Gf712
author: Sartorius, Christoph Friedrich

nä/ R.

be-

ia

A.

NT

as

m

:

TE -

d

E

— w

1

E RÓáÁÀ

—

LR

pE

—— À

y»-

-

2

E

-M »

j

A

A

,,ä. 3

uwh

-*

P

5

LO

»-

LT

&

*

od

[2

*

m

a

x

g.

E

x

EX

"

&

Ls

E

*

*

»

L d

E

od

o

é X

E

ææ

E

I dl

,

Le

$

É

m

&f;

T

5&1

jf

"

Es

a.

Ww

z

*

&

at

*

E

É

E

'á

as

2*

$

$

"-

$

i

xl w

É

* F*,.

3

W

E

3

Ti

»

$

E

.M.

L ied

"

j

M

;

L.

*

- d

t

g

s

P-.

-t

**

i

3

a

UE

h

:

M.

ET

^

s

ss

h

*

Es

u-

du

L

m

»

s

d

p

»

A

E

ÉM

.

$r

*

w,

ER

BN

LL

5X

"

|

$Ro

Yes

— i

i

-

od

M 4

—

ia n

Ó

-

Jinlïl

r

7^

—

ii

—

nad

"m

p

——

— :

—

-

—— —— s

—

Pt i tl i g

t —

—

—

——

g —

AL

xN

L

M,

W

—————— Ó

TAT

s

ER

W —

- Al.u.asïwWN

P

p dv

—

R«

RTM

H

Mi

COMPENDIUM

THEOLOGIAE

J DOGMATICAE

ITERA';:S CUR.is

"

USUI

PUBLICO

ACCOMMODAVIT

D. CHRISTOPH. FRIDERICUS SARTORIUS

UNIVERSITATIS TUBINGENSIS CANCELLAILIITS.

Sais

?

fZ

T

J

o

e

N

f

Z* d

D

PLASNI

a

2

»

(

C

s

j

EE

E

33

P )

N

N

*

CT

U

;?;x

N

"w

P 7

.

s

*

-

n

E

AU

.

£

EE

EL A CSS

3&*

E

/

'?J-vr

E

säx';;:ï:ï: N

s

"

f À

-

' Cum Prwilepio clementiffmo Ducali: 1. z'rfembergim;

STUTGARDIAE

IMPENSIS. JO. BENED. MEZLERI

1782

T

E

eu

A

Ed

Ws n r - s

lst

— HH u Oi —

—— —

—— — —

—

2

:ä-

——

LE -

y*

5 n 6

SoJExUrC

£ 4«

* ye

)

AE

A

4-

P

* ye

ä

?K

CA A A

ïï./

fï

€

» 090«

Mu u^

LECTORIBUS

GRATIA ET SALUS PER JESUM CHRISTUM

DOMINUM NOSTRUM OBTINGAT.

C

ompendium theologiz» dogmaticoe

juffu

SERENISSIMI

DowzrzNr

Ducis CAROLL academicis prole&onibus

ante aliquot annos aptatum, iteratis cu-

ris, quod propitio ac benedicente DEO

fiat, in lucem denuo profero; poftquam

Feneraudi PRocERES PATRIX ET ÁN-

TISTITES EccrESIAX communi

ufui

omnium, qui facris in patria noftra ope-

rantur; illud deftinare dignati funt.

ä

X 2

Igi«

Q, P RA

IV

]gitur libellum fic ad fcopum, cut 1n-

fervire debnblt, annifus fum conformare,

!

ut jam non modo DiscEeNTES fübfidium

d

habeant, quod ipforum diligeutiam in

Ü

(apüiffimo theologie ftudio juvet dirigat-

d C Ls ss ica

que; fed etiam FnATRIBUS im Chriflo di-

Íe&lis , mimiflerio facro fzzf/zgmtzbm, praefto fit

vrorüarecis Üyiyovrey — Acryov, fanCtioris

2u

do&tringe Summa: - doffrine nempe *yrioiwc

di

evangelirm, quam 1PSIe Scriptura dudum

li

dxalcerunt PATRIA nofha cum tota ec.

b

clefia evangelica fuam e[e profitetur; ex

I

aliquo autem tempore ota quxdam, vel

10

potius renovata, molimina infeftant, contra

fid

quze finceritatem evangelicam fuers ac vin-

i

ditare neceffe eft

U

&

In TuxsiBUs euudem propono, quam

eu

UL AORU

Ti

Ma]JoRnES noftri; magno labore e fitu ac

GOCLF LOT s

tenebris erutam profeffi funt

J

retentis etiam plerumque /ormulis at avodis

d

loquendi antiquis: id quod non fuperftitione

aliqua fec!, fed jufto metu, ne locutio-

nes novae, prater neceffitatem antiquis

A

per-

M

z

V

a $

permu—tatæ, elegauntes quidem & in non-

nullis. innoxiz etian?, fed tamen NoN-

BIBLICIE, ambiguiate füua vim ac nervos

do&trinze ipfius, ecclefize ne fentienti qui«

dem per homines aftutos eripiendi occafio

l

& medium fiant.

[

Quo ad Thefes a me pofitas addifa le-

guntur, non rem ipfam, fed thefium or-

j

dinem, nexum, determinationem, & im

fiholiis declaraiionem concernunt: in qui-

tc.

bus ea fecutus fum, quax facilitatem ad-

X

ferre rebus-infelligendis , quid tempore hoc

]

noftro curam & cautionem præcipuaïn de-

fideret admonere difcentes, atque ad fa-

J

cri minifterii praxim cireum[petiam. nonnihil

conferre poífe vifa funt.

