tas, ut ei ſubveniatur perpenſis prudenter
omnibus circumſtanriis. 1 Theſſ. 5, 14. 2.
Theſſ. 3, 14. 1 5. 1 Tim. 5, I. 19. 20. Hinc
etiam in manifeſtiſſimis delictis nemo, niſi
ſerio & frequenter àdmonitus, ita ut de
contumacia ejus certo conſtet, debet ex-
communicari.

S. 900. Excommunicatio efſt declaratio
peccatori impœnitenti, notorio, ſcandaloſo, ab
eccleſia, vel nomine ecoleſiæ, facta, qua aut
Jeigasden aut omnibus eccleſiæ benefictis, ac
enique ipſa communione cum eccleſia indignus

pro-

50
peuunciatur,
ipine ſue
, G peccat
omoveat. 1
4heſl 3, 14.
Com quieq
ne tccleſt fat
ſeolo, ac juſſu
§. 892. M).

9. 9ol. En,
Primus eſtre
PnakCn
Hac vonniſie
Seſafio, beni
Chriſto eecleſe
Nesseccleach
Mütr gene
Mis exchlon
womentieſt
fedlus inord
ſcientia intt
punt.

tio Major, in
mmine con
Ui;, 10. 2

leſtaſt. ſzne & Rsege.
— Poteſtas Eccleſfiaſtica. 4 59
it in etr eiog Zronunciatur, eo fine, ut eccleſia Jindtitatem
Ner hotnesNe Aiciplinæ ſuæ teſtetur, ſcandala peſtifera tol-
ligueten, id AAt, G peccatoris excomunicati reſipiſcentiam
tulſt: Ae Promoveat. 1I Cor. 5, II. 2 Cor. 6, 14. ſeg.
Onenertkeln 4 2 Theſſ 3, 14. Tit. 3, 10. 2 Joh. Y. 10. 11.
mln CQum quicquid hic fit, ab Eccleſia & nomi-
regicatoten ne eccleſiæ fat, Miniſtris ſine præſcitu, con-
ſenſu, ac juſſu eccleſiæ (ſaltem repræſentativæ
Egeni crauni. S. 868) „ nihil hic agere fas eſt. Conf.
et, 1Chil om S. 892. 893⸗ èẽs
Vitimn b an
n, eigte ed S. 901. Excommunicationis tres gradus ſunt.
Nande, Gm ua Primus eſt Excommunicatio Minor, in ſuſpen-
ommoretur, NRone S§. Cœa conſiſtens. (§. 843.) .
hneds (Olhinl Hæc nonniſi conſcio Antiſtite, & Senatu ec-
tot negioke oleſiaſtico, fieri debet: (1) quia beneficia a
commudis ir Chrifto eccleſiæ concredita, radicaliter pe-
enpenis tut nes eccleſiam ſunt; hæc autem non præſu-
el/ mitur quenquam unius tantum judicio ab

nnck illis exchuſum velle. (2) quia res hæc ſummi
Gelc⸗ lem1 momenti eſt; in uno homine autem vel af-
onins, u fectus inordinati, vel Zelus haud ſufficiente
1

ale, ſcientia inſtruétus judicium facile corrum-
connnn punt. Tru.:
e Urk §. 902. Secundus gradus eſt Excommunica-
10 ſniiſ tio Major, in excluſione ab omni ſacrorum com-
ne 1 munione conſiſtens. Mat. 18, 17. 2 Thefl. 3, 14.
3 ſunich, Tit. 3, 10. 2 Joh. Y. 10. I1. ð
cllſi . AG

1

46 0 Poteſtas Ecoleſiaſtica.

Ad hanc hodie, ubi omnes, qui ſunt Reip.

membra, membra etiam Eccleſiæ ſunt, non

licet ſine Audtoritate Magiſtratus Civilis de-
ſcendere, ut caveantur motus ac turbæ in
Kepublica. Artieuli Smalealdici Part. 3.
art. 9. p. 333. non de hac, ſed de plane alia
excommunicatione majore loquuntur, nem-
pe de ea, quæ ex Romanorum Pontificum
mente per Decretales in Jure Canonico ſtabi-
lita fuit.

§. 903. Tertius denique gradus anatbema

eſt, quo efficaciter declaratur, peccatorem ad
regnum Chriſti & eccleſiam non amplius perti-
uere. Cal. I, 8. 9. I Cor. 16, 22. 5, 3. 4. ſe
1Tim. I, 20. .
Qunoniam excommunicatus talis impœni-
tens & incorrigibilis eſſe ſupponitur Tit. 3, 11.
atque adeo in communtone cum Deo eſfle
non poteſt; eſt ſane in Satanæ potefſtate,
etiam ante quam anathema ei dicatur. 1 Joh.
3, 8. Hinc nibil abſurdt aut irriſione digni
in eo eſt, ſi eccleſia tali peccatori funeſtum
hunc ſuum ſtatum cum aliqua ſolennitate
denunciari curet; eo fine, ut vivido ejus
ſenla tangatur, & triſtitia ac dolore debito
fractus, redeat ad frugem. Hæc erit aliqua
carnis caſtigatio, etiam ſine miraculo; neque
mimſtri eccleſiæ hoc pacto aliquid, quod
ſolorum Apoſtolorum fuit, ſibi arrogare dici
poſſunt. H. 904.

dot

ur dvlles, ed
s abunde

aretlatio cün

fore Capiendun
feeles amietian
qus excomm

Gnd ſecundum
r aut remot

cdn conjunc.
Unicinone ge
Uine eheue n
eceſa, N eon
Eſkemn, itore
Ollni llo efkece
ACeorift, ſd

ſhof. ie
feſtenteclt, po
ANiguis cotln
Mlnnionem, ted
6t, conconat,
Pinuie, 20

dl. Hxc
Eclelie erept
e arin
W Odlkuenſa

Eitamlor

eſaſtia.

