€tiz & (imilia cum . iis connexa.

T

Frequens. in: Scriptura myfteriorum mentio eft..

Generatim Pfalmo. 119, 18. memorantur mirabilia

$ naülmj,if

Y

Qres.

ex. lege. Dei (perfpicienda) , & Matth. 13, xx.. $-

à j

fleria. regni/ celorum.

Speciatim evangelium ,. &

- pront

przeconium, Jefu. Chrifti , factum effe Paulus affir-

mat ad revelarionem. myflerii temporibus eteynis. zaciti,

x qu (

nunc autem, manifeflar? per Sevipzuxas propheticas. fe-

cundum ju[Jum aterni Dei, Rom. 16, 25. Idem Pau-

lus teftatur fe loqui fapieuriam illam Dei abfconditam:

"s

àn myflevio , quam prefinivit. Deus anre fecula , 1 Cor..

j

ptur

2, 7- Effe myfterium boc occultazum a feculis. d» gene-.

jl

xamonibus, nunc aurem, "manifeflazum . fanclis, quibus

Deus declarare. voluit. que fet. opulentia. glorie myfferis

bujus inter genzes , quod eff. Chriffus in nobis , fpes glo--

yi D7

rie. Col.1,26. 07. — Columnam. do* firmamenzum veri-.

ho

j

zatis &* confeffo, magnum. effe boc pietatis myflerium ;,

tD

li^

Deus mauifeffatus eff im cartie xel. Y Tim. 3, 16.. Exiam.

yop

i

conjunttio, Chrifli cum. ecclefto, magnum. dicitur my[leri-

mi g

"

"m Eph. 5,32. nec non converfio gentis ifraeliti-

Coe

[

j

6o

($ 56.57)

W. de Seriptura Sacra

cx etiamnum fütura Rom. 11, 2$. & quze inrefur-

at

rectione mortuorum contingent ,. 1 Cor. 15,51. 52-

QIü,

177y

Scriptura etiam ferio monet de /abiru myfterio-

yum ad intellelum. bumauum.

ZAd iutelligeutie certi-

j D

zudinem locuplezem , ad. coguitionem myflerii Deié? Pa-

tf

rris d9 Chriffi, auimi credemtium confirinari ? amore

ione (

eonjuugi debere dicuntur Col. 2,2. Ipfe Paulus optat

confim

ctttn d

dari fibi & augeri faculzazem. libere myflerium. evan-

gelii declarandi Vph. 6, 19.. & aperiri fibi portam (0p-

1522

O

rtunitatem ) e/oquend: myftertum Chrifli, Col. 4. 2.

N

1Jol. s

ec reticet Scriptura, myfterium reconciliationis

fjl

mundi cüm Deo per crucem Chrifti faCte, tam

p D

fublime effe, ut precouium ejus. muudo flultitia. i,

a&zempen

1Cori:,2:. illis nempe, qui periruri funt ; cum

Dui m

ex adverfo falvaudis divina poreutia, divina [apieutia

(enda. (

At Y 18 24.

quod

Impia igitur diligentia eft, quae obtentu accu-

que q

ratioris exegefeos , Scripturze fenfum variis artifi-

W Moi

ciis extenuat ac deprimit, ut nihil in. Scriptura

Niod

myfterii le&ores deprehendant, omnia ab homi-

li

Nempe magnum illud

ne náturali capi poffint.

Ixad

operze pretium fe putant confecuturos, ut verbum

ponitur

Dei mundo :v sozeg jacenti tanto magis placeat.

(f pg

Sed de eventu horum conatuum vid. Ápoc. 10. 7.

trdidori

übi tempus indicatur coufummandi myflerii, quod

Deus evangelizavit fuis miniftris prophetis.

(ruf

Divina

$ 57. Srripturz etiam . competit divima

j5

aucloritar,

AVCTORITAS, obligans ad crédenda que do-

LR

u

cgh, facienda quz jubet, fperanda que promittil,

Tb

etiam in illis, quorum rationem intelle&tu

Wtf

Qf

noftro affequi, aut ex philofophize princi-

)]

W

piisexplicare non poffumus.

Nam inScrie

4i

WI

£m

A

ptura Deus loquitur; Deo autem loquenti

[ ?fa

aufcultandum, credendum, obediendum

proy,

0Y

effe, ipfa fana ratio docet.

dpud

Szpe de hac Scripturze auctoritate monemur.

0 ;

Calum ac zerram (coeli ac terrge incolas) audire dP*

lür

T

aieH-

II. de Seriptura Sacra

($ 57.58)

61

j tehr-

atrendere jubent prophetze in fermonum fuorum ex-

193l

ordis, Deut.22, 1. Efa. 1.2. Fox de calo Jefum,

1 ayfrrt

Filium Dei dile&lum audive jubet. Matth. 17, 5. Quis-

Ptl (iflie

quis Deum veracem . agnofcir , uou porefd uon accipere

i Dae D

zeflimonium de celo veuienris Joh. 3. $3-

Eadem ra-

4 Qu

tione comminationes auCtoritatem Verbi Divini

lus qjit

confirmant.

Vevlo Dei nonu parere , eque atvox pec-

T

carum dicitur , ac magie d? idalolarrie crimen, 1 Sam.

yrtum -

15,22.23. Qui Deo tnnu crediz , mendacem illum facir,

NUIT.

1Joh.s,r0. — Qui verbis fummi illius propbere , Dei

ycliatonis

notmine prolaris, non obremperaverit , ab eo9 peuam ei-

i, um

ge Deus, Deut. 18, 19.. Evaugelio Jgefu Chrifii uon

Puiiti. X

obremperantes eieruo exirio plecteuzur , 2 'Thelt. 1,8.

