eft, przeftita in poenis propterea fubeundis

C

obedientia paffva. A€t. 44 19. C. 5, 29. Matth.

W 4l

B&«

1028. Dan.!1, 8. c.I3; 16-—18.7' C. 6; 10.

(üQ 4

1 Sam. 22, 17.

fàm $

Hzec reéte teneti plurimum intereft: primo ad

legee

fecuritatem Imperantium , quos Deus inviolabiles

Napifr

effe vult, Rom. 13,2. 15am. 24,7. 8. 2 Sam. 1, 14.

diferi

^

deinde & ad fubditorum conícientiam tranquillan-

aliique

litont

dam7

etiam cle-

$. 613. ow;fnæ/ ecclefrafficm — mon mimus,

f 6

fiti,

V

M

quam. omnes reliqui cives, tum quoad

P

res fuas, tum quoad perfonas, in caufis

Jtün

& civilibus & criminalibus, . jure divino,

poteflati Magiftratus fübjefe funt. Rom.13, 1.

QX rl

Ti

I Petr. 2, 13. Tit. 3, 1. Matth. 22,21, Add.

JS d

1 Reg. 2; 26. AGt. 25, 1o. Joh. 19, 11. zThem

Uma

l'!HS, À

2, 4

!tj

Fieri quidem poteft, ut in quibusdam gaudeant

fiithy i

exemtione; fed eam habent per privilegia, jufto

wlþam

I Pet

modo impetrata: perinde ut alii cives.

$ 614

Nittifir

Q

XXXI. de Magqum ($ 614-.615)

497 '

, m

$ 614. 3um,' quze Magillratui qua tali Majg/ïm:

o mer

competunt, dicuntur MAJESTAS, quz

e Cantun,

eft funma ubigu& YN CXYVITATE poteflas,

Ux Eu

comple&ens generatim omuia, fine qui-

ISJSI I?'

bus respublica vel conftitui vel falva cone

e at

fervari non poteft.

Huc refertur locus 1 Sam. 8, 11 feq. de Sure ve-

)eo puit

Amen n

gio: qui non agit de tali jure, quod iniquum ac

mere ufurpativum fit, fed quod indultum a Deo

jfecamdtn

eft, ac tale, quo Magiftratus, argente veipublice

confervande neceffitate, 131va confcientia uti poffit.

Rubends

Haec poteftas & abfoluta dici poteft, & limi-

) 29. Mam)'

tata, 4bfoluta eft, qucad objeCta, nam ad omnes

res & perfonas fubjeCtas fe extendit; 4Limirara,

quoad relationem ad poteftatem divinam fupre-

[897 Cu 6) D

mam & modum norma legis divinze preeferiptum :

Lege enim divina, & naturali & pofitiva, etiam

i: p

l

Magiftratus tenetur, Deut. 17, 19. 20. Alize mo-

inviol

rii

j

dificationes per faCcta hominum, e. g. per pa&ta,

aSum 1

aliisque modis faCtze, ad doctrinam politicam per-

trangub

tin.ent.

$ 615. PoriricA AMagifratuum ura 3'1;»[; po-

Wm f]f,'vfffl),f)

plene enarrare hujus loci non eft: attin- //ie45-

ts u

gimus tantum ILLA, de quibus aut Scri-

ptura monet, aut quidam inter chriftia-

nos religionis obtentu a vero difcedunt.

Ro

Talia funt: . (1) Poreffas leges ferendi, in re-

hi

us divina; lege nondum fancitis; ubi tenen-

12;21'

,

dum: a) legibus divinis non debere effe contra-

P

I QTh

ria$; ACt. 5, 29.

an. 3, 13— 18. c. 6, $. 9. xo.

£) indiredle (per Praeceptum IV) eas in. confcientia

eriatn. obligare, nec violari prozeretice pofle citra

culpam, coram ipfo Deo contractam,

Om' 13, 50

p

IPetUtm .

:

d

j

(2). Poteflas

judieia d di'ca/leria conflituendi , ad-

miniftrandæ jufitie caufa, 2 Paral, 19, 5. 6. 7.

Í i

j el;t.

($ 615. 615) XXXI. de Magijfr&tu

498

tus t

Deut. 16, 18. I9: 20.- Pfal. 82, 1. 2. 3. & 58 2.

(E;)«Poze/ias, penar vefratlarüs infligendi, do* qui-

trn:ytg

deim eiiam capitales , Rom. 13,4. Gen. 9, 6. Exod.

]iem

ettlefa

21, 12. Num. 35, 33- vDeut. 21, 18—21. C. 22, 21. 24*

Iiskie

Ezech. 23, 44- 45*

(4) Poteflas bellum gevendi,

1 fcilicet ju&um, hoe

que m

eít, quod geratur a) ad fübditorum defenlionem,

Deo x

vam charitas, toti focietati debita, poftulat ;

60

&) poft tremedia leniora fruftra te

DN

cis obtinendae caufa.

xlxtgta,; & c) pa-

Tine

Tale bellum dzfijliani: Flicitum effe, prbbatur (1)

4

ex Dei ipfius mandato Num. 31, 2—8. Jof. 1, 6.

