modo Schema fœderale, ſed ipſas veritates
ſub eo contentas rejiciunt, ad extenuandum
ſtatum integritatis.

XII.
DE LAPSU ADAMI,

ubi & de Peccato in genere.

§. 280.
H'mines nec ſanctos, nec felices nunc
eſſe, quales initio a Deo conditi erant,
triſti experientia conſtat. Scriptura origi-
I 4 nem

136 La pſus.

nem hujus noſtræ miſeriæ indicat, Lapfum

primi hominis, qui fuit actio prava ex ſedu-
ione Satanæ perpetrata, qua Dei mandatum
inobedientia voluntaria violavit, eoque amiſt
Imaginem Divinam, & non modo ſe ipfum, ſed
ρpoſteros omnes peccati & mortis reos fecit.

S. 281. Hiſtoria facti triſtis Gen. 3. nar=
rata legitur, ea quidem brevitate nervola,
ut multo plura, quam verba ſonant, intelligi
debere, & ex ipſo contextu, & ex reliqua
Scriptura, ubi de eo agit, facile colligatur:
Sed ipſorum verborum ſenſum literalem ut
relinquamus, & in meras allegorias omnia
convertamus, nulla eſt idonea ratio, & re-
pugnant veræ leges interpretationis.

§. 282. Deus nullo modo caußa eſt hujus
mali. Nec voluit lapſum, nec decrevit, nec
impulit homines ad peccandum: quin po-
tius omnia feçit, quæ ad impediendum la-
pſum ſalva hominis natura morali fieri potue-

re. Hoc patet tum ex San ctitate ac Bonitate
Dei Eſa. 6, 3. Mat. 19, 17. in quam nullo

modo eaderé poteſt, ut ſit cauſa peccati.

1 Joh. I, ſ. Plal 5, 5§. 6. 7. 45, 8. Jac. I, 13.

tum & ex eo quod lapſum prohibuit, impe-
divit, commiſſum deteſtatus eſt ac punivit, &
effectibus ejus remedium oppoſuit.

§. 283

§. 293. 0
Jui primos h
Caundum impr
2Cor. 11, 3.
umn Jerpente
Quarn inſteun
blemn eſt;
dilior viden

5. 29 4,
fuit iſa hon
tent, 1 voll
eligens; itz
Iit Cen 3,1

,287. Lob
Bendi non .
Koina, Per
ſolas ddlolte
29. ſa. 1, 1
Divine ratior
feleltnen
Mlon perduee
VCluntarii .
3 eUt. 11,26

d 256.
Koris . G6
colloquiun
continent

18.

—, m⁄⁰—

eir indlct, l
toſtio hrmn er
, gua Deimin
violavit, dalter
on odo ſe n
G nortiz en,

i triſtis Gen,
en brevime nmn
verba ſonnn in
ntextu, & ern.
git, fuelt Clet
m ſenſun idnen
etas AMepongse⸗
tidonen ld,l
terpretaiond,

olbn anlſt
Umn, nec Cecleſß
eccandumn: gun
40 imedenin.
Urd notalifenta⸗
zkinte NA hi
,17. in Jund ,
1 ſt call ſe
„45, Tol
n rOhibuit in
us eſt achlli
oppoſlii

64

Laplus. 137

§. 282. Cauſa lapſus externa Satanas eſt:
qui primos homines ſeductione ſua ad pec-
candum impulit. Gen. 3, 1-5. 13. Joh. 8,44.
2 Cor. II, 3. Apoc. 12, 9. Utrum ſolus, an
cum ſerpente naturali conjunttus, eoque tan-
quam inſtrumento uſus, id peregerit, pro-
blema eſt; poſterior tamen ſententia proba-
bilior videtur,

S. 284. Cauſu lapfus interna & proxima
fuit ipſa hominis voluntas, lihertate ſua abu-
tens, a voluntate Dei defleétens & malum
eligens; ita ut ſua præcipue culpa peccave-
rit. Gen. 3, 1I. Rom. 5§, 14. 19.

J. 285˙. Labilitas ipſa, ſeu poſſibilitas la-
bendi non pôteſt abeſſe a natura creaturæ
finita, per quam infinite diſtat a Deo, qui
ſolus abſolute immutabilis eſt, Pſal. 102,
28. Jac. 1, 17. Nec aliter tulere Sapientiæ
Divinæ ratio nes, quam ut homo ad ſummam
felicitatem (ad quam creatus fuit S. 236.)
non perdueeretur, niſi per viam obſequii
voluntarii, in ſtatu probationis præſtandi.
Deut. 11, 26. 27. 30, 15. 19. Pſ. 119,; 30. 173.

§. 286. Lapſum anteceſſit tentatio fedqu-
Koris, Gen. 3, 1 -5. quæ verba non totum
colloquium, ſed ejus tantummodo ſummam
cçontinent; aſtutiam tamen & fraudes ac
„1 f1 mali=

138 Lapfſus.

malitiam Satanæ ſatis luculenter oſtendunt-
2 Cor. I1, 3.

§. 287. Lapfſus ipſe non factus eſt uno mo-
mento, fed ſucceſſive per gradus, & varios
actus, diffidentiam, averſionem a DEO,

cupiditatem ſuperbam internam, appetitum

ſubtrahendi ſe dependentiæ a Deo, amorem
ſui inordinatum; donec plenior conſenſus
accederet, & ex eo peccatum actu conſum-
maretur, quod hoc pacto omnes hominis
facultates pervaſit, & actibus hujusmodi
violentis, integræ naturæ prorſus contrariis,

non potuit non totum bominem depravare.

Cen. 3, 2-7.
Culpæ ſic ſatis gravis magnitudo multo lu-
culentius patet ex conſideratione ſtatus inte-
gri, cujus ſingulæ circumſtantiæ totidem
motiva ac media non peccandi eſſe potuerant.

S. 288. Tempus lapſus determinari nonpo-
teſt. Status tamen probationis, in quo primi
homines erant, longius intervallum, aliquot
certe dierum, poſtulaſſe videtur.

