blica ediris profiterur , enarrát , explicat , . e Scriptura

j

Sacra coufirmar , ds*a diffentienzium objettionibus vindi«

Wi

"

cat, Polfit etiam latiore fenfu theologia fymbo-

lica dici illa zbeolegie hifforicee paes ; que quid fimgu-

Pig.

li cetus ab ecclefia. noffra: feparati doceanz , ex . publicis

eorum confeffronibus enarrat.

£0 (

7) HaxsrORXIÁA LITTERARIA THEOLOGIZX eft,

Teyj.

quze de libris tbeologicis melioris uota , eorumque au«

&oribus, meritis, contetitis , u[u, ea narrat, que ad

foit

jHeY EO HIum eruditi?i:is zbeologice adjumeuzo fuuz.

U one

$ 35

-T de Theologia

($ 35.36)

ag

tert

9 535. Tam amplum theologize campum

cum pauciífimis datum fit integrum eme-

trieli.

TET

tiri, prudenti in ftudio theologiz? SELEe

t

CTU,ORDINE, & CcONSTANTLA opus eft.

NT

atitie,

PaAmmES quibusvis neceffarie fant : theologia &i-

TU

blica ; cazechetica , dogmarica y ioraliss paftoralis ; [yim-

[e Q«

bolica:

x theologia polemica tontum ea, quze nós

Sed tamen d» iu reliquis inge-

proxime tangunt.

nui theologize cultores progrediendum f[ibi effe

vtl l«

exiftimabunt, quousque id per tempus « alias

riginem,

TM

opportunitates fieri poterit. De oRDrNE nihil in

commune przecipi aut fuaderi poteft: id enim ma-

gis a difcendi opportunitatibus, quas divina provi-

TUULLUD

dentia ftudiis noftris invigilans. obvenire facit,

, )*

quam a confiliis: ex partium. reali inter fe nexu

9t

etitis, pendet.

CONSTANTIA fapiens, etiam poft

TP füf'

vitam academicam tempus ab officii functione va-

, tll

Auttilh

cuum fítudiis facris, inprimis biblico, fymbolico,

practico & hiftorico-ecclefiaftico impendit.

$"t

"

ulmdi

LOCVS:- Ik

avit t

DE

;

Jigin

jl

SCRIPTVRA SACRA.

;grm-

jire

FONTE AC PRINCIPIO THEOLOGLE

REVELA T .

um r

u p

$ 36. ScnaiPTVRA SAcRA eft fyntagma Srriptura

jps

T uinilr

librorum verbum Dei. continentium a .Deo per definitio,

vmlo-

Prophetas €7. 44poftolos ecclefig traditum, ut ex

|[iigt*

publidi

eo de voluntate Dei €7 nofiro officio edoäïz' Jfàlu-

tem ciermam con £quamnr ,

a d

f

Ecclefia ultra bis mille annos fime Scriptura

fuit; fed habuit tamen. verbum DEIL, per inftitu-

g L

. &ionem oralem in Patriarcharum familiis traditutmm.

W!

Multi-

L

II. de Scriptura Satra

20

$:186/57)

fon

Multiplicato

enere humano Deus Verbum

fuum curavit per homines fanctos inlitteras refer-

türa

ri.

ATT

Scriptione hac tuüm zntegrizazi,

tum puritati

Jmm f

do€trinsze falutaris cautum, tum ermmunicatio faci-

4 Q

lior atque certior reddita fuit: quia fcripto confi-

tedun

enata multo p/uriéus longe lateque innotefcere po-

dum

tuit, & ad feros usque pofleros non mutata trans-

L

mitti.

QQe

É12 $ 37. Primu:, qui mandatum fcribendi

lunt

lortan

ier-s Trfía- a Deo accepiffe legitur, fuit /70/e5,. qui cit-

jromid

snenta.

fegni (

ca À. M. 2486 ecclefize in. populo ifraéli-

fürt y

tico conftitutze, Pautatevchum ab fe fcriptum,

orm

ut volumen facrum publice tradidit. Ac-

dignt.

3l

1l h

cefferunt poftea plures libri divini, velut

&R

commentarii in libros Mofis, ad quos

jun

Ano

fubinde refpicinnt. Hi libri partim /i/orici,

Zep/w

partim doZrimales, partim prophetiri fünt,

)

ordinei

^il

T

Omnes hebraica lingua ; chaldaicis paucis

HH

exceptis, fcripti,

g

Cum libris Mofis jun(ti Verus "Tefflameutum ,

qux formula 2 Cor. 3, 14 occurrit,

dicuntur.

j;

Lasni gisromici (Jofue, Judicum, Rutbe, Sa-

üum

spnelis, Regum, Chrouicorum, Efibere, Esdre, Ne-

bumie) l(raelitici populi introduCtionem in terram

.

