verbum atten dant, excitandos. Jer. 30, it,

Eſa. 28, 19. Hoſ. 5, 15. Amos 4, 9. I0. r1. Rom.
2,4. 5. Luc. 15, 14-18.

S. 56 5. Ante Converſionem homo ad ſpiri-
tuales actiones plane mortuus ac ſervus pec-
cati eſt: Eph. 2, I. Rom 6, 16 ſeq. 1 Joh. 3,
14. in Converſione autem totus mutatur, quo-
ad omnes mentis facultates, intellectum, vo-
luntatem, & appetitum ſenſitivum. Eph. 5, §.
Joh. 3, 6. 21. Eſa. 57, 18. .
§. 566. Forma igitur Converſionis non in
externa môrum emendatione, non in levi
animi mutatione, non in motibus bonis tranſi-
toriis conſiſtit, Joel 2, 13. Hoſ. 7, 6 Eſa. 58,
2. 3. ſed eſt ſeria, realis, ſolida, permanzas
averſio hominis a peccato, inprimis a quos
vis peccato habituali, Ez. 18, 30. Jer. 1 8, 18
25, §. cum ſeria ejus deteſtatione; Act. 19,
19. & ſimilis ſeria, dominans & permanens
animi inclinatio in Deum, gratiæ & ſalutis
omnis auctorem ac ſummum Bonum, Theſi.
1, 9. 1 Pet. 2,2 u. cum firmo & irrevocabili pro-
poſito, propter Deum omne bonum & qu⸗
quid Voluntati Divinæ convenit „ ample-
ctendi & ſequendi. 88 1
Hoc docent emphaticæ locutiones Scrin

pturæ, Deut. 30, 6. Ezech. 33, 11. 36,
S 3 26.

278 Converſio.

26. Eſa. 77, 18. Eph. 2, 4. 5. 6. 7, 14. AG.

26, 18. 20. I Joh. 3, 14. & eximie illuſtrant
exempla vere converſorum in Scriptura me-
morata.

§S. 567. Modus Converſionis ordinarie eſt
ſucceſſivus; neque enim fit ſubito per raptum,
ſed per vafios actus præparatorios Dei, in-
telle tum illuminantis, & voluntatem fle-
tentis, progreditur Act. 2, 41. coll. 37-40.
9, 3 - 19. & Verbum, quod Converſionis
medium eſt, vim ſuam non iétu oculi ex-
ſerit, ſed quando auditur, percipitur, medi-
tationi ſubjicitur. Act. 16, 14.

S. 568. Actus illi Divini per quos bomo con-
vertitur, dici ſolent Gradus Gratiæ, qui va-
rie a theologis diſtinguuntur. Facilior di-
ſtinctio eſt in Gratiam Prævenientem, Præ-
parantem, & Operantem, qui tres Gradus
ipſam Converſionem efficiunt, & ad grati-
am aſſiſtentem referuntur. Sequuntur dein-
de Converſionem, cum in Renovatione Opus

Gratiæ continuatur, Gratia cooperans, con-

ſervans, confirmans, roborans; qui actus
ſunt gratiæ inhabitantis. (S. 524.)
§. 569. Gratia præveniens eſt ille actus,
qt Spiritus S. primos bonos motus inter-

nOSi, inprimis convictionem de Voluntate

Dei;

Del, ho

Penhet.
onia
Ferdam!
ſautares,
ſentig n
tuptione
dubitatio

Varom c.

14. Rom
leſiſtere,

Coad

4 cum de
lelſſtit, de
Der noran
Jaſee:
Wete
nie (O
1Cor.

F. 5
tus §.:
mittun
Per plo.
intelles
Vet, e
tur,
dium

, 16. 46.
e Muſrzn

tipturz e.

Drdinmni.
per taon,
s Dei, in
ntatemn fe-
,.
oveſionis
culi ex⸗
t, Mell-

onno col⸗
1, Joi N.
elior .
temn, N.
es CIII
Tad g.
Untur el⸗
fone Oin
ans, ⸗

he vClne
htus ii.
Volontne

Da⸗

Converſio. 279

Dei, in homine ſuſcitat. Act. 2, 37. 24, 2 5.
26, 28. Apoc. 3, 20. Huc ergo Vocatio
pertinet.
uoniam ſub tali convictione interna per
Verdbum homo incipit cognoſcere veritates
ſalutares, tollitur per eam incapacitas & re-
ſiſtentia naturalis, (in naturali hominis cor-
ruptione fundata, & per contrarios motus
dubitationis, perverſorum judiciorum, pra-
varum cupiditatum, ſe exſerens 1 Cor. 2,
14. Rom. 8, 7.) ut jam homo pofſſit non
reſiſtere.

Quodſi vero hanc gratiam non uſurpat,
& eüm poſſet non reſiſtere, tamen volens
reſiſtit, hæc deinde malitioſa reſiſtentia eſt,
per novam ipſius hominis culpam contraéta,
qua ſeſe aut mediis Converſionis, eorumque
uir externo, Act. 6, 10. 17, 5. aut ipſi gra-
iæ convertenti internæ O 7, 64.
I Cor. 1, 23. pponit. At. 7, ſc

§. 570. Gratia præparans eſt, qua Spiri-
tus S. apud eos, qui primos illos motus ad-
mittunt & non reſiſtunt, opus converſionis
per plures & repetitos actus, illuminationem
intelletctus & mutationem voluntatis, promo-⸗
vet, e. g. dum præjudicia practica eximun-
tur, peccatorum agnitio vividior fit, me-
dium eluctandi oſtenditur, languidiora deſi-
. 8 4 Qeria

280 Converſio⸗

deria confirmantur. Act. 2, 38. 16, 14. Phil. 2:
13. Luc. 15, 15. Joh. 6, 44. .
Inter hos motus homo ſenſim magis re-
tractat peccata, & ſic totus animus immu-
tatur: quod quidem plerumque longiore mo=-
ra & lucta conſtat. =

S. 571. Gratia perficiens (aliis Operans di⸗
Sta) eſt, qua Spiritus S. præcedente ſolida
contritione, & depoſita omni reſiſtentia cor-
dis, jam ipſum fidei actum habitumque pro-
ducit Epheſ. 1, 19. conjunctum cum propo-
ſito efficaciſſimo, ſe totum Deo tradendi Act.
26, 18. 1 Pet. 4, 2.
boſito habitu fidei jam Converſio exiſtit.

