feria poenitentia illud agnofcit, apud Deum ve-

Cat]

p

niam deprecatur, & ne quid tale pofthac fiat,

follicite cavet.

$in ab regenito segliganrur , &

hinc multiplicentur: ipfa quoque evadunt morta-

[:

lia, quia jam eonfenfus & proæreüs accedit, Jac.

DCl

I, 15-

prop

Peccati

Q 187. Fieri poteft, ut homo in a/em

tam,

alieni par-

etiam. peccati. participationem veniat: quando

€not

dicipatio.

newpe con[entiendo , adjuvamdo, fuadendo, ap-

fion

probando, aut certe mon impediendo. (cum pote-

Átrnij

rat at debebat), peccati ab altero commiff caufa

d n

wioralis ff , cui 2eque tanquam au&tori im«

Ixe

Detm

putari jure debet. A& g, 1. Rom. n 32.

45 101

Pfalm. 50, 18. Joh, 11, 5o. c. 18» 14. Eph.

MT

10 &

5;7. 19am. 33 13*

A

Huic periculo participationis alieni peccati

10 1

omnes quidem , fed precipue illi funt expofiti,

j

qui aliis praefunt, Exod.32,91. r Tim.5,22. nec

li

Iti

non qui fünt pmiwi auGores fcandali, poftjuam

hg li

femel datum eft non facile amplius tollendi, &

Vg

poft auéctoris fuüi mortem etiamnum aliis incita-

mento ad peccandum futuri. 1 Reg. 15, 30. 34-

j

* Ebeato-

bt

$ 188. Dantur cRADVS pettatorum, fe-

71 gra-

cundum quos a/ia aliis graviora funt , Ezech.

Üon,

. daus.

D

16, 47. Joh. 19, 11. 1 Tim.5,8. 2 Pet, 2, 20.

« li

qui«

IX. de Feccato a£ftali

($ 188—190)

179

u ij

T e«

quibus etíam ex juftitize divins regula di-

telet-

verfi penarum gradu: refpondenr. Matth;

dul

68

11;22. 24. 1.uc. 12, 47.48.. Apoc. 18, 6. 7.

4Eflimautur. gradus peccatorum, ex perfona in

quam peccatur: ex re, cui detrimentum inferturz

m

p Or-

ex ma'orum, quee per peccatum exfiftunt, ma-

mntinto

gnitudine ac multitudine: ex deftinata, qua pec-

i Ve

catur, malitia:

peccati.

ex petulantia: ex continuatione

, fiüts

n&

norta-

$ 189. Peccatorum gravium notabilis Peccatum

t jie

fpecies eft PEccATUM CLAMANS, quod £lamans,

proprer injuriam gravem innocenti illa-

l Hü!/li

tam, aut humanz mature dignitatem

enormiter violatam ; Dei longanimitate

qmwdü

i,

non ita ut alia tolerari poteft, fed Jéveram,

y p

terribilem, ac fiepe repentinam àn hac

:w'tq Uifie

[ um

di&am provocat.

tfi Ilf

Exempla peccatorum,

quz in Scriptura ad

Deum clamare dicuntur,

funt: homicidium (Gen.

h 39"

4.1O. defraudatio mercedis Deut.

24, 14 fq. Jac.

5,4. rapina Hab. 3 (e£r. 2),

II. vexatio & o

ref-

rl

Ej

1io eorum, qui externa ope deftituti fant Exod.

9: 7- €- 22,23. peccata fodomitica Gen. 1g, oo.

19, 13.

Quibus exemplis inter fe collatis ervi

yetttti

Kpoflü ,

poflunt more geuerales, ad pl

"ra quoque peccata

?. ne

applicabiles, ad illa fpeciatim

» Quibus peccazorum

enenfura expleri dicitur Gen,

15, 16. Matth. 25, 32-

j

X Theff. 2, 16. Hof. 9, 9 orzg,

Apoc. 18, 5.

nd, *

5 incib

$ 19o. Summum pravitatis gradum ha- Peccatusm

M

bet JPeratum in spzrztum Sant&um , cujus no- 75 »piri-

lll fe ;

tione accurata cum maxime opus eft.

: :tuym«San-

TMM

po

PEccaATUM 1N SPiRITUM SANCTUM

]

0

eít blafp/zemz'al Lmalitiq/a conira gratiofas opera-

r

M 3

&ones

180

($ 190)

IX. de Petcato a&uali

liones Spiritus Santli , coujuntia cum promretica

t

lon

abnegatiore €9. tuféGlatione veritatis antea cogni-

l(lf;'þ/

iy ex mera malitia,.ad impedieudam etiam alio-

ii

jl

ei

rum converfouem, -

& lo

Notionem hanc loca claffica exhibent Matth,

ügitu

D]

12. 24—32. Marc. 3, 22—29. Luc. 12, ro. ubi

dm[n', |

Pharifzi, miraculi in dzemoniaco editi fpectato-

res, blasphemize hujus aut jam a& vei, aut (quze

at

1

0

quorundam e Noflris fententia eft) in via & peri-

h

culo peccatum illud confummandi conftituti fuiffe

QU m

Aeguntur.

Thatür ,

2. Objetlum hujus peccati eft ceconomia Spiri-

e1ll

f!rnmam

tus Sancü , regnum Dei efficaciter offerens. Matth.

12, 28 fí demonia per Spiritum Dei ejicio, pervenit

lint,

fitater

ergo reottim Dei ad. vos.

3. Lorma eft repudiatio malitiofa operationum

Comm

Ts e

Spiritus Sancti; comprehendens a) fuppreffionem

conviéctionis, quae adfuit; £) prozereticam abne-

perhi

cationem veritatis divinze, fuffcienter manife-

poffc

ftatoo; c) contemtum, per injuriofas calumnias

feccatt

& blasphemias palam declaratum. Marc. 3, 30 4i-

t

cebaur enim , [pivitum impurum baber.

