non poflunt: fed inde non fequitur, eas fciri non

VEU

pofle, per alia nempe medio przeter fenfionem.

Deus credenti ipíi in individuo remiffionem pec-

mipl de

p 1j

catorum applicat, 1 Tim. 1, 15. 16. Luc. 7, 48. 50.

Matth.9,2; neque vero opus eft, ut id fiat per

om. 4) 8'

peculiarem revelationem : nam non o

mnibus pro-

miffa funt ,

quae paucis quibusdam contigerunt,

Gen. 7, 1

. Exod. 33, 12-17. Dan. 9, 23. c. 1o, 11. 19.

Luc. 1, 3o.

"T i

o

Sutficit ad certitudinem, confolatio-

u

P.

wis divine fenfus ACt. 8, 39. C.9, 3x: 1 Theif. 1,6 à

qui fub debito wediorum grarie ufa, ACt. 16, 33. 34.

g fin

€. 22, 16. 1 Cor. 6, 11, contritis corde, ac vere

jebt: J

h

poenitentibus, quibusvis promiffuseff , Ka. 61, x. ET

eo cuivis

j

JL

€. 57, 15. I&. Matth. 5,3. 4,. & a

Q

[4 empm'e

opportumo — datur

falm. 5r, 14.

2 Cor.

I77 j

"

6, z ubi neque id certitudini huic derogat, quod

i

en-

' p

N

338 -6 405—407) XIX. de S'uffificatione

fenfus fidei in /fatu zenrarionis interdum abeft, Pfal.

tem À

30,8. & 77, 8.9. 10. & 88, 1or. id enim ad tem-

* pofito

pus taritum fit, Efa. 38, 17. c.54, 7. 8.

Tubent

Effeius

Chtjs Y

$ 406. Efftflus & fruBus Joftificationis

«t h

Tuü-

proximus eft ftatus paris um Deo Rom. 5,1.

-

faunds

&us ;

finquaf

qua confcientia reatu peccati & formidine

inperfe

ACCEPT

liberata de gratia DEx & certa eft in pre-

füfem

fens Rom. 5 9. 10. 11, & fecura in futu-

h) Á

L

'rum Rom. 8,31—39. 2 Tim.1, 12; inque

QInjnem

T pee

beata hac forte fua fuaviter acquiefcit,

w Je df

[tttonam

Y Joh. 3, 19.20. 21. Pfalm. 62,2. & 116, 7.

(m & Q

Col. 3, 15. Rom. 14, 17. Phil. 4 7.

qf'ntigli

Accedunt alii frü&us: Zidoprio , Liberzas chriffia-

theïm 1

»a, Unuio cuty Deo, ipfaque Sauciificario , per quam.

Ym

Juftificatio etia

m coram hominibus, per Bonorum

tont,

Operum fructus externos ,

demoníftratur.

ejo t

Ll'teM

Hhtitliyis. $ 407. Przcipuus in hujus loci do&trina

1177

Ti

diffenfus eft: 1) eorum qui jv/litiam fuam

1 EIUIandu

Tllllæ h[

ii operibus, maturm viribus prafütis, quase

deüa à

runt; juftitia fidei autignorata, aut ne-

at

gata & impugnata. 2) eorum qui juftifi-

cationem formaliter in expulfione peccati eyg

infufione habitus jufitiz , confiftere ftatuunt;

W g

qua docendi forma duo falutis beneficia,

juffificatio €7 fan&lificatio ; non fine detrimen-

T

to praxeos falutaris, inter fe confunduntur.

et, ü

Etiam in aliis varie diffentiunt: 1) qui juftifi-

cationem /fimplici peccazorum condouatione , fine inter-

labor.

ventu fatisfaCtionis mediatoriz , ex wera Dei gra-

zia fieri, docent.

2) qui hominem ju/Lficandum

eüque l

ten-

(quem Scriptura ut impium, reum , fed pceni

tem

Bfnul th

7

339

: XI?(, de ju/lijxïmtibne (S 40'.7;. 408.1)

; Dl

tem &-ci'edentem, defcribit) , ut virtuzibus , pro"-ï

] tett«

ofito certe bene operandi, orzarum confiderare

[

2

*

Jubent. 3) qui fidem juftificantem (in Scriptura

tiof

claris verbis explicatam) in perfuafiomem, de vira

ererua per obediemiam 3andatis Chrifi preffitam con-

" S)Iv

féquenda, commutant. - 4) qui fidem confiderant

tanquam igitium uove obedienrie, quze quantumvis

yiline

imperfeCta, a Deo pro abfolura obedíentia & juffitia

JAACCEPTETUR.

nye

5) qui per grariam Dei , qua ju-

n fütt

füficamur, qualitatem aliquam permanentem , five

babitum fupernaruralis juflitie , intelligunt.

6) qui

inque

hominem gratiam hanc juítificantem & remiffio-

nem peccatorum, operibus, quibus ed juffificatio-

jeftits

nem fe difponaz, mereri poffe ftstuunt.

U l

putarionem . ju[litie && meriri Chrif&i (ex variis qui-

dem & diverfis rationibu

S

?

negant.

8) qui nos

effentialà Dei juflizia. juftificari ftatuunt. — 9) qui

T

thefin noftram de fola fide (admodum finiftre intel-

g qu

le&am, fi non ftudio detortam) acerrime exagi-

tant.

XO) qui juftificatum de

Jlatu. gratie certum

Bon()mm

effe on. po[je tatuunt.

Lites de visa fidei, de bonorum opertum in juflificatione

.o&tina

prafentia , & alize fubzilitates fupra modum acroa-

matice, fuo loco relinquendze.

