dientes. fiudebautur cordibus fuis, c. Y3, 12.. Procouful

TR jn

credidit , perculfas. doéivina Domini. c..a4, 26. Pan-

Jo de jufliria d* contineutia , d fuzuro judicio differen-

1 fïl?[ef 1

WP f

te expavefattus Felix. 1 Cor. 4. 24. 25. -Siomues va-

O qui)

Lticinentur ,. do? iurrez infidelis auz illizerazus , — avgui-

l£t oj

zur d* judicatur ab ommnuibus s occulta cordis ejus marni-

QY h

féffa fiunt ; && fic pronus. cadens adorabiz Deum , couft-

zens Deum revera iu vobis effe.

L]

f

Tien;m

(2) Vim hane & etficientiam doCtrinze. recte

[

appellari Teffimonium Spiritus San&li , ex eo probatur,

quiäeä

quod & formaula (teftimonium Spiritus S.

& uoiio

E

e€i fübjecta in Scriptura habetur.

Formu

?

Q OCCUI-

3?"( r

rit Joh. 15, 16.. Spiritus veritatis a. Parre egrediens

Uæ (

zefiabitur de me, ACt. 5, 32. nos fumus zefles barum re-

vuti. 2* Spivizus fauclns, quem dedis Deus obedieuribur

gt D

pf x Joh. 5, 6.. Spiritus fauctus eff qui reflarur ; cum

IQuim

quo

l], de Scriptura Sacra

Qä 46)

45

fa anihi

quö loco conferendus v. g. 1To. ubi quilibet credeus in

diveri

filium Dei boc reffimonium Iei de Filio fuo in fe ba-

ytelt &

&ere dicitur.

Rem ipfam hac formula indicatam

. librm

varia Scripturz loca comprobant. . 1 Cor. 2, 5. &-

üfn Cofll»

des credentium nir1 dicitur ea poreuria Dei , quze v. 4.

j (

dicitur demonflratio Spirizus ac poreniz. o Cor. 4, 3.

credentes funt epi/fola mitiiflros verbi comimendaus, a

Spmiru Saucio. cordibus credentium infcripra. o 'Theff.

( ag

2.13. operazio DEI interna im ammmis credentium

Ixcet

eiicit, ut verbum evangelii pradicatum tanquam vere

'

verbtim DEI fufcipiaut.

Hoc idem in Epift. priore

p at

ad 'heff. , 5. Paulusfic effert : evangelium noflrum

on fuit apud" vos iu verbis duutaxar pofitum, fed

fintote

'

cum porentía, d?* euw: fancto Spiritu conjunctum.

p uv

(3). Cerrirudinem divinam gigni ex illis motibus

a Spiritu fanCto per verbum excitatis diferte com-

pE

iles J*

probat dic

LU

um Pauli r'Theff. r, 5. evangelium t0-

am a

Jiruin . . fuit apud vos . . . ctim porentia i?* cum. Spi-

yisu Janílo ET CUM CERTITVDINE MULTA COn-

junctum. Add. x Pet. 2,2.

2

2

. rationale doli expers

freyen

lac appetite, ut per illud augefcaiis , f quidem gufta-

viflis tonum effe Domiuum,

j t

cipälorum

Ut vis probandi magis pateat, obfervamus:

um J

I) diCcta modo allegata proprie &.proxime de ver-

jieht Je

bi precetio quidem agere; fed quod verbo przedi-

cato tribuitur, idem etiam de verbo fcripto valere

^ 4* Mf-

Bu

nam in utroque eadem doCtrina eft. 2 'Thefí. 2, 15.

j Die

renere, zvaditioues , quas edotli efflis five per fermonem

9 dU(?rcn-

Jive per epiffolam nofiram. 1)oh.1,3. Quod vidimus

om»ei Vr

?* audivitatis , id vobis: auuunciamus : coll. v. 4. ezque

bec vobis [cribimus,

L dl'gm'

2) Quod exempla Scripturze

jj ii

de vi divina verbi, animos afficiente ac mutante

teftantur, id commumis omnium temporum expe-

lll ) [0"11,-

vientia eít.

Cadit etiam in rad;res ac fimpli-

ces: primos vis illius motus etiam zmpii (inviti

quidem) in confcientia fentiunt: cum apud doci-

!ïobmü

les admittüntur, totum anmimum muraur: inutatio

ii

hzec etiam apud indoctos (de ordine & modo gra-

j o*

tiz convertentis notitiam diftin&tam & cohzeren-

tem nullam habentes) eogem modo fucceffive contin-

; þgmm f"

git, prout eam Scriptura in quocunque falvando

jim

requirit; i emmibus, qui per vim Vverbi cónver-

cuin

tun-

ngufi

(UO

i

46

($ 46.47)

II. de Scriptzlm Sacra

tuntur, eadem fit wwutatio, acceíforiis tantum cir-

J

cumftantiis variantibus.

Ergo qui efficaciam veri-

[ui

tatis in Scriptura manifeftatze & ipfe in fe fentit ac

deprehendit, dubitare non poteft, librum qui do-

]ren

Cuinam hanc primitus continet, & ex quo tan-

(

quam fonte in alios libros transfuümta eft, effe di-

vinum.

Inprimis illa zziverfalis piorum omnium

Apog.

hac de re experientia argumentum eft omni ex-

Hir

ceptione majus, doCuinam Scripturz vere divi-

nam efíe.

us fi

ionel:

Apprime autem obfervandum, quoniam Spiri-

Q al

tus 5. non omnia uno momento efficit, fed fuc-

dm,

celtivo operandi modo utitur, initio primis ftatim

LT

revelatz religionis veritatibus, de quibus dubita-

tio nulla eft, obfequendum effe: tum demum de

Nh

&um !

veritate fublimiorum Scripturze doCtrinarum (my-

tefiaria

fteriorum) teftimonium Spiritus San&ti exfpectari

pofle. Hanc methodum Chriftus commendat Joh.

