Dominii divini, & quo Deus oſtendere vo-
uit, ſe eſſe Dominum bominis abſolntum, qui

.

. —◻

.

non ad ea tantùm Creaturam ratienalem
obligare poſſit, quæ intrinſeeè ſunt bona, ut
fiant, & ad intrinſece mala, ut fugiantur; ſed
qui etiam res indifferentes poſſit prohibere;
Cenſemus tamen promiſſionem illam, F ac
hoc, & vives, etiam hanc legem reſpexiſſe,
ateue adeo promiſſionem vitæ ad totam
obe⸗

i6

ſelie
u,.
duxit
Poniti

Idl
(eter
Un I
bonne
imnb
ind
ren
lecn

ltalle

1, De
ſoni
It
1M
Dec
Veri

5 r

Tum

————————MDWũ

n e
t öi⸗
olenot
1e ⸗
Cebien⸗
en.
fank⸗

nilen

D
Atun
ſaril⸗
Uinfe⸗
ebento
NN

Olimu
1Iender⸗
n feit
ngetevo⸗
un, u
longen
ne, N

nun;ſeid

Ohubere;
d totam
obe⸗

—

65 (5Fr.)

obedientiam tum legi inſtæ, ſeu naturæ,
tum Legi poſitivæ pertinere: Et in hoc ſanèe

eluxit mirum temperamentum Dominii &

Bonitatis Divinzæ. Sicut enim per Legem
Paradiſiacam ofſtendit ſe eſſe Dominum
creaturæ ſuæ, ita per liberalem promiſſio-
nem vitæ æternæ, declaravit, quo Jure cum
homine agere velit. Nempe ut benignis-
ſimus Dominus, qui obedientiam deſiderat,
ſed inſimul etiam præmium pollicetur; aliàs
ſtatuendum foret, Legem illam merè fu-
iſſe comminatoriam, ac nil niſi mortem in-
tentaſſe.

QUEST. IV.
Qus fuerit Conditio primi fœde-

ris, & an conditio ea fuerit ab homine
accP5‿ alu.
Summa.
1. Oſtenditur, quod conditio ſub Qua promis-
ſionis fuerit perfecta adimpletio Legis.
2. Explicatur, quid ſit in Lege, diligere Deum
ex toto corde.
3 Moraliſtarum impietas obiter taxatur.
4. Declaratur, quod primi parentes accepta-
vVerint conditionem. B
5. Qnodque in ejus impletione ſteriſſet ipſo-
rum Juſtificatio Legalis.

D Quid

(2.) 8

Uid promiſerit bene ficentiſſimus DE-
US primo homini, diximus, nunc or-
do poſtulat, ut videamus Sun Q Condi-
tione Deus Creator Creaturæ ſuæ rationali,
tam excellenz Bonum vitam ſcil. æternam
fuerit pollicitus.
Hæc verò Conditio nihil aliud fuit, quam
obedientia perfelta Legi præſtanda, ejusque
exacta adimpleti 0. Dico exacta & berfelta

impletio: Perfectio enim llla tria involvit.

primò berfectionem gradnuum, Secundé par-
tinm, Tert ti perſeveranlik: Ratione GRA-
dun ut eſſet amor DEI & proximi eæ toto
corde, tota anima, & totis viribm. Deut. 6. v.
5. Matth. 22. V. 37. Luc. 10. v. 27. ubi ob⸗
ſervandum in loco Deuteronomii cit. legi in
Hebræo &&h hoc eſt ex toto ALDE Tuo,
ſeu ex tota potentia, validitate, ex omxi 62¹
viribus & facultatibus ac fortitudine animi,
verbio poſito pro nomine aubſtantivo.
Ratione PARTIIM, poſtulavit Lex per-
festionem ſeu univerſalitatem partium, ut

ſit Juſtitia univerſalis, adimpiens omnes

omnium mandatorum divinorum apices,
adeo ut in nulo omnino ſit deficientia.
Juxta illud Jacob. 2. v. 10. Quis quis totam
Legem ler vaverit, impegerit utem IN UxNo,
damnas factus eſt omninm. Ratione PERSEVE-
RAN-

—.

AN
eet
ſecor.
even
run
he
rei
utia
uan
nle
ſit
aſ⸗
e⸗
Ur
eze
CThor
r
dnn
Iune
p
Cu
n
In ſa
(un
. urt

nu⸗
nunee⸗
lCet
rond
Aenet

ien

eiugr
eſelt
nkrtt
e t⸗
niertn

Mo

I ,,
tli
iial⸗
ro⸗
Lerhel⸗

, t .

omes
Gciene
s M
xo/
nuN-

66 (5§3.) W

RANTIX, ut ſi vel ſemel deficiat & exorbi-
tet à via juſtitiæ, nulla fit prioris juſtitiæ

recordatio. juxta illud. Ezech. 18. 24. Cum

reverſus juſtus a Inſtitia ſua fecerit iniquitatem,
ſecundum omnes abominationes, quas ſecerit im-
probus, hiccine vi veret? omnes juſtitiæ ejn, qnas
fecerit, non commemorabuntur, propter præva-
ricationem ejus, qua prævaricatur, & propter
peccatum, quo peccat, propter hæc morietur; ac
maledictioni ſubjaceat, qui non perman-
ſerit ſeu perſeveraverit in omnibus quæ ſcri-
pta ſunt, in libro legis Gal. z. v. 00.
Ejusmodi ergò dilectio à DEO præſcri-
pta eſt, qualem DE! excellentia, Jus in nos,
& nomen ejus poſtulat; nempe ut fit ex fide
integerrima, ex propoſito firmiſſimo, cum
fiducia plena, & unicè in Deo recumbente;
& hoc eſt cor totum. Porrò cum deſiderio
& appetitu integro, tanquam unici finis &
boni noſtri, & hæc eſt tota aima; cum ple-
na & indefeſſa contentione, omnium vi-
rium cordis, animæ & rationis, homini in-
tegro collatarum; hoc eſt ex totis viribus.
Cui minime ſatisfacit affe tus dilectionis
SuukE AppRkCIATIVUc, ſeu talis, quo De-
um ſemper majori in precio habemus,
quam Creaturas; in quo, non in affetu a-
moris ſummeè Intenſivo, Legis de Deo dili-
D 3 gende

