Peliel.

DErrDiCTNL.
N Nt

is deocte

NbEH

IANIS, 4
Mſrin⸗
contelet en⸗
l tad
.

Daterio, dun
n Mn⸗

6,
iſputtiol

62 (329.) 83

tos prolixè tratavit. Quæ noſtra ſit mens,
in tract. de Fœdere Gratiæ dicemus.

Reflexio Practica.

Triſtis ea quondam Divini Vatis exclamatio
fuit; Aſcendit mors per feneſtras noſtras.
Quie nneſtam illam feneſtram adaperuit, per
qnam monſtroſa mors, in pulcher rimum mun-
dum introiit? Peccatum nut cernis, anima mea
prinum. Ante peccatum tutus erat ab omni
mortalitate, æternitatis ille Candidatus bomo:
Munitus favore optimi Creatoris: inſtrudtus i-
magine primæva. Stipatus Satellite Angelico.
Sed hen! quamprimum infelix in mundo cuput
ex intit peccatum, pone ſecuta eſt mors. Imo., te-
ſte Gregorio M. peccatum ipſum diriſſima mors
eſt, qui animam non a corpore tantum, ſed &&
à DEOVITg FoTE ſeparat. Zantam autem
ſtatim vim veneni mundo ea infundit, ut non-
ſufficeret Adami funus; Tota per omnes poſteros
infecta est natura, tota corrupta. Nulla peſtis
Generi Hnumano pluris ſtetit. Quicquid jam na-
ſcitur, cum ipſo ortin denaſcitur. Quicquid ori-
tur, moritur. Sicut in utero peccatores, ita in
utero mortales.
Jam perpende AxIMA MrA, ſi unum pecca-
tum, & unius pomi fatalis morſus, tantam ſtra-

5 gem

n

5

6 (330.)

gem dedit, && venenum ſuum continnata ſerie
per omnem poſterorum lineam transfudit quan-
ta ſit in peccato PgSris? Fi tota per ilnd na-

tura infecta eſt, ut amiſſa vita, per omnem ſam

vitam moriatur miſer homo, qnam dirum ſit il-
lin virus. Si mors ex illo infernali ſemine-
«terna generata, qnam infanda ſit eim atro-

Sed vide inſimul. Si venenmm, ſi peſtis eſt

peccotum, ut ab illo toto animo abhorreas. Fi
peſtem, nemo ſanus unquam adamavit, cur ama-
bie peccatum. Si amara eft mors, cur Tibi dul-
ceſcat eins radix? Ah! Si nondum times pecca-
tum, time illud, quo 71 ducit peccatum.
Sed 6° curvæ in terras animæ, & cœleſtinm
inanes. Ilud non modo non timet maxima mor-
talium pars, ſed velut aquam avita bhanurit, &&
tanquam NxCTAR fitibunda bibit. Ita ebria in
perniciem ſuam, ſine ſenſu, ruit. Sed quid mi-
rum, quod non ſentiat peccator, mortnus enim
eſt per peccatum ipſeque ſunm funus geſtat in-

pedore. Quod non dolet, ait, Homiliarum

Scriptor antiquus, non pro ſano habendum,
ſed pro mortuo compntandum. Quando aliquid
dolet && pungitur, aut ſanum eſt, aut eſt in ilo
ſpes aliqua ſanitati-. Ergo moritur, dum mal?
agit, quicunque tantz privationis rninam non-
ſentit, qua Deo ſumno Bono orbatur.
Lare

nmareen

Qunt,
ine 4)

e⸗ Mnt

Munn 1
ul lenp⸗
n ftilane,
nt, Libe
n,Ane
Temnumn vi
rur, fne
Ur mule

ſimen pe

in zern
nines mo
an, uttat
MANXNTI
AA.

————ð

fingate ei

ert Nr.
erililn

nten jn
lnſti⸗

lifnn.

har.

622 (331.)

Quare ANIMA MEA, ſi T½ & vitam amas,
abſtine à peccato, quod vitam Tibi eripit, im-
pende omnes vires; intende omnes nervos, ne
peccainm in 18 dominium exerceat. Non crede
Te vel tempus vel operam perdidiſſe, ſi pecca-
tum titillans, ne patraretur, obtinuiſti. Adver-
te & ſeriò pondera, quod Anuguſtinus inſu-

ſurrat. Laborat homo, ne moriatur, mori-

ifrA

hnts. 8
ur ſhi.
inis
ten.
celin
naximrr.
yhmmt,8
Iulhuit

Netgit 4

ltte erin
elctin⸗

Tonilirun.

,Werbee,
1
NIlncligil

Ntef ina.

,,Apnni

.
W

turus; & non lzborat, ne peccet homo in

zternum victurus: Cum laborat, ne mo-
ibtN .

riatur, fine cauſa laborat, id enim agit, ut
mors multum differatur, non ut evitetur.
Si autem peccare nolit, non laborabit & vi-

vet in æzternum. O ſi poſſemus excitare

homines mortuos & cum ipfis pariter ex-
citati, ut tales eſſemus amateres vitæ PER.
MANENTIS, QALES SUNT HOMINES
AMATORES V IE FuGIEN-

TIS.⸗

62 (332.) 8

QEST. XXX.

An Homo obligatus manſerit
ad ſervandam Legem, etiam antiquato
Fædere Legali Operum?

Summa.

1. Præmittitur ſententia Arminii negantis,
quod homo obligatus manſerit etiam poſt

fœdus violatum, ad obſervandam condi-

tionem ſeu ad obſervationem Legis.
2. Producuntur rationes Arminii.
32. Solvuntur & vera lententia adſtruitur.

