Domino gloriatur. Ah. Anima mea, ſit Zna in

DAO gloria, ſic erit perennis. Excelſa eſt Pa-
tria Civilas cœleſti. Humilis ett Vra; Ergo ji
quæris patriam, cur non calcas banc VIAn.

QESTIO XVII.

An imago primaæva ſtæerit in
Dominio in Creaturas?
Summa.

1. Epiſcopii Sententia proponitur.
2. Sociniani conſonantes adduntur.
3. Sententia ipſorum expugnatur.
4. Vera ſtabilitur. ,
Ta cenſet Simon Epiſcopius in Inſtitut. Theò⸗=
logicis p. 25°3. ubi ait: Ex textu Scripturz

liquere, hominem dici fattum ad imaginem DEI.,

ratione Dominii in res creatas; Sive propler ſi-
militudinem dominii divini, quod tanquam Dens
in res creatas habebat poteſtatem, aut habitu-
rus erat ex divina voluntate. Paria habet p.
359. ubi inquit: Zotus homo ſpeciali etiam iſte

3a
prærogativa donatus eſt à DEO, quod ſit Faer

ad Imaginem DEI, id eſt, vel Majeſtatem al
quam egregiam & inſignem divinæque ſimilem
inter cetera omnia gerens; vel us, anthorita-
Ü2 tem

L2 (180

U

*) &

tem, Imperium & dominium habens in omnia,
DEI inſtar.

Præcepter Epiſcopii Jjacobus Arminius

planè à Difcipulo diverſus eſt: Is enim in
Diſpurationibus Theel. p. m. 57. fatetur,
quod Imago primæ va ſteterit ratione istelle

us in Pbikuti. Katione voluntatis in Juſtitia

& Sandimonia veritatis: ratione corporis,
quod home moriturus non fuiſſer &c.
quanquam hæc dona faciat Superuaturalia
ſmpliciter, in quo Papi Zat.
Sed Epiſcopium deſerto primo Nlagiln
ſecuti Curcellæus, Leimd borch, & alii. His
potiſimum rationibus, quis fi mago primé-
ne r keriſ⸗ in perfetliane inte Heltas G volugta-
ſan etiam Angeli & à ſortiori quidem di-
cena eſſeut creati, ad Imaginem brima vam, cum
iUli non minores dotes babuerint in Intelledu G
Voluntate, qudm primks Homo., imò ſortè Ma-
jores. At verò tale nihil legi in Scrprura
S., ſed ſaltem de Homine id dici, Deum-
que ipſum hanc rationem dare, & ciar!
verbis exponere, cur Homo o gerat Imagi-
nem ſuam, quia videlicet Dom Inus fit con-
ſtitutus omnium animantium in terris.
Secundò inquiunt: Nos vi noſtrarum 5-
Pothefiunm non paſſe negare, 1n0d uago divina

eonhkiſta in domiuio in Creatnras, naui by) Opotbe-
ſin
1

ceen

it nifi. e
tle)

N.
nſe R

ſtoai ide⸗

andr

gjl
n De⸗

—

1

ln lece
1 D
Mtio non

ninen
ir Kar
mien
izere
ſistſti
Ueiuge.
len
ler o
ininc

Mnen⸗

ld en
ſi Neir
Uenin l
nnoſ
Il K.
Unde
lon eſe.

—

els ri

nniin
leninin
Sler,
gineſrele
denpn,
iler &.
petmi

1o Mla
ali.
evon
rddis
1Krpi
i, Deun-
e ſircone
teitis.
1phe

*

—

An neſtram eſſe, quod dotes in Intelledtiu & Vo-

luxtate per lapſum ſiut amiſæ: at Scriptaram J.
Gen. 9. dicere: Imaginem Divinam auhuc ſu-

pereſſe; Rationem enim afignari, cur Homo non

iit occidendus, quia videlicet ad lmaginem Dbl

ſit conditus. Loqui autem textum 4e tempore
poſt lapſum, & dicere, quod etiamnum poſ la-
Pam Dens hominem faciat ad Imaginem ſaam:
Ergò neceſſariò adhuc in honine upereſſe, Ima-
giuem DEI, nec amiſſam eſſe. Alioqni inſtant,
ratio non concluderet: DElls ante Lapfum fecit
bominem ad Imagivem ſuam, ergò poſt lapſaum-
non eſt oecidendus. Nam ſi ante lapſam ad I-
maginem DEI conditas eft, ſed Imaginem DAI.
non habet amplins, non poteſt i2, qnod non am-
plim e f, in Cauſa eſſe, qaare hodie bomo non ſit
occidendes. Sð
Hauſere hoc virus Arminiani procul du-
bio ex Socinianis. Nam Socinus & Smal-
zius ita diſcurrunt, Moſen Gen. 1. 26. ſei-
pſum exponere, quod Imago DEl nihil fit
aliud, quàm dominium in Creaturas, cum
ſeripſerit: & dixit Deus: Faciamus homi-
nem in Imagine noſtra, juxta fimilitudi-
nem noſtram, & dominentur in piſces ma-

ris, &c.

