niftarum deturba opinio , quod fufficiat numerus in-

jerhon

definitus, aliquoties in mortalibus. Sedoggerentem

npli

audio cum Sardanapaloillo Luc. 12. Anima mea habes

caill*

multa bon

in annos plurimos.

Comede, bibe, epula-

Vere

k

, $i

ITe,

ulte & plusquam obbrutefcens ftupide.

Hac no&e bona qua fueretua , eruntalterius ; & anni

Wl p

d U

tui àte numerati non erunt tui,

Neque tu intelligis

Qd

difficile illud confilium Eccl.7. Nemoriarisin tempo-

;Num.lf

renontuo. FExplico, In temporenontuo, Ergó da-

jitor*

tur tempus ; quod tempus tuum eft, & datur tempus

m

quod tuum noneft. Sed quodnam & tempus tuum in

É pnm

quo tibi mori bosum? & quod eft tempus non tuum ,

ll

in quo tibi mori malum eft? Tempustuum eft tempus

ante mortem: Non tuum eít tem

l&odib*ï

.

pus poft mortem poft

agl

fatain vanum ab aliis continuandum quia tempus non

tl

erit amplius,

Igitur exfpeGare mortem ad tempus

poft mortem , quod non eft tuum tempus, fatuitás eft.

i

T

Stulte, Anticipare mortem, derelinquere peccataan-

gj

tequamterelinquant, petere anima fuzt ut moriatur,

j

dicere animam corpori,& corpusanima ; Anima mea,

hi^

corpus meum fiquidem nobis poftea moriendum eft

violenter & cum difpendio , agedum deploratis rebus'

u

il

moriamur confeffione generali nunc libenter cum

RS;H

compendio, hoc enimvero eft prudenter mori , intem.-

(

poretuomori. Non nefcis quod Auguftino familiare

qu55"

j

Brocardicumaccepimus: Confeffio & pesnitentia quae

u

1]

noriente

ab infirmo petitur , infrga ei'tv, que autem à1

petitur,

L]

«( 68 )50»

petitur, timeo ne&ipfamoriatur, Quin & confeffio

Ti

profana criminalis in tortura non eft legitima, & ut

ut|

fortiatur effeQuim , extra torturam ) ratificanda eft,

lut

Verüm

et

Oljic.2. loter omnes circumftantias eft etiam per-

tia

-fonacomplex. Atqui hzc v. g, ininceftu fororio ape-

gt

rienda none&, Ergó nonomnescircumítantiz aperi-

I

endz funt, g. 1, Nego Min, Cum D. Thoma. D.Bern.

ln

Svarez contra Valentiam , Dian. Navarr. tuin ob ne-

die

ceffitatem integritatis materialis , tum quia voluntari&

lun

ponendo fe circumftantiam peccati tui, amifit jus famaey

Ielr

potesque etiam extra conteffionem homini prudenti

dily

' pro confilio, vel judici civili legitime roggpti aperire;

tur

quidni intra confeffionem ? $. 1. D, Min. Si fine in-

*

À

commodo fpeciali differre poffis confeffionem, vel fa-

cere confeffario ignoto , non nofcenti perfonam com-

plicis. Nego, 8i non poffis. Conc, Annon prattatin

1tiy

lacrymarum mare projicere iniquitates Mich. 7.unde

nunquam emergent? & perfalfum poenitentize mare

€&t

ad fortunatas cceleftis portüs Infulas enatare?

lat

Infl. Frater cum forore multum relu&ante ince-

ftc

ftuofus non. debet circumftantiam fororis notz con-

Ti P

Tk

feffario explicare, quia utpote violentiam paíía , non

€ft propria complex.

Ergb nec proprie complicem

E

explicare debet. g.1. Tranf. Ant. Nego Conf. quia

Q g

non amifit jus famx , nec fe fubjecit judicio , ficuti

fquzll

proprius complex. Ita Svar, Fagund, Nihilominus &

rj

2,Nego Ant. Quia eft adhuc neceffitas integritatis

hnj

materialis, licet alterius defe&us fit inculpabilis. — Sic

jalll 1

co

illegitimus absque difpenfatione in irregularitate ordi-

natus , tenetur. defe&tum natalium inculpabilem fubji*

ib

cere clavibus.