& vQ

15 ex

7.Y7. fiquis voluerit ejus (qui mifit me) voluutati

Wtern

pavere, coguofcer de doctrina, wtyum ea fiz a Deo, Qui

itaque divinam hanc methodum refpuunt , füa cul-

COmm

füæ f

pa, & m fuam perniciem, dubitationum vertigine

QUod

perpetuo laborabunt.

/

bftTiO V

CTent,

Infinfïm

$ 47. Obtento Scrig;turam a Deo effe,

tis dm

€7 manin-jam magis determinate ex Scriptura ipfa

ihteïeft

Vetbis

"m fÉri- difctendum , ovo mopo Deus libri hujus

Thenten

bez?di.

divini, auétor fit.

Primum eft hoc: Seripfo-

Rn Qu

res facri ex inflin&iu quodam interno. feripforunt,

r

Teftantur fe id fecilfe ex bonis & /an&is mo-

y?o,

livir: ut alii de veritate certi redderentur Luc.

V

lt

1,4. ut erederent Joh. 20, 31. x Joh. 5, 13. ut

u

ejusdem fecum Peatifadimis participer fierent,

d

DBO ä;

1 Joh, 1,1—4. ut eieminilfent evangelii praedi-

E

cati Rom. 15, 15.16. 1 Cor. 15, 1. 2Pet.1,

Prmmj/j

Y

N

je

Tq

12. 13. 14. 1 5.

lionej

Difer-

1I. de Scripfura Socra ($ 47-48)

47

tom ct-

Diferto etiam mandato feribere juffi fant: Mo-

qm ver-

Venbit at

fes Exod. 17,14. 34, 27. Efaias c. 8, 1. 20,8.

n qi d&

Jeremias c. 56, 2. 28. Ezechiel c. 24 2.

quo (üll-

, did-

& c.43, 11. Habacuc c. 2, 2 Joannes

ml

Apoc. I, L 1. I9.

hi e

Hinc probabiliffimum argumentum fumi poteft,

ere diy-

eos fub fingulari quadam gratia fcripfiffe, qua

idonei reddebantur, ad verbum Dei intemeratum

um Spit-

cum abfentibus etiam & poíteris communican-

, J

dum.

llla gratize operatio formula biblica 3sc-

qmis fatm

mysusia , divina infpiratio dicitur.

s dite

Nihil improbabilius cogitari poteft, quam hoc:

demun t

Deum revelaffe veritates ad falutem noftram ne-

rum (17*

ceffarias, mnaturaliter non cognofcibiles; fcripto

exfpetut

eas voluiffe in quorumvis aliorum ufum configna-

nend?ïfüh-,

ri; excitafle feriptores tum externo mandato tum

; enhitt

interno inftinctu ad fcribendum ; & in ipfo atCtu

» W

communicandze revelationis, totos tamen humsnze

fü'

|

j fii t

fuze fragilitati reliquiffe, ut tantum id fcriberent,

vertigi

quod memoria forte fuüggereret, & pro fuo ar-

bitrio verba, prout viderentur ipfis idonea, achi-

berent,

ln rebus divinis, ubi cognitio volunta-

tis divinz & falus hominum agitur, permultum

Deo Pfïf !

intereft, quo rerum delectu, quo ordine, quibus

n nl

Uf

verbis in litteras referantur, ut omnia fecundum

b fujus

mentem DEI fcripta fint.

Sed de GOsozveveiz ipfg

jam curate nobis agendum.

, S[ r"]m'

T'heopnev.

r jnt

j

$ 48. Scriptura efl S*omwucoc, tf a Dto

ffia ) Na-

ZIJI[?J m

Scri;üvribu;r Sacris infpirata,

Vt facilior & luculentior Owmveveios probatio

vi Tefía-.

n

mehfi ;

Dit, per tres diftinCtas thefes progrediemur.

n

Prima eít: JNovi Trflamenti Libri funt a

j üeïQIIF!

Deo iufpirati.

3

oftoli difevram

Argumenta hzc funt: (1)

ag

promzffouem a. Cbriflo. acceperuuz: de

ä

piritu Sancto,

Á 2?8[01!

ter quem ad omne officii munus recte obeundum

$cun

1donei futïuri»ii,r«lt. Joh. 14, 16. paraclezus vob:

per-

D[h'

($ 48)

48

1. . de *Scrz:ptw"a Sacra

perpetuo matebity w.006. vos docebit omtias in memo-

h, (

viam vobir revocabit omnia, que dixi vobis; c. 16, 13.

Duyi y

ducer vos im ommem veritarems futura vobis annunciae

$i ; Luc. 12, t2. Spmrirus Sauclus. docebit, vos, que

ib (ha

1Thel

oportet dicere , & quidem eadem qua dicendum éft bo-

j

va; Marc.13,11. quod vobis dabmur illa bora , 'id lo-

quinini : tnon enim vos efüis ,

it f fi

qui logqimz'm', fed. Spiri-

jretiar

sus Santlus,

fgtr m

Àb hac autem promiffione Jeoeysuclas in loquen-

!) rj

do, veCte infertur etiam promillio SJeemvevsias im

DUTTE

Jferibendo: quia apoftoli ad emnues bomiues docendos,

J fltyy

adeoque etiam a£fentes, etiam poff ipforum obitum

Itl P

viveutes , vOCAti erant.