Olnnet, illtthe
n Locſle lnt
kapiimntus Cite6
Gr Mot 1 te
oltlli drt,

hac, ſel e Nlnet

Hore loguogtat t
Dmmanorum Pontte
1 Jue Cnoniolt

Iue gnpisunt
uilj, tcci
n vot antlur
l. 16, 12 ſ, 3.4

ienus tals imne
vopontur i,
Nione cunn U;
1 Sltint iti
na ei dlan. 1
1 aur mlont
ecetm ,in
1 a rſtknne.
ne, rifitn
tirar aun n
n. Hær euut⸗
e irliliſ,
ut 4
ſcpi rroga;N
ſibi⸗ “

1

Poteſtas Eccleſiaſtica. 461

§S. 904. Fines & effettus excommunicationis
non civiles, ſed ſpirituales eſſe, ex hactenus
dictis abunde patet. Quod 2 Theſl. 3, 14.
converſatio cum tali interdicitur, de familia-
riore capiendum, quæ interiorem inter veros
fideles amicitiam ſupponit. 2 Joh. Y. 10. 11.
Si quis excommunicetur ob tale crimen,
quod ſecundum leges quoque civiles ſuſpen-
ſione aut remotione ab officio punitur, eo
in calu conjuncta quidem eſt cum excom-
municatione pœna civilis; verum non ut
illius effectus: neque enim imponitur ab
eccleſia, vi excommunicationis, ſed a Ma-
giſtratu, vigore Legum Civilium. De ſin-
gulari illo effectu excommunicationis tgmpani-
ticæ Græcorum, ſatius eſt éςρραα.

S. 905. Qui excommunicatus ad ſaniorem
mentem redit, poſtquam de eo ex ſignis haud
ambiguis conſtat, in eccleſiæ pacem & com-
munionem, redeunte jam uſu Clavis ſolven-
tis, condonata ac ſublata omni offenſa, re-
cipiendus eſt. 2 Cor. 2, 6- 11.

§. 906. Hæc Scripturæ Sacræz de-diſciplina
eccleſiæ præcepta in ſe certa ac liquida ſunt:
ſed praxin & eercitium gravifſima impedi-
unt obſtacula: partim ex numero ac po⸗
tentia malorum nimis prævalente paucioribus
bonis; partim ex difficultate cavendi ahuſti,

462 Magiſtratus.

4

hinc laxitatis I Cor. 5, 2. & οοιο τοα αι
1I Tim. 5, 20. illinc ſeveritatis nimiæ 2 Cor.
2, 7. 11. & dominatus in conſcientias 2 Cor.
1, 23. 24. ut alia taceamus, ſilenda pro tem-

ore, Amos 5, 13. nec tamen non dolenda,
»

Amos 6, 6. enixe tamen hoc longanimitatis
divinæ tempore Deo commendanda. Ezech.
9, 4. Pſalm 12, 6. Eſa. 62, 6. 7.

DE MAGISTRATU PO.
LIIICO.
8S. 907.
on eſt a Theologia alienum, de Magi-
Nſtratu politico agere. (1) quia S. Scri-
ptura graviſſimas de Magiſtratu doctrinas ha-
bet, tum Magiſtratibus, ad Ipſorum & ci-

vitatis ſuæ felicitatem, tum & ſubditis, ad
officia ſua debite obſervanda, cognitu necel-

ſarias. Rom. 13, I. Pſal 82, I. Prov. 8, I.

Apoc. 21, 24. (2) quia officia Magiſtratibus
debita, ipſoque Jure Naturæ præſcripta,
Chriſtianis in Scriptura & determinata preſ-
ſius, & ſublimioribus motivis roborata, in-

culcantur. Rom. 13, I-7. I Tim. 2, 2. 3. 4.

Tit. 3, 1-8. I Pet. 2, 13 -17. (3) quia Ma-

giſtra⸗

Altatuum ch
Uecleſtam rela

K9098. Ma⸗

tum, pot

ligengi derle
1 penas, 4
n gereris hu
Iunuilitatem

0 900. Ne⸗
an⸗ ex eo pa
lm, genus
niſt inpin
Mhineintur. R.
) ne gti
Ines, Iicet
ſte ſine ex
I. (3) n
iarr As
Nui. n,6. 2

910. ℳ
n in concre
n ziplamm
Kſ, Ron.
lenttumn exy
Nütit; Ho
Merxe humar
am coeunti

tus
—
.& nerundil,
tatis nimig 2 01
conſcientias 10
1,, ſlende prot
AMnen non COlen
hoc lonpinimn
Annentande Et
2, 6. 7. .

410 0
.

Hlienun, N
(1) i
Ttraru tockin⸗
Ad lylorun ir
m ubalii
G1, gtut
„ 1. M
Ecir Migiſrn
gtore Prelnii
getellnimnaaß
znis kobotat,
1TiN2,2.
,G)u

ir

Magiſtratus. 4863

giſtratuum chriſtianorum ſingularis eſt ad
Eccleſiam relatio. Eſa. 49, 23.

§. 908. Magiſtratus eſt offcium a Deo in-
Ritutum, poteſtate gaudens ſocietatem civilem
dirigendi per leges, & immorigeros coercendi
ber pœnas, ad conſervationem ac felicita-
tem generis humani, d&& ad vitæ boneſtatem ac
tranquillitatrm comparatum.

J. 909. Weceſſarium eſſe Magiſtratus off-
cium, ex eo patet: (1) quia nuùnc, poſt la-
pſum, genus humanum conſervari non pot-
eſt, niſi impii vi externa intra fines juſtitiæ
contineantur. Rom. 13, 3.4. Prov. I1, 14.
(2) quia ne quidem in ſtatu integritatis ho-
mines, licet ſponte ſua boni, in ſocietate
vivere ſine externa aliqua directione potuiſ-
ſent. (3) quia Scriptura triſtem eſſe docet
ſtatum ejus populi, qui Magiſtratu caret.
Jud. 17, 6. 21, 25. IReg. 22, 17. Num. 27, 17.

