quippe qui nec omniſcii ſunt, nec omnipo-
tentes-

34 8 Precatio.

tentes. Cujus theſeos etiam aliæ ſunt ratio-
nes: (1) quod nusquam talis cultus man-
datus, 6NzXοNονοναορα autem omnis Deo ex-
oſa eſt. Col. 2, 23. (2) Conſiſtere non
poteſt cum expreſſo Deum ſolum invocan-
di mandato. Mat. 4, 10. Eſa. 42, 8. (3)
Angelorum cultus diſerte pro illicito decla-
ratur Apoc 19, 10. 22, 8. 9/. (4) In ſan-
Etos credere non licet, Rom. 10, 14. & in⸗
terceſſionem ab iis expetere injuria eſt in
unicam interceſſionem mediatoriam Chriſti.
I Tim. 2, 5. I Jo. 2, 2.

§. 705. Chriſtus non tantum quoad Di-
vinam Naturam, ſed && quoad bhumanam,
in unione perſonali cum divina ſubſiſten-
tem, una eademque adoratione colendus eſt.
Joh. . 23. Act. 7, 569 Phil. 2, I0. Ebr. I, 6.
7. 8. Apoc. 5, 12. 13. Eſa 45, 23. coll. Rom.
14: II1.

§. 706. Etiam Spiritum Sandtum precibus
adorandnm & invocandum eſſe, vel ex eo ſo-
I0 ſatis patet, quod eſt verus ac ſummus ille
Deus (S. 177) & berſona Divina, a Patre
& a Fllio diſtinda. (S. 182. 184.) conf.
Mat. 4, 10. Rom. 1, 21. Nec deſunt hujus
invocationis exempla, Elſa. 6, 3. 2 Cor. 13,
13. Apoc. I, 4. 2 Theſſ. 3, 5. 2, 16. I1 Theſſ.
3,; IIA 12. 13. quæ præterea in ipſo baptiſ-
mo

—
mo eblentur

29, 19

R.707. Mee
rodar incdigen
nenſa; & 0
& exprelſum
Dromaſhonit

5§ 709,
ces fundend

ia G beng
Otionis natun
thimm Precatio
Pole e lerio:
Inn ſaptemun
Anodis pre
raque otar
Obis, Ode
elciaech
!
boc Dei
Chriſti n
iingere pa
nlgnltaten
ber m
Crando De
tidian 0
Res, N.
Bonitate

d
—
amn alir ſunt eit
n talis coltus n
n omnis Dey
) Conſiſtere n
m ſolun inne
LlA. 42, 9.
Ppro illicto te⸗
19. (4) i
omn. 10, 16. 4
tere injur
diatorlam

tantun u0e
000 Ppu
divina lts
ione Colenn?
2, 10. D. 1
,23, cl. Ne

Gunlmn ni
, veletel
A mms
Divinz, 10
2. 1g,)un
Celnk huin
,2. 100. 1,

Precatio. 349

mo luculentum fundamentum habet. Matth.
28, 19.
§. 707. Neceſſariam eſſe precationem, com-
probat indigentia noſtra; & Bonitas Dei im-
menſa; & Chriſti exemplum ac inſtitutio;
& expreſſum Dei mandatum, cum eximiis
promiſſionibus conjunctam. Luc. 11, 1-13.

§. 708. Ex Mandato Divino, quo ad pre-
ces fundendas obligamur, ſumma & ſapien-
tia & benignitas elucet, ſi modo ipſa pre-
cationis natura prudenter perpendatur. Eſt
enim Precatio talis actus, quo homo reli-
gioſe ac ſerio agnoſcit & profitetur, (1) De-
um ſupremum rerum omnium Dominum,
& nobis præſentiſſimum eſſe; (2) nos no-
ſtraque omnia ab ipſo pendere; nos nihil
nobis, omnia Deo debere; omnem noſtram
felicitatem ab ejus favore benefico profici-
ſci; (3) nos per nos ipſos indignos eſſe
hoc Dei favore benefico; (4) Sohus
Chriſti merito & interceſſione nobis ob-
tingere pofie aditum ad Deum ejusque be-
nignitatem. H
Per mandatum ergo Divinum de aſidue
orando nobis ſuppeditatur continua & quo-
tidiana occaſio (1) glorioſas Dei perfeétio-
nes, Majeſtatem, Potentiam, Sapientiam,
Bonitatem nobis ipfis vivide in mentem re-
vocandi;

3 Precatios

vocandi; (2) Nobis ac ſtatui noſtro ſerio
attendendi; defectus, culpam, indigenti-
am, indignitatem noſtram agnoſcendi z&
profitendi; (3) Perfugio noſtro ad unam
Dei milericordiam in Chriſto, fiduciam
noſtram in Chriſto poſitam exercendi ac te-
ſtificandi.
Conſequenter quotidiano precandi exer-
cikio (1) memoria ac meditatio primaria-
rum veritatum religionis non modo refri-
catur, ſed etiam (2) vivida praxi ad nos
ipſos applicatur; eoque pacto (3) ſuper⸗
bia, torpor, ſecuritas omnisque vitioſitas

naturalis cordis noſtri reprimitur; ex adver-

ſo (4) ſiducia, amor, veneratio, gratitu-
oo erga Deum, ipſo hoc quotidiano exer-
citio alitur, excitatur, firmatur. Quibus
omnibus (5) animus noſter ſubinde meli-
or, ſanétior, Dei amantior, Deo conjun-
ctior, atque adeo beatior redditur.

§. 709. Hoc obſervato facile eſt intellige-

re, quam inſulſa ſint, quæ contra precan-
di officium ingenti cum αρ αοοπ bbjicit no-
ſtri ævi incredulitas. Conceditur, Dei
cauſa precationem non eſſe neceſſariam: ſed
lepidum eſt, inde concludere, eam ergo pla-
ue non neceſſariam eſſe. Quæ ab Omnilci⸗
entia, Sapientia, Bonitate, Amore, Mile=-
ricordia, Juſtitia Dei, petuntur objectio-
nés;

——
nes, eig inde
Ones Deus di
ben glena
grarirum a0
eo & Hor
lohis tamen
mhagisgde
Vior, amnat
4Deo aliq-
Utique, ut!

