fratres carnalibus eſſe præferendos. Unde Chriſtus Matth. 12. v. 49.
Chriſtus manus in diſcipulos ſuos extendens dicebat: Ecce Mater
mea, & fratres mei: quicungue enim fecerit voluntatem Patris
mei, qui eſt in cælis, ipſe meus frater & ſoror, & Mater eſt. Et
Luc. II. v. 27. cùm quædam mulier de turba exclamâſſet: Beatus
venter, qui te portavit. Reſpondet Chriſtus eodem ſenſu: Quin
imo beati, qui audiunt lerbum Dei, & cuſtodiunt illud. Ad alte-
rum textum reſpondet D. Auguſtinus lib. de Symbolo c. 4. nec nos
ad negandum Chriſti Matrem cogit, quod ab eo dictum eſt, quid
mihi & tibi eſt Mulier, ſed admonet potiùs, ut intelligamus ſecun-
dùm Deum ſe non habere Matrem, cujus Majeſtatis Perſonam para-
bat oſtendere aquam in vinum vertendò́. Ad ultimum, quod in Ar-
gumento additum eſt &. cum Tertulliano futilem omnino hanc
eſſe diſtinctionem Hæreticorum inter particulam in & inter particu-
lam ex, omnino enim in præſenti materia idem ſignificant. In ea
enim erat, quod ex ea erat, ait Tertull. lib. de carne Chriſti c. 20.
inſuper S. Lucas uſus eſt particula X dum de eodem Myſterio loque-
patur cap. I. V. 35. Quod ex te naſcetur Sanctum, Filius Dei vo-
cabitur.

Ad quintum ꝶ&. Rurſus tortum eſſe ſenſum, quem affingunt alla-
tis Scripturæ textibus Hæretici, ex triplici capite Chriſtus dicitur de
cœlo deſcendiſſe. Primèò ratione ſuæ Divinitatis, non naturæ hu-
manæ, quam in terra aſſumpſit. Secundèò ratione cauſæ efficientis ſci-
licet Spirits Sancti, cujus ſupernaturalis ac ſummè mirabili opera-
tione factum eſt, quòd humanitas Chriſti in utero Virginis formata
ſit, atque concepta. Tertiò demum cum veritate dici poteſt, Chri-
ſtum de cœlo deſcendiſſe, eſſe hominem cœleſtem, ratione vitæ ſuæ,
& doctrinæ, quæ planè Divina ac cœleſtis erat, non autem ratione
naturæ humanæ, quam Chriſtus in terra, & quidem in utero San-
&tiſſimæ Matris ſuæ aſſumpſit.

Ad ſextum &. Angelos quidem apparuiſſe frequenter in corpori-
bus ex aêre formatis, eorum tamen operationes in talibus corporibus
aſſumptis non erant revera vitales, ſed tantàùm apparenter tales, hinc
Angelus Tobiæ 12. v. 19. Videbar quidem, ajebat, vobis-um man-
ducare & bibere, ſed ego cibo inviſibili & potu, qui ab hominibus
videri non poteſt, utor. Chriſti autemn operationes omnes non erant
2 tan-

6 Dogma TFidei. Chriſtus fuit verus Homo.

tantùm apparenter tales, verè enim eſurivit, verè ſitivit, verè am.

bulavit, comedit, bibit, paſſus, mortuus eſt. .
Ad ſeptimum nego abiolutè Maj. Chriſtus enim maledictum, &
peccatum non eſt factus, acſi ipſe peccatum patrâſſet, utpote qui
peccatum non novit, ſanctus, innocens, immaculatus, impollutus,
ſegregatus à peccatoribus, ſed in hoc ſenſu factus eſt maledictum, in
quantum pœnas peccati ipſe ùt Fidejuſſor generis humani pro nobis
ſuſtinuit. Econtra Verbum factum eſt homo vere ac ſubſtantiali-
ter, per unionem realem ſibi uniendo naturam humanam. Quod
adducta in ſuperiori S. teſtimonia ac argumenta ſanè evidenter evin-
cunt. Ad uitimum K. d. a. Chriſtus ipſe carnem damnat, id eſt,
opera carnis c. ſubſtantiam carnis n. a. & c. . .
Ad probandum contra Arium & Apollinarem in Chriſto dari ani-
mam rationalem unicum adduco textum Scripturæ, Chriſtus paſſio-
nis ſuæ myſteria inchoaturus dixit: Triſti eſt anima mea usqué ad
mortem. Hæc triſtitia cadere poteſt in ſolam animam humanam
Chriſti, non verèò in Verbum Divinum. Ergo in Chriſto datur ani-
ma rationalis humana. Roborabitur hoc Fidei Dogma uberids infra,
ubi duplicem in Chriſto dari voluntatem Divinam & humanam con-
tra Monothelitas probabimus. Concludo totum cum Joanne Apo-
ſtolo 1. Epiſt. c. 4. Omnis ſpiritus, qui conftetur J Eſum Chriſtum in
carne venie, e Deo eſt: & omnis ſpiritus, qui ſolvit JEſum, exX
Deo non eſt: & hic eſt Antickriſtus.

Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica XI.

An tentatio illa, qua accedens tentator dixit: ſi
Filius Dei es, dic, ut lapides iſti panes fiant Matth. 4.
fſuerit omnium prima Chriſti tentatio? ubi &s in-
cidenter quaritur, an Chriſtus habucrit
Angelum Cuſtodem?

