lütn et

Bcnaolcuni

4

74 Dote-
gnoc etnin
ochodone

nondundn
latm auten

utiencun
aote gun⸗
tos erlltr

A⸗

*2 (305.)

Adeertendum autem primo; Pelagium
olim & diſcipulos ejus ſimpliciter negeſſe
imputationem Peccat- Adamitici; qui etia
Anguſtinum, ob hoc valdè traduxere, quod
primus voce impt utation is. uſus fuit libr. 3.
dge peccat. merit. nam, inqui iunt, nu lla ratio-

ne concedi de bet, ut DEUsS, qui propria

peccata remittit, imputet aliena.
Pelagianos ſecuti ſunt poſtea Sociniani,
qui imputationem tanquam Juſtitiæ Divi-
næ adwerſam re epudiarunt; Hos excepere
Arminiani, uti cor nſtat ex eorv im Apologia c. 7.
qui primo a atabigue locuti, poſtea veròô a-
pertè illam imputati ionem peccati nega-
runt, vid. Curcelleus de Jure Dei item diſp. de

Peocato Originis contra Mareſ.

In regno Pontificio duæ ſunt ſententiæ,
ſibi invicem pugnantes, nam Salmero &
Pighius ſtatuunt peccatum primum origi-
naje SorAi imputatione noſtrum fieii, ne-
que impaxrtare labem aliquam inhærentem.
Contra Janſenius Epiſcopus Iprenſis negat
imputationem, & aſſerit peccatum origi-
nale in ſola naturæ noſtiæ corruptione con-
ſiſtere.
In Gallia inter Reformatos Joh. Placæus,
Profeſor Salmurienſis in Theſibus Theologicis
negat pariter imputationem primi peccati
U Ada-

£

6 (306.)

Adamitici ſive violationis illius fœderis, &
admittit A NTUM labem inhærentem, ab A-
damo ad omnes poſteros deſcendentem:
Alii tamen Reformati, hanc ſententiam im-
pugnarunt, aſſerentes, non tantùm labem
originalem propagari in omnes homines,
naturaliter ab Adamo deſcendentes, ſed
etiam primum illud peccatum five fœd.-
fragium à primo noſtro Parente commis-
ſum nobis imputari: resque tandem eo de-
vehit, ut per decretum Synodi nationalis
A. 1644. habitum Sententia Placæana da-
mnaretur. Verba decreti ſunt: Cum relatum
eſet ad Sgnodum, Scripta quædam alia tpis
evulgata, alia mann exarata prodiiſſe, quæ to-
tam rationem peccati originalis ſola corruptione
haæreditaria in omnibis hominibus inhaærente de-
finiunt, && primi peccati Adami imputationem
negant. Damnavit Synodus doctrinam ejus-
modi, quatenus peccati originalis naturam
ad corruptionem hæreditariam poſterorum
Adæ ita reſtringit, ut imputationem exclu-
dat primi illius peccati, quo lapſus eſt. A-
dam &c. .
Pti verò conſtet, quibus rationibus Pla-
cæus ſententiam ſuam ſtabiliverit, produ-
cemus eas cum integro eorum robore, de-
bilia enim non ſunt, & verbis Placæi. Boncea
ad-

mr
ddvcem
Utriuque
Muas habe.
Pfimu ant
Uinnen //
Divino, lr.
i elogrn
llt uten in
Anon)
r lener⸗
ecndh,.
l eriſn, ti
mnnnt fin

ii,
M

leti,
ert hunte
ngeahri
Eeminnit
nn mnnia
llkin44
im een
Mur ttinn
Ukietanu
Miri ren
iſteraic
ti
ncck mun
nhnire

—
ſedeit
ſemdeen
limin.
gtun khen
honne,
Cennes, N1
fie ſet⸗
e N.
lenenet⸗
ufmmds
cenude
Cinſrm
n dul
.
alnihinne
Porteke.
Upunonu
zimmeu⸗
isnaturem
okeonn
generchr⸗
uel N

Nibus
it, Notr⸗
Cbole,e⸗
ii bote
4

22 (307.)

adducemus rationes diſſentientium, ut ex
utriusque aſpeéctu cerni queat, quænam
PARS habeat veritatem pro ſe ſtantem.
Primèò autem dicit, eam ſententiam quæ impu-
tationem ſtatuat, non congruere cum oracnlo
Divino, Ez. 18. v. 20. ubi dicatur, quod filins
non debeat portare iniquitatem Patris ſui. Fer-
rent autem iniquitatem Adami filii ejs, etiam-
ili, qui non peccaverunt ad fimilitudinem trans-
greſionis Adamiticæ, & quidem ad miheſimam
sue generationem.
Secundèò, Adverſam eſſe rette Rationi. Pri-
mur enim, inquit, ſi Adami inobedientia nobis
imputatur, tum debuiſſet etiam imputari ejus o-
bedientia, ſi perſtitiſjet in integritate: item de-
buiſſent pariter nobis imputari omnia illa pecca-
ta, quæ admiſit, dum eramus in lumbis ejm, quin
&& omnium intermediorum parentum noſtrorum
peccata omnia, quæ dum committerent, æqnè in
iMis, uti in Adamo fuimus; Imo mors ipſa Ada-
mi, nam ſi peccavit, ut caput generis humani,
cur non etiam puniri debnit eodem nomine? &
non tenebamur obedire, niſi in ejus Perſona, certè
nec puniri, neo enim ad nos comminatio magis,
quam interdidtum ſpettabat.
Tertiò; quomodo pecca vimis in Adamo, in
quo actu nunquam fuimus? Q0 n04a⁰ volunta-
rius noſtri reſpectu potuit eſſe actus, qni nlec
L 2* Aile