Ea de caufa fin-

m

gulis Locis addita eft in fine Znüthefis, ut

memores-fimus, contra quos veritas di-

aC

vino beneficio (ecclefze noftra concredita

TP

& adhuc inter nos cön(fervata , defendi

od

d*kebeat.

o

ARGUMENTA ad thefes probandas

uv

e Striptura, unico fonte falutaris doctrin,

T

D

peten-

[i

VI

—

$

[

B

petendä effe exiftimavi.

Facere ]autem

non poffum, quin etiam atque etiam ad-

!

inoneam Studiofos , Srripturg divinam ori-

f

ginem, G«ozrieucíay (fed re&te, qualem ipfa

n

Scriptura de fe perhibet intelle&tam) , fra-

&andi modum genuinum , 9erpretandi veras,

$

neceffarias, non arbitrárie fumtas , regu-

jr

las, inter PR1MA profettuum folidiorum

hr

INITIA, ereCioribus ingeniis cognitu ne-

ceffarias effe; quando ad ceA«ómwTa eni-

l

tünytur.: fi quidem in difcenda iutegra fdei

f

noftrae fanétiffimze dolrina , inoffenfo pede,

tuti a deviis, & confirmato per divinam

convi&ionem animo , progredi velint. Hac

Áf

enim maxime parte, nempe circa ipfum

9

te

probandi principium, 7rgóvov illud latet, in

t

quo Ji; jjd zacóv a nobis difcrepant, qui

tanta cum fiducia dottrinze compagem fol-

fol

vere, alium ex alio articulum, fundamenta-

(U

Lor MPUERES - DREBN

Íem e doctrina chriftiana e/iminare annitun-

u

tur, argumentis noftris probantibus pro-

n

bandi vim nullam ineffe, dictatorie pro-

&

nunciantes.

Hinc non dubitem, Studio-

€0

er

ET

fos, qgi* ferio— rem fuam agunt; ipfos p

fe

Y -dePedioi x

"A

u 6

V

fe idtälle&uros, quantum ad veritatem

cognofiendam & ad coguitz praxin faluta-

rem interfit, im exegef HABITUM facra-

rum litterarum. re&e interpretandarum

(l«

quam maturrime comparare. Prout di&a

à

Scripturze intelligemus, ita apud nos vim

probandi habebunt: immotam ; parum

firmam; nullam omnino./

)d

ls

Equidem Avpiromisus meis fem-

per au&or effe foleo, ut inter praparatoria

Ul

fua f/udia primario linguarum Scripturze ori-

de)

ginalium facultatem fibi comparent ; ariis Cri-

[

tite €7 Philologig biblice fabfidiis, nunc dum

opportunum eít (poft academicum enim

ln

tempus raro deinde illorum aut copia da-

In

tur, aut in ufum convertendis vacabit);

D

o

folerter utantur; in ipfo curfu theologico

lt

quotidie tempus. certum Srripturg , cur[orie. le-

gendzg ac relegendz , tribuant; ut initio /im-

Ij*

gulorum librorum Íeorlum , poftea vero

.)W'

etiam Ífyntagmatis Scriptur? TOTIUS

pïO'

hiftorice minimum

cognita ,

contenta ,

]V

animo ac memoria comprehenfa fecum

Pel'

vX 4

cir-

fe

V

gfgä»ä

circumferant; ad quevis theologi mu-

nia per omnem vitam tanto. deinde

[/

futuri paratiores, quanto diligentius cum

f

cogiitiong contentorum hiflorica, deinceps eo-

t

rundem aecuratam intelligentiam , continuata

[

le&tione ac meditatione quotidie augen-

i

dam , conjunxerint.

Tritum, f*ateor; &

«

vulgare confilium eft: fed profectum a ma-

fi

gnis olim theologis; a magnis theologis

U

eriam noftro tempore commendatum *,

!u

P'

Ad eandem cum Scriptura familiari-

(

tatem quafi aliud agendo deducere meos

«

auditores ftudui, cumulate allegatis Scri-

pture locis, & impofita hoc ftratagemate

quadam [pecie neceffitatis, verfandi, vol.

yendi, revolvendi Codicem biblicum:

(

cum dolore enim non raro animadverte-

bam, juvenes cetera nen indoGos, in bi-

ie

bliis fuis hofpites, immo peregrinos elfe;

|

quos in verbo Dei plane habitare opor.

tuit, Propofita mihi fuit etiam alia quae-

il

dam

D

* B)ie:fe das Studium der Theologie betreffend, Par-

do

te ïV P. 372. conf. p.209 & Part. lIT p. 38.

sE 04 x

K

dam utilit;as: ut preclara ingenia, ad

le

verbum Dii tra&andum cu w ausTu, ad ob-

fervandum admirabilem, qui fe forte in-

A

ter evolvendum offerret, inter tam mul-

lt

tas, tam varias, tam diverfis temporibus

)n-

prolatas Scripturz fententias confenfum,

&

eoque ad comparanda, inter [e tanto Hddiq-

ld«

fius diverfa, fed homogenea Verbi divini

Js

oracula , invitarentxxr.

