confultum atque tutius eft communionem inter-

mittere, aut denegare, aut diffuadere

:

, quam pri-

atl

Vgt:i;- adminiftrationem permittere,

10.11,

£09RmU1110.

$ 563. Sacra Cona /ub utrange . fpecie

f fe

J'Blb UL .

omnibus. communicantibus indifcrimina-

Vatis

que s

tim adminiftranda & porrigenda eft. Hoc

1.3,

probatur (x) ex inftitutione, inqua Chri-

tutà

ftus utramque fpeciem diverfo actu exhi-

9)

buit ;

(2) ex emphatica inftituti Calicis

C

commemoratione Luc. 22, 20. 1 Cor. 11,35

& r

GaduTos 1X (3) ex mandato bibendi, a

dl

Chrifto fimiliter non fine emphafi dato, ut

non

OMNES bibant Matth 26, 27 coll. Marc.

Ton

14, 23-

(4) ex apoftolica praxi, non modo

potu

edendi panem, fed etiam calicem biben.di

Catti

1 Cor. 11, 26—29.

Accedit memorabile affertum Pauli, Calici be-

Reþur

BU

nedicto foli divinitus affignatam fanguinis Chrifti

communicationem tribuens 1 Cor. xo, t6.

'9: 4

Swa Co«

$ 564. .dd a&us facrameutales in ipfo ufu

ma non fa-

cri/zcz'u-m -

Sacre Coensz neutiquam pertiuet hic , ut Core

Do,

pus & Sanguis Chrifti tanquam /acrifícium

Qüa

proprie dihum & piacukl-ax,'.e Deo oHþratur.

- Nam

!

XiVI-Iï. deSatraCeuna — ($ $64.565)

447

a

Nam (:) nullus in inftitutione memora-

n

tur actus Chrifti facrificialis ;

(2) nullus

T5:

etiam in a&ibus a Chrifto mandatis; (3)

t

nullus in novo Teftamento prs»ter Chri-

quiit,

flum Sacerdos eít, Hebr. , 54. c. 8, 4

(4) unicum eft in novo Teftamento facri-

dnter-

magis

ficum , quo Chriftus peccata perfectiffime

n p

abítulit, Hebr. 7,27. . 9, 12. 24—28. c. 10,

10. 12. 14. 18 coll.3íeq. (5) OOblatio Chri-

| /fmii

fti femel facta non' continuari, non reno-

WO

vari, non repeti poteít, Hebr. 9,25. c. 10,

"

I.5. REU TX

(6) Sacra Coena infti-

a

tuta eft in recordafiotem Íacrificii Chriftis

| exl

ergo non ipfa eft facrificium. — (7) In facra

Calicis

Coena corpus & fanguis Chrifti sobis datur

'.H)35

& applicatur; ergo non Deo offertur. (8)

adpplicatur per imanducationem & bibitios

!Ddi ! 1

yo, U

nem; abíentibus ergo & mortuis prodeffe

non poteft.

(9) Chriftus fe offerre non

Vart

aWo

poteft, nifi patiatur, Hebr.0,26; at femel

fpend

tantum mertuus eft, Rom.6,9.10. (10)

Repugnat, facrifiium aliquod effe in-

lia *

cruentum', & tamen propitiatorium, Hebr,

. hr

9, 22

m

$ 565. Cum Ífacra Cona ex univerío WPüte EX«

at u

Domini inftituto in AcT10NE confiftat , ra e/um

)f

]

[j

qua pofita corpus & fanguis Chrifti fym- Perma-

T

: :bolw 7174 «

fera'!üf'

; Mm

448

($ 565.566) XXVIIL de Sacra Cainà

bolis unitus eft; acione non pofita, aut

t) w

ift n

ceffante, non ponitur prefentia realis;

pey

adeoque /arra Cama mom efl res permanens ;

Ut fre

jtter |

€7' extra ufum (externum) mon efi Sacramens

Thanea

fu.

Ex

finmi

Etiam hoc docet a)þinPcitutio prima, & 2)illius

declaratio a Paulo data r Cor. 10, 16 Panis, QUEM

nimi.

r d

FRANGIMUS, Corporis Chrifft Kowuvia eff. ' Proinde

fedtit

7777

fücramenti vepofitio , affervasio, circumgeffazio , adora-

ztio religiofa non habet in Scriptura facra funda-

fuücionig

Deind

mentum, quo confcientia in tuto fit.

twofiri

Sacro Coe-

$ 566. Evchariftize celebratio eo FINE

It time

UI

" f1i5; ipfituta eft, ut in ea fiat commemoratio mor-

füm fos

ts Chrifi applicativa ad exercitium fidei

Qetur.

Luc. 22, 19. 20 pro vobis.

E

D

77

1

Atque adeo EFrFECTUS ejus eít, u fi?

defim

.remiffionis peccatorum figillum ,. €?' promiffones

O e

evangelii umiverfe , cum bonis falutis a Chrifto

1 Coty

partis, communicantibus offerantur , applicen-

9t 1»d

quit, ;

tur €9' confirmentur , 3 Cor. 11 24. 25 coll.

^

lii

Hebr. 8, 10. 12.

QUOfp

Unde facra Ccena per applicationem fingularem

lnt (|

ad fingulos communicantes, facit 2) ad fidem &

mnii&e

excitandam & roborandam Luc. 22, t9. 20 coll, v.

)

41.32; ) ad incrementum vitze fpiritualis Joh.

r

ll

6, 57; c) ad unionem cum Chrifto arctiorem,

x

Joh.6,565; nec non d) ad fpem beatze refurreCtio-

ATath

nis & vitz seternze ex pignore carnis Chrifti vi-

Tete

vificz ftabiliendam, Matth. 26, 29. Marc. I4.25.

