ejus pote
ſecunlis,
ſinelegibe
lyes nat
Ac reli
dum, i.
nutrimenn
el, dirt
deincehe
tum 8,. 4

5.463.
let, ate
juncka fiit
cCpit opu⸗

ſ Lu.2

g.
DtWaum:
Mkaatia,
Derita
moration
rentibus
nos doc
3 fayon
nin eu
Incertis
IS.
Multe
all lind

.
1

Vitz a0e
othlnioh,
8.
onig Iifi
Dheiſti
contbletta
Ilio gulen
tione Muck
men & A
eflectunkl⸗
coll. l0
n.5, 1h1
19. Ciel⸗
haupet⸗
ola, Kole
NatO,1iN

lr in e li⸗
litas onmen
m Munt,
Ge noſtt
vr ha/
trworcinmi.
0 Lnlt
birncllol⸗
dubiumn
,vod/olun,
iof⸗
bent,

Status Exinanitionis. 229

ejus potentiam eadem facilitate ſine cauſis
ſecundis, minus principalibus, atque adeo
ſine legibus naturæ, agere poſſe, quam per
leges naturæ. M
Ad reliquas difficultates hic motas, tenen-
dum, id quod ex Maria ad formationem &
nutrimentum ſanctifſimi fœtus, deſumtum
eſt, virtute lotri, per Chriſtum ν +τιανν
deinceps praſtandi, redemtum, & per Spiri-
tum S. ſanctificatum fuiſſe.

S. 463. Nativitas ad Exinanitionem perti⸗
net, quatenus cum magna humilitate con-
juncta fuit. Luc. 2, 3. ſeq. Hinc jam in ea
cœpit opus ſatisfactionis pro nobis. Gal. 4,
4: F. Luc. 2; 22,. 2324

§. 464. De adoleſcentia Chriſti, & vita
privatim acta præter exilium in ipſa ſtatim
infantia, Mat. 2, 13. profectus ſpirituales in
pueritia conſpicuos, Luc. 2, 40. 47. 52. com-
morationem Nazaretanam, & obſequia Pa-
rentibus præſtita, Luc. 2, 5I. nihil Scriptura
nos docet. Ideo cavendum, ne, dum hinc
9αν°εντ honori conſulere, illinc ααααπα²
ziav ejus commendare intendimus, cogitatis
incertis, fabuloſis, parum decoris indulgea-
mus.
Multo ſolidior eorum diligentia eſt, qui
ad ſanétiſſimum tum privatæ tum publicæ
P*2 vitzæ

230 Status Exinanitionis.

vitæz Chriſti tenorem attendunt, conſpi-

cuum in virtutibus eximiis: pura intentione;
mente cœleſti, mundum ac terreſtria abne-
gante; fiducia in Deum; caritate in homi-
nes; aſſiduitate precandi; vigilantia; obe-
dientia; manſuetudine; docilitate; benefi-
centia, aliisque.

S. 465⁵. Quæ paſſus eſt Chriſtus, vere paſſus
eſt Elſa. 5 3, 4. ac Deo providente; Act. 4, 27.28.
nec tamen ſequitur, adfuiſſe inevitabilem
quandam neceſſitatem, peccata illa, quibus
Chrtiſtus in crucem actus eſt, committendi.
In paſſionibus animæ Chriſti, Eſa. 53,8. 11.
cavendum tum ab exaggerationibus extra &
ultra Scripturam faéctis, tum ab extenuatione
temeraria, qua admiſſa minor in Chriſto, quam
in Martyribus plerisque, conſtantia fuerit.
Derelidio conſiſtebat in ceſſante ſenſu ſua-
vis ac ſolati flui influxus, qui ex inhabitan-
te Divina Natura redundabat in animam Chri-
ſti: Ex quo ineffabilis animi dolor, Pf. 22,2.
69, 2. ſenſus iræ divinæ, & mortis æternæ
guſtus ſecutus eſt, Mat. 26, 46. Ebr. 2, 9.
neutiquam tamen ad deſperationem usque,
aut luétam cum deſperatione progreſſus.
Pfſal. 148, 5. Ebr. 5, 7. 8.

§. 466. De Morte Chriſti ſatius eſt abſti-
nere a htibus olim motis, & magis ad ejus
veri-

—

Veritatem
tüͤum fuiſi
nus alte pe
ConnprobaZ
erpiatoriu
1Cot. I,
ue loca
Unio natur
2 manent
parata eſſe
nam ac Hn

5,407, G
nltlomis,
Ulterioribus
mmlecictio
elt, 21,2.
Cumſtantis
lut Wi N
Joriſcanie

46.
ta mente
iterit no
ſ. 14. Ut
Derpeſſion
20. exemp
ugiten
ſietiam i

is.
dont, con
Ura intenton
tetteltruds
Aritate imin
Viglantuk.

Cilitate; N

griltus, ter⸗
Ite; AM
giſſe inentt
ccata ill
, COTNie

ſi, Elr

Ntionibusen
nh exten!
Drin Chrlog
onſtanti fun
celonteſenli
vi ex Nhun
t in nimamt
niColor, 1
& norts

6,40. Phr1
erationen Pee
rogel!

ione

4
46

. l
tius ela

, 3953

1

Status Ewinanitionis. 231

veritatem ac finem attendere. Vere mor-
tuͤum fuiſſe & avtopſia adſtantium, & vul-
nus alte per latus adactum Joh. 19, 34. 35.
comprobat. Finem mortis tam ignominioſæ
expiatorium fuiſſe Ebr. 9, I5. 156. 2, 14. 1 5.
1 Cor. 15, 3. Gal. 3, 13. 2 Cor. 5, 14. 15. alia-
que loca paſſim docent. In morte ſoluta eſt
unio naturalis inter animam & corpus, Jal-
va manente (etiam cum anima a corpore ſe-
parata eſſet) Perſonali inter Naturam Divi-
nam ac Humanam Unione.
S. 467. Sepultura fuit ultimus apex exina-
nitionis. Per eam corpus Chriſti exanime
ulterioribus hoſtium injuriis ſubduétum, &
maledictio ab adſpectu hominum remota eſt
Deut. 21, 23. Et quia cum honorificis cir-
cumſtantiis conjunécta erat, intermedia ve-
lut via ac tranſitus fuit ab humiliatione ad
glorificationem. Pſal. 16, 10.

