ꝛatus fuit anné 16. Imperii Tiberii, qui poſt Auguſtum re-
gnavit, ergò Chriſtus baptizatus fuit annéô æt. ſuæ 34. c. patet. tot
enim fluxerunt anni à Nativitate Chriſti uſque ad ſuſceptum Baptis-
mum. Nam ab anno 40. Auguſti incluſivè uſque ad an. 57. pariter in-
cluſivè vixerat Chriſtus 18. annis, quibus ſi adjunguntur 16. anni Ti-
berii, habemus ann. 34. ergòô. .
K. c. a. quoad I. part. d. 2. part. Chriſtus baptizatus fuit 16. ann6
Imperii Proconſularis Tiberii c. & Chriſtus baptizatus fuit 16. anno
Imperii Auguſtæi Tiberii n. 2. part. a. unà cum c. & illat. Hanc ſo-
lutionem declaratam invenies Pranot. I. Nam Epocha Imperii Pro-
conſularis ſummit initium ab anno 54. Auguſti. Unde ab annis 57.
Auguſti regnantis 4. ſunt detrahendi anni, alias bis in at. Chriſti
computarentur, unde Chriſtus uſque ad ann. 54. Auguſti vixit tan-
tum 14. annis. Hi 14. anni juncti cum annis 16 Imperii proconſu-
laris, in quibus detracti ab ætate Auguſti 4. anni includuntur, aſcen-
dunt uſque ad ann. 30. quô Chriſtus Baptismum recepit.
X 3 Con-

166 Diſſertatio Chronologica

Contra eſt. Epocha Imperii Proconſularis Tiberii eſt fictitia, nul-
Iumque habet fundamentum, quod p. Hiſtoriæ Romanæ Sctiptores
tàm Latini quàm Græci numerant annos Tiberii ab obitu Auguſti, &
hanc vulgatam, publicam, & Imperialem Epocham in numerandis
annis Tiberii, ſcribendé & prædicandé Evangelium S. Lucas adhi-
buit, quia antè tempora S. Lucæ non fuit alia: ergo Epocha Imperũ
Proconſularis non habet fundamentum a. p. Suetonius c. 73. de Ti-
berio dicit: obiit in via Lucilliana 78. «t. anno 23. Imper.
Tacitus autem l. 3. Annal. de eodem Tiberio ſic habet: Inpe-
ravit annos 23. cum autem Epocha Proconſularis Tiberii Auguſtæam
præcedat 4. annis, Hiſtorici, ſi ab Imperio proconſulari annos nu-
meràâſſent, Tiberio 27. annos regiminis tribuere debuiſſent. Unde
nec Clemens Alexandrin. I. I. Stromat. pag. 249. nec Tertull. à Profe-
ura Proconſulari annos Tiberii deducunt. Hic adversùs Judæos
c. S. ità ſcribit: poſt: Augiſtum, qui ſaper vixit poſt Nativitatem Chri-
ſti, auni 15. HS cui ſucceſſit Liberius Cæſar, & Imperium
babuit annis 22. Menſibus z. diebus zeo. Ecce iterùm Tiberio non
nisi 23. anni incompleti tribuuntur à Tertull. Katio ulterior, cur
anni Imperii Proconſularis Tiberii non computentur, eſt, quia ſunt
collaterales, & non ſuccedanei. Et ideò Auguſtum poſt Chriſtum
natum annis I5. tantùm vixiſſe dicit Tertull. cùm tamen vixerit ann.
17. tandem dicta sic.
Confirmantur Epocha Auguſtaæa eſt perfectior, quàm Conſalara,
ergò ab illa S. Lucas Annos Imperii Tiberii numerat. a. p. Epocha
dAuguſtaa eſt Monarchica, Proconſularis autem eſt Ariſtocratica,
ergo.
ꝶ Ad hanc Objectionem n. a. unà cum probationis adductis, nam
Clemens Alexandrin. I. I. Stromat. circà finem tribuit Tiberio annos
Imper. 22. & aliquot menſes. Secundum aliorum autem Hiſtorico-
rum Calculum tribuit ipſi 26. Imper. annos: 6. menſes & dies 19. quam

calculationem & nos tenemus, ex quo apparet, duplicem fuiſſe anti-

quitùs Tiberii Imperii Epocham, quâ antè Clementem Alexandrin.
utebantur Hiſtorici. Una erat annorum 22. & aliquot menſium, quo
tempore poſt obitum Auguſti ſolus Tiberius imperavit. Et hæc eſt
Epocha Auguſtæa, de qua ſuprà diximus, altera Epocha erat anno-
rum 26. ſummitque initium à 54. annòé, quéò Auguſtus Tiberium Im-
perii Conſortem, & Collegam fecit, & hæc eſt Epocha Proconſularis.
Quemadmodùm ergò quidam Hiſtoriæ Romanæ Scripteres Au-
guſti Imperium ordiuntur ab illo anno, quô Julius Cælar oecciſus

fuit. Alii autem à primo ejus Conlulatu, quem ſequenti anno iniit. (inN
i

Ali Seni
beimus i
ſon Coe
uten at
lji ſerib
ſe emor
etat ineiß
Uberüi,
Chriſti 3
Mn00 16.
ſit annd
nnd Er⸗
is uſus fl
Ponſio ad
Juum Ari-
Computat
Cont
Khonora
rs, neee
non hiber
Drim
Ventum P
Honorar
Livir dli
er laclto
Dinun,
ſiul exe
ulit,
Lecun
ſgilnde
l Senate
Aetonius
‚Jert
t, Taci
kinpejun
Prrund:
Uon habe
. l
H

ieſkflinge
nane Ni
bitn Aug
nin munen
. Lucsi
Ppoculn:
ins . f,,El
Myer.
ie habet:
beri Auglin
lulari annnn
buillen, I
Tertol. Ale
Aurereis u
jtivitaten
7, 6 Mn
röm Tbein
tio Aleion
1 elt, in,
n hol Onrt
men Viretn