3 (308.) ⁸α.—

ante debuit eſſe, quam incepit noſtra voluntas?

fuit quidem in Auamo noſtra natura, ſed ſingu-

laris, & diviſa numero ab hac noſtra. Quod ſ
primms attus peccandi fuit actus Naturæ, cur non
etiam primus actus generandi? Nemo tamen di-
xerit nos in Adamo genuiſe Coinum aut Se-

11:142*

Oa.tò Si Adamus eſt ſibi ipſi promeritus ſuo

il: geceato æualem PœAM, lantamſcil., quan-

tam, Deid erat interminatus, analias pœnas, pro

eodem illo peccato ab aliis hominibus innumeris
jn ſtitiam evigere putandum eft? Præierea aut

nnas fuit illius peccati reatus adæquatus divi-

dendus inter ommes Adami poſteros? aut tot
quot homines. Siprius exigua duntaxat nobis
lngnlis partionla & peccati Ullius impnutatur, £
pœna debetur. Si poſterius, unius peccati non
ett unus reatus, nec una pœna adeæquata, ſed
ianmeræ. .ä
Qninto, ait, ſi inobedientiæ Adami rei ſumus,

hoec lpſo, quod ejus filii ſumus, ut nec miraculo-

ſa parentis utrinsque reſpeltu, (Qualis fuit Naaci
Johannis Baptiſtæ) generatio, 4 Animé
pumanæ, ſine hominis operatione Divina ea-
tio, quenquam ab ca eximat, quid de Saivatore
nohro dicemus? neque enim ejns ex Spiritn §.
miraculoſa conceptio impedivit, quo minns vere
eſſtt ſitius Adami, eéx frucin lumborum Davigis

aranes
innins
eng pr
)l
A nedi.
ſimput⸗
Pitueß
e rar⸗
nn hoſe
iſet,
inuretur
tan hen
mum nec
ao, guan

G lamn

none

ilint he
etia
klement
RNcarum
eecca

— (309.)
nuniun Provocat denique ad noſtros Theologos G
naſet⸗e inprimis Egidium Hunnium, cujus ſequentia-
verba producit: Oſtendit ergò (Apoſtolus Paun-
nou us) Lapſum Adami non immediatè & per ſe,
uimt ſed mediate & propter alind nobis eius poſte-
nN6ÿ ris imputari, quia videlicet per lapſum inum-
. poluta eſt natura primorum parentum, ut non
ſmien iine peccato corruptos & vitiatos liberos pro-
n creare poſſent, ſiont ſoriptum eſt: Genuit Adam
Umnune Filium ad imaginem ſnam Cen. y. Alias ſi ſieri
Nimm potuiſſet, At in poſteros, non vitium proprinnt-
m gerivaretur a primis parentibus, tum lapſns ile,
Ounin. tanquam peccatum alienum eis planè non impu-
Gℳ ii taretur. Palam igitur oſtendit Paulus: unum
tct mni WMnd delictum nobis ad condemnationem cedere
tumh tantum mediatè, Anatenus per delidam illud
Neutun atlnale, introdudta eſt in naturam horribilis cor-=
lehun l ruptio, quam per carnalem generationem pro-
pagavit in ipſos poſteros. Ita nt à Lapſu coi-
griſen. raplio naturæ, Corruptione in nos derivata
,nirackd- mors O damnatio perveniat, quatenns om es
Mitlu peccavimus, inquit, 1. e. quatenns ipſi in poſſeſſiv-
ve ai nem illins hereditariam devenimns.
vina C. Jam etiam rationes producemus oppe-
Sndtm ſitzæ ſententiæz, quæ aſſerit, non tantum ob
itth peccatum originale nobis inhærens, nos
nins eſſe peccatores & reos æternæ damnatie-
uDidf nis, ſed etiam antecedenter ob actuale pec-
Pi⸗ ʒ O 3 catum

9

catum Adami, quod re ipſa toti poſteritati
Adamiticæ imputetur: quæ ipſa ſententia,
quam omnino veram eſſe cenſemus, quam-

que poſt B. D. W ölflinum etiam adoptavit
noſter B. Pufendorf. de Iure ſec p. I15. ſoli-

dis Scripturæ S. fundamentis innititur.
Palmarius locus, & ubi hæc cauſa ex
profeſſo tratatur, legitur Rom. 5. à v. 12.
usque ad 20. Verba verſiculi 12. ſunt: Si-

cut per unum hominem peccatum introüt in-

mundum, & per peccatum mors tranſüt, in quo
ommnes peccurunt, quorum verborum ταπραα
habetur verſ. 18. in hunc ſenſum; Si per n-
vum hominem Chriſtum jnſtitia introivit in mun-
dum, & per uſtitiam vita, & ſic in omnes fde-
les vita pertranfiit, in quo omnes jnſtificati ſunt.
In his verbis Apoſtolus doctrinam de Ju-
ſtificatione noſtra per imputationem fidei
traditam in cap. 32. & a. illuſtrat ex imputa-
tione peccati Adamitici: Nam cum multis
abſonum videretur ex Romanis, unum
Chriſtum omnibus hominibus poſſe ſufſi-
cere, & unius juſtitiam ita redundare in
omnes, ut per illum juſtificentur, (cum u-
nusquisque ex propriis factis potius judi-
cari debeat non ex alienis) itaque Paulus
vomparationem inſtituit „ quà Adamum
totius generis humani parentem, & 6t

enmmmmme

Ktum ie⸗
iit inter
Drdun
nlb factt
un, un
Neceztur
Ues inven
dAdamo
nChrio
(im aute
onſiſt
Kir Che
Uur, nul.
Ami con
rri
Wndictn
Utl es 4
coinhere
ikcami
guan inge
llore
Mationen
Utum neren
An, ſine
inn ſed
Käd
u i 6

ihoeiti
ſiſerenn
enlnnn
addhen
uſhr
untrd.
te dalen
D,in
11 e h.

