50. ſui Imperii, ùt ſcribit Dio. l. 50. ſi ergo ex 5o. annis Imperii Au-
guſti 10. quibus Archelaus ſtatim ab oben patris ſui regnavit in Mda
etra-

154 Diſſzrtatio Chronologica

detracti fuerint, unusquisque comperiet, Archelaum in Judæa regnare
cæpiſſe anno ineunte 41. Imper. Auguſti. Mortuus eſt ergo Herodes
eòôdem annò, quéô Archelaus regnare cæpit, paucis rerum & tempo-
rum ſtringo ſeriem. Anno 40. Imperii Auguſti exeunte Chriſtus natus
eſt 25. Decembris & ann. 41. Imper. Auguſti necdum terminatéô He-
rodes poſt Innocentum occiſionem obiit, & hôc eòôdem annô 7. die-
bus poſt obitum Herodis ſucceſſit Archelaus, qui exauctoratus fuit
10. annò poſt acceptum à Romanis RKegnum in judæa an. 5. Imperii
Auguſti. Si ergo hi 10. anni fuerint detracti à 50. annis Augoſti,
unusquisque comperiet Archelaum annéô 41. Imperii Auguſti nondum
terminatòô regnare cæpiſſe, & cùm eòdem annò, quéô Herodes mor-
tuus eſt, regnare Archelaus inceperit, ſequitur 41. annò Auguſti Imper.
mortuum eſſe Herodem.
Dices: Si 10. anni Archilai regnantis à 5o. annis Imper. Auguſti
fuerint detracti, ſequitur Archelaum 40. annô regnare cæpiſſe, quod
dici non poteſt.
N. Quèòd in his 10. annis ſit incluſus annus 41. Imperii Auguſti,
qui fuit annus obitú⁴s Herodis, & initium Archelai regnantis, & ſic
9. tantùm anni completi ſunt detrahendi, & primus annus, quéô Ar-
chelaus Regimen ſuum inchoavit, eſt 41. Auguſti Imperantis.
Prob. Concluſ. hæe 4. Chriſtum anno 41. Juliano ſub Conſulatu
Auguſti 12. & Lucii Cornelii Sullæ natum fuiſſe antiquiſſima teſtantur
Chronica, & quidem Primè Chronicum apud Epiphan. Hæreſ. 5I.
Secundo Chronicum apud Euſeb. Pamphili. Tertiò antiquiſſima ſcripta,
quæ allegat Tirinus in Chronico ſacro c. 47. Quartò Henricus Cani-
ſius antiq. lect. tom. I. c. 19. pro hac ſententia citat antiquum Chro-

nicum Monaſterii Weingartenſis Ord. S. Benedicti. Quintò oannes

Decker S.J. in ſua doctiſſima lucubratione de anno ortüs & obitũs
Chriſti clariſſimè oſtendit, hanc ſententiam (quam ipſe omninèò cer-
tam vocat) aut admittendam eſſe, aut antiquifſſimis Hiſtoricis Dioni-
Caſſio, & FPlavio Joſepho, imèò ipſi S. Scripturæ eſſe contradicendum.
Hanc eandem opinionem Laurent. Suslyga Patris Deckeri diſcipulus
pluribús poſtea illuſtravit.
Confirm. allatæ Probationes diſcurſu ſequenti: Chriſtus natus
eſt, dum totus orbis in pace erat compoſitus: ſed annô Imper. Au-
guſti 44. immenſum erat bellum in Germania inter Cajum Cæſarem
& Parthos, ùt ſcribit Vellejus Paterculus I. 2. C. 104. & ex hoc Pa-
gius, ergo Chriſtus non eſt annò 44. Imper. Auguſti natus.

. . Sol-

Uteretur.
N G.
hermnitten
fuiſte an.
Ahonc c
itn use
ſitls aceu
ſeuofun
Obj⸗

ſed anno

77 guib
Imper.
inpugm.
kodes vir
MI. Anton
Gegenten
1ogavit
guſti benn
Regnum
Gniſliͤ ⸗
Uuverid.
1, Auge
Dutatur
gnandis .
Nee
hena A
d; m
thoritat
Gerit,
Vlente
ſeph
li o⸗
eniml
ciam
ahihe

in den t
ſt ergo en
kerun Enn
e Chritun
terminni
enn nng
tauctornuf
an. ſo ln
annis Autii
Abpuſipontn

6 Herodem

OAugoliln

Iper up
re crnile di

nperi gt
egnuntis
nnus, ()
eranti.
hab Coide
ichinateknm
han. Mrt, 6
Cllionlrn
Heorienl
mtigvonl
uintiſonn
ortis 8 in
ſ OmOlnd 1
Ultones
tracicen

Cniton

no lnene

De Annis Nativitatis Baptiſmi & Mortis Chriſti. 155

Solvuntur Objectiones.

Bjectio 1. Eccleſia utitur Era Dionyſii, ſed Dionyſius ſentit
Chriſtum natum fuiſſe annò 44. Imperii Auguſti. Ergo hoc
idem ſentit Eccleſia, quod Dionyſius, aliàs ipſius Eérâ non

uteretur.