huum ſun
aphi
Atiſtoa

gisatllign
it Thern
en Hinn
biesg
icen fulen
len Aein
t enlin,

wit. N

ocha en
85 Tbrin

uu

Nelinn
5 Calt
ni

De Annis Nativitatie, Baptiſmi & Merils Chrifti. 167

Alii denique à Victoria Actiaca, ſic & nos duplex Imperio Tiberii tri-
buimus initium, unam ab obitu Auguſti, alterum ab anno, qué Con-
ſors & Collega Imperii abAuguſto, & Senatu fuit declaratus. Quod
autem attinet S. Lucam, dico eundem non Auguſtæa ſed Proconſu-
lari ſcribendò & prædicandò Evangelium Epocha uſum fuiſſe, quod
ſic demonſtro: Eſus juxta S. Lucam, dùm acceſſit ad Baptismum
erat incipiens quaſi annorum 30. ſed annus 16. Auguſtai Imperii ipſius
Tiberii, ab obitu videlicet Auguſti, non concurrit cum anno æt.
Chriſti 30. ſed 34. ergè juxtà S. Lucam Eſus non fuit, baptizatus
annô 16. Imperii Auguſtæi Tiberii ab obitu Auguſti, ſed baptizatus
fuit annô Tiberii Imperii Proconſularis 16. qui revera concurrit cum
anno Æræ vulgaris 26. & annô ineunte æt. Chriſti 30. ergè S. Lu-
cas uſus fuit Epocha Proconſulari & non Auguſtaæa, ex his patet Re-
ſponſio ad Confirm. Quèd Imperium Monarchicum ſit perfectius,
quàm Ariſtocraticum extrà dubium eſt, ſed poteſt tamen tàm accurata
computatio annorum fieri ab exordio Ariſtocratiæ, quàm Monarchiæ.
Contrà vivente Auguſto Tiberius non fuit ùt Imperator habitus,
& honoratus, & per conſequens ſuperſtite adhuc Auguſto nec Con-
ſors, nec Collega Imperii erat: ergo Epocha Proconſularis Tiberii
non habet fundamentum. a. p. J
Primò Livia fuit valdè ſolicita, ne mors Auguſti antè Tiberii ad-
ventum publica fieret, ſed ſi vivente adhuc Auguſto Tiberius fuiſſet

Honoratus ùt Imperator, & Conſors Imperii, non fuiſſet opus tanta

Liviæ ſolicitudine, nec ullam metuendi cauſam habuiſſet, ergèò a. p.
ex Tacito l. I. Annal. c. 5. dicente: TLiberio abſente acribhus Cuſtodiis
Domum, & vias ſepſerat Livia, donec Tiberius aaveniſſet, ac dun
ſimul exceſſiſſe Auguſtum, & rerum potiri Neronem, fama eadem

tulit.
Secundè ſi Tiberius ſuperſtite adhuc Auguſto Conſors, & Col-

lega Imperii fuiſſet factus, neceſsè non fuiſſet, ut poſt obitum Augu-
ſti Senatus Tiberium ſolicitaret ad ſuſcipiendum Imperium, ut refert
Suetonius, ergò. .
Tertiò Principatum, quem poſt obitum Auguſti Tiberius acce-
pit, Tacitus l. I. Annal. vocat novum Principatum, dicitque betum
Pompejum, & Sextum Apulejum primos fuiſſe, qui in verba Tiberii
jurârunt: ergè Tiberius Principatum, ſeu Imperium vivente Auguſto
non habuit, vel obtinuit.
N. Dictas conjecturas noſtræ ſuprà Sect. I. allatæ prob. de aſſum-
ptione Tiberii in Collegam Imperii ab Auguſto non obſtare. Quòèd
Livia Mater ob ablentiam Tiberii mortem Auguſti celaverit, ol⸗
ibe-

168 Dihſertatio Chronologioc

Tiberius in Senatu quaſi tergiverſatus fuerit acceptare Imperium non
obſtant: fecit enim hoc Livia, & Tiberius prudenter, quia ſciebant
totum Populum Rom. favere Germanico, eumque magnà potentig,
& multis copiis abundare, ſicque facilè, ſi vellet, ad Imperium ve-
nire poſſe. Unde ne ſe periculis exponerent, multa ſimulaàrunt, &
deſſimularunt, dein hæc verba: donec Tiberius adveniſſet in fonte
Editionis Amſterodam. non inveniuntur. Per hæc patet Reſponſio

ad I. & ſecundum.

Ad 3dico: Novum illum Principatum, quem poſt obitum Au-
guſti obtinuit Tiberius, non obſtare priori Principatui, quem Tibe-
rius habuit vivente Anguſto. Hic enim fuit Ariſtocraticus, & de-
pendens, alter autem Monarchicus, & independens. Concedo etiam,
quèòd ineunte novo Principatu Tiberii poſt obitum Auguſti Sextus
Pompejus & Sextus Apulejus primi fuerint Conſules, qui in verba Ti-
berii jurârunt; hoc tamèn non obſtante alii Contfules in priori Prin-
cipatu Tiberii, quandò ſcilicet ab Auguſto in confortium Tiberius
aſſumptus fuit, in illius verba jurârunt, & licèt Tiberius vivente Au-
guſto fuerit tanquam Princeps, & Imperator conſalutatus, non ta-
men vivente Auguſto Dignitatem Auguſtæam obtiauit, imèò in ipſa
Urbe Imperii capite ſe Auguſto inferiorem geſſit, ac minori præditus
fuit Authoritate, extrà Urbem tamen in Provineiis, & Exercitibus
pari cum Auguſto pollebat Authoritate. . .
Contra eſt, Senatus Rom. poſtulante Tiberio Germanico detulit
Proconſulare Imperium, àùt refert Tacitus l. I. Annal. & tamen vi hu-
jus Imperii Proconſularis Germanicus non fuit Imperator nominatus;
aut honoratus. Ergo nec Tiberius fuit ut Imperator habitus, &
conſalutatus ob proconſulare Imperium, pari modo Viſpanius Agrip-
pa inter Imperatores recenſitus non fuit, licèt teſte Dione Caſſio
1. 54. obtinuerit Tribunitiam poteſtatem.