X iſta quæſtione, quam etiam acutiſſi-
mée reſolvit B. Pufendorf. Jur. fec. p. 112.
clariora evadent ea, quæ in antecedentibus
dicta ſunt, ubi præzmittendum, Arminium
Celebrem ex Secta ſua in Epiſtola 70. ad
Uytenbogardum pag. 131. ſtatuiſſe Homi-
nem, cùm per lapſum pœnz obnoxius fa-
Sus eſt, non amplius obligatum eſſe ad
obedientiam legi pra ſtandam: Cu jus mens
ut eò melius habeatur perſpecta, ponamus
ejus verba: Obligatio, inquit, noſtra pri-
mæva quæ lege eſt expreſſa, ad obedien-
tiam Legi præſtandum eſt, vel ſi defueri-
mus officio, ad pœnam transgreſſioni po-
fitam perferendam. Ad utrumque fimul
OA

lonoblp⸗
lianugrel
nur; Ita
0r in ſtatl
an ila,
imn eſtil
INCü N
ti, per
Beckentian
Nt o,
orter
entur Ma
Hon mn
line Dh
hen cont
ut: Mn
lpeſioere⸗
linakl
mn imet,
In Gernun
lnibemteni
lte dird
nS
1 M n
leſiatiore
3 aelit

.

ſre

Nantu

63 (333.) &.

r, nn

non obligabamur, neque enim flieri poteſt;

Transgreſſione faéta ad pœnam obligaba-

mur; Itaque illa obligatio urget conſtitv-

tos in ſtatu peccati, & quidem SorA: Non

etiam illa, quæ eſt ad obedientiam. Vana
enim eſt illa conſideratio, quæ ſtatuit, De-

um cùm Homo cecidiſſet e ſtatu Integri-

Nili ſegnmnt,

let eun od

rhadum cnd⸗
1n eg
inii.
1truian

tiam and⸗
enrteribu
n Mmni
ktl pe⸗
aule Hon
Cnonimt
Aun ler
Cjuunet
pnam
,voſng

11 obelit

Aſ denn

geſßtniin

mguini

60

tatis, & pœnæ obnoxius factus erat, etiam

obedientiam poſtulaſſe ab Homine PRoO
Jung SOo, ufpote à quo Deus non excide-

iit propter inobedientlam Hominis. Vi-
dentfur illa habere veriſimlitudinem ali-
quam, ſed ſecus res habet reétè inſpeéta.

Nam cum homo eſt in ſtatu peccati, non est
uœderatæ DEI; Itaque nullus inter Deum &5
Hominem comradtas, quo ille obedientiam po-
Iniat; Nam quo præmio ſanciet Pegem & qua
pœnd, cum Homo propter inobedientiam jam-
a præmio exciderit, & pœnæ ſit obnoxins: niſi
dicamæ DEI M illi poliicitum eſe, ſi obediret
porrò impetraturum temiſſionem pœnæ & vi-
tam æternam? Quo nil potest dici abſurdins;
Exciderat enim Adam à fœdere, & nos in illo⸗
Itaque aliud fſœdis fnit ineundum, antequam-
poſtulari & preſeribi potuerit nova obedien-
tia. Hoc autem fieri non potuit, niſi prins re-
conciliatione fadta.
Aecedit qnòd, cum DEUIS Homini propter
pec-

62 (334) 38

qi Legem, eo ipſo ſignifi averit. ſe nolle ejus præ-
ſtationem porrò as Homine poſtnlare, nik redin-
tegratis viribis illins. Addo neque jure po-
tuiſſe; neque obſtat ſimile, quod nonnulli nſur-
pant, ſi quis miles Imperatori ſervitium debens,
ud culpd fiat ſervitii præſtandi impotens, ni-
bilominm poſſe Imperatorem ab illo ſervitinm
Poſtulare: Nemo enim tam inſulſus erit, Impe-
ratorem ſi peccatum militis puniat abſeiſtone-
pedum aut manunum, velle anut poſſe adbnc ſer-
vitinm petere: Imò ne auditum est, quod un-
quam mperator aliqnis tale quid petierit, im
ne quidem ab illo, qui ſno fatto duello v g. bra-
chium amiſit. Sed inqniet aliquis, ergone po-
terit Creatura à jure Creatoris eximi, ut non-
teneatur obedire illi; Ita ſanè ſi Creatura ſit
male dicta, && Creator indignam æſtimet, à qua
petat obedientiam, quod hic velim conſiderari,
fſummæ enim pœnæ loco eſt, Creaturam quæ pec-
cavit, ita ſub peccato concludere, ut nolit ab
illa obedientiam ſibi præſtari. Hoc enim ſiguum
eſt iræ irreconciliabilis, ſeilicet pro illo ſtatn.
Zertiò addatur conſideratio ipſim Legis, quæ

præſtanda fuit, an illa talis ſit, ut deceat illam

Ppræſtari à peccatore extra gratiam D1 conſti-
tuto; nbetur Deum babere pro ſuo D EO, ülum
amare, honorare, revereri, in illo fiduciam col-
lo⸗

peccatum ademerat vires & potentiam præſtan.

—
hrure, i
ur inie
6eo .

ſilis

n ine
un ſen
auuinpl.
Celentimn
rtig
eciate
I le
lefe ſyn⸗

„

unntun
tin otenn
ſerüm
a lot f

=

Un ancis

— =

ſutonfec
l r
veren
n Diriten
S lonire
imner he

.

.

Sen

Eide
(tint, P
(Unrride
Uram, 4

—
Mimmnt
lleezs
eni
leſleitep
Iltir
Nitunkien
ilporenhi
, ſeruin

—

.

, im in
9.5.e
leßn eln⸗

(etenn ſt

Akine, 10

iin
ndeee J
,K nulr
uin igun
iln/e.
4 Lenin
gten in
1DtIA .
9010Ken

ſinco⸗
uen .

