bilitum.eft Gen. r, rr. 12 proferar zerra berbam pro-

El

ducenzem femen; . c. 8,22. femennis d meffrs non ceffa-

bunr; Pfalm. 104, 30 renovas faciem zerre.

fottna

Porro alia eft confervatio immediata; alia,

quaze per media fit in natureze ordine divinitus con-

beuigim

ftituto ; Pfalm. 104, 14 gramzua pecudibus germinare fa-

du

cis , & berbas ad ufum bominums 145, 16 aperza ma-

ÀiOndh,

u rua omtia viventia fatias s 147, 9 fuut beffiis pabu-

lum dar , corvorum pullis clamauzibus,

Sed in con-

fervatione mediata non exclufa eft a&tio Dei;

g &

Matth. 4,4 noupane folo vívir bomo , rel. 1 'Tim. 6, 17

Jpem babeanz in vivenre Deo, qui uobis omuia large fup-

jeingi-

metho-

peditaz od fruiionem.

f b

$ 122. CoNcunsus eft a&us Providen-

.Cö,n Curfs.,

,pud nos

tie , quo Deus cum ereaturis fimulagit , naturd

ereaturarum . agentium , €7 indoli atlionis conve-

: Prori

mieuter,

T ejiii?;

Probari folet «) ex Pfalm. 139, 14. 15 & Hiob

ob,

10, 3. 8. 11. ubi formatio corporis humani ; 5) ex

"vtb

A. 14, 17. & Hiob 38,28. & Pfalm. 147, 8. 135,

7 ubi hubes, pluvia, ros, fertilitas terrze, & 1i-

OOl

milianature pheenomena, Deo tribuuntur; c) ex

ACt. 17, 98 ubi zx rPsO vivere d moveri (perinde

, þm;

utieffe) dicimur; nec non 4) ex effeCtuum tum

» (l r'fï

preitantia, tum conftantia; motuum item fapien-

d t

te directioné.

u x

Difficultates huic docendi formze objici folitze

; qui

minuuntur, fi obfervemus, Deum qui eft agens

jl m

liberrimum ac fapientifluumum, uti in confervatio-

]

ne (S :21 fcbol.) ita & hic, mon agere eodem modo,

[e habet

fed prout agentis natura & aCtionis indoles o

pus

;pNTUS

[)1

habet aut admittit; eundemque ad creaturarum

j, Nu

aCüones concurrere, non ex neceffitate fed liber-

ium o

rime, ficut vult, & quamdiu vult.

mmd

1

4) .Ad a€tiones .rerum corporearum potentiffima

4 y

p

cooperatione concurrit. Matth. 5, 45 Jolem fuum ava-

de 0^

f«

v:AX& 0riri facit; Hof. 2, 21. 22 (al. v. 23.24.) ex-

i

jn

audir celum rel, Pfalm, 104. 13. 14 »sonres vigat , gra-

lüüMv

ji.

meu, berbam, panem, ezerra educir 5 & y, 30 .reuo-

retiibl]e

vat füciet zerre,

if

j

lv) Etiam

ii

126

[6 E'Izz. 123)

Vf . de Providentia

if

£) Etiam ereaturarum atitelligemium Bow xs attio-

[

ais cooperando adjuvat, procurat, promovet. Pfal.

)

127, 1. 2 edificautium labores , cuflodum vigilias fortu-

1

nat. Gen. 39,2. 3 fuit: Deus cum . Jofepbo: quicquid

hu

egiz, Deus forzunabat.

Similiter 2 Reg. 18, 7 de re-

felix

ge Hiskia, Efa. 26, 12 oumia opera tofiva. perficis tio-

2l.

&irs 2 'Cor. 3, 5 fufficienria noftva ex. Deo eff; Rom.

8.28 diligeutibus .Deumn omnia COOPERANTUR 4n

2

M

pun;

:onum.

.£) Sed in «a&ionibus enoraliter. snalis coopervatio do-

Tholl

cum babeve 1100 potefé. . Nam .caufa peccati eft vo»

luntasmalorum, quzeNON ADjuvANTE DEO aver-

titfe.a DEO Joh.8,44. (fic diferte AvucusTA-

WA Cowrxssro arzc.19.) DEUS fuftentat qui-

üen

:dem naturam , & confervat vires agendi; fedcrea-

m

turam peccantem fidi permittit. Pfalm. $1, 13. . ACt.

34,16. Rom. 1,24. Conf.mox dicenda $ 127.

grati

$ 123. GuBERNATI10 eft aGus DDEI Un-

jilit

&1nberna-

Tiq

li

idio.

frini, quo, pro jure €7 poteffate fua fumma in

tuly,

univerfum ab fe conditum , es omnes, earumque

vires, €7 quicquid n smunüo fit, iad certor ar

CUN]

bonos fines fapienter ordinat , dirigit, perducit,

AQp

pfi Opg

Diciturin Scriptura vegnum iDei 1 Paral.30 (e?r.

9) , tx, :2. Pfalm. 119, o1.ommnia .(in coelo & ter-

[

D j)(

Ta) füut miuffri u (Cahel. 3, 1 — 9 quzelibet res

habet tempus:aDeo .determinatums .ACt. 17,26

Ia

aempora 4v loca. babitazionis :à Deo determinantur.

f QQo

JEfa. 28, 29 mirabile facir .confilium: magnam praftat

1

V

fapientisn (realitatem)5 -c, 46, 1 0. ax .confilium meur

m, u

«eoufifter.

ioc revimen :divinum :-ratione

imodi ;eft vel

ROE

'Ordinatum, :vel abfolutum, vel extraordinarium.

