Obriſti, quo Deus peccatoribus reconciliatus
elbe

—

eſt. oh.1
2 Col

619.
ſb Handti
Neret a
IDet. 1,
non poſſe

12, 140]

§. ſ20.
lexus ope
is Sancti,
limur ad⸗
un porta
He opern
Ilice: Jur
benevolen-
1Cor.

„. 562
ficum,
contfert
ſtra ſalen

713.2

§. 52
& exter
ſarium

4o §p

—

4. 20en.3

on e, en
ti hons .
hfideltudn
ex g
re. 16,16 4
I. Lucr,

1Pretni
11,2). M
Utemn ftit
juſte nee
nes aſenf⸗

h.1,31 K

—

—

Atrie.
,tuit N
nirer lhik
it ,
Gti hln
guegte 6

it er
1eroſel⸗

Cratia applicatrix. 2353

eſt. Joh. I, I7. 2 Tim. 1, 9. Epheſ. 1, 6. 7.
2 Cor. 5, 19. Kom. 5, 8. 9. 10.

S. 519. Primus ejus effectus eſt miſſio Spiri-

tus Sandti, facta eum in finem, ut nos rege-

neret ac ſanctificet Gal. 3, 13.14. 4,6. Tit. 3, 5.
I Pet. 1, 2. ſine quo ſalutis compotes fieri
non poſſemus. Rom. 8, 6. Eph. 2, 3. Ebr.
12, 14. Joh. 3, 3.

§S. 520. Itaque Gratia applicatrix eſt com-
plexus operationum Dei & peculiariter Spiri-
tus Sancti ſupernaturalium, per quas apti red-
dimur ad altu percipiendam ſalutem per Chri-
ſtum partam. .
Hæ operationes dicuntur Gratia metony-
mice: Sunt enim effectus illius gratuitæ Dei
benevolentiæ. 1I Cor. 1, 4. coll. 7. I Pet. 4, 10.

I Cor. 15, 10. 2 Cor. 1, 12. Act. 18, 27.

S. 521. Eſt omnino eximium gratiæ bene-

ficium, quod Spiritus S. ad ſalutem noſtram

confert, revelatione Voluntatis Divinæ de no-
ſtra ſalute, in Scriptura propoſita. 1 Cor. 2,
7--13. 2 Pet. 1, 21. 2 Tim. 3. 15. 16. 17.

S. 522. Sed ad hanc gratiam objectivam
& externam, doctrinæ, alterum æque neceſ-
ſarium accedit, gratioſus & eſicax inftuxus,
quo Spiritus Sanctus divina virtute ſua mu-
tatio⸗

254 Gratia applicatrix.

tationem ſpiritualem internam ſeu emenda-
tionem animi operatur, ut ſalutis per Chri-
ſtum partæ primo capaces, ac deinde etiam
actu compotes reddamur.
Hic influxus gratioſus & efficax probatur
(10) ex operationibus Spiritus S. in ere-
dentibus. Phil. 2, 13. I Theſſ. 2, 13. Epheſ.
3, 20. Joh. 15, 4. F.
(2) ex prima mutatione ſalutari in non-

dum credentibus: quæ cum ab ipſorum viri-

bus proficiſci non poſſit, Rom. 8, 7. 2 Cor.
3,5. ſupernaturali operatione divina efficitur.
Joh. 3, 5. 6, 29. Eph. 2, 1-F. 10. coll. I, 19. 20.
Agnoverunt ipſi meliores Philoſophi, nul-
las in creaturis perfeétiones naturales ſine
continuo Dei influxu exſiſtere poſſe.

S§. 523. Hoc Spiritus Sancti opus in
Scriptura Sandtificatio dicitur, 1 Petr. 1, 2.
2 Thefſ. 2, 13. Rom. 15, 16. eſtque operatio
Spiritus Santcti gratioſa, qua hominem ab in-
bærente pravitate, tum connata, tum acquiſita,
liberat, & roberlon⸗⸗ ac facultates animæ
omnes ita emendat, ut in gratiam receptus
Voluntati Dei in Chriſto fibi reconciliati eon⸗
venienter vivere poſſit. Rom. 12, 2. 1 Cor.
6, II. I Pet. I, I5.

S. 524. Quoniam homo per gratiam Dei
non modo emendatur & a pravitate ſua li=
beratur,

—
beratul,
in gritam
mrciitalis
Clatia
no liber
i gratian
ſiſlcation
Gtatia!
hono lihe
bereite (
minatione
Renovatia
Alus
Cratia un⸗
Ci ilumit
Conyvertitur
Mnum repr
tenet.

2.
tiolx S
Janctiin
bomini
Mit in /

Ffdem

rati
juſtifca i
torum

ir,

Gratia applicatrixw. 255

imn leuenen
ſalutis el
AC Geintet

eſfceann
Ppirituedin⸗
ell,2, 1

1e ſalutriin
m abihn
Rom,5,7*
nedivlnath⸗
10, l. 49.
Philſtc
nes Mnitß
kere l⸗

Sancl

iun, 10,
6. eltgvett⸗
u Honimat,

te, N:

ftelti
Kimn i
eraneliie
n ,1N

beratur, ſed & , offenſa ac ira Dei ſublata,
in gratiam recipitur, Gratia applicatrix alia
medicinalis, alia forenſis eſt.
Gratia applicatrix forenſis eſt, per quam
homo liberatur a reatu peccati, (S. 295.) 8
in gratiam a Deo recipitur, quod fit in Ju-
ſtificatione.
Gratia applicatrix medicinalis eſt, per quam
homo liberatur a labe peccati && pravitate in-
bærente (§. cit.) quod fit in Vocatione, IIlu-
minatione, Converſione, Regeneratione &
Renovatione.
Adtus bi gratiæ connexi inter ſe ſunt, ut
Gratia una ſine altera haberi non poſſit.
Qui illuminatur vel juſtificatur, idem etiam
convertitur, regeneratur, renovatur. Qui
unum repudiat, nec reliqua beneficia habet
ac tenet. .

