conſtituit de iis, quæ ſunt aut fieri debent. In
Scriptura Propoſitum Voluntatis ejus dicitur
Epheſ. 1, II.

S. 144. Tot poſſunt a nobis Decreta Di-
vina concipi, quot res diverſæ, rerumque
mutationes exſiſtunt. Concipi, inquam;
quia noſter concipiendi modus objecta ſpe-
Gat, quæ decernuntur: Sed decernendi
actus in ipſo Deo unus & ſimpliciſſimus eſt:
eſtque unicum revera Decretum, una α—
loc. cit.

S. 145. Decretum hoc Dei æternum, liber-
rimum, immutabile eſt: ſed quoniam DEUS

nihil decernit & agit, quod ab ejus Sapien-

tia, Sanctitate, Juſtitia, Amore & Miſeri-
cordia diſſentiat, Deut. 32, 4. abſolutun dici
non poteſt.

10. Sapientia.

2
*. S. 146. Cognita Omniſcientia, & Volun-
tate Divina, quæ in omne, quod bonum eſt,
fertur, nanciſeimur Divinæ Sapientiæ notio-
nem. Nempe ea eſt illa infinita in Deo per-
. E. 2 fextio,

68

fectio, qua omnia ex certo propoſito agit, &
omnia ad finem optimum, per media præſtan-
tiſima, modo perfetctiſſimo, ordinat ac per-
ducit. Eph. 1, I1. Rom. 11, 33. 16,27. Eſa.
28, 29. 40, 28. Jer. 32, 19. I Tim. I, 17.
Conſpicitur in opere creationis Pſal. 104, 24.
Jer. §51, 15. Prov. 3, 19. in conſervatione &
regimine mundi Deut. 32, 4. in redemtione
Eph. 1, 8. Col. 2, 3. I Cor. 2, 2 - 8. in con-
ſtituendo ſalutis ordine Eph. 3, 10. II. 12.
in fatis populorum Rom. 1II, 33. & ſingulo-
rum hominum vita, Pſal. 4, 4. 73, 24. in har-
monia quoque regni naturæ cum regno gra-
tiæ. Eſa. 28, 29. coll. 22. 16. Habac. 4, 2.

Attributa Dei. B

II. San git as.

S§. I47. Notio Sancétitatis in cultu leviticò
ſæpe occurrit; ibique ordinarie ſignificat
ſegregationem a vulgari uſu ac ſorte. Hæc
notio ad Deum in Scriptura applicatur nunc
latiore ſenſu, nunc ſtrictiore.

§. 148. Sanctitas Dei, latiore ſenſu acce-
pta, eſt illa undiquaque perfectiſſima divine
naturæ eminentia, qua quicquid decens, purum,
glorioſum eſt, absque ulla imperfetctionis mix-
tura poſſidet, eoque ab omnibus rebus creatis,
quarum nulla labe caret, infinite ſeparatus eſt.

Huc pertinent loca Elſa. 40, 25˙. 43⸗ 14. 15.

I Sam.

—
1 daln.2,
165 4I5.
in Scriptu
ina pre
Apoc. 4 „

§. 149
Jumma il
morali &
neceſario
ult G he
G eunm
19, 2. Pfal.
32,4, je.
Gicitur dan⸗
1,49. x
ſan Ritatem
Ibeti, 15

5. 160.
in Deo,
nem. Mxt
tione aute
derfetkio,
gue bomn
Uarii gen
municati
6. 10,3

ei.
—
b propoſto egi
Uer mecin
10, Crfditnt
11,334 1.
„19. ITIIml
tionis Pidl ie
in conſervatn
14. in reden
r. 2, 2- g. U
ph. 3, I0,1
11,33. C
1. 4, 73,24. 1
r cum reym
6. Habac,

145.
gsin culuki
dinatie igt
ſ ac ſt⸗
4 applicatn 1
re.

fiore ſell⸗
is Cecens M
petfektonir
1s relliten⸗
te Leu;,

,49,14
25. 45

Attributa Dei. 69

I Sam. 2, 2. Exod. I15, II. Hiob 4, 17. 18.
15, 14. 15. 16. I Joh. 1, F. 6. Sanctitas hæc
in Scriptura proponitur ut ratio Majeſtatis
divinæ profundiſſime adorandæ. Eſa. 6, 2. 3.
Apoc. 4, 2- 11. Pfal. 99, F.

S. 149. Strictius ſumta Sanétitas Dei, eſt
Jſumma illa DEI perfettio, qua ab omni labe
morali & vitio alieniſſimus eſt, ac ſemper, &
neceſario id, quod bonum, verum, juſtum eſt,
vult & peragit, id quod malum eſt, deteſtatur,
eum uoque, qui peccat, averſatur. Lev.
19, 2. Pfal. S 5. O. 7. 45, 8. 147 17. Deut.
32, 4, Jac. 1, 13. Etiam Nomen DEl paſſim
dicitur Sauctum Pſal. 99, 3. 5. 9. III, 9. Luc.
1, 49. Ex hoc attributo urgentiffimum ad
ſanétitatem motivum inculcatur fidelibus
I Pet I, 1. 16.

12. Bonitas.
H. 150. Bonitas abſolute conſiderata, ut eſt
in Deo, notat omnem ejus ſummam perfectio-
nem. Matth. 19, 17. Exod. 33, 19. In rela-
tione autem ad Creaturas ſpectata eſt ea ſamma
perfectio, per quam Deus creaturis, inprimis
Jenſu & intelligentia præditis, bonus eſt, Je-
que bonum demonſtrat, ad eas per beneficia
varii generis & gradus, & maxime per com-
municationem ſui, felices reddendas. Plal. 25,
6-10. 36,6.7. 8. 57, 11. Rom. 2,4. Jac. 1, 17.
E 3 . Eſtque

70 Attributa Dei.

Eſtque eo referenda & Benignitas, Juu

Deus creaturis utilem, ſuavem, jucundum ſe
Ppræbet. Pfal. 34, 9. 36, 9. 10. I Pet. 2, 3. Tit.
3, 4. Prov. 8, 3 I.