§. 289. Lapſum conſecuta ſunt varia ſtatim
mala: amiſſa Juſtitia & Sanctitate inclinatio

ad peccandum inducta; probroſa nuditas;

conſcientiæ terror; pudor cum a Satana ſe
deceptos viderent; moleſtiæ dolores;

ext-

exilium e,
Gen 3,7.2

9. 290. C
effecta ad or
& goidem
etlaln vt pee
generi hum
Adami tori
Rom., 12.

Rei iſr e

entun impu

multis ſit cl

Vicetur in eo
Onmkolici doe

bos imporar,

Ut „Ut omde
Incligatione

R l. de
etlat cregtn
eſtinatarun
terior facde

§.292.
Deccatum j
Ram tempe
ilſ
tenneium

ſus.

—
luculenter oſent

Lon falta em
per grallos, A
verſionen 11
intetnam, ine
entiæ 4 Deo, a
nec plenior an
eccatumm anet
dacto Othnes h
& actibus hunr
ture prorliscun
m bomiren hn

8 noptin ni
lderatione kenun
circummſtanne i
pecennciekehn

,detetminnin
Obztionis ingii,
1s interyalum
ſe vdetun⸗

utu ſut iui⸗
Sanctitte
hrobiol e
or cum HM
noleſtie,

Lapſus. 139
exilium e paradiſo; ipſa denique mors.
Gen. 3, 7 - 24.

§. 290. Cum autem funeſta primi peccati
effecta ad omnes Adami poſteros tranſierint,
& quidem non ut calamitas tantum, ſed
etiam ut pœna, juſto & Sancto Dei judicio
generi humano impoſita, patet peccatum
Adami toti generi humano imputari a DEO.
Rom. 5, 12. 13. 14. 17. I Cor. 15, 21. 22.
Res ipſa e Scriptura clara eſt; ſed funda-
mentum imputationis cum explicandum eſt,

multis fit difficultatibus obnoxia. Nobis

videtur in eo ſubſiſtendum eſſe, quod Libri
Symbolici docent (A. C. art. 2.) ideo omni-

bus impurari, quia per hoc peccatum eve-

nit, ut omnes ſine imagine divina & cum
inclinatione ad peccandum naſcantur.

H. 291. Per illud primum peccatum ſtatus
etiam creaturarum, hominum uſui proxime

deſtinatarum, maledickione eis inducta, de-

terior factus eſt. Gen. 3, 17. 18. 5, 29.

S. 292. Atque ita Deus ſeverum adverſus
peccatum judicium exercuit: ſed ſimul pœ-
nam temperavit, benignum pro peccatore
remedium conſtituendo. Gen. 3, 15.

De

140 Peccatum.

De Peccato in genere.
§. 293. Ex hoc primo omnium peccati
exemplo occaſio nobis datur formandi notio-
nem & theoremata quædam de Peccato in
genere. Apoſtolus 1Joh. 3, 4. illud ita de-
finit, ut quicquid a norma legis recedit, pec-
catum ſit. Notio igitur peccati dicit relatio-
nem: in qua hinc Lex Divina omnis in cen-
ſum venit; illinc quicquid in homine legi
divinæ conforme non eſt, ſive actio ſit, ſive
habitus, ſive inclinatio. Rom. 7, 5. 7. 8. 14.
I5. 19. 20. Pſal. 14, 3.

§. 294. Hæc a lege difformitas ipſa in ſe
ſola conſiderari poteſt, ac tum dicitur Pec-
catum abſtractive ſumtum. Sed Scriptura de
peccato docens, id concretive plerumque

accipit: neque enim gοναραaνο in ſe ſolam, ſed

una & cogitationes Gen. 6, 7. 8, 21. & ver-
ba Rom. 3, 13. 14. & actiones Y. 15. 16. &
omiſſiones Jac. 4, 17. & inclinationes Rom.
7, 21. & habitus Ezech. 36, 26. Eph. 4, 17.18.
in quibus hæc gvoula eſt, ſpectat, & pecca-
ta, quæ Deo abominabilia ſint, vocat.

§. 295⁵. Conſequentia peccati eſſentialia ſive
formalia ſunt Macula, Reatus, Pœna.
Macula ſive labes eſt ſtatus hominis pecca-
toris, quo a Jua ipſius conſcientia declaratur
impurus,

—
imnpunns, adie
cumn fucin ad
clnn eo exeree
1f. 15. Dldl.
6 ſ. ſh,74
ſequens ejus
14,3. Pov.
9,7. Rom.5
Reatus p⸗
Rem culp⸗
vit elitore n
4 Der iulice/
legiugnt.
5 ihg. ſ 2,
lb iftig e
A4, 10.
Reutus poen
lebitnni ſe
nſequens
Cnis, vod
Nrn pfint,
3,Wel, Gen
ſnn. Gen.
. leni eſt n.
jtie infickun
ifmienun

110,29, 30
en i co

Itun.
I ente e.
mmo Ommnium pt
datur formandn
ledam de Dec
ſoh. 3, 4. Nuln
mnn legis teutt,
ur peccati dotnt
Divina omms nr
lcquid in homns
elt, ſwe clol
o. Romn,7,)

e Effornitas i
t, tum ciotn
Uum, Hel Senpun
Concfetive henn
polley il ſe nl
en6, ud
Akones l,l
& iuclinatione⸗ I

136, 26, Eput

lan lr,

eccati ehennunt
atls, uni
itus Hunit

,vrig alot
nſcientin

Peccatum, 141

impurus, adeoque ineptus & indignus, qui
cum fiducia ad Deum accedere & communionem
cum eo exercere poſſit. Mat. 15, 19. 20. Tit. 1,
15. 16. Pfal. 5§1, 4. 9. 12. Apoc. 21, 27. Eſa.
6, 5. §9, 2. 64, 6. Ezech. 36, 17. 25. 29. Con-
ſequens ejus eſt abominatio Dei bPſal. 5, §. 6.
14, 3. Prov. 3, 32. & pudor peccatoris. Dan.
9,7. Rom. 6, 21. Joh. 3, 20.
Reatus partim culpæ eſt, partim pœnæ.
Reatus culpæ eſt neceſſitas, qua is qui pecca-
vit evitare non poteſt, quin accuſetur, atque
2 Deo judice habeatur pro eo, cujus fattum
legi repugnet. Eſa. 59, 12. Pſal./30, 3. Rom.
3, 19. Jac. 2, 9. Mat. 22, 10. Conſequens
ejus triſtitia eſt. Pſal. 6, 3. 4. 32, 3. 4. 2 Sam.

