beant,r W:

Ebr. 10, 19—25 coll. 26—41.

c) hoc idem pro-

batur ex eura animarum, ecclefi miniítris injun-

€ta, Ébr. 12, 7 wigilant pro animabus veflris u ratio«

S t

Dioiftri

suem veddituri; hac animarum cura defungi non

poffunt, nifi cognito illarum ftatu fpirituali, &

datis de periculo impoenitentiee monitis: ob ar-

I

m!efzz [i

&um enim nexum remiffionis peccatorum cum

w

fide & poenitentia (Luc. 24, 47. ACt, 5, 31), im-

peenitentibus diffimulari non poteft, illud b.nefi-

T,.

cium ipfis, quamdiu non refipifcunt, obt ngere

modo, 0i

non poffe: id quod a primis evangelii przconi-

Bu (

bus diligenter & ferio faCtum legimus 1 Cor.6,

. IG. Gal. 5, 19. 20. 21. Éph. 5, 5 6. Col. 3, 5. 6.

d.

A€t. 8, 21. 22. 23.

33' 40-

Hzc liquida & certa funt, fi vel maxime per

claves regti celorum quidvis aliud, quam ea pote-

[agins

ftas, de qua hic quzfítio eft, intelligitur; Rxs

16, I. G;

ipía ergo falva eft. .Ob continuatum ufum ron-

L

MULAE , claves vegni colorum, longo ufu receptz,

t

nemo, qui non Aoyow

1

amat, litem moverit.

«xsiv, Íed Pacem ecclefize

.þæ [7^

£onfe[fio

Ufus clavium fpeciali quadam ratione obtinet in

Offlc'm]

gfegäm 1

rivata ,

Coufeff/oue , Beicbre, & conjunCta ei a£folurione pri-

EE

ab/oíutio ;

vata ante facrae Coenze ufum.

Hanc noftra eccie-

fia, ob infignem quam habere poteft, // recle per-

ell N

egarur , utilitatem, deliberate ex antiquiore ec-

clefia retinuit. V. AvcusTANA CoxrzssrO artic.

&füm a

d

Y

1 & 12.

Si circumflantie externze fpetten-

Y

LT

LE

fit

XXKX,. de anerio ettlefiaflico (S $99. 600)

481

PECCATIS

tür, inftitutum hoc tantum quidem juris hu-

4) ex d-

mani eft; fed Confeffo ipfa in fe fpeCtata eft juris

m 2500

divini Matth. 3,6. jac.5, 16; ficut etiam Abfolutio

rios mini-

miniftri nihil aliud eft, quam precomium evangelü

i, & o

buic individuo bic & uuuc applicatum.

Utrum abfo-

lutio col/lariva, an tantut declarativa dicenda fit,

PU

ár u

non opus eft difceptari: in formali fua. indole fpe-

yit, &

€tata, eft Jeclara:io, huic pcenitenti peccata con-

donata effe a Deo; fi autem cum effe&tu fao fpe-

y, li

alb

Gtetur, eít co/lasio remitlionis peccatorum, habet

,4o Pt

enim effectum divinsa confolationis, in vere pce-

nitente. Denique ut re&e peragatur , femper opus

li Mutem.,

l

eft admoneri confitentes , quomodo comparari effe de-

PN [/ A

l. 73

beant,y ut abfolutio ipfis vere prodefle poffit.

Mem p

yirs ing

S 60oo. Przeter has functiones primarias q) boni or-

ii n

Miniftris ecclefiz incumbit, bgmi ordimis in dinis cura ;

deling t

j irim'ää«,

ecclefía cura (1) circa conventus religiofos

jtis: t*

ad verbum Dei tractandum & preces com-

torum &i

5,31); l

munes, ut facra hsec debito tempore,

llnd D.n6*

modo, ordine fiant, Pomi rifus re&e intelfi-

, Og

jj a*

gantur , decore obferventur , fuperftitio omnis

mls I Á

abfit. A&. 2,46.47. €. 13 2. 1 Cor. 14,

: Col-ïlj'ä'

33 40

(2) quoad curam e/eemofynarum ,

pBï

malee

a

gauperum , -& perfonarum miferabilium. X Cor.

pnap

J

glwf j

RnES

16, I. Gal- 2, IO,

K3) quoad chriftianam

qfom fOR

juventutis educationem & fiholar, quae eccle-

l ece p

g ece

fie jkminizrium funt.

Officium, preces communes tum coetui cone

u

gregato publice, tum fingulis privatim qui opus

" obtlfle

]u

habent praeundi, infignis minifterii facti portio

lj

f

eit.

Nihil eft, quod magis exftimulare queat

ol

Miniftrum ad ftudium bonze conícientizte, & li-

Jc / f(al

berum ad Deum acceffum fervandum. Joh, 9, AL

$22

j

rmæïf

0i

| $ 6or.

X

482

($ 601)

XXX. de Miniflerio ecclefiaflico

()!

Requifita :

$ 6or. Ad hzc recte curanda in mini-

Qs Id

a)habili. ftrojrequiritur , tum "Ixavoruc, tum Fidelitas,

p

fa;,

d) HaBiriTAS omnis a Deo eft 2Tim.

Vor4,

il em

2,2coll.7; & comple&ctitur nowA ad hoc

Corits,

munus neceffaria, qux in adminif/rantia &

Chrift |

ToEl0 Te]

b) fidelitas; fanthficantia. diftingul folent: 5) FipErr

Impu n

TAS vero in re&o €7 ficero usu donorum

0 fe08.

