44. Pſal. 72, 5. 7. 89, 37. 38. Jer. 3 1, 3 5. 36.
37. Coll. Rom. 9, 8. Luc. 1, 33. (2) ex pro--
miſſionibus eccleſiæ datis. Matth. 16, 18. 28,
20. Eph. 3, 21. Pſ. 48,9. 87, 1. 2. (3) ex de-
claratione Chriſti, bonam ſegetem cum Zi-
zaniis una ſuccreſcere usque ad meſſem,
adeoque hæc illam non ſuffocatura fore.
Mat. 13, 29. 30. (4) Apromiſſione, quod
Verbum Dei nunquam plane intercidere de-
beat, Matth. 24, 35. atque adeo, vi verbi hu-
jus, nunquam defuturi ſint, in quibus effi-
caciam ſuam exſerat Eſa. 55, 10. II. & qui
ſanctum ſemen ſint, Deo & Chriſto ſerviens.
Pſal. 22, 31. Eſa. 53, 10. (11) Conſequenter
eccleſia nunquam prorſus exſcindi & exſtirpari
poteſt eo usque, ut nulli plane chriſtiani vere
credentes & ſancti ſuperfſtites ſint.
Sed obſervandum, hanc de perpetuitate
promiſſionem eccleſiæ inviſibili && univerſali
(S. 860. 86 1.) datam eſſe: unde huic theſ
non contradicunt, quæ mox de variatione

plendoris & de defectibilitate eccleſiæ dicenda

erunt; illa enim de eccleſia viſibili, bæc de
eccſeſia particulari aſſeritux.
E E 3 H. 87 1

438 EcIleſia.

S. 87 r. Splendor nimirum eccleſiæ duplici
ſeniu accipitur. Vel enim æa. conſiſtit in ex-
terna felicitate, amplitudine, ſtatu pacato,
poteſtate non impedita; vel G. (& porius
quidem) ponitur in ſtatu forente ſpirituali,
ad quem refertur puritas dodrinæ, menſura
cognitionis ac ſipientiæ ſpirituulis uberior,
libertas doctrinam publice proponendi, aut cer-
te confeſſio intrepida, Janditas morum, inte-
ritas & vigor d'ſciplinæ. I Cor. 1, 4-7.
IJ Theſl. r, 7. ͥ Ack. 12, 24. 9, 31I.
nic eccleſiæ ſplendor variare & obſcurari
poreſt, iti dem duplici modo: a. per cauſas ex-
ternas, Satanæ furores & mundi perſecutio-
nes, quando externi cœtus opprimuntur,
vel diſſipantur. Apoc. 12, 4. 13. 15. 17. Pfal.
2, 1 3. 83, 4. §. Act. 8, I. Ebr. I1, 37. 38.
1 Reg. 19, 14. 198. B. per corruptelas inter-
nas, vitio partim docentium, A ct. 20, 29. 30.
1 Tim. 4, 1. 2. 2 Pet. 2, 1. 2. Eſa. 56, 10. Jer.
2, 9. 8, 4 - 12. 2 2, II. 13. 16. partim cœtus
totius 2 Theſſ. 2, 9- 12. 2 Tim. 3, 3.4. J5 4,
3. 4. invaleſcentes, ubi ob hypocriſin, vitia
late graſſantia, decrementa cognitionis ac
ſapientiæ, corpus eccleſiæ quamvis externa
ſpecie maneat, tamen caſſum eſt vigore ſpi-
rituali. Pſal. 12, I. Apoc. 3, I. 15. Eſa. 1, 8. 9.

Non tamen hic omittendum, obſcuratum
ad tempus ſplendorem eccleſiæ non in totum
degeneri a Deo reſtitui, I Reg. 19, 14. 18.

ſal.

.

—
Plaln go tot.

Ale 3, 9.9. 10

[. Gn. Imm
Hoc contta eos
Itatecn ecdlei
etm etiam ins
wam ſemper
tamen maneat
Eſt autem hic
ſach partieula
deſinere pole,
itarem tumm d
niſteni .i⸗
Hanc ſummi
Cormmthinationes
is, ſa ponte
Mom. 1I, 22. 1
Bemphom d
erpewitate
Lexit, 26, 1
Ela.n,2.21.
Pererant, bo⸗
lago, 1. ſe
empla eccien
Dlantatx,
DrEdiRione
Uim e,.

. Eccleſꝛa. 439

un ſſil Pſalm. 80 tot. Eſa. 49, 21. Mich. 7, 8- I1.
itn Cntm. Abpoc. 3, 8. 9. 10. 19.
Udine, ſtnunen

g. 872. Immo Eccleſia plane deficere poteſt.
Hoc contra cos aſſerendum, qui ut infallibi-
litatem eecleſiæ ſuæ ſpecioſius tueantur, ei-
dem etiam indefectibilitatem tribuunt, per

eimptik u: quam ſemper, quomodocunque ſe gerat,
ics n tamen maneat Eccleſia vera, pura & ſancta.
. 10 . 1,4 Eſt autem hic noſtræ theſeos ſenſus, eccle-
2, 9, 31. ſiam particularem, etiam optime conſtitutam
rime ir deſinere poſſe talem eſſe; poſſe amittere pu-
e, nereni ritatem tum doctrinæ, tum cultus, tum mi-
mundi petleel niſterii ſui. .

1us Opprimnne Hanc ſummi momenti theſin probant ( 1)
1.eE comminationes de florentiſſimis etiam eccle-
1. Dbt , ſiis, ſi a puritate ſua deficiant, exſcindendis.
„ Rom. 1I, 22. Apoc. 2, 5. Matth. 21, 43. (?²)
Exemplum Eccleſiæ Ifraeliticæ, eximias de
perpetuitate gratiæ Dei promiſſiones naétæ
Levit. 26, II. 2 Paral. 7, 16. ſed deficientis
Eſa. 1, 2. 21. & hinc (exceptis paucis, qui ſu-
pererant, bonis, Eſa. 1, 9.) repudiatæ a Deo.
Eſa. 5, I. Jer. 7, 3-I5. Hoſ. 2, 2- 6. (3) ex-
empla eccleſiarum, quæ ab ipſis Apoſtolis

.

er Ciruyn
um, Alt, 10 1
2. Hluft1,
1,16. Pmin en
Pjoenin, 1i
Ota CNgltons

nc 1 plantatæ, funditus tamen deletæ ſunt. Conf-
atlit prædictiones Apoc. 12, 14. 2 Theſl. 2;, 3.
i eme 1Tim. 4, 1.2. 2 Pet. 2, 1.2. en.
E. . 4
ſiæ non in olt

Fs , Eec 4 §. 873.

