res, inter quos eſt Alexander Natalis, qui aſſerunt Chriſtum mortuum
fuiſſe annò 33. Eræ vulg. qui eſt annus 37. æt. Chriſti, quia annus 4.
Olympiadis 202. non concurrit cum anno 33. æræ vulg ſed cum anné
ejusdem æræ 32. ſeu cum anno 36. æt. Chriſti. Proin Alexander Na-
talis, qui dicit Chriſtum obiiſie ann. æt. 37. debet dicere dictam
Ecclypſim contigiſſe Olympiade 203. anno I. & ſic Phlegon, quem ta-
men Alexander pro ſe citat, juxta eundem Alexandrum non ſolùm in
anno, ſed etiam in Olympiade erravit, nos autem dicimus Phlegon-
tem ſolùm errâſſe in anno, & non in Olympiade.
Objectio 4. Chriſtus mortuus eſt juxta conſtantem Eccleſiæ ſen-
ſum luna 15. & feria ſexta, ſed ex omnibus annis, qui de obitu Chri-
ſti in controverſiam venire poſſunt, nullus annus reperitur, cujus pri-
ma, vel ſecunda Luna plena eſſe potuerit feria 5y. vel 6. niſi annus 33.
æræ vulgar. ergo Chriſtus mortuus eſt anno 33. æræ vulg. æt. Chri-
ſti 37. m. p. accuratiores Aſtronomi Lunam 15. in feriam 6. duntaxat
anni vulgar. 33. incidiſſe demonſtrant: ergo
R. Judæos ante Urbis excidium nullis Cyclis, aut Aſtronomicis
tabulis, & conputationibus in ſtabilienda anni forma uſos fuiſſe, ſed
initia Menſium Lunarium ordinârunt ab aſpectu Lunæ, ùt docet Pe-
tavius l. 2. de Doctrina temporum, & ante hunc Clemens Alexandri-
nus l. 6. ſtromat. de Judæis ſic loquens: Et niſi Luna apparuerit,
neon agunt Sabathum, quod dicitur primum, neque agunt Neome-
niam, neque azyma, neque feſtum „ neque magnum diem. Cum
igitur Judæi non computaverint zniti⸗ Menſium ſuorum Lunarinm
Jjuxta

178 Diſſertatio Chronologica

juxta rigorem Aſtronomicum, hoc eſt à conjunctione Lunæ cum So-
le, nihil certi periti hujus temporis Aſtronomi computando Novilu-
nia juxa rigorem Aſtronomicum id eſt ab una Lunæ conjunctione cum
Sole ad alteram (quod tamen Juçæi non fecerunt) pro difficultate
hac enodanda inferre poſſunt. Ita enim procedebant Judæi ante de-
vaſtationem Hieroſolymitanam, qualem autem annorum formam poſt
Urbis cladem Judæi obſevaverint, incertum eſt: & licèt Judæi poſt
devaſtationem Urbis aliis Aſtronomicis, Cyclis, ac computationibus
uſi fuerint, minimè tamen ex ſimili recenti judæorum Cyclo vetera
Judæorum feſta colligi poſſunt. Quia ab initio, & ante excidium Ur-
bis tali computatione uſi non fuerant. .
Objectio ta juxta receptam traditionem Petrus, & Paulus Mar-
tyriò coronati fuerunt annô 1I4. Imperii Neronis, qui eſt annus æræ
vulgaris 67. & à morte Chriſti annus 34. ergo Chriſtus mortuus eſt
anno 33. æræ vulgaris, æt. ſuæ 37. a. ſuppono; c. autem ſic p. ab anno
æræ vulgaris 33. qui concurrit cum anno Imperii Tiberii ab obitu Au-
guſti 19. uſque ad 14. an. Neronis fluxerunt 34. anni, hos 34. annos
computande cum 33. annis æræ vulgaris, habebimus annum æræz
vulgaris 67. qué⁶ Petrus, & Paulus Romæ Martyrium ſubierunt.
. SS. Apoſtolos Petrum & Paulum non fuiſſe Martyrio affectos
anno 14. exeunte Neronis, qui concurrit cum anno 68. æræ vulgaris.
Nam annus 14. Neronis initium ſummit à die 13. Octobris anni 67.
æræ vulgaris, & hic annus I4. Imperii Neronis finitus fuit 9. Julii, quia
hoc die, & hoc anno 14. quem tamen non complevit, Nero mortuus
fuit, cum ergo Petrus, & Paulus juxta communem Eceleſiæ traditio-
nem Martyrio affecti fuerint à Nerone 29. Junii, dici non poteſt, Pe-
trum, & Paulum à Nerone 14. annéô ſui Regiminis fuiſſe occiſos, quia
hoc die Nero amplius non vixit. Neque dici poteſt Martyrium Apo-
ſtolorum Petri, & Pauli contigiſſe anno I3. exeunte Neronis qui con-
currit cum anno 67. æræ vulgaris, quia Nero toto hoc anno Imperũ
ſui 13tio in Græcia permanſit, Româmque reverſus fuit anné æræ
vulg. 68. Regiminis ſui 14. & hoc ipſo anné mortem ſibi ipſi violen-
tam intulit die 9. Junii, ut pluribus ex Dione demonſtrat Pagi in Cri-
tica Baronii ad ann. 68. ergo nec anné 13. Imperii Neronis S. Apoſto-
li paſſi fuerunt. Proin cenſeo Petrum & Paulum Martyrii Palmam
obtinuiſſe annéô 12. exeunte Neronis, qui eſt annus æræ vulg. 66.
hoc enim anno Romæ exiſtebat Nero, cujus juſſu Petrus, & Paulus
die 29. Junii ejusdem anni occiſi fuerunt. Ita ſentiunt S. Hieron. in
lib. de Scriptor. Eccleſiaſt. tam in Elogio S. Petri, quàm Pauli. Pon-
tificabile Rom. Chryſoſt. Honorius, Hidorus, Beda, & alii, docentes
Petrum,

