ETIAM, quiin incredulitate perfeverant & pereunt,

tià vo

Col. z, 28. Hebr. 3, 15. c. 4, 2. Efa. 65, 2. Rom.

patite

1o, 21. Matth. 23, 37. Joh. 8, 21. 24 coll. 5, 34.

il

(4) TOTI GENERI HUMANO jam anrte Chriflum lo-

.I

&1

I

lennior gratize promulgatio duabur vicibus faCta eft :

i

primoin Ádamo, per protevangelium , Gen. 3, 15 ;

&tam

deinde per Noachum, -juítitize preeconem, Gen.

6.8. c. 9, 9 —27. 2 Pet. 2, 5. idque ita, ut ad po-

falys

fteros utraque transmitti debuerit. (5) poít con-

É

Xl :

füummatum redemtionis opus illuftri modo repe-

tita eft PEkR APOsTOLOs à Chrifto ad evangelii

N]

praeconium iz zotum zerrarum orbem emiffos, Matth.

lt

V

28, 19. Marc. 16, 15. Luc. 24, 47. AC 1,85 cui

)v

mandato illi morem gefferunt, Marc. 16, 20. Act.

17,30. Kom. 1o, $. 2 Cor.2, 14. Col. 1, 6. 23-.

833

te[

]Of 4

5 x

Wt

$3

6.

?

XV. de Potatione

($ 346)

285

,

Hot

$ 326. Quamvis »om omnes €7 finguli lio- quo finfa.

munes per pratonium Verbi dire&fe vocemtur (hoc

! ho

enim fenfu theologi noftri vocationis uni-

iv

yerfalitatem non docent), quovis tamen tem-

enm

Eu

pore motitia falutis ubique terrrarum ad omnes

, i

gervenire POTUIT AC POTEST, Íi modo ho-

mines officio fuo non defuiffent, aut etiam«

LRTE

num defint. Hoc per iudu&ionem potelft

oftenadi.

mpet

Per fingulas generis humani zetates manifefta-

145

tio falutaris doCtrinze a Deo fic difpenfata fuit, ut

pateat, Deum quanium in ipfo efó, [emper inzendiffe

40

omnium vocationem per Verbum fuum.

VEI'QBIS

,

D

(1) Indubium eft, e£ Adamo urque ad diluvium

M

Vocationem directam

er Verbum Dei, wniverfa-

&j

d.

lem fuiffe, f vel fola

p

atriarcharum longzevitas ,

0,

P

jetas, & in familiis fuis auctoritas confideretur,

: Vetli

G

L qui

en. 4, 26. €. 5,22.24. Judz v, x4. tf5.

| u

2) Poft diluvium, apud Noachi pofferos , noti-

tia voluntatis Dei revelatee per complura fecula

perelmf!

ariter omuibus propinqua füit: a)ope zradirionis five

37

j N 34'

inftitutionis , Gen. 9, 28. c. 10, 32. C. I3, 4. I8-

um -

€. 17,23. C. 18, f9. C. 2 1. 335

b) quia nec illi

j

ztati defuere Fi fau&i d [apieutes, quos inter

u

etiam erant, quibus Deus immediate fe manife-

ftabat.,

Tales erant 4érabamu: Gen. 12, 1 (d fegq.

n 3a ?;

ü

a

jfJ/m)s Melchifedecus Gen. 1x4, 18. 19, 205 Jeihro

E

Xod.3,1; Hb c.1, t. 55 Eiibu Hiob c. 321eqq.

.O(t con

(3) Vocatio directa apud pofferos Abrabami, Ifra£-

do 19

litas , particularis quidem erat; fed ex intentione

eN

anL 11

yid

Dei avibusvis alüs d»* poruit dv debuir inmotefcere :

)5

ul

a) per tradirionem ad pofteros Deut. 29, 15. . Pfal,

h!

J

9,3—65; 40) per /fupendos eventus , quorum fama

.

ate per alias gentes percrebuit Exod. 15, 14. 15.

)j

M

Jof.4,24. rReg. t0, 24. 2Paral. 32, 3. Dan. 5,

298. 29; c) per vaticinia Propbezarum de genrium

feris, quz nec ipfas latuerunt, Efa. é. 13—21.

|er.

G h')ös

// ;

286

($ 326.327) - XV. dé Potatione

jer. 25, 15—38. & caþp.46—-—5r. Ezech. capp.

23-—-32. Nahum zor.

d) per d4ifperfionem Ifraelita-

t

vum in alias regiones; e) in captivitate babylo-

t

Of

nica per Execbielem , Datrelem d alios egregios vi-

ros, dJani. 3,29.. C.'6, 25. 20.. Efr. 1, 2..3.

M.

— (4q) Preconium evangelii per. Apoffolos brevi teth-

()

vore ingentem orbis tetrarum tractum pervafit

tiji,

Om. I5, I95 promovente illius notitiam fatma

tibat:

A€t. 2, 5—11. Rom. r, 8&. c. 16, 19; necé non in-

Yon

credulorum ipfa obtreCtatione & perfecutione At,

28,22. C. 8 1- 4. C:23, 11 ; & akia poft aliam gen-

j

te ad fidem chriftianam adducta, prout Hiftoria

ecclefize teftatur. .Ab illo tempore ergo permulzis

VTT

gentilium zarionibus verbum falutis propinquum eft.

Hzec ff mou umiverfaliratem in fümmo vigore pro-

Áiity

bant, probant tamen evidenter, AMPLITUDINEM

La

VOCATIONIS quovis «vo louge ?najorem fu

;]]Z', quam

vulgo putatur.

ünde :

*Bgfiwu

de geni- — $ gaT. De illis gentibus, que per come

adeo

fium falute, plura fecula profundis ignorantisz tenebris

Uniye

immerfe eífe zredumtur, & de Jalute zarum

tia F

vel damnatione, noftrum non eft judicare ,

COnced

1 Cor. 5, 12. Rom. 1454.

'Gl'av

(1) Scire non poffümus, quousque progredia-

tur ignorantia eorum hominum, quibus nunquam

fts:

vel verbulum de doctrina falutis innotuit.

