hypoſtaſis; Unde qui impugnant Monothelitas, toti ſunt in eo, ut
oſtendant, non unam duntaxat Hypoſtaticam, ſed duas naturales eſſe
in Chriſto voluntates.
Ad VIII. & ultimum n. M. humana quippe Perſonæ Divinæ ſem-
per conformis, & ſubdita fuit, non mea, ſed tua voluntas fiat, fact us
obediens usque ad mortem, mortem autem crucis. Diſtinguitur qui-
dem in Chriſto duplex voluntas, ſeu potiùs quaſi duplex pars humanæ
voluntatis, Sauperior nempe, & Inferior neutra tamen Deo contraria
fuit, non inferior, dum mortem recuſavit: tranſeat à me calix iſte,
voluntas enim inferior ſequitur inſtinéctum ſibi ab Authore naturæ im-
preſſum, dum mortem averſatur, neque ſuperior, dum mortem libe-
rè acceptavit, talt enim modòô Divinæ voluntati perfectiſſimè ſubdita
ftuit: Factus enim obediens eſt Chriſtus usque ad mortem: ergo vo-
luntas humana Divinæ nullatenus fuit contraria.

Quæ-

1

Degma Fidei.

Quæſtio Polemica,
½ . . .
Vtrum Honoris Summus Pontifex Haæretica Mono-
thelitarum labe fuerit infectus?
Onfutata jam in ſuperioribus Monothelitarum hæreſi, lis, &
controverſia decidenda venit, quæ eſt inter Theologos Do-
Lgmaticos, & Polemicos oppidè celebris. An Honorius Sum-
mus Pontifez hæretica Monothelitarum labe fuerit infectus, eorun-
dem hæreſin approbaverit, atque ut Monothelita à Concilio Conſtan-
tinopolitano III. quod fuit Generale 6tum. & ab Agathone Summo
Pontifice, ſub quo prædiétum Concilium fuit celebratum, damnatus?
Ad hanc quæſtionem primò reſpondent aliqui cum Turrecremata
Patres illius Concilii Honorium ex falſa informatione, & non benè in-
tellectis illius Epiſtolis damnâſſe. Sed juxta hanc reſponſionem di-
cendum foret, Patres illius Concilii non id ſpectaàſſe, ut de textu Ho-
norii ſecundùm ſe, & abſolutè ſpectato (qui non eſt Hæreticus) co-
gnoſcerent, & dogmaticè decernerent, aliàs tam parùm dici poſſet
eos deceptos fuiſſé in intelligentia earum epiſtolarum, quàm parùm
dici poteſt deceptum fuiſſe Tridentinum in intelligendis libris Lutheri,
aut Innocentium X. in intelligendo libro Janſenii, quare dici debet
(ſi hæc reſponſio ſubſiſtit) quòd Patres illi falſis rumoribus decept
epiſtolas Honorii per ſe dubias acceperint in deteriori ſenfu, adeò ut
mentem Honorii hæreticam præſuppoſuerint, & juxta eam præſuppo-
ſitionem etiam de epiſtolis judicaverint, ſive quèòd acceperint eas Epi-
ſtolas non in ſenſu litterali, & obvio, ſed Perſonali, qualem ſcilicet

hæc reſponſio, & reſolutio hujus Quæſtionis, difficulter enim alicui
perſuaderi poteſt, Patres non judicàſſe in Concilio de ſcriptis ſecun-
dùm ſe ſpectatis, & juxta obvium eorum ſenſum, ſed iis attribuiſſe
ſenſum hæreticum tantùm ex aliqua mala perſuaſione, aut informatio-
ne, vel ſuppoſitione de animo hæretico Honorii, qui tamen nec ali-
unde probari, nec ex obvio verborum ſenſu inferri poterat. Certè

ſumméè reverita fuerunt, & præſertim Synodus 8. à qua tamen etiam
Honorius actione 7. debuiſſet fuiſſe Monothelitis annumeratus) certè,
inqnam, minimè credibile eſt, RKomano Pontifici ſtatim attributam
fuiſſe hæreſim, crimen in Eccleſia ſemper reputatum graviſſimum, eum-
que de hoc fuiſſe publicè condemnatum, quin priùs de eo ex propriis
ſcriptis fuerit legitimè convictus, tantùm ex mala informatione S
up-

ipſum Honorium Perſonaliter habuiſſe præſuppoſuerant. Non placet

minimè credibile eſt Romano Pontifici (quem Concilia omnia ſemper

ſypoſtie
Glii,
elenc
Abitati
nemine
Autpreſu
Alii

Wum,

enim acce
Moni
Nnius v
gbi er e:
Aliter ſe
opos .
Privatis
thecra
Cenſentun
ongencn

Honort

n herel,
Theologul
n Honorind
infechs, an

vonciio Cut
gathope An

tumm, dnnrn
mn Tunecnn

, E nonbent
reſponlorer:

, ut Celeitlt

Heretic)t

derun kii

n, Cvin

iislbiͤlu⸗

gbare Ciciti
bmoribib i⸗
riſenl,
taealn i
cbeherſſic⸗
guen t
ant. Mr
ulter ein
le rini
ſec is aunt.

