etſi ille pro omnibus mortuus eſt, non omnes tamen mortis ejus bene-
ficium recipiunt, ſed ti duntaxat, gquihus meritum paſſionis ejus
communicatur. Ex quibus clarè patet, ſanguinem Chriſti pro illis
etiam effuſum fuiſſe, mortémque ſuſceptam, quibus nullo modo pro-
deſt: adeoque non pro ſolis electis, ſed etiam pro reprobis, alio-
quin fallum eſſer Chriſtum etiam pro ipſis mortuum eſſe, qui mor-
tis ejus beneficium non recipiunt, quod tamen verùm efſe definit
Concilium. Beneficium autem mortis Chriſti reprobos non recipe-
re, nec meritum paſſionis illis communicari dicit Concilium ſolùm
in ordine ad efficaciam, non verò ad ſufficientiam, eoquòd reprobi
gratias, quas Chriſtus omnibus per paſſionem ſuam impetraverat,
non reddunt efficaces, ut obtineant in actu ſecundo ſalutem: ideo
pro omnibus mortuus eſt, & ſanguinem fudit, quatenus omnibus
omnino obtinuit gratias ſufficientes ad ſalutem, quamvis non om-
nibus obtinuerit efficaces ideo hi, pro quibus obtinuit efficaces,
ſpeciali affectu diliguntur, præ cæteris ſpecialiter beneficium mortis

Chriſti recipiunt, ſpecialiter meritum paſſionis illis communicatur,

ut ſint idcirco electi, & prædeſtinati. Idem quod docuit Conc.
Trid. etiam definierunt alia Concilia antecedentia Moguntinum (ut
conſtat ex epiſtola Rabani Moguntiæ Archiepiſcopi ad Hincmarum
Rhemenſem Epicopum ) quod errorem huic Fidei dogmati contra-
rium damnavit in Gotheſcalco, qui ſemper à Catholicis pro Hære-
tico habitus fuit. Item Concil. Cariſiacum quod cap. 3. ita loqui-
tur: Deus omnipotens omnes homines ſinè exceptione vult ſalvos fie-
72

etins
igit ho⸗
tanthen
t meru
Otnnium
rem o⸗
ro .
fetenter,
n, ſl
m.
Donclio⸗
elio T.
one .
her fenn
Pro n.
.
bent
Ponig eie
nodo nd⸗
bis, o.
wi mo⸗
befti
on eeſe
um ſdln
A repdi
etrmenin
en: iin
onmoi
pon on⸗
elforeti/
u Polts
nunicnnt,
inum
Gpenem
i
o en
a

in/

non tantum pro Electis, ſed etiam pro Reprobis. 7

.

vi, liebt non omnes ſalvenzur. & c. 4. Chriſtus gEsIIS Dominus no-

er ſicut nullus homo eſt, fuit aut erit, cujus natura aſſumpta non

fuerit, ita nullus eſt fuit vel erit homo, pro quo non paſſus fuerit,
licèt non omnes paſſionis ejus iyſteris redimantur. Scilicet quòè ad
efficaciam & in actu ſecundo.
Accedit Synodus Valentina III. quæ cap. 5. ita habet: Eir-
miſſime tenendum credimus, quòd omnis multitudo fdelium, ex
aqua & Siritn &. regenerata in Chriſti ſanguine ſit à peceatis ſuis
abluta, quia nec in eis potuit eſſe vera regeneratio, niſt fieret ve-
ra redemptio. Et infrà. Ex ipſa tamen multitudine Fidelium re-
demptorum, alios ſalvari aterna ſalute, alios quia Redemptionis
gratiam potius irritam facere, guam ſorvare élegerunt, ad ble-
nituainem ſalutis, & ad perceptionem aternæ Beatitudinis nullo
modo pervenire.
Synodus Arelatenſis III. Lucidum Presbyterum Prædeſtinatia-
norum heæresi infectum ad hanc adegit confeſſionem: Damno ſen.
ſum idam, qui dicit, quèd Chriſtus & Salvator noſter mortem
non pro omnium ſalute ſuſceperit. Denique hæc veritas continetur
in Symbolis, in quibus hoc tanquam Articulum Fidei confitemur in
Nycæno quidem : qui propter nos hominer, & propter noſtram ſa-
lutem deſcendit de cælis, crucikxus etiam bro nobis - - - paſſus;
mortuus &c. in Symbolo verò D. Athanaſii: qui paſſus elt pto ſa-
lute noſtra.
Probatur dogma Fidei Tertiò ex Authoritate SS. PP. & præci-
Puè D. Auguſtini, qui de morte Chriſti pro omnibus omnino ho-
minibus oblata adeò doctrinam tradidit clarè, ut temerarium pror-
ſus videatur, quòd Janſenius præſumplſerit illud facere primarium
ſui erroris Patronum. Ita enim comment: in Plal. 95. ſub finem lo-
quitur: judicabit orbem terrarum in æquitate, non partem, guia
vos, partem emit, totum judicare debet, quia pro toto pretium de-
dit. Item de Symbolo ad Cathecum lI. 2. C. 8. inducit Chriſtum re-
Probis ſic exprobrantem: videtis vulnera, gquæ inflixiſtis ?à agnoſci-
1as latus, quod pupugiſtis! quoniam & per vos & propter vos aper-
zam eſt, neque tamen intrare voluiſtis. Similia habet ſerm. 67.
de tempore. U! tu eripereris morti, animam in tormentis dimiſi “
& ſuſcepi dolores tuos, ut tibi gloriam darem, ſuſcepi mortem tuam,
ut in aternum viveres, condidus jacui in ſepulchro, at tu regna-
res in cœo, ecur pro te, quod bertuli, amiſi ? cur ingratus Redemp-
kionis tuag munera renutſti ? non te S, de morte mea quaæro * redae
mihi vitam tuam, pro qua meam dedi &s. Kursùs contra Julianum
l. 6.

