ranenfe. XIV. Scotus, Durandus, Viennenfe. XV.

hæfetil

Samonas;Beffarion, Conftantienfe, Florentinum. XVI,

;*m)n[

flbüec(

"Tridentinum, XVII, &c. pleni omnes libri paffim. Et

veró notatu digniffimum eft , quodin umbra Euchari-

Ti lo

ftize, arca teftamenti annotavit tumAbulenfis, ad reve«

hg

rentiam majorem arca non acceffiffe propiüs populum;

iily

velut indignum juxta illud Jofue 3. Sitqueinter vos &

t

Nï,m

arcam fpat

ium cubitorum trium millium ; tum pfaltes

m

Regius preffiüs urgens apoftrophen

ad Jordanem:

Cilg

Quid eft tibi mare, quod fugifti , & tu Jordanis quare

converfus es retrorfum ?. Pf. 103. quafi diceret: Qui

&t

eft quod fluminis in duas divifi partes, pars fuperior

fenj

velut extatic* rettogrefía fubftiteris, ut paries udus

frj,

immobilis , & tu pars inferior ejusdem fluminis; incli-

I]m()m

natione naturali agitata ; non fübfiftens in mare deflu-

"lb

Xériss

«( 35 )96

perin-

xeris ? Quix ftas quare ftas ? Et tu fugitiva quem fu-

gis? O fluvie przceps & infelix à furia torrentis abripi

TO

DA W

te paffe, quó decurris , tuum quzfiture interitumin

,Dil

mari mortuo, quó tu properas. lIbi & nomen perdes,

adora

& effe , non jam flumen fed mare.

Quid eft tibi mare

al El'gä

quod fugifti? Et tu Jordanis, id eft fluvie Judicij,quare

)agmiüi

urbanitatis & officii ergó converteris retrorfum? Op-

tim? fibimet fubjicit verfu fequenti: A facie Domini

$, DIO

Ti T

mota eftterra, àfacie DEI Jacob. Nempeà pracfentia

tus ,

arcz Jordanem ingreff , quae facies DE I pracfentis

thOXi?ï

erat, à facie DEI non Iífraelis D EU M videntis , vel

m H

DEI vifi, fedà facie DEI Jacob, DEI invifibilis Jacob

lu&atoris attonitus Jordanis, & reverentiá entheatus

,,,ymus,

u 6t«

unà cum terra , moli aquarum reftitit , impetum refre«

15j Pl'l"

navitluGatorgloriofus , & vi&or gloriofior. Redea-

mus in Alemanniam.

Quid eft vobis Albis, Odera,

u

(chafut

& Germaniz Scandizeue flumina, quod fugiftis a facie

goteni

DEI vobis non adoranda, ab arca novi teitamenti ob.

" p

verfo tergo,in mare Germanicum przcipitanda? Tu

a litee

faltem Jordanis reverentior ut vindices & compenfes

o

hzreticorum injurias, fifte & affifte immobilis Augu-

NU

ftiffimo Sacramento , quod ex Chrifto & fpeciebus vi-

.

fibilecoalefcit. Nófti enim fi judicij luviuses , perfo-

nam honorabilem mereri honorem non folim in fe ipfay

uur

! äd [ UA

fed & in fuis rebus peculiariter conjun&is, At fpecies

Chrifto funt peculiariter conjun&z , utoperimentum

gpuluma

Sacramentale, Ergó Chriftus meretur honorem non

M

m p

Id

olàm infeipfo, fed & in fpeciebus,

jic.r. Homo communicans non adorat

ur ob pe-

rdanem

€uliarem conjun&ionem & habitudinem Chrifti pra-

yis 4

fentis. Érgó nec fpecies adorantur ob peculiarem

d U

conjunBionem Chrifti.

Dift, Ant. Ob peculiarem

ápe

conjun&ionem & fimul unionem Chirifti, Nego. Sine

j5 i

mdl

unione. Conc, Vidit Beata Bienvenida de Au&ria ,

nis

nione 5

,

! eiparam iiiclinare eaput recedentibusà conimu

audivit

g

« 36 )50

zil

audivit & Chrifto Gertrudis , omnes San&os gratulari

em

communicantibus , eo beatioribus; quod cüm San&i

non comprehendant intelle&ualiter DEUM totum tos

$fu.

l q

taliter , communicantes DEUIM totum totaliter coms

Yevet

prehenfione corporali vere comprehendant, O uterum

ttem

€xlo ampliorem! qui incomprehenfum DEUM vere

Tura

compreheníum portáfti , exclamat S, Epiphanius, Quid

li Col

non clamaret de fpeciebus infuper Chrifto unitis.

Objic. 2. Speciesnonfunt DEus, Solus D£us ado-

N

raturlatrid. Ergófpecies nonadorantur. $, D. Min,

Solus D&us adoratur abfolut& , & ut ratio adorandis

Conc. Solus Dxus adoratur refpe&ive, & ut objeQtum

Atj

materiale, Nego, Spiritum adorationis plenze reve«

rentiá erga altare inhalare nobis poffunt Ifa 6.tum Se«

fio 4

Tl

raphini qui volabant, & velabant faciem & rnanus

hü?m

quafi non dignas ; tum ille unicus qui propheta labia

Iu Y

purgaturus forcipe carbonem de altari accepit , acfi

Tl

tangere manu pra reverentia nonauderet, Sinminüs;

[/

ruborem nobis incutiet excutiétque genuflexa fub Ele«

charj

vatione $, Francifci ovicula, S. Coletz agnellus , S.