§. 525. Junt tamen aliquæ operationes gra-
tioſæ Spiritus Sancti aſiſtentis, aliæ Spiritus
Sancti inhabitantis. Gratia aſſiſtens eſt, quæ
bomini obtingit ante fidem juſtificam, && con-

ſiſtit in ſanctis cogitationibus ac motibus bonis,

ad fidem producendam tendentibus. Apoc. 3, 20.
Gratia inhabitans eſt ea, quæ cum ipſa fide
juſtifica incipit, affertque tum remiſſionem pec-
catorum, tum donum Spiritus Sanci. Luc. II,
13. Joh. 14, 17.

Gratia

Gratia applicatrix.
Gratia aſſiſtens porro dividitur in præve-
nientem, præparantem & operantem; (Jæger
p. 409.) & gratia inhabitans etiam perfi-
ciens, adjuvans, cooperans dicitur.

§. 526. Organon ſeu medium, per quod
Spiritus Sanctus hanc ſalutarem hominis mu-
tationem operatut, eſt verbum Dei. Hoc enim
dicitur illuminare Pſal. 19, 8. 9. Act. 26, 18.
regenerare IPet. 1, 23. Jac. 1, 18. ſanctificare
Joh. 17, 17. ſapientem reddere 2 Tim. 3, 15.
idoneum facere ad omne bonum opus 2 Tim.
3, 17. & ſalvare Jac. I, 21. Qui iidem effe-
GRus cum &. Spiritui Sanéto in Scriptura tri-

buantur Eph. 1, 17. 18. JOh. 3, 5 I Pet. I, 2.

Rom. 8, 14. Gal. 5, 22. patet, Spiritum San-

Rum horum effectuum cauſam principalem

eſſe, & Verbum Dei efſe eorundem effe⸗
duum organum efficax, 1 Pet. 1,23. Rom.
1, 16. Ebr. 4, I 2. tale nempe, cum quo præ-

ſentiſſima operatio Spiritus S. conjuncta, ei-
que intime unita ſit. Joh. 6, 63.68. Act. 13,26.

Phil. 2, 16.

S. 527. De Ordine Modoque Gratiæ Divinæ
in efficienda per verbum mutatione homi-

nis ſalutari, hæc ſunt tenenda.

(I1) Conveniens eſt naturæ animæ intelligen-

iis, rationalis, & liberæ; Gratia enim na-

R.

tit:

turam non tollit, nec ordinem naturæ ever-

—

tit: lam
ex lepulis
ner erpli
(2) ell
ni intern
us con
ine ſibin
2, 37. 38.
4, 16. Ma
Gopt
lutem inte

ſalutares

ve⸗

iI efkes
homo in ſe

lu, 23,3.
4,2 . B.

((N) YI

Conſtans
rum nor
recte ag
fdeliter
, 29.1
61. M.
(7))
ratio,
enim G
conlenti

1x.

—

iditut apne
etantenee
ins etii
8 Cicinn

Adiun, eil
tem honiir
un Deike
l, 19 ſuli
dere 1l.
onumont
(iln
Go ndant⸗
Oh z, l
tet, Hiin
l larn Fig⸗
e eonnn⸗
e, cvnd,
85. Conilt
9,6 Ae⸗

r bun⸗ 1
montion⸗

da. „,Grs
Atint inl/

Gnmttent,

et
n Naf

Gratia applicatrix. 257

tit: quamvis ceteroquin multa in eo ſint, quæ
ex regulis pfychologicis nec intelligi poſſint
nec explicari.
(2) eſt ſucceſſivus, emendationem ani-
mi internam non uno momento, ſed per
actus complures & gradus varios, juſto or-
dine ſibi invicem ſuccedentes, perficiens. Act.
2, 37. 38. 26, 17. 18. Eph. 1, 17. 18. 3. 16. 19.
4, 16. Marc. 4, 28. coll. 26.
(3) apud omnes ſerio ac ſincere eorum ſa-
lutem intendens Phil. 1, 6.

(4) eficaciam aadhibens, ad omnes effectus

ſalutares ſuffcientem Rom. 1, 16.

(5 reſiſtibhilem tamen; eo nempe ſenſu,
ut effectus ſalutares, quos Deus intendit,
homo in ſe ipſo impedire poſſit. Act. 7, F1.
Mat. 23, 37. Ela. ſ, -4. Luc. 7, 30. Act. 13,46.
24, 25. Eph. 4,30. 2 Cor. 6, 1. Ebr. 3, 12. 13.
(6) Non tranſitorius eſt; ſed durabilis,
conſtans, per incrementa progrediens: ve-
rum nonniſi prioribus Gratiæ operationibus
recte admiſſis, &, una cum Gratiæ mediis,
Ffideliter uſurpatis. Phil 1, 6. Mat. 13, 11. 12.
25, 29. Luc. 8, 10. 18. Marc. 4, 28. 2 Cor.
6, I. Mat. 7, 7. 8.

(7) Ubi interdum fortior eſt Gratiæ ope-
ratio, non tamen eſt violenta. Nunquam
enim Gratia vim animo infert, ſed libere
conſentire vult Deu hominem, ut lubens

praæ-

25 Vocätio.

præſtet obſequium. Mat. 23, 37. Deut. 30, 19,
Joſ. 24,; 15. Act. 2, 41. 26, 19. Apoc. 3, 20.
Rom. 2, 4.
(8) Gratia Dei præter Verbum, quod or-
dinarium ejus medium eſt, alia quoque ad-
mittit ſubſidia & media pædagogica: ut,
Conſcientiæ dictamen; & opera Providen-
tiæ in regno naturæ Pfſal. 19, 2. ſeq. tum bene-
fica Act: 14, 17. 17,27. tum affligentia, Rom.
1, I18. Ebr. 12, 10. 2 Paral. 3 3, 10. 11. 12.
tum minus communia Hiob 33,15-19.29. 30.

XXX.
DE VOCATIONE.

§. 528.
ocatio eſt altus Gratiæ applicatricis, quo.

