10015

mmnrllï

&

guuntur in primarios 7 fecundarios.

g ^

"Articuli. fundamentales P RYMARII /f unt, primaraü ;

Í a

quibus credituri ac falvandi in primo . flatim li-

r

ml

wine infltui debent, & quibus in omni vita

hr

chriftiana, inprimis etiam in extremo vi-

ttiP

toe

j

005,

588

($ 720). XXXV. de Articulis fdei

te articulo laborantes erigi neceffe ha-

H

j

f.à

bent.

hi

Hotum breve compendium eft:

Deus propter

Q

Chrifii mevitum . cujuslibet. cvedentis. in

individuo i-

do&

fereri vult, ne damnetur ob peccata

fua, fed poft

hanc vitam falutem zeternam confequatur, Aét.

appe

ÍIn hoc medulla credeudorutn

pur

I3. 38. 39- C. 16, 31.

Tnur,

continetur.

dicir

| fécundarii ;

Zrticuli fundamentalery SECU N DARII f unt,

exg

Qu «

qui im primaris virtualiter comprehenfi , ulterius

jniam

ex dis duce Scriptura evolui debent , ut notitia

Tevela

doctri

fidem gignens magis diftin&ta evadat, eo-

que fides ipfa confirmetur, crefcat, con-

j

tra tentationes fecuturas muniatur.

i

Diftin&io hzc fundata eft in dictis 1'Cor. 3, 10

QU

coll. 12-15. Eph.2,20. Att. 2, 38. 39 coll. 40.

c. 16, 31 coll. 32. ^c. 18, 34. 25 coll. 26. — Ex ipfis

Qud

autem notionibus evidens eft, articulos primarior

It

zon po[fe iguorarit fecundarios po[fe quidet iguorari

falvo fidei fundamento, // fumplex iguorantia fit ;

d

fed fi per oppofiti affertionem prefrade tiegeutur ,

fit t

fidem non poffe locum habere aut retineri. 1 Cor.

1524 cdl. v, r,2. 2 Tim.2,18.. 037 $. r Ti

Dm,

j3 45

Eodem fere tedit diftin&tio articulorum funda-

r

mentalium in eztecedeuzes , quorum cognitio requi-

Titen

ritar, antequam fides falvifica concipi poffit; cou-

flituenzes, qui ipfam fidei notionem ingrediuntur &

f un

immediate fiduciam gignunt; & con(equeutes , quo-

Ti

rum cognitio requiritur, ut fides integra confer-

vetur. HRem eandem dicit diftintCtio articulorum 1n

w

Ti (

couflitutivos. &* confercativos fidei, qui porro in ag

Uhr.

zecedentes , d* confequeutes diftingui folent.

$u

707 zmdq-

rticuli NON FUNDAMENTALES funt,

per

eneniales,

Coní

qui NON cohgrent NECESSARIO 4exu cum

fier

do&trina fídei, €C7 hime mon modo igmorari pof-

femþ

per i

f[mnt,

um

XXXV. de Zrtitulis fidei

($ 720. 721)

589

ln

fünt , fed etiam megari, fidei fundamento manen-

L]

1e illzfo.

PWPW

Quamvis non habeant sexum ueceffarium cum

jUO t

doctrina fidei, non tamen incongruum eft, illos

li

, M

appellare rrpEr erziculos: nam & hos docet Scri-

ptura; nos àautem omni verbo Dei credere tene-

tUb

mur.

Quod negari eos poffe fine periculo fidei

dicimus, res ipfa monet, fupponi negationem

funt,

ex ipnoranria veritatis aut. mfirmizete profeCtam.

Qui enim veritatem quamcunque revelatam co-

ao

j

guiram negat, fciens impingit in veracitatem Dei

iU

revelantis, atque adeo in maxime fundamentalem

doctrinam.

tU

m

$ 721. TiEoRIA lvec de articulis fidei, Obfervatio

generalis

ipfa in fe facilis ac plana videri queat: fed

de articulis

0. 3

cum in rem prazíentem veniendum eft,

WOH- 4?*

x ipli

quid ergo fundamentale, quid non funda-

fidei ,

rimariof

mentale fit,

APPLICATIO ad fingula

«tf

j

Genera«

n h

dogmata non caret diíficultate.

ægemnr ]

lim tudflimum eft, ducem fequi Scriptu-

MUU

Bu

ram, eaqüe tanquam FUNDAMENTALIA

nobis commendata habere, quorum cogui-

i fonit

jpfe]

tionem Scriptura ad falutem mece[Jariem g[fe cla-

llf: till

ris verbis afferit.

[]

at

T qUO'

Exempla funt Joh, 17, 3 Lee eff vita eterna , ut

cOll(eF'

cognofcaut ze folum verum Deum, i? quem mififi e-

Jum Chriflum.

A€t. 4, 6 uou eff iu ullo alio falus.

rum !

ULA

Ebr. 11, 6 fme fide impoffibile eft. Deo . placere. 1 Cor.

9. 11 aliud. fundamentum nemo ponere potef?. — Quse

per neceffariam & evidentem conclufionem inde

confequuntur, de eorum neceffitate & influxu in

j [[mtv

fidem ac pietatem, per examen ad verbum Dei

x fL"?f*

femper re&tius, folidius, tutius judicabitur, quam.

per noftra ratiocinia; quippe quibus tam facile

a J

fe

P

($-0ax.:22) XXXVi dé Meticul fuld

$20

fe mifcent, aut preejudicia & llurhana' auctoritas,

|

fni

aut extremum alterum Zv9&dux arrogans.

