fervore appellat hanc ſententiam ſpuronm bla-
ſphemiæ affatum de hæretico ore fœtentem.

Fruſtrà autem Turretinus & alii diſtin-
guunt inter MATERIALE actionis & FoR-
MALE, quod ſcil. Deus tantùm prædetermi-
net ad materiale, non verò ad formale, hoc

ℳ₰

eſt, ad malitiam: Fruſtrà inquam hac di-

ſtinctio affertur, quia illa præcipua eſt Cauſa
actus alicu jus moralis, cuique potiſſmum
imputatur effe Rus, quæ per liberam voli-
tionem atque intentionem diretè & ex-
preſsè vult aliquem actum, & adhibet o-=
mnia media, quæ ad ipſum requiruntur.
2 At

2 (354.) 8

At in ſententia Turretini & Sociorum
Deus hæc omnia exercuit circa materialem
attionem Comeſtionis ab arbore vetita; aut ut
maneamus in exemplo Turretini, circa
actionem odii DI; nam efficaciter & di-
re Rè intendit illam atctionem; Medinm adhi-
bet effcaciſſimim, præmovendo & produ-
cendo actionem, in Cauſa ſecunda, quæ ipſi
veſiſtere non poteſt: Item Deus prænofcit
totam oppoſitionem talis actus cum Le-
ge ſua, novit in odio ſui turpitudinem &
monſtroſitatem totam, longè & infinities
clarius, quam homo. Ergô longè magis
ipſi formale talis actus ejusque moralitas
imputari debet, quam homini, qui ſe me-
rè habet paſſivè, qui in oppofitum flecte-
re ſe non poteſt, cui Vis tota libertatis ad-
emta.
Porròô illud decretum determinans ad
materiale Peccati magis & fortius inclinat &
trahit hominem ad peccatum, quàm appe-
titus ſenkliva ſeu concupiſcentia. Nam & ap-
petitus ſenſitivus non inclinat ad pecca-
tum formaliter, ſed ſolùm ad materiale,
nempe ad bonum ſenſibile ſeu dele ctabi-
le; Stante ergò ſententia Tusretini plùs im-
pellimur à Deo ad peccata, quàm per Con-
cupiſcentiam, quæ à Jacobo Mater pec-
catt

————
cti dieit
Eucete
ſeih.
liyheere
(id nos
Uetandex⸗
le0
beneop⸗
tloeni
Clens vol
Iatetenn
unu
ler acen
lertio,
l ſeee
(rellet
oler keri
Clerilt,
Ulene nee
lulmren
Delia,
Avancoet
metin
glee do
Eeecii
Il; Hoee
Umpotlt
lkeet n⸗

ne
Socicnr
l futeren

eltizaut
eini, Ce

alter

Helencr⸗
, AP
in gurft
Usenti
n anle
odinen
Kirhnti
ongt auln
e odi
, guiene⸗
Fuunkee.
enatsa⸗

Anivensdl
Binchnzts
amn⸗
Nam⸗
2d ſecca⸗
tebreb⸗
iiglurin⸗
D per Col⸗
Miater per⸗
xti

2 (355.) 3

cati dicitur, ſicque Deus Cauſa eſſet vera,
ut faceremus opus pravum, & perditio no-

ſtra à DEO principalius eſſet, quàm à no-

bis: Decreto enim & intentione ſua efficaci
ad id nos deſtinaret, quoed eſſentialiter ha-
bet annexam malitiam, plusque poſſemus
de DEO conqueri, quàm de Diabolo ſua-
dente opus malum, quia eſt deleéctabile.
Suaſio enim ejus eſt tantùm externa, relin-
quens voluntatem in ſua poteſtate, at ubi
prædeterminatio Divina eſt, ibi voluntas
ad unum ab extrinſeco movetur, ſfic ut ne
aliter facere aut velle poſũt.
Tertiô, ſi Deus prædeterminaret ad ma-
teriale peccati, tum efficaciter illud vellet:
At ſi vellet efficaciter materiale peccati, non
poſſet ſeriò & fincerè ſuadere homini, ne
cauſaret illud materiale, nec poſſet Deus ap-
plicare media eo fine, ut non cauſaretur
illud materiale: Quia nemo applicat ſincerè
media, ut conſequatur finem aliquem,

quando efficacius vult, ut finis ille non ob-

tineatur, ſed oppoſitus. At neque DEUS
ſuadere poſiet, ut ex ſuppoſitione materia-
lis peccati, non ſequeretur formale pecca-
ti; Hoc enim apertè eſſet ſuadere aliquid
impoſſibile; nam ex ſuppoſitione quod exi-
ſteret materiale actus pravi, v. gr. adulte-
2 2 i,