/Em;; (um

Qs

4j non credit ,' condemnabiur Maxc. 16, 16. — Ad-

denda.eorum exempla,

qui reprehenfi leguntur,

77 upieutiä

quod. verbo Dei fidem adhibere dubitabant in lis,

use quomodo fieri poffint, capere non poterant,

o a

virlis t*

ut Mofes Num. t1, 21. 22. 22. Zacbarias Luc. 1, 20.

Nicodemus Joh.3,rx. Capernaitze Joh.6,52. &

, n

j d) *

aulicus homo prophete obloquens 2 Reg. 7, 2.

Ex adverfo Abrahamus omnibus in exemplum pro-

gmüm j

vt verbun

ponitur in eo, quod prerer fpem (quam ratio fa-

jncedi

cere poterat) iufpe (quam promiffio faciebat) Deo

T

Àpoc. 10/^

crediderit , d& hauc ei gloriam dedevit , quod praflare

promiffa valeaz, Rom. 4, 18. 19.

jui, Q

n'leti'ä-

955 Adeoque Scriptura eft uormadoGirimg Srriptura

r m

ac vite, €7 controverfarum quoque judex.fidei ac vi-

TT

ig normaz

Habet hanc norme? vim ex divina fua au-

" prgi:/!,»..'f,

&oritate.

gt

)) Multa,hujus vis normativee argumenta funt

in ipfa Scriptura.

Ab lege Mofis nec ad dextratn uec

j pfindf

ad fimiflvam difcedere licuit Deut. 5, 32.

Obfervarunt

j i

eam Reges Deo probati. Redux e captivitate ec-

clía 'omnia fecnndum legem Mofis inftauravit.

, ]oqüeülï

2) lpfe Chriflus ad Scripturam tanquam normam

edieti

provocavit: contra tentatorem Matth. 4, 4. 7. 105

apud Judzos, cum quzeftio effet de milfione fua

loh.5, 39—47. de divottiis Mátth. 19,4. de re-

] moüw.T

furrectione Matth. 22, 19. 31. de fummalegis; ibid.

c

»

ii

"T

"N. 492

)

4//:'!.'-

62

($ 58)

II. de Scriptura Sacra

V. .49. & apud dilcipulos, cum de morte fua eos

19;

Tondl

doceret Luc. I8. 3T. C. 24,

25. 26. 27. 46. 47.

3) 4pojfoli in toto e

van

gelii przeconio Scriptu-

ii

Tam ut normam fecuti funt. dHoc paftrm Acta te-

icipt

ftantur.

Paulus uihbil locutus

efl extra ea, que Pro-

phere &* Mofes! futura . effe

dixerum de Chriflo A.

26,22. Morzuum pro peccatis, d» fap

ulzum., ac fufci-

u

zarun effe, fecundum ».*Scr-zþ;umm

bn]

zradidit 1 'Cor. 35,

.diüiua J

i 4) Ipforum etiam apoftolorum do&trinam &

fcripta chriftiani ut normam tenere jubentur. Jo-

()

hannis evangelium fcriptum fuit, wz credemus Joh.

fs

20, 31. Corinthii zegere debuerutz ,

quze Paulus ipfis

pradicaverat 1'Cor. 15, 2. "T'hefía

lonicenfes zenere,

i qu

que didiceraut , ftve ea

fermone five epiffolaa Paulo zra-

dita effent , 2" l hef(. 2, 15.. Beazi

etiam di

(onver

cuntur, qui

degmnr ac audiust d» ob[eroanz im

dibro apocalyp[eos

Joh, r

jeripra Apoc. z, 3.

üyd

gudex

J'udicem controverfiarum Scripturam theolo-

» 35.

controver- $i dicunt locutione improprie quidem, fed

fiarum.

congrua, & in facris litteris fundata.

(

Formulze fenfus eft, adjnormam Scripturz, do-

Tanc a

€rinas quiz 1n difceptationem veniunt ( perinde

ut reliquas omnes) examinari debere; in quo ni-

Q p

hil reprehendendum noftrates theologi afferuerunt :

demosw

4) quia locutionem hanc Scriptura ipfa ufurpat.

Joh. 7, 51. dex aou judicat bominem , wifi caufa coguiza-

t

Ebr. 4, 12. Verbum Dei eft judex cogizationum. . Joh.

ff )

12, 48. fermo Chrifli nou credentem. extremo illo die

Xïslb- !

judicabit, 5) quia Scriptura non eft norma mor«

tua, fed viva, per Spiritum Sanctum animata, qui

C o

peream loquitur. Ebr.3,7. . c) quia ommes fide-

filt i

les jubentur exp/orare Spirizus, 1 Joh.4, 1. probare

omuia: zenere quod bonum efl, 1'lhefí.s,21.. quod

dfïlflllm

vecedir & vero, cavere d? vejicere. y 'T'im. 6,3. 4

Omnes ergo chrifliaui jus Dabeut , ad banc mormam

d TL Sæ

examinandi doflrinas; laudantur enim eo nomine

Beroeenfes A&t. 17, rr. — In difficilioribus, ecclefize

Ad

doCtorum eft profpicere coetui, & fermonem fidum

fs l,

Tenere , Ut courradicentes valide pollims vefellere 'Vit.

tinf

1.9;

TL de Scriptura Sacra

($ 58.59)

63

1,05; funteergo hac in re judices; fed declarazivi ,

efmes

n

nonauéctoritativi. Infallibilis controverfiarum ju-

oX

dex in ecclefia nullus datur; nusquam enim in

n te

Scriptura pr-qmittituæ.

[

, quin-

brifo X

) t M'L

| $ :5;9; Ferbum Dei : firiptum pollet effizacia Effiraxz

10

diviua fupernaturali.