(id^

à. Fimis, quem peccator hac blasphemia inten-

T qui

dit, eft, impedire & fuam & aliorum converfio-

liderin

nem. joh.3130,20 demonium haber, QU1D EUM AU-

Cetti «

piris. Conf. ACt. 13, 45. 1 Theff. 2, 14. 15. 16.

tomm

altera vi«

5. Tale peccatum meque in hac neque in

r2 remiffu iri , Chriftus edixit Jocis cir.

Irremiffr-

fi

bilitatis vatio (ita eft a) in mmedicabili malitia animi,

rü:]l a/'

eo usque depravati, ut contumaciter media gra-

tiz; repudianti nihil amplius fuperfit, per quod

Wx&g

ad poenitentiam poffit perduci;

)) in arrocitate

a.

calumniz & injuri:e adverfus facratiffimam Gra-

tizc Oeconomiam.

0ln

6. Ab [fohs phavifeis peccatum hoc commiffum

M t

effe, non eít probabile. Chriftus enim ad phari-

fweos quidem, fed formula generaliore, dicit,

I

$$ &ày QUICUNQUE dixerir blasphemiam contra Spiri^

Hed

zum Santtum rel, Matth. 12, 32. Marc. 5, 29. Luc.

j

0

12, 10. ex quo patet, peccatum hoc ab alii$ eriam,

t

IX. de Pretato atiuali

($ r90. 191)

18f

if

& quovis alio tempore committi po/fe. Vnde

loca Ebr. 6, 4—8, & c. 10,26—31, quzx de re-

'gIII'

lapfu totali, polt perceptas gratiofas operationes

Vj

Spiritus 5ancti, in ftatum malitize regnantis, pro-

Y

ie aguüt, commode etiam huc po

fi

i

iunt re

fe:ri.

b

e loco 1 Joh. s, r6 ubi de peccato. ad morzem agi-

agitur, res minus explorata eft.

vï?iüwlk.

»u

7f Ncmzjzz temere a mobis peccatum boc znpiugenu-

dum, quia nobis conftare non poteft de à'terius

lato-

(que

animi ftatu: nifi quod noftrze zetatis phaenomena ,

in protervo ceriratis divine contemru & irrifione,

peri-

ullfe

qu:ze nulii calumnize contra Scripturàm, quin evo-

matur, parcit,

juftam íollicitudinem " afferant.

De illis, in quibus chbara&eres fümm:ze illius & con-

t

lat

Jummare waliti: non omnes conjuactim manifefti

funt, abftinendum judicio, & res tota Deo, ve-

arteti

ritatem fuam a contumeliis injuftis vindicaturo,

committenda; continuato interim quantum penes

Qul

onett

nos eft, teftimonio veritati, contemtilfimze licet,

perhibendo , & hortaminibus: íic enim praxis

qye

nni

apoftolorum in media gente incredula, in qua

peccatores hujus commatis haud dubie 'rant,

mnfflS

evangelium tamen prazdicare non delinentium

p d-

(ACt. cap. 2—26) nos docet.

Ex adverfo ili,

in quibus follicitudo de falute animze, gratize de-

i

fiderium, .fanctum propofitum deprehenditur,

veri

y A

certi efle poffunt, peccatum hoc ab fe non efle

commiffum,

16

i v

$ 191. Quamvis ommnes liomz'm&' peccato-

Subiethum,

retii ^

omnes f«

(jb

ruim athualinm. rei fiant, Gal.3, 22. [ac. 3, 2.

^

Winef.

i n

1Reg.8,46. Prov.20,9. Cohel. 7, 21. Rom.

t qU.O

l

3:9—20. nec renatis exceptis, 1i]oh. :,

;trocild'f

m Ur

8.1o. Hiob g, 2. 3. Pfalm. 130; 3* 143

35

.nm[ uJT!

j

id tamen inter eos intereít, quod Kegeniti

J

Ti

n

per Spiritum Sanctum peccato refittunt,

c"l

, jpni

ne dominari .pq(ïic, Rom. 6, 14. 8 13.

j

1 Joh. 3; 9.

"LUM

M 3

Non

182

(5 I9I.192) lXu de Pectato a&fuals

Norm renati Vero , qui etiam carnales, impii, ivré-

juli

lod

ligroft (uvefsis) , peccarores (fenfu ftricto), & col-

fii

lective mundus im malo jacens ( V Joh.s, 9 ) vo-

cantur, fvnt fcb peccati dominio Rom. 6, r6.

D7

Z2C., 21.

Hinc in univerfum, quamvis mon eodemi

[7

miferi funt.

TWeCtt

siodo ,

Nonnulii impiorum peccato

ita ferviunt, ut fübinde morfus confícientize fen-

lus

tiant: hi quamdiu veris contra peccata remediis

f

(

^

non utuntür. vitem inter angores degunt, in zi-

more fervili. Gen. 4, 13. Efa. 57, 20. 21 coll.14—19.

L

4l pravitatem animi ac vitz, fimulatione vir-

Jitn

tutis tegunt : ZAypocrifi íe & alios decipientes.

Luc.16,1:5. Matth. 23, 14. 23. 25. 28. — 4ii: funt

Tor

aperte impii, quidvis fibi indulgentes, Deum

(illty

non curantes, ex peccato in peccatum, eoque &

tll

in exitium vuermntes.

om. 6, 19. Pfalm. 50, 16—22.

litryy

& 69, 28. 29. Efa. 30; i. Matth. 7, 13.

D7

Ex crebris aCtibus malis gignitur confuetudo

p

peccandi, five babituale peccatusi, magnam vim in

animum habens ; Jer. 13, 23. 1 Reg. 21, 20.25. cujus

[

exftantior gradus IxNpuRAT:O0 elt, Pabitus animi ,

]i

quo peccator pofü gratiam. DEI perninacirer. excuffarm

gui,

iti peccaro occalluit. Pfalm. 81, t3. Hofe. 9, 12.. Hebr.