(l

(Guberziatio :ORDINATA :eft, qua ;D

eus:omnia diri-

U^

git naturz ac:harmorniz rerum, «&.ordini ab fe

35

«conftituto :convenienter. /Efa. 55, 10. 41 uzpluviz

T&l Ve

W

Q quix s. .. dta verbum dDei pevagit dd ad quod thirti-

bu

: Q

zur. Sed Gubernatio ABsOLUTA., libera, mmajefta-

LE

tica eeft, iqua vires «& :aCtiones «creaturarum -ad

(3

8lios, quam quo ipíz tendebant, fines fapienter

Wi g

3

5n-

VL :de Providentia

($ 123.124)

127

«s d

'inüe&ugtur. Prov. 16, 1 Lomiuis eft icouflitutum

enimo: .a Domino efl refponfim hngue. P(alm.

'et, Pf

itrdortt

33. 10 Dominus .diffolvit. confdium geutium : dimovet

»eogitara ,populorum.

Idem docent exempla: Ta-

uiui

ban 'cohibitus 'Gen. 31, 24. Jjofeph in fervitute

j1icte

felix :Gen. 39, 2. 3. 4. /Egyptii faciles Exod. ,

purtite

2?1. ;gentes vicinze quietem .agentes Exod. 34,

t ]u

93.24. Bileam benedicens .N

T.

um. 23, 12.

WTO d

Syrorum

parva:manus victrix 2.Paral. 24, 24.

"Guberunatio EkX'TRAORDINARIA dn eventibus:mi-

ypntit l.

xti l o

raculofis cernitur, de.quibus $ fequ.

DROset-

$ 124. MrnacuruM (prout do&o lo- pr,.s,

Augie

ontat (

quendi .ufu :accipitur) :eft eventus per abjo- fuy,

: fedtt

Jutam Dei potentiam extra confuetum matura €7

j l?) M'

gratiz :ordinem produ&ius, .€7 hinc rarus.ac in-

&T

f)litm.

QQuando aliquid :a :Deo fit, :quod

pE

Ü

matura munguam facere potefl , .dicitur AMiracn-

( fu TP

[/

ctulum PRIMI ORDINIS.

AMiracuhum s -

At

mqiä

'CUN DI '0RDINIS ft 'effectus,

Ui HC

| eertord

MOonDo €7 fub s circumflantis nonnifi .a Deo

Pmüll'ra

per-operationem fupernaturalem «extraordinariam

i]o h

(d

jo t

fieri potef-, :quamvis 'tale.quid .alias etiam

u,,ehbg[ 19

per naturz vires fieri poffet, ifed alio lon-

A& T

ge modo & fub aliis.circuniftantiis,

(1) Scriptura fzepiuslaxiore vocabulo sra r uti-

yum !

í

PL

tur, cujus fignificatus cum Jridiore quem .defini-

tio exhibet fenfu «confundi:non debet.

'(2) :Scriptura itefte jJolus .Deus wiracula facit;;

gt

Pfal. 72,18. 86, 10- 136, 4:coll. 10— 16. Deut. 4,

u

34- 35-

Hinc fiquando angelorumn minilterium in-

om

tervenit (ut Exod. (12, 23. 2 Reg. 19,35)., tamen

r -

n tlf

N

id., quod eiraculofum .erat., non.angelorumi wiri-

Tatll

bus,, fed 'fola IDEI pozeneia factum foit.

h

4, 9

(3) , Ingens miraculorum numerus «(etiam ipri-

r

mi ordinis) in Scriptura occurrit ; «& veriras zar-

J

W

Yüríos

; inplen

)

(124.125) - VlI. de .Provicze.ntia'

128

garionis fuümtma nititur fide hiftorica.

Ut fciamus,

ec]

aliquid veri uomivis miraculum efle, non opus eft,

[

ut univerfam rerum naturam habeamus perfpe&tam :

nam eo usque jam diu cognita eft, ut tuto judi-

JCfJ

care pofüimus , fanationem v. g. hominis a natura

pite

CCl ,

refufcitationem Lazari,

refürreCtionem

Tnent:

ipfius Jefu, rel. naturaliter contingere non po-

6 of

tuifle.

D

(4) Comparatis inter fe miraculorum exemplis

honi

videmus, Deum feciífe miracula e) adauctoriracem

7)

prophetis & apoftolis conciliandam ; Exod. 4,

1039

1 — S. Num. 16, 28,29. 1 Reg. 18, 36. Marc. 16,20.

liln.

&) ad confirmaudam veritatem revelatze religionis,

Exod. 20, 20. c. 40, a4. 2 Paral. 7, 1.2. 3. Hebr. 2, 4.

N

€) ubi zece[fizas aliqua urgens infüperabilis opem tfla-

ürtg d

gitabat, Exod. 14, 10 — 18. ACt. 12, 1—11. 2) ge-

neratim Deus, Ííapientiam, bonitatem, juftitiam

di,

fuam per miracula demonftrando, fa/urem bowiuum

DI

intendit,, Num, 14. 21 — 24. joh. 2, 1x. Luc. 7,

16. 1 Reg. 13, 3 coll. 33.

UT

5) Per miracula communiter intelliguntur fa-

a snanifefla , iluftria, quze in oculos mcurruntz

T

fed dautur etiam miracula occulta , quse paucis, aut

[ fer j

Oomrnino nemini in hac vita, innotefcunt, & ad

6'iti

Vit fupo

fingularia Providentize (S 123 fcbo/. ) referri ,poffqnt.

f"Wldim

IProviden-

S 125. Pprovidentia divina TOTUM UNI-&

Pt

Ti

tie 'Obje- vg&RSUM comple&tur. — V'ivificat omma Neh,

um

(Om

9,65 in Filz'q omnuia perfiffunt Col. 1, 11; g

33 Ig,;

^il

'; Vi

Jfat omnia verbo fuo poteutiffimo Ebr. 1; 3.

nl

ComwuN: five generali Providentia

LU BUIT

g&neifala,

OMNES creaturas in rerum natura exiften-

I'E*me" |

LUR (

"(.

tes, & quidem srNGULAS curat.