ithrür.

uft e
Drun men
m, Arn
Oiitümn⸗
nutſtr

Nlifeſt

fiumcela⸗
onen iie
terinpu
cum muls
is, nn
oleit⸗
cdonee n
cun 1
poiln
gne Nauin
Adamun
n, ACh⸗
ſue

5 (311.) α

ſtum reſtauratorem itidem humani Gene-

rie, inter ſe confert, oſtendens, non magis
abſurdum videri debere, Chriſtum omni-
bus factum eſſe juſtitiam, quam ſit abſur-
dum, unum hominem ſua transgreſſione
peccatum & mortem ſuper omnes homi-
nes invexiſſe, nifi velimus dicere, ma jorem
in Adamo vim fuiſſe ad perdendum, quam
in Chriſto ad redimendum & ſalvandum.
Cùm autem juſtificationis noſteæ ratio in
eo conſiſtat, quod per imputationem Ju-
ſtitiæ Chriſti, fide apprehenſæ, juſtifice-
mur, nulla legitima ratione, id ex exemplo
Adami conficere potuiſſet, niſi poneretur
imputatio peccati Adamitici. Nam ſi tan-
tum dicatur, nos omnes propagatione na-
turali ez Adamo eſſe contaminatos, pec-
cato inhærente, & interno, non autem pec-
cati Adamitici imputationem ferre, nun-
quam inde ſolida conſecutione efficitur,
nos juſtos conſtitui per juſtitiæ Chriſti im-
putationem. Quæz enim eſſet ſequela? pec-
catum naturaliter ex Adamo in nos propa-
gatur, ſine ulla imputatione, ergo Juſtitia
ſecundi Adami Chriſti, non per propaga-
tionem ſed per imputationem ad nos venit.
At ſi dicatur, Adamus primus & ſecun-
dus ſibi correſpondent, & ſunt capita to-
. U4 tius

de (312.) *

tius generis humani, ſed in contrariis effe-
Sis: Atqui peccati Adamitici imputatio-
ne omnes ſumus peccatores & rei; Ergò
etiam juſtitiæ Chriſti im putatione juſti
conſtituimur; tum procedit argumentum
& vim habet.
Ex quo ipſo ſcopo Apoſtoli patet, pec-
cati nomine non ſolam corruptionem in-
ternam, nobis propagatione carnis ex A-
amo inhærentem, quam non negamus à

Paulo etiam indicari, ſed ipſum peccatum

actuale Adami, inobedientiam fcil. illam,
uti Apoſtolus illud peccatum vocat, intel-
ligendam eſſe. Quod vel maximè etiam
ex eo patet, quia ſermo eſt illi de tali pec-
cato, quod αvaε &s 1 G&ταο Introlit in
hunc mundum, & per quod mors in omnes
pertranfüt, quod ſanè non ad peccatum
inhærens, quod jam præſupponit actuale,
ſed ad primum peccatum, per quod reve-
ra mors in Adamum & in poſteros perva-
ſit, referri debet.
Porrò emphatica verba ſunt & νναα
av, in quo omnes peocarunt, nam iis ſigni-
ſicatur, totam poſteritatem Adamiticam
nemine excepto, niſiqui ex Spiritu S. con-
ceptus eſt & natus, in Adamo peccante
Peccaviſſe: quomodo? non per peccatum
in-

wrereyt,
lici ce p
Nnem!

EL eccat

iiun eſt
eleſep
litnitum
id pece
Amoe
winpuat.
latur q
Ua, cum
line intel
heſpit
Renenc

. Ahe
In eni⸗

Nin Sn
Auln der
onm, 1
tyonnes P
unmpeneran

fien, 4

i
eclit
Gihnis.
un. 1

—
humrick.
inti
Crei lei
Mone d
nnnentumn

e, N.

gioreni.
neer.
lm 1
nNeKIn
nl Nin⸗
Cen ine
indetiam
etdie⸗
iontoiti

Sinones
pereann

hnit⸗Ctute
gol ter⸗
gos perie⸗

nisſign⸗
lamiücan
itus. col⸗
0 peccante

peccatun
.

— —„— —

e (313.) 25.

inhærens, nam verbum iaαον, non poteſt
dici de peccato inharente, aut ad corru-
ptionem habituslem & inhærentem trahi,
ſed peccatum actuale notat, idque przte-
ritum eſt enim Aoriſtus ſecundus, qui ſæ-

pe de re præterita dicitur, ſæpe etiam in-

definitum tempus notat, non poteſt ergo
aliud peccatum denotari, quam illud quod
ab Adamo commiſſum eſt, quodque omni-
bus imputatur; nam de iis illud peccatum
dicitur, qui nondum fuerunt in rerum na-
tura, cum Adam peccavit, quod ſine impu-
tatione intell gi non poteſt.
Excipit quidem Placæus, illud ? & non
eſſe vertendum IN Qvo, ſed quia, vel qua-
tenns. Adhæc verba a&ctiva ſæpe paſſivè
ſumi in Scripturie, nec ſemper ar &αρααοα
ſed zaτ ειν intelligenda eſſe; idem hic d'-
cendum de voce αααναπι.
Verum, ſi Priſci inſpiciantur Interpre-
tes, omnes præter Pelagium & Theodere-
tum verterunt IN Quo. Sic vulgata ver-
ſio legit, ſic etiam in Concilio Milevitano,
Afticano, Arauſicano ea lectio approbata
fuit. ððDU
Accedit, quod frequentiſſimum ſit in
Scriptura S., ut æzccipiatur pro &. Sic
Matth. 13. V. 14. dicitur AvWπρρςπια *r a„²
U5 R

