popvlo lan
& appeurmmr
it, 4 Ur imm
ntor promiu
c in medaf
Publicoteſtl
. 26,22 Mo
nn onerohiit

n eo Ardentis

8 ed MWiliel⸗

m protnicton
n un Prrlnt
rellet. Luco

htias, Pelclil
) homines 1
, interna, 4n
hominum 771
er Aoleſcenn
git .3 iln
elementb, 4

conßtetnin
nc Aicgn
lidem, u 1,

1

Novum Z eſtamentum. 181

ſeneſceret, deinde aboleretur, uti ſenectus
homines depaſcit, donec tandem morian-
tur. Ebr. 8, 13.

De Novo Teſtamento.

§. 370. Novum Teſtamentum eſt diſpen-
Jatio fœderis gratiæ perfectior, per actu exhi-
bitum Redemtorem, cum luculentiore manife-
ſtatione veritatum ſulutarium, uberiore dono-
rum gratiæ & Spiritus menſura, & libertate
ab jugo oneroſæ diſpenſationis conjuncta.
Dicitur novum, Mat. 26, 28. 2 Cor. 3, 6.
Ebr. 8, 8. 9. 15. 12, 24. intuitu prioris, ab-
rogati, in cujus locum ſuccefſſit Ebr. 8, 13.
Idem dicitur melius, ad indolem ejus diſtin-
cte exprimendam. Ebr. 7, 22. 8, 6.

S. 371. Fundamentum Novi Teſtamenti eſt
actualis exhibitio promiſſionis de Redemto-
re. Mat. I1, 3. 13, 16. 17. Luc. 1, 73.78. Act.
13, 26. 32.33. Ebr. 9, I15. & actualis præſta-
tio eorum, quæ ad redemtionem requireban-
tur. Ebr. 2, ICQ. 5,; 9. 9; 12. 10, II. 12. 14.
Gal. 4. 5.

S. 372. Forma N. T. conſiſtit in diſpenſa-

tione gratiæ perfectiore. Hoc patet ex inſigni

illa denominatione, qua melius dicitur, de-
inde & ex ſpecialioribus illis prærogativis,
quas ad N. T. paſſim Scriptura refert.
M 3 §. 373.

4

182 Novum Teſtamentum.

§. 373. Inter quas prima eſt, Doctrinæ ſa-
lutaris manifeſtatio luculentior. Nam in V. T.
obſcurius tradita, & umbris ceremoniarum
involuta fuit: in Novo autem ſalus promiſſa
& clarius explicata & teſtatius confirmata eſt.
2 Cor. 3, 13. 18. 2 Pet. 1, 19. 20. 1 Joh. 2, 8.
Rom. 16, 25. 26. Ebr. 2, 2. 3. 4.

S. 374. Secunda prærogativa conſiſtit in
donorum Spiritus Santti largiore && uberiore,

tum quoad copiam, tum quoad gradum,

proventu. Ipſe Spiritus S. uti promiſſus legi-
tur Joel. 2, 28. 29. 30. Eſa. 44, 2. 3. 35,J7.
Ezech. 36, 10. ſeq. ita etiam datus fuit, Act.
2, 16. 17. & quidem in exordio N. T. cum
donis extraordinariis, miraculoſis. Act. 10,
45.46. 19, 6. 21, 8. 1 Cor. 12,7 - I1.
Sed datus eſt ac datur etiam quibusvis fide-
libus, Eph. I, 13. 2 Cor. 1, 22. Tit. 3,4-7.
cum effectu uberioris, clarioris, ac magis
explicitæ cognitionis myſteriorum fidei, Elſa.
11:9. 54, 13. Jer. 31, 34. 1 JOh. 2, 27. quæ
gignat ſtudium ſanctitatis enixius, generoſius,
ſublimius, Eſa. 33, 24. 54, II. 12. 13. 60,21.
22. Zach. 10,5. 12,8. & conſolationem abun-
dantem, Eſa. 40, I. 2. 60, I. 2. 55, 11. 66,12
13. 14. Act. 9, 3 I. Eph. 1I, 13. 2 Cor. 1, 22.

S. 375. Tertia denique prærogativa eſt li-
bertas a jugo ſeverioris V. T. diſpenſationis,
tum

—

tumm quoad
17, 641,4,
exCionem
un quoat
12, 18-22
Conſeque
nium Evar
conjunctun
61, 1. 2. 6
limitata pen
nam, Gal.
conſummat
9.10, ſihl 1
Ebr,16. 1

5 376. In
CApiendomm
Chrido enn
Dntittate,
tum vigebe
bus Chrit
6. hrumg
nees & Chn
ſed lleque
5, 4. .14
ſti 1
effuſione 4
Cutaeine
gelii in tot
ocuku

tum.

heſt, Dechine,
iof. Namind.
hris cerethonnm
tein ſilus mne⸗
eius confima
19. 20. 1N,
3.4.

Ogatige (Criir

m uond e.
uni promin
gam datusfub
exordio Nl
Wiraculoſs 1l
r. 1,7ll.
etian ſikmm
u 1)
chnions, l
Renorun f
Io
elius, inn
11,1. 1)
, itnn
1,2. ſli⸗
„13. 2Colhi

praro iel

d,

Vovum Teſtamentum. 183

tum quoad oneroſas præſtationes, Col. 2, 16.
17. Gal. 4, 24. 25. 31. tum quoad rigidam
exactionem, Gal. 3, 14. coll. 2 Cor. 3, 16.
tum quoad ſervilem timorem. Ebr. 2, 15.
12, 18 — 22.
Conſequens hujus libertatis eſt æ, præco-
nium Evangelii cum uberrima conſolatione
conjunctum, 2 Cor. 3, 9. Eſa. 52, 7. 40, 1. 2.
61, I. 2. 66, 10. II. 12. G. Adoptio, non jam
limitata per ſeveram pædagogorum dilſcipli-
nam, Gal. 4, 6. 7. ſed pleno uſu & exercitio
conſummata. v. Fiducia & parrheſia. Eſa. 35:
9.10. 54,11 -— 17. Act. 9, 31. Eph. 2, 18. 3, 12.
Ebr. 4, 16. 10,19.22. Jo. I, 16.17. Mat. II, 12.

