lis inventum illum favum mellis corporis nempe ſui reſurgentis glo-
riam illicò Sanctiſſimæ Matri ſuæ exhibuiſſe, illique exuberantis læti-
tiæ abundantia deguſtandum omnium primè exhibuiſſe. Huic de Di-
vini Samſonis favo conceptui ſuffragatur Mellifluus ſerm. de reſur-
rectione de Beatifſima Virgine ita difierens: Prima vidit Dominum
in forma glorioſa, & non ad confirmationem dubii, ſèa aa conſola-
tionem gaudii, unde & Evangeliltæ eam non recenſènt: Eodem
modo opinatur S. Antoninus prima parte Chronici cap. 7. Creditur,
liceêt in Evangelio non habeatur, quod ante omnes primè apparuit
Mariæ Matri ſuæ, cum omnibus allis in fide deficientibus krma fue-
rit, ut, quæ plus doluit, citins & magis conſolaretur, & gquia
plus hac meruit, cùm omnibus aliis deficientibus in fide firma fue-
rit, & hæc eſt cauſa, quare ad monumentum non iverit. Ita An-
toninus. Chriſtus itaque, qui legem illam altiſſimè menti ſuæ im-
.: preſſam

Prelam hi
Pründ om
Coloris gl
Killa dilee
titie abun
modulatur
nem golert

Meam.

Aſt vi⸗
nium Mare
primd Aa,
Mrio expon
Venientia
ſenlar reb
ſtoli etkaro
ter ereihit
cüm Prete
hientia icd
Anthlatos
Onmiun n

(mnye
ſnelti,
en dncii,

Erti non

1). 1). N
lynierant

ikienenn j⸗

11. A m
Nun X

iloriciz ei
elert der
ine Mud
ui polen,t
Dotantut )
l, utpote, ſ
tind norin
tndamenun

I.

nR

lon

mönpolg
ls, Micol
mgitas el
prorr uent
nom ortsl
nalibos re
elotgentiͤi
uberantbl
„Huie len
ern. leſet
idit Doniu
a1 AN
4

ſent: NNH.⅞.

. CveN
.9* 9

yind A.

Duplex in Chriſto eſt voluntas, duplex operatio. 141

preſſam habuit. Gemitus Matris tuæ ne obliviſcaris, Sap. cap. I.
primò omnium Matri comparuit, ut cujus Sanctifſima præcordia
doloris gladius omnium maxime ac profundiſſimè pertranſierat, ita
& illa dileétiſſimi filii ſui reſurgentis feſtiva gaudia, ac tenerrimæ læ-
titizæ abundantiam omnium prima perlſentiſceret, juxta illud, quod
modulatur coronatus Plaltes Pſalm. 13. v. 8. Secundum multitudi-
nem dolorum in corde meo conſolationes tuæ latificaverunt animam

méadun.

Aſt videtur huic aſſertioni obſtare manifeſtum ſcripturæ teſtimo-
nium Marci 16. v. 7. Jurgens autem mane primé Sabbathi avparuit
primò Mariaæ Masdalenæ. Scio equidem ſeripturam in ſenſu pro-
prio exponendam eſſe, quamdiu ratio, authoritas legitima & con-
venientia non aliud ſuadet. Si hæc adſint etiam ſubindè ſcripturæ
ſenſum reſtringendum eſſe quis ignorat? ſic ab univerſali illo Apo-
ſtoli effaro: Omnes in Adam peceaverunt, Beatiſſima Virgo & Ma-
ter excipitur. Cur non & hic excipiendam eſſe dicamus, præſertim
cùm præter authoritatem & rationem allegatam alia adhuc conve-
nientia id ſuadeat. Quis enim filio poſt multos terra, marique ex-
anthlatos labores, poſt itinerum ingentes ambages, devictâsque ho-
ſtium inſidias in patriam revertenti non vitio vertet? ſi non primè
omnium ſuis ſeſe ſiſteret genitoribus.

2„
Conveniens ergo eſt, ac congruum ſentire Chriſtum inferni ne-
cisque Domitorem, & quidem non ſolum, ſed Angelicòô ſtipatum
famulitié, Patrumque recenter è limbo liberatorum, & prælſertim
Sancti Joſephi Virginis Virginei Sponſi circumdatum Phalange, ei-
dem Sanctifſimæ Virgini ac Matri ſuæ apparuiſſe. Hujus poſterioris
aſſerti non obſcurum in ſacris litteris habetur fundamentum. Matth.
cap. 27. Monumenta aperta ſunt, & multa corpora Sanctorum, qui
dormierant, ſurrexerunt, & exeuntes de monumentis poſt reſurre-
Ctionem ejus venerunt in ſanct am ecivitatem, & aparuerunt mul-
tis. Si multis apparuerunt, cur non & dicamus apparuiſſe cum
Chriſto redivivo Beatiſſimæ Virgini, ut hujus reſurgentis trium-
phum ac gloriam, illius verò augerent lætitiam.

§ 3 Per-

142 Dogma Fidei.

Perſtringuntur breviter alii Hæreticorum Errorecs

circa Myſterium Incarnationis.

