§S. 412. Chriſtus non figurate ſenſu, ſed
vere ac proprie Sacerdos eſt. Hoc partim ex
appellatione diſerta Pſal. 110, 4. Ebr. 3, 1. 4;

1I4. 1. 8, 1. partim ex conjunctis cum hac

appellatione actibus ſacerdotii formalibus pa-
tet. Ebr. 5, 5. 6. coll. 7. C. 7, 24. coll. 25. C. 8, 3.
Omnino ſingulariſſimum eſt hoc Sacerdo-
tium Chriſti, prout Ebr. 7, 1II-26. per va-
rias rationes oſtenditur: verum hoc Saeer
Otil

doti verit⸗
Potius con-

413.
en, ex e
ALterno ad!
& muiſlus
Ofkerret, b

1. 414.
ecundun
De humana
9, 12. Hec
3Ptata fuit:
norig tamen
Conjunctione

uua Viridus

las tarn
Dean
28. ron.
Humaum

. diate cond

tinmit pe
Moralem i
Atüra Di⸗

erdotale.

— ——
Dodoren, 4
magis Ulin
eionen
S. Iet ſ,l

CH
NIALL.

ll.
e eſt uci
der ſucfftin
frit luteek⸗
n efeftlhe⸗
1ecenttu

o dn
ſoura .

ef. Hoe

lo,4. ,
110, 4, 8el

Offcium Cbriſti Sacerdotale. 205

dotii veritatem adeo non evertit ac tollit, ut
potius confirmet.

§S. 413. Eſt Sacerdos per divinam vocatio-
nem, ex conſilio Sacroſanctæ Trinitatis: Ab
æterno ad id deſtinatus; & ſæpe promiſſus;
& miſſus a Deo, ut ſe ipſum in Sacrificium
offerret. Pſal. 40, 7. 8. 9. Ebr. f, §.

g. 414. Chriſtus hoc munus ſacerdotale
ſecundum utramque Naturam peregit & peragit.
De humana natura vid. 1 Tim. 2, F. Ebr. 4, 15.
9, 12. Hæc omnibus modis ad hunc finem
aptata fuit: a peccato quippe immunis; ob-
noxia tamen humanis infirmitatibus; & ob
conjunétionem arétiſſimam cum Natura Di-
vina viribus prædita infinitis, ad ſuſtinendas
illas tam graves perpeſſiones.
De Divina Natura vid. Ebr. 9, 14. Act. 20,
28. 1 Joh. 1, 7. Hæc ſuſtentavit Naturam
Humanam, & ad ejus operationes imme-
diate concurrit. Natura Humana phoſice ſu-
ſtinuit pœnas ac mortem: valorem autem
moralem infinitum paſſioni & morti addidit
Natura Divina.

§. 415. Ipſa Sacerdotii adminiſtratio dua-
bus, aut ſecundum alios tribus, funétioni-

6. 416.

206 Ofßeium Chriſti Sacetdotale.

S. 416. Sacrificatio eſt ſpontanen S in
in boſtiam Deo gratam oblalio⸗ Tua 8 n
hedientiam tum activam, hall
bunano er infinitum habentem, praſtit
Plal. 40, 7. L. 9. Ebr. 10, 710. Eph. 5, 2.
Ebr. 9, 28. 1 Cor. 5, 7.

S. 417. Obedientia Ehili ire en .
lo ſui ad pœnas, 4d quas hbomines
ketlo⸗ ati aur. exſolvendas . Ra4 e⸗
4 bomteii⸗ liberatio a Beregta 4
pœnis obtingeret. Eſa. 53, 4. 5. 2 Cor. 5,
.Phil. 2, 8. OHS
Keſienti Activa autem eſt geor ſi 4
i ibus éjus im
legem loco hominum, eieue ba to ins
olibilis fuit, perfecte implenda ; facha en i⸗
H bominibus Jus ad vitam æternam ac
retur. Rom. y5, 19. Gal. 4, 4. 5.

g. 418. Interceſſio eſt functio ie Ka
de id qua tum in terris enzezete: M: 1
tianmun in cœlo deprecatur apa ri:
oginun ab ſe redemtoram S arked Se
ignoſrat && purcat, gratiam al
Baa vel Secerali ,pro toto gener
mano; vel ſpecialis, pro piis. D
ne Taterceſfone in terris, in Statu o
Kitionis facta vid. Joh. c. 17. Eir e;
11,42. Marc. 7, 34.: Mar. 14, 23. Lu Pz80.
Eſa.53 12. De illa in cœlo Rom. 8, 34. Gi
2, I. Ebr. 7,25 ‧9,24.

6

Conſ
interpelnio
cefline ,

Ron 5, 26.
abet Maje⸗

Derpetu
interceffion

7,25. rec
. 419,

lue. 24, ſc
eſtque non.
oli lri⸗
m, iiine
uſſntinngn
koge

5 no.
Keos irnr
exaſhiſſina
cum e eln
D .5
ujus te
liſtiti. U

8. 421. ,
tum atiif⸗

um copioſe

eefotett.
—I
ſvontater i
tio, gat nt
divan im,
habentent, ⸗

D 12 10. Mg

hritti Dalhnn
lus hoſtiſere
ettt, Titi
eccatofun
4,5. 20 f,

ltemn elt O
“
lihis ei ife
Plendaft,iie
In Kkerif
14,/44

Afnfel
6 Nhnoanu,
tn atl Ne
hrn fi emn,
finm G,/Mur,
tim

4
is, Dd wi⸗

Ocium Chriſti Sacerdotale. 207

Conſiſtit in vera & formali pro hominibus
interpellatione apud Deum; eoque ab inter-
ceſſione Spiritus Sancti (quæ effedtiva eſt,
Rom. 8, 26. 27.) differt: nec indignum quid
habet Majeſtate Chriſti exaltati.
Perpetuo in æternum duraturam eſſe hanc
interceffionem ex Plal. 110, 4. Ebr. 5,6. 6,20,
7, 25. recte colligitur.

J. 419. Benedictio Sacerdotalis probatur
ex Eph. 1, 3. Gen. 12, 3. 18, 18. Marc. 10, 16.
Luc. 24, 50. Act. 3, 25. 26. Gal. 3, §. 3. 14.
eſtque non apprecatio tantum verbalis, ſed
realis oblatio & collatio beneficiorum ſpiritua-
lium, virium credendi, pie vivendi, patientiam
conſtantiamque demonſtrandi usque ad finem;
adeoque collatio ipſius ſalutis.

