licèt præcipuam hominis partem animam ſcilicet rationalem non ge-
neret. Et vel exinde, quòd B. Virgo Divinitatem non genuerit, ma-
nifeſtum illam Deam non eſſe. Prout erroneè inferebat Neſtorius.
Ad ſecundum n. c. Et paritatem, diſparitas eſt: quia nomine
Verbi intelligitur terminus generationis æternæ in ſinu Patris, no-
mine autem filii intelligitur terminus generationis, tum æternæ,
tum temporalis in utero Materno B. Virginis: cum ergo Verbum
ſit caro factum, & carnem in utero B. Virginis affumpfſerit ratione
hujus aſſumptæ Humanitatis, Filius Dei homo factus, meritò B. V.
Filius dicitur. Diſtingui ergo poteſt illa propoſitio, Filius Dei non
boteſt eſſe Filius Mariæ ratione Divinitatis, & prout eſt æternæ ge-
nerationis Filius C. ratione humanitatis Verbi Perſonæ hypoſtaticè
conjunctæn. .
Ad tertium d. M. Si duæ ſubſtantiæ generentur ſeparatim tr.
ſi una per ſe non generetur, ſed A alterius atque in unam con-
2 cur-

92 Dogma Fidei. In Chriſto una eſt Perſona.

currant hypoſtaſim n. Ita ſolvit hoc argumentum ſupra laudatus Ful-
gentius Ferrandus Diaconus: Nanc verò in magno &- mirabili Sa-
cramento, quod manifeſtatum eſt in carne, Divina ſubſtantia, ſe-
cundum humanam ſubſtantiam proprie nata eſt, quia non ſepara-
tim nata eſt, nec humanitaten proprie natam ſibi Divinitas non
adunavit, ſed adunands eam ſibi proprie nata eſt, dicam adhuc
planius pro captu infirmitatis mezg. Proprie nata eſt de Patre Di-
vinitas pura, proprik nata eſt de Matre eadem Incarnata Di-
Vienikas. . „.
Ald quartum pariter d. M. debet eſſe filio conſubſtantialis aliqua
ex parte c. omni ex parte n. dum Mater filium generat duabus con-
ſtantem naturis Divinà & humanaâ, filio conſubſtantialis eſſe debet
ratione naturæ humanæ, non autem ratione naturæ Divinæ. Nul-
lIum accuratum hujus rei exemplum quæri poteſt. Eſt enim exem-
plum ſine exemplo, Myſterium prorlus ſingulare, abſconditum ac
inperſerutabile.
Ad quintum. &. Hoc argumentum nimium probare, probaret
enim B. Virginem nec Chriſti Matrem eſſe, aut dici poſſe, ſi corpori
Chriſti originem non dedit: Mens igitur & ſententia S. Hilarii eſt,
B. V. Mariam corpus Chriſti cæterorum hominum more non ge-
nuiſſe, ſed operante Spiritu Sancto & carnem Chriſti ex puriſſimo
B. Virginis ſanguine efformante. Explicat mentem hanc ſuam S. Do-
ctor. Num. I15. Virgo non niſi ex sbiritu santto genuit, quod ge-
nuit, & quamvis tantuům ad nativitatem carnis éx ſé daret,
quantum ex ſe fœminæ edendorum corporum ſaſceptis originibus im-
penderent, non tamen geſus Chreſtus per humanaæ conceptionts coa-
luit naturam. .

Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica XIVI.
Dtrum converſio aquaæ in vinum fuerit primum
omnium Miraculorum, quæ Chriſtus
patravit?

8 Ne ⸗
id hæres, quid dubitas? Criticum te eſſe oportet, aut
ZAN certe ſcepticum, dicet nonnemo: hoc fecit initium ſigno-
rum TPEſus in Cana Galilææ. Aſt non evidens ita res eſt,
ac tam certa pro ſententia affirmativa cauſa ‚ut pro contraria ſen-
tentia, & negativa nullæ militent rationes. Prima ratio petitur
ipſo

2

I0o alegat
gere vigetu
erltonem:
Chiiſtus kee
ctiam. dea
goando zcce⸗
etiam ſecum
tur in Bran-
guendum C
Nirzcula ut
lele, gue⸗
fitum juen.
10. in Evan
u, G
eis ides eſt
turn ſimulae
ACprimom
Aa teferun
Conſeritn.
Miknena et
men ſoret
dunt auten
ſygula ne
ſuut liyn⸗

ſina.

ſupra Iudm
no & mitil
ina ſihktant
,guig n i
ſwbi Diumnii
eſ, Nitun
ta eß de
dem Iicerunt

nſubltantilst
enerat Oumni
tantials Et
uræ Diie
. Et end
e, ablonln

probare,
lci pole, ian
entia 5 Hini
numm More NN
Cbriſti er hun
n hane luni
9 nuit,
nit er ſi
Gptit oiN

