^

(

XIV. de Gratia applicatrice — . (5 306)

267

Chn.

ubi de fummo Dei amore, de hominum ætefna

'pirizu

falute agitur, adhibitze pro ampullis hyperbolicis

;

fede

haberi non poffunt.

"

- (4) lllis etiam , qui

Verbum Dei jam intelligunt,

& bonam voluntatem habent verbo recte utendi,

exoranda funt dona fpiritualia Pfalm. 51, 12. 13. 14

w

Itl

& 143, IO. & 119, 18. 33-

TM

4. 35. 66.

I Paral. 30

(al. 29), 19. Luc. 11, 13-

ph. 1, 17. 18. Jac. 1,

netoe

7( sl)g.Spiritus Sanctus fuper - credentes' & electos

iptt

effundi Efa. 44, 3, in eorum corda mitti Gal. 4,6,

"

iis dari Luc. 15; 13, in iis habitare x Cor. 3, 16,

0f2

eos regere Rom. 8, 14, docere Ijoh. 2,27, fu-

ftentare Pfalm. 5t, 14, cum fpiritu eorum de filia-

H locu-

bl

tione divina teftari

om. 8, 16 dicitur.

tiones biblicze evidenter oftendunt, id.quod ho-

itgeti

mines eleCti accipiunt & experiuntur, efle aliquid

o

multo majus, quam convittionem & inclinatio-

p

nem animi ex demonftratione logica aut perfua-

fiore rhetorica verbi divini enatam.

(6) Verbum Dei, per quod homines ad beati-

J If«

tatem ?eternam preeparantur, non tantum verum,

j -

certim , firinum effe dicitur, fed plura ei tribunn-

tur. Lex dicitur littera occidens 2 Cor. 3,6. Rom.

alut

7, 10 ; evangelium autem dicitur potentia Dei ad

falutem Rom. z, 16. Conf.

59. Preedicationi

etjm

Veibi, utut re&e inftitutze, accedere debet fin-

t

varis Dei benedi&tio, a przeconis aCtione diftin-

m t

&

a, ita ut nec przeconi nec auditori ulla fuperfit

gloriatio 1 Cor. 3,6. 7. c. 1,29.31. c. 3,21. Ver-

mslll

bum ac przeconium fervi Dei non fit verbis hu-

ulc 2113.

virtt

mane fapientiz ad pérfüadéndum aptis, fed de-

eo5 ?

monftratione Spiritus ac potentize (Spiritus poten-

tis), ut fides auditoris non enafcatur ex fapientia

hominum, fed ex potentia Dei 1. Cor. 2, 5. . Evi-

fy cn

dens eft ex his dictis, Deum cum verbo ac per

yus p*

verbum füpernaturali modo operari.

f

Confentit huic do&rinze & regenitorum & ir-

ntif

regenitorum experientia.

Regeniti caufam qui-

g

,

dem non immediate fentiunt, fed effe&um: íed ef-

fi æffllm

a

feCtus, przecipue fi eft admodum vividus , ita fen-

titur, ut caufa efficiens ( Deus fupematuraliter

1 [el'lae

pl

opee

L

r

568

($ 306.307) XIV. de Gratia applicatrice

fete

Operans) certe mediate fentiatur, aut fi (mavis

ilin

cognofcatur , percipiatur.

Nam regeniti per iftum

D7

fenfum certi evadünt, effectum illum eífe ejus-

motg.

modi, quem nulla unquam logica demonftratio,

fündan

nulla rhetorica perfuafio in animis eorum habue-

dendür

tit, quique non poffit nifi a Deo ipfis gratiofe

creden|

prafente proficifci. lrregeniti ipfa fua experien-

tüs $o

tia edoCli probe norunt, fzpe videre fe ac pro-

[

bare meliora, & fequi tamen deteriora; fermo-

TDexu n

nes aut cogitationes logice vel rhetorice egregie

QUi t

adornatas ,

fi nihil aliud accedat, ipfis veram

fanctitatem & animee re

.'ä

conferre,

quiem con&gntem non

lii

dgn

Hl :

Non omittendum, in doCtrina hac prout gene-

ff

ratim proponitur, mirum effe ecclefiz chriftianze

1. 9.

confenfüm. Qui eam tanquam fanaticam exagi-

tat, omnes ecclefize latinae & graecze confeffiones

Quod i

contumelia afficit.

Etiam inter gentilium philo-

$

fophos fuere, qui agnoverunt, reales & eximias

perfeCtiones in creaturis non exfiftere fine conti-

J

nuo Dei inflüxu.

"r

REN

j,,,g,f,*m $ 307. Opus hoc Spiritus Sanai in Scri-

li,

ptura SANCTIFICATIO dicitur, 1 Det. 1, 2.

1 fitlh

2 Theff. 2, 13. Rom. 6,22. c. 8,2. Tit.3,5.

Vrf

eltque operatio gratiofa, qua Spiritus. San&us

w

hominem ab inhgrente pravitate liberat, €7 pro-

G

genfiones ac facultates animg omnes ita emendat,

;i()ïm l

uiim gratiam receptus voluntati DEI, in Chri-

fity.

Jfo. placati, tonvenienter vivere po[ft. Rom.

f"'mur

15:16. 1 Cor. 6, rx. 1 Pet. 1, 15.

Ij

Dicitür etiam renovatio ad lmaginem Dei, Eph.

Rege

inftauratur in homine & $.

4, 23. 24. Col. 3, 10. Et omnino hac operatione

apfe:ztia, & Juflitia, &

tion

Sancdlitas,

Eü

variis aBf:

Opus fanCtificationis ssum in fe, effeibus ta-

d.

[

bus :

men djfhin&is confp

icuum eft. Nam Spiritus San-

.

