lduciam urget. .

S. 616. Non tantum in primo Juſtifica-
tionis momento (ubi ne quidem poſſunt. O-
pera proprie dicta adeſſe, Rom. 4, 5.) res Ita
ſe habet, ſed etiam in ſtatu juſtificationis
continuatæ, quamvis fides Bonis Operibus
fœcunda ſit. Act. 24, 16. Gal. 5y, 6. 1 Joh.
2, 3 -6. Ne tum quidem vere credens ope-
ribus ſuis confidit, Hiob 9, 2. 3. I Cor. 4,;4.
ſed in ſolo Chriſto gloriatur Gal. 6, 14. Cor.
1, 31. 2, 2. Rom. 3, 27. & gratiæ uni ſe ſub-
jicit. Dan. 9, 18. 19. Eph. 2, 8. 9.

S. 617. Forma Juſtificationis duobus acti-
bus conſtat: Imputatione Juſtitiæ Chriſti, &
conſequente ex ea Remiſſione peccatorum.
Uterque actus accurate conſiderandus eſt.

§. 6 8. Juſtitia Chriſti, qua juſti ſumus,
non eſt-eſſentialis illa Juſtitia, quæ Divinæ in
Chriſto Naturæ Attributum eſt. Juſtitia
enim qua juſti ſumus, eſt juſtitia fidei Rom.
4; I1.

302 Juſti ſi ca tůo.

4, 11. 13. 1, 17. at vero Eſſentialis Dei Ju-
ſtitia non poteſt eſſe objectum fidei, quip-
pe quæ peccatorem tantum damnat Kom.
1, 18. 32. Deinde juſtificatio diſerte per
redemtionem Chriſti fieri dicitur. Rom. 3, 24.
5; 9. 2 CoOr. †, 21.

g. 619. Ergo Juſtitia Chriſti mediatoria,
in activa & paſſiva ejus obedientia ſita, eſt
id quo juſti ſumus. Jer. 23, 5. 6. I Cor. 1, 30.
Eſa. 45, 23.24. 53, 11. Rom. 5, 18. 19.
Hæc Chriſti Juſtitia mediatoria a theolo-
gis dici ſolet materia Juſtificationis: cujus
formulæ acroamaticæ, ab ipſo Chemnitio
(qui in hujusmodi terminis alias parcus eſt)
uſurpatæ, ſenſus hic eſt, Chriſtum eſſe cau-
ſam meritoriam noſtræ juſtificationis, non,
ut aliqua alia re juſti fiamus coram Deo
(velut juſtitia Dei eſſentiali in nobis habi-
tante, qua impellamur ad juſte agendum,
(S. 618.) aut bonis operibus noſtris (§. 614.)
S& ſancéctitate inhærente): ſed ut ipſa obedi-
entia & ſatisfactio Chriſti ſit id, quod no-
bis imputatur & quod jJuſtitia noſtra eſt.

S. 620. Ut hac Chriſti Juſtitia juſti eſſe
poſſimus, noſtra fieri debet; fit autem noſtra
per imputationem, qua Deus juſtitiam & me-
ritum Chriſti homini credenti adjudicat,
tanquam ad ipſum pertinens, & propter

illud

Mwd komin
Prommnciat.
2 6 1C01
(N1ν½ 1o.
In hae
t, Quod
Dtins re

. 621.
ckus proxi
ſe, propte
idicata 1
9. Ace,.
De hoe
eet henht
1, lal 10,
Ncoltn Dlal.
Nt. eodon
Nr,gll.
ionare, d
18, 2. W
er. zi⸗
1lII, .
PCenam e
Ph., 17

tio
juſtiflet

—

tnls Dei

fidei, qup

lumnat Ron
10 dilere ,e
I., Ronge.

i neditnit.
entin ſn,
1Cor. h,.
19. l.
ia theob⸗
Nlis: Clls
C(enzitio

urcus et)

n ele can-
1oins, nol,
Corann Der
nobis Mh⸗

ta julik
utemn i
iam A.
Cdien
n
1

Juſtiſi a tio. 303
illud hominem coram judicio ſuo juſtum
Pronunciat. Rom. 5, 18. 19. 4, 3. 4. 5. Jer.
23, 6. 1 Cor. I, 30. 2 Cor. 5, 21. Phil. 3, 9.
Col. 2, 10. . e
In hac Juſtitiæ Chriſti imputatione nihil
eſt, quod Sanctitati, Juſtitiæ, aut Sapientiæ
Divinæ repugnet.

§. 621. Imputationis illius gratioſæ effe-
us proximus eſt gratuita peccatorum remiſ-
ſi brabter Chriſttim homini credenti ad-
lcata Eph. I, 7. Col. I, 14. Rom.
5, 2. Act. 10,43. 13, 38. 39. 3 „ s.
De hoc beneficio magna cum emphaſi
docet Scriptura. Dicit omnia peccata remit-
ti, Pſal. 103, 3. 130, 8. Eſa 38, T. etiam
Occulta Pfal. 19, 15. Deum ea tegere bPſal.
32,, I. Eorum impuritatem abluere IJoh. 1,7.
Ebr. 9, 14. 10, 22. Plal. 51, 9. reatum con-
donare, Pſal. 32, 2. Luc. 7, 42. 47. 48. Mat.
18, 27. memoriam abolere El. 43, 25. 44, 22.
Jer. 34, 34. Ez. 18, 22. 33, 16. Pſal. 25, 7.
51, 1II. Act. 3, 19. Mich. 7, 19. Pſal. 103, 12.
pnam etiam omnem tolli Rom. 8, 1. 33, 34
Joh. 3, 17. 5, 24. Ezech. 332 12.

§. 622. Una eademque Juſtificationis
. 2 . . E Ta⸗
tio && in V. T. fuit, & eſt in N. T. uti ex
juſtificatione Abrahami & Davidis patet.

Jus

„

304 Juſtif cato.

quæ in exemplum fidelibus N. T. proponi
tur Rom. 4, 2. 3. 6. 8. 16. 23. 24. Gal. 3, 6-9.
Habent hi quidem prærogativam raροαα
majoris, Ebr. 4, 15. 16. 10, 19 — 22. ſed
quoad rem Juſtificatio eadem eſt. Pfal. 1 18, 19.

