! o

& divinze JWiericordie (erga peccatores):

4'] H

& (Cj jïi*'

qEMPERAMENTU?M confpicitur.

j

f

li.

ln

h

Mifericordie füit, quod poena per Legem Divi-"

AURY

lr

ham conítituta , ab hominibus in 5ponforem trans-

lata ($269,3); 7wfirie, quod. fententia Dei ju»

N

dicialis de

Tiorn

$ Qu

od v

catis mundi, non neglecta, fed in

Sponfore exfecntioni data fuit ($ 209, t. 2).

1ta

Opont

fümmum generi humano beneficium obtigit: fai-

XCCaLO

eti de-

va mahlit Legis Divinze auctoritas: falvis Divinze

m fa

j

Majeftatis juribus peccatores, quotquot falutis

l

Wo-

ordinem acceptant, in gratiam recipi pofiunt:

Danlné

gloria Chrifti Redemtoris ac Dei hoc patto qui-

busvis creaturis intelligentibus illuftri modo ma-

At fü»

"r

nifefta eft, atque zeternum celebrabitur. Apoc.5,

13. 14 coll. 9—12.

/

y, E

Jpiat

r [ih

$ 275. Hsec de Satisfactione Chrifti do- Monen-

d

?

Deum,

&rina centrum & fundamentum chri(tia- ^ huj

doGriua.

nifmi eft, quo tota praxis verze, in Scri-

(etet,

ptura.revelatv, religionis nititur. 1 Cor.

1; 17 I10. 24« €C. 25 2. €C. 3» IO,' IIX. C. 15,

: qua

IO 2. 30

ia f

Adeoque non eft fterile dogma.

Nam (1) Pec-

ys 10t

catori adfert fpem ac fiduciam erga Deum, 1 Pet.

[ gllaJ'U;

1, 21. amorem lincerum, r Joh.4,9 coll.x9g. :mo-

rem fiialem, 1Pet. 1, x3. 18. 19 coll. 14—17. &

gr, 19

-

frudium Deum vero cultu glorificandi ,. Hebr. 9, 14.

. 15 j

1 Cor. 6,5

(2) Ex ea tanquam fonte manat zora noftra fau-

Gificatio Ephef, 5, 25.26.27, C moriva genuina ad

a

virturem biblico fenfuü fumtam, G vere £ona opera

P

Tit.2,14. Hinc doQriue móralis v g. chriftianze

j

UOHD

tum zbeoria tüm praxi hoe fundamento nititur,

j

& ex hoc fonte derivanda eft. 1 Thelf. 4,2. 2Pet.

I

3, 8 coll; 5,6. 7. Phil. r, 9- 1O. 1.

Q 5

S 21 6,

fj

y

-

250

($276,277). XIIL de Officio Chrifl S&cerdotali

N

luertefío. $ 276. INTERCESSTzO eft funfiio Chriffi

d

— Jacerdotalis,, qua: tum m ferris apud. Deum . de-

i

du

grecatus eft , tum etiamnum in ;æl,o Jerio. coram.

|

tire

IDeo DESIDERAT , ut hominum. AB SE

1j

152

REDEMTORUJM mifereatur , eis ignofiat CT

I

garcat , fidem. largiatur ,. falutem. couferat.,

De. interceffione in. terris , in ftatu exinanitio-

D)

nis facta luculenta exftant diéta , Hebr. 5, 7. Matth..

14, 23- Marc. 7,34- Luc. 6, 12.. c.22, 32.. c.23,.34.

Joh. 11,41. 42. Efa. 53, 12. Jolir7,9—24. De

j

4

^

illain codo, Rom.8,34. r]oh.2,T

Hebr. 7,

(f

24.25.. 6« 9,94. €« 12, 21

In hae, etiam fi ver-

balis effe fupponitur, uibi eff majeflate. Chrifli ex-

m

altati iudiguum. P(alm. 2.8.. Joh.37,24. Probabile

jeho

etiam. eft, eam, perinde uti facerdotium ipfum ,

«ieruum.duraturam. effe Hebr. 5,6. c. 6, 20. c. 7, 25..

ilg (

Sub. deprecatione pro nobis etiam graziarum a.

tryli

dv* laudes Dei continentur. Pfalm. 22, 23. 26.. &

69, 31. Matth. 11,25. C. I4, I9. C. zö,g,ö.. Joh. 11,,

. 42.

Ó

Interceffio. fpeciali quadam ratione pro fidelibus.

tton j

facta legitur, Joh. 17, 9. Luc. 22, 32. . Sed quo-

niam Chriftus etiam pro impiis oravit Lue. 23, 34..

If ]

Efa. 53, 12. uti fAuc;as ad. totum mundum perti-

net rJoh. 2, £

[»)

E

UT

ita etiam deprecatio gemerarim

pro omuibus bominibus , quarudiu tempus gratize du-

lent

tat , a. Chrifto, t. Luc. 13, 7— 9.

Ul

t'clTUm

Benedi-.

$ 2711. BENED1cr1i0 fuerdofalir non eft

ïsan

élio.

Q*

tantum apprecatio verbalis; fed rea/ir ob-

lo

laíio €7 collatio. beueficiorum fpiritualium , vi-

j UX

rium credendi, pie vivendi, patientiam. C con-

Chris

Jrantiam demonflrandi usque. ad . finem.,

[

Eft uno verbo, falus per fatisfaCtionem pro-

Doc.

meritz, per intercefüionem impetratz, adGualis

l

€ollatio,

ip, I

Solet

dinft

XHI. de Offcio Chriffi regio ($ 277—279)

251

nj

Solet a plerisque fub interceffione comprehen-

di; ab aliisad officium Chrifti regium referri ; quze

A

diverfitas tantum in methodo, res ipfa autem in-

dubiaefít: Benedictionis enim a Chrifto nobis ob-

LOT 0

tingentis frequens in Seriptura eft mentio Gen.