S. 376. Initium N. T. cum latitudine quadam
capiendum eſt. «. Primo Evangelium de
Chriſto exhibito annunciatum eſt in ipſa ejus
nativitate, per Angelos. Luc. 2, 10. I1. ſed
tum vigebat adhuc V. T. quippe cujus legi-=
bus Chriſtus per circumciſionem ſe ſubjecit.
G. Promulgavit Evangelium regni & Johan-
nes & Chriſtus Mat. 3, 2. 4, 17. Marc. I, I.
ſed neque tunc V. T. abrogatum fuit, Mat.
8, 4. „. ratificatio N. T. facta eſt morte Chri-
ſti Ebr. 9, 17. & promulgatio illius ſolennis
effuſione Spiritus S. Pentecoſtali: quam ſe-
cuta deinde eſt exſecutio per præconiumEvan-
gelii in toto orbe, & per excidium templi,
quo cultus V. T. proprius plane abolitus fuit.
. M 4 Sicut

Novum T eſtamen
184

icut V. T. paulatim Elolrawit Ebr der 3.
. Sienn ſenfim õ inio.
ue confinio tenebræ ſenſim unt iͦ.
e ennn auroræ. Rom. 13,12.

Cum ergo extremum cetenis, d
. um Novi Teſtamenti in idem m
freſgeri een datet, litem de miniſterio Jqelen⸗
meidernt⸗ nare aliqua N. e es o detun
nis⸗ ce Apam. Si tempus “ hee enn
Eneligs ed adhuc vigente: .
kinaͤ⸗ elt N. d. hu pertiouit; annun
Katir Kn illud, tanquam jam præſens

S. 378. Dignitas & perfeſtio N. 7. inſignis

„leg.
& præcipua eſt, Ebr. 7, 22. 2 Cor. 3, 7. led

. . . di-
. TL. dignitas eſt; di-
vero ideo nulla T. T. t z .
Tus eniin illi dεα tribuitur 2 Cor. 1 i
ſerte od contra eos tenendum, oſgien
* Rodie contemtim de Oeconomia!
odie
ſenſerunt.

.. „Te
de beneficiis N.
79. Fruſtra autem de be & vel
2== ”
ypocr iſin Judaiſmi, vel 8. Rom. 11: 22.
ar. Gal. 7, 1. 13 78. k. ne ui-
el Par Talis vita Pro rit en cKelm,
. 7. T menſuram, Jua barte benencu
gnkeale⸗ ac ſanctum fuit, attingit.

G gniten

oOrina
ſterin
tionem inte
Ergo vani ſ
ſye à prion
di, iam
Phematz, qi
cyerſus vari
fuit, nonnit
dockrine hoie
heralia de ec
NR Jbamn pot

391.

ſunt, ſex
Em: Tünn
Undern eſe
Kum Veum
ſam eſſe 14
e Human⸗
dge ita „
hudemnt

entum,

Nlpiravi Wh
rinde ur inde
ſenſim cein
m.13,12 M

memum Veten
nentlin dene
de miniteroſ
V. T. tet n
6 miriteriiſee
hnuc Vigente
T. pettinutt
dan ſamn pel⸗

peſfetie Nll
22. 2001 67
„1. Aggitu
Gitur2 Co ),
Henclum, gll
Oeconomnal

„,1
e iis Nitini 3
elid iit
15. Non 1

Cbhriſtus. 185
DE CHRISTO.
& quidem ſpeciatim de Perſona Chriſti.

§. 2 80.
octrina de Perſona Chriſti magnum My-
ſterium eſt I Tim. 3, 16. cujus adeo ra-
tionem interiorem Ratio humana non capit.
Ergo vani ſunt omnes conatus, id ex ratione,
ſive a priori, ſive a poſteriori, demonſtran-
di, Etiam genuina illa & modeſta philoſo-
phemata, quibus non tam explicatum, quam
adverſus varios errores & hæreſes defenſum
fuit, nonniſi ſumma cum circumſpecéctione
doctrinæ huic inferenda. Tantum enim ge-
neralia de eo cognoſcimus, & magis negati-
ve quam pofitive illud explicare poſſumus.

§. 381. Quæ ex Scriptura de eo tenenda
ſunt, ad ſex Theſes commode revocari poſ-
ſunt: . Eſum Chriſium eſſe verum Deum;
eundem eſſerverum hominem;„Eſum Chri-
ſtum, Deum & hominem, unam tantum Perſo-
nam eſſe adeoque naturam Chriſti Divinam
ac Humanam intima unione conjundtas eſſe;
idque ita ut veram inter ſe Communionem
habeant 34& una natura alteri ſuas proprie-
tates communicet. ð

196 . Chriſtus.
1I.

Primum ergo eſt hoc: c.
§. 382. us Deus. Joh. I, 1. g. a e.
Kanec Joh. 5y, 20. Add. ſup 1.
Re .2,2 4. 9,6. 40, 3. Jer. 23, 6.
Eſa. 2, 2. ſeq. 9,
V. T. loca.

. homo,
Idem Jeſus Chriſtus 35 Aen
§. ata ſimilis. in. 4. Luc. 1, 35.
nohbis pe X qua natus eſt Ga 4, 9 5. & cor-
habens e 8 Aaiore⸗ Rom. I, 32 24, 39.
42. 2, an Ebr. 10, §. 2, it 4, 2. Joh. 19,
Bon carens infirmitatibus Animam quo-
non Phil. 2, 7. . ctum ac Vo-
18. Mat. 8, 24. 6. & in ea intelle & volun-
que, ang aſtinctafi ab releti 32. Mat.
untatem Luc. 2, 52: Mum, mos Mar. 26,
tate Divioa, non affectus hum 21. Id quod
26, 39. nec 38. 12, 27. 13 nel. 3,15.
38. Joh. eſli dicitur. Ce
an EK.3 6. 11, I. Dan. 7, 13.
12, 3. 22

iſti Natura
Sed hæc Humana M
S i νoαααασια ue. na,
præ ti experte. Ebr. 4, 15. Far. 1, 19. unde
400 auan cestum ei robrari jure
1 un nquam peccatum ei exp
ait „2: 222.
Potuit. Joh. 8, 46. 1 Pet. 2, 22.

