tumulos confcientiarum quis Aprilis imber, nifi pos-

(e «

TU M

nitentiz imber aperiet? Si Africanis à 25. Aprilis us-

que ad , Maij nulla obtingat pluvia , finiftri quidpiam

«t

j ü

gl

ominis exinde colligere volunt; jam di&i temporis

autem pluvialem aquam , Naiton id eftà DEO benedi-

ac gt

)enott

&am vocant; pleriquehanc.urceolis quibusdam inclu-

1,

fam, ceu rem facram religiofiffime fervant. - Verim,

quis imbres illos vel diluvium pcenitentiz aflervabity,

j

i W

cüm fab pafchafideles omnes complorant ringente

Stygio Cerbero& circa Dominicam inAlbis funebriter,

J Pam

pullato?Quemadmodü enim ad mundüNo&ticüexArca

tumulo refufcitandü , quadragintadiali diluvio depluit,

(ontta

ita ad. Ecclefiam anaftafi revivifcentia reformandam

n

(

totidem 4o. diebus diluvium peccatorum , quod poeni--

at

tentia eft praelufit , donec poft 4o. dies fepulchralis

qos Al

Arcz feneftella pateret. Quemadinodü etiam ex mente

m j

Cyrilli ferunt fcetü marisin utero ad figuram noftri cor-

poristunc accedere,cümipfenumer? 40. dierum exple-

Dgï[m

)

u

tus fuerit;ita cum MoyfeChriftus,cum Chrifto Ecclefia.

f

legem novam quà mafculamquà Heroicam 40. diebus

m*»P""

parturiit, vivificavit, enititur.

Sed quo fxnore? Di-

jeint

cat id. nobis hom. 6. in Matthazum Chryfoft. - Sicut

ftui

poft vehementes imbres mundus &ceér purior efficitur;

ne

(LDeh

ita etiam poft lacrymarum pluvias ferenitas mentis fe-

PA

quitur eó intenfior.

lüs)&

Oljic. 1. Peccata non revivifcunt. Ergó nec merita

A

reviviicunt, Nego. Conf, Eteft non levis difpari

litase

Ti

Nam

j

«6 52 )56»

Nam Peccata omnino tolluntur abfolute : Hac iorti-

Teyj

ficantur conditionate, Illa utopus hominis deftruun-

gloi

turà DEO penitus: hzc ut opus primarium DEI non

iolii

deftrüuntur penitus ab homine, quin fcripta & infcrip-

)

ta hareant menti Divinze.

Divina clementia non mo-

-

Ql]q

[

dó major quàm iniquitas hominum , fed & potentior

erga homines, quàm erga lapfos irremediabiliter Au-

(XX D

Yi

gelos non deducit ad inferos,fed reducit velutiThreji-

Ciam Eurydicen opera mortificata, redeuntia ad vitam

&

primam priftinam. Hoc eft quod Judza gens refert,

Tiig

.

DEUM claves quatuor fibi retinuiffe

*

clavem plu-

D)

viarum , clavem vitz feu generationis; clavem uberta-

V

!

1

tis & annonz, & clavem fepulchrorum feu refurre&tio-

«

nis, ut pro libito de thefauris fuis eas largiatur, Hoc

MJM

eft, quod jurans juravit Dominus Ezech. 37. Hzc di-

'hg'xa

cit Dominus: Ecce ego aperiam tumulos veftros ; &

edacam vos de fepulchris veftris populus meus. Hoc

W

eft quod Anfelmus inculcat : Efto velut nubes ad pro-

tur,

ferendam pluviam lacrymarum , ut poffis extinguere»

l t&

flammas peccatorum; 'Ex quo fic licebit concludere,

Tiinj

Sola peccatorum flammá impedit efficaciam merito-

llper

rum,

Sed gratia nova extinguit peccatum ; Ergo

Q

lt

extinguit omne quod impedit efficaciam meritorum,

Objic. », Opera mortua in peccatis nata non eva-

tj

i

iT

duntmeritoria. Erg? nec opera viva per gratiam;fed

P&

mortificata peccato , evadünt meritoria. Nego Cons.

"

lafe. I

illa nunquam vixére per gratiam

.

hec vixére per.

Tüngi

gratiam, per quam prahabitam denuó fiunt meritoria,

Ti5 te

Et miraris etiamnum Sacri Apollinis documenta,quo

"bon

non revivifcant qua nunquaw & nufpiam vixerunt ?

&CDrí

O pejor ipfa morte mortalis culpa! qua prater cor-

ltnlo

poralem etiam fpiritualem , & zcternam vitam tolliss

g.

ipfam immortalem animam , & quod caput eft, filium

Inf

DEI perimens ! Potuifti Domine unà cum lapfis An-

gelis & homines à lapfu primo difperdere; nunquam

revidiue

«9e( 53 )50»

rhorti-

reviduros, Sed quantillàm hoc Omnipotentiam tuam

r

glorificaret, poffe hoc quod ventus potett ? Contra

E Lnon

*

[

2nt

folinum quod vento rapitur, oftendis po

entiam.

ob.

infct-

13, Evellere deftruere Nationes , eft poteítas affinulis

O ho«

€i, quam homunicioni de Anathot contulifti :

.

Ecce,

yen "

conítitui & fuper gentes, ut eve

llas & deftruas, &

ii

difperdas, & diffipes , & zedifices

& plantes, Jerem, z.