„

2 (54.) W

gendo eſſentiam formaliter conſiſtere, Sir-
mondus, Lamburinus, & alii impuri Mo-
raliſtæ confiſtere ſtatuunt, atque adeò per
frivolam diſtinctionem Legis vim ita ex-
tenuant, ut ejus obſervantia etiam pecca-
tori ſit poſſbilis;

Quin eo usque impietatis progreditur

citatus Tamburinus in libr. 2. cap. 3. Expl.
decal. ut in deciſione quæſtionis quando
obliget præceptum affirmativum Intenſivæ
Charitatis erga Deum, rejiciat ſententiam
non tantum eorum, qui tota vita amandum
Deum, ſtatuerunt, ſed etiam illorum, qui
bis tantum per integram vitam hominem
obligatum finxere; nempe initio uſus ra=

tionis & deinceps in fine vitæ. Sic enimim-

piiſũmè pronunciat.
Probabilis & tutiſſima eſt illorum ſententia,
qui negant fideles initio uſus rationis & fine vi-
tæ obligari ad ſe convertendos ad Deum, illum
amando: ponere enim ejnsmodi obligationem,
quæ certè fundamento ſolido non innititur, nihil
aliud eſt, niſi ſernpulos ingerere, non quidem in-
doctis, qui ad hanc obligationem non advertunt,
ſed dodioribus; citat autem pro ſe Ferdin.
à Caſtro Palao, Azorium, Sanchezium.
Conninck & alios; quos merito Antichriſti

Satellites appellaveris, qui talia contra Le-

lom

gen!

R.
anc

nusl
els
Don-
men
HE

Mre
Men

PIrA
blant
ln
Vnt

.

N
ob.
cdi
Ci
lelto
lenn

W
ſpr
laber

n
e,
iM.
leg
lia er⸗
ercr

Neät

Lul
uncho
ſtfve
Lentun
pindim
in,
minen
Uſust⸗
pimin⸗

nnnie

fleni⸗

n, len
tiovenn,
,i
enrin⸗

Vertentt.

Ferdin.
lenium.
eichiicti
tia Le-
gem

(5§§.) £

— —

gem Dei eructare audent. Rejicit dudum
hanc Meraliftarum impietatem Augsfſti=
nus lib. de Doctr. Chriſtian. cap. 22. inqui-
ens: Haæc regula dileltionis di vinitm eſt conſti-
tuta. Diliges proximnm tunum ſiont T1½ ipſam:

Denm verò ex toto corde, ex tota anima, & ex

tota mente; ut omnes cogitationes inas, & O-
MNF M VITAM, G omnem Intellettum in enm
conferas, à quo habes ea ipſa quæ confers. Cum
autem ait toto corde, tota anima, NuLLEAAM
VITrZ NoSTRX PARTEM reliquit, quæ Vacare
debeat, & quaſi locum dare, ni alid re velit fr ui;
ſed quiequid alind diligendum venerit in aui-
mum, illuc rapiatur, quo totus diletctionis impe-
tus currit. Dei enim dilettio nuliim à Se rivn-
Inm duci extra patitur, Cnjus derivatione mi-
Enatür.
Non itaque ſufficit amor appretiativns,
quo Deum præ omnibus Creaturis in pre-
cib habemus; neque enim in præ cepto dile-
Stionis Dei comparatio, vel ad Creaturas
zelatio eſt: ac dileétio Däl etiam tum vie-
latur, cum infcra Deum ullam rem fic dili-
gimus, ut in ea acquieſcamus, & ea frui
velimus. Sanè uxoris amor, quo maritum
ſupra adulterum amat, ac majore in precio
habet, tamen adulterinus eſt. Sed de hoc alibi.
Promulgavit a. Deus præditam Legem
D 4 primò

(§6.) £

primô non per Scriptionem in charta, aut
tabulis lapideis, ſed in membrana & tabu-
lis CoRDis confer. Jer. 17. v. I. Hinc etiam
dicitur Lex Naturz, quia Naturz hominis
fuit inſcripta, charactere quodam indelebi-
li: Cui poſtmodum acceſſit ſpeciale quod-

dam præceptum de non comedendo ab ar-

bore vetita.
Hanc verò Conditionem, præſtandi vide-
licet obedientiam DEO, & adimplendi Le-
gem ejus, tanquam facilem omninò, pri-

mus homo lubens dcceptavit, ACCEPTATIO

hæc aliàs Adſtipulatio dici ſolet, aut Græco
vocabulo οονα. Et hanc Eva, quoad
mandatum poſitivum expreſſis verbis, VIR-

TUIALITER tamen hoc ipſo etiam quoad Le-

gem Naturz teſtificata eſt, dicens ad ſer-
pentem. De fruétu arborum horti veſci-
mur; At de fruétu arboris, quæ eſt in me-
dio horti, Deus dixit; non comedetis eam,
ne morte moriamini Gen. 3. v. 2. 3.

Ubi tamen etiam illud advertendum,
quod Validitas Obligationis ad præſtandam

Conditionem, non pependerit ab acceptatio-

ne primi Hominis. In promiſſionibus e-
quidem aliis Humanis, ubi conditio appo-

ſita eſt, neceſſariò requiritur Acceptatio ex
Parte PROMISSZARII, quia eſt cum onere,
. rectè

ſie

iuit

ſecte
Ee
46.
uh
her

len.
won
fo⸗

n

Ceat
Non
Ubui
leri⸗
196
e⸗
Ue
Menea
ln
en
en)
eng,
Uiin

1

Clu

Conci

ſere

ene

Ar.
l
4thr⸗
inetlen
honns
ceeti.
Ne⸗
doedar

enlile.
dind,⸗
CELAII
ut C
, qun
S, VE

vorlt

alkr
otieli⸗

eſtin ne.

tis an,

endum,

Kundam
eptati⸗
nibus .·
tioeppo⸗
tin
Nlele,
leele

(§z.)

re Rtè dicit Grotius lib. 2. de Jur. Bell. & b.

