Gf651_2
author: Jäger, Johann WolfgangandPufendorf, Samuel von

N12311855849 021

UItGnuntnrunnmn

U8 Tübingen

f—

—
—

delineatum

I0OH. WOLFG. JA GERO,

SS. THEOL. D.

SERENISS WIRTEMB. DuCIS CONSILIARIO,

GENERAL- SUPERINTEND. & ABBATE
MAULBRONN.
ubi
ad partes & placidum Cramen
vocatar.
Illuſtris Viri B. PuFkNDORFII.
Jus FECIALE DiIvVINuIM.

OPERIS MAJORIS

De FoEFDERE CURATIF
ejusque SPONSORE
PRODROMus.
7VBINGS,

Apud JOH. GEORGIUIM 20TTAM,
Typis Jon. CoNRAD EIsI,

Anno 1698.

— —

PER-ILLUuSTRI
G NEROSISSI MO DOOMIXNO,
DoMIN O
ECKARDO ULRICO
LDEWIZ,

SERENISS. WIRTEMSB. PRINCIPIS
AC DOMINI,

DNlI. CAROLI ALENANDRI

Ephoro meritiſſimo.

DoMiNo FAuTORI ET PATRONO
Suo 5ÆsTuMATISSIMoO.

—r EE S f f f 82828 — — — — —
2— S — = — —,,
— S D - f ᷑ "—–S =

DEDICGATIO.

PeSVr Ii Tuum tot
NNAewperimétis ex-
W ploratum habe-
rem ſincerum amoris af-
ſedtum, non auderem pa-
ginis iſtis Illuſtre T uum,
WNomen præfigere. Ete-
nim quæ non dediſti mihi
ar-

⁵5 6) ES

argumenta? Quo⸗ non.

pertus ſum favores,

cum per dimidium pene.
annum Tubingam hanc

noſtram ſfulgore Tuo illu-

Arares. Miterna apuda me

erit memoria, quam ſua-
vis fuerit illa Converſa-
tio, cum apud DEIICIUIA
illud GEERIS Hüuua-
I, JNereniſſimum Prin-

cipem CAKROLUAM

ALE-

„ (0)
ALé‿XNANDRUM,
&TE CGeneroſiſſimum
ejus EPHORI, DEoÜUIS
veræ NOEBILITATIS
viverem. Denudaſti eo
tempore pulcherrimum a-
morem, & plenis oculis
Candorem licuit introſpi-
cere.
Accedit, quod hæc non
ignaro rerum, ut ſæpe ſit,
dedicentur. Ipſemet ſtu-
ä4 dia

(0) £
—.

dia ad ſummum perduwi-
Ri faſtigium: Ita ut in Te
non MWecœnatem tantum
habeant, ſed & vivam,
Bibliothecam. Evolviſti
bhiſtoriarum campos, &
latiſſima illa ſpatia emen-
ſus es. Tacitos, Polybios,
Quetonios, cæterosg, Au-
guſtæ hiſtor. Scriptores,
ita in ſanguinem vertiſti
& ſuccum, ut bona exem-
pla

— —.—
=SS— —
— —

= =—
= =£ ——

=

=

(0)

—

pla tranſtuleris in natu-
ram,; mala damnaveris.
n Wec recentiorestibi igno-
—nſunt; quos numerarem,
niſiadulationis apud alios
ecies eſſet.
NJuri incubuiſti, non ad
leges ſtatim cœco impetu
dprovolando. Ned funda-
„menta prius poſuiſti ſoli-
da in Jure Univerſali.

Grotii liber de Jure Belli
& Pa-

62 60) 88

& Pacis, inevhauſtæ eru- Ir
ditionis Compendium, in- Wl
ter manualia Tua eſt. Al
Pufendorfium de Jure, iu
Nuturæ & Gentium ita i
memoriæ impreſſiſti, ut ,
nihil Te fugiat ,gquicquid h
Geriptor ille in Orbe lite-
rato famigeratiſſimus te- N
net. Cæſareum autem,
Jus, & ingentem illum J
Legum numerum in nu- n
me-

(0) &α

I. merato habes; Ut ſive in
ir bello milites, Jurae Fus
calleas; ſi⸗ we in toga Vi-
.R vas, pacis artibus ſi is in-
DKructus; ſive in Curia
Conſiliis præſis, nullum
negotium tam arduum ſit,
guod ex ipſis Juris fonti-
. bus decidere neſcias.
LQLuare æorè non feres,
Vir Perllluſtris, quod pa-
ginas has Tibi literarum

. Pa-

= —,,ỹ—Jc

(0) ☚

Patrono & Poſſeſſori

tranſcriblam. Tributum

EIt exiguum, quod etiam

Titulo gratitudinis de-
beo. Licet autem ad am-
pliſſima ua beneficia non
aſſurgat; JSuſſicere tamen
poterit, quod pignus hic
babeas, ſeu potius yn-
grapham ælerni debiti:
nam ut deneca, quem et-
iam æſtimare ſoles, ait:

Hoc

(0)

Hoc certè Juſtitiæ con-
in venit, ſuum cuique redde-
in re, beneficio gratiam. Ita
me delitorem ſacilè & lu-
bens agnoſco; nec patiar,
ut debiti memoria apud me
m: ſeneſcat.
D Aado & hoc; quod ſi
yproximk par Tuis vir-
tmtibus faſtigium obtine-
6bis; ubi ad priſtinam fa-
SDmiliaritatem contendere.
am-

—

(o) *

bellus hic ad minimum te-
Rlis erit, quam integra o-
lim &ʒ candida inter Nos
Juerit amicitia; non ſun-
data ſupra debile illud U-
TILITATIS fulcrum, ſed
ſupra Conſtans illua &
candidum fundamentum,
quod et affedtuum har-
monia &ò concordia. Deu
ut Galuſtius illud expri-
mit

amplius non licebit; Li-

(0) ²¾ S

r

mit, ſupra IPEM VEILE,
alque IoEm NorLk. Va-
le in Domino, 6& quam

diutiſſimè in Ra non tan-

tum Literarig, ſed &
Communis ac Publicæ fir.
mamentum, ac in ATI-
oulssIuI Nominis DkE.
IZIANI fulgorem Vi.
ve. Ita vovet

Perllluſtris Tuæ Generoſit.

