d'ne omnes accipimus Gratiam pro Gratia,
Joh. 1. V. 10.

ſtatu Integriratis fuit Ad jutorium & An-

Medicinale eſt Ad jutorium Quo, ut loqui-
tur Anguſtinus.
Hoc eft; Adj jutorium primi Hominis
non

atu-

mundante peccata, tanquam morbo: &“
mertes ſpiritusles, & ex eins Ir mfinitis me-

Denique ad jutafium ſeu auxilium in

xilium SINE Qwo NoN. Ad jutorium verd

oi Kenl

nobi ſde
Huum gor
Dehe

eHnemn
R Ral⸗

4
Mo ſe.

4 DeNSRE

iue ſonte
n

znxiliur 6
jum &A
orium ven

10, Ut loqu

ni Bemm 1
non

„ n ◻4
) 2/ 9²)

non uit tale. guo feret, 12
ret, aut ve Het, ſed que po
ve et, & & SINE Wo 3)
eo ſcil. ſenſu, ut illud
nam ſegenen 8 9
P9 Ere
In primi hom nis
bitr', à cu jus liber
tu Deus pendere ve

2
„

BIUM im hon dcſerere, n0 n quo

9
56 (280.) 9*

perſeveraret, ſed SINE Qvo per lberum

atbitrium, perſeverare non paiiet.
Et paulò inferiuùs ait: Qui eis, lapfis, non
Noluùm dat adjntorium, qnale primo Homini de-

dit, S1XE Quo, non poſſet perſeverare, ſi vellet; al
uiitz loe

ſed in eis operatur & velle.
In capite antem undecimo manifeſtiſſima ſunt
ejus verba de Corrept. & CGrat. Sanè habuit
prünis Homo Gratiam I x QnA, ſi permanere
vellet, nunquam malus eſſe, G &1XE QuaA etiam
cum libero arbitrio Bonus eſſe non poſſet, ſed
EAM tamen per liberum arbitrium deſerere-
poſſet.
EEt rurſum: Tale quippe erat Adjuto-
rium, quod deſereret, cùm vellet, & in quo
permaneret, ſi vellet, non Qvo fieret, ut
vellet. G
Et iterum fortius: Sic adjuvabatur, ut Si-
XE HOC Adjutorio in bono No maneret, ſed
hoc Adjutorium, ſi VLLET, deſereret.
Et paulò inferius: Poſſet ergè permanere,
vellet, quia non deerat Adjutorium, PER Quon
poſſet, & &rν Quo non haſer perſe veranter in
bonum tendere, quod vellet. Sed quia noluit
permanere, Prafel ejus onlpa eft.

Ex quibus ipfſis teſtimoniis, quæ facilè
mukiplicari poſſent, duo maximè colligi-
Mus.

Pri-

e

himun
fum Ada
ile Adj
IN &.
Alet ag

Etne, ſin
Erleveran
uulind e
torii
bwit, g
lest, 1
d& N
Ilhlc.1.
ri wli,
lenm nid.
Fülen. Fir
Urprimt
walinze
Inmtaa
hen de
Noni&
un Das
umn lube
(Aerm
üs Aut

ilo 41
Uineo de⸗

enen

Uer lben

☛ͤ

el

t,

et.

glintik.

nin fule

t, ,

N N.
„

,Kin n
deret,

heter, gt

neret

e
vemmen

PEN A.

verunterin,

lia Holet

gur ſul
me colig⸗

Mii⸗

arbitrio pependiſſe; Ita ut in ejus arbitra n.

5ℳ* (281.) 2

Primum eſt Gratiam illam ſeu Ad juto-
rium Adamo in ſtatu integro collatum non
fuiſſe Ad jutorium, Voluntatis ſea Vort-
TIONIS & ACTIONIS, hec eſt, Qoo fieret, ut
vellet & ageret, ſed tantummodò Poſſibili-
tatis, hoc eſt, Que fieret, ut Possär perſe-

„

verare, ſi vellet; ſive Quo ſola poſſibilitas

perſeverandi juvaretur. Nam in eo quàm
maximè etiam conſiſtit diſcrimen iſtius
Adintorii ab Adintorio, quod Chriſtus lapſis
tribuit, quod per illud datum fuit Adamo
PossE, ſi voluiſſet, per hoc verò datur &
Possk & VELLE, & perficere. Hinc Paulus
ad Phil. c. 2. v. 13. ait: Dens eſt, qui opera-
tur in vobis, & VzrE & perficeere. Qem
locum vid. ex profeſio explicatum apud
Hülſem. Vind. pag. 32.
Per primum itaque Ad jutorium in Ada-
mo ad juta eſt PosstBILITAS, ſeu PorESTAS
PERSEVERANDI, quæ citra illud erat quaſi
ſemiplena. Per hoc verò omnes gradus Con-
verſionis & fidei producuntur, Homine ſe
MERE' PASSIVE, ſine ullo CoNcRSUA-
Crivo habente.
Alterum quod ex illo ſequitur, eſt Usok

iſtius Adjutorii in primo Homine, non ab

ipſo illo Adjntorio, ſed à libero Protoplaſti

Rul

nutu ac voluntate, ſitum fuerit, uti in Ad.
4 1, vel non uti, acceptare aut repelle-
ſentire aut diſſentire. perſe verare
n perſeverate: Qiod ipſum quamvis

atis Auguſtini locis ſatis clare e doligi

a ex , libr. de Corrept. & Gr. C. 11. Nec
2 Adamum ergò DEIIS voluit EssE GIXNE
GRATIA, 3, giuahe reli uit in ejm libero arbitrio.
Et non multô boͤſt: Dederat & Adinto-

rium 5 1NE Qro. in bona voluntate, non poſſet

hervigne e, 1i vellet; ut autem vellet, in ejus li
bero fuit arbitrio.
Et apertiſſimè: Poſet enim per everare,
(cum illo Adintorio) ſi vellet; Quo⸗ 7 ut rohet,

iE2 . 1,/ 17
11Per eſoendit arbi bi trio: Qn0a tu: 0 ita 14 e

—

m erat, ut bene vele poſſet & male
Qaod: igitur in illo telicitatis primæ ſta
tu VILLE & NoLLE: Non à ab d inlo 60 Ceratie
Ad utono. ſerl b arbitrit 8
Hecteret Aivs 4 anplican 0
rium, ad infla endum!
ſi

