Gf657_4

d

l

!

a

u

P

E

—

m

—

a

E

*

—

—

d

Digitalisat

vorhanden

i

L.

ss

"n

"

K La

—

—

RE

TAR

—

s

.

,

:

,q;m

P

3

d

£

fqnvcn,u.s £elee H fæ»ffä E

DESACRAMEN

T

ls

N

sPäCI

,,

EUCHARISTIA

- POENITENTIA

QUJESTIONES ACADEMIC.,

AdMajoreäulSIf:I Gloriam;

PRYESIDE

R. P.

LEONARDO

PTERTZ,:

&Soc JES

U, Ss. Theol. Doctore, in Alma

^ Univerfitate Herbip.ProfefforeOrdinario,

Defendendas.

Hfeibiek

"i?;fosecund

aBaccalaur

eatüs Eheologici Laurea

JOANNES

ERNESTUS

SCHLERET

H Eivelftadianus,

Reverendifs. & Celfifs

.Princi

pis,& Epifc.Herbip,

Titularis, AA,LL. & Philof. M

agifter, Ss. Theologias

Emeritus,

Juris Utriusque Studiofus,

IN. AUDIT

ORIO. THEOLOGICO

Horis antemeridianis

medium 4, — Ann

4b $. ad 10. 89 pomeridianis àinedio's, a

? M. DCC, III. die ? 6 7Menfe AMajo,

Cum Licentia Superiorum.

HERBIPOf:;,

Typis Joannis

Afeot«

dl

ï&iichaölis Kleyer, Univ.Typ,

w

q,wäæææææææææw

x«n*

)

chs ca cia efa ci

bmdos d

nv

...

"&3

$2

CA5 CAS CASCA CA5

peoepeoepd

tRTR

£2

W

QUNU

æwu..

H

mwäw

£2

i

p

C

o

$

$3

L

CM

&X

e5 [

$3

£3

—-

u

E

2

*

r

P

$3

£3

li

63

".

I icuA

£2

GE

N

seegl

r

Y

E

r

H

t2

$3

N WW

.

?

2

:

3.

od

"53

£3

ER

P

2 s

R

v 63 63

$3

d

eSe

$3

P

nitiLoorftnt

63

sb

"E 3eneoenen

£3

C36Y26126Y2€26Y2GY2 Gv 2GY2 CY2GY2 i »u.

—GE

$3

63

dU

ass ee dotioeje uj uio u cióto t

.........

2 $ $

2 3 5$ .0 ::: 7s5

Q9 c45 645 C22 e5 c35

RB :2

Mm w...

U

MW

2

ymws

MX w ... *n

37 a

a.

bt

TM

:

-

ss nl

m E BE

*« L £ L

pu

pÓ

PLURIAUAM REVEREM-

DO, PERILLUSTRI, t9

*

PERQUAM GRATIOSO

ho«

&

" DOMINO, DOMINO

RIDERICO

JOANNI

GEORGIO

: SICKINGEN

Imperlahs Ecclefiz: Bamber-

A Uictioepesiesleopoorp6154

zenfis, & Cathedralis Herbipolenfis

Sci

E

CANONICO CAPITULARI,

-- — -

x

Reverendi(s, & Celfifs. Princip.Noftri

9573

, CONSILIARIO INTIMO,

-—— —— n

f

ANCELLARIJE HesRs2IPOLENSIS

LR OESTIYFEY

NECNON :

hus

Almæ hujus Univerfitat.Julio-Ducalis

X 00 9 MU

JRECTORI MAGNIFICO,

Dugino ac Mecanati [uo Perquam Gratiofo

epe( 5 )5

$

2 3 ..5*

jó

i

tel

"U

PlurirhüniReVerehde;Per-

U

[

illuftris & perquam Gratiofe -

[

[

DOMINE,

"

f

N

"

—

(

p77

?

on Soli Lacones intev. [ymphoniace

T

3

conftrepentia parmas & arma [cu-

"Á

SUS

Es

pu

EM

AM

ä

£um arripiunt praliare , fed & ego

l

inter con[omamtia 24. Semiorum

Eivefladio Duminantium Scuta, Scutum effero

gltg

Capitulare , in quo Cygnus Lauro amicus can-

&tp;

didum Laurea "Theologica fuffragium jam can-

in

sj

gilat. — Nec féli &nea Trojo , fed & mibiGy-

clopes impenetrabilem. Ingentem informant

LU

elypeum unum. omnia comra Tela Lati

OF Ut;

ln

"peid.

W

quo quinos orbibus orbes Impediunt.

3. Nempe ut vel globus celefus Euchariftize,

T

U

vel globus zerraqueus Poenitentiae, Genti-

litiis Tuis alertivz: s. Sacramentorum g'ldblä

Ct

affocientur ; vel ut à Cygno. Meandrio an Me-

5

u6

?gna ? diframus ; prquüm cibqn; Tx'cal)ü""

Pï.g

a-s

p

«06(.3:)56»

