itna
Aenita⸗
1l ſ⸗

i

ee
Uhnotve⸗
Conni
tlgpnene

gfctokg

. Nl
iuntſ⸗
iſe
che⸗
Been
Hintine,
Iui.

rec AH

euiini

Alutls⸗
lottin⸗
toni Nie
. el,

INtn

ltbi de⸗
eſt Ci
iit.
10. Difn
140 gri
ſin
-

5 (229.) &

Phyſicorum eſt regula. Extra Deum æternum-
eſt nanfragium, & perpetua deſperationis infe-
lioiſimæ in nietudo. Væ, inſuſurrat Tibi Augn-

ſtinus, væ animæ andaci quæ ſperavit,ſi à Te, 6

DAlIS, receſſiſet, ſe aliqnid melin habituram:
verſa & reverſa in tergum, & in latera, G
in ventrem, & dura ſunt omnia. Zu ſolus
QIs.
Wmnioè ergo, anima mea, uti per totam vitam
ita maxime in die no væ Creationis Tuæ, exbibe
Te DEO, quà ut ait melliftuns Abbus, ſumma
Beatitudo eſt. creans mentes ad ſe participan-
dum: Vivificans ad jentiendnm, afficiens ad ap-
peten unm, dilatans ad capiendum, jnſtificans ad
ſtandum coram tremendo Tribnnali divino. Is
eſt, qui Te fæcundat ad frutum. Viſitat ad con-
ſalationem. Format ad æternitatem. Ducit ad fe-
licitatem. Circumdat ad ſecuritatem. Implet in
Bonis omne deſiderium Satiat ſolus cor no-
ſtrum.
O æterna veritas, & vera charitas. & quie
ta gternitas ad Ze ſuſpiro die ac nocte. Da, ut
in Ze ſolo quieſcam: qni es plenitudo Lucis,
multitudo pacis; ſecuritas
perennis.

P 3 QWU⅛H.„-

L3 (230) *

QESTIO XXIV.

* “ 5
An in primo ſœdere locum hba-
buerint Sacriſicia?
Summa.
1. Exponitur, quid notet vox Sacrificii.
2. Liberatur ab æquivocatione.
3. Pontificiorum ſententia recenſetur, qui pu-
tant ſacrificia eſſe Juris naturæ.
4. Alterum extremum, quorundam Patrum
proponitur, qui putarunt, ſacrificia nun-
quam fuiſſe præcepta, ſed permiſſa tan-
tuam.
5. LItraque ſententia rejicitur, & vera ſtabi-
litur.

Nobie eſt hoc punctum, & meritò hic

loci tra tandum: Ubi quæritur, An cul-

tus DEl per Sacrificia in primo fœdere locum-
habuerint? ubi obſervandum-
1. Sacrificium in vi Nominis nihil aliud
notare, quàm ſacrum factum, id eſt, Majeſtati
Divinæ conſecratum, ſive opis ad Divinam-
Gloriam quovis modo relatum. Auguſt. in lib.
10. de Civit. DEI cap. 6. definit Sacrificium
generaliter, quod ſit omne opus, quod agitur,
ut ſandla ſocietate DEO inhæreamuns, relatum ad
illum bonum finem, quo beati eſſe poſſimus.

Aliis dicitur oblatio fatta DEO in recognitio-

nem

hrene

ar, A

*
lt, 4d

6 /0
n nn⸗

Mrr⸗
Uone no
motione
1, poſt
10D70 /7

Ula

) Oor⸗!
nerz!

. A
. Ue ſenſthug

Kkid
mponnan

7 55

P
W de
lihtii

gl, hh.
Emhunun

cthchumn.
etinila en.

pera
Wenokre

u, .
lee leuu

ttilaluud
Miiſun

Divitett-.

cikciumn
dootur,
5
eltunal
poſimu
Hevgnii⸗

(231)

7 1HbH5 , „ . r- —
H Domini. Alii dicunt, quod ſit
blatio religi ſa, 4. ter
gelns g ei Jud inter veniente Sacerdotis
ſehannr Rerio⸗ res aliqna dedicatur & con-
2 „ 2 . oy s,
Keaarar, 8 itu ſacr divinitus præſeripto de-
na1111, 4 cultas divini ſpiritnalis teſtincatio-
e en⸗ externum.
ta Oor⸗ H port 1glo Soripture mul-
cnc noaco, quæ ſub modo allata defi-
“ non comprehenduntur: Ita Gratia-
1 poſtir Divinique Wnuminis jnſta celebra-
2² Imbp 2* P2 1 .- 7
ſacr Feia perret quæcunque beneſficia
IS appellantur. imò abertur ita ſen
per DEO ſacriße PI Jubemut ita ſem-
Behefiee ſacriſicare, Pſalm. 50. V. 14 Sic &
Rehcentiamn ,⸗ qua con manicamus
ceſſitatibus San nunicamur e-
l⸗ zus Sanctorum Paulus Sacrifici
appellat. Hebr. 12. Vv. 16. Quin Scri t .
nen Opera tantům bona Reriſi ii eppels-

tione defig:
01 E daeugnaak. ſed & 08 3

eifenn DEO & ſactifcari. Siſtenda zuiyer
Un e noſtra in bo ſtiam D „0 Kom 12
. 1. Ubi corpora cuùm dicit
utandus de ora cum it Panlus, non eſt
putandus de ea ſolu

quæ ſenſibus patet, & aàl 1 parte lod⸗
diſtingniti Parer: & ab anima contre di-
nas e ras ſed corporum nomine perſe-
1as integras intelligir, ut alibi non rarò
Rom. 6. V. 12. 2. COor. 3: V. 10 rd⸗
Sed de h . .„— * . „
G ac im . .
Sacriſicii hic on elt gus acceptione voeis
V eſt quæſtio, nemo enim
* 4 ne-

