cono Spi
(2) quan
guoad on
bedt, tar
leAxe ſun
tum; qui
Jur d
Doſſitne
Nis tun!

.
img
(1¹)

gentig,

FSeriptura Sacra. 21

—

Cumurabil
Paent, pen.
jusargument
, quoad imn
ventu copno-
Imomum Per⸗
imus de ,altß
Sctipturanu.

4, verucitti
ſunt; quo
Viſe, immm
ncunt.

non mmodo
tianorum,
auctorum;
rum, iptis
calumniis

pturæe,
de qua hi
atur tribi

Propheti
8. Hic al
mn oblervan

filee

fuiſſe miracula; (3) facta fuiſſe eum in fi=
nem, ut per ea probaretur & miſſio Divina
Virorum Sanctorum, & veritas doctrinæ
ipſorum; (4) Concluſionem, quæ ex mira-⸗
culis infert, doctrinam eorum, inprimis
etiam illam de myſteriis, profectam eſſe a
DEO, legitimam eſſe.

S. 39. Secundum argumentum ducitur e&
Vaticiniis illuſtribus, quibus exacte poſt in-
tegra ſeçula, etiam in minimis circumſtan-
tiis, eventus reſpondit. Hæc (1) de ipſis
Prophetarum perſonis nos convincunt, eas
dono Spiritus Sancti ſingulari gaviſas eſſe;
(2) quamvis totius Scripturæ gοιανναν,
quoad omnes ejus libros & partes non pro-
bent, tamen demonſtrant, Scripturam col=
lective ſumtam non eſſe humani ingenii fœ-
tum; quippe quæ quam plurima contineat,
quæ ab ipſo DEO immediate profecta nemo
poſſit negare, quæque reliquis tum doctri-=
nis tum narrationibus intime innexa ſunt.

§. 40. His duobus palmariis argumentis
adjungi tertio loco poteſt ac debet etiam

illud, quod a Criteriis ſeripturæ deſumtum

eſt; qualia ſunt:

(1) Doñtrinæ in ea traditæ excellentia, de-

gentia, ſanctitas, efficacia, perfectio. .
B 3 (2) M)-⸗

22 Striptura Sacra.

(2) Myſteriorum, quæ ad ſupplendos re-
ligionis naturalis defectus apprime faciunt,
Jublimitaz; rectæ rationi impervia quidem,
ſed nullo modo contraria.

(3) Nativa & ingenua ſtili in rebus ſum-
mis ſimplicitas ; & ex media ſimplicitate
elucens gravitas ac majeſtas.

(4) Admirabilis omnium quoad doctri-
nam, h'ſtoriam, ipſasque chronologicas
ſtricturas, nec non quoad vaticinia, in tam
diverſis ſcriptoribus, harmonia, omnem hu-
mani ingenii vim longe tranſcendens.

(*) Fingularis Providentia divina circa
Scripturam; quæ tot hoſtes, & quidem po-
tentes, callidiſſimos, atque ad eam plane
delendam conſpirantes, experta, tamen in
hunc diem integra ſupereſt.

§. 41. Præcipuum omnium argumentui,

fidem divinam gignens, eſt ipſum veſtimo-
nium Spiritus ſancti, conſiſtens in operatione
gratioſa Spiritus ſandti, qua per ſeripturam in
Ede certi reddimur. Dum enim illi, qui ſeri-
pturam attente legunt vel audiunt, efficaciam
Scripturæ divinam ſentiendo apud ſe expe-
riuntur; una convincuntur apud ſe certitu-
dine divina, Scripturam Sacram eſſe verbum

DPEl,

—

DII,
dum,
ſibi uoii

§. 4
Sacra
timum
titudine
&reli
mine
propter
hannig
nanciſein
cocere
gere huju
Eebebimn

8. 63.
mum De
uu ln
Mus. e
dandi 8

lupplendosn
Prime frejunt,

erpia guicem,

ſ in rebus ſun
lia ſimplicte

Uoꝛd Coch
chronofogea
Aticinia, inti
in, Onpnenn kü
ſcengens⸗

1 Cwvina eire
, Evicem po⸗
e d eam phnn
elta, talnen

rglmefen
plim iin⸗
8in opefotiht
,ſchiptuiant
h ili, guiſet
nt, efflacii-
huc le i
d le tua
eſſe verbin

Scriptura Sacra. 2²¾

DEI, hoc eſt, eſſe Verbum a DEO profe-
dum, & efficaciam divinam ſemper intime
ſibi unitam habens. 1 Jo. 5, 6. 1 Cor. 2, 4.

§. 42. Hæc ſunt argumenta Divinitatis
Sacræ Scripturæ; ubi primum quidem & ul-
timum (§. 37. & 41) ad noſtram de ea cer-
titudinem facit ac ſufficere poteſt: ſed tamen
& reliqua (S. 37. 38. 39. 40.) accurato cXa-
mine & ſeria meditatione digna ſunt: tum
propter nos ipſos, quia pleniorem per ea
convictionem, in qua facilius acquieſcamus,
nanciſcimur; tum propter alios, quos aut
docere & convincere, aut ſi tentati ſint, eri⸗
gere hujusmodi argumentis, in munere ſacro
debebimus.

S. 43. His ita poſitis & probatis nunc de-
mum Definitio Sacræ Scripturæ dari poteſt,
quam ſupra (§S. 17.) utcunque deſcripſera-
mus. Scriptura nempe Sacra eſt Verbum Dei,
Sandti Spiritus immediata inſpiratione per Pro-
pbetas, Evangeliſtas 6 Apoſtolos diverſis lo-
cis & temporibus in literas relatum, ut Per,
illud pomines ad ſalutem inſtituantur, eS ad
eam etiam perducantur per fidem, quæ eſt in

Jeſu Chriſto.

