Ui qu

loquitur Ratio Statüs Dei , & fpinis rofas legentis, pa-

tienter fufferentis , perfeveranter amantis, & aman-

ü'fpfna

ter perfeverantis ufque ad confummationem fzculi,

ædl (

tlæ, D

uin & facrificandi przeceptum injungentis : Hoc fa.

cite. Quod fefi. 25. cap. 14. Tridentinum declarans,

lngna

Onjg(

Curet , inquit: Epifcopus, ut ii ( Sacerdotes ) faltem

diebus dominicis & feftis folennibus , fi autem curam

Wn Ofü]

babuerint animarum , tam frequenter , ut fuo muneri

n

M

D

u

fatisfaciant, Miffas celebrent. Quzenam porró potuit

L

obtingere Redemptori aut ignominia durior , aut in-

lr

uàm temeraria illa ignominiofz crucis

Qp

juria dirior,

exaltatio , &

avioriadhuc lateris transfoffio ! Nihilo-

andub

minus gloriz incrementum poetiüs, quàm decremer-

Ont |

tum inde prafentiens Dominus Joan. 12. Si exaltatus

MT

fuero,ait : Omnia traham ad me ipfum. ' Omnia,non

P

emnes, Qua omnia? Non alia fane quàm qu& im»

);p

lmpse-

« 19 )5

*

"Imperio valent omnia , Nobiles & Principes. Nam»

hs at

trattus eft ad depofitionem ex infami ligno Jofeph ,

2

cujus laus eft in Evangelio ; prout notavit Marcus*,

Nobilis, Marc, 18, Nobilis decurio. Tra&us eftad ob-

) nj Á

s qnimi)

fequium Principale Cerporis Dominici Nicodemus-,

dant Di

annotante Joanne,Princeps Joan. 3. Princeps Judaco-

alis fdit

rum, Tra&i funt in Auftriacis Aquilis magnarum ala-

Qionis i

rum, Rudolphus , Leopoldus, Jofephus, ut ubicun-

rümeios

que fuerit corpus Auguftiffimum , ibi congregarentur

& Aquilz Auguftiffimz ; Quin imo Tertulliano no-

pulis n

ennt. ?

tante, de injuria lateris ejus tota formata eft Ecclefia,

dum continuó exivit fanguis & aqua , fanguis ní fal-

hic plnif

; vicibif

lor, Euchariftiz ; & aqua lacrymofa bapti(mi laborio-

fi Poenitentiz.

Nec mirum eft , etiamnum trahi ad

mRecILU

tuendlls j

obfequia Chrifto facrificanda Regale Sacerdotiums,

cum enim Pius V. immediatus executor Tridentini

df

j

expunxerit Cajetano fententiam , quod folüm leviter

iu?.m ]

peccet Presbyter, fi tantüm commurizet pafchaliter ;

n

jlja o

Cüm etiam cap, dolentes, de celebratione Miffarum ,

vix quater in anno celebrantes , ob hoc & alia peccata

atis p

fufpendantur, neceffe plan& eft, ut pro fecuritate ac

& at

; al

zdificationene ingerant fufpicionem pravz confcien-

tiz, obligentur graviter ad Miffas frequentiores" ,

Bo

fi non ad vitam velut perpetui ad aram Sacerdotis.

| dechr

Objic, P. Svarez excuíat à mortali eum, qni fe»

j

be, J

fia

"T

conformaret opinioni probabili, quod fit folàm ve-

niale non celebrare per annum , modó communicet

Iu

! munef

pafchaliter,

ortü Pom

Ergó probsbilitas oppofitze fententiac non

eliditur. y. D. Ant, Non visá Pii V. expunttione».

10f LA

YU

, d

o

Conc. $i vidiffet hanc. Nego. Vel: Vere in fe excu-

yi

fandum, Nego. Ob erroneam confcientiam excufati.

jo!

Conc. O quanto fru&u privantrari facrificantes Eccle-

dent

fiam, fe, Angelos, Deum ! Tantum abeft ,ut tempus

5 &

p

potuerit ant poffitimminuere amorem Chrifti, utamor

Qub

i

Chrifli potii;s imminuat tempus, Nam(expende quod

j

punquam

[d

e»9( 20 )90»

l

nunquam fors advertifti ) Joan. 13 Sciens JEfus, quia

ht

venit hora ejus, ut tranfeat de hoc mundoad Patrem;

(à

432. dies ad. afcenfionem id eft,horás omnino milles

810

Jacob divinus credidithoram parvam pra amoris mag-

n

nitudine , emetiendas juxta horologium amoris,quod.

Ml

eftabat in pe&ore.

Adeo inftitutoris delicia funt»

effe cum filiis hominum.

Quia venit hora ejus,

Infl. 1. Poteft facerdos abftinereab auditione con-

feffionis totá vità, Ergó etiam à celebratione Sacri.

Nego Conf, Celebratio non dependetà jurisdi&tione;

& approbatione Ecclefiz , uti confeffionis exceptio.

Ui

Prima poteftas non datur fine obligatione executio-

[

nis,uti 2da, Eftaliquid, poffe abtolvere in articulo

D

mortis fratrem & quemcunque ( quis enim pravideat

Tij

omnia ?) uti poteft omnis facerdos fimplex , etfi nou

lt

Curatus.

