cum ipſo ſœdus iniret, atque ipfi expone-
ret, quomodo fidem & obedientiam com-
penſare, quibus beneficiis ultra MERI-
TUM afficere, & in quam arctam commu-
nionem eum recipere decreverit. .
Qartòô Religio Adamo à DEO præſcri-
pta, modusque colendi id convincunt;
Nam ut recte obſervat Pufendorf. pag. 96.
Qaando Deus indicat, quomodo ab homi-
ne coli velit, & homo in ſe recipit, illum ſe
cultum obire velle, tunc exiſtit conſenſio
voluntatis divinæz & humanz, ac homo fi-
dem in Deum ac Religionem habere dici-
tur, quam ante conſenfionem iſtam non
habebat, atque ita exurgit patum; cùm il-
lud nihil aliud fit, quàm duarum volunta-
tum circa idem unio, ſeu conſenſio & con-
ſpiratio.
Ex dictis facilè patet, quomodo ratio-
nes contra Fœdus iſtad Divinum ab initio
quæſtionis prolatæ ſint reſolvendæ. Et in

Fim⸗
ſe⸗
ninn
le
Lomin

(AN 8

nun
lint,
oe,
Eelar
or

iuar

h)
nd
Dnt
Me
A
ne
li
Ee
spr
u
aN

i 1
AKunm

ii
un

lt⸗

dam
Nerd
fel.

i⸗
en

NS
pone
1.
ILNI.
OnD.

lti.
cunt;
hoon⸗
lunt
lnkio
nO i⸗
dici⸗
Non
mil.
unta⸗
(con⸗

tatio⸗
hinitio
Et in
N⸗

2 (25.) £

prima quidem ultrò concedimus, Deum
eſſe abſolutum Creaturarum omnium Do-
minum. Qui proinde leges præſcribere
poteſt ad placitum. & ex arbitrio. At hoc
dominio abſoluto Deus circa hominem ſi-
cut & circa Angelos uti non voluit, ſed
mira quadam ouvrwæνα π οσιτο ita illud tempe-
ravit, ut Bonitas ejus luculentis radiis in
toto ejus tegimine pelluceret. Quò etiam
pertinet illud Pſalmiſtæ cum admiratione
exclamantis: Pſal. 8. Quid eſt homo, quod
memor es ejus, & filius hominis, quoniam
viſitas eum. Uhi notant Interpretes, quod
verba MEMORIE apud Hebrzos affectum
& amorem notent, vid. Ge jer. Rivet. & D.
Oſiand. Atque ita oſtendere voluit Regius
Pſaltes. ſummum eſſe favorem & amorem
DEI, quo cum homine agat, non abſolu-
tum aliquod imperium.
Licet ergò Deus pro Jure & Poteſtate
ſua in hominem, obedientiam illi in omni-
bus præſcribere poterat, ad quæ præſtan-
da, vires habebat, nihilominus ut obedien-
tiam voluntariam & liberalem, quæ ſolum
ipfſi grata eſt, ab homine eliceret, contra-
tum & fœdus cum illo inire voluit, quo
obedientiam poſtulavit, & reciprocè præ-
mium promifit, addità pœnæz denunciatio-
B 5 ne⸗

68 (26.) 88

ne, ne omninò inter pares res agi videre-

tut, aut quaſi homo DEO obfſtrictus non
eſſet. ,Y
In ſecundo dubio id tantùm evincitur,
non dari fœdus quoddam æquale, ut vo-
cant inter DEUM & Creaturam, nec tale,

quale eſt, inter homines. Homines enim

in fœderibus ſuis de mutua utilitate fibi
proſpiciunt, ſed non eſt inde conſequens,
ergò non datur fœdus inæz quale inter DE-
UM & Ceaturam; Sicut etiam re ctè aſſeri-
tur, Juſtitiam commutativam non dari in-
ter Deum & Hominem, ſed exin concludi
non poteſt, quod juſtitiz commutativæ
virtus planè non detur in Deo, reciſis nem-
pe imperfectionibus; Contrarium enim
manifeſtò patet ex paëto inter Patrem &
Fülium, quod fundamentum eſt Fœderis
Gratiæ. ubi ſatisfactionem pro genere hu-
mano Fllius ſpoſpondit planè ad amuſſim
juſtitiæ commutativæ; de quo puncto pro-
lixè d'cemus, in tract. de Fœd. Grat. Vid.
intereà in Theolog. noſtra nat. Quæſt. An
detur in Deo Juſtitia commutativa? Pul-
cherrima ſunt, quæ in hanc rem tradit Pau-
fend. pag. 107. Pacta, inquit, inter homi-
nes iniri ſolita ferè continent mutuam par-
tium utilitatem, etſi aliquando diſparem.
Nam

—

(ſan

el

fIuarr

Vite.
huswn

nneier,
Utro⸗
de

ertnin
err ft

gnenn
ted.
HAi
Gariin⸗
navci
tnivr
ben
mein
ten

Peleis

rew.
n
lofto-
.

Ge

thont.

C (27.) 8

Nam ea hominum indoles eſt, ut nemo
obligatione ſe ſtringere gratis velit, niſi
qualecunque emolumentum inde expe-
SRtet; Aſt in pactis DEl cum hominibus,
quæ ab his præſtantur haudquicquam pre-
cio exæ quant illa, quæ Deus ex ſua parte
exhibet. Sed congruum eſt Majeſtati ac

perfectioni divinz, ut omnis iſtorum pa-

Gtorum fructus in ſolos homines velut par-
tem debiliorem redundet, ſolà benignita-
tis glorià Deo relicta. Rom. 11. v. 25.
Qog denique dieitur, officium quod
homo præſtare debuerit, antecedenter ad
fœdus, jam fuiſſe debitum; Id verum eſt,
ſed Deus iterum in hoc oſtendere voluit,
quàm liberaliter cum homine ageret, dam