§. 910. Magiſtratus, tum in abſtracto,
tum in concreto ſpectatus, à Deo eſt. In ab-=
ſrado, ipſum civile regimen divina ordinatio
eſt, Rom. 13, 1. Ordo imperantium ac pa-
rentium ex voluntate, nutu, & inſtinctu Dei
exſtitit: Hominibus non calu, aut voluntate
mere humana, in ſocietatem legibus ordina-
tam cotibus. Ea etiam imperia, quæ ab
impiis

464 Maägiſtratus.

impiis conſtituta ſunt, Gen. 4, 17. 10, 8. 10.
Deus tanquam medium generis humani ex-
ternam felicitatem conſervandi permiſit, &
Providentia ſua gubernavit.
Sed & ſi in concreto ſpectetur, coſlatio
poteſtatis civilis ad certa Jubjetta a Deo eſt;
Rom. 13, 2. (1) Quia non raro expreſſo
mandato Divino reges conſtituti ſunt. 1 Sam.
9, 17. 10,1I. 16, I. 12. 2 Reg. 9, 3. (2) Quia
etiam mediata imperii collatio, quæ inter-
veniente hominum opera fit, (ut Electione,
Succeſſione, Occupatione bellica), Deo ad-
ſcribitur. Dan. 2, 37. 38. Joh. 19, 10. 11. Jer.
27, 5. 6. 7. 1I. 17. 29, 7. (3) Quia circa Im-
peria Mundi Providentia Dei ſpecialiore mo-
do ſe exſerit, in electionibus, in conjugiis
& ſobole Principum, vita eorum longiore
vel breviore, familiarum perennitate vel ex-
ſtinctione, & Rerumpublicarum converſio-
nibus. Dan. 2, 21. 4, 28. I Reg. 3, 14. 14, 10.
16, 3. I1.12. (4) Quia ſapientia ad regnan-
dum neceſſaria, cum reliquis dotibus, ipſo⸗

que regiminis ſucceſſu a Deo eſt. 1 Reg. 3,12.

13. I Sam. 10, 6.9. 16, 13. Prov. 8, 15.
uod Magiſtratus 1 Pet. 2, 13. adοανπα
nriaus dicitur, ex eo plus probari non poteſt,
quam quod etiam mediate, per homiues, ſit a
Deo. Nempe in electione & conſtituendareip.
forma plurimum intervenit hominum arbi⸗
trium: ſed etiam cum id male cedit, hujus-
. modi

1.

—
noci triſtes eye
emab le inten
Uaites certos.

GorI. Hinc
ugt licete eunz,
e enimn inperan
net, (ol her ſe
r 4 8

4

icent, Guin P
R, fomnum

li. Di⸗

ehrer nnunns
eggolg Ac

enn Fed &
n ſorenli iren
MIR Munn.
Eiinnnden
Anlg be
Eike ee 0ro
hrum Dingein
Albdterum
Anmommnibos
Co, m
uncenmn des
eig umen
ten benegid

tis Magiſtratus. 46 5½

en . ht modi triſtes eventus à Deo diriguntur in f-
genets hummin nemn ab ſe intentum, & determinantur intra
wad ermit, limites certos. Hoſ. 13, II. Eſa. 3, 4. s
Hedetm, Am G1ασ I. Hinc ſequitur, Magiſtratus offtio
ſiheke nDat Fungt licere etia m hd elibus && chriſtianis. Nes
1 non tatd eihti que enim imperandi munus quicquam con-
Onſinnt K tinet, quod per ſe vitium involvat, aut Deo
Regg, ( diſplicéat, quin potius egregia in eo occaſio
ONato, un n⸗ eſt, hominum commoda & honorem Dei
1 ft, (n Mn Ppromovendi. Difficile eſt, recte hoc munus
Heliu), Dui adminirare; non tamen impoſſibile: uti Da-
irlg, uidis, Joſaphati, Hiskiæ, Joſiæ, exempla
)uucn docent. Nec Magiſtratus ad Deum converſi
Nereloee deponere munus hoc juſſi ſunt. Vid. Jo. 4, 83.
bus, in con⸗ uc. 23,50. ſ. Act. 10,48. 13, 12. Rom. 16,23.

n eoroe ee . B
912. Sed & hoc conſequitur, neceſſita-

Netennitk ii ten di imcen re.
curum amet tem parendi incumbere Nubditis, non jure
hes; mnsrc humano non metu penæ tantum,
Pieni de ed vel maxime propter Deum & conſetentinum,
tocbue Kom. 13, 5! IPetr. 2, 13. IN. I7. Id quod
gus necte teneri piurimum intereſt : primo’ ad

Pſoram Principum ſecuritatem; deinde &

. lueh, . ad ſubditorum conſcientiam tran quillandam.
1 0. Hi in omnibus obſequi debent; illo uno ex-
ebuimm, Cepto, cum jubentur contra Deum peccare:
, Meud tunc enim Deo potius obtemperandum; ob-
conlinen 4 ſequio tamen non niſi modeſte & reveren⸗
tominmg ter denegato, & præfſtita in PRis eapropter
ſe cellit, d E⸗ 6 ½ ſub⸗

466 MAMAagiſtratus.

ſubeundis obedientia paſſiva. Act. 4, 19. 5,29.
Matth. 10, 28. Dan. 1, 8. 3,16 - 18. 6, 10.
1 Sam. 22; 17.

S. 913. Clerici non minus, quam omnes
reliqui cives, tum quoad fes ſuas, tum quo-
ad perſonas, in cauſis & civilibus & crimi-
nalibus, jure divino, poteſtati Magiſtratus
Jſubjecti ſunt. Rom. 13, 1. 1 Pet. 2, 13. Tit. 3, I.
Matth. 22, 21. Add. I Reg. 2, 26. Act. 25, 10.
Joh. 19, I1. 2 Theſl. 2, 4.
Fieri tamen poteſt, ut in quibusdam gau-
deant exemtione; per Privilegia, juſto modo
impetrata: perinde ut alii cives.