ſt, nos (e

benefaciene
condonandu
erymis no.
CIa lubinde
tenie, K:
Uine Divina
e vinculum
Cſnercii ſul
MuNimd nol

§ 710.
Ge Iftcium 4
1,21. Dlal.
Is, blal.
Kroltas re
lentium 1
119. 1
Unege
tes exclu

.
——

Uatui noſtro ſe

Dam, Indigen

I agnoſcentt
Rnolteo ad enr

hriſto, Kidten
n exercendlx:

no Precntin
editatio Drime-
non mhod
vida praii as
cto 3,.
mizbe n tons
mitur; ade
neratio Eun⸗
lotiine
mnatur
er vnnteir-⸗
r, Denonur⸗
ecitun

ele eltinel⸗
conter ger⸗
dutt obfetn
Ncecitur, 7
celalim 4
lo 3
2 50m
3mote, Me

aur el⸗
4

Precatio. 3 5

nes, eas invertimus: Ob has ipſas perfecti-
ones Deus dignus eſt, qui invocetur, & ad
quem plena cum fiducia accedamus. Per
gratiarum actionem, per doxologias noſtras

Deo & gloriæ ejus nihil accedere poteſt: ſed

nobis tamen ſub his actibus eadem magis
magisque innoteſcit, & venerabilior, ſua-
vior, amabilior fit. Cum precibus noſtris
aàa Deo aliquid petimus, id non eo facimus
utique, ut Deum, quid nobis deſit aut utile
ſit, nos demum edoceamus, aut ad nobis
benefaciendum indulgendum, parcendum,
condonandum, deprecatione, gemitibus &
lacrymis noſtris Rettamus: ſed tamen refri-
caa ſubinde memoria noſtræ a Deo depen-
dentiæ, & agnita hinc noſtra indignitate,
illinc Divina ſiberalitate, ſuave illud ac dul-
ce vinculum Santti cum Deo, ſimm Bono,
commercii ſubinde inſtauratur firmaturque,
maximo noſtro commodo.

S. 710. Precatio omnium hominum commu-
ne officium eſt, ſive obligatio ſpectetur Rom,
21. Plal. 14, 4. ſive "indigentia commu-
nis, Pſal. 104, 12. Sed ſi ſimul ſpectetur
facultas recte precandi, ſolorum vere cre-
dentium privilegium eſt. Gal. 4, 6. Pfſal. 145=
18. 19. I Joh. 3, 22. 1 Tim. 2, 8.
Trregeniti, in impietate ſaa perſeveran-

tes excluſi lunt ab hoc privilegio. Rom. 8, 8.
Hiob

35 2 Precatio.

Hiob 27, 9. 10. 35, 12. 13. Pſal. 66, 18. Prov.
1, 28. 29. 17, 29. 28, 9. Eſa. 1, I7. ſed illi,

qui gratiæ prævenienti & præparanti non re-
ſiſtunt, poſſunt pro ſui converſione & pecca-
torum remiſſione, preces Deo gratas, per alſ-

ſiſtentem illam gratiam fundere. Act. 9, 11.

2 Paral. 33, 12. 13.

S. 711. Effectus Precationis eximii ſunt Luc.
11, 9. 10. id quod in theologia morali (cum
reliquis ad hunc locum pertinentibus) la-
tius exponttur.
Ad difficultatem ab incredulis jactari ſo-

litam, qua ad nexum rerum univerſalem, 4-
terno & immutabili Decreto Divino ſtabili-
tum, provocant, ut probent ſcilicet, preci-

bus nihil effici poſſe, notandum, (1) De-
cretum Dei ab æterno quidem, ſed conſide-

ratis omnibus, factum eſſe (S. 143), adeo-

que in eo includt etiam reſpectum ad pre-
ces noſtras, ab æterno præviſas; (2) Ne-
xum rerum, cum ſit contingens, nullo mo-
mento ſine immediata conſervatione & guber-
natione Dei conſiſtere poſſe, Ebr. 1, 3. ad
hanc ergo recte per preces recurrimus;
(3) illum præter Deum nemini totum perſpe-

dum, nemini rationes ejus interiores cogni-

tas eſſle: Rom. 11, 33. 34. nimiæ ergo au⸗
daciæ eſt, nexum a Deo ſic ſtabilitum ſup-
pone-

—
ponefe, Ut
& in iglo rer
teltenn nihil

DE N
.

ldimus
gbens e
tn eorum ſiati/
citur alus.
Oorun uſim
n guticſe e
Uunin, G e
Iutionen cun

d 1z. S
Relgionste
Mrehencemu
Dlmo homn
Uthomines
rdn A S

licde offic
Darüthadee
Eennmtore e

eceptari a

—⸗,,.6 —

lal. 66,18. Dr

lu1, F. ed
raparaati nonn
Werſone G ee
0 gratas, eil
ndere. Ack

11
a

eximii in
Ogid Mora
.
ertinentbos⸗

4

recllsicin⸗
1 uninnſien 6.
t0 DMuin ,tiͦ
t ſeilcen e⸗
dum, (0D.
emn, Eed l⸗

5 13)

4

Heclumn 1 4

ilas; (2) .
ens, nblon
Ntone G,
. Tbr. 51
8 kecunrind,
i totun ,/
eriores :
mie eige 11
Alillun 1

m.

Media Salutis. 33

ponere, ut non amplius ſub imperio ejus,
& in ipſo rerum curſu per lummam Dei po-
teſtatem nihil porro mutabile ſit.

DE MEDIIS SALUTIS,
Verbo & Sacramentis.
§. 712.

Idimus ſupra (S. 295), Peccati conſe-
quens eſſe Miſeriam. Jam felix ac bea-
tus eorum ſtatus, qui ex miſeria ſua erepti ſunt,
dicitur Salus. Et media Salutis ſunt eæ res,
quarum uſum Deus hominibus præſcribit, ut per
eas gratioſæ operationes Spiritus Sandti pera-
gantur, & ſio tollatur miſeria, ipſique ad com-
munionem cum Deo perveniant.