RL

(335) *

ee

locare, illins nomen reverenter uſurpare . An
veriſfimile eſt huinsmodi obedientiam poſtnlari
ab eo, qui eſt in maledictione DEI? Hadtenns
Arminins, quibus rationibus poſtea ſententiam
Imnam inæ diſicabit, quod Chriſtus non per atti-
ram ſed paſſivam tantum obedientiam pro no-
bis adimpleverit Sandtionem Legis: Activam-
obedientiam fniſe conditionem Mediatoris £
Sponſopis, non rationem PR O nobis: ait enim,
t Mediator noſter, non obedivit Legi, ergè
non vice noſtra. Verum ut pol'et Mediatoris
munere angi, juſtns ee debnit non modo juſti-
tia nati pa, G⁵ inha rente, ſed etiam abli va, Juæ
conſtat obedienta Legis perfelld.
Veruùm ſſta etſi ab Iingenio acri excogi-
tata ſint, falſa tamen ſunt: Falſitatis ratto-
nem pancis, ſed nervofis verbis oſtendit
Pufendorf. cit. p. I12. inquiens: Homo non-
ideò obligatione adverſus Deum exſoluins fuit,
quia per peccatum fœdus rupit; Sed ad Le-
em Divinam connatam exatcté ſervandam ad-
ricte⸗ manſit: quia hujns Legis obligatio è na-
tiva hominis conditione, & IAPFPERIO DEI in
ip ſum ex Creatione Qu½Sú promanavit.
Sed videamus rationes Arminii, paulò
curatius. Primò igitur quod ab eo præmit-
titur videlicet obligationem noſtram pri-
mævam, quæ lege fit expreſſa, eſſe a e.

„2 (336.) ⁹

bedientiam Legi præſtandam, vel ſi de-
fuerimus officio, ad pœnam. Non ad utrum-
que &SIMNL: Id verum eſt de Homine in
ſtatu Integro conſiderato; In illo enim ſta-
tu, & quamdiu ſtatus ille duravit, Lex for-
maliter obligavit tantùm ad obedientiam:
Et Santctio pœnalis ad jecta fuit, ut in caſu
non præſtitæz obedientiz vim ſuam adua-
lem haberet. Injuſtum enim fuiſſet, alin
obligare ad pœnam, qui contra Legem
non peccaſſet; Alia verò ratio eſt, cùm ho-
mo Legem violavit per peccatum: Nam
in iſio caſu obligatio illa ad poœnam evafit
ac‿Ünalis e& formalis, non extin cta tamen-
priore obiigatione Legis. Duplicem en m
ρa habuit Adam peccans, prima eſt Crea-
turz, quæ in æternum obedientiam debet
Deo, nec unquam ab ea poteſt eximi; pro-
ut præclarè hoc oſtendit B. Schmid. tract.
de Imag. Dei, item Quenſtedt. Altera eſt
peccatoris, ſub qua obligatur etiam ad pœ-
nam. Sic ut obligatio utraque ſit Siaur,
cum hac tamen differentia, ut prior obli-
gatio ſit PER SE talis, orta ex titulo Crea-
turæ & ſub jetionis, ad Deùm Creatorem
& Legislatorem ſuum. Altera eſt Acces-

ensαα.
ciden
Percitl
bade
lehence
Aaniri
It Keoxn
ad o)
n polt
ub lon
DDarian
tota eſt
uin in on
ſondi
Cuhro

Un Pima
Uhn ſeg
nenin
(liatione

ſoria, Secundaria, Eventualis, & per Acci- klte,
dens, Orta quidem ex peccato PER Sa, ſed mni

acci-

—
n, velt
tatzr
Homnen
loeuinke
leLerin
belenian:
t, une
ſoamch⸗

alce,kN

Dumeen
eſtcunho⸗
9tumm: Nn
Eam ti
Nlman
ehlee
Miuncti
id tud

Atend

tian Ar
e hednnl⸗
por
Aolo
1Cenenn
eſt Ats⸗
per al.
1

cl⸗

(337.) *

e

accidentalis, quia à caſu defectionis ſeun
percati ſuſpenia fuit.
Unde porzò ad ipſa argumenta Arminii
reſpondetur, & ad primum quidem, illud
falia niti hypotheſi quaſi Adamus tantum
ut FœoERATuS ſen in vi ſœderis fuerit obliga-
tus ad obſervantiam Legis. Hoc enim dici
non poſſe, ex iis quæ ſupra jam indicata
ſunt, liquidum eſt. UÜbi oſtendimus, pri-
mariam obligationem deſcendere à Po-
teſtate Legislativa Divina, cujus radix re-
mota eſt Maieſtas illa DEI Angnſta, domi-
nium in omnes Creaturaes, proximior Sandti-
tas & uſtitig. Hiuc recteè dixit Witſius:

Von eſſet Deus abſolutè primns, ſi Creatura ali-
. 9

qua rationalis extaret, quæ non obligaretur ab
ipſo actionum ſuarum regulam acceſſere, adeo-
que in regendis atctionibus ſuis non eſet à DEO

ſecunda. Non eéſſet DEUIS ſumma Majeſtas, ſi

Creatura aliqua rationalis extaret, non obli-
gata ad agnitionem Sandtitatis iſtins, ut imita-

tione ſua digniſimæ. Quod verò Deus præter
illam primariam obligationem adbhuc voluit per

modum fœderis cum Homine paciſei, & illum-

per præmia & minas aſtringere fortius ad eam
obligationem, & ſic quaſi no vam quandam ſu-
peraddere, id henignitatis Divinæ eſt argumen-
ium non indicium, quod ante tale œdus nihil
. .

