§. 936. Divortium, quo vinculum conju-
ale ante mortem diſſolvitur, non niſi in caſu:
adulterii Matth. 19,9. ac deſertionis malitioſæ,
I. Cor. 7, I5 nec, niſi publica autoritate poſt
cauſam cognitam decernatur, locum habet.

Quæ cauſæ præter has allegari a quibus-
dam ſolent, non ſunt cauſæ divortii, niſi
admodum improprie ſumti. Sic ob inimici-

tiam inſanabilem, periculum vitæ, immo &

animæ, conjuges aliquando ſeparantur quo-
ad torum & menſam: verum ea eparatio
non eſt Divortium; non enim per eam ſolvi-
tur vinculum conjugale, ſed uſus conjugii
ſaſpenſus tantum cefſat ad tempus.
Dantur etiam caſus, ubi matrimonium de-
claratur pro nullo, ut in caſu ignorati ince-
ſtus, aut conſtantis inde ab initio diſlenſus,
aut bigamiæ. Talis declaratio nullitatis non

eſt Divortium. Non ſolvitur Conjugium,

quod nunquam conjugium fuit.

A eeceſi⸗
Wina ma

1. 24. & 2.
ummg elt, et
averſum pr⸗
Uurbatumn iri

tth. 13, 24

um perlecuti
17. MMr 9,
ore Molntan,
ioe & monn
Il 2,3,7. 8

liiqnen ſed

Liemnejns,
ſOeat. IPh. 2
6 hhoc.

, Dee
ſenmn, eius n
e, ede inn
unn hellant
Uunfierſont
n uim re
8 Unn ex
Punt nd

)
—

8 Gucebantut
e Voluntate De

1, 2 holtetion

Vinculom cone
1, Non nii
tiotit nalitio

atotiute pol
locummhaben

ſegiri a auidu.
2 Givoti,
Sc Ob inime.
Vite, immt
Vparmutur
mn en ſMnoe
Pet enn
d dlus l
mpos.
ttränornke
grorn ne⸗
ito Alenn,
EAintis non
Conſagon,
l

.

Autichriſtus. 431
LDE ANTICHRISTO.

§. 937.

S eccleſiam chriſtianam fata ac certa-

mina maneant, diſerte Chriſtus Matth.
c. 24. & 25. & Apoſtoli paſſim ſign ficarunt.
Summa eſt, eccleſiam, poſtquam in orbe qua-
quaverſum propagari cœpta fuerit, mature
turbatum irt per falſos doctores & hæreſes
Matth. 13, 24. 25. Luc. 2/, 8& deinde ſubitu⸗
ram perlecutiones cruentas, Luc. 2 , 12.
1I7. Apoc. 6, 9. 10. 11. reddita pace magnam
fore apoſtaſiam, ſive corruptionem & do-
trinz & morum & regiminis; s Tim. 42 Ie
2 Thefl. 2, 3. 7. & in hac emerſurum ingen-
tem aliquem ſeductorem, adverſarium Chri⸗
ſti & regni ejus, quem Scriptura Antichriſtum
vocat. I Joh. 2, 18. Matth. 22, 11. Luc. 12
45. 46. Apoc. 13. 2 Theſfl. 2, 3.

§. 938. Specialiora de hoc plane ſingulari
eventu, ejus nempe initio, progreſſu, dura-
tione, ſede, interitu, ad theologiam prophe-
ticam ſpectant: generaliora (quæ proprie
dogmatica ſunt) paucis poſſunt comprehendi;
omnia enim redeunt ad genuinam de antichri-=
ſto ideam, ex diétis Scripturæ, quæ de eo

agunt, petendam. Vid. I Joh. 2, 18. Dan. 7,

B H h 209⸗ 27.

482 Antic briſtus.

20 -27. 11, 36 -45. 2 Theſſ. 2, 3-12. Apoc.
C. 13. & 17. Cc. 19, 19. 20.

SF. 939. Ex his dictis de antichriſto ſequen-
tia colligere licet:
(1) Antichriſtus eſt perſona moralis, non
uno aliquo homine conſtans, ſed ſerie qua-
dam plurium ſibi invicem ſuccedentium, per
aliquot ſecula durante; donec tandem ulti-
mus inter eos zar éovν eximium antichri-
ſtum ſe geret. Hujus theſeos argumentum
eſt, quod occultum antichriſtiani regni ini-
tium in tempora Pauli, finis, in adventum
Chriſti cadit. 2 Theſſ. 2, 5-8. Apoc. 17, 8.
11. 11,;7.
(2) Antichriſti primaria nota characteriſtica
eſt, ſumere ſibi, & quoad fieri poteſt, exer-
cere primatum quendam ac poteſtatem in
univerſam eecleſiam, 2 Theſſ. 2, 4. tali ꝗqui-
dem dominio, quod nomine & prætextu ſpi-
rituale audit, re & facto mundanum ac οXα⁰
rirrο eſt, & cum fſuperbia intolerabili,
ac inſatiabili avaritia, non ſine varia in Ma-
giſtratuum ac Principum legitimam poteſta-
tem injuria, exercetur. 2 Thefl. 2, 4. Apoc.
13, I. 2.
(3) Proima buic nota eſt, poteſtate hac,
quæ omnis ſub nomine & prætextu vicariatus
Gbriſti exercetur, abuti ad corruptelas perni-

cioſas, tum quoad dodtrinam, tum quoad
cultum,

itun, tuim
toducendas,
letendendas.
(4 Tentin
u, Miracult
her qur retzn
Aluperſtitio
Chriſtianism
2Tnel. 2,9.
16, 13. 14.
(3) Acee
trudelitmen,
Perſeenin
Opprimen

go. Non
fe lonvenian
umnplarirmi,
Elugnate:
Eie noſtræ
En fero &
iinde 2
ormnation
WW, JyII,
Inſfultare
Drüdente
nen eam i
Iſn per ea
ſe Miie
lunt turbe

18

ntichriloſehen
ſn nuah
ne, led ſeneg.
Cccedentinn
onec tanten ui
vimiomn antchi
ſeos AYgunelin
riſtinni tegin
6, in a0lenin
g. Apoc. i

ta chnainhi
berioel, el⸗
e tetlen t
el4,4 t .
A neemn,⸗
Itulun r ni
ki inlehl
e n N.
inm luelr.
l n4 Me.

