ne Divina.
inſtauratio
23, 24.

§. 230.
Deus
10 Prona
erſhkeree
adeo niſ

70.
—

en, difſtonlttbng
ſie ocet, geni
fieri di Hendi
qo inteligin
el voluntate
tiam doced honi
enediionen d

iſbiſien l

animun perine
Utemn verhiͦ inn
jentenn indtir⸗
ſe colatisefrin
osd eorin
berorun /un
Prinehnigi il

in, M Neleifi

in iten nin
lelte 4 D
, ſv ipfus ſn
nvitun noblin

liamdle (n
tetut. Hb

I; 12.

lihujns ice⸗
inis noſte i
ram; la
reatorenn 11,
⅓.

Imago Dei. 113

corpore & anima celebrandi, Cohel. 12, I.
1 Cor. 56, 19. 20. per conſervationem, cul-
turam, uſumque legitimum facultatum, qui-
bus natura hominis tam liberaliter eſt exor-
nata.

DE IMAGINE DEI,
& univerſo ſtatu integro primi hominis.

§. 238.
Tmaginis Divinæ notio non ex ingenio hu-
mano, ſed ex Scriptura conſtitui debet.
Ipſa experientia docet, quam lubrica ſint in re
tam ſublimi humana ratiocinia. Inhærebimus
ergo Scripturæ veſtigiis, in qua claſſica dicta
huc pertinentia ſunt, de ipſa quidem Imagi-
ne Divina, Gen. I, 26. 27. Cohel. 7, 30. de
inſtauratione autem ejus, Col. 3, 10. Eph. 4,

23. 24.

§. 239. Cauſa Efficiens Divinæ Imaginis
Deus Triunus eſt Gen. 1, 26. 27. Ex quo por-
ro prona conſequentia fluit, eam in bomine
eaſiſtere per operationem aliquam DEI; Atque

adeo; niſi gratioſo Dei influxu producatur
&

114 Imago Dei.

& continuo conſervetur, hominem eam nec
habere poſſe, nec retinere. Unde & non-
niſi hac ratione recuperari amiſſa poteſt.
Eph. 4, 24.

S. 240. Imago Divina homini non poſt-
quam creatus fuit, ſuperaddita, ſed concrea-
ta, hoc eſt, cum crearetur, eadem illa Dei
Conditoris actione impreſſa eſt. Gen. 1, 26.
27. Cohel. 7, 30. Homo ut primum exfſti-
tit, retctus exſtitit.

S§. 24 1. Ideo autem homini concreata fuit,
ut officia Creatori Optimo debita, cultum,
amorem, obſequium, præſtare, cum Deo
Summo Bono uniri, & in communione ejus
beatus eſſe poſſet. Ad id naturales animæ do-
tes, quamlibet præſtantiſſimæ, intellectus
perſpicax, ratio ſumma, voluntas libera,
non ſufficiebant; ſed opus erat, ut dotes
illæ Spiritu Dei animarentur, atque adeo ut,
præter illas, homini ineſſent perfectiones
WPirituales, ad vitam fublimioris ordinis,
quam naturalis vita eſt, ſpiritualem nempe,
in communione cum Deo ſitam, pertinen-
tes. Vid. Col. 3, 10. Eph. 4, 24. quæ duo loca
perfeckiones has etiam nominatim indicant
fuiſſe Sapientiam, Juſtitiam, Sanctitatem.

§. 242.

—
5.41.
vinz, Ut ſi
Spertig,
irfnem ho
ſoo gebita

leatus eſe

Rau.
nann iplann
fuit cogriti
rite colena
conſernn
Npiritali,
guibm Dei
10, coll ſo

6,244. 4¹
R, quam
APpellation
cebit ea
tia eſt)
corann Den
ſye juche
Fuit igjtn
am Deo
judicip (
ui acmin
itn t i
liu herti

Dei,

— —

tur, hominen en
tinere, Unce er
Pperati amili ,

vinn hominin
erudtitu, A
Aretur, eilen
Preſl elt, Cent
Ofno vtprimm

hofmini concket!
imo gebitl, d
,rofne, ul
Lin communion
naturalesanit
nfllime, iitt
4, VluNrü
ppls ertt,
ur, Atgle
eſlent helil
ublimiorss ot
Hiritullemn
0 ſtamn, hali
21 glechi
lotminatinmm
n, uncltnet

Imago Dei. 115

§. 242. Sic ergo definiri debet Imago Di-
vina, ut fit perfettio bominis ſpiritualis, in
Sapientia, Juſtitia, Santtitate confiſtens, eum
in finem homini conereata, ut offcia Creatori
Juo debita præſtare & in communione cum ipſo
beatus eſſe poſſit.

S. 243. Primum, quod Imaginem Divi⸗
nam ipſam conſtituit, Sapientia eſt: quæ
fuit oognitio Dei ac voluntatis ejus, ad Deum
rite colendum, ſtatumque hominis integrum
conſervandum ei ſuffciens. Hæc cognitio &
Ipiritualis, & viva, ad amorem & obſe-
quium Dei efficax, & beatifica fuit. Col. 3;
10. Coll. Joh. 17, 3.

S. 244. Alterum in Imagine Divina Juſtitia
eſt, quam cum juxta Sanctitatem, diſtinéta
appellatione, commemoret Paulus Eph. 4, 24.
licebit eam ab ſanctitate (quæ inbæſiva juſti=
tia eſt) diſtinguere, & Juſtitiam intelligere
coram Deo, qua relatio ad forum Divinum,
ſive judicium Dei de homine, involvitur.
Fuit igitur illa qualitas, per quam homo 60=
rum Deo innocens, gratus Deo, && ipſius Dei
judicio (benevolo quidem) dignus habitus eſt;
qui admitteretur ad communionem cum Deo,
ita ut jure cenſeretur beatus & dignus bac
ſua beatitudine.

