Verd andit
Im vatien
rat, dgeciiol
prind gin
riſtus Dont
Nrigerit Hin
Regpi en
UImpernaft
ltemn onnif
le aunis
dere ehhli

II.
venuii

negale ſte
ententie, in
rei6. M
tia, e 1
o febriene⸗
Domminum
lta celel

, Himi,

nn in b!,
ge huele
eneſiggl

Dogwa Fidei. Cbriſtus eſt verus Deus. 55

laboribus vocàſſe, quibus ſui Sanctiſſimi Parentes. Idem in ſpiritu
rævidiſſe cenſetur Pſaltes Regius, dum Pſal. 87. ſub Perſona Chriſti
ita loquitur: Ego in laboribus a juventute mea. Argumentum quo-
que non contemnendum ſuppeditat illa Jjudæorum admiratio de Chri-
ſto cœleſtem doctrinam illis proponente: Quomodo literas ſcit? in-
terrogabant, cùm non didicerits nonne hic eſt faber Mariaæ filius
Marci 6. jam verò nulla foret admirationis ſufficiens ratio, ſi Chri-
ſtus juventutis ſuæ annos in arte fabrili non exercuiſſet. Quænam
autem ars hæc fabrilis fuerit, quam Deus homo exercere dignatus
eſt, nullum in S. Scriptura reperitur fundamentum: ars enim fabrilis
tanquam genus in ſuas ſpecies dividi poteſt. Divus Hilarius citatus
apud Doctorem Angelicum ait Chriſtum fuiſſe fabrum ferri domandi.
Ita enim ait: Fabri enim hic erat filius ferrum ignen vincentis ra-
tione. Et ad ſenſum moralem digreſſus proſequitur omnem ſæculi
virtutem judicio decoquentis, malsamque formantis in omne opus
utilitatis humanæ, formam ſcilicet corporum noſtrorum in diverſa
membrorum miniſteria, & ad omnia æternæ vitæ opera fingentis.
Longè tamen communior eſt 88. PP. ſententia teſte Cornelio à La-
pide in c. 13. Matth. & 6. Marci, Chriſtum fuiſſe fabrum lignarium,
ita expreſsè etiam ſentiunt S. Juſtinus, S. Chryſoſtomus, S. Thomas.
Suffragatur Ludolphus de Saxonia, qui vitam Chriſti exactiùs ſcri-
pſiſſe jure merito cenſetur: qui parte I. c. 16. S. Joſephum Chriſti
Nutirtium laudans ait: Felix ſenex ille Joſeph quærebat de arte ligna-
minis, quod poterat, Domina verò colo & acu pro pretio laborabat,
victumque ſponſo & filio parabat. Chriſtus itaque ligno èlaborando
inſudabat, qui in ligno futurus victor venit damna ligni ut ſolveret.

Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica. X.
An, dum Chriſtus à Joanne in Jordane baptidaretur,
Columba, ſub cuſus ſpecie opiritus Sanctus in ipſum
deſcendit, & vox a oÿlo delapſa fuerit a turbis
circumſtantibus viſa, atque percepta?

Arrat D. Evangeliſta Lucas cap. 3. dum Chriſtus à Joanne Ba-
prizatus fuit in Jordane deſcendiſſe spiritaum Jà. corporali
ſpecie in ipſum, & vocem de cœlo factam eſſe. Certum
quoque eſt ex ipſo Evangelio hoc Baptiſma peractum fuiſſe inſpectante
magna

56 Dogma Fidei. Chriſtus eſt verus Deus.

magna populi multitudine, ait enim idem Evangeliſta eodem cap.
v. 21. Cum baptizaretur omnis populus, & ZEſu baptizato & orante
apertum eſt cælum. Similiter Matth. cap. 3. ſcribit JEſum veniſſe ad
baptilma, cùm ad Jordanem exiret omnis Judæa, & omnis regio circa
Jerdanem. Vocatur ergo hic in controverſiam, an ab illa præſente
magna hominum copia columba, ſub cujus ſpecie Spiritus Sanctus in
Chriſtum deſcendit, fuerit viſa, & vox à Patre cœleſti: Zu es Fi-
lius meus dilectus, deſuper intonato fuerit percepta? .
Hac in parte communior, & verior eſt ſententia tam colum-
bam de cœlo deſcendentem, quam etiam vocem à Patre factam vi-
ſam & auditam fuiſſe à Turbis baptizatum Chriſtum circumſtantibus,
hæc eſt conſtans ſententia SS. PP. Chryſoſt. homil. 12. in Matthæum.
Anſelm. in c. 3. Matth. Cyrilli Hieroſolymitani catech. 17. Theophy-
lacti, Euthymii, & aliorum, quos ſequitur & citat Suarez tom. 2.
in 3. part. D. 27. Sect. 3. hoc ipſum aſſerit claré Cyprianus ſerm. de
baptiſmo Chriſti, ubi ait: adeſſe ſe tantis Myſteriis, & præſentiam
ſuam dignoſci dignata eſt ſempiterna Divinitas, cœlisque apertis in
ſpecie columbæ Spiritus S. & videri voluit, & intelligi. Similiter
Optatus Milevitanus in Matth. ait de columba tunc de cœlis deſcen-
dente ſuper Chriſtum: Caviti ejus inſedit, & vocem traxit ad fi-
lium, cunctisqie fecit eſſe peripicuum, quod illa vox de baptizato
deberet intelligi. Expreſsé autem Doctor Angelicus 3. Parte Q. 9.
a. 8. Quando Jam pervenit ad perfeltam atatem, in qua oportebat
eum docere, & miracula facere & homines ad ſe convertere tunc
teſtimonio Patris erat ejus Divinitas manifeſtanda, ut ejus doctri-
na credibilior fieret, undge & ipſe dicit Joan. 5. Quit miſit me Pa-
ter, ipſe teſtimonium perhibet de mé, & hoc pracipuè in Baptiſino,
ber quem homines renaſeuntur in filios Dei adoptivos. Et his verbis
Dockor Angelicus ſimul inſinuat rationem, cur columba videri, &
vox Patris audiri à circumfuſa hominum turba debuerit, ut ſcilicet
cœleſtis doctrina, quam Chriſtus jamjam promulgaturus erat publicò
Patris, ac Spiritûs Sancti tefſtimoniò comprobaretur. Poteſt autem
huic ſententiæ opponi primè Chriſtum Joan. 5. Judæis perſecutori-
bus ſuis dixiſſe ſe miſſum eſſe à Patre, & à Patre ſibi teſtimonium eſſe
perhibitum, ubi tamen addidit negue vocem ejus (id eſt Patris) an-
güuan alediiſtis, neque ſpeciem ejus vidiſtis. Ergo vocem illam in
Baptiſmate Joannis Judæi non audiérunt, ſed reſpondetur, non om-
nes Judæos, aut Hieroſolymitas adfuiſſe, dum Chriſtus baptizare-
tur, & ideò quibusdam tunc abſentibus poterat Salvator dicere, quèòd
Patris æterni vocem non audiiſſent.