(232.) £

negare poteſt, quod ita locum habuerint
in primo fœdere.
Obſervandum tertiò Pontificios Dodores.
ut eò majorem Sacrificio Miſſæ peatenſo
Authoritatem conciliarent ſtatuiſſe, Sacrificia
propriè dicta JRIS EssE NATURA, & ſic
non tantùm cum natura cœpiſſe, ſed etiam
ex præſeripto legis naturæ præcepta eſſe. Un-
de inquit Thomas Aquinas 2. 2 dæ quæſt. 55.
art. 1. quod in qualibet Mundi ætate, & apnd
quaslibet hominum nationes ſemper fuerit ali-
qua Sacrificiorum OBLATIO. Quod autem apud
omnes gentes ſit, illud vel maximè naturale eſſe;
Et ſic oblationem Sacrificiorum eſſe de /n-
re naturali: Unde communiter Pontificii
ſtatuunt, Adamum etiam in ſtatu integro
ſacrificàſſe, atque adeò obtuliſſe victimas
in fignum dJebiæ ſubjectionis & homagii:, nam
inquit, Gregorius de Valentia de Miſ. Saorif.
lib. 1. c. 4. 1pſam naturæ noſtræ rationem de-
clarare, ut illa animo & corpore divinitus do-
nata eſt, ita convenire, ut D E0O corporis etiam

præſtet obſequium; Quod obſeq ninm per ſacrifi-

cia fiat.
Ex altera parte ſtant nonnulli ex Patri-
bus, qui cenſent ſacrificia nec in jure na-
turæ fundata eſſe, nec Deum propriè lo-
quendo habere Authorem, ſed permiſſa
tan-⸗

mtün ſ
Lyyptlort
. ſerif
Ulret,
ieſt The
N de
ubrun
. ſiheenori
Loptiize
molare,
etn,
liten pen
nptunm
ince⸗
Amn nar
nit
ndeczl
Eu ſahtu
tir
nps!
lulep
ihniter
(hennr,
Reunc
ldoret
icir 1
ubar

* (233.)
biii tantum fuiſſe, ne populus Iſraeliticus ex
Egyptiorum commercio imbutus, ſi nulia
GDn iph facrificia concederentur, quæ Deo im-
aee molaret, Diabolo offerret: Et hæc ſenten-
Ref tia eſt Theodoreti hibr. de Græcor. affect.
uAe curand. Serm. VII. de Sacrific. ubi ait: Iſrae-
lein lem longum tempus in .gopto verſatum, pra-
de. vieque moribus illins regionis imbutum, & ab
toꝗe. Agoptiis edodtum, idolis ac dæmonibus hoſtias
Sal immolare, jamqne in harum rerum habitu con-
feid. ſtitutum, liberare Deus deſiderans, ſacrificare
engd gquidem permiſit, non tamen omnia, neque ſalſis
ni Agoptiorum Diis, ſed ſibi ſoli., ac vero Deo.
lete t. Ejusdem ſententiæ fuiſſe Hieronymus
honacdi videtur, nam ad locum Jerem. 7. v. 2 I. ita
inege diſcurrit: Manifeſtè intelligitur, quod pri-
dcmn mum Decalogum dederit in tabulis lapi-
uum deis, ſcriptum digito DEl, & poſt offenſam
AuI Idololatriæ caputque vituli, poſteà juſſerit
nen“ ſibi magis fieri quàm Dæmonibus:
Vinitist Paria leguntur in Eſai. cap. 1. v. 12. ubi
pori ein dicit: Hoſtiæ ergò & inmolatio victimarum non
er ſſ⸗ principaliter à DEO quæſita ſunt, ſed ne Iolis
offerremur.
jerkif Secundum hanc ergò Hieronymi &
jer Thecdoreti ſententiam tantum abeſt, ut
roptil ſacrificia in ipſo naturæ jure fundata fint,
Nemili & in Paradiſo jam locum habuerint, ut po-
⸗ p „ tius

*à (234.) 39
tiùůs demum Pon Legem Sinaiticam fue-
rint permiſſa; Et coriginem habuerint tur-
pi iſſimam, nempe 1eN. Senereia, & cultum
ololatricum.
Veràm enim verô, uti ſentent ia Pontiſi-
ciorum IN ExCEesU peccat, nimium extol-
lendo ſacrificia, & illa inter præcepta Juris
naturæ ponen ado; Ita hæc peccat IN DErFk-
Gr, dum inter PERDMI35A tantuùm refert, &
non inter præcepta, ne quidem poſitiva.
Qod kraquet Pontificios attinet, facilè
illi reiciuntur; Nam id dicitur eſſe Juris
naturz, quod corch humano eſt primitus in-
ſenptũ, teſte Paulo Rom. 2. v. «4. & ad quod
homo à natura inſtructus eſt, nullo docen-
te, ad quod non dosti, ſed facti, non præ-
ceptis inſtituti, ſed à natura imbuti ſumus;
At verò immolandi Deo vidimas, nullam
habemus naturalem inſcriptionem, uti e-
videnter id arguit diverſitas ſacrificioarum
apud diverſas gentes: Nam Perſæ immolant
ſoli equum, Latini porcum Telluri, quæ
Iſraelitæz abominabantur. Nec ulla eſt in-
clinatio naturalis ad maétandum potius
hircum, quàm canem. At non diſcrepa-
rent populi inter ſe circa materiam & for-
mam & ritum ſacrificiorum, ſi ſacrificia es-
ſent ex dictamine Juris naturæ, ſed potius
ſumma

umma
lirecte
laclb.
Uenn Noy.
i klir n
itenpo
iconti
uen,
rkuis
uharebit
ſefnabitu
borro,
iſczm.
guen
MMoln
lrte del