Marc. 16, 15. eunzes in muu-

frleri

du:n omnem , pradicare evatnigelium otnut creatura, ACt.

E.8. accipietis vim Spiritus Santli, d mibi zeftes eri-

$s

zi .. . Gd ulrimas revras. 2Pet. , 12 — 15. dabo

Tfanps

operam, ut POST MEVM OBITVM a[lidue borum (de

quibus v. r—11.) memiuiffe valeazis. 2 Pet. 3, 1. vo-

Q1

óis fcribo litteras , in. quibus veffram fimcevam snenzem

d ny

admonitione excito.

Validum etiam eft argumen-

Duero

tum ex lMatth. to, r9. 20.

Quibus enim promifía

(g) Con

fuit Jsomwsusim in defendendo chriftianifmo «coram

« derti

zvibuualibus judicum , illi multo magis Seózvevzo: fue-

QU toty

runt in chriftianifmi defenfione coram zoro smundo,

3

x

Áttiptum :

« per omues ezares valitura.

Venty I

(2) Apoftoli conftanter afferumr, [e do&vinam

Chl'lhlänu

fuam, etiam illam, quam fcripto proponant, acce-

gt den

pille a Deo, feque eam mr veríum Dei per Spiri-

eum Saucium proponere; idque teftantur cum provo-

ij szy

catione ad miracula, & apud recens converfos,

MUET

ræPI

rei geftze omnis confcios: ex quo patet, illorum

Ícripta, Ecclefize tradita, S«ímveve« effe. Rom. 15,

M

18. won aufon aliquid eloqui, quod uon effrcias Chriftus

n do

4 l

Y

per me . . . fermone. d7 fa. x Cor. 2, 4. 5. Sermo

tü

vneus d?* preconiuwm meum cum demonflvauone. fpiritus

li

( porenrie fa&lums cum effeclu fidei nou. bumana fa-

pieutia fed poreutia. Dei produtle.

lbid. v. 6 — ro.

UM

Japientiam DDei in myflerio abditam , quam loquimur ..-

Plï Ij S.

quæ Y

Y

wobis Deus patefecit per Spiritum fuum. — ibid. v. 12-

3- «ccepimus Spiritum ex Deo, us iutelligamus gra-

füi(l Dfl

viofe nobis data a. Deo, que etiam loquimur , non eru«

Ü5

ditis bumamne Japieutie fermouibus , fed quos Spirizus $.

dlocet

S"Wür

lI. de Striptura Sacra

($ 48—50)

49

L Welll-

t 162

docet, Conferamus c. 14, 37. que scRiBO wolis,

AUH

Domiti precepta funt, c. Y5, 1. Vyupd

€w, "otum facio

vobis (hac fc. epiftola)

evangelium quod vos docui,

qpr, (

d

I Theif. 4, 8. repudiaus (hortamenta v, 1 — 7 Ícri-

pta).uon bomiuem repudiar , fed Deum , qui uos Spiri-

y, il

fed yi-

zu fuo fancto domat. Gial. 3, Y3. I2 evaugelium a me

predicazum ,.. uou ab bomine accepi ueque edoCtus fum,

Jed per revelarionem. efu Chriffi. Eph. 3, 2 — : my-

1 littt-

Jierium gratie Dei per revelationem mibi uorum fa&um,

wuclat D

prour amte SCRXPSI, uude legentes amimadvertere pote-

lendos,

JHis aneam. iurelligeutiam im Chrifli myfferio, quod

£R

m ob

"ünuc PATEFACTUM ef?

Jautlis APosOLIS ipfis p

jperih l-

prophberis »ER Spexn1TUM.

nyre, X

i t Hf«

$ 49. Secunda thefis eft: Efiem Veteris D) eteris

i

- lh

Tg/iameazzïz' libri S'sózrveugoi funt. .

- Toflamen-

b(rf(lm (dö

fi,

(1) Diferte hoc Paulus affirmat 2 Tim. 3. 15. 16.

Bt. 391 ';L

vex(»» , facram illam Scripturam quam Timotheus

T a

a puero didicerat

. m&gsmy, i0faT in[piratam dicens.

argune

(2) Confentit 2 P

et. I, I9. 20. 21. ubi volumen V.

; prommi

T. dicitur fermo

h"O «

prophericus, & prophetia

Seripture s

quia totum a prophetis ,

fanCtis Dei hominibus,

quit fie-

icriptum : idem frrmius n

"T

unc effe dicitur; quia ad-

ventu Chrifti illuftre complementum habuit, ut

chriftianis jam multo certius de ejus divinitate con-

i díra

ftet: denique propAerica bec fcripsura uou ex volunta«

yinta que

re bumana , fed a. fanctis Dei bominibus , motui d* im-

jj

pulfui Spirizus fancti plaue fe permitzentibus prolaza di-

un p

citur; jam iidem fíancti viri reliquas etiam. fcri-

cont

10'

turze& partes fcri

pferunt. (3) Allegata in Novo

leftamento fubi

nde ad Vetus Teftamentum ten-

ont. m

quam documentum Jeómyevsoy provocant. )Matth,

?,.'iü j (f

22,43. verba Pfalmi 110 i2 Spirizu prolaza dicun-

i

. Ó

tur. Luc. 1, 70 Deus per.os

Jan&torum propbezarum

7

; fpirimi

locurus, ACt. x, 16

Judze proditoris fata S:Spivitus

um J

fantius ove Davidis pr

edixir , ACt. og,

25. per Efajam

" 6 -4

Spirizus $. majores Judeoru

7: allecutus , Rom. 3» 25

qua vetus Teftamentum

v* i

Oqulmur

continet, dicuntur e/o-

i "^

quia Dei 3udeis concrediza

.

i

lia o

$ 5o. Tertia denique thefis eft: J/rba^) theo-

jl ,

TU

)

Stripture Sózysuga, fumt.

qneu ia

" yfmzu

p

D

M verborum.

