opus peragendum abundanter inítrueretur; Pfíal.

)

4$5» 7. 9. ,Eín- t1,2. € Ó1, 1. 2 Luc: 4, $.. Joh.

ül

3:34. ÀCt.10,38. Vi hujus Unctionis etiam Jus

[

peculiare ad homines fibi afferendos accepit Pfalm.

lo

2.6. Joh.6. 37. 38. 39. €- 16, 29. c. 17. 2. Efa. 49. 6.

Xb

(2) MEpr^TrOR eum fignitüeat, qui eft zmter

lii

Deum dv bomiuee tedius.

De hoc Scriptura fic

dis

docet: «; Mediatorem noftrum efíe fimul Spoufa-

t

rem , Hobr.

M

/|Svy .

&) eundem fe ipfüm ayzDwvrgov ,

tonj

redewitionis pyetium pro ommibus dedife X lim.2,

tib

5,0. c) iliüs MORTE & rramgreffones redetitas five

o

expiatas efle, & promiffiones berediatis atermae , vo-

fei

caris obtingere, Hebr. 9, 15.

d) ejuS SANGUINEM

Tefr

melus, quam dbelhs, ioqui, kebr. 12, 24.

Hc

omnia talem Mediatorem dicunt, qui non tantum

imp

fit D&x ad homines internuntius, viam falutis

eis revelans; fed qui etiam beminum cau[um apud

101

Deum agar; prout Ebr.5, r omnis fummus facer-

dos 9zip zyJpamev, pro hominibus, conftitui dicitur

7TU

ad peragenGa r« meüc zov Osóv.... Col. 1, 20. 21. 29

Ü

Chriftus(dicitur PACEM fecille PER SANGUINEM

0

€RUCIS SUJE, & PER MORTEM nos reconciliaíte,

Conft

ut fifteret nos fantCtos, fine macula, xwAccusa-

Pïm

i

BILES (a«veyxAjr&s) CORAM. XPSO.

D

Wi

(3) REpEwrOR dicitur e) per fui ipfius impen-

Yi

dium , Matth. 20, 28.. Gal. 5, 13. & £ brro inter-

lh

Ná

potito; 1'Tim.2,6. &-c) pretio períoluto. x Cor.

6, 20. c. 7,23. & d) fanguive fuo. fufo AD PECCA-

Rn

TORUM REMISSIONEM, Eph. r, 7. Ebr. g, 12.

Om. 3, 23. ? 5. Matth. 26, 28. & e) morte o£ira

PRO NOBIS, 2 COr.5, r4. r5.. idque f^) proprer pec-

eara noffra , fa. 53, 4. 5. I3 (44. 12). Rom. 4, 25,

RVOT-15,3. LPet.2,21 coll.24. c.3, 1g.. & ) ad

Pt

eíte-

7

wv

233

.XI"-. de öjïoïü Chrifii Mediatorio ( $ 257.2 5.8)

It,

effe&um recouciliationis - Rom. 5, 6—10. 2 Cor. 5,

jns

18.19.2t. Ex quo evidens eit, Jefüm non tan-

t

tum docendo, non tantum doctrinz fuze confir-

lio

mandza gratia mortem fübeundo, Redemrorem ho-

j

]oh.

minum efle.

Etiam fanstio snimz, fanc

tificatio

li

anla

interna, liberatio a vanis cultibus 1 Pet. r, 18. 19,

Unie

& 2 legis mofaicze jugo At. T5, TO. 11 won funs

W

ipfa redemtio , ed confequens fruttus redemtionis.

) hoc

(4) De nomine SarvaAronris idem tenendum.

ïï

P

m) Salvare dicitur peccmtores y Tim. , I5, a pec-

, ]i

cazis Motth. 1,21, . & ab ;ra Rom. 5, 95 £) ibi-

m u

dem v.8 & ro. 11 additur, Jefum [falvare pecca-

Dfalm,

tores PER MORTEM SUAM, ( c) PER SANGUI-

,,!

É.

NEM SUUM, per quem 4) Juflificenur & reconci-

mntr

Jiatienem accipiant.

&) Idem Ébr. 2, ro appellatur

um f

dux [alutis hoteinum, quem per pa[frones confumma-

ve Deo Parri decorum füerit, & c. 5,8.9 poftquam

iif*

!

UTW D

voufummarus erat pex paffiones, ommuibus ipft obedien-

»

T

i

ribus fülutis eterue cau[a faclus effe dicitur.

Hec

emnua Ooftendunt Chri

m non docendo tantum

TO

fed etiam paffiones ac mortem fübeundo, fangui-

n w

pl

nem fuum profundendo, juftificationem nobis

hat

impetrando, Salvarorem noftrum effe.

tamu[n

(olutis

D

$ 258. Orr1ciUM CHRISTI MEDIA-

Dvefinitio :

EL

TORIUM eft fun&io a S'efa Chriflo GeavS a

$ ïs Ceï-*

7ro fültepta, ad falutem. hominibus manifeffau-

s dicitit

dam, acquirendam €9 conferendam.

,22

Officium in fe uuwm eft: fed varia funCüione Brfer,

jU

conftat, unde methodi caufa rrimum.effe dicitur,

ciliatiey

Propbeticum, Sacerdorale, d* Regiumz in quo Scri-

COA*

pturam ducem fequimur, quz functones officii

mediatorii & ipía difiutle commemorat, r Cor.

j

j fl

ptil

1.30. Zach.'6, 12. 13. Apoc. 1, 5. 6. eundemque

" j

Meffiam nunce Prophetam, mnunc Sacerdotem,

m;O 1 [(un

nunc Regem dicit.

