flltene

eis n
irD

5

5
1

elo⸗
inag,9⸗
Nnt.
ſſin
pni⸗
beki
elngi⸗
l n
Dan

Deum petzs? Quid tibi ſuffciet, cui Dens non
ſuſioit? Cum Tibi mundus poſt dorſam ſtrepit,
cur retro reſpicias! id eſt, ut in rebus præſenti-
bns, nec præſentibus (non enim dicenda ſunt
præſentia, nunquam ſtantia) ſpem ponas. Cur
TE vis avertere ab immobili Bono, & requie-
ſere in mundo perennte?
Poſtnlo porrò, ut advertas ad ſuaviſſimas
Plasmatoris voces; Da mihi fili cor Tuum. Ui-
ta cordis, inquit landatus Præſul Hipponenſis,
amor eſt, & idcirco, omnino impoſſibile eſt, ut
ſine amore ſit cor, quod vivere cnpit. Hanc vi-
tam conſecra Auntbori 10; & ita erit pura, ca-
ſta. Solius enim DEl amor caſtus eſt. In hoc amo-
re ſi ſtetiſſet Adam, nunquam lapſus, ſed ad æter-
nitatem gradum feciſſet. Tanto autem Tibi melius
erit hoc Bo xu a, quanto magis in illum amore ibis,
quo nihil melins eſt. Ilbis autem non AMBuILAN-
Do. ſed AuANDO. Ad enm ergo qui ubique præ-
ſens eſt, & ubique totus non pedibus tibi eun-
dum eſt ò anima mea, ſed amoribus.
Nec T15 abſterreat, quod primi fœderie ta-
bula ſit rupta: quam precioſa enim ſis, ſi factori

*RK”

non credis, interroga Redemtorem.

QUESTIO VII.
Quas vires habuerit prinzus ho-
mo ad implendam faderis condi-
tonein!
Sum-

E (78.) 338

Summa.
1. Oſtenditur, quod habuerit vires ſufficientes.
2. Primo, alias adverſum hoc foret Benig nitati.
3. Adverſum foret juſtitiæ divinz“
4. Quia à Patribms dicitur ſanus, id eſt perfectus
ſine vitio & defectu creatus.
5. Qna Adam eonditionem ſœderis rumpens;
non ſe excuſavit, quod conditio ipſi fuerit
impoflibilis. 5

PRauam Conditionem fœderalem primoò
homini propoſitam ſpectavimus; vi-
dendum jam naobis an habuerit ſufficientes

vires ad præſtandam Conditionem; quod fa-

ciemus primò Ceneraliter; oſtendendo, quod
nihil ipfi defuerit; Deinde Specialiter per-
currendo ſingulas potentias hominis: ut in
omnibus illis cernamus, quibus dotibus &
viribus quævis inſtruéta fuerit.
Generaliter ergò probamus Primô;
quia hoc repugnat benignitati divinæ, ſi

DEUsS homini Conditionem poſuiſſet, ad

quam vires non habuiſſet ſufficientes, tqran-
nicè egiſſet cum Creatura, cui onus impo-
ſuiſſet impar humeris; aut ludiſicaſſet, eam
faciendo ſpem vitæ æternæ, ſed ſub condi-
tione prorſus imponhbili; aut promifiſſet
aliquid inaniter, atque adeo reipſa nihil

promifiſſet; nam ut reéte docet Pufendorf.

lib. 3. de Jur. Nat. & Gent. cap. 5. p. 73.1 Con-
itio⸗

leſt i

Reur

danmrc

1

unde
r
(nuci
uneri
ſta
lige

1 vo

6 ice lene,

heni⸗ Giuti

ettekelß

Brunders⸗
0 Nhem

en rss
cnit
cber
*“
nis: 1i
Aotled

1s Mind;
Eivinr, .
ſailen 4
ts,
us inpo⸗
ſet,eam
b ut
e
Pri
⸗
Nhi

ralem inteinte andi Emplicita ſequamur ne⸗
gantem, adeoque nullam facinnt pio, omihionem.
Enprimis autem hoc indecens eſſet reſpe-
Au D gn H kei lerean impoten-
or Creaturæ adeo gue

40
VITY
VIT

1.
188 clauſulas Hom

Secundo; fi Deus non dediſſet vires ſuffi-
8 . A en e 3.
cientes primo homini ad in mpidam legem,

quam ipd præſcripſit, tum egiſſe tcontra Ju-
ſtitiam n, quam nu o ali argumento vindi-
camus contra Romanes Doctores, inferen-
tes ob aſſertam 2 nobis impotentiam „per-
fectè adimplendi Le egem, p periclitari Juſti-
tiarn e div inam, anarn hoc, quod Deus nil ail
ſtulet in ſua Leg „quod in prima ſui
ditione homo Piz ſtare non potuerit.
Wone enim peccat verè, niſi Jni ita peccat, ut po
ſit ex conditione non peccare, neque præcipi ei
quicquam poteſt, qui non ita conditzs, ut pohſit
id, uod precipitur, implere, verba ſunt ma-

.

4

(80.) &
gni Theologi Melch. Nicolai, Præpoſiti ”tut=
gard. diſp. de Prov.
Fertiô. Pulcherrimè oſtendit hoc An-
Ouſinss, ejusque diſcipulus Proer Aqni-
tanic ℳ, Ex eo, quod Adamus fuerit crea-
tus SANUS. Ex quo contra Pelagium do-
cent; Si natura eſet ſana, uti primum con dita
eſt, non opus fore, ut per Chriſti gratiam
vires ad piè vivendum naturæ donarentur.
Nempe, quia per ſeipſam ad hoc ſufficeret.