& Pnfendorf. de Jur. N. & Gent. lib. 3. cap.
4. G. 15. ubi docent laudati Authores etiam
in Promihonibus abſolutie, ut validitatem
habeant, requiri ex parte altera acceptatio-
nem. Maximè autem in promiſſionibus
ſub onere: ſed hoc in promiſſione illa divi=
na fœderali, neceſſarium ad præſtandam
conditionem non erat, quia homo tanquam

Creatura rationalis, antecedenter jam ad

promiſſionem DEl factam obligationem
habuit ad ſervandam Legem præſcriptam.
Interim lubens adſtipulatus eſt primus ho-
mo, & conditionem tanquam facillimam
impletu pronus acceptavit.
Et ex hac adſtipulatione, ejusque imple-
mento, uſtiſicatio Legalis Adami pependit.
Nam operanti merces imputatur zναιι -
ειπνι, ex dehito Rom. 4. v. 4. neque ta-
men Deus homini propter dignitatem o-
peris, quæ Pontificiorum quorundam, &
maximè Cajetani ſententia eſt, ſed Seipſum
Abi, veracitati & fidelitati ſuæ, propter pa-
Kum cum homine initum, dgebitorem con-
ſtituit. Omnes enim meriti de CoNorGNo

conditiones obedientiæ primi hominis de=

fuere; quia nihil habuit, quod à Deo Crea-
tore non acceperit, ſed confiteri DEO ne-
D 5 ceſſum

§ (§8.) £

ceſſum habuit; Omnia mea Tua ſunt. Et qnis
prior dedit ei, ut retribuatur ei, dit Pauls Rom.
11. v. 35. Meque DEO ſibi ſi fficientiſſimo
& anWιοο quicquam prodeſſe potuit, jux-
ta füud Luc. 17. v. 9. 10. Kt obe dientia ejus
FINITA Deum, Summum Bonum, qui ope-
rantis nerces est, demereri non potuiſſet.
Neque quicquam in omnibus Creaturis,
earum facultatibus & operibus reperiri po-
tuit, quo Deus per obligationem ſtrictè ſic
dictam ex juſtitia commutati va fluentem ſtein-
geretur, ut ſui & bonorum ſuorum Com-

munionem homini impertiretur.
QKS T. V.
An appoſita faerint Sigilia ſeu
Satramenta illi Federi?

Summa.

4. Exponitur, quid per vocem Sacramenti in-
tellexerint RKomani.

2. Oſtenditur, quid proprie & in ſenſu ſpeciali

per illud ſigmificertur. „ .
3. Quo modo hoc loco accipiatur, innuitur.
4. Reformatorum quorundam ſententia pro-

onitur.
F. Abor vitæ nobis adſtruitur, tanquam Sa-
cgramentum primi (œderis.
Differentia oſtenditur inter Sacramenta ſœ-
deris primi & ſecundi.

gi,

a
vrta

SDe
od
m 2
0f.
pane
leltign
inze
Kerun⸗
Wi
Unäkn
Vo
Nonm
r 1
lo
in
enn
10
Mum
Nuee
M hh,
Albr g

Cnnen

——

16 .

Neſte.
eitno
it u.
tvejn
e.
Nlet
eruni,
Miio⸗
Nie
ten⸗
tu .

⸗

bhecinl

muürur.
entrapr⸗

nquam S
mmemiſe
7 Do

8L2 (5§9.) 2

y. Dn. Witſü ſententia examinatur, qui Para-
diſum & arborem ſcientiæ Boni & Malz
etiam pro Sacramentis habuit.

*

Oedera communiter roborari per Sacra-
menta & Sigilla videtur extra dubium
eſſe. De Cynethefibus refert Polgbins lib. 4.
Quod ſuper mactatas viéctimas jus juran-

dum ac fidem invicem præſtiterint; Cicer.

de Offo. lIib. 1. & Sönetonius in Jul. Cæſ. cap. 22.
Juramentum militum, quo ad fidem & obe-
dientiam Imperatori ſuo præſtandam ob-
ſtringebantur, dictum fuiſſe Sacramentum
referunt: Quja & ſacra erat Religio Jura-
menti, & accedebant certi ritus ſacri, qui-
bus milites Imperatori ſacrabantur.
Varro notavit, quod Sacramenti voce
Romani notarint Sacrum illum Ritum, quo
ſiebat à litigantibus oppignoratio pecuniæ
in loco ſacro, ea conditione, ut victor pe-
euniam fuam auferret, victus apud Ponti-
ſicem relinqueret.
In Codice S. vox hæc Sacramenti nen
legitur, ſed in uſum Ecclefiaſticum pri-
mum à Yertulliano traduta eſt. Sic adverf.
Marc. c. 3. Vocati ſumus, inquit, ad militiam
Jam innc, eum in Sacramenti verba reſpondimmn,
& libr. de Coron. mil. Credimusne bumanum
Sacramenizm, divino ſuperindnci licere, & in
alinm

