omnia proprie dicti Sacramenti requiſßtas

§. 778).

§. 790. Sacramentorum V. ac v. . enaen
ratio generalis && idem finis eſt, ut utraque
conſtent actione circa elementum in oculos
incurrens, & Verbo mandati ac Promiſſionis
annexo, utraque etiam fidem confirment &
certos reddant de gratia Dei: Sed intercedit
tamen inter ea diſerimen, ex diverſa utrius-
que Teſtamenti indole fluens, in eo ſitum,
quod Sacramenta V. T. adumbraverint Chri-
Rum venturum ejusque paſmſionem & mor-
tem, N. T. autem Sacramentah Nam iine
præſentem exbibeant.
Atque hæc ratio eſt, quare diverſat ede
debeant utriusque Teſtamenti Sacramenta,
nec poſſit actio, quæ in utroque Teſtamen-
to æque locum habet, quamvis præcepta a
Deo, & promiſſionem habens, pro Saera-
mento proprie dicto haberi.

5

XLVIII.

DE CIRCUMCISIONE.

§. 791.
ireumiſo eſt Sacramentum F. T. Prig,
B b 5β qu

394 Cireumciſis.

qro homines per cruentam præputii reſectionen
Jœderi divino initiati fuerunt.

§. 792. Inſtitutam eſſe a Deo ex Gen. 17,
7-12. liquet: ubi porro notandum, eam
non ex moribus gentilium deſumtam, ſed no=
vum inſtitutum fuiſſe: ex intentione enim
Dei fuit Sacramentum fœderis gratiæ, quod
Deus cum ſolo Abrahamo ejusque poſteris
pepigit, Gen. 17, 1I1. qui per illam a reliquis
gentibus debuere diſcerni. Add. Joh. 7, 22.
Jer. 9, 24. 26.

S. 793. Adminiſtrata initio fuit ab Abra⸗
hamo, Gen. 17, 23. & ſic deinde a quolibet
patre familias, aut alio etiam, qui ad hoc
officium idoneus erat. Luc. 1, 59. In caſi
neceſſitatis a Zipora femina adminiſtratam,
aàa Deo approbatam fuiſſe, ex eventu patet,
Exod. 4, 24. 25.
S. 794. Imperata a Deo fuit Abrabamo, G
univerſæ ejus domui ac poſteritati, Gen. 17, 10.
Neque vero inviti ad eam cogendi fuere ſervi:
id quod ab ipſa religionis natura abhorret.
In Abrahami certe familia talis caſus exſiſtere
vix potuit: & ſicubi quidam ex avitæ reli-
gionis amore eam noluerunt ſuſcipere, po-
terant alio modo difficultati conſulere pru-
dentes Patresfamilias: continuare ſolieltn
inſti⸗

initituionem;
ies; e omn
Mitere aut ve
8,79. C
Gifficultatem
medium datt
(odbervetun
Leſſitate man
cumciſionen
tacepta ful
empla corum
pes Iachi ſun.
brahamus
gunt & reſig
dente exempl.
gos ac mare

1

§.796. M.
Aument fuit
giriſiiſ,
Urrum hæc
ata, At ver
0 non cext
tent Deom
Momichen

neiſt

in preutii itii
erun.

ſe 4 Deo erbe
orro notandon,
n deſuntan,
. er inteninte
fogerigilt
amo ejusglt
Aiper Uimin
rni. A

initio fuint
ſie Ceincen
etiam, 1
Luc. l;
nin Annin
, A gen

fot Ahm
itut, Cen
dogendiinet⸗
6 natui Nr
tis ainen
lan es Su
Ut leen/
colſlene;
tinuae

Circumciſio. 395

inſtitutionem; tolerare aliquamdiu reluétan-
tes; ſpe omni fruſtrata pervicaces aut di-
mittere aut vendere.

§. 795. Quam de feminis nonnulli movent
difficultatem, cur non & huic ſexui gratiæ
medium datum fuerit, ea facile evaneſcit.
ſi obſervetur, Sacramenta neceſſaria eſſe nez
ceſſitate mandati (J. 788.), adeoque & cir-
cumeiſionem illis fuiſſe neceſſariam, quibus
præcepta fuit. Multa ſunt in Scriptura ex-
empla eorum, qui ſine hoc medio partici-
pes facti ſunt gratiæ Dei, inter quos ipſe
Abrahamus primo loco eſt nominandus.
Sunt & religioſarum mulierum in Judaica
gente exempla, quæ comprobant, feminas
Bane ac mares habuiſſe acceſſum ad gratiam
ei.

S. 796. Materia ſive Elementum hujus Sa-⸗
cramenti fuit præputium; Actio Sacramentalis
ejus abſeiſio, facta ſub invocatione Dei &
ſub obſequio erga inſtitutionem Divinam.
Utrum hæc præciſe ſolennitas fuerit obſer-
vata, ut verba inſtitutionis repeterentur, de
eo non certo conſtat: ſufficiebat, quod ſci-
rent Deum hoc præcepiſſe, & actui huie
promiſſionem gratiæ adjunxiſſe.

g. 797

396 Circumciſto.

S§. 797. Circumtiſio non fuit actus mere ex-
ternus, Enem & efedtum tantum civilem, aut
ad lümmum moralem bhabens; conjunctam
enim habuit non tantum temporalium, ſed
etiam ſpiritualium bonorum promiſſionem,
collationem & obſignationem. Fuit quippe
(1) fœdus, quo Deus factus eſt hominis
Deus, Gen. 17,7- II. coll. Jer. 31,33. Mat.
22, 32. 2 Cor. 6, 16. 7, 1. (2) Fuit ſigillum

—
(2, 1. Rerh.
cutneitone ſpi
AOhnnſft; quia
impleret. Cal.
040 16,3. Per
frmorumn, he
tione 2deo

aut ſtrica ob

juſtitiæ diu ante jam per fidem acceptæ,.