Unde citatus Auguſtinis lib. de Nat. & Grat.

cap. 3. ait: Natura hominis primitus inonlpata,
& ſine ullo vitio creata est: natura verèò iſta ho-
minis, qua unusquisque ex Adamo naſcitur, jam
Medico indiget, quia &AuNA nO/ eſt.
Et cap. 43. inquit, Verum eſt, quod ait Pe-
lagius, quod Dens tam bonns quam juſtus ta-
lem hominem fecerit, qui peccati malo carere
uficeret; hoc eſt, qui vires ſufficientes ha-
beret, ad implendam conditionem præſcri-
ptam, juſtèque vivendum, neque enim ali-
ter peccati malo carere poteſt. Rationem
ad jicit, quis enim neſcit eum Sa NI M inculpa-
hilem factum, && lihero arbitrio, atque ad juſtè
vivendum poteſtate libera conſtitutum.

Hinc etiam laudatus ſupra Proſper veſti-

gia Magiſtri terens, omnino aſſerit, & con-
cedit Pelagio, ſi homo adhuc eas vires poſt
lapfum

oe .
taer⸗

grin
natene.
ukeet
Kr
ienput,⸗
ſon

ite.

ntr
1 Ce
enesh
1 peſi·
inal⸗
tionem
inbpr.
Ajuſt
Ntum,
erveft⸗
3 Acol⸗
espol

7

* (81.) ı
,ẽð „.

lapſum haberet, quas accepit à DEO, tum
ipſum capacem fore ad impletionem Le-
gis. Sic enim ait Carm. de ingrat. cap. 4.
Wam ſi nunc etiam illæſus vigor ille maneret,
Tn quo inſons natura fuit, ſua quemque vo⸗
luntas
Conciliare Deo, pœnaque abſolvere poſſet.
Nequioqnam Chriſtus mortem moriendo piaret;
Peccatum && mundi ſangnis non tolleret agni.
Nec genus humanum generari rurſus egeret
Conditione nova, quoniam ſapientia «
Sana fides, ſanum arbitrin, mens libera morbo
Vitam agerent dignam ſummorunm participatn.
QWartò ipfſi noſtri Parentes, citati adtri-
bunal divinum, & accuſati de violato fœ-
dere primo, & conditione rupta, non con-
fugiunt ad id, ut impodhbilitatem implendi
conditionem prætexiſſent: Sed Adam con-
licit culpam in Evam; Eva autem in dece-
ptorem perſonatum ſerpentem.
Sed de his plenius conſtabit ex mox di-
cendis, ubi omnes hominis facultates ſub

examen vocabimus.
WKST. VIII.

Quas vires habuerit primus ho-
mo ratione Intellectus.
F Sum-

78
** (82.) 2

—

——— nit⸗

Summa.

1 Oſentclirur⸗ Adamum habuiſſe ſapientiam
atam, ex imagine - primæva.

ecimine Sapientiæ chito.
quod etiam habuerit ſapiet:tiam

Cor

c Generaliter, quod Adamus
D implene dam cone di.
æſcripratn; t ranſimus
ltates, ut mon ſtie⸗
fuiſſe, ſed o-⸗

4
*
2
„
₰
—
7
*
☛☚
W—

a,ſana. Hacipit
I 2 14
X eſt wment!

1 2
Un õ

ni reet⸗ 2, alerte⸗
a b Inteleetu, utpote 4
noſtræ; ſine qua volunt
in ctum; ut apud Phi
certum ſuß pponitur.
Quod itaque intelletum hominis primi
ſpeétat, ſane habuit ille e dotes ſuas egreg as
& boportioneras, ‚ut in fœdere cum PEO
Kar e poſſef: N am 1. habuit ſapientiam con-
creatam ſive innatam, conditus e nim eſt ad
imaginem DEl, cujus no on exig
ſapientia & lumen intellectuale, o
ne diffcultate penetrans, maxi
Deum Creatorem ſuum cognoſ ens, vid.
Gen. I1. 20. Col. 3.10. Creatus eſt, inquit

=

omnia fi-
mè autem

mo

igu ua pa ars eſt

Auguſt. Serm. I. de Verbo Ap. primus ho-

n 1

ni 1
le un
Comd
ü

ge!

or

Uetlan

fan 60

§ lali

pinieptn
13 ages 6
(um 020
g
pars gen
onnub
me zuten
ens, N.
elt. ir Pgui

. guu be
iin o

. -2
0. 6
—°

n natura ſine c culpa, in natura ſne vi⸗
on ſine vitIo cbndetetur, i
Nitate intelleg, Rus aut cum ſta

retur, cum ut! audatus aer 1
.

eſt, qui tanta in eſſe He pte, hon i hi⸗

hom i⸗ Bei Iue firmiſſima cognitio, atque Puic
i

60 ¾ Znt Ptoni hite 9 morsgue 00 ngruentes. Sic &

Eccleſiaſt. 7. v. 20. dicit: Solummo 40 hoc in-
veni, qno⸗ d fecerit DE S bominem rettum; At
non fuiſſet INTELLECTUS RECGTUsS, ſed di-
ſtortus imo monſtroſus, ſi ignorantia labo-
rAſſet, aut in errorem facile incidere potu-
iſſer, teſte enim ipſo Thoma Aquinate, o-
mnis Error intelle tus eſt monſtrum.
Qint ſpecimen ſtatim edidit pulcherrimæ
Adam Sapientiz, dum animantium veluti
cenſu inſtituto ſingulis nomina naturæ i-
pſorum convenientifſima indidit; item
dum Rvz ortum divinitus agnovit, ac ſan-
Riſſimè de matrimonio diſſeruit, ejusque
leges ſecuturo Mundo promulgavit.
Portò ipſæ ſcintillulæz & reliquiæ quæ ſu-
perſunt in intellectu noſtro, quarum bene-
F 2 Kci 10

5

(84.)