Opponi

0
nodi
tur,
formar
ſoanne
Seriptu
tum li
Ummen
Ui,
ulas
iap
eſſel
guice
en
lubett
0lltin
Aij i.
nam to
Urpo de
Ptllnate
an rer
W.
ke
tangun
tatis e

4 eoden
Lato li
um penikt
nisregii
b ila n
itus Sand
ſti: a1

in tam N
Atke fadhint
rcutpſtante
in Murhen
Sarer n!
rianus Een
& preni
gue gen
ei Fei
e Clis
j traxit4
x de ihtis
z. Parte G
gun CN
Gnderle
N
i niſt n
e n ,
It hisſci

Degma Fidei. Chriſtus eſt verus Deus. 57

Opponi poteſt ſecundò. Familiare eſſe atque conſuetum, ut ejus-

modi viſiones ac revelationes non ab omnibus præſentibus videan-

tur, ac percipiantur, ergo ſimiliter dicendum eſt, vocem Patris, &
formam Spirits S. ſcilicet columbam à ſolo Chriſto baptizato, &
Joanne Baptizante fuiſſe auditam, atque perceptam. A. p. ex triplici
Scripturæ exemplo, ſic Daniel Propheta vidit in viſione virum veſti-
tum lineis, aliéque ornatu conſpicuum, qui ibidem deſcribitur, &
tamen addit Hiſtoricus vates: Vidi autem ego ſolus viſionem: porro
virt, qui erant mecum, non viderunt. Daniel. 10. item Actor. 9.
Saulus adhuc ſpirans minarum pergens Damaſcum vidit Dominum
ſibi apparentem, ac ſe alloquentem audivit: Saule, Saule, quid me
perſegqueris? viri autem illi,; qui comitabantur eum, audientes
quidem vocem, neminem autem videntes ſtabant ſtupefalti. Deni-
que dum Chriſtus erat Hieroſolymis, allapſa eſt de cœlo vox, ut
habetur Joan. 12. Clarificavi, & iterum clarificabo. Ubi tamen
additur, turba, quæ ſtabat, & audierat, dicebat, tonitru eſte factum,
alii dicebaut, Angelus ei locutus eſt. Ergo ignorabat turba, quis-
nam tunc loqueretur, & non intelligebat, quidnam loqueretur.
Ergo pari modéô videtur dicendum de illis, quæ contigerunt in ba-
ptiſmnate Chriſti. Reſpondeo verum quidem eſſe, quèd de quibus-
dam revelationibus in Scripturis refertur, diſpar tamen de illis eſt ra-
tio. Quia illæ apparitiones non fiebant eodem fine, quo apparitio
columbæ, & vocis de cœlo formatio, ut nempe doctrina Ohriſti,
tanquam veri Filii Dei, unius cum Patre, & Spiritu Sancto Divini-
tatis credibilior redderetut. G

Errores Hæreticorum
Negantium Chriſto veram Humanitatem, ſeu
verbum Divinum veram, nobisque conſub-

ſtantialem naturam aſſumpſiſſe.

D ſecundam Hæreticorum, qui circa Chriſtum impiè halucci-
nati ſunt, claſſem ſpectant illi, qui veram nobisque conſub-
ſtantialem Chriſti Humanitatem impugnârunt. Triplicis ge-
neris ſunt hi hæretici. Primi generis ſunt, qui aſſerebant Chriſtum
non veram ac ſolidam carnem aſſumpfſiſſe, ſed umbratilem ac Phan-
taſticam. Ideò Docetæ & Phantaſiaſtæ dicti, impiæ hujus hæreſeos
Author fuit Hæreſiarcharum omnium Tadur Simon natione Samari-
tanus,

=

58 Dogma Fidei. Chriſtus eſt verus Peus.

tanus, ex viro, cui Githon, ſeu Gethon nomen erat, oriundus,
ob magicas artes & infernales præſtigias Magus antonomaſticè appel-
latus. Hunc ſecuti ſunt Menander, Saturninus, Baſilides. Menander
pariter Samaritanus ex viro Caparotaja, & magus fuit, dignus na-
tione, profeſſione, doctrinâ, ac moribus Simone Magiſtro Diſcipu-
lIus. Saturninus Menandrum ſectatus eſt, Patriâ fuit Antiochenus,
& in Syria ſcholam erroris apperuit. Baſilides verò genere Alexan-
drinus, & Menandri Auditor, in Ægypto ſuæ fudit venena hære-
ſeos. Hic Baſilides, ùt refert Tertul. l. de præſcript. Hæret. cap. 46.
præterquam, quòd cum Simone, Menandro, & Saturnino, veram
ac nobis conſubſtantialem carnem in Chriſto negaret. Aſſerebat Chri-
ſtum verè paſſum non fuiſſe, ſed ejus loco Simonem Cyrenæum, cui
cùm Judæi Chriſti crucem impoſuiſſent, hunc Eſum in ſuam com-
mutafſe figuram; & ejus vicifſim induiſſe effigiem, in qua quidem
pati, & mori viſus eſt, ſed verè nec paſſus, nec mortuus eſt. Ho-

