V. & N. T. Píalm. 95, 8. coll, Hebr. 3, 7. Efa. 6,

j t

3-5- 9- coll. A&. 28,25. Efa. 63, 10. 14. coll. Deut.

32,12. & A€.7,51. c) ex attributis: ut ommi-

Jcientia, Efa. 40, 13. 14. quis decer Spirizum. Dei?

rj

I Cor. 2, 10. x1 ipfam diezmiraris abyf[Jum — per-

i

ffectam babez ; & ommprefentia. Vi Pfalm. 139, 7 (quo

3bo a Spiritutuo :) ubique terrarum hominibus adeft:

dj ex

j

Io8

($ 100.101)

IV. de Deo ut Tïmo

M

4) ex operationibus: Eft mkundi creator. Gen, 1,2'.-'

ex

Pfalm. 33, 6. vitze effector Hiob

33. 4 ; fimul cum

itfa

Patre mittii Meffam fa. 48,

IÓ. coll. z1z, 2. & c.

dip

61. r. Matth. 4, 15 prediciz fütura x Pet. , 11, AE

1, 16. Toh. 16, 13. 1 Tim.4, x.. regimen ecclefie exer-

cet ACL. 13, . €. 16,7. €. 26, 28;

difpenfat dona

tund

fua prout vult 1 Cor. 12,

I-— IU6; regenevart, fanti-

ficat. Joh. 8 :

8. Tit. 3, 5. Rom. g,

Q — 27. C. 15,

13. t9. 1 Cor. 6, tr. 2 Cor. 36

Qit

Ü Pet.1, 3. Ubi

notandum, has operationes non modo effe fuper-

Hmpj

naturales, divinas, fed & nbrque terrarum edi , ubi-

MU

cunque funt homines qui eas admittunt.

e) ex

Cultu Matth. 98, 19.

luci

2 Cor. 13, 13. Efa. 6, 3. coll.

A€t. 28, 25.. x Cor. 9

10.17..c. 6; t9.

enta

His argumentis etiam

dictum de blasphemia

Spiritus SanCti, Matth. r5,

ll

31. addi poteft.

Trium in

Divi

$ 101 Pxer, Filur, Spiritus SanGlus non

uno D eo

tres Dei; fed uNvs Dkvs, perfe&iffime

uijl

UNvun funt.

Sc'iu

[l

Scr

Inconcuffum manet, quod fana ratio docet ac

Diy;

hl

iptura conftanter a

ffirmat, unum Deum elfe ,

(

& przeter illum non eff

füis,

]

e alium ($93). Nam non

(

eftdivifa, non multip

licata, fed una eademque nu-

Eedel

mero Divinitas ,

tribus illis communis.

Filius eun

Parre, Spiritus San&tus cum Parre * Filio, verus

tias) r

ille ac

fummus DEUS eft,

Bulam

Patrem videt, qui

lr tr

Chrittum videt Joh. 149

.

N

equalitas

Ideo Pater, Filius, Spiritus San&us ,

i f

€7 wuniías.

L

majeftate, gloria, dignitate funt prorfus

&

JEQUALES.

Subordinatio perfonarum in

Qd

N

Deitate locum habere non poteft.

tio j

pei

Joh. 5, 17 — 23 Filius eadem

füniliter. facienr,

que Pater facir ,

bonorandus eff eque ac Pater; Joh.

myl

165

5 Hius Gmnia

do&

lorificatus a P

fuut, que. Pater baber; Joh. 17, t

d

Drim

1

)

arre, vicitlim

&* Parrem glorificar. Uti

eus Deu: glorie A€t.

7. t fic Filius Domiuur glorie

STIQ

ICor.2, 8 & Spiritus f;

fit;jc.

i€tus Spmrirus gloriz 1 Pet.

d 14

($ 101.102)

1V . de Deo ut Trino

109

—

414 dibitur. Non poteft concipi Divin itäs dignior,

n Lt

excellentior, potentior, & ex adverfo divinitas

fiml um

i&

inferior & minor, falva notione Deitatis ; nec

duze concipi divinitates poflunt falva Unitate.

AUA

deja -

$ 102. Ad mytterium hoc breviter &ro- Formulie

enfit du

tunde declarandum acdefendendum, anti- ecc/efía-

UM

A 27- ( ï:xu

quitas chriftiana,tricis auda&ter a Scripcuræ./ïifæ-

15 U

fimplicitate difcedentium compulfa, coNw-

diftr-

m l, i

SULTE propofuit FOR MUL As quasdam , ad-

nt, )«

huc in Ecclefize noftr?e publica doctrina re-

[v Qd

tentas. Earum prscipuw duz funt:

Jusphemi

l. Prima eft: In una indivifibili ESSEN' Y LA

dl

Divina [ubfflunt trey PERSON& Opjodaio1,

at QU

col[fentiales , " confubflantiales, qus? una voce

vf

Sacrofancta TRrN1TAS dicuntur ($. 96).

Voce Effeutie intelligitur ipfa Dei Natura five

Divinitas, quz» una cum omnibus perfeCtionibus

o t.t

fois, fauplicif[ime wna , ac fingularis eft (S 73. 76. 93).

Mu n0!

Voce Perfoue Latina uti ccepit Eccleiia: cum

jemqe ?

Ecclefia Graeca tres in Deo $zosaces (fübftiften-

tias) effe diceret.

Seníus idem eft: nam per for-

Filusas

iiv

mulam zres Perfome, etiam a latinis intelligeban-

Videte qlli

tur tres in una divina divina effentia fubfiffeurie.

Subliftentize nempe zon abfolute, (hoc enim repu-

gnat fimpliciffimze unitati effentize divinze), fed

; San&us !

relative , fundatze in relationibus, quas in DEO

effe, Scriptura nos docet.

