ignominiam, & labem: Interea Valentinianus cum Keginis, nempe
Matre Galla Placidia, & conjuge Eudoxia Romam ad limina Apoſto-
lorum venit: quem Papa requiſivit, ut ea, quæ perperam acta ſunt
Epheſi novo coacto Concilio juberet revocari. Sed dolis Eutychianis
præoccupatus Imperator, nec litteris, nec precibús flecti potuit,
quin potiùs Flavianum publicis legibus damnavit, Epheſinamque Sy-
nodum illam Nycænæ æquari juſſit, ſed non impunè, ſiquidem poſt
exiguum temporis intervallum, cùm equitaret, equo graviter eliſus
nullo hærede relicto periit. Eo defuncto in Imperio ſucceſſit Theo-
doſii Soror Pulcheria, quæ & ſe & Imperium Marciano Senatori cla-
riſſimo copulavit, qui cùm clavum teneret Imperii, aſſenſum præbuit
Leoni Papæ, ejusdémque conſenſu Concilium convocavit Generale
Nicæam primò. At ſedis Apoſtolicæ Legati miſſi à Leone, permagni
intereſſe rati ad eas res componendas, & tumultus ſedandos, ſi Syno-
do Marcianus intereſſet, illum enixè rogâruot, ut eò Concilium trans-
ferret, ubi & ipſe oommodè intereſſe poſſet præſens. Et hac de cauſa
Calcedonem Urbem Bythiniæ celebrem fuit translata Synodus, ibique
inchoata octava Octobris Anno 451. in Baſilica S. Euphemiæ V. & M.
Præſidentibus legatis Apoſtolicis interfuit & ipſe cum ſua Uxore Pul-
cheria Marcianus, non ut præeſſet, nec ùt Judex, ſed ùt Defenſor &

Tutor, quò turbas & tumultus compeſceret. Quod ipſe palam de-
clara-

04 Dogma Fidei. In Chriſto ana eſt Perſona.

claravit actione ſexta Concilii Patres ita alloquens: Nos enim ad Ei.
dem roborandam, non ad Potentiam oſtendendam, exemplé Religioſef-
ſimi Principis Conſt antini gnodo intereſſe volumus. Interfuéêre cum
ipſo teſte Nicephoro 636. Epiſcopi, voluit enim Marcianus, ut foret
ipſius Concilii Patrum Numerus duplò Major Nicæni Concilii Patrum
numeré. Inchoato Concilio ſtatim Euſebius Dorilenſis adversùs Dio-
ſcorum Judicibus libellum obtulit, in quo indicabantur flagitia, &
furores Conciliabili Epheſini. Recitata dein ſunt publicè omnia Eu-
tychetis & Dioſcori impia Dogmata, & iniqua attentata per Conſtan.
tinum, qui erat à ſecretis Conſiſtorio. Die ſecunda & tertia ſæ-
pius citatus Dioſcorus in lynodo comparere renuit. Kecitatum in-
terim ſymbolum Nicænum & Conſtantinopolitanum, deinde Cyrilli
ad Neſtorium & Joannem Antiochenum litteræ, tum Leonis ad Fla-
vianum epiſtola, cui his verbis acclamârunt: Petrus per Leonemi ita
locutus eſt, Apoſtoli ita docuerunt. Interim Athanalius, Sophroni-
us, & alii Alexandrini in ſynodum admiſſi datis libellis, quibus gra-
viſſimas, queis à Dioſcoro affecti fuerant, injurias expoſuêre, quibus
intellectis cùm tertièò citatus Dioſcorus comparere renuiſſet, Legati
Pontificis Sedis Apoſtolicæ Authoritate illum Epiſcopi honore, &
Sacerdotum functionibus palam exauctorârunt. Dioſcoro damnato
cogitatum eſt de forma Fidei conſeribenda, quæ omnes in unum de-
vinciret Eccleſias, & conformiter ad Epiſtolam Leonis velut ad not-
mam, & columen veritatis ſancitus eſt: Chbriſtum Dominum perfe-
üötum Deum, perfeétum hominem ex duabus naturis inconfuse & in-
commutabiliter conſiſteutem, & Divinitate quidem Deo Patri, Ha.-
manitate verò nobis eſſe conſulſtantialem, ac per omnia ſimilem
peccats excepté. Sententiis quoquo modo contrariantibus damnatis,
ſic explicata fide de variis Epiſcoporum erroribus actum eſt. Mar-
cianus Imperator autem ſeverè inhibuit, ne quis Chalcedonenſium Pa-
trum decreta vocaret in dubium. FEutychianis exilia & ſupplicia
conſtituit, uti & ipſum Eutychem fecit exulare. Cùm autem hic
venenum ſpargere non deſiſteret, ad remotiora compullſus eſt migrare.
Dioſcorus autem in urbem Paphlagoniæ nomine Gangrænam conje⸗
Gus animam ibidem milerè egit. Hæc de Hæreſi Euthychiana, &
de iis, quæ contra illam à Concilio Chalcedonenſi Annéô 451. ſub
Leone l. Summo Pontifice ſunt Acta & Statuta.

DO-

ſer (Orer
bus Narn
Naturis
qui nullo
hlex n
ſor eſt
ktiam a
Non Pot

AUnnultabr

dein gu⸗
ula ſe
conyerſa
ing huif
Uiatem?
eNlinriler
realis

erſans.