§. I.
Error Vbiquiſtarum aſſerentium humanitatem
Chriſti eſſe abique.
5 ror hic de Immenſitate ſeu ubique præſentia Humanitatis
Cbriſti Authorem habuit Lutherum, utpote, quem primèê,
docuit in Confeſſione de Cæna Domini. Propagatorem verèò
Joannem Brentium, cujus hæc eſt erronea Doctrina: Corpus Chriſti
e vi unionis Perſonatis, eſt ubique, adeoque & in Pane ante Con-
ſecrationem, & lerba Chriſti, hoc eſt Cornus meum, ſunt Verba Di-
Penſationis ſignificantia diſtributionem Corporis & Sanguinis jam
praæſentis. Huic commento occaſionem dediſſe videtur controverſia
inter Lutheranos, & Calviniſtas excitata circa realem Corporis Chri⸗
ſti præſentiam in SS. Euchariſtia. De hoc Errore fusè Purpuratus Hæ-
reticorum Debellator Bellarminus l. 3. de Chriſto c. 1. & 10. nos pau-
cis hujus commenti falſitatem ex Authoritate S. Scripturæ & rationi-
bus dewonſtrabimus. Sacra Scriptura quidem ſequens nobis contra
Ubiquiſtas invictum ſuppedidat Argumentum.
Humanitas Chriſti neque in ſtatu Paſſibilitatis, & viæ, neque in
ſtatu exaltationis & gloriæ eſt ubique. Ergo &c. Ant. prob. quoad
primum membrum Joann. II. v. I5. Chriſtus dicebat: Lazarus
mortuus eſt, & gaudeo propter vos, ut credatis, quoniam non eram

ibi. Ibidem verl. 21. Domine, ait Martha, /e futſſes hic, Frater meus

non fuiſſet mortuus: Matth. 28. v. 6. JEſum, qui crucikxus eſt,
S non eſt hic, ſurrexit. Ibidem 26. v. 11. Nemper Pauperes
abetis vobiſcum, Me autem non ſemper habetis. Joann. 16. v. 25.
Exii à Patre, & veni in mundum, iterum relinquo mundum, &
vado ad Patrem. Luc. 24. v. 51. receſſit ab eis, & ferebatur in Cz.
Anim. Prob. idem ant. etiam quoad ſecundum membrum. Zam non
ſum in mundo ait Chriſtus Joann. 17. v. II. hoc eſt brevi diſceſſurus
ſum à Mundo. Relinquo mundum, & vado ad Patrem. Act. 3. V. 21.
Duem (Chriſtum) oportet cælum ſuſeipere uſque in tempora reſtitu-
1ionν om, eem, Denique ad Hebr. 8. v. 4. ſt ergo eſſet ſuper terram
Zec eſſet Sacerdos, cum eſſent, qui offerrent ſecundum legem munera.
Ex quibus Sac. Scripturæ teſtimoniis clarè luculentérque demonſtrati
Chriſti

Chriſti ho
Ein imme
Ex 8
lis ſ. 9
Verba Chr.
Mnin idl
lixiſe ae⸗
gi⸗
ſimnu futu,
is Verbis
non eſle ube
nonin, gvi
conlulat loe
Proba
gue kidei
nem, alten
ubieungue
10., V. in

exanime

eos, Ubi 14

Gyyr
ſicat

rum Eyt
nis.

Manitgen

entia Bomt
te, (en i
Propignorn,
: C
in ane ll
n, ſuut iinn
Sunguni,
getur contor
en Corpont
EPunpnnm!
1, 10. M
rorurrnn
gens hobis

& wie, ven⸗
Anr. proh
cebat: M
oient ni
i⸗hun
i fun⸗
enger
ſonn.
nmuin
fnttam
ru, 1.
prell ie⸗
n. 40 71
nenpnt
r n i
. e n

Dauplex in Chriſto eſt voluntaz, duplex operatio. 14
5

Chriſti hamanitatem neque ante n .
& in immenſcuim diffalam. ſed certo loco No achaner eſſe ubique,
EPx 88. Patribus unicum adduco Auguſtiaum, qui Epiſtola
alias 57. quæ eſt ad Dardanum de præſentia Dei. cap 3. ita ex dt
Verba Chriſti ad Latronem, hodie mecum eris in paradiſo: N
cundum id, quod homo erat, ſed ſoècundam id gquod Deus erat Chriſt 14.
dixiſſe accipitur hodie mecum eris, in Paradiſo. Homo ippe Ch 1.
ſtus illo die ſecundum carnem in ſepulchro: ſecundum zTeadt, in 5 .
erno fPutarus erat. Deus verè idem ipſe Chriſtus uabique ſomper eſt.
His Verbis S. Doctor clarè oſtendit Chriſtum ſecundàùm humanitate
non eſſe ubique, ſe Gndde Divinitatem. Plura SS. Patrum teſti.
monia, qui cupit ad roborandum præ idei i
Moniz. gi upit a oor præſens Fidei Dogma Bellarminum
Probatur ſecundo hoc Hæreticorum commentum evertit plera
que Fidei noſtræ Myſteria. Nativitatem, ſepulturam, relbrrectto-
nem, aſcenſionem Chriſti. Ergo reiiciendum eſt. Ant. prob. ſi enim
ubicunque Verbum eſt, ibi & humanitas Chriſti eſt, quomodo ex ute-
ro B. V. in lucem exire potuit? quomodo jacuit in ſepulchro Cor
pus exanime, cum totus ibi Chriſtus foret? quomodo deſcendit ad in-
feros, ubi jam erat? aſcendit in Cœlum, quod non deſeruerat

5§. 2.
Brror Andreæ Oſiandri aſſerentis Chriſtum eſſe Ju-

ſtificatorem bumani generis ſecundum ſolam Di⸗-
inam naturam excluſa hbumana.

