Na hacilturg „tum ordinem.

Bene etiam a quibusdam obierva⸗
§. len hujus peccati ablieaei balle e
tur, te pertinaci Judæorum boſt e n
e elt Sancti, & ex pœRa Ter ng,
6 lteriore & longiore aſe⸗
3 7, K1. 52. 54. 13,45. 50. 51. col
45. 1 Theſd. 2, 16.

—

. . 71./7 an-
t, objectum hujus peccati eſſe Spiritum dan-

intendit &. efficit;
Lſalutem intendit &. 3
rſionem ac ſa Sen
tandore illud non in Perſonam Spiritus Sancéti
tender

*

ſed in gratioſas ejus Pe ee r⸗
i iam,
illarum &νοπ
en griie, dminftramm. Hhinc
ſeaia a Deo conftituta adm e. Ain.
3 2,

.

retinendam
Ordinariamn
Utbeccatun,
1ss (iwinæ,
. id guoc
Hæc ſun
Dharileis i
ſtoli verit
tentiæ &!
ſuis ac ſum
Reſtitere en
Verſionem

nifeſg ,

Dinitu gancti
legeſttut, 8
hentälemſale
les geſeribun
oten iulin

l . hhuuuniei fer
§. 333. Ex collatis ita inter ſe locis his pa-

lunt, Marth.

. 2 4 . .

erant tamen
Per eſſeacen
Du ime
ſnvickioni 4
IyII j
ue Vad

leienti doſi

fitumd,

—

Dnſtum, an
Gue prog
tumelig ghitt
titumm Sancirt
tiam Dei, 4
cat in ordlel

quamdin Cri
icluat, einlet
us evertitlälnm:
inem.

guibuskan
ti explicti
um poltefun
Me Groniſru
ngoreßtenni
ſ, I7 1 311
. ſl⸗ C0lN

mnter ſe lors

ati eſſe nhn

mn, quoßs n
igtent e,
nmmSpinu,
ntiones, 4 4
zdeogve AE
Nl
rout n
minilttunt

Peccatum in Spiritum S. 159

retinendam eſſe exiſtimamus communem &
ordinariam theſin, dummodo ſuppleatur:
ut Peccatum hoc ſit abnegatio agnitæ verita-
tis divinæ, & operationis gratioſæ piritus
§. id quod ipie Auctor agnoſcit p. 236. l. 12.
Hæc ſumma erat officii Spiritus Sancti a
Phariſæis impugnati, quod Chriſtus & Apo-
ſtoli veritatem cœleſtem in præconio pœni-
tentiæ & fidei propoſuerunt, & miraculis
ſuis ac ſumma vitæ innocentia confirmarunt.
Reſtitere ergo Gratiæ Spiritus Sancti ad con-
verſionem & Salutem ipſorum tendenti.

S. 334. Adeoque Perſona hol peccatum
committens eſt homo operationum gratioſarum
Spiritus Santti particeps factus: ſive ſit plane
regenitus, & cognitionem vivam ac experi-
mentalem ſalutis in Chriſto jam nactus, qua-
les deſcribuntur Ebr. 6, 4. ſeq. ſive ad convi-
tionem ſaltim internam pervenerit, quales
Phariſæi fuerunt. Hi illuminati dici non poſ-

ſfunt, Matth. 15, 14. 23, 16.17. 19. 24.26.

Luc. 6, 39. Rom. 2, 19. Joh. 9, 39. ſeq. ſed
erant tamen convitti per miracula Chriſti,
per efficacem ejus doétrinam, & per vitam
ejus innocentem. Joh. 3, I. 8, 46. Et buic
convictioni æquipollet ea, quæ fit per verbum
Divinum ejusque efficaciam, & quæ eous-
que vadit, ut veritas nonniſi reluétante con-
ſcientia poſſit negari. I Cor.2,4. Act. 7, 5
§. 335.

160 Peccatum in Spiritum S.

S. 335. Forma Peccati in Spiritum Sandtum
complectitur veritatis cœleſtis & Gratiæ Spi-
ritus Santti (1) Abnegationem, qua illa ſpon-
te relinquitur, ſpernitur, & exploditur;
(2) Blasphemationem, qua pro mendaci,
abſurda, diabolica vendiratur; (3) Impugna-
tionem hoſtilem, qua odio habetur, & opus
Spiritus Sancti tum intra ipſum animum,
tum apud alios omni niſu impeditur, cum
virulenta irriſione & inſectatione maligna:
idque liberrima voluntate, & deliberata pe-
tulantia.
Heæc omnia cernuntur in Phariſæorum ex-
emplo, nec non in dictis Ebr. 6, 6. & 10, 26.

S. 336. Ergo proprie Forma bhujus Peccati
non confiſtit in abnegatione Religionis revelate.
Nam Phariſæi religionem Iſraeliticam non ab-
negarant, nec repudiaverant doctrinam de
Meſſia: & tamen rei peraguntur hujus
peccati. .
Qui tempore gravis perſecutionis, veri-
tatem Divinam, de qua convicti ſunt, ex me-
tu abnegant & blasphemant Act. 26, I1. gra-
viſſime peccant illi quidem; ſed tamen quia
hoc non faciunt ex petulantia malitioſa, non
committunt peccatum in Spiritum Sanctum,
& ſupereſt aliqua ſpes, poſſe eos ad pœni-
tentiam revocari. Sed qui tale quid faciunt
non metu aut neceſſitate compulſi, ſed ſpe
tempo-

temporalium
Zis ali verit
Coconvictif
Dphetnis
e his valde
nine immun

5§. 337.
Gula non re
ſonem eort
Daulus dicit
tamen, gui
qoiorum rigo
ſionis yr 1
eſt, de ſamn
Epfſtimant: (
Nvd nonn rem
Ek, impolſibi
d untum he
Iibig mpolhb
TevOCent d
Chritos gin 1
tinan X
19,2 8
. 2 D
Thrſſes,
nti reos Pere
ken er Chi
batie meci⸗
Ommiao
Umiverlalitate
ts Sandti

piritund.

