illa comeſturus erat. Ubi tamen non ex-
preſlum, an mors inferenda eſſet ab ipſo
Deo, an ab arboris illius vi naturali.
Hic verò Diabolo callididimo noſtro ho-
ſti videbatur commodiſſimum, retia ſua
tendere ac explicare, aggreſſus eſt præce-
ptum & comminationem divinam, i1pſiue-
que fidem ſoilicitavit.
Et quidem primò ambiguam Propoſuit
quæſtionem dicendo Gen. 3. verſ. 1. anne

Pracepit Deus, ut non comederetis de o-

mal

2 (25⁵4.) £
mni ligno, ſive arbore Paradiſis quaſi dice- mn ao
ret, videtur, quod in ea ſis opinione, Eva krt4
Creatura DEI, quod non habeas hberta- Mins
tem comedendi de fru &ibus Paradiſi, cum imindh
tamen ſcias Te cum Marito Tuo Monar- M,
cham conſtitutum eſſe totius univerſi; aut Mpoft
ergò putas omnes fruétus Tibi eiſe prohi- AAhe
bitos hujus horti amœniſämi, aut unius ualt!
tantùm arboris: Si omnes dicis, abſurdiſſi- 1 Mens
ma es Eva, quæ ceaſes Deum fruſtrà con- Mhade
didiſſe tam fœcundum hortum, aut Deum Modbor
tam invidum aſſeres, qui uſum fruétuum ehye
amœniſſimerum homini adimat, & beſtiis Ireye
concedat, ſupra quas tamen paulò antè ho- Iqhe, H
mo abſolutus Dominus fuerat conſtitutus. Al
Si autem cenſes, unam tantùm arborem uimabo
eſſe prohibitam, hoc non minus eſt omni men
rationi disconveniens: Abſurdum enim umm
eſſet fingere, DEUM cùͤm reliqua omnia ümen
conceſſerit, unam eamque pulcherrimam uley
arborem excepiſſe, quam tamen ipſe manu 3 eunto
ſua condiderit. Sitam eam in medio horti, Winde
ſicque hominis viſui perpetuò objectam (m
eſſe, non in torturam oculorum & illuſio- vbei8
nem appetitus; Deo ipſi feri in juriam, ſi umdn

iſta cogitentur, nam ipſum benevolentiam ebeien
. ſuam in omnibus homini teſtatam hacte- onhlent
nus feciſſe; rationem nullam eſſe, cur in Eatiad

Uuna

—
quahi⸗
tione ed
eis bber
Midii,cut
o Hontt.
Uunelreu
leleoe
,e nni
Hloceroh⸗
Greicon.

,At en.

fucun
Aleltis
Hantedo⸗

lrorme

N aboen
gekoon
dum enmn
omnit
hemimam
Dſeman
dio hon
objelin

§ Hul

olentlan
halte⸗

62 (25.)

una arbore ſeverum ac rigidum Deus ſeſe
voluerit oſtendere: Superſtitionem eſie,
maxima ſibi conceſſa exiſtimare, ac domi-
nium in beſtias, in arbores, in fruétus o-
mnes, & tamen obicem tam auguſto Im-
perio poſitum, per unicam arborem.
Acd hoc infidioſum argumentum recdte
reſpondit Eva, illudque ex Verbo Dei ſol-
vit: Dicendo de fructibus arborum come-
detis; at de fructu arboris iſtius, quæ eſt in
medio horto dixit Deus, ne comedatis ex
iſto, neque attingatis eam, ne moriamini.
Cujus re ſponſionis ſenſus eſt: Non poſſuam
accuſare, quod rigidè nobiſcum egerit
Deus, ſed liberaliter potius, utpote qui o-
mnium arborum fruétus nobis indalſit, &
unam ſaltem excepit: Non eſt rigidus, qui
maximam meſſem concedit, & unum gra-
num frumenti ſibi ſacrum habet. Et ha-
Renus Eva virum ſe præſtitit, & telum Sa-
tanæ tentatoris repreſſit ac féegit. Nam
quod Ambroſ. lib. de Parad. cap. 10. cen-
ſet. Evam jam peccaſſe addendo ad ver-
bum Dei, & primum peccatum ſtetiſſe in
eo, cum dixit, ne tangeremm, id enim in
Lege Dei expreſſum non eſſe; nos non ha-
bet conſentientes. Neque enim additio

e, arin eſt in his ad præceptum divinum, ſed ejus

Une

Ex⸗

8e (256.)

expoſitio, & qui prohibuit eſum, jure præ-
umitur, prohibuiſſe etiam contactum,
cum fine contaétu eſus non potuerit lo-
cum habere. Accedit, quod arborem illam
Deus ſibi habuerit ſacram & devotam, tan-
genda itaque curioſis manibus non erat,
quanquam in his nolimus cum quoquam
litigate; Convenire tawen hanc ſententiam
noſtrorum Theologorum hypotheſi cen-
ſemus, qui infidelitatem primum fuiiſe-
peccatum rectè aſſerunt; de quo infra.
Devictus in primo congreiſu Satanas, ſeu
ſerpens Inſidiator, ad comminationem po-
Keriorem reſpovuſionis partem tranſit, at-
que eam enervare ſtudet: dicendo, non
moriemini, volens dicere: Non eſt hic ſen-
ſus verborum Dei, utpote quem nulla ra-
tio pro ſano habere poteſt. Quoenim con-

flio DEUS mortiferam arborem in horto

iſto felicitatis & deliciarum, & in ipſo qui-
dem medio tanquam honorabiliore loco
collocaſſet, & cuùm alii fructus faciant ad
vitæ conſervationem, cur iſta data eſſet, ut
eam deſtrueret. Contrarium Deum ipſum
expoſuiſſe in titulo hujus erboris, cum
ipfam vocayerit arborem Scientiæ Boni G
Mali. Non énim poſſe arborem eſſe mortis,
quæ ſcientiæ ſit, cuùm ſcientia actus quis-
piam

—
Pian ſtl
mus.
bere, cn
Leaerce⸗
Alm enl
onane,
n, peen
Uee Deus
Creras 1
oprio n
Lere pot
le allar
Mappt
lins
Mhubest
lne tawer
len, goe
dlrn
Aullſtide
NMuno guo
lueni
0weletis
wetore!
Aerda
uih, n.
Uen poh
Undens

Conadm
pocvent h
deniln

erclant .