(Thrg

DEUS qui omnipotentiam tua

m parcendo maxime

d t

& miferando manifeftas, fic n

ocumento aterno pu-

gtdt

niendo füperares non nifi nos

; ROS infirmos, nos ig-

[2 P["'

nobiles, nos purgamenta

mundi hujus carcinoma &

T

peripfema ; at parcendo,

meritis in me

nte tua jugiter

rred-

acceptatis ; fuperas temeti

pfum & zqualia fuftitiz ar-

Jl, Hot

ma , vidtodue infinito; in

finita manet vi&oris gloria ,

jgcd*

digna vincente infinito.

95 a&

turaliter

Infi, Homo nunq

uam vivusjà patre vivificatur na-

s B

; at vel femel mortuus non ex

Citatur conna-

turaliter.

Er

sl

liter vivificant

89 pariter opera nunqua

m viva natura-

inguel'ö

ur, &c. Nego iterum Confe

quentiam, Ho-

d

minis vita eft adacquate naturalis :

upernaturalis,

vita meritorum eft

mefm-

Homo moritur omnino

; 1on per obi-

É

cem

: merita fortificantur folum per

obicem ligan-

iwfunh

tem.: Annon veró fic lapis in aére fu

fpenfus fune;

n *

refciffo naturaliter ad centrum provola

t ? Annon fic

tiimim |

Ventus auferens nubem folem reftituit ? Removeats

) ts

anc nubem nova gratiw Aurora vel refolvat Thav-

mantis in

d ud

pluviam poenitentizjam gratiz Veteris Phos-

mïll[üï"'

bus rente

abit'ab undis, Annon homo qui cenfualifta

m,qllü)

exponit centum: pro quinque coram Notario, idem

grint *

ecuriüs pcenitens

; à Chrifto reciperet centum pro

fimplo fab figillo

gentilitio $, Matthazi, S, Marci, &

g

uca.

l tOW's'

Centuplum recipiet, centies tantum in hoc

3

& in fxc

Md

ulo futuro -vitam «ternam 2

,

'Tu

j

D

T

Qlæüio

m'ia"'

«j 54 236

i

Quzítio V. Quibus. auxilis. fferi debeat

Toi

confe[fa ?

dat

d

x Confeffio oralis per fe jure Divino exigitur oretenus

facienaa.,

Contra Judaicam Idumzz propaginem te-

toll

*

ftantur tum apud NValdenfem Judzi , Viennz Auftriz

ü!'m

faffi, Hebraos etiamnum confiteri vocaliter, maxime

Qu

[

cafus tres , occulti adulterii, homicidii , blasphemiz 5

tum ápud Galatinum Rabini, faffi folere Judaos do-

K

d

&iores ante mortem confiteri omnia peccata Levitz

)

alicui, fi quem fort& na&i fuerint, tum demum abim-

D

memoriali retro tempore, a folis ortu ufque ad occa-

[

fum laudabile nomen confeffionis ante annos 1100.

[

in Synodo Laodicena, & VI. Trullana , & Carthagi-

nenfi IIL, ante annos 1000 in Synodo Africana , Ca-

prin

bilonenfi l, ante annos 9oo in Synodo Moguntinas.

[

g

ante annos 8oo, in Cabilonenfi ll, Turonenfi HII, &

W/ormatienfi. O genimina viperarum Hebraa , quis

lii

Ti

demonftravit vobis fugere à ventura ira ? qued Cy-

rillus Hierofolymitanus in laudem convolantium. ad

Qu

quí

ponitentie moerores, ita explicans ; non igitur , in-

quit Catech. 3. fis deinceps vipera ; fed cnm effes*

p

d

aliquando genimen illius ; exue primz iniqua vit&

perfonam, quilibet enim ferpens in anguftum intrdfis;

Tunt

Yiii]

deponit fene&utem,

& per extrufionem exuit vetu-

ftatem ; fic & tu intra per anguítam portam & ftri-

Ti

Á

&am poenitentiz , exue veterem hominem , & dic il-

lud : Expoliavi me tunicá meá, quomodo induar it-

hldn

guoc

là? Eftote igitur prudentes ficut ferpentes, qui bel-

luarum facilé prudentiffimi circumftantias omnes cir-

jf

cumfpiciunt,& viperinum virus ore circumferunt;evo-

ln

AUR

muntque. Exemplo fed cavendo fit ( ut loco iterum

temporique ferviamus ) confeífio facerdotis quamt

Qs 1

Kï&m

magis manca , tantó minus cum toxico ferpentinam

pellem exuens. En fcenam Exod, 3a. Accedunt a

A

fupre-

»

*

e);( s5 )96»

fupremum in politicis & Ecclefiafticis Przfulem Aa*

Muit

ronem dicentes

*

.

Fac nobis DEOS qui nos prace-

dant, Quid porro ? attendite ad verba fingulosque

greiti

a&us, omnes enim cafui huic defervient.

Hic Aaron;

ner d

tollite, mandat : inaures aureas de uxorum,filiorum ;

At

filiarumque veftrarum auribus, & afferte ad me , quas

quaxid

cüm accepiffet, formavit opere fuforio ; fecitjue 'ex

hemiz,

eis vitulum conflatilem.

Nondum textus explicit.».

gt

ZEdificavitque altare coram eo , & praconis voce

j Lentt

clamavit dicens : cras folennitas Domini eft. ( Vah

blafphemia Vitulum appellare Dominum! ) Sed etiam-

mae

ad od

num fequitur : Surgentesiue mant.obtulerunt holo-

caufta, & hoftias pacificas, & fedit populus mandu-

s 1

ia

care, & furrexerunt ludere.

