matur , vis peccati f[ecundum ordinem. divinum

pararunt

fattre

magis magz'.rque imminuitur , eg ;)Imago divina

Lesleltis

in ipfo indies inflauratur.

n f

( tnys

Santtificatio Jaziore figuificaru omnes aCtus gratize

n poïek,

applicatricis comprehendit, Joh. r7, 19, uti & Re-

] fpeciohm

novatio fübinde converfionem ac regenerationem

fentia il

connotat Ez.1:1,19. Ébr. 6,6: fed in Scriptura

etiam férifdior fignificatus occurrit, quo a rege-

nenütatis

neratione & juítificatione diftinguitur, Tit.3, s.

ncexiti

je gradus

Rom. 6, 22.

Loca claffica funt Rom. c. 6 zotunm;

, unonett

& Eph, c. 4 zozum.

eDeo PIB'

quam f

$ 43o. Sanü&ificationis CAvSA EFFI- Cguþeä,

ciENS Deur eff Ezech., 20, 12. Jer. 31, 33. ciens;

€.32,40. I1Theff. 5; 23.24. 1 Cor. 1,3o0. &

per appropriationem SpiritusSan&us, Rom.

NF.

15,10. 1 Cor. 6, 11. Tit.3,5. 2 Theff. 2, 15.

Sed homo

converfus ac regenitus

ie ho

ipfe etiam ad renovationem fuam cviri-

g Ü

bus a Deo datis & confervatis cooperatur.

) f m

:

2Cor. 7, 1 purifitemus mos ipfos, perficientes

m[equeüsi

Jan&üficationem in timore Dei. Add. 1 Joh. ; 3.

YT

ACtus ad renovationem pertinentes paífim de-

fcribuntur ut facta ipforum credentium, Eph. 4,

ij

22. 24. Col.3, 5. 9. 10. Gal. 5, 24. 1 Pet. 1, 22. Phil.

Smdt

2,12. Hincregenitus atque converfus & ipfe dici

perit: !

poteft caufa fantlificariouis ; fed dependeus d» fubor-

pn&!]ïfw

dinata, Phil.2, 12 coll. 3. Vires a Spiritu Sancto

cone

regenitis donatze ad id, ut illis tau

um fuis utan-

$

tur, tamen femper dependent a

piritu Sancto

J n

1Cor.15,10, & ab ipfo excitantur, diriguntur,

i

adjuvantur Rom.8, 16. 26. 1 Pet.r,5. ldeorege-

)W

2

niti

jh

g n

356

($ 439—432) XXIL. de SanGificatione

niti zautum d zamdiu bene opersntur , quantum d

u

.

amdiu patiun*ur per Spiritum Sanctum fefe duci,

|

[

10m. 8, 14, Gal. 5. 16. 1g.

|

5, 23-

2

AMecium ;

Trim:

$

431. MEDpiUM San&ificationis e»'lïï:

feudar

Ferbum Dei: & quidem eam promovet non

61 t.

tantum offendendo officia, eorumque moti«

I19,37

va, fed etiam efficaciter operando, Pfalm. 119,

$4

9. 1I.' Joh. 17, 17.

TUS if

Volunta-

Verbum Legi eft officii worma, quze

pelitos

tem Dei fanctam nos docet, & obedientiatn exi-

git; przeter hoc tamen ETIAM MEDIUM eft a) pro«

Al at

movens agnirionem ac deteftationem peccati in Poe-

ütg Teg

nitentia coeptam, Rom.3

205 b) comminationi-

n totut

bus fuis reprime

ns ac smortificans pravas cupidita-

tes, Rom.8, 1

1 Cor. 6,9. 1o. Gal. 5, ? 1. Pfalm.

tenitis

11Q9. 120;

c) univerfam fideliüm vitam dirigens ,

Rom. 12,2. Eph. 5, 10.

o

Evangelium autem vires affert 2 Pet. 1,3. 4.

H Peta

Thorti

2,25 per illud enim ) officia erga Deum (inpri-

en; ROH

mis fiducige, amoris, gratitudinis) in toto fuo

ambitu démüm REcTE INTELLIGUNTUR ; /) Ipfum

Ton, Ó

fanCtimonize ftudium ut Zeneficium reprzefentatur ,

I5 ad.

Ezech.36,26.27; c) mortis Chrifti vis & eflica-

Büfürtüm

cia per fidem continue ac przefentiflime animo ap-

lt de

plicatur, Rom.6,2—11. Gal. 5,24. c. 6, 14. Phil.

IGNPGK 2 1

9 IO.

i f&ll ; tar

Idem etiam efficiunt Sacramenta cum Evange-

14' n an

lio conjunCta: Aaprifmus, qui memoria repetitus

bia P 1Qy, 3!

fidem ac ftudium fanétitatis confirmat, Rom. 6, 3.

ER

I Pet'-

215; & Sacra Cena , RECTE percepta, iti-

dem .

rA

ln m

em ac vires fpirituales eugens, rCor

mOdO fem

11,26. C. 10, 2T.

]

Qxf"?"um 1

Etiam cafligationes Dei p

aterüg credentibus ime

1. Q

miffe , adjumento funt, Hebr. 12, 4— 1 1.

[

5 Apoc.

i

4, 19. 2 Cor. 12,7.

1j,36 &

$ I5,

Subjethun;

$ 432. SusjEcruM fanctificandum eft

m

homo æ'egemtm eg jagþ*gfcatm y Rom. 8, ti

2 Cor.

10 q

I

XXIL. de SanBifizatione ($ 432—434)

357

n

fefe duti

2Cor.5,17, qui totus renovatur, r Theff,

5,:138. :2 Cor. 7, 1«

Primario quead animam Rom.12,2. Eph.4,23;

Ws d

Jécundarto do? sediate quoa( corpus Rom. 6, 12.13. 19.

yuet od

€. 12, 1. C E34, I4.. 1 Cor. 6, 15. 19. 20. c. 9, 27. Pfal.

1H9. 37., 1 T hetff. 4, 4.