6 Nonentt
vonun
ſeutennun
ockie.
Nun iüle⸗
Noin.
Katnnen
tionenxe⸗
D .
ceanh, Ket
ktie⸗
en wNite

eninen.

3 n hon
iniploh
biliore 10
faciant!
ta ellenl
eum ir
vokis, l
tie Puib

eſle nm

ctus gr
Pr

* (257.) £

piam fit hominis vitalis, & quidem nobi-
lichmus. Animam hominis oſtendere, ſe
vivere, cùm per ſcientiam & cogitationes

ſe exerceat. Aut igitur comminationem

falſam eſie, aut impoſitionem nominis:
Non hanc, quia pulchritudo fructus oſten-
dat, peculiarem aliquam ipfi ineſſe vim;
nec Deus rebus his Creatis fallas nomen-
claturas imponere ſoleat, quod Eva ex
proprio nomine & Adami Con jugis intel-
ligere poſſit: Ergò comminationem illam
eſſe falſam, aut non rectè perceptam vel
malè applicatam.
Et ſanè licet hic diſcurſus in ſacro textu
non habeatur, explicité & totidem verbis;
exitus tamen funeſtus tentationis ſatis in-
dicat, quod ſimilia aut æquipollentia ſer-
pens aſtutus & Diabolus tentator attulerit,
quod facilè colligi poteſt ex ſecundo argu-
mento, quo Diabolus uſus fuit.
lta enim inſtitit: Novit Deus, quo die
comederitis, eo aperturos ſe oculos veſtros,
& vos fore ſicut Deus ſcientes boni & mali,
quæ verba ita &απ εαροια Dn. D. Oſiander,
Cancell. quaſi dixiſſet Satanas, dicam quod
res eſt, non veſtro Bono, ſed ex invidia
Deus prohibuit uſum hujus fruétus, ſcit
enim Deus, quod in quacunque die come-
R detis,

6 (258.)

U——.—-—-— —— —

detis, aperturos ſe oculos mentis veſtræ,
ut plura longè intelligatis, quàm hucusque,
& vos futures ſicut Deus, æ quale: Maje-
ſtate & felicitate perſonis Trinitatis, Wa-
ximè in ſcientia Boni & Mali, quod vel no-
men haic Arbori impoſitum vobis dicere
oteſt.
Alii cenſent, Diabolum in his verbis
Deum non invidiæz ſaltem, ſed & malé u-
ſurpati in hominem Imperii arguere vo-
luiſſe, ſuaſiſſeque homini primo, ut vincu-
lis iſtis ſe extricare, ac ſuo arbitrio ſua di-
ſponere, cumque Deo velut ex pari vivere
incipiat, quod guſtato frutu ilicò aſſequi
poſſit: Cùm enim homini omnia conceſſa

†

ſint, ſolam iſtam arborem ejus felicitati ob-

ſtare, quò minus Creaturarũ om nium Do-
minus & Hæres, Mundique Princeps agno-
ſcatur. Itaque hoc repagulum frangen-
dum. Nec diu deliberandum, cùm fructus
adeò amabilis ſit & jucundus, ac nullo cu-
ſtode ultro expoſitus, ut credibile non ſir,
Deum hominem ab illo repellere voluiffe:
Vel ſi repellere voluerit, hoc ſummæ non
tantùm invidiæz, ſed & impotentiæz eſſe,
dum hominem velut parem metuens à fe-
licitate illa deturbare voluerit.

At verò ſi benè res perpendatur, ſi &
ſtatus

ee

Katus n
homigis
Koria Di
Mobis ven
ſent per
lolnben
os Denn
gvamdon
Imprel
lien gu
nerz en.a
n, um
iunns ad
M pim⸗
ndollere
WIN. 1
gingo
nncont
Uille,
Moing
n god
iſen
Unnecim
Un m
t, tale
hoeil
n kulle

is vekn,
lwande
deer M
is, nr.
lelno.

Gen

Pö ret
Enzer-
ee.
NNe.
ioluce
P ee

icdd.

izaomelt
leitnticd.
niumde.
cehrage.
fiangen⸗
n fuule
nulocr
leheni
e wule:
Imtne nol
enti
uenn

atut,
ſtatus

(25⁵9.) 3*
ſtatus Integritatis ſive perfectiones primi
hominis, in Intellectu ac Voluntate, & a-
ſtutia Diaboli confideretur, non videtur
nobis verofimile, quod tentatio iſto modo
fuerit peracta. Quis enim crederet, ſi Dia-
bolus beneficentiſſmum erga homines pri-
mos Deum, qui obſequium erga ſe, ten-
quam Dominum & Creatorem in re facil-

lima præſcripfit, invidiæ non tantùm ſed &

impotentiæ accuſaſſet, quis, inquam, cre-
deret, quod Eva non advertiſſet, quod iſta
merz eſſent calumniæz adverſus Creato-
rem, cum hoc ipſum quilibet jam Chri-
ſtianus advertat: quis non potiuùs diceret,
quod primus homo juſto ſtatim zelo ex-
canduiſſet contra tam impium & blaſphe-
mum os: Tentator verò ipſe callidiſhmus
levi negotio ſcire potuiſſet tam cruda &
impia contra DEUM argumenta & facilè