r illmn

tamer e
Otetal
omniſk

Duplex in Chriſto eſt voluntas, duplex operatio. 129

ſuppoſitione. Sanè ſic non proceditur contra Clericum etiam infimi
Ordinis, præſertim jam mortuum, uti Honorius jam erat mortuus,
& defendere ſe ampliùs non poterat. Nec cenſeri poſſet talis modus
æquitati ſatis conveniens, cùm omnia jura clament favendum eſſe reo,
& neminem niſi probatum, cenſendum eſſe malum, nec ex ſuſpicione,
aut præſumptione malè fundata quemquam eſſe damnandum.
Alii relpondent Honorium errâſſe, ſed tantùm ùͤt Doctorem pri-
vatum, cùm tantùm in privatis litteris hæreſim docuerit. De his
enim accuſabatur, ſed etiam hæc reſponſio non caret difficultate, nam
apponi poteſt Honorium ibi prohibuiſſe ulum vocum duarum, vel
unius voluntatis, operationum, & operationis, adeéque videri lo-
qui ex cathedra utpote præcipientem, & obligantem. Ulteriùs non
aliter ſcripſit Honorius ad Sergium, quàm alii Pontifices ad alios Epi-
ſcopos, quorum tamen reſponſa, ad Quæſtiones Fidei ſpectantia, etſi
privatis tantùm Epiſcopis ſint miſſa, cenſentur eſſe Pontificis ex ca-
thedra loquentis, nam talia reſponſa plurima juri Canonico inſerta
cenſentur totam Eccleſiam obligare. Omiſſis itaque duobus hiſce re-
ſpondendi modis aliter propoſitam quæſtionem reſolvo.

Reſolutio Quæſtionis.
Honorius Summus Pontifex nunquam Hæretica Mo-
nothelitarum labe fuit infectus, aut ut
Monothelita Damnatus.

Ita Spondanus, Binius, Bellarminus Tom. r. con-
troverſ. q. de Roman. Pontiſic. l. g. c. II.

KRobatur hæc aſſertio Primè ex Epiſtola Honorii, quarum una
refertur in Actione 6. alterius autem fragmentum habetur
W Actione 3. Synodi 6. ubi confitetur Honorius duas in Chriſto
naturas, utramque operantem, Divinam Divina, humanam humana.
Et infra dicit: Chriſtum in duabus naturis perantem divinitus, &
umanitus. In quem ſenſum dixit: nos enim non unam operationem,
vel duas Dominum gEſum Chriſtum ſacris litteris Percepimus, ſed
multiformiter NB. cognovimus operatum. Neque obſtat, quèd Ho-
norius à nominanda duplici voluntate, & operatione abſtinuerit, nam
diſeretò id egit ſilentié ob temporis gircumhſtiantias volens conſulere

paci,

130 Dogma Fidei.

paci, & locum contentionibus adimere, præcipuè ne Hæretici in
Egypto Eccleſiæ reconciliati ob Novitatem unius vel duplicis redirent
ad vomitum Hæreſis Neſtorianæ, vel Eutychianæ, ſiquidem poterant
intelligere per duas operationes duos operatores in Chriſto, & ita dici
non poſſunt duæ operationes, quia eſſe duos volentes, duos operan-
tes Hæreſis eſt Neſtorii aſſerentis duas perſonas in Chriſto. Cæterùm
nunquam prohibuit, ne crederentur in Chriſto duæ operationes &
voluntates. Neque illius ſilentium fuit ejus generis cum illo janſe-
niſtarum à Clemente XI. proſcripto. Nam hi, ubi noverunt, ſe non
palam poſſe refragari Sedis Romanæ Judicio damnantis quinqne pro-
poſitiones ſanſenii ùt Hrreticas aſſerebant ad ſatisfaciendqum Apoſto-
licis Conſtitutionibus ſatis eſſe ſervare obſequioſum lſilentium.

Probatur Secundò Agatho Papa in Epiſtola ſua ad Imperatores

Conſtantinum & Heraclium, quæ habetur in actione 4. ſynodi 6. affir-
mat nullum unquam ex prædeceſſoribus ſuis Komanis Pontificibus
fidem hæretica pravitate miſcuiſſe, vel Hæreticum fuiſſe, ſi autem
Honorius Agathonis anteceſſor fuiſſet Hæreticus, & ùt talis publicè
ab eodem Concilio damnatus, Agatho hoc nullatenus affirmare po-
tuiſſet.
Quod ulteriùs roboratur in oratione S. Concilii huſus Conſtan-
tinopolitani tertii recepta eſt hæc ipia Agathonis Epiſtola octava ad
Imperatores tanquam à Spiritu S. per os Petri dictata jam autem
Concilium, & Spiritus S. lecum ipſo pugnâſſent, ſi ab illo tanquam
Hæreticus Honorius anathemate fuiſſet percuſſus. Imò in Concilio
Lateranenſi frequentiſſimorum Epiſcoporum celebrato à Martino I.
damnantur nominatim alii Monothelitæ, nunquam tamen nomina-
tur Honorius; cùm tamen Patres illi nec ignorâſſe poruerint, quid
Honorius egerit, nec præſumendum eſt voluiſſe parcere noxio, cùm
fuerint Sanctiimi, præſertim ipſe S. Martinus. Demum plures au-
thores etiam Græci Honorium omittunt, dum damnatos recenſent.
Ut teſtatur Bellarm. tom. I. controv. 3. de Rom. Pontific. I. 4. C. :1 1.

