obfervatione quzrebant, fed illi

pronu

qui per fidem in Meffiam iurerno culiu. Deo adbafere,

it seli

qui ideo rsRAELITARUM. «AgJ4s talium , nomine

jj

digni, & vere populus Dei fuerunt, Joh. r, 47.

dyatioe

Rom.2,17—29. c. 9,6.7. 1 Cor. 106,5.. Hof. 1. 9.

Uneüt !

Hoc tenendum, ut caveatur degeneris jndaifimi

«

1&!9

cUm RELIGIONE ISRAELITICA, a Deo inftituta,

i

u

confufio: de oeconomia mofaica ipía in fe, ob

carnalium hominum a

bufum fas non eft contem-

j

d

tim judicare,

,

T

us

jit

Cc 4

$ 5o2.

6 500-

4io

(f 502.503) XXV. de Pzteri Toftamento

Formas

$.502. Fon MA Veteris Teftamenti con-

l

fiftit in economia exterius dura, legali, fe-

Ü

(0

vera, umbratica, poedagogica.

4) Habuit onerofam multitudinem innumerabi-

4-.

lium rituum Act. 15, 10.

)) fuit jugum fervile

Gal. 5, 1.

c) habuit rigorem legalem, frequen-

&;

25

tiores comminationes, quam promiffiones Ebr.

d) habuit fpiritum timoris & fervi-

lic

tutis, ex terrore per mortes fubitas, quibus ab-

erratio a lege rituum fevere puniebatur Lev. to, 2.

m

Num. 16, 35.

I 5arm. 6, tg.

2 Sam. 6, 6—- 10.

(

2 Paral. 26, 16 — 20.

&) ipfi fideles ifraelitse ,

l

quamvis f//ii, & adoptionis jura confecuti effent,

633 IQ

Ju& duriore illa pedagogia vivehant Gal.4, 1.2.3.

6

Talia neceffaria fecit ifraelitarum, qui magna

ien,

fui parte populus inconftans & contumax erant,

3f

ingenium ]er. 31, 32.

h1

u

JBona falu..

DT

$ 50o3. Non tamen hoc impedivit, quo

i

£f commt-

d) |

Q5

minus & do&rima gratiz ac falutir, €7 bene-

ficia fpiritualia, fine quibus nemo poteft fal-

4

vari, efiam ante. Chriftum im ipfo. Veteri Tvflae

Hy

(

/

menio locum haberent.

Etenim Gal.53, 17 di-

hi

ferte dicitur, per legem finaiticam , gromi/-

28

ffonem nom fui[fe irritam fafíam. Jam ante

h

À

ergo exftitit promiífio, & fub ipfa aecono-

Vét

[

mia hac legali itidem rata maníit.

n rem

tegi

evidens fit. .

prafentem euntibus hoc multo magis

QD Promiffínmis de Redemtore ut unica caufa

falutis, indealapfu datz;e, memoria femper in po-

y

pulo Dei confervata manfit; fine hac ardens illud

if

defiderium fidelium V. T. ne quidem intelligi aut

l

icari poffet; Gen. 4» l. C. 5, 29. C. 49, 18.

b:

Heb

T. II, 13. xPet. 1

» A9« 13. ïm,. Matth. 13; 17-

lt

(2) Hine

l

: XXV. de Fiteri Toflamento / ($ 503.504)

411

LO0

(2) Hinc in V. T. habuerunt idem, quod Abra-

j, l&

u

hamus & alii Patres, medium communionis cum

Chrifto, fidei , Gen.15,6. Pfalm.2, 12. Hab. 2, 4

conf. Rom, 4, 113—24. Gal.3, 6—9. Hebr. 11,2.

vtübi-

-——4;3

jerde

z

| (3)';i**idele-s habuerünt peccatorum remiíffionem

& juffificationem , Exod. 34, 7. 2 Sam. 12, 13.. Pfal.

FTUGI

29,7. ( 32, 2. 5. & 51,3. 4.. & 65,4. & 85, 3.

s D

x fv

& 103,3. 4. & 130, 4. Éfa. 1, 18. €. 38, 17. c. 43 25-

*

pis aj«

Mich.7, 18. 19. Conf. Rom. 4,2. 3. & 6. 7. 8. Gal.

m

3. 6. 7.

;-lul

(4) eundem JSpirium Sán&um,

Num. 14. 24«

iélitie,

Neh.9,20. Pfalm. 51, 12. 12. 14. & 143, 10.. Eifa.

63, 10. t1. 2 Cor. 4, 13 (và dvrÜ mvetpu).

eflent,

(5) eandem inftitutionem ad iwrermam faudlita-

)

zem, in medio rituum apparatu feCtandam: Deut.

i

380,6. Nempe a) communionem cum Deo Deut,

qon

&» 7- C« 10, I2. 20.. Jof. 22, $

) amorem Dei

Deut. 6, 4. 5. c. 10,12.. Pfalm. 1g, 2. & 116, 1.25

c) obfequium fpontanéum, 1 Paral. 30 (24. 29), 18.

,Q

x Reg.8, 58. Pfal. 19, 9. t1. & 119, 10. 14. 16. 1125

? be.ne-

d) folatium & gaudium fpirituale in Deo, Pfalm.

8. & 31, 8. & 36,8.9. 10. & 43,3.4. & 51, 14.

tf

&

63, 6; quo etiam formidinem vincebant

falm.

23 4-

t 27,T

46, 3.

n

(6) eandem faluem Gen.49,185; quse include-

! (l

bat fpem refurretlionis, Yxod.3,6. coll. Matth. 22,

29. 31. 32. Hiob 19, 25. 26. 27; & «wite «:erne

j

Hebr. 11, 10. 14. 16.. Pfalm. 17, 15.