8 Dogma Fidei. Chriſtus pro omnibus eſt mortuus,

l. 6. c. 4. ita argumentatur: Unus (inquit Apoſtolus 9 pro omnibus
mortuus eſt, ergo omnes mortui ſunt. Oſtendens ur non potuiſſe,
ut moreretur, niſi pro mortuis. Ex hoc enim probavit, omnes mor-
zuos eſſe, quia pro omnibus mortuus eſt unus, impingo, inculco, in-
farcio. Recuſanti -= - unus pro omnibus mortuus eſt, ergo omnes
mortui ſunt, vide, quia conſequens eſſé voluit, ut intelligantur om-
nes mortui, ſi pro omnibus mortuus eſt. Quia ergo non in conpore,
reſtat in peccato eſſe mortuos omnes, ſi pro omnibus Chriſtus mortuus,
nemo neget, nemo dubitet, qui ſe non negat, aut dubitat eſſe Chri-
ſtianum. Item c. 9. Apoſtolus dixit, unum fuiſſe, in guo omnes pec-
caverunt, in illo mortui ſunt omnes, ut moreretur alius unus pro
omnibus, unus enim pro omnibus mortuus eſt, ergo omnes mortui
ſunt, pro quibus Chriſtus mortuus eſt. Similia habet de peccatorum
meritis & remiſſione lib. I. c. 27. Item de civitate Dei lib. 20, c. 6.
& alibi ſæpiùs, nunc quæro, cui hæc legenti dubium eſſe poteſt de
mente Auguſtini, quis bona fide credat, egiſſe Janſenium? qui tam
luculenta teſtimonia tacitus præterivit.

Ex aliis SS. PP. teſtimoniis, quæ copioſiſſimè referre poſſem,

tantùm quatuor ſeligo. Primum eſt: Hugonis Victorini, qui Au-
guſtini lingua appellari conſuevit. Hic Quæſt. 15. in cap. 5. PEpiſt.
2. ad Corint. ita habet: Seundum Auguſtinum mortuus eſt pro om-
nibus Chriſtus, quia hoc eius mors promeruit, ut per ipfſun: omnes
ſalvarentur. Secundum teſtimonium eſt Divi“ Proſperi fideliſſimi
Divi Auguſtini interpretis, ac diſcipuli, quem ipſum accuratum do-
Gtrinæ Auguſtinianæ aſſertorem eſſe, frequenter, & exaggeratè in-
culcat Janſenius. Hic libro 2. de Vocat. Gent. c. 16. ita ſoribit:
Nulla ratio dubitandi eſt, Chriſtum JEsUA D. N. pro impiis &
peccatoribus mortuum à quorum numero, ſi aliquis liber inventus
eſt, non eſt pro omnibus mortuus Chriſtus, ſed prorſus pro omni-
bus mortuus eſt Chriſtus &. Tertium eſt Divi Ambroſii tom. 4.
ſerm. 8. in Pſalm. 118. v. 64. Scribens: Myſticus Sot ille guſtitiæ

omnibus ortus eſt, omnibus venit, omnibus paſſus eſt, & omnibus

reſurrexit, ideo autem paſſus eſt, ut tolleret peccatum mundi, ſi

quis autem non eredit in Chriſtum generali beneficio ipſe ſe frau-
dat, ut ſi quis clausis feneſtris radios] ſolis exeludat, non ideo ſol.
non eſt ortus omnibus, quia calore ejus ſe ipſe fraudavit. Quartum

denique teſtimonium eſt Divi Leonis Papæ ſerm. II. de Paſſione Do-
mini ita exhortantis: pro omnibus impiis mortuo Domino, potuiſſet
etiam hic udas conſequi remedium, ſi non feſtinäſſet ad laqueut.
Perperam itaque garrit Janſenius SS. PP. præcipuè verò D. Auguſti⸗
num

eile
let,
Pphe
teri

un,

lem

nihue
gtuiſe,
es mner.
lo, in
onn
tur .
orpn,
vortult,
ſe O.
Nnerer
nli
, Mhortui
Atorun
10,0 6
votel
gui tn

hoſen
gist
ſ. M.
nn.
m
cellin
um
gertt r
4 Ctbi::
jnel
ry d⸗
iton,
ite

n
59

4 iitn
uttun
ſonele
mtA
uen

N
L acg 4

mnon tantàùm pio Electis, ſed etiam pro Reprobis. 9

num ſuo patrocinari errori, cùm tam luculenter ſuis teſtimoniis hoc
veræ Fidei Dogma confirment.
Probatur hoc Dogma Fidei etiam ratione, & primèò quidem
Deus in hac providentia neminem ex hominibus lapſis vult ſalvum
fieri, niſi dependenter à gratia ex fructu Paſſionis Chriſti provenien-

