Exod. Tertull. l. contra Judæos. Cyprianus in ſerm. de Cœna Do-
mini, Ambrol. in Epiſt. 83. Hieronymus in cap. 26. Matth. Auguſti-
nus juxta ultimam editionem Tom. 2. Epiſt. 36. ad Caſulanum fol. 61.
c. 13. N. 30. Græci quidem, ùt Baradius Conc. Evang. Tom. 4. Il. I.
cap. 4. refert, Scripturæ textus à nobis Concluſione prima allatos in
varios ſenſus detorquent, & cum quibusdam aliis, ùt videre eſt apud
S. Thomam in 4. diſtinct. 1I. Q. 2. a. 2. Quæſtiuncula 3. dicere non
verentur, primos 3. Evangeliſtas falſum ſcripſiſſe, & erràâſſe atque
à Joanne cap. 12. dicente: Ante diem feſtum Paſchæ correctos fuiſſe.

Sed
Contra eſt. Dicere, quod in S. Scripturz Canonica ſit aliquid
fallum, & erroneum, cum ſit à Spiritu S. dictata, eſt blaſphemum,
fallum & erroneum, etli Scriptura eſſet falſa in uno tantùm loco,
non poterit habere firmitatem in aliis locis, ùt arguit S. Auguſt. in
Epiſtola ad Hieronymum. Laboravit quidem P. Joannes Harduinus
modernus S. J. ſcriptor, 3. Evangeliſtas cum S. Joanne conciliare,
adducitque in ſuis operibus anno 1709. editis Amſtelodami novum
ſyſtema de duplici Paſchate, Galilæorum videl. & Judæorum, in-
quiens: Galilæos & Iſraélitas ſeparatim à Judæis Paſcha Hieroſoly-
mis celebrare ſolitos eſſe, ita, ut feſta fuerint Geminata, aliúdque
fuiſſe Paſcha Galilæorum & Iſraëlitarum, & aliud Paſcha Judæorum.
Cùm ergo Chriſtus in Galilæa fuerat educatus peregit Hieroſolymis
anné, quéô mortuus eſt, una cum diſcipulis ſuis pariter Galilæis Pa-
ſcha die integra ante Paſcha judæorum, & de hoc loquuntur 3. Evan-
geliſt?. Joannes autem c. 19. dum diem, quâ Chriſtus mortuus eſt,
appellat Paraſeeven Paſchæ loquitur de Palchate Judæorum, quod
Judæi peregerunt die ſequenti poſt Paſcha Galilæorum. Sed hoc ſy-
Rtema nullum fundamentum habet in Scriptura, 88. Patribus, & Scri-
pturæ expoſitoribus tam modernis, quàm antiquis, quia Scriptura,
& omnes Patres unum tantùm Paſcha pro anno, in quo Chriſtus
mortuus eſt, referunt. Et cùm Chriſtus fuerit ex Tribu Juda, &
Proſapia Davidica oriundus, credibile non eſt, ipſum voluiſſe cum
Galilæis Paſcha peragere, & quæſo: quanta non fuiſſet confuſio

Hieroſolymis, ſi una pars advenarum ad diem feſtum unum Deum
A a 3 eodem

190 Diſſertatio Chronologica

codem ritu colentium agnum immolàſſet, & comediſſet, altera non:
aliis Luna I5. menlſis Nilſan fuiſſet dies feſtus, aliisnegotioſus, & Pro-

fanus. Quidam comediſſent Azyma, & alii fermentata; alii mani-

pulum obtuliſſent, alii autem offerre diſtulifſent, quæ tamen omnia
eodem die ab omnibus mundis Deus Exod. c. 12. & Levit. 23. obſer-
vari præceperat. Audiatur hac de re S. Thomas, qui 3. part. Q. 76.
a. 9. ad 1. ita ſcribit: Licèêt Chriſtus, qui eſt Paſoha noſtrum ſit cru-
ciſßixus ſequenti die, hoc eſt, 15. Lunar tamen nocte, gua agnus
immolabatur, corporis ſanguinisque ſuis diſéipulis tradens Myſte-
ria celebranda, & à Zudais tentus, as ligatus ipſius immolatio-
nis, hoc eſt, Paſſionis ſux ſacravit exordiume cum autem dicitur
Joan. 13 ante diem feſtum Paſchi, intelligitur hoc fuiſſe I4. Luna,
uod tunc evenit quinta feria, nam buna exiftente 14. erat dies
Jolennißſſimus Paſchæ apud udæos, & ſic eundem diem, quem Joann-

nes nominat ante diem feſtum Paſeha propter dAiſtinctionem natu-

ralem dierum, Matthaus nominat primum diem Azxymorum, quia
ſecundum ritum udaicæ feſtivitatis ſolennitas incipiebat à veſpera
Præcedentis diei. .
Ad 2. Autem in hoc articulo ſequentia leguntur: Paraſceve
gatphe nterpretalur praæparatio:⸗ verum autem Paſoeha, quod 1n

Paſſione Domini celelrabatur, incepit praparari ab hora noctis g.
quando ſcilicet omnes Principes Sacerdotum dixerunt: reus eſt mor-

tis. Hæc refert S. Thomas ex S. Auguſtino. Ergo Paraſceves, de
quo loquitur S. Joannes, non erat præparatio ad Paſcha, ſed ad Sab-
batum, quod in feriis Paſchalibus, ſen Azymorum diebus cadebat,
4 quidem die ſecunda Azymorum, de quo in objectionibus plura
icemus.

Solvuntur Objectiones.

