bum Legis & verbum Evangelii toto ge-
nere fint oppoſita. Et in Lege quidem
mandatum eſſe, ut Deum amaret, & ei ob-
ſequererur, ſed tantùm pro ratione ſtatus,
G6G 4 in

. 36 ( 104.) 6

eum crederet; Quia addit,
fozmulam peculiarem differant it
& Evangelium, convenire ta
quod ſint ex æquo verbum Dl
ſidei noſtræ Ob jeẽtum, & obedienti⸗
ma. Unde qui teneatur credere DEO lo-
quenti in Lege, & vires ad id habe
cientes, illum poſſe etiam & debere e⸗
re Evangelio, ſi illi revelaretur; nec majo-
rem poſie concipi amorem vel obſequium
eò, quod in lege nobis præcipitur.
Tertiò, Angeleos integros ex revelatione
DEI cognoviile Redemtorem promiſſum,
ſuo tempore exhibendum & eo gaviſos fu-
iſſe, 1. Pet. rI. v. Ir. & Eph. 3. v. 10. Ergé
hominem in ſtatu integritatis potuiſſe ex
vevelatione DEl cognoſcere futurum Re-
demtorem à lapſu, & in ipſum credere, ean-
dem enim rationem eſſe utrobique.
Quartò ſpecialiter argnit Hülſem. trat.
de Aux. Grat. & producit argumentum, à
cu jus refutatione Arminium certa de cauſa
abſtinuiſſe ait Arn. Corvin. contr. Tilen.
Pag. 501. quod ita formatum eſt.
ui præditus eſt Spiritu mentis, Juſtitia
& San⸗

—

Mν⅞α

San

Uls e
itu

Npote

nned⸗
retla⸗
ch

linorn
Munon
D
uitder

munn

on
MWIa
ei
Seg
Mende
Unnon
le
n d
laligi
Meſini
Ui ſ

„. 1

ee uſ⸗

.,„..
lel Con

kelation
wilhun,
nilosth⸗

ile er
n he⸗
te, ean

n. talt
ntum,¹
ge cauli
f. Tilen.

Juſiti
A Kal⸗

e (105.) 9%

& Sanétimenia vera, is potentiam habet

gma Jesr*oρν Ccredendi, quia illu-
tis & ſanctitas voluntatis ſunt

„

ei ſine dubio. At qui con-
H Imaginem DEl, præditus eſt
Spiritu mentis, juſtitia & ſanéctimonia vera,
utpote cujus Imaginis hæc ſunt argumen-
gitur qui conditus eſt ad Imaginem
gr: Adam habuit potentiam o-=
mne dogma deosνcredendi, & conſequé-
ter etiam potentiam credendi in Chriſtum.
Videamus nunc etiam rationes Armi-
nianorum & B. Dorſchæi; Primum eſt, quod
Deus non dederit homini ante lapſam po-
tentiam aliquam fruſtraneam: Et ſanè in-
quit Dorſchæus, ineptum eſt dicere, Ada-
mum habuiſſe poteſtatem credendi Evan-
gelio, ad eius Myſteria acceptanda deter-
minatam, & ſic quoque poſteritati Com-
municabilem. Poterat quidem credere,
quicquid divinitus fibi proponebatur, ſed
potentià credendi, ſub iſta determinatione
tum non erat opus, quæ ei tum ablata fa-
iſſet, cùm ea cœpiſſet opus habere. Iſta et-
iam dotrina Divinz cum fapientiz tùm
bonitati adverſatur, quarum munus eſt, de
neceſſariis proſpicere illis, qui Divino Im-
Perio ſubſunt. Sapientiæz etiam adverſa-
G 5 tur

8 (106.) *.—

tur, ſi potentia aliqua conferatur, quæ nec
neceſſaria ſit nec utilis, & tum cùm & ne-
ceſſaria & utilis eſt, contra aufertur. Sanè
Evangelium ante lapſum Adamo non erat
credibile, ſed excedebat potentiam, quam
tum habebat; Potentiam enim habebat at-
temperatam illi ſtatui, quare credere pote-
rat, quæ tum erant crediwilis. Evangelium
autem tum non fuiſſe credibile, inde liquet,
quia homo ex Evangelio & ſe peccaterem
eſſe, & in peccatis mortuum, & omni ad
ſalutariter agendum poteſtate & libertate
carere, & ex imputatione juſtitiæ Media-
toris ſalvari credere tenetur. Iſta verô o-
mnia ita ſunt comparata, ut iis contraria
debuerit credere primus homo in ſtatu In-
tegritatis.

Secundum eſt, quod non præcipitur in

Lege, ſed in Evangelio., ſive in fœdere gra-
tiæ gratuitæz, ad id præſtandum non eſſe
datas vires Homini in primo ſtatu, qui erat
ſtatus fœderis naturz, nam primum homi-
nem non opus habuiſſe credendi Evange-
lio, cùm per Legem ſalvari debuerit, ideòô
nec potentiam credendi ipſi inditam fuiſſe.
Addit B. Dorſchæus veriſſimum eſſe, id,
quod in ſtatu Integritatis ab Adamo requi-
ri non potuit, non fuiſſe in potentia Ada-
mi

Ins en
Kamm
lenteg
teeti⸗

,

Unkat
m pet
ſgoiip
opoe
Uit
kerti
ntta
⸗
lieſ
UDEU
molan
Muun
wnn

ſerſten

er
UIon
Uniit
he
Lene 1
fimmn

—
guener
imre.
t
Nonett
nn
enen⸗
enpe⸗

Nelun

elnen

eOen

OMi
Pberae
Melie
erd
Onttai

Keaul.

feinin
eegee
von
gient
nbom⸗
ange⸗
t, icn

ſile.