M

D PB[(A

f

j

I)

DE.OFFICIO CHRISTI PROPHETICO.

r

Jf

j

/n([f

$ 259. Orriciux Chnisrr Pno- Offriipro-

(14'

Qu

ii

PHETICUM eft fun£iio G«evOgara illor ailus phetici dea

t

£6n; - /ifio z

elie"

P.5

234

($ 259.260) XIH. de Officio Chrifti Prqþ/zetim

X

comple&ien; , qui "d homimes de falufe fum €7

€

modo illam confequendi , divinitus docendos Jpe-

al

&ant,

Vi

J

ACtus illi fant: revelátio & annuuciatijo vO-

luntatis Dei: inftitutio de credendis & faciendis:

redargutio errorum: illuminatio interna: confo-

latio.

l

Argumm.,

(

Yi

la, quibus

$ 260. 3'efum e]e Prophetam , five lega«

tum a Deo miíffam ad patefaciendam ho-

of

agnofci-

zur,

minibus Dei voluntatem, varia compro-

l

bant,

(1)-Ad hoc munus a Dro Patre

ü

p

fum votatus & contiitutus, Efa,. 42, 1—9.

Qd

C. 4956« C. 61, 1. 2 um inauguratus & Spi-

SAL

dux

ritü fan&o unctus, Matth. 5, 16. 17. Joh.

NÀ

3:34. AG. 10, 38 , fum mandatis ac poteflate

6,

fir1

infiruBur fuit, Matth. rr, 27. Joh. 3, 35-

€.5,20. €.7» 10. €. 8» 26. 28. 40.. €. IO,

f

U

30.37. €. 12,49. 50. €. 14, 10. 24. €. 17, 2. 8.

(2) Hoc munus a& adiit: ftatimn a fuüfce-

j

3

pto baptifmo, & tentatione XL dierum

)

hii

fuperata, publice docere incipiens Matth.

li

D7

( AMiraculis &

mod

miffionem divinam & veritatem do&trinve

li

fuze con&irmavit Joh. 3,2. c. 5; 36. €.15, 24.

EU

Y

C. 20, 5t.

[ |

His addi debet, 4) quod AMeffas ut magnus

W

Propbera in Veteri Teftamento przedictus, && ab

li

udaeis ipfis, cum Jefus inter eos viveret, ex-

fpectatus fuit, Deut. 18, L5. I8. 19. conf. A&.

do,

3»22- C. 7,37- Joh. 4,25. €. 6, 15; & 4) quod

51

jejus

le;

Á

iff

235

XILI. de Offcio Chriffi Propletito ($. 260. 261).

opheta

jJe[us in tota gente judaica ut magnus pr

celebratus fuit, multis interna animi convictone

:

lr

ad id addu&tis, Joh. 3«2. c. 4, 19. c. 6, t4. Matth.

2i, IT. Luc. 7, 16. €. 24, 1g.

c) Acceffit ipfius

V0«

Dei teftimonium Matth. 17, 5. Joh. 12, 28.

jis

yo

$ 261. Chriftus in 'qprophetiqo fuo mu- DoBirim

£ruü.

nere primo ac procipue zvangelium proedica- -

(

vit; porro docuit etiam /egem & pietatis

ho

officia: eoque, homines de rz/igione vera;.

)fü«

& cultu fpirituali inftituit.

u

7(*) Jefus docuit xvAxGELIUM. Matth. TT, 5

pauperes evangelium docentur ; A&. 10,36 Deus . . .

-9'

evangelizaus PAcEM per Jefum Chriflum; Ebr. 2, 3

sALUS pradicari cepit per Dominum (qui idem v. 10

Jl«

dux felutis dicitur). Atque hoc proprium ac eR1-

k)hc

MARIUM officii Chrifti prophetici munus fuit Efa.

61, 1. 2. 5 Tebova mifst me ad leta nuncianda. wife-

j

:

virrel. conf. Luc. 4. 18. 19. 21.

j

Quoniam vox Evangelium latiorem. etiam figni-

10

ficatum habet, ne ambiguitate a. vero aberremus,

comparanda cum diCtis allegatis etiam RES IPSA.

N

Jefus docuit 4) de fummo amore Dei , quo ad eos,

ne pereant, falvandos propenfus fit. Joh. 3, 16. 17.

f»e-

L) de eo, quid ipfe perágendum fufceperit ad ho-

m

mines falvandos Matth. 18, 11 veniz filius bominis ad

Jalvandum « quod. periit; c. 20,28 ven

i, ur auinam

atl

c) de via ac

füam . in Xóvpoy pro. snultis impendat,

i &

modo falatem confequendi, pcenitentia ac fide

Matth. 9, 12. 13 vemi, uz peccarores ad pemitentiam

Ti*

0cém; C. Yl 28. 29. 3O veuire ad sne omnes Yel.

.e.ut munu-

« 0

du

h

Joh. 3, 17. 18 .Deus mifiz: Filium fuum

- dus per eum . falvetur , qui in eum credit ,

uon judiga-

sv C.Ó6,68 ru «terne vire verba babes. Hoc im

Loco de evangelio üuberius tractantur.

3ng$

)

(2) Jefus docuit reaEM & pietatis officia. «)

r

docuiffe legem generatim teftantur dicta Matth.

At

5.17 — 48 non veui, ut folvam légem vel.. c. 7, x2

01n1-

yd

j

bec eft lex & propheie ; c.22, 931—40 diligito D

[/1/17/ 3

Al

236

($ 26 1)4 XIII. de Officio Chrijfi þropäetim'

sum Deun ruumrel. Joh. 15,17 bec volis pracipios

wi ametis $nutuo,

&) obfervatiouem legis monitis;,.

exemplo fuo, motivis fublimibus inculcavit Matth.

À

5; 17. 18. 19. Joh. i3. 14. 15.

€) legem moralem

if

a falfa explicatione vindicavit Matth. z,

20—44

& declaravit (ut illam. de Sabbato Matth

il

. I3, 5)3

fublatis & ad priinitivam inftitutionem revocatis,

Il

qui pervicaeize ad. tempus per Mofen indulta

erant Matth. r9, 4—9.

4)

E

igore legis oftenfo

1

juftitize proprize fiduciam repre

fi

/

1)—

Matth. 19, 16 -—21. c. 23; 23—28.

€) quamvis

preeciara omnino fuit do&trina moralis Jefu Chrifti:

i

tamen movam legem mou dedrz, ed antiquam pri-

Al;

mitus datam nova auctoritate corroboravit joh.

DT

hn

13, 34. Matth. 5, 19.22 égo vero dico vobis.