Cl

euomenta

$ 722. Deinde /perialiora qnædäm mo-

Thk

ibm

fpecialiora, menta diligenter perpendenda: (1) Arti-

dive:jq

fle1t j

culi fundamentales PRiMARII ommibüs

earuti

onni iempor& netelJarii funt.

DI

Joh. 1/4, 6. Efía.

'.

45, 23.24. Gen. 22,18.

petti

44[. I

3,' 17- ,

(2) SEcUNDARII"on onmmni tempbf"e ; Wh£-

4! 13' IL/

que etiam ommibus, ddem funt.

Crefcente

(

enim menfura revelationis & cognitionis,

d |

fplura jam creditu neceffaria fiunt; Hebr.

Ua

1,1 coll. cap.2, 1—4. & c. 12, 25.

d.

(3) Ubi de fimpulorum chrifianorum fide

fifici

quze(tio eft, mon eadem ftatui poteft quorum-

n

vis credendorum meceffitas.

Variant enim fub.

fottn

je&a, dotes animi, ztates, & cognofcen-

lrl

Jit exf

d: veritatis opportunitates, 1 Cor.3, 1.

Df «

Hoc a theologis femper agnitum fuit: fed a4-

Pmra [j

ufui, qui hoc obtentu uumerum neceffariorum in-

]

ttne f

diflinéle cOarCtat, falva religione confcientize non

lt

ET

potuerunt non intercedere,

Minus perfpicaces

non opus habent fubtiliore hac fundamentalium

(()

. & non fuündamentalium theoria: & tamen omnia

fundamentalia credent, fi id, quod claris verbis

MUS

in Scriptura exftare vident, docili fide admittunt.

NU

Ex hoc facile diluuntur fophifmata a swmero fun-

fhent

dasieuzalium do&rinarum , determin

abili aut non de-

etim

terminabili, defumi folita,

Caübu

ideo

(4) Simpliciores innoxie ignorare poffunt

Ol

quicdam fpecialiora dogmata, quibus per-

I COr

fpica-

j

w /

XXXV. de /friiculis fidei

«$ 722)

3t

Yetorias,

fpicaciores, & inprimis z/eo/ogi, non fine

Sl

detrimento carerent.

n o

Theologis & perfpicacioribus quibuscunque,

in magna illa ammorum quoad ftatum fpiritualem

D) r

diverfitate , a) ad fapientem doCtrinarum app/icatio-

nem in varis vite cafibus, & 4) ad defenfionem

n

earundem contra feductores, multo ampliore &

60 Efa*

profundiore, quam aliis, doCtrinarum religionis

perfpicientia opus eft. ACt.20,23.29.230. 1 Cor.

quorim.3,:5. 646

2 lim. 2, 1£——18. c.

3.17. Tit.1, 9. 10. x1, 2Pet. 5, 18 coll17. Eph.

Qr?, t

4» I3. 14.

'e[cente

(5) Qu ad fidem in Chriftum concipien-

yitionis

dam [fufficere fortaffe queant, non ideo

; r

etiam ad eandem in quovis cafu exercen-

dam, & in tentationis ftatu coufervandam

u f

fufficiunt. 1 Cor, 14, 2o. Phil. r, g. c. , L5

Col. 2, 6.7. Ebr. 13,9»". conf. $ 389.

ïUOïUlU'

* ,

qun

Secundum ipfius Scripturzee methodumi, fünr

deéirine chrifliaue XNYTXYA, quibus perceptis fides

»gno[ceu-

jJam exfiftit : nec tamen fides in illis folis fübfiftere

poteft ac debet; nam enixe chriftianis in Scri-

[5 l

ptura commendatur ftudium continue in

"L

cOgni-

tione falutari proficiendi ;

Eph. 4, 15. 2 Pet. 3, 18.

donm i

-s

»Ebr. B; 12.13: . P:0r

Col.1,9. 3531

i 107

6s

af

(6) EccrEsrm ergo multa neceffaria funt,

ge[]t?lhm

quibus non perinde /iguli opus habent.

IB Veïbis

Societatis ecclefiafticee finis & officium eft,

jmittult

membris fuis ad beatitudinem uti aliis modis , ita

r ff!"'

: o t

etiam inftitutione & cohortatione, in quibusvis

cafibus adjumento effe Col. 3, 16. 1 Thef. 5, 11:

ideo ecclefia bene conftituta a) aéuudare debet

omtis dothvime [alusaris cognitione, Rom. 15, t4,

pomlür

1 Cor. t, 5. Col. 3, 165 ^) & providere ne doctri-

þub' pw*

na per errores corrumpatur, ACt. 20, 28— 11.

D

fpm

om,

?

!

(5 722); XXXV. de Hrtz'mlzis fidei

392

Rom. 16, 17; c) magnum ecclefize beneficium eft,

(

idoneos habere doCtores Efa. 20, 20.2r.

Incidunt tempora, quibus uua aliqua fundamen-

fün

talis doctrina precipue contra ingruentes errores

defendi debet.

jtt

Id contigit a) doCtrinze de Hu-

Y0g"

s)aua Chriflü Natura, íeculo apoftolico, x Joh. 4,

3.2.3; ) doCtrinz de Diviniare Te[u Chrifli &&

N0$

Sacro- Santla lrinirate, feculo quarto; c) doGri-

nz de gratia Spiritus Santti, feculo quinto; & d)

Qui]

ut alias taceam, doctrine de Jufüficatione , per

aliquot infelicia fecula usque ad decimum fexe

nj

tZl»'&f 1iff

tum. ]ta etiam e) doCtrinam de pierare , fan&ifr-

cazione , &?? vera Chriflianifmi genuini indole, proxi-

(ntiu

mo füperiore feculo in ecclefia noftra comra

pfendevangelicifium vindicare & refufcitare necelfe

uit.