Miti s

; confiftit.

hilln; Ti

() DoNA ADMINISTRANTIA fünt: a) marura-

7 dmgu

les onimi & corporis dores; ) fufficiens erudirio,

tlii jradie

inprimis theologica, eaque orthodoxa, hoc eft

Muren li

Scripture reCte ipntelleCtz;) & per confequens

Verbys

etiam libris noftris fymbolicis e Scriptura quippe

e'dias

eduCtis) confehtiens; c) facultas Scripturam dex-

enjm effi

tve explicanidi & applicandi; 4)eleguenie nativae &

fed impje

perfpicustacis in docendo donum; e) virzuter boni-

fandalpm

lesice, five prudens in converfando cum quibus-

Yna j

.vis dexteritas 2 Tim. 3, 17 coll, 15. cap. 2, 24-

quy fmuda

X Tim. 4, 6.12. cap. 3, 2. 3. 4. Tit. 3, 2. 3. 4.

1t.

Dulye

1, 7. 8. 9. Col. 4, 5. 6.

Cit; [

(2) SANCTIFICANTIA DONA Ífunt: a) genera-

M epis '

tim /lasur gratie: fider nempe cum fructibus fuis,

abuegarione , carirazz (etiam erga inimicos, qua&

T qq

it f fi

regeniti fignum a Chrifto dicitur Matth. 5, 45),

X?Eï. T

man[uesudine , bumilisate , pacis fludio, 1 'l'im. I, x9.

prulij;,

càp. 3, 9. cap. 6, 11. I2. 2 Tim. 1, 6. 7. 8. cap.2,

1—5- 22. Cap- 3, 10—17-

&) Ípeciatim experienria

j do;

fpiritualis; 1 11m. 3, 6 15 veigvroy, V, 15 Ut fcias,

quomodo in domo Dei ver(ari oporteat ; ,c. 4, 6 iunu-

Atj t

zritus fermonibus fidei; v. 7 te ipfum ad pietarem ex-

tUtjone (

ercero, c) familiaritas cum Deo 2 Tim. r, 14 ferva

depofrum boc per. Spiritum. fauclum XN NOBIS HABI-

f i

TANTEMS; I

im. 5, 21. & 6, 13 obtefior te YN CON-

sPEcTU Dxx é Domini noflri Jefu Chrifli. Conf.

QD

]9.3. .

S praced. fcbol, d) viza inculpata , a mundi vanitate

Iotte,

intaminatam fe cuftodiens, bono exemp!o prze-

lucens 1 Tim. 4, 12 - 16. cap. 6, 11. 12. 2 Tim.2,

Ocere, f

20- 210 22- ']:it. I, 7. 80 I Petl 5, 3-

52 prej,

Wnpg, (

(3) Ex-

fitn

XXX. de Minifferio ecclefiaflito . ($ 601.602)

453

DN

(3) FxpzirrATEM .diferte Chriftus in fervis

fuis requirit Luc. 12, 42 quis eff. fidelir ceconomts do*

Fudeth,

prudens?: & Paulus eam. precipuum requifizum.facit

fcim,

1Cor.4,2. Quemvis qui non plane vecors eft,

ad eam continue exciabus Dei vocantis au-

j n

€toritas, Col. 4, 175 pretium animarum, quz

i/,':franä'.a&

Chrifi peculium funt ÁCt.20,28. rPet. 5, 25 &

ratio reddenda Ebr. 3, 17. Ezech. 5, 17.

Frng

Impii ecclefixz: miniftri multiplicis culpze coram

u

Deo reos fe faciunt Pfal. 50, 16-22. In Scriptura

Matth. 5,13 & Marc. 9, 5o sudiunt fa] faruum , in-

fulfum; 'Tit.x,16 eogmitionem Dei ore profitentes,

j tutun

vira alueganres , abominabiles dicuntur ; 1 Cor. 9,97

T 777

aliis predicauzes , ipfi veprobi; 2 Pet.o, I9 alüis liber-

zarem polliceutes , ipft fervi interitus.

,hee

Verbum Dei ab impio pradicatum femper quidem verum.

oniets

n qu*

d efficax eff Matth. 23,2.3. Phil. r, 15- 19; . illius

enim efficacia eft a Deo Rom. r, 16. cap. 3, 2.3. 4:

jorum d

fed impietas, imperitia, applicatio perverfa, vita

v

i

fcandalum dans, impedimeutum objicit apud audizores,

Rom.2,18-24. Hinc ve denunciatur Pomini, per

um g

quem fcandalum venit Matth. 18, 7.

C"p l )

M

Ex adverfo fidelitatem benignum manet judi-

cium ;. Luc. 12, 43 Zeazus eff. fervus ille; x 'Tim.4,6

bouus eris Jefu Cbrifli miniffers cap. 3, 14 benue mini-

)

m

Oa

jl

Jirautes acquirutiz. fibi gradum preclavum , d multam

in fide fiduciam ; 2'Tim. 2, 19 uoviz Dominus. fuos;

mit» J

X Pet. 5, 4 coronam

13h)' A

ii

porrabàris,

| glorie uuquam flaccefcentem re-

ITUH Il

^ mp'!

!l

5 602., Legifimü adminiftratio muneris au&loritas ;

u ()?fff' m

jl .(Elafu

facri conjuncta eft cum au&oritate, in infti-

$o

tutione & vocatione divina fundamentum

j

j n m

fuum habente.

h RA

(1) De auéoritate luculenta fuünt loca 1 Tim.

TE CoN

(o

3,3. Cap. 4, 11. Cap. 5, 7. cap.6,17, ubi Paulus

vnfh

Timotheum iterum iterumque jubet non tantum

à Wml

a

o p*

docere, fed & eapeyy£2 i , precipere. Add. 2 Tim.

efnp

4, 2 predica doctrinam ; opportune , imporiuue ; avgue,

. d

Ti».^

Id«

increpa , cobortare, — 'Tit. 2, 15 bac loguere, exbor.