H 2 Neque

116 Imago Dei.

Neque alienum eſt, etiam hoc ad homi-
nis cum Deo ſimilitudinem referre. Deus
enim non modo beatus eſt (S. 168), ſed
hanc ſuam beatitudinem optimo jure, etiam
Juo ipſius judicio, poſſidet.

§. 245. Tertium in Imagine Divina Santti-
tas eſt, conſiſtens in averſione ab omni malo,
O à quovis inordinato cregturarum amore,
atque in perpetua proclivitate habituali ad
Deum, tanquam ultimum finem, in quo totus
acquieſcat. Cohel. 7, 30. Jam nulla in crea-
tura Sanctitas exiſtere poteſt, niſi quæ ſit ab
omnis Sanétitatis auctore, Spiritu San o:
Adeoque & hanc in primo homine, profe-
tam eſſe neceſſe eſt a Spiritu Sancto, illum
ſubinde ad quævis bona excitante, & ad
ſancta propoſita exſequenda corroborante.

S. 246. Ideo homo Divina hac Imagine
præditus non potuit non gaudere & favore
Dei, & gratioſa ipſius inhabitatione. Hæc
fundamentum & fons omnis illius rectitu-
dinis ſpiritualis fuit.

Ex ea porro conſecutam eſſe conſtantem

in animo ſerenitatem, in conſcientia tran-
quillitatem, & inſignem lætitiam Spiritus,

facile ex analogia ſtatus regenitorum Rom.

5, I. ſeq. Phil. 4, 4. intelligitur: acceſſit
etiam cum angelis amicitia, & futura erat

(

(ſifelix il
minum inte

Imaginem
ralem: tun
exſiſtere ee
ralis dicitui
humanæ or
quia finis
Obtigeri
Qbam in re
doris, pag.
Acroamatt
Non Conſtituti
naliter; derfe
theſin neceſt
türde donu
Corutn ge ſt
tum ornare

5§ 248.
eor GNque⸗
rantur qo
quidem, 8
Qentia,
Doflunt,
ſolute, fn
conſtituunt
guo homo

Dei.
—
etiamn hoc dhe
dinem refene. )
us eſt (H,10)
ein optinno int,4
et.

wagine Ditiuds
verſione oh onn
to cregtuaymmn
clivitate Mli
n fnenn, i n
o. Jam nwlunt
potelt, nii gut
tore, Fpitin
timo homnne,,
Spiritu Sancho
On eNitinte,
Uenda corrobo

Divinz hu-
on galete /

inhalitntigne

Omnnis Uins
tam ele cllr
in coblciente
mn lxfitanm i⸗
tegenitolun 4
igitur:
telligitu
itia, Afum!

7

Imago Dei. 117

(ſi felix ille ſtatus manſiſſet) ipſorum ho-
minum inter ſe ſuaviſſima concordia.

S. 247. Omnia haétenus dicta evincunt,
Imaginem Divinam fuiſſe perfectionem natu-
ralem: tum quia ſtatim cum ipſo homine
exſiſtere cœpit (unde ab Auguſtino connatu-
ralis dicitur); tum quia intrinſecum naturæ
humanæ ornamentum & perfeétio fuit; tum
quia finis, ad quem homo conditus eſt,
obtineri ab homine ſine ea non poterat.
Quam in rem notanda ſunt eximia verba Au-
doris, pag. 157. not. I. & p. I56. IIn. 4.
Acroamatica formula dicitur naturalis,
non conſtitutive, non conſecutive, ſed origi-
naliter; perfeltive; debitive: & retineri hane
theſin neceſſe eſt propter eos, qui ſuperna-
turale donum dum eam vocant, Scholaſti-
corum de ſtatu purorum naturalium commen-
tum ornare intendunt.

§. 248. Præter hæc de primis hominibus
eorumque felicitate plura alia commemo-
rantur, quæ ad ſtatum integritatis pertinent
quidem, & Imaginis Divinæ partim conſe-
quentia, partim ornamenta acceſſoria dici
poſſunt, ſed Imaginem Divinam ipſam, ab-
Jolute, formaliter, & primario dictam, non
conſtituunt; quia non ſunt tale quid, per
quod homo aptus eſt ad communionem cum
H 3 Deo,

1IS8 Status Integritatis.

Deo, in quo tamen Imaginem Divinam Scti-
ptura ponit.

S. 249. Sic in primo homine dotes animi
naturales excellentes fuerunt, & cognitio
naturæ & rerum naturalium egregia; Gen.
2, 19. 20. 234.24: quæ vero ubi a quibusdam
ex Sap. 7, 17. ſeq. ita amplificatur, ut pri-
mum hominem tantum non omniſcium fa-
ciant, qui ſolo intuitu, nullis experimentis,
nullis ratiociniis adhibitis, omnium rerum
naturam intime perſpexerit, id non ſatis vi-
detur probari poſſe; & ſi id vel maxime de-
mus, talis certe Sapientia naturalis ab illa
ſpirituali (§. 243) multum diverſa fuit, &
per eam demum ſanctificata, ut rerum
creatarum conſideratio ad Deum agnoſcen-
dum & glorificandum blanda & efficax ei
invitatio eſſet. Rom. 1I, 20. coll. 21. Act. 17,
27. 28. Pfſal. 1I11, 2.

S. 25§. Conpus primi hominis habuit de-
cus, valetudinem, robur, ſenſus acutiores,

vividiores quam nunc ſunt perceptiones,

eum abſentia omnis morbi, doloris, mole-
ſtiæ, Hiob 5, 6. Sed nimii ſunt, qui glorioſe
lIuoeni fuiſſe exiſtimant.

S§. 25 I. Homines, ſi permanſiſſent in ſta-

tu illo integro, non morituri, ſed vivi e
terris

———
terris in ſtat
Nonmoritun
ſ,12. 6, 23.
Wis homini
tamen non
tunum ulun

nee non cun
lantem, ſup

9, 252. D..
Cutn Imagine
dem, ſed i
nullln enim e
Linis mentio

uens, quoc.