§. 5772. Quod in omnibus his actibus ho-⸗
mo ſe mere paſſive habere dicitur (Form. Conc.
663.) id non facit ex homine truncum; ſed
tantum omnem hominis ex ſuis viribus
Cooperationem ad Converſionem excludit.
(S. 565.)
Akctus pædagogioi, qui in mediorum gratiæ
uſu ceonſiſtunt, ut verbi leéctio, auditio,
meditatio, diligens tractatio, ſunt omnine
in hominis poteſtate: ſed motus boni ad
converſionem tendentes ex verbo in animo
non excitantur ab homine ejusque viribus,
ſed ab Efficacia Verbi, cui Spiritus S. intime
ſemper conjunctus eſt.

§ 573

—
h.
Wins natwn
, & m
Clchmws,
Cntra Del
fone ſui
ſonemn t0
COntra Se
Cipiunt u
ſionis ini
tOtam aun
non pole
lium elle,
Pns, gl
hlunt, G
Mrogrelſlam
un adſbn⸗

NosN
le Mottun
Dhincipi
holſe d

Converſio- 28

14. Dhik S. 573. Dum ita omnem activitatem ho-
minis naturalem in Converſione (immo eti-
in ese am, S& multo magis, in Renovatione) ex-
duchnginmn cludimus, tenemus hanc doctrinam (1)
lonoedn. contra Pelagianos, qui hominem in conver-
ſione ſui concipiunt ut ſanum, & conver-
ſionem totam viribus naturæ adſcribunt; (2)
Gd. contra Semipelagianos, qui hominem con-
eetelhi cipiunt ut ægrotum & ſaucium, & conver-
eliſtentinoe⸗ ſionis initium viribus naturalibus tribuunt,
tumglee. totam autem converſionem iis ſolis peragi
cum e non poſſe, ſed auxilium gratiæ neceſſa-
radendid rium eſſe, concedunt; (3) contra Syner-
giſtas, qui hominem ut ſemimortuum con-
erit. cipiunt, & initium converſionis gratiæ ſoli,
progreſſum vero etiam viribus naturæ per gra-
aGidese tiam adjutis, adſeribunt.

ſhnt Nos vero hominem convertendum ut pla-
ne mortaum concipimus, Eph. 2, I. eumque
de nihil plane ad ſui converſionem, neque in
neln El principio neque in progreſſu, ex ſe conferre
amge poſſe docemus. Form. Conc. Art. 2. p. 580.
lo, Acto
Cnt onnnii,
otng boli
bo in unt
gve rnn
inn.

int

§ 5 DE

Pœnitentia.

XXXIII.

Meri, ur
DE POENITENTIA. ainf
§. 574. 557.
jſide en
Vidimus: Converſionem peragi a Deo, bos hom
efficaci gratiæ ejus operatione; & con- coliverte
ſiſtere in averſione a peccato, & inclinatione 31, 19.
animi in Deum Jam actioni Dei hominem 2T:2
convertentis reſpondet in homine effe tus, meß
ut ex averſione a peccato Pœnitentia, ex in: (is& V,
clinatione animi in Deum Fides exſiſtat. 37ſeg
. Dum hum
S. 575. Ubi ante omnia notandum, Pœ- leitat, G
nitentié vocem in Scriptura interdum late z,7
ſumi, ut ſimul etiam Fidem includat; quocd dria d
fit in illis dictis, quæ Pœnitentiæ tribuunt dlefte
effectum remiſſionis peccatorum, gratiæ,
vitæ, ſalutis, non facta fidei mentione ex- E
Preſſa. Luc. 13, 3. 5. I5: 7. 10. 24, 47. Act. zntet

II, 18. §, 21. Ezech. 18, 10. Marc. 6, 12.

Quoties vero pœnitentia a fide diſtinguu- u

1
tur, fumitur ſtriciore fignificatu, pro Jolo H
Contritione. Marc. I, I5. Act. 20, 2I. . beben
IIla dici ſolet Pœnitentia αναιας totaliter, ((on-
Hæc, Pœnitentia egineg, partialiter ſumta. nltenti
G. 776. Pœnitentia eſt actus a Deo vivie 8
excitatus in homine, quo peccata agnoſcit, “äl

dolet, deteſtatur, & gratiam Dei Chriſti

meri⸗ u,

tagi 1Deo,
ne; Kcon⸗
inclingtione
ei homninem
e ekecu,
tie, e il⸗

Ciltat,

, M.
dum late
Gtz gooch
Widudt
, Aratie,
eatione el⸗
4,n 4
6.6,14
e diſtinen⸗
1, ,

21.

toltr.
Oiterlunt.

Dto tiil⸗
lei
i M,
Nll⸗

Pœnitentia. 283

merito partam deſiderat, amplectitur, fibique
applicat.

§. 577. Eſt ea quidem acus hominis: ſed
vivide excitatus aàa Deo; adeoque non viri-
bus hominis naturalibus, ſed datis a Deo
convertente productus. 1I Reg. 18, 37. Jer.
31, 18. 19. Ezech. 36, 25. 26. Act. 5, 31⸗
2 Tim 2, 22.
In efficiendo pœnitentiæ actu adhibet De-
us & Verbum legis é& Verbum Evangelii. 2Cor.
3, 7 ſeq. Illa animum propria juſtitia confi-
ſum humiliat, ac ſecurum e ſecuritate ſua
excitat, & ſic operatur Contritionem. Rom.
3, 20. 7, 7. Hoc animum ad promiſſiones
gratiæ deſiderandas & ſuſcipiendas inclinat,
& ſic fidem gignit. Rom. 10, 14-17:

S. 578. Hinc duæ ſtatuuntur Pœnitentiæ
partes eſſentiales, Contritio & Fides. Marc.
I, I5. Act. 20, 21. Id in publica doétrina
receptum; Vid. Aug. Conf art. 12. Apol. 165.
16 8. neque cauſa ſufficiens eſt, quare mutari
debeat.
Confirmant hoc ipſum etiam exempla pœ-
nitentiæ ſcripturaria.
§. 579. Contritio eſt peecatorum agnitio ag
dolor de iis, ex lege & ſenſu iræ divinæ incuſ-
Jus, cum ſeria deteſtatione & odio peccati.
Pſal.