LT

Antonij afinus huc, quàm ad lyram aptior , & grex in«

teger jumentorum , Chrifto fuis egreflo facrariis in ge-

lj

J (in

nua dextre fcitéque proftratus, Nam quantó Sacra«

mentum exteriüs apparet vilius, tantó intus eftfublie

lr d

Plglu

miüs, & quo profundius pro nobis fe Chriftus voluit

g

humiliare , eó amplius debetà nobis magnifieri , ut cum

ejus humilitate reverentia noftra certet, ait Afceta

Wt e

&

Pmba

Hifpantts.

Objic. 3. Totum aggregatum

Sacramentale adoras

mæly

turabfolut&, Ergo & fpecies adorantur abfolute. s. D,

ïe&'e f

Vi

Ànt, lit aggregatum ex partibus copulatim fumptis

Conc, Ut partialiter copulative adoratio refpicit fpe«

cies. Nego. Similiter exponidebet coadoratio Huma*

Qu

nitatis cum Verbo , purpurz cam perfona Regia , ima«

ginis cum exemplari, Beatam Idam de Nivell

a non

Y

itue-

«069( 27 )90. ..

sntar

xdituorum more Venerabilis Hi;roth

€cas tranfeur

tem tantus de repente tremor corripi

ebat, ut omnia'

( Sat

tnmtoe

€jus vifcera interiüis concuterentur, vel

quód vereretur

er COT«

ne ab Angeloolim fepulchro etiam inani adftante,

fine

xeverentia accedens perftringeretur, vel ut zmulo

uteru

tremore imitaretur terram ,

M vgrä

qua Chrifti corpus fufce:

ptura contremuit, Pf. 105,

Mota eft terra à faCIe D]

uf&üïd

IaCob. Pro difput

andi campo apertiore aüneGhitur

(s

us u

Quztítio XI.

p.Nn

ua propofitiones bona . quali-

ficentur ?

dorat

E. Propefitio Catbolica eft.

yjedui

Datur verum facrificium

g reve

Miffz pro fidelibus vivisac d

efun&lis, Transfubftantia-

tio aQu fit vi Verborüm.

u óe

Tbeolagim.

Confecratio unita plürium circa eandem

1itanus

hoftiam valet

* hb'll

&in Neo- Myftislicet. Transfubftantia-

tio req

uirit addu&tionem

s 2

Thomz textu citando.

, faltem æquivale-nt'evm ex D,

pimini

fübEle

.. Férai Sàcramento. Euchariftize fpe&ies á &.verba Eu-

chariftize in fieri funt intrinfeca, Vi&ima eft Chriftus

[|us, 9

ut fub fpeciebus , non ut in coelo exiftens.

gïe'i iü'

sng"

Probabihs prima claffis; Effentia facrificiinon confiftit

in fump;ione fola.

Confecrat hoc facrificium effentia-

y 9t*

liter duas fpecies.

4b

] yoli

- Probabilis jecunde claffis. Euchariftia in fa&o effe non

includit verba formaliter.

. Transfubftantiatio repro-

at at

ducit corpus Chrifti formali

ter,

, Mi

m

Probabiiis tertie claffis, In formula confecrationis pri-

* ly Hoc fignificat corpus Chrifti determinate. Di-

TA

re&t facrificari non poteft pro hareticis & excom-

l

municatis.

j f"mpm

y

ici

Quzftio XII. s2

propofitiones mala quali-

10.

f

fcentur ?

jj

T

ora-

j

?Z- Fd/h eff, Quod cönfäcrb, nen debet effe m

liter

r al

26 58 )30

d

liter þræfens.' Aqua vino Euchariftico infufa nullq

[UU

modo convertitur in vinum ufuale moraliter.

Periculofa, Sacerdos non celebrans aliquoties in an-

no.,non peccat graviter. Exiftentia vel aliquis graz

D

dus metaphyficus panis remanet poft confecrationem.

Heretica. Chriftus impanatur pani. Non adeft rea-

liter totus in Euchariftia,

i

Qu

Theologie [cholaffice profe[for habita rerum

curet ,ne dubios rélinquat

delettu magnopere

auditorum animus , ed in rebus omnibus judi-

RE

cium adbibeat certum , ftrmum, deliberatum,

uod Auditores fequi po[[nt.... Et quidem ita

W

Xemt

adbibeat , ut quafe librá fuum cuique juftum

wndus attribuatur , expenfisá, momentis ar-

wf

BG

umentarum , [ententiam ferat de [ententis ,

L

que

Do

1

us fit fides , qua opinio , qua ad fidem,

l,

4

d opinionem Prapz'z)s

accedat , qua haretica

&tor]

5

prapofitio , que barefr.

fapiens , qua male [o-

n y

L W

HAHS , qu& Temeraria, qua periculo, 45 qua no-

li Ap(

qa, qua probabilis , que vera. — Hoc eutm eft

m:fm,

illud judicium, ifz quoq

ui excellit ,verus . pra-

L

ceptor e[t.

Jta

DT

m

PoffcvinusBibliotheczfcle&tz. lib.5.cap.to.

Til

f

fiii

leml

J"da,

IFiS

Vg

N ?