Peccatum in Spiritum S. 161

i in Spiritmn
Cleltis 8
jonenn, gon luf⸗
tor, & end
oa pro m
itatur; )li
dio habetut,a
ra iplum mnr
nili impedttn,
nlectzione n
tite, Eelben

ur in Dharleon
8 Ebr. 6,6,l

e Fornu i D
one heli
emnllaelitcim
lwelant Cochi
tei petagunm

8 geleriliſ
ncorwichlunt
emunt Ack hli

gem; e n

Ulantia i
in iinmnde⸗
pole en t

o,

Ui tale lin

6

ll
te coMp 4

temporalium eommodorum; ac multo ma-
gis qui veritatem Divinam, de qua aliquan-
do convicti fuerant, ſponte abjiciunt, rident,
blasphemis ludibriis petulanter exagitant:
de his valde verendum, ut ſint ab hoc cri-
mine immunes.

§. 337. Peccatum hoc dicitur irremiſſibile,
quia non remiſſum iri Chriſtus, & Conver-
ſionem eorum, qui id admiſerunt, aννντον

Paulus dicit, Mat. 12, 31. 32. Ebr. 6, 4. Sunt

tamen, qui, mitigato Theologorum aati-
quiorum rigore, hoc de impoſſibilitate remiſ-
ſionis non abſoluta, ſed morali tantum, hoc
eſt, de ſumma difficuſtate, intelligendum
exiſtimant: (1) quia Chriſtus tantum dicit,
illud non remitti. (2) quia Paulus non di-
cit, impoſſibile eſſe, ut tales convertantur,
ſed tantum hoc, Apoſtolis aliisque Docto-
ribus impothbile eſſe, ut ipſi hos peccatores

revocent ad pœnitentiam. (3) quia ipſe

Chriſtus alia in re 7 α ιzùrισν & T νσποπν
tanquam æquipollentia inter ſe permutat.
Mat. 19, 23. Coll. v. 26. (4) quia ipſis etiam
Phariſæis, quos Chriſtus diſerte hujus pec-
cati reos peregerat. Marc. 3, 30. tamen po-
ſtea per Chriſtum & Apoſtolos oblata ſunt
gratiæ media.
Omnino facilius poteſt hæc ſententia cum
univerſalitate meriti Chriſti & gratiæ Spiri-
tus Sancti conciliari.
L. §. 338⸗

162 Peccatum in Spiritum S.

S. 338. Manet interim certum, diffcillimam
eſſe bujus peccati remiſſionem: quia ordinarie
cum eo conjuncécta eſt malitia prope imme-
dicabilis, ipſa gratiæ media, ſine quibus ad
Pœnitentiam veram perveniri non poteſt,
directe repudians.
Hinc impœnitentia finalis plerumque e eo
conſequitur: ſed ea ad formalem hujus peccati

rationem referri non poteſt; nam Phariſæi diu

ante finem vitæ ſuæ illius peccati rei fue-
runt. Adfuit in illis tota forma bPeccati in
Spiritum Sanctum, quamvis nondum adeſſet
impnitentia finalis.

S§. 339. Etiamnum committi hoc peccatum
poſſe, ex eo patet: (1) quia Chriſtus occa-
ſione blasphemiæ Phariſæorum de eo loquens,
non in ea ſola ſubſiſtit, ſed generatim loqui-
tur (6 &), tanquam de peccato, quod ſæ-
pius poſſit committi; (2) quia poſt aſcenſio-
nem Chriſti Paulus Ebr. 6 & 10. & poſt obi⸗
tum plerorumque apoſtolorum Johannes
IEp. 5, 16. etiamnum de hoc peccato mo-
nent; (3) quia noſtræ ætatis phænomena
juſtam ſolicitudinem adferunt, valde poſſi-
bilem eſſe progrefſum ad eum, qui in Pha-
riſæis fuit, malitiæ gradum, quo homines
omnia gratiæ media, contra conſcientiam
ſuam, rejiciant, irrideant, inſectentur.

g. 340.

—
o. N
Sckwn p⸗
in Mritum
coller, (1)
yichonen
enulantia pe
ulra progr
Conttet, imm
DD imotandea
ſegne contine
Eehortztionun
ne Cjodicii
Nellorun, e

lum lempus e

3l. dee
1leccnto in
e. 12, 32.V.
G impugnati
Vel ab innr
comniſke de
illins ſohe
coadto, An
brepto AM⸗
Tale fit
tionum tem
umabnegn
SPintum San
N lis tenin

md. Peccatum in Spiritum &. 163

tun, Efriin F. 340. Nemini tamen temere impingendum.
8 quneim Sciri non poteſt, eſlſe aliquem peccatorem
itaproen in Spiritum Sanétum, niſi accurate de eo
1, ſne gim conſtet, (1) quamnam habuerit, vel habeat,
niri non conviétionem internam; (2) utrum ex mera
petulantia peccet; (3) quousque hæc ejus
plerumquu malitia progrediatur. De eo cum rarifſime
nalenhun conſtet, immo conſtare vix poſſit, ſatius eſt
num Dhrié ab imputando alteri peccato hoc abſtinereg
pecctt ii ſeque continere intra limites admonitionum,
form bec dehortationum, repræſentationis periculi ani-
isnonduns mæ & judicii Divini: addita fideli expoſitione
mediorum, ex tam periculoſo ſtatu mature,
dum tempus eſt, eluctandi.
mitti hoe Nent
gvin Cniſlen §. 341. Peccatum in Filium Hominis diſerte
grumceen a Peccato in Spiritum Sanctum diſtinguitur,
dgenernint Mat. 12, 32. Videtur conſiſtere in abnegatione
deccr, all S impugnatione Chriſti ac doctrinæ ejus, facta
atinpoſtie⸗ vel ab ignoraute 1 Tim. 1, 13. vel a nondum
lo⸗ Ahoti convicto de Divinitate Perſonæ & Doctrinæ
olorun ſeu illius Joh. 1, 46. Vel a ſciente quidem, verum
, hoc pecen⸗ coadto, & metu periculi, ſuaque imbhecillitate
Ztatis phand abrepto. Mat. 26, 70. Act. 26, 9. 10. 11.
lee Tale fuit peccatum eorum, qui perſecu-
tionum tempore ex metu cruciatuum Chri-
lenc, ) eg ſtum abnegarunt. Non fuiſſe reos peccati in
„Wnſe“ Spiritum Sanctum vel ex eo patet, quod multi
Dnn n ex illis iterum converſi fuerunt.