§. 420. Sacrificii Chriſti (§. 416. 417.)
effectus immediatus eſt Satisfattio, quæ eik
exatctiſſima expletio eorum, quæ hbomines Deo
debebant, ipſorum loco vicario modo Jadta,
um effectu reconciliationis generis bumani cum
Deo. .
Hujus tenenda eſt Veritas: Neceſſitas:
Juſtitia: Univerſalitas: Perfectio.

S. 42 1. Vere Chriſtum pro peccatis homi-

num Jatisfeciſſe, eosque Deo reconciliaſſe,
tam copioſe in Scriptura docetur, ut non

ſingula

208 Offcium Cbriſti Sacerdotale.

ſingula argumenta, ſed claſſes argumento-
rum in promtu ſint.
(«) Hoc probatur ex illis dictis, in qui-
bus Chriſtus pœnam & mortem pro nohis
ſubiiſſe dicitur, cum effectu ſalutari reconcilia-
tionis noſtræ cum Deo. Eſa. 53, 4. 5. 2 Cor,
5, IC. Rom. 4, 25. , 6 -II. 1 Cor. 15, z.
(S) ex illis dictis, in quibus Chriſtus dato
ltro, ſive redemtionis pretio, nos redemiſe
dicitur, cum effectu liberationis a maledictio-
ne & remiſſionis peccatorum. Gal. 3, 3. Rom.
3, 24. Tit. 2, 14. I Tim. 2, 6. Matth. 20,28.
Col. 1, 14.
() ex illis dictis, in quibus Chriſtus &
mors ejus comparatur cum viltimis expiato-
riis V. T. Joh. 1, 29. 2 Cor. H 21. Eph. 5,2.
1 Joh. 2, 2. 4, 10. Ebr. 6, I1. ſeq.

S. 422. Neceſſitas Satisfactionis 4 poſteriori
ex ipio eventu, ſufficienter probatur. Co⸗
niam enim Deus ſalutem hominum peccato-
rum per hanc potius, quam aliam viam pro-
curavit, recte concluditur, graviſſimas fa-
tiones ſubeſſe debere. Atque hic Scriptura

nobis proponit Amorem Dei ſummum 1 Joh.

4, 9. odium peccati 1 Joh. 3, 8. & quod a
hominum redemtionem nemo præter Filium
Dei idoneus ſit. Act. 4, 12. Ultra, nos non du-
cit: unde inre tanti momenti Voluntas Dei;
quousque nobis manifeſtata eſt, nobis luffi⸗
cere debet. §. 423

ex me Chl
in atn ſos
tenn ex volt.
Cblatione H
lgitor.

5.424.
les, etiamm
etiam repre
Vlorem,
tonem. I
19. 200
Dhr. 1o, 1).

. 42 . 5
kenn (aiskae
ltgue ade
Demand t
Der accepti
lid valen.
258. Rom

. 426.
Juitig a
conſpicitt
nem gene
ericordia
pturx Gic

Catn alter⸗

rdotnl.

liles urponet

is icl,n
uorten po n
lalutarifen.
l g, dl
1. 1Cor. h
gibus Chrinn
retio, nos
utiotiga nidll
m. Gal.,,
1. Math!

naubuce
rucn viſtinbt
1lel

8fickonst
ter rodali
nhoninun ,
malimn ii
vlin

Aicle nede

Offoium Chriſti Sacerdotale. 209⁹

§. 423. Oquitas & Juſtitia Satisfa tionis
ex parte Chriſti ex plena ggaaν ρ +ρονντπ οοſtate
in vitam ſuam Joh. 10, 18. ex parte Dei au-
tem ex voluntaria Chriſti ad eam præſtandam
oblatione Ebr. 10, 9. 10. Eph. y, I. 2. intel-
ligitur.

S. 424. Satisfaéctio Chriſti ad omnes homi-
nes, etiam eos, qui ante Chriſtum vixerunt,
etiam reprobos, ſpectat, non tantum quoad
valorem, ſed etiam quoad ſeriam deſtina-
tionem. I Joh. 2, 2. I TLim. 2, 6. Rom. 8, 32.
F, I18. 2 Cor. 5, 14. 2 Let. 2, I. 1 Cor. 8, I I.
Ebr. 10, 29. 9,; 15.

S. 425. Satisfactio hæc propter Divinita-
tem ſatisfacientis habet infinitum valorem,
eſtque adeo perfecta, omnem & culpam &
pœnam tollens, & coram Deo non tantum
per acceptilationem, ſed ut exactiſſima exple-
tio valens. Eſa. 53, §. 6. Gal. 3, 13. Mat. 20,
28. Rom. 5§, 18. Ebr. 10, 14.

H. 426. In toto hoc negotio admirandum
Juſtitiæ ac Miſericordiæ Divinæ Temperamentum
conſpicitur. Hinc mirum non eſt, Redemtio-
nem generis humani nunc Juſtitiæ, nunc Mi-
ſericordiæ Divinæ adſcribi. Neque ſi una ha-
rum Perfectionum Divinarum in aliquo Scri-
pturæ dicto nominatur, ex eo ad excluden-

dam alteram licet argumentari.

XXIII.

21¹⁰ Oficium Chriſti Regium.
XXIII.

DE OFFICIO CHRISTI.
REGIO.

§. 427.
QO'peium Regium eſt fundtio Chriſti Oca-
Secznr*ε, qua is ſecundum utramque Na-
turam, Divinam & Humanam, omnia perfedto
jure, ſumma autoritate, & infinita virtute ad-
miniſtrat, quæ ad ſalutem adtu bominibus ap-
plicandam ſpectant.