Rom. 4, I1I (3) Absque hoc ſi fuiſſet, non

poteſt dari ratio, cur Deus Circumeiſionem
ſpiritaalem, (Converſionem & Sanétifica-
tionem) tam ſerio requiſiverit, Lev. 26, 41,
Deut. 10, 16. 30, 6. Jer. 4, 4. 9. 25. 26. Act.
7, 21. quod Paulus usque adeo urget, ut
circumciſionem externam interna illa vacuam
ne quidem pro Circumciſione vera agnoſcat.
Rom. 2, 28. 29. (4) Credentes habuerunt
ex cea fiduciam, & efficacem in periculis
conſolationem. 1 Sam. 14, 6. 17, 26. 36.

§S 798. Abrogata eſt Circumeciſio in N. 7. &
quidem intuitu omnium; non modo genti=
lium, ſed etiam udæorum. Gal. 5, 2.3:4
Dicitur quidem fœus æternum Gen. 17, 7.
ſed æternitate periodica, ſecundum quam
durare debuit usque ad finem œconomiz
illi præſtitutum. Exſtant Prophetiæ de Cir⸗
cumciſione etiam in N. Z. continauanda, Eſa.
52, 1.

e

4²

Poch el
in memor
Prefiti, conſ
actatus
i conßren
Diwwina
128. 43

§. Loo.
Qvam adi
Agnus male
Meverat,
Teliquo
Auidz ſun
atione

nciſo.

——
Lon fit oki
n talfuſn ent,
n uben, olet
tumn temporäid,
Onorum ptonikn
Nationetn. Eüt,
ens katnt n
1. col Ke,
im her flin
dqe foehii⸗
rDeus Clu
erſionemn 4
viſtett i
et,4 giid
Usle en i⸗
gamintetniiin
nciſione eut
Ctelente D
eſſcacen iiNe
14,6 1

Circimſri
n; Non .
n/062 ,4
Ahenmn (4
1, Eannin
4 fuen enn
Proppene
. Aun

Agnus Paſchalis. 39 7%
52, I. Bzerh. 44, 9. Sed loquuntur de cir-
cumciſione ſpirituali. Chriſtus circumciſionem
admiſit; quia venerat, ut omnem Legem
impleret. Gal. 4, 4. Apoſtoli eam obſervarunt,
Act. 16, 3. per condeſcenſum, in gratiam in-

firmorum, ne hi acciperent ſcandalum, & ex
ratione adeo temporaria; non ex necefſlitate
aut ſtricta obligatione. Gal. 2, 3. 4.
XLIX.
DE AGNO PASCHALI.
§. 799.

PsSC eſt actio Sacra a Deo inſtituta, qua
Lin memoriam beneficii in Agobto olim
Præſtiti, conſtitato tempore agnus ab Iſraelitis
madtatus & comeſtus fuit, ut in fide Meſftæ ven-
turi confirmarentur.

Divina ejus Inſtitutio exſtat Exod, 12 .
1-28. 43 49.

§. 800. Materia ſive res terrena, circa
quam actio hæc ſacra ſuſcipi debuit:, fuit
agnus maſculus, ſine nævo, qui annum im-
pleverat, ſeparandus per aliquod tempus a
reliquo grege. Hæc ex ipſa inſtitutione li-
quida ſunt,
Rationes phyſicæ, antiquariæ, politieæ,
quas

398 Agnus Pdſchulis.

quas de his circumſtantiis erudite quidam
contulerunt, pretio ſuo relinqui poſſunt,
modo non fines & uſus ſpirituales ac cæle-
ſtes, de quibus mox dicemus, exciudantur,
invita Scriptura.

S. 801. Agnus hic tempore præſcripto
mactari debuit, Exod. 12, 6. & ſanguis ejus
poſtibus illini, v. 7. qui dein ad altare ſpar-
ſus eſſe legitur 2 Paral. 30, 16. 35, 11. atque
hic fuit actus ſaerificialis. Macétatus vere
agnus deinde aſſari debuit, ac totus comedi,
Fxod. 12, 8. 9. 10. qui adus fuit ſacramenta-
lis. Hi duplicis generis actus, ſi rite diſtin-
guantur, facilius nonnullæ quæſtiones po-
terunt expediri.

§. 802. Inter has prima eſt de Sacramenti
miniſtro. Paſcha illud primum in Egypto
adminiſtrarunt patresfamilias. Cum autem
deinde tribus Levi, & ſpeciatim familia Aa-
ronis ad ſacra obeunda vocata eſſet, diviſa
inter Sacerdotes & Judæos reliquos opera
ſuit. Ili peregerunt ſanguinis ſacrificialis
oblationem; hi reliquos actus. loc. cit.

J. 803. Altera quæſtio eſt, An agnus pa-
ſebalis fuerit ſacrificium. Fuit Sacrificium;
propter macétationem, religionis cauſa ſuſee-

ptam, & propter ſanguinis ſparſionem: unde

—

& le tapreſſe
1) Sed f
coneſtionem

iſceptamn., H

„

jtit; nihil e
tari impoſito
Adeoque
hnc poteſt
cruentum; n
ut ejus cele
commederetul
datum 4 0
Miſa lecus ſ

1. og. Dori
ſutducatio, 4
torun inſitut
unguinis. Exo
Keldentales
Drumn, Parei
Ninem per

gof. Fi
MHenoria nid
od. 12, u
fgurati
fei in Mel
deneficüs
Cor f,.

ltiis rüctte gil
10 reingni
8s Höirtunlerun
icemus, erchit

tennote et
12,6. Clinn
ul dein d Aus
30, 16, ll6
glis. Maein
buit, e er
kus fn /en
8 a0lus, ttedti
ulle gunitg

na eſt NN
grinum in 4
nil. Cnn
Hecuinin
vociu elet,
kos elinar
nguimns lai
Aens .

uf
gons l
Faslonen,

Agnus Pa ſchalis. 399

& ſic expreſſe vocatur Exod. 12, 27. Num. 9,
7. 13. Sed fuit etiam Sacramentum; propter
comeſtionem, cum ritibus a Deo præſcriptis
ſuſceptam. Hinc Sacrificium ſtritcte dittum non
Juit; nihil enim de ejus carne & adipe al-
tari impoſitum Deoque oblatum eſt.
Adeoque pro Sacrificio Miſſatico nihil
hinc poteſt allegari. Paſcha fuit Sacrificium
cruentums; mactatum propter comeſtionem, ita
ut ejus celebratio legitima non eſſet, niſi
comederetur; non oblatum Deo in altari, ſed
datum aà Deo bominibus: quæ omnia in
Miſſa ſecus ſe habent.

