Gf711a
author: Sartorius, Christoph Friedrich

POSITIONES
THEOLOGICE

IN
USUAMA PRALECTIONUAAI
DOGMATICARUAI

A D

B. CANC. JRGERI

COMPENDIUM

CONSCRIPTX,

ET

IN GRATIAM AUDITORUM
EDIT £.

WaeSHαn SEnEEn,SoEe
U BIN G Z,

ApuD Jon. DAVID. BAuIHOFIUM
AC VIDUAM b. FRANKII.

S
„ S
*
R

ERE

pSdbSScevcbSbSS;̈â*

PR,Æ FATIO

AD LECIOREM.

„Um per hos novem annos,
. ex quo ad docendam in hac
s8Studiorum Univerſitate theo-
logiam vocatus acceſſi, præter alias,
varii generis, Prælectiones etiam Dog-
maticæ?æ, & quidem ad Compendium Theo-
logiæ a B. Cancel ario, JIOH. WOLFG.
IÆ GERO, conſcriptum, & inde
c 2 ab

P R1FATLO.

ab hujus Seculi initio publica apud nos
auctoritate receptum, a me inſtituendæ

eſſent; animadverti, pro præſente rei
chriſtianæ ſtatu, ſubinde aliqua addi
debere illis, quæ in laudato Compen-
dio egregie propoſita habentur. Id
ergo ut debita cum cura facerem, di-
cendorum ſummam litteris cœpi man-
dare, eamque talem, quæ contineret
maxime neceſſaria, ſepoſitis reliquis,
aut certe dilatis; & fimul admoneret,
ad quid præcipue attendere, ſub ini-

tium Studii theologici, debeant ſolidæ

rerum theologicarum notitiæ cupidi.
olidæ dico, atque adeo & fœcundæ:
quæ & apud nos gignat dodοααν in
opere Dei apud alos, izvéryræ afferat;
& ad lites in eccleſia obortas ſobrie ac
Pacifice dijudicandas animum inſtruat;
eundemque muniat contra errores, du-
dum quidem proffigatos plerosque,
ſed nova ſubinde facie pullulantes „ Sa.
importunius jam infeſtantes ſalutarem
doctrinam. Ita natæ ſunt hæ Poſitio-
nes, &, Ut fieri ſolet, inter prælegen-
dum communicatæ cum Auditoribus;

qua

glie
Con’i
flar 4
apud
expl.

potil
manl
ſtri⸗
ſilüim
Ppræſa
teretu
ſtudii
poſſur
poner
aſen
em
benci
ka, 4
tlone
liors
s
ſerye
præt
enim
gi,

—

pud nos
ltaencd
lente lei
la add
ompen.
tur. I
em, di⸗
Di man-
ntineret
eliquis,
oneret,
ſüb ini.
tſolide
cic
unde:
,; & in
Aferat;
obrie e
nſtruat;
i, du-
080 ,
es, A
lutaren
PAN.
Xlepeli
torihls;
a

8–

PRlFATIO.

quæ jam, retractatæ ex parte, typis eo
conſilio exſcriptæ ſunt, ut compendi-
flat dictandi labor, eoque plus temporis
apud eos, qui me docentem audiunt,
explicationi rerum poſſit impendi.

Auditorum enim uſibus proxime, vel

potius unice, deſtinatus hic libellus eſt,
manſurus intra parietes Auditorii no-
ſtri; unde nec opus fuerit, apud con-
ſilii mei gnaros de inſtituti ratione multa
præfari. Id certe egi, ut nihil omit-
teretur eorum, quæ ſub ingreſſum
ſtudii ſanctioris necefaria aut profutura
poſſunt haberi; atque ut hæc ita pro-
ponerem, prout exigere videbatur
præſens Religionis & FEecleſiæ ſtatus.
Quem in finem brev' ac nervoſo ſcri-
bendi genere compiecti ſum conatus
ea, quæ, ſub aſſidua Seripturæ tracta-
tione, Librorum theologicorum me-
lioris notæ lectio, per complures an-
nos non indiligenter continuata, ob-
ſervatu digna ſuggeſſit. Quod quidem
præfiſcini liceat profiteri: confido
enim, id ita deprehenſuros eſſe noſtros,
qui, poſt vimvam docentium vocem dein-

PKREFATIO.

ceps Lectioni librorum bene ordinatæ ſe
dabunt, & ad Praxwin audita lectave ita,
ut decet atque oportet, referre volent.
Grato inprimis animo profiteor, quod
e lbelhs academicis, quos proximis
ſuperioribus annis Maoniicus Dominus
Cancellarius noſter, ac Summe Reve-
rendi Domini Collegæ mei ediderunt,
plurimum bonæ frugis in hæc noſtra
transferre licuerit. (*) In allegandis
Scripturæ diltis non parcus, ſed ſubinde
liberalior fui: non quod numerxo argu-
mentorum confidam; ſufſicit enim unica
prohatio bona y ſed ut haberent noſtri
meditationis, ſuper uno aliquo argu-
mento inſtituendæ, multiplicem ex
divite penu Sacræ Scripturæ occaſio-
nem. Ad Antitheſin ubique reſpexi qui-

dem; ſed mentionem ejus expreſſam

plerumque omiſi. Quamvis enim Ec-
cleſia Controverſiarum notitia tali tem-
pore carere non poteſt: tamen ſub
ipſum ſtudii ſacri initium nondum tem-
peſtiva
(*) Speciatim in Articulis de Gratia applicatrice;

de Vocatione; de Noviſſimis 5 Angelis mali s;
ceorumque poteſtare.

peſtin
jpp⸗
ſtans:
mica
deſtin

oſtr.