1

timm &

| (1) Efficaria ip/a probatur ex effeGibus

eny. *

vdomi o

fan&is in homine legitime verbo uteute:

Jnulus i

nfes tuw,

ur quod regenerat 1 Pet. r, 25. Jac. r; 18.

convertit ACt. 26, 18. Jer. 23; 22. fanctificat

i :Pauiamï

ieantur, d

Joh. 17 17. intima animorum penetrat, ac

quajy

dijudicat Ebr.4, 12. fapientem reddit 2Titn.

yi Dd

^ IS. falVat JaC- I,21.

jetily fe&

. (2) Divinam autem & fupemammkm

d.

us d

hanc efficaciam effe probant illa di&ta, ubi

cum przeconio verbi conjuncta effe dicitur

p g

n qu )

demonfiratio [piritus at poteutim, ita ut fder

Bergenutt:

j ufure

eredentium mom im fapientia hominum, fzd im po-

7 fd gog!llli*

teutia Dei fita fit 3 Cox.1,4.5. — Sic x Theff.

oni. 9»

ii i

d

1, 5. 6. cui formoue Fauli, qui evangelium

yoroa 107

cum certitudine multa przedicabat, vis Spi-

piinità q

Omneg

ritus Sanci, & (imiliter quoque cum fíde crz-

, prabar

dentium, qui evangelium recipiebant, gau

g f

034

dium Spiritus San&i conjungitur.

j

jtit W

:Ad difficultates diluendas obfervandum: ( 1) Ef-

0 J

u

l$,

fícacia bec ipfi Verbo Dei iutima d& indiffolubili uuio-

mgff?m

fämü

se iuefé, Joh. 6, 63. Ipía verba quae Jefus loqueba-

jar 1

tur,

64

($ .59.60)

H. de Srriptura Saqfa

tur, fpirizus &* vira dicuntur. Rom. r,16 ipfum évan-

Gitin

gelium de Jetu Chrifto dicitur pozeutia Dei , in falutem

eredetnti.

16) 2:

Hoc idem docent loca, in quibus verbum

Dei appellatur femen Lxc. 9, X1.. femen. incorrupribi-

luf,

Je 1 Pet. 1, 23. /ux 2Det. 1, 19. Pf. 119, 105. 1:9uis,

& salleus petras conzundeus Jer. 23,29. & ubicom-

lat

paratür cum pluvia fecuuda,

d?? . nive,.ac vore, Efa,

OOU

25 I 1r Deut. 32 9.

(2) Sceriptura Ja£ez hanc efficaciam ex' liberrima

m

ordinaiione ac promuffoue diviua, wi cujus prefeutia

dütelr

& operatio Spirnus fancii cum verbo fuo Szonvíuso fem-

per conjuutia eft , x Cor. 2, 4. 1 Theft. 1, 5. Hucre-

lde

ferenda infignis promiffio ecclefize.data Efa. $9, 2r.

Cllptu

Spirizus meus , qui fuper ze efl , do veróamea qua pofus

2638.

finftf

iH Ore tu0, f)0 vecedent ab ove zuo , & ab ore þiniizis

zHui, üunc d im aieruusa.

ORnp] j

(3) Exferit fe hzec efficacia per zpfam Scripruram,

Tétt cojy j

füb legitimo ejus ufu.

Verbum. Dei cum legitur,

ced.it |

€1 f

aueitur, intelligitur, meditationi fubjicitur, ani-

mum afficit, movet, mutat. Conf. dicta $. 46.

Thonis

citata.

ffo]om

(4) Sermoni Scripturze ineffe efücaciam sarura-

(lere ;

Han

Jem, logico- moralem (qualis etiam. omni fermoni

prudenti ineft) non negamus 5 quin potius Scriptu-

&i

delnde

ia hac quoque parte quoad argumenta & motiva

(quoad Aóyss, Z35, mx94) aliquid przecipui

re

ant 0

omnibuslibris humanis habet: fed hoc non fu

D

cit

BIore

U.

ad explicationem diftinCtam, cur verbum.DEI di-

catur drvima potentia , cür effectus Verbi tribuantur

iph Deo & Spiriui Saucio,

$f

mpnm

APerfetle

$ 60. Hinc Scriptur?e PERFECTI0 Cofri-

Q a

Juficiens.

petit: eximia illa affe&o, qua fmi, propter

Qs

quem revelatio daíaef?, refpondet, omniaque con-

Detus

Jimei, qug ad religionem & falutem fcitu ,. cre-

C& u

ditu , fa£fu homiuibus uece[Jaria fumt. — a) 2 Tim.

tüs «

3.15.16.17. jam Vetus Teftamentum iuf'i-

l Pfa[

£ güï»

UI

,mtiozzi ad falutemi, ad ,Uarigs zlyämi, ad omn

£ium

h

II. de Scrz'g(uræ Sacrà

($ 60. 61)

65

üm entt«

ciumf"ecclg/iæ neceffarium . utilis dicitur. Luc.

a filutn

: Verbum

16; 29. 30 /Mofen €7 Prophetas audire juben-

tmipi

tur, qui falvari velint.

5) Libri Novi Tee

UT

r Qb

ftamenti feripti fumt ad id , ut credamus €7 fal.

r D

semur. Joh. 20, 31. uzmemoriateneamus id; iquod

- diberrim

apoffoli predicarunt 2 Pet. 1,15. proedicarunt

$ pwfemia

autem omme confilium Dei AG. 20,21. 9

n

s Ht

l1dem comprobant e) effédus Verbi Divini in

Scriptura, llluminat Pf, r9, 9

convertit Aét.