cultum & obſequium non exegerit fruſtraà,

& ſine ſpe opulentæ remunerationis Ho-
mo ergòô etiamſi ofncium omne præſtet,
quod Deus ipſi præſcripfſit, nihil à Deo po-
ſtulare poteſt, per modum meriti aut mer-
cedis propriè ſic dictæ: Servus enim DEl
eſt, ſi ſub titulo Creaturæ ſpe ctetur, multò
magt⸗ fubjectus DEO, quàm mancipia a-
pud Romanos olim Dominis ſuis, id quod
etiam vult locus Luc. 17. At quia Deus
ipſe liberaliter promiſit homini obedienti
Vitam æztemam, DEUS ſemetipſum fecit

de-

(28.) £

debitorem, non vi Juſtitiæ, ſed vi Veritatis
Vid. B. D. W'ölfftin. Theol. profund. in uh
Exerc. de Lapſu Adami, ubi non ſemel 14

pacti ſeu fœderis inter Deum & Homi-
nem meminit, illique Hypotheſi multa IUr
inædificat: de quibus in ſeqq. Item B. 8
Scherzerus in Coll. mſc. qui hoc fœdus N

contra Beckerum & quosdam Cocce ja-
nos defendit: item Dn. D. Heberlin. in
diſp. de Fœd. Nat. Quod Reformatos at-
tinet, magno illi numero produci poſſent:
Ut Witiis in Oecon. Fœd. Turret. in Ju- Iln
ſtit. Theol. Leygdeekeru, Braunins. Hei-
degger in Med. Theol. Burmann. & alii. in
Contrarium defendit Simon Epiſcopius
in Inſtit. Theol. & ex Reformatis non. Ne
nulli Coccejaui, maximè autem Becke- kt
rus, qui aĩt, non potuiſſe per fœdus ali ſugi
quod majus donum Adamo promitti, n
quam poſſederit actu; quia peccarit, ad eing

majorem felicitatem aſpirando. 4
QUXST. II. En
. .. Ule
An Adamus in illo Federe PRo nin
Sx ſteterit; an verò geſſerit Perſonam pu- Aligi
blicam totius generis huwani.
ltat

Sume

—

eind

n
nlenl
Hon.
inule
leo.
cledu
te.
efinin
dtotd
pller
INI
,Ni.
Adi
ſlpit
1nor-
Pucle
A
il 1

DO
,

fuon

(29.) .

ZSumma.
I. Explicatur Scnſus quæſtionis.
u. Aſſeritur, qued Adam fuerit Caput NA-
TüuRALE & MoRALE poſteritatis.
3. krumque ex fundamentis Scripturæ pro-
batur.
4. Gisberti Voetii ſententia rejicitur, qui afle-
ruit, Primum hominem fuiſſe tantum Ca-
ut PTœderale.
Parieer & ſententia Placæi falſitatis argui-
tur, qui Adamum tantum fecit Caput Na-
Klralc.

Fe⸗

Tabilito hoc, quod Deus cum Adamo
fœdus contraxerit, ex mera benignitate:
Disquirendum nunc eſt, an Ille pro Sx ſte=
terit, in INDIVIDUO, an verô ſub illo ſœ-⸗
dere contenta quoque fuerit ejus poſteri-

tas, ſerique nepotes. Quod punctum ideo

magni momenti eſt, quia peccati origina-
lis imputatio, & ſponſio Adami ſecundi
ejusque amplitudo intelligi non poteſt,
niſi Adami primi ſponſfio & ſtatus intelli-
gatur, ut patebit ex iis, quæ prolixè dice-
mus in materia de Sponſore & Fundatore
Fœderis Gratiæ.
Primus ergò noſter Parens dupliciter in-
telligi poteſt, vel ut Individuum, ſeu Per-
ſona pro Sx ſtans, qua ratione pro Sx obli-
gatus fuit Adam ad omne id præſtandum,
quic-

(30.) £

4 aiHr r

Aicaeid à DEO ipfſi præceptum fuit. Vel
ecunda confideratur ut primus Parens ge-
netis humani, Capxtque ejus Naturale,
ſeu ut alli loqquuntur, ut Radix & Princi-
pium Seminale, àa quo via naturali per ge-
nerationem ſcilicet omnes homines debu-
erunt deſcendere, Act. 17. v. 20.
Cui Conſiderationi accedit alia profun-
dior, quà ſpetatur ut Caput Morale, cùm
à Sapientiſſimo DEO conſtitutus quoque
fuit, tanquam Syndicus quispiam pro Ge-
nere humano, qui non pro Sz tantùm in
illo fœdere contraheret, Ed & pro poſteri-
tate & bona fibi partim ſtatim collata, par-
tim promiſſa, tanquam bona communia

toti Naturæ, & ſibi & fuis haberet vel amit-

teret. In illo itaque fœdere dicimus, quod

Adamus non ſteterit pro Sx tantum, in

INDvIDuO, ſed quod Deus cum illo pepi-
gerit, tanquam cum Capite Naturali &
Morali totius Generis humani.
Dicimur in illo, tanquam in Capite Na-
turali omnes fuiſſe, Heb. 2. v. 11. Dudum-
que damnata eſt opinio Peyrerii, ante A-
damum alios homines fingentis. Deinde
Juſtitia originalis, tanquam Nobile DElI
apud ipſum depoſitum naturali propaga-
tione, & per viam generationis fuit ad e
“

lele
Ktion
iam
wej
es⸗
(nce
00
Uerel
ltn
N l
e
lale
uane
un
(
les
une
Un
lonin
Nſin
ihlt
Gh
Nno

on
)

euge⸗
Niutde⸗
Mine
rge.
Eedr.