CIRtA $,

(2) ex multis bellorum exemplis in V. T. etiam

tüm hoj

ju r

a piis, Abrahamo Gen. 14, I4. Jacobo c. 48.22-

gt

Mofe, Jofua, Judicibus, Davide, Jofaphato,

Hiskiageftis. (3) ex eo, quod gladius Magiftra-

JUIa, (

tui concreditus vel maxime pertinet ad fubditos

]u

defendendos, Rom.13,4.. Unde & (4)

converfi

n (1)

non juífi funt militia exced

ere Matth. S,

1e. A&.

lteghs

10, 48, fed in pofterum f

Dopulus

efle, Luc.3, t4.

pendio fuo contenti

n

hii

qulml &

$ 616. Etiam Ecclefia poteftati Magi-

Cüt fs

dus circa

ET

ftratus fubeft jure divino: (1) quia falus

ttdjtgrj

]iztraf

civitatis requirit, füpremam Magiftratus

X (deto)

infpe&ionem ad exercitium religionis ci-

cira Ji

Jn, ,

vium & res écclefiafticas extendi, ne quid

(

In

coóntra rempuüblicam ab ecclefia!fiat. (2)

ïegum,e

gm'fm

quia in lexterna dire&tione ecclefize multa

um

fieri debent, quae coactionem externam &

() u

fendis

jurisdi&ionem , quam ecclefia ipfa nullam

(u

habet, fecum ferunt. (3) quia Magiftratus

femmm

(6)

Dei minifler eft &c 0 arya-dov, ui id Jfit. bono

Q

beue agentibur RRom. 133 3.4. & a Magiftra-

*Upit

tus

|

XXXL . de Magiftratn

.($ 616)

499

ET

tus cura pendet; £ /ranquille €7 : pie vitam

tranfigant. chriffiani 1 'Tim, 2, 2.

:

"I

Á Jxol

]dem docent exempia piorum Magiftratnum im

QMI i 24'

ecclefia ifraélitica ; Jofuz, Davidis, Salomonis,

Hiskizs, Jofize: qui facrorum curam geffiffe, adeo-

ftu, It

que imperium circa res facras exercuiile leguntur,

Deo non improbante fed approbante potius. Jof.

fen(ioem,

oftut

€c.23 &c.24, 1-28. 2S2m. 6

rReg. c. 6 & g.

2Reg. c.23, 2 Paral. c. 29. 30. 31.

TO

Hzc Magiftratuum jura vocari folent 7«ra fa-

erorum: ubi obfervandum, formulam hanc, Jus

u (1)

l' Of, I, U

CIRCA SACRA , lariorem-apud. Proteflanes fignifica-

tum habere, ita ut comprehendat non tantum

T m

jus circa facra. anajeflaticum d* abfolutum , quod ma-

) & &8'27'

Tofpi

uU

giftratus qua Magiftratus habet; fed etiam alia

Jura, quze Principes faCtis hominum obt;nuerlznt,

y hs

j us

P

jus circa facra, fequentia fere complecti-

o

tur: (1) infpeCtionem in do&vimam publicam: ne

:

jIe

doceantur in ecclefia, quze turbas excitant; quae

p contet

populum ab obfequio abftrahunt; quze imperio

Magiftratuum derogant ; qus typo doctrine,

quam ecclefia verbo Dei confentientem judicat,

& ut fuam publice profitetur, contraria funt.

i at

(2) infpeCtionem in culzus publici exercitium pet:

yj i

ordiuariones ecclefiaflicas , ad 2edificationem ccetus ,

'1,

& decorum chriftianum promovendum conditas:

Y

'tratu'S

circa liturgiam; ceremonias; fefta; loca, tem-

í

pnis

1

pora, horas cultus divini.

j

nl

. .(3) infpeCtionem in minuiffros ecclefue: 'üt 1donei

legitime voceuzur ; ut munus facrum au&toritate Ma--

fat. L"A

giftratus fufcipiant; fufceptum recte curent; vi-

tam fanctitate muneris dignam agant.

(Iæ mum

(4) ut zempla, conventibus religiofis commode

rernall

agendis infervitura zedificentur & conferventuür;

(5) ut fclole d« academie curentur , quippe quze

j 0

feminaria ecclefize & reipublicze funt;

g

(6) ut £ona ecclefiaflica legitime adminiftrentur ;

€D ut fynodi & concilia, prout ecclefize ftatus

deh'i/

1

exigit, conyocentur ,. dirigantur , defendantur;

M

li

«8) ut

u

500

(f 616.617) XXXI. dc Magijlrc;tu

yli

(8) ut qui ecclefiam per diffeminatos errores,

fat, .

per Jites, per fcandala vitze turbant, coérceantur;

tatà

membra fingula in officio contineantur;

- 9) ut difciplina. ecclefraflica füb tutela & autto-

lafi:

]i h

ritate Magiftratus vigeat.

giftra

tiente

4101 As

$ 617. Quoniam in modo enumeratis

ceden|

gewerir.

juribus mon omnia fant jurir majeflatiri fri&te

lii

u

di&i: adcavendam confufionem in re tanti

momenti, antiquiores jam theologi pru-

HDC |

denter obfervarunt, diflinguenda eff& jura,

7

fetür )

qua Magiftratus qua AMagifiratus in. eccle-

Pipafa

deli al

fiam habet, & jura quae AMagifiratui com-

petunt qua Chriffiano.

$6

MAGISTRATUI QUA TALI ipfo jure naturz

competit abfoluta ac fumma infpeCtio, per quam

pan

rovidetur, ne quid contra rempublicam ab ec-

tuyi;

clefia fiat: fed MAG1sTRATUS CHRISTIANI Ofli-

Jl

cium eft, procurare non tantum felicitatem civi-

lem reipublicze, fed etiam propagare vere piam do-

&rinam, ad íalutem civium seternam promoven-

lt

dam.

Habet ergo J'us providendi, ut quzecunque

ln (in

jn ecclefia fieri debent, pie, fecundum verbi di-

vini normam fiant, & quelibet, non tantum ci-

T

vitati, fed & religioni noxia removeantur, Vid.

