Gf639_qt_1
author: Schenck, Gabriel Maria andConstantin, Magnus M.andWenser, Honoratus M.

DOανMWBA

C OU N 7 R A

ERRORES HERETICORUM

Circa ine ffabile

DIVIN£

INCARNATION. IS
MYSTERIUM

SELECTIS Nas

HISTORICO- SCRITTURISTIICIS.

DISSERTATIONE CHKGNOLOGICA DE ANNINA
NATIVIIATIS, BAPTISMI & MORTIS EIUSDEM

PROFPOSITA

A P. GABRIELE MARIA SCHENCK, Ord. Servor.

B. M. V. in Archiducali Conv. ad D. Joſephum Oenip. SS. Th. Lect. Ord.
Anno MDCCXEIII.
——

enipont,, ypis Mich. Ant. Wagner, Reg. Aulæ & Univ. Typogr. & Bibl.

HETER NI PATRIS

THESAURARIO,
VERBI

OECONOMO,

SPIRITUS SANCTI
PROMO CONDO,

DEI HOMINIS

NUTRITIO,

DIVO DSEPHO

Virginis Matris Sponſo,
Virginitatis Lilio,
Apoſtolorum Prodromo,
Patriarcharum Vertici,
Eccleſiæ ac Conventùs Oenipontani Ordinis Servorum

B. V. MARIA Tutori, Patrono, ac Protectori
potentiſſimo

O. D. OD.

SACERRIME

DEIHOMINIS
NuTRITIE

PATRIARCHA
SANCTISSIME:

llentiaria hactenus inter privatas parieti-
nas luctata, ac in incarnatæ aterni Patris
Sapientiæ contemplatione defixa Theologia
noſtra lucifugam pertæſa ſolitudinem in
publicam hodie arenam prodire ambiens,
haud aliunde lucem ducemq; indepturam
2 arbitratur ſecurius, quo ſecundiore exitu ſinuoſas ſtrin-
gat errorum ambages, ac inſiduoſos laudat dificultatum
anfra-

ti.
i

anfractus, quàm ſi à Sanctißimo Nomine tuo PATRI.
ARCHA SACERRIME gratiarum mutuetur ſappetias.
Ad aras proin tuas abundantißimo gratiarum rore ſtillan.-
tes ſua quidem ſpecie exigua ac cultu modica grandium
tamen Myſteriorum bajula Theologica hæc adrepit bagina.
Deum illa loquitur, ſed incarnatum, de genito ab Inge-
nito Verbo diſſerit ſed abbreviato, quod unicum ab æter-
nitate locutus Pater dixit omnia. La) Numen humani-
tatis noſtræ indutum exuviis pauca exhibent hac folia, 65
Verbum in Carne, hoc eſt Divinitatem in atomo, Ma-
ximum in minimo, Solem in nube, & Divinorum arca-
norum imperſcrutabilem abyſſum in puncto.
Et verò à quo alio nativis ſuis aternùm contumu-
landa umbris hac elucubratio lucem emendicabit felicius,
quum à te ½ DIVINISSIME JESU NüUTRITIE! qui
aæterno Diwinitatis conſilio Illius electus es Cuſtos ac Nutri
tius, cui Sdapientißimi Siracidis benna inſeribit elogium:
Candor lucis æternæ. A quo alio arida hac folia abun-
dantiores roris ſtillas exſpectent, quàm à te, SANCTIS-
SIME PATRIARCHA! qui largos Divinæ ſapientiæ lati-
ces non ab alia Hippocrene hauſiſti, quàm ab ipſo Incar-
nata Sapientiæ ore Diviniſßimo, tanto itaque ſub Praæſidio
inconcuſſa contra quoscunque hoſtium incurſus velut ada-
mantinis munita mœniis ſiabunt hac Fidei Dogmata, tri.
NK 3 umpha.

(2) S. Auguſt. in cap. 1. Joannis.

umphabit Catholica Veritas, quæ eſt increataæ filia veri-
tatis, enervabitur haretica pravitas, 6; cadent imbe-
ecilies hoſtium catapulta. An enim inwictum magis ab
alio hac pracipua Fidei Dogmata contra Errores Hæreti-
corum circa ineffabile Divinæ Incarnationis Myſterium,
cum Quæſtion'bus Hiſtorico-Scripturiſticis de Chriſto &c.
ſperabunt Praæſidium quàm à te Protector Potentißime,
PATRIARCHA SACERRIME, qui Myſterium à Sdaculo
abſconditum, inenarrabile Divinæ Incarnationis Sacramen-
tum Angelo interprete, Cælo Magiſiro didiciſti. Aurea,
ac Melliflua appello Claræwallenſis oracula, qui Praroga-
tivarum ac Encomiorum tuorum umbras, ac figuram in
Tgypti Pro-Rege venerabundus ſuſpiciens ita de te San-
dtißime Dei bumanati Nutritie, perorat: IIlli data eſt in-
telligentia in Myſteriis Somniorum, iſti datum eſt con-
ſcium fieri atque participem cœleſtium Sacramentorum
ille frumentum ſervavit non ſibi ſed omni populo, iſte
anem vivum & Cœlo ſervandum accepit tam ſibi quam
toti Mundo. (b)
Aſt non abs re temeritatis hodie ageretur Pietas ipfa,
qua tuis litatura honoribus tenuem bunc foliorum mani-
pulum, exile munus, tuis imponere præſumit aris, quibus
ob abundantiſßtimas in nos derivatas gratiarum venas

non una debetur hoſtia, ſed Hecatombe, niſi offerentu
exili-

(5) Benardus homil. 2. fuper miſſus.

n.
nhe.
t
reti.
WUm,
Ee.
me,
AAuh
men.
Nrea;
ſoer.
n in
dan.
ſt in.
con.
um

ſſte

am .