$0

($50. 51.)

1L, de Scr'zfatumSatm

'Hoc probatur (1) ex eo quod 2 Pet. r, 19. a;o

füüf)

ipfa loquela

:

1

.

rophetarum opérationi Spiritus fancti

tribuitur.

c AGt. r, 16. Spirizus fanctus per os Da-

D

vidi; locutus dicitur. Matth. 10, 19. 20 & Luc. 12,

I!

II.I12. C. 21, I4. I5. apoftolis darum iri Chriftus pro-

mifit non tantum 4uid, fed etiam quomodo loque-

Yortio,

litatio

rentur. r'Tim. 3, 16. non tantum doctrina, fed

Tür r

u3 , Scriprura ipfa, 9sómweusos dicitur. (2) A&.

Mofen:

2, 4. Apoftoli Spzritu faucto veplezi linguis varis vaa-

gnalia DEI elocuti fuuz , prouz eis Spiritus. dabat elo-

Wrijr,

UT

qui: adeoque operatione Spiritus fanCti etiam ver-

Vér

ba eis fuggefta fuerunt. Conf. ACt. 1o, 46. 19, 6.

i pf

1 Cor. 12, 10. 14, 26.27. (3) Scriptores facri fer-

mones Chrifti, qui dimidiam fere partem evan-

d:co $20

(&t) jii

geliorum implent, totidem verbis retulerunt: id

oft tot annos fola naturali reminifcentia fua prae-

1 dioro

deiri

Ítare non potuiffent. Etiam apoftolorum & Ste-

EM

ghani

amvis lo

os fermones Lucas in Actis re-

meom

tert :

&

in libris

V.

T. fimilia loca habentur.

Wegut,

lhiar,

In Scri

tütfa S«omysiysp rerum vevelaarum ipa iu-

7(('721'1' [/7

doles exige

b

at verborum fuggeftionem.

Spectant

voluntatem & honorem DEÍ, ac falutem homi-

A emiäs [j

num: intererat ergo eas re&e fine falfo, pleue fine

3 f

defe&u, pure fine humanorum mixtura, & accura-

ze iis verbis efferri, quze mentem Dei exprimerent,

Przeterea res revelare magnam partem fuperant cde

ht tfli

fl

prum bumanum; & in Scriptura verbis efferuntur ,

W g

quibus zova motio fübjici debuit, non ex comimu-

! Detegry

ni loquendi ufu pendens: ergo neceffe erat voca-

bula a Spiritu fanCto fuppeditari.

Sic Paulus te-

l'l(l"odm ,

ftatur, fe de bouis faluzis, que uulli bomini in meu-

M

uj ï?þo

zem venire poreraur , ufurpare verba , que a Spiritu

o

hj

fautio didieriz. y Cor.

t

, 8 coll. 13.

Sic Maria,

virgo beata, Spiritu fancto acta, fummum my-

fterium , quamvis ab fe tum quidem nondum intel-

(Ieïmnfu

ftifj "

le&um, Luc. , 46— 55 verbis aptiflimis cele-

brat,

li

J

Mm

Theopnev-

$ 5r. Nor1i0 THEOPNEVSTIJE £X fó

sp"'[m )

füim wera

pl"tm-

notio.

la Striptura peti poteft ; eft enim res fa&i,

W " "3

. de cujus indole ac modo ii foli teftari pof-

funt,

M"Mdz"n

II. de Seriptura Sarra

($51)

s5l

114

us f

funt, qui hanc operationem divinam ipíi

ryr D

experti funt.

PA

yifasyo-

In ingenti fententiarum quie h(in'ie feruntur, di-

vortio, tanto magis attend endum Scripturze, ne dü-

d -

bitationum flu&tibus auferamur. Non ergo

avabi-

rim, d

eus ad

(z) i.

mur recenferelocaprzcipua. Exod.4; 12.

suriti t

Mofen : vade; ero cum 'ore 1105 dotelo te,

quid locu-

zurusfs. Daviddefeo Sam. 23, 2.

Spiritus Jebove

dul«

locurus eff in me ; d» eloquium

emnve-

€jus (ejus nion meum

,'6395 ,

fuper lingua mea eff.

Idem in divino illo epithala-

mio Píalm 45, a.

Searuriz cor meum fermouem Vonums

x f t

dico ego ,

(s

'0,

tem ent-

Ceft) filus

pera uea regi (funt dicata); Jimpgna mea

defüntï !

feribe periti, Efoias 34, 16. Scifciramnini

ex lióro Domini & legires

me uwuum quidem ex dllis

ia fue

deerit, altev alzeyum ton

dejfuleraUunts mam or meum

ym U*

(meum Domini)

n As*

pracepit y o Spirirus ejus illa con-

gregat. Jeremias 20, 9. IDizi , 00 meminero ejus, nec

pentil

Joquar amplius u üotnine ejus : fed fuit in corde mew ut

m ;/)/a i

ignis ardeus , conclufus im offibus weir;

:

defatigabay fu.

Spetat

J'inendo , niec ramen porui (me contine

re) idem]e-

m Jom:

remias c. 23,

9. jracum eff cor meun in me; commo-

mf

za fu

ur omnia offa meas faétus fura r bomo ebrius, wt

D

i

: a

vir qui viuo üurgezur :

prer Domiuum 42 propzer fan-

n

Wa ejus verba.