Majore ftudio

n foatt

refutandum peftilentiffimum malum, azfus do-

Crinze hujus pfeudevangelicus jam if primitiva ec-

i quæ*

clefia a Jacobo & reliquis etiam a

tatus.

poftolis P

at *

if

l

LOCUS XX

gm!ï

DE ADOPTIONE, ET LIBERTATE

CHRISTIANA.

gurne

- $ 4o8. Juftificationis fru&us fuaviffimus //prio.

mduni

u

eft, quod Deus juftificatos filiorum loco nis defini-

habet.

tio j

qm ]Ui

Hoc beneficium ApoP 10 dicitur,

f

j

"

eftque a&us Dei, quo credeutes €7. juflificatos

WD'

j

i j

j

]ïmul m Jitos. decla

rai,- Ahac tilulo fumma . eis

" pæm

q

N

2$5

VA

340

(S$ 408.409)

XX. de Adoptioue

girivilegia confert, €7 bonorum cæ?gþlium here-

hn

pton d

def £05 'coæg/Zituit.

| - Optone

" Vocabulum'adoprio in Scriptura totum jfeliorum

du 1.

Dei flatum notat, adeoque, ut varize alize voces,

20vam habet sorionem, a commumni ufu loquendi

$4

nonnihil diverfam, e Scripturs ufu. difcendam.

€ Nw

Adoptionis beneficium (contra ac inter homines

fieri folet) a Deo nemint obti

;

gridif

ugit , guzf non idgm ex

JDeo N-ATI;JS ey&.

Jon j

Viïegiz fe

szda-

$ 409. A'dopt)io non fictitium quid, fed

snenfun

1771

ex parte Dei fundatiffmum Dei de homine

qitt i

reale ;

ndament

credente jUD1ciUM, & ex parte homiuis

N

realiffimum pro ipfo BEN EF1cruweft. 1 Joh.

(is divino

dum int

3 1. 2 Dei Patris maágna caritar dicitur; Joh.

t Qdl

Yif

1, I2 credentium agna dignatio.

tum div

Titulum hunc f7iorum Dei , qui in ] uftificatione

DU, ,

confertur, non effe tantum externam denomina-

7770

tionem, varia comprobant: (x) fundatus eft ia

Wellum

regeneratioue, Joh. Y, 12; & in eo, quod credens

i ni

per fidem i2 Chriffo eft G21. 3, 265 & quod ex fa-

Mftip

tanz regno translatus eft in Dei familiam Col.

Wiibremm

I, f3. Eph. 2, 19. 13. 19. 'c. 3, L5.

(2) adoptio,

Otties i

etiam quando ut a&us smoralis , do* fovenfis, otque

ent; Gäl

adeo externus, fpeCtatur, nititur ererzo Dei coufi-

Obtinenf,

lió & promiffionibus luculentis Eph. r, 5. Hebr.

Jiriy

$, IO. 2 Cor. 6, 18.

(3) eadem adoptio fimul corr-

!i! fidh

juutia eft cum a&fu inbefrvo, per quem credentibus

AU D

DATUR Spiritus Sanctus ,. producens fzialem affe-

Cum, fiduci:, amoris, reverentiz, docilitatis,

i

] a

& obfequii erga Deum, Rom. 8, 14—17. Gal. 4,

5. 6. 1]oh. 5, t. Hebr. 12, 7. 8. 9, ut vita Deo di-

gna agatur, cum amris erga quOSvis, inprimis

8, 15«1

ffatres , demonftratione 1 Joh.4, 19.. Matth. 5, 45-

Hebr.

Zph. 4,24. c. 5, r. x Pet. 1, 17.. (4) ex adoptione

confequitur fumma dignario , iummaque jwra &* pri«

tibus

vilegia, Joh. , x2. Rom. 8, H

Hebf, 1

Strin-

A

74

XX de ddoþtione E ( 410.4&)

341

mdm. |

Stringuntur hzc argumenta ex eo, quod Scri-

ptura luculenta /fgza indicat, quibus fideles de ad-

optione fua certi effe poffunt, fi fibi curate atten-

: fllarm

YOCOS,

logendi

$ 410. Adoptio commune fidelium F'eteris Jdentitas

ftendam,

; horins

€7 Novi Teflamenti bouum. eft, fed mon eodeim i P. CF

L]

L 4

jon i

gradu femper difpenfatum.

Rom. 9.4 v»3ecíx inter eximia Ifraélitarum pri,-)

vilegia refertur. Exod. 4, 22 lfrael efl filius meus

üid, f&

primogenirus.. Deut. 32, 6 aunon ille Pater zuus eft ,

homine

qui te poffidet. Add. Efa. 64, 7. 8 ubi hoc ut precum

fundamentum , c. 49, 15. 16 ut argumentum folatii,

homios

Jer. 31, 20 utfpei fulerum , Pfalm. 103, 13 ut lau-

dis divinze materia przecipua memoratur.

De gra-

3&, l ]Oþ-

duum inter utriusque Teftamenti fideles diverhta-

!

i

yr h

te Gal.4, F. 5 indicium fit.-

In ipfo etiam Novo- Teftamento pr

0 fubje&o:

"Gradus s.

rum diverfitate diverfi funt hujus beneficii GRA-

DUS.

ffb

&) Sunt inter filios Dei, qui fimiles funt

jenom

sinorennibus; quales funt omnes illi, qui inftar

fidelium "V. T. vivunt in ítatu legali, Rom.

tüs &t

$; 15.

b) Secundus gradus eorum eft, qui be-

( credts

neficio adoptionis plene fruuntur, fimiles filiis

yod x

nham 0 U

majorennibus & emancipatis; Hunc

gradum

A

omnes in N. T. fideles habere poffumt ac de-

sop o

bent, Gal. 4, 5. 6..7: a&u autem tantum illi eum

ll

;, dttt*

Obtinent, qui vivunt in ftatu evangelico & in

7 n W?w

c) Sum-

« Ht

Spiritu N. T. Rom. 8, 15. 16. 2 Tim. 1,7.

mu; gradus eft adoptionis gloriofe manifeftatze

! fimy)

apud beatos, Rom. 8,23. I ]'Qh. 3, 2«

]

i 4

$ 41r. Phivilegia €7 jura adoptionis prima- Privilegia.

dGCü.ltüuï'

dul

ria funt : ) filialis ad Deum acceffas Rom.