82 (60.) 23

alium dominum reſpondere poſt Chriſtum. Dein-

de adhibita ea vox eſt ab Hierongmo in E=
pift. ad Heliod. qui ait: Recordare torocinii
tui diem, quo Chriſto in Baptiſmo conſepultu, in
Saoramenti verba juraſti. Accipitut autem
vorx illa tripliciter
I1. Generaliter ſumitur, pro quavis re ar-
cana, maximè autem divina. 2. Specialiter

pro ſigilo promiſſiones divinas, gratiamque

ejus obſignante & confirmante. 3. Specialiſſi-
mè pro Adtione divinitus inſtituta, in qua per
externum & viſibile ſignum Bona inviſibila-
gratiosè offeruntur, conferuntur, & obſignan-

tur; ita ut talia Sacramenta, revera fint Vx-

HIGULA & ùααaτι Gratiz divinæ, vim ha-
hentia non qualitercunque moraliter repræ-
ſentandi Rem, ſed etiam EFFICIENTYER agen-
di, & producendi Effectus ſupernaturales.
Impræſentiarum de media acceptione quæ-
ſtio eſt, prima enim eſt nimis generalie, po-
ſterior magis ad Sacramenta Fœderis Gra-
tiæ pertinet, ut in ſeq. quæſt videbimus.
In eo igitur ſignificatu ſumta voce Sa-
cramenti Reformati Doctores cenſent, ali-
quot in primo fœdere fuiſſe Sacramenta;
Witſius quatuor recenſet, I. Paradiſum, 2.
Arborem vitæ. 3. Arborem Scientiæ Boni &

Mali. 4. Sabhathum. Burmannus verò tantm

nu⸗

net

Uumer
Dentu
No
uranm
hi

ed

Uun
Mdo
zue

1

(erte

in

Uu 6

n a

iee

ſe

ln

en
Uuden

*2 (61. 8

bin numerat Paradiſum & arborem vitæ Sacia-
mil⸗ mentum & Sigillum ſœderis legalis.
ehhuni Nobis videtur, quod gectè Arbor vitæ
Moi Sacramentum, ſtatuatur, ratio aſſertionis
maen eſt, quia Deus in omnibus promiſſionibus &
faoderibus tantæ liberalitatis fuit, ut licet e-
en jus verba fint gενανι, fallere & falli neſcia,
iin jidem tamen ſuam ſemper oppignoravit cer-
ine tis ignis && igilliz, ut v. gr. quando poſt di-
eilk Iuvium promiſit Mundum non amplius
K interiturum per Cataclyſmum aliquem, ri-
nſfu dem pofuit in ſignum & figillum fœderis,
r Gen. 9. v. 12. cu jus verba ita æO ε 8ορνα Dn.
Ge. Joh. Ad, Oſiand. Cancell.
Wnl Dinitque Deus, hoc eſt ſignum fœderis,
. qued do, ſtatuo, inter me & vos, hoc eſt,
e fderalem promiſſionem ita confirmo, obfigno
. ſuculento favoris Indicio: Arcum meum, Iri-
ſen gem hanc tot coloribus illuſtrem ponam in nu-
bibus & erit ſignum in fſignificationis &
0ο. obſignationis nſum, fœderis quod extet æter-
imm. num conſervaticnis ſalutaris monamen-
ſe tum inter me & inter terram. Quando er-
Vnt, d gô fœdus operum pangere voluit Deus, Sa-
men cramentum & Sigillum poſuit AnBOREM
lmn,, VITX.
Ni G ldem porrò obſervare licet in fœdere,

zuuin quod Deus pepigit cum Abrahamo, nam H
Dn 151

=SS

2 (62.)

ibi Sacramento & Sigiho quodam Deus illud

Fœdus obſignavit & confirmavit, videlicet ſi-

gillo circumciſionis, dicitur enim Gen. 17. v.
11. Patium meum ſen ſignum fœderis externum
erit circumciſio, in carne veſtra in ſœdus æter-
R A.
Tertiò arbor vitæ requiſita omnia habuit
ad rationem Sigilli && Sacramenti in ſenſu
propofito; Nam illa ſignum fnit Immortalitatis;
quäâ Adamus jam tum Candidatus certò ga-=
viſus fuiſſet, ſi in obedientia perſeveraſſet.
Pofita enim in hunc finem à DEO fuit, ur
exinde primus homo certus eſſet, quod
nunquam mortalitatem ſubiturus eſſet, ſi per-
ſiſteret in fide & obſequio erga Deum.
Deinde non merum tantùm & inze ſi=
gnum fuit, ſed etiam vim quandam præ o-
mnibus aliis arboribus habuit vitam homi-
nis conſervandi ab omni infirmitate & vi-

tiis ſenetutiz. Neque enim Immortalitas

primo homini conceſſa fuit abſolntè, ut in
altera vita eam habebimus, ſed cum Limt=
TATIONE AD UzUM MEDIORUM. Unde benè

Anguſt. lib. 8. de Gen. ad lit. c. 4. Erat ei,

inquit, in cæteris lignis & arboribus alimen-
tum, in iſto etiam fnit SacEAMENTIM. Quem-

admadum ergo in præſenti ſtatu Sacra-

menta ſigna & ſigilla ſunt Gratiæ & promis-

ſionum

Mrura

uum
füln
r
turonm
utlen

co

u1
liet
n,
Wa
lem
g
e
lzin
A
D
mnnf
Mhann
le
u
:

eui Ronnm Divinarum, ita quoque arbor vita
ig. gillum & fignum poteſt dici promiſſe Im-
aune Mortalitatis. Et uti Sacramenta in præſen-
eem tiarum non ſunt nuda ſigna, ſed etiam rem
r. exhibent. Ita queque arbor vitæ non merum
ſignum fuit, ſed medium fuit ſua natura eff-
nm cax cohtra mortem, de quo mox plura.
imn videamus nunc quid de aliis Sacramen-
iin tis à Writſo aſſignatis ſtatuendum, & gqui-
edee dem quod Paradiſum attinet, cenſemus
Ntne eunm inter ſigilia & Sacramenta fœderis pzi-
Dfu mi referri poſſe, ſed iterum latiore ſenſu.
, 1 Nam primò ſignum fuit imò quaſi pignus
,ir Guoddam, quod home primus beatiorem
den Katum ſperare pofit, fi permanſerit in ob-
gndef ſequio erga Deum: Hinc etiam fſtylo Scri-
* Pturz per Paradiſum ſtatz Beatitudinis in-
mton. Lelligitur, Sic enim eandem vocem uiurpat
eKu. Salvator noſter Luc. 23. Hodie necum eris
ortallu in Paradiſo. Et Paulus tertium Colum vocat
ze, uin Paradiſum, 2. Cor. 12. v. 2. & 4. Sic etiam
nLW Johannes in deſer'ptione beati ſtatus Ec-
debn cieſiæ Paradiſum ejusque fluvios & arbores
Et fanquam t pos & imnlacta erernæ vit4 liſtit,
Sdim Apoc. 21. V. 22.
„Cn Pori ad rationem Sacramenti requiri-
n n kur, ut ſignum non tam fit naturae, quam
Gprong datum ad ſigaificationem Kx PaACTC, patlam