Ita Sotus. Gabriel. Richardus.

Vis ut

Dolin

aperiantur catarattz oculorum , & rumpantur fontes

.| mà

abyffi pro diluvio univerfali pcenitentiae ? Mariam co-

([oWm

X Mariaemnium marium tempo-

"w]

gï:a ,.Mariam invoca,

rimque

Nl

aces

CO d

«09 69 )50»

f

lf

ríámque Domina lux eft qux illuminat quandonox eft;

A

T

l,

utLunaj; Lux eft que illuminat quando dies eft, ve-

lutSol ; lux eft qua illuminat quando nec dies nec nox

eft, velut Aurora, Lux eft juítis conftitutis in gra-

m

"t

tia, lux peccatoribus in culpa ; lux tranfeuntibus ad

jo

y

gratiam in pcnitentia.

De qua nervose !nnoc. IiI.

] ap&r

Luna inquit : lucet in no&e, aurora in diluculo , fol

D

l

TT

indie. Nox autem eftculpa , diluculum poenitentia,

dies gratia. . Qui ergó jacet in no&te culpo, refpiciat

ltiati

um

lunam,deprecetur Mariam. Qui vivit in die gratiz ,

It

reípiciat folem , deprecetur Mariam,

Qui furgit ad

H

IN

diluculum pceniteatiz , re

tur Mariam.

fpiciat Auroram , deprece-

perii

[ine J

uzftio IX. Sigtze mortalia dubia, materia

vd f-

zeceffavia confe[fiona ?

ncon

;æh*.ä*«ï

, Sunt materia nece[Jarió ad. Sacerdotum

*

pedes d efe-

venda, ContraDamonium mutum,

quo o

] 7'un:[

bfeffus pec-

cator forte ad Confeffarii pedes provolut

us loquitut

.tiæ D

tacendo , & obmutefcit loquendo

» infipientior obmu-

T2

teícendo quàm peccando , nec u

num Damonem fo-

ràs pellens, fed 7. alios nequior

es profundiüs intro-

je a

z*,ï? ) nl

7

mittens ; Contra demonium inquam iftud mutum

peccata mortalia dubia, nedum certa expromere do.-

,mplimü

0

cet nos optimus Rerum omnium Magifter horrida ,

d

jt

fquallida , lurida, pallida, tetrica ,

terribilis mors ; quae

)

horribilis horripilationem inducens Mors etiam faxis

mlnus Y

ült

h

nominibusQue venit, & certo certiüs veniet

» quando

2

l

"

jam non Jacob incubabit lapidi ,

WLS-

fed ordine inverfo,

f

Jacobo incubabit lapis , quando Herbipolis infra Her-

bipolim, Herbipolis mortua infra pofthumam Herbi.

1 fllb]

i?

polim vivam in congerie mortuorüi evigilabit,& audiet

pra&ice vivorum & mortuorum memento : Memento

T.4

homo quia pulvises, &c.. Ecquis noftrám amorem na.

m

turalem fui & fecuritatis ita dedidicit, ut velit in pec-

w

Catis amBiguis, nedum verofimilius fatalibüs mori ?

jf

Ü

E

O mo-

"( 7o )56»

O motaentum tettibile! Binas habet mors portas, Qui

D

exaltas me de portis mortis, Pf 9. vitream üànam quà

Tion

teti

exitur de vitá, adamantinam alteram , per quam adz-

Non intellexit fatis Ariftoteles

unt

ternitatem intratur.

3morteni terribilium non terribiliffimam quoad portam

foh

quá exitur , fed quá intratur.