Ha-

beut cerre indireclam vocationem , quze cum gratiofo

B v

influxu conjuncta eft (S 321), adeoque mediate

lhj

pzedagogice falutaris fieri poteft.

(Wmï

(2) Qui ea re&e uzuurur , faciendo quod debent

ac poflunt (aom fuis viribus, fed per graziam preve-

Pt

mieurem , quae ill indireCtze vocationi ineft, S 32t

Jébol.), eos non deftituit Deus: cui facile elft,

litii

Véra

dociles vel per remoj[imam pedagogiam ad faluta-

*

rem íui notitiam perducere, 2 Reg. 5, 2. 3 coll. 175

immo, íi neceffe fit, exrraordimario modo, cujus

T.

exempla non defünt Matth. 2, 2. ACt. 8, 26. c. 10»

i—6. Jon.I,2.

( Qlfi-

—

|

'XV. de Fotatione

($ 327.328)

282

3)

(3) Quicutque ergo pereunt, ii fa. culpa falute

]Itt«

excidum; quoniam veritati quousque fe eis offert,

ylo-

obfequium denegant, & per id prozeretice con-

Vi

tra rationis & confcientize diCctamen peccant. Rom.

2, I2 üti eyiuws peccant, ita wyó,ws intereunt.

effle

(4) Ceterum tales zolerabilius. babituri fuuz judi-

vulit

cium, quamilli, qui in clara Verbi divini luce ve-

fa.

ritati non obediunt Marc. 6, vr. Matth. 17, 22. 2g.

j

Aom. 2, 2, 9 (zpguziv) , 2 Thetl. 2, 9—12. 'c. 1,9.

oA

| gen-

$ 328. In hoc Loco diverfüm a nobis datithpfis,

ftoria

hultit

fentiunt, qui per nexum fyftematis de ab-

[] e&-

foluta .predeftinatione, ^ Vocationem if&

-

TNEM

toucipiunt, ut cum Converfioue idem fere fit;

quam

unde nec Vocationem aliam ftatuunt, niíi

vficacem ilam ; qua etetis contingat; atque

£v

adeo particularem tantum, negata;Vocatione

yebris

univerfali; Reprobis aut nullam, aut (in-

g

tra Ecclefiam) tantum externam Vocationem

YCaLt)

Concedentes,

L

Gravior adverfaria eorum fentiendi li-

Jüïew'

bertas eft , qui thefes de indire&a vocatione

uanZm

L H

per vocem naturz, in proefidium Natura-

"t 0(0

t

peate

lifmi; & dubia circa vocationis univerfalitatem,

(quantum pote exaggerata) in arma coz-

i debæt

£ra revelatam religionem convertunt; diffimus-

]À pïlf')e

lata interim (forte & non raro ignorata)

m

)

o Ü

h

vera do&tinze quam impugnandam fibi fu-

j i

munt, fententia,

COU I)

il n

p

26610'

LOCUS

(4) QKR'

XVL. de Jlluminatione

288

($ 329.339)

LOCUS XVI

DE ILLUMINATIONE.

NU

fnm

$lumina-

$ 329. IxxvwiNATEO eft a&ur gratiæ.

fjf

fionis defi-

applicatricis, quo. Deus per verbum finm, 1N«

lucid

9410 ;

TELLECTUM Aominis, maturaliter €7 per-.fe

951

ad [piritualia tognofcenda incapacis , ita v VV«

Ü,

DE AFFICIT, Uf res divimas ac [pirituales

p

SALUTARITER fegere, fontire, dijudi-

i,

docent,

eare po[]it.

& ilim,

. Di&a claffica funt: Joh. x, 4. 5. 9. c. 8, 12. 1 Cor.

0

..29 9"""'16- E Cor' 39 16' 17' 18' C. 4:, Ob EPh- I, 57- 189

quod V

€,5,8-—14.

WE

A€tüo De

i, gratiam illilminantem per verbum

"m et

offerentis, dicitur aciva illuminatio: per hanc in

"gf

homine, qui non contumaciter repugnat, effici-

& moy

tur illuminatio peffrva, quze eft facultas & habitus

396

falutaris cognitionis.

on ab illuminatione ex

varte Dei oblàta, fed ab illuminatione ex parte

Tes frh

Chllfh r

hominis illuminandi admifa, homo dici poteft

D j

illuminatus. Joh. 1, 5 lux . in teuebris lucet , nec zenebre

Tüe d

eam affecute funit. Eph. 5,8 uunc effis lux in Domino.

J f

Caufa qfï-

. $ 33o. DEvus »2f, qui nos illuminat. . Pfal.

*(Me n

Ciens ,

Jus, 3

25, 4. 5 femitas tuas doce me, fac me incedere

At q j

im verilate tua, €7 dote me, & 94, 1o anmon

E

arguet, qui docet hommem Jcientiam.

Pater , 2 Cor. 4, 6. Matth. 16, 17. c. 11 25. Eph.

1,898.9; Filius, Matth. 11,27. Joh. z, 4. 5. 9. c. 8 12.

Atj

c.12, 465 & Spiriu: Santius, cujus hoc proprium

Af

34

opus eft, Eph. r, 17. 18. 1 Cor. 2, 10.. 1 Joh. 2,

20.27. Joh. 14. 26. c. 16, 13. 14.. Pfalm. 143, 11-

Tojom

Conf.

O4lb

lo

Theíis hzec trita quidem, fed foecunda eft mo-

nitis de offidio noffro circaà hoc divinum benefi-

Wyy

cium,

u V/;

1?!3 6æ

$ 331r-

"

aN/

XVL :de Jllz'zm;naiiojne (S 331: 332)

289

$ a3r. JMediwm . illuminafionis 9R'DYN A* JWWrdium;

RIUM 2f verbum IDJEI; Pfalm. 19,.8. 9 te-

jiimom'u;iz Jehove firmum eft, fapientem reddens

gra!/:z

tafipientem; praceptum Domini purum (Vulg.

u, INe

lucidum) eft, illuninanr oculor; & Pfalm.