ficio Deum adhuc aliqualiter & Creaturas
cognoſcimus, Argumento ſunt, quantum
fuerit Lumen primævum. .
Secundô præzter illud Lumen concrea-
tum etiam habuit primus homo Lumen
9esrο & infalum, nam, quia etiam do-
nis exornatus fuit ſupernaturalibus Spiri-
ts S. uti non negant noſtri Theologi, con-
cedi poteſt, infuſam quoque Sapientiam
ipſum habiturum fuiſſe. aut habuiſſe in ſta-
tuù primo. Velut eriam Prophetis Apoſto
lis, altis que viris ſar Ctis habitum Sapientiæ
infuſum fuiſſe con ſtat: unde etiam B. Mei-
ſuerns Anthrop. decad. 1. p. 18, aſſeruit; no-
Citlam ſeu ſcientiam Adami, fuiſie majo-
rem quam in ipſis Apoſtolis.
Tertiò acquifitam quoque habuit Sapi-
entiam: Quis enim dubitarit, quod augeri
ootuerit Sapientia primi hominis, & incre.
menta capere, tum per revelationem divi-
nam, qualis etiam facta legitur Geneſ. 2.
Cum inſtruxit eum Deus de voluntate ſua,
& Legem ipſi præ ſcripſit ſub certa Sanétio-
ne: Tum etiam ex converſatione Angelica
perfici potuit, quos eſſe Spiritus perſpica-
cichmos ſatis conſtat. Quod ſi enim poſt
lapſum fideles & pii quandoque Angelos
habuére pro hoſpitibus & informatoribus.
VUtl⸗

igt
ien
be
90
p
.,
fut,
omm
it eo
Ceckir
Ium
I4
Npob

gu
ch
Neit
ſeike
hu
kius
letie
Dal
DPuml

mpli

lunin

enmm
uumm

octes⸗

Luren

n⸗
ir
er
enten
einke⸗
Mohe
pien
B. N
it o
p⸗

(85.) £

utique in ſtatu integritatis, re adhuc planè

integra & nondum facto diſſdio, pariter &

ropiore jure Adam converſationem ha-
ere potuit.
Objectum ergòô cognitionis Adamicæ
fuit primarium quidem ac Principale DE-
US, conditus enim in hunc finem homo
fuit, ut Creatorem ſuum agnoſceret, & in
communione cum ipſo viveret. An habue-
rit cognitionem Myſterii Trinitatis mox
declarabitur. Secundum fuere Angeli, quo-
zum conſortio frui debebat, fuere enim
tum Angeli tum homo concives ejusdem
Reipubl. cœleſtis, ut Auguſtinus loquitur.
Tertiò debuit etiam ſe cognoſcere, non e-
nim minus ſui cognitio in ſtatu integrita-
tis, quaàm in ſtatu lapſs eſt neceſſaria. Ut
homo ſciret, unde eſſet, quas dotes acce-
perit à benigna Creatoris manu, quanta.,

viciſſim ſit ejus obligatio? Creaturarum re-
liquarum cognitio etiam huc pertinet, ſed
potius tanquam Objectum delectationis &

extenſionis quam neceſſitatis.
Falſa proin eſt ſententia Hug Grotüſlibr.
2. cap. 2. th. 2. de Jure B. & Pacis, qui ex
primis noſtris parentibus homines fecit
ſimplices. Simplicitatis, inquit, in qua primi
bomines ſunt conditi argumentum præbuit nudi-
F 3 tas.

2

(86.)

tac. Erat in illis ignoratio magis vi iorum quam
opnitio virtutis,; il de Sogthis loquitur Trogus.
Falſam eſſe hanc ſententiam patet primôò
ex ſupradiéta vegohsne. Nam ut Plato in
Cra vlo ait, & Oααν T&α&C νouoovς⅜ πν bοσι
3 t OawsXασ αναd⁵ͥονv Neque fntile quid neque fu-=
tilium virorum impoſitio nominum eſt.

Secundòô, cùm Dzus Evam ad Adamum:

adduxit, annon ſtatim eam, ceu os ex oſſi-
bus ſuis, & carnem de carne ſua ſalutavit Gen.
2. v. 22. 2 3. Quæ verba poſtmodum Apo-
ſtolus Paulus ulterius explicat, & oſtendit,
quam non fimplicitatem aliquam ſpirent,
ſed quod maximum myſterium in iis lati-

tet, dum eadem de Chriſto & Eccleſia ex-

plicat Eph. 5. v. 32. Cumque ex Se ceu Vi-
ro ſumtam illam Adam agnoverit, eidem
àν * Viraginis nomen impoſuit, quo
nihil conven'entius dici potuiſſet.
Tertiò, Adamus uti Parens fuit totius

Rector eſſe eorum: atque uti Imperium
eint in omnia animantia; ita neceſſario
buit habere Sapientiam concreatam; tum
poſteros ſuos regeret tum etiam up tam
diverſa animantia ſub obſequio debito
Planè autem Crotins Socinianord: veſt gia
cal⸗

—

noref
141 1e1 Si

mani, ita debuit quoque Dux

(alea
ſn

t
Then
020
Lig
itoe
pen
Nm

n

l,

n
nlun
etpren

Mron

141
ten,
.

leleft⸗

damun.

l.

itOen.

oheolt
iet
lisl
leſtner⸗
enli
t,eten
t,
wtin
e Dix
getinn
ehario
w,tunn
zuttan
ebito

Feßigi
l⸗

ſeiviſe Adamum inſtar infantis ſen pr

— — sõs
*
nigee – . A824 fuiſſte PErE ee 27
calcat, cum alt nuditatem fulie arg uImehndt