Ipfiüs

Abrahamo promiflam ; gubernationem füb judici-

tadi

bus ac regibus; obedientiam & inobedientiam ;

deportationem in Babyloniam; reftitutionem ex

Mngg

captivitateficnarrant, ut admirandis divinze boni-

(Q «

li

tatis, potentiz & juftitize docuümentis paífim mi-

Íceantur nov:e divinze revelationes.

lg

Lisnr poGMATICI &* MORALES funt: r. L;.

ber "Tobi, caufas calamitatum && myfterium crucis

dOgn

b

erpendere docens, 2. Pfulmi, veram rationem

EY

Deum colendi, myfteria regni Dei recondita,

futuris demum temporibus emicatura, & intimos

àCCO

animarum fanCtarum receffus pandentes; 3. Salo-

Ul |

monis

lL de Scriptura Sacra

($ 37.38)

31

rbom

monis Prover/ia, in quibus confilia fapientize dan-

tefet-

tur ad vitam pie & prudenter agendam ; Cobelezb,

animum fuüb experientia vanitatis rerum tempora-

arititi

? fic-

lium regere docens; & Canricum, beneficia, quze

cuf-

ex communione fpirituali cum Chrifto in fideles

redundant, oratione fublimi, adhuc quidem non-

2

dum fatis intelleCta, divine celebrans.

Lranse

Lisni eROPHETICI, a tempore Ufize regis us-

ue ad folutam captivitatem babylonicam [cripti

funt.

Hi non modo cozvos reprehendunt, co-

jeudi

hortantur, confolantur,

Salutis, in Redemtore

dG«

promifize commonefacinnt:

fed etiam beneficia

regni Chrifti usque ad ultima mundi tempore dura-

[radl

turi praedicunt, eoque ecclefiam quorumvis tem-

ptum,

porum ad agnitioner atque cultum veri Dei eru-

diunt. Qmoniam horum librorum alii prolixiores,

,K

alii breviores funt, dividi folent in IV AMajores

vait

& XII Mimores Prophetas. Majores funt, Efajas,

geremias , Exechiel, Dauiel: Minores, Hofeas, Soel,

qui

4Amos , Obadias , onas, Micha, Nabum, EHabacuc

?

Zepbanias, Flaggai , Zacharias , Malachias.

forit

Ecclefia Ifraelitica antiquitus alium librorum

funt-,

ordinem habuit, quo Vetus Teftamentum in Le-

em, Propberas (partim priores, partim pofteriores)

pauc'xs

Hagicgrapba dividitur, Hujus diftributionis ve-

ftigium eft Lnc. 24, 27. 44.

gt

$ 38. Deo tandem per proprium Filium ZLibri No-

eunttt,

T j

füum ad homines loquente amplam de' 1?/a-

? N

ipfius di&tis & fa&is fcribendi materiam menti,

terram

At

na&i fuut J4pofoli, eorumque cooperarii

3nti3m !

evangelifia.

Horum libri in unum volumen

n &

colle&i Novum Trflamentum dicuntur, & per-

m n

inde ut libri V. T. partim hiftorici, partim

dogmatici, partim prophetici funt: omnes

; D

n cio

grecalingua, ad genium linguze hebraicee

sior

accommodata, prout tum gr2ece loquenti-

Q f

jl

i

bus in ufu erat , ícripti.

1[) Li-

; $o

5

o

52

($ 39.39)-

I de Scriptura Saera

1) Libri Novi Teftàmenti Zifforicilant : Evan-

fion

celium Matthzi, Marci, Lucz, Joannis, & Acta

Apoftolorum, 2) Jibri doctriuales füunt: quatuorde-

g lt

cim Pauli Epiftolze, ad Romanos,

ad Corinthios

1)

duz , ad Galatas, ad Ephelios, ad Philippenfes,

ad. Coloífenfes, ad Thelfalonicenfes duze, ad Ti-

gocn

motheum duze, ad "itum, ad Philemonem , :ad

te tel

1039

Hebrzos; porro duz Petri, tres Joannis epifto-

Tümfa

i, Jacobi una, & j]uds una. 3) unicus Novi

"Tettamenti liber. Propbericus Apocalyptis eft.

)5 E

Tüm fe

Evangeliflarum contiium fuit,

narratione de

Jefu Chrifti vita, dictis, factUs, paffione, mor-

Sitocht

eïapiis ,

te, refürreCtione, in coelum vedícenfione, tefti-

monium in quibusdam diverfum quidem, egregie

lepem,

tamen concors &.confentiens, perhibere , cui chri-

73 I2, !

& de veritate narra-

1 uny

ftianorum fides tuto inniti,

tionis non dubitare, nifi imperitiffimus aut impro-

Mattn,

ts

bus, poffit.

Tur n

Acia apoflolorum , ecclefize chriftianze plantatio-

nem, evangeli celerem curfüm, regni Chrifti

prures

Viden

primordia narrant.

Dielen

Epiflole regni Chrifti myfteria, beneficia, of-

?

ficia amplius exponunt, eoque ecclefiam quorumvis

D

TU t

n A&

temporum ad cuftodiendam & vitze fancCütate or-

T df

nandam doétrinam chriftianàm, cavendos feducto-

res, & viteanda fcandala, inftituunt.

Dunibu

ter ]

u

Apocalypfis eccletize fata ac certamina, gloriofum

tandem exitum habitura, ad nutriendam patien-

$1

tiam & fidem íanCtorum,

Tnethodo jexquifita

frir

U

éle t

praedicit.

hs etc

Rn

Aabrorum

$ .39. Q-u'ainvis avtographa Virorum; quo-

V iyri

avthentia,

rum minifterio Deus in Scriptura concin-

t

ii

lm

i

nanda ufus eft, inter homines dudum dis-

li

n

paruerint: tamen firipta eorum avthentica ,

CUki [

Esg

etiamnum incorrupta fuperíunt.