62 (314.) 8

in puppi. Luc. 1I. v. 43. W 706 Oeα, &c. Po-
ſito autem, quod illud à α, explicandum

ſit canſaliter, nondum tamen ſubſiſtit ſen-

tentia Placæi; redditur enim ratio ab Apo-
ſtolo, cur mors in omnes & ſingulos per-
vaſerit, quia ſcilicet omnes peccarunt, non
utique actualiter, nec perſonaliter in ſe,
quia nondum extiterant, ſed in Adamo
peecante peccato ſcil. illo primo, quod per
ipſum introiit in mundum, & in quo tan-
quam in capite non tantum naturali, ſed &
morali ac fœderali omnes fuerunt.
Tertiô, Paulus non tantuùm loquitur de
pecrato, ſed emphaticè de UNo Peccato,
& de UNIs offensà, cujus reatus in omnes
eſt diffuſus, verſ. 17. 18. 19. Ut per unum
peccatum reatus venit ad omnes ad con-
demnationem; ita & per unam juſtitiam
gratia tranſit in omnes ad juſtificationem
vitæ; & verſ. 19. Ut per unius inobedien-
tiam multi conſtituti ſunt peccatores; ita
& per unius obedientiam multi conſtitu-
untur juſti. Quæ verò ratio eſſet, ut toties
Apoſtolus mentionem faceret, nnius bomi-
nis peccantis, & unius offenſæ & inobedientiæ,
in ſingulari, cu jus reatus in omnes vener’
in condemnationem, non ſemel, ſed quin-
quies

giez in
ecientia
Ouali tra
Pnuatetut⸗
ire pere
um wtiok

opeccat

Geinom
Uhreentib
no
omanos
us vent

üppum

Wintey
En, ud
giiAdan
ni⸗ Iur
un Ut
Unen habe
onen h⸗
WWLANON
Auiitqu
kit mll
1 N, Kr
miere
Chiſtum
ere d:
mdlnl

—

Wlenn

Pbtigrte
idebe
e.
AiNRN
niieröt,
A
Ne
enghtn
rruc
II.
logunt
10 Peumh
nsinene
Dyetun
Merad c
n Mtin
Efeatoren
inchie
Ceitatt li
conkitn

n

,linthun
inobelieri.
ones elen
eſetgun
g

62 (315.)

quies in paucis verſibus, niſi hæc una ino-
bedientia, quæ non poteſt alia eſſe ab a-
Suali transgreſſione Adami, poſteris im-
putaretur; nam ſi rei ſumus, non imputa-
tione peccati Adamitici a Rualis, ſed tan-
tum vitioſitatis propagatione, nen jam ex
uno peccatio reatus & condemnatio poteſt

dici in omnes tranfire, ſed ex innumeris

inhærentibus.
Quartò in verſ. 14. ejusdem capitis 5. ad
Romanos dicitur, quod Adamus primus ſit
typus venturi, ea autem eſt inter typum &
antitypum ſive 1wrαασ convenientia, ut
quod in ſe per typum repræſentatum exhi-
betur, illud in typo præceſſiſſe oporteat;
atqui Adamus proponitur ut typus Chriſti,
in is quæ ad rationem juſtificationis per-
tinent, ut nempe ſimili modo condemna-
tionem habeamus in Adamo, quo juſtifi-
cationem habemus in Chriſto, ſcil. per Ix-
PUIATIONEM.
Excipit quidem etiam contra hoc Placæus.
& ait, ſimilitudinem Adami & Chriſti eſſe
IN Rx, & non in Mono RrI; Apoſtolum
quidem docere, Adamum in poſteros
transferre reattum & condemnationem.
Chriſtum verò juſtiſicationem. Sed non
docere id ab utroque fieri per imputatio=

uem: alias Pontificios gentra nos triumpha-

(316.) £

turos, in articulo palmario de juſtificatio-
ne, & agnoſcendum, juſtificationem no-
ſtram eſle ex imputatione juſtitiæ Chriſti, &
infuſiene juſtitiæz inhærentis, ut condemna-
tio noſwa oriatur, tum ex peccato propa-
gato, tum ex imputato, quod Bellarminus
urgeat lib. 2. de Juſtif. cap. 3.

——

.

Verum, in hoc diſcurſu gratis diſtingui-
tur INTER REM & rei MonpuM, quaſi ſimi-
litado tantum fit in re, ſed non in RäI mo-
do, cum Modus ipſe ingrediatur naturam
rei, de qua quæritur, quia in hoc loco ſco-
pus Apoſtoli eſt, ut ante obſervatum, age-
re de juſtificationis negotio, & declarare
quomodo aliena juſtiua poſſit fieri noſtra
per imputationem; hoc ergò probat exem-
plo Adamiticæ inobedientiæ, quæz licet a-
liena ſit, in quantum eſt actus aliquis A-
dami tamen imputetur ejus poſteritati;

—
Wifi
olteos
lx gu
i exine
in verba
rpollun
ventis c
nlelo, e⸗

anfem
Ro

nneici ne
aent
arumn &
hobkeros f

Rorcum en
3

opponuntur ergo ab Apoſtolo inobedien- Aann

tia Adami & obedientia Chriſti; obedientia
Chriſti eſt actualis illa, de quàâ Philipp. 2.
v. 8. & quæ per imputationem evadit no-
ſtra 1. Cor. I. v. ult. Quare etiam inobe-
dientia Adami actualis intelligenda, quæ
nobis ob rationem capitis moralis imputa-
tur. Videatur hoc argumentum eleganter
quoq; propoſitum à profundiſs. Theologo

