eccatis ſuis accuſans, ac de pœnis poſt hanc
Vitam futuris vel invito & reluctanti aurem
vellicans. (S. §.) Vid. Act. 24, 2 5:

S. 974. Judeæx futurus eſt Deus triunus,
ſummus Legislator ac Dominus omnium.
Jac. 4, 12. Ebr. 12, 23. Pſalm 7, 9. 70, 6.
§8, 12.
Præcipue autem viſibili ratione judicium
exercebit Filius Dei, Jeſus Chriſtus edrydgo-
ro, ad id conſtitutus a Deo, Act. 10, 42.
17, 3 1. Poh⸗ 5, 22. 27. Rom. 2, 16 2 Cor.
§S, 10. 2 Tim. 4, 1. glorioſe ideo conſpicuus
appariturus, Act. 1, 11. Luc. 21, 27. Matth.
16, 27. 24, 30, 25, 31. Marc., 8, 38. Luc. 9,26.
& ſuis quidem deſideratiſſimus, Phil. 3, 20.
1 Pet. r, 7. 8. 2 Tim. 4, 8. Ebr. 9, 28. Judæ
V. 24. Col, 3, 3. 4. at terribilis impiis futu-
IUs⸗

—

. ſ. ,
(Cort §. 487

975. V.
nitatu ang
Theſl. 1,7.

homines

13,41. Ac 2
13, 9. &
Mauhe 13,4

§. 976, 0
omnes; gui
ei ut tlfer ali

pa eniore a

e. 21 30. Il
146. 321. 1

.977.
in omnes,
wi & mon-
Wim. 4, I.

ri. Apoc,

QnEe
Math. 2
Mines, ac
Om, zrepe
ercitum,

12, 9. 20,

1
—

. . 7
jam ince 1n
mm, & ubinkenn
Ii.1). en
, 8,9. l
4

Jvorumyis ir

0 quiden zppe
bſtanrias ennnt
1 tumen n

t, Dommnem 4

CEnis poſtat
uckanti and
4,2 .

4 Deus mum,
ninus onmunn
In7 ſot

Ntione ſokcim

, 40, 0²

eo Celns
2, n

rnmnmñmmemmmnninnidddmmnnmnn en

Judicium Extremum. (03

rus. Apoc. 1, 7. Luc. 19, 27. Pfſal. 21, 9. 10.
(Conf. §. 488.)

S. 975. Veniet judex Chriſtus in ſplendido

comitatu angelorum, Matth. 16, 27. 25, 31.

2 Theſſ. 1, 7. quibus porro miniſtris utetur,
ad homines congregandos, Matth. 24, 3 70
13, 41. ac à ſe invicem ſeparandos Matth.
13, 49. & ſententiam exſecutioni dandam.

Matth. 13, 42. 50.

S. 976. Cum Chriſto judicabunt & Sancti
omnes; qui poſtquam ipfi judicati fuerint,
ei ut teſtes aſſidebunt, judicium omne ſum-⸗
ma aſſenſione palam approbaturi. Matth. 19,28.
Luc. 22, 30. Judæ Y. 14. 1 Theſſ. 3, 13. Apoc.
2, 26. 3, 21. Pfſal. 149, 5-9.

g. 977. Judicandi ſunt bomines in univer-

Jum omnes, Gen. 18, 25. Matth. 25, 31 46.

Act. 17, 31. Rom. I4, 10. 11. 12. 2 Cor. 5, 10.
vivi & mortui, Rom. 14, 9. Act. 10, 42.
2 Tim. 4, I. 1 Pet. 4, §. magni æque, ac
parvi. Apoc. 20, 12.
Quin & angeli mali, 2 Pet. 2, 4. Judæ Y. 6.
Matth. 25, 41. 1 Cor. 6, 3. ob ſeductos ho-
mines, ac dominium in eos, ipſis non debi-
tum, arreptum, & ingenti cum tyrannide ex=

ercitum, pœnas daturi, Joh. 12, 31. Apoc.

I2, 9. 20, 8. 10. R
. Ii 4 §. 978.

g04 Judicium Extremum.

§. 978. Forma judicii conſpicua, publica,
Jolennis erit: neque enim erit judicium mere
internum, in conſcientiis ſingulorum pera-
gendum, ſed conjunctos habebit adkus ex-
ternos. Judexæ Chriſtus apparebit & conſpi-
ciendum ſe dabit (g. 974); in throno glo-
rioſo pro tribunali ſedentem omnes eum
conſpiciemis; Luc. 21¹, 27. Apoc. 1, 7. judi-
candi omnes congregabimur, & judici Chri-
ſto ſiſtemur, Matth. 25, 32. Rom. 14, 10.
2 Cor. 5, 10. 2 Theſſ. 2, rI. Erunt, qui ab
aliis, cum quibus ſimul comparebunt, con-
demnabuntur; Matth. 12, 41. 42.

§. 979. Judicium ipſum partim cauſæ co-
gnitione (judicio diſcuſſionis), partim ſen-
tentiæ pronunciatione (judicio retributionis),
conſtabit.
Cauſe cognitione ſingulorum hominum oc-
cultifſima quæque proferentur in apertam
& clariſſimam lucem; I Cor. 5, 4. Cohel.
12, 14. non quod Judex omniſcius tali inqui=
ſitione opus habeat (Ebr. 4, 13. Pfal. 139,
1—4.) ſed ut omnes de ſorte ſibi deſtinata,
ejusque cauſis juſtiſſimis, quam convictiſſimi
ſint. Pſal. 90, g. 50, 21. .
Nec operoſa inquiſitio erit: concurrente
binc Omniſcientia Dei irrefragabili, Malach.
3, 5: Joh. 2, 25. Ebr. 4, 13. illinc Conſcien-

tia bominum, de ipfſis teſtante. Apoc. 6, 17.

—
Jer ß1.
omna promm
Aoc. 20, 1
olnnia atten
ed angelon
bene cut
bac vita fun
17, 19. Lur
MAl.2, 13.
lquarum c
tarum, gen

edhare.

9 1
ſaha, Cohet.