5 I. 2 . De

164 Liberum Arbitrium.
De wiribus Liberi Arbitrii poſt lapſum

reéſiduis.

g. 342. Cum, de Imagine Divina videri=
mus, eam fuiſſe Niritualem in homine perfe-
dionem, qua aptus fuit ad ea, quæ per ſolas
naturales animi facultates præſtare non po-
terat (S. 24 1), per lapſum autem eam amiſ-
ac totam hominis naturam depravatan
eſſe (S. 287. 289); jam facile colligi poteſt,
quid de viribus hominis poſt lapſum & in
ſtatu peccati reſiduis exiſtimandum ſit: nem-
pe, perfectionem illam ſpiritualem, qua ani-
matus erat, penitus eſe amiſſam, & faculta!
tes animi naturales, intellectum ac liberam
voluntatem, manſiſe quidem, ſed plurimunm
per illam naturæ totius depravationem alte-
ratas.

§. 343. Sunt ergo tres hoc de argumento
theſes tenendæ, ac de iis generatim notan-
dum, acroamaticum terminum Liberi Arbi-
trii, propter ambiguitatem, propter Patrum
ac Scholaſticorum inconſtantiam in hujus
vocabuli uſu, & maxime propter Pelagiano-
rum ſtrophas, valde incommodum efſle; nec
tamen e theologia, in quam ſemel receptus

eſt. exeſſe poſſe, quia ſine ejus notitia ve-

tuſtiora ſcripta non poſſunt intelligi.

§. 344.

—

,444.
tas onimi,
Mnmr cog
Men, gl
eligere, 4

F. zaf.
hujus 4,5
perelſt reß⸗

gere a G

tudo d ⸗
tiam 4.,,
Inprimis ad
cognltionemn.
(2) in dolr
bonum tum
dam, ad en
felcitatemn .
Dertinens 2
17. 18. tum
. Cor. 736
Obleryand
Droducere,
ul derſant
irdan,
n lehugna
5 30, Mare

rinmn.
Piri os iyir

)⸗
ine Diwin e
len in homme,
d ex, Jvehet
es Preſtate i
1m autenn em!
Muturan ten
facile coliel⸗
8 polt hlin

ſtimandonki

piriwalen,
, aniſen, A⸗
telectun 4
Gepraaiond

gelhoe de 10l
eis kenernin⸗

vam ſen 7
line eils in
lunt inteli⸗⸗

6
5
7

tetmioum Uln

tatelh, O 4
conſtnnn

commmoine,

Liberum Arbitrium. 165

S. 344. Eſt ergo Liberum Arbitrium facul-
tas animi, qua homo ea quæ intellectui offe-
runtur cognoſcere & dijudicare, & voluntate

Jua ea, quorum bonitas intellettui cognita eſt,

eligere, appetere & exſequi poteſt.

§. 345. Superſunt in homine lapſo Liberi
hujus Arbitrii vires in rebus naturalibus, civi-
libus, & moralibus. Nam (1) in intellectu ſu-
pereſt recta ratio, quæ res naturales intelli-
gere ac dijudicare poteſt; atque adeo apti-
tudo ad acquirendam ſapientiam ac pruden-
tiam Act. 7, 22. I Reg. 4, 30. Luc. 16, 8. &
inprimis ad naturalem Dei ac voluntatis ejus
cognitionem. Rom. 1, 19 20. 32. 2, 14. 15.
(2) in voluntate ſupereſt facultas eligendi
bonum tum naturale, ad vitam conſervan-
dam, ad externam vitæ tranquillitatem ac
felicitatem, ad artes & ſtudia, ac ſimilia,
pertinens 2 Sam. 24, 12. Act. 5, 4. Luc. 12,
I7. 18. tum civile, in vita ſociali Num. 36,6.
1 Cor. 7, 36. 37. Rom. 13, 3. tum morale, in
obſervanda lege naturæ ad vitæ honeſtatem
tuendam Phil. 3, 6. (3) Poteſt etiam homo
producere actus pædagogicos, hoc eſt, eos,
qui verſantur circa ſalutis media actu externo
uſurpanda, quod ubi fit, per ea Deus in homine
non repugnante operari poteſt. Acl. 24, 24. 25.
8, 30. Marc. 6, 20. Mat. 7, 28. 29. Joh. §.

33. 34. 31.
L 3 §. 346.

166 Liherum Arbitrium.

—

§. 346. Hinc intelligitur, Jupereſe in ho-
mine Liberum Arbitrium naturale && rationale,
per quod, quæ rectæ rationi conſentanea vr-
dentur, agere poteſt.
Semper tamen tenendum, Jubeſſe hanc
hominis libertatem regimini Providentiæ Di-
vinæ, adeoque non abſolutam eſſe. Jer. 10,23.
Pſal. 33, 10. Prov. 16, 1. Jac. 4, 13. 14. 15.
Eſa. 19, 1I - 14. 2 Sam. 17, 14.

S. 347. Sed præterea ipſa experientia con-
ſtat, has reſiduas vires per lapſum valde dehi-
litatas eſſe. (1) Intellectus verum & laborioſe
cognoſcit Sap. 9, 14. 1 5. 16. & erroribus ob-
noxius eſt. 1 Cor. 1, 19. (2) Voluntas in eli-
gendo bono ſæpe a via deflectit, etiam ubi
facillimum eſſet eam tenere, Rom. 1, ²8.
quorſum & variæ illæ cauſæ peccatorum per-
tinent, quibus abripitur. (S. 3 0. 311.)