294 Pœnitentia.

Pſal 51, 5§. 7. 18. Act. 2, 33. Jer. 3, 13. 14, 20.
Rom. 7, 7. Thren. 2, 39. 40. 41. 42. Mich. 7
9. Nahum. 1, 6.
Dolor de peccatis omnino ex lege eſt,
ſed ex evangelio accedente fide fit ſalutaris,
utſit triſtitia ſecundum Deum. 2 Cor. 7, 9. 10.
Ita & odium ac deteſtatio peccati ex agnita
per legem fœditate & conſequentibus ama-
rulentiſſimis peccati oritur: ſed oritur etiam
ex pudore offenſi Dei, tanquam benigni Pa-
tris; Jer. 31, 10. Dan. 9, 7. 8. hoc autem,
quod homo Deum ut Patrem benignum in-
tuetur, ex evangelio eſt. 9

§. 5§580. Quoniam Contritio eſt dolor, ex-
citatus a Deo, eſt paſſio, non adtio, Jer. 23,
29. 31, 19. Joh. 16, 8. 2 Sam. 24, 10. Pſal.
51, 19. 6, 3. ACt. 2, 37. & in illis, qui pri-
mum convertuntur, eſt opus Spiritus Sancti,
neutiquam vero ex liberi arbitrii viribus pro-
Feciſcitur. 2 Cor. 7, 10. (add. S. 565.)
Unde & meritoria gratiæ eſe non poteſt:
proinde non eo neceſſaria eſt, ut aliquid me-
reamur, ſed ut pars ordinis, quem Deus in
hominibus convertendis obſervat.

S. 5§81. Confeſio peccatorum coram Deo
nihil aliud eſt, quam ipſa contritio verbis ſi-
gnificata: eſtque neceſſaria, Pl. 32, 3. ſeq. 51,6.

PFrov. 8, 13. 1 Joh. 1, 9. Sed confeſſio ſpecialis

omnium

Omniupec
da, uinon 6
Ponentian-
n mag
ins divini
12: ded!
Iro conſe
ios etiam
datnni ill
c. 19, l6

. 5. (62.5
dl knn
qnenis
larntidei e
R ide

Oalis
1oh. 3

—

13, 14,
12. Mich

Ege A

Et alns,
Cl 0elo,
ti er agnit
entibus zmr.
Otitur etin
benigi r
noc autem,
nignumin⸗

lor, ex-
5 Jer. 23,
10. Dol⸗
ci ⸗
6tos Gnt.
Viribue e⸗
6.)
2tot ſotf
talglin.
gemn Deun
1.

corin e
ſo velitl
3,leg 11

ONtaal

Fides. 285
— .
omniuum peccatorum coram ſacerdote facien-
da, uti non eſt a Chriſto mandata, ita nec ad
Pœnitentiam, ut pars ejus eſſentialis, pertinet.
Non magis ſatigfadtiones pœnitentium ſunt
juris divini, aut per modum cultus neceſſa-
riæx: Sed Jejunium, aliaque triſtitiæ ſigna
ultro conſequuntur ex vera contritione; cu-
jus etiam effectus & ſignum eſt reſtitutio

damni illati Luc. 19, 8. & abolitio ſcandali.
Act. 19, 19.

S. 582. Nova Obedientia, itidem non pars,
ſed fructus ſive effectus formalis Pœnitentiæ
eſt, & in ſerio, conſtanti & efficaci propo-
ſito quævis peccata vitandi, & quicquid Vo-⸗
luntati Dei convenit, propter Deum ſequen-
di ac faciendi, conſiſtit. Luc. 7, 47. 19, 8.
Hoc propoſitum non peccandi, prout
eſt actus, ex contritione; prout vero ha-
bitualis a peccatis averſio eſt, ex fide eſt,.
IJoh. 3, 9. 10.

XXXIV.

DE FIDE.

§. 583. “r
A'er Pœnitentiæ pars Fides eſt, quæ eſt,
A medium in œconomia ſalutis Xy in,
4 liber=

286 Fides.

liberrime a DEO ad hunc uſum organi-
cum, & applicationem gratiæ, determina
tum. Cor 1, 21.
Intelligitur hic Fides qua creditur; non
doctrina fidei, quæ creditur. Non objectiva
ſed ſubjectiva, quæ in Scriptura nunc ut adus,
nunc ut habitus deſcribitur.

1: S. 584. Fides hæc ſubjeétiva eſt fiducia
Jupernaturalis in promiſſionibus divinis, ac

Jpeciatim in merito Chriſti, quem ut ſuum com-

Plectitur. Rom. 4, 24. 25.

§S. 586. Cauſa fidei efficiens eſt Deus Col. 2,
12. Joh. 6, 29. 44. Eph. 2, 8. Phil. 1, 29. Ebr.
12, 2. 1 Cor. 12, 3. 2 Cor. 4, 13. && quidem Jo-
lus, quia homo nihil ad inchoandam & effi-
ciendam fidem cooperari poteſt. I Cor 2, 14.
2 Cor. 4, 4. Eph. 2, 8. Mat. 16, 17. atque etiam
in progreſſu vitæ ſpiritualis, fider & con-
ſervatio 1I Pet. I, 5. & augmentum Luc. 17,
7y. unice pendet a Deo Joh. 15, 4-8. 2 Theſ.
I, II. 1 1
Atus tamen fidei, qui ſubinde ex file ha-
bituali ſub gratia cooperante reſultant, etiam
homini regenito adſecribuntur. 2 Cor. 4, 13.
Phil. 3, 12.

S. 586. Medium, per quod - Fides confer-
tur, & conſervatur, & augetur, ſunt Verbum
Dei

Dii ſeeii
1 6 17.
ſcran
Un
oppon
dum, ti
1eg. A
Pumosr
in elde
balitii

ſG
gnitio,
16,2934
E a
Ilh. l
Conledn
leng G
. de
1 K
mnodo!
,9. 1

§.
Uri
Mat.

41. 44
& ſal

Tation

Fides. 2287

lum oren.