Uut hde⸗

Weia P
liſcit
Ukale.
Cnmee
nine
epſen

Mem
ulter

Mkcen

—,—
an i⸗
eigr
ACulon

☚1

Fünero⸗⸗
enſet
D.
Nleken 4
et, ſile
ele ſvi⸗
mninin.
Acod
Coren⸗
ndn Pr⸗
ilunns
, Unlann
en, Uie⸗
fciorun
immolnt
i gue
ekin⸗

pobins

ilcrepe⸗
8 ſol⸗
liſcier
d ins
anma

5 (235.) S

ſumma apud omnes eſſet conſenſio. Nam
uti retè Cicero loquitur lib. 3. de Rep. cit.
Lact. lib. 6. Inſtit. c. 8. de lege naturæ diſſe-
rens: Non eſt alia lex naturæ Romæ, alia Athe-
nis, alia nuno, alia poſthac, ſed && omnes gentes,
omni tempore, una lex & ſempiterna && immu-
tabilis continebit, unusque erit communis qnaſi
Magiſter, & imperator omnium Dens Gc. Ille
legis hujus Inventor, Diſceptator, Lator, oni qui
non parebit, ipſe ſe fugiet ac N ATIRAM hOminis
aſpernabitur.
Porrò ſi naturali inſtin u homines ad
ſacrificandum incitarentur, tum nulla eſſet
gens, quæ non offerret ſacrificia; At veròôò
nulla olim ſacrificia cæſa à Germanis docet
Cæſar de bello Gallico lib. 6. nec Druydas
inquit, habent, nec ſacrificiis ſtudent. Nec
Americani Barbari, ab Hiſpanis nondum
ſubacti ſacrificant: neque Judæi jam à mul-
tis ſeculis.
Quin nec Iſraelitica Eccleſia ſub Æ gptia-
ca ſervitute ſacrificabat, quæz tamen hac ra-
tione egiſſet contra Jus naturæ, & in perpe-
tuo peccato mortali vixiſſet: Nec fuéte ſacri-
ficia inter judæos annis ſexaginta, qui in-
terceſſerunt inter everfionem Templi &
reditum & captivitate Babylonica. Quis ta-
men diceret, Danielem, Eſram, Zorobabe
em

(236.) £

lem & alios pios in eo tempore vixiſſe con-
tra Jus naturæ.

Tertiò. ſi ſacrificia Deo placentia inſpi-

ciamus, conſtabit ea typos fuiſſe & reſpe-
xiſſe Chriſtum, ſacrificium illud perfe ctiſſi-
mum pro peccatis totius Mundi, atque a-
deò in ſtatu integro locum non potuerunt
habere, tam non, quàm non opus ibi fuit
Mediatore. Sic Gen. 4. v. 2. 3. 4. 5. dicitur,
quod Abel ſacrificaverit, & quidem ut Pau-
lus explicat, FIDE, Hebr. I1. v. 4. ubi A-
poſtolus de tali Fide loquitur, quæ reſpe-
Rum bhabuit ad Meſſiam. Hæc enim ratio
fuit. quod Abelis oblatio grata magis fuit
DEO quaàm Caini, quia videlicet ille ſup-
plicationem ſuam pro impetranda remis-
ſione peccatorum inſtituit per ſacrificii
propitiatorii cruentam oblationem, Xρ
a aεαιατανοσρaàbs ue ſanguinis effuſio-
ne non fit remiſſio peccatorum, atque adeò
procul dubio Abel reſpexit ad 7& νοα
2 ri misα & 7α Hεαοα. Rom. 3. v. 25. At
verò Cain dona ſua obtulit tantùm quaſi
ex Opere operato. Unde benè B. Gerhardus
in hunc locum: Quia, inquit, ſacrificia de-
buerunt eſſe typi unici propitiatorii ſacriſi-
cii, in ara crucis à Meſſia offerendi, ex eo
colligitur, in primogenitis pecudum ex di-
E

—
ins inſtit
un igitu
er prir

Gun obtu

gie!
lennn De
nd ſed
et Gen
uch non
ſex ſe
Aie kee
llgiftez
igeni
uin,Ae
knümd
Kuncd
ſiti al
lüch De
cſite
udnil
In (hni
Ar.
mmnprite
lertia
nittit
ere tt

nnn

riſecn.

Nti ii
elnß⸗
icii.
laer
Poteetn
bitit
5 Grin
n⸗
4
luenße
eninaid
ngsfot
ileſi⸗
knni⸗
ſacnhei
en,
geffai⸗
bezli
. NegN
15. 4A
in udl
emardu
ibcindt⸗
rühait⸗
i 1 1o
—
e⸗

= —

8 (237.) 5*

vina inſtitutione ea debuiſſe offerri; Car-
num igitur à Divina inſtitutione diſceſiile
& ex privata intentione fruges in ſacrifi-
cium obtuliſſe.
Sic & ſacrificium Noachi ex arca egre-
dientis, Deo placuit, non quia ex inſtinetu
naturæ, ſed quia ex fide fuit & Meſſiam re-
ſpexit Gen. 8. v. 20. unde dicitur: Odoratus
eſt ebova odorem quietis: Nam ut arcam
Noach non ex impulſu Luminis naturæ,
ſed ex fide paravit, atque omnia quæ fecit,
ex fide fecit, Kbr. 11. v. 7. Ita etiam ex fi-
de ſactificavit, quæ ſcilicet ferebatur in Me-
diatorem in tempore pro peccatis offeren-
dum, & reconciliantem nobis ob peccata
infenſum Deum.
Secundò dicitur ſacrificium illius Odor
Quietis, alluſione facta ad nomen Noæ, qui
faciebat Deum quietum & ab indignatio-
ne ceſſantem. Non ſanè quod ex hbeſtiis
matatis illa ſuavitas eſſet, ſed ob Antity-
um Chriſtum, qui ſe exhibuit victimam
EO, ad odorem bong fragrantiæ, Hebr. 8.
verſ. 2. quique fuit Mundi per peccatum
corrupti reſtitutor.
Tertiò ad jecta eſt Evangelica conſolatio.
promittit enim Deus, ſe non amplius velle ma-
ledicere terræ propter hominem, etfi fignentum:
rordis

. .

36 (238.) *

cordis hominis malum ſit à pueritia. Neque ſe
velle ultra percutere omne vivens Jnemadmo-
NHum fecerit.

