ra proponit; finceritati adverfantur: r) pe-

füpponi

fontie

regrina variorum de oréw generis humami ,

; of

de Praenadamitis, de Coadamitis, cogitata;

2) qui Materialifmum adoptant; & awime,

fiond

'

a fubítantia corporis diftin&ze ; uaturam fpi-

!] CU

k

ritualem negant;. 3) Profanitas, wmmortalitatem

- (en,

anime (xenovato inter chriftianos ethni-

cifmo) negans;

4) Fatalifmus , Jibertatem

)Q extt^

animv human2 aut aperte /o//eus, aut

grobaïio-

; (:Qn. 2,

finiffre explicans ; 2) Socinifmus, qui Imagi-

lTO.

nis diving effentimm im dominio creaturarwn

nf

*

ïl.

ponit; 6)Scholafticorum.opiniones de ho-

4' LN:I

mine in /fatu purorum maturalium condito,

no Íu

quibus Imago Divina tanquam douum fu-

JJernammle accelferit.

fpecia!i,

H:e a vero deviationes plus in receffu habent,

) nppm*ä

quam prima fronte videatur, quoniam in alios er-

9,, Z, Xüu

rores graves abducunt. Sunt aliz: hypothefes &

quafhiones accefforie non paucze, quibus doCtrina hzec

yis d

aut pervertitur, aut tricis ac difficultatibus one-

ratur: quas declinare facile eft, fi Scripturae do-

mifionó

Cuinam folam & iuregram teneamus,

neriol

iy (rus

Ye

yvenlt

lo

| fien *

] ^

[18

e

j

j

HOM-

s ho

ao

LOCVS

fi

IX. de Pbtate

160

($ 163)

LOGCYS--IX

o

p

DE PECCATO

l

1N

UBI DE PECCATO IN GENERE ; DE PRIMO

fit

PRIMORUM HOMINUM PECCATO ; DE

kgan

PECCATO ORIGINALI ET

fat,

ACTUALI.

ÉBhccatum

. $ 163. Eelicitate modo enarrata ($153

t

—161) homines primi mature exciderunt;

1] J;

guid 2

dv

admiffo PEkccATO , quod notione fcriptu-

raria eít dvouia, defe&lur €7' privatio. debitg

Jutigi

conformitaltis. cum leg

Nir

:

£ Dez'. I"]oh. 5: 42 08

fatin

c. 5, 176

3

Scriptura hanc &vew/ay non tantum in abftratto ,

fed coucretive fpeCtat. Omnem defeCtum, ftatum, in-

;6, 1

clinationem , omnia cogitata, verba, faCcta, omif-

fiones, quicquid cum lege Dei pugnat, peccara,

j

mala, inquinamenta appellat. Marc. 7, 21—23 di-

B.

ferte Jefus: iuzerue ex bomiuum corde prodeuut pra-

h.

ve cogitaziones

.. füperbia ,. infipienzia $. omnia

bec wRAVA. (movggz) iuzrinfecus egrediuntur , d? xw-

L

QUINANT Lominem. Gen. 0, 5, c. $, 21 figmenurum

cogizarionum malum. jac.4,17 qui bouum facere na-

lu

vi , üeque facit , ei peccatum eff. Rom. 14, 23 quic-

M.

quid ex fide non fit , peccatum efl. — Etiam motus pri-

iMj

i, fubiti, involuntarii, etiam inclinationes &

habitus vitiofi, peccata dicuntur; Rom. 7, 19. 20

D

babitaus iu e peccatum id, quod uou volo, facit,

Rom. 6, 6 uonu ferviamus peccaro. v. 1Q mon reguer

A

peccarum. . C. 7, 8—23 occafionem ' ma&um peccarum ;

vevixit peccartum rel. Hebr. 12, x depomamus ommem

zumorem, d9 peccarum — periculum creans,

Etiam

ipfum id, quod per creationem eft opus Dxz,

peccato infici, corrumpi, abominabile effe dici-

tur. Rom. 14, 20 ouuia pura funz: fed malum eff bo-

m

müni cum [candalo edeuzi; "Vit. x, i& infidelium mens

W

& con[cientia ituquiniaza et; w,X6 abominaudi funt,

$OIm,

1X. de Puesto — ($ '163,.—'165)

161

Rmiii 3. 13-7—16 fepulcrum parens ,gwiur eorutn tel,

Pfalm. 14, 3 purid? fachi funt,

Itaque notio Peccati fcripruraria multum differt

MO

a notione pbilefophica ? juridica, qua illud tan-

tum pro peceato habetur, quod actione contra

2

legem , & quidem voluntaria ac proseretieca, con-

l at..

$ .xlöz;.*- Quoniam in peccati notione rela- 77,

ZI;E [

i (ig

tio ad legem comprehenditur, guid Pvzea- gtofceu-

jdenuts

tun Jit, ex Lege divina revelata agnofti €7 ju- GAU

dicari debet. RRom. 3, 20 per legem eff aguitio

ferjis

äpe-l:cati.

p dihii

Nimis anceps eft, cognitionem peccati judicio

TL

Rationis relinqnere. Rom. 7, 7 peccarum non noffom

tifi per legem. Conf. finifterrima de peccato cogitata

Kfa. 58, 2. 3. Hof. 12, $ (eór. 9.) Matth. 15,6. Luc.

] abüïüfï?;

X6,15. 1Joh. 1, 8. 10.. Apoc. 3, 17. Pfal. 50, 21,

at

, oni-

| $ 165: DEUS nullo modo eff. caufa gettati. f)eus pon

, PIFMN!!

Eft enim perfectiffipe San&us & Bonus / caufa.