S§. 44. Quoniam Verbum DEl eſt, com-

petit ei præcipua hæc affectio Divina Aucto-
. B 4 ritas

24 Scriptura Sacra.

ritas, ſive avthentia & aιorii, vi eujus

credere ei & obſequi debemus ex hac unica ra-
tione, quia DEus id dixit, etiamſi ex princi-
piis rationis id non poſſit explicari vel de-
monſtrari. Gal. 6, 16. Pfſal. 19, 8 - 12.

S§. 45. Ex divina hac Auctoritate conſe-
quitur porro Vis normativa, affetctio illa in-
ſignis, per quam omnes doctrinæ de Religione
ad oipturam examinari probari gebent;
Eph. 2, 20. & quidem nunc, in Præſenti Ec-

cleſiæ ſtatu, unica norma publica, & univer-

ſalis eſt fidei ac vitæ noſtræ, in quantum ad

ſalutem æternam dirigitur, ita ut nullo alio
principio, quod divinam auétoritatem ha-
beat, opus ſit. Eſa. 8, 19. 20. Luc. 16, 28. 29.
2 Pet. 1, 13-19. Et quoniam adeo omnes

etiam controverſiæ de religione ad eandem
normam exigi debent, Scriptura etiam Ju

deæ Controverſiarum a Theologis appellatur,
qui falſa dogmata a veris, Verſiones genuinas
à ſpuriis dilſcernat; idque licet improprie
dicatur, recte tamen dici ex Joh. 12, 48. &
Ebr. 4, 12. liquet.

§. 46. Quid autem hic noſtri, Theolo-
gorum inprimis, officii ſit, Col. 3, 16. ac
2 Tim. 4, 13 - 16. ſummatim habetur. Cun-
cta eo redeunt, ut diviniſſimo beneficio di-
Sneé utamur: partim Librum hunc Sacra-

Sanctum

Sanctum
ſui, ſub
Gioſe, d
Oblequen
tando,
animipa
Vertende
ac novi
quasyis
notitiam
licet, ti
vite 10 i
ali ogt

——

D

G 8.
Cerut
fralbus
libus
it, in
utaris e,
etlam 11
Vichere,
.

— =

rtia, di
ex har mica ſ
tlamſierprine
Vplicari vel d
9, 8 12.

Coritate con’
Afettio ilnis
ins he Relgie
robari delet
in prælenti .
lica, ”& uniner

in quantum

1 Ut nullo al
Koritatem i
. 16, 25. 29
adeo omnes
e ad eanden
Nra etialn
gis appellatu,
nes genlini
et impropr’⸗
h. 12, 4 0. 6

i, Theolo
ol. 3, 16. 4
etur. Cul⸗
eneftcio ⸗
nunc Sacto⸗
Sanckumn

Soriptura Sacra. 25

.

Sanctum cum religioſa veneratione Auctoris
ſui, ſub pia Sancti Spiritus invocatiune, ſtu-
dioſe, devoteque tractando, docili & ad
obſequendum promto animo identidem ſeru-
tando, & tanquam ſpirituale ac divinum
animi pabulum in ſuccum & ſanguinem con-
vertendo, ad obtinendam fidem divinam
ac novi hominis incrementa, & ſuperandas
quasvis ad peccandum tentationes; partim
notitiam ejus ad alios, quoad poſſumus ac
licet, fideliter propagando: quo verbum
vitæ ad vitam & nos, & noſtro miniſterio
alii quoque, actu ipſo illud experiamur.

III.
DE THEOLOGIA.

§. 47.
Ui Sacram Scripturam, aſſiduo ejus
ſcrutinio & adjunctis ſubſidiis tum na-
turalibus eruditionis humanæ, tum ſpiritua-
libus Gratiæ Divinæ adjutus recte tractare di-
dicit, ita ut veram accuratamque doctrinæ ſa-
lutaris cognitionem & ipſe babeat, & eandem
etiam aliis e Sacra Scriptura in nexu ſuo de-
bito proponere, diſtinéte explicare, ſolide
probare, ad praxin dextre applicare, nec
B £ non

26 Theologia.

non contra dubia & errores defendere poſſit,
is Theologus conſueto loquendi uſu dicitur.

§. 48. Hinc porro, quid theologia ſit,
patet. Si Jubjective ſpectetur, eſt habitus

practicus cognitionis accuratioris, ſolidæ, ac

vivæ, e ſacra ſeriptura hauſtæ, de Deo ac re-
bus divinis, qua homo peccator e miſeria ſua

ad ſalutem & vitam æternam reduci poteſt.

Objettive autem ſi ſpectetur, theologia eſt
doctrina de Deo ac rebus divinis in ſcriptura
tradita, cujus cognitione viva homo peccator?
miſeria ſua reduci debet ac poteſt ad vitam
æternam.

S. 49. Ad veritatem hujus modo dictæ No-
tionis, ipſamque adeo indolem theologiæ, recte
explicandam, id tanquam generale Jundamen-
tum tenendaum: (1) Scripturam in Theo-
logo requirere facultatem alios de rebus di-
vinis ad ſalutem ipſorum docendi, 1 Tim. 3,
2. 4,6. 6, 20. 2 Tim. 2, 2. 15. 3, 17. TLit. I,

9. Matth. 13, 52. id quod neceſſario cogni

tionem earundem accuratam in theologo
ipſo ſupponit. (2) Scripturam cognitionem
theologi a cognitione quorumvis aliorum fi-
delium non facere diverſam, ſed ſolo gradu
majoris & accuratioris peritiæ diſtinguere.
Ebr. 5, 11 -14. I Tim. 4, 6. 2 Tim. 3, 16. 17.
Ex quo (3) conſequitur,“ ut quæcunque
præ-

—

Predicata
competer
ſtrorum

fn.)