*

"e,

ob

X

494

($ 602.603) XXX. de Mïni]?eria eccle]ïgy'lz'to

ye, aPgue , wera mOUs EniTQyTS , oräni cum hu&dïim-

il

ze; nefho te contemmat.

Quo

(it

(2) Auftoritas hzec wvera, mom imaginaria eft;

D

nititur enim vocatione divina.

a) Miniftri eccle-

fize, etiam mediate vocati, funt CHRISTI SERVT,

(lihdo

I Tim. 4,6 bec proponeus &onus eris gefu. Chrifli mi-

Dorun

niflers . b) quz agunt, agunt Der NowrNE; Joh.

diacon

offci

13,20 qui eum , quem ego mi[ero, accipit , tme acci-

pit; c) 2 Cor. 5, 20 pro Chriffo legatione fuuguniur.,

telte

lum

$ 603. Miniftri ecclefiz :mfer [ mquales

Tinf,

eequalitas ;

abos

funt jure divino: Nam 2) praconium vere

ziiaconijl

bi, & difpenfatio facramentorum, & re-

Yent.

a

jme

miffio peccatorum poenitentibus applican-

da , omnibus ex equo demandata eft ; . 5) Chri-

$

$TIC

ftus uti inter apoftolos ipfos nullam fupe-

ft t

rioritatem effe voluit Luc. 22, 25. 26. 27;

Jut,.

ita & inter paftores ac do&tores au/lum di-

gnitatis di/;rimen inftituiffe legitur,

[WI/

1

Sermo eft de miniftris ordizariis, Apoftoli, pro-

)b

phete, evangeliftz; , qui Eph. 4, 11 memorantur,

ütyr

erant exrraordiarii

miniftri ,

quorum munera

j n

non debebant effe perpetua, nam non tantum

lo j

apoftolorum , fed etiam prophetarum & evange-

Vilio (

liftarum charifmata defierunt.

Paftores autem ac

t q

doCtores fünt miniftri perpersi, quoniam fine his

&tlof

lQ

ecclefia fubfiftere non poteft; ^ Apoftoli paffim

Cnflih

ideo conftituerunt Presbyreros , qui coetibus docez-

lCllntu

do d» dirigendo preeeffent AG. 1

23. C. 15 2 4-

ï,ql

c.20,17. 1 Tim. 5, 17. Tit. 1, 5. t Pet. 5, 17. Jac.

)

e

uulla imter eos — [ubordinatio

coniti-

Q i

,. 14«

tuta fuiffe legitur: Nejquidem epifcopi a pres-

T

byteris diftinéti erant Att. 20, 17 coll. 28;. fed

I Lt

potius diferte "Tit. z, 5 & 7 presbyteri & epifcopi

hü] ta

inter fe permutantur: adeoque presbyterorum &*

B

epifcoporura equalitas juris divini eft.

LUR

Multiplicato ccetuum & presbyterorum nume-

C

Ccce-

QUi

TO, unus aliquis pluribus pres'byteris praefici

pió

tthfifin

XXX. de Miniflerio eccl:yz;zzjiico ($ 603.604)

49

h auarite

pit, & fj ecialiore fignificatu Epifcopus dictus eft :

quod inftitutum improbandum non eret, quam-

itari d

diu /uperemineursia non in domiuium hierarchicum

aflri ecde-

in ccetum ecclefiafticum. degeneravit. Seculo fe-

STI SRUT

cundo ad epifcoporum, presbyterorum & diaco-

| nfin-

norum ordinem accefferunt etiam Lefores, $ub-

r D

diaconi, Acolutbi , Exorcifle , Ofliarii; de quorum

, U

officiis varia fancita funt, pro libera ecclefize po-

fungim

teftate ac politia: fed omnia hsc jmris tautum

bumani eront, & mutari, corrigi, tolli pote-

l æqun

rant, prout ecclefiz; neceffitas, ufus item, aut

abufus per homines füperveniens, exigit.

Sic

iun V

diaconiffarum officium , quod ipfi apoftoli approba-

verant, Rom. 16, 1. 1 Tim.

, lt

5, 9. 10 Seculo IV,

jam exfpiravit.

at

5 604- Datur POTESTAS ECCLESIA' Pofeg/za.rg[-

lus r

STICA, qu3 eft jur ea curandi, qug ad eccle- flfiq/iim ;

jfim tonforvationem €7' bomum ordinem nece[faria

!5: 26":3

uultum v

fünt, cujur juris pars etiam cum ojïc?a pq/forali

conjunia eff.

h

4) Essx in ecclefia aliquam pore/fatem fequentia

o&koïï, ) r

comprobant: (1) tale jus cuilibet focietati ipío

nemoräü(üfr

jure nature. competit; adeoque ecclefizge denegari

d

non poteft.

(2) £oni ordiuis cuftodia & conler-

g tuxon

vatio ecclefie tanquam officium diferte injungi-

Trd

tur r Cor. 14, 40; adeoque Jure divimo pofitivo

g t

ecclefis competit.

(3) Deus in ecclefia talea

mqm hne 5

confüituit do&eres, qui iidem presbyteri, amtiflizes

olol

u

dicuntur, & £zuexoztiy attendere, .vigilare juben-

(eti

s d

tur; quze omnino poere/fazir nomina fünt.

