ergo & c. A. p. quando unum unitur alteri tantùm per unionem acci-
dentalem, moralem & affectivam, nunquam unum poteſt dici alte-
rum factum. Sic licèt Jonathas intima conjunctione morali fuerit
unitus Davidi, nunquam tamen verum eſt dicere Jonatham fuiſſe fa-
kum Davidem, aut viciſſim: ergo Xn factum, & factus eſt in præ-
fatis Scripturæ textibus denotat veram realem ſubſtantialem perſona-
lem, & Hypoſtaticam unionem. 1
X

80⁰ Dogma Fidei. In Chriſto una eſt Perſona.

Ex iisdem S. Scripturæ locis hoc Fidei Dogma ulteriùs confirma-
tur ex cit. text. conſtat, quòd unum & idem Verbum dicatur Care
faltum, unus & idem Chriſtus dicitur in foma Dei, & in forma ſer.-
vi, unus & idem Filius Dei factus ex Muliere, unus & idem mani-
feſt atus in carne: ergo non duæ ſunt in Chriſto Perſonæ, ſed una
Perſona humanitati per veram ſubſtantialem & Hypoſtaticam unio-
nem intimè unita, & conjuncta.
Argumentum Secundum. Si illa, quæ ſunt propria naturæ hu.
manæ, & Divinæ, uni tribuuntur Chriſto juxta S. Scripturam, tunc
tantùm unus eſt Chriſtus, una in Chriſto Perſona, ſed illa, quæ ſunt
propria naturæ humanæ & Divinæ, uni Chriſto tribuuntur; ergo &c.
m. p. Primò Naturæ humanæ proprium eſt, quòd factus ſit ex Mulie-
re, quòd habeat formam ſervi. Secundò hæc ſunt propria Divinita-⸗
ti, quæ tamen ſibi Chriſtus attribuit: autegzam Abraham fieret,
ego ſam. Joann. 8. v. 58. Ego & Pater unum ſamus c. 10. V. 31. qur
deſcendit, ipſe eſt, qui & aſcendit ſuper omnes cwlos, ut impleret
omnia. Ad Epheſ. A. v., 10. ex quo S. Scripturæ loquendi modo ma-
nifeſtè ſequitur, illa, quæ ſunt propria naturæ Divinæ & Humanæ,
tribui uni Chriſto. Ergo unus eſt Chriſtus, qui eſt Deus Homo hy-
poſtaticè unitus. Confirmatur: Pronomina demonſtrativa ad Perſo-
nam vel Hypoſtaſim referuntur, ſed ille homo, qui dictus eſt Esus
Chriſtus, de ſe ipſo dicit: Ego ſum, qui deſcendi de cæœlo, antequat
Abraham fieret, ego ſum. Ego & Pater anum ſumiu,, exivi aà Pa-
zre & veni in mundum, quæ omnia ad Divinitatem pertinent, ergo
homo ille Chriſtus verè Deus erat. Ergo una erat in illo Perſona, il-
latio eſt legitima, minor conſtat ex Scriptura, & Major aliunde patet,
nemo enim alio ſcribente dicet: egoſeribo in ſenſu proprio.
Argumentum Tertium. Si duo ſunt in Chriſto Perſonæ, quæro
ex Neſtorio, quænam ex illis Perſonis pro nobis eſt paſſa, quænam
pro nobis ſatisfecit? an Divina folàùm? hæc enim pro nobis nec pati,
nec mori potuit utpote immortalis, & impaſſibilis, an humana lcat
illa pro nobis condignam ſatisfactionem exhibere non potuit; pura
enim creatura Deo pro peccato condignam ſatisfactionem exhibere
non potuit, ex Hæreſi ergo & errore Neſtorii ruit Divinæ Incarnatio-
nis Myſterium, labefactatur Dei Hominis pro nobis ſatisfactio, S
humânæ redemptionis pretium. 4

Confirm. hæc concluſio ulterius. Chriſtus in S. Scriptura dici-

tur Deus & homo, ſed hoc dici non poſſet, niſi Verbum Divinum uni-

retur Hypoſtaticè & ſubſtantialiter naturæ humanæ: ergo m. p. duæ

naturæ realiter ad invicem diſtinctæ non poſlunt ad invicem in con-
G creto

geto prerl

erſoneæ,

Howo, el
Atque
turee dedu
Uiate 00.
Concl
Garerir C
Rantielem
frun ſrl.
Meria V.
Dei, &
Una in
“
in proe
l enj,
falii
Slpter un
iy man
Kantinool
Colbt. 9.
delſetunh
onnri A
lr ifete
ve ſeenx
4 , A
He⸗
le r C2
In Nor
ula cu.
dunt
Nepenten
tten, gue
Anut
Konctin
Chidit 1
e Ecun
unn
ulrtu⸗

ſina.

na ulterinscnt

verbum din

ei, & infn
unus itenn
lo Derlone,
Hypoltatiam

proptin nin
§*. Ictigturn
2, ledl ill
ibuunturze
1 factusltal
unt proptui
m Abrahin:
mu c. 10. l
Cebht, N
loghercint
Divinæ & Hr
eſt Des i

monttratitnat⸗

Ui dickus
ide eh,
ſmu, i
temn pertigeln
Mzor alng
// Nrupl. D
ſto Derone,
pro nabb⸗
ls, n dun
re hon horun,
hlkioren
t hivinehe⸗

4.