Devot.
IOH. WVOLFG. Jaͤger/ 0.

Auguſtinus lib. 2. de Trin.

Duo ſunt, quæ in errore hominum difhcil-
lime tolerantur, præſumptio priusquam veritas
pateat; & cum jan- patuerit, præſumptæ de-
fenlo fallitatis. Gratanter ſuſcipit oſenlum co-
lumbinam pualcherrimz G modeſt ſsma charitas:
dentem autem caninum vel evitat cautiſſima
hurilitas vel retundit ſolidiſſima veritas. Nul-
lus reprehenſor formidandus eſt amatori veri-
tatis. Etenim aut inimicus reprehenſurus eſt,
aut amicus. Si inimicus inſultat, ferendus eſt.
Amicus autem, ſi errat, docendus, ſi docet, au-

diendus-

Et Lib. 3. idem.

In omnibus litteris meis non ſolum pium-
LeRorem, ſed etiam liberum Correctorem de-
ſidero. Veruntamen ſicut Lectorem meum
nolo mihi eſſe deditum, ita Correctorem nolo
ſibi: ille me non amet amplius, quam Catho-
licam Fidem: iſte ſe non amet amplius, quam
Catholicam Veritatem. IIIi dico, noli meas li-
teras ex tua opinione vel contentione- ſed ex
Divina Lectione vel inconcuſo ratione corri-

gec:.

Cil.
Vernan
e Ee.

d.

t

Nüüin
e
ntl
ee

Pum

n de

Meun
n golo
Cnho⸗
glalt
eis li⸗
ſed
corti⸗

5
3
.

PRPFATO.

Uam magna & quam ex-
Decelſa in Damaſcenam Cle-
bam, hoc eſt hominem con-
AAtulerit Creator T. O. Max.
=ð E expreſſit Auguſtiſſimus Pa-
a trum Auguſtinus, excla-
nans: Ex mirabilibus omnibus, que ſecit Dens
propter hominem, maximum miraculum eſt ho-
mo ipſe. M raculum eſt, quod in hoc uno
duas res alioqui ſummè diſſonantes cor-
pus & Spiritum, materiam & immateriale,
diviſibile & indiviſibile, extenſionem & co-
gitationem Deus nêrit combinare. Unde
nec mirum, quod cùm aliæz creaturæz per
unicum illud Biſyllabum FlAT produëtz
ſint, homo non creatus fit, niſi præcedente
§5S. Trinitatis CONSILIO. Magnum o-
Portet eſſe argumentum, circa quod ſapi-
entiſſimus Deus deliberando, occupatur.
Hiatus fuiſſet in eleganti aliâs creatu-
rarum ſcala, ſi non niſi corpora & Spirir u
A ub⸗

fubſtantiæ nimis latè diſtantes, productz
fuifent. Iſte diaris ur expi⸗ exetur, & Or-
do eſſet in am nbil um a Theatro, ho-
mo condend um inter corpora

& Spiritus tenen ns, & de utroque extremo

Partictpans; Nec corpus ſolum, nec Spiri-

86

mſen utrumque ſimul, miro nexn, &

IsTE non tant 5 intenine ente ant-

matus, in eum Divinitatis
lmeamen 1 4 UIna, inqnit ner-
vossè Amb 119. DE1 manis cwlum
ſ S t, „,On manns hominem figura vit.
Awlun n ſed bomo ad ſmi-

litndinem 2DEI.
Nec dignitati e
mus in ordine &
ductus; voluit e
mnium home eſſet Coronis & Corona. I-
mô in ipſo diffuſa Creaturarum varia per-
feet 10, tanqnam qu nocem ſyſtemate fuit
concluſs. In ille ſolo eator Opti-
Mmus Max. ut in De obio „qun ieſceret homo.
Accedit qued co conſtruendum m prius fuit
Ho oemjinis tanquam Regis b atium, atque
. Monarcha Orbis oduc endus, omni
jemn ſuo ſatellitio ſtipatus. Conſtitutus e-
nim

us detrahit, quod uhti-

aturarum pro-

3

2
.4
—
1
S
—

cxe
mirc Deus, ut operum o-
t

ron

t
(biyt
ddee
Utel

e G

1
ige⸗

n 4

e (3.) *

nim erat in ſacratiſſmo illo CONCILIO
rerum omnium creatarum, ac tetius Na-

=ꝛ
=
=
☚ꝑ

8

— —
=

lol⸗ turæ Imperator. Subjectus ejus poteſtati
l univerſus Mundus, & bruta licet nullius
Neno imperium agnoſcant, hujus tamen nutus
i obiequiesè obſervarunt; quem in ſenſum
ſen

aureum illud Os, & Eloquentiæ apex dixit:
Quemadmodum in greſuro Imperatore, Duces,
Præfelti, ſatellites, omnes que ſervi procedunt, ut
Palatio adornato, & omni alio miniſterio præ-
rarato, magno cum honore Imperatorem excipi-

NN

ant; Sic hic quaſi cum homo taxquam Rex in-
troducendis eſét, ſol præceſſit, oœlum præcurrit,
I prins ingreſum eſi Lumen, ortataque, ſunt omnia
lmi. &adornata, ut ſic ſummo cum honore æterni-
. talis ille Candidatus introduceretur.
lN⸗ Xt quid de Paradiſo dicamus, Domi-

n.. cilio Proavi noſtri? Nulla regia unquam
iplendidior, nullæ deliciæ unquam ſua-
viores, nulla copia major; Poëtarum hy-
„perbole de campis Elyſus, de cornu Amal-
theo umbræ ſunt & inania ſomnia, ſi cum
Rativa illa amœnitate & genuina abundan-
tia in comparationem veniant. Nallæ ibi
triſtes in cœlo ex nubibus rugæ, nullus ex
nimio æſtu torpor & ignavia. Denſæ in ar-
boribus frondes gratas ultrò offerebant
umbras. In frondibus fructus paſcebant
A 2 ocu⸗