§. ſ0.
mus habi
quæ cum
in rebus
exercitato
ſ, 14. 21
Conlo

tio rerum
incona.

Kf. the
APgrir &
AC. I, 4.
tata eſt ad
lon 63, 17.
2 ˙ Kmin

ſ⸗
tum, gie
jecinan)
COpnition
Hitit
Opere
1617.)

—

gefertere poll
udi uſu dicitu

id theologie
tur, ell hatfe
iorit, ſolike
e, de Deo e!
tor e niſenit
enn fecci ei
1r, theologe
inig in ,
bono fecon
hut⸗ d

snplolche
Gttellfieed
mjllſitni
turan in Te
ſos be ilh
hcendi,1 m
f. 17. 1
eceſlnnio es
m in theo
rin lntin
nvis 4iorudn
ſed ſolo 1
e aiſtingee
lim , 16

uæcUNN
1t 9

Teologia. 217

prædicata cognitioni fidelium tribuuntur,
competere etiam debeant cognitioni mimi-
ſtrorum in Eccleſia docentium. (Aukctor

p. 9. FKin.)

S. 50. His præſuppoſitis, Theologiam dici-
mus habitum eſes hoc eſt talem cognitionem,
quæ cum peritia conjuncta ſit, & in animo
in rebus ſpiritualibus ac divinis dijudicandis
exercitato exſiſtat. Tit. 1, I. Jac. 1, 2 5. Ebr.
5§, 14. 2 Tim. 3; 17.
Conſequenter levis ac ſuperficiaria cogni-
tio rerum divinarum auguſto hoc nomine
indigna.

§. 51. Theologia eſt habitus practicus. Affert
& gignit & poſtulat praxin fidelem. Tit. 1, 1.
Jac. 1, 25. 2, 17. 2 Tim. 3, 15. Compa-
rata eſt ad praxin fidei Jo. 20, 31. pietatis
Joh. I13, 17. Gal. 5, 6. I Tim. 3, 16. Joh. 5,
23. & miniſterii quoque. 1 Tim 4, 16.

§. 52. Auctor Theologiæ eſt Deus: non tan-
tum, quia veritates divinas (theologiam ob-
jectivam) revelavit; ſed etiam, quia habitum
cognitionis vere theologicæ (ſolidæ nempe,
& ſpiritualis, ac ſalutaris) efficace Spiritus
ſui Operatione producit apud eos, qui theo-
logiæ in ordine divino operam dant. Matth.
16, 17. Joh. 1, 4. 5. 9. 18. 6, 45˙,. 1 Jo. 2, 27.
§. 53.

28 Theologia.

S. 53. Hinc Theologia eſt habitus Ooοαραα.
TG, à DEO datus, non ſolis ingenii viribus
comparatus, ſed ſupernaturalis. Matth. 11,
a7. 2 Tim. I, 14. Jac. 3; I15. 17. 2 Cor. 3,
5-8. 1 Cor. 2, 14.

Adeoque theologiæ ſtudium ſuſcipi nec
debet, nec cum ſucceſſu poteſt, ſine gratia
DEI, & Spiritu ſanécto 2 Tim. 1, 14. Et qui
ſtudio huic operam dant, obligati ſunt ad
officia obſervanda, quæ operationibus Spi-
ritus Sancti gratioſis reſpondent, quæque
nunquam ſine gravi peccato & periculo ani-
mæ intermittuntur. Primaria ſunt: Preces;
Ulius verbi Divini; Attentio ad ſe ipſum, ſeu
cuſtodia cordis; & Fidelitas etiam in mini⸗
mis. Jac. I, F. I Tim. 4, 13-16. 2 Tim I,
6. 14. 3, 14. 17. Add. Jæger p. I4. ubi exi=
mia de noto axiomate illo Lutheri.

S§S. 54. Eadem Theologia eſt habitus e ſacra
Jeriptura hauſtus; nec pôteſt aliunde ſalutaris
doctrinæ cognitio peti. Pſalm 119, 97 - 104.
ꝛͤ Tim 3, 15. 16. 17. Hinc præcipuum theo-
logi officium ac ſtudium fuerit, Scripturam
legere & meditari. 1 Tim. 4, 6. Eximium

eſt argumentum Autoris, a Chriſti Apoſto-

lorum ac Prophetarum exemplo, pag. 10.

§. Fß⸗

—

§ K.
tamen etia
tiu: qia
quorum
actibus na
ſ, II-14
Hinc pa
citationis 1
habitum the
im, multun
(5 ſ2. ſ.
tione vel ca
minationis,

mnodo polita
Dro Raſent
CArere oN

. ſ. 0
Tes dyine
Conxidhon
lutaritet
oh. ,

K.d
kocdem 9
quirend.
Utſe ihſo
Veritatom

Theologia. 29

—☛

s ingenii viri
Alis. Matthl
15. 17. 200.

dium ſuſehit
otelt, ine gn
n. 1, 14. Us
obligai lun
erationibls 5
ndent, guen
periculo
1n unt: Prec
A le iplun, ’
etiamn in mnin
.16.2limf
7P. 1 wbi el
tberi⸗

t pulinse
Aliunde llund
n 119, N. 14
cipllumti
rit, Sctigtu⸗
. Lxivi
riſi Aa
lo, pag. o

§. 55. Hinc quamvis a DEO detur, dici
tamen etiam poteſt ac debet habitus acquiſi-
tus: quia a DEO per talia media datur,
quorum uſus locum habere non poteſt ſine
actibus noſtris. 2 Tim. 1, 13. 3, 15. H. br.
5, II-I14. 2 Tim 1,6.
Hinc patet Studii, ac diligentiæ, & exer-
citationis in Verbo Divino, neceſſitas, ad
habitum theologiæ comparandum. Patet eti-
am, multum hanc theologorum doctrinam

(S. 52. 63. 54.) abeſſe a fanatica exſpecta-

tione vel commendatione immediatæ illu-
minationis.

