tibus, quæ relationem aliquam habent ad
vitam æ ternam.
. Hæc de PorENTIA DET ABsOLUuTA.
At ſi de potentia & proceſſu Divino ordina-
rio ſit ſermo, exiſtimamus non fuiſſe poſſi⸗

hbilem illum ſtatum, atu enim eum nun-

quam extitiſſe, in confeſſo apud omnes eſt.
Id verò oſtenditur, nam non eſt conve-
niens, ut homo in illo ſtatu producatur in
quo ſuam perfectam Beatitudinem, ad
quam naturali appetitn fertur, non poſſet as-
ſequi, fruſtrà enim alias Deus illum beati-
tudinis appetitum hominibus digitis ſuis
implantaſſet, ſi ad illam acquirendam vires
nullas haberent: non eſt autem conveniens,
aut providentiæ & potentiæ DEI ordinariæ cur-
ſui conſentaneum, ut naturalis appetitus ſit
perpetuò inanis, & in perpetuò violentiæ
ſtatu conſtitutus. Atqui in ſtatu Puræ Na-
turæ Homo Beatitudinem, quam naturali-
ter appetit & deſiderat, aſſequi non poſſet:;
talis enim in clara DEl viſione confiſtit, ad
quam utique ſtatus naturæ puræ pertinge-

eenonn
gaim
d i
nine
(iisd.
E
Wiren
mere
Uenun,
Gies en
uene
1o Dea

riſ

mnef.

nt

un,
lubui
Uu
Uon err
Rier

ind

udmni
9 ſe
jran 4
Reia

re
Ar
Nlrkin
Coſilen
Avl
eilrc⸗
ebendl

UI
Nllir
eph⸗
um bon.
nesekt
ſtcume.
turin
; 1
OMetar⸗
beri⸗
giinſin
m vne;
Unenient
ie⸗
itus ſit
iolentie
Are N-
Uuteral⸗
4 polet
ſſita
eniinge⸗
16

(155.) £½

re nunquam poſſet, cùm ſtatus ille omnem
gratiam, & à fortiori viſionem beatarn, quæ
eſt gratia conſummata excludat: Ergò ſtatus
naturæ puræz non eſt conveniens neq: pos-
ſibiiis de potentia DEi ordinaria.
Qogd ut meliùs pateat, ſciendum Bea-
titndinem ſeu Bonum quod naturaliter o-
mnes appetunt, & propter quod omnia ap-
petun, in illo duntaxat Bono ficam eſſe ex
cujus conſecutione homo fit beatz: Bonum
autem ex cu jus aſſecutione & fruitione ho-
mo Beatus efficitur, non eſt niſi fru tio Dei
per viſionem & charitatem, quia tam ma-
gnum eſt Bonum Creatura rationalis, inquit
Auguſt. lib. de nat. Bon. cap. 7. ut nullum ſit
Bonum., quò beata ſit, niſi Dem. Ergò DEl ſo-
lius fruitio eſt unum & verum hominis Bo-
num, ad quod tamen in ſatn naturæ puræ
non perveniret unquam.
Sciendum ſecundò appetitum natura-
lem ab Authore naturæ Ipſo ſive DEO in-
fitum, adeoq; ordinatum eſſe, nam, ut loqui-
tur Patrũ nonnemo, omnia in pondere, nume-
ro & menſura fecit DEUS; attingens omnia à
Ene ad finem fortiter, & diſponens ſuaviter. Er-
26 etiam appetitus Beatitudinis, quem
Auguſt. centies naturalem appellat ordi-
natus eſt; atqui eſſet inordinatus, fi ad De-

Ae (155.) *

um, ut in Sr eſt, poſidendum non incli⸗
naret. Vel ſi Bonum aliquod per modum
finis appeteret extra Deum: Tunc enim di-
lectio & charitas ſpuria eſt & perverſa, cùm
homo aut diligit, quod non eſt diligendum,
aut non diligit, qnod eſt diligendum, aut æ que
dihgit, quod vel magis aut minus eſt (ili⸗
gendum, ut latè id deducit Auguſt. lib. 1. de
doctr. Chriſti. c. 27. Ut ergò appetitus natu-
ralis beatitudinis fit ordinatus, neceſie eſt,
ut ad Deum tanquam in altimum Finem &

unicè Summum Bonum inclinet, neque ad

aliud illud referat, quia quod ad aliud re-
fertur., inferin eſt eo, ad quod refertur, ut
ratiocinatur profunde Auguftinus libr. 83.
quæſt. 30.

Utiq; in Ratu natuaraæ puræ appetitus hoc
ipſo, quia aſt ordinatus, Deum ſemper quæ-
reret, & tamen nunquam invexiret; quia vires

non haberet & media, utpote in pura na-
tura conſtitutus ad illum inveniendum,
Charitas enim DEl per Spiritum DEI difun-
ditur, & ad dona Gratiæz pertinet, quam in

Ratu POFE NATURX, non habet ho-

mo &c.
Sciendum tertiò, omnem inquieti ani-
mi motum ac mœrorem ortum habere ex
&more alicnjm Boni, quo privatur, Jui. ut
1e-

—
egvene
ſainlir
evn, Ao
6n
aratu
Nfuit
Viter

1
0.1. Can

iAin

r iNken
Anjaue
ls hal
ilun.
N e
Ater i
ſen, 1
ittit
ſiue
iünen⸗
Unndin
nenien
umtin
Denig
lepgeni
Cennt.
ſheromie

e ee
Doni:
t kan
ataue
welkdl.
Ar
us natn⸗
erelec,
Euen
neglei
Calalt⸗
ertut, 1

etitubo⸗

nyer M⸗:

uavires
gu ur.
kendun,
1r
duunm n
betho⸗

jeti ai⸗
zberer
ut
guu
ſie⸗

2 (157.)