Hucufque ad literam

prima hiftoriz protafis.

Hic jam à Monte Moyfes

15 (

ptim»

defcendere , videre vitulum , accendi zelo , tum facer-

dotem fummum increpare acerrim? : Quid tibi fecit

ET

a,

hic populus, ut induceres fuper eum peccatum maxi-

mum ? Cui Aaron, tu nofti reponit: populum iftum

u

fum 9

quod pronus fit ad malum. — Dixerunt mihi fac Deos

qui praccedant nos, ( /Jam ad confeffionis apodefin

qr, I

progreditur.

Di&torum recordemini ) Quibus ego

1 eües

dixi : Quis veftrüm habet aurum ? tulerunt & dede-

x vt

runt mihi, & projeci in ignem , egreffufque eft hic

n

vitalus.

; r

Hszccine confeffio? haccine veritas &gri

manum Medici prudenter non verentis ?. Adesdums

"

Átt

Aaron Infulata fan&itas. Hoccine eft pulchellum il-

i

ludinterrogare : Dixi illis,quis veftrüm habet aurum 2

jj

r "

"

quod facra pagina vocatjubere, fecit populus quo

jufferat, tollite inaures aureas de uxorum, filiorum ,

n

filiarumque veftrarum auribus;& afferte ad me. : Lique-

du

n

facere, fundere, formare vitulum hoccine eft inno-

"d

cens, imó & virtuofum illud projicere in ignem fub-

squ

trahendam Idoli concremandi materiem , & egredi à

pen

u

m? de quo facer Codex

Juit ^

femgtipfo. non à te vitulu

D23

refeit z

r d

«B$( $6 )509

vefert ; formavit opere fuforio, fecitdue vitulum con-

flatilem, O Aaron Metello innocentior ! quem po-

-

fufis

tuiffet Moyfes, nifi DEUS fa&um reveláffet , infon-

fiàs|

tem fratrem ftruGzc recens arz imponere & propo-

diia

nere adorandum ! Qué igitur fronte fupprimis illud

$ia

etiam horribilius? Annon idololetriz portam aperui-

Vton

fti aliis non religiofioribus poft vituli füfum in ara;poft

a

aram in facrificiis , poft facrificia in folennibus convi-

ht

viis, poft convivia in ludis feftivioribus , omnibus in

l

honorem DEI recentis, qux tu omnia fincero, fi fu-

t

peris placet, premis filentio. En Speculum Catho-

lico- Sacerdotale,! sICCIne Detegis Morbos * Cor-

n

gt

De sinCerlssIMo * MoDeratorl ConsClentla * &

MeDICo Chrlstlano * MI saCerDos Chrlstlane ?

Ws

4&"1(1'

Objic, 1. Nulla peccata funt, quin fint publica vel

occulta. Sed nec publica nec occulta funt aperier

id

iCb

3.

a

t

Ergó nulla funt aperienda. Nego Min, Probas, Pec-

cata publica jam patent, etiam Confeffario fzpe, Oc-

dé

culta interna nec licet cum infamia promere ( ut Wi-

clef garríit) Ergó nec publica, nec occulta funt ape-

f'—,"t J

rienda, m ad r. Dift, Antec. Publica patent per ac-

lo

a

Cidens. Conc. Patent in ordine ad confeffionem , ut

du['t

(

funt vel fuerunt in confcientia fecundum prafentems

difpofitionem, Nego. z.ad 2. Dift. Antec. Occulta

ant

Dio

non licet promere , in aurem facerdoti , apud quem

adum)

unicum implicat diffamatio , & quidem pro folatio,

Ttfa

confilio,commodo grandi poenitentis non licet.Nego.,

Non licet promere cuivis cum Scandalo,fine his.Conc,

'-mda

0

Confeffio non confufio erit. Idem Jonas qui per os Ba-

10 gj

lxnz ingreffus eft peccator , per idem os egrediatur

Videt

cum laude neceffe eft , ut poft Pa(chale triduum refur-

gat, Lacrymofía quippe confeffio, fcribit Albertus*

uïä &

*

*

Dan

Magnus

.

eft quafi quadam fcopa , quee cum fccten-

tes fordes per contritionis praeacutam palam forás*

fe,

Áley

proje&e: fuerint , domum poftmodum lacrymis per-

us

Tipu

llgl

44.

m

E

COfle

«oe( $7 )Be»

i

fufis fubtiliter & diligenter em:

indat.

Pyeu* la fu.«

i«

fiüs coacervat Petrus Dwz,

*e

mEze-

10p0.

chia, cui lactymz tria annoru:

n

l&

t,in

s lll

As i

)

Sara Raguelis filia , c

ui

acr

CAÍltOo

o

efti

xperm

arum, in Efthere, c

u

eaym

u

nane

pO

immäm eripueru

ir

1e

lac

oné

jt

(.46

con

leone Holo

É£n

1et

iJay

Javi

[er:

c

nfef-

?i!*

Ibus i

fionis lacrymz hom

l&

i| adulteru

n

ee

1€ 9s

3y

2

317

emendaàrunt.

Ch

of

cry.

?

3C

[5

izant,

atl

i1tt

1

-,;

j ^.

la

d

Climaco ficut t aqua/

1

$9 &c

yü

A V.

ent peccae

FU

torum lituras

,

L

10

eum

Q

tanu me Oorae

"D

üonis laeryma.