nobis blitil

in Kiin

i

erbum Hin
e: ego in

n: d
tad Uſicn R

Dogma Fidei. In Chriſto una eſt Perſona. ir

creto prædicari, niſi uniantur hypoſtaticè, & conveniant in unitatem

Perſonæ, ergo ſi in Scriptura Sacra idem Chriſtus dicitur Deus &
Homo, eo ipfo in Chriſto una debet eſſe Perſona, unus Chriſtus.
Atque hæc argumenta ſunt potiſſimùm ex Authoritate S. Scrip-
turæ deducta: non minus robur habet hoc Fidei Dogma ex Autho-
ritate CC. & SS. PP. pauca ex multis ſeligo.
Concilium Nicænum Generale Primum Anno 125. Poſtquam de-
claravit Chriſtum eſſe Deum de Deo, lumen de lumine Patri conſub-
ſtantialem, ſtatim adjungit: qui propter nos homines, & propter no-
Rtram ſalutem deſcendit ae caàlis, & incarnatus eſt de Siritu S. ex
Maria Virgine, & Homo factuas eſt. Ergo eadem Perſona eſt Filius
Dei, & Mariæ, ergo B. Virgo veré Deipara eſt, & dici poteſt, ergo
una in Chriſto datur, non duplex natura.
Concilium Chalcedonenſe Anno 451. Confitemur, ajunt SS. PP.
in profeſſione Fidei, znam eumdeme, Chriſtum Filiung Dominun
unigenitum in duabus naturis inſéparabiliter inconfusb indi visb im-
mutabiliter agnoſeendum, nusquam ſublata diſferentia naturarun
propter unitionem, magisque ſalva proprietate autrigae naturæ, &
in unam Perſonam atque ſubſtantiam concurrente. Concilium Con-
ſtantinopolitanum Secundum, quod eſt quintum Generale Anno 553.
Collat. 8. anathematiſmmo quarto. Si quis dicit ſecaundam gZratiam
vel ſecundum operationem, vel ſeundum dignitatem, vel ſecundum
honoris æqqualitatem, vel ſecundum Authoritatem, aut relationem,
aut affeltum, aut virtutem - - - —= & non ſecundum compoſitionem,
ſive ſecundum ſubſiſtentiam, unitionem Eerbi ad carnen factam
eſſe, Anathema ſit.
Huc vel maximè faciunt duodecim capitula Cyrilli Alexandrini,
quæ ùt Canones à Concil. Epheſ. Anno 4 1. ad profigendam Hære-
ſim Neſtorii congregato ſunt approbata, & vocantur Anathematiſmi,
quia cum Anathemate definiti.
Sunt autem Anathematiſmi duodecim ſequentes: Primus ferit
Negantem, Chriſtum verum Deum, & B. V. negantem eſſe Dei Ma-
trem, quæ peperit ſecunduùm carnem, carnem factum Deum. Se-
cundus anathematizat illum, qui negat Verbum carni fuiſſe unitum
ſecundùm ſubſtantiam. Tertius damnat illum, qui in uno Chriſto
dividit ſubſtantias poſt unitatem, ſola eas connexione conjungens,
quæ ſecundùm carnis dignitatem, Authoritatem, vel poteſtatem ſit,
& non potius conventu, qui per unionem naturalem fackus eſt.
Duartus ſi quis in duabus Perſonis vel ſubſtantiis eas voces, quæ de
Chriſto dicuntur veluti homine, qui ærer Dei Verbum Ppccialirer
intel-

s2 Dogma Fidei. In Cchriſto una eſt Perſona.

intelligatur, aptaverit, Anathema ſit. Quintus qui dicit Chriſtum
Theophoron ſeu Deum ferentem, & non veraciter Deum eſſe. Ana-
thema ſit. Sextus qui negat Chriſtum Deum ſimul eſſe & hominem,
Anathema ſit. Septimus, qui dicit Chriſtum hominem operante Deo
Verbo adjutum, & ſic unum ab altero dividit duos Chriſto ponendò,
quorum unus alterius fuerit inſtrumentum tantùm, Anathema ſit.
Octavus qui dicit aſſumptum hominem coadorandum Deo Verbo, &
conglorificandum, & nuncupandum Deum tanquam alterum ab alte-
ro, & non unam ei glorificationem dependit, juxtà quod Verbum
Caro factum eſt, Anathema ſit. Nonus, qui unum Chriſtum glorifi-
catum à Spiritu Sancto, tanquam qui aliena virtute per eum uſus
fuerit, & ab eo acceperit efficaciam contra immundos Spiritus, poſ-
ſe & coram hominibus Divina ſigna perficere, ac non potiùs fatetur
ejus proprium Spiritum, per quem Divina ſigna explevit, Anathema
ſit. Decimus, qui dicit Chriſtum non eſſe ipſum Dei Verbum, eum-
que non pro nobis ſolis obtuliſſe oblationem, ſed pro ſemetipſo, Ana-
thema ſit. Undecimus, qui dicit Chriſti carnem proprium eſſe ipſius
Verbi Dei Patris, Anathema ſit. Duodecimus, qui non confitetur
Dei Verbum paſſum carne, primogenitum ex mortuis ſecundùm quod
vita eſt, & vivificatur ùt Deus, Anathema ſit. Atque hi ſunt famoſi
illi Cyrilli Anathematiſmi, quibus in Concilio Epheſino approbatis
additi ſunt ab ejusdem Concilii Parribus & adhuc alii canones.
Argumentum Quartum nobis ſubminiſtrant infinita propè 88. Pa-
trum etiam antiquiſſimorum teſtimonia, pauca duntaxat ea iis addu-
cimus. S. Ignatius in Epiſtola ſua ad Ephelios: Convenitis in una Ei-
de & uno gEsu Chriſto ſe-unaum carnem ex genere Davidis, Filio
hominis & Filio Dei. Ergo unus eſt Chriſtus, qui ſimul Deus & Ho-
mo eſt S. Irenæus l. 3. c. 16. ex Sacra Scriptura demonſtrat, anum
eundem eſſe Verbum Dei, & hunc eſſe unigenitum, & hunc Incar-
natum pro ſalute noſtra J Eſum Chriſtum Bominum noſtrum. Dio-
nyſius Alexandrin. in Epiſt. Synodica ad Paulum Samoſatenum eundem
Hæreſiarcham carpit: duas hypoſtaſes, & duas Perlonas aſſeveran-
tem unius Chriſti, lve duos Chriſtos, duosque Filios. 8. Gregorius
Naz. orat. 51. in Apollinar. ” Divinitatem in eo (Chriſto ſcilicet)
veluti in Propheta per gratiam operatam fuiſſe, non autem ſecut-
dum eſſentiam copulatam fuiſſe, atque copulari dixerit 4 praſtan-
tiori afflatu vacuus it, imo contrario impleatur oportet. Ubi.
Doctor clarè veram realemque Verbi Divini cum natura unionem ad-
ſtruit, quam tamen Neſtorius perperam negavit. S. Hilar. l. 9. de
Trinit. Mediator ipſe in ſe ad ſalutem conſt itutus, & in illo ipſo in-
ter