rum Hæreticorum abominandos errores referunt Irenæus Il. I. adver-

sùs hæreſes c. 23. S. Auguſt. l. de hereſibus c. I. Arnobius I. 2. adver-
sùs gentes. Epiphanius hæreſi 21. N. 5. Euſebius l. 3. c. 26. & J. 4. C. 7.
Iſtis Hæreticis accedit Valentinus, qui vir fuit ſummæ fatuitatis in
excogitandis putidiſſimis figmentis feraciſſimus, qui inter cætera do-
cebat, & errabat, ùt refert Tertul. l. cit. c. 46. Chriſtum in ſubſtan-
tia corporis noſtri non fuiſſe, ſed ſpirituale neſcio quod corpus de
coœlo deferentem, quaſi aquam per fiſtulam, ſic per Mariam Virgi-
nem transmeÜſſe nihil inde accipientem, vel mutantem. Ad primum
genus horum Hæreticorum, qui à Phantaſtica, quam in Chriſto alſ-
ſerebant, carne Phantaſiaſtæ dicuntur, etiam ſpectant Heracleonitæ
ab Heracleone: Ophitæ, qui ſerpentem, à qua decepta eſt Eva, ve-
nerabantur. Cerdo, Marcion, & Manes, ſeu Manichæus cum Ma-
nichæis, qui veram Chriſti humanitatem negrunt, eoquèd caro
mala eſſet.
Secundi generis Hæretici ſunt, qui in Chriſto quidem non ad-
mittunt carnem merè phantaſticam, ſed ſolidam eam eſſe dicunt non
tamen ex Maria Virgine natam ac ſumptam, ſed ex elementis coag-
mentatam. Hujus erroris Author dicitur fuiſſe Appelles Marcionis
Diſcipulus: hic enim præter alios errores, quos cum Magiſtro ſuo
communes habuit, à Virgine quadam Philumene revelationes, ac
miracula fingente deceptus: ac depravatus finxit: quod Filius Dei
cœlo deſcendens carnem ſihi contexuerit aream, eamque in alcenſu
ſingulis reddiderit elementis, de hoc Apellis errore ita loquitur
Tertul. lib. de præſcript. c. 51. Apelles -- Chriſtum neque in phan-
taſmalét

Gſnate
iu, tl.
ſenleret,
Wuiſt. H
lſenſuſ
luikegee
Coſti
Wn nric
tömoßtentn
Eur Chrig
ſecialiter
frum ſpe
l tantun
leoue
Uülle veru
in Frilia es
ns ampled
Conſtituit,
1es Meclas
Tertiu
Eum glie⸗
Eunt,l
ne fuer
Wol. 1

erat, oriuti
nomaltice
ides. Nenr
nit, dignun
lagiſtro Die
it Antiochen
genere Aer
it venem r
, Heret,c
turnino,
Aerebul
Cyredeun,
n in Iumer
in gui
ortunsek, 1
eneusll
Obius ,2,
c. 26,Kht
nmez lilitni
inter ceteut
riſtam in i
quoc cl
er Mariim h
n. A
mn in Chrie
int BJencde-
epta elt liut
Ucheus un⸗
t, eoll,

videm in
ele Gean,
enenls
elles Mnnt

m Muiti

ereinihg
l
,N
mqve 16
. iin ,
nrlll 4 I

Dogma Fidei. Chriſtus eſt verus Deus. + 5

taſmate dicit fuiſſe, ſicut Marcion, neque in ſubſtantia veri cor-
poris, ut Evangelium docet, ſed eò, qubd ſuperioribus partibus de-
ſceenderet, ipſo deſcenſu ſydeream ſibi carnem, & acream conte-
xuiſſs. Hunc in reſurrectione ſingulis quibusgue elementis, quc in
deſeenſu ſuo mutuata fuiſſent, in aſéenſa redaidiſſe, & ſic diſbersis
quibüsque corporis ſui partibüs in cœlos Spiritum tantum rediiſſe.
S6Ssnoſtici, cujus nefandæ ſectæ erat Carpocras Alexandrinus, aje-
bant Chriſtum non eſſe natum ex Maria Virgine, ſed per illam tan-
tùm oſtenſlum. Horum veſtigia prementes hodierni Anabaptiſtæ ne-
gant Chriſtum ex ſubſtantia B. V. carnem & ſanguinem ſumpfſiſſe,
ſpecialiter autem Mennoniſtæ, qui Hæretici ſunt quædam Anabapti-
ſtarum ſpecies: docent Chriſtum de corpore Virginis nihil accepiſſe,
ſed tantùm per illius corpus tranſüſſe, ſicut lux vitrum pertranfit,
ideéque dici Joan. 1. Erat laux vera. Unde inferunt Chriſtum nen
fuiſſe verum hominem, dicuntur autem Mennoniſtæ à Mennone octo
in Friſia ex quodam pago propè Harlingam, hic Menno non conten-
tus amplecti Dogmata Anabaptiſtis propria, ſe novæ ſectæ Ducem
conſtituit, habet hæc per Hollandiam, PFriſiam, & Angliam complu-
res aſſeclas, qui à Mennone paſſiw Mennoniſtæ nuncupantur.
Tertium genus Hæreticorum illi conſtituunt Hæretici, qui Chri-
ſtum quidem veram nobisque conſubſtantialem carnem aſſumpſiſſe
aſſerunt, ſine anima tamen, ita quidem, ut Divinitas in Chriſto loco
animæ fuerit, & hoc fuit impium Arii Dogma ita referente S. Atha-
naſio l. 2. contra Apollinarium de ſalutari adventu Chriſti: Arius car-
nem ſolam ad occulttationem Divinitatis confitetur, vice autem in-
terioris noſtri hominis, id eſt animæ, Verbum ait in carne exti-
tiſſe, paſſionem & ab inferis reſurreäctionem Divinitati aaſeri-
ere auſus.
Circa Humanitatem Chriſti etiam erravit Apollinaris Laodice-
nus, à quo Apollinariſtæ, cujus duplex eſt error: primus idem cum
Ario, nempe in Chriſto non dari animam, licéèt poſtmodùm ejus
aſſeclæ velut pœnitentia duéti animam quidem in Chriſto admilerunt,
ſed mente deſtitutam, ùt refert Socrates l. 2. hiſtor. c. 46. alter verè
Humanitatem eſſe Divinitati conſubſtantialem, per quem errorem
totum Divinæ Incarnationis Myſterium evertitur. Contra hos ita-
que triplicis generis errores pugnat invictum