R. c. a. n. c. quia Imperium proconſulare Germanico oblatum;
fuit limitatum, & ad certas Provincias, quæ teſte Tacito l. 2. Annal.
mari dividuntur, coarctatam. Imperium autem Proconſulare Ti-
berii nullis extrra urbem Romanam limitibús fuit circumſcriptum.
Unde Tiberius ùt Collega Imperii honoratus, & pronomine Impera-
toris inſignitus fuit: non verò Germanicus: Agrippa autem multum
diſtat à Tiberio, quia Tribunitiam poteſtatem ad quinquennium tan-
tùm obtinuit.

Contra eſt. Collega Imperi, aut Imperator ille ſolùm dicitur,
qui in omnibus Provinciis, & ipſa Urbe ſupremam exercet poteſta-
tem,;

.

tem, qua
Ciei, mul
N. n
tem, & d
gbe capn
limitatan
College l
Oopje⸗
Dere ſuo 1
teſttur
luns fode
Hocham
Annus 1).
Vulgaris,
etgo. M.
tele ſoſe
Pocram
mam prol
teſponder
don zute
Iis zule⸗
lter ſtin
ler non
Dee vol
unnl.
N ad
Ghhum
ulſer,
Aler,
lam an
klo Annd
Frum,
id ketii
Nns a
X gad
Derin dr
3) Ar⸗

e lmpein,
r, guin le
migni iae
Impein
Bnolim
Neniſet inlt
Patet Negr

hoſtokim
tul, guen in
eraticns
Concccoein
Alguli
qui in ſei
G in Miniki
Ortium Ihen
rius fiyenn
rits, I
winoriet
,& Neri

emmini
& tamen
tor Donjn
tor tukins
Fihuriut
te Dinn

nico ln
iol
Loconilin!

teunſ

mine
opin,

De Annis Nativitatis Baptiſzni & Mortis Chriſti. 169

tem, quam vivente Auguſto Tiberius non habuit: ergo nec Collega
dici, multò minùs ùt Imperator honorari potuit.
R. n. a. una cum Mar. licèt enim Tiberius Auguſtæam poteſta-
tem, & dignitatem ( imperandi videl. tam intra, quam extra Urbem,
quæ caput Imperii eſt) non obtinuerit, obtinuit tamen poteſtatem
illimitatam in omnibus Provinciis extra urbem Imperandi, & ſic
Collega Imperii, & Imperator nominari potuerat, non tamen Au-
guſtus, quia dignitatem Auguſtaam non obtinuit.
Objectio 2. Dum S. Joannes annéô I5. Imperii Tiberii eæpit mu-
nere ſuo fungi, Pilatus hoc eodem annéô adminiſtravit judæam, ut
teſtatur S. Lucas c. 3. ſed annô I5. Imperii Proconſularis Tiberii Pi-
latus judæam nondum adminiſtrabat: ergo S. Lucas non eſt ſecutus
Epocham Tiberii Imperii Proconſularis. M. conſtat ex ſcriptura. m. p.
Annus I5. Imperii Proconſularis Tiberii concurrit cum anno 25. Eræ
vulgaris, ſed hoc anné 2⁄. Pilatus necdum Judæam adminiſtrabat,
ergo. M. nullus Chronologorum in dubium vocat: m. p. Pilatus
teſte Joſepho lib. 18. antiq. c. 5. poſtquam ſucceſſiſſet Valerio Grato,
Judæam 10. annis adminiſtravit, quibs exactis jubente Vitellio Ro-
mam profectus eſt ad Tiberium, ut ad crimina ſibi à Judæis objecta
reſponderet, quod contigit juxta cit. Joſeph. anno Æ1τπ vulgaris 36.
dum autem Pilatus Romam venit, Tiberius jam & vivis exceſierat
die 16. menſis Martii anni .ræ vulgaris 37. cùm ergo Pilatus 10. an-
nis Judæam adminiſtraverit, & poſt hoc decennium Romam citatus
iter ſtatim aggreſſus fuerit, ſequitur Pilatum adminiſtrationem Ju-
dææ non 25. anné EÆræ vulgaris, ſed 27. cæpiſſe. Si enim 25. anné
re vulgaris adminiſtrationem Judææ incepiſſet, non 10. ſed 12. an-
nis judæam adminiſtrâſſet, tot enim à 25 anné usque 37. fluxerunt
anni.
N. ad Objecéct. c. M. n. m. cum ſuis prob. quia juxta eundem Jo-
ſephum I. c. cap. 6. Vitellius, poſtquam Pilatum Romam proficiſci
juſſiſſet, & ejus locò ad Judæam adminiſtrandam Marcellum ſurro-
gàſſet, annô 35. Eræ vulgaris Hieroſolymam venit, ſiquidem, poſt-
quam annéô 34. ræ vulgaris conſulatum geſſiſſet, miſſus eſt à Tibe-
rio annéê ſequend, id eſt, 35. Æ vulgaris, tanquam Proconſul in
Syriam, & eòdem anné, ùt cenſet Uſſerius, Hieroſolymam venit
ad feſtivitatem Paſchalem. Hoc eodem anné Pilatus expletis 10.
annis adminiſtrationem Judææ reliquit teſte ]oſepho l. 18. antiq. c. 5.
ex quo patet, Pilatum adminiſtrationem Judææ incoâſſe annéô Im-
perit Proconſularis Tiberii I157. quòd autem Pilatus ante Paſcha anni
35 Træ vulgaris juſſus fuerat à Vitellio KRomam ire, & eò non per-
Venerit