440 EcIeſia.

SS 83. Mala eccleſiam vaſtantia ſunt (1)
diſciplina collapſa; unde porro ignorantia

religienis, & ſcandala vitæ naſcuntur. Pfal.

12, 3.4.9. Apoc. 3, 17. 1 Cor. 5, 1e 2. (2²)
Sehiſmata: quæ ſunt diſſenſiones inter eccleſte
membra circa partes doétrinæ ſecundarias,
circa cultum, aut eccleſiæ regimen, contra
charitatem exortæ ac fotæ. 1 Cor. I, 10. Gal.
S, I15ÿ. Judæ Y. 19. (3) Hareſes, quæ ſunt
errores in fundamento fidei, cum pertinacia
propugnati; qui ſi ab eccleſia damnati ſunt,
ſignificatu magis ſolenni hæreſes dici ſolent.
Gal. F, 20. Rom. 16, 17. ſeq. Gal. 1, 8. ſeq.
(4) Sy ncretiſmus, qui eſt ſtudium fundamen-
taliter diſſentientes eccleſias umendi ſine emen-
datione errorum, diſſenſu capitali manente.
Talis unio inane pacis eſt ſimulacrum, non
tollens factionum gliſcentium ſemina; præ-
terca ſenſim frigus inducit in rebus religio-
nis, ut Gyncretiſmus abeat in Indifferentiſmum,
ꝗqui juxta eſtimat veram ac falſam dodtrinam.-

S. 84. Quamvis mala & ſcandala in ec-
cleſia viſibili obvia deteſtari, & omni ſtudio
corrigere, & ubi immedicabilia ſunt, deplo-
rare nos oporteat: Pſal. 12, 1-6. Ezech. 9,
4. 5. 6. Luc. 23, 51. von tamen ideo per afe-

&atam ſeparationem eccleſia deſerenda Ebr. 10,

24. 2,5. ſed ſemper agnoſcendum eſt, ingens
beneficium eſſe, quod in eccleſia viſibili
ſumus

—

ſums, qur m
elncet, ſi com
CCtl, gui plan

iet, (uln Con

nn media eſhie
itus danne⸗
gratia autenn
continuo adh
major eſt &
iin eccleſia

—

DE MN

Jun Joxda
nein eccle
omnes feni
lel paucos pe
ria ſunt min
Mandari opu
Oluntai Ch
1n eccleſia v
linatione,

Dolſunt con

ite grefeni

2

—
m Difenis lun
nde puno ignonn
1 Vitz mlumwur.
. 10. ka
iſenſoresinteren,
dolnne ſeeuntin
leſiæ epiben,
de. 1Col. hlol

3) Minds, u
flei, (n ein

cleſa Cannai
i hareles Gilin
7 eg. Gl h
l zulinn fut
Mieni ie en
0 anttal nnt
Coolactun,
tan lewing 7
cit in rebls i⸗
tin hilfenne
rfiſinimn

1& Eudihint

r., Konni Cun
cabila l
2, 10, lui
mer iceol
Aſnt lni
dum el, ⸗
elleli t

Eccleſia. 441

ſumus, quæ media gratiæ adhuc habet. Id
elucet, ſi comparemus nos cum infidelium
cœtu, qui plane omnibus geatiæ mediis ca-
ret, cum contra in eccleſia viſibili præſto
ſint media efficaciſſima, per quæ gratia Spi=
ritus Sancti præveniens in ipſis etiam malis;
gratia autem operans & cooperans in bonis,
continuo ackuoſa eſt. Sed hoc ipſo etiam
major eſt & culpa & damnatio malorum,
qui in eccleſia, quam qui extra eam vivunt.

17

LlII.
DE MlINISTERIO ECCLE
SIASTICO.
§. 875.

Junt quædam ad ſalutem & conſervatio-

nem eccleſiæ pertinentia, quæ non per
omnes fieri poſſunt, ſed per unum tantum
vel paucos peragi debent; hinc in ea neceſ-
ſaria ſunt miniſteria, quæ certis perſonis de-=
mandari opus eſt, boni ordinis cauſa, & ut
voluntati Chriſti obtemperetur. Sunt porro
in eccleſia variæ ſocietates, quæ ſine ſubor-
dinatione, qua alii præſint, alii ſubſint, non
poſſunt conſiſtere, & in quibus certa offcia
rite præſtari, ſalutis Eccleſiæ intereſt. Hæc
Ee5 Theo-

442 Miniſterium Ecoleſiaſticum.

Theologi ſic efferre ſolebant docendi cauſa,
dari in Eccleſia ſtatus hierarchicos; neque
vero Status independentes, ſed qui imperio

ac directioni Magiſtratus ſubeſſent, intelle-

xerunt. Sed quicquid de Formula ſit, res ipſa
certe neminem prudentem offenderit.
Primo autem loco illa occurrit relatio,
quæ eſt inter Docentes in eccleſia & inter
reliqua ejus Membra: unde de Miniſterio
Eccleſiaſtico in tractatione de eccleſia cum-
primis agendum.

S. 876. Miniſterium eccleſiaſticum eſt
officium, publicum divinitus inſtitutum, applica-
tioni mediorum ſalutis, Verbi & Sacramento-
rum, ad omnia & ſingula eccleſiæ membra ſe-
cundum Dei intentionem faciendæ inſerdiens,
ut media illa per divinam ſuam effcaciam effe-
Rus Jalutares producant. Act. 16, 17. Rom.
I5, 16. I Tim. 4, 16.