Quæres quomodo Hononi nomen actis Concilii
inſertum fuerit, ſi re vera, ut Monothelita

damnatus nunquam fuit?
N. Cum authoribus ſupra citatis, & Anaſtaſio Bibliothecario no-
men Honorii fraude Græca actis Concilii poſtmodum fuiſſe inſertum-

Et fuit (ait Bellarminus) conſuetudo Gracorum ferme oratnaria cor-
rum-

urpindi
wptiones
Cione 14
lem oſten
&7. guen
lus. Cur
tin cum ce
iile multea
t Bellarm
yrehenae
Crilli 691
Monothelit
orid od la
hun cren
& Honori
tur, com
Haraniten

o

1 leo
berlr a
I. yn
Cdiden
ll. Ter
4 ſhechin
uſa .
W. In
nbena
ile, erge
. J.,
irs
onisll.
N tan
Mam dee
Cleans ſ

Da,

e Hereii
ueij lelk
igem porn
ilto, Kin
dOs en
ſto. Cen
pperariong
dun iloſe
ervnt, Een
gbioghenn
ndun A
miun.
d Impernon
ſrnocib
8 Domnfeke
öiſe, iu
t tuishi
atkrane⸗

huſus Cntt
lola ochen!
lt amn 1a
llo ngui
5 in Cod,
¹ Muin
aunen Mot
gtuerict,
e norio,
ures
1o5 feten

Coocl
blbele
oternin

leiſt,
11
,Alu 4

Duplex in Chriſto eſt voluntas, duplex operatio. 131

rumpendi libros. Nam in hac ipſa ſynodo é6. deprehenſæ ſunt cor-
ruptiones plurimæ factæ in actis ſynodi y. ùt expreſsè refertur in
actione 14. ſynodi 6. adeò, ut tres terniones ſpurii inferti fuerint.
Idem oſtenditur de aliis Epiſtolis plurimis. Uti de ſynodo 3. 4. 5. imò
& 7. quemadmodum conqueruntur Summi Pontifices Leo & Nico-
laus. Cur itaque item dicere nobis non liceat de fynodo 6. Præſer-
tim cùm conſtet poſt 6. ſynodum concluſam, Conſtantinopolim aſcen-
diſſe multos Epiſcopos, & edidiſſe Canones Trullanos, quorum, ùt
ait Bellarminus, non alius ſcopus viaetur fuiſſe, quàm taxandi, &
reprehenaendi Romanum Pontificem. Addit Spondanus ad annum
Chriſti 681. N. 5. Probabiliſſime Theodorum Gonſtantinopolitanum
Monothelitam priùs depoſitum à Patriarchatu, ſed poſt mortem Gre-
gerii ob factam, vel potiùs ſimulatam pœnitentiam iterum Patriar-
cham creatum illa acta in manus recepiſſe, ſuumque nomen deleviſſe,
& Honorii ſuppoſuiſſe; cur enim Theodorus hic nunquam nomina-
tur, cùm tamen reus etiam fuerit? nominatur quidem Theodorus
Pharanitanus, ſed hic alius eſt à Conſtantinopolitano.

Proponuntur ac ſolvuntur Argumenta

contraria.

I. Leo II. in ſua Epiſtola ad Imperatorem Conſtantinum, quæ
habetur ad finem ſynodi VI. execratur Honorium.
II. Synodus ſexta imò & octava Honorium ajunt damnatum.
Quod idem aſſerit Adrianus II.
III. Teſtimonium Agathonis pro Honorio cùm ſit domeſticum,
eſt lefm, nec fidem facit in jure: Nemo enim judex in ſua
cauſa eſt.
☚ In ſexta ſynodo fuit expreſsè definitum in Chriſto fuiſſe duas
voluntates, & duas operationes Divinam & humanam, dictumque
anathema aſſerentibus contrarium, ſed Honorius non dixit illas
fuiſſe, ergo ſenſit cum Hæreticis.
E. Ad I. Hæc ipſa Epiſtola pars eſt actorum ſynodi 6. & proba-
biliſſimè eriam corrupta eſt, vel ut Binius in notis in vitam Sancti
Leonis II. ex Baronio ait, ſuppoſititia, primèò enim dicitur data Menſe
Majo tanquam reſponſoria ad Epiſtolam primùm ſequenti Julio ſcri-
ptam. dSecundò non potuit Leo fuiſſe Pontifex Menſe Julio, cum
creatus ſit Menſe Auguſto, & tantùm decem Menſes ſederit. Tertièò
Epiſtola illa ſcripta dicitur indictione decima, qua Leo nondum fuit
Papa, Quartè ex hoc ipſo videtur V & falla, quia Honorium
2 ana-