ſolvi poſſe, & per hoc ipſum præſtigias de-

tegi: Proin nobis probabilius videtur, ſi di-
catur, quod omnis Satanæ Impoſtoris fraus
eò fuerit directa, ut mulieri perſuadeat,
cum nec invidia, nec metus in Deum opti-
mum maximum & ſanétiſſimum cadere
poſſit, tale præceptum de non comedendo ab
eo proficiſci non potuiſſe, illudque rectè
non fuiſſe intellectum. Sanè quivis ex
1 2 com-⸗

(2 60.) S

communibus principiis naturalis luminis,
quæz tamen in reſpeétu ad primum lumen
vix (cintillæz ſunt tenuiſſimæ, ſcire potuit,
in Deum invidiam & metum non cadere,
at cadere poſſe centies citius, defectum &
ſiniſt am apprehenſionem propofitionis in
megtem hominis.
Unde etiam portò exiſtimamus, quando
D abolus, larvatus Doctor dixit, novit Dem,
hoc ipfum juramenti inſtar fuiſſe, & pro-
vocalle Satanam ſub ſpecie pietatis, (nam
in Angelum Lucis ſe transformare novit)
ad Deum ipſum tanquam teſtem, cùm et-
lam hæc phraſis ſub Jjuramenti formula in
Scriptura legatur, 2. Cor. 11. v. 11. Quo
ipio Imaginem geſſt Pſeudoprophetæ il-
lius, qui defcribitur Apoc. 10. v. I1. Ut cor-
nua habiturus agni, & locuturus inſtar dra-
conis.
Hoc Juramento cùm fidem ſibi conci-
lia ſſet Pater mendacii, & nefandi doli arti-
fex, novam facit propoſitionem, & polli-
cetur Evæ zqualitatem cum DEO, ernis,
inquit, uti Deus: nempe non abſolutè, id

enim facile ex lumine naturæ redarguete

poterat Eva, ſed in inferiore hoc Mundo,
inque ejus dominio & principatu: In quo
veluti Deus aliquis terreſtris viveret homo,
. cun-

ar

cunctie

C

lens libe
bor con
len præ
Uarimr
tere ft
mllalq
Un pert
Udille

om ſel
Vuifc

W ipſim

ult. u

Uotehi

Min al

etabil

inhiro

ELlnigt.
i ſel
N, ey
Ment,

mMmnli dbi
Ceterd

Ennt

eennt

Elonni
ie ut
n caert
üNn
CKuongn

ugunh
MDeN;,
E⸗
Ti,(an
Nevont)
unet⸗
mola in
W
Wpetr .
1. Uco-
ipſtaren⸗

bi cond
doli at.
,
0, eill
ſolutd,i
dargbet⸗
. Mundo⸗
u: Inuo
ethond,
con⸗

(261.) &£

—

cunétis Creaturis imperans, nullis legibus
adſtrictus vel impechtus, ſed plena gau-
dens libertate ac poteſtate, quam ſola illa
arbor conſtringere videbatur: Spondebat
item præſtigiator ſerpens beatiſſimam ac
planè immortalem vitam, nam etiam hoc
efficere fruétum arboris ſcientiæ boni &
mali, ad quem nec error, nec peccatum, nec
mers pertingere queat. Deum non fruſtra
indidiſſe pulcherrimæ arbori auguſtum ti-
tulum ſcientiæ boni & mali, ſed hoc ipſo
ſignificaſſe quanta virtus in eo latitaret, &
hoc ipſum illud fuit faſcinum, per quod
Eva dementata, in peccatum tandem con-
ſenſit, atque de vetita arbore comedit.
Unde Divinus Scriptor porrô ait: & vidit

Eva, quod bona eſſet arbor ſeu fruétus ar-

boris in cibum, & pulcher oculis & aſpetu
delectabilis, accepit & comedit, deditque
etiam Viro. Curta & brevis periodus, ſed
ingens & funeſtiſſima tragœdia per eum
deſcripta. Non enim mulieris aut etiam
viri, ſed totius generis humani Cataſtre-
phe, & ex feliciſſimo ſtatu deturbatio ibi
contenta. Reatus enim totius generis hu-

mani ibi concluſus.

Cæterùm quia dubitatio oriri poſſet, un-
de nam tanta gravitas iſti peccato? Quæx
R 3 ratiO

5 (262.) —

— ——

ratio, quod comeſtio unius fru ſtus tantam

ſtragem ſecum trahere potuerit? ſciendum:

Non unum peccatum in eo actu concludi,
ſed multiplex.
Nam Primò Paulus in genere illud de-
ſcribit per insbedientiam, Rom. 5. Per In-
obedientiam unius peccatores conſtituti
ſunt multi, quid autem gravius eſt, quàm
ſi Creatura contra Creatorem rebellet, &
obedientiam deneget.
Secundé; Per illud peccatum fœdus illud
tam gratioſum ruptum eſt, qued Deus in
Adamo pepigit cum toto genere humano,
inter fœderis conditiones erat Immortali-
tas, & per omnem æternitatem feliciſima
fruitio æterni & incommutabilis Boni videi.
viſio & fruitio DEl. Sed hæc tam ingentia
Bona fœdeè per iſtud peccatũ perdiderunt.
Qogd benè obſervavit B. Pufendorf, unde
de Jur. Fec. p. I1I. ait: Adami delidtum non
eſt metiendum ad modulnm delictorum, quæ ſim-
pliciter ad verſus præcepta Legum admittuntur,
ubi proportio inter materiam delidi & gravi-
tatem pœnæ obſervari ſolet, quæ proportio in-
patctis fendalibus non attenditur. Ubi & iſtud
accedit, quod .
Tertiò peccarunt, incredulitate ſive in-
ſidelitate, dum fallacibus ſerpentis verbis
ma-