5 (356.) 3

rii, odii DEl, per jurii &c. chimericum eſſet
non ſequi malitiam. Nihil ergò eſſet, quod
Deus prohibere poſſet aut perſuadere ne
fieret: Igitur omninò repugnat, Deum præ-
definire materiale peccati.
Spanheinius aliter explicat Providentiam
DEl circa primum peccatum, dicit enim
in Diſp. de Lapſu S. 17. Deum vel negaſſe, vel
ſnſpendiſſe, gratiam actnalem eſſicaciter volun-
tatem Adami determinantem, ad ſtandum, ſi ve
exoutiendam tentationem, & ſic confiderari
poſſe per mocum duntaxat NoN DANTISZ
PROHIBENS.
Sed hæe ſententia licet mitior priore vi-
deatur, tonen Deum non abſolvit à parti⸗
cipatione peccati. Nam ſi DEUS negavit
vei ſuſgendit Gratiam actualem efficaciter
voluntatem determinantem ad ſtandum
ſive excutiendam tentationem, tum aut
pofübile fuit, ut ſine ea Adam ſtare po-
tuerit, & ſuperare tentationem, aut ſine ea
ſtare non potuir. Si prius aſſumit Span-
hemius, contzadicit Sociis, qui Gratiam il-
lam actualem prædeterminantem abſolutè
Leceffaziam faciunt ad ſtandum, vid. Rhe-
torfort. de Prov. pag. 520. At ſi poſterius
concedit, nempe ſine ea Gratia aétuali ſta-
re primum hominem non potuiſſe, in De-
um

n necel
atione 0
anloid,
ue, ſter⸗
ſteum ¹
Nyigmt
noncn
tulta vi
ai, The
Monid D
liereat,
n hegt
Uüiron it⸗
l weci
Nee jon
1 Deneg⸗
nonel
leme Ef
lon dinte
Arrib
lehereto
Iuecilpe
1 Utam 4
aNden nu
enegi.
N
enti
Uayls Do

—
nercunde
Belenge
erlucket
,onen

Diorlentrn
, Gier ain
ſolen in
ſe Conite
Nox bon

Orort⸗
ohnripane
Deprit
eneßhule
1d Kmmdnmn
n, tum 1
n ſtate e
,zun öetn
lunt In.
Cnatami
en le
v, Vd N
Kpoſtens
,eiter
ile 1 De⸗
un

um neceſſatiò redundabit culpa: Quia hac
ratione DEUS defecit in neceſſariis, non
dando id, ſine Quo Creatura, cui præcepit
ſtate, ſtare non potuit, atque adeòô obliga-
vit eum ad impoſſibile; Quod manifeſtòͤ
repugnat Juſtitiæ, quin & Bonitati Divinæ.
Tyrannicum enim eſt præcipere id, qued
eſt ultra vires. Hinc re Rtiſſimè B. D. Ni-
colai, Theologus profundiſſimus diſp. de
rovid DEl ait: Non peccat verè, niſi qui

0

ita peccat, ut poſſit ex conditione non pec-

care: neque præcipi ei quiequam poteſt,
qui non ita conditus & factus eſt, ut poſſit,
quod præcipitur, implere.
Nec juvat Spanhemium fubtilitas, cùm
ait: Denegationem Gratiz Prædeterminan-
tis, non eſſe Effe tionem, ſed non Effectio-
nem; Et fic ſe tantùm habere DEUM., ut
non dantem PRonIBENS; quo ipſo putat,
ſalvari DEUM, ut nihil ipſi imputari poſſit
de peccato primo. Sed fruſtrà. Sanè enim
jure culpa refertut in denegantem media,
ad vitam conſervandam & ad mortem evi-
tandam neceſſaria, fi moriatur, cui ſunt
denegata.
Auguſtini ea fuit conſtans ſententia, di-
centis, ii non paviſti, occidiſti. Submerſio
navis procul dubio jure imputatur Guber-
2Z 2 natori,