Non timeo morteni;

fluc

timeo quz fata fequuntur. Theologum Jacobum in-

av

dormientem lapidi, & fcalam à terra in ccelum usque

pertingere videntem , mox experre&um attonitum-

fue do&Gtüs exclamantem percipiamus, Quàm terri-

ftiate

fmit

bbilis eftlocusifte! Eccurterribilis? Non eft hic aliud

du

nifi domus DEI & potrta . cceli,

Itane veróà Ergóne

Ygi

porta coili terribilis eft? Eft. Aperiri enim poteft &

claudi , aperiri prudentibus, claudifatuis. Et claufa

bea

eftjanua, Quodfi jam haec porta aeternüm occlufater-

t

Yi

ribilis eft fufpicienti furfum, quam terribilis erit re-

C

fpicienti deorfum ? Plores infunt fcalac gradus ad de-

fcendendum quàm ad afcendendnm, nam ad afcen-

cis:

*

H

ET

dendum pertingit a terra usd

ue ad coelum , ad defcen-

[077

dendum veró àccelo ufque ad inferni porrigitur abyf-

lum

fum. Ecquis noftrüm igitur malit mortalibus dubiis ,

l

hi

in quibus. xgre dubium fpeculativum à pra&ico ,

dubium juris à dubio fa&i , dubium vero propius à

dCInu

miniüis vero fimili difcernimus , ecquisinquam his du-

In]

.

biisimmori malit,quam facillime non nifi aperire labia

Yi ,

& dubitantia vel titubantia domi d-

1t; f

jam bipatentia ,

monum fpe&tra foràs ejicere, & felle pifcis muti ex

Qui

de?

ccecis oculis hoc genus demoniorum extricare?. De

Etc

damonis telo , quod lacrym:e funt , praeclarus Medicus

Bafilius , Monftravit ii

1

1

quit: plorans &lacrymas eplo-

Y

fans omnes David pcenitens, quomodo curentur ani«

fuf

m,

Íün

ma vulnera, monftravit & quod fit antipharmacu

us

monftravit inimicas diaboloeífelacrymas 5 per oculos

Kon

contrà jaculatus eft , & lacrymis diabolum convulne-

yavit, Et Petrus Cellenfis allegoriam pertexens

, fiu-

Áine

*

mina

um

«( 71 )50

i

IQK,H

mhna itíquit: omnia abforbet, fed hanc tamen aquam

nqi

non forbet Sathan, rumpuntur namque ventris ejus in-

diie

teriora ,fi confperfa fuerint hác aquá ; dentes excuti^

t

untur , fauces ftringuntur , venz inflantur, & nervi ejus

porizm

folvuntur, non tamen hacoperatur omnis liquor pro-

orte

fluens ex oculis , fed humilitas procedensad publicum

ii i

navigio lacrymarum,

Hadenus illi,

n

Oljiz, r. Juxta Recentiores peccata dubia funt

onitufff'

snateria libera confeffionis.

At recentior ztas praz-

? r*

fumitur vidiffe momenta rationum propiora vero, Ergoó

t Zhlld

dubia przfumuntur propiüs vero effe materia libera,

Ergönt

al

Ergó non neceffaria, z. D. Ma. Probabiliter & infuper

fpéculative , & quidem ex lege non clara pofitiva con-

clad

f

traria. Conc. Probabiliüs pra&tice , & attendendo jus

naturalisfecuritatis, Nego. Variat hicin parte 1. &2.

n

Cardenz Crifis Theologica,

Sed & Bardo teíte, pau-

a

cisab hinc annis in dubium revocavit fanam feniorum

j a

faniorum Theologiam, omnium apud Amicum raro

dg[c n

aby

confenfu fuffultam , unus velalter Recentior, Ego ma-

num procil de tabula novaturientium,non procul de ta-

lubils

bula 2.da poft naufragium,qua poenitentiaeft. Ecquid

Qtico

demum obeft centra Phlegethontzum lacrymarum ho-

,opiuf i

ftem Ire iterum in lacrymas , iterum tentare precando?

jis d!