ſonnt

autem

6 (64.) 3

autem ſeu oνανν DEI ſit non hominie;
Gal. 3. 15. 17. & ſignificari debeat principa-
liter & primôò DEl gratia hominem obſtrin-

gens & agglutinans promiſſionis ſœdere. At

hæc etiam in Paradiſo obtinere videntur.
Nam id favoris divini fuit, quod extra Pa-
radiſum creatus, in Paradiſum, tanquam in
totius Orbis Regiam quandam introductus
fuit. Quid enim Deum movit, ut Adamum

in Orbe habitabili & rebus omnibus affflu-

ente conditum, adhuc ma jore beneficio &
gratia afficeret, & in delicias Paradifi collo-
caret, quàm mera gratia & favor. Sed hic
ipſe favor divinus hominem eò fortius ad-
ſtringere debuit, ut in fœderis legibus con-
ſtans perſiſteret, Deoque Benefactori ſuo
adhæreret.

Secedit tamen à propria ſignificatione

Sactamenti Paradiſus, quia licet typus &
ſignum Adamo fuerit altioris conditionis e-
menſo obedientiæ curſu, non tamen fuit

medium ita exhibiti vum Gratiæ Divinæ, in que

ſanè arbor vitæz, ut contradiſtincta Paradi-
ſo (ita enim impræſentiarum noſtra conſi-
deratio eſt) ma jorem vim & eficaciam ha-
buit; Illa enim contuliſſet Immortalitatem,
& hominem præſervaſſet ab omni morbo
& morte. Paradiſus verò tantùm dediſſet a-
limenta

———

mnert
ſanc
C

inet,
ctar
eti
mupr
Ua
Ki D
iumh.
en,
cram
ekin
ſin
Uenn
Mepti
oren
4 eſt

Hodt
nafir.
fe A
ſtennn,
enakt⸗
Gunin
volltu
nen
nndco
dcole⸗
tie
gimal⸗
s ed⸗

Nond

Hntione
Gprud
tionit⸗
Hindue
ncond⸗
gim hi⸗
litatem
i vordo
elllte⸗
elt,

62 (65.) 88

limenta ad quotidianum cibum. Vid. Dn. D. O
fiand. Comment. in Gen.
Quod arborem ſcientiæ Boni & Mali at-
tinet, in ea nullam agnoſcimus rationem
Sacramenti: Atque adeò diſcedimus à ſen-
tentia Dn. Pufendorfi de Jur. Fec. p. 11I.
qui pro Saczamento eam habet; Primò quia
illa arbor argumentum & ſignum fuit volun-
tatis Divinæ abſolutæ, & quod Deus Impe-

rium habeat illimitalum in Creaturam ratio-

nalem, etiam quam Imagine ſuàa inſtruxit.
Sacramenta autem ſolent eſſe ſigna aut pi=
guora Favoris divini, obſignantia ejus pro-
miſiones. Secundò Sacramenta ſolent eſſe
media eficacia & collativa alicujus favoris di-
vini, uti arbor vitæ fuit medium conſervan-
dæ & in infinitum propagandæ vitæ: At ar-
bor ſcientie Boni && Mali minatur mortem:
Dicitur enim quacunque die comederis de ar-
bore vetita morte morieris. Tertiò per eam
arborem conditio hominis primi deterior fa-
Ga eſt, nam circumſcripta eſt à DEO per
eam naturalis libertas, at Sacramenta ſolent

eſſe, ut ſæpè dictum, pignora Gratiæ, & ſi-

gilla obſignantia promiſſiones divinas. Quartòô
Sacramentorum uſus inſervit felicitati uten-
tium, hujus verò uſus ſerviit ad ſummam

infelicitatem, quia ad æternam damnatio-

nem. K Sed

tucn fuit, quod d⸗
2. uee ber 0 divin

nez ve

DK) i In⸗=⸗

—
ve:
enta
e
eitt
len
t
ton
int
ent

emte
econ
Der
tlt,
UR
inat
Ui in
Un
ſenz⸗
dent
ne
Kbem
hr
u:, l.
Nuli

A.
nrnde.
Mon.
“

tivæ à Deo in V. T. Iatæ poſſint dici Sacra-
menta, nam & illz tria ea requiſita habent,

quæ Dn. 'iiſius putat ſufficete ad Sacra-
mentum. Quis autem id diceret, cum tantus

legum numerus ſit. Imò cur matrimonium non

erit Saoramentum? Si nihil aliud conſtituit
rationem Sacramenti, quam ea tria. Adeſt
enim res viſibilis, Con juges; Res ſignifca-
ta eſt pulchta analogia, notat enim ſpiritnale
Conjnginm, inter Chriſtum & animam fide-
lem teſte Paulo; adeſt quoque in Inſtiiutio-=

ne commonefadlio officii.