€tus (r) Jurellectih

Dofíe,

vires confert, res divinas recte

1n-

269

u

XIV. 'deGmtz'a äppiicatric& — (f 307 368)

intelli

endi & judicandi, hinc miferiam fuam,

mv

illinc falutem in Chrifto, agnofcendi ;

j

(2) in Fo-

um

lunzare, fra&ta cordis duritie, novos fpirituales

: ej-

motus excitat, ad dolendum de peccatis, ad defide-

tio,

randam & ample&endam falutem in Chrifto, ad tra-

hohne-

dendum fe Deo; (3) Poenitentem & in Chriftum

vite

credentem Deus jufhficat, ac tum quidem Spiri-

i

tus Sanécti munus. eft, cerzitudimem de graria. Dei

ebfipnare; ideo cum hoc beneficio (4) indivulfo

i ye

f

nexu conjuncta eft iubabitario Spiritus Sa

i; per

ep

quam credenti vires conferuntur ad perfeveranduta

verom

& ad proficieudum in. fapientia fpirituali, fanctimo-

m 0i

nia,

exercitio virtutum.

Hzec in eodem Spiritus Sancti opere compre-

i

ene»

henfa in theologia, preeunte Scriptura Rom. 8,

riane

j

28. 29. 30. A€t. 26, 37. 18, difin&te explicantur,

| g

quod in locis fequentibus fiet.

fefiones

jl hilo-

$ 3o8. Gratia applicatrix þartïm fortn- forenfis ; -

erinis

je cont

fu, partim .mdic.iwalif l. — GRATIA FO-,

RENSIS eft, qua redemtionis V ALORTM -

lirfacientem animo P'ER YIDEM appliat, ut

aScti«

a reatu peccati €7. angente illius fenfu liberatus ,

Btolï h

certus reddatur fe a Deo judice in gratiam re-

üf- 37 5'

nf

cepum effz; id quod in Juftificatione fit.

g"

GRATIA MEDICINALIS eít, gue redem- sodicings

liomij EFFICACIAWM amimo PER FIDEM ap-Íi;:

d

plicat, ut ab iuluerente labe. €7. aniuii gravitate

m Chï i.

Jünatus, ac movis viribus donatus, Deo vivere

N

pofjts id fit in Vocatione, Illumipatione,

Regeneratione , Converfione ,

Renoyvya-

e, D

tione.

1l jili

Etam etiamque obfervandum, hos

Kgrat'iæ a€tus

hjl

diflingui quidem debere, fed faparari nequaquam

T M

Poiïe, Starus enim gratie INTEGER & conx;lg-

r

Jl jl

tu$

jusf"

t

270

($ 308—310) XIV.de Gratia applicatrice

tus compleCtitur omnuia hzec beneficia falutis; non

D

modo gratiam juftificantem ; fed etiam fanctifi-

h

cantem.

Qui illuminatur vel juftificatur, idem

d

etiam convertitur, regeneratur, renovatur. 1 Cor.

1j

6 3.

Qui hzc beneficia modo memorata non

DA

admittit, etiam illis prioribus excidit. Rom. $, 9.

ï

2Pet, 1,9.-

)

m

t

$ 3o9. Quoniam Grativ€ medicinalis

)u

a&us alii ante, alii poft juftificationem ho-

r

CT1

mini obtingunt; idque ad difficultates,

1or

Ade«

quze in praxi occurrunt, explicandas fcitu

&

neceffarium eft: GratiaSpiritusSan&i por-

m

ro in affffentem & inhabitantem dittinguitur.

Hehr

N

ajjfiens ;

GRATIA ASSISTENS eft, qua homini an-

ie quam a&u credens ef? obtingit,

hum

Confiftit in fanCtis cogitationibus ac motibus

p

bonis, ad fidem producendam tendentibus. For-

0

E

1ula ex Apoc.3, 20 fümta; res ipfa modo $ 30$

]

Ef;

féchol. num. 1 & 2 declarata eft.

ii

GRATIA INPAIABIT,.ANS eft; qux cum

Tatür;

inhabitam:'

0 A

ipfa fide. juftifica incipit, affertque cum

QPara]

l n

peccatorum remiffione fimul etiam donum

l 18

Spiritus Sanéti,

É

lii

Huc loca fpe&ant Joh. 14, 17. Gal.4,6. 1 Pet.

P Qu

4, I4. 1Cor. 3, 16. c. 6, 19. Rom. 8, 9. 11. 15.

Obïlgjt

$ 3054

^

M

Ferbun

$ 3810. Organon five medium, pef quod

DN

Dei tan-

Spiritus San&tus falutarem hominis muta-

Vetb

gquam me-

duum adhi-

tionem operatur, eft vEnBUM DET.

(t

bens ;

Nam 4) operationes hz falutares in Scriptura

tribuuntur Jerbo aivino,

Verbum Dei dicitur illu-

t fjj

minare Pfalm. 19, g. 9. AG. 26, 18; regenerare

I Pet.

Verbp

!

271

XIV. de Gratia applizatrice ($ 310. 3&11)

ul

1 Pet. r, 23. Jac. r, 18;. fanCtificare Joh. l"7, 175

Vi

fapientem reddere 2 lim.3, 15; idoneum reddere

Mdem

ad omne opus bonum 2 Tim.3, 17; falvare Jac.

L Cor,

I, 2I.

&) iidem vero effeCtus tribuuntur etiam

Bu

ipf Spiritui Sanclo.

Dicitur enim illuminare Eph.

$o

1,17.18; regenerare Joh. 3, 55 fanCtificare r Pet.

1,2;

tribuitur ei fapientia Eph. r,

alvatio

1 ä*; 8 actus.