§. 713. Si comparemus inter ſe diverſas
Religionis revelatæ periodos (S. 70-74), de-
prehendemus Oeconomiam ſalutis inde a
primo hominum lapſu hanc ſempec fuiſſe,
ut homines per doctrinam divinitus revelatam
artim ad cognitionem Voluntatis Divinæ,
Rique officii, & hinc peccatorum ſuorum,
partim ad cognitionem promiſſionis de Red-
emtore, perducerentur; quæ promiſſio cum
acceptari debeat Fide, placuit Deo, Fidem
2„ hane

374½ Media Salutis.

hanc ante Redemtorem aétu exhibitum,
Circumciſione & Agno Paſchali, poſt vero;
Baptiſmo & Sacra Cœna firmare. Funt
adeo Media Salutis, Verbum Divinum &
Sacramenta.

§S. 714. Dantur quidem & alia, per quæ
eus homines ad ſalutem perducit: ut be-
neficia varia, corporis & animi; Act. 14, 17.
res ſecundæ, Rom. 2, 4. atque adverſæ, 1
Pet. 4, I, Ebr. 12, 10. maxime exſtantiores
& non exſpectatæ; Eſa. 28, 19. morbi gra-
ves, Hiob 33, 15- 30. brevitas hujus vitæ &
vanitas, & ex ea faſtidium, Pſal. 39, 6-9.
caſus funeſti, bella, incendia &c. Luc. 13, 1⸗-6.
item Exempla Converſionis ſeriæ: Rom. 1I1,
11. 14. Matth. 21, 32. Sed hæc aliaque non
ſunt proprie media, ſed adminicula mediorum
ſalutis, quibus homines excitantur, ut ſi

media ipſa ſalutis jam cognita ſunt, eis ſerio

utantur, ſi nondum cognita, ut ea optent &
quærant. Sunt ergo media non proxima,
ſed remota; & pædagogica dicuntur, quia
ad notitiam & uſum mediorum ſalutis pro-
prie ſic dictorum homines ducunt.

S. 715. Verbum Dei eſt ordinarium me-
dium & Regenerationis atque Converſionis,
& Sanctificationis, Jac. 1, 18. Joh. 17, 17.
Luc. 16, 29., 30. 31. I Theſſ. 2, 13. Unde ei
= dantur

—
dantur exiin
Nl. 119, 100
9. I. 1
en. 16,16.

6. 716.
Dartimm man
ddod, &
partim pro
& lalutem
homines e
Legen &h
legtuta Gin
Duura occurrt
1 poteſt ac
Qoniam
changelii pl
nt operati
ueuntut,
deo netel
lo, ſeorle

tis
adh exhibitu
hnl, poſt e
I frmmare. 0
bun Divinmm

& la, pren
per⸗ ducit Ae
Inimi; Adhi
tque adieln
ime exltan
19, motbi;
tis hijius in
c. Luc. 19/1
ſerie: Non!
hec Auglen
iticlltneun
citantut, 0
1 lnt, 6l
,ut en CPel
non N
cicuntur, G
Umn Auts
ucunt.

dnmiudt,
Conveti
17,1
o .

1
15. li

Media Salutis. 355

dantur eximiæ illæ appellationes, luminis .
Pfal. 119, 104. 105. 2 Pet. 1, 19. ſeminis, Luc.
8, 5§ - I5. 1 Pet. 1, 23. nutrimenti ſpiritualis,
Jer. 1 5,; 16. 1 Pet. 2, 2.

S§. 716. Cum autem in Verbo Dei ſint
partim mandata, quæ ab homine opus ali-
quod, & perfectam ſanctitatem exigunt;
partim promiſſiones gratuitz, quæ juſtitiam
& ſalutem in Chriſto offerunt eo fine, ut
homines eas fide acceptent: dividitur in
Legem & Evangelium; Rom. 2, 14. 15. quæ
adæquata diviſio eſt; quicquid enim in Scri-
ptura occurrit, ad alterutrum horum refer-
ri poteſt ac debet.
honiam autem docgtrina legis a doctrina
evangelii plane diverſa eſt, diverſæ etiam
ſunt operationes gratiæ, quæ per eas pro-
ducuntur, aliæ nempe legales, aliæ evangelicæ:
ideo neceſſe eſt ut de Lege, & de Evange-
lio, ſeorſum agatur.

XLIII.
DE LEGE DIVINA,
& ſpeciatim de Lege Morali.
SG. 717.
L* Divina eſt ronelact voluntatis divinæ,
„ 2 ſigni⸗=

35⁵6 . LeX.

ſignifeans hominibus, quales eos eſſe, quæve
facere velit.

S. 718. Deum habere Jus ac poteſtatem,
creaturas intelligentes dirigendi per leges ſuas,
ex ſumma ejus Majeſtate, 1 Paral. 29, I11. 12.
Jer. 10, 6. 7. 10. Dominio Pſal. 24, 1. Apoc.
4, 12. & præſentiſſima gubernatione, Judæ
V. 4. 1I Tim. 6, I5. intelligitur. .
Præterea urgentiſſima ad obſequium erga
Leges Divinas motiva hominibus præbent,
Beneficia per Creationem & Conſervationem
collata, Pſal. 95, I-5. Act. 17, 24 - 27. ipla-
rum legum ad bonum hominum utilitas,
Pſal. 119, I-7. Elſa. 48, 17. & immenſa Dei
Potentia, qua coercere refraétarios valet.

Matth. 10, 28. Jer. 5, 22.

G. 719. Weceſſitas Legis ex eo patet, quod
creatura intelligens nec ſancta ac Deo pla-
cens, nec beata ac felix eſſe poteſt, niſi actio-
nes ejus liberas dirigat Deus, omnis veri
boni ac beatitudinis unica cauſa. Eſa. 48, 17.
Non decuit ergo Deum, hominem ſine re-
gula, qua ad ſcopum cui deſtinatus eſt du-
ceretur, relinquere. (S. 236.)

