horum Librorum cognitio neceſſaria eſt.

8S. 85. Magna pars doctrinarum Religio-
nis in Scriptura Sacra verbis adeo claris pro-
ponitur, ut cognoſcantur, ut primum dicta

Seripturæ leguntur vel audiuntur, & nulla
operoſa

44 Concluſiones Theologicæ.

operoſa interpretatione, aut inveſtigatione,
aut ratiociniis opus ſit.

§. 86. Sed ex verbis Scripturæ plures aliæ
doctrinæ erui poſſunt, ope interpretationis,

& per conſequentias ratiocinando factas: id

quod tum in demonſtratione veritatis, tum
in refutatione errorum, tum in omni reli-
quo uſu ſcripturæ non modo licitum, ſed
etiam neceſſarium eſſe, ex indole Scripturæ
Sacræ, ex fine ejus & uſu, & ex mandato
divino eam meditandi, ſcrutandi, compa-
randi, applicandi, omniaque ſecundum ſcri-
pturas dijudicandi, ſatis intelligitur.

S. 87. Id quod hac ratione e verbis Scri-
pturæ deducitur, non minus eſt Verbum Divi-
num, ac id quod totidem verbis in ea extat.
Hoc Chriſtus diſerte docet, Matth. 22, 31.
coll. 29. .

§. 88. Doctrinæ religionis in Scriptura
revelatæz omnes unum quiddam ſpeétant,
ſalutem peccatoris æternam, partam per
Chriſtum, & obtinendam per fidem. Hinc
inter eas nexus eſt, per quem unum aliquod

corpus & Syſtema conſtituunt, 2 Tim. 1, 13.

Rom. 6, 17. cujus ſingulæ partes ideo Arti-
culi fidei dicuntur. .

§. 89.

Sed nom
etiamn ex!
cognoſcu
mixtos l

. 9h.
cum illa
ſed aliæ
coherent
pondus
ceſſitatis,
3.4,. 1)
ſio nata in
Aunentales
aate omni⸗
detanduch

d 91.
H
pine
DEI D
noſei de
Der Oh
ex inte
Ccanda,
hoc in

Nlogie,

ut inreſtigta

ripture olires
e interpretni
inando tache
one Veritans,t
tum in omm
odo licitum,
indole Snin
, & er iN
crutandi, N
e ſecuncunt
nelligttun

one e vetbie
c Varhuud
verbis in eidl
Matthe 19,

i5 in Jeriot
dam ſpec
1, partann
ſidemn.
unum ali
„2 Um l
rtes ideo

c

ſtantiale eſt Chriſtus, quem fides amplectitur,
14

Articuli Fidei. 4

§. 89. Articuli fidei omnes ſunt revelati.
Sed nonnullæ tamen religionis doctrinæ
etiam ex ratione, non tantum ex revelatione,
cognoſcuntur; hinc Articuli fidei in puros &
miætos dividi ſolent.

S. 90. Quoniam porro doctrinæ religionis
cum illa primaria (§. 88.) non eodem nexu,
ſed aliæ propiore, aliæ minus propinquo,
cohærent; non ſola earum veritas, ſed etiam
pondus ac momentum, reſpectu finis & ne-
ceſſitatis, attendi debet Gal. 1, 8. 1 Tim. 6,
3.4. F. I JOh. 4, 2. 3. 2 JOh. Y. 10. hinc divi-
ſio nata in articulos fundamentales & non fun-
damentales; ad quam recte intelligendam
ante omnia ipſum fidei fundamentum conſi-
derandum eſt. .

S. 91. Fundamentum fidei eſt illa pars do-
Srinæ revelatæ, quæ præ ceteris neceſſaria eſt,
& primo loco credituris ac ſalvandis ex Verbo
DEI proponi, && ut fides exiſtat, ab illis ag-
noſci debet. Talis eſt doctrina de gratia Dei
per Chriſti meritum omnibus acquiſita, &
ex intentione DEl per fidem omnibus appli-
canda. Diſtingui autem ſolet fundamentum
hoc in reale, dogmaticum atque organicum-

S. 92. Fundamentum fidei reale ſive ſub-
t

46 Articuli Fiqei.

ut cauſam efficientem noſtræ ſalutis: Act. 4,
12. Ebr. §, 10. 12, 2. Add. loca, ubi dicitur
lapis angularis; Eſa. 28, 16. 1 Pet. 2, 16.
Mat. 21, 42. Eph. 2, 20.

§. 93. Fundamentum fidei dogmaticum et

doctrina Evangelii, qua ordo ſalutis revelatus

eſt. In hoc eſt delineatio & adumbratio
quædam fundamenti realis, cum divina con-

victione propoſita, eo, ut in animis fides

exſiſtat. I Cor. 3, 10. I1. Eph. 2, 20.

S. 94. Fundamentum organicum eſt erbum
DEI, per quod Deus fidem nobis confert. Jo.
17, 20. Rom. 10, 17.

H. 95. Jam Articuli fundamentales ſunt et
doctrinæ, quæ neceſſariæ ſunt, ut Chriſtum ve-
ra fide apprehendamus, convertamur, fantti-
Kfiecemur, ſalvemur. Et quidem Articuli fun-
damentales primarii ſunt, qui alios virtuali-
ter comprehendunt; Secundarii, qui ex prio-
ribus evolvuntur, & ad diſtinctiorem noti-
tiam cum illis connectuntur. Hinc ſecunda-
rii ſalva fide & ſalute ignorari quidem poſ-

ſant, ſed non negari; primarii ne quidem

ignorari poſſunt.

§. 96. Dividuntur porro in conſtitutivos
& conſervativos. Fundamentales articuli
con-

—.—
conſtitutivi
Sunt ea do
nem & co

8 g.
immegiata
ut fides in
dentes, (.
& ad eaum
ratis aut n
tivos genet
qui tangua
intrinlecis
tis ur in pt
(eſtruitur.

unt, gondr
Wmen ſaar

d. 99.
fundamen
men erder
ommnibas
definitu,
(Concipien

§. 100,

danneral

, Articuli Fidei. 47
ſaik, conſtitutivi ſunt, quibus imediate nititur fides.
Sunt ea dogmata, quæ ipſam fldei definitio-
nem & conceptum ingrediuntur.