S. 56. Accedit autem & aliud pro theſi
modo poſita argumentum, quod theologia,
pro præſente KReligionis & Eccleſiæ ſtatu,
carere non poteſt eruditione humana.

§. 57. Objectum Theologiæ eſt DEUS &
res divinæ, prout e Sacra Scriptura, cum
convictione divina, & cognitione viva, ſa-
lutariter cognoſcitur, & cognoſcendus eſt.
Joh. 17,; 3. Tit. 1, I. 2. .

S. 5§58. Obligati ſunt ad habitum hunc, non
eodem gradu quidem, ſed vere tamen, ac-
quirendum, omnes illi, quorum officium eſt;
ut ſe ipſos & alios in viva & ſalutari DEl ac
veritatum divinarum cognitione inſtituant.
Spe-

30 Theologia.

Specialiore tamen ratione hæc obligatio iis
incumbit, qui ad publice docendum in eccleſia
aut deſtinati voluntate ſuperiorum, aut jam
vocati ſunt: id quod univerſus tenor epiſto-
Jarum Pauli paſtoralium ad Timotheum ac
Titum docet.

S. 5§59. IIli, qui ad fidem & ſanctimoniam,
atque ad communionem cum DEO reduci
ope theologiæ, & opera theologorum, de-
bent, ſunt Homines peccatores. Quæ quidem
theſis adeo clara eſt, ut probatione non egeat:
nec tamen non diligenter eſt meditanda.
Ex ea enim intelligitur, theologo opus eſſe,
ut naturam humanam probe cognoſcat, &
ſpeciatim corruptionem cordis humani pro-
fundam, varietatem animorum quoad natu-
ram & gratiam, varia item converſionis &
ſanctificationis impedimenta, perſpecta ha-
beat, quo reétius ſingulorum, cum quibus
ei res eſt, ſaluti conſulere poſſit. Breviſſima
ad hanc notitiam via/eſt aureum illud „νοορ

gaανντιο , & Scripturæ ac rerum theologicarum

cum perpetua applicatione ad noſtram con-
ſcientiam ſuſcepta tractatio.

.
H. 60. Partes theologiæ varie enumeran-
tur. Forte facillime ſic poſſint diſponi, ut
univerſam theologiam dicamus eſſe vel bibli-
cam vel ſyſtematicam.

9,61.
tes Civin
di ho er
Seriptur
confirmn
ſolide e
tus &).
regimen
& ſpeci⸗
oblerya

Ab l
mereutiiu
glanmn patt
Hicn enbl
cihn et)

§ 62.
Veritgtes
Zerigtara!
Picuum

c
ticamn &
tien lt,
S Marime
kudiorun

Aan
Drümarizg

—
hæc OPliggtin
ocendum in ercl
eriorum, alt,
rlus tenor eyil
d Timotheun

Elmndimone
cum DEO teN
neologorum,
, Qur guic
tione non ege
eſt meditan
Nlogo opus el
e cognolert,
is humani pr.
Umm Juoad na
converſionis
, Perhelli
m, cumm gui
Git. Previſi
eum illud /,
theologican
1noſtram

5
tie envmen
nt Giſponi
heſſe velbitl

Theologia. 31
§. 61. Theologia biblica eſt habitus verita-
tes divinas in ipſa Sacra Scriptura inveſtigan-
di. Eo ergo referri debet: (1) habitus ſenſum
Scripturæ tum eruendi, tum explicandi, tum
confirmandi; (2) habitus doctrinam ſalutis
ſolide e Scripturis demonſtrandi; (3) habi-
tus & conomiam & vias Providentiæ DEl cirea
regimen univerſi, circa genus humanum,
& ſpeciatim circa eccleſiam, in Sacra Scriptura
obſervandi & ex ea explicandi.

Ab ſubſidia hujus theologiæ pertinet Her-
menevtica, & univerſa Eruditio biblica. Tan-
quam partes ad eam referuntur theologia 14=
pica, emblematica, parabolica, & (quæ præ-
cipua eſt) theologia prophetica.

§. 62. Theologia Soſtematica eſt habitus,
veritates divinas, quas theologia biblica in
Scriptura ſparſas invenit, in facilem & per-
ſpicuum ordinem collectas proponendi.

S. 63. Hanc commode dividas in cateche-
ticam & acroamaticam. Theologia cateche-
tica eſt, quæ doctrinas Scripturæ primarias
& maxime neceſſarias, ordine facillimo, & ad
rudiorum captum attemperato, proponit.

Acroamatica vero eſt, quæ non tantum

primarias, ſed omnes de credendis & agen-
dis

32 Theologia.

dis doctrinas ampliore & accuratiore modo
explicat & probat, contra errores defendit, &
fata etiam doctrinarum prudenter conſiderat.
Sunt ergo quatuor ejus partes: Theologia
dogmatica; practica; polemica; hiſtorica.

§S. 64. Theologia dogmatica, quæ & theti-
ca dicitur, doctrinas de credendis proponit,
explicat, argumentis firmat, & vindicat.

§S. 65. Theologia practica eſt, quæ doctri-
nas de agendis explicat, probat, & ad ſpe-
cialiora applicat. Cum autem agenda non
ſint unius generis, in varias rurſus diſpeſci-
tur partes. (1) Agenda quæ ad omnes &
ſingulos Chriſtianos ſpectant, explicat theo-
logia moralis: ad quam referri etiam debent
theologia Acetica, parænetica, moſtica, pa-
racletica. (2) Agenda in miniſterio eccleſia-
Ntico explicat theologia paſtoralis; cujus par-
tes notabiliores ſunt Prudentia catechetica,
& bomiletica. (3) Agenda ad totius eccleſiæ
curam, & maxime ad antiſtites ejus, perti-
nentia tractantur in Jurisprudentia eccleſia-
Rica. (4) Agenda in factis & eircumſtantiis
ſingularibus & in ſtatu conſcientiæ ſingulorum
juvando, conſiderat theologia caſualis.