ꝗg. 804. Forma ſive adtus formales fuerunt
manducatio, cum precibus & repetitione ver-
borum inſtitutionis conjunct a, & adſperſio
ſanguinis. Exod. 12, 11 -27. Reliqui actus
aceidentales fuerunt, ad præparationem
partim, partim vero ad decorum & bonum
ordinem pertinentes.

S. 805. Finis bujus attionis ſacræ fuit (1)
Memoria liberationis ex ægyptiaca ſervitute.
Exod. 12, 17. 26. 27. 13, 3 4. 8. 9. (2) Præ-
figuratio mſterii redemtionis, conjuncta cum
kidei in Meſſiam venturum confirmatione, &
beneficiis ſpiritualibus inde fluentibus. 1.
Cor. 5, 7. 8. Ebr. 11, 28. Coll. 26.

* Agnus Paſchalis.
400 gnu

. icus elucet etiam
MHic finis t) picus Micus ielae COacta
ex facil, Plana, maftva- en chalem & Chri-
convenientia inter gaum Eal orbolchel
1 bſervar & n
. ; ad quam o S .
uum; apetitur Paulo 1 Cor. 5, 7. 8 *
aditu
hanne c. 19, 36.

eſſe in num Pa-
g. 806. Abrogatum eſſe in nde .
. 7 diſcimus (1) ex ratione „ aut.
alen. nis typus præſente anrit ho art
Juod enſer debet; (2) ex = d.
nritti Luc. 22, 16. nunc in eo Sue Propter
Tr impleatur in regno He ns onic
hanc ipſam rationem von zm N aau
eo: oce
Uurard 4 Rd Chriflianos vValet; Rechu⸗
SPudigue alius novi Sacramenti, 1nt halem;
ſctition hanc ultimam cœnam bi npo.
icr quæſtio mota eſſe legitur de Judalco
paſchate continuando.

DE BAPTISMO.
§. 807. .

B'piitnus eſt alio a Chriſto infituta, gu

ipiendi aqua
ines i recipiendi ag
bomines in fœdus cum Deo recip Rugln

—

tingun ,in non,

Si, ut veg

Phum Jantku

9. 809. Divi⸗
obatur, quc
tum Loc. 3,
1Chtiſto in ten
Ccontinuatum,
in cœlom alee
ne injunctum,
mandto orom
gratiolo concun
ationem Fecle
Er Cvo datet
liverſtle & he
lon eſe ritum
fftunn durate

c. 800. F
Won deit
baptizandum
Phiippin 4
67. 48. & 2
ermo eſt,
1 bet. 3,20.
Gratiole

t, eid u
dium eliger

liun ſifin

halt.
1hficns dut
minine an

m Palchalem &l:

andem enen
1Cor. 5, 7 0

ein Nl Au
ex ttione en
ente antisho⸗
in eo ele,.
1on Mhiuun
c enin ii ⸗
valet; 8
amenti, lne
cnun ii
mn in erclii⸗
legturte

—
150

i. nir⸗
eo then,
heo ich 1

Baptiſmus. 401
tinguntur in nomine Patris, Filii, & Spiritus
Sandi, ut regenerentur ac renoventur per
4 3 £
Spiritum Sandtum.

§. 808. Divinum eſſe boc inſtitutum, ex eo
Probatur, quod divino juſſu a johanhe cœ-
Dtum Luc. 3, 2. 3. Joh. 1, 33. Matth 2t, 25.
à Chriſto in terris verſante per diſcipulos ſuos
continuatum, Joh. 3, 22 - 27. 4, I. 2. & cum
in cœlum aſcenderet nova ſolenni inſtittio-
ne injunctum fuit Matth. 28, 19. addita huic
mandato promiſſione, de efficaci præſentia &
gratioſo concurſu Chriſti usque ad conſum-
mationem Seculi.
Ex quo patet, hoc Chriſti Mandatum fuiſſe
univerſale & perpetuum; atque baptimum
non eſſe ritum indifferentem, nec ad tempus
tantum durare in eccleſia debuiſſe.

F. 809. Elementum viſibile ſanétæ huic
actioni deſtinatum aqua eſt. Hac uſus ad
baptizandum Johannes Matth. 3, 11. JOh. 3,23.
Philippus Act. 8, 36. & Petrus Act. 10, 46.
47. 48. & aqua diſerte, cum de baptimo
ſermo eſt, memoratur Joh. 3, 5. Eph. 5, 26.
I Pet. 3, 20. 21. .
Gratioſe ita Deus hominum ſaluti proſpe-
xit, rem ubivis obviam ad hoc gratiæz me-
dium eligens. Nec nobis licet in aquæ locum
alium ſubſtituere liquorem; cum certi eſſe non
Cc poſſimus,

Baptiſmus.

poſſimus, utrum Deus per tale medium,

quod ab ipſo mandatum non eſt, efficaciter

operari velit.

§. 810. Actio, quam circa hoc elementun
viſibile Deus ſuſcipi vult, eſt Sanrionρ, quo
aqua ſic homini applicatur, ut lavacrum ſive
ablutio ſit. Eph. 5, 27. Tit. 3, ß.
Utrum id neceſſario immerſione peragi de-
beat, an etiam adſperſione ſeù affuſione aquæ
fieri poſſit, de eo nemini lis movenda, aut
ſerupulus injiciendus. Vox Gæz loαο Utrum-
que ſignificat. De neutra diſertum exſtat
mandatum. Praxis antiqua primorum Chri-
ſtianorum, immerſione utendi, ſi non dubia
eſt, certe univerſalis non fuit, ut ex Clinico-
rum Baptiſmo patet. Immerſio egregiam ſane
habet commonefactionem de ſepultura ſpiri⸗
tuali Rom. 6, 3. 4. 7. ſed habet ſimilem etiam
ablutio Act. 22, 16. Eph. 5, 27. & adſperſio
1 Pet. 1, 2. Ebr. 10, 22. & affuſio Tit. 3 6. 6.
Prudens tamen confilium eſt, largiorem po-
tius, quam parcam aquæ affuſionem ſuaden-
tum.

