Joh. 5, 7. Joh. 10, 30. ex qua diſcrepantia
generis malculini & generis neutrius perfa-

cile judicatu eſt, diverſum eſſe reſpeétum;
F &

90 Creatio.

& alio ſenſu Deum trinum, alio unum dici.
Vana illa & falſa ſive imputatio ſive fuge
contradictionis abſurdæ, omnes fere pepe-
rit in hoc articulo aberrationes, tum Anti-
trinitariorum, tum Sabellianorum, tum Tri-

theitarum.
VI.
DE CREATIONE.
S. 191.

am ad conſideranda Dei opera pergimus.
Scriptura mentionem facit quorundam
operum, quæ uni alicui Perſonæ Divinæ pro-

pria ſunt; & rurſus quorundam operum,

*

quæ non tantum Patri, ſed etiam Filio &
Spiritui Sancto tribuuntur: Ex hujusmodi
dicétis inter ſe comparatis eruitur Aétionum
Divinarum diſtinctio, quæ quamvis barbaris
ſcholaſticorum formulis enuncietur, non ta-
men prosotioſo illorum commento haberi
debet.
Sunt Actiones Dei aliæ internæ (ad intra),
quæ pro objecto habent ipſum Deum; aliæ
externæ (ad extra) circa res extra Deum.
Actiones ad intra aliæ ſunt eſſentiales, aliæ
perſonales (de quibus S. 18 5,.) Actiones ad
extra

—
extra por
emanahtes
Jam de
nes ad int
theſis funn
(5§ 177).
ſunt liuiſe
duarum be
regyla fun
Gdiibndhion
extra ſant
nomice gn
ne ſingulin
cluſs (4
tilles, tum
Atiotes ad
VOluntate,
ſint. Plal.

§. 192.
4, 17 clt
juſſtone
ommipoten
tio deßtein
erum mi
Notitia
Rom. l,
Ac i,,l
Seriptura
ter cOgn

io.
Ium, Nlio tun
immputatio ſſef
,ommnes kerp
ratlones, tun
AHiunorun, un

1TION.
9l.
Dei opera pen
mn facit Ovon
Perſonæ Diim
uorundann
ſed etian Ii
Ur: E huuu
ernitur 1n
e Uagisti
enuncietur,
comen!

interne l 4
ſum Deum
tes eili
eſentiles

Creatio. 91

extra porro in immanentes dividuntur, &
emanantes. (Autor p. I121.)
Jam de his ſequentia tenenda. (1) Altio-
nes ad intra eſſentiales ſunt indiviſeæ. Hæc
theſis fundatur in ναονοιbο trium Perſonarum
(S. 177). (2) Adiones ad intra Perſonales
ſunt diviſæ, hoc eſt, ſunt tantum unius, aut
duarum Perſonarum, non omnium. Bæc
regula fundatur in reali trium Perſonarum
diſtinctione (H. 173). (3) Attiones ad
etra ſunt omnibus Perſonis communes. Oeco-
nomice quædam ex eis uni Perſonæ ex ratio-
ne ſingulari tribuuntur, ſed reliquis non ex-
cluſis. (4) Aciones ad intra, tum eſſen--
tiales, tum perſonales, ſunt neceſſariæ. (*)
Adiones ad extra pendent ex liberrima DEI
voluntate, & nequaquam abſolute neceſſariæ
Junt. Pſal. 135; §. 115,;3.

S. 192. Creandi notio ſcripturaria ex Rom.
4, 17. eſt, id quod non exſiſtit ſolius verbi
juſſione & imperio, hoc eſt, immediate per
omnipotentiam, producere. Adeoque Crea-
tio definitur volitio Dei, qua effecit, ut hæc
rerum univerſitas, quæ non fuit, exſiſteret.
Notitia ejus alia naturalis eſt, ex ratione
Rom. 1., 20. ad quærendum Deum invitans
Act. 14, 1 5. 17. 17, 24 - 27. alia revelata, e
Scriptura, ex qua ſola-diſtincte & ſalutari-
ter cognoſcitur. Ebr. 11, 3.

§. 192.

92 Creatio.

S. 193. Sedes bujus doctrinæ eſt Geneſ. I.
& 2. ubi ipſius contextus conſideratio do-
cet, de mundi totius origine ſermonem eſſe,
Add. Exod. 20, II. Act. 17, 24. Ebr. 11, 3.
Apoc. 4, 11. & hanc creationis biſtoriam
ſenſu literali proprio, non allegorico, expli-
candam eſſe. Hoc Scriptura ubi ad creatio-
nem provocat conſtanter ſupponit. Exod. 20,
II. Marc. 10, 6. 2 Cor. I1,3. Joh. 8, 44.

S§. 194. Creator-Mundi Deus, & quidem
Jolus eſt. Gen. I, 1. Eſa. 44, 24. Nehem. 9,6.
ita quidem ut opus hoc omnibus Perſonis di-
vinis commune ſit, 1Cor. 8, 6. Coloſl. 1, 16.
Pſal. 33, 4. conf. Hiob 35, 10. Pfal. 149, 2.
Cohel. 12, I. Eſa. 54, 5.

§. 19 §. Eſtque hæc adtio Dei liberrima,
ad quam nulla ipſum neceſſitas, nec phyſica,
nec meralis, determinavit. Act. 17,25. Pfal.
1I15, 3. Eph. I, II. Apoc. 4, II.