ge ootjnißf

Dogma Fidei. In Chriſto una eſt Perſona. 93

ipſo allegato textu. Ubi Evangeliſtæ ly initium ſignorum: reſtrin-
gere videtur per has voces in Cana Galilaææ adeoque inſinuare con-
verſionem aquæ in vinum primum tantùm fuiſſe miraculum, quod
Chriſtus fecerat in Cana Galilææ non autem univerſaliter, ac alibi
etiam. Secunda ratio inde deducitur, quèd Chriſtus jam tunc
quando acceſſit prædictas nuptias, habuerit aliquos Diſcipulos, quos
etiam ſecum tanquam hoſpites ad convivium adduxerat, uti habe-
tur in Evangelio, credibile autem valdè eſt illos diſcipulos ad ſe-
quendum Chriſtum ſplendore miraculorum fuiſſe animatos. Tertiè
miracula utique ſunt, vocatio Magorum ab Oriente, & apparitio
ſtellæ, quæ Chriſto tribuuntur juxta illud Magni Gregorii nen ſtella
fatum pueri, ſed fatum ſtellæ is, qui apparuit, puer fuit. Homil.
10. in Evangel. & S. Auguſtini ſerm. 2. de Epiphan. Iz præſepi jace-
bat, & Magos ab Oriente ducebat. Item ſi probatiſſimis Hiſtori-
cis fides eſt: in Ætgypto per adventum Chriſti ibidem plurima Deo-
rum ſimulacra fuiſſe comminuta. Ergo converſio aquæ in vinum non
eſt primum omnium miraculorum à Chriſto patratorum. Quaartò plura
alia referuntur Miracula in quodam libro de Infantia Chriſti Domini
conſeripta. Cujus recordatur D. Thomas 3. part. Q. 43. a. 3. quæ
miracula etiamſi ſeriptis conſignata non fuiſſent, præſummendum ta-
men foret illa fuiſſe à Chriſto patrata. Juxta illud Joann. cap. ult.
dunt autem & alia multa, quæ fecit Züſus, gquæ ſe ſèribantur per
ſingula nec ipſum arbitror mundum poſſe capere eos, qui ſerivendi
ſunt lihros. Cerdis itaque negativam ſententiam rationibus ac con-
gruentiis non eſſe deſtitutam.
His tamen non obſtantibũs affirmativæ ſubſeribo ſententiæ, &
ab Authoritate S. Thomæ non judicio eſſe recedendum. Qui z. D.
Q 43. art. 3. in O articuli hanc ſententiam apertè docet, ac funda-
mentalem aſſignat rationem, cur Miraculum in Nuptiis patratum fue-
rit omnium primum; ait enim: Quòd miracula facta ſent a Chriſto
Propter confirmationem doctrinæ ejus, & ad oſtendendam virtutem
Divinam in ipſòͤ. Et ideo quantum ad primum, non debuit antea
neiracula facere, guaim docere inciperet, non autem debuit incipere
docere ante perfeltam atatem, ut ſupra habitun, eſt, cùm de ba-
Pptiſmo efus ageretur. Quantum autem ad ſecundum ſic debuit per
UWiracula Deitatem oſtendere, ut cerederetur veritas Humanitatis
iplius. Pro hac affirmativa ſententia pugnat ingens SS. PP. Aucto-
ritas, nominatim SS. Auguſtini tom. 4. lib. 2. c. I7. Gregorii homil.
5⸗ in Evangel. Chryſoſt. homil. 22. in oan. Nazianzeni Orat. in Epi-
phaniam, ratio à Doctore Angelico alars videtur eſſe ſat efficax,
3 ic

94 Dagma Fidei. In Chriſto una eſt Perſona.

ſie proponi poteſt: non competebat Chriſtum inchoare commiſſum
ſibi à Patre docendi munus ante perfectam ætatem, quæ ordinariè
30. annorum numero computatur: ergo neque conveniebat eum ante
illam ætatem patrare miracula. c. p. Chriſtus enim hac poriſſimùm ex
ratione patravit miracula, ut cœleſtem ſuam confirmaret doctrinam. à.
verò ex ſacrarum ſeripturarum exemplo ab eodem D. Ang. C. 39.
prob. ſic: in eadem ætate Joſeph rerum Ægypti potiebatur Gen. 41.
David Solymarum thronum conſcendit 2. Keg. 5. & Ezechiel ſua eſt
exorſus vaticinia Ezech. c. I.
Ad Fundamenta contrariæ ſententiæ & quidem ad I. . Prorfus
arbitrariè verba illa Evangelii ad locum tantùm reſtringi, nam ratio
à S. Doctore adducta probat hunc eſſe ſenſum. Miraculum, quèd
fecit IEſus in Cana Galilææ eſſe initium ſignorum omnium ſimpliciter.
Ad 2. Dico non eſſe neceſsè exinde admittere Chriſtum antes per
aliqua miracula ſeſe manifeſtâàſſe, nam Joannes habebat diſcipulos, &
tamen ſignum fecit nullum.“ Joan. 10. & dein nunquid ſufficienter
trahi ac allici potuiſſent diſcipuli ad Chriſti ſequelam ex mirabili voce
audita Divini Patris, & Columbæ ſpecie miraculosè ſupra Chriſtum
in baptiſmate deſcendente, & ex teſtimonio Joannis, qui Chriſtum
tanquam verum Meſſiam ubique deprædicabat? huc facit etiam illud,
quod in Quæſtione 13. diximus de admiranda Chriſti Dei Hominis
oculorum vi attractiva, ac Divinitatis ex ſpecie externa ejusdem ré-
ſplendentis. Quæ Chriſtus patravit Miracula in vocatione Magorum,
apparitione ſtell?, item comminutione ſimulacrorum in Ægypto
(quod ſuam meretur fidem) hoc fecit poteſtate authoritativa ùt Deus
duntaxat, non ùt Deus & Homo ſimul, ſeu Poteſtate authoritativa, &
miniſteriali ſimul. Scripta demum de Infantia JEsII tanquam apo-
crypha rejicio. Imo ſigna, que= in illa Hiſtoria referunt, 8. Chryloſt.
homil. 16. in Joan. mendacia, & fictiones appellat.

Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica XVII.
An Chriſtus in terris degens per ſe ipſum immediatt
aliquem aà peccato Originali liberaverit?

eccatum noſtrum Protoplaſtorum, quod erat Originale, to⸗
tum Genus humanum excepta ſola Intemerata Virgine Dei-
AIpara Maria infeciſſe Dogma Fidei eſt contra Pelagianos, quod
etiam definitum fuit in Concilio Tridentino ſeſſ. 5. de peccato Origi-
nali. Hinc non immeritèò D. Joannes Baptiſta Salvatoris Prævmte-

E Vor Ve
eins uniren
Chriſtum!
milille, ut
titi heutat,
minus imm
Gbidos wac
Aeramentt
Anne bipti
in Utero m
Uit. Q
Vjuy Eliß⸗
mre ordin
iſte Dinin
aular, 9
ipliizc
Gve Chriſtue
mli liberaye
Vam zm le⸗
Grin
UAle, & Goi
de n D .
entedd
aſ her 1
Mrabgt
itur Chri
kum parynn
ee vide
, & Chr

dente, ii

ons

chozre conn
em, Ir Nl
aveniehaten
n bac poriſnt
waret dolniut
n D. Ang (
votiebatr
& Evechid

em a0d 1,,,
reſtringi, un
Miracyhun,
omniumn int
Chriſtun me
abebatcilſn
Dundbit i⸗
lam er Nirbi
ulose ſugti ſ
anhis, Ii
huc faeit elm
Chriſi Del
externa elet
voeatione
acrorun in⸗
uthoritalſtn.
te guthotſunt
El unge
elerunt,
lat⸗

S tni
m
,YVet
lad

4.
„

derit ißn⸗

Dagma Fidei. In Cbriſto una eſt Perſona. 9 5

& Vox Verbi. Peccatum originale quaſi antonomaſticè, ac propter
ejus univerſalitatem peccatum mundi appellavit. Certùm porrè eſt
Chriſtum Dominum in terris degentem pluribus peccata actualia re-
miſiſſe, ùt Magdalenæ Luc. 8. & Paralytico Matth. 9. Remittuntur
tibi peccata. Quæſtio itaque in præſenti procedit, an Chriſtus Do-
minus immediatè & per ſe absque alterius hominis miniſterio in ali-
quibus maculam originalem deleverit, aut per ſe ipſum miniſtrando
Sacramentum, aut immediatè infundendéò gratiam. Atque de S. Jo-
anne Baptiſta id quidem indubitatum eſt, illum enim Chriſtus adhuc
in utero materno clauſus ſanctificavit, atque à macula originali libe-
ravit. Quam in rem perorat Orator aureus lib. 2. in Lucam vZocem
prior Eliſabeth audivit, ſed gJoannes prior gratiam ſenſit. Itla nai
zuræ ordine audivit, iſte exultavit ratione Myſterii, illa Mariæ,
iſte Domini ſenſit adventum, iſtæa gratiam loquuntur, illi intus ope-
rantur, pietatisque Myſterium maternis adoriuntur profectibus,
duplicique miraculo prophetant Matres Spiritu parvulorum. An ita-
que Chriſtus præter loannem etiam alios immediate à macula origi-
nali liberaverit, præſentis difficultatis punctum eſt. Qui affirmati-
vam gmplectuntur ſententiam ajunt cum Lyrano & gloſſa ordinaria
Chriſtum, poſtquam à Joanne baptizatus fuiſſet, etiam alios bapti-
zàſſe, & quidem baptiſmo, qui eſſet ſpecie ĩidem cum baptiſmo, qui
de facto ab Eccleſia regenerandis parvulis adhibetur. Fundamentum
hæc ſententia deſummit ex Evangelica narratione, quæ habetur Joan. 3.
Poſt hæc venit gEſas, & diſcipuli ejus in terram Judæam, & illic
demorabatur cum eis, & baptizakat. uid mirum ergo, ſi infe-
ratur Chriſtum per hunc ſuum Baptiſmum Gentiles, aut allatos eo-
rum parvulos à peccati originalis labe emundâſſe, quod idem afſſle-
werare videtur S., Auguſtinus tract. 15. in Joan. ubi docet & Apoſto-
los, & Chriſtum baptizâſſe. IIli ut Miniſtri, hic ùt Author Sacra-
menti, illi tingebant, hic mundabat. Quod ipſum docent S. Cy-
rillus I. 2. in Joan. c. 57. & Gregor. Nazian. Orat. 20. ſub finem , de
Beatiſſima Virgine verò refert Euthymius in c. 3. Joannis illam fuiſſe
propriis manibs Chriſti Baptizatam. Quam gratiam Nicephorus lib.
hiſt. c. 3. etiam tribuit S. Petro, qui poſtmodum reliquos Apoſtolos
omnes baptizavit.
His nihilominus non obſtantibus ſi combinetur totus Evangeli-
cus textus, videtur amplectenda eſſe ſententia contraria, licèt enim

e“ in cap. 3. legatur: Poſt hac venit 7Eſus &- diſeipuli ejus in terram
o adaam, & illic demorabatur cum eis, & baptizabat. Adverto
tamen non dici Chriſtum baptizäſſe, ſed baptiziſſe tantàùm, quod

intel-

96 Dogma Fidei. In Chriſto una eſt Perſona.

intelligi poteſt diſcipulos juſſu & imperio Chriſti baptizàâſſe. Quod
autem juſſu alterius fit, hoc cenſetur eo operante fieri. Neque hæe
explicatio torta atque libitum excogitata eſt. Idem enim Evangeliſta
Joannes clarè & expreſsè capite mox ſequente v. 2. alt: Quanquam
gIkſus non baptizaret, ſed aiſcipuli ejus. Quid clariùs pro hac opi-
nione dici potuiſſet? quod ait Euthymius de Beatiſſima Virgine, &
Nicephorus de Petro contra nos omnino nihil probat, etiamſi verum
foret, de quo tamen multi dubitant. Nam B. Virgo, cùm aliunde
à labe originali immunis fuerit, non potuit ea per Baptiſmum à Chri-

„.