„loca, ubi dit
16. l Det,2,

S. 97. Conſervativi ſunt, qui cum aliqua
,uimmediata fidei cauſa neceſſario connectuntur,
ſi dognntin „t fides integra ſibi conſtet. Sunt vel antece-
lo ſauti ral gentes , qui ordine naturæ fidem antecedunt
o & dumm S ad eam præſupponuntur, ita ut illis igno-
cumGtint ratis aut negatis fides per articulos conftitu-
t in mins tivos generari non poſſit; vel conſequentes,
Dh, 20, qui tanquam conſectaria ex doéctrinis fidei
intrinſecis deducuntur, & quibus aut nega-
icun et ei tis aut in praxi neglectis a poſteriori fides
obis otfet deſtruitur.

§. 98. Tandem Articuli non fundamentales
mherteles imn ſunt, quibus ignoratis aut negatis fides ta-
,It Chitunm men ſalva manet.
eitunur, 1
emn Articll ſ! S. 99. Uti fides una eſt, ita & articuli
, alior Niit fundamentales iidem ſunt omnibus; nec ta-
i, gui er men eadem diſtinctæ cognitionis menſura ab
nctiorem q omnibus requiritur. Hinc numerus eorum
HincſecN definitus, partim ob hanc ipſam diverſitatem
i quidenn )l fidelium intuitu capacitatis, partim ob varium
rüne Jikt concipiendi modum, iniri non poteſt.

S. 100. Analogia fidei eſt articulorum fun-
conſtitit damentalium, claris Scripturæ dictis contento-

nali ſumt,
4

48⁸ Anulogia Fidei.

—

rum, accuratus inter ſe nexus & barmonia, run lhd
normam præbens, & regulam . ad quam dului Gn
interpretatio Scripturæ examinari, & momen- ſeprebens
tum doctrinarum atque errorum expendi, & ebenſa
praxis etiam homiletica dirigi poteſt ac debet.

Locutio ſeu formula ex Rom. 12, 3. 7. de. §. 107
ſumta eſt. Res ipſa probatur ex 2 Tim. I, 13. gua Dli
coll. 2, I5. & Y. 16. 17. 18. I Tim. 6, 20. Pervator
motiva ſn

adorandi.
bus Cie⸗
de De0;
V. intemm, gt

nd
DE DEO- alce inu

. . unc Cockri
Ac primo quidem de notitia Dei. inſta, tum
S. 1I01. Kr
. . . .1. 104.
Ti notitia DEI omnium nobiliſſimum ac ln “
præcipuum eſt in toto ambitu cognitio- lunt, giot
nis humanæ: ita duplici via nos ad ſui cog. adite
nitionem pervenire vult DEUS, lumine pet em
nempe naturæ, & lumine gratiæ; unde & habifunis
duplex cognitio DEl datur, naturalis & ſu. Doſtmun
pernaturalis. is lenin
lunda el
§. 102. Lumen naturæ eſt complexus eo-. cauſe non

rum ſubſidiorum, per quæ animus humanus ra- S,3
tione recte utens pervenire poteſt ad cognitio-

Vatör. 4
nem DkEI. Lumen Gratiæ eſt complexus eo= Vaturai

ei.
eus G bepnwi
llam, ad qunm
ninari, Tnon
torum expend,
gi potelt idl
on, 12, 3,71
tur ex 2 Tim
. ITim.6,20

—.—

0,
le lotitis Dei

m nobilihmn
ambitu coent
1 nos ad it
DEUS, I
gratie; nt
niturs

ſt conplenn
mus umunui
teſ al gt

ſt Completn

Wotitia Dei. 49
rum ſubſidiorum, per quæ animus humanus,
duttui & regimini Spiritus Sancti ollequentem
ſe præbens, ex revelatione in Scriptura com-
Pprebenſa pervenit ad cognitionem DEI.

S. 103. Itaque notitia DEl naturalis eſt,
qua DElUIS eX lumine naturæ ut Creator, Con-
Jervator & Rector univerſi agnoſeitur, indeque
motiva ſumuntur eum quærendi, honorandi, &&
adorandi. Conſiſtit non tantum in concepti-
bus & ideis, quas ratio noſtra ſibi format
de DEO; ſed etiam in convictione animi
interna, quæ eſt a DEO. Hoc obſervato
valde minuuntur difficultates, quæ contra
hanc doctrinam de notitia DEl naturali tum
inſita, tum acquiſita, moventur.

S. 104. Cum enim Notitiam DEI natura-
lem inſitam theologi ſtatuunt, non hoc vo-
lunt, quod actu omnium hominum animis
aliqua de DEO notio vel cogitatio inſit: ſed
per eam intelligenda eſt inclinatio quædam
habituatis, qua intelleus ad aſentiendum Pro-
poſitioni huic, Deus eſt, citra ratiocinium, ſo-
lis terminis intellettix, deterninatär. Con-
juncta eſt cum quodam inſtinéstu, cujus
cauſa non eſt anima ipſa, ſed auétor naturæ
DEUS, a quo anima producta eſt & conſer-
vatur. Atque hoc idem & in Notitia DEI
vaturali acquiſita eſt obſervandum, quæ eN
D intuitu

50 Notitia Dei.
intuitu operum DEI, per ratiocinationem, fa-
cilem quidem illam, && obviam, impetratur.
Etiam hic id quod humanum & id quod di-
vinum eſt, ſimiliter debent conjungi: id quod
patet ex ipſis argumentis, quibus utraque,

tum inſita, tum acquiſita notitia probatur.

Rom. I, 19. 20. 2, 14. 15. & ſpeciatim de
acquiſita Hiob. 12, 7. 8. 9. Pſalm 19, 1.
El. 40, 21. 26, 27. 28. Act. 14, 17. coll. 17,
24 - 27. & Pſal. 99, 8 - 11. Huc etiam fa-
cit argumentum a conſenſu gentium, quod
cum hac theſi egregie Auctor p. 66. 67. con-
nectit.