17 abjï

Tales articuli pro fuis finguli temporibus

precipua quadam varioie fundamentales ac necefíarii

- O

erant, & Chrifto ecclefize fuze providente idoneos

iguarm

fubinde defenfores inveniebant.

Hoc eccletize

ihvincil

tempore perfpicaciores quivis Chriftiani & cum-

Jerting

primis qui in ecclefia docent, ipfi religionis chri-

? &

Ítianze przncipio, Scripturze facree, tum & rxvEGR E

]er g

dogmatum compagi, invigilare neceffe babent.

pel'fii[e

Qüe erg

(7) Ex his intelligitur ratio, quare ec-

podinr

clefia noftra cum illis, qui circa unum

Tovit

d jU«

'

aut plures articulos fidei a verbo divino

Qndor

W

recedunt, ecclefiafficam communionem inire aut

Tfe Bote

exercere non poffit.

Btiüio

"iOt],

Nam 4) ecclefia veritatis falutaris Zepofgum cu-

Jlodire tenetur, Tit. i. 9. 2 Tim. 1, 13. Ápoc. cap.

2 & 3; D) fingulorum etiam membrorum faluti

confultum non foret, Ífi in doctrinam publicam

admitterentur peregrima, ab ipfo fidei fundamento

diffenzienria dogmaza. Hebr. 13, 9 coll. 8. x Tim. 6,

T

chrifm

3.4. 5. Eph.4, 14 coll. 15. Col.2,18. 19; «) fivel

maxime fundamenti fidei externa profeffio reti-

pjb

neatur, everteretur tamen per doCtrinas falías ei

fuperadditas.]

ttryi |

(8) Quan—

NUA aida lindniia

XXXV. de Ariiculis fidei

(S 722.723

593

3 el

(8) Quandö autem errores veritatibus

ndane-

fundamentalibusoppofitos, preeunteScri-

UI

ptura, exifiales pronunciamus, profitemur

: J

1

NosTRAM de veritate & errore fidem,

Chrijit

NoSTRAM convitionem, & quid mobis

) dOöjt

0; &i

quid verifoti, quid ecclefe moffre debeamus:

m,

nec juftle accufamur, quafi hoc pa&o iz

um fex

n iif

aliorum

confcimtia:

dominatum " affe&lemus.

J pmxï-

Omnium: ginime diffentientibus fémpliciter falu-

pQ a

ye Tete

iem abjudz'camm.

enpria

( netentd

Opus eft omnino fapienti difcretione, wrrum

ignoranria doCtrinze alicujus fimplex, involuntaria,

l 'xdongüi

v

p

invincibilis, ez vincibilis, voluntaria, affe&ata,

C (s

[ & 0

pertinax fit: quod idem obfervari quoque debet

[onis (*

de erroribuss de errorum v wocendi; de auridoto

per gratiam Dei in mente erfantis etiamnum fu-

[NTEGI

perfiite contra vim venenatam erroris,

abent,

Quous-

que ergo gravrter errantes falutis compotes fieri

poffint vel non poffint; id non ab hominum, fed

ku&l'e e

novit.

a Dei judicio pendet, qui folus animorum ftatum

py Wn7

Sed hoc omne non poteft valere ad ex-

cufandum frzgus indiffereuziflicum , in arcendis As

y diri

ECCLESIA erroribus.

Nec vel rolerautif/mi poftu-

initead

lare poterunt, ut nos ac fidei noftrze concreditos

pericuio feduCtionis in errores, fcieuzes patiamur

exponi,

p

Apoc, Cl

DE LIBRIS SYMBOLICIS,

, B

ub

— $ 2723. Sv m Borvum eft compendiaria fidei Symbolum

i

i?

chriffiang confe[fio , .per quam . ejusdem . ecclofigg AL'o/foli-

Ó ü«j

h.

0

j

memibra cogne[ci inter fe €7 a di[Jeutientibus dis- ;

feüio t

*

"m

cerni po[fuat,

Symbo-

$V

a

$94

(S 723. 724 XXXV. de Libris fgmbolicis

Symbolorum quidem exempla in Scriptura'nbn

chrif

eccurrunt: fed chriftiani tamen jubentuür a) cou- —

tac

fiexi coram hominibus id, quod credunt Rom.

ial

10,10« 4 Lim.6,12.. r Pét- a 155

£) idem fentire

COLCK

dv»* loqui 1 Cor. r, 10.

c) fecus docentes vitare x ]oh.

i n

4 1.2. 3. tlim.6,5.4. 5

Adeoqxe improbari

dentit

non poteft inftitutum, confeffiones fidei edendi ;

& concinnatas deftinandi ad id, ut fecundum eas

qu;

n f

publice doceatur, errores autem ac dillenfiones

hi C

in doCtrina caveantur.

5

tf

Ecclefia chriftiana nunquam fine fymbolis &

[71/777

confeffionibus fuit.

Primitiva purior ecclefia ma-

QOmpor

ture Symbolo, quod . epoffolicum dicitur, ufa eft,

"

1C

lque baptizandis ad fidei fuze profeffionem eden-

l

j:

dam propofuit.

