sTrUuM, falutis caufam principem, occue

lt

i

$3

m Oi |

patur, Joh. 17, 3. 1 Cor. 2,2. 2 Cor. 5, 18

dl/fl' Pm

Eph. 1; 18. 19. €. 3, 18. 19. 1 Joh. 5»20.

Pro füb.ï

Indoles

"Unde non füperficiaria, non mere hiftorica effe

Pj

"I6 qui

debet, fed viva ac folida: ita ut Chriftus tanquam

h

ViUa ;

Bouum , & quidem prafeus, ac uoffrum, & ut canfá

Smüe, üüe

omnuium aliorum Bonorum , €eX PROMISSIONE divina

lntet h

cognofcatur, Phil.3.8.9.10. Specialiora occur-

CIej

h

rent in Loco de evangelio.

Allent

W

Pa

! $ 38o. Hsec notitia non vi aut induftria

naturali, per folam ingenii applicationem,

t hd

bitata "

fed ex fupernaturali operatione Spiritua SauBli ,

obti-

7

S(VIIL deFide — (S 380—382)

3a1

d(l ) Dï-

obtinetur; atque adeo iudolis /piritualir eft ,

irih,

1Cor.2,12. 2Cor.456. 1 Joh. 5,20. Mattþ-.

"

df

16, 17.

*

Adeoque vel hoc nomine cadit hypothefis quo.

, p

fundam de fide marurali, qua gentiles falventur,

Scriptura de fide, qua falvemur, conftanter do-

cet, eam non verfari generaliter tantum circa

p

Mifericordiam Dei, (quam etiam Ratio, quamdiu

fecure vivit, utcunque agnofcere videri vult &

iC O0

laudibus celebrat): fed circa mifericordiam xw

:) HEbII

CunrsTO, intercedente propitiatione mediatoria,

, Om- 3, 24. 25' 2

/C'or-. 5, 18 1 Cor. 5, 1. jACL.

, Q

$ 381. Porro & illud requiritur, ut no; Jndolesex-

LT 44

titia haec explicita fit, qua diffine cognofcan- plititas

) ægmno

Tim. h n'

fur, quc credenda funt: implicita enim co«

TA

Lt

gnitio plane non eft cognitio.

I

Tin

T

Quiliber SUA fide vivit Rom. r, 17, non ea, qu&

in alienam fidem refolvitur.

Preeterea eredentibus

injungitur fersrimtum. Joh. 5, 39.. ACt. 17, 115 ex-

a C

plorazio x Joh. 4, 1. 1 Thefl. 5, 213 cautio Matth.

$155 Joh. 10, 4. 55 facultas rarziomem reddendi

h CHU'

IPet. 3, 155 zra&ario verbi Píalm. t, 2 & quidem

f d

in omni fapieutia Col.3, 16* quze officia ad omnes

fideles pertinent Col. 1, 28. 1 Cor. 15, 34.

Cof. 5, Ig'

Pro fübjeCtorum diverfitate, notitia fidelium Gradus.

1'5,200

habere quidem poteft diverfos ámADUs: tum am-

iftori di

pliudinis, quoad Íípecialiora; tum profundizatis ,

]s p

porn

uoad doctrinarum falutarium rationes, nexum

Y

u

inter fe, & confequentia, etiam remotiora: fuf-

j

É ii

Jiciens tamen eo usque in omnibus effe debet, ut

lhOïa

gut

affenfu?, & ex affeníu fiducia gigni poffit.

$ 382. AssENsvus (alter Fidei a&us) Zffnfus ,

jj

it mdM

eft judicium certum ac firmum de veritate. vidu ubi illius

bilaía eorum, qug de. Chrifo, gratia, falute, Definitio;

TU

X

tefl?-

gbtl'

($ 382. 383)

322

XVTII, de Fide

c'eferi,rqz-ze £0. jjye:&ïaaziibus, divinifus paï&faäa

l

fünt, mitens Drei teffatitis auäïoritaü atgue 517[.

1 ls f

catia im l'erbo divino.

gif/fyu

Eum ad Fidem pertinere, ex eo patet, quod

dhtli

paffim Scriptura de fide ut affeufa loquitur; Act.

E qu

$,37. Joh. 20, 31. c. 3, 33. €. 17 8. 1 Joh. 5,6. 9.

obie&um

Eft quidem in omni fide affenfus geueralts , quo

T

credimus, Scripturam vere efle a Deo 1 Theff.

generale,

2,13. AC 24,14. c. 26,22. adeoque & docCtrinas,

o

clare & perfpicue in Scriptura propofitas, fpecia-

tim promiffiones de univerfali merito Chrifti, ae

ii

de falute per fidem in Chriftum obtinenda, efíe

tini di

infallibiliter veras, 1 Theff. r, 5. 6. Hebr. 1t, 1.

$15 ]

i Tim.1, 15.. Luc. 1. t.

Sed ut falutaris fit, requiritur etiam ASSENSUS

Hiebr,

fpeciale ,

sPECIALIS, in applicatione confiftens, qua credens

'3) 2!1

certo flazuit , promiffiones AD YPSUM 1N INDIVIDUO

pertinere , idquel zanquam maxime oprabile 1010 animo

X

approbar, Joh. 20,28. 31. €. 3, 14. 15. Hiob 19, 25.

fldel Í

. GaLb 2$120. L

21

c. 8,32, 1 lim, 1, 15.

uc. I, 38. .Rom-. 4, 2T»

UE

N Otltla »

E 8!5[

;ïna'ole.r /jyi; $ 383 Hic affeufus, Parïter "

2j2

ritualis,

Matth. 1

indolis fpiritualis eff: ex gratiofa operatione

10.10,

P

Spiritus San&i per Verbum, fub ufuü hujus

legitimo, ortus, a qua etiam ipfa fidei ctf«

Crplie

fl ü (g

LE

tifudo pendet, 1 Theff. 1, 5. 6. 1 Cor. 2; 4 5—

!iyy,

Ad

)

€. 1, 6. Eph. r, 13: 19. €C.4, 30*

lh

Datur aliqua certizdo affenfus, qus ex argu-

Chïlftl

eertitudo

divina,

qnentis, per rariocitia , inpri

mis apud perfpicacio-

verum cum ea no5n

Mu

bu

'fes & eruditos, obtinetur:

b

1'5(

confundi debet cerritudo divina ex teftimonio Spi*

Hm[:

ritus Sané&ti.