H 2 DO.

92 (°) 26
DOGMA FIDEI

Chriſtus fuit verus Homo, habuitque Naturam
humanam nobis conſubſtantialem.

§. I.
Producuntur invicta & Scripturæ teſtimonia, aliäg
Argumenta hoc Fidei Dogma demonſtrantia.

WBagumentum primum deſumptum ex triplici Scripturæz
teſtimonio. Primum deſummitur ex diſcipulo dilecto,
S ui ſi ullus alius certè ipſe teſtimonium perhibuit ve-
ritati, id eſt, veræ in Chriſto: nobisque conſubſtan-
Mtiali Humanitati: Verbum saro factum eſt. Ex hoc
Rtextu non tantùm Divinitas, ùt in priore Dogmate
oſtendimus, ſed etiam humanitas luculenter comprobatur. Si enim
Verbum caro factum eſt, ergo caro revera facta eſt: quomodèò
ergo umbratilis, quomodò phantaſtica, & non vera ac realis dici
poteſt. Certè niſi verbis omnem genuinam ſignificationem demere
velint Heretici, hoc teſtimonium convincens eſſe fateri cogentur.
Secundè Apoſtolus ad Hebr. 5. v. 7. de Chriſto ait: DQui in diebus
carnis ſuæ preces ſupplicationesque aa eum, qui poſſit ittum ſalvum
facere à morte, cum clamore valido & lacrymis offerens exauditus
eſt pro ſua reverentia. Ubi obſerva: quèòd Apoſtolus dies vitæ mor-
talis Chriſti dies carnis vocet, quemadmodum ergo Chriſtus verè
egit dies hujus vitæ mortalis in hoc mundo, ſic etiam veram carnem
ipſum habuiſſe neceſſe eſt. Hoc argumentum præcipuè de morte &
paſſione Chriſti inferius pluribus promovebitur. .
Tertiò idem Apoſtolus ad Hebr. 10. v. 5. Hoſtiam & oblatio-
nem noluiſti, corpus autem optäâſti mihi. Ex quo hunc formo diſcur-
ſum, tametli hoſtiæ illæ ac oblationes in veteri Teſtamento fuerint
figuræ illius perfectiſſimi holocauſti in ara crucis à Chriſto Domino
pro toto humano genere offerendi tamen erant veræ ac reales ho-

ſtix. Ergo oportuit ut corpus Chriſti verum, ac ſolidum fuerit: ſi
enim umbratile duntaxat,

Chriſtus in illo & per illu
tuiſſet.

ſi phantaſticum corpus Chriſti, quomodo
d verum ac reale Sacrificium offerre po-

Argu⸗-

Arge
ſtor, P0
homo, er
taſtiezm,
tis. Chri
ſoo ngui
lberayit,
Ri hoe
enin vere
Kus eſt N
ſer er h
ut ad
le Chril
inſrmur,
Sautatt,
4it 4olt
Nnn n,
n, & h
mebiatione
ſe etim
loren
eri, ho
arin
Vers honn
Cportebat
enim Mie
Crnis in
0llervat 5
e genera
Retenpte
Veram hor
Argnn
ns, dc
In acrg de
ektur in 8
N Marin
tel honit
ln. 0. ey
enumerane
on. „.

le Nann
ern.

vonis, 4
ſtranni

riplici dain
gilcipuhcen
im perlihiin
que Contt
m eß. N
priore Din-
batur. Al
eſt: gon
r1 ac eliil
tionenn den
teri cogen
Aui in i
un ,in
neus eru
Gies wient
, Chritusn
veram ann
ue de mm

