Chriſti eum pane &vino uniri incipiat. Unio
hec obtinet ſub ipſo uſu, poſita integra actione
ſaeramentali. 8S. 937.

416 Sdcra, C&nα.

S. 837. Hinc conſequitur, Hoſtiam conſe-
cratam ne que Wervari religioſe ,neque expo-
ni, neque adorari, neque circumgeſtari de-
bere ac poſſe.

§. 838. Calicis diſtributio ac ſumtio ad eſ-

ſentialia S§. Cœnæ pertinet, nec ſine ea Sacra-

mento ſua conſtat integritas: adeoque Sacra
Cœna omnibus indiſcriminatim communican-
tibus ſub utraque ſpecie porrigi debet. Hoc.
probatur (1) ex inſtitutione, in qua Chri-
ſtus utramque ſpeciem diverſo actu exhibuit;
(2) ex emphatica inſtituti Calicis memora-
tione. Luc 22, 20. 1 Cor. 11, 25. (3) cx
mandato bibendi, a Chriſto ſimiliter, non
ſine emphaſi, dato. Marc. 14, 23. (4) ex
apoſtolica praxgi, quæ non modo panem

edere, ſed & calicem bibere docet. 1 Cor.

11, 25. 26. 28. 29.

§. 939. Uti Sacra Cœna in mortis Chriſti
memoriam a convivis eſt celebranda, Luc.
22, 19. 1 Cor. 11, 24. 25. 26. ita Finis ejus.
eſt, ut remiſſio peceatorum, && promiſſipnes
evangelii univerſæ, cum honis ſalutis a Chriſto
partis, communicantibus offerantur, applicen-
tur e&& confirmentur. Luc. 22, 19. 20. coll.
Ebr. 8, 10. 12. .
Unde S. Coœna facit ad fidem & excitan-
dam & roborandam; ad incrementum vitæ

ſpiri⸗

10, 17
IIe Eterna firm
R, 2ſ. Luc 27

D. 5, 50. 1. 5

e 1Cor. 10, 1

go. r his
fum ſininn
ulin, Gu ni
Ullits Puticep
(nrſeguenter
ennia: quoe
tnionis eir
Ui onſeqitt
ler heceſſitate
UIten mangati
Iltſurm ejus
nedii grarſe
ednt, & in

1. l. Hie
ſe, er

Sacraà Cœna. 417

ſpiritualis, Joh. 6, 5v. ad unionem fidelium
cum Chriſto, Joh. 6, 76. tum & inter ſe;
1 Cor. 10, 17 12, 12. 13. nec non id ſpem
vitæ æternæ firmandam. Matth. 26, 29. Marc.
141, 2 7⁄. Luc 22, i8. 29. 30. I Cor. 1 ; 26.
ltio Ae ,mntkh Joh. 9, 7O. § 1. 54. 78.
1, neeſe ede Secundarii ſines ſunt, ut ſit profeſſio filei no-
tis: Aeolleln ſtræ bpuhlica coram cœtu ſacro, 1 Cor. 11, 26.
ingtimcommm ac tellera, qua profitemur, nos eſſe, ac velle
porrii Ckbet. 4 eſſe menmbra illius , cum quo una hoc
one, in a Sacrum peragimus, immo etiam, & inpri⸗
verſoacht enm mis, totias Eccleſie veræ, maxime invifibi⸗
ti CAlcs nemm lis. 1 Cor. 10, 16. 17. 21.
t.11, 21. (3) 5
Tto ümiter, § 840. Ex his efficitur, S. Cœnam babere
. 14,13. (4 icaciam ſpiritualem & eſſe Jalutare gratiæ
non modo M medium, quo anima noſtra & ſanctificatur;
bere dMe, & ſalutis particeps redditur. l
Conſequenter non eſt nuda && indifferens
ceremonia: quod quidem etiam ex omnibus
inſtitutionis circumſtantiis patet. Deinde &
illud conſequitur, S. Cœnz uſum neceſſurium
eſſe: neceſſitate non quidem abſoluta, ſed
tamen mandati, & medii, oſcit; ita ut,
qui uſum ejus negligunt, profano contemtu
medii gratiæ & conſcientiam ſuàm graviter
lædant, & in cœtum ſacrum injurii ſint.

6
n in nort

g. 84I. Frequenter hoc ſalutis medio uten-
dum eſſe, ex I Cor. 17, 25. & primæ eceleſiæz
D d exem-

418 Sacra Cœna.

exemplo 1 Cor. 11, 18. 20. 26. p atet. Sed eo
ipſo, quoniam gratiæ medium eſt, in com-
municantibus ſeriam cautionem requirit, ne
aut ipſi indigni ſint, aut indigne Sacrum hoc
peragant. I Cor. I1,27. 29.

S§. 842. Hinc certa communicantibus offcia
obſervanda, quorum ſumma habetur 1 Cor.
11, 24 - 29. Ea ſunt a. Præparatio debita, in
vera pœnitentia conſiſtens; G. Celebratio
ipſa, peragenda in fſide; & „. Frulctus, in reno-
vato propoſito non nobis ſed Chriſto vivendi.
Ex quo doctrinarum nexu patet, theſin
noſtram de S. Cœnæ efficacia ſalutari non
gignere aut fovere vanam in actu mere ex-
terno fiduciam.

§. 843. Admitti igitur ad S. Cœnam poſ-
Junt illi tantum, qui explorare ſe ipſos, & of-
ficia communicantium obſervare poſſunt ac
volunt (S. 842), & ſalutarium epuli ſanctiſſi-
mi fructuum (S. 839) capaces & cupidi ſunt.
1I Cor. II, 28. 10, I5.
Atque adeo dari non poteſt ſtupidis, furio-
ſis »infantibus, animam agentibus, qui men-
tis non amplius compotes ſunt, multo mi-
nus mortuis. Arcendi etiam increduli, apo-
ſtatæ, peccatores notorie ſcandaloſi, & pa-
lam animum impœnitentem profitentes.
Propter indignos autem, qui arceri non hat
funt,

unt, teliquos
nmione abſti

, ICor. 11, 3

e4. Ordit
ni ordinis can
Dennis celebr
4 . Aluera
idelium inter i
ſte itd & a Cn

oigregatis Me

Iis eebrͤtg ein
Poleß murn
lninſmmi is,
1s Aekis intereſ
mmntio fngalo
d, id abiſun tel

0e. emn
1lethtata d
ont, guotie
nczie ſitis,
n ac iafrmn
Uhr Syb. 5

tnnnn

EN.