Hiud

on iil

ben

e

terfums

i[3

€ft , quc od apud fcphlem l

ifaciem

[

jam

$i veJ

lavere vis, cum lacrymis ablue

"1

mitu

*2

ut

Bhdïc

Pt

v

c€t CO

Àn$

EPS

wram DEO cum : gloria luce

Yet-

Uj 1C,

2 be fcriptum

eft in Bibliis

4"(&"

]

a

dc confe

ione ? lyo an x..l'

idit tibi ca1

'7

4

[

"135

iV

l

«

n'*o?o j)are

ibus primüm ,

n«

»

st

15

L ape

E

itur confefl

io ?

m

m

Pl

(12: & I4. Lev..xcx?rmx j

o ao*

lep

A o

committitur

cerdotibus , leprofos fe

d«

"

dentes & proden

3-2

[]

arbitrium .exti

Cca

à YO2

ntet

legantibus.

cap. $. quà Numeri qua Levi

3

)l-?,

ycult

DEO inftituitur confcffio n u:mhäs noft

r2

V

111'H

) etiant

l qufm

adumbrans muegrc,ga"u fatisfaf

5

ionis loco adjunges

f

retfatisfadionem, — Àn excidit

C8D. 4.

Fec

iLec

l, Non con-

wo.

n

fundaris confiteri pecca

TU

Objic. 2, Ín cafh ob

il

li

oni

9 &

AC

n eft &

æ jg'*o Divi-

1377

no

catum pand

enaum

k

iCj

torotc

IUS

xorum Ofa

d

videtur lex hum

a Cconi

o

innoc, ÍII. lata

fub fa

lïülil!.A &

m

i5

t, Antec.

Non eft

1 fCi"r

-hrifti XXTT.

I andendum p

&€r ac

iden

e n5

entiam. Conc, 99?

jertts

z

fæfu'

fe.

ego,

hïnc [

t

o

entià debet

ADCI!I H

n

for?

Alexand'-o VII. d&—nnarfg c

-

1 II.am £

Poft ho-

minum retro metmor iam

[M

110

mmmlL jam $z.

T

€&nlo I, Matth. 19. jJacob. ;. r:æjmx 1. 1. $ub Szculum II,

D3

Itrenzus,

«( 58 )5

Trenzus, Tertullianus. Saculo III. Origenes, Cypria-

DE

nus,. V. La&Gantius, Athanafius, Bafilius, Ambrofius;

lllic

Gregorius , Nyffenus , Pacianus, V. Chryfoftomus,

fup

Hieronymus , Innocentius I. Auguftinus , Leo ; Sozo-

fite

imenus,

VI. Gregorius I, Climacus.

VIl. Cafarius

&

Arelatenfis.

1G

VIH. Venerabilis Beda, Theodorus Stu-

u)

dites,. IX. Rhabanus, Nicephorus Cartophylax, X.

Radulphus. XI. Petrus Damianus. XIl. Bernardus,

lll

1

Hugo & Richardus Vi&ores, cum quibus Graco-La-

[

tinis claudat Henricus VIiI, in affertione 7. Sacramen-

torum. Si humana ea lex fuiffet , vel acceptata nun-

il

quam effet, vel aliquando in ea effet difpenfatum cum

ff'(

hn

Principibus viris, quod tamen nunquam fa&um le-

gitur.

fitig

E

uzftio VI. Im quo confiflat Sacramenum

f

Tis

Penitentis ? Am in abfolutione fola ?

X. Effeetialiter confiftit etiam in. accufatione doloroJa.

vj

Contra Philofophos ilios , qui ftatuunt vel omnis , vel

hii

guit

hujus Sacramentalis compofiti quidditatem in fola»

forma, tenendum eft cum Trid. Ss, 14. cap. 3. vim

fife

Sacramenti hujis (utique fignificativam & effeüivam

Vte

grati& ) fitam effe in verbis abfolutionis precipue.

Vex

Precipu& autem ? Imo przcipue.

Et fi praciput,

t

Ergó non tantüm, fed & in aliis minüis pracipue fita

Ài

hi

eft vis. — Ergó & a&us poenitentis habent inditam vim;

Tüeu

at

gratiz ut fignificandz, fic & coéfficiendz. Eít con-

feffio minus perfe&a, in qua primb loquitur mutus &

pot

poftea exit diabolus : Et eft confeffio perfe&iffima

teri

perfedt contriti , in qua viciffim primó ejicitur dia-

Jl

bolus, exin loquitur mutus, Cüm ejeciffet dzmoni-

l

um ,locutus eft mutus. Luc. rr. lilic priüs peccatum

Q

folvitur, poftea gratia recipitur: Hic in perfe&t com-

Tat

!nu

pun&o evenit vice versá. — Illic in pedibus DEI inci-

pitur; in brachiis finitur :' hic ordine commutato à

N

«00 59 )9

n)m-

DEI brachiis prodigus incipit , in pedibus fuis finit s.

lilic pater adhuc long? accurrit , accurrens cecidit»

(

.

H

Jnus,

fuper collum ejus

Hic prodigus praeconceptam con-

fitendi fchedam evolvit prior, Pater peccavi in coelum

$o2

d

Qs

& coram te, Quodfi in mundo non fupereffent plu-

res confeffionum modi prater pracetactos , falva effent

)

omris.

Sed alia adhuc reftat confeffio.

y

Et quenam

illa? Eft confeffio in qua mutus loquitur, & diabolus

nata

co.L

nonexit, Audite. Judas interpretatur confeffio. Si-

cut ergó in Collegio Chrifti unus fuit Judas proditor,

rame

^ D

alter Judas San&us, ita hodiedum in Ecclefia funt con-

feffiones fan&tz & proditoriz,

Judas proditor non

n cut

J l

fuit mutus, imo os & lingua primarium fuerunt pro-

ditionis inftrumentum :

Ave Rabbi & efculatus eft

eum.

