
amous

Jl qlll

$ 476. Conttitutio publiciv cultus inter //55/f;atie

d

ifra&litas non fuit mere legalis, fed fche- typica;

ïuorfum

yij: 9*

fin etiam evangelicam habuit; quia Leges

rum d

£eremoniales habuere Y YPICAM . SIGNIFI-

gis; d

CATIONEM, qua luftitutio de Meffa, de

Gub

ntO

redemtione , de applicatione redemtionis ; & uni-

pe?

9

verfo /aluti; ordine continebatur.

;

Hoc probatur (1) ex ipfa convenientia mutua

inter ceremonias leviticas & inter myfteria evan-

3

gelii 5

j

392 ($ 476;47;!) "XXIV. de Leg*er ceremoniali

gelii; (2) ex. modo loquendi Scripturee, quse

quam

res & bona novi Teftamenti vocibus ac formu-

23;40

lis e medio cultu levitico petitis defcribit; (3)ex

diCctis expreffis, quibus levitici ritus rerum coele-

E

ftiurn exemplar d* umbra dicuntur Hebr. $, 5. c. 9,

8. 9. c. 10, 1; & quidem in Chrifto, Col. 2, 16. 17,

ll sU

u

em ipfe Spiritus Sanétus

per eos indigitari te-

£

atut, Hebr.9, g — 1.

prod

Pfaly

I

Per hos ritus Deus placatus eífe dicitur, Lev,

16, 20. c. 17, 11. Hebr. 9, 22 ; fed additur etiam

151

j

hoc, ritus illos NoN PER sx idoneos fuiffe Deo

lacando , Pfalm. 40, 7. & 50, 13. 23: ex quo in-

hi

Ts g

telligere licet, oportuiffe ergo ritibus eis fu£effe

aliquid majus, cui tam excellens effectus debere-

Motth.

t (t

tur. Atque hoc Paulus declarat ; qui diferte often-

dit, ritus illos, frorfum a Chriflo, nullius ad cotn-

fcientiam ufus fuifle, Gal. 4, 9. Hebr. 10, 145

fite 1

fed vi Redemtoris Chrifti, quem reprzefentabant ,

ij

& quem fide ampiecti lfraélitee debebant, prze-

ftare demum potuiífe reconciliationem cum Deo,

tj

Tüg[

i

Hebro 10, 5-—10-

Iljen

Eju: abro- $ 477. n novo sz?dmäntb Lex cgremonial;:

M

Lile

gatio ;

ABROGATA fuit a Deo; A£t. 15, 10. 11.

Eph.2, 14.15. Col.2, 14. 16. 17. Hebr. cap.

Mcetidn

t legi

7—10. Gal 3, IL- 2- 3! c. 4) 9! CI 5, I. 40

Otitte

r

Sublata fuit obligatio a) ad circumcifionem ,

Ü)g

Gal.5,6. c.6. 15. 2) dele&um ciborum Rom. 14,

Tte 1j

2. 3. 14. 17. Col.2,20. 21. 1 Tim. 4, 3. 4.

c) fe-

fta judaica Rom. 14, 5. 6. Col. 2, 16. 4) fubftitu-

(

tis in locum victimarum fpiritualibus facrificiis,

Yott

Pfalm. 50, 13. 14. 15.

Bere :

I, I8. 19. coll. Rom. 12, t.

|

g

1 Pet. 2, 5. Phil. 4, 18.

ebr. 13, 15.

m

Neque obftat, quod Leges ceremoniales eterue

I$ on

dicuntur Gen. 17, 13. Exod. 12, 14. 17. 24 & aliis

locis;-; Levit. 3, 17 & paífimalibi; Num. to, 8 aliis-

m

que i loci:

zeteruze enim dicuntur, sou perperuitate

US qg

Jiricle diCta, fed duratione zutra permodum cecono-

&hifm,

dicui

miz mofaicze usque ad hujus finem continuanda ;

u-

uti fervus erermum fervirurus dicitur. Exod. 21, Ó

W ;

quam-

P

D

XXIV. de Lege ceremoniali

( ATT 479)

393

, qu

^ form-

Quarhvis anno jubileo liber futurus 'Qeratv Levit.

25, 49- 4[.

; a

m (ele-

M

$ 478. Zbrogatio Leg;z'.r ceremonialis. facia ji,ggggiva E

tf sUcCESS1VE: etenim 2) jam in V. T.

D

VA

igitite

pradifla fuerat, Jer. 315 31.34- c. 3, 16. 17.

Pfalm. 110 4. Dan. 9, 24—27. Deut. 18,

ot, D

tür eum

15.18.

b) deinde a Chrifto & verbis &

Qifle Dþo

" Quo 1

factis oftenfum, eam imflare, Joh. 4; 21, 23

is fuhdj

Matth. 12, 1—8. €. 15, 10—207 donec :)

; debere-

rte ofiete

per Chrifti mortem impleto earum legum

s àd COf*

fine primario Hebr. 9, 12. c. 10, 1o. 18, de

jwre jam , tanquam officio fuo perfuncze,

-fentabant j

i,

abroga!m e[fent Col. 2, 14 coll. 16, & difcri-

eum D

men gentium tolleretur. Col.3,11:. Gal.

2»:28. €. 2, 11—14. Eph.2,13— 18.

votidt

Libertas autem ab his legibus, gradatim intro-

, ]O, IL

ducenda & ufürpanda fuit, ex veneratione divi-

nz legislationis.

(r) Initio Jerum fuit eas aut

eyr. a

omittere, aut (in gratiam infirmorum) ufurpare,

M

A&or. 16, 1. 3. €. 18 18. €. 21,26. t Cor. 9,20.22.

(2) gentilibus jam etiam ad fidem converfis pla-

ne zon imponebatur hoc jugum, ACt. 15, 7 —28.

for.