On,

a) Deus innumerabiles in ccelo /Ze/lasin nume-

Bettiy

Ottyyy,

rato habet Pfalm. 147, 4. Efa..40, 26.

.b) Curatacregitres iganimatas : ventos , aquas,

(

pluviam, fulgura, Hiob 28, 25. 265 nuhes Pfalm.

ac mllt

nivem,

nat) /

147. 8: ignem, grandinem,

vapores ,

procellas, exfecuturas werbum ipfius Pfalm. 148, 85

2707]3'-/(2,,

coelum,

"l dy

A

,,VI' de Pravid;emzïa ,« (5 I25. 126)

129

Jatni

ccelum., fefram , montes,

coiles Efa. 40, 125 her-

ys elt,

bas Pfalm. 104, 14; flores Matth. 6

efam:

» 30: frumenta

1 Cor. 15, 38.

) judi-

c) Etiam animautes :

atüra

Hiob cap. 39, 40, & 415

pifces Pfalm. 104, 25; fe

ras Pfalm. zo,

IO. IT5 ju-

Qonem

menta

Pfalm. 36,7. Jon. d. I17

voiatilia Matth,

6, 26.

Q p

4) Cumprimis dignum notatu, eriam

viliora ,

xenpls

hominibus contemtiffima ,. a Deo curari.

Luc. 12, 6

Auritüre

apud Deum ne pafferculus quidem in obliviotie

e€ft; Matth.

TO, 09 9"e umnus

xod.

quidem in revram cadiz fmie Patve veldro 5

" 1'[3, 20'

]

'

Pfalm. 147;

9 3Deus pullis corvorum efcam (la;.

jplons,

br.o h

$ 126. Providentia SPEctALIS eft, que [peciale.

Pem ïh-'

circa homines ad finem cui deflinati funt perducen-

.00*

vultitur

dos, orcupatur. Pfalm. 1445 3 Jehova quid

j j

ff homo quod agno[Pir eum; Jilius hominis -qm'd

f LUC. ï&

£f , quod rationem ejus habes.

untor i

Hoc ad ommes pertinet: Matth,

curmünt

753 45 [olem

Juper. bonos juxza d* malos oriri,

pluviam fuper juflos

jis, a

d injuffos decidere facir. Jer.

h &a

32» 19 oculi zui aperzi

Junz fuper oinibus bominum vis

: àd. reddeudum cuique

'Wo'äunt-

Jecundum vias fuas, dv fecun

dum fructus (fequelas)

operum 1tforums (ergo cura

hzec PRO BONO cON-

y Ul

TRA MALUM vigilat füper hominibus).

"m

Compleétitur (1) totum genus humanum 3 Pfat.

33.13. 14. 15 de cclo iuruertr Jebova d* omttes. bo-

., lfl; gf-'

mines videt: de fede babitarionis

Jue coutemplatur. zer-

v& icolas : fingit corda ómnium:

m

artendit ad omnia ope-

va eorum. ACt. 17,

26 fecit ut ex unius fauguiue ani-

Wjdenf'la

verfum geuus bouuti

fputis d

um fuper tota terra babitarer , de-

temporibus d?? zermiuis babitationis eorum.,

Rom. 5,

29 an judeorum Deus ziaurum? uonue o

gemium? omniuo dv geutium.

»É.

C, 1O, 12 idem omnium

dominus eff.

$ i d

(2) Regna mundi, eorumqne adminiftratione

ac mutationes. Dan. 2,

nat) fempora Íítata &

21nutar(pro arbitrio guber-

pa P^

zempora commoda (xeupis) z

tYansfevr veges do* cot

lii ov

WFQW-

€ges. . C. 4, I4 cuicuuque

n

)

p

vtil dat regnum ; Pxï*-ov. 8,

r

Ü

Jutt

15. 16 vPertme Végaut veges,

d*

Cl

í

)50

($ '126. I27) VI de Providentia -

De

d guöernatar& decernunt xel. Efa. 40, 22.23. 24 0pti-

mpares vedigit j mibilum, gubernarores 1evra abolet.

ji

(3) Singulos homines , quoad nativitatem Pfal.

tl

71, 6 ze uixus fum jam abuzero; infantiam Jon. 4, 11

Jlo

LUR

d? ego &ion parcerem Ninive? .. in qua fuuz plus quam

duodecim myriades (120 millia) bominum , qui nefciunt

am

difcrimen inter dexzram d fiiflram fuam; vitze cur-

4nn

füm Pfalm. 71, 17 docuifli m5e o Deus apueriria mea ;

"

Efa. 46, 4; confilia Jer. 10, 23 sou eff penes Lo-

anunem ipfus via rel. fortuitos cafus tum fecundos

[

r

Af

tum adverfos 'T'hren. 3, 37. 38 Nouue ex ore AIiifr-

Qj

suü exeunt mala pariter ac bouum ?. Amos 3,6 um

Quem

evit malum im urbe quod Dominus non fecerir 9 fa.

BU

45, 7 facio pacem d?* creo malum ; ego j'ebova illa omuia

T

jfció; ac denique quoad exitum vitze; de quo

temps

$ feq.

at

$ 127. TERMINUS ViTJE cuilibet homi-

fitk

quoad Ter-

ninum vi-

ni a Deo prufixus. eff, . quanquam mon abfolute

im.

TEf

€7 immutabiliter.

Non fortuitus dici poteít;

Qu

fed nec fatalis dici debet.

Dai

(1) Terminus vite Fixus, non fortuitus, non

f

cafui czeco obnoxius eft: nam a) omnues hominum

dies iu libro Dei fcripti fant. Pfalm. 139, 16. 4) i2 Dei

fned

sanu fpiraculum bominis d omnes illius vie [unt Dan.