S. 105. Supernaturalis DEl notitia eſt, qua

DEIIS e Sacra Scriptura, ſub uſu verbi divini

legitimo cognoſcitur, ut is, a quo homo pec-
cator ſalutem ſuam exſpectare, quemque adeo
Kliali fiducia colere debeat ac poſſit. Appella-
tur ſupernaturalis non tantum originaliter,
a. principio cognoſcendi ſupernaturali, ſed
etiam formaliter, a modo eam obtinendi.
Ebr. I1,3.4. coll. Rom. 1, 20. & 21.

De exiſtentia Dei.
§. 106.

A Exiſtentiam DEl probandam varia palſ-
ſim argumenta afferri ſolent. Pleraque

redeunt

—
tedennt a
jem ab effe
marium i
ſumitar.
qus tamet
quoniam
qui ſubti
quibus ad
vehendis,
Philolophi

ſis & intri

Opottet at
eximmii ibri
prorulit. H
taria prohat

§.107. A
qusdhamn od
tinm 0. 67.
Drobat, ſe⸗
§. 103. Ne
pleatur, in
. Iludn
ipſa Kh
1, 20. A
ſ. 40,2
cilem ae
ligitur.
ocdem

i

.
tiocinafinnen,
Wimn, inhettl
tum Aid gvol
conjungi:idgr
quibos unnn
notitia prob
15. & becinin
. 9. Plalm i,
G.. 14, 17,
11. Huc eian
nſu gentium
or 5.60, 61

0El notitid,
ſib i venikn
1, 4 go ini
kre, glene
e polſt. N

ntumn origiuf

Ewxiſtentia Dei. F1

redeunt ad rationem argumentandi genera-
lem ab effectu ad cauſam, & reſolvuntur in pal-
marium illud, quod a contingentin univerſi
ſumitur. Sunt quædam tantum probabilia:
quæ tamen nec ipſa negligenda ſunt theologo;
quoniam ei agendum eſt etiam cum talibus,
qui ſubtiliora non capiunt. Sunt alia, in
quibus ad accuratam Demonſtrationem pro-
vehendis, utilifmam operam poſuerunt
Philoſophi; ad quæ multo magis, ob moro-
ſas & intricatas nonnullorum exceptiones,
oportet attendere. Unde commendandi
eximii libri, quos hac de re noſtra ætas
protulit. Hujus autem loci propria ſeriptu-
raria prohatio eſt.

S. 107. Ad argumenta Auctoris noſtri pauca
quædam obſervamus. IIllud a conſenſu Gen-
tium p. 67. non immediate exiſtentiam DEI
probat, ſed potius naturalem DEl notitiam.

Upernatmil, S. 103. Nec tamen, ſi ab hac parte deinde ſup-
o eam obiii pleatur, inutile eſt.
20, 21, Illud a fabrica & ordine univerſi pag. 68.

Dei

ndam varuy

lent. Deld
ſett

ipſa Scriptura loco non uno memorat. Rom.
I, 20. Act. 14, IF. 16. 17. 17 24— 27.
Elſa. 40, 26. unde & in ſe bonum eſſe, & fa-
cilem ac obviam probationem continere col-
ligitur.
Eodem fere etiam illud redit, quod bomo
a ſe ipſo deſumere poteſt p. 69. Orditur a
D 2

con-

52 Exiſtentia Dei.

contingentia exiſtentiæ ſuæ, indeque Cauſam

aliquam ſui ſupremam & neceſfſariam eſſe
agnoſcit. Obſervat deinde in anima ſua no-
biliſſimas facultates; in corpore admiran-
dam ſtruécturam; in vitæ curſu eventus vari-
os, qui ipſi ſæpe ignaro, invito, reluctanti
accidunt, & in exitu tamen bene ordinatum
inter ſe nexum, ad ipfſius felicitatem tenden-
tem, habent: ex eo, Cauſam illam ſupre-
mam, a qua dependet, intelligentem, ſapien-
tiſſimam, potentiſſimam, optimam eſſe, con-
cludit; idque eo magis, quod idem ſimiliter
& in aliis hominibus, & in toto hoc, quoad
ipſi innoteſcit, univerſo obſervatur.
Tandem argumentum a Conſcientia pag.
69. nervos pariter ſolidos habet: qui tamen
multo magis patent, ſi notio Conſcientiæ

ſcripturaria, & ex phænomenis, quæ in con-
ſcientia obſervabilia ſunt, diſtincéke illustrata,
teneatur. Loca Scripturæ ſunt Rom. 2, IS.

Act. 23, 1. 24, 16. 2 Sam. 24, 10. 1 Reg 2,

44. Prov. 20, 27. 2 Cor. 1, 12. Joh. 8, 9.

1 Joh. 3, 21. Ebr. 9, 14. Marth. 27, 4. F.
Pſal. 32, 3. ex quibus intelligitur, conſcien-
tiam non tantum eſſe facultatem de factis no-
ſris, ad legem relatis, judicandi, ſed ex uſu
Scripturæ multo magis eſſe judicium de toto
noſtro ſtatu morali & ſpirituali. Quodſi ex-
perientia adjungatur, ulterius patebit, hanc
de nobis ipſis ac ſtatu noſtro judicandi pro-
clivi⸗

—

Qlivitatem
Gionis a
Qom, jul
mo noſtr.

Dotenter

h. 109
probari pe
eamm ſuppe
affirmand
Scriptura,
lis docknin
ſtentiæ Dl
Prorine a
lle ſi vera
arratio, 5,

non potelt;

Ramn de d
Warmn oſten
talem obti
eiſtentin
mentaſin
led detern-
In Scripti

De
. 109
eſus totar
Datefan
Anpla en

ei.