ſe, i⸗
otegur⸗
iiAn

—

5 (107.)

mi juxta voluntatem DäEl præſtabile. O
mne enim, ait, id ad quod præſtandum A-
damus potentiam accepit, divinitus ab eo-
dem reqniri potuit, nec eſt, ut dicatur, præ-
ſtare etiam id potuiſſe, ſi requireretur. Eſt
enim, Iubjicit, conditio hæc impoſbilis,
tum ſtatui, in quo conditus eſt Adamus,
tum potentiæ ipfi, id enim fruſtraà fingitur
requiri poſſe à potentia aliqua, quo requi-
ſito potentiam jam extinctam eſſe ſuppo-
nitur.
Tertium Argumentum eſt Corvini, quod
contra Tilinum p. 505. & contra Molinæzũ
p. 157. producit, & quod non ſpeciem tan-
tum, ſed & robur habet. Nempe vires cre-
dendi eſſe vires reſurgendi ex lapſu. Si igi-
tur DEUS Adamo vires dederit, per quas
non ſolùm ſtare poſſet, verum etiam ex la-
pſu reſurgere, utique per lapſum vires illas
non potuiſſe perdi, utpote quarum natura
hæc fuerit, ut poſt lapſum prodeſſent. Quod

fſi verò vires illas Adam retinuerit, tum il-

lum non habiturum neceſſe, ut poſt lapſum
novis ad credendum viribas inſtrustur.
Hoc autem abſurdum eſſe, igitur & illud.

Atque hoc argumentum Synodici tanti æ-

ſtimarunt, ut Solux ſufficere putarint.

86 (108.) %½

* .

Et profe &, ſi dicendum quod res eſt,

Hüfſtemanni Reſponſio non videtur hunc
nodum ſolvere, inquit enim: Tota difficul-
tas in eo eſt, quod Corvinus
I. Confundit potentiam credendi UT
SIC, cum intentione DEl determinantis
hanc potentiam ad ſingularem quendam
akum.
2. Quod voluntatem ſeu intentionem
DElconditionatam ( Adam labatur) con-
fundit cum decreto DEl abſoluto, ac ſi Dx-
us potentiam illam credendi voluerit eſſe
inamiſſäbilem & inſeparabilem ab Adamo,
quocunque modo ſe gereret. . .
Utrovis autem modo ſumatur intentio
DEI, non ſunt tamen oppoſita, indere ali-
cui vires amiſſ biles, & indere alicui vires,
quæ poſt amiſſionem funt recuperabiles,
atque ad reſurgendum utiles. Quid enim
impedit, quo minus ex DEl etiam inten-
tione, vires ante lapſum, aliquid commune

habeant, vel etiam eæxdem fint, cum viri-

bus, poſt lapſum gratia DEl reſtituendis.
Aliud eſt prodeſſe ex Divina intentione-
poſt lapſum, aliud non poſſe perdi per la-
pſum. Hæc ſe invicem non ponunt.
Hacétenus B. Hülſemannus, cujus cine-

—
ſedt
hika
Nn
Smann

lelcete
ebens

Nhytn

letalur

li⸗
eneim
ar
n wd
em
rer
l
lunnin
luhe
eren
iopene
Din⸗

Telend
ende

Us- . . lba
ges uti meritò veneramur, Ita pro nberere
Lheoe-

—
Ane
tur hon

DNdl D
Unants

Clenen

lelt ric⸗
Ano,

ignend
leei⸗
l en
eahlen
ein
n miner
onmmm
umti

e

entionn

lipe .
nl.
juche⸗
ſeate

Theo⸗

(109.) D£
Theelogica loquendo, non exiſtimamus
ſatis factu 1111 eſſe Corvino.
Nam r. intactum reliquit laudatus Hül-
ſemann. id quod tamen palmarium eſt, vi-
delicet cum Corvinus aſſerit & rectè, vires
credendi videlicet in Chriſtum Re⸗- demto-
rem & Satisfactorem eſſe vires teſusgendi
ex lapfu. Aut enim hæc prop oſitio vera eſt,
aut falſa. Si vera, vicit Corvinus, cuûm vi-
res reſurgendi exla Pnon dentur, aut fru-
ſtrà dentur STANTi1; Si falfa, à D. Hülſeman-
no falſitatis debuiſſe treda ui. Veram atus
tem eâàm eſſe, doc get Pa A
poſtolus apertè dis cit, hen 1
tum mortuum eſſe in pece
autem In Chridumre reſ

aod Deus eas contui erit t hominl Prirne
unt enim effe tus Spiritus S. in economia
ſua ſpe tati, in quantum ſeil. in vetbo. &
per verbum Evangelii, item p perSacramen.
ta operatur.
Deinde confuſio non eſti inter potentia m
credendi Ur Sic, cum intentione Däl de-
terminantis hanc potentiam ad ſingularem

quendam actum. Debuiſſet eni im prius

probare Hülſemann, quod ſub illa potentia
ut ſic, contenta fuiſſet hac in particulari,
& tan=

6 (I10.)

un Kagr
e

& tantùm determinatione quadam opus

habuerit à DäO; contrarium patet, quia-
Deus uti non conferre ſolet potentias ul-
tra ſtatum, ita nec determinare vult aut
poteſt ultra ſtatum. Adhæc radix utrius-
que potentiæ EsszNTALTTER diverſa eſt:
Nam radix potentiz Ur Sic Adamo con-
ceſſæ, eſt volunfas DEl ſancta, Bona, ſed
Præcisè ut Creatrix; At Radix potentie cre-
dendi in Chriſtum, & fiduciam in ilium col-
locandi ſtat in voluntate DEl equidem et-
iam Sancta & Bona, ſed FoRMALITER ut
Miſericosde, ur dante nova media & reme-

dia ad ſalutem, non modo Creativo forma-

liter, ſed Recreativo.
Quartum Arminianorum Argumentum
eſt, ſi potentiam credendi Deus Adamo in-
didit, cùm ipfi neceſſaria non eſſet, tùm
verò abſtulit, quando neceſſaria fiebat, tum
Sapientiæz & Bonitati divinæ illam diſpen-
hſtionem adverſam fore, upote quæ de ne-
ceſſariis in uno-quoque ſtatu provideat.
Hoc Argumentum Hülſemannis pro in-
valido habet: Dorſebæss verò pro oplimo. Ait
enim, aut Deus Adamo conceſſit potentiam ore-
dendi tantam, qua etiam Chriſtum nt Mediato-
rem & Satiefattorem pro peccatis apprebendere
Potui amn præviſione lapſus aut von. Si cum
præ-

e u

Ny
Nebhil

o

N N

FIn

te
.
N

rn,

Pin
ia

tita

unlre
eſte

ſectnen
kenn
ie
Ugerin
enpnen

ileam

dbieke
kuenin
heitan

Uln s
Uet,

Okentird.