132 Dogma Fidei.

anathematizat, cùm tamen hic publico funere Romæ inter Sanctos
Pontifices ſit tumulatus, eique ſolenniter fuerit parentatum. Ex pa-
ribus fundamentis eodem loco Binius oſtendit ſuſpectam quoque eſſe
Epiſtolam Conſtantini Imperatoris ad Leonem II.
Ad II. Dico Synodos has non eſſe incorruptas, quia non eſt
credibile eas voluiſſe Romanum Pontificem Hæreticis annumera-
re, & ùt talem damnare, cùm expreſsè ſynodus 8. ſtatuat: ſi ſy-
nodus univerſalis fuerit congregata, & facta ſit etiam de Romana
ſede quædam ambiguitas, & controverſia, oportere venerabiliter,
& cum convenienti reverentia de propoſita quæſtione ſciſcitari, &
ſolutionem acceptare, aut proſpicere, aut proſpectum facere, non
tamen audacter ſententiam dicere contra Summos Senioris Romæ
Pontifices. Quod ſpectat ad Adrianum, ejus dicta hac de re conti-
nentur in ſynodo S8. actione 7. Col. 3. ſed acta hujus ſynodi pariter
non debent haberi pro incorruptis, quòd ſi verò ea dicta Adriani
fideliter, & incorruptè relata eſſent, tamen nihil probarent. Nam
Adrianus ibi tantùm dixit, quòd Honorius poſt mortem ab orientis
Epiſcopis fuerit cenſura affectus, ſed non dicit id jure factum, dicit
inſuper Honorium accuſatum fuiſſe de hærefi, non autem aſſerit eum
fuiſſe convictum, addit etiam non potuiſſe illos Epiſcopos ſenten-
tiam in Honorium pronuntiare, niſi primariæ ſedis Romanæ in eam
rem accedente authoritate, ſed non dicit eam acceſſiſſe, & ſanè Ho-
norium Romana ſedes nunquam damnavit. Si Legati Pontificis ea
in cauſa plùs ſynodo concefliſſent, transgreſſi fuiſſent ſuum manda-
tum, aut inſtructionem, vel certò ſine mandato id feciſſent. Quo
caſu eorum acta neque à Pontifice rati-habita, neque infallibilia di-
cenda forent. Quod ſpectat ad Agathonem Pontificem, hic Hono-
rium nunquam damnavit, ùt patet ex ejus Epiſtolis, imò in Epiſtola,
quæ à Concilio Conſtantinopolitano tertio & Oecumenico 6. Ue
Sancti Petri vox recepta eſt, ait, nullum ſuorum prædeceſſorum a
ſide aunquam erräſſe. Unde mirandum eſt Caranzam in ſumma Con-
ciliorum in compendio ſynodi 6. act. 4. dum compendiosèé refert
Agathonis Epiſtolam eidem inter alios hæreticos nomen inſeruiſſe
Honorii, in quo neſcio, qua falſa ſuppoſitione deceptus ſit.
Ad III. g. n. a. Nam Papa poteſt eſſe judex in cauſa propria, ut
notat Fagnaũus c. noſti de Elect. N. 16. ſicut Imperator eſt judex in
cauſa fiſcali: L. proxime ſf. de his, quæ in teſtamento, & tamen res
fiſci,: quaſi propriæ Imperatoris dicuntur. L. 20. 6. hac interdictum
ff. ne quid in loco publico, & Ordinarius, ſi dicat ſuam eſſe jurudi-
cCtionem, & ſubditus neget, bene cognoſcit, an ſua ſit jurisdictto c.
ſuper

ſcher litte,
Princeps
Contra fube
Neoandum;
lecleſe de
Abscve pl
Maximus
IIns Honor
Cum Pyrho
ſepione vin
nliter aleri
holtolier
Dthum, C
one alhe.

Ad Iy
tur, glia
ele drellier

. Gud

rultiue n
Pliinnit ta
Verbis dons
ten Cor
Poelbus ilis
guncl in
Een Vvolunt⸗
IInam tan
tes etiam
Ent in Ch
E vie,
lenn a5
hee kebrad

un, gbi

e inter o
tatum, Ir,
n grogket

bit iml
cis anpunn
im de Nonn
Veneriköte,
e Kileterl
mm hete,
eniorßz Nen
e e kelan
ſpnoci onit
dichn Ain
barent, N.
en 2b ren
lackon, G
enn 1lerittn
copos en
Othant Ine
z, Abnl
Donnfehn
Dufm mn;
cillen. C

Duplex in Chriſto eſt voluntar, duplex operatio. 133

ſuper litteris de reſeriptis l. ſe quis de aliena ffl. de Judic. undè ſicut
Princeps & Judex poteſt propria jura, authoritatem, & dignitatem
contra ſubditos refractarios defendere, ita hoc non eſt Pontifici de-
negandum; quin imò in præſenti Agatho non propriam cauſam, ſed
Eccleſiæ defendit. Præter Agathonem Papam, authores citatos,
aliosque plurimos latinos etiam Græci quidam pro Honorio ſtant.
S. Maximus Conſtantinopolitanus, qui vixit anno 662. & ſic proxi-
mus Honorio, qui in cathedra Petri ſedit anno 626. & in Dialogo
cum Pyrho defenſionem Honorii ſuſcepit, quem ab omni erroris ſu-
ſcipione vindicavit. Emanuel Caleca in libro pro latinis edito fir-
miter aſſerit Honorium ſemper Catholicum fuiſſe, & refert Photium
Apoſtolicæ ſedi infenſum in libro de 7. ſynodo recenſere damnatos,
Pyrhum, Cyrhum, Paulum, & Theodorum, nulla de Honorio men-
tione ſacta.

Ad IV. N. n. m. Definitio Concilii Honorium non complecti-
tur, quia in Chriſto rem imèò vocem pluralem fatebatur, dixit enim
eſſe prædicandum, quòd Chriſtus humanitus & Divinitäas ſit opera-
turs. Quod Divina & humana opera habuerat, quod multifariam,
multisque modis, quoad Divinitatem & humanitatem operatus ſit.
Abſtinuit tamen à voce illa una, & gemina. Quia æquivalentibus
verbis duas in Chriſto admiſit voluntates, ac operationum diverſita-
tem. Quoniam verèò ſubindè Monothelitæ ſua malitia dicebant, à
vocibus illis eſſe omnino abſtinendum, & ex negatione vocum ad
neganda ipſarum ſignificata proceſſerunt, non profitentes diverſita-
tem voluntatum & operationum Chriſti, humanæ & Divinæ, ſed
Divinam tantùm prædicantes in Chriſto operationem, neceſſe fuit,
ut res etiam quoad vocem dualitatis definiretur. Si autem admi-
ſiſſent in Chriſto operationes diverſas & Divinas ab humanis diſtin-
tas, & viciſſim, abſtinendé tantùm à voce geminæ, ſicuti moniti
fuerunt ab Honorio, fortè nec aliquid Concilium decreviſſet, imè
nec celebratum fuiſſet, cùm omnes tunc ſciviſſent, quid ipſi nega-

rent, quid verò affirmarent.

Dogma Fidei.
Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica XXVI.