)*

nonnulli autem non definerent obfervationis ur-

(3) Cum ecclelia fatis de libertate fua edoCta effet,

'

Mi

äcr'lfxcïïs !

gere neceffitatem , his jam nihil conceffum, fed

féarui gratie noxia declarabatur, ACt. r5, 10.. Gial.

on. I

1,6. 2:0.2, 5. 14« C. 4 104 11.. 0. 5, 1 2.3.

(4) 1n

4

his omnibus nihil minus, quam courradicdio iuzer

g

Jefum dv ipfius. apoffolos fuit.

Quamvis enim Je-

)j

k

fus- non .ipfe Leges has abrogaverit (sbrogandee

o

enim citius nonerant, quam poft impleta omnia):

TO

r

docuit zamen earum abrogationem inftare Joh. 4,

j (

u

"H

21—24. ldque (5) contigit, cum tandem Deus

j

ultus a£olitionem faCto illuftri

Od j

ipfe g&ualem iftius c

Bb 4

per-

quam

394

($ 479.4809) XXIV. de Lege cereinoniali

erageret, Templum deftrueretur, & respüblica

U

u

deeorum defineret.

i

j

z;f

/i

/

)J

!g/iz:etiaä- $ 479. Ex abrogätione legum ceremo-

&

sum du- mnialium non fequitur, nullum amplius eas

pecal

fünf.

USUM Labere; quin potius re&e de iis, etiam

bene

in theologia chrifliana , agitur.

busi

Din

. Nam (1) Libri, in quibus defcriptze fünt, con-

füituunt partem non parvam Scripturze, quze etiam

Qu d

in novo Teftamento TOTA commendatur medi-

Iu j

tationi fidelium fapienti 2 Tim. 3, 165 (2) Leges

n |

hze fzepe allegantur in novo Teftamento ad magni

0b

momenti veritates ftabiliendas ,

1 Cor.

37-'8-

lj p

15.c0]

C- 10, I8. 2 Cor. 6, 16. Rom. 11, 16. c. 15,16. Gal.

tà nor

3, 13. Hebr. 5,4. 5. c. 13, 10—13. Apoc. tr, 19 ;

tiende

id quod lucülentum indicium praebet, velle Deum

eximi

etiam chriftianam eeclefiam per eas doceri;

(3)

Confideratio typorum legis ceremonialis nunc in

pelen

non modo facilior, fed ad promovendam

ppá

Chrifti & Chriftianismi cognitionem omnino mul-

Vtori

to foeecundior, tantoque minus adeo Chriftianis

G l6, l

negligenda eft ;

(4).

abet denique ufum in con-

ii ]

vincendis Judzis, & aliis quoque incredulis re-

Ten 3

fellendis.

Tünt,

.DE LEGE FORENSI.

M

quid

Lex foren-

$ 48o. LEx romENsis eft complexus

frett.

f* quid ;

mandatorum Dei ad. formam politig ifrallitice

tilra

pertinentium , quibus gubernatio populi Dei ad

d

vitg focialis confervandam felicitatem dirigi de-

lus

)

buit.

) N

Extant Exod. eapp. a1. 22. 23. Num. 5, 11:-3'1-

Ü

C. 26, 52—5

Cappf 19'—'23-

ä. capp.35.36. Deut. c. 4, c. 17, &

Ven;

tum

$ 481.

4/

ial

XXIV. de Lege forenfi . ($ 431.482)

395

espunlia

. $ 48r. In hac Lege ferenda Deus petu- lata a Deo;

.

liari jure fuo ufus eff,, populum ifraéliticum,

eremo-

ex xgyptiaca fervitute liberatum, fibi in

lius eas

peculium 'afferendi, ut in rempublicam

ir, um

bene ordinatam formatumï ipfe fuis legi-

bus regeret.

fuf, o*

Divinum hoc regimen dicitur THEOCRATIA:

quedtum

uz' eft illa plame peculiaris regiminis forma , qua

r mad-

Deus ipfe fub prafentie fue comzinuis documeuzis po-

ulum Ifracliticum gubernavis.

Qgs

Id factum, a) leges ferendo, Exod. 21 feq.

o dug

$) magiftratus ac judices conftituendo, Deut. r,

3

15.coll. Num. 11,16; c) quz legibus determina-

15110' (

ta non erant, oraculis extra ordinem editis defi-

Wl H! W;

efe Dam

niendo, Lev.24, 12. 13. 14. Num. 27, 5-—11; 4)

eximios ac ftrenuos viros evocando ad remp. ca-

ts Q

peíffendam, Jof. z, x. a. Jud. 3, 9. l0 ( & paffim

js n

capp.feqq.); ) denique Ifraélitis, ingratis flagi-

T2

tatoribus , regem dando, 1 Sam.9, 17. c. 10, 20-24.

no ml*

c. 16, 15 cujus fucceffores, quo magis Dei, Do-

hrifttan)

ninc

mini lfraelis, juffa reverebantur, eo magis regi-

tutum habue-

men juftum, felix, pacatum,

eduli

runt.

- $ 482. Lexforenfis comprehendit, quic- ,5j, 5

quid ad jwra €7 offcia Mraélitarum civilia reufis come

omp/W

fpe&at : a) conftitutiones publicas de ma- /^"fa;

gi(tratibus; judiciis; poenis; juribtis belli

;fmïlititæ

ac pacis: 5b. conftitutiones de polleffioni-

TL

bus; hereditatibus; contra&kibus; litibus:

jrin?

£) difciplinam externam circa conjugia;

divortia; parentes ac liberos; fervos; ad-

sl

eJi

venas; egenos; negotia yitæ tum focialis,

tum privitae.

Bb5

&1) Pars

sï 43[.