S§. 720. Fundamentum Legum Divinarum
in ipſa Dei Natura, in æterna & immutabili

ipſius Sanctitate, Juſtitia, Bonitate, ſitum

eſt.

2

—
eſt. ler., Il,
miquiore

c(unt. Et-

Iine dectetu
cetumn nont
Divina poti
lujus ztert
Dateft hom

5. 721.
falta eſ in
minem, 40.
tatis ſæ cog
lel 7, 30. 4
oluntatis dl
Ucum peot

5722. Pe
leges Dihin
Nina leni
an onen
iſrſo, ine
icgne ane
Delente ad b
ityclnnem
feſae I

Eert lex N

8. 723
Non à h

—¶

ei e eſe, a

us ae poteſen
enli her legeeſ⸗
1 Paral. 20, n
Plal 24,1. 4.

bernatione, ²

tur,
4 olſegnim t
ninibus prey.
Conlervatiot
19 21,’27,
minum utilit
& immmenſa!
taatios ii

Alla. Na
vominem lut
eſtintus elt

4)

Divinm

innil

LeNx 357
eſt. Lev. II, 44. 45⁵. 19, 2. 20, 7. I Pef. I, 16.
Antiquiores theologi Legem æternam vo-
carunt. Et eſt ſane æternum Voluntatis Di-
vinæ decretum, in ipſo Deo: ſed hoc De-
cretum nonniſi improprie dicitur Lex. Lex
Divina potius Sarorey, expreſſa imago eſt
hujus æterni Decreti. Decretum per legem
patefit hominibus. Mich. 6, 8.

S. 721. Promulgatio prima Legis Divinæ
facta eſt in ipſa Creatione, in qua Deus ho-
minem, ad Imaginem ſuam creatum, Volun-
tatis ſuæ cognitione evidente inſtruxit. Co-
hel.7, 30. Acceſſit magis diſtindta declaratio
Voluntatis divinæ in converſatione Dei viſi=
bili cum protoplaſtis. Gen. 2, 16. 17.

S. 722. Per lapſum amiſa quidem eſt hæe
Legis Divinæ evidentia: ſed manſit tamen
aliqua Legis Divinæ notitia & boni idea, per
quam honeſtum, juſtum, æquum, a turpi,
injuſto, iniquo, homines diſcernere poſſunt,
idque conſtanti quadam judicii regula; im-
pellente ad bonum; internam etiam animi re-
titudinem requirente; & animis alte im-
preſa. Id omne experientia conſtat: & ſo⸗
let Lex Naturæ vocari.

S. 723. Hæc ſuperſtes Divinæ Legis notitia
non ab homine ſolo, ſibi reliéto, ſed à Deo

eſt, qui actibus ſuis divinis hominem præ-
venit atque convincit. Rom. 2, 14. 15. 4. Plal.
94, 10. 33, 15§. Quod autem illa notitia non
apud omnes eadem eſt, oritur ex eo, quod
non apud quosvis homines eadem eſt ad
hos zaus divinos attentio. Act. 14, 16. 17.
17, 30. Epheſ. 2, 2. II. 12. 4: 17. 18.19. I.
Thefſl. 4, 5.

G. 724. Hinc Lex naturæ, ſeripturaria no-
tione, eſt rectæ rationis dictamen, a Deo,
naturæ audtore, creaturæ rationali impreſſum.
Atque adeo obligatio hujus Naturæ Legis
non pendet ex ſola ratiociniorum veritate,

ſed primario ex Voluntatis Divinæ ad con-

ſcientiam patefactione per actus divinos,
ſenſum ac reverentiam Sancétitatis Divinæ
animo imprimentes, cum arcana vi atque
inſtinétu interno. Unde Finis Legis Naturæ
longe ultra bujus vitæ terminos protenditur,
Rom. 2, 15. coll. 16. ipſaque hæc Lex Chri-
Kianis quoque venerabilis, tuenda, obſervan-
da, ejusque notitia ex Verbo Dei excolenda
& perficienda eſt: eſtque eo gravior homi-
num culpa, quum Legis Naturæ notitiam,
divino oblatam beneficio, & in propinquo
ſitam, ac facilem, ob ſcurari apud ſe patiun-=
tur. Epheſ. 4, 22.

S. 725. Hac ipſa autem de cauſa Deus Le⸗
gis

.
Zis ſenotitia
tione, G reve
tefecit tum in
10. 26. 9, .
Uinnitica Legi
Drum augu
0 populo !
Deut. 4, I1.1

erzu

ber eam
Legi audtorit
20. Deut,4,
oflicit, guoe
lrod. 19,.
ohe 1, 17. G.
Ahoc miniſt
19,3,20, & 1
nrni c
ſeto opvl
Radttge⸗
3 19. 30.

mülgate
Verſam, q

hlum ger-

tum popu
Otdinem?
tiarm ejun
gue lege

Le . 359

—

8 hominem p
2, 14. 15.4. .
n ill notitian
itur ex eo, ll
les eidemn el
40. 4, 160,

4,17. IJ191

,ſeritumni,.
ichamen, 40
tignalnpnin
5 Minunz Leyl
foruun Verttate,
Diwine ad
Chus divinge
Cütatis Dinn
Acana W
nis Legis Nin
inus roteln
ee bee ler h
encz, Ohlent⸗
oDei etclkit
gaior hor⸗
tore notitn,
7 in poping
Apc pain

la Deus
8

1

gis ſuæ notitiam poſt lapſum nova promulga-
tione, & revelatione ſpeciali, hominibus pa-
tefecit, tum in familiis Patriarcharum, Gen. 4,
10. 26. 9, §. 6. 21, 33. tum ex inſtituto in
Sinaitica Legislatione, a Filio Dei, in ange-
lorum auguſtiſſima panegyri, coram univer-
ſo populo Iſraelitico facta, Exod. 19. 20.
Deut. 4, II. 12. 5, 4 - 22. 33, 2. Act. 7, 38.
53. Gal. 3, 19. Ebr. 2, 2. 12, 24 - 26.
Per eam Legislationem incomparabilis
Legi auctoritas denuo conciliata eſt Exod. 20,
20. Deut. 4, 9. 10. Ebr. 12, 18-2I. cui non
officit, quod interceſſit Miniſterium Moſis,
Exod. 19, 3 - 2. 20, 21. 24, I. 2. 12 - 18⸗
Joh. 1, 17. Gal. 3, 19. Divinitus enim ille
ad hoc miniſterium vocatus Exod. 3, 2-10.
19, 3. 20. & auctoritate a Deo inſignibus do-
cumentis confirmata inſtruéctus, & ab uni.
verſo populo ut a Deo miſſus agnitus fuit.,
Exod. 4, I — 9. 30. 3 I. Num. 12, 6. 7. 8. Exod.
34, 19. 30. 2 Cor. 3, 7.

