pientia :eft. ; Pfal.go, 12. Deut. 32 2. Sirac. 7, 39

Ts nf

Apoftoli inter prima przeconii fui evangelici etiam

j

hsec propofuerurnt,

üt'velex fola utriusque ad

videns fit.

"Theffalonicenfes epiftolze infpeCtione .e

18

Add, A€t. 3,20. €. 10, 42. €. 17, 31- - 24, 2

*

z. Hine

1

lts e&

anultum,a Scripturee docendi methodo rece

dunt,

di

li

lm

qui do&rinarum hic occurrentium TUDC fAomen-

zum, nunc zecef/arem, omumc ommino "veritatem ,

P

r

prout cuique per circumftanti

as externas magis

"vel minus tempeftivum , tutum, .commodum vi-

fu. &

detur, in dubium vocant.

FAQQ

u

füen

DE MORTE, ET STATU POST MORTEN.

t (

: Qs

lp

N

Aortitde- & 636. Mons generatim vite grivatio gfï.

ao

finitio;

Jam uti VrTA NATURALIS in contimuata

i5 5l D

anentis

l

XXXII. de IMorte

($ ;636—-?538)

515

menlis €7 rorporis communione confiftits ita

13,

Mons coRPORALIS eft fo/utio unionis five

RE

commercii , quod inter animam €7' corgüs homi-

|

|

"if a Creatore Deo naturaliter fiabilitum pff. '

Fit hoc ordinarie , quando corporea machina fe-

r dv

nio, morbis, aut per vim extrinfecus illatam in-

n du l

epta fit, in qua & per quam anima porro opera-

tiones fuas obeat.

ii [

$ 637. OniGo morüis NON repetenda caufa;

p

à DEo, quippe qui hominem ad immor-

; ;g;]þj,ï? )v

talitatem condidit ($ 166,3): /id a Diabolo,

qui feduüctione fua hominem mortis reum

1 »COTPWHS.;»

ariti

,

ul

fecit, Joh. 8;44. Hebr.2,14, £7 homine,

feci) t

HW'

qui malum hoc peccando fibi ac pofteris fuis

| J a

$p

arce(fivit; Rom. 5 12. €. 6,:25, '1 Cor. 15;

Qet. 5

21. 22.

oi g^

Deu:, ut Dominus & Judex, poenam hanc &

r

"

denunciavit peccaturis Gen. 2, 17, & nunc pecca-

»

toribus jufte infligit, Gen. 3, r9. 22. Píalm. 9o,

, n

D

3- 7. 8. g.

a

j o

j &ülïü

a ?kd

1

?

qiels

$ 638. Quoniam grgo mors percati con. aniverjjïælï-

fe (ï

, Ht

!

fequens efts hominibus U N 1v ERSISmorien- a,

m

L;lm t atl

dum: Rom.5,; 12. Hebr. 9, 27. Jof. 23; 14.

Hiob x; 21. c.3, 19. €.30,23. Píal.39,6. &

|

-; -;:eï^iïaie"l.'

(s ag

49, 11. & 89, 49. Cohel.9,5. Efa, 40, 6.

,mmod :

Excepti funt illi, qui vivi in ccelum translati

fuerunt Gen.5.24. Hebr.11,5. oReg.2,11; &

ili, quos dies Domini deprehendet.

Hi quidem

l MORTDL

& ipli per immutationem momentaneam, morti

analogam, ad immortalitatem transferentur. 1 Cor,

i

p

"

15,51.52. 2 Cor. 5, 4.

ul

Kk

$ 639.

, )l

g16 — ($639.640) XXXIL dexf/)'orte

$ 639. Morimtur itaque ^um pii, tum im-

1941

diftrimen

11

quoad piot pit.

ProRnuw ac fidelium morr, quamvis

[

ac inpios; & ipfa incommodum quoddam eft, a pec-

cato originem trahens Rom. 8, 10, NON

Q/e d

POoTEST tamen POENA dici: (1) quia con-

In6Q f

Con

donatis peccatis. & ira fubláta Rom.8, .

&ipas (

C. 5,9, a mortis etiam metu & amarote

(ie if

per Chriftum liberati funt, ]oh. 8, 51.

1 Cor. 15, 56. Hebr. 2, 9. 15.. Hof. 13» 145

füm, G

(2) quia mors ipfis potius beneficium eft,

1464 (

tollens peccati fomitem, ipfosque ad vitam

$6

traducens Rom. 7,24. Joh. 5245 & ad bea-

Jei fun

tum quietis placidze , ftatum, Luc. 2, 29.

cultqt

x Cor.15,18. r Theff. 4, 13. A&t. 7, 6o,

Tefnt

Apoc. 14, 13. Efa. 57, 1. 25 (3) quia Do-

Utj lii

mino moriuntur, ejusque etiam in morte

li 25

geculium fant , Rom. 145 7.8. Pfal. 116, 15.

£j Sp&

& animam foam illj commendant , Pfalm.

M&Ith. :

SI, 60 A&*-'stg- A

Ex adverfo'impii in peccatis moriuntur Joh.

guia qu

Qum C|

8.24. & cum terrore Pfal. 73; 19*

üe QPQ

forma,

$ 640. Forma five «[Jeutia mortis in 2sca

Y

ïl

confifiit, five in folutione unionis effentia-

Ài

lis & commercii anim?e rationalis cum

Verita

corpore organico; 2 Cor, 5, 1. 2 Tim. 45 6.

ia

It

Phil. z, 23.

Solutionis hujus meceffarium deinde «conequenr

làm

(nifi per miraculum aliunde impediatur) eff auime

& corpore difceffus ac [eparazios Luc.12,20. ! eg.

19 4-

XXXIL de Morté

($ 640—642)

517

j, h

19,4. Pfal. 146,

4. 2 Pet. I, 14- ngr. 5,4.8. Joh.