KA.
2:

=

„

non appite ando. C,
fuit, quàm magnitudo tis, qu u primus
Homo, ini illa integritatis præſtantia frueba
tur; Cum enim nihil ineſſet, ut Anguſtinns
loquit ur, lib. ,14. dqe Civ. DEI, cap. 10. Quo
carnem

ſit, ex ſuperfluo tamen zddimus etiam

ſu, 4

Nun megr
Ullltare v
ſom fci
Kyerd
imper he
ließ e ſtat
1 2. Peti
6d anicz

eüſtentt

n tot
n. Gon
Uſentin llnt
Q

Dul it

darte Dr

3 0ten

ele ſinn

. dell l

fuümma facilitaz.

hil reſtat de f

2 8 (
5 (283.) .½
urnem anim umane haminis Feliciter viventis
CFendetet. boc eſt cum nibil ei e. 1 ncu-

Piſcentialiter reſſteret, ut ait lib. de Corn. &&
Grat. c. 2. Sequeb batur inde in totan
mam mmagna tranquillitas, & ex ill⸗
quilitate volenc quoque & Perſevera

At verònu Cc P
riam per deces at

cat!, 2. 6eIY. 2. 7?). 19.

Kt opus e ſ 41 Gxili ivino fertiſſimo,
imô u a82 Is Kecreatrix, Me-
unte & Atri. eſ. Per quam magna

mon dolor & Kc. ſeu ut loquitur Auguſt. Ae
Corr. α Gr. C. 12. Cun ta minan 1tia, cus nIa in
in vitantia, cuncdta cruciantia Nuperentur.

QUESTIO XXVII.
eAn G& quomodoſa fdus Paradi-

ſiazum ſit abrogatum?
Summa.

1. Dupliciter conſiderandum ſœdus, vel ex
parte DEl, vel ex parte hominis.
2. Oſtenditur, quod multa adhuc ex illo fœ-

dere ſint reſidua.,
3 De-

873 (284.)

tneuan

3. Declaratur, quid ſit abrogatum; quod tora M en

ratio abrogationis ſit ab homine petenda.
4. Monſtratur, quomodo lex tanquam fœde-
ris conditio longe aliam faciem induerit.
5§. Expenditur illuitris locus Rom. 7. V. 2. 3. 4.

—

Wfœdus ilud primum, five Paradifia-
cum protervè ab Adamo fuerit ruptum,
atque adeò ſpes illa ad vitam æternam non
tantùm interciſa, ſed & hemo ad extre-
mam miſeriam pervenerit: Quæaftio nunc
eſt, An ergò plane fœdus illud undiquaque
ſit abrogatum & antiquatum, quoad o-
mnes videlicet partes.

Ubi ante omnia ſupponendum eſt. fœ-

dus illud bifariam confiderari poſſe, vel ex
parte Dei, qui primus ejus Author eſt, vel
ex parte Hominis, cui conditiones fœderis
fuete p:iæſcriptz. Quod igitur Authorem
fœderis attinet, cum Deus ſit Conſtantiſſimus
in ſuis Operibus, maximè in iis quæ fundan-
tur non tantùm in ejus Voluntate, ſed et-
iam Sanctitate & Bonitate, & Juſtitia, ut
Paulus dixerit, dona DEl eſſe ανιααιααι
ſine pœnitentia & irrevocabilia, hoc ſenſu
cenſemus, illud adhuc ſtare; Ut nulli dubi-
temus, ſi hodie daretêr Homo, qui in A-
damo non peccaſſet & adimpleret condi-
tionem Suß QCA fœderia, quod ille promis-

Iximus in przcedentibus, Quomodo

Neret. 5

porſis r

oeſcen
ſenlendun
ſerva una
ſofuitket
jferit.

Ahrꝛec

ene ſuet

lc.

n i
Ulaluen

s ni, 6

,A
GDy Snt 0

10ie

ſſe beot

. legig i⸗
. de1 .
mine, ſbi

ſrhtn
lecet en
Etellee
mit eius

1e. Dorrd

lt, leqe

Nn il⸗

Golen
ne peien.
Ncun el⸗
0r inelett

bV1 ,

Crg

e DurHr

itn,
Zeumn
10 Ad e
uknnm
ncignngne
(l ·

mel .

0Ne, velet
MoreN.
Ones len

UrAuthon
Cultoniſin
Ue fundt
tate,ſele
utmii

, hoe ſel

Lnulli cin
guiin,

Eret cont⸗

ille pron
i D

62 (285.) 6

— —

ſam præmium & mercedem vitæ ælernæ obti-
neret. Hoc enim haud obfſcurè, ſed planis
prorſus verbis Salvator noſter innuit, cum
Adoleſcenti ſciſcitanti de via legali ad per-
veniendum ad vitam zternam reſpondet:
Serva mandata & vives. Neque enim illuſo-
ria fuit Reſponſio, ſed vera, licet a1 « -
my fuerit.