8, 15. Gal. 4, 6. Rom. 5 r. 2. Eph. 5, 12.

$ mpm

hg

Hebr.4,16; 5) cura Dei paterna, creden-

at

X fid

opllüüe

tibus etiam íub caftigatione invigilans

e jW V

Hebr.12, 5—11; :) participatio boporunf

Dei

gti?

j

342 . $ 411. 41;2) | ïl(X.vde "Adoptione

Tioe

Dei omnium;. tam gratie, quam glori»

1

dietd

Gal.4,7. 1Cor. 3, 32.23. Eph. 2, 19; . d)

Áf

Aiis (

exfpe&atio hereditatis in coelo refervatze ,

yriile

rPet. 1, 4. Rom. 8 17. 19. 23. Gal. 4, 7.

fifà, |

defte -

Tit. 3, 7. 2 Tim. z, 12.

quoru

Ex his apud proficientes nafcitur ftatus conuer-

fationir intime cum. Deo, & continui gratiofi influ-

xus, cum regimine faluberrimo , 1 Pet. r, 17. Gen.

Dj

17, I-

om. $, 28. que cura Deo familiaritas , pre-

eipua pars fancie praxeos FXbEr , €? Cbriflanifmni me-

dulla efl. .

f

Refertur huc etiam reffituta cunf&mgeli: amiciria,

Mij ]uj

Luc. 15, 10. Col. r, 20. Hebr. 12,225; & Pereditas

TT

«undi, Y Cor. 3,21. 22. Rom. 4, 13, Matth. 5,5: in

eo confiftens, a) ut filii Dei certi (int, fub pro-

petwto

videntia Dei paterna nihil fibi ad hujus vitze ne-

ceffitates defuturum Matth. 6, 50. - Hebr. 13, 5.

jm Di

Pfalm. 37, 11 coll. 16. 195 ) ut bonis temporali-

bus bona confcientia & cum xvrapxeiy utantur,

inojfe;a

X Tim. 4,4. c. 6,6.7.85; c) ut per omnes in mun-

)4

do creaturas ad Creatorem agnofcendum, vene-

randum, laudandum, fapiente earum contempla-

Duij

tione excitentur, Píalm. 104,24 & 92,5.6; 4) ut

novum cocelum ac novam terram fpe certa exfpe-

ferens,

&are ipfis liceat 2 Pet. 3, 13.

o

u

"Intithefis.

$ 412. Do&rina hzc /ofa a quibusdam

ldq p

contemnitur, quia per metaphoras diverfi

nn,

generis explicetur ; fed Scripture con-

Confe

mmm e

fuetudo etiam in aliis do&rinis eft, ut res

TT

ICüt )

divinas variis modis & fub non uno refpe-

Itün

&u declaret; nec aliter fert rerum divina-

debet

rum fublimitas, quam anguftia humano-

u

. Yum conceptuum aflequi non poteft.

Sunt qui fpeciatim ea improbant, quze de aimni-

jj

eitia cum angelz": dicuntur: fed femper theologi

monue-

Mfop

-

XX. de Libertate chrijlz'am;: (5 412—414)

343

glori

nuer-unt,L ultraiid quod Scrir tuta docet progre-

diendum non effe, ne periculo ;liufronis, ac varize

; 0

Jüperffitionis, cum falutis difpendio, exponamur.

[Vatt,

Aliis difplicet, Pereditazem mundi inter adoptionis

privilegia numerari: fed e Scriptura fobrie decla-

l.4 1.

Tata,

intra limites in verbo Dei fignatos mo-

defte fe continens, nihil habet cum fanaticorums

:

UE

Iqu'orundam deliriis commune.

P d

iofi -

m

DE LIBERTATE CHRISTIANA.

j41 , )!

jifmi

- $ 413. LIBERTAS CHRISTIANA ?i ho- Libertatis

muünis juflificati €7. Spiritu San&lo donati , [pir

* chryliqnæ

: ticitt

-

definifio 5

z herdit

iualis immunitas ab ommi poteflate contraria,

hii

percato , moríe, diabolo, mundo,' lege, vi u-

j fü p

: Vitt T*

jw Deo tum mente fua, tum univerfo vitg a&u,

eyt. Y 5'

temyn

inoffenfa €9' lgta confcientia Jirvit.

s ff f

$a AUCTOR €9 dator libefiätz;;r eft Autlor ;

1 velt

Deu; jaftificans, Chriffus promerens & con-

yntempl

6; ?)

u

ferens, ac Spiritus San&tus applicans; Rom.

d exlje

6, 13- 14.:' JOh- 8) 360 Galc 55 1. 2 COI'. 3, I7-

idque per veritafis evangelice agnitionem vi-

yipusca

busi

3

vam, JOh. 8) 31.'32.

Confequitur ex his, libertatis chrift

ianze indolem Indoles ,;'

totam effe fpiriualem atque iuteruam:. quoniam ta-

IÉ con

men étiam viram chriftianorum exzermam dirigit

N

1Cor.9,19, in traCtatione hujus doCrinz pri-

qo dl*

mum Lilrras ipfa, deinde exercirium — Libertatis

debet fpe&ari,

W lelna'

l humämy

Subjääïlm ejus funt homines regeniti €7? g*ubjggümi

'.

jufifiaati Rom, 8, 25 unde chriftianorum

od

?/

M

I3.

g

grqpriaieü- Ga*l. 5,

r

X4

Hinc

Í

244

($ 414—416) XX. de Lz'bermz*e thf;yiz'ana

Hinc quoque normen ducit libertatis chriffiane,

dati

Nemo illius capax eft, nifi regenitus Joh. g,

3i.32

etatn

coll. 34;

nemo ea recte & legitime uti potelit,

110

nifi vere fidelis ae Deo ferviens y Pet.o

,'Iöo Gal.