S. 66. Theologia Polemica eſt, quæ doctri-

nam ſalutarem defendit ac aſſerit, & errores

veri-

—

veritii 0
ſtrando f.
menta adv
rOtuiN &
Ha pars,
mentum
Tativa: (
expenllit,
minuend-

l 67,.
ammaticz ell

in (auin re

enartat, el
ter conſider
1. biforig e
maxiche lite
theologin d⸗
6. thenlagi

68.
cumn paue
Drudent
guibarin
Catecheiie
Vmbolie⸗
quæ n
religniz,
ortunit
4 um, 4
1

Theologia. 33

—

dccuratiore mo
trores defenii,
denter conſien
irtes: Theohe
hica; hiſtortt

tica, gur &
crebentisprope
1t, & vindlett

,eſt, gur dol
probat, Cal,
uteln agent1
ias tunſs t
que A one
nt, elgler e
elanienin ene
tit, Inpfien,
niritenio ulf
rulg; Cls
eutig ltlhe
140 totiis tai/
iſtites eſls ,e
rulenti tiel
& eircunhln
entieſingol
in Minli

eſt gue
lerit, 1

veritati oppoſitos diluit, partim demon-
ſtrando falſitatem errorum, partim argil-
menta adverſariorum ſolvendo, deinde & er-
rorum & diſſenſus momentum oſtendendo.
Ea pars, quæ doctrinarum & errorum mo-
mentum ponderat, dicitur theologia compa-
rativa: quæ vero ipſiusdiſſenſus momentum
expendit, ad eum vel tollendum, vel certe
minuendum, dicitur theologia irenica.

H. 67. Denique quarta pars theologiæ acrò-
amaticæ eſt theologia hiſtorica, quæ quid alii
in caula religionis aut ſenſerint aut egerint
enarrat, eoque fata dodrinæ ſacræ pruden-
ter conſiderare docet. Huc itaque pertinet
1. biſtoria ecoleſiaſtica, 2. hiſtoriq theologiæ,
maxime litteraria, 3. biſtoriq dogmatum, 2.
theologia patriſtica, y. theologia ſcholaſtica,
6. theologia mbolica.

§. 68. Tam amplum theologiæ campum
cum pauciſſimi emetiri integrum poſlint,
prudenti ſelectu & ordine opus eſt. Partes
quibus vis neceſſariæ ſunt, theologia biblica,
catechetica, dogmatica, moralis, paſtoralis,
ſymbolica, & ex theologia polemica ea,
quæ nos proxime tangunt. Tamen & in
reliquis, quousque per tempus & alias op-
portunitates fieri poteſt, cuivis progredien-
dum. Sed in omni ſtudio illud omnium
ITE C maxi-

34 Religio Chriſtiana.

maxime continuo ante oculos habenclum
quam ardua, quam vero etiam exeelen: illa
res ſit, nos ipſos & alios ad veram ac beatiſi-
mam cum DEO unionem perducere, eique ne-
gotio nos ſub magiſtri omnium ſummi & opti-
mi diſciplina idoneos reddere.

IV.

D E
RELIGIONE CHRISTIANA.

6. 69.
eligio revelata eſt ſtudium, Deum ex ſpe-
R ciali revelatione penitius cognitum, eo mo-
do colendi, qui in eadem revelatione præſeri-

ptus eſt.

§. 70. In revelatione illa ſpeciali DE5
hominibus oſtendit, 1. quomodo coli velit;
2. quomodo peccatori placari, ut in gratiam
recipiatur; 3. quomodo peccator poſſit ac
debeat ſanctificari, ut, remotis impedimen-
tis, in beatam cum Deo communionem adctu
poſſit perduci. Sed cum DEUS hanc ſuam
voluntatem per partes, diverſis temporibus,
patefecerit (Ebr. 1, 1I.), pro hac varietate
Religio revelata in Patriarchalem, Moſaicam,
& Chriſtianam diſtinguitur.

§. 71.

Inoſeent
immegiat
chum ge
poſtero⸗
(§.2. 3)
revelate
Redemto
placandt
medium
comm
9, Iſ. 22
39, 23.2
rabatur 8
non mere
internus
NRhc
cOtrupta
ligio Gen

§. 7
cogteſe
latioten
0clit.
Mohis
ratur.
archali
tore
operol
Nes 1)

.

—

los habendun
ian excehens i
verann ac beatf
lucere, eigle ,
n ſunmi n

NSTIAN

Deun er/⸗
titum, eo
d. 4
tone oAen

Hecill D

odo coli ve
Ut in grati
gtor poſſit:
mnionem 41
o hane ſu
temponbbl⸗
hac Varietit

. Molaicin

5 1

Religio Ohriſtiana. Ir

H. 71. Religio Patriarchalis eſt ea DEIIAM
agnoſcendi & colendi ratio, quam DECIS ipſe
immediata revelatione Adamam, dJeinqe Noa-
chum, denique Abrahamum, qc nonnullos eorum
poſteros docuit. In hac religioni naturali
(§S. 2-8) tanquam primaria ac præcipua pars
revelatæ doctrinæ, addita fuit Promiſſio de
Redemtore futuro, per quem DEUS peccatori
placandus ſit; quæ promiſſio, fide acceptata,
medium fuit, partim DElI favorem, Partim
& communionem cum ipſo, obtinendi. Gen.
3, 15. 22, 18. 15, 6. Ebr. II, 2 - 7. Hiob
33, 23. 24. Utrumque per Sacrificia decla-
rabatur & confirmabatur: unde cultus hic
non mere externus, ſed quoad ſubſtantiam
internus ac ſpiritualis fuit, Ebr. I1 „4
Ex hac autem religione patriarchali ,ſenſim
corrupta & erroribus permixta, orta eſt Re-
ligio Gentilium. Gen. 31, 30. Joſ. 24, 2. 14.

