Matth. c. 25. V. 17. Nolite putare, quoniam veni ſolvere legem, aut
Prophetas, non veni ſolvere, ſed adimptere. Ex quibus clarè de-
duci videtur non tantùm Chriſtum, ſed etiam Apoſtolos, quos ſibi
ſimillimos Chriſtus volebat, leges Moſaicas etiam ceremoniales ad
amuſſim, ac exactè obſervâàſſe. Quid enim eſt, quod dixit Eſus:
non veni ſolvere, ſed adimplere. Ut doceret (eſt doctiſſimum Al-
phonſi Toſtati * Albulenſis Epiſcopi reſponſum) Diſcipulos ſuos non
eſſe contemptores legis, ſed ut ſervarent eam, cùm ipſe, qui erat Ma-
giſter illorum, ſervaret illam. Nam ipſe volebat, ut qualia ipſe face-
ret, talia & ipſi facerent; unde dixit: exemplum dedi vobis, at quem-
admodum ego feci, ita & vos faciatis. Joann. 13. ſuo etiam ſuf-
fragatur teſtimonio Orator Aureus ſuper citata Matthæi verba: non
veni ſöolvere &c. Ut Diſeipulos ſuos bis verbis ad ſuum provocaret
exemplum, ut ſicut ipſe omnem legem implebat, ſic & illi ſtuderent
implere. Quod utique non præſtitiſſent Apoſtoli, ſi in aliqua lege
Ceremoniali à Chriſto diſpenſati fuiſſent. Pro hac Sententia ſtat Ire-
næus I. 4. c. 2. Tertullianus lib. de Pænit. Auguſtinus in Quæſt. novi
Teſtamenti Q. 69. Cornelius à Lapide in Marth. c. 5. cum quibus ita
licet, & quidem ſolidè argumentari. Chriſtus nunquam ſecum ipſo
in aliqua lege Moſaica, etiam duntaxat Ceremoniali diſpenſavit, ut-
pote qui non venit ſolvere legem, ſed adimplere, ergo neque cen-
ſendum eſt, ipſum diſpensâſſe cum Apoſtolis, ne per hoc contra ſe
concitaret judæos, aut illis infirmis ſcandalum præberet.
Contra hanc Sententiam adducitur textus Evangelicus Matth. 15.
v. 2. quare Diſcipuli tui transgrediuntuar traditionem Seniorum,
non enim lavant manus ſuas, cum panem manducant. Sed
P 2 5 ee Ne-

116 Dogma Fidei.

B. Negandé abſolutè lotionem manuum antêé commeſtionem

fuiſſe legem Moſaicam Ceremonialem, ſed tantummodo traditio con-
ſuetudine Phariſlæorum introduéta. Ita Cornelius à Lapide diſſertis
verbis. Hac autem conſuetudo, ut conſuetudo, non vero ut lex fuit
habita (lex enim nihil tale præſcripſit) ſed à religioſis imo ſuperſti-
zioſis Phariſais inſtar legis fuit introdacta, & more recépta. Hinc
redarguens eos Eſus, ait illis: qaare & vos fransgredimini Man-
datum Dei propter traditionem veſtram. Matth. I5. V. 3. Arabicus le-
git: propter Statuta veſtra. Quaſi diceret juxta ſæpè laudàtum Cor-
nelium Veſtræ traditiones ſpernunt, violàntque legem Dei, ergo

erroneæ ſunt, impiæ, Deo contrariæ, nec oblervandæ fruſtra ergo

accuſatis meos Diſcipulos, quèòd eas non ſervent. Ut autem ſe ſuòs-
que Diſcipulos ab ompi ſuſpicione liberaret, palam edixit: Matth. I5.
V. 20. non lotis manibus manducare non coinquinat animam.
* Alphonſus Toſtatus Abulenſis Epiſcopus factus ex Doctore &
„ Presbytero Salmanticenh natus eſt in oppido Madrigali, obiitque
„ in Sede ſua Epiſcopali An. 1454. æt. tantùm 40. ſcripfſit nihilomi-
„ nùs doctiſſimos in univerſa Biblia Commentarios ſubinde in 27. To-
„ mos editionis Venetæ redacdtos An. 1596. apud Seſſas Fratres ſub
„ ſigno cati murem in ore geſtantis.

Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica XXIII.

An Chriſtus Dominus cum Diſcipulis rigidißimam
paupertatem absque omni Dominio & ſure
proprietatis obſervaverit

Fe queæſtio, uti & illa, quam cum Theologis in Tracét. Ge
Jure & Juſtitia examinavimus, an ſimplex & licitus uſus facti
öit ſeparabilis à Dominio, magnam olim in Eccleſia contro-
verliam, & ingentes excitavit turbas, uti videre licet apud Brietium
ubi de joanne XXII. ſcribit: Certum autem eſt, Chriſtum in terris

degentem perfectiſſimam coluiſſe paupertatem. Hanc jam ab incu-

nabulis ſibi lectiſſimam copulavit ſponſam, ſecumque à cruce, in qua
non habuit, ubi caput reclinet, ſepulchro, quod alienum fuerat in-
tulit. Quæſtio ergo duntaxat eſt, an talis Chriſti fuerit paupertas;
ut nunquam unà cum diſcipulis ſuis alicujus rei Dominium ac pro-
prietatem habuerit. In hoc puncto etiam ter coronata Summorum
Pontificum capita non ejusdem videntur aliquibus mentis eſſe. ⸗
colaus

oluns eni
Krumpaun
Ferd ſoan
Gicthril
mnoruen DP
ihſe etian
Cotndon
Der Aa
omnis ke
mmus aute

in terr

Dominin
bamnus.
W cibos
maritane
ellnias
ſcgerent
ducent h
furta con
ehantur.
tor, iliu
lepii C
Mont