—
mipem
woniſi⸗
elle
per ſer
lo ere

Ammen
oltribar
1ſum,
ytatem
t, Naru
opak
Uun lan
gecdnte

danna

ilo, czrt
Uices ſ
hece
beſoren
uitoN
odoridr

—

tnstinten

ſcendn
Uconc;

ellce.
„5.Ne.
CoNimd
el un
elet,

CHEAuld
Demin
humtn,
ſelolioa
Pniweci
hingeni
ldiserunt
rt und⸗
Ugnn on
, gur.
niteter,
Gnf⸗
Poti 1.
Ku

eſwein
is erbi
i⸗

88 (263.) *

majotem fidem adhibuere, quàm maximis
promiſſionibus & feveriſimis Commina-
tionibus DEl Creatoris: Quid aurem gra-

vius eſſe poteſt quàm plus credere Diabo-

lo, per ſerpentem fibilanti, quam Creatori

4

ſuo per amicum colloquium ſuadenti, &
tam ſuaviter imperanti; Ut facilia imperet

& immenſa beneficia ſpondest.
Qartô. Homicidium commiſere primi
noſtri Parentes majus quàm unquam com-
m ſſum, nam & ſemetipſos & totam po-
ſteritatem in triplicem mortem con jece-
runt, Naturæ ſc. Gratiæ, & Gloriæ.
nintô. Sacrilegas manus admovere
Protoplaſti noſtri rei Deo ſaczæ. Arborem
enim illam ſibi devoram habuit & reſerva-
vit ſupremus rerum omnium Dominus, in
quam Hi furtivas manus in jecerunt: Et
quis enumerarter peccata, quæ in illo uno
fuere contenta: Sufhcit quod Trifolium ii-
lud damnationis, quod Jchannes deteſta-
tur (. Ep. 2. v. 26 nempe oculorum dele-
Satio, carnis tifillatio, & animi elatio ibi
infelces ſuos fruétus ediderit.
Et hæc omnia tantò graviora ſunt, quan-
tò pejores Circumſtantiz; Exempli gratia
PERSONA, quæ tot beneficiis à Deo affecta,
tot dotibus inſtruéta erat, nec uilos pec-
R 4 candi

CTI, quod tanta rerum copia conceſſa, tam
facilè vitari poterat. 32. Loci ac temporis,
quod vix è manibus Conditoris ſui egres-
ſus homo, inque horto ac ſacrario DEl po-
ſitus, ad primum tentationis Impetum vix

viſo hoſte, manus ſtatim viétas dedit, ſe-

que e jus arbitrio turpiſimè permiſit.
Eloquentiſſimè Chryſoſtomus ex ore
quafſi divino turpitudinem hujus peccati
poſuit cap. 3. Gen. Homil. 17. p. m. 99 ita
enim inducit Deum loquentem: Num aded
anguſtos fruendorum Bonorum limites tibi pra-
ſcripſi? Nonne omnem copiam præbui? Nonne
omninm quæ in Paradiſo ſunt copiam tibi dedi?
& duntaxat a?s hoc unico, ut abſtineres, præ-=
cepi, ut ſcire poſſes, te ſub Domino quodam eſſe,
cni obedientiam debes. Quæz igitur negligentia
illa, ut tantis frudtibus non contentus, ab hoc
unico abſtinere nolueris; & ſic ſtatim, ad vio-
landum mandatum quod dedi, proruperis, te-
me tipſum tantis malis immergendo? quæ Tibi in-
de utilitas? Annon hæc prædixi? Nonne metn
pœnæ volui Te coercere, & munire? Luis Te
poſt tanta mandata adeo inſenſatum fattum ve-
nid dignaretur? Nonne ſicut Pater filium de o-
mnihus ſatis clare & diſtindte inſtruxi? ut de
aliis guſtares, ab hoc autem abſtineres, ut ne præ-
vari-

—
n,icanto
s , 4
Viceli,
ſeciti,

e n is

lren

Piller bo⸗
lenne, In
ſler cen
umntabi
biam o
hno, ſie.
io le ee
Mrrenti
Dunomni
Md. Rer
uniam
Minnm e
oivi
Uneret,
ngbe enl

E ePpuet
ltaen.

ofei u
herert
hatet: F
lurdatre

Gum In

de 0⸗
ncelätn
Eenpi
liege⸗
Nlr l .
Nuntit
delt,.

mit

ner e
d
GN

„Pynote

ti.
) Moune
tbi deci

ere,

6 okan

utin it
ls, . e

in, ,l u i
Hheni, k.

Neſtiir.
unenetn

lis ſe

fütmnde.
iun e
xi?
Uteyr⸗
141l⸗

2e: (265)

varicand0 omnid Bona Tua 1 perder 2 Sed orte

ratis es, alterius conſilium meo man maare melins

& fidelim; aut es xpell. atione majorum Bonovum

baæc feciſti, & contemto mandato meo., de ligno

edere auſus e. Hæc Chryſoſtomus.
Quzres: Quodnam ergòô peccatum for-

maliter boquendo primum fuerit? Refſ ſpon-

demus, Infidelitatem, id que ex eo, quia uti
fides ceu certa perſuaſi io de evidentia &
immutabilitate Divinæ Veritatis eſt prin-
cipium omnis obedientiæz & exercitii in-
Bono, ſic infidelitas ſeu dubitatio aut ne-
gatio de certitudine, veritate & immuta-
bilitate rationum Divinarum, eſt princi-
pium omnis inobedientiæ, & exercitii in
malo. Secundô, quia nullum aliud pecca-
tum in animo Adami contra præceptum

Divinum concipi poterat, niſi priùs præ-

cepto Divino ſe opponeret & fidem prius
illi negaret, qui infidelitatis actus eſt. Quo-
cunque enim peccato alio pofito, eviden-
ter apparet, præſupponi & involvi incre-
dulitatem. 32. Quia tota fraus Satanæz in
eo ſtetit, ut ſenſum præcepti ac commina-
tionis everteret, & ut vero ſenſui fidem de-
rogaret: Et huic ſententiæ etiam ſubſcri-
bunt Patres Ambroſ. lib. 5. Ep. 37. dicit: A-
damum Indumenta Fidei perdidiſſe. Aug.
R 5 in