; Cïj)i'

5) Poteftatem hanc non modo poffe confiftere

li

Í 5;I7

n

cum docendi officio, íed cum eo etiam debere effe

iil

! coti

conjunttam , luculenta Scripture dicta . docent.

pl & P

I 'lim. 3,2—5 ab epifcopo requiritur non modo

ol 3

l

facultas docendi (didawrixós) , fed & facultas curam

ll

o

gereudi ecclefie ad. inftar patrisfamilias domum fuam

;.þy;eroruü

bene vegentis,

Ebr. 13, 7 & 17 qui verbum Dei in

ccetu docent, iidem appellantur zy£gevor atimiflizes,

!

o

quibus oääjjeudg-n: d* c

oncedeudum lit. X Pet, 5, 1.2

; [/

J

Hh 23

pres-

püs

486

(5 604.605) XXX. de Mnijleriok!ecglg/z'*:yiico

presbyteri non modo pofcere greyem , fed etiam fi-

guii

mul ézexozes infpeílione defungi jubentur.

1100 ff

dicta de au&orirate S 602 allegata.

| Conf.

(

dittveri

dteccl

nom mun- . $ 605, Poteftas ec/:clefïaPcica, eft /piritua-

TURUM

ferunty

doena, /^d fiy notoflas, a poteftate civili diftin&a, mun-

/?'ïf"f'mx "? dano imperio nequaquam fimilis. . (1) Nus-

$51

lonn f

quam enim in tot dictis de ecclefia, do-

(

;a'tf 1f |

minorum hierarchicorum, aut imperii co-

pertde i

gentis mentio fit,

(2 Cum monito Pe-

Treftis -

tri, po/cite gregem (x Pet. $, 3.4) immediate

ftr, igx

Cf tec

conjungitur alterum , mon u£ dominium exer-

ficum «

centes in. teínus comcreditos.

(3) fun&iones

Wnt, :

af Q

miniferi quamvis cum anZoritate veri mo-

tentom

mimis omnino conjunéte funt, omnes eo

T ip

u i

tendunt; ut per media fpiritualia obtinean-

l$ tj

tur fimes fpirituales: a) ut nondum rege-

eCClelos

Ol erva

niti convertantur 2 Tim. 2, 24.25. 26. )

dl p

Vlctye p

regeniti fide crefcant Eph. 4, 12. r Tim.

Wnif)u;

1, 40rig. 2 Tim. 4. 50rig. c) ut omnium,

173

qui coetus membra funt, falus promovea-

! Wmd,

tmdi. i

tur t Tim. 45 16 hoc. faciens t ipfum falvabis

j *

€9 auditores fuos.

Vi fen

(4) in Chrifti di&o de

Wmdl

clavibus regni celorum Matth. 16, 19 ipfa ap-

M

pellatio poteftatem quidem veri nomiuis

tl

k

indicat, fed iquxe indoli reggi Dei & natu-

hn

rz ecclefiz€ debet eífe confentanea.

Altew

LIG Ày

Us N

De vexatiíffimo hoc loco breviter Obfervamus,

Quido

«plicem in eo merapboram effe: 4) clavium; ») li-

*

gandi,

texmm

Eajlico

XXX. Hek]VIin.z'/lerio cclgþ'q/i*icoT ($.605)

487

i T-

gandi & folvendi; qu: fi 4jfindle confiderentur ,

Conf.

non multum habent difficultatis.

X

CrAvrEs poteftatem notant; de hbc n&mo du-

bitaverit. Vid. Efa. 22, 21.

REGNUM COELORUM

eft ecclefia fidelium, quam Chriftus fe xp1r1cA-

firt

TURUM modo dixerat v. 18, unde tecte huc con-

j j

feruntur diCta de ecclefia tanquam 4otmio Dei 1 'Tim.

3, 15. Éph.2,20,2:.22. Claves ergo regni coe-

D

lorum funt claver eZificii idlius divimi.

,

(1) Hoc proxime nos ducit ad cogitandum de

pueflate regnum coelorum aperzeudi &* claudendi ,

uerii ((«

perinde üt domus ab ceconomo reéte curata, do-

to. D«

mefticis panditur, intromitti cupientibus aperi-

tur, ignotis & a quibus damnum timendum, oc-

vliite.

clufa tenetur.

(2) quoniam autem ceconomi of-

t x

ficium etiam hoc eft, ut ad ea quz in ipfa domo

funt, ad interiora sedium, ad penora, ad men-

Valones

Íam non promiícue quosvis intrantes, fed eos

jtri o

tsntum, quos dominus admitti vult, admittat:

ine$ 9)

res ipfa nos etiam ducit ad cogitandum de pore-

Jiate udmirtendi vel nou admitendi ad Leneficia, qui-

bus veri fideles tanquam domeftici Dei, ut vera

tinean

ecclefige membra, in regno Dei fruuntur.

Hoc

p

obfervato facilis & plana eft explicatio quid íint

claves regni cclerum : (unt officium dv poreflas , pev

p b)

efficax precouiutn. evangelii de "fefu Chviflo Filio Dei,

0

';3

itibus viam ad falutem smonflrandi, credenzibus de-

, [Tim*

clarandi, aditum ad reguum Dei dv ad Leneficia. ejus

aniümi

percipienda ipfis pazere , nou cvedenribus auzem. denuu-

ciandi, quamdiu nen vefipifcanr, e vegtio celorum ipfos

fgmüm'

effe exclufos. Aut brevius: Claves regni coelo-

;;j&lvabif

rum fuünt poreffat, quemmvis e verío Dei efficacizer

edocendi, in quo flasw fpiritudli (beato an mifero)

jfio

auima ipfus ver[etur.