Qu i

AucGusrAwA Courzssro in Épilogo pag. 45 lin. 24-

7771

CoxrEssro WURTEMBERGICA, in prafarioue, Mx-

l

LANCHTHONIS in Confe[/ioue Saxouica, artic. de ma-

giftratu politico verba funt: Cuwm fmr precipua ec-

Ciusqa

u.

clefi

( membra, videaur, ut judicia im ecclefia vecte -

erceautur, Opp.tom. l. fol 144.

Curatius noftro tempore dubiis, quze mota funt,

Madlia;

Obviam itum. diftinCtione inter jura facrorum Ma-

ïeïï?:ïïs j

liy

jeflatica, abfoluaa, quze ex Majeítate (in Imperio

T68 ]i

Romano ex Superiorirare zerritorialt) fluunt; & in-

ter jura facrorum collegialia frve conventionalia , quze

UMmq

originarie quidem ífunt ecclefiv jura, fed nunc

ipfa penes Principes funt: 4) quoniam tempore

Reformationis cum Principes fublato jure epiíco-

——

pa

SoI

XXXI. de Magiflratu

($ 617.618)

pali jura fua majeftatica, quze clerus ad fe traxe-

) m

rat, Tecuperarent, eziam bec jura, urgente neceffi-

(Ceantuy

tate, & ob legitimas rationes, a Principibus agpre-

;& 2080«

benfa fuerunt; 7) & quia ecclefia jura fua collegia-

lia prudenter & juftis de caufis in poteftatem Ma-

giftratus civilis, quem faventem fibi & confen-

Vmernts

tientem habebat, confenfu tacito refignavit; ac-

cedente facti confirmatione per pacificationes re-

]i hd

'

ligiofas. Conf. APorocrA A.C. 232. AÁRTICULI

SMALCALDICI 350 lin. 25. & 355, 4

ge tat

Hoc obfervato jura & magiflratuum , & ecclefie,

Qï p

& confüentie, (cui null hoc paCto vis in-

4/'z j

fertur) falva manent, & graviffima illa mala

ü eCClE-

Papocefaría, Cafaropapia, & Independemifmm, ab ec-

clefia abfunt.

j coQ)-

$ 618. In do&rina de Magiftratu difce4 A"fïïhMIQ

ye Mi

ptari folet: an chriftiano /iceat magiftratu

el quam

fungi; an bella gerere ; an deli&ta graviora

qm 2

jar O

fuppliciis vindicare.

jem (

j jl

Altioris indaginis funt roAumicorega, illa

gom

non fine acerbitate difputata: (r) de ori-

ao

; i v

gine, majeflatis;. (2) de jure rirca fatra, ejus-

&ntu C'

que fundamento & fontibus; (3) de jure

llw.ïoï. ij

b ia

decidendi — controverfas s

(4) de tolerantia,

[2 l

»jat

d

ejusque limitibus;

at

: (5) de obedientia paf-

j

fia

W'W

;

Macbiavelliflavum vlacita nihil fere jurris ac po-

f

teftatis ipi Deo relinquunt; 7Monarcbomacbi in fan-

] mota

ftratuum ,jura funt injurii; rigidio-

gqrori

,

Cifhma Magi

&

m hIlP

j

res bierarchici omnia facrorum jura epifcopis,

D-

ultimo ecclefize Capiti vifibili. vindicant.

gU ,

r ;gtmm ! L

f

Lïe

jum ! j

04

l12

DE

Pah

$02

($ 619—621) XXXL de Conjugio.

DE.CONJUGIO.

ab [

.Conjugii

$ 619. CoNqvaruüw eft /ociefas umius

QUid

maris €9 unitur femiq»zæ, Jecundum 'ordinationem

r

Ti

divinam, ad procreandam educondamque fobolem,

tr d

ad wufwwm adjutorium , €7 pofl lapfum quoque

obir)

ad reprimendam libidinem , legitime €7. indiffolu-

TLl

biliter imita,

Tattt

Aufior

$ 620. Deur eff conjugii Auc OR €7 cati»

fiqUn

Deus;

"

J& eficiems: (1) ratione primoe inflitutionis

$4

cum fingulari benedictione conjunétze Gen.

Cunfeq;

1,27.28. €. 2,20—24. (2) ratione confer-

&0 w

Conven

vationis,.dum in tanta hominum degene»

$6

ratione & licentia, tamen ordo conjugio-

edic

H

rum ad haec usque tempora fubfiftens mae

NOy |

net, quamvis frenum licentiv carnis mo»

t £l

leftum injiciant, & incommoda in iis inevi-

tabilia fint; ((3) ratione conjugiorum in

(1) I

& Tlmp

fingulis individuis, quze non rare mire fa-

g

5d

Talia funt. Gen. 24, 5o. Prov. 19, 14.

[

Conjugium ergo.eft ftatus legitimus, Deo pla-

615 |

cens, & -bonorabilis . Ebr. 13, 45 ec. celibatui poff-

r

l

Á

pouendum efl, nili ex accidenti, tempore perfecu-

tionum, & ab illis, qui continentize,dono prz-

N

W f

diti etiam, czelibem vitam fantte degunt . Cor. 7,

: - 9. 26. 28. 32.

