Dei parientiain? an ignoras te Dei bemgtiitdte ad peni-

jf n

zentiasmà iWvitavi?

J

il

u P

y

TL

(6) CukMENTYA $ Bonitas penas peccatori debitas. Clojpntia,

u

nl

mütigans, miuuens, ac tatüdem cum ad frugem redii,

ol

pemtus zollens. Efa, 63,9 ex amore fuo d»* propter cle-

"L

mentiam fuam vindicavit. ac,fufcepit eos, Nehem. 9, 17

w*þumw

eos

14 0 Deus qui ad condonatidum propenfus es . .

(contumaces) uon deferuiffi, Pfalm. 89. 32. 33. 34

jil

füh.m

animadoértam iu pravoricationem eorum: fed mifericor-

]

[ teggud!

diam meam uon imierrumpaun

N

ls W Däu

r

quam

$ 85. VERacrTAS eft fummur eorum, Voracitas,

jtd ,

ü a

"i

7

guæ DEUS hominibus patefacit, ewm . Jpfus

LUTATIT-

Q?

($ 85)

92

Hf dfg Dep

mente €7 tonfiio,' faäïärmn etiam. cum ipfius

Verbo confenfas.

&t

Rom. 3, 4 Paulus cum Zelo: quin f Deur ve-

100

rax d* omnis bomo mendax! Píal.41,6 Deus verita-

ris , Tit. r, 2 smentiri nefcius, Apoc. 6, o dominus

&

fantius &* verax , Ebr. 6, y7. 18 mirando ad nos con-

Not

i

j

defcenfu juramenzo znterpofíto promi[fis. fidem . facere ,

Agno

Pfal. 91,4 fcuzum do* parvma veritas ejus effe dicitur.

fptu

In Veracitate Dei fundatur a) Scripturz veri-

D

i

tas infallibilis $. 55. 2) obligatio noftra teftimo-

nio DEI in verbo Ipfius fidem habendi, x joh.s,

94

9. 16. Joh. 3, 32. 33. c) modettia in interpretando ;

ne clara DEI Verba in alienos fenfus audeamus co-

HU Y

gere, 2 Petr. 3, 16. Si in ipfa communi vita ve-

p

racis eft, intelligibiliter loqui: multo magis id a

veracitàte Dei exfpettare licet.

»

D

Diftinguenda eft a Veracitate VERrTAS, quam

f ul

u F eriías.

Scriptura itidem DEO tribuit, quze e/f iuzerna vPsTUS

U$ Cré

Narunz Drviwue perfetlio, qua quicquid in DEO

Celehn

eft , & quicquid de fe mauifoflar , imter [e fumma con-

poc,

feuftoue confpirat. Joh. 17, 3 te fplum verum Deum: co

Qs a

gnofcaut. 1 Joh. 5, ao de Jefu Chriflo: bic verus eff

&xtclig

Deus , ( vita ererua , cui aflerto . v. 21. ftatim ad-

n

ditur monitum de-caveudis idolis. Chriftianorum con-

Tnánife

verfio 1 Theff. 1, 9. ab idolis ad Deum facta dici-

J

tur ut Deo viveuti ac vero ferviaur.

CTIT,

Yitdjes

FipELiTAS ex Veracitate, cum Boni;

d deelz'fmt

e

tate conjuncta , intelligitur

.

efl zdmor , bo-

ltaq

mum creaturarum järib fine Jïmulatione-, €7 con-

J

Jlanter fine mutabilitate , intendens.

LT

Pfal. 33, 4 (orig.) eft inter fümma Dei elogia, quod

f

omne opus Dei fidelilfüne peragitur. 1 Cor. 10, 13 &

ftuj

firmandum adbibetür.

2 'lim, 2, 13, itemque Dan. 9, 4 ad animum con-

Ex adverfo Num. 23, 19

)f i

Bileamus invitus argumento a fidelitate Dei fum-

to teftari debuit

; malignos quosvis hominum ad-

itpp

verfus

de£f

populum Dei conatus irritos fore & pu-

hübæz j

um iri,

7

$ 486.

: III. de Deo

($ 86)

23

w if

$.86. Sic a/d SANCTITATEM Dei dedu- Songitar.

cimur, cujus ineditatio maxime neceffaria

: Dar t

HODIE eft.

ejr t

o dni

Scriptura duobus modis eam nobis defcribit,

] nosti-

Notio /arior ipfam DeiwATURAM ut fanctitfimam

" famz,

agnofcere docet: anguflior aCtiones. Dei liberas

ÍfpeCtat, in quibus ipfis fanctiffimus eft, & nobis

fe dicitit

nire veri-

ut fanCtitatis exemplar ac norma proponitur,

a teltimo-

l, XW: )

- SaNcT1TAS latiore fenfu eft fumma Na-

;erpfemndoi

TunAa Diving eminentia; apex omnium Dei

deims

yni v v

perfetriomum.

| [xnagl)ï*ja

JDeus quicquid gloriofum: eff, todo perfectiffnno ,

fiue ulla imperfettionis smixzura po[fidet , eoque abomni-

m P

u;ernaïv&ïü

àus creaturis iufmite fegregatuseft,, SanCtitatem hanc

celebrat vg«ezyio» coelefte , Efa, 6,9. 3. quod etiam

juid in

Apoc.:3, 8. repetitum legitur. Efa. 43, 14. 15 fan-

; /;)wnw!