Cavendum autem ne

j jol

confundaturnotio perfonze vulgaris, aut notio per-

yann

fons lazina (auctorüm clafficorum), aut ipfa no-

tio pbilofapbica, cum wotione ecclefiaflica: Nam notio

perfonze onrologica non poteft integra & plena huic

myfterio applicari ; cum vocabulum Perfona in hac

]itef fa[l !

p

dottrina adhibeatur ex zenre Parrum illorum, qui

futts

primi ea ufi funt: atque adeo freuificatu ECCLESTA-

T JH

sTICO (quod fapienter AuGUsTANA CoNrEsstO

li

ariic. I. Imonet) intelligi debet, quo 1ign;ücat id,

tl

Ilj

quo

^

glallü

L

110

($ 102)

IV. de Dea u Trino

quad uon eff pavs, won qualitas. in alio,

tüm

prie falfiflir,

þzl- quod pro-

Unde PrEnsowA breviter. fic definiri

Q05 7

hoc loco poteft, ut

Lflt Jubje&tum z'.nzellz'gem » valens,

agei:s.

D7

Voceéc lu,aiu

illum . zeternu.

«cindicatur, tres Perfonas effeunum

Iuj

m ac füummum Deum; habere smam

eandemque üumero effénziam divinai communem , fi-

tleolog

neAfuï divificue , frne snultiplicazioue, (S 98.)

Tem j

Ttes al

l]l. Altera formula eft: 7»res in Divinita-

$ot

WWMF]

?e Pyrfoug vere €7 realiter DIFFERUNT $ MO

Sünt

fubíiftentize relativze, fibi oppofite, in-

ll exe

tie reli

communicabiles: revera alius eff. Pater , alius

m h

Filius, alius Spiritus San&us ($ 97)..

10 cut

ld coaxoscrrUR, duceScriptura: a) ex a&fio-

tiohes q

nibus perfonalibus , Generatione & S

Deceff:

dicuntur aGioues ad intr.

piratione, (quze

joro 1

4): 6) ex proprietazibus per-

fonalibus ,

Paternitate ,

Filiatione,

Proceltfione.

publice

Addi folent c) moriones perfonales, dyevyystu ,

QUant:

qua

Confrr,

Pater innotefcit, & Spiratio activa,

qua Pater

& Filius ut a Spiritu San&o diftin&ti c

ognofcun-

Dettculo;

tur.

j 1

Porro diferimen hoc ngcrLAnATUR per deno-

minationes Perfonarum , Prime, Secunde , Tertia :

g d

quze non dignitatem inzequalem, fed ordinem indi--

cant, in origine unius perfon: ab alia fundatum.

Prima Perfona eft Pater, ab zeterno Filium gignens,

Inyí

& Spiritum Sanétum fpirans: Secumda Perfoua eft

Filius a Patre genitus, & Spiritum San&um fpi-

rans: Terza Per[oua eft Spiritus SanCtus, ab zeter-

Pïïcatio z

nO procedens a Patre & Filio.

Quid autem fit

Generatio, quid Spiratio, quo pactoa fe invicetn

toliy ;

hze duze actiones ad intra differant, nobis diftincte

?'tjj dïc't

'

non revelatum, adeoque nec neceffarium cogni-

tu, nec humano intellectui perveftigabile eft.

('étfip,

Has formulas, mihil a Stripturg doGrina

ejam j

diverfum dicentes, ecclefia noftra juftis de

Ariänif[

caufis retinuit quidem : fed promifcuo rudio-

NRUN

rui

IV. de Deo ut Trino

($ 102. 103)

III

ul p

rum ufui zon vult obtrudi, ac nequidem vo-

jc df

ces Zbrfona, Effentin, nifi perfpicuis verbis

A ,

decaratar, populo chriftiano proponi.

sefieumm

Perfowe vwocabulum diferte etiam exp,gesepor

bete u

theologi infirmioribus, fiineo heerent, dummodo

unetn, J«

rem ipfam teneant, condonari pofle cenfent. 'Te-

3)

ftes allegamus Nxc. Huwxx1 Épiromen credeudorum,

$ 79 & 88, & Jox. FEcuTIr Jediones iu [yliogen

| D

conroverfirum p. 148. 149.

UNT; U

Sunt qui has formulas e doCtrina ecclefize pu-

blica exefle debere diclirauz ; quibus falva confcien-

[itg, )

tize religione concedere non poffumus: quoniam

)tlïf"' ; G!.EM

eadem hodie, quze olim (ac fortaffe omnino ma-

jor) caütionis adverfus fuperbz rationis aberra-

]

tiones & illatam per eas doctringee corruptelam,

0) at

neceífitas eft.

Rogandi potius fünt, ut Jilerum

tiC*Ilü Wæ

porro ufüm harum formularum , /me conzumelia,

ieutih

publieze ecclefiarum noftrarum doCtrinz relin-

Procelo

quant: maxime poftquam indiciis minime obfcuris

/y;p'llä 4 Qua

conftat, formularum abrogationem non carituram

u Pitt

periculo eum vocabulis amittendi quoque REw: YPSAM,

yogpoftun

$ 163. Quia difficilius ab intelle£u hu- Zuithofi.

| Dd dfm)

mano do&rina hec comprehenditur, va-

*-[(faf ) Ín W

dinen J

rice fuper ea conceríationes, cum primum a

fpndtum.

fimplicitate Scripturze difcederetur, inter

n gpe

chriftianos ortze funt.

SABELLIANA ex«

| Pev[Wf

m i

an&ï

plicatio verum €7' reale perfonarum diftrimem

j, 8

tollit.