Ad hæc multa ſunt in illo fœdere, quz

gternæ ſunt veritatis, ut loquuntur Meta-
phyfici. Nam primo obligatio ad Legem
præfſcriptam Adamo, quod fcil. attinet ad
Legem natura, tota adhuc eſt in ſuo vigere,
ut Paulus nos docet in Ep. ad Rom. 2. V. 14.
ν 6 2en * L 76εν *νοπ°, Ouger Tτα 18
742 , 8 a: 16α0* An *Wνοτπι, àαανυιs cloz vb-
„, denrss &να‧odeor*ν 15 16ρ† r& vαε ρνα
iey & ii αεda⁵οαοαςαντον &, Cüm enim gen-
tes, quæ legem non habeni; NATuRALITER ed;
Ree Legis ſunt, faciunt, ejusmodi Legem non
abente, ſibi ipſis Lex ſunt, qni oſtendunt opus
Legis ſoriptum in cordibus.
Licet ergo Lex illa poſitiva arboris veti-
tæ ceſſaverit, cum Paradilo, non tamen ces-

ſavit ejus ſundamentum, Lex videlicet natn-

ræ. Porrò Comminatio Legi adjecta adhuc
ſtat, neque de ea aliquid amtiquatum eſt;
Nam illa Generalis eſt, neque ad Legem
illam

1

Anpe⸗
c uti 390 K. Tinia fmet
1petit, itaàa pec. ua⸗
una E quidem Mnet

rla LEx, OBLIGA-
Erz ratiohalis, & SAN-=
3 romihi⸗ ones videlicet & com-
e etiam in fœdere Sinaitico

iterum exprimuntur, ur cenſtat ex Exod.
2 4 8& Dei T. 2 27. Et 111 4 quldem ſe te⸗ nent
ex parte DEI, ut ita Etiath hic verum fſit,

quod dicit Paulus Kom. 3. v. 4. Deus eſt ve-. bres
rax, omnis verò Homo mendax. Sicut ſeriptum Imemum,
eſ, t Juſtiſic. aris in ermonibas tuis, α vigeus, cdran!
cn ſugte 2rk. od (je⸗
nzrenda eſt IN M. Na
& ſeniu, quaſi 18 tda es del
RITATIVAN diſpo- W ſe e
1 6DEI, illud mutandi ny
aut abrogandi: Abſit homo ejus Au- mg u
hor noen ſit, ſed ore⸗ es Deu 185½1 hinc AN- letn:
TIOUATIONI; cauſam in eo ſitam dicimus, ),.
im fregit, ideo- in ugii⸗
us (enetur ad bromiſa fud

4, eoque mag gis, ql la ſehome oprorſus In- due
capacem fecit ad fœderis conſtitutiones atae i

adim-

—

gaiſe
en akt
ani 2,e

perum ſ,
n 4 Ve.
3 Ueh,

enczett

roriu I
nſticutione
Uin⸗

—

nullu m homin

vit aN & £ kern⸗ am

§ PEC T N O81 KI, nia 70
Jedtam p: aſaet obedlentiam, .
3. V. 2. Aicitur, non dari nunc le gem, qux
vivificare, ita nt J. itia ex Leg, Uit.
Lex ergoô, quæ ente ea erat fœderis fuan⸗
damentum, & con ndi tio, quà præſtità & ju-

—
V1 £

mZ dam a
ententi 4 preſſit Paulus
Rom. 7. v. 10. in: uier 8: Inveatum eſt prace-
bptum, quod Siat ad vitam, id ipſum mihi oeſſit
ad mortem: Quin dicitur miniſterin: m Mortis,
2. Cor. 3. v. 7. & tam non amplius uKil⸗
caf, ut qui ex ea juſtitiam & itam quærit,
jam ſit fub ur. ialec Sione, „Gal. 3. d 10.
Itaque violato per hominem ſa! A Imo

fœdere illo, Deus tam non amplius manet
De-

.

*² (288.) 8

Debitor vitæ æternæ, jure videlicet pro-
ine,

miſ, ut potiuns Homo, quia ſuam preamis-
ſum, ad dquodt tot titulis obli Iigatus, non ſer-
vavit, planè ſe indignum fecerit omnibus
beneficiis, quæ ex fœdere participare po-
tuiſſer: : Verſaque omnia in ee nirar rium,
quia Deo ſuo crtrarius ſ fidem latam tam
turpiter fefellit. Cerni id liq i 36 poteſt
ex Beneficio Juſtifcatiomis, S Santiñ catio-
nis, & Glorificationis.
Qaod Juſtie⸗ ationem at tinet, cùm Scri-
prina teſte, vidturus fuiſſet Homo, ſi legis
andata adim pleviſſet. Lev. 18. v. 5. Ezech.
20. verſ. I1. Ita ut talis coram Deo juſtus
fuiſſet declaratus, pe otuiſſet etiam de juſti-
tia & præſtita obedientia lætari, gloriari, ac
promiſſum præmiut n poſtulare: Nunc ve-
10 violato fœdere, illud legis beneficium
Planè in oppoſitum abiit; aceuſat enim ho-
minem, eum de In juſtitia convincit, indi-
gaum amicitia Dei pronunciat, mortis &
zternæ maledictionis pœnam denunciat.
KRom. 1I. v. 312. I. Cor. 15. v. 56.
Sic etiam ad ſanctiſicationem planè in-
icax & inutilis facta eſt; Cùm enim illa
nanimi, quæ inſeripta erat cordi Adami, &
Lex naturz dicitur, nihil aliud fit quàm
pulcherrimus character Sanctitatis Di-
vinæ,

aναααα

ctitat

Xconſta

Pne ver
itatem
Mupiſe
tindomi
lode go⸗
me tltn
ACCATI

Anl tane
Mur Ln

in aute⸗

Noned e

Mdrat
AAntone
nexite
luofre
lre

e .
di li ſed (

Micn,

i
mi tin l.

—
=

Geſtan
a Cor

n Rom.