Dici enim non

poteft, & non expertus vix credat, quam

potenter animum afficiat convincatque di-

"i

&orum, de eadem re agentium attenta,

205

confideratio, ac deinde collatio: illa fre-

ls

quens ejusdem veritatis inculcatio, variis

ate

mundi zetatibus; apud varios homines, fub

70!

diverlis circumftantiis fa&a, & varius in

I

contextu vario, isque femper foecundus,

t

maxime opportunus refpe&us: & concae

bl«

tenata hinc rerum ipfarum feries: em-

;ffeä

blematutn etiam in Pfalmis & propheticis

»pOï'

Scripturz partibus, ad easdem veritates

TU

illu&rapdäs aptiflime adhibitorum , vis &

du

étpyua, Amice monuerunt quidam vere

N

fat-

þdo&i, & inter illos mihi amiciffimi Viri ,

X 5

ine

hg

X

Jb 4 xX

me in cumulandis Scripturg. di&is ninäz'um effe ;

& pariturus monito eram: fed inter pri-

[j

mos emendandi conatus animadverti , to-

tol

tam libelli ftruduram mihi perituram,

&i

qua in prima Pofitionum editione non exi-

cuo labore conftiterat. Modefte igitur a

tln

Le&toribus meis peto, ut vitio huic, quod

alia, non plane nulla, utilitas fortaffe

Pto

Ie

penfaturaeít, veuiam dare velint. Multis

Compendii locis moleftiam tot di&ta evol-

tot

vendi, adfcriptis ad numeros capitum &

N

veríüum citatorum ipfis Seripturze verbis,

lf,

levavi: quod tamen, ne moles libri ex-

crefceret, non ubique fieri potuit.

Articulos five Capita, Locos appellavi ;

(

quia nomini huie, inde a Melanchthonis

Locis, diuturno ufu veterani inter nos fhzo-

logi adfueti funt. Locorum difiributionem ac

Jeriem, Awricr cujusdam opera adjutus;

ita adornavi, prout exercitationibus in Du-

cali Stipendio , . & Colloguiis Miniffrorum dig-

cefanis, quae antiqua & fapienti lege (tato

tempore per certa penía inftitui folent ,

commodum fore exiftimabamus.

Atque

: MT

AT

Atque hoc loco non ingratum, fpero,

[

LEcronzrBus erit, fi ad memoriam compen.

l]«

(s

diorum dagmatzcorum

in patria noftra edi-

torum , confervandam,

pauca quadam

n

adjecero.

Libri fequenti ordine editi funt:

] Xl'

1. Jacos1 HEERBRANDI conmpendium

E

methodi . que[fionibus

traciatum.,

od

theologiz ,

jf

Prodiit Tubinge 1573. 8 & fæplus poftea

recufum fuit. (2)

lti$

2. MATTHI/E HAFENREFFERI loti

Q*

communes , in fres libros £ributi,

Prlma vice

)

Stutgardiz A. 1600. 8, & fexta cura A.

JIS,

1680 editi. (5)

20

3. Jo-

Nï,

(4à) HeERsRAwDus Lutherum & Melanchtho-

nem per quinquennium Witeberoze audivit

[u$

Docendci munere in ecclefia & fchola tubin-

fjl

genfi per triginta annos funCtus erat, cum

hoc compendium ederet; quod Grzce poftea

p

a Mar: CRUs10 converfum z beologi tubingeufes

U$1

geremie. Parriarcbe. couflauzinopolitano, trans-

miferunt.

u

"m

(2) Integer libri titulus eft : Joci communes iu tres

libvos tviburi, qui tbeologicarum. vevum fumsnas ,

aL

Juis ubique dilucidis: Scriprura. zeffimoniis conftr-

siatas , breviter conutinenz: eavuudem cbriflianam

7m

praxin paucis commonjlmn: ac noflri denique fe-

culi

que

D.

;ivx)

XII

—

$

3. JonaNN. GrogRGrir SrGWARTI

fi

difputationes fheologice de omnibus fere chriffia-

W

ne religionis aräic'ulxif Tubingse 1603. Lipfize

1610 & f[fepe poftea,

typis exícri-

e0

ü

ptz. (2

4.lHEO-

culi lezevodidafealias fMeliter expouum. . Egregio

huic libro contigerunt duo us3odixurero: epito-

i.'

matores: MuxcuAEL ScHJEFFERUS, conciona-

tor aulicus, in zfagege compendii tbeologici tbe-

quil

maiica, Tubings 1606. 12 edita; & JogAxw.

t

VALENTINUS ÀNDREJE, in doclring chrifliang

U

jJumma ex . Hafeurefferi locis. coutratia 'Tabingae

x6r4, 12 impreffa.

idem officium judiciofze

—— —

j

epitomes AwxpnE.x przeftitit beato ARNDz1O in

Tk

libello, Chriff;iamifmus genuinus , Tobanuis Arudz

de eadem :nateria auveolovum libellorum

Cnde

Y

riam exbibens veceu[iouem , Argentorati Y615.

i2.edito, & utramque hanc epitomen una

cum Z;fagoge Schzefferiana , junCtim deinde edi-

dit fub titulo: Smmma zbeologie chrifliane tri-

gemina, Luneburgi 1644. 12. Hujus AxpnRE E

E

memoriam magnis cum elogiis renovavit do-

Gifmnus AucroR der Briefe das Siudium der

Tbeologie be:reffend, Parte Il p..392,. & Par-

te IV (hoc ipfo anno 1781 edita) p. 345.346.

| (e) Mandato CoxszsroRi: DucArrS conventi-

bus Paftorum dicecefanis deftinatze , ut ad ea-

rum ductum colloquia inftituerentur; quod

per totum fere feculum XVII-in patria no-

ftra obfervatum fuit.