(266)

in Enchir. cap. 45. & lib. 14. de Civit. DEl,
c. 1I7. & lib. I. Contr. Jul. c. 3. Fontem la-
Pſis Adamitici nominat Infidelitatem. Pro
qua ſententia etiam laudat Olympium E-
piſc. Hiſp. Sic & Proſper in Reſp. ad Cap.
Gen. dub. 3. ait: Primum fidem amiſſam
eſſe, inter bona concreata. Lev. ſerm. 4. de
nat. Dom. ait, Adamum deceptori temere
atq; infeliciter credidiſſe: Fulgentius de In-
carn. cap. 22. dicit, primum hominem per-
didiſſe fildem.
Quiæres denique? Unde fuerit potentia
labendi in primo homine? Hic obſervan-
dum eſt potentiam illam dupliciter intel-
ligi poſſe; Primò, ut eſt potentia naturalis,
ſeu facultas animæ, qua exire poſſumus in
a Qum five ille bonus fſit five malus. Le-
cundò intelligi poteſt, pro potentia deſ-
ciendi, ab eo quod rectum & juſtum eſt,
quam uno vocabulo in his quæ ad mores
pertinent, defectibilitatem appellare pes-
ſumus.
Priori modo ſi potentia ſumatur, dicit
Auguſtinus. quod deſcendat à DEO lib. de
Grat. Chriſt. cap. 17. & ſeqq. Sed hæc po-
tentia à parte rei nihil aliud eſt, quam ipſa
voluntas, & ſic non retè appellatur poten-

tia peccandi; hinc etiam laudatus Augu-
ſtinus

Cinus ean
ſin keeu

un vide

em n
Nentia,
00 Cre
mertec
Cuuntum
Uben ud

gipol

pentie
lle naſe
Korlinat
agloenin
Auemn
meckaen
it Deien
Unrra
krcknta
din erhe
Elb
Mebllae
Aten⸗ ex
kr le nu
Ucont
lil t.
1 Deram
(ꝛen⸗

—

Vomeml.
aen-Ho
C
emi
Gin 4,E
vori kenee

Niscel⸗

Ninne.

1t ment⸗
Cdlren-.
eriutel.

aturilt

Kaon 1

Ne
entiu e⸗
ad wot
ellae pe⸗

1tut, Gal
10 lb6
ed heche
quam hl
turpotel⸗

tus augl⸗
ſtiuns

ſtinus eam poſſibilitatem tantum vocat. At
ſi in ſecundo ſenſu ſit quæſtio, in quan-
tum videlicet ea potentia notat defectibi-
litatem moralem, cum ea propriè non ſit
potentia, ſed impotentia, & deficientia, à
DEO Creatore eſſe non poteſt, ſed eſt ex
imperfectione ipſius Creaturz, quz in
quantum eſt ex Ninrzo produéta, Kx Se
habet, ut deficere, peccare, & in nihilum
redigi poſſit. Quod ſi ex DEO foret hoc
potentiæ genus, etiam peccatum quod ex-
inde naſcitur, & ad quod illa potentia PER
SE ordinatur, Deum haberet Authorem.
A quo enim potentia eſt, ab eo etiam eſt
actus ejus proprius. Et hæc ſententia ite-
rum eſt acutiſfſimi Auguſtini hib. 14. de Ci-
vit. Dei cap. 13 p. m. 117. ubi nervosè ait.
Ut natura ſit, ex eo habet, quod à Deo fa-
ta eſt; ut autem ab eo, à quo facta eſt, de
ficiat, ex hoc habet, quod de Nihilo facta
eſt: & lib. I2. cap. 1. docet, omnia creata
mutabilia eſſe, non quatenus à DEO, ſed
quaten? ex NinmIo facta ſunt. Paria ſcripſit
libr. de nupt. & concupiſc. cap. 28. 29. &
lib. I. contr. Julian. c. 8. & lib. 3. cap. 14. &
Epiſt. 56. Idem ſenſit Fulgentius de fide
ad Petrum. cap. 3.
Cæterum hanc ſententiam nulli obtru-
dimus:

6 (268.) £

dimus: Quin & meliora docenti cedere pa-

rati ſumus. Lubentes autem ſequimur Au-
guſtini veſtigia, cum certum ſit, neminem
ex Patribus oculatiorem & accuratiorem
fuiſſe. OW—
Ex dictis patet, quid judicandum de
ſententia Johannis Baptiſtæz van Helmont,
qui in tract. de Ortu Medicinæz pag. 658.
aſſerit; Primum peccatum carnis luxuriam fu-
iſe, atque eam mortis fniſſe canſam: Quem in
finem pag. 641. ſeribit. Deum Evam crea-
viſſe, & deſtinaſſe, ut eſſet totius humani-
tatis futura mater, ſuas conceptura proles;

non quidem ex copula carnali, ac bruto-
rum more, neque ex concupiſcentia car-

nis, aut voluntate Viri, ſed ex DEO, ſive

ex obumbratione ſolius Spiritus S., per

modum quo concepta ſit & nata humani-
tas Chriſti, in qua & per quam regenerari
oportet omnes ſalvandos; Id eſt manente
matris virginitate integra, & utero clauſo,
inquit, peperiſſet Eva absque dolore, erat
conſtituta ſupra virum.
Unde denique ſtatuit, primos noſtros ad
arbuſta ſeceſſiſſe ad patrandam ſuam fœ-
ditatem; quæ non ſtuprum tantum fuerit,
ſed & inceſtus, quia Eva fuerit & coſta Vi-
ri, & fic cognatus ſanguis.