7

n/ Deum
ſuns, du,
alim eh.
Athanal.
igem geni⸗
1e grati

i fatfu
leet rg
Lenbit,
&Hono
nc ac
Ne Nu
hoc ſent
guo ine
nee
teelem
1is Krip
r
tune eye⸗
Cllom y
doe gie⸗
tel
Alci pote
le, gue
tonis,
teſ, nn
Rumennd
wbi id:
eleſar

pſona.

(vi dicie
Deum ele
ul eſſe lwr
ninem operm
os Chriſtome
um, Anathen

dum Deo Ven

amn alrerumt
uxta uodſ
1m Chrikun;
rtute peren
undos Yiinn
non poriö
uplerit, in
Dei Verbun-
Pro ſentiſi
ropriounck
Ui non Ni
tuis ecuntin
Atque hiſm
Epheſno M
Aii canone,
ofinitaprone!
lontanatenli⸗
mnvenifil
nere D 3
i ſwol Deyd
monltrit,
on 1

Dogma Fidei. IE Chriſto una eſt Perſona. . 83

ter Deum & hbomines Mediatoris Sacgramento utrumgue unns exi-
ſtens, dum ipſe ex unitis in idipſum naturis naturaæ utriusgque Tes
eadem eſt. Hoc eſt ſuppoſitum, ſeu Perſona eadem eſt, idem docet
Athanaſ. l. de Incarn. Verbi Dei, idem Ambroſ. J. de Incarn. c. F.
idem denique præter innumeros alios D. Auguſtinus lib. de correptio-
ne & gratia c. II. quorum omnium teſtimonia proferre non vacat.

§. 2.
Probatur ſecunda Pars Dogmatis.

Rgumentum I. ex Scriptura: Ecce Virgo concipiet, & pariet

:. . . .
rFrilium, & vocabitur nomen ejus Emmanuel, quod eſt in-

terpretatum, nohiscum Deus. IIa. 7. V. 14. Luc. I. V. 35.
Duod naſcetur ex te, Sanctum vocabitur Eilias Dei. ad Galat. 4. V. 4.
WMiſit Deus Filium ſuum factum ex Muliere. ad Kom. I. V. 2. & 3.
Quod antea promiſerat per Prophetas ſuos in Scripturis de Filio ſuo,
qui factus eſt ei ex ſemine David ſècundum carnem. Ex quibus ſic
licèt argumentari: Illa verè Dei Mater eſt, & dicitur, quæ illum
genuit, qui propter intimam ac Hypoſtaticam unionem ſimul Deus
& Homo eſt: atqui Beatiſſima Virgo illum genuit, qui propter inti-
mam ac Hypoſtaticam unionem ſimul Deus & Homo eſt: ergo B. V.
verè Mater Dei eſt, & dicitur. M. eſt certa; nam B. V. certè in
hoc ſenſa Dei Mater dici non poteſt, quòd Divinitatem genuerit,
quo ineptius nihil excogitari poteſt. m. conſtat partim ex dictis in
G§. antecedenti, in quo probavimus Verbum Divinum per veram ac
realem unionem Naturæ humanæ fuiſſe unitum, partim ex allega-
tis Scripturæ textibus.
Argumentum 2. Si B. V. Dei Genitrix non eſt, nec dici poteſt,
tunc evertitur totum Incarnationis Myſteriam, & illud Joannis ora-
culum Verbum Caro factum eſt, falſum erit, & erroneum: atqui
hoc dicere ſacrilegum foret, & inſanum: ergo B. V. Dei Genitrix
verè eſt, ac dici poteſt. M. p. Si B. V. Dei Genitrix nec eſt: nec
dici poteſt, tunc ille, quem genuit, non eſt verus Deus: atqui ſi
ille, quem genuit, non eſt verus Deus, tunc perit totum Incarna-
tionis, imo & Redemptionis Myſterium, nec cum veritate dici po-
teſt, quòd Verbum Caro factum ſit. Ergo &c. Atque hoc eſt ar-
gumentum Cyrilli Alexandrini lib. de recta fide ad Reginas Num. 6.
ubi ait: Qui Sacram Virginem Deiparam eſſe imperité negant, huc
neceſſarièò adiguntur, ui duos Dei Filios conſtituant. Nam ſi Sacra
L 2 Virgo

8sc-— Dogma Fidei. In Chriſto una eſt Perſona.