u

Virg. San&iüs Ambrofius San&ior: Lacryma mez ar^

m

ia funt,talia enim munimenta fünt , facerdotibus ;

na

queis fedue faosue tueantur. Quid veró eftillud quod

j

de Praecurfore Domini duplicatur idem triplicaturdues

(

ha

Et confeffus eft, & non negavit, & confeffus eft, Qui

Vo

1

i

ita? Nonnefufficiebat dicere : Et confeffus eft? Non

lh

ügrx

fufficiebat. Quia non omne confeffum effe eft confef-

g

fum etfe,

Qui confeffus eft , & negavi

t,nza i$ confef-

d

fus non eft, eft confeffus negativus, confeffus mutus

T f

confeffus non confeffus, Ille folüm confelfus eft ; qui

,,,rlllne

fine negatione confeffus eft omnia & fingula ; quorunt

f5

f

Ea2

cons

j 1

«( 72 )30 i

eonícientiam habet etiam dubiam, 'Et confeffus eft ,

ei

bl

& non negavit, & confeffus eft,

P

Objic, 2. In dubio fzp

J

& habentur

firmamenta plurä

e

ro non mortali quàm cont:a pro mortali, Atqui hoc

g

adhuc eít dubium, non neceffarió aperiendum.

Ergo

di

dubium peccatum fxpe non eft aperiendum.

. D.

Min, Hoc eft dubium improprium opinativum favens

Conc,. Eftdubium proprium fufpenfionis negativum,

velpofitivum equilibrans ut neutra pars enervet com-

partem. — Nego. Negativa dubia, & fcrupulos tenues

Q

depouendo timoratiores contemnunt , ne emungant

ufque ad fanguinem eliciendum.

Sed in dubiorum

rationabilium , nedum rationabiliorum, in fui daemo-

Pol

nisá; vitoria ó! quam animum Dei rapit potenter eti-

fes,

am optimatum fuübim haud optimorum potentia cum

IN

penitentia? lInde culpa mortalis regia ex ea quae fuit,

w

non qua amplius erat Vriz., ita Jefl:eum Regem nobili-

de

tavit. Si non fubitó, faltem pedetentim rigor pceni-

Ini

tentiz ficut in terram, fic in animam introducendus eft,

10j

lic&tab ipfisetiatn propinquisinitiandus, . Hinc nafci-

itd

turus Joannes , qui magnamtoti orbi aufteritatem in»

tiat

diccret, priüs in parente obmutefcente auftero rigort

Ctet

ralufit.

Sic Óó DEUS ! oMnIs terra aDoret te, aG

I)

pfaLLat tIbI. * efaLLIte DoMIno, rfaLLIte.

hgæ

Objic, 3. Ergó etiam fidubium utdubium confeffus

Tüinc

fuerim, & poftea comperiam effe certum , tenebor

f

iterum confiteri ut certum. — At hoc negant Tambur,

d

Artiag.&c. Ergó nec primótenebar: g, At affirmant

p«

Gobat, Cardénas,

Nos limitamus cum diftin&dione

n

mitigante in obje&. r, allata, 'Si & illi Jof. 4, lapides

li

Jordanis id eft peenitentiz, vel potius peccatores lapi-

Ti

deiad pedes facerdotum fe demittant, potens eft DEus

de lapidibus fufcitare filios Abrahz,

*

Si etiam in pec-

n

ca'a in'imis interiora roret lacrymabilis panacea , ve«

hi

xificacur :llud Laüï.Epif;oPi hom. 1. de pzenitentiz, Si-

cu

9r

«06( 73 )5t

B&,

cut peccatum quod extra corpus eft, eleemofyna ful-

minat, fic vitium libidinis quod membra inceítat , la-

lu

crymarum ubertas extinguit. Sed quo fremitu rin-

h

gentis ftygij Alaftoris , adjicit calculum haud poeniten-

H

b

dus pornitentiz patronus Damianus

*

Lacrymautes

oculi diabolumterrent,

þ D.

& fic lacrymarum erumpentium

ts

expavet impetum , acfi procellofi nimbi grandinem vel

Vütiy

furentium undique ventorum effugiat tempeftatem.

ol

enue

Quzllio X. Qare freilli confeffionalis obliza-

/

ppant

£io ff

at humanitus mdifpen(abilus ?

orum

W. Quia eft ex leee divina artiffim? flringente: Contra

ef10«

Politicos reípe&um humanum ne quid nimis refpicien-

T

tes , obligationem hanc fecretiffimam fic evincit Ratio,

uit

Indifpenfabile figillum confeffionale eft obligatio per-

ol

petuó celandi ea, qua innotuerunt ex confeffione ten«

noüxll-

dente ad Sacrameutum poenitentiz , (altem fecundum

Yellle

intentionem pcenitentisinchoatz. Sed taliso

bligatio

wef(,

non eftà jure humáno , vel

jure naturali tantüm. Ergó

n

f.