Sic etiam Diaconatus confertur fine pra-

Ia

cepto Presbyteratüs: At Presbyterium eft privilegium,

filie

non purum , fed fimul cum przcepto executionis, O

T0

felix praeceptum grayans, non gravans ! per.quod in

At ab

hoc alimento , ad guftum Comitis Elzearii faccharo

Tl |

dulciore , fe nobis nofque fibi reciproceunitSalvator,

ff

Quifnam autem in hac alimentatione unus ifte erit?

Va

Vos non eritis,fed ego , reponit Chriftus , & ex ore

Is 1

Chrifti textum continuans Auguftinus : Nec tu me»

A

mutabis in te, ficut cibum carnis tuz ; fed tu muta-

beris in me.

Adde quod notandus amor ita fe totuat

P

"

th

det omnibus, ut etiam totum cuilibet.

Unde Joan.6,

W)

ab univerfalitate abftrahens, perftitit femper in fingu-

lari: Qui manducat me, qui manducat meam carneut

V

Gntum ]

&c, O amor amorum !

fj

Infl. 2. Aquinas Comes citat SanQum Patrenp ;

Hibf[ h

qui ex humilitate femper abftinuit à celebrando. | &*

]

lll d'XE

Dift. Inftin&u Spiritüs San&di & ante Tridentini de-

clarationem. Conc. Secüs, & poftea, Nego. $cilicet

riflarum

RU

adeo ne;effarium eft; ut exponente Dionyfio Areopag.

]

non

LIM

hp]

M : 250

5 qua

non Contitigat aliquem perfici

perfe&ione hierarchía

Paten

cá ,.nifi per divinam Euchariftia

9 millu

m,

donec per hanc à

gloria. Dei

parvi, perveniamus ad gl

orianm magni Dei,

ris m

mundo enim eft

gloria Dei parvi ,

CoLo eft gLorla

rï'ls)q'.lüi

Magnl Del,

j lt

]us.

Quzftio VI.

Quem frucfum afferat Sacri-

jone a

?

ne Sxt

- ffeium Miffe

sditius

W. Sacrificii arbor. bona. bonos. frufu:

exCC?ï-J'

Affert homini ,

€9 impetratorium, $ propitiatorium frutium.

Contra An^

yeait*

gelum creaturarum Primogenitum quantu

In ex una»

articll

parte pugnare videbatur, ut & co

nvivio Eucþari&ico

qided

non nifi mero inani titulo fi

ne vitulo de pane Angelo^

etfi noit

rum gauderet Senior Ange

lus

) non abs re conqueftu.

.

)e tl)ï'c'i'

rus i Nunquam dedifti mihi

hcedum

5

tantum imó

ilegi

multo magis ex

parte altera congruebat

digo,fine titulo

vitulus fa

homini pro^

tions !

ginatus apponendus pater^

. uod j

n ab eo, qui nufquam An

(acchar

gelos apprehendit , fed fc.

men Abraha apprehendit,

Fili tu femper mecums

dratoh

€5, hic autem mortuus erat

& revixit

» periérat & in

lg art

ventus eft. Hinc panis Ange

licus fit panis hominunt,

&er

O res mirabilis ! manducat D

ominum pauper fervus,

um

humilis, Habet hic idem

paupertinus prodigug

TT

pro confummatione legis vete

ris hicho

ftiam pacifican

;i l'e wühll

Mnpetrantem & nominé Sacerd

otis , qui religionem

j o

&xercet,

& nomine Ecclefiz qu

& pro membris orat;

] fu*.*;w

& nomin

e Chrifti qui per

applicatum facrificium crua

ïzm Ciïn'ü

entum interpellat,

Habet in hoc propitiatorio eums

qui 1. Joan, 2, ipfee

ft propitiatio pro peccatis noftris,

pur

Habet hic pro ment

iffa folatii Trid. $s. 22.can. 3, Si

d

quis dixerit,

Miffze facrificium tantàim effe laudis. &

gratiarum a&ionis , aut nudam commemorationems

]

kntil"

!

, g

facrificii in eruce pera£ti, non autem propitiatoriumg

"

T.

P

Y6l foli prodefíe Íumenti, neque pro vivis & defuns

&is,

«9gC 22 )50»

&is , pro peccatis , poenis,, fatisfa&ionibus , & aliis ne«

tf

ceffitatibus offerri debere, anathema fit,

lum

Objic. 1. . Sacrificium quod non impetrat infallibi-

n

liter, nec propitiat infallibiliter. Atqui Miffac facri-

ind

ficium non impetratinfallibiliter. Ergó nec propitiat

&q

infallibiliter, « 1. N, Ma. ob hanc difparitatem, quia

Iet

impetratio ad liberalitatem fpe&át, ex congruitate;fis

ne promiffione irreftri&a, at propitiatio pertinet ad

AU

uftitiam , ex eequali fatisfa&ione dependenter à me-

Ia

ritis Chrifti, & promiffione. s. 2. Dift. Ma. Non pro-

D

li

itiat infallibiliter pro culpa. Conc. Non propitiat

infallibiliter pro poena ex remiffis culpis refidua. N.

tiny

Jtoj

Propugnacula & caftella urbium funt Euchariftica»

templa.

