2Tim. 4

10, 25. 1
Atque 40
tate, A
1Cor.

—
ter unge.
nnoſeen in i
2 elket

plane mihite

nihl nos
( ſen
gui eyangeli
Opinquaſdl

Eſteicke ſun⸗
conſumma
iy Nue titt
„ 19.20 2
traordinante
uiboscim,
1,2. Mutt

in hae
Nn 16
tudli .
1n ſ, 311
Pt. ,
ſc.lA.
okent
20 gle l
9 Deum?

1
in

Vita «terna. 2 5

eadem formula utitur Apol. A. C. 216. lin.
2. & p. 259. lin. 23.
Beatitudo gratiæ in hac vita, a beatitudine
gloriæ in altera vita, plurimum quidem dif-
Jert, 1 Cor. 13, 12. 1 Joh. 3, I15. Rom. 7, 24.
Tit. 2, 13. Phil. 3, 12. 13. 14. non tamen ſpe-
cie diverſa eſt; 1I Cor. 13, 9. 12. Ebr. 6, F.
Rom. 8,23. 2 Cor. , F. Eph. I, 14. nec tamen
eſt brabeum ante victoriam, ſed eſt incitamen-
tum potius proſequendæ victoriæ. Apoc.
2, 17. Pfal. 84, 2. 12. 13. Coll. 7. 8.

S. 10 I0. Forma indoles vitæ gternæ na-
bis in hac vita non patet; Col. 3, 3. 1 Cor. 2,9.
I Joh. 3, 2. 1 Pet. 7, 8. 2 Cor. 12, 4. niſi quo
usque aliqua ejus cognitio ad ſuſtentandamn-
dem ac ſpem noſtram, & ad excitandum Iancti-
tatis ſtudium neceflaria eſt; Tit. I, 1. 2. 2, 12
13. 1 Joh. 3, 2. 3. Unde magis magnitudinem
hujus felicitatis, quam ejus naturam, Scri-
ptura proponit. Rom. 8, 18-24. 2 Cor. 4, 17.

S. I011. Docendi tamen caula ſic diſtribui
poſſunt partes, quibus hæc felicitas conſtat,
ut in ea ſit «. Immunitas ab omni malg:
2 Tim. 4, 18 tum pb'jcé, Apoc. 21, 4. Joh.
10, 25. tum moraliz; Apoc. 19. 8. 21, K. 27.
atque adeo ab omni indigentia & imbecilli-
tate, Apoc. 7, 16. I Cor. 15, 42. a peccato
ICor. 15, 74. 5 5.: coll. 56. morte, Apoc. 21, 4.
mundo

26 Vita terna.

mundo, ejusque odio, 1 Cor. 6, 2. Apoc.
7 1. (q. & Satana. Apoc. 2, 10. 1Cor. 6, 3.
S. Praſentia cujus que boni: tum conſervativi,
tum perfectivi; quoad Bona tum jucunda,
tum utilia, tum glorioſa.

S. 10 12. Primarium vitæ ægternæ bonum
eſt Viſio Dei,; 1 Joh. 3, 2. Matth. §, 8 Ebr.
12, 14. Hiob 19, 26. quæ quid ſit, cum ne-
meomortalium hujus rei experientiam nan-
ciſci poſſit, Exod. 23, 20. 23. in hac vita
explicari non poteſt. Quæ de ea ex Scri-
ptura ſcire poſſumus, huc redeunt:
Eſt (1) viſio immediata & intuitiva: De-
um ac res divinas non per ſpeculum, ex ope-

ribus, aut ex Verbo, ſed de facie ad faciem,
1 Cor. 13, [2. hoc eſt, per operationem Dei

immediatam, ideas in nobis lucidiſſimas

ſuſcitaturam, cognoſcens, Apoc. 21, 23. quæx

nobiliſſima eſt Deum cognoſcendi eoque

fruendi ratio. Pſalm 36, 9. 10. 65, 3. 27, 13.