-2 0

du g

Efa. 6,3. Pfíalm. 145, 17. Matth. 19, 13. fccnti,

jl ; 'WI/W

1]oh. 1,5; non vult, non approbat, fed

y, O

fummo odio averfatur peccatum Pfal. 5,

| n

figt i

5. 6. 7. & 45, $. Efa. 65, 12; fevere illud

23 q!t(

qoit

prohibet Exod. 20,5; ac di(tricte punit,

vt v

!

Deut. 32 35. Pfalm. 7, 12. Rom, x 18.

ffl 7; f

À

0010! f ac

CQ '2, 6—99

n i

, p

"I

DE LAPSU PR'IMORUM HOMINUM.

( s

$ 166. Primum peccatum raPsus die Lopfus-

s D

; d lt

citur; qui eít aBio prava a primis honünibus quid,

j

ergetrata, qua DEI man-

jj

ex j&du&igue Samf;zæ p

j

L

;

damm

Wä

j

162

($ 166—168) IX. de Lapfu primorum hominttm :

W.

datum voluntaria inobedienta violarunt , eogtie

(re

amiforunt imaginem. divinam, €7 mom modo fe

4J)

ipfos, féd €?' pofleros omnes peccati €7 mortis

TUj

reos feterunt, — Facti triftis hiftoria Gen. c. 3

aCCeI

legitur.

Tb

Claffivcum hunc locum' Gen. 3 Jrteroli proprio

U

fenfu. intelligendum effe, 4) fcribendi genus nar-

rationem referens, ) nexus cum iis, qu:ze ante-

lol

cedunt & fequuntur, c) avthentica Chrifti & Pauli

20 li

declaratio abunde confirmant; Rom. 5, 12 per uuum

M2 |

bominem peccatum in munudum intravit, Joh. 8, 44 dia-

Ti Cfe0

L£olus jam ab initio fuir bomicida. 2 Cor. 11, 9 ferpens

uod

Qui 1o

KEvam decepit fua aflutia; add. x 'Tim, 2, 14.

abfolyt

fi vel maxime dicta hzc in promtu non eflent,

Nec q

ne tunc quidem íatis gravis caufa foret, a pro-

üt ho

prio verborum fenfu difcedendi.

Telicit

Sedu&lor.

$ 167. «du&or €7 fuafor grimi hujus peccati

eQui

prout

Satanas. '

Satanas fuit , ferpentis fpecie indutus. Gen.

fllr 4C

.";26,;

$; 1—5. 13 4) ferpens forutus £f ; D) locu-

tus eft fa/a; c) mulier fe a ferpente decz-

f

qiam coram Deo judice dixit.

- Hoc idem Paulus (de re graviffima agens) af-

N n

ferit o Cor. 11, 3 ferpeus Evam decepit afluria fua.

Crterm

1 Tim.2, 14 waulier decepza deliquit.

Utrum folus ?

fl

an cum ferpente naturali conjunctus, eoque ceu

roblematica

inftrumento ufus fuerit Satanas?

Wio]

quzftio eft. Magis neceffarium ad id attendere,

tentationem caállidam & vi quadam infernali ani-

li

mo fe infinuantem, nec tamen tam validam fuit-

lmq |

fe, quin fuperari potuerit (Jac. 4, 7 refjfire diavo-

IT

lo, & fugier a vobis). Atque adeo homines primi

Jeducli quidem & perfuafi, nec tamen non Lr-

L

dj ,

BERE peccarunt.

*

dUS f

Caufà in-

$ 168. Proxima €7 interna lapfus caufà fuit

&lit

ferna

tens

ipfa heminis voluntas: libgrtate fua abu

D)

m

lapfus.

(vgl

wäæimm

IX. de Lapfu primoMzm homimun | ($ 16g.1 69)

165

t

(vel potius non utens): defle&ens nempe

i j

aDEgo; negligens Legem divinam; infi-

tortt

nuationi fatanice auícultans; cupiditati

0

accenfe confentiens Gen, 5, 6. 11.

Hinc

gragdfacic dicitur, Rom.5, 14. & zzagaxor,

j r

v. I9. add. Cohel. 7; 3o.

]US i

ye, at«

Nulla obmurmurendi jufta caufa eft, cur Ho-

j ul

mo libertate a Dko donatus & labilis conditus

T

fit? Labeudi po[fibilizas abeffe non poteft a natu-

ra creaturze finita,

M

er quam infinite diftat a Dko,

j

feryem

ui folus perfectiffime bonus Matth. 19, 37, &

(uol

abfolute immutabilis eft Pfalm. 102, 28. Jac. r, 17.

4!

Nec aliter tulere Sapientize divinze rationes, quam

j dul

U PI'O'

ut homo ad fummam cui deftinatus erat ($ 152)

felicitatem non perduceretur, nifi per'viam ob-

fequii voluntarit, m /fazu probationis proeítandi ;

prout in verbo Dei páfífim- vira ae smors proponi-

j; j

g Gd

tur, cum monito de boni e/e&ione deliberata, Deut,

X1, 26. 27. C. 30, 15. 19. Pfal. x19, 30. 173.

) lod

g UP

$ 169. Lapfüs ipfe con[ntit in coM EST 10- Forma,

NE fru&jur arboris prohibitze: quem vero

——

T ens) [

externum aéctum antecelferunt varii a£us

yit J

j

W

interni: fides tentatoris afferto habira quo

U

e

j

verbo Dxr veraciílimo dire&te contradixit;

obiemW

al

ïendeïe»

fuperba majoris perfectionis cupiditas; ob-

a

nl

J

livio Derx ac monitorum quae dederat ;

jjdam |

jc d

conatus dependentiæ a Dzo fe fübtrahen-

di; amor fui inordinatus.

Per hos gra-

" nl

dus pleor denique in peccatum comfenfus

T.

exftitit, ut extrinfecus coufummaretur. Gen.