Nil
ℳ
ti
l⸗

exilitatem rei oblata dignitas in immenſum ſuperaret:

Non alium enim in Euchariſticum tibi conſecramus Sacri-
ficium, quam illum, qui dum Patrem haberet ſine Ma-
tre ab aterno, & Matrem ſine Patre in tempore, tuus
putari dignatus eſt Filius, qui cum Dominus eſſet univer-
ſorum nutibus tuis eſt obſecutus, &; poſtquam fabricatus
eſſet auroram, &s ſolem fabri, id eſt, tuum paſſus eſt ſe
appellari Filium, quem ut Alumnum orbe majorem ulnis
rexiſti, aluiſti, educäſti.
Patere itaque SACRATISSIME DEI HOMINIS
NITRITIE, FRUMENTI ELECTORUM CUSTOS
SACERRIME! at Theandrica Majeſtas Theologica hac
penna rudi equidem penicillo adumbrata tuo requieſcat in
ſinu. Admitte PATRIARCHA SANCTISSIME 3
qui à gratiaæ tuæ foribus arces neminem, imo etiam inwi-
tum gratiosò quodam inwitas Magnetiſmöò ut Juvenis, &;
vel ideo immaturus Theologicus hic conceptus, qui non
ab effeto Jovis cerebro, ſed à Capite Chriſto ſua ſumpſit
incunabula, in te votorum ſuorum nanſciſcatur comple-
mentum. Pendeat ad gratiæ tuæ thronum in perenna-
turæ Dewotionis noſtræ teſſeram tibi dicatum anathema hoc
Theologicum folium, cui libellum jungimus ſupplicem ut
ILLI de immenſo ac abundantißimo gratiarum tuarum
theſauro diſpenſes quàm largißimè, cuſus in te Pietati ac
in nos munißcentiæ debemus, quod Manipularem hanc

hoſtiam

hoſtiam honoribus tuis licuerit conſecrare. Atque utinam

tam diſtricta ſilentii lex calamo noſtro terminos non po-
ſuiſſet ac lingua injeciſſet vincula! laconicè profectò ſimul
ac graphicèe Pobëticæ Eratus elogio indigitarem 3 Egregium
ſemper Patriæ Caput, ille Senatus vindex, ille fori le-
gum, ritusque togæque. () Dignum profecto Thiloſo-
phico Biantis Oraculo Magiſtratus virum oſtendet. (4)
Huic itaque Macenati naſiro Munißicentißimo tuo Jdan-
Aißime Tatriarcha inſignito Nomine largiſamum benedi-
ctionis tuæ impende cumulum, quo ſi etiam nos in arena
7 beologica luctantes dignaris tuo ſub Nomine felici ſub
omine, te auſpice te Duce decertabimus.

(e) Corn. Sever. (4) Ariſtot. l. 5. Eth. Cc. I.

Kternum devoti Clientes

Præſes
& Defend.

Cen-

ſenn

1

Cenſura Facultatis Theoiogicæ.

Alſſertationes iſtæ doctiſſimæ non tantùm Fidei orthodoxæ
ſunt quàm maximè conformes, ſed inſuper eandem exi-
2 mia Doctrinæ ſoliditate, atque exquiſita claritate ad-
4 versùs veteres recentésque hæreſes quàm validiſſimè pro-
pugnant: dum enim Verbi Incarnati Myſterium præclarè
explicant, elucidantque, magna Ingenii ubertate, mira amœnitate,
inſigni methodo, & Quæſtionum fuavi, jucundâque varietate lectorem
rapiunt, ac paſcunt, ut adeò locupletem Eruditionem Theologiæ Poſi-
tivæ, Scholaſticæ, Dogmaticæ, atque Polemicæ ex illis haurire liceat.
Undè digniſſimæ omninèò ſunt, quæ ad Fidei Defenſionem, ad Doctiſ-
ſimi, & Clariſſimi Authoris ornamentum, ad rei litterariæ decus, at-
que ad communem omium eruditionem, utilitatemque in publicum
prodeant, Ità cenſet Oeniponti 3. Maij 1743.
P. JOSEPHUS BINER, S. J. SS. Theol. Doct.
ejusdémque in Speculativis Profeſſor Ord.
publicus ac p. t. S. Facultatis Decanus.

9806999960602902200060000666

FACULTAS

A. R. P. Vicarii Generalis Provinciæ Germaniæ.
Ræſens Opufculum Pracipua Fidei Dogmata &c. continens à Theo-
logis noſtris, quibus id commiſimus, reviſum, quia nihil ortho-
doxæ Religioni, vel bonis moribus adverſum habet, ſed fidem
veram adverſus veteres, recentésque hæreſes validiſſimè propugnat, ut
typis mandari poſſit, præſentibůs facultatem impertimur. In cujus rei
Fidem has propria manu ſubſcripſimus, & conſfueté officii noſtri Sigill⁶
munitas dedimus in Conventu noſtro D. Virginis Annuntiatæ Viennæ
Auſtriæ die 15. Maij Anno 1743
P. F. BERTHOLDUS MARIA ERMBLICN,

( Ord. Serv. B. M. V. p. t. per Provinciam
.„◻92². Germanicam Vicarius Generalis.