Ubi conſolationem Evangelicam eſſe lo-

quitur parenthefis illa de ſigmento cordis ma-
1o, quæ manifeſtam ſpondet aaνιοαν τι—☛ a-
agliuæray ſen peccatorum remiſfionem,
propter venturum ſemen mulieris, Rom3.
v. 2 5. eamque ſponſionem illuſtrat locus
Eſa. 54. v. 9.
Quod alteram ſententiam Theodoreti
nempe & Hieronymi ſpeetat, ſtatuentium.,
ſacrificia ab Authore DEO non fuiſſe pro-
fecta, ſed conceſſa tantùm in medium ma-
joris mali, ne populus Iſraeliticus more
Egyptiaco immolaret diabolis, uti fecit in
vitulo aureo, ea planè verifimilis non eſt,
nam primò ſacrificia fuere Dno oblata, diu
antequam populus Ifrael in Egyptum de-
ſcendit, & quidem talia, quæ Deo grata &
accepfa fuere. De ſacrificio Abelis, Gen.
4. in antecedentibus jam audivimus, quod
fuerit Deo gratum: Dicit enim Moſes, re-
ſpexit Dominus ad Abel, & ad muxera ejus,
quæ verba quid ſignificent, explicavit In-
terpres omni exceptione major Paulus,

Hebr. 11. v. 4 fide potiorem hoſtiam Abel
quàm Cain obtulit Deo, perquam teſtimo-

nium

nααυ

lum ob

Uun pe

ver
10 dcit
Me in
(citei.
Dbreatu
in exp
Men pr
ort
War,y.
atoren
uabel
Thefelzti
U Deo
idelien
I 60
(nnene
sit
ee len
kattz ze
lcoret

1.

ſecun
o obe
run di

((di
cai

1 Meee

eſonimr⸗ .

aneleh⸗

Monre

1 „
eteh Tu e

Diſtoren

iNn ,.

Rarlocns

heotori
tventunm
iilero⸗
Hum me
cos More
mikeelin
io von et,
blra diu
Ptutm .
glati
elis,Cen⸗
nus, qud
Moles,⸗
nerd eft⸗
licavit n
. Panlus,
hiambel
bteftime⸗
nlumm

62 (229.) 8

nium obtinuit, quod eſſet juſtus, teſtime-
nium perhibente muneribus ejus DEO:
Quæ verba duplex robur habent: nam pri-
mô dicitur ex fide oblata fuiſſe ſacrificia,
inde jam ab initio. Secundò, Deum in illa
ſacrificii oblatione ex fide offerentem, re-
muneratum eſſe Juſtificationis teſtimonio.
Prius expreſſis verbis declarat Paulus: Sunt
autem prorlis dα—woιάτνα in religione, FipEs
& τ ο ονοιτιραν. Hæc enim habet præcepta
& doctrinas hominum, quibus nititur, Co-
lbſſ. 2. v. 22. «3. Quarum paradoſis juxta
Salvatorem noſtrum irtitum facit manda-
tum DEI, Matth. 15. 6. Fides contra niti-
tur revelatione Divinæ Voluntatis, ut, qui
cultus Deo ex fide præſtatur, includat pri-
mòôò obedientiam, qua DEO vocanti pare-
mus, & Objetum ſalvificum & fiduciam
ad obtinendas promiſſiones, Hebr. 11. v. 0.
Phraſis itaque in illo capite frequens zi-

n

se per fidem tria compleétitur, primòô vo-

luntatis ac mandati Divini cognitionem,
quà docet ſe illa τιαπα coli velle, deinde
objetum quod reflestat in Chriſtum.
Tertiò obedientiam cum fiducia promis-
ſionum divinarum, vid. verſ. 25.
Quod ipfum etiam habetur in verſ. 7. e-
jusd. capitis, ubi de Noacho ſermo eſe &
dici-

e (240.) *

rre..

dicitur, quod PER FIDEM. Noachus parave-
rit arcam εααaνααιε π Craculo edoéctus, de
divina Voluntate & Salutis ſpe, deinde iu-
Xa GnWεε, pio tremore & timore DEO obe-
diens. Rurfſus verſ. 8. ubi de Abrahamo
mento fit per filem, Abraham abiiſſe in lo-
cum, quem Deus ipſi in hæreditatem de-
ſtinarat, quomodo? KæXS ανα, aU-
diens Deum vocantem obediit mandato;

ſimiliter notatur fidei obedientia, qua en
hieνAbel soM„αοε α „N ι vair,

quando dicitur fide ſacrificium obtuliſſe.
Absque xenuælous enim, quo Deus reve-
laſſec ſe ſacri ficiis ci velle, nulla fuiſſet
ixz Sοαοαα νασναιadeoque nulla fides ex
definitione Apoſtolica, Hebr. I1. v. 1. Ab⸗-
que vocatione Divina nulla fuiſſet in ob-
latione obedientiz teſtificatio, utpote ſine
qua obedientia Deus victimas deteſtatur,
1. Sam. 1 5. v. 22. Eſa. 1. v. 11. 12. Quis re-
qniſivit hoc de manibus veſtrice; Quæ ipia ver-
ba malè eò trahuntur, ut inde ad àρρι=
aaa referatur prima ſacrificiorum obla-
tio, quaſi ea non fuerit præcepti, ſed per-
mi in populo Judaico. Non enim loqui-
tur ibi de ſacrificiorum & victimarum ob-
latione ſimpliciter & abſolule, ſive ea ex ſin-
cero cultu offeratur, ſive non: Sed de ral⸗
us

. et

us lcri
smamb
wo capit
ler ſegui
Necez l
ntum ca
Deo Nl⸗
Dominns,
lftas, pe
n Pialti
Non n
nn inli⸗
kalkkhr
Prcehe,
hgcen
Nberigre
Celirea
Meninih
ne ere4
MN Didu
Oprien I
erum
lio quo
Uleden
1 aG.