&ej

5, 23*

c) defiumi fuur bominis dies, numevus men[um

ejus penes Deum

efl ; Stazutum ejus (tu o Deus) fe-

cifli, quod uon tvaufibir Hiob 14,5. "Terminum a

483 [1

Deo fixum nullus homo differre potett Pfal. 136, 4

m

exit fpiritus ejus : ipje redm in terram [uam :

:[io die per-

L j

jeruut omnia coufilia ejus , fic Luc. 12, 20. Cchel. $, 8.

(2) Sed Terminus vite NON EST FATALIS, 90

31

abfo

luze uece[farius do* àmmobilis, a Quia vize prolon-

Jit,

gatio a Deo promittitur,

& quidem fa^ hujusmo-

Yo|

di conditionibus, quze ab homine impleri poffunt

90,

li

aut non impleri. Exod. 20, 12 pareuzem urrumque

3)3

bonorazo, ut vitam producas in terra, quam zibi Je-

LT

Lbova Deus zuus.donar. Deut. 30 19. 20 elige vitam,

ut vivas .. , amando "Tebovam Deum tuum:; .. ejl euim

f

ls vita zua d? evi rui longirudo s 1 Reg. 3, I

4 fi pra-

cepra 6a [ervabis , prolongabe dies 1u0s.

$) quia

ficu

Deus

Qlera

VI. de Prom'dentiav ($ 127.128)

I5I

24

Deüs etiam vire abbrevationem minatur, & quidem

abolet,

Jub couditioué inobedientize. Pfalm, 55, 24 viri fau-

m fjl

guinarii d- dolofi non ad diwidium perduceut. dies faos.

NI

Prov. 10, 27 timor domin: adder diesz — fed auni jmpio-

lum

vum decurzabutirur, c) quia Hiskize regis vita, cum

D

terminus illius aCu proxime inftaret, adjectis XV

1tect-

annis a Deo prolongara legitur, & quidem ad pre-

TEUM

ner l-

ces illius Efa. 38, 1 — 8. Conf. Jac. 5, 14.15..

Diftinétione obfervata inter terminum vitze

cundos

| Jf

uatsralem, qui ex conftitutione & temperamento

corporis attingi POTEST,

& inter terminum,

3,6 qn

quem. quisque AcTU ipfo attingit, dubia circa

1 m

'l'erminus

jl ounit

utramque hanc thefin facilefolvuntur.

naturalis ab ipfo homine accelerari poteft, perin-

(de qUo

temperantiam , affectus immoderatos, avtochiri-

am: id quod Deus jufto judicio permittit, ac per«

it ho

mittere decrevit.

: a[;fafuif

$ 128. ZdGiones hominum BoN m ]proecipua Provides-

potem

quadam ratione /ubfunt diving Providentig., lia circa

a£tiones

Deus enim continue id agit ut homini of-

bonas ;

l$s f

ferat fubfidia cogno/tendi boni; & motiva,

mm'mum

m

media , vires, occafiones, illud profequendi

(

m

& efficiendi.

TU

usj*

Etenim 1) Deus docet, quid bonum fit; Efa.

pinmn ?

48,17 ego fum Jebova Deus tuus, doceus ze in tnifum

iM

tuum, Zuceus ze in via,

Te$ pracepris meis.

quam ire debes ; ofv azzem(eä—

"TA

jd.e

2) Suppeditat bene agendi occafionem ; Apoc.

3. 8 dedi coram ze januam apertam ; Etth. 4, 14 quis

jJcit , auuoun X "TTEMPUS TALE regnum adepta fs. &

W PMM

ujus"

voluntatem , Phil. 2, 13 Deus eff quz pro fua Lene-

| ; Offüm

voleutia in volbis efficit ut. d& velitis & efficiatis 5 2 Cor.

3. 5 fufficienzia nofira ex Dep efü ; Eir. x, 5 furrexe-

vt

"

j XMU

THHi OMmnes, quorum auimum Deus excitaverar.

?eü'

TUD

3) Subminiftrat vires: 1 Cor. 15, 10 gratia Dei

fum quod fum vel. x Pet. 4, 11 ff quis minifiraz ut. ex

]

aj

H

[

Jaculzare , quam. Deus . fuppeditaz. Efa, 26, 12 omnia

opera uoflra operatus es 110b15.

) ia

2

4) Bo-

fois

132

($ 128. 129)

VI de Providentia

4) BonasaCtiones approbat, Cohel. 9, 7 pridem

a

accepra faur. Deo opera t&a;. x Reg. 8, 18 Jene feciffi,

quod boc flatuifli auimo tuo: prómovet Pfalm. 9o, 17

[

opus mamnuum noffrarum confirias Efr. 5, 5 oculus. Dei

fuit füper feniores .. ut uon inbiberent eos (vegii prze-

(

feCti v. 3). fucceffum largitur Jof. r, 8 uoa vecedar

!

liber legts ab ove zu0: .

"unc profpere ages , d tuuc

l

prudenter vem geres;5 Y Paral. 29 (ebr. 28), 20 Deus

DPu

zibi aderit , won te deferet , ttec tevelinquet , douec ab-

p

Jolveris munus domus Dei. (vedificandze).

filt

5) Bene'agentes tuetur ACt. 18, 9. TO ne zime-

[

z0, fed loquere uec zaceas: nam ego recum fum, ueque

lfl

ze quisquam invader ladendi gratia; y Pet. 3, 13 ecquis

[

eft qui ajflitiurus fit vos, fr bomim profequamini,

(d.

6) Eosdem praemiisafficit, 2 Paral. 15, 7 confo:-

tamini, ue vemi[[e fiauz manus. vefire: efl enim merces

21

1!e

operi vefftro. Rom. 2, 10 gloria bouor pax obtinget omni

bene operauti. 1 Cor. 15, 58 /abor ve[ler 11 Domito (Do-

mini caufa fufceptus) ao eff imauis.