—
20. 0 Pktet, de

hediun eſt, in e
Autionen equn

innige Wackoa

.29.

Comnſnunicuntizerg
ſumma habenr 1
. D,epyuti Cent
ſtens; . (Nln
8y. Hlfti
is ſel Chrſtonie
in nexl Dutt,.
efficacin klunin
mn in Mnee

r14 5enn,
orre eiflg
obleriae eln
riuen epull
es Ellhici⸗

taf Cupicis
gentblg glit
es nt, Min
n ifetlli⸗
Cmdol, i
lemn cee⸗

Sacra C&na. 4¹9⁹

ſunt, reliquos meliores, non debere Sacra
communione abſtinere, Pauli nos praxis do-
cet. I Cor. I1I, 30. 3I.

§. 844. Ordinarie S. Cœna in cœtu publico,
boni ordinis cauſa, celehrari debet. Eſt enim
ſolennis celebratio mortis Chriſti 1 Cor. 11,
24. 2 %. & ſacramentum communionis ſanctæ
fidelium inter ſe. 1 Cor. 10, 17. 12, I3. At-
que ita & a Chriſto cum diſcipulis in unum
congregatis Mat. 26, 26. & a primis Chriſtia-
nis celebrata eſt. 1Cor. 11, 20. Act. 20, 7.
Poteſt tamen & in privatis ædibus S. Cœna
adminiſtrari iis, qui per valetudinem publi-
cis Sacris intereſſe non poſſunt. Sed privata
communio ſingulorum, extra caſum neceſſita-
tis, ad abuſus referri debet.

§. 845⁵. Tempus S. Cœnæ celebrandæ in Sa-
cra Scriptura non eſt determinatum. Iterari
poteſt, quoties id deſiderat ſancta animæ
fames ac ſitis, Matth. 5, 6. & ſenſus tentatio-
num ac infirmitatum. 1 Cor. 11, 25. 26. Vid.
Libr. Symb. 559 -568.

D d z LII.

EclIe ſi a.

LII.
DE ECCLESIA.

§. 846.
Drinz de Eccleſia ingens momentum eſt:
(1) quia complectitur eximiam partem
beneficiorum Dei erga homines, in &ccono-
mia & regimine ejus conſpicuam; (2) quia
officia, quæ aliis ut credentibus & chriſtia-
nis debemus, rite intelligi & exerceri, niſi
eccleſiam ſecundum Scripturam recte agno-
ſcamus, non poſſunt; (3) quia ex ea non
uni errorum & præjudiciorum generi ob-
viam iri debet.

S. 847. Eccleſia (proprie, ſecundum Scri-
pturæ uſum,) eſt multitudo bominum a Deo
vocatorum, converſorum, juſtificatorum, Jan-
ificatorum, ſpectata prout per eandem fidem
in Chriſtum in unum corpus ſive ſocietatem coa-
luerunt. Veritas hujus notionis ex 1 Cor.
1, 2. Matth. 16, 18. Act. 4, 32. 2,47. Col. I,
18. 24. patet.

F. 848. Auctor, Fundator 6 Conſervator
Eccleſiæ eſt Deus, Pſal. 100, 3. 1 Tim. 3, I5.
1 Cor. 15, 9. & Pater, qui credentes Filio
ab æterno in peculium dedit, Joh. 17, 6.
Pſal.2, 8. ipſum caput eorum conſtituit, Eph.

—
1,1 & ſingul
Acuet ſoh.6,3
GNus Matth. 1
etentos, Apoc.
Erlvara de ſülu
1,2. 12, 32.

tth. 29,20. 1
wmclics fl

mimumprocur⸗
dctus, bona
Operationibus
Pph. 1,13. 14.

g Mle
unſernndikeche
ſolen ex Mund
7tenorum
I.6, a. a
i,19. G.
1 herllg.
hile er arti
On, ekium
S lIm minz
uſmn nirife

go. Nue
6nblematie 11
ld findanen
e ſnnehf.
20. de .. 27
ſin Nntnin

,„„

ingens monettnn:
itur einiam r

homines, in Een
nlhicumm; (
dentibus & chi
igi & erercei i
pturam teclett
) gois ex ar
ciorumn genei

ie, lecundund-
do homimmn40
iltfenm /‧
t her enln i
ſve etue
otionis el 4
32 14 0,

7 Cunens
53. 1in,
lui celente ,
elit, ſon Nn
conſtti
111

Eecleſia. 4²¹
1, 22. & ſingulos in tempore ad Chriſtum
adducit, Joh. 6, 37. 44. 1 Cor. 1, 9. Col. 1, 13.
&α Filius Matth. 16, 16. homines morte ſua
redemtos, Apoc. 5, 9. Act. 20, 28. Tit. 2, 14.
per ſuam de ſalute doctrinam colligens, Joh.
41, 52. 12, 32. defendens etiam ac regens,
Matth. 28, 20. 18, 20. Apoc. 1, 13. 2, I. quæ
eſt triplicis Officii Mediatorii ad ſalutem ho-
minum procurandam applicatio; && Spiritus
Sandtus, bona Salutis per Chriſtum partæ
operationibus Gratiæ applicatricis diſpenſans.
Fph. I, I13. I.4. Act. 20, 28.

S. 849. Modus fundandi, confſtituendi &
conſervandi Eccleſiam, fit per gratioſam evo⸗
cationem ex mundo, 2 Tim. I, 9. I Pet. 2, 9.
per evocatorum ſandtificationem, 1 Cor. 1, 2.
Rom. 8, 30. atque ita per ſegregationem.
Joh. 15, 19. Gal. I, 4. Rom. 12, 2. 1 Cor. II,
32. I Pet. I, 18. I Joh. 4, 4. 5. 6. Apoc. 5, 9.
ubi facile ex articulis præcedentibus intelli-
gitur, Medium eſſe Verbum & Sacramenta,
& cauſam miniſterialem, Verbi Præcones.