ſto mundari. Petrus verò cum Parentibus Iraélitis natus fuit, ad.

huc infans in cunis per remedium circumciſionis à macula originali
fuit liberatus.

Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica XVIII.
An Chriſtus habuerit omnes gratias gratis datas,
& iis in vita ſua uſus füuerit?
Idimus gloriam ejus, gloriam quaſi unigeniti à Patre ble.
num gratiæ & veritatis: Joann. I. alluſit hic teſte Cor⸗
nelio à Lapide Evangeliſta ad Verbum humanum ab homine
prolatum, cujus ſumma laus & commendatio eſt, ſi ſit verax & gra-
tioſum. Verbum Divinum, quod Pater ab æterno genuit. Et hu-
manitaten induit in tempore plenum gratiæ gratum facientis fuiſſe,
& in ſe tanquam inexhauſto fonte ex cujus plenitudine omnes accipe⸗
rent omnium donorum abundantiam continuiſſe extra dubium, imo
indubitatum Fidei Dogma eſt. Erat quoque hoc Verbum plenum
veritate, quia omnes errores item umbras legis veteris difſipavit.
Ipsamque veritatem olim à Prophetis promiſſam vivaciter exhibuit.
Specialiter ergo in præſenti quæſtione indagatur, an Verbum in car-
ne Deus Homo præterea habuerit omnes gratias gratis datas, iisdué
in terris degens & cum hominibus converſatus uſus fuerit. Divi-⸗
dunt enim Theologi cum D. Thoma I. 2. gratiam ſupernaturalem in
gratiam gratum facientem, & gratis datam: Illa eſt quæ per ſe
primario ordinatur ad ſalutem illius individui hominis, cui infund’
tur, eumque ſanéctificat formaliter, qualis eſt gratia habitualis,
quam cum virtutibus infuſis parvuli in Baptiſino accipiunt. Gratia gra-
tis data per ſe, & primario tribuitur propter ſalutem aliorum, utà

fidem ſuſcipiendam, vel vitæ emendationem moveantur, hæc gratia

per ſe non ſanctificat hominem, cui communicatur, ſed poteſt dtienn

in deccatot
Multi dite
tvimis;
iunt onft
ſomini ini
tias gratke
inndeles
de gramia
Mkeria
lrium 8
mint in
itatum,
ſen cognit
procul it
torbm con
ritu proce
dooum lit
ſenlur int
Aoltolo
Atgue
tapuam in
Noſtro, I
inO ſeut,
Cnifa fue
ge
n gmt,
Nuliſkan,
uuſefe
duten
4,..
Alunde
byintihal
enim Cra
lenme,,
uosam,
batia ,
Dorro

datis lnade

lere din

erſans,

i baptinl
e feti. N
emm enimbite
2. Ait: Ons
atiſlima dint
obat, etianin
Virgo, CNNA
t Baptſnun
Elitis natd fi
is à maclk

ica WI
6 gal
erit?
nigeniti
Alluſt kiete,
hummanumih
ſt, ült ſen
terno genon.

ratummn laeng
tudine onntii

e extta Anili

hoe Valhn
gis velelſs 4
n vivacite d.
, 1n ſena,
6 grach ic
5 vls ini/
jam ſapemmm

Dogma Fidei. E Chriſto una eft Perſona. 97

in peccatore inveniri, ut colligere licet ex illo Chriſti apud Matth. .
Multi dicent mihi in illa die Domine Domine in Nomine tuo prophe-
tavimus, & dæmonia ejiecimus, & virtutes multas fecimus: &
tunc confitebor illis, quia nunguam noni vos, diſéedite a me, qui ope-
ramini iniquitatem. Apoſtolus I. ad Cor. 12. novem recenſet gra-
tias gratis datas, eaque ſunt: ſermo Sapientiæ, ſen donum moven-
di infideles ad vivaciter cxedenda Myſteria Fidei, ùt explicat Suarez
de gratia prolegom. 3. c. 5. Jdermo Sstentia, ſeu donum explicandi
Myſteria Fidei dilucidis, & aptis verbis. Eides ſeu donum particu-
larium & fpecialium revelationum, quibũs Deus Prædicatorem illu-
minat in Myſteriis Fidei Catholicæ penitius explicandis. Gratia ſa-
nitatum, operatio virtutum, ſeu miraculorum aliorum: Prophetia
ſeu cognitio certa futurorum contingentium, & remotorum in terris
procul diſſitis eventuum. Diſeretio Sirituum, ſeu cognitio ſecre-
torum cordis, vel inſtinéctuum internorum, an à bono vel malo Spi-
ritu procedant ? Genera linguarum, Interpretatio Sermonum, id eſt
donum libros Canonicos & 88. PP. monumenta juxtà eorundem
ſenſum interpretandi, ac exponendi. Hæ ſunt gratiæ gratis datæ, ab
Apoſtolo recenſitæ, & ab eximio Suarez ita explicatæ.
Atque hæ gratiæ gratis datæ fuerunt omnes in Chriſto Salvatore
tanquam in capite, ac primo & principali Doctore, atque Magiſtro
noſtro. Ita manifeſté S. Auguſtinus: cit. à S. Thoma P. 3. Q. 7. a. 7.
in O ſicut in capite ſunt omnes ſenſus, Verba ſunt Auguſtini, ita in
Chriſto fuerunt omnes gratiæ etiam gratis datæa. Hanc aſſertionem
Docdt. Angelicus duplici roborat ratione. Primam I. c. ſic proponit:
Cuàm gratiæ gratis datæ ordinentur ad Fidei & piritualis Doctrinæ
manifeſtationem, oportet eum, qui docet, habere ea, per quæ ſua
mantſeſtetur Doctrina: alids ſua Doctrina eſſet inutilis, Siritua-
lis autem Doctrinæ & Fidei primus & principalis Doctor eſt Chri-
Ruas, - = unde mansfeſtum eſt, quòd in Chriſto excellentiſſimtè &
abundet fuerunt omues gratiæ gratis datæ, tanquam in primo &-
Principali Doctore. Alteram verò eodem loco ſta exponit: ſicut
enim gratia gratum faciens ordinatur ad alctus meritorios tam in-
teriores, quam exteriores, ita gratia gratès data ordinatur ad
uosdam actus exteriores Fidei manifeſt ativos in utraque autem
gratia Chriſtus plenitudinem habuit.
Porro Chriſtum reliquis omnibus donis gratis datis uſum fuiſſe.
Satis ſuaderi poteſt vaticinante Propheta IIa. 7. quid eſt, quod debui
facere vineæ meæ, & non feci? difficultas eſt de ſolo dono Bd,gm.
Ad quam ita reſpondet Doctor Angelius l. c. Apoſtolis datum eſt do-