4,13. Rom. t,28 —32. Hujus periculofiffimi fta-

D

tus notze funt: a; depofito pudore, peccaro gau-

j"ïlguæ

dere d gloriari, Efa.3, 9. ) invitamentorum a

p

poenitentiam aullo amplius fenfu 2íüici. Eph. 4,

Tas,

X9 (gr.) 1 Tim. 4, 2.

646

Mr;]m

FPetati

— $ 192. Confiquentia cujusvis peccati for-

?L g

faquela :

malia funt':

mmc [

eulpa,

(1) REATUS cvrxPz; live imputabili-

(

tas, quze eft moralis nece[fitas, quais , qui pec-

t?'yh

li

cavi£, evitare mom potefl, quim pro eo habeatur,

D

qui legem divinam violaverit, €7 in jura DEO,

juflo judice, vocetur.

lg

Rom. 3, t9. Deo aádies obttoxius eff omnis mun-

Tif

ufl

i"f; I Pet. 4, 5 rariouem veddeuz €i, qui n

judi-

— ]X. de P:ccato afïizali

($ 192)

183

n

judicare vivos d morruor , ACt. 24, 25 differente Pau-

' Col«

lo de juflitia, d»* coutiuentia, do* futuro judicio , zer-

YO«

vitus Feliv; ACt. 2, 47 audito, Dominum a. Deo fa-

I6.

&um effe buuc ipfum fefum , quem illi 1à crucem egif-

2271

fent s compunéli fuur auzmo. Pfalm. 143, 3 ue in jus

mecum venite 0. jebova: nam coram :e uon abfolverur

(ato

n

ullus vivens.

medi

(2) REATUS POEN m; qui eft necefftas

regatuy ,

f 1

.-]9

moralis iram DDEI €7 penam geccato. debitam

o VII

Jübeundi , ejusque juflitiam agnoftendi.

ntes,

font

Rom. r, 32 Noruut us Dei, quod qui zalia mala fa-

)eutn

ciutit, tnorte digui fiuz; Dan. 9, 7 zibi Domine juffitia,

x

nobis pudor. faciei ; 2 Paral. 12, 6 proceres d& rex bumi-

-220

larunt fe, diceutes juflus efl SJebova; Luc. 23, 4X

merito boc fupplicio ajficimur , digna futlis neftris acci-

etido

pinus.

m m

(3) Macura; five labes, qua peccator macula ,

cu]US

anitty

DEO difplicens, " amore ac favore DEI indi-

7

gnus, €7 ommino abominabilis eff.

Hebr,

Ti Qtä'

Efa. 59,2 iuiquiates veflre vos a Deo veflro dis-

jp p

jungunt; Píalm. 14, 3 omues recefferuut , omnes una

utti äd

putidi facti funz.

Hinc peccata dicuntur xvPuRI-

TAS, inquinans hominem Matth. 15, 19. 20. Efa.

Phl 4,

64. 6 facli fusmus ur immundus mos omnes ; "Vit. I, 15

commaculata eff wens eorum d con[cientia; Rom. 6,

91 quem rum frutium percipiebatis eorum , quorum

j fif

nuüc vos puder.. add. 2 Cor. 7, 1. Jac. 1,21. C. 4, &

tabi

l

(4) PozNA; qux generatim eft malum peua,

trifie, quod peccatori a DEO judice ob demeri-

[

fum peccati infligitur ,^ ad San&litatem ac. J ufhi-

j

J

l

tiam demonfirandam, €7 vindicandam aut&toritatem

p

legis diving. Exod. 20, 5.7 uomn impunem .di-

mltet Tehova eum xel.

Malum

j

M 4

judf'

($ 192—194)

IX. de P»ecato a&uafi

184

Malum trifte, quod peccatori propter peccatum

V

evenit, in Scriptura dicitur a) woRs Rom. 6, 23

H

tum zemporalit cüm preeviis afflictionibus; tum

JEirstualis, privatio beata€ cum DEeo eommunio-

&

nis; tum qua in Scriptura mor: feeunda (commu-

niter ererza) dicitur, peccatorem penitus a com-

ten

munione cum Dgo, fine ,ulla fpe gratize, exclu-

dens;

Til

£) XRA Rom. rz, 18. c. 2. 8. 9.

C) MALE-

picT£O Gal.3,1:0. Deut. 27, 15—26. Jer. 1,3. .

Interdum quidem tantum appellatur C«« detri-

phl«

ftd

menum Matth. 16, 26. zauXaw perditio Matth. 7,13 gr.

Phil. 3, 19gr. 9XeSpos zuteritus v Tim. 6, 9. fed (quod

fl

probe tenendum) dicitur etiam 9/«y , jus, ulrio yupr-

tand

Yeng

cis 2 Thelf. r, 9. käïxauazgwloe Rom. 2, B. xpium M

xa oxouuo. fententia condemnans Rom.5, 16.. damnario

N

coni

Marc. 16, 16. quae locutiones manifeftum refpe-

Ctum ad Deum judicem & demonítratam AB rsso

licg

Juftiiam habent.

llïzferlaa

$ 193. Omnia haec. jun&im. vocantur

MisER1iA: qua eft fatws, im quo homo,

propter geccatum ,. [pirituali bouo omni : orbatus,

U

judicio divino deviu&lus , inquinatus , abomiua-

bilis , €79 [uenis continuis aíque aternis obuoxius

eff. Xpoc, 3, 17 uefcis te e[je grumnofum , £2

miferum, €7 pauperem, €7 tmcum , €7 nudum.