0 Appro-

Approbatio Theologorum Ordinis.
um Pracipua Eidei Dogmata cum Quæſtionibus Scripturiſticis de
Chriſto Salvatore noſtro ea claritate, & ſodalitate elaborata
A fuerinr, ut ſingularem prorſus Authoris eruditionem, profun-
dam quæſtionum ſelectiorum ſcientiam ob oculos ponant eruditorum;
nec in regulas Fidei orchodoxæ peccent ullibi; idcircò digniſſima cen-
ſeo, quæ ad ſummam Eruditorum expectationem lucem publicam aſpi-
ciant. Ex Conventu S. Joſephi de Oeniponte 18. Aprilis 1743.
P. £ÆMILIUS MARIA MANNHART,

Ord. Servor. B. M. V. 88, Theol.
Lector & Definitor actualis.

2
gs e ge e e ge e Ne sGe e ge e Se PSeeSr Fe S1e Be Fe e ge Fe de B ,Fe e Fe Fe e e e

BPgi hæc Præcipua Fidei Dogmata contra Errores Hæreticorum circa
A ineffabile Divinæ Incarnationis Myſterium cum ſelectis Quæ-
ſtionibus Hiſtorico-Scripturiſticis & c. & in iis non tantuùm ni-
hil, quod in orthodoxæ Fidei, aut bonorum morum regulas oflenderet,
inveni, quin potiùs ſicuti ad inſignem Catholicæ Religionis defenſio-
nem, & Fruditorum Virotum oblectationem conferunt, ita Authoris
(qui ſolidam ſuam cùm Philoſophicam, tum Theologicam per frequen-
tes, eâsque publicas concertationes orbi litterario jam comprobavit
Doctrinam) etiam in Polemicis, Hiſtoricis, Chronologicis copioſam,
eâmque probè fundatam teſtatam faciunt eruditionem: digna proinde
ſunt, ut typis impreſſa lucem publicam videant. Ita cenſeo
Datum in Conventu noſtro ad
S. Carolum propèe Volders

13. Aprilis 1743.
P. MANSUETUS MARIA AINETHFER,
Ord. Serv. B. V. M. SS. Theol. Lector,
& Definitor actualis.

ſics ⸗
laborr
Ptohn
litorun
ma
an A

INI,
8 Theo
8
Umn ci
ts
Dräm
Hencere
Gekan⸗
Authon
feecven
roluſt
pooen⸗
Poit

led

,

Praæfatio ad Lectorem.

6 Neffabile Divinæ Incarnationis Myſterium anno abhinc
elapſo Scholaſtico privatæ noſtræ conſiderationis ac ſpecu-
lationis Theologicæ erat negotium, argumentum ſanè,
ſi Deum ejusdémque SS. Triadem excipias nobiliſſimum
æquè ac difficillimum, quod Doctor Angelicus in Proë-
mio tertiæ partis totius operis Theologici conſummationem vocat: hoc in
negotio licèt viribus noſtris longè ſuperiori eò juſſi ſunt conatus noſtri
collimare, ut præter Quæſtiones Scholaſtico-Speculativas, quas tradere-
mus etiam qualicunque demum religioſi noſtri auditorii conſuleremus
eruditioni: hæc proin Præcipua Fidei Dogmata contra errores Hureticorum
circa ineſfabile Divinæ Incarnationis Myſterium, cum DQuaæſtionibus Hiſtorico-
Scripturiſiticis de Chriſio, ac Diſſertatione Chronolegica de annis Nativiatis,
Baptiſmi, & Mortis ejusdem, in privatum præprimis noſtrum commodum
ex probatiſſimis Authoribus collegimus, aliorum dein conſilio non auſu
noſtro, quod temerarium fuiſſet, factum eſt; ut illa tibi Benevole ac
Erudite Lector eàâ, qua cernis methodo, ac ordine, quem ſubſequens ex-

R

hibebit Elenchus proponeremus Prætipna, inquam, Fidei DPogmata: Omnes

enim omnium hæreticorum ac etiam plerêsque Errores in præſenti mate-
ria referre ſicut vires noſtras ac laboris ſcopum, ita & præfixum calamo ter-
minum ac foliis hiſce ſtatutum numerum longè ſuperaret. Singula Fidei
Dogmata quinis Quæſtiomibus Hiſtorico- Scripturiſticis de Chriſto ex Au-
thoritate potiſſimùm Sd. PP. ac S. Scripturæ Interpretum ea, qua potui-
mus, brevitate reéſolutis interpolavimus, ut ſuum quoque piæ Ccurioſitati
eſſet oblectamentum: Geſta ſiquidem Salvatoris noſtri ſunt Calix ille
praæclarus. A bſalte regio laudatus dulcedinis ſuæ ubertate non hominum
duntaxat, ſed &ö Angelorum mentes inebrians. Ut aſſerit Doctiſſimus Com-
NK)I 2 . menta-

△

mentator Gilbertus Serm. 21. in Cantic. In Diſſertatione Chronologica
de annis Nativitatis, Baptiſmni, ac Mortis Chriſti, licét tanta Hiſtori -
corum, & Chronologorum diſcordia non modicum nobis faceſſeret
negotium, nobis tamen erat ſolatio, dictorum noſtrorum ac aſſerto-
rum non paucos eôsque magni nominis numeràſſe Patronos: Et in hac
& in Quæſtionibus Hiſtorico-Scripturiſticis momentoſa rationum pon-
dera, quæſo, ne exſpectes aut deſideres à nobis, congruentiis enim
duntaxat ac conjecturis in ſimilibus diſceptationibus agendum eſt non
argumentis convincentibus.
Multa invenies, quæ meliori digerenda ordine, plura quæ com-
ptiori ac limatori forent dicenda ac proponenda ſtylo, plurima, quæ
firmioribus argumentis eſſent roboranda, omnia tandem Eruditione tua
inferiora reperies. Nihil excuſo, incuſo nihil præter Juvenis calami
mei imbecillitatam, cujus tot indicia leges quot apices, ſolius parciſſimi
temporis accuſo anguſtias, ſolas enim modiciſſimas illius temporis micas,
quo à laboribus Scholaſticis vacare dabatur, opellæ huic conſecrare li-
cuit: hoc in exiguo temporis ſpatio id fermè mihi contigit, quod am-
pliſſimum ingreſſis hortum ac viridarium, qui obvios duntaxat fructus,
ac flores properante manu colligunt ac carpunt. Si quædam alibi à te
jam lecka hic referri cauſabére, non admodum tibi ſuccenſeo, id uni-
cum oppono litteratorum monumenta fructus ac flores eſſe non horti
concluſi, ſed campi aperti, & eadem à pluribus diverſa tamen methodo
referri utiliter. Conatus hic meus ſi tibi non diſpliceat laboris metam
attigi.

