proprie & adzquate in ecclefiam internam

quis 101

invilibilem conveniunt.

!

!

0.

UwaA.eft, unitate interna per fjdem in thriïïum,

) ïohämüï ]

qua omnes per terrarum orbem diftuli credenv-s

(hrllo, *

unum corpus in Chrifto funt, & .per.caritazem , fi-

JO]L m

dei fruCctum , inter fe velut membra unius corpo-

!

o t

risconjunguntur, Rom.12,5. Eph.4,2.3. Sax-

j g

cTAeÍt, quiaaggregata eft ex fan&tis, quos Chri-

" Qilg

ftus fanCtitate tum imputata tum inhzerente fan-

äg deberet;

Gficat Eph.5,06.27. 1 Cor.1,3o. CaATHoLíICA

"BUAH

dicitur, quia omnes vere credentes ubicunque

qe& n

lecorum ac temporum fint, compleCtitur ( 579).

ge t97

APOSTOLICA , quia traditam per.apoftolos docuni-

^

E!)h 4

nam falutis amplectitur.

atf

De ecclefia externa vifibili Hoec fecundario tan-

fl

tum, improprie, & per fyniecdochen, dici poffunt.

M

Sunt proprie nvifbilis ecclefize erzribura: nec

,250«11

poffunt hoc fenfu de ecclefia:externa, vilibili,

iuio

yips !

)

particulari, affirmari ; funt potius commonefactio,

p

qualiseile hzecdebeat, & qnalis futura fit, fi.mem-

g

jl

bra

(f

464.

($.584-485).

XXIX. de Ectlefia

vt

bra ejus, tam ii qui preefünt, quam gui fubfunt,

do, 0

officium faciant.

Ecclefia vifibilis ; particularis, UxA eft, fi una-

dj

nimiter nomen Cbrifti & fidei doCtrinam profite-

gronif

lit.12

tur, & caritaterm mutuam exercet; SaxcTA, fi

difciplina vitz membrorum ut evangelio digna fit

( 1

accurate invigilat; cATHOLICA proprie, hoc eft

Tümetc

univerfalis, quantumvis ampla fit, dici non poteft;

fia dicit

fed nonien hoc ei dari ccepit, in quantum eandem,

quam f

quz omni verze ecclefi; quorumvis temporum

Apoc.;

communis eft, doctrinam tenet; hoc fenfu etiam

APOSTOLICA dici queat, quando doctrinz ab apo-

(o

Vám fidei

ftolis primum traditze adhzeret.

ÜUbicunque ver-

Tratat a

bum Dei fonat, ibi apud aliquos certe manet co-

gnitio Chrifüi, ibi ergo ecclefia eft.

A fapïel

Ad ecclefize unitatem neque unitas in riribur ,

Ttgeln

pro hominum arbitrio inftitutis , neque unitas fué

: (3) EC«

eodem. capite vifibili, requiritur jure divino : hzc in

DN

ecclefia degenerante potius noxia fuerit,

l, gb

]*ema IOt

"Tnedicah

Jlam.r va-

$ 585. Ecclefia externa vifibili:s non eodem

df

rits ecche-

femper modo fe habet: pro diverfo ftatu

Üefht

fe

Gl

nunc forem:, nunc prefja, & interdum

omnino /wem;:, nunc decreftens, nunc cor-

*

N

rupía & collapía dicitur; immo fieri poteft

fb d

ut ecclefize particulares, fi officio fuo de-

r

funt, a fide plaue deficiant.

dtinile

florentis ,

(1) Fronxws eft ecclefize ftatus, ubi 4) eft do-

Platie d

&rine puritas & libera, certe intrepida, confeffio;

4) difcipline vigor, & morum integritas; c) cari-

T

hi

tetis exempla; 4) copia hominum relgioforum;

lcedan

copia miniflrorum verbi, fapientia, -donis,

pru-

dentia fpirituali, fan&titate. confpicuorum, Act.

m

[

i y

9* 31. Cap. 12,2

r

4. 1 Cor. 1, 4-——7. cap. 12,.7-*-11.28-

Vit *

1 Theff. r, p

(2) Ecclefia eREssA eft, ubi coetus externam

üt pau

prepa ,

Qit pj

vim injuftam, G perfecutiones patitur, A€t. 8, T.

Of, b

Ebr. t1, 3t. 32; ubi obfervandum,

hoc Deo pet-

init-

XXIX. de Ectle ia. ($ 585. 586)

465

j fobfont,

mittente fieri, nam tale fatum ecclefi;je in mun-

do, ordinarium fere futurum Scriptura docet, fed

h, f um

adjunCta ne fideles animum defpondeant, auxilii

nprofte.

promiffione ÀCt. 14, 22. 5 Tim.

Luc. 12, 32. Joóh. 16, 33.

312 Matth. 16, 18.

AxTA, 1

jo ügilt

(8) Coetu integro ad paucitatem redacto, aut latmiih

je, t*

numero malorüm bonos plane opprimente, eccle-

fia dicitur OCCUL'TA, LATENS,

)on poteït'a

(fignificatu alio

m eanden,

quam $576 adfuit) iwvifibilis x Reg. 19, 14 coll. 18.