Quo in loco Chriſtus Dominus fuerit crucißxus: ſeu
an in eodem loco Chriſtus Dominus cruentum Paſ-
ſionis, ac mortis ſuæ Sacrificium Deo Patri obtulerit,
quo Abraham filium ſuum immolare

Anc quæſtionem proponit Jacobus Boudart in manuali ſuo
EEEFTheologico tract. 4. §. 40. Nos illam ejusdem Authoris ver-
bis reſolvimus. Reſpondeo, inquit ille loco citato, Chri-
ſtus crucifixus eſt in monte Moria, qui Geneſis 42. vocatur mons
viſionis, id eſt, mons excelſus, & facilè ominùs conſpicuus, erat-
que in plures colles diſſectus, in una parte erat Sion, in qua aræz
David, juxta quam in area Ornam Jebuſæi à Patre coëmpta Salomon
templum inſtruxit, alia pars montis Moria extra urbem Hieruſalem
manſit, poſteâque dicta eſt mons Calvariæ. In quo Iſaac figura
Chriſti Domini, quantum fuit ex parte Patris ſui, immolatus eſt,
Ita citatus Jacobus Boudart. Neque hæc ſententia ſua deſtituitur Au-
thoritate. Sanctus Auguſtinus ſerm. 71. De S. S. Hieronymus Pres-
byter ſcripſit ab antiquis, & ſenioribus Judzæis ſe certiſſimè cogno-
viſſe, quòd ibi immolatus ſit aac, ubi poſtea crueifius eſt Dominus,
Et poſtea etiam hoc antiquorum relatione refertur, quòd & Adam

primus homo in ipſo loco, ubi crux fixa eſt, fuerit aliquando ſepul-
tus, idee Calvariæ locum dictum eſſe, quia caput humani generis
ibi dicitur eſſe ſepultum, & verè non incongruè creditur, quia ibi
erectus ſit Medicus, ubi jacebat ægrotus. Hanc interpretationem
S. Hieronymus, favorabilem, & mulcentem aurem, non tamen ve-
ram eſſe dicit, eſt tamen non ſolùm Auguſtini, verùm etiam Ori-
genis, Chryſoſtomi, Athanaſii, Cypriani, Ambroſii, Tertulliani,
& aliorum Sanctorum Patrum, uti refert prælaudatus Author. Nos

in re tam ambigua nihil certi poſſe ſtatui judicamus.

CQx.

clar’s Vom
Aligue, gr
Pirgitte
er tellimon.
diad Hejen.
wides Chr
Odoretus .
Eccl. c. g.
Numerum
innotat. 14
keſert: oyoe⸗
Hicgue ruti
crueifxerun,
Ra ſmul

Unc guarer

, (em
latefert:
Nipnus ille
15 Mone
6fti Pt

ur claif

ana leleſ⸗
r jn,
eu Chrif
Tet Chriga
n (A cvi
Gr teſtatun
nimnun tu.
kuecrrei
6 degeg

WI

iſen⸗
entun
llut

in mmun!
n Authorsn
0 cito, 0
Fpocatur
nhiell,6
on, in gut
dichtr n
bem Hirn
imnohin
eltinim
emmng
ertiint

Duplex in Chriſto eſt voluntas, duplex eperatio. 135
Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica XXVII.
Quot clavis Chriſtus fuerit cruciſßixus?

—–
Eſpondetur Chriſtum cruci affiæxum ſuiſſe quatuor clavis. Ita
S antiquiores Authores & Patres, videlicet FPranciſcus Collius
EANVI. z. c. 10. de ſanguine Chriſti. Cornelius Curtius c. 4. de
clavis Dominicis. Jacobus Boſius I. I. c. 15. de cruce triumphante,
aliique, qui omnes ſuam ſententiam non tantùm ex revelationibus
S. Birgittæ l. 10. c. 10. & l. 4. c. 70. ac l. 8. c. 15. probant, ſed etiam
ex teſtimoniis Scriptorum Eccleſiaſticorum, qui dum crucem Domi-
ni ab Helena Conſtantini Matre inventam referunt, quatuor clavos,
quibus Chriſtus cruci affixus fuit, inventos recenſent, videlicet The-
odoretus l. 10. Hiſtoriæ Eccleſiaſt. cap. 18. Ruffinus l. 10. Hiſtoriæ
Eccl. c. 8. Caſſiodorus & Niceghorus, qui quaternarium clavorum
numerum propugnant: quos ſequitur Toletus in c. 19. Joannis & c.
annotat. 14. quem Manſius de Paſſione Domini fol. 692. his verbis
refert: Probabilius exviſtimo Chriſtum Dominum ſimul pedibus mani-
busque cruci affivun, quatuor enim erant milites, qui Dominum
crucifixerunt, qui ſingulos totidem clavis in membra Domini adi-
Fiwms ſimul occupatos fuiſſe non injuria credit Cardinalis Toletus.
unc quatern-rium numerum clavorum diſertè exprimit Innocentius
III., quem in Bibliotheca Patrum Tom. 25. pag. 224. Lucas Tuden-
ſis ita refert: Quatuor, inquit, clavos in corpore Domini fuiſſe fixos.
Magnus ille Dei Vicarius Innocentius III. teſtatur dicens: Fauerunt
in Paſſtione Domini quatuor clavi, quibus manus ſixæ ſunt, & pedes
afixi. Et poſt pauca: duos, inquit, Pedes & duas manus qua-
tuor clavis debet confgere Ctriſtianus. QLuid hac Authoritate

clarius? gquid his verbis verius? quæ à throno Dei, hoc eſt, à Ro-

mana Eccleſea per os ſacrum cunctorum Patris Innocentii ekierunt,
non eſt jam, quòd contradicat Catholicus, non eſt, quòd contra ſentire
debeat Chriſtianus. Ex his Verterum & KRecentiorum teſtimoniis li-
quet Chriſtum Dominum fuiſſe confixum quatuor clavis, qui non car-
po, (ùt quidam perperam putant) ſed volæ manus infxi fuerunt, ùt
clarè teſtatur Zacharias cap. 13. v. 6. Quid ſunt plaga iſtæ in medio
manuum tuarum? Unde Dogma Fidei eſt Chriſtum non funibus, ſed
clavis cruci affixum fuiſſe, ùt habetur Plal. 21. Foderunt manus me-
as & pedes meos & . Pariter duo latrones non funibus, t pingun-
tur, ſed clavis cruci affixi fuerunt, alias Sancta Helena ciſtinguere
. potuiſiet