»

— Afliones

$ 129. ÁCTIONES MORALITER Ma-

Hllj

enálas,

Lz nec approbantur a Dxo, Pfalm. s,

er,

5. 6 non er Deus volens improbimmm: nec ad-

Ftís

juvantur 'Jäc, I; I3* 14 Deur neminem tgníat

P

hg

Pfalm. 94, 20 au confociabitur tibi thromus ma-

m

liguantium? |Conf. $ 122 fchol.

Ton

1il

llj

Tta fubfunt Provideutie DEI, utillas moraliter

femper, pAyfice autem frequentiffime zepediaz; ac

UT

D

übi permitruntur , potenter tamen fapienterque de-

zerminer, otque dwigat. ACt. 4,27. 28 coierunt fane

adveríus Sancium. zuum

..füuri que MANUS tua

&t

ly

4* cONSILIUM :Zum prafmivir fieri ; Píalm. 34, 17

l

Vulrus Domini fuper facieutes mala , ut. perdar. de ter-

Ya "emoriam eovutn.

DA

IuPEDrTIO morali eft, qua Deus per

prohibitiones,

comminationes, dehorta-

&

tiones, ca&igatiohes, efficere intendit, ut

L7)

Creae

NEC

VIï. de PPovidmtz'a

/(5 120)

135

il

creatura Hbere agens non velit peccare, ..Iui-

&if

T

73)7)

geditio phujfira autem eft ea, " qua Deus efh-

ne-

cit; ut creatura "om po[jt peccare.

t

Exod. 20, 5 Ego füm Jebova Deus :uus, Deus

eur

Zelotypus vel. Deut. 29, 15 & stou. obediveris. Jebove

o Dut

DDeo ruo ,

omnes be maledifliones tibà evenient vel.

hugt d-

Pfal. 7, 12. 13 Deus juffus judex eft , indignaus omni

die rel. Rom. 2, 8. 9 ceuzentiofis d?? in. verirazem con-

n

zumacibus , injuflitie vero obedienzibus , exardefcenria ,

j p

ira, afflidlio, anxiezas, 1 Reg. 13, 4 exaruiz regis ma-

[3.ecq!2ii

nus quam adver(us prophetam protenderat, Hiof. 2, 6

lfs

(4. 8)En , Ego obfepiam viam ruam fpimis rel. ACt.

£ntlj 0i*

4 Paulus infidiis Jud?eorum fubdu&us.

) Mercd

XPet. 4, 1 carne patiens peccare defuuit.

" g

PERMissio0 non efít moralis conceffio

m

peccati; tanquam reilicitze , fed efttantum

i d

! dmpeditionir phuficge intermiffo , voluntatem li-

m $

beram hominis pertinacis f/bi €7 malitig fue

p

relinquens.

TRIU)

li

Pfalm. 8r, 12. 13 lfrael moluit me: ideo dimrfi

eum iu obflinatione cordis fui, ur irent in confilüis fuiss

yutilt

Rom. 1,24 quare (quoniam cognito Deo gloriam

non tribuerunt) permifi eos Deus auimi. fui cupidita-

zibus, 2, "U heff, 2, 10. 1z. 12 propterea quod. veritatis

mgml!*.!ï

amoyem non adini[erutit , mi;tet Deus eis efficaciam erro-

jin; V

715

raue "

. Hzec permiffio nunquam fola eft, fed femper

4ifll f*me

cum reliquis providentize actibus conjuncta intel-

ligi debet, ceuexallegatis diCtis evidens eft. ACt,

xus n

d. 'W ï?

K

14, I6. 17 frois omtes genzes ambulare viis fuisz: "T AM-

"Ti

ETSI n om je reliquir ej«grugoy nou reflatum.

DETERMINATIO peccato tum quoad

es r

gradur, tum quoad durationem limites ponit.

dghorïa'

Dan. r1, 36 füciez fecundum lubitum füum d effe-

vet fe fupra omuem Deum

i. d? profperabur Do-

ylit "

NEC confummara fueriz iudiguatio, Efa. 37,29 ponam

qu

^

3

utci-

134

($ 129.130)

VI. de Providentia

uncititim meum in uaret 1485 rel.. Píalm 75, 5 — 9 ne

gloriamini, ne zam alte extollite cornu ..

quia Deu:

fior

Judex efl, bunc. bumilaz , illum extolliz.

lu

hn

DinEcr1i0 eft actus Providentize, quo

&ran

Deus peccatum jam exiítens, & fua natu-

BUl

jl

ra in ulteriora mala evaliturum ; aut n ob-

|id

jeäïum quod Dro vifum eft, 2 Sam. 16, 1o.

II quin maledicat: quia Sfehova dixit ei , sale-

UF

l

dic .. . fortafe reddet mihi bonumpro imprecatio-

ti,

&i do

"i. conf. Ezech. 21, 19. 20 (4l. 24.25) ; autin

l

alium, quam creatura peccans intendebat,

ii

eventum vergere facit; Gen. 48, 5 pro falute

glonn

veftra mifit me Deus ante vos in ZEgyptum ;- c.

GL

50; IQ. 20 quadu in me qmalo animo cogitcveratis,

!it

Deus. vertif in bontum, Phil. z, x2.1 3 cafus mei

J

(vincula) m evangelii profe&um ce[ferunt, Pfal.

j

9» 16 cecidit ipfe im foveam quam fecit.

II.]