Etveró ne imbelles animz inter beneficiorum

de

exercitus

dubitarent de hoc munitiffimo tabernaculi

0

m fagatámque Palla-

m

receptaculo, quo fe inter togata

dem reciperent, de fabrica artifi

ciofiffima, ad quam

Qt,

ent fecus

D

confugerent , de altaris menía quà fe reficer

x&, idcirco fapientia zdificavit fibi domum , mifcuit»

N

vinum , & pofuit menfam, quid tum poftea ? Mifit an-

Tetur

cillas fuas ut vocarent ad arcem & mocnia civitatiss

Wtte [

Proverb. 9.

(j

Cuw

Iofl. 1. Sactificium vel DEUM propitiatadr

emif-

D

Neutro mos

fionem poenz a&viternz, vel temporalis.

tim) ]

do propitiat. Ergó plant non propitiat, Nego Min.

3Ux1t g]

Probas. Inprimis non propitiat ad remittendam pcc-

tj

nam aternam , qua ante remiffionem culpae adhaeret

L i

ut umbra corpori, poft remiffionem eo ipfo jam fup-

&

Conc. Deinde nons

t'Dflelr

ponitur mutata in temporalem.

propitiat ad remiffionem poenz temporalis Nego:

Ed

Probas, Sacrificii finis eft proteftatio fupremi dominii

dando

in vitam & necem, Ergó propitiatio non eft finis^.

p ræcla

Dift, Ant. Finis primarius, unicus N. Secundarius;

Ài

Ilj

€onjun&us. Conc. Imó ftando verbis 'Tridentini, €

hltatem

vi's

Propitiatorium immediat:þ ex opere operato; vi

efurte

Mi

*-09( 23 )50»

[is nt«

défün&is pro poenis & fatisfa&ionibus. Atqui cerz

tum eft, quod defun&is incapacibus meriti non nifi

flie

immediaté hunc fru&um gignat, Ergo confe&aneum

; fatti

inde fit, ut & vivis, de qnibus eft ferm

o zqualiter ;

ropitilt i

&que fic immediate DEUM propitiet,

; quia

Infl. 2, Sie non fupereffet ratio, cur non propitiaa

jtate)

ret etiam pro culpa, vel nec pro poena propitiat. Ne«

tinet i

£o Antec. In hac ferie decretorum culpa vivens non

Wämfr,

remittitur per fe fine pcenitentia eo, quod conformius

(on pre

Deóque fit gratius , voluntari& retra&tari, & rettotra.

hi. Quod probe fciens Trident, cap, 2, hujus obla-

,ropitiï;t

a, ^

tione, inquit : placatus Dominus gratiam & donums

riftico

peenitentiz concedens crimina dimittit, Infero,

Ergó

ciorum

mediante pcenitentiá, Ergó non immediatb,

rnactt

Objic. 2. Sactificium propitians caufaret aügmers

, od

tum gratiz: , & remitteret culpas leves$; — Hzc non £a«

P qum

cit. Ergó non eft propitians, Dift. Ma. direae

3 ïm-

m fett

mediaté , propitiatorie N.

Indire&t ,. impetratori&,

giíio

Conc, Cur ali

à$ contra praxin Ecclefiz non factificas

Mi

retur pro augenda infantibus

gratia ? uti fit pro fa«

iitate eoründem. Certe in €

r

cenaculo illo Solymao

Ceujufimodi fpirituale coenac

ulüm Juftinianus inter«

tadtem'f*

pretatur Ecclefiam, virtutum tapetibus 8 Aulais ftra-

tam ) Apoftolorum ccetui Euchariftia ut Sacramentüm

g

-

Mit

auxit gratianm , ut facrificium pro iifdem oblatum inis

petravit auxilia alia,

Et veró cui hominum non ab«

j

T

unde affatim fufficeret,

Euchatiftico epulo novam cum

U

Dei filio fraternitatem

contráhere; üt qui perIncarnaa

W

jj

tionem ,noftram affum

endo carnerm ; faGtus eft noftep

j

J

fratef : nun

j li

lC pet. Sacramentum eand, nobis carnem

dom'"J

d

Hando ; nos feciptoce fratres efficeret, afferente id

u

j

Chrifti :

preclare, ut folet ,

Chryfoftómo in profopopceias

Vefter ego frater effe volui, Ecce fraters

,culldan

nitatem ! Ego commiuni cavi catnem propter vos, &

denunb

"1]5

f&nggiuem, EcceIncarnationem ! Et per-du

€. vobis

(

a

Ba

COüjüüæ

«( 24 )96»

bi

conjun&us , ez rurfus vobis exhibui,. Ecce Sactráds.

soentum ! Hinc poft pafchalem Anaftafin Difcipulos

p

ultimá vice a fe Sacramento refe&tos , primüm fratres

9r

fel

nuncupat ; Ite nunciate fratribus meis.

uxítio VII.

di

Sacrificatórne aliud. quid

«

2» Miffa , preter Chriflum ?

t

[

Refpondeo. JMeque panis $9 vinum , neque fpecies

a

in AMi[Ja funt res oblata DEO. — Contra devotos etiam

de DEO dile&o, candido & rubicundo, nec vifo nec

d

vifibili ( propterea enim Sacramentum fignum rei oce:

1j

cultz dicitur ) amanter qnerulos fufficeze non vide-

D

tur, quod Angelus Theologorum D. Thomas fingu-

df

laris arcanorum interpres atteftatur, de fua, inquienss

(f

contriftatis abfentia folatium fingulare reliquit ? So-

il

latium autem ? frigidum refpondet devotio: An enim

Q

folamen fit oculis abfcondi eum, ad. quem fufpiro ?