] at

A€tu ergo eis collata fuit juftitia & falus : quani

véro confecuti funt, non ex illa ceconomia qua

000

tali, fed ex foedere gratize, quod a Patribus ac-

ceptum, fub hac ceconomia non abolitum fuit.

/ magfs

$ 504. Preeterea eraut etiam alia bmgïcia, Bona F. T;

Feteris teflamenti PROPREA, que populo"'opria;

p

"

j )

l

ifraélitico fingulares przerogativas tribue-

ihgi EE[

bant.

p

Talia fuere: (1) fiedus cum Deo, vi cujus fcg--

r

derati Deo, peculium & populur Dei erant, Exod.

4€5

4» 22«

j

412

($ 504.505) XXV. de Péteri Toflamento

4» 22. C. 20,2. Lev. 26, 12. Dent. 7,6. c. 26, 17. 1.

(

C. 32. 10. II.. Pfalm. 33, 12. & 135, 4.. Efa. 63, 16.

Mi

& 64,8. Jer. 10, 16. Rom. 9, 4.

-

"

3

j

[

(2) beredizas Canadnitidis, promiffa pridem Abra-

hamo, nunc aCctu adeunda, cum omnis generis

]ïedezf

d; C

felicitate temporali, Gen. 12, 7. c. 13, 15. c. I5,

7. 18. €. 17, 8. c. 26, 3. 4. Exod. 6,8. c.33, 1

Ezech.20,5.6. Hebr. r1, 8;. quze vero fublimius

j

quid adumbravit, coll. Num. 14, 23 cum Pfalm.

95. II & Hebr. 3, 2—19. c. 4, 1—411.

Thent

flame

(3) inftituta cuirus publici; quze, accedente mi-

siflerio iluminatorum , continue falutis beneficia in

memoriam revocarunt Pfalm.5:,8.9, eoque no-

figi]

mine vere piisjletitix fpiritualis in Deo occatio

tiodn,

& medium fuerunt , Pfalm. 23, 6.. & 27, 4. & 42, 5.

Tito

X 845 2. 3. 4. 5. & 89, 16. 17.

ttiaseh

m

(4) Prefomtie divine frequens demonftratio,

CR

Deut. 4, 7. 324 33. Exod. 20, 24, c. 25, 8. c. 29

42.43. Lev.9,23.24. c. 26, 11. 12. 2 lParal. 7, 1.

mügm

Y g

2. 3. L Reg. 18, 38. 39. Effa. 21, 9.

31

(5), Prophetarum ac. virorum «orvivsov, continua

fere feries, inde a Mofe ad Malachiam usque.

eXlkuP

Tetur

ejus. defe-

$ 505. Quamvis hec omnia eximia ef-

(

Gus ;

Cefetur

fent, NON TAMEN i/a PERFECTA fuif

ml

If

veteris. Tvflamenti economia, quin aliqua in

Vetop

ea poífent defiderari, Hebr.8, 7.

aA

CDER

Fuit in ea (1) doecrime miner claritas:: nondum.

():

DISTINCTE patefaciens aditum ad myfterium fa-

fC Pe A

lper

lutis, 2Pet. z, rg. 2 Cor. 3, 7--13. Hebr. 9,8.

f

ih [

C. IO, ig. Matth. 13, 17. coll. Jer. 31, 34-

(2) expiatio peccari per typos adumbrata quidem,

"M

fed nom a&u prafüira fuir, Hebr, 2, 10. c. 9, 8. I5.

h

Dan. 9, 24. Zach. 3, 9.

eu

(3) : facrificiis jugis fiebat admonitio de lytro

Titur

nondum aC&u foluto, ita ut peccarorum magis cot-

Tüm

icen

Í4ji», quam expiatio effent, Hebr. 1o, 1. 2. 3.

tota

(4) hinc omnis ille riruum apparatus 1N sE in-

feCti

€icax erat, Hebr. 9, 9. c. 10, 4. 11.. Gaal. 4, 9.

(5) par-

MHEO

XXV. de Feteri Toflamento

($ 505.506)

413

A

(5) parcior eriam erat doworum) graria meufura ,

! 63*7 I J

Matth. 11, 11.. Pfalm. 68, 8. 9. 10.

Hsec non aliter tulit ratio confilii divint de

nAbn-

Redemtore, conftituto demum tem

us

pore Wexhiþ-en—

do; 1GaL, 3: 23. 24 25.

5 Mdj

61

ublimis

$ 506. Fimis ceconomix veteris "Tefta- z;,;. 99

hn

menti fuit preparatorius ad ftatum novi Te- /copus h-

lete i

ftamenti perfeciorem , per media cetatibus /!^^ & £0n6s,

vt

mig

dic i

fingulis, & ftatui hominum in iis, accom-

ao 1

eo Qttiuo

moda,

ldeo enim

l T

omiífio grative primum ?vevO pa-

triarchali daza

&

repetita, poflea autem in populo

g

ifraelitico /egali difciphmg onerofe & apparatum

43

magnum habenti zvolura fuit, (1) ut ininotefce-

u d

ret generi humano Redemtor promiffus, Gal,

conti

; (127). ut promiffio hzc in medio populi unius

sque.

exftantior effet, & publico teftimonio conferva-

retur ACt. 24 I4. c. 26,22. Rom.3, 1. 2. €. 9, 4..5-

mía &

(3) ut populus ferox duriore difciplina coér-

ceretur; hypocritarum faffus per legis rigorem

14 filli

humiliaretur; pii autem ac fideles füb onerofa

pxdagogia detenti, Redemtoris adventum eo ar«

jqQ it

dentius defiderarent, Rom. 5, 20. Gal. 3, 23.24

(4) ut Redemtor actu exhibitus eo avidius fü«

gondum

fciperetur, & complementum promiffionum eo

ii f

iluftrius, falutis autem jam prefentis magnitudo

j 9v

tanto evidentior effet, Luc. 1o, 23. 24. Hebr. 8,6.