noore
HHiori
celen
alet
bt in bie
mm pon
iis enin
elt mo

1e co
nl,
tione tun
6 ahu
reillini
ls mic
crarel⸗
nod an.
ſruckus,
libi t
id un⸗
hot
etho
metuon

ELENCHIS

Dogmatum Fidei, Quæſtionum Hiſtorico-
Scripturiſticarum, ac Diſſertationis
Chronologicæ.

Rror Hæreticorum negantium Chriſtum pro omnibus mortuum
DOGMA FIDEI. Chriſtus pro omnibus eſt mortuus, non tantùm pro Ele-
ctis, ſed etiam pro reprobis.
S. I. Probatur Authoritate & ratione.
§. 2. Proponuntur ac ſolvuntur argumenta contraria.
S. 3. Perſtringuntur breviter quidam errores Queſnelli ex ta damnata Pro-
poſitione janſenii conſectanei.
Quæſtioe I. Hiſtorico Scripturiſtica. An & quomodo Oraculum
Jacobi gen. 29. V. 9. vaticinia Danielis 9. V. 2 4. & Aggai 2.
in Chriſto fuerint adimpleta?
Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica II. Quotnam determinatè Perſo-
nis Myſterium Incearnationis & Nativitas Chriſti fuerit dire-
t & immediatè manifeſtata? .
Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica III. Cur Chriſtus voluerit circum-
cidi, & quisnan fuerit Miniſter Circumciſionis?
Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica IW. An ſtella Magis in Oriente
ante Nativitatem, vel primam Nato Salvatore apparuerit
Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica V. An quilibet Régum omnia
tria Munera, anu ſinguli ſingula obtulerint?
Errores Hæreticorum Negantium Chriſto Divinitatem.

DOGMA FIDEI. Chriſtus eſt verus Deus.
§. I. Producuntur Invicta Scripturarum tum veteris tum novi Teſtamenti
Argumenta ac Teſtimonia, quibus Chriſti Divinitas luculenter de-
monſtratur.
§. 2. Proponuntur ac ſolvuntur quædam Hæreticorum argumenta contra
Propoſitum Fidei Dogma. .
Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica VI. An Chriſtus in Templo præ-
ſentatus aà Matre Virgine fuerit pretio redemptus?
Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica VII. Ad quasnam Ea ppti partes

Chriſtus cum Parentibus ſuis à facie Herodis fugitivus ſeſé

receberit?
XK K 3 Qbr.

Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica VIII. Qaanto tempore Chriſtus
cum Sanct iſima Matre & Nutritio ſuo in Kegypto fuerit eom-
moratus?
Quæ ſtio Hiſtorico-Scripturiſtica IXk. An & qua Fabrili arte Chri-
ſtus Juventutis ſuæ annos ocoupaverit?
Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica . An, dum Chriſtus à goanne
in gordane baptizaretur, columba, ſub cujus ſpecie Spiritus
Sanctus in Llſum deſcendit, & vox à cælo delapſa, fuerit 42
tzurbis ecircumſt antibus viſa, atque percepta?
Errores Hæreticorum negantium Chriſto veram Humanitatem, ſeu Verbum
Divinum veram nobisque cônſubſtantialem naturam aſſumpfſiſſe.

DOGMA FIDEI. Chriſtus fuit verus Homo, habuitque Naturam Huma-
nam nobis conſubſtantialem.
S. I. Producuntur invicta S. Scripturæ teſtimonia, aliaque argumenta hoe
Fidei Dogma demonſtrantia.
S§. 2. Proponuntur ac diluuntur Hæreticorum argumenta.
Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica XI. An tentatio illa, qua acce-
dens tentator dixit: ſi FPilius Dei es, dic, at lapides iſti panes
fant. Matth. g. fuerit omnium prima Chriſti tentatio? ubi
& incidenter quaritur, an Chriſtus habuerit Angelum Cu-
odem?
Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica XII. Qua ratione Diabolus Chri-
ſto omnia Regna Mundi oſtenderit?
Quæſtio Hiſtorico Scripturiſtica XIII. Qaonam Magnetiſmo Chri-
Rſtus Apoſtolos ad ſui ſequelam traxerit ac in Apoſtolicum Cohle-
gium adlegerit?
Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica X. Caur Chriſtus in Eccleſiæ
Principes, Egenos, Rudes, & Enohbiles Piſcatores, præ No-
bilibus Potentibus ac Doctis e vexerit?
Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica XTw. Quagnam fuerit externa

vultüs Chriſti ſyecies, & an e& illa Sanctitas & Divinitas

Chriſti promicuerit?
Error Neſtorii aſſerentis in Chriſto duplicem Perſonam, & negantis B. Virgi-
nem Deiparam eſſe, & dici poſſe.