$

12, 3. €. 18, 18. Mare

. 10, I6. Luc. 24, 50. A€t. 5,

25.25. Gal. 3, 8. 9. 1

. Eph. 1, 3. Add. Píalm. 67,

T

ï.

l

1. 2. Efa-44, 3- 4- 5-

er.4s 3.

t,

TR

DÉ OFFICIO CHRISTI REGIO.

Viatth.

23

$ 278. Orriciumw REGium eft funio Offcii re-

^

ägbf ' ï,

Chrifli €savSrgoizra, qua is fecundum utramque £i defini-«

[ vt«

10 ;

jf t

Naturam , Diiuam C7 Humanam , omnia: per-

Jabile

fe&o jure , fumma. auGioritate , €7 infinita vir-

jfün,

iutg admüniflrat , qug ad falutem. a& homimibus

:.-lgnä"?

n i

applicandam. fme&lant.

jj &

Qh. U

$ 279. Chrifus vERE AC PROPRIE;Q,,ifus

non metaphorice tantum, Rex efí. Id vel ex vere at

Qel0s

j qllO"

ipfo Meífiae nomine patet: wnus in Scri- proprie

n*

YiX

ptura de perfona regiam dignitatem ha-

| PE'ZU*

eruill

bente ufurpatur.

L (

Ulterius hoc comprobant 2) emphatica Prophe-

tarum caricinia de Melffia rege & de regno ejus,

x Sam. 2, 10. Pfalm. 2, 6: 7. & 45, 2. 7. 8. & 47;

00 e

6—9. Efa. 9, 6. 7. Jer. 23. 5. €. 30. 9. €. 335 15-

j d

Dan.2,44. c.7,9—14. Mich. 5, 1 feq. Zach. 6, 13.

'

€. 9, 9

b) Similia habentur etiam in novo Te-

ji, !

ftamento di&a, quze regium uomen iu emineuzi feufa

Vi

Chrifto tribuunt; Luc.:r,32.33 regmi ejus mon erit

finis ; Matth. 27, xx. AC 2, 30. . 5, 31.. Rom. 14, 9.

Apoc. 17, 14. c. 19, 16.

c) Actus judiciales, cum

n

appellatione regis conjuncti. Matth. 25, 31. 34. 40-

Em

Luc. 19, 27.

Status

&olet

252

C$ 279—4281) XIH. d& Officio Chrif/i rzgio

X

Status ipfe exinanitionis non plane caruit te-

giz Chrifti dignitatis indiciis, Matth. 2, x. 2. 6 cman

fu:

vix natus effet; c. 21,0—»9 cum urbem ingrederetur ;

€07110)

$&

Joh. 19, 19 iu ipfo erucis zitulo. In ftatu exalta-

tionis regnum plene era

h;j

12—27/.

:

t o?cupaturus Luc. 19,

Ántion.

3 con

& d

! ääfüf&i

'$ 28o. IN Dorzs k'egm' Chrifii on mun-

Pido.

Teous.

dana, fid SPXRITUALIS AC DIVINA eft.

Du.;

dtuni

Eft enim regnum colorum Matth. 3, x

d

(€7 paffim alibi); in quo actus regii ad ho-

aj

mines /alvandos tendunt: hinc plane aliam,

V nen

Qurit

quam ques in regnis mundanis obtinet,

regue poteftatis adminiftrationem | expo-

Ícit.

]s 6

Jais

Idem patet ex faCto Jefu, Joh. 6, I5 ; & ex

diferta ipfius confeffione Joh. 18, 36.. Add. Luc.

homi

17, 20. OX regnum Dei nuon venit cum obfervatione ;

&i

C.22, 25. 26 vos auteth uon fic.

Plane etiam alius

generis funt promiffiones de £eneficiis vegni Melizo,

641

Vfal. 72 zer. EÉfa. 9, 5.6.7. c. 49, 6. Dan. 9, 24 Hof.

hl

X

2.23 (a/.25). Jer. 33, 14. 15. 6 ; quibuscum confe-

renda loca novi leftamenti fi

CDeroi

APU E aL

t

miiia Col. 1, x3.. I4.

Ql

Qur ad re-

$ 281. Jus AD n EGNuM Chrifto non

( j

Al

g'ü t6ne f2à-

uno nomine comipetit.

Fundatur in per-

turale ,

fectionibus 'effentialibus Naturze Divinee,

n

meïl[þ

ejusque ad creaturas a fe productas rela-

potsd

tione, Joh. 1; 3. Ebr. 1,3

28,]

Hoc refpectu dicitur regnum naturale: quod etiam

humana Natura habet.ex Unione perfonali; Joh.

aüte

O

16.15 omuia, que Pater babet , mea funz ; : Jet.

*

3

lil

iccm . rexseft germen. Davidis,

& eít Jebova jufti-

. Wweffra, Eadem ergo eft in utraque Natuia pore-

(s

Jías:

i?

253

XIIL. de Offcio Chrifli regio (5 281—283) |

m t«

Jfas: Divinze Naturze effeutialis Humanze Naturze

? b d

mmmunicaza. ]

derattit ;

»

medialoe

exalte

Sed quoni

am Chrifus hic ut Mediator fpeGta-

tur; jws ejus ad veguum fündatur etiam in confti-

Tilii.

i. )

tutione & fpeciali vocatione Dei Patris, per quam

in confilio gratie zeterno Chrifto regnum ex pa-

€to deftinatum & promitium & collatum eft,

j| fd«

Píalm.2,6.7. 48, 7. 8. 89, 28. Luc. 22, 29 (oié9«r2)

TY

Dan. 7, 13. 14. AC 17, 31. Rom.2, r6. Unde Me-

diatorium dicitur; quoniam ad obtinendos officii

m. 3 I

mediatorli fines adminiftratur.

