petitis deſcribit. (3) Ex dictis expreiſis:
quibus levitici ritus exemplar & umbra di-
cuntur rerum cœleſtium Ebr. 8, 5. 9,9. 101.

—
qoilem int
iple ititus
hr, 5.
Per hos ti
Leyit. 16, 30.
etiam hoc d
1eOS Kuiſſe l.
22. Oportol
cui tam exe
que hoc P
los, ſeorſen
tiam ulus fui
li Redemtor
nt, & guen
Uint, Dreſtare
bonem cum

750. Ex
Aumn intellig
obleo aden
ſe leres, et
Ne, ideo Den
eas fuit rep
ltnelitico
ſum, Gal.

P ommbus
Uitreti. xd
Jutapopalt
currentem
ut. er. l,

iglis,
S

eC tamen nOn N

Leæ Ceremonialis. 371

& quidem in Chriſto, Col. 2, 16. 17. quem
Ltum Eulttul ipfe Spiritus Sanctus per eos indigitaverit
fime Nonbt, Ebr.9, 8.
uum inſtiunn Per hos ritus Deus placatus eſſe dicitur,
tun clogial Levit. 16, 30. 17, 11. Ebr. 9, 22. & tamen
n di genstef etiam hoc dicitur, ritus illos non per ſe ido-
tumetnmrt neos fuifſe Deo placando bſal 40, 7. 50, 13.
Iead det 22. Oportuit ergo eis ſubeſſe aliquid majus,
eniin is cui tam excellens effectus deberetur. At-
due hoc Paulus declarat, oſtendens, ritus
Cerentnininil illos, ſeorſum a Chriſto nullius ad conſcien-
in weilm tiam uſus fuiſſe, Gal. 4, 9. Ebr. 10, I -4. ac
us oliene vi Redemtoris Chriſti, quem repræſenta-
Gt, Miifn bant, & quem fide amplecti Ifraelitæ debe-
44,4. Mz bant, præſtare demum potuiſſe reconcilia-
futt, e 1 tionem cum Deo, kbr. 10, y-10.
n. L
8S. 750. Ex hoc etiam rationes harum Le-
egecmd gum intelligi poſſunt. Cum a nullo cultu
ua inlini⸗ publico abeſſe poſſint ritus externi; bas præ-
aPplenne ie leges, cum tanta varietate ac multitudi-
ts ordie ne, ideo Deus delegit, (1) quia Chriſtus per
11) er eas fuit repræſentandus; (2) quia populo
enmtis ein Iſraelitico pædagogia eſſe debuerunt ad Chri-
) Len ſtum, Gal. 3, 24. (3) quia per eas Iſraelitæ
esAbom ab omnibus aliis populis debebant manere
oaln ei diſcreti. Exod. 19, 5.6. Deut. 4, 14-20. (4)
Cichi e quia populus hic, ad cultum in oculos in-
4 unb- currentem & ritus externos proclivis, diſci⸗
gy plina fali oneroſa, qua coerceretur, opus ha-
bHNWduit. Jer. 31, 32.
A a 2 §. 751.

372 Lex Ceremonialis.
J. 751. In Novo Teſtamento Lex ceremonia-
lis abrogata fuit à Deo. Act. 15, 10. 11. Gal.

F⸗ I. 4.

S. 752. Hæc abrogatio fadta eſt ſucceſſive:

etenim jam in V. T. prædicta fuit, Jer. 3 1,31.
34. 3, 16. 17. Pfal. 110, 4. Dan. 9, 24 - 27.
Deut. 18, 15. 18. deinde a Chriſto & verbis
& factis oſtenſum, eam inſtare, Joh. 4, 21.
23. Mat. 12, 1I⸗8. 15, 10 -20. donec per
Chriſti mortem impleto earum legum fine
primario Ebr. 9, 12. 10, 10. de jure jam ab-
rogatæ eſſent.

Libertas autem hæc gradatim introducen-
da & uſurpanda fuit, ex veneratione divi-
næ legislationis. Hinc (1) initio liberum
fuit eas aut omittere, aut (in gratiam infir-
morum) uſurpare. Actor. 16, 1. 3. 21, 22.
1 Cor. 9, 20. 22. (2) Gentilibus ad fidem
converſis plane non imponebatur hoc ju-
gum, Act. 15, 7-28. (3) Cum eccleſia ſatis

de libertate ſua edocta eſſet, his, qui non

deſinebant obſervationis urgere neceſſitatem,
jam nihil conceſſum, ſed ſtatui gratiæ noxia
declarabatur. Gal. 2, 5. 14. 5, I. 2. 3. (4)
Tandem Deus ipſe actualem iſtius cultus
abolitionem facto illuſtri peregit, cum

—

Temphum d

dorum even
2, 14. 1 5. Eph. 2, 14. 15. Col. 2, 14. 16. 17
Ebr. cap. 7- 1I0. Gal. 1, 6. 7. 3, I. 2. 3. 4, 9.

6763. N
Glitur, null
ſon babere
in theologi⸗
Libri, in
partem no
tota comm
pienti 2 Tin
legantur in-
tes ſtabiſien.
(Cor.6,16, B
hr ſ4 .
elgo Deus cl
ens goceri.
1s ceremon
ſaellior, ſe
Chriltiarisn
Oundior,
genla elt,
conyincendh
gelluls ref

Tem-

hieli,
erto Le terenn
Act. 1,loli, 0

5,7. 31. 2,

o fucn et huß
ih fut ſerg⸗
,4. Dol94:
1Chrlto din
inſtue, ſongt
,f0:70 Ce
enumn kgun;
1o Ceſle ,n

itimintod
XVenettioleh
(1) uit ke
1 (ingemnund.
116, 1, I
entiibus d e
vonebin in
Cum elcleli⸗
ſet, 6,
gerenecelitt
uwi gentie n
1.2,
emn iltins 4.
Pereyl .

Lex Ceremonialis. 373

Templum deſtrueretur, & respublica Ju-
dæorum everteretur.