Eſt (2) viſio beatifica: intimam cum Deo
communionem, operationes Dei novas, im-
mecdiatas, nunquam in hac vita perceptas,
conjunctas habens, & hinc amorem Dei in-
tenſifimum, & acquieſcentiam in eo lætiſ-
ſimam, Pfſalm. 17, 15. Apoc. 19, 7. 21,3. &
gaunium ineffabile gignens. I1 Pet. I, 8. Pſalm.
,16, PI.

Eſt (3)

N/3)
tos drins
celitis,
atis pu.
ie inſtau
3, 19. Pfa
Kom. 8,:
ſt (4
eX Llorio
13, 43. D
34, 29. 3

§. 101
ſione Dej
ſtio,
ujppe
1ſdnhe
Ar: a
Dei eent
Eülentiam
Oeuſis me
et,,,19.
lallum Kle
dam idon
leque dre
A6. Plos
Pmiis glo
viſuros
Jue illi
Exiſtima

. Vita æε%a. 627
6,1 A Eſt (3) vifio transformativa: implens bea-
1Cor,61. — tos divina luce; tum ſapientiæ perfectæ ac
olſaonft, Ccæleſtis, tum juſtitiæ conſummatæ, tum Jan-
Rõ &itatis puriſſimæ; quo pacto Imaginis divi-
næ inſtauratio perfecte abſolvitur. 2 Cor.
3, 198. Pſalm 17, I7. I Joh. 3, 2. 2 Pet. 1, 4.
eme huum RKom. 8, 29.
f 6, Ehr Eſt (4) viſio Aſimilativa, beatis aliquid
ex glorioſa Dei majeſtate impartiens. Matth.

t, cumn ne-
Wtamn. 13,43. Dan. 12, 3. 2 Theſſ. i, 10. conf. Exod.
in hac vu 34 29. 30.
en er e WM
ht: S. 1013. Ab hac primaria doctrina de Vi-

ſione Dei beatifica probe diſcernenda eſt quæ-
: ſtio, an oculis corporis Deum viſuri ſimus:
1,1 H. gquippe quæ ſecundaria tantum eſt; ejusque
lfatet, difficultas plurimum augetur, ſi ſic forma-
otenei tur: an oculis corporis viſuri ſimus ipſam
ſodſimg Dei eſentiam. Neque enim Deus quoad
2,, 3 EN, Efſientiam, Proprietates, Trinitatem, niſi
di e eulis mentis videri poteſt. 1 Tim. 6, 16.
5 ½ TIPet. 1, 18. 2 Cor. 3, I8. & oculorum corpo-
. tfalium Elevatio, qua ad eſſentiam Dei viden-
nan dam idonei fiant, neque explicari poteſt,
, neque probari. Neque ex loco FHiob 19, 25.
ea 26. plus poteſt concludi, quam oculos cor-
na poris glorificatos corpus Chriſti glorificatum
viſuros eſſe. Conf. Joh. 14, 9. 17, 24. Ita-
1,1 1 que illi rectius ſolvunt difficultatem, qui
. Nhn exiſtitmant, Deum oculis beatorum ſe ipſum

D 4 4 Tepræ-

528 vita æterna.

reprælentaturum ſub variis Gmbolis lamino-
ſis, exhilarantibus, præſentiam ipfius glo--
rioſam demonſtrantibus, Plſalm 36, 10. Eſa.
60, 19. 20. Apoc. 21, 23. 22,; 5.

S. 1014. Erit igitur in Intellectu, ſcientia
rerum divinarum multo quam in hac vita
illuſtrior, intuitiva, clariſima, (ℳ) Cor.
7y, 7. ad quam concurrent a. verum nobiliſſi-
marum præſentia; Apoc. 4, 38. 15, I. ..
mentis glorificatæ facultas plurimum aucta
1Cor. 13, 10. 1I. 12. v. ſtudium cogno-
ſcendi excitatius; Apoc. 6, I. 3. 5. 7. 17, 1.
J. Jubſidiorum cognoſcendi plenitudo; ApOc.
5, F. 17, 7. 21, 10. g. Ex perieitia vivida;
cumn ſenliu intimo, nova ſubinde admiranda
aperiens, Apoc. 21, 3. 8
Unde cognitio hæc ſucceſiva erit, cum
continuo progreſſu conjuncta, Apoc. 15, 4.