Hc non habetur ex tmero ratioci-

Terf

nio, fed eft,magis appreben[io fünplex , five judi-

QUderi

ciumintuitivum : unde fides a theologis non !em-

QU i

per 4

[

à a

dicitur. Conf. $ 40.

ifcurfiva , fed potius fanplicirer appfeb:ggfva effe

eïenda

. $384

XVII. de Fide

($ 584)

525

tirf

ffai

$ 384. Fripvcra (tertius, isque forma- p;u;is,

V

lis fidei actus) eft arquizftentia. in. Chrifto quid ;

ejusque anerito , tit caufà coufeguenda apud Deum

gratie, remiffonis peccatorum , vite eterug ,

, Quod

v At

€7 quorumvis beneficiorum, quibus mobis opus eff,

IJM

77 AU

lf

Fiduciam includi in Fide, immo ejus fídei

1 Theï

oCtripas,

FonMAM effe, probatur ex frequentibus forma;

A (Qecïa'-

illis diétis Scripturze, quae fidem diferte fidite

nolt, d

wb d

ciam dicunt. Rom. 8, 38. $ Cor. 4; L Eph»

dr I b

3:12. Matth.9, 2. Col.2,2. Rom.4,20.2t.

ASSENSUS

Hebr. 10, 22. 55. €. 3. 6. €. 4 16.. 1 Joh.

"Tou)

8»21. €. 4, 17. Pfalm. 2, 12. Efa. 5o, ro.

xproo

Idem etism patet 4) ex iis diCtis, quze aCtum

PT

ob I Ó

fidei formalem in rereprione Chrifti ponunt, Joh.

IOm. 4, 2[$

2,12. 16. Col2,6. 1 Tim. 1 r5.. Hebr. 6, 18.

£) ex credentium exemplis .Matth. 9, 2. 21. 22

€.8. 5feq. c. 15, 22 feqg. Rom. 4, 20. Hebr. 1r,

24—27. c) ex oppofita fidei di/fidemria d»?* meru ,

: Notïffä)

Matth. v4, 31. Marc.

59 36* Jac"- I 6'- : Roïlj*- 4', 18-

19.20. Conf. $ 3577.

yli W

Preclare aExEsIN fducke huj

us theologi illi fifnziz

U

explicant, qui duce Scriptura oftendunt, ex no-

1

Jl

Á

jj "

tiua atque affenfu oriri operante Spiritu S. defrde-

genefis s

vium, Num«er, 8.9 coll. Joh. 3, 14. 15. Pfalm. 34 6.

j ?

ACt. 3, 4. 5.. Luc. 18, 13.. Pfalm. 63, 2.3. & 25, I..

M a:tth*a I'5*, 6. IC *

,205; ex deliderio apprebenfionem

[4

pH

AU.

ex aïgU

Chriftüi, Joh.2o, 2

25

fiducialem acceffum Eph. 3, 12

& acquiefcentiam, Plalm. 71,5. 6. & 63, 9. & 57, 2.

erly

Phil. 5, 9.

a n

Hinc intelligitur fundamentum diftinCtionis in- fidüria

(*

imon

PC

ter fiduciam fupplicem , quze bona falutis exí

pe&tat, fipnfex ,

;ero !

quzerit, precibus petit; & fiduciam azriump.

bantem,

ht

quze in lzta fruitione bonorum falutis confiftit.

iriume

p

lem

g

j

gie

llla ad fidem dire&tam , hzec ad reflexam potius re- IAnr.

ferenda.

DPI d'(

X $

1

;373'85»

j

324

($ 385.386) /XVIII. de Eds

Edei efe. . S 385- ErrEcTus Frpz: funt ) ja-

Mi ;

&ur tri-

J'ificatio Rom. 5, 15 b) fan&ificatio &&. 26, 185

U.

Obedier

pkx;

& c) falvatio Joh. 20, 31.

fl

Cum fides dicitur juffificare; won fpeCtatur a£-

folute, ut eft aCtus vel habitus, fed RE&LATIVE &

qundo

complexe cum íuo objecto, quod apprehendit ac

Qperat

tenet, Chrifto nempe ac merito ejus; Phil, 3,

Onfequ

9. I2. Efa. 45, 24. 2 Pet. z, 1.

be 1/20 !

Unde & paffrve di-

Con

citur juftificare, Juftitiam Chrifti recipiendo.

tamemþ

Verum refpetiu fauctificationis efficienter (e habet,

enper

Gal. 5,6. ACt. 15, 9. 2Pet. 1, 3. 4. Eph. 3, 17.

QU2 fie

1Joh.5,4. Hebr. 11, 33. ldem enim Spiritus S.

YEX m

ui fidem dedit, etiam ad bona opera impellit,

fanCctimoniam efficere incipit.

Cogitare non

Q

licet hominem, qui folatium fidei in Chriftum

fentiat, & non ftatim Deum & Chriftum amare

E

incipiat, Luc. 7, 42.43 ejusque mandatis o/zempe-

m: Rl

ret X Joh. 2,3. 4.

débet

'716:;611,! ür-

$ 386. Ubicunque ergo ef? vera Fides, ibi

MT

Eïwimm

Toym

eum Bonis

certiffime fquuntur BONA OPERA: tum in-

terna, gratus erga Deum & Chri(tum Red-

T

Confejey

Operilïu:;

emtorem animus, amor Dei & proximi,

Vetitaty.