QOf

(3) Hoc patto Jefüs docuit religionem veram

*

moru

& cultum fpiritualem, re

jecta fiducia in externis

LY

cultus divini aCtibus & juítitia propria. Matth.

viiam

5.20 nfi excellat juflitia veftravel. c. 9, 12 miferi-

Q.. (3,

cordiam volo, uon facrificinms Joh. 4, 21—24 vers

Tiela

ctltores Patrem. Spiritu d* verirate adorabune, . Add.

Matth. 12,/T—7. c. 15, t-—20. c. 23, 1—33.. Ita

$1

dlbo

fore preedictum fait Malach. 3, 1—4. C. H ET.

Ws ;

Ipfus naturalis religionis ícita, & quidem in

fam f

fumma fua puritate, Jefus docuit; ex. gr. Matth.

Glento

22,37 diligito Deum tuwmnj c. 7, 32 quicquid vuliis,

wr vobis faciant a'ii, idem vos etiam eis facite: fed

(te

]

X

aliud

falluntur, qui

utant doCtrinam Jefu nihi

efle,

quam religionem mnaturalem emendatam;

E

Relizionem enim neturalem ea multum trans(cen-

TE w

dit, prout in rerm przefeütem eunti, quid ergo.

Jefuüs docuerit, ftatim evidens fit. Joh. , 17. 18

Tlüs ]e

gratia d& vervitas per. Tefum . Chriflum coutigit ; Deum

Ünit

niemo vidir wquam ;. filius unigemirus , qui in fum Da-

Q?Eqs,

ii efd, ds expofuiz.

luty

predifio- — Porro prophetam fe- demonf(travit (1)

7i6J.

erat

tes occuliar aut longe diffitas manifetindo

Joh. 1, 48. 49. 5o. €. 4, 17. 18. 19.. Matth.

4) I?

Doi

17»27. C. 21, 2. Matc, 14»13.14.15. 10.

Vorurr

ls fi

(2) Cum-

p

p

)

XILL de Ojïfvio-fhryii Prophetico (S 261—.2162)

237

jf

. K2) Cumprimis autem predicendo res fu-

Ilis,

durar, & quidem 4) de fe ipfo Matth.

Kth,

lem

16,21. £« 17, 22« 23, 0. 50, 18« 19.. €. 26,

"l

21.34. Pp) de fatis Jud?orum, Matth. 8,

bn

1l

EI- 120 c. 2[9 33——-43- C. 229 I-—'!q.o Luc.

jl

fienio

13, 28. €. 19, 127727. 43.44.. Matth 245 2.

15—28.

t) de ecclefiv fatis, Matth. 13,

TR

zriiï.i:

pl'lu

Ad ruTURA & Chrifto predicta referri quoque

]oh.

debent, quz 4e Noviffimis docuit ad illuftranda &

confirmanda V. T. dicta: de refurreclione nempe

(etum

snortuorum Joh. 5,28.295 de judicio exrremo Matth.

iemis

16, 27. €. 25, 31. 325 de peuis impios pof banc

Watth.

vitam manentibus Matth. 5, 22—30. €. 7, 22. 23.

miferi-'

(:o lgg 4-[0 421 49- 50- Cc 23, 38- C- 25, 24'——'30; de

"

o

fidelium

j 4£ur0

fiatu beato. d?* gloriofo Matth. 5,

;

À

di

$. 12. C. 12, 30 43. C. 19, 28. 29. €. 25, 46 : quze

adeo frequenter Chriftus incujcavit, ut religioni

. [a

j

móbis fit, per coactas & arbitrarias explicationes

em t

tam ferio, tam graviter diCcta, ad jejunos & ma-

Nioti

cilentos fenfus, quod quidam hodie fac;u»nt, redi-

gere.

f,*l!/,: !Ifw

2

| aj Ui

$ 262. Hoc paGo primum rMMEDIA- Funiio

ï[oni

jelcelh

qXE in flatu exinanitionis vnagni Do&toris mu- immediala,

| ergo

nus Jefus obiit: coram per biennium ac

y.

Qimidium fere annum docens inter Ju-

Dam

]u

d*os, & Galilzeam inprimis do&rinz fa-

W

lutaris luce colluftrans, uti proecictum

"t (I)

erat Deut. 18, 18.. fa. 9, 1. 2. conf. Matth,

emflu

4; 12—1T. €. 15» 24-

Docuit cum ïfapi.en'te 'condefe

enfü ad captum

yth

res habebat.

4) Iptis difcipu-

eorum, quos audito

ií

lis fuis teftatus elft ,

inulta fupereffe 1píis dicenda,

in

QY

2538

(f.262) XIIL de Officiv C/zryiliPropilz'ez!'z"l'a.v

Xl

in quibus nunc eis '-pai'ca.t/]oh. 15: 155 Spifitu'm

52

fanCtum -ab fe 1miffum iti, qui ab fe propofita,

1*

magis aperte, magis explicate, magis applicate,

docturus, orània ex fuo depromturus íit Joh.

Y

itpel

14; 26.- c. 16, : 13. 14. COll. 15.

Falfiffiunutn ergo

ql.y

eft aliud Jefum, aliud apoftolos docuiíle. Fal-

fum eétiam eft, Jefum docuiffe religionem judai-

H

cam. . Aperte contradixit judaifmo degeneri: re»

15 0

(9)

ligionem iíraéliticam finceram , cum fubftantia re-

1l &

ligionis primitus revelatz confentientem S 13

1391

docens. Legem mofaicam ritualem ipfe quidem

non abrogavit, fed brevi tamen abrogatum iri,

] Tufl

Mls

diferte verbis & fattis oftendit Joh. 4, 21 —25.

Tünig ,

Matth. 12, 1—8. c. 15, 10—290.

2P) Jefus ne-

quaquam tal in docendo ceconomia ufus fuit,

DEU

quze fe ad falfas judzeorum opiniones accommo-

là hr

daverit.

Palam & fzpe contradixit przejudiciis

ilcor

lj C

judaorum Matth. 5, 20 fqq. Joh. capp. 5— ro.

Qieta,

entdiata,

Secuta eft in flatu exaltationis MEDIATA

278; 1

fufigy

hujus Offidii functio, qus' varios a&us

M 5', 4.

complectitur.