=☛

reres
Gelieet 1

,Rooke

I
ich wet
Nlai.

cAnN .

roiken
vz Nun
Deoin
Arunar
Nune N⸗

bemicdnn

Tenin-o
cit, in⸗
,morii4
Geniuudi:

meuni
d Kt goin
Ptaid Dr⸗

ac indomitum magis irritat, ac commovet;

(289.) 8.

vinz, unde ſi homo eam adimpleviſſet,
Sanéctitatem DEl aliquo modo expreſſiſſet.
ut conſtat ex Lev. 1I. v. 4. 5. Num. 6. v. 8.
Nunc verô animæ noſtræ fordes atque im-

puritatem oſtendit, detegit, exprobrat, quin

concupiſcentiam veluti equum effrenem

Unde quz anteà ſandta Lex dicta novos
planè titulos accepit, dicitur enim LEXx
PxCCATI & MoRTIsS, Rom. S. v. 2. Quia
morti tanquam miniſtta jam famulatur.
Dicitur LrTERA OCCIDENS, 2. Cor. 3. V. 6.
Cùm antea data eſſet ad vitam. Ubi bene
monet B. Gerhatd. accuratè notandum eſſe,

Prædicata talia dici de lege, non PEk SkE,

quà ratione ſit verbum vitæ, Acor. 7. v. 3 8.
Non ex intentione Dei prima, ſed propter na-
turæ nofiræ corruptionem, && propter peccatum.
Unde etiam tertiò poteſtatem non am-
plius habet, glorificando hominem, mer-
cedemque tanquam bene merito ad judi-
candi, ſed contra mortis ſententiam, ut ſu-

praà dictum, in eum pronunciat: Maledictus
omnis, qni non permanet in omnibus, quæ ſori-

Pia ſunt in Lege, Deut. 27. v. 26. Gal. z.v. 10.
facta eſt A αατιω wαmv αοτ, Miniſteriü mor-
tis, 2. Cor. 3. v. 7. & præceptum ad mor-

tem, Rom. 7. v. 10. ”
T Sic

3 (290.)

rr ren.

dus hoc legale, etſi ufus adhuc aliquos ſer-

Sic igitur manifeſtum eſt, quomodo fœ-
vet, præcipua tamen ſui parte fit abroga-

5

tum & antiquatum. Nam per violationem

ejus primaria ejus vis ac beneficium ex
te DEl oblatum, videlicet juſtificatio. &
3tio vitæz, ſublata eſt: At in hoc gemino
rivilegio fandamentalis ratio fœderis il-
Iins fita fuit. Hinc etiam ſi home adhuc
Legem DEl obligatus ſit, ut eam ſervet
ti intra contra Arminium probatum da-
bimus, non tamen propterea fœderatus Dei
manet, aut Deum amicum & fœderatum
habet, vel ex facétis fuis vitam ſperare po-
teſt.
Id qued egregiè per fſimilitudinem ex-
preſſit Paulus, Rom. 7. 2. 3. 4. Mulier in-
ulens: Obmnoxia eſt viro, lege, quamdin ipſe
vi vit, ſi autem moriatur maritus ſolvitur à ma-

riti lege. Ita &o vos fratres, mortui eſtis legi

per corpus Chriſti, ut fatis alterius, qui mor-
tnis excitatus eſt. In quo loco Apoſtolus ho-
minem cum Lege quaſi fœdus matrimo-
niale contrahentem conſiderat, idque quo-
ad triplicem ſtatum.
Primus eſt Iuſtitutionis ori ginariæ, ubi pa-
Rum illud matrimoniale fuit adhuc inte-
grum, & invielatum. Et ita fuit compe-
ratus

n
ſakus H
lex hot
(leriia
nper
nan ho
ſern 2
n, nul

entgue

Eerunc
Ullier læ
Eento 2
lolicanm
lricin.
e lolen
iidari,
ulpoctn
G Ahue
eekaulr
limen,
neiit
emeconn
ufalit
Immem
Meere.
ertins
unn kelir
eiioſ
Rit o

Uomecoſe
algtonk
eftäg
Fviockienen
Meictm er
litenn
koepeni
ſechil.
oreidtne
tenmſene
Obauun t⸗
ermuei
dactun
ſerue o

Den er.
MNer ir
Montik M

.
, .

hiefil
ene
oRelus b⸗
icqgel.
ie, diſr
dbucme.
Gir coen
falus

(291.)

—

ratus Homo, in prima Creatione; Cùm
Lex hominem nondum violationis & a-
dulterii arguere poterat, quo in ſtatu ſi A-
dam perſeveraſſet, Lex inſtar mariti, ani-
mam hominis, tanquam caſtam con-
jugem æzſtimare, fidem fibi integrè ſerva-
tam, nulloque facinore hibafam deprædi-
care atque hominem juſtificare debuiſſet.
Secundus Status eſt Violationis, per quam
mulier læſæ fidei con jugalis rea, marito
offenſo ac læſo non ſolùm juxta Legem
Moſaicam obligata manſit, ſed mortis metu
in durifſimam ſervitutem con jecta fuit, ut
quæ fœderis con jugalis fidem tam turpi-
ter vio 'arit, neque ipfſi conceſſum, ut al-
teri poſſit nubere, ne ex fracta fide benefi-
cium adhuc haberet. Ita vult ſubtiliter ar-
guere Paulus, peccatoris hominis eſſe con-

ditionem, qui fœdus illud con jugale cum

lege ruperit; nempe meritò illum in ſervi-
tutem conjici, qui Sanctitatem Fœderis il-
lias fœda concupiſcentia polluerit, atque
terrorem ejus, minasque mortis Jure ex-
paveſcere.
Tertius eſt Status Diſolutionis, ubi fœ-
mina talis, marito mortuo, lege illa atque

Imperio ſoluta, ad nova fœdera tranſeundi

habuit poteſtatem; Ita vult inferre Paulus,
T 2= nos

* (292.) £
nos in ſtatu Grati⸗ æ legi eſſe mortuos, &
per Chriſtum in novum matrimonium a-
ſeitos. Hoſ. 2. v. 19. 20. ubi Legem non ut

Hram ſaluti noſtiræ famulantem habeamus.
Q o reſpectu dicimur, non amplhius ſub
ge, Rom. 6. v. 14. Quin nobis mortua
* aſſeritur ab eodem Paulo Rom. 7. v. .