S. 73. Nec tamen ex abrogatione hac ſe-
quitur, nullum amplius Leges Ceremoniales
uſum habere; quin potius recte de iis, etiam
in theologia Chriſtiana, agitur. Nam (1)
Libri, in quibus deſcriptæ ſunt, conſtituunt
partem non parvam Scripturæ; ea autem
tota commendatur meditationi fidelium ſa-
pienti 2 Tim. 3, 16. (2) Leges hæ ſæpe al-
legantur in N. T. ad magni momenti verita-
tes ſtabiliendas, ICor. 5, 7. 8. 10, 18. 2.
Cor. 6, 16. Rom. II, 16. 15, 16. Gal. 3, 13.
Ebr. 5, 4. 5. 13, 10 - 13. Apoc. 11, 19. vult
ergo Deus chriſtianam etiam eccleſiam per
eas doceri. (3) Còôñ̃ſideratio typorum le-
gis ceremonialis nunc in N. T. non modo
facilior, ſed ad promovendam Chriſti &
Chriſtianismi cognitionem etiam multo fœ-
cundior, adeoque Chrifſtianis non negli-
genda eſt. (4) Habet denique uſum in
convincendis Judæis, & aliis quoque in-

credulis refellendis.

374 Lex Forenſis.
XLV.
DE LEGE FORENSI.

§. 754.
J ex forenſis eſt complexus mandatorum
Dei de republica Judaica adminiſtranda
ad conſervandam, per judicia ac diſeiplinam
externam, vitæ ſocialis boneſtatem ac tran-
quiliitatem.

S. 755. Lata eſt a Deo, utente jure ſuo
peculiari in populum Iſraeliticum, e ſervitute
.gyptiaca liberatum: quem cum in rem-
publicam bene ordinatam formaret, Legibus
etiam, quibus regeretur, inſtruxit, Exod.
19, 3 -6. Lev. 19, 36. 37. & Judices conſti-
tuit. Deut. I; 17,
Eyx quo quid T beocratia fuerit, intelligi
poteſt.

§. 756. Pars earum legum propius deter-
minavit ea, quæ jam in lege morali conti-
nentur; quaßis eſt pœna furti Exod. 22, 1-9.
& ſcortationis Deut. 22, 20 - 2 ½. Pars ad ge-
nium terræ ſanctæ & populi, ac utriusque
ad gentes vicinas relationem, accommodata
fuit; qualis erat lex de divortiis Mat. 19, 8.
& de occidendis idololatris ac falſis prophe-
tis Deut. 13, 5- 18. Pars alia denique habuit
typicam

— —
typicm ratie
uII OuOVIS 41
nno Jubilæo.

5§.777. Hir
Uime fuerun
ndolem gen
Vicinorum.
LEX ge oc
latris habui
am: (1)
Deo, ac pe
cultus ipſis
Inmo (3)
lbaelita, ſus.
Aus, zaͤ ld
Centilius
ler.2, 10.
Perperamn a
bereticis: .

§,759.

momenti
Procuravit
ſi; qux
duobus ful

tuch privat⸗
non mode
vata ch
fuerunt

ORENS

lexis nontne
doica Adn

gicig te Ar

Ponefetten NN

, Utente n
ticum, etnin
lem cum hin
ormaret, L
inltruxtt, 4
& udicssaen

ig foet, insi

n i 6
lege nolil di.
S
.9f. MiA
l, vni

n, AMCONNNH

Ottis Mnl
tilone⸗
,Genigne,

Lex Forenſis. 375

typicam rationem, ut lex de cultura agro-
rum quovis anno ſeptimo omittenda, deque
anno Jubilæo. Levit. 25.

S. 75 7. Hinc ſapientiſſimæ, uiſſimæ, ju-
ſtiſſime fuerunt: accommodatæ quippe ad
indolem gentis, & regionis, ac populorum
vicinorum.
Lex de occidendis pſeudoprophetis & idolo-
latris habuit ſeveritatem, ſed longe juſtiſſi-
mam: (1) quia idololatria fuit apoſtaſia a
Deo, ac ſpecies rebellionis; (2) quia fuit
cultus ipſis Dæmonibus præſtitus, Lev. 17, 7.
Immo (3) fuit blasphemia in Deum, ſi
Iſraelita, ſufficiente veri Dei notitia inſtru-
us, ad Idololatriam defecit, & (4) ipfis
Gentilibus per eam ſcandalum datum eſt.
Jer. 2, 10. 11. Ex quo patet, hanc Legem
perperam applicari ad theſin de occidendis
bæreticis: quippe quorum alia plane cauſa eſt.

S. 758. Per has Leges duæ utilitates magni
momenti obtinebantur. (1) bPer eas Deus
procuravit ſalutem vitæ Jocialis in populo
ſuo; quæ publica ſalus in omni republica
duobus fulcris continetur: æ. bhoneſtate vitæ
tum privatæ, tum publicæ; & tranquillitate,
non modo publica omnium, ſed etiam pri-
vata cujusque. (2) Smul in his legibus
fuerunt adjumenta atque incitamenta & ad
Aa 4 reli⸗

76 Lev Forenſis.

—

religionem, obſervationemque cultus exter-
ni, & ad animi internam virtutem. I Cor.

9, 9. I Lim. 5, 18.
Prior ille Finis (ſalus reip.) immediatus,
alter (legis tum Ceremonialis tum Moralis
obſervatio) mediatus fuit.

§. 759. Abrogatum eſſe hanc legem, exeo

patet, quod ſtatum reipublicæ ab ipſo Deo
formatæ pro fundamento habuit. (S. 75.)
Sublata ergo republica hac, ne Judæos qui-
dem amphius in totum, potuit obligare,
quippe quibus earum gentium, inter quas
degebant, lege civili deinde fuit vivendum;
multo ergo minus alii populi ad eas unquam
adſtricti fuerunt.

Hinc perperam olim Anabaptiſtæ aliique,
caulas chriſtianorum civiles, eliminato Jure
Romano, ſecundum Leges Moſaicas dijudi-
candas eſſe ſtatuerunt. Moderatius multo
noſtrates theologi Magiſtratuum arbitrio ſa-
Pienti reliquerunt, quid ex legibus, a ſapien-
tiſſimo Legislatore profectis, in ſuas res-=
publicas transſumendum eſſe exiſtimarent.