§. 726. Leges a Deo in monte Sinai pro-
mulgatæ partim fuere Morales, vitam uni-
verſam, quoad officia erga Deum & Proxi-
mum generalia, partim Ceremoniales, cul-
tum populi Iſraelitici publicum, ejusque
ordinem & modum, partim Forenſes, poli-
tiam ejusdem populi concernentes; id-
que legum harum diſcrimen in ipſa earum
Z. 4 pro=⸗

360 0 Lex Moralis.

promulgatione notabili modo a Deo figni- (equen
ficatum fuit. “ Prmejtorum
etentia, 1
De Lege AMorali. tone expr.

§. 727. Lex Moralis eſt Lex Divina per M facha,
revelationem ſpecialem expreſſius declarata, ac
Jpeciatim in monte Sinai a Deo ſolenniter pro- ( 70, F.
mulgata, præceptis & interdictis obligans u Momul
quemvis hominem ad ofycia erga Deum & Pro- Cronomnia
ximum generalia, quæ rationem ſuam in ipſa Meos, in
bominis natura, ad Deum & alios homines re- tanſeuntes
lata, babent men in / o
Ut eſter N.
§S. 728. Divinam eſſe bano Legem, & Mo- Ponutgatn,
ſis narratio, & interna præceptorum veritas, 9, Hh.s,
certitude, neceffitas, ſanctitas, ſapientia,
Ssοâροροnα—, & tenor univerſæ Scripturæ, & 9 731. (
teſtimonium Spiritus Sancti, (per operatio- Deeglogo, 4
nes validiffimas, mediante Lege morali in Nhetics Ka
animis hominum productas, ſe exferens.) (ujas ami
comprobat. d Ged
biemet iple
§. 729. Eſfque Eex hæc Moralis proprie 20. 1 ,22.
dicta Leæ. Eſt enim, ex conſtante Scripturz 1, 10.
uſu, évroxy, præceptum; profectum a Deo egenn holit
rege, legislatore, judice, Eſa. 33, 22. Ma⸗-⸗ Lein am
lach. 1, 14. Jac. 4, 12. habens non modo len.
promiſſiones, ſed comminationem etiam
Poœnæ. Exod. 20, 5, 6. 9. 732

funcdata
Conſe⸗

.
—

do a Deo D

hralt.
Ler Duint
Peſius heclamm:
Deo Nlemne
gtergiftis obn
ega Deunig
Oten Aun it/
Alins honnnne

Legen, & l
eptorbtn end
litas, ſhenin
ſe Scrlnr,
,(per gttl
Lepe monl
8, le elkn

Morelu n
ſtinte Scigt4.
Ofellum a0
ens No M
ionen etu

⸗

Lex Moralis. 361

Conſequenter ejus obligatio non in ſola
præceptorum cum rationis dictamine con-
venientia, ſed in voluntatis divinæ ſignifi-
catione expreſſa, cum auttoritate ſummi im-
perii facta, fundatur.

H. 730. Habuit Lex Moralis, prout in Si-
nai promulgata eſt, aliquid particulare ex

conomia Moſaica, quod ad ſolos Dertinei

Judæos, in fœdus cum Deo ſuper hac lege

tranſeuntes. Exod. 24, 3 - II. Sed ipſa ta-

men in ſe omnes homines obligat, non tantum
ut eſt Lex Naturæ, ſed etiam, ut eſt in Sinai

bromulgata. Pſ. 33, 8. Cohel. 12, 13. 14. Rom.
13,9. Eph. 6, 2. 3. Jac. 2, 8⸗ II. Gal. 3, 10.

§. 731. Comprebenditur Lex Moralis in
Decalogo, qui porro paſſim in ſcriptis pro-
pheticis & apoſtolicis ulterius declaratus eſt:
cujus admirabile compendium habetur in præ-
cepto de Deo amando, & de aliis, uti no-
bismet ipſis, diligendis. Deut. 6, 4. 5½. 10, 12.
20. 11, 22. Matth. 22, 37-40. 7, 12. Rom.
13, 10. Ex quo patet, Decalogum non eſſe
legem politicam; & revelatam hanc Dei Le-
gern oum Lege Naturæ materialiter eſſe ean-
em.

§. 732.,Diviſio Decalogi in duas tabulas
fundata eſt partim in facto Dei, Exod. 32,
15. 16

Lex Moralis.

362

15. 16. partim in reductione omnium præ-

ceptorum legis ad duo illa magna præcepta,

quam Chriſtus dedit Matth. 22, 37-40. quo
& Paulus Eph. 6, 2. reſpexiſſe videtur.
Utrum Auguſtiniana Diviſio, quæ ad pri-
mam tabulam tria, ad ſecundam ſeptem
præcepta refert, an Origeniana, primæ ta-
bulæ quatuor, ſecundæ ſex præcepta tribuens,
ſequenda potius ſit, parvi in ſe momenti
quæſtio eſt. Juſta tamen Eccleſiis noſtris
olim cauſa fuit, cur tuerentur ac retinerent
priorem illam, apud nos quoque receptam.