frequenter inculcat Auguſt. in Pſal. 37. u0
eſſet in Carendo difficultas, niſi eſſet rei. qud ca-
remiws, habendz Capiditazs: Qkicqnid enim dmad-
mæ, & nen habema, neceſ’e eſi, ut doleamas.
At creatura rationalis quausque DEO ſuo
non fruitur, inquieta eſt, & ob hoc miſera.
Qus iterum pertinet illud Epiſcopi Hipp-
lib. 1. Confeſſ. c. I. & lib. 6. C. 16.
Feciſti nos Domine ad Tr. && irrequieinm eſt
tor noſtrum, donec requitſcat in Te: væ animæ
andaci, qauæ ſperavit, ſi à Ze receſſiſſet, ſe aliquid

melius babitäram verſa && reverſa in tergum,

S& in latera & in ventrem, dura ſunt omnia &&
Tu ſolus reqnics. Et in Ep. 100. Cum anima Deo
deledtatur, ibi veram, certam, eternam in veni
requiem, quàm in aliis quærebat & non inve-
niebal.
Unde ſtatus naturæ pure, ubi mediis &
viribus deſtitueretur, ad perveniendum ad
fruitionem DEl, ſtatus eilet perpetuz in-
quietudinis & miſeriz, qui utique ſtatus
conveniens non eſt, nec de Potentia DElor-
dinaria, niſi præſuppofita culps, poſſibilis.
Deniq; ille ſtatus non eſt conveniens, nec
de potentia DEl ordinaria H in quo
Creatura rationalis non poſſet diligere Denm
ſuper omnia, vita enim ſine amore Dei eſt potim
miſeria, imò mors quam vita; porrò non poſſet
pec-=

Ar

(158.) 9*
peccata mortalia din vitare, nec gravibus ken⸗
tationibas ab ex tra reiſtere, nam dilectio Ds
ſuper omnia vires requirit, quales primus
homo accepit per concreatam Imaginem,
ceu Juſtitiam originalem, ut conſtat ex E-
Pheſ. 4. cùm ergò ſupponatur quod homo

In iſtis naturalibus conditus, nihil haberet de „0n

Jeſtitia originali, etiam ſupponitur, quoeod N
non habuiſſet aliquid de illis viribus: De ſer
peccatis autem conſtat etiam, quod homo el

non potuerit diu illa vitare, nam fi primus (bia
homo, tot armatus & inſtrutctus ſubſidiis G

anxiliis non ſtetit, ſed cecidit: Si Angelorum )
magna pars, quæ pariter magnas imo ex lon

parte majeres dotes habuit, quàm primus luhol
homo in peccatum mortale prolapfi ſunt, lgnf
quid de homine in meris naturalibus con- In
ſtiruto ſperandum ? Charitas jam per gra- ddlt
tiam Chriſti MxprorNALEM diffunditur in Mpern
cordibus noſtris per Spiritum, & tam tepi- ulm
dus noſter eſt amor, tam frigida cbaritas. & Gor⸗
ob hoc ipſum peccaminoſa: quid eſſet wi

in natura mera, ubi nihil diffu- nhe
ſum eſt? lin,
ben
ann

QXEsT.

Epynn
Wltorn

han

ſe

lbus cor⸗

Nitur in
tam teyt
ſit,
id ellet
fa⸗

CUESI.

12 (159.) 0.

Qe dotes fuerint ratione
Corporis?

Summa.
1. Ornamenta & dotes corporis Adamitici ex-
penuntur.
2. Oktenditur, quod corpus primi hominis
fuerit immortale.
3. Declaratur, quæ ſit radix immortalitatis?
4. Etiam Impailibilitatis ratio ſiſtitur.

Doee⸗ animi in noſtro Protoparente
AX—- non erant ſolæ: etiam corpus illuſtris
illius hoſpitis, Anime Domicilium modo con-
digno fuit ornatum: Non enim tantùm ju-
ſtam habebat Adamus ſtaturam, vultum
ad cœlum erectum, tanquam Finem ſuum
reſpiciens; Seq etiam partes omnes in accu-

rata harmonia érant diſpoſitæ, pulchra in⸗

colore ſuavitar, in facie candor, in genis ru-
bor, in oculis amœnitas proſpectabat. Nihil
in ipſo erat, quod ad dolores, aut ad mor-
bum, multò minus ad mortem tenderet.
Cibo equidem opus habuit & potu, ſed ci-
tra corruptionis argumentum. Habebat, in-
quit Auguſt. & de lignorum frudtibus defedctio-
nem, & de ligno ſtabilitatem,: contra vetnſtatem.
S comtr.

2 (160.) *

οcontr. ſul. lib. 4. ait: Habebat ſuſtentaculum
animali corpori neceſſarium, ne indigentia læde-
retur: de ligno autem vitæ, ne ſenectute perdu-
ceretur, ad mortem. Uno verbo: Corpus Pro-
toplaſti noſtri immune fuit ab omnibus il-
lis miſeriis & incommodis, quæ jam noſtra
corpora premunt; adeoque IA PASSIBILE
fuit & IAMORTALE.
Arntiqua quidem hærefis fuit Pelagii &
Sociorum, hominem etiamſi non peccaſſet
moriturum: Sed eandem recoxerunt Soci-
nus, Volkelins & alii, ſtatuentes conſtitui ho-
minem ex tribus partibus, Spiritu, Anima &

Corpore; Ex ipſa creatione in homine nihidl

agnoſcendum immortalis vitæ; Utinam veròô
Celeberr. Du. Thomaſius non eam quoque
adoptaſiet ſententiam, de tribus in homine
partibus; Quæz ſanè nec in ratione, nec in
Scriptura fundamentum habet, & Socinia-
nis tantùm ideò placet, ut totum articulum
de reſurrecdtione eò facilius evertant. Sed de
hac iriplici hominis parte alibi.
Ad rem ut redeamus Socinus in preæl. A-
cad. p. 537. Immortalitatem primi hominis
concreatam ſeptem argumentis evertere
ſatagit. In eandem ſententiam apud Pon-
tificios nuper conceſũt Franciſcus Garaſus,
in Summa Theol. lib. 3. p. 700. inquiens: In-
Inno-

—
mocert
in Ge
velti,
ſe⸗
incue

dot

hicere
en h
tenetr
Gmudie
Rfecim
winn
A
Onindi

eltuetſs
entulr.
hewt
Npnsho⸗
hunbof
nnnn

SIIIIn

MMid
rdt
fun N⸗
Kiniho⸗
Ad
benihi
annderd
guocue
Ahommn
ge, ein
Meint
ticulur
Fede

rdl
hotmin
evertet
vuch Pon⸗
Gorai⸗
jene: I-
ine⸗

Aagtem ullo patl.