NAIt. Da en
Domminnum
lignitaten
COncCiliawit
citra dulu
ac ſapiente

§. 263.
tationem.
ſas feit,
corporis
ltatts &

gitati⸗

—

ginemn Dinung

homine Ai
fnerunt, Agl
lium egregt
ero Ubi ub
nplifcer,
pon omniont
Dullis enpettt
tis, Ofnkiunk
etit, id non
ſid rel nann
gtia nututlls
tum divetiii
ificatn, Nt 1
1 Deum n-
Nunde & ee
0,. COl 21.10

Pomiris hiui
lenli 4lii
Unt penceſit⸗
i, Colorb, 6

uot gni

mnller

tri, i N

Status Integritatis. 119

terris in ſtatum gloriæ transferendi fuiſſent.
Non moriturôs fuiſſe, ex Gen. 2, 17. Rom.
5, 12. 6, 23. Colligitur; atque hoc ſenſu pri-
mis hominibus tribuitur Immortalitas, quæ
tamen non abſoluta, ſed ordinata fuit, legi-
timum uſum alimentorum & arboris vitæ,
nee non cuſtodiam Divinam homini invigi-
lantem, ſupponens.

§. 252. Dominium in creaturas inferiores
cum Imagine divina arcte connecçtitur qui-
dem, ſed ipſum non fuit Imago Divina;

nulla enim ejus in inſtauratione hujus ima-

ginis mentio fit. Fuit tamen illius conſe-
quens, quod directe ex Imagine Divina flu-
xit. Ea enim aptitudinem attulit ad illud
Dominium, tum quoad Jus, tum quoad
dignitatem & majeſtatem, quam homini
conciliavit, tum quoad facultatem illud jus
citra abuſum, cum moderatione, & recte,
ac ſapienter exercendi. Gen. 1, 26. 27. 28.

S. 253. Paradiſus homini integro in habi-
tationem, cuſtodiam, & culturam conceſ-
ſus fuit, Gen. 2, 8- I5. ut dotes animi &
corporis naturales in eo exerceret, ac fide-
litatis & obſequii, in ſtatu probationis præ-
ſtandi, occaſionem haberet. Gen. 2, 16. 1(7.
Unde & ſpem vitæ æternæ, in paradiſo coe-
leſti poſt præſtitam fidelitatem degendæ, ei
H 4 tan-

120 Providentia.

tanquam ſymbolum & pignus debuit ſigni-
ficare. 2 Cor. 12, 2. 4. Luc. 23, 43. Apoc. 2,7.

§. 254. Imago Divina fuit donum non per-
Jonale, ſed naturale, quod homines primi
ad poſteros ſuos propagare & debuiſſent,
& concurrente Deo potuiſſent. Hoc ex ra-
tione oppoſita patet, Pfal. 5§1, 7. Joh. 3, 6.
Eph 2, 3. & quia primi homines per Divi-
nam voluntatem ſibi fimiles generare debe-
bant. Nec tamen propagata fuiſſet ut pars
naturæ, ſed ſemper manſiſſet donum DEI.

(§. 239. 245.)

X.
DE PROVIDENTIA.

§. 255.

. idimus in articulo de Creatione, res
omnes a DEO productas eſſe, idque
ad certum finem. Jam uti non potuerunt

ſine Deo exſiſtendi habere initium: ita etiam

non poſſunt in exſiſtendo perſeverare, multo
minus aſſequi fines ſuos, absque vi ejus-

dem, per quam produétæ ſunt, Voluntatis

Divinæ. Ex eo intelligitur notio Providen-
tic

—,—
tie Divinæ:
imeligitur
& cſtincte
Dtura cogn

§. 256.
apiens, jin
ua Creutui
uoad attio
Venlentia 5
X Runt,

ianm ſa

hoſint, oon

82 57. H
rerum ct
ton K exe
Aöntur leg
Gbe rpi
que, K
rientiam
Omni⸗
teſtatur.
29,. 30.31
50, 20. J
1 bet. 5,

§. 2
rit enim

Dientiam

en kia⸗
—
Dignus ehir⸗
n. 23, 43. h

4 fuit onnnm
jvod homms
Agore & Ceh
Uiflent. Morar
lal. 51,7 Mi
homines derl
niles genelne!
agata tulſer
Anſiſet Comun

——.—

DPNTE

.
je Creatione,
luchas ele,1
Uti non poun/
initiun: ud
erleyerze, MI
Aboe
ſunt, Voln⸗
r voto U

.

Providentia. 121

tiæ Divinæ: cujus doctrina etiam ex ratione
intelligitur; ſed plene, in toto ambitu ſuo,
& diſtinéte, & ſalutariter, demum e Scri-
ptura cognoſci poteſt.

S. 256. Hac duce Providentia definitur
Japiens, juſta & potens operatio Dei Unitrini,
qua creaturarum tum quoad exſiſtentiam, tum
quoad actiones curam gerit, ut per media con-
venientia perducantur ad finem, oujus gratia
exſiſtunt, manifeſtationem gloriæ DEI, cum
ipſarum felicitate, quantam ſingulæ capere
poſſunt, conjunttam.

S. 257. Eſ'e Providentiam, ex ipſa natura Dei,
& rerum creatarum conditione colligi poteſt:
tum & ex eo, quod etiam inanimata diri-
guntur legibas certis; ex harmonia ordine-
que admirabili in mundo: ex vaticiniis quo-
que, & ipſo conſcientiæ ſenſu, atque expe-
rientia multiplici patet. (Audor p. 167.)
Omnium luculentiſſime Scriptura de ea
teſtatur. Act. 17, 24 - 28. 14, 17. Matth. 10,
29. 30. 3I. Pfſal. 104, 24. ſeq. 33, 1I4. Gen.
50, 20. Eſa. 45, 7. Amos 3, 6. Ihren. 3, 38.
I Pet. 5; 7.