170 Diſentatio Chronologien

venerit niſi poſt obitum Tiberii, anno 37. re vulgaris, nihil ob-
ſtat, nec quidquam probat; potuit enim Pilatus malè ſibi conſcius
moras conſultò nectere in aliqua Syriæ urbe ſubſiſtendé, ut ſic cun-
Gtando tractu temporis ſuam cauſam facilitaret, vel fortè ob contra-
rios ventos impeditus fuerat navigationem ſuam Romam proſequi.
Jam ſi retrocedere lubet per Conſules, & Imperatores usque ad
40. annum Auguſti, invenies Chriſtum 30. anno æt. ſuæ baptizatum,
& 40. Auguſti natum. Ante Tiberium enim regnavit ſolus Auguſtus
per annos I4. i. e. usque ad ann. 54. ubi fuit in Socium, & Collegam
Imperii aſſumptus Tiberius. Annô autem 16. Imperii Proconſularis
Tiberii, qui anné 54. incepit, Chriſtus fuit baptizatus. Ergo ſi 14.
anni Auguſti cum 16. Tiberii computantur, comperies 30. anno in-
eunte Ghriſtum baptizatum, & an. 40. Imper. Auguſti natum. Ex
hucusque in hac Quæſtione dictis colliges, illos, qui dicunt Chri-
ſtum I2. anno Imper. Tiberii fuiſſe baptizatum, & 15. annê ejusdem
Tiberii fuiſſe mortuum, computum inire ſecundàùm Epocham Augs-
ſtaam, & non Proconſularem Imperii Tiberii.

Scctio III.
Qupto anné atatis ſua Chriſtus mortuus
fuerit 5

Rænot. I. De hac Quæſtione Eccleſia nihil tanquam de fide
Atenendum ſtatuit, aut definivit, neque ex Traditione
certèò colligi poteſt. Qué́ annô æt. ſuæ Chriſtus mortuus
Illud enim propriè traditum eſt, quod ſemper, quod ubique,
quod ab omnibus fuit propugnatum. Sed de numero annorum Chri-
ſti SS. Patres, & veteres Authores Ecclefiaſtici diſſentiunt: ergo col-
ligi certò non poteſt ex traditione, quotéô anné æt. ſuæ Chriſtus fue-
rit mortuus. Prob. m. ſic, lrenæus l. 2. contra Hæreſes c. 39. afſerit,
Chriſtum poſt ſuſceptum Baptisma multis annis prædicaſſe, illumque
intra quadragelimum, & quinquageſimum ætatis annum obiiſſe, juxta
illud oann. C. S. So. annos non duin habes, & Abraham vidiſtti.
Clemens Alexandrinus autem l. 1. Stromat. dicit, Chriſtum poſt
ſuſceptum 30. annéô Baptismum unéô tantùm annéô prædicâſſe, juxta il⸗
lud Iſaiæ c. 6 1. annum acceptabilem & . (NB. vulgata habet placabi-
lem, quia S. Clemens Alexandrinus floruit Sæculéô ſecundé, & ſcripſit
ante vulgatam) Ita & ſentire videtur Author hymni, quem Eccleſia
canit tempore Paſſionis, quémque alii S. Ambroſio, alii Scdoli t⸗
uund.⸗

ount.
1. cot
fuiſſe.
ſtum ert
Kum ad

fl. N.

dies⸗
Chriſtun
luſtochi
goſtinus
bet:
lenda.
Criplt:
derm.²
logbitu
li. den
ilit,
Er
de anne
lenle,
Clriku
critieis
And
nbigen
Mon por
inbecill
Dra
Perepa
ierſi
Drözmur

Enlent

(
duris 20
ſycte
Henvſ
8 temp
ahn
ente

8, Nle
ſbi onti
, U ſear
obonm
proeni
res wkl
baytiun⸗
us Augh
EColen
Drocotiit
. Drpol⸗
30 mnd⸗
ONtun.
Giem n
Dnd eltde
vchan A

De Annis Nativitatis, Baptiſmi & Mortis Chriſti. 171

buunt. Luſtra ſex qui jam penegit, temtus implens corporis. Tertul.
I. I. contra Judæos c. 8. dicit Chriſtum quaſi 30. annorum paſſum
fuiſſe. Lactantius Firmianus l. 4. aſſerit ante annum r,. Tiberii Chri-
ſtum crucifizum ſuiſſe. Euſebius autem Cæſarienſis in Chronico, Chri-
ſtum ad paſſionem veniſſe vult anno Tiberii 18. S. Epiphanius hæreſ.
5I. N. 28. ætatem Chriſti uſque ad paſſionem extendit ad annos 32.
& dies 74. S. Chryſoſtomus verò homil. 54. cap. 9. Joannis inquit,
Chriſtum propè 40. annorum fuiſſe. S. Hieronymus Epiſtola 22. ad
Euſtochium 30. annorum Chriſtum crucifixum fuiſſe meminit. S. Au-
guſtinus autem I. 18. de civit. Dei c. 54. & ultimo pag. 407. hæc ha-
bet: Mortuus eſt ergo Chriſtus duobus geminis Conſulibus olt avo Ca-
lendas Aprilis. S. Maximus Martyr. p. I. Computi Eccleſiaſt. c. 34.
ſeripſit: Chriſtum in carne vixiſſe annos 33. & dies 89. S. Bernardus
Serm. 2. in Verba Apoſtoli: non eſt regnum Dei eſca, & potus: ita
loquitur: 30. annos operatus eſt ſalatem in medio terræ affixus crur
ci. Serm. autem 2. in Pentecoſte aliter opinatur dicens: triginta &-
tribus annis ſupra terram viſus, & cum hominibus converſatus.