LU

94» 12 beatus homo, quem tu Jehova erudieris

V

eg x lege tua docueris.

jri

. Hinc verbum Dei lucerna appellatur 2 Pet. 1,19.

ijui

Pfalm. 119, 305. Prov.6,23; & illi, qui verbum

docent, /umem dicuntur Joh. 5, 35. Matth. 5, 14.

;&. illuminare Éph. 4, 8. 9.

, 10f

Hoc fit per evangelium pracipue o Cor. 4, 1—6.

m

'quod liberrime Deus in hunc ufuüm delegit r Cor.

1,21. Sunt tamen etiam Legi; hac in re partes;

Eu

Tmam etiam lex eft fpiritualis: peccatum profunde

a

agnofcere docet Rom. 3, 20. c. 7,7. 14, & ferias

'de morte ac judicio cogitationes injicit,: Pfalm.

, efücx.-

- fabitis

39,6. & 9o, 12. A€t.17, 30. 31. €. 24, 25; faluta-

joné &

res futuras, fi evangelium & x illo cognitio

X Pafte

'Chrifti accefferit, 2 Cor. 3, 6. 9. 15. 16. 17-

Ex parte hominis refpondere huic medio conti- //Vfzdia

d prff

mue debent 4) preces Píalm. 119, 18. ) ufus ver&i

7 MI!M

Ari?mücä;

Jonitt

ferius, 2Pet. t, xg.

c) praxis, oblatum lumen,

Obfequio veritati falutari praeftito, fideliter ufur-

pans, Joh. 12, 35. 36, ambulaze, dum lucem Aaberis,

^"ue voi opprimanz zenebre.

, at

T. tj0t

$ 332. Ea, quz per beneficium illumi--

Objeüum-,

nationis divinze falutariter cognofcuntur.,,

p7-5' Eph'

Tunt a) Deur; D) rer divinz,. fpirituales., eter-

D 8«12

7//; :4£) potiffimum doótrinz .ad :oecono-

j

m

Tiam /alutis moftrae pertinentes.

Ü u

J

"Matth. Tz, 27 aemo noviz-Filium tüft Parer., uemo Pa-

n

srem uifiFilius , do»eui volueriz Filius gatefacere-; . 13,

lda eiï

11 vobis datum -eft -nofJe nyfferia vegni celorums . Joh.

mü"

173 b«c eft vitaezerna, ,?:-cog710347zt-te xel. Col.a

"AE

)9

j

290

(5 332 333) XVI. de Jilumimatione

(4

u impleamini cognitione volunzatis ejus iu omni fapien-

Tüm

zia do intelligentia fpirituali.

& miferiv no-

qui.

Huc referenda etiam peccarorum

hils f

ftrze a

g

nitio ; nam ab ea falutis zuitium in homine

IS. Oifac.

10

fit, Joh. 16,8. A&. 26, 18- Apoc. 3, 17.

1. 20

RI, 27.

[ fm

Neceffitas ;

$ 333. futcllelus humanus per fe & na-

Chrft

(9l.1

turaliter ad re* divinüs SALUTARITER C0-

gnotendas I1NCAPAX 2f.

E

Status enim hominum ante & extra gratiam,

eft ftatus zenebrarum , Ephef. 5, 8 eraris olim zene-

ly, p

Domino; Matth. 4, 16 populus

bre , nunc. eflis lux in

QUE -

ambulaus in veuebris videt lucem

magnam. Add. Joh.

$ À

1,5. Cc. 8, 12. Rom. I,2I.

x Joh. 2, 9. 1 1.

Defcri-

bitur etiam utftatus cecizazis, Joh.3,

4 qui non ve-

( e

Matth.

teicio

generaruv

, nom potef? vepuum Dei videre.

15, 14 duces funz caci cacorum.

2 Pet. 1,9 cui bac non

$3

ad[unz ,

CEcHs Cjt.

He!

ocutiones metaphoricze quidem, fed figni-

ti0n /

d&

ficantiffim

( funt, ad neceiïit—atemv'gratiæ illumi-

W e

pantis demonftrandam.

TrexERRA fpir

ituales confi

Ítunt 4) in z'gnbramä

( s «

itua

lem & beatam cum Deo com-

rerum ad fpir

Dd &

munionem per

tinentium , quze conjuncta plerum-

que eft cum erroribu

; & prajudiciis Eph. 4, 17 18-

VA

Éx quo intelligitu

r

. €ur tenebre motent etiam

& abalienationis a Deo Joh.

hi,

£) flatum. pravitatis

nec non e) flarum

Jäfll(il(m t

,I9. Eph. 5,

11 coll. 5-—8;

ulentum ; Matth.

UT

peccator

Is miferum ,

triftem, turb

MU

$, 12. ibi

fletus d firidor dentium erit

2 Pet. 2, 1

borvoy teue

brarum eis fervarus eff.

1

dàm ineprirudinem

CxcrrAs autem dicit omnimo

(g,

ad fpiritualia cognofce

nda, 1 Cor. 2, 14, qua ho-

mo a) ne quidem con

ícius eft miferie füuze Apoc.

B.

9. 40. 41. Pfalm. 9o, 11 quis agno-

W

3 17. 18. Joh. 9, 3

|Kto minus éonorum falutis

('65

i

féit vim ire tue ;

$) mu

indolem fpiritual

em & exce

llentiam capere potef

Or.