Fuchariflicum , inter undas laerymsofe Parni-

ventia nos candide & canor praabluere. Quid

verb fibi ult im Unibone. avito Cyenus tan-

)öï'

ein collo f"? ereminens ?. An quia ventas ja-

élatus iptume[cente aquá. flutiuat intvepidus,

t

cóllo pra Pranobilibus avibus altius ]z'tpäremi-

wentiore gec. defeffus mec diffifus ?^ A quia

L

objectis , ut fit 12 flagno , mon panium glomas,

fed hoflium. globis. lacefftus ,. criffis: avrectes

affibilat ? Olor ceterà pacifíc? tranquillus ac-

t

effu- letificans , Emmanueli Thefauro net pra-

vocat nec formidat $. ZEliano injuriam pra-

"

pulfat defenfive , won infert prior offeufrot 5

Ti

(t

um

Brunello Tranat ut in vitreis Cyenus uet mer-

itur undis , (ic nunquam. adverjis obruitur

a

y d

apiems. .De Tuo cert2 Gratiofo Cygno

£um locuti funt. Poflarum Mercurgj , quos mon

4 ul

u)

nifi Ab Aq uila Imperij provocatus, Viennà dig-

nos exeruerit igpiculos repetitts Legationibus

v Wm

;mow"*

tum [(i bono alite amnuts loquar. ego , utpote

Sacramento Matricule addicus ci adfcriptus

r

sl

TIBI, cuju; competenti foro quadruplex De-

. Gd

canorum. slobus Magni£ICo Defert Re-

Ctorl , & ia quo jam non Magnus Apollo

j ZM

[V

in Oygnum [ed vice versá Cygnus im Mufarum

jl

nsformatus , mec jam

j [[FM

Prafidem 4zzollinem g

Qgne

J

j

«00 4 2369

Cygmus Apol'inis [ed Tulio-Ducalis ApallaCygmm

per trieteridem facratus. est... ,.,ngidjbi-ruuli

b

inquam àn JEgide lapidificaetiamnum borrens

elata in cYiflam.galea , mare militia Romana

Cyeneis penus galea pratenfis ? .. Quid flridar

E.

olorinus quafé. obffreperus ?. Fallor ?. An, ut

Cygni amant , vofivo: levare jam wis glabos im

abjicientes Antagoniflas vejiciendos : ut olim

qon. femel ed decies quimas. elobos Rofaráj Do-

anína fingulatim detraxit Alano Tolo[ati Duci,

l

H

ontra fidei hoffes ejaculandos.

Anp ipnuendo

U

quá, cum Davide fundá circumduéta vejici glo-

Vf

a

þafm qa;'nfque lapidek limpidifimos 1. Reg.17-

dif

conkra quinque pracipue Juratt[fenos Sacramen-

C&

dorum. bofles ,. Atbeum , Judaum , Lutherum ;

lj

Marc;

galg)inum » Dia

balum. elibrandos ? Faxo. Vale,

kï'g d

defende , protege

:

T li

-« InterrogatorI

a ACaISeMICa, !

Y

tufgi

: A& Refponforla ACaDeMICI,

N

lilg

Mïa

.Qui perenno

N

Ti

n ï

Plurlm

üm Reverendi, -

Tüm l

.. Perilluftris,& perquam.

MT

LE

xG xa;io(i Domini mei

ln Blb

"Servus Devotilfemus

léonyr

O

"^ feannes Erneftus Schlereth,

Kivelftadianus,

«$6( $ )3e»

il

: x

"

GAGXÀ

G

f

i

DRODSENA

Jo;

PT

G

3l

M

&)

E

lt

c*)ï/

(

"

D eYO GY9 X GYeoyo

Ed

G

S

i

X

(

$

n

b il

*

opoy

r

EITTI

E.

v

:

»

-

fl ,

7

DE ALUGUSTISSIMO EL-

CHARISTL/E SACRAMENTO.

nl

Quaftio L Quazdo "lituta fueh't Eucha-

j il

«ilit

Viflia ? am Lund 13.tid z.dum Gr4cos ? ag

Luná 1414 2.dum Latinos ?

j

In CcnaDoMInICa, Luzá 14, ( boc e$t, Y No*uilu;

Dilth

B.

eudi

mio /Hartio , die 14. plenilunari ) inflituta fuit primitus

Euchariflia , adeod, in pane azymo. Contra Graecos Cre-

tenfes femper mendaces, malas beftias,,

ventres pigros.

r

ad Tit, r. non folüm per Mofcoviam

fine ftudiis, fine

q

difputationibus ; fed & per Athenien

fium Stoam;Ly-

A

ceum, & Byzantii Univerfitatem folam

inter decem mil-

fl

Iia Academicorum pergracantes Probat

ur 1. Matth.26,

Marci 14. Luc2:25, Primá die az

filo

Ícha difcipuli.

Atqui Luna 14,

ymorum parárunt pa-

erat prima dies azy-

morum juxta ld Exod: 12, Decim

4 die menfis tollat u-

nufquifdue agnum per familias & domos fuas )« fer-

vabitis eum ufque ad. quartam decimam diem menfis

hujus , immolabitiue eum univerfa multitudo filiorum

lfraél ad vefperam , & edent carnes no&e illá affas

igni,& azymos panes. E

rgó Luná 14. parárunt cce-

nam pafchalem Difcipuli.

Subfumo,

Sed poft cce-

nam inftituta fuit Euchariftia.

cceenavit, Ergó in az

I. Cor. r poftquarmà

filiane Archi-Po

ynro pane inftituta fuit. AinBa-

in Bibliis

pa nuper Herbipoli vife, alitér ne legis

» auro gemmifdue veftitis , cujus pretium au-

reorum 100000, excedere ja&titat Mofcua ? lt quid

grg? contrà illud , Cor, 5. cüm pafcha noftrum inr-

:;c;ethi

molatus

s

«( 6 )5

snolatus eft Chriftus , epularis in fermento veteris ma-

li

litiz & nequitiz , non in azymis finceritatis & verita-

E

tatis

H

;

in fermento vane fapidioris fuperbiz fupta

Ta

Romam Romanámque fedem intumefcente ? in fer-

di

mento corruptionis & erroris ab anno Chrifti 1020,

D

haufti ? quod fermentum modicum acore fubtili to»

p

tam maffam convertit , & ita convertitut alteret, & itá

alterat, ut fi diu relinquatur , corrumpat.