Ntn.
,n

Cogoe
00.
ümin
nlei⸗
2,
muni

nit⸗

gbod
nyII

⸗
lali8

N.

um⸗
e N⸗
eioce
Dl
Pegr⸗
leſns

le⸗

(31.) £

deſcendentes derivandum, ſ in illo perfe-
Stionis ſtatu perſtitiſſet Adam; ſed quo
etiam non Adam ſolum, ſed etiam poſteri-
tas ejus privanda fuit, ubi ſemel lapfus fuit.
Sic & Dominium in Creaturas alias à Deo
conceſſum, non fuit Adamo in INDIVI-
DUO colatum, ſed ut Capiti naturali Ge-
neris humani, Gen. I. v. 28, Nec Con jugii
inſtitutio, illique facta benedictio, ſpecta-
bat Individua prima, ſed Genus eoarum.
atque omnes ab Adamo ſeminaliter de-
ſcendentes; Nec Comminatio Adamum
tantum tetigit, nec Deus in eo tantum il-
lam executus eſt, ſed in tota Natura Hu-
mana. Confuſio nuditatis, ejectio è& Para-
diſo, labor ſudorque impoſitus, partũs do-
lores, redactio in pulverem, non ad Ada-
mum tantùm pertinuerunt, ſed ad ſpeciem
humanam totam: Propterea etiam omnes
homines nunc tam verè geſtant peccami-
noſam imaginem terreni Adami, quàm ve-
rè Adam poſt lapſum ad SUAM, non ad
DEl, Imaginem genuit liberos, Gen. 5. v.
3. Et ſicut ille per lapſum Naturam ſuam
corrupit, ita Poſterorum quoqne natura
Jam corrupta: Ex ſemine nempe leproſo,
non poteſt non produci fœtus lepzà infe-
ctus. Unde benè Anguſtinns lib. de Pecc.
B Mer.

Le (3:.)

Mer. & Rem. Hibr. 1. C. 10. IN ADAMo, in-
quit, OoMNEsS VIRTUTE INCZUsI FüTMusS,
ET OMNES EAMUsS uNus IN ILLO, & lib.
VI. contra Julianum CAP. II. IN uNO
HoMINE OMNES HoOMINES PECGCAESE IN-
TELLIGuINTIR ORIGINALITER & tan-
quam in Maſiæ UNIoNE communiter. &
diſcipulus Auguſtini Proßper Aquit. lib. de
Gr. cap. 27. ita Carmine rem expreſſit:
Inviolata DEl quondam & ſublimis I-
mago.;
In primo cuNor fuimus Patre, dum
Nemore aimo,
Degit & edicto Parens, caret arbore
ab una
At poſtquam rupta mandati lege, ſu⸗
perbumð
Conſilium mixtum invidiæ de fonte-
recepit:
Corruit & CuNxTI, ſimul in GENITORE
LABENTE CORRuIIMUSs.
Nec rejicienda eſt Abenſræ obſervatio.
qui ait, Myſterium ſubeſſe, cùm Gen. 1. c.

dicitur, HAADAM, cum articulo emphatico

& notificativo, qui nominibus propriis ra-
15 pra figitur, cùm nomina propria ſui no-
titiam, Per SE ſuo nomine exhibeant, at-
que alio ſigno opus non habeant. Factum
ergo

n
d
(Aar
Ullati
nn
onh
ſet

lue,
(lae⸗
(ite

e

gt,
ſten

NTNORN

werio⸗ .

en1.6

mntie

ris 1
ſui o⸗
nt, 4

Fechum

D

2 (33.)

ergò iſtud, ut oſtenderetur nomen illud

Acdam, non tam ſumi perſonaliter, ſeu ſin-

gulariter, quam UNITPYERALTTYER prO Capite
communi. Hoc de capite natural.
Quod verò Adam etiam Caput fuerit
MoRALE acCc FOEDERALE Generis humani,
Pufend. eruditè pag. 107. oſtendit ex loco
Rom. 5. v. 14. Ubi peccatum Adami ſin-
gulare, & ab aliorum hominum peccatis
diſtinctum, tamen imputatur poſteritati,

quia fcil. eidem inerat. Quod & oppoſitio

inter Adamum & Chriſtum oſtendit; nam
uti hujus Juſtitia ex fœdere in ſalutem ce-
dit humano generi, ita & iſtius delictum
ob fœderalem rationem humanum genus
peccato & miſeria involvit: Citra fœdera-
lem enim eam rationem, neque unius Ju-
ſtitia aliis prodeſſe, neque unius peccatum
alteri oheiſe poterat. Hactenus Pufend.
Quod ipſum roborari poteſt ex ee, nam
hæc palmaria ratio eſt, quod alii actus ab
Adamo poſt lapſum editi, pœnitentia vide-
licet, Fides &c. nobis non imputentur, im-
putatur autem actus comeſtionis ab arbo-
re vetita, quia ſcil. rupto per transgreſſio-
nem primordialis Legis fœdere, Adamus
non ampliùs permanſit Caput fœderale, &
worale, ſed perſonam illam publicam Rx
tam

K (34.) £

tam malè GusrA deponere debuit: Quod
autem de a ctibus bonis dicitur, id de acti-
bus malis quoque dicendum. Licet itaque
Adamus poſt primum lapſum multa alia
peccata commiſiſſer, imò ſi in impœnitentià
deceſſſſet, nihil amplius nobis imputatum
fuiſſet, ex ratione aſſignata, quia rupto ſœ-
dere expiravere reſpe ctus ipſi ſuper ſtrueti:
id ipſum ante Pufend. accuratè expres-
ſit B. D. Wölffin in Exerc. de Lapſ Adam.
pag. 122. inquiens: Non participat poſte ·
ritas Adami de aliis peccatis actualibus,
uæx in ſua perſona commiſit, vel quibus
e contaminare potuiſſet, ſed id ſolum po-
ſteris imputatur, quod Fœdus Dei cum eo,
ut totius generis humani Propagatore pei-
cuſſum violavit.
Duo itaque probè in hoc negotio ſunt
ante oculos habenda: nempe Adamum in