Pyoviden-

$ 13o. Providentia DEI SPECIALISSI-

tia f[pecia-

MA eft, que res C7 a&ioues fidelium. comple&li-

fmilï

Iiffma,

d

fur, torumque fata di/ijjzt ac moderatur , ut

f

ad fines illos füblimes, quorum gratia a. Chriffo

Tj

Cl

redemti funt, perducantur.

l

qi

Pfalm. 33, 18 eeuli Deomini iuzeuzi fu. fuperzimen-

L

ze$ ipfums 34,16 aures ejus atteute ad preces eorum ;

37. 18 novn dies (triftes ac laetos) zuzegrorum; 31,

16 in manu rua fories mea, Efr. 8,22 manus Dei fu-

aj

per omnues eff , qui ipfum quarunt. Matth. 6. 26 — 32

quauto magis vas ,, Matth. 10, 31 multis pafferibus me-

E

ltores effis, ACt. 27, 23 adfhitit mibi bac. nocte angelur

In

eà chjus fum & quem colo.

Similibus exemplis

be

plena funt Acta apoftolorum.

Cer-

VI. de Providentia

($ 130— 132

135

"u-

u

Cefnitur a) in fmgulorum Vocatione , Conver-

1i

j

d)

fione, vitze curfu; 2) in ceribus fidelium particu-

uuiverfali quze per totum. or-

laribus; c) in ecclefra

bem terrarum eft Matt

h.t6, 1g. Ubique enim talia

, QU

eveniunt, quze

Deum fincere quærentium ftatum

| Dtt

fpiritualem promovent.

horum providen- Finir pro-

tnd

$ 131. FiNis proximus

videntig.

tize atuum eft, hominum vifam fic regere ,

ut ad aliam fuüblimiorem vitam praeparen-

N

tur, Rom. g, 28 /cimur Dei amantibus, ommia

premtia-

nd bontum cooperari, Pfalm. 73 24 dextra pre-

; at

henfum tuo conjlz'o'dmi: €7 ad extremum | n

n debat,

gloriam fufcipies me.

ro f

Ullmus autem finis eft ut manifzffetur

j ; G.

GrLoRiA Dei: Sapientia, Bonitas, Jufi-

jrtui

fiia, Majeftas. Píalm. 104, 31. Rom. r1,

gnfuy

33. Pfalm. 36, 6. 7. 8. Jer.33» 9- 11. Pfalm.

"n

58, 12 & 64, 10, 11. 1 Paral. 3o (ebf. 29)

II.I2 Apoc. 15) 3. 4-

J

Fime Providentie velle percepte non eft adeo dif-

ficile, certum effe de re&irudine ac fanttirate Provi-

OD-,

,'ompfzäi-

deutie, & in ea cum fiducia, cum amore,

ny, !

acquiefcere, eoque cavere

fequio erga Deum,

]teram tr-ansferamu.r.

pe immaturi ex hac vita in &

. ürn

Gal.6, 9. 10. 1 Cor.

15,58. Matth. 25, 14 — 30. 1n

quibus locis, & pa

ffm alibi, couziuuus in eternirae

tem profpectus. eft.

ipertint

'

utithefir.

'7] eorüm?

$ 132. Doctrinze deProvidentia, przter

yum; )

atheifficum illius contemtum ; adverfatur «)

u Duf

yife?

Epicuri fyftema, mundi ortum & rerum

a

in eo curfum omnem cofai fortuito adfcri-

d WW

bens; 5) Stoiciímus, quicquid üit, ex fa-

, ao

taá

"

l4

(

136

($ 132.1353)

VI. de Providentia.

ial mece[fiate fieri fiatuens; v) Deifmus,

M

partim rudis & craffior, vulsares de

fortuna

Jr

conceptus adoptans, partim fubtilis ac do-

di

&us, fafalifio addi&tus: qui errores religio-

nem omnem tollunt. ipfique fanze rationi

tet

elt

adverfantur. Sunt & philofo

phicae quze-

[

d

am concertationes de Confeérvatione, de

[

K

Concurfa, de cura Jingularum rerum ,

de viime

0s

Permimo. Prscipue vero hic intereft, dubia

J

&t

piorum dextre eximi; qui ex confpe&a man-

[

[U/I7]

di avaZíg tum phyfica tum morali, ac

mulitipl:i-ciï hujus vitze m

9

:

iferia, animo an-

Tor

i folent.

ce

g

LÓCUS VII

i

DE ANGELIS.

agez

"dngelo-

$ 133;.4 Dza NGELIS apertiffime & fre-

Tum exfi- -

quenter teftatur Seripfura: funt Spiritur tz-

T

jiezztia.

Y

lg/zxef,þeo' fine ercati , nt Deominiftrent, €? volun-

Ye

gafem ejur, eliam circa creaturas, pot

g'.fn'mzm ho-

tri

miney ele&os , exfequantur.

——

l

Qj

Definitio nititur caff;

7c0 dictos Ebr. r, z3; &

Iucem capit ex luculentis

Chrifti effatis Matth. X5.

lo

IO. €. 22, 30. €.25, 31. c.

hld

natura & functionibus an

26,53 & aliis locis. de

&

gelorum.

Poffibile effe,

2

ut preter Mentes human

as alii Spiritus perfectio-

Tes exfiftant, nec Rario i

da

n dubium vocare poteft.

[/ 07/

Creatos &lje

ter

dubitari non poteft : quando

fuit

ert&fi /nt? Scriptura diferte non commemo-

K

Tat;

Vifï. J'e- äzgelï:*

G 13'3:- 134)

137

Dus,

rat; funt tamen indicia , imira hexadmerom,

PL

primo die, & quidem ommes jmül , conditos

:do«

effe

itit-

a). Creatos e[fe- certilfima veritas eff: nam pra-

Qu

ter Deum nihil exftere , nifi per creationem pot-

eft. - Per Abyos, Verbum, omnia. facla futit, ue uno

]u

excepto, Joh. 1.35 . omnia. per Ipfum creata ,. que i

de

eclis d* fuper rerra ,. vifibilia & invifibilia , Col. r,.