Ve-

Verum

mn ſin

um unde
(odice, h
In her co
en liuss
Mirzrium

celiie⸗

Doo, un
minter Add
Aln retit
n beneie
en Uicitam
ngulime

beſigus.

non knit
CIoX

Unn

Meigne
Mentes o
Mullior⸗
Kihrtur
regn

—

ialerr⸗
Cuinurie

lennnn

Cltnigen

ciNe

AHN
2 , i
huniimß

CEnn

Muander⸗
hunn
Uraler
,2 bule
ſeonzaar
020, ſe
de

4humm.
tegenent

manent

Ao ald
Clae,eat

pohtoset

ſune
u fueth
Coſil

ſe⸗

822 (269.) 8 —

Verum hæc deliria ſunt. contra Scriptu-
ram & ſanam rationem apertè militantia-

Nam unde probabit Medicus iſte ex ſacro

Codice, humanum Genus ex ſola Eva,
non per copulam, ſed per obumbr
nem ſolius Spiritus S. propagandum fi
Contrarium habetur in illa benediét
quæ non Evæ tantum ſed & Adamo dict⸗
eſt ceſcite & multiplicamini Gen. 2.v. 28.
Portò, unde probabit Helmont, copu-
lam inter Adamum & Evam tanquam in-
ceſtum vetitum fuiſſe. Contradicit ipſi ite-
rum benediétio Divina, quæ non ſuper
rem illicitam, ſed licitiſſmam à DEO fuit
benigniſſimè data: neque obſtat cognatus
Evæ ſanguis cum Adamo; CocNATIOenim
illa non fuit ex GkNEKRATIONE, ſed ex
CREATIONE, quæ longe eſt alterius Or-
dinis. ⸗
Denique & illud falſum eſt, quod primi
parentes ob id ad arbuſta ſeceſſerint; nam
tota Hiſtoria reclamat; cum ille ſeceſſis de-
ſcribatur, non ut facta, ad peccatum pa-
trandum, ſed jam PExCCATO
PATRATO.

WR-

2 (270)

QXÆST. XXVI.

Quis fuerit primi hominis ſtatus
dum pectavit, & an ad perſe venandum
opus habuerit auxilio Divino?

Summa.
I. Oſtenditur, quam amplas vires habuerit
Adam ad ſtandum.
2. Quod opus tamen habuerit auxilio divino.
3. Quæ ratio fuerit illius auxilii.
Quomodo diſtinguatur auxilium QIO &
SINE QIO NON.

Oauitur nunc ut etiam excutiamus, quis
ſtatus fuerit primi hominis ante pecca-
tum, & an habuerit diſpoſitiones aliquas,
facilitantes quaſi ejus lapſum; Scrupulum
enim movere poteſt, quod is tam citô la-
pſus ſit, qui modo exierat è manibus Do-
mini, Optimi Creatoris ſui, quæ ratio illa
labilitatis illius: An fortè cum Imperfectio-
ne quadam & Inclinatione ad peccatum
fuerit conditus, nam ut aliàs Poëta ait:
Qui cecidit ſtabili non fuit Ille pede.
Et hic quidem bPelagiani facilè difficulta-
tem, ut ſibi videntur, ſolvunt, teſte enim
Auguſtino Op. Imp. contr. Jul. libr. 1. di-
cunt, in Paradiſo ante maleſuadi venena
er-

—
ppenti⸗
1 wolunt
Cvemn hal
abeunt
Merlzcul

anpettnen
Ppetitam

Patkiti⸗

Veum fun

1procul
a ſi
uen ſent
Kindl gu
lntionit
manil
Uu rerd r
0uiſinus.
Aront.
ſoſizet
bpraid
gbead
Utenon
end de⸗
lgnne
Aſet, 1

lnd

—
D
icun
Lltipde
unt

bires keluent

Mallochzo,

lum o

tiamugu
Aeyerer
Nesdun,

Atuplum

tam col⸗
znibus do⸗
2 ntiol
peteli⸗
peaaum
Neai:
leele.
aſfeue⸗
elteennn
libr.⸗

di vevent
ſet⸗

FK (271)
ſerpentis, ante corruptam ſermone ſacrile-
go voluntatem, hominem illiciti cibi libi-
dinem habuiſſe: A qua ſententia non lon-
gè abeunt Pontificii plerique concedentes,

etiam in ſtatu integro rebellionem fuiſſe

inter facultates ſuperiores & inferiores, ap-
petitum enim ſenſitivum inclinaſſe ad Bo-
num ſenfibile: Inde luctam ortam contra
appetitum rationalem, quæ ne exundaret,
per Juſtitiam criginalem, tanquam frenum
aureum fuerit coercenda. Sed hæc ſenten-
tia procul dubio in juria eſt contra Deum:

Nam ſi appetitus ienſitivus inctinsvit ad

Bonum ſenſibile, ſi obſtitit ille appetitui
rationali, quis Author erit talis libidinis &
inclinationis, quam DEUS ipſe, qui natu-
ram cum illa inclinatione creavit. Dete-
ſtatur verò hanc ſententiam in Pelzgianis
acutiſſmus Auguſtinus, ita enim loquitur
lb. 1. contr. Juhan. Op. Imperf. fol. m. 97.
Actio pia eſt in hac vita Deum colere, &
ejus gratià contra vitia interna pugnere,
eisque ad illicita inſtigantibus, cogenti-
busque non cedere &c. In Paradiſo autem
ſi nemo peccaſſet, non eſſet actio pietatis,
expugnare vitia, quoniam permanſio felici-
tatis eſſet, vitia non habere. L
Et in Cap. 11. ait: le verò ſcil. primus