B. d. M. Utitur Eccleſia Era Dionyſii eandem approbandê n. M.
permittendé c. M. d. etiam m. Sed Dionyſius ſentit Chriſtum natum
fuiſſe an. 44. Imper. Auguſti, & hunc computum FEccleſia permittit c.
& hunc computum Eccleſia approbat tanquam accuratum n. m. &c.
ita usque ad tempora Gregorii XIII. uſa eſt Eceleſia Calendario non
ſatis accurato, quamvis ejus defectus non ignoraret, non tamen de-
fectuoſum Calendarium approbavit.
Objectio 2. Herodes non fuit mortuus annéô 41. Imper. Auguſti,
ſed anno 5o. ergo noſtræ Concluſionis fundamentum rulit. p. a. Anni
37. quibûs Herodes regnavit, non ſummunt innitium ab anno j.
Imper. Auguſti, ſed ab anno 14. dum videlicet Imperator Auguſtus
in pugna Actiaca vicit Marcum Antonium, quod ſic oſtenditur. He-
rodes vir politicus, poſtquam ſciviſſet ab Imperatore Auguſto acta
M. Antonii, cujus ope ad Imperium pervenit, fuiſſe reſciflſa, Rhodi
degentem Imperatorem adit, & depoſito diademate veniam ſupplex
rogavit ab Auguſto ob ſuppetias M. Antonio miſſas, ſic Herodes Au-
guſti benevolentiam ſibi conciliavit, & ab ipſo confirmatum Judææ
Regnum recepit; unde Herodes ab an. 14. Imper. Auguſti annos Re-
gni ſui deinceps numerare cæpit. Cùm ergo Herodes 37. annis re-
gnaverit, mors ipſiùs contigit an. 50o. Imper. Auguſti; Si enim anno
14. Auguſti ſuperadduntur 37. anni Herodis (inter quos etiam com-
putatur annus 14. Imper. Auguſti) habebimus annum 5. Auguſti re-
gnantis quò obiit Herodes. . .
. n. 2. p. n. iterum a. quèòd anni Herodis initium ſummant à
pugna Actiaca, neque probari poteſt, quèd Auguſtus omnia Antonii
acta; multò minùs decretum illud, quò annéô 5. Imperii Auguſti au-
thoritate Senatůs Romani Rex Jjudææ Herodes fuit declaratus, reſci-
derit, aut annullaverit, quia ipſemet Auguſtus una cum M. Antonio
volente Senatu hanc Regiam Dignitatem Herodi contulit, audiamus
Joſephum c. 10. I. 15. antiq. Herodes properavit Rhodes, ut ilice Cæ-
ſari occurrat, hoc non contigit annê victoriæ Actiacæ, poſt hanc
enim Imperator perrexit in Italiam, & annéô primùm ſequenti in Græ-
ciam & Inſulam Rhodes, ùt Romana docet Hiſtoria, neque preces
adhibens, quaſi rogandé veniam, leg facti rationem readens trr.
2 videè.

156 Diſſertatio Chronologica

ide. Ergo falſum eſt Herodem veniam rogâſſe, & eodem annèͤ,
qué pugna Actiaca contigit, Rhodes veniſſe ad Imperatorem, ſicut
ergo Archelaus annos Regni ſui ab eo tempore computavit, qué Re-
gnum Cappadociæ à M. Antonio obtinuit, non verèò ab eo tempore,
quòô in regno Cappadociæ fuit ab Auguſto confirmatus. Ita & He-
rodes annos regni ſui ab eo tempore, quo à Romanis regnum obti-⸗
nuit, Anno videlicet quinto Imperii Auguſti computat, non autem
eo tempore, quéô poſt victoriam Actiacam in Kegno Juéææ fuit con-
firmatus. Quèd verèò Archelaus annos regni ſui non à pugna Actiaca
computaverit, conſtat ex Tacito l. 2. fol. 74. dicente: Rex Arche-
laus So. annos Cappadocia pottebatur inviſas Tiberio, quòa eum Rhodi
agentem nullo officio coluiſſet. Et paulò poſt infra ita loquitur: Ar-
chelaum matris litteris allicit, quæ non diſſimulatis Eilii offenſio-
nibus clementiam oferebat, ſ ad precandum veniret, ille narus
doli, vetl ſi intelligere crederetur, vim metuens in urbem properat,
ubi mox - - - accuſatus in Senatu non ob crimnina, quaæ fingeban-
tur, ſed angore, ſimul feſſus ſenib finem vitæ OGponte, an fato?“ im-
plevit. Si autem à pugna Actiaca annos regni ſui numeraret Arche-
laus, verum non efſlet, quod Tacitus dicit, ipſum 50 annis regno
Cappadociæ potitum fuiſſe, nam à cempore, qué Romam vocatus
fuit, fluxerunt tantùm anni 47.
Objectio 3. Joſephus l. 14. Antiq. c. 17. ſcribit Herodem fuiſſe 1f.
annorum, quandò accepit ab Antipatro Galilæam regendam, quod
contigit 7. annis, antequam Herodes à Romanis Rex Judææ füiſlet
declaratus. Et I. 17. antiq. c. 8. dicir Herodem vita functum fuiſſe
Ann. circiter 70. Æt. ſuæ, in quibus ſibi Joſephus non conſtat, &
contradicit, ſi enim computantur 15. anni cum 7. qui interceſſerunt
uſque ad 5. annum Imperii Auguſti, quô Herodes fuit deſignatus Rex
Judææ, habentur anni 22. ſi his junguntur 37. anni, quibus in Judæa
regnavit Herodes, evenient 59. anni, ergè non fuit anno 70. mor-
tuus, vel ſi hêc annéô 70. ſit mortuus, neceſſariò in Jjudæa regnare de-
buit 48. annis: ergèò Joſephus in numerandis annis vitæ Herodis nul-
lam meretur Fidem, & per conſequens nec noſtra computatio de Anno
Nativitatis Chriſti, quam ex Morte Herodis juxta Joſephi de ſcriptio-
nem deducimus.