§. 733. Explicatio Decalogi genuina ex
avthentica Chriſti, Prophetarum, & Apoſto-
lorum interpretatione diſcenda eſt ac dijudi-
canda. Præcepta enim ejus ſunt ſynecdochi-
ca: plus multo, quam verba ſonant, pro-
hibent ac præcipiunt; & internam maxime
animi rectitudinem injungunt, Rom. 7, 14.
Sic præceptum primum obedientiam quoad
omnia etiam reliqua animat; Levit. 18; 30.
poſtremum, de concupiſcentia, omnium re-
liquarum prohibitionum interpres eſt; Mat.
5, 20. 48. Ubi virtus præcipitur, una præ-
cipiuntur & media. 1 Pet. 3, 14. 15.16. 2 Pet.
3, 17. 18. Prohibito vitio, prohibentur
etiam occaſiones & cauſæ & incentiva ad ma-
lum, Mat, y, 29. 30. In Præceptis virtualiter
eti am

——
etiunm gohibin
Pracchtum In

734. Q.

popoſita &

atata, jeſſu
lſimum hab
(we, turn in
Qam prelcr
Tiſinam om
Eacceſſioni
cepta, nec in
4, 19, 12, .
Unde ee a4
Atepetitl,
Lentionis bene

Pſ. Co
in leyis Dir
num geleri hun
MWeebo nor
Menor, cer
uum tum i,
lbiationide
Ler moral
d per teve

Ims . Leden
Narn „ No
ginem diw
gloria ila

lie.
—
one omnium n
ll nagmnrketf
h 22 77. ,,
Nifle videtu.
Viſio, gur i,
ſecundian ier
geniana, him:
Xpreceptanbe
twi in ſe mon:
en Veceſis
entur Ac letnen
uoque tatmn

Aalogi in e
etarumm Eihdh
enda ettr au
1s funt Mmin
erba lonn
internam munn.
Gnt, Ron ,l
hecſehtihhlel
t; Lent 19
ia, Omnnlunt
erples el; Mu
Pittur, uni 1r
4 16,16. 1
, Prohbenn.
ceunnuatt,
i Oituditi

Lex Moralis. 363

etiam prohibitio, in prohibitione virtualiter
Præceptum ineſt. Eph. 4, 31. 32.

H. 734. Quoniam ergo Lex in Decalogo
propoſita & in Scriptura paſſim uberius de-
clarata, ſenſum latiſimum, pleniſſimum, ſubli-
miſſimum habet, & obedientiam tum exten-
ſive, tum intenſive, tum protenſive perfe-
tam præſcribit; conſequitur, eam perfe-
&iſſimam omnis vitæ normam eſſe, Pſ. 19, 8. 9.
& acceſſionis, ſive augmenti per nova præ-
cepta, nec indigam, neque capacem. Deut.
4 , 12. 12, 32.
Unde nec a Chriſto novis præceptis eſt aucta;
ſed repetita, vindicata, motivis novis, a re-
demtionis beneficio ſumtis, firmata.

§. 735. Conſequitur & illud, per ſpecia-
lem Legis Divinæ revelationem longe maxi-
mum generi bumano beneficium obtigiſſe. Nam
hoc pacto notitia Legis facilior, diſtinétior,
plenior, certior, efficacior eſt; & reme-
dium tum ignorantiæ, tum malitiæ, tum
dubitationibus oppoſitum fuit.
Lex moralis eadem eſt cum Lege Naturæ;
ſed per revelationem id ei acceſſit, ut noſca-
mus, Legem hanc ſpectare naturam huma-
nam, non ita ſimpliciter, ſed prout ad ima-
ginem divinam primum condita fuit, prout
gloria illa cxcidit, & prout jam per gratiam
In-

364 Leæx Moralis.

inſtauranda eſt ad imaginem Dei; quæ qui-

dem multo ſublimiora ſunt, quam ut ulla
naturalis notitia Divinæ Legis eo pertingere
queat.

S. 736. Lex Moratis babet promiſſiones ad-
jectas, Lev. 8, 4. 5. Deut. 30, 15. 16. 19. 20.

quæ conditionatæ funt, Deut. I1, 13. 22.27.

ac de ſolis temporalibus præmiis intelligi non
debent, id quod ex Chriſti Domini inter-
pretatione liquet. Matth. 19, 17. 18. 19. Luc.
10,25. 27. 28. Luc. 18,18. 19. 20. Rom. 10,5.

S. 737. Eadem vero babet etiam Sandtiones

pœnales Deut. 27, 15-26. 30, I5. 19. quibus

non modo temporales penæ non obedien-
tibus denunciantur, Exod. 20, 5. 7. Lev.
20, 1-21. 26, 14-39. ſed & æternæ Rom.
2, 8. 9, Gal. 3, 10. 13. qua in re Lex Divina
quasvis Leges humanas infinite antecellit.
Luc. 12, 4. 5. Deut. 12, 39.

§. 738. Homini integro Leæx Divina fuit
norma naturæ & omnium actionum, ad quam
ſponte ſe conformaturus, & in eo felix,
Deo gratus, beatus futurus erat. Rom. 10, ß.
Gal. 3, 12.

J. 739. Homini lap ſo ſervatu impoſſibilis eſt
Rom. 8, 3. 7. Deut. 5, 29. Pfal. 14, 2. 3. Hinc
eri

fieri lo me

Vatoenem juſt

o5II. 21. 2,1

m & (alute
A potius al
2Cor. 3, 7
RNom. 7, 5.

II. non pen

propter cor.

. 40.
plum Lepi/
illum, rm
le eo, gid
fgiendumpe
G 4)
Djiſftus eſr
b; dumn he

Ddo cohtn

Cetcelttar,
omines ee
trangulllta
Hi uln i
Videntiam
Lecundus

dum ecca
Soroch 1
5,20. .
Khoeec
Pellttur

4
—
nt, IUam wt
egis eo Pettiie

bet proniſn
30, 1ſ. E ht
elt.Il, l)un
remiis inelge
iſti Domii
9, 17. MH.ll
19, 20. Monp

t etilnn in
10, H. 1) En
enz non Ohei
.20, 61 l
& vim don
in telabon
ainite AMec⸗
.

Ler iniuf
nun, d l
& n eo 1l
eret Non

ſdl

P7.

