tatius, nec receptius. Integra naturalia igi-
tur in homine fuerunt, cognitio DEl, fides,
timor &. Hæc Satan per peccatum ita

corrupit, ut, ſicut lepra carnem inficit, ita

voluntas & ratio per peccatum ſic vitiata
eſt; ut non ſolùm non amplius diligat De-
um, ſed eum fugiat, & cupiat ſine eo eſſe
& vivere. UMD
Neque tamen conſentimus cum bPareo,
qui ſtatuit, quod homo planè nihil ſuperna-
turale in primo ſtatu, imò quod ſupra natn-
ram integram PIANE NIHIL habere potue-
rit, niſi Angelicum, vel Dvinum, per quod
homo non faiſſet, ſed Angelus vel Deus.
Cum hoc inquam Paradoxo ſentire non
poſſumus, nam primò temerè Ompnipoten-
tiæ Divinz terminos figit Paræus, quaſi

. I plura

5 (130.)

plura in hominem conferre nen potuerit,
cum Deus longe plura poſſit efficere, quam
noeſter imbecillis infelleétus concipere.
Secundoô, annon Chriftus ratione huma-
nz ſuz natusz plurima aSιαιααννι & ασν
a z beneſicio Unionis perſonalis accepit.
quz longe excedunt ſtatum integrum A-

dami, ejusque perfectiones, & tamen ho-

mo manit.

Agnoſcimus ergò ultrò ſupernaturalia

in Adamo, ſed quæ propriè ad dotes illas

concreatas ſeun ad Juſtitiam Originalem

formaliter ſic dictam non pertinebant, licet
eam præſuppoſuetit. Talia numerantur
à noſtris Theologis Primèò Supernaturalis
illa Dei Geatia, & favor indebitus, quò Deus
primos noſtros Parentes complexus eſt,
præ omnibus aliis creaturis viſibilibus. Se-
cundò, fuit gratioſa inhabitatio fotius Sa-
ct-Sanctæ Trinitatis, dum in anima ejus
tanquam in Yemplo gratioſiſſin? habitavit.
Quz inhabitatio & aſſiſtentia SS. Trinitatis
non erat pars auſtitiæ Originalis ſed conditio
Gratieæ gratum facientis, adeoque Bonum
Supertaturale.
QEKSTIO XIV.

Quid de btatu PükRe NATIIRA

ſit ſeutienaum?
Sum-

1..
ie nio
IIN Rerl

Enntze
Ciuten

Itzin
Unipol
n uun
innir
melei

nenut
ennns

—
powit,
ge gun
muhl,
gnk
Gato

ud
lesͤlu
giufen
nt leet
ekantat
eokal
oen
dils .

Summa.
1. Exponitur Status Controverſiæ.
2. Alleritur, quod Status Puroram Natura-
lIinm, ut à Pontificiis & Calixtinis aſſeritur;
Planc ſit Chim æricus.

Dac ſtatum PoRORUM NATURALITUM
1ia præcedentibus nominavimus, &
quidem tanquam ſtatum homini non compe-
entemn, & in quo planè incapax eſſet fœde-
rie & amicitie cum DEO. Nanc ergô ex-
ponendum eſt quis ille iit ſtatur, à Pontifi-
ciis plerisque tantopere defenſus, & à Dn.
Caliæto & Sociis quoque adoptatus.
Sciendum ergô puram naturam juxta ſu-
pra citatos Doctotes dici PORITATE non
Poſitiva, ſed Negativa, qua ſcil. nihil habet
NATUORA ſuperadditum, quod ei non debi-
tum ſit ſive Bonum ſive Malum, hoc eſt, ut
neque peccatum habeat, Pœnamque peccati
Comitem, neque ullum Gratie naturam Nupe-
rantis donum: Utita Status ille clarius ex-
primi poſſt, dicimus, quoed potius ſit me-
rorum uaturalium quàm Purorum: Puritatis
enim nihil ibi eſt: ajunt enim naturam la-
Mam eſſe intuendam, in qua quicquid præ-
ter peccati reatum deprehendimus, hoc ad
bpuram naturam pertinere. RxGUIA quippe
ſolennis & frequens eorum eſt, naturam pu-
I 2 ram;

—,
1
4
m

e

ram, à NATURA prout Nuxc eſft, diſcrepa=
re, ſicut nudum à ſpoliato, qui non aliter dif-
ferunt, quam q iod alter amiſerit, qued He
nonduam habur, ut videre eſt apud Bellarm.
lib. de Gr. prim. hom. cap. 5. Franciſe. Suarez.
Prolegom. 4. C. §. n. 11. Ut proin PakRA na-

4 le habeat inſtar negationis, LAFS 4 inſtar

—

7*

7

— . 2

S

EO in ſtatu puræ naturæ creari poſſe con-
endunt, non volunt eum creandum eſſe,
cum ORPDINATIOXNEad Beatitudinem zternam:
Hinc conſequenter dicunt, eum ſine fige,
ſine ſpe, & charitate erga Deum condendum.
Repugnantiam illam carnis &α piritus pror-
ſus eſſe naturalem, usque adeò, ut Ordo na-
turalis poſtaler, ut Deus duos appetitus illos,
rationalem ſcilicet & ſenſibilem, reciprocis mo-
tibus conflictari ſinat, neque concurſim ſuum

—

1 2 77 7 14 *
ſubtrahendo, neque dono quopiam ſuperaddi⸗

to, mutuam pugnam, hoſtilitatemque ſuppri-
mendo; Proinde quantum ad internas animi
vires, tantam in pura natura fore ignoran-
tiam, peccandique pronitatem, quantam in
natura lapſa experimur, imò quantum ad

externa majorem. Sic & Puræ Naturæ MOR-
A re

TALITATEM adhærere tradunt, omnesque

4

, sss . “ „ R 1 *
177291 905 c0 ρ7†‿*äún. quzæque Inae 1 pius Po⸗

ficiſvuntui animorum labes; Totam demque

Ca-

—
henite,
vpuin
exnemos
tyrnlike

Pvationis. Qhapropter qui hominem à

o INI

IINI TMI

fertonm

o kehe

ſeſ H

mentie⸗
Lerent
al K
Mham
Phe
nitce
üin
D.