Joh. 12, 4o. Ro

m. 3,17 viath pacis uon siorunt ; Y

d Dwn

31,21.22 mundus

Deum iu Sapienria ipfiws nom cognuo-

HOc [

Jeiti Efa. 26, 19« €. 53

Caci-

h Scnf

XVI. de Jluminatione

($ . 333—335)

291

; fipt

Cacitatem. hanc azige: amor vanitatum & bono-

rum bujus vitze, miferrima gignens prejudicia,

g m*

uafi hzec aut fola, aut certe przecipue defidera-

homine

biliafint, Eph. 4, 17. 18. 22. Tit.3,3. Luc. 14, 1g.

19. 20. Joh. 3, 19. c. 5, 44.. Pfalm. 17, 14.

, ia

49;

19. 20. 21. Efa. 53, 6. . Intervenit etiam maligna

vis faramica 2.Cor. 4, 3. 4. Eph. 6, 12, non nifi a

Chrifto, qui folus Liberator nofter eft, frangenda.

*eMa-

Col. 1, 15. Rom. 16, 20 coll. 19. 1 Joh. 3, 8.

TE

$ 334. Uti omnes homines luce egent Umiver[a.

atiam,

Luc. r 79. Efa.60,25 ita Deus ommes illu- litar ex

lm zent-

minare paratus eff. Joh. x,9. c. 12, 46. Ep

p, Parte Doi;

( pulus

A. ].

EM A& 26, 23.

- peir-

Qui ergo non illuminantur, fua culpa l.'hoc be-

"ETA

neficio carent Joh.3, r9. conf. $ 336.

; Jii

PT.

$ 335. Jlluminatio ipfa confiftit in opera- Forma;

tioue fupernaturali Spiritus San&fi , mentem

tdigi*

p inllml'

per efficaciam verbi vzrvibE afjciente ;

cujus effe&us duplex eft: (1) im intelleBlu

j

D€0 [i0)

Dei & bonorum falutis coguitio cERTA

&7'

n QKQ

£m

VIVA exfiftit.

Y a[,ï'la

9

otent

etiant

Eph. z, 18 il/uminati oculi a Deo dantur , ad cogno-

jo

Jcendum que fit fpes vocarionis Ipfiuss. x Cor. 2, 12 ad

um

cognuofceudum gratiofe a Deo nobis data ; 2 Cor. 4, 6ad

"

Iattho

cognofcendam gloriam DDei in facie Jefu Chrifli ; Pfal.

;!

XI9, 18 ad videnda tirabilia ex lége Dei.

gpet 9

Ó

(2) //oluntas ad bonum falutare defide-

in!Ptimdiïo»f

randum & ample&endum rriECcTITUR.

) 9

j

foz

,

Joh. 4, 10 fí Dei donum inzelligeres . . peteves ipfum

1

€. 0, 45 quisquis a Darre audiviz ac didiciz, i5 venit

/,um

jl

4d mes ACt. 26, 18 ad eorum oculos aperiendos y u£ v. ,

ad Deum fe converzant,

capere j ( of

Hoc magis patet, fi eamus $2 rem prajentem du-

of g

ina-

iv

«e Scriptura, (1) Coa-g-qscnun per illum

(

tiOf—

292

(f 335.320)

XVI. ««fïe Tiluminatione

tionem divinam, rerum fpiritualiuim ) veritar ;

avett

1joh. 2,55. 6. 290. 273 . 0) pulcrirudo, $ Cor. 4, 6.

cactt

Eph. 3, 18. 19. Pfalm. r19, 18;

c) bonitas ac tirili-

INTKC

zas immenfa, 1 Cor. 2, 12. Philem.6;

d) inzefti-

d

mabilepresium , Phil.3, 7—10; e) delicie ex illa-

L

yum (ruitione zeternum fecuturze, 2 Cor. 3, 18.

A (

Pfalm. 236, 1o.

n od

(2) Éa cognitio vrvA eft: a) quia cum rerum

divinarum feufu:& guftu conjuncta, adeoque ex-

gnitio

erimentalis eft Phil. 1,9. 1Pet,2,3. Hebr. 6, 1. 55

p

1001 i

£) quia morus falutares, fidem falvificam & vitam

&l /

fpiritualem , progenerar Phil. 3, 8. Efa. 53, 11.

DP

Unde Regeneratio & Converfio cum Illumina-

sioue arCto nexu conjuuctaeft, Joh. 3, 3 (/26v). .A&.

. Ts

26,19. 2Cor.3, 1«. 16. Eph. 5, 145 nec non /fa-

Thcuttom

i. 1, Y. 3. €. &

800

dium faucitatis Phil. 3, 8—15.

MW

i. 12. 2 Pet. 1, 3, g. Pfalm. g6, 11. (S 308 /fcbol.)

1 Tim,

Ordo divi- $ 336. Ad ftatum illuminationis perve-

tityr,

fem, |

WA5 s

nitur,a) ATTENDEN DO ad prima inifia lu-

Dms [

minis divini oblati, 2Pet. r, 93 ) o&-

M NOta

IS, qn

SsEQUEN-Do conviclioni, Joh. 8; 12 ego Jwun

icünfy

dux mundi:-qui me fequitur, mom im ienebris

"rim

gradietur , fed habebit vitee lumen,

"nf

iti: &

(1) Hoc neceffarium eft etiam, ubi lumen di-

LR

vinum pravitatem arguit Pfalm. r19, 1. 21. 29.

35

31. 67. 101. Joh. 3, 19. 20. 21. 1 Joh. z, 6. 7, c. 2,

A (

Qui id cum obfequio docili

9. To. Eph. 5, 14.

COfde. |

Obfervant, fiunt f dueis & lux in Domiuo Eph.

Utani

5, $. 9. r , Thelt. 5,

5 qua formula magnum quic

"lm' fj

& beatum dicit.

