te aliquid amplius quam ftatum , nempe certam

,2, 10

81 23'95'

quandam /fedem , indicant.

Unz P«c Peatorum fedes

fit, Scriptura non definit diferte: cuique relin-

quenda eft fentiendi libertas, modo Scripturze in-

m

hsreat, non phantafiz fe permittat, in carnales

& craffas ideas non pervertat, quae; coeleftis &

belUtes

realiffima gloria erunt.

.

vl dtn

$ 7or. Forma 7 indoles beatitudinis nobis forga;

T

in hac vita diftin&e ac plene cognita non

ghne

elt, 1 Cor2,9. 2Cor, 12; 4. Col.3, 3. r Pet.

x D

I, 8. 1 Joh. 3, 2: fed eo usque tamen pate-

fa&ia, quantum ad fuftentandam fidem,

03 1]

X

tlebt. f

Ípem, patientiam, & ad excitandum fan-

rie tU

Gitatis ftudium; opus effe Deo vifum fuit,

T

TIE. 1 1. 2 €. 2; 1. 13*

Scriptura magis magniudinem hujus felicitatis ,

quam ejus naturam, proponit, Rom.8, 18—24:

l. h Y

oD

2 Cor. 4, 17. Ebr. 12,22.23.24; addito, quid illa

tam magpnifica fint, cognituros aliquando . fruen-

'hür h 23'

tes x Joh. 5, 1.2/5.

$ 702. Dottrinx caufa commode poffunt z'mmum'ml

j 19

omnia reyocari ad duo capifa :

ab. omni

xDREP

(1) Jmmunitatem ab omm malo, 2/'Tim. 45 18 ; mualo ;

xit jt

tum phyfico Apoc.21,4. Joh. 16,28; tum

$ quOïu,F'

morali, Apoc. 19 . C. 21,5. 27.

D C(,f

Atque adeo a) ab omni indigentia & imbecil-

futis i

ï«,'

litate, 1 Cor. 15, 42. Apoc. 7, 15;

Pb) a peccato

iO nem b

21

at

d94;

jj

1 Cor. 15, 54 55 coll.56; i) amorte Apoc;

.)a

57

($ 702. 793) XXX*IV; de lia eterna

d) a

m

»

Ph)

xindo ejusque odio. x Cor. 6, 2. Apoc. 7, 14 i

& e) a fatana Apoc. 2, ro. x Cor. 6, 3.

i

[deo vita zeterna appellatur pax Rom.2, 10;

(

vequies Q Theff. 1, 7. Hebr. 4, 11 . fablatifmus Hebr.

DBI |

4, Q. Efa. 66, 225 falus Rom. 1,16. Matth. 1,21;

I I0

ltertas gloriofa Rom. 8, 21.

prafmntia.

futos

| ; (2) Prafeutiam cujusque boni : tum: confer-

dis

cupusque.

tifi

vativi, tum perfe&ivi; quoad bona tum

boni ;

(utit

jucunda, tum utilia, tum gloriofa..

É if

fpre

$ 7e3. Primarium vitg mtermm bonum eft

exbuhr

vi;:zg; Dd

v1s10 DEt, x Joh.3,2. Matth. 58 [-Iebx;.,

tonti

22j

12,14. Apoc.22,4. Hiob 19,26; qua quid

fit, in hac vita explicari non poteft, cum

nemo mortalium hujus rei experientiam

füii

nancifi poflit, Exod.'33,20.23. r Tim.

Tripr

6, 16. IPCQ- 1,9.

^5l

Quz ex Scriptura fciri poffunt, huc. redeunt :

Ádi

(1) Erit vifío immediata, iutuiriva: Deum àc res

Jrelent

divinas mon per fpeculum (ex operibus, aut ex Ver-

gorife:

bo), fed de facie ad faciem. (per operationem Dei

IO. [LI

immediatam, ideas in nobis lucidiílimas fufcita-

UA

turam) coguofcen; , quse nobiliffima eft Deum co-

gnofcendi

eoque fruendi ratio.

Uünis p

1 Car. 13, t2.

V By

Apoc.2r, 23. Pfalm. 17;

15. & 27 13. & 36, 9. 1o.

Ioy fm

dffoqu.

: (i), 'I'/;Fo. beatifica ; intimam cum Deo communio-

No Wi

"€", Operationes Dei novas, immediatas, nun-

quam in hac vita perceptas, conjunctas habens;

l

Gc hinc amorem Dei intenfiffimum , aequiefceuriam

in eo letiffimam,

& gaudimw iueffabue gignens,

D

Pfalm. 16, 11/ & 1

€. 21, 3.

7»15. xPet. , 8. AP,OC. I9, 7

$13

(3) Fifto zrausformasziva: implens beatos divina

Bily

uce,

tum fapieurie perfectee ac cceleftis, tum u-

Jitie c

onfummatze, tum fan

i

Á

?Hraris puriffimze; quo

'Apoc

P&&O imagmis divig in

uflaurazio Peijäfte abfofvitur .

1 P

Pfalm,

ld

XXXIV. deVitagierna (S$ 103—195)

$71

Mj

Pfalm. 17, i7. Rom. 8, 29. a Cor.3, I8. 2 Pet. 1 4-

1 lol 3. 2.

1410

(4) Fifto affimilativa: beatis aliquid ex gloriofa

m Bol

Det inmajeffaee tmpertiens. Matth.13,45. 2 Thefz

UUR

X, Io. Exod, 34, 39. 30,

3n. 12, 3.

Beatos :pfam JDei xsskwe'TYAM oculis corporis vi-

furos eífe, non poteft e Scriptura probari.

la

ol

dictis Hiob.r9, 26. & r Joh. 3,2. de corpore glo-

rificato Chrifti G:2»3e4x» fermo eft.

eus in fe

;na. tüll

quoad effeuziam, eft invifibilis, Rom. t,20. 1 Fim.