Y m

'a]meï

s 433* In San&ificatione dep—omtz»z/r VE-' Termimis.

TUS HoMO, Eph.4,22. Col.3,9; qua ap- qu0;

Volut

pellatione denotatur vis peccati €7' corruptio-

Hati ex

lt a)pre

tiis paftim connata, partim contracta , quae

üne

ante regenerationem dominatur, & Aomi-

minetiol

nem totum pervadit $ 328). Hec etiam re-

s p

A dm

genitis inhzret, Rom. 7, 21. Hebr. 12, x.

m ángh

1 Joh. 1, 8; fed continue reprimenda & vi

m

'

mortis Chriíti imminuenda atque abolenda

p ij*

toto. 1U0

eft, Rom.7, 24. 25.

Rom. 6,6 dicitur peccari conpus five totum fy-

; piptun

ftema; adeoque huc referenda omnis facultatum.

glentatib

; i elt"

naturalium impuritas, omnisque donorum fpiri-

TM WT

tualium defeCtus, Pfalm. 14, r. 2. g. Rom.$,

10—18. 2 Cor.7, r. Jac. 1,21r. Nempe a) in is-

.()514' n

zelle&fu, tarditas cognoícendi res divinas Eph. 5,

14.17. Luc.24,25 , & rationis fibi fidentis füper-

p b

u u

$

bia Prov.3,5. Rom. 12, 165 £) in Foluntate , lan-

Jon. 9 g

guor ad profequenda bons fpiritualia Hebr. 12,

j

X. 12. Marc. 9,24; c) in appetiru fenfitivo, non

pb

o

modo ferocia cupiditatis, fed omnis proclivitas

p5 1

exfuperaus ad bona apparentia fenfibus grata 9 Cor,

d5 3. GL

,5.6. 7. 8. Gal. 5,243 4) univerfa pil-

ais

Qviia inor

4

!

liata, Rom. 14.7. 2Cor. 5, 15.. kuc.

14,26 & mundi amor. Gal. 6, 14. Col, 3, 2. x Joh.

; I5.

i

$ 434. Ex adverfo indvitur Novus uo.

Terminus

p o^

MO ; qua formula notatur, nova illa & ad quem;

J

Z 3

fpir if

ao

358

[j v434-.--436) XXII. de San&ifitatione

/

wDeirfa(

fpiritualis indoles, in regeneratione acce-

in fit

pta, hominem totum pervädens & occu-

Tühtur

pans; hsc in renovatione fümmo ftudio

& o

115.1

'

coDfervatur, cuftoditur, nutritur Gal. 5,

tr &

25.16, ut paulatim alacrior facta , fubin-

j

ebr. T

de majori vivacitate fpirituali fe exferat,

M

2 Cor.4; 16. c. 7, 1. Eph.3, 16. Rom. 7,

tis f

1 Pet. 3. 4.

ttn fj

Huc ítaque pertinet: a) cognirio rerum fpifitua-

frtti &

lium fubinde uberior Col.3, 1o. Phil. 1,9; affenfur

firmior. Col. 2, 2;

b) fiducia & amor purior

tir pett

Píalm.62,2.65 ) propenfio ad bonum & fancta in

eo deleCtatio vividior Rom. 7,22. c. 12,9. Pfalm.

[

1,2; 4) robur animi fpirituale Eph. 3, 16. Col.

à fim

1,T7. Efa. 40, 315

e) obfequium promtius, prze-

ceptis divinis accuratius conformatum , ductui

r

Spiritus Sancti fidelius refpondens, communione

eemy

.cum Chrifto magis animatum, Rom. 6, 15. 14.

CUpicee

Joh. 14, 21. 1 Theff. 4, 1. Eph. 6, 6.

j.Jud

Iy4- 1]

Forma

£ Qiffin

$ 435. Fon M A ergo Sanl//ficationis in in-

om, $

trinfeca totius vxrz& mutatione confiftit.

LU

V T

Rom. 12,2 non conformamini feculo. huic , fed

)

Dis

transformamini renovatione mentis veftre. Add.

tl

Eph. 4, 17. 1 Pet. 1, 14.

TM

""

ac ben

Confideratur partim ranftive, prout e& opus

cruc;fg,,

efi

ficium Dei x 'Vheff. 5, 235 partim intranfitive,

Om

prout eft officium bomiuis 2 Cor. 7, 1.

Vte j

lhm g

: 'trm—z/ïtiva *

$ 436. San&ificationis forma, prout eft

TW

opus Dei, confiftit in con/ervatione, comfrr-

()

suatione, €7 augmenhis vita fpiritualir,

0) ii

) eu

Adeoque in hujusmodi aCtibus, quibus a) có-

Tiro

gnitio fpiritualis augetur Eph.1, 17;. 4) voluntas

Dei

?f

J

XXII. de Suu£lficatione

($ 436.43D

359

-

E at

'Dei facilius ac certius innotefcit Col. 1, 9; . c)quae

in Wingulis cafibus opus funt, opportune iugge-

L OCU

runtur Joh. 14, 265 hoc enim patto fiducia, amor,

& obícquii finceritas abundantior fit 1 Theff. 3,

o ftudi

12, 13. kzech. 36, 27. Efa. 40, 315 caro autem fübi-

(u4

itur & infirmatur Pfalm. 119 120.. Apoc. 3, 19.

h

ebr. 12, 6. 9. 10. 1 1. 2 Cor. 12,7.

, fubit

eyentt,

—.$ 487 Ex parte hominis, San&ificatio- £&g' intrati

an b

nis forma confiftit in congerie plurium a&hio- fitiva ;

num [piritualium, ab homine regenito con-

t fpititi

ftanti exercitio continuatarum ; quibus &

): a]fenfw

r puut

vis peccati fuperflitis infringitur, & . fludium

hn

Bün.

fan&litatis acuitur , & ip

fe habitus Deo viven-

)

(ol

di firmatur.

NU

tis, Y*

(r) A&us vim peccati irgfringeme.? per' verba val-

j, Q

de emphatica indicantur. 4) Renatidicuntur con-

m

6: 13' h

cupifcere contra carnem Gal. 5, 17, peccatum odiffe

Ep. Judz 23. Rom. 12,9, cupiditates fugere 2 Pet.