ARIANISMUS Filium Dei erea?a-

j antem ?

b invicem

i

ram dicit; quze aute iundum a Deo produ&ta;

j; d

'

m cogP

ereaturarum omnium prima ac anobilifima fit ;

,üe eit

etiam Spiritum fanclum creaturam effe , quidam

Arianifmo addi&ti ftatuunt.

SOCINIA-

T

] JU[M

i

NORUM doGrima eft, wnam tantum in Deo

per-

jl

112

($ 103.104) IV. de Dto ut Trino

perfonam eife : — Chriffum Filium Dei , tantum

Jum l

ll;

liominem efle; fed ad. Divinam gloriam €7 po-

hr

teflatem exaltatum , & religiofe adoraudum: . Spn-

T

hiic

ritum SauGlum virtütem & efficaciam divinam,

füfh s0j

non vero diftinctam ab ipfo Deo, cujus ef-

Cellentil

Teriord

ficacia fit, perfonam effe,

Tà i

Sudai d? IMubaminedani: doCtrinam de Trinita-

YX 4

u

te (male intelleCctam) tan

jam polytheifmum re-

TODEM .

jiciunt: Naruralifle (myi

j

eris in religione qui-

12 dert

busvis infenfi) pro contradictoria falfo habitam in-

ii liiy

jufte contemnunt.

ltmg ef

Aosien-

$ 104. Et GroRI E& DIVINGE & SALU-

Dot

I

1unmn.

TIS NOSTR E iuferefh, dobhriuam de drunitate

farem d

n uno JDeo ficere agnoféi,

INTEGI

TN TP8A

(1) Interet GrogRr piviN;: nam

40 ex

mylterio hoc e religionis do&trina fublato,

Deus neque cogng/l'i re&ho, neque reBe coh

potelt.

Hec enim eff viza eterna, uz Parrem, illum folum

f 10

verum Deum , xv QUEM Mzs1T, |EsuM CunIsSTUM

cognofcatt , Joh. 17, 3: ubi vel folius hujus Capi-

tis contextus, & multo magis totum Johannis

. ni

Evangelium docet, quis & quantus aguofcendus. fit

Sefus Chriffus, & quo Pacto Pater in Filio, Filius

Fl

in Patre glorificetur.

Add. 1 Cor. 12, 3 uemo pore

gmki p(

Sefum Dowxwuw dicere, uifrin Spriru Santio. Joh.

Wij

4.24 AbORANTES Deum, in Spiriru d veritare ado-

perit v

rare oportet,

. (2) SaLuTiIs NosTR E intereft: nam

fle ]j i

lotus [alutis ordo huic myfterio innexus elt,

ju

Joh. 14, 6 nemo ad Patrem veniz, if peï Chri-

t o

Jium. Yph. 2, 18 Per xuLuM omuis, inuno SPXRITU

!

l þly

adirum ad Pa'rREM babemus. x Joh. s, 12 Habeus .Fi-

un

V de Creatione (5 104 — 106*2

815

, hn

Jium Daber witam: uon balens Filium Dei , vimm»noü

babet; €. 9, 03 qui negat Filium , nec Parrem baber.

n p

Rom. 8,9 qui Spiritum Chrifli non babet o eft Ipfrus.

àn:

m

Praecipue chriftianorum intereft, woffe quem Fi-

4io Dei cüuTUM debeant.

Graviflhime peccat cul-

diwt,

tum soLr Dxo debitum in creazruras:» , quae ut ex-

cellentiffima ac fumma fit, infinite tamen Deo in-

cujsd

ferior.eft, transferens,

Sed ex adverfó & hzec fum-

ma injuria eft & blasphemia, DrvrNrTATEM SUM-

e Trintt

MAM ATQUE JETERNAM mnegare Pilio, quem Pater

iimum fe

EODEM quo fe ipfum honore coli vult. Joh.s,

23 diferte Jefüs: qui Filium uou bonorar, is uec Pa-

igote Ql

at*

zrem douorat; & de utriusgue'.eodem honore ei

fermo eft.

&

Poft percepta do&rinz hujus fundamenta e fe-

leCtioribus dictis probantibus, plurimum ad falu-

d-

tarem de illius veritate convictionem proderit , 1i

k Ti

INTEGRAM Scripture analogiam , aliduo illius ufu,

IN iPSA ScRIPTURAjnVeltigatam, religiofe coram

,Deo examinemus.

V/E: mm

LOCVS V

DE (CREATIONE.

ii n

$ 105. CnzxAr10 eft a£fio Dei, qllä-qüä-'argatig

Y CHRML

J

ct, utumiverfum hocs quod mon erat , exfifleret. quid.

j

i

j

'Mundi dependentia.a DEO ut Creatore, &

hinc 1nanans .officium - noftrum ;:Deum t Creato-

HGHO[C

d

rem glorificandi, etiam re&e raziomis judicio co-

nh Q,

T s

j

gnofedi poteft (Rom. 1, 20. coll. 2:. 25. 28) : fed

b

quando? quo modo? .quo ordiue mundus exiftere coe-

.

aL

perit? quodnam fit PRorosrruw DEI circa Uni-

, ul

verfum hoc.ab Ipfo conditum? idex fola Revelatia-

"e Divina, Fips intelligimus. Hebr. ir, g.

y

d

$ 106. Primaria do&trinze hujus SEDES:Seer do-

j

(Us e('t

eft Genefeos Caput primum: proprio litte- &ring,

PF

u

,

L

ul

rali fzufu intelligend

j

n

H

"

!

tm

f

]

Argu-

($ 106.107)

