Imnr oh 14,
NMeqviſncen
nz. Nech.
Ubigtur Kin
5 19. Phr. 12

d. 66. l
Ns forma
nun ſpinit

ii⸗ peccati

ſanckitgti
rmatur.
Ans
Verba val
dicuntur
ſ ij Pec

.
—
ecqnenda bon

0,9, 21 in Apt
lupenos ad bon
2001.7,1, 00

n uiveta ſbin⸗

Cor. ſ 1Iſ. M

, eſt Muus
ls indoles,

ccuens,

ablatim Mnn
Ciriult Al.
,),1d An ,⸗
fo eunht⸗
0.90 N
ulr ekkllot
vnun lncr
l.7, 12 N
ehts lilt
Auchut Diin
cotminunne
n. Nom., lle
r

ine heſt⸗
0 Co mndt

Sankifcatio. 32 5

ſit (SH. 655), ſed tamen etiam homo ſit
Cauſa ſubordinata (S. 656); partim tranſi-
tive eonſiderari debet, prout eſt opus ac be-
neficium Dei, 1I Theſſ. 5, 23. partim intranſi-
tive, prout eſt officium hominis 2 Cor. 7, I.

S. 662. Sanctificationis tranſitive acceptæ
forma conſſtit in conſervatione, & confir-
matione, & augmentis vitæ ſpiritualis; adeo-
que in hujusmodi actibus, quibus cognitio
ſpiritualis augetur Col. 1I, I1. voluntas Dei fa-
cilius ac certius innoteſcit, Col. 1, 9. quæ in
ſingulis caſibus opus ſunt, opportune ſugge-
runtur Joh. 14, 26. atque ita fiducia, amor, &
obſequii ſinceritas abundantior fit, 1 Theſſ. 3,
12. 13. Ezech. 36, 27. Eſa. 40, 21. caro autem
ſubigitur & infirmatur bſal. 119, 120. Apoc.
3, 19. Ebr. 12, 6. 9. 10. 11. 2 Cor. 12, 7.

S. 663. Intranſitivæ autem Sanctificatio-
nis forma conſiſtit in congerie plurium actio-
num ſpiritualium, ab homine regenito con-
ſtanti exercitio continuatarum, quibus &
vis peccati ſuperſtitis infringitun, & ſtudium
Janctitatis acuitur, & hbabitus Deo vivendi
firmatur.
Actus dominium peccati infringentes per
verba valde emphatica indicantur. Renati
dicuntur concupiſcere contra carnem Gal.
5, I7. peccatum odiſſe Judæ Y. 23. Rom.
X 3 12, 2.

326 Sunkikicatid.

12, 9. fugere, 2 Pet. I, 4. 2 Tim. 2, 22. ab.
negare Tit. 2, 12. eo ſe abſtinere 1 Cor.
9% 24. I Pet. 2, 1II. & purificare 2 Cor. 7, I.
&& mori peccato Rom. 6, II. 1 Pet. 2, 2 4.
illud deponere 1 Pet. 2, 1. Jac. 1I, 2I. Fph.
4, 22. Col. 3, 9. itemque (quæ ſeveriora
ſunt) vincere 1I Joh. 5, 4. Apoc. 2,, 7. cir-
cumcidere Rom. 2, 29. Col. 2, II. Jer.
4, 4. abſcindere Matth. 5, 30. 18, 8.9. cru-
cifigere Rom. 6, 6. Gal, 5, 24. mortificare
Col. 3, 4. Rom. 8, 12. Quæ omnia oſten-
dunt, Sanctificatione pravas inclinationes
non tantum reprimi & cobiberi, ſed etiam
debilitari, decreſcere, & ſucceſſive imminui.
Actus, qui acuunt ſtudium ſantctitatis, ſunt:
induere novum hominem Eph. 4, 24. Col.
3, 10, eum quotidie renovare 2 Cor. 4, 15.
& roborare Eph. 3, 16. dedere ſe juſtitiæ Rom.
6, 19. ſiſtere ſe Deo Rom. 12, I. 2. conten-
dere ad metam Phil. 3, 14. pugnare Ebr.
12, I. 1 Tim. 6, II. 12. æmulari Tit. 2, 14.
2 Pet. I, 5. 10. 2 Cor. 5, 9.
trique adtus in praxi conjunttiſſimi ſunt,
Tit. 2, I2. 2 Cor. 7, I. Ebr. 12, I. I Pet. 2, 24.
4, I. 2. Rom. 12, 9. & ſub iis per Gratiam
Spiritus Sancti cooperantem exſiſtit & cre-
ſeit habitus Santctitatis. I Tim. 4, 7. Ebr. 5, 14.
2 Pet. 1, 5F-8.

§. 6640

.
4

—

6,. Dit

fioniiluſtrant

jilue, ue
Conplectiwur
um ex is
(1¹) Keut
Gam & ſta
in eo miul i
I1, 29. Pfl..
(2) mitid
gue in pecc⸗
r iis pono g
(3) Alud
le nonis 1
im non ex me
NShriti;
n ia,
(0) WMien
mnld ſgei eren
1 . Kl.
()tetet
nimikediun
lenzis, e
Uecllonidus,
ments Dhl,

llelbet

Sunliſtenien

Menti Corhl

d.

—

In. 2,22.

Dltinere 1 C4
eare 2C01.91
II. bet. 44
lac. 1, 21
(qux lefein
Apoc. 2, 4.
Col 2, 1 K
1o, 19 9,

„4, Morffin .

2 omnia olter
9 inclinations
ri, ſed enini
ſire immInut.
Utinti,, unt
lh1. 01
te 200t. hl
elejolttiehin
1,1.2 Cr
ngnme
Hülari Tit /

iuttiſfni n
2,Ll Pet. 21,
is per. Cratu
jetſſtit &
4,7. Pbr yl⸗

.

Sandifcatio. 327

S. 664. Eximie hæc de Forma Sanctifica-
tionis illuſtrantur ex notione Pœnitentiæ quo-
tidianæ, quæ itidem perquam fœcunda eſt.