S. I017. In Voluntate autem erit: a. Amor.
Dei intenſiſſimus, Pl. 34, 9. 2 Cor. 13,9. 13.
1 Joh. 4, 16. G. Sanckitas perfesta, bſalm.
17, 15. Eph. 5, 27. Apoc. 21, 27. impeccabi-
litas conftirmata, 1 Pet. I, 4. Apoc. 3, 12.
1 Theſl. 5, 23 Judæ Y. 24. libertas puriſſima.

Apoc. 7, I5S. Ebr. 12, 23. v. Gaudiunm con-

ſummatum, cum conſcientiæ pace ſerena, &
Auwzenete Ppleniſſima, ſine invidia, ſine faſti-
dio, Pſalm. I6, II. 36, 9. Matth. 25, 21. 23⸗
Eſa.

—
Alx. 3 10.
bis lrip
Aph. 19,
odh. 14,

§. 1016
in girella
quoniam
uoc e exſ
cjentia,
jeckum Be
quod ſol
endus, 2
diverſa ac
Neque
à ca,
lud impe
de mhet

§. 101
(1) Soci
bi ſpeci⸗
Probzbilt
in ine pit⸗
10, 3. 12.
Mores N
res in A
no Dele
Kllte

—
liglsmind.
ils g.
3 6 0. El.

lu, ſenit

10miranu

Et, CUn
o.⸗

0t.1 18S— 13.
l, Plln.
hreelhe
. 3 11

rigeca.
„7 Gl⸗

Vita «terna. 2329

Eſa. 37, 10. 65, 1I8. I Pet. I, 8. humanis ver-
bis deſcriptum, Luc. 22, 30. Mat. 8, II.
Apoc. 19, 7. ſed ſpiritualiter intelligendum.
Rom. 14, 17. “

S. 1016. Ita vita æterna conſiſtet quidem
in directa && immediata communione cum Deo:
quoniam tamen ex Scriptura conſtat, alia
quoque exſtitura, ad felicitatem beatorum fa⸗-
cientia, recte & ſolide diſtinguitur Ob-
jedtum Beatitudinis primarium ac principale,
quod ſolus Deus eſt, beatifica viſione fru-
endus, ab ſecundarüs atque acceſſoriis, quæ
diverſa ac varia erunt.
Neque vero illa objectorum, & actuum
circa ea, varietas primarium ac præcipuum
illud impediet; hinc nulla a Deo diſtractio
inde metuenda erit. Act. 7, 15. 14, 4.

S. 1017. Sunt autem talia ſecundaria:
(1) Societas cum angelis bonis; Ebr. 12, 22,
ubi ſpeciatim de illis angelis non plane im-
probabiliter nonnulli cogitant, qui fidelibus
in hac vita variis occaſionibus adfuerunt, Act.
10, 3. 12, 7. 27, 23. quosque in morte ad-
jutores habuerunt, & poſt mortem ducto-
res in gloriam; Luc. 16, 22. ut coram thro-

no Dei eosdem ſibi junéctos habeant, & cum

zis Exhltent.
I. 1 (2) § 0*

(30 vita eternn.

(2) Societas cum bentis coberedibus, Ebr.