; tetponm

Apoc. 12,6. Ebr. 11, 38-

feníy eti

(4) Ecclefia pxcnEscENs eft, quando primiti- decrejcen-

Yeab;po-

vam fidei fimplicitatem relinquit, ex adverfo hu- ?ir,

eix w

manam auctoritatem , mundanum fplendorem, fal-

: p d

fam fapientiam , admiratur, confequente fenfim

& augefcente verbi divini faflidiv.

i ritiüugf

Y mixtasj;i

CY Ecclefia cornAPsA eít, in qua corruptelze ta!lapjä *

; le/

interns, infeiria, fuperffitio , impiezas, abu[us radi-

il

vati, ob malos, qui numero & potentia preva-

lent, ob difciplinam impeditam, ob fcandala im-

medicabilia, ob miniftros imperitos & impios,

on epdet

invalefcunt ac dominantur, manente quidem ex-

af fatà

terna ecclefize fpecie, fed omni vigore fpirituali

Ccalla.

uetdun

n v

$ 586. Ecclefie parïiruïäres, qu3 officio deficientis

j t

fuo defunt, propter corruptam do&rinam, 4 definen-

"r

corruptum cultam, corruptum docendi ls ;

minifterium , fic a fide deficere poffünt, ut

plati"e dejmant e[fe ecclefia DDei.

n Qxïdo

Hane fummi momenti thefin probant (1) com-

j r

VL

wunstiones de florentiffimis ecclefiis, fi ab officio

i

tgmff' j

1

difcedant, exfcindendis. Rom. t1, 22 Apoc. 2, 5.

P;

(2) exemplum ecclefide ifraéliriee, qu:e eximias

donis:

jorüti ^

de perpetuitate gratize promiíliones habuit, Le-

12 -

vit. 26, 11. 2Paral.7,16; fed fic degener fatta,

ut paucifimi fupereffent boni, a Deo repudiata

s 8

[

fuit Efa. 1, 2. 9. 20, 21. Cap. 50 I. Jer. 7, 3—15.

u

of. 2, 2 — 6.

" D

( -

d

J

($ 586.58) — XXIX. àe Écilfa

(3Y exempla ecclefiaram, ^que ab ipfis apojfolis

fed int

P

fOfüfi

lauiüte , cutm a fide defecil'ent, plaue delere funt.

N

Nulli ergo ecclefize, etiamfi optime conftituta fit,

10, 1]

fecurze effe licet.

DoGrmis . fundamentalibus,

grum u

aijtan.

quibus ordo falutis conftat, e doctrina publiez

fife, «

elimiuatis, nulla fpes eft in tali coetu vere cre-

dentes fuperfuturos.

Jon, 1f

€p. 31

ftodis f

Jofles

$ 587. Mara, qu eccieüam vaftant

toto Y ]

acclefug

ac perdunt, innumerabilia funt, voce Bi-

() D.

tel; t

bera olim & hodie a cordatis increpata:

]

in tra&tatione dogmatica potiffimum in

j

)

W.

cenfum venire debeht «) Schifma; b) Here-

hlnnes

fiss c) Syncretifimis; & d) magnus ille Chri-

23! ( 4)

fti & regni ipfius adverfarius, utichrifius,

Herifme

lem effe

fehifma;

(1) ScmtswA eft violeua membrorum | ecclefie in

parzes. difiraciio, 'contra caritatem ex diffenfione

circa do&rinas, circa difcipliam , aut circa regi-

detrale

pyien, exorta & fota.

De hujus mali caufis, ef-

Cf]f]/b, |

feCibus, remediis, rnulta apoftoli monuerunt. "

.AGt..20, 30. 1 Cor, r, 10—413. Gal. 5, 10. 15. 26.

Ms

Phil 2, 3. 1'Tim. 6, 3. 4. 5. 1Joh. 3. 18. 19.20.-

h ingeä

3Joh. v. 9. 10.. Ep. Judee v. 19.

Qui per imme-

ritam excommunicationem ex ecclefix focietate

l'üm, 1

externa exclufi, nulla fua culpa in fchifmate vi-

Tnitofo.

vunt, illi ipfi fchifmatis rei peragi jufte non pof-

funt. Joh. 16,2.

fputil

u

ndameti-

duerefis ;

(2) Huxnxsrs elt diffjdium , ex errore. f!

Pertina-

&176

t4li, cum perriuacia propuguaro, ex

[ T2

i

cia, formalis hserefeos noza elt.

Si error fit ab

iü&x&ant

eccletia damnatus, exocbice Jberefis dicitur. . J ocabu-

20 OcCUfTÓt; Tef,:

r

4um inter opera carnis Gal. 5, :

gitür

R

á

3

om. 16, 175 Íolennis damnuario '

Ga],. l-, 8-- QJOh'

emblemï

W. 9. £O. 1 1. T'it. 3, 10. 11 legitur.

Obl

Jfyucre-

(3) Svuc: grzswus elt ffudium «ectus. 1n dotiri-

*

Snüm

)5 fudamen alibus diffenzicntes, umeudi, fi

iE emenda-

n ex

yenus ;

Sïæecioie

ts f

z0ue evrorut , ? capitali -diffenfu mauente.

qWcis, concordie , 10leranrie , nomine ornari

'iblä ;

W(M

XXIX. de Eclfa . ($ 587- 588)

467

fs apofl

fed inane pacis fünulacrum eft; somenro enim er-

dl Tont,

roruf variis artibus di/fsnulato, occultato , enerva-

müimgg fi

I

0 , neque veritati, quam falvam, finceram, inte-

D0S,

gram cuftodire tenemur, neque comfcieurie, Deo

m

i

aliquando rationem de concredita veritate reddi-

ture , confultum eít. oCor. 6, 14.. Eph. 5, 11.

Ü Vs d

Rom. 16, 18. Matth. 7, 15—20. 2 l'im. 1, 3. 14.

cap. 3, 14.

üc pertinent loca de vigilantia & cu-

ftodia falutaris doCtrinze, quze magno numero in

m valil

toto N. T. occurrunt.

"m

(j) De AxrrcHmisTO copiofe Scriptura mo-

net; nec omitti hzc do(trinz pars debet.

tcrepati

imum n

$ 588. ANTICHRISTI NOMEN primus anickri-

l ; 'UX Hæfe'*

]ehannes apoftoelus habet 1 joh. 2, 18. 22./u5,

s ille (

23. C. 4 3- 2 Joh. v. 7, idque fimul r/ara-

A

erifite explicat, antichrifti motam . effentia-

p n

lem elfe, pervertere doBrinam de 3efu Chriflo,

diffentot

detrahere de munere & majeftate Jefu

: C' "t "ä

| i, &

Chrifti, verze cognitioni Chrifti fe opponere.