Cteſtte .

in nimin

Antiecbrifat. 483
cultum, tum quoad regimen eccleſie, & in-
troduecendas, & ſtabiliendas, & mordicus
defendendas. 2 Theſſ. 2, 10. Apoc. 13, 5. 6.
(A4 Tertia nota eſt, adhibere artes dolo-
Jus, miracula falſa, media falſo ſpiritualia,
per quæ regnum ſatanæ vires ſuas exercet,
& ſuperſtitio radices agit: quo nomine an-
tichriſtianismus m Rerium in! quitatis vocatur.

2 Theſſ. 2, 9. 10. 7. Apoc. 13, 12. 13. 14.

16, 13. 14.
(⁶) Accedit & illa nota: adbibere vim, &
crudelitatem, ad eccleſiam in ipſa eccleſia
perſequendam, & fideles ac Veritatis teſtes
opprimendos. Apoc. 13, 6. 10. 1 5. 17.

§. 940. Non eſt obſcurum, in quem ba
notæ conveniant; & intrépide teſtes veritatis

quamplurimi, interque eos & integy: &αε

. *
& Magnates etiam, nec non Confeſſores ec-

cleſiæ noſtræ, quod res eſt, profeſſi ſunt.
Idem vero & alta voce clamat Hiſtoria medii
gUi inde a Seculo VII usque ad tempora
Reformationis, & recentiora quoque Seculi
XVI, XVII, & præſentis, aca.
Inſultare per hanc theſin aliis velle, nec
prudentiæ foret, nec caritatis. Profite ri ta-
men eam licet per Leges Imperii publicas: nec
niſi per calumniam malitioſam ideo criminis
læſæ Majeſtatis noſtros reos peragere conati
ſunt turbulenti quidam homines, merito
Hh 2 ipſis

ntichriſtus. .
484— A241 ———
ipſis prudentioribus inter ſuos exoſi. Non

eccleſiæ ipfi, quæ injuſte oppreſſa eſt, & ad
meliora adſpirat, imputamus antichriſtianis-
mum: ſed noſtra de antichriſto doctrina in-
juſtum illum dominatum, quo magna & ſpe-

Gabilis chriſtianæ Eccleſiæ pars oppreſſa eſt,

cum omnibus, qui dominatum illum tuen-
tur , promovent, adjuvant, coram toto
orbe chriſtiano, Verbo Chriſti Domini edo-
Ri, accuſamus.

S. 941I. Adverſus ſcandalum ex hoc tam
ſingulari phænomeno in medio Chriſti regno,
tenendum: (1) prædictum eſſe, ut caveamus;
2 Thefſl. 2, F. Apoc. 13, 18. (2) permiſſum
Chriſto Domino providente, in demonſtratio-
nem juſtitiæ adverſus eos, qui veritatem
non amant; 2 Theſſ. 2, 10. 11. 12. (3) Lb-

latum iri tempore definito, partim per effica-

ciam Verbi Chriſti 2 Theſl. 2, 8. Partim per
judicia extraordinaria, ex parte ab ipfſis illis,
quos maxime Obnoxios fibi fecit ac facit,
exſequenda, Apoc. 16, 12. 17, 16.17. ad de-
monſtrandam potentiam Chriſli. 2 Thefl. 2,8.
Apoc. 19, II-21.
Hoc certum fidelibus eſſe debet: ad conſo-
lationem ipſorum; ſed & ad vigilandum, ut
adverſus incurſum tentationum, inter hos
grandes eventus, parati inveniantur. Apoc-

14, 9. 10. 11. 12. 16, 1I5.
LVIII.

—

D
le ſeciul

Vüna he
næ caula
aun Econom
olnnis Me a
Dtura nolcamn
luce Scriptun
15, ſ2. Per. 4
tonine faè,
vnt, Gc hi

ein, Cerilini

tizin gratié
erit.
n quatuot
rAlis; Keſu
Partlone C
um cum Se
e el Mors
le nc g. .
ſtiones de

8963.)
m vii pit
rporis con

ralizeſt

1
—
ſuos exofi. i
ppteſe eſt,
us Inticbriſinir
riſto CoChrna i

o magnn Ae

Ouns Opprelith

Aum illum tur

1nt, Corann to
riti Dominteco

in ex hoc t
10Chriſtiresn
, utcayeinni
(2) hen/
1demonſtra:
qul Vernm
.1r. (.
ttintper ine
2,8 Purinfe
e i

Eeet 1 kl
,Gi, Al

„

1.2 Itelad

gebe: Aunſr.

igluim n
n 7 intel ld
Niantur. .

IWI.

NMors. 438 *
DE NOVISSIMIS7BBSB ,
ac ſpeciatimn de Morte temporal.

*
§. 942.
Vidimus hactenus ſalutis hominum æter-
V næ cauſas, media, ordinem, & univere
ſam oconomiam: ſupereſt, ut quorſum
omnis ille apparatus tandem evadat, e Scri=

ptura noſcamus. Ea NWoviſſima vocari ſolent,

duce Scriptura, Joh. 6, 39. 1 Pet. I, F. 1Cor.
15, 52. per quæ intelliguntur eventus, qui
bomines poſt decurſum bujus vitæ ſpatium ma-
nent, & de cujusvis ſorte, æternum felici an
miſera, decidunt, prout quisque opportunitate
Jalutis, in gratiæ tempore oblatæ, recte vel ſecus
uſus fuerit. H
Ea quatuor potiſſimum ſunt: Mors tem-
poralis; Reſurrectio mortuorum, una cum
apparitione Chriſti glorioſa; Judicium extre-
mum cum Seculi conſummatione; ac deni-
que vel Mors vel Vita æterna. Commendan-
dæ hic S. R. D. D. Cottæ nuperrimæ Diſſer-
tationes de Noviſſimis.

S. 943. Mors generatim vitæ privatio eſt.
Jam uti Vita naturalis in continuata mentis &
corporis communione conſiſtit; ita Mors tem-
poralis eſt ſolutio communionis ſive harmonicæ,
Hh 3 ope-

496 MO5S.

operationis, quæ naturaliter inter animam &&
ctorpus bominis intercedit.