te, tanquam dependenter à medio ex Divina ordinatione ad ſalutem

neceſſitate medii neceſſario, ergo quoscunque vult ſalvos fieri, vult
ſalvos dependenter à meritéô paſſionis & mortis Chriſti, pro his ob-
lato, & acceptato: atqui voluntate antecedente decretum prædeſti-
nationis, quo ſecernit electos à reprobis, non tantàm vult aliquos,
ſed omnes omnino homines ex parte ſua verè ſalvos fieri. Ut patet
ex Epiſt. I. ad Timoth. v. 4. omnes homines vult ſalvos fieri, & ad
agnitionem veritatis venire. Quantumvis iisdem liberum relin-
quat arbitrium, ut mediis ad ſalutem ab eo ſuppeditatis utantur,
vel non utantur: ergo non tantùm vult aliquos ſed omnes depen-
denter à meritis Chriſti oblatis, & acceptatis ex parte ſua ſalvos,
ergo Chriſtus RKedemptionem ſuam pro omnibus obtulit, & Pater
æternus pro omnibus acceptavit, ut omnibus gratias largiretur ſuf-
ficientes ad ſalutem, ex quibus rurſus ſpeciali ſua miſericordia quos-
dam elegit, & prædeſtinavit per gratias congruas, ita adjuvandéô ut
efficaciter ipſi cooperarentur, & obtinerent ſalutem. Hæc probatio
ſupponit Deum habere voluntatem antecedentem, & ſeriam ſalvan-
di omnes homines, item omnibus dari auxilia, & gratias ſufficien-
tes. Primum in tractatu de Deo, alterum in tractatu de gratia 4
Theologis ſolidiſſimis argumentis probatur. Quæ hic referre pagel-
larum præſentium non admittunt anguſtiæ.
Secundò ſi Chriſtus pro reproborum ſalute nec ſanguinem fu-
diſſet, nec mortuus eſſet, ut illis gratias ſufficientes à Patre impetra-
ret, non poſſent reprobi Symboli Nicæni in Conſtantinopolitano
Epheſino & Chalcedonenſi Conciliis approbati Articulos Fidei confi-
teri, ſpecialiter verò hunc: Credo in unum Dominum gEsIIM Chri-
Ram, - - = qui propter nos homines, & gropter noſtram NB. Sala-
tem deſcendit de cœlis - - crucifxus etiam pro nobis, paſſas, mor-
tuus &c. Sed dicere deberent: qui propter aliquos homines ele-
Stos, & propter aliquorum ſalutem deſeendit, t vult Janſenius,
atqui debent ita confiteri, quia id omnibus abſolutè credendum, &
confitendum docent hæc Concilia, quod idem inſinuat D. Augu-
ſtin. lib. Soliloq. c. 32. hanc veræ Fidei confeſſionem ſingulis præ-
ſcribens: Conſiteor Te Deum Patrem ingenitum, te Filium Dei ani-
Senitum, Creatorem, dadni ,e & Redemptorem meum, & to-
4 tius

10 Dogma Fidei. Chriſtus pro omnibus eſt mortuus,

ziuzs generis humani. Reprobus autem cum veritate dicere non
poſſet, Redemptorem meum & totius generis bhumani ergo.
Tertiò nec reprobi poſſent verum actum Spei Theologicæ de
ſalute æterna obtinenda elicere, ad quem tamen ex præcepto Divi.-
no tenerentur, eoquod præcepta Fidei, Spei, & Charitatis non ſo-
lum electos & prædeſtinatos, ſed indiſcriminatim omnes etiam cæte-
ros obligent, ſiquidem ſpes æternæ ſalutis tota fundatur in effuſo
ſanguine Chriſti, in Divino auxilio à redemptione Chriſti provenien-
te, ùt definit Trident. Seſſ. 6. c. 6. daum de impiorum loquitur juſti-
ficatione ad ſalutem requiſita, eos credere imprimis debere, 4 Dee
jueſt ificari impium per gratiam ejus, per redemptionem, quæ eſt in
Chriſto JESII. Ut nimirum in ſpem erigantur, fidentes Deum ſibi
propter Chriſtum foöre propitium. Ita etiam ſcripſit Auguſt. l. medi-
tat. cap. 14. omnis ſpes, & totius fiauciæ certitudo, mihi eſt in pre-

zioſs ſangnzine eius, qut effuſus eſt propter nos, & propter noſtram

ſalutem, ergo.
uartò cuùm Nemo ſive ſit prædeſtinatus, ſive reprobatus,
ſcire poſſit, an ſit ex numero prædeſtinatorum, ita decernente Tri-
dent. Seſſ. 6. c. 12. nam niſi e ſpeciali revelatione ſciri non poteſt;
quos Deus ſebi elegerit: nemo etiam certam ſalutis ſpem ex Chriſti
morte concipere valeret, neque verba paulèò antè allata D. Auguſti-
ni uſurpare, eo quod homini etiam prædeſtinato incertum eſſet, hoc
ſpei fundamentum, an pro ejus ſalute Chriſtus ſuum pretioſiſſimum
ſanguinem füderit: atqui hoc directè contrariatur Trident. Seſſ. 6.
c. 13. affirmanti:: TLametſe in Dei auxilio frmiſſzmam ſpem colloca-

re, & reponere omnes debent. Ubi benè voces firmiſſmam ſpem,

& omnes debent: obſervandæ ex quibus omnibus clara deducitur
conſequentia, Chriſtum non tantùm pro electis, & prædeſtinatis
ſed etiam cæteris omnibus, atque ideo etiam pro reprobis ſangui⸗
nem fudiſſe, mortuum eſſe, auxilium gratiæ Divinæ, in quo ſpem
ſalutis firmiſſimam reponere poſſent, impetrâſſe, dammodo ipſi non
defuerint gratiæ diſſentiendo, eamque abiiciendo.

§. 2.