§. 1I51. Sub bonitate Dei tanquam ſpecies
comprehenduntur, Amor, Gratia, Miſeri-
cordia, Patientia, Longanimitas, Clementia:
quæ partim objectis, partim modo ſe exle-
rendi, diſtinguuntur. In his quoad theo-
riam omnia plana ſunt; ſed præbent excel-
lentiſſima principia praxeos chriſtianæ, ma-
xime ſi ſcripturaria docendi forma retineatur.

§. 152. Amor DEI eſt Bonitas illa, qua
primo Jua ipſius perfectione, deinde autem &
creuturarum bono delectatur, eisque ſe comu-
nicare & tantum bonorum, quantum capere
poſſunt, conferre paratus eſt, i Joh. 4, 8. 16.
Eph. 2, 4. Jer. 31, 3. Deut. 33, 3. Tit. 3, 4.

§. 153. Gratia DEl eſt Amor erga imme-
ritos, peccatori gratis & unice propter Chri-
ſtum obtingens, & maxime bona ſalutis æter-

næ impertiens. Exod. 31, 6. Pſal. 103, 8. Joh.

1, 17. Ebr. I, 6. 7. 2, I - 8. Tit. 2, II.

§. 154. Miſericordia DEl eſt Bonitas erga
miſeros, qua miſeriam eorum quamcunqueè
(tum culpæ, tum pornæ) tollere paratus eſt.
. Exod-.

Erod 34,.
Thren. 3,

8 15.
Bonitas f
pœnam tal
niſi per
ei⸗
34,6. Pfal
Ratione
tempus (
ut jultiti
teat Gen
in peccato
Exod. 14,
impios per
iplis mihie
56. od

8. 166.
tori lebit
Nitus tol
99, 32.

13.
Kig
citatem
notione
Uterna

Dei.
—
& Benigita,
Luven, umni
10, IPetk,!

Dei tangunke
r, Cratig, d
Mmimnitas, Clen
Artim mocokt
In his Owoxlt
ſed præben4
0s Chriſtinme,
diformatene

t Bontuil
e, Geiſte in
7, eülie n
, OMuntn
133,3. I13

Anor eigi
nice rone,l
Hona ſili
Pſal. 10 ,S)
it. 2 II.

eſt nituſ
n Olni,

Nrepon 4

Attributa Dei. 71

Exod. 34, 6. Pfſal. 5I, 3. 103, 8. 13. Jer. 3 1,20.‧
Thren. 3, 22. Hoſ. I1, 8. Eph. 2,4. Tit. 3,5.

§S. 155. Patientia & Longanimitas DEI eſt
Bonitas ferens peccata etiam diu continuata,
pœnam tantiſper Juſpenſam relinquens, aut non
niſi per gradus inftigens, ac peccatorem per
beneficia continuata ad frugem revocans. Exod.

34, 6. Pſal. 50, 21. 86, 15. Rom. 2, 4. 5.

Rationes ejus ac fines ſunt, ut peccatori
tempus detur ad reſipiſcendum 2 Pet. 3, 9.
ut juſtitia Dei punientis eo luculentius pa-⸗
teat Gen. 15, 16. & glorificetur per illuſtria
in peccatores induratos vindictæ exempla,
Exod. 14, 4. Rom. 9, 22. dum interim per
impios petulantiæ ſuæ relictos etiam alii,
ipſis nihilo meliores, puniuntur. Eſa. 14, 4.
§. 6. Habac. 1, 6. 2, 8.

§S. 156. Clementia eſt Bonitas pœnas pecca-
tori debitas mitigans, minuens, ac tandem pe-
nitus tollens. Eſa. 63, 7. Nehem. 9, 17. Pſal.
89; 32. 33. 34.

13. Veritas: Veracitas: Edelitas.
G. 157. Scriptura & Veritatem, & Vera-
citatem, & Fidelitatem Deo tribuit; quarum
notiones recte diſtingui debent. Veritas eſt
interna in inſo Deo perfectio, qua quicquid in
E 4 Deo

„72 Attributa Vei.

Deo eſt, & quicquid de eo cognoſcitur, inter
Je ſumma ac perfelctiſſima conſenſione conſpirat.
Joh. 17, 3. I Theſſ. 1; 9.
Veracitas autem eſt ſumma verborum
DEI cum rebus ipfis atque ejus confilio &
mente, & fatctorum cum Ipſius verbis conve-
nientia. Fundata eſt in Omniſcientia, per
quam infallibilis, & in Sanclitate, per quam
ab omni mendacio ac falſo alienifſimus eſt.
Tit. I, 2. Ebr. 6, 7. 8. Pſalm. 31, 6. 33, 4.
Fidelitas ex veracitatis & Bonitatis ſive
Amoris notione conjunctim noſcitur; & eſt
amor, bonum creaturarum & ſerio ſine ſimula-
tione, & conſtanter, ſine mutabilitate inten-
dens. I Cor. 10, 33. Num. 23, 19. 2 Tim. 3,
13. Dan. 9, 4.

14. Jus Dei in Creaturas.

§. 158. Jus Dei in creaturas eſt perfectio
illa ſumma, qua Deus totius univerſi ſupremus

Dominus eſt, & in creaturas intelligentes

etiam Imperium habet. .
Dominium Dei eſt Summa ejus in omnes
creaturas poteſtas, qua de iis tanquam fſuis
Ratuere, easque ad ſines & uſas Ipſi placitos
adbhibere poteſt. 1 Paral. 29, 11 - 16. Pſal. F0,
10. 1I. 12. 89, 12. Hagg. 2, 9. Act. 17, 24.
Imperium Dei eſt poteſtas, creaturas in-

telligentes gubernandi, ſeu actiones earum

diri-

Girigendi p
I UIn. 6, 1

§. 159
omnimoch
pendentia
16. 45,9.
11. tum e
unde Juri
ſtrictifſim.
omnibus.
Eminent
& Potenti
10, 17, pr.
Mſeſhaten.
K. 160.
Dendens eſt
135, 6 6.
Nltati, Jan
& guantum
tem, Dſal. 8

§ 161.
Aecepta i
quod Sa
uſtinia re
regimen in

hei.
—
o Cognoſinn, i
tſepeone ſſi

Jumma eihe
ſe ejus (lfin
Pius verbizr
Omniſcienti
nclitgte, Peige
0 alieniſbmn
lm. 31, 6
& Bonitats!

m noſcitur;,

ſejin ſie in
nutabilitute i
23, 19. 2I

Yoturut.
ris eſt ift

nineri e
rus ilteln

lits it
tanquam I
1 M ut
. 160. Mlß
Act. 1741
creutui
iones enn
iones 1

Attributa Dei. 73

dirigendi per leges. Eſa. 33, 22. Apoc. 1, 8.
I Tim. 6, 15. . .