K. Textum Joſephi eſſe mendoſum & loco 25. Liberariorumſfor-

taſsè incuria irrepſiſſe Num. I5. quod colligitur ex Joſephi de Herode

narratione, in qua bis in diverſis locis dicit Herodem attigiſſe annum
ferè 70. ætatem autem 15. annorum non nilſi ſemel exprimit, inſuper
Primi vitæ Herodianæ deſcriptores Ptolomæus, & Nicolaus Damalc.
qui-

1.

uibs in
mos alli
Gvoc colll
haud ſuffee
boendi lun
Cedunt 7.
Cer Regnn
Ani cum
Herodem
Dollios am
4lertio.
Contt
Ntetem jur
Fleam cur⸗
n0 ſvenis
elram gere
R. c.)
inmatura
Mokani in
Iunt: ſic!
Adlndam
lun, Gum
nnorum,
Objed
lre Augal
Ut teltatun
Colligenc
l: erg
A. c.
eit an
Diet uu
ie Orino
lionem
nper, na
Azeſtus
ertlam
lnper, A

Erihtin
hoſe deſ
Mim,

E eoden 1
peratoten4
utzwit,
eoteng
tus, lud
is regnun dn
Ntat, non

udrrflil

uenl
te: Ner A
udl eun
loguin
ir Mli if
et, ile hn
urlen i⸗ 1
lli
, an li
mmeraretAn
ſo mni n
Lomam ol

roben filel
egenlan, ſn
1utnr ſi
functun in
non COrlere
iintelelin
elgpatuffd
nbis le
ino ſon
4 Heroliet⸗
Gatio lein
Phiceſi⸗

ernionnt⸗
hielen
ttinlen
jimit,
nsl,

De Annis Nativitatis Baptiſmi & Mortis Chriſti. 157

quibus in ſua deſcriptione uſus eſt Joſephus non 15. ſed 25. Herodi
annos aſſignant, quando Antipater Galilæam ipli curandam tradidit,
uod colligitur ex præclarè factis Herodis, ad quæ tam juvenilis ætas
haud ſüffecillet. Unde neceſſariè 25. anni cum Calmet Herodi tri-
buendi ſunt, quo tempore Galilæam curare cæpit, his 25. annis ſi ac-
cedunt 7. anni, & aliquot Menlſes uſque sd obtentum à Romanis Ju-
dææ Regnum ab Herode, qui dein in Judæa regnavit 37. An & hi 37.
anni cum ſuprà relatis 25. & 7. annis, ac aliquot menſibus oſtendunt
Herodem 70. anno inchoato obiifle, proin nullius contradicétionis,
nullius antilogiæ Joſephus arguendus eſt, conſequentèr nec noſtra

aſſertio.
Contra eſt, Joſephus virtutem Herodis extollit, dicitque illi

ætatem juvenilem non obfuiſſe, & omninò Juvenem fuiſſe, dum Ga-

lilæam curandam ſuſcepit, ſed ſi habuiſiet 25. annos, non fuiſſet omni-
no Juvenis, ergèò habuit tantùm i15. annos, quando accepit Galilææ
curam gerere.
R. c. M. n. m. nam ætas 25. annorum tanto muneri gerendo adhuc
immatura & Juvenis videri poterat; unde Scriptores tam Sacri, quàm
profani in majori adhùc ætate conſtitutos Pueros & Juvenes nominâ-
runt: ſic Polybius l. I. Hyeronem, cùm 30. eſſet annorum, vocat
admodum gJuvenem. Cicero l. de Orat. ſe ipſum vocat Adoleſcentu-
lum, dùúm erat 25. annorum. Ità Exod. 33. Joſue, dum 39. erat
annorum, vocatur Puer ſeu Juvenis. &c.
Objectio 4. Chriſtus natus eſt illé annò, quò edictum exiit à Cæ-
ſare Auguſto, ut deſcriberetur Univerſus Orbis pro cenſu colligendo,
ùt teſtatur S. Lucas cap. 2. ſed hæc univerſalis deſcriptio procenſu
colligendo juxtà Chronologiam Euſebii facta eſt An. 42. Imper. Au-
guſti: ergo.
. R. c. M. n. m. nam hæc deſcriptio de qua S. Lucas loquitur c. 2.
incepit an. 37. Imper. Auguſti, & finita fuit annéò 40. Imper. Auguſti.
Dicit quidem ſacer textus hac deſcriptio nrima facta eſt à Praſide &oy-
riæ Cyrino, pro quo ſciendum, hanc deſcriptionem, ſeu censs col-
lectionem non fuiſſe primam ex 3. collectionibus, quas fecit Auguſtus
Imper. nàm primam fecit cum Collega Agrippa an. 27. Imper. alteram
Auguſtus ſolus peregit, & hæc incepta fuit an. 37. Imper. Auguſti.
Tertiam peregit Auguſtus cum Collega Tiberio anno 57. & ultimo
Imper. Auguſli, ex quibus jam conſtat per primam, aut tertiam de-
ſcriptionem, aut Censûs collectionem ann. Nativitatis Chriſti non
poſſe deſignari, ergò per ſolam ſecundam deſcriptionem, quæ dicitur