Rom. 7,24 /Mifer £go homo , quis me liberabit:

Eluctari ex hac miferia & íalutem amiffam re-

j

euperare peccator per fe ipfum non poteft. Matth,

]

16,26. Piíalm. 14, 3. Eplu2,2.3. c. 4, 18. Rom. 8,

3- 7- € 2, 14 2.Pet. 2,19. 2 Tim:2, 26. Joh.8, 34

Attenta autem miferi ftatus coníideratio facit ad

Saiutis & »alvatoris notionem eo rectius intelli-

ll

gendam. Apoc.3,17 coll. 18.

J

Jmit/äffm $ 194. Przcipuus in hoc Loco diffen-

"

íus concernit notionem peccati mortalis &

'

?

.

venig-

um

]V. de P»rcato a£fuali

- ($ 194. 195)

185

At

Vehialis genuinam, ejusque appxlicat,ionem

Dy

in dottrina morali cafaiftica.

'Tuenda

tüm

Itj0-

mu-

etiam doctrinz hujus finceritas contra ex-

Coff-

tenuationem peccati pra&icam Variivge-

&

xil-

neris.

JTAN

'l'alis eft e. g. pfeudevangelica; falfo - philofo-

*

ditri

phica, laxitatis moralis ( peccati philofophici com-

mentum); pfeudadiaphoriftica, S 186. mum. 1)

[j

quod

féhol.; pelagiana; falfo-fpiritualis, monftrofam

UT

tandem opinionem paritura, nullum prorfus dari

TET

verum peccatum. Talibus opiniunculis, neglecta

Scriptura, incaute. animum imbuentibus, cuftodia

YTH

tee

conícienti:e , & generofa Sancüficationis evange-

INO

licze praxis, falva efíe non poteft.

Tind

LOCVS X

Wlfl n

DE CONSILIO GRATIJE,

ynill

M

UBI DE BENEVOLENTIA TUM UNIVER-

n

SALI: TUM SPECIALI, NEMPÉ PRJE-

DESTINATIONE SIVE

gþm

ELECTIONE.-

h

TA

Gratie

$ 195. Eadem Bonitas erga hominem

V'B(/Hf *

de]ïnizïa

propenfa cum crearetur, etíam poft lapfam

n t

at

per totam G conomiam divinam regnat,

& fpeciatim Gratia dicitur. GRATrA Dri

Jrt

j

$8

eít cerna uolzmmtis' diving erga gemus huma-

il äd

jl

mum im pectatum €7 mortem prolapfum, pro-

|

gueufio, ferio €7 efficaciter infendens. remedium ,

fol

quo avertatur interifus, €7 falm amiffa repa-

;u

|

Ffeur.

Con-

]

4

M 5

186

($ 195—197)

X; de Giratia

Confilium GRATIJE Zach.6,13 or. dicitur confilium

fl

pacis : & comprehendit a) Bewevoleutiam DEI uni-

10

verfalem , qua ad Salutem omnibus hominibus ju-

CR

fto ordine conferendam propenfus eft: 4) Die-

qu

&ionem jpecialem, qua illi, qui evangelio credunt,

propter Chriftum acceptantur ad vitam zeternam.

P ïi'"lü!

T

$ 196. JPrimus Gratie a&us, quem duce

aäïm.

LI!

Scriptura concipere licet, eft Amom &

MisERicoRDIA Dr:, qua müferor pecca,

Ti

fores ab g'terno benigne refpexit, eosque interire

(

àn peccato moluit,

1100

( MisERicoRDiA enim Dei, qua mavult

m

peccatorem falvari quam interire, Efa. 55, 7.

Ezech.18,23. Hofe. 11,8. 9. t Theff. 5, 9. ut prim-

lor

cipium omnis uoflre faluzis in Scriptura celebratur.

Luc. r, 54. 78. Rom. 11,32. Tit.3,

5. 18661,2.

d

Exod. 34, 6. 7.

pat

(2) Similiter etiam celebratur DrrEcrro. Joh.

Ir,

3. 16. Rom. 5,8. Eph.2,4. Tit. 344- Jet- 3175.

(3) Hoc modo Deus An -uTERNO

omines

6j

Quo

gratiofe refpexit. Eph. 1,3.4, c.3, 11. 1 Cor. ,

2 Tim. x,9.

T.

Tiem

0b1e4

(4) Hzc Dei voluntas de falvandis peccatori-

phet

bus, prout in Scriptura docetur, Religioni natu-

&f

rali plane incognita eft. Diferte Eph. 1, 9 »yfferium

[

dicitur, & late 1 Cor. 2, 6— 16 explicatur.

( coniomia,

tem

$ 197. Ex hoc primo Gratim affu tota

&t

confequitur SALUTIS OECONOMIA;cujus

I

fumma hoc eft:

V

!

(r) DEus, amore & mifericordia erga

1

genus humanum motus, AYium fuum homi-

Q

mibüs Redemtorem dedit, . Joh. 35 x6. 1 Joh.4,

l/

LY

9' I()o Aäto 2, 230

. Quia Deus hoc dono fuum erga nos amorem

cwis;:4t COMMENDAT Rom.5,8. evidens eft, dato-

d

iio

li

A

.. X. de Gratia

CS 107.198)

187

1

iit

;

tifi-

Yilio donum btuniuin-fdihmant dediffe: cui diluta

p

notio de Filio Dei, qui fit prima & nobiliffima

5 jl

CREATURA, aut omnino MERUS HOMO, cui Deus pe-

Dii-

culiari modo adfuerit, perquam frigide refpondet.

Aunt,

Tü2m,

(2) Filius Dei , redemtione generis hu-

lt

mani í(üfcepta Deum hominibus concilia-

n &

vit, 2 Cor. 5,18. 19. idque eodem erga ho-

mines amore motus Eph. 5, 2. 'Gal. 2, 20.

L

jortni

(3) Spiritur Santíus hoc confilium gratioe

non modo manifefíat, fed & per operationes

ult

gratiofas falutem merito Chrifti impetratam

)J!

hominibus applicat. 1 Cor. 2, 71—13.

jrit

Etiam dario Spiritus SanCüi, & ab Illo peragen-

ratif

da vocatio, regeneratio , reuovatin, eidem Gratize &

»

paterne Mifericordize divinze adícribitur Luc.

joh

1I1T, I3. 2 Tim. 1, 7 coll. 9. Tit.3, 4. 5.6. 1 Pet. 1,3.