S. 196. Ipſa Creatio facta eſt non per
emanationem, nec per motum aut mutatio-
nem naturalem, ſed omnipotenti illo verbo
Fiat, quo continetur mandatum, ut, quod
nondum erat, eſſe inciperet. Gen. I, 3. ſeq.
Pſal. 33, 2. 148, 5. Eſa. 45, 12. Rom. 4, 17.
Ebr. 1, 3. Forma proinde Creationis ponen-
da in productione rei non eaſiſtentis per impe-

—
§. mj. 0
Entia ceata
univetſitate,
habeat. Joh,
Adl. 17,24.
Conſequen
Del cokterna
Ccreationem
1, 1.2. Rom
Atque ade
initium ſuun
cipio acepit
22. Conluet
creatus eſſen

5. 199½. 1
Proprie didto⸗
1, NMOd. 20
1, 1. Wemmot
tia J. I.
rc patet, 4
in eis eſt

8. 199.
elt Mungu
elicitatis
conſtituun
rpora,

Creatio 93
ocine eleoin S. 197. Omnia præter Deum vera & realia
tis conſteni Entia creata Junt. Nihil eſt in tota rerum
gine ſermorn univerſitate, quod non ortum ſuum a Deo
1I7, 24. Mi habeat. Joh. I, 3. Apoc. 4, II. Ebr. 11, 3.
creationis f Act. 17, 2 4.
n alegning Conſequenter mundus non ex præexſiſtente
dtura ubi da vel coæterna materia creatus eſt, ſed (quoad
r ſuppontim creationem immediatam) ex nibilo. Gen.
11,3. Poh I, I. 2. Rom. 4, 17. Ebr. 11, 3.
Atque adeo mundus non ab æterno fuit, ſed
Ii Dau, c initium ſuum aliquo definito temporis prin-
44,24. Nii cipio accepit. Gen. 1, I. Pſal. 90, I1. Prov. 8,
Umius M 22. Confueta loquendi formula in tempore
86, Coll, Ccreatus eſſe dicitur.
beiae §. 198. Totum univerſum intra ſex dies
proprie dictos & ſucceſſive creatum eſt. Gen.
gio Dei mn 1. Exod. 20, II. etianm cœlum & terra, Gen.
Eitn, netiſ 121. memotata; id quod ex arcta cohæren-
1. 44. ng tia v. I. & J. y. & conſtanti tenore Scriptu-
SESNE ræ patet, quæ cœlum & terram & quicquid
“ in eis eſt ut eodem creandi actu facta con-
ack ſ un jungit. Gen. 2, 4. Apoc. 10, 6. Act. 4, 24.

uee N n S. 199. Opus per creationem productum
itent eſt Munqus Rom. 1, 20. in quo ſunt partim
tun, u, 4 Spiritus Col. 1, 16. cognitionis, virtutis, &
/Gen felicitatis capaces, qui unam Dei civitatem
2, Non conſtituunt Ebr. 12, 9. Num. 16, 22. partim
– corpora, in quorum univerſo & nagnirdo
ſtents 5 .
euti u⸗

94 Creatio.

ſtupenda, & multitudo ac varietas rerum, &
concinnus atque admirabilis ordo, & pul-
cherrima Gymmetria notabilis eſt. Pfal. I04.
Hiob 38- 41. Jer. 3 1, 37.
Hæc univerſitas rerum in primo illo ſtatu

creationis valde bona fuit Gen. I, 31. & ſa-

pienter coagmentata Ebr. 11, 3. & perfecta
Gen. 2, 2. Utrum vero hoc ad ea quoque
referri poſſit, quæ de Mundo optimo noſtra
ætate diſputata fuere, merito dubitatur.

H. 200. Quantacunque autem ſit Mundi
perfectio, tamen limitata, non abſoluta eſt,
conſequenter Mundus infinitis modis a Deo
diſtindtus eſt. Plal. 102, 26. 27.28. 104, 29.
30. Col. I, 17. Act. 17, 28.

§. 201. Cum in hoc univerſo ſint crea-
turæ corporeæ, e quarum intuitu agnoſei
poteſt æterna DEl Potentia Rom. I, 19. 20.
& Sapientia Prov. 3, 19. 20. Jer. 10, 11-13.
ac Bonitas, Pſal. 136, 5- 9. cum in eodem
etiam ſint creaturæ intelligentes, quæ tum
in ſui, tum in mundi corporei contempla-
tione, iſtas DEl perfectiones agnoſcere, in-
deque motiva cultus ac laudis DEl deſumere
poſſunt Pſal. 148, I - 5§. Apoc. 4, 1I. immo
jubentur Eſa. 46, 26 - 31. manifeſtum eſt,
Mundum conditum eſſe ad Gloriam Dei, Pfal.

19, I. 2. 104, 31. 103, 22. quæ vero neſt
e

eſt eo efl
nonpiſi hy
ſecd creatun
5. 16 ¾)
Cum pa
tas tum int

20., tum V.
inexhauſta
ſeq. patet
primis inte
Gitum eſe.
Uter hon⸗
cipue gron
dont inter ſe
Coſtentunt.
fen eſſe, in
Clat. Rom. 1
Noticior
ommnin in bon
ductkionem
creavit Dei
1,15. Deun
119, 16.
29, anima
1, . 0
4gitata eſt
Lepta fil

5. 202.
dalluto 5

AC Varietas teret
rabilis ondb, A
tabilis eſt, Ml

m in prinoihn!
it Gen I, 30)
br. 11,3. Ar
0 hoc d ei
Mundo op
nerito dubinn

ne AWtenn ſt
9, non 10l
ſinitis mott
6. 27,2 0 M
29.

Uliverlo in
tum intuitl
tia Rom. I, GE
10. er. 10 1
19, cum Ii
ſgentes, g
hpore Cone
nes gtoet
is Dl
00. 4, Il. 1
,manletin
Nhorion Iu)
1 e n

Creatio. 9 5

eſt Deo eſſentialis, ſed accidentalis, libera.
nonniſi hypothetice neceſſaria; non Deo ipſi,
ſed creaturis commodum afferens, (Conf.
§. 168.)
Cum porro experientia conſtet, res crea-
tas tum inter ſe mutuo ſibi prodeſſe, Hoſ. 2,
20. tum vel maxime creaturis intelligentibus
inexhauſtas utilitates adferre Pſal. 104, 10.
ſeq. patet etiam hoc, in creaturarum, in-
primis intelligentium felicitatem Mundum con-
ditum eſſe.
Uter horum finium Creatori primo ac præ-
cipue propoſitus ſit, ſubtilius quæritur.
Sunt inter ſe intime connexi, ſeque mutuo
ſuſtentant. Scriptura Gloriam DEI ultimum
fſinem eſſe, in quem omnia tendant, pronun-
ciat. Rom. 11, 33.
Antiquiorum autem theologorum theſis,
omnia in hominum uſum condita eſſe, per in-
ductionem probari poteſt. In hominis uſum

creavit Deus cœlum Hoſe 2, 20. ſidera Gen.