Videma

bantur
lls per
Eit, 0
lta etia⸗
ckant Pr
um eſt
Omnes
In om
Mropriet
ler D
c ropr
orem.
Afne,

cotonet
000 traltiet
A Laite di
nveri itle
nalit imſ
e eettt
greliniß l
V. 3, Aaki
epelauchumd
ſegem Dei
ande ktllut
UIt auten e
dixit: Mint
Animan,.
tus es Dolin
adrigal, i
ſerier itie
lobince inenl
deſſis fun

W.
6n

ogis in
ſecitus lot
Pecleſi- n
et puc Dini
priſtum n 1
ne un l⸗
acruck, 1
jepum ien
verit uue⸗
jnium
ömipiu

enß e,

Duplex eſt in Chriſto Natura Divina & Humann. 117

colaus enim IV. in capit. exiit. de verb. ſignif. aſſerit Salvatorem no-
ſtrum paupertatem habuiſſe omni humano Dominio expertem, econtra
verò oannes XXII. in extravagante ad Conditorem illum damnat, qui
dicit Ohriſtum nullius rei proprium habuiſſe Dominium. Sed graviifi-
morum Doctorum Judiciéô facile hæc complanatur controverſia,. Et
ipiæ etiam Summorum Pontificum ad ſpeciem contrariæ ſententiæ
componuntur. Dicamus ergo cum Nicolao IV. Chriſtum Dominum
per aliquod vitæ ſpatium talem obſervâſſe paupertatem, quæ omne
omnis rei temporalis excluderet Dominium ac proprietatem. Dica-
mus autem etiam cum Joanne XXII. Chriſtum Dominum aliquo ſuæ
in terris converſationis tempore aliquod habuiſſe cum Apoſtolis ſuis
Dominium. Hoc poſterius haud difficulter ex ipſo Evangelio pro-
bamus. Joan. 4. habetur, diſcipuli enim ejus abierant in civitatem,
ut cibos emerent, dum interim Chriſtus ad puteum Jjacobi cum Sa-
maritana ſermocinationem inſtituebat, ſed unde emerent, niſi pee-
cunias quasdam ad neceſſariarum rerum coëmptionem deſtinatas poſ-
ſiderent? & Matth. 6. dixit Chriſtus: unde ememus panes, ut man-
ducent hi? porro hujus aſſerti veritatem Sacrilega Judæ IIcariotæ
furta confirment. Quia fur erat, & loculos habens, ea, gqud Mit-
tebantur, portans. Si fur erat Judas, ergo erat Juris alieni viola-
tor, illius ſeilicet, quod Chriſtus Dominus tanquam Apoſtolici Col-
legii caput in illa habuit, quæ à Doctrinæ Evangelicæ ſequacibus
ſpontè fuerunt oblata. Clariſſimè hanc in rem Divus Auguſtinus.
Videmus ipſum Chriſtum Dominam babuiſſe loculos, gquo ea da-
bantur, quæ mittebantur, ut ſervari poſſent ad aſus Pro tempore
neceſſarios. Nec illud anxium te reddat, quèd Paupertati Salvato-
ris per hoc aliquid de perfectione decedat. Nihil decedit, ſed acce-
dit, oportebat enim Chriſtum ſicut in omnibus reliquis virtutibus,
ita etiam in paupertate, ſele omnibus, qui paupertatem aliquando
erant profeſſuri perfectiſſimum exhibere exemplar. Jam autem cer-
tum eſt, nec convenire, nec moraliter loquendé fieri poſſe, ut
omnes omnium Religioſorum ſtatus talem profiteantur paupertatem,
quæ omne rerum temporalium in communi excluderet Dominium &
proprietatem. Neque fini & inſtituto plurimorum id competeret,
licèt ergo demus rigidiorem eſſe paupertatem, quæ omne Dominium
ac proprietatem excludat. Non tamen ſequitur eo ipfo eſſe perfe-
Gtiorem, perfectio enim paupertatis non ex rigoris intenſione, ſed

ex fine, cui ſubordinatur, eit metienda.

P 3 Quæ-

Dogma Fidei

Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica XXIV.
An Chriſtus Paßionis ſuæ tempore potiſimum Da-

mones incertos de Diwinitate ſua reddiderit?