Virgo Deum Incarnatum ſecundum carnem not beveyt-: zi, e
concedant, oportet, hominem tantum vulgarem, nobisgae er.
cellenttorem in lacem edtaiſſe. Et Num. 8. Iitur ſi eum, ga.
zra lingine prodiit, hoc eſt Dei Patris Verbum ce rngae e.
kuram unitum Deum eſſe agnoſeunt, cur eandem Virgineme
aram fateri verentur?
D Zutnr,n 3. ex Authoritate SS. PP. ue eodcr arguunenta
uſus eſt S. Cyrillus contra Neſtor. lib. de recta fide um. 9. en
nomen Deiparæ à Veteribus B. Virgini erribrun ui iſecri
cens teſtimonium Athanaſiii, Attici cranltantinopblitani pi Fodi
Antiochi, Amphilochii Epiſcopi Iconienſis, Ammonis Fpitcobi —
drinopoleos, Joannis Chryſoſtomi, Severiani, Vitalii bileohi⸗
Theophili Alexandrini. Non immeritè itaque Greg. Nazian. ! i.
di quis S. Mariam Deiparam non credit, extra Divinitatem eſt.

S Bionyſ. Alexandrin. in epiſtola ad Paulum Samoſatenum. IUna ſola

Virgo filia vitæ, genuit vivens Verbum & ſabſiſtens. §. chenain
lib. de carne Chriſti contra Arianos: Scopus &. earade, eſt Sia
pturæ, uti ſape diximus, nempe nt auo de dalvatore e.
itlam ſcilicet Deum ſemper fulth, * &- iltum ſſe, quipbe dd ki,
zris Verbum, Eplendorque & ſapientia, ipsumque Poſt ea “ e
carne ex Lingine Maria Peipara aſſumpta hominem fa e.
Fertur etiam in Concilio Epheſino proſtrata feliciter Hæreſi der o-
riana ad reparandam injuriam B. V. Mariæ Deiparæ illatam defini-
tum fuiſſe, ut ſalutationi Angelicæ iſtæ deinceps addantur preces
Sancta Maria Mater Dei &c.

§ 3.

Diluuntur argumenta Hareticorum contra primam

bartem Dog maäa!15.
3

ARgumentum r. ex S. Scriptura. Chriſtus ipſe corpus ſuum,
& humanitatem temelum appellavit: ergo eidem Divinitas
non erat unita verè realiter ac hypotaſklice. a. habetur ex
Scriptura Joan. 2. ubi Chriſtus dixit: Solvite templum hoc. Conſe-
quentia videtur clara. Inter templum enim, & illum, qui habitat
in templo, non intercedit vera unio realis ac hypoſtatica.
Secundè Chriſtus eſt verus Homo, ergo non videtur quomod-
potuerit hypoſtaticè uniri cum Divinitate a. p dicitur enim 3. ad
Philipp. 2. Factas in ſimilitudinem hominu ,& hbabitu iventzi

ln, . P.
Dirinitate
Terti
ſepè vocant
Cetur Deus,
tura huwane

X.C.:
tunturm accl
Unio Fera:
ip un unt
Divinitat
Mypoſtatie
Ubicatione
faltun
„ tein Chrl
Gdlotaxat
Ii mmionen

Ad leel
un falfu⸗
ſullem; utt
ſit indenn⸗
, d porn
Potuerit, ur
Minum hoc
Mum omnem
ite: a0 Th
ſlhtilit t,
erculo pon
flen geme,
Mane ju⸗
(Atert
Unetl, M⸗
Ner Author
lciers voe⸗
m 4Gdltur
ſng mentis

ſong.

eperit, Ml
nobiigue il
ſ eun, i
rni ſetuii
Vyginuntſ

eodenn ann
le Num 9, E
um fuile. 4
ppolitani h
nonis Hion
italii Hpicenj
. Nauim
2 Divinitii
atenum.
ens. § An
charalfe il
vatore ni
lne Aℳ1
. Pokes N

ninen fatu

citer Hrrel N
rk ilitin
zlcantur Ni

t

9eigen e
ſet. 2, en
1, MO
lum, Gl
Holtatlcn. 4
itenn n⸗
ſietnn n,

eN
Piv n,

Dogma Fidei. In Chriſto una eſt Perſona. 8 5

homo. C. p. non enim videtur, quomodo fieri potuerit, ut homo cum
Divinitate perſonaliter uniatur. .
Tertiò in Scriptura S. etiam Angeli, Moyſes, imo & Judices
ſæpè vocantur Dii; ergo etiam quamvis Chriſtus in eadem ſæpè vo-
cetur Deus, tamen exinde non probabitur, quòd Divinitas cum na-
tura humana fuerit verè ac realiter, & hypoſtaticé unita.

R. C. a. & n. c. ad p. d. inter templum & illum, qui inhabitat
tantùm accidentaliter, localiter, ac per ubicationem non intercedit
unio vera ac realis. C. qui inhabitat ſubſtantialiter n. Chriſtus ille,
in quo juxta Apoſtolum 2. ad Colofl. v. 9. Iahabetat omnis plenitudo
Divinitatis corporaliter, id eſt, ſubſtantialiter per veram realem ac
hypoſtaticam unionem non tantùm accidentaliter, localiter ac per
ubicationem. Quomodo enim alias verum eſſet illud: Verbum Caro
factum eſt. Hinc non erravit Neſtorius in hoc, quèòd humanita-
tem Chriſti dixerit eſſe templum Divinitatis, ſed quòd moralem
duntaxat ac accidentalem non phyſicam, & hypoſtaticam admilſe-
rit unionem.

Ad ſecundum R. Chriſtum meritèò dici in ſimilitudinem homi-
num facltus, habuit enim naturam humanam noſtræ lſubſtantialiter
ſimilem; uti in tertio Dogmate Fidei oſtendimus. Habitu inſuper
fuit inventus ut homo. Quia extrinſecùs, ac ſpecietenus appare-
bat, ùt purus homo. Non quærant autem Hæretici, quomodo fieri
potuerit, ut Verbum Divinum naturæ humanæ hypoſtaticè uniretur?
Mirum hoc eſt inperſcrutabile, abſicondicum, ae rationem huma-
nam omnem tranſcendens. Audiant hac de re Cyrill. lib. de recta
fide: ad Theodoſ. num. 23. Namque Incarnationis modas aamodam
ſubtilis eſt, veréque inexplicabilis, talis demum, qui cogitationis
captäsque noſtri anguſtias multis partibüs excedat - - - nempe ut
vericulo non vacat in ea inquirere, gquæ humana non ſunt, ita ex-
tremaæ dementiæ videri, ea, quæz mentis noſtræ actem excedank,
humanæ Zudicti trutinæ ſubjicere moliri.