Quj

Luc. 22, 18. 29. 30.. 1 Cor. II, 26. joh. 6, 50. 5t.

54. 88-

fues facun-

SECUNDARII

krwES funt, D) ut fit profzffro fid^i

N

darii ;

noftras puélica coram coetu facro r Cor. r1, 26;

?Oæmi

-

9) ut

XXVHI de SatraCgna — ($ $66 568)

449

4, Q

2) ut fit teffera, qua profiremur , tos effe, ac velle

feglis:

effe memóra illius ceius, cüm quo una hoc Sacrum

peragimus 1 Cor. ro, 14-——21; maxime vero, 3)

WUAT y "

ut membrorum zorus Ecclefw verc, invifibilis,

Q

inter fe cum charitate intima conjunétio firma

maneat, j Cor. Io, 17. c. 12, I2. T13.

Ex his efficitur, facram Cenam babeve efficaciam

efficacia ;

ls

Jpiriualem , & effe falutare GR ATT MEDYUM, QuO

fy QUEA

anima noftra & fanctificatur, & falutis particeps

Proinie

redditur, Confequenter won eft nuda & indiffereus

f, udtth

ceremonia: quod quidem etiam ex omnibus infti-

tutionis circumftantiis patet.

| fündt-

Deinde & illud confequitur, faeve Ceme nfum

ueceffarium effe: neceífitate non. quidem abfoluta ,

necef]itas g

n

fed tamen mandati , medii , offii; ita ut, qui ufüm

ejus negligunt, profano médii grative contemtu

yio

tum fuam conícientiam grayiter ledant, tum in

n fi

ccetum facrum injurii fint.

$ 567 FREQUENTER ; Jülutis. medio wf f

T

utendum e[e ex: 1 Cor. 11,25, & primase ec- gueus;

atftontt

clefix? exemplo 1 Cor. rr, 18. 20. 26 patet.

Sed eo ipfo, quoniam GRaTUE medium eft,

Jrifto

in communicantibus feriam cawrionem requirit, ne

aut ipfi zndigui fmt, aut iudigue Sacrum hoc pera-

WHMI'

gaut, x Cor. 11, 27. 29.

Hinc certa cowmmunicanribus officia obfervanda ;

?

quorum fuümma habetur x Cor. 11, 24—09.

a

offitia toni-

iunt (1) Preparario debita, in vera poenitentia qum'can.

nmllgïfm

confiftens; (2) Celeóratio ipfa, peragenda im fide , tium;

diet

& (3) FruQus, in reuovate propofito non nobis fed

p tl

Chrifto vivendi.

jlis jo

Ex quo do&rinarum nexu patet, thefin no-

qjorer

ftram de facrz Coenz efficacia falutari, non gi-

me&*?

nere aut fovere vanam in a€tu mere externo

yilti

fiduciam.

b

e h 25'

X

5 568. -ddmitti igitur ad facram Coenam ,,,5

:2')

jf

U

j

f

are, & idonei ;

; T^

goffunt fili'z' fantum , qui fe ipfos eXplor

officia

5] l

1

450

(5 '5638*""57-"0) XXVIH. de Sacra Caena

ARIDA

officia communicantium obfervare poffutit

'/ac volunt ($567), & falutarium epuli

( (e

fanctiffimi fru&uum ($ 566) capaces &

25

€upidi funt, 1 Cor. 11, 28. c. 16, 15

Atque adeo dari won poreff ftupidis, furiofis,

$5

ánfantibus, animam agentibus, qui mentis non

amplius compotes fünt, multo minus mortuis.

'verüæ

Vdrcendi etiam increduli, apoftatze, peccatores no-

DEU

torie fcandalofi, & palam animum impoenitentem

E

profitentes.

Propter indignos autem, qui arceri

non poffunt, reliquos, meliores, mon debere facra

pyrmayo

comtmutiione abflinere., Pauli nos praxis docet, 1 Cor.

gi jmi(ma

l I', 30- 3 [ï

mrJ(ïa fa

aSatra Cor-

$ 569. Ordinarie facra Ceena publite, in

nco.

Verbor

folenhi- cgetu facro, boni ordinis caufa, celebrari

Z55

nli &

debet. Eftenim «) folennis celebratio mor-

D

tis Chrifti 1 Cor. 11, 24. 255 & ») facra-

Tant

mentum communionis fan&oe fidelium intet

je 1 Cor. 10, 17. €. 12; 13;

t) Hoc modo

fmit

itíizi

& a Chrifo cum difcipulis fuis, qui

df (

omnes una adetant, Matth. 26, 36, & a

(b t

primis Chriflianis in unum congiegatis,

Ut gj

celebrata eft, 1 Cor. 11, 20. AG. 20;7.

Potefü tamen in privaris adibus facra Cena adimi-

fs $

uifiravi àis, qui per valetudinem publicis facris

Ti (

intereffe non poifunt. Sed privara communio íin-

ü

EU

&ulorum, ubi nulla urget neceffitas, ad a/xfu; eft

t

Qen

ï*efer;:-nda,

Tempus;

$ 57o. Tbmpus Jarrm Came celebrandg in

Deo |

fimg|

Sacra Scriptuta non eft determinatum.

D

f«ari poteft, quoties id defiderat fan&ta

anl

M

XXVHI de Sacr"a Cæmx (5 570—. 571)

451

woltit

anim? fames ac fitis Matth. 5, 6,. & fen-

! epui

fus tentationum ac: infirmitatum, 1 Cor,

u d

11; 25.26. Vid.LiBR. SvM8. 559—568.