XLVI.

Penesiu
Accipitr
Dro umiverb
na; quo ſe
Marc. 1, l.
nem zccipi
(2) Ftricke
uie ac alu
Rom. 1, 16,.
quæ comple,
ir. ()
Chriſti exhibt
d peracte
In V. T. Car
Eiſtingwiten
Medive
Dca ordin⸗
Seripturæ

§. „61.
Divine,
neficig,
alku effea

§. 76:
I, I. lIſ;

—
elnque cuſtiser

Mamn Virtuten, 1C.

reig.) innla
onialis tun
it.

e hanelgen,e
publice dd
to haboit (S
hac, he lan
m potut oitr
entiun
nde fuiti
ppoliakennu

Aulintf
les, einumn ,
es Molsd
Modenri
potkun MM,
et.
legku, 1e
Cis,
ſe elthrel,

. Fvangelium. 377
XLVI.

DE EVANGELIO.
S. 760.
Tangclium in Scriptura triplici ſignificatu
accipitur: (1) latiſſime && ynecdochice
pro univerſa Chriſti & Apoſtolorum doctri-
na; quo ſenſu etiam Legem complectitur,

Marc. 1, I. coll. 4. 14. 15. ſed denominatio-

nem accipit a parte potiore. Rom. 2, 16.
(2) Stridte, pro complexu promiſſionum gra-
tiæ ac ſalutis propter Chriſtum per fidem;
Rom. I, 16. 1 Cor. 15, 1-4. quo ſenſu a lege,
quæ complexus mandatorum eſt, diſtingui-
tur. (3) Striktiſime pro annunciatione
Chriſti exhibiti & redemtionis per ipſum jam
Atu peracte; quo ſenſu a Promiſſione, quæ
in V. T. Chriſtum venturum præſignificabat,
diſtinguitur. Rom. I, 1. 2. Act. 13, 32.
Medius ſignificatus in theologia dogma-
tica ordinarie ſolus adhibetur, idque ex uſu
Scripturæ. Matth. 11, 5.

G. 761. Evangelium eſt aununciatio gratiæ
Divinæ, qua meritum Chriſti, & parta eo be-
neficia, omnibus offeruntur, & credentibus
actu eficaci conferuntur.

S. 762. Audor Evangelii Deus eſt, Rom.
I, I. I5, 16. I Tim. I, II. I Cor. 9, 12. qui
A a 5 etiam

37 Evangelium.

etiam illud primum promulgavit Gen. 3, I5.
iteratis ſubinde promiſſionibus confirmavit,
Gen. 12, 3. 26, 3. 28, 13. typis variis re-
præſentavit, ac tandem per Filium ſuum ſo⸗
lennius protulit Ebr. 1, I. Ex quo dignitas
hujus doctrinæ patet. Ebr. 2, 3. .
Hanc theſin porro Scriptura ſic determi-
nat, ut oſtendat, Evangelii doctrinam ratio-
ni incognitam eſſe, Rom. 16, 25. 26. 1 Cor. 2,
7. 10. Eph. 3, 5. 6. 9. 10. nec niſi ex ſola Dei
revelatione cognoſci Gal. I, II. 12. JOh. 1, 18.
Mat. 6, 17. Eph. 6, 19. Fundamentum enim

evangelii, meritum Chriſti, eſt res facti,

de qua rationi ſibi relictæ nihil conſtare pot-
eſt. Modum ac medium peccatorem ſal-
vandi nulla humani ingenii perſpicacia po-
tuiſſet excogitare. Remiſſio peccatorum eſt
beneficium pure gratuitum, indebitum, a
benevola Dei voluntate unice pendens: fciri
ergo certa cum fiducia, niſi Deo revelante,
non poteſt. Spes quam ex bonitate & cle-
mentia Dei, & ex continuatis erga peccato-
res beneficiis Naturaliſtæ ſibi formare ſolent,
incerta, dubia, vana eſt. Rom. 2, 4. coll. 5.

S. 763. Evangelium non demum in N. T.

ſed jam ante Chriſtum in V. T. propoſitum eſt,
in tot luculentis de Redemtore & Salute pro-
miſſionibus. Joh. 1, 45. 5§, 46. Act. 10, 43.
Rom. 1I, I. 2. unde falluntur, qui in V. T.
meram

—

Meran eget
laluu patefa

Kon. 16, 25
cLcd ummm ige⸗

in utroqve“
21. 4,6,. le

§. 764.
ge bomimih
Vundlis. AG
tiones, g
19. Eph.2,
ſ, 20, Phil.
13,26. glorl
Idem etiaqh
Continet eni
ge conſis ſal
Dei ergx hi
verrez elt,
terna, Ohn
Wode evar
16. 16, 2
ſ, 18. (
prout in
ne peccat
forenſem
ratione &
Cinalem,
Conſumn
Ram ge

Um.

—
blgmnit Cen 3,
önibus confirmmi
130 pis variet
er EHhm ſuun’
. Cv0
r.2,
npturn ſe dett
geli Ainmn
,16,2,,20 100.
nec nli ern
h 1, 1I.11 ſhul
Fundawenumen
riſti, A
enihlculenn⸗
mn petemmn
enii erhitun
ſſo peccrronn
Im, Ungebitun,
ſe henlen:
n Deo rerelr
bonitate l
Nts erga ell⸗
bi fommateſi
Rom. 2,41

.„N
Cemumn inl
ſe
1 liin
oreef
r, Yi 11 4
1, Neni

ſ

Evangelium. 379

meram legem fuiſſe contendunt. In N. TZ.
glarius patefactum eſt, 2 Cor. 3, 13. 19. 4, 6.
Rom. 16, 25. 26. Epheſ. 3, 5. 2 Tim. 1, 10.
ſed unum idemque tamen evangelium fuit, quod
in utroque Teſtamento percrebuit. Rom. 3,
21. 4,6. ſeq. 10,6. 8. 16. Ebr. 4, 2. Gal. 3,8.