Intelligitur hinc,

ad W

quid inter fe differant Regnum Dei d* Chrifli , cu-

jus mentio Ápoc. 11, 15. 16. 17. & c. 12, 10 oc-

lia

currit.

wbmet )

$ 282. Jddminifiratio regni Coænüfïit in il- Regni ade

p

lis aCibus, per quos Chriftus acquifitze gunifiratio

Jalutis applicationem procurat, ut a&ualis

;&EX

j Lut.

hominum falvatio inchoetur, promoveatur

qutiotit y

& confummetur. A&t. 2, 36 coll. 3, 2 1. 26.

g 1l

Cn 4,11. 120

l WxEEi'læy

s I

Hi actus in fequentibus fingulatim. declarantur.

moytt-

Generatim eo tendunt, ut falus hominibus inno-

tefcat; offeratur; quze faluti obftant removean-

ïævö'w

tur; hominum animis aptitudo ad eam percipien-

dam ingeneretur; hoites regni penitus dejician-

tur.

[fg noi

4

j p

- $ 283. Adeoque Clriftus regnat focundum fecundum

N

; utramque

j

utramque Naturam: FKlumanam quidem, qui

atarams

5 ïela'

poteftas füper omnia ei data dicitur Matth.

28,18. jJoh. 17, 2. fecundum Divinam

autem Naturam, quia.eít Regnum dizi-

UDd du

h

num, cüjus adminiftratio perfeGioner infini-

tas & auloritateim fummam requirit.

"d

»

$ 284

Jir

284

Á

($ 284—286) XIIL de Regno Potentiz

N

AMModet ad- $ 284. Divifioin R'egnum; Potentig , Gra-

/&F 7

TFÜD

j

"- fig, €7 Glorim, noun triplex Regnum, fed

li

di iriplex.

- driplicem modum ejus adminifirandi, pro rerum

i,

2timy

Eaf

qua eli fubfunt, ftatu vario, dicit.

Adminiftratur in s»unudo; in ecclefas in «cwle:

D

prout ex Ephef. 1, 20. 21. 22 patet.

!

*;0;72711)

DE REGN'O POTENTIJE.

hij

ii

kRpgnz" D- 5 285. REsGNUM PO'I ENTIZJE 'efi', QIZO

entig de- Chrifius totum. hoc univerfum virtute

Cndit

€7 muje-

, finitio ;

Jiate infinita gubernat, AD EUM FINEM, 2£

yrtü,

a&bualis hommum n hoc mumdo falvatio promos

Ex]

Terime

ütrgn

z;eafm' z 87, .gloria Chrgäz .Tegi,r ;uþigu-g qun.äfþ-

Jfetur.

E

Salutis collazio peragitur continuis aCtibus po-

tentillimis , potentiam fuper omnia, & jus im-

jmij

perii fuper omnia, fapponentibus: quo fümmum

Commo

hoc opus, cui tot obftacula objiciuntur, perfici

Tüm (5

tamen poffit. Mattþ. I1,27. C. O8, T8. 19. 00

hs

Objeum; $ 286. Objeijum regni potentim zque

Wa

Tem þOl

late patet, ac rerum natura, Pfalm. 8, 4. 7-

0m8

.$.9. Matth. 28, 18. Eph. r, 2o. 21. 22.

l

) (

k W

1 Cor. 15, 27. Hebr. 1, 1.2. 3coll. 10. 11. 12.

lh

.C' 29 80

M

hi

li

Adeoque 'compleCtitur ommes Subítantias;

Vetant

Omnes earum vires connexas; omnes ex illo ne-

Il, 22

xu exiftentes mutationes; omnes harum mutatio-

Omtg

num leges, tum mechanicas motus, tum logico-

lo

ethicas repraefentationum , prouz a Chrifto variis

Téhàtor

minfierüs ad falutem hominum promovendam ad-

1bentur,

ütm n

ET

Spe-

Á

XIIL de Regno Poteutig

($ 286—288)

255

(n.

Speciatim 'Scfip"äïra Tmemorat creaturas intelli-

'ventes: neimpe 4Zimgelos v Pet. 3,22. Eph.r,2r.

, fed

Phil.2,10. 1135 & Homines Pfalm.2,85 etiam mor-

emum

z205, non quoad corpus tantum, fed & quoad

animam a corpore feparatam Rom. 14, 9. 1O. 115

'etiam "los 'atque incredulos 2 Pet. 2, 1. Pfalm.

110, ?. Luc, 19, 27.

ais

$ 287. Regimen ipfum fperagitur pet Zdmini-

(Onnipotentiam Osav9 Q« , eamque partim /iratio;

'bjolutam , partim ordimatam (S 89 /chol.) proe

ut id congruit naturz cujusvis rei, quam

1

'Conditor libera conftitutione ei dedit. Pfal.

! maje-

$97 tot.

T

x hoc varia folvi poffunt dubia circa ecclefize

pronzü'

Tegimen,. que in cura etiam paftorali fzepe oc-

«currüunt.

j

$ 288. Forma regni potentize & ndmini- Alhny b«

us *

Jiramii modus conftat a&ibus regiis, quigii

vus Iffe

commode fecundum diverfitatem objeéto-

tommum

rum ($ 286) enumerantur.

r;o'pel'l/la

ACtus hi funt: (1) quoad rerum univerfitatem,

potens ac fapiens guzernario Omnium , ad falvatio-

P æque

nem hominum 'adjuvandam :ac promovendam,

Rom. $, 28.

P TT

(2) Quoad Angelos Bonos, adhibitio winifferii

'eorum 'ad falutem ac tutelam credenti

gb 20

L

um, Hebr.

E5 TA

n

(3) Quoad Angelos tmalos, potentiflima eorum

fubjetlio, qua jus in homines, quod fibi arroga-

verant, fibi ademtum Matth. zo, 98. 29. Luc.