S. 914. Jura, quæ Magiſtratui qua tali
competunt, dicuntur Majeſtas, quæ eſt ſum-
ma ubique in civitate poteſtas. Ea compledti-
tur generatim omnia, ſine quibus respublica
vel conſtitui vel ſalva conſervari non poteſt.
Huc referendus locus I Sam. 8, II. ſeq. de
Jure Regio: qui non agit de tali jure, quod
iniquum ac mere uſurpativum ſit, ſed quod
indultum a Deo eſt, ac tale, quo Magiſtra-
tus, urgente reipublicæ conſervandæ neceſſitate,
ſalva conſcientia uti poſlit.
HIeæc poteſtas & abſoluta dici poteſt, &
limitata. Abſoluta eſt, objective, quoad res
& perſonas ſubjectas; Limitata vero, quoad
modum norma Legis Divinæ præſcriptum.
Lege

—
Lege enim Di⸗
tenetur etiain N

917. Poli
edarrare hojus
lum, de qun
(1) Doteſas
epe nondum
legibus divini
A. 5529. De
Airekte (pet !
tia etiam on
hoſle eitri eu
ham. Rom 17
(2) Lutekus
1i adtminiſtran
56.7. Deut, 16
N 2,3. 11.
(3) boteſtos
gulen eiun
96. Mod an,
19.21, 21,21.
(0 Uotefa
00 eſt, g
Gefenſionetn
edito
Rra Cntat
Tale Bellun
() exbdei
Lol. 1,6,

tus
—
d A ,10, ,
8. 16. 19. 6

iins, quan e
adtei ſuns unn
cflibus c
Doteßti Mfi
. 1eplg N
eg2,16. A0.Y,

tin guibuelung
iniegin, ulrn
iiciyes.

Nsörntiet
lſet,g aie
Aan. honne
ne goilteh
halereni tonte
1Simegtiſe
1 del ue
ale, rliin
ſnnlulhe

3 .
ti cei nult
ehive, un
ti e⸗
na e 1

Magiſtratus. 467
Lege enim Divina, & naturali & poſitiva,
tenetur etiam Magiſtratus. Deut. 17, 19. 20.

S. 915. Politica Magiſtratuum Jura plene
enarrare hujus loci non eſt : attingimus illa
ſolum, de quibus Scriptura monet. Ea ſunt:
(1) Poteſtas Leges ferendi, in rebus divina
lege nondum ſancitis; ubi tenendum: «.
legibus divinis non debere eſſe contrarias.
Act. 5, 29. Dan. 3, 13-18. 6; 8. 9. 10. B. in-
direſte (per Præceptum IV) eas in conſcien-
tia etiam obligare, nec violari proæretice
poſſe citra culpam, coram ipſo Deo contra-
tam. Rom. 13, . 1 Pet. 2, 13.
(2) Poteſtas judicia & dicaſteria conſtituen-
di, adminiſtrandæ juſtitiæ cauſa. 2 Paral. 193
§. 6. 7. Deut. 16, 18. 19. 20. Pfal. 82, I. 2. 3.
58, 2. 3. 12. s D
(3) Poteſtas pœnas refrattariis infligendi,
&& quidem etiam capitales. Rom. 13, 4. Gen.
9, 6. Exod. 21, 12. Num. 35, 33. Deut. 21,
18-21. 22, 21. 24. Ezech. 23, 44. 45.
(4) Poteſtas bellum gerendi, ſcilicet juſtum,
hoc eſt, quod geratur a ad ſubditorum
defenſionem, quam charitas, toti ſocietati
debita, poſtulat; . poſt remedia leniora fru-
ſtra tentata; & y. pacis obtinendæ cauſa.
Tale Bellum chriſtianis licitum eſſe, probatur
(¹) ex Dei ipſius mandato Num. 31, 2 - 8.
Jolſ. 1,6. (2) ex multis bellorum exempfis in
Gg 2 „V. T.

46⁶68 Magiſtratus.

V. T. etiam a piis, Abrahamo Gen. 14, 14.
„ 14

Jacobo c. 48, 22. Mole, Joſua, Judicibus;
Davide, Joſaphato, Hiskia geſtis. (3) ex eo,
quod giadius Magiſtratut concreditus vel
maxime pertinet ad ſubditos defendendos.
Rom. 13, 4. Unde & (4) converſi non ju-
bentur militia excedere, Matth. 8, 10. Act.

10, 44. ſed in poſterum ſtipendio ſuo con-

tenti eſle. Luc. 3, 14.

S. 916. Etiam in eccleſiam poteſtas Magi-
ſtratui competit, jure divino: (1) quia ſalus
civitatis requirit, Principis curam uti ad
omnia, ita etiam ad religionem civium &
res eccleſiaſticas extendi, ne ex perverſa
directione rerum religionis turbæ extſiſtant;

(2) quia ab eccleſia abeſſe non pofſunt variæ

res externæ, quæ jurisdictioms civilis ſunt;

(3) quia pii reges Iraelitici ſacrorum euram

geſſiſſe, atque adeo imperium in res ſacras
exercuiſſe leguntur, Deo non improbante,
ſed approbante potius. I Reg. 2, 27. 15,9-13.
2 Reg. 23,4 —12. 18, 4. I Paral. C. 24. & 25.
2 Paral. 29. 30. 31. .
Vocatur Jus circa Sacra: quod qui Magi-
ſtratui denegant, eccleſiam quodammodo
independentem, & Statum in Statu faciunt;
id quod tum in ſe abſonum, tum in Summi
Imperii Majeſtatem injurium eſt.

§. 9174

—
§ 917. Sur
ertrema: hin.
Ilhectioni N

II. 3, 1. I bei

ui abſoluta
nem & eccleſi⸗
ſ; 29. 29.
Ulud bapoc⸗
reſio G inn

ligioris pret

. (oolitum .