S. 764. Objectum Evangelüi eſt conſilium Dei
de bominibus propter Chriſtum per fidem Jal-
vandis. Act. 20, 27. Hoc probant appella-
tiones, quibus dicitur verbum pacis, Ela. 57,
19. Eph. 2, 17. 6, I5, Zach. 6, 13. vitæ, Act.
5, 20. Phil. 2, 16. ſalutis, Ephef. 1, 13. Act.
13, 26. gloriæ. I Tim. 1, 11.
Idem etiam demonſtrari per partes poteſt.
Continet enim Evangelium (1) doctrinam
de caufis ſalutis, tum interna, gratioſiſſima
Dei erga homines voluntate, unde Xρς
xρααος eſt, ACct. 14, 3. 20, 24. 32: tum exX-
terna, Chriſto & merito ejus, Act. 8, 12.
unde evangelium 3& Xesss dicitur Rom. r,
16. 16, 25. & ſermo reconciliationis 2 Cor.
5§, 18. (2) doctrinam de Jalute ipſa, tum
prout in bac jam vita obtingit, in remiſſio-
ne peccatorum & Juſtificatione, per gratiam
forenlem, Rom. 14, 17. nec non in Regene-
ratione & Renovatione, per gratiam medi-
cinalem, Tit. 3. 5. tum prout poſt vitam hanc
conſummabitur. I Pet. 1, 3, I7. (3) doctri-

nam de applicatione ſalutis, quæ uti ex parte
Dei

380⁰ Fvangelium.

Dei per Verbum Rom. 1, 16. & Sacramenta
Tit. 3, §. Matth. 26, 28. ita ex parte hominis
per fidem fit, unde Xoνος issινς dicitur. 1
Tim. 4, 6. Rom. 10, 8.

§. 765. Ex eo vero intelligitur etiam, qeuæ
ſit Evangelii forma, quam alii, faciliore me-
thodo, evangelii munus ſive officium dicunt.

Generatim in eo ſitum eſt, ut bominem ſal-

vet, quod Lex præſtare non poteſt. Rom. I,
16. 8, 3. Gal. 3, 21. Speciatim autem Forma
Evangelii hæc eſt, ut ſit Salutis per Chriſtum
partæ manifeſtatio; & oblatio ſeria; & colla-
tio actualis.
Manifeſtatio conſiſtit in narratione certa,
indubiis veritatis criteriis munita, de eo, quod
Cbriſtus, Filius Dei, hominum cauſa peregit.
Marc. 1, I.
Oblatio conſiſtit in declaratione, quod illa
omnia ex Dei Voluntate ad bominem, cui iſta
proponuntur, pertineant, cum adjundta exci-
tatione, ut ea ſerio fdei aſenſu aceceptet.
Act. 13, 3 8. 39.
Collatio conſiſtit in productione fidei, Jalu-
tem banc acceptantis, & inchoatione perdura-
tura fruitionis adctualis hujus ſalutis. I Cor.
I5, 1. 2.

§. 766. Hinc admitti non poteſt illa notio,

qua Sociniani & (ex parte) Remonſtrantes

— —
Pyunngelium e

Lonrum )

Chuſtus dede
ünendam eo

niſiomibus mi
fuerint. M
à forma doc-

§. 767.
tur, Evan
Qamwis
Primo ſignin
4, I7. Luc,
niam ſignifie⸗
Dublica autor
At V. P. .
ſtinemus. )
etiath ex Lva
MoVa. (§.
lienie
geliun argn
lbet, 8 16
12, 13 guo

1.68
Nconium

Evan-

1,16. 1C
6. untonl
tatio, he

10,17, Vn

liin.

—
16. Kdrnmen
ita e pare ont
Vs Teur lttu

telligtur einme
all, kaclinen
ſiweoffiindins
ſt, Ir honnm
non potel Nu
ciatim autenkkt
latiser Chi!
grin eria; l

a urrotionen
unitu, gednf
Binen Cikl

clarutinn, 4
Ounier, 4
Cun oderkt e

4 ni/ iphii
lenrili

Chunin iin⸗
ſMtfi 1.

votelk il nn

Evangelium. 381

Evangelium concipiunt tanquam complexum
novorum &σ perfettiorum præceptorum, quæ
Chriſtus dederit, una cum propoſitis, ad ob-
tinendam eo promtiorem obedientiam, pro-
miſſionibus multo ſublimioribus, quam in V. T.
fuerint. Multum hæc Evangelii idea recedit
a forma docendi Scripturaria. (§. 764. 76 5.)

§. 767. Ne illud quidem commode dici-
tur, Evangelium eſe Pœnitentiæ concionem.
Quamvis enim affirmari id poſſit, poſito
primo ſignificatu latiſſimo (§. 760.), Matth.
4, 17. Luc. 24, 47. Act. 20, 21. tamen quo-
niam ſignificatus ſtrictior magis uſitatus, &
publica autoritate receptus eſt, (Form. Conc.
Art. V. p. 59 1. 709), rectius ea formula ab-
ſtinemus. Per quod tamen non negatur,
etiam ex Evangelio deſumi poſſe Pœnitentiæ
motiva. (S. 579. 664.)
Idem ſentiendum de Propoſitione, Evan-
gelium arguere peccata, quam Apologia A. C.
habet, p. 16 5. lin. 22. ſed mox pag. 166. lin.
I2. 13. quomodo ſit intelligenda, declarat.

J. 768. Illud potius tenendum, Evangelii
præconium bhabere effcaciam divinam, Rom.
1, 16. I Cor. I, 6. 18. 2I. 24. 2, 4. 5. Col. I.
6. qua confertur Spiritus, Gal. 3, 2. 5. Trege-
neratio, Jac. 1, 18. I Cor. 4, 15. Fides, Rom.,
10,17, vita, Phil. 2, 16, ſalus. 1 Joh. 21, 2˙.
§F. 769.