)

d

u 9 um

X

'

4. Tükopnonz: TuuMMII Jymopfis pra-

(

cipuortum articulorum fidei , moftro feculo maxi-

e

eue controverforum "Tubingze 1621. 4 prodiit:

[

eodem anno Ííorma minori recufa; au-

&ior ab Au&ore edita 626. g. (d)

0^

ä

10

s. Mxzcuionmrs NircoLrar compendium

[Q«

dida&licum |€7 — elen&licum, | paucis. aphorifmis,

Dd*

lt-

guid i quibuslibet: locis i*keologici;r, €7g qualibet

ü-

controverfia, quor£ argumentorum robore, vel

QUf

quoi verum eft , cb7y€mmmizzm, vel quod falfum

ps

efl, redarguendum./fít , Olz«?"de"f ^ 1654. 8

ol

fl

mox Ulmz recufum 1655, iterumque

Id

1679. ^)

Illv

6, Jo-

J

Ua

ol«

(4) S:yfzo;fs '!'ä"b)47fzrfzii denuo edita fuit cum fup-

tii*

plementis J'ob. Chriflepb, PFAFFXY, ut fcriprum

EE

videri siovum . queat, "Vubingee 1703. 8, & a

doCtiffimi editoris filio Córzffopb, - Mazzbeo

[l

Prarrxo, Theologo celeberrimo , zova pre-

du

farione Ornata, "Tub. 1720. Supplementa illa

Jata

b. PrArrir nervofa, judiciofa, folida funt,

yb

on

Ü

(e) 5uffüà Ssnxw. Dvcrs EsgRHAnRDI, Mini-

fterii & Stipendiariorum ufui peculiariter pro-

| at

pofitum fuit.

Sujplemeuis polemicis adautium

[uod

10

eít a Micbaele . orrkRo, theologo tubin-

genfi, quee Ulmze 1058 typis excji'a funt.

XIV

b'äöä

f0

6. JonaNNis WoiraANGI [kagnr

It

c,omþenäium theologim pofitivm , methodo facili

gro tyromibus €7 profcien'ibus exoratum , Stut-

gardiv 170o2. 8 editum, eodem anno, fer-

lia parte aucius, recufüm fuit.^ Liber ma-

(

gno ubique plaufu exceptus.

Quintam edi-

i

tionem b. JondaNNEs Davrip Fniscu,

4l

liluftris Confitorii Membrum, luculentis

acceffionibus auctam & emendatam cura-

l

l

vit, Stutgardiv À, 1740 nitidis typis im-

L

preffa m. .

[

[

7 Novum theologï-æ dogmaticve com-

f

pendium noftri temporis neceffitatibus ac-

[

commodandum, au&oritate principali a b.

D. Jor. Tuxoruiro FABER, SERE-

NisSsiMo DouiNo DUCI a confilüs eccle-

.Jiajiicz': €9' rontionatore aulico frimario , in-

ï

choatum fuüit, fed interveniente przema-

L

tura Viri eruditiffimi morte non ad finem

ij

perductum.

Prodierunt to?npendz'z' theolo-

gie dogmatitg Loci quinque priores , Stutgar-

[

dix 1780. 8 duodecim plagulis Operis affe-

[

&i fpecimen exhibentes, quod P*olegome-

to

norum

— J

cracactm d

D«

9

XV

norum theologiv dogmaticze vicem proefta-

RI

re magno Le&orum cum fru&u poteft. (/^)

il

Meri-

J

if

[lde

(f) Multa alia priva?iml edita exftant: Godofredi

i.

HorrwAwNI fyuopfis tbeologie purioris dogma-

zice , Chriftophori Matthoei PrArrrr inffitutio-

1

zes tbeologie dogmatice 4v moralis, Jacobi Fri-

derici Juxarr compendium zbeologie tbetico-po-

It$

lemice, líraelis Gottlieb Cawzzxr compendium

T0

zbeologie purioris, in quo juflis definiziombus ve-

Vm.

vitates zbeologice determinautur ,. dererminaze ex

oraculis demonflrautur , oracula vindicautur , Fri-

derici Chriftophori OxrrNGERr zbeología ex

idea vire deducia (liber profunda meditatione

Il«

fcriptus, fingularia quzedam ,. fed & permulta

utiliffima continens). Exftant & prolixtora fcri-

a

pra a patriee noftrze Theologis edita; Jo. Ad.

ib

OsrawpRmri collegium . fyflematicum, a. b. Fech-

RE

tio impenfe quondam laudatum; HorrMANNI

(l

fynopfis e Collegio ipfius. ananufcripzo amplificaza ,

PrArrrr academifcbe Reden, Chriftiani Eber-

I

hardi WE1SMANNI infliturioues zbeologie exege-

zico -dogmatice, Johann. Chriftiani Kugwwrx

a

zLbeologia cbrifliaua (dolelndum quod non inte-

em

gra), Johannis Friderici Corrae Obfervariones

ipolt

varii generis, quibus Gerhardi Loci locuple-

nec non Henrici Guilielmi

tati fuerunt,

g

CrEwMrr Ejinleiuug in die Religion und ge-

i

Jammze lMbeologie; hi eximii libri in permul-

al

torumíunt & porro effe debebunt manibus.

n

XVI

TP us

—

E 4

Merito fupplices veneramur gratiffimo

animo paternam DE! providentiam,. Pa-

tri» & in illa Ecclefizxe, fic invigilantems

ut tam longo intervallo inter v^rias re-

T

yum mundi converfiones, nunquam tamen

defuerit . Clementifm: PR1NcxPUM OPrr-

MoRUuM tutela, PnockeRUM & ÁANTI-

STrTUM pro falute publica excubans vi-

gilantia; idoneorum ecclefiv eminiflrorum

[e]

opia, & ad juvenes fan&iffimo huic mue

neri preeparandos litteraria /ubfidia. Per-

[

sat Deus nobis favere: amet CARO-

tf

LUM DucEeM clementiH&mumpum uni-

à,

vería SER.ENISS[MA Dowo WuRTEM-

d

BERGICA: confervet finceri evangelii

qui

sur puritatem! Gratia Domini noffri. efü

fpe«

Chrifli ad/it. omnibus Jefum Chriflum amantibus.