§. 877. Neceſſarium eſt Miniſterium eccleſia-
ſticum; (1) quia hæc ordinaria via eſt homi-
nes perducendi ad fidem, ut ex Verbo Dei
ad ſalutem erudiantur Rom. 10, 17. 2 Tim.
3, 15. (2) quia ad hoc inſtitutio privata
non ſufficit, partim ob multitudinem eo-
rum, qui indigent inſtitutione, partim ob
paucitatem eorum, qui ad eam præſtandam
idoneidſunt; ad publicam autem inſtitutio-
nem

nem non promt
Gelone achiber
16,7. (3) g

ELgratolt inttit

1. Marc.16,15
64 goin penu
eccleſtæ calami

68. Pal 77,9.

Non tamen h.
639. ſer. 31,
ſis. A. 5,31.
21. 62,6, 21,
d. Confi
fr uis iri
It b.g.
Coblegoente
In, Vrenm ve
Il uodͦ arc⸗
demandari gel
ndo mocdo;
delir Ibertete
Ertamen ulor

. 4
nn eceſaria
, Per gnin

Inſenitur, de
s mneris

leſiſtienn.
bant locenti a
hienuchint ne
Ues, Ked glinpe

us ſubeflent, nel

de Hynula ſn ni
temn Cfenkent,

ila occunit Kei

es in cccel,
Unde Ge AMauſte
One eetlleſn n

eccelaltcun
itlitutun, d,
rhi G Ncyane
eeeleſe nent
fcienkt incnin
Pun ftenin
40. 16, 17 1

litſtrnume
Rari tir M
,Ier Ferbol
n 11.
rinlttono hii⸗
Golttudinen /⸗
tone, nn⸗
ein Prln
uten inlni

NA

Miniſterium Ecclefiaſticum. 443

nem non promiſcue quivis, ſed certæ tantum
perſonæ adhiberi poſtunt. 1 Cor. 12, 9. Rom.
12, 6. 7. (3) quia Deo placuit illud ſapienter
& gratioſe inſtituere. JOh. 20, 21. Matth. 28,
19. Marc.:; 6, 1 5§. I Cor. 12,28. Eph. 4, 11. 12.
(4) quia penuria docentium inter ſummas
eccleſiæ calamitates numeratur. Matth. 9, 37.
38. Pfal. 74, 9. Apoc. 2, F.
Non tamen hæc neceſſitas abſoluta eſt, Act.
8, 39. Jer. 31, 33.34. 1 JOh. 2, 27. ſed ordi-
nis. Act. S, 3 I. 3 5F. 2 Paral 24, 2. Eſa. 30, 20.
21. 62, 6. 2 Det. I, 1[2. 13. Act. 9, 6. 10, 6.

g. 878. Conſtitutio Miniſteri ordinarii in
eccleſia ſuris divini eſt. Act. 20, 28. Eph. 4, II.
Tit. 1, F. 9. 2 Tim. 2,2.
Conlequenter non eſt in eccleſiæ arbitrio ſi-
tum, utrum velit habere miniſtros nec ne;
niſi quod circa perſonas, quibus hoc munus
demandari debeat, & in ſpecialius determi-
nando modo illud adminiſtrandi, Deus ec-
cleſiæ libertatem quandam concefſit, ſapien-
ter tamen uſurpandam. 1 Tim. 3, 1-18. 5,22.

S. 379. Ad munus Eccleſiaſticum rite obeun-
dum neceſſaria eſt Vocatio, quæ eſt actio divi-
na, per quam certæ alicui perſonæ obligatio
imponitur, & ſimul jus confertur, fundtiones
bujus muneris ſacri rite peragendi.

Ne-

444 Miniſterium Eccleſiaſticum.

Neceſſitas vocationis probatur ex Joh. 3, 27.
Rom I10, I5. Ebr. 5, 4, ex inductione item
exemplorum V. & N. T. ex neceſſitate tum
auéctoritatis, tum auxilii divini ad munus
hoc cum fructu obeundum, nec non ex in-
ſigni fructu certitudinis de divina Vocatione,
quæ ad id maxime prodeſt, ut eo majore fi-
ducia, diligentia, fide, alacritate, in timore
Dei ſuum Miniſtri officium faciant, nec facile
abſterreantur, aut a ſtudio ſuo remittant.

S. 880. Non velle Deum omnes eccleſiæ
doctores immediate, ſed in plantata eccleſia
etiam mediate vocare, vel ex locis I Tim. 3,
I. ſeq. Tit. 1, §. ſeq. intelligitur, ubi chara-
Gcteres vocandorum generales traduntur.
Sed differentia inter vocationem immedia-
tam & mediatam non confiſtit in eo, quod

illa a Deo, hæc ab hominibus ſit; omnis
enim vera Vocatio a Deo eſt: Sed verſatur in

modo vocationis. In immediata vocatione
Deus extraordinarie munus confert, aut ipſe
per ſe, ſine hominum opera, EFxod. 3, 10.

Jer. 1, 7. Matth. 4, 19. Act. 9, 6. ſeq. aut ſi-
cubi hominum opera intervenit, per revela-

tionem ſingularem, qua expreſſe & nomi-
natim certa defignatur perſona. Exod. 7, I.

Levit. c. 8. & 9. I Reg. 9, 16. 19. Act. 1·
24 — 26. In mediata autem Deus per eccle-
ſiam id facit, quum hæc Voluntatis Divinæz
generalis

Mirite,

elenie ex Verb
lanis applcat,
Murmm vocat.

tley ragli 3p01

(19. 200t.5, 20
nds TIN,1
E NMos quogde
Time, 2. cos
niid Suncto
an.Col 4, 17.