Ti

Juflitutio

$ 621. .Divina IN s*T. rTUTIO fl perpétua

f

divim ;

D)

comjugii-morma: (1) quia omnis inftitutio

l5 3.4

divina obligationem fecum conjunétam ha-

Tlere

bet; fruftra quippe futura, fi eam Deus

ab

ttitm

XXXI. de Conjugio

($ 621.622)

503

!

ab hominibus obfervari non vellet ;

(2)

i u

quia omnia inftituta divina fpe&ant ad ho-

TT

minum utilitatem & falutem ; vel hoc igi-

fobä !

tur nomine ad fui obfervationem quemvis

li qWW

obítringunt, quamdiu non ipfe Deus aliquid

iMWU[L'

mutat; (3) quia Chriftus in quzftionibus

matrimonialibus ad primam inítitutionem

87 (tl

tanquam norinam provocawt, Matth. 195

Ff Tif

39: 4«

Confequeniter nullum matrimonium eft legitimum,

d Get.

Deo placens, quod cum inftitutione d1V1na non

t tlj

convenit.

(eue

$ 622. Conjugium - fua quidem, natura fjojey

onjup»

eft civiliscontra&us: verum inter chriffianos non inere

eus

NON EST MERE CIVILE Uegotiun; fed. civilis ;

"j (

in theologia etiam re&e de eo agitur.

$ Uv

(1) Negotium civile eft id, quod dire&e

r

& iümmediate per leges civiles dirigitu

le-

gtj

gibus divinis tantum indirecte & mediate

|

(S 615, 1) concurrentibus ; id vero in con-

Ja?

jugio fecus fe habet ($ preced.): vix ullum

jj t^ '

Q PET yo

alium ftatum Deus clarioribus & fanctio-

jo J*

ribus'prezceptis munivit

(2) in caufis

. Ua

matrimonialibus qu?eftiones etiam ad con-

Jientig curam pertinentes incidunt, Matth

Fer Plud

14,3 4' ICor 5)

(3) Chriftus, in res

jf

mere civiles alias fibi non (umens arbi-

&

trium (Joh. 8, 11. Luc. 12, 14.), quaftio-

1

»

il

nem

XXXI. de Conjügio

($ 622)

N

nem matrimonialem non tanquam ab fe

tin (j

alienam repulit:. Matth. 19, 1 ——9;

ita

n

gltenti

& apoftolus Paulus de qusftionibus ma-

tUr

fafticu

trimonialibus

fententiam tulit 1 Cor. 7;

Enjos.

1— 17. (4) ex conjugiis non modo

531

fed Clr

in Rempublicam ,

fed &

in ecclefiam

juo,

commoda vel incommoda non pauca

ii

redundant, prout liberoruni educatio &

a

difciplina domeftica bene aut fecus fe ha-

vt db

bet ;

(5) etiam fingulorum non tantum

RA

hujus vitz felicitas, fed imferdum etiam

Pitel

geterna falus a conjugio pendet 1 Cor. 7, 16.

Hexfp

304

1 Pet. 3; - Exod. 34, 16. Deut. ,3 4

TC t

rReg 111—9. €21,25.

Hinc theologia

non poteft abdicare hujus argumenti tra-

I

SENSU

Gationem.

Quod attine

t caufas & controverfras matrimo-

funt de fponfalium validitate ; dif-

[

niales, quales

imentis matrimonii contra^

"Bd

folutione;: de imped

hendi; degradibus cognat

ionis ; de conjugiis clan-

D

deftinis; de nullitate conj

ugii; de divortiis;

de

lp

harum Jv pEX conmpetens €

ft

hi

feparatione conjugum :

Maovifivatus civilis s qui ide

m etiam '"Fheologos, ut

Que d

-juris divini peritos, cum

feffione & fuffragio in

]

. adhibet.

Quoad reliqua

.

jtis

fan&itas,

judiciis ecclefiafticis ,

J

M. non funt conjun-

CONJUGIA CHRISTIANORI

étio mere animalis aut civi

lis, fed fünt focietas,

( )A

um divinum dirigit,

cui officia incul-

h )

quam verb

dentibus & veris ec-

cat, qua& preeftari nifi a cre

7)34

clefi;e membris non poffunt Eph. 5.

22-33. Hinc

in primitiva

ecclefia chriftiana conjug

ciorum ratio

D)

um antiquitus SAN-

cony

diligenter habita,!'& conjugi

faciat fanctos ;

e

fanti

CrUw diétum fuit: non quod

quoniam fancta conjugum inte

r ipfos officia funt ;

UT

1 Cor. 7, 39. 1 Pet. 3, 1-7. 1 Tim. 2, 8 - 15-

Sed

|

XXXI, de Conjugio

($ 622—624)

505

Sed Thefis, conjugium fenfu theologïcä facratnen-

Y

tum effe, demum poft Concilium Florentinum A.

9s It

1438 tanquam dogma de fide ftabilita eft, , eoque

obtentu Clerus/in ecclefia romana cognitionem

JUS Tl

caufarum matrimonialium ad fuum forum eccle-

1Qut. 1

fiafticum , exclufo Magiftratu civili, pertraxit.

Hujus aufi defenfio fruftra quzeritur in loco Eph.

] moo

,32: nam in eo non matrimonium inter homines,

fed Chrifti & ecclefi»e arCtiíffima

fpiritualis con-

cldin

V

jun&io, myfterium (& in vulgata Verfione Sacra-

| pauca

mentum) appellatur.

catio

$ 623. Ercdefim minifiri a. comjugio arceri etiam eccle«

: fe Ti

nec debent mec po[Junt; cum nullo jure divi- fie miui-

llf COf«

tantutd

no ab eo prohibeantur.

. &i

Patet a) ex generali regula Pauli t Cor. 7, $..9;

ce[fa ;

D) ex fpeciali illa de requiditis miniftrorum r Tim.