,una
§. 385 Jeſus Chriſtus, Deus & Homo

i Divina.
tum Perſona eſt, quidem Perſona Car.
tantu

—

1Cor &b́.
ve de jeſa.
tur: nullus

ecdoram el

cen perſon
Melſia innu
ſ l. 2 8am

mentum lor

Die Chyiſi)
lllime, iuf,
Vlter docet 5
IIIN 3,16 ˙
57. guorum
engantor, e
Mentum conk
Red Moce
Vocatr 2 b
remnotive ex
naturalis, n
non myſtie
talis: vera
lis, uyicg
Uni. comp

a hæc un

non modu 8
Tuem incii

Chriſtus. 1987

thoe: 78,
1.14. AM
Gd.ſuprabt
ſer.23,, N

riſts Atvenut
Timn. 2,f. N

n. 1,3. l
14. L]
8 Ma. 4 1¹ 4
& Aninnu
intellectuu:
intellesku d
Marc. 13, 13
Shummnos
. 13,21. M.
e

Dan.7, 13.

1
un Chiſii
7,46. ul
1leth

1 Cor. 8, 6. 1 Tim. 2, F. Et ſic Scriptura ubi-
que de Jeſu Chriſto, tanquam de uno loqui-
tur: nullus eſt locus, ex quo vel per con-
jecturam elici poſſit, eſſe in Chriſto dupli-
cem perſonam Ipſum V. T. hoc idem de
Meſſia innuit, Eſa. 9, 6. 7. Jer. 23,5. 6. Mich.
5, 1. 2 Sam. 7, I8. 19. Hujus Theſeos mo-
mentum longe maximum eſt.

§. 386. Ex his eonſequitur quarta theſis:
Duæ Chriſti Naturæ, Divina & Humana, ar-
Siſime, ineffabili modo, unitæ ſunt. Id gra-
viter docet Sctiptura Joh. 1, 14. Ebr. 2, 14.
I Lim. 3, 16. Col. 2, 9, I Joh. 4, 2. 3. 2 Joh.
v. 7. quorum diétorum enunciata, ſi con-
jungantur, evidens pro hac doctrina argu-
mentum conficiunt.
Sed Modus hujus unionis ineffabilis eſt.
Vocatur a Paulo Moyſterium; quod non niſi
remotive explicare poſſumus. Non eſt unio
naturalis, non eſſentialis, non accidentalis,
non myſtica, non moralis, non ſacramen-
talis: vera tamen & realis; ſed ſupernatura-
lis, unica in ſuo genere, cum qua nulla alia
unio comparari poſſit.

S. 387. Hinc cum perſonalis ſive hypoſtati-
ca hæc unio dicitur, per hanc locutionem
non modus illius, ſed terminus in quo && ad
uem indigitatur. Sic enim definnur Unio
Perſo-

188 Chriſtus.

Perſonalis, ut ſit arctiſima & inſeparabilis
Naturæ Divinæ && Humanæ conjunttio ad con-

ſtituendam unam perſonam. (Form. Conc. 762)

S. 388. Hoc ut eo rectius capiatur, diſtin-
guunt theologi inter unionis actum & ſtatum,
ſive inter unitionem & unionem. Unitio eſt

actio Divinæ Naturæ, qua humanam naturam

in unitatem perſonæ ſuæ aſſumſik. Hic adtus
in ipſo conceptionis momento contigit Luc.
1, 3 . A Latina Eccleſia incarnatio, ex
Joh. I, 14. a Græca αα ex Ebr. 2, 16.
vocatus eſt.
Sed IInio eſt ſtatus ſive permanentia ſemel
factæ conjunétionis utriusque naturæ: eſt-
que non modo intima & arcktiſima, ſed etiam
æterna & indiſſolubilis. Ebr. 13, 8.

S§. 389. Hinc ad propius explicandam hanc
unionem obſervant, eam in tali conjunctione
conſiſtere, per quam utraque natura & di-
vina & humana in una hy poſtaſi ſeu perſonali-
tate 18 Xνα„ι ſubſiſtit.
Ideo Natura Chriſti humana non habet
propriam perſonalitatem. Ne per momen-
tum quidem ſeorſum, extra unionem cum
Natura Divina, ſubſtitit. Fuit αα oαρ
dνα X νπ aααο.
Eccleſia inde a Seculo V. uſa eſt etiam
hac formula, in Scriptura fundata: Unionem
duarum

duarum ne
aſu 3
rlug; quar
duæ polten
dum adhib

5. 390.
rioris anti
ptura, ube
Communie
catione ldia
lie & Corp⸗

l. zr.
mneckiatumn el
limis A plane
Der unionis
t, G vice
Humanitaz.
Auie aſh
Matura Dir
Meat, erf
etfithe

5. 392.
berſonales
nalen con.
0 H

1.

Chriſtus. 189

G inſre
e conjunſtnde
(orm. Cnſt

ius capinnt
onis actun
Mionen. Unn
1a bumanan
dtnento conigt
leſia incnrnt
NUs exl

e permanetll
tivse ni
Gniklſnuk
Ebr. 1 3,9.

ons erhlend
in in tll

tague nutli
Peiglin

duarum naturarum factam eſſe àaigéres &
Xνπας itemque õ atque =
7 o*; quarum duæ priores ad Neſtorianiſmum,

duæ poſteriores ad Eutgchianiſmum caven-
dum adhibitæ ſunt.

§. 390. Noſtra Eccleſia ad exemplum pu-
rioris antiquitatis, myſterium hoc, duce Scri-
ptura, uberius explicavit per doctrinam de
Communicatione Naturarum, & Communi-
catione Idiomatum, prout in Formula Concor-
diæ & Corpore Julio videre eſt.

J. 391. Nempe unionis conſequens im-
mediatum eſt Communicatio Naturarum ſub-
limis & plane ineffabilis, qua Divina Natura,
per unionis gratiam, aſſumtæ carnis Divinitas
eſt, & vice verſa Natura Humana eſt r& Xéν
Humanitas. (Form. Conc. 764-768.)
Huic affinis eſt Græcorum regοαροwοσw qua
Natura Divina active Humanam immeat, per-
meat, perficit, Humana autem Natura a X6αρα
Perficitur, ſalva utriusque differentia. Col. 2,9,

§. 392. Exinde ſequuntur Propoſitiones

Perſonales, in quibus propter unionem perſo-

nalem concretum unius in Chriſto Naturæ præ-
dicatur de Concreto alterius. e. gr. Deus eſt
Homo; Homo eſt Deus.