G& habitus boni Gal. 5, 22;

ia5

iil

€) idque ita, ut hzc in eodem Scripturz

nlv

Spiriru? $. d* Verbo sywuL , fed utrisque prsTIW-

cTE memoratis, tribuantur. r Theff. 1, 5. c.2, 13.

ateS,

1 Cor.3, 5.6. c. 2, 4. 5. Joh. 6, 44. 45.

Adeoque Spirirus Sancus eít horum effeCtuum

[citu

caufa principalis: & Verbum Dei eft eorundem effe-

[

Cuum organon effioaax , 1Pet. , 23. Rom. r, 16.

ts

Hebr. 4, 12. quippe cum quo prefenriffmma Spiritus

Sauci operatio conjun&la eique intime uuita eft. . Joh.

6,63.68. AC.13,26. Phil.2,16. Conf. $ 59.

11111: n

Per hanc thefin, de Gratia ordinarie per Ver-

bum operante, zou excluduntur alia, quze fübfidia

gratie , media pedagogica, dici folent, quibus tor-

yotibus

[o,

r animis excuti poteft, ut ad fe & ad Verbum

BU

b

ei arrendatit.

'Talia funt: diCctamen confcientize,

$98

Rom. 1, 20. c. 2,15; opera Providentize in regno

naturze, Pfalm. 19,2—5. Rom. 1,19.20; benefi-

p

cia ACt. 14, 17. c. 17,27. Rom.5,4; cafus adverfi

2 Paral. 33, 10. 11. 12. Efa. 26, 16. c, 28, 19. Luc.

p Qu

15,17; documenta juftitije & irze divinze Rom.

3. 18. LllC. 139 1—5-

.

donu

Minus communia memorantur

Hiob

3 15":'307

ad quze etiam pertinent miracula, &i

1

quod Saulo

( 1

obtigit A. 9, 35—12.

qp M

. $ a11. Hinc varia confequuntur de oR- J/odu;

DINE & wonpo Gratie in efficienda per Grafig :

f quod

verbum falutari mutatione:

(1) Conveniens eff naturg anime intelligentis c&nvmiem*

EL

at libere : in Verbo Dei enim, quod ipfum menti hu-

euript

citi ,

verbis intelligibilibus conftat, funt argu-"774;

r

t

l

' Inen-

I

272 : (5 311)) XIV. de Gratia opplicatrice

menta; motiva; exhortationes; promif-

TET

fiones; quibus mens doceri, convinci, fle»

dir

&i, tranquillari, exhilarari poteft,

puta

Naturz mentis convenieus eft: fed son adffrittur,

Nam multa in diyino hoc opere fiunt e regulis

f

t

pfychologicis non explicabilia, Joh. 3, 8. Hebr.

dats

4.12, Luc, L, 15. .Sunt operationes Grati? , quze

feutiri potius, quam iurelligi poflunt 1 Pet, 2, 3.

[ 1b

A. 18, 5. Phil. 4, 75 fünt, quze ae fenziutizur. qui-

0j

l

dem , & tamen in mente fiunt 2 Cor, 12, 9, c. 13,5;

lh

üusceffvus ; (2) Eft fucceffivs; per varios aCfus €? gra»

628,1

du;, jufto ordine fe invicem zonfequentes,

[j--,

progrediens, AGt. 2, 37. 38. C. 26, 17. 18,

Eph. 1, 17. 18- €. 2:16.

ln

"

19. £ d 16, M-a?c,

üre«

4.) 25 COH- 26,

Y Y

Àyy

ferius ;

(3) Apud omnes /rio falutem intendens,

Grat;

Joh. 12,32. 2 Cor. 1,2o. Matth. 23; 37.

lun 1

anifpa

— (4) Avus, effzax, ad,ommes effe&us

£ffcax s

(*2,31

falutares fufficienr.

Dui

Rom. 1, 16, Phil. g 6,

V ref

- Joh. 6.44-45. .

erdinatus ;

(5) Ordinatus: per continua incremenía

E

D

progrediens, Phil,1,6. Marc. 4,28.

€Umqg

Sed que a prioribus gratize operationibus ree

l6 D€I

admiffis, & virium acceptarum ac mediorum gra-

Mi

mïh !

ti wufu fideliter eoutinmato pendent 2 Cor.

T

qulüen

Matth.7, 7.8. A. 9,11. c, 17, 11, vi prom

i

mis divinz, HABENTI DABITUR, Matth. 13,

E

1I. I2. €G. 25,29. Luc. 8, 15. 18-

in q

penm

refifiibilis;

(6) Hinc utique rzfifibilis eft: AG. 7, 5t»

Conü

€. 13, 46. Hebr. 3, 12. 13. Homo effectus

Ileam

mfm

falntaxes a Deo intentos, & s:QnLingat.iOr

pnem

Ug fj

XIV. de Gratia applicatrice : ($ 3110

275

mïï-

nem operationis gratiofze, in fe ipfo impe-

HE!

dire poteft, non per oppofitionem majoris

potentize, fed ) omifír aGibus, quibus

&ut,

li

grati refpondere debebat, ac per vires

lehr,

datas poterat, 2 Cor. 6, 1. ACt. 16, 14 coll.

qua

10-1 3'

C.24» 25. Efa. 5,1—4. Apoc.3,20. aut £)

f (

omnino zonfemiu prosretico, Luc. 7, 3o.

13, J

Matth. 22,5.. A6.2, 13. c. 13 41. C. 17, 32.

gï lls

€.28,24—29. Rom. ro, 16. 2. 1 Cor. z,

AUAT ,

18—23. Prov. 1,24.25.26. Pfal.81, 12. 13.

'[- o

Deus enim femper vult hominem //Zere confeti-

at

tire & obfequi aCtbus gratize Matth. 23,37. Deut.

30 19- Jof.24, 15. ACt. 2, 41. c. 26,

19. Rom.2, 4.

Aypoc. 5, 20. Conf.

ndptly

151, 3

Etiam ubi forrior

Gratie operatio intelle&um convincit, aut vo-

luntatem commovet , nuuguam zameti violenza, vim

,

animz inferens, eft, Gal.