D. MWölf-

Uinmnge
EEeniden
I nan i
ener
m ele de

nllennle,

660 eecat
Matur,

—.
iteii⸗
Ktionen to
iehiſ
tontenne
Ctnpehe⸗

Delecia

is Akin
1iſti⸗
niülum

tut Arut a

oe hoke⸗
tun, age⸗
Cederert
ſei wehn
detenen⸗
Ir lale⸗
ialglii
enil
onobeden
ebelleni
4Dhiipn
nevadt no⸗
femindh⸗
genda, gun
alis impu
Im klegante
Theooge

D. Wölſtino, qui in hac materia, jure inter
noſtros Thologos primas tenet p. 28. J. 14.
Ex quo ipſo porro colligitur, nihil ſub-
ſidii exinde Pontificiis accedere; Pauli e-
nim verba non ſunt ultra ſcopum ejus ex-
tendenda, non enim in illo capite Rom. 5.
propoſitum fſibi habet agere de juſtitiæ in-
hærentis communicatione, quæ fit per ſan-
Stficaionem, de qua capite VI. agit ex
profeſio, ſed tantum de juſtitia imputata.
Quintô, optimè laudatus ante D. E'ölftin
intentam noſtrum probat, ex ipſa lue &
corruptione habituali: non enim ſolida ta-

4

tio reddi poteſt, cur Deus luem illam hæ-

reditatiam & inhærentem volgerit trauſire
in poſteros, ſi negetur primi peccati impu-
tatio: cum enim dicta iues non tantum ra-
tionem habeat mali turpis five maculæ, ſed
etiam mali pœnα neceflario ſupponere de-
bet peccatum aliquod antecedens ob cujus
eatum irrogetur à Dei juſtitiz, pœna enim
eſſentialem importat reſpeétum ad pecca-
tum; nam id tantum puniri poteſt, quod
habet demeritum peccati; non poteſt au-
tem eſſe peccatum noſtrum proprium &
perſonale, quia nondum extitimus actu;
ergo peccatum eſt Adami, quod nobis im-
putatur.
Non

6* (318.)

Non poteſt, inquit, D. Wolfflin ſufſici-
ens ratio dari, cur labes innata propagetur
à parentibus in liberos, ſi non ſtatuatur,
peccante primo homine, totum genus hu-
manum inſtar capitis alicu jus Pavsicr non
tantum, ſed & MoRALIS repræſentante,

peccaſſe inſimul omnes & ſingulos; nulla

præterea eſſet differentia ratione hujus

tranſitionis inter peccatum primum, & ea

quæ committuntur à ſinguhs, & perſonalia
vocantur: Cur enim non tranſeat peccatum
proximi parentis in filium, nec ei impute-
tur reatus contractus, in cauſa eſt, quod
parens iſte proximus, in ſua perſona pec-
cans, non ſuſtinet una perſonam filii a ſe
deſcendentis. Hæc D. I öffinus.
Unde porro patet, non ſufficere ad ſal-

vandam veritatem & juſtitiam propaga-

tionis, ſolum naturæ curſum & ordinem,

fecundum quem homo leproſus generat

leproſum, & corruptus corruptum; quia
hic non tantum eſt ordo naturæ, ſed infi-
mul actus intercedit fuſtitiæ punitivæ ex par-
te DEl; hinc etiam fæpe Auguſtinus, qui
in hac materia plus vidit, quam müille alii,
peccatum inhærens, non tantum peccatum
vocat, ſed etiam pœnam peccati. Sic lib. 1.
retract. cap. 16. inquit; definitio peccati, quà

(timne,

gkeni⸗

alen aln
vie in⸗
1Prcc
ul gent
rlo ſeeſen
hleriune
Umcor
ine
Uutbent
PeDr,
NMtlere nor
1 loſher
i. bbi dor
Aer⸗ Tation-
uginet
illin

—
ſpopggen
ukmun,
npenuhr
Panuned
Ntlnnne
llr l
imne ir
Nun, Ae
dpetenle
Reretm
etiine⸗
eſt
etſcen ⸗
untiik
euil
1 opir.
Erdſren
lu geent
tun; C
ere
nmülead
n lerrim
delhn
Meend gli
A

H (319.) *

Nen e

diximus; Peccatum eſt voluntas retinendi vel
cognoſeendi, qnod juſtitia vetat, & unde libe-
rum eit abſtinere, Propterea verum ett, quia id
definitum eſt, quod TNTIMAMODO PrCCATEM
EST, ſed Nox, qnod etiam eſt Pœna peccati. Sic &
in lib. I. oper. impeaf. fol. 38. cum Julianus
Pelagii aſecla fortiſſimus aſſereret, ad ra-
tionem peccati requiri voluntarium ſive
liberum, reſpondet Auguſtinus; aliud eſſe
Peccatam, aliud pœnam peccati, aliud utrum-
que, i. e. ita peccatum, ut fimul etiam sir Pox-
N41PHOCCATI. Primum faiſſe in Adamo;
ſecundi generis exemplum eſt in eo; qui
pro ſuo ſcelere occiditur, aut cruciatus per-
fert, tertium eſſe in homine per peccatum
Primum corrupto; & in Ubro 2. poſt. reſp.
ait: Propter quod ergo affiguntur parvuli, ſi
wnlum habent peccatumi an omnipotens &
juſt DElIS injuſtas pœnas à tot innocentibis

prohibere non potuit.

Et Proſper. Collator. Pag. 20. patet, ait,
culpa ubi non latet pœna, E7 S1ττ
PSCCATI convincitur per communionem ſap-
plicii.
Videamus ergo nunc, quid reſponderi
debeat rationibus Placæzi; quod itaque lo-
cum attinet Ezech. 18. v. 20. Sanè ille abſo-
lutt intelligi nee debet, nec poiest; alias emm
re-

(320.) 35

repugnantia Deus dixiſſet Evod. 20. v. 5.
ubi proclamat Deus, ſe Deum eſſe fortem
& zelotem, qui peccata perentum viſitet
in fihis usque ad tertiam & quartam gene-

rationem. Ob Chami peccatum, filus Ca-

naan, & univerſa Chami poſteritas ſervi=
tuti à Deo addicta eſt Gen. 9. v. ?2 5. Ob ra-
ptum Sarz Abimelechi familia punitur,
in quà occluſi fuère uteri peægnantium.