Bjedctio I. Si Chtiſtus illé annô, quo mortuus eſt, Paſcha le-
S gale comediſſet, hoc factum fuiſſet veſpere 14. menſis Niſan,
quando ultimam Cœnam, in qua Euchariſtiam inſtituit, cum
dilcipulis habuit, ſed hoc tempore Paſcha legale non comedit. Ergo
ultimé annô, qué mortuus eſt, Chriſtus Paſcha legale non come-
dit. M. eſt noſtra Concluſio, m. p. Primò. Quando Chriſtus Eu-
chariſtiam inſtituit, & Cœnam cum diſcipulis fecit, jam erat prima
dies Azymorum, àùt patet ex S. Luca c. 22. v. 7. Venit autem dies
Azymorum, ſed prima dies Azymorum erat jam I5. menlſis Niſan,
ergo Chriſtus anné, qué mortuus eſt, Paſcha legale non comedit,
quia

— 2

gbia
141

in (
non

ente
tan
Pro
ma
bus
mol
Dro

tenm,
, EN
Aimui
ven oni
19, 0.
. C
,ſtn
An
s Mr
nmelate
p dliin
r. M
rat
ten iu
len it
, 60

1

2 A,
Durgen
, t 1
lfi,
4

ceſes,6

aRen

Pus

Puccut
ivin
N
0n
glu

n

De Annis Nativitatis, Baptiſmi, & Mortis Chriſti. 191

quia hoc juxta legem ante I. diem Azymorum celebrari debuit
14. menſis.
Secundè. Agnus Paſchalis debebat ſtandé comedi, ſed Chriſtus
in Coœna cum diſeipulis recubuit, ut Matth. c. 26. v. 20. teſtarur, &
non ſtetit: ergo:
Tertidò, Exodi 12. præſcribitur, ut 10. die tollat unusquisque
agnum in domum ſuam, & illam ſervet usque ad 14. diem menſis
Nilan. Inſuper agnus Paſchalis ante comeſtionem priùs immolari de-
bebat in templo Hieroſolymitano, ut colligitur ex Scriptura, ſed
hoc utrumque Chriſtus ante Coœnam facere non poterat, quia 14.
ad veſperam necdum locum pro Paſchate legaliter comedendo habuit:
ergo. Ad Argumentum HM
G. C. S. M. n. m. ad I. p. dico. Diem 14. menſis Niſan, in cujus
ſecundis veſperis debebat celebrari Paſcha, fuiſſe ſimul initium pri-
mæ diei Azymorum, quæ illa 2. veſpera deſinente poſt occaſum Solis
incipiebat, & in hoc ſenſu illa velpera ſecunda vocatur dies prima

Azymorum, id eſt, ingrediens, & incipiens, in qua agnus Paſcha-

lis comellebatur. Quèd autem S. Lucas dicat: Zenit autem dies
Azymorum, nihil obſtat, etſi verbum venit ad præteritum à quibus-
dam extendatur, quia S. Evangeliſta uſus eſt anticipatione, quod
frequenter in Scriptura fieri ſolet. Unde per verbum venit S. Lucas
dicere tantùm voluit, quòd dies Azymorum jam inſtet, & proxima
ſit, ac poſt occaſum Solis initium ſummat.
Ad 2. P. G. Chriſtum ſtandé agnum Paſchalem comediſſe, & po-
ſtea in cœna ordinaria cum Diſcipulis diſcubuiſſe, & de hac Cœna lo-
quitur Evangeliſta, vide S. Chrylſoſt. Homil. 82. in Matthæum.
Ad 3. dico, Chriſtum, quemadmodùm alii ad diem Feſtum veni-
entes, prælſcriptas obſervàâſſe cæremonias, ſiquidem cives Jeroſolymi-
tani 10. die primi Menſis tot parabant agnos, quot erant neceſſarii
pro diverſis exterorum & Advenarum Familiis, quos eorundem do-
mus capere poterant, & hiſce Hoſpitibus ex univerſa Judæa venienti-
bus ad celebrandum Paſcha parabant cænacula, agnos videlicet im-
molatos, & omnia juxta legem neceſſaria, eaque illis præbebant vel
pro pretio, vel gratis, quod videtur Chriſtus indicare per verba Matth.
26. v. 18. Ite in civitatem ad quemdam, & dicite ei &. Ex qui-
bus patet, Apoſtolos, qui ciréa horam 3. Pomeridianam Chriſtum
acceſſerant, tempus ſufficiens habuiſſe pro parando Paſchate.
Gontra eſt, in illa Cœna, in qua Chriſtus cum Diſeupulis antè
ſuam Paſſionem diſeubuit, & Euchariſtiam infſtuit), ad Judam dixit :

quod facis, fac citius Joan. I3. V. 27. per quæ verba, ut Apoltall pu-
tabant,

192 Diſſertatio Cbronologica

tabant, Chriſtus mandavit, ut emeret neceſſaria ad celebrandum Pa-
ſcha: ergo in illa cœna, quam ante ſuam Paſſionem cum Dilcipulis
peregit, Paſcha non celebravit. Quod autem Apoſtoli præfata Chri-
ſti verba ad Judam taliter intellexerint, patet ex cit. cap. Joan. v. 29.
DQuod dixiſſet ei Eſus: eme ea, quæ opus ſunt nobis ad diem Te-
ſtum: ergo.
B. Apoſtolos ex verbis JEſu Chriſti ad Judam ſibi imaginatos
non fuiſſe, ut emeret & pararet neceſſaria ad agni Paſchalis celebra-

tionem, hoc enim jam præceperat Petro, & Joanni (qui pro tunc

cum Chriſto, & cæteris Apoſtolis Agnum Paſchalem jam comederant)
ſed putrunt per dicta verba Chriſtum Judæ præcepiſſe, ut pararet ne-
ceſſaria ad diem Feftum primam Azymorum, & Sabbatum fubſequens.
Undè Chriſtus apud Joann. in cit. v. 29. dicit, quæ opus ſunt nobis ad
Diem Feſtum, & non ad celebrandum Paſcha, verba autem: quod

facis, fac citius, ſic ex pono. Fac quod facere decreviſti, non impedio,

ferre paratus ſum. Zox hac eſt non jubentis, ſed ſinentis, inquit S.
Leo Serm. 56. de paſſ. Dom.