1, 15. Deut. 4, 19. terram Gen. I1, 28. Pſal,
I15, 16. Eſa. 45, 12. 18. vegetabilia Gen. 1,
29. animantes Gen. 1, 26. 28. Angelos Ebr.
1, 14. Objectiones, quibus interdum ex-
agitata eſt, theologorum mente recte per-
cepta facile diluuntur.

S. 202. Monumentum creationis DEUS in
Sabbato ab ſe inſtituto publicum ac ſolenne
exſtare

.

96 Angeli.
exſtaré voluit, Gen. 2, I. 3. Exod. 20,; II.
eoque homines ad praxin hujus doctrinæ,
ſitam in creatore agnoſcendo, & per fidem,
amorem, obſequium, gratitudinem colen-
do, adducere. Act. 17, 24 -27. Rom. 4, 17.
ITim. 6, 13. 17:.

2

VI.
DE ANGELIS.

§. 203. “
ANgelorum nomine, quando proprie ſu⸗
T mitur, intelliguntur Jubſtantiæ intelligen⸗
tes, mentibus humanis affines, ſed multo
præſtantiores, Miniſterie Providentiæ Divina
in regimine univerſi & eccleſiæ deſtinatæa.
Has exſiſtere, & quidem t Subſtantias,
e ſola Scriptura certo conſtat. In ea diſtin-
guuntur nominibus, etiam propriis; & ap-
paruiſſe leguntur: Ergo ſunt certe Entia.
Agunt; id quod ſubſtantiarum eſt: ergo
ſunt ſubſtantiæ. Locuti eſſe leguntur; Deum

adorant; ſciunt, quæ geruntur in mundo;

varia miniſteria præſtant: Ergo ſunt ſub-

ſtantiæ Intelle ctu, & Voluntate Præditæ.
Hæc evidentia ſunt.

H. 204 .

—

8.204.
Scriptura;
hil exiſtere
creatone
me cumm
gelos Cort
Prodabile
cundi die
quidem

§. 20.
cuntur en
(to, Ebr.
tos, cN
Fünt, Kre
Opinioni n
Dore ſepar
14. Col. I.
ſententian
edrum (J
erls) dix

§. 20
ſint, I
kes, Ut
Dollent,

9.20.
Deun

Angeli. 97

,1.3. EON ,,
Axit hujus dodn
ſeendo, & i
gratitucihenen
24-27. Non

.
6ELIS

j.
unndofnn
ſilſentie i
ſines, l
Pyovigenti,
hie jiu
lenn uu N
Altt. In e
n Propritt
o lunt tete!
tirum e
le leguntulj
tuntut in
oluntate K

§. 204. Creatos eſſe, diſerte non docet
Scriptura; quoniam tamen præter Deum ni-
hil exiſtere, niſi per creationem, poteſt, de
creatione Eorum dubitari non poteſt: maxi-
me cum Gen. 1, 2. ſub exercitu cœli & an-
gelos comprehendi ex Neh. 9, 6. certum ſit.
Probabile eſt, primo hexaemeri die, aut ſe-
cundi diei initio conditos, Hiob 38, 7. &
quidem omnes ſimul.

S. 205. Natura eorum ſpiritualis eſt: di-
cuntur enim Spiritus, abſolute, in caſu re-
cto, Ebr. I, 14. Subtili corpuſculo prædi-
tos, cum Platonicis Patres antiqui credide-
runt, & recentior philoſophia docet; cui
opinioni nullum ſubeſt periculum. Theſis
tamen ordinaria eos mentes ab omni cor-
pore ſeparatas & completas eſſe, ex Ebr. 1,
14. Col. I1, 16. Luc. 24, 39. aſſerit. Ex qua
ſententiarum diverſitate etiam apparitiones
eorum (frequentiſſime commemoratæ in Sa-
cris) diverſimode explicantur. .

§. 206. Quamvis animæ humanæ ſimiles
ſint, multo tamen ſunt hominibus præſtantio-
res, ut vel ex naturalibus, quibus eximiis
pollent, eorum perfectionibus intelligitur.

S: 207. Præditi ſunt Intelletu, quo & ſe,
& Deum, & Creaturas alias cognoſcunt,
G per-

98 Angeli.

perſpicacia excellente, quæ per intuitum
eorum, quæ in mundo fiunt, inprimis ope-
rationum Dei, per experientiam diuturnam,
per revelationes a Deo ſubinde factas, per
ratiocinia humanis multo perfectiora, novis
ſubinde acceſſionibus creſcit. 2 Sam. 14, 20.
Mat. I8, IO. I Pet. I, 12. Luc. 15; 10. Eph.
3, 10. Aliquid eo etiam confert mutua co-
gitationum inter ipſos communicatio, per-
agenda procul dubio ope ſignorum quorun-
dam, quoniam Scriptura eis Loquelam tri-
buit. 1 Cor. 13, I. 2 Cor. 12, 4. Eſa. 6, 3.
Apoc. 7, 11. 12. Limitatam autem eorum
cognitionem eſſe ex Marc. 13, 32. & 1 Pet.
1, 12. Patet.

§. 208. Potentia Angelorum infignis & ma-
gna eſt. Pſal. 103, 20. 2 Thefſ. 1, 7. 2 Pet. 2,
II. & cognoſcitur quoque ex ſtupendis eo-
rum, in ipſo etiam mundo corporeo, ope-
rationibus. Gen. 19, 10. 11. 2 Reg. 19, 35.
Matth. 28, 2. Act, 5, 19. 12, 6 - 10. cujus
generis teſtimonia adeo clara ſunt, ut non-
niſi per violentas & interdum ridiculas de-
torſiones eludi poſſint.
Sed limitata eſt hæc potentia, 2 Sam. 24,

16. Dan. 10, 13. & quamvis mira peragere

poſſint, Dan. 6, 22. non poſſunt tamen mi-
racula proprie dicta patrare. Pfſal. 72, 18.

§. 209.