Gicitur Ceſr⸗

Ee, G inmin,

in onſcientii⸗
it, Petum.

elg Deuch

(olte iheclogt

Kelamn in 1
er erckel
Ntri. Hine

Menticonkulte

lnt ura,
othpetunt,
unt, gua Ch
Detit Ablol

. Drovidetur

Recdleſia ſi
Plus juris
emum, t .

tun .
— Magiſktratus. 469
Namnd Gen l,l . . Im
loſn icua §. 917. Sunt autem hac in re vitanda duo

extrema: binc, ne eccleſia plane ſubducatur

geit ſe inſpectioni Magiſtratus civilis; Rom. 13, 1-7.

ninnen Tit. 3, I. I Pet. 2, 13. 7. ilinc., ne Magiſtra-
“ tui abſoluta & illimitata poteſtas in religio-
ütti5 „ nem & eccleſiam tribuatur. Act, 4, 18 -20.
lpeni wn ,28. 29. .
5 Illud Papocæſariam vocant, quæ eſt op-
preſſio & imminutio jurium, Magiſtratus, ſub
N,u veligionis prætextu a Clero facta; Hoc vero
eß (oppoſitum priori malum, æque funeſtum)
10:

dicitur Cæſaropapia, quæ eſt oppreſſio eccle-
liæ, & imminutio libertatis chriſtianorum, per
vim conſcienttis, ſub prætextu jurium Majeſta-
tis, ilatam.

pis Cuic Ii
gionemn Ciie
ne el heſl,l
8turbe ellunt
Nol Lolntrn

d G. 918. Prudenter obſervarunt antiquiores
Aons Cis d .

e noſtrl theologi, acceſſione Principum ad
Neirune eccleſiam aliquid in illa poteſtate, quæ radi-
eiumE caliter eccleſiæ competit (S. 892.), poſſe
po inpthe. mutari. Hinc ad cavendam in re tanti mo-
eg SS menti confuſionem, diſtinguenda eſſe cenſue-
rl H runt Jura, quæ Magiſtratui qua Magiſtratui
„ competunt, & Jura, quæ Magiſtratui compe-
olciee⸗ tunt, qua Chriſtiano. Magiſtratui qua tali com-
n Coünndl petit abſoluta ac ſumma inſpectio, per quam
ir Cntriu⸗ providetur, ne quid contra rempublicam ab
, tul in an Eccleſia fiat. Chriſtiano autem Magiſtratui
elt plus juris competere exiſtimarunt. Quoniam
enim, ut chriſtianus, ad curam & cuſtodiam
6 G g 3 verbi

1

Magiſtratus.

—

vVerbi divini, atquerad æternam civium ſalu-
tem promovendam, &, ut eccleſiæ membrum,
ad proteétionem eccleſiæ obligatus eſt, ex
gemina hac obligatione Jus habet providendi,
ut omnia, quæ in eccleſia fieri debent, ſecun-
dum normam Verbi Divini pie & ad ſalutem
civium fiant; errores ac turbæ & ſcandala
caveantur aut reprimantur; mali, qui reli-
gioni & eccleſiæ infeſti ſunt, cohibeantur;

membra ſingula contineantur in officio; con-

ſcientiæ in tuto ſint. Apol. A. C. 232.

919. Deinde attendendum eſt etiam ad
diſcrimen inter poteſtatem eccleſiaſticam inter-
nam atque externam. Interna poſita eſt in
Prædicatione verbi, adminiſtratione Sacra-
mentorum, & Clavium uſu; de quibus ſu-
pra aétum S. 890. 894. 895. Hæc dicuntur
ves formaliter eccleſiaſticæ, & fieri debent,
ubicunque eccleſia eſt; ſunt enim a Deo
mandata: unde quoad hæc eceleſia non pen-
det a poteſtate politica,

S§. 920. Sed poteſtas eoclefiaſtica externa
Verſatur cirea eccleſiæ gubernationem, cujus
quidem & modus & objeéta varia ſunt. Spe-
Hat huc (1) Miniſtrorum in Eccleſiis & Scho-
lis conſtitutig, vocatio, ſuſtentatio, ſubor-
dinatio, (2) Doctrinæ publicæ, quæ unifor-
mis in tota eccleſia eſſe debet, t9pus, per
Con-

—
Cortellones,
Connoverſiarun
Lcompoltionte
Erenoniarunn
einpotis etiam
Knatl, detere
tque tendlor
0, conlerya
ledio, ar leg
tutio eorumm.
eecleſa faciun
neant, inſten
(onci ie, i
ſin & enenc,
Ate, kegimin
Cereitio erre
lſnatum:
tum, giie
NHad horun
jchive eerleſe
10d exercitiun
lecleſis elt
Uea,

Wratuum
Uerins in
I.

(
l 8

tus
—
termum ciium ſe

t erclſe nenle
Cbligans eſt,
uu kabet orfent
feer ebent ſean
inipie & dſdn
c tube & AC
UI; Mali, gui N.
Cent, cohbennn
Ntur inofhcioer⸗
4.,0. .

dum eſt ein
Celeſhicmn i
a pol e
hiſkraione Nue
, de gui⸗
„ fen n
Unt enin ¹01
ceclheſatant⸗

gefttieraint
Gnatoren
, Varaling
lecſelis
entlto, in
2, An iii,
, , 5

Magiſtratus. 471

Confeſſiones, per Symbolicos libros, per
Controverſiarum exorientium deciſionem,
& compoſitionem, formatus. (3) inſtitutio
ceremoniarum ac liturgiæ in publico euku;
temporis etiam, ac loci, cultui publico de-
ſtinati, determinatio; quo Feſta pertinent;
atque templorum e ſcholarum ereétio, dota-
tio, conſervatio. (4) Bonorum eccleſiæ col-
lectio, ac legitima diſpenſatio. (5§) Conſti-⸗
tutio eorum, quæ ad decus & ordinem in
eccleſia faciunt; utque obſerventur & ma-=
neant, inſtituti Conventus eccleſiaſtici, Sgnodi,
Concilia, V' iſitationes eccleſiarum. (6) Cen-
Jura & emendatio abuſuum, in doctrina,
cultu, regimine eccleſiæ, & vita communi:
coercitio errores diſſeminantium; ſanatio
ſcbiſmutum: ſublatio ſcangalorum; excluſio
eorum, qui eccleſiam turbant.
Hæc horum omnium poteſtas dicitur ob-⸗
jective ecoleſiaſtica; & factis hominum, quo⸗
ad exercitium, varie modificatur: in noſtris
Eccleſiis eſt pars Juris Magiſtratuum circa
Sacra. =“