396

($ 482.483) XXIV. de Lege forenfi

(1) Pars harum legum in fe fpectata juris com-

ET

muns eft, ut de advena non opprimendo; vidua

1777

non vexanda; in judiciis ftudio partium & Jwe-

roni

Q«yíz cavenda; limitibus non movendis ; merce-

]

Tcgu

de non intervertenda; menfuris ac ponderibus ju-

í

lo pr

ftis: hzec omnes homines obfervare tenentur; fed

fneif

Afraélitis fub dezerminarionibus ac motivis ad ipfos prae-

Deut,

cipue pertinentibus inculcabantur.

bvor n

(2) Pars alia legum forenfium conformata fuit

tioni

ad indolem terre ianCtz , ad prifcorum zemporum

fuis à

confuetudinem , ad geurium ethnicarum opiniones

i

ac mores: ut jus primogenitorum ; jus leviratus;

Y dfa

mos non extra tribus paternas nubendi; lex de

afylis; de terra non abfolute vendenda; de mix-

yino fe

tura feminis in agro non facienda.

thjtrit

it, l

. (3) Pars denique propius determiuavit/ea, quze

in ipfa lege morali five Decalogo generatim prze-

j

cipiuntur, inprimis quod attinet penas deliCtorum ;

furti, ftup

0) ad

u ; adu.lterii, falfi te&imonii 1 idolola:

t

(4) Omnia i

n his legibus afcbmvïodata erant ad

ftatum populi judaici , & ad regionis quam inco-

everf

lebat indolem: ex quo. fapientia &* jufliria legum

ht«

forenfium non modo lucuienter agnofci, fed etiam

adverfus obtreCtationes antiquas & novas defendi

Tüm

facile poteft.

Vand]

$. 483. :Le'x'-forenfls eo tomparata füit, ut

M Y

fnix;

populus jDei füb gubernatione politi:e fa-

QUib

piente ac jufta, Jeretus a reliquis genti-

temp

bqs, trünquillam , felicem , populo: Dei dignam

lCor

vilam ageret. Deut. 4, 1—8.

lw

Comparatis inter fe legibus huc pertinentibus

hi Q

zriplex fmis legis forenfis deprehenditur :

lts l

Qüom

(1) reipublice judsice falus; duobus fulcris fu-

ftentanda:.4) £oueffate vitze, tum privatze, tum pu-

Qu

liege; 4) tranquillitaze publica omnium, & pri-

ö' [

vata cujusque.

Ten

. (2). euffodia. difcipline externe , per continua in-.

ltu-,

ei5

citamenta & adjumen;a 4) ad euhum veri D

a

xifoviau

E

'

!

XXiV. de Lege forenfi — ($ 483.484)

397

ii t

£) ad obfervationem legis movalis in Decalogo; c)ad

; vidot

virrurem intevuam, juftitie, caritati, humanitati ,

& -

confcientize puritati, in omni vitee actu intentam,

; Irett

uicquid dutum , immite, afperum eft , fugientem.

:

us g

ic praecepta de zwimici jumento Exod. 23,4. 55 de

as d

frugifesis avboribus in hofticeo non exícindendis

iposyrte

Deut. 20, 195 de pullis avium Deut.22, 6. 7 de

bove tviturante Deut. 25, 4 documentum funt infpe-

emat f

Ctionis divinze ad miuima quoque in actionibus noe

l ;em;m'um

ftris attentze.

opiitá

.. (3) Ex his confequitur tertius finis , populi hu-

eviritiss

jus difcrerio à reliquis gentibus, per quam fub di-

. lex &

vino regimine a contagio idololatrize & aliarum

(e mix-

impuritatum ethnicarum immunis manere debe-

bat, Lev.18, 24—30.

a, qv

am ?

$ 48 4 * Lex forenfis abrogataef: cum enim abrogatio

J ortm

&) ad conítituendam rempüblicam ifraéli-

, ii*

ticam tota accommodata fuerit, republica

- eriti 38

evería etiam hujus legis vis obligandi fub-

anm ind

ia egun

lata eft. Hinc 7) Chri(tianis jam apoftolo-

[ed eti

rum tempore neceífitas leges illas obfer-

N defent

vandi non impofita fuiffelegitar Act. 10,48-

c. 13 125 fed regum & magiftratuum, fub

fil'u'» i

quibus vivebant, legi civili juffi funt ob-

jiiel

temperare Rom, 13, 1—7. 1Pet. 2, 1 314

j genti-

QiCor.ro, 25.

j W"

-Nou zamen . fanpliciter. do* a&/blixte fuit abrogata,

fed quoad fpecialem illam obligationem, qua lraeé-

litze tenebantur.

Sunt enim in illa non pauca,

quorum obligatio perpetua eft $ 482 fcbol. (D.

f

t

t

Quamvis autem lex forenfis, prour in fyflema

g

dv corpus colleCta erat, omnino abrogata lt B

)&r

men ne fic quidem vfv apud chriftianos deftitui-

ltur: penitior earum coniideratio pradenriam legi;-

n

4

p

xtftgria") &* judiciariam mirifice adjuvat.

$ 485.

)

jd

398

(f 485.486)

XXIV. de Legg forenfi

eo n

Zhntithefis.