3, 6, 11.

i aþuml

L2

Culpze

(

^ [X

164

($ 169:—172). VXC, de Lapfu primorum homimm

Culps fic fatis gravis magnitudo diftin&te e

u

fingulis ftatus integri circumftantiis oftendi poteft.

n

Lapfus conftabat cumulatis aCtibus internis, iis-

que violetitis , iutegra naiuva pmrjit: coutrariis , to-

J

tum hominern dépravaturis,

illi

$ 176. Tempus lapfus determinari hon

V.1

"emnpus,

poteft: Status tainen probationis, in quo

&t

| primi homines erant, longius intetvallum,

n

h

aliquot certe dierum, videtur complexus

fuiffe.

lum

lo

Momenta oinià cürste expendit b. BeNGEL

b

in ordine zemporum p.2o (ed,nov. p. 17).

COfntr

lund

Sequelg,

$ 171.. Lapfum confecuta funt varia fta«

fiht

tim mala: jactura divinze Imaginis; incli«

quia

lao

natio ad peccandum inducla$ probrofa nu-

h

In

ditas; confcientiz angor ac tetrorj pue

juftit

dor, cum deceptos fe ab feduttore vide-

liünt |

rent; moleflize ac dolores; exilium e pa»

Per p

IN

radifo; créaturarum;, quze hominum uful

hn

Q j

proxime deftinatee erant, ftatus deteriot;

Fl

ipfa etiam mors. Gen. $7724 €. 529

Tüty

Wij

Imputatio:

$ 172. Peccati primi effe&ta funefta ad

dü*m

OMNES Adami POSTEROS tranfierunt;

At

mlbd

Hoc docet clafficus locus Rom. 5, 13 —19;

UI

qui fequentes nervos continet: «) pet

AO

unum hominem jeccaitm intravit in ww

n

dun, v. 12.. D) per peccatum or5 o«

€0nq1

fic ad omnes homines mors petvafit, pet

làle

id quod omner peccarunt,ibid, dj perunius

trans-

16

t :

» | ]X.. de Lapfu primorum hominum ($ 172. 173)

nfle

transgreffionem xgíua judicium, & xa-vdxQi-

potel

pa damnatio n omnes homines venit, v. 16.18.

$, Il

i P (0

£) per unius hominis inobedientiam ii

illi, oj 7roAAoi , conflituti funt PECCATORES

j i

V. 19.

Ita clare Scriptura docet; idque

it qu

a theologis fic effertur: peccatum zálami toti

Allato,

geeri humnano à Deo YMPUTATUR.-

Rationi humanz thefis hzec ignota, & vocabu-

jpenut

lo zmputatio finifre intelle&to eidem omnino fcan-

dalo eft. Sed planus eft thefeos fenfus: a) Deus

Beki

pofteros Adami , quamvis ipfi peccatum Adami non

commiferint, tamen zraólas zauquam peccatorer,

haud fecus ac Ój ipfi peccatum primum commife-

aria f

rint; £) idque fit propzer. primum peccatum Adami,

quia per

eccatum Adami omnes ejus pofteri fine.

s i

imagine

b

ei & cum inclinatione ad peccandum

pafcuntur.

yroi 1

. Jn hoc Dei judicio de pofteris Adami nulla in-

or; p

juftitia eft; a) quia Juítitide omnino eft, eos, qui

re vide

funt peccatores, traCtare tanquam peccatores.

Per ipfam, ergo rei naturam fieri non poteft, ut

mep

Deus illos, qui ex 4damo peccatores nafcuuzur , pra,

Qul UM

non-peccatoribus habeat ac tractet,

$) quia

cum hoc Scripturze afferto conjungendum cft

:

detztt

etiam alterum in eodem loco . ciaffico exftans,

T

juxta cum Jufliia nos attendere jubens etiam

ed Mifericordiain , per quam Deus hominibus, ex

Adami culpa peccato inquinatis, & morti ac

m u

damnationi fübjectis, continuo ita confültumivit,

at

] Wutu

Ut ab Adauo alzero,. Chriffo, tum gratia, tum jufLi-

tie donum, tum viza, per novam impurariouem in eos

j

jl

redundet, Rom. 5, 12 — 19. 1€0r. 15, 92.. M«

:

fterio falutis fide cognito & acceptato, nihil

amplius homini, quod de Deo ac judicio iliius

u^

eonqueri poíüit, relinquitnur. Rom. 7, 24 coll. 25.

i

j

j

$ 1 13- ApvERSARIOS in hac doctrina Zutilfefir,

!va

N

habemus a) eos, qui cum Scholafticis phi-

g

l3

lf)jb-

u

166

($173.174). IX. de Lapfu primorum hominum

lofophicas de peccato opimioner , reljcta no-

"n

tione fcripturaria peccati, fequuntur, &

li

(

nihil peccatum effe concedunt,. nifi quod

voluntaria contra, legem -a&io eíft; . ») qui

Tom

Mofaicam de lapfu narrationem in meram

ltaní

allegoriam convertunt; c) qui fentatorem pri-

hon

Ilj

morum hominum /atanam fuiffe inficiantur;

d) qui hifloriam [apfür data opera finiftris

M ]f/t

dR

interpretationibus detortam , hinc affe&tate

bt te

Tan

cumulatis diffcultatibus , illinc petulante£

dl 1

ludibriis infulfis impugnant; £) qui gravi-

U 25,

taíem peccati primi extenuant; f) quiime

Dener

putationem illius impugnaturi, fubambigui-

gina

tate vocabuli imputatio, fophifmata fua

occultant.