Pavete;ca-

tl

vete Marci 8. à fermento Pharifzorum ,& fermento

Sed ut convertar ad Cc-

Herodis fuperbi fimulatoris.

naculum Sionzum,quodVenerabili Bedá & Nicephoro

Q

conteftantibus , poftea in Ecclefiam ab Apoftolis funda-

nverfum eft , Pro-

tum, five templum Apoftolorum co

(

batur 2. 5/fio,

per has congruentias : Ex $8. Cyrillo &

il

Panis azymus ab

fque fermenti fcecibus defce-

Chryfoft:

4

fihy

catior puri

tatem corporis Chrifti veri & myftici figni-

d

ficat ; ex Abulenfi

,farinz maffà per folam aquam fe-

bi

ftinanter füba&áin fignum egrefíüs cx /Egypto velocis

iaf

felicis para

tur celeriüs ; ex S. Anfelmo puriüs ac de-

u

centiüs con

ficitur; ex Thoma Aquinate ab omni cor-

"d

ruptione immunis eft.

Ergó in pane azymo pra fer-

T

mentato die 14. confecrat

um eft convenientiüs , imà

n

ne neceffarió , fi efum agni principa

lem quoad fub-

pla

execu

Ítan

tiam , accefforia circumftantia hac ut pracepta ;

t

fic fecuta fuit,

O (i crederet hac Petri Alexiowiczii

gT

afenior, aut junior Petrowiczius !

Majeftas Czarz

num Regernm

i

quam lib

enter , utolim Petrum VII. Arago

V&hte

Innocentius lII. panis azymi coroná inau

guravit , ita

X

punc neGeret fimilem & panibus

azymis corollam fi-

iR

dei , Succeffo

r Petri & Innocentii!

Y

Oljicies 1.

Chriftus ultimam coenam celebravit anté

Q

Joan. 15, Erg celebrationem pa-

diem feftum pafche.

Que

fche anticipavit die 13. non 14. &,

Explico Antece-

tiby

dens. Ante diem Pafcha naturalem. Conc.

Ante diem

!

Nego, Judzorum dies feftus

feftum pafchse legalem.

hm

legalis

d o

stife

légalis ccepit pridie vefperi Levit: 23. àve

[

fpera ufque

ad vefperam celebrabitis fabbatha veftra,

Dies natuz

fig

ralis cceptus eft more noftro à dimidio no&is uniusad

10 1

dimidium no&is alterius numerando. Ergó dies feftus

| 1020

Pafchz 15,tus fimpliciter 2,dum parte

m majorem,cce-

yxii o^

pit 2.dum quid vefperi diei 14.tz, qu

& I4,ta eadem

et,&"'

fuit prima dies azymorum 2.dum cita

tos E

yeted

vangeliftas

tres& Exodum, 'Hinc nondixit Joannes :

a

Ante diem

.rmeþw

fcha, Sed: ante diem feftum pafchz,

Non dixit

P

L

uca$: Erat autem dies azymorum,

ephero

quabat autem dies feftus azymorum.

Sed: appropin-

fum

Oljicies 2, Ut figuratum re.

fponderet figurze,debuit

, Pro

Chriftus maGari eodem die

» quo agnus pafchalis im-

jl o&

molabatur,

Atqui hoc fiebat r4, die.

deí-

fiebat 14, die.

Ergó & illud

Ergó pridie quàm pateretur,

ideft, 15.

iignie

ie coenatum eft poftremó in fermentario

pane. g.

wmit

Difinguo Maj, Eodem die legali.

Conc. Eodem die

yieloo

naturali. Nego, Eodem die :

f.to inchoative legaliter

$4 d

fumpto immolabatur agnus;

eodem poftridie adhuc

f cor

legali comprehendebatur Do

o lt

ram alteram in cruce transfi

minus,eodem ante vefpe-

gebatur, Definant ergós

Ws

,xm

definant aliquando tandem

Streliziorum reliquiz , ab

koad hb

executione g.va Ànni 1698,

m

& recentioribus refiduze,

& alii majorum. minorumdu

€ gentium Graii definant,

XWWICZ"

ere Tantaleo inhiare avide

fuis fermentariis parallele-

jb

pipedis in figuram alearum

aquilateris , cochleari ex:

j

calice fimul & femel cum vi

u

Sciantáue ab initio Ecclefi

no rubello diftribuendis,

rmï j

* commune quidem fuiffe

T

j k

parte Romanorum & Gr

&corum azyrma , intermiffunz

veró poftmodum à Latini

centium retinenda effe

s in odium Ebionitarum;do-

u

*

omnia Judaorum legalia;adeo-

nonemP*

que & azyma

?,

fopitá harefi fermentatum retinen-

D

tibus Argivis, az

ymum refumentibus Latinis,

niem

Inff. Hebrzi non introi&runt in pratorium, ut non.

[2

j

A

cogtaxllinerentur', ífed'ut manducarent pafcha, Ergó

mane

«oc( 9 )50»

nane parafcvevesv nondum comederunt pafcha. z, Dift.