Eſa. 26, 2.

S. 623. Eadem etiam juſtificationis conti-
nudtæ, live Status juſtificationis ratio eſt,
quæ eſt Juſtificationis primæ hominis pec-
catoris. Apoc. 22, 11. Rom. „, I. 2. Epheſ.
1I,7. Nam in quotidiana ponitentia creden-
tes æque petunt & per fidem in Chriſtum
habent peccatorum remiſſionem. Pfal. 19, I5.

32, 6. 1) Oh. 1,7. 8. 9. Mat. 6, 12. Col. 1, 14.

Phil. 3, 9.

8. 624. De Iuſtificatione ſua quilibet oredens

divina certitudine poteſt eſſe certus: Plalm
103, 3. 33, 1.2. 3. 1 Joh. 2, 12. Luc. 18, 14.
(i) per ſenſum fidei ſpecialis, & characteres
ejus in ſe deprehenſos (S. 604.) (2) per
teſtimonium Spiritus Sancti Rom. 5, I. coll.

8, 16. 2 Cor. 1, 24. Epheſ. 1, 13. 14. in indi-

viduo remiflionem peccatorum applicantis.
1 Tim. 1, 15. 16. Luc. 7, 48. 50. Id quod
nom opus eſt, ut fiat per extraordinariam re-
velationem, (quæ paucis tantum obtigit,

Gen. Z I. Exod. 3 3, 12-17. Dan. 9, 23.

10, 1I. 19. Luc. I, 30. neque omnibus pro-
miſſa

—
iſla et).
diniu ſenſus
ſubcebitone
2,16. 1C.
inſtatatenta
Ml.31,8.
tempos tan
Proinde
ſenti, nee
& ſbleer
1TIm. 1,1

F. ſ.
inus et n⸗
EKlentla reat
Undarn lral
de kayo
Romn. 69.
Ale deara
loh. 3,
(. 3
Acced
chißimn,

, ut

Der Bon
emontt

tbus a84
riſtatio 4

—

I. propon

4.641-3,6

tran raſe
19 ‧22,. 1
l.Plal 1g

lutioi aut.
ſe petig 1
nis Ni ,

homminis e.

, I. 2 Pptel
entia celen
in Cnrium
Phl. 19, i).
, Col.t,ig⸗

öältetgin
Certus: Min
B Luc. INlt⸗
Coharicets
01)C

on ſ,. ol.

, u N ,
1 Ppen

.. UC
ornmmn.
Ptunn ont,⸗
Dan. 9 1

nnibb

lA

Izhifento. 38

miſſa eſt): ſufficit enim lætus conſolationis
divinæ ſenſus Act. 8, 39. 9,31. I Thefl. 1, 6.
ſub debito mediorum gratiæ uſu; Act. 6,33.34,
22, 16. 1 Cor. 6; 11. cui non derogat, quod
in ſtatu tentationis hic ſenſus aliquando ceſſet,
Pſal. 3 1, 8. 77, 8. 9. 10. 88, tot. id enim ad
tempus tantum fit. Eſa. 3 8, 7. 54, 7. 8.
Proinde credentes neque de gratia præ-=
ſenti, neque de futura ejus continuatione,
& ſubſecutura gloria habent cur dubitent.
2 Tim. I, 12. Rom. 8, 31-39.

§. 62 5. Effettus & fructus Juſtificationis
primus eſt pax cum Deo, Rom. 5, 1. qua con-
ſcientia reatu peccati libera Deum jam non
tanquam iraſcentem formidare neceſſe habet,
ſed de favore ipfſius & certa eſt in præſens,

Rom. 5§5, 9. 10. 11. & ſecura in futurum, in-

que beata hac ſorte ſua ſuaviter acquieſcit.
1 Joh. 3, 19. 20. 21. Pſalm 62, 2. 116, 7.
Col. 3, §.
Accedunt alii fructus: Adoptio, Libertas
chriſtiana, Unio miſtica, ipfaque Sandtifica-
tio, Juſtificationem etiam coram hominibus
per Bonorum Operum frudtus externos
demonſtrans; de quibus in articulis ſequen-
tibus agetur. Finis tandem eſt vita glo⸗
rifcatio æterna. Rom. 8, 30. Tit. 3, 7.

U XxXxVI.

306 H Adoptio.
XXXVI.
DE ADOPTIONE.

§. 626.

Aoprio eſt actus Dei, quo credentes ipſa
juſtificatione ſimul filios ſuor declarat, &

.
ditatis cœleſtis, eis confert.

hoc titulo ſumma privilegia, inprimis jus here-

S. 627. Hæc Adoptio non fiétitium quid,
ſed ex parte Dei fundatiſſimum Dei de ho-
mine credente judicium, ex parte hominis
realiſſimum beneficium eſt, I Joh. 3, 1. 2. Joh.
I, 12. (1) quia titulus hic filiorum Dei,
qui in Juſtificatione confertur, fundatur in
regeneratione, Joh. tI, 12. & in eo, quod
credens per fidem in Chriſto eſt Gal. 3, 26.
(2) quia adopito, etiam quando ut actus
mere externus, moralis, & forenſis ſpecta-
tur, nititur æterno Dei conſilio & promiſ-
ſionibus luculentis Eph. 1, 5. Ebr. 8, 10. 2 Cor-
6, 18. (32) quia eadem adoptio ſimul con-
juncta eſt cum actu inhæſivo, per quem
credentibus datur Spiritus Sanctus, pro-
ducens flialem affeétum, fiduciæ, amoris
&'obſequii erga Deum. Rom. 8, 14. Cal.
4, 6. 1I Joh. F, I. Ebr. 12, 7. 8. y. (4) quia
ex adoptione conſequitur ſumma dignatio
Joh.

—

ſoh b 12.

Ronm 5, 17.

629.
mi Teſtan
Rorn.9,4.
Nl. 64,7.
o ſempen
Nm 8
ſtate (i,

Ent fllil

Iuales non
Hamnum

ſtatu leg⸗

Uis eorumm
lene Kruon
eſhancip
N.I. ddet
6,6. 67
Munt iN
Nom 8
elr adot
105, Rom

. 629
niaria ſar
8. 17. .
terna, 4
Inyigilan

lum Dei

0N.

cheletta i
Crdecluret,
rini, i⸗ .