€.9, 8. €. IO, I9 —24-

| u.ldemy

Perdu&i funt. (vel potius, perduci ex intentione

Dei debueruur) homines ab externis ad. magis fpi-

.O M [5'

ritualia, interna, atque divina; uti vita homi-

num a pueritia fub tutela conftituta, per adole-

) d 1th

Ícentiam , ad maturiorem zetatem pergit, immo

T d

Aj

tota natura rerum, a primis elementis, ad. per«

fe&tiora progreditux ; Gal. 4, 3. 6. 9.

LA

ll J!g

$ 5oT.

r

414

($ 507—509) XXV. de Veteri Teflamento

X

j

illius abro-

$ 5o7. Ex finis illius confideratione li-

quet, durafionem veteris Te[iamenti mom de-

füt

gatio,

dotel

buiffe e[fe perpetuam, ]Jer.31, 31—34.. 2 Cor.

Iity q

3» 1 1. Pfalm. 110, 4. coll. Hebr, 7; 11. 12. 13

ribus

Dan.9.27. Mal. z, xrz.

Et aC&u abrogatum fuit, Chrifto exh1b1t0

1tà

patfn

uidem, ut primum fenefceæt

deinde abolere-

dobj

tur; ut1 fenectus homines fenüm donec tandem

moriantur, depaícit , Hebr 8, 13.

&

DE NOVO TESTAMENTO

fs

fitinri

Novi'Trfla-

$ 508.

NovuM TESTAMENTUM

eft

tià 3

aufio ;

mentidefi-. difr;enfatio promiffouis gratie PERFECTIOR,

tradit

gur atfu exhibitums Redemtorem, eum. Ínculen-

füt

tiore manifeflatione veritatum Jalutarium, ube-

diftin

riore Spiritus €7 gratig donorum menfura , €7

r

libertate ab jugo difpen[atiomis onerofi conjuntia.

027

Dicitur uowwm Matth. 26, 28. 2 Cor. 3, 6. Hebr.

]i l

8, 8. 9. 13- €- 12,24 ; intuitu puons, abrogati, in

cujus locum fucceffit Hebr. 8, r

Idem dlCltur

$5

melius, ad indolem ;ejus diftin e exprimendam

Ebr. 7, 22. c. $, 6.

üonon

Funda-

$ 509 FUNDAMENTUM novi Tefta.

lm (

f'orerm

qenium; . ppenti eft a) aiualis exhibitio promi[ioms de

Redemtore, Matth. 11;3. c. 13; 16. 17.

r

E[& 5

Luc. 1, 73. 78. A&. 13, 26. 32. 33. Hebr.

26.1

0, I5. & b) a&hualis prz[íatio eorum , qua&e

ad redemtionem requirebantur , KHebr.

&ql

2., IOQ

don]l

C.559. €C. 95 I2- C. IO, IX. I2. 14

Gal. 4, 5.

$ 51o.

iS1

[u]]

. XXV. de Novo Tifiameto | ($ $1o—512)

413

one ]«

$ 510. Fon A novi Teftamenti confi- Foria:

Hec

V. di«

füt in difpenfatioug gratig perfe&liore.

s Cot.

intelligitur 4) ex infigni illa denominatio-

ne; qua MELIUS dicitur; 5) ex fpecialio-

u&l!ïä'

ribus illis, quae ad novum Teftamentum

ibito: i

paífim in Scriptura referuntur; praeropgativis,

: abolete

do&rime tlaritate, ubetiore Spiritus menfara,

- tanden

& hbertate.

0

$ 51r. Prima prorogativa | eft, dolhring 2) major

falutaris monifeflatio luculentior. . Nam do&ri. do&rine .

vx d

na falutis in veteri Teftamento obícurius claritas,

tradita, & umbris ceremoniarum involuta

:CTOR,

; n

fuit: in novo autem falus promiífa magis

i, Il

diftin&te explicafa, & teftatius confirmata eft,

i, &

2 Cor. 3, 13—18. 2Pet. 1, 19. x Joh. », g.

o

20.27. Rom. 16?*25. 26. Lebr.2,2.3. 4*

: 6, Heþl's

Joh. 15, 15.

gtl

f diCim

$ 512. Secunda. proerogativa confiftit in p) abem;

rinentm

donorum: Spiritus SanGii largiore €9' uberiore , dantior

tum quoad copiam, tum quoad gradum , "£"/4ra

j Ti

grouentu.

Ipfe Spiritus S. uti promiffus le-

Spiritus ,

ij]ionif V

gitur Joel 2, 28. 29. 30. (a.. €. 3» 1. 2. 3.)

EM

ER 155.5.4. c.35 4. Esbch. 35, 2$

;) Hebf:

26. 27 s ita etiam datusfuit, Act. 2, 16.17.

(

& quidem in exordio novi Teítamenti cum

"

; ]

donís extraordinariis, miraculofis, AGQ.

j

10, 45. 40. €.19, 6. c. 21,8. 9. 1 Cor. 1a,

7—1 I.