Rs xPSA declaratur in diéctis de apoffa-

: 10' [;rm

Ü W' !«0' 20'

fí^ ingente in ecclefia futura x Tim. 4, 1—4.

-

u t

2Tim.4;1, & de confequente ex ea cala.

l

e[& i

us

mitofo jquodam ecclefize tempore, cujus

d

Jpecialiores. eventus Apocalypfeos capite 13

" f

[

Ll

& 17 & 18, & a Paulo 2Theff. 2, 2—13

lh

indicantur.

i

qor »

(1) Apocalypfeos capite 13:Johanni oftenfa le-

« Jook

!

gitur a) Beffra mavina fepriceps , decicornis; ad cujus

;

emblematis: explipationem imilia vi(a Danieli

,b qu

oblata c. 7, 3 coll. 17 conferenda: Indicatur re-

um validum, potens; tyrannidem in . eccle-

fiam exercens; crudeliter contra credentes & fan-

gui P

li

1)"2 0

G&os feviens. 4) Eidem oftenfa legitur v. 11- 1g

"M

alia Beffia Liceps , e zerra emergens ; focia & adju-

a ^

trix

0i

j

-

($ 588)

XXIX. de Keclefa

468

trix prioris illius futura; fa/fr propbete nomine ve-

0

niens ; efficaciter inter chriftianos promotura prio-

r

ris Beflie venerationem & culsum religiofum , quam-

(is)

vis feverifime a Deo cap. 14, 9— 12 chriítiani ab

Tnondi

hac adoratione prohibeantur. .

igruet

(2) Apocalypfeos capite t7 alia eft pfædi&ïo

de falfa quadam ecclefia, emblemate magme mere-

$4

zricis reprzefentata, quse Babylon dicitur; immen-

prouj

fum luxuriante; late dominium in. reges terre ex-

TUITA,

ercente; matre corruptelarum Deo abominabilium

futura; poculo fuo gentes fafcinante; crudelitate

Ti t

fanguinzria ecclefiam fanCtorum in i

perfequente,

pfa ecclefia

Qnfi;(

. (3) Cum his confentiunt jam ante Johannem a

DAT

Paulo 2'Theff.2, 2—13 przedicta: a)in media ec-

Bhm. «

clefia futuram effe apoffafíam a- finceritate doCtrinze

apoftolicze ; ) fecuturum magnum quendam a4-

MA

verfariun; Íuper omne quod divinum eft fe effe-

&tetm

rentem conculcata regum & fümmorum impe-

rantium majeítate; ad tuendum dominatum in-

Ya in

jufte arreptum violentia, injuftitize artibus,. nec

non fatanica malignitate, ufurums c) id vero fic

d oj

f

a

ermiffaum iri jufto Dei judicio, propter inexcu-

lus aj

bilem teporem Chriftianorum, a verizate & fan-

éitate , ad "endacia Ípeciofe ornata

» & ad injuffi-

IO'H.

zie amorem deíciícentium.

Aitoniy

[]

(4) De his apoftoli marure fideles inftituerunt

2'Theff.2,5. 1 Joh. 2, 18; ex quo patet, cbriflianis

J z

AiecelJaria cognitu effe: maxime ex eo quoque, quod

(f o

apoítoli cum iisdem connectunt cohortationem

feriam ad reriueudam veritatem ac fanctitatem

nl

2 Theff. 2, 13 —17. 1 Joh.2, 13—29.

Ya

(5) Ad fuftentandam Jpem fidelium , triftibus illis

eventis addite funt prediliones de iuzerizu illorum

4&()» ;

boftium ante diem noviffimum futuro, Apoc. cap.

C

18 toto, & cap. I9, 11—21; ac fuübfecuturo ffo-

primi

reute illo fZaru , quem ultimi temporis ecclefize de-

plane

*

ftinatum paíffim verbum propheticum , per magui-

lh m

cas promiffiones (crücem íciolis & ad . credendum

tardis interpretibus figentes) teftatur. Apoc, 10, 7-

j

C. 19, 1O.

BOR

Nuuc

XXIX. de Exclofia

($ 5ä,8—590)

469

Botrine v

(6) . Nuxc quidem illud maxime wofirum efl , ut

notur o«

1»0nita, quz*? Apoc. 13, IO. c. 14, 12. Dan. 12, to

fim, qun-

(2.55) extant, tanquam nobis dicta alte animo

chrfiini 3

recondita teneamus, ne periculum de improvifo

N

ingruens imparatos opprimat.

fE. li

. $ 889. Erclofie autem imvifibili & univer ali occlofige

magmr M

ür; nv

promiffum eft infigne privilegium, P ERPE- Dtr petui-

( terede

yomingbilun

TUITAS, qua fieri non poteff, ut penitus definat. m

; crodeltis

Hauc thefin comprobat (1) iudoles regni

i ettid

Chrifli: Chrifto enim regi datum eft ragnum

efernum. & populus nunquam defiturus,

lohamem à

; meln ee

Pfalm. 22,31. & 72,5. & 89, 37. 38. Dan.

ye dotrz

mendn ^

2,44. Luc. 1, 33

(2) indoles. verbi divimi

n diide

zeternum manfuri: nequeenim Verbum Dei

or W

minatn t

ita intercidere poteft, ut nusquam in mun-

rtibus, *

d vero ?

do exfiftat ac doceatur, nulli fint, in qui-

yer nexe*

bus efficaciam exferat, Efa. 59,21. €.55,

i & Jir

I0.11. (3) vaticimium de bona figete cum

ETA

zixami usque ad me[[em fuccrefcente; vi cu-

iif

jus zizania bonam frugem nunquam fuffo-

;, drifi

care poterunt Matth. 13; 29. 3o- (4) idem

wqpe, U

Jhoratrd

fqondet promiffo ipfi ecclefi»e diferte data,

. ff

Matth. 16, 18. c. 28,20. Eph. 3, 21. Pfal,

ais

48 9. & 87; 2-

n

griri u

Confequenter ecclefia munquam eo usque op-

Apt QP'

primi, multo minus exftirpari poterit, ut nulli

icuturo "

plane chriftiani, nulli vere credentes & fanéti,

eccleiiæ "

in mundo fuüperfint.