J. 944. Origo mortis non repetenda 4 Deo,

quippe qui hominem ad immortalitatem

condidit (S. 252): ſed a Diabolo, homicida,
Joh. 8, 44. Hebr. 2, 14. & homine, qui pec-
cando malum hoc ſibi arceſſivit. Rom. 5, 12,
6, 23. 1I Cor. 15, 21. 22.
Deus, ut juſtus Judex, hanc pœnam & de-
nunciavit peccaturis, Gen. 2, 17. & peccato-
ribus juſte infligit. Gen. 3, 19. 22. Pſalm. 90,
3. 7 8. 9.

§. 945. Quoniam ergo mors peccati con-
ſequens eſt, hominibus univerſis etiam morien-
dum, Rom. 5, 12. Ebr. 9, 27. Joſ. 23, 14.
Hiob 1, 21. 3, 19. 30, 23. Pfſal. 49, 11. 89,49.
GCohel. 9, 3. Eſa. 40, 6. exceptis illis, qui vivi in
cœlum translati, Gen. 5, 24. Ebr. 11, 5. 2.
Reg. 2, 1I1. & illis, quos dies Domini depre-
hendet; qui tamen & ipſi per immutationem
morti analogam (forte ſoporis inſtar), trans-
ferentur ad immortalitatem. 1 Cor. 15, 5 I. 52.
2 Cor. 5, 4. “

S. 946. Quamvis igitur pii juxta cum im-
Piis moriamur, quamvis etiam in hominibus
piis mors incommodum quoddam ſit, a pec-
cato originem trahens; neutiuam tanen
e⸗

ſeſim nor her
tr ls remnill⸗
pltatio, Ol
69, Dhr. 2, 44.
2²) Donus nor

plens eccati f
taducens. om

SI. Phil 1,21

H 9ay. Forn
Cnnfſiit, ſwe ir
& commercii
organico. 200
Hujs guige
Nenn (niſ per 1
Ir) t hhareti
I, 12,20. 1)
114,2 Cot.5

§. 948. Qn
Acuce
vorpus nequ
Auidem ſenlt
5.6. Plal.
urta Dei ſen
177 134. 1

5 949.
9 ether Ldi

iſter ninun i

repetend,
1 immonaitate:
icolo, homet

.
homite, guif

Hut. on s,,

ine poenam Ec.
2, 17, Cecand
H9,22, Mln

ors peccatice⸗
ſsetiam muf⸗
7 ſol ,
ſl1 h
ihi, Ciffln
6. En ihſe
8Doniicene⸗
rinmorrtorenn
inltrc) inm
Cor pfl.

lnanin⸗
in honns
ſt, ſe⸗
nn uen
inun in
9

Mors. 487
fdelium mors pœna dicenda eſt: Nam (1) pec-
cata illis remiſſa ſunt, & omnis adeo peccati
imputatio, omnis ira ſublata; Rom. 8, I.
ſ. 9. Ebr. 2, 14. 1 5. 1 Cor. 15, 55. 56. Hinc.
(2) potius mors benefieium fidelibus eſt:
tollens peccati fomitem, ipſosque ad vitam
traducens. Rom. 7, 24. Luc. 2, 29. Joh. 5, 24
8, 51. Phil. I, 2 I. 23⸗

S. 947. Forma ſive eſſentia mortis in Xa
conſiſtit, ſive in ſolutione unionis eſſentialis
& commercii animæ rationalis cum corpore
organico. 2 Cor. 5, I. .
Hujus quidem neceſſarium deinde conſe-
quens (niſi per miraculum aliunde impedia-
tur) eſt ſeparatio ac diſceſſus animæ a corpore.
Luc. 12, 20. 1 Reg. 19, 4. Pſal. 146, 4. 2 Pet.
I, 14. 2 Cor. 5, 8S. Joh. 19, 30, Luc. 8, 55

S. 948. Quamvis qui mortuus eſt, non eſe
dicatur, Mat. 2, 18. Pſal. 39, 14. tamen neque
corpus neque anima in nihilum abit. Corpus
quidem ſenſus omnis ac vitæ expers Cohel.
9, 5. 6. Pfſal. 90, 6. 7. diffuit ac diſolvitur
juxta Dei ſententiam, Gen. 3, 19. Add. Hiob.
17, 13.14. Pſal. 146, 4. Cohel. 12,7. 1 Cor.

1, 42. 43.

S. 949. At anima in morte non interit ſed

ſuperſtes, vivens, Jui conſcia manet, ac fa-

h 4 cul⸗

488⁸ * Mors.

cultates ſuas, intelleétum & voluntatem, re-
tinet, easque minime otioſas. Occidi enim
non poteſt, Matth. 10,28. ſed redit ad Deum.
Cohel. r2, 7. Speciatim fideles mortui Deo
vivunt, Matth. 12, 32. Luc. 20, 38. & beati
ſunt, quia quieſcunt, Apoc. 14, 13. & ſunt
cum Chriſto, Phil 1, 23. Quæ omnia niſi de
ſuperſtitibus dici non poſſunt. Conf. S. 230.
Locus Cohel. 3, 19. 20. 21. non de re, ſed
de apparentia rei loquitur, uti patet ex v. 18.

§. 950. Antiquum illud ſomnium de ſomno
animarum, præter modo dicta, etiam refuta-
tur ex locis 2 Cor. 5, 7. 8. Matth. 17, 3. Luc.
16,25. 23, 43 Apoc. 4, 10. 11. , g. & re-
pugnat Sapientiæ ac Bonitati divinæ: huic
enim conſentaneum non eſt, animam divi-
no Gratiæ lumine jam in hac vita donatam,
& ad commercium cum Deo & Chriſto eve-
tam, & ſic ad ſublimiora quæque præpara-
tam, de illo eximio gradu beatitatis nunc
demum in ſtatum inertiæ detrudi.