— — ——
e, inde e
& neceflutam:
e in animm ſun
cOrpOre hi
curſu exentusn
invito, keloc
en bene orciin
felicitatehtent
Aulam illam n
telligentenn ſg⸗
Optimnamelet
gvoc igenni
in toto hor,
Oblervatur.
4 (oNſititk
8habet: Aultn
notio Clſeen
menis, in
Giſtincke luen
ſunt Rom1
44, 10. 1N
1, 12. Ph
Martb. 27,4
litur, conſi
temn de,i
cancdi, Ed el
iudlcinn
1 Cocl

1S Ppatebl, 14

Exiſtentia Dei. 53

clivitatem conjunétam eſſe cum ſenſu inſpe-
ctionis ac poteſtatis, quam ens aliquod ſan-
ctum, juſtum, ſapiens, præſentiſſimum ani-
mo noſtro, & omniſcium, in nos habet ac
potenter exercet.

H. 108. Quæxritur, an && ex Scriptura
probari poſſit Exiſtentia Dei? Videtur ſane
eam ſupponere potius, quam probare. Sed
affirmanda omnino quæſtio eſt: I. quia
Scriptura, ut multas alias theologiæ natura-
lis doctrinas, ita & argumenta quædam exi-
ſtentiæ DE, repetit, & ad conſcientiam
proxime applicat; 2. quia talia narrat facta,
quæ ſi vera ſunt (eſt autem fide digna ejus
narratio, §. 37) de exiſtentia DEl dubitari

non poteſt; 3. quia dum ſublimem & ſan-

ctam de DEO doctrinam proponit, ſimul
viam oſtendit, per cognitionem experimen-
talem obtinendi certitudinem immotam de
exiſtentia DEI. Hinc Scriptura per argu-
menta ſua non ita vage, eſſe aliquem Deum,
ſed determinate, illum DEIIIM exiſtere, qui
in Scriptura deſcribitur, probare intendit.

De Nominibus & Eſentia Dei.

S. 109. Tale Dei nomen, quod naturam
ejus totam ſimul & plene repræfentet, nobis
patefactum non eſt, nec poteſt dari: tam
ampla enim & ſublimis illius notio foret, ut
D 3 eam

54 Noming Dei.

eam neque ipfi intelligere & comprehen-
dere valeremus, neque aliis intelligibilem
facere. Gen. 32, 29. Jud. 13, 18. Prov. 30,4.
add. 1 Tim. 6, 16.

S. 110. Sunt tamen varia Scripturaria Dei
nomina, quibus una aut plures glorioſæ DEl
perfectiones nobis repræſentantur. Talia
ſunt: Jehova, El, Elobim, Adonai, Kéo &⁰
S66s, aliaque. Ea non ſunt nudæ denomi-

nationes, ſed excellentem habent notionem

ipſis reſpondentem: quæ quidem plenius,
cum ipiæ DEl perfectiones e Scriptura co-
gnitæ ſunt, quam ex ſolis horum nominum
etymis, cognoſcitur.

S. III. Speciatim nomen Jebova explica-
tur Apoc. I, 8. eſtque, ſi abſolute, ſimpli-
citer, & in caſu recto poſitum invenitur,
nomen Dei proprium, Ipſi ſoli conveniens.
Sibi enim ſoli Deus id vindicat Exod. 3, 13.
1 5. Eſa. 42, 8. Pfal. 83, 19. eôque a falſis
diis diſtinguitur. Exod. 34, 14. Mich. 4, 5
1 Reg. 18, 21.

S. 112. Ita & nomen Oo ο proprie uſurpa-
tum, non dignitatis vel officii, ſed naturæ
nomen eſt, eum ſignificans, qui divinam ha=
bet naturam. 1 Cor, 8, 4. 5.6. Gal. 4, 8.

§ 113.

9, 113.
ul theol
iplum eſl
exſtet, f
tur enim
Rom. 1,2
butis De
dicitur/

§
cognolei
talis Defin
explicetur
Eatenus ta
gnolei An
lplum flia
ſe talis lef
üs tedos

§. II⸗
Ptüra:
Velr g
rum. H
eX his
et, de

Kn
omnes
Derfed
ablolute

—

e & comprede
lüs intellgtbie
3, 18. Mon

1 Seripturmitl
ures gloriolel
ſentantor. I
1, AMondi, N
1t nude denm
habent notior
guidem gen
e Scriptorz
vorum nomin

feboba exp-
Pſolute, in
ſitum inyennn
loli comen
1t Exod.9,
eOue 11

roprie vin
ci, ſel in
ui Givmnan

Eſentia Dei. 5§
§. 113. Natura divina Eſſentia Dei dicitur 3
qui theologorum loquendi modus, quamvis
ipſum eſſentiæ vocabulum in Scriptura non
exſtet, fundamento tamen non caret: dan-
tur enim æquipollentes locutiones abſtractæ,
Rom. 1, 20. Gal.4, 8. Id quod etiam in attri-
butis Dei enunciandis obſervare licet. Deus
dicitur Lux, Vita, Veritas, Sapientia, Amor.

S. I14. Quoniam Natura DEl a nobis tota
cognoſci & Comprehendi non poteſt, ideo
talis Definitio, per quam plene Eſſentia DElI
explicetur, nulla poteſt dari. Sed cum Deus
eatenus tamen ſe nobis manifeſtet & co-
gnoſci a nobis poſſit, quantum opus eſt, ut
Ipſum filiali cum fiducia colamus; dari cer-
te talis definitio poteſt, per quam ab omnibus
aliis rebus diſtinguatur.

§. II5. Recéte itaque definitur duce Scri-
ptura: Eſentia ſpiritualis infinite perfecta;
Vel: Spiritus independens, cauſa omnium re-
rum. Hæc enim DEO tribuit Scriptura: &
ex his conceptibus reliqua, quæ de eo do-
cet, deduci poſſunt.

S. 116. Deum Ens perfectiſſimum eſſe, quod
omnes, quæ ſimul locum habere poſſunt,
perfectiones poſſidet, Scriptura tradit, cum
abſolute perfectum dicit. Mat. 5, 48.
D 4 g. 117.