Sed

j 5[0«

416

65 5 [2--5'!4) J&XV ää N'olo Dj'lam'ef'zt*ex

hi

.Sed datus eft ac datür etiam quibusvis fde];

äu.'r H

Matth: 5 r1. 2 Cor. 1,22. Eph: r,

I3: Tit; 3, 4—7.

flani

&) cüm effe&iu uberioris ,

clarioris, ac màcis ex-

cirti

plicitze coguirionis myftériorum fidei, Efa. ri, o,

gmvä |

€. 54, I3. Jet. 31; 34- r]oh. 2,27;

que /)eignat

,

fiudium fanctitatis enixius, generofius , fubli(mius,

tüne

&a. 33. 24: €. 54, 11. I2. 13. €. 60, 21.02.. Zach,

b4.

te C

10,5.€. 32, 83 c) cultum magis fpiritialem, Ma-

illius

lach. , t1; Joh. 4,23. . Rorn. 12, 1;

& 4) confola-

rionen abundantem , Efa. 40, 1. 0. . 60, p. 2. c.

eoftal

55 11. €. 60, 12: 13. 144/. AC g, 3t, Eph. r,

partim

Cor. 1; 22. Phil. 4 7

I3:

1) p

tis Tef

Sieut

&) libertar $ 513. ïïariia,denique' prerogativa eft

AT. |

& feveriort fjbertay a

jugo [everioris veteris Teftamenti

Conum

;*Jædago-

inde q

eifpeufationis, tum quoad- onerofas pracfta-

£.

C&doni

tiones, Col. 2, 16. 17. 20. Gal. 4; 24— 31j

jDet

Cun

tum quoad rigidam exa&tionem, Gal.5, 14.

Tella

l.

coll. 2 Cor, 3; 16. Matth. 11,30; tutn quo-

Wliili/ler

güïe

ad fervilem timorem, Hgbr. 2, 15. c.

juo f

18-—24. 1 Joli. 4, 18.

/I 25

gente

Confequens hujüs libertatis

eft (1) prieconiti

VOr jl

Evangelii fihe feveritate, cu

Videtur

m Uüberrima confola-

nï It

sione conjunctuin 2 Cor. 3, 6. 9. Ela. 52, . €. 40;

Rientun

I, 25 15 6[9 Io 2. C. 66, IO- I!A [20

(2) Adoptio ,

hon per feveram psedagogorum difciplinam liini-

Jens n

tata, G2l.4,4—-7. fed pléno ufu. & exercitio

confummata, r Joh.3; 2.

(3) Fiducia & parrhefut;

E

Efa. 35, 9. 10: c. 54, 11—17. AGt. 9, 31.. Eph. 2, xg;

Dd

€. 3;12; Ebr. 4 16. c. 10; 19.22. Rom. 8, 15. 16;

Hem

ANovi Tþ.jlaa

$ 514. Juitium novi Teftamenti non ad

DT

snenti iaüi-

unuim aliquod temporis momentum re-

enim

ziu?z j

ftringi, fed eum latitudine quadam capi debet.;

1 9.

.(3) Primo evangeliui de Clriflo exbilito ea ipfa

Tti

hoCte, qua natus eft; per Angelos aumuticiabatur

V tfiaJ,

uec.

Y

L

!

W

"XXV. de Novo Trfamnto — ( &14. 815)

H

$17

fidlhi,

Luc.5, ro. rr;. fed tum vigebat adhue vetüs Tez

ftamentum , quippe cujus legibus Chriftus ipfe pet

-

circumcifionem & alia fe fubjecit.

(2) Promul-

Vs e

MTO

gavit evangelium regni & Johsnnes & Chriftüs

ipfe, Matth.3,2. c.4» 17. Matc. r,1; fed nequé

|)neint

tunc vetus Teftamentum abrogatum fuit, Matth.

iDimis,

À. ld)

$. 4.. (3D rarificatio novi Teftamenti fatta eft mor-

te Chriíti Hebr. o, 17.

(4) foleumis promulgazio

illius contigit, faCcta effufione Spiritus S. pente-

!) aj

Lt

coftali: quam fecuta deinde eft (5) exfecurio a)

partim per przeconium Evangelii in toto orbé;

] Ij D

6) partim per excidium templi, quo cultus vete-

ris Teftamenti proprius plane abolitus fuit.

Sicut V. T. paulatim exfpiravit Hebr. 8, 13; ità

m J

N,T. feufim $uvaltit, donec morte Chrifti Omnià

confummata effent, & accedetet folennitas : per-

fumadi

inde ut in diei noctisque confinio tenebrze fenfim

] præfra-

cedunt jubari furgentis aurore, : Rom. r3, 12.

2 Pet. r, 19.

E

r

* Cum extremutm veteris, & prïmordiu*m novi

Eäj- 334'

Teftamenti in idem tempus inciderint, quzeftio de

minuiflerio Jobaunis, an fm pars niovi Teffamenzi nec tie,

m qu

facile poteft definiri. Si zemmpts fpe&tetur ; minifterio

fuo functus eft, veteri Teftamento ad finem ver«

, 6

gente & novo paullatim illucefcente: Íi amimus;

cor ipfius de utroque participavit, . hinc natum

videtur mirum illud ac /mgaulare elogium Matth;

Fetont

T

3T, IT: -Ól mimfferium ipfum; id ad novum Tefta«

w ', Üb 401

mentum pertinuit, quippe quod tanquam jam prze-

fens annunciabat, ;-]Ohg 1, 6 7.29. Miatth. 3,2.

nin J

gyerto

r $ 515. Dignitar €7 perfeflio novi Tefta- illus dis

umbf

menti infignis quidem & przecipua eft, Z///as £?

bph- 2 )