€. 2, 37 coll. 41.

1, 15. 16.. A&t. 26,- 19.

(eug

L [16'

Dudum ac fepiffime monuerunt theologi, gra-

tive refifti, mon per oppofiionem majorum virium , 1e

per pravam pertinaciam, quz Deo juftam caufam

probet, illo certe tempore recedendi ab homimne,

rgW'm

eumque diutius perverfitati fuze relinquendi, Vi-

res Dei in fe funt omnipotentes: fed Deus, agens

y; t

liberrimum, in converfione & fan&ificatione ho-

minis non fic agit vi fua ut in Creatione,

Primi

m gj

quidem gratixv motus funt omnino inevitabiles:

; h

fed effeCctus eorum falu

taris impediri tamen poteft.

N

am homo per eos przeventus vertere fe poteft,

g. n

in quamcunque partem vult.

Et hoc Deus illi

permittit; agit enim fecundum regulam ab fe

&l 7!5

n

conftitutam , HABENTI DABITUR.

Qui fponta-

neam fidelitatem erga confcientiam ,

legem cordi

g

infcriptam, praeftat, ei (tatim dantur

plura; qui-

bus fi recte utatur,

j

Deus fubinde plura daturus

tionem

m

eft, Hoc pacto Deus omnipofens applica

virium

274

($ 311.512) . XIV. deGratia applicatrite

virium fuarum fuaviter attemperat ftatui Aeyuxg

nj

hominis. Non cogit hominem, non obterit.

þper

. His obfervatis (quae non nunc demum afferun-

C0f

tur, fed ab antiquiotibus theologis dudum ac fze-

W

pe inculcata funt) pleraque concidunt, quibus ho-

die hzec noftrze Ecclefize doCtrina, velut magna

emendatione indigens, impugnatur.

"hntühefs. — $ 312. Do&trinam hanc tueri neceffe eft

adverfus illos, qui gratiam , qua homines

convertuntur ac falvantur, non aliam;

jj

nifi obje&ivam (in Verbo Dei externe propo-

Af

l

fito) agnofcunt; & fic explicant gratiz effi-

(

Pt

cientiam , ut (retento in fpeciem v fuper-

lota

naturali) omnia ad vim verbi divini logico-

ÀDD

moralem , & a£ur hominis per vires matura-

l]ttPï]

les elicitor, vedeant.

li

lj

JMomene

Cum Operatioues gratiofze Spiritus San&ti cuivis

Ih

fum hujurfelvando neceffarie fint, Joh. 3, 3. Rom. $, g.

p

do&iring.

Pfal. 5z, 13. Hebr. 12, 14; cum fine illis redemtio-

) ex

nis Chrifi vis & fructus ne quidem inze//gi veCte,

Matgh

multo minus percipi pofüit 1 Cor. 12, 3; cum ex

adverfo ftatus eorum, qui templum Spiritus San-

h$ 1

Um Pr(

&i funt, beatiffimus fit Rom. 8, 14. 'c. 14, 17. c.

Ti

15,IS. Eph. 4, 30. 1Joh.3,24: facile, quantum

*lb Uj

hujus doctrinze momeuzum lit, intelligi poteft.

Eft primaria quzedam religionis revelatze doctri-

n

na: quz fÍi aut peregriuis rerum graviffimarum

notionibus, in locum biblicarum fübititutis, per-

hYT

vertatur; aut aperte zegetur: reliqua doctrinze

compages & ipfa luxabitur, & quantumvis no-

te! B(

men Jetu, Domini noftri, in fpeciem obtendatur,

Cf

quidvis potius quam chrifriana erit.

Tria |fuut

N

Jalutis noffre principia: Amor d? beuevolentia Patris j

1Coy

*

Redemrio Fili; dv gratiofa operazio Spivirtus Santli:

l

Vaj

Horum . iudiffolubilis inzer fe nexus eft. 2 Cor. 13, 33-

Tüe n

1letr,o. Eph.2,18. (S 197.) Neque Amor Dei

Wostic

& Redemtor Chriftus Ap sacuTEM-prodeffe poteft,

Ti

EU

XV de Pocatione ($ 312—314)

273

o

L

mifi FYDE acceptatus: neque acceptari, nifi fides

n

per Sergrruw S. animo ingeneretur: neque ad

communionem cum Deo quisquam pervenit, nifi

* fip-

;To-

per eandem fidem :SAlj:C'TIFICATUS.

i

.LOCVS XV

je d

DE VOCATIONE.

nints

!Mm,

$ 313. Vocaro eft adu;; quo Deus ho-

V'ocationis

opo-

minibus €. miféricordiam funm , €7 partam per

e d-

Chriffum falutem, & voluntatem propenfam ad

ïuper-

bona falutis eis comferenda, teflato Jfignificat ,

(git

ADDITO , Jerio velle, ut oblatam hanc. gratiam

TT

acceptent , ad Deum redeanf , at beneficiorum fa.

dutis participes fiant.

cüivi

Hanc woriouem confitmant 4) luculente Chrifi

TT

parabole Matth. 22, 1 — 14. Luc

; 14, 16 — 245

müo-

$) exempla preconii, tum Chrifti

Marc.

1, I4. 15.

ve(to,

Matth. 11, 28 ; tum Apoftolorum A&t.

3:19. 1 Cor.

m ex

1,9. 1 Theff. 2, 12. 2 Theff. 2, 1 3- 14

I Pet. $, 10;

tum Prophetarum Efa, 45,

s 9an«

Biblicus & ftrictus Voc

22. 'C. 55, T. 2.