S. 428. In hac notione ſcripturaria Regni
Chriſti primo illud tenendum, Chriſtum vere
SS proprie, non metaphorice tantum, Regem
eſſe. Salutis enim collatio nonniſi continuis
Lcctibus potentiſſimis peragi poteſt, poten-
tiam ſuper omnia, ac Jus Imperii in omnia,
neceſſario ſupponentibus.
Id comprobant (1) emphatica Propheta-
rum vaticinia de Meſſia rege & regno ejus,
1 Sam. 2, 10. Pſal 2, 6. ſeq. 45, 2. 7. 8. Eſa. 9,

6.7. Jer. 23, 5. 33, 15. Dan. 2, 44. Mich. 5,

1. ſeq. Zach. 6, 13. (2) Similia habentur
etiam in N. T. diécta. Luc. 1, 32. 33. Mat. 2,
2. ſeq. 27, II. Joh. 18, 37. Act. 2, 36. 5, 31.
Rom. 14, 9. Apoc. 17, 14. 19, 16. (3) Actus
judiciales, cum appellatione regis conjuncti.
Mat. 25, 3 I. 34. 40. Luc. 19, 27.
8. 429.

—

429.
Achys eni.
Gentes, p
Muncdanis
Krationem

d. go.
tennornli
lomnant.
ſones de d
22, l9. l
Dan,92 4

1.5
urlſe, at,
ihſius regnn
ſentialbus
tUras 4 ſe

Jquomiam
fundatur.
Vocatione
Saum 00
99,28. l.
ne batrig,

Unge Me⸗

imn.

Hh

ictio Chriit
Nuon utrang
iun, olnitſe⸗
infritn uün
,cn bonind

ſriptumnt.
dum, Cir
rice tuntnm
o nonniſt,
g oel /
uelnheriu⸗
. e.
enphatic
lege n
27 1.
eg 4⸗ 716

,
6

Officium Chriſti Regium. 211

S. 429. Indoles Regni Chriſti ſingularis eſt.
Actus enim regii ad homines ſalvandos ten-
dentes, plane aliam, quam quæ in regnis
mundanis obtinet, regiæ poteſtatis admini-
ſtrationem expoſcunt. Joh. 18, 36.

§. 430. Hinc multum falluntur, qui de
temporali aliquo Chrißi regno ſomniarunt &
ſomniant. bPlane alius generis ſunt promiſ-
ſiones de beneficiis regni Chriſti. Gen. 12, 3.
22, 18. Pfal. 72. tot. Eſa. 9, §5. 6. 7. 49, 6.
Dan. 9, 24. Hoſ. 2, 23 (25) Jer. 33, 14. 15.16.

§. 431. Jus Chriſti ad regnum partim na-
turale, partim mediatorium eſt. NWaturale
ipfius regnum fundatur in perfecétionibus eſ-
ſentialibus Naturæ Divinæ, ejusque ad crea-
turas a ſe produétas relatione, Joh. 1, 3.
Ebr. I, 3. & quoad humanam Naturam ex
Unione perſonali conſequitur, Joh. 16, 15.
Jer. 23, 5§. Eadem ergo eſt in utraque Na-
tura poteſtas, Divinæ Naturæ Eſſentialis,
Humanæ autem Naturæ communicata. Et
quoniam Chriſtus hic ut Mediator ſpectatur,
fundatur id porro in conſtitutione & ſpeciali
vocatione Dei Patris, per quam Chriſto re-
gnum collatum eſt, Pſal. 2, 6. 7. 45, 7. 8.
89, 28. Luc. 22, 29. Dan. 7, 13. 14. & nomi-
ne Patris adminiſtratur Act. 17, 31. Rom. 2, 16.
unde Mediatorium dicitur.

O 2 Hinc

Offtcium Chriſtit Regium.

Hinc explicanda diſtin io inter Regnum
Dei && Chriſti, quæ Apoc. I1, 15. ſeq. &
12, 10. indigitatur. Unum idemque eſt re-
gnum: ſed differunt modo habendi, qui vel
eſſentialis vel æconomicus eſt.

S. 432. Adminiſtratio regni conſiſtit in il-
lis actibus, per quos Chriſtus acquiſitæ ſa-
lutis applicationem procurat, ut actualis
hominum ſalvatio inchoetur, promoveatur
& conſummetur. Act. 2, 36. coll. 3, 21. 26.
4; II. I2. .
Tales ſunt: (1) Converſio ad fidem, Eph.
1, 19. coll. 22. 23. (2) Remotio impedi-
mentorum, quæ converſioni, fidei, & ſan-
Qificationi hominum obſtant, Act. 16, 14.
Col. I, 13. (3) Revreſſio hoſtium, qui ho-
mines in ſtatu extra gratiam Dei detinere co-
nantur, Pſal. 8, 3. 1 Cor. 15, 2 ½. Rom. 16,20.
2 Cot. 2, 14. (4) Credentium adverſus vim
incurrentium malorum cujuscunque generis
defenſio, Rom. 8, 28. 31 - 39. (F) Conſer-
vatio eéorundem in poſſeſſione bonorum ſa⸗
lutis, donec ad plenam ejus fruitionem per-
veniant. Rom. 14, 17. I Pet. I, §.

§. 433. Ex quo intelligitur: (1) Chriſto eo
ipſo, quod ſalutis hominum auctor eſt Ebr.
75, 9. in omnia debere competere poteſtatem,
qua ſummum hoc opus, homines ſalvandi,

inter

luter ot ol
27. , 1I8.
Jtlautum ut
Gen, quia
Cſtur Mat.:
VInatn autt
Diwinum,
infinitas &

lie, G 6
triplicen na

8. 437. N

Otun hoc 1
Uitaguberne
lum ſalvnt

5,36
quam late
Adeoq
Olnnes ear
exu exiß
Mutationn
tum logie⸗
Aguo no

inn.

Regnum Potentiæ. 213

o intet Ngn
II, I5 l
demdue n
habenci, nn

eſt.

ni coblittt
Oiln Cit en⸗
ſtus zcgultt
tat, Ut
tur, pronne
36. col hl

tſo 1 ſn!
ſioni, iteyll
ſtunt, Al
hoſtiun,
aun Dei Cetnn⸗
L 16,25.Kon
gtiumn Adveris
scungue
.3. (00
ſione Hononnt

jos unanm

et. 1,

un (,
INn auck 3 6
n Otelns
peleſe)

domines

7
1

inter tot obſtacula, perfici poſſit, Matth. 11,
27. 28, 18. 19.20. (2) Chriſtum regnare
Jecundum utramque Naturam: Humanam qui-
dem, quia poteſtas ſuper omnia ei data di-
citur Mat. 28, 18. Joh. 7, 2. ſecundum Di=
vinam autem Naturam, quia eſt Regnum
Divinum, cujus adminiſtratio perfectiones
infinitas & auétoritatem ſummam requirit.