23 (4)

oculos. In fructibus ſapor ſatiebat appeti-
tum. Nulius ibi à frigore metus, quia ſum-
ma aêëris innocentia, mira auræ temperies,
& perpetui zephyrorum luſus. Avium ve-
ròô modulamina, florum ſuavitas, & amica

colorum certamina uti loquebantur Crea-

toris Magniſicentiam, ita prædicabant
Poſſeſſoris & Domini felicitatem.
Et pro his omnibus liberaliſſimè collatis
Bonis non impoſitum à Domino dire &0
gravius tributum Vaſallo homini, quàm ut
manus & os abſtineret ab unius arboris
fruéctu, conceſſa omnium aliorum plena li-
centia. Sed illud omnium maximum eſt,
quod ſœdus in illa ipſa deliciarum ſede init
cum Cfeatura ſua Creator DEUS: fœdera
cum amicis fiunt. In eam amicitiam Con-
ditoris ſui receptus homo, ut ſi conditio-
nem facilem omninò, & aliunde jam debi-
tam adimplerer, vitam obtineret æternam,
in ipſa DEl Regia ſcil. Cœlo peragendam.
Ut benè dixerit Bernhardus: Quid deerat
Primo homini? quem favor divinus evehebat,
gratia cnſtodiebat, qui erat Paradiß incola, ter-

ræ Dominus, Cœli civis, ſœderatus DEI, frater

Anpelorum, & hæres ægternæ beatitudinis.
Be iſto ergoò fſœ dere primo, quod cum ſtan-
te adhuc homine iniit Deus, noſter hic erit
li-

Nen
lr.
peiss
n e⸗
Amiet
CN

— =

cOle
Ciecko
Uimu
.
bert
lena ..

delt,

einn
ſoten
eltio-
Lebi⸗
mar,
dam.
eerat
hebat,
la, ter⸗
. ſten
i.
nſtan⸗
hic eltt

l⸗

38 (5.) 26

libellus: In quo utinam perſtitiſſet Adam,
nec aures fallacibus ſerpentis verbis dedis-
ſet, non jam conceptio noſtra aſſet culpa,

— ——ð

naſci pœna, primæ voces lacryma, labor

vita, clauſula funeſta mors. .
Dulce tamen eſt, præteritæ quoque feli.
citatis meminiſſe. Tranſibimus poſteà ad
fœdus Novum, five Gratiæ, quod per
SPONSOREM ET MEDIATOREM
CHRISTUM fait ſancitum. Flio enim
DEI opus erat, qui criminis læſæ Majeſta-
tis divinæ reos, Patri reconciliaret. Vocabi-
mus autem ad partes Magrum illud Isgeniam
Pufendorſfium, qui in ſibeſlo de ure DEl fe-

ciali utrumque fœdus Naturæ & Gratiæ ma-

gno acumine expoſuit. Partes autem ejus
Ita tenebimus, ne veritati in juria inferatur.
Unde ſicubi à VnRI linea exorbitaverit, in
viam eum revocabimus: Absque tamen
bile, & ſervato tanto Nomini, de Republ.
Literatia tam bene merito, honore.
Tu verò fœderis Novi Sator & Stater

deargοναſſiſte conatibus noſtris, & greſſus

noſtros dirige, in materia ſatis intricata &
difficili, qui es via non errans, veritas non
fallene, vita non deficiens: Via in exemplo,
Veritas in promiſſo, vita in præmio.

A 3 CA.

55 (6.)

CAIT PRAXLIMIN ARE
De
Jure Fœderali Divino.
Summd.
Qua ratione Scriptura fœdus illud Primæ-
vum appellet.
„Quid ſignificet vox Hebræa 19 2, & quid-
de illa ſentiant Doctores.
3. Qui ritus in œderibus olim obſervati.
4. Zeicd ſignificet ouαν, & quid 21&αXανα.
* 1 „ 9,7. 321
5. Quo ſenſu vox 2 α t5ν hoc loco accipiatur.

2£

INhoc ergò campo, ubi ex una parte Jus,
ſimulque Favor ac Gratia Dei ſtat; & ex
altera Hominis vita ſalusque, ut inoffenſa
pede procedamus, neceſſum eſt, ut priùs
tricas, quæ ex nominibus ſuboriri poſſent,
removeamus.
Sciendum ergô vocem ForDERrsin Scri-
ptura S. ex qua unicè in præſenti negotio
ſapere debemus, variam nomenclaturam
habere. In Vet. Teſtamenti Codice, qui in
originali Hebraicè ſcriptus eſt, vocabulum
Ooccurrit P'nn, cujus primi natales incerti
ſunt. Nam Marcus Marinus in theſauro

Hebraico, quem arcam Noz appellavit,

Planè nullam radicem ipfi invenire novit;
Gidam derivant illud à radice Xa, quæz
ut propriè CREARE, ita, inquit Hamondus,

hine.

8
ipnne
te on
Aer
Knlo

gtils

ſent,

eri⸗
gotio
ram
dvi in
Glum
cettl
aur

avit 1

omit;
que
ndͤus,

ſimi⸗

„

rsr aedeeer e etne . n rE

fimilitudinis jure, or rdinar e atque 2ρα²,;
S diſponere ſigniſicat; . Quo ſa! Hnn, ut

Judæi Heller niſtæ et aln 75 R6 Gery, quod ANJe-

bræe &a teſhoncler,, ad illud ſignibe atum

produxerint. Hinc & Petrus zhu ieea P0-

teſtatem ad res humanas inſtitutam 4 t
iαπ Chumanam or nationem⸗ ut re⸗
te etiam vertit B. Luthe
Hebrzæ linguæz periti n notant vocem
in Piel ſignificare, ſwccidere, eo quod in fœ-
deribus pangendis clim animalia ſactifiei
deſtinata ſeindebantur;
confirmare ſolenniter ſ lebant ſua fœdera
Antiqui. Quin & veſtigia in Scriptura S.
ejus rei de prehenduntur: * Gen. 15. v. 10.
17. ubi dicitur, quod Al bral amus juſſu d di-
vino vaccam, capram, & arietem diviſerit
per medium, ſeu ut exponit Dn. Ofancer.