H. 468. Ex his omnibus conſequitur, gra-
ta mente a nobis agnoſci debere, quanti con-
ſtiterit noſtra redemtio, Eſa. 43, 24. 2 Cor.
5, 14. ut amplectamur beneficia, tantarum
perpeſſionum impendio nobis parta, Gal. 2,
20. exemplar humilitatis & abnegationis ſum-
mæ jugiter intueamur, Ebr. 12, 2. & calcato
mundi faſtu ac vanitate, toleratisque adver-
ſis, etiam imitemur, I Pet. 2, 21. 24. eadem-
P 4 que

232 Status Ealtationis.

que qua Chriſtus gloriam adiit, via per an-

guſta ad auguſta tendamus. Joh. 12,255.26. 32.

XXVII.
DrE
STATU EXALTATIONIS.
§. 469.

Ealtationen Chriſti Scriptura definit adi-
onem Dei judicialem, qua Filius Dei cum
per paſſiones conſummatus eſſet, gloria & bo=
vore coronatus fuit. Ebr. 2, 9.
Dicta claſſica ſunt Phil. 2, 9. 10. II. Act.

2, 33 36. §. 3 I. I Pct. 1, II. Epf. 1, 20.2 1.22

Apoc. y, tot. (inprimis y. 1II. 12.) Elſa. 53,
8 — 12 7

S. 470. Status Exaltationis conſiſtit in de=
poſitione omnis infirmitatis 2 Cor. 13,4. Aum-
kione realiſſima donorum habitualium, im-
Paſſibilitatis & immortalitatis Rom. 6, 9. a0
Majeſtatis divinæ totali (etiam quoad actum
reflexum) & v glorioſa uſurpatione. Phil. 2, 92
10. 11.

§. 471. Kxaltationem hanc Chriſtus non me=
ruit, ſed jure, ex unione perſonali redundan-
te
e

te, Mga
quan ratio
o Autius

8.49).

Dxalatoonis 4

attemn ſekert

6 5
itehoctis,
tr . Oln
lummath
Der glotio
hifeltata
br 2, 3.

F. 47).
lealis Ch,
ederat,Y
69 ni ori
mininm
llararet,

litt, in e:
Oh. 12,

YTNR

ctipturn Cehn
,guu Hlu
(et, gond
2, 4.
1.2, 9, lantl
.Il. 12) 1

onis coniltri
81001. 49
Dabitullun:
etialn eit
puine, i

cChrituin
etlontliein

Status Ealtationis. 233

te, tanquam ſibi debitam conſecutus eſt, poſt-

quam ratio nulla amplius fuit, cur Ezinani-
tio diutius continuaretur. Joh. 17, 1. 2. 4. 5.

8. 472. Fxaltatus eſt Chriſtus 9eavροατσ

ſed jormaliter Exaltatio pertinet à Naturam
Humanam. Phil. 2, 9.

S. 473. Exaltans fuit Deus Phil. 2, 9. ubi
voxX Deus'& eſſentialiter & perſonaliter capi-
enda. Epentialiter; quia exaltatio hominis
Jeſu Chriſti eſt actio Dei ad extra, tribus
Perſonis communis: ſed & perſonaliter; quia
Exaltationis conſequens expreſſe ad Deum
Patrem refertur, Y. II. conf. Joh. 17, 7. Ack.
2, 33. Plal. I10, I. 2, 8. 9.

S. 474. Status Exaltationis in Vivificatione
inchoatus, in Aſcenſione conſummatus dici-
tur, comparative, non abſolute: nam con-
ſummata hæc gloria Chrifti aſcendentis ſem-
per glorioſius & majore cum triumpho ma-
nifeſtata eſt & manifeſtabitur. 1 Gor. 1, 2 5..
Ebr. 2, 8. Apoc. 5, 5e

S. 4775. Deſcenſus ad inferos eſt verus ac
realis Chriſti, poſtquam in ſepulcro vitam re-
ceperat, abitus ad locim damnatorum, ut in
es victoriam a regno ſatanæ reportatam, &
dominium in illud ſibi vindicatum, palam de=
clarqret. B Loci
△

234 Status Exaltationis.

Loci claſſici 1 Pet. 3, 18. 19. explicationem
probant tum ordo concinnus a Y. 18. ad v. 22.
tum quod oαιανρια etiam Y. 22. Proprie dici-
tur; tum quod abitus ille Chriſti diſtingui-
tur a morte & ſepultura; & Chriſto non
dαοροααιν+, ſed incarnato tribuitur.

S. 476. Reſurre ctio Chriſti eſt reſtitutio na-
turalis animæ cum corpore unionis, & exitus
e ſepulcro cum corpore glorificato.

S. 477. Reſuſcitatio Chriſti eſt opus Dei
Act. 2, 32. Patris Eph. 1, 20. per Spiritum
Rom. 8, I1. Sed & ipſe Chriſtus ſua potentia
divina ſe ipſum ſuſcitavit Joh. 2, 19. 10, 17.18.

§. 478. In ea maxime notabilis eſt prædi-
Gio Chriſti, qua non ſuis tantum, ſed & ho-
ſtibus, non modo reſurrectionem, ſed &
tempus illius multo ante ſignificavit; idque
tanquam argumentum præcipuum, quod mil⸗
ſionem ipſius divinam ſit comprobaturum,
allegavit. Joh. 2, 19. 21. 22. Mat. 16, 21. 20,
19. 12, 39.40. 27, 63. Per hoc plane con-
cidit incredulorum objectio, potuiſſe reſuſci-

tationem JESU alias cauſas & alios fines

habere.