Gen. 20. verſ. 17. & 18. quin ſi anima quæ

peccavit, ſimpliciter & zbſolutè mori de-
et, quomodo Placæus ſalvabitur, non e-
nim habebit ſubſtitutum; neque ad ipſum
pertinebit meritum, mors & paſſio Chriſti:
exponendus ergòô locus eſt primòô de filiis
adultis, qui recedunt à peccatis parentum,

atque illa non imitantur, ut paſet ex verſ.

19. ubi quærenti populo Judaico, cur filius
non fert iniquitatem Patris? reſpondet De-
us; quia juſt itiam & jndicium fecit, ideo vivendo
vivet. At tales non ſunt plii Adami, qui
ſunt transgreſſores ab utero, & quorum o-
mne figmentum cordis malum eſt ab in-
fantia. Gen. 6. Deinde intelligi debet de
pecçatis perſonalibus & particularibus, non
communibus & generalibus, quæ multos
peflunt involvere, uti ſunt peccata perſo-
narum publicarum, qui Remp. integram
pra⸗=

rlen
genereh
Adhe
guun ge
lan fua
Eniniſte
lex loe
Ein poft
nue ſeri
Nicblliſ
nſan.)
abꝛzonit
Undato
ige 4
iel
Cnceſone
elter ül⸗
Rbrrae
Anen
denione
Mmenin
Uuſocei,
Uherende
porbio,
Mbate
“ den
ee
emane

—
l
nele tore

tumn ide

n un.
Keinm bei
duz D⸗
hilagwui,
Namatnn
Ramge

ſ61e nN

Ptt, dont.

e ioſin

indben
praum,
atriel

lcn cit.

eſorder
neſt Ar

(321.) £

przſentant, uti fuit Adam, qui pro toto
genere humano tanquam ſponſor ſtetit.
Adhæc Deus non ponit ibi regulam ali-
quam generalem, juxta quam providen-
tiam ſuam & juſtitiam in omni caſu vellet
adminiſtrare, contrarium jam oſtenſum

eſt ex locis paulo ante citatis; & exempla

ſatis proſtant, ſic Achan, quia de anathe-
mate Jerichuntis aliquid ſurrpuerat, for-
midabili ſupplicio periit ipie cum tota do-
mo ſua. Joſ. 7. v. 14. Propter interfectos
Gabzonitas à Saule ſeptem ejus filii ex
mendato DEl fuere ſuſpenſi. 2. Sam. 21.
v. 19. Agitur ergò negotium peculiare
cum Judæis, quibus hoc Deus ex ſpeciali

conceſſione dedit, quod cum ipſwi»e» ‚gere non

velit ex illo juſtitiæ rigore, quem poſſet
obſervare, ut aliena peccata ipfis imputet,
ſed ut propria peccata in illis plectat, ut
hac ratione os illis omnino obſtruatur: car-
pebant enim ſub hoc prætextu judicia di-
vina Judæzi, quod immerentes propter pec-
cata parentum plecterentur, ut conſtat ex
proverbio, quod in ore frequenter habe-
bant, Patres omphacem comederunt & fi-
liorum dentes obſtapuerunt: Reſpondet

DEUS, ſe id non facturum, ſed unum-

quemque propter propria peccata punitu-
X xrum,

— —,

6⁶ (222.) 3

rum, ut habetur verſ. 30. Vult ergò in rem
præſentem ees deducçere, & ad eam con-
feſſionem adigere, ut agnoſcant Deum eſſe
in judiciis ſuis juſtam, nec opus eſſe, ut
qurrat in patr bus peccata ad filios plie
Stendoe; Satis eſſe in ipfis criminum et-
iam ſepoſita alieni peccati imputatione.
Non ergò hic fit ulla juris definitio, ſed
tantum ſpecialis benigaitatis declaratio,
quà Deus dicit, quid velit facere ad retun-
dendas etiam criminationes populiedae
ci; neon dicitur, quid ex abiolute JUsk
poſſit.
Unde denique aliud eſt ju: ſummum,
aliud eſt jus nazeg temperatum: ex i'lo
Deus poteſt vifitare peccata parentum in
fihos. Sed ex iſto non ulterius quam ad
peccatores ipios pœnam extendir.
Ad ſecindum dicimus, planè nihil repu-
ghans ralioni reperitur in illa impatatione,
ham in ipfo jure ſan Rtio Arcadi & Hono-
ri Impgp. habetur, contra reos criminis læ
ſa Majeſtatis, his vi rbis. Filii ejm, qnibus
Imperateria lenitate concedimus
(paterno enim perire deberent ſupplicio,
In quibus paterni h. e. hæreditarii Crimi-
ni exempla metuuntur) à materna vel a-
via omnium etiam proximorum hxtedi
tate

—
nntege
piu
Dns
gubun p
Abhciant
105,
Nnam
xrus,
atu
A gur
rputanch
unn heeg
Wrun ſe
lcin
lit
leni in
inlement

(mnio u

leheite
LCorum 6
mlet ed
deni iln
unn gun
lumerack
Le add

Mnummnmn
egdintn
leimen
1Deunete

ſdis ele,

Ai ſe
limimunet
inpuatore
eniio E
llenb,
eAnn.

lto ul

ſummmnn,
um: artt
pwemum 1
i.
Dinl pr⸗
ynatone

PAHer.