G. 348. Ad afctiones Jpirituales (fidem in
Deum, amorem ac timorem Dei, amorem
proximi verum, Converſionem ad Deum,
aliasque, quæ nonniſi operatione Spiritus

Sancli in anima exſiſtere poſſunt) nullæ JiA-

perſunt in bomine vires. Eſt enim ſpirituali-
ter mortuus Eph. 2, 1I. 3. 5. hatura ſervus pec-
cati Joh. 8, 34. Rom. 6, 14. in intellectu di-
vina luce deſtitutus, ut Deum & cultum e

debitum, cognitione viva, efficaci, ſalutari,

cogno-

coglolcer⸗
14, 1,20.
ſus obalien
propoſitun
poteſt, p

349.
pirituales
Gefecus
Johr lſ ſ.
telligat ſoin
tur ſoh6,2
tus SPirituil
5 36. Rom.,

5. 36o. Hi
rinam ſibr
ominis nun
aldos nem
ſelleet in
gerwum den
ſlutnrifer
ſenli, ge

7

Ntrium.

N, Tipereſen
Gturale Grmin
oni conlennen

dum, hUiel
nini Provitetl
tun eſte l
ic. 4,lyl
14.

plaepperett
e pſun ni
1 veruin Al
16. & etrorte
2) Vluuat
Ceſteclit, ei
nere, Non
ſe heclutmn
l. (5. 3 0,310

rmm (1
brem Dei,
etſonenn 41 1
ohette ie
e holuet) en
enin hin
patrnlerſuf
7u. in itelitt

Liberum Arbitrium. 167

cognoſcere non poſſit, Eph. 4, 18. 1 Cor. 2,

14. 1, 20. 21. 22. 23. voluntate a Deo pror-
ſus abalienatus bonum ſpirituale appetere, &
propoſitum bonum capere & exſequi non
poteſt. Eph. 4, 18. Rom. 8, 3.5. 7. Mat. 7, 18.

§. 349. Solius itaque Dei eſt, novas vires
Ipirituales conferre, 2 Cor. 3, 5. Ezech. 36,26.
ES& effedtus ſpirituales producere, Phil. 2, 13.

Joh. 15, 5. 6. 1 Cor. 12, 6. ut in luce Dei in-

telligat ſpiritualia 2 Cor. 4, 6. fides accenda-
tur Joh. 6, 29. Eph. 1, 19. & vita Dei dona-
tus Spiritui DEl obſequatur. Joh. 6. 44. 63. 65.
8, 36. Kom. 8, 2.

S. 350. Hinc intelligitur, Theologorum do-
rinam ſibi recte conſtare, quum Arbitrium
bominis nunc liberum dicunt, in rebus natu-
ralibus nempe (S. 346), nunc, alio reſpectu,
ſcilicet in ſpiritualibus, rvum && captivum.
Servum nempe arbitrium eſt impotentia Deum
Jalutariter cognoſcendi, eaque volendi && fa-
ciendi, quæ Deo grata ſunt.

7„

L 4 XxvV.

168 Fœdus Gratiæ.

XV.

DE FOEDERE GRATIM.

§. 351.
Lchin de fœdere gratiæ eſt ipſa docri-
na de ſalutis æternæ poſt lapſam obtinende
ratione, ſehemate fœderis alicujus propoſita.
Methodus hæc nec fundamento in Scripturis
nec utilitate caret; excitati enim per eam fuere
theologi ad Scripturam accuratius ſcrutan-
dam. Sed ſenſim in varios abuſus degene-
ravit, maxime cum per nimis multas notio-
nes Juridicas, ad doctrinam Scripturæ admo-
dum coacte applicatas (usque adeo ex Jure
Feudali, Jæger p. 247), novæ & inuules in
theologia quæſtiones naſcerentur, quarum
multitudo utilitatem hujus methodi veram
tandem abſorpfit.

Omittunt ideo recentiores hanc methodum
in tradenda theologia dogmatica. Nos ad
notitiam rei hiſtoricam pauca ſummatim anno-
tabimus.
§. 352. Fœdus Gratiæ accipitur duplici ſen-
ſu. Primo ſumitur pro Padto inter Deum Pa-
trem & Filium de redimendo & ſalvando genere
bumano. (Jæger p. 238) Atque illius ſumma
hæc eſt:
(1¹) Certum eſt, Deum, qui lapſum ab
Xterno

Xteno pr
humant m
homines
geyiſle.
(2²) Ce
ſonas gent
rendo, Fi
Qum voc⸗
(3) hi
ſalyatione
& ecret⸗
dus dici h.

Jonamm le

Horeter
Ur. 22, 29.
(6) bune
Donunt a,e
1 eatione erg
luit es ſ
1, 79. g. e
Voluntaria
crifeium,

.

Fœdus Gratiæ. 1489

GRAII

atir elt al
of lopſan fr
dlicijis
Mento in
enimpeten
Accurativs in
rios 1bulns
nimmis tnultsn
am Scriptunt
se ent
nov? AEine
Aerentut, e
lns hetlol

reshanehett
Gogantict. N
ucalummam.

zcchpiu n
pacto ie
Atque usle

æterno prævidit, ab æterno etiam generis
humani miſertum eſſe, & viam ac modum
homines lapios ſalvandi ab æterno de-
creviſſe.
(2) Certum eſt porro, omnes tres Per-
ſonas genus humanum ſalvare: Patrem miſe-
rendo; Filium ſatisfaciendo; Spiritum San-
ctum vocando & ſanétificando.
(3) Jam hæc, quæ de generis humani
ſalvatione ab æterno inter tres Perſonas acta
& decreta ſunt, videntur commode Fœ-
dus dici poſſe: eſt enim ſummus trium Per-
Jonarum de genere humano ſalvando con-
Jenſus.
Huc referuntur loca Hiob 33, 23. 24. Pſal.
2,7. Ela. 42, I. 6. 7. 49, 6. 8. §9, 21. Kzech.
34; 23. 24. 37,24. Zach.6, 12. I3. Mal. 3, I.
Luc. 22, 29. Gal. 3, 17. .
(4) Fundationem fœderis hujus actualem
ponunt a. ex parte Patris in æterna ejus mi-
Jeratione erga homines lapſos, per quam vo-
luit eos ſalvari, Joh. 3, 16. 1 Joh. 4, 9. Luc.
1, 78. G. ex parte Filii in ſponſione ejus ſeu
voluntaria declaratione offerendi ſeſe in ſa-
crificium. Eph. 1, 4. 5, 2. 2 Tim. 1, 9. Ebr.
10, 5§. 6. 7. Joh. 10, 17. 18.
(§) Conditionem Fœderis fuiſſe dicunt,
ut Chriſtus ſponſor per obedientiam ſuam