56 Eſfentia Dei.

S. 117. Deum eſſe ens infinitum, ſeu infinite
berfedtum, quod quascunque perfectiones
habet, habet uno actu ſimul, abſolute, &
gradu cogitabili ſummo, Scriptura docet,
cum Deum magnum, abſolute, dicit, Pſalm.

135, §. Jer. 10, 6. & altiſſimum, Pſalm. 83,

19. 9 1, 1. 9. Gen. 14, 18. Luc. 6, 3 5. & in-
comprehenſibilem, Hiob 36, 26. Pſalm. 145, 3.

§. 118. Deum eſſe ens independens, quod
rationem exiſtentiæ & perfectionum ſuarum
in ſe ipſio habet, variis modis Scriptura do-
cet. Dicitur vitam in ſe ipſo habere Jo. , 26.
Primus dicitur,, abſolute, quo nihil prius
eſt ullo ſenſu, Eſa. 41, 4. 44, 6. 4 8, 13. 43,
10. omniſufficiens ſibi ipſi, qui alia nulla re
egegt, Act. 17, 2 6. Eſa 40, 1 3. 14. Rom. II,
33‧36. nec impediri poſſit a quoquam, Pſalm.
135,5. 6. Eſa. 43, 13. 46, 9. 10. 11.

S. 119. Deum eſſe cauſum omnium rerum, cui
omnia ſuam & exiſtentiam & perfectionem
debent, diſerte Scriptura affirmat, Apoc. 4,
PI. Rom. 11, 36. Jac. 1, 17. Plalm. 36, 10.
Hinc & Deus principium dicitůr, abſolute.
Apoc. I, 9. 21,6. 22, 13.

§., 120. Ita & in Seripturis docetur Deum
Spiritum eſſe, Joh. 4, 24. 2. Cor. 3, 18.

Quor⸗

—

uorlan
corporenn
pofitioni
Deut. 4.
Kom. 1 .
Men
Avho
bus ſym
aCiones
ma per
eminent

6. 121.
gitanga
noſri ang
(lpiuntur
Tales d
Scriptun
Exod.

§. 1
notand
eſſe;
ſec tan
(3)
Ut nee
Pollin
involy

—
mn, ſel infi
e perfeckione
, ablolute,
riptura doce
dicit, Nin
n, Lſalm’,
Pfalmn. 14,,

endens, gl

Dnum Hunme
Scriptura e

bere o.ſ4
0 nihyil i
. 4 , 0, 4
alia .
4. Ronm.II
Olam, unt
1I.

mn renmci
erfechionen
t, Apoc,/
Alm. 36, f0
, ablolut

etur Den
r. 3 . 1 N.

Qr.

Attributa Dei. 57

Quorſum etiam referendum, cum ens in-
corporeum dicitur, omnis materiæ & com-
poſitionis expers, Rom. 1,23. Act. 17, 29.
Deut. 4, 12. Ela. 40, 18. 46, 5. & inviſibile
Rom. 1, 20. I Tim. 1, 17. 6, 16.
Membra bumana DEO tribuuntur per

dusoονοταορâοαν, ſive tales locutiones, qui-

bus ſymbolice deſignantur proprietates &
actiones divinæ, quarum aliquid ſimie ani-
ma per membra exſerit, quod in DEO eſt

eminenter. Pſalm. 94, 9.

De Attributis Divinis.
S. 121. Attributa Dei ſunt ea, quæ in co-
gitanda infinita DEl perfettione, ob iniellectus
noſtri anguſtiam tanquam diſtindta a nobis con-

cipiuntur, quamvis in Deo reipſa non differant.

Tales diverſos variorum in Deo conceptus
Scriptura ipſa ſuppeditat, 1 Tim. 6,75. 16.
Exod. 34, 6. 7. Pſalm. 103, 8.

S. 122. De attributis divinis generatim
notandum: (1) realiter idem cum Elentia
eſſe; (2) nec inter ſe realiter diſtingui,
ſed tantum formaliter, in noſtro conceptu;
(3) ideo eſt inter ea harmonia & nexus, ita
ut nec ſeparari, „nec opponi ſibi invicem
poflint; (4) in conceptu quorundam una

involvitur Relatio Dei ad creaturas; (5) At-

78 Attributa Dei.

tributa negativis vocabulis expreſſa in noſtro
eonceptu removent imperfectionem, re ipſa
autem realiſſimam in Deo perfectionem po-
nunt; (6) diſtinguuntur etiam in ivseperius
& aρονnονν. .

§. 123. In attributis ſingulis enumerandis
alia magis referri poſſunt ad conceptum inf-
nitæ perfectionis, ut Simplicitas, Immutabili-
tas, Æäternitas, Immenſitas, Omnipræſen-
tia, Omnipotentia; alia propius ad conce-

ptum Naturæ Dei S̃piritualis, ut Vita, Intel-

leéctus, & in eo Omniſcientia ac Sapientia,
Voluntas, ejusque perfeéctiones, Libertas,
Sancétitas, Veracitas, Bonitas, Juſtitia, Ira;
alia tandem ad omnium horum attributorum
complexum & barmoniam, ut Beatitudo,
Gloria ac Majeſtas, & Unitas.

I. Simplicitas.
§. 124. Simplicitas DEl eſt attributum,
quo Eſſentia Divina, absque ulla compoſitione
aut diviſione, perfectiones ſuas infinitas tan-
quam perfectiſſime unum poſſidet. Conſequi-
tur ex ipſa DEl infinita perfectione, per
quam, quicquid habet, modo perfectiſſimo
habet. Intelligitur etiam ex natura ipfius
ſpirituali. Add. I Joh. 1, ſ. 4, 16. 5, 20.
Rom. 1, 23. è

12
Deus tun
nes, tun/

ſemper e

1,23.