ſimplicitatis: Ita enim Schma zius alt,
nu dim; cui dudum reſponder: at noſtrI
Theologi, quod aliud ſit nuditas, turpitudi-
nis 26. confnſionis orta ex Reatu, quz coram
DEO & hominibus hone ſtis confuſionem
& ignominiam inducit, & aliud eſt nuditas
Innocentiæ & Santkitatis non hanc ſed illam
turpem & igaominioſam Adamus ante la-
pſum ignorabat, & illam non hanc poſt la-
pſum agnovit & erubuit.
Aut ſi rem juxta alios explicare volu-
mus, tum, quando Gen. 2. V ult. dicitur,
quod Adam & Eva fuerint nudi, nec eru-
buerint, Moſes quidem videtur ſolum cor-
poralem modum nuditatis relpexiſſe; ſed
longe ſnblimior ejus eſt ſenſus, animorum
enim quoque conſtitutionem divinus Scri-
ptor voluit notare: Primô enim quod fue-
runt NuDI ſecundum corpus, id ex eo
profe tum eſt, quod fuerunt perfetè crea-
ti ad imaginem PEl; cujus imaginis ſplen-
dor micabat in ipſo quoque corporeé; ita ut
ipſum hominis corpus eſſet honoratiſh-
mum, tanquam imaginis illius divinæ ta-
bernaculum, ab incolente anima honorem
habens ſupra omnes alias res creatas.

F 4 Quod

„5
eTZ
1C

(88.) ı

Quad autem nulla fuerit apud ipſos
erubeſcentia ſeu pudor, id ex eo factum,
uam rerum honeſtarum non debet pu-
dere quenquam: quippe pudoris Cauſa eſt
res pudenda, id eſt, malum, ſive vitium &
labes mali. Motus is eſt affectio animi ex
mala conſcientia Cum autem per tempus

illud integritatis in noſtris primis parentibus

nec malum aut labes fuerit, nec mali con-
ſcientia, non neceſſum fuit, ut ipſos pude-
ret naturalis conſtitutionis ſuæ.
Denique Dn. D. Oſiander diſtinguit in-
ter triplicem nuditatem: 4
1. Naturalem & amabilem.
2. Vitioſam & abominabilem,
3. Clorioſam & admirabilem.
Sed de hoc punéto redibit dicere.

W FÆS T. IX.
An Adamus in ſtatu primo tam
amplam habuerit Scientiam Theologicam, ut
etiam mſterium Trinitatis cognoverit, ſive an
vi Teologiæ naturalis habuerit cognitionem
e DEO ut Uno & Trino.

. Summa.
1. Status quæſtionis proponitur.
2. Negantis ſententiæ rationes producuntur.
3. Pro affirmativa ſententia pronunciatur.
4. Oppoſit æ rationes enervantur.
.B *

ſ

Uanat
Moin
und
Gn
lud,
bet,
Unem
n il
Un
Uude
gntn
D
iron
ſech
fle er
ſeher

Dar

Tvoron

enbon

eX Nock

Mino⸗

Uuition

ie
fn,
de

ed

üng
nler
lenyu
enthos
i.
te⸗

giri⸗

t.

5ℳ

,
er
fonen

untur⸗
lur.

Hee

(89) ſ

KÆ quæſtio inprimis huc pertinef, ut
intelligamus, quæ fuerit non tantum
perfectio Imeile tus, ſed & Theologiæ in
STAIU PRIMO; Advertendum autem pri-
mô, non quzri à nobis, an Adamus habue-
rit notitiam de DEO ut Trino inſitam, im-
plantatam, uti certum eſt, quod habuerit
notitias connatas, de Exiſtentia DEl tan-
quam Creatoris ſui: Difficile enim quibus-
dam videtur aſſerere velle, quod myſterium
illud, quod nullum veſtigium in creatis
habet, & quod propter ſui ſublimitatem
omnem Intellectum tranſcendit, quod in⸗
quam illud myſterium dicatur intelle tui
umano connatum, de quo infra.
Unde ſecundòͤ tantuùm illud principaliter
quæritur: Anne primus homo illius cogni-
tionem habuerit ex revelatione, prout ne-
gari non poteſt, Deum nö pauca homini re-
velaſſe, quæ natura per ſe non dictabat, ne-
que enim ſignificationem arboris vetitæ
ſciebat niſi ex DEO revelante.
Duæ ergò hic ſunt Sententiæ: Prima eſt
quorundam Reformatorum, ex. gr. Clop-
penburgii. p. 797. imò etiam quorundam
ex noſtris, qui cenſent, Adamum in ſtatu
Primo & integritatis non opus habuiſſe ce-
Enitione illius myſterii:
F 5 Idane

(90.) &
indè, qnia my ſterium Trinitatis pro
ſtatn, ex eo vel maximè ſit Saru neceſſa⸗
quia omnes tres Perſonæ peculiari ratione
&αonomia ad Opus noſtræ Redemtionis con-
erint. Pater ex aboſo miſericordiæ, qud A-
us in ſtatu felicitatis opus non habebat, me⸗=
dium & remedium aliquod inveniendo, qn0 la-
vſo Generi Humano poſſet ſnccurri, deſtinando
videlicet filium in Mediatorem. Filius verò ſpon-
te ſuſcipiendo illud munus, G ſe iſtendo tan-
uam vadem & expromiſſorem pro Reo. Spi.
ritus S. autem hominem mortnum in peccatis per

Verbum && Sacramenta vivificando, Media

Gratiæ offerendo. At verò his omnibus opis non

fniſſe Adamo in prima conditione conſtituto, nbi

ſuffecerit cognitio DEl ut Creatoris, Benefa-
Roris, imò etiam ut Domini abſoluti.
Secundò Cognitionem ilam exceſſiſe ſtatum
Adami, utpote qui merè naturalis fuerit; N emi-
nem autem dicere vel aſſerere poſſe, quod moſte-
rium Sacroſanctæe Trinitatis ad naturalia perti-
neat, vel cognitione naturali apprebendi di-
judicari polſiit.
Tertiò, my ſterium illud ne poſt lapſum quidem
ita perſpicuè ſtatim revelatum fniſſe, ubi tamen
vel maximè opns videbatur, ut homo cerneret,

quàùm omnes tres Perſonæ, ut ita dicam, peculia-

riter laboraverint pro ejns Salute, neque enim
ℳN=

A

—

tare⸗
i, ve
m,
N
.
mnvirt

ſerte

ata.
Unn
lie ha
Can⸗
rie
liri
n ben
len
Rein

——

fittinn
iwire
ſiis
, e⸗

lotor⸗
o.
uentker
1 y,
GMle
n
torwi

„.