C. 5, 10. Hebr. 10, 29. Ezech. 36,27 coll. 253. ex

1f

quo iterum patet, nimis jejunam effe explicatio-

YU

nem operationum gratiz;, quae omnia tantum ad

obje&tivum beneficium manifeftationis, per pro-

phetas & apoftolos olim facte, revocat, negata

Vtofte

efficientia, qua Spiritus S. verbo fuo 3«v se con-

at

tinue adeft,.

wl

Omnes tres Perfone Divine generis humani falu-

tem ab zeterno voluerunt.

Scriptura in falutis

tota

ceconomia Parri ipfam dilecionem, Fl conci-

liationem (peffio, per quam actu fatisfaCtio prze-

u;us

füta fuit, Filio zmcermero propria eft), Spirirui

DEI fanctificationem APPROPRIAT, 2 Cor. I3, 13.

xPet.r,9. Eph.2,18. Heec & alia multa eximia,

w

quze Scriptura habet, theologi quidam fub fche-

mate Fokpknis GRATIZE Ílve pa&i iuter Deum

hu

Patrem i* Filium, collegerunt, vid. b. jzxaEnRx

)

Compendium tbeologie p. 237 —244-

$ 198. Gratia DEI mere. GRATUITA ,indoler

ym

enim. gratuita,

Ut

nulli homi?i jare debita, eff. Peccatox

Deo

fjio

188

($ 198.199)

X. de Gratia

D&o abominabilis ($ 192,3) & omni gra-

tia indignus eft Rom.5; 10; Dzus autem

NE]

ad reftituendam peccatorifalutem, quam

fua culpa amifit, nulla ratione obligatur:

ub l

potius in jus illum vocare & reum punire

[

jure poteít, vi San&itatis & Juftitie fuw,

241l

Hiob 9, 3. Pfalm.130,3. Eph. 2, 1. 2.3.

El

$o Mifericordie Drx, nou cperibus, non me-

ritis noftris, tribuitur, quod nos falvare vult,

J

Eph. 2, 8. 9. Tit. 3,5. Hiec eft ipfius IAIA xoi-

Sesis, propofitum in ipfo Dxo radicatum, 2 Tim.

1. 9gr.

Cor

onf. Rom. 11, 34, qWis coufiliarius ejus

[

fui ?

21 5

jPet

". fmzdata i

Sxïgg. Gratia. peccatoribus mon obfingit,

Chrifla.

(

" 1N CuRiIsTO JEsu ET PROPTER

per

CumGisTUM. Rom. 5, t5« C. 8, 39. Eph

3, 0. 1 Cor. r 4. C. 42 22.

:

]ros

Quoniam enim Dxus per San&itatem & Jufti-

44

tiam fuam non poteft peccatorem non abominari

118

& Odiiïb, Pfalm. 5, 5. 6, ;7,^ & 45, 8. Exod' 34,

LU

7 (orig.), pofito peccato nulla erga homines be-

h

1

nevolentia & mifericordia locum habere in Dko

lityr

extra Chriftum & 1íine intuitu

meriti. ipfius

poteft.

&t ob

Sunt ex noftris, qui exiftimant, etiam primum

M

ilum a&wn Mifericordie, qua Dkos ante mundi

m

tempora generis humani mifertus eít, & mun-

Qb

dum dilexit (S 196), u Chriifo effe fundatum 2 Tim.

D

T,9. Éph.1],3, quippe qui Ipfe ut Redemtor ab

pron

cterno precognaus fuücrit, 1 Pet. 1, 138.19. 20. AGL.

at

2.23. Quiequid hajus/fit, ipfa certe £vdoxza , be-

a

Chri

nepiacitum liberrimum , quo Gratia nobis obtin-

[Ohlï(

git Eph. 1,5. 9. 1 Cor. z, 21. in Chrifto iundatur

al

Luc.2,14. liatth.3,17. c, 12, 18. Col. 1, 19. 20.

ütc

d

$ 200.

——

X. de .(X?mfia

9

(S 200)

I

L

9

|gri

$ 260. Gratia Dei univerfum genur haumanum

ratia tiffie

UCem

NEMINE EXCEPTOo vcompletlitur, Etenim verfalis.

(i,) DEUv s omnium miferetur , omnes, qui

juam

tur

fub peccato.conclufi funt , falvos fieri vult,

AC

Joh. 3 16. Rom. 11, 32. 1 Tim.2,4. Tit.

[

2,11. 2Pet.5, 9. Ezech. 18, 23. 32. nemi-

nem ad iram pofuit, 1 Theff. 5, 9.

I f£-

.€2) Chriflus omnibus . Redemtor | datus eff ,

vült,

Efa.53,6. Joh. 1, 29. c.3,16. Rom. 5, 18.

h nji^

? T.

2Cor. 5» 14. 15. 19. 1 Tim.2, 5. 6. 1]Joh.

u du

2,2, etiam illis qui pereunt, Rom. 14 15.

2 Pet. Byf.

5fiüg:lf)

(3) Deus omnes vocat: idque non tantum

prER

per proedicationem poenitenti, fed & per

Ep)

promiffones evangelii; A&. 17, 3o. 31. Luc.

24: 47. Matth. 23, 37. Luc. 7 3o.. Rom.

"m

olu-

'

10,18. ita ut fecundum benevolam Dei

ominut

ol 9

voluntatem omnes homines cognitione fa.

fes

lutari imbui debuerint, & illius defectus

n 50

jplis

ex obfiinatione tantum & focordia huma-

na ortus fit.

p

| mundi

Hoc idem ex eo quoque patet ,. quod qui pereunt

Ob xzis/ay damnantur: credere ergo debebant,

v u

SIBI falutem per evangelium offerri. Neque Re-

; 2 T;nn

probi damnari poffent ideo, quod Chriftum non

m to!