Proponuntur ac ſolvuntur Argumenta Contraria.
Rgumentum Primum Chriſtas non oravit pro reprobis, ergo

4
2

W nec pro illis ſanguinem fudit, aut mortuus eſt. p. a. Eccle-

hanc orationem eſſe fruſtraneam; nemo enim orat, niſi cum ſpe obti-
. nendi

. ſia pro damnatis non orat, ut nec pro Diabolo, quia ſcit

icere nr

.
logicrt
Pto Din
1s nonl-
iam crn
in ektld
roveniet⸗
itur ti
te,1N
ue ,i
Deun ſ
l. neti⸗
in
f. Im

probuns,
ente ⸗
nott,
eX Clnti
. Auglli⸗
eſſet, m
oſſlinun
t, del.
AlNt
n
Gecdhtn
egeltinnd
quo e
bil

bis,
2 lc
Gi
ge lt
6 en

non tantum pro Electis, ſed etiam pro Reprobis. 11

nendi id, quod orat. Atqui orationem ſuam pro reprobis ſciviſſet
Chriſtus fuiſſie fruſtraneam, eoquod ſciverit, quinam eſſent reprobi,
nec his ſe ſalutem impetrâſſe, ergo non oravit pro illis.
R. n. a. claréè enim docet Scriptura Chriſtum oraͤſſe pro ſuis
Crucifizoribus, quorum omnes certò non fuerunt electi Luc. 2¾⸗
v. 34. Pater dimitte illis, non enim ſciunt gqaia faciunt. Ergo
oravit etiam pro reprobis. Ad prob. c. M. n. m. cujus cauſali prima
coneeffa, quèd ſciverit, quinam eſſent reprobi diſt. Secundam ſcĩi⸗
vit ſe illis ſalutem non impetrâſſe abſolutè & efficaciter C. conditio-
natè ſubd. ſcientia, quæ merita ſuæ paſſionis, & orationem conſe-
quebatur c. ſcientia quæ antecederet naturâ orationem illius & me-
rita paſſionis n. hanc partem & conſequentiam: Chriſti enim meri-
ta & oratio pro ſalute omnium in præſcientia Divina præceſſerunt
naturâ & caulalitate omne Decretum prædeſtinationis abſolutum,
multò magis reprobationis. Ideo enim Deus quoſdam prædeſtina-
vit, & elegit, quia Chriſtus pro quorundam ſalute efficaciter oravit:
ut Pater æternus eandem pro his acceptaret, eosque eligeret; ad quod
Decretum electionis conſequebatur primè ſcientia, quinam eſſent
electi, quinam non, quæ nullo modo impediebat merita, & oratio-
nem COhriſti: Chriſtus enim in executione in mundo exiſtens ita
merita poſuit, & oravit prout ab æterno, ante poſitum prædeſtina-
tionis decretum præviſus erat abſolutè merita poſiturus, & oraturus.
Hinc oratio Chriſti pro ſalute omnium non erat æqualis quoad
omnia, t ſuprà dictum, nam pro quorundam ſalute. Erat abſoluta
& efficax, ut Pater illis talia conferret auxilia & media, per quæ
infallibiliter obtinerent ſalutem, pro aliis erat conditionata, ut illis

talia conferret auxilia, & media, quibus ſi uſi fuerint, ſalutem ob-

tinerent, & pro his omnibus cum ſpe impetrandi firmiſſima Chriſtus
oravit, & hoc ſenſu efficaciter omnia impetravit, quia impetravit
efficaciter omnibus, etiam reprobis, infidelibus, infantibus media ad
ſalutem ſufficientia, quibusdam verò ſpecialiter dilectis efficacia, quos
prædeſtinatos voluit. Inde clara patet diſparitas de Eccleſia pro damna-
tis non orante, quia oratio pro damnatis jam præſupponeret damnatos,
quibus nihil ampliùs prodeſſe poteſt, cùm ex inferno nulla ſitc kKedemptio,
oratio autem Chriſti non præſupponebat reprobos, ſed priùs in prævi-
ſione abſoluta fuit, quàm decretum reprobationis. Præterea adhuc re-
robis hæc oratio profuit, in quantum impetravit illis gratias ſufticien-
es, & media ſufficientia ad ſalutem, quorum ſunt capaces.
Arg. 2. Ex ſcripturis colligitur Chriſtum defacto non oraͤſſe
pro reprobis: dixit enim Chriſtus Joan. 17. V. 9. Non pro mundo
B 2 rogo,