L,4. 2 Tim.2, 22, easdem abuegare "Tit, 2, 12 , illis

fe abflinere x Pet. 2, 11. 1 Cor. g, 25, peccato ori

j lj

Rom.6, 11. 1Pet. 2,24, illud deponere 1Pet. 2, 1.

Jac. r, a1. Eph. 4; 22. Col. 3, 9, ab omui inquina-

coni

mento carüis dv [piritus fe purificare o Cor. 7, 1

] fmiö »Jlj

5) Dicuntur porro (quz feveriorafunt) qus fan-

Citati obftant, fubigere 1 Cor. 9, 27 , vincere 1 Joh.

&ræ, Add'

5

4. Apoc. 2,7, circumeidere Rom. 2, 99.

ol,

2, II. Jer. 4,

4, abfcindere Matth. 5,30. c. 18, 8. 9

t eff OPHS

erucifigere Rom. 6,6. Gal. 5,24. mortificare Col. 5, 5.

Hac omnia oftendunt, Sanétifica-

ml

Rom. $, 13.

tione pravas inclinationes soz rautum reprimi & co-

bileri, fed etiam debilitari, decrefcere, & fuccef-

five imminui.

o |

(2) A&us, qui acuunt jïudium fautiitatis , funt:

Jlb W': ,

) induere novüm hominem Eph. 4,24. Col. 5, 10;

YO-

à) eundem quotidie rezovare 2 Cor. 4, 16,

jih

borare Eph. 3, 165 c) dedere fé juftitie Rom. 6, 19;

mbus ä À

Q, I. 25 . e) conreudere ad

g

/$

d) ]1Ziere fc Deo Rom. 1

4

inetam

j

Dd

60

($ 437-438) XXIIL, de San&fitatione

*netam Phil, 5,

; pugnare Hebr. 12, 1. x Tim. 6,

()

X1I.125 «mulari

7

it. a, 14. 2Pet. 1, 5. 10.. 2 Cor.

orti

5, 9-

quisd

(3) Urrique aQus xx PRAXI conjun&iffmi. fünt ,

ten, /

'Tit. 2, 12. 2 €or. 7, 1. Hebr.12, 1

t Pet.o, 24. €. 4,.

)

Y.2. Rom. 12, 9. c. 6, 11. 19 ; & fub iis per Gra-

fepetit

tiam Spiritus Sancti cooperantem exfiftit & cree«

pet frg

fcit nABYTUS. SanQzaris, x Tim. 4,7. Hebr. 5, 14.

(

2 Pet. I,5-—8.

atietbs

JPpnitentia, — (4). Eximie hanc thefin de Forma Sanctifieatio-

€xtermo

quotidia-.

nis illuftrat notio PokNyrTENTYI& QUOTIDIANX ,

fün f

quz itidem perquam fceecunda eft. Complectitur

1obore jn

"2

enim a&us. (ac potius comparatum ex iis Pabirum),

Mefitis

(1) accurate examipandi tum vitaum ante actam,

[917

tum przefentem animi ftatum, fibique in eo nihil

indulgendi, 2 Cor. 13, 5. 1 Cor. 11,28.. Pfalm. 139,.

t m

Uif

23.24; (2) vivide agnofcendi mala graviilima, quee.

ls fa

in peccatis, five committendo five. omittendo fa-

w

Gtis, & continentur & porro ex iis gignuntur,,

Apoc.2,5; (3) delendi tum de peccatis ante actis,,

tum de transgreffonibus novis, multisque imbe-

j4

cilitatibus & incuríüonibus quotidianis, idque

D77]

(0

ilam non ex metu, fed ex motivo amoris Dei &

i I

Chrifti, r Tim. 1, 13. 15. r Cor. 15, 8. 9. Rom.7,

18—-23. Pfalm.25,7. & r9, 13; (4) applicandi

fed 10

fibi meritum Chrifti continuis f/dei exercisiis, 1 Tim.

1,I4. 10. Rom. 7, 25 c. 8, 145

(5) reiterandi in-.

Mati l

dies propofiüum in bono animi habitu

roficiendi ,.

hæ &

idque non tantum obfervatis, fed etiam capratis

bene agendi occafmuibus, & repreffüs forti animo

gni

DT

cupiditatum infultibus Phil. 4, 8. g. Rom. 13, I4«.

Rif

W

lrïheïf-f)'- 6--8.!. X Pet. 4; 8' C. 5, 8

öh'[. Eþ

San&hfia. $ 438. Ex hac co.n:fïdera,tiiohe formie

Ti

UE gf

tiovis »ofio San&tificationis confequuntur magni mo-

a -,a:'a.

ie4-1(

menti Corollaria ad genuinam illius no-

liobis ]

$141

tionem & praxin tuendam:

lior,1

x), SanCtificatio zoz e/? qualiscunque abftinentia: |

ab. illis vitiis,.a

tlofam (

quib.qs, fic fatis per naturam alie-

(jg A&

;lïf fpmus ^

(2) 102

hi

XXII, de SmBlifzotione — ($ 438.439)

261

i IT,lm'- Qx

(2) won eff naturalis quzedam animi bonitas,

1. aC

ortaque ex temperamento facilitas ad virtute&

quasdam perticulares, beneficentiam, placabilita-

tem, fermonis apertam finceritatem, aliasque ;

AU

(3). um efi bonum tantum propotitum , fubinde.

syrün

tepetitum , nunquam (aut raro vere) impletum ,

füt d th

per frgquentes relapfus interruptum ;

Hétall

(4) noneff emendatio vitze ac morum talis, quae

affectus & inclinationes tantum: cohibet,

ut in

TTTE

externos aCtus non erumpant, aut moderate tan-

'IDfANA,

tum fe exferant, pleno interim peccati vigore &

mpïe&it&ï

tobore intus in animo manente, & externz ho-

neftatis fpecie utcunque fuperindu&ta :

is i

nte

(5) fed'eff renovatio 1x TERNA, folida, peccati

n & d

vires mminuens ac deftruens , animum a peccati in-

7 veras

| Bln.n)

uinamentis emundans , rozum bomiuem, in intimi

rim

fuis facultatibus ac viribus,

nitiet o

Eph. 4, 25..