Manüas;

11,22. Efa.49, 24.25. Hebr.2, 14. 15; ex'adverfo

oX 11

a

dominium Chrifü victoris Matth. 8, 29. Phil.2,

mll[äW'

lO.11. Col2,15; fuamque malitiam fübinde re-

p i

frenatam , perfentifcunt, Rom. 16, 20. Col. 1,135

rift Ws

dum perjgradus dejiciuntur Apoc. 12, 9. c. 20,

Vendfïm d

2. 3. l OQ

$u

G) Quo-

d

256

($.288.289) XIII, de Reguo Potentig

s

(4) Quoad homines in univerfuüm aCtus'regit funt.

j

a) tueri vitam focialem , regna, magifítratus r Tim.

funt

29 2-/

b) dirigere caíus vitee humanze, bella, pa-

cem, annonam, ut fidelibus profpe&tum fit ACt. rr,

i j

27 -830. Ápoc.6,1 —9.

c) modum ponere obflaculis

reeno Chriiti obje&tis, ut minifteria regno Chrifti

t pit

1600

a malis etiam invitis praeftentur, quamdiu Deus

jllos longarimitate fua tolerat, Lhil r, x2. I

Quo

d) putire pervicaciam, per fevera judicia : The

fint u

2.16; ac mortem immifíam, Act. 12, 23 coll.24.

i $m

Exempla infignia funt everfio judaifmi ac paga-

niími :

fitir]

nec non calamitofa tempora in erccïefia.

lnE

degenere.

(5) Quoad credentes, defeuþ'a eorum contra

At

latior

fegnum tenebrarum 2 Theff.5, 3. Apoc. 2,10; &

Ri C

cura fpecialior circa res ad przefentis vitee fratum

externum [pecCtantes A€t. 26, 25.

LT

n

27, 35. 24

ag

i ün

& circa fuppeditandas occeafiones promovendze

&ntine

tum füze, tum aliorum falutis, ACt. 8, 29 —39.

C. 10, Ig. 20. t Cor. 16, g.

$2

;szqolit

Hinc Corollarium confequitur, de /mpludine

do,

d» Gloria Regni Chrifli. — Chriftus regnat in coclo,

diflin

inter myriadas angelorum , & animarum beata-

rum; in toto mundo adípeCtabili; inter ipfos

hsfi lg

hoftes & infideles; in medio regno tenebra-

Qu

rum; in media maxime ecclefia fua.

juvat co-

cogitare, quantus Monarcha fit Chriftus; quot

UMT

uanta cazaftropbe fu-

hic admiranda contingant ;

()h

tura fit, cum hzec omnia gloriofe fuo tempore

lm aua

patefient,

o

terrarum

DE REGNO GRATLZE.

1 ) hunc (

$ 289, REGNuM Gmarrx eft, quo

Vi ]

Regni

Gratie

Chriflus . per, operationes. fpirituales, — mediante

$) W

()]

defiaitio ;

verbo €7. fatrameutis difpenfatas , eos, qui gra-

fs

Ó I

tie abtempemnt, fuos fatit, gubermat, COTf

1

(S) i

vai, ad ! glor-z'am pragparat,

&i grat

Conf, $. 197, ubi notio & ceconomia graria de-

für, D

claratur,

| iSor. ]

$ 29o.

XIII. de Regno Gratig

257

($ 290.291)

Lt

. $ 29o. SuBb1TI civ Es Regni Gratize Subditi .

r Tim.

funt, quotguot per evangelium ad fidem pere £jers

l -

( IT

duci fe patiuntur, ex omni gente, quam lag

P

fl

Chri

te patet orbis terrarum. Col. 1,13. Pfalm,

; Dass

2,6 coll. Pfalm. r5, 1. & Pf. 75,8.

j

"

Quoniam omnes eidem Regi, Chrifo, fub-

1

hWl

funt, unam conftituunt focietatem fantctam. — Hzec

c0.

in Scriptura Ecclefía dicitur: quam Chriltus con-

T

fütuit Matth. 16,18; tanquai Caput regit Eph.

evclel

1, 22. 23. €. 4, 15. 16. Col.

h

Matth, 13, 31.

33

2,19; & amplificat

contra

Latiore fen

älz

i &

cives regni dici poffunt omnes

fntofí

qui Chriftum in exrerna ecclefize focietate utcun-

que agnofcunt & profitentur, quamvis non omnes

b 2-/;,

boni ünt Matth. 8, 12.

In

hac thefi primze lineze

yvende

aontinentur do&trinze de Ecciefia,

9-*

$ 291 AcTUS REGII jn grativ regno 4ffujy

jf

L.

.

l etlo,

diftin&e, quoad Ecclefiam, & quoad fide»

; LEL

Mi

kes fingulos, poffunt fpecari.

et MCS

iene

Quoad upiverf&m Éccr.xs

qU0Ad £fe

p 00

1AM, a&us rze-

; qu

gii funt:

clyïqw j

m le W

(1) Procuratio moritie evangelü per preconitm

tenpo

cum auCtoritate & efficacia divina ab apoftolis

qoQeptum; Jeorwvses in litteras relatum; per

terrarum orbem late propagatum; Scripturam

àn hunc diem, una cum siuiflerio verbi, confer-

atam. Matth.

28, 18.19. 20. AC t, $.coll.6. Eph.

:

t ; q!lü

4 11- 12. I3.

at

(2) Remotio impedimensorum, quze converfioni

fidei, & fanCtificationi hominum obítant Act.

gip

16, 14- 2 Cor. 2, 14. Col. , 13.

j u

K8) Repreffio boftumm, qui animas, /quo minus

4d gratiam

& falutem adfpirent, detinere conan-

l

&ur, Pfalm. 2,9. &

;3. & 110,5. 6. Rom.1

6, 20,

gmiä

3 Cor. 15,25. 1 The

« 2, 16.

R

(4) Bo

(m

258

(f 291) * .Xlli.ïe Regho Gratie

03

(4) Ecclefze ere&tio d* füflentatio: per converfio-

,nes hominum numerofas; diftributionem dono-

fpec

rum Spiritus SanCü; defenfionem contra hoftes

tem

tum vifibiles, tum invifibiles. Matth. 16, 18. A€t.