DOGMA FIDEI. In Chriſto una eſt Perſona, B. Virgo verè Deipara & non
tantum Chriſtipara eſt.
S. I. Probatur I. Pars Dogmatis.
2. Probatur 2. Pars Dogmatis.
§. 3. Diluuntur Argumenta contraria Hæreticorum contra 1. Partem Do-
matis.
§. 4Diluuntur Argumenta contra alteram Dogmatis Partem.

Quæ

r

l

0

yſe
rit en.

yte i.
Zupre
Giriu
fient/

Verhon

.

m Hum

nenta h

4 All
Fi n
tu
lum G
lar .

nn CMi
un Cl

lulſi
e N.

eyti
ivifi4
iß

tabn

en D

*

Quæſtio Hiſtorĩco-Scripturiſtica XVI. Itrum Converſio aquæ in
vinum fuerit primum omnium Miraculorum, guæ Chriſtus
patravit? . . .
Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica XVI. An Chriſtus in terris de-
gens per ſe ſim immediatò aliguem à peccato Orginali li-
beraverit?
Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica XVIII. Au Chriſtus habuerit
omnes gratias gratis datas, & iis in vita ſua uſus fuerit?
Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica XIX. An Chriſtus legatur ali-
quando aliquid ſcripſiſſe, vel an Doctrinam ſuam ſeriptis tra-
aiderit? .
Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica X. Quiäanam Chriſtus adda-
Sa ad ſe à Phariſais adultera ſeripſerit in terra“
Error Eutychetis negantis in Chriſto dari duplicem naturam Divinam unam,
Humanam alteram.

DOGMA FIDEI. Duplex eſt in Chriſto natura Divina & Humana, etiam
poſt unionem inconſuſa & impermixta.
S. I. Argumenta quibus Hærelis Eutychiana confutatur.
§. 2. Diluuntur, Argumenta Hæreticorum.
Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica XXI. IItrùm Chriſtus in terris
degens alicui decretoriam damnationis Sententiam revela-
verit?
Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica XXI. An Chriſtus in terris son-
verſans cum Diſeipulis ſuis in aliqua lege caremontali di-
WrKtoete⸗
Quæſtio Hiſtorico -Scripturiſtica XXIII. An Chriſtus Dominus
cum Diſcipulis rigidiſſimam Paupertatem absque omni Domi-
nio & Zure Proprietatis obſervaverit?
Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica XX An Chriſtus Paſſionis
ſuæ tempore potiſſimum Daæmones incertos ae Divinitate ſua
reddiderit
uæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica XàXà. In ecujusnam domo Chri-
ſtus ultimum ſuum celebraverit Paſcha?
Error Monothelitarum negantium in Chriſto duplicem voluntatem, & ope-
rationem.

DOGMA FIDEI contra Monothelitas. Duplex in Chriſto eſt voluntas, du-
plex operatio. .
Quædam Monothelitarum argumenta proponuntur, ac ſolvuntur.
Luaſtio Teinir utrum Honorius S. P. Hæretica Monothelitarum labe fue-
rit infectus.

Reſo-

Reſolutio Quæſtionis. Honorius S. P. nunquam Hæretica Monothelitarum
labe fuit infectus, aut ùt Monothelita damnatus.
Proponuntur, ac Solvuntur argumenta contraria.
Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica Xů¹VI. Quo in loco Chriſtus Do-
minus fuerit crucifixus, ſeu an Chriſtus Dominus in eodem
loco eruentum Paſſtonis acg Mortis ſuæ Sacsificium Deo Patri
obtulerit, quo Abrahbam Filium ſuuns immolare juſſas eſt?
Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica XzlVII. Quot clavis Chriſtus
fuerit erucifixies?
Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica XVII. An Chriſtus per illa
verba hodie mecum eris in Paradiſo Latroni vænitenti aternam
. yromiſerit Beatitudinem?
Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica X X. An una eadémque fue-
rit, Magdalena, quæ unxit pedes Chriſti in domo simonis le-
proſi, & quæ venit ad monumentum, ut ungeret Z Eſumd
Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica XXX. & ultima. An Chriſtus

Dominus poſt glorioſam ſuam Anaſt aſiimm omnium primo B. Vir-

gini Matri ſua Sacratiſſimæ apparuerit?
Perſtringuntur breviter quidam Errores Hæreticorum.

Diſertatio Chronologica. De annis Nativitatis, Baptiſmi & Mortis Chriſti.
Sectio J. De anno Natalis Chriſti proprio, ſeu quoto Imperii Auguſti anne
natus ſit Chriſtus.
Solvuntur Objectiones.
Sectio II. Quoto anno ætatis ſuæ Chriſtus Dominus fuerit Baptizatus.
Solvuntur Objectiones.
Sectio II. Quoto anno ætatis ſuæ Chriſtus mortuus fuerit.
Solvuntur Objectiones.
Sectio I V. Utrum Chriſtus annòô, quo mortuus eſt, Paſcha cum Judæis cele-
braverit, & quo die ultimum hoc Paſcha cum, Dilcipulis comederit, & 88.
Euchariſtiam inſtituerit.
Solvuntur Objectiones.

*

cliurun

Su.
, aulen
eo if
eſ:
Crjeuꝑ

Rjer ih
4teriin

ie ſi⸗
inmili
ſun!
Cnifn
1, J. N

nriſi,
guſtimnn

tus⸗

geise⸗
ii 6

I0

PRECIPUA
FIDEI DOGMATA

Contra

Errores Hæreticorum circa ineffabile
Divinæ Incarnationis Myſterium.