Heæ

190 Chriſtus.

Hæ Propoſitiones & propriæ ſunt, & rea
les; verum prorſus inuſitatæ: quoniam in
univerſa rerum natura ſimile exemplum Unio-
nis non datur. Hinc nemo audere poſſet ta-
lem propoſitionem uſurpare, ſi præeuntem
non haberemus Scripturam. Vid. Jer. 23, ſ.
Mat. 22, 42. 43. 45˙. 3, 17. 16,16. Lud. 2, I1.
1, 31. 32. I Cor. 15, 47. Eſa. 9, 6.

§. 393. Ex Unione perſonali (§. 387.) &
Communicatione Naturarum (S. 391.) ſe-
quitur porro Communicatio Idiomatum. El

autem illa divinarum humanarumque proprie-

tatum vera & realis participatio, qua, pro-
pter unionem duarum in Chriſto Naturarum
hypoſtaticam, non tantum Naturæ utriusge
Idiomata Perſonæ, quæ ſimul Deus & Homo
eſt, verum etiam Naturæ alterutrius Propria
alteri, nempe Xαα humana, & aflumto Ho-
mini divina, attribuuntur, unaquæque etiam
Natura operatur cum communicatione alterili,
ſalva tamen && integra manente Naturæ uf-
usque eſſentia. B
Innoteſcit nobis ex Propoſitionibus de Chri-
ſti Perſona, Naturis, earumque Proprietati-
bus; quæ quia non omnes unius generis ſunt,
ideo diſtin cte hæc Idiomatum Communica-
tio explicanda eſt. Et confultum eſt, me-
thodum Formulæ Concordiæ retinere, quæ fria
genera conſtituit p. 769. ſec.

—

F. z.
Ppropoſtione
Units tantun
AA lenonſt
jerichoriſti

manitatis

Liciſſim gue⸗

buenla eſe
Dxempl
uintupſic
dum, e
Perſonan,
VIna, ne
le: in Ze
VInum, nun
küln tabulan
Dbjectam,
denonh
1. Nat.
lohß,

N
2,2 Nat.
Luc. .
ti
3. 4 Nat.
1Cor.

ge
4 Nat9
Cal4,

15,

Chriſtus. 191

prie n
tute: Quonen
leexemnhnd
no Audetene⸗
pare, pr
ram. Vid ,g
7. 16,16, U
ln. 9 b.

erlonal (N
rarum (N
catio INionmn
umanarunge
grticipatib, ſ
in Chritohe.
tun Mitmi
2 ſcnolbeuil
re tertin

d

mani, All
Lonnunicnti⸗ 1

urſümnin⸗
erunir
nes vniuein
omatum 6 h.

jconſlHi 2
lit etinet,

,ſe.

S. 394. Primum Genus complectitur illas
propoſitiones, in quibus toti Perſonæ ea, quæ
unius tantum Naturæ Propria Junt, attribuuntur,
ad demonſtrandum, propter bopoſtaticam &α
perichoriſticam Unionem illa omnia, quæ Hu-
manitatis Propria ſunt, etiam Divinitati, B
viciſſim quæ Divinitatis ſunt, Humanitati tri-
buenda eſe. Form. Conc. 770. 771.

Exempla hujusmodi Propoſitionum ſunt
quintuplicis generis. Eſtque de iis notan-
dum, earum Subjectum ſemper eſſe totam
Perſonam, denominatam quidem nunc a Di-
vina, nunc ab Humana Natura, nunc ab utra-
que: in Prædicato autem Idioma, nunc di-
vinum, nunc humanum, poni,. Damus ea-
rum tabulam: 1

Subjectum, Perſona; . De ea prædicatur

denominatur
I. a Nat. divina - I. Idioma divinum.
Joh. 5, 19. Filius Dei ſimiliter facit omnia
quæ Pater.
2. a Nat. humana - 2. Idioma bumanum.
Luc. 18, 23. Filius hominis tradetur gen-
tibus.
3. a Nat. humana - 3. Idioma divinum.
1Cor. 15, 47. Secundus homo eſt Dominus
de cœlo.

4. a Nat. divina - 4. Idioma humanum.
Gal. 4, 4. Filius Dei natus eſt ex muliere.

192 Chriſtus.

5. ab utraque Natura - 5§. Idioma
aut divinum,
Ebr. 1, 3. Chriſtus eſt ſplendor gloriæ Dei.
aut hbumanum,
2 Cor. 13, 4. Chriſtus crucifixus eſt in in-
ſirmitate.

—

S. 39 5. Secundum Genus, quod ex primo
ſequitur, complectitur illas propoſitiones,
quarum Subjectum iterum quidem tota Perſona
eſt, ſed ſemper ſecundum Humanitatem conſide-
rata, Prædicatum vero aliqua divina Proprie-
tas, ad demonſtrandum, Humanam COhriſti Na-
turam aliquid amplius habere, quam naturales
ο eſſentiales ſuas proprietates, ſcilicet ineffa-
biles Majeſtatis Divinæ prærogativas. Form.
Conc. 773.
In hoc genere de Humana Chriſti Natura,
etiam in abſtracto ſumta, ſive de ipſa Huma-
nitate, prædicantur Idiomata Divina.
Exempla hujusmodi Propoſitionum ſunt:
de communicata Omnipotentia Mat. 28, 18.
Omniſcientia Joh. 2, 24. 25. 21, 17. Mat. 9,4
Apoc. 1, 14. Omnipræſentia Mat. 18,20. 28,
20. Divino Honore Phil. 2, 9. Joh. §, 23
Virtute vivificandi Joh. 5, 21. Poteſtate re-
mittendi peccata Marc. 2, 10. poteſtate judi-
cii univerſalis Joh. 5, 27. & de univerſa Ma-
jeſtate Divina Col. 2, 9. “

Exem-

Denl
Nature hin
ell ſohe⸗

5. 396.
habet fo
mana Ne
quidem 9
vis non o
operatione
communie
em, & 4
weciatimn

poſeſſonen,

397. D
fenendum,
lnitrem adt
tunus, gui⸗
Antdotamn
Albinabe,
vult, rle
beetſah
4oe. 1, 133
timam Ge
cum Nunn
ſentemn ei
calem etpan

vamei ribn
lam, n (

—

. Idiomn
Aut etin
ſlendar gel
Aut bunn
crucifkln i

16, guoc t
illas pyoel
Ibicem tntk
Humnaritkfend
lignu nin,
Humanant

obere, uini.

jetatts,
Prerogitmu

omina Cnii
, Ne N
omata Didt
Mropoſßtonn
ipotentit M.
12. A,17 1

r⸗ MMAt. 100O

7 JoN,
“ foet⸗
1 10, Ml

6 de loiet

Chriſtus. 54

Exemplum propoſitionis, qua de abſtracto
Naturæ bumanæ Divinum Idioma prædicatur,
eſt Joh. 6, 51. Caro mea eſt panis vivus.