Ueſal at
Auntin.
firelnen
anoce⸗
Bon, K

Ukertitar.

Rumc.

gbictent⸗
LITIAI
dene.
oſornr.

uremm

Anwir⸗
le. in
etat ton
cher⸗
2 Gene⸗

Nilet
o II

imn 4
i
Meli
ehutte

Ne⸗

(III.) 8½.

præviſione lapſjæ; non debzait lapſu eveniente il-
lam potentiam perimere; ſi non, ergò noluit eam
pro Subjedo habere hominem lapſum, nec pro
Objecto Mediatorem inter bominem peccatorem
Deum iratum.
Abnutenti Gratid Divind, ipſa quidem tota ju-
ſte adimitur, non tantüm id quod ejus reliquum
eſt; ſed i Dess largitus eſt gratiam credendi, quæ
etiam ad ſtatam lapſis ſe extendat, qua contra

lapfsm Chriſtus Mediator apprebendatur, juſti-=

tie ejss non convenit, ut hominem propter eſas
non ſum puniat, quod ipſe præcisé ob ſiatus ra-
tionem non dedit. Neg; Sapientiæ DEl congrnit,
homini bolenn adimere, ampledctendl etiam re-
wedia lapſiis, cum lapſus jam præſtò eſt, cnm i-
plam in tanta amplitudine dediſſet, ut etiam re-
media lapſus ampletti potnerit. Quæ verd iſta
eſt bonitas divina, potentiam ceredendi in tanta
latitudine virium dare, ut etiam non neceſſaria
potuerit amplecti, ex adverſo penitus illam tolle-
ve, àm ad neceſſaria amplettenda neceſſaria eſt?
Haétenus B. Dorſchæm.
In iſte ſententiærum divortio, ubi tanta

+

ingenia pugnant, difficile equidem videtur
exponere, quisnam melicribus & fortiori-
bus armis ſit inſtructus, ſi tamen judicium
à nobis ferendum, exiſtimamus, utramque
ſententiam aliquid ex vero habere, Dor-=
ſchæi tamen prævalere.
Natn

e rs —

Nam I. conceditur Hülſemanno & Re-

formatis, quod Adamus habuerit poten-

tiam ſicut generalem credendi ommi verbo
revelato ita etiam ſpecialem hanc, creden-
di, quod Deus miſſurus eſſet Filium pro
redemtione generis humani, ſi homo labe-
retur, in caſu ſcilicet, ſi talis reve atio ipſi
fata eſſet; ſed hæs potentia extendit ſe tan-
tum ad habendam notitiam & aſſenſum.
2. Concedi iam hanc potentiam in
Adamo non fuiſſe fruſtraneam, licet enim
ſe non exercuerit, præcitè & ſpecialiter cir-
ca hoc Objeſtum, exercuit tamen ſe circa
alia Ob jecta: Sic ſi quis bona indale ſit in-
ſtructus, & polleat viribus ingeni, & ſeſe
applicet ad ſtudium Theologiæ, non pro-
pterea dici poteſt, quod illæ vires per ordi-
nem ad ſtudium Iuris fint fruſtraneæ, Suf-
ficit enim, quod illæ in alio Ob jecto ſe ex-
erceant.
2. Dicimus cum Dorſehæo & Arminia-

nis, primum hominem non habuiſſe po-
tentiam CREDENDI IN CHRISTUM; Si cre-

dere notet idem ac fiducialiter apprehen-
dere Meritum Chriſti; non tantum quia
hæc FrpuciA, ſeu ſides in illo ſenſu ſpeétata
non eſt præcepta in Lege, nec contenta fuit

in Lege illa cordi Adami inſeulpta, ſed et-

lam

4

/

ilie
p

linte

Miet
iri
lils &
Deine
je non
Cnß
Uffit
i Nei
iler ſ
4
pon
Ar
un Ne

ln
Waes
Utn

inge

UNtve
kſttven
Ul, 3

minin
16cre⸗
rehen⸗
in gui
eban
entalut
ld er
jam

* (113.) £W..
iam quia illa datur à DEO poſtlapſum, ut
ſit inſi rumentum apprebendens Meritum && Sa-
tis futclionem Chriſti, qui eſt Sponſor noſter,
Mediator, Fundator Fœderis Evangelici. Uti
ergò planè differunt fœ&dus primum & fœdu-
EVangelicum, at que uti in fœdere primo ſim-
pliciter inutue fuiſſet Inſtrumentum applicans
ibi ſat isfatctionem alienam pro peccatis, ita in
utilis & prorſus ſuperflua fides.
Deinde uti vita ſpiritualis in primo homi-
ne non conſtitit in ſide, ſeu potentia credendi
in Chriſtum, ſed in illa habituali Santtitate &&
uſtitia, ita ut jam contrà vita Chriſtiano-
rum ſpiritnali conſiſtat in illa fiducia recumben-
te in Meritum Chriſti, cu jus fructus & actus
vitales ſunt, charitas, pax, gaudium in Deo
Gal. 5. quæ fiducia planè cum illo ſtatu in-
compoſſibilis fuit. ”Ms
Ad hæc fides ſeu fiducia in Chriſti meri-
tum accenditur tantùm verbo Evangelü;
quod proin dicitur potentia ad ſalutem o-
mni credenti, Rom. I. v. 16. Hoc autem
verbum Evangelii ſpecialiſſimum eſt benefi-
cium gratiæ fœderalis in Chriſto ſancitæ, &
per ejus meritum pactæ: ipſique tânta vis
& virtus collata eſt, ad lapſum hominem
reſtituendum, quanta potentia && robur est
DEl, quando Chiſtum ſuſcitavit ex mor-

tuis

*2 (114.)