§. 72. Religio Moſaica eſt ratio DEII
cognoſcendi & colendi, quam Deus per reve-
lationem immediatam Moſi fadtam Iſraelitas
docuit. Habetur in quatuor poſterioribus
Moſis libris, & uberius in toto V. T. decla-
ratuir. Hæc eadem fuit cum religione Patri-
archali: niſi quod Promiſſionem de Redem-
tore clarius propoſitam, cultum externum
operoſiorem, & in eo plures repræſentatio-
nes typicas habuit; ac præterea miraculis
W C 2 multis

36 Religio Chriſtiana.

multis nobilitata, multis etiam vaticiniis in-
ſignis fuit.

J. 73. Religio Chriſtiana eſt ea DEIIM
cognoſcendi & colendi ratio, quam Chriſtus
irtim Ipſe, partim per Apoſtolos ſuos docuit.
Hæc Redemtorem in Patriarchali & Moſaica
Religione promiſſum ut actu exbibitum ſiſtit,
atque hinc multa exp licatiora habet, de Re-
demtoris Perſona, de ipſa Redemtione, de
ordine ſalutis obtinendæ per fidem in Redem-
torem. Hæc clarius, diſtinctius, plenius,

quam ante, propoſita, cultum effecere ſpi-

ritualiorem; omnibus iis, quæ rationem
typi & umbræ habebant, remotis & abroga-
tis. Rom. I, 1.2. 13, I1. 12. Ebr. 9, 1. 9. 10.

g. 74. Ex comparatione harum ſpecierum
religionis manifeſtum eſt, Baſin omnis Reli-
nis poſt lapſum revelatæ, fuiſſe promiſſionem
gratiæ & Jalutis in Redemtore: & in hoc pri-
mario articulo fundari & cognitionem DEI
veram, & cultum ei placentem. Hinc eadem
omni tempore fuit veritatum de ordine ſalu-
tis compages, ut per fidem in Redemtorem
hunc, homines juſti coram DEO, & ſancti,
ac æternum beati fierent. Ita & cultus DEI

verus omni tempore conſtitit actibus inter-

nis, ſpiritualibus, ad ſanctum cum DEO

§. 75.

commercium tendentibus.

—

7.
wenum.
fuiſe per
NMoſe;
Ventes
poteſtte
meram!

5.75.
lid in
ſit, exiſt
in Ouani
fuennt.
Curatius d
lit ex pen
teligioſe ce
niinit decet
CONNui
CAere n
Ptora con
lencdi &
ſeridi
ns, qun
Inter ſe
hac Rer
Otns .
Iden n
ad coĩn
tus zedl

u.

Religio Chriſtiana, 37

in vaticiniis in

2 eſt ea Dlll
, guan Ciit
olos /tos hoe
chali & Mol
N exlibitun (l
ta hobet, e!
Pelemtioe,
idem in Reder

lius, lenin

n efecere
Ile ntonet
nots Drog:
DDr9, 19. 1

arud hetiel
ir onnisN
feponiſn
„E&in hoeß⸗
nitionemn )
Hinc eli
4 orline ſ
1 Redennofe
60, ln
& aulu N
AClibus iel
n cun

66

S. 75. Falſum eſt ergo Scholaſticorum com-

mentum, genus humanum initio ſalvatum

fuiſſe per legem naturæ; poſtea per Legem
Moſiæ; poſtremo mundi tempore nunc vi-
ventes per Legem Chriſti ſalvari.) Nullum
poteſt tempus oſtendi, quo genus humanum
meram habuerit naturæ legem.

§. 76. Facile etiam ex modo dictis licet,
quid in Religione Eſentiale, quid acceſſorium
ſit, exiſtimare; modo attendamus, quænam
in quavis religione revelata ſemper eadem
fuerint. Si tamen Eſſentialia Religionis ac-
curatius debeant determinari, id fieri pote-
rit ex penitiore conſideratione 1. Dei, qui
religioſe colendus & quærendus eſt; 2. ho-
miniz peccatoris, qui DEl favore benefico &
communione beata excidit, eaque tamen
carere non poteſt; 3. revelationis in S. Scri-
ptura comprehenſæ, quæ modum DEl co-
lendi & media ad ipſum perveniendi præ-
ſcribit; 4. Chriſti, ac beneficiorum redemtio-

nis, quæ homini applicanda ſunt. His enim

inter ſe collatis, iterum efficietur, nunc, in
hac Revelationis menſura, hanc Religionis
omnis Eſſentiam eſſe, ut bomo peccator per
ldem in Je ſum Chriſtum juſtus & ſandtus, eoque
ad comunionem cum Deo aptus, & in ea bea-
tus rveddatur.

C 3 Acceſſo-

38 Religio Chriſtiana.

Acceſoria religionis eo nomine, quod ac-
ceſſoria ſint, non debent contemni aut ha-
beri pro non neceſſariis, quando & quam-
diu & ipſa in revelatione docentur & præ-
ſcribuntur. Secus ſe res habet in acceſſoriis
bumanis; quibus tamen in ipfis ſapiens di-
ſcretio adhibenda eſt. .