§. 434. Diviſio in Regnum Potentiæ, Gra-
tiæ, & Gloriæ, non triplex Regnum, ſed
triplicem modum eſus adminiſtrandi, pro ſſubdi-
torum qui ei ſublunt, ſtatu vario, dicit.

De Regno Potentiæ.

S. 435. Regnum botentiæ eſt, quo Chriſtus
totum hoc univerſum virtute & majeſtate infi-
nita gubernat, ad eum finem, ut a tualis homi-
num ſalvatio procuretur ac promoveatur.

S§. 436. Objectum hujus regni tam late patet,
quam late patet rerum natura. Pl. 8, 4. 7. 8. 9.
Mat. 28, 18. Eph. 1, 20. 21. 22. Ebr. 2, 8.
Adeoque compleétitur omnes Subſtantias;
omnes earum vires connexas; omnes ex illo
nexu exiſtentes mutationes; omnes harum
mutationum leges, tum mechanicas motus,
tum logico-ethicas repræſentationum, prout
aliquo modo ad ſalutem hominum ſpectant.
◻ 3 Spe-

214 Regnum Potentiæ.

Speciatim Scriptura memorat creaturas intel-
ligentes: Angelos 1 Pet. 3, 22. Eph. 1, 21.
Phil. 2, 10. 11. & Homines Pſal. 2, 8. etiam
mortuos, non tantum quoad corpus, ſed &
quoad animam Rom. 14, 9. 10. 11. etiam
malos atque incredulos. 2 Pet. 2, I. Pſ. 110,2.
Luc. 19, 27.

§. 437. Regimen ipfſum peragitur per
Omnipotentiam Osaνον+ονẽ eamque partim
abſolutam, partim ordinatam (S. 132), prout
id congruit naturæ cujusvis rei, quam Con-
ditor libera conſtitutione ei dedit. Pſ. 97. tot.
Ex hoc varia ſolvi poſſunt dubia circa ec-
cleſiæ regimen.

§. 438. Adkus regii, in quibus ipſa regni
forma & adminiſtrandi modus conſiſtit, ſunt:
(1) quoad rerum univerſitatem, potens ac
ſapiens gubernatio omnium, ad ſalvationem
hominum adjuvandam ae promovendam.
Rom. 8, 28.
(2) quoad Angelos Bonos, adhibitio Mi-
niſterii eorum ad ſalutem ac tutelam creden-
tium. Ebr. 1, 14.
(3) quoad Angelos malos, potentiſſima
eorum Jubjectio, qua dominium Ohriſti agno-
ſcere coguntur, Mat. 8, 29. 12, 28. 29. Luc.
11, 22. Phil. 2, 10. 11. Col. 2, 15. malitiam
ſuam ſubinde refrenari ſentiunt Rom. 16, 20.

Col.

Col
199 2
0
Mlltiæ
ctiatn ab
Genique
2, l5.
(5)
Contka re
poc. 2,
Preæſentis
Act. 25,2
occaſiones
rum haluti
1Cor 16, 9

5. 60.
&e 4Amplit⸗
s tegnn
lorom
Thundo 4
fidele; .
media
AUantus
dmirane
fütaraſt
Ddre pal

4.

Regnum Potentiæ. 215

1tcteaturzsin
22. Dphil,t
Plal. 2,.
2d cors,1
9. 10. II.4
bet,2,l. N

tuimn penglt
e, eandeß
wis kel, lidl
eei dedlt ii;
unt vbnen

n Cibls i⸗
nodus conll
eltatem, M
m, d biin
7e Ponoe

dbto
Ghipt

onos,
amn (l

n ac tutel
1410, ggeine
niunlih

Col. I, 13. & per gradus dejiciuntur. Apoc.
12, 9. 20, 2. 3. 10.
(4) quoad homines incredulos, diredio
malitiæ ipſorum ad miniſteria regno Chriſti
etiam ab invitis præſtanda, Phil. 1, 12. 13. a0
denique punitio, per ſevera judicia 1 Theſſ.
2; 16. .
(§) quoad credentes, defenſio eorum
contra regnum tenebrarum 2 Theſſ. 3, 3.
Apoc. Z, 10. & cura ſpecialior circa res ad
præſentis vitæ ſtatum externum ſpectantes
Act. 26, 22. 27, 24. & circa ſupp editandas
occaſiones promovendæ tum ſuæ, tum alio-
rum ſalutis. Actor. 8, 29 - 39. 10, 19. 20.
1 Cor. 16, 9.

S§. 439. Hinc Corollarium conſequitur,

de Amplitudine & Gloria Regni Chriſti. Chri-

ſtus regnat in cœlo, inter myriadas ange-
lorum, & animarum beatarum: in toto
mundo adſpectabili: inter ipſos hoſtes & in-
fideles: in medio regno tenebrarum: in
media maxime eccleſia ſua. Juvat cogitare,
quantus Monarcha ſit Chriſtus, quot hic
admiranda contingant; quanta cataſtrophe
futura ſit, cum hæc omnia glorioſe ſuo tem-
pore patefient.

O 4 DE

216 Regnum Gratiæ.

XXIVN.
DE REGNO GRATIE.

§. 440.
R'’snum Gratiæ eſt, quo Chriſtus per ope-
rationes ſpirituales, mediante verbo
Jacramentis giſpenſatas, eos, qui gratiæ ob-
temperant, Juos facit, gubernat, conſervat,
ad gloriam præparat.

S. 441. Subditi Regni Gratiæ ſunt, quot-
uot vere credunt, ex omni gente, quam late
patet orbis terrarum, collecti. Col. 1, 13.
Pſal. 2, 6. coll. 1 5, 1. Pfal. 72, 8. 1
Hi, quoniam omnes eidem Regi, Chriſto,
ſubſunt, in unam quandam ſocietatem ſan-
ctam, quam Scriptura Eccleſtam vocat, con-
junguntur: Hanc Chriſtus conſtituit Matth.
16, 18. & tanquam Caput regit. Eph. 1, 22.
23. 4, 15. 16. Col. 2, 19.
Unde & latiore ſenſu cives regni dici pol-
ſunt omnes, qui Chriſtum in externa eccle-
ſiæ ſocietate agnoſcunt & profitentur, Mat.
8:; 12.