S. 951. Status poſt mortem duo ſunt: unus
Jalutis, in quo ſunt fidelium animæ; alter
dammationis, in quem animæ impiorum, a
corpore ſolutæ, perveniunt. Scriptura non
niſi duo bos ſtatus, cum de mortuis loquitur,
memorat; de tertio quodam loco, aut inter-

medio Statu, plane ſilet. Matth. 7, 13. 14.

Marc. 16, 16. Joh. 3, 36. Gal. 6, 8.
§.952.

S
—
§ gſe. Firn
imas mortu.
luen conſet
unnationis /
De ideliun

cPoh. 3, 16.36

ic vibere, v.
Wr, Matth2

WrNs earu

Vitæ Conditio
1, 23, 2001
1 laboye. 4
exempla, Li
De ipimn
boly Luc. 16,2.
ll2, lo,

6 9z. i
Ulis, ee ilce
Uun tamen ani
29 ue.
Ppleos es,
MAtet, guu di
nkreenti ad
d. 38.
l. ſd.
eRo ene
n llngu
mhin Wmas
1ſe 16. et

——
Aoluntaten,,

. Occicdient
ed tectadeon
celes norni Di
20, 39 T be⸗
,14, 19. ln
Qsommia ni
nt. Conf 10
21. Mon den,
lti patet el l

mnium 1,nn
24, etian tthl⸗
atth. 1,
1I1. 6, 9. Ar
ti divine: M
. Anitnamt⸗
e Wita donmn,
& Chrle⸗
Uzlbe ee
beztittti hur
ttuci.

n
raine, Ie
zinninmn¹
Saigrus
vns an⸗
Un 1 Ae
lth. „ igt⸗

,5

Status poſt Mortem. 489
§. 952. Firmatur hæc theſis ex eo, quod

animas mortuorum credentium ſtatim beatitu-

dinem conſequi, impœnitentium illico pœnam
damnationis ſentire, Scriptura docet.
De fidelium animabus luculenta ſunt loca,
Joh. 3, 16. 36. 7, 24. 12, 206. Dicuntur Deo
ſic vivere, ut eo tanquam Deo ſuo fruan-
tur, Matth. 22, 32. & eye cum Chriſto, ita,

ut ſtatus earum lucrum, hoc eſt quavis hujus

vitæ conditione longe excellentior ſit, Phil.
1, 23. 2 Cor. 5§, 1-8. ſtatus nempe quietis
a labore. Apoc. 14, 13. Idem teſtatur per
exempla, Luc. 16, 22. 25. 23, 43. Act. 7, 59.
De impiotum animabus expendenda para-
bola Luc. 16, 22. 23. Add. Act. 1, 25. Pſalm.
112, 10.

§S. 953. Ubi ſint animæ defundtorum, diffi-
cilis, nec valde neceſſaria quæſtio éſt. Pio-
rum tamen animas una eſſe, ex Ebr. 12,
22. 23. ac Luc. 16, 22. & ex multis Apoca-
lypſeos locis, nec non ex illa ſuavi formula
batet, qua pii cum moriuntur, dicuntur
congregari ad populum ſuum, Gen. I5, 15.
25⁵, 8. 35, 29. 49, 33. Num. 20, 24. 27, 13.
Deut. 32, 50. Jud. 2, 10. quæ ad patres col-
lectio diſerte 2 Reg. 22, 20. a corporis ſepul-
tura diſtinguitur. Similia leguntur quod ad
impias animas attinet, Luc. 16, 28. Apoc. 6,
15. 16. 1 Pet. 3, 19. 20. Eſa. 14, 9. 10.
r Hh 5 §. 954⸗

490 Status poſt Mortem.

S. 954. Nec probari adhuc potuit ullo ido-
neo argumento, Animas eorum, qui vere
mortui, ſed reſuſcitati fuerunt, IReg. 17, 17.22.
2 Reg. 4, 20. 35. 13, 21. Matth. 9, 18. 25.
Luc. 7, 12. I4. 15. Joh. II, 44. Act. 9, 37. 40.
20,9. 10, in tertio quodam loco, inter cœlum
ac infernum medio, quem Locum Diſpen-
Jationis nonnulli appellant, fuiſe. Probabile
potius eſt, eas, ſoluto licet illo naturalis
commercii inter ipſas & corpora ſua vinculo,
manſiſſe tamen in corporibus ſuis, diſceſſu e
corpore, qui alias futurus erat (§. 947)⸗
per Omnipotentiam DEl inhibito.

JH. 955. Falſa eſt vulgaris opinio de Purga-
torio, quod habetur pro oco oruciatuum,
per quos peccata bonis operibus in bac te
non expiata, poſt mortem demum ſint eluenda.
Eam enim analogia Scripturæ refutat (§. 951.
952); prima eccleſia ignoravit; addubitavit
Auguſtinus; Concilium demum Florentinum
A. 1439. pro dogmate fidei declaravit.
Præterea plures alios errores involvit: Cul-
pam remitti ſine remiſſione pœnæ; Chriſti
Satisfactionem non prodeſſe fidelibus ad per-=
fectam remiſſionem; Afflictiones fidelium
eſſe ſatisfactorias, & vere pœnas; per me-
rita, ſatisfactiones, eleemoſynas, preces,
ſacrificium Miſſæ, aliaque viventium Nuffra-
gia, pœnas purgatorii levari aut omnino
finiri,

ſbiri; Merit
Nolſe commn
Neque alie
ro mortu
for enim il
Mente adhibu
hantets erg⸗
Agratiarum
ug, Notivas
ſcumt, Ao
un propiti
pit ſuperl

gé. Hl
Mila Aerx o
entt, le gutif
un internegie
leſto ſont ſa
Ium. (1) bu
hnt omnin 0
Al ft in
11,4. Mu,
ſch3 e
0n 9, 13. 14
m ſan dor
r. 12,22.
Wuur in hace
Weonyerſt
Ari morten
vunt o⸗ gu

—

Ntuit ullo icn.
m, (i Nen
Regll, a1
tth. 9, .21.
AC9, AN
inter collun
Locun Der
e. Hobabt
t lo naturais
11 lun unev,
lis, Cilcelt
11 (5 )

nio de NMyr.
0 Nin,
ir Nur Uiti
n ſttehlem.
ilun (Hl⸗
Adubtnt
1 Moveltnn
Jaruri.
Cyolet C,
,, (eli
lbusad hel⸗
es ſdehunn.
8 pet Whe⸗
reces;

38, D
tun H

lt olnin

Status poſt Mortem. 49 1

finiri; Merita Sanctorum per Indulgentias
poſſe communicari.
Neque aliquid huc faciunt viventium Pre-
ces pro mortuis, Seculo jam III. uſurpatæ, Pu-
Fior enim illa eccleſia primitiva eas non alia
mente adhibuit, quam ut eſſent declaratio
charitatis erga defunctos, & ſpei de ipſis,
& gratiarum actio: quales preces pro mor-
tuis, votivas & evchariſticas, nec noſtri re-
Jiciunt, Apol. p. 277. Poſtea demum tan-
quam propitiatorias uſurpare, invita ſcriptura,
eτιρI ſuperſtitio ſequioris ætatis.