PErbum in carne, Deus Homo, grande Myſte-
riorum omnium Pelagus, inperſcrutabilis Di-
vinorum arcanorum eſt abyſſus, errârunt, &
ad ſcopulos infauſtè alliſi periére, quotquot
immenſum hunc Oceanum ineffabile Divinæ
„Incarnationis Sacramentum infirma ſolius in-

S. RS . telleéctůs humani bolide perveſtigare attentä-
D S A runt. Infinitus penè forem, ſi omnium illo-
DVV rum recenſere vellem naufragia, qui Verbi
Divini Incarnati arcanum incautè perveſtigantes, juxta ſyntagma
Apoſtoli errantes circa fldem naufragaverunt. I. ad Timoth. I. v. 19.
Horum enim omnium referre errores tantæ foret amplitudinis, ut
præfixas his pagellis anguſtias longè ſu eraret. Ex plurimis proin
erroribus paucos, præcipuos tamen „ ſeligimus, ac in præſenti refe-
remus, ſingulis inconcuſſa Fidei Dogmata oppoſituri. Error autem
Hareticorum de Chriſto, verba ſunt Auguſtini lib. 1. Quæſt. Evang.
Q45. tribüs generibüs terminatur, aut enim de Divinitate Ejus,
aut de Humanitate, aut de utroque falluntur. Ad tres itaque
claſſes juxtà mentem Magni Aurelii omnes Hæreticorum, qui circa
Verbi Divini Incarnationem ſunt hallucinati, errores revocantur.
Prima claſſis eſt eorum, qui Chriſti Divinitatem, altera, qui huma-

nitatem,

2 Pracipua Fidei Dogmata contra Errores Hereticorum

nitatem, & tertia, qui veram ac ſubſtantialem Verbi Divini cum

humanitate unionem, aut negârunt, aut impugnârunt: ad quam
ultimam claſſem ſpectant errores Neſtorii, Eutychetis, & Monothe-
litarum. Nos partitionem hanc amplectimur, ita tamen, ut præci-
puum facile in hac materia errorem Hæreticorum negantium, Chri-
ſtum pro omnibus mortuum eſſe, in limine ſtatim aggrediamur, &
Dogma Fidei illi oppoſicum reliquis præmittamus.

Error Hæreticorum

Negantium Chriſtum pro omnibus mortuum
fuiſſe.

Laſphema vox: injurioſus Chriſto clamor, & impudens error
fuit Calvini I. 3. inſtitut. c. 24. §. 3. ſolis prædeſtinatis Chriſti
Ymeritum prodeſſe. Manifeſtè enim hunc ſuum errorem pro-
ponit Hæreſiarchadum in I. Joannis Epiſtolam c. 2. v. 2. ad hæc verba:
Non ſolum autem pro noſtris, ſed pro peccatis totius mundi &. ſic
ait: hic movetur Quagſtio, quomodo mundi totius peccata expien-
tur, & N. ſub omnibus reprobos non comprehendit, ſea eos deſignat,
gui ſimul credituri erant, & qui per varias mundi Sa: diſperſi
erant. KRursùs dum in cap. 17. Joannis ita ſcribit: Chriſtus proprii
gregis ſolammodo fuit ſolicitus, & pro electis ſuis duntaxat ora-
vit. Calvinum pleno agmine ſequuntur alii Chamierus Tom. 3. J. 9.
cap. 13. in titulo capitis: non pro quibusvis mortuus Chriſtus. Boc-
quinus, Pincerius, & Clebitius, apud Coccium theſauri Catholici
tom. I. lib. 2. Artic. 7. Beza in theſibus de Sacrificio ita ait apud
Malderum in Antiſynodicis cap. 7. coram Deo & tota Eccleſta teſta-
mur ſigmentum illaua inauditum & dilutum, Chriſtum non minds
pro impiis quàm Fidelibus eſſe mortuum. Similia habent Hierony-
mus Zanchus in Miſeel. doctrina in I. Joann. c. 2. Simon Simooius
contra Schikghium lib. 2. fol. 24. Contra-Remonſtrantes in ſpecimine
Amſtelodamenſi Artic. 43. & alii multi.
Præcipuè verò iniquam hujus erroris defenſionem ſuſcepit Cor-
nelius janſenius, ad cujus identidem recrudeſcens virus etiamnum
ingemiſcit Gallia. Hujus enim propoſitio Hæretica ſequens eſt, quæ
eſt inter damnatas quinta: Semi-Pelagianum eſt dicere chriſtum pro
omnibus omninò hominibus eſſs mortuum, aut ſanguinem fſadiſſe.
Inſigne omnium janſenii errorum compendium dedit B. Petrus Labhè
Inclytæ S. J. in ſuis Elogiis Sacris. De natura pura Zanſenius ns
aucs

ioi eun
d gran
onothe-
tpreci.
,Chri.
nur, A

In

6 errot
Chriſti
empko⸗
verbe
Et. le
expier.
vi,
ihen⸗
jyhni
t A-
3.9.
ol⸗
tholel
t ul
nee.
mini
eroy.
pools
ciine