Objicitur 2do Chriſtus eo annò, quo morttus eſt, diem à lege
præſcriptam antevertit, ergo annô⁶, quo mortuus eſt 14. Menſis ad
Veſperam Secundam Paſcha non comedit. p. a. teſtimonio Joannis
Cc. I3. V. I. dicentis: cœnam illam, in qua Chriſtus Euchariſtiam in-
ſtituit, factam fuiſſe ante diem Feltum Paſihæ. Ergo ante Veſperam
diei 14. Menſis Niſan Paſcha comedit.
R. n. a ad p. dico S. Joannem loqui de die artificiali, ut Prænot.
2. diximus, vel naturali, prout conſtat ex S. Thoma ſupra relato. Etſi
enim illa nocte, in qua Dominus loquebatur, Feſtum Paſchæ incipe-
ret, tamen dies Feſtus erat is, qui ſequebatur eam noctem, non qui
præceſſerat: quemadmodum & nos ſolemus in Veſpera Sabbati Sancti

dicere: cras crit Feſtum Paſchæ, licet jam cæperit Feſtum celebrari

in officio Eceleſiaſtico.

Contra. Chriſtus ſemper Paſcha comedit cum Judæis die à lege
præſcripta, ſed illo anné, quo mortuus fuit, non comedit cum Ju-
dæis Paſcha: ergo illo anné, quo Chriſtus mortuus eſt, vel Paſcha
non celebravit, aut ſi celebravit, illud antevertit. M. eſt certa m. p.
ex eodem S. Joanne c. 18. v. 28. ita ſcribente: erat autem mane,
ivſ (i. e. judæi) non introierunt in Pratorium, ut non contamins⸗
zentur, ſed ut manductarent Paſeha. Ergo pro tunc Judæi necdùm
comederant Paſcha, ſeu agaum Paichalem, quem ex præſcripto Le-
gis immolare, & manducare debebant ad Velperam diei 14 mis
enſis:

—

dund.
Dlinn
C
n
Gen

naeben
Sceſenn
po
vetenn,
Aaretle
bleclen
nlli
n
. Inpeln

ingiid

n g
Nenſsi
0 ſouuni
ilun⸗
ſehen

tren.

e ie

Diſſertatio Chronclogica 193

Menſis: ergo Chriſtus ultimo annéô vitæ ſuæ, Paſſione, & morte præ-
ventus Paſcha non comedit, vel ſi comedit, illud antevertit.
R. C. M. n. m, ad prob. ex c. 18. S. Joan. deſumptam. ꝶ. Quèd per
Paſchatis commeſtionem hic non intelligat S. oannes Comeſtionem
Agni Paſchalis, quem Chriſtus, & Judæi jam præcedenti die ad Ve-
ſperam comederant, ſed intelligit S. Joannes per Paſcha panes Azy-
mos, & victimas Paſchales, quæ per 7. Azymorum dies offerri & im-
molari ſolebant, ut legere eſt 2. Paral. c. 30. quibus panibus, & vi-
Stimis non niſi mundis Perſonis juxta præceptum Levit. 22. V. 3. lici-
tum erat veſci, & ideo Judeæi, ſeu potiùs Sacerdotes, qui victi-
mas oblatas comedebant, prætorium hominis Gentilis, in quo Chri-
ſtus damnandus erat, ne contaminarentur, intrare renuebant. It
jam ſectione præcedenti inſinuavimus.
Contra eſt. Joannes c. 19. V. 14. dicit Chriſtum fuiſſe Crucifixum
die Veneris. Iz Paraſceve Paſèhæ, ſed paraſceve eſt præparatio ad
Paſcha: ergo cùm Judæi die Veneris Paſcha non commederint, ſed
tantum ſe ad Paſcha præparaverint, ſequitur Chriſtum Paſcha Judæo-
rum antevertiſſe.
R. c. M. n. m. Quòd S. Joannes per Paraſceven intellexerit præ-
arationem ad eſum Agni Paſchalis, ſeu Paraſcevem ad Paſcha, ſed
intellexit per Paraſcevem Præparationem ad Sabbatum, quod in Pa-
ſchate occurrebat, ùt colligere eſt ex S. Marco c. 15. v. 42. dicente:
Erat Paraſceve, quod eſt aute sabbatum. Eodem modô loquitur S.
Lucas c. 23. v. 54. Dies erat Paraſceve, & sabbatum illuceſeebat;
nam Paraſceve apud Judæos non erat niſi ante Sabbatum, & propter
Sabbatum, in quo non licgebat Jjudæis cibos, & alia ad victum neceſ-
ſaria parare. Paraſceve autem pro die Paſchatis nullum legitur in
Scriptura, quia licitum erat Judæis in Paſchatis die, etſi ſolemnis erat,
cibos parare.
Contra S. Joannes eodem c. 19. V. 31. diem poſt Paraſcevem im-
mediatè ſequentem nominat magnum diem Sabbati, ſed hic dies Sab-
bati non vocatur Magnus, aut Sanctior niſi propter Paſcha celebra-
tum, quia ſimul & Sabbatum, & Paſcha erat, quod Judæi celebrabant:
ergo ultimo annéô vitæ Chriſti Judæi celebrârunt BPaſcha poſt mortem
Chriſti, & ſic Chriſtus judæorum Paſcha antevertit, vel nullum ce-
lebravit.
&. Diem illum Sabbati, qui immediate Paraſcevem, ſeu Mortem
Chriſti ſecutus fuerat, non vocari Magnum, quaſi illa die fuiſſet Pa-
ſcha celebratum, ſed quia Sabbatum incidebat in 2. diem Azymorum,
& ſic ſolemnitas Sabbati propter octavam Paſchæ concurrentem dupli-
B b cabatur,