Àt

4, 26.

Quite

1Cor

Fhrtes :

Partes libertatis fpiritualis cx;)mmodifiïm'e

yem.

iis obje&is diftinguuntur, qu

Iat,

commemorat.

| Sclriptura

GN

l8

Ex dictis nempe Rom. $, 2

iCor. 15;, 5'; 56.

ur in immunitate

& Gal. 1,4. re&te & folide ponit

j

. ( apecceato, (2) morte, (3) diabolo, (4) mun-

fe; fm

do, (5) lege.

Tottis

.Ziïöerfw

$ ïqu 5. Libertas a peccato per fidem obtin-

(i0,.

& peccato , git:

& quidem tum quoad rzatmw, tum

l13

quoad dominium.

IeC n

Litertar a veatu. peccati d* damtatzioue in eo con-

fifit, ut nulla homini a deli&is fuis noxa exti-

ptop

t

mefcenda fit Hebr. 10, 22. Ezech. 33 12, quo fen-

Mattl

iU peccata gon impurari dicuntur Píalm. 32, 1. 2.

Liberzas a peccati dominio incipit in Receneratio-

661

ne & Converfione Rom. 6, 37 , & in Sanctifica-

I59,

tione continuatur, coníiftens in eo, ut homo re-

Unde

&

nitüs fiduciam concipiat peccatum vincendi,

&ye f

jam non confentiat cupiditatibus, fed delinat

ü

effe manci

pium fenfüum & paífionum fuarum,

gere

Rom. $,

I. 4. I2. I3. 14. C. 6,2 —22. Joh. 8, 34-.

)ylg

35- 36-

5!43.4

Adeoque Libertas a peccato talem animi difpo-

fitionem involvit, vi cujus homo renatus peccato

m

Ífe ad fervitutem zec ve]

Quf

; Xe y 1 Joh. 5, g.

ir amplius sec po[fzt fubjice—

bm dxc

amorte,

$ 416. Ex hac confequitar Libertar a

Oln

morie, miferiarum quarumvis: complexu.

adeoq

Morss

Jpiritualis tollitur in regeneratione, col-

lata vit

a fpirituali Rom. 8, 2. 10; & libertas a

Quod

éafiüanohe areruüa fümul cum ?ibertate a, peccato

UT

datur

i

n

XX. de Libertate chr jizmæ 6] 416—-418)

343

wþmm.

datür in juftificatione per Chriftum, eaque fervata

jim

etmm retinetur Joh. 8, 51. 52. Hebr 2, 9. 2 Tim.

I, 10. 1Joh. 3, 15.

É Gal

poteti,

4 morre corporali credens eatenus liberatus eft,

quatenus mors aculeum fuum intuitu ejus anuht

iCor. r5, 55, ut non amplius maledictio, non

üme

cena ei fit, fed finem peccatis ac miferize impo-

nat, & tranfitus fiatad vitam zeternam Joh. 5, 24.

ti

C. $,. 51. 52 , tandemque penitus aboleatur 1 Cor.

15, 54-

.5 3(3'

$ 417. Cum libertate a peccato & mor- a jätana,

munita

]) mün-

te, fimul etiam Abertar a Satana., po-teü:atem äïmj i.

mortis habente; atque ab inferno contingir, "^

n obtia

Gen.3, 15. Luc. 1, 71. 74.. A&. 26,18. Col.

i, (ull

1, I3. Ebr. 2, 14. 15. 1 Joh. 35, 8. €. 5; 185

nec non a JZ/uzdo, malignitatis fatanicze a mundog

ep tüh

propter peccatum nunc quidem nido,

yg eXt

Matth. 13, 38.39. 2Cor. 4, 4. Eph. 2, z.

QUo en

IÀ

c. 6, 12. 1]oh. 4, 4. 5. 6. C 5» 19. Apoce

geratuo

a

I2, 9. 2 Theff. 2, 9. 12..

pomo f

Unde intelligitur, quantum fit , quod Scnpturæ

faepe teftatur, juftificatis Lilertatem a mundo con-

ii l

, ieini

tingere per Chriftum, joh. 12, 3:. c. 14, 30. c.

fnarty

X5, 19. €- 16; ET. 33.. €..17, 14- 15. Gal. 1. 4. 1Job.

l

5:4. 5. 2 Lheff. 2, 13. 14.

; dito

$ 418. De libertate a Lege magis ardua , lege;

eccato

queftio eít.

(1) Fideles nom ommi fmnfu h-

oj

beri dici poffunt « Lege: 2) quia praecepta

legis naturalis & moralis, immutabilia funt.

iprrit

adeoque . etiam eredeutes illis fenentur , hoc ipfo

'mpleï"'

quod creaturze funt; /) quia per fidem lex

n« "

non aboletur , féd inflauratur RRom. 6, 15—18.

lii

(f

p

j

Y5

€. I3;

346

(S 418) XX. de Libertate chq'/üanq—,

CULT

€. I3; 8. 9. IO. €. 3, 1. Add. Jae. f, 25 de

tiarm

perj[picientia in perfe&am legem libertatis falvan-

giotis

dis neceffaria; & ]er. 31, 33 coll. Ebr. 8, 10,

creden

150

ubi lex infiribi dicitur cordi cred&ntiumL

Cüntu)

tnena t

(2) Et tamen credentes dicuntur /iberi

e

impor

a Lege, Rom. 6,14 non cflis fub lege, fed fub

tie lo

i þfw

gratia; €. 7, 6 nunc. autem liberati fumus a lg-

jl

£^

ita w f»rviamus Deo. im movitate Sjajri-

a f

;

db

l

fur, €7 mon vetuflate litterg.