prima, quia nulla tam ampla, & Generalis antea facta fuerat, ſiqui-
V 3 dem

158 Diſſertatio Chronologica

dem nunquam antehac tam pacatum erat Imperium, in re tamen fuit
inter deſeriptiones ab Auguſto facta z2da. hæc ergo Deſcriptio (àt S.
Lucas indicat) tempore naſcentis Chriſti facta, & completa fuit, in-
cepta quidem erat à Cyrino, quem in hunc finem Imperator cum
plena poteſtate in Syriam miſerat an. 37. Imperii, ob tumultum ta-
men Homonadenſium, qui contra Romanos rebellârunt, intermitti
debuit à Cyrino, ſeu Quirino, qui jubente Imperatore hos rebelles
in ordinem redegit. Poſtea autem à Sentio Saturnino pro tunc Præſi-
de Syriæ fuit continuata, & an. 40. Imper. Auguſti à Quintillio Varro
qui in Syriæ Præfecturam ſucceſſit Sentio Saturnino abloluta. Ita Ta-
citus l. 3. Annal. Strabo l. 12.
Contra Joſephus I. 18. antiq. ſeribit Cyrinum, ſeu Quirinum ab
Imperat. in Syriam pro adminiſtratione, & collectione cenſuum mil-
ſum fuiſſe poſt relegationem Archelai Herodis Filii in exilium: ſed
Archelaus in exilium pulſus fuit ann. 5o. Imper. Auguſt. ergèò Chriſtus
non fuit natus illé annòé, qué⁶ Cyr. mandante Imperatore univerſum
mundum defcripſit, & in Syriam miſſus fuit. N. Cyrinum ab Im-
peratore bis fuiſſe miſſum in Syriam, & duplicem feciſſe Judææ de-
ſcriptionem. Primam Cyrinus fecit, dàùm an. 37. Imper. Auguſti cum
plena extraordinaria poteſtate prima vice in Syriam fuit miſſus, quam
propter rebelles Homonadenſes finire non potuit, his autem victis in-
ſignia triumphi recepit juxta Tacit. I. 3. Annal. & probabiliter Romam
rediit. Altera autem deſcriptio facta fuit ab eodem Cyrino poſt re-
legationem Archelai in exilium completô jàm novenniò à morte Hero-
dis, ùt refert Joſephus I. 18. antiq. c. I. prima deſcriptio eſt univer-
ſalis & &cumenica, altera autem Particularis, & ſolam Syriam, &
Judæam tangebat; unde S. Lucas hane deſcriptionem Chriſto naſcente
à Cyrino factam vocat primam, ut eam diſcernat à z2da Syriæ deſcri-
ptione, quæ facta fuit ab eodem Cyrino poſt exilium Archelai anné
Imper. Auguſti 51I. qui eſt annus à Chriſti Nativitate II.
Dices cum Tertuliano l. 4. contra Marcionem c. 19. cenſum pauléò
antè nativitatem Chriſti collectum fuiſſe ſub Sentio Saturnino Syriæ
Præſide, ſed Sentius Saturninus Annéô 40. Imperii Auguſti Syriæ Præſes
non erat, ergèò Chriſtus non fuit natus Anno 40. Imperii Auguſti. .
Relinquendé Authoritatem Tertulliani in ſua probabilitate, ſed eam
ob paulò antè dicta non ſequor, nam Sentius Saturninus præfatum
cenſum, quem Cyrinus colligere cæpit, tantùm continuavit, &
Quintillius Varrus abſolvit.
Obijcitur 5. Herodes mortuus eſt poſt cædem puerorum, ſed hæc
imperante Herode contigit biennio poſt Chriſtum natum: ergò Herodes

poſt

polt Chri
Anné ui
vel bicere
nologia e;
,2. licem
leciait omu,
ur a bin
etvo veru
ecilos.
Kc.

ſetundm

lantes bi
lode decili

titur etki⸗
coldem fur
Uethlehen

,

er
etiun/ 400
tun izt
A Men
Ues
Wul
dlt, mmn
.

e, ui

De Annis Nativitatis Baptiſini & Mortis Chriſti. 1579

nee poſt Chriſtum natum vixit 2. annis, ergò ſi Herodes mortuus eſt 37.
Deſeie Annéô ſui Regiminis Chriſtus natus fuit 35. annéô regentis Herodis,
tomſeun vel dicere debemus Herodem regnâſſe 39. annis: ergò noſtra Chro-
n Inpeum nologia ex Joſepho deducta non ſubſiſtit. M. eſt certa m. p. ex Matth.
Obtumim c. 2. dicente tunc Herodes videns quoniam illuſus eſſet à Magis - -
Arum, im oceidit omnes pueros, qui erant in Bethlehem, & in omnibus finibus
tore E ejus à bimatu, & infra ſecundum tempus, quod exquiſterat à Magis:
noprothi ergo verum eſt Infantes bienniò poſt Chriſtum natum ab Herode fuiſſe
Quirilof occiſos.
ablolot Il R. c. M. n. m. ad hujus p. dico Verba illa: à bimatu, & infrà
ſecundum tempus, quod exquiſierat à Magis, non ſignificare, quèd
ſen Cm Infantes biennio poſt Chriſtum natum, & Magorum adventum ab He-

one cendana rode occiſi fuerint, ſed indicant furorem Herodis, & abundantiam
in erlung cautionis, undè pro abundantia & majori ſecuritate, majus tempus in

ltengelhi ſuo mandato Herodes includit, ne ſub hac ætate forſan is, qui quæ-
aore en ritur, effugiat, ita S. Chryloſt. homil. 7. in Matth. unde Herodes ex
Cyimmd eodem furore, & Motivo, licèt certior fuerit factus à Scribis & Pha-

feeile ien riſæis, Chriſtum in Bethlehem naſciturum fore, tamen non ſolùm in
Per Augltit Bethlehem, ſed in omnibus ejusdem finibus occidi mandavit Infan-
tes, ùt diximus in QC. 4. Hiſtorico-Scripturiſtica.

irnß Dices S. Thomas 3. p. C. 36. Art. 6. ad 3. dicit. Herodes non
aiftrlu⸗ ſtatim recedentibûs Magis, ſed poſt biennium pueros interfecit. K.
Cjrino S. Thomam in Keſponſione ad 3. non ſuam, ſed aliorum Sententiam re-
ülmmmk ferre, quid autem ille ſentiat, jam exprimit in hujus Articuli his

verbis: Magi pervenerunt ad Chriſtum 13. die Nativitatis ejus,
quo die Feſtam Epiphaniæ celebratur. Si enim revotuts annò, vol

ihrio eun
hn In etiam duobus annis veniſſent, non inveniſſent eum in Bethlehem,

Cnita, cum ſeriptum eſt Luc. 2. quòd poſtquam perfecerunt omnia ſecundam
ei⸗ legem Domini, reverli ſunt in Galilzam in Civitatem Naxareth.
n Archen Dices S.] Epiphanius Hæreſi 51. dicit Chriſtum natum fuiſſe 6.
eI. Januarii, qua die Egyptii Natalem Salvatoris celebraârunt.
19 enin⸗ R. S. Epiphanium cum ſuis ſequacibus Orientalibus à verò aber-
Mturi raäſſe, nam juxtà communem traditionem utriusque E cleſiæ tam La-