Dei e

Ute honninis
le ſoh.
olund Del,
ſondatut in

1
e, Judt

04. 5 1
ado vt Aln
Nenls ſtt
lio Aplonl.
b 6 10. 100
o Nco,.
9, el lenn
lncis 1 Nls

Adoptio. 307

Joh. 1, 12. ſummaque jura & privilegia.

Rom. 9, 17.

§. 628. Adoptio commune && Veteris 8
NWovi Teſtamenti bonum eſt, Vid. de V. T.
Rom. 9, 4. Exod. 4, 22:732, 6, 2 COr. 4, 136
Ela. 64, 7. Hiob 34, 36. ſed non eodem gra-
du ſemper dilpenſatum. Gal. 4, I. 5.
Nam & in N. T. pro ſubjectorum diver-
ſitate diverſi ſunt hujus beneficii gradus.
Sunt filii Dei, qui ſimies ſunt minorennibus:
quales non tantum fuerunt fideles V. T. ſed
etiamnum in N. T. omnes illi, qui vivunt
in ſtatu legali. Rom. 8, 15. Secundus gra-
dus eorum eſt, qui beneficio adoptionis
plene fruuntur, ſimiles filis majorennibus
& emancipatis. Hunc gradum omnes in
N. T. fideles habere poſſunt ac debent, Gal.
4, §. 6. 7 actu autem eum habent, qui vi-
vunt in ſtatu evangelico & in Spiritu N. T.
Rom. 8, I5. 6. 2 Tim. 1, 7. Summus gradus
eſt adoptionis glorioſe manifeſtatæ apud bea-
tos. Rom. 8, 23. 1 Joh. 3, 2.

§. 629. Privilegia & jura adoptionis pri-
maria ſunt: filialis ad Deum acceſſas Rom.
8, 17. Gal. 4, 6. Rom. 5, 1. 2. cura Dei pa-
terna, credentibus etiam ſub caſtigatione
invigilans Ebr. 12, 5-I. participatio bono-
rum Dei omnium, tam gratiæ, quam glo-
U2 xiæ.

303 Libertas chriſtiana.

riæ. Gal. 4, 7. 1 Cor. 3, 22. 23. Ex quibus
naſcitur converſatio intima cum Deo, ejusque
ratioſus influxus continuus, & regimen
Kluberrimum; 1 Pet. I, 17. Gen. 17, I. Rom.
8, 28. quæ cum Deo familiaritas præcipua
pars ſanéctæ praxeos fidei, & Chriſtianiſmmi
medulla eſt.
Refertur huc etiam familiaritas cum ange-
lis, & bereditas mundi totius: de quibus vero
caute & circumſpeéte loquendum.

XXXVII.

D
LIBERTATE CHRISTIANA.
. §. 630.

Ibertas chriſtiana vi nominis eſt immu-
nitas filiorum Dei ab omni poteſtate con-
traria; quoad rem vero eſt ſtatus hominis ju-
ſtificati, quo de peccatorum remiſſione certior
factus, & novis Spiritus Santcti viribus inſtru-
Rus, ſoſe Chriſti beneficio vindicatum ſentit a
peccato, morte, diabolo, & lege, &S binc

Deo, prout eum in Chriſto tanquam Patrem
cognitum habet, Jecundum voluntatem ipfius,

tum in mente ſua renovata, tum in externis
etiam vitæ actibus, liberrime, bona & læta

conſcientia ſervit.

—

661. 2¹
Deu jultifie
ſaens, 10
613. 14.

I. 2 Cor

elicz onn
NX do
hiritualen
d vitan

kenclitur,

tractatione

us iihe

Libertatß,

G2 g
ffi G f⸗
Norum Dropr
le nomen
lins da⸗
cl

Ddeſt, iſc

6. d
rnaſe
1a Kriper
R en
ſolide on
1²) Mort

—
l quib
Dio, ejusq
„Angimnen
n, Non
Nitns grerhuu
Chnunlni

jtazcnm ange⸗
e guins en
Umn.

IINN.

is eſt innt⸗
otettten
tus bonitſt⸗
iſone tin
inlu i
utun if
19 6; hi
Dlinn iiid
nten /,
in etin

onu G 6

Libertas chriſtiana- 369
S. 63 7. Audtor & dator hujus libertatis eſt
Deus juſtificans, Chriſtus promerens & con-
ferens, ac Spiritus Sanctus applicans; Rom.
6, 13. 14. Eſa. 49, 24. 25. Joh. 8, 36. Gal.
5, I. 2 Cor. 3, 7. idque per veritatis evan-
gelicæ agnitionem vivam, Joh. 8, 3 1. 32.
Ex quo conſequitur, indolem ejus totam
Wpiritualem atque internam eſſe; ſed quoniam
ad vitam etiam externam chriſtianorum ex-
tenditur, eamque dirigit 1 Cor. 9, 19. in
tractatione hujus doctrinæ primum Liber-
fas ipſa ſpectanda eſt, ac deinde exercitium
Libertatis.

S. 632. Subjectum ejus ſunt homines rege-
niti & juſtificati, Rom. 8, 2. unde chriſtia-
norum propria eſt, Gal. 5, 13. & hinc quo-
que nomen ducitur libertatis chriſtianæ. Ne-
mo illius capax eſt, niſi regenitus Joh. 8, 3 1.
32. coll. 34. nemo ea recte & legitime uti
poteſt, niſi vere fidelis ac Deo ſerviens.
1 Pet. 2, 16.

H. 633. Partes hujus libertatis ſpiritualis
commodiſſime iis objeétis diſtinguuntur,
quæ Scriptura commemorat. Ex dictis nem-
pe Kom. 8, 2. I Cor. 15, FS§. §6. recte &
ſolide ponitur in immunitate (1) a peccato,
(²2) morte, (3) diabolo, (4) lege.