D per W"i;'

$ 590. Externus autem €7 continuus S PLEN-/j) erugp,

| qei

APOC, hi

boR GLORIOsUS promiffus nonefl, mec poteft

j

Gg a

habzra

479

($ 599.591)

AXIX. de Efcle ia

Jaberi pro verg ectlefie nota, -an.mvis. enim

p

«cle

in Scriptura fint eximise promiífiones de

Ín

ecclefiae /plendore , amplificatione ,' defenfione ,

ultione ab hoflibur fammenda , Efa.c€.2, €.4,.

,

€. I1, €.49» €, 545 C. 60 (&7 alibi quoque):

Doatof

tamen etiàtn TRISTIA multa przdicta

gunj; ]

funt ($ 578); ip(aque defenfio & vindi&ia

244j

de hófibus, iufultus hoftiles, & afflittio-

Q

nes ab ecclefia tolerandas fupponit; Efa.

ais curf

fuline ]

Q Bec :

49, X4- C. 54, II. Matth 16, igg.*quc.* 2;

p dl

9. IO.

Deo tamen pröviderlte triftiora fuübinde miti-

$u-

gantur nova luce effülgente, «& reftituto flore

$5

Ípirituali Mich, 7, 8.9; ut eodem ordine quo ca-

put ecclefize Chriftus in gloriam ingreffus eft Luc.

non q

24,26. t1Pet. i, 11. etiam ecclefia ad metam ipfi

fity,

preftitutam perducatm: "

Rom. $, 17. 29. Apoc,

7: 13- 1—4'

eccleli

eccl/yz'b

$ 591. Hinc intelligitur, quam multa

Qu

qnilitàns ,

fie

& magna comprehendat ecdeüælfiri mili-

tantem. ac triumphantem diftin&tio. - EccrE-

Ym

SIA MILITANS eft z?grcfrzih?p Dei. per fidem

) f

in Chriflum cultorum nmlqz;zmdo,! [pe&ata. prout

"

corpu [

ej in hat vifa degenti cum variis malis luGan-

Qtis

cunqa

Pretter affli&tiones externas potiora mala funt

Vr

a) errores veritati falvificee infefti; 4) viria &

n

Ícandala; ) prseter aperra mundi flagitia, mul-

to magis illa zz fpeciem bomefliora: pietatis fimu-

ille ]

latio; fapientia faifa; fimulacra virtutum ; aftutia

impietati velum obtendens ; 2 Tim. 3, 1——5. 1 'l'im.

C]gfa

6.20, 21. Iuter hac mala unicuique rmilitandum ,

t

prfma

|

XXIX. de Fetlefia

(5 501.592)

471

visenin

rito pro fe ipfo ut animam férvet; tum pro bono

Dmues (

ecclefie publico, prout ferþüngulo;'um Vokcatiio.

iejeïzja;ze,

TaRivMPHANS ecclefia eft enultituda. £0« frituttis

TA

rum, quifladio ipfs preflituto bene decurfo ad phanss —

gu)

beatorum jädes iranslati plena libertate ab ommni

vedia

malo . fruumtur . 2 Tim. 45 7.?8. 18. Ebr. t5,

vindida

22.23. Apoc.7, 9—17.C. 14 1—5.

afdi-

a) Colligitur triumphans ecclefia toto hujus ceo-

it; D

nis curfü durante Gal. 4, 26 : £) finito ; menife-

flabitur Rom. 8, 21. 22. "Tit. 2, 13. Apoc.21, 9-27-

A

c) Hac meta, ad quam omnes tendamus, pro-

pofita eft, quia ibi vincentibus premium erit. hil.

ïxäïï mid'l

, 14—21. Apoc. 2 & 3. c2p. 21, 7-

to 1

$ 592. Huic do&rinz de .eþfclefia . qüæ "Antithefis.

o UO Ü

: eft Li.

non aliunde, quam e Scriptura reBe. di-

otam p

fcitur, adverfantur: (x) Hobbefana afferta,

1 APOC»

ecclefiam «uwm politia. «mam enmdemque. elle ;

" mllfü

cum confzBariis inde du&tis, quibus eccle-

fi:e . inane tantum momen relinquitur. (2)

5 i]] .Rf-

Nor1io eerirfim. d^jpuqoc, qua wmriudo fub

Fecut

uno capite vifibili : ad-inflar regni 'W.mämïi du

. j

corpus conflituens éffe dicitur; indeque (2

"T u

quisquis capiti vifibili;adhoret, qualem-

;f /Wï;l/l'

cunque vitam agat; J//délis a:Pgehäääüä,

sl f

iil

nemo qui ei non adhigeret, pro ecclefi eem-

: vittà

bro habendus exifimatur; (4)-magnus

jl

j,

ille paralogifmu:, principii loco fumetis ec-

qis J

1 affln'

clefíiam invifibilens ingens abfurdum efïfä, egque

1

pofito, quicquid in Scriptura de ecclefia

j

1

.Gg 3

etiam

"

472

($ 592)

XXIX. de Ecclzfa

IX

etiam invifibili five interna & univerfali

dicitur, de vifibili & particulari ecclefia

DE

capiti vifibili adhorente, explicans: irre-

W

fragabilem au&oritatem, & omnino infallibi-

litatem ecclefi'e attribuens, eamque ad e-

$:

elefiam repræühïativam, przecipue in Coneilüs,

STICU

adítrictam, in ultima fidei analy(i ipfi Ca-

Tui,

piti vindicans; in quo varize ambiguitates

firmm

confluunt.

