& paſſiones ſunt morales in omni rigore; At
veròô Bonitas in illis actionibus & paſſioni-
bus non provenit ex mera Impoſitione, alias
eſſet tantùm valor extrinſecus: At verò con-
ſtans eſt Noſtrorum Theologorum ſenten-
tia, contra quosdam Reformatos & Scho-
laſticos, quod valor & pretium earum ſint
Intrinſecum, & Infinitum; Unde dicimur

Redemti ſanguine Chriſti, tanquam pretio

longè & infinities ma jore, quam eft aurum
& argentum. I. Pet. I. At in auro & argen-
to eſt reſpe ctu noſtri verum pretium.
Hæc ultima ratio, ſi cæteræz omnes abes-
ſent, verum Chriſtianum jure ab omni ſe-
quiore

(204.)

rgsn e eie

quiore ſententia deterrere deberet. Qui
enim agaoſcit veritatem ſatisfactionis Chri.
ſti, & quod fuerit ad RIGoRR jufſtitiæ
commutativæ, non poteſt non in noſtram
ſententiam condeſcendere. Qnare fi Pu-
fendorfius & alii eam non aſſecuti ſunt, i
deò excuſationem habere poſſunt, quia ad
intima iſta Theologiæ non pervenere.

QUEST. XIX.
Quas fuerit Lex poſitiva?

Summa.
1. Exponitur Lexilla.
2. Negatur, quod illa fuerit palmaria conditio
ſe Neri⸗ Primi.
3. Qualis arbor fuerit arbor vetita, fruſtra
quæritur.
4. Declaratur, unde dicta fuerit, ſcientiæ Boni

TRanſmus nunc ad Legem alteram,

quam Poſitivam diximus: Ea habe-
tur Gen. 2. 16. 17. ubi Moſes ait: Et præcepit
Jehe va DEUS homini, dicendo, de omni arbore
orti liberè edes: ſed de arbore ſcientiæ Boni &
Mali non edes, quia quo die ederis de illa, morte
morieris.
Ubi advertendum Dn. Pufendorf. in 6
ES .

rn

beſuel

lepaln⸗

UIIN h
Kautent

it ſed
1dam.

i Ken
InO, e

Azorl
ülerch

uernn
1.

erlleich

ſene

U, .
dern
Halni
(Ceunn

fon 1—
twait
1 NCa
Entcnt

, Guin

let ex
Ktrbadi
Unen
Geligr

denet.
Kienicn.
1N tti
innokten
Umfk.
üſor,i
nt gun
ente

1

atinandii⸗

1n, kihn

Nentie bon

Aeran

La hihe
It ru
nnirtn
tie Bnt
. i,

e (205.)

de jure DEl fecial. ſtatuere, quod in hac le-
ge palmaria fuerit conditio fœderis: Ve-
rum in hoc nos non habet Conſentientes.
Sicut enim lex hæc poſitiva, non fuit pal-
maria, ſed lex de amando Deo & proximo,
ita etiam non fuit palmaria conditio fœde-
rig. Secundòô, Lex de amando Deo & pro-
ximo, vocatur à Jacobo Lex Regia, qui ti-
tulus null legi pofitivæ cormapetit. Sicut er-
gò Lex charitatis regia eſt ob dignitatem,
ita etiam palmaria conditio fuit foœderis
primi. Terdò, hæc ſententia videtur hau-
ſta ex Heidano, qui exiſtimat, nullam pro-
Prs legem de charitate datam fuiſſe primo
omin:, quia ſponte inclinavent ad chari-
tatem, verum hæc ſententia ab ipfis ſociis
Heidani Witſio & aliis re jeéta eſt.
Czterum de arbere illa ſcientiæ quæri
ſolet, qualis arbor fuerit? Ubi nonnulli exi-
Rimant, qued fuerit vitis, eò quod Chri-
ſtus ex vitis fruetu Euchariſtiam inſtitue-
rit, tanquam medelam contra peccatum
Adamiticum. Alii exiſtimant, quod fuerit
ſicus, quia ſibi ſubligacula primi noſtri pa-
rentes ex ficu pararunt. Sed hoc planè non
eſt probabile, cùm longè veroſimihus fit,
hominem ingentem horrorem & odium
adverius hanc arborem habuiſſe, ex qua
tan⸗

(205.) £

—

tantum damni accepit, atque adeò potius
ab ea fugerit. Alli ex ſtimant, quod malm

fuerit, ex Cant. 8. ſ. diverſæ tamen ſpeciei

ab omnibus noſtris malis, ſeu Cytreis, ſeu
aureis, ſeu vulgaribus. Nam inquiunt, ſi

fuiſſet ejasdem ſpeciei, & naturæ cum aliis

aliquibas Paradifi arboribus; Cùm certum

fit, non niſi unius arboris uſum, quæ erat

circa medium Paradifi, fuiſſe Protoplaſtis
prohibitum, potuiſſet f⸗cili negotio in al-
tera ejusdem ſpeciei arbore impunè & ſine
periculo ab iisdem & DEl prohibitio eludi
& Satanæ tentatio vinei & ipſe mendacni
convinci: & in hac ſententia ſunt Salianus,
Cornelius à Lapide & Bonfrerius.
Verùm, quia in hoc puncto Sctiptura S.
tacet, inutilis eſt curiofitas & vanus labor
multum hic deſudare, vum omnes ſudores
nmihil certi poſint definie.
Secundo quæri ſoler, unde illa arbor di-
ta ſcientiæ Boni & Mali: Ubi ex Judæis
Rabbini quidam exiſtimarunt, illam ita di-
tam eckeltive, eò quod haberet vim acce-
lerandi uſum rationis & liberi arbitrii; Cen-
ſent enim primos parentes fine perfeto
e jus uſu conditos fuiſſe, ſimiles penè infan-