24, 10.

Reatus pœnæ eſt neceſſitas pœnam peccato
debitam ſubeundi. Gal. 3, 13. Rom. 5, 16.
Conſequens ejus eſt convictio in animo pec-
cantis, quod promeruerit pœnam, nec in-
juria ipſi fiat, ſi infligatur. Rom. 1, 32. 1 Jo.
3, 20. 21. Gen. 42, 21. 22. unde porro metus
& fuga. Gen. 3, 8. 9. 10. Hiob 15, 20 - 25.
Act. 24, 25. Prov. 28, I.
Pœna eſt malum triſte, peccatori a DEO
judice inflitum, ob demeritum peccati, ad ſa-
tisfaciendum juſtitiæ. 2 Theſſ 1, 9. Rom. 5, 16.
Ebr. 10, 29. 30. 31. Deut. 32, 35. In hac qui-
dem vita confiſtit in ſeparatione a D FE O
Eph. 2, 12. Eſa. 59, 2. privation & vitæ ſpiri-
tualis

142 Peccatum.

tualis Eph. 2, I. 4, 18. Luc. 15, 32. & in-
cumbente ira divina, Eph. 2, 2. Rom. 1, 18.
poſt vitam hanc Joh. 8, 24. plene conſum-
manda. Kom. 2, 8. 9. Apoc. 21, 8.

Omnia junctim vocantur Miſeria; quæ eſt

Status, in quo homo propter peccatum & in-
quinatus ac abominabilis, & pœnis continuis
atque æternis obnoxius eſt. Apoc. 3, 17.
Rom. 7, 24.

S. 296. Peccatum eſt vel habituale, conna-
tum, ſeu originale, quod unum eſt, & fons
reliquorum; vel actuale, quod multiplex
eſt, ita ut non tantum commiſſiones & omiſ-
ſiones malas, ſed etiam habitum actiones
repetitas ſequentem, & conſuetudinem pec-
candi, immo ipſum ſtatum peccatoris, ſub
hoc nomine Scriptura comprehendat.

XIII.
DE PECCATO ORIGINALI.

S. 297.
Ti per lapſum primorum hominum tota
eorum natura penitus depravata eſt, ita
& totalis hæc depravatio ad omnes eorum

poſteros tkanſiit. Hæc vocatur Peccatum,

quia

1

quia hibitus
catunn Cici ſo
ginale, qia
lec inde apr
ineſt, antee
Eph. 2,3.

5. 2950 UB
habeqtunr 1d
ſit cornuptio
rituals; 4
Nem 3 arent
. Obod hom
Unce cefnit
Uutii gepyanan
4 ono irit
Ueptus, ad 1
lels eſt ire 4

5. 299. L

ſab e teſtimon

1 1 Ror
17. iob .

o. brin
maginit Divi⸗

m. Peccatum Originale. 144

—
, 1, quia habitus vitioſus in Scriptura æque pec-
122. MnII Catum dici ſolet Ebr. 12, I. & Peccatum Ori-
14. Plene it ginale, quia homini non ſupervenit demum,
oc,21, ſed inde a prima ſua origine ſeu conceptione
tur Mieine ineſt, antequam actu peccet. Geneſ. 8, 21.
ter peccatmn Eph. 2, 3.
G eniz ens
Af. Ae, S. 298. Ut notio ejus diſtincta & completa
habeatur, ad tria eſt attendendum: . quod
ſit corruptio mentis interna moralis, ac ſpi-
Velhibitudeam ritualis; 6. quod per naturalem generatio-
odunumcehd nem a parentibus in liberos propagetur;
le, god ninn „. quod hominem reum faciat iræ DEI.
Ammithoneste Unde definitur, congenita bomini naturæ
hubitun 10tiαα depravatio, gqua Imagine Dei orbatus,
corldetactenm 2 50n0 ſpirituali abalienatus & ad id plane
tum pecni⸗ ineptus, 2 keelen omne proclivis, eoque
Onpreeen ¹615 AN iræ divinæ.

S. 299. Luculenta de hac naturæ noſtræ
lab e teſtimonia ſunt Epheſ. 2, I. ſeq. 4,/22.
Joh. 3, 3. Rom. 3, 10. Gen. 6, 5. 8, 2 I. Pfal.
(KI, 7. Hiob 14, 1-4. coll. 15, 14. & 25, 4
IIII 2
ORIGNI Ela. 48, 8.

,. S. 300. Prima hujus mali labes eſt privatio
Um hommm: Imaginis Divinæ, Rom. 3, 23. Judæ Y. 19,
5 Geprinndh Per quam homo caret & Sapientia ſpirituali
d ome atque genuina Dei cognitione Epheſ. 5, 8.

vocatur u 4, 18.
4

—

144 peccatum Originale.

—— — ——r —. — .
4, 18. Rom. 3, 11. & Juſtitia originali Rom.
5, 16-19. 8, 8. & Sanctitate Rom. 7, 18.

S. 301. Ex ea ſequitur ineptitudo ad bonum
ſpirituale, impotentia Deum vere timendi,
eique vere confidendi ac obediendi. Eph. 2, I.

Col. 2, 13. Mat. 7, 18. Jer. 13, 23. Rom. 8, 3. R

302. Deinde & abalienatio a bono ſpi-
ritdal, Rom. 8, 7. Pſal. 14, 3.4. & babitualis
inclinatio ad mala. Rom. 7, 23. & quidem
ſpeciatim, quoniam deeſt Sapientia, pronitas
ad errores & judicia temeraria, præſertim
de rebus Divinis 1 Cor. 2, 14. 2 Cor. 10,4. ſ.
Prov. 22, 15. & quia Sanéctitas abeſt, vehe-
mens ad peccandum propenſio Rom. 6, 12.