Complectitur enim actus (ac potius compa-

ratum ex iis habitum)
(1) accurate examinandi & vitam ante
actam & ſtatum ſuum præſentem, ſibique
in eo nihil indulgendi; 2 Cor. 13, 5. 1 Cor.
II, 28. Pfal. 139, 23. 24.
(2) vivide agnoſcendi mala graviſſima,
quæ in peccatis admiſſis & continentur &
ex iis porro gignuntur; Apoc. 2, J.
(3) dolendi tum de peccatis ante actis,
tum de novis lapſibus ac defectibus: idque
jam non ex metu, ſed ex motivo amoris
Dei & Chriſti; Tim. I, 13. 15. 1Cor. 15,8.9.
Rom 7, 18-23. Pfſal. 25, 7. 19, 13.
(4) applicandi ſibi meritum Chriſti con-
tinuis fidei exercitiis; 1 Tim. 1, 14. 16. Rom.
7, 2 5. 8, 1.
(5§) reiterandi indies propoſitum in bono
animi habitu proficiendi; idque non tantum
obſervatis, ſed etiam captatis bene agendi
occaſionibus, & repreſſis forti animo impe-
dimentis. Phil. 4, 8. 9. Rom. 13, 14. I Theſſ.
5, 6. 8. I Pet. 4, 8. 5,: 8.

S. 665. Ex hac conſideratione Formæ
Sanctificationis conſequuntur magni mo-

menti Corollaria: .
X 4 (1) San-

328 Saniſficatio.

C1) Sancéctificationem non eſſe qualem-
cunque abſtinentiam ab illis vitiis, a quibus
ſic ſatis per naturam alieni ſumus;
(2) non eſſe naturalem quandam animi
bonitatem, & ortam ex temperamento faci-
litatem ad virtutes quasdam particulares, be-
neficentiam, placabilitatem, ſermonis aper-
tam ſinceritatem, aliasque;
(3) non eſſe bonum tantum propoſitum,
ſubinde repetitum, nunquam (aut raro ve-
re) impletum;
(4) non eſſe emendationem vitæ ac mo-
rum talem, quæ affectus & inclinationes co-
hibet, ne in externos pravos actus erum-
Pant, dum interim plenus peccati vigor &
robur intus in animo manet, externæ hone-
ſtatis fuco utcunque ſuperinducto:
(5*) ſed eſſe renovationem internam,
ſolidam, peccati vires imminuentem ac de-

ſtruentem, ac totum hominem, in intimis ſu-

is facultatibus ac viribus, in melius mutantem.

S§. 666. Neceſſariam eſſe Santtificationem,
patet ex mandato divino. 1Pet. 1, 16. 1Theſſ.
4; 3. Ebr. 12, 14. Neque vero legaliter tan-
tum neceſſitatem hanc urget, ſed etiam evan-
gelice commendat Scriptura; docens, om-
nia ſalutis beneficia eo tendere; 1 Theſl. 1,9.
2, 12. ſanctificationem nobis partam eſſe ſan-
Suine & morte Chriſti Ebr. 9, 14. Tit. 2, 14.

æque

Alene

1,/,per ge
lin incho
bete incomp
0l. 6, 16.

6.667.
ſolviwur,
exereſtatio⸗
Der quam !
Titur & zu
Uphſ,g

. 660. C
unſkifttione
le Agetut, 7
ſs ludiediis
Dhr5, 14.
2,U1. 1

d 609.
& in 6
geniti vit⸗
5, 19. 10
4, l. Col.
tam. Phil
4, 7. 8.
Unde
guitur,

Moyie G

lo.

———
non eſt gliſit

lſis, 1N

iſunns;
n nndem mi
enneramenotut
n altielaen de
n, ſernmons n
e;
tntunn propolnr,
Mamn (ar tunt⸗

onem Wite n-
inclinatonesc⸗
vos aAlls elutn⸗
pett wlot
1eerez hone
ando⸗
toneln intetnn,

minuentenzr 1.

nem, miotmel⸗
celiusſnonanen.

Affetinn,
Pet 16 Iel⸗
Veto eglteltan⸗
et, Etenmetn
i; urti .
ere; INYN.
Pattin ⸗
,I. 119 14
AAs

Sanificatio. 329

æ que ac juſtificationem 1 Cor. 1, 30. 1 Joh.
1, 7. & per gratioſam Spiritus S. operationem
ſtatim inchoari cum fide Act. 15, 9. & ha-
bere incomparabiles promiſſiones 2 Cor. 7, I.
coll. 6, 16. ſeq. Mat. 5, 8. 1 Joh. 3, 3.
H. 667. Santtificatio non uno momento
abſolvitur, ſed ſucceſſive fit, 2 Cor. 4, 16. &
exercitatione conſtat 1 Tim. 4, 7. Eſa. 1, 16.
per quam habitus doniuaciæs ſpiritualis acqui-
ritur & augetur. Rom. 12, 2. Phil. I, 9. 10.
Eph. 5y, 9. 10.

§. 668. Conſequenter dantur gradus in
Santtificatione, tum prout in eodem homi-
ne augetur, tum quatenus diverſi in diver-
ſis ſubjectis profectus ſunt. Eph. 4, 13. 14.
Ebr. 5§, 14. 1 Cor. 3, I. coll. 2, I§. I Joh.
2, 12. 13. 14.
§. 669. Sed continuis incrementis creſcere,
& in eo proficiendi ſtudio tota hominis re-
geniti vita occupari debet, 1I Pet. 2, 2. 2 Pet.
3, 18. I Cor. 15, 58. Eph. 4, I5. 1G. 1 Theſſ.
4, 1. Col. 2, 6. 7. 19. eſt enim curſus ad me-
tam. Phil. 3, 12. 13. 14. Ebr. 12, 1. 2 Tim.
4. 7. 8.
Unde maximi momenti Corollarium ſe-
quitur, de periculo eorum, qui in ſtatu lan-
guoris & acediæ ſpiritualis verſantur. Ebr.
X 5 10, 35-39.

33 Sankctificatiö.

10, 35-39. 12, 12. 13. 2Pet. 1, 8. Mat. 25, 28.
29. Apoc. 3, 2. .