On exiguum veræ humanitatis Chriſti teſtimonium ac argu-
mentum eſt, Chriſtum voluiſſe tentari à Diabolo, uùt benè
obſervat Magnus Aurelius infra cirandus. Quæſtio tantum
hic movetur, & oppidèò controverſa eſt inter SS. PP. ac Scripturæ

Expoſitores, an tentatio in titulo quæſtionis adducta fuerir omnium
Pprunz:

Prim,
lane nor.
goi rein.
raginte
gracragit
tur ex ve
ſertum d,
ducavit
lipas te
hta dler
1d Chri
Mentaba

(erter

Contunn
hagint
ſing,
El litte,
lſet can,
5 it, 4
Dominut,
Fen Bede
minutn
fulinta
H diven
kentand;
Urang. .
ſbite
lſſu, &
Auuckagin
Pparente
Antonie
Il Chri
ſnan, tr
Con
Nn Dube
Mper fan
eD. 1
Chrilen

Cri⸗
Anhot

n.
tivit, weet

malecicin
let, wor
us, impolen
maledidtor,
mani pron
10 fubſtnt
nanam. (
evidenterti
damnit, i

Chritocne
Chritusn
14 es !
mam hunm
hriſto aum
a Vbetiloltn
humana
Im oanne
. Cniſfn
vit m

II
1.M
di

uent

Dogma Fidei. Chriſtus fuit verus Fomo. 69

prima, an verò aliæ adhuc ptæ eſſerint? alias adhuc præceſſiſſe, &
hanc non fuiſſe omnium prin am, videtur colligi poſſe ex c. I. Marci,
qui rem ita deſcribit: Erat in deſerto quadraginta diebüus, & qua-
araginta noctibüs, & tentabatur a Säthana, illo ſcilicet tempore
quadraginta dierum, & quadraginta noctium, quod magis declara-
tur ex verbis Lucæ c. 4. ubi ait v. I. & 2. Agebatur à piritu in de-
ſertum diebus quadraginta, & tentabatur à LDiabolo, & nihil man-
ducavit in diebus iklis. Poſtmodùm autem v. 3. enumerat 3. præ-
cipuas tentationes, quas Matthæus aſſerit primàm peracto quadra-
ginta dierum jejunio contigiſſe, ergo illæ tentationes, quas paſſus
erat Chriſtus tempore jejunii, erant priores illà, quæ ipſi à Diabolo
intentabatur poſt abſolutum jejunium, ut fſcilicet lapides in panem
converteret. Huic ſententiæ allatam ſcilicet tentationem non fuiſſe
omnium primam favent SS. PP. Origines hom. 29. in Lucam: Qua-
draginta diebüs tentatur gEſaus, & qua fuerint tentamenta, ne-
ſcimus, quæ ideo forſan Eratermiſſa ſaunt, quia Majora erant, guàm
ut litteris crederentur. St ſic oportet dicère: ſicut mundus non
poſſet capere omnes libros, ſi ſeripta fuiſſent, qux fecit, & docuit
IEſus, ſic quadraginta dierum tentationes, quibus tentatus vſt
Dominus à Diabolo, mundus ferre non poterat, ſi ſeèriptura docuiſſet.
Ven. Beda lib. I. in Marc. c. . pariter cenſet illis quadraginta diebus
Dominum à Dæmone ſæœpiùs fuiſſe tentatum: Tentatur, inquit, qua-
dqraginta diebus, & quadraginta noctibüs, ut indicet, quamdin
hic viventes Domino ſervimus, adeſt adverſarius, qui iter noſt rum
tentandé impedire non ceſſat. Idem ſentit Euſebius I. 9. de demonſt.
Evang. c. 7. ubi verba Pſal. 90. Non timebis à timore nocturno, à
ſagitta volante in die, à negotio pverambulante in tenebris, ab in-
curſu, & Daæmonio meridiano, Chriſto applicat. Altque Chriſtum per
quadraginta dies in deſerto diu noctũque fuiſſe tentatum à Diabolo
apparente, ſubinde circa Chriſtum magna Dæmonum caterva prout
S. Antonio magno accidiſſe conſtat. Præterea Euthimius in c. 4. Matth.
vult Chriſtum à Sathana fuiſſe tentatum per illam jejunii quadrage-
ſimam, triſtitiãâ, ignaviaâ, & fimilibũs.
Contraria tamen ſententia, quæ affirmat allegatam tentationem,
qua Diabolus porrigens Chriſto lapidem dixit: Die, at lapides iſti
panes fiant, fuiſſe omnium primam, videtur eſſe communior SS. PP.
ac DD. qui unanimiter videntur ſentire Diabolum non accefſiſſe ad
Chriſtum, niſi cum expleto quadraginta dierum jejuniò eſuriret. Ita
S. Cyprian. de jejunio. Hilar. Can. 3. in Matth. Chryfoſt. homil. 13.

Ambrolſ. l. I. de Cain & Abel. S. Balil. homil. I. de jejun. Vide air,
1 3 quam

70 Dogma Fidei. Chriſtus fuit verus Homo.

quàm mirabiliter ille per eſuritionem præbuit anſam. Alioquin pro-

pter naturæ Divinæ ſublimitatem non patebat aditus ad illum Diabolo.

niſi per eſuritionem ad humanam imbecillitatem ſe ſubmiſiſſet. Ita
etiam clarè docet D. Auguſt. I. 3. de mirabilibus ſcripturæ c. 6. dum
ita quærit: quare conſummatis quadraginta diebus eſurire Dominus
Eſus deſcribitur, cùm Moyſes & Elias tantô temporis ſpatiò per je-
junium famem pati non memorentur? Reſpondet famem verò & la-
borem Redemptor noſter conſumato tanto dierum numero ſuſtinet,
quatenus & tentari occaſionem tentandi inferret, & noſceretur,
quàm veram humanæ carnis ſubſtantiam geſtarer ſuffragatur etiam
clarè Sacræ Scripturæ teſtimonium. Matth. 4. Cuàm jejundſſet qua-
draginta diebus & quadraginta noctibus, poſtea eſuriit, & acce-
dens tentator dixit ei: dic, ut lapides iſti vanes ſiant, Ergo Dia-
bolus, non acceſſit antequàm poſt quadraginta dierum jejunium Chri-
ſtus eſuriret. Ergo etiam antea non fuit tentatus. Ergo hæc tentatio
fuit omnium prima, conſentit etiam Doctor Angelicus 3. P. Q. 41.