Unde aſſerunt pariter, Imaginem DEI
non eſie amiſſam, atque ad dictum Jacobi
M 3 pro-

provocant tcap. 3. 9. dicentis: In qua bene⸗
d cimas Patrem, & in ipſa maledicimus
homines, qui ad imaginem & fimilitudi=
nem DEl creati fint.
Verùm, ſi conſulatur Scriptura Sacra,
hzc Arminianorum & Socinianorum ſen-
tentia planè ibi fundata non eſt; Nam ut
ab ultimo incipiamus, quod Arminiani &
Sociniani commune habent, & in primo
argumento etiam dicitur, gratis & ſine fun-
damento a Socino & Sociis aſſumitur, quod
in iis verbis, && dominentar in piſees maris,
habeatur expoſitio Imaginis divinæ. Sed ſi
res probè inſpiciatur, duo Hiſtoricus Divi-
nus de DEO Triuno deliberante dicit: U-
num eſt, quod decreverit hominem ad I-

maginem DEl creare; alterum, quod porrò

ipſwi hanc dignitatem ſuperaddere voluerit,
ut dominium haberet in omnes Creaturas:
neque obſtat, quod inquinnt, copulam-⸗
ET, ſeu Vav in Scriptura S. ſæpe, maximè
autem in hoc loco eſſe Explicativam, ſeu
Explanativam, pro, ID EsrT, ScILICET, po-
ſitam. Quanquam enim id in quibusdam
locis admittamus; non tamen conſequens

eſt, quod etiam in loco Gen. I. 26. Ad hæc

manef hoc ejus naturale & proprium offi-
cium, ut copulet, nec ad iftud accidentale,
vi⸗

4

amr
idelic⸗
niſi man
uarun
Keint
Coutexti
zrucn
Pem
ancze
Kcun
ceando
u, gu
in (rert
lisi,
n inen
aen,
Ral
beun
Cünnon

(lkcien

henlcan
Ilipice
Nitenen
UuN Gin
enr le
Gnldor
inumg.
Inigne!
lofonn
Manl,

rmueme
gun bee
okinen

ldnt

nm,
winkr.
Nunn
minnik
inpiro
Srekr.
Niugl
Hin Miß,
1e Klſi
lebimd⸗
ckt: V⸗
cenm Al.
goo Pond
e velcenn
Creatunt

copblam.

e,axin
ivam,
LICETY,.
bibuslin
onſequen
6. Adhu
iumofr

ilentl
l⸗

5 (183.)

videlicet quod explanet, decurrendum eſt,
niſi manifeſtæ ſatis rationes afferri queant,
quarum nullam afferre peflunt Arminiant
& Sociniani, ſed contrarium porius ſuadet

contextus; Nam ſi ibi 76 E' eſſet explica-

tivam, ſequeretur, quod ad Imaginem Di-=

vinam etiam pertineat vis ſeſe multipli-

candi, per idem enim Vav, connetuntur.
Secundo, ſi executionem decreti de
creando homine inſpiciamus, deprehende-
mus, quo in loco ſit ponendum dominium
in Creaturas, nempe ad conſequentia Ima-
ginis Divinæ, non ad conſtitutiva ejus. Hic
enim in executione habetur procefſſus; Pri-
mum eſt, faciamus hominem in Imagint
noſra ad fimilitudinem noſtram. Secun-
dò, faciamus autem maſculum & fœminam;
Cùm non ſit bonum, hominem eſſe ſolum,
ſid faciendum ipſi ſi ad jutorium. Tertiò
benedicamus ipfſis, & demus ut creſcant &
multiplicentur, & impleant terram, & do-
minentur in piſces maris. & in aves cœlo-
rum, & in beſtias & in omne reptile, ſuper
terra reptans, &c. ubi apertè cernimus,
quod dominium in animantia non ar ius,
imò tanquam remotius, non tam arcte cum
Imagine DEl cohrreat, quam ſexus diver-
ſus hominum & multiplicatio generis hu-
mani. M 4 Ne-

(184.) £

Neque eſt, quod hic excipiant Socinia-

ni, gratis hunc ordinem poni, & quaſi ſup-

plementum fieri, cùm hoc ſit ſapere extra
Scripturam, aut eam ſupplere velle, tan-

quam inſufficientem. Non, inquam eſt,

qued ita excipiant, reſpondemus enim,
non eſſe infrequens Scripturæ Sacræ, ut in
duabus aut pluribus textus partibus, ubi
res exdem repetuntur, jam in prioribus,
jam in poſterioribus aliquid ponat omit-

tatve, ut ſe mutuò ſuppleant. Sic Gen I.

modo in mandato Creatoris aliquid habe-
tur, quod in effectu non reperitur, & in ef-
fectus deſcriptione ponitur, quod in man-
dato omiſſum erat: conf. v. I4. 15. 16. 17.
18. item verſ. 20. 21. 22. Denique quod K-
piſcopius addit, ſtante noſtra ſententia ſe-
cuturum etiam Angelos dehere dici ad I-
maginem OEIl creatos, id nobis abſurdum
non eſt, ſed de hoc puncto alibi. Videatur
B. D. Schmid, & Doëtiſe. D. Majus.
Ad ſecundam rationem Varii variè re-

ſpondent: nam quidam exiſtimant, reſpici

in loc: Gen. 9. ad rudera Imaginis primæ-
væ, quæ adhuc poſt lapſum Gperfnt In
qua ſententia etiam eſt Paræus, qui ita ſcri-
bit: Katio quinta probibiti homicidii deſumitur
⁴ dignitate bominis; Imago DEI impnnè non-

rteft

–W

—
tef
nlelie.
INiob
Alrt
aremm
(Ciin
Hune
lzc
Locellr
ſeit pl

ulwe,

n, gu
uminr

firhn.
ſtei

eG
Uüite

uhg
idi

in cono
Du Non
D
n, Mun

oege

Dim hun

eee
NR Soenl.