$ 485. Devise in toro hoc Loco de Lege

opiniones ac hypothefes funt: 1) Leges

lïü.f 059

Tee

divinas non proprie leges, fed confia tantum

r(or, 1

paterna, juridica, medica efífe;

2) Le-

füte (

fä

olorut

gem mofaicam a folor pertinuiffe Judeos;

iM

chriftianos ea non teaeri ;

3) Decalogum

dochicni

tie p

eífe legem, politicam; —.4) interpretationem De-

i,

calogi confüetam deftitui fundamento;

5) legem . mofaicam

j d

toíam comparatam

fuiffe ad arcendam idololatriam , & mere

9) JUA

temporalem . felicitatem ;

6) legem ceremo-

i DEUS ]

nialem deftinatam tantum fuiffe ftabiliendo

Tetatis

cultui unius veri Dei;

7) legis ceremo-

1253

nialis partem e gentilium ritibus mutuo fum-

Wliisque

liitm fo

tam effe;

8) legem mofaicam imperfeBlam €7

(ofring

carnalem fuitfe, cui a Chrifto nova lex evan-

hj

gelica, benignitate temperata, fubftitui,

Qetde

lex autem mo/aica penitu; abrogari debuerit.

TNCOQ:

In quibus omnibus varia ambiguitate luditur, &

2)?-10.

quod gravius eft, reliCta aorioue legis genuina,

hn ]i

biblica, genuinus etiam J/egis ufur (ad falutis or-

dinem pertinens) chriftianis intervertitur.

Ad

114

antiquam antinomiam inclinant, qui /egem apud

chriflianos nulli ufui effe , ac potius son fine damno ani-

X

D

suaram . doceri gontendunt.

(lfh.,

pote

DE EVANGELIO.

n

gitor

Evanäeiz'-i $ 486. EvAN GELIUM. eft aununciatio.

gratu

-

Ühice

definitio;

£0 1

gratig Divinæ, qua meritum C/zrg'/zfz', €7 garta

£0

Vüer

W

XXIV, de Evangilio

($ 486.487)

399

de Lert

eo beneficia, omnibus offeruntur , C credenti-

) Leges

bus a& gfficaci conferuntur,

Hec evangelii propria notio eft, Rom. , 16.

FAnEuTI

Sunt etiam Scri-

3 Cor. r5, 1—4. Matth. 11, 5

jLe-

ture dicta, in quibus univerfa Chrifti & Apo-

olorum doCrina evanpelium dicitur, Marc. t, 1.

Juns;

4.14. 15. Rom.2,16; hic fguificatus larior, fytec-

lg

dochicus eft, ex eo dignofcendus, cum poeniten-

tiv€ przdicatio cum fidei

przconio conjungitï?.r ,

m De

Luc. 24, 47. A€. 20, 21.

Imento;

Aatatm

$ 487. Aucrom AEvaugelii Deus g/i; Adublor

Y mete

Rom. 1, 1. c. 15; 16. 1 Tim. 1, 11.. 1 Cor. Deus;

) ürile

; Deus evangelium primus promulgavir , Gen. , 15;

Villendo

iteratis fubinde promiffroubus confirmavit, Gen.

(

12, 3. €. 26, 3. 4. C€- 28 145 typis facrificiorum ,

aliisque, repreefentavit; ac tandem per Filium

o J

fuum folennius protulit: ex quo dignitas hujus

doctrinze patet, Hebr. r, 1. c. 2,3.

ifim 6

X evat

Hoc idem Scriptura preífius determinat, i/lius noti.

oftendens, Jvaugelü do&rinam RAT1ONIfÍia unde;

meml 1

NcoGNIiTAM e[fe, Rom.16,25.26. 1 Cor.

juert

2;7.10. Eph. 3,5. 6.9. 105 nec nifi per fo-

Vs i

nl ,

lam Dei revelationem innotefcere, Gal. r,

dquf

[

11.12. Joh. 1, x8. Matth. 16, 17. Eph. 6, 19.

i

ema"d

. Td ex ipfa quoque rei iudole poteft intelligi: a)

Fundamentum evangelii, swerirum Chrifli , eff vesr

ia V

fai. de qua rationi fibi reli&tze nihil conftare

poteft ) Modns , ac medium, peccatorem . falvandi

nulla humani ingenii perfpicacia potuiífet exco-

giteri ;

c) Remiffro peccazorum eft beneficium pure

gratuitum, indebitum, & benevola Dei voluntate

WW

unice pendens: fciri erpo certa cum fiducia, nifi

Deo revelante, non poteft. Hinc fpes, quam ex

generalioribus notitiis naturalibus de bonitate &

g

clemen-^

p

($ 481-—490) X'le. de Evangelio

400

elt p

clementia Dei,.& ex continuatis erga peccatores

beneficiis, Natural;fle libi formare folent, incerta,

ac dubia, immo vana eft, Rom. 2, 4 coll. 5.

Qui

bpl

feie Chriflo vivunt, eo ipfo muíam fpem Lhabeut,

M

Eph. 2, 12.. 1 Theff. 4, 1

3« Col. 1,:07. ]Qh. 14, 6.

at

conf. $ 580.

flatifr

3am in P.

$ 488. Evangelium JAM ANTE Cunr1-

ad af

T. .patqfa- sruM in veteri Trflamento forma PROMIS-

?

la

S10NrS propofitum fuit Rom. 1, 1. 2.

diit

Paffim in novo Teftamento mentio fit promif-

lHilu ]

fionum de Redemtore & Salute, Joh. t, 4:. 46.

H M

C. 5, 46.. ACt. to, 43. cap. 13, 32 evangelizamus vobis

U

vjv mpós vis moripus imwyytMiay , promi[]jouem parvibus

aétam.

/

t Dowig

Ttei i

Falluntur ergo, qui in V. T. meram legem

Ti ag

fuiffe contendunt.

In novo "leflamento evaugelium

NOMT

clarius quidem pazefaGam eff, 2 Cor. 3, 13. I8. C.

Der

46. Rom. I3, I2. €. 16,25. 26. Eph.3,5. 2 Tim.

1,10. Efa. 11,9. Jer. 31, 34: fed uzum idemque ta-

&iï)'ize 3

eloui;

men evaugelium fuit , quod in utroque Teftamento

e

8l 1

rcrebuit, Rom. 3, 21. c. 4, 6fe

q. C. XO, 6. 8. 16..

h

ebr.4,9. Gal. 3,8.