58: NMr eust
4. Inleliß
Marcianns,
eniCelik
leoſis aen
cabadtur higi
t poblickont
tentata pet
eunch Ak
Uit. Recium
num, deiſtl
tumm Leonin
rus her lin
hanalius, N
liells, in
38 eoſlbe
ere enlilet,
Epilooni hann
Dioſeoro ta
ommnes inuun
Leonis elni
umn Dlni u/
uru nunſfui
dem Den M
ner omnit
tmiantihti⸗
Is altun .
Ohaleeloneti
8 exilir El
e. Cunn ,
onpulielt
e Gangtkin
rel Putſh⸗
genſi Am 6

93 (°) 26 107

DOGMA FIDEI

Duplex eſt in Chriſto Natura Divina & Humana
etiam poſt unionem inconfuſa „ &
impermixta. .

J 9 §. I.
Argumenta, quibis Hareſis Eutychiana

confutatur.

.Lurima ac irrefragibilia S. Leo Summus Pontifex in Epi-
Oſtolis ſuis ad Flavianum & PP. Concilii Chalcedonenſis 3
ipsique hujus Oecumenici Concilii Patres ad confutan-
dam hanc hæreſim congeſsére, nos pauca ex multis
Hdelibabimus.

Argumentum I. Si in Chriſto non daretur duplex natura etiam
poſt unionem inconfuſa, & impermixta, tunc vel natura Divina fuiſ-
ſet converſa in carnem, vel caro in Divinitatem, vel ita, ut ex dua-
bus Naturis una coaluerit, aut denique hoc modo, ut ex duabus
Naturis in ſua ſpecie permanentibus tertia quædam reſultaverit. At-
qui nullum ex his dici, aut ſuſtineri poteſt. Ergo in Chriſto datur
duplex natura etiam poſt unionem inconfuſa, & impermixta. Ma-
jor eſt certa, nullus enim alius loquendi aut fingendi modus
etiam ab Hæreticis eſt excogitabilis, m. p. quo ad ſingula membra.
Non poteſt dici Primum, Divina enim Natura ex fua eſſentia eſt
immutabilis: ergo implicat, ut mutetur, & convertatur in carnem;
dein quoque hoc modo Chriſtus Deus non foret: non Sdcundum
quia ſic tali modo Natura Divina fuiſſet mutata, ſi in ipſam caro eſſet
converſa. Et ſi humana Natura, ùt impie fingebat Eutychius à Di-
vina fuiſſet abſorpta, quomodo Verbum Divinum aſſumpſiſſet huma-
nitatem? non aſſumpſiſſet profedà, ſed conſumpſiſſet, deleviſſet ac
extinxiſſet. Accedit, quèd jam caro Chriſti tali modô non fuiſſet vera,
& realis, ſed Phantaſlica „& apparens. Quod in tertio Fidei Do-
gmate fuit abundè refutatum. Non Tertium. Quia duæ naturæ in
unam coaleſcere non poſſunt, niſi per ſui mutationem in illam, mu-
tari autem naturæ Divinæ repugnat, Jarss facta mixtione Divinæ
natu-⸗

B

106 Dogma Fidei.

naturæ & humanæ;, ita ut neutra illorum remaneret, ſed aliquod
tertium ſpecie diverſum, ſicut cum miſcentur liquores, hoc tertium
quid eſſet? neque Deus eſſet, neque homo; nam tertium, quod
per mixtionem duarum naturarum fit, neutrum eſt miſcibilium, quid
ergo eſſet Chriſtus? non Deus, non Homo. Neque ſuſtineri, aut
dici poteſt Quartum: quia cùm ex duabus naturis in ſua ſpecie per-
manentibus tertia natura reſultat, naturæ eam conſtituentes par-
tes ſunt, & incompletæ, ut videre eſt in natura hominis, quæ ſex
unione animæ & corporis reſultat. At natura Divina nequit eſſe
pars conſtituens unam tertiam naturam, quia pars dicit eſſe incom-
pletum, & imperfectum: ergo. Hic diſcurſus deſumptus eſt ex 88.
Patribus. Leontius apud Euthymium in Panoplia parte ſecunda titulo
15. probat, quèd ſi ex duabus naturis unica in Chriſto fieret, vel
facta eſſet, nec humana illa foret, nec Divina, adeôque Chriſtus
nec Deus eſſet, nec Homo, nec Patri, nec Matri conlſubſtantialis.
Gelaſius, vel potiùs ſupra laudatus Vigilius Tapſenſis I. contra Eu-
tychen probat, quèòd nec Divina natura in carnem mutari potuerit,
nec humana tranfire in Divinam. Quia ſic ſequeretur, ut ait, 7 ſ
lutio ineſffabilis Sacramenti nec glorifcata videretur noſtra conditio
unitione Deitatis, ſed potius eſſe conſumpta. Hoc idem à nobis al-
latum argumentum proponit contra Eutychianos S. Thomas I. 4. con-
tra gentes c. 35.
Argumentum 2. Tales de Chriſto in concreto, ſeu de toto ſup-
poſito Theandrico prædicantur proprietates, quæ non poſſunt illi con-
venire niſi ſecundàm duplicem naturam, Divinam nempe, & huma-
nam. Ergo duplex datur in Chriſto natura, Divina & humana. Proba-
tur A. De Chriſto prædicatur, quòd ſit paſſibilis & impaſſibils, quèd
ſit mortalis & immortalis. Atqui hæ proprietates de uno ſuppolito,
quod unicam tantùm ac ſimplicem haber naturam, prædicari non
poſſunt, ſed duplicem eſſentialiter denotant naturam; Ergo tales de
Chriſto prædicantur in concreto, ſeu de toto ſuppoſito Theandrico
proprietates, quæ non poſſunt illi convenire, niſi ſecundùm dupli-
cem naturam. Confirmatur hoc argumentum ex S. Scripturæ teſti⸗
moniis, in quibus contraria Chriſto tribuuntur propter duplicem, di-
ſtinctam, ac diverſam naturam v. g. quòd à nobis abſceſſerit, & no-
biscum tamen æternùm maneat. Joan. 16. Marth. 28. quèd de coœlo
deſcenderit, & in terra verſetur, & tamen ſimul ſit in cœlo. Joan. 3.
v. 15. quòd infans natus ſit in tempore, & tamen egreſſus ejus ſit à
diebus æternitatis Mich. y. v. 2. & alia plura, quæ profectò de Chriſto,
nili admittatur duplex natura Divina & humana dici non poſſunt⸗
. rga