12, 22. quam non præciſe ut ſemper ſimulta-

neam concipere neceſſe eſt, cum poſſit eſſe

etiam ſucceſſiva. Ex ſocietate hac autem re-

cte concluditur, beatos ſe invicem cognituros,

Luc. 13, 28. 29. 1 Theſſ. 2, 19. 20. in mutua
eorum inter ipſos converſatione innumera-
bilia divinæ providentiæ admiranda manife-
ſtatum iri, 2 Theſſ. 1, 10. inde continua læti⸗-
tiæ, felicitatis, occupationum ſanctarum,
incrementa exſtitura, Apoc 19, 7. ipſosque
ſe mutuo ad immediatum Dei cultum, ad-
miratione, veneratione, adoratione Summi
illius Boni, excitaturos. Apoc. 7, 9. 10.
(3) Contemplatio totius mundi novi, 2 Pet.
3 113. & objectorum materialium in illo:
inoquibus conſpicietur divina Majeſtas ac
ineffabilis pulcritudo, adaptata ad corpus
glorificatum & novos in eo ſenſus. Apoc.
4,2 - 6. 21, 10 - 27. 22, I. 2. 3.
Ita in infinitum dabitur varia ſanctiſſimo-
rum officiorum exercendorum occaſio.

S. 1018 De corboribus beatorum genera-
tim docetur, ea ſpiritualia fore: non quoad
Nubſtantiam quidem, ſed quoad qualitates⸗
vs H α, non vé aααα, 1 Cor. 1, 44.
Atque id hunc in modum Scriptura de-
clarat: a. non egebunt ad ſui conſervationem
cito & potu, 1 Cor. 6, 13. Apoc. 7, f. 16.
es ceſſabunt

ceſſabunt
quic e c⸗
iplpropr
36. G. V
Vandæ or
Spirltu d⸗
les ac inte
us, Fap.
8 ihla h⸗
kom. 5,

§. 10
Seriptora
1 Cor I5
Ad han
lIgendamn
71 16 2 t.
tiganone
mortalita
Principis
(2) 0
uriima
porum
mohlam
QRara,
demule
6)

—
Aihus, Ih.
1Der ſmule
mn polt el⸗
c autente.
ncogritme,
. in mute
innumen
da manife⸗
ntinua læt-⸗
ſandarun,
7 ipſosgut
luum, 4.
one Funnni
g 10.
hi, 2.

1 in o:

jeſtis at
A Cols

Gilino⸗

ſo.

1 gelleta⸗
on ut
Aalmii
16,
pmnte
ryntinen
ſſ.
lin

Vita æterna. 531

ceſſabunt adeo actiones animales, & quic-
quid ex conditione mortalitatis in hac vita
ipſis proprium fuit. Mat. 22,30. Luc. 20, 34.3 .
36. GB. Vitæ, vigoris, pulcritudinis, conler-
vandæ principium in ſe ipſis babebunt; 1 Cor,
1554 5. 49. Y. Comparata erunt ad animæ a
Spiritu Sancto occupatæ operationes ſpiritua-
les ac intellectuales & recipiendas & exſ quene=
das, Sap. 9, 13-16. Apoc. 4, 8. 9.e 10. adenque
& iplſa pendebunt a opiritus Santti regimine.
Rom. 8, I1.

S. 1019. De iisdem corporibus porro & id
Scriptura docet, glorificata fore. Phil. 2, 21.
1I Cor. 15 43. 50. 5I. Rom. 8, 19. 23.
Ad hanc gloriam utcunque diſtincte intel-
ligendam retertur: (1) impaſſibilitas, Apoc.
7, 16. 2 1,4. vegeta firmitudo ac robur, defa-
tigationem omnem excludens Apoc. , 15. im-
mortalitas, absque ullo interno corruptionis
principio. ICor. 15, 53. Luc. 20, 36. —
(2.) Claritas, ſublato mali fomite futura
puriſima, Apoc. 21, 3. 27. ſummam cor-
porum cum animabus perfeéte ſanctis har-
mohiam extrinſecus quoque conſpicuam fa-
Rura, in ſylendore jucundo, decoro, ama-
bili, aliorum etiam oculos pulcriiudine ſua
demulcente. Dan. :2, 3. Mat. 13,43. Luc. 20, 36,
G) Subtilitas, qua aut inviſibilia eſſe, aut
conſpicienda ſe præbere poterunt, prout ex
LDIZ cauſis

532 vita zterna.