12 Dogma Fidei. Chriſtus pro omnibus eſt mortuus,

rogo, ſed pro his, quos dediſti mihi, quia tui ſunt. Quæ verba

explicat Auguſtinus trackatu 107. in Joannem, non rogo pro repro-

bis, ſed pro prædeſtinatis.
K. n. a. textum explico: Non pro mundo rogo- voluntate qua
abſolutè & efficaciter omnes obtineant ſalutem, ſicut rogo pro diſci-
pulis meis, quos mihi ſpecialiter dediſti C. nullo modo rogo pro
mundo, etiam voluntate, qua conditionatè obtineant falutem Nego
ubi enim Chriſtus hoc capite 17. ſpecialiter orâſſet Patrem pro diſci-
pulis ſuis, & Apoſtolis, de quibus dixerat verſ. 12. Nemo ex iis perit
niſi filius perditionis, ſcilicet judas, ſubjunxit orationem extenden-
tem ſe etiam ad cæteros dicens v. 20. Non pro eis autem (diſcipulis)
rogo tantuùm, ſed pro eis, qui eredituri ſunt per verhum eorum in
me. Unde ita ſubſumo, atqui plures ex iis, qui credidêre prædica-
tioni Evangelii fuerunt reprobi: quis enim dicat omnes eos creden-
tes ſalvatos fuiſſe? ergo oravit etiam pro reprobis, ſed oratione
diſpari, ita ut orando pro reprobis abſolutè oraret pro mediis ad ſa-
lutem ſufficientibus, pro ipſa verò ſalute tantùm conditionatè, ſive
ut ipſam ſalutem illis tribueret, ſi uterentur mediis, pro quibus
dandis efficaciter oravit, & quæ impetravit: pro electis autem ita
oravit, ut oraret abſoluteè pro mediis, & ipſa eorum lalute, quàm
efficaciter conſequerentur: ideo ſemper exauditus eſt à Patre pro ſua
reverentia, & in iis, quæ petiit, & eodem modo, quo petiit, &
hoc eodem ſenſu locutus eſt Auguſtinus dicens: Non rogo pro re-
probis, oratione pro ſalute eorum obtinenda abſoluta, & efficaci,
ſed conditionata pro ſalute, & efficaci pro mediis.
Arg. 3. Matth. 15. v. 24. inquit Chriſlus: Non ſum mihſus niſi
ad oves, quæ periérunt domüs Iſ-razl. Item Matth. 20. V. 28. Filius
bominis non venit miniſfrari, ſod miniſtrare, & ů dare animam ſuam
redemptionem pro multis. Et rursàùs Matth. c. 26. V. 28. Hic eſt enim
Anglis meus novi teſtamenti, gqui pro multis effundetur in remiſ,
ſionem peccatorum, ergo non pro omnibus ſanguinem ſuum fudit,
aut mortuus eſt Chriſtus. à. Textus primus intelligendus eſt, Chri-
ſtum non eſſe miſſum à Patre niſi ad oves Iſraêl ut per ſe ipſum ver-
bis, & miraculis illis annuntiaret regnum Dei & legem gratiæ, cum
illis ſolis prædicaverir, ex quo tamen non ſequitur, quòd non ſit
miſſus à Patre ad omnes ſimpliciter homines redimendos. Cùm de
redimendis univerſaliter loquantur Scripturæ, Concilia, & Patres à
nobis adducti. Ideo ſecundum & tertium textum etiam explico:
Dedit redemptionem pro multis, eſfuandetur pro multis. Multos
ſummendo pro omnibus c. non ſummendo. pro omnibus n. 2. &c.

* quod

ne
man
tuor

vera
mult
nul
tece
lun
M.

e
I
0
nr
nin
om
ru
elel
Vel

I
M
On

ſtn

eitu
dene
6o
s

lebe
un⸗
Tudn
dere
fumn
urn
d⸗
n
lun

X Vett
o renn⸗

tate gll
dro Gſi⸗
090
en Nenn
No dii⸗
is ent
Xtencen.
lleinl)
Elrunn i
relier
creden⸗
Oratione
dis alr
ate, ſe
0 guibli
Autenn Il
le, Guin
reprolu
herit1
oſor
effeni:

ni
19. M.
an ſtn
7uß
iy nn.
Gn ulit
ell,C.

non tantùm pro Elecktis, ſed etiam pro Reprobis. 13

quod vocabulum malti ſæpiùs in ſcriptura ponatur pro à oνovs—BDD· g
manifeſtum eſt ex Daniele 12. v. 2. ubi inquit de reſurrectione mor-
tuorum in die judicii, & multi de his, qui dormiunt in terræ pul-
vere evigilabunt. Ubi Xn multi accipitur pro omnibus, qui erunt
multi. Sic etiam ad Rom. 5. v. I5. in textu: Si enim unius delicts
multi, mortui ſunt, multi accipitur pro omnibus, ùt patet ex an-
tecedente verſu 12. ubi ait: Sicut per unum bominem peccatum in
bhunc mundum intravit, & per percatum mors, ita & in omnes
NB. homines mors pertranſtit, in gquo NB. omnes peccaverulke
Quòd autem etiam in textibus contra nos adductis Aà multi ſum-
mendum ſit pro omnibus, ut non excludat X omnes, patet ex eo;
quia hi textus agentes de redemptione hominum non poſſunt eſſe
Oppoſiti aliis textibus eodem modo agentibus de redemptione homi-
num, ergo cum alii textus loquantur expreſsè de redemptione om-
nium hominum, etiam hbi intelligendi ſunt de omnibus, eùm hi
omnes ſint verè multi. Præterea nec intelligi poſſunt de illis, quos
vult Janſenius, ſcilicet de electis, cùm electi reſpectivè ad alios non
electos non ſint multi: juxta æternæ veritatis effatum Matth. 20.
v. 16. Multi ſunt vocati, pauci uero electi.
Argument. 4. A omnis in textibus, aliis ſcripturæ non ſummi-
tur pro ſingulis in particulari, ſed pro ſingulis generibus, ùt patet
Matth. 9. V. 355. ubi dicitur Chriſtus curâſſe omnem languorem, &
omnem infirmitatem, item Luc. II. v. 42. dixit de Phariſæis Chri-
ſtus: Decimatis mentham, & rutham, & omne olus. Ubi tamen
An omne purè ſummitur pro generibus ſingulorum, ergo & hic ubi di-
citur: pro omnibus mortuus Chriſtus intelligendum eſt pro ſingulis
generibus, ſeu pro aliquibus, ſingulorum generum, ùt pro aliquibus,
doctis, indoctis, nobilibus, ignobilibus, judæis, Gentilibus, Chriſtia-

nis &c. non verèò pro ſingulis omnium generum, ergo.