Qniam

(pes viva & rel. Pfalm. 32, 1. 2 ; tum exter-

NeRE

"a, Si facultas, vires, tempus, occafio;

m

adíint, Gal. 5, 6.

ITlmI

DA

Adeoque abfentia Bonorüm Operum clüraé&ter

eft abfentis etiam fidei Jac. 2, 175 & cogitari vix

E.

poteft temporis intervallum, etiam minutiffimum,

uo Fides fit fine Amore.

lg ii

jalvo tamen

Sed tamen fídes efi aliquid ab amore diverfum ; n2i.

fs

diftrimime o»mor gignitur ex fide Gal.5, 6 & x Cor. 13, 13

àj

ab amore ;

diferte fides caritas & fpes diftinguuntur.

QUs

Multo minus dici poteft, Fidem effe obedienitiam

i

ab obedien-

mandatorum Dei. Nam diferte Fides ac Bona Ope-

Qffnj

iia;

ra (& quidem opera ipforum creaenzium ) inter fe

Dicta

"

diftinguuntur, Eph.2, g. 9. 10. 2 Pet. If 5.

j

Jefn.

"tde,

XVIII. de Fide

($ 386—388)

325

0)

Tefu , fides tua falvavit te Ma,tth. 9, 22. Marc. t10, 52.

6,18)

Luc. 7, 5o. c. 14, 19 pofita identitate fidei cum

Obedientia non poffunt ni(i coactiffime explicari.

Subtilior a genuina fidei notione devtario eft, & dodition&

r d-

quando confiftere dicitur in fui deditione,

uzx fe

TT

operationibus gratize convertentis & fzn&i

í

cantis

1

dit at

obfequiofe permittit; fides enim eft fides in Jefu

Phuo 31

Chriflo d* fanguine ejus, Rom. 3,25. Joh. 26, 3r.

i[n d-

Concedimus , uibil borum abe[fe a fide: fed fidem

li

tamen ipfam son conffituuur ; fed fuünt ejus fructus.

b .hahet.

Semper autem difcrimen manifeftum eft inter ea,

h, $T.

quz fidem enzeceduuz, aut fequuntur, ac inter r1-

títUs Y

DEM IPSAM: quorum consfufo praxin falutarem

inpdlts

non poteft non turbare ac impedire.

afe noil

ritom

$ 387. Fides gradus fuos ac viciffitudines ha- Fidei grae

ür amut

1772

bet, Rom. 14, 1. Pfalm. 3o, 7. 8;. poteft ac !5; -

crementa "

debet. cre/cere 1 Pet. 2, 2. 2 Theff. 1,3. Luc.

jin, i

17, 5. Eph.4,13; & poteft iteram minui,

maxime fi non exerceatur Luc. $, 25.,

turt lt

Immo fides poref? amizsi, per peccata contra amiffibili-

lm Red'

confcientiam ; per errores, negleCto officio quod

tas 5

veritati debetur, admiffos; & per mundi amorem:

yoit

quoniam, qui fe a Deo ac veritate prozeretice

avertit, non amplius admittit gratiofum Dei in-

.]m eXfEf-

al

fluxum, Ííine quo fides fubfiftere non poteft;

x Tim. 5, 19. c. 4, 1. c. 5, 8. C. 67 10., 2 Pet. 2, 20.

€. 3, 17. Rom. 8, 13. Luc. 8, 13. Hebr. 10, 26. 29. 38.

char;i&?ï

pitati Vr

$ 388. Datur fides mere hifforita, huypocri- Fidos hiffo.

o

lita: id patet ex 1 Tim.1,5, ubi mentio fit rica, hypo«

fidei derozgifra.

Nempe fieri poteft, ut ''i/ica ;

erümïw

Cot. !

j

quis habeat a) credendorum & notitiam &

tür

í OM(M

a[fenfum , Rom. 2, 17. 18« 19. 20. Jac. 25 19

.

AG. 26,28. Marc. 6,20. €. 12» 36, . P) eo-

BonAOPe

m[eï

in)

u

rundem fpeciofam edat confeffonem , Matth.

I, D ' t'm

X 5

7, 210

326

(f 388.389)

XVIII. de Fido ;

]

dul

7»21. 22. 233 .€) fiduciam auxilii div-inï in

firun

rebus terrenis, Luc. 17, 13. 18. 1 Cor. 13 2.

[

ia

l

d) immo fiduciam quoque gratiz ac falu-

(j !

tis, Matth. 3; 9. 1o. Joh. 8, 41. Luc.13;

If

24—26. & tamen opinione fua fallatur

E 's'f!

d

qua f

Apoc. 3, 17.

Chïiiïo

Quoniam enim talis fides otiofa ac tepida eft ,

Til

a Pet. 1,8. 9. Rom. 2,21.22.23 eaque folvit ac fe-

6p

jungit, quse indiffolubili nexu. cum vera fide

tittox

conjunCta funt, penirenziam d [auctimoniam (S 375.

Titi del

386) , omnis illa fiducia eft vana perfuafio, Matth,

erta f

P

7. 21. 22.. Jac.

3. 14 , aC orzta fides , Jac. g,xïy.,zö.-

Qem d

Apoc. 3, 1.

28—-39

Corolla-.

$ 389. Diligenti ergo öpus eft explora-

71

$4

rium pra«

tione, «f certi ff

&cun,

»us de Jïaäe.' mofra, 2 Cor.

Mi)ïm

13» 5. rPet.z, 7.

id.ut obtineamus, néce(fe eít:

(r) ut Eanjäii

blicæ. (

?obis. fimus internarum.-;noftrarum aCtionum

Cotmmy

paflionum , in quibus . feufus fidei fpecialis exfifüit,

tüm ]

Rom. t0, 9. 10.. A. 8, 37.. Gal. 2, 20.

ui

(2). Ut attendamns ad. charatteres fidei, tum q

intel]ig

eam. antecedutuz

(S 375). tum qui eam fequumzur

(S 3806).

i 'm (

(3) U

t continuo vigeat exercitium fidei : þaftin:i?