J. 976. Solido etiam fundamento deſtitui-
tur illa altera opinio, quæ multorum animos
tenet, de purificatione animarum in ſtatu quo-
dam intermedio, quem locum tertium vocant.
Præſto ſunt ſatis gravia momenta in contra-
rium: (1) Purificatio, qua qui Deum viſuri
ſunt omnino opus habent, Matth. 5, 8. Ebr.
12, 14. fit in hac vita, in pœnitentia, Plſal.
51, 4. Eſa. I, 16. & renovatione quotidiana
1 JOh. 3, 3. per ſanguinem Chriſti; 1 Jo. 1, 7.
br. 9, 13. 14. vi cujus communionem habent
cum ſanctorum conſummatorum ſpiritibus;
Ebr. 12, 22. 23. 24. (2) Credentes mori-
untur in pace, Luc. 2, 29. etiam qui eodem die,
quo converſi ſunt, moriuntur, Luc. 23,43. non
viſuri mortem; Joh. 8, 5I. 11, 26. non poſ-
ſunt ergo quoad animam in deteriori, quam
nunc

492 Ftatus poſt Mortem.

nunc ſunt, ſtatu eſſe. (3) Morte finitur gratiæ
tempus Ela. 55, 6. (ſec. Targum) Cohel. 9, 10.
2 Cor. 6, 1. 2. Ebr. 4, 1. Matth. 25, 10 - 13.
unde retributio extremi judicii ſecundum ea
fiet, quæ in hac vita, dum corpus habuimus,
perpetrata fuere; 2 Cor. 5, 10. (4) Afflicti-
ones etiam piorum Scriptura ad hanc vitam
reſtringit; 2 Cor. 4, 17. 1 Pet. 1, 6. Rom. 8,18.
Etiam locum 1 Pet. 4, 18. de hac vita intelli-
gendum, collatio cum Prov. 11, 31. docet.

§. 957. Si quis tamen per locum tertium
hoc tantum velit, fidelium animas nondum
omni beatitudine frui, ei non magnopere re-
pugnandum videtur. Negari enim non pot-
eſt, redunitis cum corpore glorificato ani-
mabus aliquid gloriæ acceſſurum eſſe, quod
ante non habuerunt; atque adeo beatitudi-
nem eorum inchoatam eſſe, nondum com-
pletam; Col. 3, 3. 4. 2 Theſſ. 1, 10. 2 Cor. 5, 10.
2 Tim. 4, 8. Quod idem etiam de ſtatu im-
piorum dicendum.
Hoc ſenſu medium quendam ſtatum anima-
rum, qui ſit Status exſpectationis, cum præ-
guſtu tamen beatitudinis vel dammationis
conjunctus, multi Patres antiqui, nec nulli
ex Noſtris, ſtatuerunt. Satius tamen eſt,

rem ipſam tenere ſimpliciter (uti S. 9/2 Pro-

poſita eſt); & formulis abſtinere, ſub qui-
bus alii ſuos errores abſcondunt.
LIX

0e

Ren
N Chi

le, bominum
denno formabi
donutl, Cun
lie ertreno /
iſatem vite
in co poritn

6.9h9. Ac h
Uiberiton doteſt

Mentinn, ac)

R
8

ntl, Reſorte
eluta Cordo
i puma pol
eſle non pote
Perſtes mant
btiliclimas
tein polvilen
Onnniſcids .
ochinudmn,4
Dotom Nu
Jode e
copnitione
Dotentia

en.

—

nefinttur gin

) Cohel,9

Atth. 2), f0- l,
cii ſecindane

Olpus hib

0 (4)fidi

11 1id hanc vir
11,6, Rom,li
hac vwita imel
II, 31. Cocel

t ocum tanfn
mimnas ol
magnoperet
enim non po-
lorificato A.
Gmn elle, Gl
deo becrul-
nondum .
10, 00ſ, d
n & lautn.

ſtten imne⸗
CNN
Caminnien
i, Mti

Reſurrektio. 493
IIX. e
DE RESURRECTIIONE.
5. 958.

Rareio eſt opus infinite Dei potentiæ,

quo Chriſtus omnium, qui unquam vixe-

re, bominum corpora, poſt mortem deſtrutta,

denuo formabit, & vita ac novis qualitatibus
donata, cum animabus ſuis junget, ut omknes
die extremo ſolenniter judicentur, & pii feli-
citatem vitæ æternæ, impii pœnas promeritas,
etiam corporibus ſuis percipiant.