Sl

fünis

$ 571. 'P;'æcipuæ in hoc loco Contro- A"üfï?ä*'-

entis

tn0t2

verfiv funt (1) cum Ecclefia. Romana

atores noe

4) de fransfubfíantiatione ; .D) abrogatione

eritentet

Calicis; c) favrificio Miffe; :d) facramenti

pi ara

jert f

permanentia, adoratione , -aj'er.vatione, tircm-

t LC

geflatione.

(2) Proteftantes infelix contro-

[

verfia fatramentaria in partes diftraxit 4) de

ubitoy l

verborum /oc eff corpusmeum, fenfu non litte-

gg(zb,»"m

rali & proprio, fed improprio €7 figurato;

7p W

$) de corpore & fanguine Chrifti non fube

:) ijfïi"

ftantialiter, fed fpiritualiter praefente, ore

ynm atd

]1

tantuimn fidei percipiendo; c).de communione

gt ii

indignorum, quid illi percipiant. (3) Ec-

Qf qlzl

clefia Gracca evchariftiam fub utraque fpe-

tbsM

cie celebrans a) panem fermentatum & vinum

Jt j

p

aqua mixtum neceffario adhiberi debere; 5)

0

æpa*nis & vini mutationem fubflantialem .per-'Spi-

j u

ritus fan£ti invocationem Íieri; ) intin-

jos

Ü

€&ione panis in vinumi efiam ?üfantibus por-

m

j

ripendam; d) ut /acrificium |propitiatorium

Deo pro vivis; & mortuis, in memoriam

yrini

fimul fan&orum offerri, quamvis non in

j

p

oimmnnibus his unanimiter, ftatuit.

7

j

fl

Sunt

r

Tf

XXIX. de Ecclefia

452

($ 511—572)

Sunt ali$ in diverfum abeuntes fententiz:

tut

qà) veram facram coenam efle rem mere iuzeruam,

104

fpiritualem ;

b) celebratiónem facrze& Coenze non

perpetuo mariere, fed poft prima ecclefize funda-

gme

menta ja&ta defrmere debuiffes c) imhecillioribus de-

fünatam effe; ubi tamen alii, d) eam ranrtum prc-

Qlefia

wetlioribus deberi, contendunt.

Sunt & domefti-

PECU

cze de admiffjone indignorum, de . frequenti. comnmunio-

Fallü

ne, de privata communione disquifitiones.

tng ]

LOCUS XXIX

Áifij)

MMI/(

DE ECCLESIA

d(), l CO]

(lfarie

QUe f

- KEctlefie

| $ 572. EcerkstA eftmultitudo hominum,

IS? Igv (

l Y

definitio ;

gui ad fidem in REDEMTOREM Chrifium a

ln«

Dco evotati, per fidem €7 raritatem inter. E

ine

bus di

conjunguntur, €7 fociatis fludis Deo in Chri-

EXBLE

flo vivendi, ad glow'ojäm ectlofig im tulo come

10.1t,

Ttini Df

fümmatg beatitudinem. adfpirant.

Ti duf

(a),Hzec przecip

ua & PRIMARIA ecclefie No»

.

Wm, d

v1O0 eft; fundata 1

n clafficis dictis Matth. 16, 18.

. rCor. 1,2—9. Ebr. t2

dl o

Epho 4,.4) C- 5, 23—27

Alias vox ecci

€

fia varios in Scriptura fi-

22. 25.

nificatus habet.

(^) Communiore loquendi uiu

)

latiore fenfu cmrus bomiuum audienrium verbuis

Mlt ü

Dei d? uteutium . facramentis Ecclefia

dicitur ; atque

in ecclefiam vocatorum ac eleciorum

diftinpgui folet.

-«Os (

ecclefiam intelligitar

'(c) Eft & alia norio, qua per

snultitudo bominum im unam

vifibilem focieratem fub

nno fummo vifibili Capire conjuutia;

fed haec notio

tlf

Scripture non eft confentiens.

hi. i

conflitutie

$ 573. DEvs xz?PsE ecclefiam conftituit

Pütdp

aD

*0fà- & confervat; Matth. 16, 18 /uper hac príra

[et t

Ga

2

*

icie

edificabo ecclefiam M;*.Aivx.' 1 Tim. 3 16 d

tur

$6, 1

XXIX. de Ecclefía

($ 513.574)

453

Yene»

tur Homm Dzr, ecclefía Dei viventir.. AG.

terin,

1 n01

20,28 dicitur ecclefa Dei , quam proprio fan-

s fnd-

guint ACQUISIVIT.

Sic de ifraélitica ec-

n de-

i

clefia Exod. 19, 5. 6 dicitur, eritin wIHY

r m

PECULIUM, regnum facerdotale, gens fantia.

1 euite

!

Falluntur ergo, qui ecclefiam pro inani uo-

enine habent.

Modus ecclefiam conffituendi d? confervandi con-

fifit à) in hominum gratiofa evocazioue ex mun-

)

do, 1Cor.1,9. 1Pet.2,9;

5) evocatorum /fau-

Gificatioue Y Cor. 1,9. Eph. 5,25.26.

c) eorundem-

que fégregarione a mundo , ut fint peculium Dei Joh.

15,19. Gal.r, 4. Rom. 12,2. 1Cor.11,32. 1Pet.

) ho

1,18. 1 Joh, 2, 15. 16. 17. c..4,4. 5. 6.

(

]

[n ecclefize geueff omnia confluunt, quz de or-

y n

dine gratize & mediis falutis in Locis preecedenti-

bus dicta funt.