Mi

C

a defe c. 3, g. dmpletus

Jfum

i

vobore cum Spirit& Sebowe t ju

dicio d forzitudine s

egemntllf j

ad indicaudum Jacobo ,

prevaricationem fuam d?* 1frae-

x n

li peccazum . füum,

Habacuc de f.

i C. 2'3 i'; 8-,

Juper

] etit v

cuffodit mea flabam , dv co

8

:

vfiflebam. fuper snunimento,

Puults

u fpeculaver, vifurus,

quid locuturus fit in me, do»

jj n

quid refpoudere debeatn ad elencbhum meum :

& refpon-

, i

dit mibi Jebova dicens, fevibe w

jfionem 49 explana ,

cet. conf. c. 4, a. Domiuie

GaHdioi auditionem zuam

SIC Jara,

V

m 9

(refponfum tüum c. 5,

3720 datum; d* timore per-

1dum j

'6'!1'1]71: fum.

)

B'mus &

Novi Teftamenti loca funt: Matth.

16, 19. da-

bitur vobis,

quid loquendum fit. c. 22, 43.. Davidin

Spiritu. M.

ff

zam: Dominum fuum . vocar.

j

Spivitus fan&us vos docebit omnia,

Q? in memoriam

volis revocalir omhia que vobis dixi.

ACt. 2,4. imple-

s

ri funt Spiritu fantlo ; cep

erutr loqui aliis linguis; queme

u

admoduin Spirisus ei; da

6. probibiri

il

»

bat [;rqfï.ri. € 16,

faur

1. de Seriptura Sacra

$2

($ 512

fünz a. [antto Spiritu in Afia doceve ; v.

7 conatites per

i

Birbyniam irer facere non froit Spirituss. N. YO. objeto

Quit

vifo cerri fiebaut [2 im Macedomiam vocari. C. 17, 6.

Paulus exffimulabatur .animo fecum , videus Arbenis

uzrbem idolis dediam, c. 18, 5. Paulus nuntio a 5ia

debui

& Timotheo accepto zrgebarzur Spiriru (al. leCt,

verbo) , zeflificari 'Tudeis jefum. Y Cor. 2, iO. No-

;

dis Deus ea (falutis bona, quze nulli homini in men-

^

(

tem unquam venerunt v. 9) revelavir per 5

pirirum

fuum ; v. 12 ur. f[ciamus gratiofe uobis dazta a Deoy v.

Ti

atmpl

13. que eriam loquimur verbis, que a S$»iritu jancto

dempi

didicimus. 29 lim. 3, 16. ommis feriptura eff divim-

zus infpiraza , x Petr. 1, 10. 11, Propbeze qui de cou-

tione

pandg

erenda iu mos grotia vaticinati fumr, exquirebanz ac

T Qf

perferurabamiur. falutem: (N. 3—9 enarratam) , fcru-

zantes quodnam auz quale zempus indicavez Chriffi Jpivi-

7)

fnotu

1u5 Qui i ipfis erar , prafionificans pa[Jroues in Chrifium

(eventuras) é poff bas gloriam. - Eodem loco v. 12

ju :

ftatim. additum legimus: Ea propberis revelata fuifle,

tibdo

biy

sou ut ipft fibi , fed uz NOBIS ea adminiffrent , qua nunc

credeutibus nunciata fiuz per é0s, qui evangelium . ilüis

tem

Tenti

pradicaverius per Spirirum. fantium miffum de celo,

2 Petr. 1, 21. uom voluntate bominis prolata eff un-

peaul

quain propberia: [ed a Spiritu jfancto vetti

( ao usvos) .

H

locuzi funz fantti Dei lomines. Apoc. vo, 3. Joannes

dec p

Ícripturus audivit vocem dicentem, ea ne fcripfe-

i

Dea

tis. add. Luc. t, 3, ubi evangelifta (quem 3«omvév-

sus fcripfiffe aliunde conftat) de fe: vifum eff mili,

N

qui omiia ab iuitio di

ligeuter confecurus. fum, demceps

Qta

ad ze. [cribere; & Joh. 20, 30. alia mulza feci 3efus,

que won fauz fcripia iu boc libro; conf. c. 21, 25.

Oaj

übi ratio cur fcripta non fint, indicatur.

V. t

Ex his colligi poteft: 7) theopnevftiam

lü h

fuiffe fimpulurem operationem divinam in Scri-

lem

ptoribus facris , a Spiritu San&o profecam;

e

b) modum iufpirationir non eundem , fed va-

p

rium fuiffe, prout liberrimum DEI benepla-

citum, & rerum proferendarum natura

H

[

tulit.

tim

-.Com-

($ 5 I»)

-IH. de Scriptura Sa?m

53

ititer p

Comple&itur nempe: ) revelationem rerum.

1o olleto

ignotarnm , cujus revelationis fibi fa&tze certi erant,

quamvis res fibi revelatas non intelligerent.

AL

; Aiieni

2) Ceriitudinem. de illis, quze intelligebant ;

o 1 sR

3) Suggeffionem eorum ,

ERE loqui aut fcribere

debuerunt ;

(il u

) Juflintlum ad ea cum"parrhefia proferenda ;

ITeÀ Nü-

bendi actu ;

.]nmel-

&) lufallibiliarem in oquendi & fcri

6) Gubernatiouem ,

nunc magis

adítrictam ,

Syurim

nunc liberiorem: 4) ad féligendum ex apparatu

TR

ampliore eorum,

quz aut.jam ante, aut nunc

r jton

demum, ex avtoplia, ex auditu,

ex revela-

j dj

tione fibí facta, cognita habebant; 4Z) ad ufur-

tj d dl

andum ordimem convenientem; ^c) ad weróa ido-

jirdi

nea adhibenda,

m), (Ile

: cogitata , judicia .

