$ 347. Regeneratio ipfa // im inffumti:in inflanisi

"

nam initium vitze fpiritualis& collatio fidei /49

jb

fitunomomento. ÉEft jäæ (citatio & morte E,ph.

2, 6. Sed antecedunt eat (in adultis)

Dd

emm

multze operationes gratiw preevenientis:

hine

ls

rgallSs

TU

($ 347.348) XVIL . de Regeneratione

$02

iib antete- hinc praparatio ad regeneratiouem .omnino

]

dente pra- fuccef]va eff. Jac. 1, 18 hoc innuitur verbo

W

gpar ation(:, a 7rexunde.

I, 19'

Res fpirituales non modo cognofcuntur facceffi^

Ünt

ve 2Pet. 1, 19, fed & affenfus fucceifive gignitur

Tehoy.

A. 16, 14. 15; atque adeo Zalirus fidei fucceffive

datur: fed ipfe AcTUS wiGoria fidei fit

(l

w/in inftenti,

Qu

1 Joh. 5, 1. 4-

tio d

-a

$ 348* Regene;'atio eft corg/ldn.r €7 flabile

Mgrtni

]JBF 1üe

717

9ens ,

beneficium.

Nam efficacia eam producens

lr e

ex parte Dei, perennis eft 1 Pet. 1,23.25;

L

& Deus fidelis eft, fub regenerationis ini-

$4

tium jam ejusdem confummationem: intendens

Youm

Phil, 1, 6. 1Cor. 1, 8.9; & fides ipfa non

1) fii

eft a£ius tranfitorius, fed ad victoriam per-

Tom

TY:

ä.j

-

ftea

du&a, fit habitur permanens , fubinde

1j

in a&us, quoties obje&tum eos excitare

d

aptum prxíto eft, erumpens Gal.2, 20.

t (

Id quod per gratiam regenerantem producitur,

t !

eft vizta ex Deo Rom.6, 13. Col. 5, 3

novous bonmo

Eph. 4, 24. sova creatura 2 Cor. 5, 17.. uovitas fpiri-

jj

zus Rom. 7, 6. ferma Chrifli iu nobis. Gal. 4, 19.

1 ]oh

Exrgo perfeverare homo in ftatu regenerationis

Tl

poteft usque ad vitze finem , per

ratiam Dei , -in

debito ordine fideliter fervatam. 1 Pet. 5, 10. c. 2,6.

Q'üam

Hebr. 3, 14. 1 Thelt. 5, 23.

fühxm (

Praterea vita fpiritualis, ipfa indole fua zmere-

menium do profecium exigit, I Cor. 3,1. t Pet.2,9

ID g

Eph. 4,14;

"

]d quod referri debet ad renovarionem,

.

3' 4-(3

in qua prima 1

la mutatio, in regeneratione fa-

€ta, conti

nuatur per ulteriores progreffus: indi-

vulfo enim nexu duo hæc- beneficia cohezrent,

j

^

4

Tit, 3, 5. 2 Cor. 4, 16.

$ 349*

Fa "

XVII de Regeneratione | ($ 349—350)

303

D

N 349. zdmitti potefl fides ac vila fpiritualis amiffibilis

ä

'erbo

per peccata contra confcientiam, 1 Tim.

1, 19, KRom. 8, 13. Ezech.3, 20.- c. 181 24-

ceffi

Unde ferize de relapfu cavendo, & de continuo

DICE

renovationis ftudio admonitiones, r1Cor. 10, 12.

i

v[ive

Gal. 5, 16. Rom. 8, 1. 13.

Q

s

Qui gratia regenerationis excidit, ejus condi-

tio deinceps. deterior eft 2 Pet. 2, 20. Luc. r1,

24——26;

- i

quamvis recuperari podfit amiffa gvatia

; /labd*

vegenerarionis, Jer. 3, . 12. Gal. 4, 19, quod in

couverfione fit$ tamen iterata talis converfio diffi-

JCers

cilior eft, & graviore lucta conftat. 2 Cor. 2,

5—11*- Hebf-ö, 4. 5— 6;

ï

jsi

$ 35o. Note homimis reg'mitï funt gene- fegenzra-

ratim exertere juflitiam x Joh. 2,295 fpeciatim tioris uo-

ndelts

a) filiair erga Deum affe&us, Gal. 4, 6./4;

? 000

Rom. 8, 15. 1 Joh. 5, 1.

b) fratrum amor ,

mp

V

l I,pa

1 Joh. 5,14. 0. 4, 7. 8. €. 5 1-

t) continuum

xcitate

deponendi peccata, & in vita fpirituali profi-

20

tiendi ftudium, Gal. $, 25.. 1 Joh. 3; 9. 10.

ducitils

rPet 2, 1 2. Eph.4;22.23. 24.. €.. 5, I.

a bono

d) villeria de mundo ejusque illecebris;

i fpm'-

£) patientia in adver[is,

j

1 Joh.- 5, 4. 18.

xwmä

Hebr. 12,5 — 10.

-

mhm

Quam meceffaria omnibus Regene

fatio fit, vel

LO, [U] 2) ;

folum Chriíti effatum demonítrat Joh. 3, 35 &

Omniaea loca confirmant, in

uibus cum falute

T

1 Pet. r,

(no i^

ipfa ar&to nexu conjungitur ,

(

g

s 14. Gal. 6, 15.

,

ato"t

,

DE CONVERSIONE

Ü

$ qn*

cwWh

$ 35r. A Regeneratione modo explicae Comerfo-

Rege- nis a rege-

tla Converíio non differt, nifi quod

nera-

L

j

—

» i

f

304

($ 351—353) XV.I*I«. de Converfiont

fttj,

wersüiomg Deratio refpettu SubjeGorum €7 Mediorum las

meli

difrimen; tius pateat, quam Converfio.

tl?!' j

) Converfionis medium eft Verbiim Dei ; Yegeties

od i

GRÀTI

wariouis, etiam baptifmus. 4) infantes per Baptif-

um non converti, fed vegenerari; ex adverfo

fioten

"adulii frequertius comverri dicuntur: fpeciatim

lthe

Jap[orum iterata regeneratio (S 349) non regene-

tronf

ratio fed coterfo dicitur.