98 Dogma Fidei. Le Chriſto una eſt Perſona.

num linguarum, quia mittebantur ad docendas omnes gentes. Chri.

Nüus autem in una ſola gente Zudaorum voluit perſonaliter pradi-
care, ſecundum quod ipſé dicit Matth. I15. non ſum miſſus niſi ad
oves, quz perierunt domüs Iſraël - & ideo non oportuit, quòd loque-
retur pluribus linguis, nec tamen defuit ei omnium linguarum no-
titia: cum etiam occulta cordium non eſſent et abſeondita. Ita Do-
ctor Angelicus. Neque dicas Chriſtum habuiſſe inutiliter hoc do-
num linguarum, ſi nunquam illo uſus fuit. Nam . Idem D. Tho-
mas: non inutiliter habet habitum, qui eo non utitur, quando non
Aſt opportunum.

Quæſtio Hiſtorico- Scripturiſtica XIX.
An Chriſtus legatur aliquando aliquid ſcripſiſſe, vel
an Doctrinam ſuam ſcriptis tradiderit?

AMHriſtum aliquid ſcripſiſſe in terra, dum adduceretur ad eum
☛⁄ adultera, perhibet D. Evangeliſta joannes c. 8. quidnam au-
tem tunc ſcripſerit, examinabimus Quæſtione mox ſequenti:
in præſenti controvertitur, ac quæritur, an Chriſtus unquam aliquid
ſeripſiſſe legatur, aut Doctrinam ſuam ſcriptis tradidiſſe? & commu-
nis Reſponſio eſt negativa cum D. Thoma, Suarez, Toſtato &c. plu-
rima ſunt fundamenta, queis hæc opinio roboratur. Primum eſt: ſi
Chriſtus aliquid ſcripſiſſet, aut Doctrinam ſuam ſcriptis tradidiſſet;,
tunc ſeripta illa profecto inter libros S. Scripturæ Canonicos Princi-
pem locum obtinuiſſent, & adhuc veluti pretioſiſſimus theſaurus afſer-
varentur, aut ſaltem horum aliquis ex Evangeliſtis mentionem face-
ret, atqui nihil horum fit, aut factum eſt, ergo Chriſtus non legi-
tur aliquid ſcripſiſſe. Soνv Jl um cùm Chriſtus incarnata Sapientla,
captus raptaretur ad Annam : Poutifex interrogavit ZEſum de Di-
Jeipulis ſuis, & de Dodtrina ejus. Quid reponit æterna Veritas?
ecce! non provocat ad Scripturam, nihil loquitur de Doctrina ſua,
quam ſcriptis tradidiſſet. Seòd ego palam locutus ſum mundo - Aui
me interrogas? interroga eos, qui me audierunt, quid locuts ſum
ipſis. Ecce hi ſetunt, quid dixerini eis. Dockrinam itaque ſuam
Cæleſtem Chriſtus ex infinito Sapientiæ ſuæ theſauro ſolùm vivæ vo-

cis oraculo deprompſit, non calamo manifeſtavit. Tertium funda-

mentum petitur ex Authoritate Evangeliſtarum, qui illa omnia, quæ
de vita, geſtis, atque Doctrina Chriſti Evangelicæ inſeruère Hiſto·
riæ, ſe vel vidiſſe, vel audivifſe non autem ex aliquibus Chrifti ſeri-
ptis

ſtig hauſiſ⸗
te geſtorun
Codrina ¹
Giſeipulus!
luud audiv
lontreltave
telert Nice
lun, ehen
rucn conler
Allerit, en
Marco ven
§D. Aug
gelicam 4
Orventiz,
enim Chr!
ſiz tribue
Venientiis
35 alis ger
ele concit
non preſten
mocke feri

on bie,

iritu D
nalibu 4
Ln. Hiſ.
Larum P.
Chriſti .
Diſum,
Abagari
pocr
Anno 6

eſens.

mnel enttil
perſonalfe,
ſum miſan
vrtuit, ℳ;

ium igunn
ilſwondifz l
inutiliter e
m B. Hend
utitur, i

ica W.