WI. ocgio
In k, In nune
ores Lls vnl
UPlrbis rn
In elgnnnr;
Mronlgnter
m, oanftn
(Eo ffint; 0
nerd ellti 6

mionn, nde

Mnns Delncn

lier a
RR

R

g
.
ONNen 8
Uaernr

leſtficun, Miniſterium Ecoleſiaſticum. 44 5

robatrethag generalis ex Verbo Dei gnara, eam ad certas
ex inducioe Perſonas applicat.
JI. er eceliten Mediatam vocationem itidem eſſe Divinam,
lli drnan Patet ex praxi apoſtolorum. Act. 6, 5F. 13, 2.
dum, Nec nont 14, 23. 2 Cor. 5, 20. Sic Timotheus mediate
SGedyiues VoCatus I Tim. 4, 14. 2 Tim. I, 6. vocavit
eſt, uennin ipſe alios quoque, 1 Tim. 3, I - 12. 5, 22.
, Macttut, ii 2 Tim. 2, 2. eosque omnes deinde Paulus
jumtrinetk a Spiritu Sancto poſitos dixit Act. 20, 28.
dio ſiuenimm Conf. Col. 4, 17. . di

um omnes n . §. 881. Vocatio medinta, quæ per eccle-
irgimtmit ſiam fit, ut nunc ſunt res chriſtianorum,
lerloes III Plures actus complectitur: Eletctionem, qu
igtur, ich e pluribus certa aliqua perſona ad miniſte-
Uerales tidun Tium deſignatur; Nominationem, qua electio
zionenn imne facta promulgatur; Præſentationem, qua ad.
rin eo,“ eNamen & confirmationem Senatui eceleſia-
nndusſtz ſtico ſiſtitur ; Confirmationem, quæ electo
t: Felren muneris collati fidem publicam facit; Ordi-
nationem, qua per certos ritus ac preces ad

meiuta N
munus obeunduim conſecratur; Act. 6, 6.

s clfen, 4 i .
eti, DMot; ſibn *Tim. 4, 14. Inveſtituram, qua ctui
gslg itur & palam in officium immitritur: quæ
e n gui em quoad conſuetudinem & obſervan-
jam varare poſſunt, modo res ipſa maneat.
e gatg (Art. Smalc. 334.)
tlona. o.,

16,19, A. Quod ſi hæc peraguntur ab iis, quibus
eus catig n jus & poteſtas ea peragendi, Vo=
1eus E, catio Ur. Te,it: 5 O
oluntzts 0 . abetur egitima ex parte vocantiunmt .
gelel⸗ ſi,

446 Miniſterium Eccleſiaſticum.

ſi, qui vocantur, ad munus Sacrum & qu⸗
dem hoc præciſe, in hoc cota, idonei,
eoque digni ſunt, legitima eſt e parte voca-

torum; ſi in modo illinc conferendæ, hinc

acceptandæ vocationis nihil vitii occurrat,

legitima eſt quoad modum vocandi.

S. 882. Jus vocandi Miniſtros ad totam ec-

cleſiam originarie & radicaliter pertinet. Hoc

1
,„

probatur ex praxi eccleſiarum apoſtolicarum,
ubi ne quidem apoſtoli ſine populi ſuffragio
miniſtros vocarunt; Act. 6, 2. 3. 4. & ex eo
quod totius cœtus intereſt, idoneum & ve-
rum doctorem habere, ne falſa & noxia
doctrina proponatur. Matth. 7, 15. Joh. 10,
27. §. Gal. 1, 9. I Joh. 4, I.
Ergo concedi non poteſt, poteſtatem vo-
candi proprio jure ad Jolum ordinem eccleſia-
ſticum, aut ad ſolum Magiſtratum pertinereé.
Jaſtis tamen de cauſis, ad cavenda incom-
moda, in noſttis eccleſiis bodie penes Magi-
ſtratum eſt, & per Conſiſtoria exercetut, cum
tacito (non ficto) ceterorum conſenſu, re-
licto etiam cœtibus Voto negativo, vi cu-
jus, ſi graves habeant rationes, recuſare mi-
niſtrum queant.

6. 883. Explicata muneris ſacri collatione,
nunc de ejus Adminiſtratione videndum, cu-
jus objettum eſt tota Eccleſia, Act. 20, 29. &
ſingula

Ninit

ſloli ejns Ne
Iaga,

(6884. Am
rina Verbi l
. Dbr. 13,7.
ſone, & publ
KAutern ſuar
Colcetur, 2 Tin
Dibeatur Didala
errorum, bed
tiorum, & Pi
16, 17, 4,2
Iselt ſerbihyi
IIN1,13. 3,
IIII. 9,2. 211
retone tumn
SIo II. tum r
lleit oh 16,
1CNUN. 2,1
hentckigrant
19,. Dl.1
O)i Dſpe
649l0. 1Cor.
ebet, Lhei
Mre Mltetor
Korue ſer,ar
Pndtfin, u
Ndbeatr
iillec

UnusSicnunn A
hoc cet-
ng eſ er

Miniß
icaliterzetiet.
iarunn oloſem
ſne popll ün
4,6,2., 4 Kcl
el, idoneunni
ne fala & n

.

atth. 7, 15, ,h

6 l.
elt, potelnt

lun ordinru,
giſrutn ſenne
0d cavenint.
is holi uli
Orin eleneth ll
OrñI Collenll,
to ettin, N
tiones lecllal⸗

eris ſali lin
e ieldlli

.

Miniſterium Ececlefiaſticum. 447
lingula ejus Membra Y. 31. etiam privatim
curanda.

§. 884. Adminiſtratio ipſa conſiſtit (1) in
doctrina Verbi Divini, 1 Tim. 5, 17. Acéct. 20,
27. Ebr. 13,7. ſic inſtituta, ut quavis occa-

ſione, & publice & privatim, quod cuique

ad ſalutem ſuam maxime opus eſt, id ei in-
culcetur, 2 Tim. 2, I 5. atque adeo ſolide ex-
hibeatur Didaſcalia credendorum, Elenchus
errorum, Pædia virtutum, Epanorthofis vi-⸗
tiorum, & Paracleſis in adverſis, 2 Tim. 3
16. 17. 4, 2. Rom. 15, 4. Ad hoc autem
opus eſt Verbi Divini notitia ſolida, 1 Tim. 3,9.
2 Tim. 1, 13. 3, 14-17. facultate docendi,
1 Tim. 3, 2. 2 Tim. 2, 2. Tit. 1, 9. ſapienti
diſcretione tum proponendorum 1 Cor. 2, 2.
3, 10. 11. tum auditorii 1 Cor. 3, I. 2. Ebr. ,
II -14. JOh. 16, 12. tum modi proponendi,
1 Cor. 1I, 17. 2, 1. & continuis precibus Dei
opem efflagitantibus. 1 Cor. 3, 7. Eph. 6, 18.
19. 20. Phil. 1, 3 - I1.
(2) in Diſpenſatione Sacramentorum, Mat.
28, 19. 1 Cor. II1, 23. quæ a. legitimg eſſi⸗
debet, & Chriſti inſtitutionem, ne quid te-
mere mutetur, prælertim in eſſentialibus,
accurate ſervare, 1 Cor. 4, 1. G. prudens ac
tempeſtiva, ut indigentiæ ſingulorum ratice
habeatur, ne cui contra fas dentur, ſed nec
injuſte cui denegentur. Mat. 7,6. 2 Cor-ead:
. de-