DE

«09( 39 )5€»

$ -2 zW 32

H

$

J

$ eL LL

$2:15i113 3 :17

-

4 nullo

e»c

d

CA9CAS CASCASCAS CAS CAS CAS CA2 CA5 CA CA9 CA5 CA5 CA5 CA2 CA5 CA9 CAS CA9 CA3 CA2 CÀ9 GÀ

3

DE SACRAMENTO P(E-

yi g

tionem

INIIENIIAZ.

lt te

ando , & am im uno tan-

Quzítio I.

m in

£uu

fuerit . Sacramentum

] rerem

| Peniteniia ?

fl

Efpondeo, PoSb ameflafm. pafchalem iwffitutum . fuit

7 )udi

Sacramentum Panitentie , in varijs confiflens parti-

717

R

bus.

Contra Proteftantes mollicellos laxac ma-

n l

nice Novatores , abfque dolore in fola novitate vitee

poenitentiam , & in pcenitentia folam novitatem vitae

j m

penfantes juxta vulgatum illud Lutheri: Optima pos-

ii g"

nitentia nova vita; proteftatur fatis Tridentinum Seff,

iontt

I4. Cap. 4. infuper doloriferos plangores deducens*

(l W

ex illis gementium lacrymis s Pfal. $o, tibi foli pec-

cavi. lfa. 38. recogitabo tibi omnes annos meos in»

MQW

amaritudine animz meze. Joél. 2. Convertimini ad me

71

in jejunio, fletu, & plan&u ; imó pro alia adhuc par-

qu hh

te, judicialem abfolutionem innuens can. 5, infufflato

in Apoftolos Spiritu $, cum his verbis : Quorum re-

ij

miferitis peccata, remittuntur eis, Joan, 20. Subfu-

7 //»f'

mo.' Atqui contritio & abfolutio non funt una ; &

mera vitae mutatio Novaturientium ; Ergó non inuna

tantüm hác mutatione fita , infita , & inftituta fuit Pce-

(à

P,m

Sed & con-

I

nitentia, reftaurans novam creaturam.

feffionem quoque comitari debere ut Sacramento Pa-

fchali Chriftus in te formetur vel reformetut , docuit

idem ipfe Chriftus heri & hodie in Bethlehem terra»

Juda, Matth,2. Et tu Bethlehem terra Juda. Nomi-

na gravida myfteriis hac funt.

Nam Bethlehem do-

confef-

fienem,

mum panis fignificare quig nefcift ? Et Juda

p

. «( 40 )9te

flo'nem.' Qgid igitur ? Inferantur hic verba $. Bernar-

lipt

peta

di ferm. 1. in vigil. Nativ. dom, Solicitus eftojinquit:

fupe

quomodo Bethlehem Judz inveniaris,ut etiam in te

Dominus fufcipi non dedignetur, Bethlehem quippe

ts f

[

domum panis, Juda confeflionem fonat. Bethlehem

fa&us es dignus plan& fufceptione Domini, fi tamens

füen

mit

confeffio non defuerit ;. Quin & ipsá Bethleher eris

en

felicior, non enim ex te prodibit folüm Dux tuus;

h

fed in te domicilium figet, O gratiffimi ! adftipula-

prg

tur $, Aug: ferm, 3. de nativ, O dele&abiles vagitus

Bethlehemitici , per quos ftridores dentium, aeternof-

pei

H

oratus evafimus ! Sed non confolantur Chrifti

g

ue pl

&iin

lacrymae cac

hinnantes , concludit S. Bern: ferm: g. de

Wt

Natv, nifi etiam Chrifti lacrymze matres fiant noftra-

Diito,

rum lacymarumin peenitentia. — Jam veró fi in viridi

Bethlehem hac fiunt, in arido Calvariz monte quid

ii

do

fet ad formandam poftea , vel reformandam annue

SlC«

Ecclefiam peccatricem ? Hic jam antiqua &antiqua-

ldu

tz Legi non fufficiebant in Crucifixi manibus apertae

portze duz pro peccatoribus originalibus fublimiori-

eäg)

bus, nec in pedibus referata portac duz pro peccato-

COrdrl

ribus perfonalibus inferioribus contritis ; itaque ad Ec-

? At

cistiam novam pafchaliter annuatim reformandam unus

W.l

C()gn(

militum lanceá latus ejus aperuit, & continub exivit

fanguis & aqua ; fanguis pro Sac

ramento pafchali Eu-

Qram

& aqua pro altero

Sacramento pafchali

Ol'natu

.chariftico

gt

baptifmi laboriofi poenitentie.

Sanguis ad fcriben-

dum nomen in libro vitaz : & aqua lacrymofa

ad de-

ts ]u

'Onoy

lendum peccati chirographum in libro mortis. San-

g

uis pro Sacramento clavium in corpus Chrifti verum

Leod

ltero Sacramento clavium in corpus"

Va

Et aqua pro a

s pa.

liis f.

Chrifti myfticum.

AÀt quomodo his Sacramenti

fchalibus Ecc

lefia formata fit, malo ut id adftru

at So

Gd [IL

ft fententiarum 328. Dormiente Adam

p

Auguft. cujus €

fitEva de latere , mortuo Chrifto perforatur latus, ut

Wt

uper*

Es

«06( 41 )50»

t

fupereffluant Sacramenta unde formetur Ecclefia. Re-

petatur, lInde formetur Ecclefia, ^His his inquam

inquil:

r

fupereffluentibus Sacramentis, per gratiam forma.