Detrun
Domit
Altem
line
mu
D
lebray
uod
Chriſt
Paptiſ
. I0.
odei
nundi
Daſche
Chric
Vehe
Dallun
meen
luum!
G
Daſche
comme
Mabe
Morum
guibus
Eideo
us er⸗
Evi⸗
Eehrrt
Vir
Chicl
ne
niam
ſerat
gerem
Wd 9
balet
ude

Unv Cun
a000 M
Unckionetn

ro Ciftoln

Udeiantee⸗
formum
Et udrind
ppotztontr
Cyclo ver
exeiciund

Pavln .
anmin
mortulse
ie N Dim
4hohtun
1o5 4 Mm
abbuor n
bierunt.
Ui Atht
Ere onm
hris toni
ero nor
eſir tmndi⸗
hoel 1
oceiloylil
rinn
nis glct
nno IM
t Nnd
il ſi
85. Hole
rüh
2
EI

De Annis Nativitatis, Baptiſmi & Mortis Chriſti. 179

Petrum, & Paulum Martyrio coronatos fuiſſe 29. Junii, à Chriſti
Domini paſſione annò 37. paſſus autem Chriſtus eſt juxta æram vul-
garem annéê 29. à quo tempore, & annnéê usque ad annum xæræ Chri-
ſtianæ 66. 7 nuxerunt anni junge annos 37. annis 29 & habebis an-
num 66. ræ vulg.
Objectio 6. Chriſtus poſt Baptimmum à Joanne acceptum non ce-
lebravit 4. Paſchata, ergo ruit fundamentum noſtræ Concluſionis,
quod Prænot. 2. hujus ſeéctionis inſinuavimus, a. p. illo anné, quo
Chriſtus mortuus fuit, nullum celebravit Paſcha, ergo Chriſtus poſt
Baptiſmmum à Joanne acceptum non celebravit 4. Paſchata a. p. ex
c. I8. S. Joann. v. 28. ita loquentis: erat autem mane: & ipſi (i. e.
Judæi) non introierunt in pratorium, ut non contaminarentär, ut
manducarent Paſcha. Ergo pro tunc Judæi necduͤm comederant
Paſcha, ſen agnum Paſchalem, quem ex Præſcripto legis (quod &
Chriſtus ſemper obſervabat) immolare, & manducare debebant ad
Veſperam diei 14. primi Menſis. Ex quibus ſequitur vel Chriſtum
paſſum fuiſſe die 14. & ſic morte præventum Agnum Paſchalem co-
medere non potuiſſe: vel Judæos annné, quo Chriſtus mortuus eſt
ſuum Paſcha tranſtuliſſe ad diem 15. primi Menſis.
e. n. a. ad p. ex c. 18. S. Joann. deſumptam dico: quod per Pa-
ſchatis commeſtionem hic non intelligat S. Joan. commeſtionem agni

Paſchalis, quem Chriſtus, & Judæi jam præcedenti die ad veſperum

commederant, ſed intelligit S. Joannes per Paſcha Azymos, & victi-
mas Paſchales, videlicet agnos, vitulos, arietes &c. quæ per 7. Azy-
morum dies afferri & immolari ſolebant, ùt legere eſt 2. Paral. c. 30.
quibus Panibus & victimis non niſi mundis Perſonis licitum erat veſci
& ideo Judæi Prætorium Hominis Gentilis, in quo Chriſtus damnan-
dus erst, ne contaminarentur, intrare renuebant.
Objectio 7. Chriſtus nullum Paſcha celebravit niſi cum Judæis,
& quidem die lege prælcripta, ſed ultiméô annéô vitæ Chriſti judæi ce-
lebrärunt Paſcha poſt mortem Chriſti, ergo Chriſtus ultimò annéô
vitæ ſuæ nullum celebravit Paſcha. M. conſtat ex ſcriptura: ſiquidem
Chriſtus à tempore Circumciſionis legem veterem exact& adimplevit.
m. a. p. Ex S Joanne Evangeliſta, qui c. 19. dicit: Zudæi ergo quo-
niam Paraſceve erat ) ut non remanerent in cruce corpora Sagdate
erat enim magnus ille dies Sabbati) rogavernunt Pilatum, ut fran-
gerentur eorum crura. Sed hic dies Sabbati non vocatur wagnus,
aut Jauctior niſi propter celebratum Paſcha quia ſimul Sabbatum &
Paſcha erat, quod Judæi celebrabant; ergo ultimô anné vitæ Chriſti

Judæi celebraban Paſcha poſt mortem Chriſti.
2 2 g. C.