7) Etiam ubi ipforummet

if j

motus animi naturales interveniebant, gubevnatà

i Corifr

fant 9. Spiritu fancto

, ut de his quoque id, d? ea

loco vt

modo fcriberent, quod &

quo modo Deus ea fcri-

Jata f

bi voluit, ut fecundum Dei (non hominum) men-

, (

tem ac voluntatem leCtoribus Scripturze propone-

TR

; de ao

rentur. Sic ipfaé faluratioges & limilia non niti fub

peculiari Spiritus fancti regimine fcripta funt.

—

n d u

a divifionis

|

405,0297')'

Haec jun&tim fpe&tanda, me fallaci

decipiamur , atque completa e dictis allegatis Qþ.,.

, Jote

tineatur notio.

,

(l i'crigïf'

m Aui

Ea hrec eft: IxsP1RAT10 (ut a&us fpe-

f fj[ mll?h

"d

&ata) eft Spiritus Sant?i [ingularis in prophetis

« Wf'

€7 apoffolis operatio , ves illis iguotas reuelans ,

(, 2 Y

de veritate divina certor €?. im docendo inf allibi-

les reddens , ad loquendum. €7. feribendum impel-

j Sm'

lens, proferenda hic €7. muuc fuggerens , mentem

j

ectatl

€7 cogitationer , nec uon laquelam €7" cripfionem,

(od/

)

potenter gubernans,

SrATUS Oonzvevsius erat. Dabitualis yerun (Zivi;za-

yit

j

zum intelligentia fanciis vivis a Deo collaza. — Specia-

] J

tim Apoftoli gavili fünt eï'(a&a myfieriorum evange-

2

(otr

524

($ 51.52)

lL. de Striptura. Satra

]i intelligentia,, qua. hic: & nunc quze ad rem facie-

laturr

bant dicere aut fcribere poterant.

etiam. eft, ad

- Probabiliffimum

10 I

eregrinas nationes venientibus

1.J

nec linguarum, donum. defuiffe, ad defungendum

la

evangelii przeconio.

Quoniam autem O«somvevsin

nn $

infallibiles quidem , fed: non, omnifcios 'reddit; au-

JRO C

geri apud: eos,

potuit. rerum. divinarum cognitio:

Cafn e

precibus. Dan.

2; 17. 18. 19.. ufu; Scripturee Dan.

Ial

9. 2. indagine.

LPetr.1,11. experientia ACt. ro,

fs

28.34.. collatione. mutua A

e, 153.6-, LQ. 28-.— I CO*F.

divino:

14. 32. immo,

. aliorum, credentium precibus

probam

; ph. 6, 19..

4

Tec

l, a

Striptura,

$. 52- Quoniam libri-S«/zy«weo: a fcripto-

grifan

Canon.,

Mu

ribus facris.ecclefize traditi;, alfervati; le&i,

Quidem

fan&is: ufibus adhibiti fuerunt: fuccefrve im

Chriftia

unm. Polumen. colle&i fünt;; & hoc paéto li-

fil, n

Whs, .

brorum. tum Veteris tum Novi Teftamenti

buscnr

Cauon. exftitit.

Ier]

Ania)y

(1) Primum libr? 5

J

:

musues publice. ecclefie: tradi--

Á i

: exemplum .

Penrateucbus. preebet. Hunc Mofes,

Orja

in Sanctuario.

d

s

poni curavit Deut. 31, 24.25. 26.

telantu

fuum deinde. add

Ícripta Samuel 1

idit J'ofua. c. 24, 26.' quzedam ab fe.

Sam. 10,2c.

tempore

orum f

at. Aom. 3. 2.

(2) Hos libros affervarz debui:

[e res ipfamone-.

'ütt adi

Inte

(3) Ufui adhibendos fuiffe ex: Mofis fa&o intelligi-.

tur, qui ante mortem com

lura Pentateüchi apo-.

Trede

grapha Sacerdotibus. & L

II Senioribus. tradidit

Deut. 31,9.

Deflinabantur vecitationi publicae fepten-

lo

L)

nali Deut. 4

I

» ILI. I2. ]of. 8.30—235. ftudio: Regum

i übï

privato Deu

t. 17, 18. 19.. judiciorum. agendorum.

normze Deut. 17, 1. fübfidio inftitutionis domefti-.

^ rgj

cce Deut. 6. 6. 7..C. 11, I8..

IQ9. & publicee 2 Paral..

X7, 9. Sic Pfalmi a Davide

acra publica traditi.

ecclefize. ifraeliticze adz

Ptj

)

dic

ium- eft

K4). Colle&ionis, in. unum volumet; luculentum in--

G

» 4) quod volumen legis apud reduces,

e. Dabyloni

a

-

ad omnia denuo re&te inftauranda pro-

thf

latum

VII. de Seriptura Satra

($.52)

»

farie-

latum Efr. 3, 2. 4. c. 7. 6; IO. 14;- Neh.8, 2 —58. c.

iffimum

fentibus

10, 19. & Pfalmi cultui facro adhibiti Efr. 5, 10.

1. P) quod Parafcbe & Haftare (feCiones lega-

penlum

les ac prophe

ticaej diu ante Chriftum in Judzo-

um

rum Synagogis le&ze fuerun

t. c) quod ex Jose-

ddit; t

pPHO conftat, Chrifti tempore ecclefiam Jfraeliti-

ogtitt.

cam eosdem libros pro divinis agnoviffe, quino-

? Du.

ftra zetate ad Canonem V. T. referuntur. 7) Chri-

Mb ro,

ftus & apoftoli quoties ad libros V. T. tanquam

| 1Cot,

divinos provocabant, Canonem hunc ipfo faéto ap-

gtecïhus

probarunt.