5 (358.) £

natori, etiamſi per directam a cRionem, aut
influxum non ſubmergar navem, ſed ea
pereat, vel per incuriam, vel per abſentiam.
Aliter ſe extricare ex hoc labyrintho co-
natur Burmannus lib. 2. cap. 6. p. m. 426.
Prætendens Deum anxilium ſi ve ſnavem illum
inſinxum, qno Homo primus allu perſeveraſſet,
ſuſpendiſſe; tùm quia Deus non fuerit ob-

ligatus ad illud dandum, tum quia Adamus

viribus ſuis ſidens illum non expetierit; Un-
de concludit Adamum in culpa fuiſſe, qui
licet Divina præmotione caruerit, tamen
ipſe quoque liberrimè actum obedientiæ
ſuſpenderitt. “
Verùm nec hic color ſufficit ad liberan-
dum Deum à participatione peccati, nam
auxilium illud & ſuavis influxus DEl, in
ſententia Burmanni ita fuit comparatus, ut
CUM EO actu perſeveraſſet Adam in ſtatu
integro, & ſine eo actu perſeverare non-

potuit, & ita ad actum perſeverandum

fuit neceſſarius. Atqui auxilium aliquod
neceſſanium, ex cujus defectu Legis Divi-
næ prævaricatio & æzterna damnatio ſe-
quuntur, Creaturæ intellectuali antequam
RA evaſit, deeſſe non potuit; juxta enim
certiſſimam Auguſtini, in materia de Au-
xiliis acutiſſmi doctrinam, à DEO ſmme
ONO

æmamrre

Ponoſu
tm. C

netvoſiil

6 es e
Gd let
xecepi
gentem.
Ner!⸗
Ktna:
Alnn ſil

, tame
lin hæc

Ahero

Mn

üOnn
maſ
Uhleor
nneret
endunn
MNI.
N ipen
id
nre
Miun 1
un
mnenn
Neelan

—

nene
n, kein
Mentin
fntoer
Menr len
ſtan
lileitch

fti,Un
ule,u
it,tanen
bbelene

Albenn⸗
i, nan
DNl,in
rarue,r
nin kue
e no
erandun
naicvot
i Diri⸗
naio⸗
mtegum
utzenin
ii de A
Oſone
ong

2 (359.) £

Bono ſummèque juſto deſeri Creatura non
poteſt., prinsquam id per peccatum merea-
tur. Quia ut lib. 3. de libr. arbitr. cap. 16.
nervoſiiimè ait: Ex eo quod non accepit, nul-
lus reus e’t. Ex eo verô quod non facit,
quod debet juſtè, reus eſt. Debet autem,
ſi accepit & voluntatem liberam & ſuffi-

☚

cientem facultatem.

Nec ſatisfacit Reſponſio Albedæ diſp. 52.

ſeſt. 2. & aliorum, dicentium: Non gefniſſe

Adamo ſuffcientem ad perſe verandum facnlia-
tem, tametſi gratia PER &1 eicaci carnerint:;
quia hæc non ad r% poſſe perſeverare, ſed
ad Acru perſeverare pertineat.
Non ſatisfacit, inquam, Reſponſio, tum
quia omnia ad agendum ucllia ſufficien-
tidſima ſolus ille habere dicendus eſt, cui

nihil eorum deeſt quæz ad agendum omni-

nò neceſſariò ſunt: Hæc enim AuxIIII ad
agendum SOFFICIENTIScommuniſſima
NOTIO, & Idea omnibus conſtans. Nam,
ut ingeniose ait Montaltius in EKpiſt. Pro-
vinc. id demum SuFFICIT, à quo nihil ab-
eſt neceſſarium. Hæc germana vis & pro-
prium fignificatum eſt illius vocis. Ver-
bum enim SurrICIENs ita omnes interpre-
tantur, ubi nihil deeſt, & ubi omnia adſunt
neceſſaria ad effetum ſeu a Rum.
2 4 Tùm