Omniſi Matth.
136 3j.]
1CN. 45.
Nr Nddi
Incedlink
iiz tennis
tur ad tato
l ſo,21
At excol⸗
107, K.
13,26. 2
Diorum
Nalmn 37
5 10. 11
italis,

n.

t udtciv me⸗
ngylorun pen⸗
Nbebit 10lner
Arebit & clſi.
in throno o.
em omnes enn
Apoc. 1,7. iui.
Ejuciei
1. Rom 14,1
Drunt, qli
9paebunt, en
4¾,

rtin calſecn
), Pmn et⸗
0, ren Mini),

mhommumc⸗
tur in gpermn

ſeivs tiNe

19 M
Gicklnn,
onniüri,

corrnnee
bil, Ml
lie CoNH
poc 1.
N. 15

Iudicium Eæxtremum. 505†

Jer. 17, I. Quod Libri aperiendi, & ex iis
omnia promenda eſſe dicuntur, Dan. 7, 10.

Apoc. 20, 12. id præter Dei Scientiam, ad

omnia attentiſſimam, Malach. 3, 16. etiam
ad angelorum && bominnm, quotquot
bene aut male ab aliis factorum conſcii in
hac vita fuerunt, teſtimonium, 2 Tim. 1, 16.
17. 15. Luc. 16, 9. Matth. 18, 31. Ebr. 13, 17.

Mal. 2, 13. 14. 1 Cor. 6, 2. (forte & ad re-

liquarum creaturarum, male ac miſere habi-
tarum, gemitus, Rom. 8, 19-22.) videtur

ſpectare.

S 980. Hic ergo omnia impiorum impie
facéta, Cohel. 11, 9. 2 Cor. 5, 10. impie
omifſſa, Matth. 25, 42. 43. impie dicta, Matth.
12, 36 37. Judæ Y. 15. & impie cogitata,

1 Cor. 4, 5. atque ex his univerſus animi de-
pravati habitus, Matth. 12, 34. 35. inprimis
incredulitas, Marc. 16, 16. & neglectum gra-

tiæ tempus, Matth. II, 20-24. ita proferen-
tur ad rationem reddendam, Rom. 14, 12.
Pſal. 50, 21. 90, 8. ut nulli jam negationi

aut excuſationi locus futurus ſit. Pſalm.

I07, 42. Joh. 1I5, 22. Matth. 7, 22. 23. Luc.
13, 26. 27.
Piorum ex adverſo bona cauſa, Judæ v. 24.
Pſalm 37, 6. 33. 40. & mala tolerata, Matth.
5, 10. II. 12. & bona opera, præcipue ca-
ritatis, (nec minutis exceptis Matth. 10, 42.
1i 5 Eph. 6,

506 Iudicium Extremum.

Eph. 6, 7. 8. Col. 3, 23, 24.) publice allega-
buntur, Matth. 25, 35. 36. & collaudata
I Cor. 4, 5. remunerationem habebunt. Luc.

14, 14. Gal. 6, 8. 9.

§. 981. Judicium retributionis conſtabit
ſententiæ decretoriæ pronunciatione, qua piis
æterna beatitudo, impiis æterna pœna adju-
dicabitor, Matth. 25, 34. 41. idque ſecun-
dum fidem & incredulitatem, quoad eos,
qui in eccleſia fuerunt & evangelium audive-
runt. Joh. 3, 18. 36. Marc. 16, 15. 16.
2 Theſſ. r, 8.
Neque obſtat, quod operum ſæpe mentio
Ft, Matth. 25, 31. Rom. 2, 6. Sic enim
juſtitiam ſententiæ, ſine perſonarum reſpe-
u latæ, palam agnoſcent & angeli, & uni-
verſum genus humanum; dum impii ex ope-
ribus de infidelitate ſua convincentur, Matth.
7, 22. 23. 10, 33. Fdelium autem occulta
hactenus fides operibus bonis demonſtrata
ſiſtetur. Jac. 2, 18.

§. 982. Morma igitur Judicii quoad fideles
Evangelium erit, Rom. 2, 16. quoad ceteros
tota Chriſti doctrina, Joh. 12, 48. atque adeo
Lex quoque, ſed Evangelio colluſtrata.
(§. 774.)
Hinc ijdeles comparebunt quidem & ipſi
coram Judice: Rom. 14, 10. 2 Cor. 5, 10.
2 Tim.

—
1 Tim 4, 8.
Hechuefien
fur, Rom.
lem, præm
6F. ldeo
oh. 3,18.
Atque 20
tifeſtatis ip
thanebunt,
deleta, bial.
cum omm

31, 34. ſ0.

K. gr. 5
ennut erſecit
Ahibito min
11.49. 50.

§ 994. 5
r Niet, A
Natth.7,22
Oulariſſima
luc 17, 24.
Cor. ,
Deo ,oli, n
49 36. 110

Publice alege
& colauce
habebunn Lu.

tonis contei
fione, Oa hil
na pcenn a
. icque ſecun
1, (Iond en,
gelum ancſt⸗
k. 10, I. 6

n ſge nm

6. Sic enn
mrum vehe⸗
geli, An,
hinhii exge⸗
Centur, Mrt,.

Men lulli
6enonla

got⸗ ſil⸗
1ad eeteles

abe ik
coluken.

idem A
21.

Iudicium Erætremum. 507

2 Tim. 4, 8. ſed nec timebunt, I Joh. 4, 17.
nec pudefient, 1 Joh. 2, 28. nec damnabun-
tur, Rom. 8, 34. ſed abſolutionem, lau-
dem, præmia accipient. Matth. 25, 31. 1 Cor.
4, F5. Ideo a judicio immunes futuri dicuntur.
Soh. 3, 18. F5, 24.
Atque adeo non dabuntur in pudorem, ma-
nifeſtatis ipſorum peccatis: ea enim contecta
manebunt, quippe perfecte condonata &
deleta, Pſal. 32, 1. 51, 3. Eſa. 43, 2 5. 44, 22.
cuüm omnimoda amneſtia. Eſa. 43, 25. Jer.
31, 34. 50, 20. Ez. 18, 22. Mich. 7, 19.

S. 983. Sequetur continuo utriusque ſen-
tentiæ eſecutio, Matth. 25, 46. 2 Cor. 5, 10.
adhibitoò miniſterio angelorum. Matth. 13, 41.

42. 49. 50.