S. 258. Providentia eſt actio DEI; requi-
rit enim eandem infinitam poten tiam ac ſa-
pientiam, quam creatio: & eſt adtio DEI
. H S Uni-

122 Providentia.

Unitrini; nam eſt actio externa (S. 191.)
Hinc & de Patre Joh. 5, 17. Mat. 6, 26-30.
& de Filio dicitur; Col 1, 17. 18. Ebr. 1, 3,
de Spiritu S. autem ex tota œconomia opera-
tionum ejus gratioſarum conſtat. Act. 13, 2.
20, 28. 1 Cor. I12, 4. II. add. Pſal. 139, 7.
104; 30.

§. 259. Quia Providentia ſine præſcientia
rerum omnium concipi non poteſt, Forma
ejus, docendi cauſa, ponitur (1) in duobus
actibus immanentibus: zooνοοο, qua DEUS
Intellectu ſuo perfectiſſimo omnia perſpecta
habet, quæ ad creaturas conſervandas atque
ad certum finem dirigendas faciunt, Matth.
6, 32. & ο, qua Deus Voluntate ſua,
quæ ad finem obtinendum neceſſaria ſunt,
decernit, Eph. I, 1I. & (2) in duobus, vel
tribus, altibus tranſeuntibus, Conſervatione
quæ exſiſtentiam, Concurſu, qui atctiones &
motum, & Gubernatione, quæ fines, propter
quos creaturæ exſiſtunt, curat & reſpieit.

§.- 260. Conſervatio eſt Agus Providentiæ,
guo Deus vult ut res quælibet, ſecundum cujus-
que naturam & indolem, exiſtentiam ſuam re-
tineat, idque omnipotentia ſua eficit. Act. 17,
28. Ebr. I, 3. Col. I, 17. Pſal. 119, 91.

—

. 261. 0
ratio Vei cun⸗
fectus & ac

influxu imm

nante aut ne
1o Dei &
4io ſit. l.
Hiob 10,9.
porro e,
tate, & mot
Hec de ce
Cultatibus.
nulli eum it⸗
turæ planeni
concurlum !
in pragete
(3) in ordk
eKtexplicatn
tate dici do
Concurrere
formale G
Motum
ſiores.

l. 262.
hance giſh
erunt.
Qidan
aliud ſit.
Deus ife⸗

entin.
—0ñ/0—
lo exterm (S

,17. Miat.6,,
1, 17. 18. MM)
Ota EcONONN
n conſtat. Ad,
1. 200, ll

entia ſine Nrl
1 non potel,
vonitur (1) l
ehutn, gull
mo ommnin de
8 Conletwand
ndas faciunt
Dens Volumm!
lum neceling⸗
(2) i Abn
tlus, Conlerin
rlu, Yol kie
, gue ,to
CiA & tehin

14Cs ti
rifentinn uu

ſu efeit A

8

Providentia. 123

§. 261. Concurſus eſt *νεοο vel coope-
ratio Dei cum creaturis agentibus, qua in ef-
fectus & actiones illarum omnes & fingulas,
influxu immediato & generali, non determi-
nante aut neceſſitante, fuaviter influit, ita ut
actio Dei & creaturæ agentis una eademque
actio ſit. Probari ſolet ex Pſal. 139, 14. 15.
Hiob 10, 8. 38, 26. ActI4, 17. 17. 25. 28.
& porro ex effectuum præſtantia ac nobili-
tate, & motuum ſapiente directione.
Hæc de concurſu doctrina non caret diffi-
cultatibus. Potiores ſunt: (1) quod non-
nulli eum ita immediatum ſtatuunt, ut crea-
turæ plane nihil, Deus omnia agat; (2) alii
concurſum hunc prævium eſſe exiſtimant,
& in prædeterminatione quadam ponendum;
(3) in ordinaria quoque doctrina difficile
eſt explicatu, quo pacto Deus ſalva Sancéti-
tate dici poſſit ad actiones moraliter malas
concurrere: diſtinctione enim inter actionis
formale & materiale, & inter materiale re-
motum & proximum, non acquieſcunt moro-
ſiores.

G. 262. Ad evitandam igitur poſtremam
hanc difficultatem duas Viri Docti vias ini=
erunt.
Quidam Concurſum ita explicant, ut nihil
aliud ſit, niſi jugis & perpetuus inſtuxus, 440

Deus vires âgendi in oreaturis conſervat. Alii
ii

124 Providentia.

Alii duos tantum Providentiæ a dus ſta- eflellis alle
tuunt, Conſervationem & Gubernationem, 645. Hob
& vocabulo Concurſus plane reliéto, rem fecundas no
ipſam partim ad Conſervationem, partim ad 7, 17.
Gubernationem referunt. Hoc pacto per In a0iiom
Conſervationem vis agendi creaturarum du- iin ſolus omn,
rabilis eſt, & per Gubernationem Deo ſub. Operante,2
ordinata; quam licet cauſæ libere agentes miit Grati
variis modis determinare poſſint, ſalva ni- LI9. I bet.
hilominus manet & agentium & actionum l adtonit
ipfarum dependentia a Deo. Hiob 12, 10. ter virium e⸗
Dan. 5, 23. Jer. 10, 23. lientia coope
119. Ml.
§. 263. Forte declinari difficultates illæ II. Mor z0,
queant, etiam retenta Concurſus doctrina, 2leg, 5l, 1
dummodo diſtinde res conſideretur. Crea del in 4

turæ, ad quarum actiones Deus concurrit,
aliæ ſunt inanimatæ & brutæ, aliæ intelligen-
tes & libere agentes: Intelligentium actio-
nes aliæ bonæ ſunt, aliæ malæ: Bonæ actio-
nes aliæ naturaliter bonæ tantum, aliæ ſpiri-

tualiter bonæ ſunt. Jam in hac tam varia di-

verſitate modus quo Deus ad ſingula concurrit,
non idem eſt, ſed, ut in agenté liberrimo ac
ſapientifſimo, indoli ſingulorum objectorum
pro exigentia cujusque naturæ conveniens.
In actionibus corporum Concurſus conſi-
ſtit in potentiſſima cooperatione Dei, cauſæ
primæ, cum cauſis ſecundis ſeu naturalibus
agentis, Deut. 8, 3. Hinc Deo Scriptura tales
effe ctus

in conſervatie

APNücatio a
ſoli homim
Tatione. H
ſolide X
Ad. 14,16
tem, de C
bernatione
dicentur,

0. 264.