19,30. Luc. 8,55.

Quams

$ 641. Qunamvis .quik mortuus eft, 7100 Stotug cbr.

, ape

Io, X

g[e dicatur Matth. 2, 18. Pfal. 39, 140r.5 ta- poris pof

quia t

men aeque corptus qule anima in mihilum abit, nmorízm ;

ROW-S!I'

ConPus quidem fenfus omnis ac vitze

expers Cohel. 9, 5. 6. Pfal.90,6.7 , putre-

[ amatt

dine diffwit ac. diffolvitur juxta Dei fenten-

oh. $5

Jj I) lj

tiam, Gen. 3, 19. Hiob 17, 13. x4. Pfalm.

iCiUm eüf

146,4. Cohel. 12, 7. 1 Cor. 15; 42. 43.

j atl

$ 642. At ANIMA in morte mom interit

? flatus ami-

Va

Jed fuperfles, vivens, fui confcia manet, ac fa- mm: dm-

$n

At

j

cultates fuas, intelle£&tum & voluntatem , (mortafis .

d

i

retinet, easque minime otiofas.

Nam 2) 9/»

quia J

octidi nom potef! corpore licet occifo Matth.

j mort

10, 285 Íed b) redit ad Deum Cohel. 12, 7.

il ulb

£) Speciatim fideles mortui, o vunt,

Í, PW'

Matth.22,32. Luc. 20, 38; . 4) beati funt,

quia quiefcunt Apoc. 14, 135 & ») funt

yuat li

cum Chrifto, Phil. r, 23.

Qu2 omnia nifi

de fuperflitibus fui confciis, dici non poffunt.

r d

D

Mil

Conf. $ 150.

J5 Ef dl

Animas hominum poft mortem fuperftites effe,

veritas eft ad prima religionis fundamenra pertinens,

yulis *

etiam fidelibus Veteris Teftamenti cognita Ebr.

j Tlm '!'u

1I, IO. I4. Gen. 49, 18. Cohel, 12,7; & ab omni-

bus populis credita, diu ante excultam philofo-

h

iam, prout vetuftiffima teftantur monumenta.

de ",

b

emum péilofopbia gentilis mifere in hoc dogmate

pr) &

fluGtuavit: recentior (revelatione nempe adjuta,

Kk 2

quam-

"m "

XXXH. de WBorte

518

($ 642.643)

uamvis-multi /:parum' gra'ti Seripturze difcipuli id

diiüimulent) meliorem ejus interpretem a6 defen-

Crin

6

r

1107 C0

'

forem fe p

ie

bet.

nf

Confpira

il

45

t ad doctrinam de animorum immor-

Til

talitate agnofcendam ) ipfa anim»e natura: 4)

evam

finis ad quem homo conditus: c) Bonitas ac Ju-

dedlog

ftitia Dei: 4) internus confcientie ftirulus: &

Tiomo n

e) infitum homini defiderium perpetuze felicitatis.

Hoc qüidem loco fufficere tiobis poteft Scripturae

grelün

irrefragabile & confentiens teftimonium.

Vexatus Salomonis locus Cohel. 3, 19 multo

Jüi

foinorem ae vülgo objeCtant difficultatem — ha-

Jui: m

bet, fi collato in fonte verfu 16——22 obfervemus,

in eo non ab[olute d fümpliciter de vita ac morte bo-

UENN

qninut, Íed de.vita ac rhorte H'OMINUM CARNA-

Quet a

LIUM, quorum animus rebus terrenis ac perituris

Sic enim fermo coón-

penven

totus immerfus eft, agi.

textus eft: «) Deum juftum omnium judicem ac-

Saip

dum llo,

curate obfervare ac difcernere eos lhominés, qui

fenfualibusp unice dediti, ut beluinz rapacitatis,

àut infr

& impuritatis mancipia, pecorum ritu vivant

W i

9. 16. Y^. 18.

2) Horum nec vitam nec mortem a

vita ac morte brbtorum animantium differre v. 19.

j &j

£)iisdem enim defideriis, quibus bruta, etiam tales

homines agitzri: vanam, caducam, jperituram)

qum S

momentaneam felicitatem efie, quam appetunt,

LU trüd

NV. I9.loo. 4) ignorari ab iis & negligi mentis hu-

man:e :eternis bonis deftinatze prze anima brutorum

ïmpæmm

excellentiam v. 21. e) Non ergo nos angi debere,

l H

cüm res mundanas furfum deorfum ferri videmus,

h 16

fed intuitu judicii futuri tranquillare animum &

VU

res noftras in timore Dei lztos agere; //) nemi-

d

p

ném nifi folius Dei dono quid poftea füturum fit

mm lu(

perpendere, v. 22 fim. |His plane gemina habet

Ts ln

Pfalmus 49, & locus Luc. 12, 1

5-01. Conf. 2 Pet-,

ftam th

2,12. Judz ro,

UET

T fs

$ 643. Antiquum illud fomnium de

g0n n j?a-

tu fomni , fonmmo animaruii, preéter modo dicta, etiam

7:39.

refutatur ex locis 2 Cor. 5, 7. 8. Matth.

. n

17;3. Luc. 16,25. c. 23:43. A poc. 4; 10« 1I»

fl

U

e. -578- €. 7 9----—17-.i

Opi-

XXXIL de Morte

($ 643—645)

SI2

feyul

Cpinio hzec Sapientize ac Bonitati divinze plane

at deiet-

non confentanea eft:

illa pofita dici deberet,

animam divino Gratize lumine jam in hac vita do-

m«

natam, ad commercium cum Deo & Chrifto

at /J

evectam ,

ad fublimiora quaeque przeparatam,

ts tl

de illo eximio gradu beatitatis nunc demum, cum

sulus t

homo moritur, detrudi in ftatum inertize, & pro-

feliciti

greffum illius ad fublimiora inhiberi.