.. (1). Conflizuit apoffolos, privata confuetudihe ad

h

docendi munus ante

)

rzcparatos; quos deinde poft

&i

1

A[ícenfionem in cce

im denuo uberrime Spiritu

Sancto donavit, ut Judzis primum, deinde cun-

J lo

.

€üs gentibus evangelium przedicarent, Matth.

i y

28.19. Marc, 16,15.20. Luc. 24, 47. 48. 49. Joh.

Wépiis

I5, 27., ÁCt. 1,3—8. C. 9. 15. C. 135 2. C. 22, 14 15-

C. 23. I T. C. 26, 16. 1

(2) 4poffolorum &

Z;rgïhetarum Seripta Seleevsu,

NT

quze fontem & normam doctrinze falutaris conti-

|

l

ii

nent,

inter innumerabiles conatus ea ufui ho-

i

Oh'm

minum falutari eripiendi, adhuc in mundo con-

jfervar , prout promifit Matth.24, 35. Luc.21, 33.

Qüit

(3) Miniflerium: verbi publicutm ab fe inftitutum

"P

nüme*n

quovis tempore tuetur; dirigit; ubi corruptelze

*5 &

invalefcunt fufcitatis eximiis viris emendat ; fub-

inde novo vigore animat; functionibus divina

5181

efficacia przefto eft, Luc. 11, 49. Eph. 4, 11. 12. ACt.

racïll(]r

üt ll

I3: 2- €- 20,28. 1 Cor. 3, 5.6. 7: 8. c. 9, 14. 1 Tim.

5, 2I*

U p

RO

SCIIT. de Ojü«—o Chrifli Prophetico (5 262,263)

239

U

m r 6;'13. 2'Tim.2, 1.2.7. Tit.r,5. rPet.s,

ifay

3--4. Àpoc.c.2 & 3. Matth. 28, 20. Marc. 16, 20.

ie,

«

) Faricimiorum, quze in Scripturis. nondum.

ol

15m:

p

j

e

g

ta exíftant, implemeute iuvigilat, Luc. 24,44.

h

coll.47. Joh. 21, 22. A€t.3, 18 coll.2r. c. 13, 40.

yui«

AT. 47. €. 13 14- 15. 16.. Rom. t, 1 coll. 2.. c. 16,

25. 26. ApOC.10,7. C. 19, 1O.

jl

"( Non tantum exterius, fed etiam intus aui-

ife

zi eorum, qui dociles fe

rzbent, decer. Joh.

x

dem

J, 9 9- 6, 450 C- 8) Igo A& d Iö, [40 C. 26*, 18-

1 Theff. 4,9

iri,

A&us hi poffunt quidem ad Regium Chrifti

ID

munüs, nempe ad Gratie regnum, referri: fed

m-

4) fpet&tant omnes ad cocGNITIONEM falutis in-

foit,

ter homines excitandam ac fovendam; hinc non

mmoe

incommode fub hoc titulo locum inveniunt.,

ndícis

b) Chriftus exaltatus in Scriptura non quidem Pro-

0

pheta, fed tamen Jux muudi ACt, 26,25, 1 Joh.

2,8 , apnflolus Ebr. 3, 1, paffor d* epifcopus auimarum,

ATA

pafforum. princeps, wazuus. ovium paftor. X Pet. 2,25.

a(lus

€ 5 d. Hebr. 13, 20 adpellatut.

$ 263. Hinc iatelligitur fmgularir plaw£ WMp,seris

fheid

s£ogei lujur Prophetz. — Diferte dicitur ma- hujus ex-

j pon

r

jor Jona, Salomone, Matth. 12, 41. 42 tellentia:

qu

od

ipfo Mofe , Joh. 1, 17. Hebr.3, 2.5; & ge-

9. JOh.

neratim prophetis Hebr. r, r.2. Matth.21,

j5

34—37. C. 33 11 coll. c, 11,9—1 1.

p

.. ldem res ipfa confirmat. a) Locutüs eit de rebus

conte

divinis tanquam «vrózzz: & confilii divini confors

f b*

Joh.1, 17. 18. c. 3, 11. 317. 32. 0. 7, 16.17;. Z) do-

cuit fingulari cut auctoritate & efficacia Matth.

o a

7,28.29. Joh. 7,46. Luc. 24. 323 c) Miracula &

ob 33'

n

numefo plura quam prophete, Joh. 7,3t. c. 15,

rm[&æ

24; & fua ipfius poteftate edidit Matth. 8, 3. Joh.

hi

5, 18- 19. 21. 36. c. 10, 37. 38- C. 14 10. 115 2) mi-

; i

raculorum facultatem & fuis pro auctoritate' de-

dit Matth. 10, 8. Marc. 16,17. 18.. ACt. 3, 6. Joh.

»

É

[

',

ma-

| Í

zl

T

14, 12 €) Salu

prom"ulgario per Jefum fa&a :

us

"M

240

($ 264) . XIIL. de Officio Chriffi Prophetizo

hl

jus quid ipfa legislatione finaitica dicitur Ebr.

M-

:

Oppo

2,2.3..

Cf

fim (

CO '7/71 gq.

$ 264. Noftrarum ergo partium eft a)

ruiuum pra-

hujus Prophetze Summi, Doctoris noftri

fincil

1

Gücum.

unici Matth. 23, 10, quem vox de coelo

lapfa audiri jubet Matth.17,5, do&trinam

DE

(etiam in ffudiis noffrir) religiofe tra&tare Col.

p

$, 106. 1 Tim. 6, 5.4. 5. 2 Tim. 1,13.145 7)

/H/u.g

hf

ad emefhodi, qua in docendo ufus eft, fa-

Q

n

pientiam attendere 1 Cor. 1:; 1. 1 Tim. 6,

Uj

Ilf

if

13.14. Efa. 50, 4. 55 «) inprimnis proefens

i T)

tiffimze lllius fuper nos iw/peBionis memo-

Won.

riam nunquam deponere 1Pet.5, 1— 4.

ü fu]

dhi aj

AG.18; 9. 10. Apoc. c. 2 & 3.