„

cultro, vel fecuri diſſecuerit, addit, ut olim
fiehat in fœderibur, de quo vid. Rivet. Com-
Wenrf. In Gen. cap 6. P Pag. 118.

Celeberrimus Hugo Grotius putat hanc
ipſam conſuetus dinemn in fœderibus pan-
gendis acceptam fuiſſe à Gentilibus, ſed
longe verius eſt Gentiles per αασ
quandam illum ritum à Deo ordinatum i-
mitatos fuiſſe, eos Satana inſtigante, cul-
tus divini tenaciſſimo æmulo. Unde etiam
A 4 haud

(8.) W£

haud malè Schotanus notavit, hoc genus

*

firmandi fœderis in cæſa & diviſa pecude
ab ipſis Mundi primordiis, aut melius poſt
denunciatum oαιπιοαρνσσüαο EN DEI INSTI

Turo obtinuiſſe.
Alii ut Buxtorfius & Schindlerus malunt
eam à M deducere quod inter alia etiã no-
tat eligere, quia in fœdere inprimis amicitiæ E-
le tio fit perſonarũ rerum & conditionum;
ſic judæi vocantur à Petro viol r76 21g irs,
filii fœderis, & ειι απττι genus Dei ele-
Rtum. Alli ut Flaccius in Clavi Scripturæ
S. malunt eam vocem explicare per 7 ce-
medere. Neque enim infrequens olim fuit,
ut pacta & fœdera ſolennibus conviviis
ſancirentur: Nec deſunt exempla ejus con-
ſuetudinis in Scriptura. Sic Gen. 26. v. 30:
lẽgitur, quod Iſaac fœdere cum Abimele-
cho percuſſo convivium magnum parave-
rit, atque unà cum illis cibum ſumſerit, ex
quo loco planum eſſe concludit Quiſtor-
pius, Ebræos fœdera conviviis inire & fir-
mare ſolitos fuiſſe. Videantur loca paralle-
la (ven. 3 1. v. 54. Joſ. 9. v. 14. 2. Sam. 3. v. 20.
licet aliàs quoque ſacrificia adhibuerint.
BHi ritus autem in fœderibus adhibiti
non fruſtrà & ſine certo ſcopo fuère in uſu.
Nam per diſſecta illa animalia notabatur,
S quod

—
Fnmn
eſt
Nr.

Wnt
Nino⸗
iteb
0nun,
ilde⸗
iwr
7e⸗
fuit
wivin
1O.
0
ele.
tue⸗
lit er
or⸗

—

Efr. .

Ae⸗
7.20,
.
biti
ſ.

ltur, .

vol

7 (9.) 2

quod ruptor talis fœderis dignus ſir, qui in
partes vivus ſecetur, & abominatio ſit pu-
biica. Unde etiam diræ plerumque atro-
ciſimæ fuere ad jetæ: Quò pertinet ilud
L'vii fibr. 1. IIie legibus populus Romanus non
deficit, ſi prior defecerit, publico Conſilio, dolo
malo, is ilo die, Jupiter, pepulum Rom. ita fe-
rito, ut ego hodie hunc porcum feriam: tantoque
magis ferito, qnanto magis polles, potesque. Vi-
deatur etiam Suetonius in Claudio libr. 5.

c. 25. In Scriptura S. eadem minatur Deus

fœdifrago populo, Jer. 34. v. 18*
Quod ad Convivia attinet, quæ in ſan-
ciendis fœderibus celebrata fuére, illa con-
ſirmationis loco, & in ſignum conſtantis
& duraturæ ſemper amicitiæ fuére. Sic ex-
preſsè habetur Gen. 14. v. 30. 31. Quos (
verſiculos ita αιπ½ι αια Oſfſiander: Fecit
ergò eis lſaac con vivium. && poſt cihbum poſt
potum cum comediſſext & bibhiſent liberaliter;
Rex & ejms comites confirmatà amicitid ſurgen-
tes manè juraverunt, unus alteri, poſt recitata
ſœderis capita, quod utrinque ſtare velint pattis,
dimiſitque eos Iſaac pacificè in lovum ſunm.
Nomen Hebræum H'n Aquila & Sym-
machus expreſſerunt per verbum ooα,
quod juxta Lexicographos notat pactum,
imò & legem. Quanquam ſæpè hæ voces
A 5 com-

62 (10.)

5 s 1— Ileteen 7.
4 ð Adefinivit Philoſophus Stagi-
42

rita ex Sophyſta Lycophrones, & poſt eum
Demoſthenes. Papinianus verò ſponſionem
tranſtulit. Verùm ſeptusginta Interpretes,
& hos ſecuti Scriptores N. T. vocçe uſi ſunt
2 4 αν6, quz deſcendit à verbo 2 6.n12α%,

que aàa figniscat, nempe legem conde-
re, ſpondere, & teſtamentum facere. De

Legibus illud uſurpavit Plato. De Sponfio
ne Ariſtophanes; de Teſtamento lſocrates,
aliique. Binc etiam Bud eus afſerit, quod
2 Xα Ppro Fœdere & Teſtamento promi-
ſcuè uſurpetur. Fœdus ſtylo Scripturz per
eam ſignificari conſtat ex Luc. I. v. 72. ubi
dicitur veα 2 g. nXα⁵ 1α dτ18⁸¹. quod
vulgata verfſio explicat per Teſtamentum.
Lucas Ofiander verò per Fœdus: Sic & A-
Stor. z. v. 2 5. dicitur vass s* ο Ts M9 ,
quod pariter vulgatus vertit per Teſtamen-
tum, quod iterum Ofiander & poſt eum
Hugo Grotius, expoſuit per ſœdus Gratiæ.
Quanquam id etiam certum ſit, diſpoſitio-
nem fœderis Gratiæ, quæ in Vet. quoque
Teſtamento obtinuit, non eſſe fœdus ſim-
plex, ſed fœdus Teſtamentarium: Eäâdem
enim prorſus ratione fuére ſalvati Patres
V. Teſtamenti, quà ratione nos ſalvamur,