Ali

Of

evangeli

$ 489. Jn evougelio comtinetur cONSI-

Otinet

Om, L

objeijum; y yu w D de hominibus propter Chriftum per |

Dom

fidem SAL V ANDIS, Aét. 209 27.

(5 u

Hoc etiam demonftrant eximize evangelii ap-

0f

Vk

pellationes: dicitur verbum grarie ,| A. 14, 3. C.

onge di

20, 245 pacit, Efa. 57, 19. Eph. 2, 17. c. 6, 15.

t'mquam

Zach.6,13; wie, Att.s,20. Phil. 2, 165 faluris ,

"ml Y

Ephef. 1, 13. ACt. 13, 26 ; glorie , 1 'Tim. 1, 11 orig

a T

nj

gjusdem

$ 49o. Ex eo intelligitur etiam, quae

É üfilmg.

Droxi

forma ;

fit Evangeli FoRMA; eft doctrina, quz

6 Hilgs

verfatur circa. beneficia Dei in. Chriffo, & quie

CTU(

dem non qualiacunque, fed fpiritualia;

no,o

Generatim. Evangelium

c?iving , zeterna.

e

1,78

(

XXIV. de Evangelio

($.490)

401

eft pDocrTRINASALUTIS PER CHRISTUM

pecentott

'

L interü

l;

d

Eph. 1, 13. Rom. 10,$—13.

n hrent,

— Specialiores de forma Evangelii thefes

SOIH. Ma 6-

funt, ut fit falutis per Chriftum partoe a)

manifvflatio; & ) oblatio ferias tendens c)

g Ut

ad actualem collationem.

TO

ManzxrkEsTATIO confiftit in gnarratione.cería, in-

2

dubiis veritatis criteriis munita, de eo, quod Chriflus,

Fiiu: Dei , bominum ca

t prormit

15, 3. 4. 2 Tim. r, 10,

ufa peregit ,- Marc.gx, 1. I Cor.

T 46-

TET

OzsraT:o0 confiftit in declararione , quod iffla omnia

p rv

ad bominem cui propounntur , ex Dei Voluntate perri-

neant , cum adjuntta excitatione , ad ea ferio fídei affen-

am ]egem

J& accepratida , ACt. 13, 38. 39. Rom. 4, 24. 25.. Eifa.

gt

55» 1.2.3

p

Denique falutis CorraATro confftit in

produ-

, 1.

do? in in-

&ione ipfa fidei, que falutem banc acceptat ,

€loarioage

demtt v

perduratura FRUXYTXONIS alfualis bujus fa-

3ffam€m0

durit, 1 Cor. E5, 1. 2.

,.

Alii (faciliore formula) evangelii munus, five.

offieium, dicunt totum in eo [itum effe, ut

hominem falvet,

eon

quod lex przeftare non. poteft

Kom. 1,16. c.,8 3. Gal.3, 21.

r

[jf piï

Evangelium adeoque fenfu biblico eft do&rina,

qui& zora verfatur circa beneficia z CunmisTO,

kom. 10, $— 17.

Áb hac fcripturaria notione

I! ,

J

longe difcedunt illi, qui eva

n:

o

M

gelium concipiunt

C 65 IS'

tanquam complexum novorum d perfe&liorum pracepto«

*um, Qu Chriltus dederit, una cum propohitis,

ad obtinendam eo promtiorem obedientiam ;

t U

promifiombus milto ,

quam in V. T. lex habuerit,

Jublimioribus, ( Concedimus fane, Chriftum docuiffe

" quæ

prccilaram de virtute doCtrinam: fed segamur do-

h mam viriuis yvANGELIUM effe formaliter.. Fu-

ld. quïe

L.

CTus eft evangelii Phil

;27. Eph. 4, 1. Col. , 10,

,

nou ccorfundendus cum evangelio ipfo, fi cavere

velimus, ne ewangelium CuRISTI perverarur , Gal,.

h.inglä?

l, 7. $- g

Hine

402

($ 490. 491.) | XXIV. de Evangelio

Hinc etiam minus commode dicitur, evangelium

51

effe petiirenzie concionem. Quamvis enim affirmari

pj

id pofiit pofito fignificatu latiore (S 486) ; tamen

quoniam fignifcatus firictior in Scriptura zeque

UL CR

wfitatus ac frequens, & grammatico fignificatui

magis conveniens eft, reCtius tali loquendi formu-

11f

la, quze in abufum trahi poteft, & ecclefiam olim

turbavit, utfapienter FonwurA CoxcongDrE do-

Hir

cet (arric. V. p. 591. 709.) , abftinemus. — Res ipfa

uam Scripturz dicta, huc pertinere vifa, docent,

AECI

í

a

]va manet.

Qui enim hac formula abftinent,

]0/7: l,

etiam ipfi concedunt ac docent, evangelium n

Quidi

debere so1vM fine lege, fed eum Jege, atque adeo

cum puniretitie coficione , proponi ; evangelium an-

t

Ofeg

Offquam

nunciare gratiam ac falutem, verum non fecuris,

& Cond

non hypocritis, fed peenitentibus, hoc eft, agni-

Vilum

tione peccatorum & fenfu irz Dei humiliatis &

contritis. Unde nec hoc negatur, etiam ex ipfo

fenfmne

OUW

evangelio defumi poffe poenitentize motiva S 367

Tüe ade

fiébol. & 437 fcbol, 4.

Idem fentiendum de pro-

ebenm

pofitione , evangelium arguere peccata: quam Apo-

LOGIA A. C. p. r65, lin. 22 habet, fed ipfa mox

304

a;m,

p. 166, 1. 12. 13 declarat, quomodo fit. intelli-

genda.