S. 442. Adtus regii diſtincte, quoad Eccle-
ſiam, & quoad fideles ſingulos, poſſunt ſpe-
Ctari.
Quoad univerſam Eccleſiam actus regii ſunt:
(1) De-

) Den
mines er
21.11, I.
MN.,
(²) C
uæ, ſub
dent, Ron
(3 Dra
& eſheaei⸗
Tarmorbe
Una comm
29, 19. 19.
(4) bee
converſione
butionem dl
ſonem con
diles. N
Ull 2 2 3.
(3) Co
Witucine
Aperſeco
Diritualis
Aliam, e
8 Rekor
magnarun
Aimarum
Vino glor

—

XIII.

Chiiſtns nn
geliante det
4, gui Gl
erlat, (

Gratiæ lunt,
ni gebte, ⸗
lecht. C
. 72, .
icen her,l
dann ocend
lehem Cen:
1 Coblttutl
t tegit, Ion
.
(ies leh⸗
m in geme
pofteltc

get

Ne
nde, JOMM²

glos,

aclosee

6

,

Regnum Gratiæ. 219

(1) Debellatio Satanæ, cui poteſtas in ho-
mines erepta fuit. Efa. 49, 24. 2 . Luc. II,
21.22. I. 71.74. Col. 2, 1 . Ebr. 2, 14. I1 5.
Pſal. 1 10, 3. .
(2) Conſtitutio mediorum gratiæ, per
quæ, ſub certo ordine, ſalvari homines de-
bent. Rom. I, 5. Mat, 28, 19. 20.
(3 Præconium evangelit, cum autoritate
& efficacia divina cœptum, per totum ter-
rarum orbem amplificatum, & in hunc diem,
una cum miniſterio verbi, conſervatum. Mat.
28, 1 8. 19. Adt. 1, 8. 6. EFph 4, I1. 12. 13.
(4) Eccleſiæ erectio & ſuſtentatio: per
converſiones hominum numeroſas; diſtri-
butionem donorum Spiritus Sanéti; defen-
ſionem contra hoſtes tum viſibiles, tum in-
vViſibiles. Matth. 16, 18. Act. 2, 41. 47. 33.
Pſal. 2, 2. 3. 4. 9. Elſa. 8, 9. 10. . .
(§) Gubernatio Eccleſiæ inter varias vi-
ciſſitudines, internas atque externas, pacis
& perſecutionum, incrementi & decrementi
ſpiritualis, translationis ex una regione in
aliam, ex Oriente in Occidentem, Apoſtaſiæ
& Reformationis, aliarumque mutationum
magnarum adhuc futurarum, ad commune
animarum bonum & ad exitum Nomini Di-
vino glorioſum tendens. Huc tota Apoca-
lypſis pertinet.
(6) Victoria ſuper regnum tenebrarum,
per vices progrediens, & ſubinde glorioſior
◻ § futura.

21 G6 Regnum Gratiæ.

futura. Eſa. 2, 10 - 22. 2 Theſſ. 2, 8. 2 Tim.
3, 9. Zach. 14, 9. Apoc. 11, 15. 17. 12, 10.

19, 5.6.
g. 443. Quoad fingulos fideles actus regii

no Gratiæ ſunt:
n1 Potens hominum e mundo & regno
Satanæ evocatio per actus Gratiæ applicatri=
cis, Joh. 8, 36. Luc. 11, 21. 22. Col. 1, 13.
Gal. 1, 4. ut Chriſto in peculium afſerantur.
Ti 8 5 Converſorum & credentium guber-
natio: tum interna, per regimen Spiritus
Sancti Gal. F, 18. Ebr. 8, 10. tum externa Der
Providentiam ſpecialiſſimam (S. 266.) lehn.
4, 1II. 12. 13. Vi cujus Domino ſuo vivun
Phil. I, 21. laborant Eph. 6, 7. 8. patiuntur
Mat. 25, 40. 45. ſtant & cadunt Rom derg⸗
1 Cor. 4, 3. 4. 5. ac denique moriuntur Rom.
14, 3) Cnſervatio credentium „Per vonti
nuum gratiæ influxum Phil. 1, 6. & 0 tin
ad ſuam aliorumque ſalutem promovenda
opportunitates. Cor 5 8. 2, hei 3, 11.
8, 29. 9, 10. ſeq. Luc. 2, 27. .
24 3 ) Tatei ac enſio ſingulorum inter
tot labores, pericula, certamina. Apoc. 2, 2. 9.
10. Act. 12, 11I. 18, 9. 10. 23, 11. 27, 23.24.
(*⁶) Translatio in Gloriæ regnum, rempor
maxime opportuno ad Lloriacmh Chriſti:, at⸗

Eecleſæ ae
Tnil. 1, 60-

4.
elt 200. 5
Nilen won
bet: gian
ſtitotum ſee
ns regi,
hemat (§.
liem, bu
nebtiqvam

A
in beſio
Cacch ſaln in
DAtet ex lucn
toribas ſte⸗
ucinell
inſoheril

Reſped

cum Prime

32, 3), 43.
mjeſaatice
coſtes die

1 6.
ſequenti

l. 1 I
15. n. i

leles aWn

mundo
Grati 0M
22. Coll
culiumalen

redentiumg
tegilnence
tumn eunt
n (5,4)
mino I
cadvot Not 8

Regnum Gratiæ. 219

Eceleſiæ ac piorum ſalutem. 2 Tim 4, 6. 7. 8.
Phil. r, 2 0 - 25. Apoc. 2, 7. 11. 7, 14- 17.

S. 444. Forma regni Chriſti Monarchica
eſt 2 Cor. 8, 6. ſed Proregem aut Vicarium vi-

bilem non bubet, nec poteſt habere. Non ha-

bet: quia nusquam tale quid a Chriſto con-
ſtitutum legitur. Nec poteſt hæbere: quia
actus regii, quibus Chriſtus Eccleſiam gu-
bernat (S. 442. 442.) non cadunt in homi-
nem, & gubernatione vicaria, mere externa,
neutiquam compenſantur.