; me,lï.ius, mutans,

.ignunmr;

ante s

$ 439. NEcESsaRIAM ez[f San&ifiatio- Nétoffitas

a

g, Mp

nem, tota Scriptura clamat; Matth. 7; 21.

yis D

1Pet. , 16. i Theff.4, 3. Hebr. 12, 14:

nj

fed non tantum legaliter- oftenfa nece/fitate

gpp]llczlüd!

maudati illam. urget,, verum etiam evange-

T ! l 1.Iü-.

j

lice eandem. commendat, oftenfo, :ofam.

yofii»

m a

gratie ac falutis economiam. includere. San-

ytj 1007

&ificationem Eph. 1,4. 2 Pet. r; 10 1 T heff,

1

4» 1. Ep. Judze . 2 Cor. 6, 1.

Etenim. a). omnia falutis beneficia eo tendunt,,

; fOïm'Zg

ut fanCtificemur , r 'Theff, 1, 9. c.2,12. Eph. 2, 10.

€.4,1. €:5,25.26. Luc. r,74. 75... £) fanctificatio:

a DP

nobis parta eft fanguine & morte Chrifti Tit.

ylius i^

2;14. 1Pet. 2,24. Hebr. 9, 14 ?eque ac: juftificatio;

1 Cor.1,39. 1]oh. 1,7.9. «) Deus illam per gra-.

tiofam Spiritus S. operationem ftatim inchoat cum

fide ACL. 15, 9. 2 Pet. 1,3 addito, fe fidelem effe,

n

neque infirritati fuorum unquam.defuturum Phil,

5

I) 6"'[1*

(2) M

362

EC 4339.-440). '"XXII. dexSanäfyyïcatione

1, 6—11. c. 2, 12—11—6. 1 Cor. t, $. 9. €. 10, 13.

()

Joh.15.2.5. 4) inScriptura incomparabiles habet

de p

promiffiones, e quibus evidens eft, fanctificatio-

f

funttf

nem eximium Dei beneficium effe, 2Cor. 7, t

l

ifi| :

coll.6, 16feq. Matth. 5, 8. c. 7,14. 1 Joh. 3, 3.

B

£

jr. 1

1 lim, 4, 8.

2525

Modmjiþc-v $ 4409. -Sanäïifmtz'a non uno momento

$4

ctffvt5. abfolviturs fed fuccefive fit 2 Cor. 4, 165 &

7s

per intree

enenía con-

continuis incrementis erz/cerz debet. x lheff.

A(cafo

lintia ;

41. Eph. 4, 15. 2Cor. 7, 1.

dirin |

(1) San&ificatio conftat exercitatione 1'Tim. 4. 7.

Weu, -

Efa.y, 17. Rom. 13, 12. 2Pet. 1, 4—11; perquam

babitus dexspscius Ípirituslis acquiritur & augetur

at

Rom. 12, 2. Phil. r, 9. 10. Eph. 5, 9. 10.

e

CCa

|

ïal. ij

(2) Ideo in Scriptura docetur, a) continnue cre-

tohot

fcere tum. poenitentiam , tum fidem in pcenitentia,

de fe

tum novos, quos vita fpiritualis gignit, affectus,

U, [

nempe timorem ac dile&ctionem Dei , concupi-

nf

fcentize odium, & fpem, ac fiduciam Col, 3, ro.

lhj

Rom.8,10, 2 Cor. 3,18. Phil.4,8; ) in hoc pro-

Dettty

ficiendi ftudio zetam Lbom:ms regeniti vitam occupari

debere, Joh. 15, 9. 5. IPet. 2,2. s Pet. 3, 18.

4U, j

/

ipfün

xCor. 15, 58. Col.2,6. 7. 19. c) Idem indigitatur

V fenot

per metaphoricas locutiones vie, vie Dommi , Pfal.

naruy, 1

25,4. Deut. 8 6. Jof. 22,5. Prov. 4. 18. €. 15 245

t curfus ad metam Y Cor. g, 54. Phil. 3» 12* 13- I4.

8310&

gt

Ebr, 12, 1. 2 Tim. 4, 7. 8.

]

)

Gradus.

(3) Daurur ergo aRnADus in San&lifiarione , tum

prout diverfi in diverfis fübjectis, cum , rout u5e-

Conf

yire$ in eodem homine funt fpirituales profecius

füd r

h

mj

Marc.4,20. 1Pet.2,1.2.3. Scriptura hos gradus

d

innuit diftinCtis appeilztionibus «sfaurum , juvenutti,

LUXN

parrum Y Joh. 2, 12. 13. 14 3- infautum. & xe)eiuy , ad-

ulrorum Ebr.5,13. 14. Eph. 4, 13.145 . fpmritualiuti ,

petes

quibus opponuntur cargales (non iili qui volentes

1j

oh

du

fecandum carnem ambulant, eoque morti obnoxii

fiunt Rom. $, 13 fed) infymi , nondum exercitati

v

X Cor. 3, IE—4. Gal.6, 1. Rom.14, 1, c- 15, 1.

Ctipt

j

(4) Unde

//

XXII. de San&ifiatione.— ($ 440.441)

363

: 18

'(47 Unde maximi momenti Corollarium fequitur,

les habit

de periculo eorum, qui temere terminos figunt

tificatio«

fanctificationis fuse ftudio, aut plane in ftatu /au-

u

uoYis doj? acedie

r. 3. f

fpirizualis verfanturs 2 Cor. 6, 1.

SUhI " 3-

f

ebr. 10, 35 —39. c. t2, 12. I3. 2 Pet. 1, g. Matth,

25.28. 29. Apgc. 8 2.

otreuto

$ 44[ San&ificatio- renatdrum in hac /mperfze '

i l();k

vita nunquam eo gradu perfetía eft, cui nihil 8io;

TU

accedere poífit, & qu:e feveritatem judicii

divini (fine remiffione peccatorulm)« fufti-

neat.