U

tis formatur formofior non dile&a dile&a , candi.

da & rubicunda Ecclefia,

His his, clavibus Sacra-

hiehen

tineo

mentorum, & Sacramentis clavium claufa figilla 7. ape-

ruit olim, & etiamnum aperit Agnus Pafchalis refur-

aji t

; t

ens, Quoniam fic fcriptum eft , & fic oportebat.s

Y

hriftum pati , & refurgere à mortuis tertia die, &

ftipi

vag.l(üls

pradicare in nomine ejus pocnitentiam & remiffionem

peccatorum in omnes gentes. Lucz ult.

tetii

Qu

Objic: 1. Hac elt vera pcenitentia , ceflare à pec-

cate, Atqui hoc in uno tantüm confiftit, — Ergó pce-

j d

yoftrà

nitentia iu uno tantum confiftit fine dolore. g. Ex-

vitid

plico Ma. Hxc eft vera pceuitentia ceffare à peccato

tantüm, Nego. Ceffare à peccato dolenter ut delen-

& qül

y ann

do doleas, dolendo deleas. Conc. Unde fubditur:

Sic eaim probat, dolere fe fibi , fi de ccetero definst,

anti

qJ

Idem ipfe alibi apud Lombardum , poenitere, inquit z

eft ante acta deflere, & flenda non committere ; conz

[irnitw

eccatt

cordante $. Gregorio * poenitere eft perpetrata mala

plaugere,& plangenda non perpetrare. Itemin t,Reg:

Ti

uf a

1$, In fru&u ergó non in foliis aut ramis poenitentia

cognofcenda eft , unde Dominus arborem foliis de-

b eiin

Coram , fru&u fterilem maledixit , quia confeffionis

ul

(il

ornatum non refpicit fine fru&tu afflidionis.

Nempe

honorat lacrymas in. rorantibus Metarcez pceniten-

( d

tis luminibus obortas Chriftus , qui & fuas lacrymas

L

honorari voluit,

Nam in S. Laurentii ccenobio prope

$i

«

Leodium lacryma Chrifti colitue , & in Artefia quo-

dam in vico , Bethuliam inter & Lillerium à peregri-

corpi

ntis

nis fan&a lacryma nuncupato , una gutta oftenditur ,

]

ad.quam venerationis cautá confluunt.

n

Infi. Efto requirat pcenitentia refipifcens dolorem,

lttW

i ex inftitutione, Ergó

glüu"

uofx tamen requirit confeffionen

3

non

fuptf'

«De( 42 ).90-

[u:

non inftituit Chritus peenitentiam in his omnibusv.

G

Nego Antec. Probas, Ne&arius Conftantinopoli fuftu-

PUl

lit poenitentiam & confeffionem 5 Sed fi requireret ex

Inftitutione confeffionem , NeQarius non fuftuliffets.

pa

(

Ergo non requirit, . Dift. Ma. Suftulit peenitentiam

lu&uofam, & confeffionem publicam. Conc. Poeni-

?E

Y

tentiam privatam , & confeffionem auricularem. Nego,

Ob peccatum mulieris cum Diacono temert divulga-

tum confeffionem public& accufantem fuftulit merito,

E

approbante poftmodum fucceffore Chryfoftomo. Ve-

[

rüm delicatulos , confeffionem facerdotalem ceu ter-

3

ribilem vifa formam ,.& nomina jamque ipfo poenes

timenda fono refugientes S. Auguftinus jam fubodo-

li

ratus conatur in hac verba reducere : Nemo fibi di-

q

Cat : occulte ago poenitentiam , apud DEUM ago,

Non enim fine caufa facerdotibus didum eft ; qua fol-

veritis in terra , foluta erunt in ccclo , non fine caufa

l

data funt claves , fruftramus Evangelium , fruftramus

p

verba Chrifti.

Ego enim contra proteftantium pro-

teftationes , quorum nomen primo auditum eft in;

conventu Spirenfi anno 1529. fic argumentor. Sine

qu

h

fententia facerdotum Judicum fuper terram ftatutorum

peccatores reconciliari non poffunt juxta illud: quo-

q

rum retinueritis, id eft non remiferitis , retenta funt,

M

fir

Sed fine confeffione ipfis fa&a facerdotes ferre fen-

tentiam non poffunt. Ergo fine confeffione facerdo-

[

pát

tibus fa&a peccatores reconciliari non poffunt.

D

Objic.2, Diu ante pafchalem refurre&ionem di&um

fuit Petro. Matth. 16. Tibi dabo claves regni ceelo-

W

per terram &c. Ergb

f

rum, quodcunque folveris fu

[

non poft gloriofam anaftafin modó inftitutum fuit»

Sacramentum pzmnitentie, E. D. Antec. Di&um fic

[

B&

fuit per promiffionem. Conc. Per a&Qualem dationem

clavium ordinis & jurisdidionis. Nego, Vel juxta 9.