Gus abfolute, Exod. $, yx. & 1 Sam. 2, 9. fanttus

n Dam ?

exocbico fenfu. dicitur. Ex eo confequitur ut Deus

lic vert 4

etiam extra fe non alio. modo quam puriffimo fe

v iij

inanifeftet. "Unde semen Dei fanctum Luc 1, 49.

anorn

füuciuu & pio cum timore venerandum Pfal. 99. 3

d

)!

n

a o

& 111, 9. dicitur, cujus profanationem Deus Ipfe

vindicaturus fit. Ezech. 36, 23.

ltaquä SANcTITAS ftrictius fumta, eft

- At j

Jümma: Foluntatis divimg re&itudo, qua . Deus

Ji/, 87, "

in omnibus, qua vult €7 agit, nature fug per-

feGfima convenienter agit, atque. abfolute . im-

gog d

00' h u

peccabilis, ab omni vitio at Íabe morali purus

RUL

(

meum

efl, €7 fimilem a reaturis intelligentibus | guri-

Xoo. H

tafem requiru, omme im üs vilium amorale. odio

iU

m

homu'lurf

habenr, €7 peccatorem non admittens ad . fui

"] Ofe ;

EOnimumionem,

"

| Hoe

ji

p

T de Deo

$4

($ 86.87

Hoc attributum Ratio fibi confidens languide

gmtig

& frigide agnofcit: confcientia peecatoris excita-

ta vividius fentit: Scriptura copiofe de illo te-

Báln

ftatur ;

2g) de ReCtitudine: Deut. 32;

perfectum

j

eft opus illius: omues vig ejus judicium ju

Á

um funt :

Dl

JDeus. fidelis eft: — nulla iu eo 1miquisas eft:. juflus de*

RECTUS eff. £) naturz fuz convenienter agerez

fs. ]

Pfal. 145, 17 juffus eft in osmnibus wxss fuis , dv jau-

t05,

&us (chafid) zu omuibus OPERIBUS fais. c) lmpece

cabilem efle: Jac. z, x3 uullis reurari porefl zaalis

Ce[ir

(meipnsós 254 nuxa») , ipfe renzaz uesniniem. d) Àb omni

vitio purum* Pfal. 92, 16 jufHi palam profizebuntur re-

Thel

hia

&um effe Jebovam, perram ipfowum , & subil effe ini-

quitaus in E.

e) averfari vitium morale: Pfal,s,

]

5 «uon es Deus volens impiezazem. Pfal, 45, 8 amas jue

Tiram;

flindam: odio babes impietatem, . f') neminem impurum

IT

in fui communionem admittere Pfal. 5, 5 on commos

Tzech,

zabiur apud te malus. — Pf. 11,0 impium & injuflisie

(2)

amanrem odio profequirur auima. Ipfius,

nbfequi

&m o

Cumprimis tenendus clafficus locus Lev. t9, $.

& 1 Pet. L, 15. 16 fan&i effote: quia faucus fum ego

4

j'ebova. In Sanctitate Dei ratio & exemplar eft 1

Opg. j

$1 P

lius fanétitatis ac puritatis, quam Deus in nobis

Muj

requirit. Ex quo funudamenzum Ommis moralitatis

intelligitur, Bonum, verum, juftum eft id, quod

QI

divinis perfecionibus convenit: malum, iabes

Tite obf

Q65 [r

moralis eft, quod in agente libero illis repugnat,

!7170 Pi

$ 87. Sanctitas Dei in regimine crea-

XOd. 3 i

Jufütia,

IPet. )N

turarum intelligentium demonftrata ia

À m

M

Scriptura dicitur Jusrir1a4, quae, notio-

b

ne biblica, eft z//m f/umma re£litudo loluntatis

(GJD

Tnio

)

Diving, qua id, quod fan&iffme fug Naturg

2) 6NXI

&t g

conveniens eff , 1um Jpfe prafiat, tum a creatu-

fl

RI

ris infelligentibus £xigit, €7 Legum jfuarum

Yang

muïlera

Janfarum. obfervationem fibi placere ,. negleftum

JSL

difplicere, realibus documentis " remuueratioue

berajmu

gra—

III. de.Deo

($ 8

hn

: EXCIld

gmtiq/ïz boni, €7 gpunitione mdlz' . demouflrat,

Pfalm.53;5 amat jufttiam €7 jur. Pfal. 119;

lo t

"T

1 37 juffus es ehova, €7 reGa funt judicia tua,

m

j

Pfal. 145,17 juffus eft. Sehova m omnibus viis

r ag

Juir. Deut.9, 7 eít applicatio pra&tica, do.

; 1? Jröll-

Impee

cens, juflitiam divinam non impune la.

"ET

ceffiri.

) Mbonni

eliutir t

Thefis generalior, DEUS »eff juflus,

hlreä

xnagni momenti thefes fpecialiores comple

&

itur :

jl elje il

: Pl

'

(1) DEUS in regimine mundi nemini facit in-

j a J

juriam ; omnia füumma zequitate adminiftrat. Hoaec

impora

eft Jufliria DEI rectoria. Gen. 18, 25. Deut. 35, 4.

qon o

Ezech.18,29. Rom. 9, 14.. Pfal. 92, 16.

(2) Deus jus habet creaturas intelligentes ad

271

obfequium legibus, quasillis preeferibit, preeftan-

dum obligandi. Deut. 32, 6. ler. 10, 7. Malach. t, 6.

L.b

jac.4,12. lpfe autem Leges Divinze funt fanctze,

v n

bonz, falutares, zequiffimze. Rom. 7, 12. Nehem,

j

[r o

^

9, 13. Pfal. 19, 9. 10. Kfa. 48, 17. 18.

Hee eft

; j o

Juflitia Legislatoria,

m

(3) DEUS aCtiones creaturarum liberas accu-

i,

rate Obfervat, ac fine partium ftudio fecundum

i. j

Leges fvas dijudicat. Malach. 3, 16. 17. 18. Jer.

u

16,17. Pfalm. 33, 13. 14. 15

94» 3— 7. coll. 8.9.10.

Xod. 34,7. Deut. 1o, 17.

SOm. 9,9. 45 FT.

IPet. z 17. c. 2,23. Hxc eft Tufliria judiciaria,

ine u

ad quam etiam referenda Zufliia injufte oppre[fos

Vindicaus. Píal. 37, 6. & 103, 6. & 58, 12. Jac. 5,

Yi d

8(4)6 DEUS nullam bonam actionem fine prz-

n

9mio, nullum peccatum impune effe finit, Rom.