. C. a. n. c. Quia quælibet vox Scripturæ, adeoque & An omnis
debet accipi in propria ſignificatione, niſi aliunde conſtet, aliter eſſe
ſummendam, atqui propria ſignificatio eſt, ut ſignificet ſingulos gene-
rum ſive ſingulos in particulari, & hanc ita ſummendam eſſe, ubi agitur
de redemptione omnium hominum, colligitur ex contextu Scriptura-
rum, definitione Conciliorum, & interpretatione PP. ſuprà adducto-
rum, ergo. Contrarium autem oſtenditur in Scripturis pro antecedente
adductis: ergo ex hoce quod in binis textibus in antecedente allatis Xà
omnis ſummatur pro generibus ſingulorum, non ſequitur, quod etiam
ſummi debeat in textu, in quo dicitur pro omnibus Chriſtus mortuus.

14 Dagma Fidei. Chriſtas pro omnibus eſt mortuus,

Arg. 5. Poteſt dici, quod Chriſtus ſit pro omnibus mortuus què
ad ſufficientiam hoc ſenſu: quèòd in actu primo remoto ſanguis &
mors Chriſti ſufficientiſſima fuerit, utpote valoris infiniti, quæ ap-
plicaretur pro ſalute omnium, & acceptaretur, ex quo tamen non
ſequetur applicatam eſſe in actu ſecundo & oblatam pro omnibus,
atque acceptatam: ergo.
R. n. a. Quia hoc ſenſu dici poteſt, quòd Chriſtus mortuus ſit etiam
pro Dæmonibus, Angelis, Hominibus puré poſſibilibus, quia & pro
illis fuiſſet ſuffieiens, cum tamen fides doceat Chriſtum homines tan-
tùm, queos creare Deus decreverat, redemiſſe. Ergo ut hæc ſuffh-
cientia pretii decerminaretur ad homines, debuit addi oblatio, per
quam hæc ſufficientia pretii oblati fieret in actu ſecundo proximo
ſufficiens pro hominibus. Imo ipſaà locutio mori pro aliquo importat
intentionem morientis, per quam vut mortem Iuam alteri prodefſe.
Ut iple fatetur Janſenius tom. 3. lib. 3. c. 21. pro aliquo mortuum
eſſe vel fudiſſe ſanguinem ſuum, inſinuat voluntatem Chriſti, quam
habet, ut ei mors ſuo Patri oblata, & ſanguis proſit.
Arg. 6. Poſſet dici pro omnibus mortuum eſſe Chriſtum hoc
ſenſu: in quantum etiam in actu ſecundo Chriſtus mortuus eſt pro
cauſa omnibus communi, licèt hanc mortem non pro omnibus in
particulari obtulerit. Ergo &c.
R. n. a. Quia & hunc ſenſum cum paulè antè allato admisérunt
Hæretici, Calvinus & Lutherus, contra quos tamen egit Trident.
eosdem damnans, ergo alium magis genuinum & proprium requili-
vit, dum dixit: pro omnibus mortuum eſſe, quem illi negabant:
atqui negabant pro omnibus in particulari, etiam reprobis & infide-
libus, uti negat etiam Janſenius: ergo.
Arg. 7. D. Auguſtin. Primèò Ep. 102. apertè inquit, non perit unus
ex illis., pro quibus Chriſtus mortuus eſt, ſed pereunt reprobi, ergo pro
illis mortuus Chriſtus non eſt. Secundo lib. I. de adulterin. conjug. c. 15.
omnis, qui Chriſti ſanguine redemptus eſt, homo eſt, non tamen omnis,
qui homo eft, Chriſti ſanguine redemptus eſt. Tertiò tract. 48. in Joan.
quomodo iſtis dixit: non eſtis ex ovibus meis quta videbat eos ad ſem-
piternum interitum prædeſtinatos, non ad vitam aternam ſui ſangli-
nis pretibs comparatos. Quartò tract. 55. in Joan. Præmiſit obſequia nons
ſolum eis, pro quibus ſubitarus erat mortem, ſed etiam illi, qui fuerat
eum traditurus ad mortem. Ubi clarè Judam ſecernit ab aliis, pro
quibus Chriſtus erat moriturus. Quintò denique l. 2. de Symb. ad Ca-
techum. c. 8. inducit Chriſtum ita reprobis loquentem: Qai non eſtis
redempti pretis mei ſanguinis, non eſtis mei, Ergo. Confirmatur
Etlam

ttin
ge p
vena
Ouij
o/,4
ſedi⸗
rin

uS

8o
Prn
U

ſu⸗
ud⸗
Kab
Chri
lert
eter
kun
ſeert
cond

tuuee
ngolsl
de g
men
oimnibli

ltetin
gi E
zinestr
hec i
1to, N
Dropino
impore
protele

WOtIf n.