S. 479. Veritas reſurrectionis Chriſti, &
narrationis Evangeliſtarum de ea, ſolido ni-
titur

5

titurfudamen
ſtinonum de
Geſeſitis expl

9)Qum

eS. qde 0

(3) Natur⸗

oon potentia

Iid Valentes;
Deres, umple
0(9) Pruden

Rbi: non fraue

lck. Act s,
) Negve
Urellencum ho
duntr.) luc.
0) HMvir
Umt in mein
ltemplo; ee

Doceridus ,

Aſepultan
kliſtet, Ad
gendam Prn
tentiæ ſoc
le en fiatin
olmnla in te
lt, Iui ſeſe
ent; cum
Odium: &.
nium rekelt
rato id CO

is.
explicatoon
1. 18, d
2. Proyrel
hriſti d
& Chhm

lieſtteffmin
nionis, Gn
ſoato.

ſti
20, Pel i
iſfus ſuft

Otebils e 1
tantum, i 1
echonen, ki
ſgiſcnt 1
ihuun, ce!
conrohiun
. Mat. 16,21
er boe e /
potule ci
nn

rit,
Ntot

ſ

onis
ſe e,

Status Exaltationis. 23

titur fundamento. Etenim (1) qui de ea te-
ſtimonium perhibebant fuere teſtes oculati,
de re ſatis explorata, Act. I, 3. 4. 10, 40. 4 1.
(2) Qam plurimi, Act. 1, 8. 15. 1C0r. 15,
4‧8. iiqde omnes inter ſe conſentientes.
(3) Naturalibus præſidiis nullis inſtructi:
non potentia, non eruditione aut eloquen-
tia valentes; ſed infimæ ſortis, rudes, pau-
Peres, ſimplices, ad fraudem inepti. ACt. 4, 3.
(A4) Prudentes tamen, graves, ſerii, pro-
bi: non fraudulenti, non fanatici, non ſto-
lidi. Act. 26, 24 25. 26.
(5) Neque creduli hac in re fuerunt: ad
credendum hoc factum difficulter adduce-
bantur. Marc. 16, 11. 13. 14. Joh. 20, 25.
(6) Hi Viri de reſurrectione Jeſu teſtati
ſunt in media Judæa; in urbe Hieroſolyma;
in templo; coram Synedrio, & Judæorum
proceribus, gnaris omnium, quæ in morte
ac ſepultura jeſu geſta erant, & ſi qua fraus
fuiſſet, ad eam accurata inquiſitione dete-
gendam præſidiis tum prudentig, tum po-
tentiæ, ſufficienter inſtructis. Peſtati ſunt
de ea ſtatim quinquageſimo die poſt, cum
omnia in recenti memoria eſſent; cum ipſi
illi, qui Jeſum neci dederant, ſuperſtites eſ-
ſent; cum nondum defetbuiſſet procerum
odium: & tamen non fuit, qui hoc teſtimo-
nium refelleret; ſolo ſilentio apoſtolis impe-
rato id conabantur opprimere. Act.4, 2. 17. 18.
(7) Nulla

236 Status Exaltationis.

(7) Nulla habuere motiva externa. Non
ducebantur honoris, non lucri, non com-
modorum ſpe aut cupiditate; prævidebant
contemtum, odium, pericula, mortem; &
magnam vitæ partem inter continuas perſecu-
tiones agebant: nec tamen ab hoc ſuo teſti-
monio deterriti aut dimoti fuere: quæ con-
ſtantia indicio eſt, de eo, quod teſtabantur,
fuiſſe certiſſimos.
(S) Judæi quod opponerent non habue-
runt, niſi miſerum illud & puerile commen-
tum Mat. 28, 1I -I5. Inter Gentiles, Juliano
ac Celſo, acerrimis hoſtibus, ne quidem in
mentem venit veritatem facti vocare in du-
bium: ad conſequentiam ex eo potius ne-
gandam omnem ingenii ſui vim intenderunt.
(9) Firmitatem huic teſtimonio inſignem
addiderunt hujusmodi ſubſecuti effectus,
qui exſiſtere non poterant, niſi poſita veri-
tate Reſurrectionis Chriſti. Tales ſunt ()
Effuſio Spiritus Sancti, conjuncta cum do-
nis miraculoſis, non modo in Apoſtolos,
ſed & in alios, qui Evangelio de Jeſu Chriſto
credebant, & quidem non ſemel, aut raro,
ſed paſſim, & frequenter, collatis. Act 2, I.
33.38. 4,: 3 1. 6,§. 10. 8, 15. 17. 9, 17. 10,44
19,6. I Cor. 12, I. conf. Act. 5, 32. (S) Ani-
mus Apoſtolorum imperterritus, qui cum
aullo ante Chriſti mortem tam timidi fuil-
ent, jam nullo terrore frangebantur. „)
r0⸗

——
Propagntio
ceſſuſicta,
Ccupidſtntibe
VIecom
lt. Conf.
(iice genn
fuerat.
Ult Ide
nec poſtul⸗
Cümenta 0
Cati perſon

Iitatemm ſun

erant Nun

eſent, etig⸗
Ualſcatp
fombus erl
t finito V
ines 2o
It Gane
ON APar
an
ſele red
II. coll.
eum in

tunc den

Ielurred

eſſent. .

N
Kantur

.

externa. N

leri, Non

e; Preicint
la, monme!
hatinunse
15 hoc hot
fuere: de
vod teſtchu

erent non
Pberle can
1Gentles,
i vocnen
er eootn⸗
i vinmnintente
Cinonio n⸗
nblecuti eic
t, hili dolar
Taes I
nfunckren
go in Apollt
lo de il⸗
ſemel, Ai
collats⸗ 3
,1. gli
,

tamn tint
gebant

Status Exaltationis. 237

Propagatio evangelii cum admirando ſuc-
ceſſu facta, quamvis nihil in eo eſſet, quod
cupiditatibus hominum blandiebatur, & pro
vitæ commodis eorum potius jacturam affer-
ret. Conf. S. 8I. num. 6. (ϑ) Excidium Ju-
daicæ gentis, prout a Chriſto prædictum
fuerat.
UIt Judæorum proceribus appareret, id vero
nec poſtulari poterat, poſt tot veritatis do-
cumenta oblata, nec dignum erat Jeſu glorifi-
cati perſona. Non deerant media, facti ve-
ritatem ſufficientiſſime explorandi; nec de-

erant argumenta, quæ pro demonſtratione

eſſent, etiam non viſo Domino. Præterea
radicata & petulans incredulitas nec appari-
tionibus expugnari ſe patitur. Luc. 16, 31.
Et finito vitæ Chriſti curriculo inter ho-
mines acto, œcconomia divina deſtinave-
rat evangelii præconiam in fidei medium,
non apparitiones. Ipſi Apôſtoli credere ante
debebant, quam Chriſtus eis conſpiciendum
ſeſe præberet, Marc 16, 11I. 13. 14. Luc. 24:
1II. Ccoll. 25. Joh. 20, 25. coll. 27. 29. neque
eum in finem illis apparuit, ut crederent

tunc demum, Joh. 16, 30. 31. ſed ut teſtes

reſurrectionis oculati & fide digni apud alios
eſſent. Luc. 24, 48. Act. I, 2 I. 22. 3,; 15.