Nec abfolutio defuit, & quidem à non uno,

T

fed Principibus Sacerdotum : Quid ad nos, tu vide-

)

ris. lit quid ergó mutilatur poenitentia Judz, imo &

Pilati , utriufque. traditoris,

Pilati tradentis volun-

i

jj V

tati eorum , & confitentis , Innocens ego fum à fan-

guine jufti hujus

H

.

Juda traditoris pcenitentiá du&i

| fb]&r'

, um

fatentis, peccavi tradens fanguinem juftum.

Quin

& reftituit uterque Pilatus Chriftum, Judas pecuniam.

d

Verbo. linz unz primüm maximedue necelfarize con-

æüpuCn

tritionis intüs lacrymz defiderabantur.

De quibus*

xupllfl

li

AÀug, in illud Pf, 6. Lavabo per fingulas no&tes le&tum

p

meum, lacrymis ftratum meum rigabo, quanqeam ,

nb

ait : rigabo amplius fit aliquid quàm lavabo ; quoniam

o

poteft aliquid in fuperficie lavari, rigatio veró ad in-

g

teriora pertinet, quod fignificat fletum ufque ad cor-

1 W'

dis intima, Audis Juda? Et Chryfoft. ferm. 42. Cce-

iT b

li pluvia, infit : perfundit terram , lacrymze pauperis

g

cclum rigant, Ergó fitit ccelum & exfpe&at de plo-

qu

ratu pauperum vicem roris*. Et pari fenfu idem in»

hu

illud Magdalenicum : lacrymis ccepit rigare pedes e-

EI y

jus. En mutatur ordo rerum. — Pluviam terrz coelum

CM

D4

dat

jl

«( 6o )56»

dat femper, ecce nunc rigat terra ccelum , imo fuper

(0f

cclos & ufque ad ipfum. Dominum imber humana.

ftti

rum profilit lacrymarum , ut juxta pfalmiftam & de;

nitt

aquis fletuum cantetur illud

.

H

à

Et aqux quz fuper,

titi

ccelos funt , lau

dent nomen Domini.

En complemen-

lis

tum , quod in pcenitentiae judicio reconc

iliativo Judze

ht

zc Pilato defiebat , accufatio fed

*

dolotofa, fed feria ,

j

fed lacrymofa.

ab'.j

Objic. 1, Ex Cavello Scotifta. In Tridentino a&tus

qi

poenitentis vocantur quafi materia. Sed quofi mate-

ria non eft effentialis, Ergó a&us peenitentis nons

dà

funt effentiales, Dift. Ma. Vocantur ita,quia nonfunt

til

vera matetia phyfica, folida, corporea, traGabilis, ut

1ion

aqua vel oleum in aliis.Sacramentis, Concedo. Vo.

m]

cantur ita quia non funt vera materia moralis intrin-

feca effentialis Nego, Non funt materiacirca Quam,

gmn

Us,

extrinfeca ; Ergó materia ex Qua , ex Qua non minus

dj

judicium voluntarie reconcilians , quàm ex ablutione

ctii

baptifmus coalefcit,

Sic pariter in Sacramentis om-

D

nibus Res tanquam forma, & Chriftus quafi unigeni-

D

tus à Patre audit, quin vel ly tanquam , vel ly. quafi,

h

à vera ratione dejiciat.

Hortus anima dum lacry-

A

i

marum affluentium pifciná fuffunditur ,dum rorecce-

M

lefti & San&i Spiritüs calore vaporatur, fegeti virtu-

hu

tum praítat incrementum , pullulare cogit virgulta»

uftitie, in vineis charitatis botros multi

p

UET

vgykq

Da

funt allegorici Bugonis Vi&orini.

plicat grat?æ,

Ws v

Objic. 2.. ld folum eftSacramentum Poenitentige,

Uy

quod fignificat remiffionem péccati.

Sed hanc figni-

Dotef

ficat abfolutio fola.

Ergó hzc cít fola Sacramentum

Peenitentiz. Dift, Ma. Illud folum eft hoc Sacramen-

"

tum, quod fignificat remiffioyem grammaticalem qua-

lemcundue. Nego. Remiflionem. Sacramentalem à

primzva Inftitutione voluntariam, Conc. Volones vult

ff

fzlutis DEUS primitivus author Sacramentorum ; qui

W i

eon-

«96C é1 )50

co

Ht

tri

e

4

p

planftui, etfi magis infra 1

Of

5am deters

s

Tninab

;:

i

oromifíi

J

onem gratiz anne

ä

1

L

£

jue€ poze

. do

nitet h

iC GC

i C

a ts

n

m , & Rifum

(; u

iterpretas

titium fuum ifaac ii

ojar

"

€

b

(2 9€

quando

2€-

T

Lf

iX

ÉN

Pfïx*.

lius ire in domum lu&ís , quàm ia domr

3. In

]i

hoc Sacramento , v

er

a

bis loquor Thoma A

um

De

PA

felia,

9- d 842 $. ( €

LY

&

tur v

iï)r":s::.tüüiä V.

i

h

A.

i per

WE

abfolutionem Sacerdotis fimul chim opere

pe

LR

entis,

TU

qui cooperatur NB. ad deftru&ionem peccati.

t

Infl, Virtus remittendi Sacr

anxexa;aïäter confiftit in

3

clavibus. Sed claves data (unt Prc

1$, non poe-

hat

nitenti, Ergo virtus remittendi d

eft Presbyteris,

[is tl

non peenitenti. g, Dift. Ma. Confiftit

n clavibus prin-

^

Vo

cipaliter, ut dux, author operis 8

j

x eft.