Gvnile
aleiiun
bpplar
tuii Cum
enm dir
In uel
ate

ugun 1

jeih

6 (323) ₰

tate ac ſucceſſione habeantur alieni. Exem-

pla plurima proſtant apud Græcos & Ro-
manos ſuppliciorum à filis ſumtorum,
quibus paterna culpa fuit imputata. Sed
ſufficiant ſupra allegata ex Scriptura, ubi
DEUS, qui utique fine ratione nihil agit,
pœnam ipſe dictavit. Quod verò putat
Placæus, fi inobedientia Adami nobis im-
putaretur, quod omnia quoque ejus pec-
cata, quæ poſt primum commiſit, eſſent
imputanda, in eo multum fallitur: Primo
enim peccçato commiſſo, fœdus primum
ruptum fuit, atque ita Adam perſonam

publicam generis humani non amplius

geſſit. Id certum eſt, ſi præcisè ab exi-
ſtentia in lumbis Adamiticis deſumeretur
fundamentum imputationis, tum qualis
eſt ratio unius actus, talis quoque eſſet
aliorum. At nos non exinde derivamus,
ſed ex eo formalter, quod Adam in fœ-
dere ſtetit cum Deo, & in eo repræſenta-
vit totum Genus Humanum. Unde ſi ob-
ſervaſſet conditiones fœderis, utique obe-
dientiæ illius fructus in nos quoque deri-
vati fuiſſent; At cum fœdus violavit, ma-
lorum quoque ex illo fœdifragio fluen-
tium evadimus participes: Quod de mor-
te addit D. Salmurienſis, eam ſtante no-
X 2 ſtra

7

( 24. 5
ſira ſententia quoque imputari debere id
non ſequitur, Mors enim Adami pœna
fuit perſonalis.
Ad tertium dicimus, nos in Adamo fu-
iſſe duphciter, ſeminaliter nempe tanquam
in capite naturalt, & moraliter, tanquam
in capite repræſentativo, qui pro ſe & poſte-
ris ſuis fœdus pepigerat, ut ſæpe dictum,
qui proinde, ut pro ſe & ſuis dona quæ ha-
ebat, acceperat, ita fibi ſuisque ea amiſit:
quanquam ergo actus primns Adamiticus
non fuerit voluntarius reſpeétu noſtri rea-
liter, quia voluntas noſtra realiter non-
dum extitit, poteſt dici voluntarius Mo-
RALITER, quatenus voluntas Adami cen-
ſetur noſtra, quia noſtri perſonam geſſit,
ut Syndici actiones dicuntur actiones Rei-
publ. Denique cum imputatio ad pœnam
ſit tantum actus moralis, mirum videri
non debet, ſi, ut primus actus peccandi
nobis imputatur, ita primus actus gene-

randi, qui merè eſt naturalis, pariter non

imputetur.
In quarto argumento mera eſt falſæ hy-
potheſeos ſuppoſitio: Supponitur enim,
quaſi poſteri Adami plaué eſſent alieni à
primo parente ſuo, & nulla ratione parti-
ciparent de eius culpa, ficque quaſi pec-
catum

uum!
Nehict

um con
Ginine
Kon
, gi
len ſ

Unentur.

Keun
Aponi
in poſt
Ines lan
Cemus:
ſer pot

eAdm

nocur
klls, ge
linn,
Amns
i, t
Lenkftit
n guot
ummum P—
Moch
bagymon
Honden
ſun Dat

ssen

debere it
lani Pen

Aumoſ.
Delndun

f,ungnn
ſe eke.

ve Ale
n ge .
e etinii.

ACunntcns
noktiter.
Alierron-
arl Mo⸗

an ,
Oimaber
Ahenan
Pun wee

1 Pculi

Ann gen⸗
uiuon

ſtflleh
runr enin,
ent deni
tone al⸗
quin e⸗
(Non

62 325.) 8

——

catum illud unicè Adami fuerit; quod ſæ
pe hactenus rejectum. Sicut ergô, ſi cen-
tum contra Regem conſpirarent, & illi in
crimine læſæ Majeſtatis deptehenderen-
tur, & omnes extremo ſupplicio afficeren-
tur, quilibet ex iis ſaſtineret pœnam æ-
qualem ſceleri, & tamen juſtè omnes pu-
nirentur.
Secundò, ſicut Adam vitæ conditionem-
& promi ſionem non ſibi tantum, ſed etiam
ſuis poſteris acceperat, ſi ſtaret; ſic ut o-

mnes tanta accepiſſent dona, quanta ipſe

Adamus: ita pœnam quoque tantam qui-
vis ex poſteris ſuſtinere debuit, quantam
ipſe Adam. Unde dicimur omnes in Ada-
mo & cum Adamo mortui. De diviſione
reatus, quod ſubtilirer propoſnit Placæus,
dicimus, nos pariter ita colligere poſſe. ſi
Adamus perſtitiſſet in ilo ſtatu perfeétio-
nis, aut imago prima va adæquate divi-
denda fuiſſet in omnes Adami poſteros, aut
tot, quot ſunt homines: Si prius, exigua
tantum portio nobis ſingulis fuiſſet colla-
ta. Si poſterius: Una obedientia innume-
ros produxiſſet effeétus, innumerarum i-
maginum cauſa fuiſſet: Quicquid hic re-
ſponderit Placæus, ſibi diétum & reſpon-
ſum putet. HW
X 3 De-

62 (326.)

—
.