"HI;, lt

ECCN, 1

(2) Secusfe res habet in illis, quilumen divinum

A [

fibi oblatum aut plane non admittunt At. 7, 51 refz-

Jhiis Spirirui $. cap. e4, 26 territur. Felix dixit , abi

DN

in prefenti; aut aflenfu qualicunque admiffum non

tamen fequuntur; Joh.5, 35 exfultare voluiffis ad

ats (

rempus in ejus lumine ; V. 39 fcruramini Scripruras *

üm [

zon voultis ad sie venire.. Dorminantem peccati 'amo-

17

oblata

IPG

rem rg'cinentes-, íponte fe a Deo & 1uce -

Ayer-

N

Ri

XVI. de Iluninatione

293

G 336)

rl

avertunt, & hinc fua culpa manent in tenebris. ac

T

fitil«

ceecitate fua fpirituali: doCtrinam enim falutis non

XNTEGRAM , DnOD FIRMITER , nOn SINCERO fidei

wefti-

obfequio recipiunt. Joh.8, 37 fermo meus apud vos

c illt-

8 xugs?, ti0n baber locums 'N. 43, non poteflis loquelam

)

seam audire, aures ei przebere. o Pet. 1, 9 cui bec

ao adunz (fuga cupiditatum mundi & fructus.co-

vetm

-

gnitionis Chrifti v. 3—8 tmemorati) , is cecus ef?

)que t

qouuzaQux 0culos claudens. Y Joh. 2. 9. 11 qui fratrem

h

69 y

won amat, if zenebris efd .. .. teuebre obcecaverunt

y vt

oculos ejus. Joh. 5, 44 quemodo poteflis credere , glo-

L

viam a volis invicem capzanzes,.

duittt

ä— mala

Tales jufto Dei judicio in graviora fubind

A&

incurrunt; ]oh. 9, 39. 40. 41 in judicium veni in

yn ft-

j 65

muudum, uc qui non vident , videaut , qui vident, ceci

fanr, 2Pet.2,20. 21 poffrema eorum: primis pejora.

j

2 Tim.3, 13 in deterius proficiuut : feducunz & fedu-

cuntur, 9 Theff. 2, 10. 1t. I2 proeo quod verizatis atno-

w

zem, quo [avi frevenz ,. uüom adwiferunt , müntet eis

iif

JDeus vim erroris , ut 1endacio credant.

Notatu etiam digna fünt effata Scripturze de il-

jjor

lis, qui Ferbi divini motitia uon carent, & tamen

v

dicuntur Deum uon novi[fe.

Joh. 8, 19 de Scribis

T

& primoribus Judzeorum, quiScripturze non ignari

erant, dicitur, ueque me neque Pazrem meum cogno-

féitis, c. 15,215 & c. 16, 3 non norunz eum , qui mifi

me; Matth. 15, 14 caci funt, cecorum duces. 2 Cor.

3.15 dejudszis, dutm legisur Mofes,. velamen. jacet

f

at2

fuper. cordibus eorum; Y lim. 1, 6. 7 de illis, qui a

6' 7, 0

)

j

corde puro & confcientia bona & fide fincera ab-

yio 0

errant, & in vaniloquium averfi funt, dieitur, vo-

"p

leutes effe legis doGlores , nou inzelligune , tieque que di»

ggmlm qu

cutit , neque de quibus affeveranz.

I Joh. 3,.6 quisquis

eccat , nou vidir illum, neque uovir illum; C.4,8

! q.ui

g d

9407 aiar , non. novipr, Deum,, .*

i

äifon& de i-lliu.minai:ïone»

Ü

15

Ex hisin vexatiífima quze

(itt'

J

irregeniti diffenfum facile erit componere.

Una

ss

pars femper . coaceffit , hominem -mpium, qui ver-

) Wl

I

L

bum Dei.traéctat ac novit, tzo2 carere, lumime divi-

"

10 ; poffunt enim in eo e Scriptura excitari motus

v

"]

0-

boni & fan&ti (compunGtionis, pavoris animi quem.

et

o

etiam

du

cogitatio mortis & . judicii

.in jicit, defiderii

d

3

ftatus

($ 336.533

XVI. de Illumz'mtz'om-

294

qun

ftatus melioris): viciffim poft longam ' concerta-

101 X

tionem ex altera parte agmitum tandem fuit, im-

pitn RXGYDO SENSU dici non po[fe illuminarum.. Jam

Hir s

utrumque ex diCctis modo allegatis evidens eft.

Tierim

Cuman

Proprie & ex Scripturee ufu loquendi, illumina--

tio ex parre Dei illuminautis oB1 ATA , G illumina-

tio ex parte bominis illuminandi Apw1ssA, ac de-

E

inde fideliter cuffodira in renovatione, juncm

1) exi

conftituit SrATUM illuminationis ( & 329 fcbol. ).

li,

Reliquz quzeftiones cum illa principali connexe,

qualis fit il moriria verum diviarum , quam irre-

genitus e Scriptura haufit, vera au falfa, uaturalis

f

an fupernarurals , bifforica zaurum d viovrua , an effi-

3.

eax d* viva, falutaris an. plaue inurilis? multo plus

pufta

habent Aeyosexius quam B. Cauc, Rxvuss. in diff.

de illuminatione ( Opufc. fafc.2. p. 283 ) accurate

M

evolvit,

L

j 27

Gradu: j

$ 3317- liluminalio GR ADUS habet*:j a)ïzquid

EX W

Jroyri

non ftatim füb prima illius initia omnis

ignorantia deponitur, Marc. , 17. 18. Luc.

) 0

Tf

I

18,34.. D) quia. uberior luminis menfura

Cf p

demum poft fidelitatem in minoribus pre-

l190

lrii

ftitam datur, Matth. 13,11.12. ($ 311:57-

ls

£) quia.non cuivis iidem gradus, circa

omnia, neceífarii fünt. Luc.10, 25. 24-

E

Hinc qui vere eft illuminatus, non tamen ideo

tudion,

ftatim infallibilis, aut omnino omnifcius eft. . Conf.

fiti

Wtf

quze de ipía Georsevs/g obfervari debent.S 51 fchol.

ult.

Lm 24

Indies autem cognitio falutaris ex intentione

Dei augeri debet im Rehovatione, Rom. 12, 2. Col.