Cüpif

interuumin certatnine quotidiano 1 Tim. 6, 125 par-

«4, Q

tim exteruum, in profeffione fidei noftree coram

$undo, tum ore, tum opere faCta, 2 'Tim. T, 12. €. 2,

I-—13. Rom.ro, 9. 10. t Det. , 15. 1 joh, $. 4 5-

t

Ín his enim omnibus exferit f& teftimonium Spi-

Jülfe

ritus Sancü (S 383) » 2 Cor. 4, 13.

.

Apud . tentatos przecipua folatia peti

poiï'uhi ex

Wltm ]

gratia & promiffione gratiw€ univerfali, Joh..3;

lg etms

15—18. Rom. 11, 32. 2Pet. 3, 9; & ex monitis

fidem

2ad afflictos directis, Matth. xr, 28. Efa. 49; 14-

X5. 16. c. 50, 10. ut verum fidei objeCium anitno pro-

fidei |

pofitum. maneat ( $370.382); hoc enim retento

!ucta illa interna cum (dubitatione, non eft incre-

(i]

Q

uli-

1

327

XVILdeFide — ( 389-3995

dulitatis, fed potius fidei, etiamnum preefentis »

ini

fionum Hebr. 11, t, Rom. 4, 18. 1

Joh. $p —De

folarii & fpiri-

] 13, Zl

ipía enim fide non ftatuendum ex

L); & externa Boua

; [ilu-

tualis gaudii sENSU (S 384Jcho

Opera negativum tantum prz

bent fidei characte-

rem , (S 386).

'JQCf 13)

n

à

Exercitium fidei locum habet in omni vitze ä&u:

via fides, qu:ze promiffionem grazie & faluris in

Chrifto apprehendit, eadem etiam omnes alias pro-

ii dl

mifones credentibus datas amplectitur, Matth.

viticle

6,31. 32. 1 Tim. 6, 17. Píalm. 71.5. 6. Hinc fidu-

rera i

cia auüxilii divini-in exrermis vitze cafibus, & ipfa

niti debet fde im Chriflum; per quam confcientia

($35

s latth,

certa fit, Deum effe placatum, eoque patienter

,Q,H'Q ]

opem divinam exfpeCat; 2 Cor. 1, 20. - Rom. $,

28-739*..

explüïa-

& 39o. Diffentiunt ab hàc noitra de fide 4nrithofis,

fülvifica do&rina, «) qui loco notionis bi-

: ?Cär-

blicze (ffducie ) malunt generaliorem illam

u ii

communem affumere, qua per fidem tan-

jonud -

r eXfthr

tum- affenfur affertir JDei vel. Chriffü prabitus

gn qM

intelligitur; hinc 5) aut negant, aut cere

l Muumur

te in docendo omitti volunt ea, qux tam

copiofe in Scriptura docentur de fide /pe-

ji, rP

UE p

ciali, Chrifum Salvatorem ex evangelio

cognitum fic refpiciente, ut in Eo ut caufa

InCo

Oh 5945

juftificationis ac falutis recumbat; 2).qui

yoroi j

fidem habent pro complexu :ofius obedien-

[e

o

fion

tie evangelice , formam atque e[fentialia , quze

Jl

IuR

fidem conftituunt, cum effe&ibus €7 figuis

a m

h

fidei (non fine periculo Chriffum amittendi

j

p/

Gal. 5, 4) confundentes; d) qui nofítram

Jl]mþJ

[gntO

(qe

X 4

de

i i duh

328

$ 390.391) XIX. de Juffificatione

de fide falvifica do&rinam J/udio virfutis

obeffe contendunt; sequius judicaturi, fi

qm!rta

t :

INTEGRAM cum doZrinis connexis, co-

lt

r

gnoícere dignarentur.

tim :

LOCUS er

Ad,.

DE JUSTIFICATIONE.

ficati

$ 39r. Converfionem ac Pnitentiam

A

Juffifica-

dionis

proxime fequitur peccatorum remiffio (ive

&ing

Juftificatio: Luc.24524.. AG. 3, 19. c. 5, 31.

hi,

jn,

€. 20, 18. Rom. 4,6. 7. cujus doctrinz ma-

xime fundamentalis ac centrum falutaris

Hoc

n

do&rinze eft Rom. 1, 16. 17.

i)

uj

Unde & fümmo ftudio incorrupta & pura fer-

Ob "

vari debet, Gal. 1, 7.8.9. c.5,5; fed & in praxi

A& i

minifteriali dextre ac fideliter proponi Jac. 3, 1. 2.

N

»

Defiüitios

JusTiricaTro eft agus Dei judicialir,

(CaE10f

elilegt

quo hominem peccatórem, dammationis reum,

thn

Jéd pamitentem. €7' credentem, ex mera gratia ,

Cf

4 lp

propter Chrifli meritum, a peccatore per. fídem

ut fuum apprehenfum , abfolvit, €7 peccatis con-

lVifye

Yi

donalis in gratiam receptum juftum declarat, eo

Slen

Wendu

Jfne, ut jus filiationis diving ac vite eterum ei

m& & lt

conferatur.

N

Tria maxime funt, ad quze in n-'ofione juftifica-

lor |

tionis przcipue attendendum: a) juftificare forenff

confuüetudine fignificat, a rearu abfolvere, & pro-

Rn

nunciare jufrum ;; fed &) proprer alieuam juffitiam ,

4gno

videlicet Chrifti; c) quae aliena juftitia commu-

nicatur nobLis per fídem.

1]of.

$ 392.

XIX. de Juflificatione

($ 392.393)

329

if

$ 392. Juflificatio: non . fignificat aBium quo Sionifica..

i;d

qualitas inherens. (habitus pie vivendi) pec- tus foreta

T

catori infunditur ; talis enim inhzefiva mu-// 2

tatio.animi fieri quidem debet, íed fit par-

tim ante Juftificationem, in Converfione

A. 26, 18, partim poft eam, in Sancti-

/á

ficatione Rom. 6,22: fid effí AcTUS FO«

RENSIS, qui condemnationi opponitur,

Pntfafm

& in mutatione ftatus' noftri externa, re«

j fve

lativa, per fententiam. judicialem. ab[olutoriam.