art. 3. in O ubi ait: Duia poſt jejunium ſecuta eſt eſuries, gqux de-

dit Diabolo audaciam eum aggrediendai. Ad illud, quod ab initio
pro contraria ſententia fuit ex Evangelio adduétum, ſcilicet: erat in
deſerto quadraginta diebũs & noctibùs & tentabatur, optimè in hunc
ſenſum exponit: I. c. D. Thomas ad 2. dicendum, quèd verbum illud
Marci poteſt ſic intelligi, quod erat in deſerto 40. diebus & 40. no-
Gibus, quibus ſcilicet jejunavit; quod autem dicitur, & tentabatur
à Sathana intelligendum eſt, non illis 40. diebus & 40. noctibus qui-
bus jejunavit, ſed poſt illos. Eoquod Matthæus dicit: quod cùm
jejunâſſet quadraginta diebus, & quadraginta noctibus poſtes eſuriit.
Ex quo ſumpſit tentator occaſionem accedendi ad ipſum. Ita D. Tho-
mas D. Lucas verò pris in genere, & quaſi per anticipationem ſum-
matim narrat, quæ in deſerto geſta ſunt: poſtea verò ſingulas ten-
tationes ſummatim promit, ùt benè obſervat Eximius Suarez 2. tom.
in 3. part. diſp. 29. lect. 3.
Ad quæſtionem incidentem an Chriſtus habuerit Angelum Cu-
ſtodem ? (quam ego Qnidem nullibi perfecté diſcuſſam legi.) R. ne-
gativé quia Angelus Cuſtos datur ad conſervandum, ne homo pe-
reat, vel ut in bono proficiat, vel ut eruatur à periculis, & tollan-
tur impedimenta ſpiritualis profectus, quæ omnia in Chriſto lo-
cum non habent. Unde Angeli non erant ipſius Cuſtodes, ſed
potius Miniſtri, üt patet ex mox cit. S. Matth. c. 4. Et ecce Angeli
acceſſerunt, & miniſtrabant ei. Ratio eſt, quia homines non ha-
bent Angelum Cuſtodem, in quantum homines ſunt, aliaàs rbe
abe⸗

huberent
les ſunt.
ordo nati
ordo hhir
eicem An
tein Ang
anta mal

Oltengerit
certe ex!
dait. Ex
N
Eennendi
mands,
omnia
Vvendô,
dc dom
glo rete
Diabols
0hantaſa
enimm ade
Chrihi
ſei lodib
60 orta
trlum,
ee
Olono
len din
9Oronis

iex eſß

90.

Aloorin
dillun din
ſobtmiſlt!
pturr e0
lurire Doni
ris atid e
wmem verol
numero e
E noſcent
ufftapnror n
jejuniſert
ſuriüt, 6
Ant, Hhol
n jejunind
rgo hretns
icus ,2C
cſuria, ſu
, quod in
,leiliee:
optint
ldd vetbon
iebis
Ir, 5 ent
1o. nockbhif
ſeitt galt
dls volet,
ſum. ltab- 4
icigatioveni
erd ſnoleet

Dogma Fidei. Chriſtus fuit verus Homo. 71

haberent poſt reſurrectionem, ſed in quantum inperfedti, & fragi-
les ſunt. Antichriſtus autem habebit Angelum Cuſtodem, quia cuùm
ordo naturæ in neceſſariis & corporalibus non deficiat, multèò magis
ordo ſpiritualis gubernationis eidem non deficiet, diſſuadebit enim
eidem Angelus Cuſtos multa mala, & licèt eundem non audiet, lſal-
tem Angelus Cuſtos Antichriſti Sathanam impediet, ne ipſum ad
tanta mala ſolicitet.

Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica XII.

Qua ratione Diabolus Chriſto omnia Regna Mundi

oſtenderit

——=l „
Vsſumpſit eum Diabolus in Montem excelſum valde, & oſtendit
ei omnia Regna mundi, & gloriam eorum: ita proſequitur
Evangelicus ſcriptor hiſtoriam de Chriſti tentatione. Qua-
nam autem ratione tentator Sathanas Chriſto omnia regna Mundi
oſtenderit, ac conſpicienda exhibuerit, non caret difficultate, hoc
certè ex monte quodam, etiamſi Olympò fuiſſet altior, fieri non po-
tuit. Ex monte enim quantumvis altiſſimo vix unius Provinciæ aut
Regni dimidium conſpici poteſt. Triplex hac in parte SS. PP. ac DD.
ſententia eſt. Prima videtur eſſe S. Cypriani ſerm. de tentat. exiſti-
mantis. Infernalem Impoſtorem imaginariè duntaxat hæc Chriſto
omnia exhibuiſſe internas imaginariæ facultatis ſpecies adeò commo-
vendéô, ut regna ſingula Mundi cum vaſtitate, amœnitate, plauſu
ac pompàâ ſuâ vivacifſimè Chriſto exhiberentur, eo fermè modo,
quo referente Martino Delrio in Magic. disquiſit. ſagis ac ſtrygibus
Diabolus frequentiſſimè illudit, vaſta palatia, urbes ac hortos eorum
phantaſiæ exhibendo. Diſplicet hic modus explicandi, nullatenus
enim admittendus eſt ſtygio veteratori tam deſpoticus in internas
Chriſti potentias Dominatus, neque etiam decebat Chriſtum ita ſub-
jici ludibrio tartarei hoſtis, licèt enim corpus ſuum aliquando ab
eo portari paſſus ſit, hoc tamen Dei hominis Majeſtati non erat con-
trarium, qui etiam ab aſino portari voluit.
Secunda opinio eſt Authoris operis imperfecti, quod D. Chry-
ſoſtomo tribuitur hom. 4. eumque ſequitur Theophylactus, qui cen-
ſent Diabolum omnia Kegna Mundi cum ſingulari Pompa, Sceptris,
Coronis ac Soliis in aeẽre Chriſto oſtendiſſe, quod facile ſtygius Ar-
tifex efficere potuiflet partes aéris alias condenſando, alias rarefa-
ciendéô,