§. 77. M) ſteria neutiquam ad hæc acceſ-

ſoria, ſed plane ad Eſſentialia religionis chri-
ſtianæ pertinent. Cum enim Revelationis
divinæ ſpecialis proprium ſit, ea docere, ad
quæ cognoſcenda ratio ſibi relicta nunquam
aſſurgit; fieri non poteſt, ut revelata religio
moſteriis careat. Et quo niam hæc myſteria
doctrinas de DEO & rebus divinis concer-
nunt, Dei autem natura infinita & humano
intellectui incomprehenſibilis eſt ; nemini
æquo rerum æſtimatori mirum videbitur, ea
Jupra rationem, & humano intelle cui incom-
prebenſibilia eſſe. Sunt ergo myſteria tales
doctrineæ, de quarum veritate ex infallibili te-
ſtimonio verbi divini certi quidem ſumus, de
quibus autem non omnia adæquate, ſed illa tan-
tum concipimus, quæ intelligere noſtra intereſt,
ut fides gigni & ſuſtentari poſſit. In ipſa na-
tura ſexcenta occurrunt, de quibus aliquid
intelligimus quidem, perfecte autem ea com-
prehendere anguſti limites intelle ctus huma-
ni non ſinunt. Ceterum religionis chriſtia-

næ

—

ne nyſte
cbin lalun

6.78.
ſe verl
beri; q.
revelant
enim Dt
perkectie
prohibe
32. Pron,
Cal. 1, 5.
ergo Man

K79. D
indidiola
ell, Ratio
id qood
rationis
08 eſt:„
Riuu) n0
nire rele
Phioſop
ſont er
Nn;
(iterum
Maturali
rebus d
eſſe hri
cognoſe

yd.
— ũ——
ofhine, quod
Ontemnni aut y
guando & gun
docentur A
bet in celini
ipſis ſahie

mn ad hxc
ia relſgionistt
nim Revelaten
t, ezdocete,
relicta ongu:
revelitn n
m hac t
8 divinis Coe
Enita Hunn
is, eſt; nen
m videbitut,
telectui in
myſteni,i
iifrlbl
lem ſns,
te, ſA
noſro itii
.In ipl
uibus Nul
Utem es l
ectushums
onis chuſtr⸗
Ne

Religio Chriſtiana. 39

næ myſteria & digna ſunt DEO, & arétum
cum ſalutis ordine nexum habent.

§. 78. Theſis, principium Religionis veræ
eſſe verbum DEI, poteſt axiomatis loco ha-
beri; quidni enim religio revelata a DEO
revelante pendeat; & quidem ſolo: Verbum
enim Dul revelatum in Scriptura habetur, ea
perfectione, ut diſertis verbis alia adjungere
prohibeamur in negotio religionis. Deut. 12,
32. Prov. 30, 6. Jer. 23, 28. 22. Mat. 15, 9.6.
Gal. 1, S. 9. Act. 26, 22. 1 Tim. 6, 3. 4. Eſt
ergo unicum Religionis principium.

S. 79. De Ratione tamen perplexa & prope
invidioſa diſputatio eſt. Theſis enim noſtra
eſt, Rationem non eſſe principium religionis;
id quod non paucos offendit, quaſi omnem
rationis uſum damnemus. Sed ſenſus theſe-
os eſt: «) Intelle ctus humanus (ratio ſubje-
Kiva) non poteſt per ſe, meditando, inve-
nire religionem ſalvificam; G) Ex principiis
philoſophicis (ratione objectiva) non poſ-
ſunt demonſtrari religionis revelatæ doctri-
næ; „) Intellectus humanus ſibi relictus
(iterum ratio ſubjectiva, ſed ſpectata in Jua
naturali corruptione) non poteſt judicare de
rebus divinis & ſpiritualibus: non poteſt adeo
eſſe principium dirigens, infallibile, certum,
cognoſcendi doctrinas religionis. Primum
C 4 &

40 Religio Chriſtiana.

& ſecundum, ex ipſa revelationis & religio-
nis revelatæ notione patet. Reliquum the-
ſeos probamus ex 1 Cor. 1, 18. 19. 20. 2, 14.
Rom. 8, 7. I Cor. 10, 4. F. Eph. 2, 3.
His obſervatis patet, nos Rationi, nobiliſſi-
mæ falcultati, ſuum pretium, & principiüis
rationis, inprimis formalibus, uſum ſuum,
in ipſa quoque religione, non den egare.
§. 80. Theſis, Revelationes immediatas non
eſſe principium Religionis, hunc ſenſum habet:
a. non dari tales; 6. Deum bodie non velle
amplius per eas Ecclefiam docere. Luc. 16,
29. 30. 3 I. Ebr. I, I. Eph. 2, 20. 2 Pet. I, 19.
coll. 1y. 18. v. Omnium minime hanc ordina-
riam methodum eſſe, ut per immediatas re-
velationes homines de religione doceri de-

beant. Rom. 10, 14. ſeq. Gal. 3, 2. Eph. 4
12. ſeq. 1 Theſſ. 4, 9. V

§. 81. Ad Theſin de Veritate Religionis
Chriſtiane obſervandum, propo ſitionem
hanc, Religio Chriſtiana vera eſt, plures alias,
maximi momenti, theſes comprehendere,
nimirum: Jeſam eſſe Prophetam vere a DEO
miſlum; eſſe Redemtorem illum, toties ge⸗
neri humano promiſum; eſſe Filium DElI;
Ejus & Apoſtolorum, quos milſit, docrinam
veram non modo, ſed ab ipſo DEO profektan
. eſſe.

eſſe. ſamm
generalio
(1)
Conf. 5
(2)
argumet
evincun
(3)1
In his!
qui null
neque cn
rent; Et
bus, ſer
ſonam fate
nexos eye
ahucd Juce
6lent, e
Eenſimm
Cotnplen
Centd e
Coci⸗
Opum
Vare lee

4)
Poloren
milerin
uI in
Landor
bonit,
&eun

na.

lationis Etele

Rehcoumt
,18. 19.20, 1
Eph.2,
Lationi, nobii
um, & ini
Pus, Wlonn fun
hon denegie

nes immetinn:
une ſenlumkA
n hodie non t
n Gocere, ue,
2,20, 2 enh
vitine kncend
er immtcing!
igione CCceni!