§. 12
Deo pe
18,; 18.
objeclin
& ablon
nem fac
verum n
ſec ex ee

Creatie
Per Cre
nulla ir
relation

F. 1
perfell
ſionem
43, 10
36,26
Dtura,

—

Cprelſa inhaa

Ktionem, ef
tfechionen
im in iern

lis enumern
concepfumn:
tas, Immmutd
,Otmnire
pius ad cn
Ut Viti, I
ia c Aien
nes, Liben
, Juſtiin,
mn attalbuont
Ut Beniind

,
eſt utteir
, comprſt
infititni
. Conlel
etione, )
perkechiit
naturi
. 16, 171

44

Attributa Dei. 69

2. Immutabiltas.

S. 125. Immutabilitas eſt attributum, quo
Deus tum in ſe, quoad eſſentiam ac perfetctio-
nes, tum in Voluntate, Decretis, ac Promiſſis
Jemper eſt Idem. Mal. 3, 6. Jac. 1, 17. Rom.
1, 23. Num. 23, 19. Plalm. 102, 27. 28.

§. 126. Immutabilitati non obeſt, quod
Deo pœnitentia adicribitur, Gen. 6, 6. Jer.
18, 18. Sunt hæ locutiones reſpectivæ &
objectivæ, quæ non accipi debent ſubjective
& abſolute ac formaliter. Dicunt mutatio-
nem factam in relatione DEl ad creaturas:
verum non ex co, quod Deus mutatus ſit,

ſed ex eo, quod ereatura mutata eſt.

S§. 127. Non magis atctus Dei liberi, e. g.
creatio, tollunt immutabilitatem Eſſentiæ.
per Creationem enim in tempore factam,
nulla in ipſo Deo, ſed in Dei ad creaturas

relatione, mutatio facta eſt.

3. ternitas.

S. 128. Sternitas DEl eſt ſuma exiſtentiæ«
perfectio & neceſſitas, initium, finem && Jucceſ-
ſionem omnem excludens. Pſalm. 90, 2. 4. Ela.
43, 10. Dan. 7, 9. Pſalm. 102, 26. 28. Hiob
36, 26. Jac. 1, 17. Notio ejus, duce Scri-

ptura, duo continet: . interminabilitatem:
quæ

60 Attributa Dei.

quæ principium & finem exſiſtendi, & G.

continuitatem, quæ omnem fucceſſionem
excludit. Eſa. 41, 4. 1 Tim. 1, 1I7. 6, 16.
Eſa. 9, 5. Ebr. 7, 16.
Ad difficultates de ſueceſſione notandum,
negari ſucceſſionem momentorum internam,
realem, in ipſo Deo: quia Deus neceſſario
& ſemper & ſimul eſt, quicquid eſt; & quia

glorioſas ſuas perfectiones habet non gra-

datim, non cum incrementis, ſed omnes
ſimul. Cui theſi noſtræ non obeſt, quod in
relatione DEl ad Creaturas, in externis DEI
operationibus circa Creaturas, ſucceſſio de-

prehenditur.

4. Im m en ſi tas. .
§. 129. Vocabulum immenſitatis parum
commodum eſt; & in eo explicando caven-
dum, ne falſis imaginationibus occaſio de-
tur. Attributum ipſum idem fere eſt cum
Infinitate; eſt nempe Immenſitas illa DEl
Pperfedtio, qua in omni eo quod eſt, ſummus eſt,
ut comparatio nulla poſſbilis ſit, per quam
magnitudo perfectionis ipſius determinetur.
Pſal. 113, 5. 86, 8. Eſa. 40, 18. Jer. 10, 6.
Ex quo & illud conſequitur, ut nec per
loca & ſpatia menfurari poſſit. Hinc Scri-
Ptura negat Deum ſpatio aliquo contineri,
quantumlibet maximo. 1 Reg. 8, 27. Hiob 11,
7. 8. 9. 10. .
:⸗ Omni-

5. 130.
Ies creat.
Deus reb
operal
guus eſt.
23, 23. 2
Habet
propinqui
quocd tam
integrum
in explican
tere; cujl
ommiprelen
Operatione

§ 1z1.
ſuffcien
cogi
Tanr
Pfſal. 24,
Apoc.9,
22. Pll
20. Phll.
tum per

3. 13,
Luc, 1,

40, lſel⸗

ei.

emm Ilcrefiot
Im. I, . 61

ſnone notnit
entorütm iften
1 Deus hecel
cquic elt &
8 habet non
entis, ſedon
on obeſ giil
, in exteniil
Uras, ſuccell

ts.

menſitts un

Vplicanclint
nibus occzlol
jem fere elt
mmenftas i
d , Nunm
is ſt, enſt
Is determin
et, 10
ir, Ut ſe 4
t. Hin
Uo coliid
827 Hut

ln.

₰„

Attributa Dei. 61
5. Omnipræſentia.
§. 130. Omnipræſentia relationem DEl ad
res creatas involvit, eſtque attributum, quo
Deus rebus omnibus non tantum intelligendo
&ο operando, ſed ipſa Jubſtantia ſua propin-
quus eſt. Pſalm. 139, 5 - 10. Act. 17, 27. Jer.
23, 23. 24.
Habet ultimum hoc, de ipſius Subſtantiæ
propinquitate, aliquid nobis inexplicabile;
quod tamen non eo valere poteſt, ut nobis
integrum eſſe putandum ſit, notam hanc
in explicanda Omnipræſentiæ notione omit-
tere; cujus mentionem Scriptura de Divina
ocmnipræſentia loquens, ab ejus ſcientia &
operatione expreſſe diſtinguit.

6. Omnipotentia.
S. 131. Omnipotentia eſt vis Dei infinita
ſuffciens ad efficienda ſine diffcultate omnia,
quæ cogitari && intelligi poſunt. Copioſe
hanc Scriptura docet. Dicit Deum potentem,
Pſal. 24, 8. omnipotentem, 2 Cor. 6, 18.
Apoc. 4, 8. 1, 8. Tribuit ei robur, Hiob 36,
22. Pfal. 62, 12. 66, 3.7. Eſa. 40, 26. Eph. 3,
20. Phil. 3, 21. Apoc. 7, 12. Deſcribit eam
tum per explicationem Hiob 42, 2. Pſal. I15,
3. 135; 6. Cohel. 3; 14. 15. Matth. 19, 26.
Luc. 1, 37. tum per comparationem. Eſa.