tuis Epheſ. 1. v. 17. Quæz virtzs planè non
competit legi, quæ in Paradiſo tantùm ſo-
nuit.
Denique hanc ſententiam eo lubentius
defendimus, quia conſona eſt doctrinæ
profundifſimi quondam Theologi D. Wol-
Jini, qui prolixè & ſolidiſimis rationibus o-
ſtendit in tract. de Obligatione Credendi in
Chriſtum, illam obligationem non oriri ex
Lege Morali, cum Lex fidei & Lex fadtorum
planèe à Paulo opponantur. Rom. 3. v. 27.
Videatur etiam Zobias W/ agnerus, Cancella-
rins Tubing. qui pariter aſſerit, primum ho-
minem non habuiſſe potentiam credendi
in Chriſtum, in diſput. de Statu primi ho-
minis.

QX. STIO XI.
Quibus dotibus inſtructa fuerit

voluntas?
Summa.
1. Duæ dotes principales voluntati afſignati-
tur. Libertas & Sancétitas.

2. Natara libertatis explicatur.

3. Oſtendituf, quod in primo homine non

fuerit libertas per modum æquifibrü:
4. Sanétitas voluntatis ex Scriptura probatur.
3. Socini cavillatio eliditur.

Trans-

hberit4
Weren
llle,
E

ünsg!

ia ſit

tas l
Ubertoti
am .
et
ar, a
inan⸗
Ermo
nnel⸗
tave⸗

(Epil

Ehuti
ſnaheS
Win
feri
lre 0
hon
Deuge

aeerd

Ntunb⸗

hbentiu
Cdr
M.
aeo⸗
lerkii
otier
ſKun
N
(mulle
munke
Ctelol
dinike

ſien

mine Rot
brii
tobetut⸗

ſun⸗

,

△

*K Ranſeundum nobis jam eſt ad volun-

tatem & videndum, quasnam vires ha-
buerit Adamus in illa potentis; Ubi primò
advertendum, duas inſignes dotes in illa
fulſiſſe, nempe Libertatem & Santdtitatem.
Quod Libertatem attinet, ut indoles ejus
eò magis pateat, advertendum porrò, quod
varia ſit Specieæs Libertatis; Alia enim eſt Li-
bertas Independentiæ, quæ eſt excellentiſima
Libertatis ſpecies, ſoli DEO competens, tan-
quam Enti primo, & hæc opponitur neceſſi-
tuti dependentiæ, quæ im bibita eſt omni Enf
Creato, cùm omnia eſſentialiter dependeant
à Creatore ſuo. Secunda Libertas eſt à cCoa-
Rione, quæ eſt exemtio à violentia exteriori:
Qua ratione dicitur voluntas cogi non pos-
ſe: Intellige quoad actus elicitos: Licet cogi
poſſt quoad actus imperatos, quæ tamen Co-
adtio voluntatis PROPRIE non eſt; EÆ£quipol-
let hæc Libertas Spontaneitati, & voluntati
naturalis & eſſentialis eſt, ac proin homini in
omni ſtatu competit. Tertiò eſt Libertas
Indifferentiæe, quæ competit voluntati, per
modum poteſtatis dominativæ ſupra ſuos actus,
& hæc opponitur prædeterminationi, ut quæ
ab intrin eco deſtruit Libertatem, nec relin-
quit homini poteſtatem ad utrumque actum.
Denique ent Libertas à Servitute, per quam
2 home

* (116.) D£

homo nullius Servitutis vel peccati, vel mi-
ſeri? jago obnoxius eſt; Et huic opponitur
neceſſitas Servitutis, quæ eſt in peccatoribus.
Primuz itaque homo non habuit qui-
dem Libertatem Independentiæ. cùm non fue-
tit abſolutè ſui juris, ſed ut Creatura Crea=
tori ſuo debuit ſub jici. Tres verò reliquæ
Species Libertatis ipſi competebant, nempe
1: Libertas Spontaneitatis, ut quæ omni vo-
luntati, ut talis eſt, competit. 2. Libertas
Indifferentiæ in eo fuit; potuit enim agere &
non agere; velle & non velle, id quod ta=
men quoad Likertatem Specificationis cum
cautela eſt accipiendum. Nempe quod illa
indifferentia non fuerit uti ſupra di cum per
modum alicujus „XanlIBRII ad bonum &
ad malum. Cùm tale eqnilibrium pagnet pri-
mò cum ſtatu Creationis, in quo voluntas
creata fuit valdè bona utpote ad Imaginem
DEI in Juſtitia & Sanctitate condita; Val⸗
de bona autem non eſſet, ſi ad vitium æqnè
ac ad virtutem, ad malum æqquè ac ad bonum
frorenſe fuiſſet. Deinde pugnat cum Lege
omini lata, quæ Deum tota anima, & to-
tis vir bus amare jubebat, à qua utique jam
receſſiſſet, ſi in tali EoniBRiIO fuiſſet eon-
ſtiutus: Eſt itaque indifferentia illa ſità non
In PikNA U&τ & KQaL.iRO, ſed ita,
ut

por
lon pe
Mom,:
R Lon
Eiuliu

ne⸗
Ad
nn
Nqvo⸗
En
n &
Wyet
Puda

eig.