& (360.) £

Tùm etiam, quia, ſi Adam caruit Gratia
PER Sk efficaci, ad benè agendum & per-
ſeverandum neceſſaria, & inſimul cùm ma-
lè agendo peccavit, ad actum malum, per
efficaciſſmam DEl præmotionem applica-
tus fuit, ut Burmannus quoque aſſerit,
tum ſanè impoſſibile fuit, ut Adam non
peccatet, quod direétè eſt contra Auguſti⸗
num, qui libr. I. Retract. cap. 15. docet,

primum hominem habuiſſe ab opere malo

abſtinendi ſummam poteſtatem. Item in
lb. 14. de Civit. Dei cap. 12. dicit: Præce-
Ptum DEl tantò majore Injuſtitia violatum eſt,
quantò faciliori potniſſet obſerventia cuſtodiri.
Jam, quomodo ſumma poteſtas, aut ſum-
ma facilitas perſeverandi in Bono & abſti⸗
nendi à malo in Adamo dici poteſt, ſi ca-
ruit gratia Per Se efficaci ad perſeverandum;
Et ſi ille defecit ante omnem culpam, ſi
denique ad aétum poſitivum peccati vo-
luntas e jus actualiter fuit applicata & pra-
determinata.
Vidit procul dubio iſta inconvenientia
Burmannus, & poſt eum Braunius Tradt. de
Dofgt. Fœd 376. unde culpam aliquam in

Adamo invenerunt, de qua tamen Scriptu-

ra prorſus tacet, dicunt enim Adamum vi⸗
ribus ſuis fidentem non petiiſſe auxilium,

reſri
m il
MuoNIG
amipee
w ſetie
erun
conmnadet
kgin g
(un e
Inlamr
Ppobert
moxrI
l seri
Cmniler
nos
cen hi
Ui neri
NI. 0).
nlßint
untmm
N ol
Dinde
un
lumtie
N
Dinzion
I Nn

—
niti
un’ 1

Wlcinn.

Nin
nale.
Nee lit,
Cina
aet.
Cet,
(ae nio
n lennn
lcl Me
Nulent,
i, ufi
, Ar⸗
nokali
olelzſcr
Penumdun
enpen,
uti do⸗

K⸗

weneni
ſt
liquammn
ngctir⸗
Amonn 1⸗
urilun,
e

(361.)

præſertim in tentatione Diaboli; Proin De-
um id juſtè ei denegaſſe. Et in hoc ait,
BRAUNIUsS videtur conſtitiſſe primum A-
dami peccatum; quod tale auxilium à Deo

non petierit.

Verùm hæc dicuntur ine eνιεαι imoô
contra Scripturam S. nam in ea planè non
legitur, quod in citatione ad Tribunal Di-
vinum, cùm Deus Adamum citaret ad red-
dendam rationem peccato commiſſio, ex-
probarit ipſi judex omniſcius PRASUM-
PTIONEM nimiam de SE, quodque viribus
ſuis fiderit, & ſic in eo primum peccatum
commiſerit. Sanè talis præſumptio elati in
Adamo & ſuperbi animi ſignum fuiſſet,
quem habuiſſet ante tentationem Satanæ,
ubi meritò exclamamus cum Auguſtino
lib. 1. Op. Imperf. contra Jul. Ergone S in Pa-
radiſo ante maleſuadi venena ſerpentis, ante
corruptam ſermone ſacrilego voluntatem, mala
jam & ſuperba voluntas fnit. De quo jam ſu-
pra prolixè.
Deinde fruſtrà dicitur à Burmanno & Dn.
Braunio, quod Adam debuerit petere auxi=
lium tale à DEO; nam Adamus illud petere
non potuit, fine præmotione & prædeter-
minatione Divina, aut ut novo ſtylo loqui-
tur Braunis ſine RPRODUCTIONE nevz
27 5 VO=