S. 850. Huc etiam pertinent locutiones
emblematicæ plantandi, 1Cor. 3, 6. Matth.
15, 13. fundamentum ponendi, 1 Cor. 3, 10. 11.
eique ſuperædificandi; Matth. 16, 18. Eph. 2,
20. Judæ y. 20. unde diſtinctio inter eccle-
ſiam plantandam & plantatam nata.
D d 3 Eccleſia

42 EccI1οειοſ .

Eccleſia plantanda eſt, quæ in locis, ubi
Chriſti nomen ignotum backenus fuit, colligi

demum debet per præconium evangelii, G a

reliqua multitudine ſegregari.
Eccleſia plantata eſt, quæ continet multi-
tudinem credentium, nomen Chriſti religio/e
profitentium, & in ſocietatem ſacram inter ſe
conjunctorum.

§. 851. Dißerentia inter utramque in eo
conſiſtit, quod (1) ad Eccleſiam plantandam
adhibentur a Deo homines extraordinari,
& chariſmata ſingularia, & miracula quoque;
plantata autem per ordinarios miniſtros &
dona ac media ordinaria conſervatur. (2)
FcCcleſia plantanda nondum habet totam ec-
cleſiæ formam externam, quoad miniſteria,
Chltus publici ordinem, ac diſciplinam, ſi-
cut plantata. Tit. I, . 1 Cor. 11, 34. Acl. 6,
2. 3. 4. (3) Eccleſia plantanda a tenui &
Parvo initio progreditur & propagatur ad
amplitudinem majorem; Matth. 13, 33. Act.
2, 47. F§, I4. 6, I. plantata jam nacta eſt ta-
lem ſtatum & gradum, in quo manere pot-
eſt, & ſolum debet confirmari, & creſcere,
non tam augmentis extenſivis amplificatio-
nis, quam potius intenſivis profectuum in
uberiore cognitione & ſanctitate majore.
Matth. 13, 31. 32. 1 Cor. 15, I. 2. 58. Eph. 4,
15. 16. Col. 2, 6.7. 2 Pet. 32 18.

Y. 852.

—
8. 912. Mem.

miGLli ve⸗
1CU. 1,2. 1 Pet
6.6,0. ſoh.
Qundo etgo d
tals conſtans,
(4. .16. 100

ropfie, ed

Natione non 4
nobiliori talis e
lempe 2 fidelibi

3. Nrm,.
lne eteltiun
1 ncliſont, ut
Unto eigiole
,,16. 1Cor.
nCriſo port
unmnio muIua
Elenmſoirituale
in Met 1, 1.
n. Col.
) M. ,23.
Eitkecleſte
dar her emh
lnt. 1) u
n. (ut

. Eo εſι/â. 4²3

t, u in i, S. 952. Membra Eccleſiæ genuina ſunt
huſtein t, a omnes & ſoli vere credentes. Actor. 15, 4 2t2α
ninn e I Cor. 1, 2. 1 Pet. 2, 4. F. 97. Eph. 4, 12. I .
16. §. 30. Joh. 8, 3 1. 10, 26. 27. I§F, 1 - F.
Quando ergo cœtus externus, ex bonis &
hi malis conſtans, Eccleſia vocatur, Rom. 16,
etaten rim u 1. 4. 5. 16. I Cor. I1, 18. Apoc. 1,4. id non
proprie, ſed necdochice dicitur, denomi-
natione non a toto, ſed a parte potiori ac
igter tanett nobiliori talis cœtus, quæ vere Chriſti eſt,
Tbecenungm nempe a fidelibus & ſanctis, petita.
mines emnne
ENirtaces . §. 853. Forma Eccleſiæ conſiſtit in conjun-
dinarosdnco (ione credentium cum Chriſto, cui per fidem
in collenm 1 ita juncti ſunt, ut ejus Nomen etiam coram
dum kistune Wundo religioſe profiteantur; Gal. 2, 20.
m, OO unl Eph. 3, 16. 1I Cor. 6, 17. ex qua conjunctione
Seen. cum COhriſto porro fluit credentium inter ſe

1, X Clahnn, fluit
1 i communio mutua ſpiritualis, & in unam ſo-
fmuminn cietatem ſpiritualem conſenſio atque conjun-
man Sio. 2 Pet. I, r. 1Cor. 12, 12. 13. coll. 26.27.
9 a⸗

Eph. I, I5. Col. I, 4. 2, 19. coll. 3, II. I Joh.
1, 3. Joh. 17, 23. Coll. Eph. 4, 3 - 6.
Hæc Eccleſiæ Forma pulcherrime etiam in-
dicatur per emblemata, quibus Eccleſia de-
ſcribitur: (1) ut ædificium ſpirituale, Matth.
16, 18. Eph. 2, 20. 2 I. 22. I Pet. 2, 4. 7. Eſa.
28, 16. (2) ut unum corpus, Eph. 4, 15. 16.

Mithelz, 39

nis golellin
as 16 5, 23. Rom. 12, 4. I Cor. 12, 12. 27. (3) ut
1N Domus Dei, I Tim. 3, 15. Epheſ. 2, 19.

61

42 4 rcc leſia.

(4) ut grex & ovile Chriſti, Joh. 10, 14. 16.

Luc. 12, 3 2. (§) ut populus Chriſti & Dei⸗
Tit. 2, 14. 1I Pet. 299.