N
elornocl
mentoi
hricto Don
40 lells
un ſen
ſi, unn
m olen

Deaogma Fidei. Chriſtus fuit verus Homo. 6

Argumentum 2. Chriſtus ex munere ac officio ſuo fuit Redem-
ptor, Pontifex, Mediator, Doctor & Legislator. Ergo fuit verus
homo, ergo habuit corpus & carnem non umbratilem, non phan-
taſticam, probatur illatio ex omnibus membris in antecedenti poſi-
tis. Chriſtus in tantum fuit Redemptor, in quantum pretiouſſimo
ſuo ſanguine chirographum peccati delevit, nos à poteſtate Diaboli
liberavit, & Eccleſiam mille votis optatam ſibi ſponſam acquiſivit.
Sed hoc dici non poſſet, ſi Chriſtus verus homo non fuiſſet, ſic
enim verè ac realiter ſanguinem ſuum non fudiſſet. Ergo ſi Chri-
ſtus eſt Redemptor, etiam fuit verus homo. Seundò omnis Ponti-
fex ex bominibus aſſumptus pro hominibus conſtituitur in iis, quæ
ſunt ad Deum. ad Hebr. 5. v. I. Unde etiam Apoſtolus cap. y. v. I5.
de Chriſto dixit: Non habemus Pontificem, qui non poſſit compati
infirmitatibus noſtris: tentatum per omnia pro ſimilituaine absque
peccato. Ergo ſi Chriſtus Pontifex eſt, etiam verus homo eſt. Tertis
ait Apoſtolus I. ad Timoth. 2. v. 5. Unus Mediator Dei & hominum
homo Chriſtus Eſus. Mediator ergo eſt Chriſtus Deum inter offen-
ſum, & hominem inter offenſorem. Ut erge veram efficacémque
mediationem interponere poſſet, oportebat eum ſicuti verum Deum,
ſic etiam verum hominem eſſe. Deum quidem ut operibus ſuis va-
lorem & pretium tribuat, queis de condigno pro peccato poſſet ſa-
tisfieri, hominem autem, ut poſſit pro nobis intercedere, opera ſa-
tisfatoria & meritoria præſtare, ſi ergo Mediator eſt Chriſtus, etiam
verus homo erit. Quartò Doctor & Legislator erat Chriſtus, ergo
oportebat ipſum ſe noſtræ humanæ imbecillitati accomodare; Divinæ
enim Majeſtatis ſplendorem ſuſtinere non poſſet homo mortalis, niſi
carnis indumento temperatus noſtræ ſeſe adoptâſſet conditioni, ùt
obſervat S. Irenæus l. 5. adversùs Hæreſes c. I. formo jam ex omni-
bus generalem illationem, ſi ex officio ac munere ſuo Chriſtus eſt
Redemptor, Pontifex, Mediator, Doctor & Legislator, etiam illum
verum hominem eſſe, ac fuiſſe oportet.
Argumentum 3. Ille verus eſt homo, ac non tantum phantaſti-
cus, ac umbratilis, cujus Genealogia clarè exprimitur ac refertur
in Sacra Scriptura, atqui Genealogia Chriſti clarè exprimitur ac re-
fertur in Scriptura, ergo Chriſtus verus eſt homo, & quidem natus
ex Maria Virgine. M. eſt evidens, cui enim in mentem venire po-
teſt hominis phantaſtici ac umbratilis Genealogiam unquam condi.
Min. p. ex cap. I. Matth. & cap. 3. Luc. ubi clarè progenitores Chriſti
enumerantur ac tota ejus Genealogia texitur; unde Apoſtolus I. ad
Rom. 3. ait Filium Dei factum ex David ſemine ſecundàùm carnem.
H 3 Hoc

*2 Dogma Fidei. Chriſtus fuit verus Homo.

Hoc argumento contra Hæreticos uſus eſt Avitus Alcimus Epiſtola 3.
ſic eos provocans: Poſéo unc his proavorum ſucceſſtonibus atque ne-
potum, 6X mæemorato Patre asgués ad Virgineum fäatum, toto deri-
atæ Hereditatis acceſſi phantafmatis linea aucatur, an tradacis
* S. Avitus Alcimus Ecdicius refertur inter Scriptores Eccleſia-
„ ſticos Sæculi VI. Icii Senatoris ac poſtmodùm Viennenſis Archi-
Epiſcopi Filius, Aviti Imper. Nepos Apollinaris Valentinæ Eccleſiæ
„ Epiſcopi Frater. Poſt Patrem ſuum ineunte Sæculo VI. Viennenſis
„ Antiſtes, Præſes in Conciliis Epaoënſi & Lugdunenſi Symachi Papæ
adversus Schilmaticos; Propugnator, Burgundiæ, imo totius Galliæ,
Europæque Doctor meritò compellandus, qui & Sigismundum Bur-
„gundiorum Regem ad fidem Catholicam convertit, proinde Gis-
„ bertus Fæcius Heuſtanus Pſeudo-Theologus Alcimo noſtro Docto-
ris Titulum perperam invidet. Opera ejus olim ſtudio Simondi
inſtaurata eodem nunc ordine habentur, tom. 9. fol. 625. Epiſtolæ
ad diverſos, alioumque ad ipſum Num. 87. Homil. de rogat. 0cο
„ Homiliarum fragmenta, fragmenta item opuſculorum, in quibus
„ Beati Pauli Apoſtoli Epiſtolæ citantur. Poëtnetum de Moſaicæ Hi-
„ſtoriæ geſtis libri quatuor hos & librum de laude Virginitatis ad
„ Tuſcinam ſororem inſcripſit Apollinari Valentiæ Epiſcopo fratri ſuo,
„„legendésque miſit ad Apollinarem C. Solii Sidonii. *
„ Apollinaris Arvenorum Epiſcopi filium, eadémque in ſede
„ ſucceſſorem, ùt ipſemet pro Miræo recantat Labbeus, & hæc in⸗
„ Cidenter.
Argumentum 4 Undicatur in Scriptura Sacra Nativitas Chriſti
ex Sacra & intemerata Virgine Maria, locus ubi natus eſt & tribus
ex qua natus eſt: ergo Chriſtus fuit verus homo, non phantaſticus,
ergo carnem ſuam verè ſumpfſit ex B. V. Maria non verò ex Elementis
coagmentatam, aut è cœlo delapſam. A. p. adducendé manikeſtiſ⸗
ſima S. Scripturæ teſtimonia: Iſaias præcipuus eſt inter Prophetas,
qui omnium clariſſimè de Nativitate Virginis vaticinatus eſt: Ecce
Virgo concipiet, & pariet Plium, & vocabitur nomen ejus Ema-
nuel Iſa. cap. 7. v. 14. Hanc porro Prophetiam completam teſtatur
8. Matthæus cap. I. V. 2. apud Lucam cap. I. v. 30. Angelus tanti My-
ſterii Nuntius ad Virginem Dei Genitricem mox futuram ait: Ne ti-
meas Maria: inveniſti enim gratiam apud Deum j ecce coneipies
in utero & paries Filium, & vocabis nomen ejus Eſam. Ac paulè
poſt v. ſtil. 3 5. Quod naſcetur ex te Sanctum vocabitur Filtus Deus.
Apud S. Matth. c. I. v. 18. refertur Chriſti Nativitas. Cum eſſet de-
Ponſata Mater AJus Maria Joſeph, antequam convenirent, invenz

7*.