Scrptit

Th

$ 644. STAT:US POST MORTEM duofgdug;bmf.

ig m

jtém. T

: 'fmzt: unus beatt

, falutir, in quo funt jufto- £a vel qi-

eryefmus

nitite l-

rum animo ; a/fer wüfor, dammationi;, inJeras

, CARMP

quem anima impiorum, a corpore folutze,

. peï'xmïis

perveniunt.

amo (

pdicemte

Scriptura, cum de mortuis loquitur, aom uifr

duos bos flazus memorat; de rerio quodam /oco,

yinés (

aut intermedio //azu , plane filet. Matth. 7, 13. 14.

rapacitt

tü vivi

Marc. 16, 16. Joh. 3. 36. Gal. 6, 8..

mortem

ente V.f

.. $ 645. Firmatur hzc thefis ex altera , idque fla-

etitt ïülff

quam Scriptura docet, thefi ccgnata ,. aui- tiim a oT«

etiturim

enas credentiuin ST ATIM bealitudinem confequi, iey -

j ?,Peïlmfr

menïfs Ji

ampanitentium 11 11C0 pemam fentire.

y irutort

De rrpELivM agimabus a) luculenta funt lokca,

if j ä?þefev

Joh. 3, 16. 36. c. 5,24. . 12,26.

$) dicuntur Deo

j

1C vivere,

ut eo tanquam Dxo svuo fruantur

Matth.22,32, & c) effe cum Chriflo, ita, ut ftatus

, () nemj.-

earum /wcrum, hoc eit quavis hujus vit?e condi-

tione longe excellentior fit, Phil. 1, 235

d) &

j

ftatus ambulationis non jam amplius n fide , fed 2

p m

iid«s im vifine, o Cor. 5, Y—8; e) dicuntur effe

in ftatu quiezir a labore, Apoc. I4, 13. f) d

em

teftantur exempla, Luc.16,22.25. C

n !

23,43. AG.

2»59.

i w

De rwPronuM animabus expendendus Domint

j

/

ä

. Wt

fermo Luc. 16, 227-31. Add. AGt.1,25. Pfalm.

| 112) Ào or,

, 41 n j

n

$ 648.

[

Kk 5

$20

($ 646-647)

XXXII. de Morte

()

4

animu ali-

$ 646.1 Ust jint' animu defuntiorum, diffi-

animE

cubi umm cilis, quanquam non valde neceffaria quae-

füunt ;

lu Dd

ftio eft. — Piorum amima UNA ESSE, ex

ttDpof

Hebr. 12, 22. 23, ac Luc. 16,22, ex multis

h

item Apocalypfeos locis, nec non ex illa

trrt, d

fuavi formula patet, qua pii in morte con-

fit

gregari dicuntur ad populum fim, Geu.x 5,15-

C- 255 8- C. 35, 29. c- 4.9, 33- Numv 20, 240

etiun

C

13. Deut. 325 go. Jud. 2, 10. qu»e ad pa-

1) bext

tres collec?o 2 Reg. 22, 20, & multis aliis

dic ag

locis, diferte a corporis fepultura di(tinguitur.

l

Similia lepuntur, quod ad impirum animas at-

1Pét.

tinet, Luc. 16,2,

Efa. 14, 9. to.

8- Apoc..f 6, 15.16. 1 Pet. 3, 19. 20.

tum |

, Animas eorum , qui vere martui , fed refufcitati fue-

at

ruht, Y Reg. 17, 17. 22. 2 Reg. 4, 20. 35.. C 13 21-

Matth. 9, 18. 25. Luc. 7, 12.14. r5. Joh. 11,44-

()

Act. 9,37. 40. €.20, 9. 10 fuiffe in tertio quodam loco,

li i

inter coelum ac infernum medio, quem Locum

Difpenfationis nonnulli 'appellant, nullo adhuc

intellig

Proba-

idoneo argumento comprobatum fuit.

r

bile potius eft, eas, foluto licet illo naturalis

commercii-inter ipfas & corpora fua vinculo,

li

maufijfe tamen z2 corporibus fuis, difceffu e corpore,

lU5 :

qui alias futurus erat (S 640), per Omnipoten-

tiam Dxx inhibito.

TT

de loto

$ 647. De ftatu intermedio animarum

W

fertio ;

feparatarum, fic Scriptura nos docet: (1)

2«

anim2e juftorum ftatim funt in ftatu vere

inji

beato, lato, tranquillo: 2Cor.5, 7 domi

dlg

Junt apud Dominums | : Apoc. 14, 5 quiefcunt a

Qüo

lt

labore ; Sap. 3» x fuut in manu Dgz', net Criu-

&atus eas attingit, Conf. $ 639. 645.

at

2) Sed

(5 647)

52I

XXXII. : de Morte

n, d-

(2), Sed ante diem judicii, juftorum

anim?e nondum beatitudine perfecta fruun-

a

$ob

tur: nam 4) Ébr. 11, 40, fideles priorum

x us

temporum zon fme reliquis . confimmantur ;

1 ex ii

b) Apoc 6, 11 anima fub altari jubentur. quie-

orte t

Jiere, domec com[ervi accedant; c) in refufcita-

0. DT

tiome corporum , nOya illa gloria, animarum

1, 20, 2

etiam beatitudinem augebit Phil. 3, 20. 2 1.

gad

d) beatitudo confummabitur «magno illo

ltis al

die apparitiomis . gloriofe "jefu Chrifti ,^ Col. 3,

3. 4- zTheíf. 1, 1o. 2Tim. 4 8. c. 1, 12.

ingtt

anitos d

iPet.5,4. £) atque tunc, mauifzflatis filio-

r' 3, 19.201

rum Dei prerogativir, vibEBUNT DEuM,

Giuti

ficut eff. x Joh. 3, 2.