Exempla exercitz hujus

E

ha

poteftatis paffim occurrunt Á&t. 2, 36 - 41. c. 13,

38-41. c.8,21. Eph.5,5. rJoh. 3, 1. 14. €.2,

4.9. I1, 15. 16. 17. Àpoc. 21, 27. c. 22, 15. -

& oit

Alteram in hoc dicto metaphoram, QurcQurD

LIGAVERIS .. . QUICQUID SOLVERIS, ipfe Chri-

z

ftus Matth, 18, 20 repetita vice adhibuit, ita ut

xf

liquido declaretur, quid metaphorz fubfit: con-

LI

J

textum infpicienti fine ambagibus evidens fiet,

3

ligeudi,

gaü 7

^s

XX

488

($ 605.606) XXX. de Minifierio ecclefiaffico

ftianon

ligandi d folvendi poreffatem elle poteflatem efficaciter

declarandi , utrum .aliquis werum ecclefie membrum ,

Ebrv 10)

an perinde wr etbnicus d?? publicamus babendus fit:

neutrüm autem horum recte & cum effettu fieri

- [f

poffet, fi non eidem poteftati ineffet etiam pote-

ftas poenitentem de remiífione peccatorum ipíi

d poze.j

collata certum reddendi, aut impoenitenti nomi-

d, 8 i

ne Dei efficaciter declarandi, animam ipfius in

miferrimo ftatu fpirituali verfari, eo quod pec-

Ditiy

catà ipfi retineantur.

Eodem ergo & hsec meta-

jirinig

phora redit, quo

rior illa Clavium: niíi quod

tl d

poteftas quam fignificat, rectius PoTEsTAs /igan-

di d! folveudi appelletur, quam CrAvis /magus d

folveus ; quia formula hzec aliquid incommodi ha-

Vf tüm

li, Magt

bet, & hoc obtentu a miniiterii oforibus parum

liberaliter exagitari folet.

l, à

conflans :

$ 606. Potettas ecclefiaftica duplici jure

Tioent

a) infpe-

conftat: a) in/pefliomis; b) diftipling,

Diconr,

&ione;

INsPEcTIO eft pote//las omnibus iis invigi-

hobry i

landi , quz fini ecclefig , faluti tum. fmgulorum,

duirig,

Eam

tum catus totius, aut favent aut ob[unt.

V-'20 MJ[

jure divino proeceptam effe, evidens eít ex

(ttro j,,,

A. 20, 28 attendite gregi; Ebr, 12, 15 vigi-

H ij

i Df

lant pro animabus UVefiris, ut rationem reddi-

LP

turi.

QuiuxNAM fpeciatim fint, ad quz infpectio at-

COnfirm;mS

tendere debet, ex ipía ecclefize natura & geneli ;

mens, odi

ane

itemque ex Apoc. cap.2 & 3 difcere licet. Pro-

videndum eft a) purizazi iu dociriua , ne errores do-

m 25"

&rinam falutarem everrenzes , aut certe enervantes ,

Cllo d

IN

publicam cetus do&lvinam , aut fngulorum fidem , cor-

$61

&

li

rumpant, Rom. 16, r7. 1 Cor. 15, 12. Gal. 5, 7-12.

Oby.

Eph. 4, 14. Col.2, 3. 18. x Tim. 1,3. cap. 6, 3. 4. 5.

dl &f

Tüm

2 l'im. 2, 16. 17. 18. Tit. 3, 10. 11,

$) fanéiiari i

Cfe

li

d

liber

vita, ne pietatis & virtutis chriitianzxe ftudium re-

frigefcat, 1 Cor. 11, 17. c. 6, 5. 6. Gal. 5, 13. 14- 15-

n?r:bm Á

c) ordini in cultu , ne facra chri-

u

Ebr. Ig, 15. 16.

ftiano-

-

XXX. de Minifferio ecclefiaflico ..(S '66?-5. 607) | 489

*lejaj!ico

qjïcaci:er

füanorum fuperftitione aut profanitate vitientur

jemirtn,

Ebr. 10,25. 1 Cor. 10, 2I.

Y

t ft:

xCbn firí

-0* 69 DisciPLINA ECCLESIASTICA b) difcipli-

ff po.te-

eft poteflas ftandala im etclefia. exorta removen- ma;

rm ii

3 notr-

di, €7 imdigna membra excludendi.

ipfius

od pe*

Difciplina eft officium ecclefie neceffarium,

ceC fmet

jure divino przeceptum; 1 Cor. 5,2. non Iuge-

jl quol

fir, ut de medio vefirum tollatur , qui facimus

às Ifptl-

lat &

iflud commifit ; v. 13 removete improbum a vo-

nodi ht«

bi. Matth. 18, 17 qui audire non dignatur ec-

0s X]'MUHI

clefam, de tollenda inter fratres offenfa ad-

monentem , e//o tibi perinde uf ethnicus €7. qru-

yicjurt

h

blicanus. A poc. 2, 14.15.-habeo contra te, quod

; inig

habes iflit, qui Bileami . . . €7 Nicolaitarum

doGhrinum tenent; w. 16 refpifte igitur rel.

gmlomm.

.E

v.20 habeo coutra te, quod mulierem ffzfïbelem

TE

dotere finis , vel,

Hoc idem intelligetur, fi naturam & noxam

h ï'aügi'

fcandalorum confideremus.

ScANDALUM eft di-

gnn ! 2

Gum vel fallum, alios deteriores reddeus: nempe di-

€tum vel faCctum in errorem inducens; in errore

confirmans; ad imitationem mali exempli alli-

ciens; odium veritatis excitans; ad defectionem

fpe&tio*

geneis

& veritate follicitans. Matth. 16, 23. Rom. 16, 17.

et, It

poc.2,14. Conjungenda dicta de noxa & peri-

culo fcandalorum , quibus non refiftitur, 1 Cor.