indifpenfabile figillum éen

feffionale, praecipue ulti-

oj J

mató eftà Jure divinopofitivo. Probatur Minor: Sc-

fíeotl

cretum humanum, vel naturale fubin folvi poteft ,

s

imó debet ob bonum pnublicum graviffimum. Sedob-

ligatio fecreti à Confeffario folvi non poteft ,lic&tim-

Mdis

mineret excidium Reip. urbis, & orbis, Ergó obli-

ntbüf

gatio fecreti in confeffario non eft ex folo jurehumano,

mbuïo

vel naturali tantüm, | Hác origine obligationis nunc

fl

ml

patefa&áin Chrifto fonte, manet nihilominus arcana

(l

origo lacrymarum confeftionis, quz forte fuprà primo

1 1dt3

locoà primis fontibus initio nobis erat haurienda. Quz-

nam eft ergb lacrymarum ortu nobiliffiimarum fcaturi.

T hr

)[[]zns

£o? Olim in Nilo adverfz funt exundationes, qua-

rum origo ignorabatur; tales occulti pariter duo Nili

i pEC'

!;

r

rivuli emanabant in oculis Clavigeri Petri , origo erat

:

;

ecculta, Ne morer, enigmapando. Fonsin Clrifti

at

3

latebat

« 74 )969

lát&bat ocellis; exundationes & Petrinis oculis proruma

dl

pebant. Converfus Dominus refpexit Petrum , & es

NI

greilus foras flevit amare, Satis elt. Jam pravolant

ac

torte aliquorum ingenia, Nempe ut obligatio tegen-

di obje&um lacrymarum , fic ipfz lacryma Petrinz: ex

tu

oculis Chrifti , ó quàm pudicis & blandis! fuam traxe-

P

runt originem;in oculis Chrifti nata ; ex oculis Petri

m

ta

datx. In oculis Chrifti, quando vidit , Refpexit Pe«

wa

trum : Ex oculis Petri quando flevit, flevit amare.

Rurfus notabilis eft & alius cafus. Septies locutus eft

di

di

Dominus fudz , nec femel flevit Jadas: femelcantavit

etrus non tantum fepties , fed fulcando

It

gallus & tievit P

genas feptnagies fepties. Adeo referta Ch

rifto videri

p

/

ut Chriito reipiciente irrationalis unius galli vox pro»

Chrifto verb avertente oculoós nec

ted

pellat lacrymas ,

Non

poft feptem verba

Chrifti lacrymz fcaturiant.

i

Qu

imul Chrifti

la

u

eít fufüciens concionatoris vox nifia

ad peccatorem. refpeétus , dixit graviter 8. Gregor,

Ely

Vit

Cadere debent & nafciab hoc fonte lacrymz , tam na-

ton|

turales utcadant, tam propriz ut nafcantur. Ita quas

natura , juftitia , ratio, gratia pofuere in oculis lacry-

huj

mas, natura pro remedio , juftitia pro poena ; ratio

Ya

i,

pro contritione,gratia pro triumpho, harum puteum

digitus DEI non Pifcatorio annulo , fed figillo inüni-

Yiti

ties ar&o, id eft divino fuomet obfignavit pro arcano»

gai

Ludat interim per me licet, ludat ars dxdalea D EI

Bioy

Lufit ars flendi inloco-

Simia inlacrymis hominum.

laty

hl

flentium: quando Petrus foràs egreffus juxta Theo-

[

7Q

phyla&um &Nicephorum obfcuram fpecam inter Soly-

mam & montem Sion fitam introgretfus , facie obvela-

ptu

ing

tá;pallio caput obvolvens indulfit fletui fecuriüs, nb

nonars penetrat? difcuntlacrymare decenter , modu-

$0 W

latur vatesSulmonius, Lufit ars lavandi nzvos in la.-

ii

crymarüm lixivio, fic enim defcribens Hugo Vi&ort-

Áig)

nus, Aqua inquitz* mifcetur cineri; colatur per pan-

Ti

nu

«9$(/ 75 236».