QXST. XXVIII.
De Sanctione Pœnali.
Qua pœna fuerit adjecta in Caſa

violati Fwdtris primi?
Summa.
1. Præmittitur Sanctionem pœnalem achectam
. fuiſſe, non tantum Legi peßtsva, ſed etiam-
Naturak,

2. Sanctionem illam ſteriſſe in comminatione
mortis certiſſimæ.

.Mortem non tantum fuiſſe ſub commina-

tione, in quantum notat ſolutionem animæ
G. corporis.
4. Sed etiam ſpiritualem animæ; imò æter-
nam.
Oſtenditur Sandlionem illam fluxiſſe ex

JUsSTITIA. SaNCTITATE: & MAIESTATE.

minam & Accuſatricem, ſed ut Mini-

Se-

—
genin
gemm Po
ecti ad
ſabe .
mnahjici
eninn ſat
Rlitc, Norte
Mnasnont
ſlino, dl

Eeſte

lialject⸗
lino quo
kulwerrt
illm , ſ
D Ui finun
Nlkent
ie erz talinnd
nſaum
1 P etur.
EArudivin
Ulrzant
g
lun Mon
unn comn
nling
ner 4

—rr

Ze (293) 95*
otte Equitur nunc, ut videamus Sanétio-
nomne Wnem Pœnalem, five quæ pœna fuerit
Nnneu adjecta ad Fœdus primum, ſi Protoplaſti
klu . à Fœdere deſciſcerent: Ubi nobis non mul-
nMa tum diſpiciendum eſt de ejus tenore, ver-=
aminh ba enim ſatis clara ſunt, cùm dicitur Gen.
ohean 2. v. 2 . Quacunque die comederis de arbore
lun vetita, morte morieris: Sciendum autem has
minas non tantùm fuiſſe additas, præcepto

1 poſitivo, de non comedendo, ſed IN Ræ=
eeadem eſt comminatio, quæ univerſo fœ-
l. deri ad jecta fuit, ut conſtat ex Deut. 27.

„ Rt ratio quoque ſatis hoc aſſequi potuit in
6 ſtatu Integritatis; faciſè enim colligere po-
tuit Adam, ſi transgreſſio mandati, quod
purèe poſitivum eſt, & cu jus Bonitas à ſolo
DEl benepiaco & arbitrio tam ſeveras
Nmaichu habet adjunctas minas pœnales, quaàm i-
GHHi ram pœnamque non merebitur transgres-
ſio ſuris nataræ, quod in ipſa Sanctitate &
Juſtitia Divina fundatur.
bomm Dictata autem eſt à juſtiſſimo Deo pœna
fonmen mortis, & quidem cum Emphaſi dicitur:
MokRrTE MORIERIS: Quod ipſum notat cer-
tiſimnm comminationis effettum, atque omne
m fuiet id quod in Scriptura nomine mortis venit.
MANSNE & ſic primò mortem corporis, diſſolutio-
nem inter duas illas cognatas partes, ani-
e T 3 mam

Jomtrünter

2 (294.) 7

e

— n

mam ſcil. & corpus: quanquam verò non
ſtatim eo ipſo die, quo peccatum fuit com-
miſfum, hæc diſſolutio animæ à corpore
fuerit ſecuta, eoipſo tamen momento fa-
Ens fuit es immortali mortalis, quem in

ſenſum non malè Picus de Mirandula di-

XIt: I neipimm, ſi forté neſeig, tum mori, cum pri-
mum incipimus vivere, & mors cum vita pro-
tenditur; tuncque S deſinimus mori, cuùm
à corpore mortis hu'us per carnis mortem ex-
ſolvimur: & Auguſtinus de Gen. ad ht. Iib.
11. Cap. 22. ſcribit: Hæc mors ea die accidit,
qua ſadtum eſt, quod Deus vetnit, amiſio enim
ſtatu mirabili, corpus eorum duxit morbi-
dam & mortiferam qualitatem.
Secundò per mortem intelligitur omnis
vitæ hujus miſeria, uti morbi, dolores,
multiplices labores, ac ſudores, angores,
triſtiiæ, hæc enim omnia certò ſecuturæ
mortis præam bula ſunt; Ad iſta homo con-
demnatus Gen. 3. v. 16. 17. Et in ipſis mi-
nis legalibus iſta contenta fuere.
Tertiòô intelligitur MoRks SprRITUALIS,
quam non malè definivit Iſidorus Peluſiota

a*α T“ ανντνU *ν i r d=is &ν⅞

R& & oWνσobοαςσ. MWors animæ immortalis eſt

Spiritus S. ab ea ſeceſſis: Vita enim tota pi-
ritnalis, quæ in Imagine primæva quàm

ma-

nmnee.

rarime
tatiene 5

nlet.

t evdd
Eerodig
ſenvente
tonem
or Lue
le erat,
arto

uNAeuj

ientiss

. Wo
Nemamn dr
ine con
ACeun

ſliher

Dyio,
ier fan

1Mit

lin lecet
Pegata ſu

ſlipſis a

Nadlrb.
1 de Aridt
niſo enin
itmort⸗

in Ontite
1, Colger,
, aNgoten
ſeeuun.
homocor
inigüun⸗

INTTOAI
sLdufe
Noltmie
n touſh⸗
zV guun
a⸗

(295.) 8

—

maximè & conſequenter etiam in inhabi-

tatione Spiritus S. ſtetit, per peccatum a-
miſſa eſt. Quò peréinet illud Apoſtoli E.-

pheſ. 2. v. I. cùm hominem inconverſum

. » N .
vocat veneèsr & αοαιαοαι αNtραταε Et

de prodigo in deliciis mundanis paulò an-
te vivente, per pœnitentiam verò & con-
verſionem ad Deum redeunfe, dicit Salva-
tor Luc. 15. V. 32. vengdg y, 2 &νι Eor. Mor-
tuus erat, & revixit.
Qauarto denique ſignificatur Mons K.-

.*

TERNA, cu jus in hac vita præludia ſunt tor-

menta Conſcientiæ, ſenſus iræ Divinæ, qui ſæpe

conſcientiis incumbit. Sequitur animæ
translatio in locurn cracistuum Luc. 16. v.
2 . 24. ubi occultatio faciei Divinæ & ni-
hilominus ſenſus intenſiſimus iræ Divinæz,
zternum duraturus, cum horrenda deſpe-
ratione con jun us. Apoc. 14. V. 11.
Sed nunc quæei ſolet, unde orta fuerit
ſan Rio hæc pœnalis, an ex ſolo beneplacito
Divino, quemadmodum Lex Poſitiva de
non comedendo. Ubi reſpondemus, eam
oriri ex Iuſtitia & Sanctitate, Veritate, imo

& à Masjeſtate DEl. Ex Iuſtitia quidem,

quia decet ejus Juſtitiam ne peccatoribus

peccata ſua impunè abeant, Pſalm. 50. V. F5.