§. 159. Fundamentum hujus Juris eſt
omnimoda ac neceſſaria rerum omnium de-
pendentia a Deo, tum ex creatione, Eſa. 29,
16. 45 G. Jer. I8, 6. Pſal. 24, 1. 2. Apoc. 4.

II. tum conſervatio ne, Deut. 32, 6. Jer. O, 7.

unde Juri huic Dei noſtra ex parte reſpondet
ſtri ctiſſima obligatio ad obediendum Deo in
omnibus.
Eminentia naturæ Pfal. 115, 3. Eſa. 57, 15.
& botentia ſumma Eſa. 40, 15. 16. 17. Deut.
10, 17. probant, verendam hujus Imperii
Majeſtatem. Gen. 14, 19. 22. Mat. 10, 28.

S. 150. Jus hoc Dei abſolutum & inde-
pendens eſt: Hiob 33, 13. Pfſal. 95, 3. 4. F.
135, §. 6. ſed exercitium ejus ſemper fit Bo-
nitati, Sanctitati, & Sapientiæ convenienter,
& quantum fieri poteſt, in creaturarum ſalu-
tem. Pſal. 89, 15. 92, 16. Deut. 32, 4.

15. Juſtiti a.
§. 161. Juſtitia Divina generaliore ſenſu
accepta idem fere eſt cum Sanctitate, niſi
quod Sanctitas ſit attributum abſolutum,
Juſtitia relativum. Santtitas DEI, relata ad-
regimen in creaturas intelligentes, in Scriptura
Juſtitia dicitur.
E § H. 162.

74 Attributa Dei.
S. 162. Itaque Juſtitia DI, prout de es

Scriptura docet, eſt ſumma retctitudo Volun-

tatis Divinæ, qua Deus creaturiæ intelligenti-
bus quæ reltta & bona ſunt præſtat, eisdemque
etiam quæ recta & bona ſunt, præcipit, & le-
gum Juarum obſervationem ſibi placere, negle-
Rum displicere, realibus documentis, remune-
ratione & punitione, demonſtrat. Pfal. 33, f.
119, 137. 145, 17. Dan. 9,7.

Hac ſcripturaria notione poſita ſenſus

theſeos, Deus eſt juſtus, fœccundiſſimus eſt.
Comprehenditur enim in ea (1) Juſtitia re-
Goria, in regimine mundi toto ſumma æqui-
tate omnia adminiſtrans. Gen. 18, 25. Deut.
32, 4. Ezech. 18, 29. Rom. 9, 14. (2) Ju-
ſtitia legislatoria, creaturis intelligentibus
Leges præſcribens æquiſſimas, ſanctiſſimas,
ſapientiſſimas, optimas; in quibus & San-
ctitatis, Amoris DEl erga ſe ipſum, & curæ
pro creaturis paternæ demonſtratio eſt. Jac.
4: I2. Rom. 7, 12. Nehem. 9, 13. Pfal. 19,
9.10. (3) Juſtitia judiciaria, actiones crea-
turarum accurate obſervans, ac dijudicans
ſecundum has leges, idque ſine ullo partium

ſtudio. Mal. 3, 16. 17. 18. Jer. 16, 17. Plal.

7, 9. 10. 12. Rom. 2, 2- 11. Deut. 10, 17.
Exod. 34, 7. Luc. 12, 47. 48. 1 Pet. 1, 17.
2,23. (4) Juſtitia compenſatoria, præcepta
facientem remunerans, negligentem puniens;
Rom. 2, 6. Ebr. 6, 10. I1, 6. Mal. 3, 13. ſeq..
Exod.

— —

Exod. 20,
ſimam ſen
grawitatem
Apoc. 18,
liberalitat

§. 163
exercitiu
eſe, paten
cujus De
ſe detelt⸗
potelt, .
ament tan
re, ut cre
&& curat, i
quarundar
Daſhone
tis Kript
non telin
Cat, Dxe
debent,
conſtan
Divinæ
Cun
r ad;
tium
ſed 50
itae
Nahun

Dei.

mu relittto e
Creaturic inele
roßat, ie
It, Preciht,
n ſibi glucen,
Locumneſtis, ſer
nonſtrat, Pfl,
. 9, 7
tione poſtt ⸗
focundifſims

1en (1) Mi

ditoto funmmag

Gen. 1I9,21.?
ng (
turis intel gent
Inas, ncfliiB
in gvibn
ſe iolum, Er
onſtratio el
n,9, 13. M.
n, Alioheit
8, 2 Cidt
ſine ulo an.
et. 16,
„Deut. 10
. 1 Denh
Sa. rinf
genten
Mal ,

Attributa Dei. 55
Exod. 20, 7. Ubi in puniendo Deus exactiſ-
ſimam ſervat proportionem inter peccati

gravitatem & inter pœnam; 2 Thefl. 1, 6.
Apoc 18, §. 6. 7. ſed in remunerando ſimul

liberalitatem benigniſſimam demonſtrat.

§. 163. Juſtitiæ punientis ſeu vindicativæ
eercitium Deo non liberum, ſed neceſarium
eſſe, patet partim a priori, ex Sancétitate Dei, vi
cujus Deus non poteſt peccatum, quod per
ſe deteſtabile eſt, non abominari, nec pati
poteſt, ut creaturæ intelligentes Ipſum non
ament tanquam Summum Bonum, nec fer-
re, ut creaturis, quas Deus univerſas amat
& curat, impune afferatur detrimentum per
quarundam peccata; partim a poſteriori ex
paſſione ac morte Chriſti; partim ex diſer-
tis ſcripturæ teſtimoniis, quæ docent, Deum
non relinquere impunitum, eum, qui pec-
cat, Exod. 34, 7. 20, 7. Deut. 29, 20. Act.