Trac

negari quem defidero ? fubduci quem fequor ? fub-

Wt g

trahi quem fpero ? Manere & abfconditum manere

N

non tam eft defiderii folatium , quam novum Marty-

T0 f;

xium, En ftat poft parietem noftrum, nec ut olims

at

xefpiciens per feneltras nec profpiciens per cancellos.

f

f

Efto divinitatem videre nequeamus , inter quam pa-

fm e

zies eft noftrum corpus ; fed quod nec Humanitatem

D

cernamus, tuus tuus Domine paries à te interpofita»

0

funt fine feneftellis accidentiola. At fpes que vide-

Ttes

tur, refert Refolutrix Theologia: men eft fpes, Qui

Ri

fperat ;

nondum videt , & qui videt , jam non fperat,

Tl

Sed &

affe&uofior eft amor DEI defiderio defidera-

Àn non

puf

ti, qnàm per vifivam fruitionem percepti.

p

enim amor Tarfenfis Pauli amorofior & impatientior,

hec

ii corporis unionem taediofam fecit»

vel ipfam propr.

*

2

Tate

üt exclamaret : Cupio diffolvi & effe cum Chrifto

of

dum interea Beatz mentes vifione fruentes , etiam-

Nempe p!

us*

lmm()[

num defiderent corporiþus reugiri. ;

p

us

LT

*«oe( 25 )50»

Bs

DEUS fidit noftris defideriis claufis , quàm oculis a«

p

pertis ; & dum fe accidentium pallio reli&io nobis*

fs

operit, id folum & unice devotio Eliano fpiritu pen-

fet , quod facrificando offert,

Quidnam illüd ? Au-

diamus & exaudiamus pro reverentia Trid, Ss. 22.

l q»izi 1

cap. 2. lIna, inquit : Eademque eft hoftia, idem nunc

offerens Sacerdotum Minifterio, qui fe ipfum tunc in

cruce obtulit, folá offerendi ratione diversá,

Ben&

IM n[tifl'

o eti

habet. llna eft eademque hoftia folá ratione offeren-

vifont

di diverfa, non multz, Ergó panis, vinum fpecies"

j r&i O

non fünt partialiter res oblata , forent quippe aliàs

on il

multz hoftix,non una, qux folà rationé offerendi

differat.

s fing

Valeat proin facrificium panis vinidue ins

nquiensz

Offertorio , tum parüm vera oblatio talis, quàm ver-

TE

balis, non realis immutatio ! Valeat idem in Confez

Ancrim

cratione, panis & vini facrificium, tranfeunt ifta ut.s

tipro'

materia ex qua;per veritatem trantubftantiationis :non

p

ut materia Quz, primaria per dire&am proteftatio-

] mjnffe

nem fupremz excellentig ex intentione Chrifti! Et

j ir i,

vos fpecies facrificandze non facrificanda valete» !

y, ol

quàm in Holocaufto vero non deitruimini, tam non

l

ance Qj

facrificamini, Remanete ut vas libaminis, &indumen-

um p*

tum externum hoftiz.

Salvebit mihi, & valebit hic

mmmem

una una hoftia eadem;qua alibi in Crucis altari valuit.

ten

fb

Objic. 1. Poft confecrationem legitur : Offerimus

qi i

praclarze Majeftati Tuze panem fan&um, Ergó facri-

g

H

Catur panis, p. Explico Antecedens, Panem fan&um

pe

«

"

Vitz sterna, qui de ccelo defcendit, Conc, Panem

d "

l

pinfitum , qui fuerit vera hoftia. Nego, Ego fümo

[

panis qui de ccelo defcendi, fatetur de fe & fua car-

atlent'o ]

ne Chriftus,

Hanc in pane carnem , hunc in carne

panem offerimus, & in offertorio anticipative dicimus;

m fe:lU

(

hoftiam immaculatam,

Niimirum ficut heliotropium

d

immobile Planetam. amicum fequi definit, fole orto

$)

li

qut: vfalutabund*e inclinaus

, €um afcendente fe eri-

j

j

j

B5

gens,

« 26 )S-e-

ens,in fuo zenith exiftentem fufpiciens, cum de-

u

fcendente fe demittens, vergenti denique in vefpe-

yam veluti-valefa&urum denuo fefe reclinans profun-

d& ; ita ante, in, poft confecrationem fuit, eít, erit-

Í

due Chriftus uniciffima hoftia,

quam refpicio 'unjter

P

fuffixam cruci , folfequio felicior.

[r

Infl. Sacrificium Eucharifticum feparari nequit à

deftrü&ione panis, Ergo effentialiter hanc dicit. y. 1.

tit

Dift, Antec, Per proteftationem excellentiz divin:x,

— t —

bi

f

ex intentione Chrifti non tantüm privatà, Nego, Si-

fs

ne hac. Conc. 5 2. D, Cons. Effentialiter hanc dicit,

ut tranfcendentalem terminum. Conc. Formaliter.s

tialiter. Nego,

j

pat

Objic. 2. De conf. Dift. 2. Can. hoc eft; ait Aug,

quod facrificium duobus conftet,vifibili elementorum

fpecie, & invifibili Domini Noftri carne & fanguine».

hag

Ergó faltem ex fpeciebus conftat facrificium. . N.