, 15 J

(3) Ka & impiorum animz nondum

lId

alun As

font in ftatu confummate miferi». Hoc

p L

intelligitur a) ex antediluvianorum incre-

jp lr

dulorum ftatu, quorum anime z cuflodia

qui

y u

fuerunt 1 Pet. 3 19;

b) ex analogia fta-

u

tus malorum fpirituum; quippe qui cazenis

m

m[]iP (

tenebrarum. vincli, ad judicium fervari dicuu-

tur, & graviora fuo tempore exfpedant

jmatut

2Pet.2,4. Matth.8, 295 ) ex eo, quod

g (

injuftorum animas Aorrenda judicii ex[peGlatio

angit Ebr. 10, 27. Apoc. 6, 15. 16. 175 &

: 7 (f()ik'i

quod d) multi falfam fpera, fe falvatum

jf

iri, retinent usque ad noviffinum diem

g l

Matth, 7, 22. Luc.ää, ïs. 26.

| (1) Hoc

)

;

$2

€$ 647)

XXXII. de Moþrffa

(1) Hoc fenfü wEprUM Quendam sTATUM ani-

Neue

l& à

marum multi Parres antiqui, nec nulli ex Noféris

ftatuerunt.

Eundem ftatum alii vocant spATUM

Tif

EXSPECTATIONIS, cum pregufiu tamen beatitu-

dinis vel damnationis conjunttum ; alii LocuM

()!

TERTIUM dicunt: fed femper preeftat rem ipfam

pvlz' fti

(€ non

fimplicier docere, quam formulis ati, füb 'quarum

ambiguitate ab aliis noxii errores occultari pof-

eular |

fudiun

funt. JIntermedium animarum ftatum Scriptura

alium non docet, nifi qui elt iuzer. feparatiouem a

ls ein

Te fimia

snortali boc corpore d& intev. reftifcitationem corporis ali-

quando futuvam , intermedius.

Neglecto hoc fi-

(ie tatm

Xin fnee

gnificatu per rocuw TERTIUM intelligere zalem

EY

Jfarum , qui fit iuzer. colum atque infernum , iutev fla-

zum bearorum ac damnatoyum sutermedius , & in quo

locum etiamnum habeat reíipifcentia a peccatis

V

prozreticis nunquam in hac vita retraCtatis; id

überro

non modo incertum & lubricum eft, fed omnino

a Scriptura alienum.

Scrlpl

(2) Scriptura docet, a) in morte ftatum homi-

nis decretorie figi, Joh. 3, 36 fuper mon credentibus

prope

uis MANET ira Dei; c.8,94 won credentes XN

Tita fv

PECCATIS SUIS moriumtur; g'lheíl 1,8. 9 penam

hr Á

perfolveuz atorni XNTERITUS, QUi evangelio j'efu

Cbrifli uon obtemperant.

Eadem docet 2) in morte

& Se

finitum efle rEwPus skMENTIS, hoc eft tempus

H

bene agendi, quo opera fieri poffüunt, remune-

Smp

rationem a Domino habitura, Matth, 7, 19. Rom.

(5 ton

2, $ —11. Gal. 6, 10.

lls

(3) Cum Scriptura ergo non confentit do&tri-

na de Purgatorio; hoc eít de loco eruciatmum, in

Áig

lt !

quo aubue fidehum uffione ignis corporei zatndiu luere

Y

debeant peccaia veuialia, fazisfactionibus & bonis ope-

vibus in bac vira nou expiata, usquedum juflitie divi-

Ts

ne pleue farisfeceriuz.

Hsec doctrina 4) e Scriptu-

ra probari non poteft; & 4) doCtrine cum ea

DN

connexz (de peccato fua natura veniali, fatisfa-

df li

Cüonibus /mzawis pro peccato, fuffragiis eleemo-

fynarum, precum, ac facrificiorum pro mortuis,

I

cruciatus illos levaturis) analogiv Scripturze re-

tilis

pugnant,

Etiam de Lusào Patmum V. T, & de

um eft.

IQ (

Linto zjgfamum, altum in Scriptura filenti

Neque

. XXXII. de Moftþ

( 647-'*64,'8')

323

VWTUM uf

Neque fas eft confcientias chriftianorum per ta-

ex Nofri

,

t STATON

Tare.

les doéirinas. dyeéQ«s perpetuis angoribus one-

n bettt-

]it u

(4) Nec de alia quadam puvificariome. auimarur

poft mostem , Scriptura nos docet.

Quamvis fpe-

z

cie non careant, quse nonnulli tanquam ex pe-

] qua

ü]tart p

culiari quadam revelatione haufta, & ad fanctitatis.

ftudium inculcandum, proferünt: tamen fpeciofis.

Mu

ilis etiam incerta, dubia, precario fine probatiox

arate

corporz': r

ne fumta, verbo Dei plane contraria mixta fünt;

quz tam variorum mixtura, fidei ac pietatis pra-

io hocl-

xin finceram. non uno modo. Pe,riculofe, alterat;;

Tere u

, inter f

Gal. 5, 9.

&ing

à w

iU

41'1

1

$ 648. Ut in re tanti momenti wvemzi;ur-amtio "-

aCnts; !

aberrationes, obfervandum : (1x) Nusquam ce[Jarias

od onti

Scriptura docet ; fatisfactiones a peccatore

um ho

pro peceatis fuis, five in hac; five in altera

eredeni

iptter N

vita JusrziTi: Dxi poífeproftari. (2) Dc-

)

IT

lores & cruciatus soros animam purificare,

rlgeliü ?e["

V p Qorie

ex Scriptura nemo adhuc oftendit.