72 Dogma Fidei. Chriſtus fuit verus Homo.

ciendo, radiatione hinc inde è viſcoſis vaporum partibus educta. Ita
loquitur Os aureum, ſenſibiliter ei monſtravit in monte omnia regna

ante oculos ea apparere faciens.

eſſe, ut Chriſtus tam ludicri ſpe
Diabolus id præſtirit in parvis

Non ita diſplicet hæc ſententia
ſicut prior, neque adæquatè placet, videtur enim pariter indecens

Gaculi agat ſpectatorem. Dein vel
figuris, vel in Majoribus ? non in

parvis, id enim faciliùs præſtitiſſet repente exhibendo omnia Regna

dubio hoc ſpectaculum ab aliis etiam

in aliqua Mappa, vel membrana non in Majoribus: ſic enim procu

tuiſſet conſpectum, cùm me-

teora ſimilia, & phænomena in aêre form

ata etiam ad Iongam usque

diſtantiam videantur.

Regna ſita erant, dicens: In hac parte eſt Reg
illa Perſarum, in illa Syrorum, & ſic de aliis,

Tertia Sententia eſt Euthymii in 4. cap. Matth. ſentientis, quèd
Diabolus Chriſto omnia Regna hujus Mundi & Gloriam eorum oſten-
derit digité ei demonſtrans omnes partes Orbis, in quibus Mundi

num Romanorum, in
& hoc gloriam habet

in illis rebus, hoc in aliis. Hæc expoſitio & opinio admodum plana

eſt, neque videtur, quid efficaci

ter contra illum opponi

poſſit, niſi

hoc unicum: quod iſta demonſtratio,
clarata non potuerit unicò momentô

& narratio per ſermonem de-
fieri, quod tamen exprimit

Evangeliſta Lucas, ſed facilis eſt Reſponſio: per momentum non in⸗

ſed breve

temporis ſpatium: ſic Esdræ I. cap. 9. ſcriba ſa

telligi unum inſtans, ac indiviſibile puncbum temporis,

.

cerrimus

deprecatio-

nem ſuam coram Deo ait factam, quaſi parùm,

& ad momentum:

licèt ſæpiùs ac longiori tempore

Deum deprecaretur,

pari modéô in

licèt

Scriptura Thren. 4. v. 6. Sodoma dicitur ſubverſa in momento,

ignis de cœlo depluus ſucceſſivè abominandas illas civitates devo-
raverit.

Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica XIII.
Quonam Magnetiſmo Chriſtus Apoſtolos ad ſui
Sequelam traxerit, ac in Apoſtolicum
Collegium adlegerit?

Nilſam Apoſtolorum miram promptitudinem, & in ſequendo
: Ohriſtum alacritatem. Sed defendit contra inſanam hane
crilin Apoſtolos Hieronymus lib. I. Comment, in Marth. cap. 9. dn
VIrt⸗

Arpit veſano dente Porphyrius cum Juliano tanquam deliram

Firtutes,
tegvam .
as Divin
Drimo ad
ilamn ſim
Aotolo⸗
Colegior
Goum fol
tem in 0
tumn den
lucinro⸗
in uno
meatc
Gbelam
renn in
leincep
Mie
Cantur
dmore 4
toris
Uilir, i
Vidit hor
Obblicamu
Den, u
le deenn
toris illr
lca ane
d te D
fueri
lüillnne
Ngne a0
Deihon
es,
idi
lne ſam
lhrione

. Meoner

en
n

1,

bus elol
nte omnian
et hec end
Paritet iſtet
Drem, Deif
oribus! M
do omnin e
ſic enin n
Qum, eum
2d longamus

ſentienif
atn ectund
in guibu l
Rommonm
0c glummt
0 acmodluf
er ſetnnonen
Humen
otmentunn
poris, l
rtimus benti⸗
, ad wonen.
ur, iti N
1moment,
8 ciritel

I
lhi 4

Daogwa Fidei. Chriſtus fuit verus Homo. 7;