U 3 §. 634 0

310 Tibertas cbriſtiana.

8S. 634. Libertas a peccato per fidem ob-
tingit: & quidem tum quoad reatum, tum

quoad dominium. Libertas a reatu peccati

&&ο damnatione in eo conſiſtit, ut nulla ho-
mini a delictis ſuis noxa eximelethd⸗ ſit;
Ebr. 10, 22. Ezech. 33, 12. quo ſenſu pecca-

ta non imputari dicuntur. bPfſal. 32, I. 2. Li-

bertas a peccati dominio incipit in Regene-
ratione & Converſione, Rom. 6, 17. & in
Sanctificatione continuatur, conſiſtens in
eo, ut homo regenitus jam non conſentiat
cupiditatibus, ac deſinat eſſe mancipium ſen-
ſuum & paſſionum ſuarum. Rom. 8, I. 4. 12.

13. 14. 6, 2-22. Joh. 8, 34. 35. 36.

S. 635. Ex hac conſequitur Libertas a mor-
te, miſeriarum quarumvis complexu. Mors
enim ſpiritualis tollitur in regeneratione,
collata vita ſpirituali. Rom. 8, 2. 10. Liber-
tas a Morte æterna datur in juſtificatione per
Chriſtum. Joh. 8, 51. 52. Ebr. 2, 9. 2 Tim.
I, 10. A morte corporali credens eatenus
liberatus eſt, quatenus mors aculeum ſuum
amiſit I Cor. I5, 55. ut non amplius male-
dictio, non pœna ſit, ſed finis peccati ac
miſeriæ, & tranſitus ad vitam æternam Joh.
F= 24. 8, § 1. 52, ac tandem penitus abolenda
ſit. 1 Cor. 15, 54.

. 636.

6. 66. Ci
ſionl tliam
teſtuem mor
e ab infe
1Cor. 15, ß

1. Col.

567.
qurſtio e

Pberi funt

tur, hoc i
num inſtaura
1. 1Iſ, 135.
M tenendum

ſon. 6,14.
Nonedka ſunt
(1) ben
Kimlerone
nan, Cdl. 3
donoden 3
n 55 9.
2) li⸗

me Cl

Nümicho ſi
„G) Lin

ila N Eerri
E aſtiken
Vonis Ohe

1

Libertas chriſtiaa. 311

Der dem 0
readum, tn
6 feltn enn
t, ul lli ,o⸗
timelcendn ſt,
1 ſenln eer⸗
1,72, 1.2
bit in Negne.
, 6, 17. An
conſſtens!
on Collent
ncipium ſen
n §l.l
36.

bertas ano⸗
exa. M
egenetann
.10. Ll.
libcnionee
119. nn
ebens eitlin
leun lun
mplup lk⸗
gis li
gtetnin on⸗
tusihoei

4

§. 636. Cum libertate a peccato & morte
ſimul etiam contingit libertas a Satana, po-
teſtatem mortis habente, Ebr. 2, 14. 15. at-
que ab inferno. Gen. 3, 1I 5. Luc. 1, 71. 74.
1 Cor. I 5, 54. 5 5. Act. 26, 18. I Joh. 3, 8.
5, 18. Col. I, 13.

§. 637. De libertate à Lege magis ardua
quæſtio eſt. Fideles enim non omni ſenſu
lberi ſunt a lege, ſed eam obſervare tenen-
tur, hoc ipſo, quod obſequium legi debi-

tum inſtauratur per fidem. Rom. 3, 31. 6, 11.

12. 15. 13,8. 9. 10. id quod contra Antino-
mos tenendum.

§. 638. Sunt tamen omnino liberi a lege
Rom. 6, 14. ejusque libertatis hæc quatuor
momenta ſunt
(1) Libertas a neceſſitate, in perfecta le-
gis impletione quærendi juſtitiam & vitam æter--
nam, Gal. 3, 21. 22. quippe quam credens
dono Dei gratuito jam accepit, Rom. 6, 23.
Eph. 2, 8. 9. .V
(2) LEibertas a maledictione legis && dam-
natione Gal. 3, 13. a qua velut ſolennis ma-
numiſſio fit in Juſtificatione. Rom. 8, 1I. 2.
(3) Libertas a rigore exactionis, & dura
illa ac ſervili legis diſciplina: dum credentes
& juſtificati Spiritum filialem nacécti, ſponte

Bonis Operibus ſtudent, ac Deo ſerviunt.

4 ut

312 ibertas cbriſtiang.

ut per comminationes legis eo adigi neceſſe
non habeant. Rom. 6, 17. 8, 2. 15. Gal. 5, 18.
2 Tim. I1, 7. 8. Rom. 7, 6. Hinc juſto lex
non earo, non oneris inſtar incumbit,
1 Tim. 1, 9.
(4) Libertas a ritibus moſaicis Gal. 2, 3 ſq.
3, 23-25. 4, 10. Act. 15, 10. & àa traditio-
num ρ opinionum humanarum onere. Mat.
15, 1-9. 23, 4. Col, 2, 8. 16. 20-23. Zephan.
3, 18.

§. 639. Explicata ſic indole Libertatis

chriſtianæ, facile eſt removere falſos de ea
conceptus.
(1 Libertas hæc non conſiſtit in libertate
ab obſervatione Legis. (§ 637) Hic Anti-
nomorum error fuit, rejeétus in Form. Cono.
p. 59 5. 718.
(2) Neque concedit carnalem cujusvis
duofciag licentiam. Hæc non libertas, ſed

ſervitus eſt, Rom. 6, 22. 2 Pet, 2, 19. chri-

ſtianis plane indigna; Gal. 5, r13. I Pet. 2, 16.

ac præterea conſtans experientia in utram-

que partem docet, quanta ſit diſciplinæ

etiam externæ utilitas apud eos, qui ſe ipſos

regere, ſibi relicti, non poſſunt.
(3) Neque etiam affert evxemtionem a

poteſtate ecivili, quod antiquiores Anabaptiſtæ

ſomniarunt, Libertatem chriſtianam cum
libertate civili perperam cçonfundentes &

—
3d Ubertaten
legfinno e
II 1. 2,
Ulgue a0
nmuntar, te

ialern obt

(4)
ſint ab au
tit lerta⸗
lenit, G
lndi, e
locenci cen
eg) gan
ſegbi ter
Uunt 1 ſer
unn teig
Rey
derone
Whor’s
Mugin⸗
cendo
14, 32.
Publice
elt, ſie
cruda 8
Ltkerre

daclgi necel
1ß. Gal. Kli
Hine joſto l
Ger incunti

iris Galeg.