tibus. Sed contrarium ex impoſitione no-

minum fingulis animalibus patet; Item-
quo

Cood 4
arit 8
ut Hi
nngne ſe
Recurh
Aicnn⸗
Ceatuan
nun dhil
Nupen
en dene
woni

ererita
uls, ſe
uberen
(Keumy
Dinang

lber:

uUk.
Kuenn
incor
heinen
illi⸗
nr
Aeden
Un
ntai

—

ein
Ovoln
nen ei
teit kn

Mmiint,i

zcantis
Ancenun
1 ren
olnlli
gioni⸗
ne Ain
bPitoent
genlici
allaade
D
eihtmnd
anbolte
nes luln

laatbatd
er uln
cvimn a
bitrißC
etketn
ene D

55 (207.) *

rrrr ere

quod Adam Evæz ortum ſolidiſſimè pene-
travit, & de matrimonio ſanétigimè diſſe-
ruit. Hi eaim actus manifeſta argumenta
magnęæ ſcientiæ funt; Quin nulla ratio fu-
iſlet, cur Deus tam miritcam vim generan-
di ſcientiam arbori indidiſſer, uüt tamen
Ceaturam nobiliſſmam, ſibique chariſſi-
mam ah illa accuiſſet.
Rupertus lib. 2. de Trin. c. 27. & poſt
eum Pererius putat eam ita diétam fuiie
db promiſſa ſerpentis falſa, quibus com-
movit p'imos parentes, ut ederent de ar-
bore vetita, quod nempe futmi fint Diis
ſimiles, ſcmentes Bonum & Malum. Sed
hæc ſententia veriſmilitudine caret: Ne-
que enim probabile eſt, Moſen Scriptorem
Divinum veluiſſe arbori nomen imponere
ex fallacia & mendacio Satanæ deductum.
Auguſt. üb. 14. de Civit. Dei. c. 17. Exi-
ſti mat eam ita dictam ab eventu, quia poſt-
quam comederit homo de fructu arboris,
experimen o miſerabili didicerit, quantum
ſit diſcrimen Boni & Mali. Verum hiſtoria
ſacra nos docet. quod ita dicta jam fuerit,
antecedenter ad lapſum & ad triſtem even-
tum.
Melius ergò dicitur, eam arborem ita di-
Gam fuifle a probatione, quia hominis o-

*=

(208.) W

bedientia, an Bonus vel Malus eſſet futurus
ad fatale iſtud lignum exploranda erat. Un-

QXESTIO XxX.
Cur ea Lex à DEO datai

Summa.

1. Variæ rationes adducuntur, & prima qui-
dem, quod DEIIS oſtendere voluerit ſe eſſe
Dominum ablſolutum.
2, Ut virtus obedientiæ clsrius eluceſceret.
z. LIt monſtraretur hominem non eſle pro-
prietarium Paradiſi.
4. Beatitudinem ibi non eſſe quærendam.

Uanquam Deus fit agens hberrimum
& Dominus Creaturarum ſuarum abſo-.
Iut, ſic, ut non neceſſum habeat rationes
promere ſuarum actionum; accedit, quod
juxta Paulum viæ ipfis ſint imperveſtigabiles,
atque adeô temeritas fit ess explorare in

gem attinet, variæ adduci ſolent rationes.
* Prima ergò, nec invalida ratio à Patri-
bus afferri ſolet, quod Deus hac lege oſten-
deie volueri, ſe retinere dominium abſo-
lutum in Creaturam ſuam rationalem eam-

rectum,

de etiam antiquis arbor eaεαααα dicta fuit.

omnibus velle; nihilominus, quod hanc le-

que ſervam eſſe, licet ipſi dominium indi-

—

elkun.
unn en
udliptun
n pe
Ncept
UNGTZ.]
Anrfap
ce vob
un bi
Creat
aund⸗
mar
ile
Wien.
Anoſt
Unſam
it neli
Mntlee

keit
iputir
l
i,
eeſla

ſerfinn
lluentl.
Cctſi

G

Annce.

olveirec⸗

Negſtten
Meo

ndan.

beurinun

atuo A

eat ator
n ge
elotke 1
vdl haoc .
latonet
kege ofen

ium l

lenen⸗
ſelun,

(209.) 96

rectum, in res omnes conceſſerit. Quan-
quam enim Naturæ Lex haud obſcure il-
lud ipſum inſinuaret; Quiz tamen quis ar-
bitrari potuiſſet, hanc legem non tam eiſe
Praceptum quam proprietatem quandam
naturzæ: Ideò Deus ſpeciali lege, quæ de re
eſſet ſimpliciter indifferente clarius id do-
cere voluit; Unde porrd homo diſcere po-
terat, ſibi non licere rem ullam attrectare
ſine conſenſu Domini ſui. Quin omnes
ſuas actiones & motus ſub jectos eſſe ſum-
mo Creatori ſuo, à quo etiam vitam atque
omnia acceperit: Sicque homo debuerit di-
cere & fateri DEO. Omnia Mea Tna ſunt.
Secunda ratio fuit, ut virtus obedientiæ
eò clarius illucefceret. IIluſtrior enim fu-
tura erat obedientia, in abſtinentia à re,
quæ ided tantům mala erat, quia à DEO
Prchibita. Deinde peccatum luculentius in
externo ſymbolo conſpiciendũ erat, quem
in ſenſum Auguſt. lib. §. ge gen. C. 3. ait: Non
potuit melius S diligentius commendari, quan-

tum malum ſit inobedientia, cuùm ideò reus ini-
Qqnitatis factus eſt homo, qui rem eam tetigit con-

tra prohibitionem, quam eo non prohibitus

tetigiſſet, utique non peccaſſet. G
Tertiò, ut oſtenderetur, homini quidem
conceſſum fuiſſe Paradiſum, ſed non ut
PRO-=