V Deus hominibus teſtatum facit, Je non

modo propenſum eſſe ad bona ſalutis per Chri-

ſtum partæ eis conferenda, ſed etiam pro boc

ſuo amore ſerio velle, ut ili acceptent obla-
tam hanc gratiam, & ſic beneficiorum Jalutis
participes fiant.
Dicta claſſica huc pertinentia ſunt Mat. 22,
1:14. Luc. I4, 16 -24. Marc. I, 14. 15. Mat.
1YI1, 28. Act. 3, 19. 1 Cor. 1, 9. I Theſl. 2, 12.

ving Voc
in theubbr

ſ.82
ſer Der

1 Wo

2 nen
Cun

gelica
tidem
tionis
riis dein
donecp
tis adyen
Per le
es l
Tia en.
derand
dadu
20.2².

tue.
(1
qc S
10 ½,

—

7. Dentgol
. A,,1

u, Per
Aangunt
edagopen
Peta bon
ſeg unn
Plgenint
. 3 ½ 1ol
ylſe

.
—

10N.

licntiiht
Hlute l
1 etimn ,/
eeßtent/

4

finm,

1lont Mt

64

Vocatio. 259

Vid. Magnif. Dn. Canc. NReußi Dilp. de Di-
vina Vocatione hominum ad ſalutem, quam
in theſibus hujus articuli ſequimur.

F. §529. Plene & perfecte bomines vocantur
per verbum evangeli, quod per Apeſtolos
in mundo eſt promulgatum. Marc. 16, 15.
2 Thefl. 2, 1 3. 14.
Cum autem ſtatim a lapſu promiſſio evan-
gelica data ſit, Gen. 3, 15. ac deinde iden-
tidem repetita, illuſtrata, amplificata: Voca-
tionis beneficium ſtatim a lapſu cœpit, ac va-
riis deinde modis & gradibus diſpenſatum fuit,
donec plena Evangelii lux mundo persServato-
ris adventum illuceſceret. 2 Tim. 1, 9. 10.

Per legem homines indirecte vocantur, dum
eos oſtenſo peccato, & ira Dei, & miſe-
ria ſua, excitat, ad gratiam ac ſalutem deſi-
derandam, quærendam, & cum offertur,
debito fidei obſequio amplectendam. Rom. 3,
20. 23.24. 25. Gal. 3, 22.

§. 530. Datur etiam Vocatio per vocełm Na-
turæ, Deus enim “V
(1) per mundum aſpectabilem, Potentiam
ac Sapientiam ſuam, Rom. I, 19. 20. Pfal. 19, 2.

104, tot.

per beneficia, Bonitatem in homines, Pſal.
3: 3. Mat. 245

2

4

R 2 per

260 Vocatio.

—

per mala ac pœnas (vitam ſceleratam aper-
te conſequentes) Sandtitatem & Juſtitiam,
Rom. 1, 18. 32. 2, I5. & juxta hæc juſtitiæ
documenta, per improbos diu toleratos, Lon-
ganimitatem, Rom. 2, 2. 4. 2 Pet. 3, 9. & per

conceſſam multis improbis in hac vita impu-

nitatem, Pœnas poſt hanc vitam futuras, Cohel.
3, 16.17. Rom. 2, 16. M
per mundi regimen univerſum, bProviden-
tiam, cui hominum emendatio ac ſalus cure fit,
Rom. 2,2.4. 2 Pet. 3, 9. Act. 17, 26. 14, 17. coll.
16. repræſentat ac manifeſtat;
(2) idque omne eo conſilio, ut homines exci-
tentur ad quærendum Deum, ac veram ratio-
nem ipſum colendi, & favorem gratiamque
ejus conſequendi. Act. 17, 24 -29. 14, 17.
Rom. 2, 4.
Adeoque Vocatio hæc per naturam non
tantum objectiva eſt, ſed etiam efectiva con-
cluſionum practicarum in animis hominum,
de Deo quærendo; & quoniam in Scriptura
ſæpius ipſi populo Dei inculcatur, non ad
gentiles ſolos extra Eccleſiam pertinet, ſed
ab ipfis etiam Chriſtianis eſt audienda.

S. 531. Eſt ergo Vocatio, ratione medii, vel
naturalis vel ſupernaturalis. Naturalis tan-
tummodo generalioribus indiciis benevo-
le erga homines voluntatis divinæ conſtat;
(S. 530) Supernaturalis ad ipſa bona ſalutis

Per

—
Perchi
mines v.
communi
iglss, d

erfecta
de

Wines
tam er
tem ve
1, 13.
2 12.
uanta
gi potelt
ermin
ola exter
ed ila
Ad omnr
Recdeſta

Er
ra ſie
Bonit
Mone⸗
guii,
ſ. 24
Tril
Filio
17 34

Vocatio. 261

elertme
1 G u
ta har it
toletan,n.
bet. ),gi
1hae num
nfuunnl

tſum, Mi
Ac ſAn
1,26,10.
t;
,Itlonint
2. n
ofenpinmg
24 lel

ek Nunrnn
ekiu
imis honee
min f⸗
lcatu, u
N perint?
ucend,

toemii
mmtlit.
ſciss be⸗
ine l
bonul!

per Chriſtum partæ, diſtincte declarata, ho-

mines vocat. (S. 529) Hinc IIla, generalis,
communis, indirecta, pedagogica; Hæc, ſpe-
cialis, diredta, gratioſa (aaxr égoxv), plena,
Perfecta, adæquata vocatur.

§. 532. Hæc Vocatio ſupernaturalis ho=
minęs eæ ſtatu ſuo naturali miſerrimo ad bea-
tam cum Chriſto communionem & Salu-
tem vocat; 1 Petr. 2, 9. Act. 26, 18. Col.
I, 13. 1 Cor. 1, 9. 1 Tim. 6, 12. 1 Theſſ.
2, 12. 2,2, 14⸗ 1 Pet. 5, 10. Eph. 4,4. FX quo,
quanta ſit hujus beneficii magnitudo, intelli-=
gi poteſt. . .
Terminus ad quem Vocationis, non eſt
ſola externa cum Eccleſia viſibili conſociatio;
ſed ipſa ſalutaris cum Chriſto communio.
Ad omnes ergo irregenitos, in ipſa etiam
Eccleſia, identidem iteratur & perdurat.