C

2One,

itili«

Omninó adaquate tantüm , exclufis a&ib

us peeniten-

Y

tis. Nego. Si Judicium leprz primi

t

r

2d

us Sacerdotibus;

$us

dein Principi Sacerdotum

iT

um ex

pofitores ; utputa

crimen refervatum , refervatum exci

uïatï "d

pias , fine egceffu

9

Il«

urbis fuifti Romz , i:

A

H

tra quamvis Fcclefam habes Ro-

-

mam,in quovís Presbyc

Epifcopun

pt.

imo veró

r

s2 D5

V.

ft ut

J5

Papam, Atopu

lacryntatum fluxu irriges.

(

Nunquam virtutes

aut veniunt,. aut diu vivunt fines

lle»æ'

cordis irrigatione. Nam fiin corde viridi quoetidie

| H.'fh'

irrepunt tentationes , in arido quid fiet ? Si etiam»

poft lacrymam, vermis corru

ruy[w

ptionis mentem eorrodit,

11

qua confumptio ariditatis illius ubi nunquam Domi-

nus pluit ? argumentatur Petrus Cellenfis, Et bre.

t

vius Hieron: Qui quotidie lacrytnis ftratum rigat,)non

poteü:-in cogitatione ejus libidinum pompa furrepere,

gntull

Quzftio VIL — Qwalz abfolutio imzpertien-

ane

da fit ? an deprecatoria ? ef quoties ?

qul

jui

i , Non -oelet abfolutio deprecatvoa , fed affertiva quot

li

g n

ennis confevenda e$t,

Contra Grecos víque adeo le-

ves in fide, ut jam decies quater Ecclefiz reconcilia-

9

au

Ds

tiy

«( 62 )96»

ti, decies quinies defecerint, fiquis alteruter eorum

p

error, hic agendum eft. Ac primüm quidem deab-

nati

folutione fupplicatoria, fed non mer& tali perperam

neintelliige Damian. tum opufc. 153. lacryime qu& à

CIIP.

]i

DEO funt , Divinz eruditionis tribunal fiducialiter,

a

adeunt, & impetrantes citó quod petunt, de pecca-

torum noftrorum certa remiffione confidunt,

Lacry-

Ro

mz funtin foederandainter DEUM & homines pace

ia

fequeftres , & veraces funtatque do&iffimz in quali-

te;

bet ignorantiz humanz dubietate Magiftre ; tum in

Jty,

Pfalm, 38. auribus percipe lacrymas meas, qui enim

lid

. non oculis attendi , fed auribus percipi lacrymas poltu-

af

lat, voces ineffe lacrymis manifefte defignat. Lacry-

abfm

mz nempe cum in confpe&u pii judicis fupplicant,nihil

fit,

hzfitant, fed fic mifericordiam tanquam rem. quam-

&

libet proprii juris fibimet vendicant, & impetraffe fe

Y

quod petiérant , confidenter exultant.

Ubi hic vel

Yol

umbra deprecantis abfolutionis? Cert& remittere elt

$«

facere ex poteftate. Atqui Apoftolis & Apoftolorum

[

fuccefforibus di&um eft: quorum remiferitis,non quo-

f

Ll

rum poftulaveritis remitti; Ergó adeó remittunt non

Wi

poftulant , ut D. 'Thomz temeraria, ne dicam infit :

detm

erronea forma deprecatoria non valeat. Sed & poe-

Tiatn

nitentiz flentis efficaciam auream aure& appretiant

on

Chryfoft:& Chryfol: Ile; Quàm pretiofz, inquit:

:

fllbm

am?

lacrymz qua extergunt zulpam & exigunt ven!

Al

Hicfufcipe orat: Dominelácrymas meas , quoniam la-

dici

crymz funt, qua radunt & rodunt'rudera, & fanant

üflg

vulnera; lacrymze funt quz pcenitentiam armant; &

Ti

indulgentiam provocant; lacryma funt qua ccelum

lg

pulfantes crimina delent, & confcientiam degravant.

lo

Etcredam ego in poenitentiaannuá non judicari ex po-

; (

tefítate authoritatis? non affertive ? non judicialiter

W

imperative faltem ? Mihi creditenon declarat, non ex-

l

orat, non annuntiat, fed enuntiat, fed exigit; fe

W

præce-

—

]

.-55'(63 )

Qtüft

præcedit fententia Petri fententiam coeli, Determi-

dub

natio porró temporis femel in anaoirrefragabilis per

pEHm

cap. omnis utriusque fex, de posn. & remiff. probabi.

quz 1

lius à Lugonecontra Suarez difputata , eftà 1. Janüarij

jlitelo

ad finem Decembris metienda.

peccz

Objic. 1. cum ZMorino. Florentinum inftruens Arme-

Lant

"d

nos , non mutavit formam deprecatoriam hanc : Domi-

$ p?(ü

neremitte, dimitte, condona peacata. Vel hanc: Ipfe

qu

te abfolvat ab omni vinculo deli&orum.