5

Hebr. 7,22. 2 Cor. 4j 7—18: fed non ideo Z96j

nulla veteris Teftamenti dignitar ej? ; diferte

ul j

enim etiam huic 2cZa tribuitur, 2Cor. 3,

ytum "

73 9u II

j

'Etiam vVetüs 'leftamentum habuit éesefia &

T

j

"j

/

officia jþiritualia? $503; neque cultum habuit mere

€artia-

2

b

i

418 ($ 515—517) XXV, de Novo Tofiamento

:

4

carnalem , uti vel ex Pfalmis patet ad facra publica

volum

adhibitis, quibus pietas Ifraélitarüm continuo ex-

Vettt)

citata, fota, firmata , ad normam reliionis inter-

sze & Majorum fanCtitatem revocata fuit; Pfalm.

um fw

1,9. G 19. 8. & 22, 5. 6. & 44,2. & 75 12—2L

pf

Jn.

& 78,2Í. & paílim alibi.

Lite:

Va illo

$ 516. Fruffra autem de beneficiis novi

tintum

metu 1

dlg f l.

Teftamenti gloriamur , fi non & digue iis vi-

Convel

vamu:, & wel in hypocrifin juítitiariam

menti,

Sfudaifimi, vel in vitia Geniilifmi relabamur,

libus, |

«ile con

Gal.5; 1. 13. 18. Rom, 11,22. €. 13j 12. 13.

Nni

extollun

Talis vita pro Spiritu novi Teftamenti ne

pane ir

quidem veteris Teftamenti menfuram qua

&l s

LLUEUN

parte fpirituale ac beneficum fuit;, attin-

mteü

git, Íed reliquias imo totam vim Veteris

Teftamenti etiamnum retinet.

"htithefis.

$ 517. Prazeter Manitheor, antiquos vee

teris Teftamenti contemtores, fubtilius a

3

Scripturaze do&trina aberrant, qui zovum Te-

Jlamentum concipiunt, ut promiffionem remif-

$n

fionis peccatorum //mpliciter gratuite, ub con-

5

T

ditione finceri virtutis ftudii obtingentis,

lii ttj

cum,;fpe vitae zeterne ; ve?ur autem Ze//amen-

lumr

W

?um ut foedus feu pawn, quo Deus officia fan-

Rn

£itatir externe & imperfetig poftulaverit, ad-

COnfne

dita bonorum temporalium promiffione.

Qütm

De

Nexum cum hac hypothefi habent varia fpee

cialiora afferta: 1) precepra V. T. fuiffe cartalía

Ceti s

tantum ;

2) promi[fioues de futuro mundi redemrore

LT

aut nullas , aut certe rariffimas , easdemque o/fcu-

ündar

rifonas, in V. T. exftare;

Tenti:

3) fidem zanrum gene-

yarem

CC

imegife.

XXV. de Novo fl"ejiaüento ($ 517.518)

419

T

1000 ex«

yalem in Deum, non fpecialem in Redemtorem

Muf tiltefe

venturum, locum habuiffe;

4) zemporalem ton-

; Dfalm,

tum felicirazem promitti; 5) wullam fuiffe in V. T.

,I2"2I»

promif[onem vite eterues — 6) nec bonorum Jpiriiua-

Jium.

Lites de Chrifto expromiffore, an fidejuffore

jis nvl

tantum; de peccatis in V. T. non remiffis; de

metu mortis fideles per totam vitam angente; de

N Wt Ul

convenientia, & de differentia utriusque Tefta-

titiariam

menti, effentiali an accidentali tantum, ac fimi-

abamur,

libus, fervata notione & methodo Scripturze, fa-

cile componuntus.

Now Tef

amenti pravogarivar quidam eo usque

PTR

ml

extollunt, ut fub illo a) omne »precouium Jegis

plane in ecclefia ceffare, 4) fideles ab omnibus

aram qu

culrus exterui vitibus liberos effe, c) dono miraculo-

D

vum Omnes vere credentes praeditos effe debere,

jt, Atl

jontendant.

; Vi

LOCUS XXVI

QUOS yp

DE SACRAMENTIS,

irilios à

SPECIATIM '"VETERIS TESTAMENTI,

qy

5'518. SACRAMENTUM eft affio réli- Ssrrapen.

m

piofa, divinitus mandata, circa elementum Vifi- torim dgï..

y,fubCOD'

bile occupata , promiffonem habens efficacig fa. nitio j

tingenn's,

jutaris.

ff

Quamvis vox Sacramentum ypuQos it, reCte ta-

ymm füïï'

men retinetur, poftquam femel recepta, diuturna

confüetudine in ufu eft: figendu: tamen eft vagus,

quem antiquitus habebat, faguificarus,

J

De Sacramentis in. genere Scriptura nihil do-

| Vüflm [Cï*

cet: fed non ideo theoremata five thefes de $a-

cramentis generatin à. theologis

roponi folitze,

fe c:m*r'f

fundamento carent; nituntur enim lisdem argu-

j t

"

p

mentis, quibus in fingulorum Sacramentorum ex-

]deo

tl

W*

Blicatione Ípeciales thefes probari debent,

j

hoe

(

Z

420

($ 518—521): |

XXVI. de Sacramentis

fon

hoc loco zhefes generales fuinmatim fine probatione

inC

praemittimus.