448 Miniſterium Ecoleſiaſticum.

v. devota ex parte miniſtci, ne quid præ-

poſtere aut negligenter fiat. 1 Tim. 5, 22.
1 Cor. I1, 20. 27.
(3) in cultus publici adminiſtratione, AG 25
46. 47. 13, 2. ubi circa ceremonias vigilan⸗

dum, ne boni ritus temere negligantur; ne

cumulentuc, inprimis ritus leves aut ſuper-
ſtitioſi; ut a cœtu recte intelligantur & ap=
icentur. 1 Cor. 14, 3 3. 40. .
Mieens in cara idline, tum retinendæ,
tum inſtaurandæ cum eccleſiæ conſenſu, G e
Superiorum auctoritate. 1 Cor. 5, 4. 11, 34.
(*) in cura pauperum & eleem narum,
nec non ſcholarum. 2 Cor. c. 8. & 9. 1 Cor.
16, I. 2. 3.

S. 88 ⅞. Cum autem talis adminiſtratio per-
agi fine auctoritate non poſſit, placuit au-

Gori horum in eccleſia miniſteriorum Deo

& Chriſto, etiam peculiarem cum hisce mi-
niſteriis auctoritatem conjungere, qua mini-
ſtri verbi a Deo miſſi Joh. 13, 20. Rom.
10, 15. Mat. 9, 38. 23, 34. Hei ⸗
agunt, quæ ex ejus præſcripto agunt. 2 Cor.
4, 20 Luc. IO. 16. 1 Theſſ. 4, 8.
Sed poteſtas bæc procul ab imperio aut pote-
fate judiciali remota eſt; 1 Pet. 5, 3. 1 Cor.
10, 15. Act. 20,29. eſt enim poteſtas αHοoaodw’1v—
inſerviens ſingulorum ſaluti Act. 26, 16.
1 Cor. 3, 5. 2 Cor. I, 24. 4, 5. Col. 1, 7.
. 1Tim.

1 Minit
IIn 4,6. led
viginarta vel in
ſendivinamn u
. z59. 1
ohiam toti pe
ß, 10. 200 3,

e le e⸗
& ultoritate en
Ue in miniſtrt
l the muaus
d hitis exple
Inmn atem rer
giac dro cepitl
Ullim, ineo c
Ul, Partln aden
fenig. Dona ge
Seninl A core
leengeneiio,
us Kitiramm
AEenna, don
hh itltes ho
Iltsin onherla
l n.
I 1,7. 89.
ein gora ſun
Aes omnf
Aauch Fero⸗ l
Per
1Iin get

,,,

leſiſtinn. . . Miniſfterium Eceleſtaſticum, 449

itri, ne idn I1 Tim. 4, 6. ſed tamen poteſtas vera, non
tiat, I Tn , imaginaria vel inanis, ubi ſecundum volun-
tatem divinam uſurpatur. 2 Cor. 10, S. 13, 10.
nritſfrotim A 1 Cor. 3, 9. 4, 1 5. 1 Tim. 4, 16. Act. 141, 14.
cernon quoniam tota pendet à Deo. 1 Cor. 3, 6-8.
gere tegigunm 15, 10. 2 Cor. 3, 4. F. 4, 7.
itus leres t ler
be indlenm d S. 886. Ex eadem autem adminiſtratione
AA. & auctoritate etiam hoc intelligitur, adeſſe
ine, n tinn debere in miniſtro eccleſiæ requiſita, per quæ
leient ad tale munus recte curandum idoneus ſit.
1Cor 646 Ea latius explicat Theologia Paſtoralis;
n Gunſin ſumma autem rei hoc loco commode revo-
or.c,51;I Cari ad duo capita poteſt. Unum eſt tavrs;
babilitas, in eo conſiſtens, ut adſint neceſſaria
dona, partim adminiſtrantia, partim ſancti-
6s a0cietrumne ficantia. Dona adminiſtrantia ſunt, natura-
n G Eanm les animi & corporis dotes; genuina & ſuf-
lo n, ficiens eruditio, inprimis theologica; facul-
Scripturam dextre interpretandi; elo-

m ud⸗ quentia, & donum perſpicuitatis in docen-
ungee,, do; virtutes homileticæ, ſpeciatim dexte-
0. uie ritas in converſando cum aliis. 2 Tim. 3, 15.
un Coll. 17. 2, 24. I Tim. 4, 6. 12. 3, 2. 3 4
. Tit. 1, 7. 8. 9. Act. 18, 24. Sandtificantia

E autem dona ſunt, generatim ſtatus gratiæ,

e e fides cum fruétibus ſuis. Act. 6, 3. Spe-
1len “ ciatim vero: illuminatio, 2 Cor. 4, 6. pruden-
D tia & experientia ſpiritualis confirmata,
. 20,7

i 44 O Tim. 3, 6. familiaritas cum Deo Eph. 1, 16.
4, 1, F f 3914.

4 50 Miniſterium Eccleſiaſticum.

