
$ (5 68,'4;685) XXXIV. de Damnatione cferma.

tantu

LOCUS XXXIV

bosa

DE DAMNATIONE AD CRUCIATUS

lr

(

INFERNALES AC DE VITA /ETERNA.

$6

in hi

JDawnatto-

$ 684. DAM-NATI.O veterna eft /latus

mig æfemæfïümmæ— mifprig, im quo impii , fecuudum jäntene

Qu

defintig; tfiam a Chriffo judice promumciatam ,^ gratia €7

pl d

communiotie eun Deo ac omni beatorum felici-

tlj

nprrye

tate privati, mala omnis generis fne Jïu-e fufi-

nebunt,

hij (

DEDTT

gertitudo $

$ 685. Scripturam veneranti dubium effe

1 8 hu

uon potef, impiis hominibus eternas POE-

T [

N As poft hanc vitam conftitutas effe.

Hoc

docent ) clariffima verbi divini ,oracula

f

]C*h B, 29. Rom. 2, 8. 9. I2. APQC- 21, 8

1 pher

Mïifth*' 25:41.45. 465 — D) fignificantiflima

Triatior

Dicun-

vocabula de his poenis ufurpata.

fibl CY

tur carcer Matth. 5, 25. 26. x Pet. 3, 197

11)6.7,

gehenna ignis , Matth. 5, 22. 29; 30. €. 10, 28«

i'?figitur |

c. 18,9. Maro ; 43. 45.475 taminus ighis ,

f DAR

Matth. 13425 /fagnum ignis, Apoc. 19, 20.

DAT M

€.20,10. 14. 155 & magis propria appel-

8'9 h

latione iaterifus , Mgt;h, 713 Att. 8, 20 or.

PERy

2 Theff. 1,9.

Cu

Ex feria cogitatione de peccati natura & de

nee/i, l]

Dei juftitia, etiam Ratio intelligere poteft, ma-

p CCCate

Were impietatem pcenas poft hanc vitam; Rom.

£t mali non raró illarum preguffum jam

n

ti

c vita, quicquid diffimulent, aut co

atra ni-

tanturt,

L

qiuw

XXXIV. de Damnatione eterna ($ 685—687)

$53

tantur, in confcientia fua & animi perturbationi-

bus experiri coguntur; Rom.o, 15. Deut. 28, 65.

Q

66,67. Hiob 15,20-25. Dan.5,5.6. Efa.48,22.

Hebr. 10,27.31.

EM

$ 686. Poenis his zrrr afficientur, qui o5 g.

2 j;aiii

in hac vita moluerumt voluntati divinæ,impæm'-

quoad ipfis manifeftata fuit, ob/oqui; & tentes ;

yi f

poft admiífa peccata ad «meliorem mentem

gratia("?

u fite

redire, ac peccatorum coudonationem a Deo

impetrare, detrectarunt. Rom. 2,8. 9 conten-

al

tiofs €7 mom obfequentibus veritati, injufüitie

vero obedientibus , ira, affli&lio , angor. 2, Thelf.

du

1, 8 non cognofcentibus Deum , €7 non obedien-

ts X

tibur evangelio efu Chriffi , ultionem infliget.

fe, B

i ;oracula

$ 687. Damnatio a Dxo jufo judice a) caufa ;

)OC. QJ! S'

ab seterno decreta Matth. 25, 4153 5) com-

minationibus frequentiffimis, ut homines

ul

fibi caveant, impietati demunciota, Pfalm.

, Dnt

D 3 1

11,6.7. Marc. 16, 16. 1 Cor. 6, 9. 10;

£)

infigitur denique, nontantum fubtrahendo,

x 6102

fed etiam abigendo & immittendo Matth.

ii P

25, 41 difcedite a me maledifli ; o'Theff. 1, 6.

((,I )

Ó

n àp?

d

8« 9 reddet afficlionem; Matth. 10, 28 potef?

PERDERE animam €7 corpusin gehenna.

i. 8 200f

Causa autem damnationis ipfa, im homi-

n t

neefi, qui fponte ac libere malum eligens, pet

peccatum feparatur a Deo Efa. 59, 2;

Otefta j

(at]l s

j

ii

[j

f:umque in communione cum Deo fita fit

omnis

r coy'

illd

Mm 4

l

jfy

Y

Vs

3

($ 687.688) XXXIV. de Daumatiorte eterna

IN

omnis vera felicitas exclufio ab illa commu-

nione non poteft non tandem efficere fum-

itj

iuam in homine miferiam. Pfal.63, 4. 73; 27*

1) i

Neque vero inde fequitur, peccatorem nullas

UE

alias poenas manere, nifi quae fünt . uarurales pec-

eati fequelz , out in his unis damnationem confi-

(Janl

]l

ftere: diferte enim in Scriptura commemorantur

)H $)

etiam peue arbirrarke impietati conftitutzee Rom.

2,9. 9 excand»ftenzia , ira , afficiio , anxieras , 2 'Theff.

COnjUn

l, 6.8. Q imrevitus dternus & GLORIOSA VIRTUTE

I)

Domini Je[u Chrifli

Ad id recte, ex mente

Dei perfpictendum, uti-

f di

le eit colligere e Scriptura & in promtu habere

Qam

4) illa dicta, quze impietati generatim przedicunt

niferiau, Efa. 3, Y4 ve nmpiis ; Matth. 18, 7 ve uundo

rituk

ob [candalus ) illa, in quibus indicantur ea, quze im-

n

pios e regno Dei excludunz. x Cor. 6, 9. xo. Gal. 5, t9.

20.21. Eph. 5 3. 4- 5.

POC- 2], 070 €. QZ, 15;

Cet

i

ibus damnationis poena de-

linig: !

c) illa denique, in qu

*

munciatnr, commemorati

s fpecialibus peccarorums

Íat f

exeniplts Warc. 16, 16. Matth. 18, 8. 9. Rom. 2, 8. 9.