Adidert

2Gducetetn ,

kione mor g⸗
ſſtus undvam
dicile: Eln
er, Tolnd 1
atur. Priſißt
n ſeritis trnn
1E Cavoni

!
us theſaut
ſinus the⸗ 8

Daogma Fidei. In Chriſto una eſt Perſona. 99

ptis hauſiſſe teſtantur. Et primò quidem Matthæus & Joannes, qui vi-
tæ geſtorum ac Do ctrinæ Chriſti oculati teſtes fuêre, nihil omnino de
doctrina à Chriſto in ſcriptis tradita commemorant. Ipſe dilectus
diſcipulus Epiſtola 1. c. I. diſſertè pronuntiat: Quod fuit ab initio,
g9quod audivimus, quod oculis noſtris, perſpeximus, & manus noſtræ
contrectaverunt, de Verbo vitæ aununttamus vobis. De D. Luca
refert Nicephorus l. 2. Hiſtor Eccleſ. c. 43. illum fuiſſe Pauli diſeipu-
lum, eéôque Præceptore ac Dictatore Evangelium & Acta Apoſtolo-
rum conſeripſiſſe. Abulenſis autem Præfat. in Evangel. Matth. Q. 19.
aſſerit, eundem D. Lucam pleraque ab ipfa B. Virgine didiciſſe. De
Marco verò referunt S. Hieronymus lib. de Scriptoribus Eccleſiaſticis,
& D. Auguſtinus lib. de conſenſu Evang. c. 2. illum Hiſtoriam Evan-
gelicam à S. Petro accepiſſe. Quartum argumentum petitur ex con-
gruentia, quam adducit Toſtatus in ſuis Commentariis Q. 26. quèd
enim Chriſtus nihil de ſe, ac Dodtrina ſua ſcripferit, partim mode-
ſtiæ tribuendum eſt, partim authoritati, Modeſtiæ quidem, quia con-
venientiùs videbatur, ut illa, quæ in laudem Chriſti dici poſſent,
ab aliis Scriptis mandarentur. Authoritati verò, quia ea videtur
eſſe conditio Dominorum, ut licèt ipſi poſſent quidpiam præſtare,
non præſtent per ſe ipſos, ſed per Miniſtros ſuos, ſi per illos com-
modeè fieri poteſt. Addit S. Thom. 3. part. Q. 42. art. 4. conveniens

non fuiſſe, ut doctrinam ſuam Chriſtus ſcripto traderet, ſed doctrina

Chriſti, quæ eſt lex Siritis vitæ ſeribi debuit non attramenté, ſed
Spiritu Dei vivi, non in tabulis lapideis, ſed in tabulis cordis car-
nalibus, ùt ait Apoſt. 2. ad Corinth. 3. Refertur quidem ab Euſebio
I. 1. Hiſtor. c. 13. quædam Epiſtola à Chriſto Salvatore data ad Aba-
garum Principem Edeſſenorum, & narratur ab eodem Hiſtorico poſt
Chriſti obitum à Divo Thoma Apoſtolo Thaddæum fuiſſe Edefſam
miſſum, qui Chriſti promiſſa adimpleret. Sed utraque Epiſtola tam
Abagari ad Chriſtum: quàm Chriſti ad Abagarum ſuppoſititia eſt,

& apocrypha, uti declaravit Gelaſius Papa in Concilio Romano
Anno 494. celebrato.

Dogma Fidei. In Chriſto una eſt Perſona.
Qaæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica XX.
Quidnam Chriſtus adducta ad ſe à Phariſæis Adul.

terà ſoripſerit in terra 5

Agnum profectò portentum digitus Dei ſcribentis? ſcripſe-
rat olim Deus per Angelicum Miniſterium illud triverbium
E Mane, Thecel, Phares. Daniel. . quæ Pauca verba Aulæis
palatii inſcripta continebant totam à Divina Nemeſi in impium Re-
gem Balthaſarum latam ſententiam, & denotabant ſubſequens Kegni
Chaldaici excidium. Script & Deus Homo, Verbum in carne dum
ad eum Phariſæi adducerent mulierem in ſcelere adulterii deprehen-
ſam, quamque juxta legem lapidibũs obruere jamjam parabant. Eſus
autem inclinans ſe déorſum digito ſöèribeb'at in terra. Joan. 8. v. 6.
ſed quid quæſo ſcripſit? . Chriſtum cribendo interna ſingulorum
Phariſlæorum occulta Gelicta redarguebat, tales enim formabat cha-
racteres, ex quibus ſinguli Chriſto ſua cordium ſecreta, ac occulta
delicta conſtare, manifeſtè poſſent colligere. Ita D. Hieronymus l. 2.
contra Pelag. Digito 7Eſus ſeribebat in terra, eotunm videlicet, gqui
accuſabant delicta. Conſentit D. Bonaventura de vita Chriſti c. 68.
ita de hac Chriſti ſeriptura ſeribens: Eit igitur illa ſeriptura tanta
veritatis, ut quilibet eorum cognoſceret ſun beccata. Ejusdem ſen-
tentiæ eſt purpuratus Toletus in cap. 8. Joannis: Dum enim, inquit,
inclinans ſe digito ſeribebat in terra illos legis eſſe transgreſſo-
rer, & cor eorum à Deo receſſiſſe ſigniſicat, alludens ad illud
Jerem. 17. Recedentes à te in terra leribentur. In eundem Evangelii
locum pro hac opinione ita commentatur. Albertus Mag. Digits
ſeribebat in terra, hoc eſt aperto judicio imnfrmitates noſtras chara-
erihus manifeſtis declarabat: gqura digitus judicium ſignat, terra
autem infirmitatem, & ſeriptura fragilis conditionis characterem.
Et in hoc accuſantes docuit, ut ſuæ conditionis memores ab alterius
judicio & accuſatione ceſſarent. Citat etiam Ambroſium: Ambro-
Ein autem aicit, quad quosdam deſeripſerit apices, in quibus qui-
libet legere poſſet pPeccata ſua. Atque hoc non obſcuréè colligitur ex
ipſis Salvatoris Verbis, qui accuſatores Phariſæos ita de præproberâ
vindicta redarguebat: Dut ſine peceate eſt, veſtrüm primus in illam

lapidem mittat. Quo audito, & viſis characteribus à Chriſto in

.