§. 445. Regnum Gratiæ ſtatim cum Prot-
evangelio cœpit Geneſ. 3, 15. & a Chriſto
àoαρνιοι amn in V. T. adminiſtratum eſt. Hoc
patet ex luculentis ſpeciminibus: ex appari-
tionibus frequenter factis, Gen 18, 1. &c.
eductione Iiraelitarum ex 5Ægypto; theocra-
tia ſuper illos; miſſione tot Prophetarum.
Reſpectu Humanæ Chriſti Naturæ cœpit
cum primo conceptionis momento Luc. I,
32.33.43. 2, 1 I. Mat. 2, 2. In Aſcenſione
majeſtatice occupatum Pſal. 110, 1. 2. & Pente-
coſtes die ſolenniter proclamatum fuit. Act.
2, 33. ſecd.

J. 446. De Regno mille annorum tenenda
ſequentia:

(1) In

220 Regnum Gratiæ.

(1) In ſe, generatim ſpectatum, negari
non poteſt. Diſertis enim verbis Apdc. c. 20.
docetur, ſanctos cum Chriſto per annos
mille regnaturos eſſe.
(2) Id in altera demum vita fore, plane
eſt improbabile; nec poteſt cum circumſtan-
tiis contextus conciliari.
(3) Subz Conſtantino M. per quem Eccle-
ſia a perſecutionibus liberata eſt, illud cœ-
piſſe, communis dudum fuit ſententia. Dif-
ficile tamen eſt, oſtendere, quo pacto Sata-
nas illo ævo & per mille deinceps annos con-
tinuos ligatus dici poſſit.
(4) Aliqui exiſtimant, nos hodie, inde
a tempore Reformationis, quo libera Evan-
gelii profeſſio magnæ parti eccleſiæ chriſtia-
næ reddita eſt, ſub regno illo millenario vi-
vere. Sed Scriptura, ubi de eo agit, plura
videtur promittere.
(§) Hinc non pauci e noſtris regnum illud
adhuc futurum, ſub finem mundi, exiſti-
mant; quæ ſententia Chiliaſmus dici ſolet.
Plurimum tamen diverſa eſt a craſſo illo Chi-
liaſmo veterum Anabaptiſtarum, in Aug. Conf.

Artic. XVII. rejecto; unde & ab invidioſo

nomine, modeſtius ſentientibus imponendo,
abſtineri poterat.
Meliori adpellatione ſpes meliorum tempo-
rum vocatur, cujus ſumma in eo conſiſtit:
meliorem ac florentioremEccleſiæ ſtatum ante
finem

—

finem mune

cogyntonis
nomum we
ſitirura ca
uiete ex
cta de fun
Gue antichr
Mis loca Pr
tam magnit
Impleta fuer
obrie tin
Cnt alia loea⸗
temporane
nnmima
1lien, I. let
latl non tannt
liikarere,

8.407. 1.
EeS Engplos,
8. 18. goa
Dh
In verzto

e garie e
tet, Don de⸗

hriſti
taint
fideles inke

Repnum Gratiæ. 22 1

Qatum, ieg
tbis Ae
Tiſto hen m

Vita fore ir
Tcomcron

l.per vend
ata eſt, A
fuitſenenn
e, gvo it
eincepsannts

u05 nole,
, go lbenl
tti eccelec
oillo mlei
di be ed n

goltrisregeun
emn mun i
iitſins de⸗
ſt ucrM
ſurun n44
ade 4 in

otibusinpan⸗

finem mundi fore, in quo tum uberiore
cognitionis, aliorumque Spiritus Sanéti do-
norum, menſura, tum vitæ ſanctitate, magis
ſit futura conſpicua, & gaviſura etiam pace
& quiete externa. Conferuntur ad eam omnia
dicta de futura judæorum converſione, de-
que antichriſtiani regni ruina; & illa inpri-
mis loca Prophetarum, quæ de regno Chriſti
tam magnifica promittunt, qualia nondum
impleta fuere. e. g. Eſa. C. 2. 4. 1 I. 49. 54. 60.
Sobrie tamen & caute hic verſandum, quia
ſunt alia loca Scripturæ, quæ noviſſima mun-
di tempora non ut felicia, ſed ut peſſima &Sρα
corruptiſſima deſcribunt Luc. 18, 8. 21, 34.
2 Tim. 3, I. ſeq. 2 Pet. 3, 3. ſeq. cui difficul-
tati non tam facile eſt plena cum certitudine
ſatisfacere.

S. 447. Terminus Regni gratiæ quoad fide-
les ſingulos, eſt finis hujus vitæ, 2 Tim. 4,
8. 18. quoad univerſos autem, finis Mundi.
Eph. 4, 12. 13. Mat. 28, 20.
In vexato loco 1 Cor. 15, 24. 25. ſermo eſt

de gratiæ regno, hoc eſt, ut ex S. 434. pa-

tet, non de ipſo regno vel poteſtate regia
Chriſti in ſe, ſed de certo quodam regnum
illud adminiſtrandi modo, prout in hac vita
fideles in Eccleſia gubernati fuerunt.

XXV.

Regnum Gloriæ.

XXV.

DE REGNO GLORIE.

§. 448.
R'Sgaum Gloriæ eſt fundtio Chriſti Oca-
Seors, qua apud cœlites Majeſtatem ſuam
manifeſtat, ſuæque beatitudinis & gloriæ par-
ticipes eos facit.

§. 449. Subditi Cives regni gloriæ ſunt
angeli boni Eph. I, 20,21. Ebr. 12, 22. bo-
mines, qui in fide usque ad ſfinem perleve-
rarunt. 2 Tim. 4,; 7. 8. 2, II. 12. Apoc. 2,7.
21; 7. Ebr. 12,22. 23.

S. 450. Forma Regni Gloriæ conſiſtit in con-
Jummatione conſilii Divini Apoc. 10,7. 11, 16.
21, 3. 4. 5. 6. atque adeo in conſummata &
nunquam finienda exſecutione Bonitatis,
Veracitatis & Juſtitiæ Divinæ 2 Theſl. I, 5-10.
2 Tim. 4, 8. & perfectiſſima omnium ſubje-
ctione. Phil. 2, 10. 1II. .