Iaf

Eph. 5,6. Col.3.5.6. Apoc. 21,8; 4) cumpri-

Qügtit

mis illam omnium feveriffimam comminationem,

eltür ,

noftro tempore diligenter perpendendam Apoc.

mf

ftent

14. 9. FO- I -

Acroamatica formula

diftinguitur d) caufa pro-

itdey

suereus damnationem, peccatum quodcunque, om.

Yito |

fien

6, 253.

Deut.27,20; fpeciatim prosereticum Jac.

3,15. Rom. 8, 135 &

) caufa aciu iuferens damua-

*4ak:

ziouem, Quae eft dmisís finalis,

oblatam gratiam

lil QUo

recufans,

Qe ad

& opem divinam contra peccattüm,

Marc. 16,16. Joh. 3, 18. 36.

h, f

*

j

forma :

$ 688 GRAviTAS panmarum infernalium

neque exaggerari ab hominuibus debet ;

()

Ofttiy

neque vero etiam imminui, prout profani

eXf?e

audacer, quamvis fruftra, conantur: fed

X

Cli; ;

n,

Jola Seriptura audienda,

Totam malorum

( 5

congeriem cdmprehendit vocabulo

opyn

etit «

IRA

—— À2

t n

XXXIV. de Dannatione vterna — ($ 688)

555

Cormu

IRA Joh.3, 36. Rom.2, 5. Apoc. 14/ 1o:

ere fu.

ae porro diítincde docet, eam confiftere

j

d

]

M

d) in earentia f(ümmae & omnis felicitatisz

em ii

:

b) in omnis generis malorum J/on/i cCrue

u p

ciante.

:

etr QUi

ymoramt

Tlla dici folet p

GHà DAMNI d pïivætiva;—hi-c pe-

5^ SENSUS Q? pofíziva.

Altera femper cum altera

ltæ R(]m.

conjun&a eft, & ftatum longe triftiffimum dicit.

, ZThEK»

VIRTUTÉ

PoENA DAMNI five privativa fic in ver- pena

bo divino defcribitur, ut plane pateat,damms

jur, ï]t.l-

i habere

damnatos. non tantum omnibus bonis ca-

r

um

rituros, fed etiam *INTELLECITUROS effe,

n QU

ff Mlis carere..

, Gälv j f

Generatiim quidem *nul"ümg i vegno Dei fortem ba-

Ü Q:)xïï

biros , Scriptura affeverat ; 1 Cor. 6, g. Eph. 5, 52

(enà [

, PUL

fed pecialiora etiam indicantur. (t) INTELLEcTUS

damnatorum defítituetur folatiffua & exhilarante

of 2 W'

cognitione Dei. Uti cognitio Dei /ux & viza di-

emp?

citur, Píalm. 36,10. ]Joh. 17,3: fc hujus loco

jnsio

damnati Deam cum horrore ut judicem eogno-

düm Ap j

Ícent ac fentient, Joh. 3,36. Píal.49, 20; per-

inde ut de notitia daemoniorum ]Jac. 2, 19 dicitur.

Y af

j

t

ldeo ftatus. damnatorum defcribitur ut /azus ze-

on

nuue»

nebrarum Matth. 8,12. €. 22, 13.

ptiC

vm!

(2) VoruwTAs vaeua erit ompi Dei amore,

LA

j

in quo tamen vera Spirituum finitorum vita, at-

ratià

ue adeo & animze humanse perfectum . gaudium

eít, Pfalm. 73 28. & 63, 4: jam illo damnatos or-

batum iri, vel ex eo cognofcitur, quod difcedere

]

j

gf]mll

jübentur a Deo; Matth. 7, 23.. €..25; 41.

(3) Compus immortale quidem futurum, fed

; Ü t

omnium perfe&onum , quibus beatorum corpora

exfplendeícent , exfors erit: procul dübio confpi-

u

i

cuis turpitudinum. ià hac vita exercitarum soris fa-

/]

jl

um , Efa.66,24. Dan. 12,2.

(4) Torus nowo ab omni beatorum. eonfortio

malofdm

erit exclufus, Luc, 12, 28. Apoc. 21,27. C-22,15.

EM

OENA

bl ^

m $

556

. €$ 688). XXXIV. de Damnatione eterna

XX

atf

pena

PoENA SENSUS malz omni cogitatione

Jenfus ;

majora comprehe(ndit , Rom. 2,8.9 cumu«

Àyot,

trolor

D

lantur vocabula extandeftentia €9' ira, affi-

&C t

Gio C? anxiefar; a Chrifto iteratis vicibus

pidtamy

güend

fletus ac firidor dentium fote predicitur Matth.

thac:

8, IZ- C- 13, 420 500 C. 22', 130 C. 24) 51- G.

9

1

245

25, 30. Luc, 13, 28.

indimtm

il qr

Specialiora , prout de illis Scriptura docet), fie

diftincte intelligi poterunt: (1) IwTELLECcTUS

liti,s

3mna

damuarorum , quocunque fe vertat, géique tiovi DO-

lii

LORIS argumeutum inveniet,

Nam obverfabitur

mentibus miferis 2) cogitatio Dei wf judicis ac

Quli

vindicis honoris fuüi lzfi, & concitatz in fe irze

qistr,

C j

Dei, Joh. 3, 36. Apoc. 6, 17;

&) cogitatio /larus

605;

beatorum feliciffimi, a quo fempiternum exclufos

Deut, o;

fe fentiunt, Luc. 16, 23. c. 13, 28.

c) cogitatio

communis £zfelicitatis tor smiferorum , illorum fpe-

&tm d

QUv j

ciatim , qui i hac vita focii, confortes, adjuto-

iplen jj

res, duces, aüt viClimze impietatis fuerunt, Luc.

— — —

16,28. 4) conviCtio interna, qua fe ipfos ut cau-

gitre 4

fam miferize fuze, velint nolint, co

LT

gi;atufi funt,

Sap. S5, 3-7.