99

29
22

2
22
25

in ut,
4 t /ÿ
V. 14. tl
luim, ht
e ſuuera
Chriſtum
e exid
Arp
Dla: Ad
ent.
AHebr
guini,
Gelns ,
nun 9
(on
IImnis, H
Chrſtous,
luniniz t
Cenemutin
Tinoth,
Eou
Conb
et, Vun
tlonis,
Datiierte
tur. Ate
Cor al
Ilens Dar
Us in Pi
ſeehlz.
Con
errorem
no.
Argr
lus i
Cbencon
Mis
cuh, d
rum ho

o.

imus byiti
nihu ,
tum, tunn i
, an tiin
tores lk
enneoſs A
lentine o
9 VI. Vienne
lisymarti
no totisl
gismnuncin
t, toinh
O nokkroD
ſtucio e
kol. ahi
il. detogn.
prum, in
de Noiat
Virginint
iſcopofnn
„

Genate
bels, N l

Wativitas .
tus et l
von Dhmnl!
erd er Din
enc nini
nter aſc
inatis 8
ner 4²
npletm
ngellst 4
Uram al:,
A 1e⸗

Dogma Fidei. Chriſtus fuit verus Homo. 6

eſt in utero habens de Spiritu Sancto. Et c. 2. vV. I. Cum ergo natus
eſſet Eſas in Bethlehem Zuda in diebu Herodis Regis. Ad Hebr. 7.
v. I4. tribus deſignatur, ex qua natus eſt Efus. Manifeſtum eſt
enim, quòd ex Zuda ortus ſit Dominus noſter, in qua tribu nihiel
de ſacerdotibus Moyſes locutus eſt. Quæ teſtimonia ſanè evidenrer
Chriſtum verum hominem eſſe, & ex Maria Virgine carnem aſſum-
pſiſſe evidenter convincunt.
Argumentum 5. Alia complectens præclara Scripturæ teſtimo-
nia: Ad Philip. 2. v. 6. Semetipſum exinanivit formam ſervi acci-
piens. Ad Rom. I. v. 3. Factus ex ſemine David ſecundum carnem.
Ad Hebr. 2. v. 14. Quia ergo pueri communicaverunt carni & ſan-
guini, ipſe pariter communicavit eisdenn. Et v. 16. Nusquam An-
gelos apprehendit, ſed ſemen Abrahæ. Denique Luc. ultimè: Pal-

bate, & videte, quia ſpiritus carnem & oſſa non habet.

Confirmatur. Chriſtus ſæpiſſimè in Scripturis dicitur Filius ho-
minis, Filius David. Homo &c. Joan. c. 8. v. 40. Nunc autem ait
Chriſtus, quæretis me interficere hominem. Matth. 17,. v. 21. Filius
hominis tradendus eſt in manus hominum. Et cap. I. v. I. Liber
Generationis Eſu Chriſti Filii David, Pilii Abraham &c. Et I. ad
Timoth. 2. v. 5. Unus Mediator Dei & hominum, homo Chriſtus
jESIIS. .
Confirmatur 2. Si Chriſtus verè ac ſubſtantialiter homo non
eſſet, tunc nullum intercederet diſcrimen inter Myſterium Ingarna-
tionis, ac modum, quo Deus in veteri Teſtamento ſeſe veteribus
Patriarchis atque Prophetis manifeſtavit, eisdémque apparuiſſe legi-
tur. Atqui debet dari diſcrimen, quod ipſum infinuat gentium Do-
Ktor ad Hebr. I. v. I. Multifariam, multisque modis olim Deus lo-

quens Patribus in Prophetis, noviſſimè diebs iſtis locutus eſt no-

bis in Filio, quem conſtituit Hæredem univerſorum per quem fecit
& ſæcula.
Confirmatur 3. Deus ſuprema veritas nec fallere poteſt, nec
falli, atqui decepiſſet nos, & quidem in palmarem nos induxiſſet
Storom, ſi verus realis nobisque conſubſtantialis homo non eſſet.
rgo.
Argumentum ultim. Idque fortiſſimum, quod petitur ab omni-
bus vitæ mortalis Chriſti circumſtantiis, quæ omnes ad oculum
oſtendunt Chriſtum verum fuiſſe hominem, circumciditur enim,
à Magis adoratur, ſubditus eſt Parentibus, docet, patrat mira-
cula, dolet, triſtatur, lacrymas fundit, comedit & bibit more alio-
rum hominum, flagellis cæditur, crucifigitur, moritur. Quæreo
quis