——

(210.) W

pPROPRIETARIO, verù/ n ut Colono non ut
Domino, ſed ut cuſtodi, qui reſpondere de
villicatione fua deberet; unde etiam hemo
primus non imra ſed extra Paradiſum fuit
cxreatus, ut videhcet intelligeret, hunc lo-
cum illi non eſſe naturalem, & quaſi debi=
tum, atque adeò ui ex comparatione alio=
rum locorum agnoſceret præſtantiam De-
micilii, & ut intelligeret eximiam Dei erga
ſe benevolentiam & beneficentiam, qui
tam felici eum loco dignatus eſſet; atque
adeò, ut iſtud beneficium gratus agnoſce-
ret, & ad obſequendum DEl voluntati eſſet
promptior. .
Quariò, ut conſtaret beatitudinem non
eſſe quærendam in terrenarum retum frui⸗
tione, licet amœniſſimæ videantur, ſed De-
um ſolum quærendum, amoremque ejus
res omnes & delicias terreſtres infinito in-
tervallo antecedere; in eo ſolo unicè deh-
cias omnes animæz contineri, illum que non
interno tantùm, ſed & externo afle Ru co⸗

Quntôò denique ut pateret hominem

cum libera voluntate eſſe conditum. qui-
que adeò obedientiam potuiſſet praſtare;
ſicuti eam non praſtitit,; & ſic in ma-
au conſilii ſut habuiſſe, quid facere vellet:
quo

opert
Authe
In Sr.
iß goo
ndotui
a eit
lheten
“ ii

lyan

Aenn

tin
1 des

e
Rece
1ri. Nn
NPii
hnm,
ind
lenn
gunt
37

Oto, Udll
oncert
nbend
ſdlonfut
t, hu
Gvaiſci
2Wooneal
Anhe⸗

ndeien

Nan di
ſet,a
le⸗
uitice

Cren in
erun ii⸗

NI.

enghein⸗
intuoin⸗
uuſei
Unqenn
zelku

. woruen
ſttun,

Gen. 3. v. 3. 6. Duplicem igitur fniſſe ſigni Sa-
02

2 (211) &£

luo pertinet illud Auguſtini, aut quisquis
t Author νa”g. lib. 3. c. 1. Neminem poſſe
PrR S E, ſen liberum arbitrium implere quod
velit; quod rectè dicimus, niſi Protoplaſtum ſo-
lum potuiſe, cum voluntas liberi arbitrii fuiſſet
SANA eidem ante culpam. Unde Scriptura ait,
reliquit eum in manu conſilii ſui, quid eſt autem
reliquit, niſi dimiſit eum in poſibilitate liberi ar-

8

QEÆSTIO XXI.

An arbor vetita fuerit öacra-

mentum?
Summa.
1. Afferuntur Rationes Witſü pro affirma-
tiva.
2. Ad easdem reſpondetur.

Uanquam hoc punctum jam etiam in
NXantecedentibus haud leviter tactum
fuerit. Nihilominus, ut rationibus Celebr.
Dn. Witſii plenè ſatisfiat; eas ipſius verbis
ſiſtemus. W
Primoò itaque dicit, in arbore vetita, ſniſſe
SIGäXIM EXIERNNM, nam eam fuiſſe oolloca-

tam in medio horti, bonam ad cibum, jucundam

oculis, deſiderabilem ad dandam Intelligentiam

cra⸗=

(212.) ſ£

r

cramentalis Ulum. I. UIt attentè oculis ac men-

te ab homine aſurparetur, ſednlo meditante m)-
ſticum arhoris ſigniſicatum. II. Ilt ſandta obe-
Nientid ab illius eſu abſtineret; agnoſcens itaab-
ſolutum in ſe dominium, & alind expectans ſe-

cnlum, in quo nihil verè deſfiderabile vetitss-

ipſi uturum erat. J
Porrò ait, res ſignificata item duplex erat,
obſignatio tam promiſſionis, quavs comminatio-
nis Fœ&deris-. Nam, pergit, quum arbor ſcientiæ
Boni dicitur, notatur hominem. ſi ex amore o⸗
bediret præcepto huic EXPLORALORIO, per-

venturum fuiſſe ad cognitionem, ſenſum. frui-

tionem illins Boni, quod verè & eximiè bonum
eſt, && cujus plena cognitio niſi per ſenſum G
fruitionem non datur. Ex adverſo quum arbor
SGIENYI E½ Mart vocatur, ſignificatur, bhomi-
nem ſi inobediens comperiatur, unim mul tatum
iri infortunio, cmus malitiam & miſeriam tum
demum oognoſceret, quando experiretur.
Tertid, pergit, docuit hæc arbor, contem-
plaundum quidem homini ac deſiderandum um-
mum Bonum eſſe, ſed ad id non enitendum niſi
modo Eg via divinitus præſcripta, nec indulgen-
dum bic propriis ratiociniis ntut planfibilia ad-
modum videantur &c. Ge.

Verum hæc ipſa nondum ita ſunt com-

parata, ut à nobis aſſenſum impetrare pos-
ient:

t na

celet
Tbaro
thores

Mum

bi,
U.
eind
litui
irhore

Wen t,
iasd ate

lum ci
eodl
Gud N
lndei
ſeina
Ulen
ce A
eie
letum ne
legchen
nom
mezte
Dteti
ei
lenp

J86 (213.) 9*

ſent: nam quod arbor illa fuit jucunda vi-
ſu, dele Rabilis,/ &c. id etiam in aliis Paradiſi

sisantne
1

SALNet⸗

,
un arbotibus & fruétibus fuit: niſi ergò omnes
miui arbores, Paradifi in numerum Sacramen-
ne. korum recipere velimus, ratio hæc non pro-
uin babit, arborem vetitam fuiſſe Sacramen-
tum.
Hn Deinde, Deus in illa arbore non tam vo-
“ luit, ut illa attentè oculis ac mente ab bomine
uſenn uſurparetur, ſedulo meditando mn) ſtienm arboris
me Bignifcatum, quam ut Lex illa circa hanc ar-

s. borem lata obſervaretur: Profundior enim
erat materia MEDIYATIONIS CIrCa Legem,
quam circa arberem: Anthoritas Domini, in

bonnn 1 :.
Nal Lege obſervanda eſt; OBIECGTUM eſtali-

„
ſhu quid REMOTIUsS; ita etiam in præfenti: nec
ne benè dicitur, quod MvsTICUM ſignificatum
H fuerit in arbore, potius fuit in INTERDICTO:
n ihil enim planè ſignificationis fuiſſet in
ninm arbore, ANTECEDENTER ad prohibitionem.
. Denique AßsorwrTrUM DOMTNIUM, DEI
,Altr.