194 De Annis Nativitatis Baptiſmi & Mortis Chriſti.

cabatur, ad cujus celebrationem Judæi undique Jeroſolymam conſlue-
bant. Unde illud Sabbatum propter Azymorum dies, & concurſum
totius Populi erat apud Judæos in Majori cultu, & veneratione nam
hoc ipſum Sabbatum erat unus ex 7. Diebus Paſchalibus, quæ præroga-
tiva nulli alteri Sabbato per totum annum occurrenti competebat.
Obj. 3. Matth. 26. & Marc. c. 14. aſſerunt Judæos in Concilio
quidem concluſiſſe Chriſtum occidere, ſed non in die Feſto, ne fortè
tumultus fieret in populo, ſed ſii Chriſtus 14. Menſis Paſcha cum Ju⸗
dæis celebrâſſet, ſequitur Chriſtum 15. Menlſis in ipſo Feſto & 1. Axy-
morum die fuiſſe occiſum: ergo Chriſtus 14. Menſis ad 2. Veſperam
Paſcha non comedit.
R. Judæos in illo Concilio quidèm concluſiſſe Chriſtum capere,
& occidere, dicebant autem hoc non debere fieri in die Feſto, hoc
eſt, intra ſeptem dies Paſchales, quia hoc tempore innumerus con-
fluebat Populus, & multi in Chriſtum credebant, eumque tanquam
Prophetam honorabant. Unde dicebant Judæi: non in die Feſto, ut
Populi tumultum declinarent; Divino tamen Conſilio, inquit S. Leo
Serm. 56. de Paſſ. Domini. Diſpoſitum fuit, ut impii Sacerdotes,
ui ſaviendi in Chriſtum ſæpins occaſeonem qualierant, non niſi in ſo-
lennitate Paſehali exercendi furoris ſat acciperent Poteſtatem. Ex
quibus patet, Chriſtum occilum fuiſſe à Judæis in die Feſto, quia
Judas illis promiſerat, ſe noctu ſinè tumultu Chriſtum traditurum.
Unde timore depoſito Conſilium mutaverunt, & oblatam occaſionem
acceptantes, Chriſtum ea nocte comprehenderunt, & die ſequenti
concitatò ad versùs eum Populo, extorſerunt à Pilato ut Chriſtum
crucifigeret. . .
Contra eſt. Illa die, qua Chriſtus occiſus fuit, Joſeph Arima-
thæus depoſuit corpus Chriſti de cruce, emit ſindonem, mulieres
aromata, & unguentum, Simon Cyrenæus portavit erucem, ſed hæc
omnia in die Feſto non licent; Ergo Chriſtus in die Feſto non fuit
occiſus. .
R. c. M. n. m. quia opera pietatis, qualia fuerunt recenſita, non
erant in diebus feſtis prohibita, ùt colligitur ex lib. Tob. c. 2. v. I.
& ſequentibûs, undè potuernt Mulieres emere aromata, & Joſeph
mercari Sindonem ad involvendum, & ſepeliendum corpus Ohriſti.
Simon autem Cyrenæus, ſi Gentilis fuit, ut S. Auguſtinus putat cum
Hilario, Judæorum præceptis non ligabatur, ſi autem Judæus, violen-
tia Militum ad portandam crucem coactus erat.
Contra. Die Feſto non licebat Judæis actiones Forenſes exerce-
re, accuſare, in jus vocare, condemnare, & Sententiam mortis ferre:
ergo

———

dſe.
urie
Uen
tenr.
t.
le
effi
nn
1 A.
eperm

aher,
0, e

eun
Gnu

LA.

ult,
i.
. gi
Crun.
ſonen
eii
EIten

rinr.
Ulis
elle
dnfi

Diſſertatio Chronelogics 195

ergo Chriſtus in die Feſto non fuit ad mortem condemnatus, & cru-
ci affixus. . .. .
. Licet Jjudæis vetitum fuerit die Feſto Judicia exercere, Prin-
cipes tamen Sacerdotum legem interpretando, vel ſcienter transgre-
diendé arbitrati ſunt expedire, die Feſto Chriſtum capere, & occi-
dere, ne tota Gens pereat, ſicuti in Magno Sabbato à Pilato acce-
perunt Milites ad cuſtodiendum, & ſignandum ſepulchrum. Abu-
lenſis autem Toſtatus dicit: primo die Azymorum jus dicere, &