4

:
„

₰ℛ△
245

4

38.) 3

greEerr r e. . —————— „— bennn.

debuerit. Sanè nukum dubium eft, quin
Deus peo Iure ſuoe obedientiam hemini à
ſe cendito potuerit præferibere, fine ulla
prom οε præmii alcujns, nedun tam
pulenti: Verüm ut dominium illud ſum-
mum., Bonitate ſua, quæ non minus ſwpima
eſt, temperaret, Fœdus ſuperaddidit, in

Pptenli

nolo,
lamen
Coubiti
ge eit⸗
ggreyie

quo expoſuit, quid ex mera liberalitate ho- ſr⸗

mini Gt daturus, ſi exastam Legi obedien-
tiam ſi praſtiturus. In hoc ergò foœdere
per nova Beneficia Deus fortius Rbi homi-
nem devincire voluit, ur eò alacrius ſtadlia
obedientiz decurreret: Ubi favor & beni-
ghitas Divina eoô luculentius reſplendent,
quod ipſe nullius Creaturz & rei indigus
Creaturam jam ex titolo CREATIONIS ñbi
ſubje tam, & ex naturali obligatione omnia

Mylnam.
Nieltinn
launn.
uno Ne
Diißn
hiuitne
Aihukutar.
Mnien
n poſen

debentem, inito fœdere, & iſto amoris & liuonh

mutuæ obligationis nexu eò potentiùs alli-
cere voluit.
Non itaque novo opus eſt Contractu, ſi
Deus ab homine lapſo exigit obedientiam;
Sed ex priſtino id exigit debito, fve ex
obligatione ante omne fœdus, fundata in
ipſa natura Creaturæ rationalis, vid. Rom.
C, 2. V. 14. .
Quod alteram rationem concernit, ea

quoque fundamento ſuperſtruéta eſt rui-

7

noſo,

2

urnn
Muͤne ſu⸗
lſtee en
azntn
i, lten
1 5 Rar
ſede
litig ext
nen conp

Nlit.

(339.) 58

nefo noſo, nempe quafi DEUS hamini vires &
nbem potentiam præſtandi iegem sdemerit: Cuùm
enh tamen ipium peccatum ejus ſit naturæ &
M m conditlonis, ut veluti venenum aliquod
nimiin ſpirituale, omnem vitam ſpiritualem, adeo-
Im que etiam vires extinguat. Expreſſit hoc
At egregie Dn. Cancell. Ofiand. quiin Colleg.
etällltte Syſt. pag. 298 ait: Dicimus 1. Imaginem

n Divinam, (adeoque etiam vires præſtandi obe-
olage dientiam Legi, quæ pars erant magna illins
Hitom Iwaginis) eſſe amiſſam meritoriè, quia primus
uHmn bomo adiu pecoaminoſo mernit, ut ila Imago
stel. Divina ab illo tolleretur. Non ſecus ac virgo
eden aliqua impudicè ſe gerens meretur, ut ili ſertum
leipten Aetrahatur: DEII S enim ab æterno conſtituit,
mmuti bominem ſi non laberetur, in Juſtitia Originali
oeemm cum poſteris ſuis confirmare, ita ut poſtea plane
anond labi non poſet, pront Angelos non lapſos confir-
nidsdi marit, poſito autem lapſu, eundem conſtitnit
privare Iuſtitia ſua originali, E& in eo ſtatu re-
ennck linquere, cum tota poſteritate.
bdenuan, Wec taustüm MrRITYORIE ſed & NATHRALI-
, be e TER, Hatenus vi ipſins peccati tota illaintegri-
ndan tas & Harmonia virium etiam PRrSsICE de-
Gl Nr RKruſka eſt, && corrupta in Homine, omnieque-
Iuſtitia exturbata, non aliter ac venenum ſani-
ncennin 4 tatem corporis naturaliter geſtruit atque e-
uan⸗ pellit. Qui, addit, dquo modi probè ſimul con-
Noe X 2 ſiſtere

5 10.) SD

——

Ppoſſunt: Neqne enim pugnant MoRArE mind

ſiſtere

eſe, & NATrnRALI mOdo concnrrere. Sicut duu- ma5
1 o naturaliter & moraliter amittit viam; mict

Moraliter qnidem ſen meritoriè, ut Deus ippdu[mn (bes
deſerat; Na turaliter verò admovendo cultrum. 1
Idem tradit Hülſem. Brev. de Creat. cap. 3.
th. 22. inquiens: Hæc Imago (& fic hæc
potentia obediendi DEO) per peccatum
Hominis amiſſa eſt, & NATCRALITER IT
MERITORIE, pariter atque lapforum An-
gelorum primæva Integritas.
Cæterùm ſententiam ſuam mutuatus
videtur Arminius ex Docteribus Pontifi-
ciis; Iſti enim tradunt, quod peccatum⸗
mortale non expellat habitum Charitatis
Divinæ naturaliter, ſed tantûùm demerite-
tie, uti videre eſt apud Duraudum in 1. diſp. 34
17. quæſt. 10. Henriquez quod l. 5. 4. 23. Al-
m.inum tratt. 2. Moral. c. 5§. Lorca, 2, 2. Setlt. ,eN

Waig

3. diſ. 22. Malderum 2. 2. qu æſt. 24. Artic. 12. zütnni
) 7 – 7 2* /7 , .
concl. 5, Conninck diſp. 22. Jub. 9. & 10. pag. enek
Quod portò addit Arminius, poſſe Crea- “
turam à Jure Creatoris eximi, ut non tenea- lele⸗ 5
tur obedire illi, ſi nempe ſit maledidta & Crea- anb
or indignam æſtimet, a qua petat obedientiam.
tor inaig ſt da qua p hang

In eo maxime decipitur; Jjus enim DEl in

4 . 2— . i
Creaturas abdicari à DEO non poteſt, mul- Gife
P to OMn

1
4
.
†
ſ

—
1Moau
. NRuta.
iktürign
ert. 13

(Stehe

n müIee

Denne.

peceatikh

(Cham

geie

1

1%
5 3, a.
64, 1,J

„2*

1t. li.

„

ol

OPettentian

imDln.

oteh,n.