—

8. 209,
eſſe, ex 0l
& alkectib
IDet. 1, 12
Ei Verit
tatem unie
foiſſe Seri⸗
a qua cum
Pars autel
in Bonos

5. 210.
bationi fle
ceſlis debite
eherunt con
ſancto. Di
1Im.5,
ltem angelt

Coyfrma
ore ſpiriti
umn: id in
Vine conſt
Fruidone
tinunnto ſe
tio; firm
Conſtans
katis. C.
candi no

i.
—
quæ per inni
tünt, npiniig
rientiam ciutn
ſobine kien
d petkeckioni:
teſcit. 2 ml
. Luc. 15,0
n confertimun
omnmmunicrio,
eſignorum dn
1 eis Lollin
ot. 12, H
tatamn autenn n
te. 13, 72 Al

run ilſti
Ihel. 1,7. 11
e er ſihenlhi
0 corpolen
II. 2 Reg
15, 6- 0
lira ſut, u
dum idlel

entia, 1an;
Vis mifthen⸗
ofunt mmen⸗
Pſal rvl

Boni Angeli. 99

S. 209. Voluntate libera Angelos præditos
eſſe, ex obſequio Deo præſtito Pſal. 103, 20.
& affectibus eis adſcriptis Luc. 15, 7. 10.
1 Pet. 1, 12. patet.
Ei Veritatem, hoc eſt puritatem & ſancti-
tatem unice in Deum intentam, concreatam
fuiſſe Scriptura aſſerit, Joh. 8, 44. Judæ v. 6.
a qua cum pars angelorum defecerit, maxima
pars autem in ea perſtiterit, diſtinguuntur
in Bonos & Malos Angelos.

De Bonis Angelis.

S. 210. Bont Angeli ſunt, qui in ſtatu pro-
bationis fideles ſe præſtiterunt, dotes ſibi con-
ceſſas debite adhibendo, eoque præmium ac-
ceperunt confirmationem in ſtatu ſuo beato &

Jancto. Dicuntur ſancéti Mat. 25, 31. electi

1Tim. 5, 21. Angeli abſolute, 1 Pet. 1, 12.
item angeli lucis 2 Cor. II, 14.

Confirmatio hæc facéta eſt collato eis ro-
bore ſpirituali vontra quodvis peccandi pericu-
lum: id intelligi facile poteſt, ex gratiæ Di-
vinæ conſcientia certa; ejusdem augmentis;
fruitione perpetua Dei, ut Summi Boni; con-
tinuato ſemper actionum ſanctarum exerci-
tio; firmato per viéctoriam tentationum, &
conſtans recte agendi ſtudium habitu Sancti-
tatis. Conſiſtit adeo in impoſſibilitate pec-
candi non phyſica Hiob 4, 18. ſed morali,
G 2 qua

1b0b Boni Angeli.

qua certum eſt, eos nünquam peccaturos.,
Mat. 18, 10. Luc. 20, 36. 1 Tim. 5, 21.

§. 211. Numerus angelorum bonorum in-
ſignis eſt, Dan. 7, 10. Pfſal. 68, 18. Mat. 26,
53. Ebr. 12, 22. nec dubium, eſſe in tanta
multitudine ſocietatem, eamque, ut in exer-
citu, ordinatam Gen. 32, I. 2. Luc. 2, 13.
& aliquod ideo inter eos Diſerimen, Col. I,
16. Eph. I, 21. 1 Pet. 3, 22, Theſl. 4, 16.
Judæ v. 9. ſed quale illud ſit, definiri, Scri-
ptura tacente, non poteſt.

§. 212. Munus Angelorum Bonorum præ-
ter adorationem & laudes Majeſtatis Divi-
vinæ, Nehem 9, 6. Pfal. 103, 20. 21. 148, 2.
in eo conſiſtit
(1) ut Voluntati Divinæ miniſtrent in re-
gimine ſuper hunc mundum Dan. 7, 10. bl.
103, 20. 21. 22. & exſecutione judiciorum
Gen. 3, 24. 19, 1I1. Plal. 78, 49. 2 keg.
19, 35. Act. 12, 23. prout etiam Chriſto,
cui ſubſunt Eph. I, 21. 22. Col. 2, 10. 1 bet.
3, 22. & adorationis cultum præſtant Ebr.
1, 6. Apoc. 5, II. inſerviiſſe Luc. 1, 11.26.
2,9. 10. 13. Mat. 1I, 20. 21. 4, 11. 28,; 2. F.
Act. r, 10. II. & olim inſervituri leguntur

Mat. 13, 4 1. 42. 24, 3 I. 25, 3I. I Theſ. 4, 16.

2 Theſſ. 1, 7.
(2) ut

—

(2) ut!
ſiam tueal

lentes eo
Gum revel.
Cortuptelas
,21. A
6) u
Varii genen
5,4. Pirit,
AGl. 10,4
31. Erech
etiam hom
tationes, e
quamvis me
Singylis
cemn perper
idit, ſo
oar ve
Zelistamne

5. 213.
tam ſand
Iſ, 10. k.
I Tim. ſ.
hobis de
tiqnam à
Mt. 4,l.

geli.

—.
lünd uam ecenl

elorum bononm

al 68, 1.

lbium, elleint
eamnque, Aina
2, l. 2. Le
s Diſerinen,
„22, IThele
ſit, deiinni,
eſt.

lorum Pononm
des Majeltusl
107, 20,21,1

nre miniſtteni⸗
Bum Dan.7hl
ntone juden
öut etian Cn.
1. Col.2,10l
lumn grelm.
ſe Luc le
,11. 4

ſervitueſegu⸗
31.1 I

Boni Angeli. or

(2) ut res humanas, ac ſpeciatim Eccle-
ſiam tueantur; id quod comprobant fre-
quentes eorum apparitiones, ad confirman-
dam revelationem divinam, & avertendas
corruptelas idololatricas factæ. Add. 1 Tim.
5, 21. Act 5, 19. 12, 7. 27, 23.
(3) ut ſingulis etiam præſtent beneficia
varii generis, Pſal. 91, I. Gen. 19, 12. Joh.
5, 4. ſpiritualia quoque, hortando, ſolando
Act. 10, 4. 5. 27, 23.24. Luc. 16, 22. Mat. 24,
31. Ezech. 9,, 4. Apoc. 7, 4. Eos docere
etiam homines poſſe, ſuggerendo cogi-
tationes, colligitur ex Matth. 1, 20. 2, 13.
quamvis modus inexplicabilis ſit.
Singulis autem fidelibus Angelum cuſto-
dem perpetuum adeſſe, pie antiquitas cre-
didit, ſuperſtitio autem deinde in gravem
abuſum vertit; Scriptura certe, quæ de an-
gelis tam copioſa eſt, nusquam id docet.