§. 480. De Aſcenſione Chriſti in cœlum, te-
ſtantur & Evangeliſtæ Marc. 16, 19. Luc. 24,

51.

228 Status Ewaltationis.

5I. Act. 1, 9. & Apoſtoli 1IPet. 3, 22. Ebr.
4, 14. 7, 26. 8, 1. 9, 12. 24. Col. 3, I. Eph.
4. 8. 9. 10. .
Apoſtoli, quibus præſentibus & ſpectanti-
bus in ſublime elevatus fuit, terminum qui-
dem elevationis illius, ob nubem interve-
nientem non conſpexere, Act. 1, 9. neque
tamen non certiſſimi fuerunt, Jeſum in co-
lum elevatum fuiſſe: ex ipſa Chriſti prædi-
ctione, Joh. 6, 62. 14,2. 16, §. 20, 17. ex teſti-
monio angelico Act. 1I, 10. 11. ex implemen-
to promiſſionis de Spiritu Sancto mittendo,
Luc. 24, 49. 50. 5I. & ex viſione Stephani
Act. 7, 55. 56. ac Pauli Act. 9, 3. 4. 5. 17.

J. 48 r7. Cœlum, in quod Chriſtus aſcen-
dit, eſt æ& beatorum, Joh. 14, 2. fſuper
omnes cœlos. Eph. 4, 10. Ebr. 4, 14. 7, 26.

S. 482. Forma Aſcenſionis fuit localis α
ſucceſſivus motus Corporis Chriſti a ſuperficie
telluris, ſpectantibus diſcipulis, tamdiu con-
tinuatus, donec a nube contectum eſſet: quo
facto momentanea deinde translatione in lo-
cum beatorum ingreſſus eſt. Act. 2, 33. 1,9.
11,22. Luc. 24, 5I. Marc. 16, 19. ITim. 3, 16.
Motum hunc ſupernaturalem corporis
Chriſti glorificati ex motu corporum natu-
rali æſtimare non licet.

4

§. 483

——

5. 4.
& enenſir⸗
foit, Aine
OMinoda
Nem Owmn
10. Mat. 2

5. 484.
iſßnitun,
lo Chrien
lſtitutus
Locach
lbr. 3,1
Competiti
Mjam mnan

8. 46 . D
Kcätcumnſe
lita ilamn
tas, ge Sa
Mundo exe⸗

4s
t gloria
Seſſio z0l
lumn gliqn
lteni
evehi 40
botens 3.
lere ad De

nit.

det. 3, .
Col. t),

tbus Sfin
t, termninn.
b nubenin
A. 1,9
Int, ſelini
la Chniär
1, 20, 17
II. ex imn
ancto n
X viſione
913,

od Chriru:
ſoh. 14, 1

onis fiit h
Chrifi ale
pulsni

nteckunele
tymnaletinen
AC ,
16,1.llin:
turalenn .
1 corporun-

66

Status Exaltationis. 239

§. 483. Per aſcenſionem nonniſi viſibilis
& extenſiva Chriſti præſentia terræ ſubtracta
fuit. Hinc non poteſt ex ea concludi ad
omnimodam Chriſti abſentiam, & negatio-
nem Omnipræſentiæ Carnis Chriſti. Eph. 4,
10. Mat. 28, 20.

S. 484. Seſſio ad dextram Dei eſt divinum,
infinitum, potentiſſimum, omnipræſens regimen,
quo Chriſtus Homo, totius univerſi Dominus
conſtitutus eſt. .
Loca claſſica ſunt Pſal. 110, 1. 1 Cor. 15, 25.
Ebr. I, 2. 13. 8, I. Act. 2, 34. Apoc. 3, 21.
Competit Perſonæ Chriſti, ſed ſecundum na-
turam humanam. Rom. 8, 34.

§. 485. Dextra Dei non eſt certus aliquis
& circumſcriptus in cœlo locus, ſed eſt infi-
nita illa Omnipotentia, Omnipræſentia, Boni-
tas, ac Sapientia, quam Deus in gubernando
mundo exercet. Mat. 26,64. Ebr. I, 3. 8, I. 12,2.

§. 486. Quoniam in, his dictis deſcribitur
ut gloria & majeſtas ipſius Divinitatis,
Seſſio ad dextram Dei non poteſt eſſe do-
num aliquod gloriæ creatæ &ο finite: Sed
collocari ad Dextram Dei Epheſ. 1, 20. eſt
evehi ad divinum, omnipræſens, omni-
potens ac majeſtaticum regimen. Conſi-
dere ad Dextram DElI Ebr. I, 3, 12, 2. eſt
ca-

240 Status Ewaltationis.

capeſſere ex voluntate Patris, & ſuo etiam
Jure, hanc præro gativam. Sedere ad Dex-

tram Dei, eſt ſimul cum Patre omnia maje-

ſtatice gubernare 1 Cor. I5, 25. Ee ad
Dextram Dei Rom. 8, 34. perpetuitatem hu-
jus gloriæ connotat.