ZAT

od 9* Sacramenta infitui non poffünt,

I

anffitutio ;

fülti

nifi a falutis au&tore Deo: qui idem effza-

a

ünt

tiam iis tribuere folus poteft.

i f

Hf

Inftitutio divina smandato conítat ac promilJione z

Valis

mandatum praxeos aorma eft; promiflo fidem no-

fati

ftram giguit ac fnflentat.

hr

forma;

$ 520. Vi divin?e INSTITUTIONIS /ria

requiruntur ad Satromenti ESSENTIAM: a)

Y Ta

res vifibilis; 5) a&io, circa illam facra,

mlejæ

feria;. c) gratige ac falutis promifjro.

1,7,

Res vifibilis (quze Elementum dici folet) per in-

fitutionem divinam diferte determinata eft. Acho

n0,

aimentalis eft a) partim doried , a miniftro facra-

2nit

Jacr.

menti obeunda;

£) partim. Ayeris;, eX parte

n

utentis: quibus verbo inftitutionis convenienter

obfervatis, ponitur Sacramentum.

NT

Sacramentum ergo zou eff , ubi non eft elemen-

Atj

tum vifibile; aut ubi res vilibilis coram quidem

lii

adeft, fed aCctiones a Deo przefcriptee non fiunt.

€Din [j

Confueta formula hoc fic effertpr, extra ufum uon

/

[

atüm

eff. facrameutum. -

lC

den

efficacia;

$ 521. Vi divinze PROMISSIONIS actio-

Uiften

ni facramentali annexa eft Grotia: qua re-

"t

)

miffio peccatorum & quzelibet falutis be-

3Qïet.

neficia offeruntur ,. exhibentur ,. & recte uten-

)

tibus etiam confzruntur atque obfignantur.

D

$

Admiranda eft Dei evysaráfucis , quod in facra-

ln y

mentis fides noftra ffeuum vifibile habet, quo non

tantum gvazia Dei repreefentatur, fed etiam gratize

Qu

applicatio &d nos in individuo fit. ACt. 2, 38 baprize-

ünr

iuY UNUSQUISQUE vefirum.

Per hoc Sacramenta ,.

Yien j

inftru-

fidei tum generandz, tum corroborandze

h3

menta

.

1

XXVI. de Satramentis

($ 521.522)

42I

Joitiote

menta funt. Gal. 3, 96 owwzs f//ii Dei effis per fidem

in Chriflo Jefu; ouoTQUOT enim iu Chriflum BAvTx-

ZATI effis, Chriflum induiflis.

of

Ergo Sacramenta funt efficacia suedia gratie ac

falutis; non nuda figna: id quod fignificant, effi-

jfit

ciunt etiam & operantur.

ed in uzente, ut ufus

ipfi falutaris fit, f/der requiritur,

Efficacia facramentorum , vealis, vera, füpernatu-

aj

]fdemm-

ralis eft; non rmoralis, non objectiva, non figni-

*

ficativa tantum; fed nec phyfia, facramentis in-

herens: verüm orgamica, effeCtiva, collativa,

Is iri

$ 52x. Zdminifiratio faeramentorum in no- minifiri ;

y: ))

vo Teftamento ordinarie penes PUBEICOS

ficti,

ecclfíe M1NISTROS ef, 1 Cor. 4, 1. Tit,

)

1, 7: in quibus vera pietas requiritur omni-

ii

ef, n

no, ita ut graviflime peccent, qui indigni,

yo t

animo profano & impio, hzec Sacra tra-

X pm*a&

&are audent. Lev. ro, 3.

oniel

Sed ipfa Sacramentorum efficacia a qualitate

elemet

adminiftrantis , ejusque dignitate vel indignitate,

quiet

Ófantütate vel improbitate non pendet. Habent

oni f»b'x'?.f.

enim efficaciam fuam per & propter Chrifti man-

datüm, non per miniftrum,

Joh. 3, 26 — 33.

,f om

3 Cor. 5,

Idem

g(. de imreutiome mim[iri habendum. — Sa-

sili

cramenta operantur ex fola Dei inftituentis in-

tentione & virtute; omnem certitudinem amit-

qu |

(«

terent, fi ad illa adminiftrantis intentio neceffaria

t

g

foret.

e Ut

$ 522. Sacramenta de/linata . funt guibzt.re;/ïdfbjäfïüm;

n

vir, qui eis uti poffunt; eliam proveBlioribur

j n

hvt

in vita fpirituali.

W

Qui nullo modo rem Sacramenti percipere pofe

n

qi*

funt, iis deftinata non funt, aut fi fuperftitio ta-

M

sien. ingerat, certe non profunt,

m

j

Dd z

g

Sipas

($.523.524) XXVL. de Satramenti:

422

$ 523. Sacramenta imflituta funt ewn in

freví

Ojfines | pri-

qudi

mariig

FINEM, 2) ut fint beneficiorum evangelii

o

vehicula & pignora, D) ut Jidem excitent at-

j

que confirment ,. c) ut offcii fui fideles admo-

M

neant , Rom. 6,3. 1 Cor. 11,26. Deut. 10, 16.

bent

Jer.4545 ac d) divinorum beneficiorum me-

null

moriam fervent, Exod.12,14. Luc 22 19.

.

Jécundarii;

Accedunt & alii fines: ut fint 2) ecclefie ze[fera

?

'Tefm

^ À) communionis cum Ecclefia, atque adeo & fidei,

toelt

quam tenemus, profeffi;. c) mutuze carirarir, in-

j o

ter ejusdem facrze focietatis membra . confervan-

Venia!

dz , occafio d incentivum , 1 Cor. 12, 133. Eph. 4, 5.

duo ij

Sed bor fines fecundarios effe, illos priores autem

primarios , ex ipfa utrorumque comparatione patet.

1n folis autem his fecundariüs non hzerendum,

quam

lis n

ne aberremus a vero, neglectis, aut plane nega-

tis primariis.