Vati

Utrum autem peccatum Adami pofteris ipfius

dlcun

immediae imputetur, an ediare, ideo quia cum

em

fnt

inclinatione ad peccandum nafcuntur? problema-

9

tica inter noftrates quzeftio eft.

Bem

ts (

DE PECCATO ORIGINALI.

J illf

gtj

Pectcati .

Ttteg

$ 174. Corruptio moralis ac fpiritualis;

originalis

quzs. primorum hominum totam naturam

W.

defmitio,

lg

pervafit ($ 169 /thol.) ad omnes eorum po-

l

fteros naturali generatione propagatur:

Quit

atque ea dicitur PEccATUM ÜRIGINALE;

W

quod eft congenita totiur uature humang de«

Ver

gpravatio, qua quivis homo fine imagine De na-

a

JEitur ,. €7. line abalienatus a bono fpirituali,

fünt

id

,(i

! ari

P

n

($ 174.175)

IX. de Pbecato originali .

167

À l

id plane ineptus, ex adverfo ad peccandum pro-

t &

clivis, eoque ire diving reus eft.

qiod

Clafficus de peccato originali locus eft Exfifien-

) qui

Rom.5,12—21. ubimor: PER PECCATUM fia.

Atera

tranfiiffe diciturad ow N Es homines, quod

i

non de folo actuali peccato intelligi poteft.

Idem docent loca: Eph.2,1.2.3 eramus NATU-

4ntul;

ilris

RA filii ire. Joh.3,6 4uod ex carue nafcitur , caro

efl; Rom. 3, 10. 11. I2 2o& eff. juflus, ue unus qui-

ffettte

dem rel.. Gen. 8, 21 omue figmentum rel.. Pfalm. 5r,

y cum iniquitate formatus fum. Hiob 14, 1——4 quis

jlantt

dabit iuudum ex wumundos nou unus, coll.c. 15, 14.

T

& 25,4.. Accedit triftis ex

perigntia in univerfa

generis humani hiftoria.

qui ff

$ 175. PRriMUM, quod in Peccato Orl- Forina

mbigüi'

ginali diftin&e notandum occurrit, eft pri» privativa.

;ta lt

vatio divinze imaginis; Rom. 3, 23 omnmes

dicuntur PRIVATI gloria Dei.

js ii

Nempe homines in ftatu fuo naturali, quamdiu

g cum

od

funt extra gratiam, carent «) fapientia fpirituali

& genuina Dxr cognitione, Eph. 5, 8 erazis zene-

bra ; C. 4, Y8 obrenebrati animo; Rom. 3, Y1, 17 407

eft iutellizeus : viam pacis iguovaut. D) juftitia ori-

L

ginali, Kom. 5, 16——19 ex uno judicium ad condemua-

ziotiei ; c. 8, 8 qui iu carue futit,| Deo placere uon po[f-

rl

funt; c) fanCtitate, Rom. 7, 18 sonu babitar in me ...

0t1utt.

w[umm

nm p*

Ex hoc defe&u imaginis divinze confe-

quitur ineptitudo ad bonum fpirituale: hoc

Pantuf ]

;INALE!

eft impotentia Deum vere Zimendi, eique

T d

vere confidendi ac obediendi,

Eph.2,1 & Col. 2, 3 homines quales natura

J Di*

funt, movtui im peccazis dicuntur ; Matth. 7, 19 wa-

ii

vucius edere; Rom. 3, 18

la arbor uon poreft 6oflos fi

4

f10/4

-

t68

($ 176

IX. de Peccato originali

20n eff rimor Dei coram oculis eovumy C. 8,7 taro legi

Dei son fubdita efl, uam uec 1d poteff,

p«

Y

pofitiua,

$ 176. SEcuNDUM eftabalienatio a bo-

n

du

no fpirituali, & habitualis ad mala pro-

1)

tem,

penfio; Rom. 8.7 /enfus (tpovnpua). carnis eff

ttpii

inimicitia couira Deun ; Pfal. 14,3 omnes re-

in' [

nf

éroce[ferunt, mon eff, quifaciat bonum,

tlj

Confiftit a) in proclivitafe, ad ertores &

[ lll"l

] lj

temeraria de rebus divinis judicia, 1 Cor.

&b

2, 14 ad fpiritualia pro fFultitia habeuda; 9 Cor.,

10, 4. 5 ad cogitationes C7' faflum qui fé contra

nl |

Doei coguitionem efferts fic Prov. 22, v5 ffulti-

doni

tia alligata dicitur cordi pueri; b)in proclivi-

lr

tate ad peccandum, Rom. 7, 23 video jegem

l

€Oni

in membris meit, repugnautem legi mentis meg ,

j

€7 captivum me redaïäzztgm- legi pi ccati, - qua eft

Fïvi |

in membrir wmeis.

d

Hsec prava inclinatio in Scriptura jdrici«

tur vocabulo fignificantiffimo CowNcuPr-

ij

SCENT1A. Éph. 4 22 doG; effis deponere ve-

lUCi;

Yerem hominem perdentem f per concupiftentiag

N

deceptrices. 'Jac:. 1, 4 quimue femtatur g fü

BY

:

HU

gpropria. concupiftentia allecur,

n

Compárato utriusque dicti (Eph. 4, 23 & Jac,

h

3, 14) eontextu rwTEGRO, evideus fiet, exege-

&n quis vocabulum coucupifceutia de/ SOLA praclis

t

yretatur

virate ad fonfaalia (vel fenfüum voluptates) inter-

» quamvis non falfa fit, tamen longe non

ii ;

affequi

verum Seripturze feufum.

a&h

Hie

IT

169

IX. de Peecato originaki (5 176. I'z?)

Porro tenendum : -1) Concupifcentiam vereeffe

u ini

peccatum , Rom. 6, 6 son amphius ferviamus peccato ;

V. I2 ne regnet peccatum in corpore veffro mortali ad

*ebfequendum ei in. cupiditaribus illius,. C. 7, 5. 7. & pec«

abo.

earum uou no[fem , nift lex dixiffet , ne coucupifcizo vel.