li, gun

ſom ho⸗
8 el n
nnibus n

wierun
Titen
lenul⸗
egabnt

Kintt⸗

rit
ero ſi⸗
en⸗
NMvl⸗
, in ln.
.
ſah⸗
in N

non tanthm pro FElectis, ſed etiam pro Reprobis. 1 5

etiam authoritate aliorum PP. primèò S. Hieronymi, qui in Pfſal. 43.
de populo judaico ita loquitur: Dictum eſt, in peccatis veſtris
venditi eſtis, & ideò ſine pretio, quia non eſt effuſus Agni ſane
guis pro eis. Secundò D. Anſelmus in Elucidario inquit: Chriſtas
pro ſolis electis mortuus eſt. Et infra: nibil contulit reprobis ob ſua
demerita mors Chriſßti. Tertiò denique D. Proſper ad primam ob-
jectionem Vincentianam ita loquitur: Qui boc ſæcalum ſine fide
Chriſti, & ſine regenerationis Sacramento pertranſeunt, redem-
ptionis alieni ſunt. Ergo Chriſtus pro omnibus in particulari mor⸗
tuus non eſt. .
ꝶ. Univerſim eodem modo interpretandos eſſe atque explican-
dos D. Auguſtinum cæteréôsque SS. PP. quo explicavimus ſupra Scri-
pturas. Chriſtum ſcilicet non pro omnibus ſuum ſanguinem obtu-
liſſe, ut omnibus abſolutè & efficaciter impetraret eorum ſalutem,
ſed pro omnibus ita, ut abſolutè impetraret media ſufficientia, quibus
ſi uterentur, eam obtinerent. Ideo primo textu loquitur D. Auguſt.
quèd nemo pereat de illis, pro quorum ſalute Chriſtus efficaciter,
& abſolutè mortuus eſt. Secundèò non omnis, qui homo eſt, pro eo
Chriſtus mortuus eſt efficaciter, ut obtineat ſalutem in actu ſecundo.
Tertiò quia videbat eos non ad ſalutem æternam abſolutè, & effica-
citer obtinendam ſui ſanguinis pretio comparatos. Quartèò pro quo-
rum ſalute ſubiturus erat mortem abſolutè, & efficaciter: inde judam
ſecernit à voluntate efficaci, & abſoluta, quoad efficaciam, non veròè
conditionara & abſoluta, quò ad fufficientiam. Quintò qui non eſtis re-
dempti voluntate abſoluta & efficaci quoad ſalutem, non eſtis mei.
Ita pariter loquitur Hieronymus non eſt effuſus Agni ſanguis pro
eis efficaciter & abſolutè ad ſalutem obtinendam. Anſelmus: Chri-
ſtus pro ſolis electis, quò ad efficaciam ſalutis mortuus eſt, nihilque
contulit mors Chriſti quoad efficaciam ſalutis, contulit autem quo-
ad ſufficientiam. Denique & Proſper: redemptionis alieni ſunt,
quoad efficaciam ſalutis, non verò quoad ſufficientiam, quam omnibus
morte ſua & ſanguine impetravit.
Arg. 8. Sæpluùs ſcriptura redemptionem reſtringit, aliquando ad
Electos, ut Apoc. §. v. 9. Rrdon, nos Deus in ſangiine tuo eX
omni tribu e& lingua &c. Et rurlus 14. v. 4. Hi empii ſant ex ho-
minibus primitiæ Deo &0 Agno. Item ad oves Chriſti Joan. 10. v. 15.
Animam meam pono pro ovibus meis. Modo ad credentes Joan. 3.
v. 14. Exaltari oportet Filium hominis (ſcilicet in cruce) at omunis,
qui eredit in ipſum, non pereat, ſea haleat vitam a*“o†üam. Modè
ad eos, qui lunt in Eccleſia ad Ephel. 5. v. 25. Chriſtus dilexit Eccle-

ſiam

16⁶6 Dogma Fidei. Chriſtus pro omnibus eſt mortuus,

ſam, & ſe ipſiem tradidit pro ez: ergo Chriſtus non redemit omnes,
ſed ſolùm aut electos, aut ſaltem fideles.
R.ꝛ d. a. Scriptura reſtringit redemptionem in textibus allatis ad
electos, oves, credentes, fideles in Eccleſia, ita ut excludat alios
negandò eſſe redemptos. Nego. Ut præſcindat ab aliorum redemptione
c. a. cum textibus, & n. c. Quèd hi textus affirmantes redemptos
eſſe electos, oves, fideles &c. ſummi debeant præciſivè, manifeſtum
eſt ex aliis textibus Scripturæ, qui poſitivè affirmant: Chriſtum etiam
mortuum fuiſſe pro infidelibus , pro reprobis, denique pro omni-
bus, pro toto mundo, cùm una Divina veritas opponi alteri nequeat,
quod tamen fieret, ſi hi textus excluſivè ſummendi eſſent, & tunc
neceſſariò fallificarentur alii, quod implicat. Unde ſicut dum affirmo
Petrum eſſe hominem, eſſe ſalvatum, non nego cæteros eſſe homi-
nes, eſſe ſalvatos, ita nec hic Scriptura negat Chriſtum cæteros re-
demiſſe.
Arg. 9. Mori pro altero, eſt alterum à morte liberare, ſed Chri-
ſtus non liberavit à morte æterna reprobos, ſed tantùm electos, ergo
non eſt mortuus, nec redemit à morte reprobos, ſed tantùm electos.
&. n. M. Sed mori pro altero eſt etiam amore illius mortem ſubire

ad tuendum vel ejus honorem vel fortunas, vel vitam ſive abſolutè

ſive conditionatè, ſi nempe alter etiam faciat ex parte ſua, quod in
ſe eſt. Et ſic mortuus eſt Chriſtus abſolutè pro electis, ut eos à
morte æterna liberaret. Conditionatè pro reprobis, ſi illi morte ejus
ad ſuam ſalutem æternam uti voluerint.
Arg. 10. Juxta illos, qui defendunt gratiam congruam, ſolis
prædeſtinatis eas gratias congruas Pater æternus dare decrevit, Chri-
ſtüsque promeritus eſt, quibûs, ſi darentur, infallibiliter prævidit
convertendos, perſeveraturos in finem, & ſalvandos, cæteris verò,
qui prædeſtinati non ſunt, non eas gratias congruas, ſed alias dare
decrevit, cum quibus præviderat infallibiliter, ſi darentur, vel eos
non convertendos vel non perſeveraturos ſaltem usque in finem, &
per conſequens non ſalvandos. Ergo pari intentione, pari dilectio-
nis affectu Deus non voluit æternam ſalutem prædeſtinatorum, ac
reproborum, ergo nec Chriſtus ſeria & ſincera voluntate mortem
ſuam Patri æterno obtulit pro ſalute æterna eorum, quibus gratias
congruas ad ſalutem in actu ſecundo conſequendam promereri no-
luit, ſed eas duntaxat, quibus nec cooperaturos præviderat, nec
cumillis ſalvandos.
R. c. a. Unà cum prima c. fides enim Catholica non docet
(quod ſupponit argumentum) Deum æqualiter, tum prædeſtinatos,
tum