"

lors,

2, 330 41 .

d

. Eph.4,7. Rom.8, 31—39. Píalm. 2,

20 3. 4- Qo

E

fa. $, 9. IO.'

444

(5)

Gubernatio Ecelefie inter varias viciffitudi-

11]

)

nes, internas atque externas: pacis & perfecu-

Tegno

tionum ; inctementi & decrementi fpiritualis;

translationis ex una regione in aliam (ut ex

Oppor

Oriente in Occidentem); apoftafize, caftigationis,

pi

BU

rteformationis; aliarumque mutationum magna-

ftextí

ni-

rum, qua adhuc futurze funt: ad commune a

marum bonum , incrementum fidei & pietatis, &

ja

ad exitum Nomini Divino

loriofum tendens.

du

Huc tota Zfpocalypfis pertinet ,

pragmatica Hifto-

Chrif

rie Ecclefiafticee cognitio.

6) Fidoria füper regnum tenebrarum: per vi-

O

ces progrediens ;

nunc turbatores ecclefize cohi-

vifiile

bens; nunc perfecutores coércens ;

gloriofuüm de-

zeonis habitura. Pfal.

gïï, (

nique exitum in fine hujus

fion (

I10,I.9.9. Efa. 2, 10—22. 2 Theffi. 2, 8. 2 Tim.

&gul

3. 9. Zach. 14, 9. Apoc. II, 15. I7. C. I2, IO. C.

Quum

19, 5. 6.

Cf j

quam [

uoad fine

Quoad SINGULOS FIDELES a&us regii

in regno Gratize funt:

ierte Rüi

gulos fidee

les j

. (1) Poten

s hominum e sutido & regno Satanee

evocatio per a

&us Gratize convertentis, joh. 8, 36.

f

Luc. 11 21. 22- Col. r.

13. Gal. 1, 45 ut Chriíto in

Toley

peculium afferantur Tit. 2, 14.

üüag

(2€

onverforum & credentium guberuaro: a)

tus Santcti Gal.

18

inrerta ,

per regimen Spiri

Providentiam fpecialiffimam (

&

39)

Jim

£) exterta , per

i

Phil. 4;

Il. 12. 135

vi cujus Domino fuo vivunt

Dottiy

Phil. r, 215

Taborant Eph. 6,

7.8; patiuntur Matth.

CTDày

ftant & cadunt

om. 14, 4.. 1 Car. 4

25, 40- 455

UT

3. 4.5 ; aC

denique moriuntur Rom. 14, 7. 8. 9-

Uatja

(3) Confervatio cre

dentium , per continuum gra-

dl&a [

tix influxuur Phil. r,

6; oblatas ad fuam aliorum-

ratun

Cor.

que falutem promovendam opportunitates 2

fefetu

9, 8-

p

X

259

| AIIL de Regno Gratiz (5 ,291--2-9;43)

9. 9. 1 Theff. 5, tr. A&t. g, 20. C. , I0; & curam

vetie

don

Ípecialiffimam aCtionibus eorum fanCtis invigilan-

hofte

tem A&. 9, rr. Luc. 2, 27.

A

^(4) Turela ac defeufio fin

ulo)f'»um inter tot la-

bores, pericula, certamina Rom. 8, 28—39. Apoc.

alm, 4

252. 9. 10- ACt. 12, L. c. 18, 9. IO. C. 23 1 I. C. 27,

P

äbüþ

^

23. 24.

yeriente

(5) Translatio in Glorie vegnum , poft debitam in

j

regno Gratiz przeparationem, tempore maxime

ridsy

opportuno ad gloriam Chrifti, & ad Ecclefize ac

(uret

gationis,

piorum falutem faCta 2 Tim. 4, 6. 7, 8. Phil. zx,

20--26. Ápoc.2,7.11. C. 7, 14— 17.

Ine al«

ag

$ 292. Forma regni Chrifti JMogarchica Forma rz-

jtis,

'endetis

3 Bito-

eft; 1 Cor. 8, 6 unus nobis Dominus eff 3ofus gni monar-.

Chrifius,

enia s

: gt v

Chriftus in regno gratiz Proregem auz. Vicarium

je c

vifibilen nusquam conftituiffe legitur.

A€tus re-

o d

gi, quibus Ecclefiam fuüam gubernat (S$29r),

non cadere poffunt in ajliquem unum hominem;

, M

, 11

& gubernatione vicaria, mere externa, nmeuti-

U W. t

quam compenfantur.

Chriftus ne quidem ipfe,

cum inter homines vifibili modo verfaretur, un-

quam exercuit poteflatem exteruam vifibilem in re-

hus fl

enda zoza ecclefia, quamvis illam suAM effe di-

lerte affereret. Mátth. 16, 18. Joh. 10, x— 16.

i.

$ 293. Regnum Gratie ftatim cum reghz' ii

Protevangelio cepit Genef. 3, t5 , & a Chri- £ium,

Chri

drito 1

fto deaexo jam in V. T. adminiftratum eft.

rhitt 0

Primum dictum, quo Jehova rex vocatus fuit,

aï 591

efít Exod.15, 1g. Inde ab illa epocha rex lfraelis

n m

VWUU

bernavit.

nominatur, quem populum peculiari z/eocraria gu-

Exhibito

[

adventante Meffia promifío

muW

regnut celorum , hoc eft, regnum meffianum , theo-

^

7)

cratia rpiritualis novi Teftamenti,

appropinquaffe

þ?gq

dicta eft Matth.

o €. J ATa COROV

Admini-

ftratum fuiífe a

?

ilio Dei ante quam ut homo na-

jpou!s

f

T M

fceretur , patet" ex apparirionióus frequenter

faCtis,

u

(0

Gen.,

Y

Wt

26o

($ 293.294) XIII. -deRegno Gratie

'Gen. 19, 20 ( peffim alibi); edutlione Traclitarum.

ex /Egypto ; zbeocraria füper illos; mifmne tot Pro-

LL

phetarum: quae omnia oftendunt, fecundam Dei-

IN C

tatis perfonam generis humani curam fingulari

diiij

modo fufcepiffe.

hi ha

COIO d)

Refpectu Humanz Chrifti Naturz Re«

3v

gnum Grativ czpi? cum primo conceptio-

P

nis momento Luc. 1,32.33. 43, & nativi-

lsf

ceontinua- tate Luc.2, 11. Matth. 2,25 — continuatum

6ul

?io,

cum in terris inter homines verfaretur;

A

Luc. 17,20. 21; in exaltatione majeflatice

otcupatuun fuit Eph. 1,20. Pfalm. 110, z. 3.