1

Aroun
Nio. Drim
litavit i⸗
elet per e
Plei nntun
ſet muratu
ergo Ver⸗
Rem, &
Wunpti
er Hyiſto
frna .
A ſeme
ominum,
upler e
d finna
ut voleb⸗
crinaniri
Eii, exin
laln. Je
Kinonium
uld audi
contreltan
Der innu
WD ide
manibt
An
neceſar
tüm dar
Kum 4
Teyerq
Plardiu⸗
Koli Verl
Armimin
Iuexine
Nam eſſe
3 le, in
antrn
lincte
tetinn,

neret, el 14
Wores, hoek
namm tertian:
ſt miſcbbiltn,
eqne ſulſte
is in n hei⸗
coplſlitueng
ra hominßs,
Divinn henn
ars Gieit elein
Belumptiseit
parte ſeountti
Chriſto fen
, adebe
atri conidkte
Plenſiss lomm
ein mutati or
eretur, Atin,
retur ſnin
Hoc idem ai
86. Thomnsl

eto, len ce in
enon foln
m neme, A
d hum
teßde ini
“ Ntrlcn

1
uram; HMhol

l ermie,
„5 Serinue

Duplex eſt in Chriſto Natura Divina &)Humana. 107

Argumentum 3. Quod petitur ex triplici S. Scripturæ teſtimo-
nio. Primum habetur Joan. I. v. 14. Verbum Caro factum eſt, & ha-
bitavit in nobis, ex quo ſic argumentor. Si Verbum Caro factum
eſſet per confuſionem, & commixtionem naturarum, ita, ut ex du-
plici natura una fuiſſet facta, tunc ex modo loquendi Verbum fuiſ-
ſet mutatum in carnem, atqui hoc ipſi Eutychiani horrent dicere,
ergo Verbum non eſt Caro factum, per converſionem, commixtio-
nem, & confuſionem, ſed tantùm per unionem Hypoſtaticam, &
aſſumptionem Humanitatis in Deum. Alterum teſtimonium petitur
ex Epiſtola D. Pauli ad Philip. c. 2. v. 6. ubi ita ſcribit: Qui caàm in
forma Dei eſſet, non rapinam arbitratus eſt eſſe ſe æ«qqualem Deo,
ſed ſemetipſum exinanivit formam ſervi accipiens in ſimilituainem
hominum factus, & habitu inventus at homo. Ecce! in hoc textu
duplex exprimitur natura, Divina, & Humana, forma Dei ſcilicet,
& forma ſervi. Jam ſi forma Dei, id eſt natura Divina, abſorpſiſſet,
ut volebat Eutyches formam ſervi, id eſt naturam humanam. Non
exinaniviſſet ſemetipſum formam ſervi accipiens, ſed potiùs, ùt ſupra
dixi, exinaniſſet, & conſumpſiſſet formam ſervi, ſeu naturam huma-
nam. Tertium de duplici Chriſti natura non minus luculentum te-
ſtimonium petitur ex epiſtola I. Joan. C. I. v. I. Quod fuit ab inttio,
quod audivimus, oculis noſtris, quoa perſpeximur, & manus noſtræ
contrectaverunt de Verbo vitæ. In hoc textu clarè in Chriſto du-
plex innuitur natura. Divina quidem per hos terminos: quod fuit
ab initio - - ⸗ de Verbo Vitæea. Humana autem, quæ oculis viſa, &-
manibüs fuit attrectata. ,
Argumentum 4. Deducitur ex abſurdis, quæ ex hæreſi Eutychiana
neceſſariò ſequuntur; Primò enim ſequitur, ſi in Chriſto unica tan-
tùm datur natura, & quidem Divina, quæ abſorpſit humanam, Chri-
ſtum aut revera pro ſalute humani generis non fuiſſe paſſum, aut ſi
revera paſſus fuit, ipſum paſſum fuiſſe ſecunmqàm Divinitatem, quo
abſurdius nihil dici aut excogitari poteſt, repugnat enim clare Apo-
ſtoli verbis: Chriſto igitur paſſo in carne & vos eadem cogitatione
armamini, & revera hoc abſurdum devorare debuêère Eutychiani;
qui exinde Theopaſchitæ ſunt dicti. Secundò ſequitur B. V. Deipa-
ram eſſe & dici non poſſe; in tantùm enim B. Virgo dicitur Dei-
para, in quantum genuit Deum Hominem, atqui ſi in hrice unica
tantùm daretur natura, hoc dici non poſſet, ergo. Tertiò ſequitur
everſio totius Myſterii Kedemptionis. Niſi duæ ſint in Chriſto
diſtinctæ naturæ, quarum una, humana ſcilicet, ſatisfactionis ma-
teriam, altera verò nempe Piviniras pretium ac valorem infinitum
L 2 com-