§. 670. Nec tamen ſummum gradum,
cui nihil accedere poſſit, unquam in
hac vita attingit Sanctificatio, ſed imper-
fecta manet: tum propter ſuperſtites peccati
reliquias, perpetuam carnis repugnantiam
gignentes, tum propter defectum exactæ
cum Lege Divina convenientiæ. Hoc patet
tum ex bauli de ſe confeſſione Phil. 3, 12.
ICor. 4, 4. 2 Cor. 12, 7. tum quod nemo à
peccato ſibi inhærente immunis eſt, 1 Joh.
I, 8. Jac. 3, I. 2. Cohel. 7, 21. I Reg. 8,46.
tum quod etiam ſanctiſſimi venia a Deo per
meritum Chriſti conſequenda opus habent.
I Joh. 2, I. 2. Pſal. 130, 3. 143, 3. Hiob 9, 2.3.
Rationes a priori, cur Deus peccati reli-
quias in hac vita non penitus tollat, nullas
docet Scriptura; ſine dubio tamen Deo glo-
rioſæ ſunt, & fidelibus ſalutares. Ignaviam
certe hæc theſis non alit, ſed (cum præ-
cedente S. 669. conjuncta) excutit potius.
Phil. 3, 12.

§. 671. Quia tamen Scriptura de perfectio-
ne frequenter loquitur, & ſanétis aliquam
Perfectionem tribuit, hujusmodi loca non
extenuanda, ſed dextre ex ipſa Scriptura ex-
plicanda ſunt. .

(1) Da-

—

(!) Datun
10 4. 7, I1.
Clten eſt ne
Netke a ren
onn Deo pl
(2) R
fitatenn ab
rn Cen. ,
Hiob 1, 1.
Hre omnibr
63) Dun
.ſ, lg. 4,1
lun, ed con
AlnErkeith
en hervenit,
) mie
tann intet d
tum. Daf

anegede

Ceſ. enf
2) ommnes
IThex 1
R l. (9
IOad dne
iat, M. 1
1, 10. Re
Sragus ſhe
kamn pertel

6.

—

Nra

Immumm grcin
UngAN i
ati, ſ inher⸗
luperſites hectn
nis teyugnuntu
Geteclum eutt
ntie. Hoe
lone Dhll ,11
quod eno
unis el, M
1. Reg s⸗
eniaa Ded N
kohos hben⸗
PHiobei
eus hetekl ie
s tolat, dll
tamen Deo 1
es. numn
ſed (cun ir⸗
enanft

Ua lepen G
Encks Aigun
nodi oi
Kripturner

Sankikfcatio 331
(1) Datur perfectio, quam fdeles habent
per fidem, in Juſtiſicatione, Col. 2, 10. Ebr
10, 14. 7, 11. 19. 9, 9. 10. Hæc cuivis ad
ſalutem eſt neceſſaria; & per eam etiam im-
perfeéta renatorum Sanétitas propter Chri=
ſtum Deo placet.
(2) Datur perfectio, quæ denotat ſince-
ritatem ab hopocriſi & larvatis virtutibus pu-
rùm Gen. 17, I. Eſa. 38, 3. I Reg. I1, 4. 15, 14.
Hiob 1, I. Pſalm 18, 24. 19, 14. 84,: 12.
Hæe omnibus debet ineſſe. Matth. 5, 48.
(3) Datur perfectio, quæ denotat Joli-
diores in ſanctitate profectus. 1 Cor. 2, 6. 3, I.
Fbr. 5, 14. 4, 13. Phil. 3, 15. Hæc non ab-
ſoluta, ſed comparativa perfectio eſt. Quo
ſenſu Græci eτιω- dicunt, qui ad ætatem adul-
tam pervenit. Conf. I Cor. 14, 20.
(4) Antiquiores e noſtris diſtinguunt
ctiam inter Perfectionem Graduum & Par-
tium. Perfectio Graduum eſt ea ſancétitatis
cum lege Dei conformitas, cui mhil amplius
deeſt. Perfectio Partium eſt, qua (Jubjetti-
ve) omnes hominis partes ſanctificantur
I Theſſ. 5, 23. Joh. 13, 10. Pſalm 103, I.
35, 10. & (objective) omnis Dei Voluntas

quoad omnes partes Legis Divinæ obſerva-

tur, Pfſal. 18, 23. I19, 12, 8. Luc. I, é. Col.
1, 10. 32, 14. 4, 12. 1 Tim. 3, 2. quamvis ſi
gradus ſpectentur, multum utrobique ad ve-
ram perfectionem deſit,
(5) Ab.

332 §S an diſicatio.

(S Abſoluta denique perfectio commen-
datur fidelibus tanquam ſcopus & meta,

quam ſemper ante oculos propoſitam habe-

re, & ad quam in hac vita omni diligentia,

conſtantia, & gaοραριορρς contendere debeant,

dum tandem in altera vita attingatur. Phil.
3, 12-1 5. I Cor. Tr3, IO. Ebr. 12, 23.
Hinc probe obſervanda diſtinétio inter
Perfectionem Viatorum, & Perfectionem Pa-
triæ; & cum ſenſus imperfectionis verus ac
ſerius ſit præcipuus character illius, quam
Scriptura renatis in hac vita tribuit, perfe-
Rionis, multum hæc doctrina ab indiſcreto
illo quorundam Perfectiſmo abeſt.

S. 672. Finis Sanctificationis eſt novi ho-
minis in regeneratione creati ulterior elabo-
ratio Eph 4, 15. inſtauratio Divinæ Imaginis
2 Cor. 3, 18. glorificatio Dei 1Cor. 6, 20.
Phil. I, II. ac demonſtratio fidei ac ſpei vi-
tæ æternæ in animo ſancétificato vigentis.
Jac. I, 2 5. 2 Pet. 1, 3. 4. F. 1 Pet. I, 22. 23.
coll. v. 3. 4. 1Tim. 6, 12. 18. 19. 2Tim. 4, 7.8.
Rom. 6, 22. Gal. 6, 8. 9.

S. 673. Effectus Sanctifcationis eſt Jancti-
monia vel ſanctitas, conſiſtens in babituali
&& efficaci propoſito nos totos & omnem vitam

noſtram Deo in Chriſto con ſecrandi &o ad nor-
mam Voluntatis Divinæ componendi. Rom.

6, II. 13.