Venerabilem hanc vetuftatem & avthen-

NT

llCa à

tiam Scripturae comprobant : Codices; Ver-

fiones;

— 1. de Seriptura Sucra

($ 39)

33

Di«

fiones;ä allegationes; commentarii; catalo-

At

orde-

gi item data opera concinnati.

hios

enis,

1) Ad Mofis libros, libri fequentes, etiam

alT-

apocryphi V. T. vel expreffe provocant, . vel taci-

te refpiciunt e, g. Efr. 7,6. 10. 14. Nehem. 8,2. g.

n, dl

epifto-

10, 29. Pfalmorum aliquoties in libris Chronico-

i

ovl

rum mentio fit. t Chron. 16 (al.15) , 20. & 2 Chron.

;

7,6. Hiobus memoratur Ezech. r4, 14. Propheta-

te de

rum feripta Dan. 9, 2. Ex libris V. T. multa repetit

Sirachc.44—49. 2) Sesquimilleannis inde a Mofe

mor-

elaplis, Chriftus teftatus eft, Judzos ipfi cozevos

telt-

legem, prophetas, & pfalmos habere Matth. 5, 18.

gregi.e

7, 12. 22, 40. Luc. 24, 25. 27. 44- Joh. 8, 17. qui

i CDfi-

in unum volumen colle&ti Scriptura vocabantur.

fara-

Matth. 21, 42. eunon legiflis in fcripzuris? c. o0, 29.

mpTO4

erratis, ignorautes [cripturas 3. C. 26, 3. quomodo igi-

zur ünplereuzur feriprure ; Joh. 5, 39.. ferutamini fcri-

ntato-

ruras.. ldem etiam Mofen joh. 7, r9. 22. Da-

Chrif

videm Matth. 22, 43. Jefaiam Matth. 13, 14. Da-

niclem Matth. 24,15. Jonam Mat. 12,39, nominibus

l, Of:-

D

fuis tanquam feriptores facros allegat; Idem fit

Umvis

in A€tis a Lucafcriptis, & epiftolis apoftolorum z

yie Oi

N

ubi dféta V. T. complura allepantur, etiam no-

;du't-m—

minibus interdum additis: ex quo certum eft, in-

ter Judseos eo tempore libros iftos exftitiffe.

riofun

3. Libri Novi Teftamenti a cozevis qui certiffime

atien-

fcire poterant ab evangeliftis & apolftolis fcriptos

;qu'iüm

effe, ut divini recepti, quoad avtographa apud fingu-

las ecclefias affervati, cum aliis ecclefiis apoftolo-

rum juffu communicati, jam primo feculo in latinam

& Íyriacam linguam translati, multiplicatis apo-

3,q130'

mc'm-

graphis in ufus ecclefiarum ac privatorum defcripti

fuerunt.

Hoc indübia comprobant documenta

] üis

hiftorica, quorum longam feriem per fingula fe-

phlitl

cula continuatam exhibent Viri docti, HukgTrvs,

Lzssrvs, MvrrERVS, Scuwiprvs.

Accedit in-

ternus avthentiz charaCter; nihil quippe in libris

N. T. invenitur, quod recentiorem ztate apotto»

Nthen-

lica au&orem fapiat.

"A

C

20 $ 40

f05

34

($ 40-41)

1. de Seriptura Satra

Scriptura

& 40. Contenta Scripturze maxime memo-

/

contenía, yabilia funt: five hiftorias, five vaticinia ;

five doctrinas fpe&emus.

Q

Hifforie enim enarrant creationem Univerfi : ori-

j

gines generis humani : ortum mali in genere huma-

no per primorum hominum peccatum: antiquiffi-

mam generis humani hiftoriam : populum Dei & fa-

li

taillius: gloriofam divinze Majeftatis in legislatione

finaitica manifeftationem: Jefu Chrifti vitam, do-

Inur

Crinam, mortem, reditum in vitam, ingreflum

ó

in gloriam: primordia ecclefize chriftiange: qui-

cfr

bus omnibus admiranda regui Dei, (fümma iapien-

V

erji

tia, juftitia, bonitate, potentia adminiftrati, no-

dvà

bis recluduntur.

!

deri

Varicinia notabilem Scripture partem confti-

€0

tuunt: fzpe fpecialiffimas eventuum circumftan-

]oh

tias preedicunt: exacte pleraque impleta funt: eo-

hU

que de przedictis maximis eventibus etiamnum fu-

[

turis, exfpeCtationem dato velut pignore cer-

tam faciunt.

Do&riue nos inftituünt de Deo: . de Hon'ainþe:

de divino in omnia regimine: de nof

2B

L

ris officiis :

TEU

de praemiis poft hanc vitam. In his omnibus fu-

Tün

blimitas, fanctitas, fapientia, quze Deum maxime

decet, indigentize peccatoris exoptatam opem

lnte

fpondet, confpicua eft. — Merbedus varia, ubique

dis,

exquifita eft.

Summa earum /ege d?' evangelio com-

prehendi, & in credenda, ag

[lby

/

enda , ]þemn.da com-

& f

mode diftribui poteft.

fat

lg

Primaria; S 41. PR1MARrIO in Scriptura tria in-

culcantur: 1) do&rina de Uno Deo Patre,

mfpe

Filio, Spiritu San&o: qui velit effe Homi-

nis Deus,

2) do&rina de Chriflo, Salva-

T

negl

tore hominum: primum promifo; deinde

ftn

a&u exhibito; denique in gloria fuo tem-

quu

pro

pore venturo. 3) do&rina de ordime ac modo

a [)

faín-

Ocy

TL de Scriþtu-'ra Satra

($ 41.42)

35

emo

Jalutir: confequendae per fidem in Chriftum ;

Y

IQd ,

& demonftrandee vitee fanctitate. Cun&a

eo tendunt, ut per Chriffum tonquam viam ,

|: Qf«

Jüb du&h Spiritus San&i, ad Patrem veniamus ,

lum

quill

& communione cum Deo Triuno, in qua

&h

beatitudo omnis fita eft, veternum frua-

tione

mur.