108 Dogma Fidei.

communicet. Pro roborando hoc Fidei Dogmate etiam omnia ad.-
hiberi poſſunt argumenta, quibus in ſubſequentibus duplicem dari
in Chriſto voluntatem, ac operationem contra Monothelitas pro-
babimus.
Coronidis loco attexo Magni Leonis in graviſſima epiſtola ad
Flavianum verba: dalva igitur probrietate utriusque, naturæ, &
in unam cozunte perſonam ſuſcepta eſt à Majeſtate Humilitas, à
virtute infirmitas, ab aternitate mortalitas, & aa ſolvendum
conditionis noſtræ debitum, natura inviolabilis naturæ unita eſt
paſſibili, ut quod noſtris remediis congruebhat, unus atque idem Me-
diator Dei & Hominum Homo Eſus Chriſtus, & mori poſſet ex uno,
& non mori poſſet ex altero. Ubi S. Pontifex alludere videtur ad
illa Apoſtoli verba 2. ad Corinth. 13. An experimentum quaritis
eus, qui in me loquitur Chriſtus? qui non infirmatur, ſea potens
eſt in vobis? Nam erſi crucifixus eſt ex infirmitate, ſed vivit ex vir-
tute Dei. Paſius eſt ergo Chriſtus & mortuus, ſed ex noſtræ huma-
nitatis infirmitate: vivit autem impaſſibilis & immortalis, at ex ſuæ
Divinitatis virtute.

§. 2.
Diluuntur argumenta Hareticorum.

Rgumentum I. Ex Authoritate S. Cyrilli (quem quidam ex
„ recentioribus Hæreticis criminantur, dum contra Neſtorium
S ageret in oppoſitam Eutychianam Hæreſim fuiſſe lapſum) hic
in Epiſtola ad Acacium Melitenſem ait: Naturas duas unitas eſſe di-
cimus, poſt anitionem verè tanquam ſubtata en duo partitione,
uenam credimus eſſe filii naturans, veruùum inhumanati, & in-
carnati. Idem habet in Epiſtola ad Succeſſum & in Epiſt. 2. ad eun-
dem ait: Naturarum diſßzerenttam poſt unitionem ſola cogitatione
dividi. Ergo S. Cyrill. Alexandrin. dum duplicemin Chriſto negabat
perſonam, Unicam tantùm in illo etiam agnoſcebat naturam.
B. ad 1. Cum S. Cyrillus ait: Unam credimus fteri naturam,
non vult poſt unionem eſſe unam unitate ſubſtantiæ & eſſentiæ, ſed
unitateduppoſiti, ut Neſtorio ſe opponeret, qui poſt unionem duas

naturas & duo ſuppoſita, ſeu duas Perſonas agnoſcebat in Chriſto.

Quèd autem hæc mens fuerit S. Cyrilli, conſtat ex verbis, quæ ſe-
quuntur, nempe inhumanati, & incarnati, quibus ſignificatur
caro & humanitas unita hypoſtaticè Verbo Divino & ſic à Verbo &
natu⸗

D

Ditura Diyi
ur Hutychi
ilis verbis!
Proprietates
Gurſlin ab
non verd el
CoNjcactas,
oferrr
uin Kort
tunn ſt di
enin elt d
tura in Ch
Argun
nemn cum!
nem, eo
ait, guen,
dervator ,
buut, ade,
iſ zyſecr

ußra her

ſanuinen
Ohricti on
Cdudngir
N. A
Der incar
non tant
& non ſ0
tamen Va
bunn ſat
. Arun
es qua,
Perle
dun, dum
In IAtur

10
conperlam
lecontt⸗
ts enande
pucd dhe⸗

etiam omt
us (uptoen
Monotheln

ilſimn ennt
gue, nuini
ate Hunilt
&u nu
nature Ml
atlte li
uri lſetant
udere Witen
mentuß ſu
nutur, ſlß⸗
ſed wiitat
ex nolrehr
ortali, d

.