§. 451. Adminiſtratio ejus conſtat actibus
regiis, quibus gloriam ſuam Chriſtus imme-
diate cum electis communicat, Joh. 17,22. 24.
Apoc. 3, 21. 21, 2. 3. 3
(1) Translatione in fide defunétorum ad
ſedes beatas. Luc. 23, 42. 43. 2 Tim. 4, 18.
A&ct. 7, 59. 2 Cor. 5, I. 8. (2) Ke-

— —

(2) eer
Per aem,
LNC1,29.
Nr 4,9. 10
3) el
1Cor. 15,4.

(
2Im ,l.

(5) Een
Verſal pron
4 ſ. Mat,.
gee reprobis
(6 ogen
DNI futon

4a.
in hac Wit
Nellta Col
*N omih
Pregulta
2Tim. “
lara eſt.

Regnum Gloriæ: 223

legni gorri
Pbr. 12,u
e 2 knenſe
1I. 11. M.

lorir coniſil
Apoc. 10l
0 il coblune
ecalione lr
6ine 2 elt
Emaomninn-

eſs n ,*
am Cheſtun

nicat hN

de Gelunen

43 r 5

(2) Recreatione animarum in manu Dei-
per pacem, ſolatium, quietem, felicitatem'
Luc. 2, 29. 16, 22. 25. Act. 3, 20. Phil. 1, 23
Ebr. 4, 9. 10. Apoc. 6, 9. 10. 11. 14, 13.
(3) Reſuſcitatione corporum in gloria.
I Cor. 15, 43. Phil. 3, 20. 21.
(4) Apparitione Chriſti ipſius glorioſa.
2 Tim. 4, I. Tit. 2, 13. 1 Pet. 5; 4.
(5) Sententiæ judicialis in panegyri uni-
verſali promulgatione, tum de eleéctis 1 Cor.
4, 5. Mat. 10, 32. Luc. 12, 8. Apoc. 3, 5. tum
de reprobis 2 Theſſ. 1, 9.

(6) 6ν7„5ov—οωοαα fidelium, ad intuitivam
DEI fruitionem publice evehendorum.
1 Theſſ. 4, 17. Apoc. 3, 21.

S§. 452. Hæc adminiſtratio regni Gloriæ
in hac vita degentibus maximam partem
occulta Col. 3, 3. 4. I Joh. 3, I. 2. ſed tamen
ex promifſionibus Scripturæ Tit. 1, 2. 3. &
præguſtu fidelium Ebr. 6, 5. certa & indubia
2 Tim. I, 12. ſuoque tempore plene manife-
ſtanda eſt. I Tim. 6, 14. 15.

XXVI.

224 Status Chriſti.

XxXVI.
DE STATIBUS CHRISTI.
§. 453.

ZIdimus, Humanæ Chriſti Naturæ gorern
nicata fuiſſe Idiomata Divina 39 05
jam autem porro tenendum, non eo n ma⸗
Ro Majettatem inde fluentem ſeſe ex ruite⸗
amweis enim poſſeſſio ”
Erit intert atio tamen
it interrupta; uſurp men!
tueri fuir Per officii mediatorii raone
Acunttionum, quibus peragi debuit,
0 1
verſitatem.

S§. 454. Hinc duo ſunt Ltaus Eerlone
jili; a inanitionis, alter Exa
iſti, alter Exinanitionis, 3 i.
Gnrienn geminum Meſſiæ Starum un l.
. acula indigitarunt, Eſa. 3: 0 Ulal 107.
uibus Judæi ſuas de äuplice naice
dclatu hauſiſſe) tum N rciare 0 .“
1 1I. Luc. 24, 26. inprimis claſſicu
1, II. Luc.
cus Phil. 2, 6-1I.

55. In his duobus ſtatibus tota guiden
Perſona fuit; ſed quoniam
e humiliari neque exaltari poteſt, .
nalter ertinent ad Naturam Humanam:
nidam hanc Chriſtus primo exinanitus,
cu

it; Divina pro-
poſtea exaltatus fuit; & Natura Di Pter

—— —

Der aumm
nes has ſu⸗
10 2, 9.
liqvo i⸗
itionemi
Fllius Dei
tis dehiſit
minibus no
antiquiorun
Militer per
Clim Divina

temn ex e .
nein, intele
to contiet⸗
Nibils lececht

es, a
us or

Der

8 46e. n
lcatio n 1 A
Skionn n

t leen

. 7
enit in

en onmnem n

CHNI

UiNatorecn
Divinn G
n, noneoctt
temn lele ele⸗
iotnatumonm.
o tamenlbe
ediatonin
peragi len

int Statul 4
nis, Aerki.
Rar Statun
169, 10 N
Cuplce Mh
I. Chrect,
niscalest

uihtvni
ONiin
alani ot
fum Eli,
primo
atui i,

Status Exinanitionis. 225

pter communionem arctiſſimam mutatio=
nes has ſuas fecit. Luc. I8, 21. 32. 33.
1 Cor. 2, 8.
Ex quo intelligitur, non ſatis reéte per Exi-
nanitionem intelligi ipſam incarnationem, qua
Filius Dei de throno gloriæ ſe in uterum ma-
tris demiſit, & ſocietatem cum miſeris ho-
minibus non faſtidivit. Fuerunt hæ Patrum
antiquiorum Ideæ de Exinanitione: qui ſi-
militer per Exaltationem, Humanæ Naturæ
cum Divina conjunétionem, & conſequen-
tem ex ea majeſtatis divinæ communicatio-
nem, intellexerunt. Nil falſi hæc explica-
tio continet: ſed a Scripturæ tamen notio-
nibus recedit.

De Statu Ewinanitionis.

S. 456. Status Exinanitionis fuit libera ab-
dicatio iſus Majeſtatis communicatæ, conjundta
cum ſuſceptione ſpontanea infirmitatum & obli-
gationum Naturæ Humana. .