een
gr⸗
mtit
N
kmuhe⸗

e⸗
endi

gend.
Uukeben
Il. byin
le,
une
oiſ̃⸗

— (117.) –

lſin ut potuerit quidem peccare, & potuerit
hhin non peccare, ſed tamen inclinaverit ad bo-
anin num, atque adeò ad non peccandum: Cla-
uie⸗ 1e: PoTENTIAM accepit à DEO & vire, imo
mmnſie⸗ & inclinationem ad Bonam, Potentiam autem
une non accepit à DEO ad PrcCANDUM; ſed ea
n in Adamo fuit, per modum meræ non re-
ug pugnantiz; cujus RAPDIX erat NIHILUM.
IE De quo mox.
Uini Quamvis itaque Libertas quoad natu-
idt ram & Eſſentiam ſpeétata, ſemper homini
lanln competat, variatio tamen ejus ingens eſt,
sn quoad accidentalia in omni e jus ſtatu, nam
e nli verbi gr. Libertas Gloriæ in Beatis eſt non
Iün poſſe peccare: Libertas Fidelium in ſtatu Gra-
mE tie eſt, poſſe peccare &o non peccare. INFIDR-
eie. Lks qua tales non poſſunt non peccare. At Li-
Wn bertas in ſtatu integro fuit inclinare ad Bo-
Inedn zum & poſſe non peccare. Prima itaque Li-
u e bertas ſtat cum impotentia abſoluta ad peccan-
jinotn dum. Secunda eſt potentia peocandi & bene
m agendi. Tertia eſt abſoluta impotentia bene
tar agendi. Quarta fuit potentia non peccandi.
imir Uade bene Angnſt. lib. de corrept. & Grat. c.
gfen 11. Prima Libertas voluntatis erat poſſe zon-
etee peccare, noviſſima erit multò major non poſſe
uſiu peccare. Prima immortalitas erat poſſe non mo-
,ſin ti, noviſima erit multò major, uon poſſe mori.
1 N 3 Prima

(118.)

Prima erat Perſeverantiæ poteſtas, bonum paſe
non deſerere. Noviſſima erit felicitas perſeve-
rantiæ, Bonum non poſſe deſereer.
Ex quo ipſo conſtat Libertatem non qua-
lemcunque in Adamo fuiſſe, ſed cum incli-
natione ad Bonum; Imò re ipſa voluntatem e⸗
jms ſandtam fuiſſe, ſic ut in eo fuerit Libertas
Jancta & Sandtitas libera Y .
Huc pertinet, quod dicitur, hominem
faiſſe conditum rectum, ubi Scriptura non
dicit, quod homo fuerit conditus aαροα
& ſceleris purus, ſed % reétus. Ec-
cleſ. 7. Quod Anguſt. explicat lib. 12. de Ci-
vit. DEI. Fecit Deus, inquit, ſicut ſeriptum-
eſt, hominem RE CTIM, ac per hoc volunlatis
Bonz. Non enim RECTuS c⸗ Bonam non ba⸗
bens voluntatem; Bona igitur voluntas OPus
157 DKI: Cum ea quippe ab illo factus eſt homo.
Secundò Paulus hph. g4. v. 2 4. deſcribens
primum hominem, ait, quod creatus ſit in In-
ſtitia & Sandtitate veritatis, hortaturque ut nos
noque in renovatione noſtra induamus novum
anctucne, At verò Adamus fuit Novus bomo,
neque in illo ante lapſum ulla dici poteſt
vetuſtas extitiſſe. Alioqui Adamus ante
peccatum quoque regeneratione & renova-
tione indiguiſſet, neceſſum itaque erit, quod
primus homo in Juſtitia & Sanctitate fue-
XIIt

—

—

ſtcon

IN

e den
len
eſtin
n ber

lLen

kini

m!

Unditn
on hal
li
e
Wtar
Une!
lah
eets
ugnte
lit tn

(ylcore

Eo

7

Remn
tima
lun
nniyonn

Npr

rnn
lorn
6 r.

monget
n int
pletten
elkene

onien
Gnun
elkuelke
1, lel⸗
o
ntxbe
Pbono⸗
eleibens
eſt⸗
14rONli
honen
iͦpott
wos
& feton⸗.
eitgtol
Pinefe⸗

(119.) 25½

rit conditus. Terminus enim RENOVA-
TIONIS Relativus eſt, & priorem ſtatum ſi-
ve vetuſtatem reſpicit, aut ſupponit: Nec
poſſemus dici renovari ad uſtitiam Spiritu
mentis noſtræ, niſi olim ad eam in primo no-
ſtro Parente conditi fuiſſemus.
Tertiò, quando Deus creare hominem
inſtituit, conſilium E jus fuit, faciamms homi-
zem, ad Imaginem noſtram. At verò ſi homo
conditus non fuiſſet juſtæ, & ſanétus tum
non habuiſſet Imaginem DEl Inſtiſimi, &
Sanbdtiſimi. Quâ enim re meliùs referre po-
terat Imaginem DEl, quâm in Juſtitia &
Santitate. D L
Hinc Lev. II. v. 442. Deus dicit ad Iſrae-
litas: Ego Jebova Deus veſter, præcipio, ut ſan-
Rificetis vos & ſitis ſantti. quia Ego ſum ſanttus:
Et Ambroſius de juſtitia & probitate loquens:
ait, quas virtutes, quanto plus quisque in ſeipſo

bhabet, tantò propior eſt DEO & majorem ſui
Conditoris ſimilifudinem gerit. Et Damaſc ifib.

2. de O. F. c. 14. docet: Adamum conditum-
fniſſe non tantùm àανανον vel non malum, ſed
. 21 X — .
etiam αονα α *ασvirtnoſum redtumqne &

mien 267†1α ασαπααο, αα nαοσ ανα ρα

*oαπνναι, Omni virtute præditum, & omnibus
bonis ornatum.
Ut proin fruſtrà ſit Socinis, qui in Præl.
V H 4*½ Theol.