H. 533. Deum eſſe, qui nos vocat, Scriptu-
ra ſic docet, ut ſimul de Gloria, Majeſtate,
Bonitate, Sanétitate, Veracitate vocantis ad-
moneat, 1 Cor. 1, 9. I Pet. 1, 15. 5, 10. Ebr.
12, 2 5. id quod excellens motivum tum obſe-
quii, 1 Theſſ. 2, 12. tum fiduciæ eſt. 1 Theſſ.
5„ 24.
Tribuitur etiam diſtinéte Patri 1 Cor. 1, 9.
Filio Hebr. 3, I. Mat. 11, 28. 4,. 17. 9, 13: 23
37. 34. Spiritui Santto Hebr. 3,7. cujus qui-
R 3 dem

22 o cati0.

dem offeium magis in Cooperation. mem
cum. Verbo Vocationis verſatur. .

S. 534. Vocatio nulli hominum ex pecu-
liart aliqua dignitate ſua obtingit, ſed tota
ex Gratia Dei profciſcitur, quæ Chriſti merito
parta eſt 2 Tim. 1, 9. 1 Pet. «, 10. Joh. I1, 17.
2 Cor. 5, 19. 20. unde & ſumma ex illa in
Deum & Chriſtum gloria redundat. Eph. 2,
4 7. 1 Pet. 2, 9. 2 Theſſ. 2, 14.

§. 535. Modus Vocationis non idem, ſed
pro ſapientiſſimo Dei arbitrio varius eſt.
Quosdam Deus ipſe alloquio ſuo dignatus
eſt, ut Adamum Gen. 3, 15. & Paulum Act.
9, §. 6. Uti & Filius Dei, inter homines ver-
ſatus, eos coram docuit; Mat. 4, 17. plerum-
que tamen ad vocandos homines hominum
opera utitur Deus. Marc. 16, 1 5. 16. Act. 26,
I8. Mat. 22, I ſeq. Luc. 14, 16 ſeq. Hinc.
Vocatio in immediatam & mediatam diſtin-
guitur.

S. 536. In mediata Vocatione Miniſtri Dei
aii ſunt extraordinarii, ſine interveniente
hominum opera ad homines vocandos inſti-
tuti & miſſi a Deo; quales fuere Prophetæ
& Apoſtoli:

alii Ordinarü, qui ſunt vel Miniſtri Eccle-

6, per homines ad Paublice in eccleſia do-
cendum

cetn les

1dgel
Imtem ce
Ilet. 2, 9
1 Thedk. ſ

dens, ex

ieſt. 2

fr
les, Dilt
eſt, per

un, cum

mutuis e
Gifintta
Nra, quoa
ſer
ſinca G
Digdid
e Net
62. (
dord d
Jun ft
caciar⸗

§.
nifeſta
Partzæ
At om
dant,

Matth

. - — — —
Peratiotehe
winum en

btiggit,
Uæe Chrſkn

6,10. Allt.

ſomma ek
redloncatk

,14.

6 non ite
ditrio
io vo e⸗
. & Paukr
ter homm
1t,4, 17
ommmnes ,7
elintumnl

hne lnfnl
e inrnens
vocinche
iere Dſ⸗

Giniſtit
1 ecckeN.
ℳ/

Vocatio. 263
cendum legitime conſtituti, 2 Cor. 8, 19. Lit.
1, 5. 9. vel quivis alii, ad ſalutem aliorum cu-
randam communi caritatis lege obſtricti;
1 Pet. 2, 9. 3, I. I Cor. 7, 16. Epheſ. 6, 4.
1 Theſl. 5, tI. quod interdum etiam per acci-
dens, ex ſingulari Providentiæ duétu, fieri
poteſt. 2 Reg. 5, 2.

8S. 537. Sunt præterea & aliæ, non inuti-
les, Diſtinctiones. (1) Vocatio vel publica
eſt, per præconium Verbi Divini; vel priva-
ta, cum idem verbum aut legitur, aut in
mutuis colloquiis proponitur. (2) Eſt vel
diſtincta & ſuficiens, qua Voluntas Dei inte-
gra, quoad id ad ſalutem neceſſarium eſt, ho-
mini ſignificatur, AGct. 20, 2I. 27. Vel indi⸗=
ſtincta && minus ſußßciens, per quam tantum
aliquid de Voluntate Dei innoteſeit, ut fit
e.g. per famam eccleſiæ. IReg 10,1.2. 2 Reg.
5.2 (3) Eſt vel externa, quæ fit per Ver-
bum Dei auditum aut lectum; vel interna,

quæ fit per idem Verbum in animo ſuam effi⸗

caciam exſerens.

S§. 53 8. Forma Vocationis conſiſtit in ma-
nifeſtatione & oblatione ſalutis per Chriſtum
partæ, cum declaratione ſeria, velle Deum,
ut omnes eam acceptent, convertantur, cre-
dant, ſalventur. Marc. 16, I6. 1 Joh. §F. 11.

Matth. 22, 2.
8 K 4 Atque

264 Vocatig.

Atque adeo plena & perfecta Vocatio com-
plectitur ſignificationem (1) Commiſerationis
Divinæ erga peccatores Joh. 3, 16. (2) ex-
piationis per Chriſtum factæ, 2 Cor. ſ. I8. 19.
& fructuum ejus 1Joh. 4, 9. 10. Joh. 10, 11.
(3) deſtinationis beneficii hujus, ad omnes
pertinentis 1 Joh. 2, 2. 1 Tim. 2, 6. (4) or-
dinis, quo poſſint ſalutis participes fieri,
Marc. 1, 14. 1575. Act. 26, 18. Luc. 24 46. 47.
(⁶) Voluntatis Divinæ, ut omnes ſalutis in

hoc ordine compotes fiant. Matth. 22, 3-10.
Ezech. 33, II.

§. 539. Ex his patet, Vocationem Dei e-
riam eſſe. Omnibus illis, ad ꝗos ea dirigi-
tur, gratiam & ſalutem Deus Gc offert, ut
vere velit eos ſalutis participes fieri. Mat. 22,
2. ſeq. 23, 37. 2 Cor. 5, 20.