MT

li

Antee, Lantfranci non Auguftini Canon eft. Cui op-

[

ono ex eadem diftin&ione S. Chryfoft. hom. 17. in

epl. ad Hebr, fubdentem, in cruce & Euchariítia unam

of

effe hoftiam, non multas, Repeto. Non multas, non

is,

T

multas.

Objic, 3.

Sacrificium eft oblatio fenüBiliS &c. feä.

!ll'g

fola fpecies funt fenfibiles, non Chriftus. Ergofpe-

Y

cies funt facrificium inadzquatb faltem. &. D.

de

Tit

W

Eft oblatio formaliter per intrinfecum vel extrinfecum

lt

fenfibilis. Conc. Eftoblatio materialiter per oblaturm

intrinfecum fenfibilis, Nego. Quid? quod per fpe-

Q

cies fentitur panis non Chriftus, Ergó per ordinem

li

hi

uà ad fpecies , quà ad verba confecratoria fentitur

lg

facrificium. Age veró , fi tefte Plinio , heliotropium

ctiam nubilo die cum fole nubibus operto fé circum-

agit (tantus fideris amor eft) Si Hebr, rr. Moyfes

fui

DEUM invifibilem velut vifibilem fuftinuit;habet quod

Dun

E

in fole fub nube fpecierum invifibili &muletur devotio:

€

*»00( 27 )90*

t d

Infl, 1... Confecratio terminatur ad Sacramentums

intrinfecé fenfibile, Ergó ad Chriftum & fpecies, 94

vdite

orotie

D. Antec. lt a&io Sacramentalis. Conc. lUt a&io

(

facrificativa, Nego.

L;fl, 2, Euchariftia ut Sacramentum, eft fenfibilis

ul -

[

intrinfec&, Ergó & Euchariftia ut facrificium. Nego

Cons. Definitio Sacramenti hujus , & omnium requi-

hequit i i

rit, ut fignum materialiter pro re fumptum fit fenfi-

icit, ïj.b

divitt

bile : At veró definitioni facrificii fufficit ut oblatio

formaliter pro a&ione«non pro re oblata , poffit fub

epo, 9

fenfum cadere.

yc did

maliteta

Quzftio VIII. ,Quó deveniat panis ia Ho-

j Auf.

Jfia con[ecrata ?. Num defrnat ?

ntofllm

B& INon manet ibi amplius panis.

Contra Calvinia-

mas Proteftantium Reformatorum dicamne ? an De-

lguinU-

»

formatorum exedras in Helvetia & Hollandia, ipfe fi-

DD

bi argumentorum arma cudant & facra pagina. $i

enim pergant-etiamnum fcifcitari, eccur facer textus

WL n

m unam

toties panem nominet, fi panis non fit : Hic eft pa-

nis , qui de ccelo defcendit.

Qui manducat hunc pa-

ts 1

nem &c. Interrogabo &ego unum fermonem

.

.

Cur

&Cl feä

virga Moyfis in ferpentem convería , etiamnum virga

yocatur.

Virga Moy(is devoravit virgas ZEgyptio«

f T

DM.

rum. Exod. 7. Cur Luna, qux Aftronomorum omni-

um calculo inter aftrorum Luminaria minimum depre-

?

jofec

henía eft , compellatur tamcn Luminare magnuno

*

obhtlm

4

Gen. i, Fecit DEUS duo luminaria magna , $olem &

pe

Lunam, Nempe ferpens virga virga fuit, Luna lu-

or'

dmeüï

minare magnum magnum videtur, Erg? bent dicitur,

(ontif

non quia eft, fed quia fuit vel effe videtur, Quidni

ropt!

& Hoftia ben panis dicatur ? non quia eft, fed quia

j cn'Cum

fuit, & effe videtur.

Aut fi mavultis , juvat hoc ar-

Mo

(

gumentum novi & zterni teftamenti premere fortiüs

p q

Canz Galilaez aqua vi-

d

þx Evangelio, Cur in nuptiis

4

num

H

«00 38 )909

nutm fa&a, poftliminio adhuc vocatur aqua ? Gufta«

[

vit architriclinus aquam vinum fa&am, Joan.a. Cur

d

fecundüm gloriofam anaftafin Angelus ille Matth. 28,

Y

Angelus enim Domini defcendit de coelo, & revolvit

lapidem , & fedebat fuper eum.

Cur inquam Ange-

lus nominatur à $, Marco juvenis, Marci 16. Viderunt

Y

juvenem fedentem à dextris ? Scilicet Evangeliftz vi-

p

num aquam, Àngelum juvenem nuncupant, non quia

Qu

vinum aqua erat, fed fuerat ; non quia Angelus ju-

Cs

venis fuerat , fed apparebat.

Quidni & Salvator nor-

&ij

1na Evangelilarum , in Evangelio panem nuncupets,

i

mon quia panis eft, fed quia panis fuerat, & apparet

Gäluq

panis, Non itidem Chrifti corpus corpus dicitur. ;

T

quia iuerat vel apparet ibi corpus, fallit enim utrum-

lr

que ; Ergó quia corpus a&u eft vert; vere, non me-

lm

taphorice,

Caro mea vere eft cibus, & fanguis meus

Qs

vere eft potus,

Proteftor contra id genus alias Pro-

füb

teftantium argutias.