4 Cok⸗
pnum

4 5

cirea ineſfabile Divinæ mcarnationis Myſteriam. 3

ſanè: ae Natura ſana minns purè: de lapfa minns rectè ſenſit. Poſt

calumntas Naturæ, non pepercit Gratiæ ut negaret ſußcienten,

finxit inutilem; ut deſtrueret efficacem, fecit erudelem,; ut ever-

teret liberum arbitrium, reddidit captivaum; ut corrumperet bona
opera, corrupit merita; ut excuſaret peccatum, fecit neceſſarium 5
ut redderet Chriſtum odioſum, negavit pro omnibus mortuum.
Janſenius itaque ex unico ſolius gratiæ efficacis, cui humana
voluntas reſiſtere non poſſit fundamento, delapſus eſt etiam ad erro-
rem, quem in præſenti confutabimus, cùm enim reprobos omni
carere gratia efficaci, qua ſalvarentur, adſtruere cogeretur, negaret
verò aliunde omnem gratiam ſufficientem, ut errorem in filo conti-
nuaret, negavit per conſequens, Deum omnes homines velle falvos
fieri, ſed eos tantummodo, quos ex maſſa perditionis elegit ad Re-
gnum: adeoque Chriſtum nec pro omnibus ſanguinem fudiſſe, cru-
cifixum & mortuum fuiſſe, quéô gratiam ſufiicientem impetraret
omnibus ad ſalutem, quod docent Catholici: ſed tantùm pro Electis,
quibus impetraverit auxilia ita intrinſecè efficacia ad ſalutem, ut eis
reſiſtere non poſſent, ideoque Chriſtum non magis orâſſe Patrem
pro infidelium, aut juſtorum non perſeveraturorum falute, quàm
pro Diaboli.
Adducimus verba Janſenii, quæis hunc errorem ſuum lIuculenter
manifeſtat. tom. enim 3. de gratia Chriſti Salvatoris poſtquam lib. 3.
c. 20. verba Apoſtoli I. ad Tim. c. 2. Deus vult omnes homines ſalvos
fieri, ita interpretatus fuiſſet: ut non omnes omnindè ſalvos fieri velit,
ſed eos duntaxat, qui ſalvantur, hoe eſt, ſolos prædeſtinatos, c. 21.
ita loquitur: nec enim juxta doctrenam antiquorum pro omnibus om-
nind Chriſtus paſſus & mortuus eſt, aut pro omnibus omnind tam ge-
neraliter ſanguinem fudit, cum hoc potius tanquam errorem àd Fide
Catholica abhorrendum aoceant eſſe reſzuendum. Pluribús errorem
ſuum hoc loco declarat, & inter alia dicit, Chriſtum non magis pro
ſalute reproborum, quàm pro ſalute Diaboli orâſſe: item Chriſtum
duntaxat per merita ſua reprobis obtinuiſſe temporales quosdam ju-
Kitiæ effectas. Catholicam autem veritatem & Fidei Dogma Chri-
ſtum pro omnibus eſſe mortuum eo loco Semi-Pelagianis adſcribit,
dum ita criminatur.
Argumentum pro gratia ſiſiciente ſumptum ex eo, qud Chri-
Nus ſit Redemptor omnium, bro omnibus crucifixus & mortnus;
usque ad nauſeam à Pelagianis, praſertimque Maſzlienſibus incul-
catum fuit, ut mirum ſit, Receutiores tanté ſtudis trita Hereti-
corum arma colligere, & abſoleta recudere. Error hic Janſenii à
. A 2 Sum-

4 Dogma Fidei. Chriſtus pro omnibus eſt mortuus,

Summis Pontificibus jam dudum Apoſtolico fulmine eſt percuſſus.
Ut conſtat ex Conſtitutionibus Innocentii X. & Alexandri VII. qui-
bus prius adduétam propolitionem inter damnatas quintam, ùt im-
piam, blaſphemam, contumelioſlam Divinæ pietati derogantem, &
Hæreticam proſcripsèere. Nos huic erroneæ Doctrinæ ex authori-
tate S. Scripturæ Conciliorum & 88. Patrum, queis quædam etiam
accedent Theologicæ rationes inconcuſſum ac invictum ſequens Fidei
Dogma opponimus.

E P ge E G G G Be E S E Be E E G G G E B R e e S E E E
DOGMA FIDEI.

Chriſtus pro omnibus eſt mortuus, non tantùm
pro Electis, ſed etiam pro Reprobis.

§. I1.
Probatur Authoritate és ratione.

Robatur propoſitum Dogma Fidei Primò ex S. Scri-
ptura, & in Veteri Teſtamento quidem Iſaias Pro-
O pheta de Chriſto ita vaticinatur cap. 53. v. 6. poſuit
Dominus in eo iniquitatem omnium noſtrüum. Si Do-
.* minus itaque in Chriſto omnium iniquitatem poſuit,
M ergo Chriſtus pro omnibus mortuus eſt. Omnium

autem clariſſimè explicat, atque confirmat hoc Dogma Fidei Gen-
tium Apoſtolus in ſuis Epiſtolis, quas ordine ſuo referimus: In Epi-
ſtola ad Rom. cap. 5. v. 18. energicam ponit antitheſim, in qua da-
mno ſecuo ex peccato Adæ opponit fructum Mortis & Paſſionis
Chriſti. Sicut per unius (inquit) delictaum in omnes bhomines in con-
demnationem (reatûs) ſe per unius juſtitiam in omnes homines in
juſtiſßicationem vitæ (ſcilicet Redemptio Chriſti pertranſüt) ſteut enim
per inobedientiam unius hominis peccatores conſtituti ſunt multi (id
eſt omnes, ùt patet in veriu antecedente) ita per unius obeditio-
nem juſti conſtituentur multi. Clariùs id ipſum inſinuat ad Rom. 8.
v. 32. Qai etiam proprio Filio ſuo non pepercit, ſed pro nobis omni-
bus fraaidit illum, quod aurem non tantùm pro omnibus electis,
ùt vult janſenius, tradiderit illum, ut pro illis moreretur, & funde-
ret ſanguinem, ſed etiam pro reprobris indicat primaâ ad Cor. S. v. I1.
inter-