Beleft

2„

(9 I. S

extare, vel in cultu Abelis, vel in ſacriſicio Noa-
chi, vel in colloquiis Abrabami cum DEO ve-
ſtigia aliqua cuitus §S. Trinitati præſtiti, quem-
admodum in N. T. Argumento quodam non im-

belli, quod iſtud moſterium primitus non fuerit
cognitum, nec quod ſtatim poſt lap um ejus plena
cognitio fuerit reſtaurata. Et quis crederet, ſi
bomo integer habuiſſet cognitionem & Trinita-
tis ex revelationel, quod illa planè fuiſſet obli-
terata. Neque enim per lapſum obliterata in
Adamo fuit cognitio, quod Deus fnerit Creator
primi hominis, aut quod aliqua fuerit arbor ſci⸗
entiæ Boni & Mali. Accedit, quod juxta tri-
tum Canonem naturalia primi hominis perman-
ſerint integra: Si itaque naturalis cognitio fuis-
ſet Trinitatis in ſtatu integro, etiam in præſenti
eam locum debere habere.
Verùm enimverò oppoſita ſententia lon-
gè verior & in ocriptura S. fundatior eſt.
Nam primò, ſi opus ipſum Creationis
ſpeétetur, Deus in illo ſtatim ſe ut Trinum
oſtendit, Patri enim ſimpliciter creatio ad-
ſcribitur, de Filio dicitur, quod per ipſum
tanquam per Verbum Hypoſtaticum &
Subſtantiale, cœli firmati ſint, Pfſ. 33. & de

Spiritu S. quod per Eum omnis exercitus

fuerit creatus, item Gen. I. v. 2. inquit Di-
vinus Hiſtoricus, quod Spiritus incubuerit
DW aquis,

62 (92.) £

aquis, inſtar videlicet columbæ ova cale-
facientis & excludentis. Quin non ſemel
Scriptura S. de creatione hominis loquene,
de Creatore ejus loquitur in plurali nume-
r0, ut apud Eſaiam c. 54. v. 5. Ubi dicitur
Mariti, fattores Tni. Similiter Pſalm. 149.
v. 2. dicitur: Lztetur 1ſrael in fadoribus
Tuis. Imô Salomon præcipit, ut., quivis

homo hoc attendat, & menti ſuæ firmiſu⸗

mè imprimat, Eccleſ. 12. v. I. Memento
Creatorum Tuorum.
Jam quis aſſerere auderet primum ho-
minem in excellentiſſma Sapientia condi-
tum ignoraſſe manus Creatoris ſui, & quod
non una, ſed tres Perſonæ ipſum creave-
rint. nis crederet Adamum in eo ſtatu,
in quo Filius DEl naturalis fuit, ignoraſſe
Parentem ſuum, qui talis eſt, ut Unus ſit
in eſſentia, & ut Trinus in Perſonis. Et an-
non Deus in eum finem condidit Homi-
nem, ut eſſet in rerum natura noviter pro-
ducta admirator & præco tantæ ſapientiæ
& virtutis; Id autem procuidubio ad Glo-
tmam DEl facit, ut non modò infinita ejus
ſapientia & potentia celebraretur, ſed, &
modas ille, quo ſe perfectiones illæ divinæ
per fingulas Per ſonas exeruerunt, item quo
ordine, agnoſceretur & condignis laudibus
extolleretur. Rectè

L
alt

Del
ſenre

Ecan

gnov
decll
6 goi
Gun
UAhu
Unln be
Mla
Eheſen
Colſt
Niner
Iln
lutn
nnihe
M hon
Uln
it 4
Uhshon
Teri
alenil
lent

Natle.
önſenel
guen
inune⸗
cir
Unlen.
ünhe
t,ginn
uniii⸗
enento
unho⸗

ondi⸗
Lgood

(esde.,

1d n
igooll
Uus
6 Elan
Honm-
iter pee⸗
apienu
ad 600
nita eyt
itemqu
laude
hebt

—

Restè B. Letherus in Gen. I. Comm. p.
19. ait: Primos noſtros Parentes cognitionem-
DEI! perfectiſimam habuiſſe, qnomodo enim ne-
ſcirent eum, cnjus in ſe ſimiimndinem habebant G£
ſentiebant: Atqui neſciviſſent ipſum, ſi non
cognoviſſent ut Trinum. H ð
Secundum argumentum deſumimus ex
eo, quia, ſi Adam cognoviſſet Creatorem
ſuum Deum, ſaltem ut unum, & non ut in
tribus berſonis ſubſiſtentem, tum cognitio
ejus fuiſſet falſa, imò ne quidem cognitio
Dal fuiſſet: Ad conſtitutionem veri DEl
non ſufſicit unitas eſſentiæ, ſed tres requi-
runtur Perſonalitates. Qui itaque Deum
non ita concipit ſive cognoſcit ille ſibi non
repræſentat Deum, uti eſt, ſed Idolum ali-
quod fibi fingit, unde recte Epiphanius di-
xit in Pan. p. 9. de Adamo: Gοαα, eâdXτσ
r ides zaρ rertéeρ Hedy veer h .h rveα.
õ r., „ ee α 5 eT eα 7 ,&α
wiſo dN *ν⁵ονον.Z Non erat Idololatra pri-
mus homo, noverat enim Patrem Deum,;
Filium, & Spiritum S. Etenim Propheta
erat, & ſciebat Patrem dixiſſe Filio, facia-
mus hominem.
Tertiò primum noſtrum Parentem ex-
cellentiſſima Sapientià inſtructum fuiſſe, &
quidem majore quàm omnes hodiè Philo-
ſophos