Cttne

ttitr |

J2Definitios

$ 352. CoN vERsro eft piritualis €?. in-

&icitr

derna mutatio 1m hominis animo a Spiritu San&lo

E

qer verbum fafla, vomfflenr in averfione ab

Alibe

'omni peccato,, €7 inclinatione im' Deum /feria,

R

um firino propofito omue bonum Jequendi £on-

jszïa.

patat

Hac definitione eadem fpiritualismutatio, quze

Von,

4n regeneratione fit, explicatur, fed fub diverfa,

dem ]

«quam Scriptura ipía füppeditat, confiderarione, Nama

NY

ves divinze ac fpirituales, multiplices habent re-

dfpectus.

qu |

AMbyetit

(Canjfà eff-

$ 353. Caufa efficiens Converfronis Deus ff

Q15

tfacia

A. 11,18. oTim.2,25. zReg. 18, 37-

Of r

noündu:

Kzech.36,26.27; & quidem, quia homo

Vi

plane viribus caret, ex fe aliquid eo con-

ïKmSyu

W&b &

ferendi, /ofu. Deut. 3o, 6. Jer. g1, 18.

2/'Cor.3, 5. Phil. 1,6. c.2, 13. Conf $.343.

l ones

Denonai-

Huic thefi non repugnat, quod converfio in

NUN

snationes

Scriptura szuc ad Deum refertur, qui aCtione fü-

tim

diverfa ;

pernaturali hominem fpiritualiter mutat Jer. 31, 18

'€onverte me d» convertars Ezech. 36, 26 dabo vobis

i

€or novum; nuunc ad hominem, qui jubetur fe:con-

b

j

elis

vertere, Ezech. 18, 31 facue vobis cor tiovum dv fpi-

vitum nooums jer.4, 4 circumcidimiui Domitnio ; ]oel

ht

2, 12. 13 conversimini ad'ime 1010 corde veffro, . . fcin-

28919

ware cor vefirum ; Matth. 4, Y7 qeravos?re ThUutate 0men-

m&lj

stf

XVT. de Converfione

($. 353.354)

305

n

sem. "Talia loca indicant, velle Deum ut homo

anediis divinitus ordinatis fine reluctantia rite uta-

tur, & fic Deo converfionem operanti locum

baud invitus.concedat, »rER vrnrs non fuas fed

tl«

GRATIJEK, initio collatas.

ipti-

Antiquiores conver-

lverfo

fionem diftinxerunt in zranfrivam & iusraufitivam.

cjatif

Et hzec & illa eft una numero mutatio.

Converfio

aranfitiva eft actus Dei, qui hominem convertit,,

Qenee

ipa-

Converfio inrranfitiva eft motus in homine, qu

titur fe converti. llla etiam ajva, hzec pajfiva

j;

Ia

dicitur.

dnubo

$ 354. Medium, quod Deus ordinarie JLedium;

yie u)

adhibet , e// verbum Dei, Luc.16,29. x Cor.

y frrit

1,21. AG.26,17.18. £Lex hominem ;pr.æ-'

TU

parat, efficiendo agnitionem peccatorum,

Rom. 3;20: Zvangelium autem ; quod Fi-

o, Qie

dem producit Joh. 17,20; perficit convere«

] (

h

j, M

fionem. Jac. 1;21.

bent tf

Idque fit xow TAwTUM fer argumenta d .-i«m'on;:

anoventes in. Verbo Dei propofitas, fed per divinam

m

efficaciam ei infitam, fupernaturaliter operantem,

Rom. r, 16. Ad dubia, quze moveri hic folent,

It

j

notandum: Divina hzc efficacia non .operatur in

homine füi ignaro; mnam fciens, libere confen-

4 Domo

tiens, converti fe patitur. Adeft in animo con-

p (

victio per verbum produ&ta; fed eft multo wi-

vidior ac potentior, quam .qualem argumenta &

3[, 18

fuafiones .efficere queant. :Converfio fit quidem

l

36(70

UM convictione per argumenta: fed non rx&R

Y eïfl() n

«onvictionem .e folis argumentis «& :motivis -or-

Xione J

tam.

Calamitates a Deo immiffz., beneficia, :aliaque

je: yj

"m

Providentiz opera funt suedia »pedagogica., quibus

i

JDeus utitur, ad homines, nt:ad verbum .atten-

yr

,

dant, excitandos. Deut. 39,1.2. Jer.30, 11. Efa.

WW v

28, 19. Hof.5, s. Amos 4,9. 10. 11.

jam,. 2,4-5-

j

Is

J

Luc. 15, 13—18. Conf. S 310.

p

j

V

$ 355.

306

(S 355.356)

XVII. : de Converfione

Subjethum;

$ a55. 4nte Converfionem homo ad /piri-

git

tualer aciiones plane mortuus ac fervus pec-

[

cati eft, Eph, 2, 1. Rom. 6, Iöfeq,

1 Joh.

itinr

3, 14: in Converfione autem foius mulatur ,

fl

quoad omnes mentis facultates, intelle-

potifa

&um

voluntatem, & appetitum etiam

t e f

fenfitivum, Eph. 5. 8. €. 2, 3* 4* 5 Joh. 3;

extinl

6. 21. Efa. 57, 18. Tit. 3, 3.4-5- ($ 344/chol.)

