ſimpliciter ſimplices ſunt hæc: ternitas, Omnipotentia, Immenſi-
tas, Omniſcientia, Immutabilitas &c. atqui hæc proprie Chriſto
conveniunt, & de illo prædicantur: ergo Chriſtus eſt verus Deus.
Min. p. per ſingula membra. Convenit Chriſto, ac de illo prædicatur
Tternitas. Juxta illud Apoc. I. v. 8. Ego ſitm &α principium
&α knis, qui eſt 2 Ndut erat, & qui venturus éſt. Quem textum
jam ſupra allegavimus. Item ad Hebr. T13. v. 8. 1 Eſus GOhriſtus heri,
boedie, & ipſe in ſexula. Competit ipſi Omnipotentia Apoc. I. .Ego
ſum primus & noviſſimus, qui eſt, qui erat, & qui vent urus 6,
omnipotens. Idem habetur Cap. II. v. 17. ad Hebr. I. v. 3. Port Als
omnia

enmia .
in iſß e
Y. 20. E
tionep
liſeendit

durat C

tem) Gun
Nicltet
u nia
ſun
ſiehat
nes
Immnt
Hebr.
uten
e ile
Co
5. Kriot
elt verus
diem,
rimus
minator,
Chriſto
Aegand
Pyimm
Apoc. 1
onovi
Domine
minu
ro omn
tuorum
lio
in leri⸗

At
Chricte
triame
ctiatn
Drurx
dorg

.

r hune tn
unumm icen
ptutam 0
hie ANegt

oſtendo!

dalus ſuce,
dt vero M
Iui fuce
bt in in 19
em getiiin
prid be n
udatus Iun
J. 10,
s EHONN
triglien e⸗
Peniſimm
Pb 1 el
illod lut
iverlaltimn
erlals eken
leſn Ne
ℳu terrinn
Diet Ni
iis junn 1

ntie etrinn

etiam nicn

Dogma Fidei. Chriſtus eſt verus Deus. 43

omnia verbé virtutis ſuæ. Ad Colofſſ. I. v. 16. Omnia per ipfaum &
in ipſo ereata ſunt. Propria etiam Ohriſto eſt Immenſitas Matth. 28.
v. 20. Ecce ego vobiſcum ſum omnibus diebüs, ausgue aa conſamma-
tionem ſaculi. Et Joan. 3. v. 13. Nemo aſcendit in calum, niſ, gui
deſcendit de cæœlo, ſlius hominis, gui eſt in cœlo. In hoc textu de-
clarat Chriſtus, ſe etiam eſſe in cœlis (nempe ſecundùm Divinita-
tem) dum bæc loqueretur in terris. Omniſcientia verò ex quadru-
plici textu de Chriſto probatun. Primus eſt Joan. 21. v. 17. Domine
tu omnia néöſti. Secundus Apoc. 2. V. 23. Scient omnes Eccleſiæ, quia
ego ſum ſcrutans renes & corda. Tertius Luc. 6. v. 28. Tſe verò
ſciebat cogitationes eorum. Quartus ad Coloſſ. 2. v. 3. In quo ſunt
omnes theſauri ſapientiæ, & ſcientiæ abſeconait. Demùm etiam
Immutabilitas Chriſto convenire in S. Scriptura clarè indicatur ad
Hebr. I. v. 12. Opera manuum tuat an ſunt cœli, ipſi peribunt, ta
autem permanebis, & omnes ut veſtimentum veteraſeent, tu au-
tem idem ipſe es, & anni tui non defizient.
Confirm. hoc arg. IIlæ prærogativæ, & prædicata, quæ Deo in
S. Scriptura attribuuntur, etiam Chriſto competunt, ergo Chriſtus
eſt verus Deus. A. p. In antiquo Teſtamento Deo præcipuè hæc præ-
dicata, & prærogativæ attribuuntur, quèd ſit Creator omnium,
Primus & Noviſſimus Rex gloriæ, cordium Scrutator, Iraélis Do-
minator, & KRedemptor, Judex, Rex noſter &c. atqui iſta omnia
Chriſto tribuuntur in ſcripturis, ergo Chriſtus eſt verus Deus. Min. p.
allegandé ſecundaàm ordinem textus. Ad Coloſſ. I. v. 15. dicitur
Primogenitus omnis creatuya, quoniam per eum orcata ſunkt omnia.
Apoc. I. v. 8. Ego ſam Alpha, & Omega. 1I. ad Corinth. 2. v. 8. J2
cognoviſſent, nusquam Dominum gloria crucifixiſſent. Joan. 21. V. 17.
Domine tu noſti omnia. I. ad Tim. 2. v. 5. Unus Meaiator Dei &
bhominum homo Chriſtus ZEſas, qui dedit reaembilonem ſemetipſum
pro omnibus. Act. 10. v. 42. Conſt itutas eſt Judex vivorum & mor-
tuorum. Apoc. 19. V. 16. RéX Regum, & Donminls Dominantium.
Ergo Chriſto tribuuntur omnia illa prædicata, illæ prærogativæ, quæ
in ſcripturis de Deo prædicantur.
Arg. 8. Si cultus ſoli Deo debitus, ſimiliter etiam exhibetur
Chriſto, tunc Chriſtus eſt verus Deus, ſed cultus ſoli Deo debitus
ctiam exhibetur Chriſto, ergo Chriſtus eſt verus Deus. M. eſt innega-
bilis. Min. p. Cultus ſoli Deo debitus eſt Cultus Latriæ, ſed hic Cultus
etiam exhibetur & exhibendus eſt Chriſto, ergo &c. M. p. ex ſeri-
pturæ duplici teſtimonio, ita Matth. 4. v. 10. Dominum Deum tuum
adorabis, & illi ſoli ſervies. Et lla⸗⸗ 45. v. 23. Per memetipſum ju-
2 ravi,