, W' i

ationis fignificatus ille

elt, ubi de ,voecarzeue ad fal

uzem proprie fermo eft,

i

ugnhlm

dotrie

$ 314. Deum effe, quimos vocat, Scriptu-

Deur ve-

yarunm

£af j

Y Peï'

ra fic docet, ut.fimul de Gloria, Majefta-

te, Bonitate, Sanctitate, Veracitate vo-

od

vis X*

cantis admoneat Rom. 11209. 2 Pet. r,5.

endati

Sctiptura Vocationem diftn&e tribuit Paryi

I)

1Cor.1,9, Fj Hebr.3,x. Matth.

»13. ÓSpirirni

! PW

f

Saucto Hebr. 3,7; cujus. quidem offi

cium przci-

; i

pue in przefentifíima cooperatione interna cum Veydo

f [2. ]3

i

vocationis medio, veríatur. Quse omnia excel-

ens iotiyum «continent, tum «obfequii Hebr.

epo[el

j

2

12, 25.

276

($ 314—316) XV. de Pocatione

12, 25. 1 Theff. 2. 12. rPet. , 15, tum fiducise

D

1 Cor. 1,9. 1 Theff. 5,24. 1 Pet. 5, IO.

I

le

£x mera

$ 315 P/otatio nulli hominum ex p-ecu-

le

É.

gratia,

liari aliqua dignitate fua obtingit: fed !ofa

At

UI

ex Gratia Dei proficiftitur, quae Chrifti me-

rito parta eft, o Tim. 1,9. 1 Pgt. 5; 0. Joh.

1, 17. 2 Cor. 5; 19. 20.

Unde & fümma in Deum & Chriftum gloria

ll /

ex vocatione hominum redundat, x Pet. 2, g.

:

2 Theff. 2, 14. conf. Eph. 2, 4—7.

p

ordimarie, — $ 316. Modus Porationis pro fapientiüïmo

D

homin / Dei arbitrio non idem femper fuit.. Quosdam

ihitne

minifferio , Deus ipfe alloguio fuo dignatus eft Gen. 3 15.

ttüo

Hebr. 1, 1. (conf. $ 9); ilius Dei, inter hoe

p

mines verfatus, & ipfe coram docuit Matth.

41

417 conf. $ 261, & exaltatus coclitus Pau-

h

Y [

lum allocutus eft A. 9, 5. 6. c. 26,14—18-

Joh, ;

Sed ordimarie Deus ad vocandos homi-

Chrif

Y

nes hominum opera utitur, Marc. 16, 15.

Wi

qui

A&. 26, 17. Matth.22, 3. 4. Luc. 14,17.235

tiunm

quod etiam in extraordinariis vocationis

ld.

exemplis fáctum legimus Act. 9, 6. e. 10

O

Iu

p 6

lit,

Hinc Vocatio diftinguitur in immediatam , qua

» 13,

proxime ab ipfo Deo ad homines fit, & mediaram,

quz fit minilterio hominum Eph.

Minifiri, quibus Deus utitu

r, funt ) vel ex-

zraordinarii, quales fuere prop

hetz & apoftoli,

l1

fine interveniente hominum opera a

.

Deo inftituti

4

& miff, Hebr. r, 1. Matth. 28, 19. Marc. t6, 155

u-

Quic

&) vel ordinarii doclores ecclefie , ad verbum Dei E

ce

-

277

XV. de»MJmtiam ($ 316-—3*8)

J

blice docendum legitime conftituti, Act. 20, 28.

x Pet. 5, 2. Tit. 1,5.9.

c) vel quivis alii ad falu-

tem aliorum promoven

dam communi caritatis

2, 9. C. 3, 1. 1 Cor. 7, 16. Eph.

(

lege obftricti 1 Pet.

Ij

6, 4-

r Theff. 5, x1.. quod interdum 4) etiam per

aücciden: , fub

divinz Providentiz fingulari duétu

Yi

contingit, 2 Reg. 5, 2— 17.

þ*u.

$ 317 Fonwa VocarroNrs confiftit Forma Po-

in Jignificatione voluntatis Dei benevolg €7 gra- cationis,

pJor

tiofz, qua Deus teftatum facit, a) fe ad

49

qugvis boua falutis hominibus couferenda pro-

jfimo

penfum effe; fed etiam ) ferio velle, ut ho-

sdum

enincs gratiam oblatam ad.mittam , ad Dewn

redeant, atque ita bmg]ïciar;tm falutis. participes

3115'

r

fimnt. Matth. 22, 3. 4« €. 11, 28.. Marc. 1,

lat

14.15. I Joh.5, 9. 10. 11. €. 3 23-

Ineft ergo in Vocatione, varia Voluntatis divi-

Pa

(r) Deum mifereri peccatorum

nz fignificatio :

(2) expiatione per

*

Joh. 3, 16. Ezech. 33, 11;

Chriftum faf(ta falutem recu

peratam effe 2 Cor. 5,

fiom

18. 19. 1 Joh. 4.

9. 0. Joh. 10, t15. (3) eam omni-

bus deftinari r Joh.2,2

r Tim.2,6; (4) omnes

ï(h Y

quotquot ad pcenitentiam ac fidem fe adduci pa-

17 1

tiuntur , illius participes fa&um iri Marc. 1, 54. 15.

i nl

A&. 26,18. Luc.24, 46.475 (5) Deum velle, ut

omnes hunc ordinem falutis admittant 2 Pet. 5, 9.

e m

Ezech. 33. 11 ;

(6) Spiritum Santtum, t id pot-

fint, in ipfis efficere ve

25 13.

;

i, o

r

medyl!lwl

$ a18. Ordinarium Pocationis diving w E. Medium.

piuM efi Verbum Dei, Rom. 10, 15—17;

i)

"Li

üoh !

gqurocpue verbum EV ANGELIIS adjuvante

o

jiul

/ [ fj

quidem etiam Lege; nec non vore Naturz.

j["

(1) Ev-

jJ

j

u

p

278

($ 318)

XV,. de metione-

(1) EvANGELr:I prxcipuas effe partes,

peri

41l

ipfa ejus notio demonftrat.