Ad tertium in ſenlu tropologico id intelligendum eſſe, quèòd

Angeli, Moyſes, judices in (criptura appellentur Diti. Nempe pro-
pter Authoritatem ac poteſtatem, quam à Deo acceperunt. Hinc

Judices vocantur Dii propter poteſtatem judicandi. Ubi tamen ſta-
tim additur, verumtamen ſicut homines moriemini. Quis autem
ſanæ mentis illa omnia teſtimonia, quæ in ſecundo Fidei Dogmate
adduximus ad probandum veram Chriſti Divinitatem, in ſenſu figu-
rato, ac impropriè eſſe intelligenda, ſibi poterit perſuadere? .
. e L 3 Argu-

5

26 Dogma Fidei. I Chriſto una eſt Perſona.
Argumentum 2. Ex Authoritate 88. PP. S. Baſilius vocat Chri-
ſtum Hominem Deiferum. S. Athanaſius cum aliis in expoſitione
fidei vocat hominem Deifcatum, hominem Dominicum. S. Ambrol.
I. F. de fide c. 5. ait hominem fuiſſe à Verbo aſſumptum. Toannes Da-
maicenus I. 3. de fide c. 15. Humanitatem Chriſti appellat Divini⸗-
tatis inſtrumentum. S. Cyrill. I. 6. in Joan. humanam naturam Di-
vinitatis templum vocat.
g. Ad ſingula: caro Chriſti vocatur Deifera. Quia reipſa Dei
propria eſt propter unionem Hypoſtaticam, inter carnem ſeu huma-
nitatem, & Deum ipſum. Ohriſtus dicitur homo Deifer, homo Dei-
fcatus, & homo Deificus ob eandem hypoſtaticam unionem inter
naturam humanam, & Divinam. In Neſtorio quidem jure merito
ſimiles propoſitiones ac loquendi modos reprehendebat Cyrillus ob
pravum illius ſenſum unionis ſeilicet duntaxat moralis, & acciden-
talis inter naturam utramque in Chriſto. Apud viros autem Ca.
tholicos, cùm alium longè habeant ſenſum extra omnem cenſuram
ſunt. Item absque omni erroris periculo & in ſano ſeniu humanitas
dici poteſt Divinitatis inſtrumentum, non quidem ſeparatum, quale
eſt e. g. Serra reſpectu artificis, ſed conjunctum & unitum, quale in-
ſtrumentum corpus eſt reſpectu animæ ad exercendas operationes vitæ
ſenſitivæ. Poteſt itidem dici hominem fuiſſe aſſumptum à Verbo in
ſano ſenſu, id eſt uſurpandò concretum pro abſtracto, ita, ut pro-
poſitio hunc faciat ſenſum: humanitatem, ſeu naturam humanam à²
verbo fuiſſe aſſumpram. Dixi in ſano ſenſu: alio enim in ſenſu hanc
propoſitionem uſurpabat Neſtorius, qui dicebat non tantùm natu-
ram, ſed etiam Perſonam humanam à Verbo fuiſſe aſſumptam, adeòô-

ue non unam, ſed duas in Chriſto ponebat Perſonas, ac aſſerebat

Chriſtum Redemptorem noſtrum, non eſſe verè ac ſubſtantialiter
Deum, ſed per gratiam tantùm ac adoptionem. Id autem; quod
ait S. Cyrillus humanitatem eſſe Divinitatis temblam, optimè ex-
ponit D. Thomas lib. 4. contra gent. c. 41. Hamanitas Chriſti relte
templum Dei ab aliquibus orthodoxis dicitur, non quidem ad men-
tem Neſtorit, qui Deum non aliter in Chriſto inhabitare contende-
bat, quaàm in zemplo & in Sanctis ſuis inhabitat: per aſſeſtentiam
ſcilicet, & gratiæ ſubminiſtrationem, ſed ad ſenſam Apoſtoli a
Coloſſ. 2. v. 9. in ipſo inhabitat omnis plenitudo Divinitatis corpora-
liter per untonem, ſcilicet veram realem phyſiean ac hytoſtaticam,
non moralem tantam, non accidentalem vel aſfectüs, concordiæ,
gratiæ, aut adoptionis. Cuùm autem S. Chrylſoſt. homil. 3. ad c. I.

Epiſt. ad Hebr, videtur diſtinguere ac admittere duplicem Perſonam,
no

mn loquit
llus eſe ben
Confutare er
tra earnati
Ellinctas, ne
Nemn elle,
Ne atem ve
Romi arro
Monzchom
Nuln aulroi
Cirtumdat
nigenitun
lunhen in ⸗
yaprictat,.
n/ Mint
e mnj
i, ̃ e
un. lrße
ihalilr c
lilſentia,
Arpumer
aature
Im K hun⸗
Tin & nen
eronn
Eeuneb
1 Concreto
ſbe ri, n
tls; ergd
Imlun, e⸗
in i 5
en Nhr
cne 4
on
Antie in 6

Nen & lti

neme hon

nn tion
fonalis

ſons.

aſlius woer
aliss in ennt
nicum. d
ptum. CN
ti appeln
nanamn pitdtn

Ccarnem Gni
Deifer l
vam nioren
guidenm ner
ndebat O
noralis, A
ud viros un
ra omnenn cn
ano leniubn
emn leparatun
& unitum,
das oheritlin
lumptum Ne
tracto, lit⸗ 1
naturam hum
o ebimn In n