gben itt

3
contra Nel

fuiſle hyun
Gs itu
uo ar
hilun
ſls A
curay.
es
. & elentin⸗
ſt mionen,

Duplex eſt in Chriſto Natura Divina & Humang. 109

natura Divina diſtincta, quo loquendi modo non juvatur, ſed perimi-
tur Eutychian. error confuſionem naturarum aſſerens ad alterum dico:
illis verbis non ſignificat S. Cyrillus ita confundi & miſcer i naturarum
proprietates, ut ex duabus facta ſit in Chriſto per unionem una natura,
quaſi in abſtracto, ſed factam eſſe in concretounam, unita te ſuppoßſti,
non verèò eſſe duas ſeparatim ſubſiſtentes, & affectivo ſolùm vinculôò
conjunctas, ùt volebat Neſtorius: hincanimæ & corporis exemplum
pofert; Cyrillus, quæ pariter ſola ratione diviſa poſt unitione m aſſerit,
quia ſeorſim poſt unitignem non ſubſiſtunt, quamvis reverà comper-
tum ſit diſtinctas realiter eſſe corporis, & animæ ſubſtantias, aliud
enim eſt diſtinctio, aliud diviſio, & ſeparatio, & ideo non dicit na-
tura in Chriſto ſola cognitione diſtingui, ſed dividi.
Argumentum 2. Juſtinus Martyr Apologia ſecunda Inc arnatio-
nem cum Euchariſtia comparat, aſſerens, Verbum factum fuiſſe car-
nem, eo modéô, quo panis fit corpus Chriſti in Euchariſtia: Seg,
ait, quemaamodum per Verbum Dei Caro factum gJEſus Chriſtus
Jervator noſter, & carnem & ſanguinem ſalutis noſtræ cauſa ha-
buit, ad eaundem modum etiam, in qua per preces verbi ejius, ab
ipſo profelti gratiæ ſunt actæ, alimoniam, andt ſanguis, & caro
noſtra per mutationem aluntur, incarnati illius Zkeſu carnem &-
ſanguinem eſſe docti ſamus. Atqui panis in Euchariſtia fit corpus
Chriſti non per unionem, ſed transſubſtantiationem, ergo ſimiliter
contingit in incarnatione.
e. Allatum à Juſtino exemplum in tantum valet, in quantum
per incarnationem Verbum Divinum verè & realiter factum eſt caro
non tantùm apparenter, ſicut panis in Euchariſtia veré & realiter
& non ſolùm figurativè, ùt vult Calvinus, fit corpus Chriſti. Non
tamen valet quò ad modum, quo panis fit corpus Chriſti ita ut Ver-
bum fiat caro per converſionem in carnem, ſicut panis fit corpus
Ohriſti per converſionem in Chriſtum ipfum.
Argumentum 3. Qui factus eſt caro in ſua natura, non manſit,
ſicut aqua, quia in nuptiis Canæ Galilææ facta fuit vinum in natura;,
& ſpecie aquæ non manſit, ſed in naruram vini tranſivit, ſed Ver-
bum, dum humanam induit carnem, factum eſt caro, Joan. I. ergo
in natura propria non remanlit.
g. Hoc argumentum probat, Divinitatem per incarnationem
converſam fuiſſe in carnem, quod tamen non favet illis Eurychianis,
qui econtra volebant carnem, ſic à Divinitare abſorptam, ut peni-
tùs evanuerit, & loco ejus alia, ſed phantaſtica apparuerit. Unde
apud Theodoretum dialogo ſecundo Eraniſtes, ſen Eutychianus fſci-
O 3 ſcitan-

110 Dogma Fidei.
ſcitanti Catholico, quomodo poſt unitionem unicam naturam agno-
ſceret? Reſpondet: Ego Divinitatem do wanſeſſeè, ab hac verò ab-
ſorptam eſſe humanitatem. 1.
g. Secundè d. M. qui per Converſionem factus eſt caro in ſua
natura non manſit c. qui factus eſt caro per unionem, & aſſumptionem
non manſit in ſua natura n. M. Verbum ergo caro factum eſt, non
per converſionem in carnem „ſed per carnis aſſumptionem, ſicut di-

citur pro nobis factum maledictum & peccatum, quia maledictum in

ſe ſulcepit, & peccata noſtra quò ad pænam portavit, non quèòd in

maledictum, & peccatum ſit converſum. Unde Verbum & caro
etiam poſt unitionem in ſua ſpecie & natura permanſerunt, unde benè
Gelaſius vel Vigilius Thapſenſis lib. contra Eutychetem. Unitio eſt

duarum naturarum, non cujuslibet alterius abolitio. Quare Joannes

poſt illa verba: Verbum caro factum eſt, ſubjecit hæc: habitavit in
nohbis: ſuper quæ Chryſoſtomus tract. II. in oann. tanquam ſic te
alloqueretur: vide, ne quia abſurdi ſuſpiceris ex illa voce factun
eſt, non enim mutationem illam immutabilem illius natura ſignißr
cavi, ſed habitationem & commorationem. Porro id quod habitat,
non eſt idem cumco, quod habitatur, ſed diverſum, nam alterum
hahitat in altero, alioquin non eſſet habitatio, nihil enim in ſe ipſo
bhabitat. Caterùm alterum dixi ſubſtantia quippe unitione, & co-
yulatione unum eſt, Deus, Verbum, & caro, ita ut non confuſi- vel
exſtinctio alla ſubſt antiarum acciderit, ſed in explicabilis quædam,
&- omnem dicendi facultatem ſuperans unitio, gquòd autem Verbum
ita factum ſit caro, ut ne leviſſimè quidem mutatum ſit, eleganti
exemplo explicat S. Auguſtinus Serm. 187. aliàs 25. de tempor. Nemo
ergo credat Dei Filium converſum & commutatum eſſe in hominis Fi-
lium, ſed potiùs credamus, & non conſumpta Divina & perfeciè al-
ſumpta humana ſubſtantia, manentem Dei Filium factum hominis Fi-
lium neque enim, quia dictum eſt. Deus erat Verbum, & Verbum
Caro factum eſt, ſic Verbum Caro factum eſt, ut eſſe deſineret Deus,
quando in ipfàa carne, quod Verbum caro factum eſt Emmanuel na-
tum eſt nobiſcum Deus. Sic verbum, quod corde geſtamus, fit vox,
cùm id ore proferimus, non tamen illud in hanc commutatur, ſed
illo integro, iſta, in qua procedat, aſſummitur, ut & intus maneat,
quod intelligatur, & foris ſonet, quod audiatur, hoc idem tamen pro-
fertur in ſono, quod antea ſonaverat in ſilentio, atque ita Verbum
cùm fit vox, non mutatur in vocem, ſed manens in mentis luce &
afinmpta carnis voce procedit ad audientem, ut non deſerat cogi-
tantem. Ita Auguſtinus.

Argu-

.