Us eik.
en, 4

Cencet.
M0ce. .
AMhtnno

taten e
man, .
unluo;
e

nen

obeuit:
gla fule
la Rder
N. M..
lerincb⸗
e ſne

geſtatur,

Ls 7e⸗

ipla e⸗ Ve

edr 1
um ol⸗
ſed e⸗
im loqu
atu
ea ei ſn⸗
le

8 (241.) £½

d

Pus 1ſa ncrikclis, quæ ab impiis & hypocriti-

cis manibus ve aiebant, prout hoc conſtat ex

toto capite primo Eſalano; aliàs enim pa-
riter ſequeretur, quod Sabbathi cultus &
preces ad Deum, non eſſent Præcepta, ſed
tantùm conceſſa, nam & ila re jiciuntur à
Deo; Sabbathum && Jeſta alia non feram, dicit
Dominus, v. 157. & cùm extenderitis manus
veſtras, per preces, avertam oculos meos, G&

oum mi ultiplica veritis orationem, non exan-,

diam.
Non malé Titinus ad verba v. 1I. Quor-
ſum miihi offertis kam orebras victimas? Nam
licet IN SE bon ſint, & à me inſti itutæ, imò
præceptæ, tamen ut à vobis offeruntur, mi-=

hi diſplicent. Primò, quia impuro corde

offercis, Prov. I5. v. 8. Secundô, quia ne-

glecta vera pie ate interna, ſanctitatem o-
munuem in illis externis ſactificiis ponities, Je-

rem. 7. v. 4. Tertiò, hæc legalia ſacrificia,
non niſi umbræ ſunt & typi ſacrificii Mee-
ſiani, in quod non reſpexére Judæi. Vid.
Cyprian. lb. 1I. contra Jud. c. 16. Cyrillus,
Baſilius, Procopius, Dionyſius, Leo Calig.
Alterum robur ſententiæ noſtræ conſiſtit
in eo, quod dicitur Deum teſtimonium de-
diſſe Abeli Jjuſtificationis, 1 ααιονινν =-
5 ναα. Kæsvger Mri vis αςασι αιπα
O1ν.

L2 (242.)

—

ε. Quod teſtimonium non accepit Cain:
Qasnquam autem non exprimat Apoſto-
lus, in quo illud ſteterit, indubium tamen
eſt, quod fuerit Viſibile: Unde plerique He-
bræorum Magiſtri, nec pauci ex veteribus
& recentioribus Theologis cenſent, quod
fuerit incendium victimæ per ignem cœiitus
delapſum; quam ſententiam etiam adopta-
vit B. Getherdus in Comm. in Ep. ad Heb.
Inde Theodotion referente Hieronymo in
qq. Hebraicis verba Moſis ſic reddidit, α
ννιον.ν, & inſtammavit Dominns ſnper ſa-
criſicuum. 4
Alii quidem nonnulli cenſent, fignum
illud ſtetiſſe in eo, quod fumus ſacrificii A-
belis aſcenderit ſurſum, ſacrificii verò Cai-
nis deſcenderit deorſum, ſed in hac opi-
nione eò minus eſt probabilitatis, quia ſi-
mile nihil legitur in aliis ſacrificiis faétum,
contta quod flamma cœlitus delapſa ſacri-
ficia Deo grata abſumſerit, in multis legi-
tur. Sic in ilo die quo fœdus pepigit Deus
cum Abrahamo, illudque ſacrificiis inau-
guraretur, ignis tranſit per medias viécti-

mas, vaccam triennem, capram trinam, &

arietem annorum trium., diſſeétas per me-
dium, Gen. 15. v. 17. Sic & in prima Aa-
ronis oblatione egreſſus à Domino ignis
de-

⸗

erxorvi
liper alt
(Cckeoni
unes un
n eg
Crt
Komon:
ſemcdite
liltimas,
Dun, 2.)
Ktem Unn
ly guis
Abraha
genereli
un llns 6
eiltun
ogte
n vRe
Wo⸗
m cole
in vclee
Unti, Pun
IInA
le inen
Dnino
u, der

—
denita
et Aotr.
inmumen
kignele.
Nſbeibus
lt
en Cenrs
Mde
alkt
pnonn
öct,
s le⸗

t,fgum
criel4
ſena.
kropi⸗
guia
un,
ha ſacii⸗
lis leg⸗
it Dens
1s Mal-

1s Vi.

inam, 4

pen me⸗

Ima Ar.
no guls

le⸗

L2% (243.) ₰

Hevoravit holocauſtum, & adipes qui erant

ſuper altare, Lev. 9. v. 24. Portò quoque

Gedeonis ſacrificium carnes azymosque
panes cum jure deſuper infuſo, ignis de
petra egrediens abſumſit, Jud. 6. v. 21.
Quartò in dedicatione Templi: Cuùm

Salomon abſolviſſet preces ſuas, ignis de-

ſcendit è cœlo, & devoravit holocauſta &
victimas, & Ma jeſtas Domini implevit do-
mum, 2. Chron. 7. v. I. Denique ad cœle-
ſtem illum ignem provocavit Elias in lite
illa, quis ſit veruz Deus, an Baalim, an De-
us Abrahami, Iſaaci & Jacobi, ubi Pro-
pheta exclamavit, DElUIS, qui eandierit per
ignem, ipſe ſit Peus. Atque ſuper holocau-
ſtum illius cecidit ignis, & devoravit ipfum

holocauſtum & lapides & ligna, pulverem

quoque & aquam in magna copia ſuper-
fuſam, 1. Reg. 18. v. 24. 28.
Noluit autem Deus per alium ignem,

quam cœleſtem vel recens è cœlo dela-

pſum, vel conſervatum in altari holocauſta
incendi, puniens hropterea gravifſmè Na-
tabum & Abihu, filios Aaron, inferentes in
altare ignem alienum, nam egreſſus ignis
à Domino illos devoravit, Lev. 10. v. 1.
Ex dictis conſequitur, ſi accuratè volumus

loqui, per ſacrificia factum fuiſſe fœderis

2 *XοDún

Ze (244.) “8.