pet

Thomam : Quoad claves cenfura & fori externi, Con-

[

cedo,

«ac( 45 56

Ybus^ þ

cedo, Quoad claves peccati & fori interni in corpus

Chriíti myfticum feu fideles, Nego. San& dum Sacta-

ifti

mentis Pafchalibus fub pafcha inftitutis , appofite fub

eretet

paíchale tempus revivifcunt omnia fer& toto orbe»,

lliffeb«

Chriftiano templa, annon merito fingulz Ecclefiz ap-

kentiut

d

ellentur Anaftafia ( non inani adConftantinopolitanam

illam Bafilicam allufione) quemadmodum fpirans illa

i Negol

Jiilpe

hiftoriarum Bibliotheca Cardinalis Baronius templum

Romanum Societatis vocare non dubitabit Anaftafiam,

qerit

l

propterea quod crebrior Sacramentorum ufus, qui vi-

i. Te

ta quzdam eft, & anima Chriftiani vigoris , À fzeculis

u w

anterioribus intermortuus , ibi feliciffime redivivus

(

jbodo

refurgat,

ibi d-

uzítio II. Uede contritio juffiffcans pul-'

11 agoc

dulet ? am ex folo amore DEI?

wz l

w. Non fufficit aliud motivum univer[ale w, g. ju]iiQ

ye a

Hie , religionis , gratitudinis, — Contra devotas animas:

yftrat

pios Manes Svarefii & Lugonis non cenfuramus cum

r p

Vaíquez ut erroneam contritionem Veterum , qua&

'etim

quoties à pcena & proemio praefcindens ad omnia om-

$ne

nino fcelera porrigitur, toties homines in malum»

yron

quàm proniffimos extra Sacramentum fortz juftificat.

A; qll()'

uotusquisque ením tam expeditos in corde circum-

u

fert abfolutiffimi amoris vel igniculos , vel Vefuvios;

d

ut fciens fciat, ntrum odio an. amore DEI aQivo &

f

paífivo dignus fit,

Solus prater morem mortalium,

ii

DEI filius fciens dilexit Joan, 13. Sciens quia à patre

; I

exivit,fciens JEfus quiavenit hora ejus cüm dilexif-

n [

fet fuos, in finem dilexit eos , fciebat enim quisnam»

] W

b

effet , qui traderet eum Judas inimicus , Judas perf-

lmi

(

dus , Judas proditor. At veró Petrus toties interro-

Qu

gatus, utrum Chriftum amaret , non nifi hzfitanter.,

at u

perplexus refpondit :

Domine tu fcis quia amo te»

j ^

joan, 21, & Joan. 13. audiit : tu nefcis modo. Ergh

Jll

(0t

24

amante

j

[ l

«09( 44 )56»

amante Petrum Chrifto nefcit Petrus amorenpo, Tu

dite

neícis.

Amante Chriftum Petro , novit Chriftus

*

3

tu

Nog

Ífcis. O amorem Petri erga Chriftum , quàm Petro

Con

incognitum , tam Chrifto cognitum ! quàm Petro ig-

illg .

fud

noratum, tam Chrifto exploratum ! cujus difpropor-

*

tionis unicum foret remedium, fi Chriftus nos noftro,

am'x(

& nos fuo ipfum corde pérmutato amaremus, Ergó

p

à vero non abhorret penitus contritio ab alio quam

t

amoris vulnere oborta. Interim longé probabiliüs*

h:n-

folus, DEI amans dolor;vel folus dolens, DEI amor

extra Sacramentum ad jüítificationem perducit. Neo

qu

mirum eft. Nam Tridentini calculo contritio ex mo-

Toy,

tivo turpitudinis concepta & charitate non perfe&ta»

At

non juftificat fine Sacramento. Sed que concipitnr

Tjb

ex inotivo creato didarum virtutum "Theologicá in-

ftni

feriorum , concipitur ex motivo turpitudinis , quae

V

reperitur in injuftitia, irreligiofitate , ingratitudine ,

tiyo

& non perficitur charitate, Ergb haud juftificat fine

fon

Sacramento. Hzlacrymz funt charitatis adeps,quem

fith

advertens Bern. Serm. 1 1. in Cantica , Samuel inquit;

perfe

lugebat Saul, & ad ignem charitatis incalefcente pe-

kivo (

Gore liquefa&us intus charitatis adeps, foràs emana.

fiog

bat per oculos. Hz lacryma funt aqua illa craffa 2.

fj

Mach.i. inquam ignem amoris mutatum inveniens*

Wt te

Petrus Damiani, hic ait: ignis in aquam vertitur

tispj

quia ex aqua divini amoris lacrymarum compundio

Pttin

generatur ; Ft notandum quód non pura duntaxat.3

D

aqua, fed craffa aqua . narratur illic fuiffe reperta»,

quid enim craffa eft aqua, nifi lacrymarum compun-

Um(

re(]llw

&io, Divinz procul dubio charitatis pinguedine fa-

l

£inata ? Hucufque ille,

ä(m !

Oljic, r. Tridentinum nimi

s clar&. requirit con-

füng

tritionem charitatis foco perfe&tam, Ergó Antiquo-

hf

yum fententia oppofita de motivo aliarum virtutum

E

*

generalium eft apertt eyronea. x». Dift, Antec. Et

ld

^ dicendo

« r )50m

av

dicendo unum certum , certh negat alterum incertuim,

;

Nego. Et non negat alterum íaltem certb explicite,

Bo

Conc, Nihil Domine conglutinat tantopere tibi , ut

r lt

illae lacrymae , quas peccati dolor & amor virtutis c£-

TOpOn

fundit tefte do&tiffimo Idiota, Atqui has lacrymas-

noltn

antiquorum non: antiquandorum , peccati dolor &

amor virtutis effundit.