activam & paſſivam pro genere humano ſa-

tisfaceret, Gal. 4, 4. 5. quo reſpectu padtum
5 hoc

170 Fœdus Gratiæ.

hoc revera legale fuit; initum enim eſt er
conditione, ut Filius accurate loco homi-
num legem impleret.
(6) Viciſſim Patrem dicunt, Filio pro-
pter hoc munus ſuſceptum tanquam præmium
promiſiſſe a. ſalutem generis humani, Eſa.

53, 11.12. 55, 3. 4. 5. B. Jus regnandi in
redemtos Pſal. 2, 8. regnique adeo erectio-

nem, defenſionem, conſummationem. Luc.
22, 29. „. Gloriam æternam in Seſſione ad
dextram Patris. Pfal. 110, r.
Ex hac brevi & ſummaria expoſitione pa-
tet, contineri hic doctrinam de æterna Dei
benevolentia & miſericordia erga genus hu-
manum lapſum, & de æterno illo decreto,
bomines per redemtioncm Chriſti, & per fdem
in ipſum, ſalvandi: eamque ſub ſchematiſmo
metaphorico Fœderis, comparatione longius
quidem amplificata, proponi.

G. 353. Altero ſenſu Fœdus Gratiæ conſi-
deratur, prout eſt inter Deum & homines de
Jalute per fidem in Chriſtum obtinenda conven-
tio. In eo diſtincte conſiderari ſolent: (1)
Fœderis Sponſor & Mediator, Chriſtus;

(2) Bona promiſſa, Gratiæ in hac, & Glo-

riæ in altera vita; (3) Conditiones ab homi-
ne requiſitæ, pœnitentia, fides, ſanctitas;
(4) Unicitas ejus quoad ſubſtantiam; &
(§) triplex unius ejusdemque fœderis œco-
nomia,

Eomie, PaS
ien⸗
econom
iſrancdi a.
voN ad res
tario ſigtit
nencdl Vian
Deo prom
mia eſſe d
tempore /
demgue ſen
fidem in 0
lenper onlen
ſiluten zppl
anper fuiſe,

384.
Andn ſ
methodus t
De iſ⸗
(1) Deum
Chrſtum,
nem, guan
inſtum,
ad ordine
non credet
uramento
Ut eo maja
Dtetur. Ebr
n homirij

tie.

—
initom erine
Cclrate locn e

dicunt, Flan
nin tanquungt
eneris humm
. us renns
nique adeo e
Dnſummmztonel
ernann in gelt
0, l.
naria eupoſin
Nrinam de emn
orlig ergi gin
be kterno N
Chriſi, Gl
nque ſub Crt
commparttonel,
oponi.

cdus Gritl
,Deun O hut
m obtinentcn
derrri el
lelinter, 1.
tiz in hac, A
nditiotesi 4
, fides, t
1 ſtune,
el 4
nque ſo

Fœdus Gratia. 171

nomia, Patriarchalis, Moſaica, Chriſtiana-
(Jæger p. 244 - 25).
Oeconomia ſignificat proprie modum admi-
niſirandi ac difiribuendi bona familiæ. Hæc
vox ad res divinas translata, ſenſu ſcriptu-
rario ſignificat æ. modum explicandi & prope-
nendi viam ſalutis & 8. conferendi bona a
Deo promiſſa. Cum ergo triplex œcono-
mia eſſe dicitur, ſenſus eſt: eandem omni
tempore ſalutem hominibus promiſſam, eun-
demque ſemper fuiſſe modum eam obtinendi per
fidem in Chriſtum; ſed promiſſiones non
Jemper eadem claritate propoſitas, & media
ſalutem applicandi & conferendi non eadem
Jemper fuiſſe. Eph. 2, 12.

F. 354. Jam ut conſtet, quid de hac do-
Strina ſit ſentiendum, accurate res ipſa &
methodus rei diſtingui debent.
De ipſa re certum eſt ex Scriptura:
(1) Deum promittere hominibus ſalutem per
Chriſtum, 1 Joh. 5, 11. (*) oſtendere ratio-
nem, qua ſola potiri eadem poſſint, fidem in
Chriſtum, Joh. 3, 16. (3) Obligare omnes
ad ordinem illum ſalutis, comminatione
non credentibus facta, Marc. 16, 16. (4)
Juramento confirmare promiſſionem ſuam,
ut eo majore cum fiducia ab homine acce-
ptetur. Ebr. 6, 17. Hoc ſi quis Pactum DEI

cum hominibus appellare velit, ei dica ſcribi
non

172 Fœdus Gratiæ.

non poteſt: «. quia omnino hic duæ partes
ſunt, una promittens, & promiſſionem jura-
mento firmans, altera promiſſionem cum
fiducia acceptans, quæ eſt inter duos conven-
tio: G. quia Sccriptura ipſa in hoc ſalutis hu-
manæ negotio f&deris notione utitur. Jer. 31,
31:,3 2. 33. 1 Pet. 3, 21.