44 Dogma Fidei. Chriſtus eſt verus Deus.

ravi, ait Dominus, mihi curvabitur omne genu. Min. autem ex
triplici Sacræ Scripturæ loco oſtenditur. Joan. 5. v. 22. Pater omne
JZadiciuns dedit Filio, ut omnes honorsfecent Filtum, ſieut honorificant
V'atrem. Ad Philip. 2. v. 9. Donavit illi nomen, quod eſt ſuper omne
nomen, ut in nomine ZkEſu omne gena ſiectatuv cleſtium, terre-
ſtriuns, & infernorum. Ad Hebr. I. v. 6. Cam iterum introducit
primogenitun in orbem terræ, dicit: Et adorent eum omnes Angeli
ejus. Ergo cultus ſoli Deo debitus, etiam exhibetur, & exhiben-
dus eſt Chriſto.
Arg. 9. Tunc Chriſtus eſt verus Deus, quando eſt verus Filius
Dei non adoptivus, & Imago ſubſtantiæ ipſus. Atqui Chriſtus eſt
Filius Dei conſubſtantialis, non adoptivus, & Imago lubſtantiæ ejus,
ergo Chriſtus eſt verus Deus. Min, p. quò ad primam partem. Sic
Petrus de Chriſto teſtatur Matth. 16. v. 16. Ze es Chriſtus, Filius Dei
vivi. Et Cc. 3. v. I7. Ipſe Pater cœleſtis de Filio teſtimonium perhi-
et: Hic elt Filius meus dilectus, in quo mihi complacui. Joan. I. v. 18.
Unigenitus Filius, qui eſt in ſenu Patris, ipſe enarravit. Ad Rom.
8. V. 32. Quai etiam proprio Filio non bepercit. Secundum membrum
probatur ex Epiſt. ad Colofſ. c. I. v. 15. Qui eſt Imago Dei inviſibi-
Uis, primogenitus omnis cyeaturæ. Et ad Hebr. I. v. 3. Splendor glo-
riæ & figura ſubſtantiæ ejust. Quèd autem Chriſtus ſit Filius Dei
conſubſtantialis, & naturalis, non adoptivus, exinde colligitur ma-
nifeſté, quia frequentiſſimè in ſeriptura Chriſtus dicitur Filius Dei,
nusquam autem legitur, quèd ſit Filius adoptivus duntaxat.

Arg. 10. Et ultimum operationes Deo propriæ etiam ſunt com-
munes Chriſto, ergo Chriſtus eſt verus Deus. A. p. omnium rerum
ac entium contingentium creatio ac conſervatio Deo ſoli propria eſt
Iſa. 44. v. 24. Ego ſum Dominus faciens omnia, extendens clos,
ſolus ſabiliens terram, & nultis mecum. Atqui creatio etiam
Chriſto (intellige ſecundàùm Divinitatem) tribuitur apud Joan. I. V. 3.
Omnia per ipfſum facta ſunt, & ſine ipſo facgum eſt nihil. Et ad
Colofl. I. v. I15. Primogenitus omnis ereaturæ, guontam in ipſo eon-
dita ſunt auniverſa in calis, & in terra, iſaebilia, & inviſibilia,
ſove Throni, ſive Dominationes, ſive Principatus, ſive Poteſt ates,
omnia per pſum & in ipſo ereata ſunt, & epſe eſt ante omnes, &
omkia in ipſo conſtant. Item ad Hebr. I. V. 2. Locutus eſt nobis in

Filio, quem conſtituit Hæredem uaniverſorum, per quem fecit & ſa-

cula. Et v. 10. Et tu in Principio terram fundaäſti, & opera manuum
kuarum ſunt cali.

Eodem

Lod
Eris ſonn
Hoc argn
Cei inde
teltatur i⸗
lii inten⸗
ſuum dite
deis Chri
it .2.
MWore
HS
Cnwine
bemtd vi
telläs g.
eſ enin⸗
Ueſeagad

lel pee

in. AWtene
.Pater ſn
t humyifer
ſ ſuhein
Piun, iin
um intrutn
onnͤ l

& eihlie

ſt verus In
Gl Chridust
bblkanteci
arten. N
u, Hlu
moniumpet
. ommihd
it, All
lum mendn.
Dei ind
.luine
8 ſt Fiiud-
Coligitur:
tur Flius
ntauat.

iamn funte⸗
mpion en
ſoli roniti
tendens l
creatio ellis
ſonnel ſi
nllil hi
ih 6
O
iudiſ
9, irer
Poriſ 4
ntt nlcil
6,
„. a 6

Dogma Fidei. Chriſfus eſt verus Deus. 4 5½

Eodem argumento Chriſtus demonſtrabat Divinitatem ſuam Ju-
dæis Joan. 5. V. 17. Pater meus usque modo operatur, & ego operor.
Hoc argumentum de Chriſti Divinitate tam luculentum erat, ut Ju-
dæi inde Chriſtum tanquam blaſphemum ad mortem quærerent, ut
teſtatur idem Evangeliſta v. 18. Propterea magis gquaxrebant eum u-
dæi interfcere, quia non ſolum ſolvehat Sabbntum, ſed & Patrem
ſuum dicebat Deum, aqualem ſe faciens Deo. Nihil opponebat Ju-
dæis Chriſtus, ſed ſuum de Divinitate argumentum magis confirma-
bat v. 26. Sicut Pater habet vitam in ſemetipſo, ſic dedit & Filio
habere vitam in ſemetipſo.
His argumentis ac manifeſtis Scripturæ teſtimoniis, ſi nondum
convincantur Hæretici, teſtimonium de Chriſti Divinitate perhi-
beant virtus patrandi miracula authoritativa, non deprecativa, po-
teſtas dominandi ac imperandi Elementis, ventis, & mari: Quis
eſt enim, cui venti & mare obediunt? Teſtimonium denique etiam
irrefragabile perhibeat Authoritas remittendi beccata: quis enim
poteſt peccata dimittere, nili ſolus Deus:

§. 2.
Proponuntur ac ſolvuntur
Quedam Hareticorum argumenta contra propoſitum
Fidei Dogma.
3

KRimum. Si Chriſtus eſſet Deus, etiam deberet eſſe omni-
ſeius, omniſcius non eſt, ergo non eſt verus Deus. Min.
prob. Si foret omniſcius, tunc non ignoraret diem Judicii,
hunc ignorat, ergo non eſt omniſcius. Min. p. ex S. Scriptura Matth.
24. V. 36. De die autem illa & hora nemo ſceit, neque Angeli cælorum,
niſi ſolus Pater. Idem habetur apud Marcum c. 13. v. 32. De die au-
tem illo vel hora nemo ſcit, neque Angeli in cælo, neque PFilius,
niſt Pater.
. Ad hoc arg. inter plurimas interpretationes tum SS. Pp. tum
Scripturæ interpretum eligo, & amplector mentem S. Aug. qui l. 83.
Quæſtionum Q. 60u. ita loquitur: Scire Deus dicitur, etiam cum ſci-
enlenm facit, ſicut ſeriptum eſt, tentat vos Deus veſter, ut ſciat,
E diligatis eum, non enim ſic dictum eſt hoc, quaſi neſciat Deus,
ſed ut ipſi ſciant, gaantum in Domini dilectione profecerint -
& ipſum tentat Pro eo poſitum eſt, 9kd tentari ſinit ſic & cum
3 dici-

46 Degma Fidei. Chriſtus eſt verus Deus.
dieitur neſcire, aut pro eo dicitur, quod non abprobat, id eſt, in ſut, &
diſeiplina ſua & doërina non agnoſc?t, ſicut dictum eſt neſéio ee: imeef
aut pro eo, quod utiliter neſitent Facit ,quod ſeire inut ile eſt. Ideò ſurn hun
benè accipitur id, quod dictum eſt, ſolum ſéire atrem, ſic dict um lis omne
eſſe, quia facit Filium ſcire, & guod aictam eſt, neſcire Filium, nor Deys
ſie dibtum eſſe, quia facit neſcire homines, id eſt, non prodit eis, Ir.N..
quod inutiliter ſeirent. Hoc eſt: ita intelligendum eſſe textum u eſe
Scripturæ, in quo dicitur Filius Dei ignorare diem Judicii, quia Kihmmſee
ignorantes nos facit, ſeu non aperit nobis. In phraſi enim Scripturæ Nütutan
Beus rem aliquam cognoſcere primum dicitur, quando eam aliis ma. meſtt
nifeſtam facit Gen. 22. V. I2. ad Abraham dicit: Nunc cognovz; gudd Er
times Dominam. Non certè ignoravit hoc Deus ante, ſed Fidem lidede
illius ſolummodo publicô teſtimoniò ac experimentòô comprobavit. em.
Secundum Chriſtus minor eſt Patre, ergo non eſt Patri conſub- nen ).
ſtantialis, & conſequenter inferri poteſt, ergo non eſt verus Deus. uanr
A. p. primè Joann. 14. V. 2. Vado ad Patrem, gquia Pater mahor 4 3
me eſt. . . 4!
Frob. ſecundò. Pater dicitur Deus Chriſti, ergo Chriſtus eſtminor tertum,
Patre. A. p. Joan. 14. V. 28. Aſcendo ad Patrem meum, & Patrem ve- en,
Iſtrum, Deum meum & Deum veſtrum. Item ad Eph. I. v. 17. Deus Do. nili nn
mini noſtri qEſu Chriſti Pater gloriæ det vobis spiritum ſatientia. eCri
Prob. tertiò. Idem A. Chriſtus erat Patri ſubjectus, eique obe- Norhent
diebat, ùt habetur Joan. I5. v. 10. Ego Patris mei pracepta ſervavi, hole
&;ÿ maneo in ejus dilectione. Item Chriſtus dicitur ſæpius ſupplici- enin dun
ter Deum exorâſſe ad Hebr. F. v. 7. In diebus carnis ſuæ preces, ſup- ſi. A
plicationésque ad eum, qui poſſit ipſum ſalvum faceré à morte euls Ut ſeniis
clamore valido, & lacrymis offerens, eauditus eſt pro Sua Reve- ſyan.
rentia. Quæ omnia probant, ac denotant, Chriſtum Patre eſſe interno
minorem. . neh
Ad hoc argumentum Hæreticorum præcipuè illa cenſurà, qus
dêdum D. Ambroſius in illos animadvertit: Pia mens, quæ legun- Nr
zur ſecundum carnem Divinitatémque diſtinguit: Sacrilega ſthoen
fundit, & ad Divinitatis detorquet injuriam, quidquid ſecukal mimotun
bumilitatem carnis eſt dictum. Ad hanc itaque mentem 8. Docto- Ren .
ris d. a. argumenti Chriſtus minor eſt Patre ſecundùm humanitatem l 4
C. ſecunduùm Divinitatem N. a & c. Keſponſio ex ipſo allegato Scri- Chiſtu
pturæ textu eruitur: dixit enim Chriſtus loc. cit. Vado ad Patrem, a
uia Pater major me eſt- ergo Pater eſt major Chriſto, in quantum worun
vadit ad Patrem, atqui ad Patrem vadit ſecunduùm humanitatem, dian
non ſecundùm Divinitatem, ſecundàùm quam Pater & Chriſtus R ninotn
9

bat,
6 neſinn
nutile fe!
ren, ſe
Beſeift Hii
non gnltt
im ele ten
n udicl,t
enimctiner
do eimn diir
t agpni,
aute, Eil
Cofmhbtri
elt Paion
elt eu
is Püte,