180 Diſſertatio Chronologica

N. C. M. n. m. ad p. ex S. Joanne allatam dico: illum diem Sab-
bati non vocari magnum, quaſi illa die fuiſſet Paſcha celebratum,
ſed quia ſolennitas ejus propter octavam Paſchæ concurrentem dupli-
cabatur, nam hoc ipſum Sabbatum erat unus ex 7. diebus Paſchali-
bus, quæ prærogativa nulli alii Sabbato per totum annum occurrenti
competebat.
Dices non poteſt aſſignari dies, quo Chriſtus ultimò annéô vitæ
ſuæ Paſcha celebraverit, ergo nullum celebravit.
B. n. a. atque aſſigno diem, videl. Chriſtum, annò, quòô mor-
tuus eſt, Paſcha celebrâſſe, h. e. comediſſe agnum Paſchalem die
14. menſis Niſan in ſecundis veſperis, quod ſic probo: Chriſtus ce-
lebravit Paſcha I. die Axymorum, ſed hæc erat 1I4. ergo Chriſtus
celebravit Paſcha annò́, quéô mortuus eſt, 14. menſis Nilan. M. pa-
tet ex S. Matth. c. 26., ubi hæc habet: prima autem die Azymorum
acceſſerunt diſcipuli ad Eſum dicentes: Ubi vis paremus tibi Paſeha:
Ergo &c. m. autem ſic p. prima dies Azymorum incidebat apud Ju-
dæos in diem 15. primi menlſis, ſed hœæc dies incipiebat à ſecundis ve-
ſperis diei I4. menſis: ergo dies, quo Chriſtus celebravit Paſcha,
erat dies 14. menſis Niſan, qui eſt menſis Martius, & poſt egreſſum
ex Ægypto pro primo menlſe haberi cæpit, Deo ita jubente Exod.
c. 12. Menſis iſté vobis prineipium ménſtum, primus erit in menſibus
anni. M. autem & m etiam patet ex hoc eodem lib. Exod. c. 12. &
Levit. c. 23. Menſe primo 14. die menſis ad veſperum Phaſe Domini
eſt. Libro Exod. c. c. Iraêlitis jamjam ex Ægypto proficiſcentibus
Ppræſcribitur ritus immolandi, & manducandi agnum Paſchalcm: ibi-
démque pertractatur de agni illius qualitate, tempore immolitionis,
ſanguine poſtibus illiniendo, perſonis idoneis ad commeſticonem, de
ipſo feſto, quod eſt Phaſe ſeu Paſcha &c. Huic præcepto Chriſtus
Salvator noſter, qui venerat non ſolvere legem, ſed adimplere, exi-
turus ex hoc mundo inſtante Paſſionis & Mortis ſuæ tempore ſatisfa-
cere volens, Hieroſolymis cum 12. diſcipulis ſuis in cænaculo grandi
recumbens Paſcha celebravit, hæc eſt, communis S. Scripturæ, per-
petuæ traditionis, & 8S. Patrum doctrinæ conformis ſententia. Quia
tamen huic S. & antiquiſſimæ traditioni quidam contradicere præſum-
pſerunt, pro majore præſentis controverlſiæ dilucitatione, ut veri-
tas ſcripturæ magis innoteſcat, ſit

lorh

n

autem
ſterum
Pinqui⸗
unnl d
Mxod.1
nenſbe
onis
annus
guo ſol

Pr
legliun
Unlas d
ihos,
lerit
(id ett
kum ſol
l.
Dantur
lan me
Orbemn
. r.
is, ſen
tranſten

..

m dend
Celebrnnr
enkene
us Dichl
N oceeti

1 mndt

, Go
ſehalen d
Chrikce
90 Cris
lan. M.e
Azymoru
ihiih
t Nud
ecunts
rit Men.
bl egel
henne bil
in mulſt
0
iſe
feiſenk

halen:

moltion
conen, 1
Plen /
ore g⸗
culo Genl
ture,N
tin.
e rie
,

De Annis Nativitatis, Baptiſini & Mortis Chriſti. 181
Sectio IV.
Vtrum Chriſtus annò, qudò mortuus eſt, Paſcha
cum judaæis celebraverit, & qua die altimum hoc
Paſcha cum Diſcipulis comederit, & Sacram
Euchariſtiam inſtituerit ?

SE& Nee Reſolutionem hujus Quæſiti Prænot. tI. Judæos menſibus
E Lunaribus uſos fuiſſe, ac menſes computare ſecundùm Lu-
nas conſueviſſe, ita, ut prima dies menlis, eſſet 1I. dies Lunæ,
quæ Neomenia dicebatur. Initium verò anni, antequam præceptum
de celebrando Paſchate Hebræis datum fuiſſet, ipſi inchoabant menſe
Tizri, qui reſpondet partim Septembri, partim Octobri, poſtquam
autem à ſervitute Pharaonis liberati fuerant, voluit Deus, ut impo-
ſterum initium anni ſummerent à prima Luna, ſeu à Novilunio pro-
pinquiori ad 5Æquinoctium veris, & ab iſta incipiebat primus menſis
anni dictus Niſan, correſpondens Martio noſtro, Deo ita jubente
Exod. 12. V. 2. Menſis iſte vobis princibium menſium erit primus in
menſibus anni. Et hoc ideo, quia hoc menſe Deus à ſervitute Pha-
raonis judæos eduxerat. Ex quo liquet, quèòd ab exitu Hebræorum
annus vulgaris diſtinguatur à Sacro, quo Scriptura ſemper utitur, de
quo Joſephus uſu rerum calentiſſimus Judæus l. I. Antiq. c. 4. (cribit.
Prænot. 2. Tres dierum differentias judæos agnoviſſe nimirum
legalium, naturalium & artificialium. Legales ineipiebant à veſpera
unius diei ad veſperam ſubſequentis: & hi maximè in uſu erant apud
ipſos, præſertim Legalibus obſervationibus, & feſtis juxta illud
Levit. 2 ¾. V. 32. A veſpera usque ad veſperam celebrabitis Sabbata
(id eſt Feſta) veſtra. Quem morem adhuc ſervat Eccleſia in Feſto-
rum ſolennitatibus veſperis primis ad veſperas ſecundas perduranti-
bùs. Naturales (qui uſui erant apud Græecos & Latinos) accipie-
bantur à media nocte ad mediam noctem, vel ùt aliis placet ab ortu
Solis unius, ad ortum ſolis diei alterius. Dies autem artificiales
ſicut modò comprehendebant tantùm illud ſpatium, quéô lux Solis
orbem noſtrum perfundit: qué pactô dies à noéte ſecernitur.
Pronot. 3. Duas apud Hebræos fuiſſe celebritates unam Paſcha-
tis, ſeu tranlitus, in memoriam beneficii, quò́ Angelus vaſtator
tranſiens per 5ͤgyptum, & primogenitos Ægytiorum interimens,

ſolos Hebræos, quorum poſtes ſanguine agni linitæ erant, ſalvos re-
2= lique-

4.