§ 984. Ftatutus eſt magno huic operi cer-
tus dies, Act. 17, 31. Rom. 2, 5. Judæ. Y. 6.
Matth. 7, 22. 2 Tim. 1, 12. 18. 4, 8. qui ſin-
gulariſſima appellatione dies Chriſti vocatur,
Luc. 17, 24. 26. Joh. 8, 56. 1 Corf. 1, 8. 5, F⸗
2 Cor. I, 14. Phil. 5, 6. 2, 16. 2 Theſſ. 2, 2.
Deo ſoli, nulli creaturæ, cognitus, Matth.
24, 36. atque hinc inopinato ſecuris homi-
nibus ſuperventurus. Luc. 21, 34. 1 Thefſ.
5. 2. 4. 2 Pet. 3, 10.

H. 985.

(08 Iudicium Extremum.

S. 98 . Indicavit tamen Chriſtus ſgna Juc⸗

dam, magni bujus diei prænuncia, Matth. 24.
Marc. I3. & Luc. 21. hoc enim fundamenti
loco ſupponere licet, in his locis non de
ſolo Hieroſolymæ excidio, ſed etiam de no-
viſſimis temporibus ſermonem eſſe; & favet
huic exegeſi contextus. Jam hoc dato,
Chriſtum videmus de ſtatu noviſſimorum
temporum prædicere longe maximos even-
tus, ante finem mundi futuros.
Primo huc referri debent calamitates pu-
blicæ, per judicia Dei extraordinaria, uni-
verpalia, magis magisque creſcentia, hor-
rendam inter homines vaſtationem allaturæ;
Apoc. 3, 10. ut bella, fames, terræ motus;
peſtilentia, efferata hominum adverſus ſe
invicem rabies, ſpeciatim ſævæ perſecutiones
bonorum. Luc 21, 9-19.
Secundum eſt, impietas invaleſcens, & ſeca-
ritas hominum, in mediis illis calamitatibus
perduratura. Mat. 24,: 37. 38. 39. Luc. 21, 34.
I Theſl. 5, 2. 3. 2 Pet. 3, 3.4
Tertium eſt, præconium evangelii in toto
mundo, Matth. 24, I4. Marc. 13, 10. quod
etiam innuunt vaticinia V. T. de ampliſſima
menſura cognitionis in terris futura; quæ
nondum dici poſſunt impleta. Conf. Apoc.
14, 6. 7. 8,
uärtum, ex priore conſecuturum, eſt
inſignis & copioſa partim Iudæorum, partim
Gen-⸗

.
Centim etian.

Ge a alignn
25,416,.27. De
er.31. 31. 3
Ovimmun,
ni antehtfin
derte loro:
de in mundo
2 . 4.

K b.
hendum: (
Pgis, e guib⸗
adventus Mo⸗
enimn jes ile
nes Cppriwer
Tüthngni don
1 Othnes 0
D; The
69) antticin
nee precipiti
num hone
us; 2 he
kente tin
ento, Prot
ufnsropn
Ornml ainte
eelefgt

1.

Iudicium Extremum. 709

nriſas ſortg
ein Nutth
enimn fondument
his locis gon d
ſed etian (eno⸗
Nn ele; ien
um hoc Ci
tu noviſinnorut
maxinos evel⸗
os.
t culanititer
Oordinurig, l.
cſtentu, hu-
onem alaturt;
terre Mofis

n Advertus 6

2 Reteechtoe

eſats /r
lis cdamitatu
oe Lu 41

nutl /
e 1n 10 li
Englüͦn
6fumn;
2 Col M

4
Ttin
el⸗

cututuͥʒ,
Lorun, ,

Gentium etiamnum incredularum converſio;
de qua aliquid dictum S. 446. Vid. Rom. 11.
25.26. 2 7. Deut. 30, 1-6. Eſa. 59, 19. 20. 21.
Jer. 3 I, I. 31- 34. Ez. 39, 25 - 29. HoOſe. 3, 4. 5.
Quintum eſt ruina Babꝗlonis moſticæ, & re-

gni untichriſtiani deſtructio. Apoc. c. 18. & 19.

Sexwto loco addi poſſunt ingentes ac ſtupen-
dæ in mundo corporeo mutationes. Luc. 21,
25. 26.

§. 986. De his diei noviſſimi ſignis te-
nendum: (1) ea non haberi debere pro ſi-=
gnis, e quibus certo ac definite tempus ipſum
adventus Domini curioſe diſcamus: manet
enim dies ille occultus, & improviſo homi-
nes opprimet; (2) eo data eſſe, ut memo-
ria magni hujus diei in eccleſia conſervetur,
ac omnes omni tempore de eo admonean-
tur; I Thefl. 5, I- II. Ebr. 10, 23. 24. 25.

(3) tati citeriori illa prodeſſe ad cautionem,

ne præcipiti judicio nimis prope inſtare ma-
gnum hunc diem nobis alüsque perſuadea-
mus; 2 Thefl. 2, 3. (4) ſuo tempore, exſi-
ſtente tam variarum prædictionum comple-

mento, profutura, ad probabilius de diei
hujus propinquitate exiſtimandum. Interim

omni ætate cujusvis credentis eſt, ex/pectare
accelerare adventum diei, Domini. 2 Pet.
3, 12.

— IXI.

510 Conſummatio Jeculi.
DE CONSUMMATIONE
SECULI.
L 8. 98 ⁰
onſummatio Seculi eſt actio Dei, qua tel-
luris noſtræ compagem cum connexis or-
poribus conflagratione ſolvet, atque ita mundo
adſpectabili ſinem imponet.

S. 988. De futuro hoc mundi interitu diſerte
teſtatur Scriptura. Hiob 14, 12. Plal. 72, 5.7.
102, 25. 26. 27. Ela. 51, G. 65, 17. 6, 22.
Matth. 5S, 18. 13,39. 24; 35. 28: 20. Luc.
21, 33. I Cor. 7, 31. 1 Pet. 4,7. 2 Pet. 3, 5- 12.
1Joh. 2, 17. “”M
Merentur etiam illa loca attendi, in quibus
judicia magna in hoſtes Dei defſcribuntur
per phrales ab extremo judicio & interitu
mundi deſumtas. e. g. Eſa. 34, 4.