entur: Unde & Legem rdyese

itet⸗
ltt,

1†
1d,

noe
Dhein
ei
Uetnt
ſiea
in

Map

Mol

Nn
leie⸗

edu
N

N
Hl⸗
II
z
a0
n

Act. 15. Noxz aut ſalvari vi fœderis non præ-
cisè talis, ſed ut eſt Teſtamentarium con-
ſtat, qui ſalvamur ut Filii adoptivi, Gal.
4. V. 4. 5. & 26. 2 8. ut hæredes, Rom. 8. v.
16. 17. Gal. 4. verſ. 6. Per intervenientem
mortem Teſtatoris, Heb. 9. 15. Unde rectè
Flacius loc. ſupr. cit. ait: Sacrum DEl cum
hominibus ſœdus ſuaviſſimam habere fœ-
deris & Teſtamenti mixturam atque tem-
peraturam. Quod etiam Dorſchzus agno-
ſcit. cap. 4. Ep. ad Hebr. & Rivetus Comm.
in Exod. ad cap. 24. diſſentit Pufendorf.
qui putat, vocem 2 9rα longè melius ver-
ti per Fœdus, quam per Teſtamentum.
Vid. Jus ejus Fec. p 160. ſeqq. de quo tz-
men punto in traétat. de Fœdere Gratiz
noſtram ſententiam promemus.
Sanèé in præſentiarum dum a Ruri ſumus
de fœdere primo Paradiſiaco, non necefſam

KeE

eſt, ut extendamus vim vocis A1&ε 7αα, ſed

illam accipimus przacisè in ratione fœderis.
Pactum enim illud, quod DEUS cum pri-
mis noſtris parentibus in Paradiſo iniit; ni-
hil de Teſtamenti natura habet, neque e-
nim hæreditas formaliter talis ibi eſt inſti-
tuta, cum Adamus per impletionem hαα
ær & * vνα debuerit obtinere vitam æter-
nam, neque Teſtator ibi fuit, multò minus
mors.

(12.) 2
mors Teſtatoris ibi locum habuit, ſive ty-
bicè& per ſacrificia, ſive vera. Sed de his o-
mnibus in ſequentibus latè.
Cæterum ut in limine ſtatim pateat, quæ
ſit materia, & quæ diſtincta puncta hujus
tractatus, brevem tabellam ſiſtemus: Quæ-
ſtio ergò eſt

—

1. An Deus cum Adamo fœdus aliquod pepi-
gerit, & quæ ſint fundamenta illius fœderis:
2. An Adamus in eo fœdere PRO S ſteterit,
an verò geſſerit perſonam totius generis hu-
mani? Sicque an Caput fierit non naturale
tantum, ſed etiam Morale poſteritatis ſuæ?
3. Deinde quid promiſerit Deus fœderato ſuo?
4. Qræ fuerit conditio primo homini in illo
fœdere propoſita, & an conditio ea fuerit
acceptata ab homine?
5. An appoſita fuerint ſigilla ſeu Sacramenta
illi fœderi?
6. Quò ſenſu admitti pofſſint Sacramenta in Pa-
radiſo?
7. Quas vires habuerit Adam ad implendam
conditionem ſupra poſitam?
8. Quas vires habuerit Intelleétuss
9. An habuerit cognitionem 88. Trinitatis
myſterii? . .
10. An primus homo habuerit potentiam cre-
dendi in Chriſtum?
11. Quibus dotibus fuerit inſtructa voluntas:
12. Quæ fuerint vires appetitus ſenſitivi:
13. An dotes illæ fuerint Naturales an Super-
naturales?

14. Quid de Statu puræ naturæ ſit ſemtiendum?:

15. An

/

leg.
eu.

tge
PNNie

EE

hodpelt
leteris
Ulett
Netel.
nmurne
arulir!
ratohen
zi ule
e ert

camnenna
ginba⸗
lendam
Unitatls
in (re⸗
Gntas
1
Guper⸗

dum!
4

862 (13.)

15. An homo potuerit condi, conſtans ex meris
conſtitutivis & conſecutivis?
16. Quæ dotes corporis, & an illud conditum
fuerit immortale?

17. An Imago Divina ſteterit in Dominio in

Creaturas?
18. Quæ leges datæ ſint primo homini? & an
Lex naturæ ſuam radicem habeat in vo-
luntate divina indifferenti?
19. Quæ Lex poſitiva data fuerit? & an in ea
ſteterit palmaria conditio œderis?
20. Cur ea Lex à DEO) data:
21. An arbor vetita fuerit Sacramentum?
22. Qε arbor viræ, & an illa fuerit medica-
mentum contra morralitatem ?
23. An Lex de Sabbatho in primo homünis ſta-
tu locum habuerit?
24. An Sacriſicia in ſtatu primi fœderis locum
habuerint? .
25 Quomodo fœdus primum fuerit à primo
Npmune ruptum? & unde potentia laben-
1
26. Quis fuerit Status primi hominis, dum pec-
cavit, & annon ad perſeverandum Opus
habuerit Auxilio Divino Speciali?
27., An plane abolitum illud fœdus etiam ex
arte Dei?
28. Qiæ pœna illata fuerit ſœdifrago homini?
29. An & quomodo fœdifragium Adamitcum
poſteritati imputstur?
30. An homo permanſerit obligatus ad im-
Fienclam legem, etiam antiquato fœdere
egali?

31. Qomodo Providentia Dei ſe habuerit, cir-
ca primum peccatum?

QKST.

(14.) ₰
QXST. I.

An Deus cum primo homine
beyig iat rit Fardus?