;

(5) Denique & illa fententia,

t D

quz promi(lionem indefeGbilitatis , invifibili.

puoren

ecclefie datam, de perpetua vifibilitate, &

f

Jplendore illuftri usque ad confummationem

Pt

feculi duraturo, intelligere jubet.

itegr

Jle,

Socinizans docendi forma iu alia Otinis abit:

205j

a) inquifitione , queit vera ecclefia , cui fine falutis

Quibps

periculo affociari poffimus, & u2 illa fit, uequidens

Ter eon

opuseffes £) puram verbi przedicationem & facra-

totum

mentorum adminiftrationem eífe mworas falecer;

benefic

c) fufficere. eorüum - Chrifti dogmatum, de quibus

Ff y

intev omnes chrifLianos confenfio t profelffionem, cum

AU

externa mandatorum Oobedientia; . d) quemvis,

qui Scripturam generatim pro regula fidei agnofcir,

]

& nomen Chrifli profitetur, in finum Eccleliz re-

cipi pofie.

füici

Ex adverfo Donarifinus ac Separatifmus ecclefiam,

|

phui,

qu:x hypocritas & impios admixtos habet, nofé

veram, immo NULLAM efíle, contendit.

Quod -

Urt u

Patre

28

2, 2

m

LOCUS

XXX. de Miniflerio ecclefaflito ($ 593.594)

473

LOCUS XXX

iverfl

| etcf

DE MINISTERIO ECCLESIASTICO,;

: J

ET DE POTESTATE AC DISCIPLINA

t

ECCLESIASTICA.

0 if

[

Je d-

$ 5903. MixisTERIUM

ECCLESIA- Alimiflerii

Conti

srIcuM eflt offcium: publicum divinitus infü- gcclg/ia/ütï

tf

fufum, ut doBirina verbi divini, adminiftratione definitio ;

ipuitus

Jacramentorum, applicatione legis €?' evangelii ,

mitenil

cura boni ordimis, toti cmtui concredito ad fin-

if

.ju

gulorum membrorum falutem promovendam in-

ferviat.

stionet

Priraria loca five fedes hujus Loc? funt, tum

integree pafforaler Pauli ad Timorbeum ac. Titum epi-

jffole , tum claffica diCta Matth. 9, 36. 37. 38- A€t.,

20,28—31. Eph. 4. 1rx—16. 1Pet.5,1—4, ex

ia d

ine fs

quibus patet, przedicatione verbi co//igi ecclefiam

: pj

per eam etiam confervari; penuriam idoneorum do-

T

&torum , magnam calamitatem, copiam, magnum

beneficium eife. Add. Pfalm. 74, 9. 2 Paral. 24, 2.

j falllfflr'

Efa. 30, 18—21. c. 62,06. 7. Matth. 9, 37. 38- Eph.

i u

4411 coll. v. 8

onett, CS'

manii

4

" üg""f""'

$ z04- INsriTUTIO minifterii ecclefia- in/fitutio

clelit *

ftici fa&ta eft A& 1Pso DEo.

1 Cor. i, 21 divina;

placuit Deo gper PR &coNIUM verbi fui,

aeclelib

gpet, M

quod mundo ftultitia eft, ad /alutem perdu-

cere credeníes.

Speciatim refertur ad Deum

Pitrem 2 Cot. , 18. 19.205. Filism Matth.

28;19. Eph. 4, 115 Spiritum fan&fum A&t. 13,

2.3. 4. Cap. 20, 28. Miniftri verbi appel.

lantur DE1 economi, CHRISTI /ervi 1 Cor.

Gg 4

: 4,—10

o

Á

474

(f .594.595) XXX. de Mz'ni/ïerio etclefiaffica

XX

L

j

)

94

4»1. Gal.1, 1o. 2 Tim. 2,24. c. 3;17 Dzz

[

?

homines.

1 MUA

Praecipua dicta agunt quidem 4e afpoffolir ,

qfuo-

Tus ví

rum omnino fineularis ifox5 fuit cum: extra

ordi-

nariis charifmatibus conjunéta; fed non ideo ni-

[rtuend.

hil in illis dictis a4 ordimarior

verbi minifiror yetti-

Tondam;

net: nam 4) ecclefia non tantum apoftolorum

etate colligi debuit per verbi przconium; fed

tonfiti

j

er idem praeconium alii quoque fideles ad geyov

Ij

OC dwxoví/us aptari debent; & quidem eum in fi-

nem, « corpus Chriflé coutinue edificetur, poNEC

Yotit j

OMNES ad eandem fidem €» coanitionem Filüi

Dei per-

m

yeniamus Eh. , II.

$) idem ex eo etiam patet,

11; af

quod Apoftoli ipfi queoad pocewpi muuus in ean-

Itl

dem claífem fefe ponunt cum aliis miniftris r Cor.

r 1Ng.

4, .

22. cap. 16, 10. 2 T'im.2

joh.

21, 16 oocuouve..

»2. L Det. 5, 1.2 coll..y

M x

eollatio per

$ 5o5. Ad rite obeundum hoc munus

19 ek

enm 1

Focatio- N ocaTIO. neceffaria eft; quoe eft a&fio cer-

q013.