S. 989. Etiam Rationi probabilem hbanc de
interitu mundi dodtrinam facere poſſunt variæ
obſervationes. Omnia, quæ quidem in hoc
adſpeékabili mundo propius nobis cognita
iunt, magna æque ac parva, variis ſunt ob-
nozxia mutationibus. Aha longiorem, quam
alia, durationem habent: omnia autem in-
tereunt tandem. Plantæ, animalia, homines,
arbores;

—
Arbores, 0
nature ac 1
jnnereunt.
1es, flumin
lentern dep
hde per an
un’formitate
polle, etian
ele fortaſe

Firmator
Aſtronomo
diſparentibt
rum cum .
lentienie,

go. Dei

IW 1o2 26
immeie
el adtudir
Ererit.
Atolus 2)
f tle incen
e eruſtur
tom iri c.
n boreali
js tei Pr.
nti poteſt
Uüreduli,
Nusmoct,

. Conſummatio Seculi. FIE

—

arbores, oriuntur; ac tempore præfinito,
ATION naturæ ac finibus ſingulorum convenienti,
intereunt. Ipſa telluris ſuperficies, & mon-
tes, flumina, maria, progreſſu temporis in-
gentem deprehenduntur ſubiiſſe mutationem.-
e De,, gun Inde per analogiam, in conſtanti illa naturæ
e gul uniformitate fundatam, videtur concludi
tgtetn u poſlſe, etiam totalia mundi corpora habitura
HEG eſie fortaſe ſimilem ſortem.

ł

Firmatur hæc conjectura per obſervationes
iiutertudem Aſtronomorum: de ſtellis novis; de ſtellis
2. M diſparentibus; atque adeo de numero fixa-
66,17, rum cum antiquiorum catalogo non con-
4 520 ſentiente.
2let /,-
S. 998. Deum eſe, qui deſtruet mundum;
c inebo bſalm 102, 26 -28. diſerte affirmatur.
6 Celubunc An immediate id effecturus ſit Deus, an
o A nen media adhibiturus, tacente Scriptura nemo
64, definiverit. Igne mundum interiturum Petrus
apoſtolus 2 Ep. 3, 7. 10. 12. docet. Sunt,
Nien uA (qui tale incendium per Cometam aliquem,
alin Sole peruſtum, ac terræ viciaum factum, ex-
Nen h cjitatum iri conjiciunt; ſunt alii, qui de au-
NoNs a rora boreali, & lumine zodiacali, tanquam
gis tcd. hujus rei præludiis, cogitant. Nihil hic de-
gooren,un finiri poteſt: Nimis tamen temerarii. ſunt
Gia auten 1. increduli, quum eos rident, qui mutationes

la, hofhtt hujusmodi, in cœlo conſpicuas, pro ſignis
Aboles, . adven-

712 Conſummatio Seculi.

adventus Chriſti ultimi habendas, (S. 985.)
& ſermones Domini Matth. 24, 29. ſq. Marc.
13, 24 leq. Luc. 21, 25. ſeq. proprio litterali
ſenſu accipiendos eſſe, exiſtimant.

S. 991. Porro communior theologorum
theſis antiquitus fuit, totum hoc univerſum
corporeum interiturum eſſe: ſed interce dit re-
cens excultior Philoſophia, & in contrarium
non dubia movet, ſed plane pronunciat;
atque ex recentioribus theologis non pauci
contenti ſunt interitum mundi ſic explicare,
ut aut ad ſolam noſtram tellurem, aut tantum-
modo ad corpora mundana proxime ei con-
nexa, & regionem telluri vicinam, pertineat,
ultra noſtrum certe ſyſtema ſolare non ex-
tendatur.
Specioſa ſententia eſt; Non tamen ſatis
liquere videtur, quo pacto quædam totalia
mundi corpora tam ſtupendam mutationem
ſubire poſſint, absque tamen mutatione in
reliquam Univerſi compagem, quæ tota inter
ſe apta & connexa eſt, redundante. Conf.
de viribus oœlorum Luc. 21, 26.
Scriptura de his ita docet: (1) Ultimum
hunc mundi interitum comparat cum inte-
ritu primi orbis, per undas diluvii; 2 Pet. 3,
§. 6. Sed (2) ultra progreditur, ac una cum
terra etiam cœlos nunc exſiſtentes huic in-
teritui deſtinat; 2 Pet. 3, 7. Pſal, 102, 26. 27.
Eſa. Ia

6

—
r K1,6 34
Mardhe note
ico2 bet. 3
Eel; eien
e in er lun
ferrinon

Unciaturt de

hendi, & ſo
uri zelemen
N Vineſtere
denique
Munifeſtum
iwerſis ſub
nuimn aligun⸗
attem nunne
eciaſius
UCax, cecige

d 99a. Nun
nola gegndi⸗
Ihfio tontum
Jbeſtio eſt.
Un locz, P
oc. 10,6.
Untie alteri
un intecid
uod inter
e „ (
hc enim
tonem, .

l. Conſummatio Seculii 513

—
n,(gh Ela. 55, 6. 34, 4. Luc, 21, 33. ubi (3) ic.
429 f. Mu maxtme notabile eſt, quod in claſkco illo
roprio lten dicto 2 Pet. 3, 10. I 2 diſtinéte memorantur,
nadtt. ceceli; 5osαειο (Sol, Luna, Stellæ); terra &
quæ in ea lunt opera. Nihil eſt, quod ad hæc
rtheologeun referri non poſhit; & ſic diſtincte etiam pro-
or Me/ nunciatur de illis. Cœli dicuntur af r, Jol-
d interceditie vendi, S boidndo, ingenti cum ſtridore, tranſi-
turi zelementa, ardore infam nata ſ- lutum iri,

Lin contariun
e pronon S. liqueſcere; terra, exiſtum iri; de univer-
gs non gans 10 denique dicitur, bæc omniq Xuαα, ſolvi.
Ii ſie enpler, Manifeſtum eſt, eſſe diverſa prædicata de
, Aniniu diverſis ſubjectis; & in prædicatis his ma-
rimece Zhum aliquid dici. Sedvim eorummagnam
ann, Petiite, partem nunc non aſſequimur: unde hæc
lyre li ſpecialius explicare, aut dijudicare velle,
audax, decidere temerarium eſt.
ℳ
urr §. 992. Nunm futura ſit oœli ac terræ omni-
mitonn Moda deſtructio, quoad ſabſtantiam, an immu-
nurrione it tatio tantum quoad gua irates Problematica .
r uniſe quæſtio eſt. Pro Jubſtantiali interitu allegan- .
lenn mm tur loca, Pfſal. 102,27. Eſa. 34, 4. 6 ½, 7.
Apoc. 10, 6. 20, 11. 21, 1. Ex adverſo ſene-
e) inn tentiæ alteri favet comparatio hujus eventus
and Cum interitu priſci orbis per diluvium; &

eg Jquod interitus hic per ignem tanquatn Hque-
uri; , Ae. R, reſalzrj riHi
umc faétio, combuſtio, reiolutio delſcribitur:
eli⸗ hæc enim longe quidem maximam muta-
140 tionem, ſed non tamen annihilationem di-
lon ſ K k cunt.