Tf

Yormas;

$.356. FonmA igitur Converfionis non in

ER

externa morum emendatione, non in levi

qou;

animi mutatione, non in motibus bonis

ld )

tranfitoriis confiftit, ]oel2, 13. Hof.7,

IPSiU

Efa. 58,2.3: fed eft. à) feria, realis, folida,

& n

perinanens Av ERSIO hominis a percato, in-

i-40

MT

primis a quovis peccato habituali, Ezech.,

18,30. ]er. 18, 8. C. 25 5. cum feria ejus

Iäü «

deteftatione A&. 19,195 & ) (imilis /rria,

I

dominans €7 permanens ANIMI INCLINA-

1!4.

hw]

T10 IN Drvuw, gratiz & falutis omnis

au&orem ac fummum Bonum, 1 Theff.

Ro f

?nmlt: 1

1,9. rPet.2,25; conjuncta £) cum firmo

ïl 3,6

& irrevocabili »PRoPosiTo, propter Deum

iy

oMNE bonum, & quicquid Voluntati Di»

füiwem!

vinz convenit, ample&endi & fequendi.

w

Hoc docent a) emphatice locutiones

li di

Scripturz; Deut. 3o, 6 converfio dicitur

COtyer

circumcifi j Q cordu, Ezech 33»1I averfio ab im-

) 0fey

pæeta-

. XVII. 'de Converfone — ($ 356—?-3 58)

397

i«

gietates Ez. 56, 26 ablatio cordir duri cum col-

p

latione novi cordis; Efa. 57, 18 fanatio cum col-

ïjoh.

latione folatii; Eph. 5, 14 expergefaflio, cum

Atf ,

furre&ione e mortuit; A&. 26,18 translatio &

yele-

potejiate Satang ad Deum ; I-th. 3 i4 tranji-

d

dus e moríe in vifam;. & b) eximie illuftzant

JOh )

exem-pld vere conver(orum in Scriptura me«

morata.

fflal)

yon It

$ a571. Modus Converfionis ordinarie ef fut- Modus füc-

n lil

eoffivus; neque enim fit fübito per raptum, ceffvu;

| bOHfS

fed a) per varios acus pr?»paratorios

)[-'156'

QiPSiUs DEr, intellettum illuminantis,

& voluntatem flectentis A&. 2, 41 coll.

j

31—40- €. 93—19; & »5) Verbum, quod

l) jl

EZGCho

Converfionis medium eft, vim fuam non

ittu oculi exferit, fed quando auditur,

i $u

T

percipitur, meditationi fubjicitur, At

lsj

à

16, I4.

o M*

In eo Deus fidelitatem fuam demonftrat, quod

j as

motus Spiritus Sanci, quando homo eos non fup-

rimit, non cefíant, fed augentur,. Joh. 14, 16.

[ Thefr'

F

T

6. joh. r, 16. Luq 8 18. (S$ 311, n. ;&5).

y firmo

S 358. JHus ih Dwim, r quos homo (1radus

rpeun

ltatï D

convertitur , dici folent GRADUuS GnATIA, gralizs

& varie a theologis diftinguuntur.

Faci-

lior diftributio haec eft: Gratia, qua homo

ii

convertitur, eft a) praveuieus , D) preparans,

£) operans.

il j

Jl

V3

Hi

r

($ 358.350)

XVII. de Converfione

308

Hi tres Gradus ipfam Converfionem efficiunt,

Pfaln

& ad gratiam aff/fleueem referuntur: fequuntur

deinde Converfionem a&tus grativ z;mbabitansis

$3

f1

(S 309)5 Gratia nempe cooperans , confervatis , ad-

jmvans, roboraus; quibus opus gratize continuatur

lus $.

in Renovarione,

admit

Gratia

$ as5o. Gratia preveniens eft ille aCtus,

fiotis

preve- -

quo Deus converfionis opus inchoat Phil.

pus

miens s

J IY

1; 6; dum Spiritus S. per Verbum primos

dbf

bonos motus internos; inprimis convictio-

J

nem de Voluntate Dei, in homine fufcitat.

füt àg

'Tales motus fünt ACt. 2, 37 . cordis compuntiio ;

oftendi

c. 24, 25 pavor incuffus fub verbi anditu; c. 26, 28

períuafro im bivio barens ; Joh. 6, 44 zraclus Patris ;

Wnantu

Phil. 2, 13 efficiettia v velle; Apoc. 3, 20 pulfus ad

oflium.

Huc pertinent, quz in loco de Poca-

lu;

rione docentur.

Trte

Sub tali cogvi&lione interna per Verbum , homo

G. p

incipit veritates falutares cognofcere: hinc per

lus im

gratiam przvenientem, 4) tollitur incapacitas d*

lus tny

refiflenria naruralis , (in naturali hominis corruptio-

tonfpr

^

ne fundata, quz& per contrarios motus, dubita-

PTO

tionis, perverforum judiciorum, pravarum cupi-

ditatum , fe exferebat, r Cor. 2, 14) & ) offerun-

j M

zur t0v& vires, per quas homo jam poffit non re-

&a) d

fiftere, & pati manum Dei medicam, 2Pet. r, 19.

Quodfi vero hanc gratiam non ufurpat (abne-

|

lï'da (

gando fe, orando, vigilando, continuando atten-

Ü i

tionem ad Verbum quo animus commotus fuit),

fed potius hoc intermittit, & cum jam poffet non

W ïp&

refiftere, fciens tamen ac volens animum avertit,

per

e&ït&ü

hz deinde maliriofa five marofa refifleutia elt,

Hac

novam ipfius hominis culpam contracta.

i D

morofa refiftentia aut mediis converfionis, eo-

(iy

rumque ufuiexterno , ACt.6, 10.

c. 17 5, aut ipfi

pratiz[e convertenti internze, fe

fe opponit. A&

£eli

r

7: 54- rCor, 1, 23.

epugnantia hzec morofa tollit gratiam, mon

h()mow

tantum ex voluntate, fed etiam ex intellectu,

Pfalm.