„Crrire 7 , . . .
ultijin, tinæ, quàm Græcæ Patres ſummo cum conſenſu in 25. Decembris

1

deriee Diem Nativitatis Chriſti referunt. Et oppono Epiphanio Hierony-

bilitte, 1 mum ſcribentem in c. I. Ezech. item S. Auguſtinum I. 4. de Trinit. c. 5.
minos ſen ubi ait. Chriſtus natus traditur Octavo Kalendas Fanuarias.
ontinut Contra Chriſto naſcente Paſtores ovium cuſtodiebant vigilias no-

3 ctis ſuper gregem ſuum, ſed menſe Decembri ob rigorem hyemis cum
rormmn ,, gregibus ſuis pernoctare non poterant, ergo Chriſtus menſe Decem-
niegib, bri non eſt natus. K. C.

S

Diſſertatio Chronologia

R. c. M. & n. m. quèd ad finem menſis Decembris in Palæſtina
tantus rigor hyemis ſit. Nam meſlſis hordeacea (ùt quidam ſcribunt)
ibidem mediéò Martii peragi ſolet, éſtque mos in Ægypto Menſibus
Decembri & Januario armenta in paſcuis relinquere.

Sectio II.
Ouoto anno atatis ſuæ Chriſtus Dominus
fuerit baptizatus

Perosè à pluribus diſcuſſa, multuümque agitata, nec tamen

160

3 .

terminata Quæſtio eſt, quot annis Chriſtus Salvator noſter
A& hhic in terris vixerit. S. Irenæus lib. 2. c. 39. & 40. aliique
apud S. Auguſt. I. 2. de Doctrin. Chriſti Tom. 3. c. 28. Pag. 27. putärunt
Chriſtum 46. annorum ætate paſſum eſſe, gquod provenit ex ignoran-
tia Conſulatùs, quo natus eſt Pominus, & quo paſſus eſt, inquit S.
Aug. I. c. Trenæum quidem excuſant Cardinal. Baronius, & Antonius
Pagi dicentes cit. Irenæi locum eſſe corruptum, ſed cùm Irenæus
hanc ſuam opinionem non in uno tantùm loco manifeſtet, excuſatio

locum haùd inveniet, cùm S. Auguſtinus non quidem de Irenæo, ſed

de aliis non nullis, quos non nominat, dictam opinionem referat.

Econtra autem Julius Affricanus, & Clemens Alexandrinus voluerunt

Chriſtum Dominum hic in terris vixiſſe tantùm annis 29. & 30. incho-
atô, quòô baptizatus fuerat, mortuum fuiſſe.
Alii autem, inter quos Apollinaris Epiſcopus Laodicenſis refe⸗

rente S. Hieronymo in c. 9. Danielis Oroſius; Sulpitius Philiaſtrius

arbitrantur Salvatorem noſtrum anno æt. ſuæ 32. inchoato mortuum,
ſed ùͤt errores prioritate temporum adjuvari nequeunt, ſic horum
quantumcumque antiquiſſimorum Patrum opiniones, quia cum Scri-
ptura Sacra conciliari non poſſunt, omninò reijciendæ ſunt. Petrus
Lombardus, Petrus Comeſtor &c. An. 33. incepto Chriſtum cruci-
fixum fuſtinent, neque deſunt, qui biennium ſuperaddunt. Hi omnes
pro ſua quisque opinione argumenta neutiquam ſpernenda adducunt,
quibus ſuam opinionem cæteris probabiliorem reddere conantur, cùnm
nihil certi ſtatui poſſe fateantur omnes, agnoſcantque incertam efle
hypotheſim de anno Chriſti Domini, quandonam Chriſtus in Jor-
dane à Joanne baptizatus fuerit, dubiâmque omnino eſſe ſuppuratio-
nem Paſchatum, quæ ab Evangeliſtis narrantur intercefſifſe inter
Baptiimum à Joanne Chriſto collatum, & ejusdem mortem. Hinc

eſt, quòd Ecclelia hac de re nihil unquam credendum ſa Verſ
Ven

Venerab.
ld Fecl
Iit ſed be
Concilii
Detavius
Po dilucl
DPaſchatun
Verlante
celebrata
Pnolcene
Pren
ns Regir
doplex el
Imperü,
Alguſti,
lins, lI
1iſn
Dot Chr;
lius; une
8 talis 1
ſe 3b
erii, ar
0nin
Der Conl
Verbis:
yo,
aret,
du⸗ eß.
Mlens.
Gm,
lem Tit
ſrtinch
Aitus
forun
dsf
len, 5
tra n

lbris in M
nidam Cir
Loypro let

homine

tata, nee in
Gelenor
39, 8 4 1
Pag. 27, Mn
enit er
us ef, init
ius, AAnI
ſed cunm lin
feeltet, al⸗
m beltenn
nionen tei⸗
grions ſoln
19, 8zo⸗