V. de Creatione

II4

Argumenta funt (r) quia contextus //ilo biffo-

d

zico Ícriptus 'eft, & actum Dei liberrimum plana

3

fimplici dictione narrat,, nullam improbabilitatis no-

tam habens; (2) quia quomodo creatio pera&a fit,

|

non "mnifi ex :divina revelazioue fciri poteft. —Fera

creationis HTSTORIA non ratiociniis erui necima-

TU

ginatione effingi poteft; (3) 'quia improbabiliífi-

Tfiot

mum eft, in enarrando primordiovoperis divini, quod

omnium Teliquorum in 'economia Dei 'üniverfa fun-

61

damentum eft, loco verealicujus hiftoriz frag-

QU

menta .peemarum "antiquorum, :aut «allegoriam 'vix

explicabilem proponi ; '(4) :quia novze ttales 'expli-

li

cationes fundamentis precario /fumtis., omni proba-

(

efu

tione deftitutis nituntur, «& ipfe «quoque in fe

coacte fünt, in quibus nec animus acquiefcere , .nec

&

lf

conícientia tranquilla :effe queat ; (5) 'ex 'communi

hi

Iitterali -explicarione ujus hiftoriz nihil :confcien-

tiz, nihil religioni timendum: :confentanea «eft

N

venerationi, quam Verbo .Dei:debemus : fola Ra-

tio fuperba ab fui fiducia ad agnofcendos virium

confi

t

fuarum limites per.eam revocatur.

diai

poni

Creator

$ 107. DEUS, .Piter :nempe €7. Filius 7

qUam

Jeus.

P&l q

Spiritus DEI, wuna :eademque Potentia,

lo lt

una fapienti Volugtate, ihoc univerfum

bl]a D

fiegot

l:reavit. Ge[]. -I, Is« 3. .:I :Co'r.ls,'ö 'ex Deo .*PI[-.

Q

irb ommia:

Gen 4

per Domimun | defum. Chriftum

ommnia.

Qpts

Et quidem 'Sorvs; :nam gloriam

.Ufle 1

creati cceli ac terra nulli alii :concedit:

k

NG

Efa. 44, 24 Ego Jehova fario omnia: «exten-

Je g

do cmlum folus; expando derram 'a ame. ipjo.

X 1]

long(

Add. Jer. 1o, 11. 12 ubi in medio:contextu

pion

ebrzeo verba v. 11 chaldaica funt,

em

Tiünr

In dictis Joh. 1, 3. Col. 1, 16. Pfalm. 33,6 »ER

Creat

Filiun & vxn Spiritum Dei creatio . fatta effe dici-

dicit

tur: fed eadem tamen ctiam utrique ig cafu re-

9

(efe

V. de Creatione

$ 108)

JIS

f bj

&o tribuitur Pfalm. 102, 26. Hebr. 1, 1o. Hiob

m plat

33: 4-

ts -

yfl t

$ rog. JMofaica «arratio Genef. 1 DE T0- Perus h-

d. F

jl fec m

T1US UxrvERmsI ereatione agit. Comme-/'orie de

ereationg

Yobati

*

morat enim (1) creationem «zfi €? terrg,

,

f

sini, qi

iyerf u-

€. 1, 1. & c. 2, 1, & quidem (2) vuTR1Us-

Qtte frug-

QUE jun&imc. 2;4. (3) poffconditam terram

qpm m

ts exi-

Solis, Lunze, Siderum creationem factam

m g

defcribit, v. 14. 15. itaquidem , (4) utDeus

que 1*

(cere,

etiam illa tunc fzriffe v. 16, & in coelo po-

X [gf/])/lllïi

füffzdicatur v. 1T.

conicie

n

Scriptura toties de Creatione mundi loquens,

; fl

conflauter ünius creationis meminit; :ac cclum,

& terram , & quicquid ineis eft, ut.eodem crean-

ylos i

di a€tu fatta coujuugir ; decreatione diftinCtis tem-

porum jnurervalis faCta, przeter fextiduum, nus-

quam vel minimum weftgium habens. (Gen. 2, 4.

? Jl Ü

Pfal. 121,2. .ACt. 4,24. Apoc. 10, 6.c.134,7. Quid

fofentit

hoc fextiduo in reliquis corporibus smundi totali-

ibus Deus fecerit, id-rAcrET hiftoria Mofaica , non

yrirerum

megat: contenta docuiffe, iDeum ce/um , G&zerran,

"

&& OMNEM EZXERCITUM |EORUM /confummavilífe

(Gen. 2, ,. feptimo die .coufummarum fuiffe hoc

TU

opus, eo perfecto Deum 4uteviffe, 'hoc .eft cefía-

vifle a inovis operibus iproducendis. (Gen. 2,2.

Non difficile eft rationem ireddere, cur Mofes

de:«creatione telluris noftrze tam multa , de.creatio-

ne coeli, Solis :ac fiderum, :tam pauca memoret:

jr u

ex illa enim facilius, quam ex lis, quippe nimis

Ü "1 '1110'

longe remotis, (Creatorem ;agnofcimus, «X pro-

piora ad officium noftrum erga «Deum motiva ha-

contti?

ibemus.

Reliquorum dpecialior notitia nobis,

,

nunc quidem , ineceffaria.non erat. 'Chriftus certe

creationem Adami «&.;Ev2e $v oxy «rícsus faCtara

q

dicit Marc. 10, 6, quod luculentum affertum fuffi-

.

Je

j

uL

«ere nobis poteft.

TL

jl

ïHz:

h

$ 1o9.