§. 355. Sed methodus fœderalis, notionem
hanc ita amplificans, ut partim omnia, quæ in
fœdere humano occurrunt, huc trahantur,
partim ad notionem hanc totum ſyſtema ve-
ritatum ad ſalutem revelatarum conforme-
tur, varia incommoda peperiſſe deprehenſa
eſt.
(1) Notio fœderis integra, (qua eſt con-
ventio inter duos aut plures æa. voluntaria ac
mutua, G. de mutuo præſtandis conditioni-
bus, y. eo fine ut pars utraque commodum
ex eo capiat,) retineri niſi coactiſſima cum
adplicatione, non poteſt.
(2) Non ſatis explanate hæc methodus
exponit, quas partes Spiritus Sanctus in ſalutis
humanæ negotio bhabeat.
(3) Quod Pœnitentia, Fides, Sanctitas,
conditio dicuntur, id valde incommodum
eſt, propter abuſum hujus formulæ,
(4) Promiſſio gratiæ a non credentibus
non acceptatur; intuitu itaque horum non
eſt conventio.

(H) Dicta

(5) Die
huntur, 9
agunt; ex
quitur: pr
ipla non en
1 Fœdere
ſepe confu

5. 366.
detor: ,
leris, itz
Chriſtum o⸗
ſane; ſeg
eſt, ne iſa
llim exuiſi
ethoci man
Aiis in locis
Inento docd
hoſhunt ſib
uz de vari
egregſg ſint,
6 61)) oti
Mhenta Theo

ie,

—
nino hic ent
promiſhorenie
Promiſhioren e
ſtinter Aunan
a in hoei
tione wtin ,

felertli i
rtin onnnia,
Unt, huc i
c totum hie

elatarum t .

Peperile let⸗

tegtn, (ut
ures a. VolII
reltinds nd
Utraque oNd
nil coackilun

nte hec ii

„

ijitu Cuncun

t. 1
t Ats e
alde inconm
iusfolnlla.
e 4 ml di

Fœdus Gratiæ. 173

(⁵) Dicta Scripturæ non pauca huc tra-
huntur, quæ de fœdere hoc plane non
agunt; ex quo non unum incommodum ſe-
quitur: probationibus deeſt ſoliditas; dicta
ipſa non ſemper acceurate explicantur; & quæ
a Fœdere gratiæ plane diverſa ſunt, cum eo
ſæpe confunduntur.

§. 356. Sic ergo hac de re ſtatuendum vi-

detur: a. retineri poteſt ac debet notio fœ-

deris, ita ut promifſio ſalutis per fidem in
Chriſtum obtinendæ Fœdus Gratiæ dicatur
ſane; ſed G. etiam atque etiam cavendum
eſt, ne iſta ad notionem fœderum humano-
rum exquiſitius exigantur. Incommoda
methodi manifeſta ſunt; pleræque doctrinæ
aliis in locis recurrunt, & ſine ullo detri-
mento doctrinæz de Gratia DEl gratuita
poſſunt ſub alio nexu proponi. Reliqua,
quæ de varia gratiæ œconomia dicuntur,
egregia ſunt, ſed ad Theologiam biblicam
(SH. 61.) potius pertinent, & ad prima fun-
damenta Theologiæ propheticæ.

XVI.

174 Teſtamentum.
XVI. XVII. XVIII. XIX.

DE TESTAMENTIS.

§. 357.
uoniam promiſſio ſalutis tota ”
G tisfactione Chriſti; hanc atein r⸗
ſtus per mortem ſuam Preeſtiti : e verd
moriturorum de bonis ſuis n aos conie.
rendis voluntas declarata Teſ am am ell
promiſſio illa dicitur 2. Pamevrem aue Phe-
latio non uno nomine commodior eit,

illa Fœderis. 4

Divinum
Eſt ergo Teſtamentum .
diſj di de promiſſione Jalutiz per Mieen e
rilun hominibus dandæ, facta e en
mortis Chriſti tanquam cauſæ meritoriæ bo
rum promiſſorum.

§. 3 59. Cum autem reſpectus hic non
uno modo ſe habeat, ſed ob mortem e⸗
demtoris demum in plenitudine rernho urn
eractam, referatur ad Meſſiam vel à

venturum, vel jamdum exbibitum; ac præ-

terea ob hanc ipſam temporum differentiam

“
ſtatus animorum poſtulaverit, ut ante Re

demtoris mortem promiſſioni ſalutis adjun-
geretur acceſſoria quædam œcconomia lega

. i oſt Redemtoris mortem
lis, quam deinde p ten

aclu fadlam

Ppromiſtone
hinc endem
Promila fuit
i, Vetus G
Mlitth. 26, 2

0

5. 360,. I
In Seripturi 1
enſu Accipi,n
eſt Droniſin /
nute lynli,
Alln. Fic ie
eno Aceptun
un giſpoftior
hderinati an,
Nato uids
loquendon
I ermone
1 Plerisgue
Atque iceo
u promiſſio
re Patefad
bomie legali
luminati
iguardo te

GS Vetus Teſtamentum. 175

—

I. MW. actu factam non amplius cum illa ſalutis
¹ promiſſione Deus voluit eſſe conjunctam:
IENNpinc eadem quidem omni rempore Salus
promiſſa fuit, ſed duo tamen ſunt Teſtamen-
ta, Vetus & Novum. Gal. 4, 24. Ebr. 8,6- 13.
tis tota in Matth. 26, 28.
hanc ulen- Z
elttit; An
5 in Mos De Veteri Teſtamento.
Teſtamem S. 360. Initio ſtatim probe obſervandum,
entun; dui in Scriptura Vetus Teſtamentum nunc latiore
mmociotcht ſenſu accipi, nunc ſtrictiore. Late acceptum
eſt promiſſio ſalutis una cum acceſſorio ſche-
maate legali, promiſſioni Evangelicæ ſuperin-
amentuné ducto. Sic accipitur Gal. 3, 17. Stricke
ſiletir vero acceptum denotat ipſam hanc acceſſo-
fidi riam Nadabtoren, legalem, promiſſioni ſalutis
e nrentutt! Superinduttam, ſolam. Sic accipitur Ebr. 8,9.