Lyocicelis 4
itius Phlide
Hoato ori

eN
ebnt,

De Annis Nativitatis Baptiſii & Mortis Chriſti. 161

Venerab. Beda quidem de temp. rat. cap. 45. videtur inſinuare,
quèòd Fecleſia ſuuam, quam ipſe tenet ſententiam credendam decreve-
rit, ſed Petavius de doctrina temporum Bedam increpat, quia nullius
Concilii decretum allegare poteſt Beda, nec ſolet Eccleſia, inquit
Petavius, ad hujusmodi Quæſtiones judicium ſuum interponere:
pro dilucidatione anni, quò Chriſtus baptizatus fuit, & numeréê
Paſchatum, quæ à tempore Baptiſmi à Chriſto in carne noſtra con-
verſante usque ad fuam mortem (de qua agemus Sectione ſequenti)
celebrata fuerunt. Ad argumentorum Solutionem, eorumque vim
agnoſcendam
Prænotat. 1. Duplicem eſſe Epocham Imperii Tiberii ‚ ſub cu⸗
jus Kegimine Chriſtus baptizatus fuit, quia & Imperium Tiberii
duplex eſt, unum dicitur Auguſtæum, alterum Conſulare. Epocha
Imperii Auguſtai Tiberii ſummit ſuum initium à morte Ocaviani
Auguſti, à quo tempore ſolus Imperii habenas moderari cæpit Tibe-
rius. Imperator autem Auguſtus Octavianus, poſtquam regnàâſſet an-
nis 57. 5. menſibus & 4. diebus, mortuus eſt juxta Æam vulgarem
poſt Chriſtum natum anné 14. die 19. Auguſti, eique ſucceſſit Tibe-
rius; unde ultimus Auguſti annus non fuit integer, ſed dimidiatus,
& talis conſequenter fuit primus Tiberii ſeilicer 5. menſium, vide-
licet ab Auguſto usque ad Januarium. Epocha autem Imperii Ti-
berii, quod dicitur proconſulare, nempe dum Tiberius ab Auguſto
Octaviano adſcitus in conſortium Imperii fuit, & ſimul juxra legem
per Conſules latam, Provincias cum Octaviano Auguſto adminiſtrare
cæpit, initium ſummit à die 28. menlſis Auguſti anni y4. Imperii Au-
guſti, ſeu anni æris vulgaris decimi, ùt ſeribit Suetonius c. 2. his
verbis: Tiberius dedicavit ædem Concordiæ, ac non multè poſt lege
er Conſules lata, ut Provincias cum Auguſto communiter adnini-
Atraret, ſimülque cenſum ageret, condito uſtro in Illiricum profe-
Aas eſt. Ædem autem Concordiæ dedicavit Tiberius menſe Jan. 17.
Kalend. Febr. anni 54. Imperii Augaſti, qui erat annus vulgaris de-
cimus. Cùm ergo Suetonius ſeribat non multoò poſt illam dedicatio-
nem Tiberium cum Auguſto Octaviano regnare cæpiſſe, ſequirur
Tiberium eodem anné, hoc eſt, 14. Imper. Auguſti fuiſſe in con-
ſorcium regiminis ab Auguſto Octaviano afſumptum. Hoc ipſum
Tacitus l. I. annal. cap. I. de Tiberio ſcribit: & Dio. Caſſius l. 56. ex
horum Authorum teſtimoniis (quibus utpote coævis illis tempori-
bus fides adhibenda eſt) colligitur Tiberium fuiſſe Imperii Conſor-
tem, & Collegam Octaviani factum anno Imperii Auguſti 54. qui
crat annus æræ vulgaris I0. non verèò I1. ut vult M. Antonius Ca-

1* bell:

162 Diſſertatio Chronologica

pell. & Henſchenius, multò minus annus 12. Eræ vulgaris, ùt præ-
tendit Petavius lib. 2. c. 7. de doctrina temporum, Ulſſerius in annal-
Vet. Teſtam. & Tilmontius not. in Hiſtor. Imperii. Nec ſequor Pa-
Fium , qui in Critica Annalium Baronii exordium Imperii Proconſu-
aris Tiberii retulit ad annum 55. Imperii Auguſti Octaviani, ſeu ad
annum II. Fræ vulgaris.
Ppræn. 2. Probabiliùs eſſe à Joannis Baptiſtæ Baptiſmo, ſeu Mini-
ſterio usque ad Chriſti Baptimmum ferè integrum annum interceſſiſſe,
quia Chriſtus ad Baptiſmum non acceſſit, niſi prius omni populo in
omni Jordanis Regione Joannis baptiſmate baptizato, ad quam
functionem longiori tempore S. Joannes opus habuit, juxta S. Luc. C. 3.
dicentem: Venit in NB. omnem Regionem gordanis yradicans Baptiſ-
mum pæœnitentiæ in remiſſionem peccatorum. Cùm ergo hoc Mini.
ſterium, ſeu Baptiſma Joannis integréô ferè anné præceſſerit Baptil-
mum Chriſti, clarum eſt, Chriſtum non 15. annéô Tiberii, ſed annò
16. fuiſſe baptizatum. Hæc ſententia, quam Fccleſiæ traditio am-
plectitur, mihi videtur S. Scripturæ, Conciliis, & SS. Patribus con-
formior. Uade concludo &
Dico Chriſtum fuiſſe baptizatum annô ætatis ſuæ ineunte 301
annéô 16. Imperii Proconſularis Tiberii. Annô 26. Eræ vulgaris. Annéô
Julianò 71. Annéô urbis RKomæ conditæ 779. Annô2. Olympiadis 201.
Annéò periodi Julianæ 4739. Conſulibus Cn. Corn. Lentulo Getulico,
& C. Calviſio Sabino. .
Prob. Concluſio primèò authoritate Scripturæ S. Luc. c. 3. Cum
autem baptizaretur omnis populus (id eſt, poſtquam S. Joannes om-
nibus in Kegione Jordanis habitantibus Baptiſmum pœsnitentiæ præ-
dicavit, quod modico temporis ſpatio haud fieri potuit) & Eſu