64 Dogma Fidei. Chriſtus fuit verus Hoömo.

quis mentis compos hæc omnia meras ſenſuum ludifactiones fuiſſe
credere poterit. Hoc argumentum certè invictiſſimum ſemper 88.
Patribus contra Hæreticos viſum fuit. Audiatur S. ignatius Martyr
in Epiſtola ſua ad Trallianos. Obdurate igitur, inquit, aures ve-
ſtras, cuům vobis quispiam loquitur ſine ZEfſi Chriſto, qui ex genere
Davidis, qui ex Maria, qui verè natus eſt, edit & bibit verè
yerſecutionem paſſus eſt ſub Pontio Pilato, vert crucifxus, & mor-
tuus eſt, videntibus cæleſtibus & ſubterraneis: qui & verè reſur-
rexit à mortuis, reſuſcitante ipſum Patre ipfus. 1.
Occaſione citatæ Epiſtolæ D. Ignatii Martyris ad Trallianos quæ-
ritur, utrum hæc Epiſtola etiam genuinis Ignatii Epiſtolis ſit annu-
meranda.,. K. cum communi affirmativè. Septem enim Epiſtolæ ejus
genuinæ cenſentur. Prima ad Epheſ. quam ſcriptam ab ipſo ſcimus,
dum vinctus Romam tenderet. Secunda ad Mageſianos, in qua illos
ad obedientiam Damaſo Juveni licèt Epiſcopo præſtandam hortatur.
Tertia ad Trallianos de fugiendo Simone Mago, & hæc eſt illa,
quam citavimus. Quarta qua Romanos obſecrat ne deſtinatum ſibi
Martyrium impedire nitantur. Quinta ad Philadelphios de vitando
ſchiſmate. Sexta qua Smirnenſibus Verbi Incarnationem & mortem
perhibet: Septima demum qua Polycarpum Gloriæ Divinæ Zelotem
ſalutat reliquæ tres, quarum una ad B. V. duæ ad Joannem Evange-
liſtam à Criticis peritioribus communiter Apocryphæ cenſentur.

Proponuntur ac diluuntur Hareticorum
Argumenta.

Es minum dicuntur, ob apparentem & viſibilem, in qua appa-⸗

ruére hominis ſpeciem. Ergo pari modo ſentiendum eſt de
hriſto, item Chriſtus dicitur Filius Abrahæ, Filius David exinde,
quia illis erat promiſſus.
Secundò ille, qui tantùm factus eſt in ſimilitudinem hominum,
non eſt verus homo, ſed Chriſtus tantùm tactus eſt in ſimilitudinem
hominum, ergo Min p. in Epiſtola prima ad Philipp. v. 7. Chriſtus
factus dicitur in ſimilitudinem hominum, & habitu inventus ut

N Rgumentum I. In Scriptura Sacra etiam Angeli ſæpius filii ho-

homo. Et ad Rom. 8. Deus Filium ſuum milit in ſimilitudinem car-

nis peccati. Ergo &c.
Tertio

Tertiè
neminenm
em CMris
hot reſor

Qurt

indhocen

6 li ſun

Wer, er
Nvod cond
tun elt,
Ain M
W
luunſcre
Nenog
l miel
1,4 Cor.
nn da
itlerebant
Ungum p
dend
Uiinter
fornr n
hoon fleit
Giſeurrend
Lepti
Dko nobis
tunthmm ſ
Dro nobis

lſe x.
Celſendanr

„ Uu H

Mo⸗

lilackiones,
mum ſeme
lgnatis Ne
quit, Ao
, agui ex i
it 5 “
lifris, 0t

ο5⁵

Trallimeig

piſtolis ſta
im Eyibik
ab igole

nos, ingun
Andamn hut

& hec ell
Geſtinnmm

phios e Fin

onem n

Divinæ Zs
oannein Ein
L cenlentn,

orun

llehiuii
gtiencone
le
nen on⸗
n Gniine,
. V.,7. ,
nnen,
iluucdhe

6

Dogma Fidei. Chriſtus fuit verus Homo. 6 5

Tertiò Apoſtolus 2. ad Corinth. 4. v. 16. ait: Ieaque nos ex bos
neminem novimus ſecundum carnem & ſi cognovimus ſeciendum car-
nem Chriſtum z ſed nunc jam non novimus. Ergo Chriſtus ſaltem
poſt reſurrectionem non habet amplius veram carnem.
Quartèò Chriſtus nusquam B. V. Matrem ſuam appellâſſe legitur,
imòè hoc expreſsè negare videtur Matth. 12. v. 48. Qusæ eſt Mater mea,
& qui ſunt Fratres mei? Item Joann. 2. v. 4. quid mihi, & tibi eſt
Mulier, ergo Chriſtus non ſumpſit carnem ſuam ex Maria Virgine:
quod confirmant Hæretici ex illo loco S. Scripturæ, quod in ea na-
tum eſt, de Spiritu Sanéte eſt, ergo Chriſtus non eſt natus ex Maria,
ſed in Maria duntaxat.
Quintèò Chriſtus etiam ùt homo deſcendit de cœlis, ergo non
ſumpſit carnem ex Maria Virgine. A. p. Joan. 3. v. 13. Chriſtus ait:
Nemo aſcendit in cælum, niſi qui deſcendit de cœlo, filius hominis, qui
eſt in cœ lo. Et c. 6. V. 41. Ego ſum pani vivus, qui de cælo deſcendi.
I. ad Corinth. 15. V. 47. Frimus homo de terra terrenus, ſecundus
homo de cælo cœleſtis. Ex his textibus Hæretici ſupra allegati erroneè
inferebant, corpus Chriſti à cœlo delapſum eile, & per uterum B. V.
tanquam per canalem tranſiiſſe.
Sextò in vereri Teſtamento Angeli Patriarchis ac Prophetis fæ-
piùs in forma viſibili forma ac ſpecie humana comparuêre, & in hac