§. 213. Cum Angeli ſint tam præſtantes
tam ſanétæ naturæ, & noſtri amantes, Luc,
15, 10. rebus etiam noſtris multum interſint,
I Tim. 5, 21. conſequitur reverentiam illis a
nobis deberi, I1 Cor. 11, 10. quæ vero neu-
tiquam ad cultum religioſum progredi debet.
Mat. 4, 10. Apoc. 19, 10. Col. 2, 18.23.

6 3 De

Mali Angeli.

De Malis Angelis.

§. 214. Angeli Mali ſunt, qui per volun-
tariam a Deo defettionem bonitate & ſantti-
tate originali exciderunt, in habitu pravo con-
tracto pertinaci malitia perſeverant, & in hoc
mundo operationes ſuas exercent, ad regnum
Dei inter homines omni conatu impediendun
ac turbandum.

§S. 215. Peccatum eorum generatim ex
Joh. 8, 44. 2 Pet. 2, 4. Judæ y. 6. I1 Joh. 3, .
liquido conſtat. Sed in quo ſpeciatim con-
ſtiterit, de eo nil niſi conjecturæ & ſuſpi-
ciones incertæ feruntur. Non magis de tem-
Pore lapſus certi quid dici poteſt.

S§. 216. Inter eos eſt præcipuus quidam,
qui cæteris dux defectionis videtur fuiſſe,
& in Scriptura Sataneg, Diaboli, aliisque
nominibus venit. Mat. 25, 41. 12, 24. conf.
tamen Y. 26. 6, 13. Jo. 12, 31. Apoc. 12, 9.
10. I1 Pet. 5§, 8. Eph. 6, 16. Keliqui, Angeli
Satanæ, Dæmones, Spiritus immundi dicun-
tur. Luc. 8, 29. Coll. 30. 11, 19. 2 Cor. 1
Mat. 25, 41. Apoc. 12, 9. quorum ingens e
numerus, Luc. 8, 30. & ſocietas quædam 20
vegnum. Mat. 12, 26. Col. 1, 13

J. 277.

—
5,217.
cuta, pari
ſelicis 2P.
tim detrun
Lterni ſun
uc f.6.
inde ulter
12, 31. I.
Apoe. 12,
ultimum«
2,4. Matt

§. 219.
pro Spient
jucicii, Ma
Ut Vires ſua
ue ad pun
4,4a. AG.
ITim.1,²
le, ut ſe
os, ex in
ſd. Hiob
Nege in
lorum ſpin
ucere not
(2²) homi
us eorumn
22, 31. 32.
Penitus 3
Pendent,

ingel..

—

1Auele

lnt, gi n
en bonitgte
t, in halitnnn
perſeenmt,
Rexercett, A
i ANetl ing

eorunl gelett
Jude f.6. Iin
in quo ritin
1conjechure
ur. Non nag⸗
cici poelt

eſt reituſ
Honss vicetu
, Dillol,
16,41, 19 4
16. RKeliqul
fitus innunt
11,19, 200
orucn lgd⸗
ſocietu⸗ Neln
0l, l 151

Mali Angeli. 103

S. 217. Pœna lapſum angelorum ſtatim ſe-
cuta, partim amiſſio gratiæ Dei & ſtatus ſui
felicis 2 Pet. 2, 4. Judæ Y. 6. Joh. 8, 44. par-
tim detruſio in caliginem fuit, cum horrida
æterni ſupplicii exſpectatione, 2 Pet. 2, 4.
Judæ v. 6. Jac. 2, 19. accedente interim ſub-
inde ulteriore dejectione, Gen. 3, I5. Joh.
12, 31. 14, 30. 16, II. I Joh. 3, 8. Ebr. 2, 14.
Apoc. 12, 7- 12. 20, I. 2. 3. donec judicium
ultimum eos æterno cruciatui tradet. 2 Pet.
2, 4. Matth. 25, 41.

S. 218. Hoc ſupplicium ultimum DEUS
pro Sapientia ſua differt in diem univerſalis
judicii, Mat. 8, 29. eisque interim permittit,
ut vires ſuas in hoc mundo experiantur: id-
que ad puniendos malos & infideles 2 Cor.
4, 4. Act. 5, 3. 2 Theſſ. 2, 9. 10. 1 Cor. 5a §.
I Tim. I, 20. bonos autem exercendos, at-
que, ut ſe ipſos abnegare diſcant, caſtigan-
dos, ex intentione Dei facere debet. 1 Pet.
5, 8. Hiob I, 12. 2 Cor. 12, 7.
Neque injuſta aut Deo indigna eſt hæc ma-
lorum ſpirituum tolerantia. Nam (1) ſe-
ducere non poſſunt niſi volentes Joh. 8, 44.
(2) hominibus præſidia præſto ſunt adver-
ſus eorum malignitatem, 1 Joh. 3, 8. Luc.
22, 31. 32. Eph. 6, 10 - 17. (3) in operando
enitus a permiſſione & regimine Dei de-

bendent, ipſiusque conſilio inſcii & inviti
G 4 ſub⸗

104 Mali Angeli.
ſubſerviunt, Mat. 8, 31. Hiob 1, 12. 2, 6.

(4) per viétoriam Deo glorioſam ac piis læ-
tabilem, & nunc ſubinde pudefiunt Luc. 10,

17.18.19. Rom. 16, 20. Apoc. 12, 7-12.
& olim plane dejicientur. 1 Cor. 15, 24. 25.
Apoc. 20, 10.

S. 219. Malitia angelorum malorum co-

gnoſcitur (1) ex eorum aſtutia, & inimici-
tia contra Deum & homines, 2 Cor. 11, 3.