3, 14. Phil. 1I, 4. 9. 2 Tim. I, 14. 2, 7. 8.
abnegatio cum cognatis Virtutibus, man-
ſuetudine, humilitate, beneficentia, forti-
tudine, I Tim. 3, 2- 10. 2 Tim. 2, 1-4.
vita inculpata bono exemploprælucens. 1Pet.
5, 3. 1 Thefſl. 2, 10. Tit. 1, 6-9. Coll. 16.
Alterum eſt fidelitas, conſiſtens in genuina
ac ſincera horum donorum applicatione,

1 Cor. 4, 2. Luc. 12, 42.43

S. 887. De requiſitis his ſupernaturali-
bus, donis nempe Jantctificantibus, duo in-
primis tenenda. «. Miniſtro ipſi maxime
neceſſaria eſſe. Qui enim eis caret, (1)
ineptus eſt ad applicanda media gratiæ, pro-
ut ſinguli eis opus habent; 2 Tim. 2, 15.
(2) ineptus eſt ad impetrandam per preces
benediétionem & fruétum laboris ſui; Joh.
9, 31. Plal. 66, 18. (3) Vita ſua ſcandalum
dans, ædificationi, quæ ab ejus miniſterio
exſpectari poterat, atque adeo efficaciæ ver-
bi, multiplex objicit impedimentum. Matth.
§F§. 13. 7, 4. 18, 7. 232 13. Rom. 2, 18-23.
ICor. 9, 27. 11, 1. 2 Cor. 4, 2. 6, 3. 1 Tim.
3,7. 42 12. Tit. I, 16.
Conſequitur hinc, impium eccleſiæ mini-
ſtrum multiplici ſe reatu coram Deo obſtringere-
Pſalm 5o, 16- 22. Add. motiva ad fidelitatem
in hoc munere, apud Jægerum p. 638. 639.

§. 88⁸2

Po

— —

8. 889. Sede
a Wunſtro ipe
ven . Verbum
piltatem min,
it effcacian
llſ 19. Om
lon. 1,15. I1
11,2f. Kom.:

— Pnt(Pͥo e

N O⁵.
IN.

e ſojet
COntineatu
E keceſſariun .
Re gaid dettin
Aie ne
610 Atemn i

ſran al hoe
ſetere,

. 800.
Rione, G
letatis tot
iluten ſen

faticune.
⸗ Poteſtas Ecoleſiaſtiaa. 4A71
uill n §. 888. Sed quantumvis dona ſanctifican-
beneſcennihi tia miniſtro ipſi maxime neceſſaria ſint, ta-
o In le in 8. Verbum & Sacramenta per &s& propter
Wareltent . kem min Kri illa diſpenſantis non amit-
1,6.9, l 1 tunt eſtcaciam Nam; Matth 23, 2. 3. Phil.
Cniſenen et I, 15-19. omnis enim efficacia a Deo eſt.
Rom. 1, 16. I Cor. 2, 5. 1 Theſl. 2, 13. Matth.

i Men 21, 25. Rom. 3, 2. 3. 4. T6: a n,

is ſopetnins

funtku, daan LIV
"O"DE POTESTATE ET DISCI.
=Wð PLINA ECCLESIASTICA.
t; 2 UIm 6!
in en §. 889.

n batli Naula ſocietas, niſi ordine ac diſciplina
linluſnil 1contineatur, conſiſtere poteſt: hinc pla-
15 eltinde Ne neceſſarium Eccleſiæ offcium eſt, providere
deo efirnden He quid⸗ detrimenti vel doctrina, vel cultus,
. P C 1 . . 3
aimenm vel vitæ ac morum integritas capiat; ex off-
Ron 3g anern id Sonſequirur, Eccleſiæ neceſ-
11,63 1 ad hoc obtinendum poteſtatem com-
4 6 petere. Dotefatem com-
iun ercleſ⸗
n er fif §. 890. Poteſtas ergo eccleſiaſtica eſt
a ſein = ivinitus eccleſiæ conceſſum, mediante inſpe-
agGii cietat, S diretfione, & correſtione, tum ſo-
cietatis totius, tum ſingulorum ejus membrorum
61 lalutem Jecundum voluntatem Dei curandi.

PFf 2 §. 891.

452 Poteſtas Eccleſiaſtica.

F. 9891. Poteſtas bæc Juris divini eſt. De
hoc generatim docet ſcriptura, quod Deus
in eccleſia poſuerit aSρvαα I Cor. 12, 28.
Speciatim autem de inſpectione Act. 16, 36.
20, 28 - 3 I. Rom. 16, 17. I Tim. 3, F. I15.
5, 17. Lit. I, 5-9. I Pet. 5, 2. Ebr. 13, 77.
de correctione 1 Cor. F, 2. 5. 7. 13. add.
Apoc. c. 2 & 3, ubi monita à Chriſto eccle-
ſiis dantur, quæ ſine accurata erga devian-
tes, inprimis malos & indociles, diſciplina
impleri non poſſunt.
Pleraque hæc dicta & id comprobant,
Poteſtatem hanc præceptivi Juris Divini eſſe.

F. 892. Proprie bec poteſtas ſpectat ad to-
tam Eocleſiam. Cujusvis enim locietatis finis
& conſervatio requirit, ut jure gaudeat,
rebus ſuis conſulendi, ſtatum ſuum ordinan-
di, eos, a quibus magnum ipſi damnum
creatur, aut coercendi, aut ſegregandi ab
ſe. Hinc etiam Fccleſiæ a Chriſto & Apo-
ſtolis diſerte hoc non modo conceſſum, ſed
& injunctum, & ab Eccleſia primitiva ſanéte
obſervatum fuit. Neglectæ diſciplinæ ratio
a tota Eccleſia expoſcitur 1 Cor. 5, 1. 2.

§. 893. Ewercitium bujus poteſtatis per cer-
tas perſonas fieri debet; Ab omnibus enim
promiſcue exerceri citra ſummam confuſio-
nem non poſſet: hinc Eccleſiæ eſt, certis

do⸗
perbns hoc ne
iis, fundionu
odent, katio
(Curniqoe doe
(Cirat, AWünman
r. 13, 17. .
1d Ratom c
cultum, & n
ituri tamen
ntiſtites, Al
on ſuo ſed
de in granoord

dere, & ill

conlennente eec
Cor ſ,4, 16,

5 . Objet
, guod ni
In, tull cet
Wnkoſkfina,
Ut, iut favet
Ulequente
hhin iſlem
Ulnetur, Ron
PJi. Co
Un. 2, 16.
duldos, C
IK mnfun ſa
In in ſer
litius ſeen
ſ l1. 2. 6, 6