7, 23.

oncupiſcentia dicitur Eph. 4, 22. Jac. I, 14.
e Aee tenenda ſunt: æ. eam vere e
peccatum, Rom. c. 6. & 7. G. eandem eſſe
qualitatem malignam & operoſam, Deut. 5,
21. Rom. 7, 5. Jer.6, 7. Mat. 15, 19. Jac.4,1.
qua fit, ut homo nil poſſit niſi peccate;
Gen. 6, 5. 8, 21. Rom. 7, 1I8. id quod Scri-
tura Servitutem peccati appellat. Joh. 8, 34:
Rom. 6, 17. 2 Pet. 2, 19. .

§. 303. Prava hæc inclinatio in Scriptura

—

. 5. 304, Pe
miten, uo
Eph.4,22.27
5 23. quot
untia bomin
Peimario
Cnti Origind
Rom. 9,7. B
ſecundario
13. 6, 12.13
Peram tota h
cline ſenſcbus
Contrache,

zoj. Labe
Gbot ſecundun
ur, inr (pr⸗

1,7, 26.)

cotrupt ſint.

§. 306, F
tum hee
tüm ſeitinl
damni tum ſe

8. 307, C0
2, glir da

figinnl, Peccatum Originale. 14 5

ſtiin orignni §S. 304. Pervaſit hæc corruptio totum ho-
linte honzl minem, quoad omnes partes & facultates,
“ Eph. 4, 22. 23. 24. Rom. 3, 13-18. 1 Theſſ.
r inehtinch g, 23. quod tamen non eo valet, ut Sub-
Deum vene m ſtantia hominis dicenda ſit.
cobeciend i Primario & formaliter quidem Sedes Pec-
ſer. 13,23, n cauti Originalis in anima eſt, Marc. 7, 21. 22.
Rom. 8, 7. Eph. 2, 3. Rom. 12, 2. in corpore
bolienti dm ſecundarie & per participationem Rom. 3,
14,34. TC. 13. 6, 12. 13. 7, 23. 2 Pet. 2, 14. Unde per-
m.7, 2, Peram tota hæc labes derivatur a conſuetu-
eſtapeni dine ſenſibus indulgendi, inde ab infantia
temeran, iuI Contracta.
1„, 14. 201 , .
nckiti det. S. 30 5. Labes hæc inhæret omnibus „ quot-
rofenit henl quot ſecundum naturam propagati naſcun-
tur, ita ut (præter ſolum Chriſtum Luc. 1,3 5.
Ebr. 7, 26.) nemo excipiatur, Rom. 3, 19.
WHiob 14, 4. Joh. 3, 6. & omnes ex æquo
corrupti fint. Rom. 3, 23.

nclnatio nd
o“ S. 306. Effectus ejus eſt mors Rom. †, 12.
tum temporalis 1I Cor. 15, 22. Rom. 8, 10.
tum ſpiritualis Epheſ. 2, I. tum æterna Joh.
„ Mn. i 3, 5. idque per modum non meræ calamitatis,
il laſt Jed pœnæ juſtiſimæ, & quidem pœnæ tum
1 damni tum ſenſus. Joh. 3, 5.6. Rom 5, 18. 21.

1, ,15.1
Pyeli
§. 307. Corruptio hæc naturalis eſt, Eph.
2, 3. quia a parentibus ad poſteros propaga-
K

4 tur

146 peccatum Originale.

tur per generationem, ita ut omnes cum pec-
cato proprie dicto naſcantur. Joh. 3, 6. Plal.

51,7. 58:4 Gen. 5, 3.

S. 308. Hinc eadem homini pertinaci te-
nacitate ad mortem usque inbæret, Rom. 7, 21.
Ebr. 12, 1I. ita quidem, ut in irregenitis habi.
tet non tantum quoad ſenſum & ſolicitatio-
nem, ſed etiam quoad conſenſum Rom. 7,
§. 8. Eph. 2, 3. & c omnes eorum actiones,
quamvis honeſtatis velo tectas, contaminet
Tit. 1, 15. *
In regenitis habitat tantum quoad ſenſum,
quo eos afficit, ſolicitat, & in pravos mo-
tus erumpit, contra quos eis continuo pu-
gnandum eſt. 1 Joh. 1, 8. Galat. 5, 17. 24.
2. Corinth. 4, 16. Epheſ. 4, 22. Rom. 8, 13,
Col. 3, F.
Non tamen manet in regenitis quoad
omnes effectus. Reatus enim in Juſtifica-
tione, & Dominium in Converſione & San-
ctificatione tollitur: ſed labis ipſius, ſeu
fomitis, exſtirpatio demum in beata morte
contingit.

XIV.

DE PE

hic general
tata & n
motus, eti⸗
Comprehend
male diene,
Copniti 1
Ppender, Mol.
Iſ. M j, 6
ecl vnice ex e
Mnnina ſati
hlaz iniquitn
MW.: Remal
rarum; oer,
Olmmin bgnike⸗

Pnen
omniſſto .

K go. n
Pecun He
Als partin or
lelm, artn
bent Nom,

e Pecca
ſ,lg nerven

anfin, tum ſi

jiginnle.
—

dutomhes n
tur. ſoh ,0l

homini enittl
e itberet, Non
Ut in irfgenfil
ſenlum A l
1 conſenlun N
mnes eofumnid
lo techus, ll
2
antum onl D
n, nnhenn
guos bi cAliii
1,. CANGl
del4, 22. Rong

E

1 in egeni
tu enin in I
1 Converioned
ſed labis ihlis,

lemmum in beaa

Peccatum Auale. 147
. XIV.
DE PECCATO ACTUALI.