Munoceptiz Ratu fuiſemus adverfis omnes injn=
rias & invaſiones Eklementorum Impaſſibilitatis
dote vumiti; In ommibazs imaginabilibis commo-
ditatibis præterquam immortalitatir. Tandem
navigie tpotée qui eis iisdem eramas confati K-
lementis, uibus nunc compoſiti ſumus, neceſſe fu-
WMet vigere ſinem iſtins opificii. Mortui fuiſſe-
mus ſine dolore: Ut verbo dicam: Mortni fuis-
ſemu: Qnid hic ſentiat Celeberr. Pufend. in
ſine quæſtionis audiemus.
Pro ſtatu quzſtionis rectè intelligendo
advertendum: I. Controverſiam iſtam non
reipicere animam. Nam Socinus ipſe contra
Pacci: dibutans pag. 332. Manifeſtum eſſe ait,
in hac quæſtione Mortalitatis & mmortalita-

tis prini bominis de corpore tantuùm agi, non-

X„

lo de AxIMA. Itaque de toto
compoſito eſt quæſtio: An illud a Creatio-
ne ſtatim ſua fuerit morti obnoxium, an
verò immortale. Secundò non eſt Quskſtio,
an ita fuerit immortalis primus homo, ut
non indiguerit mediis Conſervantibi, verb. gr.
Cibo & petu. Libenter enim concedimus,
hominem immortalem hac ratione non fuiſſe,
ſed alimentis opus habuiſſe, ad vitam con-
tinuandam. Hinc Auguſt. lib. 13. de Civit.
DEI, cap. 20. Corpus Adami, inquit, cibo &g
Potn egebat, ne fame aficeretur, ac ſiti RMZ in
ibris

(162.) ☚

4
4

& porrò habebat, ait; primus Homo de li-
gnorui Jrubibus tefenionem, contra de fetlio-
nem && de ligno vitæ kablilitatem contra vetn-
ſatem &c. Tertiò obſerv. Immortale variis
modis dici, 1. in quo eſt moriendi impoſſibili=
tas, tum ex prima conſtitutione, tum ex
conditione intrzinſeca naturz: Uti ſunt Spi-
ritus ſimplices, Angeli v. gr. Iili enim licet
per polentiam DEl abſalutam annihilari pos-
ſnt; meri tamen proprie loquendo non
poſſunt; de hac immortalitate non eſt quæ-
ſtio. Deinde immortale dicitur, quod mori
non poteſt ex dono fingularique ordinatione
vel gratiæ vel Juſtitiæ divinæ, quomodo cor-
pora beatorum egͤ damnatorum erunt immor-
talia non ex aliqua naturæ conditione & pro-
rietate, ſed ex DEI Gratia, vel alia ſingnlari
diſpoſitione: Neque hæc acceptio immortali-
catis huc pertinet. 3. Immortale illud di-
itur, qued poteſt non mori, etiam ſi mori
poſit, polita certa conditione, quâ non poſi-
ta, in moriendi actam nunquam deduce-
tur paſſi tilitas meriendi: Et in hoc ſenſu quæ-
ſtio agitatur de immortalitate prim homi-
nis. Ubi dicimus, quod ficut ille habuit
potentiam aut pochbilitatem non pe ccandr, ſic
Polbititatem habuit non moriendi, quam ipſe
cum

Iibeis de peccatarum merito, & remiſſone.

tom po

uulſlet

docinian
urio
ns
kunncl
betur,
Eri nn
uuinpee
UurPI
ſeſcien
A u,
it
in nor.
linge
Eien
ſhulnnn
Ukk

moncen
uder
inil
Aen
welle.
immn⸗,
ſet
ſeweni
e

iber
9
ltſi
Nn ee⸗
tlercti
une
üng⸗
gninlet
Mier
nlanen
cke
Polm
ntene
ocet⸗
Wo⸗
ne.
2pne
mott 1⸗
ilud
ſt
on
aluau.

„mnte,
e habun

aVll, ſe

—R
cum

(163.) 3½.

kum poſteris retinuiſſet, ſi à peccaro abſti⸗

huiſſet. Et hoc ipſum eſt, quod contra
Socinianos aſſerimus.
Rationes ſunt 1. Quia mors expreſſis ver-
bis in Scriptura S. tanquam pœna peccati
denunciatur, ſic in prima comminatione
dicitur, quocunque die de arbore vetita come-
deris, moriendo morieris. Gen. 2. v. 17. Sic
in implemento illius comminationis habe-
tur pul vis &. & in pulverem reverteris. Quò
reſpiciens Paulus. Rom. 5. v. 12. apertè ait:
Per unum Hominem peccatum in mundum intro-
ivit, & per peccatum mors, & ita in omnes ho=
mines mors pertranſiit. Item Rom. 6. 23. Kti-
pendium peccuti ait eſe mortem. Si autem mors
eſt ſtipendium peccati, quomodo poteſt eſſe
Nequela naturæ. —r
Fruſtrà autem excipit poſt Socinum
Crellius, agi in iis locis de morte æterna, &
non de temporali, quia ibidem vitæ æternæ;
quà per Chriſtum donabimur, opponatur;
& quia ſatis apertè indicetur eos, qui pec-
cati jugum excuſſerunt, ab ea morte immu-
nes eſſe. At à morte temporaria non eſſe
immunes, qui peccati jugum excuſſerunt.
Verûm enimveròô Scriptura abſolutè &
generaliter de morte loquitur: Sub illa ita-
que Univerſalitate jure comprehenſum
4 2 cen-⸗