Vitr f

tam quandam gerfonam defignans ,. eique o&. L1-

titj d

GATIONEM ?mponenr, €7 fimul jus ac

1523,

POTEST ATEM conferens, fun&hones fuus

Titoti

Jacri muneris PUBLICE peragendi,

1

m ITH]

NrackssrrAS vocarionir intelligitur e diCtis lu-

qi as

eulentis: Joh.3, 27 mibil quidquam bomo [umere

42 Ti

porefl , mife fie ei de celo datum; Vbr. 5, 4 neio. febi

bonorem. arvogat , nifi qui vocatur a Deo:

"cur daron ;.

XOm.. LO, I5 porerunrue predicare ,.

[7//

"

Hmirianrur s

EO

Jer: 25

; 2T reprehenduntur proplere currenzes , cums

-

W alte

zamen mij[i nou fuerint..

À. vocatione divina. pendet rzusm anüorirar, ad

ln udg

munus cüm fructu obeundur neceffaria g zum fidu-

nmporu

cia auxilii divini, fine quo- nihil agimus ; zum ex-

€iza:ío. continua ad diligentiam,

dem, conftan-

apofty

tiamr, ne animus inter vot obíft

acula im ftudio

Tünt

Deo. fe probandi remittat; x Cor.

4» 1 —4.- 2 Cor.

3» 4- 5.. Ó,

Quedo

x—-I.S;"'

X lum. F. 1,2. 2 Tim. 1, 6. 7. 8. cap-2,

Wïlibet

$ 596.

z

tf

XXX. de.Mmyim'o ecclofiaflico ($ 596—597)

475

1] le

$ 596. Vocatio ad munus vel immediata ;,,ogin .

vei mediaía eft. IwMwEDIATA Vocatione tqm

vfilt, qu-

Deus ufus eft ad ecclefiam primitus con-

m enod«

1On lat

ftituendam, aut ubi collapfa erat inftau-

if

randam: Vocatio wEDIATA elt, quz in

apoftm

coniun; 3

con[Aituta ecclefia per. ecclefie ele&lionem fit.

iles 1 ip

p em u*

Immediare Prophetas, Apoftolos, aliosque, Deus

At DOX

vocavit Ipfe per fe, Exod. 3, 10—18. Ea. 6, 8. 9.

Jer. z, 4—8. Matth. 4, 19. A. 26, 15—-18. Gal.

altt De p

1,1; aut fiquando hominutn opera intervenit, per

parm patel,

revelaiionem , qua vocandi nominatim defignaban-

ii i eatt-

ais Con.

tur 1 Reg. 16, t9. A. 1, 24, 25. €. 13,2.

31005

Ad legitimam vocationem neceífarium ve/ mediae

non eft, ut immediate a Deo fit: ab ipfa ;

joc u5

enim apo/lolica ecclefía, quve voluntatis di-

[ affa

vinz fatis gnara per apoftolos erat, Dia-

]u 081^

coni €? Presbyteri conftituti funt A&. 6, 5. C

j u 5

Bhpu &f

Timotheus ac Titus mediate vocati, 9'Tim.

[

1,6. 1 Tim. 4,14. 2 Cor. 8, 16-19; etiamlipfi alios,

qui bene przeparati effent, vocare debuerunt 2 Tim.

t6 ii

2,;2:

it, X, 5.

T

1 J

$ 597. JUS VOCANDI ron penes unatm grz per

Y

i M

r Wlmm !

vel alteram ecclefize partem, íed penes to- ecclefiam

g

r

L

tam ecclefiam efl. — «) Hoc patet ex ipforum"»

,m?ï'lï

i 1

temporum apoflolicorum ufü: etenim ne quidem

1flly

nt

p

apoftolifine populi fuffragio miniftros voca-

runt A&.6,2—6. . P) ecclefia eft confociata

off, u

TEU

-b

quadam mnuítifudo; ipfo autem jure maturg

cuilibet focietati facultas coipetit eos eli-

r 708" ,

Gg 5

gen-

j

476

(5 597) XXX. de Miniflerio eccläjz?zjiico

XXX- 4

folemi

gendi, qui neceffitatibus ipfius præfutufi

um col

fint.

CL Q

Speciatim quod ad docendi münus attinet, zo-

linn u

zius cetus inzereft , üt certus fit, fe idoneum & veerum

eratgeli

- doclorem nancifci: nam omnes 1 Joh. 4, r jubentur

Tion mut.

explorare [pirirus; Matth.7, 15 cavere falfos praphe-

À. endg

züs joh. 1o, 5 fugere peregriuam vocem, a voce

inter jrec

Chrifti, unici Paftoris, diffentientem; Gal. 8

i Atf

aures tie quidem Ípecioli(fimo preconio alius evangelii

przebere.

W

[

Diftinguendum ab ipfo jure eft exercitmum juris ,

j

'

L.J

quod certis

erfonis demandati, & warie modif-

:

)

bn

E

a.

]vo xzeso jugnE Drviwo.

cari poteft,

Sic us

lit(1) e

ehgendi, toti ecclefize competens, mature ab ec-

clefiis. won abdicatum quidem fed tamen fponte in

?

Drefcrih

unum zranslatum eft, qui Parrouus ecclelize dice-

Átotum

batur: unde Jus Parronazus progreffuü temporis

ortum duxit.

Sï 22! ']

Hoprx in noftris ecclefiis 7s vocandlz' penes Sume-

'meit [

sium Magiflratum efl, in quem juffis de caufis, pex

Pacificationes veligiofas confirmatis, srauslarum fuit:

ïdiviuim.«

& ER CowsISTORIA exercetur: cum con[enfu ta«

UM [7,06

cito (non ficto) omnium ecclefiz;e membrorum:

falve manente ipfis coetibus vozo "egarivo, fi ju-

A&' 203

ftas habent cauías in vita & do€trina vocati ali-

!f f j

quid defiderandi,

Aus d* virus, quos Vocatio mediata nunc in

Mif d

noftra ecclefia comprehendit, funt: 1) E/rdio,

U g

2) No-

qua una perfona ad munus defignatur ;

t ipo p

sninatio, eleCtionem factam promulgans; 3) Pre-

M ad of

Jenratio , ele&um & notminatum Senatui Ecclefia-

bt

ftico ad examinatiorniem & confirmationem fiftens;

0'331

4) Coufirmatio, qua Confifforium ele&o, qui in ex-

!

ij XU]

amine reCte ftetit, poft fidem fubfcriptione fin-

memm

cera libris fymbolicis;datam , munus ipfum &

UT

poreflazem ilius funétiones publice obeundi, invo-

WW

cato Nomine Dei, auctoritate publica confert;

In.