Y

2) Eam effe inclinationem malignam, poten-

tem, operofam. Deut.5,21 verbo ebraico dicitur

TT

eupiditas fe ipfam. accendeus ;; Wom, 7, & cum effemus

WTR n

in covue, affedlus viriofr operofe agebàur im memóris

noflris, Jer. 6, 2 w fous aqua fcaturit , fic pravitatem

ebullit urbs. Seru[alem; Matc. 7, 21. 22. 23 éuzrinfecus

ex buminum cosde prodeuuz male cogitariotes rel, Jac.

ys

, 14 concupifceuria cujusvis propria abflrabis 9 vero

Vnt.

bono d9 pelltez.

vt

Ex hac vitiofitate cohfequitur, ut homo

TU

nil 'po(ïitï nifi peccare. Geu.6,5 & c. 8, 21

| 5 Ml-

fantummodo malum; Rom. 7, 18 jbz'oknm.z habi-

yodite

fare ( 4e bomum.

. Id Scriptura fervirutem peccari appellat, in quam

i bj

TA

connata vitiofitas tandem abeat Joh. 8, 34 quisquis

peccatum facir , peccari fervus efl. Rom.6, 17 eratis

g il

fervi peccazi.. C. 7, X4, venditus jfub peccarum. 2 Pet, 2,

19 4 quo quis vilus efl , ei etiam maucipauus. eff.

ra dic-

$ 177. lfta ulterius feorfum fub titulo 4555j

vCUPr

de Libero Zfrbitrio Theologi antiquiores di- quo fenfa

lucidarunt.

hberom

yrn

Per LYBERUM ARBITRIUM intelligitur ea facui/-

vel capti«

vium €g

Wntim

zas auimi, qua bomo, que imtellectui offerunzur , co-

rgfim

gnoftere ac dijudicare , d?? voluntate. [ua. ea, quorum /þg-zmm Ji;..

é&onitas iurelleciui coguisa eff , eligere , appetere , Gg'ex-

Jequi pozeft.,.

&U

DoGrina noftre eccleliz de iibero arbitrio ad

T.

;ria yotillimum aflerta redit :

j W-/['

:

L $uperfums im bomime lapfo Liberi Avbirii vires

j

jn rebus uaimralibus , civilióbus , moralióus; uec non iu

o5

aHibus pedagogicis ^ circa media füluris -xe&,u exierno

s urpanda.

L5

H. He

fiic

170

($ 177-178)

IX. de P»ecato originali

IL. He tamet vires per lapfum valde delilitate funt,

1

t

tum quoad intelle&tum , tum quoad voluntatem.

II In fpirinalibus. aflionibus Liberum. Avbirrium

——

fii

plaue mibil efficere poteft : homo fuis viribus fine»

gratia Dkr »on inrelligere fpiritualia , non eligere d*

apperere bonum fpirizuale, nom exfequi bonum propofi-

Uf

u poteft.

Hinc Arbitrium hominis : rebus naturalibus li-

du

berum, in fpiritualibus forvum. &* captivum. Noftri

Y

dixerunt: formula hac sERVvr ARBITRII, intelli-

gentes zmporentiam Deumn sALUTARITER coguofcen-

lj

di, eaque volendi 4* facieudi, que Deo grara funt,

p

conjuuctam. cum proclioitate ad peccandum. « Haec quo-

ad rem eadem funt cum modo diCtis S. 75. 176,

üt (

& egregie declarantur in Lxpxss noítris Svwso-

LICIS compluribus locis: quibus jungi poteft

f0f

viribus bumanuis.

CuxkwNrTIUS in Loci, loco de libero arbitrio fen

h

k

:

$ 178. Pervadit hzc corruptio fofum ho-

z Subjeäïum

inhefionis ; mine , quoad omnes partes & facultates.

XIf

3d1

Eph.4, 22. 23. 24 dicitur nowo vetur; Ebr.

]ror

32, 1 dicitur dàjuzpcía, éuzrepigamoc, undique

tj

dm

omnes vires, & membra, ac torum hominem

fl )

4

occupans; Rom. 3, 13 — 18 enumerantur

Ym

partes & facultates hominis, quze omnes

vitiatg fint.

£

(

Primario quidem fedem habet is amima, Gen.

til

6, 5 oxiie figmeutum cordis malum. Marc. 7, 21. 22.

ex corde bominis prodeunz tale cogitationes, Yph. »,

Qu

jfeécimus volitioues caruis, In corpore eft fecunda-

rio & per participationem, Rom. 3, 13. 14. 15

h

fepulcrum parens ef guztur. eorum rel.— c. 6, 12. 13

li

memóra fiunz infirumenza peccasi; C. 7,23 lex peccati

eft in memóris ; 2 Pet. 2,14 oculos plenos adultera babent.

jl

intime nature humanz

infixa hzret hzec

10

corruptio: fed Natura hominis ipfa quoad fub-

[

Jlantiam, non de(init effe Dxrx opus, Pfalm.

i

139

E

IX. de Poccato originali, - (S lj8—1 go)

171

fit,

139, 145 proinde Peccatum originale non fübftan-

Il

tia, fed accideus et, quo Dei opus intime & pe-

^jtf

nitiffime corrumpitur.

fme-

T2

$ 179. Peccatum hoc ineft orànibus in £? extere

y-

univerfum hominibus, quotquot fecun-/onir.

it l

n

dum naturam propagati nafcuntur. Rom.