ln

Ugen
6tirir
zvi
0oor
ete,e
Dlole

ne lr
UoIEN

e enen

(rnr⸗
Adl.
Pete

lenton.
itin⸗
Pltggtun
lovn

munesgu
us r0.
dengo⸗
(⸗

S5 (133.) 0

— — —

Calamitatum ſeriem, quibus atteritur iſta vi-
ta, à primis lacrymis naſcentium, usque ad
extremos halitus morientium ex illo Stain
naturaliter fluere. Nam., inquit Suarez, Quio-
CQCID IN uNO STATU ADMITTITUR, ID AL-=
TERI TKRIBUENDNHM EST. Proleg. 4. C. 9.
Verùm hic conceptus eſt Embryo ille, ex
quo Pelagianiſmis, ſuperba illa hæreſis ena-
ta eſt. Hinc in medio regno Papzo Corne-
lius Janſenius, Epiſeopus prenſis lervam huic
ſententiæ detraxit, & faſſus eſt, non eſſe
differentiam inter cholaſticos & Pelagianos,
quod ſtatum iſtum humanæz naturæ atti-
net; quam quod hominem in eo condi po-
tuiſſe Scholaſtici aſſerant, Pelagiani verò de
facto ita conditum dicant.
Utinam verò recenſita modò doctrina

apud DD. Pontificios ſola inveniretur: Sanè

conſonantia tradit D. Calixtus in Epit. I. heol.
inquiens, appetitus ſenſiti us NATURALITER
fertur in Bonum jucundum jn diciumque mentis,
quæ novit, honeſta jucundis præferenda eſſe,
S +‿m* ante vertit, ſæpe cum eo DECERTYAT. Et
exerc. de Pecc. Orig. Th. 62. ait: Si placuiſſet
DEO hominem conditum IN SrATI MERE NA-
TIkALI relinquere, & ad ſublimiorem non eve-
here, hæc ita ſe halmiſſent. Intellectus fniſſet Ia-
PoTEXS ſecundum ſe, & per ſe adcognoſcenda
1 2 cre⸗

9

4 OUO
63 (1 4) 44

e.

οcredenda myſteria; appetitis talis fniſſet, ut
in jucunda & caduca Bona PRFFRACTE ſerre-
tur:. Voluntas itidem proclivis fniſſet, at illis
condele taretur, & à melioribus ipſoqne DaäO
O. M. averteretur, ſic & D. Drejerms in Cerm.
tr. J. I. p. 152. Sententiam communem Pon-
tificiorum non tantùm adoptat, ſed eo et-⸗
iam prolabitur temeritatis, ut aſſerat, DE-
UM CREARE ALITER HOMINEM NON PO-=
TUISSE. .
Aliam ſententiam in hoc puncto exco⸗
gitavit recentior quidam Scriptor incentus
Contenſon in Theol. mentis & cordis Tom. 5.
lib. S. C. I. Statum enim purorum naturalium
aſſerit eum, ubi natura ſtat ſecundum &x, nul-
la habens DoNA GRATIX, ſed nec habens
impuritatem à peccato, nec APPETITüM SEN-
SlTIVUM REBELLEM CoOntra rationem, ſed eas
poſſidens dotes, quæ naturz ſunt conſenta-
neæz, unde in hoc ſtatu naturæ pure conſonan-
tia eſſet inter appetitum ſuperiorem & infe-
riorem, & alta pax ac concordia inter
facultates; nullique adverſantes concupi-
ſcentiæ motus Nam ait Author ille ex Au-
guſtino, Concupiſcentia quæ tranſcendit limi-
tes rationis, ineſt homini contra naturam, atque
ita putat hominem à DEO condi non po-

tuiſſe.
Noſtra

en

Nolk

Hw
Mon N

hikere
e ert
Sex .
Hlei
un
Pne.
Aum

liyer ſin

naglcra

unee ⸗,

let
Gmnn
m eln

1e,n

Ih ie
N
IWaret,
1dgri
Utbin
Inad
lun E
t: Vole

2 (135.) .

Noſtra ſententia eſt primò, ſtatum illum
purorum naturalium pront a Pontifciis com-
muniter aſſeritur, ao rebellionem in homiane ejms-
que faultatibus ponit, S1MPLICIIER REFPHI-
GNAKE DEO, nec Creataram tam MO NSTRO-
SAA ex ejus ſan tiſſimis manibi prodire poſſe.
Hoc ipſum veròô facilè conftare poteſt,
nam natura talis proveniret ex Dextra illa
Optima, manca, diſtorta, inquieta, & ſine
ullo fine. Quod prodiret manca & fic de-
Ge fectum haberet intrinſece patet, quia pro-
idtsa diret ſine amore DElI: Creatura aufem ra
SAE tionali amore DEl vacna, adeò manca eſt,
gterin ut nec ſeſe ſuſtentare poſſit, nec in Centro ſuo
G. quieſcat, nec graviorem ruinam, peccatum
eehlan & damnationem evitare valeat: Neceſſe e-
nim eſt voluntatem noſtram aliquid ama-
ſelen re, cùm dilectio & amor ſit actus ejus vi-
Nler talis. Vita cordis, inquit Præul Hipponenſis,
leme amor eſt. idcircò impoſſibile eſt ut ſine amore
A ſit cor, quod vivere cupit. Jam ſi Deum non
Ga t amarect, neceſſarid aut ſeipſam amaret, aut
onenpi aliud quid, ſed talis amor neceſſariò eſt di-
erd ſtortus imò perverſus, ſi tendit ad Inferius &
itln- non ad Superius; Hinc Auguſt. qui dudum
e in Pelagio Statum iſtum purorum naturz-
non’ lium deſtruxit, lib. 2. de lib. arbitr. rotunde
ait: Voluntas averſa à communi & immntabili
Noke I 4 Bono

