zeternitate periodica, fecundum quam. durare de-

t quie

Dbl

buit usque ad finem ceconomize illi przeftitutum.

b

«

feipte

dtant Prophetize de Circumcifione eriam im. uovo:

yt inter

Ieflameuto continuatida Efa. 52, L. Ezech. 44, 9:- fed.

loquuntur de cireumcifione fpirituali.

Chriflus:

ys

circencfonem admifit : quia venerat, ut omnem

legem impleret Gal.4,4. Apo/loli eam obfervarune

Act. 16, 3: per condefcenfüm, in gratiam infir-

JUI

t/;!

miorum, ne hi aeciperent fcandalum ; adeoque:

717

ex ratione temporaria, nou ex meceffitate, aut.

firicta obligatione, Gal. 2, 3- 4« 5«

js, Qu

DE AGNO PASCHALIL

"i

[0] /-!

$ 533. P'AS'CHA eft adio jäcraf a: Deo . in- Paftlia

am (

?l

110 0

ffituta,. qua dpnus, im memoriam beneficis im quid z

j J l

fj

-Fguypto olim preffiti ,' conflituto: tempore: ab

n

Jjrailitis ma&fatus € comeffus fuit, u£ im fid

W())n

)j A

AMeffie venturi confirmarentur,

T0

Divina. ejus inffiturio exftat Exod, I2;.

1—29: ejtts- inflie

Ti

43—49.

Íntio;

M

,aj

$ 534. R ES, circa quam a&io hzec fa- materias,

IUE

era fufcipi debuit, fuit agnus mafculus;

(,ægf!tïf"

fine. nevo;. qui annum impleverat ; fepa-

qm v

[^

J

05

randus per aliquod tempus a reliquo gre-

0l

ge.

i

Hac ex ipfa inttitutione liquida.

funt.

Dd5

Rario-

[g

428

(5 534*-?537) XXVI. de.z.ä'gno Phjfchali

Rariowes phyfice , antiquarie, politicze, quäs

Dl

de his circumftantiis erudite quidam contulerunt,

pretio fuo relinqui poffunt, modo non fines &

Ij

ufus fpirituales ac coeleftes, de quibus mox dice-

[

mus, excludantur, invita Scriptura.

bus

mablatio;

:$ 535. Agnus hic tempore przfícripto

qui

matfari debuit Exod. 12,6, & fanguis ejus

Tl

pofübus illini v. 7, qui fequenti tempore

ln

ad altare fparfus effe legitur, 2 Paral. 30,16.

&t

n

€. 35, I1; &tque hic fuit a£us sACRIFI-

comefhio;

CIALIS.

Ma&Gatus vero agnus deinde

f

fuen

ä[ï'&ri, ac fofus comedi debuit Exod. 12, g.

lnig

9. 10, qui aZur fuit SACGRAMENTALIS.

Hi duplicis generis actus, fi rite diftinguantur,

fng

facilius nonnullz quzeftiones expediri poterunt.

h

tion

miniffer;

$ 536. Inter has prima eft de Sacramenti

Rn

MINISTRO.

Pafcha illud primum in /E-

gypto adminiftrarunt patrejfamiliar. . Cum

autem deinde tribus Levi, & ípeciatim fa-

(

milia Aaronis ad íacra obeunda vocata

Vi

elfet, divifa inter Sacerdofer €7 reliquos

8' 91

Jlfraglitas opera fuit.

[ili peregerunt fan-

RU

guinis facrificialis adfperfionem ; Ài reli-

ïm

à

quos actus; /lorc. cif.

Q

indolerz

$ saT. ditera quseítio e&; am agnur pa-

al

:

Jhalis fuerit facrificium. — Poteft dici Sacrifiium;

n

2) propter ma&ationem, reliziouis caufa

äx

C

fu(ceptam , & /) propter fanguinis [parfio-

nem.:

T

E

J

E

: XXVI. de4gno Puchali | ($ $31—539)

4

d

, Qu

Jerunt,

nem.: unde & fic expreffe vocatur Exod.

ites &

12,27. Num.9, 7. 13. Sed fuit etiam Sacra-

x (Ue«

menium; propter comeftionem , cum riti-

fine

bus a Deo prefcriptis fufceptam ,

Juii)

qua ne quidem celebratio ejus legiüma

i, ms

;

fuiffet.

us

Sacrificium. tamen Jfrile di&ium tion. fuir: nihil

30X

enim de ejus carne & adipe altari impofitum

Deoque oblatum eft.

RIFE

einde

$ 538. FonwA ergo five a&fur. formaler forma;

fuerunt a) manducatio, cum repetitione ver-

db

borumn inflituionis conjïm&a , & b) ad[perjio

MIS

gt

Janguinis; Exod. 12, 11—27.

en.

Reliqui aétus accidentales erant, ad preepara-

tionem partim, partim vero ad decorum & bo-

qmetii

num ordinem pertinentes.

in À

$ 539.' FiwiS Rujur aäïio?zz'y ./ä-cræk fuit frgiss

Cul

(1) memoria liberationis ex segyptiaca fer-

n

vitate, Exod, 12, 17. 26. 27. €. 13, 3. 4.

«

8. 95

(2) Prafiguratio yflerii redemtiouis ,

)Jl

)

quoS

conjun&a cum fidei inj Meffiam venturum

fi

confirmatione , & beneficiis fpiritualibus in-

j

de fluentibus, x Cor. 5. 7. 8.' Hebr. 11,28

coll. 26.

Hie fimis typicus d?* myfficus elucet etiam. ex fa-

[

J

cili, planz, nativa, minime coacta convenientia

/,

(l

inter agnum pafchalem & Chriftum ; ad quam ob-

fervandam & eruendam aditus aperitur a Paulo

C]H

;Cm*. 27 7- 9 & Johanne c. 19 36.

d

j

$ 540.