Dogma Fidei. I, Chriſto una eſt Perſona. 387

non loquitur de Chriſto, ſed de Patre & Filio, oſtenditque illos
duas eſſe Perionas. Intentum enim S. Doctoris l. c. erat duplicem
confutare errorem judæorum unum contra Trinitatem, alterum con-
tra Incarnationem, oſtendendò Patrem & Filium duas eſſe Perſonas
diſtinctas, non unam, & Chriſtum Dominum ſimul Deum & homi-
nem eſſe, quem illi purum ac ſimplicem hominem arbitrabantur.
Ne autem vel à longè Neſtoriani ſibi aliquid de Authoritate S. Chry-
ſoſtomi arrogare præſummant, adduco illius in Epiſtola ad Cæſarium
Monachum verba, ubi diſertiſſimè unam duntaxat in Chriſto Perſo-
nam adſtruit: Pium, inquit, & valde pium Chriſtaum, qui morte
circumdatus eſt, confiteri in Divinitate perfectum, unum filium,
unigenitum non dividendum in filiorum dualitatem, portantem
tamen in ſemetipſo indiviſarum duarum naturarum inaiviſebiliter
proprietates. Non alterum, & alterum, abſite ſed anum & eun-
dem Dominum Eſum, Deum, Verbum, carne noſtra amictum,
& ipſa non inanimata & irrationabili, ſicut impius Apollinaris di-
rit, iſtis mentem intendamus, fugiamus eos, qui dividunt nati-
ram. Etſi enim duplex natura verumtamen indiviſibilis, & in-
diſſipabilis unitio, in una filiationis confitenda Perſona, & una
Jabſiſt entia.
Argumentum 3. Tot ſunt in Chriſto admittendæ Perſonæ, quot
ſunt naturæ perfectæ: ſed duæ ſunt in Chriſto naturæ perfectæ Di-
vina & humana; ergo & duæ perſonæ. M. p. Perſona juxta Boë-
tium eſt naturæ rationalis individua ſubſtantia: ſed duplex eſt
in Chriſto individua ſubſtantia, Divina & humana: ergo & duplex
Perſona.
Secundèò aut Verbum aſſumpſit Humanitatem in abſtracto, aut
in concreto? non in abſtracto, abſtractio enim illa eſt mera mentis
operatio, non aliquid reale, ac independens ab operatione intel-
lectůs; ergo aſſumpſit humanitatem in concreto, id eſt humanam
naturam, ſeu humanitatem habentem perſonam. Ergo duplex eſt
in Chriſto Perſona.
B. ad I. n. M. Cùm enim natura inferior à ſuperiore in unita-
tem Perſonæ aſſummitur, ab illa perficitur, & ultimèò terminatur,
adeôque non propria ſed aliena ſubſiſtit Perſonalitate. Nomen ſab-
ſtantiæ in definitione apud Boëtium ſupponit pro ſubſtantia com-
pleta & ultimèò terminata totum aliquod particulare ſeorſim conſti⸗
tuente, non pro qualibet ſubſtantia individua ſeu particulari: aliàs
anima rationalis à corpore ſeparata, quæ ſubſtantia quædam eſt ra-

tionalis & particularis, vera dici poſſet Perſona, quod fallium eſ
ura

88 Dogma Fidei. I Chriſto una eſt Perſona.

Plura hac de re dicunt Theologi ſcholaſtici ubi agendum eſt de poſ-
ſibilitate Incarnationis.
Ad z. R. hic litemeſſe de nomine, ſi per humanitatem in abſtra-
Go intelligitur ſubſtantia particularis, non completa nec ulkimdò de-
terminata, uno verbo non Perſona, Verbum hoc ſenſu humanita-
tem in abſtracto ſumptam ſibi perſonaliter conjunxit, neque ſie
ſumpta humanitas fictitium quid eſt, & intellectus abſtrahentis opus
ſed reale quid natura enim abſtracta tunc eſt fætus mentis, quando
illa præcifis per intellectum ſingularibus conſideratur, ùt univerlſalis
in ſe. Pariter ſi intelligatur per humanitatem in concreto natura

humana determinata ac particularis, verum eſt, Verbum Divinum

aſſumpfiſſe illam ita in concreto, non autem ſi ita ſummatur, ut in

hoc concreto per modum ſubjeéti ſe habeat natura, & per modum
formæ perſona: hane enim Verbum non aſſumpſit. Argumentum
quartum Deus immortalis, & impaſſibilis eſt, ergo Chriſtus, qui
paſſus & mortuus eſt, verus Deus non eſt. Secundò. Si Dei Filius

paſſus & mortuus dici poteſt: ergo etiam dici poterit Divinitas mor-

tua. Hoc argumentum ingreditur illam difficultatem de commu-
nicatione Idiomatum, quam hic non atingimus.

. Tamen interim ad I. d. a. Deus immortalis ac impaſſibilis eſt
ratione humanæ Naturæ, quam aſſumpfſit n. Katione naturæ ſuæ Di-
Vvinæ c. a. & n. c.