2 (120.) 8

Theol. p. 539. ait, Adamum antequam man da⸗
tum illud Paradiſiacum transgrederetur, reverq
jn tum non fniſſe, cuùm nec impeccabili eſet, nec
ullam peccandi occaſionem habuiſſet: Vel certè
jnſtum fniſſe affirmari non poſſe, cum nullo modo
conſtet, eum à peccato abſtinniſſe. Fruſtrà, in-
quam, hæc dicuntur, nam licet impeccabilis
non fuerit Adamus, tamen potuit eſſe ha⸗
bitualiter juſtus: Quod enim peccare po-
tuit, id tantùm fuit REkorz, per modum
potentiæ Logicæ, & ſimplicis non-repugnantig.
At quod ſtare potuit in ſua integritate &
juſtitia, id erat per modum qualitatis con-
create. Ex qualitatibus autem habituali-
bus Juſtitiæ aliquem denominari jnſtum-
Sν†ονοo eſt. Adhæc ſtante ratione Socini,
ne Angeli quidem dicendi fuiſſent Juſti in

Primæva Creatione, nam & illi non empliciter

impeccabiles fuere, ut docet lapſus multo-
rum. Denique quis dubitabit, quod Ada⸗
mus ante lapſum actus õ &
Sanctitatis elicuerit, amando & colendo
Deum ſuum? Quis negabit, Eum cùm in-
troduceretur à DEO in hortum deliciarum,
Paradiſum, gratias Benefa tori ſuo egiſſe:
Amentem & ingratiſſimum oportet fingere
Adamum, ſi talia de ipſo ſtatuere velimus,

fuit ergò etiam actnaliter Iaſtig.

QWUKE

deo
4 ſe

e
ſi⸗
pnn
Ci
lemi,
leſri
ſn
Uing
fnlee⸗
t
Dotbbn
Kan
Mln
econ

Rlnn
Ne

—

1me
nn
eer
M
Mrven
hrii⸗
eehi
lle
e ⸗
nodan
Gtonit
ne
pd.
hitucl⸗
a⸗
e Nen
tin
ſplite
molo⸗
odAdr
ſitie &
coendo
ün in⸗
ciarunm,

degſe

tſungere
velinun

n P
RSE

QWYüähST. Xll.

Qus fuerint dotes & vires au-
peuitus ſenſetivi?

Summa.
1. Oſtenditur, quod ętiam appetitus ſenſitivus
2. Probatur inprimis ex perpetua aſſertione
Auguſtini & Patrum.
3. Pontificiorum ſententia producitur.
4 Rejicitur ex Auguſtino.

R Ectus homo & ſandtus non poſſet dici,
ſñſi aliquid in ipſo fuiſſet diſiortum, aut
tepugnans rectæ rationi & Legi divinz.

Qocitaque appetitum e jus ſenſitivum con⸗

cernit, & is quoque donis ac dotibus ne-
ceſſariis ad caſtè amandum Deum, & adob-
ſervandum fœdus primum fuit inſtrutus.
Nam & is habuit tum ſuam rectitudinem in=
trinſecam ſeu Anso-LurAM, tum RLATI-

VAn, ſeu conformitatem exactiſſmam in ſuis

motibus cum recta ratione. Nulla itaque
affe tuum æαεα & inordinatio in Ipſo fuit,
nullus an Niſentui motus, id quod egre⸗
. ie contra Pelagium, ejusque defenſorem
lulianum docuit Auguſt. lib. 1. contr. ſul. c.
12⁄: Me verè, inquit, primus bomo, Hulla tak
3 N

6** (122.) 83

rixa à ſeipſo contra ſeipſum tentatus atque tur-
batus, in illo beatitudinis loco ſna ſe cum pace-
fruebatur, & mox inferius: Zales vires habe-
bat ejus voluntas, quæ ſine ullo ſuerat inſtitxta
peccato, & nihil illi ex ſeipſo concupiſcentiali-
ter reſiſtebat, atque ideo puritas & caſtitas
in eo exacta, unde etiam Nundus non opus
habuit, ut erubeſceret: Quod argumentum
quam maximè etiam laudatus Angnſt. lib.
5. contr. ſulian. urfit. Qui per peccatum ni-
hil pudendæz novitatis in partibus illis cor-
poris ortum eſſe ſentiebat: Ita enim plenus
Zelo inquit: Ego verò non à pictore inaninm
Figurarunm, ſed à Soriptore Divinarum didici li-
terarum, quia illi primi homines nudi erant, S
non confundebantur: in quibus abſit, ut tanta in-
nocentia tam impudens eſſet: Sed nondum ine-

rat, quod puderet: peccaverunt, attenderunt, e-
rubuernnt, apernernnt, & adhac clamas julia-

ne: Nihil illic indecens ſenſerunt. Hanc planè im-
udentiam tuam nimis incredibilem abſit ut di-
cam, nullus Te Apoſtolus aut Propheta, ſed nec
pictor docuit aut Poeta. .
Et paulò infra. Adam mulier ejns, qni

midi erant ante peccatum, & non confundeban-

tur, mox ut peccaverunt, quas partes corporis

amicierint, periz omatum nomine ſatis expres-

um eſt.
ſiss Nempe

.
Ne
ſann
ſolut
(ſtia
uli
(23.
huden
in
00
e
Iun
iefinte
ſori.
itl
lg
rech
Un
Nt
Uor e
Unng
Nator

Aulce

e h

inane
in 1
it,
kenefu

—
tge.
en ue
Pebhe⸗
güfiru
pieri⸗
Ldin
Nou
mennn
t.

MN. .