hrictuseln:
n, G
l. V.l7. Denl
un ſihlent
Aus, einte⸗
e reldn!
. nn ℳ 1
tum Pin

ili oani,
eus,
uliel
i
eutenn 9,
m hunnte

Dogma Fidei. Chriſtus eſt verus Den. 47

ſunt, & ſecundum quam ab æterno fuit, & erit cum Patre, Pater
in me eſt, & ego in Patre. Ergo Chriſtus hoc dixit de ſe ſecundùm
ſuam humanitatem, ergo &c. hæc Reſponſio ſufficiens eſt ad ſolven-
das omnes reliquas probationes hujus argumenti: Pater enim dici-
tur Deus, Dominus, & etiam caput Chriſti, ut habetur I. ad Cor.
II. v. 3. ſecundàm humanitatem, non ſecundùm Divinitatem. Fa-
Gus eſſe obediens Patri usque ad mortem, eundem eſt deprecatus
etiam ſecundùm humanitatem. Ex quo inferiùs duplicem in Chriſto
naturam contra Eutychianos, & duplicem voluntatem contra Mo-
nothelitas manifeſtè probabimus.
Tertium. Si Chriſtus verus eſſet Deus, tunc etiam competere
illi deberent omnia Divina attributa, hæc illi non competunt, ergo.
P. m. omnipotentia enim illi non competit; aliàs enim haberet om-
nem poteſtatem, quam tamen non habuit: de ſe ipſo quippe teſta-
tur Matth. 24. v. 23. Sdedere ad dextram & ſiniſtram non eſt meum
dare. Ergo Chriſtus non habet omnem poteſtatem.
Ad hoc arg. &. Primò indirecté opponendô clarum Scripturæ
textum, in quo habetur Chriſto datam & conceſſam eſſe omnem po-
teſtatem, quam ſibi ipſi attribuit Chriſtus. Matth. 28. v. 18. Data eſt
mihi omnis poteſtas in cœlo & in terra. . Secundèò benè reſpon-
diſſe Chriſtum ſedere ad dextram vel ad ſiniſtram non eſſe ſuum dare.
Petebant enim fili Zebedæi à Chriſto tanquam ſanguine ſibi juncto
adeoque homine ſedes & ad dextram, & ad ſiniſtram, ſecundùm
enim humanitatem ipfſius non erat diſtribuere ſedes in Regno Patris
ſui. Alii aliam hujus textus dant paraphraſim in ſenſu morali: ita
ut ſenſus ſit: Non eſt meum dare, ſodere ad dextram vel ad ſini-
Rram. Nempe ambitiosè petentibus, ſed iis, quibus paratum eſt
in æterno prædeſtinationis decreto. Hæc interpretatio locum maxi-
mè habet in tranſpoſitione Græca, in qua vobis omittitur.
Quartum. Ex illo oannis textu: Ego & Pater unum ſumus.
Non probatur, quèòd Chriſtus ſit verus Deus. Ergo. A. p. po-
teſt hoc intelligi de unitate duntaxat morali véluntatis, conſenss
animorum &c. non de unitate eſſentiæ, ac naturæ, ergo. P. a.
Joan. 17. v. II. Chriſtus à Patre ſuo poſtulabat: Utz diſcipuli ſint
unum inter ſe, ſicut ipſe eſt anus cum Patre. Atqui in hoc textu
Chriſtus loqui non poterat de unitate eſſentiæ, ſubſtantiæ ac naturæ,
ſed ſolùm de unitate morali, id eſt, voluntatis, conſensus, & ani-
morum, ergo pariter de alia unitate non fuit locutus Chriſtus in
priori textu, quàm de unitate morali, conſensůs, voluntatis, &
animorum.
Hanc

48 Dogma Fidei. Chriſtus eſt verus Deus.

Hanc doctam explicationem Hæreticorum licèt pluribs argu-
mentis refellere poſſemus, unicum tamen referimus, quèd in ipſo
citato Joannis capite habetur, auditis enim his verbis Chriſti. Ego
& Pater aunum ſumus volebant Chriſtum lapidare Judæi dicentes:
Non lapidamus te de bono opere, ſed de blaſphemia, quia tu, cum homo

ſis, facis teipſum Deum. v. 33. Ex illo ergo, quod Chriſtus dixerat:

Ego & Pater unum ſumus. Inferebant Judæi ſibi Chriſtum arro-
gare Divinitatem, adeoque unitatem naturæ & ſubſtantiam eandem
cum Patre, non moralem duntaxat. Nec Chriſtus hanc eorum illa-
tionem rejecit, aut reprobavit, ſed magis confirmavit: Si non facio
opera Patris mei, nolite eredere mihi, ſi autem facio, & ſi mihi
non vultis credere, operibus credite. v. 37.
Ad argum. itaque N. ant. ad probationem ejusdem g. Chriſtum
illam pro diſcipulis ſuis à Patre petiiſſe unitatem: cujus erant ipfi
capaces. Atqui capaces non erant alterius unitatis, quàm moralis,
quæ conſiſtit in conſenſu voluntatum in concordia & charitate,
ergo &c. ſicuti Chriſtus etiam Matth. 5. v. 48. dixit ac præſcripfſit
Apoſtolis: Ut ſint perfecti, ſicut Pater cœleſtis perfectus eſt. Ea
fcilicet perfectione, cujus ſunt capaces ad integram ſolutionem hu-
jus argumenti addo Auguſtini verba: lib. 3. contra Maxim. cap. 20.
Duando de duabus rebus, aut pluribus dicitur, unus eſt, vel una
eſt, & non additur quid anus, vel quia una, & de his, quaæ ſuunt
diverſæ, & de bis, quæ ſunt unius ſubſtantiæ, dici poteſt. Diverſe
enim ſunt ſubſtantiæ ſpiritus hominis, & ſpiritus Domini, & ta-
men adiétum eſt, qui adharet Domino unus ſpiritus eſt. Unius
autem ſubſtantiæ ſant animæ hominum, & corda bominum, de qui-
bus dictnm, erat iltis anima & cor uname Ilbi autem dicitur
de duobus aut plaribus unum ſunt, nec additur quid unum ſint,
non diverſæ intelligantur, ſed untus eſſe ſulſtantiæ, ſicut dictum
eſt, qui plantat & qui rigat, unum ſunt, & ego & Pater unum
ſumus. Ita Auguſtinus.
Quintum. Multa in Scriptura Sacra de Chriſto prædicantur,
quæ de Deo affirmari non poſſunt, ergo Chriſtus non eſt verus Deus.
B. a. Primò Chriſtus in ſeriptura dicitur factus: ut 2. ad Hebr. I. v. 4.
Tantéò melior Angelis effectus, & Joan. I. V. 15. Dui poſt me ventu-
rus eſt, aute me factus eſt. Sezxunds Chriſtus dicitur hominum
Mediator, Homo, Filius hominis, Sacerdos &c. atqui iſta omnia de
Deo affirmari non poſſunt. Ergo.