5) Ordinario, confirmatum , impolitione manuut,

luntay.

&

junCtis ardentiffimis precibus, ad facrum munus

L/ /äm 1

fufcipiendum publice confecrans; 6) luveffirura ,

1tor, ,

minifrum coetui fuo publice commendans, cum

&C ht

o:en-

jf

XXX. de Miniflerio ecclefaflito ($ 597.598)

477

fütur

folenni declaratione, legitime roatum effe, &

cum cohortatione, quz & miniftrum & totum

coetum officiorum reciprocorum admonet. Actus

ief, tf«

hi non ubivis eodem modo & ordine in ecclefiis

Dncm

evangelieis peraguntur: quod tamen rem ipfam

, La

non mutat. Apud nos Ordinatio d* luveffitura fi-

?zlfa) p

?uul eodem ecu fiunt.

Ritus impofüionis manuum

m, 30

inter preces, in eccleíia apoftolica jam ufurpatus

- Gal il

fuit ACt.6,6. c. bj 1 Tim. 4, 14-

i euongoi

$.598. Vocatio MEDIATA, legitime atque etiam

itum J

facta, etiam prviNA EsT. |Hoc probae divinaef/ ;

gari n*

Iur (x) ex eo, quod ecclefiis in verbo Dei

atue d

proefcribuntur regu/z, in vocatione mini-

n fporie ?

C]e!jæ dice'

Íirorum obíervandv 1 Tim.3; 1—10. cap.

; temoris

5; 22. Tit. 1, 5—9; in quibus ipfis tacita

TA

ineft promifío, vocationem, in qua ordo

l u Y

divinitus conftitutus obfervetur, ab ipfo

a 1

1 MW d

JDeo probatum iri; porro (2) ex eo, quod

membrorpgïï

A&. 20, 28 presbyteros mediate vocatos,

ganao, l

"

Apfe Spirifus fantfus im ecclefia. Dei epiftopos po-

Jiiffe dicitur.

fs n li

Ut recte fe habeat, etiam 1NTERNA VvOCATIO

j Ed

in ipfo Pecando requiritur. Ea confiftit a) in do-

!

"

nis ad officium neceffariis; nam certus e/le debet

$

,;) ht

1 ECCï

p

in conícientia fua, fe mon effe imeptum 2 'Tim.2,2.

fil

en! ,

€.3, 17. Propior internze vocationis character eft

ial

&) enixus Chrifüi amor joh, 2t, 15. 16. 17.

c)

y t

fincerum Deum glorifícaudi & alios falvandi ftudium

L 1ptl

hs !

xPet.4, 1. 1 Cor. g, 19. ACt. 17, 16.. 2) proclivi-

s

J

za5 ; lubentem fe ecclefize impendendi 1 Cor. 16, r5.

odl

X lim.3, t dgiyezes. — e) obfequium polt agnitam vo-

luntatem Dei, quo mon recufazur vocario necopinanti

ynt g

f

oblara ab iis, qui vocandi jus habent 1Pet. 5, 2.

1 Cor. 9, 16. 17. Jer. r, 7.

Quo PURIOR manet

Int

"i^

hzc interna vocatio ab oóliquizaze temporalia com-

xndan'!

moda

X

($ 598.599) XXX. de Mn'yferio etclejz'djiic;)

478

r D

moda aucupante, eo

CERTIOR erit Vocarionis Deo

Tüm 307

grare fiducia,

1910

SoLA tamen znterüa voeatio non eff. ufficiens: fed

nn ,f :

exfpeCtari, wiraro amóitu facrilego , debet vocatio

peán, f

externa illorum;, penes quos jus vocandi eft Jac.

um vite

3,1. Ubiinterna & externa Vocatio concurtunt,

Conftmn

cc approbatione divina certis nobis effelicet. Sic

1Tin.f,/

]

Col. 4,17 Arch

Ippus duovía; xN DOMINO accepram

M n

ÍpeCtare & alacriter implere potuit.' :

UAU

inonetgn

1Tinfa,

adminiffea- . 599.; FuNCTIONES mi'nïft&riï facri

Ó

1io $:

t AC, n

primarie funt; (1) pusblira verbi do&rina;

LUE )

de hac ipfum nomen 2idaoxd^ov admonet

1Tin d $

lo al

Eph. 4, 11. 2 Cor. 12, 28.. Add. aTim.is,-,i

Atültior

gradica fermonem .. .. . in ommi longanimitate

55 Ti

Üfeulsat

€7 doffrina, (2) publica adminiffratio facra-

feü & in«

2Un. ;

mentorumi 3 Cor. 4, 1. reputet mos homo quivis

Tiote f J

ut minifiror. Chrifá, & myfferiorum D di-

Ayitirj n

Jpenfatores, — "Matth. 28, r9 "baptimafe — eos.

Efpponendi

MT

x Cor. 11,23 4 Domino accepn ,. quod -vo'Zz'z':- Íra-

2-34

didi rel.

(3) lepitimus C/aviw» nfur, hoc

Q)h

W g

eft, remiílionis peccatorum, poenitentibus

NI 2j

n

Ileng

applicandv, dextra admini(iratio Joh. 20,

l 4 t

215 ficut mifit me Pater, €7 ego mitto vot,. ..