§. 209.
Peccanm actuale eſt quælibet actio vel
omiſſio cum Lege Divina pugnans. Akctio
hic generalius ſumitur, ut & dicta, & cogi-
tata & quosvis internos concupiſcentiæ
motus, etiam primos & ſubitaneos, una
comprehendat. Rom. 7, 5. 7. Omiſſiones
malæ diſerte peccata vocantur. Jac. 4, 17.
Cognitio peccati non ab humano judicio
pendet, Hoſ. 12, 9. Ela. 58, 2. 3. Luc. 16,
15. Mat. I5, 6. L JOh. 1, 10. Apoc. 3, 17.
ſed unice ex Lege Divina. Rom. 3, 20.
Nomina ſoripturaria ſunt: peccatum; apo-
ſtaſia; iniquitas; perfidia; rebellio; præva-
ricatio: itemque opera carnis; opera tene-
brarum; opera diaboli; opera mortua: quæ

omnia ſignificantiſſima ſunt.

§. 310. Cauſa peccati immediata eſt ipſe
peccator; ſpectandus hic, prout facultates
ejus partim originali peccato intime corru-
ptæ ſunt, partim malitiam ſponte contractam
habent. Rom. 7, 17. Mat. 15, 19. 12, 34.
Unde peccata opera carnis dicuntur Gal.
5, 19. Interveniunt autem hic varia: æ. igno-
rantia, tum ſimplex, Eph. 4, 18. tum affe-
K 2 Stata.

148 Peccat um Actuale.

tata, 2 Pet. 3, §. G. præjudicia practica Eph.
2, 3. J. pravæ inclinationes, & impetus
paſſionum magis minusque vehemens, Jac.
1, 14, Mat. 26, 69. ſeq. ₰. peccata alia ante-
cedentia, I Lim. 6, 10. 2 Qam. TrI, I. 2. 14. I5.
inprimis ubi conſuetudine per crebriores
actus malos contracta plane excuſſa eſt gra-
tia. Rom. 2, 5. Jer. 13, 23. Eſa. 3, 9. Ezech.
24 12. 3

§. 311. Non ſunt autem hic negligendæ

aliæ peccati cauſæ mediatæ, morales, quales
ſunt : æ. Diabolus, ſuggeſtionibus ſuis ad
peccandum incitans 1 Paral 22, 1. Joh. 13, 2.
Act. 5, 3. excæcans 2 Cor. 4, 4. in irregenitis
officinam ſuam habens, etiam ubi ſeries co-
gitationum plane naturalis eſſe videtur, Eph.
2, 2. 3. 2 Tim. 2, 26. & fidelibus quoque in-
ſidians atque infeſtus. Luc. 22, 3 I. 1 COr. 7, 5.
2 Cor. 2, I I. I Theff. 3, F. I Pet. 5, 8.
. Mundus, occaſionem peccandi præ-
bens per Scandala, I Joh. 5, 19. Mat. 18, 6.7.

Luc. 17, I. cum homines, praſertim impi,

per ſermones pravos & perverſa judicia pra-

tica, aut per mala exempla, mores corrumn-

pentia, aliis vel errandi vel peccandi autores
Junt. 1I Cor. 15, 33. Prov. I, 10. ſeq. 1Reg.

11, 3. I12, 28. 29. 30. Exod. 23, 33. Judic. 8,

27. 2 Reg. 21, 9. Prov. 22, 24. 25. Rom. 14,
13. I Cor. 8, 10. 11. . “

Remota

—

Rennota pec
eſle Pollunt
I1Cor. 7, 1.
nem in lenl
Ioh. 2, I).

6. 312. 0
Deccatorum
VIter Scriptn
1 Reg. 9, 46,.

Dyus hinc

ſoh. 8,46.20

K 13. Te
hlltiplex r
Oblernatl, d
tumn fogam.

1 ig. Fl

Pprohibens

conſiſtt vel i
legecimy
Oniiſione, 4
Ceptam negli⸗
nc leye
35, 18 29, 42

§ zI. R

ſel Deun

Orltur Ma gr

tale.
———
udieinnſtinh
ioyes, &N ne
e Vehemen,
8. peccitltint
Oalh. I1,l.l
line per n
lane exculi d
23. Hl 39

temn hie negt
te, motdes,
ggeltionibig
rl 221l. n
or 4,4, in i
etiam ubl en
rlis etle vilen
füelibus gun⸗
uc22,31. 1014
ſ. Iet. ,
onenn pecenl
es, .jlſntn
perveſſn i
vyla, Muſei a4
vel ertnl 1
V.1,10. , 1

1. 00.

d, 23,33

Peccatum Aduale. 149

Remota peccandi occaſio & aliæ creaturæ
eſſe poſſunt, per abuſum cui ſubjacent

1 Cor. 7, 31. Rom. 8, 20. aut per imprefſio-

nem in ſenſus ac phantaſiam. Joſ. 7, 21.
I Joh. 2, I 5.

H. 312. Omnes bomines, etiam renatos,
peccatorum actualium reos fieri, ſæpe & gra-
Viter Scriptura inculcat. Gal. 3, 22. Jac. 3, I.
I Reg. 8, 46. Prov. 20, 9. Kom. 3, 9 - 20.
Unus hinc excipitur Chriſtus. Eſa. 53, 10.
Joh. 8, 46. 2 Cor. 5, 21. Ebr. 7, 26. 1 Pet. 2,22.

§. 313. Peccatorum abctualium varium &
multiplex diſerimen eſt; eſtque neceſſarium

obſervatu, ad peccatorum tum agnitionem,

tum fugam.

H. 314. Si Legem ſpectemus, quæ partim
prohibens, partim præcipiens eſt, Peccatum
conſiſtit vel in Commiſſione, qua actionem
lege divina prohibitam perpetramus, vel in
Omiſſione, qua actionem lege divina præ-
ceptam negligimus. Mat. 20, 30. Jac. 4, 17.

Hanc leve quid non debere videri ex Matth.

25⸗ 18.29. 42. I Cor. 9, 16. Patet.

§. 315. Si materia Legis ſpectetur, quæ

4, ie vel Deum, vel nos, vel alios concernit,
2,24, 1

oritur alia diviſio in peccata contra DElIM,
K 3 bro⸗=

150 Peccatum Acuale.

proximum, & nosmet ipſos. Ubi notandum:
(1) formaliter omne peccatum eſſe contra
Deum. Pſal. 51, 6. (2) Objective in Deum
peccari poſſe etiam mediate Fxod. 10, 16.
Pſal. 78, 17. 18. 19. Luc. 10, 16. 15,18. (3)
actus contra alios I Sam. 2, 16. Mat. 18, I5.
& contra nos ipſos commiſſos 1 Cor. 6, 19.
qque peccata eſſe.