à

6. 16. Quando, oculis. beatorum confpiciendum

Íe prebebit, id fiet fub variis f(ym£olis lummofis ,

exhilarantibus, praefentiam ipfius gloriofam de-

50;11./,1;: il

monftrantibus. Pfalm. 36, 10. Efa, 60, 19, 20, Apoc..

,

gs Hebf.

21,25: 6295 9«

D

T

b&atifim

/[, tU

$ 704. Erit igitur zm intelle&u feientia re-

guoad u-

rum divinarum multo quam in hac vita ill

u-

[

rjentu

" telleGiang.

1TiD

firior, intuitiva, clariffima , 2 Cor. 3, 18.

€« 55 7«

Ad illam concurrent (1) rerum nobiliffimatum

yeleutt:

prefentia, Apoc. 4, 3—8- c. 15,2.

(2) mentis

EUA

glorificatx faculzas plurimum. auCta, x Cor. t3,

yexVet

IO'O. [Io" Iz.

(3) fiudium, cogno(cendi excitatius,

onem J

Apoc. 6, T. 3. 5- 7« C- 17, 1.

(- fabfidiorum cogni-

y f

tionis plenitudo ,

pOC. 5,5. C. 17,7. C« 2E, IO.

[enm 0

(5). Experiemia vivida; cum fenfa intimo, quo

J

Ih

[

nova fubinde admiranda aperientur, Apoc.2i,2.

36, )P

Adeoque cognitio hzec faccef/iva erit, cum conti-

nuo progreflu conjuncta, Apoc. 15, 4-

"^

-

-

habenss

- $ 405. Iu voluntate autes. eri&. (1) dmoy quoad Voe

Dei intenfiffimus, Píal. 34, 9. 1 Cor. 13;

jf

-

luflta,tem i

g*

tOC. 19, .7.

Gitas pexfe&a , Pfalm. 17, 15. Eph. 5; 27.

-

os 0i

Apoc. 21, 27 ; impeccabilz'tax confirmata ,

tüm/

Is

-

1 Pet, 1, 4. Apoc. 3 12. 1 Theff, 5 23. Judze

n

lt

jf

!

4Di

Nn5

V. 245

* od

572

($ 705. 706)

XXXIV,. de Vita eterüa

v. 245 libertar puriffima , Rïom.—g, 2l Hebg.

hI

u

12,23. ApoC.7, 15. (3) Gaudium confum-

JW

717

matum, cum fíerena conm/üentiz pace &

àdot:

avraQxee pleniffima , fine invidia, fine fa-

|

9

ftidio, Pfalm. 16, 11. & 3'5, 9. Matth. 25,

21.23. Efa. 35, IO. C. 65, 18. 1 Det, 1,8.

Qu

Gaudium vitze zeternze. interdut per fymóola a

ri/ïg;'g

rebus hümanis defumta defcribitur, Matth. g, rx

[

coll. Luc. 13, 28. 29: c. 22, 30.. Apoc. 19,7

fed

Vilà 1

fpiritualiter intelligenda effe vix opus eft moneri,

1

fipie

om. 14, 17.

|owut

bona ac-

|

l

$ 706. Vita aeterna confiftet quidem/ in

l-

ce[foria

directa & immediata communione cum

(ithuy

exiernas

Deo: fed Scriptura etiam a/i commemo-

nfni

rat, quze ad felicitatem beatorum facient;

Di

qualia funt;

filt,

li fje

(1) Societas cnum angelis bonis, H'(;br. I2522.

1 éfün

Nonnulli non improbabiliter fpeciatim de illis.

tf

angelis cogitant, qui fidelibus in hae vita variis

(

uom

occafionibus adfuerunt, Act. 10, 3. c. I2, 7. c.

TWe r

27,24; & morientibus quoque comites ac duces

in gloriam fe preebuerunt, Luc.16,22; quos eos-

jh

dem beati coram throno Dei fibi junCtos habi-

turi fint.

j

li (9 |

Qd

(2) Societar . cum bentis coheredibus, Hebr.

um

12, 23. Matth. 8, 11. Luc. 13 28. 29 ; quam

lo

non precife ut femper fimultaneam,; fed

n

potius ut /Zcceffvam concipere poffumus.

lat

Ex hac focietate reCte concluditur, a) £earos fe

Conf

invicem coguiruros, 1 'Theff. 2,19. 205 ^) in mutua

CeHaw

eorum inter ipfos converfatione innumerabilia

Quid

divini regiminis admiranda cognitum iri, 2 Thell.

I; 105

Pmp

l!

XXXIV. Je J'itacterna ($ 70«6. 707)

573

Heyr

J,10; c) inde continua Jeriie, felicitatis, loc-

Yufom

cupationum fanctarum , exftitura iucremetisa, Apoc.

19,7; 4) ipfosque fe mutuo excitaturos a2 rm-

j

smediarum Dei cultum, admiratione, veneratione,

»

adoratione Summi illius Boni praeftandum Apoc.

fj

€

7) 9- IO.

tþü LA

(3) Contemplatio fotius mundi tiovi, obje-

"

Ó

étoyum etiam materialium in illo certa ac

ynddl i

religiofa tognitio, 2Pet.3,135 in quibus di-

th £.

vina majefíar, nec non ineffabilis pulcritudo,

j fed

moneti

fapientiffime ad corpus glorificatum ad-

aptata, confpicietur, Apoc. 4, 2—6. C. 21,

jdem il

10—27. C. 22; 1. 2. 35 fanctiffimorum ofj-

: CU

ciorum exercendorum occafionem variam in

o met

infinitum fuppeditatura.