(362.) ☚

volitionis, cùm Deus hominem ad omnes
a Qus ſuos tum ſpiritnales, tum corporales
prazmoveat. St ergo Adam non præmotus
fuit ad defiderandum auxilium efficax Di-
vinum, ergòô deſiderare & petere non po-
tnit. Nam inquit citatus Braunius vol. 1I.
part. 2. c. 122. Cùm omnis operatio ſit actio
realis, & omnis res à DEO ſolo poſſit pro-
duci, certiſſmum eſt, DEUM etiam eſſe
Cauſam primam omnium operationum
ſpiritualium, ut dicendum ſit, quicquid
realitatis in cogitationibus, & ſic etiam
volitionibus, reperitur, ililud ab ipſo DEO

produci, adeoque mentem noſtram ad o-

mnes cogitationes & volitiones ab ipſo
DEO determinar.
Qud ultimò ſpeëtat ſententiam Cele-

berr. Picteti, in ea laudamus verecundiam,

quod veritus eſt ſtatuere, DEUM eſſe Au-
thorem aut Pradeterminatorem actus ali-
cujus, qui intrinſecè malus eſt, v. gr. Odii
DEI. Verùm ſi hoc ſtat, opus eſt, ut retra-
ctet illud, quod dicit lib. 6. cap. 3. pag. 411.
DEII M prævenire voluntatem noſtram in atli-
bias ſu is, D EIl Menim decreviſſe ab æterno, quid
feret in tempore, voluntatem noſtram indiffe-

rentem eſſe, n Pauk- atque adeò ejus indif-

ferentiam tollendam eſſe, eamque aduandam à

Vo-

ohttn

onmnian
bee i
(um ta
Meq
gril
Ioſromn
n eſe ⸗
ne .
N uva
n, na
nerali
nl pe
(ht d
illiee
gingre
lipini⸗
Uh mn
inn ſcun/
Ge,
lunne .
10biet
Kice
Juin iu
iſceu
cn 0
cine0
Uünin

—

. ONI
lende
Menot
tea.

tun -
en
oltn
lrno⸗

un e

Miomm
igil
ſee ein
loN
n

Dit

in e⸗
ution
eleA
Cus ⸗
g. 0

urletr.

. M ll.
Ac.
⸗
elnc,

inlfe

inh⸗

Munkend
„

6 (363.)

Voluntate Divina, ein que pramotione. Quæ
omnia manifeſtò docent, illum quoque in-
cidere in ſententiam Prædeterminantium,
quam tamen evitare conatur.
Neque juvat ipſum, quod ait: In an v.
gr. Odii DEI, excitari quidem à DO in mente
noſt ra motwm, ſed illos motis prout ſunt à DEO,
non eſe Maros, ſed prout daetetminentur à vo-
Iuntate noſtra adverſus DEIM., non inquam,
hoc juvat, ſed potiùs ſe magis implicat Pi-
Hetus, nam hac ratione motus Divinus erit
generalis & indifferens, quique à Cauſa ſe-
cunda poſtmodum determinationem ac-
cipit, ſed talem motum & concurſum DEI
indifferentem Pictetus re jicere conatur per
quinque argumenta. Vid. cit. loc. pag. 411.
Inprimis ait, ſi Creatura determinat concurſum
DEh tum Cauſa prima dependeret à ſeeunda,
non ſecunda à prima &. Porrò abſonum eſt
dicere, DEUM excitare motus odii in vo-
luntate hominis, ſed ſine determinatione
ad Ob jectum: Nimis vaga: eſſet talis motus
& affectus à DEO productus, imò vanns,
quia fine fine; Obje tum enim eſt finis in-
trinſecus atuum, & eſſet motus fine ſpecie,
cum Objeda ſpecificent Acus: Et ſine Yer-
mino; Ob jecta enim terminant actus ne in
infinitum abeant. .

In⸗

(364.) £

Interim laudamus in eo, qued in Expli'-
catione Quæſtionis, quomodo concurrerit
DEUsS in hoc lapſu, aut quid præſtiterit,
ait: G
1. DEII M non impuliſſe hominem ad pec-
candum, nec Satanam ad tentandum, abſfit, ut
hoc de DEO Santto cogitemus: ad dimus, Abſit

etiam, ut dicamus D Ell M prædeterminaſe Ala-

mum ad illum actum. Przdeterminatione e-
nim illa nullus fortior eſt impulſus, quod
contra cæteros Reformatos advertendum.
Secundò inquit, Dzua non ſubtraxiſſe Ada-
mo GRATIAM DATAM, tum quia talir ſubtradlio
pœna fuiſſet, at pœnæ locus non eſt, ubi nulla
præceſſit culpa: tum quia ſi DEllS ſubtraxiſſet
gratiam datam, videretur oompuliſſe hominem-
ad peccandum, nt quàm ſubduttis columnis do-
mus neceſſariò corruit; Sana hæc ſunt & con-
tra Spanhemium aliosque Reformatos mi-
litant.