14. Mat. 13, 39. 1 Pet. 5, 8. 9. Joh. 8, 44.

(2) ex eo quod ſalutem animarum variis
modis impediunt, 1 Tim. 4, I. 2 Thefl. 2, 9.
Mat. 13, 38. 39. coll. 41. 1 Theſſ. 2, 18.
Luc 8, 12. (3) ex influxu morali pernicio-
ſo, quo homines vel ad peccata gravia Joh.
13, 2. Act. 5, 3. 1 Cor. 7, F. vel ad facta, e
quibus ingens & multiplex damnum oritur,
I Paral. 21 (22), I. 1 Reg. 22, 22. 23. im-
pellunt.

Intereſt Eccleſiæ, ut doctrinam hanc de

Satanæ malitia, itemque de ejus potentia,
non patiatur e theologia chriſtiana elimina-
ri. 2 Cor. 2, 1I1I.

§. 220. Potentia ac vires Satanæ & malo-
rum angelorum, conſtat partim ex appellatio-
nibus potentiam ſignificantibus, Luc. I1, 21.
Joh. 12, 31. Eph. 2, 2. 6; 12. partim ex ipſis
factis, ſeduétione mundi Apoc. 12,9. ſtann
. ita

2

—..—
ſita inter he
Colitur,
excæcatior
etiam cor
2,7. Luc.
Tribuun
ille cuncta

ccojus ipſe

26. & c,l

§. 221.
tiomibus,
caute verſ
eyentuss, g
Piti credulit,
tundum etia
WManem mu
Deris, ormr
ſine injul

9, 222.
tus in hon
unitus eſt
uam inſt
Obleſ
tus, Qua
d erorn
Contra o0
ei condeſ

neli
R
Hiob I, 1.¹

gorioſim a ie
e pudeftumlus,
0. Apoc. 12,/71
t. 1Cor.I ,4

lorum mion
alkutia, Cint
lines, 20 3
ſ, 6,9, Iii
emn aninatun 1
N. ,1. 2el,
41. 1 Ihel:
n moraller
peccna giun
. vel 40
ler dammunmd:
.22, 21 .

ocktnan iu
ge eis n
chrilim

Sotmeh⸗
im er M,
2. hurint ,
poc/ 155 4

Mali Angeli. 105

ita inter homines idololatria, per quam ipſe
colitur, Lev. 17, 7. Pſ. 106, 37. 1 Cor. 10,20.
excæcatione 2 Cor. 4, 4. Eph. 2, 2. & damnis
etiam corporalibus actu illatis. Hiob 1, 19.
2, 7. Luc. 13, II. 16.
Tribuuntur talia Satanæ, non quod unus
ille cunéta efficiat, ſed quia regnum habet,
cujus ipſe eſt princeps. Luc. 11, 18. conf. y.
26. & c. 10, 18.

S. 221. In ſpecialioribus Satanicis opera-
tionibus, (ut Obſeſſione, Magia, spedtris)
caute verſari oportet, ne quosvis inſolitos
eventus, qui latentes cauſas habent. præci-
piti credulitate Satanæ adſcribamus; ſed vi-
tandum etiam alterum extremum, ne ob im-
manem multitudinem fabularum hujus ge-
neris, omnia talia, invita experientia, nec
ſine injuria in Scripturam, negemus.

§. 222. Obſeſſio eſt continuata mali Spiri-
tus in hominem actio, qua bomini ad tempus
unitus eſt, attiones ejus determikat, eoque tan-
quam inſtrumento utitur.
Obſeſnio Spiritualis eſt poteſtas mali Spiri-
tus, qua ſe cum anima hominis' unit, eamque
ad enormia peccata impellit, poſt multa gravia
contra oonſcientiam peccata ex juſto Dei judicio
ei conceſſa. Luc. 22, 3. Joh. 13,27. 2 Cor. 4,4.
Eph. 2, 2.
2 6 5 Ob⸗

106 Mali Angeli.

Obſeſſio corporalis eſt poteſtas mali Spin.
tus, qua immediate in corpore hominis violen-
tas ſuas operationes exercet, actiones tum li-
beras, tum naturales miris & inſolitis modis
determinando, aut impediendo, aut miſere per-
turbando. Exempla ejus luculenta occurrunt
Matth. 8, 28 - 32. 9, 32.33. Marc. 7, 25. 29.
Luc. 4, 33. ſeq. Act. 8, 7.
In hujusmodi dictis tantum vebementiores
quosdam morbos ſignificari, dici non poteſt,
CI) quia dæmonizomeni diſtinguuntur ab
iis, qui morbis, etiam vehementioribus,
laborarunt, Mat. 4, 24. 8, 16. Marc. 1, 32.
Sæpe utique etiam morbis correpti fuerunt
obſeſſi; ſed illi morbi fuerunt effectus obſelſ-
ſionis, non ipſa obſeſſio. Mat. 17, 14-18. 12,
22. Luc. I1, 14. (2) dæmonia, quæ in ob-
ſeſſis fuerunt, dicuntur etiam Spiritus im-
mundi Marc. 5, 2. 8. & mali Act. 19, 15. ty⸗
rannidem exercentes Act. 10, 38. locuti cum
Chriſto Mat. 8, 29. 31. Marec. 1, 24. 25˙. (3)
Chriſtus, cum diſcipulis poteſtatem in ma-
los Spiritus daret Mat. 10, I. & de ſucceſſu
cum gaudio referentes porro edoceret Luc.
10, 12-20. nec verbulo monuit, de ſuper-
ſtitioſo aliquo vulgi in hac re errore.
Hodie rariora ſunt obſeſſorum exempla:
& ſi quid tale occurrat, ſumma opus eſt cir⸗
cumſpectione, ne aut noſtra credulitate aut
aliena malitia decipiamur.

§. 223.