Confequens, Nondum comederunt pafchajid eft agnum

pafchalem. Nego. Nondum comederuntalia immola-

ta, & panes azymos. Conc. Per 7, continuos dies le-

aliter mundi ufque ad 21. diem comedebant azyma

L

pafchale

b)

ad fonitum tubz accenfo cereo inveftigan-

tes ubique per domum , etiam in murium latibulis pa-

nem fermentarium quàm cremaudum, tam extermi-

3

i

nandum. Exod:1i2. feptem diebus fermentum non in-

venietur in domibus veftris, qui comederit fermenta-

(

l

tum, peribitanims ejus.

Et vah probrum! Non die

7.mo fed feptingentefimo pene anno fermentatum af-

d

iL

[

fervat gens Pelasga , fi fuperis placet, orthodoxa. lbi-

li

Ion

que nunc fermentum eft, quia ubique fchifmatici vel

Judai , arguit inter Antiochenfes Academicos Graccus

o

Q

non gracz fidei Chryfoft: hom: 15. in 1,Cor: Si domos

fic expurgant Judzi à fermento , & vel de murium

ff D

90

foraminibus funt foliciti, multó magis nos &c.

Nq

uxítio IL uUzrgze fumptio frr pars cibi

Tíío

Euchariffici. ?

WD[

Refpondeo. Sumptio non e

$E concaufa gvatie ut Eu-

Ufum

D

ebariffie compars effentialis wvelintegralis, Contra Genti-

lum antefignanum Averroém, Commentatorem Ari-

1

ftotelis, in totidem verba temerarit philofophantia

UT

feribere aufum : Placet mihi lex Chriftianorum , fe

Qtufat

orant, moriatur anima»

quia Deum quem adorant dev

m*vum

mea morte Philofophorum ;

Hic fuppono & templo-

Cmav

rum & Academiarum pulpitis abunde propugnari co-

Optr

mefticnem DElI Euchariftici ut bonam, fic meritoriam.

GEnh

Nifi manducaveritis carnem filii hominis, non habebi-

mlpof

tis vitam in vobis. Joan. 6. San& vel ipfz Sybariticze

cOIlVe

Cilicefque fabula Gentium ut €&ypa, reddunt credi-

U5 in

Biliora Chriftianorum prototypa.

Fideliora funt no-

.

"

Arethu

ftra, inquit appofite in rem noftram Tertullianus.

W ?

magif-

p

p

^

/

«( 9 )50

jit.

magifáue credenda, quorum imagines quoque fidem

;nmn

jnveniuat.

Si enim adoravit impiá pietate, & prae

goli«

amoris aftu ceftróve abligurivit ore Gentilitas in vino

Deam Bacchum;in pane Cererem deaftram ; Cur Deum

esle

verum fumere horreat delicatior fub panaceis fpecie-

:,zym?.

rum.exuviis ? Atque hoc pofito, affertum Prob:tur r.

Hgm-

lp

Propter fumptionem non promittitur vita eratiz, fed

propter fumptum,

terit.

Qui manducat me, vivet propter

me , ait Chrifti pe£toris fecretarius,

Atqui propter

nl

d

cibum partialem effentialiter velintegraliter promitte-

odt

retur vita, ut in cibo corporali.

Ergó fumptio non

m

eft cibus partialis Eucharifticus, Ergó eft folüm con-

"

]i

ditio, non caufa Sacramentalis

5

nti appl;catio 3gnis

j d

non calefacit, fed prarequiritur ad calefaciendum..

3 us

Prob.2. Sumptio non fumitur, nec partialiter nutrien-

do convertitur in fubftantiam aliti,

onos

Sed pars cibi ef-

fentialis integrans & fumitur & vertiturin alitum, Er-

mf.lum

]

gó fumptio non eft pars cibi , effentialis vel integrans.

Nempe quia cibus ex natura pracedit ufum , hinc me-

7

rito Trident, $s. 13. can. 4. tomans , fiquis dixerit, ait:

corpus Chrifti effe tantüm in ufu, non ante, vel poft

u Bu

ufum , vel in particulis confecratis , qua refervantur,

Genr].

non remanere, anathema fit.

n A

Oljicies 1. Sumptio caufat gratiam nutritivam, Er-

(ta

gó nutrit ut partiale Sacramentum, Difting. Antec.

j

Caufat gratiam per fe, ratione fui. N, Peraliud con-

n p

zmmv

tentum , & per Chriftum applicatum, Conc. Vel:

enpe

Caufat ex opere operato Sacramentaliter. Nego. Ex

Opere operantis meritorie. Conc, Ecquid fodes do&e

anc

oril

Gentilis in ufa & efu fan&iffimo vel illandabile, vel

u

h]bebl'

impoffibile videtur? Converfio panis in corpus? At

d

bar

conver(a canitur fapienter , Daphne in laurum,Narcif-

l

fus in llorem , Battus in lapidem, Niobe in marmor,

:l

[no

Arethufa in fontem , Vertumnus & Proteus in quid

ul

non ? Àn gemina fpecierum & Chriíti quantitas,unum

j

"

À3

loeum

m;ol

«( 10 )5t9

D

lócum oecupsns? Tergeminum vel cor Ennio tricor-

di, vel cotpus Geryoni tricorpori ineffe cantavit olor

e

Mantuanus ZEneid. 3. An fimultanea in polo & folo

t

Chrifti bilocátio ? At nifi peregrinus es in 4. ZEnei-

dos, Hecate trivia fimul in ccelis, & in terra, necnon

in inferno trilocatur , in ceelo (ub nomine Lunz ; in

terra fub nomine Dianz , apud Inferos füb nomine

:ï

Proferpinz, AnEuchariftici conviva in Deum tranf-

formatio ? At metamorph. 14. Glaucus manducando

herbam in maris Deum converfus eft. An anthropo-

li

f

phagia fub alienofchemate ? At carnibus filii vefceba-

tur in propria fpecie Thyeftes miniftrante Atreo, San-

lj

i

&& igitur laudetur San&iffimum Sacranientum , & fan-

&iorSan&iffimi poflibilis manducatioSanüitatis parens

D

gneritoria.