ſafien⸗
Irrdhii, Poteſtas Eooleſiaſtica. 43833

fpnun, gind perſonis hoc negotium demandare, ut ordi-
9ess IC, is;, functionum, donorum, quibus ſinguli
echone 46,49, gaudent, ratio habeatur.
Cumque docentium in eccleſia munus re-

7. ITIm. 3, 6 . . 1eidd
et 2 lh, Auirat, anuimarum ſtatui interno invigtlare,
5. 2. ſ,7. 14 Ebr. 13, 17. conveniens eſt, ut iidem etiam
MitrCtlc ad ſtatum cœtus totius, quoad doétrinam,
ccUrt etet ent cultum, & mMores attendant, Tit. 1, 7. ha-
incoeles, Alin bituri. tarnen ſocios hujus curæ alios etiam
ntiſtites, Act. 20, 28. I Tim. 5, 17. eamque
A camme non ſuo ſed eccleſiæ nomine gerentes: un-

μαHe in gravioribus de gliſcente periculo mo-
nin nere, & nihil privato auſu, ſed conſeia &
conſentiente eccleſia agere debent. Act. 6, 3.
teſas at 1 Cor. 5, 4. 16, 3. 1 Pet. 5, 3.
enim locetnist =
t e . 894. Obje um hujus poteſtatis eſt om-
rim onat⸗ ne id, quod fini eccleſiæ, ſaluti tum ſingulo⸗
nun t len rum, tum cœtus totius, atque adeo puri-
At ee ctati in doctrina, ordini in cultu, ſanctitati in
1 Crll v„ita , aut favet aut obeſt. —
docntel Conſequenter eccleſiæ eſt providere, ne
elirimtli docfrina diſſeminatis noxiis erroribus conta-
e Clcelhe minetur, Rom. 16, 17. 1I CoOr. 15, 12. Gal.
1Cor-I , 7 - 12. Col. 2, 8. I8. I Tim. 6, 3. 4. F.
2 Tim. 2, 16. 17. I8. ne caltus profanetur
6utftike abuſibus, 1Cor. 10, 21. I1, 17. 18. 21. 14, 40.
ommh ne morum ſanckitas vitietur, neve ſcandala
mmun in vita ſocietati foris infamiam, intus mali
celeek, Iatius ſerpentis periculum attrahant. I Cor,
F, I. 2. 6. 6, 5. 6. Gal. §, 13. 1 TLim. 3, 6. 7.
Ff 3 g. 89.

44 Foteſtas Eocleſiaſtioa.

S. 89. Poteſtas hæc ſpiritualis eſt; non
dominatus civilis, non coactivum imperi-
um, non Jurisdictio: habet finem ſpiritualem,
Snimarum ſalutem; & exercetur per media
Biritualia.
Eſt poteſtas conſcientiis inculeandi Ver-
bum Dei, 1 Tim. 4, 6. vi ejus ſerio dehor-
tandi; 1 Theſſ. 5, I4. in nomine Dei præci-
piendi; Tim. 1, 3. infirmos ſolandi; Theſſ.
5, 14. corripiendi malos, eorumque vitam
cenſura notandi; Rom. 16, 17. denunciandi
incorrigibilibus iram Dei, Matth. 18,: 17. 18.
ſcandaloſos homines e communione ſacra
excludendi, aut certe familiari cum eis com-
mercio abſtinendi; 1 Cor. 5, II. 12. proſpi-
ciendi eccleæ neceſſitatibus, quoad id com-
muni omnium conſenſu fieri poteſt. Act.
II2 22. 29. HW
Ex quo intelligitur, quamvis hæc poteſtas
multum a civili, legislatoria, coaétiva po-
teſtate diverſa ſit, non tamen non veram po-
teſtatem eſſe: chriſtiani enim ei obedire te-
nentur, & gravi peccato, qui eam contem-
nunt, leſe obſtringunt; 1Theſſ. 4, 8. 2 Joh.
Y. 9. 10. & Eccleſiæ miniſtri eam ut &ρα0ο0ο
mi Dei exercent. 1 Cor. 4, I. Tit. 1, 7.

G. 896. Chriſtus Dominus poteſtatem hanc
Claves regni cœlorum, &, verbis magis pro-
prüs, Jolvendi ligandique Poteſtatem appellat

dot

Math 16, 19.
hon ſgrificat
ictum ſtt, de
gelum ad poen
Klegemn ad imn
ſ6 applicandt.
Hanc thee
(1) Context
le condonane
nimum gvide
ſone veſtigi
Joh. 20, 21,
cicti metgphon
declaat. Nem
Neccata De rece
nellola ſanati
Aeoatutn val
4. (3) Ke
Mletch. Xe,
Ohricum ſt
Deritorumoe
glam illam b
ſonſo fere
Verbis Plane
literat &
ſerio (g) .
tioris cone
Doum üſbi
tatibus get
Clavium uu

eſiſice Fpoteſtas Eecleſtaſtica.

lpüingle Vatth. 16, 19. 18, 18. Joh. 20, 23. Id quod
coAdin im non ſignificat facultatem, quid licitum aut
abet ,nenſointu illicitum ſit, definiendi, ſed poteſtatem evan-
Aetcein gelium ad pœnitentes in remittendis peccatis,
&legem ad impœnitentes in retiuenae pecca-
ntus Nehlein tis applicandi.
i eſnsſti di Hanc theologorum theſin comprobant:
n noneheen (1) Contextus loci Matth. 18, 18. qui totus
oshNH de condonandis offenſis agit, ita ut ne mi-
S, NUNe“ nimum quidem de prohibitione aut permiſ-
16, ,en ſione veſtigium ſit. (2) Locus parallelus
Math Nnt Joh. 20, 21, 22. 23. qui locutionem prioris
communion? dicti metaphoricam propriis verbis luculenter
Uliari cumess declarat. Nemo ignorat, quid ſit remittere
F,II. 12. Ppeccata. De receptione in eccleſiam, aut de mi-
VS, Qvozdin raculoſa ſanatione morborum hoc explicare,
ſeti poet coactum valde, & nimis affectate eruditum
eſt. (3) Ex circumſtantiis contextus in loco
ames hee Matth. 16, 19. prorſus improbabile eſt,

oria, CNiß Chriſtum ftilo juridico Scribarum & Legis-
metnnmmf peritorum locutum eſſe. Hoc ſi ponas, egre-
nin eielte giam illam Petri confeſſionem Chriſtus re-
Genls ſponſo fere ænigmatico excepit, in cujus
Ttel b in verbis plane nihil diſcipuli ejus, homines
ſr enn Uennd illiterati & ſimplices, intellexerunt. Ex- ad-
In hn verſo (4) Facilis ac plana ordinariæ explica-
“ tionis concinnitas eſt. Quid Clavium ſym-
ebrnk bolum ſibi velit, non opus eſt ex antiqui-
he⸗ gsn⸗ tatibus demum eruere: cum œconomichs
e clavium uſus nemini ſit ignotus. Cui in
n Ff 4 Potes