Ut

zunr ;;ne^cinis tranfeat, & fic quz lavantur, citiüs

.&Eq

mundantur; Cüm enim per amorem cccleftium defide-

gt

riorum- compunüionis lacrymz excitantur, tunc quafi

egen-

adignem ponituraqua ; cim carnalis fragilitas attendi-

g u

tur, tunc quafi cineribus aqua mifcetur , colatur per

i

pannum & commoyvetur cinis , dum per memoriam

;

mortis confiderat animus turbationem carnalis fragili-

TU

tatis; Per hoc igitur compun&ionis lixivium animae

gmälä«

fordes abluuntur, homicidii videlicet fanguis, invi-

ncel

diz; venenum , luxuriz fcetor , levitatis pulvis, cupi-

ditatis fumus, pannus menftruatz, voluptatis coenum.

ytat

|andi

Ita totidem verbis ille.

Hoc lotum aut lautum, nec

:den

fperne lavatum,

Lufit fubtil

isars hydraulica , tum

1m a

411

[

gpï 0*

quando juxta Bafilium lacrymari

quis debilia firma

nitec

nte

; ne€

redduntur, & quz fra&a erant, i

gra fiunt ; tum

Xot

quando operum noftrorum poma( ut$eneca profanus

)

facris fubferviat) formofiora quàm fint videntur , fila.

J*

[e

crymarum aquis innatent, & (icut literz minutz per

a

vitream pilam aquá plenam cernuntur, majores, ita

i quas

contrà lacrymarum appofitione, litterze majores qui-

"

bus peccata exarantur,apparent minores.

l

re

ra

n

Objic:i. Bonum publicum p

ferendum eftbono pri-

UW

vato, At obligatio Sigilli Confeffionarii eft bonum pri-

J

lJ

vatum , falus regni eft bonum publicum. Ergoó falus re-

Jni

gni praferenda eft obligationi Sigilli. m, 1. D. Ma.

rcam

pE

Bonum publicum praeferendum eft.privato in fecreto

o

naturali, Conc. In fecreto Divino, Nego. Eftciun ob

falutem Regis & regni promiffio fecreti naturalis etiam

T

l

jurata ceffat; eft cüm etiam depofitum efte poteftra-

f Si

ptum captum ,. modó fit regno falvando aptum. Non

jl

qu

inficias eo. At veró., qua abfolvuntur Deipotenter ab

€0 ut DEo , non .ut homine,quz facerdoti ut DEo , noni

U

P

ut homini committuntur , nz illa fan&tius imo. fan&tif-

$"

fim? fervando fervare debet Sacerdos, per latus fuum

L

potiüs imminentem Regi mortem excepturus, . Etve-

1 Pän

-

rOo fi-

«9g( 76 )5te

16 ficut regixum non habuit 'jus ad confeffionis infti»

!

quo

teru

tutionem, ita nec jus habet, ut per fra&ionem Sigil:

li damnis regni eccurratur; Incurrat ergo exitium

Ticu

Giy

uod incurrifet abfíque hoc,fi confeífio inftituta non

fuiflet, Sed fuperabundanter adhuc . 2. D. Min.

figil

Obligatio figiili eft bonum privatum tantüm. Nego.

| fadi

Et bonum privatum & publicum fimul, Conc. Pub-

| dam

Toan

licum cum publico conferendum eft , quidni enim in-

tereft Reipub: Orthodoxe univerfa , ad Poeniten-

0i

publi

tiz. lacrymas quantó fecuriorem , tantó ad falutem

certiorem aditum patefcere.