Eximie eam declarant foecunda

TT

EMBLEMATA, fundameuti dv edificationis x Cor. 3,

MIO [üh

O. 11. Eph.9,20. 1Pet. 2, 4—7. nec non f/anta-

zionis Pfal. $0, 9 —12. Efa.s, r.2. 1 Cor. 3,6, unde

zaram. HisToRick natales de9? ideam chriftianze ec-

nata diftinctio inter ecclefjum plantandam de* plan-

ddel

ld

aj

[

clefize a&fa apoffolorum divine enarrant. -

f

u

j

. $ 514. FonuA ecclefize INTERNA Con- formain.

j yeudl

7 qu

W

fifit a) in credentium conjunBione rum Chri- terua ;

(or

flo, communi capite, per fidem Eph. 4,

gi o

Qu

12—14. Col.2,19. €. 3, 11. 5b) in creden-

mteïh

yiani

hj

tium coujuntlione fpirituali inter f2 Joh. 17; 23.

jgc

Eph.4,15.16. Hzec fit per confenfionzms im

eandem ilam fidem 2 Pet.1,1. 1 Joh. ,3; &

y t

(l

per vinculum cariratis Joh. 13; 35. Rom. x5,

yr i

"

5. 6. 7. Phil. 2, 1. 2. Col. 1,4. 5. €. 3 11—14.

13!1

ul

Ff2

Ín

E

454

(f 574—570)

XXIX. dr Ecdæjïa

In $ymbolo apoflolico dicitur.cowwUNTO SANCTO-

pl'mi&ïcat

RUM:. quie partim objecfiva efít, quia omnes ea-

Taeulent

dem beneficia fpiritualia && bona íalutis, fiduciz

ett

ac Ípei ipfórum commune objectum, participant;

artim fa&»je(j;Àva, quia omnes animantur eodem

:

piritu, "& per preces ac charifmata fua alter al-

n

terum juvant Eph. 4, 3. Rom. 15, 30. Eph. 6,18.

prie x

A&.12,5. rPet. 4, 7—11. Rom.12,4.5. iCor

orun g

12, I. —27.

(s mta

$. 575. EXTERNA ertlefig forma confi-

forma £Xe

&tbl ]

igrna;

ftit &) in profeffone eorundem dogmatum fi-

Ü a

dei, & 5) exercitio ejusdem ca/tus divini.

Doltmy,

His tanquam communi vizculo, ccetus creden-

Yatth,

tium confociattur ACU, 1, 14.. C. 2, 1. 46.. 1 Cor.

II, 20. C. I4, 23* 26.

türi;

Crifi,

ecclefia ine

ttidiuyt,

$. 576. Ecclefia quoad externam for-

tut doy;

mam & quoad perfenas quae coetum con-

V. Q di

: z:jþbili.f;

füituunt, eft quidem vifibili: fed tamen ec-

DEI, Cg

di; Rol

clefia re&e etimn 1N V 1S1BILIS dicitur, quia

li i

g'?orioþm

ÍpeGari precipue debet ratione formz fuse

i

( pen

internz. ($ 513)-

à YVigo

4) durerüa fidelium cum Chrifto & inter fe com-

d

EOnVem

emunio, quamvis per fructus fuos etiam oculis ho-

minum confpiciendam fe praebet Matth. 5, 14.—16.

Jac. 2,18, tamen cerro- d infallibiliter. folt Deo co-

guia eft Y Reg. 19, rocoll. 18. 2 Tim.2, 19. 1 5am.

Psg

16,7. Joh. ro,24. 16. At 18, 10; — 2) multa cre-

W f

dentium 4ena opera occulta manent Matth. 6, 4.

Ttrii

6- f8- IPetn 2, 120

c) & ipfi vere credentes «

7wuutndo fion. agnofcuntur 1]oh. 3, 1

2Cor. 6,9. :4)

ftur

mauifeflandi demum cum Chriíto in gloria Col. 3,

Chri

3

L

dixi

L(.)co hujus formule de ecclefià vifibili, invi-

flþil'i, alii malunt ecclefiam in igzertam d9 externam

of

iinguere; quia hzc docendi forma, ab ipfaece

elefize forma defumta, minus ambigua eft, nec fo-

:

ET

XXIX. de. Ecclofin

($ 576—578)

SANCTO-

Wsvl

pf)i&ïcatïonibus confuetis patet. Appellatio in

luculentis dictis Rom.2,. 28. xPet.3,4 fundata

, liv

eít.

Ttcpant

x

or entem

d-

$- 577. Ergo Ecclefia, fi accurate & pro- proprie

u

prie loquendum fit,. vere eredentium. €7. fan- fantiorum .

5 I

Gorum multitudo eff.. Hoc a) ex modo di; /ocietar efis

Cis patet; & 5) paffim Scriptura fic de

! canf-

gt f

ecclefia loquitur, ut «on mifi vere credentes

i.

€' fancii GENUINA. ipfus membra haberi

poffmt.

s Crite

Matth. 16,18 ecclefia dieitur aJ ipfo Chwiffo edi-

f o

ficari; Joh. Yo, 3- 3. 14. 15. 16. 26. 27 . dicitur ovile

Chrifli, grex ovitmy, que pafforis fui, Chriffi , vocem

audiunt, ejusque ducium . fequuntur s Y Pet. 2,5 diei-

m i

tur domus Dei, cujus materia fint Japides vivi; ibidi

um «

V. 9 dicitur populus: fanflus , genus eleGium , peculium

Dei; Col 3,12 appellantur e/e&i Dei,. faniti, dile-

fet Q

&i; Eph.5,25.26.27 dicitur fponfa Chriffi, quam

fui- ipfius impendio redemtam fauZificat, mundar,

üf qulm

gloriofam. fiflit ,. non. babeuzem maculam. per prosre-

T

tica peceata contraCtam , auz rugam per decremen-

ta vigoris fpiritualis, aur frnile 4uid,

rf ut

Heec in ecclefiam internam ,. inviübilem,propfie

convenire evidens. eft..