, do-

ellum

teftimoniis confirmabuntur: Pr:mario 20tem n bis

Singula hzec infra fuis locis copiofis Seripturze

qi-

iplen-

verfari Scripturam , Scripturze iuteger tenor, affi-

,I-

dua ac feria leCtione perceptus, demonftrat. Vi-

deri interim ad przeguftum capiendum poteft, de

eontti-

Deo Deut.6,4. & 1]oh.1,5.6.7. de Servatore

yfr-

vi

Joh. 5, 39. 14, 6. de illius adventu in gloria Act.

1,1I. Io, 42. de falutis ordine Eph. 2, 18. Tit.

]. 0*

um T«

2; Il——[4-

! e cer.

$ 42. Multa tamen a/a primario huic Seeunda-

mine:

argumento admixta & interforta funt: de ia

)äCïïS Ü

mundi creatione, confervatione, regimine,

bus Jl

paxitie

interitu; de hominum bene aut male fa-

opat

&is, eorumque fequelis; de rebus natura-

ubique

16 COf*

libus, ceconomicis, civilibus ; de bellis ,

j cort-

& regnorum fibi invicem fuccedentium mu-

tationibus.

ld omne Codicis fàcri docet

jj It

infpectio.

Datte,

. ]n his duo cavenda.

Unum, ne his ita immo-

Homï'

remur, ut fuüb nimio talia perveftigandi ftudio

Galvi

negligantur primaria: nam a primaris falus mo-

fira pendet,

Aiterum, ne obtentu. primariorum re-

Qu

liqua contemnamus, tanquam non digna, quz

pro Verbo Dei habeantur.

Nam & hzc & illa

o (f

a Deo efíe, mox oftendetur S 44 ; & ubique in

"T

oculos incurrit eorum cum primariis nexus ; qui-

2

buscum

l-

36

(S 42.43) ïI. de Scriptura Sacra

buscum jun&tim in toto Sþriptm*æ fyftemate fpe-

n

Cata, eximias przebent utilitates, ad primaria ple-

hs

ne & feecundius intellipenda,. ad agnofcendam re-

l/

giminis divini in mundo d& ecclelia fapientiam,

ls de

nutriendamque hoc modo fidem & pietatem.

proba

Vtilitates hze, fateor, mou eque cuivir patent.

howit

Ts

Requirunt enim leCtores attentos, dociles, pa-

tientes ; longum Scripturze ufum ; manuductionem

t aj

fapientem.

qpofto

Nec diffitendum, habere hzec fecundaria fzas

pendu

etiam tempeffivirates: 2lia olmm luculentius profue-

pontil

multa

runt: alia fuo zempore demum fpenitius intelligen-

tatibus

tur & uberius ecclefize proderunt.

Sed ideo le-

Goris ferii íÍcrutinio indigna, & has Scripturz

li

QOgho

partes, noftro tempori, ac minus peritis lectori-

Ts te

'

bus, plane inutiles pronuntiare, veneratio libro

huic divino debita nobis non permittit.

Cavea-

Tnus,

V

Tmus, ne przcipiti judicio de fingulis Scripturze

lutun

capitibus aut libris, quousque divinze auctoritatis

indicia habeant? Canone digni an indigni fint ?

mari

per fallaciam divifionis decipiamur.

leni

1

l5, u

Veritas,

$ 43. Indubie vera funt, que Scriptura nar-

doctri

rai; cumprimis ea, quae de miraculis Mo.

4

fis, Chrifti, & Apoftolorum perhibet.

dv

Hifforie biblice veritas in univerfum , conftat

T t

1. ex indole zeffium, ipía probitate, prudentia,

veracitate fua fide dignorum.

2. ex indole reruu,

H |

quze perhibentur; quas publice geftas fcriptores fa-

cri partim eX avtoplia, partim ex documentis fide

N

lp

dignis certo compertas habebant.

4. ex zeflimoniis

tur

non tantum domefticis, fed & non chriftianorum.

llla confenfu fuo fidem faciunt: b«c autem pon-

lU

dus habent ex eo, quod ne quidem prifci chri-

N N

ftianifmi hoftes facta illa negabant.

Quod noftra

demum zetas hoc audet, id omnem fidem hittori-

Dity

cam evertit,

Cüin

Miractila .quod attinet: inügnia & multa edi-

baty

dit 7) Mofes, in formanda ecclefia & republica

lraélitica eximius: ac fidelis Dei fervus (Num.