ſtatu primo duplicem, ut diximus, rationem

habuiſſe, ſc. primò rationem Capitis natu-
ralie, ſic ut quemæ dmodum beneſicium hoc
per divinam Benedidlionem accepit, ut Ima-
ginem divinam per ſeminalem & natura-

lem generationem transmitteret in totam

ſuam pc ſteritatem; Ita poſtmodum volun-
tær & contracta per lapſum labe propagavit
via ordinaria & ſeminali naturam vitiatam,
neque

.
H

negn
dlg
atur
win
Eel
Cam
ube⸗
zeinn
wt⸗
Me in
im
Ada
ore
lig
Ae
R nint

N
lel.
lige
Und
temt
umm
hole.
lwe
enger
(Mn
upoke
lallbs,
gubun
n o⸗
com eo
leer⸗

to ſunt

mum II

Ntionen
is nate⸗
inmn ho
zutlwe
natute
In totan
mvolu
oprg
Vitialan
nelt

28 (35.) 2

neque Deus per ullam ſpeciem æquitatis
obligatus fuit, ut per aliquod miraculum
naturæ curſum interverteret, & faceret, ut
ex impuro, purus naſceretur.
Sed & alterum obſervandum eſt, nempe
Adamũ fuiſſe Caput Mok ALE, & FoEDERA=
LEGeneris humani, ita ut Deus Adamo di-
xerit, uti quondam Iſraelitis Deut. 2 9. v. 15.
Non tecum duntaxat pango hoc fœdus, &

hoc jus jurandum, ſed & cum iis, qui nec-
dum Hrc ſunt. Quo ipſo ſancitum fuit, ut

ſi Adamus ſtetiſſet in ſtatu primo, & con-
ditionem fœderis adimpleviſſet, per obſer-
vantiam legis præſcriptæ, non ſibi tantùm,
ſed & poſteris multis titulis profuiſſet. Non
enim tantum jJuſtitia originalis in nos fu-
iſſet propagata, quod factum ab eo etiam

ut Capite ſeminali, ſed & ejus obedientia

nobis fuiſſet imputata, vid. Hülſemann. de
Aux. Jr.
Et hoc ipſum patet etiam ab exemplo
Adami ſecundi, fœderis novi Fundatoris,
veluti enim ſecundus Adam in fœdere E-
vangelico perſonam totius generis humani
ſuſtinet, ſic, ut tota ejus obedientia a ctiva

& paſſiva in commodum cedat generis hu-

mani, & de facto fidelibus ita imputetur,
quaſi ipſi perfetè adimpleviſſent Legem,
C 2 Rom-.

„*

* (36.) 3

Rom. 3. v. 26. Sic etiam primus Adam ſu-
ſtinuit vi fœderis legalis perſonam generis
humsni, & ejus obedientia poſteritati im-
putata fuiſſet.
Et ſanè in hoc ſtat æquitas imputationis
inebedientiz Adamiticæ; Nam ſicut is

VITrE EERNX promiſſionem non fibi
tantùm, ſed & poſteris ſuis acceperat, ſi

perſiſteret in obedientia, ita mortis reatum
ſuo lapſu non ſibi tantùm, ſed & ſuæ po-
ſteritati contraxit, nam ad quem pertinent
commoda, ad illum quoque onera & in-
commoda pertinere æquiſimum eſt. De
quo plenè infra. .
Contra utrumque hunc reſpe Rum di-
verſis viis impingitur, contra gimum im-
pegit Gisbertus Voetius p. 1. probl. Theol.
tr. 4. tit. 3. Maccovius & alii ex rigidiori-
bus Reformatis, qui ſtatuunt labem ori-
zinalem non propagari per naturalem &
Eminglem curſum, ſed per fœderalem, i. e.
quia DEUS pro beneplacito ſuo primum
parentem conſtituerit Caput fœderale Po-
Berorum fuorum, non radicem natura-
lem, ſeminalem autoriginalem, atque hinc
f⸗ ctum eſir, ut Chriſtus immunis fuerit à
peccato, quia in Adamo non fuerit fœde-
raliter, ſed tantùm naturaliter. An eriam

utgrel
Mem
Mn
rum
Clae
gtien
Ente
Kecto⸗
lut
a
ui.
1.
D
uet
imh
Uolir
1
Gim
cele
ine
ſenen
leri
Hiun
lonn

eun

nl⸗

ges

tlin⸗

Coorie
lent is
1n Wi

1, d

tum
⸗

, N

und⸗

im ⸗
UmIn

Thecl.

n l⸗
n je.
murn
kebo⸗
Atur⸗
ſece⸗
eliam
Dir⸗

Fuſend. in hac ſententia fuerit, quia tan-
tùm fœderis meminit., & rationem Capitis
naturalis omiſit, non ſatis liquet; quicquid
autem ſit, fanèe falſitas hujus ſententiz ex
ipſa natura patet; Uti enim propsgatie a-
lorum animantium non ex fœdeze DElI
eſt, ſed ex naturali conſecutione & fœcun-
ditate: Atque uti propagatio hominis in-
tegri ex Integro, ante lapſum non depen-
debat ex inſtituto Dei fœderali, contradi-
ſtincto & oppofito NATRALI & SEMINALI
inſtitute. Ita vi ejusdem Conſtitutionis
naturalis poſt lapſum repetitæ: Creſcite &
multiplicamini, poſteri Adami, naſcuntur
tales, qualis ipſe eſt.
Addantur ea quæ Pſ. 11. v. 7. dicuntur,
de conceptione, calefactione & formatico-
ne fœtûs humani in utero, utpote quæ de-
ſumta ſunt à naturali Lege concipiendi,
non à fœderali aliqua ratione.
Atque hinc invertenda potius eſt de-
Grina Voetii, & dicendum cæzteros homi-
nes deſcendere naturali & ſeminali propa-
gatione ab Adamo. Chriſtum autem de-
ſcendere propagatione fœderali; nam fœ-
deralis promiſno Protoplaſtis facta eſt de
ſolius mulieris ſemine, oppoſito ſemini mæ-
ris, contrituro caput ſerpentis, Gen. 3. 15.
C 2 Unde

8e (38.) 26*—

Unde hujus ſeminis promiſſio expreſis
verbis dicitur 2 ααα, ſive fœdus, Gal. 3.
verf. 17. Vid. acutiſſ. Hülſem. Præl. Form.
Conc. p. 36 5.