Mu ;

Digna feriis le&oribus diligentia eft, in hifto-

JUETm

riaevangelica, quo paéto Chriftus in docendi mu-

4 Qüm

nere verfatus fit, attendere.

Etenim (1) quoad

(hrif

4doflrinam , initio neceflaria tantum & fundamen-

ntum

talia, non in unum colle&ta fed fparfim prout oc-

cafio dabatur, primo aperte, deinde per parabo-

CETdOtig

&

las, docuit; pleniore cognitionis meníura alii

I.ZH

magis opportuno tempori fervata ; Matth. 4, 16. 17.

tonfr

Atl

joh. 3, 2. Matth. 13, 3. Joh. 15, 15. c. tÓ, 12.

0 co|

(2) errauies potentiflime refellens , ea maxime ur-

Lt

fit, quz ineptitudinem fpiritualem fanare, obfta-

cula veritatis cognofcend removere poffent;

hümmg

D

Matth. 13, 12. 13. €. 15, 13 14. €. 22, ag.. Joh. 5, 44*

25 4

€. 6, 42—45- 64. 65. c. 8, 47. C. 9. 39. 49. 4I- C.

f tq

XO, 26.

(3) in reprebeudendo impartialis, ferius ,

Cüm;: |

feverus, fed fimul manfuetus & de falute eorum,

cum quibus egit, follieitus fuit, Matth. 18, 1—9.

Marc. 8,17—21. Luc.14,7—11. Joh.5,32—38

Matth.23,33. (4) in coborzaudo inculcavit fidem,

j

Wdiof,

a'bnegationem, preces, amorem erga q.uo-svis $

f

huülailo

adjunctis divinis motivis, Matth. 5 $— 12. C. 10,

XIIL de Offcio Chrifli Sucerdotali ($ 264— 2(;6)

241

Pt

24w 27.

(5) in cazg/öländo vera animi levatnenta

opportuniffime adhibuit, Matth. 11, 98. Joh. t4, t.

C. 16,33. conf. Efa. so, 4.

(6) Omnium efficacif-

fima concio erat EXEMPLUM, quod Ipfe vita fua

L

J

fanCtiffima praebuit, Matth,20,28. Joh. r3, 14. 15.

1 Pet. 2, 21.

qlo

DE OFFICIO CHRISTI SACERDOTALI.

1

: C

$ 265. Orr1c1IUM SACERDOTALE eft Officii fa-

j

cerdotalis

fun&io Chrifü/| Otav9 us compleciens ilos

; l-

definitio.,

a& , quorum proxunus at immnediatus fmnis eft

m- 6)

expiatio percatorum. €g recomz'liqtio hominum

j

pilu

eum DEO.-

T0

Hanc facerdotii Chrifti sorionem diferte Scriptu-

ra fuppeditat. Hebr. 2, 17 dicitur f/delir avchifacer-

-

des ad Deum (zà mwpos viv Oeiv) ad expiauda peccata

populi ; & c. s, x ommis facerdes. fumsmus. conflisuitur

mto-

pro bominibus (£z9), 2d curanda z4 zp0s zóy Qetv,

zt offerat dona d facrificia pro peccatis,

d mv

quoa

Chriftus adeo vERE Ac PRorRIE, non fi

gurato f[gnificatu.

d

tantum feníu, Sacerdos eff, Nam

gerit nomer Sa-

proprius,

oit

0C

cerdotis, Hebr. 5,1. c. 4, 14. Zach. 6, 135 & qui-

a

dem cum i£jíingulari, Pfalm. r10, 4. Hebr. 4,

gu

14. 15. C. 7, I1—26. C.8,1*. divinaque ad illud

üfa

617

conftitutione & vocarione; klebr, 5, 5. Pfalm.

4O, 7*

(61 I

"

8. 9 coll. Hebr. 10, 9. 1o.

Etiam a&us facerdorü fovmales,

facrificatio pro affus:

hominibus facta

gpla-

, interceffio & benedictio, eitri-

,güenï;

buuntur Hebr. 5, 6 coll. 7. c. 8, 3. c. 7. 24 coll

25, 26, Efa, 53, 10. 32. Ergo Officium hoc Chri-

5 d

Wl

t non eft tantum doCtrinale, exemplare, medi-

tU

cum: fed plura compreheudit,

187 [,9'

$ 266. SacRiricATIO 'þ.efc a&us Chrifli Satrg']ïcä;

/M

jj

auediatorius, quo p ipfum [poute pro gemere tio,

a

»1

humano iw hofliam, Deq gratam

g

,obzf'ulz'i , füfte-

,

Q

jj fa

D 4/27 ,

242

M

($ 266.267) Q(Hi. äe Officio Chriffi Sacerdofali

gta obligatione ad obedientiam onmibus mumeris

fi

(t)

abfolutam , tum patiendo , um agendo , praflan-

Pj

dam.

Chriftus villimatm fe ipfam DEO obruliffe diferte

legitu

r Eph. 5,2.

ebr. 7, 27. €. 0, 25 —29; & per

YAt

id obe

dieutiam Patri füo preeftitiffe Phil. 2, Q.. P(al.

l

J

40, 7. 8. 95 idque in gratiam ,bomiuum, kebr. 10,

5—10. c.9.28, quorum aecdfiudinem non dedi-

nnngþ

gnabatur Hebr. 2, Ir—18.

fw: |

Obrdientia — $ 267. OBEDIENTIA CHRISTI PAS-

D arg

?t

sivA eft voluntarin fub Dei voluntatem fub-

mäüf'

Jevif

jeRio, qua perpe[fomes acerbas, €7 wortem

J0h.6,

de fm

ipfam fponte ac patienter fubut, eogue pumar,

t Cor,

ad quas peccatores obligati erant , homimumn vite

Vent

Milli/)u

€7 loro exfolvït.