QS! l

fa&a, confifüt.

AO

Hoc prob

at, przeter confüerum in Scriptura ffeni-

ais

ficazum. . vocabuli juftficare ( Matth, 12, 37 &c..

2) avibenrica Chrifti & Apoftolorum zzerpreraria.

Joh. 3, 18. c; $, 24. Luc. 18; 14. Rom.. 5, 18. 19..

p d

A€. 10,43. c. 13 38. 395 &). oppofita juftificationi

jp pral

accufatio. & condemnatio Rom. 5, 16. 18. c. 8

"

A.

3. 24. Luc. 16, 15.. Gal. 3, 8. 10 . & c) ali jufti-

n

icaüonis crcumflantie, qu:e nonnifi forenfem fi-

gnificatum. admittunt, Rom. 3, ro. 19.. Job..5, 45

: riti,

1 Joh. 2, «.. Matth. 18, 23—27. Pfalm. 1

$».2o.

Confequenter Juftificatio & Sanétificatio 4i/fiu- D'iferimen

j gfütia,

&a fant beneficia 1 Cor. 1. 30.. €.. 6, 115

X. CUTIM

"

cura cavendum , se confundantur: nam & gloris,

a.San&lifi-.

divinz (ne Juftitize Dei detrahatur). & cextitudi-

Ca|0ne ;

ii

nis de noftra falute intereft.Rom. 4, 16. Sed zeque

jil, !

eavendum , ze fepareutur ,. de

»

quo. infra agendi lo-

€us erit $ 429..

Jernt l

$ 393. Iz, qui jufEficatur , eff homo. peccae SubjeGhusng

lor: huc usque impius, & reur coram Deo

Rom. 3, 19. 23. €. 4, 55 fed talem fe jam

al

i

.agnofcens, & pewitens Pfalm. 51, 3.— 6.

m

W.W )

1]oh. 1,8; gratiam Dei /uppliciter petens

Pfalm.

X 5

56

j

839

($.303—395) XIX. de jifüificatione —

Pfalm. 142,2. Luc. 18 13. Matth. 5, 3—6;

Q

dim])

& credeus in. Chriftum Rom. 3, 22..€.4» 5.

TU f

Phil. 3, 7. 9.

E

Quamvis ergo hoc. beneficium omnibus homi-

produ.

p

nibus à Chrifto acquifitum fit, & omnibus a Deo

offeratur Rom. 5, 18. 2 Cor. 5, 18. 19. nullis tamen

$99

acu obtingit nifi illis, qui vere convertuntur:

f

undeRegeneratio, Converfio, Poenitentia, ante-

j

V

cedere debent Juftificationem ; non quod illarum

que D

aliqua in hoc negotio caufalitas ac. meritum fit,

fed quoniam gratia & falus oblata nequit aCtu

n r

ipfius hominis effe, nifi homo paffus fit removeri

ac tolli mortem fpiritualem & (ecuritatem, ut his

Telfas

impedimentis remotis gratia ecceprerur., id quod

Cirf

fidei eft; fides autem exüiftere, nifi in animo pe-

aiteüte, non poteft $ 375.

j:gliiia

Jm,

Cf

-$ 394. DEUS sorvs efl, qui jujizjcat

princigae-

u

Rom. 8, 33. €ol. 3; 13. 1 Cor,6, 1x..

Íis;

Huc pertinet ille fingularis & foli. Scripturze

fropii

proprius loquendi modus, quo im evangelio vevelari

m

dicitur Jusrrrra Dxx Rom. x 17; uti etiam in

l

Pfalmis & Prophetis Juflirie Dei (pe hoc fenfü

; D

mentio fit, ut homines per eam auxilium & falu-

zem uaucifei dicantur; vid. e. g. Pfalm. 36, 7 &

gnitie

1, 14— 24 & 103, 17, Hof. 2, 19. 20. . Jüftitia in

m

üjusmodi dictis'eft 1pfa yraria Dei fantfe ac fapien-

tev fe exbibens.

Matth. 6, 33 dicitur juffitia regni

a

Dei, qua homo Dei 4ouo juftus fit

&

x juftus eft.

parte

2 Cor. 5,21 nos ipfi dieimur freri juffiria Dei, ha-

$e

Tj

bentes juftitiam a Deo nobis adjudicatam.

ipfumrn jufHficare hy pocritarum eft Luc. 16, 15. c.18,9.

t'm, l

€onf. 1Cor. 4,3. 4 & Phil.3, 9. ubi propria hominis

h

jnftiria ex lege Opponitur juffirie ex Deo per fidem in

Chrifum,

D

Caníà mo-

& 3::

ULL M«

$ 395. Juflificamur gratuita G RATIA Dve:

777

Clzrip

Ierna;

Kom. 3, 24 . ju/lificandi dwpedv, gratis

D

j z'ing:

&t

gratia,

ibid, -

lm

Quo-

331

XIX. de Suflifiatione ($ 395—390)

vä*öï

Quoniam gratia diferte per amorem. o* tmifericor-

diam Dei explicatur, & conftanter operibus & Oope-

C. 4) 50

rum meritis, bic plane exclufis, eppomzar; patet.

per gratiam hac in re me

n donum gratie in nobis

productum (uti 1 Cor. 15,

1o. Rom. 12, 6). fed.