S§. 921. Ex quonam fonte autem hoc Ma-
giſtratuum Jus eirca Sacra ſit derivandum,
ulterius in Jurisprudentia Eccleſiaſtica disqui-=
ritur, quæ eximia theologiæ practicæ pars eſt
(§S. 65): Plerorumque theologorum ſenten-
tia eſt, Jura Imperantium circa Sacra duplicçis
Gg 4 generis

472 Magiſt ratus!
generis eſſe: alia albſoluta & Majeſtatica,
quæ eis competunt (in Imperio Romano)
ex Superioritate territoriali; alia autem Col-

legialia ſipe Conventionalia, quæ originarie

quidem ſunt Jura Eccleſæ, ſed jam penes
Principes ſunt: partim quoniam a Prineipibus
ob legitimas rationes & urgente necefiitate
apprehenſa fuerunt; partim quod Eccleſta
Jura ſua collegialia prudenter & juſtis de
cauis in poteſtatem Magiſtratus Civilis,
quem faventem ſibi & conſentientem habe-
bat, tacitoò ſaltem conſenſu reſignavit; acce-
dente facti confirmatione, per Pacificationes
religioſas.

„ LVI.
*DE CONIUGIO.
S. 922. .—=

Ci primitiva Eccleſia chriſtiana conjugio-
rum rationem diligenter habuit; ita nec
nunc abdicuare trattationem de matrimonio the-
ologia poteſt: (1) quia ex conjugiis etiam
in eccleſiam commoda vel incommoda non
pauca redundant. (2) quia conjugium oc-
caſio eſſe poteſt conſequendæ aut amittendæ
ſalutis. 1 Fet. 3, I, ICor. 7, 16. Exod. 34,16.
. Deut.

Dent 7, 3. 4.
lun lecla lib

omeſtica, plun
ſtodeſt. Uig⸗

Ctain becheſun
Citu neceſhri⸗

8.023. C0

ie unius fe

Nem divinam
mutuumm adint
remeciim ceu
ita.

98. 924. Deus
ien: (1¹)
(el. 1,27.29.
ſengtictß, nn
Iinone A leen
en ad hac vl
1 lcentig car
ſeiner, &
. (3)rn
Ntidens,
en. 14, 80.

egen dropr,
. Ituti di
lam hibe

Iinpeto Nonan
, aln wten ,
qoa orgnat
gr, ledam het
nlamna ktinee
Utgente ecetlte
tim qod Leckn
ener & ſallis
Pllriras Cie
lententen hie
reſignant
per arifc

— .

100

kmm ſpo⸗
erhiuts iue
lrt fincnott htte⸗
conllißfl i
comnmhodn
coruginme
aut nien

Hol, ,15
Deut

00o0 n 1 gium. 473

————

Deut, 7, 3. 4. 1 Reg. II, I-8. 215 25. (3)

quia recta liberorum educatio, & dikciplina
domeſtica, plurimum uti Reip. ita & eccleſiæ
prodeſt. Ergo in doctrina ſalutis, prout ad
totam Eccleſiam pertinet, etiam de conjugio

ſcitu neceſſaria inculcari debent.

—

S. 9 3. Conjugium eſt Societas unius ma-
ris && unius feminæ, legitime juxta ordinatio-
nem divinam, ad ſ bolis procreationem &

mutuum adjutorium, poſt lapſum quoque in

remedium adverſus libidinem, indiſſolubiliter
inita.

S. 924. Deus eſt Conjugii Auctor && cauſa

efficiens: (1) ratione primæ inſtitutionis;
Gen. 1, 27. 28. 2, 20 - 24. (2) ratione con-

ſervationis „dum in tanta hominum degene-

ratione & licentia, ordinem conjugiorum ta-

men ad hæc uſque tempora conſervat, quam-
vis licentiæ carnis moleſtum per ea frenum
injiciatur, & incommoda in iis inevitabilia
ſint. (3) ratione conjugiorum in ſingulis
Gindividuis, quæ non raro mire fatalia ſunt,
Gen. 24, 50. Prov. 19, 14.

§. 925. Mnlitutio divina conjugii continet

legem proprie ſic ditam: (1) quia omnis in-

ſtitutio divina obligationem ſecum conjun-

ctam habet; fruſtra quippe futura, ſi eam
Gg 5 Deus

474 Conjugium.

Deus ab hominibus obſervari non vellet.
(2) quia omnia inſtituta divina ſpectant ad
hominum utilitatem & ſalutem; vel hoc igi-
tur nomine ad ea obſervanda quemvis ob-
ſtringunt. (3) Chriſtus in quæſtionibus
matrimonialibus ad primam inſtitutionem
tanquam normam provocavit. Mat. 19, 3. 4.
Conſequenter nullum matrimonium eſt ve-
rum, legitimum, Deo placens, niſi quod cum
inſtitutione divina convenit.

§. 926. Atque adeo conjugium non eſt mere
ecivile negotium. (1) Negotium enim civile
eſt id, quod direte & immediate per leges
civiles dirigitur, legibus divinis tantum
indirecte & mediate (S. 915, 1) concur-
rentibus. Jam autem conjugium direéte
& immediate per leges divinas, illud ſpe-
ciatim determinantes & formam ei præ=
ſcribentes, dirigitur. (2) de cauſis matri⸗
monialibus & Chriſtus, (in res mere civiles
alias ſibi non ſumens arbitrium, Joh. 8, I1.
Luc. 12, 14) & apoſtolus Paulus, ſententiam
tulere. Matth. 19, I -9. I Cor. 7, I-17. (3)
Eccleſiæ plurimum intereſt, quomodo con-
jugia fiant & colantur (S. 922); non ergo ad
eccleſiam non pertinent.
Sermo eſt de conjugiis ohriſtianorum. Hæc
non ſunt conjunétio mere animalis aut civilis,
ſed ſunt ſocietas, quæ legibus divinis conve-
nire, & modo memhra eccleſiæ decente coli
ebet

lebet, Hinc
Cvol faciat
ſenmnenti re
d quoniam
em Officia enr
IDet. 3, 1.7.