T10j ]'4

Scriptufa diferte 'docet «) Chriftum volenrem

fn..,

affum ac mortuum effe Hebr. 12, 2..Joh. 10, 17. 185

Y.10 ff

$) addit, id fuiffe oéediemriam Phil.2,8 fa&ws obe-

ety] D

dieus usque ad snovtem ; Matth. 26, 39. 42 fíaz tua vo-

"ijr pj

juutas; Efa. go, s. 6 non vepugnavi , non averW ,

fhfero,

prabui corpus meum percutientióus , Hebr-

5, 8 didicit

ll ter

ex iis , que pa[[us efl , obedientiam; c) proektitam effe

ro bomiuibus, xPet. 2,21 paffus efl pro mobis; Gal.

Ws Vi

X (j

2, 20 dedit fe ipfum pro mes, Rom. 5, 6 pro foutibus

t

UF, (

morruus effy v. 8 cum adbuc peccatoves e[Jemus , pro

Al

Y

nobis mortuus eft ; c.8, 32 fuo ipftus filio non pepercit,

fed eum; pro uobis omnibus tradidiz . |uc. 22, 19. 20

^s QUi

corpus wieum pro vobis datur

. . fonguis menus pro

& t&"ne

vobis fundirur; 2 Cor. $, 14. 15 wnus. pro omnibus mor«

E m

zuus rel. do* d) pro peccatis tioffris,

1'Cor. 15, 3 or-

s XQ

zums eff pro peccatis noftris (z3p)5 Gal. t, 4 dedir

Je

ICente

ipfuw) pro peccatis moffris;; Rom. 4, 95 rraditus «

N

propter peccaza nioftra; 1Pet. 3. 18 Chriffus femel pro

Tiog al

peccaris paffus efl , juflus pro zujuflis, ut 'nos 'addtce-

1 Jitce,

rez Deo;, c) ad punas vice d loco bomitium exfolven-

1 Titie

dar , 2 Cor. 5, 2X .peccan' ignarum

pro nobis peccarum

3.

fecit ;

ii

XIIL de Ojficio Chriffi Sacerdotali ($ 267.268)

245

thont

fecir ; Efa. 53, 4— 12 vulnerarus eff. propter ?revari-

cationes moflras, contufz

jf

w ob iuiquitates no/t'rq: rél.

Pfalm. 69, 5 duod «uon vapui, per[oivam,

$ 268. OsEDrENTIA CunrsTI AcTI-

tlente

€? affiva

v & elt voluntaria fui oblatio ad Íegem vice €?

t

T.

loro homimum, quibus confummata ejus. impletio

ghr. Y

n det

impoffibilis erat, perfefle implendam ,. fata eo

fine , ut hominibus juftitia e7 jus ad vitam ater-

p4S.

nam acquireretur.

I

)

«) Chriftum omuem Dei voluutazem perfecte im-

il*

pleviffe, docent loca Matth. 3, 15. c. 5, 17. 1g.

tortat

Joh. 6, 38. c.8, 29. Phil.2,7.8; nec non illa, quze

de fumma Tpfius innocentia teftantur Joh. 8, 46.

plfflaf ,

2'Cor. 5,21. 1 Pet. 2, 22. Efa. 53,9.

) eam obe-

n i

dientiam ad jmflitiam ac viram . aternam prodeffe bo-

mninibus, patet ex Rom. 5, 1g.

er unius obedien-

12352 jufli conflituetitur. multi ;

He

T. IO, 7 ecce ad-

outret

fum ... ad faciendam voluuzatem zuam o Deus; mox

v. 10 fübjicitur: is qua voluntere fauchficari fumus

1] 187

femel per facrificium corporis Cbrifli ; Gal. 4, 4, 5 Deus

M üe

TL

mifr Piium fuum fatium fub legem, ut fubdros legis

n m

exinerete

Obfervatmus hic, in loco hoc non de

jcit

fola ceremoniali lege fermonem effe ; id quod to-

u

u

jm eie

tius epiftolee tenor docet,

,

Ex dictis $ 266 & 267 allegatis & hoc intelli-

gitur, omnem Obedientiam Chrifti, & activam

p/wfl"

D pm

« paílivam, ad unum eundemque effe&tum , fatis-

factionis, concurrere.

Nunquam paflus quicquam

w

eft, quin fimul pateretur.

Vita Jefu Chrifti in

, 1922

his terris acta, continua fuit paífio, cui obedien-

ii ]"

tia odorem bonze fragrantize addidit. . lisdem acti-

j m

jf

bus legem jubentem & comminantem feu male-

&

3711

dicentem Jefus implevit. Ebr. to, 7— 10.

"m

j

Non docemus, per obedientiam Chrifti aCtivam

T !

nos ab obgarzone legem obfervandi, fed tantum

t I

4 neceffiaze per legis perfe(lam implerionem coram Deo

j MW

obrineud: juflitiam , liberatos efíe, Rom. 8, 3. 4. Gal.

! (1]911;25.

,l

«tl

Q2

$ 269.

X

244 ; ($269) XIIL de Offcio Chriffi Sacerdotahi

Satirfatlio.

G 26o. Effe&us facrificii Chrifti immedia-

i(?i";-i

hii

ius eft SavisrFAcT10, qu eft exalüfima

100

expletio eorum, qum homines Deo debebant,

Mf

ipforum loto, vicario modo /atia , m qufïu

1"

l

l

|

reconciliationis eorum cum I)eo.

VtEznE Chri-

Proh

fium PRO PECCATIS HOMINUM fatisfe-

um

ciffe DEO, & homines DEO reconcilia(fe;

liti f

Teconc

breviter & fine ambagibus difcere licet ex

M.

l409 t

Toh. z, 29 coll. Efafsg, ir. & ex ZCOI--S)

scui.

)f

Sed praeterea hzec fümmi momenti do&trina adeo

fix

copiofe in Verbo Dzx inculcatur, ut non fingula

argumenta ,

ífed claffes argumentorum ad eam

Eïgo

Exe funt fequentes:

4

probandam proferri poffint.

Jüte

(1) Chriftus mortuus ef PRO NORIS,

Tie

T,.

"dys] zroAAGv , Matth, 20; 28. Marc. 16, 455

fiti o

& vaipnasv, Rom.5,0.8. c. 8 32. 1 Tim,

ff ]

5531. uM

256, [oh. 10 15. C. 11, 51..52-

1 Cor..5; 7.

Jtatun

2 Cor. 5,15. r Theff. 5, 10. Luc. 22, 19- 20.

31 o

Krgo MORTEM VICARIAM, prohomini-

n

bus fubftitutus, obit.