forma aſſumpta ad ſpeciem operationes vitales exercuêre, etiamſi

non fuerint revera homines, ergo etiam eodem modo de Chriſto
diſcurrendum eſt.
Septimò Chriſtus eo mode pro nobis homo factus eſt, quomodo
pro nobis factus eſt maledictum & peccatum, ſed Chriſtus pro nobis
tantuùm factus eſt maledictum & peccatum apparenter, ergo etiam
pro nobis factus eſt homo, tantuùm apparenter.
Octavò Chriſtus ipſe abominatur carnem, eâmque damnat I. ad
Cor. I5. v. 50e. Caro & ſanguis Regnum Dei non poſſtaebunt. Ergo
cenſendum eſtChriſtum carnem veram non aſſumpfſiſſe.
Ita Hæretici arguunt ex ſiniſtra intellectione ſcripturarum, quas
illi ex ſpiritu privato exponunt. Sed
NR. Et quidem ad I. Angelos quidem dici filios hominum ob for-
mam & ſpeciem viſibilem humanam, in qua comparuerunt in terris,
revera autem homines non erant, aut per Hypoſtaticam unionem
naturam humanam aſſumpſerunt. Interim tamen quanta inter Chri-
ſtum & Angelos non intercedit diſparitas? ubi enim Hæretici Ange-
lorum Nativitatem, locum, tempus Nativitatis, Parentes, Proge-
nitores, familiam legerunt? Quæ tainen omnia de Chriſto in Sor
cri-

„f

66 Dogma Fidei. Chriſtus fuit verus Homo.

Scriptura clariſſimè expreſſa ac expoſita inveniuntur. Secunda expo.

ſitio Scripturæ planè contorta, ac præter omnem naturalem ſignifi-
cationem eſt. Chriſtus dicitur in Sacra Scriptura ſemen Abrahæ,
ſemen Mulieris, filius Davidis, & fructus lumborum ejus. Semen
Mulieris & fructus ventris ejus, quæſo an iſta intelligi poſſunt, quèd
Chriſtus in hoc ſenſu ſit filius David, filius Abrahæ, quèd iplis ſit
promiſfus?
Ad 2. d. M. Ille non eſt verus homo, qui tantùm factus eſt in
ſimilitudinem hominum tantùm externam, & quò ad apparentiam
C. internam veritatis ac naturalium proprietatum n. Maj. & d. m.
Chriſtus factus eſt in ſimilitudinem hominum tantùm externam ac
apparentiæ N. internam veritatis ac proprietatum C. M. & N. C. hæc
ſecunda ſimilitudo interna veritatis ac proprietatis competit Chriſto.
Sic etiam Genel. 5F. v. 3. Adam genuiſſe dicitur Seth in ſimilitudinem
ſuam. Et Jacob. 5. v. 17. Elias dicitur homo ſimilis nobis paſſibilis.
Hoc itaque & non alio ſenſu dicit Apoſtolus Chriſtum factum eſſe
in ſimilitudinem hominum, id eſt, verè & quò ad ſubſtantiam nobis
ſimilem factum eſſe. Qui cùm in forma Dei eſſet, ſemetipſum exi-
nanivit, formam ſervi accipiens.
Ad tertium dico, ſiniſtram hanc eſſe omnino interpretationem,
allegatus enim Apoſtoli textus hunc ſenſum habet interprete Eſtio,
quèòd quidem Diſcipuli Chriſti aliquando gloriæ ſibi duxerint, & in
hoc fuerint gloriati, quèòd aliqui Chriſti ſint conſanguinei, quod
intelligitur per illa verba: Etſi cognovimus ſecunaum earnem Chri.
ſtum. Nunc verèò perfeétiones redditi, ac carnis affectibus omninò
mortui non ampliùs judicent, in hoc eſſe gloriandum, ſed potius
in adimpletione voluntatis Divinæ, ac præceptorum Chriſti, juxta
illud: Mater mea, & fratres mei hi ſunt, qui verba mea audiunt,
& faciunt.
Ad quartum R. etiamſi Chriſtus B. Virginem nunquam Matrem
ſuam expreſſis verbis in Scriptura dixerit, nihilominùs tamen hoc
clarè exprimit in ſuo Evangelio Divus oannes: Stabat autem juxta
crucem gEſu Mater ejius, & cùm vidiſſet gEſus Matrem, & Di-
ſèipulum ſtantem, quem diligebat, dixit Matri ſaæ Mulier ecce
Filius tuus. Ecce trina vice unico in textu Matris nomen B. V. tri=
buitur, quòd autem Chriſtus nunquam expreſsè uſus fuerit Matris
vocabulô;, ratio eſt: ait S. Epiphanius hæreſi 79. Ne errandi occa-
ſionem aliquibus daret. Ad textum allegatum primum N. Chriſtum
nequaquam per illum negâſſe ſe habere Matrem, & fratres, Id eſt,
conſanguineos, ſed tantùm voluiſſe per hoc dictum, illam perſum-
ptionem,

ptionetn
udierun
Natum.
fratres c
Chriſtus
mea, &
nei, gui
Lue. II.
Lenter,
mo beat
tunn de⸗
nege
wibi
dum DB
bat olten
gunente
ele giſti⸗
lmer,
lhin era
Inlaper,
batur p
Witur.

A
18 dein
ccelo de
manæ,
let Shl
tlone ſas
ſt, tqu
Kunn de
Kioc
Datoræ
Gilline

Ad
dus ex:
Angelu
aye
igey

no.

Lechnctel
turalen
ſemen An
im ejns. Ne
gi poſſunt,
e, gud in

üim kachos
20d Monre
n. Mi. &
um enteton
ompetit
in ſimiufr
8 nobis
tum füdhnn
öbſtantim
ſeinetihin

terprettin
inenhtee
duxeriot,
laoginei
m uminl
ſeckibus on
men

ungvanm N
ibs tumdl
t aut
lutren, ,
4: Al,,
otnen 1
15 ſeit i

4
N

Dogma Fidei. Chriſtus fuit verus Homo. do

ptionem elidefe, ac corrigere falſam Judæorum perſuaſionem, qua
judicârunt Chriſtum cæterorum hominum more ex B. Virgine eſſe
natum. Secundò non inſinuabat Chriſtus, ſpirituales Parentes ac