Q z

3.10. 2Pet. 3, 1g. - Id /fit a) füb continuato wf&

& Q

verbi divini Col.2, 16:Joh. 14,215; — 4) ferio pre-

'üby.

eum exercitio Phil. zj9. ro. 11. Jac. 1, 55 «) fide-

(o

l.1

lirare in lumine jam accepto Matth. 5, 16. Col. 1,

9. IO. 11. Eph. 3, i4— t9. Joh. g, 31. 32. Hinc

J 46.

n

porro intelligitur, qui 'fiat,, ut illuminationis :

us

XVI. de Illuminatz'one' G 337—339)

295

dus m vatlis varii fint: nempe ex parte hotminum

Qettt-

non idem eft apud omnes proficiendi

ftudium

j, I

fed.

.Jm

Hebr. 5,

II—14; ex parte Dei non eadem,

aliarum cit-

s eff.

liberrima, pro temporum, locorum,

mint-

cumftantiarum diverfitate, ceconomia elt. -

yniü«

$ 338. Jiluminationis imhoaiæ SIGNA

funt : Signa illus

v

minationis

.

n

a) excuífa carnalis fecuritas Eph. 5. 13: 14-

[1/ 1

hoate $

[

Ynrexe

A. 2, 37. cogitatione feria noviffimorum

m i

fufcepta; Pfalm. 39, 6. & 9o, 12. A&. 16,

qmurait

af

29.30. ) aguitio miferic propriw, de-

to pIUs

Ü

.ïl

pofita arrogante fuijfiducia; 1 Cor. $. T

i

gceoie

2.3. Rom. 15, 1. 3- ngt. I, Q. 10. Sir.

51, 27.

^

) quia

Ex pri

mis his initiis confequitur (1) humilitas,

proprise fapientize opirione

i dedifcens Pfalm.;.119,

Qu

67.. 71.: Matth. rrz, 25.

Rom. 12, 3. Joh. 9 41.

(2) Obedientia erga Voluntatem Dxgx

A&. 9, 6.

" L

Joh.7,17. c. 8, 12. (3) Fidei divina fi

mplicitas,

eulur

cum pietate erga Scripturam Joh. 8. 3

l.

32. 2 Pet.

1, I9 coll. 16. ACt. z7, 11. 12. c. 26, 22.

'(4) Amor

U Qïæ*

Cháfi Joh. r4, 2r. (5) Dele&tus, boha seterna

3[175)'

caducis praeferens Matth. 6, 22.23 coll. 19. 20« 21»

; a

$:339. Crefcentis in divino ordine i//mmi- Crefcentis;

mationi$ EFFECTUS: funt: a) Experientia

yn iO

(on

fpiritualis, Phil. 1; 9. Joh. 7, 17- e s

Luc.24,32. ) cognitionis vivae cerfitudo,

) 5[ ,(C bül

omni alia vi perfuadendi fuperior, Joh.

ytentit

"

i

4 42- ;2 Tim. r, 12. 1 Joh: 2, 27. & ex ea

[

robur Ípirituale Eph. 3, 16—19. €. 4 13: 14*

f

ye

:

Col. 1, 9. 11, Hebr. 1

L

Cm h

X

»

3, g.2 Pet. 1, 3. conf,

j

i

iiu

$ 46.

TA

Con-

g

(U$

« 339 340) . XIV. de Hliminatione:

. Conféquuntur ex illis (1) habitus fapientie: ae

prudenzie fpiritualis , ad fanum . judicium ferendum,

Mf

tans

& ad circumfpeCte agendum 1Cor. 2, 15.. Rom.

14, 13—23. Eph: 5, 15.. Jac. 3, 17.. P(alm. 119,

()

98&-1:04'..

(2) Guflus fpiritualis, feu facultas habitualis

frri

ex doCtrina falutis, & ex effeCtibus gratize falu-

fctut

taris, obleCtationem. fanctam percipiendi Pfalm.

::3449.. C. 36, 8 9. 10.. Efa. 55, 2. 3.

1 Pet. 2, 2.3.

fltys

lebr.6,4. 5. Píalm. r19, 103..

- (32. Diferezio five doxiuncix, verum ac falfüm,

Q6j

bonum ac malum, varios item bonitatis ac necef-

D

fitátis, gradus, fapienter dijudicans Rom..2, 2.

Prn

Eph. 5, ro. 17. Pliil, r,9

. Io. 1 Theff. 5, 21 coll. 4. 5.

ebr. 5, 14.. r Joh. 4, 1. €: 2, 26. 27.

!l ]

.1€4) , Amor . erga. Chriftum ac. Verbum Dei con-

firmatior Joh. 6,

68. 69.. Pfalm..63, 2—9. & 119, 97.

lett

RoAm(-as;, 45

felve

D

L dnmhg/is 5 "3-40-.-, Djeviää ln hoc Loco. vitanda funt

UM

(1) RATIONALISMUS, fui ingenii viri-

bus fretust ) cum. Naturalifis ad. viam (a-

ältlm ]

àccuf

lutis inveniendam: & caltandam fibi fufficere

é

duf

volens;'-5) nec . vérbwm nec Spiritum Dei

curans; z) aut Verbi Divini, fi tantifper

t-'lcum,

.. : dllud. adinittit,,. judicem & arbitrum. potius.

d |

Dotigs

quam.difcipulum.agens; d) cum Socinia-

LU

"i* illuminationem totam. ponens in rogni-

Aionz;xerum divinarum;, per naturales. iz«

teum

Guj

genii virer e Scripturse verbis haufta, qua

li

ignorantiz .tenebrwe: tollanturs — e) thefin

-

de vi divina cum verbo & per verbum ani-

BU

fajfal

mum intime zonvincente & efficaciffime tras-

D.

quillante , cum non. paugþ. diffimulans , aut

negans,

ltorj;

XVI

de iluninatione

($..340)

297

QUTATT

negans, aut plane cum. contemtu. exagl-

ndum,

tans.

fom

.TIf

(2) LyrrTERALISMUS (honomnis,; fed:

hmslf

fferilis iMe) im /olo. verborum. facri textus

? il

Ícrutinio herens, Scripturam,. divini lu-

Tin

minis fontem, fine rerum ad continnam fui

M

emendationem applícatione, tra&tans.

fü fum-

necd'

(3) FANATICISMUS, perSpiritum Dei;

122

per lumen divinum & inftin&um internum;,

l45

Jine- F?rbo. [zripto ejusque ufu,,. ad. cognitio-.