§: 854. Chriſtus ergo eſt caput Eccleſ;
Eph I, 22. 23. quæ locutio metaphorica ſi-
gnificat, influgum infinitæ virtutis a Chriſto
tum eccleſiæ toti, prout unum corpus, una
ſocietas eſt, tum ſingulis credentibus, præ-
ſtari,; Matth. 28, 20. 18, 20. Apoc. 1, 13.
2, I. Eph. 1, 23. & quidem partim moralem,
partim phyſicum.
Inſuxum præſtat moralem, dum meritum
ſuum Eccleſiæ applicat, eam ut Dominas &
Reckor gubernat, inſpectionem gerit, defen-
dit, emendat. Epheſ. I, 3. 5, 23 - 27. 2 Pet.
1, 3: Apoc. I. 13. 2, 1. §H. 16. 3 19. Matth.
16, 18. 32 12. Sed idem etiam caput Eccle-
ſiæ phyſicum eſt, influxu effectwo gratioſo
eam animans per operationes Spiritus S. in
credentibus, & chariſmata eis collata. Eph.
4 8. 15: 16. Col. I, 18. 2, 19 Joh. 15, F.
1, 4. 14. 16. 2 Pet. 1, 3. Hoc influxu ſi em,
Charitatem, ſpem aliasque virtutes chriſtia-
nas accendit, auget, firmat, roborat; men-
tes cruce & calamitatibus fatigatas ſolatio
erigit; titubantes ſuſtentat; errantes redu=
Eit; ſingulorum vitam & caſus gubernat.

§. 85.

. Cni
eCeo Gitur
rfienm, inf,
ilentis gerat,
Imn guberget,
non It cde
hemns: (1) gn
ceſſus, Chriſt
Lofkoiente, ſol
1s ingols pen
dne rohic
anna cont.
Denid 1 Chrift
5olinme geyerh
DlIa, einm is
I eecele con
Uor. 12,:9.

Pccleßa. 425
hriſi

— — .
i, oh. 10 it, §. 855. Chriſtus ſolus Eccleſiæ caput eſt: ne-
bopiln Chrſis que adeo datur caput eccleſiæ viſibile, mon-
archicum, infallibile, quod Chriſti vices
in terris gerat, controverfias decidat, eccle-
ſiam gubernet, & cui quisquis non ſubſit,
cutio menhe 1s non ſit Eccleſiz membrum. Hoc pro-
IneriNHS bamus; (1W) quia nulla eſt talis capitis ne-
dt unun s ceſiitas, Chriſto, capite inviſibili, ad omnia
Ulis clelbentibns. ſufficiente ‚Joh. I, 16. Col. 2, 10. & eccle-
19, . A)ot. ſiis ſingulis per miniſteria ab ipio ordinata
idempminn abunde proſpiciente. Epheſ. 4, 11. coll. 12.
(2) quia conſtitutio capitis viſibilis tota
Ner, dunnes Pendet a Chriſti voluntate, de hac autem
ezm ut Domm Voluntate ne verbulum quidem eſt in S. Scri-
konem gent,“ Pfuüra, etlam iis in locis, quæ totam hierota-
3,5,-27. Xin eccleſiæ commemorant. Epheſ. 4, 11.
.16 1. I Cor. 12, 38. (3) Fideles potius avocantur
metiun Aplu . rebus viſibilibus 2 Cor. 4, 18. Joh. 20, 29.
1 cükmn ge a fidei ſuæ alligatione ad certum locum, Mat.
ones Spirtmdi 24, 23. 26. & ad humanam auctoritatem.
n es cla 1Cor. 2, 5. 7, 23. Matth. 23, 8. 10. Col. 2, 19.
2,19 i 4 Nullus in regimine eccleſiæ dominatus
ocifont: Ocum habet, 1 Pet. 5§, 3. 3 Joh V. 9. 10. ac
fſhpeciatim ſplendor mundanus Ghriſti regno
plane non convenit. Luc. 22, 25. 26. 17, 20.
21I. Joh. 18, 36.
Argumento, quod pro viſibili capite ex
Matth. 16, 18. 19. precaria partim, partim
coacta explicatione petitur, quantumlibet
ornetur, nihil infirmius eſt.
Dd 5 §. 856.

le virtutes 0
at, horetier
1s kugats
t errantes Ned
cAlns gubent.

426 Eo leſi a.

S. 856. Ex theſi de Eccleſiæ forma (§. 8 53)
& illud conſequitur, ut inter credentes exſi-
ſtat communio Janctorum, eaque partim obje-
diva, qua omnes eadem bona ſalutis, ea-
dem beneficia ſpiritualia participant, quæ
ſunt fiduciæ & ſpei ipſorum objectum; Eph.
4, 4. 5§. 6. 2 Pet. 1, I. partim ſubjectiva, qua
omnes eodem Spiritu animantur, Eph. 4, 3.
Gal. 3, 28. & idem ſentiunt, Act. 4, 32. 2, 46.
Rom. 12, 16. & conjunguntur per caritatem,
Epheſ. 4, 15. 5. 2. & per vinculum precum,
Rom.,5, 30. Eph. 6, 18. & chariſmatis ſuis
alter alteri proſunt. Rom. 12, 4. 5. 1 Cor.
12,7. 1 Pet. 4, 10.

§. 857. Finis eccleſiæ proximus eſt ſalus fi-
delium: Eccleſia enim eſt officina Spiritus
Sanéti, in qua credentes ad beatam æternita-
tem in hac vita præparantur. Eph. 4, 12. 13.
pFinis remotus eſt, ut ſit in mundo c&tus,
in quo publicum & ſolenne teſtimonium
Verbi Divini (§. 23. 24.) vigeat, conſervetur,
& propagetur. Mat. 5, 14. 13,33. Rom. 3,2.
Finis ultimus eſt Gloria Dei, manifeſtanda
(1) per fidelium evocationem & ſanctifica-
tionem, quippe qua apti redduntur ad ipſum
agnoſcendum & celebrandum, 1 Cor. 6, 20.
I Pet. 2, 9. Eph. 5, 27. Judæ Y. 24. 25. (2) per
beneficia in credentes cumulata, & chariſ-
mata eccleſiæ conceſſa, UPet. 4, 11. (3) per
eccleſiæ

—
ecckſe conlerv
tallpl invigilar

20 0.21. I,

ſ. 8e§. Hec

Ee ecclelia dodt

chriſtiana pral

deſſe ell: A
tutis umanis,
1ur quodcrip
6. goia kecxe
initia in Akis.
Mature /rg,
Aum Verbum .
iade conſicerar
Nun (ifterat E
Cvils 20n exſil

8o. A c⸗
Negionem à
. edam, pere
enitur. p
Ee ſc diar
os compled
emn vere cre
Vhocrins 8
e proſten

Decleſa
mode irt

4.

leſie ſormaS
t inter cre
eigle ,l
ein bona laluns,
la Participant, 1
rum Obectumnk

9

“

NII

vrtin ſlſekinn 4

gnimant, Hn
funt, 4 ,2t
guntur erciiu
er vinchlum wen
. & charlnutd
Nn.12, 4 710

lorimns elt E
elt offeinad
0 begtan een
gtur. Ephet,ln

enne telimnt
Vigest, Conknt⸗
13 1 von ,
Dei, Gane⸗
onenlnc
etcnmn al,e
Ion, 1C0, .
1,21,21, 071
nulatt, ekr
n 6

Ec olleſi a. 4²⁷7

eccleſiæ conſervationem, & providam cu-

ram ipfſi invigilantem. Eſa. 52, 1- 10. Epheſ.
3, 10., 20. 21. I, 12. 14.