Diftinguendum eft o&je&um beatitudiis p;?i)/zä-

A Clell

rium , principale, quod folus Deus eff beatifica vifio-

ne fruendus, ab fecundarüs, accefforiit, quae diver-

fa erunt ac varia: neque tamen hsec objecCtorum

.[2,22-

& &Ctuum circa illa varietas, primarium ac prze-

; de il

cipaum illud impediet,, neque diftraCtio a Deo

ij Yi

inde erit metuenda, Apoc. 7, 15. C. 14, 4.

m, 7' G

T duceS

$ 7o7. Corpora beatorum erunt. à) [piritua- qualitates

xos *

05 häbx"

lia ($ 656): non quoad fubítantiam , fed corporis ;

quoad qualitates , (zrveuparixd non zrveUuama)

Fbf

ICor.15.445 & D) glorijïcata, Phil. 3; a1.

li

qu

I Cor. 15, 43. 50. 5t. Rom. 8; 19. 23.

W ïEd

SPIRITUALITATEM corpärum Scriptura fie de-

clarat: à) non opus habitura cibo & potu ad fui

ul

confervationem , 1 Cor. 6, 13. Apoc. 7, 15. 16;

-

) [att l

ceffaturas etiam effe aCtiones animales,

quic-

ln f

quid ex conditione mortalitatis in hac vita eis

me

proprium fuit, Matth.22,30. Luc.20, 34. 35. 36.

»

prin-

]^

$74

K$ 707.708) XXXIV. de F'ita eterna

51

J) principium confervandas vitze ,

,

vigoris, pul-

(.If

critudinis in fe ipfis habitura ,

1 Car. 15, 45. 49.

1

€) comparata fore ad animze a S

iritu San&to oc-

4

cupatze operationes fpirituales

, intellectuales, &

. UM

recipiendas & exfequendas, S

Ctur !

4. 8. 9. 10. Rom. $, 11.

a. 9, 13 - 16. Apoc.

uade.

Ad gLORIAM corp

orum utcunque diftincte in-

teliigeidam refertur :

4) impa[f;ibilizas

; ApoC, 9. 15.

li fpr

€. 21,4, vegeta firmitudo, & rob

ür defatigatio-

nem omnem excludens,

Conps

Apoc. 7, 155

immox-

zilias absque interno c

orrüptionis principio,

Qi

1Cor. 15, 53. Luc. 2o, 36.

&) Claritas, füblato

RP —— !

mali fomite futura puriffima

3 APOCO 0[2 q- 2,.;

Tij

fummam corporum cum anim

abus perfecte fanttis

harmoniam extrinfe

C

cus quoque

confpicuam often-

fura, in

[blendore jucundo , dec

OrO , àmabili , alio-

m Qt

rum etiam oculos

2

pulcritudine fua demulcente,

Dan. t2,

J-

Matth. r3,

43. Luc. 20, 36. Phil.3,21.

alimor

coll. Matth, r

,

2. &

f

Exod. 34, 29.

€) Subrilitas ,

d.

qua aut invifibilia, impalpabilia effe

; aut confpi-

cienda palpanda p

rebere fe poterunt,

prout ex

Alij

caulis juftis vifum fuerit , Matth. 27, 52

. 535 unde

m

colligas, orgaza horum corporu

Gb fj

m ob ipfam fub-

UP qyfo

tilitatem multo fore perfecttora

, conformata fei-

licet cceleftibus objectis pe

rcipiendis, Apoc.A, 6.

lt d

d) dgilitas,

qua celerrime quocunque volent mo-

() Cinfa

yeri poter

un

t, & regimini aunue glorificatze (um-

p '23 Ü

&a cum faé

Q uv

ilitate Qbfeqïui,ï 1 Cor, 1543. 1 Thelf,

-49 17.

tj ftie

Ti

beatitudi-

$ 798. De quzeftione, urum in vita zter-

€li$ bof

U

Wi5 grü.

Suy

"a f»'z'zftzuji fmt glorig gmdqr , Scriptura fic do-

M

qlü qu

cet: 2) Uti eadem omnium icorijoc fides,

M*cm j

eadem ípes, fic etiam eadem omnium beafi-

354

Cl

fudo. erit; 9 Det.'r, 1. Eph. 4, 4. Matth

Thnes

25,34. 2 Tim.4,8. rPet. r g. Apoc.1,6

lj «

7, W

D) fed diferte & hoc alferit, futuros eífe

eenit

diver/oy glorig gradus; Dan, I3, 3. Matth.

fe(*üo

5, 12.

m

Id

XXXIV. de I'ità diériià ( *7*65 $7

$

j

5; 19. C€: 10; 41. 42, C. 10,28. Luc. 32, 3o;

N

$

M

€. 19,17. 19. Joh. x4, 2 2 Cor.9, 6, Apoc:

*

o d-

À

7) fpeciatim " corporibus aliqua di-

us t

Iü, i

citur f'u'tu'rä diverfifas, x Cor. 15. 40. A1. 42;

ftinte t

unde difparitatem etiam quoad animarum dos

te$ fore, ex conftàntiffimis harmoniz intef

TAU

t

corpus & animam legibus colligere licet:

4

g

!

prmo,

Quibus iüter fe collatis efficitur , Beati-

y, lii

4l

DI

4

t

fiilinein ipfam omnium fore unum & idem

Cte (s

communé bonum ; quoad primeria ($ 703)3

ym ol

vibi, o

in acceforiis autem dotibus corporum atque

oiültatt,

animorum ; di/paritatem graduum futura

Blad.

e'(ïeg :

b

du

1

yt co:

. Ad difficultates 'expïï*(:anä*äs Obfervandum : (4)

prout à

etiam in hac vita aliquid analogum obfervare li-

54; 0Dt

Cet. Pad?m ommnibus graria datur ab eodetm gra

ylam fb*

tiee au&tore Deo Phil. 1,6. 1 Cor. t; 4: nec tamer

ymatz l

non diverfa funt fidelium d4ema, 1 Cor. 12, rzór;

-XPOC !

l

(A) Caufa inzequalitatis gloriee non eft meritum,

0i

j It

Eph. 2, 8.9. Rom.6,23. c. 8, 185 fed Zouar Dei ;

jg lt

(

n

qua cuivis fecundum opéfa füa ( fecudum inquam,

) ['lhe

non proprer Opera) ex mera gratia retribuere vult;

Gratiofz liberalitatis in univerfüm eít, quod

Déüs bota credéhtium opera remurieratur: ejus-

f f/t/Wf

dem gratiofz liberalitatis eft etiam illud; quod

divería opera diverfa etiam przemia habebunt; ex

jf

quo fimül & zquitas & vetacitis Dei elucetcet;

j

fides

Matth.5, 12, Rom.2,6; 1 Cor. 3,8. €. 15, 58. Col;

3.24. Hebr.6;10. (c) Miuor glorie gradus neque

!

n of

cülpabilem

neque triftem defeCctum

inferet z

l

Omnes erimus: confuümmati; Hebr. 12,23. rCor:

Mit

I

—

I,8. €; 13, 10; omnes in Deo fatiabimur, Píalm.

n 116

17, 15.

Iihmó nec in accefforiis ulli qüidquam

deerit, quo minus perfecte beatus. fit; nam per-

05 0

feCtio beatitudinis acceflorize erit proportionara

yat

!

Ingus

J

lIA

576

($ 798—7 IO)- XXXIV. de Vita eterna

IX

fingulorum indoli, ac receprivirati, quam in prze-

psratorio hujus vitz ftatu per gratiam fanctifi-

t

cautem quisque pafíus eft

15—19. 1 Cor. r5, 10.

iibi conferri. Luc. ;9,

[7177

( c

durahlo

$ 109. J"Eternam beatitudimis 'huj&: SINEÉ

Mdes:

fine fine.

FINE durationgm cum emphafi Scriptura

pata

inculcat.

Nam eam 4) APPELLAT Pfal.

efey,

16, 11 amanitates pereunes; Rom.2,7 d p2ag-

Ij

cíay exentionem ab omni corruptione five alte-

doter :

ratione in deterius; 1 Pet. r, 4 hereditatem

bies

Otni

eudpayroy marcoris expertems Ebr. 9 15 /em-

dudy

xermn

piternam; — b) formulam vila eterna paífim

Scriptr

ita EXPLICAT, utevidensfit, eam finem

(

fieliun

non habituram. joh. 1o, 28 do il/is vitam

Du j

aieruam C7 qwunquam im clermum . peribuntg

ledon

Rom.8:17 symur cuw CnzisTO gloriofi

(

Tüti &

£rimus ; 4 Th,eiï'. 4» 17 femper. cum Domino erif

(ir

90 $,.

ZIntühefs, — $ 710. Do&rihæ de vita 2eterna re-

pugnant:

(1) peftilens error, qui plane

N

inficiatur, amimem poft vitam hanc /uper-

Tk

Jfitem effe, multoque minus corpora aliquan-

do refufcitatum iri, concedit. (2) focinizans

opinio, mullam vite cterna [pem aut promiff/o-

n

nm is, qui ante Chriftum vixerunt, da-

&TX

tam fuiffe. (3) frigidi conceptus philofophici,

üt d

qui vitae futurze felicitatem primario (fi non

lnfy.

7

unice) ex o5 z'mpeqïito re&æyrationi: ufu &

£X£l'»

nl

XXXIV. de lia eierna

($ 710.711)

5

7

jnye

exercitio derivant.

(4) naturalifmus, bea-

atl

Tij

titudinem poft hanc vitam fibi promittens,

mahurg viribus & moffris fatfir obtinendam.

TTE

(5) craífze & carnales de cmío €7 beatitudine

ide»:

inter quas judaica €7. mahomedana de

cripta

paradifo fomnia vix commemorari digna

AT DA

elfent

nifi vel hoc fpecimine admonere-

dud

mur, quantum beneficium fit, Verbo Dei

five altt

doceri poffe.

rotittit

Omnium maxime arguenda feeuritas deceprrix

1 xa rglll-

& 4v94dax ilorum chriftianorum, qui falutem

zeternam, quamvis zou admi[fo ordine jälum in

; pulit

Scnptura demonftrato , tamen fperant. .

am finen

Qvzefliones controverfz de imcboara beatitudine

fidelium in hac vita; de difcrimine iuter. beatitudi-

fir t

nem grarie d» glorie,; de vifne Dei beatifica; de

pru-

[J('f! 1

beatorum impeccabilaate; de glorie gradibus :

j

j

u

denti cum moderatione tractatze facile fic pote-

Togüïü

runt explicari, ut Jogomacbia, qu: fubeft, vite-

tur.

Dynin !

LOCUS XXXV

p !