8.,927. Co
Ara ame dec
cilium Hloren
ogma de fi
Gas vexgtione
Non eſtin con
tamen 1
O)lnſkitotumn
4 elgo rekett
ibus geltinar
hh. 5, 32
CImniu h
Sicimng 00

g (
ltum, eſ ,,
ler elhutig
, tenpore

CCrientie
Nne lee
Crimin lon
t. he
1 Ca. 7 . 4
Ubminiitor

n. J Conjugium. 475

nat non e debet. Hinc etiam ſandtum dicitur: non
iimſhein quod faciat ſanctos (quam opinionem ad
Atem; vel hoc i⸗ ſcratenes reliquias referri facile patimur) 5
di unds d ſed quoniam ſancta conjugum erga ſe invi-
in guelim cem officia exigit. Eph. 5, 25. 1 Cor. 7, 39.
an inſtttin 1 Pet. 3, I -7.

it Mat 19,
mtimonimn (ao S. 927. Conjugium Sacramentum eſſe, inau-
ens,nii lotean dita ante Secelum XI theſis fuit; poſt Con-
i. cilium Florentinum demum ſtabilita tanquam

dogma de fide; quod nuper demum ad infan-
Gim im das vexationes adhibitum fuit. Verum (1)
um enint? non eſt in conjugio elementum viſibile, quod
eclate pel tamen (H. 779) ad ſacramentum requiritur;
divinis um (2) Inſtitutum eſt jam ante lapſum: non pot-
iſe ) e eſt ergo referri inter media gratiæ peccato-
jugiun ink ribus deſtinata.
iing, Md Eph. 75, 32. myſterium appellatur non ma-
fornan — trimonium humanum, ſed Chriſti & eccleſiæ

Ge euſst arctiſſima conjunctio.
meon — “
un rN §. 928. Cum conjugium àa Deo ſit inſti-

1 eneniun tutum, eſt honorabile ac Deo placens Ebr. 13,4.
NRle 0 nec cælibatus ei auteponendus, niſi ex acciden-
ungtae ti, tempore perſecutionum, & ſi quis dono
Pnehi cominentiæ polleat. 1 Cor. 7, 7. 8. 26. 28. 32.
Hinc Eccleſiæ miniſtri, cum jure divino 4
mvoren. — conjugio non arceantur, nec humano arceri poſ-
ulsatchlin Junt. Hoc patet tum ex generali regula Pauli
vinsNn.. 1 Cor. 7, 8. 9. tum ex ſpeciali illa de requiſi-
kren tis miniſtrorum 1 Tim. 3, 2. 4. TLit. 1, 6. tum
ebet .

476 Conjugium.

ex apoſtolorum quorundam 1 Cor. 9, F. &
eccleſiæ primitivæ exemplis.
g. 929. Ad rite ineundum conjugium requiri
conſenſum, tum Conjugum ipſorum, (qui per
Sponſalia legitima declaratur) tum arentum
quoque: & Philoſophia docet; & Leges
Magiſtratuum ſanciunt; & Sacra Scriptura
præcipit, quæ diſerte Parentibus jus tribuit
de conjugüs liberorum diſponendi. Gen.
21, 21. 24, 3. 4. § I. 28, I. 2. Exod. 34, 16.
Deut. 7, 3. Jud. 12, 9. 14, 2. Jer. 29, 6.
1 Cor. 7, 37. 38. Vid. inprimis Exod. 22,
16. 17.

S§. 930. Beneditctio eccleſiaſtica lege quadam
divina ſpeciali ſancita non eſt; nec tamen
non contra conſcientiam peccant, qui eam ne-
gligunt: quia eſt ordinatio auctoritate Sum-
morum Imperantium ex gravibus cauſis ſa-
pienter præſcripta, eéaque talis, ſine qua ma-
trimonium & irritum ſit, & effectibus civili-
bus careat, cum incommodis ſatis gravibus
& in conjuges & in ſobolem redundaturis.

S. 93 1. Impedimenta Conjugii moralia, quæ
ex Conſanguinitate && Affnitate oriuntur,
I Cor. 5, 1. Matth. 14, 3. 4. dijudicari debent
primo ex Jure divino Levit. c. 19 & 20. ubi
variæ Leges huc pertinentes habentur: ge.
inde

—
ile & ex u
Prantiucn.
De Legibus
s non tantung
le, ſec etian,

m Lentiles

arum transgr
19,3. 24. à br
teroatar; Dre
Pte lunt cordh
num; 1Cor.
Apuuntur pe
Nreſſioni non
ponuntur, L.
Reralis, gui
ſe As Iobſie
lerte ad ſege
E
10, 2 . CA.
eiiori N
17, 20. (6
Tontum ge d
bere itteligi.
Ulla Penerali
laturali (N⸗
Uptie droh
temI Tegola
O valeret
Areſſe i
COpnatis,
mus conſe

.

n. SM Conjiugium. 477

—

100r 9 7 inde & ex jure humano & Legibus Im-
8. perantium. l
De Legibus divinis duo tenenda ſunt. («)
neorſtefinee eas non tantum populo Judaico poprias fu-
Nrum, (gie iſſe, ſed etiam chriſtianos obligare: nam eti-
u) tun ama afn gentiles obligaverunt, ita ut propter
oet; Al earum transgreſſionem puniti fuerint; Lev.
Kerg Kenio 18,; 3. 24. a Prophetis inter leges morales re-
ennibus ius tüin feruntur; Ezech. 22, 10. Amos 2, 7. inſcri-
Pptæ ſunt cordibus omnium ſanorum homi-