& , Tpulkit⸗
mn oert. Nt,.
2.23, Leohun

e Libenus
ſiſunk

,in ibertate
a Form. Chn,

Clen cvſvit
lbern, l
et,1, 19 .
12 1Ietzit
Otia in unan⸗
ſt cicigin
8, gui ſeh
I.

ventime!

8s ANliif
ſtianam cu
Angenke 4
ennen

Libertas ebriſtiann. 313

ad libertatem ab omni obſequio & ordine
legitimo extendentes. Vid. Rom. 13, I.
Tit. 3, I. 2, 10. 1 Pet. 2, 13. 14. 18.
Uſque adeo illi, qui externa ſervitute pre-

muntur, tamen libertatem internam ac ſpiri=

tualem obtinere ac retinere poſſunt. 1 Cor.
7, 20. 21. 22. Eph. 6, 5F. Col. 3, 22.
(4) Denique quamvis chriſtiani liberi
ſint ab autoritate humana in rebus religionis
(S. 638, 4) non tamen ideo cuilibet compe-
tit libertas de religione, quicquid in mentem
venit, & cogitandi & cogitata ſua propa-
landi; a. quia præſto eſt norma credendi ac
docendi, certa, perſpicua, infallibilis, (S.
44.'45⁵°) quam oômnes in eccleſia agnoſcere
ſequi tenentur; 8. quia non omnes apti
ſunt ad ſerium ac ſolidum examen doctrina-
rum religionis, niſi adjuventur per peritio-
rum & exereitatiorum inſtitutionem: quam
contemnere ac fſibi ſapere velle, eo pericu-
loſioris audaciæ eft, cum ne quidem vere
illuminati aliorum in eccleſia donis in do-
cendo & monendo carere poſſint. I Cor.
I4, 32. J. quia pernicioſa turbatio doctrinæ
publicæ & confuſio animorum inevitabilis
eſt, ſi quælibet de religione cogitata, etiam
cruda & immatura, promiſcue in publicum
efferre licet. (S. 84.)

U 65 J. 640.

314 Libertas cbriſtiana.

S. 640. Exercitiui & applicatio libertatis
chriſtianæ in variis caſibus & circumſtantiis
vitæ externæ locum habet.

§. 641. Datur uſus creaturarum legitimus,
innocens, a Deo conceſſus, eique non dis-
plicens, 1 Tim. 4, 4. Pſal. 145, 16. Cohel.
5. 17. 18. 7, I5. 9, 7. I Cor. 9, 1. unde in
eo fugienda eſt anxia ſcrupuloſitas Rom.
I4, 22. Sed tamen ne libertas aberret, re-
gulæ loco tenendum, ut in omni uſu creatu-
rarum ſalva ſit Abnegatio; Caritas; Humili-
tas; Frugalitas.

S. 642. In Inſtitutis humanis, quales ſunt

Ceremoniæ Eccleſiaſticæ, ab hominibus conſi-
tutæ ac traditæ, juxta libertatem adhibenda
etiam eſt Prudentia chriſtiana; ubi tres regu=
læ concurrunt: (1) regula fidei, docens,
quid liceat, ut quis apud ſe certus ſit; Rom.
14, 5. 23: (2) régula caritatis, ſpectans, quid
expediat, ut rationem proximi habeamus ad
ejus ædificationem; Gal. , 13. I Cor. 6, 12.
10, 23. 8, 11. 12. Rom. 14, 15. (3) regula
conſtantiæ, ut propter pertinaces, ſuperſti-
tioſos, aut phariſaicos homines libertatem
noſtram (quæ inæſtimabile beneficium eſt
Gal. 5, 1.) prodi non patiamur aut temere
deſeramus, Gal. 2, 3. 4. I Cor. 10, 29. 30.
Sic tamen ut modus reſiſtendi ſerius Juiden
2

—
ſed antate
tionbes 10
ſokitus ſit;

643. 4
ſcarum obl
Getauis (n
1Cr. 14,
A hinitarun
non guie
Ouoniam
Oblervantur
lecorum,
Mokeckug l
tlunm prabe

8. 644.
nn conmn te⸗
Cerllant, in
WIrr dn
Redetan

Maagihrat

carum Le
ſolo term
cet. Exoe
Dariter de
mulitium
liberos I.
entia, ol
ſedta . ſel

Libertas chriſtiana. 315

ſctio liberti
Cltcumuſtanti

grunm lkonine,
eiclenon ⸗
456 160 0el.
,9, 1. Mhe
PMoſrs Non
6 Dertet le⸗
nitſtcutr.
tm,: AMnle

,Jualeslunt
inbdus conl⸗
adrudene
di tes regl⸗
gei, docen,
en ſtz Nn.
heckmns l
hubenmns:
, 1CG1
C)mu
e, ili
eilbennen
nekciun e
At telen
10,29 0

ſed caritate temperatus ac moderatus, & ra-
tionibus ad conſcientiam, iisque ſolidis,

ſuffultus ſit; ut Pauli exemplum docet.

S§. 643. Quoniam Conſtitutionum ecoleſia⸗
ſticarum obligatio fundata eſt in officio ſo-
cietatis chriſtianæ, de quo Paulus monet
1 Cor. 14, 33. 40. etiam per has modificatur
& limitatur exercitium Libertatis chriſtianæ:
non quidem cultus alicujus opinione; ſed
quoniam ubi hujusmodi conſtitutiones non
obſervantur, abeſſe non poteſt, quin ordo,
decorum, diſciplina, & in ſtudio pietatis
profectus lædatur, atque aliis etiam ſcan-
dalum præbeatur.

§S. 644. Sic etiam Leges Magiſtratus, eti⸗

am cum res in ſe plane indifferentes con-
cernunt, in conſcientia obligant, mediate ni-
mirum & indirecte. Mediate; interveniente
generali mandato divino, de obedientia
Magiſtratui præſtanda: indirecte; quatenus
earum Legum contemtus non in Magiſtratu
ſolo terminatur, ſed etiam in Deum redun-
dat. Exod. 16, 7. Num. 16, II. Id quod
pariter de mandatis herorum juſtis apud fa-
mulitium Col. 3, 22-25. & Parentum apud
liberos Eph. 6, I. valet: obligant in conſci-
entia, obligatione mediata quidem & indi-
recta, ſed vera tamen.
S. 64 .