Regimey ſe

Amnes creg
9 ertos

lentin.
—

tovidentie ſn

n Gubeinrie

plane telehn
Vationem, zan
nt. Hoc d-
di creaturnn
ernationem D
cauſe libere .
re poſſint, in
entlum & A
Deo. Hoob in

nari Ciffteutun.

ConCvfſus
conſideretut. 0

ges Deus coner-

ute, Alig inn
Ntellgentiume
nale: Poneud
tantum, Aeß
n hac tam un
1l ſullcuum
gente lbenn
lorum obelte
Zture colfelt
Concuris 1
inne Dei,
lis ſen unn
eo FSctiptunt
e0 Scri⸗

4

Provtdentia. 12 5

effectus adſcribit Pſal. 104, 10. 13. 14, Matth.
5, 45. Hiob 38, 28. 29. ita tamen, ut cauſas
ſecundas non excludat. Cohel. 11, 3. Mat.
7, 17.
In actionibus ſpiritualiter bonis Deus par-
tim ſolus omnia facit, Gratia Præveniente &
Operante, 2 Cor. 3, 5. partim eſficaciſſime con-
currit Gratia cooperante. Phil. 2, 13. Epheſ.
I, 19. I Pet. 4, II. I Cor. I5, 10. Joh. 3, 21.
Ia actionibus naturaliter bonis itidem præ-
ter virium conſervationem vera & realis effi-
cientia cooperans Deo tribui debet. Deut. 8,
17. 18. Pſal. 127, I. 2. 33, 16. 17. Cohel. 9,
II. Prov. 20, 12. 16, I. Eſa. 26, 12. 45, 1. 2.
2 Reg. F, I. 18, 7.
Sed in actionibus malis Concurſus unice
in conſervatione virium agendi conſiſtit, &
applicatio atque exercitium harum virium
ſoli homini tribui debet, absque Dei coope-
ratione. Hoc Auguſtana Confeſſio Artic XIX.
ſolide ex Joh. 8, 44. probat. Add. Rom. 1, 24.
Act. 14, 16. Pſal. 81, 13. Obſervandum au-
tem, de Concurſu ſermonem eſſe: De Gu-
bernatione malarum actionum mox plura
dicentur.
H. 264. Tertius nempe Providentiæ actus,
Regimen ſeu Gubernatio eſt, qua Deus omnia,
omnes creaturarum vires, actiones & paſſiones
ad certos ac bonos fines, Gloriam ſuam, Bo-
num

126 Provigentia.

num Univerſi, & ſalutem piorum, Japien-
tiſſime ordinat & dirigit. Pſ. 67, . 33,10. 11.
Cohel. 3, 1-9. Act. 17, 26. Eſa. 28, 29.

G. 265. Hoc Regimen Divinum ratione
modi eſt vel ordinatum, vel abſolutum & libe-
rum, vel extraordinarium & miraculoſum.
Gubernatio ordinata eſt, qua Deus vires G
acdtiones creaturarum dirigit naturæ ipſarum
ordini ab ſe oonſtituto oonvenienter. Eſa. 55, 10.
Jer. 33, 2 5. Hoſ. 2, 21. 22. (23. 24.)
Abſoluta Gubernatio eſt, qua Deus vires
&& actiones creaturarum dirigit præter inſa-
rum naturam & curſum naturæ communem, fle-
tendo eas per aliunde ſupervenientia, aut
ſuſpendendo per injecta obſtacula, ad alios,
quam quo creaturæ tendebant, fines Japienter
ohtinendos. Gen. 31, 24: 39, 2. 3. 4. Exod. 3,
21. 34, 23.24. Amos 4,7. 8. Num. 23, 12.
2 Paral. 24, 24. Pfal. 3 3, 10. 11.
Extraordinaria DEI Gubernatio conſiſtit
in eventibus miraculoſis. Eſt autem Miracu-
lum eventus rarus, & inſolitus, vires naturz
transcendens, per abſolutam Dei potentiam,
extra conſuetum naturæ ordinem, factus.
Exempla miraculorum illuſtria occurrunt
in Sacra Scriptura: in quibus obſervare licet,
modum, quo peraguntur, varium eſſe. Su-
ſpenduntur vires creaturarum naturales,
Dan. 3, 27. 6, 22. Marc. 16, 18. Act. 28, 5.
. aut

aut extra or⸗
AC 19, 12.
nona fubſtan.
4,2.6. Mat
ſine mediis.
cauſe natura
Drecipue a
loſum eſt,
Rationes:
Dremam ſua
iun Bonct
X0 ä14*. ſ.
9, la lſ. 16,
lol 2,9, 10
confirmnetur )
felitio obtigi
de digan &
41-9, Dt
Giges mirzen
4,0,7. Luc.
eulis fregue
ei, Dreci
rum, Chng

F. 266.
collatiss &n

dinain tin

Ebrer
ihterions 6

en ti

ein piotun /5
bl.674. gien
126. NMa 19

en Divinumn in
Vel abſolutund!
iim & minout
t, gn Deutni
git utmeig,n
Vepienter. Nu
2. (2.4)
elt, gn Dant
iigt gen
atura COun
ſuperyenlenii
1Obſtacbl,
Hunt, fta/
39,2 3, 4 1
57. 9. NoN1
ſo nA.
Gubernatio
Et autenn
ſlitt, ien
gne Vei oin
inen, flu.
illutri han
us oblrun!
varium e⸗
run Mli