, deterhnn

redinn; no
Nonketiun
nuine vticni,

4 ell fict
ivitis, 1
r ſuun col⸗

Hets Cola,
,29. Ebr.
guilen ſr
laen Sekt⸗
Cor l
Atqueetil
ſcet co⸗
Luc,17

eajl

amt, aium
3 (Olrc 1)⸗

es Clf⸗

kunt
ſunt 4

Dei, ſpeciatim evangelium, Joh. 17,20. Rom.

I, I6. 17. 10, 8. 1 Cor. I, 21. 2 Cor. 4, 6.

& Jacramenta Gal. 3, 26. 27. Tit. 3, 7j.
IJoh. 5, 8.
Supponitur autem verbum auditum, le-
um, rite tractatum, Rom. 10, 17. Gal. 3,
2 ſeq. Act. 16, 14. 15. & ſacramentorum le-
gitimus uſus & praxis Gal. 3, 27. Hinc Fides
ita eſt Dei donum;, (GO. 5S85) ut rectius tamen

habitus acquiſitus dicatur, quam infuſus. .

S. 787. Antecedit ortum fidei peccatorum
agnitio, dolor, ac deteſtatio, Mat. 11, 28.
9, 12. Eſa 38, 17. 61, I. 66, 2. A. 2, 37-41I.
16, 29 34. Mat. §, 3. 4. 6. ipſaque adeo fi-
des H in Converſione & Regeneratione
1 Joh. §, I.
Conſequenter ſubjectum fidei, ſive vere cre-
dens, eſſe non poteſt, niſi regenitus & conver-
ſus. Peccatores, adulteros, fornicarios, fu-
res &c. fideles dicere, alieniſfſimum eſt a
modo loquendl ſcriptucario. Jac. 2, 17. 1 Tim.
5, 8. 1Jo. 2, 1I1. 3, 9. Act. 15, 9.

§. 588. Etiam in infantibus Fides eſſe poteſt.
Matth. 18, 6, Marc. 9, 42. Pfalm 8, 3. Coll.
Mat. 21, 16. Marc. 10, 14. 15. Luc. 1, 15.
41. 44. Cum enim in baptiſmo fiant ſancéti
& ſalvi, idque non fiat niſi actione & ope-
ratione Spiritus Sancti, qua meritum Chriſti
eis

28⁸ Fides.

eis applicatur: Accipiunt ergo Chriſtum &
in eo ſalutem; atque hoc ipſum eſt fides in
ipſis: paſſiva quidem potius, quam activa;
& a fide adultorum in eo diverſa, quod non,
ut in his, eſt actus reflexus, quod quidem
diſerimen tantummodo accidentale eſt.

S. 589. Formalis fidei actus fiducia eſt.
Eph. 3, 12. Mat. 9, 2. ad quam tanquam præ-
ſuppoſita maxime neceſſaria requirantur no-
titia & aſſenſus. Hinc tres fidei juſtifican-
tis & ſalvantis acdtus ſeu partes ſunt: Motitia
& Aßenſus in Intellectu: & in Voluntate
Fiducia.

8S. 590. Notitia eſt ſolida ac viva, α ex-
plicita ac diſtindta cognitio credendorum de

Deo &S Chriſto, deque gratia Dei, & remiſ-

fione peccatorum ac Jalute propter Chriſtum,
4 Spiritu Sandto gratia ipfius illuminante
producfa. S
PFPidem notitiam involvere, probatur ex eo,
(1) quod fides deſcribitur per orει à

vénpgi, Col. 2, 2. 1, 9. 2 Pet. I, §. coll. 8. Ebr.
TI, 3. (2) quod effectus, qui proprie fidei

ſunt, iidem etiam notitiæ adſcribuntur. Eſa.

K3, II. Joh. 17, 3. 8, 32. Luc. 1, 77. I Tim.
2, 4. Phil. 3, 8. 1 Cor. 1, 4. S. 1 Joh 5§. 20.
(3) quod cognitio cum fide aréto nexu
conjungitur, 2 Tim. I, 12. Eph. 4, I3, Joh.
6, 40.

—
6, 66
inendllitat
ionntia

5. t.
Chriſto no
Chridum,
Pator, ſo
Eph. 1,15
Uenlen

Ed vivg

un, &

nlſa onni

6.,ſ9n .

fore irit
laliseſ.⸗
AWedc
Fte natut

5. ſ
tltia hæc
100 plin
Fle vivi
nam fidh
Litur ſer
Matth.⸗

teddene

Fides. 289

m elfles
luamafin

,(lb

otqnicen
Aeeh

flutn d
nquam hte
rantur to-

bſbifcin.
t Ntn.

Volunta

1,Ger

dorunn e

G ni⸗
Chrifmm,
eninont

betur el
1 *
r oNX.

ol e

—RKZ
zuntr 1

n 1l.

oh ſ
.
4. 40

reddendi 1 Pet. 3, 1 §. tractatio verbi Pl. 1, 2.

6, 40.69. Unde & non intelligere cauſa eſt
incredulitatis Matth 13,19. & incredulitas
ignorantia dicitur. Act. 17, 30. .

§. 59 1. Objettum hujus notitiæ eſt Deus in
Chriſto nobis reconciliatus; adeoque circa
Chriſtum, ſalutis cauſam principem, occu-
patur, Joh. 17, 3. 1 Cor. 2, 2. 2 Cor. F, 1 8.⸗
Eph. 1, 18. 19. 3, 18. 19. I Joh. 5, 20.
Uande non ſuperficiaria ac mere hiſtorica,
ſed viva ac ſolida eſt, qua Chriſtus ut Bo-
num, & quidem præſens, ac noſtrum, & ut
cauſa omnium aliorum Bonorum, ſpectatur.
Phil. 3, 8. 9. 10.

S. 592. Hæc notitia ex ſupernaturali opera-
tione Spiritus Santti, atque adeo indolis ſpiri-

tualis eſt. 2 Cor. 4, 6. I JOh. 5, 20. Mat. 16, 17.

Adeoque cadit figmentum quorundam de
Ride naturali, qua gentiles ſalventur.