:Ol'nfim'

3,2.4. lit.1,6; c) ex apoftolorum quorundam,

v

'.'7731*'

nec non ecclefize primitivae exemplis 1 Cor. 9, 5.

yenlt

$ 624. Ut conjugizzm. rite imgülur, cON- requi/itum,

mti Ut

SENSUS, ftUm comjugum ipforum ( per de- conifienfus ;

M

l

fponfationem legitimam declarandus), fum Pa-

ine:

jj coif^

rentum quoque, requiritur. Hoc ) & Phk

lofophia docet; & 5) leges Magiftratuum

us

Q

(

ortiss

fanciunt; & vc) Scriptura facra precipit,

"i

1

que diferte Parentibus jus tribuit de con-

——

*()g05!

jamo ?

jugiis liberorum difponendi; Gen.21, 21.

j i

conio

C. 24, 3.4. 51 €. 28, 1. 2. Exod. 34,16. Deut,

(Ocïet?lse

7, $- Jud. 12, 9. c. 14, z. Jer. 29, 6. 1 Cor.

i n

vei a

7: 37 38.. Vid. inprimis Exod. 22; 16. 17.

n

Ex ipfa negotii natura intelligitur, confenfum

yunm f

conjugum debere efle, ju/tum ; muruum; ab igno-

1tUS

2l

rantia fubftantiali & caufali purum; a metu lí-

(l

berutt.

QUP

Ii4

Tb

.Spon-

' Sed

-

So6

($ 624—626) : XXXI. de Cänjugia

QXOr

Sponfalia coram perfonis honeftis ineunda funt:

clandeftina, remotis arbitris, & fine parentum

hn

d

confeníu inita , invalida declarantur.

n Í

f

benedib£io

$ 625. BEÉNEDiCcTIO ercefaffica non

20 d

ecclgl/iczüz'«

tantum honeítatis, fed omnino neceffitatis

£ü ;

eft.

Quamvis enim lege divina fpeciali

p ;

fancita non fit: tamen a JMagiflfratu fummo

/

[

l0l

praftriptacfl ; matrimonium absquejilla non

Tati

fnf,

habetur prolegitimo; & intereft coetuum fci-

futi), |

let t

re, quze membra fua, & num legibus acbono

phets

ordini convenienter, connubio jungantur.

2 10

omni

Beneditio ecclefíaflica nihil aliud eft, quam jfoleu-

il

IS 1]

nis declavatio ceufeufus conjugalis , publice coram eccle-

ofen falla, .adlibitis a. mitiiftro. ecclefie piis precibus ac

6, 13

vOÍif.

fed c

Inde a feculo VlII ex cavufis gravibus a

Jüiimis DImperauribus fapienter preefcripta eft; qui

H

D«

fun

(/4

ergoi

llam negligunt, contra confcientiam peccant

i

leffe

leges enim civiles '& ecclefiafticee in confcientia

oblicant; &, ex neglectu incommoda fatis gra-

il 3

via & in conjuges & in fobolem redundant.

t wb

20.22

fmpedi-

$ 626. Ut conjugium legitima conjun-

(

"en/a tX &io fit, requiritur etiam hoc, ut abfint

r

J

L'O'igv H?ZKQ'H i*

IMPEDIMEN'TA conjugii moralia, quae ex

ltjigi

siiate 6,96

Ea

—

Hl

affimitate ;

Ccu[*u»zglliüi/*aufa ez Aïyïïmi'ate oriuntur.

Vs

W

dijudicari debent priwo, ex jure divino;

W d

quod. Levit. c. 18 & 20 exfiat, ubi fevere

iintin

DN

interdicitur illicitis nuptiis: deimde etiam

ewx

ex Jure humano ac Imperantium legibus.

ghà

COn

CoNsSANGUINITAS eft propiuquizas zuter. duas per-

€om

Jouas, fundaza im mativitare ex eadem cosmumi firpe.

Ll

ArriNrTAS eft propinquisas inter dua: períanas , orta.

DTN,

ex nuptiis inter utriusque con[anguineos : nempe con-

ftines

|

((Q

traCctis nuptiis C(?lïfäïïguillei mariti fiunt a

Uuxo-

j

($ 626.627)

507

-XXXï. de C'onjïzzgia

d fort:

uxoris; & coníanguinei uxoris fiunt 'affines

atenom

matriti; utriusque autem conjugis confanguinei

non funt inter íe affines.

;MWF'

TRU

$ 627. De .Legibus divinir Levit, c. 38 & (r) £o

Vs

20 duo tenenda fünt: (1) wom tanfum go-?) Ol'ligü'

pulo judaizo proprie faerunt, fed etiam chri- "um

fpcil

35

flianos adhuc hodie obligant.

Hationes hz fünt: a) etiam gentiles obligave-

il

runt, ita ut earum: transgrefiio dicatur a£oemi-

T

natio, qua terra fuerit pollura, ipfique horribili-

ter puniti,

Lev. 18. 3. 245

5). etiam a Pro-

cbono

phetis inter leges morales referuntur, Ezech.

QUE

22, IO. Àmos2,7;

c) infcriptze funt cordibus

omnium fanorum hominum, r Cor. 5, T5

d) ex

m hr |

yun t

ilis in N. T. quoque arguuntur peccata, Mare.

6, 185

e) earum transgreffioni, non leviticze,

p"ffff'r"f""f

fed capitiles poenze imponuntur, Lev.2, t1-215

Tl

f) adjun'ta illis eft promiífio generalis, qui eas

fecerit eum vitturum effe , Lev. 18, 5, quae promiffio

j

diferte ad legem moralem refertur, Luc. 10, 2g.