DE RELIGIONIS CHRISTIAN/E VERI-

( pïane

TATE: ARTICULIS: CONFESSIONE

nc/ lï'

PER SYMBOLA

$ 7z1r. Poft enarratas /mgular REL- Religiouis

l)iOü [fT

GIONISCHRISTIANx dottrinas fupereft, chrjiumæ

runt,d

ut de argwmneWMis generalioribus pro ls veri-

hlof w

m

lafe, de do&rinarum inter ipfas mexu C mo-

PUL

mento , deque publica dodrinarum religionis

j]l) 2/

pro-

u

/

$78

($ 1 1.....71 3) XXXV. de Religioteclirifliana

äl

XXX

qrofejlone per Symbola; -quæd:am';meditatu

(

récéffaria fübjungamus;

noftr

Qnid intelligamus per chriftiatiam Réligionem;

ex definitione religionis revelate, $ 12 data, fa-

r

cile colligi poteft. — Zfrgiumenrorüin , quibus Veriray

litouf

efus egregiis multis libris demonftrata eft, fum-

toftra

ma capita dtritim hoc loco enumerabimus, ut ul-

terius inquireridi occafiohem habeant, qui ad hvc

pet f

ftudia primum accedunt;

NA eít và

f d

$ 712, REz13GIÓ CHRISTÉ£A

'* äefr&i—tfia E

Dani

Doun coleüdi ratïo; quam 5*'5]&3 C"hm'jiu;r. z*tmä

)Q

ipfes inter homiünes degens, tum gper apoflolos

jififi

fuor; homines 'dotuit,

Quid docuerit, e fcriptis, quz extaht, apo-

t fear

ftolorum & e

fcitur.

Vangeli&arum relle d? cerzo cogno-

riam, (

fä-.m-«.u ä;

Á

QU po

$ 413. SUM MA teligionis chriftiang eft,

Sfefum Chriffum unicum e[fe falutis homz'mzm attà

tetto

Borem; Proecipua capita funt:

H äujus

(1) Humanüm genus effe peccató deprä:

]jfel' Peï;

Pafum, & propter peccatum irz Dà obno-

m, )

fj

xium; Rom.1,18. €. 3,23;

T n ]

(2) ]esum Cuntsrus effe unigenituri

DE VR

Dei Filitm, qui in affumta & arciffi né

fibi unita humaria natura, eworfé fua ge-

teris humani peccaln. expiaverit, Deum gee

m

U5 the

neri humano p/acatum effecerit, atque iin-

(;

petraverit, ut panitentes € tredenies fiduciá

dünutu

in ipfum pofita grafiem, jufitiam, alütesi

füon

obtineant ; 1 Tim. 2, s. 6 1 Con 151 g 4

aCer. 5,18 — 31.

rem el

tem h

(3) Eun:

i

579

XXXV. de ]?klig?-om chrifliana ($ 712.713)

at

x(3)xEündem 'nobis impetraffe naturae

noftrae depravatiffimze faucfizationem , Syiri-

Soret

i, t

ts San&li operatione füpernaturali, fub de-

ys d

ft, J

bito ufu mediorum gratize, efficiendam, qua

noftra natüra regeneretur ac renovetur;: wt

, Q

Lad r

per /idem primario quidem Deo vivamus ;

fed & caritates erga homines, fidem in

LE

Deum demonftremus; A&.2, 33. Tit. 3; 5. ó.

/

fir t

(4) Qui utrumque illud beneficium,

qpo/iolos'

jæg/iif[mtiozzi: & reuovationis admittaut, in lis

'ähto äþO;

inflaurari deperditam magimis divinz glo-

j um*

riam, & recuperari /pem vite eterue ; eos-

que poft hujus vitze curfum inter ponni-

tentim, fidei, ac pietatis exercifia, usque

m a

ad hujus vite fidem coNTINUATA, fide-

liter pera&um , feliciter illam adituros effe,

i &pr*ä*

ilOm.- 3) 23- 244 C- 5, Ic 2.

yi d*

Specialiora dogmaza cum quatuor his arCte con-

nexa in precedentibus Locis indicata funt.

,

l

Vnmt

j

D£ VERITATE CHRISTIANE RELIGIONIS.

riliie

n g

veritas ;

$ 713. Religio chrifliang vERA d. Hu-

r ge'-

jus thefeos argumenta funt:

ii iM

(x) au&lorem habet Sefum . veritatir doGlorem

fdudi

divinitu, miffum, qui luculentis modis de-

monftravit, fe promiífum illum Redemto-

!

hif'f-f"'

153 j

rem effe; & fummam in omnia potefta-

tem habere)

Oo

Argu-

yr

59o

($ 713 . XXXV. de Religione chriffiana .

|W

l

Argumenta hzec per totum novi teftamenti vo-

(

jumen fparfa fünt: in cujus leCtione juvabit,

tvente veri amante, Dei reverente, & falutis fe-

[

rio cupida, curate attendere a) quid Jefus p sg,

At

de perfona, de munere, de doCtrina fua, de ne-

ceffitate credendi, teftetur; ) quibus rationibus

(uod

ac motivis ufus; c) quo pacto ab ipfo Deo Fi-

.

]ius Dei declaratus; ac 7) qui factum , ut a mul-

di po

Tuls

tis credentium millibus talis agnitus fuerit.

Prudentiores inter ipfos incredulos non diff-

& Em

tentur, Jefum fuiffe magnum veritatis doCtorem.

i (

(t d

Si hoc ferio credunt, abnuere non poflunt, Je-

fum non effe merum hominem,

Áilis l

-Dei, le !

(2) Religio chriftiana tota cbgnofcitur

V]'Himls [

ex monumentis irrefragabilibus: ex libris

ïd'&gmw

üotrn

evangelifíorum atque apoflolorum & horum

j1

duétu, etiam ex antiquioribus Mq/u at Pro-

gheiarum documentis divinis.

1WS )

Adeoque rowTxs habet, quorum 2) conrena

h ejus

explorate vera funt, $43; ) quorum awdores

Mofen, Prophetas, Evangeliftas, Apoftolos,

()1

probos, prudentes, veraces, fide dignos fuiffe ,

! of

non poteit ullo jufto argumento in dubium voca-

filran:

ri, $

7- 38- 39-

c) qui iidem jzcorrupri conter-

vati a

À

nos pervenerunt, S 54.

dit pec

(3) Chriftiana religio non modo »or tol-

Qu

lit religionis naturalis do&khrinas , 'quæ Rationi

Tf

humanz pervize effe nunc vulgo exiftimau-

Tetdan

tur,fed potius eximie illas confirmat ac perfitit.