Ad ſecundum n. c. denominationes enim iſtæ cadunt in totum
ſuppoſitum ſeu Perſonam, non verò in ipſam naturam Divinam, t
habet communis Regula Theologorum in tract. de Iocar. & materis
de communicat. Idiomat. hinc optimè in præſentem Materiam Vi.
gilius Thapſenſis lib. 2. contra Eutychen. Paſſus eſt, inquit, Deis
in unione Perſonæ, non eſt paſſus in proprietate natura, quidem
paſſionis injurias etiam Divinitas pertulit, ſed paſſtonem ſola cjus
caro perſenſit, ita ergo ſuſcipiendo paſſtones, & eavrum ot cedenas
aſfectilus, apparet Deum Verbum impaſſibiliter paſſum. Ergo Rele
ferre paſſionem natura eſ utriusque, ſed cedere paſſioni nou
utriusque naturæ, cum ſit unius ejusdemq; Perſonæ. Et lib. 5. pro-
prium eſt illi mori propter naturam carnis, qua mortalis eſt, & bro-
prium eſt illi non mori propter naturam Verbi, guæ mori non poteſt,
item propter ineffabile Mhſterium unionis utravumqua Natararum
communis in ipſo fuit Mortalitas carnis, verbi naturæ, gqua moi
non potuit, & communis in ipſo eſt immortalitas Verbi, natuta Car-
nis, qua morti ſuccubuit. e .
„V.

„Eeduenti
„ ſone d
„ de Trin
„Znm!
enies.
„Chifl
„ encda A
„homine
„tra ball
„hommine
„ hum, 0
„Qum i
„ Cbo tar
„ Poſe la
Ge wille
„ dilſima
An
nachis d.
Ais ge
Naſur a
tur beri⸗
. 4
Mum ber
tinitate
de. Hor
Nſenti
Wim,
eteſirid
thus, En
eri, an
Uocns Di
ohſtien

ng.

endun elt

anitatenin
eta dec uhint
c ſeold Iun:
Njonnit, e
8 abſrahent
Gs mentb, e
tur, dt unir⸗
n coneteto n
Verbunm Dii
a ſummmann
ira, & ſein
t. Augne
ergo Clll
cund⸗ le⸗
terit Divina
ltatem de a

lis a imnſt
jione naturrl

r adun i
toram Diitn
ge loeat. e
entem Muel
, c, innni,
, hutit: 49
iuun /
eAr

urtull 4
e
jumng 4
nutt 4
1Verlin

Dogma Fidei. In Chriſto eſt una Perſona. 389

* „Vigilius Thapſenſis refertur inter Scriptores Eccleſiaſticos Sæ-
„ culi V. ad Annum Chriſti 495. natione Afer. Primùm Diaconus de-
„ inde Epiſcopus Thapſenſis vel Thapſitanus. Hic in notitia à Sirmon-
„ do addita ultimus recenſetur inter Epiſcopos Bizacenæ Provinciæ,
„ qui ad Hunericum Fidei causâ venerant. Vigilio juxta Labbeum
„ ſequentia opuſcula tribuuntur. l. y. contra Eutychetem pro defen-
„ ſione Epiſtolæ S. Leonis Papx, & Concilii Chalcedonenſis. Lib. 12.
„ de Trinitate cum ſolutione objectionum Arianarum, quos usque ad
„ *— 7u Theodulphi atque Hincmari ſub Athanaſii nomine citatos in-
„ venies. Extant prædicta tom. 8. a. fol. 721. Oudinus ex editione
„ à Chiffletio adornata operum Vigilii Thapſenſis hæc inſuper reſtitu-
„ enda Authori moner. lib. I. contra Felicianum Arianum olim ſub
„ nomine S. Auguſtini. Altercationem cum Paſcentio Ariano. Con-
„ tra Palladium Arianum I. 1I. & alios duos contra eundem omnes ſub
„ nomine Ambroſii libros tres contra Marivodum Arianum Diaco-
„ num, olim ſub nomine Idatii contra Varimadum, denique confli-
„ tum ipſum Arnobii cum Serapione, & ſymbolum S. Athanaſii, quæ
„ duo tamen, ut Arnobio & S. Athanaſio detrahuntur, ſe induci non
„ poſſe fatetur Labbeus. Caſſiodorus Senator de Vigilio hoc prodit:
,„ de mille annorum intelligentia, quæ in Apocalypſi continetur ple-
„ niſſima, & diligenti narratione diſſeruit, hæc incidentur.
Argumentum 5. S. Hormiſda ſummus Pontifex damnavit in Mo-
nachis Scythiæ has propoſitiones & modos loqueodi: Chriſtus eſt
unus de danctiſima Trinitate. Item anus de Sanctiſſima Trinitate
paſſus eſt. Atqui hoc verum eſſet, ſi in Chriſto unica tantùm dare-
tur Perſona: ergo in Chriſto non datur unica tantùm Perſona.
N. Ad Argumentum rectè in ſenſu Catholico dici, Chriſtum eſſe
unam Perſonam de Sanctiſſima Trinitate, & unam Perſonam ex SS.
Trinitate eſſe paſſam, id eſt Filium Dei in earne. Non damnavit ita-
que S. Hormiſda Pontifex ùt errores, ſed voluit, ac præcepit tantùm
ut ſilentié premantur, tum ut reprimeret Monachorum Scythiæ au-
daciam, qui has propoſitiones Concilii Chalcedonenfis definitioni
neceſſariò annectendas contendebant: tum etiam, ne fallaciis, erro-
ribus, ſiniſtroque ſenſui, in quem illæ propoſitiones poſſunt detor-
queri, anſam præberet. Quas fallacias ac argutias cautè detexit Fer-
randus Diaconus in Epiſt. ad Anatolium, & in Epiſtola ad Severum
Scholaſticum, ubi 3. hujus propoſitionis ſenſus diſtinguit. Chriſtus
eſt aunus de S&S. Wrinitate, inquit, quam nonnulit minus caute nega-
bant. Senſus primus eſt, ne ideo Chriſtus unus de SS. Trinitate
praaicari erederetur, ut alius r alia Trinitas, de qua Reuus, eſſe
Ssi=

90⁰ Dogma Fidei. In Chriſto una eſt Perſona.