„Denique à Sacramentis homo non repel-
litur; ſed Deus hominem ab arbore ſcientiæ
repulit, per prohibiticonem: interea nota-
mus mirum non eſſe, quod Hitſius etiam
in arbore vetita Sacramentum invenerit,
nam in Reformatorũ ſententia Sacramenta
omnia etiam Novi Teſtamenti, inania ſunt
ſigna, quæ præter Significationes nihil ha-
bent RkArE; quanquam & illud fatendum,
non deeſſe inter ipſos, qui meliora ſentiant;
ut Petrus Wardus, ſuriæus E&c.
„Qod tandem Sabbathum attinet, de eo
ſupra diximus, quod pars fuerit Legis na-
turæ, cordi Adamitico, uti Decalogus lapi-
dibus inſcriptæa: niſi ergò Legem naturæ, aut

. Decalogum facere velimus SACRAMENXYUM,

E 2 di-

(68.) 3

dicendum erit, quod Sabbathum nulla ratio-=
ne de Sacramenti natura participet.

QEÆSTIO VI.
Quo ſenſu admitti poßint Sacra-

menta in Parad’ſo ſeu Fædere Legali; & quo-

modo differant à Sacramentis Fæderis
Gratia.

Summa.

1. Oſtenditur, quod licet cum Dnn. Refor-
matis agnoſcamus Sacramenta in primo

foœdere; non tamen in h potheſi illorum-
Doctorum.

.. . . . . —
2. Differentia oſtenditur inter Sacramenta pri-
mi fœderis, & ſecundi Ev
3. Refellitur ſententia adveriæ Pa

* Dmiſimus in antecedente quæſtione

△ Sacramenta in Paradiſo: nec ſtententiæ

illius nos pœnitet. Deus enim ab Exordio
rerum, & Creaturarum produétione, ita
cum genere humano egit, ut qmna ſubſtan-

tiæ ſumus ex una parte corporales & ex al-

tera ſpirituales, atque ſenfibus utimur, i-
deoque ſenfibilibus quoque ſignis fœderis
ſui Bona repræſentare placuit: non tamen
ea dedit, ut MaA figna; Sed & conſtituit
ναναιι en vehicula Gratiæ ſuæ; maximè
in

nſe
Une
rum
Gunr
Onbiſk
le da⸗
lint,
Nn

Nongt

eenite

N5OR
Werunn
Wet
Una
lyn
len 6
rob
b

7)
,.

hig

unl

hluntio⸗

.

llee

60 NN

1

rln

nn Rühe⸗
in Pumn
orum

entaßi⸗
18.

Uueſin
ſement⸗
Eromdo
one, itt
ſobſtan⸗
mwr, !
ſoceri⸗
9n fanmen

olſttut

,manin.

83 (69.)
in ſœdere novo, unde advertendum, nos
planè non in ſenſu & hypotheſi Reforma-
torum illa admiſiſſe. Ilit enim, quia tra-
dunt primi fœderis Sacramenta tantum
confiſtere in ratione ſigni, ideoque pariter
de Sacramentis Fœderis Gratiz pronun-
ciant, quod nihil aliud fint quam Signa &
Sigilla; quæ etiam ratio eſt, quod aſſerant,
non differre ea REALITER, ſed univocè con-
venire: Hince Du. Branunius in dottr. œ&der,
ARBOREM VITE, Paſcha, Circumciſionem, La-
vacrum Baptiſmi SS. CoEFNAM; pro lisdemn
habet. Verba ejus ſunt. Sacramenterum
natura conſiſtit in NATURALI UsU, 4d deno=
tandum Bonum Spiritnale, quod habet analo-
giam cum ſigno ejm que naturali nſu; ut apparet
in arbore vitæ, Paſchate, Circumciſione, Lava-
cro Baptiſini, Cœna.
Ware etiam Burmannis in Syn. Oecon.
Fd. DEI; quinque Sacramenta ſub promis-
Kone, quam contradiſtinguit Oeconomiæ Le-
gali, fecit, nempe 1. Arborem vitæ. 2. Sl-=
criſicia Patrum. 3. Diluvium && Arcam Noæz.
4 Tridem. 5. Circumciſionem: Hæc enim o-
mnia fuiſſe ſigna, ad obſignandas, & repræ-
ſentandas promiiſiones Salutis, divino Fœ-
deri annexas.
Sub Oeconomia legali deinceps ponit duo
E. 3 Or⸗

(70.) *

Ordinaria, ut Circumciſionem & Agnum

Paſchalem; & quingq; extraordinaria. Nem-

pe nubem, quæ caſtra Iſraelitarum anteces-
ſit. Exod. 13. tranſitum per mare rubrum;

Mannam, potum è⁸ rupe, ſerpentem æne-
um. Num. ꝛ1. Sed hæc omnia ita ſtatuun-
tur, ut ſubſervire debeant, hypotheſi quod
Sacramenta tantum conſiſtant in ratione
ſigni:
Semel itaque ſi admittatur, quod in ſta-
tu primo ſeu paradiſiaco, Sacramenta fue-
rint, rigorosè ſic dicta convenientia univo-
cè & quoad Eſſentiam cum Sacramentis in
Fœdere Gratiæz, neceſſum eſt, ut in eorum
ſententiam & errores ſacramentarios inci=
datur. .
Noſtra proin ſententia eſt; magnam eſſe
differentiam inter Sacramenta fœderis O-
perum & fœderis Gratiæ; neque unius e-
jusdemque eſſe naturæ.
Nam primôò arbor vitæ, quam agnovimus
pro Sacramento vim habuit NATORAEEM,
conſervandi hominem in flore & vigore
vitæ ſuæ ne poſſet ſeneſcere, prout rectè
docet B. Gerhardus Comment. in Gen. pag. F1.
item Luc. Oſiand. in bunc loc. Item Strabis,
Alphonſus Toſtatus, Hugo de S. Vidtore, Ziri-

nis, Bonfrerius & alii. nam, ſi Supernatura-

lis

—

s en

n 1

ubin
Pomi
untat
ſeu.
keunea
Pyen

la

lumin
lem i
atur⸗
Utr⸗
Uls
lutde
ng
n
(men

enn

idre!
lente
ühn
lie
ulte
Cer⸗
cvock
zime
eic

nn
entelar⸗

bron⸗

en .