.oculïs "

j

j

(

$ 5'78'.. Sed Ecclefia q;ubnd" externam

ceni damem

df

fuam formam ípe&ata, malor etiam €7 l- mlj ad-

muffü qe

porritas &* $MTX TOS habet;

d) Trifte hoc mixti ;

d 6

ïegentes !4

fatum fubituram ecclefiam. chri(tianam

ï- 6,0' lï

Chriftus in. parabola: de zizanii diferte prae..

r'm : OL J

b

dixit Matth.13, 24—30:& 36—42

b) nee

jil,

"

eum»-

apoftolica: ecclefin poft praeclara illa. initia. in

acr commemorata ; diu ab eo malo . im-

a ipfäf?:

Ff3

munis

Eft; nï;

456

($ 578

XXIX,. de Ecclefía

munis manfit ACt. 5, 1—4. c. 8, 13. Rom.

J

Qiill/)

16;14 ig- TOU $ 4 . 'Apoc..cQ 2&3.

7)

£) omnium temporum experientia hoc idemn

teftatur.

l

Ecct

Hic obfervanda fequentia: (r) Corervs taijs,

ür a.

qui malos admixtos habet, in Scriptura dicitur

adhin

quidem Ecclefía, Apoc. r, 4 (d» fepe alibi); ve-

rum non proprie, fed fymecdochice: denominatio-

t

ne a parte potiore, nobiliore, qua' vere Chrifti

elt (nempe fidelibus d fantlir) petita.

fempor

"(2) Hypocritze & improbi quoad extergam. tan-

difiüdin

tum fidei profzf/jouem cum fanctis.junguntur, non

quoad internam fpiritualem communionem : hinc

Vitbil,

nomiue taNIUm NON RE shembra ecclefe, & magis

COnVen

1N ecclefia, quam px ecclefia funt.

Sunt planta

«ou a lo plautata Matth. 5, 135 &unquam a Cbriffo

Ti

vo fuis agnii Matth. 7, 21 —23. Luc. 13, 25—28.

fien

om. 8,

NWiete

(3) Quia utrique, tum boni, tum mali & hy- .

quoq

ocritze , in hujus veonis curfu in eadem externa

Àpor,

ocietate ecclefiaftica vivunt, & eorundem facro-

Tofnyn

hu

rum, eorundem falutis mediorum quoad exter-

20

num uíum participes funt; veri f;ideles hvec duo

O

obfervare tenentur: 4) fugere quidem & vitare

fium

eorum jmpieratem. Rom. 12, 2. 2 Cor. 6, 14—18.

t f

Eph. 5, 7—13. Phil. 2, 15. 2 Tim. 2, 19. 20.21;

Y a

£) fed ex adverfo tamen communibus caritatis offi-

m

ciis, monitis, exemplo, deprecatione etiam pro

illis

Tegiom"

ud Deum, operam dare, ut Chrifto Jueri-

fegi

fíaut

P

h

il. 4, 5. 1Pet. 3, 1. 2. Matth. 5, 16. t Cor.

7; 16. 1 Thelf. 5, 12— 15. 1'Tim.2, r coll.4. Col. 4, 5.

' Atqu

(4) Ex mixto ecclefiz ftatu etiam ratio intel- -

Ciþnam

þüMm

ligitur, cur vere credentes & Janci AD PATIEN-

n

TIAM vocari effe dicantur 1 Pet. 2, 21. c. 4, 12. 13,

c. 5,0. Rom.8,17. A. 14, 22. Apoc. I3; 105

W&t; :

nam inde a primze patriarchalis ecclefi:e tempore

Cdon

tüfe

conftans hoc & ordinarium phaenomenon eft, ut

Tito j

hypocritze & mali, maxime cum numero praeva-

l?æïet

ent, veris ecclefize membris infenfos & infeftos

QUzef

fe praebeant ?*Joh...g,- [2;/! 3- Joh. 15, 19.

UN,

**

.. $ 519-

)

f

XXIX,; de Ecc?e- ía

($ 519)

437

» M

: $ 579. Tota mltZtituLio populi Dei, . qU*€ Ecclpfia

C-Q&So

omue; ommiwum temporum at lororum tré- umiverfue

hciem

dentes €7 fanflor complecitur,

dicitur lis,.

EcctES:A UnrvEmsALIS; & concipitur

pri

ut umum corpus, quia ommeg Chriflo per fidem

ura d

aihzremt, Ecclefia PARTICULARZIS fi gni- particila-

ijdi); v

rifs

nomimo

ficat eetum majorem vel minorem, loco,

ere Chit

tempore, regimine ab ajis fidelium | cetibus

r C

diffin&um.

lrrA cum ecclefia interna in-

tür, flon

em: Dinc

vifibili, & z;c, cum externa vifibili; magis

m

convenït.

Sont n

am (f

Fieri non potuit, quin populus chriftianus mul-

tiplicato credéntiuu numero in plures coetus di-

pj

videretur: Apoftolorum jam tempore fingularum

ji &l

quoque urbium ccetus ecclefia di&ti funt 1 Cor. t, 2.