Siander ob ſupercilium, & effrenem coleram ipſis Lutheranis
inviſus docuit teſte Bellarmino l. 2do. de Juſtificatione c 5
☛☛◻ Deum non acceptare niſi Juſtitiam eſſentialem qua Chriſtus
non ùt Homo „ſed ùt Deus eſſentialiter juſtus eſt, adeoque Chriſtu
pro nobis Juſtitia increata non verò creata ſatis feciſſe. Verdm ſ
Chriſtus Juſtitia creata Patri non ſatisfecit, quare carnem aſſum Er
quare tanta pati voluit? quare humiliavit ſemet ipſum factus bbe.
diens usque ad mortem, mortem autem crucis, nunquid ut tantis
ſumptibus nihil redimeret ?* Longè aliud nos docet Iſaias, & Paulus
Ille enim cap. 53. (cribit de Chriſto. Zaſtificavit ipſe juſtus dervus
meus multos. Et iſte ad Roman. 3. reconciliatos ait Patri in ſan-
guine Filii ſui. Quid Apoſtolus Joannes? an non affirmat ſanguinem
Chriſti

₰

144 PDogma Fidei.
Chriſti mundare nos ab omni peccato, & Chriſtum propitiationem
eſſe pro peccatis totius mundi. Denique nihil frequentiùs Sacra Scri-
tura teſtatur, quam Chriſti paſſionem, & mortem plenam atque per-
fectam ſatisfactionem fuiſſe pro peccatis, ergo non Juſtitià Chriſti in-
creata & eſſentiali communfque toti trinitati redempti ſumus. Ergo
Chriſtus non eſt Juſtificator ſecundùm ſolam Divinam naturam exclu-
sà humana. Et unde oſtendit Oſiander Deum non acceptare ullam
Juſtitiam niſi ſuam eſſentialem ? certè ſi Deus non acceptaret Juſtitiam
niſi ſuam eſſentialem non verè diceret Paulus 2. ad Tim. ultimò: ke-
poſita eſt mihi Corona guſtitiæ, quam reddet mihi in illa die Juſtus

Judex, non ſolum autem mihi, ſed & iis, qui diligunt adven-

tum eus.
Error Lutheri aſſerentis Meritis Chriſti eſſe in-
jurioſa merita noſtra.

Mnia è& republica Chriſtiana proſcripturus Merita operum bo-
E norum infenſiſſimus hoſtis Lutherus aſſerere auſus eſt Meri-
AAY tis Chriſti eſſe injurioſa merita noſtra, & ſi meritis noſtris
aliquid tribuatur, grandem inferri injuriam Meritis Chriſti. Com-
menti hujus inanitatem patefacit, ac veritatem oſtendit vera Chriſti
ſponſa Romana Eccleſia. Multum heæc tribuit fateor meritis noſtris
verùm ab omni injuria vindicat merita Chriſti, dum quidquid noſtris
meritis tribuit non niſi dependenter à meritis Chriſti tribuit. Merita

juſtorum non opponuntur nec præjudicant meritis Chriſti, quia ab his

naſcuntur, effetus tantùm abeſt, ut virtutem cauſæ reddat minùs Xſti⸗

mabilem ſua bonitate, ut tanto ampliùs eandem extollat. Chriſtus

vitis eſt, nos palmites, palmes ſine vite quid? ſterilis eſt, jungatur

viti optimæ, fructum multum afferet. An inde de gloria vitis detrahi
quis credidit unquam, ſi palmites ipſus multum fructum afferant?
quomodo ergo adeo deſipere potuit Lutherus, qui fieri poteſt adeo in-
ſanire ejus afleclas, ut de gloria Chriſti ac æſtimabilitate meritorum
aliquid decedere exiſtiment per merita Juſtorum, quæ ex meritis
Chriſti ſuam virtutem trahunt? Neque exinde inſufficientia ſed maxi-
ma efficacia Chriſti oſtenditur meritorum: illa enim ſunt, quæ apud
Deum nobis meruerunt, non ſolùm ut ſalutem conſequeremur, quod

eſt ſufficientiæ, ſed etiam virtutem ſalutem æternam per merita pro-

pria merendi nobis meruère, quod ultra ſufficientlam Brancs eſt
. effca-

eKtezcie.
gum, ign⸗
inbecillite
mundom
Aun hotui
Nreatis vin
guod mer
lis merito
ſentii er:
Vim meren

5
lolrelt
nak Kel
in lwpor
lſn
1 lilitate
le, goii
Potentiam
wrliui
nench h
ſuid Chr
t ktro
1 loeus
liil der.
Aur In da
Mens
n illor⸗
n worte

mn propiite
entis
penam ant
uſtiteC
npti ſumns ,
in naturmmes
n acceytne
wepdaret li
Tin. ukinn!
in ili luſ⸗
dlgr

i ſ

Meritz openn
cre aluset
&l mweritont
s Chiki. .
kencit ſenl
eor metiiin.
gicgitn
kiinbon N
Chriti, in
recat niidi
Ntollat,
gils e,

Duplex in Chriſto eſt voluntar, duplex operatio. 14 5

efficaciæ. Sicut itaque quod Deus ſole utatur ad mundum illuſtran-
dum, igne ad calefaciendum, aurà ad refrigerandum non eſt in cauſa
imbecillitas Dei, quaſi non poſſet ipſe per ſe absque ſole, igne, aura,
mundum jilluſtrare, calefacere, refrigerare, ſed omniporentia ejus,
qua potuit non ſolùm iſta facere, ſi ita libuiſſet, ſed etiam rebus
creatis vim iſtud faciendi tribuere, quando ita placuit: ita ex eo
quod merita noſtra conducant ad ſalutem, non eſt in cauſa imbecilli-
tas meritorum Chriſti, ſed potius excellentia, quâ non tantùm fſuffi-

cientia erant ad nobis promerendam ſalutem, ſed & operibus noſtris
vim merendi contulére.