Cſponencdi, Een EICIII
Nb num; 1 Cor. F, I. ex illis in N. T. quoque
7 . 3 arguuntur peccata; Marc.6, 18. earum trans-
4 ot ęgreſſioni non leviticæ pœnæ, ſed capitales
I. )

imponuntur. Lev. 20, 11 - 21. Concluſio
generalis, qui eas fecerit eum victurum
eſſe, illis ſubjicitur, Lev. 18, §. quæ alias
dierte ad legem moralem refertur; Luc.
nec n 10, 28. Gal. 3, 12. prout & publicæ ma-
Cult, gi leqictioni hæ leges incluſæ fuerunt. Deut.
Actortirii 27, 20. (6) Alterum eſt, Leges illas non
rubes l tantum de perſonis, ſedietiam de gradibus de-
Ae bere intelligi. Hoc praobatur ex præmiſla re-
keth gula generali, ejusque derivatione ex ratione
Gelnge naturali ( quæcunque eſt caro carnis tuæ, illius
en kdntnnd⸗ nuptiæ prohibitæ ſunto) Lev. 18, 6. Hæc
enim regula fruſtra poſita foret, immo plane
ginmml non valeret, ſi nuptiæ cum perſonis ibi non
te olianik, expreſſe nominatis, & eodem tamen gradu
UICicart een cognatis, licitæ eſſe ſupponerentur: ut tacea-
H&α mus conſequentia contrariæ hypotheſeos ma-
tremni / xime incommoda. §. 932.

ienlege aund

u

478 Conjugium.

§. 932. Finis Conjugii eſt (1) Conſervatio
eneris humani per ſobolis procreationem atque
ducationem, quæ (inter chriſtianos ultra
hujus vitæ terminos, Dei honorem & libe-
rorum æternam felicitatem ſpectare debet.
Gen. I, 26. 27. 28. 18, 19. Eph.6, 4. (2)
Solamen ac felicitas vitæ, per mutuum adju-
torium. Gen. 2, 18. (3) Poſt lapſum & ille
finis acceſſit, ut eſſet Iibidinis (non explen-
dæ, ſed ſecundum ordinem Dei domandæ &α
exſtinguendæ,) remedium. 1 Cor. 7, 2. 3. 9.
Primus ille Finis primarius, reliqui duo
Jecundari dicuntur.

S. 933. Conjugium eſt indiſſolubilis, nec
niſi morte finienda, Societas. Hoc patet ex
Rom. 7, 2. 3. & Gen. 2, 24. ubi individuum
vitæ conſortium inter conjuges futurum eſſe
prædicitur; ad quæ verba & Chriſtus, oſten-
ſurus divortia promiſcua illicita eſſe, provo-
cavit. Idem etiam patet ex incommodis,
quæ ex divortiorum licentia conſequuntur,
qualia ſunt: vagæ libidines; educatio ſobolis
impedita; turbæ tum in domeſtica, tum in
civili ſocietate; quæ omnia Juri Naturæ
contraria ſunt.

S. 934. Hinc de Concubinatu judicandum;
qui eſt dquarum perſonarum ſexus utriusque Jo-
cietas, ad tempus tantummodo, && absque in-
tentione

utione hrolem
e nuno ſen
uture matrime
lolubilrtats;
unctio maris
onjugium; .
Aulterium ret
Munciatur Ebr.
e uut conju
unrit; nekari,
laria ſeparatio

g. An
enar enin)
nduntrt jun
Eimtionihie
Mhthe19,3.
a; G) leg
leorchas
flndes, par
sgue ler

Ingter injuri

ni ſungtt.
e quidem
Meu. ,
1, quante
nins „ Abr
ata fit⸗

. Conjugi um. 479

(1) end tentione prolem ſuſcipiendi vel educandi, inita,
fentioten ac mutuo diſſenſu iterum ſolvenda Repugnat
chriſttunos u naturæ matrimonii intuitu tum finis, tum in-
honomnlt difſolubilitatis; neque in Scripturis alia con-
n edne ih junctio maris & feminæ licita occurrit præter
Hh,4 conjugium; omnis alia ad ſcortationem vel
er mtund adulterium refertur, cui grave judicium de-
Boltkmd nunciatur Ebr. 13, 4. Qui inter ſe junguntur,
ts(noneplen eos aut conjunxit Deus aut non. Si non
nDeidonatt“ junxit; nefaria conjunctio: ſi junxit; ne-
COH,/A3; faria ſeparatio eſt, Matth. 19, 6.
nius, leliguitn

H. 935. Zque illicita eſt Polggamia. Re-
dpusnat enim (1) primæveæ inſtitutioni in qua
liſolutil,n duo duntaxat juncti fuere; Gen. 2, 24. (2)
. Hoc pmu declarationi hujus inſtitutionis, tum a Chri-
bindiin ſto Matth. 19, 3. ſeq. tum a Paulo 1 Cor. 7,2.
esfumd datæ ; (3) legi naturæ, partimm ob ragias
Crrltutr⸗ & diſcordias œconomicas ac civiles inde
ci ele, in oriundas, partim, cum numerus hominum
woneh utriusque ſexus ſemper fere æqualis ſit,
een propter injuriam, quam in reliquos mares
aodd cælibes committit „ qui plures feminas ſibi
le,unn Uuni jungir.
ſſen Ne quidem in V. . permiſſa fuit. Cum enim
1ui Deut. 17, 17. diſerte regibus fuerit interdi-
a, quanto magis aliis. In quibusdam Pa-
um tribus, Abrahamo, Jacobo, ac dein Davide
un“ S Salomone, non tam diſpenſata quam tole-
unmal rata fuit; nec defuere calamitates ex iſtis
„G ſein eorum

t juden

480 Conjugium.)

eoruim factis ſeecutæ, quibus ducebantur ad:
pœnitentiam, ac rectius de Voluntate Dei

& jure conjugii, ex eventu, a poſteriori,
erudiebantur. 5