öCal

| 12, 7)

- '—b-.

ll. de Seriptura Sucra ($ 43.445

37

fe-

12, 7)5 £) poft Mofen Chriftus, Filius DEI ; .c) poft

iple-

ujus in ecelum afcenfionem Apoftoli.

n fe-

Miracula bec vere fa&a effe, tum ex argumen-

Qm,

tis de hiftori& veritate modo allatis, tum ex eo

l

probatur: 1. quia in propatulo, coram ingenti

hominum multitudine pleraque faCta funt; 2. quia

xiet

Iraelitze, populus pervicax, Mofi füumma conftan-

,]

iOnem

tia adhzeferunt, 3. quia preeconium evangelii per

apoftolos fine vi externa fucceffum & quidem ftu-

pendum habuit, multis millibus inter Judeos &

à Jf

oine-

gentiles fidem ei habentibus, quamvis doCtrina

multa contineret, quze rationi humana & cupidi-

ipen-

tatibus hominum placere non poterant.

Q l-

Hifloria biblica longe. maximi mementi eft ad

ï;ïuïtf?

cognofcendas tum generis humani, tum rel

igio-

&oti-

nis revelatze univerfze origines, ut certo 1ícia-

)

|ibro

Cavet-

mus, in quo verus Dei cultus fitus fit.

Per miracula beneficium quidem hominibus col-.

iptt

latum, interdum etiam poena infliCta eft: fed pri-

oritits

tmario tamen deftinata erant ad. fidem faciendam

Hint?

legatis DEI, Mofi, Prophetis, Chrifto, Apofto-

lis, ut pro veris Dei internuntiis haberentur, &

DEUE

do.&rina eorum ut divina, fufciperetur.

$ 44. ltaque jam a veritate hiftorize) ad divim'tas

$ No.

divinam originem & autoritatem Scriptu. €7 aucio-

L

YALS,.

re res ipfa nos ducit. Sriptura a Deo eft :

conftt

jenti

Hoc probatur z. a vaticimis, Magna pars

| femfih

Scripturze continet pradi&iones de rebus

yei l

j; fide

futuris contingentibus, ad gloriam. Dei &

iav

falutem. hominum pertinentibus, maxima

orom

on-

fui parte accurate impletis: ergo magna

;[ Chïi'

pars Scripturae continet verbum Dei; talia

nofï&'a

hior*

enim przedicere folius Dei eft,

Porro pro-

batur 2. a feflimonio prophetarum, Chrifti

Jt Ü

4

& apoftolorum, qui Scripturam diferte,,

(Mml-

Íre-

IM

M

38

($ 44) | IL de Seriptura Sacra

Jern

frequenter, conftanter, verbum 'Dei ap-

"

;

1ti

pellant.

f£, ]

dU

Operz pretium ePc; argumentum hoc uberius

fitate

declarari.

affim in Scriptura occurrunt afferta,,

uibus prophetze & apoftoli teftantur, ea quz

&ay

í

ermone & fcripto aut ipfi proponebant, aut alii

exetn

p)'qþ;/g

ante eocs prophetee propofuerant, Dei vetba effe,

ut verbum Dei religiofe fufeipi debere. Qui tale.

proat

quid fingit, immanis peccati reus eít, five per

16 hj

malitiam, five per fanaticam ftultitiam id faciat:

QUE

lh. i

qui autem vere przditus eft facultate miracula

patrandi, nec pro malitiofo, nec pro fanatico im-

Codict

poftore haberi poteft: donum enim miracula pa-

fit ,

trandi Deus nunquam tali homini confert.

füb cj

tentat

Videamus exempla. (r) Mofes fzpiffime te-

fatur, ea quze fcripfit, Jehovam ad ífe locutum

€

l

!

àttel

effe, Deum coram praefentem ab fe; confpe&tum

i

fuiffe Num. 12, $. Idem de fe teftztur Efaias

1, 1. C. 6,1. Jeremias r, 4. c. 30, T. 2. Angelum juflu

(

Dei fibi locutum effe teftatur Daniel 7, 16. 8, 16.

gior

(rgg

& Zacharias i, 9. generatim prophetee fuum megm

|

Sebova, dictum domini, in principio, medio,

ial

tta

fine concionum fuarum ingeminant.

Jefus fe-

ü.flil(m |

ipfum Meffiam, & Filium Dei dicit, & verba fua

lt 1gm

VORBI:

vera, divina, irrefragabilia effe, affirmat. Joh.

Paulus teftatur

4» 26. 5, 17 — 23. 6, 40. 12, 48-

Y. o

fe evangeltum füum a Deo, exclufa hominum in-

dtn

ftitutione, accepiffe, & qui id alteret, anathema

Mif;

effe Gal. 1, 8 — 12. 1 Cor. rr, 23. fe ex Deo in

hO«

Chrifto loqui 2 Cor. 2, 17. fermonem faoum vere

nit

Atl

effe Dei verbum 1 Theft. 2, 13.

Quod a Paulo,

l$ f

idem & a reliquis apoftolis factum effe, vel ex

fïm 1l

eo nobis certo conftat, quod Paulus omnium do-

W

€rinam & fermones fündamentum appellat, cui

ln

ecclefia fuperftructa fit Eph. 2, 20.

Etiam Mar-

ts

cei & Luce evangelia Petrus & Johannes (tefte

Eusznro 2 Hift. Eccl. 15. & 3, 24-) approbarunt.

an(k

(2) Sunt quidem in facro codice libri quorum.

tarur

fcriptores non difertis verbis teftantur, fcripta fua

Cmo

effe verbum DEI, qui etiam nulla, quantum con-

eNr

ftat, miracula ediderur;t; nonnull ex iis.

nobis

W,p

Eïang

« Il de Scriptura Saera.