Hinc ficutars medendi

net?

o

x damoni legibilem prafcribit

ipfo j

pet charaderem vi

aquas medicas & balnea , ita in Medico ccelefti ani-

geu

morum & converfo ab azgris praftolatur aquas falue

n

j fe

bres in fummo filentio , nefcio ipfe ; quàm arcaná notá

fiterie

i

charaterifticá, | Exfpe&at, inquit Anfelmus : medi-

cus videre lacrymas tuas; accede, noli timere , oftende

lipi

vulnustuum , & offer medicamentum lacrymarum,

Qura

Yerta

Vulnera ; fymptomata , lacrymze fecreta tua tibi &

confeffario tuo: fanto /haec fub rofá di&a, Sicut in

!legar

aiioye

ais B, Lidwigis narrat Joannes Brugnannus tenore

fequenti : Sub capite defun&tz ( ficut viva defidera-

nis te

verat ) eratfacculus quidam cum lacrymis ejus fane

n.is;ne

uineis fuaviter redolentibus, quas Rofas appellaverat;

ICo,n

juz ex charitate magná & cordis contritione ab ocu-

flilu €

lis ejus diftillaverunt. Has quidem fucceffu tempo-

Bere-

ris ex oculis ejus defluentes , & fuper genas ejus coa-

Tem ;

ulatas Dominus Joannes Confeflor ejus . cuim aliis

l'n'dag

communibus lacrymis ejus leniter emolliendo ; cauté

feffar

fub

abraferat ; & in facculo diligenter recondensapud fein

(crinio mundo refervaverat,

Conf

fonam, qiód bene dif-

lutun

Objic: 2. Poffüm pandere per

ofita confeffa fit ; poffum pandere crimen mortale ;

feffi

4 audivi. Atquiutrüm«

lm

fupprimendo perfonam , à qu

Erg?- peffum. pandere ;

LT

qnue-i-nnotuit viá confe(fionis,

quo

«9( 77 )90

iniie

quod innotuit viá confeffionis. Dift. Maj. Poffum al«

Sgli

terutrum ex diGis feorfim diftributive promere fine pe«

lu

riculo ulteriori; Conc. .Poffum utrumque fimul colle-

(4 Dl

&ive promere. Nego. Unum fine altero non rumpit

, Min !

figillum. Utraduc fimul propalata rumpunt figillum,

N

faciuntiue confeffionem odiofam , imó etiamfi fine

Pu

damno pornitentis, quin & cum commodo fpirituali

jm i

k

manifeftarentur.

onitéle

Oljic. 3.

iidfi interrogetur confeffarius , an Reug

alutct

publice fufpeníus , confeffus fuerit furta ? Quid repo-

h

,edendl

net? Affirmabit effe confeffum peccata publica? eo

jcrib

ipfo innuet peccáffe formaliter. Negabit ? eo ipfo in-

t at«

eret fufpicionem confeffionis mutilz. z. Dicet , fe

s fali

jam fecifle officium-fuum. Ollequidadte? vel per

iinotd

interjedionem manu filentium indicentis $2! Solatio'

: meäïx

fpirituali effe poffunt Corollatia Scriptorum: Frangit

| oüendä

figillum Confeffionis dare figaa ex naturá vel conje-

mlr 1

&uraliter expteffiva peccati , licet folus poenitens ad-.

r

vertat, v. g. uti notitiá ad gubernandum, Clem. VIII,

jat t

negare fufíragiü,officium confeffarii, Ordines indigno;

gt

amovere loco vel officio ; negare fchedam conteífio-:

le[de"'

nis teftem, unde veniatur in notiam negatze abfolutio-

Qu n

nis,negare Communionem. peccatori occulto non pub-

li

MIZI

lico,negare abfolutionem fponfa ob peccatum füppref-'

j

fum ex fponfa cognitum ; vitium auditum perftrin«

e2

T2

gere ferventiüs pro concione, dimittere famulum fü-

Q

rem, vitare excommunicatum , occafione auditorum

2

n alll!

irdagare poftea aliquid , loqui cum alio efiam Concon-

,f

feflario de dire&ione pcenitentis , revelare peccatum.

fub dubio an auditum ? dicere & duobus certis unum

1

confeffum mera venialia, dicere unum non effe abfo.

lutum , procedere judicialfter ex auditis per viam con«

TA

k

feffionis , fugere infidias vel venenum fi complices»

o

n

animadverfuri fint, unum ex fociis id confeffum;averfo

n ali«:

at

vel torvo vultu n'xborem incutere pæni;enti, no

L

unde-

« 78 )96»

uüde rotum vocate fcrupulofum, qui terat nugi$ im^

iz

pertinentibustempus. . VerboConfeffaritis dextetrim?.

fe.geret, acfi nunquam totá vitá ullam confeffiopnem

d

ï

excepiffet.

uxítio XI.