h

ſeeen
Nele, tn.
Mun h
un erin,
Nn mn
iben, wi
Niniu
dni⸗
Re Cnnl.
gucbe⸗
,i.
Ginane
1 16. I.
gonl.
Menta
e dieiddl
aliränm
i Viden
6.
ji vaien
mt, lehjin

nis primz.
e⸗ 1
uiit⸗ ſei
i deſnih
ni

P

5 (185.) .
poteſt deſtrui, qaoniam læſa lImagine DEI, DEx-
us læditar. At homoleſt cum Imagine D El fa-
tus. ergò impunèe occidi non poteſt.“ Qui igitur
nolunt abſtinere à ecdibun propter naturæ vin-
calum, aut pœnæ metum, ſaltem DEl reverentia

nennen

abſterreantur, nec Imaginem ejus lædant; Si qnis

objiciat, haginem D El in homine eſſe deletam,
manet tamen vernm, hominem ad Imaginem DI
fadum eſſe.
Hæc verò Reſponfſio Paræi diſplicet Dn.
Cancellario Oſiandro, qui cum Grawero
aſſerit, planè nullas dari reliquias, ſeu ru-
dera Imaginis primævæ in homine poſt la-

pſum, quia illa tuerit ornamentum quod-

dam animæ conſiſtens in San ſRtitate & Ju-
Ritia Eph. 4. v. 2 4. At veròô nullas Sanéti-
tatis & Juſtitiæ reliquias deprehendi in ho-
mine poſt lapſum, cuùm fit caro de carne.
Alii cenſent, reſpici hic ad renovatio-
nem Imaginis Divinæz, quæ generi humano
in Chriſto decreta ſit, & pdelihus revera
etiam concedatur: & ſanè certum eſt, quòd
Deus Noacho placatue, & qui in commo-

dum non temporale tantum, ſed & ater-

num, Mundum diutius cenſervare confti-
tuit, loquatur: Statuit igitur hominem non
eſſe occidendum, ut befſtiam, argumento à
prima humani generis inſtitutione deſum-

ℳ ( 196.) 2

to, eum in finem, ut ad renevationem ſeu
reſtitutionem Imaginis amifſſæz redeat, &
vitam æternam, conſequatur. Et ab hac
ſententia alienus non eſt Doctifsemus Se-
hafti: anus Schmidius, nec Lucas Ofander
in Comment.
Alii putant, reſpici in hoc loco ad Sta-
tum primi hominis, qui tanquam Capuc
naturale & morale torius Generis humani

neon tantum PRoO SE, ſed etiam pro tota po-

ſteritate Imaginem primævam acceperit;
Inde omnes ejus poſteros dici poe ad I-
znagin em Di lvinam conditos; Nec Propte-
defeciſſe DEO j jus ſuum, prohibendi vi-
elcet, ne quis violet Imaginem fuam, Hi-

cet defecerint homines in Adame & cum

Adamo, & excuſſerint Imaginem primæ-
vam.
Wwobis ſalvo meliore judicio, media placet
ſententia, utpote quæ minores habet diſionltates.
&& analogiæ fdei quàm maximè conformis; licet
duas alteras etiam non ſuſtineami damnare.
Denique id etiam contra Epiſcopium
advertendum eſt, quod licet admitteremus,
quod tamen nunquam ſiet, Imaginem pri-

mævam conſtitiſſe in dominio ſupra Crea-

turas alias, maximè ſupra animantia, ta-
men ne ſie quidem Epiſcopius probaret,
Ima-⸗

pagien
pameis
petir
4 guo
Motant

(eutgen
le per
rkmin
iniibu
ndiequ
ſoch en
ds nin
ſt,
in⸗ tutue
Ni nit
Cruxiun
ciiitlun
Aſerdi
ODmüqu
aars

Piunnd

(esterae,

famce
Csmm
kulis
le o⸗
Choron
ahue

—
tionenet
kelet5
Nre

Cänke

deolt
uunln
zikun,
Notoa
eel
hal
e noee⸗
gbenäl
mno Kann

nen enr.

ſleet
ekens
ſſnni,
Amate

glleohin

ttetenn,
ginen)⸗

upr (er

anti, 4
nrohmet
Ius

5 (187.) ☚
Imaginem primævam adhuc ſupereſſe; nam
quamvis aliquod hominibus in creaturas
ſuperſit dominium, non tamen ſupereſt il-
lud, quod ab initio illis conceſſum fauit.
Non tantùm ex ea ratione, quam alii quo⸗

que urgent, quod poteſtas illa in creaturas

valde per hoc ſit diminuta, quod homo
poſt lapſum tot detrimentis & periculis ab
animalibus irrationalibus expeéctandis ti⸗
mendisque obnoxius eſt; ſed hoc etiam,

quod e jusmodi homini ab initio dominiũ,

quod mundum ſanéctumque ipfi eſſet, col-
latum ſit, hodie verò ſi extra Gratiam fit
conſtitutus, cujusmodi omnis homo eſt,
juxta naturalem ſuam conditionem, tale
dominium, neceſſariò immundo homini
exiſtit IINMUNDUM. Conſtare id poteft
ex verbis Apoſtoli, Tit. z. 15. ubi dicitur:
Omnia quidem munda mundie, pollutis
verò & incredulis nihil mundum: Si nihil
ipſis mundum, utique nec dominium in
creaturas. Adde, quod haud obſcurè Apo-
ſtolus de cibis loquatur, quotum alii Ju-
dæis mundi, alii immundi. Sed omnes eſſe
incredulis immundos, concludit Apoſto-
lus ex ipſa univerſali regula ſua. Jam verò
ciborum poteſtas ad dominium ſuper
creaturas pertinet. Quare & dominium ſu⸗

* (188.) *

erseen.

per cresturas hodie ſuperſtes, hominibus
in credulis immundum eſt.
Qod sd locum Jacobi attinet, zeſpon-

demus ex illo planè nen probari, quod

quicquam de DEl in homine Imagine, in
qua ab initio creatus ſuperſit; Sumto lma-

ginis DEl vocabulo juxta ſtylum Biblicum

non Ecclefiaſticum. Neque enim nega-

Imus, Intelleétum, Voluntatem, dominium

in creaturas, diſcrimen honeſtorum & tur-
pium &c. in homine ſupereſſe: Sed juxta
Stripturz ſtylum ad Imaginem non perti-
nere. Jam verò ut oſtendam as, quod di-
Gmus, primô obſervamus, ab Apoſtolo,
homines junta fmiltudinem DKI factos
eſſe, dicente, ad Genefin Moſaicam reſpici:
Ita quidem ut heoc velit, homines ab initio
naturæ ſuæ in Imagine DEl conditos eſie,
in fuis nimirum Pazentibus: non azutem
nativitatem unius cujueque hominis re-
ſpicere. Neque enim Scriptura Novi Te-
flameati, cum de nativitate hominis loqui-
tur, voce gineeg ſimpliciter, nudè, & fine aliis
vocibus ad nativitatem hominis eam re-
ſtringentibus, uti ielet. Fatentur ſanè hoc
pPartim Translatores, partim Commenta-
tores. EKx Tranelsroribus Eraſmus perſpi-
cuè de prima Ergatione vertit: Qui ad .
mili-

.*α
nitudin
uo le⸗
(Mnen
An Arel
ripp
cl, Nen
ſovemir
rl
lgober
foeri
tum al
lanre,
Hiigin.
lul
CAl.
Ml⸗
rr
ſnigta.
lr
ne.
en
len
Uir
Uh
(cr.