baptizato, id eſt, poſt peractum Joannis Baptiſmum, & JEſus bapti-

2

Zatus fuit, & orante apertum eſt cœluns, & deſeendit Spiritus §.
corporali ſpecie ſicut columba in ipfſum, & vox de cælo facta eſt:
hic eſt Filius meus dilectus, in te placui mihi. Et ipſe IElüus erat
incipiens quaſi annorum 30. .
In hæc verba Lyranus, poſtquam aliorum ſententiam retuliſſet,
ita commentatur, & ſcribit: Secundàm alios veròè DD. quorum opi-
nio communius tenetur, T Eſus tunc babebat 29. annos vompletos,
& inceverat 30. & ſecundum hoc ſic intelligenaa eſt littera hac:
erat Eſus ineibiens annos 30. id eſt 3o. annum. Nunc
Prob. Concluſ. 2. Chriſtus juxta S. Lucam baptizatus fuit inci-
piens quaſi annorum 30. ſeu incipiens annum 30. ſed ſi Chriſtus fuilſ-
let baptizatus jam expletò anné 30. aut planè 33, vel 3 4 ineua edene
. exan-

Aexanden
Mun 30.
Utus fit
Rehe
AA hunce!
giens gua
li, quane
tund
gue doctr
ſe ſonare
clli inci⸗
a eſt.
Cont
0 fuit l
düm . M
te & lem
IS. M. 0
ſe tradit
In ſolituc
Predicati
a 4 l
Aorub
gatos 1d
Aleri di

ndatlen
lta .
3 Mertij
Chriſtus
cul ſe
ſuum ine
dam, U
li,
Rene
erac
dlitr

ulortbrtn
Ilerim ür
Nee eennl
nperii Mon
tawinni e

tſtno, ſl
unn interet
onmi gchl
11t0, 21 Kl
uutiluet
recans
ergo⸗ hoe 1
rrceletit
berüi, et
eſe tudte
8. Datibuiet

ve iwennte,
olgrts .
OlTnpinit
tnloen

lucet

ire
Nenienit,
otbit ,
pier⸗

De Annis Nativitatis Baptiſini & Mortis Chriſti. 163

Alexander Natalis vult, S. Lucas non debuiſſet dicere incipi
num 30. ſed explens 30. vel expletô 30. ann6. Ergo Chrillus be bt.
vatus fuit anno zo. incuni „ſeu incipiens annum 30 us bapki.
eſpondent adverſarii præſertim Alexa Uis
ad hunc locum atque in ſua Hiſtoria Leriegalti nralij inommene
piens quaſi 30. annorum eſſe referendum non ad annum etatf Chri.
ſti, quando acceſſit ad Baptiſmum, ſed ad Miniſterium Ghriſti zu,
tunc gleaſe incipiebat palam prodire, ſe hominibus manitfeſtare ſ An.
u mactrinam hroronere⸗ Hieirau⸗ juxta Phraſim Græcam cit tend.
nare: us guaſe annorum 306. incipi Partie
bel 9u a/ 230. incipiensg, unde parti-
n anincibiens ab antecedentibus verbis interpunctione diſtinguen-
Contra eſt. Chriſtus Prædicationis Miniſterium i it eò
as fuit baptizatus 62. circiter dicbus Rrſteremn znoepit e enng,
um 5. Matth. Marc. Luc. & ipſos adverſarios Chriſtus incepit pr. lien⸗
re, & ſe maniellare hominibusianno 30. ergo & hoc anno birſdar iza-
rus. ich onſtat ex Evangelio, nam Chriſtus 6. Jan. ſecundùm Perle.
ſ R itionem fuit baptizatus, & poſt acceptum baptiſma ſe ſſir
in ſolitudinem, & per 40. dies orando & jejunando ſe bræ ar vir a
prædicationem, finito jejunio & devicto tentatore Suthanz aic d Ln.
Ezet Eiphanmns hareteyi legir factam de ſe Ilaiæ prophetiam,
hæreſ. 5I. ad finem Februarii mi i Le-
Satros HD Joannem interrogantes, an ipſe eſſet Madteranr ucte .
tera die, quæ fuit 2. Martii, vidit Joannes Eſum à ſolit dine ve-
nientem, quem digitò monſtravit dicens: Ecce Agnus Dei Eere!
qui tollit beccata mundi. Idem fecit, & dixit Toasnnes uker ese
en, 3. Martii, quò auditò duo ex ejus diſeipulis ſecuti ſünt llie
Eſum, quorum unus Andreas Fratrem ſuum Simonem poſtri ie ad
JElum adduxit. 4. Martii JEſus vocavit Philippum aunid dn
thanaelem. Dbutm; dui adduxit Na-
Ita narrat Chriſti Hiſtoriam S. Joann
F. Martii, quæ fuit é0. dies à Banind Chriſti Cait S Piz 1. ire 13,
Cbriſtus vocatus fuit ad nuptias in Cana Galilæa vbj Fatratd n
culô ſe mundo manifeſtavit. Et prædicationem teu Minict Wlra-
ſuum incepit. Pergendé primè in CGapharnaum, deinde i ololy⸗
mam, ubi primum Paſcha poſt Baptilmum celebravit. H ieroliny⸗
ſui, ut clarè conſtaret, Chriſtum eodem anné, quòô ba Hizit uit.
Dtdltarione incepiſſe, ſiquidem à tempore recepti Naptiüni &
racti Je „ Circiter dies i
erar Jejunii non niſi 62. circiter dies fluxerunt. Ad id quod ad-
X 2 . Vul-