iterum non ex arbore præcis, ſed ex ea, ut
inſun Lege circnmvallata conticiendurm erat. Aut
ergò Witſins Leges divinas omnes pro Sa-
Pik cramentis habere debet, ut jam quoque ſu-
pra tetigimus, etiam Ceremoniales, utpote
ꝗquæ etiam moſtica ſignificata habent, & ex
altera parte argumenta ſunt Poteſtatis Divi-
° ;3 næ,

ntcar⸗
ni
en

62⁸ (214.) £

. —
næ, aut ex hoc capite concludere non po=
teſt, ad Sacramenti naturam-
Ad alterum Witſii reſpondit Braunins, ſo-
cius religionis in Dotr. fœder. p. m. 369.

his verbis: Non quælibet res materialis & vi-

ſibilis eft &1GNIM SACRAMENTALEF, ſed ea
tantum, quæ à DEO ut ſignum eſt inſtitnta, cu-
jus uſum natnralem Deus jubet, ad deſignandam
ratiam ſpiritualem, quæ cum uſu naturali ha-
er analogiam. Secundò, nego rem ſignifica-
tam eſſe Co MMINATIONEM, nunqnam enim-
CoMAINATIO ſignificatur per Sacramenta.
In rertia ratione Dn. Witſius diſficulter
probabit, docniſſe arborem vetitam, conſide-
randum quidem homini ac deſiderandum Sum-
mum Bonum eſſe, ſed ad id, non eſſe enitendum,
niſi modo & via divinitus præſcripta propriis
ratiociniis. Nimis latæ hæ ſunt conſequen-
tiæ, ut ex illa arbore deduci queant. Lu-

men ipſum naturæ quod in Adamo egre-

giè fulſerat, longè facilius id docere potuit,
quam arbor vetita: .
Poſito, autem quod id etiam docuerit
ea arbor, nulla tamen ſequela exin deduci
poteſt, quod habuerit rationem Sacramen-
ti. Quid non docuit, & adhuc docet, pul-
cherrima cœli machina, & rutilans ille ſtel-

larum exercitus, teſte Pſalmiſta Pſalm. 19.

quam

4

guam 4
Ahienti
men e !
Cuaſe
murc⸗
l ait:
itrra,
mine
Ntmun
man!
Ein rbe
Aten
Saor
ſteane⸗
nnrin
ie Nti
etnt.
ul, ſ⸗
li ſal
AMar
ntn
unethe
inde
ces

N

Prefieg

hu
erlli

A,A

itfiſrne

linuun

ifetl⸗
lnfenfer
hen nin
lert
8 Ckaltet
n enſt.
mn .
eliſeltn,
tachii
corſeger⸗
Ent I
lamoegt⸗
ete o

toeeit
in Cedve
Seclamen⸗
looet ⸗
ns le ſte⸗
Pſin 19

Auun

22 (215.) 9

quam clara voce Conditoris, Potentiam,
Sapientiam, Bonitatem loquuntur; quis ta-
men ex iis Sacramenta faceret.
Conſentimus itaque in hoc puncto lu-
bentius cum Dn. Brannio, qui p. 36 7. de Dott.
Fœd. ait: Arbor Scientiæ Boni Mali non-
fuit Sacramentum. Primò, qnia acramento-

rum natura conſiſtit in naturali nſu ſigni ad de-

gotandum Bonum ſpiritnale, quod hahet analo-
iam cum figno ejusque naturali nſn: ut appa-
vet in arbore vitæ, Paſchate, circumeiſione. II-
ſus autem naturalis frudtnum eſt comeſtio: ſed
nſus arboris boni & mali, id eſt. comeſtio non-

fnit conceſſus, ſed probibitus; Secundò Sacra-

menta ſignificant Bona ſpiritualia ſed arbor lci-
entiæ Boni E& Mali, mortem minabatur, Sad-
ſerebat. Tertio arbore vetita. homo non pote-
rat uti, ſed abuti tantum: quid uſus ejns natn-
ralis, ꝗualis eſt come ſtio, probhibebatur. Hæc

Dn. Brannius; quæ in tantum probamus,

in quantum Dn. Witſio opponuntur: non
tamen abſolute: nam etiam ſub Braunii ver-
bis rtexes latere, alibi, in materia videli-
cet de Sacramentis fœderis gratiæ di-
cemus.

04 WM'ESI.

6* (216.) ½
QIEST. XXII.

De arbore vitæ &ᷓ an illa ſuerit

medicamentum.

Summa.
1I., Unde ita dicta.
2, Quæ ejus fuerit virtus.
3. Vim ejus non fuiſſe medicam.
4. An typus fuerit Evangeli?