DI

lo

$ 524- Sacramenta neceffatia funt, ne-

Don g

nece[fitas s

ceffitate mandati ac medii: funt enim inf

li ;

D ]

fituta a Deo; & funt media fidei gene-

Sus

Qd

rande & confervandz.

tüfte

t Non poflunt fine infigni facrilegio a) contemni

t

Dsq1

Gen. 17, 14; aut £) profanari Exod. 12, 15. 1 Cor.

(

rf'fþ

10,21. C. 11, 29; aut c) fanctitatis jam. acceptze

lione

pratextu pro fuperfluis haberi Act. 10, 44— 48

&

.aut 4) humana auctoritate in eo, quod ad nEM

Do

Sacramenti pertinet, mutari,. vel penitus abro-

m

gari, Gal.3, 1

Secus fe res habet, fi cui nulla fua culpa Sa-

cramentis carendum eft, Neceífitas hzec non ab-

PU

foluta, fed byporbera eit, conditionem poffibilis

ufus fupponens. Hinc privatio, a qua abeft con-

a]lql

temtus, non damnat, 'Luc. 23, 43. Marc. 16, 16.

i-

X f

us,

E idelgs : ante Abrahamum Visventes , Hiob

nevitae

XXVI. de Saeramentit (S 524—5206)

423

TT

nevite poenitentes, Cornelius antequam Petrum

audiviffet, caruerunt Sacramentis, acnihilominus

il

1

Deo accepti fuerunt.

Mi (s

S 525. In veteri Teftamento Circumci« gumerus;

| «

fio & Agnus Pafchalis tam apertum ha-

1f

bent verbum mandati ac promiffionis, ut

1

nullum de iis dubium fit: eadem in novo

31

Teftamento Baptifmi & Sacrze Coenze rae

at

'

tioeft. Cumque in nulla alia actione talis

Va

per omnia analogia cum quatuor illis in-

Hfii, l

ferya:

veniatur; & in novo Teítamento /antum

dio illa, Baptifmus & Sacra Cona,. tan-

os IT

quam media unionis cum Chrifto fpiritua-

!fEBm,

ne «

lis memorentur 1 Cor. 12, 13: plura Sacra-

inenía STRICTE D1CTA acmifti non poffunt.

Locus Apologi: A. C. p,. eoo.objici huic thefi

1t, I

non poteft: tantam enim ex hypotbefi definitio-

nis Jarsris, qu: dilerte ibi in contextu pofita eft,

j i

1ria ponit Sacramenta.

Sacramentoyum . veteris d. tiovi Teflamenti, eadem

jgnt

fed eo

difr:rimcn.

quidem vatio genueralis dp» idem fs eff:

tamen differunt, quod ;la Chrifw» venturum

ejusque paffionem & mortem adumbrarunt; bec

r

Ex hac . ra-

" KCOT.

Chriflum ipfum prafemem . exbibeanz,

tione ille actiones, quze im utroque Teffameuto

zque locum habent, quamvis preeepte fint 2

44/48)

qd M

leo, & promiffionem habeant, sos poffunt pro

Sacramentis proprie diélis haberi.

ys 1

$ 526. De Sacramentis In Erelefa romana

Atithefs.

y

p

contendunt, 1) circa eorum inítitutionem,

non )

Omflh

aliquid ecclefiz' auctoritati eífe relictum ,.

ut fi quid e re effe videtur, mufandi pote-

It

j

j

M

Dd 3

ftatem

j

:

4

"

dex

2

($. 526.527) AXXVI. de Sacramentis

ftatem habeat; 2) féptem inftituta effe Sa*

7

cramenta, Baptifmum, S. Cenam, Con-

firmationem catechumenorum , Otrdina-

(X

tionem Sacerdotum, Benediétionem conju-

pigit

XoY

gum, Confeílionem cum abfolutione,(&

Àbr

extremam Unctionem ;

3) per Sacramen-

debm

ta gratiam conferri ex opere operato; 4)

Droi

ad Sacramenti validitatem requiri inten-

gt

tionem Miaiftri vel Sacerdotis.

ütabo

ts m

Sunt alius generis adverfarii, 1) quibus ipfum

somen Socramenti difplicet; 2) qui mibil myfferi

elet Q

pcs

in facramentis admittunt ;

3) qui Sacramenta

D Q

nuda fua, ceremonias meras, efficaciam aut nul-

lam, aut objeétivam tantum habentes, rizus omni-

Gdit

no iudifferentes effe, cum Socinianis ftatuunt.

Nonnulli, quibus difplicet przfens rei chri-

Tar

füanx ftatus, exiftimant effücaciam facramento-

rüum zudignizate winiffri corrumpi, facramenta ipfa

Datt

imbecillioribus tantum chriftianis deftinata effe; pro-

C

vectiores externis his non amplius opus habere.

1" (

tim: .

DE CIRCUMCISIONE.

Yu,,

"$ gz7. Cincumcistzo eft. Sacramentum

Circumci-

j

J n

. fionis De- veteris Teflamenti prius , quo honunes per cruen-

Juitio ;

tam praputii abfciffionem , .fab invocatione Dei ,

ia

!

exd

E7 fub obfeuio erga mandatum ipfius fa&am, fa-

deri divino initiati fuerunt,

h

&dmj

Cireumcifio in prima fua inftitutione non fta-

| tim fuit Sacramentum totius ecclefize fidelium il-

grini

dj

lius temporis, fed domefticum familize Abrahami:

a Mofe pottea przecepta, univerfale ecclefize ifraé-

€rvi

üticæ.Sacrame*nt?m fatta eft Joh. 7,22.