136 Degma Fiae

tuiſſet Crucem Chriſti à ſe inventam à crucibus latronum, quod
0 / . „
Tamen non niſi per miraculum factum fuit. de obira Then.
De his quatuor clavis nhls d G lone dbien ies
i i ibit: Quaſivit clavos, .
ni Imperatoris hæc ſcrib . .
r Mog Pog,ates, & invenit, de uno clavo err. ſeri d
i, de altero diadema intexuit unum ad decorem, a e e,d
1 tionem vertit. Et paulò poſt: Miſit itaque Helena Filio .
Vo 7 Diadema gemmis inſignitum, quos pretioſior ferro innexas te
eusihtions: divina gemma connecteret, miſit &) ůfranum. Utrog,
autinus. . . . .
W Sobgan alii duo clavi, quibus Ghriſtue cruci õũ
i ius Epiſcopus Turonenlſis lib. I. ⸗
exponit S. Gregorius Ep uron h
Ba wdart- H c. 6. Tertius, id eſt, clavus projectus eſt in Trein ad
Baaudaln obortam in mari N Henrn See,tT, i ant lanun
. tuæ Conſt antini .
t eſſè defixum in capite ſta 1 .
aea. Pebae Gretſcherus I. 1. de cruce c. 14. om ic
lir clavum non fuiſſe demerſum in mare, ſed tantùm iamartün
D redibile non eſt Helenam ſe tantéô theſaurô & ſolaris ſoli
Joluie De quarto autem clavo idem Gretſcherus dicit, illo orna-
vo! . . „ .
tum fuiſſe Conſtantini Diadema, vel Galeam. Ciuds in E.
Dices: tamen Romæ aſſervatur in Eccleſia Sanctæ ru
ſalem verus clavus: ergo verba Ambroſii de Theodoſio relata iasn
vilentur veritati conformia. Item aſſervatur de Shriſto ene n⸗
Haros Mediolani, Treviris, Viennæ, Aquisgrani, Pariſiis, arp
torati &c. ergo ſunt plures, quàm quatuor.

Ad primum &. verbis Ambroſii de Theodoſio relatis de quatuor

i im li èd in
lavis, nec in minimo derogari, concedo enim libenter, Alusd in
Eeclelſia Sanéctæ Crucis Romæ unus clavus erverur minim t ncn
i i broſii de Theodoſio relata non
de concluditur verba Ambr e⸗
Tirati conſentanea, quamvis cnim unus clavus K etuotrelatis
i ri poteſt, niſi unus e .
tamen non alius eſſe proba . is quaruor nclatlt
i . t patet ex Ambroſio, a
& quidem quem Helena, ut eſio⸗ lerrionn
liquos ex aſſignatis clavis n I
vertit. Ad ſecundum dico aliq daiis dlents non cſt d-
ini i icè tal ſed eſſe clavos ad imitationem
inicos identicè tales, enn.
inem Dominicorum factos, & attactu verorum nlaporum conlera.
tos, vel clavos quorumdam Martyrum, certô enim in oc elle lec
rino & Baronio nonnullus clavus, quo Martyr qui Piam leli⸗
erat, clavus Chriſti falsè credebatur, quinam autem, 9

. — 5„ . . eſt
nam in locis ſint veri ac identici Chriſti clavi determinare non

Qr.

meunm.

ninem &
Premaln
tie, in h
Corinthe
ui ſum.
Protmitten
Verd ipſan
nitentipr
Torum By⸗
eruere vo
nei dum
Promilerit
rection
englea
Chire innn
tatis Ch.
ulienda,
lelüi oer.
Mum in
utmdux,
Contt
luron, 0r
le etiar
lon ſtetit
ec ter
l Divin
Ullloone l
lla anin
n bat

a ſhn

Ttronumn e
de obin l
ur, hln
nun en
alterun i
1 HloC
innertin
Tetun. I

ACirns in
8s Hb nce;
ſ in Feinl
n, id lchn
Conſtammnt
.. 14, Unt
tüim immei
Coluto hen
cicit, ior

e Cnezt
hdoſoreln
Chriſto oud

Parilis, 0

eltceu⸗

enter, O

nininen
lta non
e AMerſell
goatvorti
40 Genwt
is none

pen a

oruneen
in oebte
niſpinm h
ei,
tninne N

Duplex in Chriſto eſt voluntas, duplex operatio. 137

Queæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica XXVIII.