§. 540. Kadem etiam ſemper effcax eſt, non
conſiſtens in mere externa denunciatione:
ſed conjunctam habens vim & operationem
Spiritus Sancti gratioſam, deſtinatam a Deo,
& in ſe quoque apram, ad id, ut animi ho-
minum convincantur, ad ſalutis ſtudium ex-
citentur, & ſic deinceps ſucceſſive tota ſalu-
taris cordis mutatio efficiatur.
Hoc exigit ipſa Bonitas, Sapientia, Vera-
citas ac Fidelitas Dei. 1 Cor. 1, 9. I Theſſ.
5, 24. Ebr. I0, 23. Rom. 3, 3. Idem & com-

probat

.

Drobtt
nempe

Sanckivi
ſenper,
4 ſ20.)
Relliſt
ex ipla
tione
ternam.

1. 41
parte D
lum ext
excluctt.
Iutta I.
Crcirigitn
untur,

1 ete, Re

Rom. 1

Vratie
nt, 41

ilec ext

Obe
ſenla
Popula
ſin⸗
ſit Ver

—
Meltio e
nntſenntiot
16. (9
or.61/
ohnyl.
S, Aees
1,6. O.
tiches ken

24,.

Nes Aunti
th 2256

nDiſ-
eidigi⸗
Clett, N
. We⸗n,

ir e n

Nunclaten:
Operttilen

atamae

Ut avn.
ſdonce
Ve totalin⸗

tin ſe

III

en CNα
rls

ſit Verbum Dei, & nunc quoque prædice-
R

Vocatio. 26 †

probat medii, per quod homo vocatur,

nempe Verbi Divini, natura, cui Spiritus
Sanéti vis & operatio ſalutifera intime, &
ſemper, & ubique conjuncta eſt. (§S. 32.
& 529.)
Relſiſti quidem poteſt huic Efficaciæ: ſed
ex ipſa reſiſtentia patet, plus eſſe in Voca-

tione Divina, quam Vocationem mere ex-
ternam.

J. 541. Porro Vocatio Univerſalis eſt, & ex
parte Dei ad omnes homines, tum intra,
tum extra Eccleſiam ſpectat, neque ullum
excludit.
Intta Eccleſiam quidem ſerio non tantum ad
eosdirigitur, qui deinde credunt & conver-
tuntur, ſed etiam ad eos, qui ei nolunt pa-
rere, atque ideo damnantur. Matth. 23,
37. Col. 1, 28. 1 Tim. 2, 4. Eſa. 65, 2. coll.
Rom. 10, 21.

S. 542. Difficilior eſt altera pars theſeos,
Vocationem ita univerſalem eſſe, ut ad eos eti-
am, qui extra Eccleſiam ſunt, & quidem om-
nes extendatur.
Obſervandum autem, Vocationem non eo
ſenſu ſtatui univerſalem, quaſi apud omnes
populos, omni loco & tempore, omnibus
ac ſingulis hominum individuis, prædicatum

tur

266 Vοααtâτι⁷⁵â,.

—

tur; hoc dici non poſſe ipſa experientia do-
cCet, & ex Act. 14, 16. & Rom. 16, 25. intel-
Eigitur: Verum hic theſeos ſenſus eſt, Deum
pro Sapientia ac Bonitate ſua ſic inter homi-
nes diſpenſare manifeſtationem ſalutaris do-
Gtrinæ, ut nullo non tempore proclive ac poſ-
bile fuerit, & nunc quoque poſſibile ſit,
notitiam ejus pervenire ad omnes, dummodo bo-
mines non deeſſent officio ſuo.
Atque hoc probatur Indudtione. (1) In-
dubium eſt, ab Adamo ad Diluvium usque
Vocationem ſpecialem (S. 531) univerſalem
fuiſſe, ſi vel ſola Patriarcharum longævitas,
& in familiis ſuis auctoritas conſideretur.
(2) Etiam poſt diluvium Voluntatis Dei re-
velatæ cognitio, ope traditionis, per plura
fecula omnibus propinqua & facilis fuit.
(3) Etiamnum tempore Abrahami ſuperfu-

ere, quibus Deus immediate ſe manifeſta-

vit. In Scriptura, præter Abrahamum ip-
ſum, commemorantur Melchiſedec, Hio-
bus, Jethro; Viri ſpectati ac celebres inter
ſuos. (4) Poſteris Abrahami in Aegypto
commorantibus, ac deinde in eorum egreſſu,
in tranſitu per deſertum, porro in Ca-
maanitide ipfa, ſub Judicibus, & Davide,
ac Salomone, &, inclinata republica, in Pro-
phetarum vaticiniis ad varias Gentes dire-
Gtis, quamplurima facta ſunt, per quæ fama
Beei Iſraelis modo illuſtri divulgata eſt inter
gentes

Penler.

In ctwi
ue, m
(6) lniti
1t ommni

yangeli

24, 47.
Swentus
23. §!
noſtia

tiam Eva

Hinquam

. f49.
Urperi ſol

to m.

Nolir
teneada.
Dirmar
ae &
wckci
Coniun
Amos
29, 26
lale g
luntat
has ue
2The

Perlenite
16, 2,, it
ſs &l, N
e imn kn.
n (lluich⸗
reletf
holltl ,
,Aunnktr

e. (!)k.
Uvium u-
univerin
longelian
DnſGeren.
is Dei te⸗
Ver
hohs
e une,
abamu.
lletee, d
celehei
Ne
unege
tro I
, Dnien
Pblicn, t
Cenres

YocakloOo. 267
gentes. (5) Ita etiam diſperſio Iſraelitarum
in captivitate Babylonica, & poſt eam quo-
que, multum inſerviit gentium vocationi.
(6⁶) Initio N. T. diſerte Chriſtus mandavit,
ut omnibus in toto terrarum orbe gentibus
Evangelium prædicaretur, Marc. 16, 15. Luc.
24, 47. Act. 1, 8. 17, 30. ecique mandato
eventus reſpondit, Rom. 10, 18. Col. I, 6.
23. & inde ab ævo Apnſtolorum usque ad
noſtta tempora multi populi infideles noti-
tiam Evangelii, aut certe famam ejus, ſatis pro⸗
pinquam habent.