—

Romune

htr
Mui, gul
lnigte,i
umolre.
Embblonn
tnin irr
HCyminumn
Uumn K.
:Rzun

1non⸗

,golh
Moht
DEIM
cin tſi.
r hin
aliwrele⸗
on en
winin⸗
Mon .
nisbgat⸗
Alhenii
1tead 1
r ſn’ No
omweltt
nu elhi
Cf⸗

ile

(189) 9

militudinem Dei conditi ſunt. Arabs etiam:
quos creavit DEUS in ſimilitudine. Ex
Commentatoribus Flaccius: Item Benedi-
tus Aretius: Juſtinisnus & slli. Et quis
ex ipfa phrafi non videat, ad Genefin re-
ſpici, primamque hamani Generie Crea-
tionem indicari? Humani inquam Gene-
tis: In Adamo ſc. & Eva primis Parentibus:
In quibus cum humanum genus ita crea-
tum fuerit, ut quicquid ipfi acceperunt,
etiam ad poſteros pertineat, ideoque & I-
mago Dl totius poſteritatis eſt, & reétè
dicſtur de haminibus hodienů quoq; quod

ab initio in ämilitudine DEl conditi ſint.
ANANAUESTIO XVIIlI.
AQue Leges data ſint primohomi:;

„» . . .
s & an Lex naturæ ſisam raqtezm Laheat
is Veluntate Divina Indißerensi?
MV Summa.
1. Duplex aſſignatur Lex inſcripta & præ-
ſcripta.
s. Explicatur natura Legis inſcriptæ, ſeu na-
turæ.
3. Oſtenditur contra Vitriarium, quod Lex
Naturæ non fluxerit ex inaerente Polunt⸗te
Divina.
4. Dn. Pufendorſi ſententia ſub examen vo-

catur.
P 0 ſtr

—=

(190.) ½

Paquam vidimus dotes & vires, quas
primus Homo accepit; Ordo jam po=
ſtulat, ut etiam videamus, quas leges à Dro
acceperit: Quanquam autem jam in quæ-
ſtione quarta diéctum fuerit, quod condi-
tio fœderis fuerit PERFECYA OBEDIENTIA
legi præſtanda; Nunc tamen plenius exa-

n

minandum eſt, quæ ratio fuerit esrum Le-

gum.
5 Lex ergò Adamo lata duplex fuit, Na-
turæ ſcil. & poſitiva, five LEx IXSCRIPIA &
PRXSCRIFT A. Lex Walturæ ſcripta erat à
DEO, non in libro, nec in tabulis lapideis,
ſed in tabulis cordis; quod oſtendunt reli-
quiæ, quæ præclari quondam operis ac æ;=-
dificii veluti rudera in omnium adhuc ani-
mis hominum ſuperſunt; Suntque nihil a-
diud, quàm oasα Cillæ &voοαα,, quibus etiam
Gentiles juſtum ab in juſto naturali lumi-
ne diſcernunt. Unde Paulus ait: quod Gen-
tiles ſibi ipſis lex ſint, oſtendentes opus
legis ſcriptum in cordibus ipiorum, atte-
ſante eorum conſcientia, Rom. z. v. 14. 15.

Et hæc lex primigenia eadem eſt, quo-

ad RADICEM & FONDAMENTUM cum Deca-
logo, ſive Lege Sinaitica Morali, ficut e-
him Decalogus præcipit: Dilige Deum tu-
um ex toto corde tuo, totà animà & omni⸗
bvus

us iiͤt⸗
lapalei
imigel
n wocat
kenrocat
mad vit
emodti
Cninet e
Uvet
ta id

bin u
ulnle⸗
nbe
nun r
il⸗
nch e
Mirne
endr.
udbꝛe
nnin
mi
ard

onenent

—
Etiengui
Mton
elgeride
min au
od cond li
CMVnI
Pleniuer⸗
Ceenund,

lerht N
RiCNA
iett
l hhii⸗
dont .
ei
naRenn.
eiüt
Pus euan
wenilur
1
node
entes
otom,
,1.V. I457
cummbee

lne

Deumdh

neKonn⸗
u

*2 (191)

bur viribus, & Proximurn ſicut teit pfam.
Ita pPariter lex naturæz amorem Dl & Pro-
ximi præſceripfit, unde & Jarabus legem il-

iam vocat Regiam, & Apo Kolus am te=
gem vecat he &èαX‿α eς O, „,lege mn da-

24
tam ad vitz am. Rom. 7. 10. Hoc eſti egem

illam, cujus præſtatione vita queomti jam æ=
terna obtiner ti potuiſſet; Et ſane Decalog us

continet ea præcepia, quæ qui fecer it ho-
mo, vivet in eis, Lev. I6. 4. Ea autem pra-
cepta indubiè ſunt lex Adamao propoſita,
utpote cui fœ dus operum inæ destam⸗
fuit, in que vita æterna Promiſſa eſt, lſer-
vantibus legem.
bPortòô bene notand, quod Paulus Rom.
8. v. 3. 4. dicat, legem eam, quz: adhuct a-
Ctionum noſtrarum reguls & norma eſt, &
cujus Aαινοι adhuc in nabis impleri de-

bet, per carnem, h. e. per peccatum inſirm-

tam eſſe, eique impoiüäbüie fa um, ut vis
nobis & medium fit ad vitam æternam ob-
tinendam. Neceſſe ergò eſt, ut ante pe c=
catum hæc eadem lex viguerit. & ſi aperte
obſervata fuiſſet, vi m vivificandiexeruiſſi .
fertiò Deus in ſecunda Creatione eaadem
legem cordi inſcrinit, quam in prima Crea-
tione menti inſcuipferat; Quid enim reno-

vatio aliud eſt, quam reſtitutio nova Prioris

Ratusz

*

ſtatus, ſcil. Imaginis DEl, ad quam Homa

(192.) ₰½

.