terra efformatis: Mli unus poſt unum exibant, inciptentes 4 Seniori-
bus, & remauſit ſolus Eſus, & Mulier in medio ſtans. .
Alius

Alius
y. 16. Pet.
Aſummis
zryjeifi/
.0, un
ddo eſt,
Congkwent

ur in Chri
tllit hurfel
tel Neſtori
apa celebr
MARNuraen
Wandrita!
Nall, a
Mlorpta
Chra.
ſet hayi
Coporum
Metropoli
VoCato, (
Pari erant
odes Det
om Eut
flerent l.
Monnſter
neluſera,
Pretendit,
aten,b

ſana.
ica I
ariſait

ſcribentis! in
Im illud gien
pauci Wethiit
mel in innin
ht fubſeqent
erbum in ern:
Adulteri dre
m paribin
terra. ſond
interna Illr
enim fornint:
ſecreta, 1.
1D. Hieronyns
orun ollil
Je vit Onik--
ils 4
ata. Hide
Dun eumt
gir A ui.
5 alocen 67
ln eunden e
bertus N
tata yfra 4
Iciun ,
imni, dd

Dogma Fidei. In Chriſto una eſt perſona. tor

Alius autem ſolennis Interpres vult jeſum delineâſſe verba. Pſ. 49.
v. 16. Peccatori dixit Deus: quare tu enarras juſtitias meas, &
aſſummis teſtamentum per os taum? tu vero odiſti diſciplinam, &
projeciſti ſermones meos retrorſum, ſi videbas furem, currebas cum
go, & cum adulteris portionem meam ponebas. Sed pia hæc cogi-
tatio eſt, neque ullum in Scriptura hujus apparet veſtigium, aut
congruentia quadam ſuaderi poteſt.

Error Eutychetis

Negantis in Chriſto dari duplicem Naturam Divi-

nam unam, Humanam alteram.

X uno eodémque falſo ac erroneo principio ſubſiſtentiam &
A Perſonalitatem non diſtingui à natura „& Neſtorius & Euty-
S ches, de quo in præſenti, deduxéêre ſuas hæreſes. Duplex
dacut in Chriſto Natura, ergo inferebat Neſtorius, & duplex dabi-
tur in Chriſto Perſona, una datur in Chriſto Perſona, ergo & una in-
tulit Eutyches in Chriſto tantùm datur natura. Proſcripta itaque hæ-
reſi Neſtoriana à Patribus Concilii Epheſini Anno 41. ſub Cæleſtino
Papa celebrati, prodiit alia oppoſita Conſtantinopoli unam in Chriſto
naturam eſſe tenens Authore Euthyche Cœnobii Celeberrimi Archi-
mandrita ſeu Abbate, qui docuit, duas naturas, Divinam & Huma-
nam, ita in unam eſſe inter ſe confusè permixtas, ut per Divinam
abſorpta ſit humana, ſolâque proinde Divina in Chriſto remaneat na-
tura. Quod cùm per Eulebium Dorylæi in Phrigia præſulem audivilſ-
ſet Flavianus Patriarcha Conſtantinopolitanus, qui tunc tertio Epi-
ſeoporum præſidebat Concilio in cauſa Plorentini Sardeorum, Lydiæ
Metropolitæ, & duorum Suffraganeorum ejus Joannis & Coſſinii con-
vocato, cumque idem audiviſlent cæteri, qui cum Flaviano congre-
gati erant Epiſcopi, exhorruêre penitus omnes: moneri curavit Sy-
nodus per Euſebium Dorylæum Eutychen, niſi hic ob obſtinatum ani-
mum Eutychetis monita ſalubria ſpernentis fuiſſet deprecatus. Mic-
tuntur ergo Joannes Presbyter & Andreas Diaconus, qui Concilio
ſiſterent Eutychen, renuit ille negans ſibi fas eſſe, vel pedem efferre
& Monaſterii ſeptis, quo ſe veluti tumulo mortuus magis, quam vivus
incluſerat. Inſtat Concilium, ſed ille ægritudinem, & ſenectutem
prætendit. Vocatur tertiè per Memnonem Sacrorum vaſorum cu-