4 D

7

. XVII. d'æ; Conw;:/ämæ- ($ 3-6yo. 36.1)

309

l,

Pfalm. 1, 12. 13. Efa. 6, 9. 1o. Joh. 12,39. 40. conf.

Vuntut

$. 336 /cbol..

Vitantiy

, d-

$ 36o. Gratia præpammk eft, qua Spiri- prapa-

uatür

tus S. apud eos, qui primos illos motus ranm;

admittunt & non refiftunt, opus conver-

,

fionis jam a&u inchoatum promovet per

y P

plures & repetitos actus » iluminationem in-

primá

telleius ? mutationem voluntatis; e.g. dum

vitio

prejudicia pra&ica eximuntur, peccato-

citat.

rum agnitio vividior fit; medium elu&tandi

1pun&io;

oftenditur, languidiora defideria confir-

j 26; 28

Durt

imantur. A&. 2, 38. c. 16, 14 Phil. 2, 13.

mIJ'uI ul

Luc. 15; 15, Joh. 6,44. Matth. 5, 3. 6.

e Vi

Inter hos motus homo fenfim magis fibi difpli-

cet , peccata retratat 2.Cor. 7, YO. I1,. & fic to-

, lm

tus immutatür: quod quidem aliquando, homi-

inc pf

nis. convertendi culpa, lomgiore mora & luca

cittt

conftat, Pfalm, 32, 3—6. Gal. r, 15. 16.. Mat!

vt

tþ- l I*',

dnitr

28 coll. 12. & Luc. 16, 16. 17.

m p

$ 361. Gratia operans. (aliis perficiens di- perficiens ;

p

m

&a) eft, qua Spiritus S. pracedente fo-

st 119

lida contritione, & depofita refiftentia cor-

: (abnt-

dis, jam ipfüm fidei: afum habitumque produ-

j 4tten

sfoit)r

cit Eph. 1, 19, conjunétum cum propofito

flet nol

Weïtlh

efficaciflimo, fe totum Deo tradendi. Act.

efï, ïef

26) 38. I Pet. 4, 2. Rom 6, II. 17&

T.

fis,

Gratia operans, fidem ipfam producens, evan-

a

gelii propria eft; eum in gratia proveniente ac

I^

preparante potius legis munus evangelio quidem

fil

non exclufo, adhibeatur. Pofito habitu fidei jam

homo ad Chritum venit Joh. 5,49. €. 6.37, &

j

jon

ad Patrem Joh. 14, 6.

yueP

fius

v

3

$ 3621

310

($ 3562)

XVII, de Converfione

homine

$ 3562. In omnibus his a&ibus 40mo ton-

lis c

f

tonuerteun- vertendus w E RE P ASSIV.E jä habet ^ SCI' i-,

(QtY

do pafive ptura enim hominem convertendum mor-

mit

e habente;

di

li

Conte

mun;», converfionem /u/titationem ex mortuis

dicit Eph. 2, 55 eoque fimpliciter divinze

li

Q'üe

DT [

1no f

operationi converfionis initium , progref-

fum, & finem adfcribit. Aé&. rr, 18 Deur

ftion

qunitentiam dat ad vitam; Phil.z,z9 Deus no-

r

bis donat, u£ credamus ; Phil. 1,6 Deus inchoat

mf'm's :

in nobis bomum opus , idque perfitit; Phil.2,1 2

etam

Deur efh, qui effcit im mobis €7 velle €7. per-

excy

Jficera.

Cont

Hzc thefis swom faeir ex bomime truucum, quod

TAN

noftris quondam objeCtatum , accurate diluitur in

FonMuraA CowxcomRDprx, artic.2. Senfus thefeos

traï i

werus hic eft, bominem nuibil ex fe, nibil ex füis vi-

TU

vióus ad fui comverfionem couferre poffe. bomiem ue

zenuiffimum quidem inisium vere mutatio

um

fm in melius

A

in poreffatze fua babere.

Dor 1

Obfervato hoc etiam recens mota dubia evane-

fcunt:

uoniam 4) non negamus , id quod e fcri-

C[hr

ptis no

r

ratium fatis conftat, hominem virilus na-

lr gwq

zur& preflare po[Je acfus pedagogicor, audiendi, le-

gendi , meditandi verbum Dei (S 177,1); 4) quia

fO]l "

prstterea & hoc docemus, hominem füb gratia

turæ,

proveniente viribus movis donari (& 359 fchbol. ) ,

easque ftatim wfurpare debere, orando, meditan-

hi

do, abnegando fe, vigilando, abftinendo a pec-

t

catis prozereticis, fodalitia noxia fugiendo, red-

p

dendo quod furto, fraude, injuftitia ablatum al-

teri fuit, in gratiam redeundo cum inimicis: add.

Ciuty

etiam $ 360. Hzec fünt fane adus hominis con-

&tl

u P[(

vertendi: fed removeur tantum aut cavenr ea , quze

2) L

gratie convertenti obftarent; mom fuur principium

caufale ipfiws couverfonis; fünt tantum ordo, quo

polito Deus opus converfionis inchoatum ipfe fo-

us

XVII. de Convzrftone

($.362.363)

31I

lus contihuatugus eft

, & quo non pofito homi-

[

nem nec vuit, nec

falva Sapientia fua peteft,

$d

convertere- (S 311, 5

) Admodum ambigue thefi

noftrz: contradicunt, qui hom

inem per tales actus

| WP

SAM CONVERSIONEM

uiagere poffe

aliquid AD xP

imbecillius eam impugnant , qui con-

Ytüis

contendunt :

D

tinue jaCtant ,

hominem per lumen mature d» vatio-

Vilila

uis agere poffe ,

que bona fuuz coram Deo; quod ne-

b eo, quod in hoc loco in quz-

um

mo negat, & a

ftione eft, plane recedit.