—wN—

23.
docet Exod.
9. 109,19. 4.
Gonata: un
ſtius eſt,
Drobatas, in
certe de S
cere. Re
rcapis rerun
Ginhio ac
timen & ma
ne, imterdun

5, 24. D
eſt. Theotea
Kerlptara
dann. 29, 11
MWarc.6, 49
N mü

§. A,.
mentis
decenter
eſt: ita
culcandn
na quo⸗
§.219.
2,26.
ſt ben

Angeli⸗

—
eſt oteſin ni
Corpore unitini
ercet, Aftiote n
nitis G inelti
eliendo, autnie
us luculentonn
2,33. Mare gl
7.
tantum dehert
dari, dici mn
heni diſtngun
Aun vehemeniad
9, 16. Mu.
btbis conten ir
nerunt efelut
. Matln il
GCamonin, ael
r etiam Shn
. 10,39. Vent
MAare. 1,24,71
spoteltgen t
ſ0, 1 Ac in
orro etocent
monuit, Eel
e re ellole/
ſeſſorum erf
mmmma iid
lra cecllin

Mali Angeli. 107

S. 223. Magiam &O Magos dari, Scriptura
docet Exod. 7, I1. 22. Act. 8, 9. 10. 11. 13,
8. 19, 19. quid magia ſit, explicare non eſt
dignata: unde ab explicando modo abſtinere
ſatius eſt, quam per incertas & nunquam
probatas, immo abſurdas opiniones, veritati
certæ de Satanæ poteſtate, præjudicium
creare. Res tota videtur eſſe ludibrium, ex
arcanis rerum naturalium notitiis, impoſtura,
& impio ac ſtolido fanaticiſmo confiatum; quo
tamen & mali Spiritus, ex divina permiſſio-
ne, interdum abuti poſſunt. Act. 13, 10.

§. 224. De Speckris res multo obſcurior
eſt. Theologi eſt, nihil ſtatuere, quod e
Scriptura doceri non poſſit; & huc nec I.
Sam. 28, II. nec Sap. 17, 3. 4, nec Mat. 14,26.

Marc. 6, 49. Luc. 24, 37. 39. faciunt. Omni-

um minime quævis hujus generis phænome-
na Satanæ adſcribenda eſſe, probari poteſt.

S§. 225. Uti ergo ab hujusmodi terricula-
mentis animos, imperiti inprimis vulgi,
decenter atque graviter avocare conſultum
eſt: ita ex adverſo diligenter e Scriptura in-
culcandum, quam triſte ſit, poteſtati Sata-
næ quoad ſpiritualem influxum in animam
(S. 219. 220. 222.) obnoxium eſſe, 2 Tim.
2, 26. quam ineffabile, etiam hoc nomine,
ſit beneficium redemtionis, Ebr. 2, 14. &
duam

108 Homo.

quam neceſſarium, ut Chriſto Liberatori no-
ſtro nos totos tradamus. Act. 26, 18. Col. I,

13. Jac. 4, 7. Qui in philavtia ſua prava

contra Deum tendunt, illi hoc ipſo diaboli
gerunt imaginem, cum illo operantur, eique
ſe ut inſtrumenta infelicia permittunt. Joh.
8, 44: 1 Joh. 3, 8. 5, 19. Act. 13, 10.

VIII.
DE HOMINE.

§. 226.

De origine generis bumani ſola nos docet
Scriptura, tradens hominem immediate
a Deo creatum, Elſa. 45, 12. Cohel. 12, I. &
modum productionis plane ſingularem fuiſſe
Gen. 1, 26. ex quo ſumma Sapientia ac bPo-
tentia eluceat. Eſa. 43, 7. B

S. 227. Eadem Scriptura duce homo de-
finitur, ut ſit creatura rationalis, ex anima
intelligente & corpore organico arkke anitis
compoſita, eo deſtinata, ut ſub debito liber-
tatis & facultatum ſuarum uſu Deum, tan-
quam Dominum ſuum d Summum Bonum,
agnoſcat, & colat, & felicitate ac beatita-
dine fruatur:
§. 228.

—

19. An
pone ele intel
hominis Gen.
in morte, C4
Mimam, licen
Matth. 10, 29
quod zmime
1,4. 2 Pet. 1,

8,229. 4ni
Dhiofophia
mentis ederi
nem Ppiritus
quoc ſit can
Ull, comme
Jlam ubique
Voluntarium!
30, 19.

§. 230. J
eſle ſatuitn
nis omnnis r
tem ſenſus
modo lope
ſui & Aar
tlam etiam
eſt Philoſe
Ctrina tam
eamn prob,
niis, ad

Chriſto Libermn
1. A0l 26,190
in philavta lur
b illi hoc ihtl
illo operunmm:
licia permitun
9. A 13,10

l.
MIN.

26,
mani ſola n
8hominem ind-
,12. Cohelli
lane ſugulneni
nma Sieni

7.

turz Auee obt
Ationclit, 1
,venico AN N.
Giis Anl
n Deun,7
Sunmun N
icttute

6

Romo. 109

8S. 228. Anima hominis diſtinctiſſima a cor-
pore eſſe intelligitur ex hiſtoria creati primi
hominis Gen. 2, 7. ex diſſolutione utriusque

in morte, Cohel. 12, 7. ex impoſſibilitate

animam, licet corpus occidatur, necandi,
Matth. 10, 28. & ex appellatione corporis,
quod animæ tabernaculum dicitur. 2 Cor. 5,

1.4. 2 Pet. 1, 13. 14.

§. 229. Animam eſſe Subſtantiam ſpiritualem,
philoſophia ſolide probat: Quibus argu-
mentis e Scriptura addimus, tum appellatio-
nem Spiritus Cohel. 12, 7. Pfſal. 31, 6. tum
quod ſit capax imaginis Divinæ, amoris
DEI, commercii cum Deo; tum libertatem,
quam ubique Scriptura ſupponit, ut homo
voluntarium Deo obſequium præſtet. Deut.
30, 19. .
§. 230. Doctrina qua Anima immortalis
eſſe ſtatuitur, ad prima fundamenta religio-
nis omnis referri debet. (SH. 6.) Theſeos au-
tem ſenſus eſt, animam poſt mortem non
modo ſupereſſe, verum etiam gonſciam &
ſui & aliarum rerum manere, & reminiſcen-
tiam etiam vitæ ante actæ ſervare. Probrum
eſt philoſophiæ gentilis, quod in hac do-
Etrina tam miſere fluctuavit. Conſpirant ad
eam probandam, ipſa animæ natura; & fi-
nis, ad quem homo conditus eſt; & Bonitas
ac

110 Homo.

ac Juſtitia Dei; & internus conſcientiæ ſen.
ſus; & inſitum homini deſiderium immor-
talitatis: quæ omnia Philoſophia vera præ-
clare explicat. Scriptusaria lgamenta i-
tum Mat. 10, 28. & Cohel. 12, 7. tum fide-
lium exſpectatio melioris vitæ, 2 Cor. 5, 8.