514 Conſummatio Feculi,

eunt. Præcipuum vero argumentum eſt, Rom.

8., 19 - 21. ubi creatura omnis, cum glorioſa
Übertas filiorum Dei manifeſtabitur, & ipſa

dicitur liberanda a ſervitute vanitatis. Rectiſ-
ſime forte illi, qui i eligunt; & in
quæſtione non fundamentali omnia eventui
committunt.

S. 993. Conſequens hujus interitus mun-
di eſt novum cœlum, & nova terra, in qua
juſtitia habitabit, cujus adeo juſti & ſancti
incolæ erunt. 2 Pet. 3; 13. Plura de hoc
eventu revelata non ſunt, nec ea diſtinéctius
noſſe nunc nobis neceſſe eſt.

DE MORTE ETERNA.

§. 994.

M5 æterna eſt ſtatus iſte miſerrimus, quo
NI Mi qui in impœnitentia ad mortem usqus
perſeverarunt, propter totalem a gratia &
oommunione cum Deo ac perpetuam ſine ſpe
reeuperationis, ſejundtionem, omni felicitate
privati ſunt, & omnis generis mala inter cru⸗
ciatus ſummos ſine fine ſiſtinent.

§. 99 .

—

§ g. 1.
Chrifimain 5
Necurtunt,
tut, ut ne
Kriptaram
nnſura, Ape
1,9. Deut,3

lcitur gehe⸗

10,2 . 18,9

(ArCe1, Natti

ignis, Apot.
MMatth7,13.

. gob. N
luoniam ut iu
pente, poen
leth. 2,41.
1 intüi
rtim immit

97. Fe
tiegnil hon
aſt anima.
Lcommonie
lcitn dhl

i,
tumeſt, Non.
cum glon
bitur, Ki
nitatss Recti
igant; Kin
Umnia eyett

interitusmun⸗
terra, in u
oſti& nt
ura de No-
ea Ciſtinctun

rinti, 4ℳ
lten lige
1 gut
n ne
ig ilterch

P

Mors eterna. Irr

§. 995. De ſtatu hoc extreme infelici
clariſſima in Sacris Literis dicta tanto numero
occurrunt, & appellationes tam variæ uiur-
pantur, ut nemo ſanus dubitare poſſit, docere
Scripturam ſupplicia impios poſt hanc vitam
manſura. Apoc. 21, 8. Matth. 25, 41. 2 Thef-
I, 9. Deut. 32, 22. Luc. 16, 26. Kom. 2, 6.
Dicitur gebeanna ignis, Matth. §, 22. 29. 30.
10,28. 18,9. Marc. 9, 43.4 47. Luc. 12,5.
carcer, Matth. 5, 25. 26. I Pet. 3, 19. ſagnum
ignis, Apoc. 19, 20. 20, 10. 14. 15. interitus,
Matth. 7, 13. Act. 8, 20. 2 Lheſſ. 2, 9.

S. 996. Deo, tanquam cauſe adſeribitur,
quoniam ut juſtus judex, voluntate conſe-
quente, pœnam promeritam uti decrevit,
Matth. 25, 41. & comminatus eſt, Plal. 7, 12.
ita & infligit, idque partim ſubtrahendo,
partim immittendo. 2 Theſſ. 1, 6. 8. 9.

S. 997. Sed cauſa hujus miſeriæ proprie eſt,
quicquid hominem ſeparat àa Deo, animæ
quaſi anima 1 Tim. , . coll 6. Cum enim
in communione cum Deo ſita ſit omnis ver
felicitas Pſal. 63, 4; excluſio ab illa commu-

nione, per peccata contracta, non poteſt
ſummam in homine miſeriam non tandem

efficere.
De arisie luculenta ſunt dicta Joh. 3, 18.
Marc. 16, 16. Sed utile eſt ex Scriptura col-
. K k 2 ligere

516 Mors üterna.

ligere ſpecialiora quoque aliorum peccatorum
exempla, quibus danationis ternæ pœna de-
nunciatur, e. g. Marc. 9, 43. Apoc. 21, 8.
Rom. 2, 8.9. I Cor: 6, 9. 10. Gal 5, 19. 20,2 I.
quo inprimis referenda illa omnium ſeveriſ-
ſima comminatio. Apoc. 14,9. 10. I11.

S. 998. Forma æternæ mortis ſita eſt in
curentia ſummæ & ommis felicitatis, ac ſenſu

omnis generis malorum cruciante: IIIa dici
ſolet pœna damni; hic, pœna ſenſus.

. . 13
G. 999. Pœa dumni in eo conſiſtit, quod
non ſolum omnibus bonis carebunt, ſed &

ſe eis carere intelligent: ac ſpeciatim, quod

(1) Intehedus damnatorum deſtituetur ſola-
tiflua & exhilarante cognitione Dei (quæ lux
dicitur Pfſal. 49, 20); quippe quem cum hor-
rore cognoſcent ac ſentient ut judicem, Joh.

3, 36. ad inſtar diabolorum jJac. 2, 19. Hinc

dicitur ſtatus tenebrarum. Mat. 8, I2. 22, 13.
(2) Voluntas vacua erit omni Dei amore,
in quo perfectiſſimum animæ gaudium eſt.
Pſal, 73, 28. Huc pertinet, quod diſcedere
jubentur a Deo. Mat. 25,4 1. 7, 23. 2 hefl. 1,9.
(3) Corpus omnium perfectionum, quibus
beatorum corpora exſplendeſcent (S. 964.).
exſors erit; procul dubio conſpicuis turpi-
tudinum in hac vita exercitarum notis fœdum.