9 3 (164. 8*

Per een e

cenſetur, quic quid ſub fitulo mortis conti=
netur vi vocis in Scriptura. Cur itaque non
Zquè mors corporalis quàm æterna intelli-
enda eſſet: Porrò haud obſcurè tempora-
Ke ſeu corporalis mors inſinuatur per verba
illa in Pn verem reverterig, Gen. 3. & exten-
ſio fit ad infantes, Rom. I15. v. 14. qui uti=
que morti temporali ſubjiciuntur.
od verô Crellius ait, quod Oppoſitio
fiaf spud Apeſtolum inter vitam æternam
& mortem Etert nam, eò quod dicatur; do-
num autem DEI vita eterna, id robur
non haket.
Nam 1. ultröô concedimus agi ibidem
etiam de moeorte zterna;, qr iemadmodum
verd omnis mers ibi in telligitur, ita etiarn
tem- Hralis & æterha.
Deinde non ſequitur debere reſtri tio-
nem fieri, ad mortem æternam, uan ſola
ea eſſet ſtipendium peccati „cuùm Apoſtolus
inde ſnite loquatur, & in materia ne ceſfaria,
ubi indefinita æ quipollet IIniverſali, & vita zæ=
terna CuraIBET morti opp Bonatur etiam
TEMPGCRALI. Texrtiô, ſi Paulus reétè inſpi-
ciatur, deprehendetur, qued expreſſam

entionem faciat mortis Corporis, tanquam

2 peccato introductæ. Rom. ⁵. v. 10. Quod ita-

que nen immunes ſunt à morte tempora-
ria

n

ſaetian

ilet en

ntiore
n rii
Nones
ego,
Monm
Recun
quia
Ppetitd

le ⸗

latn i
Ur or
Kuantra
Mdhe
1 Pare

Ind l

mi,

Wuneh
GMy
Winan
men
üni⸗
UNlCr
ſkuc
laplt.

E

re .
Nriscn
tintenn
ein iutl.
enpar.
rhereie
Kerer⸗
4 gun
.
rin
nEenmm
ſenm
, dndn

14
gl hlin

„1
e

tehrhe⸗

,ualſu
Aoftohu
necelrin,
Ceioh⸗
engtelln
. tanguul
Col Na⸗
lengake⸗
Ila

ria etiam ii, qui peccati jugr
id eſt exinde, quod excuſſio
ratione peccati dominantis & p
non ratione inhabitantis, reſpectu cujus
omnes cum Paulo ſuſpirare tenentur, mi-
ſer ego, Qis ME LIBERABIT A CORPORE
MoRTIS HUIUS.
Secundum argumentum deſumimus ex
eo, quia id quod eſt contra totum naturæ
appetitum, & inclinationem, non poteſt
eſſe ſequela naturæ, cùm omnia maximè in
ſtatu Iategritatis fuerint valde bona, & na-
turæ non Diſona, ſed Conſonantia. At mors
eſt contra inclinationem & appetitum na-
turæz, utpote e jus deſtruétiva, Corpus enim
in pulverem redigitur.
Tertiò nulla Cauſa mortis in primo ho-
mine, quamdiu in Integritatis ſtatu per-
manſit, ocum habuit. Neu Cauſ- Phſica
& Naturalis, habnit enim temperamentum
optimum, & ſanitatis ſtatum perfe cti ſimũ:
Non extrinſeca, ob Providentiam & Curam
DE pecialem. Non DEl voluntas, quæ ſi-
cuti in juſta eſſe non poteſt, ita ipſi repu-
gnat, Creaturam rationalem & Imagine ſua
inſtructam morte afficere, quæ non pec-
cavit.
Quartòè Concilia Ecclefiæ purioris & Pa-
L 3 . tres

tres uno ore hic conſentiunt, Sic Sgnodus
Palæſtina, cum Pelagio fuiſſet Objectum,
quod ipſe & Cœleſtius Diſcipulus ejus do-
cuiſſet, Adamum mortalem fatctum, qui ſi ve pec-
caret, ſi ne non peccaret, moriturm eſſet. Propo-
fitionem illam anathemate damnavit. Vid.
Aug. lib. de Geſt. Pelag. c. 3.
Hinc etiam Concilium Carthaginenſe
Can. 1. Placeat omnibus Epiſcopis, qui fuerunt
in hac Sandta S)noοdαο.. qniounque dicit Ada-
mum primum hominem mortalem factum, ita ut
ſive peccaret, ſive non peccaret, moreretur in-
corpore, hoc eſt de corpore exiret, non peccati
merito, ſed neceſſitate naturæ anathema ſit. Ea-
dem habet Concil. Arauſicanum Can. 2. &
Milevitanum, Can. 1.
Ex quo ipſo Conſectarium eſt, quid de
cæateris miſeriis & calamitatibus mortis aſfe⸗
clis ſit dicendum. Nempe primum homi-
nem immunem ab illis omnibus fuiſſe, non
enim idcircò mors ab eo ſtatu aberat, quia
mors erat, ſed quia miſeria, qua non decebat
affligi hominem ante peccatum. Invitum
enim quocunque ſive magno five exiguo
affligi malo, non eſt natura inſtituti hominis.
ſed pœna damnati: Sic enim condita eſt
Creatrura rationalis, ut malum ejus non ex
inſtitntione DEI, ſed ex ſola ejus voluntate