Sententiam pronuntiare non fuiſſe Judæis prohibitum, & ideò dum

Chriſtum in die feſto non voluerunt comprehendere, pro cauſa non
adduxerunt legem prohibentem, ſed plebis tumultum, quem ti-
mebant.
Dices Agnus Paſchalis typus fuit Mortis Chriſti tanquam veri
Agni immolandi pro Redemptione Generis Humani, ergo Chriſtus
mortuus eſt eadem die 14. Menſis, qua Agnus Paſchalis immolabatur,
& ſic Chriſtus legale Paſcha, vel non celebravit, vel anticipavit.
R. Agnus Paſchalis non minùs figura fuit Chriſti in Euchariſtia,
quam Chriſti in cruce immolati, ab ea enim immolatio Chriſti in
cruce ſumpſit exordium, ùt patet ex V. Beda, quem S. Thomas 3.
Part. Q. 46. a. 9. ad I. à nobis ſupra citatus refert.
Obj 4. IIIo anné, quo Chriſtus mortuus eſt, dies Pentecoſtes
incidit in Dominicam, ſed ſi Chriſtus 14. deſinente Menſis Nilſan
Agnum Paſchalem comediſſet, dies Pentecoſtes illo annò, quo Chri-
ſtus mortuus eſt, non incidiſiet in diem Dominicam: ergo Chriſtus
Agnum Paſchalem non comedit 14. Menſis Niſan deſinente. M. con-
ſtat ex communi Eccleliæ traditione m. autem p. dies Pentecoſtes à
Judæis celebrari debebat die 5o. à ſecunda die Azymorum, ſicut præ-
cipitur Levit. c. 23. v. I5. & 16. Numerabitis ergo ab altero die
Sabbati, in quo obtuliſtis Manipulum primitiarum, ſeptem Hebdo-
madas plenas, uſque ad alteram diem explettonis Hebaomadæ ſépti-
mæ, id eſt zo. dies. Hoc ipſum præcipitur Deut. 16. V. 9. & juxta
nos Chriſtus Agnum Paſchalem 14. deſinente Menſis Niſan comedit:
& 15. vero hujus Menſis, quæ erat dies Veneris, & prima Azymo-
rum Chriſtus fuit mortuus, & per conſequens mortem Chriſti imme-
diatè ſecunduùm noſtrum ſyſtema fuit ſecuta ſecunda dies Azymorum,
inciditque in Sabbatum: ſed ſi ſecunda dies Azymorum illo annòô,
quo Cbriſtus mortuus eſt, incidit in diem Sabbati, dies 50. pro Pen-
tecoſte præſcriptus pariter incidet, in diem Sabbati: ergo ſi Chriſtus
14. Agnum Paſchalem comedit „ & I5. Menſis Niſan mortuus eſt, dies
Pentecoſtes illo anné, quo Chriſtus mortuus eſt, non incidit in diem
. Bb 2 Domi⸗-

196 De Annis Nativitatis, Baptiſmi & Mortis Chrifi.
Dominicam. M. quo ad primam partem deſumpta eſt ex S. Scriptura,
2. pars Majoris eſt noſtra Sententia, diximus enim Judæos annéô, quo
Chriſtus mortuus eſt, Paſcha ſuum celebrâſſe eadem die, qua Chri-
ſtus Dominus illud cum Apoſtolis peregit die Jovis, in quam inci-
dit Luna 14. in 2. Veſperis, ita, ut eodem anné prima dies Azy-
morum inciderit in diem Veneris, qua crucifixus eſt Chriſtus Do-
minus, & in Sabbatum ſecunda dies Azymorum, à qua Judæi ini-
tium duxerunt numerandi 50. dies uſque ad Pentecoſten m. autem
prob. ſi numeramus dies 50. à ſecunda Azymorum die incluſivè,
ut præcipit lex, neceſſariò dies Pentecoſtes in diem Sabbati Hebdo-
madæ 7. incidet, ùt calculanti patebit: ergo ſi ſecunda dies Azy-
morum illo annô², quo Chriſtus mortuus eſt, incidit in diem Sab-
bati, dies 5o. pro Feſto Pentecoſte celebrando præſcriptus pariter
incidit in diem Sabbati.
R. cum Baronio ad ann. Chriſti 34. & Bellarmin. tom. 2. I. 7.
de cultu Sanétorum c. I13. juxta ultimam editionem fol. 5I2. N. 2.
præſcriptos y0. dies Pentecoſtes ordinariè quidem numerandos eſſe
à 2. die Azymorum, quandè hæœc non incidit in diem Sabbati, ſi-
cut èontigit eo annô, quo Chriſtus mortuus eſt, tunc enim à 3. die
Azymorum numerantur. Ratio eſt, quia juxta Deuteron. c. 16. v. 9.
Dies ad Pentecoſten numerari debebant ab illa die ,„gua prim fal-
cem in ſegetem mittebant: z. Hebadomadas numeraßis tibi ab ea
die, qua falcem in ſegetem miſeris. Cujus manipulus offerri debe-
bat eadem die, ùt habetur Levit. 23. cum ergo ultimo Chriſti anné
dies 2. Azymorum inciderat in Sabbatum, in quo opera Servilia,
nimirum metere, manipulum frumenti exſiccare, & ad ſacerdotem
transportare prohibita fuerant, non à 2. ſed 3. Azymorum die 7.
Hebdomades, ſeu 5o. dies computari debebant, & hæc eadem ratĩo
eſt, cur illi 5o. dies non inciperent à die I. Azymorum, quia & hie
feſtiuus, & ſolemnis erat, excludens opera Servilia.
Obj. 5to ex SS. Patribus tam Græcis, quam Latinis. Primèò
S. Irenæus I. 4. c. 23. dicit Moyſem Deut. 16. prædixiſſe Chriſti Paſ-
ſionem, quo ad locum nempe in Jeruſalem, quo ad diem, nomina-
vit diem Paſchæ, quo ad horam, deſignavit Veſperam: ergo Chri-
ſtus occiſus fuit 14. ad Veſperam, in qua Paſcha immolabatur, &
ſic cœnam ſumpſit 13. Menſis.
R. hæc omnia concedendé Chriſtus enim mortuus eſt in Jeruſa-
lem die Paſchæ 15. & non 14. nam primus dies Paſchæ incipiebat in
2. Veſpera diei 14. & durabat uſque ad Veſperam diei I6., tandem

occiſus fuit ad Veſperam, quia obiit hora 9. quæ erat hora veſper-
tina circiter tertia. CGon-⸗