Nantecedentibus de arbore Scientiæ Boni
& Mali diximus: ad alteram progredi-
mur, feliciorem longè, ſcilicet ad arborem-
vite. Ubi primò de nomine quæ ſtio eſſe
Poſſet, cur ea ita fuerit dicta. Ubi quidem
Ohr ſoſtomi deciſio ſufficiens nobis eſſe pos-
ſet, qui Hom. 18. pag. I110. ait: Si curioſa-
Ius aliquis rogat, quare lignum vitæ appellatum
eſt; Sciat; Si noſtris rationibus innitamur, non
Poſſe hominem omnia DEl opera perſerntari: .
Verum, quia aliis Patribus & Theologis
non fuit res viſa aliena à meditatione theo-
logica, unde illa arbor nomen VITX habue-
rit? proferemus, quæ alii dixere: Commu-
nior itaque & verior eſt ſententia, ARBO-
REM hanc dictam fuiſſe VITr, ſeu itarum
ab INDITA vi, quia videlicet ex ordinatio-
ne divina, Vn habuit & eſfcaciam ad con-
ſervandam vitam hominis. Decet hoc An-

guſti-

(Vinus!

iture

8

liinc⸗

imeon

lhnipti,
Eeadem
ſen becl
iu-B.
etbayd,
Unhl;
Fenigi
lrO.)
KAr

Ur
Uünin!
füicii
men
e⸗ Cu
Acei

molland

Nle

et
Unr
uhee

Ain

ſeſteonk

ge.

aher
etoc
biiten
lleyr⸗
ionifr⸗
nelmn
onnet, to
ltonk
heologt
netker⸗
ebve⸗
Commu-
Anh⸗
nVitorEe
glintio⸗
2l con⸗
oeA⸗

(217) 06.

guſtinus Tom. 3. lib. 8. de Gen. ad liter. cap. 5.
dicit: Quanquam corporalem cibum talem, exi-
Nimem; talem iamen illam arborem præſtitiße,
nO Oorpus hominis ſtabili ſanitate firmaretur.
Et in cap. præced. quarto refutat ſenten-
tiam eorum, qui hiftoricam hu jus arboris
deſcriptionem accepere ut allegoricam. Vi-
de eadem tradentem Origen. Homil. 1. in
Gen. Bedam in Gloſſa ordinar. Hugon. Car-
dinal. B. Luther. Comm. in Geneſ P. 21. F.

Gerbard. Comm. in Gen. p. 51. Zoſtatum de

Madrigal- ad cap. 2. quæſt. 9. Cornel. Lapi-
de in h. I. p. 72. H
Vera igitur hæc AnBoR VrTX fuit à Deo
Ter Opt. Max. Creatore producta: An U-
NA vel plures; otioſa eſt quæſtio, ſilente
Scriptura: Communior eſt ſententia, quod

unica: nam Sacer Codex, ſemper de ea lo-

quitur in ſingulari: neque pluribus opus
fuit ab initio, cum duo tantum eſſent ho-
mines, & una illa etſi plures fuiſſent, ſuffe-
ciſſet: ceum non fauiſſet ita cibus quotidis-
nus: Accedit, quod auéto humano genere,
procul dubio etiam arbor illa fuifſet propa-
ganda.
Sic etiam, cujus formæ fuerit, quæ-
ritur: Supra citatus Toſtatus ſuſpicatur,

quod ſpecificam a cæteris differentiam ha-

05 bue-

—

(218.)

buerit, eadem tradit Mercerus, & TYorniellus
in annalibus ſacris.
Cæterum an ARBOR iſta vitz me-
dicamenti vim habuerit, quæſtio eſt inter
Doctores magis vexata; nos ſanè, cum
hoc dubium jam ſupra fuerit diſcuſſam.
breviter id decidimus negative. Nam
ubicunque medicamentis opus eſt, ibi ne-
ceſſario morbus aut vitioſa quædam qua-
litas exiſtere debet. Morbi autem & tales

qualitates præambulæ ſunt mortis: Quare

aut admittenda eſſet in ſtatu illo perfectæ
felicitatis miſeria, morbus, & mors, quæ
uſuræ tantum ſunt & ſtipendia peccati, aut
negandum erit, arborem vitæ habuiſſe vir-
tutem medicam.
planè autem inepta eſt ſententia Corne-
lii à Lapide, qui in Gen. c. 2. ſcribit: Non
potniſſet hoc lignum prorogare vitam hominis
in omnem æternitatem; propterea. qu0d S ipſum
hoc lignum fnerit corpus mixtum. &; corraæpti-
bile, cujus vis & vigor tandem fniſſet peritu/a:
Quid enim obſtare poteſt, quo minus Deus
zternitatem Creaturæ, tam perfe tæ condi-
tæ dare poſſit. Unde retè igandus in Synt.

V. T. ait: Sicut DEUIS in eternum exiſtit, ita
potuiſſet hominis natnra poſt Creationem dura-
re in eternun: & Bonfrerius Socium Reli-

X

—
HMB it
beterY
inba
An nod
lile ex,/
ef bo
tnio⸗
lor eni
luecie
DE
onlerya
Ci
uiesfo
Ene
Deng
dhian
len
UIl
ulrer
efſiio
Eſele
ie U
EIi Dor

e

ANnl

li mie we
ſioetkine
lin, cun
GlMm
wt. Nn
ekt ibin⸗
llam nr⸗
en tles

Nt n

lo n
,
mti,
prile ui⸗

Nin one⸗
ibit: Nn
mnr unn
AGi
G aumit
ſetpniict
ninuseu
Arcondi
ℳinöfn
ren,
cinn kel

4

gol

( 219.) .

☚

ionis ita caſtigat. Autto humano genere: ni=

vetat dicere „hanc arborem propagandam-
ſiive in Paradiſo, ſive forte extra Paradiſum, ad

enum modum quo cæteræ arbores propagantur.
Unde ex hac arbore ſeneſrente, non ſatis colligi
poteſt, hominem tandem mariturum faiſſe, in-
ſtatu illo Innocentiæ, ſi in terris relidtus fuiſſet;
Arbor enim illa licet non in Individuo ſecun-
dum ſpeciem tamen perpetna fuiſet futura Quin
& DEUM Arborem illam in perpetuum
conſervare potuiſſe, extra dubium nobis
eſt. Quis enim potentiæ ejas tam anguſtos
limites figere audebit. Vid. Zoſtatus, qui in
eadem prorſus eſt ſententiia.
Denique notandum eſt Hieronymum
Zanchium in lib. de Creat. c. I. F. 8. exiſti⸗
maſſe arborem vitæ typum fuiſſe EvANGE-
EII, ſeu CRISTI, quemadmodum arbor ve⸗
tita LEGIS. Verba ejus ſunt: Illæ duæ ar-
bores in medio Paradiſi. & ſibi invicem vicinæ
apertiſſimi fnerunt tpi Legis & Evangelii, ſen
Chriſi. Lex docet, qaid bonum, quidve malum;
Chriſtus vita eft vera & ægterna. U traq ue in
medio Paradiſi, quia Lex & Chriſtus in medio
Eccleſiæ ſemper proponendi ſunt filiis Adæ UIna
prope alteram, quia Lex ducit ad Chriſtum.
Sed hæc nobis non probantur: Nam pri-
môò, Chriſtus n potuit in Statu Integritatis
pra⸗