H. 858. Hæc eſt ſimplex & ſeripturaria
de eccleſia doctrina; ad quam vero pro rei
Chriſtianæ præſente ſtatu, plura adjungi ne-
ceſſe eſt: æ. quia varia acceſſerunt ex inſti-
tutis bumanis, per quæ propius determina-
tur, quod Scriptura indeterminatum reliquit;
S. quia Eccleſia Chriſtiana, poſt præclara
initia in Actis Apoſtolorum commemorata,
mature facta eſt alia; ita ut ſi Eccleſia ſecun-
dum Verbum Dei ſpeétetur, tantum in ab-
Krado conſiderari poſſit; atque ab ea pluri-
mum differat Eccleſia in concreto ſpectata,
qualis actu exſiſtit in mundo.

S. 859. Ad circumſpedctiorem horum ex-
plicationem a theologis adhibentur diviſßones
quædam, per quas Eccleſia vario reſpettu di-
ſtinguitur. Prima eſt in proprie & ſynecdo-
chice ſic dictam. Ila ſolos credentes & ſan-
étos complectitur; hæc denotat itidem qui-

dem vere credentes & ſanctos, ſed una cum

hypocritis & malis admixtis, qui Chriſtum
ore profitentur, ſed factis negant. (S. 852.)

Eccleſia ſynecdochice dicta non incom-
mode Miæxta poſſit appellari, ſecundum pa-
rabolas

4²8⁸ ECCIeſia.

rabolas Chriſti, Matth. 13, 24. ſeq. 47. ſeq.
22, 10. II. add. Matth. 3, 12. 2 Tim. 2, 19. 20.
Apoc. c. 2. & 3. Ex quibus & id intelligitur,
malos & hypocritas eſſe quidem in Eccleſia,
ſed non de Kccleſia: Matth. 15, 13. 7, 21-23.
Luc. 13, 25 - 2 8. 1I Joh. 2, 19. Veri fideles
non ſunt cum talibus in communione illa
ſpirituali (§. 866): ſed tamen communio
quæ inter utrosque intercedit, aliquid majus
dicit, quam ſocietatem mere civilem: ſunt
in communione eccleſiaſtica, qua & hi & illi
eorundem ſacrorum, eorundem mediorum
ſalutis, ejusdem doctrinæ &c. participes ſunt.

§. 860. Secunda diviſio, priori multum affi-
nis, eſt in eccleſiam viſibilem && inviſibilem,
de qua ante omnia contra adverſariorum ſo-
phiſmata obſervandum, hanc non eſſe divi-
ſionem generis in ſpecies, ſed eſſe diſtinctio-

nem umus ejusdemque ſubjecti ſecundum di-

verſum conſiderandi modum.
Fccleſia inviſibilis eſt cœtus verorum fide-
lium ſecundum communionem ipſorum internam
cum Chriſto & inter ſe conſiderutorum, quéz
ſoli Deo certo & infallibiliter nota eſt. 2 Tim.
2, 19. Rom. 2, 28. 29. 1 Sam. 16, 7. Joh. 10,
14. 16. 27. Act. 18, 0. Ezech. 9, 4. 2 Cor. 6,
8.9. (Joh. 3, 7. Pfal. 45, 14. 1 Pet. 3, 4.
Eccleſia viſibilis eſt cœtus fdelium confide-
ratus quoad dodrinam publicam, quam ample-
Runtur

unnrac proſte⸗
tun, alem exere

ii gutun vincarl

CN. 15, 6.7. I
1, 14. 2 leg
Non ergo in
lie dinerſe erc
luo giverſi conſ
& canttis, qun

internam conſt

Ishominumpe
le prebet, eogu
c.2, 16. lde
Narii feelium ui
lbos Gbicemn & i
c g,26, 10,29.
0llg. Hliſolin
nnt. Madr⸗
le ſbis Memd
dkeſkiniibilis
neſget, ga
AMrn ententig
Men. Ordinari

Ciekecleſte

blce roßter
lega A8.
1,23. Red g
deleceſn

,,,

.

EcEεοſia. 4²9⁹

13, 1 l l
12. Iin ,,19
ubus Ki neligi
le guilenin huſf
Gtthelſ,13, 7de,
,2, 19. Veri kel
in commonione!
ſed tamen cunm
ercedit Agetna
1 mere inlen ln
ica, qun Enil
Orundenn melin
1e. purtiehen⸗

,prioti nlut
Hllen G inwſe
1n adyetſariomu
ne nol elet
, led electſne
ſkiſent
AEtus Lerunn
igonun i
õ
ter ninc,1l
n. 61
ech 9,4, 200
.1 ket 14 6
flin ,
u, MNn
n