S. 487. Cum autem poſſeſſio hujus omni-
potentis Dei virtutis Chriſto ſecundum hu-
manam naturam ſtatim in primo incarnatio-
nis momento collata ſit; (§. 38 8. 393. 39.)
dici omnino poteſt, exaltationem ad Dex-
tram Dei cum ipſa incarnatione cœpiſſe, ipſi-
que Libri Sꝓmbolici hac loquendi formautun-
tur, Form. Conc. p. 608. num. X Scripturarie
autem ſi loquendum ſit, cœit hæc Seſſio cum
Aſcenſione, qua facta humanitas Chriſti non
quidem nunc demum ad ipſum majeſtaticum
regimen in ſe, ſed tamen ad plenum, &

glorioſum ejus exercitium fuit evecta. Eph. I,

21. 22. 23.

g. 488. Adventus Chriſti ad judicium non
concipiendus eſt ut localis quidam e ſupe-
riore cœlo deſcenſus, ſed eſt manifeſtatio
gloriæ Chriſti ad Dextram Dei ſedentis, illuſtri
modo terminanda viſibili Chriſti apparitione
in nubihbus. Act. I, II. 2 Theſl. I, 7- 10. Col. 3,4.
2Tim. 4, I. Tit.2, 13. I Theſl. I, 10, Phil. 3, 20.

—

48.

tantum ut
Is, ec
mo conti
Mundi;
tationes,
ſibus re⸗

a

Pliften

Præparata
bilem l
tlonem 9
Joh. 21,2
Luc. 21, 3

In

itium

in miſſione
Gio urdis
Mukto poſt
Der hume

D

EI

Ihient
doc

iz H
Status Exaltationis. 241
„ oen . . . 1
Seabre D S. 489. Hinc in Scriptura deſcribitur, non
tantum ut actus demum in fine mundi futu-

rus, ſed ut actus per totum N. T. tempus

re Ofhnun

Ekiah uno continuo tractu durans usque ad finem
mundi; qui omnes imperiorum mundi mu-
tationes, omnes victorias notabiles de ho-
ſelſo kour ſtibus regni Chriſti, omnemque hujus regni
o Komen amplificationem in mundo, tanquam actus
o en præparatorios complectitur, donec in viſi⸗
Iprine bilem ad judicium ſolenne ultimum appari-

(3 tionem glorioſe deſinat. Pſalm. 96. 97. 98.
Amtenen. oh. 21, 22. Matth. 16, 27. coll. 28. Ebr. 2, 8.

tioe . L uc. 21, 3 I.
Aenllim⸗ Initium hujus Adventus conſpectum eſt
uAà in miſſione Spiritus Sancti, Act. 2, 33. exci-
lh dio urbis Hieroſolymæ Matth. 26, 64. & non

manit multo poſt, in Apocalypſi Johanni data, &

ilum uſc per hunc Eccleſiæ tradita. Joh. 21, 22.
en d ſen
fuiteſelu!

XXVIII.
Gen J
e DE PREDESTINATIONE.
CHii d, . F. 350.
C I Renter Formula Concordiæ p. 801- 804.
⸗ lu doctrinam de Gratia Dei Univerſali ante

Oouñmnia ſolide tenere jubet, ut in doctrina de

242 Prædeſtinatio.

Prædeſtinatione deinde recte verſemur. A
Theologis cum Damaſceno dicitur Voluntas
Antecedens (S. 139.) eſtque ſeria inclinatio
&& deſiderium ſervandi omnes in univerſum ho-
mines, in ordine ſalutis ſapienter conſtituto.
Conſtitutio hujus Ordinis Salutis in Scri-
ptura dicitur ορσεασ propoſitum Dei, Rom.
8,28. Eph. 1, 11. 3, II. 2 Tim. 1, 9. & aX
Osz Luc. 7, 30. Act. 20, 27. Conf. Eſa. 4 5,Z
23. 24.

§. 491. Eum Salutis Ordinem ad omnes
homines pertinere, probat
(1) Benevolentia Dei univerſalis, qua ho-
minum ſalutem ſerio intendit, & quoad per
ipſius perfectiones fieri poteſt, procurat.
Joh. 3, 16. I Tim. 2, 4. Ez. 18, 23. 32. Tit⸗
2, 11.

(2) Meritum Chriſti univerſale, quo ſalus

toti humano generi acquiſita eſt. Eſa. 53, 5 ſeq.

Joh. I, 29. 3, 16. Rom. 5, 18. I JoOh. 2, 2.

2 Cor. 5, 14.
(3) Vocatio univerſalis, qua ſalus & me-
dia ſalutis omnibus offeruntur. Matth. 28, 19.

Marc. 16, 15. Luc. 24, 47. Rom. 10, 14. 18.

Col. 1, 23. Act. 17, 30.

§. 492. Ex quo intelligitur, «. Volunta=⸗
tem Dei antecedentem complecti certum ſa-
lutis ordinem, ſapientiſſime, quoad usqux
1

—

id cum
ra vindti
Vellt, Co
tis or.

Ur, nie

ſnt. Joh.

Marc. 16.
18, 23, 3

§ 4h3.
nem agen
gratie n e
cit. Hxc-
I Pet. 1,2,

5 4. 6

emm ingret
Veraturos,
ARque bac
in fide
deſtinatie

49f.
dei nen

non ſibi!
rere. In
cr etom e

ſtiam Int

—

e Verſennn.

icitur VOn.

ſeria iru
in uninſal⸗
ter cotfnn
18 Alonsin
oſitunbe!
Tin. bod
. C N,

tcinen A
t
irerlls,
lt, S
Potel, in
C1. 19,

iverlale, gl⸗

uel. H

1. 1lun

1 n 8
tir. Matn
Romlo

tu, n

. N
echeen,
, m

Prædeſtinatio. 243

id cum Divinis perfectionibus & cum natu-
ra ac indigentia hominum quam optime con-
venit, conſtitutum; &. Velle Deum, ut hunc
ſalutis ordinem omnes homines ingredian-
tur, ne ſibi ipſis ac ſaluti ſuæ impedimento
ſint. Joh. 3, 16. 18. 5, 24. 6, 40. 47. 20, 3 1.
Marc. 16, 16. 1 Tim. 2, 4. 5. 6. 2 Pet. 3, 9. Ez.
18, 23. 32. 33;: II.

§. 493. Jam ſingulorum hominum ratio-
nem agendi intuitu hujus ordinis ſalutis, &
gratiæ in eo oblatæ, Deus ab ælerno prævi-
dit. Hæc ρανuονοαιοι â dicitur. Rom. 8, 29.
1 Pet. I, 2.