õ ſeu fœderis novi dedica-
tionem, rupto & abrogato fœdere Na-

en

turz, cujus revelatio prima facta fuit %

77 Meν Gen. 3. ex promiſſione ſeminis
beaedicti, per verbum éαuαε⅛hz⅝ÿ, quod im-
pletum eſt in diebus carnis Chriſti, mi-
gränte 7 úνιοXâα, quà Veteres fueére e-
n hαονRοα de Chriſto venturo, in Evan-
gellum az tovνQ dictum, quo promulga-
tus eſt Ohriſti adventus in carn”nem.
Conſequitur ſecundò, ſacrificia ex una
parte habuiſſe reſpectum legalem in quan-

tum fuerunt præcepta, ſed primaria inten-

tio & principalis ſcopus ſacrificiorum erat
Evangelica repræſentatio: Sicut enim es tan-
tum placuére DEO, quæ ex fide fuére pro-
fecta, ita queque id reſpicere debuerunt,
quod vera & DEO placens Fides reſpicit,
nempe Staterem & Satorem Foœderis Novi
Quogd ipfum facilè conſtabit, ſi omnia
ad ſacrificiorum illorum ritum pertinentia
examinemus. Nam primo Sacerdos apud
Deum in Sanétuario agens, ac pfo populo
ſacri ficans, ſiguram geſſit Chriſti Mediato-
ris ac cauſæ noſtræ apud Deum Sufſcepto-
ris: anc dixit: Ecce venio, ut faciam Deus
voluntatem tuam, in qua voluntate ſan-

ti-

mar
en
0, coll
decn
ind uc
nhonet
ſuchlan
Utut, l.
Ciſtur
kn,
urn ad
vextor,
loner
lums
benyte
huirin
n o
.(2.
Eecator
(on gu
(iinta
lerd
nſeane
Leniſet
NNIn)
caltor
eit 4

Cede.
edere N
kure

e ſenind

ln

Prti,m
es ſie⸗
DLim
nnlge⸗
n
GaA
ingur

viNtel-

un era

mnes dan⸗

eieſ⸗
bverunt,
5 ehier
kns Mor

ſ omnin
inentlu
lorapul

0 Popult

Meoato⸗
duleepi⸗
gam Den
a
nlate lal
4

II⸗

(245.) £

Gifcati ſumus per oblationem corporis
Jeſu Chꝛiſti ſemel factam, Hebr. 10. v. 9.
10. coll. C. 2. v. I0. 1I. & cap. 7. V. 22.
Secundò victimæ typum Chriſti gere-
bant luculentum, nam ut iis à Sacerdofe
imponebantur peccata Ifraelis, quod in
piaculari ſacro ſingulari cum ritu perage-
batur, Lev. 16. v. 21. 22. Ita fecit Deus in
Chriſtum incurrere peccata omnium no-
ſtrum, Eſa. 53. v. 6. Deinde adductio eo-

rum ad altare, mactatio, ſanguinis effuſio,

& extorum in ara inflam-natio, quid nifi

paſſiones Chriſti, omnesque ejus modos
ac formas fgurabant. Præcipuæ autem in
hoc myſterio erant victimæ ilz, quarum
ſanguis inferebatur in San tazrium; quæz
cum pro univerſo cœtu offerentur, Chrſti
ſangninem non tantum prb gente, Ioh. 3.
ver. 52. ſed pro omnibus ad remiſſionem
peccatorum effaſum, Matth. 26. verſ. 28.
Cum quo & per quem ipſe etiam in San-
ta in:ravit Heb. 9. v. 12. præfigurabant.
Tertiò expiatio typica per illa peracta,

(cùm ſanguine tum omnia mundarentur,

nec niſi effuſo eo conſtaret remiſſio, Hebr.

9. v. 12.) & ſuavis odor quem Deus inhe-

locauſtomatum fumo ac nidore odorare di-

cebatur, Lev. I. v. 9. 13. 17. & cap. 4. v. 4.
Q 3 conf.

₰

(246.) 79

conf. Gen. 8. v. 2 1. Chriſti hoſtiam acce-

ptam & fragrantiſſimi odoris apud Deum

Patrem fuiſſe, eumque generi humano pro-
pitium redditum teſtabatur, quem propo-
ſuit Deus propitiatorium per fidem in ſan-

guine ejus. Rom. 3. v. 29. Eph. 5. v. 2. Non

enim victimarum ſanguis Deum placare

poterat, Hebr. Io. v. 4. Sed nobilior ſan-

guis requirebatur, cu jusvis ac dignitas o-

ſtendebatur. Quz ſapientia illa DEl erat
in expiandis peccatis, quam in occulto ſibi
manifeſtam prædicat Propheta, Pſalm. 51.
V. 8. 9.
Tandem ut in ſacris epulis de victima-
rum carnibus tum Sacerdotes, tum in Ev-
chariſticis etiam Iſraelitæ offerentes come-
debant, ita præfigurabatur, primò Sacerdo-
tem debere eſſe unum, cum victima, adeo-
que eam comedere debere ad ferendam
iniquitatem populi, Lev. 10. v. 17. Quod
non niſi in Chrifto locum habet. Secundò
omnes quoque fideles cum viétima pro ſe
oblata uniri, & de Chriſti ſacrificio partici-

Pare debere, quod in participatione reali

S. Cœnæz potiſſimùm peragitur. Ubi com-
municantibus Salvator dicit: Accipite, co-
medite, hoc eſt corpus meum, quod pre
vobis traditum eſt in mortem. ca
232

4
1
et eſſa

men

R
.