382 Fvangelium.

J. 769. Hoc Evangelium efficax ex inten-
tione Dei omnibus bominibus deſtinatum eſt.
Id probatur ex mandato univerſali omnibus
hominibus illud annunciandi Marc. 16, 15.

Matth 28, 19. Act. I, 8. ex ejus patefactione

prima Gen. 3, 15. 9, I. omnem deinceps

terrarum orbem pervadente Plal. 19, 4. .
coll. Rom. 10, 18. Matth. 24, 14. 26,13. Col.
1,6. 23. & ex cauſa damnationis hominum,
incredulitate Joh. 3, 18. 19. 36.
Niſi ponatur ſeria Dei Voluntas omnes,
qui evangelium audiunt, ſalvandi, abeſſe
non poteſt, quin Evangelium convertatur in
legem, per quam reprobis tantummodo
præcipiatur, quales eſſe deberent, ſi promilſ-
ſionum participes fieri vellent.

J. 77o. Sed actu tantum illi participes bene-
fciorum Evangelii fiunt, qui efficaciam ejus
admittunt & oredunt. Joh. 3, 16. 20,3 I. Rom.
1, 16. 16, 26. Act. 13, 38. 39.
Hc theſis, per ſe plana ac facilis, magnam
in praxi circumſpectionem requirit, ut a-
tendatur ad fidei ſigna: (1) antecedentia, ſo⸗
lidam Converſionem; nemo enim adultus
capax eſt beneficiorum evangelii, niſi vere
converfus. Marc. I, 1 5. (2.)) Concomitantia:
qui enim credit, notitiam beneficiorum
evangelii non ex mera Verbi litera habet,
ſed poſt ſerium ſui examen revera expetitn
1

— —

ſee hibere pe
Ceſlunn filiale
6) Conſegu

ctedens non-
Phil. 1,27. 2

§. 771. H
eſt, recipien
Qo ſent
xime antiqu
ditionem vea
formula in /
tius viſim,
Hiciones 30 4
ſones exangel
ere gratuita
Gil 3, 18. F
ttque adeo
Pteſtare det
gentes.

K772. l
facile collie
vangelium
Dibeat. b

legen

romiſon⸗
romiſſio

ab ſolute

iun.
—,.—
Cn eſhe ctinn
ninibus gekinenne
) Unuverlalt onnt

ciandi Marc it

er eſns paklin
1. ofnnen deng

dente Plll ,4

1 Bl
nnations onin
19. 6.
el Voluntsan
t, ſavntl, 4
elium coNen1
tobis tumm
ebeen,indt
lent.

vilipnuin h
Uickecen e
„16. llet

9
1 ſcliynii
n reghirt,
lterekeliiß.

no enicn

geli, i
lmmut,
, belelelin
hi lien i
e en,

Evangelium. 383

ſe habere peccatorum remiſſionem, & ac-
ceſſum filialem ad Deum. Rom. ſ, I., ſeq.
(3) Conſequentia; fides enim evangelio
credens non manet ſine ſtudio vitæ ſanctæ.
Phil. 1, 27. 2 Pet. I, 8. .

§. 771. Fides itaque medium ſive organon
eſt, recipiens evangelii bene ficia Eph. 2, 8.
Quo ſenſu etiam noſtrates theologi, ma-
xime antiquiores, non dubitarunt fidem con-
ditionem vocare. Sed poſtquam alii hac
formula in ſequiorem ſenſum abuſi ſunt, ſa-
tius viſum, termino hoc abſtinere, ad ſu-
ſpiciones ac diſſenſiones cavendas. Promiſ-
ſiones evangelii non Junt conditionatæ, ſed
mere gratuitæ, Rom. 3, 24. 4, 16. I1, 6.
Gal. 3, I8. Eph. I, 7. 8. 2 Tim. 1,9. Tit. 3, 5.
atque adeo abſolutæ, nihil a nobis, quod
præſtare debeamus, ut ſalus obtingat, exi-
gentes.

S. 772. Ex hactenus dictis (S. 717 - 771.)
facile colligi poteſt, quo pacto & Lex ad
Evangelium, & Evangelium ad Legem ſe
habeat. Primo illud eſt accurate tenendum,
Legem &ο Evangelium toto cœlo differre. Et-
enim (1) Lex præcepta continet, Evangelium
Pron hioner. Rom. 4, 13. 14. Gal. 3, 17 (2)
romiſſiones legis conditionate, evangelii
abſolutæ & mere gratuitæ ſunt. (3) Lex eſt
doctrina

ℳ

384 Evangelium.

doctrina operum, quid nos Deo præſtare de-
beamus, injungens; Evangelium eſt concio
gratiæ, quid Deus nobis exhibere velit, do-
cens. (4) IIIa cordi inſcripta eſt, & natura
etiam innoteſcit; hoc niſi ex revelatione ſpe-
ciali non cognoſcitur. (§*) Lex tantum ju-
bet, vires efficiendi non dat; Rom. 8, 3.
Gal. 3, 21. Evangelium indicat medium ſa-
lutare, & confert vires credendi 2 Pet. 1, 3.4.
& ſic dat, quod lex jubet. Jer. 3 1, 33. Ezech.
36,7. (6) Lex ergo morbum, Evangelium
vero Medicum oſtendit. Lex iram Dei an-

nunciat Rom. I, 18. 4, 1 5. Evangelium mi-

ſericordiam ejus. Eph. 2, 4. (7) Lex

damnat; Evangelium abſolvit ac ſalvat. 2

Cor. 3, ö6. (8) Legis munus eſt ſecuros per-
terrefacere, & ad pœnitentiam excitaré
Ebr. 12, 18 -21. Evangelii munus eſt, pœ-
nitentes erigere, & ad fidem perducete.
Ex quo tam luculento diſcrimine evidens
eſt, etiam etiamque vitandam eſſe Legis &
Evangelii confuſionem, quippe quæ triſtiſſi-
mis tenebris totam ſalutis doctrinam invol-
vit. Form. Conc. 709.
§. 773. Sed in praxi tamen hæc duo, Lex
& Evangelium, debent conjurctiſſima eſſe.
2 Tim. 4, 2. coll. S. 2, I5. In Converſione

Lex Evangelio ſubſervit, Luc. 24, 47. AclL.