182 Diſſertatio Chronologica

liquerat. Alteram Azymorum in recordationem alterius beneficii,
quò eadem nocte poſt interemptos Ægyptiorum primogenitos Judæi
adeò feſtinanter fugæ ſe dederunt, ut, cùm non poſſent panes fer-
mentare, Azymos panes præproperè coxerint.
Prænot. 4. Paſchatis celebrationem Judæis præceptam fuiſſe Luna
14. menſis primi ad veſperam, id eſt, ante occaſum Solis incipiebat
celebrari. Poſt occaſum Solis jam incipiebat Luna I5. & ſolemnitas
Azymorum, quæ 7. dies legales continebat: ita tamen, ut prima,
& leptima dies eſſent ſolemniſſimæ, & in his 7. diebus Az;orum
dictis, panis fermentatus in domibus Hebræorum non inveniebatur.
Guncta hæc leguntur in c. 12. Exodi v. 3. 6. & ſequentibus. Decima
die menſis tollat unusquisque agnum. v. 6. Et ſervabitis eum usque
ad Ig. diem menſis hujus, immolabitque eum aniverſa multitudo
Filiorum Iſraël ad veſperiam, - - - & edent carnes nocte illa aſſas
igni, & Azxymos panes. Ex his patet, quèd licèt Paſcha inciperet
ad veſperam diei 14. abſolvebatur tamen ingreſſa jam die 15. quæ
erat dies I. Azxymorum, & ſic conjungebatur, ſimul Paſcha & pri-
ma dies Azymorum, quod ſic oſtendo. Celebratio Paſchatis in-
cludebat immolationem agni, ejusdem aſſationem, & comeſtio-
nem: ſed immolatio agni fiebat ad veſperam diei 14. id eſt, incli-

nante jam ad occaſum Sole: & quia non parum temporis inſummi

debebat in immolatione, aſſatione & comeſtione agni, commeſtio
illius non poterat fieri niſi poſt occaſum Solis, à quo occaſu incipie-
bat dies 17. quæ erat prima dies Axymorum, à qua die Judæi Solis
Azymis veſci debebant, ergo celebratio Paſchatis incipiebat quidem
in fine 14. diei (dixi in fine 14. diei: nam ſi ad initium diei 14. ſeu
2d I. veſperam celebratio Paſchatis incepiſſet non fuiſſent 7. ſed 8.
dies Azymorum) ſed I5. die jam inchoata abſolvebatur. Unde in
Exod. verbis ſupra relatis, dum præcipitur immolatio agni, dicitur:
Immolabitque eum univerſa multitudo Filiorum Iſrazl ad veſperam
diei, nempe 14. dum verèò præcipitur comeſtio ejusdem dicitur:
Et edent carnes nocte illa aſſas igni, nempe die I5. legali jam in-
choatâ. Propterea advertit Maldonatus, quod ubi in noſtris vul-
gatis celebratio Pathatis dicitur fieri ad veſperam diei 14. Textus
Hebræus dieit: Inter veſperam & veſperam, duas enim veſperas di-
ſtinguebant Hebræi. Primam ab hora 9. ſeu 3, poſt meridiem, ſeu
cum ſole vergente ad occaſum, dum asr palleſcere incipit, & hoc
tempore agnus immolabatur, quâ horâ Chriſtus exſpiravit. Alte-
ram ab occaſu ſolis, ſeu à 6. poſt meridiem jam nocte inchoata; &

hoc tempore agnus comedebatur. Unde dicitur: Et edent carnes

nolte

ce
lriptu
Gie Ar
Axju.
ten a
P
ima
elt,
15 in
ſenalen
Geis
in con
ſec le
ludai
hovi
Cone
gui
egiſe,
(ramer
tis,
legen
dlam
dus
Caln
Chri
Hanc
editic
ſol. 7)

.
aditi
genſis
quem
Chriſt
VIS i
Cenſen
mecigl
tranch
uos

De Annis Nativitatis, Baptiſini & Mortis Chriſti. 183

nocze illa, qua jam prima dies Azymorum inceperat, & hac ratione

ins beieil . Tan ne . .
ſeriptura aliquando dicit, Paſcha celebravi die 14. aliquando prima