D

(2) In VoruwTArTE erit affe&uum injucundiffi-

forum tumultus, perturbationem in mente rno-

tüns f

leftifimam gignens & nutriens, Rom.2,9. Nem-

nj

lat

e a) drifhtia profündiffima ex infelicitatis prae-

i

entis, quze tota tam facile vitari potuiffet, in-

tuitu, Marc. 9,44. 46.48 ; £) Odiuma Dei ex per-

Ulhlr

verfis judiciis de feveritate ipfius in illa mifera

j ïunt [

animi confufione natum, & continuo exardefcens,

38

Apoc.6, 16. conf. c. 16,9. 11.2t. c) Jmvidia con-

Ut

tra beatos, inprimis eos, quos in hac vita con-

Vit d

temferant, oppreflerant, afflixerant, Sap. 5,2

ïïïcmta

cum Pudore ex ignominia illa zeterna, qua etiam

Q D

beatis fpe&aculo erunt Dan. 12,2. Efa. 66,23, 24

US,Q

d) ludiguatio: tum contra fe ipfos, ut caufas fuce

miferize; - tum contva alios ,

Voy

quorum negligentiam,

is fuae

feductionem , Ícandala,

lem,

gt caufam infelicitat

accu-

ln

XXXIV; de Damnatione eterna. (S 688-689)

557

(

pitatite

accufabu)rvlt.-—" e) Merus multo pejorum continuus,

p QU

Apoc. 6,16. Rom. 2, 9 sevoxugia. — f^) Defperatio ex.

Talorum ceumulo, duratione, acerbitate, folatii

int,

ac mitigationis experte, Luc. 16, 24. 25.

) Ca-

piditatum aflus, continuo ardens, nunquam reftin-

$ Vi

guendus, in eo maxime peccatorum genere, cui

yt Mi

in hac vita maxime dediti erant, Pfal. 49, 12. 13. 15.

(3) In Consonx cruciarus erüant, Luc. 16, 23.

b 5

24.25. Matth.25, 463 quorum acutiffimus dolor

indicatur ffridore deutium Matth. 8, 12, & frequenti

ila commemoratione igzi; non exfítinguendi;

docet, fi

Matth, 3, t2. c. 5, 22. c. 13, 42. Marc. 9, 45. Luc.

ELLECTUS

317 2 lheif. 1 2. 8 APOCf 14, IO. II. C. 20, 1O,

e fi00t.D0»

l4« I15.

ycerfabitt

ualis bic iguis futuvus fu,

fruftra . quzeritue

| judicis u

4Esdr.9, 13. Ipfe quidem Deus in Scriptura di-

TR

citur iguis comfumens Hebr. 12, 29. Denut. 4, 24.

itto fur

Cc.9,3; &ira Dei accendi & ardere dicitur ut ignis,

Deut.32, 22. Píalm.92, r2. Hebr. 10, 57; nullum

n excini

) cogitti

etiam dubium eft, fenífum irze Dei effe dolorem

um ff*

quovis igne acerbiorem: fed allegata tamen di£ta

j adjïlm'

1ignem ab irze divinze fenfu diverfum videntnr indi-

;ïüüts fit

gitare. Apoc. 14, 1O. 11 Ziler. poculum ire Dei, v

!

( ut Cïill'

iu igue ac.fulpbure zorquebitur,

istu

füti

$ '689. Ubi Locus hujus fhpplic;ïi fü- foeus s

(

m]llcun l

turus fit, determinate Scriptura nobis non

pate m

M

indicat, in id magis intenta, ut illud ef-

h)

(Itd

f *

fugere nos doceat x Theff. 1, 10.

Utitur tamen vocabulis /ocum indicantibus, qua-

Del ex t

lia fünt carcer Matth. 5,25. 26. Luc.12,58. 1 Pet.

1 mlï

3:19. gebenna Matth. 5, 29.30. Marc. 9, 43. 45- 47-

fe

inferüus, locus crueiatus Luc. 16, 93. 28.. ffagnum

,,mdza q

ignis Apoc. k9, 20. C. 20, 10. I4. I5: & corpora re-

T

fufcitata erunt omnino in loco.

Squalor iftius

$.V

loci deícribitur ut fwmus teuebrofifinut, horris

j

dus, 2Pet.2, 17. Judz 13.

qui

Al

,

$p

Vox gteeca &ys & hebrzea Scbeo? notat eum fta-

cgüfd

tum mortuorum, in quo funt ante refurreCtio-

h eg(ü»

nem.

t

Solet tamen etiam damnatorum loeus :a-

i

-

er us

v

)

558

($ 689.6909) XXXIV. de Damnatäone»æk?na

fernus dici: quem in infimis locis füubterraneis,

(t)

ml

1n centro terfze e-iï'e, non nifi eonjeCura eft.

Confim

uli d

zterna du« . $ 690. De DURATIONE, publica eccle-

hur, ;

fGll0$

fix€ noftrze do&trina eft, penam damnatorum

E

&i

XTERNUM /ine fine duraturam effe. — Argu-

tentia,

mentum pro hac thefi primarium eft cla-

10

In $

ra Scripturz littera, poenam hanc diferte,

"etem

Gl

iteratis vicibus, a/ovv, JETERNAM 3p-

() B

pellans. Matth. 18,8.9 Chriftus gehennam

ii fo"'a-,

1j 215 |

ignis ezrmum igmem appellat; Macth. 25;

Ümnato

41 Chriftus damnandis di&arus eft, facef-

gituma :

[ïte a me exfécrabiles im ignem illum. eternum;

Tatürg,

(5 C

Marc, 3, 29 qui maledixerit Spiritui fanBlo , non

Jrecoog

315 R

habet remiffionem in. fempiternum , fod reus . eft

Ü

C fonygr

eterni judiciis ^2 Theff, 1, 9 penam . perfolvent

t & 1

ünati

anteritum eternum ; Ebr.6,2 interfundamen-

lt [6,'

talia initia chriítianifmi refertur do&xina

I

at blg'l]lf

de judicio eterno; Jud:xe v. 7 poena quam ur-

Yf ;

lQ

bes Sodoma & Gomorrha fuftinent, exem-

Al lus

plum dicitur ignmis wterai,

Etiam in V. T.