(4) Totus

—

)tu
eit ,aueliſus.

lnt e dcri
gaitio hei u
Nonoris ſi
10 ſtatus illo
dum eſt L
lunmnatorum
humn ſocii
Jituum Mat
in hac vita
aut certe a
Luc. 16,29.
Alam deteſ
E. 3) Eee
(9 hye
torum mixt
Fifſimamg.
Heciatim g.

(intuitu

uin facile po
Mhre 9,44.
Unplacabils,
Rentds, inn
Verant, eo
lnlieinte
honun Idl

r
.

Mors terna. 117

run eccaten
Ltentt ii
. Ap. 21,5
Dal ,19, 21
Dmnhivm ſeeti

N 10, f1.

tti ſita eſl 1
itnt, A /

Outer IHla de

ſelſis.

conſitit,g
rebunt, lln
ciatim, o

eſtiwenrA.

Hei (ge lut
gbenn Cunr
ien, t
02, 19. M
12. uul.
i Dei mmute
MNR .
ol laur
jiltelig⸗
pu, Gnt
hicns .

eti tots

hi

(4) Totus homo ab ommni beatorum conſortio
erit exeluſus. Apoc. 21,27. 22,15. Luc. 13,28.

S. 1000. De pœna ſenfus ſequentia con-

ſtant e Scriptura. (1) in intellectu erit a. Co-

gnitio Dei ut ſeveri judicis, ac vindicis læſi
honoris ſui. Apoc. 6, 17. G. Notitia beatorum
ac ſtatus illorum feliciſſimi, quo ipfis caren-
dum eſt Luc. 16, 23. 13, 28. Y. Notitia
damnatorum, qui ejusdem miſeriæ in æter-
num ſocii erunt; ac ſpeciatim malorum ſpi-

rituum Matth. 25, 41. nec non illorum, qui

in hac vita impietatis aut duces, aut miniſtri,
aut certe conſortes fuerunt. Apoc. 19, 20.
Luc. 16, 28. J. Convictio de ſe ipſis, tan-
quam deteſtabili cauſa omnis hujus miſerix,.
Sap. 5,; 3: ſeq.
(2) In Voluntate erit affectuum injucundiſti-
morum mixtura, confuſionem in mente mole-
ſtiſſimam gignens & nutriens. Rom. 2, 9. Ac
ſpeciatim quidem: æ. Triſtitia profundiſſima,
ex intuitu infelicitatis præſentis, quæ tota
tam facile potuiſſet vitari. Vermis appellatur
Marc. 9, 44. 46.48. G. Odium Dei, judicis
implacabilis. Apoc. 6, 16. v. Invidia erga
beatos, inprimis eos, quos in hac vita no-
verant, contemſerant, afflixerant. Sap. 5, 2.
§. Indignatio: tum erga Ne ipfos, ut cauſas
horum malorum; tum erga alios, quorum
aut negligentia, aut ſeduétio, aut ſcandala
. K k 3 ſimal.

—

518 Mors eterna.

ſimul cauſa ſunt damnationis ipſorum. s.
Metus pejorum zrumnarum continuus.
Apoc. 6, 16. & Deſperatio, ex infinito
malorum cumulo,. & duratione, & acerbi-⸗
tate, ſolatii ac mitigationis omnis egperte.
Luc. 16, 24. 25. Matth. 25, 30. „. Cupidi-
tatum æſtus, nunquam explendus, maxime
in eo genere peccatorum, cui in hac vita
Maxime dediti fuerant. Pfal. 49, 15. .
(3) h corpore cruciatus erunt ſummi; Luc.
16, 23. 24. 25. Matth. 25, 41. indicati per
frequentem illam commemorationem ignis 5
Mat. 3, 12. 13,30. Marc. 9, 45. Apoc. 14, I0. I1.
20, 15. qui qualis futurus ſit, fruſtra quæritur.

S. 1901. Locus bujus ſupplicii incertus eſ;
neque ſumma miſeria dependet a loco: ubi-
que enim ſtatus miſerrimus eſſe poteſt. Uti-
tur tamen Scriptura formulis locum indican-
tibus, Luc. 16, 23. 29. 1 Pet, 3, 19. Mat. 5,26.
Marc. 9, 43. & corpora reſuſeitata omnino
grunt in loco: ſed certus aliquis locus non
dererminate indicatur in Scriptura.
Ji totum hunc mundum ſuſpicantur infer-
num fore, ex igne, quo terra conflagrabit,
exſtiturum, aut qui in centro terræ, aut in
Sole, infernum ponunt, meris conjecturis

indulgent, Satius eſt, cavere, ne experia-
mur.

§. 1002.

—

§. 10ℳ.
damruorum
Luc 10, 14
() ex ma
te, & m
EKſtantiori
Sine ergaill
(2) ex ſ
ſcandala,
officio. M
3, 18. 20.
rum oppr
Conleg
erit, & 4

§. 100.
bit. M
guod Serr
nugio dic
2 Theſh 1
Ad, &
linum qur
lie ſignifie
herpetuus
dur Spiritt
ter, ac
dere at
Conlferen

Apoc. 14

—
ilrumn.
um continin
io, e infini
Dne, & Terbi
onnis eyene,
. Ct.
ndus, mayfe
ci in hac i
l.
nt fummi ,
I1. indiczti e
Nionem igni
lpoc. 14, lo
ſtra qvenin

iiet
loco: ub⸗
ſgte. l
eutd incicn⸗
19. Mir es
ittti nm
Uis ensnn
N NOD
mrift.
lltlrunt,
ene, MNH
oſelkhö

0
1e hec

Mors gternag. 519

S. 1002. Inæqualitas graduum in peœnis
damnatorum, Matth. 10, 15. 11, 22. 23,; I 5.
Luc. 10, 14. 12, 47. Apoc. 18, 6. 7. orietur
(1) ex majore vel minore menſura gratiæ ob-
latæz, & majore vel minore ejus contemta,
exſtantioribus item beneficiis, & ingratitu-
dine erga illa. Matt. Ie, I5. 11, 22. Luc. 12, 47.
(2) ex ſeductione multorum aliorum, per
ſcandala, falſas doctrinas, negligentiam in
officio. Matth. 18, 7. Apoc. 19, 20. Ezech.
3, 18. 20. (3) ex violenta multorum alie-
rum oppreſſione. Apoc. 18, 6. 7. Sap. 6, 7.
Conſequenter hæc inæqualitas juſtiſima
erit, & ſine goαντοππι. Apoc. 22, 12. 4