($ 42

39

lane incogniti funt (ut auctor Libri Judicum,

a

uthz, Paralipomenon , Efrze, Nehemise, Efthe-

r2, Hiobi): fed horum librornm, divina origo &

auctoritas fimul cum totius veteris teftamenti divi-

Ws

|et,

nitate, per teftimonia quze illis perhibentur a Chrifto

& apoftolis, probata eft; Nedubium fuperfit, en

a

exempla. Matth. 5, 17. 18. 19. Chriftus de /ege de*

Ut d

T

propietis (quze formula totum codicem biblicum

yi ile

prout tum exítitit notat) affeverate pronunciat ,

nec minimam ex Hs particulam abrogatum uuquam iri s

e p

yant:

qu: przerogativa folius verbi divini propria eft.

ol

Joh. 10. 35. de Seripeura generatim (adeoque de

codice V. 'T. is enim Scriptura appellatur) pronun-

npus

tiat, eam diffolvi non poffe.

Ipfe. etiam. Dominus

lp

fub circumftantiis maxime feriis, cum res ipfi cum

tentatore effet Matth. 4, 4. 7. IO. cum ultimas

ne l&

e

rpeífiones fubiret Matth. 26, 31.54. in ipfis ad

JCutul

b

atrem precibus Joh. 17, t2. profeffus eft fe dictis

t

firipzure tanquam. Dei ver£o inniti & inhzerere,

p

(3) Chriftus etiam alias, ubi de rebus ad reli-

; jul

gionem fpectantibus agebatur, fententias Scri-

j 1f

oturee tanquam oracula divina , decidendi vim ha-

p77]

gxe(ïw j

entia, allegavit & interpretatus eft. Matth. 19, 4.

auuon legiflis * v.Y7. ferva manudata. c. 22, X9.. erra-

i *

zdis ignovantes fcvipturas v. 31. monne legiflis. diétum

i fr

j

vonris a Deo, diceute, ego fum Deus. Abrabami , rel..

v. 40. ab his duobus pracepzis. tota. lex d* propbete peu-

ftattt

deut, Luc.24,44. impleri. oporzet ommia in

lege

ny

Mofis d. propbetis d. pfalmie de. me. fcripza.

Ub

t

Lhema

& hoc obfervandum, Chriftum, fummum ve-

e0 j

ritatis DoCtorem , in cujus ore nullus unquam do-

que

'&Uïo ]

lus repertus, nusquam vel minimo: indicio figni-

ficaviffe, opinionem. Judeorum, toti volumini

l ex

V. T. divinam originem & auctoritatem tribuen-

j d

tium, erroneam elfe: quin potius eam his fuis.

; 0i

factis diferte confirmavit..

" a

(4) Ita & apoftoli factis fuis de. divina V. T.

(tefte

"a

au€toritate teftati funt. "Frequenter verba Prophe-

tarum. fingula tanquam. Dei verba allegant

ad

nfm

demonftrandos fidei articulos adhibent. ACt. 3. 18.

y

"

Deus , que ore omnium . fuorum. propherarum. pradixe-

j

var , pa[Jurum effe Chriffum, ea, boc modo implevit..

goui

4

Rom.

gïan?

4o

($ 44.45)

II, de Scriptura Sacra,

"Ü

Rom. 9, 15. Deus Moft dicir gratiam praflabo ei. eui

grariam preflo. v. 25. quemadmodum d in Hofea (Deus)

dici, Hebr. 1, 1. Deus majorer per propberas mulrifa-

tla

riam d2 multipliciter allocutus effe dicitur, c.2, 12.'1 u

lr

verba ex Pf. 22,23. & 18,3. & Efa. 8,28. citata ut Dei

verba allegantur. Sic Hebr. s, 5.6. verba, Filius meus

T0n

es tu , tanquam a Deo ad Chriftum dicta allegantur.

CUf

lidem teftati etiam funt; Judzeos habere fcvipruras

ücras Rom. , 2. eloquia Dei fibi concredita. Rom. 3.

DI

2. habere faeras lizteras 2 'Tim. 3, 15.. habere fcripru-

£0

vam dicimitus in[piratam v. 16. habere. propbeticum

fermonem ?. Pet. v, 19. propbesiam [eripture (Ícriptam

u

in Scriptura). Ubi rurfus monendum eft, apofto-

Cont

los nec ullam fufpicandi caufam unquam. przebere,

quafi hanc fuam caufam non ferio agant, aut ali-

Inan

quam Scripturze particulam excipiendam putent.

Aem

(5) Ex hactenus diCtis etiam de divinitate

& auCtoritate librorum Novi Teffawienti argumen-

tum fumimus.

ier

Si prophetarum verba fuere ver-

fim

ba Dei, multo magis apoftoli fant doctores, per

quos Deus locutus eft. Apoftolorum enim mu-

log

Tie

nus excellentius fuit prophetico. 1 Cor. r2, 2g..

f

confliruir Deus im ecclefía apoflolos, deinde prophetas,

Eph. 2,20. credentes edrficati fuper. fuudamenzo : apo-

cubi

Jffolorum d propbezarum.

Chriftus apoftolos ad do-

qui

&l

cendum mittens fimul confirmat, qui docentibus fi-

dem babeat d? baprizetur , — faloatumy, qui uon «vedar,

Van

dawuarum iri, Marc. Y6, 15. 16. Idem Matth. 10,

19. 20. Marc. 13, 11. Luc. r2, 11. 12. apoftolos co-

m

ram magiftratibus fiftendos juffit fmecura d& pre-

pu

aeditarione uniee permizzere fe Spiritui fantlo, per ipfos

Tà f

en

7ta locuturo , ur non ipfi pro loquentibus babendi fiit..