1 5*

mwanraus-

Pendee
(nde
ealer
(eX.!
is,
noli
Un con
Mori⸗
en

fon vol

A C
pen
lireho
Almnge⸗
oh
1W
n un
Pisnnt
Nan
Sahh6
ſliee
Pertee⸗
lſe ven
r!
hilfet
ſotis

rn
de gni
Ohedhn
mejutt
iſne.
to⸗
nant Nit

trgtene
ſen
ümn un
eletniu
oN Et
nu ſelr
Cur

gaidi
olthet⸗
hon.
ile,
rat,
hecent
Inviu
e exign
ti homnne
ndita l
1s non er

N.

ut ſi nolint corrumpi, non poſſint, 1. £.

incorruptibili ejm pulchritudini,

„

8 (157.) 25

—-- ———

penderet, ita videlicet, ut malum ejus quod-
cunque atque miſeria ſolius bperverſitatis
Auguſt ib.
r, præſtan-

7

eſſet ſupplicium. Unde pu
de Nat. Boni, c. 7. Creatn
ti imis, hoc eſt, ra tiondlihas hoc

„ 65

inh Den ſato, 40 ſic
autem obedientiam conier vare noluerint. Ono-
niam volentes corrumpuntur in pecoatis, volen⸗
tes corrumpuntur in pœnis.
Supereſt, ut ad argumenta Sozini & Crel-

li reſpondeamus: Prima ratio ocini eſt, quia

tiam conſer vaverint ſub Do-

Adamus etiam ante peccatum liberis proorean di

ah ipſo Conditore Deo deſtinatie fnerat, Cen. 1.
„. 28. Qui autem immortales funt, liheros non-

prooreant, dicente Domino jeſa, eos qui futuri

Feculi && reſurrectionis ex mortuis participes
erunt, nuptias ideò non contracluros, quia am-
plius mori non poterunt, Luc. 20. V. 35.
Secunda ratio eſt, quia Adam eſois ntebatur
& cibo, Gen. I. v. 29. U bi antem Immor talitas
eſt, ihi eſcis ciboque non locu; 14 verd, inqnit,
apertè oſtendunt Apo ſtoli Pauli verba, Cum ait:
Eſeæ ventri, & venter eſcis, DElIS autem 6&
bunc && has deſtruet, 1. Cor. 6. v. 13. nam quan
do id fiet? nempe cùm moriemur.
Tertisò inquit, primus homo etiam anteé pecca-
L 4 tuX

R*

2 (168.) ☚

um corpus animale habnit, igitur & mortale,
prohatnr utrumque ex Pauli verbis. 1. Cor. i 5⸗
ubi verſn 92a. corpus animale illud vocat, quod
Prius vile corruptibile, & mortale pecene⸗
rat, idque à Piritnali Hror ſus ſeernit, qnod idem
eſt, ut ex antecedentibus Patet, qnod glorioſum,
incorruptnm & immortale. Verſu gs. aut. ait:
Primnm Adamnm fattum fuiſſe in animam vi-
ventem, ut inde probet, oum habmiſſe corpus ani-
male. Adamas verò non modò antequam pecca⸗
ret, ſed in ipſa Creatione factus eſt in animam-
viventem.
Ouartò ait: Primus Homo anteqnam peccaret,
jam erat terrenus, nempe quia e terra formatus
erat, ſed nos in eo quod morimur & corrumpi-
mur imaginem primi bominis, quatenus terrenus
erat, portamuf. Ergò primus Homo quatenus
terrenus jnit, mortalis cenſendus eſt, & lic etiam
autequam peccaret, hæc ex Panlo, pergit, aper-
te colliguntur 1. Cor. 15. v. 47.
attuliſſet, eſus Chriſtus, qui peccatum abſtulit,
ejusque propriam vim omnem ac pœnas illi pro-
prie conſtitutas delevit, mortalitatem quod na-
turalem abſtnliſſet ac deleviſet, id quod tamen
non ſecit, cui addit, quod cùm primus Homo
Diaboli opera peccaverit, quicquid ex peccato
illo verè profectum eſt, opus Diaboli cenſeri de-

bere;

Quintò, ſi peccatum mortalitatem naturalem

unren

—
e,
GN

4
„,
4

1

ſit eum
Hzc
Ugpibu
unple

en

morta

CMrie, ̃
lan
nat n
leorum
Cn dal

(ln

let
nn.
Irnon 1
NüHon
toperman
ono I
ulitert
Ahe
Gani
uinthe
Dorttlta
ridli

e
Gmis
l .
l,

npaln.

innri⸗
Nai⸗
re
Mlinen.

man,
ſrmutna
Mni-
Certenns
)htenn

ggit der

uturalen
Alulitt,
ihi jnn
lole ⸗
oc tanen
is Hono
7 Hetenn
eſſir
llt;

..

(169.)

bere, atqui DEl filius apparnit, ut diſolveret
opera Diaboli, 1. Job. 3. v. 8. Igitur, ſi ex pec-
cato illo mortalitas naturalis revera profetta-
eſet, eam quoque Filius DEI ſolviſſet.
Hæc ſunt præcipua Socini argumenta,
in quibus ſtudiosè verba ejus retinuimus,
ut in pleno robore apparerent.
Verùm Reſpond. ad primum quidem
Immortalitatem eſſe diverſi generis, aliam
Gloriæ, aliam ſtatus Innocentiæ, aliam Patriæ,
aliam Viæ. De illa concedimus, quod re-
ſpuat propagationem ſeu procreationem
liberorum: de iſta negamus, non enim lo-
quitur Salvator de Statu Innocentiæ, ſed de
Statu Gloriæ: Unde non dixit Chriſtus, non
nubent, quia non morientur, ſed quia mori non
Eateran:. Ratio igitur quam Chriſtus attu-
it, non ſpe Rtabat Immortalitatem. quam pri-
mus Homo habuiſſet in ſtatu integro, ſi in
eo permanſiſſet. quia talis non erat, in qua
homo mori abſolutè non poſſet, ſed condi-
tionaliter tantùm.
Ad ſecundum dicimus, falſum pro verò

aſſumi, ibi non eſſe Immortalitati locum, ubi

uſus eſt cibi & potus; id quidem de Im-
mortalitate abſoluta, qualis DEl eſt, vel im-
mutabili, qualis eſt Angelorum & Beato-
tum verum eſt, ſed non de Immortalitate illa
. 5 00 α½*