§. 593. Porro & illud requiritur, ut no-
titia hæc explicita ſit. Implicita enim cogni-
tio plane non eſt cognitio; & quilibet ſua

iide vivit Rom. I, 17. non ea, quæ in alie-

nam fidem reſolvitur; & credentibus injun-
gitur ſcrutinium Joh. 5, 39. Act. 17, 21. ex-
ploratio I Joh. 4, I. 1I Theſſ. 5, 21. cautio
Matth. 7, 1 5. Joh. 10, 4. 5. facultas rationem

&α

290 Fi des. 5

& quidem in omni ſapientia Col. 3, 16. quæ
officia ad omnes fideles pertinent. Col. 1, 28.
I Cor. 15, 34.
Habere quidem poteſt pro ſubjeétorum
diverſitate diverſos gradus, tum amplitudi-
nis, quoad ſpecialiora, tum profunditatis,
quoad doctrinarum ſalutarium rationes, ne-
xum inter ſe, & conſequentia, etiam remo-
tiora, Sufficiens tamen in omnibus eſſe de-
bet, ut aſſenſus, & ex aſſenſu fiducia gigni
poſſit.

G. 594. Aſſenſus (alter Fidei actus) eſt
judicium certum ac firmum de veritate indubitata
eorum, quæ de Chriſto, gratia, ſalute, cete-
risque eo ſpectantibus, divinitus patefacta ſunt,
nixæum Dei teſtantis auctoritate, atque efficacia
in Verbo divino.
Eum ad Fidem pertinere, ex eo patet,
quod paſſim Scriptura de fide ut aſſenſu lo-
quitur. Act. 8, 37. Joh. 20, 20. 3, 33. 17, 8.
I Joh. y, 6. 9.

§. 595. Neque vero tantum in a ſenſu ge-
nerali conſiſtit, quo credimus, Verbum
Scripturæ vere eſſe a Deo 1I Theſſ. 2, 13. Act.
24, 14. 26, 22. & promiſſiones de univer-
ſali merito Chriſti, ac de ſalute per fidem in

Chriſtum obtinenda, clare & perſpicue in

Scriptura exhibitas, eſſe infallibiliter veras:
¶ Theſi.

—
1 Thel 1,5
Tedutitur e
tote con
Moomiſhon
nere, ide
nimno an
Hob 10,

§. ſos
imolis ſ
Spiritus 5
epitimo,
1,6. Eph1
Dtur al
Lhuthentis.
tuditos &
Clin e N
ina G
edi N
wng
Inrdwrr
logss gi

ſy⸗
leue
Deum
terne.
Pidue
a e,

13, 16, g
t.Col.1, 41

ſubjedhoumn
n annlind⸗
rofundinis,
ationes, l⸗
etiam teno⸗
lbus ell d⸗
jducia gini

lus) A

indudignur

lke, lett-

ilalunt,
ne effeten

e Pateti
elib⸗
5 3.

n6t.
Ge itr.
et Plen 1
elſicve 1

lter Geris
1 Itt.

Fides. 291

I Theſſ. I, §. 6. Ebr. II, I. I Tim. 1, 15. ſed
requiritur etiam aſſenſus ſpecialis, in applica-
tione conſiſtens, qua credens certo ſtatuit,
promiſſiones illas ad ipſum in individuo per-
tinere, idque tanquam maxime op tabile toto
animo approbat. Joh. 20, 28.131. 3, 14. 15.

Hiob 19, „5. Pfal. 18, 3. Gal 2, 20. Luc. 1, 38.

S§S. 596. Hic aſſenſus, pariter ut Notitia,
indolis ſpiritualis eſt, ex gratioſa operatione
Spiritus Sanéti per Verbum, ſub uſu hujus
legitimo, ortus. I Theſſ. 1, 5. 6. 1 Cor. 2,4. F.
1, 6. Eph. I1, 13. 4, 30.
Datur alhqua certitudo aſſenſus, quæ ex
argumentis, per ratiocinia, inprimis apud
eruditos & perſpicaciores, obtinetur: verum
cum ea non confundi debet hæc certitudo
divina ex teſtimonio Spiritus Sancti. Hæc
enim non habetur ex mero ratiocinio, ſed
eſt magis apprehbenſio ſimplex, ſive judicium
intuitivum: unde fides non ſemper diſcurſiva,

ſed potius ſimpliciter apprehenſiva eſſe a theo-
logis dicitur.

§. 597. Fiducia eſt acquieſcentia in Cbriſto
ejusque merito, ut cauſa conſequendæ apud
Deum gratiæ, remiſſionis peccatorum, ac vitæ
æternæ.
Fiduciam includi in Fide, immo ejus for-
mam eſſe, probatur (1) ex iis dictis Scri-
1 2 pturæ,

292 Fides.

pturæ, quæ fidem diſerte fiduciam dicunt.
Rom. 8, 38. 2 Cor. 3, 4. Eph. 3, 12. Mat. 9, 2.
Col. 2, 2. Rom. 4, 20. 21. Pbr. 10, 22. 35.
3, 6. 4, 16. I Joh. 3, 21. 4, 17. Pſal. 2, 12.
Eſa. 50, 10. (2) ex iis dictis, quæ actum fi-
dei formalem in receptione Chriſti ponunt.
Joh. I, 12. 16. Col. 2, 6. I Tim. I1, 1 /. Ebr.
6,18. (3) ex credentium exemplis Mat. 9,2.
21.22. 8, 5ſeq. 15, 22. ſeq. Rom. 4, 18 19.20.
Ebr. 11, 24 - 28. (4) ex oppoſita fidei diffi-
dentia & metu. Matth. 14, 3 I. Marc. 5, 36.
Jac. r1, 6. Rom. 4, 18. 19. 20.

G. 598. Præclare geneſin fduciæ hujus ex-
plicat Audor p. 428. Ex notitia nimirum
atque aſſenſu oritur Operante Spiritu S. deſi-
derium, Num. 21, 8.9. cOll. Joh. 3, 14. 15. Pl. 34,
6. Act. 3, 4. F. Luc. 18, 13. Pſ. 63, 2. 3. 2 , 1.
Matth. 5, 6. 9, 20. & ex co apprehenſio Chri-
ſti Joh. 20, 28. fiducialis acceſſus Eph. 3, 12.
& acquieſeentia Piſalm 71, 5. 6. 63, 9. 57, 2⸗
Phil. 3, 9. .