§S. 396. Has Proprietates Divina Natura
habet formaliter & per eſſentiam: ſed Hu-
mana Natura, per gratiam unionis;
quidem omnes Col. 2, 9. Mat. (1, 27. quam-
vis non omnes eodem modo. Proprietates enim
operationem involventes (s‿ρoooαο §. 129,6)
communicatæ ſunt ad communem & poſſeſſio-
nem, & uſurpationem, & prædicationem im-
mediatam: quieſcentes vero ad communem
poſſeſionem, & prædicationem mediatam.

S. 397. De communicata Omnipræſentia
tenendum, nonnullos reſpectivaum tantum &
limitatam admittere: ſed nos abſolutam ſta-
tuimus, quia Omnipræſentia eſt neceſſarium
Attributum, non pendens a Voluntate &
Arbitrio Dei, ut ibi tantum, ubi præſens eſſe
vult, præſens ſit; & Scriptura quoque ſic
docet Joh. 3, 13. Eph. 1, 22. 4, 10. Pl. 110,2.
Apoc. I, 13. Diſtinctio inter Præſentiam in-
timam & extimam nihil huc facit. Neque,
cum Naturam Chriſti Humanam Omnipræ-
ſentem dicimus, præſentiam phyſicam, lo-
calem, expanſivam, diffuſivam, circumſcripti-
vam ei tribuimus, ſed Divinam, communica-
tam. Form. Conc. 753. fin. & 754.
N §. 398⸗

194 Chriſtusg.

F. 398. Tertium genus (quod Communica-
tio Apoteleſmatum dicitur) ſunt illæ Propoſi-
tiones, quarum Subjettum eſt itidem tota Per-
ſona (a divina, vel ab humana, vel ab utra-
qte Natura denominata), Prædicatum vero
actio vel operatio aliqua officii mediatorü, ad
demonſtrandum, Perſonum Chriſti non agere
& operari una Natura tantum, Jed utraque;
ita ut quælibet Natura agat quod ſuum eſt, ſed
cum communicatione alterius, atque ita Chri-
ſtus ſit Mediator noſter ſecundum utramgque
Naturam. Form. Conc. 773. lin. 3.
Hoc tertium genus probatur ex eo, quod
extant loca Scripturæ, ubi actiones media-
toriæ Chriſto tribuuntur ut Deo, Joh. 3, 8.
Act. 20, 28. Ebr. 1, 3. Col. 1, 14. allia, in qui-
bus eædem Chriſto tribuuntur ut homini,
Luc. 9, 56. Gen. 3, 15. & alia denique, in
quibus tribuuntur toti Perſonæ. 1 Cor. 15,3.
Gal. 1, 4. Eph. 5, 2. add. 1 Tim. 2, 5. Joh. 6,
68. I Joh. I, 7. Joh. „, 19. 3
Maximum hujus doctrinæ momentum eſt.
Nam ſine ea pretium infinitum paſſionis &
mortis Chriſti non intelligitur.

De oficio Chriſti mediatorio.

8S. 399. Divinus talis Redemtor, qualem in
Scriptura deſcribi hactenus vidimus, pro-
miſſus a Deo fuit ſtatim a lapſu; eaque pro-
miſſio

miſſio mu
clarius, 1.
hiſſionum
Theologia
Redemtor
bandum e
eſt, Jeſ
ſwve Chriſn
prom ſlum

§. 400,
illucd inlere
temyys, l
odd Ourati

9,29) led &

19,10. A ten
ſyl de fanil
2 9 ſ. iti pre
nodo temprn
el nunc ne
Alchiracten
ilins adhue
ex is agnol
Teſte hilt
Ommunis
tio kgit. N.
eſe girit
Elg rene
eſte, rcz

.

—

Uod Commm

ſunt ile i
itiderntund
nana, velon
, Dredicumm!
Feii nelittei
1 Chrißi m!
jtum, n
t uod ,une
15, gtgte iil
Jicundun n
73. ln. 3.
Obatur exel
bi achonest
Ut Deo,

N, 1,14. d,
buuntur Nt H

& Alia Ceni
erlonz. 101
UIN 2,H

99.
ninemonen

finitum ⸗
ſgitut.

Meditoni
Cennto

us Vicdhimas,
. (e,
lali; ß⸗

Jéſum eſſe Meſſiam. 19 5
miſſio multis vieibus, & quidem ſubinde
clarius, repetita eſt, ita ut integram pro-
miſſiôönum de Redemtore catenam Biblica
Theologia exhibeat. Jam ergo, quis ille
Redemtor ſit, diſpiciendum, ſolideque pro-
bandum eſt. Noſtra, Chriſtianorum, fides
eſt, Jeſum Nazarenum eſſe illum Meſſiam,
ſive Chriſtum, && Redemtorem, per tot ſecula
promiſſum hominibus.