JTOres lr

enervam",

5, 6. 1 Tim, 6, 3. 4. 5. 2'Tim.2, 16. Tit. , 1o. 11.

m *

Mopvs difcipliue apoftolicus hic fuit, ut juxta

[

difertum Chriíti preeceptum per gradus progreffus

lal

J

63*

fieret Matth. .18, I5—18. Primum admouitio ad-

jh,,fhzanf

hiberi debuit r'lheff. 5, 14. Tit. i, 30; fequebatur

f

adiun

veprebenfio difplicentiom declarans Apoc.2, 6 suceis

*é ipyx; 1 Tim.5,20. 2Cor. 2, 65 denique pervi-

j

J

Ccaces

f

g

14

p

49o

($ 607)

XXX, de Mniflerio ecclofiaffico

MM

caces & manifefte mali a beneficio fpirit(ualiscom-

forios

munionis exc/udebatitur , ac fideles abítinebant fa-

ectll

'.4

miliaritate cum peccatore incorrigibili Rom. 16,17.

fepri;

1 Cor. 6, xx. 2 " l'heff. 5, 6. 14. 2 Joh. 1o. 11.

puspra

ol fa

Scorus diícipline erat «) cavere ne fcandala

fmus;:

iuvalefcau:z, quippe quaze nifi reprimantur in im-

l) obi

menífum augefcunt x Cor. 5, 6. Gal. 5,9 coll. 7. 8.

licas

&) bonis ecclefiee membtris conrra feduttionem pro-

fpicere 2 'Tim. 2, 16. Ebr. 12, 15.

c) toti coetui

pereft L

confülere, ne derzrzmentum patiatur, iumocemtie cO-

Tiv jj

.1'

tur, l

ram Deo Apoc.2,20—23. & exiffimarimis apud

homines x 'Tim.3, 7. 1 Pet.2, 1t. 12.

d) ipfos ma-

i y

fimen )

los 8 fieri poffit in viam revocare 2 'Theff. 3, 14. 15.

Conem

h

x Cor. 5, 5.

Unde femper in exercitio difciplinze

aggndum

vetinenda fuit, Jeuganimitas, cariras & communis

tilites €

infirmitatis memoria Gal. 6, 1. 1 Thelf. 5, 14.

ts fübx

2 lheff, 3, 15. 1 Tim. 5 1.2 19. 20.. $ Tim. À.

f eti

24.25. C. d 2

x quo confequitur, di/ciplinam

eccleliafticam in fe fpeCtatam efle zufizuzwn. fan-

dletatis

Iuri-

boms.

Gum, divinum , beucficum: ipfa natura fua

mum acivitatis in delicta animadverfione

iftin-

fitii

&f

€tum; neque Juribus Magiftratuum derogans, fi

modo fecundum normam verbi divini omnia

Ti j

fiant.

Ieligiofg

fíctlo |

Negari non poteft,

ab hac regula mature

difceffum fuiffe: 4) per nimium & indifcretum

j

&um-, |

q3, f

difciplinze rigerem; £) per oppofitam rigori laxi-

tatem & mpacomoAgpiay :

c) per dominatum in

&m f

boh d

confcientias , indeque natas contentiones inter fa-

cerdotium & imperium ;

d) per frequentes ex-

Yéf2 eq

communicationes illegitimas, incompetentes, in-

tempeílivas; & viciliim per indulgentias pretio

venales. Hoc pacto vera & genuina ecclefiz di-

T

fciplina plane ariffa fuit.

&mag

inde a tempore Reformationis, Ecclefiz no-

hn n

ftrze füb Magiftratuum fapientum direCtione fe-

rias de inítauranda difciplina cogitationes fufce-

Quoy

perunt, paífim adornatis & Magiftratuum aucto-

ritate confirmatis Conftitutionibus ecclefiatticis:

Pfïncig

per illas providente Deo, ftatui & indigentiz

Ietas

ecclefiarum evangelicarum prudentiffime profpe-

um füit, ut SI MODO RITE OBSERVENTUR,

Agun|

focias

fitn

XXX. de ]!Iz'm'jïerio ettlefiaffito — ($ 6o7. 603)

491

glis cort«

focias manus Mofes & Aaron jungant, tam tyrannis

gt «

ecclefiaftica quam licentia in credendo & agendo,

n I6

reprimatur. Modus difciplinze apoftolicus in tem-

[l

us praefens non quadrat: nequeomnia, quz apo-

e [nníol

Ítoli faciebant, aut facere jubebant, imitari pof-

fumus:

4) ob defeCtum charifmatis apoftoiici ;

ür vt

5) ob diffimilitudinem, quse inter eclefias apoíto-

colt

gt vt

licas & preefentes longe maximda intercedit, Su-

pereft tamen Dei beneficio (1) ut miniftris eccle-

oti cr

iiz licitum fit etiam privatim admonere, dehor-

jentid (

ii p

tari, reprehendere, (2) manifefte mali ac ícan-

dalofe viventes a Sacra Ccena poffunt arceri: qua

'ipfüs fnt

támen poteftate ad zedificationem , non ad deftru-

41l

Cionem utendum, non temere, non cum impetu

diciplimz

agendum, fed fi tempus id permittit res ad An-

T

tiftites ecclefiafticos referenda, quorum auctori-

NT

tas fubordinatos miniftros non folum dirigere,

g'üm. l

fed etiam tueri poteft.

(3) qui cum.totius fo-

djaut

cietatis detrímento flagitiofe vivunt, eos quivis

j !

bonus civis, adeoque & ecclefize miniftri, magi-

fua

ftratui denunciare poffunt; (4) omnes malos ex

i

li

ecclefi:| communione penitus ejicere difficilii-

'Qgans,

;

mum; in magno eorum numero , qui conventus

ni fl

religiofos proiane contemnunt, fummo cum pe-

riculo ne graviora mala confequantur conjun-

&um; & vix fine injutia non paucis membris il-

ydifcretu

lata, factu poffibile eft, Res chriftiana dudum in

igr J

eum ftatum dedu&a eik, quem Chriftus in para-

jnatum ?

bola de zizaniis predixit Matth. 13; qui idem

»

gj It b

o5 0

vera ecclefize melmbra tuetur & curat Mal. 3, 16.

d

yites, !