164 DDDihertatio Chronologica

g. Vulgatam editionem ab Eccleſia approbatam eſſe ſequendam,
quæ nullam interpunctionem ante participium incipiens ponit, ſed
illam annis 30. in hunc modum anteponit: Erat incipiens quaſi an-
norum triginta, & ſi héêc anné 30. incipiente Chriſtus non fuiſſet
baptizatus, unum horum vocabulorum quaſi incipiens in verſione la-
tina abundaret.
Secundò. g. loc. cit. idem Alexander cum ſuis ſequacibus illam
particulam quaſi non determinare quotum annum egerit Chriſtus,
quando baptizatus fuit, quia particula quaſi eſt nota ambiguitatis,
& idem ſignificat ac circiter, plus, aut minus, & juxta modum lo-
quendi S. Scripturæ relinquit liberratem rem coarctandi ad nume-
rum paulò minorem vel extendendi paulèò majorem, præſertim dum
præfigitur numeris rotundis, ſic e. g. apud Matth. cap. 17. & apud
Marcum c. 9. legitur: Chriſtum poſt dies 6. ab inſtituto ſcilicet ſer-
mone, eſſe transfiguratum, & tamen hoc ipſum factum fuiſſe refert
S. Lucas c. 9. poſt fere dies 8. Et ideò S. Lucas ſic ſcripfiſſe videtur
incipiens quaſi 30. annorum, ut triplici annorum decade Myſterium
88. Trinitatis quod in Baptiſmatis Sacramento reſplenduit, indicaret.
Et ob hanc rationem Chriſtus Baptiſma acceſſit non tantum poſt
3. annorum decades, ſed etiam poſt 3. Monades. Contra eſt. Hæc
Reſponſio ſat longa Concluſioni noſtræ non obeſt, licèt enim parti-
cula quaſi, dum numero rotundo præfigitur, admittat extenſionem
ad Majorem, vel reſtrictionem ad minorem numerum, talis tamen
extenſio in citato S. Lucæ textu admitti non poteſt, quia particula
incipiens determinat ætatem Chriſti, dum acceſſit ad Baptiſmum ad
annum 30. incipientem, sicque excludit libertatem addendi aliquot
annos numero rotundo ætatis Chriſti à S. Luca determinato. Dein
etſi admitterem numero 30. annorum poſſe propter particulam quaſßi
aliquid ſuperaddi, exinde tamen non ſequitur Chriſtum acceſiſſe

annéô 34. ad Baptiſmum, àt prætendit Alexander Natalis, tantam

enim latitudinem S. Lucæ verba: Erat gEſus incipiens gquaſit 3o. an-
norum non patiuntur, nisi dictis verbis vim quis inferat, & in ſen-
ſum præoccupatum detorqueat. Inſuper particula quaſe poteſt ſigni-

ficare vel initium, vel exitum 30. anni, ergo debuit determinari per

particulam incipiens.
Prob. 3. Authoritate Conciliorum & SS. Patrum. Concilium Neo-
Cæſarienſe celebratum anno 314. ſanxit Canon. 1II. Ut nullus ordi-
netur Presbyter ante annos 306.: etiamſi fuerit homo valde dignus,
quta Dominus gEſus Chriſtus in anno 3o. baptizatus eſt, & capit
aocere. Idem unanimi conſenſu tradunt SS. PP. in Dialogo cum Try-
phone

1

Ptone ſuc
herel. e. 2
ſoſtomus h
voNfirus
jilelino⸗
neiſe, gu
h 3. in
lere, G
zo. annart
Rehe
Chrictum
ecise 30
tenplis,
Contt.
laptiatu
imengerit
lel gieo,
clare colli

Snavl,
kalm flo⸗
Wum. N
clulre Vi⸗
e.
lrperii
nperii
Utionen
onſularie
Apoli, 1
Computar
uum e
lrs, in

eſe ſeget
Pient ont
ipient itt
iſtus non i
Gfin enitl

ſeguachnkt
egerit Cni
1a mmpiginn
Gnrta notont
Gandi ad m
Urrein, 4
C40. 17. C
tuto ſellea ⸗
Numn flle te
Cipſle in
cade Men
Gvit, ilan
o tanrunn
Contra N
lektr enin n
lat eitenion
m, Est
, Nlia nti⸗
Bapcimm:
28benei Ane
etninno. 1
grtielbn
tom t
Vraliss, .
erat, A
N6 pore ſ
eterminu
Hreilunke
uluN

De Annis Nativitatix, Baptiſmi & Mortis Chriſti. 1657

phone Judæo. Clemens Alexandrin. I. I. Stromat. Irenæus lib. 2. de
heæreſ. c. 28. Euſebius Cæſarienſ. I. 1. Hiſtor. Eccleſiaſt. cap. 10. Chry-
ſoſtomus homil. ſuper verba: Exiit edictum a Cæſare Auguſto. Hie-
ronymus in cap. I. Ezech. dicit: Mud quoque intelligendum, gqudd
trigeſimo ætatis ſuæ anno Dominus ad Baptiſma venerit, in quarto
menſe, qui apud nos vocatur fanuarius. Et S. Thomas 3. part. Q.
39. a. 3. inquit: Chriſtus baptizabatur, quaſi ex zunc incipiens ao-
cere, & prædicare, ad quod requiritur perfecta etas, qualis eſt
30. annorum.
Reſpondet iterùm Alexander Natalis Concilium tantùm dicere
Chriſtum non fuiſſe ante 30. annum baptizatum, non verò quèd
præcisè 30. fuerit baptizatus, nec intendebat Concilium l. c. definire
tempus, qué Chriſtus baptizatus fuit.
Contra eſt. Concilium expreſsè dicit: Chriſtus in anno 30. &
baptizatus eſt, & capit docere. Quèd autem Concilium I. c. non
intenderit definire tempus, qué Chriſtus baptizatus fuit, admitto,
ſed dico, nos ex illa definitione ætatis requiſitæ ad Presbyterium
clarè colligere Chriſtum 30. annô fuiſſe baptizatum.

Solvuntur Objectiones.

Bje ctio I. Chriſtus natus eſt annéò 40. Imperii Auguſti, qui vi-
xit 57. annis, & juxtà noſtram concluſionem Cbriſtus bapti-