—

eauſis juſtis viſum fuerit; Matth. 27, 72. 53.
unde colligas, organa horum corporum, oh

ipſam ſubtilitatem, multo fore perfectiora,
conformata ſcilicet cœleſtibus objectis per-

cipiendis. Apoc. 4, 6.
(A4) Agilitas, qua celerrime quocunque
volent moveri poterunt, & regimini animæ

glorificatæ ſumma cum facilitate parere. 1Cor.

1543. 1 Theſſ. 4, 17.

S. 1020. An in vita æterna futuri ſint glo-
riæ gradus, & olim & noſtro ævo eſt diſpu-
tatum. Minus diffcultatum erit, ſi obſerve-
mus diſtincte:
C19 Quoad primarig vitæ æternæ bona
(S. 1012) eandem omnium beatitudinem fore;
2 Tim. 4, . 1 Pet. 1, 9. uti nempe una eſt
omnium h⸗ Eph. 4, 4. eademque iooτιπος
FEdes, 2 Pet. I, I. ſic eadem etiam gloria erit.
Apoc. 1, G.
(2) Et tamen futuros eſſe gradus diverſos
in gloria beatorum, Setiptura diſerte docet.
Dan. 12, 3. Matth. 5, 12. 19, 28. Luc. 19, 17. 19.
2 Cor. 9, 6. Joh. 14, 2.
(3) Hinc patet, inæqualitatem gloriæ futu-
ram eſſe tantum quoad acceſſoria && ſecundaria
(§. 101 1018): diſerte enim in corporibus
aliqua diverſitas futura dicitur 1I Cor. 15,
40. 41. 42. ex quo diſparitatem etiam quoad
dotes animorum acteſſbrias colligere licet,
Drt171 ex

ex conſt
& auma

§. 102
tandum:
gratia 4
nec tam
1Cor. 12
neritum.
in univer
Rom. 6,
y. Cauſa
tioſo eju

ex mera
(ecundn,

tetrihuere
eſt, quoe
neratar:
ent etlam
etion pr⸗
Aquitas
Apoc. 22

5de 1 5,9

Au non 1
tiſtem.

12,23.

Derfecte
accefſort
Perfecte
titacinis

—

t, ſa
tporum,

Perfebion

bjectis der⸗
quocunqu.
ginini Aint
urere.1001

tuti hntglr
o eſt ſhr
Koblene
ernzæ bon
Ainem /or;
e⸗ ucd eſt
goe ooro⸗
iglmineth

u Aet⸗

ſete Cotet,

,19,l:H

lenie iiu⸗
ſomini
Conrin
1Cor. 15,
ianm tut
re le⸗

— rita zterna. 533

ex conſtantiſſimis harmoniæ inter corpus
& animam legibus.

S. 1021. Ad diffcultates autem tollendas no=-
tandum: Etiam in hac vita enddem omnibus
gratia ab eodem gratiæ autore Deo datur;
nec tamen non diverſa ſunt fidelium dona.
1 Cor. 12, tot. B. Cauſa inæ qualitatis non eſt
meritum quoddam; Opera enim vitam æternam
in univerſum non poſſunt mereri. Eph. 2, 8. 9.
Rom. 6, 23. 8, 18. Conf. Apol. A. C. p. 96.
y. Cauſa ergo quærenda in honitate Dei & gra-
tioſo ejus decreto, quo absque ullo merito,
ex mera gratia, cuivis ſecundum opera ſua
(Necundum inquam, non propter opera) vult
retribuere. Gratioſæ liberalitatis in univerſum
eſt, quod Deus bona credentium opera remu-⸗
neratur: ejusdem gratioſæ liberalitatis itaque
eſt etiam illud, quod diverſa opera diverſa
etiam præmia habebunt. Eo illuſtrius ex eo &
æαι quitas & veracitas Dei eluceſcet. Rom. 2, 6.
Apoc. 22, 12. Matth. 7, 12. Col. 3, 24. 1 Cor.
3, 8. 15, 41. Ebr. 6, 10. 3. Minor gloriæ gra-
dus non infert defettum, nec culpabilem, nec
triſtem. Omnes erimus conſummati, Ebr.
12, 23. 1 Cor. 1, 8. 13, 10. Omnes in Deo
perfecte ſatiabimur, Pſal. 17, I5. ac ne in
acceſſoriis quidem ulli quicquam deerit ad
perfectam beatitudinem. Nam perfectio bear
titudinis acceſſoriæ proportionata erit ſingulo
L. 1 3 rum