phy

Inftlas. Sumptio eft fignum facrum fenfibile gratia

permanenter à Chrifto inftitutum ad caufatndam gra-

[

tiam. ErgbeftSacramentum Novz Legis. s. Sifub-

fi

audias caufalitatem ex opere operato ut attio Chrifti

i,

moralis caufat, Nego Anteced, Vel Dift. Antec. Eft

Q

fignum tale, & ipfe cibus, qui fumitur, applicatur,Nego

Non ipfe cibus qui fumitur: Conc. Utique non erit

Sacramentum fpeciale oG'avum fine propria forma &

r

effe&u ab Euchariftia diftin&o,

Nam in Ordinibus

fpecie non genere diverfis difparitas ordinata patet ex

Tm

tde

doGrina Ecclefiz , & Patrum. — Ergó fi Sacramentum

effet, vere vere cibus effet. Joan.6, Caro mea ver& eft ci-

Vg

R&e*

bus, &fanguis meus ver? eft potus.

Oljic.2. In coenaculo Solymzo efus agni pafchalis

Q

illati in catino fmaragdino etiamnum Genuz affervatos

DT

erat Sacramentum Veteris Legis.

Ergb in templo

qllh

Chriftiadám efus agni Euchariftici non minüs erit Sa-

Wt

cramentum Novz Legis. . Nepo Confequentiam.Pra-

p

ter alias nobis refervatas,hic & in extrema unGione,

pof

fatisfa&ione difparitas manet in pcrmgnentia

folius*

Q

Eucha-

Em

«( 1r )9

ricote

Euchariftiz Sacramenti.

Nam illud in Euchariftia ex-

itolat

cellens& fingulare reperitur, quod reliqua Sacramenta

& (olo

tunc primüm fan&ificandi vim habent, cim quis illis*

utitur ; at in Euchariftia ipfe fan&itatis author antes

End-

yec non.

ufum eft; nondum enim Euchariftiam de manu Domi-

if ; j

ni Apoftoli fufceperant, cüm vere tamen ipfe affirma.

noming

ret,corpus fuum effe , quod prabebat. Trid. 868.13.

n at

ca

Objj.ic. 3. Quidfi ergó hoftia ftomacho indifpofito

licaidà

throp

non manducata , fed pe&ori fuperimpofita penetretin

ftomachum ? ut contigit braccata gloria gentis Co-

vefcebl*

d

miti prope Maffiliam agenti animam. x. :. Non cau-

fabit faeramentaliter gratiam defe&u conditionis effen:

,&fäü'

tialis, mauducationis 5 ficut fine exiftentia non aget

pareni

phyficeignis, Svarez,Gonet, Mlodzianosski. g. 2«

Ex fpeciali privilegio fort& fupplebitur conditio prae-

gak:x'&

cepta, non effentialis : Nifi manducaveritis &c. fere

yn g*

ifb

ficut nutrient aliz dapes aliá viáin ftomachum immif-

fz.

]ta ex Purpuratis Patribus ; Lugo.

j rl

« H

uxílio III.

Qua verba con[ecrationis

LO

effentialia fint ?

j e

o

9^ 1. Prime confecrationis effentialia funt : Hoc e$t

eorpea meum , vel equivalentia verba.

Contra Judaco-

)rdm[ j

rum 7, $ynagogas in monte Sion extra Hierofolymz

! PM [/1

rudera fuperftites , & fepties plures alias alibi gentium

gt

toleratas , pro eo quod inenarrabile fan&is pondus»

u

d

adeft verbis confecratoriis ftamus ftabimufque. DeSa-

€ramento Joan. 6. nondum inftituto jam negato litiga-

afdx"*;

f

bant Judzi, Litigabant ? Itane ? fi litigabant , ergó

L

jj

quidam dicebant, quod fic : & alii quod non

J

adeo

;

ut opus non fuerit ex intelle&u Chrifti rationem fu-

TU

peraddendam quarece, cüm Auditorum intelle&tus

poffibilitatem conceffam circumferret & convittam;,

)d

Iló

rnem dare ? $i à facerdote

j (f

Quormodo pofei*c nobis ca

A&

Aaron

j

«56( 12 )56»

.

Aaron petiérunt fub fpeciebus vituli

.

Facnobis Eloim

hi

Deos veros, qui nos precedant ;5 non poterit a fa-

Tan

tib

cerdote & Deipotenti dextra fub fpecie creata poni

Deus ? SiGen: 1. lux creata eft primá die fine fole (u-

un

H

tai

ftentante, modó 4.tà die creato

?

non poterunt exi-

ftere accidentia fine pane fubftantiali fuftentaculo? Si

manna in campo plus minusve colledum, in menfura

W

gomor zquali deprehenfum eft 5 non poterunt par-

tem hoftiz integramvé accipientes tantundem recipe-

re ? Profe&o nulla natio tam graudis expeditiorem»

di

Db

habet fidem Sacramenti, quàm Ifraélitica , infidelis di-

cam? an potiis obliviofa , quod memoriam fecit mi-

Wt

rabilium fuorum , ibi divifim,hic junctim fumptorun,

mmifericors & miferator dominus, efcam dedit timen-

lm,

tibus fe, Pf, 110. Prob. itaque fidelibus »;fio. Quadri-

at

verbio: Hoc eft corpus meum , confecravit Chriftus

Iw

r

LLuc.22. t. Cor. 11, Ergó non videtur aliquid omiffum,

Ti y

de effentia.