9.
.
,ℳ
che.
NNn
ten
Aie⸗

n
NAH
r.
Utl. *

Diſſertatio Chronologies E

Contra eſt. Epiphanius Hæreſi 50. dicit: oportebat Chriſtum in
14. die immolari ſecundùm legem: ergo Chriſtus diem coenæ cele-
bravit decima tertia.
R. S. Epiphanium loqui de immolatione Chriſti non in ſe, ſed in
Figura, quod contigit prædicta die 14, interim tamen hac eadem
die, ut paulè ante diximus, dum Chriſtus Euchariſtiam inſtituit,
immolatio Chriſti in cruce jam exordium ſumpfit.
Secundò S. Chryſoſt. homil. 82. in Joann. dicit Chriſtum come-
diſſe ſuum Paſcha pridiè, quam illud comederint Judæi, & præve-
niſſe unum diem in cœna manducanda, ut mortem ſuam differret in
Paraſceve, quandò etiam olim Paſcha fuit.
ꝑͤ. Chryſoſtomum non dicere, quod Chriſtus comederit Paſcha
pridie, quàm populus Judæorum, ſed ſolùm pridiè quàm Sacerdotes
Ulli, qui in negotio mortis Chriſti procurandæ tota nocte occupati
erant, & ideò hi cum cæteris Paſcha tempore præſcripto, nempe ad
veſperam diei 14. quæ erat feria 5. comedere non potuerunt. Unde
ſcribit S. Joan. cap. 18. V. 28. quèòd præcorium nen intrierunt, at
non cont aminarentur, ſed manducarent Paſéèha. Proin Chriſtus
tantum prævenit illos Sacerdotes, ut differret mortem in ipſum
Paſchæ feſtum, id eſt, I15. menſis, quando olim Paſcha, id eſt, Pa-
ſchæ feſtum fujt. Ita Chryſoſtomus ſe ipſum explicat homil. 85. in
Matthæum. Ita etiam Theophylaétus explanari debet.
Tertièò S. Auguſtinus lib. 3. de conſenſu Evangeliſtarum cap. 13.
refert, quosdam dixiſſe Paſcha Judæorum e anné, quô Chriſtus
mortuus eſt, incepiſſe ſequente Sabbato: ergo Chriſtus Paſcha non
celebravit cum Jjudæis. Item tract. 120. in Joannem dicit, ſepultu-
ram Chriſti fuiſſe acceleratam propter Paraſceven Judæorum, quia
illa nocte Coœënam puram comeſturi erant: ergo Paſcha hôc annò
mortis Chriſti incepit Sabbato ineunte, qui erat dies 16. Niſan:

ergo.
gz. ad I. S. Auguſtinum tantùm referre aliorum mentem, ſed non

approbare.
Ad alterum dico, Auguſtinum per Cœnam puram non intelli-
gere eſum agni Paſchalis, ſed Cœnam quandam ſolemnem, quam
Judæi ad velperam feriæ 6., ad initium videl. Sabbati ſummebant.
Objicitur hic etiam S. Aoſelmus in c. 27. Matth. quaſi docuiſſet
Chriſtum 13. Paſcha comediſſe, & 14. fuiſſe occiſum.
G. Hic locus videtur ab aliquo Græcorum fautore fuiſſe ope-
ribus S. Anſelmi inſertus. Nam cap. 26., in Matthæum expreſsè di-

cit, Chriſtum comediſſe agnum Paſchalem 14. & 15. fuiſſe mor-
B b 3 tuum.

1998 De Annis Nativitatis, Baptiſmi & Mortis Chriſti.

tuum. Non tamen inficias eo, quosdam Græcos Authores fuiſſe,
qui Chriſtum eò, qué paſſus eſt, anno legale Paſcha non come-
diſſe affirmàarunt, ſed hi à Sancto Epiphanio hæreſi 30. & à Sancto
Chryſoſtomo homil. 81. in Matthæum aliisque Scriptoribus jam ſunt
confutati. .
Hiſce ſat intricatæ huic Diſſertationi coronidem ſtatuimus. si .

alicubi non ſatis probabiliter diſcurrere videmur noſtræ tribue be-
nevole ac Erudite Lector imbecillitati, vires enim noſtras longè 4
ſuperans nos ſuſcepiſſe negotium non diffitemur. Id, ut in limie
inſinuavimus, ſolatio nobis eſt non modico omnium aſſertorum 4
noſtrorum in tanta opinionum varietate numerare poſſe Patronos,
non exiguos eôsque magni nominis. Tuum jam eſt conatibus no-

ſtris favere, quos Incarnatæ æterni Patris ſapientiæ exaſſe confecra-
tos volumus.

F I XNX I .