ſtimon
optabt
telcan
cript.
at ſmi
concinn
helg,

fponenti
(Abince
Proyoce

ls hie

lſeenin
Myitare
odlerp⸗
Rune⸗
(Onſio
lione

,Aitat?
ehaeita,
revolent.
ort, quot
Pprorimns
6 Donmmuu
me Rene⸗
iderunt,
Ec noſtt
Aliponui
ſbinde
ero ru⸗
min ylel

fent noſti

lo Al.
pleen en
lo

ſer gui

erellnn

enim .
taliten.
mnen i
kum ten.
peltii

. glruniej
nii⸗

PRÆFEFATIO.

peſtiva earum tractatio eſt, diſtrahens
quippe animos & notitiæ ſolidæ ob-
ſtans; ac præterea per Statuta acade-
mica peculiari prælecdtionum curfui
deſtinatur. Ex adverio Libros Eccleſiæ
noſtræ Symbolicos amo citare: tum te-
ſtimonii cauſa; tum quoniam maxime
optabile eſt, ut mature Studioſis inno-
teſcant & familiaria ſint eximia hæc
Scripta, perſpicue, ſolide, cαα1πυπ
at ſimul prudenter ac circumſpecte
concinnata, nec tamen non cum parr-
heſia, ut in Statu Confeſſionis, pro-
ponentia ſinceram falutis dodrinam.
Subinde & ad. Æ GERUM noſtrum
provoco: quoniam iſtum Librum exi-
lis hic libellus non excutere e manibus
diſcentiun debet, ſed ad eum potius
invitare, & ad cognoſcendas aureas
obſervationes, ſub cortice obſoletæ
nunc methodi cauſalis latentes. Eodem
conſilio factum, ut ad facilitatem col-
lationis, ſeriem articulorum, (quæ qui-
dem commodius ordinari & contrahi
oſſe videtur,) eandem quam . GE-
US dedit, ſecutus ſim, & numeros
quoque

PKREFATIO.

quoque articulorum, prout in ultima
editione Anno 1740. adjecti ſunt, reti-
nuerim. Quod ſupereſt, DEUM ve-

neror ſupplex, ut defectus, quos in

tenui hac opella ipſe agnoſco, nec diffi-

teor, benigne mihi condonare velit,

atque efficere, ut, dum noſtris meliora

exercitatiores manus dabunt, aliquid certe
utilitatis ad eos, quibus ſcripta hujus
Eneris deſtinari ſolent, redundet.

iſereatur DEUS Eccleſiæ ſuæ, ac Pa-

triæ noſtræ!

Scripſi Tubingæ a. d. XX. Junii.
A. O. R. MCCLXIV.

D. CHRISTOPH. FRIDFERICUS

SARTORIUS, Prof. Th. Ord.

1 DE il

Uliecive
Uockfine
ratioren
am,

28
de DO
. ente⸗
TINN
Uns nee

perfecd

.

Ut in in

bor, teti.

DNMNVe.

18, (dd i

co, neccfh.

Gonare pelt

keneln
Aligilcete
criptahus

recncet.
ſucæ, cle

XI. Nuni.

DNC
of. 1.,00

U

DE

RELIGIONE AC THEOLO-

GIA NATURALI.

HEOLOGI. vox Eccleſiaſtica eſt.

LY moderno loquendi uſu, quan-
do objettive ſumitur, doctrinam
SE, de DO & cultu Ejus ſignificat:
Jubjiedtive autem accepta, notat cognitionem
doctrinæ de DEO ejusque cultu, & quidem ac-
curatiorem, cum docendi facultate conjun-
Ram. J

S. 2. Sunt aliqua magni momenti dogmata
de DEO & cultu Ejus, quæ ſola ratione,
ſi ea recte utamur, cognoſcere poſſumus:
Primum omnium'eſt, eſſe DElIM: qui ſit
Ens neceſſarium; æternum; independens;
perfectiſſimum; Cauſa omnium rerum, ſed
ab ipſa rerum univerſitate diſtinctum; in
A ꝗuO

2 Religio Naturalis.

quo ſumma ſit Sapientia, Libertas, Poten-
tia, Bonitas, Rectitudo, Sanétitas, Juſti⸗
tia, Majeſtas.

§. 3. Proximum eſt, ut eadem ratione
duce ſuam Homo relationem ad DEUM
agnoſcere poſſit, per quam totus dependeat
a DEO, ut Creatore; Conſervatore; Be-
nefactore: ſed & ut Domino; Recdétore;
Judice: a quo remunerationem aut pœnas
debeat exſpectare.

g. 4. Ex his duabus maximi momenti do-
Srinis plures conſequuntur. Hinc enim
homo ratione ſua recte utens agnoſcit: I. ſe
non eſſe ſui juris, ſed naturali quadam &
immutabili obligatione teneri, ut Deum re-
te cognoſcat, cognito lubens ſubeſſe velit,
eum promto obſequio, gratitudine, amore,
fiducia colat, idque actibus etiam externis
demonſtret; 2. magnopere ſua intereſſe,
ut Favore ejus benefico continuo gaudeat,
nunquam indignationem ejus & pœnas in-
currat; 3. ſi omnino per peccata diſceſſio
ab officio facta ſit, operam ſibi dandam, ut
DEO reconcilietur. .B

H. 5. Horum omnium cognitio mirifice
acuitur per internum Conſcientiæ dictamen,
quæ boni ac mali normam, etiam non ſem-
per

.

—

—

Per (iſtine

nem ben
facta occr
Iſte ſenſun
animo ſ

ei DEUN

eumque
tem, rep.