0-

(272.) *

Homo nulla tali rixa à ſeipſo adverſus ſei-
pſum tentatus, atque turbatus, in illo Bea-
titudinis loco ſuà ſecum pace fzuebatur.
Et in Cap. 12. T'ales vires habuit ejus
Voluntas, quæz ſine ullo fuerat inſtituta
peccato, & nihu illi ex ſeipſa concupiſcentia-
liter reſiſtehat.
Et in lib. 3. contr. Julianum Cap. 11. ait:
In natura hominis ante peccatum, pacem
decebat eſſe, non bellum, & lib. 5. c. 7. In
tota anima & toto corpore Conditorem
habeo pacis Deum: Quis in me ſeminavit
hoc bellam.
Et in lib. 14. de Civit. Dei c. 26. Summa
inquit, fuit in carne ſanitas, in anima tota
tranquillitas. Imò ſicut in Paradiſo nullus
zſtus aut frigus, ſic in ejus habitante nulla

ex cupiditate vel timore bonæ voluntatis

era t offenſio.
VUt mirum ſit Pontificios Doctores, qui
aliàs tantopere Patres crepant, tam impu-
denter contra Auguſtinum loqui; nam Mo-
lina in Concord. diſp. 4. apertè auſus eſt
aſſerere, innatum primo homini fuiſſe ap-

petitum Excellentiæ & laudis. & Cornel, à

Lapid. in Gen. fol. 46. ait: Amorem Excel-

lentiz in natura perfesta intenſiſimum

fuiſſe, ſic & Bellarm: Naturalem primo ho-
mini concupiſcentiam eſſe docet.

Iant cur

vyArue

unnto ?
bbn.
Nite⸗
ſrß kn/
uſeen
Llutat
uinthe
n lin
1 S
waz,
r tenrt
Meten
Cinhon
Eeiunfra
Dnn
ete lupt
hret,
Uinntos
ine Dere
0ores e
udab-

—
cherlrti
in Mode⸗
eben.
whuit ejn
ialirve
Nriſenu

Cynt
hm puen
beapn
Contioen
eſenumt

46, Km
AiN
Conlms
emend
olunnin

Gores, l
taminyr
; nun Me
48 Wn
ni foler⸗
An

Nrem O
fenſicnmmg.
e

n piino

el⸗
e

8 (273.) 5.

Qura aHlertiones omnes planè concor-
dant cum iis, quæ Julianus s Pelagii c gefen⸗

ſor aſtruebet: 8 ed qui id ad iſta Auguſtinus?

quanto zelo invehitur contra iſtud dogma,
Hib. 1. Op. Imperf. f. 100.
Quid eſt ergò quod loqueris neſciens, quid lo-
quaris? Ergòne i 12 ara No ante maleſuadi ve-
nena ſe rpentis, ante corruptam Sacrilego ſermo⸗
ne voluntatem, illiciti cibi libido jam Init? Et
quod intolerabilins dicitur, ad “ um provoca-
bat, & mala non fuit? Et vigebant illi homines
frudtlum ligni prohibiti, G conenbiſcebant, ſed
ut non manducar ent concnpi ent la spirüm, var=
nis conenpiſcentiæ repugnubat 2 Et vivebant in
loco illo tantz beatitudinis, non habentes in ſe-
ipſis pacem mentis & corporis? Won usque adeò
dementes eritis, ut iſta c redatis, non usque adeò
impudentes ut iſta dicatis.
Vocat ergo hujusmodi affectus volun-
tatis in hominibus innocentibus antequam
vetitum fructum comedere vellent, crede-
re DEMENTIAM Augiſtinus, hoc ipſum verò
dicere IMPUDENYIAM: Quanto ardore in-
ſurgeret, ſi audiviſſet Julianum intenſiſimos
& innatos appetitus Excellentiæz & Laudis in
primis Parentibus ſtatuiſſe, prout Scholaſtici
Dodtores communiter ſtaruunt.
Juxta Doctrinam igitur Aunguſtini nihilin
8 0-

itantum Auguft
anm Cen. 1I. v.
00 20EC eus ſit a0 Im
auc je raà inf. em inte erpe
n Pauli Eph. 4 confiſnit in Sapien i⸗ &
i ate, & Juſtitia At nulla Sane 1a5
eſt. u hi eſt innatus appetitus Exceleeſti &α
laudis, maximé ubi Cfeatura parem pene

—

Excellentiam petit cum Creatore ſuo,
4 b laudem fitit, cùm fitire deberet!
atem; Quod inprim nis exinde etlam li-
83 er, gui a teſte Regum ſapientiſun 2,
lomone Prov. 16. V. 4. & d'ctante 1p10 lumi
De ntarz, Home conditus eſt in finem
nan! propr 1 gloriz⸗ ſed Divinæ, & in cul-
m nen ſui, ut ſe ſaginaret inani ambitio-
Lin cuie um Domini Creatoris, & Dei
qui ſanè tres tiruli omnem primo ho-
mine remevere debuerant arrogantiam.,
Porio Gen. I. v. 31. dicitur, quod De eα Vi-
derit omnia, quz fecit, S. nod jr rint valde
hona: Be NA Icik. non tans tum 30 ate Me-
ab. bgſica, 4. quz etIatm 491 ab de
competit, ſed ethicè & moraliter .
leſ. Z. V. 29. Quod Dg& fecerit Hominem
RCTHM, At non poteſt dici, quod meri
CcIea“

teatll
Eelelz m
udztus
II: Natur

uitio .

Co & in
NCH iſ.
Unde u

u ſleᷣ .

nnn 1.

ſit

Ahabe len
. KC.
I C
umn dec

1Ge

ſi toe
ſen
ſmnlo qu

“ e
Norelked,

e beerkon⸗
.ſ.