10

1 eden

. h

eCee
1 Vltenege

*5 (341.)

tò minus peccatum efficere poteſt, ut Crea-
tura ab obedientia Creatori ſuo debita exi
mi poit, tam non, quàm non poteſt
à ſub jeétione. Domini enim Jus in ſer-
vum per peccatum non amittitur; multô

„*

minus Domini ilius abſoluti vid
in ſuam Creaturam, quz ineſſe & confer-
vari ab eo dependet. Unde abſaonum eſt di-
cere, Deum Creaturam peccatricem adeòô
indignam æſtimare poſſe, ut non petat ab
ea obedientiam: Nam, ſi non poſtulat ab
ea obedientiam, Creatura non debet obe-
dientiam. Quod ſi non debet obedien-
tiam, non male agit, non obediendo: Si
non obediendo non male agat, non poteſt
hoc illi ſummæ pœnæz loco eſſe.
Quid quod damnati & Diaboli ipſi in
loco maled ctionis conſtituti, agnoſcant
Majeſtatem Nominis IESU, & SUBJECTIO-
NEM Cohfiteantur, Phil. 2. v. 9. & 10. Ubi
autem eſt Confeſſio ſub jectionis, ibi tacita
eſt agnitio, quod obedientia debeatur, ſine
enim Subjectione non eſt Obedientia, nec O⸗
bedientia ſine Subjetione. Per infernum
autem Diabolos & damnatos intelligi Jo-
hannes Chry ſoſtomus explicat Tom. 4. p. m. 1170.
inquiens: Quid verò eſt cœleſtium, terreſtrium
& infernorum? Hoc eſt omnis Mundu, & An-
P- 3 geli,

—☛

(342.) £

geli, & Honzines, Dæmones. Quem ut ſo-
et, verbotenus ſequitur Zheophyladtus in h.
l. p. 65 8. Et ante hos longo intervallo Ori-
genes lib. 1. Periarch. cap. 6. pag. 68 :. ait:
Ommnes hi, qui in nomine JEo genn fledtenter,
per hoc ipſum ſubjeftionis ſuæ inſignia deoiara:
runt, qui ſunt cœ leſtium, terreſi tium & infer-
norum: In quibus tribus ſignificationibus
omnis Univerfitas ſignificatur. Et Baſilins
apud Oecumenium pag. 666. ρο α
νρναναο α àν αταα „9 dasαοννα,
Unde etiam B. Lucas Ofiander locum ita
exponit: Omnes, inquit, Creaturæ ipſins pote-
ſtati ſunt ſub jectæ, ut Angeli & homines ipſum
colant, Diaboli verò coram ipſo contremiſcant

Denique faſſitas aſſerti Arminiani patet

ex Lege natiræ inſcripta cordibus hominis,
quæz etiam inſeripta manfit poſt peccatum;
quamque ne ipſa quidem delere potuit iniqui-
tas. Nam ubt Lex eſt, ibi ab ejus Legis-
latore præcipitur obedientia, at in Homine

etiam gentili deſtituto viribus præſtandi

debitam obedientiam, Lex eſt, Rom. 2. v.
14. 15. Ergô etiam ab homine gentili po-
ſtulat Deus obedientiam. Gentes, inquit
Paulus, quæ Legem non habent ſcriptam
Moſis, ut judæi in fœdus recepti à Deo na-
turaliter facere quæ ſunt legis, & obedien-

tiam

iim di
nebus.
ferliun
Pepen pe
nieelle,
tunne, u
n in ilon
At nos
ninianu,
Piebm
uderdle⸗
dtotaai
larſepe
Gernd
Kmkl
(Cücenia
( hoe
on egeto
ſzheni⸗
tae. P.
(hune he
Dlex,un

en ur⸗
Nlnf

ennl0.
Ar Ad

inteen
In ae⸗
entuſre
Ebllis

4 1
1 launn. 8

Hocun i
ieg ien
feſriſcan
8s howinl,
Ueecatun.
hltat niſi.
ei⸗ Lepir⸗
PHomne
Neſtnli
Nom. ?.e
entii ho⸗
tes, ingun
t ſeniptam
iDeo ne⸗

obedlen.

tiam

*ſ½ (343.) 8

f h f———

tiam aliqualem exh bere utpote conſcien-
tia ipſaram conteſtante & cogitationibus
ipſoram ſe invicem accuſantibus & cxcu-
ſantibus.
Tertium Argumentum Arminii magnam

ſpeciem præ ſe fert, dum ait: Non veriſi-

miie eſſe, quod Deus poſtulet ab eo, qui
eſt ſub maledi ſtione & extra gratiam con-
ſtitutus, ut ipſum amet, honoret, reveiea-
tur, in illo fiduciam collocet. 7
At nos contrà dicimus, primô, hoc non
eſſe veriſimile, & multò minus quàm illud
Arminianum, Deum Creaturam rationalem

ſibi ſubjettam velle ſine lege relinquere. Sum-

ma verò Legis eſt, Deum amare toto cor-
de, tota anima, totis viribus, & proximum
ſicut ſeipſum.
Secundò etiam non efſt veroſimile quod
odium DkEl. blaſphemia, contemtus ejus,
dichdentia de ejus veracitate fint actus in-
d fferentes, & non peccaminofi: At mani-
feſtò hoc ſequitur ex doctrina Arminii:
Nam ſi aliquis extra gratiam conftitutus
non tenetur ad Legem, quæ odium DEI,
blaſphemiam, diffidentiam de ejus veraci-
tate &c. prohibet, & contra amorem DEI
ejusque honorem præſcribit, ſanè talis erit
Exlex, nullusque talium a tuum aliàs pro-

hibitorum erit peccatum, cùm peccatum
eſſentialem dicat ordinem ad Legem. teſte
Joh. 1. Ep. cap. 3. ubi peccatum definivit,
quod «αροιι ft aν+ονaα àat hoc omninò eſſe
abſonũ, nemo cui mentis oculi ſunt, igno-
rare poteſt: Sanè acutiſſimus Dn. Fechtius