(170.)

conditionata, con junéta cum moriendi poten-
tia, etiamſi remota; quemadmodum enim
potentia peccandi fuit in Adamo. ſed remota,
ita etiam potentia moriendi fbit in eo, ſed
remota. Quæz eſt perpetua & fundatifima
ratiocinatio Auguſtini.
Secundò probè diſtingnendum eſt inter
Sl BS†ANTIAM Ventris & ejus M, in
loco ex Paulo allegato venter non notat
Subſtantiam, ſed e jus Uſum, adeoque non ille
deſtruetur in Statu Gloriæ, ſed Ilſus tantum
ejus ceſſabit.
Tertiò invertitur argumentum, nempe
ubi talis eſt ciborum uſus, & tale tempera-
mentum cerporis, in quo nulla fit deper-
ditio, quæ non integrè reſtituatur, ibi po-
teſt in perpetuum vita conſervari, at talis
cibus fuit & tale temperamentum in pri-
mo hominis ſtatu, Ergòô.
Ad Tertium Reſp. Paulo 1I. Cor. 15. V. 44.
Sermonem eſſe de Adamo non qualis fuit
in ſtatu integro, ſed potius qualis fait poſt
lapſum. Nam ante lapſum non habuit cor-
pus animale ſeu αν ννον ο ſenſu quo voca-
bulum iſtud Paulus uſurpat, quia tale cor-
pus teſte eodem Apoſtolo v. 242. & 43. eſt
νορα, & àαααα, αsνα. Non enim po-
tuit dici corpus primò à DEO conditum
SS igno⸗

—
1

—

. „7

unt
i n
ſbre.
Keun
Wlpe
Ttnu,
Elrion
tr Int
Pnni.
440
Upinen
ſe gi⸗
uute,
ntgt⸗
Umeüun
un
nellinn
Cinnr
uti
Mülu,
Aiette
4 inpin
Mler
len
lu 1
M hon

Odum eun
12,
ze
linen Eel
atadlmn

n Ene

porltt
tII
nn nenpe
tenpert
ſtceyer⸗
N ie
4 1

um in

.1534
gualfil
fühaet
hapuitoo⸗
glooer
3 rec
eninho⸗
wndiun

ignominioſum. Quale eſt tantùm in ſtatu pec-
cati & miſeriæ, qui ſtatus aperte à Paulo de-
ſcribitur.
Secundò, generalis Regula eſt ubi Ada-
mus opponitur Chriſto, ibi non in ſtatu Inte-
gritatis, ſed peccati conſideratur, quia ne-
ceſſariò non SANCTUS SANCTo, ſed pecca-

tor Sancto & Santctitatis Anthori Chriſto op=

ponitur.
Ald Quartum dicitur nos non gerere I⸗
maginem poſt lapſum primi hominis præ-
cisè quia TERRZNUs, ſed quia & Terrenas &
peccator, licet itaque ante peccatum fuerit
Terrenus, tamen quia nondum fuit Peccator,
hinc etiam non fuit morti obnoxius; nulia
enim alia porta fuit, per quam mors in-
gredi in mundum potuit, quam Peccatum:
addunt alii; rationem proximam fuiſſe;
Imaginis Divinæ Dignitatem, quæ fue-
rit inſtar ſalis cu jusdam prohibentis in ter-
reſtreitate omnem corruptionem, acceden-
te imprimis etiam arboris vitæ ſubſidio; de
qua tamen ſententia, quid ſentiendum ali-
bi dicemus. .
Ad Quintum Reſpond. Quod licet Chri-

ſtus nos non liberaverit à mortis Obnoxie-

tate, liberavit tamen nos ab ejus pœnalitate.

quia non amplius eſt ſtipendium peccati

ae

½ (172.)

ratione Fidelium, ſed Ja Nuv 4 ad meliorem-
vitam. Hinc prorſus nomen ſuum Encn
lidelium mutavit, & dicitur non maledicta,
ſed benedicta ſen beata, Apoc. 1 4.
Reſtat, ut explicemus ſententiam
Pufendorfii, qui ita diſcurrit . Cum con bor
humani machina in prima ſui Oreatione n, .
terig per naturam fragili compoſita eles, , tor.
tinno partienlarnm motn S ſeceſtene von e*
terat non panlatim aneri, ita nt nem, , ⸗
huſſet non deſtructio ejmdem ultro couſezu
cain rerum anatura in præſens ita ſe azeet:
corporeæ partes inter ſe frequemer co ſe o⸗
poſnt non demum atteri, && briorem ornae⸗
gmittere, eoquée banlatim 0 meck Leſten
nem diſponi. Hanc velnt narners iegen S
tus non ab initio Creationis extitiſſe, ſe er⸗
poſt lapſum hominis broverale, vix Ne:
uadeat ratio, apparet. „ .
1 einen Ril diſcurſus vel ideò ꝛchritti
non poteſt, quia à natura quæ nune ark⸗
mentum ſumit, ad naturam in katn le as
quos ſtatus diverſiſſimos eſſe tota AAarne
Scriptura, & in mille locis oniendͤi Vui.
nus in hac materia verſatifimus. San an
ma noſtra, quæ Spiritus eſt, ex Pein ſunn
conditione immortalis eſt, at per P ah
morte mortua eſt pirituali. Sicut ers⸗ an

uge

uimae
cet age⸗

kecopo

en d

(Aipi
n &1
ele
umate
mer N
Dlu.
lann
hCEke
Nroen
lam
r⸗
nceſ
ECüN
tig
le/
fune
Mihorun

Nügemanyn
a ueleer,
malech

miam De

hit
oreet ſi⸗

dengn NeH
6 elt, K

wr.

geilſ.