4 .

g. Summa.
Afferuntur rationes eorum, qui nullum fœ-

6, qu iod ſœdus inter De-
dmittendum.
Umitur, ex promiſſione
prim 1, Adam 9 aci⸗ ſub cond litione perſe-
Ete Badimpl letæ Le gis
4. Alrera depromitur ex! Hoſz. ubi vox Adam,
non appellative, ſed Perſonalite er accipi o-
ſtenclitur
5. TLertia ex o abi 31.
6. Ous⸗ rta ex eo quod homo primus fœderis
apax fierit.
7. Affe Pruntur rationes quoque puſendor ſii.
3³. Solvuntur rationes partis negantis.

Oſt examen verborum & diſpoſitionem
materiæ accedimus jam ad rem ipſam,
nbi quæritur, an Deus cum primo! homine
pepigerit fœdus aliquod in Paradiſo? Sanè

ſi res prima fronte aſpiciatur, non videtur

commode id dici poſſe ob ſummam diſtan-
tiam partium: de Deo enim conſtat, dußd
ſit ens ao αο. ſuæx Steſtat is & inde;
dens, imò Dominus à ſolutus teaturarum
etiam rationali um, quibuz pro lu ubitu gr⸗ ar-
1tri0

4

Uirio
laho
Aqu
ſolur

e

lane

. d

une

utr,

M

lunte.

Uneube.

fcnen

Verne

Sawe
ideru
Kan.
D
Iun
I 4.

Nebncadnezar agnovit ad ſanamn

vam Iinter Deum & creaturam ſuam du

*ς .
0
5 5)2 20*
—AE

„* — ẽ

bitrio poteſt ofncia quæ vis præſcribere, ci-

„

tra hoc quod ipſe viciiim obligatus fit ad
aliquid reciproce præſtandum, unde Apo-
ſtolus Paulus ait: Rom. 11. v. 35. e esb⸗
Gen AU1†—σπν αα ατ.àον 9 ore, quis prior de-
it illi, ut retribuatur ei, & De uel pſe apud
16 bum ait: Quis ante dedit mihi, ut red-
dam ei, Job. 41. v. 1. Et d disproportion m

inter Cteatorem Sum mom, Cre

rediens: Dan. 4 v. 30. Omnaos hbatitaterkg, ke
r, inquit, it A'1RII. apud Jehova äm repu-
tastur, νpr voluntat a facit in eX
li, neque 6 7u0 prohibeat manum . S di-
cat ei, quid facis?
Pcrrò ex homine nihil peteſt utilitatis
Deo accreſcere, eſt enim ſibi ſufſiciens ah-
ſolutè, multò minuùs nocumentum ipſi ab
homine inferri poteſt: 4t hoc videtur in
fœderibus & mutuis pactis perpetuum a &
quaſi requiſitum, ut de mutua utilitate, Iu-
cro, defenſione, aut talibus utrique parti
proſpiciatur. Inde fœdera ſi recte ſint in-
ſtituta & fundata, regulis juſtitiæ commu-
tativæ ſuperſtructa eiſe debent, at nec uti-
le vel lucrum, nec defenſionem à creste T
petit Deus, nec dari juſtitiam comenuta

*

& eru-

(16.) .

& erudie? oſtendit B. Dorſchæus Part. 2.
OgοMz Zacth. P. 164.
Tertiò officium quod præſtare debuit
primus homo DEO, jam antecedenter fuit
debitum, & primus homo agnoſiere de-
buit, ſe eſſe ſervam, qui cum omnia præ-
Kitit, inutilis nihilominus fit, teſte Salva-
tore noſtro Lucz 17.
Nam dictum illud etiam ad ſtatum 1min-
tegritatis pertinere oſtendit acutiſhmus
D. Hülſemann, in Vind. pag. 117. & B.
Lucas Ohiander! inquiens: Non docet Chri-
ſtus, quod gnisquam faciat omnia, quæ deberei
Pa et etiamſi faceremm omnia, tamen adhuc
eſſemus ſervi inutiles, quibus Dens nihil deberet,
quia nos illi ohedientiam per totam vitam, ut
creaturæ Creatori dehemus. Videatur Simon
Epiſcopius, qui Primum fœdus planè ne-
gat, idem Socinus & alij.

—

——./(ddr —

Nihilominus fi Codicem S. tanquam
inftrumentum hujus rei authenticum in-

ſpiciamus, deprehendemus, quod licet De-
us abſolutus ſit creaturæ ſuæ Dominus, ni-
hilominus non exuto illo vel abdicato do-
minio per ννανονꝶριωεαιο & temperamentum
quoddam majeſtatis & bonitatis ſuæ fœ-
dus alhquod cum primo homine, & in eo
cum toto genere humano pepigerit.
oc

Pon
lbe
b

IIN

Aſ

ſel

p

.

Em

III⸗

K
0⸗
alt
in,
Gon
le ne.⸗

Mnen

I In⸗

the⸗
1, Nl⸗

10 o

entonm

2f.
in ee

Hoe

Hoc ipſum monſtrat & demonſtrat clarè
promiſſo illa & pactum, quo Deus Adamo
liberaliter promifit, præmium vitæ æternæz.
ſub conditione præſtitæz legi obedientiæ,

nam in illo pacto omnia fuere, quæ àlias

ad fœdus pertinent. Nempe partes ſ. per⸗
ſone contrabentes, ſecundò ſtipulatio & ad-
ſtipulatio. Tertiò conditiones fœderales,
Qartòô Santtio pœnalis: Quintô Reſtipu-
latio. Perſonæ contrahentes fuére, ut di-
Gum, Deus & Homo. Et Deus quidem
mira ſtatim benignitate dominium ſuum
temperavit, licet enim oſtenderit, ſe poſſe
abſolutè imperare homini, dum ipfi legem
dedit de re planè indifferenti, & quidem
ſub comminatione graviſſima: In eo tamen
mox benignitatem & &a ϑινιf oſten-