multis argumentis probavit etiam in da-

mnatis hominibus & Diabolis adhuc efe
Legem nainræ; eosque adhuc in inferno
peccare. Videatur tracdt. de Statu dammator.
quod altiones illorum malas concernit per to-
tum. inprimis pag. 155. ubi inter alia fic lo-
quitur: Quomodo fieri poteſt, ut liberentur da-
mnati ab obligatione Deum amandi & colendi,
cui infinitum debent honorem & amorem? Is
enim honor, is amor, qui aliquando fſinem con-
ſequitur, non eſt infinitæ. Vid. etiam B. Quen-
ſtedt Tom. 2 p. 9.
Quemadmodum ergò damnati facere
non poſſunt, ne à Deo ſint creati, ita face-
re non poſſunt, quin agnoſcant, huic ſe
Domino ad honorem & affectum obſtringi,
& ſicut Legem naturæz excutere non pos-
ſunt, ita etiam non poſſunt extinguere ejus
dictamen.
Antequam hinc abeamus excutienda
nobis eſt paucis ſententia Hobbefii, qi in

Kb., de Cive c. 15. 4, 2. Leviath. c. 31. p. 167.

Po=

Dinno en
ſt eſt:
ecelent⸗

gaelnt Un

Dllanſena
lißn ferte
ſth ettere
Uelendhe.
4A Nuc,
mnegis
un /tnin
1,fein
Ungedun
enlunt,
Noun DEI
nlſcion⸗
IInmuntön

tnid le
(tißn,no
en eſe.

MMnhhon
boninesl
heuden,
decunds

is ſi ſn

s

Dpeccatn.
egemn teke
Eeknnt
Omnindete

luier

Mbaben
linior⸗
zadhreche
Neneo
lln natr.
Ernil l.
1 alufeb⸗
. , 1,
ihengerer⸗
. ,nen
1) (ll
oren? I
0 fier l⸗
z . Nr

nati faen
ii ita kect
t, buet⸗
ſenon por⸗
gbereen

erentient
heßi in
d

(34 5.)

potiſſmam hominum partem à Regimine
Divino eximere voluit, aſſerere enim au-
ſus eſi; Atheos non eſſe ſubditos in regno Dei,
quia Deum eſſe non credant: item, qui Deum
eſſe credenteæ, tamen hæc inferiora regere non
credunt. Unde concludit: Soli igitur in regno
D EI ccnſendi ſunt, qui ipſum && Redorem o-
mninm rerum eſſe, & præcepta hominibus de-
diſſe, & pœnas in transgreſſores ſtatuiſſe agno-
ſennt, cæteros, ait, non lubaitos, ſed boſtes ap-
pellandos.
At crudam eſſe hanc ſententiam & lon-
geè magis ab omni ſana ratione abſonam,
quàm Arminii, facilè oſtenditur. Nam pri-
mò, ſi Athei non eſſent in regno DEl, qui

non credunt Deum eſſe, nec Præcepta ejus
agnoſcunt, aut minas metuunt, tum re-

gnum DEl in homines Pendehet ab hominum
maleferiatorum placito arbitrio, & preca-
rium tantuùm erit Imperium ſummi Impe-
ratoris, de quo Alexander Magnas apud L2.
Curtium, mori præſtare qum precarid Impera. A⸗
torem eſee. Quid ergò indi ignius de regn
DEl in homines dici poteſt, quàm DEl in
homines Imperium ab eorum conſenſu de-
pendere.
Secundèò, ſiCtos & Politicos quæramus,
quis ſit ſubditus, tum dicent, illum vereè
V 5F5 & Pro

27 C(346.)

ẽ

& pPropriè eſſe ſubditum, qui in alicujus
territorio domicilium ſuum habet: At ter-
ra in qua domicilium ſuum habent Athei,
eſt territorium DEl, Regis ſupremi, jehbo-
ve, inquit, magnus Iraelitarum Kex, eſt terra,
& quod implet eam, Orbis habiiabilis & ha-
hitantes in eo, Pſalm. 24. v. I. Pulchrè Chry-
ſoſtomus in Pſ. 14. Dixit inſipiens in corde ſuo

non eſt Deus: Non eſt Fundamentum & quomo-

do ſtat ædificvium? Non eſt .=dificator, & quo-
modo damus facta eét? Non eſt Architectu, G
quis urhem, quis hunc orbem condidit? Non eſt
Statuaris, & quomodo bomines vivæ qu«z dam
ſtatuæ in mundo facti ſunt? Non eſt Anrifex, G
quiz veluti diſcnm anurenm in menſa, Solem in-
Cœ ο poſuit? Si non eſt Deus, ꝗquid facis Atheiſta
in iie, quæ Dei ſunt? In domo Dei vivi, & do-
mum Dei inſiciaris.
Tertiò juxta ipſum Hobbeſium Athei-
ſmus eſt Crimen læiæ Majeſtatis D vinz,
ut fatetur cap 15. dε Civ. art. 19. Crimen
verò læſæ Ma jeſtatis committi non
poteſt, niſi à ſubditis.

Mma.

4 ibuer,

. Diccul
uPredete
Eefteitn
, Ipanhe
Erelel
Burmal

Dn. D

Iher
Lnben
fun uni
onoto h
aelpſin
Enutoe n
1 ſonlo⸗
Kek, eot

Uin eptni
IIl Fata,

itatem
Indemer,

—

in den

den ee
nben le
Peni, ,r.
Ren etn.
llih.
UeC.

Meuer.

Ae⸗

chitce, 8

And
Hie ttn
Aiſer H
1 Geni
ſri At
rinS.

hum Ae.
n Dyim,
9 Cinen
vn

36 (347.) 25*

QEST. XXXI.

Quomodo Providentia Divina
ſe habuerit circa lapſum hominis, & vio-
lationem fæœderis primi?

Summa.

I. Difficultas puncti aperitur.
2. Prædeterminantium ſententia promitur.
3z. Kejſicitur ex Patrum mente, & ſana ratione.
4. Spanhemii modus explicandi examinatur,
& refellitur.
5. Burmannus citatur, & refutatur.
6. Dn. Picteti hypotheſes examinantur.