S. 1003. Pœna bæc infernalis æternum du-
rabit. Argumenta hujus theſeos ſunt: Gr)
quod Scriptura pœnam damnatorum diſerte
ανοον dicit; Matth. 25, 46. Dan. 12, 2.
2 Theſſ. 1, 9. Judæ Y. 13. vocabula autem
diu“ & dacvtes ſi non ſemper, tamen ut plu-
rimum durationem fine fine ſignificant, ita ut
hic ſignificatus in Scriptura ordinarius, ac fere
perpetuus ſit. Comprehendi non poteſt,
cur Spiritus S. tam conſtanter ſic, & non Ai⸗
ter, hac de re loquatur, ſi noluit nos cre-
dere æternitatem pœnarum infernalium.
Conferendæ phraſes æquipollentes emphaticæ,
Apoc. 14, I1. 19:3-⸗20, 10. Joh. 3, 36⸗

Kk’4 (2) Scri⸗

Le WMors gterna.

(⸗?z3) Scriptura facit immediatam oppoſitig-
eem inter vitam æternam, & damnationem
eterham, idque in eadem ſententia Matth. 25,
46. Dan. 12, 2. Abſonum autem foret, ei-
dem vocabulo, in eadem propoſitione repe-
tito, duplicem ſignificatum tribuere.

(3) Scriptura exprefle negat finem fore

Jdamnatipnis. Marc. 9, 44. 46. 48. Ad hoc ar-
gumentum qui diſſentiunt multa dixerunt,

ſed mhil adbuc, quod conſclentiæ ſatisfa-

Ciat, potuerunt adferre.

(4) Fadem affirmat, melius Jore non naſci,

ran
Vitan

uans damnari. Matth. 26, 24. Marc. 14, 21.
Hoc dici nequaquam poteſt, ſi ſpes ſupereſt,
conſequendæ, vel poſt longiſſima ſupplicia,
felicitatis nunquam dein deſiruræ.
(§) Tranfitus e ſtatu damnationis ad ſtatum
beutorum impohibilis dicitur. Luc. 16, 26.
Hanc impoſſibilitatem aſſequitur etiam
Ratio. Damnati nulla habent gratiæ media.
Supphicia autem & cruciatus foli fſpiritualem
animi emendationem efficere non poſſunt.
Relinquitur igitur, ut talis emendatio per
miraculum E& irreſiſtibiliter debeat fieri. Jam
autem cum Juſtitia & Bonitate Dei conciliari
non poteſt, ſi hic Converſionis modus poſ-
ibilis eſt, eum poſt multa ſuppliciorum

millennia demum, ac non potius jam in hae

e Poſita

—
Dolta h
coeicit e
orut i
ccunt.

1.
10)

conſimmat
unt Deo
ſuitione

tate Gla

§. 100
Cure qua
(Condition
nin lequ⸗
armine
Mitente
Kire, 0

Reyel
dum (1
SnImus

i.

lutmn o,zne
9 Uunnatio,
kenti Math 1
Utemn folt, e.
Opoſitionee.
telbuete.
9. Ad hoc
ulta Evern
lclentie ſn

llele

Fore not “
MarC. 14,11
ſes ſupert,
imna Apperi
c.
risal fatin
N. 1,26.
egitur tin
glakie gtl
l Ppninen
e hno,ilin.
elenid
erfei
Deiomain
6 Nob
ſppiemn

enn

NN

=

Mors Aterngg. 7721

Pponta hac ſuppliciorum æternitate per ſe

concidit eorum opinio, qui pœnam damna-
torum in eorundem annihilatione conſiſtere
dicunt. Si enim annihilantur, non ſubeunt

sονον sια ι . Matth. 25, 46.

. IXIII.
DE VIITA ETERNA.

S. 1004.
Tudem pervenimus ad finem bonorum,
vitam æternam, quæ eſt ſtatus glorio ſus
conſummatæ felicitatis, in communione perfetta
cum Deo, Summo noſtro Bono, & perpetlua

ffuitione omnium bonorum cum Jumma jucundi-

tate & lætitia inenarrabili, conſiſtens.

S. 100 5. Dari vitam æternam, Ratio ob-
ſcure quodammodo colligit ex vitæ præſentis
conditione, pœnitenda ſane, ſi nulla melior
vita ſequatur; ex animæ immortalitate; di-
Gamine conſcientiæ, hujusmodi quid pro-
mittente; & deſiderio beatitudinis non de-

ſituræ, omnibus connato.

Revelatio autem de ea clariſſime docet:
dum (1) diſtincte de ea exponit, quousque
animus noſter in præiente ſtatu id capit.
Kk f Marc.

522 Vita eterna.

Marc. 16, 16. I Cor. 2, 9. Col. 3, 3. I Joh.

3, 2. Vitam enim vocat, Mat. 7, 14. 18, 8.9.
Joh. 3, 16. 36. 17, 3. 2 Tim. 2, II. gloriam
Rom. 2, 7. 8, 17. 2 Tim. 2, 1O. 1 Pet. 5, I0.
gaudium 1I Pet. I, 8. Matth. 25, 23. beatitudi⸗
nem 1 Pet. I, 3. 8. 1 Theſl. 5, 9. Ebr. I, I4. 5,9.
(2) dum eam repræſentat ſub variis Sgmbo-
lis, per ſimilitudines a rebus obviis ſumtas.
Tales ſunt: Tabernaculum æternum, Luc. 16,9.
domus æterna, 2 Cor. 5, I. Joh. 14, I. civitas
Dei, Ebr. II, 10. 12, 22. 13, 14. Apoc. 21, 1.
22: 1. patria Ebr. II, 14. 16. add. 4, 9. para-
diſus Luc. 23, 4 . Apoc. 22, 9. Ita & bona
ibi futura vocat bereditatem Rom. 8, 17.
1 Pet. 1, 4. theſaurum in cœlo Matth. 10, 21.
brabeum, & coronam, Phil. 3, I4. Apoc. 2, 10.
2 Tim. 4, 8. I Cor. 9, 25. meſſem nunquam
deſituram. Gal. 6, 8. (3) Eadem Scriptura
omnes idei articulos fundamentales cum bac
theſi de vita æterna connectit; 1 Pet. 1, 6. do-
trinam nempe de Deo, de Chriſto, de Spi-
ritu S. Autore ſalutis; de homine, ejusque
creatione; de Ordine ſalutis, pœnitentia,
fide, converſione, juſtificatione, ſanctifi-
catione; de medliis ſalutis, verbo, ſacramen-
tis; de Miniſterio Eccleſiaſtico; de Cultu
divino. Quorum omnium nikhil ſibi conſtat,
aut ſcire noſtra intereſt, ſi non eſt vita æter-
na: ex adverſo, ſi eſt vita æterna, admira-
bilis eſt Scripturæ in doctrinis ſuis harmonia;