S. 959. Ac primo quidem incredibile hoc

videri non poteſt, infinitam Dei Scientiam ac

Potentiam, ac Dominium in homines, cogi-
tanti. Reſurrectio enim nihil aliud eſt, quam
iterata corporis atque animæ conjundtio; jam
ſi prima poflibilis fuit, iterata impoſſibilis
eſſe non poteſt. Uti anima poſt mortem ſu-
perſtes manet; ita & corporis, quamvis in
ſubtiliſſimas partes reſoluti, ne minimus qui-
dem pulviſculus poteſt annihilari. Deus autem
omnilcius ac hominum Dominus, omnium.
hominum, omnium animarum, omnium cor-
porum humanorum, quoad minutiffimas
quoque eorum particulas, perfectiſſimam &
cognitionem habet & poteſtatem; & Onni-
potentiæ Ejus non magis arduum eſt, diſfi-
patos

49 Refſurreftio.

patos corporum humanorum pulviculos con-
ſervare, colligere, in formam & ſitum quem
olim habuerunt componere, corpus ex iis
denuo formatum vita donare & cum anima
jungere, quam quidem proclive ei fuit, res
êmnes e nihilo producere, & corpora ani-
mata primum formare. Conf. ſimilem ha-
rum veritatum nexum 2 Tim. 2, 18. coll. 19.
Ipla ergo Ratio bumana pPerſpectam habere
poteſt poſſibilitatem Reſurrectionis. Act. 26, 8.
Quin & probabilitatem ex Juſtitia Divina in-
telligit: Conſentaneum enim eſt, velle Deum,
ut corpus, quod bene vel male factorum
particeps fuit, etiam in præmiis & pœnis ſo-
cium animæ fiat, quo luculentius divini in
homines regiminis Juſtitia, creaturis intelli-
gentibus univerſis manifeſtetur.

S. 960. Sed hoc ipſo, quoniam res tota
redit ad Voluntatem Dei, ſola nos Revela-
tio docere poteſt, certo Reſurrectionem futu-
ram eſſe. Et paſſim fidem facit Scriptura,
fore reſurrectionem, Luc. 20, 37. 1 Theſſ.
4, 14. 16. Act. 4, 2. Pfſal. 90, 3. corpora in
pulvere terræ dormientia evigilatura, Pfal.
17, 15. Dan. 12, 2. 13. & vita donatum iri
Ela. 26, 19. Joh. , 21. Rom. 8, II. & e ſe-
pulcris proditura, Joh. 5, 29. & actus edi-
tura vitales. Hiob 19, 26.

4

—
40. 1 Cor
Neritne ac cei
ienque Chuſ
21, 31 32. 61

§. ge1. Hoc
infinne Scientt
Uninino Script
100.. 1,9. De
Vi, Joh. ſ,
ieThek.
dalvatori homit
40, 44. 54, 19
lI Ne ²
Ul boe n⸗
oer ad Der
WI. 10C
I19. & valid
e imerium
IUNl 16.

Fn Orm
ſlltk eilcita
urs ver
R.20, Dan
Kdd. denn,
Rrohinn
Drehencer
un Chide

0.
npulyiſeulosc.
Am &ſtungen
e, olhug er in
e & cum minn
oclire ei fut

& corpord

Onk. ſimilenn /,.
n. 2, 18. Cl. l.
etlpeckin hiet
kionis, Acl. 4,.
Uſtitia Dinimin
eſt, velleenn,
nale facionn
is & peniit
Ntius divini
reituris intel⸗
Ut.

Oniam es ſo
la nos Rer⸗
Ainen /l⸗
eit Knnut,
7, IIIal
hon

glnn, .

Reſurre gio. 4 95

Add. I Cor. I15, 12-57. ubi data opera de
veritate ac certitudine reſurreétionis agitur,
itemque Chriſti Domini argumentatio Matth.
22, 3 I. 32. e loco Exod. 3, 6. deſumta.

S. 961. Hoc tantum opus, quod nonniſi
infinitæ Scientiæ ac Potentiæ eſt, ſoli Deo
Unitrino Scriptura adſcribit, Rom. 4, 17.
2 Cor. 1, 9. Deut. 32, 39. I Sam. 2, 6. Pa-
tri, Joh. 5, 21. 28. I Cor. 6, 14. 2 Cor.
4, I4. I Theſſ. 4, 14. &, ſingulari ratione qua
Salvatori hominum, Filio, Joh. 5, 21. 6, 39.
40. 44. 54. I1, 25. 1 Cor. 15, 45. Apoc.
I, I8. nec non Spiritui Sandto. Rom. 8, I1.
Ubi & hoc notandum, diſerte hac in re
provocari ad Dei Potentiam, Matth. 22, 29.
Phil. 3, 21. 1 Cor. 6, 14. Rom. 4, 17. Ebr.
II, 19. & validam Chriſti Domini vocem,
ſive imperium potentiſſimum. Joh. 5, 28.
I Theſl. 4, 16. I Cor. 15, 5§51. 52. coll. Joh.
1I1, 43.

J. 962. Omnes, quotquot obierunt, bo-
mines reſuſcitabuntur, tam pii, quam impii.
Hoc claris verbis affirmat Chriſtus Joh. 5.
28.29. & Paulus. Act. 24, 15. 2 Cor. 5, 10.
Add. Dan. 12, 2. .Y
Excipiuntur, quos dies Domini vivos de-
prehendet 1I Cor. 15, §1I. 52. item illi, qui
cum Chriſto reſurrexerunt, Matth. 27, 52.53.
Matth.,

496 Refurre di.

quos una cum Chriſto aſcendente in coœlum
vivos translatos eſſe, probabile eſt.

Sæpe de ſola piorum reſurrectione lo-
quuntur Apoſtoli; quoniam nempe res eis
cum fidelibus erat, quorum præcipuum in
ea ſolatium eſt, omnia fidei, ſpei, ac pietatis
momen:a complexum. 1 Cor. 15, 7. 18. 19.

§. 963. Idem numero corpus, & cujusvis ho-
minis ſuum, reſurredturum eſſe, ipſa nos monet
notio ναςOHuτιHve, reſurrectionis. Sed idem
magis diſerte Scriptura oſtendit, cum deocet:
(1) eos, qui in ſepulcris, in pulvere, in mari
Junt, reſurrecturos. Joh. 5, 28. Dan. 12, 2.
Apoc. 20, 13. (2) corpora noſtra mortalia
ac fragilia donatum iri vita & immortalitate,
Rom. 8, II. Phil. 3, 2 r. L Cor. 1 5, 36. 42. K4
quo in loco ea, quæ Y. 37. 38. habentur,

noſtræ theſi adeo non adverſantar, ut eam

potius firment. (3) Accedit Reſurrectio
Chriſti, quæ noſtræ reſurrectionis exemplum
eſt, in qua Dominus idem, quod ante ha-
buit, corpus e ſepulcro eduxit. .
Multa hic quæri, dubitari, objici ſolent,
inprimis de continua tranſpiratione & fluxu
corporum humanorum: qui fluxus ſi vel
maxime detur, non tamen hanc theſin no-
ſtram evertit; nondum enim confectum eſt,

annon ex particulæz, e quibus corpus initio

exiſten-

—
exſiſtenne ſu⸗

ſtammmma primnii

uſs præcile
Deo Geltinate
Crports hum
O Waneant

lecelſe eſt,

hummana curi
Winhate, Ren
propoſitam:
dus. Fenus
ture, dilerin
Apoc. I1, 19.