S. &1I. Ut actus hic a quavis alia commu-
ni ablutione diſtinguatur, peragi debet ver-
bis ab ipſo Chriſto præſcriptis, in Nomine Pa-
tris & Filii & Spiritus Sancti, Matth. 28, 19.
quæ verba ad ipſum baptizandi actum pronun-
cianda,

Cinnuit, ut con
Dei hionius
Dctur Forn

ee lecitatio ſi

Dei Triomius
(laratio, fieri
lamque De

tern adelſe, )

§. 812. C
andi conjon
jus iple Deus
iucß Aifneig
leqe 15 aclion
kllin, gli he
lerla cotjinck
Nhirrum, ut
Inen cum D
Rereptg zpu
tun K ir
Ae hen cejeſt
Connole) I1.

K KIz. Ba
ſoos regenera
Eccatorm.

Ehhet. H25.
Gdodtie
32 21. Gal.
lio, Rom,

.

w2—

8 pet tale nedu
n nonelt, elen

circa bor khun
. eſt amngiiß⸗
ur, Ut ,Anunn
lit 5
inmerſone ent
e ſell Aflſone
ni lis Mojeni
Jox Garlcueu
Utra diemum
qua Primorun-
Otenli, im
foit, tellh
erſio ege
mn de ſeyltuil
habet ſiltn
h.5,1. Aac
afuſo 11 1
elt, MMpinr
ionen

natis lucis

sil

Baptiſmus. 403

cianda, ut conftet, Baptiimum in Namine
Dei Trinnius peractum eſſe.
Dicitur Forma Baptiſmi; nec perfunctorie
hæc recitatio fieri debet: Eſt invocatio ſeria
Dei Triunius Act. 22, 16. & eſt ſolennis de-
claratio, fieri hoc & mandato & virtute Dei,
ipſumque Deum Triunum actui huic præſen-
tem adeſſe. Matth. 3, 16. 17.

S. 812. Quoniam igitur cum a Ku bapti-
zandi conjungitur verbum divinum, vi cu-
jus ipſe Deus Triunus præſens eſt, Baptiſmo
ineſt Effcacia divina; veram non ab aqua,
neque ab actione baptizantis, ſed ab ipſo Deo
pendens, qui per hoc medium, (uam cum
verbo oonjundtam,) efficaciter operatur in
baptizatum, ut aétu transferatur in commu-
nionem cum Deo.
Recepta apud Theologos formula eſt, Ver-
bum, & Spiritum S. & S. S. Trinitatem,
eſſe Rem cœleſtem Baptiſmi; nonnulli (minus
commode) Materiam cœleſtem vocarunt.

S. 8&13. Baptiſmus ergo eſt me dium, per
quod regeneratio, Joh. 3, §. Tit. 3, 5. remiſſio
peccatorum, Luc. 3, 3. Actor. 2, 38. 22, 16.
Epheſ. 5, 25. 26. 27. Col. 2, 12. 41 Per. 3, 21.
adoptio & in fœdus gratiæ Feceptio, i Pet.
3, 21. Gal. 3, 26. 27. Tit. 3, 4. 6. 7. ſandifica-
tio, Rom. 6, 4. 5. 6. Col. 2, 11. atque ipſa
Cc 2 adeo

401 Baptiſmu5.

adeo Salus confertur. Marc. 16, 16. TLit. 3, 5.
I Pet. 3, 21. Joh. 3, 5. Ubi probe notandum,
Baptiſmo ipſi tribui hos effectus, Gal. 3, 26.
Rom. 6, 3. TLit. 3, §. I Pet. 3, 21. ejusque

adeo vim non ſignifcativam tantum, ſed colla-

tivam eſſe.

Univerſi autem hi effectus Baptiſmo tribu-

untur non ſolitarie, non extra, ſed intra ne-
xum cum toto ſalutis ordine reliquo. Gratia
& Salus per Baptilmum confertur & collata
confirmatur, iis, qui divinæ huic efficaciæ
non reſiſtunt, quique fdeliter gratia data
utuntur. Act. 2, 40. Quod ergo in multis,
qui baptizantur, effeétus hi ſalutares non
exſiſtunt, id non valet ad efficaciam ipſam
Baptilmo denegandam; nam oßertur certe
Jalus & his per Baptiſmum. Gal. 3, 27. Rom.
6, 3. Marc, 16, 16. Act. 8, 13. coll. 18 - 23.
Luc, 7, 30.

§. 814. Cum autem hæc ſalutis beneficia
omnibus neceſſaria ſint, conſequitur, etiam
Baptiſmum, qui eſt medium ea obtinendi,
hominibus plane neceſarium eſſe, Joh. 3;, .
quod tamen accipiendum non de abſoluta,
ſed de bypothetica neceſſitate, ſi baptilmum
ſuſcipere poſſint. Unde eos, qui citra ſuam
culpam a Sαν 1ναςο decedunt, defeckus bapti⸗
ſmi gratia Dei ac ſalute non privat. Marc. 16,
16. conf. Mat. 18, 14. Marc. 10, 13. 16. Jon.
4 II. Cete-

— —

(Ckerutn u

enetus eſt e
16, condition
19, 19. No
gione ttanſeon
Uis uone,
AG. 10, 46.4

. Fiſ. C
tus lit, actut
cum certo con,
Iyluri conpot
Deo Tiuni
Pofſfibilem eſte
tſt, teqbin
36. 37. heque

10.2, gt. l

§ A. O
Clorwrh ſaus
10, 13* 16.
19, 14. Ge
hoteſ eit ad
ſed tian ge
coll. joh. 3
Accedit
Dreſſo Dei
h. 1,l
Doſtolinte
16, 33. 19

4½

—
—

drc.16, 10. It)
bi robe nornit
ffeclos, Cll,,
Pet.3, 21.
1,1
mn tantun, /A

ekkus Büpt/non
1 extra, ſedittn
Cine relign l
0 COnferur &c
ivinz huic efe
Geliter gil
nod ergo l
6s hi (Menzin
1d effien
nam 0
m. Gl. ,
9, 13. col.l.

ec ſalots ben.
conlequinit, 6
iudn es Ohr.
ium eſe,
hon Ge n
ate, haſti
e05, gui in
t, Gefechs 4
nprivat. Mu.
„,10, 130 .