430

($ 540.541) XXVI. de 4gno Psfthali

abroga-

$ 540. Zibrogafum e[fe im movo Teffamento

tlon]

f10 ;

Sacramentum agni pafthalis, difcimus (x) ex

h;

a

ratione generali, quod omnis typus pra-

fente antitypo antiquatus cenferi debet;

(2) ex declaratione Chrifti Luc. 22, 16

nunc in eo effe, uz Pyíha xMPLEATUR

n regno Dei , & propter hanc ipfim ratio-

T

nem /e nom amplius comeflurum effe de eo: haec

ifit

enim ratio zeque ad quosvis chriítianos pere

tinet; (3) ex in(titutione alius noyi Sa-

Jitii à

cramenti, immediate poít hanc uitimam

€ r

coenam pafchalem fa&a; (4) ex eo, quod

Al PBT

nusquam in ecclefia apoftolica quaítio

s 1

mota effe legitur de judaico pafchate con-

t

tlnuandm

di

$ 541. lefvntlunt a nobis in hoc Loco,

(7,

Jntzthyis

qui razionem facrameutalem circumcifionis &

Chrif

agni pafchalis non agnofcunt: quorum va-

fs

ria funt afferta: 1) origimem circuincifionis

&t)

ex Ggypto arceffendam eífe; 2) fuiffeaZun

hl

mere exfermum; 3) habuiffe finem & effe-

D

étum tantum civilem, ualioualem, tempora-

ii

€mts

lia beneficia fpectantem ; 4) certe finem &

[7) Q

ufum zon « if. moraiem habuiffe.

baþ[

adþe

Similiter & de agno pafchali exiffimant

datu]

Ü

&) pleraque ritibus & iuflitutie genfilium op-

Adhil

pofita; b) lfraektïs ab idololatria & luperfti-

W

tioni-

j

XXVIL de Hapiifo ($ $41—543)

431

quono

tionibus gentilium avocandis fuiffe deftina-

I) ex

ta; :) fines & afus fpiritunles mullor þa:

Wa

buiffe.

il

LOCUS XXVII

Ó

AATUR

DE, BAPTISMO .

| fati-

$ 542. BaPrismus eft a&fio a Chrifío

o: Dnt

L

Baptg'/'mi

inflituta, qua homines in fedus cum Deo reci-

pospet

definitio ;

y M

piendi agua tinguntur im momime Putris, Filii,

*

tirtam

€7 Spiritus Sun&i , uf regenerentur ac rmovm-;

dur per Spiritum Sancium.

: quod

quæ'ïiw

$ 543. Baptifmus aquz eft pzviNvUM

inflitutio ;

*

fe QUi

inflitutum, EHoc ex eo probatur, quod )

divino juffu a Johanne coptus Luc. 3, 2. 3.

Loto,

C. 7', 30. ]Oh-l, 33' Matth. 21, 25; b) a

jis &

Chrifto in terris verfante per difcipulos

jm v

fuos continuatus, Joh.3, 25—27. c.4, 1.2

& £) cum in coelum afcenfurus effet nova

.cïfwüïs

folenni inftitutione, juxta cum evangelii

i.de

praconio injunéctus fuit Matth.28, 19.

ppt

Addidit Chriftus huic mandato promiffionem de

efficaci praefentia füa & gratiofo concurfü wsque

nem&

ad confummationem feculi duraturo.

Ex quo patet,

baptifmum aquaé non ad temporarium tantum , fed

ad perpetuum && univerfalem ufum a Chrifto man-

datum fuiffe.

Hinc & Apoftoli accurate manda-

tum hoc obfervarunt in muneris fui functione,

?

adhibitis etiam verbis preceprivis ACt. 2, 58 Busve

j

j

S4ze, C. 10, 49 mgoctzafs avris fBamriciven,

den[

t

$ 544-

43

4

d

($: 544-445) VXXVH.'de Baptifino

elementum

Q 544« Elementum.| vifibile fanqævhüic

at s

actioni deftinatum AQuA off.. a) Hac ufus

BI

tut

ad baptizandum Johannes Matth. 3; 1.

Joh. 3, 23; Philippus A&t- 8; 36 ; & Petrus

X ]

A&.10,46.47.48: D) aqua diferte, cum

SAN

de baptifmo generatim fermo eft , memo-

lnpii

ratur ]oh. 3, 5. Eph. 5, 26. 1 Pet. 3; 20. 21,

Bu

Gratiofe Deus, rem ubivis obviam ad hoc gra-

aíum

tizte medium eligens

homfnum. faluti profpexit,

Dicih

Nec nobhis licer in aquc locum aluum liquorem fuh-

tecitatic

flizmere; quoniam certi effe non poffümus, utrum

Unius À

Deus cum tali medio, quod ab ipfo mandatum

non eft, efficaciter operari velit.

hoc&x

fiuty

latth.

applicanda .-.5 545. Acr10, quam circa, h.oc elemen-

E

pér ummer- p vifibile Deus fufcipi vult; eft PBa8 06

Jfionem aut

vaudi

quo agua fic homini applicatur , ut lavacrum

4

'

af'»fo-

JUS ip

Bem;

five. ablutio. fit, Eph. 5,26. Tit. 3 5. A&.

sz D

22, 16.

d |

Utrum id neceffario zmmmerfome per

i debeat,

M

an etiam adfperfine feu affufinne aquze

E

e

ri poffit,

de eo nec lis movenda, nec fcrupulus cuiquam

hi

injiciendus.