üluc⸗
nplun
ſe nen
lun
tanloſt⸗
ceſr ine⸗
M t-
lo·
te in⸗
it nt ei⸗
1
is
ndetan

. Coror
5 erptir⸗

Nengt

* (123.) 8

Nempe Nuditas in illo ſtatu perfectionis
ſignum erat tum integritatis naturæz & ab-
ſolutæ pulchritudinis, tum continentiæz &
caſtitatis, ſicut nunc poſt lapſum ea ipſa
nuditas probroſa eſt & fœda Ezech. 16. v. 7.
c. 2 3. V. 29. Apoc. 32. v. 18. ſignum eſt enim
pudendum peccati, Gen. 2. v. 7. & miſeriæ,
Vob. I. v. 2 I. & in pœnz locum haud rarô à4
DEO denunciata, Deut. 25. v. 48. Hoſ. 2. V.
2. Apoc. I7. v. 16.
In nuditate primæva homo fuit inſtructus
veſtimento juſtitiæ & innocentie, unde exte-
rior illa precioſa potiùs erat: Tum enim, in-
quit Chrqſoſiomus amictus erat Adam admi-
rabili gloria, & quidem longè ma jori, quàm
ut veſtitus ullus eum ornare poſſet.
Ut mirum proinde ſit Pontificios Theolo-
gos aliàs Auguſtini deprædicatores ſum-
mos eòô abivliſſe, ut ſtatuerent, hominem
natura ſua, ex conditione materiæ ad inordi-
natos motus propendiſſe, appetitum ſenſi
tivum rationali repugnàâſſe. Quid enim
aliud docuit citatus julianus Pelag. defenſor
apud Anguſt. lib. I. Op. Imperf. p. 100. inqui-
ens: hano autem voluptatem 6g concupiſcen-
tiam ante peccatum in Paradiſo fniſſe res ipſa de-
clarat, quia ad delictum via per concupiſcentiam
Juit, quæ cum pomi decore ocnlos incitaſſet,
Sem etiam irritavit jncundi ſaporis &c.

Sed

4 (124.)

Sed contra hoc affertum magne Spiritu
infurgit Auguſtinus, & ait: Quid eſt ergè
quod loqueris, neſciens quid loquaris? Ergone
S in Paradiſo ante maleſuadi venena ſerpentis.
ante corruptam ſermone ſacrilego voluntatem il-
liciti cibi libido jam fuit? Et quod intolera⸗
bilius dicitur, ad malum provocabat, & ma-
la non fuit? Sed de hoc plenius infra.

QKSTIO XIII.

An dotes illa fuerint primo homi-

ni naturales, an verè ſuperna-
turales?
. Exponitur, quod non tantum Romana
Eccleſiæ Doctores. ſed etiam Dn. Calixtus,
& alii dotes illas faciant ſupernaturales.
2. Exponitur Status Controverſi?z.
8. Aſſeritur, quod dotes fuerint naturales.

Padanan vidimus dotes & qualitates,
quibus primum Hominem Creator O-
ptimus inſtruxit, opus nunc eſt ut decla-

gemus, an dotes illæ fuerint naturales, an

ſupernaturales: Ex hujus enim Puncti de-
ciſtone multa pendent.
Obi ante omnia ſupponendum eſt, non
antm inter Pontifcios Theologos, dari fa-
Riones,

Cide
dant
leen
lis d
lnft
uret
inn
un
Mruite
Conttr
e
Aert
lnd
Cente
Daren
trinn
ln
l
Ut
derl
Elen
ae
u
n!
geri
II
fizn.

Nerk
Knt⸗

Nomane
Caliun
rales

les⸗

tater,
601 0·
Gecha⸗
es,

ſt non
lanle⸗
lones,

2 (1:5.) *

Riones, ubi altera & quidem communid?
pars tenet, dotes illas fuiſſe ſupernaturales.
altera verò affirmat, quod fint naturales:
Sed etiam inter Theologos, qui Lutherani
aliàs dicuntur, cönſenſus non eſt: Nam
Helmſtadienſes recentiores, quos inter pri-
maseſt D. Calixtus, Senior, Vir alias Do⸗
tim̃mus, item Regiomontani Novitii, quo-
rum primipilus eſt D. Dreſerus, negant
pariterx, quod illæ dotes fuerint naturales.
Contra Lipſienſes, Wittebergenſes, Tubingen-
ſes, Argentoratenſes, Jenenſes; & alii Orthodos=
xi Theologi affirmant, quod fint naturales:
Ex parte verôò Pontificiorum cum noſtris
faciunt Cornelius ſanſenins, Epiſcopus Iprenſis,
& ante ipſum Guilielmus Eſtins, Cancellarius
Duacenſis, Henricus de Gaundavo; & alii. Con=
trarium autem ſuſtinent Barth. Medina in
1. 2. q. 85: arf. 3. & 4. Bellarminu, Becanus,
Ludov. Molina, Leſſius & tutba communis.
Ut autem res eò clarior evadat, & voces
ab æquivocatione liberentur, advertendnm
eſt ſecundo Naturale quatuor ĩmprimis mo⸗
dis accipi.
1. Originaliter, quod cùm natura Exor-
dium ſumſit. adeoque eſt concreatum, vel
congenitum, ſicque naturæz coæxvum; & ipſi
intimè infixum, huic opponitur 1à Adven⸗
titiunm. 25 Sus