16.17. £) Non ante, féd. ia lexaémeron condi-

Ut

tos effe, ex generali indicio, de univerfo..exerci-

dubin

zu celi Gen.2,1 colligitur. c) Primo die creatos,,

ex. eo probabile. fit, quod Creatorem jam tum,

IB*

um terram fuudaver, cum jubilo laudaffe dicantur

omues Fili Dei Hiob.38,4 —

d) Omues. fimul

M

creatos fuiffe ex eodem di&to intelligitur ;. nec

| dl

non-ex eo, quod. nullum generationis aut füc-

cellivze productionis in. Scriptura veftigium. eft..

$ :34. Ángeli funt suBsTANTIjE CX- Napgpa "

leffes [pirituales, intelligentes, liberg, viribus

*

ageudi praditg..

(dre-

(1) Sunt Sussr&wTTE cebefles / Scriptura me-

morat exercizuscel? Gen. 2,.1 & quidem tales,qui uni-

r (

verfi coram Deo aaflanz Dan. 7, 9. 10.. Deum.adorauc

Neh. 9,.6. & /audanz Pfal. 103,20: 21. Luc; 2, 13..

jj

M-

(2) Sunt Spiritus:. hoc docent actiones. quse eis:

"1

tribuuntur; diferte etiam Paulus id affirmat Ebr.

I,14, qui idem ad zwoifibilium claffem eos refert

€ol. r, r6.

Confpecti quidem leguntur: plerumque

&

forma humana Gen.18,2.. E9, z. coll. Ebr. 13,2-

E

Matth. 28, 2. 3. Marc.. 16, 5.. ACt. I, 10; interdum:

, T0

j d

et alia fpecie fulgida z Keg. 2, rxr. 6, 17. Luc.

2,9- Utruüm autem eum infinem corpus quod-

éff

aT

CU0*

dam ad breve tempus alicunde : affumferius ,

eorpore fubzili ftatui ipforum conveniente conítan-

ottl

ter (quze vulgata olim inter chriftianos opinio

i

fuit)praediti fint ? definire noftrum non eft,

3) Sunt fubftantize inrelligenzes: nam Deum,

)mO'

pes divinas, & quaee i.nterphomines funt, c

ogno-

(

i5

9

Ícunt.

138

($ 134.135)-

Vh. de /ugelis

fcunt.

ii

Videut faciem. Patrir celeflis Matth. 18, 10;

perfpiceve defideraut quze de Chrifto per prophetas

Du

praodicta funt, r Pet. r, 125 mirautur. mulriformewm

)2

econuomie evangelice fapieuziam , Eph. 3, to.

Titf

(4) Libera voluntate przeditos effe ex a&ibus

i

conftat: nam cupiuut r Pet. , i2; gaudenr Luc.

[aeu

let

15, I05 appetunt Luc. 11,24. 1 Pet. 5,85 iram con-

k fy

«

QX

cipere angeli mali dicuntur Apoc. r2, 12. 17.

vt

(s) Viribus ageudi pollent : id patet ex eo quod

dicuntur angeli poteutie Dei 2'lheff, 1, 75 porentes

Ij

vobore Pfíal. 103,,20; & comparantur cum precel/a

& cum flmma ignis Pfal. 104, 4 quze fuünt res in

mundo corporeo validiffimze.

Robur etiam ope-

i

Wl

rationes demonftrant, quas boni angeli ediderunt

Loto (celeratorum furori erepto Gen. t9, ro ; afly-

ilb

riorum /lirage 2 Reg. 19, 35; ignis vi repreffa Dan.

QU

.. $. 285 leouum ore occlufo Dan. 6, 22.

Jini

(6) Quanra autem donati fint fapienria? quifint

porentie angelorum (five ordinarize five extraordi-

tion

nariz) Jimes? id fciri, nifi quoad Scriptura nos

docet, a nobis haud poteft. .Non funt omnifcii,

fii

fed eorum fapientia limitata eft Marc. 13, 32. Eph.

la

3. 1o. & cordis humani ac füturorum contingen-

(J/e t

tium notitiam folus Deus fibi vindicat 1 Reg. 8,

m

39. Efa. 46, 9. 10.

Potreutia angelorum quamvis

lus

magna, Deo fubefto Sam.24,16. Poffunt quidem

Boni

zira, hominum viribus (quibus majoribus multo

pollent 2Pet. 2, 31?) majora, qus etiam a nexu

Ua

mundi corporei non pendent, efficere: fed mira-

6):]

cula.non faciutiz nifi minifterialiter, cum Deus mi-

MAm

nifterio angelorum utitur. Conf. $ 124,2.

QUe a

Numerus; $ 135. MurTiTUDOangelorum inügüis

m

j

eft.

Memorantur:

mues — mille ,

myrim

myriadum Dan. 7, 10. dug mtyriades (20000)

QUi

Ini

€7 millia iterationis (millies mille) Pfalm. 68;

lit

tng

18. plus quam duodecim amgelorum legiones

H

Matth. 26, 53. myriades angelorum Ebr. 12, 22.

Multitudo hzec ordiuata éft : dicuntur agmen Dei

Gen. 32, 1. 2.. exercitus ealefles Luc. 2, 13. Aiiguod

[ þ

inter

VII. de Zfngelis

($ 135 — 137)

139

I10;

intet ipfos Ziftrimen effe , docent nomina, Tbhronr,

phets

Dominariones , Principatus , Pozeflares Col. y, Y6. Eph.

IJot.. 1 Det. , 22.

Interiora coeleftis hierarchize

firmm

nuncin hac vita cognofcere nobis datum non eft.

Vübus

Scriptura preter ea quze Patriarchis, Mofi, Pro-

t L

"

hetis, Apoftolis interdum videre contigit, nul-

j

Ll

a fpecialiora diftinCcte manifeftat ; ipfoque filentio,

l

additis etiam monitis, ab intempefitiva & parum

tuta curiofitate dehortatur. 2 Cor. 12, 4. Apoc.

o g

]/0!?7/!6!