ge b
Rik die Azymorum. Ut Matth. c. 26. V. 17. Marc. c. I4. V. 12. Prima die
Azymorum, quando Paſèha immolabant. Et Luc. 22. V. 7. Venit au-
moleh zem dies Azymorum, in qua neceſse erat occigi Paſcha. .
sinhi Prænot. 5F. Quatuor circa hanc Quæſtionem exſtare Sententi as
Denin Prima eſt Græcorum, qui aſſerunt Chriſtum, annò, qu mortuus
n, A n eſt, agnum Paſchalem non comediſſe die lege præſcripta, id eſt die
irsRen 1I4. in ſecundis veſperis, ſed die integra anticipâſſe, agnum que Pa-
Perenine ſohalem comediſſe, nec non Euchariſtiam inſtituiſſe die 13. quâà Ju-
Nen dæis pane fermentato adhuc veſci licebat. Unde colligunt Chriſtum
i, aeras in conficiendo Euchariſtiæ Sacramento uſum fuiſſe pane non Azymo,
6, natis ſed fermentato. . . .
4 e Secunda eſt Durandi de Villajagnon Ord. Equeſt. Melitenſ. de
e lu udaic. Paſch. Marc. Anton. de Dominis reput. Eccleſ. I. 5. c. 6. quos
inn heſe noviſſimè ſecutus eſt Pater Lamy Oratorii Berulliani Presbyter in ſua
de .Concordia Evangelica in tract. Hiſt. de veteri judæorum Paſchate,
CnA, qui volunt Chriſtum anno, quo in crucem actus eſt Paſcha non per-
Pilentht egiſſe, nec agnum Paſchalem comediſſe, ſed ſolüùm Auguſtiſſimum Sa-
conein cramentum inſtituiſſe in Cœna, quam habuit 13. die in ſecundislveſpe-
d el, ris, & cruci affixum fuiſſe die 14. qua die ad veſperam ſecundam juxta
orig inun legem immolari, & comedi debebat agnus Paſchalis. In hanc ſenten-
, ColN tiam deſcendunt duo Doctiſſimi moderni Scriptores Nicol. Toinar-
caln inß dus in ſua Harmonia Evangel. 1707. prælo commiſſa. Et Auguſtinus
odri Calmet Ord. S. Bened. in Diſſert. de noviſſimo Paſchate D. N. Eſu
eber ⸗ Chriſti, quam anné 1713. ſuo Commentario in S. Matth.- præfixit.
ieigt Hanc tamen ſuam opinionem clariſſimus, Author juxta recentiorem
zr editionem ſuorum Operum de anno 1735. Tom. 7. in Evang. S. Matth.
t. Uik, fol. 75. per ſpecialem additionem revocare videtur.
ni, Oent Tertiam Sententiam apud Lyran. tom. 5. in cap. 26. S. Matth. in
40 l,n additione ad verba: prima autem die Azxymorum tuetur Paulus Pur-
enn dn genſis ex Jjudeo Converſus, & tandem Archiepiſcopus Aquilejenſis,
gal io quem ſequitur Janſenius, Maldonatus, & alii, qui licet fateantur
noſtis⸗ Chriſtum annò, quo paſſus eſt, Paſchalem agnum comediſſe die Jo-

U vis, nempe 14. die in 2. Veſperis juxta Moſaicæ legis præſcriptum,
cenſent tamen Judæos eo annô, quo Chriſtus mortuus fuit, non co-
den mediſſe Paſcha codem die, quo Chriſtus illud comedit, ſed illos Pa-
7, Ah ſcha procraſtinaâſſe, ſeu in ſequentem diem veneris ad 2. Veſperam
tranſtuliſſe, ne juxta traditionem Majorum, & Concilii decretum

dquos feſtos dies continuos celebrarent, ſicque Paſcha Judæi, quandô
occur-

1984 Diſſertatio Chronologics

occurrebat feria quinta ad 2. Veſperam (quod tempore baſſionis
Chriſti contigit) tranſtulerunt ad diem Veneris, ſeu 15. ad 2. Veſpe-
ras, unde Sabbatum immediate ſequens erat ſimul prima dies Azy-
morum. Hanc traditionem quidam credunt ſumpfſiſſe initium à repa-
ratione templi poſt reditum à captivitate Babylonica. Proin annéô,
quo Chriſtus mortuus eſt, propter concurrentiam Feſtorum Hebræi
manducabant Paſcha die Veneris ad 2. Veſperam, Chriſtus vero die
Jovis. Dies autem Veneris ob dictam translationem illo annô erat
Ferialis.
LQuarta tandem Sententia eſt omnium fere Latinorum cum S.
Thoma 3. Part. Q. 46. art. 9. & Q. 74. art. 4. qui docent Chriſtum
eo annô, quo paſſus eſt, Paſcha peregiſſe, agnumque Paſchalem co-
mediſſe eadem die, qua illum judæi comedere debebant, nempe 14.
Luna primi Menſis in 2. Veſperis. His ita præmiſſis concludo &
Dico primè Chriſtus Annéô, quo paſſus eſt celebravit Paſcha, &
comedit Agnum Paſchalem die 14. Menſis Niſan in 2. Veſperis, & non
ſolam Cœnam fecit, in qua Euchariſtiam inſtituit. V
Prob. Concluſio. Feſtivitas I. Diei azymorum incipiebat die 14.
Menſis Niſan, ſed Chriſtus annò́, quo mortuus eſt, Agnum Paſcha-

lem cum Dilſcipulis comedit prima die azymorum, ergo Chriſtus an-

n, quo mortuus eſt, Paſcha peregit die 14. I. Menlſis Niſan in ſecun-
dis Veſperis. M. eſt certa, & patet ex Levit. c. 23. Menſe primo I54.
die Menſis ad Veſperam Phaſe Domini eſt. m. a. p. Authoritate Evan-
geliſtarum: in primis S. Matth. c. 26. v. 17. dicit: Prima autem die

Azymorum acceſſerunt Diſeipuli ad Eſum dicentes: uabi vis, pare-

mus tibi comedere Paſcha β S. Marcus 14. & primo die Azymorum,
quando Paſcha immolabant, dicunt ei Diſcipuli: quò vis ezmus? &α*
paremus tibi, ut manduces Paſiha ? denique S. Lucas c. 22. venit
autem dies Azymorum, in qua nerxeſſe erat occidi Paſcha. Et miſit
Petrum & Joannem dicens, euntes parate nobis Paſcha, ut mandu-
cemus. Et Matth. c. 26. vV. 19 & fecerunt Diſcipuli, ſicut conſtituit
illis Eſus, & paraverunt Paſcha. Ex quibus clare conſtat Chriſtum
comediſſe Paſcha legale ineunte jam ſolennitate primæ diei Azymo-

rum, hoc eſt, in 2. Veſperis diei 14. primi Menſis, tunc enim inci-

piebat ſolennitas primi diei Azymorum, quandèò ad Veſperam Lunæ

14. ejecto fermentò Hebrei cum Azymis agnum Paſchalem come-

debant.
Inſuper Joannes affirmat diem illum, quo Chriſtus eſt crucifixus,
id eſt, feria 6 fuiſſe ſolennem, ac Feſtum: ergo ante hoc Chriſtus
jam comedit Paſcha, ſcilicet pridie Paſſionis juxta illud Joannis c. 13.
ante