-

Tï.m- 4! Z'

yer quati

Nam 4a) etiam fan&iffimi a Deo orant veniam

m

e

ccatorum, & rigidum Dei judicirm deprecantrur ,

p

fal.143,2 (4/. 3). Hiob9,2. 3. ^) Paulus in media

cohortatione ad metam citato curfu contendendi

ytine f

de fe confitetur, /e eam nondum arigrfe Phil.3,

centeu

; äeäu.s;

12, I3. add. 1Cor. 4, 4.

c) idem Paulus, hcet

concujr

fanctus, remedio coutra fuperbiam fpiritualem opus

habuit 2 Cor. 12, 7. add. 1 Cor. 9, 26.27.

d) nuemo

COl. 29 j 6

i hocpo

penitus a& ommi peccato immunis eft r Joh. 1, 8.

TO

Jac. 3, 2. 1 Reg. 8, 46. Prov. 20,9. Cohel. 7, 2x.

et;'

—€) ipfüm corpus mortale teftatur de peccato etiam

(

in renatis fuperftite, quod. ipfis quidem u domi-

md!g] j

Wwatur, Íed tameu inbever Rom. 6, 12. c. 7, 24. C.

fhilh

M

$, 10 & perpetuam carnis contra Spiritum repu-

gnantiam gignit Gal.

d )

3,;

1,14. Ébr. 12, 1.

5,1»7. Rom. 7, 18—23. Jac.

Confentit cum hac thefi, eamque confirmat,

quod renatis in vitze fanCtz ftudio femper plus ul-

qout tU

zva proficiendum ,. & quotidiana renovatione opus

$ PP Qfeäw

s g

eft ($ 440) ; & quod renati sonnifr per morzem bea«

1am à. peccato inhzerente liberantur, confummatge

]uuHWt

perfeCtionis im alrera demum vita compotes futuri,

T

1 Joh. 3, 2. 1 Cor. 13, 10. Hebr. 12,23.

"-"uüh !

"i W]äl[t'a

Rationes a priori, cux Deus in hac vita in renatis

gl

eccati reliquias non penitus tollat, nullas nos

t

j OEIxU

:

criptura docet: funt tamen fine dubio fapientif-

e'xöf

Mïl

fimc, Deogloriofz , credentibus falutares, Jgua-

Iy

viam

"L

364

ym, .

viam certe hzec de perfe&tionis impoffibilitate the-

fis adeo non alit, ut excurere potius debeat, fi

Daij

modo cum reliquis doCtrinis conzexis (S 439 4409;

II É 1

& 442) conjungatur; id quodin praxi (etiam ho-

13 M.

miletica) oppido neceffarium eft, Vid. Phil. 3,.12.

Q

PARATT

(quo. fenfu

$ 442. Sed tamen Renati & per fidem

rinalis

juftificati affequuntur perfe&ionem . a) fince-

Turioru

Vr s

perfetho yitatis; 5b) integritatis (ive- partium; )

fpeney

pertio

tribuatur) comparativam, folidiorum profectuum; &

d) ad abfolutam perfe&ionem, ut ad me-

() Q

fedelt a

tam fibi propofitam, tendunt.

"tf, Qu

Difertis omnino. verbis Perfe&io renatis in Scri-

Wfdtta s

OPUS 1

ptura tribuitur: primo quidem perfectio illa evau-

gelica, quam fideles habent per fidem, in ju/fifica-

poitum

4io)e Col.2, yo, & per quam imperfeéta etiam re-

igentia

natorum fanCtitas propter Chriftum Deo placet

um ts

£0 j

Phil. r, 1:. Hebr. 13, 15. 16 ; fed etiam perfeéhto fán-

Gisaris Dabirualis, de qua eximiw locutiones ma-

$ 3) 12

no numero occurrunt; qua' vero dextre atque

-a ? ]

diftincte explicari debent, quoniam non idem ubi-

li,

que vocis fignificatus eft, ne confufio gignatur. -

Ó Purj

(1) Renatis in Scriptura tribuitur Perfeclio sxN-

e(lio d

CERITATIS, quae in vero d9 non fimulato, fludio vir-

Ti atf

suris d» fau&hiaris coufjlit, & hypocrifi ac falfis

MUUUT

virtutibus opponitur.

De hac agunt loca Gen.

MURU

!

17, - Hiob 1, 1. Pfalm.18,24. & 19, 14. & 84, 12.

difcreto -

& 119,34. r Reg. t1, 4. c. 15, t4. Efa. 38, 3. Eph.

4520-——23. Huc etiam referenda phrafis, ex zozo

m

eorde , crebro in V.'T. occurrens,

in N. T. quo-

que ufurpata, ACt. $, 37. conf. c. 11,23.

Wt

(2) Renatis tribuitur Perfiüo iuregritatis, quoe

PERFECTIO PARTIUM a theologis dici folet, id-

WQ]?Ta*

que vel fübje&tivo vel objectivo fenfü.

SUBJE-

c€rivE fuüumta eft ipforum credentium remuevatz,

pE

qua ommes bominis parres ac- faculsates, intellectus,

Tatiu

voluntas, affe&tus, fanificanzur , Y 'Theff. 5, 23.

oh. 13, 10. Pfalm. 103, 1. & 35,30. On]ECTIVE

lom

fumta (qui fignificatus ufitauor eft) noiat face-

vTüth

365

XXHL de ;aæzäïy?catioaze ($ 442.443)

ate th.

yym, o rvina fludium oMNEM Dzr vorvwTA-

TEM, Quoad ommes partes legis divine , obfervandi,

bet, 1

Deut. 4, ?

Pfalm. 17, 3. 4. 5. & 18,22. 23. 24.

m 4

119, 6. 128. 2Reg.23,25. Luc. 1, 6. Col. 1, 10.

x 20

€. 3 14. C 4, I2. Eph. 4, 15. Phil. 4, 8.