:

aC

Scripi . Tubingz in Univerfitate Eber.

Jog

hardina Carolina , Nonis Novembribus;

Á. MD-CCLXVXXI.

t'Og

il

l

UOC NVAEDDCe

Cor

fole|

liog

LOCUS

EE ,

m

z.

At

fimo

ET s

a.

L——:—...—-::-—.-..-

a

; 1-7

X 3

b

7

Da.

&tl

3

AOUR

TH EOLOGIAE. DOGMATICAE

"p

LOCVS I.(

(TÍ-

DE

8 V.

RELIG'IONE Ac THEOLOGIA,

orum

$ z.

n

H EOLOGIJE Vox ecclefiaftica eft, Ho- Theolocia

I

at*

dierno loquendi ufu, objective fum- quid?

ta, notat defrimam de Dto, ejusque proprie-

iO

fatibus, operibus €? cuítu: fubje&ive fpecta-

) uni

ta, eft cogmitio doGia €7' accuratior. doGiring

TEN*

de Deo €7 cultu Tofus.

ugel

ll

Ad accuratam. religionis coghitione'm omnes ,

qui

offunt, adípirare tenentur: d4oe&a cognitio

jll

fpeciatim in Theologorequiritur. |OZje&um Theo-

logiz Religio eft: ideo de Religione primo loco,

ij

H

)u

ac poftea de TTheologia agemus; ut natura theo-

Ebet

logiz? magis plene intelligi poffit,

$;

DE RELIGIONE.

brib

$ a. REL1:GrO eft Studium Deum 7*38?:; Religio

cognofcendi €7. rite colendi, Res ipfa monet, quid?

illud etiam cum fpe favoris Dei benefici

conjun&urm effe,

In communi fermone per religionem intelligi

folet docfriua de Deo & cultu ejus: fed Scriptura

?

in

nos potius ducit ad fuäjgftz'vum fignificatam ,

De-

005

l. de Relz'gz'one

(S 2.9)

Definitione declaratum ; id quod ex vocibus bi-

erg

blicis perfpici poteft, quales funt: Jggexem, svzr-

pe!l

6u D 'sog £ foste , äukaäfästx, Ma-rgs!ac ; & phraübus ;

Deum quarere , cogtiofcere , invocare , amare , TYME-

ütü

&E (hoc non eít metuere, horrere, fed revere-

Inor.

r), im viis Domini ambulare.

KHomini

$ 3. Hominum natura ita comparata

[ï!/?/J

maturalis

eft, ut quilibet ? religionis capatem , indigum,

Alie]

ef.

ad illum obligatum c[Je, interuo. con[cientue fen-

D

falig

f& déprehendere P oSsiT.

Sumus Religionis capacer: quoniam intellectu

1) ul

àc di

& voluntate libera prediti, Deum -cognofcere,

omn

amare, reverefi; quod Bonum, a Deo manda-

!pt

tum, ipfi gratum elffe intelligimus, libere elige-

Oi

re propzer Detum ; felicitatem etiam , eamque non

defituram, a Deo uteunque cognito votis expe-

& q

[

tere poffumus,

Indigi fumus Religionis: quia fine Religione

l$, |

locum habere non poteft animi & actionum libe-

atito

tarum fapiens & ad felicitatem ducens regimen ;

Yots

non vitze, inprimis focialis, tranquillitas ; non per-

Yent

fugium i

n periculis, nec folatium in hujus vitze

eerumnis ;

nulla denique fpes melioris poft mor-

(itm

funt

tem vite , quamvis illius defiderium cuivis homi-

[[77

qi fanze mentis alte infixum fit.

l

ped

Obligaros nos effe ad Religionem : quilibet in-

quud

teligere poref ex f

u

mmis quz a DEO continue

V

& ex omnimoda fua a Deo

accipit beneficiis ;

fNam inde con-

V

omnis boni auCtore dependentia.

h f

fequit

ur: neminem efle fuüi juris; Deo ut infpe-

doiino , judici, .omnes fubeffe; juítum

&ori ,

hi

etiam effe, ut optime de nobis meritum pie co-

lamus.

Qu

tamg

Con[ienzia normam judicii de Bono ac Malo,

qua

etiam non femper diftinCcte cognitam , tamen con-

ftanter tenet; qui íciens mala facit, eum occul-

Voe

tate(

tis morfibus coram Deo poenze reum peragit; ve-

lus

ra & conflante animi tranquillitate , quam diu Deum

l,

fibi placatum non habet, frui non finit: €o ipfo

litur

ergo

*

l. de Religione

«$ 3-45

375

ergo ad Deum quzerendum arcano inftin&tu com-

jyrte

peH T.

jus,

Proi

*

nde nazuräle eff bomini, babere veligionemz

]NE-

datur adeo religio naturalis, ipfi naturze hominis

VOa

morali infita.