Baptiſmus. 405

Ceterum uti ſalus ipſa, ita & Baptiſmus
deſtinatus eſt ex parte Dei omnibus, ſine gen-
tis, conditionis, ſexus diſcrimine; Matth.
28, 19. non illis tantum qui ex aliena reli-
gione tranſeunt ad ſacra chriſtianorum, ſed
illis quoque, qui in Eccleſia nati ſunt. Joh. 3,6.
Act. 10, 46. 47. Eph. 5, 26.

S. 815. Quamvis autem omnibus deſtina-
tus fit, actu tamen tum demum ſunt baptizandi,
cum certo conſtat, eos poſſe ac velle beneficiorum
AJalutis compotes fieri, & finem Baptiſmi, eos
Deo Triuni & Chriſto initiand', obtentu
poſſibilem eſſe. Hinc a baptizando, ſi adul-
tus ſit, requiritur fidei profeſſio, Actor. 8,
36. 37. neque invitis Baptiſmus obtruditur.
Act. 2, 41. Luc. 7, 30.

§. 816. Quoniam etiam infantes benefi=
ciorum ſalutis participes flieri poſſunt, Marc.
10, 13 - 16. Luc. 18, 15. 16. 1, 15.41. Mat.
19, 14. Gen. 17, 7. Mat, 18, 14. non modo
poteſt eis adminiſtrari Baptiſmus, Act. 2, 39.
ſed etiam debet. Matth. 28, 19. Marc. 10, 14.
coll. Joh. 3, 5. .
Accedit, quod in V. T. Circumciſio ex-
preſſo Dei mandato parvulis fuit adminiſtrata
Gen. 17, 12. 14. coll. Col. 2,11. & quod Ar
poſtoli integras familias baptizarunt. Act. 16,
I5. 33. 18, L. I Cor. 1 16.
C c 3 §. 817

46 Bäptiſmas.

S§. 817. Baptiſmi effcacia ſalutaris durat
per omnem vitam. Hoc patet ex Dei fidelitate
2 Tim. 2, 13. ex conſkantia fœderis ipfius
Holſe. 2, 19. Rom. 11, 29. Eſa. 54, 10. 55, 3.
Jer. 32, 39.40. & ex fine Baptiſmi in id, ut
Paptizatus ſalvetur, tendente, Marc. 16, 16.
Tit 3, F. coll. 7. Eph. 5, 26. coll. 27. 1 Pet.
3, 21. id quod indicio eſt, Deum operatio-
hem illam gratioſam, qua baptizatus in com-
munionem cum Deo transfertur, perpetuo
continuare paratum efſſe. Hinc qui gratia

ralem patet, dummodo operationem Dei
gratioſam, quæ eis ſemper praſto eſt, ad-
mittant & pœnitentiam ſerio agant. Jer. 3,
I. 12. Apoc. 2, . Ezech. 16,60.
Adeoque Baptiſmus ſemel rette collatus in
eodem homine iterari legitime non poteſt.

8§. 31g. Cum totius Eceleſiæ interſit 1 Cor.
14, 33. 40. non modo Baptiſmum recte con-
ferri, ſed & de recte collato Baptiſmo ex-
plôrate ac certo conſtare: adminiſtrationen
ejus non quivis promiſcue ſihi ſumere poteſt,
ſed commendata eſt ordinarüis Eccleſiæ Mini-
ſris. Hoc vel ipſæ primæ origines Baptiſmi
docent. Joh. 1, 33. 4, I. 2. Matth. 28;, 19.
Act. 8, 38. =“
FExxcipitur caſus neceſſitatis, ubi miniſter
deeſt: tunc enim quivis qui ſunt chriſtiani

excidunt, eis reditus ad gratiam hanc fœdde-

bapti⸗

5

—
bahinepoflunt
Dot 4 21.

(gl batete
oſe dro
(Aarn ſacrum !
Ium; & relce
otius vins adn
vitam, Ar We
nitos elle.

U A

ſe Ccenz elt
1a, giuchrif
Chniſi cone
e Engni e
nrircriti n
n.
hpelatio8
10. Kekrcurn
futt, . 23.
. N H
woner
Crorn hoc
aerent,

1n5.

õ
Pateterbeifiele
kantig feiens Il
19. l ſ 10. 6e
nne Daptinntinit
ndente, Mnn Id
16, 16. (l.,n i
eſt, Deumohen
Oua bzpinnknn
transfettul, pene
ſle. Hin gn
gratim mneft
Go Opentn 1
mper Pfock, 14
n ſero n
h.16,0.
6nel rir mn
egit ne u iß

celele ilti 1
Aptiſnunn “
ollno Neptie
re: Ilninhiul
ni eelſelh
Ngleii
2, Mith, AAl

j uot
4 yr

Sacra Cœna. 407

paptizare poſſunt. Act. 9, 18. Gal. 3, 28. coll.

Exod. 4; 25.

G. 819 Patet ex hactenus dictis, Baptiſmum
non poſſe pro nuda ceremonia baberi; eſſe
actum ſacrum & ſerium; religioſe obeun-
dum; & religioſe etiam retinendum, ut in
totius vitæ actu profiteamur, nos ad novam
vitam, ac vivam ſpem vitæ ſempiternæ, ge-=
nitos eſte.