Er

E

gó ex fenfu prifcz antiqui-

| Quat

tatis DEO fortaffis conglutinant.

iil

Objic. 2. . Tridentinum ait

"

.

Etfi contritionem;

] at

hanc aliquando charitate perfe&am effe contingat, Ex

OM

quo fic ratiocinor. . Si aliquando, ergó contingenter

o o

üion effentialiter contritio nititur motivo charitatis,

fetlu

Atqui aliquando.

Ergb non effentialiter fuffulcitur ,

'ipi,tnl

motivo charitatis. y. D, feq. Ma. Ergb contritio ut

4 Ill«

fic nititur contingenter mátivo charitatis, Conc.Con-

tritio perfe&a antonomaftice nititur

u

contingenter mo-

Läne )

tivo charitatis, Nego,

Vel atiter D. Sequelam, Ergó

at ln

contritio ut fic contin

Benter contingentiá Logicá ni-

titur motivo charitati

,

$

5,qllfm

. Cone, Contritio in fpecies

n

perfe&ta contingenter

contingen

tiá Phyficánititur mo-

tivo charitatis, Négo.

tepv

Sic animali ut fic contingit s;

q1afld«

modó effe rationale, m

odó irrationale, Secüs pceni-

if 2

tentiz extra tribunal

ut requifitum effentiale

juftificatoriz non contingit,fed

Qienf"

; adgenitus eft caftus ignisamo-

ertiül

ris Divini,

Aliàs deinceps opus erit , ut claudatur illa

d

parenthefis D, Thomz q. 86. a. 3. ad 6. Si difplicet

i

peccatum un

um quia eft contra DEUM fumm? dile-

erten

a

um ( quod reqniritur ad rationem verz poenitentiz)

,mplm

fequitur quod de omnibus peccatis doleat.

jne !

Objic. s. Aliz virtutes morales infunductura DEO

ficut charitas Theologica, Atqwi virtutes morales in-

s

funduntur fine a&u fuo pravio. Ergó etiam charitas

infunditur probabiliàüs absque aétu fno przvio g. Dift.

tiqi

g

M. Quoad aliquam paritatem. .Conc, Quoad omni-

H

:;xodmp. Nego. Difparitas luculenta eít

» quia S&US"

Cs

P

L

aliaruxm

*

eg( 46 )50»

aliarum virtutum inferiorum non continent eminen-

[

ter charitatem Reginam , & contrario charitatis a&tus

dig

continet eminenter cceteros habitus, Ergó a&us cha-

DE

ritatis potiüs virtutes alias , quam virtutum aliarunp

fit

a&us charitatem invehunt, nam dum atterunt illae non

-

Co

conterunt cor peccato induratum, faciunt in Sacramen-

Xt

to ex attrito contritum &quivalenter non formaliter,

Huc

ii

& quidem ex opere operato, non operantis,

W

pertinent vel P, Svarez indies ad quinquagenos, vel

tio

P.Didacus Martinius quotidie ad quater millenos aCtus

u

& a ftus perfe&z contritionis lu&ati, ut vel femel fe-

jot

liciter elu&arentur, Quid nos ? Pofthac faltem dum

t

vita reliqua velut rota volvitur revolviturdue , fzpius

tis,

nos commolat Auguftinianza illa tritura cordis, qua

D

cor contritum & humiliatum in tenuiffimos pulveres

al

redigat , donec fub lapide vel Apellaco, vel fepulchrali

s

penitus comminuamur ; in pulverem reverfuri.

Ài

Quaftio III.. uaza effe debeat. contritio

:

3(]!

?

qul

erfecia? aune aþpretiatifvä femma

IN

y. Effe debet appretiative fummaz Contra Gentiles fi

hkl*

liceát ad hominem Palladi Theofophice * fabulofis

lm

metamorphofeon umbris in veritatis luce affabulari,

lr

Pha&thon prolapfus ab axe, & ene&useft verus DEI

L'!Cl'j

filius coelo delapfus ab alto & interfe&us. Clymene

fl

verb inter Heliadum triadem Phaéthufam , Lampetien,

Q

Lampethufam arborefcentes , & exanimi perpetim in-

my

dolendo illacrymantes, eft plorabunda parens Pani-

dii

tentia cum tribus vel partibus vel partubusContritione,

ii

Confeffione, Abfolutione, quae perdia & perno&tes

&Pü&

lugent interfe&tum Domini , nec inania morti munera

dant lacrymas,

Qua denidue inde fluunt lacrymz;

hl

ftillatadue fole rigefcunt & ramis ele&ra novis vel fuc-

h

cina, ex portione auri arbitrante Plinio conftantia; funt

jus

ele&a lacryme? penitentiales ex amore D EI aureo

conge-

(8

—

«( 47 )5

mutet

congelantes. — Hi nimirum funt, &cefie debent fruau's

is adit

digni peenitentie arboris, in quibius acceffus amorisad

lus

DEUM fuper omnia dile&um menfuratreceffum dete-

|ianut

ftationis à mortali peccato infra omnia mala depretiato,

il

Contritio enim ceu fplendens Phaéthufa fororum ma-

crame

xima tantum debet execrari malum culpz,quantum vi

ialltt

imotivi eft execrabile. Sed vi motivi malüm culpz eft

, H

execrabile fuper omrie malum poenz,

Etgó contri-

105*

tio debet execrari malum culpa fuper omne malum

od

cnz. Minoris probatioin promptueft. DEUS effe

m

poteft author poenz non culpz , poena eft malum ho-

tend

minis , culpa eft malum DEI ; nec malus es quia puni-

N

ris, fed puniris quia malus es.