51

(3) Subinde etiam mentio fit perfe&ionis cow-

r em

PARATIVJE, qu:e denotat aéeriores, folidiores , sma«

guriores im [anCimare prefeclus. Y Cor. 2, 6. c. 3, -

)1

l

Hebr. 5, 14 coll. 11. 12. 13. Phil. 2, 15. Hzec re-

Is

j

fpe&tu eorum , qui nondum profectus affecuti funt,

perfectio dicitur.

i, V

(4) Omnis autem hzec renatorum fan&titas lone

ad ne

ge abeft a confummata illa perfeCtione & zr«gup-

t4c(4, Qu36 PERFECTIO GRADUUM dicitur.

Hine

Aabfoluta perfeciio comimendatur fidelibus tanquam

-

SCOPUS ET META , quam femper ante cculos pro-

1

2

pofitam babere, & ad quam in hàc vita omni di-

jf

ligentia, conftantia, & Zzpely contendere debeant,

ettum f

dum tandem in altera vita attingatur & fanCtifi-

eo 9

(

catio in glorificationeu; definat. Jac. r, 4.. Phil. z, 16«

fin)

/þJ;a ll

€. 3,12—15. 1Cor. 1, 7. $. € 13, 9—12. Hebr.

ynes m*

12, 23. Eph. 5, e7.

æa ile

dem ul*

Hinc declaranda diftinétio inter Perfeliionem Vie

jonath

d» Parie,

Hec demum vera & confümmata pere

fectio eft; quoad am , fenfus imperfectionis ve-

vCho sf

rus ac ferius, eft preecipuus charader illiu$, quam

j t

Scriptura renatis in hac vita tribuit, perfe&iouis ,

i

RÜS

Rom. 12, 3. Unde multum haec do&rina ab in-

loca Gd

difcreto illo quorundam £Perfedlifiro abeft.

(2

5

$ 443. Sincero fan&ificationis ftudio ob« Iliüugäþü

" n

p quo

tinetur saNcTITAS, confiftens in £abifua/i k&"ffm H-

"TE

€9 eficaci propofito., mos totos €7 ommem vitam

Qilf s qu

nofiram D&go 1N CHRISTO confecrandi; €7

f()]eïa !

Mpl

ad uormam f'oluntatir Diving, lubinde explo-

[ de

[

ratius cognitae, opmia compouendi, Luc. 15 75.

Kte

J[et

4j

gl 3^

Rom. 6; 11—22. C. 14; 7- $. €. 125 1. 2. Col.

2

1f

1. 9.

Ql

ur

Jl

366

($ 443-444) XXiLA de Santificatione

*

Wdtg

1; 9. i0. 11. 2 Cot. 5; 15. c. 7; 1. Eph.4;24,

tutis ftn

Tüm nf

c.5,27. rTheff 4,3. 4. 7. 1Pet. 1, 15. c.

2,24. C 45 2. 1 Joh. 3, 7-

j

likteip

vt lac

Virtus

Dicitur etiam Vrnrus cbriffian

a, que eft jabi-

füs viri

zualis proclivitas XxN OMNIBUS Deo obfequendi, &

10 min

chrifliana.

eum vigore eriam Lene operandi 2Pet.1,5. Interna

ites

enim animi San&titas in Bowrs OrkEniBus, tan-

ditintt

' quam effe&tibus & fru&ibus, for

4

*

as prodit & cóna

n0n uj

fpicua fit, Matth. 5, 16.

legem h

1100 engi

lo dl

"niithefis, — $ 444- Do&trina de Sanáificatione ante

omnia contra pfevdevangelicifmum & er-

roneos falforum chriftianorum conceptus

($ 438 notatos) integra & illibata fervan-

DE

da, fed etiam contra adverfarios nonunius

generis defendenda eft: 2) qui viribus na-

$u

WR v

1zurz nimium, vel potius omnia, in hoc

Yi

etiam Loco tribuunt; ) qui ad animum

emendandum & virtute imbuendum fuffi-

lo

* Qu

cere putant enotivorim reprafentationem ;

c)

'.lïnQ, l4. (

w ij

neglectis infuper primarii? motivis; d) qui

Wt Q

fanétificationem tanquam w E£DIUM J/alufis

hii

Conïemens

confjgwmdz commendant, ) qui fan&tifi-

y

*f5 d

cationem hujus vitze eo usque perduci poffe

Fj

E M

ac debere contendunt, ut fideles moz am-

an!&kx

pliur peccata commitiant ; fj qui ex princi-

&

umUS ün

36

piis falfo-fpiritualibus, fantitatem in varia

eat) l

dax5o«c externze forma, nonnunquam &

QUam &

5 4t

in Joveritate erga corpus, jüperjHtiofe pow

bm' no

nqnt.

P?la-

—

"

XXII, de San&ificatione ( 444. 445)

367

lh

Pelägianam & pharifaicam perfeCionis in vir-

"

tutis ftudio commendationem torpori chriftiano-

rum noftri temporis opponere, eft remedium ad-

hibere ipfo morbo perniciofius: fuccedit enim no-

d Mi-

va hac docendi methodo in izuavie locum fuperbia,

fuis viribus, fua virtute freta; quod malum mul-

,elldh bj

to minus fanabile eft Luc. 18, 9. Apoc. 3, 17.

|uera

Lites de-gradibus fantiiatis non

atuendis; de

jus, dte

T

diftinCtione inter perfiGiomem partium d» graduum

non ufürpanda; de pofübilitate vel impoffibilitate

legem fervandi , legem zmplendi: uti in exortu fuo

non erant neceffariz, ita multo magis nunc poft

tot declaratas ambiguitates quiefcunt,

ye ante

j d-

LOCUS XXIIL

pceptus

fenvat

DE BONIS OPERIBUS.

gnunls

$ 445 Boxa Orxaa funt aäïïpue: ho- Bonorum

jniuu t

wunis REGENITI liberz féeundum legem Dei Operum

in b*

VIRIBUS GRATIA falig.

defínitio ;

nimulm

Vocabulum (bonum opus) in Scriptura frequen-

m fiff

ter occurrit, Matth. 5, 16. Eph.2, 10. Col. i, io.