Ic, 4. Cok 2, 18 coll. 19.

prm//a

tes 1

$ 136. Angeli ow NES BoNtr a Deo erea- Difrrimen,

n oe-

tifunt: fed quoniam non omnes in primo

dennt

illo ftatu manferunt, ingens inter Angelos

, aü*]-

h w

difirimen wyature exítitit: al Boni funt; alii

AMaíi.

quint

1

Primo ftatim (vel fecundo) die inchoatze crea-

imott-

p *

tionis, Creatorem cum terram fundaret owwxs

Per-

aol

fiüii Dei cum jubilo laudarunt Hiob 38, 7.

a&a creatione Deus ommia que fecerat, valde bona

32, Eph.

tingen-

effe vidir Gen. x,31 eoque fe oble&avir Kxod. 3r,

17. Primitivus ille angelorum ftatus fuit ftatus

V o

lucis & veriratis, in qua perfiflere & concreatam

m

Bonitatem fuam tueri debebant, Joh.8, 44-

Euj

j mllkO

' Quoniam tamen eventus docuit, angelos ori-

ginem fuam fervare aut relinquere potuiffe (Judae v.

j gX

6); patet, initio conftitutos fuille in srATU PRO-

"LA

BATIONIS: in quo pozerant tamen mon peccare , at-

Jeus I*

que adeo przeftare fidelitatem Creatori fuo debitam.

;

Moduimn bujus probarionis nefcimus : fed ex eo, quod

;]ügnis

Deus in univerfo regimine generis humani facit,

colligere licet, fübeife raríoner fapienriffimas , Ob

m.y?'.m.f

quas Deum decet, omnes creaturas intelligentes

20000)

in tali ftatu conftituere, in quolocum habere pof-

fit l£bera boui electio , per obfequium veluntarium .de-

monftranda, ut deinde etiam przemio locus [it.

[

Fizec generalis vegui. Dei regula eft Matth. 13, 12.

$ 137. Bour ergo ANGELI funt, qui dngeli bow

; j

in flatu probationis confianier i ob[zquio erg

a Wz.

J

5

(

f/lüüei

!

À

'quOd

Deum

-t

140

($ 137.138)

VIL.. de A:wzge-h';

Deum Creatorem fuum manferuut , & pramium

10

Inl

f*

fidelitatir , confirmationem in jmfïo €7 beato fla-

Dn

tu füo, acceperunt.

21

FxpErrs fe præfcit&runt , omnia fua dona ad

mt

]t

gloriam Dei, a quo illa acceperant, referendo.

eori

Cum irde a lapfu malorum angelorum (qui lapfum

Tuer)

Ts ]

hominum anteceffit) nulla reliquorum nova pro-

Confirma-

batio aut defeCtio in Scriptura commemoretur ,

At

fio$

colligi inde poteft, obtigifle illis CoxrzRMATIO-

li

i

NEM in bono: quam etiam Scriptura indigi-

p i

tat, docens s) angelos Jugizer faciem Dei videre

D)

tUt

Matth. 18, 10. Luc. 1, ro.. Dan. 7, 10. | 2) eosdem

alacres & perpetuo voluurarem Dei fücere Pfalm.

l

ül

li

103, 20. Efa. 6,6. Matth. 6, 10. £) bonorum an-

Dun

elorum ftatum efle exemplar felicitatis beatorum

Luc. 20, 36. Ebr. 12, 22.

Confentiunt nomina

v ]

Bonorum angelorum: dicuntur in Scriptura angee

T

li abfolute; anugeli Dei in celo; augeli lucis; faniii;

lat

eleci, 1 Pet. x, 12. Matth. 22, 3o. 2 Cor. 11 14.

Türn

!

Matth. 25, 31. Luc. 9, 26. 1 Tim. 5, 21.

Tion

Ex his intelligitur, collata eis fuiffe uberioris

quxta

gratide dona: a) fapientiam ex . vilione Dei (Matth.

ls [)

18, 10) continue novis incremehtis augendam ;

1pe

augendam etiam , quoties nova operum divino-

flll (

ruüm admiranda eis

innotefcunt ,

1 Pet. 1, 12.

,

Eph. 3, 10. Marc. 13, 32. Apoc. 5, 11 — 14. £) ha-

(

bitum /au&itatis ex continuata fidelitate

obfe-

lt j

quio continuo exercitatiorem ; c) beatitudinem

p

& ftatum gloriofum Luc. 2, 9. Ex quibus omnibus

m

4imor Deiintenfiffinus , arCtiffima cum Deo com-

p

"unio, cerrimudo de felicitate füua non defitura, zm-

þ!l*m

muniar ab ommi periculo peccandi, ac smoziva ad

'Iibu,

perfeverandum fortiffima ,

apud bonos angelos

J

exítitere.

Jla

AWunus ;

$ 138. MuNvs angelorum, quousque

fler

nos Scriptura docet, confifüt a) in offiis

le)

?

e

d

erga Deum & Chriftum; 5£) in süiniflerüs

lelus

juffu Dei apud homines obeundis,

ffedi

(D IN/

*

.. V. de Angelis

($ 138)

I4l

]

(1) Ix cogro angeli coram Deo adftant Dan. 7,

)

Jo. Luc-'1, 19. Sanéctitatem Dei celebrant Neh. 9, 6.

'f0 il

Pfalm. 148,2. Efa. 6, 3. Apoc, 7, (i- 12. ad jufía

DEI exfequenda prompti femper funt Pfalm. 103,

20. 21.

na ad

(2) IN rERRIS, vario modo fidelibus a Deo

E

(0

mií(i fübveniunt: maxime ubi foli fe non poffunt

M

j

um

tueri Ebr. r, 14. Pfalm. 34, 8. & 9t, 11. ex pericu-

lis liberant Gen. r9, 16. Dan. 3. 24. 25. c. 6,22.