K. Inprimis in genere aliqua de Chriſto prædicari üt homine,

quæ de Deo affirmari non poſſunt. Quænam autem in Chriſto per
com-

.

commur
Cifkeulta
Primum
us eſt,
gelos.
e Nxcel

Aleli

u te.
Ekeit
MM me
in dign
Kerdi

4
Dei
bum D.
ubken
cundtn
m o
lert
Varios ſe
Drino)
Mut.
Utti ſun
Mn
Den,
pon eſt
E telin
ll i, e⸗
Dulkrina

R!
3 Al
Optime
lerde ſ
ominen
Ilerer
ohum

Pluribts en
, qodc in
8Chriſi
ucki cicen
ig tu, inl
hriſtus ie
Chriſtum en
Antiam ene
ane eorun’
it: G nſe
tin n

emn . CIi
Cujus em
Ibim omt
& chnl
t 20 Mrli
filtii
ſolotionen:
Maxim. cu:
ur , 11
lehie, u
we. Ni
Dmini,01
ut G. N
minup, &,
Auten
uid
4,ſuu i
& N

o rrlſc⸗
elt rere
lhete
cltur ⸗
i ile NN

Dogma Fidei. Chriſtus eſt verus Deus. 49

communicationem idiomatum prædicari valeant mutuo, eſt Majoris
difficultatis, & ampliori diſcuſſione indigent. Specialiter autem ad
primum textum allegatum dico: Chriſtus tantò melior Angelis effe-
Stus eſt, id eſt, in dignitate & excellentia evectus ſuper omnes An-
gelos. Hinc in citato textu Apoſtolus vult demonſtrare dignitatem,
ac Excellentiam Chriſti ſuper omnes choros Angelorum. Cui enim

Angelorum unguam dixit Deus Filius meus es tu, ρο hodie ge-

nut té.
Secundum textum explicat D. Ambroſius lib. 3. de fide, qui
poſt me venturus eſt, ante me Ffactus eſt, id eſt, me longè excediĩit
in dignitate & excellentia, quia prior me erat, & quidem prior
æternitate, non tantùm tempore.
Ad alteram probationem dico: Chriſtum dici verè mediatorem
Dei & hominum, quia erat Fidejuſſor pro genere humano, & Ver-
bum Divinum, ùt ſubſiſtens in natura humana ſibi ipſi ſatisfecit, ut
ſubſiſtenti in natura Divina. Erat Filius hominis, & homo utique
ſecundàùm humanam naturam. Frat Sacerdos ſimul & victima ſe-
ipſum offerens uùt holocauſtum in ara crucis.
Sexéam argumentum & ultimum, in quo allegant adverſarii
vVarios ſeripturarum textus, quibus impugnant Divinitatem Chriſti.
Primò Marci 10. v. 18. Quid me dicis bonum? Nemo bonus, nil: ſolzs
Deus. Ergo Chriſtus non eſt Deus. Secundè ad Hebr. 5. v. 5. Je-
metipſum Chriſtus non clarificavit. Atqui ſi eſſet Deus, tunc ſe-
ipſum clarificâſſet, ergo non eſt verus Deus. Tertièò ſi Chriſtus eſſet
Deus „tunc eſſet Fidei noſtræ objectum ſaltem primarium, atqui
non eſt objectum Fidei noſtræ primarium: ergo p. m. ex ipſo Chri-
ſti teſtimonio Joan. 12. v. 44. Qut eredit in me, non credit in me,
ſed in eum, qui miſit me. Quartò Chriſtus de ſua doctrina ait:
Doctrina non eſt mea, ſed eus, qui miſit me. Toan. 12. v. 17.
. Ad quadruplex hoc argument. & quidem ad primum cum
S. Auguſt. I. 3. contra Maximin. c. 23. & S. Ambrof. l. 2. de Fide c. I.
optimé enim advertunt hi SS. PP. Chriſtum quaſi quodam dilemate
I. c. de ſua Divinitate inſtruxiſſe adoleſcentem, qui in Chriſto purum
hominem agnoſcebat, & tamen eum bonum eſſe dicebat. Acſi ita
argueret: ſolus Deus bonus eſt per ſuam excellentiam, aut ergo me
bonum non dic, aut Deum me eſſe crede.
Ad ſecundum . Primò indirectè textum Joannis 17. v. 5. Cla-
riſfica me Pater apud temetipfum claritate, quam habuit, antequam
mandus fievet. Quo Chriſtus demonſtrat ſe ab æterno obtinuiſſe
claritatem in ſinu Patris, quæ ab eentia Divina ſejungi non poreſt.