virtutes, inquit, tantâque ſigna præceſſerunt, quæ Apoſtolos, an-
tequam crederent vidiſſe, non eſt dubium, certè fulgor ipſe & Maſe-
ſtas Divinitatis occultæ, quæ etiam in humana facie relucebat, ex
primo ad ſe videntes trahere poterat aſpectu; ita D. Hieron. quibus
illam ſimul nobis manifeſtat Magneticam virtutem, qua Chriſtus
Apoſtolos ad ſui ſequelam traxit, & in Apoſtolicum congregavit
Collegium. Hic autem Magnetismus profecto nullus alius erat,
quam fulgor Divinæ Majeſtatis etiam in facie externa, præcipuè au-
tem in oculis ſpecioſi præ filis hominum reſplendens. Erant nimi-
rum oculi Chriſti amoris arcus, radii ſpicula, quibus olim à ſponſa
ſauciatus ſponſus ad amoroſum usque gemitum: vulneraſti cor meum
in uno oculorum, ſeu ùt legit Ambroſ. ſerm. 16. in Pſalm. II8. cor
meum cœpiſti. Deinde diſcipuli capiebantur trahebanturque in fe-
quelam. FPrant oculi Chriſti retinæ, quibus amor Divinus pilcato-
rem indutus pro piſcibus piſcatores capiebat, ut illos hominum
deinceps faceret piſcatores; erant oculi Chriſti ſcopuli, ad quos
alliſæ piſcatorum rates dum ſubeunt naufragium, fortunatè elu-
Gantur in prætoriam Eccleſiæ, erant denique oculi Dei hominis in
amore duces, quibus ſuavi violentia ducebantur diſcipuli in Sal-
vatoris ſocietatem. Optimè profecto congruit illud Salvatori, ùt
vidit, vicit. Vidit duos fratres, & relictis retibus ſecuti ſunt eum.
Vidit hominem in telonio, & ſecutus eſt eum. Matth. 9. vidit nempe

publicanum, & actutum ex illo formavit Apoſtolum. Vidit illum

Deus, ut ille videret Deum, ait Chryſoſt. vidit illum Chriſtus, ut
ille pecuniæ latebras non ampliùs videret. Ex oculis itaque Salva-
toris illa charitatis ſpicula; illi amoris radii ſunt egreſſi, quibus ge-
lida antehac Apoſtolorum, corda ſunt accenſa, ac ſauciata. Non
abs re Divinus Plato: Amoris vulnera ſunt quidam radii tenuiſſimi,
qui ex intimo cordis exſpirant, ubi ſanguis vitalis dulkiſſimus & ca-
lidiſſimus ſedem habet, viaque ſibi per oculos patefacta elabuntur
atque ad intima cerdis penetrant. Hanc etiam ob rationem oculos
Dei hominisvelut flammam ignis eſſe dixit in ſua Apocalypſi Joan-
nes, queis ad Chriſti amorem ac ſequelam accendebantur Apoſtoli.
Vidi ſimilem filio hominis. Oculi ejus ſicut flamma ignis Apocal. I.
hac flamma, teſtibus Hilario & Ruperto omnimodam diſcipuli illu-
ſtrationem, & ſplendorem Eſu Chriſti intellexerunt. Manet ergo
inconcuſſum, in oculis Divini Salvatoris fuiſſe Magneticam virtu-
tem, qua Apoſtoli ad ſequelam tracti, & in Apoſtolicum Collegium

ſunt adlecti.
K Quæ-

74 Dogma Fidei. Chriſtus fuit verus Homo.

Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica XIV.

Cur Chriſtus in Eccleſiæ Principes, egenos, rudes &s
ignobiles Piſcatores praæ nobilibus, potentibus,
ac dobtis zvë‿erit

aut eloquentia præclaros, non Auguſtos ex ſolio, non ex
Stoa Platones, ex Peripato Ariſtoteles, ex Roſtro Tullios,
ſed humiles rudes, ignobiles, ac illiteratos ad Apoſtolici Principatus
culmen evexit Incarnata Sapientia. Suſcitat nimiràùm pulvere ege-
num, & erigit pauperem, ut collocet eum cum Principibus populi
ſui. Mira pfofectò Divinæ Providentiæ ordinatio, occulta Sapien-
tiæ Divinæ conſilia! liceat hujus cauſam nobis ex SS. PP. oraculis
inveſtigare. Et Primus occurrit D. Petr. Damian. ſerm. de S. Andrea
ita diſſerens: ad prædicandum KRex gloriæ ſolus advenerat, paulatim
ſibi milites acquirebat: non tamen eligebat triumphalibus titulis cla-
ros, non ſtrenuos Bellatores, non Philoſophos, non eloquentes,
ſed retium textores, & exilis naviculæ remiges, ut victoria ſoli Di-
vinæ potentiæ, & non humanis viribus adicribatur. 8. Auguſtinus
præ potententibus, Nobilibus: Doctis, ignobiles, rudes, pauperés
ad Apoſtolici muneris gloriam eſſe electos ait: ut mundus inde con-
funderetur tract. 7. in loann. qui omnem ſpem ſuam ac gloriam in
Nobilitate, divitiis collocat. Huic rationi Hyponenſis aliam addit
I. 8. de civit. c. 49. elegit diſcipulos Chriſtus humiliter natos, illite-
ratos, ut quidquid Magnum eſſent, & facerent, ipſe in eis eſſet,
& faceret. Huc etiam applicari poteſt illud, quod Barradius de pa-
ſtoribus, ad quos miſſus eſt nato Salvatore Angelus Concord. Evang-
lI. 8. c. 20. ait: ſtupeſcit Animus, è& cœlo natum Regem Meſſiam an-
nuntiaturus Angelus mittitur, at ad quosnam mättitur? an ad Au-
guſtum. A quo exiit edictum, ut deſcriberetur univerſus Orbis?
an ad Cyrinum Præſidem, ſub quo facta eſt hæc deſcriptio prima,
ad Herodem Judæorum KRegem, ad Sacerdotem Summum, ad ho-
mines aliquos dignitate ac nobilitate præcellentes? minimè gentiem:
ad Paſtores mittitur, humile hominum genus: Infirma enim Mundi
elegit Deus I. Cor. I. ut confundat fortia: id eſt pudore afficiat for-
tia. Pariter rudes, ac ignobiles piſcatores in Apoſtolos elegit Do-

minus, ut per illos piſcaretur Orbem. IIlos in Eccleſiæ Principes de-

ſignavit, ut etiam inter Æ.gyptiacas tenebras eluceſceret, Conver-
ſionem

Vra ſanè non innumeris Atavorum ceris illuſtres, non doctrina

ſonem
chii, op
ma ſapie
campi in
& lliom
Kas vire
liam pr⸗
dermon
tur üun

Pehena
lure
nn qa
ſoyeri
9 pe.
nil ,
liriye,
a he
Cllum

Mo,

XIV.
t, udt
tentibu

es, non i
X ſolio, un
Roſkro I
koliciuinihr
m polſee
rincipibus
oceuln
68, DD, ON
rn. GedAl
enerat,
llibus tluſtt
non cloleil
viCotii
. §. Augli
rudes,
undus inel⸗
n ee gorin