§. 4.
Blaſphemia Calvini Chriſtum in Cruce
.
deſperaſſe.
KHriſtum in cruce deſperàâſſe blaſphema eſt Calvini doctrina in
) harmonia Evangelica ad cap. 27. Matth. & I. 2. inſtit. c. 16.
π §S. 10. & II. eo enim témeritatis abominanda hæreſeos pro-
lapſa eſt pravitas, ut Sanctiſſimæ Chriſti voluntati enorme deſpera-
tionis ſcelus auſa ſit impingere, cui impiæ falſitati adſtruendæ in ba-
ſim ſupponit verba in cruce prolata Deus, Deus meus, ut quid dere-
liquiſti me? Verùm quæ ſocietas luci ad tenebras, primæ veritatis
ad falſitatem, infinitæ ſanctitatis ad peccatum? qui deſperare poſſit
ille, qui in unius hypoſtaſi perſonæ unitam ſibi habet numinis omni-
potentiam? Dixerat equidem Chriſtus Deus, Deus meus , ut quid
dereliquiſti me? at nunquid idem dixit: Pater in manus tuas tom-
mendo ſpiritum meume non dicturus utique ſi deſperâſſet. Et nun-
quid Chriſtus jam itunc erat in ſtatu beatitudinis, quem promitte-
bat latroni, hodie mecum eris in paradiſo. An in ſtatu beatitudi-
nis locus eſt deſperationi? non igitur deſperantis vox eſt illa, at
quid dereliquiſti me? Sed admirantis, admirabatur enim Chriſtus,
cur in tanto cruciatu derelictus ſit. Neque Chriſtus omnes pertulit
Ppœnas damnatorum, ut vult commentum Calvini, ſiquidem præci-
pua illorum pœna eſt privatio æternæ beatitudinis, at Chriſtus nec
in morte nec poſt mortem privatus fuit æterna beatitudine: nam
ante paſſionem dixit. Joan. 17. Pater quos dediſti mihi, volo, ut ubi
ego ſum, & illi ſint mecum, ut videant claritatem meam, quam de-
diſti mihi. Quid eſt hoc? Ubi ege Eerr. Id eſt iĩn ſtatu boatitudinis:
ubi

146 Dogma Fidei. Duplex in Chriſto eſt voluntas, duplex operatio.

ubi nunc ſum; ſed ſtatus beatitudinis eſt immutabilis: ergo ſi Chri-
ſtus ante paſſionem fuit in illo ſtatu, ſemper in eo manſit: non ergo
pœnam damni expertus eſt, necomnes damnatorum-poœnas: ergo
nec deſperavit. Hæc per modum Corollarii contra Hæticorum
errores circa ineffabile Divinæ Incarnationis Myſterium quaſi tranſe-
unter dicta ſunto. Jam ſe arduum magis nobis offert diſceptatio-
nis punctum inter Hiſtericos ac Eruditos Chronologos adeò, contro-

verſum.

n.

P
0ʒ—
WR

DIS-

Mimnbit
Chriſtas 3
Chrikus
llümn den
Dacha cur
Eſcipolss
Ntyitati
lGntur,
Qr
Merandor
gebris,
guo znn
MMmerant
Chriſtinn
Merant
Mni ib
imeunt.
Qn
1. e
Ohni
GBirts

Nlecghent

is: ergoll
wanſt: m⸗
umn,ene:
tra Hxqcin
fium gnin
pfert dlonn
gos aleiien⸗

W

DISSERTATIO

CHRONOLOGICA

De Annis Nativitatis Baptiſmi & Mortis
Ohriſti.

N præſenti controverſia, quæ Summorum ac Eruditiſ-
ſimorum Virorum fatigavit ingenia, non proprio de-
certabimus Marte, neque noſtro aliquid decernemus
judicio, illud enim periculoſum, hoc in re tanti mo-
. menti omninò foret temerarium, ſed quæ in proba-
, batiſſimis Hiſtoricis ac eruditiſſimis Chronologis in
puncto non minùs arduo, quàm ancipiti invenimus vero ſimiliora,
ac à communi Eccleſiæ ſenſu minùs. recedentia referemus. Totam
hanc Diſſertationem quatuor Sectionibũs abſolvemus. Prima deter-
minabit annum Nativitatis Chriſti: Secunda deſignabit annum, quo
Chriſtus à Joanne Baptiſmum recepit: Tertia exponet annum, quo
Chriſtus mortuus eſt, ac ad quam annorum ætatem pervenerit. In
ultima demum inquiremus, utrum Chriſtus anné, quo mortuus eſt;,
Paſcha cum Judæis celebraverit, & qua die ultimum hoc Paſcha cum
diſcipulis commederit, ac S. Euchariſtiam inſtituerit? ut autem anni
Nativitatis, Baptilmi, Mortisque Chriſti ritè computentur, & intel-
ligantur, ſequentes præmittuntur Quæſtiones.
Quæritur primo. Quid ſit Epocha? . Epocha eſt annorum nu-
merandorum computatio, ſeu certum famoſum tempus, & annus
celebris, in quo anno, vel tempore res memoratu digna contigit,
à quo anno, in quo memorabile factum accidit, ſubſequentes anni
numerantur. Sic judæi computum annorum faciunt à creatione Mundi,
Chriſtiani à Nativitate Chriſti, Perlæ, Arabes & Turcæ annos nu-
merant à fuga Machometis, Græci ab inchoatione Olympiadum, Ko-
mani ab urbe condita, unde & indictiones, & luſtra Originem
ducunt.
Quæritur ſecundöo. Quot, & quales ſint celebriores Epochæ?
&. Celebriores Epochas eſſe ſex: Prima ab orbe condito. Secanda
Olympiades. Tertia Annus Julianus. Duaarta Periodus Juliana.
Quinta ab urbe condita. Se Era Chriſtiana. .