Vox fw«rzi,j,cs utramque fignificat,

a&ior:

De neutra difertum exíftat mandatum. Praxis an-

Tnediy

tiquioris ecclefi:€ immeríione utendi, fi non du-

ipeng

bia eft, certe univerfalis non fuit, ut ex Clinico-

lt in

vum Baprifmo patet.

Immerfio egregiam omnino

habet commonefactionem , de fepultura fpirituali

Ti

Rom. 6,3.4.5: fed habet fimilem etiam ablutio

&Q fü

Att. 22, 16. Eph. 5,27, & adfperfio 1 Pet, r, 2

Hebr. 10, 22, & adfulio Tit.3,5.6. — Ad caven-

dos fcrupulos prudens confilium eft, largiorem po-

j

tius, quam parcam aque affufionem Taadentium..

term

tf

$ 546.

XXVIIE de Baptifino

($ 546—543)

433

huit

5,546. Ut actus hic a quavis alia com- forma;

c ufüs

muni ablutione diftinguatur, peragi debet

51

verbis ab ipfo Chriflo prefcriptir, 3YN NoMr-

WIUS

NE ParRiS ET Firir ET SPrnITUS

, m

SaNcrTi,Matth.28;19; quae verba ad ipfum

M

baptizandi aGhum promunciamda , wt conftet,

20:2['

Baptifmum in nomine Dei Triunius pet.

actum effe.

g

Ql

Dicitur Forma Baprifimi; nec perfunCtorie hzc

( Jïlï'»'

recitatio fieri debet: Eft invocatio feria Dei Tri-

Jtrum

unius ACt. 22, 165 & eft folennis declaratio , fieri

mágtu

hoc & mandato & virtute Dei, ipfumque Deum

"Ülrüiunum aCtui huic przfentem adeffe, ut ex

Matth. 3, 16. 17 colligi etiam poteft.

liite

. $ 547. Quoniam igitur cum a&tu bapti-

efficaciag

If

zandi conjungitur verbum divinum,; vi cu-

at

jus ipfe Deus Triunus prafens eft, Bapti/ino

, A

if EFFICACIA DIVINA. Eph. 5,26et-

clefia fanthficari €7 purifirari dicitur lavazro

AQU iE

IN VERBO.

at

j pomty

Efficacia hzc non pendet ab aqua; neque ab

RUi

aCtione baptizantis: led a& ipfo Deo, qui per hoc

gqilïmä

medium, (aquam cum verbo cotnijuntlam,) effhicaciter

xi$ dt

Óperatur in baptizatum, quo hic actu transfera-

yn U

tur in communionem cum Deo.

ln

. Recepta apud Theologos formula eft, Verbum,

gmninq

& Spiritum fanctum & facrofanttam "Trinitatem,

yritot

effe rem celeflem Baptifmi; quam nonnulli (minus

abh]tio

commode) Aareriam coeleftem vocarunt.

et, 1

,av

$ 548. Bapfifmur non eft ritus mere ex- falutem

um p

ternus, fed habet promi[ionem. gratig €7 bo- tonferens ;

Wi

neficiorum fpiritualium. Eft medium, per;quc.)d

j

u

5

j

($ 548.549)

XXVII. de Baptifmo

434

Tl

in ordine divino offertur & confertur 4)

regeneratio ] oh. 3, 5. Tit. 3, 55 — P) vemiffia

de Dj

puts

pecettorum Luc. 3, 3. AGt, 2, 38.. c. 22, 16.

p

at

Eph. 5, 25.26. 27 ; €) adoptio & in foedus

Ahtth.

gratize receptio, 1Pet. 5, 21. Gal. 3, 26.27.

TitQ 3, 5' 6! 7 ; d) «/änü?]ïfätio, ROm- 6, 4-- 5. 6.

Ó

df

Col. 2, 11. 125 atque 7) ipfa adeo /alus,

folunt

Marc. 16, 16. Tit. 5 5. 1 Pet. 3, 21. Joh. 3, 5.

ENTCNTRERCRCCNICR RRU IRIT RUL

fs d

Probe notandum, JBaprifmo xpsr hos effectus

tribui, Gal. 3, 26. 27. Rom. 6, 3. Tit.3,5. 1Pet.

Wp, .

3.21. ejusque adeo vits uou fauificativam 1antum

effe, fed collativam.

; Y

Univerfi autem i effefus Baprifmo rribuunrur

üdmar

non folitarie, non extra, fed inrra mexum cum

iredeim

zo;0 falutis ordine ;; & pofito apud adultos in eum

confenfu ACt.2, 41, c. 8, 36. 375 & jugi baptifmi ac

ne fal

foederis baptifmalis recordatione & praxi. Gratia

& falus ilis per baptifmum confertur & collata

lgo

confirmatur ,' qu; divinze huic efficacize uon reftftuuz,

QU ex

Chriftsn

quique fideliter gratia daza utuntur , ACt. 2, 40. 4T.

ju. g

C. 8, 39. C. 16, 15. 33. 34. Matth. 3,8.

tür hr

Quod in multis baptizatis effectus hi falutares

non exfiftunt, non valet ad efficaciam ipfi Ba-

WT

ptifmo denegandam: nam Ja/us etiam his offerzur

eerie per Baptifmum, Gal.3,27. Rom.6,3. Marc.

X6, 16.. ACt. 8, 13 coll. r8—23. Luc. 7, 30; fed non

firüy

irrefiftibiliter, aut ut amitti non

Ml

!)

2 Tet.T, 9.

pofüit A'"cï. $, 13*

if

uece[fituss

Q

$ 549. Baptifmus aque vi mandati Chri-

üts !

fti neceffarius eft.

Nam 24) ordinarie non

Q

LT

nifi is, qui renatur efl ex aqua €7. Spiritu, in

It

€ffe

regnum Dei ingredi poteff Joh. 3.5 ; 5) Chri-

tür £

ftusei, qui eredit €' baptizatur, falutem ad-

iptii

dicit Marc. 16, 16.