9. 10. tum quod in toto ſalutis ordine, &

gratioſis DEl de vita æterna promiſſionibus
neceſſario ſupponatur, animam in morte nec
ipſam per ſe deſinere, nec a Deo deſtructum
iri. I Cor. 15, 19. Quod idem & ex commi-
nationibus de æternis impiorum ſuppliciis
intelligitur.

S. 23 1. Primi Hominis anima per inſpiratio-
nem a Deo homini data eſt. Gen. 2, 7. quæ in-
ſpiratio fuit immediata & efficaciſſima Dei
actio, qua anima non modo produéta fuit,
ſed etiam dotibus excellentiſſimis prædita,
& inprimis operatione Spiritus Sancti pene-
trata exſiſtere cœpit, atque ita cum corpo-
re unita eſt. Per emanationem ergo id ex-
plicari nec debet, nec poteſt.

§. 232. Corpus hominis primi Deus e pul-
vere terræ ſumſit, Gen. 2, 7. 3, 19. 1 Cor.
15, 47. idque ſumma arte formavit Gen. 2,7.
quam nemo mortalium ſatis aſſequatur, tum
quoad multitudinem & ſubtilitatem partium,
tum quoad earum compoſitionem, quæ uſus
ac

unt,

a es innt
motum, ſen
ſola Kupendd
facientes, t
metriam o
14, 15.
Nedqve a
minummat

1. 233. 0
eſe partes

hiſtoria cres
ſcribenda ho
Luc. 2,,40,
uorundam 1
Lue. h ſſ.

. 234. 4.
Gen. 15. 1
Deus mulien
formanit, G
incdignum 0
Clt, ut tot
Ir Pe Propa
tione conti

A
hypotheles
epßhfentia,

0. Homo. 111

— -
ernus cnſac fines innumeros habet, ad nutritionem,
ini Geicdeiinn motum, ſenſationes, loquelam (quæ vel
PhloPe e ſola ſtupendum eſt Divinæ Sapientiæ opus)
Eigfia agumn facientes, tum quoad proportionem & ſym-
Ohel 1,7a metriam omnium exactiſſimam, Pſal. 139
ioris rite 210 14. 15.
oto ſaluts am Neque alia corporis omnium aliorum ho-
Eterna promde minum materia eſt. Cohel. 12, 7. Hiob 33, 6.
„ Aimhamn inme
nec 2 Deodin H. 233. Conſequitur ex his, duas tantum
lod ilen dan eſſe partes hominis eſſentiales. Plures nec in
impiorun ii hiſtoria creationis memorantur, nec in de-
ſcribenda hominum tum morte Gen. 35, 18.
Luc. 23, 46. Act. 7, 58. 59. tum miraculoſa
isanimgeri cduorundam reſuſcitatione, I Reg. 17, 21.

E. Gen. 2,7, 6 Luc. 8, 55.
1 & effezelle

modo Procl, §. 234. Adamus fuit omnium primus homo

telentffims e Gen. 2, 5§. 1 Cor. 15, 47. e cujus corpore
Spirius Ell Deus mulierem, conjugem Adami futuram,
eume Jormavit, Gen. 2, 21. 22. qua in re nihil Deo
en indignum occurrit. Conſilium autem Dei
mtionen eng fuit, ut totum genus humanum, ex eadem
ltel⸗ ſtirpe propagandum, arétiore inter ſe cogna-
Pinin tione contineretur. Act. 17, 26.
2, 7. §. 235. Quo pacto autem animæ propagen-
ſam,e tur 10. e Dbicura quæſtio r Simls
ts ſegu m hypotheſes quas Viri Docti afferunt, de præ-
btlittten 1 exſiſtentia, de creatione animarum, de pro-

1I12 Homo.

pagatione per Traducem, difficultatibus ſuis
laborant. Scriptura ſic docet, generis hu-
mani propagationem fieri vi beneditkionis
Divinæ Gen. 1, 28. ex quo intelligitur, eam
pendere ab efficaci Dei voluntate & opera-
tione. Eadem vero etiam docet, hominibus
per divinam illam benedictionem conceſ-
ſam eſſe vim generandi ſibi ſimiles, id quod
præcipue & primo ad animam pertinet; Gen.
7, 3. generationem autem verbis altivis de-
ſcribit, cauſam efficientem indigitantibus,
l. cit. Quibus inter ſe collatis efficitur, Pa-
rentes, non tantum quoad corpus, ſed etian
quoad animam, eſſe liberorum ſuorum cauſas
efficientes, ſed minus principales; principalem
cauſam vero eſe Deum, vi benedictionis ſue
cooperantem.

S. 236. Homo eum in Finem conditus eſt,
ut vitam in his terris recte ad voluntatem
& beneplacitum Dei, ſub ipfſius regimine
degat, eoque ad aliam vitam nobiliorem, &
conſummatam beatiſſimamque cum Deo
communionem præparetur. Hiob 10, 12.
7, 18. Eſa. 43, 7. Eph. 1, 12.

§. 237. Theſes articuli hujus probe medi-
tatæ nos admonent originis noſtræ e terra,
ad humiliationem noſtram; Gen. 18, 27
Sir. 10, 9. & offcii, Creatorem noſtrum
corpore

—

Corpore &
1 C01.5,
turatn, ule.
bus natur⸗
nata.

DE

ſntoginis Di
mano, ſ.

plrexperien

tamſoblimmi
ergoderip
huc pertin