T 2 Quxæ⸗

148 Dihſertatio Chronologica

Quæritur tertiö. Quot ſint anni ab orbe condito usque ad Na-
tivitatem Chriſti? G. Ab orbe condito usque ad Nativitatem Chriſti
circiter fluxiſſe quatuor annorum millia, & per conſequens usque ad
tempus, in quo hæc ſcribimus circiter 5743. dixi circiter, quia Au-
thores viginti vel quadraginta aut planè centum annis dilſcrepant.
Quam controverſiam dirimere hic loci non intendimus.
Quæritur quartò. Quid ſit Olympias? . Olympias nihil aliud
eſt, quàm quatuor ſolidorum annorum decurſus. Nomen & origi-
nem ſumpſit ab Olympicis ludis quinto ſemper anno ineunte celebrari
ſolitis in Peloponenſi Regione ad urbem Pyſam ſeu Olympiam, ubi
Juventus in agonibus, & certaminibus exercebatur, ad quos ludos
ex tota Græcia Legati confluebant, & ideo hi ludi, & certamina
tam celebres facti fuêre, ut exinde Græci annos ſuos numerare cæ-
perint. Eſt quidem duplex Olympiadum Epocha vera videlicet, &
vulgaris. De vera Olympiadum Epocha Chronologi non conve-
niunt: de vulgari autem eſt una concors Authorum ſententia, eam
initium ſummere à Coræbo Eleo, qui in ſtadio omnes athletas vicit.
Et licèt hæc Olympias non ſit prima, ſed ſolùm vigeſima octava (juxta
communiorem opinionem) quia tamen Græci hanc Olympiadem tan-
topere extollunt, Chronologi hac Olympiade quaſi omnium prima in
deſignandis Hiſtoriæ temporibus utuntur. Nam parùm refert utrum
Coræbi Olympias ſit prima vel vigeſima octava, dummodo ſtabilis in
Goræbi certamine figatur terminus, à quo numerentur anni ſublſe-
quentes. Anni autem per Olympiades ſic numerantur, v. g. volo
deſignare annum mundi 3184. (in quo Chronologi Coræbi certamen
contigiſſe communiùs cenſent) ſcribere debeo Olympiadis primæ anno
vel Olympiade prima ineunte, & ſic .
Anno mundi 3185. dicitur Olympiadis primæ annòô ſecundôò.
Anno mundi 3186. Olympiadis primæ annéô tertiö.
Anno mundi 3187. Olympiadis primæ annéô quartéô, vel
Olympiade prima exeunte, i. e. abſoluta.
Anno mundi 3188. Olympiadis ſecundæ annéô primô.
Anno mundi 3189. Olympiadis ſecundæ annô ſecundò &c.
Quæritur quintò. Quid ſit annus Julianus? &ε. Annus Julianus
à Julio Cæſare nuncupatur, qui annum Lunarem, quo antiqui Ko-
mani à Romuli tempore ad annum usque urbis Conditæ 708. cum
magna confuſione Calendarii temporum & annorum ulſi fuerunt, in
annum Solarem tranſtulit, & Calendarium emendavit mandando, ut
ſtatuto tempore (nempe ſemper poſt quatuor annos) Calendario in-
ſeratur annus Intercalaris, & hæc reformatio Calendarii contigit
anno

n ſ⸗
Ius ſulia
iins ann

nls 46.
luleni dh
Eru vulg
Non refot
lex ho
minutas
tt Grege
Qur
Hatn nihi
ſatum 0)
do Dune⸗
nnis 1f.
lum 7987
lne prellt
temporor
cilem be
Cayltqve
Cunſrin
ſe Ciling
elyitas R
o concdh
n Leie
guiem u
Ulter recj
NMomam
Obe cone
u⸗
A
An Di⸗
dognome
dempore
1d auten
cibus
in qgin
ſibere
d ſe

to Uglei⸗
iritaten
egbeno t
clter, gin!
nnnis dlngr
us.
npiscftll
Nonnen A n
ineunteclen
Oypim,1
, 2 gras
i, & cenunt
os nughenne
ra Figelct!
logi non nn