T

wangelii

$ 49r. 'Euangelz'i proconium habet EFFI-

licllc

qäca:ia

CACIAM divinam , Rom. z, 16. 1 Cor, 1,6.

Relltm

D

18.21.24. €« 2» 4. 5- Col. 1,6.

i

lfgfm Ü

Id ex eo quoque probatur , quod pet illud con-

]

fertur Spiritus, Gal.3,2.5; regeneratio, Jac.

hil,

Í

1,18. 1 Cor.4, 15; fides, Rom. 1o, 175 vita,

ais

2,16; robur fpirituale Rom. 16, 25; falus 1 Joh.

Vtnig

proi

25 25.

I

deflimata

Hoc

efficax evangelium ex intentione Dei

mmmg

omnibus,

OwwIiBUS deffinarum efl. — Nifi enim. ponatur feria

L llllg

Dei Voluntas, omues qui evangeltum audrunz falvan-

t

Hljg

As

di, abefíe non poteft, quin evangelium convertatur

yd

in lejem , qu:e reprobis tantummodo przeciperet,

Quid D.

ales effe deberent, fi promiffionum participes

Ial?

4

ieri vellent.

Nüofef

of

$49

!

XXIV. de Eþamgelia

($ 492.493)

495

euange!iufq

y afrtit

"$ 492. A&u bengïciorüm Evangelji partici-

a&f obtine.

j); tune

gpes fiunt, qui efficaciam ejus ita admittunt

gtn5 P&«

t at

ut CREDANT, Joh. 3 16. c. 20 3x. Rom. denii.

fmfestl

ii otmg

1; 16. C. 165 26, AC 13, 38. 39.

lejm dim

9 d

Hinc Zider medium fv£ ORGANON dicitur, fider r

E

RECIPIENS evangelü benefii

2, o

q, Ephc .2, 8- ga"()n ? £s

abftinat,

JOhb I,12. COI- 21 6.

Cipiens,

elipm i

Quidam inter noftrates theologi, maxime an-

tque ada

tiquiores fidem coxprrroNxM vocarunt :

fed

;eüum P

poftquam alii hac form

on fecmä

de conditione

*

ula in fequiorem fen

fum,

TAUR

16

oprie digniratis, abufi

funt, fatius

,

vifum, ea ab

nere,

tum ad fufpiciones ac dif-

7m1'1'i2[i'8 ^

fenfiones cavendas, t

um

quia promiffoues evan-

gelii mon fuut couditionare,

&

d mere graruite, at-

RU EUU

que adeo abfolute , nihil a no

p iy

bis, quod euuxsrARE

debeamus, ut falus obting

at, exigentes, Rom.

pam À*

3, 24. Ct '4, ïöo C'- II)

6. Gal.3, 18. Eph. z, ^L9

p

£ Tim. r, 9. Tit. 4, ,

j intd*

$ 493. Ex hattenus di&is ($460—492) Lex ? gn,

"Boiit

facile colligi poteft, quo pa&o lex ad evan- angelium

of liü'

gelium, & evangelium ad legem fe ha- aer«nh

beat. Primo illud eft accurate tenendum,

h]]g tl

fegem €?. evangelium oO cox LQs» forma.

faUO!

,

liter nempe, DIFFERRE,

yità

W.

Etenim

^

(1) lex precepra continet ,

evangelium

o

promiffones , Rom. a,

13. I4. Gal. 3, 17.

i2) ipfæ

pr

omiffones in leg

e condirionate ,

i P

abfolute dv weye g

raitüre . funt,

in evengelio

a

(3) Lex eft

dochriua operum ,

quid nos Deo prze

ftare debeas

"m

imus, injungens;

evangeliutm elt comcío grace,

od

quid Deus nobis e

xhibere velit, docens, joh.

]ræch( J

L17. (4

) Lex cordi infcripta eft, & naruraetiam

innotefcit

d

hoc nifi ex

p

revélatiome ípeciali non

ex rüntum juber, vires effi-

cognofgitnr. G) L

&

eiendi

i

($ 493.404) ^ XXIV. de Evangelio

404

ciendi non dat, Rom. 8,3. Gal. 4,21; evangelium

|

indicat medium falutare,. & fimul coufert vires cre-

dendi 2 Pet. r, 3.45 & fic evangelium dar, quod

Vey,

-(6) Lex

lex. juhet , Jer.31, 33.. Ezech. 36, 27.

|

(REI

ergo sarbum , evangelium vero ssedicum d»* medi-

citiam oftendit.

Lex iram Dei annunciat, Rom.

gelio

|

1.18. c, 4, 15; evangelium mifericordiam ejus &

firata

gratiam Eph. 2, 4.

(7) Lex damnat , evangelium

abfolvit ac: falvat; 2 Cor. 3, 6.

(8) Legis muuus eft

Hwc

ad peniteutiam excitare,

fecuros: perterrefacere ,

Corff

Hebr. 12, 18—21 ; evangelii munus eft, peurentes

erigere , & ad fidem perducere, Efa. 55,3. 4.. Exrgo

100 j

lex & evangelium FORMALITER dillerunt.

Ex hoc tam luculento difcrimine evidens eft,

Acce[fo

megue con-

etiam etiamque vitandam effe /Jegis d» evaugelii

NOVI

fzmdi d£-

confufionem, quip

pe quze triftiffimis tenebris totam

bent ;

falutis doctrinam involv:

gem t

t, $ 490 fcbol, Fogws

;

Coxc. 709.

fnen

ftd in pra- 3 494. Deinde & hoc tenendum?: 1N

Gn

àD«

xi mantre pR AxI hzec duo, Jex €7 evangelium, debeut

iegi; [

coazjmszg'/l

effe cONTUNCTISSIMA, 2Tim.4,2 coll.5;

hm ;

fima.