$ 6,'03; In do&rina hujus Loci varius eft Antithefis,

qelie

& magnus diffenfus: (x) Sunt, qui divi-

jel

je m

nam minifterii im/Aitutionem penitus negant,

done

quorum non unum genus eít, prout ex

principiis aut falfo fpiritualibus, aüt crude

jelitih

j

j

profanis, autantihierarchicis caufam fuam

gl

agunt. (2) Sunt qui jus publice docendi

y J

jN

T

Hh 5

cui-

j

492

(5 508) XXX. de Minifferio ecclefiaffico

XX

cuivis in ecclefia tribuunt, diferte megata

Sunt

Posatiomir ad hoc minifterium — weceffitate,

de difin

Wtl

[7/7 87

(3) altioris indaginis quzeftio eft de forma

t fri

regiminis ecclefiaftici, utrum ecclefize libere

fefton

tati relia, an a Deo preeferipta; prerby-

6) de al

tienda,

teriali, an'epiftopali.

(4) fpeciatim funt,

Lites;

r Q

qui minifterium ecclefi:? concipiunt ut

du fje

hierarchiam a Deo inftitutam: & ex eo va-

Quias j

ria afferta à^ygeQa deducunt: ) epiftopatum

Boiiti iimi

fro omri

presbyterio /aperiorem effe jure divino; 5)

Irteg d

hierarchiam in epi/topatus €7 archiepiftopatus

I hor,ro

Anerator

jure divino dividi; c) fub unmo ecclefie ca-

fe ha

gite monarchici regiminis formam habere; d)

las (

t milln

id inde a Petri epifcopatu fperpetua — fuccef-

ACcpfibor

Jione adhuc contipuari. (5) cum his ar&e

connectuntur aíferta de miniflerio ordina.

rio: a) Ordinationgm jure divino e[fe mece[fa-

riam; b) ab hac pendere validitatem fun&io-

DE A

«wn minifterialum, abíolutionis, confe-

j fj

crationis, aliarumque;

c) minifirum ordi-

/iömn l

ualiomis, folum effe epifcopum;

dj ut ca-

fiich,

monicam ordinatio validitatem habeat, in

W)Tllge

ür

ecclefia perpetuam J/cceffiomem. | epifcopalem

LUES I

|

effe debere: quae eo denique evadunt; ut

]m"eftafel

£) nepent noltras ecclefias veros habere mini-

h,

ffros.

Qusxe uti graviíffima; ita fundamen-

Non

to in Scriptura Sacra, qua fola ftandum

gifïratu :

eft, prorfus deftituta funt.

n q

Sunt

9t de

|

lia

XXX. de Minifferio ecclgjz'aj)lco « 908. 609)

4935

! negata

Sunt & alie quzftiones huc pertinentes: r)

de diftinCtione inter cJericos d& laicos;

2) de jure

tf

vocaudi, penes quem originarie refideat; 3) de

l frn

sediata vocarioue , num & hzec diviua fit; 4) quz-

nam Ífint criteria divine -vocationis, $) de privata

« n

conufeffione do* abfoluzione, retinenda an abroganda;

p

6) de abfolutione byporbetice au categorice imper-

tienda.

m f

Lites 4e clavibus regni coelorum ;

)de vitiofa vo-

jmut i

catioue, de mmiflerio irregeuitorum , multum invi-

[ £0 Y

dic habent: fed admonere tamen nos poflunt,

quibus judiciis coram mundo acutum ceruente ex-

pofiti imus, & tanto magis compellere, ut no-

fopatim

fro omnium judici, Deo ,

robari ftudeamus.

iuo; l)

Interj abufus poteftatis ecclefiafticze ille. non

fine horrore in hiftoriis memoriz proditur, quo

pifapr

Imperatores, Reges & Principes depofiti, indi-

ne habiti, eorumque fubditi ab juramento fide-

acclzjæ ll

-

jert; )

litatis & « bfequii exfoluti, & chriftianorum mul-

ta millia obtentu hzrefeos, cujus falfo & injufte

"

accufabantur , crudelibus modis interemta funt,

his ardt

ordita.

LOCUS XXXI

i wj

DE MAGISTRATU, ET DE CONJUGIO.

, i

; Qul

$ 6o. Maaisrnarvus eft offcium P^ Wogifira-

n i

blicum & Deo conflitutum , potefíate. gaudens g,

"

d() uv

Jücietatem civilem. dirigendi. per leges, €7 im-

J

jeit; )

morigeros coPrcendi per pamas, ad confirvatio-

Wa!em

nem ac felicitatem. generis humani, €9 ad vitg

honeflatem ac tranquillitatem tuendam. compara-

lunt; U

dunm.

"L

Non eft a theologia alienum, ut in ea de Ma-

Lndamew

giftratu agatur: (1) officia magiftratibus debita

(

lipfum quidem jus marure docet; fed Scriptura ea-

Oribus sotivis

dem dererminar preflius , ,& fublimi

4

robo-

$

494

€$ 609.610) — XXXI. deMdgä/ïratu

m t

roborata inculcat, A. 5, 29. x Tim. 2, 2. 3. 4.

Tit.3,v—8. Rom. :3,4. (2) abundat etiam tum

E

jotl

Ui

monitis tum exemplis, quibus magiftratuum con-

eorta J

r

nitie YO

Jcieutie & felicitati profpicitur, x Sam. 12, 14.. Pfal.

vetfonib

82, . Prov.8, 15. Sap. r 1. 2.