dieitur, inculcetur, velut cùm de Patre eſſe Elium credimus, alius
procul dubio eſt Filius, alius Pater, de quo eſt Elius - - — decun.
dus modus eſt, ne fortaſſis unus de Trinitate fraudulenter intime-
tur, propter hoc videlicet, ut non eius humanitas, ſed Divinitas
pradicetur eſſe paſſibilis. Tertius modus ne quaratur, quid unus!
càm dixerimus, pergit Author, Chriſtum unum eſſe de Trinitate,
interrogati, quid unus? non poſſum dicere unus Deus, gute Trinitas
illa non eſt Deorum &. non poſſaumus reſpondere unus Filius, quia
Trinitas illa non eſt Filiorum. Et hæ ſunt argutiæ, propter quas non-
nulli nolebant aſſerere Chriſtum unum eſſe de Trinitate, & unum de
Trinitate eſſe paſſum. Convenientiùs ergo, pergit Ferrandus, una
Perſona, quàm unus dicitur, ne parum intelligentibus, aut malt
ſuſpicantibus ſoandalum præbeatur. Non itaque de ipla propoſitio-
ne, ſed de modo tantùm loquendi erat diſſenſio. .
* „Pariter inter Scriptores Eccleſiaſticos ſæculi ſexti ad Ann. ſo4.
„ referendus eſt Fulgentius Ferrandus Chartaginenlſis Eccleſiæ Dia-
„ conus. Non pauca ſcripſit, quæ P. Ciffletius S. J. 1649. Typis
„ mandavit, ea ſunt breviatio canonum, Epiſtola ad Fulgentium ſu-
„ per ſalute æthiopis moribundi, alia ad eundem ſuper quinque Quæ-
„ ſtiones. Alia ad Egippium Abbatem de Trinitate & duabus Chri⸗
ſti naturis, alia ad ſeverum Scholaſticum Conſtantinopolitanum,
„ quòd Ohriſtus ſit unus de individua Trinitate ad Reginum comi-
„ tem Paræneticus de ſeptem regulis innocentiæ ſeu qualis debeat
„ eſſe dux Keligioſus in actionibus militaribus. Epiſt. ad Anatolium
„ S. Rom. Ecc. Cardinalem de duabus Chriſti naturus. Vita S. Ful-
„ gentii Ruſpenſis Epiſcopi ab eodem conſcripta, Epiſtola ad Pelagi-
„ um & Anatolium Diaconos Romanos. In ea editione præter Con⸗-⸗
„ cilium Chartaginenſe II. Anni 390. & a Kuarium lib. 3. S. Fulgen-
„ tii de prædeſtinationis & gratiæ veritate. Additur liber de Fide Ca-
„tholica adversus Pintam Arianum. Sed hunc librum Sirmon us
„ ex ſtyli diverſitate aliisque rationibus oſtendit, nec 8. Fulgen-
„tio Epiſcopo Ruſpenſi, nec Fulgentio Ferrando Diacono, qui uter-
„ que ſcriptor erat Sæculi VI. eſſe tribuendum, ſed ab aliquo Scri-
„ oꝓtore Sæculi ſeptimi, aut omnino octavi eſſe concinnatum ma-
„ nifeſtè convincit.

22

—

—„

§. 4.

ligonee
Mun Dr
Ni Mate
Ten
ſtantie:
Viigon

ri onn
WiChr
.
ſün 1
gri Ei
h.
ieet
nert
Nifeſtun
4Ad
Verbi in
MiIne A
tun ten
lt Car
Hlins di
Meration
conſunc
A
1 Ina 5

ſona.

ium credin
Elius...
audulentiy
itas, ſel N
ratur, Ml
eſe le hn
Deus, glilhi
, unus Hiu
e, propter i
initate, Aln
git Feruts
entiku,1
de iohn n

li ſexti u
e
nenſs Loce

ſuper guingti
Cutpiſ
aſantincpllu
2d Reglun
ſen Gu 1
curus.
Ppioh
1 Uetl
itoreſtef
,librom de
acol, 4
e begin

Dogma Tidei. In Chriſto una eſt Perſona. 91

§. 4.
Diluuntur argumenta contra alteram Dogmatis
Partem.

Rgumentum Primum. Quæ Divinitatem non genuit, Dei Ge-
N nitrix dici non poteſt, ſed B. V. Divinitatem non genuit,
udt certum eſt, aliàs ipſa foret Dea. Ergo &c.
Secundum. Beatiſſima Virgo dici non poteſt Mater Verbi Divini.
Ergo nec Filii Dei ant. etiam à nobis admirtitur, c. p. Verbum Divi-
num propriè eſt Filius Dei, ergo ſi B. V. dici non poteſt Verbi Divi-
ni Mater, nec dici poterit Mater Filii Divini. .
Tertium, ex una ſubſtantia nullatenus generari poſſunt duæ ſub-
ſtantiæ: ſed Deus & Homo ſunt duæ fubſtantiæ: ergo Beatiſſima
Virgo nullatenus poteſt ſimul hominis & Dei Genitrix efſe.
Quartum, Mater debet eſſe Filio conſubſtantialis: ſed B. V. non
eſt Filio ſuo conſubſtantialis, ergo &c.
Quintum, S. Hilarius I. 10. de Trinit. n. 1. ait. Corpori Chriſti
Mariam Originem non dediſſe, licèt ad inerementa partumque cor-
poris omne, gquod ſexus ſut naturale eſt, contulerit. Ergo B. V. cor-
pori Chriſti originem non dedit: ergo Dei Mater dici non poteſt.
NH. Ad hæc argumenta & quidem primum cum S. Cyrillo in Epi-
ſtola ad Monachos. n. M. Satis enim eſt, ut B. V. eum genuerit,
qui Filius Dei eſt, ac verus Deus. Sicut ut in humanis dicatur Mu-
lier hominis mater, ſatis eſt, quòd eum generet, qui homo eſt,