dit, dum præter naturzæ legem hac una po-

ſitivà contentus fuit: In cæteris liberrimus
erat primus homo, imò vice-Deus à DEO
conſtitutus erat & Dominus totius Orbis.
Sedmaximum Bonitatis zrgumentum fuit,
quod homini promiſit, ut dictum, vitam
æternam, ſi legem ſecundum omnia requi-
ſita obſervaret. Ad obedientiam Deo præ-
ſtandam jam quidem antecedenter ad illud
ron Rn obligatus erat homo: Neque
omini JUS ortum fuiſſet, petendi re-
B mu⸗

g (18. 2%2

munerationem, etiam fi perfectimimam
Legi obedientiam præſtitiffet, inprimis
autem tam largam mercedem petere non
potuiſſet, videlicet perenne gaudium vitæ
zternz. Nulla enim fuiſſet proportio inter
laborem & mercedem. Hic veròô Deus ut
ſummum affectum erga hominem teſtare
tur, ultrò cum ipſo, non tanquam cum ſer-
vo, ſed tanquam cum fœderato pactus eſt,
atque ipfi non ſaltem promiſit defenſio-
nem conra omnes infſuitus hoftiles Sata-
næ, ſed etiam cum ipfo inſtituit fœdus
cnmmercii æterni in vita æterna & poſſes-
fionem omnium Bonorum zternorum:
Quin etiam ad jectæ fuere promiſsones hu-
j 1s vitz, quas in compendio eupreſſa: pre-
cabatur Joſegho Patriarcha Jacob, Gen. 49.
v.: 5. dum ipſi apprecatus eſt Bened ctiones
cœlorum deſuper, benedi tiones abyſſi ſub-
jacentis, deniq; benediétiones uberum &c.
E hæc bona conceſſa Adamo primo qui-
dem per benignum & mite ſemper co--
lum, item per amœnita'em & fertili-
tatem Paradiſi, quatuor fluminum fonti-
bus irrigui, Gen. zꝛ. 8. Tertiò per domi-
nium in creaturas, Gen. I 20. & quart0 per
libezorum propagationem in matrimonio.
Inter promiſſionem autem principa em il-
am

ſ

—

n
la
dve⸗
ſent
l
Uin
Gunm
uxe
u
ll
el
ing
Mu⸗
ul;
lynn
Unli
lr
n
Un
Hi
Gti⸗
ite⸗
Ms

uun
tlnn
eI
ir
iner
n
lun.
nſer
ek,
glo⸗
elu
holu⸗
tr:
esl⸗
e
eg
iones
lth.
n⸗
gu⸗
(&⸗
o⸗
lomi⸗
topet
honi
eni⸗
lam

(19.) 8

l

lam vitæ æternæ coœleſtie, & promiſſiones
illas acceſſorias hæc intercedit differentia,
qued in principali illa promiſſione Con-
ventio, ut loquuntur Jurisconſulti fuit Nu-
DA, CARENA CAUSA ET NxGOTIO: neque e-
nim antè cœpiſſet habere cauſam & nego-
tium Adamus quàm abſolviſſet obedientiæ
curſum. In promiſſionibus autem MINVs=
PRINCIPALIBUS vitæ hujus, NyGorTrIuM AC-
QrsITIONs, non ita pendens, ſed quafi per-
fectum fuit, adeoque fœderis conventio
ſacta. non iam ad illa aliquo merito acqui-
renda, quâm ne illorum jure jam quæſito
excederet demerito ſuo.
Cæterum ne quis exiſtimet nos ſaltem
pactum illud inter Deum & Adamum Fœ-
dus appellare ſine authoritate Scripturæ S.
inquiramus ſaltem in Fœdus Sinaiticum,
quod juxta commmunem noſtrorũ Theo-
logorum ſententiam QuoAD SUBSTANTIAM
nihil aliud fuit, quàm repetirio eorum, quæ
geſta ſunt inter Deum & Adamum in Pa-
radiſo, excepta ſola arbore vetita, ſanè ille

actus plusquam quinquageſies vocatur 2

Spiritu S. fœdus: Nos aliqua tantum loca
citabimus. Videatur Exod. 19. 5. & c. 24.
7. 8. c. 34. Hoc eſt Fœdus ſanguinis, quod
DEUS pepigit vobiscum. Sceripfſit Moſes
B z ver-

verba ſæderis. Lev. 24. S cap. 26. 9. dicitur
Forbus SEMPITERNUM, Num. 18. 19. PA-
CTEHM SALIS appellatur Sempiternum.
Deut. 5. 2. cap. 24. 1. 4. Deus dicitur pepi-
giſſe FokxDus in Horeb. Joſ. 23. 16. Po-
pulus I[ſiaël dicitur præterüſſe Padtum. Pf.
78. 11. Jer. 3 I. 3 I. Kzech. 16. 8.

-M

Adhæc lecus fatis clarus eſt Hoſ. 6. 7.

ubi Iraelitæz dicuntur transgreſſi ſœdus, ſi-
cut Adam. Quæ verba Hieronymus, Cyril-
lus, Hugeo, Lyra & alii recenticres de A-
damo primo noſtto Parente in individuo
ſumunt, & ſic vocem Adam non APPEL-
LATIVE de Homine, ſed Propriè & PERzo-
NALITER IDtelligunt: Sen ſum enim Deieeſſe,
imitantur Judeæi primum ſunm & totius Orbis
Parentem, Adamum: Nam fñicut ille in Pa-
radiſo terreſtri, ita ipfſi ibidem, i. e. in Pa-
radiſo ſpirituali in Templo & urbe Hiero-
ſolyma fœdus meum transgreſſi Patrem
ſuum imitantur. Vid. Luc. Oſiander, qui
pariter illum locum de Adamo, primo no-
ſtro Parente e jusque fœdifragio accipit; Sic
& Pufeadorf. de Jure Dei feciali; Similiter
ex Judæzis Rab. Salomon Jarchi, Tirinus ex
Pontif. quin & ſenſus pianèe inconcinnus
eſſet, ſi diceretur, tzansgreſſi ſunt Judæi
fœdus meum, ſicut homo ſolet, ita enim
Deus