/ E

. os docuit non tantùm
erus loco ſupra citato, ſed Hiſtoria
cet, memoratur enim quod
ium veluti cenſu quodam

◻ 3

„
*

in⸗ gulis nomina naturæ ipſorum
conv àa indiderit, ut in antece-

1
dentibus jam dictum, quod Evæ ortum di-=
vinitus agnoverit, quod ſanctiſſimè de ma-
trimonio diſſeruerit, ejusque leges ſecutu-
ro Mundo edixerit, quæz omnia ad profun-

4

P1†
111

diſſmam Philoſophiam & partim ad Thep-

logiam moralem pertinent: Quomodo er-
gò credibile erit, quod DEUS in hisce pri-=
mum noſtrum Parentem tam egregiè do-
taverit, & Sapientiam indiderit: DE Sz ve-

rò in quo tamen omnis ejus QuiES, & qui
finis erat Creationis totius, tacuerit. Acce-

dit familiaritas illa quam habuit cum DEO,
quæ non potuit vera eſſe, niſi Deus ſe ſiſte-

ret, qualis fuit, videlicet ut Trinum. De-

nique quivis hodiè in Chriſtianiſmo Idiota
majorem haberet cognitionem de DEO
ſuo, quàm Adam, quia in Catechiſmis jam
noſtris & primis Theologiæ principiis do-
cemur, quod credendum fſit in Patrem, Fi-
lium, & Spiritum S. .—
Qartum argumentum ſuppeditat Ima-

go Primæva, quæ juxta Paulum conſiſtit

.

r

ganct

inmgo

lun
en

t, Ni

Pire
liimi
in
n
Unde
lne
Cuinn⸗
nnobi
lune
1Oül
denpn
1 o⸗
E
odb

nn

Du
Celen
Muum
mee⸗
e
Ceutu.⸗
poine⸗
noloer⸗
eegi⸗
ge do
1 e
, C
t. Acc⸗
ſe ſite
n. De
0 ldioet
je D
mis jm
ppi⸗ -
ren

ittlnt⸗
ilit
in

Oα

—

in rdee cognitione, Col 3. v. 10. In A=
ιοÜνα α απαd , 786 d)Xα παα Juſtiria &
Sanctitate Veritatis Epheſ. 4. 24., Illa ipſa
imago per lapſum ab Adamo deperdita ite-
rum reſtauratur; Unde neceſſariò conſe-
quens, quod ſit ejusdem naturæ cum prio-
re, niſi quod perfectior illa fuerit, quam
hæc reſtauranda, utpote quæ propter adhæ-
rentem carnem ſemper adhuc infirmitates
ſuas habet. Jam apud omnes Chriſtianos
in confeſſo eſt, magnam partem imagiais
teſtaurandæ confiſtere in νοαν ſen agni-
tione SS. Trinitatis. Imò in hoc conſiſtit
vita æterna, teſte Salvatore Joh. 17. Neceſſe
igitur erit, quod iſta Mipraαας & agnitio
Prinitatis in primo ſtatu tanquam pars i=
maginis divinæ fuerit.
Et ſanè hæ ipiæ rationes tam validæ mi-
hi videntur, ut etiam probent, Adamo im-
plantatam fuiſſe notitiam de Trinitate in
divinis. Partim quia Imago illa, quæ jam
in nobis reſtauratur & renovatur, per Ver-
bum, ea in primo ſtatu fuit concreata, ut
conſtans noſtrorum Theologorum & in-
Scripturis fundata eſt ſententia: partim ſi
7 prb es impreſſum ipfſi fuit, in pri-
ma Creatione, ſanè non fuit impreſſam,

quod DEUS tantum fit Unus, ſed etiam ut
Tri⸗

22 (96.) 8½

Trinus; amill autem eſt illa notitia, ut
multa alia per lapſum, qui tenebras indu-=
xit in intelle tum, & mortem ad omne Bo-
num in voluntatem, Eph. .
Ad rationes igitur pro adverſa ſententia
b initio allatas Reſp. quod non ſaltem tres
Perſonæ Deitatis per certam œconomiam
1 manifeſtarint in Evangelio & reparatio-
ne generis humani, ſed etiam in prima ſta-
tim Creatione; Nam de Filio DEl dicitur,
quod per Kum conditi fint throni, & do-
minationes, viſibilia & inviſibilia, ut pri-
mas teneat in omnibus Col. 1I. v. 10. 18. Et
de Spiritu S. dicitur ſpecialiter, quod aquis
incubuerit, eas fœtificando: In utroque ita-
que ſtatu eſt certa Perſonarum Trium in
divinis qconomia, & Evangelica recreatrix
miro concentu conſonat cum Creatrice.
Uti enim per Xνο* aentns⸗. cœli firmati ſunt,
teſte Pſalmiſta, Pfſ. 3 3. v. 6. Ita cœlum per
peccatum clauſum per illum Aν*ρνν„v
iterum per novam Creationem eſt reſera-
tum, ut jam per eam ſit novum cœlum,
nova terra. Et ſicut in Paradiſo arbor vitæ
erat poſita, ut eſſet medium conſervans ho-
minem in ſtatu immortalitatis, ita Chriſtus
eadem arbor vitæ dicitur Apoc. 22. Deni-
que ſicut Spiritus S. incubuit aquis primis,
eas

en

en

ise

cuncl
1
VN
hitu
Ukos
Ce⸗

Ut in

Ad!
am el
liami
len

—
Pkici
sinll
onvedo⸗

Gwene
Aennes
onnun
eymn⸗
rimke⸗
ICan,
iKd
Hu.
IA. N
Aamun
glentr
Hlumn
ſcheati
Crenrie

tifone.

lum pet
m
eleta⸗
lum,
hor ite
,ans o⸗
hniſtus
Deni⸗
Nini
ea⸗

eas ex Sc las faciendo: Ita
Ieres 44
idem Spirit m baptiſmalem fœ-
cundat, ut ſe ſpeétata uullam

. 1. .
zre Seeben
ViIn Babe

cuùm in Baptiſmo

Spiritus 3. ipfſi anitur, ſœcundiſſma eſt, ſic

ut per gam generentur DEO Filii, & filiæ,

r ex aurora Pſulnms. 110. V. 3.