H. 316. Si pabitudo actionum ad legem ceu
normam ſpeétetur, diſtingui ſolet inter pec-
cata per ſe, & per accidens. Illa ſunt aQus
qui ipfſi in ſe vitioſi & æνοονο ſunt; Hc vero
ſunt actus in ſe quidem non mali, ſed qui
per principium, finem, objectum, circum-
ſtantias vitioſi redduntur. Tit. I, 1 5. Hinc
facile eſt judieare, quo ſenſu virtutes genti-
kium peccata dicantur.

§. 317. Si cauſæ actionum internæ ſpectantun,
Peccatum vel oluntarium eſt, quod ab ho-

mine æον+Zs actionis ſuæ gnaro perpetratur,

cum plena voluntate, unde & peccatum contis
conſcientiam dicitur; Luc. 12, 47. Joh. 15,22.
24. Rom. 1, 32. Tit. 3, 11. vel Involuntarium,
a quo vel abeſt notitia voνααo. vel plena vo-
luntas actionem committendi. Gen. 20, 6.
KRom. 7, I5. 19.
Hic notandum: a. Hac maxime parte plu-

rimum inter ſe differre doctrinam de peecato
hu ma-

—

bunatom, 4
volente prot
ttritam Seri
tarios (prin
inpeccatort
noftri caven-
decipiamur
tiis, de gu
ter judicat,
tur peccara
etiam non
torum cauſi
ITUn, 1, 13.

6 315 Co.
In peccatum n
Deccandi, e
C9,1. 10
quoc Cohr⸗
Poſtum be⸗
Whunn abripi
1 ll 19, 13,.
De hoe n
cadere; 8.
DPeccent ex
tamen huc
ent conll,
voch pecc
nim
1tnili,non

Auale.

—
Me. Uhiton
peccatum let
2) Objelien!
nediate xot
c, 10, 16. Iſrl
m. 2, 16. M).
nmniklos 101

ationnn Nl

iſtingan haletnn

ides. Uin
dvut unt
Hemn non dl,
m, Objechum⸗
gtur. Tit. 1, 1
uo ſenll iimit

. ,
orun itenneßet

jrim elt, d
ſox ghalo beß⸗
9
Onde Cheronn
„ Ion’
uc. ſ ,
,II. te
ogiu,
nittendi. 600

e axine
hotfniume,

Peccatum Actuale. 151

bumanam, quæ tantum actiones à ſeiente &
volente profectas pro peccatis habet, & do-
rinam Scripturæ, quæ actus etiam involun-
tarios (primos illos concupiſcentiæ motus)
in peccatorum numerum refert. G. In examine
noſtri cavendum, ne facilitate erga nos ipſos
decipiamur. Multa habentur pro involunta-
riis, de quibus Deus Kagdασοννας plane ali⸗
ter judicat; Luc 16, 15. & pauciſlima dan-
tur peccata ignorantiæ vere talia; ignorantia
etiam non raro efficax graviſſimorum pecca-
torum cauſa eſt. Luc. 23, 34. 1 Cor. 2, 8.
I Tim. I, 13. Act. 32 17.

S. 318. Cognata huic alia peccati diviſio eſt
in peccatum malitiæ, quod fit cum propoſito
peccandi, Jer 44, I5. 16. 17. Num. 15, 30.
Pſ.19, 14. 1Cor. 10,22. & peccatum infirmitatis,

quod contra conſtans illud ac habituale pro-

poſitum Deo vivendi, ex præcipitantia ani-
mum abripiente, committitur. Gal. 6, 1.
Plal. 19, 13. 106, 33.
De hoc notandum, id in ſolos regenitos
cadere; & quamvis etiam irregeniti multa
peccent ex ignorantia aut præcipitantia, ea
tamen huc referri non poſſe, quia non ha-
bent conſtans peccata fugiendi propoſitum.
uod peccata infirmitatis dicuntur, id non
de infirmitate naturæ noſtræ, (quæ ad ſpi-
ritualia non imbecillis, ſed omnino mortua
K 4 eſt)

152 peccatum ARuale.
eſt) intelligi debet, ſed de defectu roboris
vitæ ſpiritualis, ex imperfectione Sanétifica-
tionis. Peccata eorum, qui tentationi reſi-

ſtere conantur, at in fine tamen ſuccumbunt

Reg. 13, 9. 10. 11. Num. 22, 18. non huc,
ſed ad voluntaria referenda: quia non fiunt
absque conſenſu.

S. 319. Si actuum internorum externo-
rum ſubordinatio in peccato ſpectetur, divi-
ditur in peccatum cordis, Mat. 9, 4. & oris

Jac. 3, 2. 6. 9. Judæ Y. 1 5. Mat. 12, 36. 37.

& operis. Jac. 1, 15. V
Ubi notandum, peccata cordis etiam ſine
externo opere conſummata eſſe peccata,
Matth. 5, 28. ſed periculoſa maxime, ex eo,
quod raro agnoſcuntur Luc. 16, 15. beccata
oris & operis autem ſemper antea eſſe pec-
cata cordis. Mat. 12, 34. 3 5. 15, 19.

S. 320. Quoad notitiam noſtram, peccata
alia manifeſta, alia occulta ſunt. IUa ſunt,
quorum is qui peccat, ſibi conſcius eſt.
1 Reg. 2, 44. hæc, quorum non conſcius eſt.
Horum innumerabilia inter homines exem-
pla ſunt, Pſal, 19, 13. unde nemo ſe ipſum
abſolvere poteſt. I Cor. 4, 4. Pfſal. 90, 8. (9.)