) Du

$ 363 Dum ita omnem aZvifatem ho- Antithefin

PLf M

minis NATURALEM in Converfione (immo

incliond

etiam , & multo magis, in Renovatione)

.L 9-) 13

excludimus , tenemus hanc do&trinam (1)

8 pir

contra Phagiemos, qui converfionem To-

TAM viribus natur?e adfcribunt ; (2) con-

, qi

imr m

tra Semipelagienos, qui converfionis INI-

theleté

TivM viribus naturalibus tribuunt, to-

' þlis' lj

jne

tam autem converfionem iis folis peragi

cTon

non poffe, fed AUXILIUM GRATIJA ne-

(

ceffarium effe, concedunt; (3)contra Sya-

"u

jl M

ergiffas , qui INITIUM converfionis graim

pl

foli, PRoGRESsuM vero etiam viribus na-

j g

p gra

iurv, per gratiam tamen adjatir, adfcri-

bunt. -

| CbOL) !

netitil"

Pelagiaui homi

nem in converfione fui conci-

It rg

piunt ut fanum ;

Semipelagiani, ut egrotum d»* fau-

cium; Synergifla ,

ut femimortuum : noftrze autem

3tümn ^

ecclefize doctrina

fincera hominem convertendum

cis: "

(j

jns t

ut plaue morsuum duce Scriptura confiderat, Lph.

.2, Iu*

aCJ

?rtfm' !

"]

]*dOu q

j)

LOCUS

1

jis

V 4

312

($364.365) — XVIII. de Prnitentis

LOCUS XVIII

Th

q-uih'tr

DE POENITENTIA,

f

tiüm

ET EIUS PR!MAR];A,PARTE- FIDE.

d, &

oftend

quid R

Pa,;'n'ïfen-

$ 364. Vidimus, Converfionem peragi

poiüt.

tiz fignifi- a Deo, efficaci gratize ejus operatione; &

cüí' di- confiftere in averíione a peccato, & incli-

j;

oerf y

natione animi in Deum.

Jonio

Jam aéctioni Dei

10 Yj

hominem convertentis refpondet in homine

effe&tus , ut pofita averfione a peccato Pz-

Doq

nitentia, pofita inclinatione animi in Deum

Ib 3"[

Fides exfiftat.

hts 5

Ubi ante omnía notandum , Penirenriam ín Scri-

lr

Vrl

azritionem , lig

ptura interdum a fide diftingui, ita ut folam cou-

la w

ificatu ffri&iore , notet, Marc. T, x5.

&c fter

Act. 20, 21. Hebr. 6, 1.

P?lerumque autem /aeriur

Tatur (

accipiturf, wr fünul eriaws Fidem iucludar; quod fit

Num

in illis dictis, quae Poenitentize tribuunt effectum

remiífionis peccatorum, gratiz, vitz, falutis,

fufcipie

non facta fidei mentione exprefía, Luc. 13, 3. 5.

, W

€. I5, 7- IO. €. 24, 47 A. 11, 1. €. 5, 31. Ezech.

Yi

X8.32. Marc. 6, 12.

lm.iale

din

Ila dici folet Pcenitentía parzialiter, hzc Pce-

Apül |

titentia roraliter fumta : accedens enim ad contri-

Dutar,

tionem Fides,

| poenitentiam faeis integram , veram,

Doni

fe

ac falutarem..

13

$ 365. PoEN1TENTIA 2f alfur a Deo

p

-»Dg?mïtib ^

vivide excifatus im homime, quo peccata agno-

incujy

J'it, dolet, deteflatur, &f gratiam. Dei Chrifli

&

everito pariam defiderat, ampleGütur , fibique

Quf

—.vapplz'aat.-

5' 70

| tila

313

Tlla poenitentide &otio, per quam nihil aliud re-

quiritur, quam ut homo z;z pofferum a peccando ab-

flineac & virtuti ftadeat, Deum hoe pacto propi-

tium & peccata condonantem bhabiturus, jejuna

DE,

eft, & multum a via falutis, quee in Scriptura

oftenditur , aberrat.

Sed luculentum fpecimen eft,.

quid Ratio fibi fidens in falutis negotio videat ac

x

Pofüt..

v; U

inc

$. 366. Ponitentia eft quidem ACTUS Ciufa cffi-

hominis: fed « Deo vivide EXCITATUS;ciens;

i Del

yiüe

non viribus. hominis naturalibus, fíed a

Deo convertente datis productus, 1Reg.

to I

18:37. ]er. 3 18. x9. Ezech. 36, 25. 26.

Dan

A&. 5. 31. 2 Tim.2, 25.

Ín efficiendo poenitentiw aCtu adhibet Deus

J &t«

Ferbum 4» Legis &* Evangeli 2 Cor. 3, 7 feq.

m a

lia snimum propria juftitia confifüm: humiliat ,

C Il 15'

ac fecurum. e fecuritate fua excitat, & fic ope-

Atf

gatur Conrririoem , Rom. 3, 20. c. 7, 7.

Hoc ani-

) /

munmr ad promiffiones gratiw€ defiderandas &

äü()ü j

fu.

fufcipiendas inclinat, & [ic fidem gignit , Rom-

flyti,

30, I4— 17

Hine rect

e flatuuntur due Poenitentize parrer ef-

5

enriales ,, Contritio d?? Fides.. Marc. 1, 15. ACt. 20, 2r..