: hotti«

m Dei favorem intelligi

debere,. Eph. 2; 4«

; a Deo

grgzmw.

s tamen

5' 8.' 9' Hebr' 4, Iöo Matth.-" 18,

P AE TE ACOC N

RUR

28 396.fN*onni£ï proptergChriï&um ejUS- externa ;

jj, atte

! illoram

que weritum:a. Deo juftificamur & in gra-

Utl ü»

tiam recipimur. Nam ]er.23.6 Jehova

ii a

enortl

Meffias 3'z/fitia nofira e||2 dicitux ; 1 Cor. 1, 30

v UA

i qu

Chriffus fa&tus ofl nobis jufiitia z 2, Cor.5.2 xfumm

nm p*

juffitia Dei . 3N CuR1STO; Rom. 3. 24 ju/ti-

ficamur. gratis, ipfius gmim:, ger redemtionem,

m/lif;a/,

quz. efl in,Chriffo fu, quem. gropofuit. Deus

propitiatorium. . Add. Rom.

: 5, 18. 19.. Eph.

criptue

jo r

1, 5. 6.

s

Neque

'lv-e-r.o i*dea

jufciücatïo, cïäfmit effe. gmfui;

etium !

£a5 nam d procuratio ,

d»* acceptario aliene juflitia s.

hoc 8

f J

ta ferenda. eft..

; tll

gratize. Dei gratuitze accep

FEV

)5 i

ufb

.. $.397. Uti.evangelium eft medium, . quod'* Biedium ^ 5

ex parte Dei offert hauc. juftitiam : ita ex Fides;

u j

fjj n

parte. hominis. Fides eff, medium, pet quod |

jfrus g

^

gqneritum Chrifti, & piraptex illud ];;fg?ciü,cæ

Dei, ]i

Jj

n

tio, nobis. applicatur.

a

aM

j porios

Hoc clariffimis verbis S"criþtüra.: docet Rom.. ng,

ï—? in evaugelio vevelarut j

ufhitia Dei ex fide iti fidem..

, jin*

e. 3, Q 1. 22, juflitia. Dei , f

h

qe lege manifoffnza., 1efti-

snoniis. legis ? pxo

betarum. conjarmaza ,

per fidem Jefu.

Chrifli i. omnes

o* fuper omnes cvedentes, ibid. v. 28

jl

j

cenfemus. fide. juff

ificari. bonmem. fine operibus. legis,

tti! l

//

ibid. v. 30 t"us €

"

Deus , qui juffificabit. circumcifao-

dem, yudeeos , ex

fide, d* prepurium ,

gentiles, per

de"læ.

(

t

V

3323

(5 397—399) XIX. de uffifzatione

bere

tdem, Add. Rom.5, 1. c. 4,3

* 5. 6. c: 9, 30.. C.I0, .

ACt. 13,39.. Phil. 3, 9.

l

l

ájirt

Probe etiam confiderandze locutiones eximiz de

FIDE: Rom.

22 dicitur fides Jefu Chrifüi; v.o6

Thj).

fides Jefu, &

a

l

2, 20 fides filii Dei, qui nos amavir o

Juculc

& ipfum pro: tt00is tradidit ; Rom. s,

2 fides, qua per

Chriffum habemus aditum ad graria

7n.

Omnia hzc

gutnio

€o nos ducunt, ut intelli

hobor

Jettum fidei juflificautis. d

gamus, quodnam fit o£-

Jalvanzis,

n

prout

$ 398. Fider jufifist, vT CumRisTUM

WT

Chriftum

APPREHENDIT: non ut a£ur nofter; non

apprehen-

firé uin]

etn Qp

dii ;

dignitatis alicujus internx titulo; non ut

eft excellens & preclara viris:; non ut

Á etin

fs do

bonis operibus fcecunda eft (quam /fdem for-

US fer

Y op

moaíom dicunt); fed hoc /olo momine, quod

h plty

Cila,

Chriftum apprehendit, & homo per eam

Tis glo

1N CunisTO EsT. Rom. 3, 22. 25. 26.

XOmpa

€. 4» 24 25. Phil.5, 9. Efa, 45,23.24.

qtibus |

Si fides ideo nos juftificaret, quoniam eft prz-

äw*; (

&xchdi

clara virtus, dici non poffet, Chriffum ipfum effé

HS 9- (

juftiriam noffram, ceu loca $: 396. allegata docent.

Q g

Tetitor

.. $ 399. Quoniam ergo ex parte hominis

lx g

: folà ,

nil nifi fides eft, per quam hoc beneficium

L

obtinemus; re&e etiam dicitur, SOEAM

r

Opitio -

FIDEM Jufificáre.

Thefeos vexatiílimoe

Vi

fenfus hic eft: Deus fidei folius imtuitu remittit

Wa

bbïüv?[

Iyeccam;

Probatur ex eo:; (1:) quia in di-

N

RTQs

&is de ratione. gratiam. Dei & falutem con-

EU

fequendiex parte hominum fantummodo fidri

z&g-

mentio fit A&. 10,43. Joh. 3, 16. Marc.

&

(ce x

(z) quia Scriptura

MT

X6:16. Rom. ;.o, CA a

bene-

333

XIX. & æyzyimiomï ($ 5993

ben"efïbium hoc fic tribuit fidei, ut opera

104

diferte excludat, jRom. 3» 28.. €. 4, 2« 3. 5 Ó-

ie de

v.2b

Phil. 3, 7. 8. 9. Gal.2, 16,

(3) quia. fzepe excíujo

a neit operum

uj Q

inculeat; hominem proptet opera fü

"

que

merito ;

ia r

peccatorum.remiffionem coufequi, mec pro juffo

Ed

haberi po[é, Rom. 3,20. €.4, 2« €. 16, 3*

Gai- Q, H 6. Epho Q", (). Titc 3, 50

ISTUM

Hac Thefi son tanrum opera Jegis ceremonialis , fed

^ Don

etiam opera legis moralis, won opera ex propriis nae

rure viribus, ante converfionem & fidem facta,

Don ut

fed etiam bona opera regenitorum , excludi, univer-

ton

fas doCtrinee hejus nexus comprobat.