Sed formam

tuun I

invalidam mutáffet, .Ergó deprecatoria non eftinva-

j u

lida. 5. Cum Jacobo Goare. in Eucholog, D. Ma. Et

,al

affertur integra. Nego, Et adhucfequitur : Etego te

Lacty*

abfolvo velex tenuitate presbyteraliter : Sis condona-

Vnhl

tus, habeo te condonatum ; vel proauthoritate Epif-

Tuafile

copaliter: Humilitas mea vel mediocritas meate abfol-

A

e

vit. Conc, in dicafteriis forenfibus non infrequens

tic d

volat unum ftatim exalio geminatum ; Statim, ftatim.

iere e

Sed ifta ftatim fuperi ! quám interdum longa funt?

olorut

quàm morofa? & quanto tempore durant? dantur

nquo

ftatim de duobus annis, & de tota vita imó ad diem

üt gott.

judicii, vel ad Graecas Calendas tranfeuntia, Quinvi-

n

detur unum ftatim alteti ftatim additum , malignante

&Y

natnrà idem effe; quod unum Non, additum alteri

,Wzn!

Non, utficut Non Non fignificat Ita , fic ftatim. ftatim

ag

fubinde fignificet Nunquam. An eft aliter? Eft fan&

n

aliter in tribunali facro Poenitentiz , ubi fententia js-

j

dicis vix pronuntiatur priüs, quam authoritate exc-

Inter Poenitentiam

[g[]lnv

cutioni data praftó expediatur.

mzlll'J

& Regnum cxlorum nihil efft medium Damiano , ubi

enim vox clamantis Peenitentiam intonuit, Regnum

; c(f,lllm

j

ccelorum ftatim appropinquavit, Adeo ftatim]acty-

[

mze folent legationem fufcipere pro deli&is , juxta

jo

j

paraphrafin Ambrofianam in pfalmos.

Sn

Infl. 1. fuxta impreffos Authores valet apud Graz-

g*

izetur

[f

f

cos formula baptifini deprecando prolata: bapt

ervus

P[ZW

&

C 64 5502

p

fervus Chrifti,

Ergo vaiuit & valet etiarm abfolutio

Ner

deprecans annuntiative non enumtiative. Trans, Antec,

Quo

Q

$i tamen hoc deprecari eft,

in & jam dicun-

pro

tur dicere: Baptizatur, non bap!

T,

Quidquid

ic de confeffio-

Q

id eft,timeo Danaos uti de peceatis

nibus; &: de confeffionibus confeífic

onutm, & de con-

fc(ïïonum abfolutionibus denuo compungi meritos, ut

&

fe

de relapfis perhibet 'Fertullianus , quód pceniterent de

poemt:evt,u3 & de umtn';ovnwz. contererentur.

In-

au

terim Ne g0. Coas. ob hanc rï;»p:nr.

Attio externa

fior

config hwns

ercite aLxuuonem per Miniftrum

Qu

Ls

hale

)ü'ï ?ïidï in

.(Ig

i6, non item in abfolutione. Porrà

in ?Xï'l'x;ïllæ una

Tia qu

ormula deprecante liquidior di-

fparitas 11(1ucr, "um

quia ex S, facobo per módum ora-

Tütfu

tionis non jl*&rhw.l

a

éft, tum quia noa expedi&

Confc

fen-

faius

CQ

f

ficut inabfol

v

ione vi

no«

hw

ibi inon hic DEU

1nO.

lior:

:mïwwa,, expedit, Ergó

r

»14; invocan

iu8

eft.

ab-u

infï

.4, Etla

a

£

)là

folvezu:

tita:; Dom

geldi

[

1921

2f

a

i.: e

&i

quid

i

PUA

bfo

unc a

atis

L

fuis.

d

i

nv

C

a

it

it

21

En

aes

Pl

Ment

*pT?*CSHO

D, /

3

1

antc

ry

ais

4

J. nao pzm*

L'ï"l«.,

HV.

n

^ mgseï"*'l :

at

W

ln

vam fort

i

ius & S;)INFUS

Il fge

5.Ef

WdCoib)

Q

*

iCry

yinas 'OCE!lh ilï'læ

hij

il

do

et.5. T]

n

fe

?*?h' 1

r

ns: Ad.

tOer

"i

vertendun

Cic 3 Qu

E

il

j*s tria pram: Mit,

l

Ofràa«

Berie

re) fe

a

tionem ( ini

t6

1f

U

AMAT

» rh prec iationeim :'*

onvete

l9)

tere) tert

-'t

iu&am ( labo

gemitu meo ) & hg

llu^[m

tria di

cit exaud

a Of

et

retr

"

"ado, , & primó ,,cmlc

ln(jmn

tum , quoniaal exaudivit

Doini

i$ vocem fletüs mel ;

DMW

«emmoa epr ecationem , tertió o

&

lonem.

lts

)

u

Ol'jlc. z. De poen, d. 1. can. oo, Theodorus refert

Presbyteros Gratcos tantüm in morte facerdoti con-

EY

feffos. Ergb non ennuatim. Dift, Antec. Aliquos &

per

"

«96( 65 )5949

Conc. Omnes in tota Gracia & ben&

per abufum.

Jtis

Nego. Alij ratily ut Graci , ob- vel fub- reptitium,

ilets

quod nec in Concilio Cabilonenfill, inde tamen de-

xte

diqne

promptum , nec inPetro Lombardo e

ALv

t

dqil

dugg;

Quzítio VIIL. .9uo70do confiten.