534 Vita eterna.

rum habn; capacitatt, ac receptivitati, quam in præpa-
atoriO aujus vitæ ſtatu per gratiam ſanctificantem quis-
que padus en oi conterri. Luc. 19, 17. 19. 1 Cor. 15, 10.

J. 1022. Wternam beatitudinis hujus ſine fine duratio-
nem cum empuau Scriptusa incutcat, Fial. 16, 11. Mat.
25, 4%. Joh. 16, 22. 2 QOr. 5, 1. Ebr. 13, 14. 1pusm etiam
perichlum ejus annttend« necgans. Apoc. 3; 12. 29 11.
Luc. 16, 29.

J. 1023. De cælo beatorum multa olim ſunt diſputata,
quæ quidemn præiens acgumentum non valde illuſtrant:

unde iatns eit, nottones Scripturæ tenere; quæ vitam

æternam non modo utſtatum deicribit, ſed etiam certam
aliquan jedem, ubi bsati una faturs int „ Miemorat: inb
nomme cate, Matth. »„ 12 Marc. 10, 21. & quidem
tertez; quo luculentius a cœlo fideree & aereo datinguas⸗
rur; 2 Cor. 12, 2. Paradiſiz Luc. 2 5z 4 3. 2C0r. 12, 4.
Apoc. 2, 7. ſinus Abrahæ, Luc. 16, 22. gomus; Joh. 1412.
Efia. 32, i 8. borrei; Motth. 3, 12. 13,; 30. czvztatτι¹; Gal⸗
4, 2 6. Ehf. 12; 214. Apoc. 21, 2. 10. Ebft. 15, (4. 11,10.16.
& Patreæ; Ebr. 11, 14.
Cum bcati poft returrectionem habituri ſint corpora;
atque adeo en loco tuturi; & ibi, ubi Chriſtus eſt, unæ futuri
eſſe dicantur: negari non poteſt, cœli nomine aliquis am=
Pltas, quam ſtatum, neinpe etiam certam aliquam ſedem in-
dicari. Joh. 12,26. 14,2.3. 17,24. Phil. 1,2 3. ¹ Lhell. ,171.
Apoc. 7, 9. 15.‧17. A aatem bac beatorum ſedes ſit cumn
Scriptura nihil definiat, curiole inquitere opus non eſt.

H. 10 4. Satius foerit, rem ipſam tenere, & meditari,
qua nihil nomines magis movere debee, aut efficacius con-
ſolari. Ex ea ſpem & hauciam noſtram firmemus, ut terendæ
prælenti mileria ſumſicete queamus, & in fidelitate Deo ad
mortem usque præſtanda, animoque & corpocc àad æter-
nmitatem præpatando ne remittamus. Cor. 15; 738. Apoc.
7214 17 Beatt erunt, quos Donainus ſaaeles
ein velcret.

NDEX

AX

Ran;

2. Rexela
3. Theole
4. Religie
ticuli
5 Deus,
nom
Myſer
6. Creati
7. Angel
8. Home
10. brovie
II. Fœdu
I2,. Lapliss
nere,
13, Peccatt
I4. Peccat
becca
Vires
I56.1 Fœda
16. 19,

175
20, berſor
Ofie⸗
31, .„ „
11.. .
. .
Reg
24. —
2. . .
26. Ftatt
Stat
27. Statt
2 Prac

.

Huntem g i

100t, 15,1n.

ne ſre Arati.

l 16, 1ie u.
14. 1plueui
3) l1 ) l

lunt l

alde illulttaat
lez Aur vlut
d etiäln certin
Neinorat: i0
11. qgillen
eto Ciltinzet⸗
„ 2C0t. 11,
us; oll 1t
uatii, 1
. lol⸗

bnt cotſent,
eſt, Ns int
ne Alii. ℳ
Namn leden
Inell l⸗
: cuin
us non 4

E nellttt,
cacuscon⸗
e urtetent
Altae Dei

gole 4⁴ Ec .