§. 6 4
videt, ,,
7
tione duce
Pore commn
terlte, ſed

Ni manlorq

ſeriam cogit
interelſe, un
tem mutatio

ſoren ;

Undamentnn
UIIs Nimural

DElNo⸗
ervandi
eligio N
ſeunlin ..

tis, Poten-

lins, Juſti⸗

dem ratone
ad DEUM

us deſenten

Vatore; Pe-
; Nede;
aut pond

omenti do⸗
linc enim
olcit: l le
guadam 8
Deum re-
belle velit,
ger amote,
mn externs
intereſſe,

0 gaudedt,

Eenas I-
ta dilceſin
Andann, I

jo winife⸗
. ca
n per

Religio Naturalis. 3

per diſtincte cognitam, ita tenet, ut homi-
nem bene agentem tranquillet, ob prave
facta occultis morſibus mentem excruciet.
Iſte ſenſus, quoniam homo nunquam illum
animo ſuo plane expellere poteſt, vivide
ei DEUM ut Inſpectorem & Judicem ſuum,
eumque Sanétum, Juſtum, lumme Poten-
tem, repræſentat.

S. 6. Accedit deinde & illud, quod homo
videt, aliquando ſibi moriendum eſſe: ubi ra-
tione duce agnolcit, ſoluto animæ cum cor-
pore commercio, non tamen animam in-
terire, ſed poſt mortem Juperſtitem ac conſciam
ui manſuram. Unde porro in illam maxime
ſeriam cogitationem deducitur, plurimum ſua
intereſſe, ut ſciat, utrum per illam ingen-
tem mutationem in ſtatum meliorem, an vero
Pejorem & infelicem ſit tranſiturus.

H. 7. Hæ doctrinæz in unum conjunctæ
fundamentum & baſin conſtituunt Religio-
nis Naturalis.

H. 8. Eſt autem Religio generatim ſtuqium
DEUM colendi, cum ſpe conciliandi && con-
Jervandi Ipſfius Favorem a0 Benevolentiam.
Religio Naturalis eſt ſtudium DEVM. colendi
JNecundum eam notitiam, quam homo rationis
Jux uſu aſſequitur. Atque adeo Naturalis
A 2 Theo-

4 Religio Naturalis.
Theologia eſt accuratior & docta DEI & re-
rum Divinarum oficiorumgue erga DEIIM no-
titia, quoad illa recto rationis uſu poteſt ab
bomine obtineri.

S. 9. Quamvis autem ratione ſua recte uti
volentibus aliqua DEl notitia ſatis obvia ſit:
tamen hominibus ſibi relictis varia, eaque
magnam partem inſuperabilia obſtant impe-
dimenta, quo minus ratione ſua recte utan-
tur, aut uti velint. Talia ſunt: Attentionis
& meditationis accuratæ impatientia; natu-
ralis torpor ad DEUM quærendum, & cu-
randa æterna; amor bonorum hujus vitæ
inordinatus, animum penitus a Divinis ab-

alienans; diſtractio infinita in allas occupa-
tiones, quæ quoniam paſſim laudantur ac

magni fiunt, falſa quadam neceſſitatis ſpecie
blandiuntur; hinc pravi affectus: cupidita-
tum dominium: præjudicia: perverſa ratio-
cinia. Ita naturalis illa de DE notitia ob-
ſcuratur, pervertitur, ſupprimitur; aliquan-
do etiam ex animo plane deletur ad tempus:
conſequenter per ſolam naturalem religio-
nem, etiamſi nondum determinaverimus,
quousque ad ſalutem æternam ſufficiat, ta-
men, ut nunc ſunt homines, parum ſaluti
humanæ conſultum eſſe apparet,

4*
1

g. 10

S

6,10.

vam op
tem, en
quOAd
conſecun
Varia ſen
recte ce
ſua etet
Aere pe

(1)
Mordlis,
certituctine
lene in l

(2)
dwid D
rit; an ve
condonare
Ned ne.

6)

Certumn re
kyore
Oe enin
e oreni
„Prothlern

——
ar&n.
OuEIMZ.

1n otef

he lua recke u
ſats obyia ſt
Varin, ee
Obſtant imhe⸗
ſua recte unn⸗
t: Attention
lientia; natl.
ndamn, & cl
n uſgis En
8 2 Dins
in alis ocelyr
n laudnter ¹
ecelltats hect
(us cpil
peryefla itn.
1Onottia
itur; ANge
Ir ad temy
rlem velig
minaverinng
ſofficiat,
Darumm ſn

et.

Religio Naturalis. 5

S. 10. Sed ponamus hominem ratione ſua
quam optime exculta, quam rectiſſime uten-
tem, eoque religionis naturalis uotitiam
quoad usque haberi poteſt, pleniflimam
conſecutum: etiam tum homo deeſſe ſibi
varia ſentiet, quorum cognitione qui Deum
recte colere eique placere vult, ac de ſalute
ſua æterna ſerio ſolicitus eſt, nulo pacto

carere poteſt. Etenim

(1) Ortum Mali, tum phyſici, tum
moralis, ratio humana non poteſt ea cum
certitudine detegere, ut nihil ſuſpicionis ma-
lignæ in Deum cadat.

(2) Neque etiam poteſt certo ſcire,
quid DEUS de homine peccatore conſtitue-
rit; an velit ei peccata, inprimis voluntaria,
condonare, ipfumque in gratiam recipere,
nec ne.

(3) Multo minus modum ac medium
certum reperire poteſt, ad Deum placandum
& favorem ejus beneficum recuperandum.
uæ enim de Bonitate DEI, de Sacrificiis,
de pœnitentia, nonnulli & olim, & hodie,
protulerunt, ea nullam ſpem certam facere
poſſe, ipſa ratione eognoſcitur.

A 3 (4) Ne-

Religio vaturalis.

(4) Neſcit, unde vires, ad ſui emen-
dationem, ad coercendas & eliminandas
pravas cupiditates, & ad animum ſanctifi-
candum ſufficientes, nanciſci poſſit.

(F) Denique de ſtatu poſt mortem,
beato an miſero, non habet, quod cum cer-
titudine ſtatuat.

S. II. Ex quo conſequitur, Religionem
naturalem, etiam ubi optime ſeſe habet, ho-
mini peccatori, ad Deum recte cognoſcen-
dum, & rite colendum, adeoque ad juſti-
tiam, ſanctitatem ac ſalutem conſequendam,
plane eſſe inſufficientem.