Apte
cies
morte
UNS
tum:
ti, 9
mil. 9
in ſo⸗
Gixiſ⸗

totem

Daſch
raver
Gom.
in2.
ſolis

Chri

zgnu
infine
Nedi
rarn
gode
Ven

alien
juxt
na,

r⸗

canit
tum
Hore
wort
damn
3 ar
un
dece

fe Diſei

dnNe,
4 des
tiuntn
droinan,
rum Hin
Us verod⸗
0 mde

tum wnd
ut Chriku
chalene
„benel:
dod
t Dachul
etis nn

ebat e 1
um d
Chrikuert
n inſene
in
rirne
Altin
1, M
Auln
AN
1, N 4
t muli⸗
ultti
ei ⸗
cnin he
eumn
len

De Annis Nativitatis, Baptiſini & Mortis Chbriſti. 185

ante diem Feſtum Paſchæ ſciens ZEſus, gquia venit hora. Deinde
dies Paſchales jam inchoatos fuiſſe, dum Chriſtus condemnabatur ad
mortem eruitur tum ex verbis Pilati allegantis conſuetudinem, ut
unus reus dimittatur in Paſchate: tùm ex verbis judæorum ad Pila-
tum: nobis non licet occidere quemquam, ſcilicet ob Feſtum Paſcha-
tis, quod tunc celebrabatur. Ita exponit hunc textum Chryſoſt. ho-
mil. 82. in oann. & homil. 86. in Matth. & S. Auguſtin. traét. 114.
in Joann.? tom. 3. fol. 575. n. 4. inquiens: ſed intelligendum eſt eos
dixiſſz, non ſibi licere interficere quenquam propter diei Feſti sancti-
tatem, qquem celebrare jam caperant. .
g. P. Lamy Chriſtum ultimô anné, quo mortuus eſt, celebrare
Paſcha non pofuiſſe, nec debuiſſe, nec voluiſſe, quia Diſcipuli pa-
raverunt quidem Paſcha, & interrogârunt Chriſtum, ubi ſit paran-
dum, ſed hæc interrogatio, & præparatio non fuit facta in fine ſeu
in 2. Veſperis diei 1I4. led in principio hujus diei, i. e. poſt occaſum
ſolis die I13. & hoc veſpere diei 13. quæ ſimul erat initium diei 14.

Chriſtus in loco parato à Diſcipulis diſcubuit, & cœnam ſumplſit,

agnum tamen Paſchalem non comedit, quia hic non in exordio ſed
in fine diei 14. ad 2. Veſperam juxta legem debebat immolari, & co-
medi, cùm igitur Chriſtus;, in quir P. Lamy, ad finem ſeu 2. Veſpe-
ram diei 14. in cruce jam pependerit, non potuit hoc annô Paſcha,
quod ad 2. Veſperam 1I4. diei lex præſcribit comedere, morte præ-
ventus, ſed tantum Cœnam Euchariſticam peragere.
N. Hoc P. Lamy Syſtema opponi Conc. Trid. Seſſ. 22. c. I. & eſſe
alienum à perpetua SS. Patrum Græcorum, & Latinorum traditione,
juxta quam Chriſtus anné, quo mortuus eſt, non ſolum in ultima cœ-
na, quam cum Dilcipulis ante mortem peregit, inſtituit Euchariſtiæ
Sacramentum, ſed etiam Agnum Paſchalem comedit, unde Eccleſia
canit: Poſt ägnum Vbpicum expletis epulis corpus Dominicum da-
tum Diſcipulis. Et ex hac ratione Hieronymus Veuhietus Patria
Florent. quia in opore ſuo Chronologico ſcripſit Chriſtum annéô, quo
mortuus eſt, agnum Paſchalem non comediſſe: à Fidei inquiſitoribus
damnatus, & caſtigatus fuit. Quæ res, inquit Franciſcus Suarez in
3. part. Q. 70. art. 6, ſect. 3. am aperta eſt in EFangeliſtis, ut mi-
rum ſit, non defuiſſe hoc tempore Hæreticos, gqui eam negarent. Un-
de contra datam P. Lamy Reſponſionem ſic argumentor.
Primò tempus de quo Diſcipuli Magiſtrum interrogârunt, & pro
uo Paſcha parârunt, vocant Evangeliſtæ primum diem Azymorum,
14 prima dies Azymorum non à principio, & prima Veſpera, ſed à
fine & 2. Veſpera diei 14. inchoabatue „ & agnus Paſchalis hac V
E E 6

186 Diſſertatio Chronologica

2. Velpera immolari, & occidi debebat, ut conſtat ex locis S. Seri-
pturæ ſupra relatis: ergo Diſcipuli non ab exordio, ſed ſub fine diei
14. acceſſerunt ad Eſum, & paraverunt Paſcha, ſeu Agnum Paſcha-
lem, circa horam ſextam veſpertinam immolandum, & ſucceſſivè co-
medendum, qué paratô, inquit Evangeliſta, Càm facta eſſet hora
diſcubuit, & duodecim ecum eo, & ait illis: deſederis deſideravi
hoc Paſeha manducare vobiscum, antequam patiar. Luc. 22. V. I4. Si
ergo Chriſtus diſcipulis mandavit (non in principio diei 14. ſed ante
finem hujus diei) ut Paſcha pararent, & cum illis diſcubuit, utique
& Paſcha, & agnum Paſchalem comedit? nam diſcipuli juſſi fuerant