DE SACRA COFENA.
§. 820.

acra Cœna eſt actio ſacra a Chriſto inſtitu=
ta, qua Chriſtianis cum pane benedicto Cor-

pus Chriſti comedendum, & cum calice bene-
dicdto Sanguis Chriſti bibendus exhibetur, ad

Zartet Chriſti memoriam ſalutariter celebran-
am. .
Appellatio Sacræ Cœnæ in loco 1 Cor. Ir,
20. & öcircumſtantia temporis, quo inſtituta
fuit, Y. 23. fundatur.
§. 82 1. Inſtituta eſt a Cbriſto, qui ultima
ante mortem ſuam nocte cum diſcipulis ſa-
crum hoc celebravit, utque idem deinceps
facerent, mandavit. Vid. Matth. 26, 26. 27.
Cc 4 Marc.

4deg⸗ – Sacra Coœna

Marc. 14, 22. 23. 2 4. Luc 22, 19.20. 1 Cor.
11I, 23. 24. 25. inter quæ loca ſingularis con-
ſenſus eſt.
Qia finita demum cœna paſchali hoc fa-
Stum, e ritibus paſchalibus V. T. dequei aut ex
Judaicis formulis explicari non poteft.

§. 822. Quæ Chriſtus in illa prima cœna
dixit fecitque, Chriſtianis debent eſſe pro do-
trinæ, fidei, & praxeos norma, 1 Cor 11,23.
Coll. 18 - 22. & quidem perpetua ac univer-
Jali. 1 Cor. 1 I, 23. 25. 10, 17.

§. 823. Verba a Chriſto in hac S. Cœnæ
inſtitutione prolata, quoad inſtituti ſubſtan-
tiam (mandatum nempe, ac promiſtionem)
proprie & quoad r0οberor, non tropice, ſant
accipienda. Hoc probamus ex negotii hujus
graviſſimi indole; ex legibus genuinæ inter-
pretationis, quas in verbis Domini non mi-
grare, conſcientiæ multum intereſt; ex con-
ſenſu quatuor illorum teſtium, in his Domi-
ni verbis referendis (S. 821); ex natura Te-
ſtamentt; & ex incerta fluctuatione earum
interpretationum, quæ 0 Syr non retinent.
In ſermone illo Joh. 6, 26 -71, Chriſtus
non agit de S. Cœna, ſed de fruitione ſpi-
rituali; verum ita, ut verba ejus etiam in
Sacramentum Cœnæ conveniant, quippe in
quo etiam ipſo ſpiritualis illa fruitio inclu-
ditur.

5

—
ditur. Hinc cit
ſtiteretur, ſert
nt.

. 924. Oll
ie (xen eadh
Corpote d 8
ſentibus,

5. da5. V
Prima celehrat
erlenn res eyt.
hent. 1Cr./0

5

mn kofi ortie
ntluntenſeie
Moſe won l⸗
Cefnit, Cu
inee E ſecni
ians kmen

Cadem, gnn
Herdict
de neceſiir

end.

—
1C. 21, 19,10. 10
e loezſinpulariz

in ha 5. (

A inſtituti ſobt
, a roniir
„non tropice.
nus eN hegoti
gibus genſhr⸗
tbis Domnini r
umn mtereſt, dt
ſtium, in hbe
821); exmunt
Kockvatone en
y non keii
, 20,1, Cr
ed Ee fuitone
erba ejos elan
eniant, gol,
ila fiuifio .

Sacra Cœng. 409

ditur. Hinc cum Sacra Coœna anno poſt in-
ſtitueretur, ſermo hic plene demum intelligi
potuit.

S. 824. Sabſtantia Sacræ Cœn conſtat
1. re externa, viſibili, pane ac vino; 2. 4 iο=-
ne cirea eam ſuſcipienda; & 3. re cœleſti,
Corpore ac Sanguine Chriſti, realiter præ-
ſentibus. .

S. 82 5. Uti Chriſtus Panem ac Vinum in
prima celebratione S. Cœnæ adhibuit: ita
eædem res externæ etiamnum adhiberi de-
bent. I Cor. 10, 16. I7. I1, 26. 27. 28. Dici
ſolent Elementa, Symbola, Species, Res Sa-
cramenti viſibilis.
De qualitate panis, az)mus eſſe debeat an
fermentutus; porro de quantitate, & ſpecia-

tim boſtiis orbicularibus; de vino item, merum
an aqua temperatum debeat adhiberi? ſcru-

puloſe non laborandum. Chriſtus nihil hic
definivit. Cuivis Eccleſiæ integrum eſt, re-
tinere & ſequi, quod ſemel receptum eſt.
Privatis tamen nihil licet mutare.

§. 826. Actio Sacra circa panem & vinum
eadem, quam in Chriſti exemplo conſpici-
mus, ſuſcipi debet. Dixit enim, Hoc facite.
Hæc dicitur Forma S. Cœnæ externa: quam
de neceſſariis ad Sacrum hoc actibus, non de
CC 7 acceſ-

410 SaOr C&W na.

accefſoriis, intelligi debere, res ipſa loquitut.
Nec difficile eſt, hæc ab illis diſcernere.

Ad Actionem hanc Sacram requiritur Mi-
niſter, & quidem ordinarius. Cor. 1 1,20-33.
4, I. 2 Cor. §5, 19.
In eo caſu, ubi Miniſter præſto non eſt,
tutius eſt Communionem denegare aut diſ=
ſuadere, quam privato cuivis adminiſtra-
tionem permittere.

S. 827. Actio ipſa complectitur plures
aétus. Primus eſt Conſecratio, conſiſtens in
preécibus, (gratiarum actione & benedictio-
ne, I Cor. I1, 24. Matth. 26, 27. Marc. 14,
22. 23. I Cor. 10, 16.) cum recitatione verbo-
rum inſtitutionis, clara voce facienda, con-
junctis.
Illa prior, Conſecratio Deſtinationis, hæc,
IInitionis dicitur. Non eſt mere hiſtorica fe-
citatio, aut repetitio doctrinæ, ſed eſt actus
efycax; efficacia, non phyſica ſed Jpirituali
ac divina, rem cœleſtem cum terreſtri uni-
ens, exigitive, non effective.