V. de Creatriong

II6

.($ 109. 110)

Creatio li- . 109. Creatio £f a&tio D ETliberrima. Nul-

vule

berrime.

la Deum neceffitas, nec phyfica, necmo-

(ut,

li

fatia.

ralis ad creationem Univerfi determinavit,

jhs 1

4) Nullius enim rei indigus eft, At 17,25.

f g

d

£) nulla obligatione conftri&us facit, quse vult,

Hiob 41, g. Rom. t1, 34. 35. Dan. 4, 31.. c) quee

10b

facit, ab ejus beneplacito

Eph. , rt. Apoc- 4, rr.

pendent, Pfal. Xi5s 3.

ji

üzmta

* Celebratur infinita DEI benignitas in operibus

creationis elucens Pfal. 136, 5 — 9: fed inde non

ánt al

fequitur, Deum 4euiffe hoc univerfüm creare,

10 (in

idque ob suaAw felicitatem, 'ut farisfaciat. Ícilicet

Boniati fue e[fenziali,

Etenim effenrialis Dei Boni-

tadi

zas eft ipfius Naturz divinz fümma perfe&tio

(S84.). ad quam ipfe folus fibi omnifufficiens,

tione

nullius rei indigus,

ab omni sternitate perfe-

et

Ctilfimus eft ;

neque per creaturas aliqua per-

feCtio ei accedere poteft: Bomias autem relara

!

ad creaturasliberrima eft; & neceffaria quidem dici

Tinm .

poteft, fed non nifi byporbetice , pofita exfiftentia

f"ä; C

creaturarum , quze exfiftentia a libera DEI volun-

fe r

tate pendet.

II

Wm' 0])9 )

Jorma

$ 110. JModus (five forma) Creationis ex

fU i,

Crzatio-

Jola revelatione Divina füri potefl. . Hac do-

Mi

Ais.

1f c

cente novimus, ormmipotente illo I)ET verbo

0 lo

FIAT peractam eífe Gen. 1, 35 quod piuz

10

lg

ir]

Ju Ebr. 1:,3. prue «üno óuvduemc adurg

Ait Q

Hebr. 1, 3. dicitur.

Vg

iil

f

Alia Scripturz loca docent, exftitviffe mundum

k)gxs [

proprer voluntazem IDei Apoc. 4, 115 cumque id man

D

[

darer Pfal. 33, 9. & 148, 5 llle precepit:. d crea-

Cfedti

za funmr. Add. Efa. 45, r2. Sic 2'Cor. 4, 6 Deus

te]

dixiffe dicitur wz e zenebris lux fplendeat , & Rom.

fle

1

4; 17. (coll, Ezech,

Tite

ut üint.

36,29.) vocaré, quze non funt,

Hinc Scripturaria notio Creationis decla-

f

rari poteft, ut lit sranjuus a tioti effe ad effe ,. qui fet

VEX

WQ [

V. de Craeatione

($ 110 — 112)

II2

n. Nl

voletite ; dicente, vocaute, jubente Deo. b. BENGxx.

DI«

Guom. ad Rom, 4, 17.

Plus de modo Creationis hemo fcire

poteft, quia

Pt

plus DEUS non revelavit: ideo creatio a2 my-

fleria yxbx refertur Ebr. 11, 3.

Sufficere autem ^

i ns

quei,

hzec poffunt, quoniam DEI majeftatem magnifice

robis reprzefentant.

I, )qi

il 15 )

$ xiz. Mundus non ex praexfiflente enateria ex mihilo,

formatus , amuíto aninus ipfe eternus efl. —.Ma-

'moyeribus

d n

ieria ab eeterno exiftens, JMundus ab zeter-

m etat,

no (independenter a Deo) exiftens, . con-

ciu k

; Dibre

^f

tradictionem involvit: etiam opinio decrea-

) n

tione mundi ab zterno fa& aperte falía

if

n

tite X

eft.

iligu p

4) Deus &nim nihil cozevum fibi aut cozeter-

jtem t

num agnofcit, Efa. 43,

uidemtt

I3 aurequam . dies e[fet ego

oxfiftent

Jum; c. 44,

Ó ego ftin primus , ego fum ulzimus. ) An-

te mundum Deus jam fuit, ab zeterno, Pfalm 90,

» volüt

I; & Sapientia ejus apud ipfum Prov. 8,22.23

ante opera ejus, inde ab eterno, antequam terya fieret,

um aondum e[Jeuz aby[7, xel. €) mundo autem diferte

initium in S. Scriptura adfcribitur, Gen. r, z. Mare.

Eu *

10,6. c. 13, 19, & fundatio, quam anteceffit inde

lu

ab zeterno confilium & decretum Dei Eph. r,4

.

Quoniam ergo ante, quam mundus crearetur 5

n

preter Deum ub fuit, confueta formula, sun-

u

, 17

dum ex nibilo crearum e[fe , nihil abfurdi habet; fa-

cile enim intelligi poteft, non de materia ex qua,

ed de rermino a quo mundus effe.coepit, theo-

logis fermonem eífe. Przeterea non de fingulis

g

l operibus, fed de materia, quze initio per

geiiih

creationem zzmediasam produ£ta fuit, intelligitur ;

i

p

reliquis omnibus ex hac materia primo die. exi-

J

ftente, per creationem mediaram formatis.

h

T.

li

o 101

.. $ x12, Creatio non. uno momento, fed Sex díes

jonist

(

SEX DIEBUS diftin&is fo£z z/. . Hoc di- "

if

,

T.

ii

fert&

H 3

"

118

($ 112)

V.. de Creatione

ferta Mofis narratio , diftinéte diesuumeranr,

d

& cuique diei fuum opus adícribens , Gen, r.

M

perhibet.

Sed & Legislator Deus Exod.

Ment

20, 1X de re maxime feria loquens , ad fex

dies , quos creationicoeli , terrae & maris im-

juf

tin

penderit, provoeat Unde proprium fignifi-

tlj

catum relinquere nobis religioni effe debet.

Pnrwr diei opus fuitz incondita tenebricofa

d

moles , futuri operis rudis mareria Gen. 1,2, Eo-

dem die Jux e tenebris educta, v. 4: 5. 2 Cor. 4, 6.