Buan

„ (136.) ½

Bono, hoc et DEO ,& converſa ad proprium

bonum, aut ad exterin, aut ad inferius neceſſarid

Peccat, nimirum, quia, ut alibi ait: Quisqnic,
quod ſoipſo eſt deterim, ſequitur, it & ipſe de-
terior. Voluntas enim tranſit quaſi in rem
amatam: Unde, ſi quid infra ſe amat, viie-
ſcit, atque ordinem ſuum naturalem deſe-
rit, Ordo quippe naturalis hoc habet, ut fi-
cut animus rationalis ſummo DEO, relut
principio & fini ſuo, naturæz lege ſubje tus
eſt, cæaterisque præpoſitus Creaturis; Ita
illi ſoli caſto amore inhæreat, & habeatur,
eique ſoli inhæreando, eæteris omnibus ſu-
pervolitet, non eis inhæreat diligendo, ſed
Deum diligens, per ea tranſeat utendo; Ita-
que creatus ſine amore DEl crearetur præ-
ter ordinem, imperfectus, imôò ruens in
peccatum.
Quod porrò INQuIETA fit talis Creatura
rationalis, deſtituta amore DEl evidens eſt;
Sicut enim Deus eam non aliter condere

potuit quàm PRoPTER SE, non PROPTERR
ANGELOS, aut propter ullam Creaturam, ita

nec poteſt Creatura rationalis in ullius rei
creatæ amore conquieſcere, multò minus
at lapis extra centrum ſuum: feciſti nos, ait
Auguſt lib. 1. conf. c. I. Domine ad Te, G
irrequietum eſt cor noſtrum, donec requieſcat in

—
e
hen
unndb
mde
Cun .
Unoſe
Eking
Pleq
ſum
(vant.
of
Min,

KW
Eu

itafn
jete
Utt,
lier
r hon
ſelagl

wan
Uin

gepe
8pectkatn

Annen
lenlt⸗
denl⸗
et

en.

In; N
ert,
us ſu⸗
lo, Ei
o: We⸗
Aor Ne⸗
tgels -

Cieaun
densek
Condet
PkoFII
turam
Uliske
1owun
Nims 4
ltieſcsti
ie⸗

1
7

L (137.) £
Te; Hec enim inquietudo non ex aliqua
ſuperaddita DEl ordinatione, ſed ex ipſa
naturæ rationalis conditione naſcitur; Sicut e-
nim Deus tanquam eſſentialiter Summum Bo-
num, non poteſt non eſſe finis rerum ultimut,

cùm dependentia illa finalis rebus creatis ſit

intrinſeca, ita creatura rationalis non po-
teſt in ullius rei creatz amore tanquam in
Fine quieſcere, ſed neceſſariò QIETE M.
ſuam in DEO, tanquam in CENTRO ſu/D
quærit.
Optimè hæc omnia expreſſit Diſcipulus
Auguſtini non degener Fulgentius lib. 1. ad

monim. Volnntas, inquit, Creaturæ rationalis

lne qualicunque amore non poteſt eſſe: nec ſic
poteſt diligere, ut amorem ſuum non velit ad
aliquid relegare, quæ inter Bonum, à quo crea-
ta eſt, & infmum Bonum, à quo prælata eſt, me-
dio quodam loco poſita, profecto aut in infimo
Bono neceſſe eſt, miſerabiliter jaceat, aut in ſum-
mo veraciter feliciterque requieſcat. Quodam
enim amore rapitur, ſeu cùm Creatori Bono bene
ſubjſicitur & adheret, ſive cum ſnperbia depri=
mitur, ut Creaturæ Bonæ malè dominetur.
Brevibus: Unum ex his eſt neceſſarium.
ut homo vel creatus ſit ad finem inferiorem-

vel ad §x, vel ad ſuperiorem videlicet Deum:

Primùm eſt contra naturam Creaturæ ratio-
15 nalis

280 (138.) 25

nalis & deſiderium illud beatitudinis ipfi
inditum: Per inferiu enim Bonum besri non
poteſt: alterum eſt impoſſibile & perbum, à
ſe enim beari homo non poteſt: tertium-
viribus puræ naturæ obtineri non poteſt,
pura enim & caſta DEl dilectio longè fu-
pergreditur ſtatum naturæ puræz.
Secundò magis adhuc abſonus & Chimæ-
ricus eſt ſtatus ille purorum naturalium, cùm
Scholaſtici & poſt eos (Calixtus aſſerit, ſtare
jilum cum rebellione & lucta inter faculta-
tes ſuperiores & inferiores, quod nihil a-

liud eſt dicere, quàm Deum Sanétifmum

poſſe eſſe Authorem radicis peccaminoſæ, imò
eccati ipſius: REBELLANS enim illud, eſt
infamis illa hellatrix contra Spiritum, & ma-
ter infanſta peccatorum, dia CoNcuüPI-
sCENTIA, ut agnoſcunt iſti Dectores, qua
ſcil. appetitus ſenſitivus concupiſcit contra
rationem; at Concupiſcentiam e jusque motus
peccata eſſe clamat ſæpiſſimè Scriptura §. &
vociferatur Anguſtinæ, Malleus etiam in
hoc punécto Pelagii. Quod Scripturam at-
tiner, dicit ſohannes I. Ep. 2. v. 16. Concu-
piſcentiam non eſſe ex DEO Patre, ſed ex
immundo Mundo, imò ponit eam in eodem
ordine cum ſuperbia vitæ, ut rectè advertit
ex ipſis Pontificiis Eſtius; porrò Concupiſcen-
tia

1 p

(oole
ilun

Uifte h.
¹ 1dan
Ant⸗
Mlnce
Cwigin
ldimns

rfelen

Nat con
ola
len, 0
Polon
unci
lumn
cupl

binuft
hetnm
hn1
gt,e.
uet
lanelr

Chine.
inncum
rt Kue
facole⸗
Hnhle⸗
Emum
ind
lad,
dr RN
Vcür.
nen gu⸗
tcontte
ue otu
Ura §.
tiam I
Nram 4,
Conel⸗
e/ ſh e

neolen

adrerdt
ney ſaer⸗
li⸗

2 (139.)