Denique; pariter colligere poſſimus de
ſatisfactione Chriſti Por NALI, quam tan-

quam ſecundus Adam pro nobis ſuſtinuit:

aut una fuit ſatisfactionis ratio ADECOA-
TE PIVIDENDA inter omnes homines; aut
tota erat danda totidem, quot ſunt ho-
mines, ad minimum fideles. Si prius, exi-
gua duntaxat fidelibus fingulis particula
imputabitur per fidem. Si poſterius, ſatis-
factio illa non erat una, ſed innumera, quia
tota innumeris fidelibus applicatur. Hæ
ſanè ſunt otioſæ ſubtilitates, quæ ſicut ex-
tra Scripturam dicuntur & ex Pharetra ra-
tionis depromuntur, ita tam vim non ha-
bent, quam ratio noſtra non habet, quæ
in ſpiritualibus planè cœca eſt.
Ad ultimmum varia eſt apud Reformatos
reſponſio. Gisbertus Voetius part. I. Pro-
blem. Theol. tract. g. tit. 3. cenſet, ideo Chri-
ſtum immunem à peccato fuiſſe, quia in
Adamo non fuit fœderaliter, ſed tantum
naturaliter & originaliter, eosque omnes,
qui hoc modo in Adamo fuerint absque
labe originis fuiſſe naſcituros: ſed hanc ſen-
tentiam dudum refutavit beatus Hülſeman-
nis, in Vindic. B. Scherzer & B. Walther.

Zheologi Drentani in Synodo Dordracena

part. 2. Ax. ad artic. 32, cum Molinæo in anal.
Axrm.

ſeni 4da.

(eln ele

(lbben
inh
oſt
ndo 4
hnati
Unatrim
e benen
hhere
one 1
un mlier
nelem
en te⸗
i nim

3

,

n) Atn
Meguo⸗
(eritate

—

—
oſut
Cuamter.
bnut
Nrd
Men i
ot hun o.
iſiner
limien

heng ſt .

nmn
cin N

12 ſon.

hateint.
im po.
aber dre

Neürmao
ull, r⸗
iteochi⸗
e gi i
ſed tartun
ueom,

lnt Ne

hane

8HMienn. Z

Palcher⸗
hotdtacent
8en inl

l

(327.) £

arm. adhuc longè crudiores ſunt, dum a-
juat,. CURISTGHM EA ALITER in maſa perdi-
tionis jacniſſe, ac reliquos homines, qnia filins
fuerit Adami æque ac nos, ex mera antem gra-
tis eum ele tum eſſe à Deo ſicuti nos.

Celeberrimi Witſii ſententia eſt in Exerc.
ſacr. in S)nb. Ap. pag. 142. quod Chriſtus
non poſſit conſiderari, ut in Adam exiſtens,
quando Adamus peccabat, non enim, in-
quit, natus eſt virtute illius verbi, quo De-
us matrimonio ante lapſum benedixit,
quæ benedictio antiqui fœderis annexum
eſt. Creſcite & multiplicamini, ſed vi promiſſio-
nis novæ lapſum inſecntæ, qua nunenpatim eſt
ſemen mnlieris, & conſtituts ſecnudus Adam-
novæ Lreature Nirps & capynt. Ubi inprimis
iiud mramur, Reformatus in hanc ſenten-
tiam jamjam ntplurimaum concedere, quæ
tamen antea Jacabt Arminii, & Corvini
fuit, primus enim Arminius Anno 1605.
am expoſuit, & per argutenta probavir,
id modica veſt gis apud Patres in-
veniantur; Sed in hoc merito laudamas
Witſium & Socios, quod maluerint à Mo
hnzo, Altingio & aliis ſecedere, & hoſtium
partes quoad hoc punétum tenere, quam
à veritate recedere.

X 4 Cum

62 (228) £

Cum Witſio paria habet B. Scherzeius,

fuiſſe, nec ordinaria lege ſeminaliter gene-
randi vi benediéctionis CRaserrk &c. Sed
extraordinaria DEl voluntate medicinal',
& VI SoLIUS PROMIS3IONIS ſemen mulieris
conteret caput ſerpentis natum eſſe
Idem decet B Calovius Syſt. Theol. 7. p.
440. ubi ait, Chriſtum, quâà hominem, ex
Protoplaſtis oriundum, non fuiſſe in ipſis
quoad rationem ſeminalem, ſed quoad pro-
miſſionem Paradifiacam. Gen. 3. v. 15. ab
ipfis ortum traxiſſe, ideoque etiam legi
non ſubjectum fuiſſe; quæ verba doctiſn-
mus quidam Theologu ita expreſſit. Cbri-
ſtus ex Adamo natis eſt, non Vi BENEDICTYIO-

NIS illin OENERALIS, quam DEIlS pronun-
ciavit ANTE PECCATIM hominis, adeoqque

antequam NECESSARIA eſſet REDEMTIO.
Sed VI PROMISSIONIS PARTICULARIS, qnA
homo poſt peccatum in ſpem Divinæ Miſericor-

diæ erectus eſt, ſemen mulieris conteret ca-
put ſerpentis Gen. 3. verſ. 15. vid. tract. de

Pecc. Orig. ejusque imput. p. 558.
Inprimis autem videatur diſputatio B.

Michaelis Waltheri de hac materia, qui

eam contra rigidiores quosdam Reforma-

ty peol
qui in Brev. Hülſem. enucleato p. 36 5. air,
Chriſtum in lumb's Adami peccatoris non

errr

i ak⸗

“ Triſi
et, At.

Mi ue
M 0n.
M inero
Mnun.
lrtillitn
nim/ͤ
A ute pr,

1
A bent

nit ee
lebreor
6 Si 4
6DI0 /
ſin nin
ſſfonet
iehnent
eleri
inn Nm
n nori⸗
fero nor

n de
n, 6

tos

en

Kbernn, D

Catoiso

Utergen⸗
In K. E
ehond,

ener lini

ele
⸗
niten,e
filkenif⸗
Guond
,1 1. 3
eliam k

da dodti⸗