(220.) £

præſgurari, quia non veniſſet ſtatu illo per-
manente, inutilis ergo eſſet præ figuratio,
pro eo ſtatu, in quo præfiguratum nun-
quam fuiſſet. Secundòô, Chriſtus vita eſt,
ilorum qui in peccatis mortui ſunt. Ipſe
enim eſt vita & reſurreétio, ut, qui credit
in eum etiamſi mortuus fuerit, vivat. Joh.
1I. v. 255. At in Statu Integritatis mors non
fuit; itaq; nemo viviſicatione opus habuis-
ſet. Den que Scriptura Chriſtum nobis ſi-
ſtit, ut Mediatorem inter Deum offenſum,
& hamines peccatores: At mediatione tali
non opus fuit in fœdere primo, ubi partes
erant amiciſſimæ, quid igitur typo opus.
Et cur Deus Adamum poſt peccatum à ty-
po illo abegiſſet, ubi tamen vel maximè

ipſi opus erat.
QUEST. XXIII.

Aℳrn Lex de Sabbatho locum ba-
buerit in ſtatu primo?

Summa.

ro & contra pugnantes.
2. Adoptatur Sententia affirmans.
3. Contra exceptiones negantis partis defer-

De

me

Dar

houm hab

ilega
Uymaüu

ter e

Ntmiti
nluegn
Cndle
. Tert
mative
lnemn,
Dohis
ednptn
Dpin

ImmOyn

Ukelecen
el u.
Mdii ſ
1 unn
ntll

Wlorgs

. . . Mltenn ad.
I. Proponitur Status quæſtionis, & Dod tores, nünd

hun UI
mibuei⸗
Min bi
lnſr

tuile.
zögunin,
TumI
uniaet
lunt. het
,gicelt
Nt N

eoGnn
slubni⸗

nmohüſ⸗
elenn
lirioetdt
Uiart

po
atumil⸗
el naum

oe.

Dobore

di laen
0

(221.) ☛

E Sabbatho inter eruditos quæſtio eſt,
an Lex illa jam in ſtatu illo primævo
locum habuerit. Multi ſanè ex Reforma-
tis id negant, quos ſequitur Celeberr. Du.

Thomaſius, quanquam etiam non pauci

fint inter eos, qui id affirment; Apud Pa-
tres primnitivz Eccleſiæ in utramque par-
tem hæc quzſtio fuit tractata. In Negati⸗
vam inclinat Juſtinus in Dialogo cum Tri-
phon. Tertull. ib. contr. Jud. Damaſc. Pro
affirmativa ſtant Anguſtinns, Cbr goſtomus &
Theodoretus, & cum lis B. Lutherus, quæ et-
iam nobis longe probabilior videtur, ut-
pote Scripturæ S. magis conſana.
Nam Primò, Deus akcieur Katim poſt ab-

ſolutum Opus creationis benedixiſe, & ſan-

Gificaſſe diem ſeptimum præ allis diebug,

Geneſ. 2. v. 3. ubi verba ſunt: Et benedixit

Deus diei ſeptimo, & ſanttificavit ipſum, cum
in eo ou BISSET ab omni opere ſuo, quod crea-
verat D ElIS; Sanè hæc verba aperté oſten-
dunt, benedittionem & ſanttificationem hujus
diei, ſpectaſſe ſpecialem quandam ejus di-
ſtindtionem ab aliis, & conſecrationem ad cultum
divinum; ut ille quaſi natalis mundi, &
tanti beneficii memoria recoleretur; ut lo-
uitur Philo de Opifcio bominis: Ut proin
tuſtra ſit Franciſcus Gomarus & alii, qui
* PrO=

prolepſin hic fingunt, & contendunt, re=
ſpici ad locum Exod. 16. v. 4. ubi dicatur:
Benedixit Deus diei ſeptime, & ſanttiſicavit
eum, nempe tum, quando manna ante de
cœlo piuens, depluere ceſſavit. Fruſtra,
inquam, hæc dicuntur: Quanquam enim
nolimus negare, quod Scriptura, quando-
que prolepſi utatur; nunquam tamen ad
eam eſt confugiendum, niſi rei natura, aut
circumſtantia, aut neceſſitas id ſuadeat: At
verô nihil horum hic occurrit, ſed potius
variæ rationes obſtant, quò minus admitti

talis prolepſis debeat. Primò, quia ut Deus

quieviſſe dicitur ab operibus ſuis hoc die

eptimo propriè & biſtoricè, non prolepticè:
Ita & benedixiſſe & ſanctificaſſe illum: Uno
enim tenore iſta proponuntur, & de eodem
die ſeptimo Creationis debent intelligi,
non de alio ſimili, quod etiam notat arti-
culus — demonſtrativus. Secundèò, quia
poſità prolepſi ſenſus verborum Mofis erit,
Deus poſt ſex dierum opus peraétum quie-
vit die ſeptimo, ideò poſt annos bis mille
quadringentos & quinquaginta tres bene-
dixit ſimili diei, & eum ad uſus ſacros ſan-
tificavit, quod quàm durum ſit & coactum
nemo non videt. Tertiò nulla folida ratio
afferri poteſt, cur Moſes voluerit in fim-
. piici

ar
ſibiüe
Uuisdte
id nſer
uner⸗
Umiam,
in gtamm
tepfu,
llptbre
mdo, d
un in
sgne
ne a
Ronle
Men
ibe⸗
fupont
Unen
1 ſ
ſinit,

n ſahe
ahfin
are⸗
(k
nd
lt exe,
(Alzenl

lkhei

Ndnt
Midcan
ſicien
Inmed
Ultke,
Uümein
Cntr
1tanet
Ne
Glengt
ligiu
us An
iautben
in hoce