Quis decurrat has pede vixin-

gra

offenfo ? quas oblivifci mavelis quàm difcere , ut in»

DI

Quzftionibus Sopho-Academicisjapud Tullium The-

li ldw

miítocles alicui pollicenti, fe artem memoriz tradi-

ü Du

turum , refpondiffe fertur, oblivifci fe malle , quàm

]ume

difcere,

Interea mihi ad confubftantiationem vel Im-

E

türnq

panationem damnandam à Concilio Romano triplici,

Rätlo

à Lateranenfi, Conftantienfi, Flor. Trid, ha inters

At

complures alias videntur permoviffe rationes : tum

Qïrm

quia & verificanda propri? converfionis verba, SS. PP.

qui

ajunt panem in corpus Chrifti, vinum in fanguinems

&

non effigie, fed naturá mutari, Omnipotentiá Verbi

Vela

carnem feri, id quod probant exemplis virgz Moy-

tUa.

fis converfa in ferpentem, ut Ambrofius ; aqua in vi-

Quig

"

5

pnum , ut Cyrillus

uxoris Loth in ftatuam falis , ut

Verit

Auguftinus ; tum quia nec rationi nec dignitati $a«

Ver

«ramenti iconfentaneum videtur, ut fimul compingan-

[

tur cibus mentis & cibus ventris & facile coadoran-

u$5

hïpor

«00 29 )569

jufte

fj

dus , & pro fecunda

pecie jejunium fratturus : tu

Q

denique quia pani to

lluntur omnia accide

ntia; jam di-

^*

]. 20

viniüs confervata.

Ergó fubftantia panis jam fruftras

TU

nea non confervatur naturaliter.

Atge

Objic. 1.

deruit

vel fubfi

Ubi manet gradus genericus fübftantize,

ftentia panis abíque entitate, vel exiftentia

jv

panis fine effentia

; ibi manet fubftantia panis inadae-

n qii

quata faltem,

Átqui in Hoftia inanet

gradus generi-

us ]

cus fübftantize,vel fubfiftentia

panis abfque entitate,vel

or n«

exiftentia panis fine effentia.

Ergó in hoftia manet

p

fubftantia panis, inadzequata fal

tem.

&, Nego Min.

appz[f'u

Gaudeo quod operam hic mihi prari

puerit Trid. Ss,

GifILoy

I3. Cap. 4, definiens,

id femper in Ecclefia perfvafum,

jftute

fieri converfionem to

tius fubftantiz panis in fubftan-

n n

tiam corporis Chrifti ,

& can, 2. manere duntaxat fpe-

; fpeus

Cies panis & vini;

Quo pa&o jam convertitur totas

s m

fubftantia 2

quomodo fole manent fpecies , fi manet

gradus gen

i D D

fi fubfiítenti

ericus fubftantie panis juxta Cajetanum;

| ulim

a indiftin&a juxta Godefredum » li exiften-

tia identificata juxta Bannez ? Nz m

j Ti

ihi hec fragmen-

D

g

ta panis colle&anea , fubftantialia

dicuntur & funt »,

jjat

Jurarent oculi fe in Tride Thavma

ntica vel "Thavma-

s i

turgo arcu cclefti,

colorum varietatem cernere $0C

mphch

Ratio tamen non ibi

dem colores , fed lucem tantims

& aquam invenit.

; Wtb

Si ergo in lucido arcu & nube fic

[

errant oculi, in cir

culo nubis Euchariftic (ine luce

g

quid. illis eft creden

dum ?

Quin potius orandum eft

gu

jnet

ex Pfal. y18. Revela non il

lic mirabilia , fed hic re-

l

g

vela oculos meos , & confi

derabo mirabilia de lege»

tua. Sic oculis meliüs cla

g M

ufis , manibifque in obfe-

g

quiam fidei vi&is vindifá

ue perfpiciam hujus vere

veritatem : Caro mea

1lb ,

vere eft cibus, & fanguis meus

at $

vert eft potus.

Olji. 2. Verbum divinum niveo (ub vellere panis

p

4

hyp?üaticä unitnt pani vel immediatt juxta Ruper-

i5

$

tum

«( 30 )569

um Tuitienfem , qui vixit füb annum Chrifti 1124.vel

Iot

m

ediate juxta Joannem Parifienfem. — Atqui fic panis

9l

manet. Ergo Euchariftico fub vellere panis manet. 5

Y

Nego Ma. Finge enim Panifta, finge Verbum affump-

t

fiffe corpüs in ccdlo carneum, in terris panaceum»,

li

nomodo verificabitur: Hoc eft corpus meum , quod

li

ro vobis tradetur ? Panaceum fan& corpus traditum

n

vel tradendum pro hominibus , tam non eft auditum

[/

à facculo, quàm corpus traditum non traditum. Af-

fumpferit panem & carnem , uti affumpfit corpus &

fanguinem , an continuó vel caro dicetur ver& panis ,

ln

vel fanguis ver& corpus? Panis quem ego dabo,caro mea

li

cít. Adde quod Rupertum Abbatem piiffimum abhac

DT

infamia vindicatum eat P. Svarez contra obgannientes.

Itf

Lt concludamus, Exulet ab Euchariftica menía, ficut

dis

apud Sinas à menfis convivalibus Trigautio , panis*

Qu

omnis, & in vincula Pharaonis conjiciatur piftor;,

Ts

Nedue enim egemus pane illo Canonicorum , quem

nuF

Ivo Epifcopus Carnotenfis ex diftributa dimidiá fuà

lu

DI

Prapofitura vel annuis redditibus, prafentiae teftem

[

quotidianum tradidit affiduis vigilibus Carnotenfibus,

lul

ut quos ad Horas Canonicas panis interni dulcedo

tütbg

non permovebat , panis corporeirefe&io provocaret.