primus erat conditus, & cujus pars etat lex
naturæ. Vid. Loc. Eph. 4. 24. & Coloß. 3. 10.

ubi notanter legitur græca vox ava zaers

Wov, quæ vi propoſitionis ara regulariter e-
tat inſtanrationem priſtini, five ejus quad an
teà inerat: Præprimis quia αν νsς, &

avæ αιπιO renovatus Hoc. cit. Coloß. 3.

diſtingguuntur. Quod confirmari peteſt ex
determinatione hujus qualitatis, quæ dici-
tur renovatio ad ſtatum & tempus primæ
Creationis. Jubemur euim renovari adil-
maginem Creatoris noſtri ſive & znonανοαν⁰0,
Col. 5. hinc & pamivum quod legitur, Eph.
4 induite novam hominem «α crea-
tum in juſtitia & fanétitate &c. quo ipfo
innuere vult ioan, five creationem-
primam „ & ſecundam, quæ Zeczeatie

GRive renovatio dicitur, ſe mutuò veſpicere.

Ha argumentandi forma Chriſtus quo-
que utitur cùm matzximonii intes dues con-
ſiſtentis formam redacturus eflet ad inſti-
tutionem primavam. Matth. 19. v. 4.
Diximus, quoad radicem & fnndamentum;
per quad intelligimus Amorem DEl & pro-
ximi. Nam eam quæzſtionem, anv. gr- Lex
de non committendo furto, quod fuppo-
nit, rerum diſtin tionem, item lex de non
con-

oncupil

Benior,
uührerun
rrelike⸗
uif,)
hmur.
Mlit
(wentih
antione
un ge
ut in
l, nam
n guo
llri ti
1n Keut
lun dn
en I ſe
un e
UEnnb
UiN.
Uelng
leec,
Une
teh⸗
lad
in
ulen

e

UankHe
pareakt
Cozr.
1 Ge iur.
Arieve⸗
Glhln
Vorn
1 C,,
Aiect
in gai

npiagtm

ſ
nor N.

uronenn
t lecieal

3 ½
6
*1

v. 4.
tametx
Dlae
ze gr I
od tupyr
ſey de non
con

82 (193.) 88

vn

concupiſcenda domo, aut ſervo, vel ſerva
alteriur, quæ in ſtatu inregro locum non
habuerunt; An ea, isqnam, ex quoque im-
preſſa fuerit primo homini, quod negat Pu-
fendorſ, jam & imptæſentiarum intactam
volumus.
Dedit autem Deus hanc naturæz legem,

& menti hominis inſcripfit, non tantùm ex

ea ratione, ut oſtenderet hominem tan-
uam creaturam ſuam dependere à DEO,
ſeur in eſſe Phyſico, ita etiam in eſſe Mo-
rali, nam hæc ratio Generalis eſt, & ad le-
gem quoque poſitivam pertinet, ſed ut
creatura tationalis conformaretur Authori
ſuo; Sicut enim ipſe Sanétiſſimus eſt, ita
etiam Sanctitatem ab homine popoſcit:
Item ut per conſtantem amorem homo

IIſem per ipſi adhæreret. Unde etiam eſt, quod
elee.

pracepta Juris naturæ, non in mero & in-
differenti DEl arbitrio ac beneplacito, ſed
in ipſa DEl ſanétiſſima natura fundata ſit;
Etenim ſi Deum ideò homini ferre legem,
neceſſe eſt, quia eſt prima Sanéctitas: non
minus neceſſum eſt legem ferre, quæ iſtius
Archetypæ Sanctitatis Ectypa fit. Quo per-
tinet iliud Lev. 19. v. 2. ubi DEUS inquit,

Ego ſum Domina DEUS veſter, Santti eſtote,

quia Ego Santtus ſum. Quod repetit Petria,
N I, Pel.

*5 194. .)
1. Pef. 1. 15. P roinde bonum, quod in in
lege naturæz præcipicur, & malum quod
prohibectur, non ſunt talia ex indifferenti
quodam voluntatis arbitrio & cenſtitutio-
ne, ut cenſet Dun. Fitriariu, Profeſor Leidenſ.
in Coll. mſe in Hug. Grot. de] nre B. & P.
Kx Schol laſtici⸗ Ockaviu in 2. 4. 19. Pe-
triu ab Alliaco in 1. q. 14 Almianua p. 3. tr.
moral. C.1.
Ex Reformatis Z) dloviw, in quæſt. Uluſt.
Sed ex ipſa Juſtitia & Sanetitate DEl efſen-
tiali, tanquam ex FoNTE & RADICGI, id
quod facilè oſtendi poteſt.
Nam ſi tabulz primæ contentum exa-
minemus, quod eſt, dilige Deum iuum ex toto
corde tuo, ex tota anima, & ex omnibus viri-
bus-, ſanè iſtud Præceptum non poteſt ex
ſimplici & indifferenti voluntatis arbitrio
profluere, ſed ex ipſanatura & Santiitate Dei
immobili, qui ſicut ſie non poteſt non amare,
ita non potuit Creaturam rationalem à præ-
cepto iſto abſolvere; Haud dubièe DEOna-
turale eſt, Saummũ Bonum eſſe. Hoc in ipſo
conceptu DEl imbibitur, quod Optimus
ut, Summo verò Bono natnrale eſt. ſummè
mabile eſſe: Rationi & voluntati naturale
eſt, non poife fine cri imine non amate. quod
utt ſummo amore dignum Proponitur. Si