§. 494. Quos ergo prævidit ſalutis ordi-
nem ingreſſuros, & in eo ad finem perſe-
veraturos, hos ſalvare ab æterno decrevit;
atque hæc eſt Voluntas Conſequens, ſpecia-
Hs illa Dei benevolentia erga credentes &
in fide perſeverantes, ρooρισαα ſive Præ-
deſtinatio. Matth. 24, 13. 2 Theſſ. 2, 13.
I Thefſl. 5, 9. Rom. 8, 29.

S. 49 5. Hinc patet, Decreta ac Volitiones
Dei non eſſe divulſa, non ordine deſtituta,
non ſibi invicem contraria, ſed optime cohæ-
rere. In ipſo Deo quidem unum tantum De-
cretum eſt: (S. 144.) ſed cum id ob angu-
ſtiam Intelle ctus noſtri finiti non capiamus,

D Q◻2

244 Prædeſtinatio.

& tamen diſtincta ejus cognitio neceſſaria
ſit, licet nobis, ad duétum Scripturæ, (Rom.
8, 29. 30. Eph. 1, 9.) Decreta & Volitiones
Dei per objecéta inter ſe diſcernere, & in
utrisque prius & poſterius quoddam conci-
pere; quod tamen ſemper ſic debet explicari,
ut nihil Simplicitati & reliquis Perfectioni-
bus Dei contrarium ſtatuatur, Jac. 1, 16.
Eſt autem Actuum Voluntatis Divinæ,
prout hac de re Scriptura docet, hic ordo:
Deus ab æterno
(1) Decrevit creare homines, cum Ima-
gine Divina & Libertate.
(2) Prævidens lapſum, voluit, ut omnes
iterum ad ſalutem perveniant. Rom. 11, 32.
I Tim. 2, 4.

(3) Decrevit mittere Filium, qui peccata

omnium expiaret. Joh. 3, 16. Ebr. 10, 10.
(4) Voluit, ut omnes in Chriſtum cre-

dant. Joh. 6, 39. 40.
(&) Decrevit omnes vocare, in non reſi⸗
ſtentibus fidem accendere, eosque regenera-
re per verbum, & juſtificare, & ſanctificare.
Mat. 11, 2 5. 26. JOh. 6, 29. Phil. 1, 29.

(6) Voluit credentes conſervare in fide

usque ad finem vitæ. 1 Pet. I, 5.
(7) Decrevit finaliter credentes æternum
beatos facere., Joh. 3, 17. 18. 36.

d ſal

—

496.
Prateltin
iutio
itius ſo
Latius
Nrline ſa
1Cor. 2,
Stricti
de iis, 4
iy eo fuu

ſilvaniit.

5 497.
quando de
ſener adh
Qli cur
ationis a
Medno &
DPtehenda
bad lUüder
hanc vo
ptione,

§. 4
bulum
33. Ppl
enim or
Ctionis

—

itio neceli
tiptura ſ
1 & Volm
Cernere iin
vodden ¹
debeteni
wis Detkecne
, ae.1,1s
untats Din
beet, Ien

ines,

voluit, u⸗
t. Rom

ium, giſt
.. Pbr. 10,0.
n Chrituns

Je, intol 4
oogoe er
le, 8 ſanctei
Dhl 6A
hnlerwne 4

l,ſ⸗ 47
denres 1l.

36.
6 6

Prædeſtinatio. 245

S. 496. Hinc facile eſt explicare, quid ſit
Prædeſtinatio latius vel ſtrictius ſumta. Præ-
deſtinatio latius ſumta omnes hoſce actus,

ſtridtius ſumta tantum ultimum complectitur.

Latius ſumta, eſtæternum Dei de univerſo
ordine ſalutis hominibus applicandæ decretum.
I Cor. 2, 7. Epheſ. 1, I1.
Striétius ſumta, eſt Deoretum Dei æternum
de iis, quos ordini ſalutis obtemperaturos, 8
in eo finali fide perſeveraturos prævidit, attu
ſalvandis. Eph. 1, 4. 5. Rom. 8, 29.

§. 497. Atque ita verbum prædeſtinare,
quando de perſonis ſermo eſt, Scriptura
ſemper adhibet in bonam partem.
Qui cum Auguſtino voeabulum Prædeſti=
nationis accipiunt tanquam genus, ſub quo
Electio & Reprobatio tanquam ſpecies com-
prehendantur, facile frui poſſent illi quidem
hac libertate, modo non dicta Scripturæ,
hanc vocem habentia, poſita hac ejus acce-
ptione, ſecus quam par eſt, explicarentur.

§. 498. Synonymum Prædeſtinationis
ſtricte ſumtæ interdum in Scriptura eſt voca-
bulum Electionis ad vitam æternam, Rom. 8,
33. Eph. 1, 4. non tamen ſemper. Neque
enim omnia illa dicta, ubi vocabulum Ele-
Ctionis oceurrit, de prædeſtinatione æterna
ad ſalutem intelligi debent. Talia ſunt.
QC 3 Matth.

246⁵ Prædeſtinatio.

Matth. 20, 16. I Cor. 1, 27. Rom. 9, 10 =13.

11, 5. 7. 28. .

S. 499. Prædeſtinatio etiam dicitur inſeri-

ptio in librum vitæ. Liber vitæ denotat ſeri-
em eorum, quibus vita donanda eſt, qua-
tenus Menti Divinæ obverſatur. Idem dici-
tur Liber Dei; & notat certiſſimam Dei præ-
ſcientiam & providentiam. Inſeriptio in li-
brum vitæ, eſt conſilium & decretum Dei
æternum de vita homini danda. Cumque tri-
plex in Scripturis vita memoretur, triplex
etiam inſcriptio eſt. Inſcriptio in librum vitæ
naturalis eſt Providentia Dei, naturali homi-
num vitæ invigilans. Pſal. 139, 16. Exod. 32,
32. 33. Inſeriptio in librum vitæ ſpiritualis

eſt Dei conſilium & Providentia circa homi-

num vitam ſpiritualem inchoandam & con-
ſervandam. Eſ. 4, 3. Pſ 69, 30. (29) Apoc. 3,5.
Inſcriptio in librum vitæ æternæ eſt decretum
Voluntatis Divinæ de hominibus Deo notis
Vita æterna donandis. Phil. 4, 3. Apoc. 13, 8e
21, 27. Luc. Io, 20. Ebr. 12, 23.