20, 21.

—
20, 21, C4l.;
31, II. 2, 11.
nc qui 1
eenet, ec l

„20. Cal
Lege, tener
Agoitionem
reRe progte
Ci prorſu
transgreditu
talis manet,
¶U vero k.
Legis lamna

§. 774. H.
erita, ge o
ſt an ex ya
luangelii coll
Pellac illuttr.
DON Aenjus
damobliezto
emonſtrarion
Ler per ſe n
Deo nodi

nus; A gey
InEratard
neftciorum
dulitatem

ripti el,
1 en feutlitinufe
(O) L mm

n Cn; Non i1

indien nedunm,
redendllan d
t ſerzohl
Ubun, bingt
Ler une:
8. Limneline
1,4. 00 let
hint k ünt.
Gis e ſAn
Ulennim endl
muns elt,
6en perdr:

lcricnne e
Caen lea
Glppe N
doctunm

EnhecN!
„ Uiſimt
atinifim
e

„ 11

Evangelium. 38

20, 21. Gal. 3, 24. & Evanhgelium Legi Rom.
10, 4. & ſic quoque in Renovatione Rom. 3,
31. Lit. 2, 11. 12. H
Hinc qui Legem ſolam, ſine Evangelio,
tenet, nec juſtus eſſe nec ſalvari poteſt, Rom.
3, 20. Gal. 5, 4. Qui Kvangelium ſolum, ſine
Lege, tenere vult, is nec ad peccatorum
aghitionem pervenit, nec in Sanctifcatione
recte progredi poteſt. Rom. 6, 1. Judæ Y. 4.
Qui prorſus Legem negligit, ac volens eam
transgreditur, ei nec Evangelium, quamdiu
talis manet, prodeſſe poteſt Rom. 8, 6.7. 13.
Qui vero Evangelium contemnit, manet ſub
Legis damnatione. Joh. 3, 18.

§. 774. Hinc dijudicari poteſt quæſtio
vexata, de obligatione credendi, an ex Lege
ſit; an ex Evangelio. Eſt ex Lege, led luce
Evangélii colluſtrata. Hæc Legis per Evan-
gelium illuſtratio non conſiſtit in additione
novi alicujus præcepti, non in novæ cujus-
dam obligationis ad Legem accefſione, ſed in
demonſtratione novi alicujus objetcti, de quo
Lex per ſe nihil docere poteſt. Generale
eſt Legis præceptum, ut omne beneficium
a Deo nobis oblatum grato animo accipia-
mus; & generalis ſententia, qua Lex omnem
ingratum contemtùm ac repudiationem be-
neficiorum divinorum, omnemque incre-
dulitatem erga Dei verbum arguit ac anr
b am

386 Sacramenta.

Jam ſi Evangelium accedit ad Legem, gene-
ralis illa ſententia Legis ex Evangelio decla-
ratur „monſtrato novo quodam objecto,
in quod homines incredulitate peccare poſ-
ſunt. Ita ergo illuſtrata Lex exſerit vim
ſuam, Fidem in Chriſtum præcipientem, &
incredulitatem damnantem.
*Hinc comminationes immediate Evangelio
adjectæ Marc. 16,16. Joh. 3, 18. 36. non ſunt
evangelii, ſed legis; quæ etiam in aliis Scri-
Ppturæ locis juxta cum evangelio ſonat. Mat.
17, 5. Act. 13, 39.40. Ebr. 2, 3.

XLVII.
DE SACRAMENTIS.,
§. 775.

uamvis vocabulum Sacramenti ſit aen,
recte tamen in Eccleſia, poſtquam ſe-

mel receptum eſt, retinetur. Sed vagus,
quem habet, ſignificatus figendus eſt, no-

4

tionem ejus genuinam ex conſiderationè

Baptismi, & Sacræ Cœnæ, Circumciſionis

äitem & Agni Paſchalis, quæ omnium con-

feſſione Sacramenta ſunt, conſtituendo.

S. 776. Sacramentum eſt actio divinitus

mandata, circa elementum externum in oculos
. incur⸗

ineuryens oc
tioni promiſi
rcſettate,
G ohfina
nx, filem d
tterna confe
Ex theſibrt
notionis pan

§ .
megto, id!

olius Neiit
lutis enim n
deo, gui an
10. gui idem
Olas addere
Conlequen
elomdium e
Retamentis,
ſinl cdent;
rünn eſfezi,
Giceremoni
13 cecleſiæ

6.578. J
indubuis Sa

derata dep
Ropris di
AAidnen

e ntt.

—

edit Aekn, ,

S er anddodt

70 guodam
edulinne peren
tata Lek eteni
um precſpeent
dtem.
Simmecite in
Dh, 19,6.
r etiam in 1d
Vangelio ſont
hr. 2,3.

—

Il.
NMYNMNS

. ee
SCrelmmtiſtige
cela, anu⸗
inetik. Nd
ftgeni 6
er enn
ne, CIenmelt
z omiun
conlimend.

AE Nn Ni

aumm,

Sacramenta. 387

incurrens occupata, per quam vi Verhi Inſtita-
tionis promiſſiones evangelicæ, ſymbolice re-
Præſeatatæ, ſingulis recte utentibus applican-
tur & obſignantur, && ſic per boc medium eſſ-
cax, ſidem vel accendens vel confirmans, ſulus
æterna confertur.
Ex theſibus mox ſequentibus veritas hujus
notionis patebit.

§. 777. Ut aliquid habeatur pro Sacra-
mento, id non ab humano arbitrio, ſed ab
Jolius Dei inſtituentis audkoritate pendet. Sa-
lutis enim medium inſtitui non poteſt niſi
ab eo, qui auétor eſt noſtræ ſalutis, Ebr. 2,
10., qui idem tali medio efficaciam divinam
ſolus addere poteſt. Joh. 3, 36.
Conſequenter hæc inſtitutio Divina norma
eſt omnium eorum, quæ credi de üngulis
Sacramentis, & quæ in praxi eorum obſer-
vari debent; & ab eadem etiam omnnis illo-
rum efficacia pendet. Adeoque peccant,
qui ceremonias humanas, quamvis non ma-
las, eccleſiæ tanquam Sacramenta obtrudunt.