ſed ipfſis afflitio pro merito tribuatur, 2.

1 4 Theß.

2 (296.) 3

———

Theſſ. 1. v. 6. Cum ſit Deus zelotes, adeo-

que Juſtitiæ ſuæ amantifümus, Exod. 20. V.

F. Et jus exerceat in terra; Unde Abraham
dicit: OGen. 18. v. 25. An Judex totius terræ
non exerceret jus? Et Rom. 3 num in juſtus

DEUS, qui infert pœnam? abfſit: alioqui,

quomodo Deus judicaret Mundum, Rom.

I. v. 18. dicitur, patet ira DEl è& cœlo ad-

verſus omnem impietatem & injuſtiiam
hominum, qui & hoc jus DEl Aealaua .
gnoſcunt, nempe eos, qui talia faciunt, di-
gnos eſſe morte. Unde concludimus, quod
ArawHαας DEI eſt, illud Juſtitia DEl exigit,
ut fiat. Nam neceſſe eſt, ut DEUS fibi ipſi
Jus faciat, qui propriè loquendo nemini

quicquam debet, niſi ſibi. Uti id ααaαα

7*vsns eſt, Rom. S8. v. 3. Qued lex exigit,
quodque fine in juſtitia legi denegari ne:
quit, ita duαwuοονον. DEl eſt, quod Deus exi-
git, quodque ſibi negare non poreſt; niſi
ſibi in juſtus eſſe velit. Aialauæ autem Dei
eſt, eos qui mala faciunt morte punire. Er-
g6 inter peccatum & mortis meritum ne-
xus eſt, non formaliter ex vi voluntatis,
ſed antecedenter ex ratione Juſtitiæ Divinæ.
Secundò Ex SANCGTITATE, quia quæ
Deus ut Sanétus odit, ea non condonat,
nec condonare poteft, cùm condonatio ſit

effe⸗

ltus

Noſupp
inkune
Un. Er.
Alr inig
Iunlaran
nihcet
iom
itonem
monnni
uDh
Pem. .5
hren
kt, no
(rdicki
Mihnn
lome⸗
Mim er
E, & in
Lelenti
(Oyniman
Hun hab
en en
(lnem!
Upatete
1np
n er

—
tes, ade⸗
rl zo

e Aahan

Ctinsten
minble
l dogi

un Nn.
.
jattin
kcin,d.
ine
Mergt.

Sbiip
lo nenn

1
Ala

ererge
egnide
Den er⸗
okeſt; ni
Atem De
vone lr.
um ne⸗
Nuntats,
iriwinz.
gbia gu
ondont,
onztooft
eKe⸗

—

* (297.)

eeen

—

effetus amoris, ſed neceſſariò punit, & de-
bito ſupplicio mactat; inde Habac. I. v. 1 3.
ait: Purior es oculis, quàm ut aſpicias ma-
lum. Et Pſalmiſta David ex eo quod Deus
odit iniquitatem concludit, eam non per-
manſuram impunitam Pfſ. 5. v. 6. 7. Qo

ſignificatur eam eſſe connexionem inter

odium & diſplicentiam peccati, & ejus pu-
nitionem ſeu uitionem, ut rantum vincu-
lum omninéô reſolvi non poſſit. Hinc ani-
ma DEl dicitur vindictam ſumere, apud
Jerem. c. 5. v. 9. ubi dicit Dominus, an ſu-
per hæc non viſitabo, & an de gente, ſicut
hæc eſt, non ſumeret altionem anima mea?
Cujus dicti ſenſus eſt iſte, an ege Jehova, &
me ipſum non abnegabo, ſi illa feram in

populo meo? Imò ſi gens illa talis ſit, non

puniam eam? Impofhbile ent, ut hoc fa-
ciam, & impoſſibile quidem vi animæ, id
eſt, eſſentialis Sanctitatis & Deitatis meæ.
An znimam, hoc eſt, naturam Divinam &
juſtam haberem, & vindictam non expo-
ſcerem de peccatis? Nam anima Dl ſan-
Gtichmam Däl naturam, fve quod idem
eſt, eſſentialem DEl San ctitatem ſignificat,
uti patet ex collat. Amos 4. v. 2. cm Amos
c. 6.v. 8. priore loco dicitur: Juravit Domi-
nus per Sanctitatem ſuam: poſteriori loco,
juravit Dominus per animam ſuam.
l T S Ter-

2 (298) 8

Tertiò Ex VERACITATE; Deus enim uti
in promiſſionibus ita etiam in minis eſt
veraciffimus, & impoſübile eſt, ut n. entia-
tur. Hebr 6. v. 1 8. Ipſe autem ſententiam

ſuam à primordio Mundi publicavit, quod

peccatum morte temporali & æzterna ſit
puniturus.
Denique chara eſt DEO MAJESTAS SUA,
ut illam non patiatur impunè lædi, at quo-
ties homo peccat, obſequium detrahit Ma-
jeſtati illi, nam ut recte Thomas Aquinas
docuit, peccans quantum in SE eſt, de-
ſtruit Deum & attributa ejus. Fleri autem

nequit, ut Deus ſeipſum, Ma jeſtatem ſuam

atque omnia attributa non tenercimè amet:

Hinc ſe vocat Deum zeletem, & hoc no-

men ſuum eſſe dicit: Kzech. 24. v. 14 Ze-
lus autem eſt vindicatio rei chariſſimæ.
Hinc zelus & excandeſcentia magna con jun-
guntur, Zach. S. v. 2. Imprimis autem pro
Ma jeſtatico nomine ſuo zelat, Ezech. 29.
Verùm contra dicta inſurgit Achilles, ille
Anglus Guilielmus Twiſſus, lib. I. part. z2.
de Elect. & contra Religionis Socios Piſca-
torem & Lubertum probare ſatagit, Deum
non neceſſario punire peccata, illudque
impunitum poſſe relinquere, cùm nihil ex-
t12

aeur
tiot
rhotet
le eri
i eꝑ
rſterit
Fratma
nſoteſt
NANo
ſ unt:
n fotk,
Utin gi⸗
nn ene
Guini
ſuntn,
mn dede
Ale
Pint, giu
ottmvi⸗