(in igi,

UV,No
conradie⸗

Wu

M ett ſu
lri: De
men er
in qu
nem!
Kecur
Den non
1 nd
pueth/
upere
Menb,ne
u ſe ſeitin
ine
dre

Inrhn

Mnet,
Unbent⸗
ird
e ie r
Pemian
l A
e ut
Nid
Ulcerg

guctn

lunnl

Ntikereni

Vhtnro⸗
Prlaief

uludh
Dlcder⸗
1Dllii

Ntuntre⸗
Rrert
is alt⸗

otk

u abui⸗
lütnet
on aman
lem ae
DEO.
lorinſ
Opens
eſ, fumn
nitu⸗ 4
gun

(195.) £
quis igitur dicat, neceſſitatem amandi De-
um, non ab ipſa DEl natura manare, is hæc
contradicteria dicit: DEUS natura ſua eſt
Summum Bonum, & tamen natura ſua
non eſt ſummè amabilis: aut hæc contradi-
Storia: Deus ſummo amore dignus eſt, &
tamen fieri poteſt, ut nihil Deo indignum
faciat, qui ipſum non amat, quæ contradi-
Gtionem manifeſtam involvunt.
Secundò, ſi præceptum illud de amando
Deo non in ipſius natura & Santtitate immo-
bili fundaretur, ſed in voluntate indifferenti,
potuiſſet DEUSodium ſui in locum amoris
præcipere, potuiſſet præcipere ut blaſphe-
maretur, nam in iis, quæ ex natura ſua ſunt
indifferentia, qui jubendi jus habet, habet
& jus interdicendi, & contrarium jubendi.
Sicut in Vet. Teſt. præcipit ſacrificia, in N.
T. prohibuit. In V. T. fuerunt cultus Deo
placentes, in N non ſunt: Ratio, quia eo-
rum bonitas unicè dependet à DEI diſpoſi-=
tione & voluntate. Jam quis diceret Deum
poſſe æquè ſui odium præcipere, aut bla-

ſphemiam, uti præcepit amorem & ſui cul-

tum? Aut quis aſſerzret, Deum poſſe præ-
cipere, ut Creatura ceſſaret à ſui amore, ſa-
nè hoc idem eſſet, ac ſi Deus creaturæ dice-
ret licet ſim ſuramè Bonus, & Bonum Sum-
N zꝛ . mum,

Re (196)

mum. tamen nolo, ut pro tali habeer, &
licet dicar Sanetus, Ra tamen Santtitas en
res indifferens ut à mera voluntate determi-
netur. Et ideò tantum fit Sastlitas, quia
volo, ut fit tahs.
Tertiò ſi lex naturæ in mera voluntate &
arbitrio divino radicatetur, tum nulla eßet
d ffeientia inter leges, quæ dicuntur Nann-
ræ, & inte postinas item nulla eſſet ratio,
cur non ilæ æquè ac hæ abrogeri poſint;
At verò etiam ſaniore: Gentiles abfurdita-
tem hujus aſſertionis viderunt. Sic enim
Cicero lib. 3. de Republ. citante Lactantio lib.
6. inſt. c. 8. Huic legi nec alrogari ſas eſt, nee
derogari ex hac aliquid licet, neqne tota abro-
gari poteſt. Nec verò ant per Senatum, ant
per populum hac lege ſolvi poſumm, nec erit
alia lex Romæ. alia Athenis, alia nunc. alia poſt-
hac. Sed & omnes gente omni tempore una
ex haæc tanquam ſempiterna & immutabilis con-
ſinebit, unus que erit commnnis quaſi Magiſter
E Imperator omnium Dem gc.
Eccur lex de non comedendo ab arbore
vetita, quæ à Deo etiam lata fuit, ceſſavit:
Cur leges ceremoniales & forenſes Iſra eli-
ticæ antiquatæ ſunt, ea verò quæ legis natu-
I2 dicuttus, adhuc ſtant & ſtabunt in æter-
num, nifſi quod iliz à voluutate divira li.

berè

,—
zere pro
nutab
imdnp
nts Ube
Mn dan
iktmeru
loere de
l petec.
elunt, 8
urNrIX
im efhe⸗
CeriEx
vee
ncre n
Macnel
irponch,
eiven .
(an,2
funcente
enebr
Menim
Mlint.
Aunei
Im meten
Refiare
nDE0,/
AMin an.
1Gi

—
haben e
kecelemi
liu guir

Dltte
ac
lur A.
Arndo.
Aelu:
Dudr
Sic enn
Nariin k
s etrn
ota chir
atun, 4
6 Neen
alue⸗
nhofe l
chiihe⸗

el bere
elten
ſeslinil⸗
Giriral
bens

—

* (197.) 2

berè prodiere, hæ verò à Sanctitate ejus
immutabili, non quaſi ab his voiuntes di-
vina fimpliciter removeatur, abc! ſed vo-
luntas libera in DEO non eſt ejus Radix,
verùm Sanctita: & Juſtitia. Unde quidam
exiftimarunt dici pofle, legem vature pio-
fluere à Sancticate & Juſti ia DEl, fic, ut
hæ perfectiones divinæ, quæ eciam mera
les ſunt, & quidem Summo Titulo, dederint
EssExNTIAM Legi nai uræ; Voluntas verô Di-
vina efficax in ræciſione ad ifla attributa
dederit Exis TENTIAM: Cüûm voluntas divi-
na, ea quæ in mente deſtinata ſunt, execu-

tioni dare ſoleat.