Hoec

XXVII, de Baptifmo

($ 549.550)

435

r d)

Éoc tamen accipiendum non de abfoluta, fed

de bypothetica nece[j/iare, de ilis qui baptifmi com-

^itif

potes fieri rosstwT.

Unde eos, qui citra fuam

culpam zfdzz:so decedunt, defectus baptifmi non

4, 1.

rivat gratia Dei ac falute, Marc. 16, 16. conf.

fs

Y

B5

atth. 18, 14. M'arcf 16, 13—16. Jon. 4, rT.

n

, 4' 0'(1'

deflinatus ] ex parte Del omnibur, qui Chri-

y fi,

fto funt initiandi, fine gentis, conditionis,

)h, 3; 5'

eftetus

fexus difcrimiue. Matth. 28, 19 Chriftus

, 1b

emnes, quos docere jubet, jubet etiam bapti-

j R

&are; Matc. 16, 16 modum falutis obtinendae

d

ordinarium hunc conftituit falvatum iri

n n

eredentes €7 ebapti'zatq.r-. Bap"tïfmus commue

y o

ne falvandorum beneficium eft.

tinit

Gri

- collit

Ergo baptifmus non deftinatus eft illis tantum,

qui ex gentilifmo aut judaifmo tranfeunt ad facra

| "j]iu Il

chriftianorum , fed ilis quoque, qui in Ecclefia nati

TY M

jfuur. Hoc probatur a) ex eo, quod nemo naíci-

tur chriftianus. ^ Etiam illi, qui in ecclefia nati funt,

fülyra

funt caro, & nati ex carue, adeoque opus habent

ii Y

£) ex

regenerarione ex aqua 4* fpiriru Joh. 3. 6.

sf

analogia circumcificuis, quae etiam ifraélitarum Deo

j

»

federarorum infantibus adminiftrari debuit, c) Eph.

fornon

5. 26 lavacrum aque in verbo , toti ECCLESIAE .

jau-

f&ü $

€lificaude deftinatum eft.

Quamvis autem baptifmus omnibus deftinatus

1 Qu

fit, a€tu tamen i//; demutn fuut baprizandi, de qui-

us certo couflat, eos poffe ac velle beneficiorum falu-

me [wn

J

zis compores fieri, & tnem Baptifmi, eos Deo

W l

l, []

riuni & Chrifto initiandi, obtentu pofübilem

efíe.

Hinc a baptizando, 41 adultus fit, requiri-

püf

tur fidei profeffio ACt. 8, 36. 37, neque invitis

Baptifmus obtruditur, ACt.2,41. Luc.7,30.

Ti

Ee

$ 551.

l

436

($ 555

XXVII.. de Baptifino.

itiot

gliam - in-

$ 55r. Baptizandi fümt etiam YNY AN TES.

MISSA,

fantes,

Hanc thefin, a variis varie oppugnatam,

tiehill,

lii d

fic probamus, ut fimul in argumentis re-

moveantur dubia ac przejudicia confueta.

ER

- (1) Infantes gratia baptifmali opus badem; fünt

jiru

enim caro ex carne Joh. 3, 6.

(2) infantes capaces fumr ad motus divinos ac

AT,

fpirifuales admittendos, atque adeo ad beneficia

ATim.

baptifmi recipienda. — Nam Luc. 1, 15 J'obanues in-

de ab utero, immo V. 41I. 44 XN Uutero materno Spi-

ifis

ritu fantlo implerus fuit ;; & Marc. 10, 16 Jefus par-

vulis etiam] BENEDIXIT.

4

$$55

(3) gratia Dei in parvulorum etiam SALUTEM

Q in j

propenfa eft Matth. 18, 14. Jon. 4, 1. Si infantes

falvari poffunt, poffunt etiam regenerari.

Mate,

(4) etiam in veteri TTeftamento parvuli, etfi

toll "Ü

nondum intelligentes, per eircumcifionem gratioe &

Denm.

communionis cum Deo participes facti funt Gen.

17, 7 facio

cdus inter tne d? intey te ac femen ruum,

baptin

FORE ME

Í

EUM TIBI ET SEMJINI TUO; V. IO

ïï'!msfey

boc fedus meutm efl, circumcidi vobis omuem marem;

v. I2 poff octavum diem circumcidetu

-r vobir ommis wmia-

effo

/Z'ulua*.

juffit, Matth.

Hl

(5) Chriftus omues geures baprizari

hi ln

28,19. Marc- t6, 15. 16.— Nulla hic adáitur zetatis

Wn D

exceptio: nec poteft afferri ratio folida, cur setas

infantilis excipi debeat.

E

Vr

fanter , /393(0;;, quomi-

VPOC'QJS.

- (6) Chriftus

nec reneros ify

nus [ad fe afferrentur, probiberi volum. Luc. 18,

A4€0qm

I5. 16.

Qtie j

(7) Parvulorum efü veguum celorum Marc. 10,

*

13-16; 1

n regnum autem coelorum per baptifmum"

r2

intratur Joh.3, 5.

(8) Apoftoli bene

ficii hujus, oromiffrouem ad pa--

N

rentes juxta cum liberis ipforum pertinere pronun

agit

ciarunt ACt. 2, 39

Pupti

(9) iidem ;nregras

familias baptizarunt. AGt. 16,

15. 33. C. 18, 8. 1 Cor. r, 16.

"ollato

De fíde infamum di&um $ 376. Deus vult in-

ldfoque

fantes falvari: falvus nemo fit fine aCtione & ope-

fatione

Eu

XXVII, de Bapüfmo — ( :551——51533

437

Ms

ratione Spiritus fanCti : operario Spirirus. fantli An-

MISSA, fides eff. — Petrns ACt. 10, 47. 48 cenfuit,

Datatty

nemiti, qui $p

ivitus fantli pavriceps e[fet , aquam pro-

ntis fe»

biberi debere , quo minus baprizetur.

quda.