(2

f tenyl

Scriptura, que ia cohortationibus ad pre-

? femllüö-

ces tam copiofa eft, in tot monitis & ex-

7' m

emplis ne veftigium quidem habet preca-

yit d-

Jiomi; pro mortuis fa&se vel faciendae.

(

TA i

Mundus invifibilis multa continet in hac

"T

jotis p

profente vita nobis incognita, quorum

lii a

notitia non modo poffmus carere ,. fed. etiam

p m d

Cu-

debemus, quia Deus ea non revelavit.

li, (fatste

js d

riofa talium inveftigatio non modo. inu-

(0] 10

"

(

tilis, fed etiam noxia eít; diffidens Deo;

4

;ipülï

L

hi

in certo revelatis non acquiefcens, men-

vnt

l

Lf.

tes

Kk 5

p*

XXXII. deþ AMorte

($ 648)

tes incautas periculo illufionis exponit Col.

atrin

J

COfi

7l

(5) maxime fagienda eít eorum

iil

ftulta temeritas, qui cum fummo falutis

1 X li

fuz difpendio ipfam poeuitentiam procra-

PECCATI

'

Tiattur.

ftinant, & fanctificationis ftudium fecure

negligunt, a"ygzQor; opinionibus fafcinati,

fj 4

ettat (I

per purificationem quandam violentam fe

TDors n

poít hanc vitam a vitiorum fuorum ha-

( opin

biru liberatum iri, & fic velut e naufragio

]ot, aii

in falutis portum enataturos.

ib perfe

Tlla magis fobria, dignafunt, quze i timore Dei

perpendantur; (1) Non raro obfervatur, in ipfo

fomaii

Tnortis agone, hominum vere fidelium & juíto-

obfirm

rum animas fub difceffum ex corpore feverius

judicium fübire, & ad peccata fübtiliora, quze per

Conant

omnem vitam occulta ipiis manferant, agnofcen-

füm for

da compelli.

(2) Cum hoe phsenomeno. fpiri-

tuali alienum non eft conferre locum Ebr, 9, 27

pf

in quo mentio fit alicujus jz4ici , quemvis homi-

nem po/? mortem manentis.

(3) Deus in hac etiam

limt;

vita fubinde vere credentes, juftificatos, ac fibi

ütas di

probatos, feveriore eleuche vedarguit, & ad pec-

catorum fubtiliorum & occultorum agnitionem

lt de

perducit: cujus rei notabile exemplum eft judi-

cium Fiü Des de angelis feprem eccleftarum, Apoc.

(

(4) Ex his nonnulli colligunt, «/i-

cap.2 & 3.

unt

quid analogum vossk illos manere, qui vere quidem

converfr & in flatu gratie moriuntur, fed fauftifica-

Wlkfmat

tioue tantum iuchoata , quze poft mortem continuan-

'da fit.

p

(5) Illorum certe fententia valde probabilis

eft, qui pedagogiam quaudam falutarem pofl hane vi-

Ten

zam locum babere exiftimant, inprimis apud ani-

1

UC

fas eorum genriium, qui in hac vita Jumiue con-

——

l

fcienzie re&e uli funt.

(6) Verum in iftis omni-

l

11 bera

bus modefte verfandum, ne ultra id, quod in

Tefta

lerbo Dei ícriptum eft, fapiamus

& ne fe-

gnities ac tepor chriftianorum, preefidium

inde

de à

arri-

XI.XXH. de ]V[or?e

($ 648.649)

525

Xit Cj

Nibil 'zalium. pertinet. ad illos, quorum

atripiat,

. COf

confcientize lumen verbi divini fzepe propinquum,

ab ipfis femper neglectum, aut omnino data ope-

) ltis

ra ex animo dimiífum fuit, ita ut hoc pacto xx

n

PECCATIS SUIS PROJERETICIS impcenitentes mo-

riantur.

n [rnts

i[cin

$ 649. In hoc Loco multum a vero ab- Anüthgï:.

ütam i

errat (1) opinio de caufa mortis, quod

üm T

Inors nece[aria quzedaxa maturg fhquela fits

ufragio

(2) opinio priori illi connexa & nihilo me-

lior, auimas corpore folutas N ATURALITER

in perfeBliorem vitam tranfire: cujus generis

imorel

fomniis adverfus mortis terrores animum

r ] m I;,Ullï

& j

obfirmare , contemtores religionis revelatoe

fovei

conantur.

(3) Non magis probanda eo-

que

vno!"æq-

rum fententia, qui azimam poff mortem fu-

»o fpin

perflitem e[fe & vivere, aut negant aut du-

,bï. 93 27.9

ris hom

bitant; aut (4) qui auimas a corpore fepa-

n etigtïj

TEU [b

fatas dormüre contendunt;

aut (5) mini.

TA

mum.de hac quazeftione nihil certi firi poffe,

ogitionel

ï g][ jlldl"

di&atorie pronuntiant.

jntt.

J

Sunt aliv€ do&rinz (6) de animarum

Jl [/

jl

i il (

purificka.tione poft mortem ; (7) de igne

purgatorio, in quo dolorofam purificatio-

ntnat

lwbïb is

nem fuftineant animae defun&orum, per

]

u v

preces & fuffragia viventium juvand2e ac

U

Q a

n d j

liberandv ; (g) de limbo fidelium veteris

115 0f

"

Teftamenti; (9) de limbo infantum; (10)

qioi

&

de animabus San&orum invocandis, aut

jiun / e

certe

$26

($ 649—651) XXXIL deMorie

qua

certe pro interceffione fua. compellandis:

Pal

- quibus affentiri, quoniam Scriptura nihil

tale docet, religioni nobis eft.

n

mum 1

Quaftionibus de animarum defunctarum man-

fionibus; metempfychofi;

paritionibus; com-

otoni

. mercio cum mundo vifibili

C fuperfütibus; quid

de rebus noftris cognofcant; quid operentur ; an

Cotpot

rO nobis orent; an tutelam przftent, aliisque

fumilibus, abftinere confultum.