316 Unio myſtica.

g. 645. Univerſa hæc una communi regula
continentur, ex ipſa notione chriſtianæ liber-
tatis petita: cavendum, ne libertas occaſio &S

velamen malitiæ fiat. Gal. 5, 13. I Pet. 2, I5. 16.

Unde & in regenitis ac juſtificatis cobibenda
caro ſuperſtes. Cohel. 1I1, 9. Rom. 8, 8. 9. 13.
13, 13. 14. I Cor. 7, 29. 30. 31. 9, 24 - 27.

S§. 646. Ex his principiis generalibus di-
judicari poſſunt controverſiæ quædam recen-
tiores, & multo magis caſus ſpecialiores in
vita communi occurrentes. Sincera liber-
tatis evangelicæ uſurpatione nihil ſalutarius
eſt ad animum ſanctificandum, Jac. I, 25.
Luc. 1, 74. 75. Ex adverſo libertatis abuſus
judicium Divinum experietur jJac. 2, 12. quo-
niam ab iis, qui liberati per fidem & ado-=
ptionis Divinæ jura edoécti fuerunt, multo
magis Deus juſtitiæ fruétus requirit. 2 Pet.
2, 20. 21.

—

XXXVIII.

DE UNIONE MYSTICA FI-
DELIUM CUM DEO.
. 8. 647.
u Myſtica eſt ille fidelium ſtatus, quo
per fidem non tantum dona Spiritus Santti
accée⸗

errr
Gccennmt,
giluinhri⸗

tcun iſo⸗

6,648. F.
la notior
Dreterea m
olis, hom
Profciſel

1,649,
leatur, acc
Unionis cin
gitiois ſpe
aun initio
n ihlam N.
Domentach
Pſticanon
Re Rri
ermanent
Vn
14, 23. 1
Pph z,
cis actus
alliſtenti

dus cor
ſatu ſi
tius ſer
c, on

—
conmmmi zel
enictinnelbe
berns otenfot
3. Wet. 2lſll
liſcati ablat
Ron 6h.
00 31, 9 4. 17,

genetiibidt
Urdin en
zritimntin
Sipcen, Ihe⸗
nihil Malunrin
n, M. 1,1⸗
bettatis obuſt⸗
ſe. 1n
ſdemn Aar
Cverunt, mun
tequii. 1Det

—

No.

, ſuunn,
SS
u

tinio moſtica. 317

acceperunt, ſed ipſum Deum Triunum, & ſin-
gillatim Chriſtum in ſe habitantem habent, G
anus cum illo ſpiritus ſunt.

g. 648. Hoc nonniſi aà Deo effici poſſe, ex
ipſa notione hujus beneficii evidens eſt.
Præterea monet ſcriptura, ex motivo diledti-
onis, hominem miſerantis, hoc beneficium
proficiſci. Jer. 3 1, 3.

YH. 649. Quo autem omnis confuſio ca-
veatur, accurate inter actum & ſtatum hujus
Unionis diſtingui debet. Si tantum adtus
unitionis ſpectetur, dici poteſt cum primo
ſtatim initio vitæ ſpiritualis incipere, atque
in ipſum Regenerationis & Juſtificationis
momentum incidere, ita ut immediatum
Juſtificationis conſequens ſit.
Sed Scriptura eam magis ut Statum, ☚
permanentem relationem ſpectat, & profectus
in vita ſpirituali jam factos ſupponit. Joh-.
14, 23. 15, 26. 17, 20. coll. 23. 1 Cor. 6, 17.
Eph. 3, 17. Hinc omnes gratiæ applicatri-
cis actus & gradus, cum univerſis non modo
aſſiſtentis, ſed & inhabitantis gratiæ fructi-
bus complectitur, ita ut idem cum Gratiæ
ſtatu ſit. Unde & moſtica dicitur, quia to-
tius regni Dei mſteria, hominibus applican-
da, comprehendit.

§. 650.

Unio moſtica-

ICor. 10, 16.
ſunt non modo Sacgra Cœna, .

1. 12, 13. ſed & Baptiſmus Gal., 27.
Eera ſacramentorum uſum, ip
E

4. Joh
gelii verbum. Gal. 3, 5. 2 Pet. I, 3. 4. Joh.

arte
e eiure recini hoc beneficium exX p
ium recipiens . harie
Dretaoten⸗ , quæ animo hoininus per
ban ntiam ab amore peccati aen o⸗ ⸗
Pornitent lectitur Act. 26, 18. Ep 3 -
ſtum amd⸗ 1 Joh. 4, 1I 5. Ejusque f li⸗
Gal. 2, cini per preces, ſoſtentarur on
Xe 4 L .
uerur. confirmatur ſancta hæc Unio
tinetur, con
e. l. 33 8. . n me-
e, ſe⸗ 3 molus e pietatis Rae, Nenuee⸗
di m lunt ſed effettus, & per conſe L
ium 2² . .
ſignum hujus unionis.

. 39 . D „

iritus Sanctus, 1 Cor. 6, 19. illinc fidelis,
Spiritus Sa ,

1C0 .

4 2

ioni iptu-
onis, ſi ſcrip
Forma hujus union lermin⸗
5 Gepiicanda ſit, conſiſtit in goejuac ore⸗
R ijncn
Fdeſiune arctiſſima cum Deo per f ier.

—
Gienn Deus
19,, ele s
17. 200
Cfe fatur4

Dei, 1Cor.
K, ICor.

oh. 10, 21
s em
mndum
Mututun ol
ſibfantie
Sllſaurig a
lplieee pen
Auibus rrl
ſe 0
ium Operane
A Tud en
Uteſtano,
Mcimhadn
Niinns .
Ona en
Dartiches
1, 4. I.
Comm
MMola fait
Mationen
19, 23.
catlone

—

1 hurte Vei in

1, (Ohkinuatu
1, 1C. 10,1
nus Gal gen
n, iplim eun

Pet h,Pa N.

ehcium ergnt
no hominis e
i wulo, Cn
Eph yl⸗

gle fce Al

tentator, t.