—
6, 11 coll.2
ſtimnzbet. 1,
gunn ekectidr
Iinterne, e

l

Onorum
eniptura.
l,10. Ut. 2 1
tenlegs ſet
1 Wencucn;
Uotilleactine
ergrntiandh
e eiire 1
eſta.

i . 5
ſenni mini
ich g 8
igntenls
0Poſto, be
Dtunnon
et ogtn

Pefehin comme
ſonu G mit
Mropobn hitr
1 Otnni lgeni
atendete thent
ta Ningann Eil
lbr. 12,2.
a Cltincko ie
X Perfektoen
tlecklonis teni
Fer iMlius, An
ta tribuit ,⸗

na a5 imlnn

bel⸗

Gir en donr
Ketot e
Diyinelmni
Dei 1Cor in
o ceire hei⸗
gifeno Ntens
. IDet hi 21 4

19, MWn. 6 6

fini luc
jens n ul
gomten in
6 Am.

XN
Bona Opera. 333

6, II. 13. coll. 22. Dicitur etiam Virtus chri-
ſtiana 2 Pet. 1, §. & in Bonis Operibus tan-
quam effectibus ac fructibus hujus ſancétita-
tis internæ, conſpicitur. Matth. 5, 16.

XL.
DE BONIS OPERIBUS.

§. 674.
Onorum Operum nomen in ipſa habetur
Scriptura Matth. 5, 16. Eph. 2, 10. Col.
1, I0. Lit. 2, 14. 3, 14. Ebr. 13, 21. adeoque
theologis ſcripturaria notione in hac doctri-
na utendum; ſecundum quam Bona Opera
ſunt illæ actiones liberæ, quas bomo regenitus,
per gratiam Spiritus Sancti, ex fide, Jecundum
legis divinæ præſcriptum, & propter Deum,
praæſtat.

§. 675. Sub Operis honi nomine etiam
interni animi motus & cogitata, non tantum
dicta & facta comprehenduntur. Is latior
ſignificatus fundatus eſt in locis Gal. 5, 22.
Eph. 5§, 9. 2 Pet. I, 5. 6 7 1I Cor. 6, 20. & in
oppoſito, Peccato, quod ſimiliter in Scri-
ptura non tantum dicta & facta, ſed quæli-
bet cogitata & concupita notat, quæ contra
legem divinam fiunt.
H. 676.

334 Bona Opera.

§. 676. Bona Opera non ex viribus natu-
ræ, quippe quæ corrupta eſt, & ad omne
bonum Deo placens inepta, 2 Cor. 3, 5. ſed
ex gratia Spiritus Sancti inhabitante fiunt per
vires ſupernaturales a Deo nobis conceſſas.
Gal. 5, 22. Rom. 7, 6. Eph. 2. 10. Phil. I, II.
Conſequenter Deo, tanquam primæ &
principali cauſæ, debent adſcribi, 1 Paral.
30, 14. 16. 18. Joh. 3, 21. 2 Corx. 8, I. 2. 16.
Phil. 2, 13. tum Patri, 2 Theff. 2, 16. 17.
Ebr. 13, 20. 21. tum Filio Tit. 2, 14. Joh.
15, 5. tum Spiritui Sancto, Eph. 5, 9. qui
ordinarie quidem per Verbum tanquam me-
dium ad B. O. idoneos nos facit, 2 Tim-
3, 16. 17. aliquando vero extra ordinem,
ſingulari operatione, fideles ad bonas aétio-
nes excitat. Luc. 2, 27. Act. 8, 26. 9, 10.
10, 20. 2 Cor. 8, 16.

S. 677. Cum ergo Bona Opera non fiant
niſ dependenter a gratia, Jubjectum agens
Bonorum Operum eſſe non poſſunt, niſi in
ſtatu gratiæ conſtituti, regeniti, converſi,
credentes. Tit. 3, 8. Eph. 2, 10. Matth. 12,
33. 3 5. Joh. 15, 4. 5.
Prudenter & circumſpeéte Form. Conc. de
B. O. agens, bona credentium opera dicit p. 700.

§S. 678. Requiſitum eſſentiale Bonorum O.
perum eſt, ut a lege divina præſoripta Se
inc

—
hine umnes cu
Gbin ani &
t, Dedt. 4,
ULI In. 20,
Lexeo porte
ſtregenitis
Legis Waͤn⸗

567.
bere honun
(Cyiſungma
13. Joh f,
Opus Cynn, .
uelaes er he
iel; l
Unguum donnn
nkonarinece
Popter Chnide
t, deo d
ecoirkur e
Mu Hil
Gemur ane
Geſenili 4
ibebet

d G. d
Nohter Deun
egdid lge
Cbei,

.
1er nirius
l, ad om
a, 200.3, ſ.
Pabitante ſut e
0 nobis Concel
2. 10, Ml.h11.
Angvacn Pint
Ableribi, Iut
200 9 6, 1 1
Theſt 1, 1/,
Tit2, k4 ,
Ephe p)
n tunlan
8 faci, 21lin
eVten orihenn,
dboras adio⸗

N. d 26. 9, H

Oeriil n
ſibſeetin n
Polunt, 4
eniti, nven,
o Matt 12

nn C. l
Hendt

unn,
eſerintt/
tſeni ie

Bona Opera. 335

hinc omnes cultus a Deo non præcepti, tan-
quam vani & Deo non placentes, rejiciun-
tur; Deut. 4, 2. 12, 8. 32. Ezech. 20, I18. 19.
Eſa. 1, 12. 29, 13. Matth. 15, 9. Col. 2, 18-23.
& ex eo porro intelligitur, quam neceſſaria
ſit regenitis cognitio Voluntatis divinæ, &
Legis aſſidua meditatio. Rom. 12, 2. Pl. 1, 2.

§. 679. Sed præterea ut Opus aliquod
vere Bonum ſit, neceſſe eſt, ut ex fide in
Chriſtum procedat; Ebr. 11, 6. Gal. 7, 6. 1 Pet.
I, 3. Joh. I5, 5§. nullum enim tam bonum
opus datur, cui non imperfectiones & im-
puritates ex peccato adhæreant Gal. 5, 17.
Cohel. 7, 21. quas in quolibet Opere, ut
tanquam bonum Deo placere poſſit, a Deo
condonari neceſſe eſt: id quod cum nonniſi
propter Chriſtum fide apprehenſum fieri poſ-

ſit, ideo ad omne opus vere bonum fides

requiritur I Pet. 2, 5. Ebr. 11, 4. 6.
Hinc Fides Bonorum Operum Forma
dicitur: quod tamen non de forma abſoluta
& eſſentiali (quæ eſt évvoniæ S. Præced.) ſed
Aſſiſtente & ad complacentiam Dei relata, ac-
cipi debet.