iannd
Kione

Ninkkr⸗
euni⸗
zuniſo⸗
nenttin
nemmn

los in⸗

zmele
lers0⸗
Uoluse⸗

vorinus
H,
vigore
t recte
eyf.
Stralin
Nre, ſii⸗
matu⸗

H

(71.)

lis ea vis fuiſſet, ratio nulla fuiſſet, cur ho-
mo arceretur ab eſu iſtius arboris, vel che-
rubinus flammeusve gladius ad arcendum
hominem opponeretur, ſola enim Dei vo-
luntate ea vis ceſſaſſet, inquit benè Dor-
ſcbæus. At verò Sacramentorum in fœdere
ſecundo ſeu Gratiæ vis & efficacia planè eſt
ſupernaturalis; nam quod Aqua v: gr: Ba-
ptiſmatis vim habet & Efficaciam abluendi
hominem à ſuis peccatis, accendendi fi-
dem in infante, id ſanè ipſi non competit
naturaliter; ſed ob unionem illam ſuper-
naturalem materiæ cœleſtis cum terreſtri,
qualis unio materiæ cœleſtis cum terreſtri
in arbere vitz non deprehenditur, nec Scri-
ptura S. ullam ejus mentionem facit.

Secund, Verbum quod junétum eſt, Sa-

„

cramentis fœderis Gratiæ, eſt alterins Or-
Ginis, quam illud quod ſonuit in conſtitu-
tione fœderis operum, nam hoc fuit Ver-
bum Legale, illud verò eſt Evangelicum, quod
potentia dicitur ad Salutem omni creden-

ti. Rom. I. v. 16. hoc eſt in verbo Evange-

Iii, ea vis eſt & potentia, ut mortuos ſpiri-
tualiter poſſit vivificare, fidem accendere,
& extintam ſpem ad ſalutem reparare,

quod Verbum Legis nunquam poteſt. ma-

ximè poſt lapſum, ubi factum eſt, litera
Occidens. E 4 Ter-

—–

80 (72.) *

Tertiò; Sacramenta primi fœderie, figna-

e

runt gratiam D EI Creatoris gratioſam, &

promiſſiones quoque in Paradiſo primo ho-
mini factas obſignarunt; At veròsSacramen-

ta fœderis gratiæ fluxere ex gratia Dei gra-

tuita, & medicinali, hoc eſt, ex merito Chriſti.

Quartò; Sacramenta primi fœderis non

habebant vim intrinſecam, producendi in
homine effectum aliquem ſpiritualem ac-
cendendi fidem, aut abluendi conſcien-

tiam à peccatis: nec neceſſarius erat hic ef-
fectus, cum non eſſet in primo homine⸗

peccatum; & ſides in Chriſtum, illi Statui
repugnaret; cum ſani non indigeant Me-

dico. At hanc vim habent Sacramenta no-

vi fœderis, ſeu fœderis gratiæ; unde Bapti-

ſmus dicitur, lavacrum regenerationis in

Verbo. Quare etiam Sacramenta fœderis

gratiæ, νραανα ſen vehicula Gratiæ fuere

appellata, ut jam ſupra inſinuavimus.
Quintò, per Sacramenta Fœderis Evan-
gelici cum Chriſto &aοοτοι unimur, U-
nione illa arctiſſima myſtica; ut conſtat ex
Rom. 6. v. 5. 1. Cor. 10. v. 16. 1 7. & 1. Cor.

11. v. 25. & cap. 12. v. 13. Gal. 3. verſ. 27.

1. Joh. 5. v. 6.

Hæc ergò Unio, cùm ſit ſpecialiſſmum
beneficium fœderis Gratiæ, nec in ſtatu

mateg
crame
gana
agumen
keonne
Deir
game

Me

nue
N 1
mtion

eqn

bor

Uuſte
(bann
in bn
pe⸗
d
e
zinm

UII,
Men
Uliche
n all

9 „,
inin

lneſen

C
lien
endiin
len.
Plcer⸗
Klirc⸗
oninen
Ktu
nt Me⸗
tane⸗
ſedet
fons n
ſolens⸗
ie fuen⸗
us⸗
Luh-⸗
t, ⸗
ſtat exX
1.,Cor.
venl11.

iwum

10 ſtatin
D⸗

H (73.)

integro locum habere potuerit, & per Sa-
cramenta fœderis Gratiæ tanquam per or-

gana divina habeatur, inviétum præbet ar-
2

gumentum, quod longè differant, primi &
ſecundi fœderis Sacramenta;
Denique, ſi vis fignificativa abſolveret Sa=
cramentorum naturam, etiam in fœdere E=⸗
vangelico, conſequens eſſet, quod Paradi-
ſiaca majorem habuerint Eficaciam, & ma jore
ratione deberent dici Sacramenta, quam
ea quæ ſunt in fœdere Evangelico. Nam
arbor vitæ evidentius videtur repræſentare
Chriſtum, ut Reſtauratorem Salutis & vitæ
noſtræ ſpiritualis, imo æternæ unicum,
quam aut Circumciſio in V. Teſtamento,
aut Baptiſmus in novo. Conferatur locus
Apoc. Apoc. 22. v. 2. 3. 4. Vid. Angu ſtinus
lib. 8. de Geneſ. ad lit. cap. 4.
Sed, inquit, Turretinus Sacramenta mi-
Piam vehicnla aut receptacula Gratiæ dici, ſed
diſertè vocari ſigna & ſigilla ſœderis Gen 17.
V. II. ExOd. 12. v. 13. At ſignorum eg ſigillo-
rum eam eſſe indolem, ut nihil in ſe contineant
vel inhærente virtute conferant, ſed gratiam vel
jam collatam, vel poſt conferendam ſignificent,
Gobſignent iis, ad quos pertinent. Ut verò ef-
Kcientia toto genere differat a ſignificatione; ita
diverſam eſſe rationem inſtituendi Inſtrumenta
E 5 ſſie

86 (74.) 96.