$ 552. Baptifmi effitacia falutarit etiam in Efftacie

ho t

futurum fe. extendit , €7 per omnem vitam pv- perpetuie

ivit t

RAT.

Hoc patet a) ex Dei fidelitate /as;

beneftà

STINÉ. 513j

b) ex conftantia fcederis

anet

v $p

ipfius Hof. 2, 19. Rom. 11, 29. Efa. 54, 10.

hj p

€. 555 3. ]er. 32, 39. 403 &) ex fine Baptifmi,

SALUTEN

qui in id, ut baptizatus falvetur, tendit,

S inint

D

]

Marc. 16, 16.. Tit. 3, 5 coll. . Eph. 5, 26

vji,

coll. 27. 1Pet.3,21: jam hoc indicio eft,

:gïü(:kæ [

Deum operationem illam gratiofam, qua

fünt (

gt ff

baptizatus in communionem cum Deo

i V j

"ET HLE

effe.

transfertur, perpetuo cpntinuare paratum

»

qunit t*

Hinc qui gratia excidunt, eis reditus ad gra-

tiam hanc fcederalem patet, dummodo operatio-

nem Dei gratiofam, quze eis femper

reíto eft,

, art

admittant & poenitentiam ferio agant,

j

£. 3. T. Ia.

Apoc. 2, s. Ezech. 16, 60.

lj qwmi'

Adeoque Baptifmus femel reGe collatus in eodem

]uc 1

homine zrerari legitime non poreff.

Mare. 10

$ 553. Cum totius Ecclefix interfit hac Admi;:iu

.apiifm"m

quoque in re omnia decenter & ordine per-//ratio ;

jl u ,

agi 1 Cor. 14,33. 40,. neceffe eft non modo

0 PlOn

Baptifmum re&e conferri, fed & de re&te

x A h

collato Baptifmo explorate ac certo conflare :

W[

adeoque adminiflrationem ejus mon quivis promi-

j

n

UM

Ee23

Qone

: /?zzx

438

($ 553—555) XXVIL, d Baptifino

fcue' fit: fumere potg/z', fid tommendata cfl. ordi-

fücced

zariís EccrEsiz MiNrisTRIS. Hoc vel

eandat

ipfae prime origines Baptifmi docent, Joh.

bente,

I, 33- ; Co 4, I- 2. MatthO 28) Ig' A&o 8,v38V

Excipitur cafus neceffitatis, ubi minifter deeft:

(

tum enim quivis qui funt córifHiani baptizare pof-

Ym f

funt, ACt. 9,18. Gal.3,28. coll. Exod. 4, 25.

2102 jll

Praxir;

$ 554. Patet ex hactenus di&is, Bapti-

() A

aum perperam pro NUDÀ CEREMONIA /uae

fitt pto

beri.

Eft a&us fan&us & ferius; religiofe

Vünir fac

obeundus, nam ad fincerum Dei cultum

ilitmtos

folenni profeffione nos obligamus; religiofe

ti Tfan

ergo etiam retinendus: ita ut in totius

r fanty

vitx€ a&u profiteamur ac demonftremus,

ls bapr

nos ad novam vitam, & ad vivam fpem

oendo

vitre fempiternze, regenitos effe, Tit. 5, 5.

() 3

I pet. 3) 2l. R'Om"- 6) 3- 4. S's

Til du

$ 555. Diffentiunt ab hujus loci do&tri-

"ntithefis.

mlma u

na, (1) quae Z£celzfia Romana in Concilio Tri-

t .

dentino ftatuit a) de ab/oluta baptifii nect[]]

Dlte ij

iate; ) deinfantibus, qui non baptizati

mj

moriuntur; seternam poenam 'damni in

Limbo infantum fubeuntibus; .«) de chara-

T (

&e;re indelebili, quem baptifmus anim?e im-

fiad f

primat; d) de gratia baptifmi fo/um id,

Tator,

, quod peccati rationem habet, in baptizatis tol«

P &dr]

lente; ) de facramento poenitentiz, ut

d U ('Ont

Cripinar

Jecunda poft nauífragium fabuja, baptifmo

uf |

fucce-

t m

) b

XXVH. de Baptifino

($ 553)

439

j p& ud-

Hot và

fuccedente ; f) de baptifino Sohannis non

eandem cum baptifmo Chrifti vim ha-

it, Joh

bente.

P

(2) Diffentiunt etiam Aeformati, baptif-

fte

j v

mum /igntm quidem & /izillum gratiae , fed

M

non illius medium effe, ftatuentes.

&MM

(3) fümatici, qui e) folum /piritus baptif-

gj

mum pro baptifmo habent; & 5)mullar cere-

religi

monias facras ad fpirituales u(us a Chrifto

| coltat

inftitutas effe3 c&) Bapti/mum aqug indoli no«

i

'

vi Teflamenti repugnare; d) aut certe ad tem-

jt f

pus tantum , ut figuram interni ac fpiritua-

pf

lis baptifmi, infirmis neceffarium fuiffe,

[l fm

contendunt.

X

Tit- 3! 5'

(4) Sociniani docent a4) baptifmum effe

ritum emporariun; /b) liberein ecclefia pri-

u

!i

Q

j

mitiva, citra Chrifti inftitutionem ac man-

li

datum, ab apoftolis affumtum ; :) nunc

Mi

J

fü

plane iudiferentem effe, libere ufurpari vel

fl

intermitti poffe.