NI

utra-

Surrogationem enim loco & vice alterius

a

tth.5, 38. Rom.

5'70 2(

que particula notat, tum z/ M:

12, 17, 2Sam. 18, 33. (LXX),

tum 1.:-7:5*53, Joh.

. 1 Joh. 3, x6.

X$ 305 0s Tu 47—50. Philem. v. 13

n

(2) Chriftus PRoPTER petrafa aioftra

H()c

Rom.4,25. Efa. 535 » & PRO PEcCcATIS

Ilone :

PRyss

NosrRIS, Gal 14. ! Cor. 15; 3 Hebr.

1(7;

:æþ,

10,12. x Pet. 3 18. paífus & mortuus efít,

h

&rg

idque

7

| XIIT. de Officio Chrifli Sace?dafafa!z'i ($ 269)

243

j

idque cum effe&u nobis benefico," recon-

titn.

ciliationis, pacis, liberationis ab ira. Col.

m

120 —23. Rom. 5,9. 1o. 11 coll, v. r.. Ergo

Wil

moríe fia POENAN . peccatorum noffrorum €9

fs&'n

H

iulit, €7 exlolvi?, & ab ea nos liberavit.

v

W

Probe etiam. notandum, quod Rom. 5, ro dici-

(ilt-

tur: ixyS90/ 0vr:s, HOSTES CUM ESSEMUS, ecOfnci-

lial

liati fumu: Deo per ejus Filii mortem. . 1taque facta eft

reconciliatio ,. quze antecedit noftram regeneratio-

eL ex

nem, qua inimicitia adverfus Deum in corde hu-

mano tollitur.

ot.

(3) Chriftus peccofa. nofra PORTAVIT,

3 ade0

Joh. 1; 29. xrPet.2,24. Efa. 53, 4. 5. 6. x1.

fngult

j m

Ergo iterum patet, paemam peccaüs noftris

j

jure debitam ipfum /uiffe.' Gal. 3, 13 coll. xo.

)RIS)

Hic enim eft fignificatus hebraifmi, ferre recca-

£tl

Buuin peccazum ferre, notat ipfum fui pec-

045

cati poenam fuftinere debere, poenam effugere non

[ Tim'

polle, Levit. 5, 1. 17erig. c. 7, 18 or. c. 20, 17. Num.

5»31. €.9,13..— Zllrerius peccatum ferre, et propter

n5n

peccatum alterius pcenas dare, Num. 14, 33. Thren..

5,7. Ezech. 18, 20.

ïg. 200

m

(4) Chriftus & mors ejus dicitur vr-

CTIMA PIACULARIS,; Joh. 1,29. 1 Cor.

pg u

57. 2C01.5,21. Eph. $ 9.

Ergo morte

u Rümc

,

fua expiavit peccata

0s

j

duxit.

: & nos ad Deum ad-

8h' 3, [6'

Hoc Scriptura docet non frigida allufione vel

) n

accommodatione , fed addita ac repetita declara-

tione diferta, Chriftum hac viCtima, xrsA «kÉ

qult

Fywv (

ieti

tamenti

PRJESTARE, quod facrificia Vetcris

fjl

veprafeuraban: quidem , fed efficere non valuerant,

3

l

Hebr. g, 6—10. c. 10, 1 — 1 1. Præi»ïoï eft iugens

cumu-

3

i

Mil

46

($ 269) XIIL. de Officio C"hri/ii'Sacerdotali

cumnlus dictorum , quz locutionem tianc improe

moi

vale

griam declarant: 4) per facrificium ejus.peccata

expiari, t0lli, confici, interimi vim peccarorum;

W

con[cientiam 1undari: Deum nobis propirmum veddi ;

Ti

(

Hebr. 1, 3. . 2, 17-. €. 9, X1. 12. 15. 26. 28. c. IO,

gal

Y1. 12. 14- rjoh. 2, 9. c-42, 9.10 coll. c/ $, V. 9.

kt, E

x Pet, 1,18. 19..c. 2,24. c. 4, 1. Rom. 6, 5.6. Gal.

2,19. C.6,14. ) per Chriftum homines ad com-

$

munionem cum Deo & cultum verum adduci;

Hebr. 4, 14. 15. 16 c. 9, 14.. c. 10, 19—24. C. 12,

Qus «

[^]

Ed

1 Cor.6, 20.

24. 28. 29. c. 13. 20. 21. Rom. 5. I

(ii 4l

2Cor.5,15. Eph.2, I3...€. 3. 17. 18- 19- Col,1,

[//

iil

21. 22. 1 Pet. , 2. 15 coll. 18. :9, c. 3, 18. C. 4 1.

Atl

€) In his probe attendendum, mozionem Hanc fa-

t ul

€rificialen non in fola ad Hebrzos epiftola, non

lt oU

a Íolo Paulo, uom apud folos Judaos, adhiberi.

Il I2

(5) Chriftus fanguinis & vitze fuxe im-

&t

pendio rvTRUM, hoc eft, REDEMTIO-

Tal

N1S PRETIUM perfolvit a) ad nos redi-

füm

4 !

mendos, Matth. 20, 28. 1 Cor. 6,20. c. 7,

225

1.5

23. 1 Tim. 2, 6. Hebr.g12. & P)(bi affe-

Coll [

ICor.|

rendos, zPet. 2, 1. Tit. 2, 14. AGt. 20,28.

c) cum effe&u iberationis a reatu trans-

E

greífionum, maleci&ione, ac pena, Tit.

m'f fP(

2,14. Hebr.g, 15. Gal. 3,13. . d) remiffionis

2! 3-—.4

peccatorum ac ju/'ificationis .Eph. £, 7. Col.

j 14,

1,14. Rom.3.24.25. & c) Jan&lficationis ,

Etlam

Hem )

1Cor.6,20. Eph.5,25.26, Ergo Chriftus

W

preftitiit EXAcTAM J/afisfaclionem N 1CA-

Sälh

RIAM,.