Puhit.
Umboo
letolen
tintlin
notata
Hndo gu
Mobren
unguie⸗
bis ⸗
ges dene⸗
zans h⸗
ccorblun
Dlchado
kuin.
ſie

6 (223.) £
e — „ ecerte-
plici hiſtoriæ ſeu rerum geſtarum, bis mille
annis antequam extiterint, narratione, ali-
inſerere, quod ſuo tempore demùm
fatum erat; Cum hoc apertè tenderet ad
hiſtoriam, quam texebat obſcurandam po-
tius, quam explitandam, nullo addito iſtius
prolepfis, vel minimo indicio. Unde Cornel.
4 Lapide te ctè ait: Planiſemè Deus à mundi
exordio, diem illum ſandlifcavit, id eſt actu
frſtum inſtituit, colique voluit ab Adamo,
ejusque poſteris pio otio & cultu Dei ma-
Ble gecolendo beneficium Creationis
Secunda ratio nobis eſt: Qnia Exod. 16.
v 23. Mentio fit Sabbathi, tanquam jam
noti & ſolennis inter Iſraelitas ante ipſam
legis promulgationem, in datione mannæ:
Cùm jubentur colligere die ſexto & ſepti-
mo, quod Sabbathum erat Domini. Iünd
eſt, inquit, quod edixit ehova, quiæs, Sabba⸗
thum ſanttum eſt ebovæ Ccras, quod oocturi e⸗
ſti, coquite bodie. & v. 26. Sed diebis collige⸗
th, die verò ſeptimo Sabbatho, non erit, & V.
30. Conſiderate, quia DEUS dedit vobis
ipſum Sabbathum, manete quisque in lo-
co, ne exeat quiaque è loco ſuo, cilicet ad

colligendum manna, ſic quieſcebat popu-

lus ſeptimo die, quod dici non poſſet, niſi
Jam

(224.) £

jam tum Sabbathum inſtitutum fauiſſet &
præceptum à DEO. Nec excipi debet: Hic
demum inſtitutum fuiſſe, quum Dominus
ait, cras futurum Sabbathum. Quia quomo-
docunque legatur, ſive cras eſt, ut plerique
interpretes vertunt, five in futuro cras erit,
ut alli nonnulli, quorum neutrum eſt in
Hebræzo, hoc non notat primam Sabbathi
inſtitutionem, ſed tantùm ejus confirma-
tionem & hortationem ad illud ritè obſer-
vandum; Nec tam ſolennis diei inſtitutio,
tam obſcurè fieri debuit, ſed ſolennem et-
iam & claram præcepti divini declaratio-
nem habere debuit.
Tertiô, quia verba præcepti quarti, re-
cordare diei Sabbathi, ut ſanttifices illum, non
obſcurè innuunt legem hanc non tunc
primò datam faiſſe, ſed tantùm renova-
tam, poſtquam in deſuetudinem veluti ab-
ierat, ut curam fingularem in hac re adhi-
berent, nec poſteà traderent hoc mandatũ
oblivioni, ut anteà fecerant, quod verba ſe-
quétia confirmant, ubi repetit Moſes ratio-
nem inſtitutionis allatam Gen. z2. de requie
DEI, G& benedidtione ac ſandtiſicatione diei ſe-
ptimi, quod ſatis indicat Sabbathum tum
Inſtitutum fuiſſe, quando ratio illa locum
habuit. Unde Calv. in Exod. 20. I1. Ex hoc
loco,

1.
ſen t
W ſehe

r en

tleſte

Qurta
(werſ.
ſolns re⸗
s

Ulr ol
Uhn i
Unn fui
in leſ⸗
Weun dt

Gir ne
eteztd
lcrit ſdi

Merim

nltoi⸗
ptut
luen

—
nfiick
Geber A

NDomime

uftomo
uküe
Uocttsi,
unckin
n Wict
8lar⸗
dd⸗
Uinchonn
lennener
Ceclain

guati ,.
ionon
Don kune
n Lencde-
elwic
c Kadi⸗
e manditi
Aietbaſe
loſes tatr⸗
de fepe

ore ei⸗

thum tun
Ualocun
II. Ex hoe⸗
ſoco⸗

6 (225.) D

loco, inquit, probabili conjectura eliitur, Sab-
baibi ſandtitatem priorem Juiſſe Lege, ſcil. Mo-
ſaica. Et certe, quod ante narravit Moſes, Ve-
titos fuiſſe die ſepltimo manna colligere, videtur
ex recepta notitia & uſu ſumtum. Et quum-
Des Sandtis tradiderit ſacriſicandi ritum cre-
dibile non eft, omiſſam fuiſſe Sabbatbi obſerva-

Quarta ratio ſumitur ex Epiſtola ad Heb.
4. à verſ. 3. usque ad 10: ubi oſtendit Apo-
ſtolns zequiem illam æternam, in qua feli-⸗
citas cœleſtis vitæ ſtabit, quamque DEUS
Gliis fuis præparavit, non modo per terræ
ſantæ poſſeſſionem, verum etiam per Sab-
bachum, jam inde à condito mundo adum-
bratam fuifſſe; ut rectè id exponunt An-
dreas & Eucas Oſiandri: DEUS ergò quie-
ſcens die ſeptimo, abſoluto opere Creatio-
nis, eum diem ſanctificavit tripliciter; Ex-
emplo, facto & Præcepto: ExEMPLO, dum ipſe
quievit, non quaſi laborando feſſus eſſet,
ſed quia non modo defüt novas produ-
cere Creaturas, ſed & quia acquievit & com-

placuit ſibi in opere ſuo jam conſummato,

præſertim in homine ad imaginem ſuam
condito, iisque facultatibus inſtructo, qui-
bus virtutes DEl in operibus ſuis ſplen-
dentes agnoſcere, & celebrare valebat⸗ U-
P 6⁶

s

de FacToO ipfſo ſan tificavit DEUS Sabba-
thum, cum hominem recens conditum ad
contemplationem operum ſuorum intro-
duceret; quare Sabbathi infſtitutio, cum
confum matione operum divinorum, &G
maximè hominis immediatè con junéta eſt;
ut tam excellens machina & opificium in-
centivum eſſet Amoris Divini; calcar ad
gratiazum actionem, ſtimulus ad laudem
0.