od

telli«

& 19 fofus mundus JDeo obnoxiur ef/; Hiob

Jctll

144 quis dabit purum ex impuro; Joh. 3, 6

Áint,

jj-

quod ex carne matum eft, caro efl ; idque ita,

[[61

ut ommes ex cquo corrupti fint. Rom. 5 23

(0-

non eft diférimen ullum, nam omnes petcaverunt,

otelt

1377

Hinc folus Chriftus corruptionis naturalis ex-

ers eft, quia miraculofe conceptus Lüc. I, 35

&

inde ab urero snatris. Deo coufifus Pfal. 22, TO.

li ho

Ad communem vitiofitatem accedere per pro-

ximos párentes poffunt alii connati habitus mali,

|Le5,

ad. certa quzedam vitia majorem, quam ad alia,

proclivitatem adferentes: ipfa autem boni caren-

j bt.

tia & proclivitas ad omne malum, in omnibus ea-

i

dem eft. Omnes funt fpiritualiter mortui: omnes

non fomiliter quidem , fed tamen «equalirer tmali co-

j

tam Dxo Pfalm. 14, 2. 3.

nut

$ 18o. Ex univerfali illa. corruptione Ef/z&u;.

n

confequitur morr, Rom.5,12. tum tempc-

(e

ralis 1 Cor.15,22. tum fpiritualis Eph. 2, z.

2

tum damnatio zterna Joh. 3,5. idque non

;c 2,3

ynda-

per modum calamitatis merze, fed ex ju-

4 It

ftiffimo Dei judicio, Rom, 5, 18. 21.

[Q. n

ectuit

Homines nafcuntur indigni gratia Dei Eph.2, 3

W;:.

filii ires 0) inepti ad vegnum Dei Joh. 3, 3. 5 , unde

non effugere poflunt damnationem zeternam, nifi

d

er mifericordiam Dei gratuitam, per mortem

;

a

ve re-

Mï:

nguinem Jefu Chrifti , per converfionem fi

gene-

r

172

(f 181.182) IX. de Feccato originali

e

nerationem & fidem a Spiritu S. excitatam.

Ti

ü

zc diferte conjunguntur Rom. 3, 23 coll. 24. 25.

UA

af

Propaga-

$ x8t. Corruptio hec. homini NATURA-

pet

fio malu-

161

ralit,

L1S £f, propagata quippe a parentibus

i

in liberos, per generationem. Joh. 3. 6

aQ

Q

Tf

homines ideo caro funt ; quia nati ex carnt ;

Eph. 2,3 omnes nafura filii irse.

&i

^

lo

Pfalm. 51,

7 David iu peecaro genitum (e fatetur

$

&yï

F. 58 4 impis jam ab urero- alieni fadli, falfiloqui iu«

de a venire matris abevrare dicuntur.

Í1dem innuit

]e

fhoQo

locus Gen. 5, 3 de Adamo, qui in imagirie Dei

beta

conditus erat, nunc ad [uam zmapiuem filium gi-

gnente.

Agnovere id etiam prifci Sapientes,

56

amici Hiobi c. rt, 12. 15, 14. 25, 4.

Ceterum. obfervandüm, Scripturam, que, de

RE IiPSA clare & perfpicue loquitur, ng wopo

ie

propagabilitatis nihil docere.

tj

Iuratio,

$ 182. Peccatum originale hominibuä

AT,

tenacitate pertinaci ad mortem usque in-

1iéfa

bxret, Rom. 7, 21 maliun mihi adjacet, Klebr.

l.

12,1 dicitur peccafum ivzrepigaaov , facillima

g

tireimcingems , praefentaneuni periculum ob-

T

jicï ens.

f

Ín zrregemitis plane domfriïum obtinet Rom. 7s

5.-8. Eph. 2,3. omnesque eorum actiones contas

L7)

if

minat Tit. E, 15, donec

f

e ipfos perdunt c

arnis

W

arbitrio viventes Rom. , 13. I&ph. 4,22, Gal. 6,8.

In comverfa de vegenitis 2) Peccati originalis rea-

D

1»4: füblatus eft in juftificatione, per plenariam

ececatorum rem

inlOnem

H

üt

;

Ijoh. i, 7.' Píal. 32, I.

t

) demium tolitur in Converfione & Renova-

tione, Gratia Naturam fanante 1

Pet.2,24. Rom.

)

$. 2. €.6, 14. Pfal. 5I, 12.

c) manet tamen ;pfa vi-

um iubinde afficiens Ebr.

£iofitas , renatos quoad fen,

12 1. 2Cor. 7, z.. fed refrenanda , fubjuganda, im-

Q]

Tmi-

i

"

k

173

IX, de Peccáto origiw&li. : | ($ 182. 183)

3A

xninuenda, &t motuüs pravi debiliores fint Rom.

H

.6, 6. 12.

d) Ex hac vitiofitate bonis renatorum

aCionibus «dbereut mozus inovdimati do defeus,

Rj

perfe&tionem fanCtimoni& impedientes — Gal. 5,

*

e) hinc reii

|bus

Y6. 17. Phil. 3, i2.

quizé Peccati ori-

inahs «om fumr ves indiffeveus, fed in renatis &

'3)6

L

anctis quoque, fünt vere peccarum, indigens gratia

Chrifü, ut non imputetur; & gratia Spiritus San-

AW

€&i, ut mortificetur, Rom. 8, x. 13.- Gal. 5, 24.

ldeo f renatis continuo in tota vita vigilandum

eturs

& pugnandum Eph. 4, 22. 23. 24. Col. $, 5— 19.

ti if

De fomire quzftio motà elt, quando, & quo-

nuit

modo,; exftirpetur: Nobis fufficere poteft, id in

; Däi

beata inorte Wieri 2'Tim. 4, 18, Eph. 5, 27. Phil

n g

p6

N

enes,

$ 183. Diífentiunt a nobis: 1) qui aper-

iutuhefs.