Curiofe magis

fusq

vuam neceffarize atque utiles funt; & incautos a fi-

tin d

4

ucia in Deum, & unius neceffarii cura, item«

u

(tnf. p

ät

e a veneratione & obfequio- verbi divini ab«

12 5)

raCtos , abfürdiffimis fugeriuitioniþus fafcinant, ,

EY

pE RESURRECTIONE MORTUORUM.

inano,

Refurre-

$ 65o. REsunREETIO eít opus infnite

Te, ig

T

-äiomy de- Dei gotentig ,

quo idem corptts ,. quod guilïliqt

fimitio $

TAE

homo im has vita habuit, deuuo formatum €7

vita donatum. cum. eadem anima, mova atque z';zq

Q

þpm*abzh WnWuone conjungetur.

€ gihi)

AtCus hic omnipotentiv divinz v

efufcitario ,

primug

effectus five opus, refurrectio dicitur,

Vettyt

pq&äöilz'—fai;

$ 65x. Hoc INCREDIBIEE VIDERI

TT

NON POTEST, infinitam Dei Scientiam,

Qs :

Potentiam, acDominiumin homines, co«

Thin

gitanti.

) Refufcitatio enim nihil aliud

lum

Qw

eít, quam corporis inítauratio, ejusdem«

patüs

animæ

que i/ezra/a cum anima comjuuZio; jam fi

'regïmï

prima poffibilis fuit, iterata impoflibilis

tibus

eíle non. poteft.

b) Porro uti anima poft

j

æqrtem [uperites Imamnet; ita & corpo.ris,

ad Y

quam-

XXXIL. de Refürre&ione ($ 651.652)

527

Thodi

quamvis in fubtiliffimas partes refoluti,

VOPHM

ne minimus quidem pulvifculus poteft an«

nihilari.

Deus autein omnifcius ac homi-

FU at

num Dominus, uti omnium hominum ,

nc* w«

iy Wf

omniumque animarum, ita & omnium

bus; qi

corporum humanorum, quoad minutiffi-

onturs d

, dl

mas quoque eorum particulas, perfe&iffi»

fre mj

QUOS &

mam & cognitionem habet & poteftatem

(N ifelte

(conf. Pfal. 34,21. Prov. 15, 11 orig. Matth.

iviti al«

ia

22,29). ) Omnipotentize Ejus non ma-

gis arduum eft, diffipatos corporum hu-

ORU

manorum pulvifculos confervare, collige-

ye, ju formam & fitum quem olim Imbue-

j i/g)ï?f!f?

runt componere, corpus denuo ex iis for-

1 quilibr!

matum vita donare & cum anima jungere,

Til (

quam quidem proclive ei fuit, res omnes

d [

e nihilo producere, *& corpora animata

primum,formare. Conf. fimilem harum

ngZiWih

veritatum Inexum $Tim. 2; 18 coll, 19.

lpfa ergo rafio humama perfpetam habere

VI-DEM

poteft po[fibilitatem refurretfioniss AG.26,8.

z'mtiam J

£ (

Quin & -probabiliratem ratio noftra intelligit ex pro*babüi—

Jufütia divina: confentaneum enim eft, velie

ías $

| al

Deum, ut corpus, quod bene vel male factorum

gparticeps fuit, etiam in praemiis & poenis focium

gt

D

animz fiat, quo luculentius divini in homines

gl

J

yegimibis Juftitia, tniverfis creaturis intelligen-

Lj

tibus manifeftetur.

po[übï:'jgï

$ 652. Hocipfo, quopiam restota redit certitudoi

n

ad Voluutatem Dei, fola Revelatio a no-

,01))0'5»

bis

qmm'

538

($ .652. 653) XXXIL de Rzyïzrreäïfong

bïs audienda eít, quz certo REssuRRE-

I

impe

CTIONEM FUTURAM ESSE docet.

In-

1(0r,

dubiam hujus rei fidem facit CuRnrsTUS

li U

D

Matth. 22, 30. 31. 32. Marc. 12, 25. 26.27.

attent

Luc. 20,35—38. €. 14, 14. Joh. 5 28. 29.

T

C. 6, 39. 40. 44. 54. & APosTorri A&.

24.15. C. 26, 8 coll, 25. Rom. 8, 11.23.

11

&t

2 COI'- 4, 140 I Them 4, 14. 16- Hebr- 6) 2.

Cf

C. 11,35. 1 Cor. 15, 12—57.

Nec in Veteri Teftamento do&rina hwc igno-

24:1 l 51

rata fuit, Vid. Hiob 19, 25. 26. Pfalm. 17, 15. &

99, 3. Efa. 26, 19. Dan. 12, 3. 13. Deut. 32, 39.

quide

2,Maccab. 7, 14. 23. 28. 29. 36.. AGt. 245 15-. €..26,

6. 7. 8. Matth. 22, 25.

&iov 'E

Locus Ezechielis c. 37, 1—14 infignem pro-

VM

miflionem lfraelitis datam emlemate re[u[cirarionis

Y

suorruovim cODfirmat: hanc ergo ifraélitis notam

ittver

fuiffe, negari non poteft.

Tüifi v

pexi

Xlerunt,

Rofafi-

$ 653. Hoc tantum opus, quod nonnifi

1 æm &

Zans ,

Troot ]

ADeus.

infinitz fcientize ac potentize eít, a soro

tfing

Dro UNirRiNO peragitur, Rom. 4:17.

u

2Cor.1,9. Deut, 32,39. 1Sam. 2, 6. Pa-

ïi.fo&

ly

frà; Joh, s.er, j ok. 5, I4. 2Cor. 4 14.