2, 6—310. Exod, 20,7. Pfíal. 62, 13. ]er. x7, tc.

Hsec elt Sufliria compeufatoria: in puniendo exa-

TT

€tiffimam cum delicti gravitate proportionem fer-

vans, Luc. 12, 47. 48, eandemque etiam in re-

j j

munerando non negligens, 2Cor. 9, 6. Ephef.

f

6, 8. Luc. 19, 16 —19. cum refervato tamen li-

' ng

beralitatis, qua przemio beneficium adjungitur, pro

]ubi-

D

96

($ 87.88)

ïï»ï. h'de Dre

Wi

Tubi tu,cxervcendæ, Matth. 20, 15. . Quanquam p;æ;

sia in univerfum «on ex ieriroaliquo, fed vi Bo-

Qa

nitatis, & Promiífionum liberrime datarum, a

Ttfe

DEO conferuntur. Luc. 17, 9..10.

1

Of

Inutu

in idea juflitie diving comprehenditur

fee

etiam Ju[ltia puniens five vindicativa.

hota:

nniun-

Nam judicium Dei, quo percatores

tur, in Scriptura conftanter tribuitur

^

Juftitize ,

tanquam principio, ex quo proficifcatur. Ebbr.2,2

f

emums trausgreffio d» inobedienzia. accepit revwióutiouem

2 'lheff. x, 6 juflum

Ü

Bdwev, jufittia confenraneam,

eft apud Detim veddere. afflictionem . afflggenribus pios,

M

Rom.2, 5—1x hoc juftum Dei judicium late ex-.

Pligatur..

ptrá,

justTiTIX VINDICKATIV.JE exercitium

N

tie,

DEO uon liberum, féd nere[farium eft, ..

T,.

"'Exod. 34, 7 jufüitia puniens zeque numeratur

Pfæ/l(*

ánter gloriofa Dej attributa, ac Bonitas & Mife-

ipioi

Tüttr;

ricordia. Exod. 20, 7 dicitur zelorypias, woluntas

rnaxime feria, honoret fanttitatis fuze tuendi,

[

&fa. 5. 16 exalratur Jehbova per judiciumz Deus faue

) 19:

4us fandificatur per juffiriam (qua fuperbi humi-

1nte11ige

lizntur v. 15).7 Lev. 1o, 3 Deus poenis peccatorum

j

dicitur fauihficari, fanCtus demonftrari. Pfíal.50,

2I.22 & Malach.3, 13—18 oftenditur, intérefle

[;

liil

honoris divini, ne couremrores putent,. kf,e imputie

O

peccare pofle,

juftitia puniens in Scriptura vocatur IgA: quee

Erfgä']

in DEO non eftaffeCtus, fed comffou: ac fevia vo-

lne

luntas adverfus peccarum d9* peccaseres. faclis demonflra-

Y

4a, Rom. z, 1H. 2, 8.. Frequens dre commemora-

Tl

tio, etiam in N. T. etiam in iis locis, ubibenefi-

€ia evangelii praedicantur, faCta (e.g. Joh, 3. 36

pj

i Theff. i, IIO, Ebr. 10, 2b. 27« €« 12, 28.29). O-

ä

Wütel)i

cumento eft, poenarum periculum ineluctabile effe,

In

fi juftitiae divinze, & violatze legis divinze auéto-

UI]IV(

ritati, non. fatisfactum Rom. 5,

& peccator a

&r.

h. 39:361

yæn;itentiam non Íe revocari P'aiïïls lit. Jo

- Koin,

d) /

Ill. de Deo-

($ 87—-59)

97

Jar frá

Rom. 2, 4. 5. Eph. 5, 6. Pfal. 7, 12. Conf. Mich. "

b

9 coll. 18. Ef. 54, 7.8. c. 57, 16. 17. 1g,

mm,

In exercitio Juftitiee Divinz myfteria occur-

rere (Rom. 11, 33. 34) mirum non eít: nam ceco-

nomia regiminis divini die univerfalis judicii de-

yenditüt

mum patefiet Rom. 2, 5. In revelatis ergo acquie-

,

Ícendum Deut. 29, 29 «bfcondita Sfebove Deo uojtro

cnota: revelaza uobis diCta funt.

mniü«

|

[

fitie,

s 88. SaPrENTIA elt i//a b?]ï"itü þkrfe- Sapzmtiq.

BU

tl

&io, qua DEUS omnia ex certo propofíto agit,

€7 ad finem oplimum, per sedia maxime ido-

, (j

p [

nea, modo accommodaíiffimo , cun&la ordinat ac

lus

gerducit,

trti

: Rom. 11,33 o profundiras divisiarum ,. d fapien-

Lie, (* cognitionis. c. 16, 27 folus. fapiens. diciturs

Efa. 28, 29 admiraudum capir coufil

um ; magnifieum fe

j

gumeti

:d

praflae opere & effeCtu. folido. Sapientia Dei con-

fpicitur in quibusvis DEI operibus, in regno tum

naturze tum gratize. Pfal. 104, 24 quaem mulza funt

, ol

z 062

tpera tua. Jebova: ommuia [apienzif/mne fecifli. Prov.

f

3 19 J'ebova per fapieutiam fundavir zerram , difpofuiz

j Du »

iutelligeuzia, Add, Eph. 3, 10.

pjb IU*

jet j

n

,

$ 89. OmN1POTENTIA elt i5 DEI in- Omniyo.

; s

Jimita, fuffriens ad effücienda fime difficultate teutia.

s

f i

"!