Hasec docendi

u

forma

Qu

quamvis aperte contradicat claris Scriptu-

n

t D

r2 didis, moderata tamen videri queat,

i

t

fi ad moderna quzedam qQogritóv«a confes.

ratur.

o 'f-j

Padobaptifimo tum. integrze ecclefize, tum multi,

at

alii contradicunt, quibus thefis de corruptione

originali difplicet.

Antiquiorem ecclefiam lis de.

aii !

In eeclefiis Prote-

b&apiifimo berericorum. türbavit,

bgpiffm

ftantium 4e exorcifino , abrogatuido at vetinendo , va-

— (g

ris temporibus ac locis difceptatum fuit.

e3

LOCUS

449

($ 556.5575 XXVIII. de Sarra Cana

(ur

LOCUS. XXVIIl

iil

j

DE' SACRA COENA.

Md

& nji

Satre Coe-. . S . 556. SaAcRA CoENA eft t;ïio facra ,

AUA €

urQ (

d definis. qua chriffianis. cum pane beweditfo Corpus Chri-

(na

h0;

Jl , €7 cum calice beuedi&io Sanguis Chrifli , vere

Ini

fusn

prafens exhibetur , diffribuitur, £. ab iis man-

quat a

ducatur ac bibitur, ad sortir Chrifl) memoriam

fäi;wii 1

-

Uis &f

Jaluzariter. celebrandam.

fio tem

fido m

Appellatione facre coEwJE, a circumftantia tem-

poris, quo infütuta fuit, fumta, Paulus diferte

Tünts ]

ufüs eft 1 Cor, 11, 205;. qui idem etiam MENSJE

0 g

Domnini appellatione utitur 1 Cor. 10, 21.

X

-$ 557- Sacra Cena. a Chrifo DowiNo

facry

iægäätutio ;

infituta eff. Ultima ante mortem fuam no-

C

&e primus ipfe illam celebravit ac difci-

lu

If,

De

pulis fuls diftribuit; utque idem deinceps

TWitüry

f-acerent, , mandavit.

MW [/

Teffes faCi ananimes funt Matthzeus 26, 26. 27 ;

Marcus 14,22.23. 24; Lucas 22,19.20; & Pau-

Vg

n h

lus, non cvrónzys quidem, fed fmgulari revelarione

lint v

de hae inftitutione edottus , & accurare eaim eccle-

femd

fia. inculcaus x Cor. 11, 23. 24. 25, coll. 17—22 &

A

v. 26 —34 & c. 10, 14—22.

Agi]

Quze ergo in- prima illa Coena Cl riftus divina

]

auctoritate ( ut Domitius 1 Cor. I1, 23) egit, ea

a) chriftianis doGrine, dv fidei, dv praxeos morma

hm

funt; eaque 4)perpezua ac univerfalit , x Cor. 11,26

Nutio

donec veueriz; & c) fimpliciffime 44 lizzeram iuel-

ligeuda.

Eit enim ze/faientaria amb guitatis ex-

N

pers difpofitio 1Cor. 11, 25 coll. Gal. 3, 15 &

dcc

2 Cor. t, 19. 2c. 1dem Dominus edam vi divine

üür

fue iuflizutionis , ubicunque ea fiunt , quze fieri juf-

àt, prO Poreuia Ída inünita, O Zeraciate fallere

Wat

neícia,

n

XXVIII. de Saera Cena . ($ 557—559)

441

uefcia, conftantiffime exbiler, quod femel infti-

tüit Matth.28,18. Eph. 3, 20. Pfalm. 111,3—8.

Explicationes e rizibus F. T. pafchalibus , aut ex

,

judaicis formulis derivatze , affeCtate eruditze funt ,

& nullum in infttutione fundamentut habent;

äio hn

ÍfaCta enim eft poft memorabilem de Pafchate defi-

turo declarationem Luc.22, 153—318; & paíchali

putr.

ccena finita Luc. 22, 20 weré và Óumynsos.

VN

In fermone, qui Joh. 6, 26 —71 legitur, Chri-

ftus non quidem egit de Sacramento Ceenze, quippe

T

quod nondum inítitutum erat, fed de fruirione

At

Corporis d Sanguinis [ui fpirituali: iis tamen verbis

ufus eft, quze etiam in facramentum Coenze, cum

fuo tempore inftitutum foret, convenirent; quo

facto multo plenius a difcipulis intelligi potue-

aua t

ds dit

pyunt; inipfaenim facramenti perceptione, quan-

am 152

do digne fit, includitur etiam fruitio fpiritualis,

J

S 558- RES zerrena, five elementum m'jibilg r£f L'Wi'

Duid

facrze Coenzes eft panis ac vinum: hzec enim lis ;

Íuam

Chriftus in prima illius celebratione adhi-

E dlfu

- buit.

Qeinti

De qualitate panis, azymus effe debeat, an fer-

mentasu:; porro de quantitate, & Íípeciatim de

bo[flüis orbicularibus; de vino item, merum an aqua

Ó 165

temperatum (Crama) adhiberi debeat , fcrapulofe

y &H

non laborandum.

Chriftus nihil hic definivit:

)

hinc cuivis ecclefize integrum eft, retinere quod

j r

femelreceptüm eft, Privatis non licet pro lubitu

"T.L

l "

aliquid mutare.

$ 559. Acr10 farra circa panem & vi

a£tio facra«

frgs 0iv

) eat,'

num füfcipienda, a) exemplo & ) infti- sientalis;

ye; WP

tutione Chrifti, fpeciatim :) verbis uoc

o

TL

FACITE, definita eft. Hzc vero non de

üita "

V

accefforiis intelligi debere, res ipfa loqui-

"[J

Tj /

/M/ a

tur: Conftat igitur tribus actibus, Confe-

sl

!

cratione, Aócu, Arilat.

j

Ee

Primus

ALJI

XXV'm'. de Sacra Cæm

43*

($ 559)

Primus in actione facramentali a&us eft

li

Conf2rQs.