Ditoyy

€. 2, 15.

Nam in converfione & lex evange:

E daml

lio fubfervit Luc. 24, 47. A&t. 20; 21. Gal.

f'terijy

monfiny

3,24; & evangelium legi Rom. 10,4: &

Ts Y

fic in removatiorm quoque Rom. 3; 31. Tit.

Ts !

pfæc'ip

2, TY. 12

.. llf

Ex adverfo e) qui /egem folatn , fine evangelïög

l

Marc, l

tenet, is nec juítus effe nec falvari poteft, Rom:

fdle 1

3,20. Gal

.5,4. ) Qui evaugelium folum , fine le-

t ey

is nec ad peccatorum agnitio-

ge, tenere vult,

e'bï. !

nem pervenit,

nee in fanctificatione reCte progre-

dietur, Rom. 6, r.

Judae v. 4. conf. S 49o/chol. ult.

Ó

lens transgredi-

defi

c) Qui /egem prorfus negligit, aut VO

tur, ei nec evangelium, quamdiu talis manet;

|

doiin

prodeffe poteft, Rom.8,6.7.13. Denique 4) qu

evanpelium contemuit,is manet füb legis damnatione,

lom

Joh. 5, 1. He'br. 2, 3. C. I2,25. 29.

$ 495.

p2

x*

)

XXIV. de Evangelio

($ 495.496)

40$

angeln

virer Cj

$ 495. Hinc dijudicari .potePc quzeftio

»

Lek évane

i, qui

Vexata, de oBLi1GATIONE in Chriftum

elin luce

(0) Let

CREDENDI, an fit ex lege, an ex evan- rolluffrata,

j p m

j N

gelio.

Eft 2x lege; fed uce evangelii collu:

) o u

Jirata:. funt enim conjun&iffima in praxi;

vingeiut

j mud

Hc legis per evangelium illuftratio non

y exatit

| pæ///tzmäx

confiftit in additione novi alicujus praeepti j

. D

non in zov? cujusdam obligationir ad legem

"t

acceffione :

fed in DEMONSTRATIONE

ii &t

poni

Novri alicujus ogJECfr, hisqui folam le-

vlns (

gem haberent ; ignoti, fed fub generali tas

jj s

tnen legis mandato comprehenfi.

t d

Y

Generalé legis preceptum eft, ut omire beneficiim

à Deo nobis oblatum grato animo accipiamus ; &

j), 0

]

legis generalis fenteutia omnem ingratum contemz

l)

tum ac repudiationetn beneficiorum divinorum ;

P C0

omnemque incredulitarem. ergà. Déi verbum; arguit

s evanf

Ac damnat. Jam fi evangelium accedit ad legem;

du

(i.

generalis illa feutenria legis e evangelio declaratur ;

ionftrato novo quodam obje&o, in quod homi-

04

hes incredülitate peccare poffunt.

]ta ergo illu«

ftrata lex, exferit vim fuam, fidem in Chriftünmi

31- Tlt'

precipientem, & incredulitatem . damnantem.

. Hinc comminationes imimediate evan

&

elio adjecté

li

0i

Marc. 16; 16. Joh. 3, 18.

6; ton funt evangelii;

gb

fed legis ; quze etiam in aliis Scripturze locis juxta

yel A

o

cum evangelio fonat; Matth. x7, 5

j 1

je

«

; A€t. 135 39: 40;

Hebr. 2, 3.

p i

f

$ 496. A finceta hujus Loci do&rinà

je p

»] LM p

szïtii&g/ü;

Geflectunt ; qUI evangelz'um (:oncipiunt ut

as

s 77

do&irinam operum; cüm nempe ftatuitur 1)

i

"

homines ante Mofen juftificatos fuiffe fola

cbt,w

du

lege moturz; poft Mofen, fola /ege /Mofi

:?

Cec a

poft

Jh

406

($ 496.497) Xxlv. de Evongelio

poft Chriftum , fola /ege evangelita, — 2) ev-

C

|

angelium eífe /egem . eitigatam, nobiliores

(

ü

habentem promiffiones.

3) evangelium

44

eífe puriorem & perfeBiorem virtutis dociri-

lled

num, cuiadjunéctez fint promifliones de vir-

tis hu

€xptat

tute inchoata, modo fincera fit, pro perfe-

p

&a acceptanda, & . remiffonem peccatorum

enp,

flürun

ac remunerationem vitze zeternze habitura.

1e

iE lg

4) evangelium effe PAcTUM movum, pro-

tlafe

Titjo er

miffis & preceptis Chrifii conftans.

5)

Sed Y

WU Q

evangelium anfe Chrifftum non faiffe auditum.

prefraa

6) promi[fiones evangelii effe conditionatas.

Tüentur

Etiam cum illis facere nón poffumus , qui con-

yum) tl

lts

tendunt, zanutum evangelium in Ecclefia docendum

e[te.

Craffus autem ille & vulgaris PstubEvAN-

?a L

GELICISMUS, qui fí im fide fola fpem falutis-fuoe

collocat, ut quamvis neglecta lege & pcenitentia,

j

neglecto etiam fan&itatis ftudio

, in promiffioni-

bus evangelicis tamen acquiefcat,

maxime f4"u-

eScnp

damentalis error eft; cui innumera veri

tatis tefti-

U f Y

monia, publicis etiam fcriptis (e. g. in- celebri

Pw Jïdfll

Oratione de zevo evangelio) ecclefia noftra oppo-

fuit,

Dicy,

m, M0

LOCUS XXV

X ATA

N

DE TESTAMENTIS DIVINIS.

l

p di

Duo Te-

$1]

$ 497. Promitlionis de falut& per Red-

flamenta,

Ti poj

emtorem obtinenda, duplex in Scriptura

&6 nj

memoratur economia: una ante Chriftum,

N

Tits du

que vETUS TESTAMENTU M, altera polt

Chri-

W no

XXV. de Tzflamentis Adz'vi'm's ($ 497.498) : 407

)

Chritum, que NovuM TESTAMENTUM

fiores

dicitur. Matth. 26, 28. 2 Cor.3, 14. Gal.

olinm

4, 24- Ebr- 8, 6'—13. c- 9, IS.

dpori-

Media fere mundi zetate demum peccata gene-

ris humani per mortem Redemtoris aCtu fuerunt

lvt

expiata Gal. 4, 4. Eph. r, 10. 1 Tim. 2, 6. Ebr. 9, 26.