'Tit. 2,14. c. 3, 14. Ébr. 13,21; attendendum ergo,

ll; )

qux illi Notio fubjiciatur.

Seníu phbilofophico ,

jq

omnis actio, quz cum recta ratione convenitg

Tenfu civili, quzelibet aCtio extrinfecus cum: .Lege

" þlutif

conveniens, bonum opus dicitur: fed sozio boni

operis &ilice, uti varia alia, ita etiam illud com-

ndil-

prehendit, ut fit oPrvs, Dkeo GgRATUM; ex Ífola

yd poüe

autem Seriptura certo & compiete fciri poteft,

RL

an, & quo pacto, actiones hominum, ut nunc

fumus omnes, Deo placere queant Hebr. t1, 5, Ó.

€. 13,16. In Theologia ergo, 1i cbrifliaua effe de-

;' pt'mCi'

beat, neceffario nobis retinenda notio biblica,

in vll

quam totus Scripturze tenor füpponit,

;quam &'

$ 446- Origo bonorum operum eft gra- Origo;

ii P

4ia, non natura: nam Bona Opera fiunt-

per

D

568

($ 446.447) . XXIII. de bonis Operibüs

per vires fupernaturales a Deo nobis con«

gtn

ceffas, ex graüia Spiritus San&i inhabi-

Tater

tante, Matth. 12; 35. Rom. 7, 6. 2 Cor. 8

jutif

j1.2. Gal.5,22. Eph.2, to. 1 Tim.:1, 5

sutna i

Jer.31, 33. Ezech. 56. 26. 27.

h. »

— £rgo ad opus Deo.placiturum non fufficiunt vi-

wes nàrure : natura peccato inquinata eft (S 175.

Prode

176.192); & ex corde non renato ssela provetiunt,

z dl

non bona? Joh. 3,5. Matth. 15 19. C. 7,18.

Ü d

ïäiiffl tfi-

Prima €7 primcipalis taufa operum vere

CU£ ;

f ug.

bonorum JJeus 2f/: . 1 Paral. 30, 14. 16. 18»

perum

Joh. 3,21. 2 Cor.8, 16. Phil.2, 13.

i, fm

Hoc fpeciatim dieitur de Paere, Eph.2, to.

o 'Theff. 2, 16 17. Hebr. x3, 20. 015 de Pilio, Joh.

Vàt2, ]

35,5.16. Phil.x, 11. Tit.2, 145 de Spiriru Santio,

Gal. s 22. Pfalm. 143, ro (al. 11.) qui etiam tum

etam .

geuerarim. ad fanCtas attiones renatos impel/ir Rom,.

t fp

$.14, tum «ed oc illud agendum fingulari opera-

tione eos excirat, Luc, 2, 27. AC 8, 29. €. 9

Y

? IQ*

Wt

€. I0, 20. C. 13, 2. €. 16, 9. c. IS, 5.

10 li,

AMedium ;

- Etiam hic Zerbwm Dei eft medium, pet

HVG Vi[æ

quod Deus ad omne bonum opus ido-

EW- N

neos facit recte utentes, 2 Tim. 3, 16. 17.

4) Lex peccat

a, quz fugienda funt, & opera,

COj

qus Deus requi

rit, oftendit, Mich.6,95 2) Ev-

:

Cut']

ungelium , fidem gignens, vires ad bene operan-

M

c) in univerfum

Wi :

dum confert, 2Pet. 1, 3. 4

1N l

X

Verbum Dei, plenum motivis atque exemplis

Bümm

ad imitandum propofitis ,

precipue Chrifti ipfius,

Venmm

bonorum operum ftudium excitat, fuftentat, di-

rigit,

)

Cátit

Süläeäïüm; $ 447. Quamvis etiam non renati actio-

5910 [

bonis

ÜPps &

Vitty

:es honeftas edere pofünt, fzepe etiam

pra»

'itno bc

*X

i

XX de botis Operibus — ($ ,447. 448) | 569

i$ 0

ptxvenientis gratize motibus afficiantur:

labl

tamen Zantum regeniti, converfi, credentes,

juftificati in eo ftatu funt, quo poffunt bona

135

opera five fan&as a&liones fatere.. Ezech. 46s

26. 27. Matth. 12,33. Joh. 15, 4. 5. Eph:

feirt

2, 10. Tit. 2,14. €.3, 3—8:

t US

Prudenter & circumfpecte FonwvrA Cowcon-

jrite

if

Drx de bonis Operibus agens, éong CREDENTIUM

Opera dicit p. 700.

m vele

$ 448. AMateria fwe Objeüum Bonorum Mägyia ;

à 150

Operum eít, quicquid liberg a£lionis ab renae

'

?i(, in omni vita, tum publica, tum pri-

ähgm

um foh

vata, in minimis zeque ac maximis rebus;

j ia

etiam ad vitam naturalem atque extere

etfam

«l Ro

nam fpe&cantibus , Jvri potef ac debety

hi Opeé

1 Cor. 10, 31. Col. 3; 17. Tit. 3, 8. 14. Matth.

) o 9P

10, 42, etiam quae ad vorationem fpecialem

five vit* genus pertinent, 1 Cor, 7 17. 24.

j lef

Eph- 6, 607'. 8- CO]. 3, 22& 230 240

Summam oimnium bonorum operum Seriptüra

, ?

161

comple&titur, &) ubi officia Deo , nobis , alis debita

' ( 613!

inculcat, Tit.2, 12. Matth. 22, 37—40. Rom. :3,

8.9.10. ) ubi emala omirtere, bona facere , zriflia

h

Ogeïüïï

peti jübet, Píalm. 34, Y5. & 37,27. Efa. r, 16

MU

X t'et. 4, 19. Apoc. 2, 2. 9. 19.

) eXemp

Bonorum Operum nomine proprie in Scriptura

veniunt Opera renatorüm exzerga, Matth, 5, 16.