118

exordio Tractatûs Scholaſtico Theologici de Incarnatione
Quæſtio movetur inter Theologos, an aliqua creatura v. g.
☛ Kngelus etiam perfectiſſimus, & in intelligendo perſpicaciſſi-
mus ſolo naturalis rationis lumine ſecluſa revelatione Myſterii Incarna-
cionis poſſibilitatem, aut etiam exiſtentiam cognoverit, aut coghoſcere
potuerit. In negativam ſententiam abit Theologorum torrens, cujus ra-
tiones ſunt plurimæ, quas copiosè ſatis privato noſtro dedimus audito-
rio, quibus adducendis nullus hic vacat locus, neque direétè ad præ-
ſentem id ſpectaret Quæſtionem, quam cum 88. PP. communius affir-
mativè reſolvo, & dico, Dæmones quantumvis de Divinitate Chriſti
Paſſionis & Vitæ ejusdem tempore ſuſpicionem conceperint, nullam
tamen de eadem certitudinem habuiſſe, quemadmodum enim ſe ſua-
que hoſtibus prodidiſſe rarèò ſine prodentis exitio contigit, perſo-
nam verò fuam coram hoſte diſſimulaviſſe ſœæpe difſimulantis & plu-
rimorum ſaluti conduxit. Si cognoviſſent, ait Doctor Gentium, Apo-
ſtolus, nunquam Dominam Gloriæ crucifxiſſent, ex quibus verbis
SS. PP. nominatim Hieronymus in Daniel. Ambroſius I. ad Cor. &
Auguſtin. dicta Q. 66. non tantùm Judæorum de Divinitate craſſam
quidem & culpabilem deduxère ignorantiam, ſed etiam Dæmones,
ſi certam de Chriſti Divinitate notitiam habuiſſent, nunquam Ju-
dæos ad tantùm facinus inſtigaturos fuiſſe aſſeverant. Id ipſum Pa-
tris æterni Veritas Sapientia Incarnata teſtari videbatur, dum Satel-
litum cohortem in horto Getſemani ita allocuta eſt: Hæc &ſt hora
veſtra, & poteſtas tenebravum. Luc. 22. volunt enim SS. PP. per
poteſtatem tenebrarum Chriſtum ſtygios intellexiſſe tenebriones? &
meritò horum poteſtatem, poteſtatem tenebrarum vocavit incarnata
Sapientia, quia prout Magnus Leo in hunc locum de Judæis loqui-
tur: Non intelexerunt lucis Authorem, nec lucentem in tenebris
lucem comprehenderunt. Atque hoc ipſum Divinæ Sapientiæ, cùm
nos redimeret, arcanum fuerat, quod & facultatem inſtigatoribus
malis Siritibus dederit, ut ſeſe patientem excruciare poſſent,
Divinitatis ſuæ Elendorem celatum voluerit, at etiam vellent? its
pro hac ſententia pronuntiat, Serm. 9. de Paſſione Domini idem M.
Orator & Summus Pontifex Leo: Neque intellexerit (Diabolus
nempe)

nenpe)
dehi
er elue
Rop
Mun in ck
Gvollenir
un igen
Dei ten e
npantun
imerfecl
ppn doe
id
lee l.
et eſi 4
mleni5
ence grat
es e. M.
ge ſua det
Dei er, ,
Menſium 5
lelge⸗
ut, tuin
Ais
Madonen
Boriola

UI.

Ndident:

de Iyumii
lun genni
do pefſien
Mylerühnen
t, Atecgit
torrend tinn
Gedlintgand
e irellenn
Commpinii
Divioiune
Leperilt,
Cun eninel
contigit,
mblaotis d
rCentinn
ex nihig

ſns 1.40.

wiitate a
etiumn ⸗
t, Dundi
4 I
atur, n
: Me
tevebrihns,
wenit ine⸗
Ee irtl
teyn 14
iene,
en inlien,
ian Nn
m teſ,
Doninite⸗

1M

Duplex eſt in Chriſto Natura Divina & Hamang. 119

nempe) quòd ſæviendé in Chriſtum ſaum deſtrueret Principatum
zd malitia nocendi avidus dum irruit, ruit, dum capit, capitur,
& perſequendo mortalem incidit in Ssalvatorem.
Si opponitur Tartareos Spiritus neſciviſſe quidem genus huma-
num in cruce reparandum eſſe, ſciviſſe tamen Chriſti Divinitatem,
quod ſentire videtur D. Thomas 3. p. Q. 44. a. I. ad 2. dum inquit:
Non ideò Dæmon Chriſtum udaæis crucifigere perſuaſit, quia Eiltum
Dei non eſſe nutavit, ſed quia morte illius non prævidit ſe eſſé da-
mnandum. Reſponderi debet, S. Doctorem intelligendum eſſe de
imperfecta notitia, quam declarat ipſum Verbum putavit. Quod
ipſum docuit D. Hieronym. in c. 8. Marth. Dæmones ſaſicari magis
Filium Dei, quàm nſſe intelligendi ſunt. Aſſentitur Ven. Beda in
Luc. 14. per Anorez potentiam vel intellexit, vel potinus ſuſpicatus
eſt eſſe Filium Bei. Non certam itaque de Divinitate notitiam habuère
maligni Spiritus, ſed ſuſpicionem duntaxat. Unde veritatis experi-
endæ gratiâ non contenti JESIIM in deſerto tentâſſe. Si Filius Dei
es &c. Matth. 4. etiam Paſſionis tempore (ſenſus eſt D. Athanaſii)
de ſua perditione ſolliciti judæos ad blaſphema verba: di Pilius
Dei es, deſcende de cruce incitaverunt. Stringat ac claudat Hypo-
nenſium Præſul Quæſtionis præſentis concluſionem. Chriſtus, ait
ille l. 9. de Civit. C. 4. Tantum innotuit Dæmonibus, quantum vo-
luit, tantum autem voluit, quantum oportuit. Atqui oportuit ne
citiùs illis tanquam hoſtibus plenè innoteſceret, quàm ad conſum-
mationem perducto noſtræ Redemptionis opere abdita inferni Victor
glorioſus ſubintraret, ergo.

Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica XXV.

In cujusnam domo Chriſtus ultimum ſuum cele-

braverit Paſcha?