Ecclefia ch

yiftiana exemplum ifraeliticze eccle-

fis, a Chrifto probatum, fecuta eft, Jibrisevane

geliffavum dv apoflolorum. juxta cum libris. V. T. in

feitt

unum colligendis. — id Seculo Jl faCctum; magna

j ) le&i):

quidem cautione. Habebant enim teftimonium a

tlf r

chriftianis cozvis, qui fuerunt Viri prudentes;,

ii, rerum omnium & gnari & certi: poftea ab

xdhl

ilis, qui proximo tempore vivebant.

De qui-

busdam , (epiffola ad Ebraos, [ecunda Petri , fecutrda

hument

do: zertia, "Joannis, epiflolis Sacob d»" Sudae; ac de

Apocalypf?). dubitari coeptum eft feculo demum III z

fed diícuífis dubiis non diu poft etiam: hr, prout

( tt*

Hiftoria, Conciliorum A€ta, & Seripta Patrum ,

( MO[ES

teftantur , pro divinis agniti funt: indeque ab illo

T

tempore Canonis N. T. memoria, teftibus fingu-

j

lorum feculorum monumentis, certa & indubi-

tata adhuc fervata: eft..

xfamolle"

Intelligitur hinc, completanr w«otionetm

jtelif-

five defínitionem: Canonis ex lifforia peti de-

c

imádi

bere. CuNoN eít cafalagus: ecclefiafficus. &o--

[entel«

rum librorum , quos ifraelitz in veteri Feflamento:

fegum

yionum

a prophetir, €' chrifliani iw movo. Toflamento ,

ome

ab apoftolis ,. tanquam diviuitur in[piratos atcepe-

par

iE

runt, at fanfhe a[forvatos publiis. privatisque

cultus diviui exercitiis adhibuerunt ,.eum in finem,

u

relii

i^

ut tanquam divina €7 irrefragabilis norma fidei

Lj

ac

p p

D 4

56

($ 55-535'

II. de Seriptura Sácra

eod

ac vite , cüivir ecclefrg? menübro moti manerent,

cilit

Adeoque LisEkR CaNoNicvs elft ille,

tliem

cujus dwinam originem 67 kauäïorimtem eælfyz'a

€7 olim agnovit, 7 mimé quoque agnoftere teuetur.

àd ]

Libri hi recenfiti funt $- .37- 38-

Vo

Libri apo» 5**153*'.* 4 Canonicis P, T. libris diffingüi de-

floln

eryphi, — bent Libri apotryphi , qui poft Malachize tem-

Qura|

pora, in Verfione grzeca V, T. a Judzeis hel«

faia

. leniftis cum libris divinis conjungi coepe-

&q

fünt,

pora

Ti fünt: Liber Sudihe, Sapietitie , Tobie , Sz;r&-'

MU

cbi , Barucbi, duo Maccabaorum , do fragmetiza quedam

Eflbere ac Danieliss Preces item

4Afarie , Sociorum

tna]

Danielis , d Manaffis.

Hi pro libris cauonicis baberi uon poffunz : (1) quia

ioq

ecclefia Judaica at ex Joskeno (L. Icontra Ap. €. 7.)

Cufk

coliigi poteft, eos nunquam pro divinis agnovit. N'e

quidem Judai Alexandriui alium, a Palzeftino diver-

Ver(i

fum, cauonem habuerünt. (2) nec ecclefia chriftiana

büs

quatüuor. primórum feculorum ,

rout ex Canonue

AMelizonis d9* coucilio Laodiceno conitat, hos libros

$

in Canonem recepit.

(3) ob ftili rationem, &

ptam

non divinze

füo j

ob interna quaedam humani ftudii,

Chrg

originis indicia, on füntidonei qui ut regula fidei

ad auCtoritatem dogmatum comprobandam adhiberi

Igima

Yare

queant. FHincconiilio non optimo olim cum libris

UT

divinis in eodem volumine defcribi ceeperunt.

üïfem

$unr :amen lecdu digni,

Primus Maccabeoruim li-

ber egregium ufum hiftoricum habet ad quzdam.

T

Prophetarum loca intelligenda: in re/quis utilia

M

morum przecepta, & gemmze veritatum divinarum

Occurrunt. ldeo in antiquiore ecclefia ad plebis

l

zdificationem leCti, &

tüe

funt: fervabatur tamen di

hinc ecclefiaftici appellati

Qu

fünéctio a libris divinis.

Ti

Demum progreffu temporis hoc difcrimen fenfim

j non

Qua

hegle&tum fuit, poftquam n?men libri apocr;yp()

e€o

Rig

*

li. de Scrijatu'ra Sacrd — (($. 33. $4)

57

Qof P

eoderm fignificatu ufürpari cceptum (;f['e"t.- A Corn.

cilio "Tridentino À, yS46 in ecclefia romana faüb ana-

t ille,

themate pro Canonicisdec]afrati funt.

| ecdejïa

t lat

$ 54. Scriþtm*a fun qiioad libros , fzm äno- Sgripmræ

ad librorüm partes integrd E? inzorrüpta e[L, integritar,

Hoc liquido probatur (1).ex Chrifti & apo«

ftolorum filentio, qui Scripturam V. T. ac-

'ufgæti d

lp [e

curate fcrütari jüfferurit; nüllaà unquam

hls hd

facta mentione alicujus corrüptionis. (2)ex

j p

€o, quod codex V. T. fiusque ad Chrifti tem-

pora integer fuit; talisetiam poftea manfit j

lie , i

cum inde ab illo tempore nec fraude, nec

t Qu

, d

malitia, nec cafu corrumpi potuerit. (3)

ex chriftianorum diligentia in libris N. T.