Luc.19,12/7g. & Pentecoftes die /olenuiter

$a

proclamatum A. 2, 33. 36.

ancremene

Jucremeuta ejus , quoad exercitium regiz pote-

Chmji

atis, fuccefliva funt, Hebr. 9, $ uoudum videmus

lt fa

1a.

emnia ei fabjecia ; & certas temporum periodos ha-

!

Wþa

bent Zach. 14, 9. Apoc. 11, 15. 17. €. 12, IO.

H

ARegnun

$. 294. De Regno . mille annorum. propter

MGV[, |

l$ 2

mille anno- turbulentos chiliafíar invidiofa fa&a difpu-

Wüxime

?.

llS, tllïr

tatio eft, Ipfum tamen regnum in fe ne-

gari non debet: diferte enim Apocalypfis

il er

Ainj lj

c. 20, 4 docet, fore eximie /aàn£os, qui cum

p

Chriflo per annos mille regnaturi fint.

Vtnes

Res tota ergo eo redit, quomodo loeus apo-

calypfeos:.de regno hoc, debeat explicari. In ma-

ts

na varietate iententiarum diffenfus, modo fit

2)].(

modeftus && facri rexzus . ferutinium non negligat,

ferendus omnino: selir tamen illorum fenzeutia

eft, qui milizantis-ecclefie felicem sT Acru w n his terris

ln o

faraua per mille anuos ligato futurum Apoc. 20, 2.35

diftinguunt a xEGxO mille annortin ibid, v. J. pree-

C. II;

dicto,, & in hoc fan&toseum Chriflo pez annos mile

vegia-

Umm

261

: S(III. de Reäno Gratie ($ 294—298)

Fa

t Pro«

regnamro.r,quidem, VERUM NON IN TERRIS SED

n Dei«

1N CcOELO regnaturos ftatuunt.

Hec fententia

chiliafmi opprobrio gravari jufte non poteft. Ni-

gular

hil habet commune cum iíto errrore, quem fin-

cero animo cum AuGUSTANA CONFESSIÓNE 4r-

: fe

zic. 17 rejicimus.

;egt'm-

$ 295. Tirminus regni gratie quoad fide- Terminus

natïvï-

les f/mgulor, eft finis hujus vitze, 2 Tim. 4, rggni gra-

li. *

quntu

$. 18. quoad wuiverfos , finis Mundi Eph.

fetuf,

4; 12. 13. Matth. 28, 20.

jejlafiæ

DE REGNO GLORLE.

091 3

ntitr

$ 296. REGNuM Gronix eft funtiio Regni alo-

Chrifli Qeav3go7r& , qua apud celites AWajefta- "?æ.d?lï"i'

je pte

T

teim fuam manifeflat , füeeque beatitudinis €7 glo. a

ylos lu-

rig partitipes £os facit.

0

Haec mutua fidelium ad Chriftum relatio dicitur

REGNUM Luc. 22, 29. 30. Matth. 25, 34. 2 Tim.

gropte[

4. I8. 2Pet. t, I15 & GLORIX regnum, quia in eo

Qu

maxime gloria Chrifti, tum effentialis ac natura-

lis, tum mediatoria, manifeftatur 2 'Theff. 1, 105

j fe m

ipfis etiam fidelibus in

lorie illius confortium

admiffis Jph. 17, 32. 24. Col. 3, 4. 1Joh. 3,2.

(

s

$ 297. Subditi CavEs regni glorize funt Subditi

qui (f

CiUES ,

omnes illi, qui in fide usque ad finem per-

es o

feverarunt, 2 Tim. 4 7. 8. €. 2, 1. 12. Apoc.

]nm

m lt

2:1. €. 21,7. Hebr. 15, 22.23.

9e hgaf,

P d

$ 298. Fon MA Regni Glorioe 6anüüitForma;

p

in confummatione confilii Divini Apoc. xo, 7.

Ls

39

c, n

C. 115 15. C€. 21, 3. 4. 5. 6. atque adeo in con-

M

yt

fummata-& nunquam finienda exfecutione

,:gfm*

Boni-

Rüs

265

(5 298—300) XIII de Regno Glorie

Bonitatis, Veracitatis & Tuftitie Divinz

ul

z2 Theff.1,5—10. 2Tim.4,8. & perfeflifima

er

J

d

omnium fub Chri(i poteftatem /ubje&ione

(bla

tijtfa

Admini-

$ 299. ADMINIS;I'RATIO regni glorig

Bir

fíratio ;

conítat aZibur regiis, quibus gloriam fuam

profi

D ]

Chriítus immediate cum ele&is communi-

cat, Joh.r7,22.24. Apoc. 552T. C 35 $, 9.

E

Acus hi regii, quoad. eos Scriptura nobis ma-

(fitlo

nifeftat, funt: (1) Collediio in fide morientium ad

Jédes bearas Luc.23, 42.43. 2 Tim. 4, 18. AG. 7, $9.

,

W. |

2 Cor. 5, r. 8&. Joh. 14, 3.

a

(2) Kecreatio animarum SEPARATARUM Íin MANU

Yat,

Dei, per pacem, folatium, quietem , felicitatem

Luc.2,29. c. 16, 22. 25. A€t. 3, 20. Phil. r, 23.

()

Hebr. 4, 9. 10. 11. Apoc.6, 9. 10. t . c: 14, 13.