Temporis progreffu quibusdam

acceffionibus amplificatum fuit: fed fidei arzicu-

IN

los omues won coutiner : nec pro teffera commu-

pulnt

nionis & fraternitatis fpiritualis, ut nonnulli con-

tendunt, haberi poteft.

ecclefi

*

etürty

Librorum

$. 724. InL15nzs ecclefiz noftrz sv w*

Bw

AY ymboli—

Boricis continetur amplior confeífio re-

hu

corum de-

ligionis,

Sunt colle&fio publicarum: decla-

&jrerl

finitio ;

7'afz'i))mzm»,' qug de precipuis, wnprimis de con-

ürdian

troU'eMs do&iring . capitibus , ab ecclejïa evange-

Tuis dm

lica editg ,

€7 AUCTORITATE PUBLICA

r

l

lul |

deinde propofitm C? receptm funt, ut fimt par-

daf il

tim PUBLICUM doiring, quam ecclefía nofira

Anden

verbo Dei confentangam agno[üit, Y ESTIMO-

il Qu

NiUM cCcoram toio orbe chrifüemo, partim

Vs tb

tj u

NORMA tommunis , þczmdum quam a minifiris

Jf

1e n

ecclefim publice. doceatur.

Iüfæ &

ln illis continentur r) zria fymbola cecutenicd y

Cur

ad confenfüm noftrum cum antiquitate chriftiana

Utmtu

demonftrandum; 2) Confeffo auguflaria, qua Majo-

Tleg g,

res noftri doCtrine fuze rationem

orbi

| ' Cefari &

ORU)

e

obti-

-

é

Ifif

XXXV. de Librir ji/mbolici.; ($ 724.725)

595

f noft

chriftiano reddebant; 3) Apblogia confeffonis , con-

djb -

)

tra Confutationem adverfariorum aflertze; 4).4r-

X

YOl

ziculi: $malcaldici ,

doctrinas ecclefize. noftrze in

n um

controverfiam vocatas paullo fufius declarantes,

VHïOhl

ac in Confeffione fatctum fuerat, ut Concilio tvi-

nprüïai

dentino proponerentur; 5) Carechifimus Lusberi utev-

edeni

que, in gratiam parochorum & auditorum fum-

jum u

ma religionis verze capita explicans; 6) Formu-

enfiona

lá Concordie , ad domefticas lites, quibus ecclefia

noftra poft Lutheri obitum turbate fuerat, /45

hus &

h

au&eritare publica Principum & S$ramuum — Imperii

Jefa t

componendas fcripta,

of d

m t*

$ 725. Rationes, qu?e hoc inftitutum ne mceffitar;

N

jg urit*

peiïarium faciebant ,fuere: fa/fo noftris im-

comt-

puimi graves errores; diffenfiones inter ipfos

yilli eon

ecclefie noftroe theologos exortze; & /emina

errorum a turbulentis hominibus fparfa.

v sT

Per haiec Majores noftri obligatos fe vide-

ff f

bant a) ad declinandam doGring fug , quam

"T

ex| verbo Dei didicerant, imvidiam; b) ad con-

zordiam £? pacem in ecclefiis fuis, ope unifor-

j ttig

mis doGtrinz ; comforvandam; «) ad clande-

UBLICA

ftinas do&trinz falutaris corruptelas arcen-

dar, aut certe impediendas, ne ferpant, ac

l jm[ p

tandem pars doctrinve publicze fiant.

,lf//a ;wfïf ]

In'quo nihil aliud fecerunt, quam quod cujusQ

n

vis ccetus vere chrifliani officium eít: paerazwm

' partfj'-ï*

effe ad apologiam 1 Pet.2, 15. 165 idem fentire , uti

M

Jefu. Chriflo digüum eft Rom. 15, 55 oticem pone-

j

re, novaturientibus ,. ne

lofe excitemtur Rom. 16, 17..

per eos diffeufiones j?anda-

Cum id magno curarum,

moleftiarufh , etiam

T ii

D

1

fumtuum, impendio fteterit, & allegatz ratio-

Mi

[

nes ue nunc quidem ceffeuz: parum grati erga .Ma-

MW

qüä

r 0

jORUM Optimorum 111:»,1110riam, parum fideles.

r

P

erga

i

596

($ 755-—-727) | XXXV. deLibris lï/qhbdi:i:

erga Deum ejusque vERrITATEM effemus futuri,

l

fi beneficium tanto labore, nec fine periculo par-

J

tum, ad confervandam purizarem doCirina , & eccle-

fie pacem etiamnum faciens, aut eripi nobis pate-

dh

remur, aut anmzique veritatis (velut irei obfoletze)

m

faflidio duCi, fpontanea omnino focordia abjice-

remus.

Quotquot ecclefíam evangelicam fincere

amant, obligatos fe effe intelligent, a4 cu/fodien-

fll/i 4

'dum falutaris doCtrinze depofeum, &

fl

u

ad abi*cingn-

dum a novandi pruritu.

tnen

(f

aubloritas $

$ 726. AucroRITAS librorum fymbo-

tj

UIf

Don

licorum, five ratio, qua obligati fumus ad

quà

li

do&irinam eorum ample&lendam atque tenendam ,

Qui o

[TUIN

partim interna eft, partim externa. Jnter-

m

mam aué&foritatem ex eo habent, quod cone

debe|

Tod

tenta eorum cum Scriptura facra conve-

$ p

niunt: externa aufforita; eis acceffit, poft-

77

quam 4) communi plurium ecc/efiarum pat-

ticularium coz/fénfu approbati, ac infuper

b) Magiffratuum, qui ecclefize noftrze curam

tlen

gerebant, volumtafe, recepti funt tanquarm

NEN

ftabilis ac perpetua docezdi norma; acce-

DT

(b

- dente c) confirinatione per ipfas Inperii Leges.

hga

hi

IQ

Privatorum inter noftros contra hos Libros eo-

rumque au&toritatem & obligationem cenfire ,

moniti Paulini 1 Cor. t1, 22 num ecclefiam Dei cox-

r

n

TEMNITIS, parumi memores manent, & prope

abeffe videntur a & oAvrgeypucss; , judicium fibi ar-

rogante de negotio , quod ZAnriffites curant , quod-

dOgma

que adeo ad illorum , 4ui.docent, forum won dire-

&uita

&e, certe mou uuice pertinet. Conf. 8616.6[7.