—
zeninti
rins
Nnenl
ſnenin
nt Dod
N
Und
crg.
Nthi.
1 Nün
rek, le.
ianten
A hoeno⸗
Nl E⸗
her
conj⸗
aten
Luech

kler ile
l patn
cios iſe
gir Deun
5,
illuegne
REie .
AA⸗

aar

62 (299.)

tra Deum fit, quod eum eo adigere poſſit.
Rationes ejus ſunt: Nam, inquit, ſi Deus
non poteft peccatum dimittere impnnitum. tum
neceſe erit, ut puniat, necehitate abſoluta. At
hoc dici cum ratione non poteſt: qnamvit id vi-
ſum fuerit Pi catori: Ait enim, Deum abſ laita
&ο naturali neceſſitate punire peccata; at abſo-
num hOo eft, nam quicquid agit abſoluta & ne-
ceſſitate naturali, id ſemper ita agit, quan-
tum poteſt, agit, v. gr. Ignis ſemper urit. ſimul
ac admo veatur combuſtibili, & quantum po-
teſt, urit: At Deus non ſemper punit neq; quan-
tum poteſt, punit. Quod probetur quoad primam
partem, quia non modò criptura . ſed & com-
munis experientia docet, Deum eſſe Kaxgé ον
e& ſerum irarum, quod etiam ab Ethnicis ob-
ſervatum, qui finxerunt Deos habere quidem-
laneos pedes, ſed ferreas manm.
Ad poſteriorem p Artem qnod attinet, ſi Dens
puniat, quantum potett, tam omnia peccata-
quantumvis imparia puniret Deus pœnis qua-
libus. At verò prorſus eſt à veritate alienum;
Si quis dicat Denm punire peccata, quantum
poteſt per Juſtitiam, Iuſtitiam verò in paribns
peccatis pœnas impares aſſignare & afßigere;
Contra eſt, quod ſi Dens puniat, quantum po-
teſt per Tnſtitiam, hoc eſt, quantum peccatukr-
meretur, tum vel quantum peccatum meretur,
jnxta

K (300)

jnæta liheram ea de re conſtitutionem Di vinam,
vel citra conſtitutionem Di vinam: Si juxæta con-
Nitutionem Divinam, hoc nibil alind eſt, qnàm-
aſſerere, Deum punire non quantum poteſt, ſed
Quavran vur.: Sin citra conſtitutionem Di-

vinant, ergò citra conſtitutionem Divinam pec-

catnm ita mereiur pœnam, ut oporteat Deum
Peccatorem punire per Juſtitiam, hoc autem
Ialſum eſſe, ſic evintitur. Si Inobedientia hunc
in modum meretur pœnam, nempe citra conſti-
tutionem Divinam, ergò & Obedientia merebi-
tur præminm, eodem modo citra conſtitutionem
Divinam. Nulla enim, inquit, ratio oeccurrit,
cur Dens ex bonitate naturæ ſuæ magis tenea-
tur ad ulciſcendum malum, quàm ad remune-
randum bonum, præſertim cum conſideremus.

Kiont nibil accedit Deo ex ejus pietate, ita nibil

decedit Deo ex hominis peccato, nt ait ille apnd
Jobum.

Rurſus, ſi peccatum citra conſtitutionem Di-

vinam meretur pœnam, tum vel finitam vel in-
Fnitan. Si finitam tantum, tum injuſtns foret
Deus, qui conſtitneret pœnam inſinitam peccato,
quod demeretur tantàùm finitam: JSin infinitam
mereatur, quod nnicè dicendum reſtat, eoque-
teneatur Dens pœnam infinitam peccantibus in-
Rigere, ſequetur exhinc, Denm non poſſe Crea-
turam ſuam annibilare, ſed neceſſe eſe, ut eam

per-

vo
re)
hkuin
Neiln
ile zaccal
. Deus
Ginnlnd
ilſcit/
tinn/
Mareni
o get
inliſeir
e tasce

uen, ue
ian vinei
Peeczturne!
ſeſece
ia guls
Dr Ains
nor
Deu
nſegve
(Curm,

ran

nDirinn
ſistgan.

, gir
Htet /

Hinenh⸗

innmge.

ok Den

oe Ar

enulee.

ſronn
funenhi
Eißetuun
t,

Oſenure

teenu,

e, 1to n.

il 0l

Men D-⸗

,
An

neret
yerento,
tſniton
t, toſe⸗
Itihnsir.
e Celt-

e, NeN

er⸗

(301.)

ſupereſſe faciat, ad congrnam, quam meretur
pœnam ſubenndam in infinitum.
Denique, ſi Deus teneretur per juſtitian pu-
nire peccatum, quantum meretur, neceſſe foret,
ut Deus Creaturam ſuam prorſus annibilaret,
quemadmodum arguit Durandus in 5. Diſp. 40.
4. 3. inquiens: Secundum rigorem Inſtitiæ, pro-
pter vitium ingratitudinis meretur ali nis pri-
vari onmibas beneficiis gratis acceptis. Sed
quioquid ſamas & quicquid habemus, totum 4
Deo accepimus, ſecundum illud Apoſt. I. Cbr. 4.
Ergò propter ingratitudivem, quæ commitiitur