[

omnia, que cogitari C intelligi po[fumt, €7

gerfectonibus Ipfrus non repugnant.

j

Luc. r, 37 sulla ves apud Deum impoffibilis. Mat.

ggmm

19, 26 apud Deum omuia po[[ibilia funt.. Pfalm. 62, 12

j

lf d!mo

i

robur Deo eft, Eph. t, 19 excellens porenzie magnitudo

comrïlemü

? operatio roboris. virzutis Deo tribuitur c. 3, 20

ublbel«

poreft omnia louge copiofius facere , quam nos perere aus

; [

2 !

sutelligere,

A

Intelligitur ex effectibus in toto Univerfo, &

I

(

p

aM

Univerfi hujus ftupenda magnitudine Rom. 1,20.

ler. 32, 17. Píal. 66,

j

(

( ui

— 7. Ad eandem vim, qua

k

Deus fibi ipfi omnia fubjicere potef? Phil. 5, 21 provo-

Àil ]

Qu

M

[f

catur,

($ 89 —91)

III, de Deo

98

cätur, poftquam fpei gloriofz refürre&tionis cor-

orum beatorum mentio facta fuit, ne quisquam

fü

fidelium irrifione incredulorum commoveatur. '

Pro diverfitaté modi, quo Deus agit, Poten-

[

0'IM /,

tia Divina vel ut abfoluta, vel ut ordinata con-

fideratur.

Potentia ABsoLuTA eft, qua DEUS

Iu

agit fine. mediis, aut ciwra. ordinem ab fe conflitutums

Matth. 4,4. cap. 26, 53. Luc. rz, 15.

ORDINATA

1Tim

citor,

eft, qua Deus per caufas ad effectum produceudum de-

hm

flinatas , d* fecundum ordiuem zum uature 1um gratie

füpieuter. conflitusum ,. aliquid operatur. . At. 14, 17.

& ol

Matth. 5,45. Luc. 16,29

f

6d

titü

. 31. Joh. 3, 3. Hinc pen-

iTerri

det genuina miraculi notio.

bonitat

Omm' r£2

.$ go. Ou NiPRUESENTIA eft illa fumma

G

fentia.

Naturg Diving perfe&io, qua DEUS abfolute

Diu,

ubique , €7. rebur omnibur non tantum' co-

teïfigew

gnofcendo, & operando; fed ip/à Subffantia

ET

fua propinquus eff.. Jer.23, 23.24.. AQ. 17, 27*

mgat ;

Veram »mjESENTIJE Horionem Ííola conftituit

1

di f

&diusaciu. DEI quidem Przefentia femper cum Ipfius

tiones f

Omnifcientia & operatione omnipotente conjuncta

eft: íed formalirer non confifüt in Scientia &

COI

Operatione.. In Scriptura adeffentia Subftantiz,

ütirum

aperte diftingui-

n

j1

ab ejus Scientia & Operatione

Sic diftinéte ab

u) g Of'

j

tur, Píalm. 139, 1. 5. coll. 8.

Dpie

Operatione A€t. 17, 27. mon procul abeffe ab uuoquo-

Tüt]

que Deus dicitur. — Quod [iuplici fide (ita EgNEsTI,

|»i 1096

Opufc. theol. 171.) zeneri deber revereutia Verbi Di-

RUET

Vini, e

äs'& r

:fí MODUM REI eus bumanua z'melligere 101à

porefl.

n

Locutiones biblicze anthropopathicz, quibus

D

Mb

DEUS veuire, accedere, recedere, babitare alicubi

G]

U D

lu

dicitur, improprize funt, &prefenriam DEI per ope-

variones certi generis wWANIFESTATAM , fignificant:

adeffentiam DEI fuéffauzialem non excludunt.

j

-ä't/æw

kBeatitudo;) $ 91. BEAT1TUDo DEI eft fumma €

lem d

conftany ex confcientia C7. intuitu infinitarum per-

ÜOncec

]f E&iüd

IIi. de Dea

G Hor-*gz)

29

nis COf«

Qisquam

atf

eElionum fuüarum, quibue Tpfo folus fibi pleniffr-

, u-

w.w;/ïaäcit, C mulliur extra f uuigur efl, loti-

ità QUl«

iia,

ua DEU

Pfalm. 16, x1

tf

1ITim.r, iT & c

a

Jatietas. gaudiorum cun facie rua.

RDINAM

p.6, 15 Deus diferte Zeazu; dj-

st d

citur. id intelligi

tur ex eo quoque,

uod mentes

humanas tales creavit, ut capaces fint

tun gt

erceptionum, letitiz:e, beatitudinis.

jüucundarum

T 1j Tf

b

Hzc Dei

Wi per

eatitudo ipfi effeuzialis,

non eft confundenda cum

liberrima Dei c

ouiplacentia in creaturis, & inearum

bonitate mor

aliac felicitate, P(al. 104, 31.

[ fun

i

GroniA DEI eft complexus perfeBionum Gloria

S af

Divinarum fimul fumtarum , prout ereaturis ij. D EA.

vum

E

telligemibu.r manifg/ïatw.

) x«jfdlif&l

AC 7,2 dicitur Deur

glorig, Efä. ;;2, $ Deus

i&. I'))W.'

negat , fe gloriam fuam alter

? daturum. / Locus Rom.

1, 23 nos monet

. quam cauto opus fit, neinme-

conftii

dia fapientize opi

CUrm Iphl*'

nione de Deo tales no

bis cogita-

tiones fingamus , quze gloria DET indi

gnze funt,

] W'mfF

Cogniti

o gloriz divinz eft fous Begr;

tudinis crea-

Sent ^

turarum intelligentium ; Pfalm, 36, ro,

Soblorte

Eph, r, 17.

capi3, 16. Exod. 33, 18. coll. 17. . Ead

em cogni-

, qig

tio glorize divinze eft efficaciffimum ve

nerationis,

i?

obfequii, & adorationis Dei morivum,

Exod. 34, g.

j 06 uno.']?lä'

Jer. 10,6.7. Apoc. 4, 8 — 1r

* C8p, 5, 13. 14.. Ideo

i ERXE.&I-'

eum in omni vita glorifi

care tenemur. Deut.

T

32. 3. 1 Cor. 6,20.

T d j

Interdum

fplendor ille confpicuus Jucid.

DEUS hominibus a

ifmus, quo

oU

pparuit, in Scriptura vocatur

(f ü

Gloria DEI , Exod,

49; 34- 35. 1 Reg. 8, 1 1. Ezech.