§. 321. Non prætereunda eſt & illa me-

morabilis diſtinctio in peccata carnis & pec-
cataà

— —

cata Shiritus
nis ommnium
lbidnoſam
cata Ppiritun
cum craſſio
ne depolita

9. 322.
pria, quor
Aliena, guo
niam eorum

K. 32. P
ctiam iplins .
lus in cenſumn
nonregnans,
In camans &

§ 324. P
Origingle,
tra gratiam!
Deccatum 3)
6o per ſepe
tus heccanc
tumn origina
et. 13,23.
9, 341. 36.
Donirinmn ſ
Guo Unico,
in anim

nuſe. peccatum Actuale. 153

—

ge lefelatcn cata Spiritus. 2 Cor. 7, I. Inter peccata car-
ſecdioneni nis omnium foœdiſſimum eſſe impuritatem
Gui tentmit libidinoſam Paulus monet 1 Cor. 6, 18. Pec-
tamenls cata Spiritus tum demum agnoſci incipiunt,
n.22, 1 cum craſſiora in Converſione & Renovatio-

nda: quami ne depolita ſunt.

1

S. 322. Tenenda & illa, in peccata pro-
ernorun &o pria, quorum ipſi cauſa phyſica ſumus, &
o Hece aliena, quorum participes evadimus, quo-
,M, niam eorum cauſa moralis ſumus. ITim. 5, 22.
§. 223. Præter hos tam varios reſpectus
etiam ipſius peccati vis & effettus atque even-
tus in cenſum venit, quo tum in regnans &
non regnans, tum in mortale & veniale, tum
in clamans & non clamans diſtinguitur.

cata corass ein
ninata ele N
loſa manine, 4
Luc, 16,16. ne

enper anten elen . . .
S S§. 324. Regnare proprie dicitur Peccatum

4.35. lſl Originale, in irregenitis, quamdiu ſunt ex-
oltun E tra gratiam Dei. Rom. 5, 21. Sed tamen &
jen no t Peccatum actuale dici poteſt regnare, quan-
An un d per ſæpe iterata peccata contrahitur habi-

. Oblclus . . . .
übi enin tus peccandi, quo prava inclinatio, Pecca-
tumnen tum originale conſtituens, corroboratur.
nter homines e, Jer. I 3, 23. Rom. 6, 5. 12. Eph. 4, 19. Joh.

nde benof 8, 34. 36. 2 Pet. 2, 19. Hinc intelligitur,
4,4. Dominium ſive regnum peccati non in actu ali-
ale dquo unico, ſed continuato conſiſtere, qui
unda lt , vim in animum exfſerit, ad porro ſuſcipien-
Cata NN/, K 4è dos

154 Peccatum Actuale.

dos actus ejusdem generis Pſal. 69, 29. Eſa.
30, 1 nec niſi externa vi oppoſita cohiben-
dos. Gen. 11,6, Eſa. 37, 29. Adeoque Pec-
catum regnans eſt illa vehemens propenſio pra-
va, qua homo nibil aliud agere vult, quam
peccare. Rom 6, 19. 8,7. Tit I,15. Mat. 7, 18.
bPeccatum non regnans eſt, cui boni motus
Spiritus Santcti, peccato repugnantes, in ani-
mo hominis opponuntur. Id apud homines in
via ad converſionem conſtitutos fit per lu-
ctam, in qua per varias viciſſitudines pecca-
tum nunc vincit, nunc vincitur, Gal. y, 17.
cum contra in ſtatu converſionis homo con-
ſtanter dominari poſſit ac debeat peccato. Gal.
5§, 16. 18. Rom. 6, 14. 1Joh. 3, 9.

S. 325. Peccatum mortale eſt, quod homi-
nem privat fide, vita ſpirituali, & ſtatu gra-
tiæ, Rom. 8, 13. I Cor. 6, 10. Gal. 5, 21.
I Tim. 1, 19. Apoc. 21, 8. Ezech. 18, 24.26.
Veniale autem eſt illud, quodin ſe quidem morte
& condemnatione dignum eſt, ſed eam attu non
affert, quia perſona quæ illud committit in fde
&οſatu gratiæ manet, & propter Chriſtumre-
miſſonem conſequitur. Rom. 8, I. 1 Joh. 1,
9. 2, 12.
Hic notandum: (1) ex ipſis definitiomi-
bus liquere, diſtinctionem hanc tantum ad
eccata regenitorum pertinere. Non renato-
rum peccata non mortalia, ſed mortua dici
debent.

— —

debent. No
ſed continuan
gent. Pph.2,
ltatis in pe
on peccandd
ichagnit
dem contin
tionenn ſolt
G41),172
(3) peccatz
hinc multpt
lia. Urprm
DPeccandlexit

. 326. De
Dels longan
. v 30,
tinam, ter
ln Seriptun
10. Gekt
e. 5, 4.
oppret
tuti ſunt
vodomit
emplisin
rales q⸗
Cqta appl
ſur Pece⸗
Mlat 23,
Apoc, 1

Tuale.

ris Plal 60,.
j oppoſnak
,29. Aleolnt)
hemens lhtitt
ul ngeje Mi,
lit 1,15 M
ns elt, Ali hoin
fepugnantet,1
4 Pl Hott
Onſtitotostß
8Vicifſicnngf
incitut, 01
awerſionis nn
debezthelenn

1 ſoh. 59.

Ortle e, 1
hintuki, G
,n
,6. Erech. bi
od ikj ün
n ; i⸗

,,e,A
4

, iNud comnifi

4
iCs

,ontero⸗

ex ioſs ben
nem hane N
nere, Mnne

Peccatum Adtuale. 155

debent. Non afferunt mortem ſpiritualem,

ſed continuant, & reatum mortis æternæ au-

gent. Eph. 2, I. Ebr. 9, 14. (2) Notas venia-
litatis in peccatis regenitorum eſſe: conſtans
non peccandi propoſitum; facilem peccati ad-
miſſi agnitionem; ſerium de eo dolorem; fi-
dem continuo remiſſionem quærentem; cau-
tionem ſolicitam, ne dominetur peccatum.
Gal. 5, 17.24. Rom. 7, 24. 8, 1. 13. Apoc. 7, 14.
(3) peccata venialia extenuata & neglecta, &
hinc multiplicata, degenerare poſſe in morta-
lia. Ut primum enim conſenſus & proæreſis
peccandi exiſtit, mortalia fiunt. Jac. 1, 15.