—

Alter reſpe tus impugnatur à Placeo,

Amgraldo, & ſequacibus, qui exiſtimant
in vanum dici, Adamum fuiſſe Perſonam
publicam ſeu Caput noſtrum Morale ac
Foderale, ita ut ipſius actus nobis im putari

debuerint. Nam, inquiunt, qui publicam
perſonam repræſentat, aut alterius nomine

aliquid agit, ſic ut actio talis alteri impu-
tari poſſit, neceſſum eſt, ut accipiat ab alte-
ro mandatum, aut ad minimum ut alter
conſenſum ſuum adhibeat; Sed Adamum
nullum à poſteritate mandatum accipere
potuiſſe, cùm illa nondum extiterit: Idem
dici debere de Conſenſu.
Verùm enimverò gratis aſſumitur à Pla=
exo, quod ipſi prius probandum erit, nem-
pe neceſſum fuiſſe, ut Adamus prius acci-
peret mandatum à poſteritate, ſi ille per-
ſonam publicam ſuſtinere, & genus huma-
num repræſentare voluiſſet. Cui enim non
ſuſſiciat juſtiſſima DEl diſpoſitio, conſti-
tuentis unum, pro Capite Politico, ne cum
ſingulis perſonis fœdus illud renovare de-

beret: Quin ita ſancientis, ut bonorum eæ⸗-⸗

t
cblen
n,
Venge
„ .,
Nn
mo
Itet
Chetn

B cer

l r
ſon

i
4
Rn.

Ulrl;
Annt
elſonm
Nrde n
nputri
Plicum
nonine
bimp⸗

ae.

nt Aen
amun
caipen
t: Nen

riM
iinen⸗
us acl⸗
leper⸗
uma-⸗
im non
conſti⸗
pe cum
mebe⸗

fun 2‧

2 (39.), 55

què fieremus participes, ſi Adamus fœdus
obſervaſſet, uti nunc de malo perticipa-
mus, poſtquam illud fœdus eſt ruptum.
Nempe imitantur Placæzus & Amyraldus

Genium filiorum hujus Seculi, qui non

agnoſcunt paternam hæreditatem, ſi vide-
ant debita à Patre contrata hæreditatem

ſuperare; alioquin cum fortunam opulen-
tam cernunt, Sx Jure ſuccedere, clamant.

WVYyXSTIO III.

Quidnam Deus homini in pri-
mo fæaere promiſit?
Summa.
1. Producitur ſententia Socinianorum & Epi-
ſcopii dicentium, nihil promiſſum fuiſſe⸗
Primo homini.
3. Refutantur per rationes & adſtruitur, quod
vita æterna in cœlo fuerit promiſſa.
3. Amyraldi & Sequacium ſententia etiam-
rejicitur, qui putarunt, vitam ſaltem perpe-
an in Paradiſo peragendam promiſſam
uiſſe.

Uanquam hoc puntum jam in ante-
Acedentibus ta tum fit, & aliquoties
di tum, Deum promiſiſſe fœderato ſuo vi-
tam æternam, nihilominus quia Adverſarii
litem nobis faciunt, plenius hoc nobis tra-
C 4½ San⸗

5ℳ (40.) &

*

Standum erit. Duplicem autem habemus

Antagoniſtam, primô Socinianes, deinde

magna ille apud Reformatos nomina Ca-
meronem & Amyraldum: Quod Socinianos
attinet, ſtatuunt illi, quod Deus nihil pro-
miſerie Adamo, ſed potius quod minas
tantùm dederit ipſi; rationem aſſignant,

quod Deus in Lege ſua oſtendere volwerit,

ſe planè nihil homini, tanquam Creaturæ
ſuæ debere; Et ſic ſtatuit Volkelius libr. 2.
de Ver. Relig. cap. S. verba ſunt: Non vide-
mis Denm Adamo aliquod obedientiæ præmium
Volliceri, ſi ab arboris illiz fructu temperet, ſed
niſi ditto andientem ſe præbeat, interitum denun-
ciare. Gen. 2. v. 17. Cauſam autem aſſignat
hanc, quod Deus in ipſo ſtatim mundi exordio
oſtendere voluerit. ſe nihil cuiquam debere, ſed
omnium rerum abſolntiſſimmm Dominam eſſe.
Cum Socinianis junxit ſe Simon Epiſco-
Pius, inter Arminianos, facile Primipilus,
qui in libr. 2. cap. I. concedit, quidem, De-
um eum Abrabamo && poſtea cum populo Iſrae-
litico Fœdus pepigiſſe, ſed negat de Adamo; Juſſs
quidem, inquit, data ſunt Adamo, at nonniſi
comminationibus ſavcita; Nullam acceſſiſſe ſti-
Pulationem, nullam promiſionem, fine quibus
Joœderatio Ppropriè ſic dicta locum non habeat.
AMYRALDUS & ante ipſum Camere wipen

on
IN
UN
1, lan
o
lio⸗
ine
lli
Auk
i
ri
U
ſiln
hi
irſe
un
(rn

e

—
eie
u
Uinor
lln
uIn
nnn,
OKent,
kitue
br.1
dile⸗
enim
ntt
1Cant
Aben
ultt
en /
n d.
liie .
ipie,
, M.
ur.
ih⸗
ottii
gubu
ahect.
hiper
n⸗