1Theff. 4, 14. &, fingulari ratione a Filio,

&()h lo

N

l

qua Salvatore hominum, Joh. 5,21. c. 6;

Iehm

39- 40. 44. 54. C. 11, 25. 1 Cor. 15, 45 orig.

Apoc.r,18. nec nona Spiritu Sancío, Rom.

Gltjn

Ubi & hoc notandum, diferte hac in re pro-

-R ,

[ire

vocari ad Dei Poreuriam , Matth. 29, 29. E

H

ebr.

tüm

19.20. Phil. 3, 21. 1 Cor. 6, 14. Rom. 4, 17.

I1, 195

f

j

| XXXII. de Re/izrreäïione ($ 653—6 55)

529

ESURRE

1L19; & iValidam Chrifi Domini vocem, five

imperium potentiffimum, Joh.5,28. z Thefft. 4, 16.

o ]

1 Cor. 15, 51. 52 coll. Joh. t r, 43.

Adeoque even-

JRUSTUS

tus cum demonftratione glorize*ac majeftatis di-

vinz tam luculentum nexum habens, dignus eft

TR

attentione & feria meditatione chriftianorum.

B 5) QW

o M

$ 654. O NES, quotquot obierunt, fio- rjjitan:

513

muünes refufcitabuntur ; non tantum pii, fed di: ommes

etiam: impii,

Hoc claris verbis affirmat

Chriftus Joh. 5, 28. 29; & Paulus A&.

24, 15.. 2 Cotr,.5, 1e. Add. Dan.12, .. Et

fyet igmo

" I?,IS'

n

quidem UNA OMNIUM srMUL refurre- £? fipul;

n

24, 15. Wi

&io erit, die extremo; .]oh.ï 6; 39. 40»

44« 54-

jpnem f*

' Mix opus fuerit monere, :

exc'ipiendos effe ab

refifiit

univerfalii hac refurreCtione eos, quos dies Do-

ehts JD

mini vivos inveniet, 1 Cor. 15, 51. 52: fed exci-

piendi etiam illi, .qui Chrifto refurgente refurre-

xerunt, Matth. 27, 52. 53; itemque íi qui ante

diem extremum fingulari Dei gratia refu(citantur,

T yonu)

prout Mofi contigifie novimus, & de martyribus

x& ' 1 st

& fanctis praedicitur Apoc. 20, 4. 5 ; cujus loci ge-

l

nuina explicatio nibil cum .chiafmo (merito in-

V. )

vifo:& rejecto) :'commune habet.

] 2r6' PF

Szepe quidem de fola refurreCtione piorum apo-

(0.4 1*

ftoli loquuntur; quoniam nempe res ipfis cum

fidelibus erat: fed non defunt alia Scripturee di-

j ) n

€ta, quz de utrorumque, piorum & impiorum,

3;21- 6 6

refurrectione nos docenF.

!5 450nf-

$ 655. Ipgw NvMERO coneus, €7idem fabi-

i, N

.tm £or-

eujusvis hominis fuum, tum quoad materiam,

?

-

five particulas ex quibus componitur,^

ïk

cn t

|

tum quoad fpeciem & habitum externum;

rl

7 29'7 E;;b

r£far-

L rlhlq;

($ 655)

XXXH; de Reefurretlione

550

ce h

vefurre&urum gf Fioc ipfa nos monet no.

tio dvacoa«oc, refurretlionis; fed magis di-

aC 8

153

ferte hoc idem Scriptura oftendit, cum

3r qui

ür, i

Gocet: (r) eor, qui im fzpulerir, im pulvere ,

Ormtibu

Seriptu

in imari funt, refurrecturos, Job. 5, 28. Dan.

Doo, q

12,2. ApoC. 20, I3; (2) corpora morfalia

fa potin

at fragilia donatum iri vita & immortalita-

eventu

ib

;t)eï,' ROm. 8, ï[ï. Phi!, 3, 21T. I Cof*. 15, 36.

fsf

42..54 (quo in loco ea, qu:e v. 37. 38 ha-

fpellemt

bentur, noftr* thefi adeo non adverfantur,

TATA 1

ut eam potius firment). (3) Idem docet

liur, Y

Refurretio Chrifti,qua corpusidem, quod

deinde

fepulcro fuerat illatum, e fepulcro prodiit;

fit, l.l

ila enim nolítra refurre&ionis exemplum

D

eft, 1 Cor.15,20.23. Phil. 3, 21. / (4) qui

t

D

extretmo die vivi deprehenfi immutabuntur

fudä)y

hu d

(1 Cor.15,51) idem non aliud corpus habe-

42!43,4

bunt. (5) accedit, quod confentaneum fit

Difts

-Bonitati ac Juftitize divinze, uteadem cor-

V ia

pora, quze in hac vita fan&ificgta vel deho-

V tni

mitatibus

neftata fuerunt, glorificationem vel peenam

agüe; ae

fübeant, & retributionis juftae monumen-

ii

ta exfiftant; 2 Cor. 5, 10. c. 4 10. 11. Luc.

Witto

16, 24. 25.

hqn*m ?

W

Sexus, szetatis, ftaturo., diferimen manfurum,

verifimile eft, Apoc. xr, 18. C. 19, 5. c. 20, I2.