4) 240

Srcunpnt : excéanfum five coelum aquas fuperiores

ab inferioribus feparatas continens Gen. r, 6. 7. $.

C

"ERTII : aquee telluris im smare , foutibus exun-

IU

latis

daturüm , colle&o , Gen. r, 9. 10. Hiob 38. 8 —11-

Pfal. 104, 6 — 1 1. zerra. ab aquis fecreta, Gen.T,

lz,g

9. 10. Píal. 136, 6. 104, 5- & vegezabilibus exorna-

do,

ta * Glen'. r,' Y I D IZ' lg*-)

Iur

lt

QvancTr: difpofitio SoEs , Éune, Siderum , in

l

expanfo. Ger. r, 14 — 19. Hiob 38, 31. 32. Pfalm.

'7'10/! (t)

$; 4- & 104, 19, & 136,7. . 9- & 148, 3 — 6. Efa.

1 $

40; 2 « .l-*

ts

QuiwNTI:

Aquae mararilibus, Auree volatilibus

üntur

impletze, Geri. v, 21. 22.. Pfalm. 104, 25.26.

SkxTI: Auimautes terteftres ; ac denique deli-

N

beratiffimum operis complementun: Homo. Gen. I»

24 — 30. Matth. 19,4.

5

maui&

Tertio, quinto, fe

xto díe, in vegetabilibus

& animatis a Creatore conftitutum eft admirandum.

t lt

"

ii

propagationis de* fuecundizasis Syflema , Gen. Y, 1. 12-

22.28. ita comparatum, ut quae per propagatio-

türei

nem a creaturis exfiftunt, & ipía tameníint DEI

opera. Hiob 1o, 8. 1t. C. 14, I5. c. 34, 19. Exod.

fper

4, 11. Pfalm. 139. 14. Cohel. 12, . ACt. 17, 25.

eas |

Cum Deusfeptimo die quíevitfet , monumentum

hujus fextidui & creationis in eo peraétee publi-

üügaj

eum ac folenne effe voluit SajPazum , quem diem

me::oiix ereationis, jam tum ánter homines reli-

Hi

giofo cultu celebrandze, conibgravit Gen. 2, I- 2-

læüml

$ 113»

V.. de Creatiote:

($ 113. 114)

II9

Y0115,

$ 1r3. Opus per Creationem produ&tum CiosHoagi

U. I'

eft MuN pus, onmium rerum przeter Deum ef/ztus.

AXOdI

univerfitatem , pulcherrimo ordine €7. nexw coag-

Í

[

snentaiam , denotans.

Ordinarie Scriptura

'1$110

fubflantiarum fj fiema: intelligit, ubi de crea-

guii

tionis opere loquitur: Deum czíwum €7' ter-

joet,

eje

ram €7 mare- €7. quicquid im illis eff , condidiffe

oW f

40

dicit. Vid. Pfalm. 146, 6. Neh. 9, 6. A&.

4 lr

or.

4) 24* C 14, 15. C« I7, 24«

perl()ï?»ï

614

Comprehendit tum vifibilia tum invifibilia Col.

I,.16: tum ÓSpirirus, cognitionis, virtutis, felici-

j; exU!

tatis capaces, Num. 16,22. Cohel. 12, 7. Hebr.

1

4f

X2, 9. tum corpora , in quibus magnitudo , multitu-

Gen h

do, varietas, ordo, fíymmetria admiranda. eft;

exori

Pfalm. 104,24. Hiob cap. 38 — A4r zor.

Mundus. dici poffit Orrrwus, fi id zmzenfrvo,

,

uom comparativo- fenfu accipiatur; tutius tamen eft

pfam

. Dà

in Scripturze fimplici formula acquieícere, qua

omuia, que Deus fecerat ,, VALDE. BONA fuiffe di-

cuntur Gen. 1,31.

W/zlr///W

$ xi4. Per Creationem 2) gloria Dei Zini;,

qe

J

j GeP i

manifeftatur , Pfalm. 19, 1. 2. & 92; 5. 6. 7.

& 103, 22. & 104» 31. Ápoc. 4, 11. 5) Sa-

ub

g

i

piens univerfi hujus difpofitio efficit ut crea-

l Iqü P

l

turz inter fe mutuo fibi profint Hof. 2,20;

opaga

j

jnt ?

fpeciatim creaturis intelligentibus, &inter

j u

Y

ceas hominibus, inexhauftz utilitates ob-

nli'm

tingant-.

t

[

j

que

11

Hiob 38; 7 Ipfis augelis mundus nafcens

Q

m i

letiffnum gloric Creatoris fpe&aculum

g P

H4

pra-

5 r

120

($.314.113)

V. de Creatione

prebuit; & Gen. r,28.29, homini Deus di-

cit: Egz dedi vobis ommes herbas . .. omner arbo-

(

T.

- Vobis erunt inalimoniam. Add.Pfalmus

1o4 totus.

h

Cum Creationis opus fi»c duo (gloriie Dei

f&

inanifeftationem & felicitatem crea

turarum) prze-

Tal

ftet: reCte conücludimns ,

voluiffe Deum ea przefta-

fi; & intendiffe hz tanquam ffmem Creationis,

(uo

Ambo hi fines intime inter fe connexi funt,

Qui

neque alter àlteri debet opponi. 'Scriptura Gjo-

fiam DEI ulrimum finem effe, in quem. omnia ten-

foln

dant, pronunciat Rom. r:

3. Incredulorum tri-

€x folvuntuft, obferváto,

oriem hanc Deo non

dem

eflentialem aut abfolute necefi

i

z

ariam, fed acciden-

li

talem effe, inoperibus extra Deum libere productis

fundatam , hvpothetice tantum neceffariam.