§. 12. Jam autem, cum homini ſalutis ſuæ
non incurioſo miſerrimum ſit, in hac flu-
Suatione inter ſpem & metum incertum
hærere: adigitur eo ipſo, ut maxime op-
tabile judicet, oſtendi ſibi ab ipſo DEO viam
& modum eluctandi ex ſua miſeria. Cum-
que talis Revelatio Divina ſpecialior non
modo poſſibilis, ſed etiam maxima cum
Probabilitate ſperanda ſit; inde non poteſt
non concludere, eam inveſtigatione ſua ſe-
ria, & quando etiam ſponte offertur, omni

attentione, & docili admiſſione digniſſi-
mam eſſe.

§. 13.

—

5. 13.
lem, 4
non tan
ſignem
modo .
offlci
Elenctie
mium D
logiæ elj
tiſſima e

DE

EVEI.
bomi
ens inprimi
1Mene, he
ter ofer
ctlim inten
lnimn,

cihenlid

A ſui emen.
eliminanda
imum ſadtift
pollt.

poſt morten,
quodcumce.

t, Relgioen
ſele habet hl⸗
e cognoſcen
gle 1d lulti.
oblecvendim

nini ſeteſe
t, in ha Po.
tum incertun
mawime 0).
ſo DEO vian
ſeria. Cunn
ecialior nol
nawima CI
non poll
ione la E
ettur, Olni
ge Gignili⸗

86

Religio Naturalir. „

§. 13. Ita vero patet, Religionem natura-
lem, quamvis ad ſalutem inſufficiens ſit,
non tamen inutilem eſſe. Habet enim in-
ſignem uſum, tum Pædagogicum, quem
modo oſtendimus S. 12. tum Pædevticum,
officii ſui hominem admonendo, tum
Elencticum (Jaæger p. 8): eſtque adeo exi-
mium DEl beneficium; & ingenuo Theo-
logiæ cultori non uno nomine commenda-
tiſſima eſſe debet Naturalis Theologia.

II.

DE REVELATIONE ET
S. SCRIPTURA.
S§. 14.
RryrArio eſt actus DEI, quo veritates

homini peccatori ad ſalutem neceſarias,
eas inprimis, quas ſola ratione non poteſt cog-

noſcere, peculiari modo, nempe ſupernaturali-

ter oſtendit. Metonymice per Revelationem
etiam intelligi ſolet complexus veritatum ſa-
lutarium, immediate a DEO propoſitarum.

S. I5. Facile ex ipſa Definitione intelligi⸗
tur, Divinæ Revelationis neceſſarium & in-
diſpenſabilem charatterem hunc eſſe:

A 4 (1) U

8 Revelatio-

(7) Ut nihil falſi contineat; atque adeo
cum iis, quæ naturalis religio de DEO &
hominis erga Deum officiis docet, conſen-

tiat non modo, ſed ea etiam magis illuſtret;

(2) Ut, quæ deſunt naturali religioni,

& ad ſalutem hominum tamen neceſſaria

ſunt, ſufficienter exponat;

(3) Ut notis quibusdam conſpicua ſit,
quibus homines illam non modo tanquam
veram, ſed & tanquam divinam, firma certi-
tudine agnoſcere poſſint.

§. 16. Conſequenter, ſi qua facta eſt Re-

velatio

(1) neceſſe fuit, ut DEUS homines il-
Ios, quibus immediate ſe revelavit, certiſſi-
mos faceret, ſe a DEO edoctos, non phan-
taſiæ, non ſenſuum, aliisve ludibriis dece-
ptos fuiſſe;

2) neceſſe fuit, ut DEUS eosdem ſuf-

ſiciente auétoritate inſtrueret, qua apud

alios, quibus revelationem ſibi factam pro-
ponere debebant, fidem invenirent;

(3) necefſe fuit, ut revelatis illis do-
GRrinis DEUS ita invigilaret, ut ſine corru-
. ptione

—
Ptions cu
20 poſten
commod

(4)
Qrinis hi
ſupernatt
efficaciten

fcaripof

Rerelatio!
Chriſtiani.
ſunt cohecti
6 bropbet

e, (
Petihentn
Certo⸗ nob
Obtiner;
glalis t
N Geinde
tit otat

§. 19.
portunnn
Pto conl

Revelatio. 9

3 Nque adeo
de DIO &
Ncet, (Olen⸗
tein .
gSillaltret;
rali religion,
en necelani

onſpicun ſt,
do tanqua
fimma certi

ladheſthe⸗

6S bopines
rrit certil⸗
5 nol Phah-
Gibris dece⸗

eosemn ſal⸗
, qa 4pud
faclam ho.
fent;

latis ilis Go

t ſine lil.
Htione

ptione cum aliis hominibus communicari, &
ad poſteros omnium temporum propagari
commode poſſent;

(4) denique neceſſe etiam fuit, ut do-
Grinis hiſce a DEO patefaétis vis divina &
ſupernaturalis ineſſet, qua animi hominum
efficaciter convinci, commoveri, & ſancti-
ficari poſſent.

§S. I. Jam ergo diſpiciendum, num talis
Revelatio Divina in mundo exſtet. Habent
Chriſtiani Scripturam Sacram ſeu Biblia, quæ
ſunt colledio plurium librorum, partima Moſe
&O Prophetis ante Chriſtum natum hebraice,
partim ab Evangeliſtis & Apoſtolis poſt Chri-

ſum natum græce ſeriptorum, in quibus rev-

lationes divinæ inde a primis mundi temporil us
usque ad Chriſti tempora ad Jalutem hom'num
facte, conſtanti eccleſiæ teſtimonio contineri
perhibentur. Atque hoc ipſum eſt, de quo
certo nobis conſtare debet: quod commode
obtineri poterit, ſi primo cripturam Sacram,
qualis ſit, ex ipſa cognoſcamus Scriptura;
ac deinde attendamus, anne ergo divinita-
tis notas in tali libro deprehendere liceat.