Dogma Fidei. Chriſtus fuit verus Homo. 7 5

ſionem Orbis non eſſe fructum induſtriæ humanæ, ſed potentiam bra-
chii, opus dexteræ Excellſi. Coronidis locò annecto inſigne gloſſe-
ma ſapientiſſimi Olivæ lib. 8. ſiromatum. Chriſtus, ait, ſe Horem
campi inculti, non exculti horti ornatique appellat. Ego flos campi
& lilium convallium, planè in ore non ita exculto comptéôque Chri-
ſtus viret, lilium Matris & Patris Verbum feliciùs in humilitate val-
lium provenit, quàm in celſitudine Montium. Non in ſublimitate
Sermonis Dei Verbum effloreſcit, Divina Myſteria feliciùs eloqui-
tur ſimplicitas, quàm Sapientia.

Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica XV.

Quanam fuerit externa vultus Chriſti species, &&
an ex illa Sanctitas & Diwinitas Chriſti
promicuerit?

e D primam præſentis Quæſtionis partem ut Reſpondeam, ad-
Vaqduco verba Livii Nicephori hiſt. lib. I. cap. 40. ubi ſic habet:
Efigies formæ Domini Noſtri JüEſu Chriſti, ſicuti à veteri-
bus accepimus, talis propemodam, quatents eam craßis verbis com-
prehendere licet, fuit. Egregio is vividoque vulta fuit, corporis
Ntatura ad palmos prorſus ſöèptem, Caæſariem habuit ſabflavanm R. ½
non admodum denſam, leniter quodammodo ad eriſpos declinantem:
ſupercilia e,n, non perinde inflexa ex oculis flaveſcentiba⸗ miri-
fca prominebat gratia, acres ii erant, & naſus longior, barbaæ ca-
pillus flavus, nec admodum demiſſus, capttis porro capillos tulit pro-
lixiores: novacula enim in caput ejus non aſcendit, neec manus ali-
gua hominis, praterquam Matris in tenera duntaxat ætate eius
Collum fuit ſenſim declive, ita ut non arduo nec extento nimium
corporis ſtatu eſſet. Porro frumenti referens colorem, non rotun-
dam, aut acutam habuit faciem, ſèd qualis Matris jus erat, paulo
deorſum versum vergentem, ac modicè rubicundam. Gravitatem
atgue prudentiam cum lenitate conjunctam, placabilitatémque ira-
cundiæ expertem praſeferentem. Perſimilis denique per omnia fuit
Divinæ & Iĩnmaculatæ ſuæ Genitrict. Ita ſpecioſus præ Filiis homi-

num àà penna Hiſtorica citati Livii Nicephori depingitur: quibus ſi
N

addatur veſtitus tricolor de quo Bollandus 1. Januarii. Si addatur
ſingularis illa modeſtia, qua Chrifſtus ambulans in terris omnium in
ſe oculos convertit, profectò habebitur Sponſus animarum pulcher-
K 2 rimus,

76 Dogma Fidei. Chriſtus fuit verus Homo.

rimus, cui Salomon cum omni ſua gloria primas cedat. Hinc illa

Auguſtini vota, queis tria videre peroptabat. Romam nempe tri-

umphantem, Paulum prædicantem, & præcipuè Chriſtum in terris

ambulantem.
Secunda hujus Quæſtionis pars ex reſolutione Quæſtionis Hi-
ſtorico-Scripturiſticæ XIII. delummitur; ſi enim Theandricæ faciei
ſplendor, & oculorum radii mirificus ilie erant Magnetismus, quo
Chriſtus ad ſui ſequelam traxit Apoſtolos, conſequens prorsuùs erit,
cam fuiſſe externam corporis Chriſti ac faciei ejasdem ſpeciem, ut
intuentes Divinum quidquam hominéque Majus in eo deliteſcere
non gravatè poſſent dijudicare. Inde illud jam ſuprà cit. S. Hierony-
mi lib. I. comment. in Matth. Falgor ipſe & Majeſtas Divinitatis
occultæ, quæ etiam in humana facie relucebat, ex primo ad ſe viden-
es trahere poterat aſzectu. Et quid mirum? ſi enim Magnus ille
Areopagita Dionyſius de ſeipſo faſſus eſt, dum Sanctiſſimam Virgi-
nem, ac Dei Matrem vidit, ſe ita ſtupore abreptum fuiſſe, ut illam
unam & Dearum choro dixiſſet, niſi fides prohibuiſſet. Quid de
Chriſto ſenſiſſet, cujus venuſtas venuſtati Virgini, per omnia erat
ſimillima, & inſuper Deitatis intùs latentis irrefragabilis teſtis. Ne-
que obſtat, quod ait Apoſtolus I. ad Corinth. 2. Si enim cognoviſ-
ſent, nunquam Dominum gloriæ erucifixiſſent. Nam videbant etiam,
ac cernebant perfidi miracula à Chriſto patrata, quæ Divinitatis ejus

erant ſigna ac teſtimonia luculenta, & tamen livore & invidiâ ab-

repti ad extremam usque progreſſi ſunt inſaniam, quid mirum ſi
odio, ac malevolentia obcæcati radios Divinitatis ex vultu ejus pro-
micantes aut non perceperint, aut percipere noluerint. *

Error Neſtorii

Aſſerentes in Chriſto duplicem Perſonam, & ne-

gantis B. V. Deiparam eſſe, & dici poſſe.