ïïütæ [

'ales funt: do&trina de Deo ejusque perfectio-

lm

nibus & unitate; de Creatione & Providentia;

do&ïïm

de Homine; de Peccato ; de animse vita poft mor-

hanc vi-

HOC, :

tem corporis; de przemiis & pcenis poft

Spiri

tam; nec non practica, quze ex illis confequun-

tur, de cultu Dei, de virtute, de officiis homt-

(2)

nis erga Deum, fe, & alios, Conf. $ 4. 10

?) ad

(4) In

A

XXXV. de Religione chrifliama — ($ 7 Iä. "1 4)

581

nenti o«

(4) In illis quoque doctrinis, quze /upra

quabit

fluisle-

rationem Íünt , fi modo teneantur prout

T05 DESE,

a Chrifto & apoftolis propofitze funt, nihil

3 l

as

quod cum principiis rationis pugnet, often-

o Dat-

di poteft.

Ut a n*

'Tales funt doCtrinze de Mediatore int

'er Deum

eril,

non (

& Homines, ejusque Perfona, Statibus, & Offhi-

do&toren.

cio; de Spiritu Sancto ejusque operationibus ;

de adoranda in Uno Deo "rinitate; de univerfo

fnt, J

falutis noftrae ordine, modo, mediis; de verbo

Dei, lege & evan

gelio; de facramentis; de no-

yyctüt

viflimis denique.

,

b

Dubia & objeCtiones adverfus

religionem chriftianam plerzeque ex smale jutellectis

: g

doctrinis religionis oriuntur,

-

& b

$ 414. Religionis chrifliang prae aliis omni- exeelfentiag

ng: u

bus EXCELLENTIA cognofcitur ex indo-

le ejus interna:

PL

üffl d/lfiM u

oftolqh

(1) fufficienter exponit ea, quae religio-

hj

; füilt,

ni nafurali defunt, ob qua ad peccatorem

gY*

falvandum fulficiens effe non poteft. Often-

p

mpfl q

dit peccatori a) müforim fuam,; ejusque

ortum , profunditatem , fequelas; D) medium

ylo ! füv"'

infiniti valoris ad Deum placandum & obti-

" gatioal

nendam conícientize pacem; :) medium in-

af

fm.

finitz efficacize ad animum /an&ificondum,

j

p

Isrup fit in doCtrinis de peccato: rrrvD, in

eqo

peï

doGrinis de Chrifto redemtore ejusque officio:

yovitél

E

nHoc, in doétrina de Scriptura facra & de grgtia

90

l yo'

Spiritus Sancti applicatrice,

$d

(2) do&rina illius 7zofa comparata eft

conie

gois ?

a) ad Deum . glorificandum, D) ad fan&tatem

84 IO'

Oo 2

veram,

j

L

M

s52

('*5 714- T15) XXXV..- de Religione ::hh'j!z'qna

veram , c) ad felicifatem folidam, durabi-

(ore

lem, poft hujus etiam vitze decurfum peren-

(f

naturam, homini conciliandarm.

f

Penitius cognita, Dväu'm maxime decens, vitee

Tide

humanze benefica , omnes hominum ftatus & fo-

cietates tranquillas, bene ordinatas, felices red-

UET

fingur

dens deprehenditur.

candan

(3) falutem. peccatori offert & confert ci-

(itm hi

Q Qutm

1

tra coactionem neceffitantem ; naturze ho-

lts affo]

füio (

minis /iberg ac rationall plane convenienter.

Primo intuitu adverfatur natureze noftrze depra-

(q

vatze, quia poenitentiam f& abnegationem com-

Qrbem

mendat: fed qui illi aufcultat, brevi faluberri-

mam experitur.

D0t 4j

(4) defiderio ji-tm/izæ €7 gtermm felicitatis ex:

&tj

aífe fatisfacit.

V flmp

Pollicetur zeterna poft hanc vitam preemia: eo-

AC (rn

rumque iidem facit non argumentis tentum foli-

dis, fed etiam anticipata hujus vitee beatitudine,

q

qua in paterna Dei cura plane acquiefcit, & ad

perferenda quzevis adverfa robur & contftantiam

&t

adfert.

It (]ol

Aliarum religionum, qu:e inter homines ferun-

tur, e, g. Gentilis, Mahometanze, Judaicze mo-

1. I

dernz , Indifferentifticze , fyftemata, in varias li-

cet formas fundi folita, longe infra religionis

1Thef

chriftianze excellentiam. & manifefte falfa. funt ;

pürlü [

*

id quod latius in theologia polemica oftenditur.

Tig :

diz)initm.

T E 7115. Religio chrifliana. DY VENA eff:

(1) ab ipfo Filio Dei Sefu Chriffo propofíta

D i

fuit ; Hebr. r, 1. c. 2, 3. A. 10; 36. conf.

iif

?T

à ueïi

$ 226.227.

Dretos .

&il

(2) tradita per mpoflolos, vitos divinitus

Cmni

ac' I,.'

edoGus: qui pleniorem ejus notitiam ac

fC/JOI. li

docen-

um

r

-ry-!iqna

TXXXV. de Religione chrifliana (g 715)

595

3

dunb

docendi facultatem partim ex ore Sfefu

1 petet

Chrifi, partim ex Spiritur San&i divina illu-

minatione fe accepiffe profefti funt.

ons, vt

Fidem his eorum affertis fecerunt a) miracula

as L

]ices s

ab ipfis edita; 7) donum prophetize; c) donum

linguarum; 4) admitrandus inter eos confenfüs,

ceandem ubique. fanCtitatem & glorificandi Dei ftu-

dium fpirans; e) ipfarum doctrinarum fublimitas,

fett v

ad quam apoftolorum rudis & illiterata fimplici-

ür ho

tas attollere fe nequaquam poterat , nifi a Spiritu

San&o divinitus edocta. Conf. $ 44 5

Dientef.

ve depr

(3) quia admirando cum fucceffü per

mem QU

orbem |terrarum fpropagata fuit: non vi,

| faloper

non armis, non artibus callidis; fed folo

TU

evangelii proeconio per homines illiteratos

ac fimplices fa&o, quamvis ei Judaifmus

emia: ?

ac Gentilifmus fumma vi refifterent.