§. 18. Illud primo ſtatinn intuitu perop-
portunum eſt, Revelationem Divinam ſeri-
pto conſignatam exſtare. Egregie enim hac
A 5 VIA

10 Soriptura Sacra.

via conſultum eſt humano generi, ut caveatur
ejus corruptioni, atque oblivioni, & ut eo
facilius omnibus innoteſcat. (Auctor p. 24)

H. 19. Scripta eſt revelatio Divina per Mo-
Jen, Prophetas, Evangeliſtas, Apoſtolos: quos
fuiſſe conſtat Viros probos, veraces; ido-
neos teſtes factorum quæ perhibent; ſan-
tos etiam, & familiari commercio cum
DEO gaviſos; quorum plerique etiam mi-
raculis clari fuerunt, miſſionem ipſorum di-
vinam & doéctrinæ veritatem comproban-
tibus.

G. 20. Viri hi Sancti quæ divinitus revelata
acceperant ex mandato divino ſcripſerunt:
neque hoc tantum, ſed etiam, quoniam
DEUS cavere voluit, ne humana adderentur
ac miſcerentur divinis, ex Sgovvvusιο Spiri-
tus Sancti ſcripſerunt. Eſt autem Theo-
pnevſtia Operatio Divina extraordinaria, qua

Spiritus Santtus, Sanctis illis DEI hominibus,

nihil ex ſuo ingenio aut arbitrio humano con-
ferentibus, omnia, quæ dicenda aut ſcribenda
erant, quoad res, &ρ Jſententias „ Sverba,
ea qua loquendum aut ſeribendum erat hora

ſuppeditavit.

De libris N. T. hoc diſcimus ex diſerta
Chriſti promiſſione, Joh. 14, 16. 26. 16,
. 12-16‧*

——

12."16,

21, 14.
ſtolorun
18. 1
1Cor. 1
1, 12.

De
16. 17.
gatis ex
in N T.
I, 1 2
r 3,
tur etiam
e inſdira

Lumento

Damtur gr

ſin, ord
l16
Juod non
N. I. 00
fomg
Ingeio
otuerun
rei ſig
Leſſit,
portuit

Feriptura Sacra. 11

rrel caweztl
iomi, & ut eo
(Alkhord.24)

Diyinaper A1).
poſtolot: guon
Veraces; Id
thibent; inn
mmmercio cull
gue eflam mn
n iplorum d
comproban⸗

Gütos revelat:
, ſengſemunt
amn, Joonian
annadGerennn
umegl, I
zutenn 1er
rliatin, hl
EI bonminihu.
Humano ⁵.⁰.
ltſrilenc
E, Dere
ſr erat Porn

Is eX Gilenen

16,. 4. 1
12 .16.

12‧16. Matth. 10, 19. 20. Luc. 12, II. 12.
21, 14. 1 5. Marc. 13, II. & ex diſerta Apo-
ſtolorum aſlſertione I Cor. 2, 13. Rom. 15,
18. 1 Thefſl. 2; 13. 4; 8. Gal. 1, II. I2.
I1 Cor. 11, 23. 14, 37. 2 Cor. 5, 20. 1 Pet.
1, 12.

De V. T. libris autem ex 2 Tim. 3, 1 5.
16. 17. 2 Pet. I, 19. 20. 21. nec non ex alle-
gatis ex V. T. tanquam libro Divino, paſſim
in N. T. occurrentibus Luc. 1, 55. 70. Ehr.
I, I. 2 Saln. 23, 2. 3. Act. 1„16. Rom. 3, 2.
Fbr. 3, 7.

§. 21. Pleraque diéta modo allegatateſtan-
tur etiam hoc, cum rebus ipſa quoque verba
eſſe inſpirata. Quod idem illo etiam ar-
gumento efficitur, quod in N. T. ſæpe pro-

bantur graviſſimæ doctrinæ ex verborum po-

ſitu, ordine, conſtructione. Joh. 10, 35.
Gal. 3, 16. Ebr. 2, 8. 4, 7. 8, 13. 12, 27. &
quod novitas rerum, in libris ſacris, maxime
N. T. ocurrentium, nova etiam vocabula,
formas dicendi novas poſtulavit, quæ ab
ingenio humano ſibi relicto inveniri non
'otuerunt: ut taceamus, homines ordinarie
nil cogitare ſine verbis, aut alio quodam
rei ſigno; quocirca ſi Spiritus S. res ſug-
geſſit, neceſſario etiam verba ſuggeſta eſſe
oportuit.
H. 22.

12 Scriptura Sacra.

S§. 22. Conſequitur hinc, Scripturam Sa-
cram eſſe librum, qui infallibilitatem habeat,
ab omni errore tum dogmatico, tum hiſto-
rico, tum ethico, immunem: neque adhuc,
quidquid ogganniant ejus hoſtes, ullius
erroris convicta eſt.

§. 22. Libri hi & τοι a Scriptoribus Sa-
cris publica fide Eccleſiæ commendati tan-
quam divini, & ab Eccleſia coæva illo ipſo
idiomate, quo primum ſcripti erant, rece-
pti, religioſeque ſequenti etiam ævo cuſto-
diti ſunt. Ita exſtitit Canon ſive collectio
librorum Scripturæ.

In V. T. inchoatus a libris Moſis Exod.
24, 4. 7. Deut. 7, 11. 18. 19. 31, 9524 — 30.
accedentibus novis libris continuatus & au-
ctus eſt Joſ. 24, 26. I Sam. 10, 25. Ela. 30,
8. Jer. 36, 2. ſeq. 27. ſeq. donec a Malachia
Propheta, ipſius vatieinto adjecto, abfolve-
retur.