Ex his ſufficienter colligitur, nihil certi ex traditione erui poſſe
de anno Paſſionis Chriſti, déque ætate ipfius dixi de anno, nam de
Menſe, & de die, quo paſſus eſt Chriſtus, exſtat Eccleſiæ traditio,
Chriſtum 25. Martii paſſum fuiſſe. Putat quidem Antonius Pagi in
criticis ad annum 32. N. 9. ex traditione certò colligi poſſe, quot
annis Chriſtus in terris vixerit, ſed cum diverſa Patrum opinio extra
ambiguum nos non conſtituat, certa traditio de ætate Chriſti haberi
non poteſt. Subſidium autem, quod Pagius trahit ex Canonibus,
imbecille eſt ob errorum, cui obnoxii fuerunt eorum conditores.

Prænot. 2. diverſitatem Sententiarum de ætate Chriſti ortum tra-
here partim à diverſitate anni, quéô Chriſtus baptizatus fuit, partim à
diverſa computatione Paſchatum, quæ Chriſtus poſt ſuſceptum Ba-
ptismum celebravit, dum alii tria, alii quatuor ex Evangeliſtis re-
cenſent. ðJð
Chriſtus ergo poſt ſuſceptum Baptismum 4. Paſchata peregit.
Erimum paulo poſt ſuſceptionem Baptismi annéô æt. ſuæ 30. TFræ vul-
garis 26. Hoc refert S. Joan. cap. 2. Evangelii ſui v. 13. & 14. dicens:
Bropè erat Paſcha Judaorum, & sſcendit TEſuz (ex Capharnao)
Hieroſolymam. Ubi ementes & vendentes in vigilia Paſchatis ejecit
& templo, & in fine hujus capitis v. 23. dicit: Cum autem eſſet Hie-
roſolymis Paſeha in die feſto multi erediderunt in nomine ejus vi-
denies ſigna ejus, quæ faciebat.
2 Alte-

172 Diſſertatio Chronologica
Alterum Paſcha celebravit Chriſtus annò æt. ſuæ 31. Eræ vul-
garis 27., quod iterum commemorat S. Joannes cap. F. v. I. his ver-
bis: Poſthæc erat dies feſtus Judæorum, & aſcendit gEſus Hieroſo-
Smam. In hoc feſto Paſchatis ſanavit Chriſtus languidum 30. anno-
rum, & licèt Theophylactus, S. Thomas, Lyranus hoc feſtum rete-
rant, ad feſtum Pentecoſtes, Irenæus tamen, Euſebius, Hieronymus,
lurimique alii nomine illius diei feſti, diem feſtum Paſchatis intel-
igunt, & colligunt ex cap. 4. Joan. ubi Chriſtus in Samaria exiſtens
dixit: Nonne vos dicitis, quia adhuc z. menſes ſunt, & meſſs venit.
Tempus autem meſſis in Palæſtina circa feſtum Paſchatis eſſe ſolet.
Præterea hoc ipſum conſtat ex Levitico c. 23. v. 5. & Joſue c. 2. 3. 4.
& 5. An verò hoc feſtum Paſchatis ſit diſtinétum ab eo, quod inſi-
nuat Matth. c. I12. Marc. c. 2. & Luc. c. 6. quando Eſus ambulabat
per ſegetes maturas, & diſcipuli ſpicas vellebant, lis eſt.
Tertium Paſcha egit anné æt. ſuæ 32. Eræ vulgaris 28. Hoc
tertium Chriſti Paſcha idem S. Joan. c. 6, v. 3. inſinuat: Erat autem
Proximum haſcha dies feſtus Judæorum. In quo Chriſtus ex 5. pa-
nibus 5000. hominum ſatiavit, & 2. piſcibus.

DLuartum & ultimum Paſcha fecit Chriſtus annô ætatis ſuæ ine-
unte 33. 5Æræ vulgaris 29. pridie quàm pateretur, ùt legitur apud
Marth. 26. v. 2. Scttis, gquia poſt biduum Paſcha fiet, & flius homi-
nis tradetur, ut crucißgatur. His præmiſſis concludo &

Dico Chriſtum mortuum fuiſſe ann. æt. ſuæ 33. ineunte: Annô
19. Imperii Proconſularis Tiberii. Annô 74. Juliané́. Annéô I. Olym-
piadis 202. Periodi Julianæ 4742. ræ vulgaris 29. Conſulibus C.
Rubellio Gemino, & C. Fuſio Gemino.

Prob. I. Chriſtus baptizatus eſt ann. ætatis ſuæ ineunte 30. ræ
vulg. 26. Imperii Proconſularis Tiberii 16. Ergo Chriſtus mortuus
eſt annò ætatis ſuæ ineunte 33. ræ vulgatis 29. Imperii Procon-
ſularis Tiberii 19. Ant. ſufficienter probatum eſt Sect. præced. c. p.
Chriſtus poſt ſuſceptum Baptiſmum 4. peregit Paſchata, ùt paulè ante
ex S. Scriptura probavimus. Prænot. 2. Primum. Annô 30. poſt
ſuſceptum Baptilma. Alterum ann. 31. Tertium 32. & Quartum
pridié quàm pateretur: ergo cùm Chriſtus juxta ſeripturam an. 30.
incipiens baptizatus fuerit, & hoc eodem ann. 30. primum Paſcha

celebraverit, ſéècundum autem, & tertium Paſcha non niſi duos

annos efficiant, & altimum Paſcha in menſe Martio ante ſuam Paſ-
ſionem peregerit, clarè ſequitur, Chriſtum annéô 33. ineunte obiiſſe
ræ vulg. 29. Imperii Proconſularis Tiberii 19. Praob
. . Prob.