0

|

IEL

teD(a

60'

Gal.3,12; prout ex adverfo g) leges hze etiam

Kifi

in publica waaledichioue repetitze fuerunt Deut. 27,

il

20. 22. 23*

:00]U0

(2) Alterum eft: ZLeges fie mon fantum de 5) nter-

L abünt

perfonis, [id eiiam. pE GRADIBUS debent in- pretatio ;

tulligi.

quæ "

Hoc probatur ex przimiffa regula generali,

J Eii L]

ejusque derivatione ex ratione naturali (queenu-

dir:

que efd caro carnis tud , illius uupzie probibite | funto)

Lev.18,6. Hsc regula fruftra pofita foret, immo

fevete

plane non valeret, ii nuptize cum perfonis ibi non

; &t |

expreffe nominatis, & eodem tamen gradu co-

gnatis, lieitze effe füupponerentur: ut taceamus

ii

ä

confequentia contrarice hypothefeos maxime. in-

du

commoda.

Utraque hzc thefis in WuurEMBsERGICA On-

IUUU)

ul W; ?v

DINATIONE JUDICII MATRIMONIALIS principii

C. 8,' P' 73';

n

!

"]

1009 pofita eft P. II.

y 5

li 5

n

$ /628»Q

$08

($ 628)

XXXI. de Conji-zgio

-—

(

£) compu-

. $ 628. Giradis ]üRE DIVINO prohibitos

falio ;

ftt,

fequentes regulze determinant: (1) m linea

yrele

re&la, tum afcendente, tum defcendente,

f0 (

(2) in íi-

firpe

tonjugia in infimitum prohibita fumt.

€0$ C

DIVE

nea tollaterali prohibita fimt, quoties vel uter-

que vel alteruter confanguineus wmico tan-

C0

hs f

ium gradu a communi ftirpe abeft. (3) im

lt dun

affimitate iidem gradus prohibentur, qui con.

n g

TEl rà

fanguineis prohibiti funt. -

tetill 2

COR

]unE numwaNo in patria noftra, ad

() w

illa a

majorem fanguinis reverentiam tuendam,

tor gï(

plures gradus additi funt: (1) prohibentur

f c

matrimonia iv feeundo gradu lineg equalis; (2)

Hs

prohibehtur etiam i« fertio gmdu hneg tum

NATI

BERG

ingqualis, tum mqualis, tam confanguineis,

Pt ]

lucy]e

quam affinibus. Difpenfatio quidem in his

XANN.

locum habet; fed nonnifi publica au&tori-

D

quiby

tate Judicii matrimonialis obtinenda: gradus

J

autem jure divino prohibiti di/penfationem uullam

!

tl

il

admitiunt,

Cüfryr

jriuj;

li

^ Ad hzc ulterius declaranda addimus termino-

Àe

rum Notiones diftinctas.

Srinss eft perfona,

a qua alize, de quarum cognatione quzritur, per

li

generationem defcendunt,

N

&f

LrxEa eft perfonarum , a communi ftirpe cefcen-

lr

dentium, jufto ordine difpofita feries.

elt

Liuea RECTA eftíeries pareutes d?* liberos com-

tior

prehendens.

Linea ve(ía ASCENDENS eft, quea

dLïï

liberis ad parenzes d? majores regteditur:

Linea

Tier

re&la DESCENDENS eft, quoe a pareutibus ad liberots

Jttt

&* borum poþerar progreditur.

Cor-

XXXI. de Conjugio

($ 628)

509

roltibio

| CöLLATERALIs linea eft feries, quze fratres ac jorow

j

[

ver, eorumque liberos, nepotes, pofteros, com-

Lf

Litiea collateralis zzQUALIS eos. cogna-

prehendit.

ü

ndente,

tos comprehendit,

orum-4iffautia a communi

T

:ea collateralis YN QUALIS

)

17

ftirpe kApEM eft.

eos cognatos, quorum di/fauria a communi ftirpe

PIVERSA eft, complectitur. ,

rel uite

CowpurATIO graduum in caufis matrimoniali-

ii d

bus f fecundum jus canonieum, cujus zres vegue

le (ünt: (a) pro linea reCta ; quoz fuuz perlona , tor

. (j

r

fünt gradus, una demta.

Filius aut fiia a patre

ul (0L.

vel matre diftat uno gradu. (/) pro linea colla-

terali zequali; quoro gradw perfona quevis diffat a

communi fhrpe, too gradu eriam iuter fe 4iflant.

ET

(c) pro linea collaterali inzequali; quor gradibus

illa perfona , que remorior efl , a communi [Hirpe diflat,

yendar)

zot prad;bus eriam inter. fe diflanz ea pero

ïzæ , de qua-

bibetü'

ynum COgildli()he quærimr.

He regulee computationis graduum in Onpr-

TR

NATIONE JUDICII MATRIMONIALIS WuRTEM-

j n

srEnGici Part. l. c.4, p. r7. Part. II. c. 8, p. 72-

Part lI]. c. r, p. 137 feqq. diftincte proponuntur:

;uineig,

Luculento fchemate eas declarat b. Gop. Horr-

In b, HAFENREF-

n 1

j ht

MANNI fynopfis zbeol. p. 1031.

FERI Compendio completa enumera

tione nominum,

giftof

quibus confangui

nei & affines appellantur, item-

u

e exemplis e Scriptura allatis, copiofe illu-

; gradw

f

rantur pag. 754-795., Recentioribus dubiis oc-

"T

currunt Puir. Urmg. Mosremtr vindiie graduum

probibitorum.

jmin

A canonica hac füpputatione differt compuratio

cin Jug& PROvIiNCIALI WümTEM-

peïfOïïa ]

civilis , qu

p H

BERGICO

Parr. 1V, Tit. 24 extat, & in. materia

de füccellionibus, hereditatibus, aliisque, a Dica-

íteris adhibetur. kHujus wmica & perpetua vegu!a

o celett

rot fun gradus: genera-

eft: quor fuur generaziones

tiones autem in linea eti

am collaterali, & qui-

TU

numerari debent.