Canon librorum N. T. non aliquo ex-
preſſo mandato divino, neque etiam com-
muni & publica auéctoritate Eccleſiæ confe-
tus fuit, ſed cura ſingularum Eccleſiarum,
quæ quicquid ſcriptorum Apoſtolicorum ac-
ceperant, diligentiſſime aſſervarunt, inter ſe
communicarunt, ad publicam lectionem ad-
hibue-

nibuerunt
Colo II.

Gem nos
ger exlil
dubia de
Iibros,
oblſtant.

8.24.
elle inſtin
tuitum,
Chriſtiana
ſe inelli
thelaurum
1 exprelſin
culſtodiencdh
tum V. T.
34, 16, 40
PPprobata
44 46. o
1,19. 19.
tien exem
tum rede
Mm, dub

X.
Necleſte
Nam ſint
dem rai
habere

Seriptura Sacra. 13

Scrtigtoram 5
pilituen hubent,
eico, twonn hiſto⸗
n: neque adhuc,

hoſtes, Wln

1 Seriptoriduskr
commmendati tn
1 cOæA o
kiptt etant, lel
etlam eno uli
lon ſye colect

bris Moſs liod
9. 41, 94. N
ontivatvs A 11
I,10, 26. U14
Conec4 Mlalch
Aecho ble

non Aido
ve etialn conr
Eccleſi colle

m Eccleſumm

ſtolicorumni
arurt, Uet⸗

Honeln a.
le ve

hibuerunt, colligi cœpit, ita ut ineunte Se-
culo II. apud præcipuas Eccleſias idem,
quem nos habemus, Canon N. T. jam inte-
ger exſiſteret; cujus quidem certitudini
dubia Seculo III & IV, quoad nonnullos
libros, a quibusdam Eccleſiis mota, non
obſtant.

S. 24. Hanc Canonis collectionem non
eſſe inſtitutum mere humanum, neque for-
tuitum, ſed recte ac ſapienter ab Eccleſia
Chriſtiana ſuſceptum, ex eo patet, quia per
ſe intelligitur, librum quemvis divinum eſſe
theſaurum inæſtimabilem, omni cura, etiam-
ſi expreſſum DEl mandatum id non jubeat,
cuſtodiendum; porro quia colleétio libro-
rum V. T. diſerte Spiritui S. tribuitur Eſa.
34, 16. ac præterea a Chriſto & Apoſtolis
approbata eſt Luc. 16, 29. 24,; 25. 26. 27.
44. 46. Joh. 7, 39. 2 Tim. 3, 15. 16. 17. 2 Pet.
1, 18. 19. Rom. 3, 2. quod Eccleſiæ Iſraeli-
ticæ exemplum a Chriſto Domino approba-
tum reéte ſecutam eſſe Eccleſiam Chriſtia-
nam, dubium nullum relinquitur.

S. 25. Ita igitur ex teſtimonio univerſæ
Eccleſiæ publico & continuo conſtat, qui-
nam ſint libri divini ſive Canonici. Ex ea-
dem ratione Apocrophos eo loco & numero
habere non poſſumus: quia nunquam ab
Eccle-

14 FIcriptura Sacra.

Eceleſia vetere Ifraelitica, non a Chriſto &
Apoſtolis, non ab Eccleſia Chriſtiana primo-
rum Seculorum pro Sgoνdνορο agnitt ſunt;
& uia manifeſta habent indicia humanæ,
non divinæ originis. Nec tamen ideo lectu
inutiles ſunt.

§. 26. Contenta Scripturæ Sacræ ſunt par-

tim biſtoriæ, quæ ſingularitate ſua, & veri-

tate, & reram momento ac pondere, atten-
tione digniſſimæ ſunt; partim vaticinia de
rebus futuris; partim doctrinæ de credendis,
agendis, ſperandis, maxime ſublimes &
ſanéctæ. Suma omnium primaria redit ad ea,
quæ cuilibet homini, qui ad ſalutem per-
duci debet, neceſſaria ſunt; & quorum fun-
damentum atque centrum Chriſtus eſt &

fides in Chriſtum. Reliqua (a nonnullis ſe-

cundaria diéta, quia non cuilibet præciſe co-
gnitu ad ſalutem neceſſaria ſunt) & ipſa
eximiam habent utilitatem, ad primariaplene
intelligenda, & ad glorificationem DEl in

onomia & regimine ſuo circa mundum

& eccleſiam. Omnia ſcilicet cum Chriſto &
fide in Ipſum, alia quidem propius, remo-
tius alia, cohærent.

§S. [27. Atque hæc, quæ S. Scriptura conti-
net, homines peccatores de ſalute ſua, &
de ordine ac modo illius conſequendæ, ita
inſti⸗

—
inſtitunt, n
turali deeſſe
hine Script
eximiann il
ropter gue
7eſpondet,
modis conſ
maticeæ no

meclatis

2 Tim.3,
9. & II9 t
ſerte, Deun
2 9 . 19, (.
2930.31.

6, 25. Fcrti
dlriptus t
ad homines
ea, Iua en
oces, ſiten
ld
teriele ſere⸗

. . Hu
lta Imglar
Seniprbee
etanſic
Mbemmng
ut, u tn
M unten

l..
non 1Chriſto
Ohriſtumfrino.
eols Nlit unt
ncdicia houommz,
tammen ideo bedt

Gere ſugt gr
tate , & ver
poncere, ittt
itn Arieinid e
itece cellenlls
me loblines 8
nrig reclt ad e⸗
1d lalen her.
GCuuI.
Chrltus N
nonnuls
berpracſe e
lnt) & ihl⸗
primarinhlete
Dnem Dll n
ca muncdun
Gin Chrifto
pius, remo⸗

ptura cont⸗
ute ſua,

Uend, 1
4 inſti⸗

—

Scriptura Sacra. 15

inſtituunt, ut nihi eorum, quæ religioni na-

turali deeſſe vidimus S. 10. hic deſideretur:
hinc Scriptura ſingularem Perfectionem habet,
eximiam illam affectionem, qua ex aſſe fini
propter quem divina revelatio neceſſaria eſt,
reſpondet, & bominum indigentiæ omnibus
modis conſulit. Proinde nec traditionis dog-
maticæ non ſcriptæ ſupplemento, nec im-
mediatis aut novis Revelationibus opus eſt.
2 Tim. 3, I6. 16. Act. 20, 27. 28. Pfal. 19, 8.
9. & 119 tot. Addantur prohibitiones di-
ſertæ, Deut. 4, 2. 12, 32. Prov. 30, 6. Apoc.
22, 18. 19. Gal. I, 8. 9. Eſa. 8, 20. Luc. 16,
29. 30. 31.