R. R EE 403

6

4
WCG

K
Neel N
ENR

N N

199

Tabula Chronologica Annorum Nativitatis, Baptiſmi, & Mortis Chriſti Domini
juxta opinionem in Diſſertatione propoſitam inſtructa.
* Clrca annos, ac ætatem mundi ante Chriſti Nativitatem tanta eſt opinionum diverſitas, ut certum aſſignare numerum non tantum difficillimum, ſed &
omnino impoſſibile ſit: oritur autem hæc opinionum varietas I. ex diverſitate inter Biblia Græca 70. Interpretum, quæ ſequitur Eccleſia in Martyro-
logio Romano, & inter Hebræa, quæ ſequitur editio vulgata. 2. Ex incertitudine annorum in ſucceſſione Patriarcharum, Judicum præcipuè, & Regum. 3. Ex
diverſitate, vel unitate Nominum, quæ modò uni, modè pluribus data Principibus. 4. Ex incerto Numero Perſonarum. 5. Denique ex diverſitate in æris,
annis, & corum initiis. Ne autem in re tam ardua nihil omninè præſtitiſſe videamur, potiſſimas hic opiniones recenlebimus.
=v Mündi juxta Hieronymum. Calviſium. Scalig. Cornel. à Lap. Theophil. Antioch. Petavium. Uſerium. Salianum & Spond.
. 3941. 3,947. 3950. 3951. 3974 3984 4000. 405G2.
Caſſiodorum. Originem. Metrodor. S. Epiphan. Euſeb. Cæſari. Rabanum. Petrum Aliac. S. Auguſt. Cedrenum.
4697. 4832. 57000. 5029. 7220. 7296. 5344 1353⸗ 7506.
Chriſtus Do- . Clement. Alex. Nicephor. Conſtant. Lacdtant. Onuph. Pamvin.
. . 7624. 7700. 5800. 6310. .
minus Sa Va- lympia- Urbis Anno Anno Anno Anno Regni Anno Imperii Sub Conſulibus Sub Præſidibus 6
tor noſter na- dis conditæ Periodi Juliano Imperii Herodis S Tiberii » Romanis. Syriæ.
Julianz Auguſti à Rom. poſt mor- S S
tus eſt 2 z. De- conceſſi tem Anti. 2
. goni. E 5„
cembris. 5.
1393. 749. 4709. 41. 40. 36. 33. C. Cæſare Auguſto Sentio Saturnino.
Anno à pugna ætatis 69. XII.
IV. Actiaca L. Cornelio Sylla.
Baptizatus 201. 779. 4739. 71. à pugna Præſide Judææ 16. 13. Cn. Corn. Lent. Flacco anno
ætatis ſuæ 29. anno- II. Actiaca Pilato anno ſecundo: Getulico. 6.
rum & 13. dierum. 57. nam probabiliter Pi- C. Calviſio Sabino.
Hoc anno celebra- latus anno I5. Impe-
vit primum Paſcha Iriü Proconſularis Ti-
poſt Baptilmum. berii Præſidium Ju-
dææ ſuſcepit.
Celebravit 201. 780. 4740. 72. à pugna Pilato anno z.· 77. 14 M. Licinio Craſſo. Flacco anno
Secundum Paſcha III. . Actiaca L. Calpurnio Piſone. 7.
poſt Baptiſmum. 58.
Celebravit 201. 781. 4741. 73. à pugna Pilato anno 4. 18. 5 1. Ap. Junio Sylano. Flacco Anno
Tertium Paſcha. IV. Actiaca . P. Silio Nerva. 8.
59.
Moritur 202. 782. 4742. 74. à pugna Pilato anno 5. 19. 16. C. Rubelio Gemino Flacco anno
ætatis ſuæ 32. anno- I. . Actiaca . & . 9.
rum & 3. menſium, 60. C. Fuſio Gemino,
poſtquam pridiè qui aliquando no-
quàm pateretur, minatur Ruſfus,
quartum poſt Bapti- Ruffius, & Ruffi-
ſmum, & ultimum . nus.
celebrâſſet Paſcha.

CoNCLUISIONES

Tractatu Theologico de Verbi Divini

Incarnatione
QUA S

PR TZSIDE

P. „GABRIEILE MARIA SCHENCK,

88. Theologiæ Lectore Ordinario,
Ord. Serv. B. V. MARIE,
IN ECCLESIA AD DIVUIM JOSEPHIIM OENIPONTI
Defendendas ſicſcepere

P. MAGNUS MARIA CONSTANTIN, &

1. HONORATUS MARIA WENSER,
Ejusdem Ordinis & Studii,

Die Menſis Julii M DCCXLIII.
888 8 8d 2 *E7hhh”*Shͤͤ*oHbeEͦEEen
I.

Wε4 revelatione demonſtrari, aut etiam pro-
babiliter cognoſci:
II. B
Imo propriè loquendo nec poteſt evidenter ne-
gativè cognoſci, aut demonſtrari absque intuitu
ad revelationem, & motiva credibilitatis:

III. Ne e-

III.
Nequit tamen ulla ratione demonſtrari, Incar-
nationem eſſe impoſſibilem.
IyV.
Deo Incarnatio fuit ſummè conveniens ad ma-
nifeſtanda optimo modo ſua attributa,
V.
Convenientiſſimum quoque fuit Humanitati a1.
ſumptæ, toti univerſo, & præcipuè homini lapſo,
ut Verbum Divinum fieret homo.
VI.

Deus abſolutè non fuit neceſſitatus ad Incarna-

tionem. VII.

Nec ex ſuppoſitione mundi conditi, aut quod
Homines & Angeli ad ſtatum ſupernaturalem ſint

elevati, nec ex ſuppoſitione Hominis lapſi.
VIII.
Pura creatura quantàvis inſtructa gratià pro pec-
cato mortali de condigno, & ad æqualitatem ſa-
tisfacere non poteſt,
IX.
Nec pro peccato veniali propriè, & directè,
X.

Hinc Incarnatio fuit neceſſaria ex ſuppoſitione

condignæ ſatisfactionis pro peccato præſtandæ ab
Hominc. XI. Fi.

6

1.

jone

———

—

ab

XI.
Finis proximus & motivum unicum adæquatè
excluſivum Incarnationis fuit Redemptio Generis

Humani. XII.
Hinc Chriſtus Adamo non peccante non veniſſet.
XIII.

Peccatum mortale nec ſub ratione malitiæ nec
ſub ratione offenſæ eſt ſimpliciter infinitum,

XIV.
Sed tantum ſccundium quid, & extrinſecè.
XV.

Offenſa paſſiva ex offenſa activa reſultans, & in
Deo recepta ſuperflua eſt, atque confficta.
XVI.
Satisfactio Chriſti non tantum condigna fuit,
ſe d etiam ſuperabundans:
XVII.
Hâncque condignitatem non ab extrinſeco Dei
acceptantis favore, ſed ab intrinſeca ſua ratione
habuit. XVIII.
Eadem fuit ſufficienter ad alterum, & cæteras
omnes conditiones ad rigorolam juſtitiam requiſi-
tas adimplevit;
XIX.
Hinc Chriſtus ſatisfecit ex rigore Juſtitiæ.
Cc B XX.