SEtorius oriundus ex Germanicia Urbe Syriæ (quamvis Mar-

cellinus Antiochiæ natum prodat) in ſede Conſtantinopo-
S litana ſucceſſit Siſinnio, nam poſt Nectarium ſucceſſit S. Jo-
annes Chryſoſtomus, Chryſoſtomo Arſacius Nectarii frater, Arſacio
Atticus, Attico Siſinnius (vel uùt alii legunt Syneſius) cùm enim
mortuo Siſinnio Clerus diviſus eſſet in partes, alii Proclum, alii Phi-

lippum Presbyterum ad illius Regimen Eccleſiæ promovere niteren-
tur,

Ur, Theodo
ilins & Boe
Hundemque

okeſſone)

gocventie
1s macie, 5
innginen pe
Enſr. Ni
1bi len
Aotiti in
minsine
Reum pat
ſni bamile
tiockeno l
A populue
e ere,
Mlan Anaſt,
I hypohal,
ele erlonas.
Uuntun Chri
l rerum
Minen, &
endo Dirin
lan inn
Mon unnmn en

nittan

en nnhl

Iionemn

nin
Iros Vir ſar
ne Hrreſin
Utein
Aelinum
n Netorit
Anni,
OTilan il⸗
1e Komn, t

i ejus

leceptis C
A, is
) Mälge

lme

cedat. N
Otham neme
Ohriſtum ide

de Qelin
Theanckice!
lagnetismmg,
nens protaltt
dem hecin
in eo ceiti
tà cit Hen
ſtas Dilift
Primnal el
enim Munm
ncCtifſinan it
m fuiſe, ul
Giſſet. Qt
her oni
Abilis teſid
hi enin
n vicdebant e
2 Divininie
hre & init!l
,guit ni
e Vult ejuce
rit.

.

nam, ln
ſole
(bni
GConlinti

.

Dogma Fidei. Chriſtus fuit verus Homo. —77

tur, Theodoſius Junior Imperator Neſtorium, procul dubio Doctrinæ
illius & Eloquentiæ famâ permotus cæteris præferendum eſtſe duxit.
Eundémque ex Clero Antiocheno adſcivit, erat autem Neſtorius
Profeſſione Monachus, Theodori Mopsveſteni Diſcipulus dostrinæ &
eloquentiæ famâ celebris: vultûs pallore, veſtium neglectu, corpo-
ris macie, Sanctitatis Apoſtolicæ præferens ſpeciem, & mentiens
imaginem poſt inaugurationem ſuam ad Imperatorem ita peroràſſe
fertur. Tribue mihi Imperator terram Haæreticis pvurgatam, & ego
tibi cæœlum tribuam, tüu mihi in debellandis Haæreticis ſubveni, &
ego tibi in profligandis Perſis ſub'ueniam: nempe reliquis Hæreſibus
impius impoſtor bellum indixit, ut ſuæ uni paulè poſt diſſeminandæ
locum pararet, cujus occaſio ſequens refertur. Habuit Neſtorius
ſibi familiarem quendam Anaſtaſium Nomine, quem ex Clero An-
tiocheno ſecum Conſtantinopolim adduxerat. Hic in ſermonibus
ad populum renuit B. Virginem Dei Matrem, ſeu Deiparam appel-
lare ex eo, quòd ex homine Deus naſci non poſſet, adprobavit im-
piam Anaſtaſü blaſphemiam Neſtorius, & Chriſtum in duas diſtra-
Xxit hypoſtaſes, aſſerens in Chriſto ſicut duæ ſunt naturæ, ita & duas
eſſe Perſonas. B. Virginem non eſſe, nec dici poſſe Deiparam, ſed
tantùm Chriſtiparam. Ex quo errore ſequitur primèò Chriſtum non
eſſe verum ac ſubſtantialiter Deum, ſed tantùm per gratiam, ado-
ptionem, & aſſiſtentem duntaxat, ſeu inhabitantem, tanquam in
templo Divinitatem. Secundè moralem non Phyſicam & Hypoſta-
ticam in Chriſto unionem eſſe Divinitatis cum humanitate. Yertiè
non unum eſſe Chriſtum, ſed duos Chriſtos, adeoque Verbum hu-
manitatem ſibi uniendo perfectum tum natura tum perſona homi-
nem aſſumpſiſſe, qui primum in utero B. Virginis formatus, tum
ad unionem cum Verbo aſſumptus eſt. Contra Neſtorium, ejúùsque
impios & blaſphemos errores præcipuè decertavit Cyrillus Alexan-
drinus vir ſanétitate, & eruditione celeberrimus, qui pullulantem
hanc Hæreſim tribuús libris ad Theodoſium, & Reginas, hoc eſt, ad
Pulcheriam & Eudoxiam miſſis confutavit. Dedit & hac de re ad
Cæleſtinum Papam litteras, qui ſtatim Romæ coacta Synodo Hære-
ſim Neſtorii condemnavit, ipsique Neſtorio ſpatium decem dierum
aſſignavit, & niſi reſipiſcat, Anathema & comminatus, ſeripſit & ad
Cyrillum idem Papa de rebus in hac Synodo geſtis, ſuâsque illi vi-
ces committens mandat, ut Neſtorium anathemate feriat, alium-
que in ejus Sede conſtituat, niſi intra decem dies palinodiam canat.
Acceptis Cæleſtini litteris mox Synodum Alexandriæ Cyrillus coë-
git, misitque ad Neſtorium quatuor Epileopos, qui inſignem Epiſto:
3 am