Provi den tin. 127

aut extra ordinem adhibentur Exod. 14, 21.
Act. 19, 12. aut augentur Jud. 16, 28. aut fit
nova ſubſtantiæ acceſſio 1 Reg. 17, 16. 2 Reg.
4,2. 6. Mat. 15, 37. aut effectus producitur
ſine mediis. Exod. 34, 28. Etiam in iis ubi
cauſæ naturales non agunt nihil, tamen Deus
præcipue agit, & id quod proprie miracu-
loſum eſt, ſolus efficit. Pſ. 72, 18. 86, 10.
Rationes ac Fines miraculorum ſunt: ut ſu-
premam ſuam in omnia Poteſtatem, Sapien-
tiam, Bonitatem, Juſtitiam Deus demonſtret,
Exod. 7, 4. 5. ut pii juventur ac defendantur,
Exod. 6, 6. 14, 30. 31. impii puniantur Exod.
9, 14. 1§. 16. Num. 16, 31. excitentur ſecuri,
Joſ. 2, 9. 10. II. veritas divinitus revelata

confirmetur Marc. 16, 20. & ii, quibus re-

velatio obtigit, hoc auétoramento muniti,
fide digni & miſſi a Deo agnoſcantur. Exod.
4, 1 -9. Extra neceſſitatem vero non pro-
digus miraculorum eſt Deus. Joſ. 5, 12. Mat.
4, 4. 7. Luc. 23, 8. 9. unde illis tantum ſe-
culis frequentata ſunt, quibus Deo viſum
eſt, præcipue tempore Moſis, Propheta-
rum, Chriſti, atque Apoſtolorum ejus.

S. 266. Ex locis claſſicis ſupra (S. 257.)
collatis & hoc intelligitur, Providentiam Di-
vinam totum hoc univerſum curare, Col. I, 17.
Ebr. 1, 3. & ſingulas adeo res ereatas, etiam
inferioris ordinis, ut jumenta, volarha⸗
Pſal.

128 Providentia.
Pſal. 147, 9. Hiob 39, 3. res inanimatas,
Mat. 6, 30. Hiob 28, 25. 26. Pfal. 147, 8. 148,
8. Eſa. 40, 12. nec viliſſimis exceptis. Mat.
10, 29. 30. Hæc dicitur Providentia generalis.
Sed quia peculiari quadam ratione verlſa-
tur circa genus humanum & creaturas intelli-
gentes, a generali illa diſtinguitur Providen-
tia ſpecialis. Mat. 5, 45. Pfſal. 36, 7. 144, 3
Hiob 7, 17. & ab hac porro Providentia ſpe-
cialiſſima, quæ pios ac fideles compleſtitur,
eorumque fata diſpenſat ac moderatur. bPl. 33,
18. 34, 16. 37, 18. Mat. 6, 26. 32. Efr. 5, 5.
7, 6. 9. 8, 22. Nehem. 2, 8. Ela. 49, 16.

H. 267. Circa hominum vitam Providen-
tia ita verſatur, ut & nativitatermn, & curſum

vitæ totius, & exitum ejus regat (Autor

p. 172.) usque adeo, ut mala etiam phyſica,
quæ homini accidunt, a Deo immitti dican-
tur. Eſa. 45, 7. Amos 3, 6. Thren. 3,37. 38.

Terminus vitæ fixus eſt a Deo Hiob 14, .
Gen. 47, 2,’8. 29. Pſal. 90, 10. 139, 16. Kom.
14, 7. 8. Jed non fatalis: decretum enim Dei
de hominum vita & morte non abſolutum eſt,
ſed ordinem certum, tum mediorum, tum
aliarum cauſarum, & naturalium & mora-
lium, includit. Neque repugnant, quæ de
vita hominum vel abbrevianda vel prolon-
ganda paſſim Scriptura docçet: loquitur eninn

J
.

de terminc
irt ell.

(. 269.
eſt theiis de
les. Et Be
Deo ſalſunt:
IReg. 17, 9.
nde.
bonas action⸗
licceſiun eis
ſ. 8. 9. 1 Par.
tuetur ACt. 19

F. 209.
Slſint, ut
frequentiſlim
tuntur, pote
kur ac geter

1.270.
entie, gn
velit, au
intenditur
nes, deho
Lationes.
lt vn do
tionem eſ
2Reg⸗ I,1

ntia.

Providentia. 129

3. Ies inmin
26. Dſl. 41
ſinns exceſtd1
Pfonidentingen
ladam fofinn
1 Gcreltunin⸗
diſtingvitur i
. Dll. 6,7

1orro Pfötiten

ideles cumte
tac nobeutn’
gt.6,26.32
„,. Mig,l

nunn vitan n
Nativitatenn A⸗
mn ejns regin
Ut nala etam
Deo immii
5. Ihreg. 3774

1De li
0,10. 1lil
lecteinnennn
vne n ſutn
n Nedion,
Natoraliumn us
tepogan,
eviandi D
ocet: li

de termino ſupernaturali, qui vel gratiæ vel
iræ eſt.
§. 268. Præcipua diligentia conſideranda
eſt theſis de Providentia circa bhominum adtio-
nes. Et Bonæ quidem citra controverſiam
Deo ſuliſunt: quia bene agendi & occaſionem
1I Keg. 17, 9. & vires ſuppeditat 1 Pet. 4, I1I.
Pfſal. 18, 33. 34. 35. Eſa. 26, 12. & promovet
bonas actiones bPfſal. 90, 17. Eſa. 45 I. 2. &
Jucceſſum eis largitur Gen. 39, 2. 3. 5. Joſ. 1,
5. L. 9. 1 Paral. 29 (28), 20. & bene agentes
tuetur Act. 18, 10. Conf. S. 263.