Bgat

26,18. liberat Joh. 8, 32. regenerat ]Jac. z, 38

d

n

fanCtificat Joh. t7, 17.. falvat Jac. t, 2r. per hec

omni indigentiz noftre confulit, üt mibil.a4 falu-

rem confequendam defiz. . x Cox, 1, 7. 8. 15, 1. 2. 2) Ác-

$r

cedit diferta ommis addiramenri probibirio.

Verbo

m ïeglï.'.ïy

Dei nec Mofis zetate Deut. 4, 2. 12, 32. nec Salo-

icitur, *

monis Prov, 30,6. nec Efajee Ef. 8,

20. nec Apo-

ia

ftolorum tempore Gal. r, $. 9. Apo

C. 22, I8. Ig.

addere,. demere , . fubftituere quicqu

am licuit.

m utnte

Hanc perfeConem ftatim priwa queque pars xe-

y

velati Verbi divini habuit: nec tamen ideo quze

js t*

deinde accefferunt fuperflua erant. Sic enim fere-

n

7l

bant ceconomis divinz rationes, ut via falutis

ecipul Y

.:/

l

progreffu temporum magis diftin&cte manifeftare-

gon AU

]

'

TUF,

[

;

a JH

j mhu«nü

$ 61. Eidem competit PERSPICUITAS: perf,

p?tuas

inprimis quoad creditu & factu neceffaria,

Q

eTto

qua alicubi certe verbis ufitatis ita clare

Ill

PPG

ptfï

docentur, ac fubinde aliis aliisque modis re-

LUA

W['W n

petuntur, ut quilibet, etiam indo&tus, atten-

fmü; /

te verba confiderans, ea intelligere & Spiri-

)

D)

tus Sandli ope falutariter cognofcere poffit.

Pfal. 119, to5. erbum DEI dicitur. lucerua ,

.ntum "

T

"

gunti femitam monflirans. a Pet. 1, I9 ipfum

I

li

E

Vere

(5961)

II. de Smfptum Sacra,

verbum propheticum attmdenti- lux . eff ,. in

tf

& i

enedia luceus caligine, Deut, 301 1 1. 14 Ver«

hfmw

bum Dei a Mofe, & Rom. 1o, 8 Verbum

fequi

Dei a Paulo propofitum , eadem formula 7/a

termi

obvium €7 farile dicitur, ut nullum excufa-

j fr

LUME,

!|

tioni ignorantiv locum relinquat.

ler]ns

lumen- di-

Cum litterali perfpicuitate verborum

Jl , [

viuum, fpirituale, füupernaturale conjun

€(tum eft:

RITER

animum a divinis alienum, preejudiciis carnalibus

(5 me

fafcinatum ab fua czcitate fanans; adattentionem

excitans ; ad obfequium

fle&tens ; inomnem dein-

j6

de veritatem ducens.

Hoc diferte teftatur Scri-

ex Domiui etiam rudes

fitijj) f

ptura. Pfal. 19,8. 9. 10 L

ac fanplices reddir. fapientes.

Pf. 119, 18 intelligen-

bris V

tià mirabilium legis. obtinetur, qua

ndo Deus oculos

»

aperit, 2 Cor. 4, 2 —

6 per preeconi

um evangelii

16, 21

tioni fatanicze oppofitus, eo-

fit Quricuós, excaca

iüfer

que ad con[cieutiam co

mneudaiur.

A€t. 26, 18 Deus

aperit octilos audieutium ,

ur ad Deum fe convertaur.

plores

, cur Efa. 29, I8. furd: ver-

Hinc intelligi poteft

tenebris fuis vifuri, & c.

dpt,

bum' audituri, e«ci e

25, 8 via fancta tam complana

4 fore dicitur, utqui

Con

eam ingreffurus fit son errez »

eiiamft flultiffimus an-

fuly, j

s. qu

tea fuerit,

Quae in Scriptura f'ünt dvevósre ,

difficilia intel-

Qd W

um in

ajeftate &

lntegmp

le&u, eorum obfcuritas eft a. rer

VFevrbis ,. formu-

intelle&tus humani imbecillitate.

Ym

Jis, narrationibus, obfcuritas progre

Íffu teniporis

antiquitatum, circumitan-

L

2

ex ignoratione linguze,

V f

tiarum , per accidens dem

um fupervenit. Multis

fua culpa & vitio, qua m

axime neceflaria erant,

NNBL

occulta manent, Vid. Mat. 11,25. & 1 Cor. 1, 18—

g

udi. 2let. 3, 5 de iisqui

juit

ln

28 de fapieuiibus bujus mu

(ui älls [

voleures igtioranr ; ibid. v.

16 deiudocilibus , qui fcri-

pruram in fuam perniciem derorque

u 2Cor. 4 3- 4

8&9 fel

de Sazaue excecátione. Mat. 13,

1I. 15 de iis qui

Te int

dis fibi de-

h put

in veritatibus jam cognitis fideliter tenen

funt, indeque auimi rarporem contrahunt.

Patet hinc

mtefpn

üt

n digne

quo in periculo verfentur Scripturam no

tra-gvan-

Pa

/

ALb & S,.;:rz:pt.um Saera — $. 61.62)

62

g,

tfa&antes, faxime cum difciplinze Spiritus fanQ

CLi, ex füuperba fui fiducia & r

eliquo fenfu carna-

l Ver-

lifefübducunt (S 23).