Pinatur S. Damaſcenus Orat. de Aſſumptione B. Virginis &
6alii quidam Dominum illius domũs fuiſſe oannem Apoſto-
E lum Zebedæi Filium, qui ex venditione Paternorum Bono-
rum coêëmptam domum uſibus Chriſti, Deiparæ, & Apoſtolorum
deſtinavit. Unde dum Chriſtus moriens Matrem Diſcipulo com-
mendavit, ex illa hora accepit eam Diſeipulus in ſua. Joann. 19.
v. 27. videlicet in ſua prædia. Sed refellitur hæc ſententia à S. Au-

guſtino tom. 3. tract. LI9. in Joannem fol. 585. Num. 3 ad finem,
qui

120 — Dogma Fidei.

qui præfatum textum ſic exponit: Suſcepit eam Diſeipulus in ſua non
prædia, qua nulla propria poſſidebat, ſed offic5ia, quæ propria diſpen-
ſatione exequenda curabai. Deinde Diſcipuli omnia reliquerant, &
ſi proprias habuiſſent domos, certò rogàâſſent Chriſtum, ut eò veni-
ret. Iaſuper Joannes miſſus fuit cum Betro ad Dominum. domùs, ut
Magiſtri voluntatem eidem intimaret.
Communior tamen Sententia, & recepta traditio eſt, domum,
in qua ultimum Chriſtus Paſcha peregit, pertinuiſſe ad Mariam Ma-
trem Joannis cegnomento Marci non Evangeliſtæ, qui ſimpliciter Mar-
cus vocabatur, ſed Joannis, qui cognominatus eſt Marcus, & erat
Conſobrinus Barnabæ, ùt legere eſt in actibus Apoſtolorum c. 12.
v. 157. & C. 4. ad Coloſ. v. 10. fuitque Socius Pauli & Barnabæ in propa-
gatione Evangelii, & in hac domo latuerunt Apoſtoli poſt mortem
Ohriſti, ibique Chriſtus poſt Reſurrectionem ipſo Paſchatis die ve-
ſpere eis apparuit: ibique orantes Apoſtoli receperunt Spiritum §8.
in Pentecoſte. Ad hanc domum etiam ſe recepit Petrus è& carcere He-
rodis per Angelum liberatus, tandem hæc domus dicitur conſecrata
eſſe in Eccleſiam. Ita cenſent Alexander Monachus, Baronius, Jan-
ſenius, Suarez, favétque huic Sententiæ D. Gregorius.

Error Monothelitarum

Negantium in Chriſto duplicem voluntatem &
Operationem.

AT amputato unoe Hydræ capite mille pullulant alia, ita ſup-
preſſis & debellatis etiam Hæreſum Monſtris identidem alia
AArefſultabant pravitatis germina. Definitum fuit in Concilio
Epheſino ſub Cæleſtino Papa unam eſſe in Chriſto Perſonam, contra
Eutychen autem in Concilio Chalcedonenſi duas in Chriſto eſſe Natu-
ras. Et ſopiti videbantur quidem, non tamen erant, errores; Nova
enim temeritate caput extulit impietas, atque ex duplici hac defini-
tione occaſionem novam Hæreſim fabricandi accepit, negantem duas
eſſe in Chriſto voluntates & operationes. Inde latenter redibat ſup-
preſfus Eutychis error, cùm unicam in Chriſto palam aſſerere non
auderent naturam, unicam in eo voluntatem & operationem unicam
Divinam, non verò Humanam aſſerebant. Inde factum, ut à volun-
tate unica aſſerta in Chriſto hi Hæretici Monothelitæ vocarentur.
Dux hujus exroris fuit Theodorus Pharanitanus Epiſcopus circa nn.
rI

Chriſti ⸗
Datronos
lianum,
gulin ſes
Iui ad l
,Cuth. M
Chr con
Lohhron
illigten
objeei,
nunt con
amn ila
Dublico
ckrum,
ſeoporun
Primarii
Eeſtiſe
ſiſieet ⸗⸗
Uentinnoe
& Oeeun,
Leprti,
tum The
aor C
Klidei
dris in
tondum
condem
condita
Kopern
lerbant,
ddniß

ipulunni
44 horiti
iteligen
tum, uthr
linum doni

tio ett, dn
e 20 Marin
i ſonplictel
Martus, A
oſtolotume
Barntbenn
toli pot n
Palehati er
erunt Nirin
trus ecatden:
gicitur oonſen
, Dironie
ius

m
luntaent

lant Ai, 11
is ikeniie
fii n
derlonen, dt
Chritoeſen
, eroihj
apliet in
, negile,
enter lelt
Ham enn
rtionene,
tum, n⸗
ns n

Duplex eſt in Chriſto Natura Divina & Humana.

Chriſti 622. magnam Orientis partem infecit hic error, mulktôsque
Patronos nactus eſt, inter alios Sergium Epiſcopum Conſtantinopo-
litanum, Cyrum Phaſidis, ac poſtea Alexandriæ Epiſcopum, Pyrhum,
qui in ſede Conſtantinopolitana Sergio proximè ſucceſſerat, Paulum,
qui ab Imperatore conſtante poſtmodum intruſus fuerat in Pyrhi lo-
cum. Macarium Patriarcham Antiochenum, ita, ut tres Patriar-
chæ conſpirarent ad fidem evertendam. Unus è& Patriarchis defuit
Sophronius Hieroſolymitanus Epiſcopus, qui ſe ùt validiſſimum tribus
iſtis repagulum, verbis ſolidiſſimisque ſeriptis validiſſimè ac conſtanter
objecit. Imèò hanc hæreſim etiam ipſi Imperatori Heraclio ſuggeſſe-
runt conſulti hac de re Cyrus, & Sergius, ita quidem, ut ſenten-
tiam illam Heraclius de una in Chriſto voluntate, & operatione una
publico edicto vulgaverit, quod Ecteſim ſeu fidei expoſitionem vo-
cârunt, quàâmque Sergius poſt Conſtantinopoli coactam ſuorum Epi-
ſcoporum Synodum Imperatoris Authoritate toto ſpectante populo
primarii templi S. Sophiæ foribus affigit. Graſſabatur hæc Hæretica
& peſtifera lues per orientem annis quinquaginta & octo, ab anno
ſcilicet 622. usque ad annum 680. quo anno ſub Agathone S. P. Con-
ſtantinopoli ad profligandam hanc Hæreſim inſtitutum fuit Generale
& Oecumenicum Concilium Præſidentibus in eo Apoſtolicæ Sedis
Legatis. Interfuit huic Concilio cum 289. Epiſcopis juxta compu-
tum Theophani aut 170. juxta Photium lib. de Synodis. Ipſe Impe-
rator Conſtantinus Pogonatus Princeps Keligioſiſſimus ut Eccleſiæ,
& Fidei Defenſor. Cœptum eſt hoc Concilium ſeptimo Idus Novem-
bris in ipſo Palatii Secretario, cui quia in altum porrecto & in ro-
tundum commurato Trullas ſive Wulla nomen erat. Examinata, &
condemnata fuêre in hoc Concilio impia Monothelitarum Dogmata,
condita dein Catholicæ Fidei formula, qua duas Chriſti voluntates
& operationes, humanam & Divinam inconfusè Concilii Patres præ-