Pr.
eda lib
udmn 3
gelicet
Iauur.
Tet
care,
lut baſ.
Lac
ninſo C
ſe. I
luus, 5
lententi⸗
Jui adm
Pro
Kuin ma
ANnd 33.
delio Sun
Hee
und et.
3 eil
Nuld: er

I. Ann
Vl. n
u H
Pom
feſtun e⸗
Hietonfns
ſcharsid
rin etlin
meſti unt
iz ele id
e 1
, glolit
5ambult

8 49 M.
Erat A
Us eN ſ

tis ſur i
gitnr
lnl
&
gte An
falbusb

0. n

ortons

Droent⸗
el⸗0
nuſ⸗
9 0N
Qum
n in 1.
, M
il A
am 1.
te oii⸗

N

De Annis Nativitatis, Baptiſmi, & Mortis Chriſti. 173

Prob. Concluſio 2. ex SS. PP. & Scriptoribus Eccleſiaſticis. Ven.
Beda lib. de rat. temp. cap. 25. ſcribit: Dominum in carne naulò plüs,
gquàm 33. annis usque ad ſuæ tempora Paſſtonis., vixiſſe, quia vi-
P es: 306. annorum fuit baptizatus, ſicut Evangeliſta Lucas te-
atur. .
“FTertullian. l. adversàùs Judæos dicit: Paſſio perfecta eſt ſub Tiberio
Cæſare, Conſulibus Rubellio Gemino & e. in menſe Martio, tembori-
bus Paſehæ, die s. Kalendis April.
Lactantius l. 4. Inſtit. c. 10. ita loquitur: Annéb Tiberii r5. Ge-
minis Conſulibüs ante diem octavam Kalend. April. Chriſtum paſſum
eſſe. Ita etiam ſentit S. Hieronymus in Daniel. S. Auguſt. ſupra re-
latus, & cit. I. 18. de civit. Dei. Quæ Authoritates licèt cum noſtra
ſententia non omnimodè conveniant, allegantur tamen contra eos,
qui admittunt, Chriſtum an. æt. ſuæ 36. fuiſſe mortuum.
Prob. 3. contra Alexandrum Natal. qui tom. 3. fol. 79. dicit Chri-
ſtum mortuum fuiſſe annò æt. ſuæ 37. inchoatò́, qui concurrit cum
annô 33. ræ vulgaris Conſulibus Ser. Sulpitio Galba, & Lucio Cor-
nelio Sulla.
Hæc ſententia videtur repugnare S. Scripturæ, quæ Chriſtum
annòô æt. ſuæ 30. incipiente baptizatum fuiſſe, ùt perhibet S. Lucas
c. 3. eumque à ſuſcepto Baptiſmate 4. tantùm peregiſſe Paſchata in-
nuit: ergo non fuit mortuus 37. æt. ſuæ annô, ſed 33. inchoatéô.
Confirm. Dicta opinio eſt contra communem Eccleſiæ ſenſum,
& SS. PP. immediatè cit. qui dicunt Chriſtum mortuum fuiſſe 8. Kal.
April. id eſt die 25. Martii, ſed ſi mors Chriſti dicitur contigiſſe an.
37. Eræ vulg. 33. Chriſtus non eſſet mortuus die 25. Martii, ſed die
3. menſs Aprilis, quod eſt contra perpetuam Eccleſiæ traditionem:
ergo Chriſtus non fuit mortuus annéô 37. qui concurrit cum anno 33.
Eræ vulgaris.

Solvuntur Objectiones.

D textus SS. Patrum nobis contrarios Prænot. primòô relatos
5 . vel SS. PP. plura, aut pauciora computàſſe Paſchata, aut
non proceſſiſſe ſecundùm Epocham Æræ Imperii Proconſu-
laris Tiberii, aut in textu S. Lucæ erat OTEſus incipiens ſletae anno-
rum 30. particulam quaſi extendiſſe ad Majorem, vel reſtrinxile ad-
minorem Numerum. Ad illud quod ex Hymno FEccleſiæ affertur,
. illam particulam jam peregit eſſe affirmativam, & non ſignificare

aliquid Numero 30. annorum deeſſe. Sed potius aliquid Iupereſſe
X 3 vide-

174 Diſſertutio Chronologica

videlicet duos annos completos, & aliquot menſes, & ſic verum eſt,
quod Eccleſia canit, quod ſex luſtra jam ſint peracta, nam ſeptimum
lIuſtrum non erat peractum, ſed tantùm inceptum. Neque ex IIa.
c. 61. probatur Chriſtum uné, tantùm annô prædicaſſe, quia ille an-
nus placabilis eſt annus tertius prædicationis Chriſti, in quo nos
Filius Deo per mortem ſuam reconciliavit, Patrémque placavit.
Objectio I. S. Paulus ad Epheſ. 4. videtur innuere Chriſtum mor-
tuum fuiſſe annô⅛ 35. dum ait: Donec occurramus omnes in unitatem
kdei, & conjunctionem Eilii Dei in virum perfectum, in menſuram
ætatis plenitudinis Chriſti. Sed menſura ætatis viri perfecti conſi-
ſtit in 35. annis: ergo tot annis Chriſtus vixit.
Ad hoc Arg. reſpondere ſuperſedeo. Eadem enim facilitate an-
num 40. pro menſura ætatis viri perfecti quis ſtatuere poteſt, indé-
que inferre tot annis Chriſtum vixiſſe.
ontra. Inter Baptiimum Chriſti, & illius mortem 4. ab Evan-
geliſtis recenſentur Paſchata, & ſingulis annis unum celebratum fuit
Paſcha: ergo cùm 30. annéô Chriſtus fuerit baptizatus, & poſt Ba-
ptiſmum 4. Paſchata fuerint celebrata, Chriſtus anno 34. completo,
& 35. ineunte erucifizus fuit. Quid virium inſit huic ratiocinationi
hypoteſi incerta laboranti, patet ex Prænot. 2. ubi dictum fuit pri-
mum Paſcha à Chriſto celebratum fuiſſe eodem anné, quô Baptiſ-
mum recepit, videlicet 30.
Obj. 2. Cum Barradio Tom. 4. l. I. c. 7. dicente: Chriſtus
baptizatus eſt, dum egiſſer annum 29. & diem 13. anni 30. inchoà-
ſet. In Paſchate autem hujus anni 30. inchoati (quod Evangeliſtæ
prætereunt) Chriſtus erat annorum 29. & menſium 3. deinde autem
cùm in nuptiis aquam in vinum convertit jam compleverat annum
30. & ſupra hunc dies 13. poſt nuptiarum autem miraculum Joannes
commemorat 4. Paſchata, quæ & nos ſupra Prænot. zdo recenſuimus:
ergo Chriſtus, dum ultimum Paſcha peregit, & pro nobis paſſus
fuit, erat annorum 33. & 3. menſium. Ergo Chriſtus mortuus eſt
ann. 34. inchoatéô.
NB. Computationem Barradii quò ad 1I. partem, videlicet, quèd
Chriſtus ſit baptizatus annô 30. per 13. dies jam inchoatô, eſſe veram.
Alteram autem partem antec. quòd Chriſtus, dum primum miracu-
lum in Cana Galilæa patravit, jam compleverit ann. 30. nego-. Ne-
que admitto ullum Paſcha à Chriſto celebratum ante hoc primum
miraculum patratum.
Contra. A tempore Baptiſmi à Chriſto ſuſcepti usque ad nuptias