Tertiò DEUM præſciviſſe hunc lapſum, alids

infinita ejus Scientia dici non poteſt. Optimè.
Si verba ſpectentur, ut jacent: Verum bic
orrò id notandum, Scientiam Divinam non fun-
dari in Decrcto DEI, ut commnniter Domini
Reformati & Pidletus quoqne ſtatuit, ſed ante-
cedenter ſe habere, maximè in operibus malis,
alids enim ſtatim ſequeretur, quod DEUS vi-

deng

eni

emmit
onpot
ntcit
ion.
Hi
upro
guodh.
peimit
MIoey
inclitken⸗

Mhoe
iſckune
me &!

famen
gere vol
emninar

Eun⸗

Nalari⸗

Mon im

kominen
Moitad
ARu
dolobe
ga i
dex

N
nenneit
lrllten,

r.
,Alſtt
ng
ne⸗
n
D
bi i
yniun⸗
nisdh⸗
cd⸗
Ntos m⸗

ndli,

run ki⸗
nonfi⸗

Doſii

ſl te⸗
a noli,
Iu⸗
eut

(365.)

gens peccatum, videat illud, ut à ſe Decretum,
quo ipſo D ElIS erit author, erit peccati.
Qiartô ait, DEII M decrevil'e bunc lapſam
permittere, nam ſi non decreviſſet permittere,
non potuiſſet certò præſciri, quia natnra hominis
mutabilis non potnit fundare certam praſcien-
tiam.
Hic jam iterum ceſpitare incipit, nam
illa propoſitio vera non eſt, in eo puncto
quod DEUS præviderit lapſum in decreto
permittente. Nam decretum illud PER-
MISSTVU inferret lapſum vel per medium
indifferens, vel per determinans, ſi primum
non poteſt fundare ſcientiam infallibilem:

Si ſecundum tum deſtruitur libertas Crea-

turæ, & Pictetus iterum incidit in ſenten-
tiam, cujus horrorem & abſurditates effu-
gere voluit, videlicet in ſententiam Præde-
terminantium. B
Quintò ait: Dru Satanæ habenas laxaſſe,
ut adoriretur hominem: Mallem dicere Deum
non impediviſſe Satanam, ne adoriretur
hominem. Loqui enim de DEO Sanétifſi-
mo ita debemus, ne ulla cooperatio ad pec-
catum in illum redundet. At laxare Dia-
bolo habenas, vix poteſt ſine influxu ali-
quo intelligi.
Sextò ait: Dxua occaſionem præbuiſſe Dia-
9.02

(366.) D£

bolo, aggrediendi, probibendo eſum arboris pul-
chræ quæ tamen addit, prohibitio PER SE
Cauſa non fuit ſeduèétionis Diaboli.
Neque hac ſapiunt wνννονα niwb-
7 Aα. DEUS enim non poteſt line,
blaſphemia dici occaſionem Præbuiſſe ad
Peccandum, ſed ad exercendam obedien-
tiam. Deinde Diabolus rapuit occaſionem
ad tentaudum, ex lege illa, non data ipfſi
fuit. Tertiòô, ſi Adam tentationem ſupe-
raſſet & viciſſet, victoria ea gradus proxi-
mus fuiſſet ad accipiendam à DEO Coro-
nam, z. Tim. 4. v. 7.
Sentimo. a non addidiſſe Gratiam no-
vam maſorem Gratiæ datæ: Rectè: Nam ut
bene ſubjungit Pctetus, absque illa ra.
tia poterat ſubſiſtere, & ad majorem dan-
dam nulla lege tenebatur DEUS.