28, 4; quorſum & comminationes referri

debent, præceptis additæz a Deo, quas ut
conſtanter & ſerio exſequatur, Veracitatis
Divinæ intereſt. Eſa 14, 24. 30, 12. 13.
Cum alia multa, quæ Deus facit, Scriptu-

ra ad sudoalav ejus referat, nusquam exerci-

tium Juſtitiæ punientis divino beneplacito,
ſed potius Zeiotypiæ adſeribit & eum San-
ctitate connectit. Exod. 20, 5. Eſa. 5, I5. 16.
Nahum. 1, 2. Pfſal. 50, 3. 21. 22.
. S§. 164.

Attributa Dei.

S. 164. Ad dqubia circa Juſtitiam DEl no-
tandum: (7) eam exerceri ſapienter: jam
autem Sapientiæ, Divinæ rationes maximam
partem nobis imperveſtigabiles ſunt. (2)
Dilationem pœnæ impiorum nihil injuſti,
quin potius magnas utilitates habere. Facit
ad exercendam bonorum conſtantiam; malis
ſpatium reſipiſcendi indulget; pœna ipſa di-
latione non tollitur. Exod. 32, 34. 2 Vet. 3,9.
Pſal. 7, 12 -8. (3) Rationes Juſtitiæ Divi-
næ non totas expediri in curſu & ſcena vitæ
Ppræſentis. In æternitate omnia explicatiora
erunt & ad liquidum deducentur. Gal. 6, 7.
8 9. 2 Pet. 2, 9. Pſal. 73, 12 - 20. 103, 6.

16. Ira: Affeltus DeüI.
§. 167. Ira DEl eſt ſeria Ipfius Voluntas

76

adverſus peccatorem &S& ipſum peccatum, illum

quidem coercendi per pœnas, boc penitus abo-
lendi, ut vindicetur Gloria DEI, &Stollatur
20Xa&, peccato oreaturis illata. Deut. 4, 24.
Ebr. 12, 29. Pfal. 2, 5. 12. 7, 7. 12. 21 10.
Eſa. 33, 14. Luc. 3, 7. Joh. 3, 36. Rom. I, 18.
2, 8. 5, 9. 12, 19. Eph. 2, 3. 5, 6. Ebr. 10,3 f.
Apoc. 6, 16. 17. 14, 10. Cum Scriptura ha-
beat tam frequentes, tam emphaticas, de
ira Dei ſententias, ſummæ temeritatis eſt,
ſtatuere, nihil plane in Deo eſſe quod ea-
rum notioni reſpondeat.

—

§. 166.
Dei non el
in Amoris
ple Amc
bonum q
rio ſumm
bonum,

9. 167.
tur in
Dei perte⸗
ejus eſſent
ricorcia, I
les gpudno⸗
67. & Ho

ſignificatar

dentet hom
ſeriamn cren
Vandas Dar
malos.
Qocſi
anim ſun
non dlwert
quiddam
nita, u⸗

§. 169
Perfedlio

Dei,

—
caA Juſtrim
Ceri ſapientet,
rationes ilt
igabiles int
Orumm nihi f
titates habere
1conſtantim
lget; poem
. 32, 34 li
tiones uſitirl
curlu & ſen
ommnia eyle
lucentur. 01
12-20. 10

dus eI

tin iu ar
ſmn pecim
, Voc ſenin
DLl, Gn
Itu. Delt 4,
7,7. 12,10
, 36, Non
ſ5. rn
Um Scripmme
emphitch,
temetitiis4

eſſe. ol 6
6

Attributa Dei. 77

§. 166. Oppoſitio inter Amorem & Iram
Dei non eſt interna in ipſo Deo; extra Deum,
in Amoris, & iræ effedtibus, contrarietas eſt.
Ipſe Amor Dei puriſſimus, erga ſe, erga
bonum quodvis, & erga creaturas, necefſla-
rio ſumme contrarius eſt omni ei, quod non
bonum, & creaturis noxium eſt.

§. 167. De Affeltibus, qui Deo tribuun-
tur in Scriptura, tenendum: uti omnes
Dei perfectiones non ſunt res diſtinéctæ ab
ejus eſſentia, ita & Affectus. Amor, Miſe-
ricordia, Ira, non ſunt tales affectus, qua-
les apud nos. Pſal. 103, 10 - 17. Eſa. 49, 15.
54,7:. 8. Hoſ. I1, 8. 9. Mat. 7, II. lIis vocibus
ſignificatur ipſa Eſſentia Divina, ſerio & ar-
denter homines diligens (1 Joh. 4, 16.) mi-
ſeriam creaturarum reſpiciens, ac ad eas ju-
vandas parata, odio habens & malitiam &
malos.
Quodſi ea, quæ in nobis commotiones
animi ſunt, exſiſtentes ac deſinentes, in Deo
non diverſa ſunt ab ejus Eſſentia: erunt igitur
quiddam multo ardentius in Majeſtate infi-
nita, quam nos cogitare poſſumus.

17. Beatitudo: Georia.

§. 168. Vidimus hactenus ſingulas illas
Perfectiones infinitas, quas Deo Serißtus
ad-

78 Attributa Dei.

adſcribit: jam cogitandum ſupereſt, quid ex
univerſarum, ſi ſimul ſumantur, complexu ac
veluti ſumma exiſtat; nempe ex eo, ſi ab-
ſolute ſpectetur, Beatitudo; ſi relative,
Gloria DEl deducitur in Scriptura.

Beatitudo DEI eſt ſuma & conſtans ex con-

Ncientia & intuitu infinitarum ſuarum perfectio-

num lætitia. I Tim. 1, II. 6, 15. Pfal. 16, 11.
Gloria DEI eſt complexus perfectionum di-
vinarum ſimul ſumtarum, prout creaturis in-
telligentibus manifeſtatur, & ab eis ſuma cum
oblectatione cognoſcitur. Eſa. 42, 8. Act. 7, 2.
Eph. I, 17. 3, 16. Apog. 4, 11. 5, 13. Plalm.
36, 10. .
Eadem Gloria DEI, quia Deum ſumma
veneratione dignum ſiſtit, fundamentum &

cauſa eſt adorationis, ſubmiſſionis, & to-

tius vitæ actus ad glorificandum Deum di-
rigendi. I Pet. 4. 11. Apec. 4, 8-11.

18. Unitas Dei.

§. 169. Ex his omnibus denique conſe-
quitur Unitas Dei, qua Eſſentiam Divinam ita
concipimus, ut non modo non ſint, ſed nec eſe
poſſint plures Dii, quoniam nempe comple-
Xus infinitarum perfectionum divinarum,
omne aliud ens, quod earundem infinita-
rum perfectionum capax foret, excludit.
Egregie argumenta ex ratione huc facientia

excO-

4.