dicabant. Acta hujus Concilii fuere etiam confirmata à Leone II.
S. Pontifice.

₰ℳ (0) o⸗
DOGMA FIDEI.
Contra Monothelitas. Duplex in Chriſto eſt vo-

luntas, duplex operatio.
E Robatur Primò in Chriſto 8. Scriptura diſertè diſtin-

—
„
—

RE

G =. guit voluntatem Divinam à voluntate humana: ergo
O duplex in Chriſto datur voluntas Divina & humana.
S A. p. ex claris ſcripturæ teſtimoniis Joan. 6. v. 38.
W Deſcendi de cœlo, non ut faciam voluntatem meam,
20 ſed voluntatem ejus, qui miſit me. Matth. 26. V. 39.

S 1. . . Sc-.
Pater mi, ſi poſſibile eſt, tranſeat a me calix iſte, verumtamen

₰

non ſicut ego volo, ſed ſicut tu. Luc. 22. v. 24. Verumtamen non

mea voluntas, ſed tua fat. Ex quibus textibus ſic argumentor:
Diſtinguit locis citatis Chriſtus voluntatem ſuam à voluntate Pa-
tris, atqui ſuam voluntatem Divinam à voluntate Patri diſtin-
guere non poterat, quia eſt omnino eadem: Ego & Pater unum ſu-
mus. Joan. 10. v. 30. & quorum uoa eſt eſſentia, eorum etiam una
eſt voluntas, ergo diſtinxit ſuam voluntatem humanam à voluntate
Divina. Subſumo: ſed ſi ſic tunc duplex datur in Chriſto voluntas,
& non tantùm una Divina. Ergo duplex in Chriſto admittenda eſt
voluntas Divina & humana. Citatos Sacræ Scripturæ textus lucu-
lentidimè in rem noſtram interpretantur Sancti Patres Gregorius
Nylſſenus libro contradictionum contra Apollinarem. Sanctus Atha-
nalius libro de Incarnatione contra Arianos. Sanctus Ambrofius lib.

10. in Lucam Num. 59 & 60. Sanctus Auguſtinus lib. 2. contra Ma-

Ximinum c. 20. audiatur ex omnibus S. Athanaſius: cujus formalia
loco citato ſunt hæc, cùm ait: Pater ſi poſſibile eſt tranſeat a me
me calix iſte, verumtamen non mean voluntas, ſéèa tua ſal, & ſpi-
ritus quidem promptus eſt, caro autem infirma, auas voluntates ibi
oſtendit alteram humanam, quæ eſt carnis, alteram Divinam, quæ
eſt Dei, ſiquiaem hbhumana ob infirmitatem carnis deprecatur, Di-
vina autem ejus voluntas prompta eſt. Quid lueulentius?
II. In Chriſto ſunt duæ diſtinétæ naturæ, ùt præcedens Dogma
Fidei docet, Divina & humana: ergo quælibet natura habet ſuas in-
confuſas, & inpermixtas proprietates; imèò aliunde melius non oſten-
ditur naturas confuſas & permixtas non eſſe, quàm ex proprietatibus,
quæ inpermixtæ manent & inconfuſæ; unde M artinus Primusin Conci-
lio Lateranenſi iſtud ex Baſilio dictum profert, quorum operatio una eſt.

horum eſſentia una eſt. Et S. Joannes Damaſcenus I. 3. de orthodane
e

Deoma

ſce cr lſ.
iy ee altiu/
hrum quo
tlet a
tio actuun
ſeut in Chl
her eſe ge
II. C.
ndit, elu
Hicmi non
Alluiſe in
ferengam e
Prellt 8.D.
, dolunt
lueo nutar
Guabus vo
ltu lrine
ſo prerer
1 AHumpſt
Der peccatun
Verba funt
liun ej nen
ſuntun n.
ed enin
IV. br
Iplieen V
124. hle
ſiſu mn
,1. N
1 ien 4
r hoe 10
Dentam
land hotdi
ſhline
Etgo erat
it
Ententr
INl rn
gul D⸗

iſto dH

diſerte d
hummmue
jim C hun
onn b.
jtatini u
atth.2,,1
,veruntm
rumtuni
7rgorett
VoOlvnu!
e Dlti Cl⸗
Pater ulb’
rumn etimn
m ² Wunt
gſto wlun
AGmittene
tr teitis r
Nres Cget
Sanlliedi.
Anpbreſu'
2. CN
aſns in⸗
nuſeni,7
Golunti 1
iniunn/
Nreunt ,
tius
elen if
l
roren
rimnvon
Gnn
le N 6