It

Ttn

Quzftio IX. Qwoemodo ponatur Chriffts

in Sacramento ?. am contra naturam *

m]m

DT

g. Pofitio Cbrifft [acramentalis non eft contra naturama

Contra Philofophos naturales quàm parum pugnat hoc

tj

N

myfte

rium fidei antonomaftic um , tam parum imó mul-

tj

tó minüs contra Myfterium infurgant oportet

Sophï:

al

Sophifticis inftru&i elenchis v.g. Subftantize rerum funt

Ing

immutabiles,Ergo fubftantia panis nequitin fubftantiam

Yd 4

Corporis Chrifti c

onverti, "Totum majus eft fuà par-

Ya

te, & pars minor e

ft füototo. Ergb fi Chriftus eftin

Ti

fr,

lho?:ia tota totus,non poteft effe in qualibet ejus ;:Zrte

«06( 531 )5e

V

totus.' Nefcisó Philofophe! nefcis quod optima fit Ma-

; p

giftra fidei natura,& quod,fi velis effe Magifter fidei,pri-

anety

us facerete debeas difcipulum naturz,illius inquam na-

affump.

turz,cujus opera funt mvfteriorum rudimenta,quó faci-

Ceutui

li?s credas prophetize,difcipulus naturze,tefte Tertullia-

»qu :

no. Circumfer oculos,& vide haud inufitatam quotidie,

taditut

nedum poffibilem hanc metamorphofin in nutritione

;uditu)

corporis humani phyficiffima, in qua fubftantia panis

m ^

& vini talis non manens , tranfit in fübftantiam carnis

& fanguinis.

orpus i

Si ergo natura 8. horarum fpatio dona

, panib

laborate Cereris & Jacchiincarnem & fanguinem po«

aro m

tens eft convertere, potens non erit minore tempo-

n gbhit

ris fpatio idipfum operari DElIS? D EUS inquam

niente&

in hoc pon credendus potentior , fed folüm conceden-

f; fici

dus velocior. Et quia Philofophus Chriftianus es , eft

Qs

quod celebriora duo in vino & pane Chrifti miracula

mecum confideres in nuptiis Canze , & in deferto, In

9

fl y quæ

nuptiis aquam convertit in vinum: In deferto pani-

pj li

bus quinque pavit hominum millia quinque, Opus-

j t

neutiquam erat , velad dandum in Epithalamio vinum

yen (puf

hydrias impleri aquá, vel ad pafcendam in folitudine

a

turbam caniftris afferri panes. . Quare igitur miniftra-

g

revoluitvinum non nifi ex aqua fatum? quare panem

li

nonnifi ex quinque multiplicatum. Ex Aug.tra&Q.24.

I)

in Joan, rationem accipe: quia voluit ut miraculorum

jl

fuorum aut mirabilium fidem faciliorem redderent ex-

i

empla naturae,

»W'

Quaenam illaexemplanaturz? Fecit

j

'Salvator in cenverfione vini , quod faciunt vites: In

p

p

multiplicatione panum; quodfacitterra. Vites hau-

It yno

u D

P»

ftam colitus aquam convertunt in vinum: Terra pro

TO

modico pane feminato reddit muítiplicatum per 3o.

vel 6o. cum fcenore.

i

[hmgill»'

Illud fecit in nuptiisaquam con-

d

i

vertendo: hoc in deferto panem multiplicando Domi-

i

nus, Dominus inquam naturz , quia quod vites ac terra

]ïlfhls l'g

; gjllä

P Ü

fex menfibus tarde, id fecituno inftanti velociter, feli-

g

citer,

«( 3*5 )5e»

citer , vineendo pedifequam naturam. O verb optiz

u

alt

mam fidei Magiftram naturam; Revertere adhuc fe-

meladfcholam natura mi Philofophe, accipe in manus

u

domefticum fpeculuim cryftallinum , téque in eo fpecu-

i

lando quot figuras vides ? Toties utique multiplicatam

figuram , quot fra&z particula parvz , minores , niini-

p

me.

l

Jam veró philofophare mecum.

Sicut una cry-

ftallus integra , unum tantüm eft fpeculum , confratia

g

i veró eft fpecula multa; ita ifte albus panis orbiculus

"

integer una eft hoftia, at divifus hoftize multa ; Et

ficut dividitur cryftallus absque divifione figurz hu-

p

manz ,ita dividitur hoftia fine divifione corporis Chri-

fti ; Et ficut figura eft in cryftallo tota ; & totain qua-

li

libet ejus parte , ita in hoftia totus eft Chriftus , & totus

[

in qualibet parte.

Haberiné poteft fimilitudo magis

lt

viva, vel proprietas magis propria ? adeo ut myftecium

Tte

non

fpeculi creáffe DEUS videatur pro fpeculo Sacramene

ti per comparationem Eccle(iz ia officio de Sacramen-

exte

lney

to quim peregrinam & longe quafitam , tam notabilens

ex Pf:t47. Mittitcryftallum fuam ficut buccellas. Eho!

tfej,

uid hoc? Qua conventio buccella panis ad cryftallum;

luj,

& cryftalli ad buccellam panis? Non recoquo cramben.