1110. C

a Deo in-

$ 61o. Magifiratus & DEo Esr, tum in

(üm neee

piminis |

abítracto tum in concreto fpeGatus.

jümtw ;

1505 ]

In abfiraBüo, xyPsumMw civile REGIMEN

Qyod jj

diviaa ordinatio eft, Rom. 13 1 won eff po-

dicár, a

Quol w

teflar nifí a Deo.

Ym elefi

Hanc theün illuftrat antiquiffima generis hn-

frimm

qmani hiftoria: e)initio ftatim ordo imperantium

&ünm qu

ac perentium voluntate ac nutn Dei exiftere coe-

eNentus q

t detenm

pit in regimine familiarum patriarchalium. — 4)

primüs, quem Scriptura regnum condidiffe me-

m

morat, Nimtod, Gen. 10,8.9. Yo conAM Dowi-

wo porens fuit, hoc eít, potentiam fuam confe-

cutus eft Deo non tantüm confcio &

ermitten-

$

UETf

te, fed quod verba Scripturae probabile faciunt ,

etiam fortunante, fücceffum fingularem & con-

ld

fpicuum largiente.

Qd p

In concreto, PEnsoNis Magiftratuum

difpüceat

officium hoc & poteftas illius, divimitur col-

, hum

lata efl. — kloc eodem loco Rom. 13, 1. 2 di-

DN

ferte etiam affirmatur: oUAX SUNT fo/e-

l

Atiferia

Jflates, a Deo ordinate funt: itaque qui. poteftati

N- 1'[ :

repugnat, D iæi]l"itutioæzi reftftit..

Memm

Hoc idem & alia argumenta confirmant: (t)

fOyert

on raro expreffo mandato divino reges coníti-

tüti funt, rSam. g, t7.

C. IO, Y.

C. 16, I. 12*

198

2Reg. 9, 3. (2) etiam »ediata imperii collatio,

quz interveniente hominum opera fitl, (ut ele-

Diffg

mre) 1

Gione. fuccefBoue , occupatione bellica), Deo adfcri-

f"Phatl

bitur, Dan.2,37.38. Joh. t9, 1o. 11.. Jer.27, 5 6-

a m!-

7- 11 17. c.297. (2 Providentig(Dei circ

peria

i

XXXI. de JMagifiratu

($ 610.611)

495

e

ria mundi fpecialiore modo fe exferit, in ele-

ALj

t em tnn

&

ionibns, in conjugiis & fobole Principum, vita

fQOf (l

eorum longiore vel breviore, familiarum peren-

nitate vel exftinCctione, & rerumpublicarum con-

D] ml P [äjn

verfionibus; Dan. 2, 21. c. 4, 28. 1 Reg. 3, t4. c.

14, 1O. C. 16, 3. 1r. t2.

(4) fapientia ad regnan-

m

dum necefíaria, cum reliquis dotibus, ipfoque re-

giminis fuücceffu, a Deo eft. rReg. 3, I2. 13.

(US.

1S2m.10,6.9. c. 16,13. Prov. 8, 15.

R EGEIEI

Qyuod Magiftratus r Pet. a, IS. ayS ourlyn z;-n'a'ts

uam

dicitur, ex eo plus probari non poteft,

n ij

quod ezem mediare, per bomines , it a. Deo.

em-

pe in ele&ione, &forma reipublicze conftituenda

g.eneris l

plurimum intervenit hominum arbitrium : fed

etiam quando id male cedit, hujusmodi triftes

mgemüum

eventus a Deo diriguniur in finem ab fe intentum,

exitem t

& dererminautur intra limites certos, Hof. 13, 11.

dson /

ydidi r*

Efa. 5, 4-

N

o D

L fiom Qolii

$ 611, Hinc Offrio Magiffratus, etiam chriflianis

i

emita

CHRISTIANI bona confcientia fungi po[funt, non prohi-

J

j

-/2

f

Imperandi .enim munus nihil contine

t, þitm *

gn ü u

quod per fe vitium involvat, aut Deo

agmratuum

difpliceat: quin potius in eo occafio eít ,

"w

qiitit !

hominum commoda & honorem Dei pro-

jl

movendi,

Conferenda 10ca de trifti ftatu

vv 1,

r p

anarchige Num. 27; 16. 17. x Reg. 22; 17.

v N'

JJ n

i

Jud. 17,6. c. 21,25.

Memorantur in Scriptura magiftratus ad Deum

ur hoc mu-

converfi, qui tamen juífi non legunt

f l

nus deponere, Joh. 4, 53. Luc.23, 5o feq.. ACt.

s5

oD

10, 48. €. 13, 12. Rom. 16,23.

Ól

l

Difficile quidem eft, re&e hoc munus admini-

j 011»( !

[

ftrare; non tamen lmpoflibile: uti Davidis, Jo-

l

í (Uf li

Pf

peo

Pa

faphati, Hiskiw, jJofiz, exempla docent.

g

"

g!ffl

$ 61:2.

Jg ü

d

496 ' ($ 612.613) XXXI. de Magifiratu

eus

tebditi

$ 612. Sed & hoc confequitur, werff-

f

propter

tnfem paremdi incumbere. fübditis, non mere

comp«

Deum ob- humano jure, non metu poens tantum,

Jéquiwun

d fi

fed vel maxime PRoPTER Dku €7 con-

(ümp

debent ,

jüientiam: Rom. 13, 5. 1 Petr. 2, 13. 15. 17.

bus 1

& quidem in omnibus; unice exceptis

fetvai

H

andatis contra Deum: -ubi Deo potius

obtemperandum; obfequium tamen non

pu: gux:

Thete of

nifi modefte & reverenter deprecandum

&l at |

fütfroup,