) perfe-

Den.9,24. Zach.3,9. Habac. 4 (4/. 3), 2.

Ante

MEOTUL

ergo, quam hoc fieret, Redemtor Meffias fidei

piorum ut promiffus d9* venuzurus propofitus fuit;

ytura,

1dque fuüb talibus igffizuzis, per quae fides eorum

ad exfpeCtandum ac defiderandum Redemtorem con-

00

tinuo erecta teneri debuit Gen. 49, 18. ($220).

. 5)

Sed his inftitutis non diutius opus erat, quam

uique ad exbibitum Redemtorem , & redemtiouem acu

— —

nudi

praflitam Xbr. 10, 14. 18.

Adeoque Vetus 'Tefta-

TU

mentum fuit rempus imxyysMas, promiffomis : No-

vum, zempus evangelii, eandem promiifionem, fed

NU

impletam, fiftentis Gal. 3, 16. A€t. 26,6. Marc.

m

Lr. Rom. r, 1. 2. c. 16,25.26. Tit. 1, 2. 3.

DEVAS'

yts t

sitentih

$ 498. Nor10 TESTAMENTI DIVINI, Jrfiitio

villio*

e Scripturze di&is inter fe collatis lizec eft, tef/amenti

divini ;

yne jf

ut fit voruNTATIS diving de peccatoribus

j t

per fidem. im Chriffum Jalvandis , irrevocabilis

a

DECLARATIO, /iferis in Striptura configna-

/3, MORTE at fanguine Redenttoris cCON F1R-

MATA.

Notio hzec occurrit Matth. 26,28. Gal. 3, 15-18.

MM

Ebr. 9, 15. 16. 17. c. 13, 205 uti & Bona falutis

ipfa dicuntur berediras Ebbr. 6, 17. 18. c. 9, 15. Tit.

3. 7. Matth. 25, 34: ex quibus appellationibus va-

ria pofiunt de falutis noftrze ratione magis diftin-

"u

C&e intelligi.

s

Szepe in Scriptura etiam FOEDERTIS sorio Occur-

hi^

rit; fub qua Deus voluntatem fuam de falute no-

ftraproponit. Notio Teffamenri proprie ac przeci-

h

pue novo Teftamento convenit: Vetus autem Te-

c3

o

Ramen-

408

(S 498.499) XXV. de Fsteri Tvflamento

ftamentum feederi fimilius eft, Sed cavendum ge-

neratim , nenotiones has nimis humano more in-

terpretemur: notione certe fcederis, vel pacti,

[j

nonnulli ad faiuretm per opera impetrandam abu-

B

tuntur,

In

DE VETERI TESTAMENTO.

füpe

lg

Fä»f?ï&f TB-*.

$ 499. Vgrus TEsTAMENTUM eft illa

Tiroe

Íne

fflamenti

fülutis Qecónomia, qua promiffo redemtoris €7

jdlï[ï'f;liïif?i gralig , quam Deus inde a lopfu, Patribur dede-

j5

ral, l/radhiis fub varüs infütutis, Redemtorem

fri x

ac redemtionem. adumbrantibus , gropofita fuit,

li tr

Hanc notionem diferte fuggerit Scriptura

üicer

]er.31,32. Ebr. 8, 8. 9.

4V

* Fuere theologi inter noftros (M&rANcuHTHON;

U

" HurmTERUs, CüEwNrITIUS, alii qui verus refla-

s;entum, d?* legem, fere pro (yuonymis acceperunt?

(cor

non fatis commode ; quía Scriptura , fpeciatim epi-

àde

ftola ad ebraeos , ritus & apparatus leviticos qua-

Wf p

genns Lypi evauz, quo refpectu ad legem referri ne-

t d

queunt, ad vetus Teftamentum refert.

1]e

' Alii, iidemque multi, veteris teftamenti ini-

Dent

jl

D

tium a prorevaugelio repetunt, idque ideo pro rosa

Dei cconomia Chrifli morzem antegreffa habent, In

j IM

ea deinde plures etates , Adami, Noachi, Abraha-

(ECono

mi, Mofiss diltinguunt, & per eximias obferva-

Ton i

tiones oftendunt, quo pa&o memoria promili

tim

Redemtoris, atque adeo, notitia unice verze reli-

T

ionis, a Deo confervata, propagata, illuftrata ,

qi

V

explicatior facta fit. Hujus generis meditationes

1

ad theologiam biblicam ($ 28, 3), pertinent, &

Nen

ad doctrinam de Vocatione ejusque univetfalitate

Ho

illuftrandam (S 326) magno cum fructu a,dhi'þeri

Cüm

poffunt.

Conf

- Sed neque /arior hic fmgnificatus cum Scripturae

Carn:

dictis commode conciliari poteft: hinc fatius füe-

P ]

rit inhzrere etiam hoc loco sorjom biblic.

d g 500

T

(

; '-XXV, de leteri Teflamento — (S 500 5o1)

499

ung

$ 5oo. IN1T1UM veteris Teftamenti fuit ririug ;

Qfe iq-,

pl