§. 543. Ad reliqua hac in re dubia, quæ
ürgeri ſolent affectata ſcrupuloſitate, quaſi
multo magis de gentilium ſalute, quam de
noftra propria, laborandum ſit, ſequentia
tenenda. („) Ubi integræ regiones Verbum
Divinum amiſerunt, ibi hominum infideli-
tate & culpa id faétum; Deo quidem juſto
judicio permittente, ut veritatis revelatæ præ-
cConium ceſſaret apud contemtores ingratos.
Amos 8, 11. Mat 21, 43. 23, 38. Aét. 13,46.
28, 26. 27. 28. (6£) Ne tum quidem, cum
tale quid fit, prorſus amittitur notitia Yo-⸗
luntatis divinæ, niſi malitia hominum etiam
has lucis illius reliquias opprimat. Rom. 1, 18.
2 Theſſ. 2, I0-12. Joh. 3, 19.

J. 544.

269 Voc atio.

g. 544. (Y) Gentes, quæ hoc pacto cul=-
pa majorum ſuorum per plura ſecula Verbo
Dei carent, non ſunt omnis omnino gratiæ
expertes. 1I Tim. 2, 4. 2 Pet. 3, 9. Vocantur
enim a Deo per vocem certe naturæ, quæ
naturalis Vocatio omnibus hominibus ratio-
ne utentibus communis eſt (S§. 530.) & Pæ-
dagogia ad Deum quærendum Act. 17,27. 28.
& ad pœnitentiam. Rom. 2, 4.
Hæc naturalis Vocatio veri nominis Gra-
tia eſt, etiam apud Gentiles: (1) quia eis
non niſi per & propter Chriſtum obtingit,
quippe omnis beneficii divini, quod ad ſalu-
tem hominum tendit, cauſam & fontem. Eph.
1, 3. Gal. 3, 10. 13. (2) quia excitatio ani-
mi ad Deum quærendum & ad pœnitentiam,
a viribus in natura hominis corruprfa reli-
quis proficiſci non poteſt. Rom. 8, 7. Joh.
3, 6. Eph. 2, 1. (3) quin potius omnes
cogitationes & motus, qui ullo modo
ad ſalutem proſunt, atque ita vere boni
ſunt, influxui & operationi Divinæ homi-=
nes debent. Eph. I, II. 2 Cor. 3, 5. Rom.
11,; 35§. 35. .
Eſt in hac naturali Vocatione ſpecies quæ-
dam gratiæ prævenientis, qua Deus conti-
nuo omnihus hominibus adeſt. Pſal. 33, 13.
14. 15. 94, 10. Cui ſi qui gentiles obſe-
quuntur, faciendo quod debent ac poſſunt

Cuon ſuis viribus, ſed per hanc gratiam præ-

veni=

Vementem
ſalotenn n
ufftlnten
ſo Mileri
Mt. 13,1
etlamn ext
MN. 2,:

1. ſeqg.
Quien
ob ſolam
on habe
(uia Verit
Rratie
Moeretict
1,0: 33.

f.
ecs
alorur
n reſtit
vicedr.
quod p
dem n.
ctione
tunt.
Mavic
Mud ei
di &:
Ema
ratiz

—
de paltol

ſecvla ſen
dthninogr
„9. Mnu
nartut, de
Mninduo⸗
6o Elr
A

nomingr

(0) guuds
n obenge

0d AA. .

ntenn ,yt⸗
etatio uni⸗
itencan,
ro et
d.8 7 li
Ddus ON
lo wn
1n vele
iwne hane
5 Noe

ſecſes⸗
Ders cor.
Pl ,
enſes ⸗
t a

Vo catio. 2 269

venientem) illis gratiam quoque ſpecialem ad
ſalutem neceſſariam, & in Je ac immediate
Juſfcientem, datum iri, immenſæ Dei in Chri-
ſto Miſericordiæ maxime conſentaneum eſt
Mat. 13, 12. & quidem ſi neceſſe ſit, modo
etiam extraordinario: cujus exempla ſunt
Mat. 2, 2. Act, 8, 26. ſeq. 10, I ſeq. Jon.
I. ſeqq. =
Qui ergo inter gentiles pereunt, ii non
ob ſolam majorum culpam, nec ideo quod
non habeant Verbum Dei, damnantur: ſed
quia Veritati, quo usque ſe eis obtulit, &
gratiæ pædagogicæ naturalis Vocationis,

Prozretice reſtiterunt. Rom. I, 18. Prov.

1, 20-33.

S. 545. (9) Quod tot populis tam denſa
oppreſſis caligine, præconium Verbi publicum,
majorum culpa amiſſum, per plura ſecula
non reſtituat Deus, non unam habere cauſam
videtur. Poteſt aliqua hujus rei cauſa eſſe,
quod permulti in hujusmodi populis ne qui-
dem naturalem, qua adhuc gaudent, Vo-⸗
cationem, uti poterant ac debebant, admit-
tunt. Poteſt alia cauſa in eo eſſe, quod
Pprævidet Deus, plerosque beneficio hoc de-
nuo eis oblato abuſuros, epque majorem ſi-
bi & aliis culpam ac perniciem attracturos;
& majus adeo malum fore. Si qui inter eos
gratia pædagogica recte utuntur, eos 81
deſti-

270 Regeneratio-

deſtituet Divina Miſericordia (S. præced.)
Specialiora Divinæ circa Gentiles Oecono-
miæ nobis nunc non datum eſt noſſe. Suffi-

cit, nihil unquam a Deo fieri inique. Act. 10,

34. Plal. 142 17.

XXXI.
DE REGENERATIONE.
§. 546.

NRyeseneratio eſt actus gratiæ applicatricis,
W quo Deus in homine in peccatis mortuo,

Jed gratiæ prævenienti non contumaciter refi-

ſtente, mediis ſpiritualibus, fidem in Chriſtum,
atque adeo novam vitam divinam producit.

S. 547. Dicta claſſica de regeneratione ſunt:
1 Pet. 1, 3. 23. Jac. 1, 18. Joh. 3, 3. 4. L. 1,

12. 13. 1 Joh. 5, 1. 4. 18. 3, ₰. Tit. 3, ſ:

Gal. 4, 19. quibus addenda loca de nova crea-
tione 2 Cor. 52 17. Cal. 6, 15. Pfſ. Fi; 12.
Eph. 2, 10. vivificatione Eph. 2, 6. Rom. 6, 112
reſuſcitatione Eph. 2, 6. Col. 3, 1I.

g. 548. Regeneratio paſſim in Scriptura
Deo tribuitur, Joh. 1, 13. I Joh. 4, 7. 5, I. 4.
Jac. 1, 17. 18. Patri 1 Pet. 1, 3. Filio Joh-

1,

tiehiwinæ
Tun lon’

8. 549
in ſie
cientibun
23. Ja.
ſoh. 34
Verbu
mnuimum
(: Lon
A proxi
(o4
cax,
(G. Nn
Hom
tes
ſteria
1Cot.