9

y,

amaverinty Matth. 25, 41. 42. 43. neque enim

(| p

Chriftus amorem ab iís pofcere poffet, quos ab-

foluto decreto ad infernales cruciatus deftinatos,

J

falute carere voluit.

yi

(

Hzc omnia comprehendit Veluusas DEI aniece-

p

deus S 83.

$ 2or.

00

«X. »de Gratia

190

($ 201.202)

1

$ 20r. Gratia DEI, qua omnium falu-

j

tem vult; /eria €7 efücax eft.

(1) Eft scnzA: nam defcribitur verbis zemerri-

fij

Wi

JDan

mum affétium fignificantibus, Ezech. 33, 11. Luc.

1,78. Eph.2,4.7. Rom. r2, 1. Matth. :3, 37. Luc.

fQil'L:fI;i

19,42. Addenda Dxx veraciras 2 Cor, t, :.3. 19. 205

Q

& quod Deus zrafc: dicitur contemtoribus Gratize,

i

Luc.-13, 5 1.

bus

BORX ,

(2) Eft krr1cAx: Deus enim mifo Fiijo fuo,

zbæ!g

quicquid ad falutem requiritur, a) spfa re d* facto

teli

reprafentat, Rom. $, 32. 1Joh.4, 9. Luc. i, 79.

H

idque ) efficaci precomio evangelà offert, 2 Cor,

ftmat

5, 20:

JJ.

1

UC. 14, 23

c; per evangelium in illis,

^R

t

lm ]

qui a

/

grariofe operarur. Mom.1,10. Joh.

jtomi

2

p

14.. 1. BelL. 25 13« €. 5. 24«

&d)c

fahlïln

ln

ordinaía ,

$ 202. Gratia DEI non abfoluta, fed

ORDINATA eít. Serio Deus hominum fa-

Yh. (

Verti

lutem intendit: at non abíolute quemvis

DE p

falvare vult, five credat five non credat:

fed Ordimem — falutis

j:

fapienter conítituit

1 Cor. 2, 7,

eumque admitti vult A&

(lote l

13;48 gr. Luc. 7;30. 2 Cor. 6, 1.

PL

OnDo Saruris hic eft; ut per rFIDEM

dum €

lt

T

in Chrifjum falvemur. — Joh. 1, 12,. c. 6, 40.

t y

Atj

Gal. 3, 22.

W

il

Amor Dei, quo nos falvos, atque adeo zeter-

CQWQQ

num felices efle vult, non, prout non pauci fa-

'Va ïum

Seue

ciunt, folus fpectari poteft, extra arctiíimum

Crtoye|

ilum nexum cum Sapientia & Santitate. Ea-

dem ergo voluntate, qua Deus neminem perire,

üt f

qua omnes falvari vult, vult omnes etiam ad

Cüm [

POENITENTIAM fe recipere, 2Pet, 3, 9. Ezech.

AQ Is

I8, 23. 32. vult omnes in vEeRrTATIS notitiam

2)|

VENIRE I Tim. 2,

4. vult omnes SANCTIFICARE

Qu pec

3) B

A Theff. 4,

1 Cor.

R .AQd. Joh. 3, 16. c. 20, 31

1, 21.

V

AX. de Gratia

($ 202. zöä)

19I

f

x,2r. Ef.45,22.23. 24. Hebr. 12, 14. 1Pet. r,

15. 16,

Doétrina hzc a theologis quibusdam proponi-

2717

tur fub titulo FoepERIS GRATIE, quod eft iurer

[ue,

Deum d» bomines de falute pev | Chviftlum. obtineuda

]ac.

CO0venzio.

Vocasuruw fcederis frequenter in

0.20;

Scriptura occurrit, Jer. 31, 31-—33. Ebr. 9, g — r2.

i,

1 Pet. 3, 21. Nomzxo fcederis, eximiis meditationi-

bus fcecunda eft;

vid. b. J:ecEnx Compendiutn

o füo,

zbeologie per federa, p. 244—258. - RES 1PsA huc

» ii

redit, quod

Deus a) peccatori falutem promittit,

n 79'

J Joh. 5, r1.

£) quod promiffionem jurato con-

a Cor.

firmat, Ezec

h.35,11. Eía.45,23. c) quod ordi-

) illis,

nem ponitentizde, fidei ac fanCtimonize

; in quà

Bu

&

omiílio falutis implendaífit, oftendit A

&t. 26, 1g.

d) quod promiffionem etiam,

libero in ordinem

falutis confenfu, ab homine acceptari wult, Joh.

3, 12, ACt. 2, 40. 41. C. 13,

, &i

Efa. 65, 2.

48. 2Cor. 5, 19. 20.

Reliqua ad. oxc

ONOMIAM DIVINAM

uml

pertinent, de qua $ 29 fchol.

jenis

DE PRJEDESTINATIONE SIVE ELECTIONE.

'edat:

yicul

$ 203. Ád do&rinam de Predeftina- Pezdefti-

tione p/eme intelligendam, zotum confilium nationir

: A

gratie. (

dum eft.

$ 195) fimul mente comple&en-i*;;z/ïwïm

[DEJ

Et quidem Seriprura przeeunte Rþ'om. 8.

29. 30.

& viam monftrante eveuzu,

varia momenta in

f p

confilio voluntatis Divinz per obje&a inter fe dis-

cernere, & ut 4;f?

inctos a&us concipere licet, fal-

va fumma Dx: P

erfectione & Simplicitate.

E

»

Series hzc eft

»

1) Deus ab zterno decrevit

j

m

ereare homines , cum Imagine Divina & Libertate,

Ite

ut fuperato probationis ítatu, in communione

cum Dko zeternum beati effent,

$ 152. 153. conf.