Nam hzc verba fola fignificant pracfen-

ocul

tiam Chrifti fub triticeo farre fpecierum.

Ergoó fola

[uIT]

caufant quod fignificant.

Id

Objicies. Haec eft propofitio caufalis: Hoceftenim

W fe(

corpus meum, — Atqui caufalis pro verificatione dicit

P

effentialiter li enim , & verba pracedentia. Ergoóhzc

[ :'0]

propofitio dicit effentialiter enim, g. 1. Dift, Ma. Eft

h

caufalis , affirmans divifibiliter ab aliis verbis, Conc.

*

.

M(g, i

Affirmans indivifibiliter, Nego, Sic ifta propofitio

At

Quia liber meus eft, repeto illum, vera eftquoad unum

Rïfen

fine alio. &. 2. Dift. Min, Caufalis pro verificationes

tog

quoad caufalitatem illativam, dicit praecedentia.Conc.

fls&(

Quoad fuppofitionem objeGi proprii. Nego, Sine ly

fy.

enim , mortaliter quidem omiffo perficitur tamen fen-

lïsm

fus affertieus per intentionem exercitt in perfonaChri-

Büng

fti, etfi non hiftoricus per recitationem fignate, Au«

t [j

din' recutite Rabine. Si per impoflibile non ponit

"Ti

nivite»

Veruþx Dxuw facerdos in hoftia , cur Drus pu

Üly,

Patres

m

«-«09( 13 )$69

Eloim

Patres veftros idololatras vituli, non . nos 2 illos ado-

T2

rantes in uno tantàm locojnos in omnibus univerfi par-

a poni

tibus? Illos in deferto, nos infpe&ante mundo? Illos

[ole i«

uná tantüm vice, nos à plus 1669. annis ? Illos unius

t ex

tantüm nationis, nos € gentibus, Judzis, & Graecis

1lo? i

Inffas, 1. Innoc, III. Cap. Cüm Martha ait, for-

yenfüt

mam canonis à Chrifto acceptam, ». Explico : Ita

ut omnia de effentia fint. Nego. lit non fint. Conc.

Int pa

recipe

Inf. 2. Catechifmus Romanus vult certó creden.

tjoret.

dum his verbis ( utique omnibus) comprehendi for-

Jelisa:

mam. x. Dift. Ita ut omnia fint eflentialia. Nego. lta

cit m

ut extrà non quarenda fit. Conc, Apello apellam Pa-

]xftinum,

(

Àrn non Deus ipfe dixit, & fa&a funt cce-

jmere

lum , terra, lux, & omnia ? quidni & corpus verbo

mdti«

fiat ? Cur iterum, ut Num. 21. anima veftra naufeat »

M

us

u

fuper cibo ifto leviffimo , levidensá accidentium vix ac

1

ne vix quidem veftito ? Nempe quia non'refpiciunt

yalen-

oculi, nifi man , man ante prandium , man poft pran-

dium , man in ccena , man heri , man hodie, man fem-

j folà

per. .Nempe faftidiunt oculi, non palatum manna $

tenim

in fe continens & fuperans omnem faporem , etiam

j diot

czparum, alliorum , peponum ex ZEgypto. Interim

hat

ad propofitam q. 3,

j hi

-0 2 Forme calicis effentialia funt : Hic et fanguis

(oo

mets , non c, in canone ufque ad : Hec quotiefcunque».

ofto *

Contra Judaica Collegia Libertinorum , Cyrenenfium,

du

Tarfenfium , Nicomedienfium , &c. ben& fequitur, Si

DEo obediente voci Jofue fol ftetit; fi ad vocem Moy-

4

4 Q

fis & facerdotis Aaronis filex in fontem . verfus eft ;

fi abíque voce uxor Loth in ftatuam fàlis , virga Moy-

sipelj

fis in ferpentem, per virgam Aaronis, Nilus in fan-

T

mchïi'

guinem tranfiüit, liquidum eft , quid , imó quid non va-

leat voce facerdotali manus Dei non abbreviata? Un-

Q5

de ratio gniseft. . Omiffum eft in Fvangeliftis li acter-

gniU

D

ni,ly myfterium fidei ; reliqua in Liturgia [acobi,

j niVI'

À

Matthzi,

pie

«( 14 )56

Matthzi , Marci , Clementis , Bafilii, Chryfoft, Sixti ,

lenc

ha

Ifidori omifía funt. — Atqui non eft credendum;omiffa

De

effe effentialia, Ergo non eft credendum , hzc efle

effentialia.

Satis difert& à noftris allatis tranffubítan-

haj

ex

tiatio quàm fignificatur , tam efficitur,

Objic, Saltem in rubrica Canonis majufcula omnia

qu

caufant, fi proferantur ex intentione Miniftri. 2, De-

eli

i

terminant fanguinem ab alio diftindum. | 5. integrant,

ut in poenitentia TO à peccatis tuis , vel fatisfa&io.Ere

&

g de fubftantia funt.

g. ad primum, Nego Antec,

tj

Non poteft effe&um fufpendere Minifter. Ergó priüs

u

caufatur. Ad 2, Nego Antec, Quia pritis determina-

l

tus Chrifti, non alius fanguis denotabatur. Vel Dift,

V

determinant ut explicationes accidentales, Conc. lt

i

fubftantiales, Nego, Ad 3, Nego paritatem. . In poe-

l Y

&

nitentia fi caufant, fignificant explicite vel implicite

neceffaria , non fic in confecratione.