S. 500. Theſis, Deum eſſe eum, qui nos ab
gierno elegit, peculiari probatione non opus
habet. Deum Triunum nos elegiſſe ex eo pro-
batur, quod Electio eſt Opus Dei, imma-
nens quidem, ſed tamen ad extra (§. 191)
Deo Patri tamen ſecundum ꝙconomiam in hoc
nego⸗

negoti i
Pyh. 137¹

6ol.
NReoque
Onibus,
liberrime
11, 20.,

6. ſo⸗
2 Tim.
luntas )
Adeoque
titur,

ſoz.
ticordia 1
gue mer⸗
Pradeſtin
1,4. 2
Chriſtun
Drxcog
ſic mo
Per &
gravis

§.
omniun
& aeq
Ut wer

—

ON. 9, 10.

a icit i
te denmuti
nadl
tur. leen’
himamne
& Cectetunl
da. Cune
morett,
ptio⸗ iolbee:
i, Nnunlt

7/2*
1

n Ni
jentisctuin
Roandinki⸗
(29) AMe,
ne el Can
mnibus Den 4

63. 49 .

22 .

UW⸗ in
tione oll⸗
iſe e Gon⸗
15 Dei 1 n

Prædeſtinatio. 247

negotio judicialem, peculiariter adſcribitur.
Eph. 1, 3.4.

§8S. 5§01. Prædeſtinatio ex Dei beneplacito,
adeoque convenientiſſime Divinis perfecti-
onibus, & ex Voluntate Dei approbante,
liberrime facta eſt. Eph. 1, 5§. 9. Conf. Matth.
11, 26.
S. 502. Eadem ex mera gratia facta eſt
2 Tim. 1, 9. Eph. 1, 6. 7. 9. quæ eſt ipſa Vo⸗
luntas Dei antecedens. (S. 139.) Tit. 3, 4⸗
Adeoque nulla noſtra juſtitia aut merito ni-
titur.

G. 503. Cum autem omnis Gratia & miſe-
ricordia Dei erga homines in Chriſto ejus-=
que merito fundata ſit, 2 Cor. 5, 18. 19.
Prædeſtimatio etiam fadta eſt in Chriſto Eph.
1, 4. 2 Tim. I, 9. adeoque cum reſpectu ad
Chriſtum & meritum ejus, quod ab æterno
præcognitum atque omnibus deſtinatum, &

ſic moraliter præſens fuit, I Pet. 1, 20. ut

per & propter Chriſtum eligeremur. (Add.
gravis obſervatio Jægeri p. 375.)

S. 5o4. Sed cum Prædeſtinatio non ſit
omnium, Meritum Chriſti autem omnibus
& acquiſitum & deſtinatum ſit, neceſſe eſt,
ut meritum Chriſti in Prædeſtinatione ſpecte-
tur

248 Prædeſtinatio.

tur ut applicatum. Hinc abeſſe ab hac do-
Gtina non poteſt Theſis, Prædeſtinationem
exæ præviſa fide & intuitu fidei factam fuiſſe.
Probatur ex 2 Thefl. 2, 13. & ex univerſa
Scripturæ forma docendi, quæ in explicanda
Prædeſtinatione diſtinéte 6οσρι, ορdασ1αα
& mgooροονομι commemorat Rom. 8, 28. 29. ex
quibus velut quidam ſyllogiſmus exſi ſtit.
Alddenda patefactio ejus in exſecutione,
aà cujus caufis ad cauſas ipfius Decreti recle

concluditur, niſi Deum in Decreto & exſe-

cutione Decreti a ſe ipſo diſſentientem dicere
velimus.

S. §o. Deus adeoque in Prædeſtinatio-
nis Decreto æterna ſua Omniſcientia homi-
nem conſiderat ut creatum, lapſum, redem-
tum, vocatum, vocationi parentem, conver-
ſum, juſtificatum, atque ut in fide uſque ad
finem vitæ perſeverantem.

SF. 506. Prædeſtinatio ab ægterno, non
demum in tempore, facta eſt. Eph. 1, 4.

2 Tim. I, 9. Matth. 25, 34. 2 Thefſl. 2, 13.
Act. I15, 18.

S. §S07. Nequne vero hæc æterna Prædeſfti⸗
natio tantum generale quoddam Decretum
eſt, quo Deus indefinite conſftituerit, cre-
dentes omnes ſalvos facere: ſed eſt definitam

ℳ%

e Pyuls

ideo nonn
lam Eph.
2II. 2,
un Gen.
22, 32.

§. ſ09.
gue conſe⸗
longe exe
Nater elec
Uonds trau

17,1 69,1

Ganore
dol 3,12
ess heyegic
ltuit; Ma
dere, niſ
ſta, non!

. 509

immutahi

tia Dei
Hæc in
eltor Fig
in fide fie
1, 9coll
t 24,

corE 1

—
eſle ad iuet
regeſinntien
fadanſt⸗
A e Nel
in enu
deoiv, ppfe
0M. §, 28 1
ſmus etiſi
in exlecni
1s Dectei
Decreto &

enlietene

Precdeke,
miſcienni

laplum,

enten,
in fie u⸗

tmno,8
eſt Lyn h

erna Milt ,

n Deceni
ſtitvett,
1c ri

Prældeſtinatlo. 249
de ſingulis perſonis ab æterno factum, quod
ideo nonnulli perſonale Decretum, appel-
lant. Eph. I1, 4. 5. Rom. 8, 29. Apoc. 13, 8.
2 Tim. 2, 19. Conf. de rgoναραρ individuo-
rum Gen. 18, 19. Act. 13, 22. Jh. I, 47. Luc.
22, 32. Act. 9, I5. 18, 10 & §. 499.

S. So8. Eadem theſis confiirmatur ex iis,
quæ conſequuntur Prædefſtinationem, quæque
longe excellentiſſima ſunt: (1) quod Deus

Pater electos Chriſto, tanquam peculium, ſer-

vandos tradidit, Joh. 6, 37. 39. 10, 27. 28.