& gloriam Divinam.

Pariter & PRECEPTO ſandtificavit; nam

exemplum ſuum voluit eſſe Regulam pri-
mo homini: Et ſanèe, cum nemo ſanus ne-
gere poſſit, quod Adamus etiam in ſtatu
integro culum DEO tanquam ſummo Be-
nefactori & Authori exhibere debuerit, u-
na cum uxore & liberis, quibus in devo-
tione, precibus, gratiarum actionibus, hy-
mnis præire par erat, Ita convenlens quo-
que fuir, ut certus dies à DEO ipſo in illa
Qorrz deſignatus, ſumeretur, in quo ab
oranibus aliis operibus liber Homo toto a-

nimi & corporis impendio DEO vaca’et.

Neque hæc obligatio, aut ratio ceſſavit,

homine lapio, maximè cum ipfi certa ſpes
recanciliations cum Deo data per Promihio-
nem Evangelicam; Hæc enm recordatio
QEETIS DEI incentivum ipfi debuit elc
a

—
oen
inüdie
orem,
oMum.
Upre
r, goo
hr cap
1l
No s
dan
zm
enmman
Eelim in
e ſirt

ci e
Uefitti
emit
leres

ge ſeoo

lmer d⸗
n le
ſhntori
upati

H

EUSK.
Ondtund
Okunn Inr.
uto, cn
inonn, 6
njnbit.

Pfcim D

A d

A lulen

conh: un
eglinſ.
ofannen.
m ilkin
ſaonobe⸗
eheint⸗
Sintere
iens l⸗
40
V0 1010 *
aaet.

eboitelie
14

ad cultum Numinis Supremi, ut nempe ſe-
ptimũ diem eo magis impenderet ad devo-
tionem, ob novum beneficium à Deo ipſi
collatum, cum ejus tangeretur miſericor-
dia præ Apgelis lapſis. Huc pertinet à for-
tiori, quod Chryſoſtomus dixit in Epiſt. ad
Hebr. cap. 4 v. 13.
E' Teober ι S.1ιααι diντσναααιυπ ι ε
απ ς ν à Ged n5Xνιτιαο Tννο οναντ[˙
viav aα. & 7α uMWν 7 75 Sdνααα α
αα ααdRsτovwj, 9. a Poe‿ααα 75 7 * õ
wa* seαοι Ewinde velut præludiis quibwudam,
& grigmaticè aocuiſſe Denm, ſeptimum quem-
que diem in cgelo hebdomadis conſecrare & ſe-
parare Piritnalium operationi.

Reflexio Practica.

Cernis ergo, ù& AvIMA MEA, quæ ſint par-
tes oftcii tui: quam ſanttè tibi ſit habendus dies
Sabbathi. Creator tuus in eo quievit, ut tu
Jnieſceres in illo; & ut in Deo QuIETEM tnam
quæreres. SeX tibi ſunt conceſſi dies, ut tua
tractes negotia, victumque tibi & Tuis quæras.
Unum ex hebdomadario Circulo vult, ut in ſo-
lidum conſecres Creatori nunc etiam Cratioſo
Reparatori tuo.
Ingratiſima & AIMA MEA, fi tam ſan-
P 2 Rum

t (2 ⁸.) &

—————

Rum, tam ſalntare praceptum negligis. In tnum
diſpoſitio hæc divina ſancita est commodum
Quid enim fruttuoſius, quid ſnavius, ꝗquam unioè
auherere DEO ſuo, tanquam rerum omninm-
FNI, G& SMAO BONOD.
Hune diem ſi Creatori & Reſtauratori tno
impendis, æternitatis colliges fruttus. Nihil
fruſtra DEO impenditur; nihil ſine ingenti fœ-
nöre. Won eſt otium ſterile in DEO qnieſcere;
ſed eff ſummum pietatis exercitium, quæ opn-
lenta & certa poſſidet promiſſa hujns && æternæ
vitæ. Non fruſtra in diei iſtius conſtitutione,
nec MAXNE neo VESPERA noOminata. In aterni-
tate, quam QOnies Sabbathica reſpicit, nec MANX
eſt nec VESPERA, ſed inocciduns Beatitndinis
inexplicabilis Dies.
QOnare, AIMA MEA, diem hunc QnErIS,
nnice Dο tno conſecra: Nihil ex illo tibi, ni-
hil mundo, omnia Authori & Reſtauratori Tuo
tribue. Impar quisque invenitur ad ſingula,
dum confuſa mente dividitur in plura. Zotum-
pnunc giem, ſicut totum cor tuum, vel nibil de-
liderat DElUS tnus. Minus D & M amat qui
aliquid Cun Eo amat. Unicnm eſt Circuli
centrum, in quo omnes lineæ concurrunt. Uni-
eum quietis noſtre centrum eſt DEUIS. Deſipit
qui extra Deum, in tempeſtnoſo mundo quietem
quærit. Nibil extra centruu ſunm Aricfnert
J*

—

vne
uuftn
hne i
n, N
l re
!:
eſtien
Uldd.
lier
naxin
atimni
n Mu
uifin
uln o

Aplim,.

ys anue