Apoc.r,II. lnitio omnium eadem fides, eadgm

n exte

nominis Chrifti profeffio fuit 1 Cor. r, a. 2 Tim.

em J

iogd a

2,22: fed progreffu temporis, exorta varietate

forms docendi & rituum, ac natis inde diffidiis

r (

factum, ut ecclefia chriftiana in partes fcindere-

T5

tur. |ta exftiterunt & funt hodienum particula-

í u-

res ecclefize permultze, partim majores, ut eccle-

!,20:2'1;

fia latiua d» greca; partim minores, non tantum

iatis ol

regionibus & locis diftinctc , fed etiam doéirina

tiam ]i

& regimine in diverfum abeuntes,

mo ht

Atque hoc difcrimen (dofrine d regiminis) p

roO-

16 [Ol

Ad

| C()l 'h

cipuam attentionem & cautionem requirit.

itio I

publicum cultum. Deo praeftandum omnes obligati

fumus; nemo eft, qui non adjumento [pirieuali indi-

| pATIPS

geat; quilibet ergo chriftianus alicui ecclefize parti-

U

)

culari fe tenetur adjungere: fed eidem etiam con-

ftare cum conícientizte. convictione debet, w

o tenp

zut0, ? cum fruGtu [pirituali , illius ecclefve cui ad-

on 9u

Hinc nata vexatiífima

f

j

bevez embrum e[fe pojfit.

j

P

quazftio de vera i?* falf[a ecclefia, QUAENAM , &

&

A siT: fed varia ambiguita-

UTïI, VERA ECCLESI

FfA4

te

q.

fi

458

($ 579-580)

XXIX. de ä[/lllj/ïd'

te laborans, & per homines. contentiofos ,

pet-

jlu

multis tricis involuta.

pura vel

que/

Hinc fácilior docendt forma eft, fi ecclefia

par-

tione

tmpuras

ticularis ac vifibilis

. puram d impurqm dittin-

die i

guatur. Ezclefíia vURA eft, cujus dectrina , culttr,

(

vegimen cum verbo D«

5

Jftne defeciu notabili, confeurit.

IwPuRA , quee i doód

dopma

ria , eultu , vegimine a verbo

fidei n

divino vecedir , d» corruptelas veritati commixtas babet.

Et quoniam cuivis chriftiano cur

& p

debet, ut fta

x cordique effe

Ganti

tum gratize verum ac firmum obti-

neat, illa

otiffimum quseftio p NoTIS ECCLE-

tere í

SIAE,

cui

,

4

"Ua c

05

foafo

t[cietiria. adberere poffimus , curate

exitini

determinanda giï:..

t

f

noim ettle- 5 580. NoT x ECTC.'L ESIA j;l?!t re&la €7

tt g

J s

pura verbi divini przdicatio , € fimilis adminis

Tüfim i

Velte

ffratio: facramentorum.feeundum mnflitutionem Do«

filione

min. Joh.8:31 f im meis diB£sr smanebitis , vere

Ipnory

P

"Wy

mei. difcipuli erifiss: €. 30, 27 oves meg vocem

Qurior

Tnüt

meam audiunt; Eph. 2,20— 22 fuper apoflola-

4

a

rum €7. prophetarum fundamentum exjiruchs.

909 9s

fit t

adificamini ad. Dei domicilium. in Spiritu..

Thetdae

QQU.X

hz note ma

Intereft generalem thefin preffe declarari, quia.

icem

gis vel: minus confpicus funt.

Yatt

( U

fum mediorum gratizeac falutis Deus nun-

(9

, » quam effectu carere finit Efa, 55,1t1.. Ubiergo verdi

divini ufüs abundanter viget, lbi funt credentes d

etform

Tnen .

Janéti, & fraterna inter eos communio, cuivis chri-

.ftiano in.curfu & agone fuo adjumetito fütura. 1 Cor..

T

p

t

3. 5. 6.. Eph. 4,16.. 2Pet. 1, 3--11.. Col..3, 16..

Av 313 r52

Àj

(2) Quo plura fcandala. & errores, veritati

(h)

Mfrg

commixti, uíum verbi & facramentorum alte-

n

rant, eo majus fidei ac fülutis amittendze pericu-

los

lum, eoque urgentior corruptelas. vitandi.necefji-

tas eft. Ram.. 16, 17

tonj

--18. 19.. I Cor..15,.33. 34. Gal..

tur:

i, 6. 7. Eph. 4

»i14. Phil 3, t6—419. . Col..2, 8.

I.;g) -9. A

At

.B8"19/ Lllm. .[.,V,—— 34- 44- 510. C. b,- 3: ?*,' 5' Ehr.

i Vel

2. jon..

- XXIX. de. Ecelefia:

4

9

6 580)

Áos, ge

2]oh.v.9.ro. tt. Probe obfervandum, p

lera-

E er,

M

;

que hzec di&a (cum fimilibus aliis) vigilem atten-

d pa-

tionem commendare ad tuendam (finceritatem ds-

i Glrn-

&rine de Ciriflo, 1]oh. 2,22.

i, a,

(3) Qui falüs ac fuperfüitiofis ecclefi» (u:e

j t

if t n

äogmatibus ipuoratis, aut certe cum confeguentits

fidei noxiis non perfpettis , verbum Dei ,. quod in

vt

ea füperítes eft, fiucero affen(u & obfe

quio ample-

tdinie d

Cuntur: illi vera. fuue inrerme ecclofie membra , ex-

um od«

"T ECQUA-

ternze focietati corruptze corpore magis quam ani-

mo affociati. Et fine ind/f/erentifimi exprobratione

g, Ql

exiftimare licet, in plevique chriftianorum .Se&is

*

vera ecclefie invifibilis memóra Deo cognita effe,

(4) Sed alia longe eft caufa illorum, qui facris

nih &

ecclefue purioris defertis ad ecclefiam erroribus cor-

ruptam tranfeunt.

( at

4) Non leve peccatum eft, a

veritate fe avertere, & ample&i püblicam pro-

ionm

feflionem errorum, quorum confequentize füneftze

ignorari, wf a volemze, uon poffunt: in eo ma-

(f t

nifeftus eft veritatis & beneficior

um, quibus in

I

puriore ecclefia frui liceba

t, contemtus. 4) Sum-

mutm periculum ett, animum, depofito veritatis:

alfgf'ï/a-

amore, venenata vi erroris fafcinatum iri, ut fevio-

il v

jam credaurur, & acriter

propugtenrur , perniciofa:

mendacia & fcandala reg

ni Dei Gal.2,1. 2 'Theff.

/

].