Ratio hujus diverſitatis non eſt Scripturæ
in loquendo inconſtantia, ſed ſcopi, ad quam
rehellis iil in ſermone de V. T. reſpicitur, diverſitas.
dob o In plerisque dictis Scripturæ de V. T. reſpi-
tmcine ele citur ad ipſam diſpoſitionem legalem in ſe,
eſen atque ideo ſtrictior obtinet ſenſus; quia ſalu⸗
zhibim tis promiflio, quæ ante Chriſtum non ita
rum fen clare patefacta erat, ſub acceſſoriis illis œco-
lit, ut nomiæ legalis occultata & involuta fuir, ut
loni ſans ab illuminatis tantum agnoſceretur. Pſ. 51, 8.
œconONAliquando tamen ipſa E. Z. medulla ſpectanda

demtori e fuit.
4

126 Vetus Teſtamentum.

fuit, ut Gal. 3, 17. atque adeo magis ipſius
promiſſionis de Chriſto, quam &Oιc bäaä‚ie
iſtius acceſſoriæ, haberi debuit ratio. Ideo
aliquando V. T. etiam latius ſumitur.
Peperit hoc apud theologos aliquam in
docendo diverſitatem. Antiquiores, Me-
lanchthon, Hutterus, Chemnitius, ſignifica-
tum ſtrictum fecuti ſunt, ita ut V. T. & Le-
gem fere pro ſynonymis haberent: Alii po-
ſtea latiorem maluerunt amplecti. Quod
recte obſervatum difficultates in hoc arti-
culo plurimum minuit. Vid. Auctor p. 262.
Ideo & nos hoc loco diſtincte rem propo-
nemus.

§. 361. Definitione nominali Vetus Teſta-
mentum late ſumtum eſt illa gratiæ Eοon)
mia, quæ ante Chriſti adventum fuit. Strice
ſumtum eſt illa diſpoſitio Divina, qua poſt
Vraelitarum ex Agypto egreſſum it, G
usque ad Cbriſti adventum duravit.

S. 362. Auctor V. T. Deus Triunus, G0ο0
nomice vero Filius Dei fuit. Hoc, quoa
V. T. late ſumtum, ex eo probatur, quod is,
qui in variis illis apparitionibus apud Patri-
archas factis, promiſſionem gratiæ & ſalutis
dedit, repetiit, amplificavit, & cum varus
acceſſionibus conjunxit, fuit Filius Dkl;
Geneſ. 12, 3. 18: 18. 22, 15. 18. & qond

. *

V. L. lric⸗
fbit s, qo
Exoc 20, 1
65 „9. 10.

8. 363.
ma gratig
2 Cor. 3,1
latio Sinait
1, coll 19,
Hine pon
ſs) Ii Mue
mican atute
Nec.

5 36,. S
dedet, Uat
Jl in beri⸗
tun, Pertit
Concliio i
Accedeng9
Iua ab ai⸗
tentur. Pi⸗
fuit Econ

19, ſ. Den
lt per ius
Bentiler

entem.

Vetus Teſtamentum. 197

adeo ungs
, qwann Cun
debuit tano.!
tius ſumir.
eologos A
Anudujoren,
Chennitiu, Nr
, ita ut V. 1
8 haberent:
at amnglect.
cultates 1 1
, Vid. Auia
Giſtincte den

notninal
t ilu gun
venten ii
io Diuit,
egreſ m u,
n guronit⸗

Deuslrunf
fuit. Hoe,
o probetl,
ionibds
nemn rite

. (CMN1
zVIt,

4 E
2, 15. Ne

V. T. ſtricte ſumtum ex eo, quia Filius Dei
fuit is, qui fœdus Sinaiticum promulgavir.
Exod. 20, I. coll. Act. 7, 3 8. Ebr. 12, 19. Pfal.
68, 9. 10. .

S. 363. Initium V. T. late ſumti, fuit pri-
ma gratiæ promiſſio poſt lapſum, Ebr. 9, 1I5.
2 Cor. 3, 14. ſtricte ſumti autem, fuit legis-
latio Sinaitica. Gal. 4, 24. Jer. 3 1, 31. Ebr. 9,
I. coll. 18. 19.
Hinc porro ſequitur, V. T. habuiſſe ætates
diverſas (Adami, Noachi, Abrahami, Mo-
ſis) ſi late ſumatur; ſtricte ſumtum nonniſi
unicam atatem (a Moſe ad Chriſtum) com-
plecti.

S. 364. Similiter & de Subjecto V. T. ſtatui
debet. Latiore ſenſu acceptum ad omnes,
qui in Periodo Patriarchali & Moſaica vixe-
runt, pertinuit, ita quidem ut Patriarcharum
conditio liberalior eſſet, Graelitæ vero per
accedens Sinaiticum fœdus prærogativam,
qua ab aliis gentibus ſecreti fuere, nanciſce-
rentur. Pſal. 147, 19. 20. .
Stricdte autem ſi ſumatur, primo ac direge
fuit œconomia populo Wraelitico propria,
eumque a reliquis gentibus diſcernens Exod.
19, §. Dent. 7, 6. Eph. 2, 12. 14. ſic tamen,
ut per has prærogativas ipſi concefſas etiam
gentiles ad communionem eccleſiæ & cultus
veri

178 Vetus Teſtamentum.
178

. * 6. , 9.
Veri1 rint 177 7

0 V. T. ac-
odocunque erg eque
H. 365. Won ſob illo I. 13. 32. Rotn,
Cingtia Chriſti Gal. 3, 6. Act. 15 Deo Gen- i7.
gratia Chriſ communione cum Pfſal. 33, 12.
2. 3, 21. “ 2. Lev. 26, 12. 10, Thr.
7. §. Exo fde Gen. 49, 18. ne & juſtißca-
135, 4. Peccatorim e wc 7.
11, 13. 6. coll. Gal. 3, 6. 7, 3.4.
tione Sen. . Pfſal. 25⁵5,7. 32, .4 Eſ. 1, 18.
2 Sam. 1I 2 , 103, 3. 4. 130, ec adoptione
63. Ar 2. Miich?, 13. 19. ne 64, 5. Mal.
38: 10. 432 Deut. 32, 10. 11. El 2 Gal. 3,13.
Exod. 4, 22. nec ſpe vitæ æατα 22,27.
1,6. Rom. e4 19, 2 §. Pſal. 16, 10.
D5 1 3 (47) caruerunt.
an. 12, 2.