Y

Düy

fubfrriptios ^ $ 72*. Ecclefía moffra [us H'ABET, pet

lion

Antiftites füos poftulandi ab his, qui mu-

Conj

nus

Beq

Ml

XXXV. de Libris fymbolirir

($ 727.728)

597

fior,

nus publice docendi fufcipiunt, ut /ubfri.

xloy

Qu

ptione fincera & categorica fidem dent, fe in

Jisptie

docendo a doctrina Librorum Symbolico-

J aE?e)

rum non receffuros.

»

T

| [inet

(1) Si finguli fideles gom creder

e debent zi:&bri,

eufulin

rifi explorato x Joh. 4, 1 ; multo magis ecclefize offi-

abltnee

cium eft, per Anrfltes füos explorare EoRUM

mentem. de rebus religionis, quibus officium pu-

blice docendi concredendum eft.

(2) Iutereft. ec-

[b

clefiz , doCtrinam quam publice ut fuam profitetur,

tht al

non mutatam fervari: certa igitur eíle debet,

quali do&Ctrina animi auditorum imbuantur ab illis,

vendan,

qui operam fuam ecclefize offerunt.

(3) Magiffra-

ruij $ummo jVvS INSPECTIONIS in do&trinam publi-

, r

cam competit $ 616; de eo ergo conftare ipfi

y a

debet, quid in coetibus publice doceatur, & quo-

modo. His omnibus efficitur, ipfam negotii hu-

4 Qu

jus naturam poftulare, ut fubfcriptio intentione

feria 2c BONA FIXDE fiat,

Ts poït-

tU pl

$ 728:; Ad dubia & fcrupulos eximendos ob/igatio ;

jpfüpt

theologi femper monueruünt, oBL1GATIO-

g at

NEM ad ronfenfum cum librir fymbolicis fer-

tongu

vandumy PRIMARIA potiffimum fpectare,

Obligamur nempe 2) ad iy/ar religionis do-

yiip

Grinas five thefes; D) ad eorum dogmatun,

fs ?

n m]]?lid )

quae controverfa fünt, decifioner; c) ad mo-

? pi [

nita quadam obfervanda circa /ormulas

& m

dogmatizas aut adhibendas, aut (ob ambi-

; i

nt

q

guitatem qua laborant) omittendas.

j «l

f

Ergo Ecclefia miniftros fuos per hanc fobfcri-

[6. UIj

ptionem a) non adftringit ad quzevis 5ifforica; &)

non ad fingulas voces, aut fortuiros, quos acrior

t i

confli&us interdum extorfit, Joquendi modos; c)

L

ne quidem ad argumenra, quibus ad thefes pro-

j

$

bandas

598

($ 228.729) XXXV, de Libris fimbolicis

bandas Confeffores ufi funt; neque etiam 4) ad

quasvis

"

refponfones, adverfariorum objeCtionibus

a

datas.

Hzc sEcUNDARIA funt, & fine his do&tri-

[

(y

na ecclefi:e nofire xesA falva tamen & integra

teb

man?t.

/

"ntithefis.

$

j 729. In judicio de arriculis fidei va-

€01]

rius diffenfus eft.

(1) hierarchica docen-

TIOI

bit

di forma ftatuitur, quid de fide fit, quid

D]

jllml

non, umice pendere a deciffone ecclefiz : id quod

Atnfry

chriftianorum confcientiam magno creden-

(

dorum, quze "neceffaria non funt; numero

vitiu

onerat; (2) exadverfo nimis /axe €9 lubri-

Tibr

cz judicii regulze alibi inter chriftianos ja-

&Gantur: funt nempe, qui arbitrii divini

()

in religione conftituenda obliti, id tantum

Scrij

p

admittunt, quod re/igioni effentiale effe, ex

idea religionis confequitur; (3) funt alii,qui

lii

fufficere volunt, quae difertis verbis im fym-

ä[few

bolo apoflolico exftant; (4)alii ad unitatem

fidei fufficere putant ea, in quibus omnes

[

chriftianorum fe&e confentiunts (5) alii ambi-

QQgit

tum articulorum fidei, capacitate rudiorum

fübfcg

metiuntur: hi a) nihil fundamentale effe

b(ï[ 1

ftatuunt, quod mom etiam fimpliciores intelli-

gant; 5b)autparalopifmo non meliore con-

ab'm

cludunt, q«aundo pauca qugdam rudiori ut-

f(le

cunque forte /Wfícere 'PossE conceditur;

dif

mec ad. publicam in ecclefia do&frinam plura NE«

üt

CESSARIA €Effe.

A

e[fe

Nec

!