4b

Infl Pius V. expunxit commentarium Cajetani ad

angu

primos 3. articulos. q. 78.-D.Thomæ. Ergó cenfuit

dtllbl

improbabile, quod forma calicis majufcula non tota

Qu

fit effentialis. x. N. C. An, & cur expunxerit, nefcio,

ht i

Fortb nimis humiliter depreffit opinionem Angeli

Qfe

Aquinatis , lic oppofitam. Caterüm in verba Do&to-

RMm]

ris Angelici non juravi, pracfertim contra tot Eccle-

hii

i

flarum Liturgias, ipfi credo non vifas , meminiffet aliàs

ff

in obje&ionibus, UInde liceat hic , amabo ! recedere

Vil

cum bona veniá , falvo meliore judicio

.

Faxint fu-

ftica & noftra

Mïefv

peri !. ut in aliis abftrufioribus Thomi

Clmm

fchola eb ar&iüs confpiret, SanCte DpMInICe, Orà

Til

pro nobis.

ln

uxftio IV. Pre quibus Euchariffie fe-

Q

crifícium fíat ?. an pro vium ac defunétis:

Ti a

y. ES Jacrificium pro vivis omnibus , etiam mon

*fe

orem

beptigatis, Contra Cacgdægonem ipfüm Re&

M

tene-

o ]

—

*«9( 15 )369

, iil

tenebrarum harum collu&aturus de hoc fophifmate

fi facerdotes manducarent Chriftum , poflent effe ficut

xonil

ec elt

Deus, Atqui non poffunt effe ficut Deus.

Ergó non

(fubtane

manducant Chriftum ; ciim perfacile Nego Min, tum

€x ore tuo te judico ferpens verfipellis. Gen. 3. In

m

quocunque die comederitis, eritisficutdii. Ereb in-

i 2D*

elfe bolo Divinitatem crediderint Protoplatti Diabolo

ntepra'

in paradifo ? & idem non credam Omnipotentix in

hd

Sacramento ? Qui manducat meam carnem, in me

;0 Ài

manet & ego in illo. Joan, 6. Vade poft me Sathana

rgi pïiü*

jam adeo non vi&or, ut ne amplius tentator quidem,

Xertt

Eritis ficut dii./Quis fidelium dubium habere poffit,

te| D

in ipfa immolationis hora ad facerdotis vocem ccelos

yne j

aperiri, cum Chrifto Angelorum choros adeffe , fum.

In p

mis ima foczari , terrena cocleftibus jungi , unum quig

mgïxdxü

€x vifibilibus atqueinvifibilibus fieri ? quarit Gregor.

4. Dialog. cap. $8, Eritis ficut dii. — Cruce in 4, orbis

ii

angulos porre&à orat Offertorium : pro omnibus fi-

j ceni

delibus Chriftianis vivis atque defun&

infidelibus

is ; Quin& pro

o 04

; explicante ita pro nobis Auguftino, Chry-

nefdof

foft, illud 1. Tim. 2, obfecro primüm ormnium fieri

tl

obfecrationes , orationes , gtatiarum actiones pro om-

Doto

nibus hominibus, pro Regibus (tum utique non nifi

infidelibus) & Tertulliano libro ad Scapulam : Sa-

y Ed

,jf(et zll'ä!

€rificamus pro falute Imperatoris. Eritis ficut dii. Et

d

ratio &nis in promptu eft. Nam facrificinm incruen-

tum eft applicatio facrificii cruenti,

qom

Átq

E

uï

à Chriftg

& 10 (j

€ruentum oblatum eft pro omnibus,

E

:

E

niftris fübordinatis incruentum eft. applic

Íe omni-

nlce, [

bus,myfticá efufione fanguinis per gladium verborum,

ut Cyrill: loquitur.

;IM

Oljic, Non eft facrificandum pro excommunicatis.

j

Tit, de fententiá excommunicationis & àfortiori pro

, /

Hzreticis, fchifmaticis.

Ergó non eft facrificandum

jé

gl

pro Imperatore Sinenfi.y. g. 9. 1, Dift. Antec. Non

od

facrifi-

E 15 )5e

muin

facrificandum pro his per externam additionem in»

iem

Miifa dire&& Conc. Per internam intentionem indire-

&s,at primarió pro dilatanda fide. Nego. Cüm Hz-

iif

lu

reticos poft Pacis Publicae ( fi fuperis placet ) Reli-

o

giofæ articulos ne vitare quidem teneamur , hinc va-

let fi non licet fru&us primarius nor

ait

211

1e Chrifti; non

1

t

fru&us fecundarius orationum,nomine Ecclefiz appli-

vd

e

catus his. & 2. Nego Conf. Gentili neutiquam ex-

liljs

communicato Pequinum ufque cur fit inapplicabilis*

fru&us impetratorius € templo Artauniano ?

at

Iefl.. 1. Infidelis eft fine chara&tere incapax fru&üs

ex (acrificio, ficut & Sacramento. Dift. Per modum

Noy

d)j

liberalis impetrationis.