lententi,4

es athletu ſi
a ochavi In
ymhicden 1
moium DIm
Em reken un

ntur aenol 1
tur, V9. 6
orebi celm

ls prinen

e anN ſan
uunt, 4
gblolotz.
„4
pricn, ,
ſeeuntt
Aonis ie
10 tihn .
liee

De Annis Nativitatis Baptiſmi & Mortis Chriſti. 149

anno 45. ante Chriſtum natum ſecundàùm æram vulgarem, quare an-
nus Julianus Imperatoris initium ſummit à Kalendis Menſis Januarii
illius anni, quo Julius Cæſar quartum iniit Conſulatum, qui eſt an-
nus 45. ante æram vulgarem & ab urbe condita 709. & hæc Epocha
Juliani duravit usque ad annum 4. Auguſti Octaviani, quo incepit
æra vulgaris Dionyſiana. Julius Cæſar tamen Calendarium ex toto
non reformavit, quia putabat annum ſolarem & naturalem 365. dies
& ſex horas totas continere, cùm tamen non niſi 365. dies & 49.
minutas contineat. ded integram Calendarii reformationem præſti-
tit Gregorius XIII.
Quæritur ſexto. Quid ſit Periodus Juliana. ε.e. Periodum Julia-
nam nihil aliud eſſe quàm certum annorum circulum ex triplici con-
flatum Cyclo nempe Solis, qui ſpatio 28. annorum abſolvitur, & Cy-
clo Lunæ, qui continet 19. annos & Cyclo indictionis, qui conſtat
annis I15. & ex his Cyclis inter ſe multiplicatis emergit ſumma anno-
rum 7980. anni, quibus annis tota continetur Periodus Juliana, &
ſine præſidio hujus Periodi Julianæ, inquit Petavius c. 6. de doctrina
temporum, cæcam & obſcuram eſſe annorum ſeriem. Hanc artifi-
cialem Periodum adinvenit Scaliger Vir temporum peritiſſimus, vo-
cavitque Julianam, quia certo julianorum annorum numero eſt cir-
cumſcripta & ad trium Cyclorum Methodum, quibus illi anni inter
ſe diſtinguuntur accommodata.
Quæritur ſeptimo. Quid ſit Epocha ab urbe condita? R. Cùm
civitas Romana lucceſſu temporis toti orbi dominaretur ſic annus in
quo condita eſt, ita celebris factus eſt, ut in Epocham tranſierit, ex
qua deinde futura tompora, & anni numerabantur. Circumfertur
quidem urbis conditæ multiplex Epocha ſed à Scriptoribus commu-
niter recipitur Epocha Varronis Romanorum doctiflimi, qui ſcribit
Romam conditam eſſe anno 3. Olympiadis lextæ, qui eſt annus ab
orbe condito 3207. & ante 5gram vulgarem 753. exeuntem.
Quæritur octavò. Quid ſit 5ra Chriſtiana? ꝑà. .ra Chriſtiana
eſt numerus annorum à Nativitate Chriſti inchoatus: nominatur hæc
Era Dionzſtana & vutgaris, quia à Dionyſio ob ſtaturæ puſillitatem
cognomentéô exiguo Abbate Rom. natione Scytha, ſed doctrina illo
tempore celebratiffimo fuit inventa, & communiter recepta ante an-
nos autem circiter centum peritiſſimi Chronologi ex antiquiſſimis Co-
dicibus demonſträrunt Eram Dionyſianam à ſuo Authore quatuor,
aut quinque annis tardiuùs fuiſſe inchoatam. Unde hodie in veritate

ſcribere deberemus annum 1747. & non 1743. & licèt hæc ra per 4.

aut j. annos à vera Chronologia deflectat prour infra videbimus,
T 3 Eccle-

150 Diſſertatio Chronologica

Eccleſia tamen hanc Dionyſiii Æram ua erroneè ad annur 44.
Imperii Auguſti conſignavit, etiamnùm Gdnidur janon quod la
accuratam eſſe putet, ſed quia Chriſtiani po . ri um rum conn.
muniter illa utuntur, eämque deduxerunt in uſum, qu ane conla⸗
ſione tolli haud poteſt: nec curat Eccleſia temporum, vV hapnorun
minutias, ſed has Chronologis diſcutiendas permittit; un Ecclel
hanc Eram ab initio ſtatim non recepit, ſed Eugenius duart Rii
mus fuit, qui ſuaſu Plandi hanc Æram uſurpare cæpit; nec in i
ante tempora Caroli M. in uſu fuerat. Ker te re korſe ertet e
bemus ſummos Chronologos, Deckerium „Bucherium, ion s
& veterum annales apud Epiphanium Hareſi 5I. a , wesBhg,
Chronologum, qui ante annos I1400. floruit, ut wſe,: F
eandem ſententiam rir, Se . Rotct, eft ra
i Fi orum Dionylſi Peta . edit. .
et Ante irventionem autem hujus 5Æræ vulgaris ecleſi ompurk.
vit annos per Olympiades Græcorum & lnpceratorun zam. zin
me autem per £Æram Diocletiani Imperatoris, qui a i ſoi
giminis nimiùm in Chriſtianos præſertim Alexandriæ de APir, i
æqrè ferens Dionyſius, novam hanc 5Æram excogitavit. Senn ten.
tem Dionyſius Sæculo VI. cognomento exiguus, natins Lytl cdie.
icorum epiſtolas duas de Cyclo Paſchali, u
onnet & Probi Junioris dedit ad Petronium Epiſcop. alreramian. Dorn
526. indictione 4ta labente & Lunæ Cyclo 14. inſeripſit oniſaci⸗ u.
micærio Notariorum, & Bono Secundicærio rorundem. iura e
ſcula è Græca in Latinam tranſtulit, inter quæ memoranda genir Fhicl ee⸗
S. Proterii Alexandrini Epiſcopi ad Leonem Papam, item de eccn
lebrandi Paſchatis an. Dom. 455. unde factum, ut occa o er ⸗
annos ab incarnato Verbo primus numerare cœperit Au
vulgaris, quam Dionyſianam appellamus.

Sectio I.

De Anno proprio Natalis Chriſti, ſeu quoto Imperii

Auguſt, Anno natus ſit Chriſtus?

SDductis jam ſupra pro intelligentia hujus Piſſertarionis Irin.
cipiis Chronologicis ulterius ad hanc Controverſiam de
tradendam.

Præ-

Prene.
Ckum Impe
exordlium
710. gui e
Muti uli
ſeceſſit, .
Contra Bare

Altera
in goa Au
& hoc con
Zamn vulga

Drenot
eſt Chriſtus
Cit initiomn
anno Urbis
ratorem,
natu Rom-
mam venit
tra ſos hot
tonius vieen
nicnta anbe
legveeie
Alguli le
DInpubs era
Gnantis ac
uando Im
ſcit apud,
Negnun.
lal 4 b expu
dum an. 3.