Y

gt

Íd in publica doCtrina receptum. ( 4ug. Conf. art, 12«

Apol, 165. 168.) , neque caufa fufficiens eft, quare

a

mutari debeat: maxime cum hoc ipfüm. exempla

onttt

poenitentize fcripturaria confirment..

vert

$ 367. CoxTR1iTIo eít anim dolor de Comtritioe

geccatis commiffis, ex lege €7. fenfu irig diving ms defini-

« D

105

sneu[fus ,. cum feria: deteflatione €7' odie pectati ,

f agrw*

l

€9 cum fpirituali mutatione animi circa vitam €*

T.

u

aute aciam €7 agendam i poflerum. Pfalm. 51,

j

5.7. 18- ÀA&. 2,33. Jet- 3 13- €. 14 20.

V5

Rom.

f

314

($ 367—3069) | XVIIL. de Pauitentia

(

Rom.3,20. c.7, 7. 8. Thren. 3, 39. 40.

41. 42. Mich. 7,9. Nahum , 6.

gui;

Q, l-

Dolor. de peccatis omnino ex lege eft, fed fide

T2f

ex evangelio accedente fit falutaris, ut fit zri/fi-

10 du

zia fecundum. Deum, 2 Cor. 7, 9. 10o.

]ta & odium

ac dereffatio peccatà ex agnita per legem fceditate

a/('fia k

& confequentibus amarulentiffimis peccati oriturz

53

fed oritur etiam ex verecuudia erga. SanCtitatem,

fo] /rü

Juftitiam, Beneficentiam. Dei, & ex pudore ob

difformitatem a Voluntate Dei , tanquam - benigni

d d

Patris; Jer. 31,19. Dan. 9, 7. . hoc.autem , quod

homo Deum ut Patrem benignum intuetur, ex

pipot

evangelio eft.

:

t pie v

indolergaf-.. $ 368- Contritio non eft a&iva , fed pat-

h M.

jva ;

fiva: eft enim dolor, excitatus:a Deo; Jer.

Hoc

&X con

233 29.. €, 31, 19. ]oh. 16, 8, 2Sam. 24, 10.

ex fid

Verfün

Pfalm. 51, 19. & 6, 3. A&t. 2, 37. eft opus

Spiritus Sancti, meutiquam vero ex liberi arbie

Bropte

trii viribus groficiftitur , 2 Cor, 7, 10. (add.

s

E

$ 355)

tihil m

Non ergo ea de caufa requiritur, ut per illam

Tüft C

peccata noftra velut luamus, vel expiemus: fed

eft pars oRDINIS, quem Deus in hominibus con-

T

- vertendis obfervat,

g

£Onj[g£-

$ 369. Ad poenitentiam quoque pertinet

qlæï/l.f *

ho"Pfïale

confeffio peccatorum , quse ex coatritione

Wgug

a.) confef-

J s.

vera ultro confequitur, ac primario Deo

facienda eft; 1 Joh.1, 8 9. Jer.3, 13. Prov.

f

28, 13. Pfalm. 32, 3. 4. 5.

Aliquando' & coram hominibus facienda , nem-

Ff

peubi 4) honoris divini, 4) offenfze, aut c) pec-

catoris conícientize reCtius edocendz, intereft.

LOI

I.Tim. I,

12—16. Jac. 5, 16. Matth. 5, 24. c. 3. 0

coll. Luc,

3, 10—14.

Vanita

:^ Con-

XVIII. de Penitentia

($ 360—37D

215

r

Corffequüntur alia quoque moerentis . animi fi-

gna: 4) jejunium; gemitus; lacryme; pudor. joel

2,12—17. ]on.3, 5. Nehem. g, t. A& 9, 9. Matth.

d file

ILarno26.75. Luc.;84,13..6€: 234 &

reffitu-

trill-

zio damni, Luc. 19, 8. Ezech. 33, 14. 15.

r

-

li

| c) ab-

'olzïio Jcandali , ACt. 19, 19. 2 Cor. 2, 6.

viitate

E

$ 370 NovA OBEDIENTIA;, nonpatS, Eyzgris.

tatem,

fed fru&ur five effe&us formalir Poenitentize pamiten-

bre oþ

enignt

eft, & in ferio, conftanti & EFFrcAcr /iz, IVova

, quo

.

bedien-

W.

1

propofito ac ftudio, a peccatis abftinendi

Í

& pie vivendi, conüítit, Matth. 3, 8 L.

adpi

T 4T:

Hoc propofitum non peccandi, prout eft a&us ,

ex contritione ; prout Pabiruelis a peccatis aver/ro,

.l,, 1o

ex fide eft, x Joh.3,9. 10:: & ad owwra in uni-

verfum

eccata, owwEMque Dei Volün'gate-m,

prqpter eum facien-dam, pertinet,

(

$ 371. Sincerze hujus Loci do&rin 9) mtirefis,

nihil magis adverfatur, quam frigidi illo-

j lHä t

rum conceptus, qui pzuilemtiam tantum

us ln

confiftere putant iv ceffatioue a peccatis in ocu-

s oD

los magis incurrentibus, £? qualicumgue vita

yrit

honeflate: quem perniciofifimum errorem

jitioe

vulgus chriftianorum folo nomine talium

T De

communiter tener, & pum vana ac-emoriua

fíidei in. Chriffum opimioue conjungit. ) So-

3 Pro

cinifmus ac. Naturalifmus eundem errorem ,

fed comtum atque ornatum, tenent: re-

d7

j

ll

movent nempe falfun ilam /fduciam, cujus

j

lhfg[f

j

vanitatem ipfa Ratio fana videt»; ceterum

fime

(of

316

($ 370

XQTHI. de Prnitentia

( fime contritione, quam fupervacuam (gene-

5 j

rofos animos minime decentem) habent;

d

!

ac fine fide im Chriflum Mediatorem , ex re&e

fattis & virtutum ftudio, con/tientim. pacatz

Afmen

obtinende [pem , fibi aliisque faciunt ; c) quo

a hu

majorem fententia fpeciem habeat fere pe-

gnitig

mitentiz , in fine vitze demum attve, /pem

I;zïo

lo f

gratie ac falutis omnem aut proríus dene-

fetminati

gan!, aut valde dubiam reddunt.