Valor Perſonalis ſatisfactionis Chriſti fuit forma-
liter ipſa dignitas Verbi,

XXI.
Et ideò ſecundum eundem valorem fuit ſimpli-
citer infinita. XXII.

Humanitas Chriſti nec per opera antecedentia,
nec ſubſequentia mereri potuit unionem ſui cum
Verbo, XXIII.
Neque antiqui Patres mereri potuerunt ſubſtan-
tiam, aut illas circumſtantias, quæ ordine natu-
ræ ſunt aliquid prius ad merita Chriſti. .
XXIV.
Quantumvis omnes gratiæ ſupernaturales pecca-
to Adamitico poſteriores ſint ex meritis Chriſti,
XXV.
Non tamen Chriſtus Angelis aut Adamo Pro.
meritus eſt primam gratiam.
XXVI.
Neque Chriſtus in præſenti providentia Beatiſſi-
mæ Virgini mereri potuit excmptionem negativam

à pacto abſoluto,
XXVII.
Potuit tamen, imò detacto meritus eſt exem-

ptionem poſitivam.
XXVIII.

.

cæ Communicatio Idiomatum in concreto,

XXVIII.
Quælibet Perſona Divina, & una etiam ſine
altera incarnari poteſt.
XXIX.
Plures Perſonæ Divinæ abſolutè loquendo po-
tuiſſent aſſummere unam Naturam humanam:
XXX.
Et plures Naturæ humanæ potuiſſent aſſummi
ab una Perſona Divina,
XXXI.
Quo utroque in caſu, cum ad multiplicationem
concretorum ſubſtantialium requiratur multipli-
catio tam ſubjecti, quàm formæ, unicus tantum
homo foret.
XXXII.
Unio hypoſtatica eſt diſtincta ab extremis, in-
timà præſentià, Decretô Dei, & toto actu primo
proximo.
XXXIII.
Quæ eſt entitas modalis, ſubſtantialis, ſuper-
naturalis, unica, ſed diviſibilis.
XXXIV.
Admittcncla cſt in Chriſto vi unionis hy poſtati-

XXXV.

—

XXXV.
Non tamen in abſtracto proprietatum Naturæ

Divinæ reſpectu humanæ, multò minus proprieta-

tum naturæ humanæ reſpectu Divinæ.
XXXVI.
Subſtantialis Sanctitas Verbi communicat Hu-
manitati ſuum effectum formalem, quin eundem
communicent alia attributa, ut immenſitas, æter-
nitas, omnipotentia &c.

XXXVII.
Eadem Humanitas Chriſti eſt impeccabilis ab
intrinſeco. xXKXKFXVIII.

. Chriſtus liberè mortuus eſt tam quoad ſubſtan-
tiam, quàm quoad circumſtantias,
XXXIX.
Habuit quidem præceptum moriendi, hoc ta-
men non fuit comminatorium culpæ & poœnæ,
XL.

Se ed erat Paternum dunta xat, cum quo Chriſti

libertas ac im peccabilitas benè combinantur.

Omnia ad Majorem Dei, & Eius Wagna Mairis
Honorem & Gloriam.

= 2

—— — . — — — —ͤͦye =

—

H.
jem
er.

d

an⸗

Errata ſic corrige.

Pag. 7. linea 27. illud -
Item linea 37. condidus .
p. 25. 4. 27. Genebrandus U
.26. l. 25. Septuaginta
b. 30. l. 26. Diſperſit ð’
P. 31. l. 15. imponat .
p. 35. L. penult. quid
V 41. I. J. qui ego -

p. aS. l. I. hanc do ctam 2*

. 56. l. ⁵. intonato. .
P. 55. l. I. ex viro -
eadem p. l. J. ex viro -
p. 62. l. I5. Poëtnetum
P. 77. l. q3a4. & comminatus
V. 51. l. 13. Natura -
p. 1 034. l. 23. Sancitus -
v. 113. l. 9. fuĩit ⸗
y. 123. l. 9. ſiſtis .
p. 125⅞. l. J. Honoris „
p. I45. l. 25. Primæ anno -
p. 149. l. 16. anni .
p. 15ö1. lL. 25. incepta morte
p. 164. l. ult. SS. PP.
p. 175. l. ult. Pontificabile
y. 153. l. 11. celebravi -
p. 157. l. 17. poterantur

Minutiores errores præcipuè in

illum.
conditus.
. Genebrardus.
Sexaginta.
Diſperſis.
. imponas.
qui.
quia ego.
— hanc Tortam.
intonata.
ex vico.
ex vico.
Poëmatum.
eſt comminatus.
Perlſona.
-Sancitum.
fiat.
ſitit.
Honorius.
- Primæ anno primo.
annorum.
— incepit à morte.
. SS. PP. Juſtinus.
Pontificale.
. celebrari.
poterant.

— —

interpunctionibus commiſios, qui

oculos noſtros ſubterfugère, tua Lector benevolentia aut excula-

bit aut corriget.

M

K

J

H¶

G

F

2 2
=
£
E
c
3
2
REHE S
☛
=,
8
0

E

* s2 c D

Qei5ORIBU3
Eb-SCRIFTURISTICIS.

*2 CHRONOLOGICA DE ANNI
"3PTISMI & MORTIS EIUSDEM

2½ PROPOSITA

ARIA SCHENCK, Ord. Servor.

„ v. ad D. Joſephum Oenip. SS. Th. Lect. Ord.
„ MDCCXEIII.

Wagner, Reg. Aulæ & Univ. Typogr. & Bibl.