"i, E2

c) graviffimum eft, quod fimulatione-

ac diffimul

atione Chr

i,

iffus ipfe abnegatur. Luc. 11,23».

Matth. 10, 33.

ttt.

(5) Haud abfimilis eft eorum ratio,

as

qui gnari

j

jet? ;w'f/

errorum ac (uperftitionum ecclefize fn

? , dlos ta--

gt

men profiteri, Jar exercere pergunt ;

: nam confeí-.

gj

fionem veritatis ,

& fugam ertorum, ferio-Scric.

yri Gl

ptura inculeat, Rom. 10, 9. to.

poc. 18,4. 5. r Fheff. 5, 21.

2 Cor. 6; t7: 18

:0.[1»3,' löl

'

(6) Ubi-ecclefia veritatem ac- pietatem libere

profieri atque exercere non [mit; übi ad affentien-

A Veï;:fïi[

wm aïï

e-

um erroribus , ad. fufeipiendos actus.fuperftitio-

j p

OS ,. ad. rejiciendam cum exfecratione veritatem ,.

conícientiam mmembrorum: faorum ad

igere- cona--

Jdi,necs?'

onte feceffio facienda

v

tur: ab.ea aut fp

A&. 19,05

)

aut veritatis confeffio edenda & conti

nuanda eft;

"

f V:eL maxime . perfec

utio. aut. excommunicatio

j

o

Con-

Ef 5,

460

XXIX. de Ecclefia

($ 581)

t&odt

confeffores ex ecclefize 'communione. ejiciat,

COIDITU

2 Cor, 13, 8. x Pet. 3, 13. 14. I5.

temdiy

huent

reprajfen-

$ 581. Ad ecclefi puritatem contra

Terbo

lala inm

divina

particulares in doctrina, vita, difciplina

ett)efu

Conciliis; aberrationes tuendam inftituuntur Synodi

Quorun

five Coxczria: que funt couventus publi-

penes (

ca aubloritate indicli, im quibur de quafriouibus

tati m

ROX &t

Toft oo

ad doffrinam €7 difüiplinam fpetlantibus, . iufli-

Yerttatem

ia per pios aique erudifos viros accurata dit-.

TO

quifitione , fecundum verbi divini normam decidi-

$s

tur. Specimen boui concilii ex A&torum ca-

EST.

pite 15 capere licet.

Concilia vocantur ecclefa REPRJESENTATIVA,

fuper.

reliquze. ( quze

quoniam nomine fotius ecclefiz

OECUMENICA

&

SYNTHETICA dici folet) agunt.

five univerfalia concilia fuere Nicenum , Conflauti-

Q*ry]y

nopolitanum primum , Epbefiuum ,

Chalcedoneufes PAn-

TICULARIA fünt vel Narionalia, ut Ca!

licana, Hi-

t'llf)' li

fpanica; vel Proviucialia , quando antiftites eccle-

D

fiarum ex unica tantum provincia congregantur;

vel Diccefana.

erorj j

Proteftantes quaruor. couciliorum cecumenicorum

li

doGtrinam recipiunt, non quafi conciliorum. au-

Goritati fidem fuam fuperftruant,

fed quia doétriuam

IGCiS Q

& ut

eorum verbo Dei coufemire deprehendunt,

.

oris ecclefive

fltdiy (

ublice teftentur fe ab antiquze puri

do(trina ac fide non receffifie.

De aucloritate ipfa tenendum:

(1) Concilia non

.[ftuïi; l

funt infallibilia; nam doctores privati,

.ex quibus

CUj

eonftant, homines fuünt; ergo error

i obnoxii;

,

congregatis in unum,

nüsquam infallibilitas pro-

P

lia ipfa antiquiora in

hi

miíla legitur; & revera conci

Ung |

quibusdam errarunt ;

recentiora multo magis &

Dret:

puritate fidei recefferunt,

(2) Decreta concilio-

PER MO-

Illfh

rUm 404 imperantur , ied proponunurur ; 4)

£) per

foe&l

DUM DOCTRINA e Verbo divino hauitz ;

modum

Verity

XXIX. de Ecclefia

($ 591:.582)

461

"

» ejct,

tnodum cONFESSTONIS DOCTRINJE, quam coetus

communi confenfu tanquam füam, & ut verita-

tem divinam, amplectitur.

Auctoritas ergo, quam

l lcontræ

habent, eft partim iszerna, íi confentiunt cum

verbo Dei in 5. Scriptura, cujus folius auctoritas

d

divina eft, confcientiam obligans ; partim exzerza

etclefiaflica, fi approbatione publica gaudent reli-

l Synodi

quorum ccotus membrorum,

EORUM MAXIME

"i

WW

( |

penes quos poreflas ecclefraffica eít.. Huic auctori-

tati fimilis eft auCtoritas urBRORUM svMBOLICO-

;,fzyïionäön:

RUM ecclelize noftrzee, quam qui in media ecclefia

li, itgjä-

noftra contemnunt & contemnere docent, tum in

veritatem tum in ccetum; cu

w d

jus membra funt,

arrogantia fua peccant.

i d

torum

$ 582. CaPvr ECCLESIJE. CHRISTUS , t ra.