—⸗ — . .
eelarur en legt meatis Kom. Z. O.
& aàppel'atur non Bong eodem cap. 17 v.
Cogit nos facere, quod odimus v. 20. eſt
malum quod crucifigendum, Coloſ. 3. V. 5.
generat mortem æternam ac. I. v. 15. eſt
Stipendium peccati, Rom. 7. V. 2 l. Gen. 2. v.
17. etiam in lis. qui a tualia peccata non
commiſerunf ſicut Adam, Rom. 5. VU. 12.14.
Vocatur wν £ν αααα Hebe. 12. V. I.
Ex Augnſtino ſexcenta loca produci pos=
ſent, quæ cum Scriptura S. concordant, ci⸗
tabimus ea tanum verbo: Sic libr. de nupt.
ap. 23. VOοα eam peccatum & peccati lepem.
Vocat idem Auguſtinus illam vinculum

◻

mortis lib. 6 contr. ulian. c. 15. frudtum arbo-

ris, quam Diabolus plantaverat, libr. 3. de
lib. qrbitr. cap. 10. Radicem damnatam, quæ
profert damnatos, lib. 3. Contr. ulian. c. 12.
Contagium naturæz, lib. 3. c. ult. Unde con-
cludimus impoſſibile eſt, ut illud ſit a DEO
profectum, aut proficiſci poſſit, quod pu-⸗
gnat contra Spiritum & rectam rationem,
quod adverſatur legi, quod generat mor-
Ren⸗ contra quod gemebundus exclamat
aulus, Rom. 7. quod eſt fruétus arbori⸗
quam diabolus plantavit, quod eſt Radix
damnata, quod eſt Contagium naturæ. At
concupiſcentia ejusque motus, five in hoc
ſtatu

(140.) 2*

ſtatu naturæ lapſæ, ſive in ſtatu puræ nata-
ræ, graviſſimèe pugnat contra Spiritum &
rationem &c. &c. ergò impoſſibile eſt, eam
à Creatore Sanctiſſimo proficiſci, & conſe-
quenter ſtatus naturæ puræ, prout à Pon-
tificiis fingitur, eſt impoſſibilis. .
Tertiò impoſſibile eſt, ut pugna inter car-
nem & Spiritum ordo quisquiam ſic natu-
ralis. Caro enim inferioris Ordinis eſt, ani-
mus contra naturali lege ipſi eſt ſuperior; Ex
quo fit, ut ordo naturæ concordiam eorum
poſtulet, ut videlicet animo tanquam Do-
mino à corpore, quod naturaliter ſervnm

eſt, ſine rebellione obſequium præſtetur. Quod

advertit Auguſt. lib. 14. de Civit. Dei c. 23.
inquiens: Animus ordine naturali anteponitur
corpori; nam inde naſcitur homini naturali-
ter verecundia, quod libido corporis mem-

bra concitando, animi naturaliter ſibi domi-

nuntis detrectat Imperium; Cujus naturalis
ordinis perturbatio eò eſt vitioſior, quod
ſine animo ne vita quidem rebellantis cor-
poris eſſe poteſt, quam ipſam inordinatio-
nem & &ανs οαναο notavit ſæpè citatus Anguſt.
loco alleg. lib. 14. de Civ. Dei.
Portò impoſſibile eſt Ordinem poſtulare
naturalem, ut animus repugnet ſibi, & quidem
ut ſuperiori pars inferior non modò repu⸗

ſmnet,

leamn
ute

hmIn
mol!
Ind l

u K!

Adere

Adent
uniden

68
umt
inck
ie⸗

Weet

bomi
uta
Uder
Doh tan
ſnin

utt.

—
Ne U.
Tlunk
eſ en
Lcont⸗
Wikon⸗

Nkercal⸗
ſt mn.
ani⸗
inr
enun
wamb⸗
ſern
1. gl
eie
eſotie
Niul⸗
is menn⸗
pidnt
Numd
, o⸗
tis ol⸗
linato⸗
l⸗

vokkulue
guiten
ſepu⸗
gle⸗

7141.) W£

gnet, ſed etiam dowinetur. Cùm enim vi-

*„ —

deamus., pacem omnibus rebus eſle natura-=

lem, & omnibus viribus eòô conniti, ut eâ
gaudeant, ut frequentiſſimè docet Auguſt.
lib. isprimie de Civ. Dei 19. Quid abſurdius
eſt, quam ſtatuere, Puram fore naturam in
homine, fi in perpetuo ſecum atque 1NTE-
sTINO BELuO luctetur. Vid. Cornel. ſanſe=
nim, qui hoc argumentum egregiè deduxit.
Quartò ex ſententia iſta manifeſtòô fluit,
quod Deus directe poſſit eſſe canſa peccati,
nam ſi hominem in puris naturalibus poteſt
condere, quæ pura naturalia pondere innato
ex mente citatorum Pontificiorum in ma-
lum inciinant, (nam ita loquitur Bellarm. caß.
6. §. 3. vatio eſt propenſio ad omnia vitia ex
ipſa natura compoſita ex contrariis conſecnta)
tum ſanè poteſt eſie cauſa peccati, qui e=
nim eſt cauſa cauſz, eſt etiam cauſa cau-
ſati, fi cauſatum naturaliter ex cauſa fluat.
Imòô de faeto DEIIS eſet cauſa peccati, quia
homo in ſtatu puræ naturæz conditus, nihil
differt ab homine in præſenti ſtatu poſt lapſum,
juxta Doctores citatos, ubi concnupiſoentiam
habet inhabitantem. At concupiſcentia

non tantùm eſt per SE mala & peccatum, ut

ſuprà audivimus, & eleganter probat Au-
guſt. ib. 6, contr. Julian. c. 15. Quis autem,
in-⸗