Dogma Fidei. Duplex in Chriſto eſt voluntas, duplex operatio. 123

fide c. 15. Cùm itaque, ait, duæ in Chriſto naturæ ſint, duas quoque
in eo actiones dicere neceſſe eſt, quorum enim diverſa natura eſt,
horum quoque diſpar eſt actio. Porro etiam humanitas Chriſti non
eſſet perfecta, ſi propriâ careret voluntate & operatione. Item con-
ditio actuum eſt, ut ſequantur naturam ùt principium quo. Ergo
ſicut in Chriſto natura duplex eſt, ita & voluntas, & operatio du-
plex eſſe debet.
III. Chriſtus in ſacris litteris turbatur, triſtatur, lachrymas
fundit, eſurit, ſiſtit &c. atqui hæc omnia ſine humana voluntate ex-
plicari non poſſunt. Ergo. Pariter Joannis I. v. 43. legitur Chriſtum
voluiſſe in craſtinum ambulare in Galilaam. Atqui hoc pariter re-
ferendum eſt ad voluntatem humanam. Quod utrumque clarè ex-
preſſit S. Damaſcenus lib. de duabus voluntatibus Num. 8. Divinæ,
ait, voluntatis non eſt cibi, potusque appetitio, ac velle locum ex
loco mutare & ſimilia, ſed humanæ. Idem S. Damaſcenus orat. de
duabus voluntatibus Chriſti, hoc, vel ſimili argumento Monothe-
litas ſtringit: Verbum aſſumpſit humanam voluntatem: ergo in Chri-
ſto præter voluntatem Divinam debet admitti etiam humana. A. p.
Id afſumpſit Verbum Divinum, quod ſanavit, atqui ſanavit noſtram
per peccatum ſauciam voluntatem. Ergo. Ita S. Damaſcenus, cujus
verba ſunt ſequentia: Si non aſſaumpſit humanam voluntatem reme-
dium ei non attulit, quod primum ſauciatum erat: quod enim aſ-
ſumptum non eſt, nec eſt curatum, ut ait Gregorius Theolous, &
quid enim offenderat niſe voluntas?
IV. Probatur ex duplici loco Sacræ Scripturæ in Chriſto dari
duplicem voluntatem. Primus habetur in Evangelio S. Marci c. 7.
v. 24. Iude ſurgens (Chriſtus) abiit in fines ri, & Sidonis, & in-
greſſus domum neminem voluit ſéèire. Alter apud S. oannem c. 7.
v. 1. Poſt hæc ambulabat gEſas in Galilaam, non enim volebat in
Judæam ambulare, quia quærebant Judæi eum interficere. Ex utro-
que hoc loco validiſſimum contra Monothelitas confici poteſt argu-
mentum cum S. Maximo tom. 2. pag. 178. & ex primo quidem cum
codem Sancto Doctore ſic licet arguere: voluit Chriſtus latere, &
non potuit, ſed de Divina ejus voluntate, cui omnia poſſibilia ſunt,
iſtud intelligi non poteſt, ergo intelligi debet de humana voluntate,
ergo erat in Chriſto humana voluntas à Divina diſtincta, ac latere
voluit quatenùͤs homo; non quatenùs Deus erat. Ex ſecundo au-
tem textu hoc modo argumentatur idem Sanéctus Maximus: Chriſtus,
quâà naturâ ambulabat, eâdem naturàâ voluit, & noluit ambulare,
atqui procul dubio ſecundùm huma naturam ambulabat: ergo
2 ex

124 Dogma Fidei.

ex voluntate humana voluit, aut noluit ambulare: ergo human
fuit in Chriſto voluntas. .
Concludo totum Verbis Concilii Generalis ſexti act. 18. queis
non tantùm hoc, ſed & duo præcedentia Fidei Dogmata credenda
fidelibus luculenter proponuntur. Unum eundémque Chriſtum Fi-
lium Dei unigenitum in duabus naturis inconfusè, inconvertibiliter,
inſeparabiliter, indiviséè cognoſcendum, nusquam extincta harum
naturarum differentia propter unionem, ſalvâque magis proprietate
utriusque naturæ non in duas perſonas partitum, vel diviſum, ſed
unum eundémque unigenitum Filium Deum, Verbum, Dominum
IEſum Chriſtum, ſuxta quod olim Prophetæ de eo, & ipſe nos Do-
minus [Eſus Chriſtus erudivit, & Sanctorum Patrum nobis tradidit
Symbolum, & duas naturales voluntates in eo, & duas naturales ope-
rationes indivisè, inconvertibiliter, inſeparabiliter, inconfusè ſecun-
dùm Patrum Doctrinam eſſe prædicandas.

Quædam Monothelitarum àrgumenta proponuntur
ac ſolvuntur.

I. S. Gregorius Nazianzenus oratione 36. dicit: Chriſti volun-
tatem non futſſe Deo contrariam, quia tota Deificata fuit. Ergo
una eſt in Chriſto tantàùm voluntas, & quidem Divina.
II. S. Athanaſius libro de ſalutari Chriſti adventu ait: Chbriſtum
fuiſſe ſene carnalibus voluntatihus, & cogitationibus humanis, Juia
Jolius Divinitatis voluntas in eo fuerit.
III. S. Gregorius Nyſſenus contra Eunomium ait: Divinitatem
per cortus, quod induit, hominum omnium ſalutem operari ,ut pro-
pria ſit carnis perpeſſio, Dei autem operatio. Ita refertur in actis
ſynodi ſextæ aét. 12.
IV. S. Cyrillus lI. 4. in joannem affirmat: Chriſtum unam quam-
dam cognatam operationem per ambas naturas oſtendiſſe. 2
V. S. Dionyſius lib. de Divinis nominibus: Unam in Chriſto di-
cit eſſe actionem Deivirilem.
VI. Ubi una eſt perſona operans, ibi una eſt operatio, nam
actiones ſunt ſuppoſitorum. Sed in Chriſto unica eſt Perſona operans,
ergo & unica operatio.
VII. Humanitas in Chriſto fuit duntaxat organum, & inſtru-
mentum Divinitatis, atqui organum, & inſtrumentum non habet
operationem propriam, & diſtinctam ab operatione cauſæ princiga-
18 „