ACt. 15, 18.

eui

]

þZöCht

2) licevidens lapfum, decrevit suzrere. Filium )

nollüäm

qui peccata omnium expiaret Rom. 5512 I0. :

3) Porro decrevit, propiziarionem per Chriftum

[U'I[AKI

factam ommóns offevre 2 Con. 5, 18.

[

j Ton

m

4) Omues

192

($ 203.204) — X. de Predeffinatione

Omnes vocare, üt pcenitentiam agant & cre-

dant A€t. v7. 30.

;

:

H

f

8U

5) Verbo aufcultantes i/lu

minare, couvertere, re;.

L0

H

^

"egerare ,

honi

[

f

;Wfde douare .ACt. 26, 17. 18.. Phil. , 29.

i

i f

QJ7- -X

Bs

1

e

agentes & credentes juffificare,

jn :

&

€

) ratic

A

A

H

'VT

CI

c

2

adoptare .ACt. 13, 39.- Joh.

tidt,

Ti

$U

atos fan&difiare Y C

or

ie

1,30. Eph. 1,4.

ecd

fïln Crede

ntes in varia fua infitmitate fuffeuzare,

tunty

gubernare, defeudcre , i& fide confervare Joh. 10,28.

tierte

3 Pet. 1, 5.

i

9) Opus inchoatum ad fiem perducere Phil. x, 6

^

(a

x lheff. 5, 24 coll. 23.

Pior

10) Eos, qui usque ad finem vitee i fide per-

evevat, in 2ltera vita JETERNA GLORIA BEARE

E

fievol

Matth. 10,

(2

od

Apoc. z, 10. Marc. 16, 16.

1b $

Ex his intelligitur, vocabulum Pradefizmatio

etiam Zamuorse ii

o

[9]

nificatu , nvn femper ftricliffimo , de-

l

PlHtiJ

bere accipi. Íi quidem Scripturz docendi forma

& o

tenenda dit, prout antiquiores noftri theologi fe-

Predeflinatio late fumta

quendam effe monuerunt.

CER|

totum Dzx confilium, omnes actus modo enume-

xatos, etiam ultimum, comprehendit; ffriclius

4h]

tim,

fum:a ultimum aCtum, illam Decreti partem quae

finaliter credentes concernit, fignificat.

Smttof

ID

Poteft etiam luculenter cerni, quid fit Volun-

tas antecedens; quid Voluntas confequens ; quid

J

Notio Foluuzatis Ausecedentis

lrP

inter fe diiferant.

quatuor priores aCtus, Comfequentis, fex reliquos

fio q

4

comprehendit. Conf. S 835.

ET

JDefinitio,

$.204. ltaque PRIEDESTINATIO LATE

ER

SUMTA elt zteruum DEI propoftum, de ho-

p

minibus per Chriflum, fide appreheudendwm ,

Of

jzlvanäir,

Uilp 1

Significatus hic fundatus eft in Scriptura, e. g.

7177

1 Thefi. 4, 9 ubi omnes homines a Dxo füb con-

ditione fidei ad falutem' ordinati & deftinati effe

Voley;

dicuntur, .nec nom in diCtis mox $ 205 allegandis.

LDet

PRE-

*

X. de Pradeflmatione — ($ 254—-206)

193

i o

PRJ"EDE'STINATIO STRICTISSIME

fe, f&

SUMTA elt decretum DEI gtermum, . quo illis

l2

hominibus , quos ordini falutis obfecuturos, €9

fif(&rf,,

in fide usque ad vitg finem perfoveraturos pra-

] þh.

vidit, falutem €9 vitam gternam adjudicavit.

Hunc ftrictiffimum fignificatum plerique noftrze

m

ecclefize theologi tenent: non re, fed methodo

feutart,

tantum in quibusdam thefibus a ceteris diífen-

! 10, 28'

tientes.

116

$ 205. Przdeftinatio facta eft fecundum /ecundum

PRoTHESIN, qu eft univerfalis illa be- /^0f/efim

fïd? prre

BEARE

nevolentia, qua Deus omnium hominumn jälu-

igm, (atque adeo etiam id, «t ommer ordinem

if

Jalutis: ab. f& couffitutum fequantur) ferio vult,

jo, t

j m

yogi l

€? omni, qui olä/z':ngitzzr E7 zredit, falutem pE«

CERNIT.

enume

Ab hac univerfali benevlo]eiätl-ia faciendum ini-

jlv'ifW

tium, 1In Scriptura dicitur 4) zeó3ezus, Propofitum

tem j*

gratiofum falvandi credentes, Rom. $, 28. Eph,

1,15 2 Tim. r,9g. . £) Beneplacitum Voluntatis Dei

r(on

Eph. 1,5. Matth. rr, 26.

c) Coufilium: Voluntatis

55;

Dx:i Eph. r,11. Eximia hujus Propofiti declara-

m

tio eft Efa. 45, 23 (orig.) , ubi ordo falutis v. 22

yelijuos

& 24. 25 indicatus, dicitur Ferbum, ex ore Dei

egref]un; juflitiam divinam continens ac demon-

raturum ; jummeiz'zo Jïrmatum; H08 Yevocauaum.

»LATE

r

$ 206. Accedit vrgóywecic, qua DEUS Wipm-

dwäüml

omnifrius ordinem falutis admilfuros C? ad finem guofim,

vilg in vera fide perfeveraturos , diflini/ime ab

eierno togmitos, C7 quidem fumma cumr beme-

n u

TU

voleutia €7 amore roguitos habet. Rom. 8,29.

eilie

ji

diSæ

1Pet. 1,2. 2 Tim. 2; 19. Joh. 10, 3. 14.27.

i

N

Huc

M

)

194

($ 206—210)

X, de Pradeflinatione

u

Huc fpeCtant dicta de credituris Joh. xo, 16.