Claudimus iſta verbis Zertulliani contra

Marcion. lib. 1. Cap. 9. Quod malum adſeribes
Creatori, ſi delittum eſt hominit? non erit PEl,
quod eſt hominis: nec idem est babendus de-
lidi Aurkgok, qni invenitur IXTERDI=
CTYOR, imb & CONDEAMNA-=

10R.

Re-

41

Un ſe0

hie hi
DIIM, e
AAA

ucni ſ

Mn, lee
tatt o
Danmmatus
ely ſet
min int
/ o
Nveron nor
nlſyere
NNMAr D
Bonfotis
dona wvi
titenn, INe
Vingtamne
Leyeriora
ſitethren
Conleſene
oret fomn
ennt
(fideret
1004 ro

—
nlond
toln
hol
uh.
Cekſicen
U
nchecen
ecthonen
NCin i

hen ine.

.

lusfrol⸗.

10000.

Gtle te-

Nmt
a Cta⸗
Nenn an⸗

micovtn

Nolerihe

eit DEl

ens Ae⸗
npl-

nova prodit, & theſauros ſuos explicat. Ah

62 (367.)
Reflexio Practica.
Ad T1 nunc ſœderis primi Sarok & SrA-
TOR Zer Optime & Ter Maxime, in fine libelli
hujus, qui rerum omnium finis æ & EXOR-
PIUIM, me verto. Miſera ſum Agami proles,
ſed ad Cτ ô v ö A4 M Tnam ſupplex appello.
Peccator ſum ab ntero, nec tamen à 7T1X abeo;
nam, leſte Anguſtino, qui ZT1 dimittit, quo
it, aut quo fngit niſi à T; placido, ad 21 iratum.
Damnatus fni ante quam natus ex Iuſtitiæ Tuæ
zelo, ſed miſericordia in Fe PERE Nov gratis-
ſimum invenit temperamenium.
Cur ergo viſceribus me iis non committerem?
quæ non moventur, niſi ut exundent in ſummum
amors erga me affettum. Cur non ad illam, 6
SuaME DEII S, appellarem perfectionem, Jquæ
Bonitatis Tuæ germana Soror delictis ignoſcere
SorA novit. Cur non ad eam reſpicerem vir-
tutem, quæ licet poſtrema ſe oſtenderit in opere;
prima tamen eſt, quæ miſeris ſolatia propinavit.
Se verior contra peccatum eſſet vindi Ta niſi illa
ſciret Rx EDIUIM. Terrililior Majeſtas, niſi illa
condeſcenderet. Ardentior zelus, niſi illa miti-
garet ſammasz. Non poſſet ingratum mortalium
genus ſubſiſtere, niſi illa quotidie divitias ſuas
effunderet. Quæ denique novo Oriente Sole,

Do-=

(368.)

n t

Do&rz, in hujns amplexus patere, ut plena
fide abeam. Nibil accidere poteſt mali, qui quie-
ſeit in O?IAM0.
Providentiæ me porrò Tuæ Snaviſimæ com-
mendo. quæ MxNusS Taa est, ſed Oc 41Hα.
Illa me airigat, ne à T1s aberrem. Fulciat ne-
cadam. Protegat, ſi ab hoſtibus petar. Solatia
præbeat, ſi premar. Cuſtodiat, ne opprimar.
Informet, ſi aſequi neſciam, cur in hoc orbe,
tam diſſonus rerum circulus volvatur; ut Ma-
1ISs ommnia BNE' GS feliciter. Bonis pleraque
MALE & ſiniſirè cedant.

Fac, ut cum Hipponenſ. Præſule Provi-
dentiæ Tuæ ARCANAmagis mirer, quàm ri=
mer: ut in fide exclamem: MIRA PROFUN-
DITAS DEUS meus: Mira Profunditas.
HoRROKR eſt intendere in eam, HoRROR
HoNokRISs & TREMOR AMO-

1

1
Pro

ſeyen

RD.

1

◻
—

5 CONSILIARIO,
& ABBATE
NDORFII.

2 = S 5

uiooesSeXKHXX Hðeeen — 666 BLAd‚=᷑OO
8 1. 9 E v 8 E.

D.

198 Eeeoa- es 10loejesqee

2 A

aoueſeg snooꝗ N

X
—
—
—