Verbur

WNorio perfpicuitazis velaziva ett: in univerfum

Gd i

requifita quzedam fupponens, Hinc thefis fic de-

terminatur: Scriptura Je&oribus liugue gnaris,

pbra—

excIli

deos fevipzure non plane rudibus ,

artetitis , cupidis , affe.

duir, per peritiores adjutis /fati

s perfpicua eft ; & in-

-

ter hos j//is qui grariam. Spirit

us fauchi fevio defule-

lunen de

fant, promre. admitzunt , fideliter ufurbaut, SAVUTA-

um e

RITER Jutelgibilis eft. Dignus confideratu eft lo-

eapmalibus

cus memorabilis A&t. g, ,27'-7539, & 10,33—47.

d-

'entionem

g tl

itor u

$ 62. FiNi1s Scriptui'.æ Sacra eft Jiomi- Seripturg .

4un ad vitam cternam inflitutio. Hoc: de. 11, Finis?

qm D

v

bris V. T. diferte Chriftus Joh.5,39, Luc.

Dlw Uiulïaj

E

16,28.29. & Paulüs 2Tim.3,15. de Novi

Jfitus, *

autem Teft, libris ultimus inter N. T. Scri-

T

couurttl

ptores Joannes, Joh. 20, 31.- 1 Joh. z, tor,

U

Apoc, r, 3. 22, T. afferunt.

futt,

Confirmant hanc thefin frequentiffima Xdi&a*t de

i, V

y, U qül

j m ?

ffuibus intermediis ad ültimum illum finem ducenti-

bus, qui paffim indicantur, addito fubinde moni-

to de ufu legitimo.

Quo magis falutarem hunc ufum

a t

l

integrum teneamu

if

exemplis

s, adjumento erunt dicta, quie

vinum,

oftendunt, quam Jaze pareat Verbum di-

lia

f

Diferte Jefus ad Sadducze

os fui temporis

? »Eemp[]fb

Matth. 22, 31 nonue Jegiffis,

quod voBrS-a Deo di-

(

tl j

um fuit? & ad fuos Marc. 13, 37 4ue vobis dico ,

y

Vl

4j

OMNIBUSdico, P;gilae. Paulus !

Om.4.23.24 "5

]

j &

eft fériprtum propter: Abrabamum folu,

i, fidem ipfi ad

hi j

juftitiam imputatam fuiffe,

Jtd d* PROPTER NOs

jcist

quibus credituris impurabizur.

Ex hocloco evidens

h

lib qu'

eft, fenfum verborum Mofis Gen. 15,6. non be-

Cor. )!

J

ne intelligi, fi in fenfu

bifforico acquiefcendum no-

sU

bis putemus,

Similis locus eft Jof. z, 5. ad cujus

5 de J

IG

Anterpretationem veram Paul

gl

Y

TAF.

Generatim Paulus Ro

us Ebr. 13, 5. nos du-

f

m, I5, 4 quæcmzqu,e an-

p

zeferipta faus ad wNOSTRA

M. docdirinam | fopsa, &

; mvm

z

&

68

(S 62.63) — T. de Srriptura Satra

F

totl

de iis qu

z Tíaslitis evenile Mofes pérhibui.

lod

1 Cor. to,

11 ad wOS admouendos fcripta effe monet.

TU a

]ta & Petrus de prophetis V. T. 1 ep. c. 1, 12 ts

Tuerun

fibi ipfir fed Nosxs ea miuiftvaruur , qna varicinari &*

fic D

ferutari fu.

riui.

Confequitur hinc,

4) quze cozvis di&ta &

id fiat cum refpe&u ad

jj

fcripta fünt, quamvis

que G

Áingularés eorum cixcum

ftantias (ut Luc. 1, 3. 4*

d

7rÜbudt p D2 6 D. u75

& paffim alibi), tamen

Ji, Q

t0n Allis folis a Deo. fuiffe d

eflinata.

Deftinabantur

Dri

fane integris familis Pfal. 7

8, 5. 6.. ecclefis pluri-

fáfh fiQ

bus Gal. t, 4. Col. 4, 16. 1 Theff. 5,

27. 2let.3,

trciat:

I5. 16. quin re

mote pofferitazi (cujus magna per

eft) Pfal. 102, 19- Efa. 59,

Usque

totam Scripturam cura

üdeis

o1. Dan. i2, 49. al. V, 4. " Porro ?) confequitur,

la no

ufum Scriptura perpetuum — fo

Mp

nimirum. donec

18. Apoc: to, 7. coll.

mnt,

orinia impleta erurit Mat. 5,

o effe -zefdimo-

Tom m

(c. 91, 6. (yzyore). , c) Scripiuram. erg

N

mium in ecclefía publicum ,

in fempireruum . man[urum

Efa. 40, 8. 1 Petr. 1, 255

eífe documemum : ac

plicio

late usque ad

pirten

zabulariuim, memoriam religionis. veve

Taná

mundi finem , quicquid incredulitas ringatur, con-

eript

i"ervans. loh.10, 35. £ dverzoa AuSivou. 9) yguQu.

Tt0 qui

d& Ser

5 63« 4dd Scripturam legendam, audien-

Thendan

Leäïio-;

dam, --'m:editandam omnes chriftani , etiam

Ttenti ]

Cnfir

indocli, non modo jus habent, fed etiam

(i(in

invitandi, quin obligati funt. Joh. 5,39 Chri—

u

ftus adomnes, quibuscum loquebatur (non

pl

'ad do&ostantum) ait: firutamimi Scripturas ;

&t

& A&.17,11.12 Bereenfium docilitas &

fed W

jïudium]&ripturm firutandi, ut bonze ac nobi-

liorir-indolis charatter communiter laudatur.

Ptl

i

Scripturee ufus i

ta commendatur ut nullum di-

Diq

ftatus difcrimen fit, Rom. 15. 4-

nitatis, ordinis ,

düdje

p

1, 2.3. & 119, 2. Ápoc. I,

3. Porro Deut. 6,

6. 7. :onus populi paivesfamilias , Lege

m tengrzgæ

Cepen

etiam aetati, jubentur inculcare. 2 'Tim. 3, 15.