Ne u
ehg, eicem
In rellletand
ig grette
00, n tet
rünn eorlent
.
Porn c
ſricſan, ig
llem ſdin
DAhn. 12,3.
68 d
ſig Pralen
Ntis zc d
gle, ſpin
ummma e

1.
—
ente in cC
bie eſt,

elurreclion 1.
n neinpe ee
n przcipuum u
, eſ N Dletißſ
Dr. 15, 7, l, h

1,Gerzunik
, 0l nos nit
vniz. del ſenl
Gdit, cum hcet
Mlwere, ii
28. Dan. 12
noſtra mnort!
AihdhOrtA
Nr,10, 61
. 30, kennn⸗
ntgr, nen
Ct Reluned
ioniseelten
,Nood i
Il.

ſdt
N
znc thein .
onfeckun 4
coPbsil

ellel-

Reſurre Sio. 49

exſiſtentiæ ſuæ compoſitum fuit, tanquam
ſtamina primitiva, ad hoc præciſe corpus,
hujus præciſe hominis, conſtituendum ſic a
Deo deſtinatæ fuerint, ut hujus in indiv duo
corporis humani partes conſkanter ac perpe-
tuo maneant. I Cor. 15, 38. Sed neque
neceſſe eſt, quævis ſpecialiora, in quibus
humana curioſitas tricatur, explicate deter-
minare. Rem in Scriptura habemus clare
propoſitam: Modus rei Deo eſt relinquen-
dus. Sexus, ztatis, ſine dubio etiam ſta-
turæ, diſcrimen manſurum, veri ſimile eſt.
Apoc. I1, 18. 19, F. 20, 12.

S. 964. Quamvis autem, ſi materiam ſpe-
emus, eadem corpora, quæ mortua erant,
ſint reſuſcitanda; erunt tamen mutata &
oUi;s prædita qualitatibus, ita ut ſtatui no-
VO, qui in æternitate futurus eſt, compages
eorum conſentanea ſit. I Cor. I5, 35. 36.
Piorum corporibus Scriptura tribuit
Aiagcν immortalitatem, gloriam, robur,

indolem ſpiritualem: 1Cor. 15, 42. 43. 44. 54.
Dan. 12, 3. Matth. 13, 43. id quod oſtendit,

eos nacturos eſſe corpus ab imperfectionibus
vitæ præſentis animalis, ac multo magis a
vitiis ac deformitatibus immune, vividum,
agile, ſpirituali mentis naturæ accomodatum,
ſumma cum facilitate animo in motibus ſuis

498 Re Jurre io.

*

obſecundans, ac ſancto cum Deo commercio
aptum. 1 Cor. 6, 13. Apoc. 21, 3. 4. Neuti-
quam autem puſillum fore, vel ex Phil. 3, 2 .
intelligi poteſt.
De impiorum corporibus Scriptura parcior
eſt. Et iſta tamen immortalia erunt, 1 Cor.

15, 52. 53. quia perferendis æternis ſuppli-

ciis ſufficere ea oportet, 2 Theſl. 1, 9. Apoe.
20, 10.15. Deformia & borrida futura eſſe,
partim ex miſerrimo animi apud eos ſtatu,
partim ex Dan. 12, 2. & Eſa. 66, 24. colligi
poteſt. M

H. 96 5. Cum ergo longe maximum piis
beneficium hæc reſurrectio ſit, dubitari non
poteſt, eam eſſe frudtum meriti Chriſti, qui
ipſe eum in finem mortuus eſt & revixit, ut
eos, qui ipſum fide ([uum fecerunt, conſum-
mata felicitate, etiam quoad corpus, bea-
ret. Rom. 14, 7. 8. 9. 8, 11. Joh. 11,2 5. 26.
14, 19. 1 Cor. 15, 20. 21. 22. 23: 1 Theſſ.

4 14. . . .2 2⸗ . . ,p
An vero etiam impii vi meriti Chriſti ſint
reſurrecturi, non ſatis commode diſputatum

fuit. Cum enim propfter contemtum & re-
pudiationem meriti Chriſti ſint reſuſcitandi,
& judicandi, eorum reſurrectio non a reſur-
rectione & merito Chriſti, ſed a juſtitia Dei
puniente pendet.

.
—

5 99b. El
Otnmiumn flet,
ſocſeio extre
ofus ſaum
unt; 2 C0
Chtiſtum e

us glorikient

n eodem
telhntam exge
19, . 40.
„Qn
Verecitis, Be
i Domini
onſratinn,
g, H.

pucis exee
Efne mundt.

de

aͤtur Ju
mnorlen⸗
nond mprod

s ex en

ſuns locus

—

Deo commmerd

21,3.4. Nen

Vel er lll 3n

Seriptura nto

inetunt, I
6 etetnig llfl
Ihel. 19, A

ric, kutora

hu eos Ein
li 60, 24 l

maximmunn Ga
, Jubiteni h
iti Criſt,
tert,1
cerunt, M.
a orhl Ke⸗
Ch. 1976
19,1 HM

e aßunn
enmnre-
t elſnci,

Judicium Extremum. 499

S§. 956. Eum enim in finem Reſurrectio
omnium fiet, ut omnes homines ſolennitef
judicio extremo ſiſtantur; impii quæ per
corpus ſuum male egerunt in corpore etiam
luant; 2 Cor. 5, 10. Gal. 6, g. pii contra;
Chriſtum etiam corpore ſuo ſub afflictioni-

dbus glorificantes, Gal. 6, 7. 1Cor. 15, 31.

in éodem vitam Chriſti glorioſe mani-
feſtatam experiantur. 2 Cor. 4,; 10. 11. Hiob
19; 2§. 26.
Quo paéto Omniſcientia, Omnipotentia,
Verũécitas, Benignitas ac Juſtitia Dei, & Chri-
ſti Domini Majeſtas publice éoraum omnibus des
monſtrabitur, 2 Theſl. 15; 5=10. Elſa. 66, 14.