40, 15. 17. I Cor. 10, 22. Provocat etiam.

62 Attributa Dei.
ad eam probandam, ad opera Dei: Jer. 32,

17. Rom. 4, 17. 1, 20. Eſa. 40, 12. 26. 42, ſ.

Epheſ. 1, 19. 20.

§S. 132. In his aliisque dictis modum etiam,
quo Deus omnipotentiam ſuam exercet,
Scriptura magnifice deſcribit: nempe Deum
omnia efficere ſola voluntate ſua, Apoc. 4, 1I1.
line labore, Eſa. 40, 28. jubendo tantum &
momento Pſal. 33, 9. per ſe ipſum, ut miniſtris
vel inſtrumentis ac mediis opus non habeat,
Act. 17, 25. ſed tamen ſæpe etiam adhibitis
mediis, & ſervato ordine certo.
Hinc Potentia DEl ratione uſus & exercitii
in abſolutam & ordinatam diſtinguitur. Po-
tentia abſoluta eſt, qua Deus agit aut ſine me-
diis aut citra ordinem ab ſe conſtitutum ; or-
dinata eſt, qua Deus agit per media && ſer-
vato ordine tum naturæ tum gratiæ, ad finem,
Pen ſibi propoſuit, obtinendum ſapienter con-
ituto.

7. Vita.
§. 133. Vita Dei eſt actuoſitas perfetctiſſima
naturæ Ipſius Jpiritualis, cum infinita beati-
tudine. Scriptura de ea ſic docet: DEUM
eſſe ipſam vitam, I Joh. 5, 20. babere vitam
in ſe Joh. 5, 26. perpetuo vivere, Ebr. 7, 16.
1 Tim. 6, 16. Deut. 32, 40. Apoc. 4, 9. 10, 6.
15, 7. viventem etiam frequentiſſime phel⸗
;

lat; idqu
Majeſtate
ſtatem in
1 Tim. 4
fons oml
9, 6. 11

§. 1
led 239
Eſentia
diſtinſti⸗
Ela. 40,
17. 15.

K jj.
in Deo,

ternd on

Loitur ⸗
ipfom &
ciz inte
exiſtent
Nientig
futura
20. Pb
I 4.
4², 9.
10. .
33. El

Attributa Dei. 63

dera Dei: a, lat; idque ſemper cum reſpectu ad Ipſius

40, 12 26. 4

Glis mnoln eit
n ſuam exen
it: nempebe
e ſua, Apoe
ubendo tantun
im, ult nni
pus non i
etiatn adlit
to.
uſus & elenl
tinguitm, 1
Agit ut ſrx
vſtitutun ;1
er nelliu 6
ratit, A,
. ſipientin

iyfnit
focet: Nl
Rabert U
c. 4, 9. 10 6–
tillune 4.

fas ile

Majeſtatem, aut beneficentiam „ aut pote-
ſtatem in puniendo. Pſalm. 84, 3. Jer. 10, 10.
1 Tim. 4, 10. 6, 17. Ebr. 10, 31. Etiam
fons omnis vitæ dicitur, Plſal. 36, 10. Nehem.
9,; 6. 1 Tim. 6, 13.

8. Intelledtus: Omzniſcientia.

§. 134. Intellecttus in DEO non facultas,
ſed actus puriſſimus eſt: adeoque eſt ipſa
Eſſentia divina, concepta cum repræſentatione
diſtinctiſſimu ſui ipfius & omnium poſſibilium.
Eſa. 40, 28. 55, 9. Rom. 11, 33. Pſalm. I139,
17. 18.

§. 135. Omniſcientia eſt perfectio ſumma
in Deo, qua Ipſe uno ſimpliciſſimo adtu ab
æterno omnia certo & intuitive novit. Diſtin-
guitur ſecundum objecta. Scientia qua ſe
ipſum & omnia poſſibilia cognoſcit, Simpli-
cis intelligentiæ dicitur; qua cognoſcit actu
exiſtentia, viſionis; qua novit futura, Præ-
Nientia; qua novit quæ poſita conditione
futura eſſent, Media ſolet vocari. 1 Joh. 3,
20. Ebr. 4, 13. 1 Cor. 2, 10. 11. Pſalm. 1 39,
1.- 4. Jer. 11, 18. 19. Eſa. 29, 15. 41, 26. 27.
42, 9. De Scientia media vid. 1 Sam. 23;
10. TI. 12. Jer. 38, 17- 20. Mat. 11, 21. 22.
23. Eſa. 38, I. Exech., 3,6. Act. 27, 24. Coll. 3 1.

9. Vo-

64 Voluntas Dei.

9. Voluntas Dei.

J. 136. Voluntas luculentis verbis Deo in
Scriptura tribuitur formaliter, Apoc. 4, I1.
Eph 1,9. Pfal. LI5, 3. EPzech. 33, I4. Sed
non eſt, uti in homine, facultas volendi,
eſſentiæ ſuperaddita, aut ab eſſentia diverſus
volendi actus, ſed eſt ipſa eſſentia divina,
conſiderata prout in omne, quod bonum ſt,
fertur, & omne, quod malum eſt, averſatur,
actu uno, ſimpliciſino, & quoad ea, que de
creaturis vult, liberrimo. Pſalm. 5, 5. Deut.
32, 4. Matth. 20, I5. I Cor. 12, I 1.

H. 137. Variæ ejus diviſiones oriuntur ex

noſtro concipiendi modo, quo in voluntate

DEl varia diſtinguimus, propter varias ejus
relationes ad tam innumerabilia objeéta, fi-
nes, media, eventus, & propter varium
illius unicæ ac ſimpliciſſimæ voluntatis in
hæc omnia influxum.