.

excollit
eam locis
ſunt Deut
86, 12. J.

DI

Vei
fondat
gue conſtan
elle & unicrn
olhnes illæ
IWn vere in
tamen ſint
Trinitas er
num ſint

F. Inl.
eſt; de
quantum
oh. 1,1
criptura
nec dem
2, 2. Pr.
clare eſt

Dei.

mn ſupereb gi

nantur, conpen

einpe ex ed, i
tdo; ſi ten
Scripturd.
1 Gconſenet
tum ſuatunhef
.. 6, I,. M
xs petfikiun
Prout Cfenm
Gab eii ſil
Ela 42, 6
bII. ſ 13, A

Ilin Deune
t, fundamen
bmniſhionis, 1
candum Den

Dei
us Ceniecn
ntinn Di.
1ſin, Anm
neinpe con
tun iinnn
nacetl ilii
ſoret, ei
e huc ni⸗
eh

Trinitas. 79

excoluit philoſophia recentior. Scriptura
eam locis innumerabilibus docet. Potiora
ſunt Deut. 6, 4. Eſa. 44, 6. Deut. 4, 35. Pfal.
86, 12. Joh. 17, 3.

.

DE
DEO UT TRINO.
§. 170.
Ocabulum Trinitatis eccleſiaſticum eſt,
fundatum tamen in Scriptura: quippe
quæ conſtantiſſime docet, Deum ſic unum
eſſe & unicum, ut in Deo tres ſint, quibus
omnes illæ infinitæ perfectiones conveniant;
qui vere ſint a ſe invicem diſtinécti; & qui
tamen ſint unum. I Joh. 5, 7. Joh. 10, 30.
Trinitas ergo ſignificat tres illos in Deo, qui
unum ſunt.

S. 171. Sanctum & ſublime hoc dogma
eſt; de quo plus ſcire non poſſumus, niſi
quantum eſt revelatum; Mat. 11, 27. 16, 17.
Joh. 1, 18. hinc ſapiendum de eo ex Jola
Scriptura. Ratio humana id nec explicare,
nec demonſtrare, nec refellere poteſt. Col.
2, 2. Prov. 30, 4. In Scriptura autem ita

clare eſt revelatum, ut ſine violenta dicto-

80 Trinitas.

rum detorſione, ignorari aut diſſimulari non
poſſit.
Hanc ante omnia audiemus, & articulum
hunc primo in forma docendi Jeriptura-
riq conſiderabimus. .

S. 172. In V. T. cum Deus fugam poly-
theiſmi Iſraelitis maxime inculcaret, tamen
eo ipio tempore Scriptura tales de Deo lo-
cutiones adhibuit, quæ plures in Deo ſe
oſtendunt.
(1) Deus appellatur per nomina pluralis

numeri; talia ſunt: plures Domini Plal. 136,

3. Mal. 1, 6. plures factores Hiob 35, 10,
Pfſal. 149, 2. Eſa. 54, 5. plures creatores Co-
hel. 12, I. plures altiſſimi Dan. 7, 27. quo
etiam pertinet nomen Elohim cum adjectivo
aut verbo pluralis numeri conſtructum,
Gen. 20, 13. 35, 7. 2 Sam. 7, 23. Deut. 5, 23.
ISam. 17, 26. 36. Jer. 10, 10. 23, 36. Jol.
24,; 19. Pſal. 58, 12. B .
(2) Deus ad ſe ipſum & de ſe ipſo loqui-
tur in plurali. Gen. 1, 26. 3, 22. 11,7. Ela.
6, 8. Hoſ. 12, 4. 5. conf. Joh. 3, 11.
(3) Memorantur duo ſimul, qui ambo
Jehova, Elohim, Adonai appellantur, &
quorum inter ſe negotium deſcribitur. Gen.
19, 24. Pſal. 45, 8. 110, I. Dan. 9, 17. quo
& illa pertinent loca, in quibus Deus de ſe
ipſo tanquam de alio loquitur. Eſa. 8, 18.
48, 16.

—

9, 16,61,
Rde Zach

§.173.
jungenda
tres eſe in
ritus Sant
Scripturæ
conſtanti!
quamilia
Selectiora
5,7. 200
(pretere
aliaqve) il
Iraelitaum
26 J. 1451
9. 10. & 0
H, l. 61,
Plalm. 68,
Ad. Noum

§. Ne⸗
Sandtis,
lnt. I
Ptora eo⸗
tione vel
untur e
1 Joh. ſ.
genite
rogatn

4.
—

ari aut Cichiniri:

diemus, & mnin
4 Gocendl /1t

m Deus fugin;
he incolcaret,
Ura tales Ge
2 plures in h

per nominn 4
es Domini
lctores Hiobj,
plures Creotn
ni Dan.7,1
bim cumn A
neri conkill.
n.7, 23, Ven
10. 29, 6

de le ol
3 22. 1
ſoh. ),lI,.
ſimul Guir
appe⸗ Vantot,
liitin
Dan.9,
ibiss Deli
itur, lel
*

Trinitads. . 81

4. 7. Zach. 2, 10. 11. 3, 2.

S. 173. Huic velut præparatoriæ theſi ſub-
jungenda eſt altera: Scriptura diſerte docet,
tres eſſe in Deo, qui ſunt, Pater, Filius, Spi-
ritus Sanctus. Tot ſunt hanc in rem loca
Scripturæ, ut iis collatis evidens ſit, Deum
conſtanti tenore de ſe tanquam Patre, tan-
quam Filio, tanquam Spiritu Sancto loqui.
Sele ctiora ſunt Mat. 3, 16. 17. 28, 19. 1 Joh.
5, 7. 2 Cor. 13, 13. Apoc. 1, 4. 5. & ex V. T.
(præter Gen. I, 1. 2. Pſal. 33;,6. & Hiob 33, 4.
aliaque) illa, ubi tribus adſcribitur eductio
Iſraelitarum ex Ægypto, Exod. 20, 2. coll. 3,
2.6 8. 14, 14. 24. 1 Cor. 10, 4. 9. & Eſa. 63,
9. 10. & duobus miſſio Meſſiæ Eſa. 48, 16.
42, I. 61, I. Pfal. 45, 8. & Spiritus Eſa. 44, 3.
Pſalm. 68, 10. 19. Joel 3, 1. Zach. 12, 10.
Add. Num. 6, 24. 25. 26. Eſa. 6, 3.
S. I74. Tres hi, Pater, Filius, Spiritus
Sanctus, vere ac realiter a ſe invicem diſtindti
Jant. His enim nominibus conſtanter Scri=
ptura eos diſtinguit, absque ulla permuta-
tione vel confuſione Mat. 28, 19. diſtingu-
untur etiam operandi modo & ordine
1 Joh. 5, 7. JOh. y, 322. differunt ut gignens
& genitus, dt ſpirans & procedens, rogans
& rogatus, mittens & miſſus. Pſalm. 2, 7:

82 Trinitas.

Joh. 14, 16. 15, 26. Præterea Scriptura ſoli
Filio adſcribit opus redemtionis, a ſciente
& volente ſuſceptum & peractum.
Ultra ea, quæ Scriptura de fundamento
hujus diſtinctionis nos docet, de modo ejus
nec quærendum anxie, nec fervide diſpu-
tandum: nobis enim incomprehenſibilis eſt.
Ipſum trium illorum diſcrimen quam proxi-
me ad diſcrimen Perſonale accedit, prout in
Ontologia id explicatur. Definitiones autem
trium perſonarum catecheticæ, quoniam do-
trinam hanc ſcripturariam ſimpliciter exhi-
bent, ſubtilioribus illis multum præferri de-
bent. (Vid. Auctor, p. 105. 108. 113.)

§. 175. His tribus, ſingulis, ſumma illa
æterna Deitas competit. De Patre nemo du-
bitat, qui quidem Scripturam agnoſcit. Vid.
tamen Joh. 17, 3. Rom. 1, 7. Eph. I, 3.

H. 176, Sed & Filium Dei eſſe verum, ater-
num ac ſummum Deum, eadem docet. Id
commodiſſime probatur per quatuor illas
claſſes dictorum ex catechetica inſtitutione
jam notas, in quibus eadem nomina, per⸗
fectiones, opera, cultus „ quæ Patri com-
petunt, etiam Filio tribuuntur. Cujus argu-
menti vis ex eo luculentior eſt, quod Deus
tam ſerio teſtatus eſt, ſe gloriam ſûam nulli
daturum alii; Efa. 42, 8.
(1¹) Fi-

(1)
ITim. 3,
ehova
21,6.
12, 39.4
Deus v.
probatu
DEI,
Patre
30. 8
munio
Joh. 16,
(2) 4
Iudepend
Col. 1, 17
Apoc. 1,
Dbr. 1, 10
19. Dul.
oh.2,2
coll er
Ebr.7,
63)
creatio,
40,26.
facula
lohey
Unirert
1Cor.

(0

cicitur

gt.

Drætere, Cerene
edemtionis, 1e
X peractum
Gtura de funen
docet, de ni
„nec kernice d.
tcomprehentbis
etimen quan,
Ale accecltt, in
.Deßfiticnen
Betice, guonin
aln ſimplieter:
multum preten
10). 109. 11,)

Glis,

De Latre ſem
Uram agnoſt,
,7. Lyhhͦ

ei ſe venm!
ecem docet
per OUatuor!
hetica inttinn
n nomint,
gue Pitri
I. Ciisff
tiam Iun

Trinitas. 83

(r) Filius Deus appellatur Joh. I, 1.
I Tim. 3, 16. Rom. 9, 5F. 1 Joh y, 20. etliam
Jehova (nomine Deo proprio A 1I.) Num.
2 1, 5§: 6. Coll. I Cor. 10, 9. Eſa. 6, I. coll. Jo.
12, 39. 40. 41. Hoc vero eadem, qua Pater
Deus vocatur, notione accipi debere, ex eo
probatur, quod in Scriptura Chriſto, Filio
DEI, o&ε Dei Phil. 2, 6. & paritas cum
Patre Joh. 5, 18. & unitas cum ipſo Joh. 10,
30. & plenitudo Deitatis Col. 2, 9. & com-
munio omnium, quæ bPater habet, tribuitur.
Joh. 16, 15.
(2) Adſcribuntur Filio divinæ proprietates,
Independentia Joh. 5, 26. ternitas Joh. I, 1.
Col. I, 17. Ebr. 1, 8. 7, 3 16. Joh. 8, 58.
Abpoc. 1, 8. 22, 13. coll. 16. Immutabilitas
Ebr. 1, 10. 11. 12. Omnipotentia Joh. §, 17.
19. Phil. 3, 21. Apoc. I, 8. 18. Omniſcientia
Joh. 2, 24. 25. 21, 17. Apoc. 2, 18. 19. 23.
coll. Jer. 17, 9. 10. Omnipræſentia Joh. 3, 13.
Ebr. 7, 26. Matth. 18, 20. 28, 18. 20.
(3) Opera etiam & effectus plane divini:
creatio, Joh. I, 3. 10. Col. I, 16. coll. Elſa.
40, 26. conſervatio Ebr. I, 3. Col. I, 17. mi⸗
racula propria ſua virtute & poteſtate edita
Joh. 2, 1I1. 5, 17.-— 23. 36. judicium in omnes
univerſale Joh. 5ö, 22. Actor. 17, 31l.
TCor. 4, 5§F.
(4) Eodem bhonore, quo Pater, colendus
dicitur Joh. 5, 23. ſpeciatim fiducia Jo. 1, 12.
P 2 14: I.

84 Trinitas.

14, I. 20, 28. 3, 16. Pſal. 2, 12. Rom. 15, 12.

& adoratione religioſa Ebr. r, 6. Phil. 2, 9.
1I0. II. Rom. 9, 5. 2 Cor. 13, 13. Apoc. 5.

II. 12. 13. Ubi & hoc obſervandum, Scri-

pturam quæ tam copioſa eſt in docenda Filii
Deitate, nusquam vel verbulo monere, ne
nimium ei, cum detrimento honoris uni
vero Deo debiti, tribuamus.