“

.. ⸗ 0

—
Cheit

elr II. )

.
1

11 In guo
C
llace
elma
Penci
uile
nalen

In
Ulad

—,—
flan n.
pud Den
mope⸗
en opo⸗
leninte⸗
NN
un un
Nlir⸗
lntuo⸗
0Dler
cecdto
Maln /1.

lima⸗
n in Ly
es ON⸗
5arenco⸗
na Ader⸗
ſeencan
„Cl

Gecunc

uiproſe

hhatic.
one kesl
Dbi con⸗
Ppite o.
nod e

(E⸗

6ſ (²47.) £

Cœterum ſicut ſacrificia V. T. typi erant
in Cheiſtum, ita adveniente illo ceſſare
quoque debuerunt. Sicut nocturnæ um-
bræ, quin & ipſe auroræ ſplendor, Sole jam
ſupra Horizontem aſcendente recedere de-
bent. Quod etiam ſatis clarè prædictum
fuit, Dan. y. v. 27. Dimidio ſeptimanæ fa-
ciet ceſſare ſacrificium & donum & apud
Jer. 11. v. 15. dicitur: Etiam carnes ſanle
tranſibunt à Ze.

QUXST. XRXV.
De
Fœderis Primi Violatione.
Quomodo ruptum fuerit Fædus
primum?

Summa.
1. Quæ Driko & cauſa rupti primi ſœderis.
2. In quo iteterit fœdifragium illud.
3. Qus ſtatus hominis peccantis.
4. UInde potentia labendi. .
§. Helmonti ſententia de primo peccato ex-
penditur; in qua putat primum peccatum
fuiſſe carnis luxuriam, ſeu copulam car-
nalem.
Idimus fœdus primum, quà ratione
illud à Creatore Summo cum Homi-

Ae

ne ex mera benignitate ſancitum, quàm
multa in eo liberaliffime promiſſa à DEO:

Quæ concditio fuerit ad jecta, & quæ alia

illuc pertinere viſa ſunt: Videndum nobis
nunc eſt, quomodo tam ſacrum fœdus im-
piè Homo ruperit, id quod aliunde hauriri
non poteſt, quam ex hiſtoria Moſis, qui

erdinem rei Divino calamo expoſuit. Nos

methodi gratiàa, ita negotium tractabimus,

ut primò exponamus Authorem defe tio-

nis, five fœdifragii. Secundò, defe Rio-

nem ipſam. Tertioò, quis fuerit ſtatus ho-

minis, dum peccavit, an habuerit inclina-
tionem ad peccandum. Solent equidem

de tempore etiam quærere autheres, quam-

diu primum fœdus duraverit, & quando
illud violatum. Verùm quæ Scriptura non
revelavit, ea lubentes ignoramus. Quin
religio nobis eſſe jure debet temeraria præ-
ſumtione aliquid certi hic definire.
Author ergò defectionis nemo alius eſt,
quâm rebellis ille adverſus Creatorem ſu-
um Spiritus, Diabolus, nam is eſt,
⁶2 5Üp2cααι⅛, Apoc. 20. v. 2. a*ροοοaπτι6
osαα dn 26ρααρ, Joh. S. v. 44. ⅝ειον I.
Theſſ. 3.v. 5. Id quod ſatis ex hiſtoria Mo-

ſis apparet, illi enim animali, quod ſerpens

dicitur, neque vis loquendi à natura ine-

rats

masmaunpiui
1, Hequ.
uts Di⸗
Mruwel
boninem
Uii tent⸗
(xla i
n ade
nte una
Deun, 4
iecerat
en hor
lito Coꝛ
umun De
pon
lortuse⸗
Mne
inherd
i & n
lumnt⸗
Dius3
linent.
☚
Utrat,
lgutu
Nlocum i
Indaſiſe
Uhemcc
Mirenn

Ukelnir⸗

Cde Nr

ſoſe, i
olit M
2Cinn

eed.

leedho⸗
ſtnuhe
itinclne⸗
zennilen

esuun.
Cunde

tuunen
6. C
natirr
e.
5 iuek,
cen i⸗

4
rn

orla M

Aſeee

Stuudne⸗
ſahy

(249.)

rat, neque argumentandi, obſeſſus itaque

fuit à Diabolo, qui per ipſum tanquam per

inſtrumentum præſtigias ſuas exercuit, &
hominem ad violationem fœderis cum Deo
initi tentavit.
Cauſa impulſiva interna movens Diabo-
lum ad deteſtandum illud factum fuit ex

parte una cupiditas vindicandi ſe contra

Deum, qui ipſum ob rebellionem & cœlo
de jecerat, ex altera parte invidia contra fe-
licem hominis ſtatum, nec forſitan defuit
libido dominandi, ut videlicet genus hu-
manum Deo eriperet, & ſibi ſub jiceret.
Isͦ porrô nen rectaà Adamum ſed Evàm
adortus eſt, cujus rei duæ Cauſæ produci
poſſunt: Una à calliditate Diaboli Seduéto-

ris: haud dubiè enim difficilior fuiſſet vi-

SGoria & triumphus de Adamo quàm de
Eva, non tantùm ob ſexûs præſtantiam, ſed
ob varias alias rationes, nam 1. paulò anti-

quior erat Adamus, quàm Eva, & ſic plu-

ries Divinam erga ſe benevolentiam exper-
tus erat. Secundò, DEUS ipſum alloquio
dignatus fuit, & creatum extra Paradifum,
in locum illum deliciarum introduxit, ma-
nu quaſi ſua: Tertiò, Ipſum Mundi Impe-
ratorem conſtituit totius, & ut rectè inau-
guraretur, omnia animalia adduxit, ut iis

QS ne-⸗

62 (250.)