TO ühc

jl

1, 28.

jj

(

j

$ 92. Do&rinz huic de Deo adverfatur Zntith

efis.

du

"theifmustum formalis,Deum mundi condito-

*

a

rem diferte negans ; tum virtualis , effe Deum

concedens quidem, fed eundem dominum

T 1 fjl

J )

G 2

&

1ioo0

($ 92.93)

III. de eo

& re&orem Univerfi, legislatorem & judi-

li

cem noftrum, ac juftum mali vindicem effe,

Ri

negans, eoque vim religionis omnem tol-

elje

t

lens; qui error Deifmus dicitur.

Affinis illi

fhi

ftn

Spinozifmus fubtilior & Fatalifmus.

Reliqua redeunt ad varii generis opiniones, de

tes

Dei Nomiuibus ; Naruraincorporea ; Exfiffenriam pro-

/WI:

bandi modo: porro de Dei ZÉreruirate; Immutabi-

lizates Pre[ciensia; Voluntaze, Libertates . Decretis;

43

6 g

Bouitate; Suflitiay Immenfitate s Omuiprafeutia ; Glo.

Exo

ria: ubi Notiones neglecta Scriptura formari foli-

(.10

tx, cum Ratiociniis audacter inde ductis, Deum

DI

cum fuis perfeCtionibus, viis, atque operibus,

Qf a

fubtili euzbropomorpbifino, concipiendum nobis fiftunt

d)à

fecundum cordis bumani figmenta. Sed ipfa horum va-

20,'

rietas evidens facit, eam tantum methodum rectam,

1o-

veram, retanti momenti dignam effe, quze cogni-

eI

tionem Dei invifibilis ex ipfius Dei, verbo petit,

Ü:

& in zbeoria non tantum, fed & in praxi, xwTz-

lu

GRAM tenet.

10f,;

li

Oflet

LOCLVS IV

Thile

gl

DE

DEO UT TRINO,

5

SIVE DE ADORANDA IN DEO TRINITATE.

tali

Unit-uf

$ 93. In hocloco ante omnia firmiter te-

bll (

Dei.

MN

nenda Dei UNi1TaAs, affributum, quo e[fen-

Za divima ita comcipi debet, ut non modo mon

w

Jint , fed nec effe po[fimt plures Dii,

Unum. Deum effe & Ratio agnofcit , & Scriptu-

ï&ü 1

[

inculcat.

ra tanquam fundamentalem religionis doctrinam

EIqU

Clafficus locus eft Deut. 6, q. audi lfrael

fe

rel, a Chrifto repetitus Marc. 12, 2

Et Mo-

fCI'lI

ä)e

fes & Chriftus immediate adjungit füblime pieä-

s

I!

Wan

IV. de Deo ut—Trina.

($ 93.94)

XoI

l d

tis erga unum hunc Deum officium ceu in quo

m ef

RELIGIONIS ESSENTIA àC SUMMA fita fit.

]ta

& plane pragmatice Chriftus Joh. 17,3 : eo fitam

ym fol

effe vitam «teruam dicit, ut coaNoscANwT Patrem,

ffrish

folum illum verum Deum , d* quem mifi: T efum Cbri-

flum. Add. 1 Cor. g, 6. x Tim. 2, 5.

Contra polytheifmum (etiamillum, cui fapien-

yores, t

tes gentilium addiCcti erant) Scriptura docet: a)

preter DEUM uon effe , nec poffe effe alium ; Deut.

triam pro-

Tumtalj-

4» 35. 39. c. 32, 39. Pfalm. 18, 32. Efa. 43, IO. 1.

D

C. 44. 6. 8. C. 45, 5. 01. 22.. £) Solum coli debere;

k;:tia;Glg.

Exod. 26,2. 3. Deut. 6, 5 coll. r3. 14. Pfalm. 86,

rmur -

g. Io. Efa. 42, 8. Matth. 4, 10.. c) Solum enim . effe

is, D

mundi conditorem d ve&lorem ;; Gen. 14, 19. 22. Pfalm.

opefibi

96, 5. Jer. 1o, t1. AC 14, 15. 17.. €. 17, 24 — 29.

d) additur deteftatio frequens cwrusidolorum ; Exod.

ohisfilut

horun*

20, 3. 4. 5. Pfalm. 115, 3 — 9. Efa. 42, 17. c. 44»

um at

10 — 920. Jér. 2, 1 1. 12. 26. 27. 28.. c. TO

,. 1 d

d

yengr

€. IT, 18. 13. -Rom. r,23. 25. 1. Cór. 12; 6;

al; 4 8.

50 6

e) allegatur etiam hs ratio, quod ub idolis co-

lantur mali fpirixus , Lev. 17, 7.. Deut. 32, 17. Pfal.

g, I

106,37 (avthenticam horum locorum interpreta-

tionem dat Apoftolus r Cor. 10,20): d? quod 1dola

ipfa plaue nibil fiut , fpem de eorum ope conceptam

mifere fallant. x Cor. 8,,4.-—c. IO, 19. Jer. 3, 23. 24- 25-

$ 94. Sed Scriptura (divinus liber $ 44- TYinitarin

45. 46) de DEO plura docet; & quidem Deo.

I

talia , de quibus ex naturali Dei notitia ni-

u

bil conftat, MvysrERIUM nempe ADO-

yitt

RANDJE IN DEO TÍRINITATIS.

quoe u

Myfterium hoc Ratio humana mec Zmvenire,,

qul

p

j

nec diftin&te, poftquam revelatum eft, explicare;

fed nec refuzare poteft: hinc ipfi rationi confen-

taneum eft, hac de re ex fola Scriptura fapiendum,

r

eique etiam in non plene intelle&tis credendum ef-

i

7

fe.