§. 269. Malæ hominum attiones ita DEO
Jubſunt, ut moraliter ſemper, phoſice autem
frequentiſſime impediantur; & ubi permit-
tuntur, potenter tamen & ſapienter dirigan-
tur ac determinentur. Hos quatuor aétus
diſtincte oportet conſiderare. V

J. 270. Impeditio Peccati eſt acαs Provi-
dentiæ, quo Deus effcit, ut creatura aut non
velit, aut non poſſit peccare. Ut non velit,
intenditur impeditione morali, per prohibitio-
nes, dehortationes, reprehenſiones, caſti-
gationes. Harum plena paſſim Scriptura eſt.
Ut non poſſit peccare, per phyſicam impedi-
tionem efficitur: quæ fit vel ipſa vita ablata
2Reg. 1, 10. 19, 35. vel ablatis viribus
. I 1 Reg.

130 Providentia.

1 Reg. 13, 4. Joh. 18, 6. 8. I Pet. 4, I. Hol. 2,
6. (8). vel obſtaculo potentiori oppoſito,
Gen. 20, 6. 2 Paral. 26, 19. I Joh. 4, 4. vel
Jſubtracto peccandi obj/ecto. Joh. 8, 59. Acdt.
23, 23. Matth. 2, 13.

S. 271. Permiſſio non eſt conceſſio moralis
peccati, tanquam rei licitæ, ſed eſt tantum-
modo non- impeditio phyſica. Atque hic illud
inprimis obſervandum, nunquam a Deo ma-
lum permitti, niſi antea multis modis illud
moraliter impediverit, Pſal. 81, 12. 13. Ad.
14, 16. 17. Rom. I1, 24. 28. quo facto non
peceatum, ſed voluntatem liberam hominis
pertinacis ſibi & malitiæ ſuæ permittit. Prov.
1I, 24 - 31. Ex hoc petenda eſt objectionum,
quæ hic moventur, ſolutio.

§. 272. Directio Peccati eſt adus Provi-
gentiæ, quo Deus peccatum jam exſiſtens, G
Jua natura in ulteriora mala tum pbyſica tum
moralia evaliturum, aut in objectum, quod
DEO viſum eſt, 2 Sam. 16, 10. II. Ezech.
21, 19. 20. aut in exitum vel phyſice vel mo-
raliter bonum Gen. 5o, 19. 20. Phil. 1, 12. 13.
Act. 4, 27. 28. vergere facit. .

H. 273. Determinatio eſt actus Providentiæ,
guo peccato limites ponuntur, tum quoad du-
ratio-

rationem,
Apot: I7, I

§. 274
1Rauc is
DEI, Ge
ionis ob
El. 5, 22.
Pſal. 36,6.
Atque
entie Di⸗
bile eſt e,
quielcenti
Verlus dubia
nature & re
Plicitate ore
Tatione eor
tor EK (0
termedi 1
torio, De⸗
die (
.
(14, bla
Plal 67,
ad Deun
toti pen
hibeam

ntia.
—
g. bet 61, N
Potentiori
19. 1oh.,,4
t.. Jon,

1 canceſinn
ite, d
lcu. Atgtehil
unuam aDen
Multis mod
ſal. g1, 12,1.
29. Juo ſichn
tem Iberam o
ſur pernitit
hda elt objectin
utio.

ni l Auß
nn juni erſſen,
li mn oſſi
in objeltun,
16, 10, I1,
nel ſten
10. Phl hlu
achu nii
tu A⸗
um ſii

providentia. 131

rationem, tum quoad gradus. Dan. 11, 36.
Apoc. 17, 12. Hiob I, 12. 2, 6. Eſa. 27, 29.

S. 274. Horum omnium Providentiæ
actuum is Finis eſt, ut manifeſtetur gloria
DEI, & creaturis tantum felicitatis & perfe-
Gionis obtingat, quantum obtineri poteſt.
Eſr. 8, 22. Neh. 13, 31. RKom. 8, 28. 11, 33.
Pſal. 36, 6. 7. 8. 73, 24. Jer. 33, 9. 11.
Atque hinc rectitudo & Jandtitas Provi
dentiæ Divinæ, etiam ubi incomprehenſi-
bile eſt ejus Regimen, cum fiducia & ac-
quieſcentia agnoſci poteſt. Specialiores ad-
verſus dubia vindiciæ, ex comparatione regni
naturæ & regni gratiæ, ex ſapientiſſima ſim-
plicitate ordinis divini, ex attenta conſide-
ratione eorum, quæ mala eſſe falſo credun-
tur, ex comparatione denique præſentis in-
termedii ſtatus cum eventu finali & decre-
torio, peti debent.

Sic agnita Providentia firmiſſimum fidu-
ciæ, duναoεοιε & gratitudinis fundamentum,
Pſal. 67, 4. 5. & una incitamentum præbet,
ad Deum ita quærendum, ut eum, a quo
toti pendemus, benevolum ac propitium
habeamus. Pſal. 144, I5. Gen 15, I.

I 2 IX. De

132 Fœdus Operum.
XI.

DE PACTO SIVE FOEDERE

CUM PRIMO HOMINE
INIIO0909.

§. 275.
L)octa hujus Articuli cum illis de Ima-
. gine Divina & de ſtatu Integritatis
(S. 238. & 248) magnam partem conve-
niunt; & ſolent ideo theologi nunc eas abs-
que hoc ſchematiſmo fœderali proponere.
Pauca tamen, ad hiſtoricam rei notitiam
dandam, annotabimus.