S. 828. Conſecrata hoc modo ſymbola
diſtribui debent, exemplo Chriſti, qui panem
& calicem benedictum diſcipulis veſcendum
bibendumque porrexit. I Cor. 10, 16.

Feor⸗

64

Getſum hæc

lebe, ut Mitindt
cſinbibendi. .

ſtont Chrilti re

1 bla Saeti huj
um elle, proda

6. 829. TLertit
unturn oblery⸗
Ulitio, ſeotſun
I, 23- 27.
Utruma comn
mholi Acinunt
en mocum cale
aus.

do. Coil
tbaln hor ni
tunthenmtur Aed
6dConn fnulin
nnnicntibas
Cymucheiti zr.
Uchnet, G ver
leefiſin in
Hhac heſn
M: Hoc e
ens, Jorn e
tivem; K ar
Pro nodis tr
nobis fulus

N7.

Ete, tes lnlogin
illisdiernen,

acramn fegitin ,
Ariut, Corl ,

niſter preſonont
netb deneggealtl
1o cviſs Annd

compkechnr N
ſecrati, tolilen
Gliore eriii
tth 11, Mn l
Cumn fetttirte e
oce kendn d⸗

,Defiifini k
ſt mere hltotgt
phye⸗ blti
cotn fetelt
Ce,
de nin ii⸗
Crtt, u
ſepuls e enil
Cor. 10016,

Sacra Cœna. 4 1

Seorſum hæc ſymbolorum diſtributio fieri
debet, ut diſtindti ſint adtus. edendi, & poſt
eſum bibendi. Intinctio panis in vinum inſti=
tutioni Chriſti repugnat. Fractionem panis,
in ipſa Sacri hujus adminiſtratione neceſſa-
riam eſſe, probati non poteſt.

S. 829. Zertius actus, ex parte communi-
cantium obſervandus, eſt manducatio atque

bibitio, Jeorſum & ordine facienda. 1 Cor.

11, 23 -27.
Utrum a communicantibus ore, an manu,

ſymbola accipiantur, indifferens eſt: prio-
rem modaum eccleſia hodie ſequitur, juſtis

de cauſis.

§. 830. Quodſi juxta præſcriptum Chriſti
Symbola hæc rite conſecrata diſtribuuntur,
manducantur ac bibuntur: cum pane & vino
in S. Cœna ſimul ipſa Jubſtantia Jua adeſt & a
communicantibus accipitur res cœleſtis, verum
Gorpus Chriſti pro ſalute bominum immolatum
in cruce, & verus Sanguis Chriſti pro nobis in
eruce effuſus in peccatorum remiſſionem.
Hanc theſin probant (1) ipla Chriſti ver-
ba: Hoc eſt Corpus meum, Hoc eſt Sanguis
meus, quæ continent propoſitionem exbibi-
tivam; & quidem dicitur illud corpus, quod
pro nobis traditum, ille ſanguis, qui pro
nobis fuſus eſt; & Calix dicitur Novum 7 e⸗
ſtamen-

4 ½² Sacra C&nâa.

ſtamentum; & Corpu
guinem ſu aum bibe ze Chriſtus jubet. Axe non
poſſunt, niſi de ipſa Corporis & Sanguinis
Chriſti ſu! antia quam accepto pane &
vino diſeipuh ſimul acceperunt, intelligi.
(2) Avthentica Apoſtoli explicatio, qui do-
cet Cor. 10, 16- 21. Chriſtianos panem &
calicem evch ariſticum accipientes, hoc ipſo
omnes nomwuyzg, participes, Ae corpor’s &
ſanguinis Chriſti, & quidem Kowvovia realiſima;
quæ neceſſario etiam ſupponit unionem par-
tium Sacramenti, Panis & Vini, cum Cor⸗-
pore & Sangdine Chriſti. (3) Communio in-
dignorum, qui & ipſi vere Corporis & San-=
guinis Chriſti participes fiunt, quamvis ſua
culpa ſalutarem ejus fructum non percipiant.
1 Cor. 11;, 27. 29. Luc. 22, 2 1.

§. 83 t. Modus hujus realis præſentiæ non
eaplicandus eſt per Transſuhſtantiationem; pa-
nis ac vinum in ſua ſubſtantia manent, &
quoad ſubſtantiam a communicantibus re-
FVera accipiuhtur. In inſtitutione enim Chri-
ſti ne minimum quidem abolitæ ſymbolo⸗
rum ſubſtantiæ indieinm eſt. Chriſtus pa-
nem fregit demum poſt benedictioem. Ft
Paulus panem conſecratum in ipſo S. Cœnæ
actu aliquoties panem vocat, Cor. 11,26. 27.
Accei ſenſiiu um teſtimonium; 3 & conſe⸗
Garia momenti graviſſimi.

He 832.

0K& N.s
Nuns A Cnum

Swwol Corpori

, aut cene ſ
lecſcatentia re
neceflitaten
cvorum Chrik
io hhiritualis
Kone ac bibition
K Grnualss per
Chriſtiin nolie
ctiam cmn none
s X eon h
or, e intuiu ln
iine, Aene eamt
Ingint ftui 1
Uicet,
aktei elaio
t Ahoe, ut
muii oris

.