§. 680. Neceſſe eſt etiam, ut Bona Opera
Propter Deum fiant, & ex amore Dei & ob-
ſequio erga Deum proficiſcantur. Rom. 13, 10.
Joh. 14,23., I Tim. I, F.
Unde

336 Bona Opera.

Unde duo conſequuntur: «. Bona Ope-

ra debere eſe voluntaria; non per commina-
tiones, metum iræ divinæ, aut humanam
coactionem extorta, ſed ex ſpiritu evangelico
& viva atque grata promiſſionum divinarum
cognitione profeéta. Philem. Y. 14. I Pet.
7, 2. Rom. 6, 17. 2 Cor. 9, 7. Pfal. 110, 3.
51, 14. 32, 9.

. quæ cum lege externe quidem & ma-

terialiter conveniunt, ſed ex aliis, quam
amoris Dei motivis (velut ob temporalia
commoda) fiunt, non eſſe opera vere bona.
Matth. 6, I -6. 16 -18. .

F. 681. Hinc ad Opus Bonum etiam re-
quiritur bona intentio, ſpectans gloriam Dei,
& aliorum hominum commodum; 1IPet.
4, II. Phil. 1, 1I. quæ tamen intentio ſola

non ſufficit, ſed cum reliquis requiſitis con-

juncéta eſſe debet. Rom. 3, 8.

§. 682. Quodſi hominum acdctiones ſecun-
dum ſex hæc requiſita (§. 676-681) conſi-
derentur, patebit: (1) Multa, quæ vulgo pro
Bonis Operibus habentur, coram divino ju-
dicio indigna cenſeri hoc nomine. Luc. 18,
11-14. (2) Multa, quæ vulgo contemtim
habentur, in cenſum Bonorum Operum apud
Deum venire. Eph. 6, 7. 8. Col. 3, 17. 23. 24.
Marc. 12, 43. (3) De alterius actionibus,
num

——
num ee Be
cireunheckio⸗
ACclruluch exa
22,10. 6, 2.5
1Cot. 13, 3.

1 683. C.

orione ſri⸗

non debet V
genitis Boni
i theleos ſe
holle in acti⸗
potius, erian
Kiomibus gee
In, ideo eis
Ium (1) D
Cnnis vera De
nDei. 2001
Cen. 8,22.
Il Deo ph
Retona ire
Petſiltens
Inimicitia.
ergo honel
timen in e
agit, 4
1Cor. 13,
Qie
qure denn
equuntor

J

—
1 4 bona 0)
n per comtmin.
AIt humana
Hirimneyaagele
Onum divinane
I. F. 14. I11
7. Dlal, 1io,

gligem n
ex dis, Oua
ob temporal
Nenu virt lnt

umn etiarn ke⸗
Ygortiam De
ddom; 1 e
a intentio/)
requiſtis h⸗

Cones lau
,b: Nr) l
neſnſole
Oramn CEino .
vmine, D. 4
lgo Conem
1Operumihe
1,7, 17,13,
4 er,
Nuln

Bona Opera. 337

num vere Bona Opera ſint, magna cum
circumſpectione, de noſtris, nonniſi poſt
accuratum examen, judicari debere. Matth
26, 10. 6, 2. F. 16. 19,; 20. 21. Gal. 6,; 3. 4. F⸗
1 Cor. 13, 3.

H. 683. Conſequenter theologis, (quibus
notione ſcripturaria unice ſtandum S. 674),
non debet vitio verti, quod negant ab irre-
genitis Bona Obera fieri poſſe. Neque enim
is theſeos ſenſus eſt, plane nihil boni eſſe
poſſe in actionibus irregenitorum; ſed hie
potius, etiam optimis irregeniti hominis
actionibus deeſſe integram Boni Operis for-
mam, ideo eas non poſſe Deo placere. Ni-
mirum (¹) Deſtituuntur principio, ex quo
omnis vera Bonitas actionum provenit, gra-
tia Dei. 2 Cor. 3, 5. Joh. 15, . Matth 12;, 33.
Gen. 8, 22. (2) Carent fide, ſine qua ni-
hil Deo placet. Ebr. II, 6. (3) Ne quidem
perſona irregenitorum Deo reconciliata elt,
perſiſtens quippe in habituali contra Deum
inimicitia. Rom. 8, 7. 8. (4) Quantumlibet
ergo honeſte irregenitus vivat, dominatur
tamen in eo peccatum, quod omnibus,
quæ agit, aliquid pravi admiſcet. Tit. 1, 15
1 Cor. 13, 3. Conf. S. 316.
Qui hic diſſentiunt, non attendunt ad ea,
quæ Scriptura in Bono Opere requirit, ſed
ſequuntur notiones bonarum actionum phi-
loſophi=

338 Bona Opera.
loſophicas, juridicas, civiles; unde mul-
tum hic logomachiæ eſt, ſi non voluntariæ
& affectatæ confuſionis. Conf. Apol. A. C.
P. 64. 65.

§. 684. Bona Opera neceſſaria ſunt, ne-
ceſſitate (1) mandati; neque enim Deus
fruſtra, quid facere debeamus, præſcribit.

1 Thefſ. 4, 3. Mich. 6, 8. (2) debiti; quo-

niam illa multis nominibus Deo debemus
Luc. 17, 10. Rom. 8, 12. 13, F. L. 2 Cor.
5, 15. (3) nexus; quoniam a fide, quæ
per ea vitam ſuam exlerit, abeſſe non poſ-
funt. Cal. 5, 6. 2 Pet. 1, 8. Matth. 5, 16.
(4) ordinis; quia Spiritus Sanctus, qui fi-
dem dedit, idem etiam ad Bona Opera im-
pPellit. Eph. 2, 10. Matth. 3, 10. 7, 19 (5⁵).
conſequentiæ; quia ſi homo renatus gratiæ
Spiritus Sanéti non cooperatur, aut omni-
no reſiſtit (quod quidem poteſt), certo
ſequitur fidei & Spiritus Sancti jactura. Rom.
8, 13. Eph. 4, 30 28. 29. Add. inſignis no-
ta Autoris, p. 486. & Aug. Conf. artic. 6.