$ 4 REUGIO NATVRALIS eft ea, Religio

Va

cujus notitiam homines. ratione. fuü RECTE naturalis

Egm;;,

quid?

utentes affequuntur.

, fm-

De recto Rationis ufu przeter Logicam , mo-

ralis etiam Philofophia precipit. — Summa eft:

1) ut animum a rebus terrenis caducis ad zeterna

[lent

ac divina meditanda elevemus ; 2) ut ad eaatten-

fcore,

damus, quz in mundo adfpeCtabili exiftunt &

matdi-

fiunt; 3) ut obfervemus ea, quz nobis ipfis in

dige

omni vitz noftree curfü contigere & contingunt ;

je noft

& 4) ut audiamus diCtamen

monita coníciene

av

tio.

Qui id ferio, aCtibus continuatis & fubinde itera-

igiotte

tis, faciunt, aliquem religionis fenfum fufcitari in

1 libe-

animo, alteque hzrere fentient, idque fine ope-

jmd;

rofis ratiociniis: quia prima de DEO cognita funt

jnpe

veritates planz, cognitu faciles, cuivis volenti

; vit?

'Tales

immo mnon raro nolenti etiam) obviz.

- gur-

funt: Effe Deum, hoc eft, effe aliquam fuimmam

fiom-

rerum omniwm caufam ; eriau: mos ab ea caufa e[fe ac

penderes Deum pie colendum effes. uemini facieudum

bet t*

quod nobis nolumus fieris Deum vemuuerazovem bouo«

ii

vum , tnalorum vindicom effes ; Deum faveutem ac pro-

MDeU

piium babere , effe vem omnium maxine optabilem , iu

fi

de O

qua fit Summum bominis Bonum.

jnfpe-

Talia pertinent ad eam claffem veritatum , quze

jlom

xowwi swyor , nOtiones communes dicuntur; quas

qui ab alio audit, licet nunquam antea cogitatas,

tamen ftatim admittat, Ífi modo verba intelligit;

Y 'Maloi

quas adeo qui fana mente eft non poffit in dubium

vocare. ' Poffunt tamen etiam ezedem primze veri-

) OCCU *

tates profundiori meditationi fubjici, & fubtili-

bus argumentis demonftrari: quod qui faciunt,

it; &ve-

ïu j)f?ll[n

babitum docle cognitionis obtinent, quem . Zheologiatm

naturalem adpellare folemus.

Á 2

ap

Ipfe

€$ 45

—I-. de Réfigione

Ipfo adeo fato eonítat, poffe homines na-

turali ingenii vi & ex rationis principiis, vera

U

acíolida de DEO docere: quod quidem gentilibus

le

/mon optime ceffit; philofophis inter chriftianos fa-

tit

cilius erat, fubtiles de Deo notiones formare , eas-

ue cum philofophize fuze principiis connectere : ne-

que vero inde fequitur, philofophicam illam religionem

eu

TOTAM farurali Rariomis perfpicacie deberi. Yruftra

Y

etiam de eo difceptatur, an illi qui nunquam ab

ullo homine aliquid de Deo. & religione audive-

catii

runt, aliquam de Deo cogitationem in animo fuo

Ted

excitare pollint? Prima de DEO cognita Deus

fe primos homines docuit, Gen. 1 & e: ab his

pe

H

.

iit,

iqua

Dei notitia ad omnes eorum pofteros per

ia

traditionem manavit.

Si itaque definitio religio-

ino

nis naturalis ftricte accipiatur, nunquam apud ul-

obi

lum hominem religio mere naturalis exftitit.

tio

"d falutem — s. — Religio. maturalir peccatori ad. confew

)

non fufj-

quendam falutem mon efj fuficiens. — Nam 1.

p

tiens 3

[iI/

ignorat culpee coram Deo contra&tx* gra-

lg

vitatem & profundam naturv corruptio-

n

N

nem; & tamen falutis initium in pecca-

m

R

tore a miferic agnitione fieri debet; 2.

t

ignorat medium expiationis genuinum;

tatu'

3. nefcit; unde vires ad fui emenda-

tori

tionem, ad coércendas & eliminandas

fed |

pravas cupiditates, & ad animum fanctifi-

jin

Bul

candum fufficientes, nancifci poffit ; 4. fo-

älixn

la ratione fua fretas nunquam certa cum

t

fiducia ftatuere poteft, num ea, qu cul-

lu

tum Dei effe putat, fufficiant; num Deo

grata futura fint ea, per qua pietatem

I7

fuam actibus äexternis' demonítrare cona-

tur;

D

l. de Religione

($ 5.6)

Ti

Verü

tur; 5. Denique de ftatu poft mortem;

]bus

$f«

beato an mifero; non habet quod cum cer-

titadine ftatuat.

.

Q-

^ D«

Peenitentia, generofa ac fincera Virtus, . fidu-

inut

cia in Bonitate Dei, peccatori, quamdiu folze

u

manent, non poffunt cértam fpem falutis facere.

m ab

I. Peniteutia, li vel maxime ferius fit de pec-

l|V6-

catis admiffis dolor, fola non abolet vel infecta

füo

reddit, quze perperam facta funt, neque damna

Jeus

) his

peccando data reparat, neque animum ita emen-

dat, quin fübinde denuo a cupiditate prava in

M

transverfum rapiatur; quo fzepius autem id con-

ipo-

tingit,

eo graviore coram DEO reatu homo fe

d-

j

obf

ringit: jam quid remedii tum fu

periï.t ? Ra-

tio peccatorem non docet.