Ergo malum culpse

ff quz

€ft execrabile faper omne malum peenz. . Quapropter

|yeres"

ah! ite piz lacrymae , lactymarum carrite fluctus pro

;x'xkhï ,

homine, Angelis; & Deo. AÀc prohomine quidem

Ü

Ambrofius anxius , Mififti, ait: aquam laerymarum,

W;tfh"

aquam pcenitentiz , bibe aquam de tuis vafis , bibe a-

quam de tuis llu&ibus , ut dicas: & potum meum fle-

"n

tu temperabam ; fletus ergó tuus potus eft tuus, &

«miles f

làcrymzs tuz cibus eft tnus,

De Angelis veró quem

iib

hominum latet, lacrymas poenitentium effe adhuc vi-

Eabuhnz'

num Angeloruniï Chrifto demum quäm praclarus fit

"37

lacrymarum calix ex pcenitentium oculis ebibendus,

CLVW

feftive Petrus Chryfologus ad Magdalenz lachrymas,

j

:f?fh

queis oculi rorantur obortis refpiciens , Phari(zi do-

"

i

mum ,inquit; Chriftus intravit , non accepterus Ja-

)j

w

daicos cibos, neque pocula faporata melle , loribus-

Imtiam

Que odorata fümpturus, fed pcenitentis lacrymas ex

um

ipfis oculorum fontibus potaturus.

[

Objic. , Malum irreparabile majus eft malo repa-

rabili, At pcena inferni eft malum irreparabile, pec-

j rmZ)

;

catum reparabile. Ergo poena inferni eft malum ma-

j

li

jus & execrabilius , quàm peccatum.

E&. Dift. Ma.

[

'Si,- malum reparabile fit caufa mali irrepabilis,

Nego

a

Ma.

«( 48 )50

Ma. Si non fit caufa, Tranfeat Major, dixi Tranfeat.

lh

Sic Virginitatis amiffio eft malum irreparabile, non ta-

her

Tiyu

men illicó maximum , quia fieri poteft perconjugium

licitum.' Sed & peccatum eft aliquando irreparabile

E

fin

poft impcenitentiam finalem, poena inferni vice versá

eft reparabilis ante finalem . impoenitentiam,

Ergo

L

Minor fatifcit non abfolutt firma.Deducant igitur oculi

hf

contriti lacrymas , qua: fupra malum pcenale defleant

Hg

malaculpz , heu quot & quanta ; lacrymas inquam

te

n

cüm appretiantes, tum appretiatas, quas Chriftus olim

vifus eft five de genisB. Id de Nivella ftillantes pels

hoj

10j

vi aureá excipere , five apud Agellium ntre oblonga

deferre, fic enim commentatur in pfalm. 55. pofuilti

Ti

lacrymas meas inconfpe&utuo, velin Hebrzo, in utte

fU

tuo. Oro ut lacrymam quoque meam temere fundi

b

ac perire non finas, fed eas per ftillas quodammodo

N

utre tuo condas , & in rationibus tuis digeftum earum

lus

numerum habeas in quibus mex Calamitates cceterao

defcripta funt, ut earum meminiffe , & rationes ins

Ali

li

fpicere poffis, Alii legunt: Pofuifti lacrymas meas

inlibro creditorum & debitorum , hoc eft, inlibro

tfltun

lacrymarum peccatorum, fed in quo libronon cum Pe-

lg.

tro negationes tres & lacryma innumerabiles, fed pec-

Vitin

cata innumera, & lacrymz vah! vixtres aut ne una

Plol'e

forfitan confignantur.

&tf

Objic.». Abominabilius malum eft privatio poten-

jl

,4

Verd

tiz, quàm privatio a&üs( fic pejor eft ccecicas quam

tranfiens privatio vifionis ) At infernus privat gratia &

boren

HUHJ

potentiá ad a&us bonos , peccatum tranfitorie privat

aQu bono. Ergb infernus eft. malum abominabilius,

nullun

quàm peccatum.

y. 1. Dift. Maj. Si privatio poten-

ET

Conc, Sifiteffe-

tiaé non fit effeQus privationis aCtüs.

bS

Gus. Nego. . 2. Dift, aliter Maj, Si malitia defuma-

n

turàfolo bono quo privat. Conc, . $i fumatur quoque

ly

[

Y

aliunde à bonitate DEI fumma ; cui opponitur. N

)

linde

ide

fmn

«o;( 49 )50»

asf

Unde à peccati fonte dimanat poena , inde &1 hinc illae

Jon ts

lacryma contritionis proflux fontem potius , quäm

dj

rivulos confe&entur vel infeCtentur.

Voluptuofzx

uglum

anhile

JEgypti ccepas, porri & alia allia comefta graviter in-

c Yeni

flant , ventofitatem generant , lacrymas provocant

i

apud Hugonem Vi&orinum.