Gal ,2. M

Zritate Nelhi
Propohti
1 65,Plurest
comnprehen
ten vefe4l1
m, tolie
Ve Mhinn
miſit, Air
önm

Religio Chriſtiana. 41

eſſe. Jam hoc omne comprobant argumenta
generaliora ſequentia:
(1) Miracula JESlI & Apoſtolorum.
Conf. §. 38.
(2) Reſurrettio Jeſu. Hæc palmarium
argumentum eſt; cujus probandi vim multa
evincunt, nihil dubiam facit.
(3) Vaticinia de Meſſia ejusque adventu.
In his prædicuntur ſingulariſſimi eventus,
qui nullo pacto in hominum erantpoteſtate,
neque cum prædicerentur, neque cum fie-
rent; Et vaticinia ipſa diverſiſſimis tempori-
bus, per diverſos Prophetas edita ſunt; per-
ſonam, fata, ac regnum Meſſiæ, & cum his con-
nexos eventus, qui non uno loco, ſed partim
apud Judæos, partim apud Gentiles futuri
eſſent, per varias partes, non ſimul ac ſeme!,
& ſenſim clarius, propoſuerunt: eorumque
complementum in uno Jeſu admirabili con-
centu conſpirat, & unitum deprehenditur.
Quod idem etiam de typis, Meſſiam & re-
gnum ejus præfigurantibus, ſimiliter obſer-
vare licet.
(4) Indoles interna doctrinæ Jeſu & Apo-
ſtolorum, quæ homini peccatori partim ſuam
miſeriam, partim ad Deum placandum medi-
um infiniti valoris, & ad animum ſanctifi-
candum medium infinitæ efficaciæ ita pro-
ponit, ut omnia cum perfecétionibus divinis
& cum hominis natura conſentiant, doctri-
. C 5§ næ&

4² Religio Chriſtiana.

næ naturalis religionis perficiantur ac ſupple-

antur, eique ſimile nihil humana ſapientia

oſtendere poſſit.
( Vaticinia Jeſu ipfius, nec non pro-
miſſiones ab eo datæ, quibus exacte reſpon-
dit eventus, atque etiamnum reſpondet.
(6) Admiranda religionis chriſtianæ pro-
pagatio, non vi, non arte, ſed ſolo evan-
gelii præconio per homines illiteratos ac ſim-
plices facta, quamvis & Judaiſmus & Genti-
liſmus ſumma vi ei reſiſterent.

S.82. Iſtis argumentis & hæc tria merentur
adjungi, quæ non exiguum illis pondus ad-
dunt:
(1) Comminationes ſeveræ adverſus incre-
dulitatem, tanquam inexcuſabilem ac dam-
nabilem pervicaciam. Ebr.2, 3 4. Marc. 16, 16.
Jch. 3, 36. Act. 13, 40, 44. 46. 47. quas
vanas non eſſe, Jjudaicæ gentis diuturnum
e terra promiſſionis exilium teſtatur.
(2) Experientia fidelium conſtans, religio-
nem chriſtianam exſerere efficaciam divi-
nam, & fidem in Jeſum conſequi effectus
reales, tum tranquillitatis conſcientiæ & bea-
titudinis, tum etiam ſanctitatis veræ.
(?32) Conſpicuus hujus efficaciæ divi-
næ effectus in martyribus, eorumque con-
ſtantia.

. 83.

Synbol

ca habetun
aleluate,
continet:
fraternita

ſio habet
qui non
tarmen jul
publica cea
be chriſti
Conſlaret,
maximimo
mitis atl⸗

Per eos ſe

falle dor
cckea,
lont, ue f
form, i
ſed ſer
diofis,
horuml

nis in 5
DPonitur
Seriptur

na,

S)mbolum Apſtolicum: Libri Symbolici. 43

iantur eſup
numana hlen

, nec noln N
us exae ehe
m reſponde,
3 ohrifune ,
ſed ſolo er
illiteratoszelt
Caiſnus en
nt.

zc triameren
llis pondis?

2 advehslnee
ſabilen dam
4. Minlol
,46. 4). 1
tis diuturnu
tellatmr.
ltans, Felg
Pcaciam
ſegvi eledn
cientiedbe⸗
VelZ,
ſſicacie
unque

8S.83. Religionis chriſtianæ confefſſio publi:
ca habetur in Sgmbolo Apoſtolico; verum non
adæquate, neque enim omnes articulos fidei
continet: unde pro teſſera communionis &
fraternitatis ſpiritualis haberi non poteſt.

S§. 84. Eadem religionis chriſtianæ confeſ-
ſio habetur etiam in Libris noſtris Sombolicis,
qui non ex abioluta quidem neceſſitate, ſed
tamen juſtis ac legitimis ex cauſis auctoritate
publica conſcripti füerunt, ut coram toto or-
be chriſtiano, quid eccleſia noſtra doceat,
conſtaret. Qui cum præterea etiam hunc
maximi momenti uſum habeant, ut confeor-
mitas atque conſenius in doctrina publica
per eos ſervetur, & caveatur clandeſtina
fallæ doctrinæ intruſio: Jjus omnino habet
Eccleſia, per Antiſtites ſuos poſtulandi ab
illis, qui publice docendi munere fungi vo-
lunt, ut fidem ſuam huic ſanioris doétrinæ
formæ, idque categorice, (non per quatenus,
ſed per quia) adſtringant. Quocirca & Stu-
dioſis, miniſterio ſacro deſtinatis, accurata