,li 4e⸗
Sal

il.

IOEXY CAIIIA

Reiss ac Theologia naturalis, pag. I.

2. Revelatio & Scriptura Sacra. 7.
3. Theologia, 25.

4. Religio chriſtiana, 34. ubi & de Symbohs, Ar.

ticulis & Fundamento fidei. 43.
5 Deus, 48. ubi de Dei notitia, 48. exiſtentia;, 50.
nominibus & eſſêntia, 53. attributis, 57.
Myſterium Trinitatis, 79.
6Sö. Creatio, 90.
7 Angeli. 96.
8. Homo, Ies.
9. Imago Dei, 113. ubi & de univerſo Statu integro.
10. Providentia. 120, (117.
II. Fœdus Operum 132.
I2. Lapſus Adami; 135. ubi de Peccato in ge-
nere, 140. .
I3. Peccatum originale, 142, .
1I4. Peccatum 2 tuale. 147.
Peccatum in Spiritum Sanétum. 166.
Vires Liberi Arbitrii poſt lapſum reniduæ. 164.
15. Fœdus Srati 168.
16 -— T19. TLeſtamenta 174. ubi & de Veteri Teſt.
175. de Novo Teſt. 181.

20. Perſona Chriſti. 185.

Officium Chriſti mediatarium. 194.
21. - -⸗ ⸗ ⸗ „ propheticum. 199.
22. - „facerdotale. 204.
23⸗- 7 ⸗ ⸗ 2- regium, 210.
Regnum bPotentiæ. 213.
24. - - ⸗ Gratiæ. 216. 4
25. -= Gloriæz. 222.
26. Status Chriſti. 224.
Status Exinanitionis a25.
27. Status Exaltationis. 232.
28. Prædeſtinatio, 241. 29. Re-

INDENX CAFPIYUM.

——

29. Reprobatio. a51.
Gratia applicatrin, a52.
30. Vocatio. 258. —
31. Regeneratio, 270. .
32. Converſio, 275.
3 Pœnitentia, 282.
34. Fides. 285.
3 ½⅞. Juſtißcatio. 29 5.
36. Adoptio, 306.
37. Libertas chriſtiana. 08.
38. Unio fidelium cum Deo. 316.
39. Sanctificatio. 321.
40. Bona Opera. 333.
41. Vita chriſtiana. 340.
42. Precatio. 3 47.
Media ſalutis, Verbum & Sacramenta, 353.
43 Lex divina. 3 55.
Lex moralis. 360.
44.- „ ceremonialis. 367. —
45.— — lorenſis, 374.
46. Evangelium. 377.
47. Sacramenta, 386.
48. Circumciſio. 393.
49. Agnus paſchalis. 397.
50. Baptiſmus. 400.
51. Sacra cœna. 407.
5§2. Eccleſia. 420.
53. Miniſterium eccleſiaſticum. 441.
54. Poteſtas & diſciplina Eccleſiaſtica, 457.
5 5. Magiſtratus. 462.

56. Conjugium. 472. 6o. Judic, extremum. 499
57. Antichriſtus. 481. 61. Conſum̃atio Sec. 510
58. Mors. 485. 62. Mors æterna, 514.

59. Refſurrectio, 493. 63. Vita æterna, 5371.

E8 KS.
S

ta 355.

o der 10
,nn, 56144
14, 54,

buß.

.

NUAMR

11.α
KUA
õ

2
ES

△

Aà

eS O elesoi -„pepue8iS 0οο0ο1οααα1Ü4 uiooι6ραρμα οπH eee ese AX 666 / BLAdoͥ E
2 A X M 61 81 121 8 1 9 8 e 2
1 S 8 O

aooueſeg e snooꝗ

PITORUM

BAUHOFIUNM