6 2 (142.) *

,

inguie, ita ſ it imp ndens, atque impudens, 1ta

Pre pertinax PericaxX, ita poſtremò inſa-
nus & demens, qui cum mala ehe peccata fatea-
tur, neget eſſe malum conenpiſcentiam peccato-
rum. Sed fons quoque eſt mpuriſſimus pec-
Lcato rum;, aut ut loquitur Proſper, Matrix
fo g
Excipit nidem Bellarminm, Conenpiſcen-
tiam non eſſe ex DEO, quia non ex intentione
Authoris naturæ, ſed præter ejms intentionem in
homine extitiſet, ji in Puris naturalibus homo
creatus fniſſet. Deinde Deum eam ſuſtnliſſe per
Wegce primæ vam, ant Frenum ipſi inſecißſe;
Ex ipſius itaque hominis Cur pA ſam in nobis eum
locum habere.
Verùm hac excuſatione non abſol vitur
Deus parti Cipatione peccati; nam ſi homo
in ſt atu naturæ Puræ totus fuiſſet à DEO, ſi
nihil attu ſſet Aſecum; quod non à Del ma-
nibus aco“ conſquitur „quod jure
omnis funm otum imperfeétio, quæ
in tal ſtatu de rehenditur. Author 0 at-
tribuatur. Jam juxta Bellarminum natura
talis per ſe prona eſt in rebellionem, per ſe
appetitus inferior luctatur cum ſuperinri, per
ſe care conce cupiſeit adverſus Spiritum, er-
gò neceſſum eſt, illam rebellionem adſcri-
bere DEO tanquam Authori naturæ totin.

—

deincte

i
zutenin

odta

hom
npr
lemſin
ul pr
erit.
fext
uretie
ntkN
leyim

Weae

Cdicen
1n cn

un

leeket

i net

Ueugg
d
8 er
n in;
Uunti 10
iknat
ellti
Rernig

ira kalr

linper⸗

, MNi

hfhornir
Mle
iltiſe/
0 elen

hflrite
1Abone
1D01
3Delm
auod
1r ſontt
7 hatui
1) Pe

„, Pel

riorh P

zuſen⸗
xtotins
De⸗

Ze (143.) 2
Deinde nihil exiſtit præter intentionem DEl
in Natura, quod à DEO eſt naturæ inſertum,
aut enim accuſandus eſſet Deus ignorantiæ,
quod talem Indtam && tebellionem, & ovssvα
in homine ex diverſis partibis conſtruendo
non præviderit; aut Impotentiæ, quod homi-
nem ſine tali reluctantia, facultatum inter ſe.
aut propenſione ad malum creare non po-
Tertiò hæc Bellarmini ſententia veteres
hæreticos ſapit, quos Tertullianus libr. 1.

„

contr. Marclon. C. 15. MATERIARIOS vVOCat/

ili enim ex Philoſophia Sttoica MATERIANI
DEO addiderunt, cozvam, ex qua Mundunz

condiderit, & in quam omnem mali cau-

**² . . „ — 2 R
ſam conjecerunt. Warâr anναν ℳ. OstS

. / * 7 8 „ / 7
awνüιeα , TS 1α & ατπανWο OXντ£αι. Qija

dicebant, DEiUS nullius mali cauſa eſt, ſed o-

mnium eſt materia.
Denique reétiſſimè dicit Janſenius, Epi-
ſcopus Iprenſis: Quantumvis per accidens o=
riatur ex conditione materiæ ila, motnumi iſto-
rum cum redta ratione õ tamen repu-
gnantia non eſt per accidens D«O; Quid enim
potnit materia corporalis. quid anima, quid ipſa
creatura rationalis facere, ne ita inſtitunatur, ſi-
cnt eam inſtitnit DECUS? Cùm ergè in tali na-
tura eam DEUS condit, in qua non poteſt
non

62 (144) £

non contra rationem virtutemque concu-

piſcere, perſpicuum eſt, hoc DEO, non
Creaturæ eſſe tribuendum, & proinde to-=
tam inhoneſtatem ac turpitudinem concu-
piſcendi veluti per Canalem redire in Deum.
Poſterior pars reſponſionis ſeu. exceptio-
nis Bellarminianæ, ſana etiam non eſt, ſed
Indiera, quia verba tantùm dat Cardinalis:
Dicit enim Deum fuſtuliſſe illam rebellio-
nem, videlicet per Imaginem primævam &c.

At verò anteàâ dixerat, Imaginem dictam

abere ſe inſtar Fax NI AUREI, reprimentis
Conenpiſcentiam, ne reluctari poſſit: Aliud
verò longè eſt, Tollere RE M, aliud REPRI-
MERE, & REFRENARE: quod ſi ergò rebellio
ill'a repreſa eſt, aut refrenata tantùm, Sus-⸗
LXTA non fait in ſtatu primo, cùmque in
ejas ſententia & conditione materiæ neceſſario

ſequatur, eà non ſublatà, quomodo ſublata

diei poteſt. Imò ſi Deus aliter humanam
naturam condere non potuit, ut ſtatuit

etiam Drejierus, nec auferre eam potuiſſe

credendum eſt: Quia juxta hos Authores,
hæc eſt conditio intrinſeca materiæ, ut ſicut
rubigo ex ferro oritur, non ex culpa fabri
ferrari, ſed ex conditione & natura ferri, ita
ex materia oriatur ſenſibilitas, propenſio ad
malum, motus cononpiſcentiæ.