Argu
er altera,
MNa, &
5. Cjril
Vinald eſt
Neturamm
.
Gioirſd.
nata,
nis cond
non per
Prietatib
Ferbi ean
Arg
Corinthi
his verbi⸗
Ateram n
Verè non
lm none

(i, Velil

Gdolentia
HRR le
Orinos,
1eporit
Nomen
ſto pon
Derlonan
AWorari,
Ar
ſo al

R)
Lunrhet
lenim tr
dus ſti
ls lalye
ritus
tummdici
Eihu-
Keumin
lta Dropr

imm naturune
Ab hut

Aus ett an
„ & Mnnin
fackun e
dtionen, i
ia mielin
Vit, non
Verbomn A!
erunt, it
hetein, Uil
. Qnre e
re: Mfn
n. taocbamt
ila Mue
ius Matii
idu
m; uN i

il uin ine

unitint,
Gt un in
lraßili u
4 auten ſe
tun t,
ge temnpot. N
ell in loni
ckun oni
tbom, 3
Etelnenl
elimlb,
Lommh,
Eintis i
iben me

Duplex eſt in Chriſto Natura Divina & Humana. i

Argumentum quartum una duarum naturarum non denominatur
ex altera, niſi aliquomodo invicem transmutentur, ſed natura hu-
mana, & Divina ab invicem denominationes ſfuſtinent. Dicit enim
S. Cyril. inductus à Concilio Chalcedonenſi parte zda. Naturam Di-
vinam eſſe Incarnatam, & Nazianz. Epiſtol. ad Cledonium humanam
naturam eſſe Deificatam. Ergo
N. Ex S. Thoma 3. Part. Q. 2. a. I. ad 3. quod ſicut Damaſcenus
dicit lib. 3. Orthodoxæ Fidei c. 6. & II. Natura Divina dicitur Incar-
nata, quia eſt unita carni perſonaliter, non quod ſit in naturam car-
nis converſa, ſimiliter & caro dicitur Deificata, ùt ipſe dicit c. 15.
non per converſionem, ſed per unionem ad Verbum, ſalvis ſuis pro-
prietatibûs naturalibûs, ut intelligatur caro Deificata, quia facta eſt
verbi caro, non quia facta ſit Deus.
Argumentum 5. Julius I. Summus Pontifex in Epiſt. ad Dyoniſium
Corinthiorum Epiſcopum videtur negare duplicem in Chriſto naturam
his verbis: neceſſe eſt, eos, cùm duas naturas dicunt, unam adorare,
alteram non adorare, atque in Divina quidem baptizari, in humana
verò non baptizari. &. Leontius l. de ſectis act. 8. hanc Epiſto-

lam non eſſe genuinum Julii fætum ſed potiùs vel Apollinaris Hæreti-

ci, vel alterius ex ejus ſecta, cùm multa Apollinariſtarum errores re-
dolentia continear. Quare critici omnes duas tantùm Julii Epiſto-
las ut legitimas ſuſcipiunt, unam ad Orientales, alteram ad Alexan-
drinos, quas S. Athanaſ. refert in Apolog. 2. ſed tranſeat hæc Epiſtola,
reponit Eulogius Alexandrinus Patriarcha apud Photium Cod. 230.
Nomen natura ibi uſurpari pro hypoſtaſi, & negari, quòèd ſi in Chri-
ſto ponerentur duæ Hypoſtaſes ſeu duæ naturæ duplici fübfiſtentia
perſonatæ, Divina & Humana ùt ponebat Neſtorius, opporteret unam
adorari, aliam non adorari. Quia adoratio terminatur ad Perſonam.
Argumentum ſextum duo erunt Chriſti, ſeu duæ erunt in Chri-
ſto Perſonæ, ſi in eo duæ ſunt naturæ.
NB. N. a. oppoſitum demonſtrat ſœæpè laudatus Vigilius l. I. contra
Eutychetem c. 10. duplicè exemplé, Primo petito ex 88. Trinitate,
ſi enim tres Perſonæ Divinæ habentes ſingulæ proprietates ſuas, qui-
bus diſtinguantur, non quibus ſeparentur, ſunt unus Deus, cur Fi-
lius ſalva naturæ utriusque proprietate & diſtinctione non erit unus
Chriſtus ? Secundo exemplo hominis: in homine enim proprieta-
tum diſtinctio diſtinctam Perſonam non infert. Conſtat homo quinque
ſenſibus, qui ita officii ſui proprietatem naturaliter obtinent, ut nihil
ſecum habeant commune, nihil ſibi alterius valeant vindicare, viſus

ita proprium miniſterii ſui gerit officium, ut nec audire, nec odo-
rare;