89
m ij
legege
fidem

8

nem e

—

6. precel
es Oecone
1oſle. Suf⸗
gue Ag

0N

icttici,

wortuo,
eſter def⸗
ſdncit.

ratorelt
9. T. 5
e noyace
P ſ1 1
Romeel!
.

Kerten

97, 6
PloN

1,

Regeneratio. 27 1

1, 12. Fpiritui Sandto Tit. 3, 5. 6. Joh. 3, 5:
Ex quo conſequitur, vires & conatus ho-
minum nihil huc poſſe conferre, quod Poten-
tiæ Divinæ infinitæ opus, & beneficium divi-
num longe maximum eſt.

§S. 549. Ordinarie Deus non immediate agit
in fide producenda, ſed utitur cauſis effi-
cientibus ſubordinatis, Verbo 1I bet. I⸗

23. Jac. I, I8. 21. & Baptiſmo Tit. 3, 5. 6

Joh. 3; F
Verbum Legis non vivificat, ſed tamen
animum de ſtatu mortis ſpiritualis convin-
cit: Evangelium autem proprie, immediate
& proxime regenerationis organon eſt;
1I Cor. 4, 1 5. & quidem Organon vivum α
effcax, cui vis ac potentia effectiva vere in=
eſt. Rom. 1, 16.
Homines hæc media adminiſtrantes &
ipſi regenerare dicuntur, nempe ut cauſæ mi⸗
niſteriales I Cor. 4, I5. Gal. 4, 19. Philem. 10.
I Cor. 3, 5.9.

§S. 550. Subjedtum quod regeneratur, eſt ho-
mo in peccatis mortuus Eph. 2, 3. 5. at gratiæ
regeneranti non moroſe reſiſtens, ſed recipiens
fidem ac tenens. Joh. I, II. 12.

S. 55I. Status hominis ante regeneratio-
nem deſcribitur ut ſtatus tenebrarum & cæci⸗
tatis

272 Regeneratio.

tatis Joh. I, 5. Eph. 5, 8. Act. 26, 18. E mor-
tis ſpiritualis Eph. 2, 1-5. in quo homo tum

quoad intelleétum, tum quoad voluntatem

caret omnibus viribus ſpiritualibus. Joh. 3, 3.
Rom. 8, 7. Unde facultates hominis non

renati in ſpiritualibus non tantum debilitatæ
& inclinatæ, multo minus tantummodo con-
ſtrictæ & alligatæ ſunt.

S§. 552. Facta Regeneratione in Intelletu
hominis exſiſtit ſpiritualis capacitas recte co-
gnoſcendt & dijudicandi Objecta ſpiritualia,
iisque aſſentiendi. Ebr. 6, 4 Eph. 1, 18. 5, 8.
& in Voluntate flexio ejus in obſequium fi-
dei Rom. 1, 5. 6, 17. . .
Itaque ipſa forma regenerationis in fidei
Produdtione conſiſtit 1 Joh. 5, I. quæ cum vi-
Va, operoſa, & novum agendi principium
in homine ſit, dici etiam poteſt, regenera-
tionem conſiſtere in productione novæ vitæ
divinæ. Eph. 2, 5. WPet. 1, 3.

§. 553. Ex quo jam intelligitar, qualis &

quanta hæc ſit mutatio. Non eit qualiseunque
tantum vitæ ac morum emendatio, quam
quis ſolis naturæ viribus a ſe ipſo impetrare
poſſit, ſed eſt vera & realis ac magna muta-
tio ſpiritualis ab ipſo Deo in hominis animo
facta. Eph. 2, 1-6. 4, 24. 1 Cor. 5, 17. Rom.
7, 6. Mat. 12, 35, Ezech. 36, 26. SS

Nee

ſtonis

—
Nerlame
tolicke

(oad pri⸗

mothenta
ſeri in inſ

8 ſodit
eus, qu

te pititul
Sed il
ſn perlla
Atus ſei

(on modo
1. E&
le lgel.
ellre den

tueirci
& Pro
Mnai.

“

heneßen
ex parte
ges et
Habitns
ties od

Krümpe

Urge

19. End.
homo tu
VCluntitn
ls. M
ohnnis non
n debliur
mnodoon

in tMA
1s kele⸗
Hpiriul,
,1

is in dei
COr.
prinopn
regill.
olite

, ii
albennet
to,
imhene
gnanm
nis unmd
, M

N

Regeneratio. 273

Nec tamen ſubſtantialis aut eſſentialis ea mu-
tatio dici debet. Eph. 5, 8. ðð

§. 554. Si in regeneratione collatio fidei
quoad primum initium ſpectatur, quod utique
momentaneum eſt, regeneratio dici poteſt
Kieri in inſtanti; Nam ex verbo audito aut le-
cto ſubito motus aliquis excitatur in animo
ejus, qui regeneratur, isque eſt initium vi-
tæ ſpititualis. M
Sed ſi Regeneratio ut ad complementum ſu-
aum perdudta ſpeétatur, Succeſſve per plures
actas fieri dici debet. Nam res ſpirituales
non modo cognoſcuntur ſucceſſive 2 Pet. I,
19. ſed & aſſenſus ſucceſſive producitur Act.
16, 14. I7. atque adeo & habitus fidei ſuc-
ceſſive datur. In Scriptura regeneratio dicitur
Arrond νρôoς ac. 1, 18. quæ notio et initium
& progreflum & conſummationem compre-
hendit.