QU gj

LU hn

dictum legitur Dan. 12, 2 evigilabunt ad pro-

' m'inihUJ

fl ;

bra cmterna.

-

lil

Quo luculentius vis h-ujus'a-rguifnenti. pateat,

lhl

nervus illius non uno modo fic ftringitur:

Diehties

Ut tam(

. (1) adhibetur formula fignificantiffima 4 zis

eidvus ruv «iwvev ApOC. 14, K1. C. 19, 30r.. C. 20, 105

UM

quze formula Gal. i,5 & 1 Tim. r, 17 de gloria Dei

Betdi.

exhihka

eterna, & Apoc. 1, 18 de- Córiffo Jefu erernum vi«

^^. r

vente ufurpata, fine ullo dubio ezermiazem abfolu-

li Tuii

£415 —DOtaFa

^s

(2) ex-

o tim

XXXIV. de Damnatione gterua

($ 690)

359

Dkemret

(2) explicatur. ves. ipfa, cum Chrifus vermem

m d

damnéatorum Aon mori, iguem tou exflingui, iterato

confirmat, Marc. 9, 44—498. conf. Matth. 3, 12 ,

ubi dicitur, paleam igue &cfisw inextimgusli com-

Jl ecch

óuret.

(3) infüituitur 4mmediera oppofitio intet vitam

fomartt

eiwyiy C& cruüciatum «iewoy, . idque in eadem fen«

)

L

ln

tentia, Matth. 25, 465 cui fimile eft illud Danielis,

C. 12, 2 evigilabunt bi ad viram erernam , illi ad pro-

m età

bra dv averfatiouem eternam.

Non eandem utrinque

yc difeti

zeternitatem intelligere, a communi ufu fermonis

ifcedit,

u p

(4) De Juda proditore Chriftus affirmat Zouum

li fore, fi nou tatus. fuifferz , Matth. 26, 24. Marc.

'eleni

fa.

I4, 21; id explicari nullo pa€to poteft, Ífi fpes

damnato fupereft, confequends, . vel poft lon-

giffima fuüpplicia, felicitatis poftea zeternum du-

. f

raturae,

j o

(5) Confirment hoc & alia de ftatu damnatorum

predicata: a) dicuntur perire, Matth. 10.28. Joh.

ff ,v

2, I6. Rom.2, 12. 2 Theff. 1,95 . &) ira Dei fuper

"E

eis wauet , Joh. 3,365 ) vorago vcffa inter damna-

tos & beatos fimata efl, wt qui velmr e ftatu

| peïlllbllffäg

damnationis in ftatum beatorum zrazfere, tio2 poffruz

andam?

Luc. 16, 26.

Evidens eft,

in Scriptura follicite variis modis

p d

ambiguitati caveri, quam vocibus e)» G eiwwos

inefle, nemo negare poteft.

Ad hanc thefin tanquam

fcopulum offendunt ,

ynt, 4

qui cogitatis de &mexurwsxce mxyrwv, tttiiver[ali ve-

"

vum omnium veflituzione aliquando futura, imbuti,

m] :T'

hominibus 4amna::s

(immo & ipfis d4iabolis)

n

ia

ponarum ifernalium fiem. fove , fibi alisque per-

fuadent.

Fit hoc ex non unius generis principiis

& motivis; neque otnnes quzftionem tanti rno-

n p

t

pmenti cum eadem verbi divini reverentia tractant z

funt tamen qui religiofe & ferio hac in re verfantur,

itut

1m2 j h

quorum argumenta in timote Dei merentur ex-

pendi, nervofe & cum deleCctu a b. WErswANNO

jt q

exhibita, imzrod, ia biff. eccl. P. 11, p. 1068. vel

degfll

n

d[el lil

m'r

edit. primie p. 1256. & b. Warcmnro, Einlei. im

)I'

die Relig. Szreitigk. der Evang. P.1, p. 673 & P. V,

P- 957

Gene-

( 4) [

560

($ 600—692) XXXiV..cïäDaænnætiän*e ætema«

XX

Generatim obfervamus: , QD «d argumenta. pto

12

,

thefi ecclefie nofire comtnuni, quam in AUGUSTA-

veri

NA CONFESSIONE arric. X II profitemur, quàm-

vis longa concertatione per iritegtüm prope fe-

T

culum hactenus cribrata & ventilata fuerint, &om:

frttie

dum fic ve[ponfum eft, ut confcientia veritatem fe-

Clis,

rioquzerens cüm plena convichione iri altera fehten-

catoruj

tia acquiefcere poffit;

(2) thefis de seternitate

gratige

eud

poenarüm diferzis do* claris. Chrifli a& apofolorum effa-

zi; nititur: oppofita fententia de fihe ptenatum ;

& per

confequentiis potius && rariociniis ad füi ptobationem;

26 ol

& ad diluenda argumenta oppofità quefris interpre-

(tid

zamentis opus habet. (3) in tali difputandi gene-

ef defini

fe etiam etiamque videndüm, a) utrutn in didlis

Que noft

Scripturze, ad quze provocari folet; omnia nEcTÉ

QICES eq

intelligamus ; &) iniis, qüse e Scriptura aut aliun-

verfum.

de principiorum loco fübfternuntur, nihil füimamus

tores, ]

PRECARIOj

c) ii confequeuriis ex utroque gene-

(2) n |

re duCtis, nihil zevAXéyso» OBREPAT;

(4) Fhe«

la, *

fis noftra ordinaria nemini, qüi convinci de ve:

Wï*ïeffor |

fitate nequit, obtrudi quidem debet: fed nec

?

l)«

omitti e doCtrina publica, Nam timide illam inuffare

nt, )

tantum, nempe ne profanitati difpliceamus, aut

IY

diffimulare omnino , quod tam aperte Chriftus do-

h lii Of

Alf ]

cuit, contratheologi officium eft, Marc. 8,29.