An Chriſtus per illa verbas Hodie mecum eris in
FParadiſo Latroni pœnitenti aternam Promiſerit
Beatitudinem 2

ltigium parit duplex ſignificatio hujus vocis Paradiſins. Primè
enim ſignificat locum illum voluptatis, Hebraicè: Gan Eden
— de quo Moyſes in Geneſi c. 2. Tulit ergo Dominus Deus ho-
minem &- poſuit eunz in Paradiſo voluptatis. Secundè ſignificat ſu-
premam Empyream illam Beatorum Regiam, ac locum perennis glo-
riæ, in hunc ſenſum Sacræ Scripturæ interpretes explicant illud 2. ad
Corinth. c. 12. Soto hominem hujusmodi, guoniam raptus eſt in Pa-
radiſum. Quæſtio igitur eſt, an Chriſtus latroni pœnitenti Paradiſum
promittens Primævum illud Adæ deliciis refertum Domicilium? an
Verò ipſam æternam Beatitudioem intellexerit? Chriſtum latroni pœ-
nitenti promiſiſſe tantùm Paradiſum terreſtrem Moyſes Barcepha* Sy-
rorum Epiſcopus lib. de Parad. & Euthymius aſſerti probabilitatem inde
eruere volunt. Quèd Chriſtus latroni petenti Regnum: Memento
mei dum veneris in Regnum tuum. Paradiſum in KRegni vicem
promiſerit, his adſtipulari videntur S. Chryſoſtomus ſerm.- 3. de re-
ſurrectione. Fecit latro de cruce impetum, & intravit Paradiſiene
romphæa flammea circumdatum: per quæ verba Paradiſus terreſtris
clarè innuitur juxta illud Geneſis. Collocavit ante Paraagiſum volu-
ptatis Cherubin, & flammenm gladium. atque verſatilem ad cu-
Kod endam viam ligni vitæ. B. P. Damianus, qui in hunc Evan-
gelii locum ita ait: Uno tempore duo boneficia viaemus ſſe conceſſa
enam in quo Paradiſum patefecit, alterum, guo latronem in dum
introduxit.

Contraria tamen ſententia haud dubiè verior eſt Chriſtum nempe

latroni promiſiſſe non Paradiſum & locum voluptatis terreſtrem, ne-
2

que etiam cœlum Empyreum, hoc enim modo Chriſtus promiſſo
non ſtetiſſet. Cùm ille ipſe primùm poſt dies 40. cœlum aſcenderit
Sed æternam beatitudinem, id eſt, claram, & intuitivam viſionem
ſuæ Divinitatis. Ita clarè Archi Præſul Florentinus titulo quinto de
paſſione Domini in hæc verba: Amen dico tibi &e. Mortuo 1 Eſu die
illa anima ſeparata à corpore, ſociata Divinitati deſcendit ad lim-
bam Patrum, etiam hujus latronis anima poſt mortem chriſti, ☛ D
1ſa ſeparata à corpore deſcendit non 28 infernum damnatorum, vel

ur-

138 Dogma Fidei.
purgatorium, ſèd ad limbum Patrum, ubi clare videns Divinita-
zem Chriſti fuit beata. Et boc eſt vereè Paradiſus, id eſt locus,
qui parat Dei viſum. Huic opinioni magnum pondus addit ingens
Sanctorum Patrum Authoritas. Hanc enim docet S. Auguſtinus in
Geneſim ad litteram cap. 24. & 34. §. Euſebius Emiſſenus homil. de
bono latrone. S. Bernardus Epiſtola 8. Cælarius Arelatenſis hom. 34.
in eandem ſententiam conſpirant Scripturæ interpretum ac ſummo-
rum Theologorum oracula duce Angelico part. 3. Q. 52. art. 4. ad 3.
Lyranus, Janſenius, Cornelius, Tirinus, Eſtius, ac Doctiſſimus
Salmeron tract. de verbis crucis.
* „Moyſes Barzepha Epiſcopus (ùt refert Labeus) Syrorum in

„ Beth-Raman, & Beth-Ceno, ac rerum ſacrarum curator in Mozal
„ ſive Seleucia Parthorum ſeripſit Commentarium de Paradiſo in
„ tres partes diviſum, qui ſolùm bipartitus exſtat tom. 17. Bibl.
„ Max. Lugdunenſis, cautè legendus inquit Braſichellanus, quia.

„ multa affirmat contra veram Theologiam.

Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica XXIX.
An una eadeémque fuerit Magdalena, quæ unxit
pedes Chriſti in domo Simonis leproſi, & quaæ
venit ad monumentum, ut ungueret

RRiplex in Evangelio unctio pedum legitur, ùt refert Petrus
☛Wert Annatus in apparatu ſuo Methodico ad poſitivam Theolo-
giam lib. 2. de Scriptura Divina dub. 17. pag. 1213. De pri-
ma iſſa unctione loquitur S. Lucas c. 7. v. 37. dum ait: Ecce multer,

uæ erat in civitate peccatrix, at cognovit, quèòd accubuiſſet in
4 Rans retro ſecus

domo Phariſaæai, attulit alabaſtrum anguenti,
pedes ejus - - - ang uento ungebat. .
De ſecunda loquitur S. Joannes cap. 12. V. I. 2. & 3. dum dicit:
7 EsIIS ergo ante ſex dies Paſchæ venit Bethantam, uhi Lazarus
fuerat mortuus, quem ſuſeitavit ZEſus. Fecerunt autem ei cœam
ihi, & Martha miniſtrabat: Lavarus verò unus erat ex diſcum-
bentibus cum eo, Maria ergo accepit libram unguenti Nardi piſtici
pretioſt, & unxit pedes gEſu.
De tertia dicit S. Matthæus cap. 26. ubi, poſtquam dixit v. 2.