"

yetitul

0

(4) quia divinam effitatiam in docilibus

EfCifs (

Con[mmiam

exferit; cujus exempla tum facra Scriptu-

ra (Joh. 6,63. A& 2, 4l, €. 4.4. C 5 Id*

jnet t

1Cor, 1,17.18.24. Gal. 3, 2. Eph. rz, 19.

pce m

i vuri

1 Theff. 1,5. c. 2, 13. 1 Joh. 5;10) tum hi-

T

Jforia. ecclefiaflica quorumvis temporum ex-

fl funt

ofendit

hibet, cumprimis in martyribus, eorumque

conftantia.

p b

li

De docilirate ten. adum, dociles illos effe, qui

j pro!

depofita pravirare vo üntaria, fincerum veri amoretm

ad verbum Dei medirandum adferunt, idque inter

preces afiduas, & cum obféequio xt.11s , quz) vera

effeintelligunt, przftito, ac fideliter continuato.

Jac. 1,21. 1Pet.2, 1.2. Joh. 5, 44.. c. 7; 17. S 46

; lelm)

Jcbol uir,

yiti)

"

:

h

j

Qo 3

$ 116.

M

584

($ 7 16) XXXV. de Religione chriffiana

m

"Autithefis.

$ 716. Religio chriftüiana (1) mamife-

at V8

moth

/ffos adverfarios habet, qui omni revelatoe

piet,

religioni aperte bellum indicunt, de qui-

j e

bus in Loco de Religione $ 15 diétum.

tüt ef

tationi

(2) occulte religiont noftrze infefti funt ; qui

exem

nomen Chrifti etiamnum profeffi; vu/garis

DET

tbl

do&hring | emendandg | pratextu ,

tam multa

E

NOVANT, ut non amplius obfcurum fit pe-

citor ol

^.

riculum ; ne reformatione tali, chriframfmus

Aitt!) tf

tandem totus redigatur ad naturalem religz'o-'

tl e

emition

726 "nt.

Pro

LiiJ

^1m

ue in oculos incurrunt: )

& pe

negata peccati congeuita labes; b) negata Jge-

atu], d

6p23;&

J Chrifli famma €7. gterna Deitar; . c) negatus

tetmpore

finis fatisfaGlorius mortis Chrifi; d) mutata

us

11 efof

fidei juftificantis & falvificae motio; £) ne-

gata Spiritus Santli virtus €7. efficientia fuper-

|

naturali:r ia regeneranda ac renovanda na-

tura noftra; /) hypothefes de Scriptura facra

bt

LUET.

ejusque inferprefatiome , quibus admiffis,

ipfum religionis chriftianz principium,

fatnris :

thnem

nihil minus quam religiofe & in timore

W l:

Dei tractatur.

t

Ex his plerzeque alize religiohis doctrinz alte-

frantur, enervantur, & frigide explicata divinam

&Ilna k

fuam efficaciam , ad pietatis genuinze & fidei pra-

Tot

xiu interuam , non poffunt exferete: Spiritus enim

defe&tum non. fuppler fola verborum elegantia, aur fer-

Qu:

7)05i; acümen, dulcedo , & oratorium sz3es.

& (

Sunt, qui illud fzepe in ore habent, Jefum do-

ztati ve-

MUAT

éirina fua religionem uaruralem mnipæ Jue pur

jiizui, €3

]u

XXXV. de Religz'one chrifliana . ($ 716.711)

$85

Jlituiffe : & afferto aliquid veti ineft '(conf. S 10):

mj

at veritatem incomplete & (confueto artificio )

eveltà

mutilatam exhibet.

Neutiquam illis . concedi

poteft, chriflianam veligionem NxriL ALIUD efl,

AT

quatn emendaram quaudam veligiouem naturalem; dan-

ii

tur enim dogmata religiomi chrifliang PROPRIA,

Damus

rationi etiam perfpicacilfimze inacceffa.

)nt,

exempla quzedam.

a) Coufilium gratie

(S 197) hon fundatum eft in

vulgarä!

naturali hominis ad Deum relatione, fed totum

; ul

ex tmero. Dei beneplacito & immenfa caritate dedu-

n

A

citur Joh. 3, 16. Eph. t, 5. 9. cap. 2. 4

I Cor.2,

mf

7—11. ) primarium religionis dogma, preco-

j

nium nempe crucis Chrifli , fapientize humanze fcan-

dalum eft 1 Cor. 1,17. 185 & ad ejus falutarem co-

gnitionem & praxin semo, mifi per Spirirum fan-

tüQti j

&um pervenit T Cor.2, 14. cap. 12,3. c) ipfa vira

aterua datur ex mera & Jibera Dei benignitate Rom.

z

6,235 & aclualis beatorum in celum ingreffus , fuo

tempore füb magnis eventibus fiet, quos non na-

) negi

turalis rerum nexus, fed /uperuaturalis Dei vir-

l mutti

145 elfe&ura eft, prout in Locis de Noviífimis

n*

$ 635— 709 vidimus. Conf. $ 261, 3.

af

DE ARTICULIS FIDEL

Tdd

$ 717. Doétrine religionis . revelat?€ [5

n

omnes wunum quiddam fpetlant, falutem pece rum me-

gdïmmsï

catoris in Redemtore Chrifto & glorificae *"'5-

ii

tionem Dei ex illa ($ 11. 12); omnes ideo

j m

apte funt inter fe & cohzerentes; aliz qui-

dem nexu propiore, immediato, cum do-

iring j

&rina capitali de Redemtore; alize magfis

í d

remoto.