S. 599. Effectus fidei ſunt juſtificatio Rom.
5, I. ſanctificatio Act. 26, 18. & ſalvatio.
Joh. 20, 31.
Cum dicitur juſtificare, non ſpectatur ab-=

ſolute ut eſt actus vel habitus, ſed relative &

compleæe cum ſuo objecto quod apprehendit
ac tenet, Chriſto ac merito ejus. Phil. 3, 9. 12.
= 5 Ela. 4,

M 24

(iurſuſtikt

Verum
lebet, C
loh. 3, 17
enimn Zpn

Boca O

cere inei
qui lola
non ſtai
Luc. 9,4
1oh.,;

5 600.
bi tertiſin

temna, Cr⸗

ſtom Rec
Des IN
tes, V.
Dode
Rade

1. 6
lemnpon
guobie
Uile pe
e Pre
Paſſior

Fides. 293

un dieum Ela. 45, 24. 2 Pet. 1, I. Unde & paſſive di-
M. 9, . citur juſtificare, recipiendo Juſtitiam Chriſti.
10, 21. 5. Verum reſpectu ſandtificationis effcienter ſe
Dlal,1. habet. Gal. 7, 6. Act. 15, 9. 2 Pet. I,; 3. 4.
1e Alnl⸗ Eph. 3, 7. I Joh. 5, 4. Ebr. 11, 33. Idem
eltiomet. enim Spiritus S. qui fidem dedit, etiam ad
. l, lf.: N. Bona Opera impellit, & Sanétimoniam effi-
Mi. 91. cere incipit. Et cogitare non licet hominem,
1s hen qui (ſolatium fidei in Chriſtum ſenſerit, &
1fiei cif⸗ non ſtatim Deum & Chriſtum amare incipiat,
lar „ Luc. 7, 42. 43. ejusque mandatis obtemperet.
I Joh. 2, 3. 4.

inser⸗ §S. 600. Ubicunque ergo eſt vera Fides,
giſnitutnn ibi certiſſime ſequunter Bona Opera, tum in-
uS. e. kerna, Gratiarum actio erga Deum & Chri-
ſtum Redemtorem, Amor Dei & Proximi,

r Spes viya & rel. tum externa, ſi facultas,
Peſe. vires, tempus, occaſio, adſint. Gal. 5, 6.
rze Unde abſentia Bonorum Operum character
Gdſt eſt abſentis etiam fidei. Jac. 2, 17.
g. 601. Quamvis autem vix cogitari poſſit
crio N. temporis intervallum, etiam minutiſſimum,
quo Fidesiſit ſine Amore; tamen actus Amoris
Fide poſterior eſt, etiam ratione temporis,
druͤ ac præterea Amor a Fide differt, ut actio a
felirt paſſione. Conſequenter cum Fide nequa-
kenia quam eſt unum & idem. 1 Cor. 13, 13.
D Multo minus Fides explicari poteſt per
nlz, T 3 obedi⸗

N

294 Fides.

obedientiam mandatorum Dei. Diſerte Bona

Opera & Fides inter ſe diſtinguuntur. Epheſ.
2, 8. 9. 10. .

S, 602. Fides gradus ſuos babet Rom. 14, I.
& poteſt ac debet creſcere, iPet. 2, 2. 2 Theſſ.
1, 3. Luc. 17, 5. Eph. 4, 13. ſed poteſt etiam
minui, ſi non exerceatur Luc. 8, 25. immo
amitti, per peccata contra conſcientiam,
quippe quibus non amplius admittitur gratio-
ſus Dei influxus, ſine quo fides ſubſiſtere
non poteſt. 1 Tim. 1, 19. 4, I. 2 Pet. 2, 20.
3, 17. Rom. 8; 13. Luc. 8, I13.

§. 603. Datur fides mere biſtorica, hypo-
critica ITim. 1, 5§. habens credendorum qua-
lemcunque & notitiam & aſſenſum Rom. 2,
17. 18. 19. Jac. 2, 19. eorundem etfam ſpe-
cioſam confeſſionem Mat. 7, 21. 22. 23. &
fiduciam ſalutis quoque Luc. 13, 14-26. Apoc.
3, 17. Verum quoniam otioſa ac tepida eſt
„2 Pet. 3: 8. 9. Rom. 2, 21. 22. 23. Omnis illa
fiducia vana Mat. 7, 21. 22. Apoc. 3, 16.
Jac. 3, I4. ac fides mortua eſt. Jac. 2, 17. 26.
Apoc. 3, 3.

S. 604. Diligenti erge opus eſt explora-
tione, ut certi ſimus de fide noſtra. 2 Cor. 13,5.
JPet. I, 7. Id ut obtineamus, attendendum
eſt (1) ad id, ut conſcii nobis ſimus in-
ter narum

—

ternaumn n

Aite ia
ſin Rom.
12) ach
kesnt (5
699. 600.
Notandon
Fum prr
fidei, pa
(iano 1
Profeſſio
fucn opere
10, 9. 10,
Innnibug
Pirtus Sar
hucͤ te
Nata
Oldas
fidos

ed.

—.—

On
D

—

Merte Bor
Uunuk. Bpte

bet on .

t2,A1lhel.

l poreleinn
0,g, ſe inne
coplciennn,
iniurgene

ges ſabltee
,2et 20

rin, yte⸗
Ndorunn r⸗
n Mon. 1
mein he⸗
11,,4
1t n
1eencid
3. omnnis 1
poe. 1 6

„ 17, 11
,2, .

Al enhon
17 (oN.! 35
renendun
ſnns 1.
tellandll

Juſti ſi catio. 29 5
ternarum noſtrarum actionum & paſſionum,
atque ita ſenſus fidei ſpecialis in nobis exſi-
ſtat. Rom. 10, 9. 10. Act. 8, 37. Gal. 2, 20.
(2) ad charadteres fidei, tum qui eam ante-
cCedunt (S. 587) tum qui eam ſequuntur (§.
599. 600.) Ubi de Bonis Operibus externis
notandum, ea characterem tantum negati-
vum præbere. (S. 600) (3) ad exercitium
fidei, partim internum in certamine quoti-
diano I Tim 6, 12. partim externum, in
profeſſione fidei coram mundo, tum ore,
tum opere faéta 2 Tim. 1, 12, 2, 1-13. Rom.
10, 9. 10. 1 Pet. 3, 15. IJoh. 5, 4. §. In his
omnibus ineſt ſeque exſerit teſtimonium
Spiritus Sancéti (SH. 596). 2 Cor. 4, 13.
Apud tentatos præci ſolatia petenda,
ex gratia univerſali & promiſſionibus univer-
ſalibus Joh. 3, 15 ſeqq. & ex monitis ad af-
flictos directis. Matth. 11, 28. Eſa. 49, 14.
ſeqq. 50, 10.