Scitis, quia poſt biduum Paſcha fiet, addit ſtatim v. 6. & 7.:cuαaαetem

IEſus

ſu
he
iu re
Stom
mulier,
labaſtn
ſper eit
ommnes i
19. al
Giyerſan
unctione
eſle eann
an in i
erit
Lucxs p
igem 4
Theopl
es C.
hanc il⸗
tein reh
gua lola
Sens dee
Ut unger
Am
Mrum
ſmom
ilam, .
Vet ilu
Diut.
(uando
cc e
ſcet
monis
undem
Vs Cre
lat het⸗
venit
ſublate

lent Diugtt
id el
8 adolt in
Augokingi
enus honke
tenſishon
um 20 ſnr.
2. At, 1,
e Dockilrn

6) Fronni
raorin Nun
de Darachon
tom Ir N
elanns, g

I.

gu⸗ n⸗

G

lret

telert Pen
1213. Net⸗
Euut M
ubeſii
1. t. 1

i un
endin
in
Mrli

Duplex in Chriſto eſt voluntas, duplex operatio. 139

g Eſus eſſet in Bethania in domo Simonis leproſ?, acceſſt ad eum mu-
lier, habens alabaſtrum unguenti Pretioſt, & eſffudit ſuper caput
iplius recumbentis. Quod confirmat S. Marcus c. 14. V. 3. dicens:
Et cùm eſſet Bethaniæ in domo Simonis leproſe, & retumberet, venit
muliet, habens alabaſtrum unguenti Nardi piſtici pretioſi, & fracto

alabaſtro effudit ſuper caput cjus recumbentis. Plures reflexiones

ſuper citata Evangeliſtarum verba fieri poſſent, & primò quidem an

omnes iſtæ unctiones fuerint diverſe. Annatus loco citato pag. 217.

& 18. ait, unctionem illam de qua loquitur Lucas c. 7. eſſe quidem
diverſam ab ea, de qua loquuntur Matthæus & Marcus. Hlam autem
unctionem, quam commemorat Joannes cap. 12. V. I. 2. & 3. aſſerit
eſſe eandem cum undctione indicata à Matthæo & Marco. Secundè
an in iſtis duabus vel tribus diſtinctis un ctionibus una, eadémque
fuerit mulier Maria Magdalena nempe Marthæ & Lazari loror, quam
Lucas peccatricem, & S. Joannes Mariam nominat. In hoc puncto
idem Annatus loco citato rejectis contrariis opinionibus Origenis,
Theophylacti, & Fabri Stapulenſis affirmativam amplectitur cum San-
ctis Cypriano, Ambroſio, Hieronymo, Auguſtino, & Gregorio, &
hanc ſuam ſententiam ibidem fusè, atque eleganter probat Hæ au-
tem reflexiones non ſpectant directè ad propoſitam quæſtionem, in
qua ſolummodò quæritur, an una eadémque fuerit Magdalena un-
gens pedes in domo Simonis leproſi, & veniens ad monumentum,
ut ungeret Eſum.
Amplector ſententiam affirmativam cum communi Sanctorum
Patrum & Sacræ Scripturæ Interpretum. Argumentum luculentif-
ſimum ipſa ſubminiſtrat æterna veritas Verbum incarnatum: Sinite
illam, ajebat diſcipulis in Bethania: ut in diem ſepulturæ meæ ſer-
vet illud. In quæ verba eximius Suarez de Myſteriis & vita Chriſti
Diſput. 49. Sect. 2. indicavit nempe Chriſtus his verbis illam ali-
quando deſideraturam ungere corpus ſuum ſepultum, & tunc feciſſe,
quod poſtea futurum non erat in ejus poreſtate. Ejusdem mentis
etiam eſt Magnus Aurelius lib. 2. de conſenſu EPvang. c. 79. ubi clarè
docet unam eandémque Magdalenam fuilſe, quæ Chriſtum in domo
Simonis leproſi unguento unxit, quæque ad monumentum unctura
cundem venerat. Eodem modo in laudem Magdalenæ perorat Di-
vus Gregorius hom. 52. in Paſeh. Quæ enim prius frigida remanſe-
rat petcando, poſt modum amando fortiter ardebat, nam poſtquam
venit ad monamentum, ibique corpus Dominicum non in venerat,
ſublatum credidit, atque diſeipulis annuntiavit. Id ipſum credit
S. Cyprianus de duplici Martyrio. Et ſi veterum monumentorum

8⁸ 2 inſcri-

140 Dogma Fidei.

inicriptionibus fides eſt, prout magna eſſe debet in hiſtoricis, etiam
exinde hæc ſententia non leve habet momentum. Refert Segeber-
tus in libro de una Magdalena inſcriptionem ſacro Divæ Magdalenæ
tumulo inſcriptam, in quo omnia, quæ diverſis tribui poſſent, uni
eidémque Magdalenæ Marthæ & Lazari ſorori adſcribi notantur. Ne-
que ſuſpecta hac in parte S. Maximini fides eſſe poteſt, utpote, qui
unus & ſeptuaginta diſcipulis Mariam Magdalenam optimè novit, &
cum ea ut individuus comes Maſſiliam apulit. Hæc fundamenta ſunt,
quæ hanc ſententiam propè certam reddunt.

Quæſtio Hiſtorico- Scripturiſtica XXX.
& ultima.

An Chriſtus Dominus poſt G lorioſam ſuam Anaſtaſin
omnium primò Beatißimæ Virgini Matri ſuæ
Sanctißimaæ apparuerit 6

Error ille Philiſtiim, ille Leonum Domitor Samſon poſtquam
N S inter hiantes Leonis rictus favum reperit mellis, illico Ma-
tri ſuæ eum oſtendit, eidémque partem largitus eſt. Ze-
nieénsque ad Matrem ldedit partem ei. Ut ex ſcripturæ habemus
oraculo, Judic. 14. quis ergo qdubius hæret invictiſſimum mortis Vi-
ctorem Chriſtum triumphato Frebo, fractisque infernalibus repagu-