Nam Ratio sáwA, limitum quibus eircum-

7

//

fcripta eft confcia & memor, diffiteri non poteft :

fï

)

4) efíe in Deo multo plura, quam intellectus hu-

p

y

H

mianus affequatur; ]Joh. r, 1g wemo Demm vidir;

1 Tim.

lO2

($ 94-95)

IV. de Deo.:xut TY ino

X Tim. 6, 16 zec potef? videre.

perfectiffime cognitum habere ;

) Deum fe ïpfäm

[

Matth. xz, 27 ae-

1

so novit Filium uifi Pater, . memo

Parrem uf Filius;

T

x Cor. 2, 10. 131 que Dei funt. uem

0 novit mift Spiritue

tili,

Dei; c) Eundem de fe ipfo

quam optime teftari

potfle 1 Joh. 5,9 f

bominum teffimonium acceptamus ,

fini

teflimoninm Dei ma 7]

u ff ; d) nec de Sefalfi quicquam

to F

revelare. Joh. r7,

ti0tyt

'6, 18 umpo[J;bile eft

17 Perbum tuwn veritas eft. Ebr.

5j

Degmz 2ientivi..

D.

Judicia

/ $ 95. Primum quod ex Scriptura obfer-

[7 fa

*

pluralitatig ,

f'm

amus eft hoc: etiam in illis Scripture li-

!

us DEG

bris, qui Unitatem DEI & polytheifmi fa-

34

,gam maxime inculcant, Jeur per vocer ac

d

di

tür

Jormular pluralis mimeri i contextu heb

—' fæQ

u

non raro denominatur.

[À

ma

dubl

a) Appellatur nomine Elebim, forma pluralie

itpri

numeri: cui modo loquendi aliq

uid non . vulgare

fübeffe ex eo poteft exiftimari ,

quod fingularis

DiJ

Eloa apud Ebrzos zeque in ufu eft

»

( g

£) Unus ille Elobim appellatur fanéfi

Joif 24, 19.

Cl

viventes Deut. 5,

23. (al. 26.) tSam. rt7, 26. 36.

W a

Jer. 1o, to. c. 23, 36.. judicantes Pfalm. 59,12. creato-

-&es$ Cohel. 12, 1

?HÜYIDZ tui

'(o ecclefia) fadres. tu£

1

funt; Sebova Zebaotb nome

n ipfius eft

(Efa. 54, 5.

TERJ

c) Idem nomen Elohim,

de uno vero D

Wi

ufürpatum, cmm verbo pluralis "numeri conftruCtum

3163

legitur. Gen. 20, 13 Elohim eZerrare jufferunt ; c.

35» 7 apparuerunr ; 2 Sam. 7,23 abierunr.

;

4

Naüh

4) Deus ad fe ipfum dv de fé ipfo plurali numero

mx DT

locutus imemoratur.

Gen. r, 26 dixit Elohim, facia-

*hus bominem; c. LI,

7 dixit Jehova, age defcenda-

W

mus; Efa. 6,8 audivi

vocesm Dormini dicentis ,

1.

mirtam? & quis ibir NOBxs?2

quem

f) r

aTIor

Quam

Porro notatu digna funt loca, in quibus

pluritm, quiin DEO fnt, mentio fit.

M

Aj

Commemoratür 2) Angelus

(Legatus) J'elove

defere

qui idemi etiam Teboua appellatur

ppa-

ütür ]

. Exodf 23 2« f

THIE -

lteni

1:

1o

IV. de Dtro ut 'Trino

($ 05.96)

: ipfün

vuit Moft angelus Domini isq;ue v. 4 Jehova, Elohim

VL

appellatur; ac v. 6 Mofi d'cit: Ego fum Deus Pa-

Bu

zris tui Deus. Abrabami , Deus Ifaaci , d& Deus Sfa-

i urit

ye telari

cobi. De eodem v.7 legimus: d dixir Jebova rel.

Similis locus eft, c. 14, r9. coll. 24. Sic Exod. 23,

!'ENMHH,

20 Ecce ego wiitto angelum vel. de quo ftatim v, 21:

uicqu

nomen meum in illo eft.

Similia loca funt Hiob 33,

e. .

23 ubi angelus interpres, uuus e umillenis, Efa. 63, 9

ubi angelus faciei "Jebooe, & Malach. 3, 1 ubi ange-

(.

1 oDiet

lus fiederis memoratur: quze loca inter fe collata

fe mutuo illuftrant.

ture i«

b) jebova d* Filiur ejus, Pfalm. 9, 7. 12. Prov.

30. 4. quod ejus nomen, quod ejus Filii nomen efl ?

fmifie

c) ffebova d?* Sapientia Prov.9g, 12 — 36 ; quze

tottr

de jehova illo loquitur v. 22; ante mundum con-

hb

ditum penes ipfum fuit v. ?3: & ipfi Jehovae in-

tima, ejusque zeterna oble&tatio eft v. 3o. Huic

fublimi fermocinarioni etiam N. T. loca refpondent,

inprimis illuftris ille Joh. r, 1 — 18. de 25yo.

na PI[MTK

d) Commemoratur denique Jebova d» Spiritus

, vulpt

finguirs

DEI. Gen. 1, 2. Hiob 353,4. Pfal. 33, 6. & 51,13.

& 104. 30. & 139, 7. & 143, to.

Claris verbis hzec in Seriptura exftant: Plurali-

0( 'qu y

daris aütem in Deo izdicium iis ineffe evidens eft.

T hh

1 Lf

$ 96. In uua z'zzdivg'þz Deitate. funt tres , PA* Trer in

TER ; Firivus, SPiRITVS SANCTUS.

Deo: P

a&gfti w

^)

ij

!

j

Hi tres 4) in baptifmo Chrifti mawifzffari Matth. ter, Filius,

veto

3. 16. 17. 2) in actu baptifmali , in uuius Dei nomi- Spiritus

o

"e peragendo, folenni formula diftincte

sp

y[emlf ]

pellandi San&u! 2

Matth. 28, 19. c) infermone Chrifti ultimo aliquo-

"T

tles memorati , Joh. 14. 16. 17. c. 15, 26. c. 16, 14. 15.

d) tanquam fons omnis falutis zuvocari 2 Cor. 13,

jf w

13. Ápoc. r, 4. 5. Eph. 3, 14. 15. 16. 1 Pet. 1,2.3.

jl

iil

e) tanquam /argirores charifmatum ecclefize necet-

tl y

u

fariorum demonftrati, r Cor. r2, 1 — 6. &

tan-

quam divini in coelo de falute noftra zeffes 1 Joh.