112 Doagma Fidei.

rare, nec guſtare, nec contrectare poſſit, & ſic de aliis: Et cùm hæ
omnes ſint membrorum ſpecies tam diverſæ, tam diſeretæ, ita natu-
ralibus proprietatibus ſubſtitutæ, nihilque communionis, nihil ſocie.
tatis ad ſe invicem habeant, ſed privato quodam & ſolitario jure
functionis miniſterium impleant, unus tamen, & idem eſt homo,
qui quodamodo quinque corporalibs ſenſibůs varia proprietate à ſe
invicem differentibus conſtat, ita quinque ſecundàùm Eutychianorum
deliramentum Perſonas habere debuerat, ut quantæ ſunt proprietates
ſenluum, tanta eſſer Numeroſitas Perſonarum, ita Vigilius hæc ſe-
cunda paritas, quantum poteſt, valeat. Ego priori inſiſto, & oſtendo
ex argumento à contrario, ex unitate Perſonæ malé inferre Euty-
chen unitatem naturæ: ex Trinitate Perſonarum in 88. Trinitate
malè infertur Trinitas naturarum, ergo ex unitate Perſonæ malè in-
fertur in Chriſto unitas naturæ. Hoc Argumentum etiam ſtringit
Neſtorium.
Argumentum ſeptimum SS. Patres ſæpe uſi fuerunt nomine
mixtionis, ſeu miæxturæ, ut explicarent unionem duarum naturarum
in Chriſto ut docent Philoſophi. M. p. ex Tertulliano in apolegetico
c. 21. dicente naſcitur homo Deo mixtus. Et S. Auguſtinus Epiſtola
137. ad Voluſianum c. 3. ubi vocat Perſonam Chriſti mixturam Dei
& Hominis, ſicut Perſonam Hominis mixturam animæ & corporis.
N. SS. PP. non uſurpâſſe nomen mixtionis & mixturæ eo ſenſu,
quo liquores dicuntur milceri, ut ſcilicet eorum deſtruatur natura,
ut vel unus in alterum, vel ambo in tertium transmutentur, ſed, ut
ait S. Cyrillus lib. I. contra Neſtor. cap. 3. ea voce ſunt abuſi, cùm
ſummam unionem oſtenderent. In hoc autem ſenſu, non in primo ſe
loqui teſtatur Tertull. indicans unionem carnis in unitate Perſonæ,
unde ſubdit: Caro Siritu inſtructa nutritur, adoleſcit, affatur,
docet, operatur, & Chriſtus eſt. Quibus in Chriſto fatetur carnem,
& etiam Spiritum ſeu Divinitatem, imo libro adversùs Praxeam c. 27.
apertè Eutychianum errorem antequam naſceretur impugnat his ver-
bis: Et ades ſalva eſt utriusque proprietas ſubſtantiæ, at & spiritus
res ſuas egerit, in ilo, id eſt virtutes, opera, & ſigna, & caro paſ⸗
ſtones ſuas functa ſit, eſuriens ſub Diabolo, ſitiens ſub Samaritide,
Kens Lazarum, anxia aſque ad mortem denique & mortaäs eſt.
Quodſe tertium quid eſſet ex atroque confuſum, ut electrum, oß
tam aiſtineéta Documenta paterent, utriuſque ſubſt antiæ, ad locum
S. Auguſtini dico:; S. Pater Auguſtinus ut oſtendat ſe nomine mixtu-
ræ nihil aliud intelligere, quàm ſummam ac ſubſtantialem unionem,
utitur exemplo animæ, ac corporis, ut autem removeat idæam
mixtio-

M

mintionis,
Gtamen
liuuren it⸗
am G
1 unit
ſt in aere
ſt: Ie
ſulſtautin
tatenn,

lerolam!
Dixi er
0. Aug⸗
ſirt ua
cato de⸗
Kordre
hertin
riſeit
tentia
et h
Ropoſi
dtem
Reerne
liens
De kter
prer
Cannat
Ckedori⸗
ere
an i
crar

liis: N
Cretr, int
lonis, niklt
E loliunn!
idem t
proptient
n Eutychim
lunr grote
Vigliuh
inſſto, C
ale intene
in N ii
Perlonem
umn etim k

i fuerun n
Buarummu
no in aor
dugnſlineh
Einmirun
me & co
mikture ent
Geltrunturot
Smutend,
e ſun iMl
C non innt
ubitate Ue
igſit, h
1o fietu
ls Praen
impugnn
ie, 6
s, 6
i ,
e GοN
Ouißi,
entit, 1
ſe noniet
ptillen
remnoy 7,

Duplex eſt in Chriſto Natura Divina & Humana. 113

mixtionis, quæ in corporibus fieri ſolet, poſt recitata verba addit:
Si tamen recedat auditor à conſuetudine corporam, qqua ſotet du
liquores ita commiſceri, ut neuter ſervet integritatem ſauanm, Jaante-
uam & in ipſis ecorporibus ari lux incorrupta miſceatur, ſioutt ergo
“ unitur aëri ſalva wanente natura lucis & aöris, nec lux tran-
ſit in asrem, nec aër in lucem, nec ex aére & luce tertia natura
lt: Ita Deitas unitur carni, ſalva manente Deitatis & carnis
Jubſtautia, ita ut dec Deitas in carnem, nee caro tranſeat in Dei-
tatem, nec ex Deitate, & carne tertia ſutbſt antia fuit.

Quæſtio Hiſtorico- Scripturiſtica XXI.

Dtrum Chriſtus in terris degens alicui decretoriam

damnationis Sententiam revelaverlt?

Ta non uni duntaxat ſed pluribus decretoriam damnationis
ι Sententiam à Chriſto intimatam fuiſſe videntur teſtari S. Pa-

D. ginæ præſertim Joan. 8. ubi in refractariam infidelem ac ma-

levolam Phariſæorum turbam D. Magiſter hanc fulminat Sententiam.
Dixi ergo vobis, quia moriemini in peccatis veſtris. In quem locum
D. Auguſt. tract. 38. in Joann. inquit: Iufeliciſſima conditio miſera
ſors Judæorum, qui de ore vatidico audierunt moriemini in pec-
cato veſtro. Auguſtino conſentit Cyrillus in eadem Joann. verba ita
commentans: moriemini in peccatis veſtris, id eſt, quia ad reprobos
pertinetis, dixi moriemini in peccatis veſt ris. Pari modo impiis Pha-
riſzis Matth. 23. videtur à Chriſto intimata æternæ perditionis Sen-
tentia: Genimina viperarum quomodo fugietis à facièt gehennaæ? id
eſt, non fugietis, nam uſitatus eſt in Scriptura modus Sententiam ac
propoſitionem negativam per interrogationem proponi - - omnium
autem clariſſimé Chriſtus Diſcipulo ingrato ac ſacrilego Proditori
æternæ reprobationis in ultimæ cœnæ convivio intimavit Jjudicium
dicens: vaæ bomini illi per quem Filius hominis tradetur. Væ nem-
pe æternum, væ irriparabile, væ interminabile. His non obſtantibus
ut præſens contoverſia rité decidatur, judico revelationem æternæ
damnationis cum D. Angelico dividendam eſſe in abſolutam, & de-
cretoriam, ac in conditionatam & comminatoriam, qua nempe æter-
næ perditionis ſententia alicui manifeſtatur, ac ſub conditione qua-
dam (id eſt, niſi crediderit, aut pænitentiam egerit) intimatur, talis
erat intimatio interitus ex imperio Divino à Jona faécta Ninivitis.