—

inte

i⸗

eſe
M

n
u
⸗

n.
Dl
e
an,
V
ei
ſne

tuntl
Nenr
ſo
lles
i
n
o
8,
Einn
e
l0
8 I
Nu!
Mat

1.
ha

reulin,
Il gu.
r ar
tem, E
uthori⸗
mn etian
ns Hicei

4
tuumnm

8. Ser⸗
1 Mo⸗
,Sſut
Do⸗
poſin
Mmnlum
en
ln or⸗
g r
Alſioni⸗
in .
ines
tAuin
eliri
Ml.
Hecki,
ſunce⸗
iner

non tantum pro Electis, ſed etiam pro Reprobis. 5

interrogandò: & peribit infirmus in tua ſeientia frater, propter
aem Chriſtus mortuus eſt?; ex quo talem formare poſſum ſecundæ
iguræ in f EſtInO ſummuliſtis notiſſimam argumentationem: .
Nullus elelctus perit: aliquis, propter quem mortuus eſt Chri-
Rus, perit, ergo aligquis, propter quem mortuus eſt Chriſtus, non
eſt electus. .
Major admittitur ab ipſis Adverſariis, minor continetur in textu
Apoſtoli mox citato, concluſio eſt in forma. Rurfſus 2. ad Cor. 5:
v. 14. confirmat ea, quæ propoſuerat ſuprà ad Rom. 5. dicens: Si
anus pro omnibus mortuus eſt, ergo omnes mortui ſunt, & pro omni-
bus mortuus eſt Chriſtus, at & qui vivunt, jam non ſibi vivant, ſed
ei, qui pro ipſis mor: zas eſt, & reſurrexit. Atqui non ſolùm Electi
& Fideles mortui ſunt in Adam, ſed etiam Reprobi & Infideles: ergo
non ſolùm pro Electie, ſed & Reprobis mortuus eſt Chriſtus. Am-
pliùs roborat Apoſtolus aſſertionem Fidei I. ad Timoth. 2. v. I. Ob-
ſecro (inquit) omnium fieri olſecrationes - =- =- pro omnilbus homini-
bus, Cauſam adjungens v. 3. hoc enim bonum eſt, & acceptum co-
ram dsalvatore Noſtro, qui omnes homines vult ſalvos fieri & ad
agnitionen veritatis venire, unus enim Deus, unus & Megiator
Dei & hominum, Homo Chriſtus uſus, gui aedit Redemptionem
ſemetipſum pro omnihus.
Ex quo ita arguo: Sicut unus eſt Deus omnium hominum, non
tantùm Fidelium, ſed & Infidelium, non tantùm Electorum „ ſed &
Keproborum, ita & unus eſt Mediator Dei, & omnium hominum
lapſorum, non Fidelium duntaxat, ſed & Infidelium. Non ſolùm
Electorum, ſed & Reproborum, atqui non aliter Mediator fuerat
niſi redimendé, ergo dedit Redemptionem pro omnibus, non tan-
tùm Fidelibus & Electis, ſed etiam Infidelibus & Reprobis, ſclicet
quò ad ſufficientiam, idcirco vult omnes ſalvos fieri, etiam Infide-
les, ut ad agnitionem veritatis perueniant, in qua Fideles jam con-
ſtituti ſunt, unde non immeritéô obſervat Paulus pro omnibus fieri
obſecrationes. Et certè juxta eundem Apoſtolum I. ad Timoth. 4.
vV. 10. Chriſtus eſt Salvator omnium hominum „ maximè Fidelium.
Si maximè Fidelium? ergo etiam eſt Salvator Infidelium. Cur autem
maximè Fidelium? cauſa in promptu eſt, quia Fideles magis partici-
pant fructum Redemptionis. Eandem ſententiam renovat ad Hebr. 2.
v. 9. Videmus gEſum propter paſſionem mortis gloria & honore co-
ronatum, at gratia Dei pro omnihbus guſtaret mortem.
Ita etiam loquitur D. Apoſtolus & Evangeliſta oannes in r.
ſua epiſt. c. 2. v. 2. Lpſe eſt propitiatio pro eccatis noſtris (id eſt Fi-
A 3 lium,

6 Dogma Fidei. Chriſtus pro omnilbus eſt morzuus,

delium, ad quos ſtripſit) non pro noſtris autem tantum, ſed etiam
pro totius mundi. Ubi certè Evangeliſta per mundum intelligit ho-
mines, qui in mundo ſunt: ac ſi diceret: Chriſtum non tantùm
eſſe propitiationem, per ſuum ſanguinem & mortem ſive per merita
ſuæ paſſionis pro peccatis Fidelium, ſed etiam cæterorum omnium
hominum infidelium, qui in mundo ſunt. Eleganter in rem no-
ſtram commentatur Doctor Angelicus (itſe eſt propitiatio pro pec-
catis noſtris, pro aliquibus eſicaciter, ſed pro omnibus ſuffictenter,
quia pretium ſanguinis éjus eſt ſieffciens ad ſalatem omnium, ſed
non habet eficaciam, niſi in eleltis, propter impedimentum.
Probatur veritas Catholica Secundò ex Authoritate Concilio-
rum, & quidem primò ex Univerſali & Oecumenico Concilio Tri-
dentino, quod in præſenti materia ſeſſ. 6, de juſtificatione c. 2.
Hunc (ſcilicet Chriſtum) propoſuit Deus propitiationem per fidem
in Sanguine ipſius pro peccatis noſtris, non ſolum autem pro no-
ſtris, ſed etiam pro totius mundi ac ſtatim c. 3. ſubjungit: veram