S. 778. Ex inſtitutione in quatuor illis
indubiis Sacramentis (§ 775) attente conſi-
derata deprehenditur, in omni Sacramento
proprie dicto trig eſſe debere: rem viſibilem;
atctionem circa illim rem; Promiſſionem Divi-

mnam cum talhl actione connexam. Priora

vit ane Bib 2 duo

388 Sacramenta

duo determinantur per Verbum Mandati;
poſtremum hoe, per V'erbum Promiſſionis.

S§. 779. Res vißbilis inſtitut'one Divin⸗
expreſle determinatur; Joh. 1, 33. Eph. 5,26.
Marc. 14, 22- 25⁄. conſequenter, ubi nullum
tale elementum externum viſbile eſt, ibi non
eſt Sacramentum proprie dictum.

S. 780. Adio Sacramentalis partim dormj
eſt, ex parte Dei, quam Sacramenti Admi-
niſter obire debet, partim Xyriaß ex parte
hominis, qui ſuſcipit Sacramentum, eaque
ätidem in verbo Inſtitutionis tanquam perpe-
guo ſervanda præcipitur. Matth. 28, 19. 20.
1 Cor. I1, 23. 26. His ergo actionibus po-
ſitis ponitur Sacramentum, eæque ideo
Forma Sacramenti dicuntur.
Adeoque extra uſum, hoc eſt, ubi hæ
actiones divinitus præſcriptæ non fiunt, non
eſt Sacramentum, quamvis adſit forte res Vi-
ſibilis, circa quam peragi debebant vel po-
terant. .
Subtilior eſt enρ,, de duplici Materia
Sacramentorum, terrena ac cœleſti; de Forma
eorum, in actione ſacramentali, conſecra-
tione, da, Xidbes, ſita; de actionis ſacra-
mentalis effectu, unione nempe ſactamentali
rei cœleſtis cum terreſtri. In articulo de
Sacra Cœna commode hæc docendi forma

——

adhibetur: 1
Gnit, neque

6 781.)
uic Ihmnbol
Gtnexg eſt
lalus zterne
& qvidem
E per ihud
beantur, (
tedte utent
3 21.

6. 792. 5
ſebin gratie
cacia ver⸗
Inoralis tant
c4 & Uaera
eſke dara,

. 782
Fder tegti
1Cor II,
ſine bono
gratia col

874.
eda,
uſfum i
Eituale

ente
22—

Velun Aanis
erbem deoniſiori

inſtiutwne Dir
Joh.),3,. ohe

iſbie el, 6
e Ghn,

nentaligpartin k
1 Sackanent 44
tim ria;
cramentud, 1
nis tanguuſe
Matth 29,lh
rgo 1kibl
umn, ee⸗
t gsat ,
,hoc elt, i
te nonflt
alſt foten
4 gebebant e

Ge Cnlci/
rletite,
Dental, Cn.
Ge Nkons,

effectiva, & collativa.

Saèramenta. 3289

adhibetur: ſed in reliquis qifſcultates S.

gnit, neque eſt abſolute neceſſaria.

6. 781. vi Verbi Promiſſionis externo

eenn, in Imbolo & actioni Sacræ circa illud,

annexa eſt gratia, remiſſio peccatorum &
ſalus æterna, Marc. 16, 16. Matth. 26, 28.

& quidem ita connectitur, ut in Sacramente

&& per illud beneficia hæc offerantur, & exhi-
beantur, conferantur quoque & obſignentur
recte utentibus. Rom. 4, 11. Tit. 3, 5. 1 Pet.
g. 782. Sacramenta itaque ſunt eficacia

media gratiæ ac ſalutis; eſtque hæc eorum
ehicacia vera, realis, ſupernaturalis: non

moralis tantum vel ſignificativa, non phyſi-

ca & ſacramentis inhærens; ſed organica;

.

§8. 783. Ad ſalutarem autem hunc aſum

des requiritur, Act. 8, 36. 37. Marc. 16, 16.

ICor. I1, 25-29. Unde ex opere operato,
ſine bono motu utentis, non poteſt per illa
gratia conferri. 3
S. 784. Neque vero Sacramenta ſunt nuda
ſigna, quibus gratia, ante & extra eorum
uſum aliunde collata, ſignificetur, aut ſpi-
rituale Quid adumbretur; ſed quod ſgniſcan
B b 3 1

399 Facramenta.

id efieiunt etiam ac operantur. In quo ad-
mirabilis eſt Dei ανπιαιι.ι ερι quod in illis
fides noſtra ſignum viſibile habet, quo non
tantum gratia Dei, ſed etiam gratiæ hujus
abplicatio, ad nos in indiviquo Jacta, repræ:
ſentatur. Eo ipſo enim fidei tum generandæ
tum corroborandæ ſunt inſtrumenta. Rom.
4. 11. Gal. 3, 26.

. 78 ⅞. Adminiſtratio ſacramentorum in
N. T. ordinarie penes publicos Eccleſiæ mini-
Kros eſt; 1 Cor. 4, I. Tit. I, 7. in quibus
Probitas requiritur omnino, ita ut graviſſime
peccent; qui indigni, animo profano &
impio, hæc Sacra tractare audent: Sed ipſi
Sacramentorum efficaciæ qualitas admini-
ſtrantis, ejusque dignitas vel indignitas,
ſanekitas vel improbitas, nihil addit aut de-
trahit. Sunt enim efficacia per & propter
Chriſti mandatum, non per miniſtrum. oh.
3,26. 33. 1 Cor. 3, 7
Idem & de intentione miniſtri habendum,
Sacramenta operantur ex ſola Dei inſtituentis
intentione & virtute; & omnem certitudi⸗=

nem amitterent, ſi ad illa neceſſaria foret
adminiſtrantis intentio.