in Cana Galilæa factas integer annus fluxit: ergo dum Chriſtus aquam
in

in vinn
Dtir in
Eguich
bemn Ee
wero d
non kue
danis e
luic m
grum
Patrtun
Gemn ann
1.
Mptilne
Chritus
bratis n
ti Martl
Ptiſnum
Tentt
ur ,
ullet d
der 40.
monſtrn
ic ent,
kuit vo
runt ſe
( lunt
die 3. 4
nes Bap
tunie)
Rtini (
I, ſed
DKmo
Annbin

olt a
tnlo

Uptis

ſovnn,
m Kytnn
ecne al
qlirllen
In gon
Plaeni.
Muiſunnr.
iß uitun
in nerin
detehi

ſacliuter⸗
Notet, 1h

n4 lie
lebratnf,
4. Coen
tiocindn.
Numn firft
Panr.
ohe⸗

e:0
Pyangtl
geince un
Veret Mi
lon ſons
ecerſutt
pobi
moltnus

De Annis Nativitatis, Baptiſmi & Mortis Chriſti. 175

in vinum convertit, jam erat annorum 30. completorum. a. p. Nu-
ꝓptiæ in Cana Galilæa juxta Breviarium Rom. fuerunt celebratæ 6. Jan.
quidem poſt receptum à Chriſto Baptiimum. Sed juxta traditio-
nem Eccleſiæ Chriſtus fuit baptizatus 6. Jan. ergo cum eadem Nu-
mero die, in qua Chriſtus fuit baptizatus, nuptiæ in Cana Galilæa
non fuerint celebratæ (Chriſtus enim tunc temporis ad ripam Jor-
danis exiſtebat) & tamen Breviarium Romanum hiſce nuptiis, &
huic miraculo aſſignet diem 6. Jan. neceſſariò ſequitur annum inte-
grum à tempore Baptiſmi usque ad hoc miraculum in Cana Galilæa
patratum fluxiſſe, quia ſuppono Chriſtum non eadem die 6. Jan. ejus-
dem anni 30. fuiſſe baptizatum, & ſimul in nuptiis.
R. n. a. una cum p. Conſtat enim ex ratione ſecunda, quam, de
Baptiſmmo Chriſti agentes, Seét. 2. attulimus, quòd à tempore, qué
Chriſtus baptismum ſuſcepit, uſque ad nuptias in Cana Galiæa cele-
bratas non niſi é6o. & aliquot dies fluxerint. Quod ſic oſtendo: Jux-
ta Matth. c. 3. v. 13. dum Joannes Baptiſta ad fluenta Jordanis Ba-
ptiſmum Pænitentiæ prædicabat anné 16. Imper. Proconſul. Tiberii,
venit Zhſus à Galilaa in Joraanem ad goannem, ut baptizare-
tur ab eo. Cümque die 6éta Menfis Jan. juxta Eccleſiæ opinionem
fuiſſet baptizatus Spiritũs S. afflatu, mox ſecefſit in ſolitudinem, ubi
per 40. dies manſit. Redeuntem ex ſolitudine Joannes digité de-
monſtravit: Ecce Agnus Dei, gui tollit peccata mundi. y. Martii,
id eſt, 60. poſt Baptismum die, juxta S. Epiphan. Hæreſ. 51. Chriſtus
fuit vocatus ad nuptias, & 3. die poſt invitationem ad nuptias, fue-
runt ſecundùm Joann. c. 2. V. I. Nuptiæ celebratæ. Et die tertiz
(ſunt Verba S. joannis) Nuptiæ fadtæ ſunt in Cana Galilæa. Id eſt
die 3. ab abitu & Pethabara, quæ eſt urbs trans ordanem, ubi Joan-
nes Baptiſta exercebat baptismum (Latinus autem textus habet Be-
thaniæ) Nuptiæ factæ ſunt in Cana Galilæa, proin à tempore Ba-

ptiſmi Chriſti uſque ad primum miraculum integer annus non flu-

xit, ſed tantùm 63. dies, credi enim haud poteſt Chriſtum in Ba-
ptismo per cæleſtem Patris vocem Meſſiam jam declaratum, integrum
annum in ſilentio, ac ſine miraculis transegiſſe, cum enim Chriſtus
poſt Baptiſmum habuerit juxta Joann. c. I. v. 38. & ſequentibũs Di-
ſcipulos, cum quibus teſte eodem Joanne c. 2. v. 2. fuit invitatus ad
nuptias, liquet miraculum in Cana Galilæa primo annéô Baptiſmatis,
quò Diſcipulos elegit, patratum fuiſſe.
Ad ulter. p. &. Nuptias in Cana Galilæa non fuiſſe celebratas 6.
Jan. quod autem Eccleſia, aut Breviarium Converſionem aquæ in vi-