Lex Moralis. 365

fieri nullo modo poteſt, ut per ejus obſer-
vationem juſtificemur; Rom. 3, 20. 21. Gal.
3, II.21. 2, 16. Act. 13, 38. neque Lex vi-
tam & ſalutem afferre poteſt Gal. 3, 10- 19.
ſed potius affert damnationem, Gal. 3, 10. 22.
2 Cor. 3, 7. 9, Rom. 3, 19. peccatum auges
Rom. 7, F. 8 - 13. & iram operatur Rom. 4,
I5. non per ſe quidem, ſed per accidens,
propter cordis humani malitiam.

g. 740. Neque tamen jam nullus poſt la-
pſum Legis uſus eſt. Præter generalem enim
illum, normativum, quo omnes homines,
de eo, quid bonum, malum, faciendum,
fugiendumve ſit, edocet, Mich. 6, 8.
(§. 734.) triplicem habet uſum.
Primus eſt in peccatoribus impeœnitenti-
bus; dum homines mali per legem quodam-
modo continentur in diſciplina externa, &
coercentur, ut honeſtas vitæ externa inter
homines conſervetur, & ſocietatis humanæ
tranquillitas in tuto ſit. I Tim. 7, 9. Gal 3, 19.
Hic uſus dicitur politicus, & pertinet ad Pro-
videntiam Dei communem.
Secundus uſus eſt in homine convertendo,
dum peccator per legem perducitur ad pec-
catorum agnitionem, Rom. 3, 20. 4, 1 5⸗
5, 20. 7, 7 ſeq. 2 Cor. 3; 7. 8. 1Cor. 15, §6.
& hoc RAo ad Chriſtum deſiderandum com-
pellitur. Gal. 3, 23. 24. Dicitur Elenttico-
Pæda-

366 Lex Moralis.

Pædagogicus, & præſtatur per legem non
mere literaliter, ſed ex effcaci operatione
Spiritus Sandti, qui per legem hominem ar-
guit, convincit, humiliat. Joh. 16, 8. 9.
Tertius uſus eſt in converſis atque regeni-
tis, quos officium ſuum docet, quomodo
vitam ſecundum voluntatem Dei inſtituere

debeant. Rom. 13, 8. 9. 10. 12, I. 2. 2 Tim.

3, 16. 1 Theſſ. 4, 1. 2. 3. Gal. 2, 17. 6,2. Rom.
8: 12. 6, I. 2. I Joh. 2, 7. 8. Vocatur Dida-
Ricus, item Normativus, & methodi cauſa
Tertius. (Form. Conc. Art. 6.) Ubi obſervan-
dum, in praxi tertium bunc uſum apud rege-
nitos ſemper aliquid etiam ex IUſu ſecundo,
Elenttico, conjundtum habere; Lex enim ipfſos
etiam regenitos ſubinde humiliat, quam lon-
ge a perfectione abſint, oſtendens, Phil. 3,
12. 13. Ebr. 12, I. 1 Joh. 1, 8. 9. Pſal. 143,3.
& carnem in ipſis ſuperſtitem, ne dominium
denuo ſibi ſumat, coercet, Rom. 8, 12. 13.
Gal. 5, 16 - 24. 13. 14. Ebr. 12, I. Rom. 6,
10 - 14. & ſic utroque modo eos ad Chri-
ſtum compellit. Phil. 3, 7. S. 9. I Joh. 2, I. 2.
I, 6. 7. I Pet. I, 13. Id quod contra recen-
tiorem quorundam guνοναâaα& tenendum.
Conf. Form. Conc. p. 722.723. 724.

J. 74 1. Quamvis renati certo quodam ſen-
ſu a lege liberi ſint (S. 638.), non tamen Lex
Moralis abrogata eſt in N. T. Eſt enim fundata
. in

in ſuſttia &
immutabilis;
Oorum fum
Nunquarn Iibe
deri; quin
1Chriſto, X
Apoſtolis in
Mph. 6, 2.
Hinc eti
cenda, & i
Rom. 3, 31
1TIim,1, 5.

—.—

DEIH

Premc
ſenſa
neceſſarie
Lex cen
lumn ivine
forma lſr⸗

dam G 00
revelata
Memorian

it.
—
Ur per kpem
efcaci chemme
gem homihere
. ſoh. 16, 94
erſis gle
1 Coret, gpant
tem Dei ntt
0, 12, 1.1 21
41,2, 17, bulr
§. Vocatul
& method
.) Ubi ober
NMun Yudl s,
er la ſun
3 Lex enlnyt
ciliat, duunte
ſtendene ;
,9,9. M1egr
n, necofmnn
Rom. 6 11
12,1 Non
40 eos 1
9 Nin,
od contraltn
Eni

1,711.

Iur tlal
eninkn 1

Lexæ Ceremonialis. 367
in Juſtitia & Sanctitate Dei (S. 720.), & hinc
immutabilis; & officia, quæ complectitur,
quorum ſumma eſt Lex Amoris (S. 731),
nunquam libera & indifferentia poſſunt ha-
beri; quin diſerte confirmata fuit in N. T.
aà Chriſto, Matth. y, 17. ſeq. & fidelibus ab
Apoſtolis inculcata, Rom. 13, 9. Jac. 2, 8 -’ I1.
Eph. 6, 2.
Hinc etiamnum in Eccleſia chriſtiana do-
cenda, & ipſis etiam renatis proponenda eſt.
Rom. 3, 31. Tit. 2, II. 12. I Cor. 9, 21.
I Tim. I, 8.

XLIV.
DE LEGE CEREMONIALI.

§. 742.
(emoni in genere eſt actio circa rem in
Jenſus incurtentem, qua alius cujusdam rei
neceſſariæ cogitatio in memoriam revocatur.
Lex ceremonialis eſt complexus præcepto-
rum divinorum, quibus externa cultus publici
forma Iſraelitis præſcripta fuit, ad renovan-
dam & conſervandam eorum, quæ in religione
revelata præcipua Junt, agnitionem atque
memoriam.

8. „43.