EsT. Eph. 22 Dews Chriffum. dedit caput put Chri-

iTATIVA.

fiper omuia etclofie , qua eft corpus ipftus ; cap, /fus ,

ve (q*

4 15 creftamus in illo per omnia, qui eff caput,

UEX

jf

Chriflus, ex quo totum corpus incrementum fa-

f

v

..... i

(

m

l

cit; cap. 523 Chriffus caput ecelofig , €7 ipfe

yes C*

7I

eff Servator torporis; Col, ry 18 ipfe eff caput

p

corporis, ettlefig.

lmenicoïï?*

Locutio hzec metaphorica eft, ex äliis ümilibus

jiorn i^

locis, quze de Chrifti ad

[

ecclefiam relatione agunt,

j dc&!

li

facilem explicationem h

abens. Matth, 18, 19. 20

aunt J

5

medius eff imev congregaros im ipfrus nomine Orandi

n

caufa; cap.

r o

28, 20 adeft fuis perpetuo , usque ad fiuem

feculi ;

Apoc. 2, E i5 medio candelabrorum (candela-

110

j

bra'ecclefize funt c. 1, 20) ambular. Eph. 1,23 eff

g gb

complemeutum omtuia complentis in omnibus. Patet ex

| Gbn()Xll

his, fignificari influxum infinitze virtutis

. quem

Chriftus & toti ecclefiz,

ylitas ]

I

prout unum corpus,

tigul

of

una focietas eft, & fingu

lis etiam. credentibus

praeftat.

o m

] COHUL"

Influxus, hic partim moralis,

partim phyficus,

effectivus eft. a) Iufluxum prze

ftat zmoralem: düm

!

) KVU

i

meritum fuum ecclefie applicat; eam ut qui-

nus

462

($ 582-583)

XXIX. de Eccefia

Chridt

nus & ReCtor gubernat; infpectionem gerit; fdïg-—

fendit; emendat. Eph. t, 3. c. 5, 23—-27. 2Pet.

61

I,3. Ápoc. 2, 4.5- T6.. €. 3, T9-. Matth: 16, 18.

n

€.3, t2. .P) phyficus autem. iufluxus , quem rectius

quinti

effe&livum dixeris., eft, quo Chriftus eeclefiam anie-

Itél,

mat per Spiritus SanCu operationes gratiofas: in

mo eft

credentibus, & per chariimata eis. collata. Eph:

clefia (

4, 8.15. 16.. €ol. t,18. c. 2, t9. Joh. 15, 5. e: 1,4.

üà, Qu

14.. 16.. 2 Pet. z. 3.

Hoc influxu fidem, charita-

Terchin

tem, fpem, aliasque virtutes chriftianas accen-

fioli ]

dit, auget, firmat, roborat; mentes cruce & ca-

Giment

lamitatibus fatigatas folatio erigit; titubantes fu-

inde Tiem

ftentat; errantes reducit; fingulorum, vitam &

Totarchs

cafus gubernat..

10 d

TO mop

ipque fofuss

$ 583. Chrifur sorvs ecdefie caput 0f

neque datur caput ecclefize vifibile, mon-

st

us um

archicum , iafallibile, quod. Chrifti vices

ho

in terris gerat , controverfias decidat, ec-

qioprie

clefiam gubernet, cui etiam quisquis non

fubfit, is non. fit ecclefi?e membrum.

invïübïh

|

Hanc magni momenti thefin ex eo probamus:

|

Ün

QUi 'Omm

(x) nuila eft talis capitis neceffitas ,. Chrifto, ca-

pite invifibili, ad omnia fufficiente, Joh. r, 1.

Wi qo

Col. 2, 10; & quod ad externum ordinem attinet,

um

ecelefiis fingulis per minuifferia ab ipfo- ordinata

Ti$ oj

CAf

abunde profpiciente , Eph 4, rx coll. r2.. . (2) con-

lls

fitutio capitis vifibilis,, fi quod. effe deberet,

ER

tota penderet a Chrifti voluntate; de hac vo-

Altqt f

luntate autem ne verbulum. quidem eft in S.

ü

A [

Scriptura, ne.quidem, iis in locis, quze& totam

Qcorm

dierotaxin ecclefize commemorant. Eph.. 4,. 1t.

APOW

(3) Fideles potius avocantur a re-

lm

fi

l

bus vilibilibus 2 Cor..4, r8. Joh. 20, 29 ;. a fidei fuze

D€ &

alligatione ad. certum locum, Matth. 24, 23. 265

tum, 1

& ad liumanam auctoritatem ,. 1. Cor. 2, 5. c. 7,23-

N

Matth. 23,.8. 10. Col; 2,. 19,.

(4) Nullus in regi-

Y

p

mine ecclefize dominatus locum. liabet, r Pet. 5* 3-

ndanus

Wücul

At QU

3Joh.v.9. 105 ac fgeciatim fplendor mu

l$ ef

Chrifti

i

* XXIX. de Ecclefia 3 ($ 583.584)

463

vt d

Chrifti regno plane non convenit, Luc.22

j o

'€..17, 20. 2t. Joh. 18, 36.

,25- 260

thtj

Argumento 'ex Matth. 16, *»'18-. TQ. 'peétito,

emtebs

quantumlibet -«otnetur. on. ea 'probandi viís

Jefim atj

ineft, qua acquiefcere -confcientia »poffit,

Sere

mo eft in eo de Petro, -non de Papà: :de ec-

rabii i

]lot. D

clefia CugrsTr, non de ecclefia vifibili: de pe-

T22

tra, quz fit fundamentum , non de capitibus mo-

Ti if

narchicis , quorum:alterum alteri fuccedat.

Apo-

fs at

ftoli & Prophetze omnes ob doCtrinarn :füam fun-

vüce &t

damentum ecclefiz -dicuntur Eph. 2, 20. 21: fed

yantes

inde nemini in mentem weniet, eos ideo pro

vitam

monarchis ecclefiafticis habendos effe, qui omni-

no etiam fucceffores habeant, poteftatem .ejus.

*mokdi .monarchicam hodieque exercituros,

guput [

9- 584. Elogia five attributa ecclefix , qui- tttlefur aj«

)ile. n

bus una, fantla,, «catholira, apoflolica (infym-

tributa;

ribi s

jdätj ]

bolo niceno-conftantinopolitano) dicitur,