, an nal

wto

Gintan
0 Den 1

2 6 (275. „9 2
creatus re tectus §. Al habuit intra ſe diſtortos &
rebe te motus concupiſcentiæ: Hiac ſupra
laudatus Anguſt. Serm. 12. C. 2. de verb. ap,

alt: Natura RHominis 5ͤ primitus inculpata G in

uo vitio creata eft. At non eſſet ſine
Itio & inculpata creara, ſi faéta eſſet er cum
con oncapiſcent eſfee eni & luxuriante.
Unde ulteriu dic mus, quod ſupra pro-
Rixè etiam diétu ume : qucd homo primus
habuerit vires ſuß, ci⸗ tes ad obedientiam
Præf ſKtandam Legi D næ: nam qui redtw,
/ uſtus, & Srienee ce ndlirus, ut ſupra
etiam de primo h 1 obatum, qui do-
tibus inſt ructus fuit imn aginis primævæ, is
lanè in Bone perfſt ere & Pprzæſcriptam le-
gem ſervare potaié, alioquin Deus ipſum
eehete obiigaſſet, & revera cum ipſo
pepigißet untorinm.
Neque tamen cenſemu s dicendum, quod
AuxILIO DiIVINO ad perſe verandum Opus non
habuerit, qua in te non tantùm Przeun-
tem habemus B. Dorſebeum in Pent. Diſp. 6.
t. 241. &£ Cancellarium Dn. D. Oſian drum,
tum in Collegiis MSC., tum in Theôl. A-
oroam. Sed etiam Anguſtinum, nam Ebr. de
Nat. & Grat. o 26. docet; Ita necelharium
fuiſſe hoc auxilium homini INTEGRO, ficu
oculo quantumvis integro & ſano, noctiſa .
2 rium

0

.
4
A

2 (276.) 32

5 ℳ.

rium eſt Lumen ad videndum. Alibi verò, ut an
in Enchiridio cap. 106. Nutzimenti ac fo- n, 0
menti comparatione utitur, Srer Quo ex- ua
trinſecus ſubminiſtrato natura ammantis loee

vel ignis non poteſt conſervari. wal,
Qhnedipſam configmari poteſt: Nam pri-
. RPrnzs
mus Homo debebat oRARE DEUM pro “

PERSEVERANTIA, neceſium itaque erit, eto

quod ipſum perſeverare in primo Homine Lergei
DoNUM fuiſſet quoddam. Nam qui exiſti- mn

mant in primo Hominis ſtatu non opus kyrr
fuiſſe ORATIONE ſeu precibzs oppidò fa- rzeg,
luntur: Cùm etiam ſecundus Adamus, .

Chriſtus, cu jus ſumma fuit Innocentia, & ece
re Ritudo perfe tiſima, & indefedtibilis legatur nmen
ſæpe Deum Patrem oraſe. d
Deinde, ſi primus Homo perſeveraſſet Pigi⸗
urque ad finem, debuiifet pro ilo Bono pe- h
cullares agere DEO Creatori & Conſerva- ktn

tori ſuo gratias, ergô Perſeverantia in Bono
fuiſſet Bonum aliquod & Donum Dei: nam
gratiarum adtiolbenehoii accepti teſtificatio eſt.
Tertio, ſi primi Homines ſuperaſſent
tentationem Diaboli, debuiſſent DEO pro
illa victoria gratias agere, ergò hoc Bonum
habuiſſent à Deo. Quod iterum Auguſtinw,
qui hanc materiam ex profeiſo tra ctavit, &
aliquoties inculcavit, clarè dicit: Lib. §. ad
Gen.

nin gan
leſiins
ifingen
S lein
7 ngna
iAa
Allztorn
n ſantin
umn ggti
bſeont

—,—

Uhirene

Hemide ſe.

N 6
alnmann
elnge
DM
Uinngtenn⸗
ngüeil.

nn G

Opilöt.
Aanus,
eltia, &
lis legon

eſeunn
obooſe⸗
Corſenr
t n bu
ndei n
feamnlᷓ
luperſen
1 DrO
hoc Pom

trellent4

eh⸗

(277.) £

Gen. ad lit. cap. 12. Ubi has ſententiss Scri-
pturæ, Dess eſt, qui operatur in nobis, expli-
cat eleganti fimè.
Unde egregiè Dn. D. job. Adam Oſiunder

in Theol. Acroam. p. 226. & 227. ait: Qnam=

vis primus homo conditiws fnerit retus, G liber-
tate arbitrii inſtruttis, viribusque dotatus, ut
potnerit obſervare mandata D àl, præſtare qnæ
lex exigebat; præter tamen illam perfettionem

internam CXNà G G ⅓ BAT QHOAHE GRATIA

DEI ExTERNA, de qua Cun. 19. Concilii Aran-
ſiecani ita deſinivit; Natura humana etiamſi in-
illa integritate, in qua condita eſt, permaneret,

nullo tamen modo ſeipſam Creatore ſno non ad-

nvante ſer varet.

Ut enim oculus quantumviz ſanus, nt loqui-
tur Auguſtinus, non potest qnicquam certere
absque luce, ita quoque integer homo præter il-
lam ſun ttitatem animæ & corporis opis habuit
Inmine, gratiæ externæ; Nec tamen, propterea.
ſi neceſſitas gratiæ etiam in ſtain Integritatis
urgetur, gratia illiss ſtatas, cum gratia medici-
nali, quæ in ſtatu lapſus eſt neceſaria confnudi-
tur magna enim remamet inter utramqne gra-
tiam ſen auxilium differentia; Nam 1. Gratia
ſen adjutorium primi hominis, ſieut & Angelo-
rum ſtantium fuit Ordinis adhuc naturalis. Hæc
autem gratia, quæ dicitur medicinalis, in tota
ſua ſubſtantia eſt Ordini ſupernatnralis.
8 3 Se-

mago
mé edicinalis “ † ecca
tum corrup n tuales
extin ctas, imò mor-
tuunm.
1 110 pr ratia fluxit à DEOC Crea-

pult am Internam 2

bni it Re nitatem DE ,cupientfis ſ'æz Crea-
turz Fœderatz ben 8. ezmgque ad Beatitu-
dinem æternam perducere volentis. 4t ve
rà Gratia MrDrCTNart' flait ex a'ere Chri-
ſti, hac n . SX ejn 18 P Koene . & Lar gu'ne

ritis, qui olns Medicus eſt Generis Hu-
mani lapſi Exod. 16. Et de cujus plenitu-