Jel ton:

nem. De1 falutarem,. & vitam. 2ternam,,

19j

perveniri poffe fibi per(uadens..

Doétrina. ecclefize. noftroe inter ho»c de*

ja fun

vla. recto.tramite ita. incedit, ut 2x a/fera

j vt

&liam parte vitentur exirema, nec invidiofis

m

accufationibus juíta. occafio. fit,

Scruti-

ifiat

nium. enim: facri- textus: phiülologicum., hiffos.

u Det

ricun, ctriirum, ipfümque Ratiomis ufum.,

odloet

adeo. non: contemnimus,, ut- neceffarium.

j pO ]U

potius, modo. memores maneamus., nos$

verba. Dei. viventis.tractare,. diferte profi-

] ng

teamur;, vid, $.19. 24 29;

Etiam. famati-

jes il*

cifini accufari jufte non: poteft: noftra. de: il-

m quz

luminatione do&trina . eft. potius antidotum:

j d

contra; fanaticifinum. & quamcunque aliam.

falfam. fapientiam..

Domeftitarum de illuminatione /izium: me-

j;, 1l

moriamr confervare vix opera pretium,

5

eas

298

(S 340.341) - XVII. de Regenemtz'o.m

eas renovare plane non confultum eft. Sa-

n

ad.a)

tius fuerit, miffis fubtilibus tricis, ferioco-

6 1

gitare de periculo eruditorum , litteram Scri-

f:

pture, fine fpiritu; veritatem fine obíe-

Do t

quio tra&antium. Conf. $ 21. :Tz'.ng.,.öx.

l4

LOCUS XVII.

)h.

DE

jE

li

REGENERATIONE ET CONVERSIONE.

QUi

Cindur

Regenera-

$ 341. ReaxNEnaTIO eft aBfux gratiz

fhen nth

Y m

tionis defr- applicatricis, quo Deus im homüne im peccatis

Tum ]e

fufio ;

mortuo, [ed gratitg illuminanti fe non fubduceu-

tis (b

potex

ie, porro T1 DEM inChriflum, atque adeo N-

II.12

VAM VITAM DIVINAM æ'edz'i;'-äiritmli.

f;

bur PRODU C IT.

;

:

4

:

r

.-

I fd

Regeneratio & Converfio k ANDEM

'fpifiti1aïem mue

tationem. divinitus in hominis animo factam fi-

Centi

gnificant.

Sed quoniam Scriptura ipfa diftintte

de iis loquitur, ita ut de Regenerarione quzedam.

bü, I

EW

afferta occurrant, quze de Comverfmue non sque

commode dici poffunt, & vice verfa; & quoniam

C

ad diftinCctam fummi hujus beneficii zmelmgeuram ,

ad falutarem 'ejus praxis, nec non ad'cavendos

Vr

in hoc arduo negotio errores ac fallacias proprii

de &a

|

düten

cordis , apprime facit, fi nihil horum omittatur in

Tierot

docendo: non alienum erit, fub 4iffiuis ritulis

ea, quz fingulis propria funt, diftincte explicari.

[/777

"- Ditta clafíica de regeuerarione Tant: - 1 Pet. t, 3. 23.

Jac. , 18-.Joh. 3,3.4-5. €. 1 12.13-. 1Jo

t

E

h

4-X8. C. 35 9.

Tit.3.5. Gal.4, 19; quibus adden-

EASIS

da loca de moeva crearoue 2 COr. 5,17. Gal. 6,15.

1Co:

Eph.2,10; vivificatione Eph. 2,

5. ROm.G, 135 re-

Jüfcitarione Eph. 2,6. Col.3, 1; & ex ipfo V. ;

loca de movi cordis'd? novi Spirirus datione. Pfalm.

ling

51, 12.

299

XVH. de Regmemz*ione ($ 34;...,344)

N

5T, I2. Ezech: 6, 26.27. in quibus haud obfcurus

00

ad.antiquiora in libris Mofis dicta Deut. 5, 29.

C. 29, 4. C. 30, 6 refpe&tus eft.

$i«

$ 342. Regeneratio paffim in Scriptura Coyfa effi-

oDf«

Deo tribuitur, Joh. z, 13. 1 Joh. 4, 7. c. 5, cieu;

Q

1.4. Jac. 1 17. 185 Putri rPet. 1, 3;. Filio

Joh. , 125 .Spiritui San&io Tit. 3, 5. 6. Joh.

3

L

Ex quo confequitur, vires d»* conamus bumator ,.

quamvis nobis omnino conanduüm, orandum, lu-

QVE.

&tandum fit, fub gratia affiftente (S 309. 31 0, 5), ta-

gmtiæ

men nihil ad ipfam regenerationem poffe conferre:

nam in Scriptura defcribitur, ut beneficium divi-

vucalit

num longe maximum, ut mortis ac refürreCtio-

nis Chrifti effe&us & fru&us, ut opus infinitze

ii«

potentim Dei, rPet. r 3. Eph.2,5.6. Col. 2,

bo N0

XI.12. Rom. 6,2—11. Gal. 6, 14. 15.

r

$ 343. Ordinarie Deus non immediate agit Medium ;

in fide producenda, fed utitur caufis effi-

cientibus intermediis & fubordinatis: Ver-

m r«

(b i*

bo, r Pet. z, 23. Jac- 1,18.21, & (quoad

difinte

uædïm

infantes) Baptifmo Tit.3,5.6. Joh. 3, 5

-

poniad

Conf. $ 410.