O0 u

achdt,

Ea docendi forma, quze peenitentiam in tribus

illis aCibus ponit, Conrritione, Coufefione, Satisfa-

Vriptura

£lione , ex veteris ecclefize difciplina circa lapfos orta

Qtetn

eít: fed a /fcbolafficis variis erroribus deformata

A& 16

fuit, qui confundebant pemitentiam intertam . co-

[ inm

quiyis

ram Deo agendam, cum peuitenrzia externa ad ece

clefize forum fpeCtante; per Cafuiflas autem, inpri-

$00 -

mis quoad farisfattiones & indulgeutias , multo ma-

1 fide f

gis depravata: quorum graves a£ufus, in ipfa Ec-

lür j dEb

clefia Romana meliori parti femper difplicuerunt.

Ti

Inter noftrates Jites domeflice füb finem Seculi

fuperioris circa Locum hunc agitatz, plerzeque

nj ,

ex iuücommode didis natz íunt, quae fuis aucto-

ribus relinquenda effe, fapiens quisque pacem ec-

lx n

clefiz: amans exiftimabit.

Nuperz concertatio-

Jl

nes de ]u&a petitenziali, ac de valore illius, parum

negotit faceffent, Ífi pacem zeque ac veritatem

b as

confeCtantes zec cirra, nec ultra id quod Scripiuva

COL 2, [/

docez, duci nos .patiamur.

Fuere, qui Coufeff/onem , que in cclefía noffra an-

hu E

ze $. Cene ufum fi, obrogari optarunt.

Verum

non modo Ííine incommodo ecclefize , fed potius

Atf

magno cum fructu retineri poteft, fi obferventur,

inchban

quz? ÁUGUSTANA CONFESSIO arrzic. Xl, ac porro

p.24 lin.4 & 27 lin. 2fgq. monet, & Miniftri

pote.

ecclefix: periculofis abufibus dextram iníformatio-

atth,

ngm publice privatimque opponant.

Etiam

DE

XVIII, de Fide

($ 372 32

317

DE FIDE.

gene

$ 372. Altera Poenitentize pars F1DES g;j,

1bent;

te(de

eft, mediun ilud in oconomia falutis

gumtæ

Amzrx0v, liberrime ac fapientiffime a DEo

ad hunc ufum organicum, & applicationem

)qu

gratie ac falutir , determinatum , 1 Cor,

p

I, 2T.

, n

Tdeo fides ju/fifica ,

fülvifica appellatur; quze de-

1 deti

terminatio fidem

eueraletn ,

omne verbum

el,

us docuit ampleCtentem , non

omnia quz Chri

Frequens & conftans

jn ts

excludit, fed fuppomit.

ac SoOLOS, fa-

Scripturze do

&rina eft, illos omues ,.

dnje

lutem confequi, 4

j credunt , Joh. 3, 36. c. 20, 31.

üunc

,P]ä: onta

A&. 16, 31. Rom. z, 16. 1]

oh. 5, 11. 12. 13.

oformitd

ut a&us defcribitur; nunc ut Pabitur ,

qui fubinde,

r qQ.

quavis occafione dat

a, in aCtus erumpit, Gal.

y i&

25

20. Dicitur fides fü

bjetliva , QUA creditur ; &

five doctrina fidei, Quug credi-

m, i*

à fide objecliva ,

ulto n*

tur, debet diftingui.

| ipfä (

Fiprs hoc fubje&iva eft fiducia faperna- Definitio ;

jcuertl

; n

iuralis , im promi[fomibus divinis, a€ SPECIA-

Jereque

$ ao

TIM inmerito Chrifü, quem uT SUUM c0W-

acm

gleBitur , pofta. Rom. 4,24.25- € $» 25. 26.

"m szm

$ 373. Deus Unitrinus fidem producit ; Caufa eff-

y'efifüïem

Col. 2, 12. Joh. 6, 29. 44- Eph. 2,8, Phil. &iens;

$p

2 Cor.

I, 2"9- Hebr. 12, 2.

1 Cor. 12, 3.

noä (( I

Verun

4,135 €7 quidem folus, quia homo nihil ad

. poti

inchoandam & efficiendam fidem cooperari

fervenïlïfr

r

& Mm':&'l

Matth. 16, 17.

o^

— Etiam in progreffu

.

vite fpiritualis, confervatio

ce pendet à Deo Joh. 15,

& augmeurum fidei uni

4— &

»

318

($373—3760 . XVIIL de F

4—8. 2 Theff. z, t1. x Pet. r, 5. Luc.17, $. Acrus

tur v

tamen fidei, qui fubinde ex fide babituali fub gra-

tia cooperanre tiunt, eriam bomimi regeniro adícri-

funt o

buntur, 2 Cor. 4,13. Phil. 5, 12.

$10

lut.1,

Medium; — $ 374. Medium Fidei conferendz, cön-

fervandze , augendze, eft Pzrbum Dei, fpe-

Infent

U

od x

ciatim evangeliun; . Joh. 17; 20. Rom. r,

ä

a,

165 17. c. Io, 8.

1 Cor. 1, 21. 2Cor. 4,6;

T (

adeft /;/(f

& facramenta Gal. 3, 26 21. Tit. 3: 5. 1 Joh.

g

.5, 80

Wt F'c, d

Suppon

itur autem Vefbum auditum, lectum,

ditfummo

rite tractatum, Rom. ro, 17. Gal. 5, 2 feq. At 16,

14.15. & facramentorum legitimus ufus & praxis

Gal. 3, 27.