PQFEQ

Si non cepifti, relege. Quod in cryftallo per vitreas

Ol'bJ

$

li

videtur feneftras ,. idem fit retro claufas Sacramenti

(

cortinas,

llty J»

Tf

Objic. Majuseft prodigium , panem orinino defi-

nere , quäm penetrare cum carne Chrifti, Ergó come-

b

ditur panis , non caro Chrifti fola, N. Ant. Phyfice

Qs

cur in defitione ligni in ignem non potius prafumis

thls

ligni penetrationem , quàm defitionem? Nempe cum

defitio unum , tum penetratio involvit miracula duo

Q

fupra exigentiam naturz, partim impeditionem natu-

A

ralium operationum, partim confervationem fruftra-

C/"fþü

neam- Quid? fi & naturaliter Magnates zmuli con-

li,

ficiant fimile Sacramentum contrarium divine ? Confi-

Vl i

ciunt,

«( 23 )50

opt

ciunt.. DEUS ad hos exaltandos defcendit: Ethiut.-

afcendant , alios in eadem natione , urbe, familia cons

T

mans

culcant,ne uno gradu ab authoritate ob amorem alio-

fpeti

rum defcendentes. DEUS fit panis ad hos pafcendos:

jcatatl

Et hi de aliis faciunt panem ad devorandos. DEUS

,mini-

panem in fubftantiam carnis & fanguinis convertit: Et

nacty.

hi carnis fanguinisque fubftantiam in panem vertunt

mfrä&i

quem vorent, Qui devorant plebem meam ficut efcam

bicuht

panis,Pf: 13. Quare perfequimini me ficut DEUS,

E

& carnibus meis faturamini ? Job: r9.

rz lt

.Oljic-2, Corpus vivum, quod elt in Sacramento

prefens, videret, videretur.

ls Cl

Atqui corpus Chrifti

non videt,nec videtur. Ergó corpus Chrifti vivum non

inque

k od

eft inSacramentó prafens, . D. Ma. Videret, vide-

retur naturaliter. Nego. Supernataraliter. Conc. Natu-

magls

k; euia

raliter non videtur,quia non emittit fpecies divifibiles ;

non videt , quia vifio efteffe&tus corporeus, ex natura

»ïamen'

ycrarme

extenfus , ex quo conficitur , ut in corpus inéxtenfum

inextenst exiftens non cadat, / Sophophile,niniüm ne

nbl

2

crede colori, guftui, ta&ui, lidem oculi, qui in co-

lumbz collo colores non colores veros, hic panem non

allith

mmben.

panem vident fupra, non contra naturam.

Rueret

orbis quantus quantus unà cum naturá, nifi Euchari-

Ut

fticà mensá orbiculzri pro bafi fnfiulciretur ; "Tino-

theo Jerofolymitá fic monente: Divinz ac "yfticae

"

menfe operam demus,per quam inundus formatur ,

m

per quam terrarum orbis confiftit, per quam regnutu

q

D Á

confervatur , per quam DELI:

fan&ificatur,

'Tantum

L

erbis naturalis debet Euchariftico orbiculo.

umli

r

4

d

Quzftio X, 9uid aderetur in Euchariffia?

chli

i

Refpondeo. 44doratur totum Euchariflicum, includens

p

Chriflum &5 Becies, ContraLuthericolarum ventos fepten-

,j 1

gv

trionales murum (efe oppofuere jam przfentientiaCon-

jql

cilia, Nicenum, Alexaudrinum, Ephefinam , Viens

« ; cl)nhl

neníe,

gl

e9$( 34 )50»

nenfe , ut fideles ad Sacrameritum adorandum perin«

Xl

cruentam Latriam accederent, & Trid. s. 13. cap. j.

Qis?

idipfum ita ftabiliens: Ubi Chriftus pracfens eft, ibi

tep

eft adorandus exemplo Angelorum , Magorum , Difci-

Tl

&

pulorum in Galilza citra fpeciale praeceptum adoran-

tium, Atqui Chriftus eft prafensin Euchariftia, Ergó

qu

in Euchariftia eft adorandus. Minorem pleno agminé

D

fa&o comprobárunt fzculo I Andreas , Ignatius , Dio-

tim

Ri

nyfius, - Szculo II fuftinus, Pius E, Irenzeus.. III. Ter

at

tullianus, Origenes, Cyprianus.

IV. Athanafius ,:Hi^

larius , Cyrillus Hierof. Ambrofius, Bafilius, Gregorius

ent.

Optatus, Ephrem , Epi-

Dj

Nyffenus & Nazianzenus.

hanius.

liór

V. Gaudentius, Chryfoft. Hieronymus ;

AÀu

[o]

euftinus , Cyrillus Alex, Proclus, Theodoretus, Ge-

V

lafius, Leo , Eufebius Emiffenus,

VI. Remigius, Pri-

Tiyit|

VIII. Damas

Ts

mafius. VIL, S. Gregorius & Ifichius.

f

fcenus, Epiphanius. IX, Theophyla&us, Pafchafius,

X. Stephanus Heduenfis, & Fulbertus Carnotenfis.

Dj

XI, Anfelmus & Oecumenius.

XIL Euthymius, Ber-

Verf)

älfem

nardus. XIII. Albertus, Aquinas, Bonaveritura;Late-