Q

€. 17,20. 1Tim. I, 16. ACt. 18, 1o. & exempla indi-

a(

viduorum, qüibus Deus teftimonium perhibuit,

t

.

Gen. 18, 19. Joh. 1, 47. Luc. 22,32. Á&.g, i5.

tilon

C. I3; 22.

ltlin

m j

forma,

$ 207. lllis duobus a&ibus nititur ipfa

S [

PnazpksSTINATIO: cujus forma clänü&it

in decreto. gratiofo, quo Deus ab eterno uni-

Pïædg

cuique perfeveraturo NOMINATIM vitam cter-

f

nam adjudicavit, ut gratia €7 gloria ætef'nmgæ

d

N

lütius

fruamr.

Dicitur spoepumis, in clafficis diCtis Rom. g,

&

29. 30. & Eph. r, 5. 11.

Convenit cum hoc ver-

bo illa etiam formula, qua credentium ipfa momi-

D d

za fcripra in coelo Luc. 10, 20. Ebr. 12,23. & in

tunt

libro vitze dicuntur Phil. 4, 3. Apoc. 3, s. c. 21,27.

4ndoles

$ 208. Predeftinatio plane pratuiia

hr

Jj

ratuita

2 Tim. 1, 9. i» Chriflo, per ac propter Chri-

0n

in Chriffo, &um Eph. 1, 4.5. 6. 1 Pet. 1, 20. ex pravifa

(o fj

v pe

fíde , & intuitu fidei facta eft 2 Thelf. 2513-

Hoc evidens eft ex decreti hujus exfecutione

N

in tempore ,facta.

&0tys

aterna

$ 209. Porro Pradeftinatio ab5 cfermo,

lnt

fàfi f[le

non demum in tempore, facta eft. 2 Theff.

Cle;fl i (

Q'ïml j

2213 Matth. 25 34 .AG. 15, 18.

p

an immu-

$ 21o, Praedeftinationis, fignificatu ftri-

Püïxm

tabilis 2

"m

&ilfimo fumte, decretum immutabile €7 ir-

Utqn

revotabile eft: nititur enim infallibili prz-

dentx

ibit

Jtientia DE1 ($ 206), & immutabili ejus

I; IQ

Qu

Foluntate, Rom. 11,29. ($ 18. 85).

portt

Qui

l

]

X. de Predeffinatione

($ 210.211)

195

9 V.

Qui ex noftris Przdeftinationem mutabilem ,

dnd-

ac deletionem ex libro vitz poffibilem effe affe

ibult,

runt, Predeltinationem latiore fignificatu , qui fi-

) 1

nalem perfeverantiam non przcife includit, in-

teliigunt. Non ergo eft verus inter eos, quoad

ij

rem ipfam diffenfus (S 204).

(

- $ 211. Er Ecr10; quando- projynonymo/ymny.

) t

Pradeflinationis ftri& fumtg habetur, eodem mum Elee

Tl

ftri&iffimo fenfu, loquendi ufu ecclefiaftico 9?

ï'/'lllü]l

accipi folet: fed ut evitentur difficultates,

tutius erit ufui loqueudi Scripturze infiftere.

ym. $

ErkcTIO SENSU BIBLICO eft Decretum ele&lionis

c ve-

Dei de omnibus illis, qui ordinem falutis admit- defünitio ,

| Inti*

&

funt, im flatum, gratig recipiendir, per quem

MU

Jegregati à mundo, Deo conficrati, €7 ad vi-

n

fam-cternam DESTINATI J/ünt.

Chr

* Non pauca funt Scripturz loca, in quibus ege-

&io fidem quidem, fed non precife finalem. in

r

flde perfeverantiam involvit,

(1) Matth. 20, 16.

41?

eleti, funt fideles & Do probati in minifteriis,

Qu

ad qux vocantur; & c. 22, 14. ele&i, funt idonei

convive in-regno grati2e; & Joh. rzs, 19. ele&ti

funt, qui e mundo ad fidem & apoftolatum evo-

Tj

cati fuerunt; ita & quilibet credentes dicuntur

Thef

eleti , Col. 3, 12. x Theff. 1,4—10. 2 Theff. 2, 13.

2 Tim. 2, 1o. Tit. r, . vPet. t, 1. c.2,9. (2) Idem

patet ex Scripturze affertis de gratiofo Drz pro-

Ofito: quicunque crediz, is

Juflus eft ACt. 13, 39.

j li

155 jam fihus Dei eft. Joh. , 1

2. 1 Joh. 3,2. ^ is bacet

vitam eiernam Joh. 3,16;. & (3) ex monito cre-

g

dentibus dato, ut vocariouem d eleclionem fuam ex-

hibitis fidei fructibus firmam efficere. ftudeant 2 Pet.

j

I, IO.

il ejüs

Quoniam ergo ad id, nt aliquis eleCtus dici

pofílit, fufficit, eum vere credentem eíffe, non-

e ufi funt inter eleétio-

Qu

nnlli e noüfis diftinction

r

nem

196

(f 211.212)

X. de Prodeflinativne

nem formalem &» fiualem, 'ErkcrrO FonMALIs eft

decrezuim Dei de omni credente in gratiam fic vecipienda,

(

[|

fenti

ur vira erevna . ei ferio deflinata fs : Exgcr1o FINA-

LLIS eft decretum de credenzibus.

]ui in fide usque. ad

queí

finem perfeveranz, falvaudis.

H

Habet hwec -diftine

,

io ufüm in praxi. quoad curam & noftrae & alio-

2I (f

rum confcientiz , prout e mox dicendis $ 212 pa-

j

tet.. In Scriptnra Pocario & Ele&ioatCte conjungun-

tur. Vid. 1 Cor.2, 26.27.28. 'Qui per fidem Vo-

T

cationem admittit, ille « priwo fidei emomento eft

'

eleCtus : quamdiu in vocatione dv fide manet , electus

Certi