(

Oinnia in bominum u[um condita e[fe , afferuerunt

dol

ántiquicres theologi: in quo nihil abfurdi eít, fi

abfit injufta in fenfum fequiorem detorfio.

üni

Tum

^iihthefis.

$ ii5. Do&trinsé de Creatione veritati,

übi :

finceritati, integritati repugnant (r1) amfi-

lg i

qui errores , ab omni rationé alieni, omni

religioni infefti, necdum omnes oblivioni

f

dati: Univerfüm hoc eífe ipfam Deum j

CA

Munudum effe ?ternum; formatum effe ex

Vg

praexiftente materia, Deo coxva, oeter-

lï

naj factum effe ab angelis, aut a naturis

f

quibusdam Deoinferioribus; produéctam ef-

t

0f

fe a duobus principiis cozeternis indepen-

o

dentibus, Bono & Malo; Filium Dei (qui

fen

fit creatura omnium prima ac nobiliffima)

1gua

le P(

fatio

effe eum, per quem Dens mundum condi-

derit ;

Onni

l

d. V. de Creatione

($ 115. 116)

I21

us d

ä

derit; Mundum ex fortuito atomorum con-

1000

curía ortum fuiff&.-

himus

(2) Notanda & recentiora quedam: hy-

pothefes precaric de mundi productione

fecundum leges motus, mechanicaquadam

tie Dd

)) pre

ratione facta ; hypothefes de tellure noftra;

prefto

tonis,

quod epocha creationis mofaica longe anti«

xi f

quior fit; de hiftoria creationis biblica ad

üri Gl

ia ter

folam tellurem noftram pertinente; deea-

rumi t«

dem hiftoria allegorice ; relicto fenfu littera-

)eo non

:

yccidene

li, interpretanää.

rodfts

(3) Denique huc pertinent falfze & fub-

i

jmenut

dol?e opiniones de fcopo & fïne creationis ,

J eft» :

unice conílituendo in felicitate creatura-

)

rum & manifeftatione Bonitatis divinze;

etitat;

ubi nec felicitatis creaturarum, nec divi-

(j at

nx Gloriz genuina notio retinetur.

j omi

$ 116. In toto hoc Loco ducem Striptu- Noritiaun-

rbhvwm

fün, &in ea hiftoriam Creationis Mofai- de,

Daun;

cam , cogitatis peregrinis fuo loco relictis;

unice nobis fequendam effe exiftimamus.

; g

'3) Quia verba Seripturz clara & perfpicua

funt; 2) quia proprio litterali fenfu intellecta, cer-

at

tam, diftin&tam , & falutarem creationis notitiam

t'äamef'

offerunt; 3) quia relicta proprietate litterze , con-

jeCturas & precarias hypothefes fingendi, refim-

i

gendi nec modus, nec finis eft; 4) quiaadeo ex-

pal

igua mundi vifibilis portio, etiam 1n lis, quze an-

te pedes fünt, nobis cognita eft, ut ne quidem

pf

fationabile fit, in abfcondita, inexplieabilia, &

omnhino antemundana rimanda, audacter & cum

J coudï*'

9

Scri«

u

122

($ 117.118)

VI de: Providentia

"

teni

Scripturzé contemtu fe ingerere, Vid. Hiob 38,4

titi

ubi eras i& futidatte tne. zerram ? — expone: fi ea. erudi-

tiüne es,

D7 H

pent

At (

LOCUS VL

ili eqc

DE PROVIDENTIA.

üum

M

Providen-

M

$117. DEUS, qui füeür Crostor eft

li áefini- (x Pet. 4,.

19) rerum ab fe conditarum etiam

Á

1ió..

Q

curam gerit, quo? PRovipENTIA dici-

,

l

f of

tur: eftque Japiens ,. jufla.,. potens ,. continua

t tf

«

DEI operatio , per quam creaturg. in exfiflendo

Ó1

' durant, im agendo. DEO Jubfünt ,. n univerfo

N

fatu. fita. ad finem , cujus gratia exfiffunt ,. diri-.

Do

gzmtur;,

Ti

(eray

Pfalm.. 138,.3 opera' manuum tuarum ne: (o. Jeho-

va) deffiruas; & 145,9. Gonus eft. Tebova erga. ompnia;,

0l T

&* miferatioues ejus fuper omnia opera ipfius,.

f n

1j

T

Effe Pro-

$ 118. EssE. PRovripENTIAM, ipfa

LUET

ü

m

videntiam. Ratiome agnofci poteft : magis complete ex

fptraty

Revelatione cognofcitur, quae fimul PRoPO-

ju

siTUM. DEI in eonum ad metam detu

oftendit.

Ui&;

At q

lueh

Svpe in Scriptura reprehenduntur, qui Pro--

vid

enti: aut immemores aut deliberate

t

negligen-

tes funt, Efa. 29, 15. 16 F"e illis qui ..

- « dicunt , quis

al fm

videt t05 , vel. Pfal. 94

: 789 qui plautavit au-

.

vVOmn, an: nomnm audier ?2

Etenim effe Providentiam

Iunw

colligi poteft :

verum creatarum conditione

I) ex ipfa Dei marura; & 2) ex

A

quorum caufa ex i

, qua fibi reliCctz fines,

Matif

ftunt, affequi non poffunt. Ac-

Des

cedit 3)

experientia,

Obfervamus enim, 4) effé

etiam in inanimatis ac

jr 9.//)101

tem fnem, & quide

curatam, ad eundem fapien-

pindy

m in cafibus fzepiffime recur-

renti-

: "futui

VI. de Providentia

($ 118 — 120)

125

rentibus , tenden'tiam ; &) effe in tanta rerum mul-

$4

titudineac varietate orditem & harmoniam conffau-

tlj*

zem; c) effe in ferie eventuum, qui plane contin-

gentes fünt, im fortuitis vitee fingulorum homi-

pum cafibus, im rerum humanarum converfione,

im ecclefize fatis ; confecutionem: quandam deliberazam,

uam humana prudentia nec profpicit, nec inten-

d

it, nec impedire aut evitare poteft.

r d

Scripturze teftimonialuculenta & claffica fun&

A&. 17, 24 — 28 ; c- 14, 175 Matth. 6,25 — 325 c.

effat

16, 29. 30. 31 ; Pfalm. 104,24 — 315 aliaque mul-

, d

t2 , qu:e in fequentibus citabuntur. "Tota Scriptu-

ra continuum quoddam Providentze documentum

TT

& teftis eft.