2. Firtutis ftudium Deo placere, certum omni-

0il [äu

no eft; efto etiam hoc, dari virtutem finceram,

]l

praclaram, generofam, omni prorfus hypocrifi va-

cuam : fed quisquis de feipfo fincere fine affentatio-

".

ne judicat, agnofcere cogetur, virtutem fuam

o

ubi vel optime fe habet i

m

erfeCctam tamen effe,

nevis vitiatam, actibus re

&

& rationi, legi natu-

(CCde

re, voluntati divinze contrariis fzepe interruptam ;

id vero non poteft fiduciam in recte factis pofi-

!

h"

tam non labefaCtare, fi nihil aliud. habet quo ni-

i,

tatur.

—

di

3. Spes veuie ex Donitate Dei COncepta pecca-

tori, donec felix eft, fpeciofe quidem blanditur:z

ldas

fed plane concidit, aut certe timide fluctuat , cum

lifi-

primum documenta Juftitize, quae Deus inter ho-

mines fubinde edit, aut cafüs acerbi, aut mortis

o

adventantis dura neceffitas, & cogitatio seterni»

tatis, fecuritatem animo excutiunt.

um

Aliunde ergo firiniore prafidio. peccazori,, wut. ad fa-

qu'

lute?n perducazur , opus. eft.

]o

$ 6. ANec famen ideo Religio Naturalis con- N(;n tamen

felll

temnenda. €g negligenda ,

füd potius ipfis chri- conte-

mnendgs.

(id*

Jfianis in pretio effe debet: quia 1. in multis

i

As

rebus

(5 67

]. de Religione

rebus quid bonum aut malum, quid eli-

u

gendum fugiendumve fit, quemvis docet,

il

qui modo velit monentem audire: id quod

Il

in animi ac vitze regimine ingens benefi-

doi

cium eít; 2. quia vite etiam chrifliana ve-

ritatis ad confcientiam demonfítranda ar-

Af

gumenta, & pietatis, juftitize , fan&itatis

Cl

motiva, ex naturali religione petit; 3. quia

fua

per hoc, quod nos ad culpze coram Deo

Tn

fenfum adducit quidem, fed viam ad falutem

of

óftendere non poteít , peccatori manuduétio

Qic

fit ad revelatam religionem.

Conferamus Pauli afferta de notitia Dei natu-

78

rali. Dicitur «Agz3«« veritas Rom, r, 18. non ra-

x

tiociniis meris nitens, fed cordi infcripta, confcieu-

(fef

Ziz diCctamine roborata c. 2, 14. 15. mom detinenda

titi

in injuflitia C. 1, 18. neglectu fui reddens iuexcu-

$p

Jabiles c. , 20. ire Dei & horrendo judicio fubji-

D

ciens c. I, 18. 24. 25. 26. 28. & mortis reos pera-

Yi

gens C. I, 32.

INon deber ergo tiegligi: graviter pec-

di

cant qui hzec prima de Deo cognita contemnunt.

N

Paulus ipfe Hac pzedagogia naturalis religionis

)

infuoevangelii praeconio fapienter ufus eft. AGt.

It

X4, 15. 16. 17. & c. 17,23- 3c.

Eximias ergo ba-

éàer uriitates.

C0

-Rwælän*æ

$ T. Revelsio non modo pofjbilir, fed

Ty

etiam fumme probabili, & cum offertur,

q

poülïili.v'.

peccatori maxime op/abilit eft. Poffbilem

eífe; ipfa Ratio fana ex infinita Dei poten-

li

tia; probabilm, ex perfe&iffima ejus Sa-

llr

pientia & immenfa Bonitate intelligit: ma-

lo

xime op/abilem peccatoris, miferiam fen-

E

tien-

J. de Re?z'gz'om

(5 .7-8-;9)

J

tientis, falutis cupidi, ac vix* tamen ad

t

illam ignari, ftatus demonftrat.

Revelationem inveftigatio-

d

Confequitur inde,

& admiffione

ne feria, & attentione precipua,

æ&-

docili fub obfequio fidei, digniffimam efle.

ye

$ $. REvEraATTIO eft manifeflatio do&iri- Quid Re«

dl*

sarum ad homimum falutem aternam fpeGiantium, velatio ?

VLS

earum przfertim, quas ipfi per fe ratione

Ia

fua nunquam cognituri erant, per fimgula-

Deo

rem Dei operationem fa&la. Metonymice etiam

'em

do&rinarum . revelatarum complexus Revelatio

ii

D

dicitur.

*

Dici folet revelatio fpecialit, wut diftinguatur &

Til

vevelatioue geuerali, quee per naturze lumen fit, &

] f*

er opera in regno naturz confpicua cuivis atten-

dere volenti obvia eft; fed in generalioribus no-

Ofelle

dl

titiis de Deo & noftro erga Deum officio fubfiftit,

ll

Specialis autem Revelatio przeter generaliailla, etiam

t

Dei de nobis Voluntatem,

primam depravatae

hi-

mentis noftrze & malorum omnium caufam, ae

;em-

! peCo

divinum malis noftris remedium in Mediztore ac

junit.

Redemtore paratum oftendit, eoque cultum qui

Deo dignus & gratus fit, &

jonis

peccatore preg&andum,

A.

magis determinate docet.