"t6 pate

f,",,g-m";/;i.- $ 691. Scripturae fundamento pI*ane*' Ccás

lationz ,

ret opinio de amuihilatione, ià qua nonnulli

Ms

damnationem econfiftere volunt, formula

ii (

mortis cternz decepti aut abufi: Damnatio

enim musquam im Seriptura mors eterua dici-

mm;, h(

tur, fed wMoRS SECUNDA & aicvio6 xóAa«

rEMm

€i6, veternus cfuciafusj Apoc. 2, 1. €.20;

Bétg

6. 14. Mattlhi.25, 46.

I neg

gradus;

$ 692. Penarum infefnaliitvh'

æiiverfi erunt

Gis N

GRADUS, Diferte enim Chriftus docet 2)

0$ aj

cuüm quibusdam a&um iri mitius Luc.

finguH

12, 48«

1it o

XXXIV. de Damnatiohe ete?nà . ($ 692.693)

$61

xUGUTA

t ro

12,48. Matth.11,22.24; ) cum aliis fe-

I qite

verius Luc. 12, 47. Matth. 23, 14. 15.

yoe

Id juftiffimum eífe intelli

gitur 4) ex imequali

erint d

grotie oblatze menfura, b)e

Xxftantioribus benefi-

iiaten

ciis, c) exinfigniore etiam ingra

titudine, 4) pec-

ota feitte

catorum atrocitate, e) malitize diuturnitate,

f)

setetmiti

gratiee revocatricis repudio pervicaci,

Cuique fe-

Jorun «f

cundum opera faa Deus veddet ,

fine erpocwmoAato ,

(onatum j

& pcena delictis exactiffime pro

portionata

: Romf

obatiote

2, 6 coll. 5. 2 Cor. 5, ro. Apoc. 22, 12.

fs

Quid de gentilibus futurum fit, noftrum non

andi g*

eft definire, conf. S 2327.

De nobis

potius quis«

y in d

que noftrum follicitus fit Gal. 6, 5,

E Scripturze

N RC

dictis colligi poteft, praecipua feveri

tate animad-

s atl

verfüm iri (x) in prozreticos evangelii contem«

i fünums

tores, Matth. 16, 15. c. 11, 20—24.. Luc. IO, I21

€2) in blasphemos contra / Spiritum. San&um,

rge g

Marc.3,29. (3) in violentos multorum aliorum

(j

&v

oppreftores , Apoc. 11r, IS. c. 18,

:inci

(4) in eos, qui quamplurimis'ex

6. 7. Sap. 6, 7.

n m

itii 2eterni caufa

hum ol

funt, a) per corruptelas doctri

nz falutaris Gal,

4mus, 9

1,8. 9. 2 Pet. 2, 1. Ápoc. 19, 20;

£) per negligen-

tiam in officio Ezech. 3, 18. 20;

c) per confocia-

Ql

tiones pravas Efa. 5, 18; d) per

Ícandala noxam

Müg)'&'

]

late patentem aut diuturnam dantia, Matth. 18,7

[

T

M

j mmuïh

$.693: Adverfarios do&trina hujus Loci Z/tiihe! ;,:

habet (1) profanos, quiquoniam incredibi-

, foïm"la

lis ipfis videtur poenarum infernalium zter-

j d

niias, hoc obtentu totam Chrifti do&rinam

jl j

rejiciunt; (2) qui afrocifatem certe illarum

poenarum cum benignitate & juftitia divi-

riu-' ul

na negant conciliari poffe; (3) qui in di-

&is huc pertinentibus, Chriftum & apofto-

uf

los ad vulgi tantum captum fe accommodaffe

" l

L

I

«

Engum. His/omnibus refutandis vel fola

j

fuffi-

f

l

($ 6053.694) XXXIV. de Dammatione cterna

562

'tonf.

fufficit teflatiffma 5«f« Chriffi adhucin Scti-

fed't

dujus

ptura loquentis ewZorilas,

(4) Sociniani

d) [

ltsto

damnatos annihilatum iri (flu&uantibus qui-

n f

dem inter ipfosmet fententiis) opinantur.

$

(5) Sententia de //me penarum infernalium,

r

magis vel minus veritati & pietati noxiaeft

jvsr

&fe

pro diverfitate principiorum, ex quibus de-

fenditur, & prout alia fincera religionis

]Jraffz/ ;

;

$ts f

evangelicae dogmata, cum dyvzroxoívo eorüm

Tomin:

graxi, aut retinentur aut abdicantur.

Qusefüones de igse infermi proprie an impro-

Qu

prie intelligendo ; de ilkus sarura ii ignis proprie

f) vija

intelligendus fit; nec non de Joco mferni, curio-

fe magis, quam utiles funt. 'Occulra funt Jebove

T0 grat

IDei uoflri, ipfique adeo permittenda: 49* revelata

$

Wtnt

xwonizs revelata funt; nobis dicta && obfervanda

|

dft i*if(])ü

elte -exiüimare debemus, Deut. 29, 29 or.

(Pi!f;)g)-

p

DE BEATITUDINE SIVE VITA JETE-RNA«

T aj

WG, (

V'ite cttr- $ 694. VrTA ETERNA elt ffatus glorio-

1

bl

do;

up defini- us confummate felititatis, im quo illi, qui im

fide ac fan&litate wsque ad vitg finem perfeverant,

lj i

((

zommtunione perfecla cum. Deo, €7 po[[effrone

p lil

onmiwm, quorum quisque capux erit, bonorum,

E

gum fümmua jucunditatp €7 lgtitiu .inæzzarrab.ili;

u

J )

aztermum . fruentur.

Ilempe

t à

- INorionem banc copiote Sc'ripïwa fos:docet, Ra-

Cap]

TIO Íibi relicta obícuriufcule & confufe tantum

IU

or, :

eneliorem poft vitam hanc ffarum utcwnque fibi pro-

dudiri

Tmuüittit, 4) ex vitze przeientis conditione, poeni-

tenda propemodum , 1fi nulla melior vita fequatury

Cconi.