it verus Homo.
idei. Chriſtus! fait ver
Fidei.
Dogma
78

hema-
icos Anathem⸗
. Xretico tinax in
e in H inùs & par
bAnathemate in Hwrcri Sans 4 1. fub
ita, quæ à Concamaxen Epheſino jure ſedis ſuæ,
lam duodecim elcleterrenr. in hni Cyrillus errores nlp nam
am 0 ntur, d tandem. ſide tus, e ulgata
. voca ſtorius ur prælide damnatu er prom ſuis
tisini ſuo Neſto ato, C fuit rItO D ius cum ſui
eS ſu elebra atus, fuit re me orius .
XleI oſtol ipſe Mu æſent licæ & tran-
ut Ap lſi, & jectus. eſt præſ⸗ & public M
tum ercu iam deje e non cl ergo ph men pr.
ate berc tentiam de referre r. Pa ſtorii no n
them jonis ſen s hic iuntur. Neſto tores no
tioni qua ſtiæ pat ſuleret jus ſectat .
depoſitio turbas, angu r conlule ut ejus ſe ulare co
Conci age ſius Imp it, & dec korium v dum ſi
. ti ur i hcodolu vit, Neſtoriunm Noma
id præfix ut Ihe damna ntur, d cùm is Neſto-
. 1 i lege i vocare uo à Barbar
illitat ſtali lege d i vo icto, quod § à Barba uæ
dgiut Augu imonian ſſis d dimiſſu tinam, q
is Aus⸗ ſed Sim 0 Oa iſſet, dir Elephantinæ Deum
Prim . ni, ſe iæ loc fui inde In .
ria Lybi ſtatum 0S, um tamen is vindi-
Neſto deſerto devaſta m Pæn cùm leris vin
ggit in 2 rſione ivitater ſuſſus 2. C m ſcele ra-
Egit incurſione ad ci rare juſſi ſtiſſima ad gra
um enit mig n juſti donec hi
Blemey baidem V Ss crat 7 . teret, 1 aſtus, ræ de .
jus The m fines e ermitte eſt depaſ ſpecu terræ &
rius hebæoru non int linguam biit ſpecu t duplici
. jus lingu m o Pidei ilio⸗
ltrà Th omere ejus die à Fi cilio⸗
Sacrilegia is wlaſnemem ſeprenann ) nos en m „Con
vern. ſupp t ali .
ae nierurn S rferun Authoritate
Viora blorptus oſitu
4 1 opp
Kentis ic error
1 . uic
impio

bimus.
ica comproba
etiam Theologica c
ione
P. & ration
88. P *
rum,

Tcicentali
Aupler. M.
ſonn Ateri
Ulit m. ).
6r non
e humnani

tetur N

umiliavit
hinum f
un ex /
neret.
lellem, h
Atm der
doritir
Dhylcam
lpo c,
Centalem
Uun ſachon
Mmiti Dar
umn Davi
is Rri

tnr l

m.

retieos Ant
indls & panin
ino Anno gt
tam jare ſtl
errorez iln
er pronn
Neltorioscn
nis iotirnti
ergo poblicel⸗
eſtorii nonen
ejus ſelaunn
m verd en
2üm Nomr
98 à Balbined-
Plephuntna
m tameni!
imam Kclei
ſtus, donee?
lt ſpecu ten
in Fidei on
erpture, 1
probzbimns.

Z

“ 63 (0) 26 72
DOGMA FIDEI.

In Chriſto una eſt Perſona; Beatiſſima Virgo verè
Deipara & non tantùm Chriſtipara eſt.

Probatur prima pars Dogmatis.

Vgumentum I. Si inter Verbum Diyxiaum & natu-
ram humanam interceſſit vera unio realis, ſubſtantia-
2 lis, Phyſica, & Hypoſtatica, & non tantù⅛m moralis,
accidentalis, & affectiva (uti volebat Neſtorius) tunc
in Chriſto datur una Perſona, & non duplex, ſed in-

5

S
5. ter Verbum Divinum & naturam humanam interceſ-
ſit vera unio realis ſubſtantialis & Phyſica, & non tantùm moralis,
accidentalis & affectiva, ergo in Chriſto datur una Perſona, & non
duplex. M. eſt manifeſta, nec eam negavit Neſtorius, una enim Per-
ſona alteri per Phyſicam, realem, ac ſùbſtantialem unionem uniri ne-
uit m. p. ex S. Scriptura. Loco ſæpiùs jam cit. Verbum caro factum

eſt: non quidem converſione Divinitatis in carnem, ſed aſſumptio-

ne humanitatis in Deum. Ut ait S. Athanaſius in Symbolo, ac el

diffitetur Neſtorius Apoſt. ad Phil. 2. v. 6. qui cùm in forma Dei eſſet,
humiliavit ſemet ipſum formam ſervi accipiens in ſimilitudinem

hboeominum factus. Et ad Galat. 4. v. 4. Miſit Deus filium ſuum fa-
Ctum ex Muliere, factum ſub lege, ut eos, qut ſul, lege erant, re-

dimeret. Ergo verbum Divinum unitum eſt humanitati per veram,
realem, phylicam, ſubſtantialem, & Hypoſtaticam unionem, non
tagtùm per moralem, accidentalem, & affectivam. c. p. in locis ex
S. Scriptura citatis An factum eſt, vel factus eſt, denotat veram
phyſicam realem perſonalem ſubſtantialem, & Hypoſtaticam unionem;