Andem etiam difficile & arduum illud
L puncéctum attingimus, quod in genere
etiam tangit Pufendorf. de ur. fec. pag. 239.
quomodo Providentia Divina ſe habuerit
circa lapſum primi Hominis. Difficile di-
cimus hoc punctum, quia inter duos no-
bis ſcopulos eſt navigandum, quorum al-
ter eſt, ne otioſum faciamus Deum pecta-
torem Certaminis, ex quo totius Generis Hu-
mani Fata, quin & Univerſæ Naturæ Ordo
fuere ſuſpenſa. Alter eſt, ne in jurüi fimus in
Sanétitatem ejus, Cauſam mali in eum re-

fundentes, qui ULTOR fſeverifkimus, non

veròô AUrTHOR ejus eſt.

Circa

Circa primum ſeopulum haſifie com-
muniter dicuntur Pelagiani, ſed majjor eſt
numerus eorum, qui cica alterum impege-
ve: Veteres Simonianos, Floriqnos, Priſeilzia-
niſtas non producemus; Tota Schola Tho-
miſtarum & Dominicanorum nauf agium
veritatis hic patitur, dum aſſerit, DEUM
prædeterminaſe Hominem ad lapſum: de
quo vid. Alvarez, Archiepiſ-opus Tranenfis,
Romz cum magna approbatione editus
1610. qui expreſſis verbis diſp. 22. n. 15. p.
m. 198. ait: Peccati allum, ſecundum omnem-
Entitatem ſuam Poſitivam eſe eficienter à Deo,
ut à primo Movente & Prædeterminaute, idem
habet Soto libr. 1. de Nat. & Gr. Bannez 1.
part. q. 19. art. 10. dub. 1. Medina part. 2.
quæſt. 2 9. Johannes à S. Thoma, Ledeſma, Go-
net, & alii. In horum ergè ſententia Deus
Prædeterminavit primos noſtzos Parentes
ad lapſum; motione non ſaltem MoRALI
ſed Efficiente, effeaciter agente in Volun-
tatem primi Hominis: Quz locutio cum
apertè inferat, Deum fore Authorem pec-
cati, ĩideoque colorem quærunt & dicunt,
Deum prædeterminare ad Entitatem a ctus
peccati, non vero ad ejus deformitatem.
tinam verò hæc ſententia intra Clau-
ſtra Monachorum delituiſſet, aut in Schola
tan⸗

untün
cpud Re⸗
Mnhr
Metor
gel
Vn läle
uanrd
UImn perie
in lid
imtonen
Abgeretit
Oejndem
ntrins
uentete
1 tamen
lufunih

Daukann

ie Print

Pehmunt,
tine ln

4

1
MoNCNe⸗

ee

s Latente
Mondl
e in Volon⸗
Pcetiocum
toren pee⸗
& Cicont
ttemadn
mitaten
intra Car
atingchel,
tan

(349.)

— ein 4

tantum Eccleſiæz Romanæ ſonaret, etiam

rd apud Reformatos paria leguntur: Nam

Calvinns Inſtit. lib. I. c. 17. ait, Deum operari
in mentibis impiorum & per eos, tanquam per
Wa Inſt raumesta agere; Ipſum ut Canſam Primam,
facere omnia, quæ reſpectn hominum ſint & di-
cantur vera peccatd.
Martqr in Rom. 1. c. dicit: Deum quo-
damimnodo voluiſſe peccatum Adæ, & ejus qua-

R nnpoaor a ſ,
dantenus Authorem eſſe.

Rhetorfortis de Prov. pag. 52 0. inquit:
Dens prædeterminat voluntates hominnn, &
adas Entitativos peccati: Deus est verè Canuſa
S quidem prima & Principalis Altunm Phaſi-
cornm, qnibas inſebarabiliter annexa ett mali-
tia & deordigatio.
Franciſc. Tarret. in TIuſtit. Theol. Loc. VI. de
Prov. pariter prædeterminationem Dei et-
iam ad actus malos, & fic etiem prædeter-
minationem Adami ad comeſtionem ab
.

. „ 7 . .. — .— 3 .
arbore vetita, ſtatuit. Sed follicitè diſtin-

—

guit ſubſtantiam actus in genere ENTIS,
ab ejusdem bonitate vel malitia in genere
Moris, prius vocat Materiale, poſteriuns Fo-

male. Atque fic putat ſalvari Sanctitatem
DEl, nam licet prædeterminaverit primos
Parentes ad ſubſtantiam altus ſen ad materia-
le, tamen non prædeterminaiſe ad morale-
ſeu formale.

(
88
1

86 (350.)

Cæterùm, quia actus mali in duplici

ſunt differentia, nam in quibusdam mali-
tia eſt extrinſeca, & ſeparabilis, ut in primo
actu peccaminoſo, in comeſtione ab arbo-
re vetita; Illa enim tantùm ex lege pofiti-
va malitiam habuit, quæ ſublata lege ſta-
tim ceſſavit, in quibus dam verò eſt intrin-
ſeca & inſeparabilis, verb. gr. In blaſphemia,
in odio DEl, atque adeò duriſſimum, ſi non
blaſphemum videtur, ſi aſſeratur, DEUM
etiam ad tales actus, ad jui odinm, blaſphe-
miam determinsre. Nibilomins adhuc cen-
ſetr Turretinus, Prædeterminationem iſtam ſta-
tuendam eſſe: nam inquit, quamv odinm DEl,
RHDIFPLICATIVE formaliter & qua tale, &.
quoad circumſtantiam ad tale Objiedtum ſit in-
trinſecè malum, nec poſſit non eſſe peccaminoſum;
Tamen ſi ſpectetur ſimpliciter, ut doIO PHTSI-
CA, abſtratcta ub hoc Oljecto poteſt habere Bo-
nitatem Eutis Metaphicam, G& eſſe moratliter
indifferens, G& eatenus poteſt eſſe à Deo. Hæzc
Turretin. —
Ingenioſus e jus diſcipulus Dn. Pi ſtetus,
atque in Profemone Theologica Succeſſor
Genevæ, ad eam duritiem progreſſus non
videtur, neque audet ſtatuere, Deum eſſe
Authorem & Prædeterminatorem a Rus alicu-
jus, Cdii verb. gr. DEl, ubi malitia Intrinſe-
”

ea ele
mlte n
n certl
lr eg
1ie ſunt,
ubeun,
oenne,
Eun.
Migre
ineti
r Areie
negzrunt,
Kus malo⸗
lonos⸗
Nkrum Pr

M.