Á

dub

j(PX-XW. de T'ita itterna / ($. 694. 693)'

$63

'conf, Cohek 3&92.3. .. à) ex anima ïmmo'rfalitate';

f Scri-

fed conf. $ 649, - 2. €) ex dictamine confcientize,

gcinan

hujusmodi fpem promijttente; conf,

om. 2, 16.

4) ex defiderto beatitudinis non defiturze, omni-

Ibusqi

bus connato, quod optabilem certe melioris vitze

Tnattr

fpe'm facit.

ormali,

$ 695. Xevéatio no&. clariffime dócet , crigido;

poxid

JUSTIS ET SANCTIS certo exfpéctandam

2

ibus d

effe eterriam "beat

itudiném : (1) per difertam

xirioni

promiffouem Y 1T £ & TERN A&5 hànc Cunr-

"t ey

STUS fq;pe-r;[ïru'it à) intenfo amori Dei ergà

homines Joh. 3; 16.

b) curz fiug pro illis

lh

Qquos redemtione /z0; fécit Joh. ro, ag.

q m

ais ,p;agric

t) vivse cognitioni D joh. 17,2. 3. d) aiere

i, (

"

o gratiz comflio Mattlr. 25,46. — Confenz

ynt J

L od mm"-!

tiunt APoSTOLORUM dictà Rom.2,7 red-

yfervano

j"

det vifam etermain; c. 6,23 donuin Dei eff vitá

wieria; 1 Tiin. 6, 12 appkelendé vitam cterz

x

müm, ad quam vocatus e5; 3 ]oh. 25 25 pros

müffo, quam mobis prowift, ef| vita wterna;

C. 5 IT gh'oc eft tfylimowium', quod Deus ig/iä;

jj, p*

tus efl, quod cternàm vitam dedit mobis Deusi

que vifa in ejus jïlïo eff.

(2) idem Scriptüra docet per diffin&am

bujus promilfionis explicationem; quousqué

nempe animus nofter in przfeute ftatu id

capit. Marc. 16, 16 qui crediderit, fervabitu ;

)

1 Cor. 2, 9 aec otulus. homimis vidit, mec auris

;.

uf

LUE

f

áudivit, hec amimms; cepitavit, quie prapararit

one

Nn

Dais

j

pl

qi

^

XXXIV. de I'ita eterna

564

(f 695)

(

Deus füis amatoribuss : Col.3, 4 cum Chrifus

um ]

vila vefira patefiet , vor quogue uma cum ipfo

]

patefietis. gloriófis Y Joh. 3, 2 aondum | patet,

lomin

dit b

quid fzmm futuriz - Jiimus autem, cum id pates

fücati

lo , fi

fa&um. fuerit, nos ejus fore /z'æïzz'le.r, quia vide-'

divino:

bimus illum , ficut. eff,

fht, f

Ad hzc generalia afferta acced;me copiofze de-

Vi ale

clarationes per varia momiua, [ymbola, fimilitudines,

füis Ayy

exempla, quibuscum totus dohrinartm . nexus con-

Qu gfo

fpirat.

(a) Vocatur in Scriptura vira »wwez Hfoxjv

(fe, efe

IEREU. 74 618 $ 9. 10h. $, 3610 $329 -

19& ]

5,20. €. I4,19, 2 Tim.2, 115 -gloria, Rom. 2, 7.

/]ïæ , tlit

E.5 2. c. $ 17. 2b 2 Titn, 2 10.. E Pet. 5 301

gaudium, 1 Pet. 1,8. Matth. 25,23. Píalm. 16, t1.

$o

jude v. 245 Peatitudo , falus, Y Pet. 1,5.9. r Theff.

5,9. Hebr. t, 14. C.5, 9.

de 2b

(&) fymbola fünt: rabernaculum zeternum Luc.

fjf

16,95 domus seterna 2 Cor. 5,1. Joh. 14. 15 civitas

Dei' Hebr. 11, 10. €. 12, 22..C. 13, 14. Apoc. 21, 2.

fhi f

c.22, 15 parria Hebr. 11, 14. 165 fabbarifmus Hebr.

COmpre

4, 95 paradifus Luc.23. 43 5 epule Luc. 13. 28. 29.

(c) metaphoris, ex naturze regno & vita com-

18)50 l

muni fuümtis JJeza ibi futura Scriptura vocat mer-

cedem Matth. 5, 12. Hebr. 10, 35. c. 11, 26.. Ápoc.

6201

02, 12 ; rerributionem Matth. 6, 4. Col. 3. 245 mejfem

tio LuCI

nunquam defituram Gal.6, 8.9; rbefaurum in coe-

lo Matth. 19, 215 Pereditatem. A€t. 20, 32. jRom.

mulæ, C.

$; 17. Eph. r, 14. I8. C. 5 5. Col. 3, 24. Hebr. r, 14-

C. 9, I5. 1 Pet. 1, 45 órateum, coronam Y Cor. 9, 25-

Phil. 3, 14. 2 Tim. 4,8. 1 Pet. 5, 4. Jac. r, 12. Ápoc.

Qni fe

2, 105 reguum Matth. 13, 43. Luc.12,32. A&.

[6]

oX

im.2, I2. C 4, J8. 2Pet. r, 11. Apoc.

Vi ad

14.22.

$, 2[-

151 L

(4) Confirmatur hoc idem per exempla: tum eo-

rum, qui per ecftafin & vifiones de altera vita

i

RT

certi redditi funt, Act. 7, 55. 56. 2 Cor. 12, 2. 3. 4-

ftide

Apoc. cap. 2-—22; tum per exempla in cocleftem

gloriam translatorum , Enochi, Klize, & przci-

3;6;

x

pue Cþrifci.

tanqu

(e) SCI*i-

|

XXXIV. de Vita zterna — ($ 695. 696)

$6

VCf

(e) Seriptura ommues fidei arriculos fundamentales

ceun bac dolvina cóuneldlit: doCtrinam nempe de

E

Deo, Chrifto, Spiritu Sancto, auctore falutis; de

t p

homine, ejusque creatione ac Zeffmarioue; de or-

diue falutis, poenitentia, fide, converfione, ju-

ti gf

ftificatione, fanclificatione ; de mediir falutis, ver-

Qüld W

bo,, facramentis, minifterio ecclefiaftico ; de cu/tu

divino univerfo: quorum omnium nihil fibi con-

ftat, fi non eft vita zeterna.