Á K

Videndum ergo , quo fenfu Scriptura fic doceat.

gzzb jf'ng/iz?

uatuor funt ilius libertatis momenta: .(1) Cre-

)u

dentes liberi funt a Jegis juffificarione, hoc eft, a

àm.

neceffitate juftitiam ac vitam in legis zwPLETIO-

NE PERFECTA quzrendi Gal. 3, 21; vitam enim

"tetl

z'ternam accipiunt dogo Dei graruito Rom. 6, 23.

berior

Eph. 2, 8. 9.

eri

ALTE

(2) Lib

i funt a Jegis maledittione é» dammationes

tiam beneficium hoc in juftificatione" peenitenti &

credenti obtingit Gal.3, 13 coll. 14. Rom.8. r

(ial, 5

(3) Liberi funt a /egis contlioue , five a rigida illa

Al

exattione, & dura ac fervili difciplina Gal. 4,

p fpef

1—4. juftificati enim per fidem, accipiunr fpiri-

d fe.

zum flialem fponraneum; fiduciam naCti peccatum

, q

vincendi, alacri animo fanctitati & bonis operi-

th' |

bus ftudent; Deo ita ferviunt, ut neceffe non ha-

Qtn. ]

beant per comminationes legis continue urgeri ;

- Og

Rom. 6, 17. c. 8, 2. 15. Gal. 5, 18. 2 Tim. t, 7. 8.

erhy

Hine juffo lex-non »ezrek , tion oneris inflar iucumbit

)(

1 Tim. 1, 9. pracepra Dei uon Juniz ei gravia 1 Joh.

eü;ï

fad Ü

Ctilas

,(4') Liberi-funt a /ege levitica, ceremoniali Gal.

A :

|

$,31eq. €. 3, 23 —26. €C.4,9. IO. C. 5, 1

N

15, I0; nam eorum eít, continue Deum in fpiritu

i

€&* verirate colere Joh. 4,21—-24. A€t. 27, 23.

b5

Chrif

Confequitur hinc, credentes multo magis libe-

timan

tos effe a zraditionum , & opiuiotium bumanarum one-

re, quafi ad falwem neceflario fint, & zauquam

de

t

CULTUS

[

7

f

XX-," de Libertate c/'szg'/ii(zna. ($ 41 8.(41 9) 347

curTUs obfervari debeant. Deus folus coäfgien—

D

tiarum Dominus eft; unde in rebus fidei, reli-

At

gionis, gratize, falutis, nulla humana auctoritas

. 84' I

credentes in confcientia adftringere poteft. Matth.

15, Q Purpauorum preceptorum docrinam . doceutes di-

il

cuntur fruflra Deum colere ; c. 23, 4 talia dicuntur

onera pravia , portatu difficilia, aliorum humeris non

t fibert

imponenda; Col. 2, $ credentes cavere jubentur

«e bominum dolrimis in praedam cedant; v. 16—19

d

TT

ne patiantur fe imperiofe zraClari, aut brabeum inf-

diofe fibi interverti, quo minus Chriflo adberefcanz ut

capiti fu05 v. 20—23 ne patiantur fe Joyuoricedoa,

jo Sjn

doctvinis adflringi, qu& bominum santum pracepta. fiut,

Add. ACt. x5. 10. 11. 19. 28. 29..

: docetts

$ 419. Explicata indole libertatis , viden- Libertatis.

() e-

UM eft! i

dum de illius Ex Rc1T10; quod duplici ^"ri/fianz

- EXE€T C1«

pE

«

jl enifr

regula generali dirigitur: UNa eft, ve f

tuum.

j 6) 23'

bertas carni octafio fit , aut velamen malitig fat ;

ii

ALTERA, f 'earitate alter. alteri. ferviamus

nitent V

Gal. 5, 13. 1 Pet.2, 15. 16.

)

Adeoque chriftianis. in libertatis"jpfuæ ufu fem-

;

if

aLiHa

per fpectandum. 2) quid /iceaz, ut conífcientia cer-

MU

ta res fuas agant Rom. t4, 5.23: ) quid expe-

um [j

diat, ut proximi ratio habeatur, nec fcandalum

gt

detur 1 Cor. 6, 12. c. I0, 23. 24. C. 8, IO. I1. 12.

nis ope*

om. I4, I5.

; 01 t

" Operz pretium eft, hzc per exempla fpecialia

p itgeti

declarari.

j hT

1X) Credentibus wfur ercaturarum . liber conceffus

f imumbit

eft r Tim. 4,4. Cohel. 5, 17. 18. C- 7 15- €- 9 75

us 10

fed ut falva fit abnegatio, frugalitas, humilitas,

caritas Luc. 16, 10. 11. 12. €. I2, 15—21. 1 Tim.

T (i

6, g.

At

2) Filii Dei

liberi funt a fervitute homiiïum 1 Cor.

j

7 d

7,23. A€t. 5,29 ; fed non ab osskeQu10o: hoc enim

,

chriftiani obfervant erga omnem poteftatem legi-

timam IPet. 2, 13 — 17, magifiratuum Rom. 13,

mag[i ufe

1—75; parentum Eph. 6, 1,25. bevorum Col. 3,22 - 25;

ynml(" ;

:

g

autiflirum Ebr.«xs, T*

q

3) Ab

348

($ 419.420) XX; deLiBertate»cliri iana

3) Ab aeuGorirare bominum liberi funt in rebus

relgionis d* confcientie (S 418 fcbol. ulz.) ;; fed non

pET

ab obligatione erga gormam divinam doGtrinz ía-

futaris , hujusque in smirare fidei cuftodiam 2 Tim.