S. 400. Probationi hujus theſeos primo
illud inſervit, quod, ſi ulla Verbo Dei fides
eſt, Meſſiam dudum veniſſe oportet. Etenim
tempus, quo venturus eſſet, non modo
quoad darationem (70 hebdomadum Dan.
9,24.) ſed & quoad rationem politiæ Gen.
349, 10. & templi Hagg. 2, 8. 10. & loci Mich.
57, 1. ac familiæ, e qua proditurus eſſet, Jer.
23, 5. ita preſſe determinatum fuit, ut non
modo tempus præfinitum dudum elapſum ſit,
ſed nunc ne quidem amplius locum habeant
hi characteres, atque adeo Meſſias, ſi adveêntus
illius adhuc ſit ex ſpectandus, non amplius
ex iis agnoſci poſſit. HW
Teſte hiſtoria paulo ante natum leſum
communis in judæa gente Meſſiæ exſpeéta-
tio fuit. Nemo tamen ante Jeſum ſe Meſſiam
eſſe dixit; poſt jeſum multi: cupide a Au⸗
dæis recepti. Sentiebant, tempus elapſum
eſſe.
N 2 §. 401,

„

196 Jeſum eſſe Meſſiam.

—

S. 401. Altera probatio petitur e charade- dult, nn
ribus Meſſiæ, per prophetas vario tempore, iſtg omn
varia occaſione & modo, diverſo etiam cla- Vero nih
ritatis gradu, indicatis. Prædixerunt 6. Cen
«. gentem, ex qua eſſet proditurus Gen. Dar
22, 18. Deut. 18, 15. Lu
8. matrem, virginem. Eſa. 7, 1k4. 6. 1
v. præcurſorem. Eſa 40, 3. Mal. 3,1. ln
3. propheticum munus. Deut. 18, 18. . „. r
s, locum, übi præcipue docere debeat. jud
Eſa. 9, 2. . . 177
G. doc&†ßinam, ſolatii plenam. Eſa. 42, 1. 2. 3. 4 e
50, 4. 61, 1. 2. 3. r.
„. miracula. Eſa 35, 4. 5. 6. Hl
. vitam pauperem, contemtam. Eſa. 52, 14. ln
15. 53; 2. 3 Pfſ. 118, 22. Ela. 8, 14. 15. H“
1. ingreſſum in Urbem cum peculiari ſolen- n
nitate. Zach. 9, 9. Alr;
2. paſſionem & mortem. Gen. 3, 15. Pl. 22, 1 molti
1- 22. Elſa. 53, 4 - 13. 10,37
. ejusque ſingulares circumſtantias, de d Viton
proditore, veſtibus, potu, ludibrio, ſepul- tan
tura. Pſ. 41, 10. 22, 7. 8. 9. 17. 19. 69, 23 dlo
Eſa. 50, 6. 7. 73, 10 (9). Zach. 1I1, 12. 13. 1. Hiere
12, 10. & reſurreétione Pſal. 16, 10, . aecl
Sunt plura, quæ brevitas hujus inſtitui Dira
non admittit. Tam varia, ubi in eadem per 100
ſona omnia conjundtim inveniuntur, indubium . Sub

præbent characterem Meſſiæx. Jam autem in- mnutis in
ter tot eximios viros, quos gens Judæa ha- eterminzt
puit,

lan.
eitute Gunc
18 Vari En
Giwerlo eiunt
Præcdhxerun
et Prodinundet

In 7 14.
3. Mal
Denot. 19,d
ue Cocele

lenatt. Niu

.ob.
ontenten. u
8,22. Mr I
cum hecllan⸗

. Gen. 5 1

unni,
hoto, ldtio
8,9,7 93
) Zychylbl

etus i,

1,

,, wbinli,

Jeſum eſſe Meſiam. 197

buit, nullus unquam repertus eſt, in quem

iſta omnia convenerint. In Jkſu Nazareno
vero nihil borum deſideratur:
a. Genus ab Abrahamo, e tribu Juda, e
Davidis familia duxit. Matth. 1, 1-17.
Luc. 3, 23. ſeq. Ebr. 7, 14.
S. Matrem Mariam habtit, Virginem San-
ctam. Luc. I, 27. 28. 34. Mat. 1, 18-23.
y. Præcurſprem Jjohannem, maximæ inter
Judæos exiſtimationis Virum. Luc. I, I 5.
17.76. 3, 1- 18. Mat. 3. c. 21,7- 10. 14,;5.
. Docuit publice Matth. 4, 17. 23. 9, 3 5.
II, I. I3, 3. 21, 23. Joh. I8, 20.
s. idque in Galilga, ut prædictum erat
Mat. 4, 12-17. Luc. 4, 16 - 22.
& cum effcacia ſingulari, ſolatii plena
Mat. 5, 2. ſed. 7, 28. 29. Joh. 7, 46.
„. multisque miraculis editis Joh. 7, 31.
10, 37. 38. 20, 30. 31. Mat. 11, 3.4. 5.
⁹ Vitam egit pauperem, bumilem, contem-
tam Luc. 9, 7“8. ita ut carnalibus id ſcan-
dalo eſſet Mat. 13, 54 - 77.
.. Hieroſolgmam ſolenniter, inter populi
acclamationes, ingreſſus eſt Mat. 21, 1-16.
. Dira perpeſſus mortem in cruce obiit
1 Cor. 15, 3. 4. 75.
X. Sub ſingularibus illis circumſtantiis (mi-
nutis in ſpeciem, ſed perſonam Meſſiæ eo
determinatius deſignantibus) accurate im-
N 3 Pletis

138 Jeſum eſſe Meſſiam.

pletis Mat. c. 26. & 27. ipſoque, uti prædi-
erat, triduo poſt redeunte in vitam. Mat. 28.
In his Meſſiæ notis talia ſunt, quæ non
àa voluntate Jeſu, ſed ab aliorum, ipſorum
etiam hoſtium, arbitrio pendebant: & omnia
tamen exacte conſpirarunt.

S. 402. Tertiam probationem teſtimonia
ſuppeditant, quibus Jeſus Meſſias ſive Chri-
ſtus declaratus eſt: qualia ſunt (1) ipfſius ei,
hoc de cœlo teſtantis Mat. 3, 17. 17, 5. Joh.
12, 28.9. 30. (2) Angelorum Luc. 2, 8. ſeq.
(3) Simeonis Luc. 2, 25. ſeq. (4) Jobanms,
Viri magnæ apud omnes autoritatis Mat. 3,
II. 12. Joh. I, I5. 21. 27. 29 - 33. 3, 25 36.
(⁶) opuli Mat. 21, II. Joh. 6, 14. etiam in-
ter Samaritanos Joh. 4, 42. (6) Apoſtolorum,
qui id conſtantiſſime aſſeverarunt Matth. 16,
15. 16. Joh. 6,69. Act. 2, 36. 4, 10. 11. 12.
5. 30.31. 9, 22. 13, 23. 18,5. 26, 22. 23.
28, 31. (7) Jeſu ipſius. Joh.4, 25.26. 9,36:37:
I0, 2. 24. 25. Luc. 4, 21. Mat. 26, 63. 64.
Huic Jeſu de ſe ipſo teſtimonio multa fi-
dem & auétoritatem faciunt: vitæ & dodti-
næ ſan itas; miracula; vaticinia. Inprimis
illud, quod Reſurreétionem ſuam ante præ-
dixit, tanquam ſignum, ſe ab Deo miſſum
eſſe. Mat. 12, 39.40. Joh. 2, 18. 19. 8, 28. &
illud quoque, quod diſerte ad id provocavit,
ſummam ab ſe poteſtatem Gemonſtratum iri
. ate