Ex adverfo, fi eft

opiofe t

vita zeterna, admirabilis eft Serzprure in doCtrinis

f'zmilitudznes.

fuis barmonia , & doclrinarum aptus inter fe uexus,

x CO

uo ipfout veRrTATES, ecqueDeo digne, fan-

! mïi E'Z!ZU»

'tze , efficaces, optabiles, cognofcuntur. Sic r Pet.

J 4 6

I, 9 & Phil.3, 14. 20 falus animarum frnis fidei no-

Rom. 447

fire , mera exjpetlationis fidelium dicitur.

Yet, 10

im, 161

$ 696. Fita eterna jam ante Chriftum, in- promiffio

jam in ,

3' 9, IbeJfl

de ab antiquiffimis temporibus, a Deo ma-

T. faia ;

r 'Ufï-.

nifeflata ac promiffa, a piis & fanctis ex/pe-

j1; ii

Gata fuit. (r)lIpfa generalis promi(fio V1v z&

1noC d*

jmi Fici

comprehendebat vitam zeternam , Levit.

n

18,5. Pfalm. 34, 15. Ezech. 18, 21. 22.23.

pv at

j

r

C. 20 11, hoc enim avthentica interpreta-

j

. J';;C.

^i V:lf;

/

j

hn

tio Luc. 10, 25.28 docet.

(2) infignes for-

pas

'11;; "

mulg, quibus Deus magra credentium mer-

0,

n

Hoþf [ 1t

f

t6, EORUMQUE DEvs dicitur, aliquid

091

»oc

omni felicitate teriporali fublimius, ipfam-

.I*A

M.

que adeo vitam aeternam includunt; Gen.

2y

Jl A?UC'

15 I. C. I7, 7- €. 28; 13.. Pfalm. 144, 15.

j; Q g

coll.Hebr. 1:1,16. (3) Deus ipfe fe vocat

n "

pridem- peruNcronvuw Dgumw Exod.

f. )

i d ;

3,6; ex quo loco Jefus Sadduccos arguit

; &P*'

tanquam ScRIPTURAM IGNORANTES,

Nn

g

e

pro-

(

566

($ 695.697) XXXI",. di V'ita itermá.

propterea quod ex illo dido fpem refurre-

Gionis & vitz 3eternv nmon didicerint;

|

tiitn

Mattli.22, 29. (4) Daniel vates di/ä:rzfe Uis

iam ciernam nominat, ad quam pii refufci-

i

tàndi fint, c. 12,2. (5) Aceedunt piorum

Mat

prifcïævi luculentze coufeffiones, Gen. 49, 18:

20—

Hiob 19; 25. 26. 27. Hebr. 1 —, 10,14

ln

Diu ante Chriftum. commuriem inter I(radlitas

vitze zeterrie exfpecCtationém fuiffe, ex 2 Maccab;

Ài

fii f

7, 9. Matth. t9; 16;: AC 24, 14. 15. liquet; jami

hanc non aliundé; nifi ex veteftis teftamenti ta-

5' 8q

bulis didiciffe poterant: & Chriftus Judzos a

Scripturam ablegans, eorum opinionem de vita

U

eeterna fperanda, non repreheüdit; fed ita confir-

jk

màt, ut fimul in

n fure

juftum ordineïn tedigat, |Joh:

quilit

5,39 €oll. 40.

pegy

caufe ;

$ 697. CavsA hbeatitudimis eterne Deui

iCj

59[.2. q

t . qui unus ac folus hominem plene per«

l) li

lSytg

fe&eque beatum efficit: Pfalm; 17 15. &

frni

lts

18»25. 26. & 84, 2. 12.. Efa. 45 21. 23

12] 34

Thren. 3,24. Matth. 11,28. 29: €; 1754*

3b a,

CU qni

]ae. 45 12.

Whips

EUUM ,

Vità seterna a) impetrata eft C)ri/fi merim,v jdh;;—

3: UP I5- €:17, 2. 24. Hebr.5,8.9. rPet.1, 3. 4«

1Joh.5,20; $) im verbo dv facramentis pet eccle-

f g

fim menfiro ! oblatim A€t. r1, 14. Rom. 1, 16.

Y

M C

x Tim. 4, 16. Jac. 1,21;

c) verain Chriftum fzdes

Wtu

vecipit, Joh. 3, 36. 6.20; 31: PHhil 3; x2. 13. 14?

i wim; 6, 12, 19;

4) Deus gratiofe domat Rom.

Íei [

6, 23. Eph.2,8. 1Joh.s, 11; & ) Spiritus Santius

obfiguaz , V)ph. r, 13. 14. . Hoe patto ad beatam cum

IS: (

€o commünionem nunc in hac vita perduci-

murt, & in ea cwffodimur àd [aluten : 2 Cor. 5, 5

IS:U

Ü

1 Pet 1, 3. 4; 5;

t

5 6984

perís

D n

——

ütté

XXXIV. de F'itawterna (*5 698.699)

$67

;

$ 698. Fieles jam im hac vita HABENT inchoatio

"l l'ii

vitam. aternam ]oh. 3. 565 6,/5, 24. C« 6, 4C. in hac,

A

1

47- 54« 1 Joh. 5, 1213 20, & beatitudinem ,

o1On

B/iatth- 5', 3——1!- C. 16, 170 LUC. I,(*-S. C- 6,

, 1

20—23. €. 11, 28.. Joh. 13;.17.. c. 20, 29.