1Ng. Nodn
Aiis rſende⸗
Itcnen, doe
gi greſentie
fumentalen,
Arbolum
ejusgem me⸗ eq
F. Mace

Cent Sucra Cœna. 413

ſoum conelee, S. 832. Sed necç! er ſigniſicationem explicari
u modus bu us pr ſ. ntizg poteſt. Neque enim
panis & vinum ſunt tantummodo ſigna &
guum Zecehto d ſymbola Corporis & Sanguinis Chriſti abſen-
rece, perunt, ite tis, aut certe ſpiritualiter tantum prælſentis.
Koli eicgto, g Hæc ſententia recedit, & quidem citra ve-
1 Chrttunsmd ramn neceflitatem, a proprio ſignificatu per-
n rahen, e ſpicuor um Chrifti verborum. Talis ſiguifi-
catio ſpiritualis in quavis communi come-

tie⸗ iyes Po
“ utis ſtione ac bibitione a fidelibus cogitari poteſt;
ppont nt & ſpiritualis perceptio corporis & angui nis
& ini, anl Chriſti in quolibet fidei actu fit ap Jud fideles,
fi nmm etiam cum non edunt ac bibunt. Et quivis
eCimnis Pius ac devotus ſacræ communionis ſpeéia⸗
fin, gums tor, ex intuitu ſymbolorum fidem ſuam ex-
dinton ethe citare, & per eam Chriſto ejusque corpore

& ſanguine frui poteſt, etiamſi non com-
211. municet.
vmnete Præterea relatio illa ſignificativa non ſuf-
reiis e icit ad hoc, ut Panis & Vinum dici Poſſit

r, .
ccnnn Kowuovia Corporis & ſanguinis Chrifti.
Obitantta m
commmniun H. 833. Nobis ergo religioni eſt, Modam

iiuc nrin hujus præſentiz aliter explicare, quaen per
Unionem, hoc eſt, mutuam rei terrenæz && cœ-
leſtis præſentiam, & quidem per Unioten Ju
cramentalem, qua res terreſtris non tantum
Im in ini⸗ mbolum g ſignum rei cœleſtis, ſed etiam
Ct, COr1 ejusdem medium collativum, vebiculum, X*
vonium; eſt. Hæc explicatio nititur verbo promiſſio-
. nis

od.

4 4 Sacra Cœna.

nis in inſtitutione, & Pauli aſſerto de aowoni
1Cor. 10, 16. 17. D

S. 834. Conſequens hujus Unionis eſt

Perceptio ſacramentalis, qua ſumto ſecundum
Chriſti inſtitutionem pane ac vino benedicto, vli
verborum promiſionis ſimul corpus d ſanguis
Chriſti accipitur, manducatur ac bibitur.
Hæc perceptio dieitur oralis & corporalis,
non ratione modi, ſed ratione organi, quo-
niam ore peragitur. Si modus perceptionis
ſpectetur, eam ſpiritualem, ſupernaturalem,
c&œleſtem eſſe, ipſimet noſtrates confitentur
Form. Conc. 755. neque adeo objici vel im-
putari nobis poteſt, nos maſticationem cor-
poris Chriſti, & contritionem per dentes, alia-
que fimilia ſtatuere.

Non magis Impanationem, aut Conſub⸗

ſantiationem, aut Commixtionem ſtatuimus;,
quando Unionem ſacramentalem aſſerimus.

S. 835. Ad alctus ſacramentales in ipſo uſu
Sacræ Cœnæ neutiquam pertinet hbic, ut Cor-
pus & Sanguis Chriſti tanquam ſacriſicium
aprie dicttum & piaculare Deo offeratur.
Cam (1) nullus in inſtitutione memoratur
actus Chriſti ſacrificialis; (2) nullus etiam
in adlibus a Chriſto mandatis; (3) Nullus in
N. T. præter Chriſtum Sacerdos eſt, Ebr. 7,24 .
8, 1. (4) unicum eſt in N. T. ſacrificium,
. quo

1

9

— — —

o inltus pe
TDr,27. 9, 12

alz,leg. (5)

n contiavati
pel. DDr.9,25

) §. Cenna ir

eriftei Chriſt
iom. (7) Ii
Ohriſti nobis
Deo ofertur.
cationetn & bibn
ortuis oogele
offene on vok⸗
ſemel tantum no
o) epvgnat ſae

mm Knnnen ron

e. Comd.
tund im ad
Ndus E ſangn
Gone non 1
Drelentia teais
es ernarent,

Leytun. Ditian

0sque delara
Van Cpri
epans e
tononis
derolnnetle
ſetanetali

Cα.
—

uli Kerto de n

ns Hucs Vmont
1, Au ſunto ſen
ne ao ie leui
pmul nu /
cducatur ar iiir.
tur orali u

rafione igun
di modus enafl
tllem, ſhemnin
tnoltrates tt
e a0eo oein
nos unicninn
ifonen heti

jfotenr, At
Mmirtionen an
Wmentlen Aden
mettkr in
Deninrhi, I
unguan /4
re Deo ont.
totoe enme
(2) lis 6
to ( Mls
osel⸗ Uir⸗
N. VYlai,

Sqacra C&na. 415

quo Chriſtus peccata perfeétiſſime abſtulit.
Ebr. 7, 27. 9, 12. 24 - 28. 10, 10. 12. 14. 18.
coll. 3. ſeq. (5§) Oblatio Chriſti ſemel facta
non continuari, non renovari, non repeti
poteſt. Ebr. 9, 25. 1 Pet. 3, 18. Ebr. 10, I. 2.
(6) S. Ccena inſtituta eſt in recordationem
ſacrificii Chriſti; Ergo non ipfſa eſt ſacrifi-
cium. (7) In S. Ceœna corpus & ſanguis
Chriſti nobis datur & applicatur; Ergo non
Deo offertur. (8) Applicatur per mandu-
cationem & bihitionem; abſentibus ergo &
mortuis prodeſſe non poteſt. (9) Chriſtus
ſe offerre non poteſt, niſi patiatur Ebr. 9, 26.
at ſemel tantum mortuus eſt. Rom. 6, 9. 10.
(10) Repugnat, ſacrificium aliquod incruen-
tum, & tamen propitiatorium eſſe. Ebr. 9, 22.

S. 836. Cum S. Cœna ex univerſo Chriſti
inſtituto in actione conſiſtat, qua poſita
corpus & ſanguis ejus ſymbolis unitus eſt;
aétione non pofita aut ceſſante, non ponitur
præſentia realis. Adeoque Sacra Cœna non eſt
res permanens, && extra uſum non eſt Sacra-
mentum. Etiam hoc docet inſtitutio prima,
ejusque delaratio a Paulo data 1 Cor. 10, 16.
Vana curioſitate quæritur, quo præciſe
temporis momento, qua ſyllaba verborum in-
ſtitutionis pronunciata, Corpus & Sanguis