Deplorandi funt oculi ,

"T

fi (unt prima culpz origo, & non prínia gratiz fcatu-

hd

rigo , fifunt binz in cavernis latentes viperz, quibus

inqllll!

tentatio venenum , & contritio theriacam non propi-

nat,fi funt binze fagittae , quibusdiabolus armatur ad

ol

It (Fl'

nos vulnerandum, & non funt ícuta duo quibus DEUS

1os protegit adlafos reparandum. Puduit jam olim

pl

"'Tertullianum. Chrifticolarum, cüm videret Philofo-

pofuiiu

j uttt

phum Gentilitate przexcacatum Democritum, ut à

minüs honettis cogitationibus fibitemperaret , oculos

; fundl

Am(ï&o

eruiffe, cum palpebra qua(i cilicium non fat compref-

fum oculos minüs ftringeren:.

MAWE

«t

Objic, 3. lllud eft pejus, propter quod vitandum ,

o [

aliquid eft vitabile. Sed propterinfernum eft pecca-

,tum vitabile, Ergóinfernus eft pejor peccato ; juxta

; 108

jgliro

tritum illud Philofophi: Propter quod unumquodque

tale,& illud magis. g. D, Maj, Si hxc fit fola ratio

gm?

e

a

vitandi. Conc. Si non fit fola, nequeprimaria Nego.

g

Ploret Ariadne Thefeum, non ploret anima DEUM

amififfe? Jamque oculis ereptus eras, tum deniQue

flevi , canit pharetrati lufor amoris Ovid. epift. 10, imo

0 po'iü'

veró ploret anima, & ita ploret , ut obrigefcat in ar-

s

[3'13

orem , quam Geraldinus Itinerarij Lib, 2. miratus,

Pluvialia inquit: modo Infula ferri nuncupata , in ea

je t

nullum ftagnum , nulli fontes, nulli rivi , fed quod ma-

n

pl

o

gna nature miraculum eft, una tantüm arbor aquam

.€X internodiis foliorum emittit, qua toti populo, &

jj

d

omnibus patriz animantibus abund? fufficit & hacar-

or ignota omnino eft; quam ego cum ftupore fpe&a-

quüqh

vi , & miror hocà Gente Romana & Graeca pratermif.

Nggü:

fum effe,

(j

'Objic.

« o )30».

PT

Objic; 4. Coritritus ex amore DEI appretiativo des

beret praoptare zternam in orco carentiam DEI.

iaf

Implicat hoc in terminis.. Ergó implicat conteri ex

pe

chir

amore DEI appretiativo. &. D. Ma. &Min. Implicat

in terminis,ex amore DEI ut videndi, eligere aeternam

Erg

in orco.carentiam DEI. Conc. Implicat ex amore DEI

ny

ut non offendendi, eligere aeternam in orco carentiam

T

DEL Nego. $i implicat cam Tarfigena Paulo anathe*

f

ma etfe pro fratribus , cum Amramide -Moyfe velle

tun

deleri de libro vitz , cum Epifcopo Anfelmo mal-

gt

le purum à peccato infernum intrare, quàm peccati

Qu

forde pollutum cclorum regna tenere, illud filtem

Itj

AUl

non implicabit Acatholico Paridi,-uti ante hac prz

Helena Oenonem rüfticanam;fic deinceps pra Oenone

n

Helenam Spartanam, Dearum omnium Pandoram, pu-

lm

ta bonitatem infinitam adamare, Bella gerant alii tu

us

Pari femper ama.

Qu

Quzftio IV. $wZ

8ty

feHtia? -

IAïC"Ui'T.JZ./t"ere faciat pæ;m'--.T

il

fin

y. Ponitentia vefu[citat. merita mortifieata.

Contra^

ET

Angelos Codleftis Aulz Porphyrogenitos adeó non

toj

pugnat, quod homini prodigo qui mortuus erat &

lt

revixit , ftola prima reddatur , ut potius emortuos An-

Áng

geli pacis amare fleant , tuba clangente animando :

Surgite niortul.

Refplrate & fperate in DoMIno

Onil

Dotisi

peCCatores. non nefcij ex Tridentina feff:6. cap,6. ju-

tisfy

ftificatis five accgptam gratiam perpetuó confervave-

Egen-

rint,five amiffam, amiffam inquam recuperaverint, pro-

party

ponenda effeApoftoli verba 1, Cor.1 ;.Abundate in om-

niopere bono, fcientes quod labor ve&er non eftina«

G

s

nisin Domino. Hebr.6, Non enim injuftus eft DEus;

lg

ut oblivifcatur opetis veftri. Quin potiüs Joel,2, red-

det vobis annos, quos comedit locufta, bruchus,& ru«

Quit

bigo,&eruca.BenefaC DoMIne bonls & reCtIs.Píjr24»

o$

fyiy

Kt ratio porró cum Tutelaribus Angelis conttgAngeli

a

LÀ

--)s( $1 )Q

d

ita difcurrit,. An congruit; ütjuftus flexibilis o&toge-

LDEL

narius meritis gravis a peccato ilicet aque inanis ac

gne

puer refurgat? NNon. Àn merita Chrifti fatisfattoria

pict

chirographum peccati lacerant imperfett ? Minimz,

ternat

Ergoredit in gratiam, Ergb perfeae redit, ..Ergó

It DE[

in priftinam gratiam redit; utin humanis vel perfe&te

rentit

reconciliatus , vel ab infe&is humore peccati , morti-,

n

j

ficatisqdue membris perfeGe perfanatus.

Verüm hos