Guntur ac profitentur, & quoad publicum cul-
tum, quem exercent, &☚ quo kanguam commu-
ni quodam vinculo inter ſe ſociantur. Eph. 4,3.
Rom. 15, 6.7. 1I Cor. 1, 10. Ebr. 10. 24. 25.
I,14. 2, I. 46. 4, 23. 24. 32.
Non ergo in hac diviſione diſtinguuntur
duæ diverſæ eccleſie, ſed ejusdem eccleſiæ
quo diverſi conſiderandi modi. Fides quidem
& caritas, quæ eccleſiæ inviſibilis formam
internam conſtituit (J. 853), ordinarie ocu-

lis hominum per fruétus ſuos conſpiciendam

ſe præbet, eoque viſibilis fit: Mat. 5, 14-—16.
Jac. 2, 18. ſed dantur multi caſus extraordi-
narii fidelium talium, qui nemini, ne fide-
libus quidem & illuminatis, cogniti ſunt.
Act. 9, 26. 10, 28. 34. 35. 1 Reg. 19, 10. 14.
coll. (8. Hi ſolius eccleſiæ inviſibilis mem-
bra ſunt. Ex adverſo quisquis verum eccle-
ſiæ viſibilis membrum eſt, idem etiam erit
eccleſiæ inviſibilis membrum.
Hinc patet, quomodo intelligenda ſit illa
Patrum ſententia, Extra Eccleſam non eſſe ſa-
lutem. Ordinarie de communione etiam vi-
ſibilis Eccleſiæ valet, quia Chriſtum quisque

publice profiteri tenetur, Matth. 10, 32. 33.

Luc. 9, 26. Act 4, I8. 19. 20. F, 298. 29. Luc.
11, 23. Sed abſolute & univerſaliter, non-
niſi de Eccleſia inviſibili vera eſt.

J. 861.

430 EcCleſia.
§. 861. Tertio Eccleſia dividitur in Uni-
verſalem S Particularem. Univerlſalis eſt,
quæ omnes omnium temporum & locorum veros
Iideles complettitur. Sic accipitur Mat. 6,18.
Eph. 5, 23-27. Pfal. 2, 8. 72, 8. Ad hujus
formam ſufficit Unio ſpiritualis cum Chriſto
& quibusvis fidelibus (S. 853 quamvis
hi non modo tempore & loco disjunctiiſimi,
ſed & inſtitutis quoad cultum publicum di-
verſi ſint. I Cor. I, 2. 2 Tim. 2, 22. 2 Paral.
Particularis Eccleſia eſt, quæ complettitur
cœtus vel majores vel minores, tempore, loco,
doctrinæ publicæ forma, aut regimine quoque,
diſtinctos. Sic accipitur Matth. 18,17. 1 Tim.
3 „ 15.
Si tempus ſpectetur, alia eſt eccleſia Pa-
triarchalis, Wraelitica, Chriſtiana; & chri-
ſtiana rurſus alia apoſtolica, alia medii ei,
alia recentior.
Si locus, alia eſt Eccleſia Orientalis, Occi-
dentalis; Hieroſolymitana, Antiochena, Ephe-
ſina; Aſiatica, Africana; Latina, Græca, Ru-
thenica; Saxonica, Wurtembergioa.
Si doctrina & regimen, alia eſt eccleſia
Pontificia, Lutherana, Reformata.

S. 862. Eccleſia viſibilis ſubdividitur in
puram & impuram. Eccleſia pura eſt, cujus
doctrina, cultus publicus, && regimen t
Verbo

Vrh Divino c

SCol.2, F.
Minn cultus
Mhino recedit,
Uirtas habet.
Vilibilem Bcc

tu & Vigilan
mits puramn e
I 13, 10, 11..

lah. n A.25.
Ad13.
De Urageegre
i l. f.

ſ, lninn
Efhi Ellnge
erſmticre gn
Ebr, deran ſe
Uotlls bezt,

commode

ne corrupte

ttleſa alr
uctandame
nd Articulo
g.) cocetur
ihnn n
Rin Lteris

ithumn
uünkanm

eta.
Heſia dictur ind
Tem. Uuiretſalis
nporun Slenrin
Ee aeinur lit
2 . hd AM

8 (8 Nz)
lococi
ukum otent
2 I 2,22 1

eſt, e ange
ore, More,
it mtoinie ,
eth.19, 1,. 111

Ann et ercleii
hrfium; Ge⸗
ias, Au nel,,

ſa Oienttli, N
, N
1, Aichunh,
7 ſyyerl.
, Ull Glucns
fenleggdt :.
, 41 AN eock⸗
inmitl.
8 bicltn

9

,, purzelt
a unnel,
vpinen

ECC εſHπ. 43 1

Verbo Divino conſentit, absque defedtu nota-
bili. Col. 2, ?. Eccleſia impura eſt, cujus
dodtrina, cultus publicus, Eg regimen a Verbo
Divino recedit, & corruptelas veritati com-
mitas babet.
Viſibilem Eccleſiam etiam in florentiſſimo
ſtatu & vigilantiſſima diſciplina nunquam
penitus puram eſſe, docent loca Joh. 6, 70.
71. 13, 10. II. Act. 5, 1 - 4. I Cor. ſ, I. 2.
Matth. 13, 24. 25. 47. 48. 3,12. 22,; 10. I11.
Act. 8, 13. 21. 23. 2 Tim. 4, 10.
De utraque egregium Jeægeri monitum eſt

Vag. 615. lin.

g. 863. Uſu invaluit, ut eccleſia in veram
falſam diſtinguatur, & illa quæ præ reli-
quis exſtantiore gradu pura eſt, aut eſſe ſibi
videtur, veram Teſe adpellet, reliquas omnes
pro falſis habeat. Hæc opinandi forma non
valde commoda eſt: negue enim omnis eccle-
ſia, quæ corruptelas veritati admiætas habet,
ſtatim pro falſa haberi poteſt. Quamdiu enim
in eccleſia aliqua Verbum Dei (purum,
quoad fundamentales articulos, & integrum,
quoad articulos fundamentales Primarios
§.95.) docetur, & Sacramenta recte admi-
niſtrantur, digna eſt eceleſiæ nomine, quam-
vis in cæteris errores ac defectus habeat.
Ubi verbum Dei docetur & Sactamenta recte
adminiſtrantur, ſemper fideles erunt, tum
infantes,

4³²⁹ Eccleſia.
infantes, tum adulti. Talem ergo Eccleſiam
Eceleſiam quidem, ſed rectius impuram, quam
falſam dixeris.