§. 177. Etiam Spiritus Sanctus eſt verus,
æternus, ac ſummus Deus. Hoc plane ſimili
argumento probatur, quod ejusmodi No-
mina, Attributa, Opera, & horum omnium
conſequens, Honor, ipſi in Scriptura tribu-
untur, quæ conſcientia, modo attendat,
arguit ſolius eſſe veri ac ſummi Dei.
(1) Appellatur Deus & Dominus ille, Act.
5, 3.4. 1I Cor. 3, 16. 17. 6, 19. quo etiam
pertinent loca V. T. collata cum locis N. T.
Eſa. 6, I. 3-9. coll. Act. 28, 25. Pl. 95, 7-11.
coll. Ebr. 3, 7 - 10. Jer. 3 1, 3I. Ebr. 10, 15.16.
(2) Etiam attributa Divina verbis minime
ambiguis ei tribuuntur; ut Omniſcientia
ipſam Divinitatis abyſſum comprechendens,
1 Cor. 2, I0. I11. & Omnipotentia, 1 Cor. 12,
8. 9. Luc. 11, 20. Zach. 4, 6. & Sanktitas,
Eſa. 63, I0. 11.
(3) Maxime manifeſtatur Divinitas ejus
per opera, quibus omnia tum in Natura,
tum in Gratiæ regno perficit. Talia ſunt
vario⸗

Variorum
Pxod. 31,
10,6. 10
natiormis
Joh. 16,
ſoluta E.
20, 29.
(4) 6
delibus
plo, hab
Eccleſiat
4 cClitibe
In quo
retur, gll
ritum §. u.
AI Mat. 12

d. 108.
ſequiror.
candem ,
Joh. 7,2
te, Glor
Ela. 6,
tamen 1
7. Jc
ſima, .

K
178.)
Pturari

1

,1„.—
ſal,te Nunt
br 1, 6 M
or. I3, 13. 4ho.
pleem
eſt in docenu
erbulo monen,
mento honost
mus.

5 rſtus
Hc plnel
vod ejnusmodi)
Chorumomm
in Seripunnt
modo Ne
Immi De.
Dominus le,
6, 19. Olo
1 cum locsN
25. l9671
3l. Ulr,l1
1n verbis min
Ut Onniſein
omnprehente
jtig, 1001
. Glfi

Dyinig ts
n in MWinmi,
T
„ I1

Trinitas. 8⁷

variorum donorum collatio, Gen. 41, 38.
Exod. 31, 3. Num. II, 29. Jud. 3, 10. 1 Sam.
10, 6. ICor. 12, 8. opera gratioſa, illumi-
nationis, regenerationis, ſanétificationis,
Joh. 16, 13. 3, 5§. I Cor. 6, II. itemque ab-
Joluta Eccleſiæ gubernatio, Act. 13, 2. 15, 28.
20, 28.
(4) CEultu religioſo honoratur, tum a fi-
delibus ſingulis, in quibus, tanquam tem-
plo, habitat, I Cor. 3, 16. 17, 6, 19. tum ab
Eccleſia tota Mat. 28, 19. 2 Cor. 13, 13. tum
a cœlitibus Eſa. 6, 3. coll. Act. 28, 25, 26.
In quo & illud attentionem ſingularem me-
retur, quod Chriſtus de blasphemia in Spi-
ritum S. ut graviſſimo omnium pegcato di-
Xit Mat. 12, 32.

§. 178. Ex his (S. 174. 175. 176.) con-
ſequitur, Patrem, Filium, Spiritum Santtum
eandem Egentiam divinam oommunem habere,
Joh. 5, 26. 16,; 13. 14. 15. tres illos Majeſta-
te, Gloria, Dignitate prorſus &uales eſſe,
Eſa. 6, 3. Gen. 48, 15. 16. Phil. 2, 6. neque
tamen tres eſſe Deos, ſed unum Deum, I Joh.
5, 7. Joh. 10, 30. unitate quidem perfeétiſ-
ſima, nobis non comprehenſibili. Joh. 10,3 8.

S. 179. Quinque his theſibus (§. 172
178.) continétur ſumma ac ſubſtantia Kri⸗=
pturariæ de S. S. Trinitate doctrinæz. Nune
F 3 ad-

86 Trinitas.

addenda etiam forma docendi acroamatica,
confiſtens partim in terminis & loquendi
formulis-Eccleſiaſticis, quibus pia antiqui-
tas hoc myſterium declaravit, partim in
aſſertis ſpecialioribus, quæ ob varios erro-
res neceſſaria facéta ſunt.

S. 180. Nempe ut contra adverſarios do-
ctrina hæc facilius defenderetur, mature ſic
c&pit in Eccleſia proponi: In una Eſſentia di-

vina Junt tres perſonæ bονινoοο,. conſabſtantia-

les, Pater, Filius, Spiritus Sanctus.

S. 181. Prima Perſona eſt Pater, gerens
hunc titulum primo & per ſe propter genera-
tionem Filii. Secunda Berſona eſt Filius, ge-
rens hunc titulum propter nativitatem ex Pa-
tre. Pſal. 2, 7. 12. Ebr. 1, 4.
Modus hujus Generationis non temere
ſcrutandus eſt. Hoc quidem liquido eScri-
pturæ doctrina conſtat, non eſſe generatio-
nem metaphoricam, ſed propriam, Joh. I,
14. 18. 3,; 16. Rom. 8, 3 1. 32. non acciden-
talem, ſed ſubſtantialem, Ebr. 1, 3. Jo. 14,9.
non externam ac tranſeuntem, ſed interuam
& immanentem, Joh. 10, 38. 14, 10. 11. non
temporalem, ſed æternam, Pfal. 2, 7. Mich.
5, 2. Prov. 8, 22 -3 4. adeoque & non mere
voluntariam, ſed naturalem && neceſſariam.

§. I 82½

S

isr
qui prop
per ſir.
26. 20,
Modu
ſtigabili
Caveantt
nam, ſee
ſitoriam
permane
ſtantiale

G neel

K 199
ET Elio
9d9. Gal.

§. 18.
Us G
donumn
Appella
1 Johe
1Cor.
Luit
Conlſol
Preei
nonni
tem ce⸗
& bil
Patre

.
Ocencdi Ncnlng
rminis & lannn
ibus iggig
clarawvit, in
e Ob Vare

ntra zdveriarcs
deretur, munn
: Ir mn,
scol, CM
tus danclus.