1-

ino-

IL de Scriptura Satra — ($. 63.64)

69

fotheus azó BprQse a puero facras littevas tra&ams

erhibl,

laudatur; apoftolorum epiftolze non folis ecclefia-

f mone,

rum antiftitibus, fed omnibus : chriftianis fcriptee

nu i

fuerunt, Rom. z,.7 omuibus, qui Rome funr, dile-

qriau d

&is Dei, vocatzs fanclis, Y Cor. 1, 2 ecclefue que Co-

yinthi efl, NEC NON OMNIBUS 40men LDomini noffri

din t

Sefu. Chriflü invocantibus. 2 Cor. x, 1. ecclefre .Dei,

[petn 1

C T. 3' )

que- Coriuzbi efl, cum . fanclis ommibus iu sota. Acbaja

degentibus, Vhil. v, Y ommibus fanclie qui fuut Pbilip-

), tnà

ji', CUM EPISCOPIS ET DIACONIS.

jnabant!

Primis ecclefize chriftiange temporibus Scriptu-

ii p

ram non a folis doCtoribus & miniftris ecclefize

o

traCtatam, fed etiam alaicis & catechumenis utri-

usque fexus lectam, memorize mandatam, ipfis

LA

Judseis & Gentilibus in manus datam fuiffe, con-

yfequi?

tra noviífima quorundam qui id negare fuftinue-

m du

runt, afferta, folide e quatuor primorum feculo-

UVE i

rum monumentis demonftratum nuper fuit.

! [f;//if&'

Scriptura fatis accommodata eft ad captum fim-

ij

pliciorum: perfpicue quippe & quoad magnam

um

partem methodo hiftorica fcripta. —/Etatem tene-

; sque "

ram & indocCtiffimum quemque ad- lependum totum

a, COl

Seripturze volumen, etiam quoad difficiliora, ne-

Etiam antiquiores legen-

P 79/*9;*'

mo qui fapit adftringet.

dae Scripturze methodi ordinem & delectum com-

D

(iete

mendant: ut a facilioribus, fpeciatim novi Tefta-

menti libris. initium fiat ;

ad difficilia non nifi

j &

confirmatiores, & hi etiam ipfi non fine manu-

fed etlüt

ductione peritiorum , accedant,

!

$ 64. Quoniam. autem Scriptura non Tramlæ-

patif n

poteft ab omnibus in fonte hebraico & fiones;

snpt S

greco legi & intelligi, utile non modo,

ydlità '

fed omnino neceffarium efl , vernaculas Scriptu-

gu j

r translationes exfiare.

Scripturam fane pri-

mdaf"('

mi quique le&ores vernacula fua legendam

ul

|

audiendamque a prophetis & apoftolis ac-

va y

rf

f

o

ïefw

ceperunt. - Sacra publica, quorum przci-

ge

Jl

'EB

. puam

n4 ,

79

($ 64.65)

II. de Seriptura Sacra

puam partem preces & fcripturoe le&io

'

(

*'&'

]i

conftituunt, fermone quem omnes intelli-

logit

D

gant, peragere jubet bonus ordo divinitus

fone]

conftitutus, 1 Cor. 147of. Ufus verbi divi-

tlequ

Draft

ni (xdificatio, exhortatio, confolatia) lo-

[

eliftr

cum habere non poffet apud non intelligen-

debet |

& ex

tes, 1Cor. 14, 4 coll. 6—g.

tht du

Hoc porto comprobat infignis Verfionüm ver-

li |

facularum ütilitas, quorumvis tetnporufu etiam

Jiguen

V. T. experientia confirmata,

Aüctoritas Vetfio-

Itb

tis ab ejüs cüim textu originali convenientià pen-

ter e

det: cufque dari non polüt verfio quse textum

tem D

originalem exa€tiffime referat, nulla verfio textui

& Cotit

hebraico & greeco sequipatari, aut omnino av-

(j

thentica dici poteft, ldeÓ ecclefi; officium eft;

em f

Verfiones publico ac diuturno ufu receptes MODE-

Tor

STE cum fohtibus cotnparare, & ex iisdem decla-

jem

fare; novas fpfivaro ftudio confeCtes vigii cautio-

pertine

fie ad avthenticum textum per idoneos, ut fince-

1e Spi

tum Dei verbut retineatur, eXatninare. lngens

Dei beneficium eft, übi folidum TE&xTUUM ORI-

j 6

GINALIUM STUDIUM in ecclefia viget, ut nüuf-

quam deínt, quos illiterati confülere queant:

Tyfti

quanquam his, etiam in minus accurata verfione

M

vetitotes divinze occurrere queant, quae confcien-

tixw ipforum vigili fe infinuabunt; res ipfa enim

P f

in quavis lingua eadetm eft.

Átifa

Jnterpye-

$ 65. Scriptura non tantum legenda;

LIUT

fati0,

fed etiam intelligenda eft, A&t.8, 3o. hinc ad

Scripturae ufüm requiritur, ut le&or 1N-

vd t

TERPRETATIONE genuina terum Seriptu-

tera-,

rcz femfum alfequatur. SeNsuS Scripturz

in

eft ille de rebus divinis conceptus, quem DEvs

Ui

citüreg

cundd

per verba fua in LE

'tt qo

vutendit.