§. 276. Summa ipfius rei hæc eſt:
(1) Homo integer ad amorem & oblſe-
quium erga Deum, Creatorem ſuum, ob-
ligatus, & ad beatitudinem æternam in com-
munione Dei, conditus fuit. (S. 236)

(2) Ut illud præſtare poſſet, & commu-

nione frui cum Deo, concreavit ipſi Deus
Imaginem ſuam, in ſpirituali Sapientia, Ju-
ſtitia, Sanclitate ſitam. (S. 241. ſeq.)
(3) Hujus beneficio perſpecta habuit
officia ſua erga Deum, & ſe ipſum, & alios:
& viribus ſpiritualibus, ad ea recte obler-
vanda, ac ſtatum ſuum, ne eo excideret,
tuendum, ſufficienter inſtructus fuit. Co-

hel. 7, 30. .
(0) Ga-

—,—

(4) Can

nevolentia,

cio (5. 246
bilibus Ger
Darte Deiin
COhortation
ac prormuſt
minis acun
ationis,:
(5) Ben
latus, Lege
comminatio
tantum cor
Piritualis ae
hec quonia
Um, de e
Dominbmn

(6) Ho
mortem &
oppoſitamn

Mortis co.

nemn grati
kidelitar
(7) Iu
nIs, qu
60 Kidelit
(8) H.
generis
Poterat,

perun,

—,F w—

.
E PON
0 HOMN
60.

7].
culi cumn iltt
de ſtann Im
gnamn paten!
heologi nure
foederal pron
koricam tei

1s rei hxc el⸗
1d amoten &
egtoren ſun
nemn iemmain
8fuit. (5
e holet, Lanr
copeteithhi
rjtuali Gpenn,
(S ure
o herhele
Y leipun, 4
d en lebl
ne ed enl.

rocty
0

Fœdus Operum. 133
(4) Gaviſus eſt ſumma DEl erga ſe Be-

nevolentia, & ſanécto cum Deo commer-

cio (S. 246), ſub apparitionibus etiam viſi-
bilibus Gen. 2, 7. 16. 19. 22. in quibus ex
parte Dei inſtitutio de rebus ſcitu neceſſariis,
cohortationes ad fidelitatem & obſequium,
ac promiſſiones gratiæ plenæ, ex parte ho-
minis actus religioſi adorationis, gratiarum
actionis, aliique, interceſſerunt.
(5) Beneficiis a Deo liberaliſſime cumu-
latus, Legem de arbore vetita accepit, cum
comminatione mortis, tanquam pœnæ, non
tantum corporis, ſed & animæ, adeoque
ſpiritualis ac æternæ. Gen. 2, 16. 17. M. rS
hæc quoniam poſtea ſecuta eſt, decuit De-
um, de ea admonere: & lege data Deus
Dominum hominis ſe demonſtravit.

(6) Homo eo ipſo edoéctus eſt, fugere
mortem & cauſam mortis, ac vitam morti
oppoſitam eligere: & ſub comminatione
mortis comprehenſam intellexit promiſſio-
nem gratioſam vitæ æternæ, ſi in obſequio
& fidelitate perſeveraret.
(7) Ita conſtitutus fuit in ſtatu probatio-
nis, quo obſequium ejus explorabatur: in
eo fidelitatem Deo præſtare debebat.
(8) Et quoniam ſtirps communis totius
generis humani erat, futurum prævidere
poterat, ut ex dhcdicntis vel indbedicnri
3

134 Fœdus Operum.

ſua commodum vel incommodum ad totam
ſuam poſteritatem derivaretur.

(9) His ita ſe habentibus, ne quidem ſta-

tus integritatis caruit revelatione Divina ſpe-
ciali & fupernaturali.

8S. 277. Has inſignes veritates Jo. Coccejus
Vir Doctiſſimus & Scripturæ peritiſſimus,
aliique, propoſuerunt ſub ſchemate fœdera-
li. Hujus methodi hæc ſumma eſt.
(1) Deum cum Adamo integro fœdus ſeu
conventionem iniiſſe de ratione obtinendi
vitam æternam;
(2) Idque non cum ſolo Adamo, ſed in

iplo, cum toto genere humano, cujus ca-

put morale fuerit.
(3) Promiſiſſe homini vitam æternam;
(4) Sed ſub conditione ſtrictiſſima obe-
dientiæ perfectæ, cujus vel minimus defe-
ctus omnia irrita redditurus erat.
(*½) Addunt varia ſpecialiora: Sanétio-
nem, Stipulationem, Reſtipulationem.

§. 278. Videamus jam rationes, cur hac
methodo rectius abſtineri cenſeant graves
theologi. Eæ ſunt: (1) Silentium Geneſeos
de his omnibus; (2) Defectus aliarum pro-
bationum 3 (3) Status probationis primorum
hominum, qui cum aliquid ſeveritatis habue-
rit, conventioni per fœdus non convenit;

(4) Sta⸗

(4) Katus
qum mercet

Obeclentæ l
in quo home
aacke pro
Aerna prime
gratla promit
Verba p. 194.
conkfeſlionem
hoc.
9. 279. 5
doctrinæ neng
rim (Kr,s

tum hec lente

C Nbema

ſb eo contenn
ſheuum integn

—.—

Hrnne
eſle.

triſti e

Perun.

commodun An
tingretur.
ntidus, Requin
eyelatione Donn

es veritates 0
cripture ſerit
t lub ſchemr ⸗
c ſimna el.
lamo integtott⸗

1

de ratione Ohn

m o Aaan,
re humano, cl

hnini vitamn atern
ſtone ſkrickii
ius vel minimns!
turus erat.
Hpecialiora:
Relhpultionen

Im ratobes, n
neri Cenleint 6
Gilentium en⸗/
efeckusdlnmn
ohationis inid
id ſeveritts
Aus non li

99

Fœqus Operum. 135

(4) Status primi hominis filialis potius,
quam mercenarius; (5⁵) Conditio perfectæ
obedientæ locum non habens in illo ſtatu,
in quo homo quamlibet integer, tamen in
ſan Ritate Proficcre debuiſſet; (6) quod vita
æterna primo homini æque, ac nobis, ex
gratia promiſſa ac danda fuit. Ipſa Auctoris
verba p. 184. not. 1I. 2. 3. indirectam habent
confeſſionem incommodorum hujus me-
thodi.
§. 279. Semper autem tenendum, de
doctrinæ methodo, (S. 277.) non de ipſa do-
trina (S. 276.) hoc dici. Quocirca mul-
tum hæc ſententia differt ab iis, qui non