Que Prapaftianesr bone qk)):—-

t difícentur ?

" *e Propo[itio Catholica e

v. Attritio fufficit in Sacra-

mento poenitentim. Poteft abfolvere facerdos folus,

É omnis in articulo mortis ab omni peccato,

Theologica, Mortale condonari poteft extrinfect.

Me

rità revivifcunt , nón peccata,

Vera. Merita revivifcunt ex fua exigentia. Ab.

folutionon requirit effentialiter ly omnibus,vel iu no-

1nine Patris, &c,

Probabilis 1, Claffis. Mottale perfonale: poteft re»

mittifinea&upeccatoris. Turisdi&iohabetur à Chri-

fto fub conditione non limitantis Ecclefiz.

Probabilis 2. Cla(4,' Perfe&a contritio expellit pecca-

tum formaliter, Poteftas ordinis & Jurisdi&ionis diftin-

;uitur faltem inadzquate pro vario modo explicandi,

Probabilis 3. Claf. Dabilifne fit poenitentia valida»

& informis? problema eíto. Poteftas ordinis & Ju-

risdi&ionis diftinguitur inadequate fenfu Cajetani.

uxftio XII. £ue propofitiones mala qua-

CT ficentur ?

. Falíacesi, Peccata dimiffa redeunt quoad peenam

aftu plus qnàm per modum circumftantia agpravahtise

Juivis facerdos abfolvere poteft validt femper.

Periculofa; Conttitio petfe&ta non habet infallibi-

liter annexam juftificationen, — Timor gehennz non

eft fupernaturalis,

"

Heretica, Attritio facit hominem hypo

critam pe-

jor

em,eft coattus non liber dolor., Confeffarii non

m

temittunt pe

ctata, fed 'anstntiant remiffiotem, " -

—

40. m M D.G

————

ts x

o

-

M

n

L

u

a

z

S

ER

R

—

[

-

m

aicee. — iM

TOM

m — n —

s

[

BREEHSNN

A

264

"

RO

Lt

z)

d.

a ag

d

E

2

EM

N

r

d

s

X

zi

2

af

X

T

W

s

ARA

I

di

i

m

Á

-

2

ET

i

15

ixckcadiiius

r o

RUA

EE s

7u

BD

Cronese d

-

—

E

— 7

——

a. 1. t ER

CEGERSAGG U NSRTENER

sls

g

s

Hss

r OMRELEEN

COFR

EMX

o a GE at

ULO .

;

o

"

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

"

Olä

ven/us z/he . e*æfff

cf'ï

£V

E

[ESSSAQNUSE

ä

DrEÀ SACRAMENTIS IN SPECIE,

EUCHARISTIA

Lä

14

13

'PENITENTIA

QUA*ZSTIONES ACADEMIC/E

12

110

Ad Majorem DEI Gloriam;

PRIESIDE

10

R P LEONARDO

JDIERTZ,

eSoc. JESU, Ss. Theol. Do&ore,mAIma

Umverfitate Herbip. ProfefforeOrdinario,

Defendendas . ffeipiet

ï*roSccundq Baccalaureat

usT«heologm Laurea

JOANNES

ERNESTUS

SCHLERET

Reverendifs. & Celfifs.

H Eivelftadianus,

Princi

pis,& Epifc. Herbip.

Titularis, AA,LL. & Philof, M

agifter, Ss.The

elogize

Emertitus,

Juris Utriusque Studiofus,

IN: AUDIT

ORIO. THEOLOGICO

Hork: antemeridianis

ab 8. ad

10. &5 poreridianis à medio's, ad

medium 4.

4dnno /M, DCC, III. die * ^ 4Menfe Majo,

Cum Licentia Superiorum.

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

HERBIPOL!,Typls Joannis Mlchaehi Kleycr, Univ.Type

d

)6392;63 e