At

A
Qorer,
uſeno
onne
ne
uhlipt
bigin
ue
aariet
uncl
inlan
entt
bel
lmeil
aniz
ui
Uilen
Ulorn
Uert
Un mu
nmn
haltte
Eeluuſ
Culi

—
Oe or.
80O nen
konndet⸗
coer⸗
Den
eiagni⸗
ek
l:
relehe
Wmn Ke.
n n
Hhinni,
ſ⸗ Al
ENrrM⸗
jtebelio⸗
; lt⸗
eeelti
1oſublan
umeham
tſruit
otuiſe
Ahore;
ſien
lpe li
ſett,
Cpenſo⸗

N

22 (145.)
Art verô conſiderare debuiſſent ifſti Do-
Geres, quod longa alia ratio ſit rubiginis
in ferro, & concupiſcentiæz & rebellionis in
homing. Nam faber non eit author ferri,
neqne éjus naturam primò producit, unde
nihil ipii imputari poteſt, ſi ferrum poſtea
rubiginem contrahat: At DEUS eſt Amhor
materiz totis in homine, hinc ſi vitium ex
ea oriretur PrR 8E, DEUS quoque Autbor
illius PER Sn eſſet.
Concludimus ergò meritò figmentum iſtud

1

ktatus naturé puræ non tantam Scripturæ S.

adverſum eſſie, ſed etiam contra non unum
Fidei articulum pugnare.
Pugnat enim 1. ut ex dictis conſtat, con-
tra DEI Santtitatem & Anthoritatem, nam
ſtante illa hypotheſi, aut Deus erit Author
peccati, quod eſt contra Sanctitatem E jus
eſſentialem, & à qua blaſphemia etiam Ja-
niores Gentiles abhorruére, aut Deus non eſt
Author materiæ, quod ſapit Manichæiſnum
ſeu hæreſin MATKRIATORIM. Pugnat 2.
contra naturam lapſorum Angelorum, &
eorum poſt lapſum propenſionem ad malum.
Nam ſic etia ipfis aingnanda venit materia,
quæ Cauſa erit lapsus & illius inclinationis
ad malitiam. TZertio, Adverſatur rectitudini ho-
minis in ſtatu primævo. Nam ſtante ea do-

Grina., ſequitur Juſtitiam originalem Con-
cupiſcentiæ adtum primum non ſuſtuliile, ſed
actum ſecundum ſolum impediviſſe, & prohi-
buiſſe: Tum motus vitioſos etiam in ho-
mine integro fuiſſe, licet à Juſtitia originali
fuerint cohibiti. Nam ubi nullus eſt mor-
bus, ibi non opus medicind, & ubi non eſt
rebellis, ibi non eſt opus freno. 4. Adver-
ſatur dicto Createris, qui cùm Creaturas
omnes cerneret à ſe productas, edixit, quod
omnes ſint Bonæ. At ſanè Bonitas non eſt in
Creatura, & quidem quæ nobiliſſima debuit
eſſe, ubi languor eſt, ubi ignorantia, ubi pro-

„

penfio ad malum, ubi lucta, ubi miſeria; Nam

jnxta Pontificios nulla eſt differentia inter
concupiſcentiam naturæ puræ, & naturæ la-
pſe: Eadem itaque tyrannis erit in utroque
ſtatu, eadem arbitrii ſub ejus dominatione-
captivitas, eadem miſeria., 5. Adverſatur ar-
ticulo de Chriſto, nam & ille ratione huma-
næ naturæ compoſitus eſt, ex eadem materid
SunESTANNIALI & animd, quà nos; eſt enim
frater noſter: Ergòô & ille ex conditione ma-
teriæ ſuæ habuit concupiſcentiam ad minimũ
in atta primo, ergò non eſt amplius ille San-
Stue San orum, ut deſcribitur Dan. c. 9.
Non eſt ille νν doαπ, quod dictu
horrendum eſt & blaſpbemum. 6. Primi noſtri

Pa-

kencen⸗
enut,
IN l
en
1rDll

nſr/

ini
inenl⸗
Uneett
r

Ebe

r et

Ulne en
Mal⸗
Inne
ſlmn

WII,
⸗
mine
tigzuul
luelmr
bimck
4 leer⸗
Clenmas
nenekin
u Nut
ie
in Nen
ai
umm
Inunee
lniune
erſhun
onehl
lemn
geki
ttiner⸗
d mon
Due
gvol I
ininfi
I

(147.)

, i .

Parentes hac tatione planè fuere cœci, dum
in excuſatione peccati commiſ non at-
tenderunt ad interzam & proimam Cunſam
peccati, videlicet ad materiæ Conditionem, An-
non longè melius ſe excuſare potuiſſent
coram DEO, dicendo: Dediſti nobis, 6 Crea-
tor D Els, naturam, ſed langnidam, non ſanam,
Ned worbidam, materia enim ex qua ſadti ſumis,
PER Sr inclinat ad malum, 4 petitus ſenativas
PR Sk rebellis eſt, contra ra rationém,; fre=

pum quod illi injeciſti, non fuit Jußnciens ad coer-

cendos effrenes motus. At illi nihil horum di-
cunt, ſed Diabolo tentatori imputant la-
pſum. Denigue quid erit de ſtatu beatitu-
dinis in altera vita; Ibi enim adhuc erit ma-
teria eadem quoad ſubſtantiam in nobis, quæ
nunc eſt an etiam adhuc ibi erit rebellio ad-
verſus Spiritum & concupiſcentia carnis?
Qluia hæ ſunt conditiones materiæ: aut fi non
ſunt, ergò non ſunt neceſſariæ; Ergèò in ſta-
tu Integritatis etiam abeſſe potuerunt.
„ upereflet, ut de ſententia Celeberr. Dn.
Thomaſii, etiam aliquid diceremus; Ille e-
nim in diſſert. ad libros Petri Poiret hypothe-
in ſextam ita format: D EllS cum bominem
rearet primò ex gleba terræ, formavit corpus
animatum, & conſequenter facnltate intellectus
G voluntati⸗ præditum. ZTum adidttoziritn
K 2 X