I

.XXXV. de Libris Jymbolici: $ '729.730)

599

T

n

Nec apþlicdtio caret extremis, aut in exceü'u,

aut in defe&u peccantium: a) funt qui durius de

A

quocutique etiam non. magni momenti diffenfu fta-

g

tuunt; 4) ali rwprirFERENTISTICO frigore in

rebus religionis errorem ac verizarem juxta effimant,

& errori eadem privilegia, etiam 1u foro confcientie ,

Jei Y

concedumt, que [olius veritatis propria funz; c) alii

docen

TOLERANTIJ imites fupra modum laxant, non ha-

bita ratione derrimenri, quod partim veriras, par-

, qui

tim ecclefa, inde patitur; unde & 4) neceffarium

quemcunque elencbum , etiam maxime moderatum,

ii

ctelt

immoderate excipiunt, & orzbodoxie, etiam pacifi-

cv, fed de veritate tamen nihil concedenti, con-

Qd

vitium facere, eruditi notam effe judicant.

&i

$ 730. Speciatim ad obje&tiones contra vinditig lt«

,

|pos j

libros fymbolicos diluendas obfervamus : ror"

. jymbolica-

divii

(1) Libri fymbolici funt poceN nx worma

? us

Eanturt

Scriptura autem CREDENDI: non ergo

:He j i

per illos derogatur auoritati Sripturz, quam

ali,n)

unicam normam nobis effe, fan&e & praviter

jj

affeverat FORMULA CONCORDIUE p. 570

yitate

-—572 & p. 631—636.

(2) guribus ton-

i MW;

Jientiz nullam vim inferunt: nemo per eos

j a

cogitur, ut munus docendi fufcipiat; &

g

fabícriptione fua relu&ante animo appro-

bet aliquid, de quo non eft convictus; fed

ycd

id untim poftulatur, ut qui convidtus non eft,

inteïli-

abfüineat a docendo, & ab injicienda con-

yte d

Ícientiis dubitatione per manifeftatum fuum

hori t

diH'enfum:. permulta enim requiruntur,

Ut certi fimus, nullam noflram cuípam. fub-

un

effe; quando non fumus convi&i. (3)Sen-

tiendi

N

Pp3

)

600

(j.139) XXXV. de Libris Jjpmbolici

pis

tiendi libertas per libros. fymbolicos non

ver

imminuitur, fed fapienter dirigitur; conf.

T0

j

AIC

$ 419. Obex enim tantum ponitur teme-

fifon

mala

rarive opimandi, ac turbas in ecclefia exci-

fnen

tandi /izentie , id quod re&e fieri ex Rom.

pote

I

12, 3 coll, 6. 1 Cor. 1, 13o. C. 14, 32. 33*

P;imer

& 2'Tim. 1, 13 intelligi poteft.

(4) Per

(e m

)

htt;

libros hos won impeditur Jfudium proficiendi :

Jtà j

tis ind

nam in do&rinarum quas profitentur dilu-

cidatione, nexu, probatione, defenfione,

gntiqv'x

jetani

minuendis difficultatibus, abunde eíL, (juod

Oonte|

agant, qui proficere volunt ac poffunt;

grafar

idque per libros fymbolicos non impediri ,

]

L

[

comprobant laudatiflimi tum antiquiorum

0pea

tum modernorum theologorum, quamvis

Tiend

tenaces fidei his libris datze effent, pro-

tem j

fectus.

Sed auctorikate eorum contemta

VER|

id agere, ut certa per /cepticas. dubitationes ,

uuti

bene con[lituta per novationes , comvellantur

t (

ac labefatfentur, e(t quidem etiam profice-

Tib

re, fed in deterius: & hujus generis pro-

['oc

fe&ibus obicem pofitum effe, infigne Dei

Ts

beneficium eft. .

tt,

Speciofa prae ceteris obje&tio contra libros no-

tit

ftros fymbolicos & nominatim Concordie Formu-

lam hzc eft, illos Umionis inter ecclefias diífiden-

tüt

tes obfPaculum elile.

Sed cum doctrina quam con-

tinent, ipüus Scripture doCtrina fit, retinere

Uiï[m

illam debebimus etiam tum, Ííi vel maxime lau-

Tleu

dabilia pacis confüia Deus fortunet;. neque enim

2 n0O-

i

- 6oI

XXXV. de Libris jj/mbolz'cil* ($ 730.731)

t

bis quisquam poftulaverit, ut deferta aut prodita

veritate a nobis agnita, dubiam pacem tam ma-

con

no mercemur.

Ceterum veram, Deo gratam

teme

NIONEM inter chriftianos diffidentes, «on con-

faffioues noflre , fed graviífima ecclefiz chriftianze

&X

mala morantur, qua per folum Chrifti Jefu regi-

men potentifimum fuo tempore e medio tolli

Ron.

poterunt.

Errores dogmaticos. libri. (ymbolici nullos. continent.

13

Primerize quidem eorum doctrinze non paucz ho-

j

die impugnantur: fed & folidos defenfores ha-

ind

!

bent; & quz cum aliqua fpecie objici folent,

5zova 50n fuut , fed in controverífiis cum Socinia-

T

nis dudum difcuffa.

Sed eft inter arres moderuas ,

Yi

10l

antiqviora theologorum fcripta, ut vilem & re-

je&taneam mercem (4ie mummebr ausgedieuz babe),

Ü

contemnere, quo magis latenter íciola, audacia

TL

ofutt

Q

graffari , & ignaris fucum facere polfit.