Denique D. Vitriarius ſatina feciſſet, ſi in
hoc puncto, non impurum Zydiovium, ſed
Turretinum, cujas Genevæ Audhtor fuit, aut
Heidanum, aut Witſium, aut Heidepgernm,
Vuos centies magis eruditos & ab erudi-
tione celebriores ſectatus fuiſſet, qui ecam
ſententiam, tanquam monſtroſam da-
mnant.
Turretini Rationes contra eam ſenten-
tiam merentur, ut huc apponantur:
Rationes, in quit ille, ſunt, 1. Quia, nt da-

tur in DEO Iuſtitia & Sanctitas natnralis, anute-

cedenter ad voluntatem ejus liberam: Ita boni-
tas & xſtitia moralis, quæ fnndatur in Inſti-
B . N 3 tia

ge (198.)

tia & Sanktitate DEI, & illius refert imaginem,
non poteſt non eſſe naturalis. Et ut DEUS non
boteſt ſeipſam abnegare, vel non amare Santti-
tatem ſnam; Ita non poteſt non amare ejus ima-
ginem, eamqne uſtitiæ tanquam && Sanctitatis
regulam perfectiſimam Creaturæ præſcribere.
Secundò, quia dutur in Deo Jus aliquod æter-
num, & indiſpenſabile, antecedenter ad omnem
liberum voluntatis attum, per quod ut Creator
dominium babet in Creaturam; ita Creatura de-
bet pendere à DEO, non modò in genere entis
quoad conſer vationem, ſed & in genere moris
quoad cultum && obedientiam, & talis eſt, G
tam arcta illa obligatio, ut contrarium ejns ſit
aαονι Re ſtatni poſſit ſine repugnantia; non
magis enim concipi potest Dei eximere Crea-
turam al hoc oſſicio, quàm ſeipſum abnegare.
Cum ergò tale jus ſit in DEO antecedenter ad
volnntatem ejus, datur regula aliqua juſtitiæ
independenter à voluntate.
Tertièò, ſi voluntas DEI eſſet prima regnla-
jnſtitiæ etiam ab intrinſeco, nt nibil eſſet bonum
juſinm, niſi quia Dens vult; Sequeretur nul-
lum eſſe Atheiſmum, Magiam, Epicureiſmum, o-
dium & blaſphemiam Dei, & alia id genus cri-
mina quæ Deus non poſſet mandare; & eo ipſo
moraliter bona reddere qua præcepta: Quicqnid
enim poteſt cadere ſub præceptum DEI, poteft
etiqu

ahine

—

ian io
lent ie
Gpreihe
iolin
Uletani
Reontn
iuree
Kin D
emla

emimnd

rmmge
uni
kun
ilt/

1 1

—
tingun.
tDklon
nme nie
4 nen,
Halkinis
ſihn.
iſller
1Aonen
en
1len e
Ceſelent
As6S
fiumiß
nogtinn
. 4.
inere
n Aumm
eutneras
iu ſie

mune

1iſthon
Neern
Nrelnn
l genun
tu:
Nlhie

us vel plané unlium certim principium, vel a-

8 (199.) *

wr —— ——

etiam honeſtari. & juſtum reddi. Sic Den po-
terit diſpenſare de omnibns præceptis decalogi,
&& præcipere Creaturæ, ut credat Deum non eéſſe
benuni && ſandtum, non eſſe adorandum, ſed po-.
tius odio proſequenanm, imò &S non eſſe, quod
horret animm referre. Sic Deus ſi velet, poſſet
eſſe author & approbator inobedientiæ hominis,
poſſet enim illi mandare, ne ſibi quodeunque præ
cipienti aut vetanti obediat: Nula enim ſnppo-
nitur eſſe obligatio in homine, nec jus obligatio-
nis in D EO antecedenter ad DEl voluntatem.
Sic nulla daretur jnſtitia vindicatrix eſſentialis
in DEO, nec ulla eſet urgenda neceſſitas ſatis-
factionis contra Socinum, quod faciunt tamen,
qxi iſtam ſententiam ampledtuntur.
ices: eandem cum Dn. Vitriario ſen-
tentiam defendit ingenioſiſſimus Dn. Pu-
fendosf. & Adverſarios ſuos confudit. Re-
ſpand. Cujusque mens ex declaratione cer-
ni debet; at non malè ſe explicavit Dn. Pu-
fend. in Erid. Scandica p. 278. inquiens:
Ex dictis colligitur, quam ob canſam & qno
ſeuſu a me ſit reſecta propoſitio hæc: ea de quibis
lex naturæ diſponit, per ſe & in ſe ſua natura
ſunt honeſta aut turpia: Nempe quatenus per
hane propofitionem DEIIS einsque voluntas à
PEIMA origine moralitatis excluditur, & bu-

4 d

(200.) £

liud eæxtra & præter Deum legemque ſtatuitur.
Alids enim eandem in certo ſenſu lubenter ad-

mittimns. Et quidem primoò eam probamns, Si
PER Sz & sUA NATURA, Opponatur I MPO-

51 10XI, con ventioni. & opinioni hnmanæ. De-
inde admit:imus eandem, ſi addatur mentio ſub-
jecti, cni ea Ix Ex & ſna natura honeſta dican-
tur. v. gr. dantur aftus, qni per ſe Deo von con-
veniunt, i. e. qui ſal va ipſius perfectione & ci-
tra cont radictionem in eum cadere non poſunt.
Item dantur atdtus in ſe & ſna natura honeſti &
turpes homini, ſen quia natnra hominis ita est
comparata, ut iſta non poſſint non eidem con-
gruere, vel non congruere.
Tertiô. Idem bPufend. p. 288. ingenuè
fatetur, ſe in conſtitutione Juris naturæ
non ponere voluntatem DEl fimpliciter,
ſed tanquam Entis ſapientiſhmi, perfetis-
ſimi, juſtiſimi, ac fanctiſſimi, quo ipſo ra-
dicem Moralitatis ponit in perfectione &
ſanctitate DEl, voluntas autem ſe habet
executiè in quam ſententiam etiam incli-
nat Peæcellentiſs. Du. Ringmacher in Comber-
land. illuſtrato p. 13 1. &ſeqg.b
Hæc ſanè explicatio Puſend. multum