§. 685. Sed phraſi; Bona opera ad ſalutem
neceſſaria eſſe, non eſt utendum. Eſt enim
ambigua, ita ut occultari ſub ea gravis error

poſſit, quod Bona Opera ſint Cauſa ſalutis;

id vero, quod recte ac vero ſenſu intellecta
dicit, commodioribus formulis efferri pot-
. eſt.

—

rejech fuit

608.

Deum. N.
1egoiritar,
Keetut ex
habeat 20
Opera ob!
guntur no
Deo datis
Cnula eſt:
oportio,

6G. N
nem gratia,
Hüam Do
Contur de
1dee .

1.683.

uniz di

0), ham
iel tribui
lbet. lſ.e
Ne guite
elr coſſen
dei: ſe

—

8: ünde in-
non voluntx

arig Nut,
gue enimn Di
nus, Mrelti
2) Celbiti;
Deo Geben
5 ſ. 5. 11
n fe,
belle non-

tis, gui f⸗
na Operai
.7, 09 0
enatis N
r, AWt .
otelt),
ſackorn he
1 inſonsen
Coyf atie

en adſnn
1. Ett eni
1 grinis enin
Cauli ſaloti
nſu intelesl
eKerrt Ho⸗

Bona Opera 339

eſt. Hinc publica auctoritate ea formula
rejecta fuit, in Form. Conc. artic. 4. p..
588. 698.

J. 686. Bona opera nibil mereri poſſunt apud
Deum. Nam ad merntum proprie dictum
requiritar, ut opus ſit indebitum, & præ-
ſtetur ex propriis viribus, & proportionem
habeat ad mercedem: jam autem ad Bona
Opera obligati ſumus Luc. 17, 10. & pera-
gZuntur non noſtris, ſed gratiæ viribus, a
Deo datis Toh. 1y/, §. Eph. 2, 10. Phil. 2, 13.
& nulla eſt inter ea ac præmium vitæ æternæ
proportio. Rom. 8, 18.

§. 687. NWeque conditio Jalutis dici poſunkt
nam gratia, juſtitia, ſalus gratis datur, an-
tequam Bona Opera fiant; hæc conſe-
quuntur demum ſalutem donatam. Epheſ.
2, 8. 9. 10.

J. 688. Nec ad conſervandam Jalutem ne-
ceſſarig dici debent (Vid. Form. Conc. p.

705), nam etiam id, quod in gratia ſtamus,

fidei tribuit Scriptura. Rom., 5, 2. Gal. 2, 19.⸗
1 Pet. I, 5. 9. Col. 1, 23.
NVe quidem Fides per Bona Opera dici pot-
eſt conſervari poſitive, non enim ſunt Cauſa
fidei: ſed tantum negative, quatenus per
X 2 Bono⸗

340 Vita chriſtiana.

—

Bonorum Operum ſtudium cavetur impie-
tas, fidem excutiens. Conf. §. 669.

S. 689. Quamvis Bona Opera non mere-
antur ſtricte loquendo mercedem, tamen
gratuita merces, eaque lautiſſima, eis a Deo
promiſſa eſt, ita ut nulla bona actio ſit, quam
non maneat remuneratio. Matth. 5, 12. 10, 42.
20, 8. Rom. 2, 6. I Cor. 3, 8. Ebr. 6, 10.
10, 35. 11, 6. Apoc. 22, 12. Eſa. 3, 10. Mal.
3 16. 17. 18.

Remuneratio hæc partim temporalis eſt,

in hujus vitæ felicitate conſiſtens, Pſal. 81,

14-17. partim ſpiritualis, qua augetur gra-

tia ejusque fruitio, Eſa. 58, 7. 8. Joh. 14, 21.
partim æterna Rom. 2, 7. Apoc. 14, 13. id-

que ut incentivum. ad ſerium bonorum ope-

rum ſtudium Scriptura allegat. Gal. 6, 9.
Luc. 6, 23. 1 Cor. 15, 58.

XLI.
DE EXERCITIO BONO-
RUM OPERUM,
Seu vita Chriſtiana.
§. 690.

Eieretim Bonorum Operum eſt niſus
1bominis regeniti ſpontaneus, ꝗguotidianus,

inſa,
I nr uſunm

Voere qu

67. M. 1,
Vita aun
Cualis tum
fant per ſ
dandki, ſect
ſti exenplu

5,691.
ſtianæ, in

atem ſvam

dollunt. 0
Wur Chriſti
10, 38. Ma
licat, Abn
i, G Chr

dr 60).
nis regen
diftcatio
d ſe n
o non
guando
dnimo q
ue nonm
te utitu

—
Caretur impi

beg.

Herr non mere⸗
cebein, tamel
lim, es 2Deo
ocktioft, guun
h. 5, 12. 10,4
g. Dbr. 1
3, 1o M

enporali 4
tens, Phale
zugetor gra⸗
.oh. 14,21.
ic⸗ 139 .
onotucno)e⸗
Nt. 64. 6

30 N0.
,
410.

otilin,
“

Vita chriſtiana. 341

actuoſus, Voluntatem Dei tum ex Verbo

ejus per uſum ſubinde vividius agnoſcendi, tum
iplo opere quoque perfectius exprimendi. ITim.
4,: 7. Eſa. I; 17.
Vita autem chriſtiana eſt obedientia tum
adtualis tum habitualis, quam renati Deo præ-
ſtant per fidem in Chriſtum, virtute Spiritus
Sandki, ſecundum Legem, & ſanctiſimum Chri-
ſti exemplum. .

§. 691. Præſtabiliora exercitia vitæ chri-
ſtianæ, in quibus renatorum fides actuoſi-
tatem (uam exſerit, vario modo enumerari
poſſunt. Omnium optime hac in re ſequi-
mur Chriſti doctrinam, qui Matth. 16, 24.
10, 38. Marc. 8, 34. Luc. 9, 23. tria hæc in-
dicat, Abnegationem noſtri, tolerantiam cru-

cis, & Chriſti ſequelam.

S. 692. Abnegatio ſui ipſius eſt ea homi-
nis regeniti virtus, qua quicquid ſtudium ſan-
Ctificationis impedit, tanquam non ſuum, &&
ad ſe non pertinens, relinquit, idque non mo-
do non amat, quærit, appetit, ſed etiam,
quando gloriæ Dei & Chriſti intereſt, forti
animo deſerit, abjicit, Jugit, ac licitis quo-
que nonniſi magna cum moderatione & cautio-
ne utitur.