u de

yod

te negant Peccatum originale, hoc eft cor-

ruptionem IPSIUS NATURJE noílrze HE-

nibus

REDITARIAM, à lapfu Adami, per ge-

* il

&erationem , in omnes pofteros , propagae

cebt.

tam; 2) qui illud in /o/a careztia jäg/iïtïæ 0ri-

ari

ginais penunt, que füpernaturale donum

yfl 010'

iueritj 3) qui in nàtura hominis lapfi re-

Jfiduas effo diberi arbitrii vires ad bouum . fpiri-

m n

tual; & fui converfionem , contendunt; 4)

contae

i

Qui concedunt quidem aliquarm neturte &gri-

iü. 698'

Tudinem;, fed qu?e mere calamitatit non peéce

jis r

Caü poema digni, rationem habeat; 5) qui

;nüïiäm

tontupAfientism, przfertim qualis in baptb-

a 35» ;

lgt

ïgatis & juftificatis invenitur; zegaz? vere

: I

j

& proprie peccatum effe; 6) qui /edem origi-

E

jf

änsl

nalis peccati in facultatibus animae jnfs-

j lm:

rriofis

-

174

(S 183—185) IX. de Pecrato o;-igiyzali

34

rioribus, aut in corpore affe&ibus pravis

]i

25111

corrupto,; ponunt; 7) qui chriftianorum

pm

infantes /antlos na/i, aut certe nihil eis in-

b 9 [/7]

effe ftataunt, quod ceu/pe dammabilis ratio-

Dit

LUV

nem habeat.

x it

Conrroverfia Flaciaa , per FonMULAM Coxcon-

hi

]

4

1

DIX artic. I compofita, magno ecclefiz;| bono

[

conquievit.

i,

TET

DE PECCATO ACTUALL

L

Tiofes

DI

P. afhua-

$ 184. Concupifcentiz? nobis connatze

fociet

lium defi-

actuofitas (S 176) continuo per peccata

1Reg

qiitio ;

m

attualia fefe prodit, PEccATUM ACTUA-

j

LE eft quilibet affio vel omiffo cum Lege di-

ml

vina pugnans.

A&io generalius fumth comprehendit etiam di-

(1)

€&a, cogitata, internos ànimi motus ; primos quo-

lere d

que & fubitaneos (S 163), Rom. 7,5. 7.

1em |

Nomina ;

Nomina fcripturaria funt: peccazum ; zramsgre[Jro $

lapfus; apoflafa; iniquitass perfidiay vebellio; preva-

Ifem

vicario: itemque opera carnis ; operg tenebrarumi; ope«

lim

va diabalis opera hortua : quae omnia fignificantif-

fima funt.

ls

W.

Ü

hi

At

$ 185. Causa peccatorum a&ualium

,

immediata eft 1?SE H0Mo0; fecundum na-

|

"

)

Caty

D

turam fíuam intime corruptam agens,

€üs

Marc. 7; 21. 22. 23 ex corde homimum ]Jf'OdBlMt

Dey

male cogitationes xel.

Varia quidem alia intervenire poffunt.ac fo-

erSq

lent: ignorauria, Eph. 4, 18. 2 Pet. 3. 5. Luc. 23, 34-

lü

prajudicia pra&tica Sap.2, 11. Eph.2, 3. Rom. 12, 2.

sbalieüario d* iuiticitia tieuris adyeríus Deum Col.

p

l, 210

IX. de Peccato a&uali

($ 185.186)

175

Ws

X. OT. imperus paffionum jac. Y, 14. 1 Joh. 2, 15. 16.

Of. 7, 21. peccaza alia antecedentia r Tim, 6, 10.

lum

2 Sam. 11, 4. 5. coll. v.14.15. c. 12, 9. conufuerudo

prava Jer. 13, 23.. malitia babitualis Rom. 2, $. Efa.

| i.n-

$» 9 orig. Pfal. 8r, 13.

WU

Diferte etiam. Scriptura commemorat fagge/fio-

nes Sarane Y Poral.22, 1. Joh. 13, 2. A€t. 5, 3. qui

in impiis officinam fuam habet Eph. 2, 2. 2 Cor.

(CORe

4»4. 2 lim.2,26. 1 Joh. 5, 19.

bono

Accedunt muudi ScANDALA; hoc eft, a&iones

male, quibus bomines aliis bominibus vel YyRRANDE,

vel PECCANDI autlores funt. Matth. 18,2 ve mundo

ob fcandala. DANwTUR per exempla mala; per fer-

inones pravos; przejudicia practica ftabilita; per

mandata; auCtoritatem ; confuetudines pravas in

t

focietate vitze inolitas. x Cor. 15, 33.. Prov. x, 10,

1

(atd

1 Reg. 11, 3. 4 C. 12, 28. 29. 30.' Prov. 22,24. 25.

Rom. 14; 13. 1 Cor. $, Io. 1x.

TUv

$. 186. Peccatorum ^ affualium: varium V& Species

g d

varia.

multiplex di/irimen eff..

(1) Peccatur vel comwnittendo a&ionem

mdl

qu

lege divina prohibitam, vel omittendo a&tio«

nem lege divina praeceptam.

( 4

Peccaza. commiffionis yagis in oculos incurrunt

P?(ä'(ï

1 Tim. 5,245;. fed nec omiffiouis peccaza levia haberi

; (*

j j

debent, Jac. 4, 17. 1 Cor. 9, 16. Matth. 25, 18.