4 56 Poteſtas Eccleſiaſtica:

D0

poteſtatem dantur, ei jus conceditur ocelu-
dendi & recludendi, admittendi alios, alios
arcendi. Ita & notiones olvendi & ligandi
aptiſſime quadrant in remiſſionem & reten-
ticnem peccatorum. Sublato enim per re-
miſſionem reatu (S. 29 ⁷), tollitur obligatio
ad pœnam, quæ peccatori incumbebat; id
quod propriiſſime ſolvere eſt: & conſequen-
ten, impoznitenti denegare remiſſionem,
erit ligare.

J. 897. Clavis igitur ſolvens eſt effcax
poteſtas pœnitentibus remittendi peccata; quod
fit vel per annunciationem generaiem omm-
bus factam pœnitentibus, vel per ſpecialem
atque individualem a peccatis omnibus ab⸗
ſolutionem.
Si Abſolutio in Sua indole formali ſpecta-
tun, eſt declaratio, qua verbum evangelii
huie pœnitenti in individuo annunciatur &
applicatur; ſi autem ſpectetur cum uo effedtu,
eſt ſimul quoque collatio, habet enim effe-
ctum divinum ſolidæ conſolationis. Nihil
ergo neceſſe eſt diſputari, utrum abſolutio
miniſtri collativa ſit, an declarativa. Non
opponuntur ſibi hæc duo: utrumque in ab-
ſolutione fit; Scriptura etiam utroque utitur
modo loquendi. Dicit, peccata remitti ab
abſolvente miniſtro (miniſterialiter nempe,
ac dependenter), 2 Cor. 2, 10. Joh. 20, 23.

Adio, deccz

44, 13, 38.

998. Ca
lentibus retinen
ſid nolint,
gandi
Hyjus pott
Detele, imune
Ptobator: a.
os hoc vel n
§ ümminente
mmonefiant, /1
gin nais 5
üione famil
ie tleratis,
Mius ſerpente
inbciatur. 10
A NdKa
Doteſt, grin
centia coran
11os, ſye!
um patiat
ITin. ,7.
Ad dubi⸗
Doteſtate
ſaltice di⸗
Mane gi⸗
etiam fier
mini exem

eſafica:
US Conceditr e⸗
Imlttendi alios 1
8 ſletli Ge
miſlonen Ai
ublato enimn et
9), tolitunobien

tori incumbeben

re eſt,Acontege
egart lemſine

ſolveng ell i
teuldi munni
n –W ien
,velper ſun
teuis Otnnbes:

lol ,mmiih
verbum
luo mmnurrinul
kentmn ,,
„ hmbet eniin
nlanons
i, unun NMd
Gechraiu
.trumalel⸗ ⸗
m unoent
cat nif7
enidlter enht
10, l

Poteſtas Eocleſiaſtica. 4 57

& dicit, peccatorum remiſſionem anuunciari.
Act. 13 38

§. 998. Clavis ligans eſt poteſtas pcni-
tentibus retinendi peccata, ut emendentur, G
R id nolint, eos 4 communione eccleſiæ Negre-
gandi.
Hujus poteſtatis uſum eccleſiæ jure com-
petere, immo neceſſarium eſſes ex eo com-
probatur: a. quia ad curam emendandi ma-
los hoc vel maxime pertinet, ut de ira Dei
& imminente pœna graviſſima ſerio côm-
monefiant, 1 Cor. 5, 4. 5. 2 Theſſ. 3, 14. 15.
G. quia malis & ſcandaloſis membris in com-
munione familiariore ſine indicio diſplicen=
tiæ toleratis, maximum periculum eſt, ne
latius ſerpente mali contagione tota eccleſia
inficiatur. 1 Cor. 5, 6. J. quia ſi ſcandala nota
& publica in eccleſia invaleſcunt, abeſſe non
poteſt, quin & puritas ejus interna, & inno-
centia coram Deo, & bona exiſtimatio apud
alios, ſive fideles ſint ſive infideles, pluri-
mum patiatur detrimenti. Apoc. 2, 14. 15.20,
I Tim. 3, 7. 1 Pet. 2, II. 12.
Ad dubia, quæ hic moventur, notandum:
Poteſtate Magiſtratuum civili non tolli ecle-
ſiaſticæ diſciplinæ neceſſitatem; ſunt enim
plane diverſa utriusque objelta, ac diverſi
etiam fines. (§. 89 5.) Porro in Chriſti Do-
mini exemplo, non id ſolum ſpectandum,
Ff § quod

458⁸ Poteſtas Eccleſiaſtica.

quod fecit vel non fecit in Statu Exinanitio-
nis. Quamdiu ipſe inter homines docesat,
nondum erat eccleſia aliqua externa, cui dire-
Gione & diſciplina opus fuiſſet: ſed collecta
& formata poſt Aſcenſionem eccleſia, Chriſtus
exaltatus per Apoſtolos multo plus præſtitit,
quam ſolam evangelü prædicationem.

§S. 899. Uſaus clavis ligantis circumſpecte
per gradus progredi debet, a Chriſto præſcri-
ptos Matth. 18, 15-18. Initium ab admoni-
tione privata faciendum, eaque iteranda &
adſcitis pluribus continuanda, dum aut ad
confeſſionem peccans commoveatur, aut
peccati per teſtes idoneos convincatur.
Semper enim charitas in hoc negotio obſer-
vanda, & conſideranda communis infirmi-