—

XXXV.
DE USTIFICATIONE.
. S§. 60.

Onverſionem ac Pœnitentiam proxime
ſequitur peccatorum remiſſio ſive Juſti=
T 4 ficatio

296 Juſt iſicati0.

ficatio, Luc. 24, 47. Act. 3, 19. 5, 3 I. 26, 18.
Rom. 4, 6. 7. cujus doctrina maxime funda-
mentalis eſt, & acropolis ac centrum ſalu-
taris doctrinæ, Rom. 1, 16. 17. atque ideo
ſummo ſtudio incorrupta & pura ſervanda
Cal. I5 7. 8.9. 5; F.

§S. 606. Juſtificatio eſt actus Dei judicialis,
gu0 hominem peccatorem, damnationis reum,
Jed pœnitentem & credentem, ex mera gratia,
propter Chriſti meritum, abſolvit, peccata ei
condonat, & in gratiam receptum juſtum de-
clarat, eo fine, ut jus filiationis divinæ ac vit-

æternæ ei conferatur.

Hic maxime ad duas notas attenden-
dum: «. Juſtificationem eſſe abſolutionem;
8. eſſe abſolutionem, cujus ratio ſita eſt in
ſatisfactione ac merito Chriſti.

S. 607. Juſtificatio non eſt actus quali-
tatem inhærentem infundens, (qualis inhæ-
ſiva mutatio animi fit partim ante Juſtifica-
tionem, in Converſione Act. 26, 18. partim
poſt eam, in Sanctifieatione Rom. 6, 22):
ſed eſt actus forenſis, in mutatione ſtatus no-
ſtri extrinſeca & relativa, per ſententiam
judicialem abſolutoriam, conſiſtens.
Hoc probat, præter conſuetum vocabuli
juſtificare ſignificatum in Scripturis, Mat.
12, 3% &c. avthentica Chriſti & Apoſtolorum
, . inter⸗

intenretat

Ron ſn9
ſmnelaccul

1e, qur
Mitrumt.
2, 1. Ma
Conſe
non fun
vendum

§ G0).
oltitetie
lmn Deo,
nolcens
1ſoh. 1, 8
MAlie,
Gelens in
519
Qam
Nochnid
nibus 4
518. I
Aere on
la in
t, ſec
lata 0.
1 qu
niſt in

,1. 20,1.
Witne func

centrum ſan,

7. Ade en
Dura ſennd

Deiinunt,
utionisfenm
r mern grit,
, ecvutt 4
jlten
ineac

ittenden⸗
Nlotonem;
Ua eſtin

Oos qul⸗
Gals ue.
nte lifer.
6 1 Pann
kom. 6, 2)
ge ſatus t⸗
1 Ebtentinn
lens,
tirls, M

poltoonn
Ne⸗

Juſtiſfi ca tio. 29 7
interpretatio Joh. 3, 18. 5, 24.: Luc. 18, 14.
Rom. 5, (9. Act. 10, 43. 13, 38: 39. & oppo-
ſita ei accuſatio & condemnatio Rom. 5, 16. 18.⸗
8, 33. 34. & aliæ juſtificationis circumſtan-
tiæ, quæ nonniſi forenſem ſignificatum ad-
mittunt. Rom. 3, 10. 19. Joh. 5, 45:. 1 Joh.
2, I. Matth. 18, 23-27. Pfal. 143, 2.
Conſequenter Juſtificatio & Sanctificatio
non ſunt unum idemque, & cum cura ca-
vendum, ne confundantur.

§. 6098. Objectum perſonale, ſive Subjedtum
Juſtificationis eſt homo peccator, reus co-
ram Deo, Rom. 3, 19. 23. 4, 5. ſeque talem
agnoſcens adeoque pœnitens, Pfſal. 5§1, 3-6.

IJOh. 1, 8. gratiam Dei ſuppliciter petens,

Pſal. 143, 2. Luc. 18, 13. Matth. 5, 3 - 6. &
credens in Chriſtum. Rom. 3, 23. 4, 5. Phil.
3, 7. 9.
Quamvis ergo hoc beneficium omnibus
hominibus a Chriſto acquiſitum ſit, & om-
nibus a Deo offeratur Rom. 5, 18. 2 Cor.
5, 18. 19. nullis tamen adctu obtingit niſi
vere converſis: non quod Converſionis ali-
qua in hoc negotio cauſalitas ac meritum
Gt, ſed quoniam gratia & ſalus homini ob-
lata actu ipſius eſſe nequit, niſi acceptetur,
id quod fidei eſt; fides autem exfiſtere,
niſi in animo vere pœnitente, non poteſt.

1 5 H. 609.

298 J uſt i f cati6.

S. 609. Uti Deus ſolus eſt qui juſtificat Rom.
3, 26. 30. Pfal. 130, 4. Pater Rom. 8, 33.
Filius Rom. 5, 19. Col. 3, 13. Mat. 9, 2. &
Spiritus Sanctus 1 Cor. 6, 11. ita beneficium
hoc hominibus patefacit, offert & exhibet,
per Verbum evangelii Rom. 1, 16. 2 Cor.
3.6. 8. 9. Act. 13, 32. 38. 39. cujus miniſtri
ideo etiam dicuntur juſtificare, miniſteriali=
ter. Dan. 2, 3.
Hinc juſtitia quam homo in juſtificatione
conſequitur, vocatur magna cum emphaſi
Juſtitia Dei Rom. 1, 17. 2 Cor. 5, 21. quia
in ea omnia divina, nibil humanum eſt. So-
lIus Deus hunc juſtificationis modum potuit
invenire, & procurare; ſolus Juſtitiam in-
finiti valoris acquirere: ſolus poteſt conferre
eam per fidem; eamque ſolam coram judi=
cio ſuo tamquam valentem admittere Eſa.
45, 8. 23. 24. 25. Dan. 9, 24. Jer. 3 3;, 15. 16.
Kom. 1I, 26.

g. 610. Cauſa movens interna eſt gratia
Dei, Rom. 3, 24. Col. 2, 13. quæ quoniam
diſerte per amorem & miſericordiam Dei ex-
plicatur, ac ſimul conſtanter operibus &
operum meritis, hic plane excluſis, opponi-
tur, patet, per eam hac in re non donum gra-
tiæ in nobis productum (uti 1 Cor. 15, 10.
Rom. 12, 6.) ſed gratuitum Dei favorem in-
telligi debere. Eph. 2, 4. 5. L. 9. Ebr. 4, 16.
Mat. 18, 27. Tit. 3, . 7.
S. 61I.