;,ff/)/fdill [

. Verbum Legis non vivificat, fed tamen animum

de ftatu mortis fpiritualis;convincit: Evaugelium

j nl

j Py(;pï.lt

autem proprie, immediate, .& proxime, rege-

qtur 1

nerationis orgamon eílt, r Cor. 4, 15; & quidem.

j; 1

vivum , poteus & efficax , cüi v

is effecliva vere ingfc' $

Xphcüfl

Rom. r, 16. Joh. 6, 63.

12

Homines hzec med

ia adminiftrántes & ipfi re-

f

generare dicuntur, nempe ut cawfa minifleriales ,

u

1

1 Cor. 4 I5. Gal. 4, 19. Philem. 10. 1 Cor. 3, 5. 9.

j i

j5

[

)

,

[

$ 344* Subjefium , quod regeneratur, eft SubjeCfums

/0

homo "in- petcatis mortuus Eph. 2, 1—5, at

, jfin

gra-

5[9 n

3co0

($.344—346) — XVIL. de Regeneratione:

gratiz illuminanti, quz ad regenerandum:

tot

ipfum tendit, fe non fubducens aut.;oro/z

DI

tital

refiftens ,. Joh. x,. 11. 12..

ff in

Srarus hominis atite. vegeuerationem: defcribitur ay

ut ftatus wonTrs fpirirualis, quze formula admo-

lx

dum foecunda. eft, & hominem non modo omni-.

bus viribus fpiritualibus carere Joh. 3, 3. Rom..

Tegen

$,75; fed etiam. ipfo. principio, ex quo vires illoe

um

fluunt, deftitui docet Eph. 4,19. 4) ex adverfo.

peed

ante regenerationem. VETUS HOMO.

CARO vivit

i

tj

'ü,

,

in homine ac regnat, Rom. 6, 6 coll. 12. Col. 3

.

l

0110 4

€oll.9. Joh.3,6. Vocabulis vezus bomo

, CdF0, in

Scriptura denotatur 4) Razio übi fidens, Deo fe

fit m«'m

xon fübdens ,. de divinis fuo. arbitrio judicans; &

iif

Wuniest

£) inde nafcens feque fuftentans 4mor fui inordi--

Ao

natus, obfirepens Deo

, fübducens fe obfequio

"t ad

erga Deum. Rom. g, 7..

üre v

Admiffa. gratia illuminante , in lurelledu exfiftit-

eapacitas obje&ta fpiritualia cognofcendi, iisque

«hütip (

aflentiendi; Mounuras autem ad ea defideranda &

ïþerans

u

amplectenda fleCtitur ($ 335) : & ho

oc ob.fe,qpiumr

Tüm jn

via. eft ad fidem Rom. 1, 5

.S8

Fürma.

M RD Itäq-u-e- FORMA 'reg-enerä;t.ï;imi's;

dUdiean

00 o

&) um fidei produ&ione. confiftit ;, 1 Joh. 5, t.

ao

mo (0

Joh. 1/15; quoniamautem fides, viva; ope-

U

rofa, novum agendi printipium in homine

110f j

et, forma regenerationis. 5) confiftereetiam

lüne li

Wt

ij meu

dici poteft in produ&one movm vilg divin.cg',;.

Eph. 2,5. 2 Pet. r,.3.

Hze diverfze formulze veréir differunt; res eadem:

)

eft, fed varietate formularum ma

clarata;

gis dzj[linfle de-

ET

fi r

M:Mutatio

$ 346. Intell*igiltufxffhïnc,ï qz»mlz'.röä?* sznm

2, $.

mul:

luet mutatio Jft. Eft magna, Vera , realis,

totius

"Ea

XVH. de Regeneratioge — ($ 346 547)

gbi

dun

totius hominis mutatio, qua per ipfius Dei

eperationem novum principium vitze *fpi-

orof

yitualis, ccleftis, divinze, ai-nhominis;a;xïi-

4no inchoatut.

tur )

(dino«

Luculenta fütit Scripturze di&a: Job.3, 5. 5. 6

yrnie

xegeneratio defcribitur 'ut marivizas, quze fit-evader

Yon.

ifuperne , & ex Spiriru ; Eph. , 1—6 ut hominis in

es 1l

ydverio

peccatis morrui ad novam viram divinam celeffem

vefu[cirario in-communione intima .cum Chrifto fa-

) Vivl

€a; Eph.2,1o & c. 4, 18 —24 ut mutatio, qua

13,5

homo aalienatus a vita Dei pér movam 'crearionets

it0,. 1fb

it ln fatlura Dei, o Cor. 5,15. 17 tova crearurü

Deo fe

án'Chriffo Jefu ; Rom. 7, 6 ut novitas Spirirus, coms

us; &

amunicatio novze vitee fpiritualis.

dnordi«

:Non ergo eft qualiscunque tantum vitz ac mo-

Mfequo

vum ad frugem 'conformatio, quam quis folis na-

turze viribus a fe ipfo impetrare poffit: non emen-

exiitt

«latio animi philofophica, animum preejudiciis li-

, It

iberans, principiis fanioribus ad rectum de rebus

a &

Sudicium, & ad cohlibendum paffionum vitiofa—-

E

rum impetum., imbuens.

Si Scripturam audiamus, 'emendáta fentiendi,

Sudicandi, loquendi, agendi ratio, ex interno

Qütonis

douto cordis fundo pvoficifcitur Matth. 12, 33. 34- 35»

adeoque .corde uovo d novo fpiritu .dazo demum ex

Ts

3llo confequitur Ezech. 36,26.

Sulflaurialis tamen. aur. effeutialis ea mutatio dici

i 0^

non poteft. Eph. 5, 8 iidem, qui zemebre erant,

ponite

nunc /ux im :Domino, c. 2, 1——6 iidem, qui im

peccatis, morzui fuerant, fimul cum Chrifto fafci-

rediint

4ati dicüntur.

| (