§. 786. Sacramenta deſtinata Junt quibus
vis, qui eis uti poſſunt. Gen. 17, 11. Exod.
12, 3. Joh. 3, 5. Mat. 28, 19. 26 27. tiam
2 Prove⸗

— —
obeſtoribus
onen 1. I
moco temn Sa

ere poſſunt,

ſherſtiio tanf

§.787. 5
ſnem, ut der
Vebicula ſint
confirment (9
moneant, Ri
10, 16. Jjer
enorigm ler
Accedont
va; commun
ſcei, guanr
10,16-21.
lemn ſicre ſo⸗
lcclſo o ince
dec hos ii
Wten zi
Püratlokzclle
Vero, gui

orum obte
noniig exte
bent; u
indKerewn

e
diclis,

enit

—
runm, l eo
ne, lll in
bile didet, ghn
etiem geit l
hlinigin ,ikn
ficei tun genen
r inlkrunentn

io Gictunertmn
lcor Haleen
Tit 1,/, M
no, ligr
Anino golind
e AMlentt del
Iutltis 1M
ts vel inlien
Dinil Additin:
neli per A⸗
Per uinſhin

itiſßn kNenn
ſola Deinſtius
, onrhencemm
la ferelr

irutr /r h
en. 1/, II. 4
5, 46, 17 4 4

Sa cramenta. 391
Tonekior ge⸗ in vita ſpirituali. Act. 2, 46.
om. 4, II. I Cor. 12, 14. Qui autem nullo
modo rem Sacramenti (§. 779.781.) perci⸗
pere poſſunt, iis deſtinata non ſunt, aut ſi
ſuperſtitio tamen ingerat, certe non proſunt.

S. 797. Sacramenta inſtituta Junt eum in
finem, ut beneficiorum evangelii pignora &&
vehicula ſint (§. 781), ut fidem ecitent atqué
confirment (S. 784) , ut oici ſui fideles ad-
moneant, Rom. 6, 3. 1 Cor. 11, 26. Deut.
10, 16. Jer. 4, 4. ac divinorum beneficiorum
memoriam ſervent, Exod. 12, 14. Luc. 22, 19
Accedunt & alii fines: ut ſint eccleſiæ teſ-
Jera; communionis cum Eccleſia, atque adeo
& fidei, quam tenemus, profeſſto 1 Cor⸗
10;, 16⸗21. ac mutuæ caritatis, inter ejus⸗
dem ſacræ ſocietatis membra conſervandæ
occaſio & incentivum. 1 Cor. 12, 13. Eph. 4, 5.
Sed bhos fines ſecundarios eſſe, illos prio-=
res autem primarios, ipſa utrorumque com-
paratio facile docet: unde multum aberrant
à vero, qui in ſolis his ſecundariis hærentes-
eorum obtentu, Sacramenta pro meris cere-
moniis eternis ac ritibus eccleſiaſticis has
bent; quos inter nonnulli ritus hos plane
indifferentes eſſe ſtatuere audent.

§. 788. Conſequitur potius ex hactenus
dictis, neceſſarium eſſe uſam Sacramentorum.
B b 4 Sunt

392 Sacramenta.

Sunt inſtituta a Deo; & Verbo mandati ae
promiſſionis nitantur (S. 777.778); & me⸗
dia ſunt fidei generandæ & conſervandæ

(S. 784): itaque necefſaria ſunt neceſſitate

mandati ac medii, nec poſtunt ſine in figni facri⸗
legio contemni, Gen. 17, 14. aut profanari,
ExoOd.2, 1 5. Cor. 10,21. 11,29. aut ſanétita⸗
tisjam acceptæ prætextu pro fuperfluis habe-
ri, Act. 10, 44 - 48. aut humana auctoritate
in eo, quod ad rem Sacramenti pertinet, mu-
tari, vel penitus abrogari. Gal. 3, 15.
Secus ſe res habet, ſi cui nulla ſua culpa
Sacramentis carendum eſt. Privatio ſine
contemtu non damnat; Luc. 23, 43. Marc. 16,
1I56. Necefſſitas hæc non abſoluta, ſed hopo-
thetica eſt, conditionem poſſibilitatis ſup-
ponens.

§. 789. In Veteri Teſtamento Circumciſio
& ²5“ gnus Paſchalis tam apertum habent Ver-
bum Mandati ac Promiſſionis, ut nullum de
iis dubium ſit: Fademque in N. T. Baptiſmi
& Sacræ Cœnæ ratio eſt. Cumque de nulla
alia actione tale quid in N. T. inveniatur,

ſed tantum quo illa, Baptiſmus & Sacra Cr-

na, tanquam media unionis cum Chriſto
ſpiritualis memorentur 1 Cor. 12, 13. plura,
quam duo heæc, Sacramenta ſtricte dicéta ad-
„ mitti non poſſunt. Quæ enim adduntaur, Con-
Ermatio, Pœnitentia, Extrema Undtio, Ori!-
. natio,

utio, G N
onnia propr

(K778).

0 g
ſtio general
conſtent as
incurrens,
Mnex, u
certos redd
tamen inter
que Teltam
quod' Sacran
ſum venturin
ſem, N. T. à
reſentenn ex
Aiqe he
Gebennt utrin
Ned Polit a0
10 adue loer
Deo, ra
Mento propt

entt.

Ndenn
SSnN

kande N conene

ecelern ſint u
pottuntlmneintent

h1,17, 14 A ge

l,l,29 Atiu
Au gro iheit
ut humana wer
cramentipettne
Il. 011 9,1.
ſi cuimnle A
el. MMunh

1c,29,49,. MNe

iloluta, led,
en holtblini

Emenl un
ertucnhibeſt
Fons, urnd
lnein inNE
1 Cimebet
in NI. m-
tilnus nn
jionis int,
r, 12, 09
ie⸗ ſtrchec 1
im acdvt
tmiliii,

Saeramenta. 393

mio, 7 Matrimonium, ea non mnabent