Wtte

$ 528

-

XXVI.'de Circumcifione — ($ 523-«---5'3(;)

425

je

$ 528. Prima Circumcifionis inffitutioa i, pipyris

Cot-

Deo fafía legitur, ut figmwm faderis effet , divina ;

d«

quod cum Abrahamo ejusque pofíteris pe-

j

pigit, Gen. 17, 1—12: ex quo intelligitur

!

lne; &

Novuw fuiffe inftitutum, quod pofteros

fatte

Abrahami a reliquis gentibus difcernere

0; )

debuit. Gen. 34 24. Jer. 9, 25.26 (4/. 24. 25).

Ttltle

Proinde ex moribus zegyptiorum, aliorumve

centilium derivari non poteft.

Probabile eft,

Abrahamum cum in zegypto prima vice. peregri-

nans inter alias opes etiam fervos plures nactus

s ipin

eflet Gen. 12, 16, in horum numero etiam zegy-

gj

tios habuiffe; & hos non fuiffe circumciíos:

vunettà

nar diu poft demum, oxuzs fervos fuos circum-

j t

cidit Gen. 17, 23.

l

)

i um«

jj

l- gt Al frata Anitio -fait; ab Af

ming'/ier j

&i d

hamo Gen.17,23, & fic deinde a quolibet

gt

j ia

patre familias, aut alio etiam ad hoc offi-

0

"

j p

cium idoneo, Luc. 1, 59. c. 2, 21.

jv

-

In cafa ueceffzatis a. "Zipora femina adminiftra-

tam, a Deo approbatam fuifle, ex eventu patet,

Exod. 4,24. 25. 26.

$ 530. Imperata a Deo fuit Abmhamo; fubjeBum, — -

t

€7 univerfe ejus domui ac pofleritati w Ascu- mafculi $

13 Gen.17,10—13 & quidem v. 14 fub

It D

excidii poena.

il fi'

Parvulis poft octavum diem , quam nati effent ,

adminiftrari debuit Gen. 17, 12. Lev. 12, 3, Pere-

grini ad Pafeha cum ifraàlitis celebrandum non

yil

deliumj

admitti debuerunt, nifi circumcifi Exod. 12, 489.

Servi inviti ad eam non cogendi fuere, id enim

i^

ab ipfa religionis natura sbhorret; in Abrahami

J ^

certe familia talis cafus exfiftere vix potuit, Gen-

Dd 4

12, 7'

d

"

al

426

(f $3o.231) XXVI. de Cireumcifione

32, 7. 8. C. 13 d- 38.. €. 17, 23 —27. c. I8, 18.

Quodfi forte contigit, ut quidam ex avite reli-

gionis amore eam nollent fufcipere, prudenti Pa-

jZl?//*

trifamilias facile fuit, huic difficultati confulere :

100

oterant continuare follicitam inftitutionem ; to-

l

"

lerare aliquamdiu reluCctantes; nulla fpe relicta

pervicaces aut dimittere aut vendere.

Di

Ster

Ex eo, quod Deus folis maículis hoc gratiee

medium dedit, non fequitur, feminas non habuiffe

buit

xf

aditum ad ipfám gratiam. " Occurrunt in Scriptu-

ris multa exempla religiofarum mulierum inter

ln

s

hr

ifraélitas. Circumcifio illis tantum, quibus prz-

[1/677

cepta erat , neceffaria fuit..

linem

Átt. Y

gromiffo — $ s8r- Circwnciifio conjun&tam Aabuif fpi-

Tuotg

€2 efficacia ritualium bouorum. tum promiffionem ,. tum: col-

u

Jpirituolis; lationem . tum obfignationem.

E

Fuit quippe (t) receptio in tale fcedus, quo

Deur facius eff xxowzN1s DEus; Gen. r7, 7 —15.

€oll. Jer. 31, 23. Matth. 22 32. 2 Cor. 6, 16. c. 7, z..

(2) fuit Abrahamo srGILLUM Jw/litie, quam: qui-

dem diu ánte per fidem acceptam. nunc denuo ob-

fiznatam habuit Rom. 4, 1r.

p

(3) Absque hoc fi.

fuiffe£, non poteít dati ratio, cur Deus circum-

ägfq

cilionem fpiritualem cordis , (converfionem & fan-

Inij

€tificationem) tam ferio requifiverit, Lev. 26, 41

Deut. 10, 16. c. 30,6. Jer. 4, 4. c. 9, 25. 26. AGL.

lu

7. 515 quod Paulus usque adeo urget, utcircum-

D

cifionem externam interna illa vacuam ne quidem.

pro circumcifione vera agnofcat, Rom. 2, 28. 29.

43*4

1 Cor.7,19. (4) Credentes habuerunt ex ea

&1a9, ( citicacem in periculis comfolarionem , x

L

|

149 6- Ct l?, 260 ö()g

Q

Confequenter: Circumcifio veri nominis: facramen-

fi

zum fuit apud illos Abrahami pofteros, qui reli-

gionemr veram retinuerunt. Apud populos, qui

Ia

a religione deícivére, & alieni manent, inanis ri-

ge

tus & mera fuperftitio eft.

fui

5 532«

XXVL de Circumcifione ($ 552—5342

427

18,- 39.

[ tel-

$ 532. Zfbrogata ef cz'rc'zsm-ci/z'a in HOUO Tt- abrogas

onti B-

flamento, & quidem intuitu omnium; non íio;

Yülere:

Q (0-

modo. gentilium, fed eziam J«deorum ,. Gal.

lt

5234

Dicitur quidem fedus eternum , Gen. 17, 7: fedi