non communes cibos, ſed agnum Paſchalem parare his verbis: Ie

in civitatem - - - & dicite Domino domüs, quia Magiſter dicit:
UHbi eſt refelctio mea, ubi Paſeha cum diſéipulis meis manducem.
Si ergo Chriſtus Paſcha non manducſſet hac 14. die cum diſcipulis,
Dominum domús decepiſſet, & ſi alia die, contra legem Paſcha Chri-
ſtus cum diſcipulis manducare voluiſſet, Dominus domus, ſeu Pater-
familias, apud quem Chriſtus Paſcha parare juſſit, hoc propter decre-
tum, & legem à Synedrio latam non permilſiſſet. Imo Judas, & falſi
teſtes eum apud Pontifices & Sacerdotes de hoc facto accuſaſſent, &
Sacerdotes Chriſtum hujus violatæ legis ad Tribunal Pilati detuliſſent.
Secundèò dicta Reſponſio P. Lamy ſupponit Chriſtum anno 33.
Præ vulg. mortuum fuiſſe, & diem 14. primi menſis juxta computa-
tionem Aſtronomicam initium ſumpfiſſe feria 5. id eſt, die Jovis poſt
occaſum Solis, cùm tamen juxta dicta in prioribus longè probabilius
ſit, Chriſtum mortuum fuiſſe anno 29. Æræ vulg. ſub Conſulatu duo-
rum Geminorum, quo poſito ruit fundamentum computationis

Aſtronomicæ P. Lamy: ſiquidem ultimorum 8. dierum vitæ Chriſti

hæc eſt Chronologia: Chriſtus Dominus feria 6. ſive die Veneris,
quæ fuit- dies 8. menſis Niſan, ſeu à Novilunio Æquinoctii Vernalis
ex Ephrem venit in Bethaniam, poſtero die Sabbati cœnavit in domo
Simonis leproſi, ubi unxit eum Magdalena murmurante juda, quèd
hujus unguenti pretium non recepiſſet, ideoque cogitabat de Chriſto
prodendo. Sequenti die Dominica, quæ fuit dies 10. menſis Niſan
ſeu Luna hujus menſis 1o. & apud nos Dominica in Palmis dicitur,
Chriſtus ſolemni pompaâ cum ramis ingreſſus eſt Jeruſalem. Unde-

cima die Niſan, quæ erat feria 2. ſeu dies Lunæ maledixit ſterili fieui,

& in templo docuit. Duodecima die Niſan, ſeu die Martis in templo
docens diſputavit cum Scribis & Phariſæis, ac eis multoties væ inter-
minatus eſt Matth. 23. & de excidio orbis, & urbis Hieroſolymitanæ
Vaticinatus eſt. Utriusque ſigna prævia prædixit, & variis parabolis
omnes

ofhne
4,8
unt
teg
ingu⸗
itu
udei
Gicate
gbier
chro
1
b or
gem
Tis e
C
Apo
nir⸗

engo
InA
inei⸗
Incen

kunt
feri⸗
batu

ſcha
bat,
ſed h
lertu
dlies
nua
ſeqde
4

lont
bi
m 1
ato
derre

dcis d⸗
ſb frel
un .
ccelite
1 rle
iſtrrt
12.,V 41
1, Ein
ult, Wig
0 fven
Ferbis: N.
er in
atiltn
ch
ſch.
ſeubie
Pterbett
las,
Nalend 1
getulher
) Inn
Con
orſan

Poebis

Ohrut
Putrial
D
Pereli,
Vaumk
tindin
bet
Ns N
Reim,
li
ifan
nen
r ie⸗
nien

De Annis Nativitatis, Badbtiſmi & Mortis Chriſti. 187

omnes ad vigilantiam, & ſtudium bonorum eſt adhortatus, Matth.
24. & 25. 1I3. die Niſan, i. e., die Mercurii Principes Conſilium inie-
runt de Chriſto capiendo, in quo judas eum illis vendidit 30. argen-

teis. I4. Niſan, ſeu die Jovis, Sancto ad veſperam fuit Feſtum Paſchæ,

in qua Chriſtus agnum Paſchalem cum ſuis comedit, Euchariſtiam
inſtituit, & mox orans in horto Gethſemani à Juda proditus, & à
Judæis comprehenſus eſt. I5. die Niſan, ſeu die Veneris Sancto Ju-
dicatus, crucifixus & occiſus eſt. 16. die Niſan, ſive Sabbato re-
quievit in ſepulchro. Et 17. die Niſan videl, die Dominica & ſepul-
chro glorioſus furrexit. .
Præterea præfatus Author falsò ſupponit principiò diei 14. ædes
ab omni fermento expurgari debuiſſe, poterant enim Judæi juxta le-

gem pane fermentato veſci principiô diei 14. quia ſofùm in 2. veſpe-

ris ejusdem diei incipiebat Feſtivitas primæ diei Azymorum. Infuper
ſi Chriſtus àt P. Lamy contendit 14. ad veſperam fuiſſet mortuus,
Apoſtoli propter judæorum perſecutionem, & rabiem in unum conve-
nire non poterantur ad celebrandum Paſcha, quod repugnat ſcripturæ.
Tertiò Judæi in principio diei 14. pane fermentato utebantur;