i nonnulli
theologi no
d autem theol nonnn
F 3e Qu⸗ bona ſpiritualia gina us
V. I. ſed ex V. T. ſeu vi Nirit nid
Nbr. id de V. T. ril
Grehit Kb 10, I. id de Zie
llig, drbet. nes é
regieg eht., Kder, knhone e
Ppirſtuales a V. T. late ſumto on e el⸗
teleindi partim ex eo Hae quodeel.
bridu⸗ Teſtamentum eſt, atq importat, cu-
utique Dei teſtatoris affectum i orter, .
vn tia & benevolentia mnis Arilto
.
Parce unte nititur; partim e
va

. »

V. L. hab
Tunt prom
les, & et
Uunt, reg
reniſſiont

9367,
ropria &
ſtioonero/
ſiſtens in
jugo grar
nationibus
quanam/,
ufis eftcjeh
Iſ. Dbr. 12,
dum cerem
Proniſionen⸗
R9. K o.
lergli
Deriodo .
4 24 cn
tos ſdelin
Daratu mnn
Hinc D
Tleleris0
lhtegritt

369.
Per Megin

ntun.

—

fi. Deut, 4,0)

nue ergo l
0 ViVervnt,
AG. 13, n. M
ne cum Deoſe
26, 12. M,5
,18. Luc lon
jemiſſone A
7. 32 , ſ
4. 130, 4 1—
18.19. Necli
“ lt
Vitt unt

. Plal⸗ 16, 10

erunt.

n theolog ii
ſirtuala lii
ſeu vi a VIn
4
. honiſon
ſumto non ſel
(eo patetiii
tue Neo⸗
eCtum inhon
ommnis
Iytin ee,

Vetus Teſtamentum. 179

V. T. habuit Sacramenta, quæ & obſigna-
runt promiſſiones de gratia & ſalute ſpirſtua-
les, & effectus quoque ſpirituales habue-
runt, regenerationis, confirmationis fidei,
remiſſionis peccatorum, & Sanctificationis.

§. 367. Forma tamen Veteri Teſtamento
propria & eſſentialis hæc fuit, ut eſſet d'ſpo-
ſitio oneroſa, dura, legalis, umbratilis, con-
ſiſtens in rigida legis exaétione Rom. 5, 20.
jugo gravi Act. 15, 10. Eſa. 9, 4. & commi-
nationibus Gal. 3, 10. quæ omnia ſeveram
quandam tutelam, metum, & Spiritum ſervi-
tutis efficiebant; Gal. 4, I. ſeq. 5, 1. Rom. 8,
15. Ebr. 12, 19. 20. 21. relatione typica le-
gum ceremonialium ſubinde tamen gratiæ
promiſſionem in memoriam revocante. Ebr. Cc.
8.9. & 10. Hinc in V. T. concurrunt Scheſis
legalis & evangelica, ita quidem ut illa in
periodo Moſaica prævaluerit, Joh. 1, 17. Gal.
4, 24. cum contra in patriarchali ætate Sta-
tus fidelium liberior, & ab oneroſo illo ap-
paratu magis immunis fuiſſet.
Hinc etiam V. T. non poteſt dici repetitio
Fœderis Operum, ſi vel maxime illud in Statu
Integritatis locum habuiſſet. (S. 278.)

S. 368. Finis hujus œconomiæ V. T. fuit

præparatorius ad ſtatum N. T. perfeétiorem,

per media ætatibus ſingulis, & ſtatui homi-
M 2 num

180 Vetus Teſtamentum.

num in iis, accommoda. Ideo enim promiſ-
ſio grati? primum ævo patriarchali data &
repetita, poſtea autem in populo IIraelitico

legali diſciplinæ oneroſæ & apparatum ma-

gnum habenti involuta fuit, ut innoteſce-
ret generi humano Redemtor promiſſus, Gal.
3, 17. G. ut promiſſio hæc in medio populi
unius exſtantior eſſet, & publico teſtimonio
conſervaretur Act. 24, 14. 26,22. Rom. 3, I. 2.
9, 4. §. Y. ut ſub diſciplina oneroſa humilia-
ti, Redemtoris adventum eo ardentius deſi-
derarent. Rom. 5, 20. Gal. 3, 23. 24. ₰. Ut
actu exhibitum homines eo avidius ſuſcipe-

rent, & complementum promiſſionum eo

illuſtrius, ſalutis autem jam præſentis ma-
gnitudo tanto evidentior eſſet. Luc. 10,23.24.
Ebr. c. 8. 9. 10.
Perducti ſunt (vel potius, perduci ex in-
tentione Dei debuerunt) homines ab exter-
nis ad magis ſpiritualia, interna, atque di-
vina, Gal. 4, 6. uti vita hominum a pueritia
ſub tutelꝗ conſtituta, per adoleſcentiam, ad
maturionem ætatem pergit v. 3. immo tota
natura rerum, a primis elementis, ad per-
fectiora progreditur, Y. 9.

§. 369. Ex Finis illius conſideratione li-
quet, durationem V. T. non potuiſſe eſſe perpe-
tuam. 2 Cor. 3, 11. Hinc abrogatum fuit
Ghriſto exhibito: ita quidem, ut primum
ſene-

———

ſeieſceret,
homines de
tur. Dbr.8,

5. 370.
atio fegen
bitun Rede
fatione pej
mn gratie
ub igo one
Dicitur /
Ebr. K.9.l
logati, in (l
lemn dicitur
e exprimen

FI.
Oanlss exn
re. Max. I,
13, 26. 32.
tl0 eorum.
tr. Ubr

Ga.. 4 ſ.

17
.0e grati.
ille an
inde & er
as ad N.

tum.

Ideo eningn
patriarchll iu