^

jl

$ 731. Quo magis ergo nos,fquik Sacris pmjgmm

jorum

operamur, ad ommia parat fimus, com- €7 uiilifar,

jamys

mendandum unicuique Deum ac verita-

tem ipfius amanti, Seripturz fazrz UNI-

"

]i

g

VERSJE, etiam verbi prophetici ,, affiduum

TT

fcrutinium : & librorum fjmbolitorum, nec

ul

J

ll

non Confe[fionis - ]Furtembergice, le&io &

meditatio non perfun&oria, animo non

profïce-

praoccupato füfcipienda.

Deprehende-

Z

Dd

mus a) id; quod Confeffiones . noftre do-

cent, non modo verum, fed & judiciofe,

ros !

eircumfpecte, ferio, pragmatice propofi-

o

tum effe; ^) monftrari genuinos fonter verg

d

17

virtulis at pietati , dum paffim inditflolubilis

fetme :

nexus fan&ificationis cum juftificatione in-

"

cul-

Ie €BJ"

.Pp 4

2 !

i2

602

($ 131)

XXXV.V de Libris fymbolicis

culcatur: c) cumprimis experimentaliter

explicari. fidei lu&am in jæy*li]ïcationjz': negot

& fub tentationibus.

'iO )

Sunt exemplum vivum parrbefe fdelium fub

eruce : & infigne fpecimen prudentie, 'in formulis

E |

caute loquendi,

& rricis controverfiarum .diflintie

evolvendis: quocirca egregie variis modis adjuva-

1d

bunt & rheologie fludium , & paftloralem prudentiam,

[ í

& praxin chriffianifmi,

$ 732. FiNEM faciamus mutua invter

Egilogu.r.

l á

nos ad fidem & conftantiam cohortatione

IV d

ex ipfo Domini verbo.,

Apud ]ohannem cap. 8 31. 32 »JE'sus

|

Và

DoMiNUS NOSTER: $) vor manferitis in feg'-

V

miome meo, vere mei diftipuli eritis ; €7. verita-

V

iem cognofietis; .€7 verifas vos in libertatem

pindicabit.

VHIV-

JomnaxxEs apoftolus 1 Joh. 2, 28: €

munc, filoli, manete Àm i1LLO: uf cum ma-

uifeflatur fuerit, habzamus fiduciam; €7 we

IX de

qudefiamus coram ipfo im adventu ipfius.

(e

PETRUS apoítolus ep.2. €. 3; 17. 18:

(e

vos igifur dileBli, ante ftientes tavete, ne mefa-

(e

riorum errore abdu&H, excidatis ex veffro pro-

HUT

prio munimeuto: trefüite autemin. gratia €7

&

cognitione Donini noffri Servatoris ]Esv

d

CHRISTI:

liii GioRni1A ET NUNC, ET IN DIEM

X

JETERNITATIS:;

AMEN.

INDEX

um t

F———-.*

inltet

ml

INDEX PRIOR

dj

feriem Jocorum theologicorum exhibens.

| 0[1»)'?3

) diftnd

-

j d

tijentil

I de Religione & Theologia.

II de Scriptura facra, fonte ac principio theo-

logize revelatae.

y qttg

ttatiott

IIl de Deo ut Uno.

IV de Deo ut Trino, five de 2doranda in Deo

''rinitate.

; JEsus

V de Creatione.

ii n

? ul

VI de Providentia.

)

VII de Angelis.

VII de Homine,

& primo primorum. hominum Statn in

4

Imagine divina.

g M

TX de Peccato: ubi &

, Ul

Il

de primo primorum hominum peccato;

i

de Peccato originali ;

,

de Peccato aCtuali.

j fl'

E

X de Confilio gratize: ubi

f

iil j

de Benevolentia univerfali ; .

. Jr

de Przdeftinatione five EleCtione ; itemqu;

de Reprobatione.

XI de Chrifto Redemtore GQiay3eózo, üubi &

Y DIEM

de Perfona Chrifti.

Pp

5

XH de

salistt

INDEX I LOCORUM.

.

XII de Statibus Chrifti, Statu Exinanitionis &

AW

Statu Exaltationis.

XII de Officio Chrifti Mediatorio :

fpeciatim de Officio Chrifti prophetico;

facerdotali ;

XWI

Ll

regio :

ubi de Regno potentize,

ul

AA

gratiz ,

glorize.

AX d

XIV de Gratia applicatrice.

XV de Vocatione.

AT,

XVI de Illuminatione,

T

XVII de Regeneratione,

XIXI

& Converfione.

XVIII de Poenitentia ,

& ejus primaria parte Flde.

AX

XIX de Juftificatione.

XX de Adoptione,

XX

& Libertate chriftiana.

XXI de Unione credentium myftica cum Deo.

A q

XXII de San&ificatione.

XXIII de bonis Operibus.

XXIV de Mediis falutis,

fpeciatim de Lege

& Evangelio.

XXV de Teftamentis Divinis,

de Veteri

& Novo Teftamento,

XXVI de

INDEXI LOCORUM.

3 (

XXVI d;e Sacramentis ;

fpeciatim veteris Teftamenti :

i

Circumcifione

& Agno paífchali.

XXVII de Baptifmo.

XXVIII de Sacra Coena.

XXIX de Ecclefia.

XXX de Minifterio ecclefla&ico-,

& de Poteftate ac Difciplina ecclefiaftica.

XXXI de Magiftratu,

& de. Conjugio.

XXXII de Novilfimis;

fpeciatim de Morte,

& de RefurtreCtione mortuorum.

XXXIII de Judicio extremo,

& de Confummatione Seculi.

XXXIV de Damnatione,

& de Beatitudine five Vita zeterna

XXXV de religionis chriftianze veritate;

de articulis fidei ;

de libris fymbolicis.