(r) Pau-

lus neceffitatem juftificationis, quie per fidem non

n fY

T

er opera fiat, derivat ex ftatu peccati, ex defe-

élu. gl

orie Dei Rom. 3, 23, & ex aledilione legis

quod-

Gal.3,

1O. 1T. I2. jam autem talis ftatus privatio-

t eam

mis elorize

Dei & malediétionis incumbentis ita

ft, ut nulla adeffe poffint opera, ex

TAPU

comparatus e

quibus homo poffit juftificari.

(2) Ipfa vocula

l

Qwoedy, graris, Rom.3, 24 ommia opera meritoria

excludit.

(3) nec non vox x«es, graia Rom.

d

5)-

(4) itemque illud,

u r/ft

IL 9. Gal. 2,21 ($ 39

quod redemrio 4 fanguts :

Chrifli caufa juftificationis

neritoria eft $ 396. — $i per legem , per opera, quze

lex exigit, jufdi evaderemus, Chriflus fruflra. mor-

homïnïs

zuus e[fez Gal.o, o1. izc Pauli argumentatio con-

uficiun

tra quévis opera valet, cumprimum illis accedit

rA

opinio meriti.

(5) Paulus docet per evangelii

doCtrinam adimi Domini ommem gloriarionem Rom. 3,

V

19. 20. 27. €. 4, 2.

1d dici non poffet, fi de fola

Obfervatione fituuim ju

daicorum fermo effet : ope-

st

turs

Ya legis moralis, (i non & h*c excluderen

, ind

amplam gloriandi m

ateriam relinquerent.

(6)

Paulo in tota hujus

doctrinz traCtatione Rom.

em (

2 & 3 fermo eft 'de operibus illius degzs, per quat

ml)d('.*g*("f |

d»: J 'udei d* geniles omwEs füb peccato funt c. 3, 95

quze zorwm munduwnm Deo reum & obnoxium facit

: Mäm

z per

V. I9 ; per quam agnoj&imr peccasum N. 205 qu

tidem

i

j

(5 :899. 4'01)* XIX. de ,7zy£ïj€tatione

334

fidem non aboletur, fed ]laäilitüru, v.3t. Ergo

L

dici non poteft, legis tantum ceremonialis opera

excludi.

(7) His accedit, quod Paulus fzepe ope-

tolont:

ruth fünplitirer, Óne additamento, mentionem fa-

tundo

cit Rom.4,2.4.55 &

uod son opera operibus, fed

H«

opera fidei opponit , ex

D

de fola juftificationem de-

rivans; nec non quod in hac doé£trina aon Jegem

3 doc

tütn Q

ldegi (moralem ceremoniali) fed femper promiffionem

eadem

Jegi opponit Rom. 4, 14. Gal. 4, 16 — 1.

Adeoque hz non tantum contra judaizantes,

legis mofaicze cum fide in Chriftum conjungen-

f

dze neceítitatem urgentes, fed contra quaevis ope-

mjfi

ta qualizcunque fint, contra omnem in operibus

Cinfto

coram judicio divino fiduciam, valent.

" $ 400. Circa hanc thefin mulla ef? contra-

enm Q

ubi mulla

énter. "ja-

ü fmg

di&lio inter .Paulum €7 . acobum c. 2, 14—26:

-tissg

eobum €7

Faulur enim de juftificatione & gratia co-

Faulum

ram Deo per fidem impetranda; Jacobus de

N

ain

juftificatione demonfiranda , & juftificantis

mgm gfrs

lr

fidei ex fan&tis & bonis operibus approba-

tj

tione, loquitur: ex bonis operibus cogno-

430 ]

fci debere, quis per &idem juftus fit.

Paülus magis de a&w juftificationis, Jacobus

Tite (

Paulus

Vr q

etiam de J/lazu jufüficationis loquitur.

A

vdbrabamum credenteim ex Gen. 15,6 aliegat, cui id

RUf

in juftitiam repurarum fuerit; Jacobus Aérabamum

dmtmnolautem ,. diu poft, ex Gen. 22, 10 producit,

:.IC eü: :

DN

lo

& ad juftificationem ejus etiam id refert, quod

"ts

amicus Dei appellaus fuerit.

Praeterea Jacobus non

femper in toto fermone fuo de fjde prout eam Pau-

us intelligit, loquitur, fed etiam 4e fide hypocririca

ums 1

mhæïel

a.

uam pfeudochriftiani putabant ad juftitiam a€

rlmj

lutem fufficere, quorum errorem refutat.

.

Forma:

$ 4or. FonwaA ]Juftificationis duobus

effe p

&&ibus conftat: ,a) ;Imputatiom Jguffitie

ari

temm ;

Jl

335

XIX. de jzwyïmtzone (5 4o1*- 403)

b

füi; & b)confequente ex ea Remiffone pec-

gopet

je q

catorim, "Uterque a&tus accurate confide-

vt f«

y, fed

randus eft.

a de-

Ef hic aliqua inter tlieologos noftrze ecclefite

in docendo diverfitas: fed quae methodum tan-

a

tum concernit, non rem ipfam, quae apüd omnes

um

eadem eft. .

UR

$ 402. Juflitia Chrifi, qua jufti fumus, a) Sjuftitia

Vjonpe

vis ope

mon eft e[fentialis illa S'uffitia, que& Divine in Chriffi

;peribus

Chrifto Naturz Attributum eft. Juítitia (ton efene

tialis ,

enim qa jufti fumus, eft juftitia rripxr

j tf

án Janguime €7 redemtiong - Chriff gcqui-efcen-.. :

]4-26:

tis $ 397-.-

3

Ergo jufitia Chrifi wEprATORIA,in féd. mtdide

ib t

a&iva & paffiva ejus obedientia fita, e/'id ;oriz)

ificints

quo jufli fümus. Rom. 5,18.19 per unius obe-

pprobaf-

dientiam jufli toufritwuntur snuiti. Add. 1 Cor.