7 —
ult ros Seheratu
22

4
& dicatu Baptiſmus lavacrum regeneratio-

nis in verbo.
Ad ſecundam dicimus: Nondum proba-
tam eſſe cognitionem myſterii Trinitatis
etiam in ſtatu integritatis fuiſſe ſupernatu-
ralem. Aliud enim eſt myſterium Trini-

tatis, aliud cognitio ejus. Myſterium illud

2

eſt ſupra naturam, h. e, nihil fimile habet
in natura, & eam infinities excedit, ficuti
DEUS ipfe, ſed tamen cognitio ejus non
ſtatim pro omni ſtatu eſt ſupernaturalis.
Nam procul dubio concedent Adverſarii,
quod Angeli quàm primum à DEO fuere
ptoduéti, habuerint cognitionem DEl ut
Trini, eamque naturalem vel impreſſam,
vel acquiſitam. Pariter ergo & homo eam
habuit. Nulla enim hic idonea differentia
afferri poteſt.
Secundô poſito, quod illa cognitio fuis-
ſet ſupernaturalis non tamen exin conſe-
quens eſt, quod excefiſſet ſtatum primæ

8 (98.) B

felicitatis, nam quid magis ſupernaturale
eſt, quàm gratioſa inhabitatio totins 88.
Trinitatis in corde hominis. At verò me-
lior & ſanior Theologia docet, quod uti-
que in ſtatu Integritatis cor primi hominis
Templum fuerit, in quo habitaverit Pater,
Filius & Spiritus S. Si enim in Renatis SS.
Trinitas gratiosè habitare dignatur, uti
conſtat ex Joh. 14. 13. I. Cor. 3. 16. Quan-=
to magis in homine ante peccatum habi-
tavit.
Ad tertium dicimus mſterinm Trinitatis
ſtatim poſt lapſum fidelibus innotuiſe, nem-
pe per revelationem, nec obtier ra ejus Fei
iust veſt'gia, in exemplis, ubi nulla videt
adverſarius. Nam Abelis Sacrificium Deo pla-
cuit, quia ex fide erat Prolettetn teſte Pau-

lo Hebr. I1. At Rdes reſpicit Filium DEhtan-

quarn Mediatorem inter Deum & hominee,
ui diſidentes reconciliet. Et ipſe a ſus fi-
cei, ſpeciali æonomia pertinet ad opirima-
5§. qui & Teſtimonium dedit Spiritui Abe-
lie, quod At Filius DEI, novo jam titulo, vi-
deneet per adoptionem; Neque mirum eſt,
cognitionem de Trinitate tam citò per r lapſum
obliterari potuiſe, cùm obliterata fuerit cogni⸗
tio, quod cononpiſt entia ſit peccatum. Rom. 7.
Et cognitio natnratis de naturis animantinm, &c.

QX-

in 6

nen
Nütrtia
Nimd.
eon.

oli.

Uoninis
Perer
u88.
, U

.

D
MN

SF in gi

Zhlan⸗
orniner,
us .
Perhe
.
MV⸗
lſen
1t e

RoN. 7

** (99.)
An Adamwus in ſtatu integro
babuerit potentiam credendi an
Chriſtum?
Summa.
I. Status Controverſiæ aperitur.
2. Ofſtenditur, quod Arminiani quæſtionem-
negarint. D
3. Contra, quod Reformati eam affirmarint,
4. Hülſemannus ſiſtitur partes adoprtans Re-
formatorum: Dorſchæus ut favens Armi-
nianis.
5. Producuntur urriusque partis fundamenta.
6. Deciditur à nobis quæſtio.
7. In eo aſſumitur ſententia Hülſemanni,
quod Adamus habuerit generalem poten-
tiam credendi verbo DEl.
s. Negatur verò cum B. Dorſchæo, duacd ha-
buerit potentiam credendi in Chriſtum, per
modum fiduciæ.
2². Provocatur ad B. Dn. D. Wölflin, & B. D.
Wagnerum.
ETiam hæc quæ ſtio pertinet eò, ut intelli.
gatur, quæ dotes fuerint in intellectu
humano, in ſtatu primo; ubi præſupponen-
dum eſt, non quæri de Fide in genere ſie
dicta, credendi omni verbo Divino, quæ in
Primo ſtatim Legis moralis præcepto, man-
data eſt.
Segd queæſtio eſt, an Adamus habuerit po-
tentiam oredendi in Chriſtum: Ubi Reformati
G 2 Das

(100.) £

Daniel Tilenus d um adhuc militaret in ca-
ſtris Calvini, Petrus Molinæus in Anat.
Arminianiſmi c. 11. & alii affirmativam te-

nent, dicuntque primum hominem per

peccatum eas vires amiKie, chr m enim cer-
nerent, ve riſmum eſſe, quod propter in-
credulitatem homines ⸗ õ & verò
juxta ipſorum hy pothelts, nulli, qui da-
mnatur, vires credendi in ſtatu peccati à
DEO dentur, ut in juſtitiam à DEO dech-
ent, aut emolliant, aſſerunt, potentiam &
vires credendi in Chriſtum ipfis in Adamo
derar inen amiſſas fuiſſe. Vid. etiam Tur-
retin. qui ex elel o hanc controverſiam
eaetavit.
Con tra Armin ani ſecuti Ducem ſuum
1 Co zwvinus in collatione

inprimis Arnoidh
cum Tileno multi is rationibus defendere
ſatagunt, primos noſtros Parentes non ha-
buiſſe potentiam cred dendi in Che ſtum. at⸗

que adeò non potuiſſe eam per lapſum a-

mittere: Pro quibus ex noffti⸗ Theologis
ſtat Joh. Georg. Dorſchzus: defendit eam
ſententiam Arminius, ut tihenelus proba-
ret, Deum vi ſœderis Evangelici teneri da-
re omnibus vires credendi. & Deum etiam
aratum eſie ad dandam & conferendam

hant fdem modô nen refiſtant.