S§. 457. E loco claſſico Phil. 2, 6. 7. 8.
tres, aut ſecundum noſtros, quatuor, hu-
jus Status partes conſtitui poſſunt. Prima
eſt Kévwos, qua Chriſtus homo ſponte ab-
dicavit uſum majeſtatis ſibi communicatæ;
uon omnem quidem, ſed eum, qui paſſionem ac
mortem impediviſſet. R
Vere

226 Ftatus Ewinanitionis.

Vere abdicaſſe uſum majeſtatis intuitu Jui,
docent loca Phil. 2, 6. 7. Mat. 8, 20. Luc. 22,
43. 53. 54.6 3. 23, 3)½. Mat. 21, 19. Marc. 13,
32. Ebr. 2, 7. 2 Cor. 13, 4. Unde etiam do-
na habitualia, immortalitatem, impaſſibili-
tatem, non ſtatim plene aſſumſit.
Neque vero omnem majeſtatis uſum abdica-
vit. Id patet ex eo, quod (1) alias de Chri-
ſto exinanito dici non potuiſſet, eum conti-
nuo operari cum Patre Joh. 5, 17. omnia &

omnes intime noſſe Joh. 2, 24. 25. 16, 30.

verba ejus eſſe Spiritum & vitam Joh. 6, 63.
nec etiam adorari ſe paſſus eſſer Joh. 9, 38.
Patet (2) ex miraculis, quibus gloriam ſuam
manifeſtfavit Joh. I, 14. 2, II. & quidem
adeo frequenter, ut non potuerint ſcribi
omnia Joh. 20, 30. 21, 25⁵˙. Px quo manife-
ſtum eſt, hunc omnipotentiæ uſum non ra-
riorem & extraordinarium, ſed ordinarium
fere fuiſſe. Fuit enim pars prophetici mu-
neris, quod in ſtatu exinanitionis obeun-
dum bPater ei demandaverat. Joh 5, 36.

S. 458. Secundum in Statu hoc eſt infirmi⸗-

tatum naturæ humanæ aſſumtio. Phil. 2, 7.

dicitur oοορ hα.. Hanc sXaaαρ, ſumſit; ex
quo intelligitur, eum oρνꝶ Oezε non exuiſſe,
ſed ei ſuperinduiſſe hanc ſervi formam, ſive
conditionem vilis & infimæ ſortis Marc. 10,
45. 2 Cor. 8, 9. Matth. 8, 20. Hoc eum in
finem

—

finem ti
ru inn
Hehr4,

4
quitur,
tertio lo
legimen
ſub forn
Lxeret
eridens
colligitur.
Form. Con.
coll.p bo⸗
lt, uin n

K 4600.
Jua Chricd
ceit & e
oppheien
Phll 2,3

146
ceptione
mortem
Adeoqi
Uls ac N

ſo; ſ3
ibel⸗

ie,

—

tis intuin A

.9, 20. U.
1, 19. Ml

Ati unt
)ans 10
iſet, eunce
5,17. 0

,24.4
Vitamn ſon
eſet ſoh⸗
bbusgorun
2, Il. AN

1 potein
E oon⸗
ie ſun
ll on
anitions

. oh t

uhor l in
mtio. 1
ale, ni
O': Nol
vi formhut, 4
lotis Mr

.
*9

Status Exinanitionis. 227

finem factum, ut poſſet affici ſenſu noſtra-
rum infirmitatum, & tentatis ſuccurrere.
Hebr. 4, 1 5. 2, I7. 18.

§. 459. Ex his duobus luculenter conſe-
quitur, quam Theotogi Tubingenſes antiqui
tertio loco poſuere, Keçbbis, qua Chriſtus
regimen omnipotens in creaturas revera, ſed
ſub forma ſervi tectum, occulte exercuit.
Exercuiſſe illud Chriſtum, ex Joh. 5, 17.
evidens eſt: occulte exercuiſſe ex Phil. 2,6.7.
colligitur. Et hac loquendi forma ipſa utitur
Form. Conc. p. 767. lin 33, 729, 3. 785, 33.
Coll. p. 608, 8. nec diſſenſus ſuper ea tantus
eſt, quin mutuo ferri facile poſſit.

§. 460. Quartum denique rarenwootg eſt,
qua Chriſtus obligationes hominum in ſe re-
cepit & obedientiam præſtitit, usque eo, ut
ſupplicium crucis ſponte ac lubens ſubiret.
Phil. 2, 8. Joh. 18, I1.

H. 461. Incepit hic Status cum ipſa Con-

ceptione, & inde a Nativitate, per totum vitæ

a Chriſto in his terris actæ curſum, usque ad
mortem in cruce & ſepulturam, duravit.
Adeoque ad eum pertinent (1) Conceptio-
nis ac Nativitatis humilitas; (2) Circumci-
ſio; (3) Vitæ externæ conditio vilis, & jegi
ſubjecta; (4) Vita publica continuis mole-
P 2 ſtiis

–

228 Status Exinanitionis.

ſtiis obnoxia; (⁵§) poſtremus vitæ adctus, di-

ris perpeſſionibus, morte ignominioſa, ac
denique ſepultura, terminatus.
Totus hic Status Ea inanitionis Satisfacto-
rius fuit, ita ut nulla actio Chriſti nullaque
paſſio ſit, quæ non aliquid contulerit ad fi-
nem hunc expiationis. Paſſio quidem &
mors præcipua & illuſtri ratione huc perti-
nent: I1Cor. 15, 3. ſed tamen & reliqua
omnia hunc ſcopum atque effeéctum habue-
runt: Ipſa Kévocss Phil. 2, 6. coll. Pl. 69,6. (5)
& obedientia illa ſumma Rom. 5, 19. conce-
ptio & nativitas, Ebr. 2, 14- 18. circumciſio
Gal. 4, 4. 5§. F, 3. Vita privata pauper ac tenvuis
2 Cor. 8, 9. vita publica quoad omnia legem
obſervans Mat. 3, I5. laborioſa, & odio, con-
tumeliis, probris exercita, Mat. 8, 17. 20,28.
Eſa. 52, 14.

S. 462. Conceptio non ipſa in ſe fuit Exi-
nanitio (S. 45.) ſed humilitas cum ea con-
juncta, qua Chriſtus una cum Natura Huma-
na ſtatim infirmitates quoque noſtras aſſum-
lit Ebr. 2, 14. 17. 18. Eſa. II, 1. 53, 2.
In modo conceptionis extraordinario nihil
eſt, quod quenquam jure offendat. Fuit
conceptio ſupernaturalis, miraculoſa, divi-
na virtute facéta Qui hoc in dubium vocant,
ſi DEUM eſſe credunt, (id quod volunt cer-
te videri,) fateri etiam debent, infinitam

ejus