Sic fra-

dem in utroque latere ,

M

pes i». foroves jure civili

diftant fecundo gradu, qpod

Jf

jure canonico fecüs fe habet.

"

W

ff«

$ 629.

D

À

$10

($ 642-9""631*) XXXT. deC'oqy'ugib.

quia

Alinis ;

$ 629. FrNiS comjugiü efiz (x) confirva-

fio generis humani per. fobolis grocreationen at-

fili aï

que educationem , qu?e (inter chriftianos certe)

Tatt

ultra hujus vitze terminos, etiam Dei ho-

In S«

fing,

norem & liberorum seternam felicitatem

procre

intendere debet, Gen. r, 26. 27. 28.. €.

Qirigi

fionen;,

18,19. Eph.6,4. (2) folamen ac felicitas

(le g

vitz, per mufuum adjuforium, QGen.2,18.

94 Q

el5,'q

Poft lapfüm & zerrius fiuis acceffit, ut effet li-

: 11

bidiuis (non explendze , fed fecundüm ordinem Dei

nge

domande dv exflingueude,) vemedium, Y Cor. 7, 2

5.9. Primus ille Finis przuarius, reliqui duo fe-

$6

cundnrii dicuntur.

Nam q

indilfolubi-. - $ 63;3- Conjugiwm f forietas x NDt1SSO-

Tutini,

LUBILIS, ordinarie non nifi morte finien-

e;

da. Hoc pröbatur 4) eX oraculo divino

1l in

per Adamum edito Gen. 2, 24, ubi indie

4l

-

viduum vitze confortium inter conjuges fu-

li

turum effe edicitur;

b) ex avthentico,

tim (

quod Chriftus inde ducit,

confectario;

Agqu

Matth. 19, 6 proinde quod Deus coujunxit ,

furin,

homo uon dirjungat ;

c) ex apolftoli Pauli

'C-ivifes

effato Rom. 7:2. 3.

Ttus -

Idem etiam patet ex incommodis , quze divortio-

rum licentia gignit; qualia funt: vagze libidines;

feïe æq

impedita fobolis educatio; turbz tum in dome-

füca, tum in civ

ili focietate ;

i &eïxq

qqæ omnia Suri

lts

N.zzzzk.æ F-afltï(ll'iü funt.

excludens

Toh

iumn Con-

$.631. Hinc illicitas eft CoNcuBINA-

jtit, (

T int

cubimatum, PS , hoc eft talis conjuntlio domeflica arGhor,

|

"^

qua

XXXI. de Conjugio

($ 631.63z)

511

'ofor

qua ad tempus tantum vaitui

€7 pro lubitu ite-

Ti n

rum dillolubilir e/f. Repugnat enim naturae

Qs certe)

matrimonii prout:a Deo inftitutum eft

Da i

In Scripturis nulla alia conjunctio maris & fe-

minec, jure divino licita, occurrit

nifi quze ad

[ctt

DI

Á

Mi

procreationem & honeftam educationem fobolis

7: N8! M

dirigitur; confequenter ommis alia aut ad fcorta-

tïonem fu.t ad adulterium referenda eft, cui utri-

fb lC

que grave judicium Scriptura denunciat Hebr,

41b

13,4. Qui mter fe junguntur, eos aut coujuuxir

Deus., aut non.

Si non junxit; nefaria conjun-

: efiet -

€io: fi junxit; nefaria feparatio eft. b. BhNGE-

nnech

Lius Guom, ad Matth. x9, 6.

Cot. 54

u duof

$632. Eque illicita . eff POLYGAMIA. fum Poy-

Nam & hec repugnat (1) primevae inffi- gamiam;

tufiomi,in qua duo duntaxat Junéti fuere,

NDI$

Gen.2,24

(2) declarationi hujus inftitutio-

e finiti

nis, tum a Chrifto Matth. 19, 3íeg. tum

(iri)

a Paulo x Cor. 7,2 date;

(3) 1ili.divinse

M Dd

inftitutionis parti, qua mutuum adjuto-

ugesï j

rium Gen. 2,18 finis conjugii genuinus &

thent

adaxquatus 'conftituitur;

(4) legi. naturz;

)nr&ï&lml

fl'

V,h!'

gartim ob difcordias ceconomicas & d«a£íar

[' Jij ln

civiles inde oriundas, partim, cum nu-

merus hominum utriusque fexus femper

fere zequalis fit.,

propter injuriam, quam

ædwl

]böl»

in reliquos mares czelibes committit ; 'qui

UOTF

plures fibi uui feminas jungit.

)mmä

Polygamia ge quidem in-vereri Teflamento permiffa

fuit.

Cum .enim Deut. 17; 17 diferte regibus fue-

1n quibusdam

CUBI

Tit interdiCta, -mulro magis alis.