ang
fitn

Uni .

li
N

ern

ſeie

1led

ihen
l
Koli l

Me

lini

mi

D
uuk
Uden
ann
lein
Ne
Nmt
N.
nnn
noch⸗

tinck
A
inte
en .
incet⸗

e I

Kr
ctti
Achino
T.
ethamn

n Wun
ltore
ſngere
gonhe-
Rm
dit eann
rc⸗
ener! r
m eliam
erendem

Ne⸗

2 (101.)

wWrEee

Reformæati contrà ut particularitatem K-
vangelicæ Gratiæ & fœderis illius evincant,

ſtatuunt genus humanum Adami peccato

unà cum originali puritate & juſtitia, vi-
res quoque credendi in Chriſtum amiſiſſe:
Nam per Adami lapſum nos amiſiſſe pote-
ſtatem amandi Deum, eique obſequendi.
Fidem autem amorem DkEl includere &
ſpeciem eſſe quandam obedientiæ, atque
adeò DEuM nullo jure teneri, ut reſtituat
id, quod nes decoximus.
Ex quo patet, verum eſſe, quod dixit
Molinæus, quæſtionem hanc eſſe magni
momenti: Ex una enim parte ſtant Armi-
niani cum ſua hypothef, ex altera Refar-
mati Gratiæ & fœderis particularis defen-
ſores, qui contendunt omnibus viribus fœ-
dus Evangelicum initum tantùm eſſe cum
Eleétis.
Quod ad noſtros attinet Theologos, duo
habemus lumina noſtræ Eccleſiæ, Hülſe-
mannum videlicet & Dorſchzum, quorum
ille in Tratat. de Auxiliis Gratiæ ſtat pro
Reformatis, contra Dorſchæus militat pro
Arminianis.
Nos utriusque partis argumenta produ-
cemus, ut robora eorum pateant, & poſteà
noſtram ixesen ad jiciemus.
G ʒ AKd

6 (102.) α

Ad quæzſtionis autem profundiorem in-
telligentiam, cu jus ſtatum accuratèe format
Turretinus, advertendum eſt, non quæri,
an Adamus habuerit fidem actuzlem in
Chriſtum: Fatentur enim Reformati, quod
Objecto nondum revelato primi Parentes
noſtri non crediderint Actu; ſed hoc quæ-
ri, an ut Adam per Fidem actualem cre-
debat omni verbo DEl actu revelato; Ita
per potentiam potuerit credere non modò
verbo jam revelato, ſed etiam ulterius re-
velando, ſi ita Deo libuiſſet: ubi Reformati
ſic ſentiunt, Adamum quidem in Chriſtum
tanquam Redemtorem actu non credidſſe
ante lapſum, quia Chriſtus revelatus ipfis
non fuerit, nec tunc redemtione indiguiſſe:
Sed tamen in creatione vires ſufficientes
2 DEO accepiſſe, quibus omni verbo reve-
lato aut revelando credere potuerit, ac pro-
inde etiam, in Chriſtum futurum Redem-
Corem, ſi ei hoc à DEO revelatum, quod &

*

lapſurus eſſet, & poſt lapſum Deus filium

ſuum in Redemptionis pretium effet tra-
diturus.
Rationes eorum ſunt primòͤ, quia Adam
vites acceperit credendi omni verbo: Ergò
etiam verbo Evangelii, ſi illi revelatum fu-
iſſet, quia fides in Chriſtum fſit pars & ſpe-
cles,

—

lies,
ſei.
ni!
Natr⸗
ſellel⸗
len

iati,

eer
Dende
let
Niain
ſiaw
Anen⸗

(dlen

rt
phun
ecvein
en .
ie N
Un i
le
Nole⸗
en
n.
Neje
ane

lanee

re
lont
1guni
en i

annts
legu⸗
n e⸗
o,
Nod
eünrte⸗
etomi
hrikin
redich
tus ihi
igule
flcente
ho tere⸗
heeyo
Recen⸗
gvol
füum

et tra⸗

4 Adam
o: igs
tum fu⸗
Ehe·
(les⸗

6 (103.)

rnee

cies, quæ contineatur ſub notione generali
fidei. Accepiſſe autem vires credencdi e-
mni DElI verbo, patere id ex perfectione
naturæ, in qua conditus ſit: nam qui per-

„

fe tè ſan Rus fit, ilum ad omnimodam fi-
dem & obedientiam DEO præſtandam ob-
ligari, alias defetum aliquem oriturum;
Quia ſic non credendo DEl verbo, ſe inſi-
deiem adeoque non integrum probaret;
Deinde inquit Turret: Si Adam non po-
tuifſet credere, id ideò fa Rum eſſet, vel,

quia intelletus aliquo errore occœcatus, vel

quia voluntas aliquam rebellionem foviſſet;
ſed neutrum dici poteſt, de homine ſan&
& ad Imaginem DEl condito.
Secundò ait: Quia primus homo ante
lapſum habuit potentiam amandi Deum,
eique in omnibus obſequendi: Amor enim
fidem præſupponit, quæ pars eſt obedien-
tiæ. Nam qui jubetur ex Lege amare De-
um, eiq; obtemperare, jubetur etiam ei cre-
dere loquenti. Nec valet, inquit, porròô.

quod excipitur, aliam eſſe potentiam, qua

DEO creditur, aliam qua Chriſto, quia ver=