I

4 ]ïiberï funt a confcienrie vinculo in remporum,

rituum d* fanctionum humanarum obfervatione Rom,

L

14, 5.. Gal. 4, 10. Col. 2, 16. 17; fed ita, ut maneat

tamen fpontanea conffirutionum politicarum do* eccle-

jïi!im ]

ffaflicarum obfervatio , per quam bonus ordo, de-

N UT

corum , tranquillitas, tum publicicultus, tum uni-

verfze vitze focialis confervetur.

j

D

"

il

j

il

1 Cor. 14, 26. 33.

(»

/

'o

Col. 4, 5. 6. Phil. 4,8. Rom. r2,

17. 1 Tim. 2,2.

fl |

$ 42o. Do&rina hujus loci nobis tuenda

[À

Jntithejz'.r.

eft: a) ut veritati teflimonium perhibea-

tur contra abufum ad carnalem licentiam; qui

$u

Wan

jam apoftolorum rempore, 2 Pet. 2 toto &

Pret

ep. Judze fo/2, notatus fuit; ^) propter

Cilei w

tontroverfias de adiaphori quse ufum crea-

ho U j

turarum concernunt, circa feculi hujus

j

initium cum fervore multiplicatas; c) pro-

ACüral

pter aliam antiquiorem coniroverfam: adia-

phoriffugam; in FoRMULA Cow COR DIJE

RIXS dl&i!

Dtito d

artit. 10 tra&atam, quousque falva con-

Ícientize libertate rirca injun&lam . ritwsem . fà-

m

u&&fma]

£rorum inutationem cedere vel mom cedere opor-

teat.

Vg

Accedit,

Smm

cogizrando

"quod hodïe illï'nii'fatæ- varii generis in

C

, fentiendo, dacendo , agendo licentize /Mjertas

confcieur

ie tanquam velum folet obtendi :

quocirca

Filim,

cum maxime neceffaria funt folida

&

quoad Jiber-

"ts hi

paren ipjam , & quoad illius ufunm ,

principia.

Deti

1Cor. ]

LOCUS

4

n

349

AXXIL de Unioke my jlf'mx ($ 42; —-423)

t febut

LOCUS XXI

d non

inz fi-

o Tin,

DE UNIONE CREDENTIUM MYSTICA

CUM DEO

p

e M.

$ 421. Uxuzo Mys-rickA -e&&ille Jidelium Unjouis

du

( ud-

-ofletus, quo per fidem mon tantum dona Spiritus euflicg

rio, d-

Sancli acteperunt ,. fed ipfum Deum Triunum , dtfinitio ;

Qm uf«

7 26' 33'

€ frgillatim Chriffum YN SE HABITANTEM

YX

habent, £? xuNUuUS c€uM ILLO SPIRITUS .

NVE J'th. '

u

; mentt

weïhibæ'

$ 422. ï'ï'oc*"b"'mfivu Do etfici p'oifä, €X Caife ;

T qui

ipfa gnot"ione hujus beneficii evidens eft. '

, ii

Przeterea monet Scriptura, hoc beneficium pro-

Pmpteï

ficifci ex motivo dilectionis 19ei , þ».ho-minum imiferentis ,

,

j (

Jer. 31, 3- ;[crh. 14 23-

oyus

$ 423- Quo mag'rsx confufio caveatur, Aäïw;

accurate inter a&um & flatum hujus Unio-

D

m u

nis diftingui debet.

AcTUS uuitionis cum

DL

primo ftatim initio fidei ac vitze fpiritualis

j a

incipit, atque in ipfum Regenerationis &

u þ

|eftificationis momentum incidit; unde

immediatum Juftificationis confequens eft.

! OPOT"

Sctiptura enim fic docet, ad unionem myfti-

cam perveniri, quando homo, zra&ui Parris ad

reneti )

d

Filium obfecundans, ed Filiutn veniot, per Filium

godi

tanquam Mediatorem a2 Parrem accedat, & .piri-

zus Pa dn cor ejus fuittarur , "Ut »xouuvio Spiritus

oad iir

Sántcti exfiftat, joh.'6, 44-

ipiä.

2 Cor. 13, 13.

Eph 2, 18. Gal. 4, G.

Scri-

p

($423.424) . XX! de Uniote my flica

399

D

' Status ;

Scriptura tamen magis illam fpe&at ut

derivat

STATUM, uf permanentem relationem, quae

demno

fidelitatem jam praeftitam füpponit, & pro-

qui

Yi fpi

fe&us in vita: fpirituali continuos gignit.

Im.g

g.

Joh. 14» 23. €. 15» 26. c. 17, 20 coll. 23.

Jritmis,

1Cor.6, 17. Eph.5, 17..

confitm

3ütef

In hoc /lazu credentes dicuntur amulare ctm Deo

fünt, f

& coram Deo Gen:

22. 24. C. 6,9- 04)179 IS ,/äm-

Qoigni,

per cum Deo effe P

dj

.73.235 appropinquatiote. Dei

tanquam fummo Bono frai ibid, v. 28. Quamdiu

credentes in terra peregrinantur, Deus eff cuw illig

j qus

Pfal.g1,15. Matth.og,20. eft illis propzzquus Pfal.

D T

145.185 eft n medio illorum, qui cougregari fuut in

zomine Ejus Matth. 18,21. Elevati autem in pa-

Chrly

triam cceleftem domi funt apud Dominum 2 Cor. 5, 8.

üm,

x Theff. 4, 17. .. Ultimam hujus Unionis metam af-

unturi funt, quando Deus eriz omuia in omuibus

6 Ia

z

Of. 15, 28.