6 (148.) £

ð

μ

Ex Sx, qfi debebat animum & corpis homini
ab ommibus fæcibus purificare, & imperfettio-
zes, id eſt, ea quæ commania habet cum aliis
creaturis abſorbere. Unde ſtatas, in qο iſtind
dominium S piritus obtinnit, dicitur ſtatus inte⸗
ritain.
Verum quia dante DEO omnes illas hy-
potheſes, quar viginti ſunt, examinaturi
ſumus in peculiari libello, impiaſentiarum
à prolixo examine abſtinemus. Id unum
quzrimus ex Dn. Thomaſio, cur feces

„.

in corpore & anima hominis, tum cum
manibus DEl prodit, ſtatust? Unde ha-
beat fandamentum in Scriptura? Sane
quicquid foit in homine primitus creato;,
id accepit à DEO ſanétimimo & puriſſimo.
Deus itaque ſanétiſimus Author erit illius
impuræ fæcis & ut fæcem hanc tolleret, alia
iterum Creatura, Spiritu videlicet ipſi opus
fuit, qui crgaturam fæce inquinatain purifi=
caret. Quis Chriſtiana iſta æquis auribus au-
diret? Sanècheru'im & Seraphim apud Eſaiam,
nihil magis in Deo mirantur, quam Santli-
tatem, at non eſt perfetèsanctus, qui animam
producit inquinatam; & qui inpuræ in ea fæcis

eſt Author. Et cur quæſo Deus creat crea-

m. quz alia iterum creatura indiget,
perfectiones & fæces prioris abſorbe-
Ienturz. ſta ς & negα.
QU-

l ue
lſe
unſn
15 Ne

murt⸗

l
ien

llitn
iainr
funz
lun
miann
m li
et
miri
n ſſun
i nhr

enn neen
kn
inrſeh
Ntn
an ⸗

etilut,⸗
minut
ſokatumn

AHunca

cur fete
uman’
Uete
S
1 (lealo;
uind
ern n⸗
erendi
iyfie
S bi
lanimm
in eaſai
eat ctee⸗
1 inciget
abſorde⸗

.

—

(149.) %ι

QXSTIO xV.

An homo potuerit condi, conſtans
ex meris Conſtiintivis & Con-
ſecuti vis ?

Summa.
1. Exponitur Sententia Contenſoni & Dn.
Hildebrandi.
2. Aſleritur, Deum de potentia abſoluta, po=
tuiſſe creare hominem in eo Rten.
3. Negatur tamen, quod id de porentia ordi-
naria fieri potuerit. .

Ccedimus nunc ad Examen fſententiz
*Lincentii Contenſonii, Theplogi Gali, qui
licet dare nataralia prout à Bellarmino &
aliis deſcribuntur, re jiciat & damnet, atque
agnoſcat, hominem non tantùm non de
fado conditam eſſie in illa ſtatu, ſed etiam

condi non potuiſſe, vel maximè etiam ex eo,
quia alids inordinatio concupiſcentiæ & ſic
etlam peccatam refnaderetur in Deum, tamen
ſub alia ratione confiderat ſtatum puræ na-
turæ, in quantum ſcil. homo ſpetatur, tan-
tum ut animal rationale viſibile, admirativnm,
&c. & ſic in ſuis conſtitativis & conſecntivi⸗,
non ut in ſe ſentiens rebellionem, inter appeti-
tum ſenfitivum & rationalem, ſed ut kübens
omnla in &x, in ordine & in pace.
XK 3 De

½ (150.) £

2òðẽ

De hec itaque ſtatu naturæ, quem D.
Hildebrand vocat ſtatum nentrum, quærit ille
Anuthor, an Homo potuerit ita à Deo con-
di Quanquam autem hæc qnaſtio otioſa vi-
deatur, cùm certum ſit hominem in eo con-
ditum non fuiſſe, nihilominus quia ex e-
jus decifione major lux priori punéto af-
fulget, non ſine ratione eam etiam tan-
quam utilem, ut loquitur citatus Hildebr.
ſub examen vocamus .
Dicimuz itaque I. ſtatum illum non eſſe
impoſſibilem, ſed Deum de potentia ſua ab-
ſoluta Hominem ita creare potuiſie: Qran-
quam non ſit poſſibilis de Potentia ordina-

ria: Prior pars hujus aſſertionis patet exin-

de, quia illud omne juxta Theologos &

Philoſophos pertinet ad ambitum & lineoem

Potentiæ Divinæ, quod vel non importat
contradictionem vel imperfectionem aliquam
ſeu defetum moralem, v. gr. mentiri, pecca-
re. At nulla eſt vel contradidio in eo, quod
homo ponatur in rerum natura ut præcisè
conſtans, ex ſuis principiis conſtitntivis & pro-
prietatibw, citra dotes ſuperadditas, ut exter-
minis patet, qui planè nihil adverſantis ſpi-
rant. Neque adeſt etiam imperfetctio mora-

lie, ſupponimus enim appetitum ſenfitivum

in eo ſtatu ita produci, ut fit regularis:
quod

—
ſolarn
Mihn
lertyt
in net
Core
io foti
ütmer
ri1
Inol,a
hici
es
bare!

guenh,
nantle
Deocor

hiel.
neoeg.
line

a 1

Undo.

Tam ta.

Ilgebr.