(41.) α
ſtatuit fœdus, NATURALE ſcil. LEGALE &
EVANGELICHM. Evangelicum habuifle pro-
miſſum vitæ gternæ in cœlo peragendæ. Le-
gale conſtitiſſe in beatitudine poſſidenda
in terra Cansan, & hoc eſſe fœdus Sinaiti-
cum, in quo conſpirat Pufendorf. cum Amy-

raldo: in fœdere autem Naturali five Primo

promiſſam fuiſſe beatitudinem perpetuam
in Paradiſo & non in ccelo peragendam,
cum affluentia omnium bonorum tum ani-
mi, tum corporis.
Volkelii & Epiſcopii ſententia procul
dubio falſa eſt ex pluribus titulis. Primò
enim ex ipſo lumine naturæ & dictamine
conſcientiæ patet, Deum non deſiderare,
ut fruſtra colatur, nec cupere, ut obedien-
tia præceptis ejus præſtetur fine ullaremu-
neratione: Vidit hoc Epiéctetus apud Arr.
Lib. 1. cap. I12. inquiens: Si Dii non xt.
qnomodo finis eſt hominis DEO obſequi, ſi verò
ſint quidam, at aulliss curd tangentur, quomodo
hoc ſana ratione dici poteſt. Sed && ſint, &&
bhominuw curam agant, nulla autem ab hominibus
remuneratio expetctanda fit, & id cum ſana ra-
tione ſtare non poteſt. Paulus Gentium Do-
or præſupponit hanc notitiam, quod De-
us fit remunerator fidei, inquiens Heb. 11.
v. 6. Qui ad Denm accedit, bunc oportet crede-
B C 5 re;

2 (42.) ι

re, eſſe Denm, &o præmia largiri iis, qui ipſum
requirunt: Unde DEUS Caino rem ut ſatis
notam & planè irrefragabilem proponit,
an non ſi benefeceris acceptatio & exnltatio
eſt, Gen. 4. v. 7.
Secundò hoc ipſum patet ex natura Bo-
nitatis divinæ, cùm enim eſſentialiter ſit bo-
nus, Communicativu quoque erit Bonitatis
ſuz; Quod argumentum pulchrè deduxit
Fulgentius lib. de Incarn. cap. 12. dicens:
Proinde à bono jnſtoque Creatore illi homini,
quem in corpore animali conditum ditavit in-
telligentiæ ac juſtitiæ dono. jnſta eſt utrinq; Sta-
tuta conditio, ut ſe. i obedientiam, qnæ prima
virtus ect, ſervaret, acciperet non ſolum perfe-
Ram mnamiſſibilem corporis immortalitatem,
verùm etiam in anima talem gratiam ſantte vi-

vendi, ut peccare deinceps non poſſet, imò parti-

ceps factus fuiſſet æternæ beatiindinis.

Tertiò, fi nullum promiſſum extitit æ-

ternæ beatitudinis, tum primus homo ſine
ulla ſpe vixit: Alimentum enim omnis ſpei
eſt promiſſio divina. At verò de iis, qui
ſine Deo vivunt in Mundo, hoc tanquam
extremus miſeriæz gradus à Paulo aſſigna-
tur, quod ſine ſpe vivant. Eph. 2. v. 15. Sanè
nihil triſtius homini pro præſenti contin-
Gere poteſt, quàm Deeratio. Quis cree⸗
1

.„„να☛

e, r
u Dei
(ne
une
ſiit
Prbolr
Crßnt
ſe cor
of
fove
Neſfu
m
itl
Ulecker
Nomel
Eu
Cent
iie⸗
lund
wich
As
ſultn
cn

—
Elti
pont,
liri⸗

l o⸗
fehe⸗
Oniadr
eluut
Genn:
ophi
Gvit tr⸗
N.
. pinn
iherfe
Iltuten,
4 nt⸗

Citite⸗
noße
niel
6 1 gal
nquan
Rpdr.
5 an⸗
condn⸗
gele⸗

(43.) 2*

ret, primum hominem prodeuntem è ma-
nu Dei confl ctatum ſtatim fuiſſe, cum tri-
ſtiſimo illo malo, videlicet deſperatione.
Quartò vitæ æternæ Adamo morigero
conferendæ luculentum & extans Smbo-
lum fuit Arbor Vitæ. Nulli enim uſui illad
ſymbolum Adamo fuiſſet, in ratione ſcili-
cet ſymboli, niſi ab ipſo intellectum fuis-
ſet, conſideratumque, ut promiſſionis à
Deo fate certum & eficax pignu. Indignum
quoque eſt ſapientia divina hominem ab
acceſſu & manducatione arboris poſt la-
pſum prohiberi, niſi eo DEUS indicaſſet,
excidiſſe illum jam re promiſs4, & confe-
quenter illo in poſterum ſymbolo indi-
gnum eſſe.
Quod ſententiam Cameronis & Amqraldi
concernit, illa etiam non ſubſiſtit cum pu-
riori Theologia: Nam primò de Fœdere Pa-
radiſiaco ejusque promiſſionibus non pos-
ſumus meſius judicare quàm ex diſpoſitione
Sinaitica, quod enim ibi promiſſum eſt Ob-
ſervatoribus legis, id etiam jure intelligitur
promiſſum Adamo in ſtatu integritatis: Quo=⸗
ad ſubſtantiam enim eadem eſt Lex, ut
alibi probatum dabimus; At verò in illa di-
ſpoſitione DEUS expreſſis verbis promiſit
exactè ſervantibus legem, non vitam in

tena

es (44.) 9

terra peràgendam, ſed in Colo, ut conſtat

ex Lev. I8. v. 5. Qui fecerit iſta, vivet in eis,

id quod Salvator noſter repetit: Matth. 19.
v. 16. 17. FSi vis intrare in vitam ſcil. eternam,
de hac enim Juveni quæſtio erat, ſerva man-
data; Quæ ipſa promiſſio à Deo Legi Sinai-

ticæ non fuit ad jecta, ut aliquis re ipsà ex

ſed ut oſtenderetur, quid homo per lapſum
decoxerit ac amiſerit, & quod aliunde re-

Lege poſt lapſum poſſit ſperare ſalutem,

medium petere debest.