(

y,

Salutis enim per Chriftum partz» preeconium

continet Marc. 16, 15. 2 Theff. 2, 13. 14. 2 Cor. 5,

i]pt

X8.I9.20.

Tiilne

titre

. (2) Lears (quäe- etiam Verbi divini

D

pars eft). hac in re munus non id quidem

du ]

1 ]

eít, ut gratiofa Dei in Chrifto voluntas

totig

Àil

per eam manifeftetur; fed ApjUvVAT ta-

li m

men Vocationem ipfam. :

fm il

Nam oftendit peceatori miferiam fuam, eum-

Pirmt.

d Y

que per id compellit ad gratiam defiderandam,

uczerendam , & cum offertur eo cu

pidius ample-

la

€tendam. Rom. r, 18.

32. Co. 2,. 2—8- 12- Co.' 3, 200

fem Y

230 240 25- Galc 3,— IO- 210 22-

penti

ia d

(3) Datur tamen etiam ocatio PER

vo-

2532

CEM NATUR x.

/

Deus enim (1) Porentiam ac Sapientiam fuam per

j

!

mundum afpeCtabilem ita demonftrat, ut palpan-

Q f

dum inveniendumque fe cofferat Rom. 1, EQ. 20.

fuo fit

Pfalm. 104, zoz. & rg,

2. Hiob 35, xo. Sap. 13, 3.

4- 5. AGt 17, 24 —28. 29.

C!M"lffg

(2) Idem per mundi regimen univerfum, ho-—

1]

minibus manifeftat Providenziam talem, quze ipfo-

ruüm.& emendationem & felicitatem curze habeat,

l. |

& cum fanCtitatis & juftitize demonftratione con-

Zlä

juncta.fit Rom. 2,2 —6. A. 14, t6. i7.

Specialiora funt, quod Boniras demonttratur per

N

a

beneficia in bomines, Pfalm. 33, 5. Matth. 5,45;

Q

Sanutlitas d?? Tuffiria, per poenas , quae vitam fcelera-

tam aperte confequuntur, Rom. r, 18. 32.:6, 2295

& |

99[3

Parienza ac Longauimitas, per improbos diu tole-

!Ihm

ratos 2Pet. 3, 95 retriburio pof! bauc vitam fütura ,

Dicer

per conceffam multis im

probis in hac vita impue

nitatem Cohel. 3, 16. 17.

Accedunt smonuita de va-

ter f

ülu)e;

a"itare terum humanarurp ; & humiliatio füperbize,

UC

per

XV.:de sztiom

($ 318.319)

279

65

per ingentes rerum in mundo converfiones, Dan.

2

4 I

QG)

Jlä.eus etiam per di/amen confcienrie inter-

pum, 2)

diferimen boni ac mali homines docet ;

1Ufft

L.5

£) per id oftendit, multa ab ipfis contra legem

nature peccari; c) Juftitiee divinze poenas repe-

tituree fubinde admonet Rom. 2, I4. 15. 10.

N

W

Ktiam per hoc homines excitantur ad quzeren-

dum Deum, five, ad inveftigandam veram ratio«

jdem.

nem lpfum colendi, & favorem gratiamque Ejus

JOCAS

confequendi. ACt.17,27. Rom.2, 15.

Ad hzc accedunt alia fu&fi

fidias aurem . vellican-

r [

tia tum rudioribus, tum tar

dioribus & ignavis,

tum illis, qui fecure Deum oblivifcuntur & ne-

gligunt.

*

.

'T'alia funt: documenta irze divinze; ju-

euim.

dicia in a

lis confpe&a; cafüs triftiores , funelti ;

Qm,

calamitates publicze; pheenomena nature terro-

nl

rem incutientia (ubi parum fapienter moderna fa-

33 QO'

pientia ridere theologos folet, vid. Luc. 21, 11)5

ipfa denique ad frugem redeuntium exempla Mattls

RY

21,32 & generatim confuetudo (;um bonis.

$ 319. Per Vocationem divinam (ftri- Tg,.,,?iïl,t,

fl pex'

&e fumtam $ 313) homines EX /lft ad qguem.

j

pat-

929

fito naturali miferrimo ($ 193) A beatam cum

. 135 v

Chriflo communionem €7 falutem traducuntur,

, o

1 Pet. 2, g. A&. 26, 18. Col. 1; 13. 1 Cor.

ld lpfO-

4,9. rTim.6, 12. rTheff. 2, 12. 2 Theff.

abeafæ

e cof-

2,14. t Pet.3

;9. C- 5, IO- Epho I) 18- C. ,4-, 4.-

Pl $, 14.

tur d

- Quoniam Vocatio ordinem falutis includit, per

" 3,43,

eam limul etiam fit vocatio ad peuireuriam Matth.

(cele't

9,13; ad fantlitatem 1Pet. 1, 15. 1 Theff.4, 7; ad

C 299,

liberzatem , vemoto tamen abuüfu, Gal5,1r3; ad

Jf

pacem Col.3,15; nec non ad perpefiiones patien-

"

hii

zer 1ü

beundas r Pet.o,215 qua) quidem omnia ad

21

7[,

falutem;. vocatorum tendunt.

Ex quo quanta fit

led

hujus .benefieii magnitudo , & quam grave fit,

vVOCca-

,

g

j

4

pef

280

(S 3!9 320)

XV'. de l'otatione

|

vocationem divinam contemnere

, intelli

poteft.

Matth. 22, 5.6. . ACt. 13, 40.