S. 138. Ita in abſolutam & conditionatam

diſtinguitur. Voluntas abſoluta eſt, qua

Deus aliqua vult absque reſpectu conditionis

a creaturis præſtandæ vel præſtitæ. Eſa 46, 19.

Conditionata eſt, qua Deus in volitione Jua
& decreto, propter Juſtitiam, Sandtitatem G

Veracitatem ſuam, reſpicit aliquem altum, d

creaturis libere agentibus ante præſtandum,
quam

— —

quam Deus
7,30. Ac
Eſa. 1, I.
Apoc. 3,2
condiuon-
impleri.

§. 139
alia accip
tem. Vol
quorunmis
vult, iu
neceſaniis 4

Matth. 22,

2Pet. 3,9.
tumn dilhenl.
Math. 11 2
Hxc Vo
ex parte Ct
I1,3 . 1
alutarem
luſtendit,
18. Conf
implendn
Det. 3, 20.

§. 190
Deus gece
rata eani
velit. hor

ei.
Dei.

ntis velbis Den
iter, Apoe.g
ech. 33,lI.
facultas vol
ab eſſentia ie
a eſertin hn
, guol kumm
Olum ef, mne,
glond en ſ
Plalm. ſ,ſ.
or. 12,ll.

iones orium

propter tlu⸗
abilia Objenn
propter in.
ne Volunten

G cvulit
Heltu CoN
ite. H
iy volitk
Surcktia
igent ain,
ue rA,
4

Voluntas Dei. 65

uam Deus ſuum præſtet. Matth. 23, 27. Luc-:
7, 30. Act, 7, 5l. 2 Pet. 3, 9. Pſal- 81, 14. 155.
Eia. r, 19. 20. Jer. 18, 9. 10. 42 10. 16.
Apoc. 3, 20. Intelligitur ex ipſa definitione,
conditionatam DElI voluntatem non ſemper
impleri.

S. 139. Ex hac diſtinctione multum lucis
alia accipit, in Antecedentem &α Conſequen-
tem. Voluntas Antecedens eſt illa, qua Deus
quorumvis hominum lapſorum Jalutem ſerio
vult, idque ſuppeditatis mediis ad finem hunc
neceſſariis demonſtrat. Ezech. 18, 23. 33, II.
Matth. 22, 3. 4. Act. 13, 46. 1 Tim. 2, 4.
2 Pet. 3, 9. Pſalm. 145, 9. Conf. de medio-
rum diſpenſatione Eſa. 5, 2. Zeph. 3, 5. 7.
Matth. I1, 21. 23.
Hæc Voluntas antecedit omne id, quod
ex parte Creaturarum poteſt ſpectari, Rom.
11,3 5§. 1 Joh. 4, 10. & effectum oblatæ gratiæ
ſalutarem a conditione acceptationis illius
ſuſi endit, Exod. 15, 26. Pfal. 81, 14. Elſa. 48.
18. Conf. loea, ubi Deus conditionem hanc
implendam dicitur exſpe ctare. Eſa. 5, 4. I.
Pet. 3, 20. 2 Pet. 3, 9. Apoc. 2, 21.

S. 140. Voluntas eonſequens eſt illa, qua
Deus decernit, quid cum Creaturis, conſide-
rata earum obedientia vel inobedientia, ageré

velit. Joh. 3, I8. Marc. 16, 16. Pf. 81, 12. 13.
“ß E Eſa.

66 Voluntas Dei.

Eſa. ỹ, . 6. Matth. 10, 14. 23, 38. Act. 13,
40.41. 46.
Conſiderata utraque definitione patet,
nullam eſſe contrarietatem inter voluntatem
antecedentem & conſequentem; nec per
hanc doctrinam Deo tribui mutabilitatem.

S. 141. Diſtinctio Voluntatis Divinæ in
arcanam & revelatam admitti poteſt, dumodo
voluntas arcana non referatur ad œ conomiam
ſalutis. Act. 20, 27. In reliquis DElI viis,

agit, multa nobis imperſcrutabilia ſunt Rom.
II, 30. Act. 1, 7. niſi quod a priori ſciamus,
omnia Deum velle ſapienter, benigne, juſte.
Deut. 32, 4. Pſalm 145, 17.

§. 142. Diſtingui etiam ſolet Voluntas
Divina in Effcientem & Permittentem, (Jaæger
p. 84.) Ubi de permittente obſervandum:
a. Permiſſionem illam Divinam nunquamotio-
ſam eſſe, ſed ſemper cum directione ſapien-
tiſſima conjunétam;, Gen. 0, 20. id quod
recte teneri, vel maxime in adverſis magni
momenti eſt. 6. Deum permittere malum
morale, ubi id abſolute impediri non poteſt:
guo quamvis etiam tum dirigat ad bonum
nem, tamen peccatum ipſum non vult, ſed
odit & averſatur. Pſalm. 7, ſ.

Decreta

1. 143.
Decretum
Dei, qua,
conſtituit
Scriptura
Ephel. 1,

§. 144.
VIna conc.

. * mutatione
& quoad rationes ſpeciales, ex quibus Deus

quia noſte
Seat, gue
ltus in ipſa
eltque mien
loc. cit,

imum, imn
nihil decer
tia, Zanc
corcdia iſk
non potef

§. 16
tate Divi⸗
fertur,
nem. N

Dei.

—

4. 2, 30 A.

definitonen

n inter wolun
luentemn; inn

ui mutabilten.

oluntatis Di-

Bitti poteſn
aAtur ad econd
n reliqvs
es, er ubul
ſcrutabilaſnel
1od a rooli
nter, denige⸗
17.

mn Ce N
epmittetten
ente obſenn
naim nunqun.
1 Cirektioe
.60, 20. 1l
8 zlienisl
ernmirfete
pecdirinone
dirigrt A e
ſum non i

ſ

4
. N

Decreta Dei; Sapientia. 6 7

Decreta Dei.

G. 143. Latius patet Voluntas DEI, quam
Decretum. Decretum eſt actus ſive volitio
Dei, qua conſideratis omnibus, ab æterno