differt à ſententia D. Vitriarii, unde ſi in E-

lementis Jurisprud. Un. aut in tr. de Jur.
nat. & gent. legeretur, procul dubio ſuffici-

vrmrer mrd
eufniſe
econtra
atären
ierple

E pſer

ſhuean
enae
s ſein
e ngen

CEe

( kaen

, nar.
Untem 4
hnfine
ſepone
Koet,
Unelnin
Kimi
In oban

leue

tMend
lium
r
minn
n Neoo
n ſto
Nhafen

—
e ſti
enni
Mame8
Altrune.
nmehe.
niniſ

eftee

Deonpratr

le .

lli.

Obrſi Gè

ii ien

Eiten k⸗

ingennd
s Mrnr
ndhate,
erelt
voiphr⸗
ectionel
ſe bae
tiaminh
in Cnle

I. muſeun
deſtn.
ir de u
hio ſfe
6

(201.)

ens fuiſſet ad abſterrendos e jus adverſarios,

ne contra ipſum inſurgerent. Quanquan &
id dimtendum non ſit, cogitationes poſte-
riores plerumque eſſe melicres quam prio-
res. Ipſe confl tus cum hoſtibus mentem
adhuc nubilam in hac materia Pufendorfio
ſerenare potuit. Ex colliſione ſilicis & cha-
lybis ſcintillulz emicant ignis. Ex colliſio-
ne ingeniorum ſæpe emicat veritas.
Quæres, quid ergò cenſendum de illa ci-
tati éufendorfi ſententia, cùm in tract. de
Jur. nat. & gent. ſtatuit Moralitatem ſive Bo-
nitatem & malitiam in actionibus eſſe ex
Impoſitione Legislatoris.
Reſponderur. Hoc eo ſenſu admitti po-
teſt, quod Moralitas formalis, ſeu ut loquun-
tur relativa, exinde dependeat, hæc enim
deſumitur per ordinem ad legem, unde et-
iam Johannes definit peccatum, quod ſit
àrιoaα ſen exorbitantia alege: ut rectè obſer-
vat Pufend. in Eride Scand. p. 275. ſed alia
dicitur moralitas fundamentalis ſeu intrinſe-
ca, quæ præſcindit à lege, ſic ut etiamſi lex
non eſſet, tamen actus aliquis, ſicut ejus
Objectum, dicitur intrinſecè Bonus & Ma-
lus, adeoque non per Impoſitionem extrinſe-
cam, ſed ab Intrinſeco. Hoc ipſum agnoſcit
Dn. Pufendorf, cùm ait mentiri v. gr. repu-
N S§ gnare

(202.) D
ghare perfe ctioni divinæ. Cur enim men-
dacium potius repugnat Deo ejusque per-
fectioni, quam verum dicere, nempe hoc
eſt ex eo, quia malignitas quædam eſt in
ipſo Ob je cto, ſeu a ctu objetivo, quæ ipſa
malignitas transfunditur in Sub ZARam ſi
cum ea jungitur. Res explicari poteſt ex
doctrina de veritate, ſicuti enim alia eſt ve-
ritas formalis, quæ conſiſtit in congenentia-
conceptus vel cognitionis cum te cognita;
Qiz utique relationem importat imter co-
gnitionem & objeetum; Er alia eſt fanda-
mentalis, h. e. quæ Rei ipſi eſt intrinſeca. Et
hacà nulla cognitione dependet. Aut ſi a-
lind exemplum placeat ex Moralibus. Ob.
ligatio alla eſt naturalis & intriaſeca, ut
videlicet benefa ori beneäcia rependam.
Hæc obligatio naſcitur ex ipſa natnra Rel.
Non eſt tamen actualis, ſeun benefactori
non competit actio contra ingratum ob
defe Rtum aſſiſtentiæ legis. Ita dico, Moralitas
illa eſt naturalis & fundamenralis, quæ na-
ſcitur ex ipſo objecto. Evadit autem for-
malis & quaſi actualis per Impoſitionem legis.
Clarius hoc haberi poteſt ex ipfis acti-
bus divinis; ODEO ſanè nemo præſcripfit le-
ges. ſed ipſe eſt æααασ˙ nullis legibus fub-
Jectus, & planè independens: Quis tamen

—
Ungare.
Cpklmas
un
bio u
tiim e
ir twer
onpfe;
ol inti
heen
(en
edipl
(A. ,
Miige
thin
ed don
luna
nt
mett⸗
dontr
Kn,
Uininte⸗
ſelemi
onee
Kapen
beſt re
lee
ſt e

—
eninmmen
gtegt
enpebe
an egn

Ne e
enn,
iwkter
Aucke-
lelgnlu

d
n. O
aleca,
ehenin
Mte
heneikkn
glerun 4
„Mondt
hs, gun
zutenn 4

8 (203.) 8⁸.

negare audebit actiones ejus eſſe moraliter
optimas, ſanétifſimas in Genere Morum. Sic
a ſtus ille quo Deus ſeipſum amat, procul
dubio uti eſt ſanctiſſimus, purimimus, ita
etiam eſt moraliter optimus, actus juſti-⸗
tiæ, quem in Angelis peccantibus exercuit,
eſt utique moralis; Et miſericordia, quâà
complexus eſt Genus Humanum per dia-
boli infidiss lapſum, & Gratiz fœdus cum
ipſo erexit, eſt actus ſummæ virtutis, ob
quem æternas Deo laudes debemus: Cur
ergò ipſi denegabimus Moralitatem Boni-
tatis.
Denique actiones Chriſti meritoriæ ſicut