Ufü 191111'

Phil. r, tx. c, 2, 15. Col. , to. r Pet. o412, fpe-

,ïtenïaï!

ciatim opera cariraris erga alios, ACt. 9,36. 1 Tim,

5, 10. €. 6, 18: fed Scriptura non fpeCtat sonuM

gat ^

f

OPUS externum; nam & ?urernas a&bioues fanóas

& virtutes in animo hserentes requirit, quae exe

oti p

[o Gïalv

terno bono operi adeffe d?bent ; iCorn6,2

P

E

"m

370

($448—450) XXIII. de bonis Operibus

5,22. Eph. 5, 9. 2 Pet. r, 5. 6.7; fine quibus ex-

ternum opus, hypocriticum , nullius coram Deo

3067101'111

pretii; ac potius Deo invifum eft r Cor. 13, 3.

IIj j2

Matth. 15, 8.. Efa. 1, 15. 16. 17.

Hoc obfervato

variz in doCtrina & praxi aberrationes caventur.

B

il

Forma ;

$ 449. Fon mAm .Bonorum Operum. tria

(1) g

CONSTITUUNT:

re&a Norma; re&um

flione,

Principiusm ac. Motivum; re&us .Fiuis.

de virtg

Tntgis, qi

a) quoad

De NogwaA tenendum, requifitum e[fen-

terin

Jitit, x

nmormam s

liadle operis boni effe, ut fit a DEo PnE-

cEPTUM (fi non immediate, mediate cer-

29]4. jlgh

te): unde opera, qu:xe a Deo mandata non

üctur &

fittt, Ca].

funt, fpeciatim eultus a Deo non przecepti

(2 Bu

Wm. nyll

tanquam vani ac Deo non placentes reji-

inyerfeft

C0 Qrip

ciuntur. Deut. 4; 2. €. 5 32. C. 12, 8. 32.

Num. 15, 39. Efa. 1, 12. c. 29, 15 coll.

] L^ Coh

0 pfice

QU* noni

Matth. 15, 9- Ezech. 2o0, 18. 19. Col. 2;

t

l55 Ron

Ideo tam neceffaria regenitis eft Voluntatis Di-

Tlinc

vinz certa & explorata cognitio, atque adeo &

meditatio affidua Sacrz Scripturze, Rom, 12, 2

FIUNT,l

C. 14, 22. 23. Eph. 5,

17. r Theff. 4, 2; 3. 1 Pet.

4,2. Hebr. 13, 21. Pfalm. 1 2.

& 119, 9. 105. Efa.

ïib'o ()Miqäm

40. 21I.

ia

delibem;e;

D!

Opera mediate à Deo precepra funt illa, quee

1b iie

per mandata jufta & legitima Magiftratuum , Pa-

rentum,- Antiftitum injunguntur,

Rom. 13, 2

feü Y Qm

Eph.6, 1. 5. Jer. 35, 18. 19.

UT

D) quoad

.$ 45o. Quoad PRiINCIPIUM, & MoTt-

princi-

Joh [4)

VUM ommne vere bonum opus EX FIDE IN

T

gium;

CunisruM protelit, 1 Tim. 1,5. Gal. 5, 6.

Pfalm i

Ex fide enim renati vires ad bene agendum

acci-

ij G

r

XXIII. de bouis Operibus — ($ '450)

371

juibus a

oram D

accipiuntï, Joh. 15, 5. 5 Pet. r, 3. Pfalm.

Cor. 13

119, 32. 88. 117; & per fidem demum

qhfervato

$ CaYentuf.

cum fuis bene factis Deo placent , Hebr. 11

u t

4. 5. 6.

(1) Bona Opera ex fide sanaur: non tantum ea

)

'

T

ratione , quia fides effenrirur doctrine Verbi Divini

ili

j

de virtute & officiis Chriftianorum: fed multo

magis, quia animum fenfü amoris divini & gra-

ftum (j

tie Dxrin Chrifto, per Spiritum Sanéctum per-

fundit, ex quo renati Deum redamant, Luc. 7,

;0 PAP

42. 43. Rom. 5, 1——5. c. 8, 1. 2. 2 Cor. 5, 14. Tit.

liote Ceh

2,V4. 1]Oh.4. 19. €^5, 1. 2.3.

Ideo bona opera

dicuntur framus juflitie Phil.x, 1x , & fru&dus Spi-

ial 107

vitus, Gal. $, 22. 18 (zysdi2).

(2) Bona opera per fidem demum JDeo placent,

p

Nam nullum tam bonum opus datur, cui non

etiis ïe]ï'

imperfectiones & impuritates ex inhzerente pec-

1 2, 8' 331

cato originali adhzereant, Rom. 7, 2r. 19.. Gal.

17. Cohel. 7, 21. Apoc.2, 2. 3 coll. 45 ut igitur

) 1j COU-

b

eo placere poffit, condonatione opus habet,

quz nonnifi propter Chriftum, & perfe&tam ejus.

; Qo

Jufitiam, per fidem obtingit, xPet. 2, 5. Joh.

15,5. Rom.8,1. -

P

i

i

J adEO &

Hinc bona 'Opera PROPTER DEUM &'motiva;l

FIUNT, ex principio amoris Dei, €7 ex qmo-

Romï!2

ij

j

tivo obfequii erga Deun: atque adeo /ponte ac

10

f

deliberate; non per comminationes, metum

j

jj ! quæ

ir» divine, aut humanam coa&ionem;

um » j

fed ex fpiritu evangelico, & viva atque

om. 13

grata promiífionum divinarum cognitione,

UL

Joh. 14, 23. Rom. 6, 17. 2 Cor.9, . 1 Tim.

uU

p

I, 5. Philem. 14. I Joh' 5, 3- I Peto 5, 20

G

Pfalm. 51, 14.. & 110, 3. & 1r19, 56, 57.

fj

,j

J

Add. Gen. 39; 9. c. 50, 19.

u

Aa 2

Qu

($ 450—452) XXIIL de bonis Operibus

3723

Quz ex alis, quam amoris Dei & obfequii

Opni.

erga Deum motivis (velut ob temporalia com-

667