!

g qii

5, 7- DObis allegati funt.

rgumentum ex claffi

ccr'*lo'cla -I Joh. 5, 7. non

rit.

deferendum effe exiftimamus.

Dvgciózys dicli ni-

titur latinze verfionis antiquiffimze fuffragio: &

)

3,2.[!01

fententia ipfa contextui congrua eft.

4

Etiam

104

($ 96 97)

IV. de Deo ut Trino

Etiam :n Feteri Teflaménto hoc dt-trz'bm in

i

d/"'gl

Deo myflerium revelatum fuit: non ea clarita-

n

D

Ti

te quidem qua in N. T. fed fic tamen, ut

Trior

prifcis fidelibus ad fidem fufficeret.

tivi

Quis fit ille Elohim qui Gen. r, r univerfum

trem.

Ql

ereaíle dicitur, mox verfus ? & 3 indigitat & lu-

culentiora dicta Pfalm. 33, 6. Prov. 8, 22 —31. &

Hiob 33, 4 declarant. "lrinze benedictionis Num.

f.

6.23 — 26 applicstionem fiducialem habet Pfalmus

f

67. 7.9. Etiam Efa. 48, 16. tres commermorantur:

TER

Siebova loqueus ,. Jebova ac. Spiritus ejus , mittens Je-

hovam loquentem.

Similis locus eft Efa. 63,

&

Z — :x. Conferenda etiam loca $. 95 allegata.

vitar

Speciatim Redemroris promiffi Deizarem. aperte

lo

declaratam dant loca Pfal. 23,1 Zebova eff paffor

1

meus. Jer. 23, 5. 6 Germen Davidis vocabitur. Tebova

&

juffisia noflra. Hot. 1,7 falvabo eosper Tebovam Deum

Wt j

*

fuum.

Tnine

Tilys

$ 97. Puter, Filur, €9' Spiritus Santkus in-

reali'er di-

l

flin&i ;

ter [ VERE AC REALITER DISTINCTE

Cicen

SUNT: alius eft Pater, alius Filius, alius

b

Spiritus Sanctus: tres hi non funt tria tan-

D

tum nomina unius perfonz divinze.

ficur

4) Nam aliter Pater, aliter Filius, aliter Spi-

Hpig,

ritus Sanctus manifeftati funt in Chrifti baptif-

tno, lMatth.3, 17. £) diftincte ueminautur in admi-

Dälü

niftratione baptifmi, Matth. 28, 19. c) mumerantur

ut tres in ccelo teftes 1 Joh. 5, 7. coll. g. 4) Chri-

f

li

ftus de fe & Patre tanquam duobus diftinctis lo-

A

ens diferte dicit Joh. 17, 22 »os uuum suMus,

pcr :

ä?

C. 10, 30 ego d* Parer unum SUMUS , & c. 14,23.

VENIEMUS.

Idem Clriftus e) tum Patrem, tum

H

Spiritum Sanctum , 4AXes, alium ab fe dicit. Joh.

Joh

5. 32 alius. eft teflificans desmme; Cc, 14, 16 rogabo Pa-

e

trem & ArrvM Paracletum vobis dabit.

DE|

Difcrimen hoc ineffabile quidem fed verum eft,

m per-

8:3

quia in Scriptpra conítanter, nulla unqua

muta-

Patu

N

IV.. de Deo att. Trino

($ 97—99)

I0$

bur

mutatione facta obfervatur. Diftinguuntur ur gzguens

v genitus , uz. fpiraus d7 procedens , Pfalra. 2, 7. Joh.

Atf

1,14. C. I5, 26. nec non ut rogans & rogatus,

Q t

mittens & miffus Joh. r4, 16.26. c. 16, 7. 27. 28.

Priora illa, generare & generari, fpirare & fpira-

ti five

rocedere, fünt rationes [ubfiflendi inter Pa-

trem,

:

jvettn

iium & Spiritum SanCtum relazive, in-

t &

communicabiles , fua uniuscujusque propria.

r U

- $ 98. Tres hi, Puter, Filius, Spiritus Sun- Perfona

; Nm

p

alimi

Gurs, SUNT UNUS ILLE VERUS ET J&- D'iwinz.

yramir

TERNUS DEvs.

u je

Scriptura unam illam indivifibilem effentiam di-

at

vinam non tantum indefinite Deo , fed Patri, & Fi-

lio, & Spiritui fan&to adícribit , eadem divina nomi-

] ?x?el'fö

g

na, attributa, opera, atque adorationem , & Patri,

& Filio, & Spiritui Sancto evidenter tribuens: ita

[ ?EW

ut iisdem argumentis, e quibus Deitas Patris ne-

um Dun

mine contradicente elucefcit, pariter Filii & Spi-

ritus Saucti Deitas evinci queat.

alur -

Hoc diftincte de fingulis accurate e Scriptura

difcendum.

:

INTE

gl

$ 99. Firiv w DEI effe verum €7— fim- Fifii Dei.

n

mum NATURA Deun, vel folum illud claf. fas.

rja u

ficum di&um demonftrat Joh. 1, 1. in prin-

eipio erat verbum (Aó*yoc) , €7 verbum erat apud

;'ter g

L

Dewn,€C7 DEUS ERAT VERBUM.

j adi"

pertt

Copiofe idem confirmat (r) gomez DEI. quod

Il tum fimpliciter 1 'l'im.3, 16 Denws in carne ma-

) r

. mifelatus eff ; tam cum addito Rom. 9, 5 Deus fa-

gUMUM

per omniarel. Y Joh. 5, 20 verus Deus 'Vit.2, 13 s2-

guus Deus , tribuitur.

it)

;I

(2) Generatio a Patre, de qua ipfe Chriftus:

j

fit!