—

⸗ Hemmaur

63 (126.) WG

2. Sumitur, Conſtitutivè vel Conſecnti n

quod naturam rei per modum partis eſſen. enten
tializ conſtituit, aut tanquam proprietas for. Uenſun
maliter ab eſſentia dimanat, ficque eam con. u, ⸗
ſequitur, & ſic opponitur Accidentali. Fiinen
3. Accipitur perfectivè pro eo, quod na- nu
eunſi

turæ non tantùm eſt Conveniens, ſed etiam
Ornamentum eſt & perfectio, quod opponi- Mentia
tur ei, quod naturam debilitat, aut omni- umd
nò deſtruit, ſicque contra eam eſt. wlbur
Denique 4. ſu mitur YTranſitivt, quod cùm lirn
natura in naturam tranſit per propagatio- uen⸗
nem generativam. lerile
Non eſt quæſtio, an ſupradictæ dotes nert
ſint naturales, conſecutive aut conſtitutivè, Meleen
nemo enim ex noſtris tam abſonus eſt, ut Memd
id ſtatueret, ſed de tribus aliis modis eſt aylen n
ſermo: Ubi Pontificii Calixtini negativam I nenre
tenent, Nos affirmativam, quæ etiam facilè Kund
probatur. ntun
Nam primòô Deus Sapientiſſimus Con- Minmnſ
ditor ſie inſtruxit cujusque creaturæz natu- uht
ram, ut ad finem ſuum naturalem pertin- lae 4
gere potuerit, per media naturalia, ut con- hnh
ſtat ex brutis, & omnibus aliis creaturis ab Rigt
homine diverſis: Quod & ratio ipſa dicti- d ſole
tat, medium enim non debet eſſe excellen- Eanlſe
tius & Ordinis ſuperioris, quàm finis ad chhiemn
quem

nitiſ
fitkt
enan⸗
guln
ſlein
loyer
omn⸗
godcm

hui

t e
titmde .
sG
nods
egatan
ebd
infale

hus C
ne nitd
n Vertir
,Ut CO⸗
Aturts
pl ſc⸗
excelen.
1 fnns
guen

(127.) &
quem ordinatur. At homo non potuiſſet
pervenire ad beatitudinem tanquam ad fi=
nem ſuum naturalem deſtitutus illis doti-
bus, neque enim habuiſſet ſuſficientem co-
gnitionem ex parte Intellectůs, nec ſuffcien-
tes vires ex parte voluntatis ad amandum
Deum ſuum ſuper omnia, imò ne quidem in
ſententia Adverſariorum habuiſſet inclina-
tionem ad amandum Deum, ſed in puris na-
turalibus conſtitutus habuiſſet perpeinam-
rebellionem inter facultatem ſuperiorem & in-
feriorem. Non itaque negandum eſt, quod
dotes illæ fuerint naturales, alioquin dicen-=
dum erit hominem ſecundum naturam ſu-
am eſſe animal omnium infeliciſſimum, ut-
pote quod ſoluùm per ea, quæ à natura ac-
cepiſſet, non potuiſſet attingere finem ſu=
um naturalem.
Secundô, quod naturali modo propaga-
tur & transfunditur in poſteros, per gene=
rationem, ſcilicet naturalem, id debet eſſe na-
turale, at dotes in quæſtione antecedente
citatæ, & quæ uno vocabulo appellantur
Rectitudo ſeu uſtitia originalis, propagandæ
ita fuiſſet ad poſteros, ſi homo perſtitiſſet
in ſuo ſtatu & integritate, fimile enim ſibi
genuiſſet, quod facilè colligi poteſt ex pec-
cato originali, quod quia à parentibus pro-

Par

ARK (128.) 75

pagatur in poſteros naturale eſt, unde ètiam

NArURA dicimur fili iræ. Eph. 2. v. 3. Ergòᷣ
dotes illæ in anima & rectitudo, quæ pec-
cato opponuntur naturalià eſſe debuerunt.
Tertiò rectè arguit Eſtins, per Concu=
piſcentiam ex peccato primi hominis con-
tra tam vitiata eſt & in deterius mutata
natura hominis. Unde Angiſt. ib. 12. de Nn-
ptiis & Coucupiſcentüs c. 32. dicit peccatum
Adamitam magnum fuiſle, ut per illud
magna facta fuerit naturæ mutatio in de-
terius; Quam mutationem comparat eo-
dem loco cum mutatione oleæ in Oleaſttũ:
dicitque quod Adam peceando ex olea con-
verſus in Oleaſtrum; totum Genus Huma-
num fecerit Oleaſtrum. Similia ſcribit lib.
2. c. 9. Alibi quoque idem Auguſt. Con-
gupiſcentiam vocat morbidam qualitatem.
Quæ omnia ſatis ſignificant, integritatem
illam quæ excludebat hæc vitia naturam
corrumpentia naturale Bonum fuiſſe, ut=
pote quo oblato natura tantopere læſa, ae
torrupta fuerit.
Conſonat hiſce B. Lutberis in Gen. cap. 3.
ubi Scholaſticos eorumque commentum
de ſtatu purorum naturalium, cum quibus
mnox nobis congrediendum erit, ſolidè re-
futat: & docet Juſtitiam ofiginalem, h. e.
dotes

Notoſen⸗
Leli!
1

1 1

e
UI
4
4

Intals
0. 4
1 ſſ⸗ 1
Dlla e
UKal; ſie
e. LA
len hae
Rrre
ſherg

e He
R R

chur
imee.
Eue
ſikttu
1müi
no
Cundh
Mimn
te Mein

olead⸗
RM-.
ſokilh
r
Uultgen
egrlain
Nuturid
ile, u
zl,

en.
weglun
. gubhu
ſn ſe⸗
em,
(

2 (1299.) &
dotes illas ſupra recenſitas NATURALES fu=
iſſe, ita ut natura Adami fnerit credere Deum,
agnoſcere Deum. Et addit hæc tam naturalia
fuéte in Adamo, quam naturale eſt, quod
oculi lumen recipiunt; Sicut enim natura
oculi eſt videre, ita natura rationis & vo-
luntatis in Adamo fuit noſſe Deum, fidere
Deo, timere Deum. Hæc enim cùm jam

amiſſa eſſe conſtet, quis tam amens eſt, qui

dicat, naturalia adhuc eſſe integra? Et ta-
men hàâe ſententiâà in Scholis nihil fuit uſi-