»CTORUM animis ex

Quia

II. de Sceriptura Sacra

- ($ 65.66)

71

$ li

N

Quia Deus in Scriptura exquifitiffimis quidem

verbis, fed tamen fermone inter homines ufitato

s nell-

loquitur; iisdem adminiculis d regulis, eadem me-

divititus

1hodo utendum, qva alias mentem alterius ex ejus fer-

mone folemus percipere. Mkpzra fenfum Scripturce

confideratio vocum ac

1b d

affequendi ordimaria funt ,

hrafium: contextus: occafionis & fcopi:

paral-

atio)

JAelifmi.

j

. Sed ad has commuties regu!as accedere etiam

debet fubfidium ex ANALOGIA scRiPTURJE: hoc

telligen

eft ex confeufu eorum qua de eadem ve in Scriptura

clave docentur.

1

Iu ipfo iutevprete 2utem REQUIRITUR peritia

fonüpite

ynin n

Jinguarum :, notitia hiftoriz2e: animusa praejudiciis

itas Vdlo-

immvnis: attentio, circumftantias omnes pruden-

ter expendens: finceritas, veritatem & volunta-

Yenti gt

we ten

tem Drr unice quzrens; cumprimis vero lumen

& convitlionem Spiritus Sancli obfequio fideli admitrens

rf tei

(S 23. 25.).

Animus enim humanus aaturali qui-

yiimo f*

, verba Scripturee hune

Yhium d

dem fua vi intelligere poteft

o 00

& non alium fenfum habete: fed gxw verbis fub-

je&am, maxime in iis quze ad negotium falutis

idef d

vigl(!

(auite

ertinent, nec re&e, nec plene , nec [alutarier , fi-

ne Spiritu Sancto intelliget.

; tU*

i. D*

quio 0

$ 66. Senfüs Scriptüræ in litteralem & Senfus fit-

SENSUS LITTE

A teralis ;

r UP

myfticum diftinguitur,

j qu^

t Veynroäü

RALIS eft, quem verba faeri coutextus ipft in

"T

Jf [peBlata €7' [ormonis nexus , ex intentione Dei

e$ lpf?

g

fignificont.. Mv sr1cus Senfus eft ille, quo fhicus,

re$ per litteralem jäægþ(m- /'lgmþcaz*æ. aliarum r£«

l ]egenöas

fum wulto «agis illufrrium figna. funt: idque

j. hinc ad

vel naturali connexione unius rei cum al-

jedot !

tera; vel relatione diviaitus con&i;uta, &

d

in Scriptura indicata.

gcript

Unius di&li zautum uuicus litteralis jän]ilk—, fed fce-

m

j

cundus &

lerumqe copiofus eít, plures verita-

tes compre

j

endens, quze ad unam communem ma-

E A

gni

j zxtiiar[a

(

72

($ 66—68)

IL. de Striptura Satra

eni momenti do&trinam comcurrumr , atque inter fe

qu

counexe aut fubordimate fant.

Per fenfuum in uno

aliquo dicto copiam , Scriptura adeo non obfcu-

Tijdt

ra, ambigua, incerta redditur, ut potius lüculen-

n

tum Sapientize Spiritus Sancti indicium fit.

fa.

Conf?-

$ 67. CoNsEQUENTIAX e Scripturze

fed /

quentiz.

f»nfu j«m cognito LEG1TIME dedublg gque

tütdi

Junt Perbum: DEI, ac id, quod per ipfa

Jotin

Scripturve verba nobis innotefcit,

Hoc ine

flipi

fallibiles Chrifti & apoftolorum interpre-

tätiones abunde confirmant. Matth. 22

ierpre[

i

:3]?0

coll. 26. Gal. 5, 8. 9. 1o. r1.

! fgr

Hz

Thont

Dgvs fcivit, quid dicat, quid in rerum pet

verba fignificatarum notionibus

comprehenda-

puge

tur, quidque adeo ex verbis fuis confequatur.

de Se

Quoniam ergo his, non aliis, verbis ufus eft:

te o

atet, Deum intendiffe illa omnia

dtdicor

*

, que ex ver-

is confequuntur.

feripty

Vüielter

I .

alef

lia

AE M bg; In articulo hoc adveffzrz'or habe.«

ritam

mus non modo eos, qui Scripturam dire-

ur,

&e impugnant, aut petulanti immodeftia in-

ts d

Xe 09

. fipienter irrident; fed etiam, qui pro prin-

1 Tim

Juj:gbi

cipio do&trinze & religionis (five ferio five

[ It

fimulate) admiffam, Jarionis fuze judicio füb-

jiciunt.

Inter Chriftianos Ecclefaa Romana

cum Scripturz libris, quibus etiam apo-

eryphos accenfet , ?raditiones non fcriptas pari

- pietatis affe&tu & reverentia fufcipit; Ver-

5 4

fionem latinam 7u/gatam pro avthentica

ligim

habet; Scripturam ipfam juxía eum fenfum,

MU

quem

Il, de Seriptura Sacra 1 ($ 68.69)

73

je inter h

quem tenuit ac tenet ecclefia ,. & juxta

m n uno

n obev-

unanimem coufonfum Patrum interpretau-

is lueulen-

dam effe ftatuit.

Sunt porro qui Scriptu-

p

ram Verbum Dei effe agnofcunt quidem,

Scriptut

fed Ferbum ac Lumen iuternum €2- immediatam

udio u

evelationem. ei fic adjungunt, ut fere ante-

per ipà

ponant. Sunt denique, qui de Scripturze

Hoc jte

theopuev[/ia, au&loritate, camone, lethone, in-

interpree

terpretatione, ufu, varias, ecclefim noftrze

h- 27'1 SI'

peregrinas , fententias fovent.

Hzec omnia cognofcendi PRrNCIPIUM concer-

nunt: ideo religionis revelate in univería com-

serum nf

page fua tuende

lurimum intereft, in articulo

mrehete

An-

de Scriptura non aberrare aut abduci a vero.

ynfeguatt.

te omnia proderit,

primariis Scripture (S. 4r

yfus &l:

indicatis) folide fcrutandis ac difcendis, in ftudio

p x Vel-

Id efficiet, ut contra in-

Ícripturae operam dare.

valefcentem fcepticifmum & humanze dictaturze ar-

tificia, confirmatum habeamus animum , neve do-

io: babe

€trinarum fpeciofe fe efferentium vento circumaga-

mur.