Mat. 26,
per eyen
Sanci;
Mirandun
Gentium

9, 40
a Deo vo
rium dici
Cbrifo 8.
minibus mn.
ferengam.
Scripur⸗
Chriſtum
Coceng:

ſe mmagine

(ertor. 10

——

DE

N
1*eum

en.

gſoqne, UNe
in Vtamn Mng
1lunt, de
Aorum, i
endebant Ad
nt.

ationetn r
1 Melln lt
at.3, 17 1
elorum Lue
es Autortui
7,29-3. 39
Poh E,1.
42. 6) 4
ſeveravvnt M
12, 36, kll
5. 1⸗ 161
ſobg
1. M 20,67
teſtinonio 1n
ciunt: inege⸗

ted

Offcium Chriſti Mediatorium. 199

Mat. 26, 63.64. quod non diu poſt factum
per eventus illuſtres: effuſionem Spiritus
Sanécti; ſucceſſum præconii evangelici ad-
mirandum; excidium Urbis ac Templi; &
Gentium converſionem.

§, 403. Offcium, ad quod Jeſus Meſſias
àa Deo vocatus & conſtitutus eſt, Mediato-
rium dicitur I Tim. 2, 5. eſtque functio a leſu
Chriſto s*dbοατο ſüſcepta, a Jalutem bho-
minibus manifeſtandam, acquirendam, & con-

ferendam.

Scriptura triplicem facit hanc functionem,
Chriſtum Prophetam, Sacerdotem, Regem eſſe
docens: Quo modo amiſſa Sapientia, Juſti-
tia, Sanctitas nobis reſtituitur, & inſtaurata
ſic Imagine Divina ipſa Salus quoque con-
fertur. 1 Cor. I1, 30. Add. Zach. 6 12. 13.
Apoc. I ,„ Ke 6.

DE OFFICIO CHRISTI
PROPHETICO.
§. 404.
Nyti Prophetæ ſcripturaria non tantum

eum, qui futura prædicit, ſed omnem
4 „lillum.

200o Cfficium Chriſti Propheticum.

.

illum denotat, qui eſt Dei Legatus, hoc eſt,
extraordinarie a Deo miſſus ad patefacien-
dam hominibus voluntatem Dei, quam ſola
ratione ſua non erant cognituri.
Atque adeo Officium Propheticum eſt ea
functio Chriſti goavdcν, qua hominibus vo-
luntatem L'ei de via & ordine ſalutis eo ipſe
&& per apoſtolos ſuos patefecit, eamque etiam-
num annunciari curat, && in animis eorum,
dui obſequuntur, confirmat.

S. 405. Jeſum vere eſſe Prophetam, ex eo
probatur, quod (1) docuit, & quidem pu-
ram, ſanclam, Deo glorioſam, hominibus
ſalutarem doctrinam proponens. Joh. 1, 18.
Ebr. 1, 2. Mat. 4, 12 - 17. (2) quod futura
prædixit, quorum pars magna impleta eſt.
Matth. 23, 28. c. 24. & 25. Luc. 19, 43. 44.
(3) quod miſſionem ſuam divinam demon-
ſtravit miraculis, Joh. 3, 2. 5, 36. 15, 24.
20, 3 1I. quæ non ſuſpecta fuerunt, ſed vera;
magna; numeroſa; varii generis; variis in
locis facta; ab ipſo ante prædicta Joh. 11, 1I1.
ſua ipſius poteſtate edita Joh. 5, 18. 19. 36.
10, 37.3 §. 14, 10. II. quorum facultatem
etiam ſuis pro autoritate dedit. Matth. 10, 8,
Marc. 16, 17. 18. (4) Hoc ipſum etiam teſti-
moniis V. T. comprobatur, Deut. 8, I5. 18.
19. Coll. Act. 3, 22. & 7,37. Add. Eſa. 61, 1. 2.
nec non teſtimonis eorum, qui Jeſum

agao⸗

agnorerun
21,; 11. 1
(5) ex
tur Dbr.
ILim.6,

06.
neratim
s, oh.
10, ate
legno coæ
Der ſilen,
tl pro⸗
60l. ue, 4

c07. D
iS offiena
Loc. 10,25
nuc durit
Permiſſar en
tiomibus
23, 23.
ldeo &

oh ,

Cum empl

kr. 31,3

99
ic.1, 5

hetienn.

Offcium Ohriſti Propheticim. 201

Legatis, oel
vs 1 atetne
n Dei, Aun
tur,.
vopheticung4
n honirtr
line Clutk
cit, unit
in Mini, E⸗
1.

Prophetim
Uit, & gute
riohim, n
ponens Nn
. (2) oe⸗
vugnn ie
Lic ,
a Gdixinam 6
1. ſ. F .
1lberunt l
i genenß: in
dacrun

I9h
1poh.

Deut. 6
uni,

5

II,

agnoverunt Prophetam eſſe. Joh. 6, 12. Mat-

21,; 1I. 16, 14. Luc. 7, 16. 24, 19. Immo
(5⁵⁶) 6 præ omnibus Prophetis ei tribui-
tur Ebr. 1, I. 2. 3. Matth. 17, §. Joh. 6, 68.
1 Lim. 6, 3. 4.,

S. 406. Objectum officii prophetici eſt ge-
neratim Voluntas Dei de hominibus ſalvan-
dis, Joh. 1, 17. 18. 7, 16. 17. 12,49. 50. 14,
10. atque adeo Evangelium, ſive doctrina de
regno cœlorum, de via ſalutis obtinendæ
per fidem, Mat. 4, 17. Marc. 1, 15. Joh. 3,
16. 17. Hæc primaria ac præcipua muneris
Chriſti prophetici pars eſt. Ela. 61, 1. 2. 3.
coll. Luc. 4, 18. Joh. I, 17. 18, 37.