Ateterin⸗
oleos
Glurm
inporat
dicam
ti decen
60, l
t pznte
,Go⸗
nreter⸗
isſ
ſionort
nſitivun

(151.) 29

quod agnovit etiam Auguſtinue, inquiens:

QAuia in homine appetitus concnpiſcibilis natura-
liter regitur ratione, in tantum conenpiſcere eſ

bomini naturale, in quantum eſt ſecundum ratio-

nem: Concnpiſcentia autem quæ tranſzendit li-
mites rationis, ineſt homini contra naturam: Ap-
petitus ergò concupiſcibilis in ipſo ſuo eſſe
naturali ſpectatus, nihil habuiſſet pecca-

minoſi, ac conſequenter à Deo citra ullum

præ judicium Sanctitatis produci potuiſſet.
Dices cum Goneto, hoc argumentum
probare DEUM de potentia ordinaria po-
tuiſſe ita producere hominem, & non ſal-
tem de abſoluta, nam de potentia ordinaria
Deum ea ſolùm teneri conferre creaturæz
ſuæ, quæ fint connaturaliter eis debita, & jux-
ta connaturalem illorum exigentiam & in-

clinationem: Non autem obligari ad gra-

mita; Implicare enim in terminis aliquid
eſſe gratuitum, & tamen eſſe debitum naturæ,
aut ad exigentiam e jus naturalem pertinere.
Reſpondemus, Phraſin illam ambiguam
eſſe, cùm dicitur, Deum utendo potentia ſuâ
ordinarid ea ſaltem teneri conferre creaturis,
quæ ſunt connaturaliter ipſs debita. Nam aut
hoc intelligitur de Exigentia naturali ſtrictè
ſic dicta, ita ut Deus teneatur tantum con-
terre, quæ pertinent ad naturæz Conſtitu-
K 4 tio-

tionem IIZ SC, & conſequentia ilam; aue
intelligitur de Exigentia lacius fic ditta,
quæ ſcil. fundatur in DxcENTIA DEI in ho-
minis proportione ad certum finem, in hy-=
pothefſi ſcilicet voluntatis divinz produ-
cendi hominem perfettum non metaphꝗſicé
tantùm, ſed etiam moraliter: priori modo
conceditur, quod ſc. homini primævo non
fuerit connaturaliter debita Juſtitia originalis,
dotes ſub ea contentæ, quaſi ſcil. ex ipfis
principiis naturalibis illam perfectionem &
dona habere debuiſſet, ut ſine iis condi
non potuiſſet. Poſteriori autem modouti⸗
que debita fuit & quidem connaturaliter, nam
decebat Deum, ut talem conderet homi-
nem qui inſtrudtus eſſet iſtis dotibus in anima,
tum ut haberet ſuficientes vires ad amandum
Denum ſuper omnia, tum ad finem pervenien=
dum, vitam videlicet æternam, tum ut exer-
cere poſſet ritè dominium is creaturaz.
Unde portò ſi de abſoluta potentia ſit quæ-

ſtio, probamus aſſertionem notram: Nam

uti Deus eſt abſolutè independens, nullius
legibus aut arbitrio ſubjedtas, ſed aunmése O,
ſuæ poteſtatis illimitatæ, ita eſt planè νv-
Gvv&, qui nullins jadicio aut cenſuræ eſt ob-
noxius, Job. 9. Quod etiam Nebucadnezar
agnovit Dan. g. v. 32. inquiens: Jurta vo-
. MA—

ihlen

alene

Ue 0

Wnue

Hultid
fudien
mam
thocidn
itnri⸗
. in M
de
ia ne
eame
Nutwen
urle
Deie
Rertner
umeta
ſiens
ln
ler le,
CUn Inn

Wnil.

1,in k.

1 l⸗
Ciroln
nzro

el ie

iwund
jir el
nodol⸗

lterun

etlon⸗
Hinoln.
natbon
ervenier⸗
teke⸗
.

n- Nem
Hullius
nhied,
um⸗
ench⸗
duerat
40⸗
⸗

luniatem ſuam facit tàm in virtutibus cœli, quàm

ſtger.

☛

inbabitatoribus tenræ, & non eſt, ui reſiſtat
manni ljus, & dicat ei, quare ita feciſti? item
is de ſio facere poteſt, quod vult, Matth. 20.
7 25. Atque adeò creaturam ſuam majo-
ribus exornare poteſt dotibus, aut minores
conferre: Quique ceu figulus lutum for-=
mare poteſt, prout vult, unde Eſa. 45. v. 9.
Exclamat Dens ve, qui contradicit fitori ſuo.
Numq:tid dicet lutum figulo ſuo, qnid facis: non
oſtendis manis in opere tno. Licet ergò Deus
animam corpusque noſtrum talibus donis
ac dotibus non exornaſſet in primo ſtatu,
&d tantuùm dediſſet conſtitntiva & conſecu-
tiva, nos de inisria conqueri non potuiſſe-
mus: Sed potius adhuc noſtrum fuiſſet gra-
tias agere, quod exißentiam dediſſet, quod-
que corpis anima tam nobili, quæ tantam co-
gnationem habet cum ſtiritibas fimplicibm, in-
ſtruxiſſet.
Denique Deus ut Dominus abſolutns ſuæz
creaturæ nihil illi debet, & manimè obhligatus
non eſt ad conferendam vitam æternam, ad re-
cipiendam eam in commsnionem fui perpe-
tuam. Sicut ergò itud libertatis eſt, ita pa-
riter liberum DEO fuit, creare hominem
cum Imagine primæva & non creare eum
eum illa. Imèò ficut de potentia ſua abſoluta

K 5§ Po-

6 (154.) *

potuit non ſaltem hominem, ſed & Angelos
ante confrmationem eorum in PaIrMXVIN
NrHILIM reducere, ſubtrahendo ſaltem
concurſum ſuum conſervativum; Ita multò
magis hominem potuit creare fine illis do-