V 3 §. 69

842² Vita chriſtiann.
J. 693. Obiectum abnegationis ſunt. (1)
peccata & vitia quævis, ut iis plane abſtine-
amus. Pfal. 24, 15. Tit. 2, 12. Kom. 8, 13.
Gal. §, 16. 17. Hæc abnegationis pars
idem eſt cum converſionis continuatio-
ne in renovatione. (S. 566. 659) (2) Uti-
litates & commoda hujus vitæ, ipſaque adeo vi=
ta; ut ea deſinamus amare, quam primum
gloriæ Dei intereſt. Matth. 10, 37. Luc.
I4, 25. Lbr. II, 8. 10. 24. 25. (3) Licitus
ſus rerum temporalium, a Deo conceſſarum;
ut eis moderate ac temperanter utamur 1Cor.
72 29. 30. 3 I. I Iim. 6, 17. Rom. 13, 14.
2 Cor. 6, §. & ſi voluntas Dei ferat, æquo
animo careamus. 1 Cor. 9, 27. 10, 23. Rom.
14, 21

S. 694. Tolerantia Crucis, Matth. 10, 38.
Luc. 14, 27. 9, 23. inculcata, eſt hominis re-
geniti vintus, mala a Deo immiſa non modo
Ine murmuratione, ſed etiam lubenter perfe-

bibens. Hæc virtus, humanam conditio=
nem vere ſuperans, verum hominis chriſtia⸗
ni ornamentum eſt.

§. 69 5. Crux notat adverſa & affittiones,
regenitis a Divina Providentia, cum reſpedtu
2d ſatum eorum ſpiritualem, immiſſas, && ab
iis Dei & Chriſti cauſa perferendasa

rens, & ad promovendam fandtificationem ad-

Cum

—
(um cru

ComIunes
e qui
Dine digoi
Deum & C
A ad prokee
IPet. 4, 14
Adverſa,
calus, fice
exrlerne p
Matth. ſ, Ic
1Cor. 4,9.
lr ac teſtnt
Cor. 12,7.

696. Cr.
fcgti, goi⸗
), Ec el
enans de
10, 12. u,
2d19, 16,
Derhyſis
nens, 294,
le 30, II,
ſiin ea
tem ſdeh
17. . 1
d Yoran
z

—
ionis ſant. (
isphne abſtin
12 Mom. 9,4
megationis n
nis COntinui
669) (N.
,iplaque Oen⸗
e, guam prinn
h. 10, 37. lu
eo Concellanm
ertamurC.
Rom. 19, 4
ei ferat, Al0
10,23. Nonn

udh 1o
eſt honini ⸗
niſn rnl
1 MMherter
ifeatione
mam colcit
Olbinisci’

, un El
miſis 9 1

Vita ebriſtiana. 343

Cum cruce ergo confundi non debent
communes miſeriæ & caſus vitæ humanæ;
quippe qui tum demum auguſto crucis no-
mine digni funt, cum a fidelibus propter
Deum & Chriſtum æquo animo tolerantur,
& ad profectum ſancétificationis adhibentur.
1I Pet. 4, 14. 15. 16. 2 Cor. 1, F. Gal. 6, 17.
Adverſa, quæ præter communes hujus vitæ
caſus, fidelibus propria ſunt, ſunt partim
eæxternæ propter Chriſtum perſecutiones
Matth. 5, IO. 11. 12. 10, 17. 18. 1 Cor. 4, 9.
2 Cor. 4, 8. 2 Tim. 3, 12. partim interna lu-
a ac tentationes Pſal. 77, 8.9. 10. 88, I. ſq.
2 Cor. 12,7.

S§. 696. Crux renatis immiſſa non eſt pœna
peccati, quippe quod plene remiſſum (S.
621), ſed eſt partim caſtigatio paterna, me-
dicinalis, torporem in officio faciendo Num,
20, 12. Luc. I, 20. Pſalm 119, 67. 7I. Eſa.
28, 19. 26, 9. Ebr. 12, 6. O. & ſecuritatem,
per lapſus graviores ſe'e prodituram, excu--
tjens. 2 Sam. 12, 9. 10. I1. 14. 24, 10. 1I1 ſeq.
Jer 30, 1II. 1 Cor. 1I, 30 3 I. 32. Apoc. 3, 19.
partim Joutkalâα, ad integritatem & conſtan-
tiam fidelium explorandam 1 Pet. 1, 7. 4, 12
1I7. Jac. I, 2. Rial. 66, 10., partim uagrbo

ad gloriam Dei manifeſtandam, Phil. 1, 29.

Rom. 8, 36. 2 Tim. 1, 8. 2, 3. J. I Pet. 4, 140

344 Uita chriſtiana.

17. 2 Cor. 4, 1O. 11. & exemplum alüs fide-
libus præbendum. Col. I, 24. 2 Tim. 2, 10.

S. 697. Tolerantia crueis duo involvit: ut
a. patienter, ſine murmuratione mala feran-
tur, Pſal 116, 7-13. Joh. 18, I 1. Hiob 1, 21.
2 Sam. 16, 10. Luc. 21, 19. Rom. 12, 12. 6.
ut eadem perferantur lubenter. Gal. 6, 14.
2 Cor. 12, 9. Ebr. 11, 25. 26. Rom. 5; 3
Thren. 3, 26. Jac. 1, 2. 1 Pet. 4, 12. 13.
Cujus animi habitus conſequens eſt, ut

renati inter adverſa nihil remittant de ſuo in

Deum affectu, aut Zelo pro gloria ejus, aut
fiducia in gratia ejus repoſita, 2 Cor. 4, 16.
Hiob 1, 22. 2, 3. 9. 10. LTheſl. 3, 2. 3. ſed
caſus etiam acerbos ad ſpiritualem profe-⸗
GRum adhibeant Ebr. 12, 10. 11. & beatzæz
liberationis exſpeétatione animum ſuſten-
tent. 2 Tim. 2, 11. 1I2. 2 Cor. 4, 17. Rome
8: 18 ſeqqꝗ.

S. 698. Imitatio Chriſti eſt ſtudium effci-
endi, ut in actionibus noſtris ac toto animi hba=
bitu, exſiſtat ea rectitudo, quæ cum retitudi-
ne in virtutibus Ohriſti ſanctiſſimis conſpicua ba-
beat ſimilitudinem.
Facile patet, de imitatione morali ſermo⸗
nem eſſe.