Nego. Ex opere eperato

u

L

infallibiliter fort& , fecundum aliquos Tranfeat.

fj

Infl. 2, Ecclefia non orat in Miffali pro his qui funt

foris, extra parafceven. Ergó conformiter nec nos

al

One

facrificemus pro non baptizatis. Nego Conf. vel D:

Q0q

Cons. Nec nos facrificemus , cüm extet traditio , imo

Conttitutio Apoftolica pro nobisin Bellarmino, & nul-

Wy

la exprefía prohibitio. Nego. Si extaret prohibitio

Cfamy

Conc. Tridentini PP. nominant vivos fideles

(l

exprefía,

Prdg

precifive, non exclufive , cüim Colle&a Ecclefiz pro

vivis ac defun&tis omittat ly fidelibus.

cldm

fidelibus in

m. 2. ESt Jacrificium etiam. pro defuntlis

^i ul

ie in Cce&-

Is

hi

flamma purgatrice, — Contra fpiritualia nequit

leftibus erimus profe&o , erimus ficut dii , fi

quod fefi.

("Cwmrl

225

- 2*

cap. 2, Tridentin

nm pro defun&is necdum pur-

f

WU

D

gatis offerri perdocuit, quod ad Alexandii IlI, retro

tempora fab annum 1181. binare indies omnibus in»

hi

Tion N

gratiam purgatorii

licuit, quod Communio San&orum

, inje&tá calici parti-

I

Ecclefiz militantis cum Purgante

cilà denotavit, hoc idem nos vivi mortuis tranfcriba-

Lem

mus fatisfa&orium Miffz facrificium , ciim Chrifto de-

Tl

fcendeute rurfus Tartata fpoliantes.

Ut etiam dein-

N

De.

b

ceps videre pergat $, Gertrudis poft rubentia

$ faq-

!pay

guinis

:

p

P d

« 1 7 )9$€»

yem ln

guinis communione labia, non folüm liquotem c/æle-

j indire

ftem infra terram depluere, fed. & inde fcintillarum;

"um D

inftar animas ccelo invehi , & ad Phafe Domini dehoc

imundo ad Patrem tranfire.

) R

Huc fleGit S. Thomas

opufc. $8. cap. 25. tum illud Levit, 17. dedi vobis-

hinc v

1

fanguinem , ut fuper altari meo expietis pro anima

ou

cit t

fj app

veftris ; tum aliud Proverb. 21. Munus abfconditum

quam &

extinguit iras, id eft, poenas purgatorii reftinguit ag-

nus Eucharifticus niveo fub vellere abfcondi:us.

ylicablt

)

Oljic, . Ergó etiam facrificatur pro defun&is-

parvulis non baptizatis.

2. Pro. cathechumenis.

ax fodà

IPP

Nego utrumque Illatun:.

Àc primi quidem non mo-

" m[)dllü

dó poená fenfüs carent, quz mitigetur,fed & in ter-

e QPCMW

mino conftituti harent,

Aftde 3dis Dift, Si fuerint.»

"

fecundum Concilium Bracharenfe I, incompetentes ex

s f

[ Y« w

culpá dilati baptifisi. Nego, Si fideles inculpabiles.

"h Velf ]

Conc. : Non tamen concedo, fed inter apocrypha reji-

1j

cio cum Baronio, Trajani animam $, Gregorii preci-

dj

bus velut Eürydicen Orphei cythará ex inferis revo-

0 &nl)'l'

catam ; Et catera Graeca.

joibito

Oljic, 2, Quod prodeft animabus purgantibus- ,

" fdde

prodeft quoque damnatis, Sed his non prodeft facri-

«ig pïD

ficium. Ergó nec illis, g. Nego Ma, Ex inferno nul-

l

la, nulla redemptio. Ergó nec peenze mitigatio faltem

t

j t

wn(

per fuffragia. Excute, volverevolve;,verte inverte,rota

j

i

cireumrota Miffale, quemadmodum facellanus ille in

(

toto libro non invenit pro hero fuo facrum venatori-

j p

um , perabbreviationes deproperatorias non tam fcri-

]

u xC[ï"

[

H

endum, quàm legendum

5

ita Miffam pro damnatis

]m]bus

non reperies , vel a Primitiis etiam Sacri Apoftolici

TM

r

ii Pentecofte primüm immolatis juxta Hefychiuim ina

ld

f

Levit. Accrefceretque pro damnatis faciente te non

ran

t

ru&tus ex opero operato liberandis ,. fed peccatums

hrllïo

€x opere operantis tibi profundidis praecipitando illuc;

jati

; dot

ur, fterrii,

[

Pbi pafvimentum coronis facerdotalibus -dicit

tb

*

Quaftie

gil

(

«o6 '18 )5€»

Iny

Juxftio V. —uoties debeat. facerdos cele-

trat

. brare ? An per anuum. aliquaties ?

Q

Yo

g. Legitime non impeditus peccat. graviter , mifi ali-

uoties in anmo celebret,

Contra Politicos five animalia

f

pl

rationalia ita fervientia Deo , ut non offendant Dia-

bolum, hzc panis quotidiani transfubftantialis fides*

TUf

Tur

oan, 6. nondum nata , jam in tali contradi&ionis fig-

no concepta fuit, ut non ex plebe folüm, verüm etiam,

qu

$

quod longe durius digerebatur , & Difcipulis multi

lii

tergum obvertendo , à fchola Chrifti recefferint, Et

videbatur fort& ratio ftatüs requirere, tit hic panis*

din,

IOT [u

femel in Incarnatione non infinitis quótidie vicibus*

in Sacramento de coelo defcenderet, De IMBeCILLI

[

accidentium fatellitio circumvallante proftituendus ;

[

t(]*

Q e

laceffendus injuriis, exponendus ignominiis , dixerinis

pen?, carceri Acadehico mancipandus ; juxta illud

&

pece

Bonavent. Ecce! quem totus mundus capere non po-

teít, captivus nefter eft. — Verüm omnino alia omnia

A.