Drenot
ke erun,
l guod r
guſti n.
tenn ut ay
NNS
Hundi
rolnenn

De Annis Nativitatis Baptiſmi er Mortis Chriſti. 151 =

Prænotandum eſt primò: duplicem à Chronologis diſtingui Epo-

aA
non dll cham Imperii Auguſti, ſeu quo natus eſt Chriſtus Dominus. Prima
tum mne exordium ſummit ab anno ſecundo Juliano ſeu ab anno urbis conditæ

gdn. 1710. qui eſt annus ante æram vulgarem 44. nam hôc annô die 15.
ee Martii Julius Cæſar à Senatu occiſus eſt, & Octavianus Auguſtus

n, elme. . 1 tà vla Srtr
: ieln ſucceſſit, quod Pagius ex Joſepho lib. 18. cap. 13. invictis rationibũs
dins len contra Baronium demonſtrat.
.. „ ⸗ „ 7
itz derftl Altera Epocha Imperii Auguſti ſummit initium à pugna Actiaca.
nſnts in qua Auguſtus Antonium & Cleopatram Ægypti Reginam devicit,
& hoc contigit anno urbis conditæ 723. ſeu anno Juliano I57. ante
1, Meener, 1 i lr
c ram vulgarem 21. ita refert Dio. lib. 51.
rt Vrid Prænot. 2. Epocham Herodis (ſub quo in Judæa regnante natus

Iabienn eſt Chriſtus) eſſe etiam duplicem. Prima Regni Herodis Epocha du-
cit initium ab anno f. Imperii Auguſti, ſeu ab anno 6. Juliano; &

,Gener.
gelaann anno urbis conditæ 714. hoc tempore & anno inter Auguſtum Impe-
n Non mm ratorem, & Marcum Antonium inita fuit pax, & ambo volente Se-
imumdi natu Romam ovantes ingreſſi fuerunt. Hac eadem tempeſtate Ro-
deleis mam venit Herodes ad Antonium implorans ejus Patrocinium con-
Vi. Nmm dtra ſuos hoſtes præſertim Antigonum, qui Palæſtinam invaſerat. An-
meheſn tonius vicem Herodis, dolens re cum Collega ſuo Auguſto commu-
Crouuèdh nicata ambo decreverunt Herodem Judæorum Kegem deſignare,
b Conlchmk sicque ei Regnum Palæſtinæ:, ſeu Judææ collatum fuit hoc anno quinto
leumm Auguſti. Ita Joſephus l. 14. C. 26. qui Herodis tempori valdé pro-
ſthonkcn⸗ pinguus erat. Fallitur ergo Baronius numerando annos Herodis re-
nog Suantis ac pugna Actiaca, ſeu ab anno urbis conditæ 723. videlicet
uando Imperator Auguſtus Antonium & Cleopatram prælio navali

duneit, vicit apud Actium, quod contigit anno 9. poſt obtentum ab Herode
aleet Regnum. Altero Regni Herodes Epocha incepta morte Antigoni,
aſin ſeu ab expugnatione Hieroſolymarum poſt obtentum ab Herode Ke-
it An gnum an. 3. & hunc an. 3. refert Joſephus ad an. urbis conditæ 717.

Prænot. 3. Natale Chriſti eſt duplex, unum dicitur proprium,
ſeu verum, alterum valgare, ſeu commune. Proprium, ſeu verum
eſt, quod revera contigit in diebus Herodis Regis, ſeu ſub Imperio
Auguſti an. 40. quo anno Herodes adhuc erat in vivis. Natale au-
Gt tem vulgare, ſeu commune eſt, quod Dionyſius exiguus conſignavit
ad an. 44. Imper. Auguſti, quod in hunc annum incidere, non po-⸗
tuit, quia Chriſtus natus eſt in diebus Herodis Regis, anno autem 44.
Auguſti Herodes jam ex vivis exceſſerat, ùt brevi infra dicetur.
Proin erravit Dionyſius Natale Chriſti aſſignando ad an. 44. nner.
ugu-

152 Diſſertatio Chronologica
Auguſti, in quo omnes Doctiores' Chronologi conveniunt, diſere-
pant autem in aſſignando anno veri & proprii Natalis Chriſti.
Bolandus, Pagius, Harduinus, Schelſtrate Chriſti diem hunc
natalem referunt ad an. 39. Imperii Auguſti, Petavius, natalis Ale-
Xander, & Noriſius ad an. 40. Imperii Auguſti. P. Bernardus Lamy
ad ann. 41. Card. Baronius ad ann. 42. Quænam ex his ſententiis ſit
probabilior, haud facilè eſt definire.
Notæ autem, ex quibus verus Chriſti Natalis colligi poteſt ſunt
ſequentes: prima ſummitur ex cap. 2. Matth. qui dicit: Chriſtum na-
tum fuiſſe in diebus Herodis Regis.
Secunda colligitur ex c. 2. S. Lucæ, ubi narrat ex Imperio Auguſti
univerſum orberm deſcriptum fuiſſe. Hæc deſcriptio (inquit S. Lucas
v. 2.) prima facta eſt à Praſide griæ Orino, ſeu Quirino.
Tertiam recenſet idem S. Lucas c. 3. v. 23. de ſignandéò annorum
ætatem, qua Chriſtus baptizatus fuit his verbis: Et ipſe ZEſus erat
encipiens quaſi annorum 3o. de hac nota agemus ſectione ſequenti:
nunc autem his præmiſsis ad quæſtionem de anno Nativitatis Chriſti
Salvatoris aliorum ſententiis in ſua probabilitate relictis reſpondeo, &
Dico, Chriſtum, poſtquam à creatione mundi anni circiter 4000.
fluxiſſent, natum fuiſſe die 25. Decembr. an. 40. Imper. Auguſti, anno
41. Juliano: anno 4. Olympiadis centeſimæ nonageſimæ tertiæ: à pu-
gna Actiaca anno 27. Regni Herodis 36. exeunte 37. ineunte, à morte
Antigoni 33. urbis Romæ conditæ 749. Periodi Julianæ 4709. qua-
driennio integro ante Eram Vulgarem Conſulibus Auguſto Cælſare
XII. & Lucio Cornelio Sylla, vel ùt alii ſeribunt Sulla.
Probat. Concluſio primò. Chriſtus natus eſt juxta Matthæum
cap. I. In diebus Herodis Regis, i. e. vivente & regnante adhuc He-
rode: ſed hic Herodes ann. 41. Imper. Auguſti Octaviani jam fuerat
mortuus: ergo Chriſtus fuit natus ante mortem Herodis, & per con-
ſequens ante ann. 41. Auguſti: ergo neceſſariò natus fuit an. 40. Im-
perii Auguſti, quod clariùs conſtabit ex ſecunda probatione hujus
Concluſionis. M. conſtat ex Scriptura Sacra nunc m. probanda eſt,
quod Herodes anné 41. Imper. Auguſti mortuus fuerit. Hiſtoriam
Herodis optimè conſeribit illis temporibus quaſi coævus Joſephus
I. 17. antiquit. c. 8. & 9. inquiens: Moritur Herodes, cum regnäßet
poſt ſabtat um Antigonum 34. annos, poſtquam autem renuntiatus
fuit Rex à Romanit 37. Herodes autem Regnum à Romanis obti⸗
nuit anno V. Imperii Auguſti, & Antigonum devicit tribus annis
poſt obtentum à Romanis Regnum. Si ergo his 5. annis ſuperad-
duntur 37. anni, in quibus annus quintus, quo Herodes regnore
Cæp1