368 Lex Ceremonialis.

8S. 743. Legem banc ab ?ſo Deo datam eſſe,

& Moſis libri paſſim docent, & monita Pro-

phetarum contra ejus transgreſſores confir-
mant. I Sam. 2, 27- 30. 2 Paral. 26, 16⸗-20.
Elſa. 65, 3-7. Ezech. 20, 10 ſeq.
Propter interveniens tamen miniſterium
Moſis, ſæpe Leges hæ, quamvis divinæ ſint,
etiam Moſis leges dicuntur. Matth. 8, 4. coll.
Joh. 7, 22. Gal. 3, 19.

S. 744. Hahuerunt hæ leges veram rationem
Poceht. Fuerunt enim Voluntas Dei IIrae-
itis per Moſen ſignificata; idque cum pro-
vocatione diſerta ad Imperii Divini auctori-
tatem; & cum ſancita non obedientibus pœ-
na. Ehr. 7, 28. 9, 22. 10, 1. Luc. 2, 22. Eph. 2, 15.

S. 745. Sed ſolos obligarunt Iſraelitas, Deut.
33,4. eorumque poſteros Exod. 27, 21. Ad
Canaanitidem enim adſtringebantur Deut.4,
C. 14. 6, I. 1I, 31. 32. certumque in ea lo-
cum, ſacris publicis deſtinatum, Deut. 12, 5.
13. 14. 18. & fuere ſpecialis conditio fœde-
ris inter Deum & Iſraelitas. Exod. 19, f. 6.
24,3-8. 34, 27. Lev. 2, 13. 16, 29. 34. 26,
3. I4. 15. Deut. 29, 9. 12. 25. Hinc Prophe-
tæ, quamvis gentes vicinas ſæpe ob peccata
ipſarum reprehenderent, nusquam tamen
omiſſionem horum rituum illis exprobraſſe

leguntur.
J. 746.

le
—

6. 7416.

vebus d cultum

de ori ſactis,
ſypellectlle
clis, Jacer
(Uis, LevItis

lus ſacris, d

unibus, Cibor

Rebus jacris,
oleo unction
teinpore cult

menia, Feſtis

& Jubiæo.

707. Lur⸗
el lſer ita,
tnsmniſla fait
Lxod. 16,23

23. 0
6314. 6,20.2
10. 22,13. 26⁵
Gen t⸗ Dec
el 1,,10, 4
AUte, Gam
Hod. 12, Hat
indhum, ince
Uandam; A

udicari dede

Lpenceri
Ded ex
Summentis n

——

t. 2
Lex Ceremonialis. 369

N Dendtens S. 746. Continebant hæ leges mandata de
nt, & moninlt zebus ad cultum publicum pertinentibus: (1)
nsgreſtores t de Locis ſacris, tabernaculo & partibus ejus,
Daral 26, Gt ac ſupellectile univerſa (2) De Perſonis
o ſecg. SWacris, Sacerdote ſummo, Sacerdotibus reli-
tamen miniden quis, Levitis, Nazaræis. (3) De Actioni-
namvs Chins Pus ſacris, Sacramentis, Sacrificiis, Lotio-
t. Mwhèts hibus, Ciborum delectu, Votis. (4) De
Rebus ſacris, primitiis, decimis, ſuffitu,
oleo unctionis. (5⁵) De Temporibus ſacris,
ves erenta tempore cultus quotidiani, Sabbato, Neo-
Pluctsbek menia, Feſtis ſolennioribus, Anno Sabbatico
z icve an⸗ & Jubilæo.
ei Divinidht: —
Obedenmer.. §. 747. Pars horum rituum antiquiore iam
c.,21 obſervata, & à Patriarchis ad Iſraelitas
transmiſſa fuit; ut Sabbatum, Gen. 2, 2. 3.
1rliulnuer Exod. 16, 23. Gen. 8, 10. 11. Sacrificia, Gen.
LA 1,,A. 4,3. 4. 8, 20. 21. 12, 7. 8. 13;4.18 15; 9.
eumn De 10. 22, 13. 26, 25. 33⸗ 20. 46, I. Primitiæ
umgieiner Gen. 4, 4. Decimæ Gen. 14, 20. Circumciſio
uun eri Gen. 17, 10. Agnus Paſchalis, Iſraelitis paulo

Netoee ante, quam gypto exirent, mandatus.
619,6 Exod. 12. Habuerunt ergo hi ritus originem
Prod. 19 ſanctam, inde 4 puriori X*½VO patriarchali deri-
n vandam; & ex eo etiam de reliquis ſimiliter
. Nueg judicari debet, eos originarie a Deo eſſe.
ſene il Spenceri opinio, complures ritus ethnicos

— W.
uegnn g a Deo ex &νααιρω+ειυρ doptatos fuiſſe, ar-
Us N umentis nititur magno & egregio eruditio-

3 A a nis

370 Lex Ceremonialis.

ratu ornatis, nec tamen non Valde
jafirnns. Et obſtant illi tum Sanctitas Dei,
& Sapientia, & diſertiſſima prohibitio, ne
Iſraelitæ imitentur gentilium inſtituta, Deut.
12, 30. 31. 18,9 -14. tum elogium Tegi
ceremonialis, quod nulla alia gens tale qui
Habeat, Deut. 4, §. 6.7. tum exemplar taber-
naculi, omniumque, quæ ad illud pertine-
bant, divinitus Moſi oſtenſum. Exod. 25, 9.

§. 748. Interna legum ceremonialium indo-
kFoz 10r Conſiſlebar in ſpecialiſſima eo⸗
rum, quæ ad publici cultus ordinem
cus Deo dignum ſpectabant, determinatione,
Exod. 29, 42 -46. Lev. I1, 44. 4 5. 2 3 n
quæ vero non mere legalis fuit, ſed ſche
etiam evangelicam habuit.

S. 749. Habebant enim Teges Ceremouiale⸗
t)picam ſignificationem, qua inſtitutio e
Meſſia, de redemtione, de applicatione r
emtionis, & univerlſo ſalutis ordine conti-
nebatur. Hoe probatur (1) ex ipſa con
venientia mutua inter ceremonias levitien
& inter myſteria evangelii. (2) Ex mod
loquendi Scripturæ, quæ res & bona N. T.
vocibus ac formulis e medio cultu levitico