S§. 864. Quando in Eccleſia aliqua perni=
cioſi errrores publica profefſione docentur,
ac per eos plane tolluntur &o negantur articuli
fundamentales primaru, falſa omnino eſt.
Sic cœtus, qui Chriſti Divinitatem, & Satis-
factionem, itemque gratioſam Spiritus San-
&ti operatiônem negat, indignus eſt nomine
chriftianæ eacleſi?; neque enim credibile
eſt, in eo tales eſſe poſſe, qui ſint eccleſiæ
inviſibilis membra.

§. 865. Quando in Eccleſia aliqua verbo
Dei adduntur varia falſa & Juperſtitioſa, ita

ut articuli fundamentales primarii non dire-

Gte negentur, ſed per coniequentiam tantum
labefactentur: fieri poteſt, ut in ea fint tales,

qui ex defectu melioris inſtitutionis ignari

falſa illa amplectantur, conſequentias ſaluti
noxias non perſpicientes; atque hi nihilo-

minus poſſunt eſſe vera ecceleſiæ inviſibilis

membra.
Hoc pacto in plerisque chriſtianorum ſe-

ctis dart inviſibilis eccleſiæ membra, affir-

mari ſine Indifferentiſmi periculo poteſt;
quoniam hoc non facit ad errores extenuan-
dos aut excuſandos. Talia inviſibilis eceleſiæ
membra

——d,V—

Renbr corruprt

EInn ciati, non
la.

1.866. bonge

Ilſientes ammp
rtes. Quis

npuran tranſtt,
8, gli Gockrin⸗
el, enorum

Iuentias fugeſtz

1deo manifeſtum

porore cckl⸗

Uodt. (.) guat⸗
mnſhrceſiitemn
mcollinos de
4 Olin ſimolziio
Ale daegat
Nupermiciole er
tore Iu0 con
lehliſſet, z
ewrdus ſcznn
Unc opoſaſfia
Mglun innorng
Nn Marh. 13
lhek, 21.
eints,

ſa.

Ecoleſia. 433

TAlem ergo becki
ſetius inmran

Eccleſa dicine
rofeſſone goren

G verunmn m.

i, ſolſi omnnd
Diviniatem, A
ritiolin hiriut
incignuseltnee
gbe eninn cieh
e, gi ſut eet

Celeſig Tid ,i
s Priinmmi e
lequentuttife
ſt, utin eilitt
inſtiutonge

Ltonte
. Me,.
gleiit⸗
eccleſez iunn

Chriſtianotud/
Mendbtn, 4
ericello od
rrotes eltenun
vidbils li
Nantn

membra corruptæ eccleſiæ tantum corpore
ſunt ſociati, non animo; ſunt in illa, non
dge illa.

G. 866. Longe ergo alia eſt cauſa eorum,
qui ſcientes amplectuntur graves in doctrina
errores. Quisquis ab eccleſia puriore ad
impuram tranſit, graviſſime peccat. (1) quia
is, qui doctrinæ purioris noôtitia imbutus
eſt, errorum quos jam amplectitur conſe-=
quentias funeſtas ignorare non poteſt, atque
adeo manifeſtum verxitatis, & beneficii quo
in puriore eccleſia frui poſſet, contemtum
prodit. (2) quia talis apoſtata, ſi non ſtatim,
tamen ſucceſſu temporis, ſerio errores etiam
pernicioſiſſimos defendet. 2 Theſſ. 2, I . 12.
(3) quia ſimulatione ac diſſimulatione Chri=
ſtus ipſe abnegatur. Matth. 10, 32. 33. (4)
quia pernicioſe errantes, dum ſe eis aſſociat,
in errore ſuo confirmat, quos corrigerepo-
tius debuiſſet, ac præterea veritatis laluraris
ſectatoribus ſcandalum præbet.
Hinc apoſtaſia àad Eccleſiam minus puram
nunquam innocua eſt. Perpendi hic merentur
loca Matth. 23, 1 §. Joh. 4, 22. 1 Joh 4, I.
1I Thefſſ. y, 21. Eph. 4, 14. 2 Cor. 6, 17. 18.
Apoc. 18, 4. 5. Rom. 10, 9. 10. Luc. 11, 23.

§. 867. NWotæ, guibus eccleſia vißbilis pura
cognoſci, & ab eccleſia impura lecerni poteſt,
E e t

434 Ecc le ſia.
ut bona conſcientia in ea vivere, aut ad eam
accedere queamus, unt ſincera verbi prædi-
catio & recta Sacramentorum adminiſtratio.
Joh. 8, 31. Eph. 2, 20. I Joh. 4, 6. IIli ergo
cœτtos adjungere, inque eo manere pol-
ſumus ac debemus, in quo uſus liber medio-
rum grutiæ ac ſalutis nobis conceditur. Ubi-
cunque liber & intemeratus uſus mediorum
ſalutis viget, ibi eſt aliqua vera & ſancta ec-
cleſia. Verbum enim Dei ſincere prædicatum
fructe non caret, Eſa. 55, 11I. & per Bapti-
ſmum, regenerationis lavacrum, quotidie
parvuli aggregantur ad ſanctorum eccleſiam.
Tit. 3, 5.
Conſequenter ubi nulle corruptelæ uſum
Verbi & Sacramentorum alterant, ibi eſt
eccleſia pura; ubi plures vel pauciores cor-
ruptelæ ſunt, ibi magis vel minus impura ec-
cleſia eſt, ejusque conſortium magis vel mi-
nus periculoſum, & ſalutis ſuæ curioſo magis
vel minus vitandum eſt. Rom. 16, 17. 18. 19.
1 Cor. 15, 33. 34. Gal. 1, 6. 7. Epheſ. 4, 14.
Phil. 3, 16. Col. 2, 8. I Tim. 1, 3. 4. 5. 6, 3.
4.5. Ebr 13,9. 2 JOh. Y. 10. 1I1I. Mat. 24, 23.24.
Allegant aliqui, tanquam eccleſiæ notas,
etiam diſciplinæ vigorem, ſanékitatem mo-
rum, illuſtria caritatis exempla, hominum
religioſorum copiam, copiam item miniſtro-
rum eccleſiæ ſapientum, egregiis donis in-
ſtructorum, ſanctitate & prudentia ſpirituali
con-

—
conhicnorum: 4
ſus e; lel qui
(ucgpotius fore

(668. Lecel
1Hotbetican E
ea ſeu colledhi-
niveßſ, eorun,
rt, un Dottoj
erlentativa et
Uu enandatui
in artis uilus
Nelich. 18,1
1n l, os keli
NCkellis a ites
Anifieecleie re
imeochim,
ſCrt non con
tconkeſhototi
I N Con
Kdeſam con
idig Cegac
ecleſe perne
AChortetemn
CUm §. Sericd
bſechente.