ergo ſi Chriſtus in principio diei 14. Euchariſtiam inſtituit, eam non

in Azymo, ſed fermentato inſtituit, quia dies 7. AZymorum primùm
incipiebant ad 2. veſperam 14. diei, ſi autem in principio hujus diei
incepiffent, haberemus 8. dies Azymorum.
Dico 2. Judæi eòs annò́, quô Chriſtus mortuus eſt, non diſtule-
runt Paſcha ſuum ad diem I5. primi menſis, i e. usque ad veſperam
feriæ ſextæ, ſed celebrarunt illud die 14. deſinente ad veſperam. Pro-
batur
Primò. Ratio cur juxta contrarios AA. Judæi tranſtulerint Pa-
ſcha ad 15. eſt, ut prima Azymorum dies, quæ aliàs feria 6. cade-
bat, incideret in Sabbatum, ne duo feſta immediatè ſibi ſuccederenr,
ſed hæc ratio nulla eit: ergo. Min. p. Si prima AZymorum dies trans-
fertur in Sabbatum, neceſſariò ſeprima, & ultima feſtiva Azymorum
dies incidet in diem veneris, & ſic iterum habebimus 2. feſta conti-
nua ob diem Sabbati, immediatè diem veneris 7. Azymorum diem
ſequentem. Probatur
Secundòè. Judæi eò anné, quéô Chriſtus mortuus eſt, proùt vo-
lunt Adverſarii tranſtulerunt Paſcha ad veſperam ſecundam diei I15.
ubi incepit prima àzymorum dies: ergo cùm Chriſtus Paſcha ſuum
jam 14. celebraverit, ſequitur, Chriſtum non in Azymo, ſed fermen-
tato celebrâſſe. Inſuper Chriſtus offendiſſet judæos, quia eorum
decretum de translatione Paſchatis non fuiſſet ſecutus, & comediſſet
Aa 2 agnum

188 Diſſertatio Chronologica

agnum Paſchalem in templo ab univerſa multitudine fliorum Irael

(àùt Exod. c. 12. v. 6. præſcribitur) non immolatum; ſi enim Paſcha

fuiſſet translatum, agnus non niſi 15. ad veſperam fuiſſet immolatus.

Probatur

Tertiò ex S. Thoma, qui 3. part. Q. 46. a. 9. ad T. ita ſeribit:

Et ided quidam dicunt, quèd Chriſtus die convenienti (id eſt 14.
Luna) Paſcha cum diſeipulis ſuis manducavit, demonſtrans, gaod
usque ad ultimum diem non erat contrarius legi, ut Chryſoſt. dicit
homil. S. ſed Judai occupati circa procurationem mortis Chriſti con-
tra legem celebrationen Paſchaæ in craſtinum diſtulerant - - - ſed
nec ſßeag Videtur conſonum verbis Marci dicentis; Primo die Azy-
morum, quando Paſoha imolabant, ſimul ergo Chriſtus NB. & Judai
vetus Paſcha celebrärunt.
Dico 3. contra Græcos. Chriſtus annòé, quòô mortuus eſt, non

Luna 13, deſinente, & 14. inchoante celebravit Paſcha, & Euchari-

ſtiam inſtituit; ſed Luna I4. deſinente, & I15. inchoante, quo tem-
pore non erat in domibus Hebræorum fermentatum, & conſequenter
in Azymo conſecravit. Probatur
Chriſtus celebravit Paſcha prima die Azymorum ineunte: ſed
initium primæ diei Azymorum ducebatur ab occaſu Solis diei 14.
ergo Chriſtus anné, qué mortuus eſt, non Luna 13. ſed 14. deſi-

nente, & I5. inchoante celebravit Paſcha, & inſtituit Euchariſtiam.
m. conſtat ex authoritatibus S. Scripturæ ſupra allatais, & Prænor. 2.

ubi dictum fuit, Judæos legales dies ab occaſu Solis ad occaſum du-
cere, id eſt, à veſpera ad veſperam computare, quo tempore in eo-
rum domibus fermentatum panem habere vetitum erat. M. autem p.
teſtimonio trium Evangeliſtarum. Nam S. Matth. c. 26. v. 17. Marc.
c. I4. v. 12. Lucas cap. 22. v. 7. (quorum authoritates jam adduxi in
probatione primæ concluſionis) dicunt Chriſtum cum diſcipulis cele-
bràâſſe Paſcha prima die Azymorum ineunte. Ex his ergo Sole cla-
riùs apparet, Chriſtum cum diſcipulis ſuis comediſſe Paſcha legale
ineunte jam' ſolennitate primæ diei Azymorum, & ea inſtante ac-
ceſſiſſe diſcipulos ad eum, ut pararent Paſcha: quod contingere
non poterat, niſi inclinante jam ad veſperum die 14. ùt ſupra dixi-
mus, aliàs octo haberemus dies Azxymorum. .
Reſpondet Euthymius in Comment. cap. 26. & poſt eum Nice-
phorus I. I. Hiſtoriar. c. 28. Evangeliſtas vocare primum diem Azy-
morum diem præcedentem, nempè 13.
Contra eſt. Nusquam in tota Scriptura dies primus Azymorum
dicitur dies 13, menſis, ſed ſolùm dies 14. vel 15. ut patet ex nt.
“ Exod.

xoc.
elt en
tis di
Daſch.
howil
Bedar
Pxocd,
mini.
nus
c. 13.
ca.
vario
§.TI
vere
Ao⸗
dec

fallan
ſllun
non
kii
mod
20de
ſſſen
gien
WIs
fiſle
Cüm
annd.
ſeha
delict
appel
ude
ſteme
Nror
Eor
mort
Drol
Gali
Hier

inſene

U
rmug iel
ſc.i
Cyyffin
Nt4

5,

Is e N

E Prchn.

, uo ti⸗
blegtent

eunte:4

ls eil
1, &
lchurilin
Drenot
dectunt⸗
pore ni⸗
N.auten
.1I,. M.

, AMi

ipuli l⸗
l 6
ſn
ſeten
coNrige⸗
v h⸗

un Me
ſen k

0
4 l

De Annis Nativitatis, Baptiſmi & Mortis Cchriſti. 189

Exod. cap. 12. v. 19. & 13. & Levit. 23. V. 34. ex Num. c. 28. V. 16.
eſt enim perpetua Eccleſiæ traditio Chriſtum in ipio ſolemni Paſcha-
tis die fuiſſe occiſum, & pridiè in nodte, qua tradebatur, agnum
Paſchalem comediſſe, nempè 14. menſis Niſan, ùt teſtatur 8. Chryloſt.
homil. Sy. in Matthæum Theophylactus, Theophilus Alexand. apud
Bedam lib. de ratione temporum c. 577. & 59. Theodoretus Q. 24. in