Rodem, Diaconos Epiphanium, & Germanum, quibus tandem ſe
N 3 ventu-

102 Dogma Fidei. Iz Chriſto una eſt Perſona.

venturum promittit, impetratis ſeptem dierum induciis, quibus lan-
guentem valetudinem reparet, ſed ille has inter inducias converſus
eſt ad dolos, obtinet ab Imperatore, ut Florentium Patritium cum
imperio, ne quid detrimenti Eccleſia pateretur, ſynodo jubeat inte-
reſſe. Cum Florentio illo nedum Monachorum turba, ſed & mili-
tum ſtipatus armis tandem venit Eutyches, qui, quèd ſentiret de
Chriſto, interrogatus repoſuit: duas quidem ſe ante unionem in Chri-
ſto admittere naturas. Monitus ad Nicæni ſymboli normam ut atten-
dat, & damnet, quod impiè protulerat, ſed pertinaciam in errore
ſensêre Patres Concilii, quare eum nedum à Monaſterii gubernio de-
jiciunt, ſed & ab Orthodoxorum conſortio ſegregant 30. Epiſcopis
& 21. Abbatibus ſubſcribentibus. Ad hæc furere cæpit Eutyches,
affixisque per trivia libellis injuriam ſibi à Concilio facdtam publicè
vulgat. Scribit S. Leoni Papæ Conſtantinopoli Neſtorianam Hære-
ſim revixiſſe, ſéque iniquè oppreſlum, exturbatum, neque, dum ad
ſedem Apoſtolicam appellaret fuiſſe auditum. Commoverat ea res
S. Pontificem, at ubi de oppoſito per Flavianum Conſtantinopolita-
num certior fuit redditus, omnia Synodi aéta approbavit. A Ponti-
fice dein ad Imperatorem provocat Eutyches: dicens acta Concilii à
Flaviano fuiſſe corrupta, annuit Imperator, releguntur acta & accu-
ratior actorum inquiſitio Flaviani quidem geſta incorrupta, apertam
Eutychetis falaciam patefecit. Eutyches legitimis Judicibus fruſtra
tentatis Dioſcori Patriarchæ Alexandrini Flavianéque graviter infen-
ſi patrocinium imploravit. Dioſcorus, ut Eutycherti ſuccurat, ſcribit
Imperatori œcumenico res tantas egêre Concilio. Theodoſius itaque
indicit Epheſinam Synodum II. quo Legatos Imperator, & Leo Pa-
pa miſit cum litteris, ſtatuitur à Cæſare Barſumas Archimandrita,
agens nomine omnium Monachorum contra Epiſcopos Orientales, qui
FEutychen damnaverant. Elpidius verò, ut Synodi Defenſor eſſer &
Cuſtos, & Epiſcopis, qui Eutychen judicaverant, judicandi poteſta-
tem adimeret. His tam infauſtè præmilſsis aperitur Epheſi quarto
Idus Auguſti in Baſilica S. Mariæ infauſta hæc Synodus jubet ſtatim
Elpidius de actis præfatæ Conſtantinopolitanæ Synodi damnantis Eu-
tychen quæſtionem haberi, obſiſtunt Legati Apoſtolici, priusque 8.

Leonis Epiſtolas legi poſtulant, obſtrepit Eutyches, eôsque in ſuſpi-

eionem trahit, quòd apud Flavianum pranſi pls nimiò Flavianum ole-

rent, diſcedunt itaque Legati Apoſtolici à Synodo, tum ob ſuppreſ-
ſas, & non lectas Pontificis litteras, tum ob denegatum ſibi in Syno-

do Primatum, licèt poſtea redierint: ſed Dioſeorus & Barſumas le-
gitimis diffiſi judiciis armata manu rem agreſſi cum 300. Monachis ar-
matis

matis Iynl
ſlentiumm i
Dorum qu
Ad hee re
ila, velur
Ccomprol
0roponit
Fobolo,
Maris
depredie
coniiciun
Hhavianus
Triduum
tus, he
thematiz
cehilet l
co, gick
literisT
communi
ionominianr
Uarre Cel
lorum ven
Eyheſier
Draoecdn
guin pot
nodum
elignum
Nullo⸗ her
cli oro
fillino⸗ cof
Leont De
Nermn
Mereſſe ⸗
o Marcin
etret ubi
lekne
Inchoate o
Dieſcenͤ
cheii Mare
or, ⸗

ſaus.

uciis, gihn
lnducias con
im Datritum
Fnodoibent
turba, ſel e
uo ſenit
e Uunionem ind
normanutn
ttinaciam inen
terii gebenin
egant 30, Hin
e Ceit buſt
lio taden
Neſtoriacam
m, neqde r
ommorert
Couſtaorüg
robarit. Al
ens a N
votur ch A
ncorrupta, i
nis ſuclchbu.
gve gafient
heti luccurnn
Theofohofn
erator, Ele
Pas Archinn
o0sOrenii,
diDelenore,
ulen i,
niun Ehrei⸗
nodus ilhe,
D
ccpgen
mid Pavunw
imiol .

Dogma Fidei. In Chriſto una eſt Perſona. 103

matis Synodum ingrediuntur, tabulas Notariis frangunt, Flaviano
ſilentiumm imperant, ejusque comites ferro & catenis onerant, Epiſco-
porum quorundam per minas contra Flavianum extorquent ſuffragia.
Ad hæc reclamant Apoſtolici Legati, ſed fruſtra, qui elapſi è& Synodo
illa, velut à ſicariorum agmine ſe ſubducunt. His egreſſis recitatur,
& comprobatur Eutychis Doctrina, ac priſtinum in ſtatum reſtituitur,
proponitur publicè Libellus, quem Eutyches Synodo dederat, cum
ſymbolo, verbis illis ſublatis qai conceptus eſt de Spiritu . natus ex
Maria Virgine. Acclamat Dioſcorus, eàamque Nicænam eſſe fidem
deprædicat. Euſebius & Flavianus autem de hæreſi iniquè accuſati
coniiciuntur in vincula. Ad Apoſtolicam ſedem quidem provocat
Flavianus, ſed provocantem ita pugnis calcibúsque excepit, ut poſt
Triduum in Exilio gravi plagarum dolore obierit. His peractis Dioſco-
rus, ne quid furoris omitteret, & audaciæ Alexandriam reverſus ana-
thematizare ipſum quoque Leonem Papam attentat. Hoc cùm per-
cepiſſet Leo ſummus Pontifex coacta Romæ alia quamprimùm Syno-
do, quidquid Epheſi fuit agtum damnavit, & reſcidit. Crebris dein
litteris Theodoſium & Pulcheriam urgere cæpit, ut infra fines Italiæ
communi conſenſu cogeretur Synodus altera, quæ Epheſinam deleret