UAPO 6'7'/

cuftodiendis, & (4)ex copia apographorum;

qodt. M

verfionibus mature adornatis, frequenti-

üno dvf

y hritan

bus Patrum allegatis.

Scripturam porro etiam integram & incorru-

ex Cuttté

lo Jbf

ptam manfuram, Bonitas ac Sapientia Dei, verbo

onetrt,

fuo invigilantis, fperare & confidere jübent, &

Chriftus Matth. 5, 18. confirmat.

Nat fi vel mi-

y i?

g d

tima verbi divini pars plane intercideret , noncon-

/*j

:';317

al

ftare olim in fine hujus ceconomi:e pof

A

nuri

omuia implea ; num verbum Dei omnes fines fuos

; eunbrs

affecutum fit.

xerüt

4j -

Obfervanduim , in hac thefi. de integritate Scri-

pturee, quzeftionem efle de tali corruptione, qua finis

Ts

Scripturze, hoc eft, falutaris illius üfüs, impediretuür.

qir U

divinut

eoque variantes lecfiones integritati illi ; quam nos

tuemur,

non fatis perite objiciuntur: 1) quia

d pïem:

quantacunque fit earum multitudo ,. nulla tàmen

"E

pl

Yi (]Jhm'

hiftoria feitu nobis neceffaria; inulto minüstali-

jpim.

qua falutis doCtrina intercidit;.2) quia ipfa lectio-

(nel

mutationem non fas

t

j

Ris Varietas argumento. e&:

€iam

D

58

(5 54.55) M. de S;rz:ptm'a' Sacra

&am effe in omnibus qui füperfunt codicibus. 3)

tead

uia eruditorum inter chriftianos diligentia dubiis

prem

d

e genuina leCtione fufficientem medelam, adhi-

bita Crifi fobria, attulit.

Superfunt quidem affe& ,

quos Critici vocant, /oci, hoc efttales, quibus

f

Iæt 1

per media critica, collationem codicum, verfio-

num, patrum, fubveniri nondum ita potuit, quin

üblir

etiamnum fufpendi judicium debeat..

dem perpauci funt.

Sed illi qui-

longe

flatuu

Infallibilis

$ 55. Confequitur ex haéctenus di&is;

fationt

» veritar.

Scripturg iufallibilem tompetere veritatem, quae

(Ie, ;

per omnia tum fibi ipfi, tum principiis na-

Til ali

tura notisexa&e confentit, & erroris omnis

experseft. Efta DEO: a Deo autem non

ünt,

al

nifi verum. Ebr. 6, 18. inpoffibile eff mentiri

là$Q

Deum. . Joh. 17, 17.. Ferbum .Dei. veritas. eft,

I

tibos If

€. 10 35.. Scriptura diffolvi mou poteft.

Olfuft

Scripturze finceriffima veritas etiam ex eo elu-

&i

cet, quod ad maximi momenti doCtrinas & refel-

lendam impietatem , adhibentur veritates naturali-

Fl*el

ter cognitz , omni dubitatione fuüperiores. Sic

Cs

& lo ]

Pfal. 95, 10. de Dei natura, providentia, juftitia

" r

dicuntur evidenter vera: & confidenter pronun-

ciatur , f?ultos effe , qui hzec non. attendunt aut cu-

V'eeonn

rant; perinde ut Rom. r,20. & 2, 1. tales inexcus

t aä Li

Mutc (tj

fabiles. dicuntur.

NT

Couzvaditlioues in Scriptura nullze funt.

Qua

n

objeCtari folent, per juftam exegefin, interdum

ela

Dl MMH

& per genuinam leCtionem e fitu erutam & vin-

$]

W

dicatam , tolluntur.

Errores per calumniam ob-

4 lmnmbm

jecti dudum folide a Viris doctis depulfifunt. 44

Dfu,c i

j

erroueam, vulgi opinionem. nusquam Scriptura loqui-

tur: fed indigentiae tantum & captui hominum

TU [

Tie, (

per benignum condefcenfuüm fapienter attempera-

lütj üu

ta eft. " Recens affertum, Chriftum , prophetas ,

^ tj

apoftolos per wconomiam locutos, blaíphemia eftin

Chrifi ac verbi divini majeftatem : eo audacter

NU

Eph

; ten-

lI. de:ScräJtzirm Sacra.

($ 55.56)

59

ibus, 1)

& dubiis

tendens, ut omnia in Scriptura, quz famenf füs

premus. judex eft, judicio humano: fubjiciantur.

, adli-

j a[f?fl! j

$. 56. Quia Scri p.t-.jura; verbum Dei conti- SujJimi-.

, Qubus

2

, vl

net, hocipfo continet eziam.amyjieria-,,;. quorum /" my-

yit, qui

j iliqu

fublimitate omnem humanam fapientiam ^ iortm-

longe exfuperat. Rem planeDeoindignam

ftatuunt; qui Deum per verbum fuum ope-

; ii

ratione fingulari manifeftatum homines do-

n, qui

cere, non ignorant, nec diffitentur, & ni-

jpinte

hil aliud tamen huic verbo ineffe conten-

g ormnis

dunt, nifi quod. intelle&ui hum

£À

tem nol

ano e,þiæm

1

J

alias obvium eft.

»jï u

il fþ-

Myfteria in Scriptura fünt, dogma de pl'uQ.-

ribus in Deo:z de tribus in Deo: de Redemtore

hominum: de lytro, ejus: de gratia Spiritus. fan-