1. 45. 46.

ebr, $

7—719. €.12,25. Vocatio no

1

ra cejeffis & [fau-

d

&a adpellatur: or

iginem ex coelo habet; bona

ccelettia offert;

ad fanétitatem & ad coeleftem

beatitudinem duci

dfw

d

l 9.

t, Hebr.3, x. Phil. 3; I4- gTim.

$2

j

$ 320. Ex his facile äe-clarärï poffunt

Dot

theologorum nonnullz diflin&liones V ocatio-

^

NAi

nis, in diream, indireBam ; propinquam , re-

& Qu

qmotam s maturalem, f'ipernaturalem ; geueralem,

(iles 1

Jnpecialem , fpecialiffimam.

$t

b

Focatio di-.

Vocatio pzRECTA eft, que propofito evan--

RC

7727

gelio fidem intendit, €7 im non r

Ya

(zfg/ieiztz',bm aCiu

2 producit,

teraj

Tine

Eadem dicitur rRoPrN

quad

gropinqua,

A

QUA (formula ex Pom.

XO, R fumta),

quia per eam & incitamenta falutis

N

defiderandz ,

& evangeli

um falutisipfüum, & me-

dia ad falutem obtianenda:

QUi )

n, /7 vites ad obfequen-

? (

dum, ita proponuntur,

ut fides attu producatur

fb,

in non teliftentibus Ro

m. IO, I4. 17.

"

N

. Quoniam proi

jjjto evangelica, quze ftatim a lapfü

lil q

dabatur Gen. 5,

I5, per continuata immediata al-

loquia divina,

Muy

per homines fanctos illuminatos,

^

per verbum in

libris Seri

pturz litteris confignari

5

j

cceptum , per varios ty

pos, in primis in leviti-

carüm ceremoniaru

LT

m apparatu, identidem repe-

:ia, dluflrata

. emplificara füit, etiam ante quam

M

pleua. evangelii

lux per adventum Serv

atoris pro-

miífi mundo il

?

1

fj

j

ucelceret , 2 T'im. z, g. 10: omnes,

quibus aliquid !

iujus beneficii obtisit, gavifi funt

t

Focatioue diwetla

» propiuqua.

0

endiralis ,.

l'otatio YN DIRECTA, remotior, eft, quae

li

r£mota ,

Wer |

tle

non ipfa pmximc, fidem producit, fed ta-

men

&lua

"

XV. de l'ocatione (5 320. 321)

281

]i

j

men aumtum docilem reddit ad vocationem

[

[7

dire&am obfequio lubenti reciplendam.

VOT

Fit per vocem maruvre & per vocem con[centie ,

tem

de quibus modo dictum $ 3:8.3; porro etiam

If),

——————Á— 91

per famam diviue vevelatious Rom. 10, 18. Zach.

$,20-—23. Efa.2,2.3. ]

on. 1,9 coll. 16; & per

a

mam populi Dei, revelatione divina gaudentis

W

5

ent.4,6.7.8. Jof. 2, 9. 10. z 1. x Reg. 10, 1. 24.

AtO

€. 4, 34

NaTuRALIs Vocatio dicitur illa,

, Ti

quze fit pgf naturalis,

ea, quaze in regno. naturze contingunt

& per veri-

11775

tates naturaliter cognitas.

SUPERNATURALIS vocatio eft, quo per Ver-

Jupernatus

bum (vocem Spiritus Sancti) fit, & bona falutis

ralis ,

qUnite

per Chriftum partz diftinCte declarat (S 318).

Naturalis vocatio GENERArLrS dicitur , quia ge-

; d

generalis,

neralioribus tantum. indiciis benevole erga ho-

mines voluntatis divinze conftat, & generalior

quzedam ad Deum inveniendum praeparatio eft.

Pon.

Supernaturalis autem vocatio dicitur sPEcrALIS

, jj)ecialiï,'

fidutis

uia per verbum evangelii explicite, clare, diftin

-

Y me

-Le declaratur , queuam fit vera animze falus, &

;quen-

quo, per quem, quo pacto obtineri queat Luc. t, 77.

ycat uf

SPECIALISSIMA vocatio eft, queffr rempore gra- pecialiffis

Biofe cujusdam wifwatiouis diviue Luc.

I9, 42- 44 ma.

i ïwm

Matth. 2o, 1—7.

"T

ind£o5,

$ 32x. Pocatio indireGla ac naturalis , etiam Naturalis

fignari

ipfa eff veri nominis GRATIA: nam nonnifi "667fio

|evit-

UEri Q0li-

j r

per €7 propter Chrifium obtingit, emnis be-

ni; grafid,

s p

neficit divini, quod ad falutem hominum

orió

tendit, caufam & fontem Eph. 1, 3. Gal.

:

at

3.8 9. 14. Joh. r,9.

Idem etiam ex eo probatur, 4) quod vocatio

ää

h Ia

per naturam o5 efd objecliva tantum , regimen d&

beneficentiam Dei intelle&tui proponens; fed effe-

[ u

Qiva etiam conclufionum praCticarum, de Deo

s &

J

quee-

XV. de locatione

282

(& 3,21. 322)

quzerendo ,. contemnendis terrenis, curandis zeter-

nis: jam autem excitatio animi ad poenitentiam

& ad Deum quzerendum, non poteft a viribus in.

ili

natura hominis corrupta refiduis proficifci Eph.

LUl

$, L: IROUL B. 7

&) przeterea ommes cogirarioues d9*

-o:uf, qui ullo modo ad falutem profunt, & hinc

s

vere boni funt, influxui & operationi divinze de-

L

bentur Eph. r, 11. r Cor. 12,6. Rom. 11, 35. 36.