S. 967. Hinc etiam una omnium ſimul (non-
niſi paucis exceptis S 962) eſurrektio erit;
in fine mundi. Joh. 6,; 39. 40. 44. 54.

DE WDICIO EXTREMO.
§. 968.

'e, Judicium particulate, cuilibet poſßt
mortem ſubeundum. Hoc ex Ebr. 9, 27.
non improbabiliter colligitur; ac poôrro cer-
tius ex eo conſtat, quod unicuique mortue
ſuus locus & ſtatus, conditioni ipſius con-
11 2 venlens

500 Judicium Extremum.

veniens (S. 9 52.) aſſignatur a Deo, & quis-

que in eum per media quædam (uti e. g.
Lazari anima per angelos Luc. 16, 22) de-
ducitur: id quod internam in conſcientia
conviétionem de Dei ſuper eum judicio non
poteſt non efficere.

Verum hoc loco de ultimo univerſali Judicio

jam ſermo eſt.

§. 969. Univerſale & extremum Judicium
eſt adus Dei Jolennis & publicus, quo per
Jeſum Chriſtum, ſummo cum ſplendore & ma-
jeſtate compariturum, omnes bomines, omnes-
ué eorum actiones, exactiſſima juſtitia jadica-
lantar, ac de uniuscujus que ſorte ſempiternum
äiut beata aut miſera, decretoria ſententia, con-
tinuo infallibiliter exſequenda, pronunciabitur,
ad majeſtatem Chriſti & Juſtitiam viarum Dei
coram univerſis angelis atque hominibus glorioſe
manifeſtandam.

S. 970. Ratio bumana, uti Deum Recto-
rem & Judicem mundi, bonum, ſanctum,
juſtum agnoſcit, ita etiam aliquod univerſale
judicium futurum eſſe, ex jullitie ac Provi-
dentiæ Divinæ conſideratione non obſcure
colligere poteſt. Juſtitia enim divina necel-
ſario ita manifeſtanda eſt, ut, cuique ſecun-
dum opera ſua retribui, omnes intelligant.
Id quod non fit, ſi non eſt univerſale judi-
eium,

lium; quon
bonismale,
Coc ide
Gimmne tum
clelia, pat

Uccurrunt,

zabile eſt,

ate, uſtitia

Occhlta mane
tereſt. Cont

§. 971. 4.
ſimat deninn
Aln Geteſibi,
io indllam ]

Ue hoc juicit

916. 17,2 Th
fönemn, 00 104
d,d.
erocemn proter
Nene Giincie

97n. dr⸗
lſerte
licinn fore
36. 41. 42.
II, 31. 32,

nt.

—
abeo, Cc.
Adamn (utie

l. 16, 2)

m in conſcentn
eutn udicioron

ivet i uli,
temumn udtein
Alicns, (l
laan Gn
miyes, Ollte
uſitig init
lTte eupinm
1elein, e
onmtctli,
4ian vinttal
aninkorſn’

Deun Nele-
un, Men,
int iutſt
Gir n hyr.
e m eln
ri ⸗
igve eun
es Untelen
ivetlae
gun

Judicium Ex tremum. For

cium; quoniam in hac vita ut plurimum
bonis male, malis bene eſt. ”ꝗM
uod idem & de Providentia Dei in re-
gimme tum ſingulorum, tum mundi, tum
eccleſiæ, pariter dicendum; innumera in eo
occurrunt, ubi nobis in hac vita imperveſti=
gabile eſt, quo pacto cum Sapientia, Sancéti-
tate, Juſtitia Dei conveniant; quæ non ita
occulta manere, gloriæ divinæ plurimum in-
tereſt. Conf. Apoc. 5, 4. Plal. 73, 16. 17.

S§. 971. Atque hoc ipſum comprobat & con-
Ermat Scriptura, cum docet, poſt patienti⸗
am dete ſtabili in hoc mundo confuſioni ſatis
diu indultam Rom. 2, 4. Pfſal. 50, 21. flagi=
tare hoc judicium, & Juſtitiam Dei, Cohel.
3, 16. 17. 2 Theſſ. 1, 6. & piorum exſpeécta-
tionem, Pſ. 104,3 5. 58, 12. 67, F. Ebr. 9, 28.
Phil. 3, 20. Rom. 8, 23. & ipſam impiorum
ferocem proterviam, compeſcendam tandem
plene & vindicandam. Pſalm 107, 42. 2 Theſſ.
I, 8. Jud. vY. 1 5. Apoc. 11, 17. 18.

O. 972. Præterea autem eadem Scriptura
diſerte & copioſe affirmat omnino univerſale
judicium fore, Matth. 10,/1 5. I1, 22. 24. 12,
36. 41. 42. 25, 3 1. Marc. 6, II. Luc. 10, 14.
I1, 3 I. 32. Joh. 12, 48. Act. 10, 42. 17, 3 I.
Rom. 2, 5. 16. 14, 10. I Cor. 4, 5. 11, 26.
2 Cor. ſ, 10. 2 Tim. 4, I. I Pet. 4, 5. 5, 4.
I 1 3 2 Pet.

(02 Judicium Extremum,

2¾ Pet. 2, 4. 9. I Joh. 2, 28. Jac. 5, 7. §. 97
Apoc. I, 7. 20, 12. Idque jam inde a pri=
mis mundi initiis denunciatum, & ſubinde in
V. T. inculcatum fuit. Judæ vY. I4. 15. Gen,
18, 15. 1 Sam. 2, 10. Plalm 9, 8. 9. 96, 13,
98, 10. Cohel. 11, 9. 12, 14.

S§. 973. Sußragatur huic quorumvis ho-
minum conſctentia: quæ non quidem appa⸗
rfatum, & formam, ac circumſtantias extremi
judicii docet; ſed judicium tamen ipſum,
terribili præjudicio, anticipat, hominem de