66 1j

AMedia;

. $ 424. MED1A, quibus Unio heec ex

ä'ïs, re'g4

!

garte Dei inchoatur, peragitur; continua-

DN

a

tur, funt ordinaria illa gratize media ver-

Wa

bum evangelii, legitime & cum obfequio

Bs i

|

fideli ufurpatum ]oh. 14, 23. 2Pet. 1, 3. 4

"

l

|

Jjut

& digna facramentorum ufurpatio & pra-

l

r ln

xis Gal. 35, 27. Joh. 3, 27. Joh.

|

3- Ti

Ilc, 15. 1721 €. 12; 14

|

ä'ioremq1

JAiedium recipiens hoc beneficium ex . parte

QUe va

hominis, eft exercitium fidei vivze, quaeani-

Ka [

Vfedente

Imo per poenitentiam ab amore peccati

1 26. P

avulfo, Chriftum ample&itur, A&, 26,18.

m D.

eibi

Eph. 5,17. Galfz. 20. 1 Joh. 4, 15.

Ex

Vs l

|

XXI. de Üuione myffita . ($ 424-—426)

; SSI

ht i

'. Ex eo, quod credentes per fidem in Cbrg'/ta. faaz,

derivatur eorum juftificatio & immunitas a con-

» QUi

demnatione Rom. $, r. Phil.3,9; :ex eo autem,

quod Chriffus per fidem in illis efd & babitat ac vivar,

&pre.

vita fpiritualis & fanctimonia illorum confequitur

gt

Rom. $, 10. Eph. 4, 17. Gal.2, 20.. x Cor. 3, 16. 17.

€,6,19. Hinc afliduo fidei exercitio, per preces in

Conl 2 3'

primis, fan&ta hzec Unio fuftentatur, retinetur,

confirmatur; Joh.6, $6. 57. Pfalm.145,18; lpfi

euteim /and morus d9* piezazis fiudium , non medium

77

n n

gnionis.

eur, & per *con:fequexïs figunn , hujus

ute Dd

varrdil

$ 425. SuBJ EC T A "unienda funt, n INC Supiy fj

av li

WA& ?ï ]

Deus Triunus, Joh. 14, 23.. 2 Cor. 6, 165 unienda ;

yi f

Ü

Chriftus, quoad humanam quoque natu-

m p

| (0.5 É

ii Gal 42, 20. Joh. 15; 5. €- 6, 53. 57-

meanue

€. 17,26. & Spiritus San&us, x Cor. 3 16,

j um

C. 6, I9: ILLINC //delis in ftatu converfio-

hæc p

nis, regenerationis; j*uüi'ficætionis-, & re-

noyationis conftitutus, primario quoad

untinua'

animam, Eph.3, 17.19, fed & quoa

j t

N

d -CO'-K'-

pus, 1 Cor. 6, 15. 19.

Z

yfeun

— $ 426. Fon w hujus unionis ex Scri- Foraz;

Bt- 19 3'4

T

pturz loquendi ufu confiftit in iuhabifatione

2

S. Trinitatis m eredentibus, & credentium ar-

Giore atque ?n-tz'mz*ore wnione cum Deo, Utra-

que verum & realiffimum beneficium eft.

a par!i

Nam 4) Deus dicitur vemire & «jv facere apud

qi?

credentes, Joh. 14, 2375 effe & ^abitare in illis Joh.

17,26. 2 Cor. 6, 165 unde & fideles dicuntur zem-

gl

plum Dei, x Cor. 3,16. 17. 0. 6, 19.

$)' Unio hzc

defcribitur ut veciproeca &anfo , qua etiam fideles

6, 56-

'&' 26,18'

iu peo Juut, : uti ,Deu.-.r ii ipfis 1 Joh. 4, 16. Joh,

'I

j

'C. 15 *

352

($ 426.427.) XXI. de Uniom my f'ica.

« dub

c) Fideles dicuntur wsum cum Deo Joh.

conta

ámmot

17, 21. 1 Cor. 6, 16. 17. memóra Chrifli 1 Cor. 6, 15.

vleder

Eph.5,30. couforzes fati: narure. dwine 2 Pet. 1, 4..

—

inadrar

Etiam illa huc pertinent, quze in Scriptura di-

1 tünfo

cuntur de defpo

njarione do? conjugio Chrifh fpirituali

j

3 jresti

cuin ecclefía. Loca funt: a) Ezech. 16, ubi reprze-

fentatur. fedus Dei cum populo ifrazlirico , cum col-

hamis i

jom, e

Jatione mediorum ac donorum gratize conjunctum.

&) liagis fpiritualia & lauta funt, quze apud Ho-

eam 2,19.20 & P[falmo 45, cumptimis in Canrice

$s

Canticorufs hac de re. (a qua conceptus carnales

tand; |

omnes longiffüme removendi funt) traduntur.

€) Eph.5. 22— 32 Paulus diferte docet, conjugium

pl

bumantm eile adumbrationem rel&tionis myfticze ,

fraton

qu:ze inter Chriftum & Eccleíüiam intercedit.

4)

n fxgn

Scriptura etiam «uupuarum mentionem facit; ea-

rumque prandmm ad ftaetum ecclefize in his terris,

fenfus f

Matth. 22, 2. 3. cexam autem ( ww 7£ yXu

&

Apoc. 19, 7. 5. 9 ad ftatum ejus coeleftem refert.

à

Ten aj

€) Apoc. 21,

abfurdr

9 nova Jerufalem & j)ar;jz & conjux

dgi dicitur.ï

T yej

Efetius ;

$ 427. ErrEcTus ujus Unionir eft in-

tfelnum

fluxus gratiofus continuus, & largior cha-

Qm Deg

rifmatum divinorum collatio.

Unio enim

ht

illa defcribitur ut conjunétio capitir €7 mem-

m

brorum Eph. 1,22.23. c.4,16. Coloff. 2:-19;

Wün d

vitis €7. palmitum Joh. 15,1 — 8.

CUm Un

Hic Binfluxus continuus a) certum reddit fide-

RUT

lem, cum.miferiis hujus vitze colluCtantem, de

l

ïme j

przfentiffima Dei cura ac defenfione, Rom. $, 28.