Kom. 4,6. 7. 8. 1Pet. 4,14. Jac. z, 25.

(xa'*eütaä

Apoc.t,3. c. 16, 15. €. 22; 7. 14, qua /ülvi

Mu

; d

fa8i funt, A 15; 11. Tit. 3, 5.. Eph.

12,

yni t

5. 9.

dev 1

det

Ob litem fuüper hac thefi motam obfervandum :

a) Beatitudo fidelium in hac vita confiftit partim

1 conüf-

üt, ;JO ;

in pace cum Deo (five confcientize animique tran-

quillitate), partim in gaudio ex beneficiis falutis

percepto; quze utraque nititur firma grarie Dei

in Chrifto fiducia, & viva fpe glorie cocleítis; Rom.

; Duui

59 Io 2. C. 83 17- Cn 14, 17- IJQho

3,2. Phil. 4, 4. 7.

? pET"

£) hec funt preguffus ipftis vite

ateruz, qui qui-

busvis fidelibus (extra tentationis ftatum) com-

jv

munis eft, Hebr. 6, 5. c,. 12, 25. 22.

r Pe6 2,3.

L^

Pfal. 34, 9. Eph. 2, 6

c) fed probe difcernendüs

|j4

ab extraordinario llo vitze zeternze

preeguítu, quo

u

Deus interdum quosdam fuorum ,

inprimis mori-

bundos, dignatur; (Gen. 32

,3o. Efa. 6, r—- 3.

"Matth. 13,2.5.

2 Cor. 12, 2—4. ACt. 7, 55. $6^

!l Oh

Jo

eMH

$ 699. Sed vita cteraa, firicie Jumta , pro confitmmae

g av

plena confummata fruitione falutis, & pro fio iu alte-

nx,ïf]

beatitudine gloriofa , non cadit in hanc vitan , ' ^ us

9 P

fed im alfera demutm, vita locwm habet; x Cor.

"

d

Ü

13;10. 2'Tim. 4» 18.. Hebr, 11, 14. 16. c-

g a

13; 14. 2 Pet. 1, 11. Exod. 33 18. 20. 23.

perdüf*

Deatittido

COf FH

grae iu hac vita, 4) inchoata tan-

tum , Joh. r

7 3. Rom. 8,23. Phil. , 6;. £) im-

perfeCia, 1 Cor. 13.10; c) abfcondita fuüb cruce,

M

ji

infirmitate varia, & peccati reliquiis Rom. g. 17.

An3j3

COl.

468

($ 699f7-oo) XXXIV. de V'ita eterna

I

Col. 3,3. 1Joh. 3,2; & d) amiflibilis eft, 1 Joh.

3. 15: Jed non fpecie differz a beatisudine plorie, Rom,

hr

8,23. 1 Cor. 12, 9. 12. Eph. 1, 14. Hebr. 6, 5. nifi

1Cot,

Anoc.

per vitam zeternam ftrictiffimo fenfu primarium

vite zeternee bonum S 702 quis intelligere velit.

Jiasth

Adeoque beatitudo fidelium inchoata non eft

t

brabeum ante victoriam ,. fed incitamentum pro-

tj

fequendz viCtoriv ; Apoc.o, 17. Pfal. 84, 2. I2. 13

t 'ai:q

coll. 7, 8. 2 Cor. 5,6—9. Rom. 7,24. c. 8; 2325

—

Quind

,/'tp Sff

Phii. 2, I$« 19« Gol 3, 1,2. Tit. 2, 15.

QQttà

lotus ,

Q 7oo. Locus beatitudinis confummatz in

lera,

dirii

ealum;

Scriptura a) coELUM dicitur, abfolute,

fedhm:

Matth.5,12. Marc.10,21; b) eelum tere

VT

iium, quo luculentius a coelo aéreo ac fide-

d ha

1eo diftinguatur, 2 Cor. 12,25 . «) eelum fan-

69(3 D

f

&itotis Dei. Pfalm. 20,75 in quo Zhronus Dei

m

eft, rReg.8 30.39. 49. Píalm. 103, 19;

hi,

d) in quod Chriítus ingreffus Lebr. 9,

vfpem d

31.24. €. 4, 14. 1Pet.3,22, in gloriv thro-

Qi!atis

no confedit Hebr. 8, 1. c. 12, , & excel-

Tlï lM

N

fior colis eft Hebr. 7, 26. Eph. 4,10;

lp

£) ubi beati cum . Chriffo erunt, Joh. 12, 26.

COF !

ln Inao

€. 14, 2. 3. C 1524« 2 Cor. 5,8.. Phil. 1,23.

ts 1]01

iTheff. 4 17: 2 The

Mo

13—'—175

IT. .5 x Apoc. : 9.

ts :

An:iquioret e noftris, BaxxT1US, JAc. ANDREE,

HorsEMANNUS, alii, ccelum potius ut /farum

)

concipi debere exiftimarunt, ut eo magis chri-

ftiani munirentur adverfus nimis craffas quorun-

dam ideas. Beariudo quidem ipfa & gloria cceli,

Iu

I

eít omnino ftatus: fed qui in illo ftata funt, funt

certe alicubi; & quouiam poft refurreCtionem cor-

|

Áty

litate

pora habebunt, erunt etiapu in loco quodam.,

Ín

LCor.

[

XXXIV. de /7ita etzrna : ($ 700—702)

569

In Scriptura memoratur domus Parris , multas ba-

410

habitaculum | eternum ,

ie, Nom,

beus manfoues Joh. 14, 25

, nl

2Cor. 5, 1. 2; paradifus Luc. 23, 43.. 2 Cor. 12, 4.

ritxtmm

Apoc.

2

)

Y

(mus Abrabe. Luc. 16, 22;

borreun

erevili

Matth.3,12. c. 13, 305 parria Hebr. 11, 145 civi-

m

zas Gal.3,26. Hebr. 11, 10. IÓ. c.12, 22. C. 33, 14

um p

rewiplom: Dei Apoc. 7, 15: quze appellationes aper-