1 eſt Pater,

jutivitatenu

jonis On El
jemn iquide 8
n eſſe genen
Nprimn, Nl
2. hol t
hr. 3. 014
mn, ſed i
14, 10, 1l
Ue & Non N
teltſnnin.

Trinitas. 87
S. 182. Tertia Perſona eſt Spiritus Sanétus,
qui propter Proceſſionem a Patre & Filio, quæ
per ſpirationem fit, Spiritus dicitur. Joh. 15,
26. 20, 22. Pſal. 33, 6. Hiob 33, 4.
Modus hujus Spirationis itidem imperve-
ſtigabilis eſt. Ut tamen falſæ de ea notiones
caveantur, obſervandum, eam non exter-
nam, ſed internam & immanentem, non tran-
ſitoriam & evaneſcentem, ſed æternam &
permanentem, non accidentalem, ſed ſub-
ſtantialem, non voluntariam, ſed naturalem

&ο neceſariam eſſe.

§. 183. Spiritus Sandtus procedit a Patre
ET Filio Joh. 15, 26. 14,26. 16, 7. Rom.
8, 9. Gal. 4, 6. Apoc. 22, I.

S§. 184. Spiritus Sanctus non eſt tantum
vis & virtus quædam in Deo, nec tantum
donum aliquod Dei in bomine, ſed eſt Perſona.
Appellatur Paracletus Joh. 16, 7. & teſtis
I Joh. 5§, 7. Actor. 5, 32. libere operatur
ICor. 12, II. ſcrutatur 1 Cor. 2, 10. 11. ar-
guit, docet, revelat futura Joh. 16, 8. 13.
conſolatur, teſtatur Joh. 14, 26. Rom. 8, 16.
præficit Eccleſiæ Epiſcopos Act. 20, 28. Hæc
nonniſi in intelligentem & per ſe ſubſiſten-
tem cadunt. Hinc conjungitur cum Patre
& Filio 2 Cor. 13, 13. Mat. 28, 19. & cum
Patre Meſſiam mittit. Eſa. 48, 16.

88 FTrinitas.

§. 185. Inter tres Perſonas Divinas Scri-
ptura conſtanter eundem ordinem obſervat;
nec tamen ideo una Perſona altera inferior
eſt eique ſubordinatur. Joh. 5y, 19. 10, 30. 14.
9. Phil. a, 6.

§. 186. Eſſentia Divina a tribus Perſonis
non differt realiter, ſed ratione, ſive con-
ceptu noſtro diſtinguitur: Sed tres Perſone
vere & realiter inter ſe differunt Joh. 14, 16.
Hæc differentia realis cognoſcitur & decla-
ratur (1) ex Actibus Perfonalibus, qui &
Opera ad intra perſonalia vocantur, & ſunt,
Generatio & Spiratio aétiva; (2) ex Pro-
prietatibus perſonalibus, (fundatis in actibus
modo dictis,) quæ ſunt Paternitas, Filiatio,
Proceſſio, & vocantur etiam Characteres by-
Poſtatici, per quos Perſonæ non tantum co-
gnoſcuntur & diſtinguuntur, ſed etiam con-
Kituuntur; (3) ex Notionibus Perſonalibus,

quæ ſunt tantum ναναιαιαι per quas ung

Perſona ab altera dignoſcitur; hæ ſunt In⸗
naſcibilitas & Spiratio activa. .

S. 187. Ita diſtincte propoſitam hujus my-
ſterii doctrinam concludimus generalioribus
quibusdam. Dogma hoc om nibus ſalvandis
Kcitu & ereditu ſumme eſt neceſſarium. Eſt
bafis totius de ſalutis ordine doctrinæ.
Rom. 8, 9. Eph. 2, 12. Joh. 17, 3. coll.
I Cor

—
1 Cor, 12,
36. 2 The
doctrinæ
eandem cO.
quirere,
ng
ut jum in
tumue fue

§. 189.

in praxit!

eo agentib
intimamdue
101, ſ, 7.
25. 26. Eſa.
Derſonarom
emdbatica,
dendam &
loco zdpe
2,4. Fl.
1, 15. Dbr.
Mat, 1, 1

§. 100.
dittionen ,
tur, trig
Joh. 5,.
Beneris n,
Clle ucien

.

7 rinitas. 89

rlonas Dirinn 9
1 ofllinen oblen
inn alhen i
., h. loe

a kkibus N
ratione, ſiet
Fell fies N
ferust ohe,
gnolcirur &
Poralibiu, gl
vocantur, l
lva; (2) a!
undatis in
Nernitas, Eln
mn Characent
Enon tanium
I, ſec etim
is Peſſnalt
4, Per i l
ur; Me. lut!

ſtam huſsnj.
gener lorh
nitn ſun
ſariun
ſock
h. 17 , l
7 10

I Cor. 12, 3. I Joh. 2, 22. 23. Joh. 14, 6. 3;
36. 2 Theſfſ. 1, 8. Theſin hanc de Subſtantia
doctrinæ ſeripturaria intelligi debere, neque
eandem cognitionis menſuram a quibusvis re-
quirere, vix opus eſt ut moneatur.
S. 188. Dogma hoc adeo novum non eſt,
ut jum in V. T. revelatum & cognitum credi-
tumque fuerit. Id ex S. 172. & 173. patet.
4

S. 189. Articulus hic non eſt ſterile dogma

in praxi Ohriſtianiſmi. In plerisque diétis de

eO agentibus ipſe nexus ſermonis ad praxin
intimamducit. Mat. 28, 19. 2 Cor. 13; 13⸗
I Joh. 5, 7. coll. v. 5. & 9. 10. Num. 6, 24.

25. 26. Fſa. 6, 3. Paſſim etiam ſingularum
Perſonarum appellationes occurrumt valde

emphaticæ, ad pietatem & fidem accen-
dendam & nutriendam. Vid. ſpeciminis
loco adpellationes Patris, Epheſ. 1, 17.
2, 4. 3115. Filii, Joh. I, I -3. 14, 6. Col.
1, 15. Ebr. I, 3. 1 Joh. 5, 20. Spiritus Sancti,
Mat. 12, 18. Eph. I, 14. 1 Joh. 2, 27.

S. 190. Wullam etiam hæc doctrina contra⸗
dictionem involvit. Neque enim in ea aſſeri-
tur, tria eſſe unum, ſed tres eſſe unum I.