S. 407. Docuit tamen Chriſtus etiam pieta-
tis officia & Legem, quam nitori ſuo reſtituit,

Luc. 10, 25 - 37. abrogatis, quæ ob homi-

num duritiem per condeſcenſum ad tempus
permiſſa erant, Mat. 19, 8. & falſis explica-
tionibus Legis rejectis. Matth. 8, 17. 20 - 44.
23, 23.
Ideo & dicitur Legislator, Eſa. 3 3, 22. 45,4.
Joh. 3, 34. quemadmodum etiam ſæpe,
cum emphaſi Rex appellatur; Immo univerſa
doctrina ejus Lex dicitur, Fſa. 2, 3. 42, 4.
Jer. 31, 33. Rom. 3, 27. I Cor. 9, 2 I. Gal. 5, 2.
Jac. I1, 25. 2, 8, 12. non quod evangelium
ipſum nova quædam lex ſit. Joh. I, 17. ſed
N F 6X

202 Cficium Chriſti Propheticum

ex uſu ebraiſmi, quia doctrinam ſuam divinz
cum auctoritate, & ut Judex, propolſuit.
Matth. 7, 22. 23. 29. Joh. 12, 48.
Hinc quæſtio, utrum Chriſtus ſit novus Legis-
lator, ſenſu orthodoxo affirmari quidem
poteſt: ſed propter eos, qui ſuos errores ſub
ea occultant, recte quoque negatur.

§. 408. Propheticum hoc officium Chri-
ſtus partim immediate exſecutus eſt, partim
medliate exſequitur. Immediate, in Statu
Exinanitionis, poſtquam ſtatim a baptiſmo
ſolenniter ad illud inauguratus fuerat Matth.
3, 17. coram inter Jjudæos docuit biennio &
dimidio anno, Marc. I, 14. Matth. 4, 12, iſ.
quæ immediata functio cum morte Chriſti
ceſſavit. Secuta eſt in Statu Exaltationis

mediata hujus Officii exſecutio, qua illud

partim per Apoſtolos, Luc. 24, 47. Partim
per evangelii miniſtros Eph. 4, I1. admini-
ſtrari juſſit, & adhuc Apoſtolorum ac Pro-
phetarum ſcripta conſervat, & miniſterium
eccleſiaſticum ab ſe inſtitutum etiamnum
tuetur, dirigit, ejusque functionibus di-
vina efficacia præſto eſt. Matth. 28, 19.20.
Fph. 4, I1. 2 Cor. 5, 19. 20. 1 Pet. 5, 4.

S. 409. Modus docendi ac methodus, quam
Chriſtus, immediate docens, adhibuit, in-
ſignis ac divina eſt. Omni occaſione oblata,
Ai omni

6

omni loca
pacitrtem
juckeigu
Vr. Marth
15, 13. 19,
Opere
Ce meditati
ſtus inhoe
) d
D 2 ,
2) qua
dche
iplorum di
6) go⸗
1 . l, Lue, 1
4) guo
16 d
Elga omnes,
UIS Wotiv-
) vo⸗
C. 65 15. 8
86) q
Oher;, 14

§ 410.
eſt, ut divi
Deibatris

betienn

tiumlinmin
udex, Nldd
2, 48.
ſtns ſt wunt

AKrmart g

uiſvos elin
ue nepzult

hoc offcund
zſecutus el
nmecigte, 1
n ſtatim e
urarus feul
Os docuit ben
14. Matth
0 cum motte!

in Stnn e

exlecutio, 1
,Lue, 41 4
15 lph. SII. 1
Lhoktoloun,
erlat, G Inl.
intinmmn
gde funckon,
,,20, IDetß
ndi entan
cens, Annn
mi occini

.

11, Math. E .

Offcium Chriſti Propheticum. 203

omni loco, prout res tulit, docuit & ad ca-
Phaitatem indolem, indigentiam & ræ-
lud icia Guoqus auditorùm ſeſe accémidiae
. Matth. 11, 25. 9, 15. 10 17 .
1333. 19, 7. Joh. 18, 20. 7 „ 2
ca here pretium eſt, in hiſtoriæ evangeli-
meditatione attendere, quo pacto Chri
d hoc munere verſatus ſit Er.
1) quoad οdwνοριαπιας, M
Matth
7, 29. 22, 16. Joh. 3, 2. a lee ny.
PRr RduAd e i tot colloquiis cum
„Scribis, Sadducæis: & adverſus
ipſorum diſcipulorum errores. Marc 3 ne
(3) quoad ααναι ονοσνvitiorum . n.
18, I. l. uc. 14, 7. ſed. Maithe
3 7 .
6604, Aund rerteer qua inculcavit ſuis
8 negationem, preces, am
. . . 0
erga omnes, etiam inimicos, aliaque b di⸗
e rh Mat. 5, 3 - 12. 16 24-27 n
5) quoad raganααα . 8.
&αν Matth.
(6) quoad exemplar, quod i
(6) quoad lod ipſe vi -
ctiſſima præbuit. I Pet. 2, 21. Mbtth 20 M
. 2 *

Joh. 13, 14. 15.

§. 410. Maxime v.
M.⸗ ero noſtrarum parti
ut divinam doctrinam Jeſu, quam eſnn
. = attulit, Joh. 1, 18. 7, 16. 17. Eeti nu
in ſtudiis noſtris religioſe tractemus; & SMZ
— 2 . . 7.
niam ad docendi munus deſtinati & vdean
ſumus,

204 COficium Chriſti Sacerdotale.

ſumus, ut Summum hunc Doctorem, ejus-
que exemplum, ac multo magis illius præ-
ſentiſſimam ſuper nos inſpectionem, conti-
nuo ante oculos habeamus. 1Pet. 5F, 1-4.
Apoc. 2, I. 2.

DE OFFICIO CHRISTI
SACERDOTALI.

S. 411.
O'heium Sacerdotale eſt functio COhriſi
Ozadος, gua per Jacrificium ſui pro
toto genere bumano ſatisfecit, illudque interceſ-
ſione ſua Deo conciliat, cum effettu benedictio-
nis, ad Jſalutem æternam credentibus attu con-
ferendam.