☚

ione, nam Tridem, vellus Gedeo-

nis Gc. etiam fuiſſe ſigna & Sacramenta,
nihil tamen operata fuiſſe, ſed ſigniſicaſſe

tantum & obſignaſſe. .
Verum enimveréô licet Sacramenta non
appellentur vehicula Gratiæ zæmi rè pner, in
Scriptura S. appellantur tamen zαν 7αα
21οGν,; quia ipfis e ectus adſcribuntur,
qui à Gratia proſiciſcuntur, ut de Baptiſmo
dicitur, quod per illum regeneremur Joh.
3. v. 5. imo per eum ſalvemur Tit. 3. v. 5.
unde inte concludimus, cuicunque tribui-
tur effe tus à Scriptura Sacra, illi etiam--
convenit ratio Cauſæ: hinc planè non eſt
conſequens, ut putat Zurretinus, Sacramen-
ta dicuntur ſigna, ergò non habent eſſica-
ciam; nam & Verbum DEl eſt ſignum vo-
luntatis divinz, & tamen habet efficaciam
ivinam., ut vidimus ex Rom. I. v. 16. Con-
fer. Gal, 3. v. 2. 1. Limoth. 4. 16. Hebr. 4.
v. 12.
Duo ergò ſunt in Sacramentis novi Fœ-

deris, primò, quod habeant ſe ut Organa

divinitus inſtituta & Efficacia, ad conferen-

dam Gratiam, ut ex ipſis Reformatis pul-

cherrimè & ſolidicime id oſtendit Samuel

Wardus, celeberrimus Profeſor in Academia

Can-

jentia G fgnificantia: Probare hoc ſata-

er

tad

Atel

bbt
ailee
Nn
on4
ot 4
preri
frinn
im nor
Ninle
Cen

6

er
itr.
letikte
nim
Ctfn 1
Ern
t egn
Mntn
Ai

n
elr
6 Cle
amen

enanon⸗
bunnn,
apilno
nur ſon
1S
ehiͤi⸗
eta
non e⸗
(tawen.
eficacnn
16, Cl.
Hebr

noviFe
Oige
nteten
Natisll
t Nnnl
Aentt
.⸗

de (75.) S.

Cantahbrigienſi, quem irrito conatu refutare
aggreſſus eſt Gatakerm: Ut & Clariſ. uræu,
cui ſe oppoſuit Dn. Witſius.
Secundum eſt, quod oblatam & collatam
gratiam obſignent; & hoc reſpectu ſunt ſi-

Q0n „ „. . .
gila & ſignacula Gratiæ divinæ erga nos,

Rom. 4. v. II. neque hæc duo, videlicet ſ-
niſicare, & eſicaciam habere, ita ſunt ſibi op-

poſita, ut non poſſint ſimul ſtare, ut putat
Turretinu, nam manifeſta inſtantia eſt, uti

diximus, in Verbo DEl, quod & habet vim
lignificandi, quæ ſit mens divina, circa ſalu-=
tem noſtram, & tamen habet Efficaciam
intrinſecam. Hactenus de Fœdere Dei cum
Creatura ejusque figillis.

Reflexio practica.

O ergè admiranda primi noſtri parentis fe-
licitac. Oineffabilis Ter Opt. Max. Creatoris
benignitaz. Pulverem animat, & in eum Divi-
nitatis ſuæ radios traducit. Terræ ſpiraculum,

NMium imbendit, ut faciat æternitati aptam. Cor-
Pus & Spiritum copula jungit nonniſi per pec-

catum ſolubili; Ut unionem & fœdus immortale
& perpetuum ſanolre poſſit. Sigilla verbo ad-
dit, ne dubitationi poſſet eſſe locui. Cæteras o-

pulentias quas Paradiſus habnit; prætereo.

Ad immenſum hunc favorem, qui non obſtu-

Peſcit,

(76.) S.

—

peſcit, est jine ſenſu. Qui non æſtimat, eſt ſine

mente. Qui non amat, eſt ſine corde. Amavit
Adam, ſed in amore non ſtetit. Obſtupnit ad
Paradiſi delicias, cum eas tanqnam in fendum-
acciperet. Sed utinam ad fallaces perſonati ſer-
pentis voces obſurduiſſet; Perennaſet utiqne ea
felicitas; nec jam in utero eſſet transgreſſio; ante
nati vitatem reatus, in vita ipſa mors.
Cæterùm à Tr jam, 6 Adamita, qui felicita=⸗
tem xXTRA DEUM quæfſiviſti, amiſiſti; duo
poſtulo, primum; quod à filio petiit invitta ma-
ter Macc. 7. Peto, dixit, nate, ut aſpicias
cœlum & terram & omnia, quæ in eis ſunt;
& intellige, quod ex Nihilo illa fecit Deus.
Audis, quod omnia ex NIRI1O ſecerit Deus,
cur ergò in terra quæris felicitatem, cnjus origo
eſt NIHILI. Ad aternitatem fadus, & jam de-
nuo reparatus es; faſtidi hæc fallacia terræ bo-
na, quæ poſſeſſa onerant, amata inquinant, a-
miſſa cruciant. Inxta Mathematicorum dodtri-
nam terra in comparatione ad univerſum eft
pundtum. Hoc pundtum, quod amtitioſo premi-
tur pede, 7r opprimet homo abſorbebit.
Totum quod in terra poſſides, eſt, quod pulvis-
enlus, in quem abibis, occnpabit. Huic pundto
ergè, imò huic NIILO, ſi anplam ſpei longin-
quæ ſtrutturam inædificas, Te deſtrutz.
Audi quomodo amatoribis, & quam piè ex-
candeſcat Anguſtinus: Avare quid alind ean
Denm

eum
et

r fet

, le

eerti
1R
cein,
i⸗

Cnll
Pß
PDks
ſetig
Ulem g

o ndil

Nl4
zul
ing
Ne

4 .

,Rr
hts
1ſele,
ſuutſe
lkee