& ipſa

ſunt rerit
ſoldæ, e
Kan
A &
ſant, A⸗
6c.4. 22

§. 100
cenda ce
(licet pr
Præter
Ebr. 5,
nerali v.
341 643. 4
Dan, 12,
Genlf,

Hu

F. loc
eſ Deus
jus com
Bonum.
69. 73
11,28.
Deus
Cbriſu
Joh.,
Per mi
Ad. n
Verar⸗

Vita terna. 523

9l,33. 150
PI 1g,,
2, Il gorin
0. Ilet ,10
23. beatiuti⸗
Ebr.1,14, 9
Naris Ohntd⸗
Obyris umtan
um, Du.65
11,1. tni
4. Apoe⸗ 21, 4
0, 69,. 5 n
Ita & lun
Rom. 8, 1,
ſatth. 10,1
Apoc,.2, 1
enn nunquam
len detigtune
les cum 14
benhbi⸗
nilo, e
ine, eing
Cenitent,
ennen⸗
40
piendt,
eſt vit
na, dnn⸗
urH
,

& ipſa hæc inter ſe quoque cohærent; &
ſunt veritates egregiæ, optabiles, Deo dignæ,
ſanctæ, efficaces. (4) Denique Scriptura
Aaaus exempla habet eorum, qui per ec-
taſin & viſiones de altera vita certi redditi
lunt. Act. 7, 55. 56. 2 Cor. 12, 2. 3. 4. Apoé,
C. 4 22. 5 (E

S. 1006. Hinc elucet Scripturæ in ea do-
cenda conſtantia; usque eo, ut in ipſo E. T.
(licet pro ratione illius œconomiæ obſcurius)
præter fœderis Moſaici promiſſa temporalia
Ebr. 8, 6. Spes vitæ æternæ fidelibus ſub ge-
nerali vitæ nomine, Deut. 30, 15. 19. 20. Pf-
34„ 13. & ſpeciali vitæ æternæ Joh. 5, 39.
Dan. 12,2. tum & facétis Gen. y, 24. & dlictis
Gen. I., I. facta fuerit. Ehr. II, 10. Gen.

49; 18. Fiob 19, 25. 26. 27.

S. 1007. Cauſa effciens hujus beatitudinis
eſt Heus Triunus, ſummum & unicum, in cu-

jus communione homo acquieſcere poſſit,

Bonum. Jac. 4, 12. Pfal. 17, 5. 42, 2. 3.63,20
4.9. 73, 2 5. 26.28. Thren. 3, 24. Mat. 17, 40.
Deus eam gratioſe donat, Rom.6; 23.
Cbriſtus ſuo merito impetravit, I Pet. 1, 3. 4.
Joh. 3, I4. 15. 17,24. Verbum & Sacramenta
per miniſtros Eccleſiæ oferant & applicant,
Act. I1, I4. I Tim. q. 16. ac fides in Chriſtumn
vera recipit. Joh. 3, 36. 20, 31.
§. 1008.

524 vita zterna.

H. 1008. Hinc obtingit (præter angelos)

ilis hominibus, qui usque ad mortem in fde

vera perſeverarunt. Apoc. 2, 10. 21, 7. 1 Pet.
1, 9. Ebr. 3, 14. 10, 38.
De ſalute gentilium, quibus plane nihil de
Chriſto innotuit, cum Scriptura nihil nos do-
ceat, noſtrum non eſt ſtatuere. (S. 542. 443.
544. 545) Videant potius, qui evangeli-
um audiunt, ne excidant tam propinqua ſalu-
te. Ebr. 2, I. 4. I. 2. .

G. 1009. Vita æterna proprie & ſtricte ſum-
ta (pro beatitudine glorioſa & conſummata
G. 00), non cadit in credentes in hac vita;
rCor. 13, 10. 2Cor. 5, 7. Exod. 33, 18. 20,23.
niſi quo ad præguſtum aliquem extraordinarie
nonnullis, inprimis moribundis quibusdam,
contingentem. Act. 7, 56. 2 Cor. 12, 2. Matth.
17, 4.
7e4 pabent tamen fideles jam in hac vita
veram beatitudinem. Rom. 4, 6. Eph. 2, 6.
Ebr. 12, 22., 23. Salvi enim ſunt facti Tit.

3, §. Eph. 2, 5. 8. & beati Matth. 5, 3-11:.
16, 17. Luc. 1, 4 5. 6, 20. 1 1, 28. Joh. 13,17

20, 29. Rom. 4, 7. 8. 1 Pet. 4, 14. ac. I. 2 5⸗
Apoc. I, 3. 16, 15. 22, 7. 14. G babent ac
poſſident vitam æternam, Joh. 3, 36. F§. 24 .
6, 40. 427. §4. I Joh. c, I2. 13. 20. quæ in
ipſis inchoatur, cum ex evangelio Deum &
Chriſtum fide cognoſcunt; Joh. 17, 3. qua

eademn

ealen fon
2. b: 2
Leatitue
Chrie in
ſert, 10.
Tn. 2, 13
cie Civer,
Rom. 9,2
elt hraben
tum pot.
2, 17. bl

§. 101
his iy hit
1 0h,3
Usge ali

ſemge ſper

Utis ſtudin
1). 1oh.

Nns felie

furA dor

§. 1011
doſlunt
Ut in ea