$

525 971

7

fít ?

irefio

je Q

B. Integré promenda fant cu.

nia piaculay

7

HnWumeruus

Is d

äääircumjïantiaä tmutantes (b

et,Contra Lutheri feCtarios

at

fequaces ex 'Trid, Ss, 14, cap, 6; requiruntur & fuffi-

ciunt omhia & fingu

À 3

la

l

quaz poft diligentiorem difcuf-

fionem ocenrrunt menti , inculpabiliter enim omiffa

exidu

N

quà includuntur , quàindire

CC

emittuntur,

Sed hzc

nj

- Bor

haberi poffunt à Regib, & Ca

aribus absque carnifici-

na confcientiaruim,

E

£E

jordi

rgó omnia & fingula quz requi-

runtur & fufficiunt; haberi poffunt absque carnificina

1i

1 0f d«

o

confcientiarum, Produc Domine , clamet cum. Da-

eN

miano catechumenus , Marpcfiá caute adhuc immobi-

lior: producde faxea cordis mei duritie lacrymarum

abundantiam, qui de rupe deferti largiffimam proflu-

L

entis aqua copiam prodire juffifti. O quàm dulcefcet

ge 1b

ira

frac

oium in le

falfedo, ut vel ja&tantize nau

o

icrymarum

ll

fluentis timeat Magdalis apuc

| Eucherium, quoniam

easdem lacrymas capillis tergit , & tergendo , nevide-

i

antur , abfcondit,

Et veró in hac laceymarum vaile ,

f

j

r

in hocftatu naturze corruptae imó corruptiffime quàm

]

i-

Jltid

facilis lacryma? quam nullam in otrbe Theologia mu

g

torum inveniffet , (i Adam juftus originaliter nobifcum

periever

gt. Eftpeecatumlethale ftatus. profligatif-

of

fimo pr

atior, & pejor adhffc peccato , peccatum

mutum obfidens , obíidens inquam fi peccando d-

L

I

monintromifíus

"i

mutum veró,íi diabolus exho«

mologefi przclufit oftium».

Sunt oculi duo fon-

1l5 g

tes , quorum duo canales citó influxerunt aper-

to epiftomio visüs, & duo divaricati tam tard? fo-

T.

tàs effluunt folnto exeuntes verüm epiftomio fletüs,

ul

Ylemus

45

PC

«o&( 66 )9€»

Fletus eft

Flemus quz vidimus, & quia vidimus.

ttr

b

confequentia vifüs, ex vifu per medium peccati ter-

minum fletus confequitur, Sed pró quam raró fubfu-

WO]

mitur univerfalisDeucalioneus fletus! Si paradoxa funt

l

qu

hzc, fequentia non minora funt. In fletum erumpi-

l

INU

!

mus & anhela parumper ora premimus , flemus non nifi

nl

qua vidimus. |Juvat enim ire vel per 7. peccatorum

eff

circumftantias: Quis, quid , ubi, quibus auxiliis , cur,

ce

quomodo , quando; vel potius per 7. itidem peccato-

j

rum fontes & capita. Si harefis furia intumefcit fu-

nif

perbiá , ecce reos oculos : Pf: 17, oculos faperborum

def

humiliabis. Si Pluto inhiat, ecce oculos complices :

aud

infatiabilis oculus cupidi Eccl. 14. Si lafcivit, oculi lu-

Tu

l

xuriant: Ezech: 6. oculos eorum fornicantes,

Si ef-

TE

fervefcit irá,in partem deli&i veniunt oculi : Pfal: 30.

H

conturbatus eíftin ira oculus meus.

$i invidet, rei

t

tenentur oculi: Eccl, 14. Nequam eft oculuslividi. $i

d

aqualiculum diftendit;ab oculis gula nafcitur : Num. t t«

Ter

Nihil refpiciunt oculi noftrinifi Man.Si acediá torpet;

tur

infocietatem vitii trahuntur oculi.Pfal. 87. Oculi mei

Quo

languerunt.

In peccatis monente Salmerone prima

Quo

tentatrix circumftans oftiaria eftvifio, altera ancillans

n qi

imaginatio , tertius tentator de Cayphz cuftodibus

tfey

quis? Confenfus peccatum confumans. Si Auguftino

hi

notante, cüm nox media declinatum fubitó teneret in-

Chta

curfum, gallus cantavit, & noGe naufragus refpiravit

pot,

Apoftolicicoetus Princeps , contum inveniens fidei li-

i

lt

beralem , quousquei

elleret navem , utin

iedio fco-

R.

Ini & no-

te(] I

pulorum portum quz

eret lacrymarum , quii

lCer

bis, dum quilibet fuum galium domi habetfecundüm

*

cæþl

Laur. Juftinianum propriam fuam confcientiam,ad hoc

Vlgle

gallicinium quoque quo fonte manavit nefas; fluunt

Yog

perennes lacrymz?

Coty

Furatus 160. aureos uno furto zque grävi-

Objic. r.

Yv

ter peccat, ac furatus 10, aureos furtis 10. paulatim ins

li

terpo-

à

«( 67 )M»

s CR

terpolatis, Ergó fufficit furi poftremo, dicere fine

i r

numero ro. furtorum annexo : furatus fum 10o. aureos.

bt«

E, D, Ant. ZEque graviter peccatintenfive. Conc. ZE-

od

que graviter extenfive. Nego, Etfceleris numeros

erump):

confiteare tui canit Peligna gloria gentis Nafo. Multó

ona

minüs fufficit dicere: Comimifi furta plura , cüm fcio

Cator

effe 10, poftquam ex inftitutione Sacramenti patet,

IhiS) ü

certa certó exprimenda , ut certum arbiter arbitretur:

p

judicium. Minimé autem probabiliseit; fi eft Cano-

st