nomina imponeret. Quz omnia ſicut lu-
culenta argumenta erant ſummi faveris
Divini, ita ſine dubio hæſeère in Adami ani-
mo & inclinationem ad gratitudinem pro-
vocabant. =
Noluit ergò Diabolus totidem beneficiis
obſtrictum Deo Adamum priméò tentare,
ne planè ſuis votis excideret. Igitur Evam
aggreſſus eſt, tanquam Inferiorem pruden-
tia & circumſpectione. Alteram rationem
quidam deducunt ex Providentia Divina,

ut nimirum inter Adamum primum & ſe-

cundum, qui propter Genus Humanum
fatus eſt αασπα 2. Cor. F. v. 2 5. & 2ατα.
e Galat. 3. v. 13. Illuſtrior eſſet analogia;
quam tamen rationem ſuis Authoribus re-
linquimus.
Cùm verò duplex ratio tentandi poſſit
eſſe, una Interna, & altera Externa, dicen-
dum non eſt, quod tantùm licuerit Dia-
belo in Evam, ut eam INTERNE tentaret;
repugnat id etiam ſtatui Integritatis, quan-
quam ſi id licuiſſet., procul dubio efficacior
Tillet Interna, fi Externa quoque acceſſis-
et.
Illa verô externa tentatio, quz ſola
propoſitione Ob jecti peragitur, neque ne-
ceſſaria erat, obverſante oculis Evæ ipſa ar-
bore
)

e ſeien
DNAEva
pmunis.
n. Q.
mnadno
n vaſi
ſamor
Un infiun
Ucentan
ovN P
nuseratt
le holui
bid nale
umm ad
nte n
olen
Um, nnihe
Un. Sar
Dhhunhon
Inel 60
Amirer
leſbir⸗
n el nec
Ule nee
Men verz
ungtilen
AuIum ho
8 uben⸗

S=

—
iaßtente
ni kane
Alanian⸗
Cuen ⸗

Nherii
o tne
gtubun
uulen.

Narcnen

Droine,
un ⸗
Omanurm
an
Andlogt
Otlhunne⸗

Nipot
nn leen⸗
eit Dir⸗

tentatet,

tisqwer⸗
eſficacld

accelit

gun ſ
leque he⸗
. A⸗
bore

2 (251.) W

bore ſeientiæ Boni & Mali, neque multum
apud Evam promotura, utpote quæ eſſet

immunis ab omni inclinatione ad peccan-

dum. Quapropter ad Evam expugnan-
dam admotæz fuer ant argumentorum quæ-
dam quaſi machinæ; quam ad rem opus
fuit ſermone externo, qui facilius in ani-
mum influit, ſi cum aurtbus inſonat, de-
mulcentur interim oculi illius conſpectu à
quo vox prodit; ad hunc ergò ſermonem
opus erat forma externa. Propriam oſten-
dere noluit Tentator utpote in qua ſine
dubio maledictio fuiſſet deprehenſa. DEl
formam aſſumere vel æzmulari non potuit,
obſtante providentia & natura DEl, non
quod noluerit, ut cenſet Placæus, quaſi ea

forma inidonea fuiſſet ad traducendum

Deum. Sanè nihil aptius fuiſſet ad ſedu-
cendum hominem, quam ſi diabolus in ha-
bitu DEl apparuiſſet.
Adami verò formam ſi induiſſet, obſtru-
xifſet ſibi viam tentandi Adamum per E-
vam, ſed neque bruti animalis figuram fi-
mulare neceſſe erat, cùm vera præ ſtò eſſet:
novam verò rei non creatæ formam fruſtra
excogitàſſet, nam & nullos eſſe præter ſe &
maritum homines Eva noverat, & omnium
quæ in Paradiſo erant animalium, nomi
. *

5 (252)

& figuras memoriâ tenebat, & delectatur
in hoc Satanas, ſi ad Creaturam perden-
dam & Creatoris gloriam obfuſcandam,
Creatura abuti poteſt. Minimè igitur mi-
rum videri debet, ſi ſerpentem adbibuit,
qui quantò erat aſtutior, reliquis agri be-
ſtiis, tanto erat aptior Diabolo.
Petr. Molinæus diſp. 3. de Angelis H. 44.
cenſet, ſerpentem hunc fuiſſe forma con-
ſpicuum, igneis oculis, radiantem auro, &
notis luculentis interſtinctum, denique ta-
lem qui Evæ oculos in ſe converteret, qui-
que ante hac non una apparitione blandis
vocibus ſe Evæ inſinuarit, adeò ut facilius
fidem ei adhibuerit, jam præconcepta opi-
nione de ejus erga ſe benevolentia, quique
talis fuerit, ut ei uni non integræ ſpeciei
applicari debeat, quod Moſes de ſerpentis
calliditate dixerit: addit etiam, forſitan Evam
neſciviſſe, an aliquibus animalibus præ ter
hominem ſermonis uſus à DEO conceflus
fuerit.

Ulterius procedit Laurentius Kamirez

pPentecontarchi ſui cap. 1. fabulatur enim
Evam lufitare ſolitam cum ſerpente, eoque
ſinus ornare, & colla & brachia, ideoque

monilia in hunc usque diem fieri ad ſerpen-

tum fimilitudinem, quæ hediè r.

rwerrrrutu
Menrur.
centea
Umur,
Edac
Uobolos
lo puen
tenin ge
konni e⸗
edat, 0
AI Ktca
mn gui⸗
Ataeente
lezuce
AComm
ol ue
launetk
n, a
MN 1 4
ened
Luilebann
iulee 1e
In Aco
eicdeng
elloner
cenl

rrr
deed
tampenr.
tllender,
neggun
n but,
öigide

geleſ
rwacen⸗.

kenand,
Ceugntr
rlejeh, ll⸗
e blndis
Ur ſechin
cep
in,gule
g ſee
eſepenn
lhus N tel

Mcoreelin

Nenin
ror enn
nte,e

3, deoge.

iadſepen
ſe 6

(253.) £

pellentur. Verùm ifta are eDi, & ſine

ſufficiente ratione diéta meritôò non atten-

duntur.
Sed ad rem redeamus, ad ſeductionem
ipſam. Ubi hiſtoria ſacra nos docet, qued
Diabolus inſidias ſuas ſtruxerit primis no-
ſtris parentibus, non circa legem naturæz,
ea enim quia verbis promuigata non erat,
& omni ex parte cum rerum natura con-
gruebat, opportuna tentationi non erat.
Sed circa legem Poſi tivam, cujus interdi-
Qum quia verſabatur circa rem natura ſua
indifferentem, & naturali hominis libertati
compedes in jiciebat, videbatur cum natu-
ra ejusque connata libertate Pugnare. Ac-
ceſit Comminatio dura admodum à DEO
appoſita, ut morte moriatur, qui de arbore