Secundé Chriſtus per obedientiam ſnam-

altivam & paſivam, ſive per ſatis fa tionem

Legi praſtitam, reſtituit nobis, quicquid

per inobedientiam Adami amiſimus, uti

conſtat Rom. S. At non refſtituit nobis vi-

tam in Paradiſo peragendam, ſed in Cœlo,
ut evidens eit locus Hebr. 9. v. 12. Quod
confirmatur ex eo, quia eam obedientiam Sal-
vator noſter præſtitit Legi, quam Lex exi-
gebat; Itaque etiam eam acquiſivit vitam
per impletionem Legis, quæ Lege fuit pro-
miſſa. Denique Chriſtus non diceretur ar-
bor vitæ, Apoc. 22. v. 2. niſi eam nobis vi-

tam reſtitueret, cujus promifionem arbor

hæc ſymbolicè præſigurabat.
Tertiò hoc ipſum legitimè inferri poteſt,
ex comminatione, quando Deus winatue

ſtttan
R n
cutit

ſmele

Gun h
rti
inen
Urmn
g

mai
einde
Cendn
ülndt
pe

lertt

lm i
r i

—
Kole
letiec⸗
lethn.

aenen

ſmunn⸗

ſeigiie

eſalnen,

erlain
iunctn⸗

tin un
Ctionen

biegil

INI,
Dobïle
n h/

1 El

ind⸗

er e.
it tam
itpto⸗

etura⸗
Cbis N⸗
Vbor

ipot otel,

6

tur mors æ«terna, tum ſanè ir apromi

8 (4¾⁵. )

eſt transgre eKori Legis ſuæ, non ſ aitem tem-
orariam, fed etiam teinam in infernali
lien ſuſtinendam mortem. I Talis enir m mors
intelligitur, gue facit ut Diabolus impe-
rium habeat, Hebr. 2. v. 14. At Diabolns
habet imperium mortis æternæ in inferno
ſuſtinendz. Quod fſi igitur in minis s habe-

tæ, quæ illi comminationi opp onitu
Ris quoq; & terna viia intelligi de et
qu enim Bonitas Divi aanguſtio quam
Juſtitia, neque Deus inclinat magis ad lathi-
gendam Creaturam etian
zd eam beneficiis macta: cen
ſit, atque bediens. S San ndin lergialatot ibus
humanis hoc accidit, ut majora præmia-
promittant ſervantibus Leges ſuas, quàm

pœnas infligant. Imô Ty yrann ni eſt ſappli-

cüis delectarl. Multò ergò magis id de Deo
dicendum eſt, cujus benignitatem immen-
fis laudibus extollit Plſalmiſta, Pfſ. 103.
Qartò hoc importat dignitas & excel-
lens Ppraſtantia IMAGINIS PRI MEVE, quX Ui-
cuti erat dos dusdan cœleſtis, & ſpiritua-
le quoddam donum, ita terrenis non de-
buit ſaginari, nec potuit in iis appetitum
üllum ad cœleſtia bona anhelantem ſatiare:

nmng Aut itaque fruftra Deus indidiſſet appeti-

tum

62 (46.) ½

tum illum poſſidendi cœleſtia bona, & cujus

fruſtratione homo tantùm ſe maceraſſet;

nihil enim magis rorquet hominem, quàm
deſiderium, quod nunquam ſatiatur, aut
ſi non fruſtrà indidit, ergò ſatiatus fuiſſet,
ſi curſum obedientiæ abſolviſſet. Huc per-
tinet, quod Auguſtinus ait, Feciſti nos Do-
mine ad T2, & irrequietum eſt cor noſtrum, do-
uecc redeat ad 72.
Sed videamus rationes Amyraldi, quas
ſpecioſas eſſe non dimmtemur: Sic autem
ille diſcurrit: Nibil quicquam in fœ&dere Para-
diſiaco ronMhe. fuiſſe, qudm vitam perpetnam
omri genere bonorum affiuentem, eamque in ter-
reſtri Paradiſo fruendam, patere.
1. Quod de vita ſpiritnali in oœlis agenda,

Seriptura taceat; non tacitura tam egregiam-

promiſſionem, ſi ulla foret; Cum præſertim nnicè
facere paſſet, & ad benignitatem Dei erga ho-
mines deprædicandam, & ad traducendum ſtul-
tum & ingratum hominis ingenium, qui ſpem-
tantam nlirò atpernatus abjeciſſet. „
2. Quad fœdus illud naturale fuerit, & eti-
amnum ita appelletur ab omnibwm. Propemodum
antem abſundum eſſe, naturale ſœdus ea promis-
ſione conſtare, quæ naturæ modum infinito inter-
vallo ſuperet.
3*. Quod debnerit eſe analogia qnædam in-
ter

4
Elee⸗

.

liin
e
il
ul
(on

ena
Pen,
abet

len
.

pt
Cnel
nmn
funn

latr

d

ns

U .j
(ied
obedt
arth

n
Lenſe

nen
Uur, eut
file,
Hueſe⸗

n D.