(21.) 8

n

fn Deus ipſe transgreſſionies magnitudinem &
ke fſcelus minueret, cum tamen ibidem trans-
IuIn, greſſionem illam Perfidiam aà contra Se
eAA- admiſſam appellet. Huc referri etiam po-
e teſt locus Jobi c. 31. v. 33. ubi dicit: num
H abſcondi me ſicut Adam, aut peccata mea
celavi: facta alluſione ad abſconſionem A-
4 dami poſt ſœdifragium. Vid. H. Grot. &
,. B. Calovius: Quin obſervat bene lauda-
G. tus Grotius ſenſum eſſe Prophetæ: Sicut
Ek Acddam; quis pactum Dei violavit expulſus
hiin eſt ex Hedene, ita & Ifraelitas æ quum eſſe
. expelli ex terra Canaan, ut quæ Hedeni
mr horto comparatur, Gen. 13. v. 10. Pf. 51. 3.
itl. Sed ut hæc magis pateaant, tranſeamus ad
hominem, & videamus, an ille fœderis cum
Deo capax fuerit:
inbr Id verò ſatis conſtat: Nam primò à Deo
der- accepit Imaginem ſui, & Beneficentiſſimus
en Creator propriis manibus lineamenta ſive
„uu radios in eo Divinitatis ſuæ, ut loquitur
on. Damaſcenus, formavit: Quo ipſo Candi-
de datum effecit æternitatis, nec Adamus tan-
liet quam vile mancipium tractari debuit, ſed
nuet tanquam filius Dei naturalis, licet per Crea-
cu tionem. Prout hoc agnoſcunt Laur. Valla,
Mai Lucas Brugenſis, Hugo Grotius, ex noſtris
ain Dn. Cancellarius Oſiander, & alii. Certè
Deus B 3 etiam

==.

* (22.) &£
etiam Paulus Apoſtolus illud Arati. A Kor.
17. 28. landat cum dixit: T8 2ae Ges vS⸗
IeRo, & Deus ipſe hoc ſenſu Patrem ſe vo-
cat: Deut. 32. v. 6. Imò etiam Philo Deum
Patrem Adami vocat, & cauſam nominis
facunde explicat. Joſephus quoque de pri-
mis hominibus agens ipſos appellat α*½
ains, & Oe* Rooesdesst. Paétum itaque inter
Deum & Adamum ex ipſa Dignitate & No-
bilitate Naturæ intercedere potuit, licet
non æquale, ſed inæ quale, prout tale eſſe
poteſt etiam aliâs inter Patrem & Filium,
aut inter Subditum & Superiorem, ut vi-
dere eſt apud Livium lib. 9. Inæ qualia hæc
fœdera ab Antiquis vor gin s yXα õ
7 0* vocata fuiſſe docet H. Grotius de Jur.
B. & P. lib. 2. c. 15. J. 6.
Porrò primus homo ſufficientes quo-
que vires habuit ad przſtandam con-
ditionem in fœdere præſcriptam, quæ
ut infra audiemus, conſtitit in perfe-
Sta adimpletione tum Legis inſcriptæ ſeu
Naturæ, ex cujus obligatione homo tene-
batur Deum Creatorem & ex fœderis ra-
tione Benefaétorem Novum, diligere ex
toto corde, totà animâ, & ex totis viribus,
& proximum ficut ſeipſum; Tum etiam
Legis poſitivæ de abſtinentia ab arbore ve-
. titz

—

ſta;
nine
cuit.
Mdi
Nen
cun
IuI
.
MI
IS
0
ſen
kxi
e
Ube
e
mo
lt
Un
e
ꝗ
leen
Ixr
t

r.
4 6
ſen⸗
Deumn
midis
len⸗
E&
leinten

ANo.

t Ue
lel
‚u
Aialr
nh⸗
leu.

es go⸗
co.
e
ſeſe.
te ſeu
tene
eris ta⸗
gete el
Vitibus
etian
e e⸗
tits

§ (23.)

tita; Has autem conditiones primam hao-

minem adimplere potuiſſe con anter do-
cuit Auguſtinus, unde in libr. de Libero
Arbitrio ait: Ex BO Quob NON ACCEEIT,
NEMO RRBuS EST, DEEHT AUTEMSI AE-
CEPIT ET VOLüINTATEM LIBERAM EFT
SuFFICIENTISSIMAM FACüLTATBM: & in
lib. de Nat. & Gr. Quis NEsSCIT EM sA-
NuM ET INCuLP ABILEM FACTGM, ET
LIBERO ARBITRIO INSTRHICTUIM, AT QuE
AD JüsSsTE VIVENDüIM POTESTATE LIBE-
RA CONSTITuTUM. Sed de his viribus
plenè ſtatim in ſeqq dicemus:
Ad hæc primus homo appetitum habuit
Beatitudinis & fruitionis divinz, qui cùm
rectus ſit, eſt enim veri Boni deſiderium,
ec Deo indigaus, fruſtrà eſſe non poterat,
niſi velimus Karuene, quod inani Deus de-
ſiderio hominem torquere & Creaturæ ſuæ
innocenti & juſtæ iliudere voluerit, cu jus

deſiderii etiam adhuc in corrupto homine

adſunt Reliquiæ. Quod ipſum etiamſi jam
nunc irritum ſit, ob fra tum fœdus, & vi-
res adimplendi conditionem præſcriptam
decoctas: Rebus tamen humanis adhuc
INTEGRIS vanum atque irritum eſſe non
potuit, quin ex ipſo Conſcientiæ dictami-
B8 4 ne

62 (24.) 3

re

ne certus erat Adamues, Deum non defide-
rae ut fruſtrà coleretur, ſed Beneficum
eſſe Remuneratorem, licet antecedenter ad
fœdus ignoraverit, quanta ſit futura retri-
butio ſen remuneratio. Ne itaque in dubio
fluctuaret Adami animus, conveniens &
ut ita loquar, penè neceſſe erat, ut DEUS