in omni peccato mortali, mtretur peccator amit-

tere ſecuxdum rigorem jn ſtitiæ, quicquid à Deo
accepit, hboc eſt. quicquid in ſe eſt, & quicquid
habet in ſe, ꝗuo facto eſt homo annibilatz.
Verùm ſia licet ſpeciosè dicantur, robur
tamen non habent contra Divinam Veri-
tatem, quæ toties nobis ſiſtit Juſtitiam Di-
vinam vindicativam, zeloſam contra omne
peccatum: Reſpondemus itaque aliud eſſe
punire peccata ex necçeſſitate abſoluta phy-
ſica, qualis eſt neceſſitas in igne ad uren-
dum. Aliud eſt punire ea ex neceſitate qua-
dam morali & rationali.
Si Deus juxta primam puniret peccata,
tum ſequeretur, eum ſemper eodem modo

acécturum, & puniturum zqualiter, & quan-

tum

* (302.) 3

1

tum poteft. Sed hoc- non procedit de ne-
ceiſitate morali. Exercitium enim juſti-
tiæ vindicativæ dependet à ſapientiffima
voluntate Divine, quæ variam poteſtin pœ-
næ infliéti one adhibere modificationem,
üne Præ jud dicio D tir; Nam hæc exigit
tantut m, ut peccatum puniatur, ſed deter-
natto rat tione temm nporis, modi, gradus
d attinet ena5 temporales,
11 apliehtiſſimo DEl con-
ſlio⸗ at arbitrio: II aà veròô vita erit
2 quali iras pœnarum in r tione durationis,
erit enim omnis ſine ſne, „licet diſparitas
ſit futura in grach 2.
Unde porrô ad alterum dicitur pecca-
tum omne mereri pœnam ex ſe, & addi-
tam acue ele conſtitutionem à DEO,

neque hæc ita ſibi opponenda, ſed compo-
nenda funt; Antecedit meritum, ſuccedit

etiam conſtitutio Divina; nam m recte Aici-

mns, quia peccatum meretur pœnam, ideò

DEUS etiam conſtitui t peccalnm punire:
geque tamen valet reciprocatio. Inobe-
dientia & rebellio erga Deum meretur pœ-
nam, ergoò obedientia antecedenter ad con-
ſtit ntione em Divinam, pariter merebitur
pramium, ante conſtitutionem Divinam;
ſervi enim ſumus Per ordinem ad Denn
uc.

mane

uc 17.
Dominun
Declens,
& wr
INr,TIS.
iſtug
Ci

lwltore

Ind., Ut
iAſe inf
lere, Nec
lelurzm:
Eiiuntun
morſilige⸗
enn Dal
6 goi 12
t e 10
anttritA
eegtetais.
iqneg
ktam e
mſe
llet: ois
iad idre
mele,
Utdus fuh

—

Necitcene⸗

enün iti
kpenln
uckin Ne
Uhennoren,
nhueigt
Ad e.
Ci grin
berorts
1Mc⸗
verd taen
e darnind
et diſenn

☛☚

E

1
X

Citurr

ſe At
ſelconpe
n ſcecit
ele c⸗
Enann idti
in punit
9. Inole
eretur e
lteraldcor
merebiu
Divinan.
ad Deom⸗
L

62 (303) 38.

Luc. 17. Sicut ergò ſervus rebellis contra

Dominum meretur pœnam, ſi iſte tamen ůt

obediens, non ſtatim meretur przmium,
ita & nos ſervi nihil meremur, Vox ENIM
VrRITATIS æternæ eſt, ſi omnia feceritis, dicite,
ſervi ſunais inutil &, fecimus, quod debnimus.
Qod porrò arguit Twiſſus, poœnam il-
lam vel fore fmitam. vel infinitam, in vanum
dicitur, quis enim tam hoſpes eſt in Scri-
ptura S., ut neſciat infernalem ignem æter-
nis & ſic infnitis flammis in pœnam peecati
ardere. Nec tamen exin ſequitur ergo Deus
Creataram talem ANNIEHILARE non poteſt:
ſed id tantum exin concludi poteſt, quod
eam annibilare non “rEIT. Neque enim rectè
dicitur, DEUM Angelum aunihilare non

4

paſſe, quia zternæ beatitudinis participem

fecit, ſed hoc colligi poteſt; quod DEUS
decreverit Angelum non annibilare, ſed pro-
pter obedientiam præſtitam præmiis affi-
tere æzteraass.
Denique quod ait, ſi D EIUIS& teneretur per
juſtitiam panire peccatum quantum meretur,
tum neceſſarium fore ut eam prorſus anni-

hilaret; quia mereatur exui omnibss beneſi-
ciis; ad id reponitur, longe majorem pœ-

nam eſſe, quod damnati in æternum cru-
ciatibus fſubjiciuntur, quam fi annihilaren-
tut:

tur: Imò hoc ipſum fummis votis deſie
rant damnati, ut annihilentur, & pro ma-
gao beneficie ſui deſtructionem haberent,
ut conſtat ex ipſarum clamoribus. Apocal.

QVXST. XXIX.

An & quomodo violatio ſfoœderis
brune poſteritate mputeiur?!

Summa.

1. Aperitur quæſtionis difhcultas.
2. Pontificiorum & Reformatorum pugnan-
tes ſententiæ referuntur. W .
3. Placæi ſententia cum rationibus ſiſtitur, qui
imputationem mediatam tantum aditruxit.
4. Oppoſira ſententia præfertur.
5. Kationes Placæi ſolvuntur.

V lolatum eſſe primum fœdus à Proto-
Plaſtis noſtris diximus, nunc etiam
tandem dieendum eſt, an & quomodo nos
rei ſimus fœdifragii illius, cum nondum in
rerum natura extitimus; quanquam autem
hoc punctum hinc inde ta ſtum ſit, ex pro-
feſſo tamen nobis nunc eſt diſcutiendum,
magnham enim litem in Gallia ante quin-
quaginta annos inter Reformatos excita-

vit.
Ad-

Ave⸗

olin & d

Inputati
Mllimn
vinls ve
eccat.
1 conced
ecata fen
Pclagiar
l imput
nitinni
Pett iam

ric C

IIegn
Hnncem
lgin ſtat
Niedolin
einhottz
lun ku
Uupotatione
Menſohan
er
lGillis
ſeſhr I
it ant

dtisdelce⸗

oNre

Thibenn
Aed

.

elnt

4

In pugnnall.