und

i anus
cawen
ete ’
eptun
lteitn

6 guln
lin
ſin knioe
r. 30 Ho⸗
lun⸗
giifen⸗

Gen
emnofe,
4 onni⸗
Hito inte⸗

elan

6

*½ (47.) ι

ter oficinm ipſum eo promiſionem. Quamvis
enim præmium in fſœdere naturæ non promitta-

tur ex merito, (quippe Creatura de Creatore-

nihil promereri pote?t) manare tamen illud ex
ea bonitate, atque ex eo amore Dei erga Crea-
tnram, qui in perfectione morali Creaturæ ae-
ꝗquieſcat, & ei ſit veluti oναα &. Perfectio-
nem autem eam naturalem fuiſſe, quapropter &G
præmium naturale eſſe videri conſentanenm.
4. Ait fœdis naturalo nullum Mediatorem-
babnit, & ic etiam nuliem aliam viam concilia-

tricem habere potnit, præter eam communionem,

uæ à natura eſt, inter Creatorem quaà talis eſt,
Creaturam, quæ ab integritate ſua non de-
Kivit. Quicquid, addit, ſupra est, obtineri non
potnit, xiſ ex vi alicujus alius fœderis, cuns
Conciliator eſſet Mediator ſupra naturæ condi-
tionem evelctus, & apud Deum extra ordinem-
favorabilis.
Verùm licet hæc ſpeciosè dicantur, ſo-
lida tamen non ſunt.
Ad primum itaque Reſp. quod licet Scri-
ptura S. non in terminis formalibw, & in pri-
mis ejus paginis mentionem faciat vitæ
cœleſtis Adamo conferendæ, pra ſtità legi
obedientià, tamen id alibi dicitur videlicet
Matth. 19. v. 17. Ibi Os veritatis & Author
fœderis natura, atque Mediator kadern
Bra-

2e a8)

Gtatiz Juvenem quæréntem, quid facere

Pr

debeat, ad obtine ndam vitam æternam, ad

Legem factorum remittit & ait: Si vis ad
vitan m ingredi ſerva mandata. Formulæ enim
illæ & propoſi itiones maximè pertinent ad
ſtatum integritatis, in quo adhuc in viri-
bu⸗ hominis erat 7 ſervare mandata. De-
inde per iegitimam id conſequentiam faci-
le eruitur ex o oppofitäc romminatione mor-
tis gehennalis, cui oppofitam vitæ æternæ
promiſſionem includi, tum ex Bonitate-
DEL, tum ex ratione fœderis & ipfius Scri-

pturæ explicatione patere, modo ante di-

ximus. Sic Lev. 18.v. 4. 5. dicit Deus: Ju-
dicia mea facietis, & ſatuta mea obſer vabttis,
quæ qui facit homo, vivet in eis & Rom. 10.
v. 5. ait Paulus: Moſes deſeribit ſnſtitiam, quæ
Lege eſt, qni fecerit ea, bomo vivet in eis.
Laech. 20. V. I 1.

Ad ſecundum dicimus, quod fœdus pri-

mũ non ex eo dicatur NATURALE, quia non
aſcendat Nipra naturæ ſtatum. ac conditionem,
quàm primò à Creatore ſuo acceperat, ſed
NoNENCLATURAM ſuam exinde trahere,
quod cum NATuRACœperit, & viribꝰ naturæ
innitatur, atq; obedientia quam juxta illas
vires primus hormno præſtare debuit; Inde
etiam eſt, quod alii malint fœdus illud vo-
Care

1
n,

M

(he
dl
linra
lin
ng 4
ktlio
ſentnr
munm
inen
Aloe
onſan
le in
Ui
mn,,
i
Er
mel
Mmni⸗

lunt M.
uſer

lr con

llee
unad
Ninid
leenin
Uene:d
ein iii⸗
61, Der
ii⸗
enot⸗
gnnt
Cnt
us den⸗
Aleli-
Pwahiti⸗
No I..
el iteſe

Au g⸗
niemon
ivenn
lat, ſed
fahere,
D paturs⸗
Ata ils
t; de
lud ro⸗
cale

(49)

ane

care Legale, quia ſcil. vitam æternam pro-

mittit, ſub conditione perfecliſime adimple=
tionis Legis. Alii malunt vocare Paradiſia-
cum, à loco ſcil. quo fœdus illud fuit ſanci-
tum, ſed perinde eſt, quomodo vocetar,
modò ſubſiaatia ejus permaneat integra &
alva.
Ad tertium Reſp. non neceſſum eſſe, ut
detur analogia quædam inter oficium no-

bis præſcriptum, & promiſſionem; ſemper e-

nim videmus quod benignifimus Deus li-
beralior fuerit in promiſſionibus ſuis, quàm
Creaturæ in præſiatione offcii; neque ipſe
unquam beneficia ſua regulavit ad propor-
tionem meritorum noſirorum. Sicut nulla
analogia & proportio fuit inter Angelorum
conſtantiam ſtationes ſuzs obſervantium, &
inter infnitum præmium beatitudinis æternæ.
Hinc illud vulgatum apud Patres quoque
Antiquos: Denm neminem punire citra condi-
gnum, ultra condignum tamen ſemper remune-
rari.
Quarta ratio Amyraldi à defectu Media-
toris deſumta, iterum manifeſtam patitur
inſtantiam ab Angelis, nam & illi carue-
runt Mediatore, ut melior fert Theologo-
rum ſententia, & in materia de fœdere Gra-
tiæ contra Gariſolium probabimus, & ta-
men

2 (50.) α5

meh ultra ſuum ſtatum naturalem fuére

6
les, & confirmati in bono, à quo poterant
deſciſcere, & ad fruitionem beatificæ viſio-
nis fuere admidi, poſt pera tum obedien-
&τ curſum, quam anteâ non habuere.
Denique notamus hic ſententiam ſub-
tilifimi quidem noſtri Hälſemanni fuiſſe in
Vind. p. 1139. Quod Deus in pacto circa

„

—

arborem ſcientiz non promiſerit Statum

excelſiorem Adamo IN CAS ſervati il-⸗
lius interdiéti; ſed qued ibi Deus uſus fue-
tit jure Creatoris in Creaturam præſeribendo
ſo um ei paritionem; Verùm in hoc Nos
non habet conlentientes, uc ex haétenus
di ſtis conſtare poteſt. .
Qnanquam enim lubentes agnoſcamu⸗,
neod interdictum illud, quia circa rem ver-
abatur merè indifferentem, ⸗Qus fuerit