1

s, iti calad
hente inprel
VII. Si
Uer le biſee
ellgiebat,
1. Adl

EElcolligi

Olontatetn
Chriſto fuit
Ioi volunt
t: ggo ex
Ei preter
la, non cnin
Ded won cor

AII.
Voluntates 4
lus, gu
t Eanctus 0
luntaten
Uten Chriſti
thionen
Mlnn omnes
enberur.

AdIII.
nDirinitar
certum
un derat

In, bin ne

WIV.
Penis, tur
Liumane,
lendtic,
fütinein
nan:
dait:

— =⸗

Vatiren S
t, lel

etgo in

ti in
gmat Cen
ne Chritnn!
Nconrenthl:
ektiochu nn
6gs prontt
el Cirion:
umn, Donin
& pEah
n nobis ni
8 Datorlä
nconfuselen

Topohunn

Cryi 1
te fult⸗ li
2
iit: C̈
umanit,

.Diuiſini
rri,
ertur ni
,uun
iCt

pernto,/
ſom oenn

Duplex in Chriſto eſt voluntas, duplex operatio. 12 5

Iis, ita calamus in manu ſcribentis unicè ſequitur motum ſibi à ſeri-
bente impreſſum.
VIII. Si duplex in Chriſto voluntas admittatur, neceſsè eſt, eos
inter ſe diſcordes, & contrarias agnoſcere, humana quidem mortem
refugiebat, Divina autem imperabat.
. Ad I. Ex hac Sancti Gregorii Nazianzeni authoritate mani-
feſtè colligi duplicem in Chriſto dari voluntatem, & quidem præter
voluntatem Divinam, etiam dari humanam, quod ſic oſtendo: in
Chriſto fuit voluntas voluntati Divinæ non contraria, & Deificata,
atqui voluntas voluntati Divinæ non contraria, & Deificata humana
eſt: ergo ex textu Sancti Gregorii Nazianzeni probatur in Chriſto
dari præter voluntatem Divinam etiam humanam. M. eſt manife-
ſta, non enim absque grandi abſurdo voluntas Divina Deificata &
Deo non contraria dici poteſt.
Ad II. à. Sanctum Athanaſium excludere ſolummodo à Chriſto
voluntates carnales, & cogitationes humanas perverſas, non autem
illas, quæ ſimpliciter humanæ ſunt. Quomodo autem intelligendus
ſit Sanctus Do ctor, dum dixit: In Chriſto ſolius fuiſſe Divinitatis
voluntatem, patet manifeſtè ex contextu, in quo deciarat: volun-
tatem Chriſti fuiſſe ſolius Divinitatis in quantum ad regimen, ac di-
rectionem: Divinitas quippe Chriſti tanquam totius ſuppoſiti Do-
mina omnes humanitatis actiones ſingulari ratione regebat, ac mo-
derabatur.
Ad III. à. Sanctum Doctorem loco citato tantùm velle in Chri-
ſto Divinitatem nihil fuiſſe paſſam, ſed ſolam humanitatem, quod
fide certum eſt, per hoc tamen non denegat humanitati propriam
ſuam operationem: imèò paſſiones, & affectiones veræ quædam ope-
rationes ſunt, quia res omnes creatæ eo patiuntur, quod movean-
tur, quia nempe alterius moventis impreſſionem admittunt.

Ad IV. Dico verè cum Sancto Cyrillo duarum naturarum unam
dici poſſe cognatam operationem tum ratione principii ſeu Perſonæ
agentis, tum ratione intimæ conjunctionis utriusque naturæ Divinæ
& humanæ, qua fit, ut omnes actiones Chriſti ſiat Deiviriles, &
Theandricx. Porro eoipsò, quèd actio Deivirilis dicatur, duplex
ejus principium inouitur, utraque ſcilicet Chriſti natura Divina &
humana: unde meritò Sanctus Cyrillus in 6. lynodo actione 4. lau-
datus ait: Quæ Deo decenter dicta, vel acta ſunt, Otendunt Sal-
vatorem Chriſtum Deum. Et iterum, 41sα ſecundum thominem dicta

ſunt, vel facta, oſtendunt veraciter Bominem.
QC 3 Ad

126 . Dogma Fidei.