VL

Ex quo recte concludimus: ergo Chriftus, etiam

me]

quando concionabantur, & multo magis quando

[

in ufüm ecclefize omnium temporum fÍcribebant ,

n

N

hanc Spiritus fan&ti operationem apoftolis indulfit ;

K

nam ecclefize multo magis intererat , ut per apofto-

;

los þoc beneficio frueretur.

Te

Criteria.

$ 45. Cum duobus iüfs'argumentis—; ter-

lis.

tium, a criferüs, hoc eft, ab ipfius Srriptu-

apj

T(E

üàm

II de Seriptura Sacm

($ 45)

41

T

rb Satri indole petitum, quo antiquiores

leus)

lifi-

theologi ufi funt, utiliter poteft conjungi.

2l Ig.

Nam quamvis criteria hoec demonftrativa

iDei

Htf

non fint; tamen attendere' volentes eo du-

aDtU

cunt, ut convinci poffint, Scripturam prze

;þzura:

omnibus alis libris. attentione noftra di-

m. 3

riptu-

gnam eífe; a nemine, qui quidem falutis

T10717]

fuz curam gerit, debere negligi; multa

pam

olto-

bete,

continere, qua a majore quam humana

M tll«

manu profeca fint; veram ergo 1'evelaiti0-

Itent.

nem divinam in Scriptura exítare.

1nitd

li

Amete

Argumenti a crieriis nervos ac formam fa-

pienti moderatione , fine ftrepitu, fine fcandalo in-

pv

firmiorum eméndatam, eximii noftrae zetatis theo-

, M

logi exhibuerunt.

Precipua hs funt: 1) Maxi-

mu-

me credibile eft,

revelationem divinam, de via

1

) 28"

ér modo seternze beatitudinis confequend:e, ali-

jlttt

"

cubi fcriptam exftare (conf. S. 7.) : Seripturzeliber;.

1] d;lü

qui in chriftianorum manibus eft, hoc poliiceturs

[o

(00

& luculentas notas habet, promiífionem non efte

l)

u»f

Nv anatun..

credlls

j

10

2) Inter tot alios libros nullus datur, cui przero-

gativa hzec tribui poffit, nifi tali, qui & ipfe fit e feri-

OsCO

pturaderivatus. Conatus hominum , fine Scriptu-

? n

ra modum falutis inveniendi, vani femper fuerunt.

er ij

!

Gentium , qux' Scriptura carent, ftatus hae maxi-

"

etiam

me. parte (quoad certam de via falutis notitiam)

Scri-

tenebricofus ut olim fuit fic etiamnura eft.

luandO

ptura ergo pretiofiffimum Dei donum eft.

Quic-

ehant,

id chriftiani prze aliis gentibus de vera virtutis

ynlit;

&

felicitatis via fcimus & habemus, id Scriptu-

iol

rze acceptum ferri debet.

32 Mofes omnes alios fcfi'ptoräs aliquot fecu-

[js lil«

lis antevertit, & hiftoriam generis humani inde

a primis initiis duCctam , nusquam alibi reperien-

lariae ,

j

dam, narrat; ultimi V. ,.i libelli (ut Zacl

Mala-

nr

3

($ 45)

II. de SErzZptura Sacra

42

vita:

Malachiz vaticinia) fi non citius, certe ante Py-

thegoram feripti, & hinc plerisque philofophis

it f

antiquiores funt.

Quo antiquior quzeque. Veteris

vitm

Teftamenti pars eft, eo plurium lectorum examen

(OntQ

fequentibus feculis fuftinuit; Novum autem Tefta-

Qi

mentum eadem ftatim, qua Jefus vixit, czetate

lt

fcriptum, cum apud omnes recens effet rerum Je-

velin

fu Chrifti memoria, a quovis cozevo examini fub-

ter t

jJici poterat : "lotius ergo Scripturz & antiquitas

potue

venerabilis & explorata veritas eft.

feiph

4) De libris V. T. mirus & conftans eft totiüs

Qüod ;

judaicze gentis confenfus; & a chriftianis tum V.

t&Ue

tum N.

. libri inde ab initio ecclefize chriftianze

potem

ut diviniagniti, cuftoditi, cum veneratione publi-

Jiditat

fisinfe

ce & privatim le&i fuerunt: Ergo liber hic dignus

Da&

eft, ad quem & nos attendamus.

Que

5) De perfonis & eventibus in Scriptura nar-

Ts lt

ratis etiam ethnici fcriptores multa commemorant :

tish

idque ita, ut per ipfas gentilium. obtrectationes

Verft

veritas Scripturee comprobetur.