Qoras

(3) Refufcitatio corp

orum in gloria Joh. 6, 39. 40.

idlrj,

XCor. 15, 42— 49. Phil. 5, 3o. 2r. r Theff. 4,

J.

14—1 L

V

..(4) Apparirio Chriffi ipfius gloriofa 2 Tim. 4, x.

á

(ider

4152, 13. r Pét.5, 4.

jrim

(5) Judicium univerfale, preemia cuique fua fo-

Mfün

lenniter addicturum Matth. 10, 32: c. 25, 34. 2 Cor.

al

5, 10. 1 Cot. 4, 5. Apoc. 3, 5. 2 Theff. r, 7—410.

[//3 hjj

(6) Beatiffma meta eít'intuitiva fruitio DEI,

lt fs

qui omnia in ommibus erir Y Cor. 15, 28. Apoc.2r,

DN

22.23. Cap. 22, 4.

Q

unt & loca Scripturze, in quibus beati cum

LU fütii;

Chriflo rege , qui operationes fuas divinas in eos

Cs we

proxime & immediate continuaturus eft, fururi

iüt'læ |

dicuntur, r Theff. 4, 17. Phil. r,23. Joh. 12, 26.

nl

€. 14, 3. C. 17, 245 & cum

eodem regnamn' 2 lim

D d

2, 12. Apoc. 3, 21.

Ter, I]ml

Judits

$ 3oo. Adminiftratio regni Glorie in

QUatm

Jndoles,.

'Wpl

hac vita degentibus 'maxima-m partem oc-

tulta

3 dé

X

yf

4

263

XIII. de Regno Glorie — ($ 300; 301)

^

culta Col. 35 3« 4« 1 Joh. 3; PI. 2. fed tamen

vint

ex promiffionibus Scripturz Tit. 1» 2« 3 &

ii

preeguftu fidelium Hebr, 6, 55 cerza €7 in-

Wont

dubia 2 'Tim. 1,12, füoque tempore plene ma-

nifeftanda eft Y Tim. 6; 14. 15-

ghf'wz

Hanc fpem fidelium irritam non faciunt dubia

: [uam

profanorum; multo minus irrifiones, 2 Tim. 1, I2.

2 Pet. 4 zot, przecipue V. 17-

münl«

V

$ 3or. Sinceram hujus Loci de trino Antithofis.

cfficio Chrifti do&rinam Socimifmus preeci-

js h-

»

of &

pue, & cum eo /übtilior Naturalifius , par-

p

tim aperte impugnat , partim occulte ener-

1 NÀNÜ

vat.

jciratem

1] 231

(1) Capitalis error eft, gefum untice veritatir do-

h

Gorei fuiffe, eoque iediatorium mutius totum aþ-

i

b

folvi,

, 3() 40»

(2) In prophetico officio ) alii Jefum wovum

"hell )

] gislatoremm faciunt, qui L

egi morali suova pracepra

addiderit, & cum his promijJiouem vite ezerna, nunc

j

m] 4,11

primum promulgaram, conjunxerit;

5) aliiomnino

jefum fuudatorem nuve religionis appellant; €) ex

eïuaï'

adverío alii contendunt, doCtrinam Jefu meram

emendatam ac purti-

J

e[fe naturalem rveligionem , quam

|

—-J0

tati fuae reftitutam docuerit; 4) quo fenfu quidam

tio DF.

alii plane chrifiauifmum ipfi mundo coevum afferunt.

A.pOC- 2

(3) In facerdotali officio Socinifmus aperte tze-

gar farisfa&tionem vicariam juftitize divinze pro pec-

eqd d

catis noftris przeftitam ; quae opinio, quoniam ju-

s e

ftiti: propriz velifica

tur, eoque Rationi fibi fi-

" fnnm

denti àrridet, varia a

lia gignit lubrica affertá:

h, 1799'

1) de Mediatore Chrifto, Dei saurím ad bomines in-

am hominum caufam apud Deun

ii J

zernunicio, non eti

judicem agente;

2) de fine de* fcopo imortis Chrifti,

uam doófrine tantum (uze confirm

ande gratia, & ad

exemplum virturis ac patieurie praeben

dum fubierit ;

jj )

a tantum , jn liberatione

3) df: redemtione merapboric

a vi-

um "

4

u

à vitiorum dofninio ; a legié mofaicz jugo ; àfii:

perftitionum ethnicarum ohere , ponenda; 4) dé

.gm

vecoticiliatioue , non Dei cum hominibus, fed Pozmi-

üt]

uum cum Deo (ut depofito timore ; 'áimorem cón:

Hl

tipiant), per Jefum fa&a; 5) de Chrifto $alva-

1oré, falutem Robis per

virturis àc felicitatis doétri-

ghrii

$am afferente; aut 6) rmedici inftar hofnines fals

tim

vante , per fureruam Umentis egve, ab amore rerum

petd

terrenarum & a cupiditatibàs fenfuüm avócandae

Janarionem , beneficio abmegarionis obtinendam. -

]2,* 32

Ef in hujus generis aflertis inültüm veri: fed

àámbiguitate liac fpeciofe füb eximiis veritatibus er-

lr (

Xores infinuant incautis; redemtiónem ipfam cum

(

fru&ibus ejus zonfundunr; aüt veritatem quidem ;

Dei p

led wow roTAw, neceffaria veritatis parte diffis

tU

$nildta , Corntinent, non fine damno ii $ivám cos

st),

gnitioucth. Jefu . Cbr

ifüi & generofam fidei ac pietatis

doha

jraxin redundante,

U

(4) In officio regio duo Nfimt opi"nibnpr'n exs

[5

ema: craffior illa de réguo Meffre iemporali aé inun-

|

4áuo idea cüm Conrnexis thefibüs; ex altera parte

himis dilutus /fjgmificatur improprius, poteftateth

ïüiiq

hrifti regiam ita extenuans, üt nulía vis obli-

Qu

£andi praeteptis & infüitutis Chrifti, nifi quam

tonfilia smera habent

; fecündum Haäöæ'mæ placitá

[raj

felinqpaFUrs-

fitj,

LOCUS XIV

]