T

erihmn
Iecpimnar;
Gtor. Ro-
Neque
ita; g
tio Mene
ketendae

1. 612

Plicatur,

riptura
6 1. 4,35
hil 5,.
Dicitur
eſelss; c⸗
Conditio
Atoris ſ

ſed un
Aeoos
jens 8
ſccuna
homo .
2f. 26.
3, 9. 19

8. 6

Ril ni

—

tifcot al

Romm. 5,3
Mt. 9, 2.

benekicinn

Kerlibet,
1 16. 200t,
Ciſus niniti
e, infeneie

hjultitenin
cum eniil
1 , 21. gll
Um eſt. .
dum vouit
lulitiam in.
el conkerte
corad ful
minete du
. s

ni Hu

Ge Clonn
tlum eic
k Certls
ltsopone
0t Aotngit
1Cr lGld
ifnuoen 1r
Er ,16

ell⸗

Juſt ifi atio. 299
S. 611. Nonniſi propter Chriſtum ejusque
meritum a Deo juſtificamur & in gratiam
recipimur; quod ideo cauſa movens externa
dicitur. Rom. 3, 24. 25. 5,; 18. 19.
Neque ideo juſtificatio deſinit eſſe gra-
tuita; quoniam & procuratio, & accepta-
tio alienæ juſtitiæ, gratiæ Dei gratuitæ accepta
ferenda eſt. H

G. 612., Medium, per quod Juſtificatio ap-
plicatur, eſt Fides. Hoc clarisſimis verbis
Scriptura docet Rom. 1I, 17. 3. 26. 22. 28. 300
5, f. 4, 3. ſ. 6. 9, 30. 10, 4. Act. 13, 396
Phil. 3, 9.
Dicitur etiam cauſa impulſiva minus prin-
cipalis; cauſa movens; cauſa organica 3
conditio ſine qua non. Sed præferenda hæc
Auctoris formula.

F. 613. Fides autem non juſtificat ut opus,

Jed ut Chriſtum apprebendit; non dignitatis

alicujus intrinſecæ titulo, non ut eſt excel-
lens & præclara virtus, non ut bonis operibus
fœcunda eſt, ſed hoc ſolo nomine, quod
homo per eam in Chriſto eſt. Rom, 3, 22.
25. 26. 4, 24. 25. Rom. 5, 17. 9, 30. Phil.
3, 9. 12. F. ſa. 4 , 23.24⸗

S. 614. Quoniam ergo ex parte hominis
nil niſi fides eſt, per quam hoc beneficium
obti⸗

1
s0 0b Juſtificatio.
obtinemus, recte etiam dicitur, ſolam fidem
juſtificare; Hujus theſeos hic ſenſus eſt, fi-
dei ſolius intuu Deum remittere peccata.
Id probatur ex eo, quod (1) ubicunque
Scriptura de ratione gratiam Dei & ſalutem
conſequendi agit, tantummodo fidei men-
tionem facit ex parte hominum. Act. 10, 43.
Joh. 3, 16. Marc. 16, 16. Rom. 10, 11. (2)
præterea ſic hominem dicit fide juſtificari,
ut opera diſerte excludat. Rom, 3, 28. 4, 2.
3. 5. 6. Phil. 3, 7. 8. 9. Gal. 2, 16. (3) do-
cet, Hominem propter opera ſua nec pecca-
torum remiſſionem conſequi, nec pro juſto
haberi poſſe Rom. 3, 20. 4, 2. 10, 3. Gal. 2, 16.
Eph. 2, 9. Tit. 355.

Ubi & illud notandum, non tantum de

legis ceremonialis, ſed & de legis moralis
operibus, Rom. 3, 19. 20. nec tantum de
operibus ante converſionem & fidem factis,
ſed etiam de operibus regenitorum hoc dici.
Rom. 4, 2. Phil. 3, 9.

S. 615. Circa hanc theſin nulla eſt contra-
didtio inter Paulum & Jacobum, quamvis hic
c. 2, 14 - 26. aſſerat, hominem operibus juſti-
lcari, non fide tantum. Jacobus enim de
Fide & Juſtificatione coram hbominibus decla-
randa, Y. 18. & de Fide generali, quæ ex
parte etiam in Diabolis eſt, Y. 19. loquitur,
idque contra ſecuros urget, qui vano & ina⸗
1

Di fidei ſmn
At Pulus!
irter olum

vl uſtifie

iercedit,
r lol
netot, id
illiciam

5. 616.
tionis mo
Pera prop
te habet,
Cntinute
fecuncka
1).b. N
Ibos ſois e
Ain ſolo
lzle
lt. Dar

del⸗
bos con
conlegve
Uerane

. 6
non eſte
Chriſto⸗

Juſtificatio. 301

ſenſos ell,
ttere ſecen
) Whieunoe
ei lluen
do fcei ner
. A 1
10,11, 00)
le ultten
1 3 29. 4 ¹
6.:(3) .
A nec hecet
e pro /llo⸗
G2l, 2, 16.

tankotn de
i mnoroli
anronn
6cenn kici⸗
run hoc i⸗

Me conn.

umsll
Ohenin
Pbs erin 6
nirihue Nd
ul, ge
19, Cgliii
ano A
ul

.

ni fidei ſimulacro ſe ipſos decipiunt, Y. 20.
At Paulus loquitur de Juſtificatione, prout
inter ſolum hominem peccatorem juſtificandum
vel juſtificatum & inter Deum juſtificantem
intercedit, & prout fide ſpeciali in Chriſtum,
quæ ſola coram Deo in cenſum venit, obti-
netur, idque contra phariſaicam in operibus