Ntvice
Monem ’
I Deum
Peccai aci
Frelleren,
edtia
auſa, cuj

4
Bn
ilin ii
Pusdam nd.
uinpn
Kinerdae

etlſeſefi

Phubytr.
eſoek nr.
rlokgghe
Cnn Knn
tn DEN
edien Dl

esder grt.
Oete

rtmiſn

1AIOTIik.
,Even

i toro

i0en 1

D. Aetus
Gedltch

elusn müt
e greſſorem. Nam quomodo ſtante hac ſen-

,Deumel

1 ider

ica ⸗
.

de (351.) §*

—— * ——-—

ea ef, ſed inquit, in talibus actionibus De-

um efle Authorem meorum motuum, qui

eas przcedunt, v. gr. motnum, qui præce-
dunt, odium DElI, non verò Authorem eſſe
ilus alla odii.
Nam pergit, ut odium DkEl excitetur in
mente mea neceſſe eſſe, ut prius exciten-
tur certi motus, in corpore, & in anima
certa cogitationes, quz ex SE neutiquam
malæ ſunt, ſed determinatio illarum adver-
fus Denm, quæ ſequitur & quæ fit à noſtra
voluntate, eſt oramum peccatorum gra-
viſmum. M
Denique joh. Strangius in Academia Scotica
Glaſgacenſi Profeſſor, & Robertis Baroniu, Do-
Gor Abredonenſis, uterque Keformatus, planè
negarunt, prædeferminationem Dei ad a-
Rus malos, quamvis admiſerint ad actus
bonos &c. De quibus amnibus ſententiis
noſtrum promemus judicium ſine odio &
affe tu.
Et quidem quod primam Præadetermi-

nationem attinet, illa procul dubio in juria
In]

eſt in Deum, eumque longè magis reum
peccati facit, quàm Adamum primü trans-

tentià, non dicitur DEUS prima peccati

Cauſa, cujus non tantuùm eſt Cooperatoer,
ſed

e (352.) 8.

.

led Præoperator & Præadeterminator? Quo-
modo non malitiæ ac bonitatis Au-

thor dicendus erit ad utrumque actum
bonum & malum, non minori, nec minus
intenſa motione inclinans? Que modo ter-
tiò juſtè punire poterit zquimimus Judex
ea patrantes opera, ad quæ inſuperabili, in-
declinabili, & ineln Ctabili præmotione ſunt
adacti homines, & ubi Deus totius actus,
quoad totam Entitatem ſuam eſt author.
Unde portô conchadimus, aut potuitim-
pedize Adam iſtum motum & impulſum
Divinum, quo pradeterminatus fuit ad
comeſtionem, illique reſiſtere, aut non po-
tuit? Si non potuit, lùm ſanè Adamo nihil
imputari poteſt, neque quod exiſtat actus
ille Phyſicus & ſecundum Entitatem fuam
phyſicam, neque quoad Eſe morale, quia
Deus per præmotionem Cauſa eſt, ut atus
exiſtat phyſicè, & per Legem ſuam effecit,
ut Entitati tali phyſicæ cohæreat MALITIA
MokRALIS, fHcque vocatus ad tribunal Di-
vinum, Adam, facilè ſe excuſare potuis-
ſet, dicendo: Tu Domine, & Creator,
exprobras quidem mihi, quod comederim
ab arbore vetita, at non fuit in poteſtate
mea omittere actum, Tu enim determi-
nàſti me ad actum illum peccaminsſun,
8S&SR̈ non

ru

Knonfu
nere, C
bitrio,
ndetern
Aiinpr
erdWun
Urminatti.
füle.
Caris
rDyin.
Ulin, uo
vef, umn
lulemn li

Eheece⸗
enorea
Penie afe

Fiuſtri
munt inte
nqvoc
Detal mte
eſ al nal
ucin agen
Gnndien
Imphtata
lonem a
Prelse vul
nnia ne

—
inton
Cltris
ngue n
ri dee runn
üimm cht
lerhl
Docinelnr
totinzdn,

1 Amnehee
I Ralilll.

—

1
15

aus Mi l

,autN.

AMm uhll
lenet atn
Ninen funn
le, gli
Het uren
lumelell
en Mu
uinnd
ae otuir⸗
4 (Ctentd,
cowedein
in porelt
im ceten⸗
caninoſn

Am

2 (333.)) .

& non fuit in poteſtate mea illum non po-
nere. Cùm ergéè ille actus non ex meo
arbitrio, ſed ex tua voluntate, decreto &
prædeterminatione profluxerit, nullo jure
mihi imputas ad culpam & pœnam, quod
ego aétum elicui, ad quem Tu me præde-
terminaſti. Sanè hæc excuſatio juſtiſſima
fuiſſet.
Gravis in hac re eſt ſententia Hpp. Epiſe.
in Pſalm. 9 1. non poteſt ſieri, inquit, ut Dem
puniat, quod fecit; Quin Seneca ait. Quid in-
tereſt, utrum Deos neges, an infames? Infamat
autem, qui eum prædeterminare actus ma-
los & peccaminoſos ait: Zertullianus plenus