Hanc nobis methodum in arduo falutis no-

raim (

fuz G aliorum curanda negotio, Scriptura eni-

ii

xe commendat, Vph. 4, 14. coll. 15.. Ebr. 13, 9.

Juvabit etiam conferre Luc. 1, 4. x Tim. r, 19. 19.

pro pïiü-

2 Tim. 1, I3. I4. C. 3; 14— 17.. Tit. 1, 9. Joh.

ferio lt

s AT-

"70

LOCVS IIl

"ULL

jum. d*

ODE DEO UI UNO.

ptas päfi

$ 69. Audito DEI zomine omnes intel. Explicatio

Jif j V

Vthentia'i

ligimus us Summum , a quo omnia funt , €7 vocabuli |

t'

DEUS.

ïa guo omnia dependen

"m

E

3

Ad

quem

74

(5 | 69271) :.HMi..de Deo

Ad Eum confugere, Eum ut Judicem fan&if—

alte

fimum ac potentiffimum revereri, internus quidam

inftinétus homines fubinde monet.

Deum igtiora-

W'Hi

re maxime turpe & miferum x Cor. 15, 34. 1 F heff.

D

:

4, 5. Eph. 2, 12. woffe, maxime beatum eft. Joh.

(um

17, 30

Vs

has (

CIniis

DEInoti-

$ /70. Dari raturalem quamlam DEI

þnotz'-

tàte j

1ia natura-1igm diferte Scriptura. docet, Rom.r, 19.

]i

lir: fuper-

jlici

naturali.

20.21, & gentium confenfar teftatur. n ea

fi: &

omnino quidem veritas eft Rom. r, 18. fed

te nol

:»

fionio

Jalutaris Dei cognitio unice & Verbo DEI obtinef

h atte

tis, it

tur. Joh.17.3 coll. 6. Matth. 16, 17. '

. , Adeoque Notitia Dei partim naturalis, partint

btor.

NaTrunALISs Dei notitia eft

&'ript:

fupernaturalis eft.

ppli

conviélio iuterna. de Deo, aure. inflitutionem e verbo

Dei bauflam in. mente. exfifens.

In ea diftinguitur

Jeur

do Q

id quod menti isftum, ab eo quod meditando ac-

quijimum ett.

Noritia naturals xNSYTA . eft difpofitio

iuemi

do" facil:tas congenita ad cogitationem de Deo fu[cipien-

fut,

ib

dam, d* ad affenfum propofitioni buic , &sr Dgus,

tà P

etiam ante meditationem & ratiocinia, prebendum.

AcouisrrA Notitia Dei eft iurerua animt. convictio

050

de Deo , que rariocinando obtiuetur. apud ens , qui fe,

j

do?* mundum afpectabilem , do* eventus quoscunque atten-

ze coufiderant , d?? confcieutiam. audiunt.

SUPERNA-

OCCut

TURALIS Dei notitia eít, qua Deus e VERBO SUO,

f

f& Sexnvrus SawcvI dudiu, YrpE cognofcirur.

Comprehendit etiam illa, quze alias naturali-

LUE

ter ex fana Ratione de Deo cognofci poffunt;

t

(S.10.); fed purius, plenius, certius, & per te-

ftimonii divini auctoritatem efficacius: & prz-

14.13

ter ifta, multa aliarationiignota; illud inprimis,

jl,.

quo pacío PECCATOR 4 Deo SALUTEM exfpecare

poffz , tum &,

quae ad ()gconomiam Divinam perti-

tiOI]l

nent,

&urm

Exffien-

— $ qr.- d prima de Deo cognita. pertinet

£au,

?ia.

ox &

ESSE DEU w: cui thefi Scriptura m

a'l'te.-g

Ápo,

*

IIf de 7Jeo

($ 71.72)

73

faneti«

É

L

alteram adjungit, eundem querentibus ipfum

quidam

j z'gfmmi

remuneratorem fore. Ebr, 11,6.

Vihell

Exfftentiam DEI Seripsura magis fupponit,

l. o

quam probat; nifi quod narrationes fide dignifli-

mas continet, de eventibus miraculofis, de vati-

ciniis, de vaticiniorum implemento, quarum veri-

EI u-

tate pofita, neceffe eft agnofci & hoc , effe Deum.

]iI, Iq'

In zbeologia naturali autem hoc luculentis philofo-

phicis areumentis probatur, ex Mundi contingen-

ln

tia: ex Uhniverli fabrica & ordine: ex infpeétio-

1 fl

ne noftri ipforum: ex interno Conícientiz tefti-

monio: & aliis modis.

Nam in tota rerum natu-

1; ob

ra attendenti-ubique occurrünt veftigia Divinita-

tis, ita ut argumenta, quibus exfiftentia Dei pro-

batur, variis modis ac formis tultiplicari poffint.

, purtm

Scriptura talia fic allegat, ut fimul ad coafcreutiam

ii &

plicet: inculcans, quemvis facile fcire poffe,

en e V

p.

:

eum effe; (Rom. tz,19. 20 l'vosóy OrZ, certitu-

ftingit

u fnit

do quod Deus fit, zu zpfis manifefla eft,

fando t

ánexcufabiles, Y.fa 40, 29X au uefcitis? au uon audivi-

p

flis?.

an ignoratis fundariouem rerrae ?) attendere

jubens ad opera creaziomis Pfal. 19, 1. 2. & ad ope-

lgt