4

§. 28. Scriptura eſt quidem liber divinus,
ſed ſcriptus tamen ſermone humano, quoniam
ad homines docendos ſpeétat. Habet itaque
ea, quæ cuilibet ſermoni communia ſunt,
voces, litteras, phraſes, periodos; quæ,
ut & ipſi libri quibus conſtat, dicuntur ma⸗
teriale ſacræ ſcripturz.

§S. 29. Huic ſcripturæ ſacræ materiali DEUS
ita invigilavit, ut quales a Moſe & reliquis
Scriptorihus ſacris ſcripti ſunt hi libri, tales
etiamnim) incorruptos & nihil interpolatos
habeamus. Ideo Scripturæ tribuitur Integri-
tas, qua tum quoad libros, tum quoad libro-
rum partes, intemerata & ab omni corruptione
aut

16 Feriptura Sacra.

aut mutilatione immunis manſit & porro man-

Jura eſt. Mat. 5s 8. I Pet. 1, 23. Chriſtus &

Apoſtoli nusquam de corruptione aliqua
V. T. monuerunt, cujus tamen ocaaſionem
c. g. JO. 5§5, 329. Mat. 23, 2. Rom. 3, 2. 2 Tim.
3, 1 5. 16. 17. 2 Pet. I, 19. habuifſent. Ex
quibus adeo, maxime vero ex Chriſti ver-
bis, quid porro, usque ad finem mundi fu-
turum ſit, colligere licet.

8S.30. Eidem ſcripturæ, adverba & integrum
rmonis contextum quod attiner, competit
quoque Perſpicuitas, qua quibusvis letctoribus
non plane rudibus, aut per præjudicia vel animi
malitiam in transverſum alctis ita patet, ut quæ
ad ſalutem neceſaria Junt, quilibet facile co-
gnoſcere, & Jub gratioſa Spiritus Santki ope-
vatione ſalutariter intelligere queat. Pſal. 19,
9, 119, 105. 2 Pet. I, 19. Rom. 10, 8. Deut.
30, I1. 14. Ebr. 2, I. Luc. 18, 34. 2 Pet. 3,
5. 16. 2 Cor. 4, 3. 4, L

Patet vero ex ipſa definitione, non in-
telligi Perſpicuitatem abſolutam: neque enim
negamus, eſſe in ſacris Litteris dναοσνrα quæ⸗
dam.

§. 31. Uti in omni ſermone verbis reſpon-
dent ideæ quas loquens in animo alterius
excitare intendit, qui ſenſus vocari ſolet: ita

—

& in cri⸗

per quem
Divinis c
in lettorun
27. eN
Formam!
cere ſolen
Nauifcatur,
lignifcatas
Litteralir 5
is Plerumg
naria ſubſid
ebn
opi,

32. C
Lindiſſalut
dig, on ſi
pirirualis:
Operetirg,
m H n
no knini,
4. Poh 6,
2² Hebr

n
Cuhos Rran
Num nkor
que ade
oh 20 8

it G nnro mn⸗
23. Crltus 4
rruptione Aigu
ammen Ocniſoten
Kom.3,2. T1m
habuiſlent, 1
ro ex Chrihi e
dfinem mundi⸗

vetba Eintegnl
Atinet, coMpet
Hitueri⸗ lini
eſicindel anin
6ituhotet, tll
lilher ,ilen
in Gikione
lt. Dlln
m. 10,5, Deul

15, . 2el

n neque ell
nenne
Aofral

yerbis reſp
anim Aheril
eari lole: 4

Seriptara Sacra. 17

& in Scriptura Sacra Senſus gsbνoοανää G eſt,
per quem theologi intelligunt illos de rebus
Divinis conceptus, quos DEIIS per verba ſua
in lettorum animis excitare intendit. Aét. 20,
27. BeX 9ezs dicitur; eumque Formale ſeu
Formam S. Scripturæ internam in ſcholis di-
cere ſolent. Genſus qui immediate per verba ſi-
guificatur, Litteralis; qui vero per res, verhis

ligniſicatas, indigitatur, Moſticus appellatur:

Litteralis Senſus unius dicti non niſi unicus, ſed
is plerumque fœcundißimus eſt: & per ordi-
naria ſubſidia hermenevtica, conſiderationem
vocum & phraſium, contextus, occaſionis
& ſcopi, ac paralleliſmi, eruitur.

§. 32. Cum Senſu Scripturæ Sacræ, intima
& indiſſolubili unione, conjuncta eſt Effica-
cia, non ſignificativa tantum & moralis, ſed
ſpiritualis: per quam intelligitur vis divina
operativa, qua spiritus Sandtus per verbum le-
Cum & auditum effeſtus ſupernaturales in ani-
mo hominis non reſiſtentis producit. 1 Cor. 2,
4. Joh. 6, 63. Rom. 1I, 16. 10, I7. I Pet. I;
23. Hebr. 4, I2. I Thefl. I, 5. 2, 13.

§. 33. Atque hinc etiam intelligitur Finis,
cujus gratia ſcriptura eſt data, qui eſt homi-
num informatio ad ſalutem æternam, eorum-
que adeo converſio, fides, ſanctimonia,
Joh. 20, 31. Jac. I, 21. Act. 12, 26.
B §e 34.