Unio. ſol,

ium, Don me-
8t Corſelbes

rikus, Co
,C11 0 1
, Ar i
Cr6,1 N
tons, 0l⸗
lbion.

iis, iſar⸗
fien.
cl⸗

Unio moſtica! 319

dicitur Deus venire & gornv facere, Joh.
14, 23. eſ’e & khabitare in credentibus Joh.
17, 26. 2 Cor. 6, 16. fideles conſortes fa-
cere naturæ ſuæ, 2 Pet. 1, 4. qui ſint témpla
Dei, 1 Cor. 3, 16. 17. 6, 19. membra Chri-
ſti, I Cor. 6, 15. Eph. 5, 30. unum cum Deo
Joh. 17, 21. I Cor. 6, 16. 17.
His emphaticis locutionibus non ſatisfit,
ſi tantum per nexum moralem, & merum vo-
luntatum conſenſum explicentur: dicunt enim
ubſtantiæ hominis fidelis cum ipſa Dei lnitrini
Subſtantia conjunttionem. Neque ſuflicit eas
explicare per notabiles operationes gratioſas,
quibus præſentiam ſuam Deus demonſtrat.
Eſt ſane omnis Divina præſentia conjuncta
cum operatione, præſentiam manifeſtante:
ſed aliud eſt præſentia, aliud præſentiæ ma-
nifeſtatio. Illa hac prior eſt noſtro con-
cipiendi modo. Neque ſufficienter explicatur
hæc inhabitatio per communicationem donorum
Spiritus Sancti. (Form. Conc. P. 587. 098.)
Dona enim & oρσσ Divien, cujus fideles
Participes fiunt, diſerte diſtinguuntur. 2 bet.
1, 4. Tutifſimum ergo eſt, cum Scriptura
hic loqui. .
Communior apud noſtrates docendi for-
mula fuit, Unionem hanc fieri per approxi-
mationem; quam ex notione veniendi Joh.
14, 23. ſumſerunt, ſpecialiori tamen expli-
catione prudenter abſtinentes, & contenti
monu-

„

320 Unio moſtica.

monuifle, hoc omne fierie modo ſpirituali
ac ſupernaturali, non carnali & corporeo,
non per contaétum; eſſe conjunéctionem
ineffabilem, cujus mmodus debeat Deo com-
mitti. Compararunt etiam unionem perſo-
nalem Divinæ Chriſti naturæ cum humana,
& ſacramentalem rei cœleſtis cum terreſtri
in Sacra Cœna, & paraſtaticam eſſentiæ
Divinæ cum aliqua viſibili ſpecie ad tem-
pus aſſumta: ubi negari non poteſt, eſſe
præſentiam quandam Jpecialem, ab illa ge-
nerali, qua Deus omnibus creaturis adeſt,
diverſam.

g. 653. Effectus bujus IInionis eſt influxus
gratioſus continuus, certum reddens fidelem
cum miſeriis hujus vitæ colludtantem de
præſentiſſimo Dei favore & aſſiſtentia, Rom.
8, 28. Joh. 15, 7. 6, 54. 56. 57. dona gratiæ
augens Joh. 15, 5. ſpem ac fiduciam corro-
borans 1I Joh. 2, 25. 28. Rom. 8, 10. 1I. 35.
& fideles inter ſe uniens Joh. 17, 20. 21. 22.
Eph. 4, 11 -— 17.
C.oavendi hic ſunt exceffus eorum, qui
unionem hanc ut transmutativam deſeribunt,
quaſi in quadam fidelium annibilatione &&
deiſicatione conſiſtat, qua fideles fiant ipſe
Deus, nec a Deo amplius diſtingui poſſint.
Scriptura conſtanter de ea ſic loquitur, ut
diſtinétio realis inter Deum & fideles ipſi
unites retineatur. e., gr. Gal, 2, 20,

Unde

—
Une nec
fonmlie poſt/
Ev ,n Chrif

DE

Anckiftczti
tione guid
( 607, Ed
llo terl let
1Cor. 30 ell
n ſiniurlen:
ſee.
un, inn do
nntlin ſean
kislne talitu
ontafor.

cſ
Nn. 19, 20.

San Rificatio. 32

nmdo ſpinnan Unde nec probandus eſt uſus promiſcuus
Kcapote formulæ poſt Auguſtinum a Luthero uſurpatæ,
Cnuncint Ego ſum Chriſtus.
Sen Deo nn
Ghionenn Nel⸗
e cun humen
Kands KXNIy ĩEñ.
ken dun DE SANCTIFICATIONE.
peeſe An §. 654.
on potelt, lk
1, A Anctificatio ſive Renovatio, ab Juſtifica-
emuns adel, tione quidem diſtinctiſſimum beneficium

eſt igklunos

Aeas Nüelen.

Nadamen 6,
Menta, Non⸗
, onn gar
ooenmcond.
ng 10 Il
rIn en

Ps en, A
fümtirtun
,mmpon
Füelefun
ſſingn i
e ſoguſut,l
Cle

40, Urt

(S. 607 ſed eam, tanquam fructus, indi-
vulſo nexu ſequens, Ezech. 36, 25. 26. 27.

1 Cor. 1, 30. eſt actus Dei Triunius, mutatio-

nem ſpiritualem in homine converſo 6S regenito
fadtam, jam porro continuantis, quo peccati
dominium ſecundum ordinem divinum magis
magisque tollitur, & contra Imago divina in-
ſtauratur.

§. 6 5. Sanctificationis Cauſa effciens De-
us eſt Ezech. 20, 12. Pater 1 Thefſ. 5, 23. 24.
Ebr. 13, 20. 21. Pilius 1 Cor. 1, 30. Ebr.
2,; I1. & per appropriationem Spiritus San-
ctus, Rom. 15, 16. 1I Cor. 6, 11. Tit. 3, F⸗
2 Theſſ. 2, r3. .
Ex quo intelligitur, pietatem philoſophicam
& boneſtatem vitæ, ex naturali noſtra indu-
ſtria & propriis viribus profectam, etiam
X ubi

322 Santtificatio.

ubi vera, non hypocritica eſt, ad Sandcifi-
cationem hominis ſufficientem haberi non
Poſſe. Eph. 2, 10. L

§. 656. Homo regenitus in admittendis
operationibus gratiæ ſanétificantis ſeſe jam
non (ut in Converſione) mere paſſive
habet, ſed ad Renovationem ſuam, viribus
àa Deo datis & conſervatis active utens, coo-
peratur; & hinc Cauſa Sanctificationis, ſed
dependens & ſubordinata, dicitur. Credentes
jubentur aarsgαανυ⁴sHGεNι wο perari ſalutem Phil.
2, 12. & adctus ad renovationem pertinentes
deſcribuntur ut facta ipſorum. Rom. 12, I. 2.
Eph. 4, 22. 24. Col. 3, 5§. Gal. 5, 24. I Pet.
1, 22. I Joh. 3,; 3. 2 Cor. 7, I.