Joh. 5.26. uzi Parerv viram baber in fe ipfo ,. fic dedir

c p

d Fiio vitam balere in fe ipfo; propter quam Filius

)g)äbo ]

DEL wugenizus Joh. 1, 18. C. 3, 16.. & proprius Kom.

$, 32. Characler & imago Patris Ebr. T, 3. 2 Cor. 4 4-

efii efï;

Pa:re

Patri equalis Joh. 5, 18. c

031. 19. um cHm

u u

z

Toh.

pud

106

($ 99.100)

IV. de Deo ut Trino

—

Joh. 16, 30. omnia que Pater baber, babeus Joh. 16,

15. C. 17, IO dicitur.

(3) Diferta veteris Teftamenti di&a cum ex-

If

$1

plicatione in N. T. collata. Num. ar, 5. 6. coll.

1 Cor, 10, 9. Pfalm. 162, 26. coll. Hebr. t, 1o. Efa.

&T

6; 1. 3. 8. coll. Joh. 12, 4r. Efa. 40, 3. coll. Matth.

3. 3. Malach. 3, . coll. Marc. 1,2. & Luc. 7, 27.

a

(4) 4trributa Divius Vilio adfcripta: e.g. erer-

ol

mitas &* immutabiliras, quze infignis fummze divini-

—

tatis nota eft; Joh. r, 1. 2. c. 17, 5 gloriam babui

fné

opud ze amrequam mumndus e[faz.

Pfalm. 45, 7. coll.

h3

Hebr. r, 8. Pfal. 102, 27. 28. coll. Hebr. , 10. 11.

12. Apoc. r, 18 & c. 22, 1 3 dicitur primus d» ulri-

li

mus abfolute, lta & emmprefeutia Matth. 28, 20.

10 1

omnifcientia Joh. 16, 30 de Chrifto dicitur.

5

(5) Operationes divinze: creario Joh. t, 3 omnia

p

per Aéyov faCta dicuntur: jam autem Creatio zeter-

Cetba

n:z potentizé & fuümmsze divinitatis documentum

Itf

: eft

0tm. I, 20. Jer. 10, 1r. 16.

Non folum per

liper

Filium Dei, fed & £s évztdy omnia creata funt Col.

I, 16.

Non folum caufa fed etiam Finis omnium

El

creaturarum eft ; diciturque propterea primus & ul-

WUs

timus, zó 4AQx xl rà , principium

finis Apoc.

C. 22,13, quod ipfüm fummi

Dei elogium eft

LE

Apoc. r, g. Idem demonftrat

Du;

univerfi. Joh. 5, 13 — or. C

confervatio ac regimen

OL r 17 Hebr $3, *

Col],.

(6) Cultus invocationis & adorationir fumme ,

Spirj

ejusdem cum ea, qua Pater colitur ; Oordinis, Joh.

5 23. add. Hebr. r, 6. Rom. g, 5. C- 14, TO. 1 1. Effa.

45. 23. coll. 42, 8. Apoc. 5, 12.

I3. eadem 4ua Pa-

$g

zer in throno fedens doxologia ad

oratur.

n

l

]

Quz in contrarium fubtilior. A4riamifus suw-

It

MUg Filii divinitati opponit, facile diluuntur,

Óbfervato,

Filium Dei etiam hominem effe ,

i

& plures a

&

nnos inter homines in humili ftatu

V.à

egitfe,

$«

Spiritus

$ 1co. SP1IRITUS SANCTUS Päffona U£-

32: I

AI777,

santi per- re Divina;

VERUS ILLE AC SUMMUS

1 Cor

fonaliias ,

bü

um

DEUS EST,

"

Eft

!V. de Deo ut fD*M)

'(5 100)

107

Joh. d

.Ef PrnsoNA: eft enim Para'cl'etusjoh.

ütm ex-

16,7; & teftis x Joh. 5, 7. AG., 5, 32. Rom.

& odll

$. 165 qui diftin&e nominatur cum Patre

o Uh.

& Filio, vere & realiter inter fe diftin&is,

Bo

0/027

Matth. 28 19, & quidem ut ZA2oc Ar.1vS,

edivini-

g «l

Joh. 14; 16; fic etiam ut a Patre & Filio di-

n hi

ftin&tus manifeftatus eft Matth. 3; 16. Joh.

T

I, 32.

, [0.1I

I

Idem & ex eo patet, quod fcrutatur x Cor. 2,

j, !f

le

1O. !1; audit Joh. 16, 13. 14; contendit Gen. 6,

35; docet Joh. t4, 26. 16, 8 ; affiftit fidelibus Rom:

$. 26; in iisdem habitat r Cor. 3, 16. 6, 19; exa-

n

i

o &t

cerbatur Efa. 63, 1o. Eph. 4. 30; cum Patre Meffiam

omenm.

mittit Efa.48, 16. Quze omnia non nifi in intel-

q

ligentem & per fe agentem cadunt.

0

Jum

fant )

Eft Pirona DxVINA, VERUS AC SUM- ac Deitar.

omnim

ws t

MuS DEUS: hoc patet ex diferta appellatio-

j

(

nt: ÁC. 5 3. 4.. Spiritui (an&o mentiens

m eu

Deo mentitus effe dicitur, & 1 Cor, 3, 16. 17

Ieglmelï

br. 1

coll. 6, 19 Dei templum dicuntur, in quibus

f fumM:

Spiritus Dei kabiz*at.l

nis,

Solide etiam probatur e) ex Prace]ïone* a Patre

11

& Filio: vi cujus ex DEO eft 1 Cor, 2, 12. &

T

ipfius DEI Spirirus x Cor. 2,11; ille glorie d* Dei

Spiritus x Pet. 4, 14. Ineptiffimum foret dicere,

j $0

Deum creaffe Spiritum füum; Spiritum Glorize &

Ignttf

Dei, effe ereaturam.

P) ex collasione dictorum

elity