Parribus, Abrahamo, ]acobo ac.dein Davide &

j U

4

Salo-

[

"

p

($ 632—634) XX&U. de Conjugio

512

Salomone, n difpenfara fuir, fed tolerata; nec

)j

defuere calamitates ex i(tis eorum factis fecutze,

& ex eventu de

quibus ad poenitentiem ducti,

reCtius edocti

421'1' f

Voluntate Dei, & jure conjugii,

TU

fuerunt.

fntni

Divortium $ 633- DivonTrUM, quo vinculum con-

—— —

adulter

nonnif . jugale antt mortem diffolvitur, tanquam pri-

-*

ls i

duobus tà- yyitivae matrimonii inftitutioni contrarium

ftnta d

fibus lici-

expreffe prohibetur a Chrifto Matth. 19;

p

5—8. €. 5,31.32; excepto tantum cafu a)

Ál

ls

adulterii Matth, 19,95 . ac 5) dæ-rtioniy müli-

()) d d

tiofez, 1 Cor. 7, 15.

fis Qd

'Tamen utroque ca

fu. locum n('Jn habet divor-

tium , nifi poft caufam in judició competente co-

quod 1

a decernatur.

E

nitam, auCtoritate public

dunt;

Alie caufze, quae preete

rhas ut juftz & legi-

timz allegari a quibusdam folent,

non funt cau-

Depant

Pe-

fs divortiü, nifi admodum improprie fümti.

, ultra

lt [at

riculofum eft intuitu fecuritatis confcientize

: $1 ob

caufas ab jpfo Deo conce

ffas, progredi.

Quem l

inimicitiam infanabilem ,. o

bfzevitiam, ob infidias

ericulum, conjuges

habent;

vitze ftru&as, & ob animz

fententia judicii. matri

monialis

feparanzur. quoad

Qg Lj

torum & menfam ; za/is

féparario mon eft Divoriium ;

t'mne, '

er eam enim 4705

folvitur. vinculum conjugale , 1e

ufus conjugii fufpe

*

nfus tantum ceffar ad tempus.

Ghr d

, Cum divortio et

iam non confundi debent illi

lavatur pro n-llo; ut 'in

RUT fOn

cafus, ubi marrimonium dec

cafu ignorati incefti

conjugii ;

bigamiz ; perpetui

.?ïætere

inde ab initio & co

nftantis animor

um diifentus.

mïeg

"lalis declaratio -nu

liitatis non elft divortium :

j

T

.quod nunquam

!

üï. Pmy

nam non folvitur conjugium , .

1

UT

conjugium fuit.

MQC

$ 634. lf hoc

' Loco diverfum a nobis

Antithgjis.

fentit Ecclefa Romana: ) Matrimonium

effe vere & proprie di&um novi Teftamenti

bitum ;

Jàcramentum $. b) Clericis tamen prohi

t) plu-

)

XXXL de Conjugio

($ 6345

513

"u) D

js fecute,

£) plures quam in Levitico c. 18 extant

oventu üe

dari gradus prohibitos & «cau/2r matrimoe

àus edoti

d) vinculum matri-

nium impedientes;

rilun at«

monii p/age indifflubile effeg mec in cafu

adulterii folvi; e) cau/as ma*cimoniales ad 1o-

p

tray

los judices ecclefiaf«os, exclufo Magi-

ftratu civili, pert/aere.

Jatth.

y af )

1

Alise copcertationes, ab aliis motze, funt:

!]

ipnir Wi

(1) de divina inflitutione conjugil, vim le-

gis non habente; (2) de matura conjugii,

apet diot-

quod mere civile negotium effe conten-

Pe[ente Dd

dunt;

(3) de /an&itate conjugii, quam

i

negant quidam falío -fpirituales ,

quia

ii

t fítatus carnalis ;

f 7

(4) de cælz'batug,

jjie, 1*

quem pro ftatu coram Deo ineliore,

N

habent ;

(5) de legun matrimonialium,

"s

g, (

p

quae Leviiri c. 38 & 20 exftant, obliga-

"m

tione, & interpretatione genuina; (6) fpe-

m

m l(fael

cialior illa quaeftio de conjugio cum defun&le

A l

mp

uxoris forore aut fororis filia.

p li

Praterea non exiguos motus. excitarunt la-

"m j

qrje"

Xiores quorundam fententize; «4) de Coucubinazu ;

di& Oïtluq

5) de Polygamia; c) de-pluribus, quam. in Scri-

qü

ptura concefíze inveniuntur, faciendi drvortii caufit $

( n

4) de neogamorum eccefifHca éeuedictioue.

T

at

|Je

[u^

LOCUS

m

hl ,m!

"m

Ui

*

$14

(S ,635.636) XXXIL de Novi zmï:þ

LOCUS,XXXII

ml

DE NOVWVISISIMUS

Mosc

SPECIATIM . DE MORTE ET RESURRE-

7770

CTIONE MORTUORUM.

L'T167

, Dithee

$ 635. NO VISSIMA dicuntur i/li even-

1i0, my)

ANoviffna

ius, qui omnes hómiuer poft decurfüm : hujus vi-

qia ft, j

gm'd.

tI0n funs

im [patium manent, per quos de cujusvis forte,

jf

eermum felice an mifera , .decidetur,, graut quis-

ADEO, [

que opportunitate falutis hoc. gretur, fempore ob-

filtatem

Jate , rfä?e vel focus atfus.fuerit.

QUi fed

Ea'queiwor potiffimum funt: AMors :corporalis5

ARefurvect

jomortuorum, una cum apparitione Chriffé

fedt, ]

gloriofa; SJudiciun extremum cum Seculi

coufum-

xharioué; ac denique "vel Darmnario |vel V/ira aterna,

Qu mj

Tormula, qua vevifma appeliantur, e Scriptura

ate[lrj

fumta eft: Jóh.'6/39. 1 Cor. 15. 52. 1 Pet. r, 5.

3 t

- /Summ:e Bonitatis divinze :eft,/ quod ignorare

nos non patitur, quid deinde polt hanc vitam

Du, v

d

futurum fit: id enim profpicere ac meditari .$a-

^

Wavit