S. 555. Regeneratio eſt conſtans & ſtabile
beneficeium. Nam efficacia eam producens
ex parte Dei perennis eſt 1 Pet. 1, 23. & fi-
des etiam non eſt actus tranſitorius, ſed
habitus permanens, ſubinde in actus, quo-
ties objectum eos excitare aptum præſto eſt,
erumpens. Gal. 2, 20.
Ergo perſeverare homo in ſtatu regenera-
tionis poteſt usque ad vitæ finem, per gra-
8 tiam

274 Regeneratio-

tiam Dei, modo eam fideliter retineat. Phil.
1,6. 1I Pet. 5, 10. Ebr. 3, 14.

§. §556. Præterea vita ſpiritualis incremen-
tum & profettum non modo admittit, ſed
etiam exigit. 1 Cor. 3, I. I Pet. 2, 2. Eph.
4, 14. Id vel dici poteſt continuatio & aug-
mentum regenerationis, vel potius refer-
tur adirenovationem, in qua prima illa mu-
tatio, in regeneratione facéta, continuatur
per ulteriores progreſſus. Indivulſo enim
nexu duo hæc beneficia cohærent. Tit. 3, 5.
2 Cor. 4, 16. —— =
Gradus hujus incrementi diverſos diſtinctis
appellationibus, Infantum, Juvenum, Pa-
trum, Scriptura innuit 1 Joh. 2, 12. —

§. 557. Amitti poteſt fides ac vita ſpiritua-
lis per peccata contra conſcientiam; 1 Tim.
on, . Rom. 8, 13. Ezech. 3, 20. 18, 24⸗ Unde
feriæ de relapſu cavendo admonitiones. 1Cor.
10, 12. Qui enim ita excidit gratia regenera-
tionis, ejus conditio deinceps deterior eſt
tete, 20. Luc. 11, 24-26.
1 S. §58. Recuperari tamen poteſt amiſſa gra-
tia regenerationis, Jer. 3, 8. 12. Gal. 4, 19.
quamvis iterata talis converſio difficilior ſit,
& graviore lucta conſtet. 2 Core 2, 5F- 11.
Ebr. 6, 4.

ſy.
ee!
1, loh
67 d.
Ein vi⸗

ſ, 25. 1
92.43.
Wecedri

Dr. 1,

DL

W
rele
at,

§.
Na mu
ber ve
mni
cum
conjun

tineat, )

lis inerennen
dinittt, 444
et. 2 .
uatodn⸗
otins keie⸗

ima Uam-.

coptinumut
jvullo enun
t. Uit 3,.

diſtinckis
num, a⸗

ta ſpirin.
m; IIn
18, 14, Ent
tones,
kiaregenet
geteriots

Punſ
henor.
0le, e

66

„„

— Converſio. 275
§. 559. Notæ bominis regeniti ſunt: filia-
lis erga Deum affeétus, Gal. 4, 6. Rom. 8,
I5. I Joh. §, I. fratrum amor, 1 Joh. 3, 14.
4, 7. 8. 5, I. continuum deponendi peccata,
& in vita ſpirituali proficiendi ſtudium, Gal.
5, 257. I Joh. 3, 9. 10. IL Pet. 2, I. 2. Eph. 4,
22. 23. 24. 5, 1. victoria de mundo ejusque
illecebris, 1 Joh. 5, 4. 18. patientia in adverſis.
Ebr. 12, 5-10.

XXXII. WW
DE CONVERSIONE.

§. 560.

A Regeneratione modo explicata Conver-

ſio non differt, niſi quod Regeneratio
reſpe ctu Subjectorum & Mediorum latius pate-
at, quam Converſio. —

§. 561. Converſio eſt ſpiritualis & inter-
na mutatio in hominis animo a Spiritu Sandto
per verbum facta, conſiſtens in averſione ab

omni peccato, & ſeria in Deum inclinatione,

cum firmo propoſito omne bonum ſequendi
conjuncta. .

226 Converſio.

S. 562. In ſcriptura nunc ad Deum, cu-
jus actione ſupernaturali homo ſpiritualiter
mutatur Jer. 31, 18. nunc ad hominem re-
fertur, qui ſe convertere dicitur, quando
operationi Dei convertentis non reſiſtit, ac
mediis a Deo præſcriptis, & viribus gratiæ,
initio collatis, recte utitur. Joel 2, 12. Ezech.
18, 3 1. Mat. 4, 17. IIIa tranſitiva & activa,
Hæc intranſitiva & paſſiva Converſio dicitur.

S. 563. Cauſa effciens Converſionis Deus eſt
Act. 11, 18. 2 Lim. 2, 25. IReg. 18, 37. Ezech.
36, 26. 17. & quidem, quia homo plane vi-
ribus caret, ex ſe aliquid eo conferendi,

Nolus Deut,. 31, 18. Jer. 31, 18. 2 Cor. 3
Phil, 1, 6, 2, 13. .

S. 564. Medium quod Deus ordinarie ad-
hibet, eſt Verbum Dei, Luc. 16, 29. 1 Cor. I,
21. Act. 26, 17. 18. Lex hominem præpa-
ratiad converſionem, efficiendo agnitionem
pPeccatorum Rom 3, 20. Evangelium autem,
quod Fidem producit, Joh. 17, 20. perficit
converſionem. Jac. 1, 21.

Idque fit non tantum per rationes moventes

im Verbo Dei propoſitas, ſed per Divinam

Efficaciam ei inſitam ſupernaturaliter ope-

rantem Rom. 1, 16.
Calamitates a Deo immiſſæ, beneficia,
aliaque Providentiæ opera ſunt media Padago-=
gica

gir guibn
Verbum a
28, 10.

f.o

8. F
eles a0
can elt:
14. in .
adomnee
luntatem

oh,3,6,

§. ſeh.
ANterna m
nimim
Drüs con-
2. 3. ed
ade ſio d
der
2 5, §.
19. &
animi
omnis.
1,9. I l
ni⸗
id
Qend
Ho
Ppturæ

—
eum, er

piritvaliten
minem re.
t, Gwand
relillit,
busgne
12. Mch,
1 Wi
rſio Cien

is Den’
37, kede
plhane/ ei
kerengl,
or. 5ſ

natie al⸗
.1CoN1.
eln Pkapt⸗
2gnutionen
unn auten
90. Pertd

i roeſt.

erDiunm
rAliter e

benefe,
ipelgt
iu

Converſio. 277
gica, quibus Deus utitur, ad homines, ut ad