Wtingr

Joh. 15, 7. €. 6, 54. 56. 57:..&) eoque fpem, fidu-

RC lo

ciam, ftudium

eo vivendi, corroborat x Joh. 2,

Wlummmi

25.28. Rom.8,10.11.35; & c)fideles etiam in-

Tatigne

emopj

ter fe vinculo fpirituali conjungit Joh. x7, 20

21.22. Eph. 4, 1*1—-16. 1 Cor. 12, 12. 17

om.

|

Dihitys

P

|

jer )pr

Quo fincerior & conftantior eft credentium in

í 7!!8:, (

riores

hoc Unionis ftatu tuendo Hdelitas , €o illuft

cou-

Ios 'x]

i

.-XXI.A de Ünione miflizà (5 427.428)

353

Dm N'm

confequuntür effe&us apud exercirato:: fides inDeum

ámmota; amor generofus; abnegatio radicatas

91615

obedientia filialis; jugis Dei memoria ; conftantia

L T

tura di«

inadverfis inviCtas voluntatis humanze cum divi-

ma conformatio; qu:» omnia copiofe in Pfalmis ;

forital

in precariotie Cbrifti ültima Joh. 17, & per roram 7o-

Dye«

dannis epiftolam primam , fed & paffim alibi in Scri-

cum o

ptura, commernorantur.

njuran,

a l-

$ -423. Duo fünt extrema in hoc Loco vi- "Antihifis.

n Go

s cimda

tauda: UNv M ut in eximio hoc beneficio

Tadunti.

explicando, abftineamus formulis, frans-

my'ta 1l

my 12

jformationem , aunihilationem , deificationem crea-

wit d

iurz fignificantibus, etiam ubi bonus eis

ii &

Tis ter

fenfus fubeffe poteft: facile enim in fequio-

T '/1?43

rem partem imprudenter acceptz , abufus

jen ttito

j ( at

abfurdos gignunt, in contemtum fan&liffi-

ArLTERUM exe

ynv veritatis vergentes.

! kelï j

tremum eít, ne fpiritualis hzec fidelium

jor t

cum Deo unio dilutis explicationibus ex-

demuetur, tandemque habeatur pro mere

nio 0il

imaginario, quod tamen reale & veriffi»

g E u

mum eft.

!IOITJ')'W ]

ejüs ex«

Cum [Unio hzec ejusmodi fit, ut aliud:

emplum non detur , mirum non eft, eos nihil pro-

i

leddlt fl

(e

ficere, qui illam Ratione fua diftin&te explicare

a0te

conantur, Precipuus in eo diffenfus eft: «j num

iom. $?

hec unio tentum per zexmm foralem & merum

i

volutitatum cou[enfum ;

5) num per notabiles ope-

pem

]Qh )

sationes grariofas, quibUs Deus przfentiam fuam

a

, euin/

demonftret; c) num per communicationem donbrum

Ohl"

Spiritus Santli (Fo&w. Cowc. p. 698 );

d) num

p

Afl

per epproximationem fubflau

tue divine àd bomines cre-

n

dentes , debeat explicati,

Moderatiores inter no-

!

bant »

i $u

ftros explicasione [pecialieri gru'denter abfline

con-

j

&

qon

354

($ 428-429) XXI; de: Üniont myþim

contenti monuiffe, eam fieri modo fJpirituali, fu.

jhfdf fÜü

peruazurali; non locali, non corporeo, non per

contaCctum; eífe vinculum unionis ;zeffabile; di-

jumm

ferte a Paulo Eph. 5, 30 aguam dici myfferium ,

cujus modus Deo debeat committi.

Compararunt

ä

W

tamen unionem perfonalem Divinze Chrifti naturze

:mgf's fi

cum hümana; unionem facramentalem rei cceleftis

cum terreftri in Sacra Coenaj unionem pareffa-

hipfo a

zicaim Eflentize Divinze cum affumta ad tempus

Sanfti

fpecie quadam vifibili: ubi negari non poteft,

applicari

efe in tali unione prefeuziam quandam fpeciolem

Dovatio f

VOLUNTARIAM, quz diverfa fit a przefentia illa

conmotat |

generali NkcEsSARIA, qua Deus vi Immenfitatis

etim f

füze infinitee omnibus creaturis adeft, Hinc exifti-

Tentone (

marunt, falva Immenfitate concipi poffe gradus

XX

prafentie divine , live ar&iorem quandam unionem

h, c.

Divinitatis cum creatura; quando nempe Deo pla-

ceat intimius cum hac illa creatura, quam cum

f x

rel;quis , uniri.

OTENS

iV 32) 4C

LOCUS XXII

Perapy

DE SANCTIFICATIONE.

]5,164 l

$ 429. SaNcriricaTIO five RENO-

$4 ]

- Santifica-

!

, fionis

vaT10, ab Juftificatione quidem diftin-

lt tl

L um

&i(fimum beneficium eft ($ 392): fed cum

ea tamen tanquam fru&us confequens,

i ,

f"' Wfafzo;

Wij

indivulfo nexu cohsret. Ezech. 36, 25.

A&US 3

26. 27. 1 Cor. 1,30.

k

M

-Suftificatio hominem a reatu peccati, San&lificas

9. (s

zio eundem ab impuritate ac vi peccati liberat: in

Y D

juflificatione jus ad vitam zeternam , in fanctificatio-

Püteü Wü!

ue inhzerens

fanctitas homini juftificato confertur.

79tg p

D:fnitio ;

SaNcTirFICATIO eft a£us Dei Triunius

l'egemtls |

1C

: fam

.:

i I5

güo homo converfus, regenitus, P"jæf/üül QCþri

t

al

llvantu,

1

XXII, de S:aizäïg;ïcatione ($^429.430)

35$

ruali, f J

Jf fide coramDeo juflificatus, etiam w ABYT U AL Y

Don pt

lile; d«

JUSTITIA per operationem Spiritus SanGi or-

yferinm,