T

Etiam ideo fpecialir dicitur , quia pauczr tantmm

contigit, fed ad id a Deo fapienter deleCtis, ut re-

fl

rum revelatarum notitia per eos cum aliis quo-

que , five ore five fcripto communicaretur.

üfs

17

$ 79. Revelationem vere. fa&ium effe, certa Quomo*don

av

hiftoriz fide conftat. Deus Scriptura tefte /28a?

immediate fe manifeftavit, initio, primis

$

hominibus; deindePatriarchis; poftea Mo-

d

ophetis: denique per Je-

n-

fi; poft Mofen VP

À 4

fum

Il

($ 9.10)

l. de Religione

tis,

fum Chriftum Filium fuum; quiidem porro

j

per Apoftolos doctrinam falutis ubivis gen-

lcu."zt'

tium promulgari curavit.

Inor

fut

. 1d fa&um r. moAvgepue, per partes, fucce[[re,

:

(t

prout Deo tempeftivum vifüm, novis revelatio-

nibus generi humano fuccurrere, 2. meXvrpémus,

fgm

variis modis : per füfcitationem cogitationum inter-

t ]

,nam, ecftafes, vifa vigilantibus oblata, fomnia,

Ü

(

du

angelorum apparitiones, immediata ipfius DEJ al-

loquia. Num. :2, 6. 7. 8. Gloriofa inprimis fuit

euli

Legislatio Sinaitica; & multo magis illa omnium

ecqua

m

maxime illuftris manifeftatio per

Jöefum Chriftum,

Hebr. 1, 1. 2, 1 - 4. 12, 25. 26.

j

dioj

as vdo—

$ xo. Objetfum Revelationis funt do&rime

tirf

G&rinas

de vero Dei cultu €7 de via ac modo falutit, Ha-

vell

£outingal.

Vex

rum przecipuas Ratio fibi relicía nunquam

affequeretur: fed in revelatione fcripta paf-

fim etiam repetuntur religionis. naturalis

et

do&rinz. Utrumque docet ipfa facri co-

dicis infpeétio,

Sunt in eo dogmata ratio-

pa

ni fibi reli&ze inacceffa, quze Myfteria vo-

m

camus; funt etiam veritates naturaliter

'fil

cognitae.

]

Til

Mytteria abeffe non poffunta do&trina revelata z

hoc ex notione revelationis evidens eft. Sed prze-

»!

l

terea veritates etiam naturaliter cognofcibiles in

M

alloquiis DEI fe revelantis atque adeo & in Scri-

ptura repetitas inveniri, mirum effe non debet:

j

X, quia homines fibi relicti plerique ne quidem na-

d

turalem religionem difcunt aut magnopere curant,

quin erroribus, praejudiciis, oblivione, obruatur

U//]

earum veritatum memoria.

2. quia in Scriptura

multo luculentius docentur & purius,. quam ab

ffo

hominibus in. tanta Rationis imbellicitate fieri fo-

let ac poteft, . Adhaec 3. auctoritate DEI loqu

en-

tis,

/ l. de Religione

($ 16115

-

T0

tis, & confirmantur, & graviter inculcantur ,

fubinde & ad confcientiam, ne nuda & otiofa fpe-

) n-

eulatio maneant, applicantur.

Hine perperam id

inopprobrium Scripturee Profamitas rapit: perhoc

ipfum enim veritatibus maturaliter cognitis. in

rrge,

$

criptura accedit tanto major claritas, certitudo,

u

TU$ ,

fcecunditas, efficacia; adeoque fumma Dei Sapien-

tia potius ex eo elucet.

(er-

jt,

Speciminis loco fint, quze Pfal. o4, 8. 9. 10.

j

dicuntur, ubi impietas ex ipfa naturali religione

Ut

caftigatur : /nzelligize o bominum ftupidiffimi & infami -

iil

ecquaudo fapieris? — Scilicer aurium. fator non audier ?

Oculorum formazer non cerner ?- gentium puuiror nom

ff

penas fumer ? Et Efa.40, 21. n nefcizis? an tion au-

diviflis. an . mon vobis olim indicatum eft ? au ignora-

n

1is fundationem terre ?. Et v.a6.. Artollite iu fublime

veflres oculos, d?* ad[picite, quis illa creaverit, Con-

lte

textus totos conferenti, quam h:ec foecunda fint,

manifeftum fiet..

an

af

$ rr, Primaria inter do&trinas revelatas Quenam

lis

eft promifjio gratie m Redemtore,. €7 falutis ex primarias

(s

fide im Redemtorem, AG. xo, 43. Hhuic C]Jefu,

Q

pacis nuncio, omnium domino,; judici

701

emnium, v..36.42) omner prophetg teflimo-

a

miüum dant, peccaiorum veniam confequi .per: mo--

men ejus, quicunque credat in eum.

i Cot. 3.

u

-

11 Fundamentum (fidel ac falutis c. 1 & 2)

$u

aliud jatere nemo potef? , prater id quod jabfum

w(ïïlï'

0ft,. quod eff Sefus Cliriffus. . Eph. 2, zo. Cre-

yt*

o

dentes faper apoftolorum €7 jarop/zemmm funda-

n

mentum exfiru£ii, anguli capite ipfo, Jefu Chri-

atil

(j

flo. ldem fere (adhibitis Efajce verbis ex

Ü)

0.28,16) Petrus docet 1 Pet. 2 4. 5. 6.

0-

n-

Á 5

Exiani

f

lo

L de Religione

($ iI-—Ig)

Eriam ante Chviflum inde a primis generis hu-