6; Libri quos volumen . Scripturze continet,

!)

fpatio fedecim fere feculorum fucceffive a diverfis

que i

VC Htlc

auCtoribus, & loco & tempore longe ab fe invi-

cem disjunétis fcripti; tamenin doCtrinis, in nar-

SESU

rationibus, in vaticiniorum per varios homines tem-

Titen

pore diverfo editorum tenore, in notatione tempo-

fineti

rum, aliisque, eo modo confeutiunt, qui omnem

foirgr

humani ingenii vim longe tranfcendit,

Pptel

7) Stilus fimplex (gravis nempe, planus, pu-

r

rus, perfpicuus, fine fuco aut affeCtatione elo-

quens) in media fimplicitate habet saje/farem cum

tmgg;

D

aucCtoritate praecipientem : odorem quoque gemui-

Tiites

&e veiuflatis, dignum illa, qua V. T. fcriptum

fuit ,. vetate,

ONW'M

dl

8) Doecrina Scripturee exeellens & fanda eft.

peu

Nihil continet evidentibus ac demonftratis religio-

Pate

nis naturalis veritatibus contrarium : quin has ipfas

selius docet, quam ullum fcriptum mere huma-

tOPIej

CUE

num. Hoc evidens fiet, fi ea, quze in optimis

Vita

philofophorum gentilium libris de Deo, de rebus di-

vipi

vinis, de fummo Bono, de diligendo Deo, & propter

Deum quovis homine (etiam hofte) amando, de

vita

RUE n

-

Il de Seriptura Sacra

($ 45Y.

43

vita re&e inftitnenda, de conftantia in adverfis &

tey.

foplis

in ipfa morte, de modo ac fpe felicitatis poft hanc

feteris

vitam füturee, docentur, cum Seripturze doctrina

A

contulerimus.

V Tefh-

Qui moderna de religione & virtute fcripta

| Qu

le&itant, rogandi funt, ut falutis fuze caufa ferio

"m

velint attendere, an optima & przeftantiffima in-

ni h-

ter Scripturze contemtores ingenia aliquid afferre

iquitas

potuerint, quod non dicam praftantius fit quam

Scripturze doCtrina, fed eam tantummodo sequet :

- tofiUs

quod animum 2eque certum reddat de gratia Dei ;

zque tranquillitatis fereue jam in hac vita com-

um V.

iLianee

potem, beatitudinis futurze zeque certum, a cu-

piditatum dominio zeque liberum przeftet; fan&ita-

: publi-

tis internze ftudium , fiduciam, timorem, amorem

digms

Dei & hominum, abnegationem fui, humilitatem

zeque efficaciter fuadeat, (nenípe fic ut actu ani-

p nt-

mis ingeneretur); preterea cónícientize ac defide-

riorat

riis hominum quocunque in ftatu, tempore, loco

atione

verfentur, seque fatisfaciat.

9) Addendum, plerosque fcriptores doCtrinanr

iiftet,

quze ipforum zevo nusquam inter homines zam pura

tiVETüs

ac fiicera reperiebatur, proponere: ZHieratos fuif-

» ]i

fe, eruditione, dicendi artibus non excultos: &

jfi Itf

tamen fcripta eorum, is rebus eandem ubique

os l-

fanCtitatem & intimam erga Deum venerationem

,empo.

fpirare; im verbis autem concinnitatem admirandam

qmnenn

deprehendi ab illis, qui fermonem fcripturze ferio

traCtare dignantur aut poffunt;

$]

10) Scriptura nihil pravitati concedit ; cupi'dï—

eel'

tatibus hominum non adulatur; & hinc inter ho-

j m

al

mines non raro negligentiffime habita, tantum nom

oblivioni data, immo hoftium , ipfam Seripturam

iptum

delere conantium , furori non femel expofita fuit :

per tor pericula tamen illefa ha&tenus evafit.

COIZQ-

jn eüo

paremus auctorum profanorum cladem , quam tan-

digo

topere Viri litterati dolent: megari nomn poterit

TL

Scripturam effe talem librum, cui confervando di-

Ia

vina providentia magis, quam ulli alii fcripto in-

J

!

l

vigi—lavit.,

Jis

Quamvis

argumenta hz non mathematicam

ytÜ

ytet

m ta-

0 e

aut metaphyficam eviäentiam habent : sorale

men

vità

44

: ($.45.46) .. L. de Scriptura L)*S'äzcra:-

men cerrzitudiem gienunt.

Hzec pro diverfa animi

Quo ]

difpofitione, diverfa ftudii applicatione, diverfo

fim

etiam obfequio, eadem quidem effe non' poteft &

hn d

varios gradus habet; fed femper tamen librum

Vi

.hune eo usque ad confcientiam fingulorum com-

f cra

mendat, ut inexcufabiles fint,. qui illum . con-

(icitut

tetmnunt aut negligunt.

Creder

Srin

Trflimo-

$ 46. Summum divinifatis Stripturg. argue

Qr ']3'.

miuunm Spi-

eoi,

meutum. eft teffimonium Spiritus Santti: hoc eft

terhm

riz':m San-

:7&

h.

divina vis doctrinze per Scripturam mani-

aT

Buv

feftatv , fub auditu, leclione, meditatione

fit fm

u püt

verbi fe exférens; animum potenter ac vi-

^

(

)

)

vide aibciens; eundem apud dociles pe-

m

Jrobot

nitus mutans; eoque fimul immotam cer-

J

titadinem gignens.

ïitu j

[e!

Junct

(1r) Vrzw doCtrinz animos þotezzter afficientem

lit à

exempla comprobant. Matth. 7, 28. populus percel-

sf )

lebosur. docrina Chrifli. Luc. 24, 32. Cor difcipulorum

Ut

ardeus erar im ipfs. Joh. 7, 46. aullus uuquam bemo

1 u

.

ft:

/fic locutus 2f , ur bic lomo.. A. 2, 37. audientes Pe-

l PW&CI

trum compunéli fuur animo , c. 5, 33. & , 54. au-

Cito tr