§. 326. Peccatum non clamans eſt, quod
Deus longanimitate ſua aliquamdiu tolerat.
Act. 17, 30. Clamans, quod ſeveraum, repen-
tinam, terribilem a Deo vindictam exigit.
In Scriptura clamare dicitur homicidium Gen.
4, 10. defraudatio mercedis, Deut. 24, 14 ſeq.
Jac. 5, 4. rapina, Hab. 3 (2), II. vexatio
& oppreſſio eorum, qui externa ope deſti-
tuti ſunt, Exod. 3, 7. 22. 22, 23. Peccata
Sodomitica Gen. 18, 20. 19, 13. quibus ex-
emplis inter ſe comparatis erui poſſunt gene-
rales quædam notæ, ad plura quoque pec-
cata applicabiles, illa ſpeciatim, quibus men-
ſura peccatorum dicitur expleri. Gen. 15, 16.
Mat. 23, 32. led. 1 I heſl. 2, 16. Hoſ. 9, 9.
Apoc. 18, 5.
§. 327.

156 Peccatum in Spiritum S.

§. 327. Dantur gradus peccatorum, ſecun-

dum quos alia leviora, alia graviora ſunt,
Ezech. 16, 47. Joh. I9, II. I Tim. §, §.
2 Pet. 2, 20. quibus etiam ex Divinæ Juſtitiæ
regula diverſi poœnarum gradus reſpondent.
Mat. 11, 22. 24. Luc. 12,47.4 8 Apoc. 18,6.7.
KPſtimantur autem peccatorum gradus: ex
perſona peccante; ex perſona in quam pec-
catur; ex re, cui detrimentum infertur; ex
magnitudine & multitudine malorum, quæ
per peccatum aliquod inferuntur; ex deſti-
nata, qua peccatur., malitia; petulantia;
continuatione. .
Hæc criteria ſi applicentur ad Peccatum in
Spiritum Sanctum, patebit, in iſto ſummum
deprehendi malitiæ gradum.

De Peccato in Spiritumi Sandum.

S. 328. Expreſſa hujus peccati mentio fit
Mat. 12, 24. 3 I. 22. Marc. 3, 22. 28. 29. 30.
Luc. 12, 10. ex quibus dicétis patet, illud
conſiſtere in malitioſa reſiſtentia adverſus me-
dia gratiæ liberaliter & cum interna convi-
ctione oblata, cum blasphematione, irriſione,
&oο impugnatione eorum, ad boſtiliter impe-
diendam etiam aliorum converſionem.

§. 3 29. In loco I Joh. 5, 16. peccatum ad
mortem non eſt quodvis peccatum mortale;
nam

V.

nam ex hoc
Pro tll nont
tum, gno ni
is, gui ita p
tim ſpiritual
Atge ita nee
it. Ex qu
tem eſe ſy⸗
Sanckum.

. 330. L.
Immecliate ine
gione Crifim
ded gin tme
tellgi etam
honinis Chrit
ſus eſt, T fus
Shiritus dand
totali in ſtatnn
Coniunckum
mum ita ob
Per gtatam i
Aitur erg
ilodhriſe
Valce ſimile
Catumin Sp
n intellge,

Kz L
lant Fi⸗ R
io 5/

iritun 5.

—
5 eccatorin en
Aia grapinnſ
, II. I In
ner Diyine t
gralus tehett
47498 AM,le i
Ccatorimn grun
erlona in qun
nentum inlenn
dine malorun

nkeruntour; ett
malita; henl

entur ad Pecenn
bit, in itofnun
dum.

pirtun Ghfe

s heccat geil
re, 9,22. 250.
Cilis patt,
eßkentis knne
Cutmn itenttn.
Hemafiole, i
d Holie
werſonen.

„ 16, fkunii

9

S.
eccatun
19

Peccatum in Spiritum S. 157

nam ex hoc poſſibilis eſt reditus, & preces
pro tali non fruſtra fiunt: ſed eſt tale pecca-
tum, quo mors æterna certo inducitur, dum
is, qui ita peccat, revocationem ſui ad vi-
tam ſpiritualem & æternam non admittit,
atque ita nec aliorum precibus locum relin-
quit. Ex quo colligitur, Peccatum ad mor-
tem eſſe ſynonymum Peccati in Spiritum
Sanctum.

S§. 330. Locus Ebr. 6, 4. 5. 6. proxime &
immediate indigitat apoſtaſiam totalem a Reli-
gione Chriſtiana ad Judaiſmum vel Gentiliſmum.
Sed quia tamen verba ſunt generaliora, in-
telligi etiam debent generatim de quovis
hominis Chriſtiani, qui jam longe progreſ-
ſus eſt, & fructus regni Dei per operationes
Spiritus Sancti certiſſimas percepit, relapſis
totali in ſtatum peccati & malitiæ regnantis,
conjunctum cum boſtilitate & reſiſtentia ani-
mum ita obfirmante, ut non poſſit reſtitui
per gratiam ita repudiatam.
Agitur ergo hic de alio peccato, quam fuit
illud Phariſæorum (S. 328) ſed quod ei tamen
valde ſimile eſt. Omnino hic includitur pec-

catum in Spiritum Sanctum, quamvis non ſo-

lum intelligatur.

§. 33 I. Locus Ebr. 10, 26-31. agit de vo-
luntario & ſpontaneo relapſu poſt acceptam
gratiam

58 Peccatum in Spiritum S.
1

um pe-
nis ad Chriſtum, cur
gratiam converſionis m de⸗
gratiam & malitia eo usque progreclten 3
nenni rejiciat, & contumelia ealat: .
r ratiæ, hoc eſt, Soiritum da n.
tion E cii ſui, quo gratiam : ug.
ne Eheiſti partam, applicat in or
Verfonies non poſſe „quamdiu iſtun
ak m Sanctum rejiciunt, evié e⸗
St atam penitus evertit ſalutis