ï cogno-

lo

Hiec Chrifti Juftitia mediatoria a quibusdam e

&oitris dicta fuit mazeria Jufffications , formula

acod

i podlis

'acroamatica ab ipfo CuEwxzrrro, quiin hujusmodi

terminis alias parcus 'eft, ufurpata, cujus fenfus

)

a Cüi j

hic eft: Chriftum effe caufam meritoriam noftrze

j

juítificationis, ou ad id ut aliqua ALYA RE jufti

) P]'Odudt )

fiamus coram Deo (velut juftitia Dei effentiali in

:fert, qUO

mobis-habitante, qua impellamur ad jufte agen-

oU

dum, aut bonis operibus noftris, aut fanctitate

j m

inlizrente); fed ita, wt xPsA obedientia ?* farisfatkio

r

Chrifli fi id, quod jufliria noffra eff. —

yfacid "

at

$ 403. Sed ut hac Chrifti Juftitia jufti

imputatio ;

effe poffimus, NosTRA /feri debet; fit au-

; u

(in

qua

f/lælw

'tcïm nofra PER IMPUTATIONEM,

Deus

f'h

836

( 403.404)- XIX2de. jzylijïmti;mg

Deus juftiam . €7. meritum. Chriffi homini tre-

3b 3

€ 5

denti per fidem fibi applicanti ho meritim, tan-

f)n

Qgnam AD IPSUM pertimens, adjadirat, €9

»34.

propter ilud hominem coram judicio fuo. juffum

J

Jeccatot

promumciat, Rom. 5, 18. 19 per uuius obédien-

Tà docel

tiam juffi vonfituuntur multi. cap. 4 5 Credenti

u

Jides ejus reputatur in juflitiam.

Qu

j |

Fides impurari dicitur ad juffitiam , non qua aCtug

14

eft laudabilis & Deo placens: fed quareuu; Chri-

jflum apprebendis. | Hoc patet ex v. 24 illud de Abra-

Ij

hamo, /criprutm eriam ejJe proprer nos : fidem dv uobig

Creden

impurarum iri, credemióus in eum , qui excitavir Jefut

fim fde

IDominum . nofirum ex mortuis, qui tradius ejfl proprer

515 |

delila nojlra, revixit proprer juffificarionem noffram.

que f

Add. Jer. 23, 6. 1 Cor. r, 30. Phil. 3, 9. Col. 2, ro.

NEU

In hac Juftitis Chrifi imputatrone nihil eft,

D

quod Sanctitati, Juftitive , aut Sapientize Divinze

Titus f

Tepugnet:

eque eft imaginaria aut putatitia, fed

vera d» vealis imputatio. 2Cor. 5, 21 quam vere

2125 ]

Chrifto imputata fünt peccata noftra, tam vere

I fatys

Qtl.am de :

n'oþis juftitia Chrifti imputatur.

TM

&'""J fed

b) remi[fio

$ 404. Imputationis illius gratiofze ef-

pec-cuto—

fectus proximus eft gratuita PECCATORUM

Tüm fpim

Ton poüu

rumfïab- REMISSIO

propter Chriftum homini cre«

poeuper

Jfolutio;

U C

denti adjudicata, & AnssorurIO a penaá

Citomm

htl "

petcati; Eph. 1, 7.. Col. z; 14. Rom. 4 8.

Wlhären

€. 5, 9. ACt. 10, 43. c. 13, 38- 39-

d ümt

&

ID

De hoc beneficio magna cum emphafi docet

lu

l

Scriptura.

Dicit 2) omuia peccara remuti, Pfalm.

103, 3 & 130, g. Efa, 38 17, etiam occulta Pfalm.

flij dwm

19,13; £) Deum ea regere Pfalm. 32, 15 c) eo-

QUi ob

Trum ifnpuritatetn a£/uere 1 Joh. z, 7. Hebr. 9, 14.

0'22,1

*- I0,22. Pfalm. 51,95 . d) reatum condonare Víal.

D'nite

0.57,]

32, 2. Luc. 7, 42. 47. 48. Matth. 15, 27;- & *o-

nmpo' e

Tum memriam abolere Efa. 43, 28. c. 44, 22. Jet.

333 uj

31,34*

XIX. däï yWäicatione (S —1404. 405)

m

t d

31, 34- Ezech. 18,22. c. 33, 16. Pfalm. 55, 73

C. 51, II. ACt. 3, r9. Mich. 7, 19. Pfalm. 103, 125

»n

f) »okNAM etiam owwEM rellere, Rom. 8, 1.

8

33.34. Joh. 3. 17. c. 5, 24.. Ezech.33, 12: unde

Jerisfactiene pro poenis temporalibus, poft veniam

UL

peccatorum

1

oDndtte

ra docet.

refiduis, opus effe, nusqq?m Scriptu-.-

Crinii

$ 40 s. De jzy??z'catione ftta quilibet eredens certitudo ;

divina certitudine potefh effé certus, Píalm.,

]u aC

105,3. & 35 1, 2. &

w r

33, I'v IJOh. 2,; 12* Luq.

I8, 14.

de Abras

T

Credens obtinet hanc certitudinem ) per fen-

i Jut

fuüm fidei fpecialis ,

u

O fcit fe credere 9'Tim.

1,125; ) per chara

&

eres fidei, tam quoad ea

T

quze fidem antecedunt,

ij if

quam quzs& confequuntur

(pl 416

(& 380), in fe deprehenfos z Cor. zr, 28. 2 Cor.

yihi &

13, 5; cum quibus c

) jungitur teftimonium Spi-

ye Dv

ritus San&ti Rom. s. 1— 5 coll.'c. g, 16. 4 Cor. r,

21.22. Eph. 1; 13. 14:

H:ec tria fem

)

,tia, À

&

p

er junctim

in ftatus noftri exploratione fpeétan

ut certi

tam. vett

etiam de eo effe pofiimus, certitudinem talem de

ftatu grative mon effe pbauzafe tantum . vivi

dee effe-

&um , fed efle a Spiritu San&o,

Caufe mutatio-

Wolt Ü

num fpiritualium in nobis fatarum /euziri quidem