Præ[

ld enim, quod eft E»rrowxzs PmETIUM, eft

h]

icójéomo , equivalens: eoque pnATO fit permuratio.

Oftiia

Unde ex his omnibus etiam id patet, Satisfa-

Den

Cionem Chrifi pro nobis coram DEO non per

modum

-

'

li

XIIT. de Officio Chrifli Saterdotali ($ 269—-2& I)

247

npto

modumüaccepzilatz'or'zi:, fed ut expletionem exactam,

(CC0U

valere. 4) Eft z447, juflum prerium , 1 Cor. 6, 20.

u

c. 7.23. tPet.1, 18. Z) eft facrificium, quo confum-

tili,

m (perfeCte redemti) fumus Hebr. 10, I4. quo

( I

c) ex Divinitate fatisfacientis znffm:tww. valorem ha-

bet, Hebr. 10,29. Rom. $, 32. 1Joh. 1 7

d

i

1

J

ion-

$ 270. Medistus Sacrificii Chri(ti effe- Merifztm,

al

&us eft wER1TUM CHRISTI, quod eít

l,. C 121

r5 0.

complexus beneficiorum faüluts , que Chrifmus

Col. 1

G pl

obedientia. ac morte. fun. hommnibus ita impetra-

n fi-

yit,ut JURE. in omnes , q.uo.tQMot' ordimi faju-

j, no

Yl

ts obtemperant , conferri po[[int... Efa. 53, 10.

11. I2. Joh.12; 32. c. 10; 11. Hebr. 5, 9.

? ilf»

$1725 T Cut, 1,30.

yTie

'Talia falutis beneficia funt: remiffio peccäto-

; [ed-

rum, Col r,I4. juftitia coram Deo, Rom. 3,

24. 25.. Spiritus Sanctus ,. Joh. 16, 7. c. 15, 26. €. 14,

n C' 7)

16.26, Luc. 24, 46 coll. 49. A€&t. 1, 4.8. c. 2, 33

m

coll.c. 5, 32. cum . univerfa gratia fanctificante ,

J Cor. z, 4—9. c.6, 11. Tit. 3, 5.6.7.

10 n

qaue

$ 271. Satisfactio Chrifti ad ommes homi- Sytisf.

205 fpe&at, Joh. 1. 29. x]Joh. 2:2. r Tim. Zioniruni-

]a ) Tlto

2, 3—6. Rom.8.32. €. 5 18. 19.. 2 Cor. verfalitas s

aj

Bi T4a

: ol.

at

Etiam ad eos, qui ante Chriftum vixerunt,

Hebr.9,15; immo ad illos quoque, qui fua cul-

pa per incredulitatem pereunt 2 Pet.2, r. 1 Cor.

"nritus

$ r1. Rom. 14, 15. Hebr. 16, ?8. 29.

v

Proftita eft pro omnibus bominum peccatir, 1 Joh.

1,7. Tit.2,14. Rom. 5, 15. 16. 17. id quod etiam

Í

ex univerfalitate remiilionis intellicitur, quze ad

r

omnia peccata fe extendit, omnemque &* cu/pam

j

as

& penam tolit. Rom. $, x.

,

)

i Pef

Q 4

$273;

n

/

549

($ 272.213). XML.de Ojicz'o QC/zrijii,Sacerdbtalz'

M

$ 272. Necéjftatem. fatisfattionis a priori

nece[fitas ;

inveftigare necelfe non eít: quoniam « po-

faü

Jleriori e Scriptura de ipfo faä'd divino noe

bis abunde conftar.

T0

Scriptura docet, hoc omne divino confilio fa-

D

p

&um effe Eph. 1,9. 10. 11; ex quo recte conclu-

dimus , graviffimas rationes fubeffe debuiffe, quod

lqtq :

Deus generis humani falutem hac potius quam

(iti

alia via procuraverit.

Scriptura nobis proponit

um

?

Q) fummum Dei Amorem erga miferos peccato-

li

res T Joh. 4, 9, & odium peccati, quod aboleri de-

V t

buerit 1 Joh.3,8 ;

(2) addit , ad hominum fal-

kj

vationem aemrtem alium, proeter Filium DEI, ido-

Ofdimx

neum efle, At 4, 12. ]Joh. 14. 6; (3) Paulus

glori

Rom. 3,25. :^ docet, Chriftum a Deo zenquum pro-

busi

piriatorinm in [anguine fuo propoftutn fuiffe, ad de-

nitef

monfirarionem juffitie fue

*

, ut fit 1bfe juflus , d

V

juflificans eum,

ui ex fide Tefu Chrifi ef.

lgitur

fatisfaCtio Chrifti propzer. jufltzau Dei nece[[aria fuite

Qui illam negant , infcii etiam hoc negant, Deum,

Qri

dum juftificat credentem, juftum efíe.

1f

equifartZ — $ 273. Multo minus mortales decet,

pür;

juftitia 5

de equitate €7' juflitia fatisfactionis, qua

hu

. Deus poenas peccatorum ab innocente Fi-

l»

^j

lio fuo exegit, dubia movere.

Opus hoc

Ac*-

deliberatutn, ab Jefu Chrifto tofiur rei gnaro,

fr«'()A

l

'mma voluntate füfceptam eft; Hebr. 10,

Ti

90 IO- Epl]o 5, I- 2f JO:]' 47 34' C' Is, 3'

h

AU

1Cor

€. I4; 31.

OY

"W

Praeterea Chriftus. GedvS'ouros pleno jure ac po-

!l

teftate in vitam íuam gaudebat Joh. yo, 185 &

[

ta

perpeffiones ad breve tempus tolera

T.

s confequens

Ti

gloria sbunde penfavit Phil.2,9. Efa

:

.L(l

:

5

3

^

,ir.Luc.

tüm

24,20. 1 Pet. r, 11. Hebr: 12, 2.

m

$ 274

IN

XIIL. de Officio Chrifli Sacerdotali (S 214. 2715)

249

jni

$ 9,74o In toto hoc Opere divino admi- Tompera-

randum divinz jw/litie (contra peccatum), mentum

n p

mifericor-

.