S. 657. Medium Sancétificationis eſt Ver-
bum Dei, quod eam promovet, non tantum
oſtendendo officia, eorumque motiva, ſed
etiam effcaciter operando. Pfſal. 119, 9. II.
Joh. 17, 17.
Verbum Legis omnino eſt officii norma,
Voluntatem Dei ſanctam nos docens; ſed
prærer idl etiam promovet agnitionem ac de-
teſtationem peccati in Pœnitentia cœptam,
Rom. 3, 20. & comminationibus ſuis repri-
mit ac mortificat pravas cupiditates Rom. 8, 13.
1 Cor. 6, 9. 10. Gal. 5§, 21. ac vitam fidelium
dirigit. Rom. 12, 2. Eph. 5, 10.
. . er

—
Der Munge!
Prinifcle,
ſovanbitn dem
ginn ſundtimon
Felematur, .
31 Cnkützen
IMt. 1,21.
Cum kynge
in; Baptnms
Gium kncttan
521. C er
I1, 26. 10 21

No iegenitus
Stur, Thell
Ulltutes Norn.
llio G mec
12.19, 1001
Mho. 2 7 .

eſt nelia
4, 22. Col
Cati totum
¹ quibus
dere Aque
TulImwatur,
Tales
ſcendl les

, A Sand
lemn haberi

us in AMnitenet
Diſenmnn e in
e) mer ilr
en lum, Etkn
8alkre ulend
AnClfestoni
Cicitun, (Cretne
nmi Murentl.
tonen pernnens
. Non 11,12.
G1 A1

beatons
ret, nontum
nbe Motiſt,
. 1199

eſtofcime,
nos CNle
gnitolei⸗
nitentietl
nibus ſis elr
tates ond
vian tceni,

SanRificatio. 323
Per Evangelium officia erga Deum (in-
primis fiduciæ, amoris, gratitudinis) in toto
ſuo ambitu demum recte intelliguntur; Ipſum
etiam ſanctimoniæ ſtudium ut beneficium re-
præſentatur, Ez. 36, 26. 27. & vires gratiæ
ad ſanétitatem conferuntur. 2 Pet. 1, 3. 4.
I Let. 2, 2.
Cum Evangelio conjuncta ſunt Sacramen-
ta; Baptiſmus, qui memoria repetitus ſtu-
dium ſanétitatis confirmat; Rom. 6, 3. 1 Pet.
3, 21. & Sacra Cœna, recke percepta. 1 Cor.
11, 26. 10, 21.

§. 658. Jubjetum fanétificandum eſt ho-
mo regenitus & juſtificatus, qui totus reno-
vatur, I Thefſ. 5, 23. tum quoad animæ fa-
cultates Rom. 12, 2. Eph. 4, 23. tum (ſecun-
dario & mediate) quoad corpus, Rom. 6,
12. 19. 1 Cor. 6, 20. Pſal. 119, 37. Eſa. 32, 3°
Apoc. 2, 7.

§. 659. Terminus a quo Sanctificationis
eſt vetus bomo quotidie deponendus, Eph.
4, 22. Col. 3, 9. hoc eſt, corruptionis pec-

cati totum hominem pervadentis reliquiæ,

a quibus homo renatus magis indies rece-
dere atque avelli debet, ut vis earum im-
minuatur. Rom. 7, 24. 25. 12, 9. 6, 6 ſeq.
Tales ſunt: in intellectu tarditas cogno-
ſcendi res divinas Eph. f, 14. Luc., 24, 2 5.
X 2 in

324 Sandiſicatio.
in Voluntate languor ad proſequenda bona
ſpiritualia Ebr. 12, I. Marc. 9, 24. in appe-
titu ſenſitivo proclivitas exſuperans ad bona
apparentia ſenſibus grata. 2 Cor. 7, I. Col.
3, 5. 6. 7. 8. Gal. 5, 24. cum univerſa pbilav-
tia prava Rom. 14, 7. 2 Cor. 5, I. Mat.
16, 24. & mundi amore. Gal. 6, 14. Col. 3,3.
I Joh. 2, 15. .

§S. 660. Terminus ad quem, eſt Novus ho-
mo, hoc eſt nova & ſpiritualis indoles, ho-
minem totum pervadens & occupans, prout
magis magisque indui, paulatim alacrior
reddi, ac majori vivacitate ſpirituali ſe exſe-
rere debet. 2 Cor. 4, 16. Eph. 3, 16. KRom. 7,6.
Huc itaque pertinet cognitio rerum ſpiri-
tualium ſubinde uberior Col. 3, 10. aſenſus
firmior Col. 2, 2. fiducia & amor perfectior
Pſal. 62, 2. 6. propenſio ad bonum & ſancta
in eo deleétatio vividior Rom. 7, 22. Pfal.
1, 2. obſequium promtius, præceptis divinis
accuratius conformatum, duétui Spiritus
Sancti fidelius reſpondens, & communione
cum Chriſto magis animatum. Rom. 6, 13. 14.
13, I4. Joh. 14, 2 I. I Theſl. 4, I. Eph. 6, 6.

S. 661. Omnium diligentiſſime theſis de
Forma Sanctificationis in toto ſuo ambitu,
& ſic, ut familiaris animo ſit, tenenda

eſt, Nempe cum Cauſa illius Efficiens Denz

—

ſulg )
Cnl luborch
ir tonſidera
lefieiucn Den
tie, Prout e

§. 662.
forma conſ
atione, G
que in huju
Hititualsau
cllius Xr cerni
lugulis calbrn