G 119. Zrovidentia eff a&fio DE1 UN1TRI- Ef aflio:

xfyffi(där

NIr. Gen. 22,8 Deus pirovidebit. AG. 15, 18 DEI uni-

mziwlrffl

Deo nota opera fua.

Írini..

j n

'Tribuitur Patrí, Joh. 5,17 Parer meus bactenus

operatur ; Matth. 5,

A5 folem fuum oriri facit ; & Yilio,

ur omnias Hebr.Y.3 ge-

o Jd-

€ol. r,17 per. Filium pevfiftu

à of

ffar eunéta verbo fuo porente ;

& Spiritui Sancto , Píal.

139,

7 quo ibo à Spiritu 100 , & 104,

30 mitsis fpiri-

ium iuums d creaniuy

d* renovas faciem terra : fpe-

, IPFZ

ciatim quod ad ecclefian 1 Cor. 12, 11 bec omuia

operatur unus ille & idem ille Spiritus.

J

37f

$ 1zo. Providentia fupponit Ommifüieu-

p5010

.Ejm* For-

tiam qua Deus omnia quz: in mundofunt

iar]

intuetur & fcit Pfal. 33, 13. 14« 15. fpecia-

tim Prefrientiam eorum , quae ad creaturas

j pn-

ed

ipet

ad finem dirigendas faciunt; nec non vo-

yi , 1

Juntatis Decretum.

j v

jdentit

ACG. 15, 18 Deo 45 eterno wora fünt opera fua s

& 2*

Matth. 6,232 fcit veffer Pazer vos iffis egere; Hiob 28,

23 — 27 Deus int

elligit viam fapiennie : ad fiues ierree

jnt

lr

profpicit z qua fub o

mnibus celis [unz vider : faem vento

j

ondus fuum: d* aquas aptaz cum smenfura :

. facis pinvie

m

' vider dg*'

" fapieïï

ffaurum modum, ó*viam fulguri zonisrumm ;

enay-

" gt

g

j

($ 120.121) ^ VE de Providmtia:

enarrat, preparvat , etiampervefHiaar eam

bil

(fapientiam).

ph. I, 11 agzt onmmnia ex coufilio volunt

atis fua.

dua

h

Sed cum non otiofa fit fpeculatio, forma

Providentize proprie afjo eft, in benigua

lIt

Ttot

omuum cura confiftens, quae per tres a&tus,

(it,

Confervationem , . Concurfum , "Gubernationem ,

QUE

lu ,

fe exferit.

femi

Alii theologi duos a&us, Confervationem &

lii

Gubernationem, faciunt,

[enli

& formam proprie in gu-

bernatione conftituunt.

Non re ipfa fed metho-

j

do tantum inter fe differu

nt, quz libera eft. Eo

ipfo quod liberaeft, liceb

itanti

6

quiorem, apud nos

receptam ac notam, fequi.

fig,

$ 121. CoxsEnvaTIrO eft actus Provi-

(T'talt

Conferva-

- fio.

Wt

denti;, quo DEUS ommipotentia Jua. efficit,

D

u; omnia, pro fua cujusque matura, indole, €7

103

deffinata. duratione , exfiftentiam , proprietates ,

A

rübi f

agendi vires in éreatione acceptas , retineant.

Qtli n

ACt. 17,28 iu Deo vivimts ,

br. T, 3 geffat omtia verbo

smovemurs fumuss

« ]

f«o;. Col, 1, 17 omhia in

1 fl

ilo (VFilio) perfffuut; Pfalm

- II9, QI fecundum ordi-

Breltan

Is

nartoues 1125 fdaut bodie:

nam omtia tibi ferviunt y Ne-

lt dite

hem. 9,6 feciffi celuun

, terram, maria d* quicquid

Dii

jn eisefl: zuque vivificas

Cviva confervas) illa omnia.

Modus -coufervarionis

Ti

pro diverfa rerum, quae

hberrin

confervantur,

natura verzus eft. a) Aliter fe habet

I (

N

]

j

u

confervatio S

pirituum Aét.

I

Deus dicitur

Hebr. 15,

17. 28 Gu illo sumus)5

m

9 Parer. Spirirzuum , Num.

lal

u

16. 22 Deus Spirituum

omHis carzis (omnium ho-

um

minum). &) Ajliter con

fervantur corpora mundi to-

talia 5 Det.

Titne.

3:7 qUi nunc füut celi d* revra,

ipfius

4)

verbo vepofii

"LA

"; Píalm. £48, 3A

de fole,

000þe;-4

una, ftellis,

ccelis ccelorum dicitur j

&" creata funz ;

Ipfe pvecepiz

"ag

€&" confiflere ea facir in

perperuum; fla-

IUIHUD feeir,

2dque ton zranfibit. c)

Aliter vegetabile &

animale re

8num, inquofyftem

LU

a propagationis fta-

Wt ; füG

ili-

t

12

VI. de P?'oväcfentia o rmm:10)

v

ttiam)