17, 2. 6. 9. 12. 24. (2) quod eos peculiari cura

&O amore fovet. Luc. 18, 7. Marc. 13, 20.
Col. 3, 12. (3) quod eos juſtificat Rom. 8, 33,
eis benedicit Eph. 1, 3. & bereditatem con-
ſtituit; Mat. 25, 34. quæ omnia locum ha-
bere, niſi perſonali Prædeſtinatione ſuppo-
ſita, non poſſunt. H

§. 709., Decretum ergo Prædeſtinationis
immutabile & irrevocabile eſt. Mat. 24, 24.
Joh. 6, 39. Nititur enim infallibili Præſcien-
tia Dei Rom. 8, 29. 2 Tim. 2, 19. & immuta-

bili Dei Voluntate. Apoc. 3, 5.

Hæc immutabilis Voluntas in Scriptura di-
citur Fidelitas Dei, conſervationem fidelium
in fide fideliſſime curans, I Theſl. 5, 24. ICor.
1, 9 coll. 8. 2 Cor. 1, 21. Joh. 10, 28. 29. 30.

Mat. 24, 22. & quicquid electis accidit, in

gorum ſalutem vertens. Rom, 8, 28. 38.

W, §F. 510,

27v0 Prædeſtinatio.

S. 510. Ex quo etiam intelligitur, an &
quo ſenſu quis de Prædeſtinatione ſua cer-
tus eſſe poſſit. .
Poſſunt fideles de ea certi eſe Rom. 8, 38. 39.
(1) quia certi eſſe poſſunt de præſenti gratiæ
ſtatu, ex criteriis veræ converſionis & fidei,
2 Tim. 2, 19. Joh. 10, 26. 27. (2) quia ad
hanc ſuæ Prædeſtinationis certitudinem ad-
ſpirare jubentur 2 Pet. 1, 10.

Hæc fidelium certitudo moralis eſt; & ex
parte Dei, conſtantiam & fidelitatem ejus
I Theſſ. 5, 24. Rom. 11, 29. ex parte creden-
tium autem, fidelitatem eorum in officio fa-
ciendo includit. Ebr. 10, 38. 39. Apoc. 2, 10.
Mat. 26, 41.
Atque hoc ipſum ſpeétarunt antiquiores
Theologi Tubingenſes in ſua docendi forma
de duplici Electione!, formali atque finali:
quam utramque in Scriptura fundatam, &
in praxi, quoad curam & noſtræ & aliorum
conſcientiæ, utilem, immo neceſſariam eſſe
Exiſtimarunt.

XXIX.

Deprob
R hom

lite al f.
Aternumn 0
poteſt dlicl

n.
Eit eanden
lvand 0
Per ſidem
Ullor dann
ſclimo rel
br. 10,3

de 3

quabeu

ham gra
ſent ep
9, 22. (

§. 51.
dentibu
udiciar
Perleyen

elligtu, an
nationd unc

Pkeſeiſl
erſionutct
27. 0)
Certitudinat

ralis etzi

fideltan.

ex Parkene
Ummn inoft
33. A

Kont ungt
4 Cotetiin
nlli A
n fniu
nßeht
necelunn:

Reprobatio. 251
XXIXA
DE REPROBATIONE.

H. 511.
Regrohati⸗ eſt æternum Dei decretum de iis
X bominibus, quos ordinem ſalutis pertina-
citer ad finem vitæ usque contemturos prævidit,
æternum damnandis. Ex loco I Theſſ. 5, 9.
poteſt dici ια ι ορν Conf. Prov. 16, 4.

H. 5§ 12. Forma Reprobationis comprehen-
dit eandem ροερον illam, (de qua S. 490.
dictum) nempe ſeriam Dei Voluntatem
ſalvandi omnes homines in ordine ſalutis
per fidem in Chriſtum, & per conſequens
mnullos daumnandi, niſi qui ordini illi exopta-
tiſſimo reluctantur. Joh. 3, 18.36. Marc. 16, 16.
Ebr. 10,38. 2 Petr. 3, 9.

§S. 513. Accedit ad rροοαν hanc goρuνραια
qua Deus ab æterno accurate prævidit, qui-
nam gratiam evangelii & fidem malitioſe eſ-
ſent repudiaturi. Joh. 6, 70,71. 17, 12. Rom.
9, 22. Conf. Deut. 31, 21.

S. 514. Ex his duobus momentis antece-
dentibus ſequitur ipſum Decretum, ceu actus
judiciarius, quo in incredulitate finaliter
perſeverantium interitus ab æterno geeretas

252 Reprobatio.

fuit. Joh. 17, 12., Judæ Y. 4. 2 Petr. 2, 3.
I Theſſ. 2, 16.

S. 515. Reprobatio ergo non eſt abſolutum
quoddam Decretum, quo certi homines, abs-
que ullo reſpectu fidei vel infidelitatis ad in-
teritum deſtinati ſint. Patet ex S. 512. & 513.
nec non ex exſecutione. Marc. 16, 16. 2 Theſl,
I, 6. S. Act. 13, 46. Ebr. 2, I. Luc 7, 30.

g. §16. Deus reprobos non præterit, ſed &
illos ſerio vocat. Mat. I1, 21-23. HEla. 5, 4.
50, I. 2. eorumque adeo ſalutem ita intendit
& procurat, ut nemo, ſe injuſte negleétum
fuiſſe, queri poſſit, ſed omnes æνaονιονo
ſint. Matth. 22, 12. 14. Ezech. 18, 31. 33, 11,
Hoſ. 13, 9. Rom. 2, 5.

De Gratia applicatrice.

§. §17. Gratia eſt illa gratuita PDEI per
Chriſtum reconciliati erga bomines benevolen-
tia, qua ad conferenda illis bona ad ſalutem
animæ pertinentia propenſus eſt. Vid. Magnif.
Dn. Canc. Reuſſti Diſp. de gratia applicatrice

p. 4. cujus nervos & in ſequentes theſes

derivamus.

S. 518. Omnis Gratia Dei fluit ex merito