1l

lio ;

CoNSECRATIO, qua pauis €7 vinum -ad fa.

lub

eramentalem. ufum. deflinantur, — 1 Cor. xo, 16

pilg?

fuflin

7rocWQiov Ti éuAo'yla 6 GuAOtyOIARP,

(àtmet

Confecratio confiftit a) in precibus, nempe gra-

tiarum . actione & benediCtione; fie enim Chriftus

Tm

& cuivis divinze

precatus. eft Matth. 26, 27;

BITIC

promiffioni preces fidelium . refpondent Píalm.

27, 8. 2Sam. 7,28. Lue. , 38.

£) in recitatione

fmklldü.

verborum inflitutionis, quz clara voce, devoto ani-

Qs

mo, facienda eft. Heec sou eft mere bifforica te-

citatio.; nor mera doCrine repetitio: fed eft a&ur ,.

PPIN

quo Minifter ea recitans pablice profiterur ,. fe. fe-

Uttor

cundum przfícriptum Domini hoc facramentum

ACiylar

adminiftrare velle; idquod ad eorum, qui adfunt,

defia v

fidem excitandam & eonfirmandam facit,

Pkn recitationem verborum inftitutionis , Cor-

h

Y

t

pus & Sanguinem Chrifti cum. pane & vino uniri,

nusquam promiffum legimus.

Unitio nititur fola

mli,

€hrifti Domini veracitate, & perceptionem legi-

Qer |

timam panis & vini confecrati fupponit.

GUt$

Hinc intelligi poteft diftinCtio inter confecrario-

sem. deflinationis &* unitionis.

Confecratio DESTI-

EST,.

NATIONIS Íit per preces do* per vecitationem werbo-

(atlo

rum in[litutionis: Confecratio uwrriowis non fo-

8

lum illa duo, fed rozum. facramensi actum dv ufum

DUDIT

involvit, a precibus & recitatione verborum in-

(ICEP1

Dim

ftitutionis inciplientem , & us

m

que dum omnes com-

t

tunicaverint, durantem.

(

eifiributio;

Secundus abius eft pxsTRIBUTIO, qua et-

Y

DN

clefig: mini er confeerata. fgjmbola , panem €7 vi-

exil

1um , £o modo €7. ordine, quo Chriffur praiwi?,

f"l iT

Tünt

commuaicantibur vefcendum bibendumque parri»

fl

£ii, verbis inftitutionis fub diftin&tis his

ET

Qj

cétibus ad fingulos fumentes diftiné£te ap-

r licatis..

(

Wöu

Hzc

XXVIIH. de Sacra Cizna

($ 559. 560)

443

u d

Hiec fymbolorum diftributio feorfum fieri: debet;,

ut diffiucti int a&us , edendi, & polt efum bibendi.

r

lutintlio pamis in vinum, ut fimul utrumque fü-

1516

matur, non confentanea eft inftitutioni Domini,,

Fraclio pauis ad. aCtas preeparatorios, aCtionem fa-

cramentalem ipfam antecedéntes, pertinet.

Eïelfi&äs

Teríius aGius eft w AN DUCATIO atque B- fümtios

(v

BITIO, & communicantibur feorfüm €7' ordine

x Düin,

niatie

fncz'enda.

Diftince utramque repetitis vi-

vt

cibus commemorar Paulus. x Cor. 11, 26.

fotiti

(lhhy

27. 28. 29.

?&

fe h

Utrum fymbola a communicantibus ore, an mants

j

aren/tn

accipiantur, indifferens eft: priorem modum ec-

elefia. noftra tenet, idque juftis de caufis.

Ul ädmmp

$. 56o. Pofita integra a&ione facramen- reg. cvlgs

;is,ïüf'

"I'DO unifll»

tali, qua hi a&tus juxta Chrifti inftituzio- fir, cor«

tituri

nem fiunt, iPSU M. ConPUS, 1PSE SAN- /"

7€7 fan

.

em lg

£ Chris.

GUiS CHRISTI VERE PRJESENS AD-

güi

AC

gnfecrm»-

EsT, É7 a communicantibus non tantum co» ^

o DT

Jl

4!(//'0'

gitatione & fide, fed manducaudo. d bibeudo,

accipitur..

Iuv

j

[' A

m]] )

Prmarie. hujus thefeos lueulenta argumenta.

gt

(1y Jpfa Chrifli verba, &ccxPYTE, EDYTE, HOC

ENXIM EST CORPUS MEUM; BIBITE, HOC ENIM,

jl

EST SANGUIS MEUS.

Continent propofitionem.

j ?" :

emff o

exhibitivam;, & loquendi ufu ubivis recepto /zuc.

fenfum fixopliciffimum unicuique fponte fua offe-

tunt: quam vere coram oculis noffris adfunz, d» di-

firibuuniur. pauis do* vinum ; 14m vere SIMUL ADSUNT

ET CUM ILLIS diffribuunzur Corpus d? Sanguis

Cbi-' Iþ [

L

l

(s

(2) In iisdem verbis dicitur , hoc eff corpus meum,

j

uod pro vobis traditum , boc eft fanguis meus , qui pro,

m i

voli fufus effs boc poczgluïn gjl tovum. reflamentu

foti-

n

444

6 560- 56 1) XXVHL Adk? Sacra C

fanguine meo pro vobis fufo: & cuin his di&is Chri-

ftus corpus fuum comedere , fanguinem fuum &ibere

!ml

jubet: quae omnia non poffunt, nifi de ipfa cor-

bil

N

poris & fanguinis Chrifti fubftantia, acce

pt.q pane

[u

àc vino fimul accipienda, intelligi.