De

Alia dubia phyfica, a continua corporum huma-

norum tranfpiratione & fluxu petita, thefi huic

Ci()r [

fruftra opponuntur, quamdiu probatum nonm eft,

Quod

nullam dari, ngc dari poíffe, snateriam hujus

pre-

c€ue

ä

Ü

XXXII. de Refürrctlione

($ 655.656)

531

o t

cife hominis corpori deftinatam , quze conftanter

ac perpetuo illius propria maneat, Conf. r Cor.

psd

15, 38

Neque neceffe eft, quzevis fpecialiora,

jit, ctm

in quibus vana curiofitas quzerit, dubitat, trica-

tur, idque ne quidem femper ferio, explicate cum

y jtrt,

omnibus precifionibus, determinare.

REgw in

280

Scriptura habemus clare propofitam; sodus rei

Deo, qui id ira fore nos docer , relinquendus: ope-

? mti

ra potius danda, ut quo pacto digne huic tanto

vortallt

eventui occurrendum fi , dilcamus, Phil, 3; I 1. 20.

a Pet.3, 1 1. 12. 15.

3 1535

$ 656. Quamvis eadem, fi materiam ; j,yj,

m5

fpeGemus , corpora fint refufcitanda: MU- praditum

er(antufs

TATA tamen erunt & movis predita qualita- qualitati-

em Qd

libus, ut compages eorum ftatui novo, qui :g

m 9

deinde ?eternum futürus eft; confentanea

] P!Odi

fit, 1 Cor. 15, 55—38.

;Xempm

Piorum corporibus Scriptura tribuit

(j d

aQoagoíay, immortalitatem, gloriam, ro-

yapuntr

bur; docet illa /pirimalia fore, 1 Cor. I5j

;pushabe'

42. 43-44- 54. Dan. 12; 3. Matth. 13, 43.

m

Dicta hzc oftendunt, pios na£turos effe corpus

ab imperfecüonibus & infirmitatibus przefentis

vitee animalis, ac multo magis a vitiis & defor-

mitatibus, immune (rCor. 15, 50); vividum;

agile; accommodatum . fpirituali mentis naturz

u

eique in motibus fuis fumma cum facilitate ob-

fecundans; maxime vero fancto cum D&o com-

gt

mercioaptum; 1Cor.6,13. Apoc.21,3.4. Neu-

. II i Luc.

tiquam autem pufillum fore, vel ex Phil. 3, 1.

Apoc. 20, 12 intelligi poteft.

at

*L

De impiorum corporibus. Scriptura par-

yus U

cior eft. —/mmoríalia fore ex eo colligas,

"L

u

quod fuppliciis zeternis perferendis ea fuf-

CEA

ficere

hi

Mi

i

532

(f .656.657) XXXII. de Refurre&ione

ficere oportebit; 1 Cor. 1 D $2j 54

f.

3,9. ÁApoc. 20, 10. 15.

2 Theff,

ü) ll

Deformia & horrida fore, ex miferrimo anim»

(femo

ftatu utcunque intelligi poteft, Efa. 66, 24. Dan.

12,2.

In hac jam vita ira vehemens, invidia,

pus f

rabies, non modo vultum hominis, fed & totius

etiam

corporis habitum , fic iinmutant, ut p

&

Jane a?ius

afíe ipfo videatur.

( (

D

vi muneris

$ 657. FuNpAMENTUM omnis refur-

oreet

Chrifü,

re&ionis mortuorum riN CunmisTo eft,

Avimm (

cui non tantum propter Potentþiam infini-

fintyy

tam, fed etiam propter opus redemtionis

f 1t.

Nam hic

ab lllo peractum tribuitur.

Hoc

Onitas

Redemtionis Chrifti fructus eft, ut mors

publice

aboleatur, quam Adami peccatum indu-

66, 14 !

xit; 1Cor. 15, 21. 22. cum fit per. hominem

mors, etiam per hominem eft mortuorum refur-

j

Áiden

retlio.

Ut enim per. Zddamum omnes moriuntur,

h.

ffc per Chrifium omnes revivcunt,/ N. 26 ultie

14 ]

mug hoflis delebitur mors. lbidem v. 54-57

Te m

completa de morte villoria in refurrectione fu.

ü Al

tura effe, & Chriffo efu accepta ferenda dicitur.

Chriftus eum in finem mortuus eft & revixit,

b

D

vt illos, qui Ipfum fide fuum fecerunt, confum-

J l

mata felicitate, etiam quoad corpus, beet, Joh.

X1, 25. 26. c. 14, 19. Rom. 8, ti. c. t4» 7- 8. 9.

ttum

ICor. 15, 20—23. 1 Theff. 4, t4.

L-q

-Sed tamen etiam impiorum refufcitatio eft con-

dlgnltf

feqdens redemtionis; nam vi illius totius gene-

ris humani sors , ceu Poflis, Chrifto fubjici ac cef-

COTW

Jare debebit.

]deo poena, quse grative contem-

net, ]

tores poft refufcitationem e morte corporali ma-

Let, mors fecunda dicitur Apoc.20, 14. C. 21, 8

4?41 (

$ 658.

(1lf

XXXII. de Rfyitrreäïionk ($ 658. 6595

3533

; i'ïheül

$ 658. Refurredio fiet eum in finem , J//njefla-

d) ut omner homines folenniter judicio ex- fe /uam

00 atj

tremo fiftantur; ) utimpii, qui per cor- maqugäa-

$ u Dun

.

;, iil

pus fuum prave egerunt, id in corpore

d (s

etiam luant, Joh.5,28.29. 2Cor. 5, 10.

plane ii

Á

Gal.6,85; c) ut pii, ficut Chriftum cor-

pore etiam fuo glorificarunt, ita in eodem

s rl

[$T0 EHu

vitam Chrifti gloriofe manifeftatam expe-

im jf

riantur r Cor. 6, 20. €. 15 31. 2 Cor. 4,

10, I T.

etmtionis

Hoc pa&to Oimnrifcientia , Potentia, Veracitas,

Vam t

m