1.

ctnit in.
No Her
Prob
guti, erg
goicetn
Gvod exs
m trium
& Maria
Deo ſere
ſephus ab
Epuero,
ti in tem
Magis.
ueros,
Poſ fug
nati miſe
Abgulli⸗
thels 2
Aulem uu
Uxq
Herodls,
coſgseki
Krunt Chr
Archelgg
Evitor
lepnare C
epencede
Pel.
rob.
Uqguit. c.,
legnare ca
goſto⸗ Im⸗
hüſlet,
Uartem di
lvlt: ſer
Udra 10
fice or
nulnu
0, ſui l
Zuli 10,

veninnt, 4
s Chriti
riſti dien
ius, Mltlil
Bermawulr
his ſeneni

oligi dorti
it: Chrin-

Ipperoin
(unniln
birino,
gnnndemin
Gone ant
bativitnis
Gsreßentn
nicitie
Augllit
mr tertlei
jneunten
ſinr ,

oii⸗ Khe
ſit n 4
robatlole,

1

De Annis Nativitatis, Baptiſmi, & Mortis Chriſti. 153 .

cæpit in Judæa jam eſt incluſus, eveniet annus 41. Imperii Augaſti.
Ergo Herodes annéô 41. mortuus eſt.
Prob. Concluſ. 2. Herodes mortuus fuit anno 41. Imperii Au-
guſti, ergo Chriſtus neceffaridè natus fuit ante hunc annum 41. &
quidem annéô immediatè præcedentè, ſcilicet 40. Imperii Auguſti,
quod ex S. Scriptura ſic declaro: Poſt Chriſti Nativitatem, & diſceſ-
ſum trium Regum, expletisque à partu Virgineo 40. diebûs Joſephus,
& Maria venerunt Hieroſolymam, ur JEſum juxta legem Moſaicam
Deo ſiſterent in templo, Luc. c. 2. Dein juxta Matth. c. 2. ſtatim Jo-=
ſephus ab angelo admonitus fuit, ut fugeret in Egyptum cum matre
& puero, & poſt lapſos aliquot dies Herodes ex præſentatione Infan-
tis in templo, ejusdémque vaticiniis auditis agnovit ſe fuiſſe deluſum
à Magis. Quare Infantem perdere volens Herodes occidit omnes
pueros, qui erant in Bethlehem, & finibus ejus à bimatu, & infra,
poſt fugam autem Infantis in ogyptum hoc eodem anno 1I. Chriſti
nati miſerè contabuit Herodes, poſtquam regnâſſet ab anno 5. Imper.
Auguſti 37. annis completis. Defuncto autem Herode, inquit Mat-
thæus c. 2. Zoſepb ab angelo monitus redivit in terram ſſraël, quia
autem audiebat, quod Archelaus regnaret pro Herode, timuit eò ire.
Ex quibus omnibus habetur, quèòd Chriſtus natus fuerit anno 37.
Herodis, qui 37. anni computati cum anno Auguſti y. (qui jam in-
eluſus eſt in numero 37. annorum) quo regnare cæpit Herodes, mon-
ſtrant Chriſtum natum fuiſſe anno 40. Imper. Auguſti, cùm autem
Archelaus hoc ipſo anno 37. exeunte inceperit regnare pro Herode,
ſequitur Herodem mortuum fuiſſe an. 41. nondum completo, in quo
regnare cæpit Archelaus pro Herode non Regio nomine, quia hoc
dependebat à Cæſare, cujus Judicio Herodes teſtamentum ſuum ſub-
ecit.
Prob. Concluſ. 3. Joſephus I. 2. de Bell. judaic. c. 6. & I. 17. an-
tiquit. c. I5. ſcribit Archelaum 7. diebus poſt obitum patris Herodis
regnare cæpiſſe, & annô immediatè ſequenti, cuùm fuiſſet coram Au-
guſto Imper. accuſatus, quòd ſine ipſius præſcitu Regnum patris oc-
cupâſſet, Romam profectus eſt. Auguſtus autem Archelao dimidiam
partem ditionis patris defuncti donavit, & Tetrarcham Judææ decla-
ravit: ſeribit autem l. c. olephus Archelaum, poſtquàm regnâſſet in
Judæa 10. annis (computabat annum, quéô regnare cæpit) iterùm
fuiſſe Romæ accuſatum à ſuis Proceribus, quem Imperator pecunia
muléctatum Viennam in Galliam in exilium miſit & exauctoravit, an.