6 adnin

ſ, Ag.

19 inteni
ta clam
Sandan⸗
tima ſu
e hpſin
t ege
Ainns

nianorum tranſiüt ſtatuens, homines mo-

anima prout nunc eſt poſt la

ſum, non li=
cet arguere ad animam ante lapſum, ita nec
de corpore. Debilitates corporis itaque o-
mnes, defectus omnes, quos corpus lam
noſtrum habet, proveniunt ex lapfu. N
que obſtat, quod ex fragili materia cor
noſtrum ſit confectum, quis enim dene
gabit DEO hanc potentiam, ut ex fragili
materia æternum ac manſurum opus exſtrueret.

.
2
8

Celi ipfi eorumque firmamentum, Ies æ-

terna & firmiſſima, niſi lapſus hominis in-
terceſſiſet, qui omnia intervertit, ex viliſſi)-
ma materia ſunt, ex rudi & indigeſta mole.
imo ex NIHILO; quo non datur aliquid
Debilius.
Demique ſpectanda res non eſt, ut in pri-=
ma, (ut fſic loquar) materia erat, ſed ut à Deo
poſtmodum fauit exornata, Terra quam
propriis quafi digitis ſuis Deus 3

Rat

1
AAikEkek

tractavit, ab eodem Artifice ad eum peife-

Gtionis gradum potuit evehi, qui conveni-
ens erat formæ, gerenti Imaginem ſuam,
quin de facto liuc evectum eſſe Scriptura
ait: Cùm hominem & αιαιοααι creatumas-
ſerit, Sap. 2. v. 23. A Du. Pufendorſio non pro-
cul abit Merceræ, ad Gen. 2. v. i17. Augu-
ſtinus verò Steuchus planè in Caſtra Scc-

ritu-

62 (174.) ℳ
rituros fuiſſe, etiamſi non peccaſſent, quos
Concilium Mülevitanum dudum in bPela-
gio damnavit.
Qizres; unde proximè Immortalitas cor-
pori proveniſſet? Variæ hic ſunt ſententiz.
Thomas Aquinas putat p. 1. 4. 97. Art. 1. Id
futurum fuiſſe per IMMORTALITATIS VIGO-=
REM AB ANIMAIN CORPUsS transfuſum.
Scotus contra lib. 2. diſt. 29. id negat, & pe-
culiari Providentiæ Divinæ adſcribit. Alii
Sapientiæ Adami adſeribunt; per quam ca-
vere omnia poterat; quæ mortem concilia-
re potuiſſent. Vid. Pererius in Cen. p. 51. 91:
Alii Imagini Divinæ adſcribunt, quà ita mu-
nitus fuerit à Deo Adamus, ut ſi voluiſſet,
omnia avertere potuiſſet, quæ vel intu, vel
Joris oorruptionem attuliſſent, quæ etiam eſt
ſententia Titii, Dn. Pufendorf. cen ſet arborem
vitæ fuiſſe inſtar medicamenti reſtaurantis;
quod attritum aut debilitatum,; quod etiam
ſtatuit Caliæxtus. Hildebrandus in Theol. dogm.
p. 171. ait: Hominem, ſi in Statn BneeY
permanſiſſet, per ſpecialem DEI Providentiam,
per Imaginem DEO conoreatam, & per Arbo-=
rem Vitæ ab actnali morte præſervatum fniſſe,
ita ut nunquam adt mortnus éſet. Cenſet ita-
qué diſpoſitiones quidem in primo homine ad
mortem fniſſe,; ſed non attum: Sec
e

—
ded
rrdit
r Ca
enpel
mnd
Re ur
iicult
amnan
iAe
pora
nyl⸗.
inpor
Ulegi
ung-
Huncar
MIinm
ligceik
le, e
Uhe
len n
Unii
ſini⸗ N
enoe

enrens
In M.

Flkarc,
ſenenti
UIt,l I
MIRVie
aukllon
l,e⸗
de. Mi
guntr
mconlr
Wältan.
zſolle,
Güre ve
einnet
Earboten
aurmnin
hodetin
jtetinnt
Vigenin
erA
n ſi⸗
Ceetir.
Honue

del

2 (175.)
Sed hæc omnia non arrident nohis, ſu-=
perædifcata enim ſunt illi ſententiz, quam

cit. Calixtus & Hildebrandus tenent, quo

nempe Immortalitas primi hominis, ſicut
& Imago primea donum fuerit ſupernatu-
rale, ut iegenti diéctos Authores patebit.
Meliù⸗ ergo dicitur, Immortalitatem Ada-
mi conſtitiſſe in perfedtiſſimo temperamento,
& harmonia primarum & ſecundarum Qualita-
tum, quà DaUS primum hominem inſtru-
xit; Si enim Deus in ſtatu Confirmationis
corpora noſtra efficiet incorruptibilia & im-
mortalia ABsoLürTE', quis negare audebit,
illum potu ſ:ie dare immortalitatem in ſta-
tu Integeitatis, in minore quodam perfedio-
nis gradu; maximè cùm mors non aliter
quàm per Os riua peccati dicatur ingreſſa in
Mundum, Rom.). W
Denique de Impaſſibilitate quidam ſcru-=
pulum movent, & putant corpus Adami
utique à feris, lapidibus, aut ferto lædi po-
tuiſſe, cum fuerit ejusdem nobiscum na-
turæ. W
Ad hoc dubium reſpondet Scherzer. in-
Colleg. mſer. Primò à beſtiis & à ferro nul-=

lum fuifle periculum, cum beſtiæz ſub do-

minio primi hominis abſolnto ſtarent, ejus-
que nutus obſervarint exaétè; inter Romi-=
nes

(176.) £

nes verò nullum fuiſſe diſſidium, ſed amo-
rem perfectum.
Secundò, ab externa vi nullum fuiſſe pe-
riculum, tum ob cuſtodiam Angelorum,
tum ob propriam prudentiam Adami.
Tertiò, ait Scherzer cum artibus magicis
hodie indurari poſſint corpora noſtra, ita ut
nulli cedant ferro; non abſurdum eſſe di-

cere, quod Corpas primi Hominis naturaliter

habnerit eam perfedctionem, ut fuerit impenetra-
bile. Sed nos iſtam Reſponſionem ſuo loco

relinquimus, quanquam non negemus,

eam à magno aliquo Theologo in cathedra
publica defenſam fuiſſe.