Vépoffer

il

accipite. Spiritum jimäïumf, f quorundam;fämii-

95

Jeritis: peccata , . remittumtur eit ,. f guomndam

retimueritis , vefenta funt,

ABettr

&t gl

d) do&iri-

(1) Qvxp do&rina publica comple&i

fantum

"a,

füincte 2 Tim. 3, 16.17 coll. Rom. 15; 4 indicatur.

iomprehendit a) didafcaliaem (credendorum, qua

OCGndl

tüm catechumeni & rudiores reCta cogmiriore reli-

Tenta Í

gionis imbui debent, tum provectiores ad o£/eguium

"W o

veritati cognitzé praeftandum excitari ; 1 Cor.

"t Qj

31

Mdbf

XXX. de JHinjerio eeslfifio $ $99)

479

3; T. Ebgg-*-g, iz;;i'ljg.v'iq. c.6, 15 £) eleuchum erro-

tethntit D

rum ac .præfju..dicioruxg , line tamen acerbitate Tit.

1, 9. 10. 2 Tim. 2, 24.25 ;

c) epanortboft vitio-

if &

rum,fed fine dóminaudi libidine r Pet. 5, 35 — 4)

b vontfo

padiam ,. íive eruditioném in juftitia, tum fidei,

andid o

tum. vitz. r'Ffim. x, 3. 5. e) paraciefin, ad fideles

i

) COTICURUX

confirmandos in abnegatione,. fpe, patientia,

?

Jfe f Y

1 Tim. 6,

AU. 1423«

.'.17'."8". 17 2 *1

2j .117.12- 13 coll. 14.

TyO Atj

Quaris e

ffe pubhca d-(,)fäï;rixia debeat, paffim

monetur: a) ut fit pura, Tit. t, 9. 2 T'im. r, t3.

1 Tim. 6,2.3

b) ut de confilio Dei gibil: fubdu-

terii ht

cat/ ACt. 00,.27. E/fa. 3, 12 erig,

c) ut quod- cuique

bi du

opus eff publice &

X

privatim inculþelt , A&. 29,'3;.

2'Tim. 4, 6.

y al

ldeo .a cgHAnRI

SwA. docetdi. o;;ubs e&«a') notiria

exquifitior verbi'divini,in-ipfo: doCtore 1 Tim.

» 9- 2 Titn. 1,13. €/ 3,,14—17. /ACU 18524.25. 26.

Dd

&) facultate tali, qua minifter.docere non modo poffz,.

h

fed. &. indéfello- ftudio | veliz 1 Tim^3, 2- C. 4, 6.

frain jv

2 Tim. 2, 2; Tit.1,9. AC 11, 23—26. c) difzre-

Áom t

sione fapiente proponendorum 1 Cor. 2, 2. C. 3, 10. 115

Auditora X Cor. 3, 1. 2. Ebr. 5, 11—145. & odi

n Di*

proponendi rCor. r, I7. €. 2, 1

d) abuegatione

upt.iwfg : "

ia&gwwueeamlm Ga.

»

1..- I IO. fITheff. 2, 4. 2 Tim. 4,

i

b

253« 4

"

Yal

(2) In. Sacramentorum . dïfpenfätiohxe requititur, 5) ]ä:ra.

J W J hOC

ut fit 4) legirma, fervans inftitutionem : 1 Cor. menta ,

11,23; ) prudeus, tempeftiva, rationem habens

"

i

indigentize ac ftatus animorum Matth.:7, 6.- 2 Cor.

itio

SOhl 20!

1, 245 c) devora, ne quid temere, negligehter,

prepoftere fiat 1 Cor. 11, 20. 275 : quze; fpecialius

g

explicantur'in Zeologia pafforali (S .32, 9. .

gt "

(3) De clavibus regti celorum clafücus fed con-

C) claves,

troverfus locus eft Matth, 16, 19, de quo infra

6 g;/p,'///ifW

agetur $ 6os. "Phefis hac de-te plene enuntiata

hzc eft: JMiniflerio esclefiafhico. demandara. eff non

tantum poteftas publice in ecclefia verbum Dei

j d

docendi, non tantum poteftas difpenfandi facra-

)

r, 4 indïü'ï'

doron *

menta, fed etiam porzeffas , promifJiones dv* commina-

j

J

zioues verbi ad ipía cetus inembra applicandi, pro fiugu-

UL

Jerum. auitue. flaiu; 2d peuirenier nempe , REMIT-

$ u

d

TEN-

qi; !

i

Y

480

F 599)- : XXX. de ](I/Iz'nijïem:oecclg/ïq/lito

TENDIS, adíimpenitentes, RETIN'ENDIXSK PECCATIS,

pir, n

-

m df

Jam hoc fine ambagibus probari poteft a) ex di-

:

d M

€o íuperius allegato Joh.90,21; mam ab .eo

u

od apoftolis dictum fuit, ad ordinarios mini-

tunifr f

:

77

ros legitima confequentia eft $ 594 fcbol, & non

Ártio cull

folis apoftolis hoc dictum fuifle ex 2 Cor. 2, 1o

patet.

4) ex geuerali indole pradicarionis evangelii,

100 Qpis

quze applicationem individualem involvit, & qui-

Quta, ef

dem etiam ad impcenitentes faciendam , Marc. 16,

donata ef

I15. 16 predicate evangelium , .. credeus falvabitur . ..

i, d

WNON CREDENS condemnabitur.

ACt. 2, 40 Petrus

etim efef

cohortabatur, falvamini (2mpleCtimini falutem,

itefe, ]

eoque fejungite vos) a gemeratione bac prava.

Sic

L ua

Paulus Act. 13, 39. 40. 41. c. 28, 23 coll. 24—28.