Ad V. Dico Hæreticorum fraudè textum Sancti Dionyfiüj fuiſſe
corruptum; nunquam enim dixerat Sanctus Dionyſius: Unam in
Chriſto Deivirilem actionem fuiſſe, ſed Novam. Subſtituère itaque
Hæretici huic vocabulo Novam vocem unam. Ita pronunciavit Mar-
tinus Primus Summus Pontifex in Concilio Lateranenſi. Corruptio-
nis autem hujus, & fraudis patratæ ab Hæreticis ulterius manifeſtum
Teſtimonium habemus ex Concilio 6. Generali Act. 14. ubi Patres
Concilii affirmant, Hæreticos, cùm adverterent ex Sancto Dionyſio
duplicem in Chriſto eſſe naturam diſſertè probari, textum ejusdem
Sancti Doctoris corrupiſſe. Optima autem ratione Dionyſius dixit no-
vam Deivirilem in Chriſto eſſe operationem, ex eo (dt advertunt San-
tus Damaſcenus, & Sanctus Maximus) quod re vera mirus, ac planè
novus ſit modus operandi Divina & Humana propter Hypoſtaticam
unionem utriusque naturæ Divinæ, & Humanæ in Chriſto. Adver-
tendum porro eſt etiam in ſenſu Catholico dici poſſe anam Deiviri-
lem in Chriſto eſſe operationem, partim propter unitatem ſuppoſiti
operantis, partim ex eo, quòd Verbum Divina non ageret ſine huma-
nitate, nec viciſſim humana ſine ductu & influxu Divinitatis, partim
denique ſi ſermo ſit de iis operationibus, quæ utriusque naturæ influ-
xum poſtulant. Hic præterea notandum triplex operationum genus
in Chriſto eſſe diſtinguendum. Aliæ ſunt operationes ſoli humanitati
propriæ, ùͤt manducare, bibere &c. Aliæ ſunt propiæ Divinitati, ut
peccata remittere, dare Spiritum Sanctum, aliæ denique quæ utrius-
que naturæ conſenſum, & influxum poſtulant, v. g. mortuos verbo
ſuſcitare, tactu corporis morbos curare &c.
Ad VI. N. a. & retorqueo Argumentum, ſi ubi una eſt Perſona
operans, ibi una eſt operatio, ubi ſunt tres Perſonæ, tres quaſi opera-
tiones admittendæ forent, ſed poſtremum eſſe falſum in ipſo Myſterio
SS. Trinitatis apertè demonſtratur, in quo ſunt tres realiter diſtinctæ
Perſonæ, & una ad extra operatio: ergo operatio & vis operativa
non ſequitur Perſonam, ſed Naturam, quæ dicitur, & eſt principium
quo elicitivum operationum, Perſonalitas enim ex ſe non eſt activa,
ſed merus naturæ terminus, ſeu tota perfecta natura ſingularis & in-
dividua, ſed operatio non ſemper ſequitur naturam, quatenus tota
eſt, ac ultimò completa in ratione Perſonæ, àt conſtat de ſtatu ani-
mæ rationalis ſeparatæ, quæ haud dubiè Perſona non eſt, nec aliquod
totum, ſed pars, & tunc tamen ſuas operationes Spirituales exerit
intelligendeé, & volende. Retorſio, & reſponſio hæc fundatur in
Authoritate Agathonis Papæ, qui in Epiſtola, quæ exſtat actione 4.
ſextæ Generalis Synodi, ùt refertur Tom. 6. Conciliorum pap 637.
ono⸗

.

1

Monothelit
len popeban
niten, dun,
er vulunt,
gul imi⸗
Ad VII
Uratom, &
le, non du
erhis modli
Dirinitate
vomodo ab
am, qua
Delladaot,
Aeximli
tacn, (uam
Dallire habe
Nroprieacti
Cebant volun
ent, Chriſt
onderare rat
Erminaretur.
Eingne gerih
Ee cdn
poltalis:
i
. 1
Chriſto vo
AdVII

ſhnnis,
bnon inte
Mlnts enin
Elm don

Euentnit

Gi Diontt
nyſius: e
Bubllitveri
pronvncint
enſi. Cen
terius munii
4. 14. Wii
1 Goo
textucn en
Dionguscin
At adrenunt
rn nitls,
pter Ppolt
Chriko, An
ſe uuan M
Onitaten inn
ageret ſuetn
ivioitaths,
ge millt
erationun⸗
Es ſolihung
ir Dinihn
ige gleli
mortucs E

Mon
res ll g⸗

realitet e

N
Celt Vrheg,
evon ekil
lngil
1, guneni 1
elt, Nee 1
Pinmue⸗
hre iut⸗
eitr n
lunm /,

Duplex in Chriſto eſt voluntas, duplex bperatio. 127 .

Monothelitas, qui unicam in Chriſto voluntatem, eàmque perſona-
lem ponebant, ita confutat: & perſonalem quiſpiam intelligit volun-
tatem, dum tres Perſonæ in . Trinitate dicuntur, neceſſe eſt, uk
tres voluntates Perſonales, & tres Perſonales oberationes dicantur,
quod nimis abſurdum & profanum eſt.
Ad VII. R. d. M. eſt inſtrumentum conjunctum, & activum c. ſe-
paratum, & paſſivum, uti volebant Monothelitæ n. cùm enim hi unam
eſſe, non duas in Chriſto voluntates, & operationes aſſererent: uno
ex his modis intelligebant, vel omnino deſtructam, ſeu abſorptam 4
Divinitate humanam, ſeu naturalem voluntatem, & operationem,
quomodo abſorptam putabant Eutychiani poſt unionem humanam na-
turam, quapropter unam voluntatem, & operationem Hypoſtaticam
appellabant, quèòd ab una eſſet Chriſti volentis, & operantis Perſona,
vel ex duplici voluntate Divina, & humana unam quandam compoſi-
tam, quam dicebant Deivirilem, vel humanam voluntatem ſe merè
paſſivè habere tanquam inſtrumentum, quòô Divinitas utebatur; unde
propriè actio humanitatis non erat, ſed paſſio. Vel denique unam di-
cebant voluntatem ex Sdententia, ſeu deliberatione, quòd exiſtima-
rent, Chriſtum cæterorum hominum more debuiſſe deliberare, ac
ponderare rationes, quibus ad hoc potiùs, quàm ad illud agendum de-
terminaretur. Errabant ergo in hoc Monothelitæ, quòd unicam,
eâmque perſonalem, & Hypoſtaticam voluntatem agnoſcerent, quam
etiam ex Sententia appellabant, quia unica eſſet Chriſti volentis, ſeu