Quo

114 Dogma Fidei.

Quo ſuppoſito R. ad propoſitam Quæſtionem Chriſtum Dominum nulli
æternæ perditionis ac reprobationis Sententiam abſolutè & decre-
toriè revelaſſe, ſed tantum conditionatè ac comminatoriè. Pro hac
Sententia citat Silveira tom. 2. lib. 6. multorum SS. PP. oracula col-
ligitur etiam hoc manifeſtè ex S. Scriptura Luc. 13. niſi pænitentiam
egeritis, omnes ſimul peribitis. Item Joann. 8. niſe eredideritis, quia
ego ſum, moriemini in peccato veſtro. Quæ verba conditionatam
duntaxat & comminatoriam, non abſolutam ac declaratoriam dam-
nationis atenæ ſententiam indicant. Unde pergit Auguſtin. loco ſu-
prà citato: revocavit eos in ſpem, ſe non ecredideritis, quia éο
ſum, moriemini in feccatis veſttiis, ergo ſi eredideritis, non morte-
mint S. Auguſtino adſtipulatur Angelicus in aurea ſua expoſitione in
caput. 8. Joann. ut non totaliter excludat ſpem ſalutis, ponit reme-
dium Chriſtus dicens: ſi enim non credideritis, quia ego ſum, worie-
mini in peccato veſtro. In eundem ſenſum commentatur S. Fulgent.
ſe Phariſai Meſſtam vellent credere, ſalvarentur. Rationes deduco
pro hac Sententia ex ipſo Silveira Doéctiſſimo interprete, ait enim I. c.
Chriſtum Dominum fſimilia fulminâſſe in Phariſæos, & Judæos, ut
ipſos perterreret à ſcelere, atqui perterrere à ſcelere non eſt reve-
lare ablolutè ac decretoriè æternam damnationem, ſed tantuùm com-
minatoriè ac'conditionatè; ergo. Secundo utique Chriſtus nulli æter-
næ ſalutis ſpem ſuſtulit, ſuſtuliſſet autem, ſi alicui decretoriè ac ab-
ſolutè æternam damnationem revelâſſet: ergo. Hinc Ezech. 8. nolo
mortem peccatoris, ſed ut convertatur, item c. 18. Si autem impius
egerit penitentiam ab omnibus beccatis ſuis, omnium iniquitatum
eus, quas operatus eſt, non recordabor. Quod de Juda dictum fuit,
optimè ad noſtram opinionem explicat Purpuratus Dalmata apud Cor⸗
nelium in c. 26. pæna gudæ pradicitur, ut quem pudor non vicerat,
denuntiata corrigant ſupblicia.
Planè autem in hac parte deciſiva ſunt verba Angelici Q. 23. de
veritate a. 8. ubi diſerté docet: Si alicui talis fieret revelatio (lei-
licet de eo damnando) deberet intelligi non ſecundam modam prophe-
zicæ prædeſtinationis, ſed per modum propheticæ comminationis. Lu-
culentiſſimè pro hac Sententia Didacus Stella dum in illud Chriſti Ora-
culum, niſi panitentiam egeritis, omnes ſimiliter peribitis. Ita lo⸗
quitur: ſi penitiùs advertere volumus, quot, quantisque Deus ra-
tionibus ſalutis noſtræ operatur negotia, nihil efſet, quod magis ani-
mas noſtras ejus amori manciparet, multis beneficiis invitat ad Re-
gnum cœleſte, creberrimis anhortatur inſpirationibus. Videns verò
multos in lua nequitia obſtinatos, Dei clementia aburentes aliâ in

cedit

ceclt i,
punitiones
nn Peccart
otelt.

ſmillimo
ambſlin.
non veni
Dhond
eſle con
er i
ret, d
adimnod
ftagr
eni
erem
lmpler
Cerem
eus.
Deſun
lcet,
In dli
ote g
fnin
doheit⸗

V. 2
ue⸗

m Domium
bſolute
natori, M
Pb. oknn
niße gonitn
rrellentie
Da Conciton
claratorund
Auguſtin en
leritt, ſ
eritit mn
a euyolir
tis, hontn
egn ſt
ntatur ie
Rationei
dte, itein
8, & ute
ete 0n
led untin
Prikusnnlt
gecretotten
ine Eechi
6 D
jonn iniſ
fuda cidm
alivataeol.
dir p

gelei⸗
t enelti 4
jpatioll.
l Cnk
enhiti,
ntbque
1 o

Duplex eſt in Chriſto Natura Divina & Humana. 1II5

cedit viàâ, ut illos lucrifaciat, adducendéô iis in memoriam juſtitias,
punitiones, tormenta & flagella iniquorum, ut ſaltem formidine pæ-
næ peccare deſinant, & timore trahat, quos benignitate ducere non
poteſt.

Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica XXII.

An Chriſtus in terris converſans ecum Diſcipulis ſuis
in aliqua lege Ceremoniali diſpenſaverit?

E Pfſa æterna Veritas Sapientia Incarnata Chriſtus Dominus ac
N 2 Salvator noſter in nulla omnino lege Molſaica ſecum ipſo,
aut cum Diſcipulis ſuis unquam diſpensâſſe, diſſertè teſtatur