S]firz'i

DE GRATIA APPLICATRICE,

ïEge(

ïmb

s

fliciütrin Chriftum Behüs hüinanüm rédemtüm effei

f

jat! quoniam homo pectator, pet fe (uis

viribus, id confequi & efficere non poteft;

aUt

tur

üt Chrifto; & falute per Chriftutm parta ;

tleb

nfilio

Cäh(

Wufwämi- ($ 126.177.193); in co

to]],

gtá«

XIV; de'ämtia ápplitatriéte ($ 30$—304)

26$

j Mü'

grati&é deterno conítitutum eft etiam foc ;

)

( lottie

üt homines per operatiome: gratiofar divinas

1 CÓnz

e miferia fua erepti ad communionem cum

faloes

difri-

Chrifto, per ac propter Chriftum in gra-

s hls

: [eürt

tiam; & fic ad falutem a&u percipiendam

perducerentur, Eph. 2, 4. 5« Joh. 3 3. c-

at

am.

12;32. Col. 1, 13. 14. 1 Cor. '1,9.1 Ea voca-

en: fl

M

j

ibus &t

tur Gratia applicatrix.

m Curm

— GnaTiA in S. Scriptuta nünc ipfum favorem

midem j

Dei gratuitum nótat, Rom

;

24. ($84, 3. & 195)5

we df

nunc inanantem ex eo e

ii

acem grarie operario-

ol (

sieiÀ , 1 Cor. 15, 10. ACt. 4, 33.. C. 18, 27.. nec non

it piemi:

doia grátie in credentes collata, 1€Cot. x, 4. 7-

j Pet. 4, 10;

ii dr

ju mf

$ 3o2. GRAT1IA APPLICATRIX eltavfmitur:

r pirié

£oniplexus eàrum Dei a&fionum €7 aperationum,

pteit

que ad id, ut peccator falutis per Chriffum ve-

ds oD

jj qu

garatg affu tompos fieri po[fit, aliquid confe-

jy p

tunt,

$ 3o04; Á&us hi. geeuliariter. tribuuntut Spiritui; S.

Syiritui Santío : Is enim eft; qui peccatores :Jro:prz'a

RICE:

regenerat & fan&ificat, ut hoc modo fal- 4/ :

ventür; Joh. 3: 5« Tit. 3, 5. 6. 7. 1 Pet. z,

£—5s5. unde in Oeconomia Gratie hoc pro-

t ]E[üm

;in d

prium Spiritus Santi immus eft ($ 197, 3)-

Neque tamen per harie appropriationem aut Patet gog exelu.

"T

áut Filius ab opere falutis applic

and» excludun-

fo Patre €g

ofi poreffi

tur. Nem hoc ipfüm redewuioni per Chriflum fatia

Filio :

üebemus, quod Deus Spiritum fuum:ad fanctifi-

j, j

candos homines mittit xCor. 6; 11. Gal.4, 4. 5

Pa-

j gonmid

zer

€oll, 6; (S 270 fcdoi.): & ir; J uiï:ifïcatione Deus

"

^

266

($ 304—306) . XIV. de Graiia applz'catrüe

ter eft is, qui, ut judex, peccatores propterk Chri-

vb

ftum juftos & vitz heredes pronunciat; Spiriru

fl

Sanclo

luje

dente.

juftificatos de hoc benefïcio certos red—

(j

&lo

objetiiva ,

$ 3o5. Primum epplicatricir gratie " benzfz-

€XOra

extgrna ^

cium eft;" quod do&riua falutaris: a Spiritu

&u

(U.

fan&o partim per preconium propheta-

IZ' l8

rum & apoftolorum, partim per Scriptu-

(

eftnd

ram SJ«7:»cov, hominibus propofita &

15 dj

adhuc in ecclefia confervata fuit 1 Cor. 2,

W5 f

ftentar

4—13. 1 Theff. 1,5. Heébr.3.7. 2 Pet. r 21.

tione

tiones

Dicitur gratia objecliva, externa; eftque ingens

hines

omnino beneficium * fed cum altero, zeque necef-

fario, gratia nempe operariva, imrerna, conjun-

tylit

Ciíffimum.

tím

Tlore

jim;sl etiam — $ 306. Spiritus San&us etiam /uperna-

(

lifen

operativa, suya]j , gratofo, efficaci influxu mutationem ani-

r

inferna,

mi internam operatur, efficitque ut falutis

li,

*

310;

|

t

lüte

per Chriftum partze capates , ac wdeinde etiam

a&tu compofes reddamur.

ye'xbi

l

W

Influxus hic efficax luculentis in Scriptura te-

i

h1

ftimoniis confirmatur: (1) Deus ac Spiritus 5. in

g]odat

credeitibus OPERARI (iegyriv) dicitur, Phil. 2, 13.

ITheíf.2,r3. Eph.3,20. & quidem ea virtute,

x

D

u

a Chriftus ex mortuis refufcitatus fuit, eos ad

g

BN

dem perducens Eph. r, 19. 20.

tlSX, 1

(2) Mutario, quae im mondum credentibus, cum

Omi

convertumiür, contingit, ab ipforum viribus pro-

deng

ficifci plane non poteft Rom. 8, 7. 2 Cor. 3, 5.

(3) Mutatio, q*&ize in converfione contingit ,

Yerbi

COJ

dicitur vivificario, rvefufcitatio ex morte, trranslatio

e poreflate zenebrarum in vegnum . Filii Dei, vegenera-

regen

ti0 , "0a creatio Eph. 2, 1—6. Col. 1, 13.. 1 Pet. 1, 3.

em r

ria ,

fetlus

Gal. 6, 15. quze locutidnes in re maxime fe

UÜbi1

iltur,

N