§. 86.
bas öieitun
delumtze

ſa.

— i — –
A VWee, Alt ad
t ,memn Nertin
entonun genitiſt
1oh.g,6. Uie⸗
inque eommnet,
n quo 1ſulern
obis concecit l
Nengtus uli netiet
igvaver Elnd
eiſinetehttden
ſſ lI. C hetki
laracrum, d.
ſinckorum eecke

Ae comniteler
in Alerant, in
6 del Pricinti⸗
Gel ninns innnt
rfiom nigi
s Gr oltniift
Ronn. 16, 1,
1,6 7
Iin 74 6
oll Mr
uum kie id

. Eclk ε ſia. . 435
conſpicuorum: & ſunt hæ excellentes pror-
ſus notæ; ſed quibus non tam eccleſia ipfa,
quam potius florens illius ſtatus coguoſcitur.

§. 868. Eccleſia viſibilis diſtinguitur etiam
in Iutheticam & repræſentativam. Synthe-
tica ſeu collectiva eccleſia eſt ipſa maltitudo
univerſa eorum, qui membra cœtus alicu us
Junt, tum Dotctores, tum Auditores, Eccleſia
repræſentativa eſt cœtus ſive collegium eorum,
quibus demandatum eſt, ut nomine totius eccle-
liæ in certis quibusdam negotiis agant.
Sic Matth. 18, 1 . 16. 7. eccleſia appellan-
tur illi, quos reliquus cœtus ad id delegat,
ut offenſas ac lites obortas componant. Sic
Miniſtri eccleſiæ repræſentant eccleſiam, quo-
niam e doctrina, quam publice proponunt,
ſi ceteri non contradicant, intelligitur, quæ
ſit confeſſio totius eccleſiæ. Mal. 2, 7. Hagg.
2 ,„ 12. Sic Concilia & Sgnodi repræſentant
eccleſiam; conſiſtunt enim ex Antiſtitibus,
quibus demandatum eſt, ut res ad ſalutem
eccleſiæ pertinentes curent. Decreta eorum
auctoritatem ſuam habent partim ex conſenſu
cum S. Scriptura, partim ex approbatione
ſubſequente.

§. 869. Theſis de attributis eccleſiæ, qui-
bus dicitur una, Jandta, catholica, apoſtolica,
deſumta eſt ex S)mbolo wiceno-Conſtantino-
Ee 2 politano

4 36 Eccleſia.

politano (ih. Smb. p. 2.), & proprie atque

adæquate in eccleſiam inviſibilem convenit;
poteſt tamen aliquo modo etiam de viſibili

affirmari.
Unitas ex S. 8 5⁵ 2. 8 3.856. intelligitur. Er-
cleſia inviſibilis una eſt unitate interna, per
vinculum fidei in Chriſtum, & mutuæ cari-
tatis. JOh. 17, 20 - 23. Eph. 4, 3. 15. Eccleſia
viſibilis una eſt unitate externa & magis acci-
dentali, per profeſſionem unanimem ejus-
dem fidei & per exercitia caritatis. Eph. 4, 4
ſeg. I Cor. 12, 13. Phil. 3, 16.
Sandta dicitur eccleſia inviſibilis, quia

Chriſtus illam ſanctificat Eph. 5, 26. ſanéti-
tate tum imputata Joh. 17, 19. tum inhæren-

te 2 Cor. 7, 1. Viſibilis autem ſancta eſt, quia

in ſanckis rebus occupata, Deo ſe traditam
profitetur, eoque nomine e mundo ſegre-

gata eſt. (Cor. I, 2.

Catholica ab antiquis dicta eſt ex hac ratio-

ne, quod non jit in V. T. ad unum populum
Iſraeliticum adſtricta eſt, ſed omnes populos
in toto terrarum orbe ex intentione divina
complecti, & æque late patere debet, ac vo-
catio univerſalis. Matth. 28, 19. Marc. 16, 1 5⸗
Apoc. 5, 9. 7, 9. Malach. I, 11. .
Apoſtolicam antiqui dixerunt, quia nititur
doctrina per apoſtolos tanquam miniſtros in
mundo prædicata. Eph. 2, 20.

§. 870.

—.—
to Veclel
Penig, compe
,oni ſionis d

rintervno du,⸗
uur (1) præ

Eregno Chuſti
al. 2, ,7.
col. RKom. 9,5
nlonbus eccle
Mhpal. A.
rkioneniſti,

Uniss umn Uucreſe

ACeogle hec Han
Nlr , (4
lertunbei Nund
E Nt 1 ,7.
enimgan deko
(Cen ſunm erler⸗
dnnſenenſint
Enl M.,.
eliimian 1
eſen Nque, u
lelte lanch
Cllereaacd
onlſionem erel
llager.) da
ncrredicunt
Nulni e 10
aunn i enim
l ti

ia.

— — —
), ronte

nriſtbikem conven
ddo etinn Ee vih

856 ineligtu!

Anitite iſtenti, 4
lum, A munnt
Dh.4, 3. 16. un
rtenmn &mnget
em umaninemn
1caritats Ep
1, 15,

ph., .
„19 tum inhen
emm /utcta elt,
1, Deok tuin
ne e Munde

n elt er hinn
d unumn oN
ſed omnei int⸗
. intentoone e
gerekebet, AA
3,19. Mne, 10,

1, II.

e.
ruht, Oe Ml.

Ecclεſta. 437
H. 870. Eccleſiæ inſigne privilegium, Per-
petuitas, competit, in eo conſiſtens, quod
vi promiſſionis divinæ usque ad mundi finem
ſine intervallo durare debet. Hæc theſis pro⸗
batur (1) ex prædiélionibus excellentiflimis
de regno Chriſti nunquam deſituro. Dan. 2,