Veritates, quze naturaliter cognofci poflunt de

D

Deo, de noftro officio, partem infignem doctrinze

etim

Suomwvses revelatze conítituunt, uti obfervatum

Ya

$ 10: & ex eo habent efficaciam fupernazuralem . di-

&litn

vinam; Spiritu San&to cum veritatibus fuis, quas

244

per Ssavwsiu» homines docere dignatus eft, quo-

iæc

modocunque innotefcant, ubique & femper ope-

alitms

rante

Hec eft Grazia a univerfalis preveuieur ,

ütem ,

qua Deus omnibus hominibus , per notiones etiam

Quaror

H

communes, vere ac ferio fefe offert, Pfalm. 33,

eelu

I3.14. 15. & 94, 10. Joh. 1, 9.

j

f£d non

$ 322. Sed Pocatio hec indire&la naturalie

f0 (

fufficiens

temen non. eft fufficienr ad hominem a&u fal-

tione,

vandum: 2) quia generaliora tantum indi-

ïation»

cia de bonitate Dei habet; ) quia homi-

Witay

nes per eam non poffünt Chriftum ipfum

ER

& veram Deum placandi viam coguofcere;

fii

c) quia remota tantum eít, & fidem, cui

deiücq

foli. falus promiffa eft Hebr.11,6, nougi-

|-— lp ]

gnit, Rom. 10; 14.

ldem |

Hinc intelligi ratio. poteft, cur naturali indire-

& vocationi non modo apud fingulos homines

l

Vg

fupervenerit fupernaturalis ac directa Vocatio ,

Y

24« 33« C. 6, 26. 27

Dan. 2,47.. c. 35 17- 29: ^ 6. d

ït'mä

Jon. 3, 4—10. Act. 8, 26—39. c. 10, 5. 6: fed

Qügd i

etiam Divinze bonitati vifum fuerit promiiïïoms

evangelicas irerum irerumque inter homines modo

ij

D

Tel int

Joleumure promulgare, uti deinceps videbimus

b Y

(S$ 325).

$ 323-

M* Qüi

n

l——

7

XV. de l'otatione

($.323.524)

283

tet

Jarn

$ 323. locatio Dei SER1A eff: omnibus ;

[

Qcatio

$1

ilis, ad quos ea dirigitur, Deus gratiam féria eff.

h

J

& falutem fic offert, ut vERE vELIT

J

eos falutis participes fieri, Matth. 22, 3. 4.

(e

Luc. 14:17.23. 2 Cor. 5, 20.

mi &

Deus 2) non tantum refipifcere omnes ju£ez , fed

etrin

etiam offert. fidem, ACt.17,30. 315 . &) adeoque in

zatu

Vocatione non tantum poenitentiam imperat , fed

j d-

etiam. remiffionem peccatorum promittit Luc.

quas

24 47- (S 317 fchor.).

QUO-

vc thefis etiam-de voeatione indirecta zeque

ope

affirmanda efít, ob divinas perfeCtiones ,. Boni-

T

tatem , Sapientiam , Veracitatem, Fidelitatem,

efium.

quarum ipía Scriptura hac in- re nos memores

n.3

effe jubet, r Cor. x, 9.. 1 Theff. 5,24.

$ 324. Kadem etiam þmperEFFI CAX effz efficaxe -

Jf Ti

non confiftens in mere exferza. denuncia-

; h-

tione, fed conjun&am habens vim & ope-

il

rationem Spiritus San&i gratiofam, defti-

joJ«

natam a Deo, & 1N sE QUoQUE APTAM;

um

ad id ut amimi hominum convincantur ,' ad

[etes

falutis. ftudium excifentur ,

& fucceltlive

" Clli

deinceps tota falutaris cordis muzatio effi-

i gi-

cafur Apoc, 3, 20. ACt. 2, 37. Jah. 6, 44.

ldem patet ex medii, per quod vocamur,

indirt"

nempe zerbi divini, matura. Rom. 1, 16.

i

Ocäti.'«] !

Hinc patet, quomodo a noftris intelligatur di-

Fotatio

7!

fünclio Vocationis in extermam dv iutername« non

N

25.2

l

quod illa fine hac fiat, fed ut diftincte loqui pof- €Xerna ,

6: fö

g5

fimus de eo, quod in eadem Vocatione externum imferna,

j

w;l-js

j

vel internum eft, ExTERNA dicitur, quarenus fir

per Verbum Dei propofitum , auditum , leium; xxN'TEn-

Ü

NA, QUatenus fu per idem verbum. in auimo efficaciam

€X-

j5

284

($ 324. 3254) XV. de l/otatione

exfereus , convi&tione, fan&is cogitationibus , mo-

B

5

tibus bonis, defiderio gratie, Jjac. L, 21.

Herbr.,

7

g, 20rig.

t

^ Refifti quid&m huic efficacize. poteft: fed hoe

&i

ipfum demonítrat, plus effe in vocatione divina

yer

quam invitationem mere externam.

Qui enim

refiftunt, Sprxmrrur SawcrO nEsrisTUNT, A.

p

,5r, & CnunrsruM ipfüm contemnunt, Luc.

pun

IO, 16- I Thef£ 4, 8,

TU

Univer-

$ 325. Pocatio univerfalis e Ex PARTE

Dl

filis.

Dzi, qui omNiUM vocationem femper

(lend

INTENDIT.

Per-

Nam (1) ferio vunT omues bomines fervari & ad

lo (

pateat

agnirionem veritatis veuive, . lim.2,4. 2Pet.3.9.

T

(2) vocationem ipfam in Scriptura 115 VERBIS

effert, per quae omnes bomines compellanzur , Pfalm.

U

47, 20 & 49, 2- 30 & 50, l-. & 67,3' 81 Efa. 349 I-

UR

C. 45, 22. C. 49, t. Matth. 11,29. c. 28, 19.20. At.

lm f

l

X7. 30. 3t.

(3) xNTRA ECCLESIAM, ubi Verbi

J

je

IK

praeconium viget, non tantum eos vocat, qui

i

qu

verbo audito credunt & falvantur, fed xíros

"

()