num referat ad diem 6. Jan. non ſequitur, quèòd hoc die contigerit
ſe

176 Diſſertatio Chronologics

ſed verba Breviarii hodie vinum ex aqua factum ad Nuptias. Ita in-
telligenda ſunt: hodie celebratur illius miraculi memoria, quando
Chriſtus ex aqua fecit vinum, ſic licèt Feſtum Pentecoſtes eadem
ipſa die non celebretur, qua Spiritus S. ad Apoſtolos deſcendit, illôs-
que illuminavit, legitur tamen: Deus qui hodierna die corda Fide-
lium &c. Quod & in Præfatione Miſſæ cantatur, ſic conſtat S. Joan-
nem Baptiſtam decollatum fuiſſe circa Feſtum Paſchatis, quo tempore
S. Jacobus M. etiam capite diminutus fuit, hic quidem juſſu Herodis
Agrippæ, qui fuit Filius Ariſtobuli, ille mandante Herode Antipa,
qui fuit Filius Herodis M. Frater Ariſtobuli. Et tamen Feſtum decol-
lationis 29. Aug. Jacobi 25. Julij celebratur. Prætereà ex Scriptura
certum eſt primo, Chriſtum fuiſſe à Magis adoratum, dein bapti-
zatum, & poſt Baptismum ad nuptias, in“ quibus aquam in vinum
convertit, invitatum, & tamen Breviarium ſecundéô locô ponit hoc
miraculum de converſione aquæ in vinum, & tertiò locô primum
dicit: hodie in gordane à goanne Chriſtus baptizart voluit. Unde
pari modo dico: licet 6. Jan. non fuerit hoc miraculum factum, ut
ex noſtro computo annorum Chriſti conſtat, tamen Eccleſia, cum ſit
primum Miraculum, quod Chriſtus fecit ſe manifeſtandòé mundo, ad
Feſtum Epiphaniæ, quæ Latinè manifeſtatio dicitur, hoc referat ce-
lebrandum, licet hac die 6. Januar. non contigerit, perſpectum enim
eſt ex Antiquorum Patrum monumentis, quod Eccleſia hæc Feſta cele-
brandé neutiquam intendat perſuadere Fidelibus, quaſi illo die geſta
fuerit, quæ recoluntur. Hinc S. Auguſt. tom. y. pag. 169. in appen-
dice Serm. 134. qui eſt 4tus in Epiphan. Dom. & tribuitur Maximo ſe-

quentia refert: Licêt Fratres dilectiſſimi de ſolemnitate diei hujus

veterum ſit diverſa traditio, una tamen Sanctæ Devotionis eſt fides,
& quamquam non nukti hodie Dominum noſtrum gEſum Chriſtum
Ktella duce venientilbus ab Oriente Magis exiſtiment adoratum, alii
autem aſſerant, eum aguas in vinum mutaſſe, quidam vero Bapti-
zatum illum à goanne confirment, in omnibus Dei Filius creditur,
in omnibus eſt vera feſtivitas. Alio autem in loco S. Maximus hæc
tria TPEend dicit: Quid autem potiſſimum ſit factum, novit ipſe
ui fecit.
Objectio 3. Mors Chriſti contigit illo annô, quo per illam celebe-
rimam ecclypſim juxta S. Lucam c. 23. ab hora ſèxta facta ſunt tene-
bræ per unt verſam terram uſque ad horam nonam. Sed Solis ec-
clyplis contigit anné ræ vulgaris 32. qui concurrit cum anno æt-
Chriſti 36. & cum anno Imperii ab obitu Auguſti 18. ergo Chriſtus
pro nobis paſſus eſt ann. æt. ſuæ 36. prob. m. ex teſtimonio Phlegon-
tis,

16, qn
Sle m.
mim /
enti
e
Dbin T
A? v
lis ten
1.
us Irte
onſtra
eeclpplie
Concurr
Conſulan
krtorem
Ees, int
Müle an
Oni
usdemn
tls, 3
Wen A⸗
Mn,
tem ſoli
O
lm lun
lin cor
M, vel

pticg Ni
norin
ecoltez e
eſcendt,
gie lill
onſarde
guo tent
hſoceke
eroce Ani
lEeltuncn
Ae ein
n, bein ei
lan in ii
oes ont
locd un
Aluit Il
mn kidun
eceſa, an
66 muntn:
hoc reien
rhecone
hre Felin
Gioger
169 R
tor hri
ate l
imicf
n ,
dratund
n nil
lur m
Muin

De Annis Nativitatis, Baptiſmi & Mortis Chriſti. 177

tis, qui Volum. 13. ita ſcribit. Otympiade 2oa. anné quarté Ecctyplis
Solis maxima fuit, guanta nunqgaam antea contigiſſe legitur, nox
enim hora 6. diei tanta fuit, ut etiam aſtra in cœlo apparerent in-

Sgentique tremore terra concuſſa eſt circa Bithyniam. Hoc ipſum
£ 2 P

refert Euſebius in Chronic. quod S. Hieronymus Latinè vertit ad an-
num Tiberii 18. ſed annus 4. Olympiadis 202. concurrit cum anno
æræ vulgaris 32. ſeu cum anno æt. Chriſti 36. & Imperii Tiberii ab
obitu Auguſti 18. ergo hoc anno accidit ecclypſis, quæ ab Evange-
liſtis tempore Paſſionis Chriſti contigiſſe dicitur.
&. In textu Phlegontis, quem ſecuti ſunt Euſebius & Hierony-
mus irrepſiſſe mendum, quo ad annum Olympiadis, quod doctè de-
monſtrat Pagi in Critica Baronii ad an. 32. æræ vulg. Nam præfata
ecclypſis contigit quidem Olympiade 202. at non anno 4. ſed I. qui
concurrit cum anno 29. æræ vulg. ætat. Chriſti 33. & Imperii Pro-
conſularis Tiberii 19. quo anné mortuus eſt Chriſtus Dominus. Hunc
errorem circa annum Olympiadis etiam coguntur fateri illi Autho-