; fl

TE

lil

J

Quazdam abeffe poffunt, aut ignorari,

cio, W

& Chriftus Redemtor tamen falutariter

| 7"31!

"

cognofci; fed tameu etiam, hze, cum in-

[

[

Qo4

note-

] P/l

/? H

P

,

586

($ 717.118) XXXV. deArtibz;lif fidei

notefcunt, non parum ad uberiorem fru-

äfü

&um ex coguitione Chrifti percipiendum

10

conferre: deprehenduntur. Conf. $ 42

Fariam hanc doCtrinarum religionis cum prima-

«

ria ila meceffzudiuem theologi explicare confue-

verunt diftinCtione inter arziculos fidei fundamen-

Tal

zales & uon fuudamentales.

FomwuLA fumta

f

eft e locutionibus metaphoricis edifici atque fun-

damenri, quas Scriptura paffim adhibet: nec pro

lf

TA

invento aà theologis excogitato potelt haberi.

füt

IXES. IPSA certe,

quam exz formulz nmotant,

negari non poteft; & usuw habet noh con-

$ub

temnendum :

facit enim (1)

ut fingulorum

ii

dogmazum uecefftatem judicio mxcTOo perpenda-

N

mus;

(2) ut vERE

etiam poffimus de mo-

polta

suento errorum exiftimare ;

(3) ut paci inter dif-

Du

(l

fentientes chriftianos , quam bouus quisque impeufifr-

5»() (

zue opzaverirt, 4) fapienti- circumfpectione (/fme

l

ullius divine veribatis detrimento); à) dextre ( ne

u

pax infida & maligna gravius "ecclefig vulnus infli-

LU

ga4:), ftudéamus & confulamus.

Asvsus hujus

i

n

docendi formze, qui Pommum virio hic ibi fuper-

101

venit, ipfi docrine fraudi effe non debet.

Dabi-

(elite

mus.breviter nuorionum huc pertinentium declara-

£hen:

tionetn.

tnis [

t

rticuli

$ 718. AnT1cULUS fdei eft parr do&iri-

j

Deïi/.

Jidei,

me in Scriptura propofite de. objetio aliquo [pi-

—

1 (]

vituali.

—

)

i

|

1

Frpks hoc loco objeCtive fumitur: eft roza reli-

Tut

gioms do&rina quam Chrifliani credunt,

ARTICULUS

eft pars bujus do&tviue,

Articuli ipfi diffinguuntur in

nj

»!

PUROS, qui ex fola revelatioue cogno[cumur ; & waxx-

m

TOS, qui uou rautum ex vevelatiome , fed ertiam ex

v7ürtione caguofcumur.

Mixti dicuntur rribEr articu-

7, non prout philofophice demonfítrari poflunt,

(ti

fed prout e Scriptura innoteícunt. Spirizuale ob-

Je&um eft

; quod ad cognitionem Dei in Chrifto,

f

X ad beatam cum ipfo communionem pertinet.

di

$ z'ro-

-

[

u

XXXV. de Zirticulie fidei |.. ($ 719. 725)

507

n frü-

$ 719. FuNDpAMENTUM /idei eft illa do- Funda-

d

Grina revelczm, qua credituris ac jzlvmidi.r PRIMO H?WWW

D

Loco ex verbo Dei propoui, & ut fides exfiftat //dPi

I jie

ac fibi conftet, agnofci & retineri deber,

COUl

at

Talis eft doctrina evangelii de gratia Dei €7

, n

Jalute:per. Redemtorem Chrifium peccatori ob-

que f

tet o

tingente. Hanc Pàáulus Corinthiis propo-

t hiber

mOLODL,

fuit &v zzgeroic x Cor. 15, 3.

Subtiliore analyfi diftinguitur in rea/e; dogma-

yorr COn-

zicum ; organicum.

.gulorum

(1) Fuudamentum fidei ww Av (fübftantiale, hy-

reale ,

gqenli-

poftaticum) e/? ipfe Redemtor Chriflus, quem fides

qe n

X

ut caufam falutis ampleCtitur; ACt. 4, vr. 12.. Hebr.

ing d

5,9. C. 12, 2. Pfalm. 118, 22. Efa. 28, 16. Matth.

nj

:

ne U

o1, 42. Eph. 2,20.

(2) Puudamenrum fidei poaMATICUM CÍt comple-

dog-mati-

"T (F».E

E

xu$ earum dojrinarum, quoz Redemtorem Chri-

u

1 Cor..4,

Ccunm ,

as huj

ftum & ordinem falutis oftendunt;

Jo. It. Hebr. 6, . 3; 1 Pet, 2, 1- 6.

In hoc eft

pi u

delineatio & adumbratio fundamenti realis, gi-

» DM

T

gnens divinam conviCctionem , qua fides in ani-

fis exfiftit; Gal. 5, r.

(3

) Fuudameutum fidei ORGANXcUM eft verbum 0rgatti«

" QJMH'

Dei in Scriptura propofitum ,

per quod Deus fidem ,

in Chriftum operatur & confert, EÉph.2, 20 - 22.

qägllü Z';')'

$.720. ARTICULI FUNDAMEN'TALES Zrficuli '

"I

z

funt ile do&rime, que meceffarim fumt, 'ut fundamen.

Chrifum. vera fide apprehendamus.

Diftip. /4/es