19.45. pleraque enim habent fequelas funeftas in

infinitum duraturas. Hebr.3, 17—19.

l

jatf

(2) Ratione obje&i , quod immediate pec-

n no

cato violatur, peccata fiunt vel contra Deum,

geusw

ejusque Jura, & officia immediate erga

Odelmt

Deum obfervanda; vel coníra proximum,

ejusque perfonam, exiftimationem, fortu-

T

nas; vtl coufra mos ipþ!, quoad carpus ;

93»3';

animam, valetudinem , vitam.

f^

(0.

r3 FOI-

m

X

176

(5 186) « YX. de Peccato aBiuali

Formaliter omne- peccatum eft contra Deum,

Gen. 39, 9 quomodo malum bos ingenmy. committam , de»

coxTRA Dxuw peccein ? Pfalm. 51, 6 tibi , zi« foli

feccavi,

Ojellive etiam mediate contra Deum pec-

iri

cari poteft, Luc. to, 16 qui vos conremnit, M com-

genit,

Attus comtra nos aut alios commitli 2eque

Ihori

peccata fünt, ac illi contra Deum, & 1interdum

ao

Oomnino graviora. 1 Cor. 6, 18 fornicator in proprium

eorpus peccot ; Prov. 8, 36 qui in me peccat , ledir ani-

3b

eman fuams atth. 18, 15 frin te peccaveríz frater tutif

Ya y

(3) Prseter pectafa, quse per fe legi res

M.g

lm

pugnant, dantur etiam jeccafa per accidens,

[nte

qu» funt aétus in fe quidem non mali,

iit,

fed qui per principium, finem, objectum,

h

a

circumftantias, vitiofi redduntur. Matth.

(6

6, 1. 5. 16.. Efa. 1, 11—15. Pfal. 109; 7.

Vad

Prov. 28 9. Hagg. 2515 (al. 14)

ell t

14. 23-

y

0Cf

Lucem hinc capiunt quzftiones de ediaphoriss

& de virrünibus irregenitorum , quousque peccata

f

5

dici queant.

Quj

ll

(4) Si animus agentis fpe&etur, peccatum

hj

eft vel voluntariun, quod ab homine prohi-

$1

j

bitionis gnaro deliberate peragitur, Luc.

lj

aC

»»s

12,47. Rom. r, 32. Num.15, 3o. Pfal. 19;

VEN

14 (orig.). vel envoluntarium.,

pi

J

Peccatum involuntarium iterum .du'plïcïs 'ge'ne:-

b

l

ris eft: (x) Peccarum ignorantie , quod cominitti^

tur ab ignaro vel legis Luc. 12, 48. vel facü Gen,

Ptj

20, 3. 4. 5.

(2) Peccatum pracipirauzie , quod per

vim aífectuutm

infirmitatem ,' inadvertefitiam ,

Venia

€ommittitur, Gal, 6, r. Pfal. 19 13. &. 106, 33*

&ïlf )

r

W

»

(5) Si

]X. de Pfcmtq a&uali

177

(5*186)

DQ*J '

(5) Si a&fuum in peccando fibordinatio fpe-

i,

ih fl

Getur , peccata funt ve/ interna, quae in

n pee

intelle&u , voluntate, imaginatione , me-

p a.

iNue

moria fiunt, Matth.9,4. c. 5,28. c. 12,85.

n

2 Cor. 7, t velexterna, quae & ipfa quidem

pmpmm

"T

ab interno aliquo a&u incipiunt, fed foris

fer tll

vel verbis vel factis confummantur Jac. 3,

g re

2:6. 9, ]udz v. 15. Matth. 12, 34 —737-

Rom. 6, :9.

TOU

Interna ideo maxime periculeía, quod occulta

mll

funt, & perízpe ne quidem smnofcuntur. Rom.

»')effümi

y.? 7. Pfalm. 90, 8 (erig-) & 19, I3.

Niuti

(6) Peccata etiam in mort-alia & venia-

BU

lia diftinguuntur, PEccATUM MORTALE

Rom

eft tale peccatum, quod ab homine regenito

promretice comtra confHientiam. admi[fum, ipfam

ii

Jide, vita [pirituali, €7 fiatu gratig - privat ,

apud irregenitum vero mortem fpiritualem tOfiti.

24

[

U

af, €9 meatum dammationir qucet, Rom.

occatim

8, 1'3-. I Cor. 6, 10. Gal. 5, 21. x Tim, r, 19.

? pïühi'

Apoc. 21,8. Ezech. 18, 24 26.

b Lue

VENIALE PECCATUM eít, quod ab re-

pigd.

genito involuntarie admiffum, €7 contimuo feria

refipifcentia agmtum-, gratiofe proþter C'hr;/iurm

phc

is

| O

mmliu

vemittitur. Rom. 8, 1.

(0)

J fitü

Non datur peccatum, quod in fe & ífua natura

* g

veniale, aut venia dignum fit. Gal. 3, 10 ealedi-

;i

*[aüm

&us pronunciatur ,

qui non 18 omnibus precepus maus

o

Jerir; Matth, z, IQ qui unum e miniuis precepris fol-

Wir, MHWIRUS 02 veguo calorum futürus ; jac.2, 1o

q":

"b

($ 186—188)

178

/

!X-. de Peccato a&uali

/swqui im uuo impegevir, torius legis violate reus eft,

qu

V Quodvis igitur peccatum , ne minimo quidem ex-

U?

cepto, meretur mortem five damnationem zeter-

nam, quam non effugient, qui in ftatu increduli-

Il

tatis perfeverant, Deut. 27, 26. Joh. $, 36. c.8,

2I. 24-

U

quam

Regenitorum peceata non in fe, fed tantum per

e m

aceidens venialiafünt, per gratiam nempe Jetu Chri-

füi fide retentam, cum perfona peccans continuo

g

lt