Vid. etiam maximè Reverendus Dn. Ei-

ſenlohr, Superintendens Reitling. longe
meritiſſimus. In Confider. Spirit.

Reflexio Practica.

Sic ergo. O ArIMA MEA, Vidiſti Anguſtum

Domicilium Tunm. Spectaſti, quam nihil olim-

mortale, quam nihil paſſibile, nii ſegne ſpiraverit

Corpus 7num: quam omnia in hoſpitio illo T10

pulchra, ſana, nulli morbo, nulli dolori obnoxia.

At de iſto tam illuſtri ædificio, quid jam ſu-

pereſt? Caduca maceries. Rnudera rnentia. Tiſte
cadaver. Ex infernali incendio, CIIS. Lerbo;
& ne verbo quidem,; ſed infelici ſyſaba, MO.

s

Sni

Situs

7

l'ktofun

a⸗
WWlx' t
uvem
lichen
i teſn

yeue/

in o

rr ofe

D

)„

y†

1

Alenfe

Alreue

„,

ely 4

e Arn,
AAPNI

(tft

Pihnmn
ien

Gungir
nektutuut
meht.

emn ooeo
Ueperns,
,rztkol
NCANMeAKXA

DE⸗

„

4.

ſe 1

7 A
2, 1 1.

eſpitaded
,,

i ilo
i obroni
Pil iunß
entid
PI. Vel
, Mo;

N-⸗

(177.) £
Stetimus in apice felicitatis, quonsque de-
ſcivimis? In viliſſimum cinerem. In Iasdibrinum
veantorum. In pedum inquinamenta. Et quod
capnt eſt. Domini antea omnium, quos inferior
mundis tenet Creainrarum in pabulum abivi-
mus vermium. Opinio Stagiritæ apud Thomæ A-
quin. aſſeclas recepta eſ. In corruptione ſubſtan-
tiali reſolvi omnia usque ad maleriam primam.
Perennte forma tanquam fuioro rnere omnia Ac-
cilentia. Per corruptionem primi hominis, o-
mnia reſoluta fuere nique ad materiam primam.
Et juneſta illa propoſitio ſonnit: Pulvis es, & in

pul verem é verteris.

1

Tastam ſzragem poluit facere peccatum. Ad
iſtam infelicitatem e Statu fortunatiſſimo detru-

iit nos affe atio majoris felicitatis.

Proh! Vana mortalitas. Cur ergo adhbuc poſt
„ . . .„ 2- . .— .
decoltam felicitatem pulvis & cinis oriſtas e-

rigit. Primum quod nos præcipitavit, fnit in-

credulitas ſuperba; & ſuperbia incredula: &&
sdbuc venentm iſtnud in ſinn fovemus. Ita enim
Jupe cum Anfiſtite Africano dicimus. Serpens

ille AMPTIO in ſinu noſtro recubat; ibi ſub um-

bra latitat. Iu ſeceto thalami, in pedore ſe
occultat. Vulnera, mortem lan abh atroci ho-
ſte cernimus & ſentimus inftidla, nec tamen cœci
ejus horrore ducimur.
O incantam nimis mortalitatem, quæ infeli-

citate ſe paſcit ſa . Ex hoc , nerementum G
ai ium qus erit. unde fnneſtiſimus lapfus; unde
gcibitia: unde in turpiſſimum tatum fnit de-
jedta: Uude rejedta ad bon is opt timi Prentis;
fugata ex horto & ſede deliciarnm. Per quod
mancipium aterni tortoris facla. II. Inde à ſumm
liberiatis pradu, in i infmam ſer itutem projetla.
O ambitio, mellifiui Abbatis exclamatio eſt:
O ambitio, nbi ien tium CrEX Inomodo h bomi
n es 10 rques, 5 bomi ni! us plac es. Nihil acrins
crn Wiat, nihil moleſ ins in quietat nihil tamen
Nabke cam felicitatis.
Keflelie ergò, O ANIMA r ra ſapra te; at
polins ex rente er ge unm. Eide an nibil de om-
bitione; de ido primi ſerpentis ſemine fovegs.

In æternum Ktuliitis Pore ſubenuda ekt, ſi quem

falſa hie opinio deceperi

Diſee ſerid HIMIILITATEM. Ei cogitas, A-

NIMA MEA, conſt rnere fabrica ats ceiſitud rinis,
e e ſundamento prius cogita Humilitatis. Hiſe
a me, inquit Reparator Tuus, non mundum-
fahricare, non in mundo miracula patrare. ſed
quod humilis ſum corde. Tauto Precionio es
DEO, quanto vilior es Tibi.

Diſce AB NEFGATION E4 T Mi. Fec cerunt 4 uaus

Civitates, ait Hipponenſis Præſul, AMOKES
Duo. Jerrenam ſelicet, ANOAN 1, maAe daacdh
contecditnm DEI. kleſtem verò, A MOR DEl,

ane

emewmZ

pe

Donin
m
i

1.

2, Gel

dente
. Ver⸗
els

Tace
ori ,
lnn e
gione 4
filteci
I

—

—2
=
S
S

ier 6

—

kenterhin 5

gkh

1
nutchn

Itre. Gal

²

isque ad contemtum Sui. Mla in ſeipſa, hac in