§. 699.

—
Gh.
ſt konmm;
(2) u ſit n
Gleat. 3
mari optadt
Eile; ne ſor
Cbamn ejus
lam an
Chriſto.
Ebene ſe
Tuto ergo
guam abe⸗
ſob. ,12.
lſptcun G
1 19. Act.
cumm homo⸗
hodis per
ſemer ad Nv
Nulumn dar
Norucn or
4) hien
Tatenim fu
Hione Hin

6. 700.
Oportent,
Non ad
ANorw
ſed elue
Tirtutes

l

—
Nlum alüis ki

dun iodcl
fione wala ſee
8, 11. Honta.
Romm. 12, 1
Vjter. G1l 1
26. Nom ſ)
t.4, 12.19
eguens ehn
ittant de iun
gloria ej⸗
1, 2C0l. 41
deſ. 3, 32
ſtualemm e.
. 11. Cken
mimunm e-
0r. 4 ſ Bone

e to Nlint 17
ahi⸗
i iu⸗

rnti n⸗

Vita chriſtiana. 34 5

S§. 699. Ad exemplar requiritur: (1) ut
ſit bonum; quod liceat & oporteat imitari.
(2) ut ſit notum; cujus rectitudo obſervari
queat. (3) ut ſit eximium; cui confor-
mari optabile ac beatum ſit. (4) Ut ſit imita-
bile; ne ſupra vires imitantis poſitum ſit, ali-⸗
quam ejus fmilitudinem afſequi.
Jam autem hæc omnia inveniuntur in
Chriſto. (1) Fuit. impeccabilis Ebr. 7, 26.
& bene ſemper egit. 1I Pet. 2, 22. Joh. 8, 46.
Tuto ergo eum imitari quisque poteſt; nun-

quam aberrabit a lege, qui eum ſequitur.

Joh. 8, 12. (2) Vita ejus inter homines
conſpicua & manifeſta fuit Joh. I, 14. Luc.
24, 19. Act. 10, 36. 37. 38. Ideo nempe,
cum homo facétus eſſet, inter homines vixit,
nobis per omnia ſimilis; eaque vita lucu-
lenter ab Evangeliftis deſcripta habetur. (3)
Nullum datur exemplum præſtantius; hoc
aliorum omnium norma eſt. 1 Cor. 112 I.
(4) Ipſe ſufficit vires ad imitandum; inſpi-
rat enim fidelibas eundem animum, commu-

nione Spiritus ſui. 1 Joh. 3, 24.

§8S. 700. Quid imitati in Chriſto renatos
oporteat, docuit ipſe Matth. 11, 29. 13, 34.
Non actiones, quæ ad officium ejus medi-
atorium proxime & immediate ſpectant:
ſed elucentes ex illis, & reliqua ejus vita,

virtutes morales, ſtatui hominis chriſtiani
V 5 conve-

346 . Vita chriſtiana.

convenientes, & alias quoque in Scriptura
fidelibus præceptas & commendatas, atque
adeo maxime actiones internas. I Cor. 2, 16.
Phil. 2, 5. (Conf. §. 464.)

§. 701. Imitatio ipfa complectitur: (1)
H de bonitate ac præſtantia ex emplaris.
oc enim motivi loco eſt, ut illud lubentes
habeamus pro norma, eique conformari
optabile ac beatum ducamus. (2) Contem-
Plationem exemplaris, ſeu continuam ani-
mi attentionem ad ea, quæ in exemplo ob-
ſervabilia ſunt. ber hanc innotekcit, quid
imitandum ſit; & cavetur ne peregrina ad-
miſceantur, neve proprium quid omitta-
tur. (3) Studium, ſimilitudinem cum exem-
plari aſſequendi, in quo tria concurrere de-
bent: Inſpectio vigil ſuper actiones noftras
& circumſtantias earum : Conatus conti-
nuus eandem reétitadinem in actionibus
noſtris obtinendi; & Emendatio eorum,
quæ ab rectitudine illa in vita noſtra diſ-
crepant.

XLII.

UE

Recatie
1 ſius,
la ſibi Ga
nig ſine ex
lciis gece⸗

§. 707,7:
Matth. 4, 10
keckiones, 4
re ſunt: 6

ominum,

lia lis ſube⸗
Ml. 38, i
91139.
1Morn w
DAl. 145,
Rtandam
9, 20, (
me cone
(5) Bon
13, 6.

§. 700
los, neg

guippe

l.

—

ogue nderipe
dmening, a
Inas, ICor 2,4

plectitr )

aytin exeſlli
Ut illuc ubene
ique confornnt
8. (2) Cuer.
Continvan a.
in exemphoo⸗
nnotelt,, gui
e Pergrim a.
guil Ommitt:
en cum exe
COdauttete⸗
Qones nula
Conutus .
in ackond
dutio eori
ita Noſtes

Prevatio. 347
XLII.
DE PRECATIONE.
H. 702.

PhRecatio eſt actus bominis renati religio=
Lſus, quo deſideria ſua Deo proponit, bo⸗=⸗
na ſibi & aliis neceſarig petit, ſe & Rua om-
nia ſine exceptione ei ſuhmittit, & pro bene⸗
ſiciis acceptis gratias agit.

S. 703. Precibus invocandus eſt ſolus Deus,
Matth. 4, 10. Ei enim ſoli propriæ ſunt per-
fectiones, quæ ad audiendas preces neceſ-
ſariæ ſunt: (1) Omniſcientia, qua & corda
hominum, & neceſſitates ipſorum & me-
dia illis ſubveniendi plene perſpecta habet,
Pſal. 38, 10. 139, 2. 4. Kom. 8, 27. l Reg.
8, 39. (2) Omnipræſentia, qua omnibus
ipſum invocantibus prope adeſt. Joh 4, 21.
Pſal. 145, 18. (3) Omnipotentia, ad præ-
ſtandam omnibus opem ſuffieiens, Eph.
3, 20. (4) Sapientia, quid cuique maxi=
me conducat, pervidens 2 Paral. 20, 120
(5) Bonitas, prona ad miſerandum. Pſal.

132 62

S. 704. Hinc conſequitur, neque Ange-
los, neque Sanctos adorari & invocari debere,