Hinc Fides donum quidem Deti eft,

fed ita, ut reCtius HABITUS ACQUISITUS dicatur,

,

bbl

J

quam nfafus.. Conf. S 23.

arfotoy

SubjeBum; - $ 375. In adultis ortum fidei antecedit

COf

peccatorum agnitio, dolor, ac deteftatio.

diyy M

Etenim ut-fides exfiftat, ipfa rei natura

Á fj

requirit animurm. poenitentem. Matth. g, 12

lln

egrotantibus, Chrifftus medicus operam dare vult ;

f tréda

CUf i [

c. 11, 28 /aborantes £? onuflos ad fe vocat; C. 5,

Nür rj

- 4. 6 pauperes Spiritu, Iugenter, juflitiam efu-

Qd i

Ui

rientes beatitatis. promif/one compellat.

1 &tl

Add. quze obfervari poffunt in Hishiía Efa. 38. 17 ;

CU

itent

auditoribut Petri ACt. 2,

A&ct. 16, 29. 34.

37—41; .cujiqde carceris

Wt (

Quoniam fes oritur in animo contrito, fubje-

mm, W

Cum fidei, five vERE CREDENS, effe non poteft ,

155 1

Uonm

wifí vegenitus Q? comverfus, x Joh.5,1. Jac.2, 17-

74 t

1 Joh.2, 4. 11. €. 3, 9. 10 AGt. 15, 9.

d

ütm Q

etiam In-

tis & f

h

$ 376. Per Baptifmum Fides produci-

fantes ;

tur etiom in infantibus; nam diferte dicun-

WmI

tur

XVIII. de Fide (5 316.371)

319

Àcws

tur credere , Matth. 18, 6. Marc. 9 425; &

bgn

adferi

funt operatiohum gratie capaces, Pfalm.

8, 3 coll. Matth. 21, 16. Marc. 10, 14. 15.

Cofle

Luc. 1, 15. 41:44.

h-

Infantes per baptifmuin fiunt fäh&i & faivi;

quod non fit nifi aCtione & operatione Spiritus

'K(mx X)

ancüi, meritum Chrifti illis applicante, ut Chri-

Ítum & in eo falutem ac

ci

iant.

Quod cum fit,

uY

adeft fides iu 2ifantibus : paffiea potius, quam aci-

jj

1Joh

va; in eo a fide agulrorum divería, quod non , ut

in his, eft aCtus reflexur:

phum,

quod quidem difcrimeu

A&-169

tantummodo acci4e7;:ale eft.

y pruvs

$ 377. Formalis fidei aBius eft FX DUCIA, Forma;

Dei i !

dicits

Eph. 3, 12 in Chriflo habemus zrappnoiay , li-

bertatem loguendi, €7 acceffum im zrezorSiou ,

nteud

coufidentia, per fidem ipfus; Matth. 9, 2 i -

ceftato

dens Jefus fidem illorum, dicit

! garalytico , Cot

patura

fide ffihi,

(. 51

Idem intelligitur (1) ex ipfis formulis Scriptu-

r , credere xx DEUM, 1N CnisTUM; fignificant

r

enim is Deo, i Chriffo fiduciam ponere. (2) Jube-

cm; CI 5,

mur credere x EvaxgGEL1iUM Marc. rz, 15; id

quod non tantum f[ignifcat, affenrri doctrinze

i J

Chrifti; & mandatis ejus obfequi : fed , boza. falutis

in éyangelio promiffa intimo cum defiderio &

if

acquieícentia, tanquam ad nos pertinentia, AM--

vfa( 38* 17 ',

PLECTI.

(3) hoc. idem docent exempla creden-

j r

tium, quorum íÍides laudatur, Matth. g, g. 9.

€. 15 22. 25, Rom. 4, 17—21.

t0: fie

Quoniam autem ad fiduciam, tanquam pfæfzfp— Purtes |

um p

ofita. neceffaria , requiruntur notitia & afienfus

il

Om. IO0, 145 'conftitui folent zres fidei juftifican-

fidei ;

tis & falvantis a&us feu partes: MNoriria atque af-

T.

feufus in Intelig&u; & in Voluntate Fiducia,

j i

$ 378

ul

($ 375.380) — XVIII. de Fide

320

ebtin

Notitia,

— $ 318. Nor1T1A eft cognitio jolida, vi-

abiilims va, diflin&a, credendorum de Deo £ Chriflo ,

10

151

de gratia Dei, de remiffione peccatorum, de fa-

Definitio ;

lute propter Chriffun; a Spiritu Santio, gratia

Atb

f ndam

ipfius. illuminante , qroducia,

Áriptos

Gt, en)

Fidem involvere notitiam, probatur ex eo;

Jliferiy

&tUfe j

quod fides defcribitur per evrezw ac vórow;

dd

Col. 2,2. c. 1 9. 2Pet. 1, 5 coll. 8; Hebr

'

Cmro,

I1,3.

03 9

Sunt & alia pro hac thefi argumenta. ) no-

4! 12.

titize iidem effe&us adícribuntur, qui fidei ipfi Efa.

11. Joh. 17, 3. c. $, 32. Luc. r,77. 1 Tim.2, 4.

$a

?h

titia s

ccum fide ar&to zexs conjungitur, 2 Tim. x, 12.

l. 3,8. x Cor. z, 4- 5. 1 Joh. 5,20. 5) cognitio

ir, q

Eph. 4

13. Joh. 6,40. 69. Unde & c) uen inrdli-

ere , caufa eft incredulitatis Matth.

13, 39, & in-

£üitio ;

credulitas dicitur jguorauria A€t. 17, 30. add. 2 'Tim,

- Qul

53, 7 coll. 8.

1t àljenpg

Objetium;

$ 3179- Obj-eäïum notitig eft Deus in Chrifío

Itit

mobis r£conciliatus ; .ad.egque CIRCA CHRI-

[l Üj

h5 Jg