(3) Ildem probat avthentica Patsli explicario

qua

1 Cor. 1o, 16 pauem de calicem benedictum effe wowuviay

ij

corporis &? fanguimis Chriffh: quaie verba hunc pla-

C |

Cral

num ac nativum fenfum habet, fymbo!a hzec, pa-

fubh

nem i? vinum, eos omnes, qui illis utuntur vere par-

zicipes veddere corporis d» fauguinis "Yefu Chrifti, id

[ g

quod prezfentiffimam corporis & fanguinis Chrifti

[/]

]

cum pane & vino unionem evincit.

CRAN

(4) 1 Cor. t1, 27. 28. 29 iudigne ureures rei dicun-

tur corporis d fanguiuis Chrifli profanati, & judi-

jom

eium fibi edere ac Dibere , eo quod uon. difcernams Cor-

w

fl a

pus Domini a mero naturali cibo.. Exgo & ipfi rem

cceleftem , corpus & fanguinem Chrifti vere acci-

)

piunt; quamvis füa culpa non falutariter.

pora

qui

eunita jqu $ 56x. His rationibus ducta ecclefia no-

de j

bolis;

"

ftra moduim pre[emtie corporis & fanguinis

UT

Dirtti

Chrifti tantummodo explicat per UNro-

ü5 v

NEM, five mutuam rei vifibilis 7 rei caloffi

t

prefeutiam. — Nec longius progredi audet,

tà f

MY

ad tran:;fubflantiationem; nec ex adverfo ver-

P

0

ba Chritti luculenta , fgurate tantum atque

lr

tropice explicare fuftinet: fed fimplici fide

fier

nititur verbo promiffionis in inftitutione Do-

tes

inini, & afferto apofloli de 301 OV ÍCb,

Ab hoc

Yi

[

fundamento recedere ad alias explicatio-

di

h

nes, illi non confentaneas, fed potius ma-

Á

nifefte repugnantes , conícientize religione

n

Fatemur Unionein banc no-

i

prohibemur.

pü

n ideo

bis i.nc,o.mgrehenüb-;lem effe: fed no

Qu

impli-

Wf

p

— XXVIII. de Sacra Cena

44

1

(5 561)

sCur-

m lm

implicat contradictionem aut

bili habenda eft.

pro impgfü-

f t

-Neceffe eft, declarari formam docendi, qua ho-

D ptte

fuates utuntur, quoniam varia illi objici folent,

uzeevanefcunt, cum primum recte intelligimur.

;x;üca:io

&) otatuimus Uwiowxw utriusque rei, terreftris

! at

u

ac czeleftis, SACRAMENTALEM 5 quia pnztura Sa-

cramenti requirit a) ut in eo adfrz ves zerre[tris, vere

hgt

fubítantia íva

Veteit

refens; ) ut illa res terre(txis

yifi; 1

son tautum fit [ymbolum 4»* [fipuum. vei cleffis ,. fed

eriam ejusdem medium collativum , vebiculum , oxyma.

js Chri

) Vi Unionis docemus PERCEPTIONEM SA-

í dicüt-

CRAMENTALEM , in eo confíiftentem, ut fum:o

Jecundum. Cbrifhi inflizurioneso patie ac. vino- benediclo ,

& jud-

a CW'

vi verborum promiffouis , fimul .corpus dg* fauguis Chri-

"n

Jli edeudao ac bibendo . accipiazur.

um

r t

c) Hanc perceptionem dicimus ORALEM, cor-

porelem: mnon ratione modi, fed ratione organi,

f

a edendo àc bibendo fit, quia ove pe

(4

izur. Quodfi

de

elia 0

MODO quzeftio eft, perceptio ip

/

Ws corporis o

Jauguinis Cbrif, quamvis.ore fit, tamen omnino

gguin

Jpiritualis , fupernaturalir, celeflis eft;/ quod difer-

IU

tis verbis profitetur FonwurA CoxconDrx p. 755.

4) Ex quo evidens eft, cum docemus, corpus

T

& fanguinem Chrifti vere, realiter, ipfa fübítan-

tià fua adeffe in facra Ccena, nos non intelligere

j aüdefa

naturalem, localem, carnalem prafentiam: neque

g

adeo imputari nobis poteft nos ftatuere Impana-

tionem , Zvsclay vel confubftantiationem , Com-

i 0

mixtionem rei cceleftis cum terreftri, maíticatio-

T [

nem corporis Chrifti, contritionem ejus per den-

tes, Capernaifmum, aliaque.

i D

Hzc omnía fup-

ponunt naturalem, localem, carnalem praefen-

jpie

tiam, quam diferte noftra docendi forma exclu-

,

D

dit; & Libri noftri fymbolici nusquam vel ver-

ficug

bulo hujusmodi imputationibus anfam dederunt:

Alia abfürda objici folita, a corporis mere hurnani

gus D*

naturalis proprietatibus fumta, nihil efficiunt con-

d

tra nOS; docemus enim in facra coena adeffe cor-

u

pus non meri hominis, fed CnnisTI, Oav odn a.

quod divinam omniprzfentiam ad communem

i

uíum & pofleflionem communicatam habet.

i

"

l'mg'n'

$ 562.

446

($ 562—564) XXVHI. de Sncra Crno

Iv

$ 562. O;rdi'nari-idifpen'fatores- hujus Sa-

tr :

minfris

cramenti funt eccl

j

efize miniftri, 1 Cor. 4, z.

"at

2 Cor. 6, 1. c. 5,195 id quod etiam tvra£ío

nulli

in focietate chriftiana obfervanda requirit,

ftum

X Cor. 14, 40.

(9.

In eo ceafn, ubi minifter przfto non eft, magis

ficim