18 Scriptura Sacra.

S. 34. Hic finis & uſus quibusvis hominibus
deſtinatus eſt. Quamvis enim Scriptura præ-
cipua quadam ratione Doctores Eccleſiæ ſa-
pientes reddere debeat 2 Tim. 3, 15. 16.

tamen & reliqui omnes non modo admitten-

di, ſed & invitandi, quin obligati ſunt ad eam
legendam, audiendam, meditandam. Jo. 5,
39. Luc. 16, 29. 31. Deut, 6, 6. 7. Pfſal. 1,

Atque hinc ratio intelligi poteſt, quare
Scriptura non quidem ad erroneam vulgi
opinionem loquatur, ſed tamen loquendi
genere populari ſit ſcripta; nempe ad captum
etiam ſimpliciſſimorum accommodatam voluit
Deus. Ideo etiam recte in linguam cuivis genti
vernaculam transfertur, ut ab omnibus, debita
tamen ſub cautione, legi pofſit.

S. 35. Hæc de Scriptura haétenus expoſita
S. 18. ſeq q. ex ipſius Scripturæ ac teſtimo-
niorum ejus conſideratione, ut vidimus,
cognoſcere licet. Jam autem ſupereſt illa
omnium maxime ardua quæſtio: Anne ergo
Scriptura Sacra ſit verbum DEI? de qua ut
cum interna convicétione animi certi redda-
mur, tum ipſius ſalutis noſtræ, tum omnis in
Theologia revelata certitudinis intereſt. Ne-
que vero opus eſt aliunde arceſſere longe
petitam probationem: habet ipſa Scriptura
in

—

in ſe tal
nitatis e
eo tedt
revern
videam
unde ve
aude d

K 3.

contine

per Lcc

libros
ptos, n
eſle; do⸗
guoc pr.
teſtimon
Gcontinn
nWRo
tinet, i
Chriſtus
lis exil
Prehene
fado 4

8)
ge der
ſunte
rerum
ac mo
Ron t⸗

nis hominir
Scriptura pra
es Necleſie ſi
m. 3, Ke 16
odo adminen
tiſont aden
Andam jos
,6,7. Pl),

oteſt, gun
neam vll
en loquen
de a4 captun
datamvolu
,cuivis gent
nidas, debit

enus expol
2 2 teſtime
Ut vidiin
ſyperell 1
: Anne
de qul
certi fed
m omnisn
tereſb. N
eſlere lontt
ſa Feuptun
in

Soeripturg Sacra. 19

in ſe tales Notas, e quibus irrefragabile Divi-
nitatis ejus argumentum exiſtit. Hujus vis ut
eo rectius percipiatur, diſtinéte, collectis in
breverm veluti ſummam rerum momentis,
videamus, 1I. unde ipſa Scriptura, deinde 2.
unde veritas eorum quæ pechibet, denique 3.
unde divinitas ejus innoteſcat.

§. 36. Scripturæ ipſius, & librorum quos
continet, notitia biſtorica nobis innoteſcit

per Eccleſiæ teſtimonium, quod docet vere

libros M. T. ab Evangeliſtis & Apoſtolis ſcri-
ptos, non vero ſequiore ævo eis ſuppoſitos
eſſe; docet etiam quo Idiomate ſcripti; &
quod pro divinis conſtanter habiti ſint. Hoc
teſtimonium quoniam univerſale, & conſtans,

c& continuum eſt, dubium de veritate hiſtorica

nullum relinquit; & quod ad libros V. T. at-
tinet, inſigne ex eo pondus accipit, quod
Chriſtus & Apoſtoli illam Judæorum de l bris
his exiſtimationem non modo nunquam re⸗-
prchenderunt, ſed & ſuis allegationibus ipſo
facto approbarunt & confirmarunt. (§ 24)

§. 37. Jam ergo ſecundo loco videndum
de veritate Scripturæ. Ea, quæ continet,
ſunt: Hiſtoriæ rerum præteritarum; Vaticinia
rerum futurarum; Doctrinæ; Præcepta vitæ
ac morum. Vitæ ac morum præcepta, Ver
non tantum, ſed eximia eſſe, incredauli ipſi
B 2 faten-

20 Fcriptura Sacra.

fatentur. Doctrinæ ex parte agnoſcuntur ab ipſa

ratione; & quoad rationi non patent, pen-
dent a Scripturæ Divinitate, cujus argumenta
mox afferemus. Vaticiniorum, quoad im-
pleta ſunt, veritatem ex eventu cogno-
ſcimus; ubi hiſtoria omnis teſtimonium per-
hibet. Supereſt ergo ut videamus de fatctis.
Jam autem Factorum, quæ in Scriptura nar-
rantur, veritas liquido conſtat

(1) Ex probitate, prudentia, veracitate
ebrum, a quibus hi libri ſcripti ſunt; quos
verum dicere & potuiſſe, & voluiſe, immo
debuiſſe, omnes circumſtantiæ evincunt.

(2) Ex teſtimoniis aliorum: non modo
domeſticis, Iſraelitarum & Chriſtianorum,
ſed & extraneis, profanorum auétorum;
immo & boſtilibus, adverſariorum, ipſis
nempe Judæorum Gentiliumque calumniis.

§. 38. Divinitas autem ipſa Scripturæ, &
comprehenſæ in ea doctrinæ, de qua hie
præcipue quæſtio eſt, comprobatur tribus
maxime argumentis.

Primum eſt ex miraculis, a Moſe, Prophetis,
Apoſtolis, magno numero patratis. Hic ad
probationis nervum percipiendum obſervari
debet (1) facta illa vere contigiſſe; (2) vera
fuiſſe

—
fuiſſe m
nem, ur
Virorun
iphorur
cblis i
Etiam i
D10,

. 3
Vaticini
tegra ſe
tiis, eye
Dropheta