UC Yenes ass MM T r POR

INDEX

Yi

E

INDEX POSTERIOR RERUM,

Àpo

Posese-

earum przecipue, quarum aut exhibentur

Apole

aut indigitantur Nofioner.

Arbit

Abfolutio (declarativa: collativa) $ 599.

Artic

Acroamatica theologia 20. 30.

(

ACtiones Dei ad intra perfoqnales 105, II.

Aal

ACtus pzdagogici 177, l. 362 fcbo/,

Afetje

Adoptio (juftificatorum) — 4o08g.

Affenfi

Adventus Chrifti gloriofus

41. 255.

Atheifms

Adverfarius Chrifti & regni ejus 588, 3.

Attri

Aeterna damnatio 69o. - yita 709.

q

Aeternitas Dei

"rE

Autor

Affinitas

626.

h

Agenda (a credendis diftincta) — 32.

p d

Agnus pafchalis 533.

"

Amor Dei erga creaturas g4. - erga miferos pee-

iil

catores 196.

fetitod

Analogia fcripturae — 65 fcbo/.

Dtid

Angeli 133. - boni 137.. - mali I40.

Benedi&

Anima IY5o.

s

Animzimmortalitas 150. 642. - propagatio II2.

Vs

149. - fomnus 643.

Bemgm

Antichriftus 588-

Blbl

Antithética theologia 33.

Bis n

Anthropomorphifmus 92 fcbol,

Anthropopathicz locutiones 74-

BOnita

Apocryphi lib 53.

Apo-

Bo

*INDEX I-I RERU*M—.»

l,

Apoftafia ab ecclefia pura. S | 580, 4.

beriut

magna 588.

Apotelefmatum communicatio |236. 239.

Arbitrium liberum: fervum

177

]

Articulifidei 718. - puri: mixti 718 ]&bol, - fuu-

damentales: non fundamentales 720.

Afcenfio Chrifti in ccelum — 253.

Afcetica theologia 32, r

Affenfus (fidei a&us) 382.

Atheifmus I4. r5.

- fpscialis 382 Ebol.

Attributadivina 75. - phyfica: moralia 75 fcboi.

- quiefcentia: operativa 75 fcbol.

Auctoritas hominum 419,3. 418 fcbol. -librorum

fymbolicorum 58r fcboj,

minifterii ecclefiaftiei

602.

— Scripture 57.

feros p*

Baptifmus 542. - infantum 551.

Beatitudo Dei gr.

Deatitudo (gratize: gloriz) 698. 699.

Benedictio Chrifti facerdotalis / 277.

ecclefiaftica conjugum — 625.

;atio n

Benevolentia univerfalis

195. 200.

Benignitas Dei 94.

Biblica eruditio 29. — - biblica theologia 27.

Bis mortui 646 fcbol.

Bona opera 386. 445. - itregenitorum 452 fc/ol.

Bonitas Dei

84

Bonum, verum, juftum quid 86 fcbo), !

2ci-

p

J

INDEX II RERUM,

Czecitas fpiritualis

$ 333 fcbol.

(o

(o

Cefaropapia 617 /chol.

Canon Scripturz — 52.

(on

Caput ecclefize . 582.

Con

Cor

Cafüalis theologia 32,3. — - cafus confcientize 13,4.

Catechetica prudentia 32, 2

- theologia 30.

Con

Ceremonia 472 fcboi.

Coni

Ceremonialis lex — 472.

(onfe

-

Chiliafmus

294.

Confi

Chriftus 225. 257 fcbol.

-filus Dei 2236. - verus

l

Deus 227.

- verus homo 228.

- una perfo-

Corj

na 229.

Confi

Chriftinomen 257. - naturz 230. - perfona 23$.

Confe

229.

Conft

ftatus duo 241. 242. 247.

Confeg

—— oOfficium mediatorium 257. 258.

- prophe-

ticum 259. -regiumo78. - facerdotale 265.

COerrw

- meritum 270.

Contii

fatisfaCtio 269.

Chronologia 29.

COHH&(

Circumcifio 527.

Cf

Clamans peccatum 189.

Cofin

Claves regni coelorum — 599, 3. 605.

COntriti

Clementia Dei . g4.

Vv

Coelum (beatorum) 700. - novum 682.

Creis

Coena facra |.556.

d

Communicatio naturarum (in Chrifto) 234. - idio-

,

Cite

matum 236.

Crit

Communio fan&orum 574 felol.

Darm

—— Íub utraque 563.

. Com-

Decal

I*-N*DEX II RERUM.

Comparativa theologia 33.

Conceptio Chrifti 245, 1.

Concilium 581.

Concubinatus 631.

I 9)

Concupifcentia |176.

3j

Concurfus (aCtus Providentiz) 122.

Conditio falutis - 492.

*

Confeffio (Jeicbzr) 371. 599 ftbol, - doCtrinze 58r.

Confirmatio bonorum angelorum 140.

- mini-

firorum ecclefize 627,

vens

Conjugium 6r19.

n p

Confanguinitas 626.

n 1j

Confcientia 7r.

Confecratio: deftinationis, unitionis 559.

Confequentiz Scripture facre — 67.

prophe

Confervatio (aCtus Providentiv) 12r.

xued

Confilium Gratit 195, 203.

Confiftorialis theologia 32, 4

Conftitutiones ecclefiafticsé — 419, 4-

Confummatio feculi 677.

Contritio . 367.

Converfio 451. -tranfitiva: intranfitiva 353 fclor.

Creatio 105.

Credenda. 3r.