Quod

50 Dogma Fidei. Chriſtus eſt verus Deus.

Quod autem in citato loco dicitur Chriſtum ſemetipſum non eclarifi-
câſſe, intelligendum eſt, quòd Chriſtus officium Mediatoris, Pon-
tificis &c. ſuſceperit ex voluntate Patris, adeoque claritatem illam
intelligi debere reſpectivè ad officium Pontificis & Mediatoris, quod
Chriſtus ſuſtinuit ratione naturæ humanæ.
Ad tertium dico Chriſtum loco citato increpare incredulitatem
Judæorum. Adeoque ſenſus hujus textus eſt: qui credit in me tan-
quam purum hominem, non credit in me, ſicut oportet, ut autem

etiam Hæreticis oſtendamus, quomodo Chriſtus ùt verus Deus ſit

noſtrum immediatum Fidei obſectum, legant textum Joan. 14. V. I.
Creditis in DeZeum, & in me credite.
Ad quartum & ultimum gH. cum ipſo S. Auguſt. I. c. Doctrinam
Chriſti & ſuam eſſe, & non ſuam, ſua, quia erat Verbum, in quo
omnes theſauri ſapientiæ ſunt abſconditi. Non ſua, quia omnia,
quæ habet Filius habet à Patre. Dein in I. c. Chriſtus volebat Ju-
dæis oſtendere doctrinam, quam ipfſis proponeret, non eſſe contra-
riam doctrinæ Patris, ſed omnino conſentientem.

Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica VI.

An Chriſtus inttemplo præſentatus à Matre Virgine

fuerit pretidò Redemptus?

Nter alias leges à Deo etiam illa erat ſtatuta in veteri Teſta-

mento, quæ habetur Exodi 13. Sacrifica mihi omne primo.
SES genitum, quoa aperit vulvam in filtis Wraël - - = ocumqut

—

introduxerit te Dominus in terram Chananaæi, ſicut juravit tibi,

& patribus tuis, & dederit tibi eam, ſeparabis omne, quod apetit
vulvam Domino. Et infra: Omne primogenitum hominis de kiliis
tuis pretis redimes. Hoc autem pretium fuit determinatum.
Num. 18. Redemptio erit poſt unum menſem ſiclis argenti quinque
pondere ſanctaarii. Quæſtio eſt itaque, an Chriſtus ſicut ſe ſubje-
cit legi Circumciſionis, & B. V. legi Purificationis. Qua utraque
lege utpote peccato omni expertes non tenebanrtur, etiam ſe ſubje-
cerit huic legi. Adeoque B. V. unigenitum ſuum in templo præſen-
tatum quinque argenti ſiclis redemerit. Nihil clarè & explicitè ha-
berur hac de re expreſſum in ſcriptura. Pro affirmativa ſententia
citat. Toſtatus Quæſt. 29. in Levitic. quam plurimos S. Scripturæ tex-
tus, & revera habet hæc ſententia ſuum etiam in ſcriptura funda-
mentum, & quidem geminum utrumque ex cap. 2. Luc. ibi enim
prim

ſrind hi
in templ
conluetu
tare in t
Preti

heffe

Naurretk
wipe
wogerit
huie Eer
weicon
Cummſta
mentic
gue ſa
niti,
cerct,
I V. I
fenunt
erunt,
niverlor
llIgo eti
4
Kh
inton
o en⸗
Alterun
gue l
ctim
Gotum
ſib
tum er
gle O
tiginr

.

ſum non ct
ediatorß, 1
claritatem i
ediatott,

incredulte
edit in nen
drtet,
verus Den
nn onn, l

l. c, Doctu
erbun, )
1, gun en
iſtus voeht
non ele

I.
afre i

in vetei!⸗
ihionne
...
iur 8
ne, lut 4
mminit
Geterniu’
He t
5ſeut l⸗ 1

Dogma Fidei. Chriſtus eſt verus Deus. S=Jð

primò habetur Deigparam & Joſephum Chriſtum Dominum obtuliſſe
in templo, ut facerent ſecundum conſuetudinem legis pro eo, atqui
conſuetudo legis erat non tantùm Primogenitum offerre, ac præſen-
tare in templo, ſed etiam præſentatum iterum redimere, & quidem
pretié à lege determinaté, ergo. Secundè dicitur Parentes Eſu,
ut perfecerunt omnia ſèundum legem Domini, iterum rediiſſe in
Nazareth. Si ergo omnia perfecerunt, quæ erant ſcripta in lege Do-
mini procul dubio etiam adimpleverunt legem redimendi pretié Pri-
mogenitum in templo oblatum, ac præſentatum. Duo funt, quæ
huic ſententiæ opponi poſſunt. Primum eſt, Evangeliftam omnes
reliquas hujus Myſterii, ſcilicet Præſentationis Chriſti in templo cir-
cumſtantias exactè enarrâſſe, nullam autem de pretio Redemptionis
mentionem feciſſe, ergo ſupponendum videtur Chriſtum pretiéô quin-
que ſiclorum non fuiſſe redemptum. Secundum: reliqui Primoge-
niti, qui in templo juxta legem præſentabantur ac offerebantur, Sa-
cerdoti cedebant in ſpolium, ejusque juris fiebant, juxta illud Num.
18. v. I15. Quidquid primum erumpit & vulva cunctæ carnis, quam
oſferunt Domino, ſive ex hominibus, ſive de pecoribus, tui juris
erunt. Atqui videtur inconveniens, ut ille, qui eſt Dominus Uni-
niverſorum, Sacerdoti ceſſerit in ſpolium, ejusque juris ſit factus.

Ergo etiam pretiò quinque ſiclorum non fuit redemptus.