tun
ele
mo
om
Dle⸗
Pol
Tri
6

AIr

12
20
Nut
int⸗
gne
ieg
h
imm
Pree
N
e

l
o

er⸗
tu
Chr
con
dbere
Guo
lbe
cere
en

Otmnes

latis n

lit A
wption
demuptar

nifelln

m etin
0 Om.
egber
E tne
n Mr
le honi.
terosle⸗

VdC.
0s, e
elos⸗
em ſobie
4blolut
gnod
Ut eos!
orteeſ⸗

m, ⸗
t, C
ris veli⸗
Hius ont

Veleie

jnen, 6
Olehio⸗
run,4
Nortet
Aeti N
kat 1

Goce
onn

non tantüum pro Electis, ſed etiam pro Reprobis. 17

tum reprobos velle ſalvos fieri, Chriſtum æqualiter pro omnibus
eſſe mortuum, ſed ita velle omnes ſalvos fieri, ka pro omnibus
mortuum elle, ut ratione illius voluntatis Divinæ & mortis Chriſti,
omnes media ſufficientia haberent, quibus ſalutem conſequi poſſent;
Electi verò ſpecialia auxilia obtinerent, cum quibus non tantùm
poſſent, ſed infallibiliter ſalutem conſequerentur. Quod expreſſit
Trident. ſeſſ. 6. C. 3. inquiens: Etſe Chriſtus pro omnibus mortuus eſt
(quò ad ſufficientiam) non omnes tamen mortis ejus benefctum re-
cipiunt (ſcilicet quoad efficaciam ſalutis in actu ſecundo obtinendæ)
Jed ii duntaxat, quibus meritum paſſtonis ejus (per gratias con-
gruas, usque ad finem) communicatur. Quod etiam expreſſerunt
alia Concilia, Divus Auguſtinus & alii SS. PB., unde ſequitur mani-
feſtè falſum eſſe: Deum & Chriſtum Redemptorem pari intentione,
parique dilectionis affectu voluiſſe, & promeritum eſſe paria media
ad ſalutem conſequendam, tam prædeſtinatis, quàm non præceſti-
natis: cùm absque controverſia ſit, gratias congruas, cum quibus
infallibiliter cooperatio ſequitur, perſeverantia usque ad finem, at-
que ſalus obtinetur, majus beneficium eſſe, quàm ſint gratiæ ſufficien-
tes, cum quibus purè perſeverantia & ſalus obtineri poteſt. Si quis
cooperetur, ubi autem majus beneficium tribuitur, ibi major non
immeritò dilectio arguitur: ergo magis diligunt Deus, & Chriſtus
prædeſtinatos, quibus Chriſtus meritus eſt, & Deus dare decre-
vit gratias congruas, quàm diligant non prædeſtinatos, quibus hic
dare decrevit, ille meritus eſt ſufficientes.
Ex hoc tamen Enthymemate conceſſo nullo modo ſequitur facta
illatio, Chriſtum nimirum Redemptorem ſeria & ſincera voluntate
mortem ſuam Patri non obtuliſſe, pro iis, quos præviderat, non
cooperaturos gratiis à Patre æterno propter mortem ſuam illis colla-
tis, aut eorum ſalutem non intendiſſe, qui prædeſtinati non eſſent,
aut eandem non conſequerentur. Cujus ratio eſt, quia ſeria & ſin-
cera voluntas, redimendi, ſalvandi aliquem captivum, tum in Deo
tum in Chriſto Redemptore exiſtit, quando illi captivo Deus &
Chriſtus media præparat & procurat verè ad libertatem & ſalutem
conſequendam ſufficientia, id eſt talia, quæ ſi adhiberet (ùt adhi-
bere poteſt) verè liberaretur, & ſalvaretur. Sicuti ſi Pater Filiis
duobus apud hoſtem captivis tale lytrum ſubmitteret, quò ſe qui-
liber liberare poſſet, ſi illud Tyranno periolvere vellet, verè di-
ceretur ſinceram & ſeriam voluntatem habere filios ſuos liberandi
à captivitate, atqui Chriſtus omnibus etiam non prædeſtinatis
meritus eſt gratias ad ſalutem ſufkczentes, & Deus illas tribuit:
ergo

18 Dogma Fidei. Chriſtus pro omnibus eſt mortuls,

ergo uterque ſeria & ſincera voluntate vult eos ſalvos. Quod autem
iſti his mediis & gratiis uti nolint, eas rejiciant, ac per conſequens
non redimantur, nec ſalventur, nec Deus, nec Chriſtus in cauſa
eſt. Sed captivorum ipſorum culpa & nequitia damnat captivos vo-
lentes: ſicut ſi Filius transmiſsâ à Patre pecuniâ abuteretur, Filius
ipſe cauſa eſſet continuatæ captivitatis. Nec refert, quòd Deus &
Chriſtus hunc abuſum præviderint, ex hac enim præviſione colligi
nequit, eos non habuiſſe ſeriam & ſinceram, quantum in illis erat,
voluntatem redimendi, & ſalvandi, ſed ſalutem ipſam & Redemptio-