Ad primum . licèt Evangeliſta hujus redemptionis explicitè
ac in ſpecie non meminerit, innuit tamen illam ſatis implicitè ac
in communi, dum dixit: Ut facerent ſecundum conſuetudinem legis
pro eo. Item: ut perfecerunt omnia ſecundum legem Domini. Ad
alterum dico, Chriſtum ſicuti jure directivo & lege non tenebatur,
quæ lex tangebat illos ſolum, qui viâà ordinariàâ naſcerentur, ſic
etiam per oblationem in templo juri objectivo & Dominio Sacer-
dotum non fiebat propriè obnoxius, ſed utrique ſe omnino ſpon-
tè ſubjiciebat, ut nobis ſit exemplo in accurata legum oblervantia,
tum etiam, ut nos à poteſtate inimici redimeret. Redemptus ita-
que Chriſtus eſt in templo quinque ſiclis, qui poſt aliquot luſtra
triginta argenteis ſe vendi paſſus eſt in Synagoga.

„△

6 2 Quæ-

52 Dogma Fidei. Chriſtus eſt verus Deus.
Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica VII.

Ad quaſnam Pgybti partes Chriſtus cum Parenti-
bus ſuis a facie erodis fugitivus ſeſo receperit?

in Ægypto Civitatem Nomine Babylonem incoluiſſe, non
E utique illam Chaldææ, ſed aliam in Æ gypto inferioris No-
minis ſeptem leucas ab Heliopoli diſtitam. D. Anſelmus, D. Tho-
mas, Hugo, Paſchaſius, Gramaticus, Sylveira, & præcipuè Abulen-
ſis Q. 60. in Marth. cum aliis plurimis S. Scripturæ Interpretibus,
ac Sacris Hiſtoriographis opinantur Chriſtum cum Sanctis Parentibus
ſuis ſeſe recepiſſe ad illam partem Ægypti, quæ Geſſen dicitur, ha-
bebâàtque Metropolim amæniſſimo locò ſitam, cui nomen Heliopo-
lis, ceu civitas ſolis. Quia ab urbis fundatoribus hæc civitas ſoli ſy-
derum Principi erat dedicata, vel rectiùs Deo hoc nomen urbi præ-
ordinante, quia aliquando à Solis Juſtitiæ Chriſti incolatu eſſet no-
bilitanda, habet hæc aſſertio ſuam probabilitatem, & confirmari
poteſt ſequentibns congruentiis, ac argumentis.
Primò apud Oſeam Prophetam c. 1II. habetur: vocavi ſilium meum
ex Loppto, quem textum Chriſto ex Æiypto revertenti accomodat
Divus Evangeliſta Matthæus c. 2. eſt autem advertendum, multo-
rum S. Scripturæ Interpretum ac Doctorum teſtimonio, quos citat,
& ſequitur Cornelius à Lapide in dictum locum Evangeliſtæ vatici-
nium Prophetæ non tam fuiſſe prænuncium Chriſti aliquando ex Ægy-
pto à Patre cæleſti revocandi, ſed etiam fuiſſe teſtimonium præteritæ
Filiorum Iſrael in terram promiſſam tranſmigrationis, cùm igitur
eodem textu utrumque Propheta complexus ſit, & Filiorum Iirael
& Filii Dei de Ægypti exitu, alterum tanquam figuram, alterum tan-
quam figuratum: ſic etiam non incongruè dicitur utrumque etiam
ex eodem Ægypti loco terra ſcilicet Geſſen & urbe Heliopoli fu-
iſſe digreſſum. Secundè S. Scriptura Gen. 37. recenſet Magnum il-
lum Æπgypti Salvatorem pro Patre ſuo Jacobo à Fratribus impetraſſe
à Rege Ægypti Pharaone terram Geſſen, quàm cum poſteris ſuis in-
colerent à Patria ſua exules, donec elapia annorum ſerie à Deo præ-
ſtituta in terram promiſſionis exinde deducerentur. Narrat quoque
Joſephus Hiſtoriæ Judaicæ Conſignator Lib. 2. Antiqu. c. 4. in urbe
Heliopoli Jacobum ſupremum vixiſſe diem, congruè proinde inferri
poteſt, terram illam ac urbem Jacobo, & filiis ejus adeò familiaren
ri-

Aronius ad annum Chriſti primum aſſerit DEUIM hominem

1

Chriſti
uOdl T
Terre 0
cet, 4
facilius:
milſioni⸗
Triciam
one di
Güm i0
taat
Tgume
Gemm N
ſurd i
Alerit
muriſ
Kerit
abitaſte

lg reg,
delſt in
Catur Ne
ld 1 ce
ndorom
denlend
dem rel
s dete
Coligun
Dhoros!
lrenge

VII.

mn Paret
lepert

N borie
ncoluile,
dinlerions
mus, D,
rcipu Anr
Intemneiht
tis Prerh
en diclur,
omen Hilg
civitas
men Utini
olatv elett
E Cookim

Ni fliunn
enti acoi
ndum, Wu
0, goo⸗ n
ngellten
umgoelk,
iumhrete
8, cün
Filiorun I
„ Aeruni
ruinque eit
Heloyi
et Mignunt
hointt
olleislii⸗
Vumn un
., 4 1 e
GAN

Dogma Fidei. Chbriſtus eſt verus Deus. — 53

Chriſti quoque exulis commoratione fuiſſe benedictam. Accedit,

quèd Terra Geſſen ejusque Caput Heliopolis adſita fuerit Confiniis

Terræ Chananeæ, atque ideò, ut multis Scripturæ Interpretibus pla-
cet, à Joſepho fuiſſe expetitam, ut ſucceſſu temporis ſucceſſores eò
faciliùs à jugo ſervitutis .gyptiacæ ſe liberare, ac ad Terram Pro-
miſſionis tranſire valerent. Eadem ergo ratio B. V. & Chriſti Nu-
tricium Joſephum permovere, ad hanc etiam Terram pro habitati-
one eligendam, ut ſic faciliori negotio ab Angelo de reditu poſtmo-
dùm admoniti, in judæam poſſint reverti. Hæ congruentiæ dun-
taxat ſunt, ac conſecturæ neque in ſimilibus quæſtionibus firmiora
argumenta ſunt exſpectanda. Ad authoritatem Baronii opinor, eun-
dem nobis non eſſe admodùm contrarium, nam licèt aſſerat Chri-
ſtum in ſuo exilio civitatem, cui nomen erat Babylon incoluiſſe.
Aſſerit tamen etiam Chriſtum alternis temporum ſpatiis habitaculum
mutàâſſe, & cum Heliopolis à Babylone (ipſo teſte) non multùm
uolie dilſita, etiam in illa civitate ſaltem per aliquod anni tempus
abitàſſe.

Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica VIII.
Quanto tempore Chriſtus cum Sanctisſima Matre
E& Nutritio ſuo in gypto Fuerit
commoratus?

whi, certum in Sacra Scriptura exprimitur de tempore, quo
NA Cbriſtus exul, & fugitivus in Ægypto fuerit commoratus.
y Narrat de Joſepho diſſertè ſacer textus, quèd timens Ar-
chelaum ſeceſſerit in partes Gallileæ, audiens autem, quèòd Arche-
laus regnaret in judæa, timuit illèò ire, & admonitus in ſomnis ſe-
ceſſit in partes Gallileæ, & veniens habitavit in civitate, quæ vo-
catur Nazareth. Matth. 2. v. 22. & 23. diverſæ ſunt de tempore redi-
tüs ac commorationis in «Ægypto Doctorum, ac ſacrorumw Commen-
tatorum opiniones. Aliqui cum Onuphrio Panvinio in Chron. Eccleſ.
cenſent Chriſtum infantem poſt unius anni in ggypto commoratio-
nem relatum fuiſſe in Ifraël, cui ſententiæ etiam ſubſcribit Diony-
ſius Petavius in rationario temporum. Alii cum Epiphanio hæreſi 78.
colligunt poſt biennium rediiſſe. In quam ſententiam inclinat Nice-
phorus I. I. hiſtoriæ c. 14. nonnulli cum Janſenio cap. II. concordiæ

Evangelicæ quinque propè annos inter «Ægytios exegiſſe, ſexti autem
S 3 anni

54 Dogma Fidei. Chriſtus eſt verus Deus.

anni initiò rediiſſe. Ammonius Alexander in harmon. Evang. ſub ini-

tium anni ſeptimi iſtud peractum narrat, demum Purpuratus Eccleſiæx
Polyhiſtor Baronius cenſet Chriſtum Dominum per octo omnino

annos in exilio ſuo 5Ægyptiaco degiſſe, ad initium verò anni noni
reducem in Judæa comparuiſſe. In tanta ſententiarum varietate ac
diverſitate non dijudicamus hic, quænam palmam ferat, deciſio hu-
jus controverſiæ dependet à computo temporis. Et primò quidem
ab illa quæſtione, quonam Regni Herodis annô Chriſtus Dominus
ſit natus. Et quo anno poſt Chriſti Nativitatem contigerit Herodis
miſerè contabeſcentis obitus. Demum an Epocha Regni Herodis
computanda ſit à pugna, & Victoria Actiaca Auguſti Imperatoris in-

cidente in annum ſecundum Olympiadis 187. hæc autem omnia plu-

ribûs examinabimus in diſſertatione chronologica de annis Nativi-

tatis, Baptiſmi & Mortis Chriſti. Ubi noſtram hac de re explicabi⸗-
mus opinionem.

Quæſtio Hiſtorico- Scripturiſtica IX.
An, & qua fabrili arte Chriſtus Juwentutis ſus

annos occupaverit?

Imon Caſſius lib. 4. de vita Domini cap. 2. negare videtur
D & Chriſtum in juventute ſua arti fabrili operam dediſſe. Hinc
We) illi, qui ejusdem ſunt cum Simone Caſſio ſententiæ, dicunt
illud Matth. 13. Nonne hic eſt fabri filius 2 & Marci 6. Nonne hic
eſt faber? per contemptum ac cavillum à Judæis dictum eſle: con-
traria tamen eſt communior SS. PP. & DD. ſententia, quæ aſſerit
Deum hominem, qui dignatus eſt naſci in ſtabulo, neque dedigna-
tum eſſe in ſua juventute cum ſanctiſſimo Nutritio ſuo fabrilem exer-
cere artem, nec erubuiſſe intrumenta Mechanica Dominum Ccœli,
qui naſciturus jumenta & ſtabulum non exhorruit. Ita cenſent 88.
Juſtinus in dialogo contra Triphonem. Auguſtinus, Hilarius, Hie-
ronymus apud S. Thomam in catena. Bonaventura in lib. Medit.
vitæ Chriſti c. 14. & communiter Theologi: unus de hac re audia-
tur Cajetanus in 3. partem S. Thomæ .
dæorum verba Marc. 6. Nonne hic eſt faberà ait: hic habemus, unde
ſatis fiat curioſis quærentibus, quid fecerit Chriſtus usque ad trige-
geſimum annum? vacabat enim arti fabrili. Ejusdem mentis eſt S. Ba-
ſlius in conſtitutionibus Monaſticis, ubi inſinuat Chriſtum ejuzro
abo⸗

A40. ubi diſſertè ſuper illa ju-

lboribus
revidile
in locbit
gue non
ſo coleſt
terrogabe
Mard 6.
Ros ſuren
Atenn a
, nuln
ungbacd
1hud De
la enin
tone,
Vircuren
Uliltatis
wembrot
Longe ti
dide in e,
In exprl
duftaga
Uile ſore
Nuürtior
mink,
Vichüm
inludaban

.

Evang ſil
uratus ed
0 o
