quo natus eſt, Chriſtum fuiſſe à Magis adoratum, neque inde elatum
fuiſſe ante celebrem illam Regum adorationem præfertim ad Soly-
mæum Templum, cùm primò à peractis ſuæ Purificationis diebus Vir-
go Mundiſſima Prolem ſibi dilectiſtimam eò apportàſſe feratur Luc. 2.
præterea nullibi Præceptum in Scriptura legitur, ut Sacramentum
Circumciſionis cum tanta Solemnitate, & quidem in Templo Hyero-
ſolymitano perageretur; nam hoc fieri vix potuiſſet à tot IIraélitis
per Palæſtinam hinc inde diſperſit teneritudine Prolis longius ſæpè
iter aſſummi vetante. Neque Fundamentum ſecundàùm aliquid pro-
bat; circumcidendi enim officium non erat reſervatum ſolis Levitis,
aut Sacerdotibus. Nam Geneſ. 17. Patriarcha Abraham Primus hujus
Saeramenti Miniſter ſe ipſum ſuumque ex Sara Filium ſignavit Exod. 4.
Sephora Moyſis Conjux proprium Natum hoc legali vulnere piè vul-
neravit. Idem præſtitit Josue compluribus Iſraêlitis Josue 5. & in
libris Machab. legitur, plures Mulieres Patriæ legis Zelo circumcidiſ-
ſe natos ſuos, ergo nec ex primo, nec ex ſecundo adducto fundamen-
to probatur Miniſtrum Circumciſionis Chriſti fuiſſe quendam Sacer-
dotem Hyeroſolymitanum. Alii hoc miniſterium tribuunt B. Virgi-
ni, inter quos eſt Doctor Mellifluus tract. de lament. Virginis, pro
hac ſententia etiam citatur liber de vera circumciſione, qui creditur
Authore Hieronymo editus. Mihi tamen vero ſimilius, ac convenien-
tius videtur, ſi dicatur D. Joſephum Sponſum Virginis, & Putatichun
el-⸗

Dei-H
Deipar
ciſlimo
Vrini
batur,
1 Nom
nolra
mlb
lis eir
Ponere
Lecſare
len
Ud
ex

un,
ic
mat.
conpen

neelt,

kele
inlur
n n
repi
o ha
dior
Uckieit
a
Mag
Need
ee

ut,

Age ernfl
dvenetif
n eſn
liberart
kunſchle
es etimn

E lunt 8l
8, Aliguien
dnis Chilin
eſt kondamn
Myſtenmi
Alterum gl
bos eler ſe⸗
non mninnn
hori conen
perablum,l
in Ktabrlo,!
e inde n
rin d
nis ciebl
ſeratueln!
Gacrawen
enploffen
Ntot Iii
longins
n Aiguitſi
. ſolis lefil
Prims nn
nereſiſ
oeleſil
o circuma-
So fuocune
encn te
Firgiid/
e 16
7 gl⸗
1 anc,

non zantum prio Electis, ſed etiam pro Reprobis. 31

Dei-Hominis Patrem Circumciſionis fuiſſe Miniſtrum. Tametſi enim
Deipara Virgo dignior eſfet Joſepho, & propinquior nato ſuo Dul-
ciſſimo, tamen tanquam putatitius Chriſti Pater, & caput ac Sponſus
Virginis æſtimatus in ejusmodi miniſteriis ac functionibus præfere-
batur. IIIi Angelus in ſomnis apparuit, & naſcituro ex Virgine Infan-
ti Nomen JEsu intimavit imponendum Matth. I. ex quo ſequens pro
noſtra oppinione conficitur argumentum. Juxtà S. Cypr. l. de Car-
dinalibus Chriſti operibus eadem lege utrumque præcipiebatur IIraë-
litis circumcidere proles, ac ſimul in ejusdem Sacramento Nomen im-
ponere: atqui 88. Nomen fuit impoſitum à Joſepho. Quod primè
declarant Angeli ad Joſephum loquentis verba: Vocabis Nomen ejus
'Eſum Matth. I. Secundèò confirmat D. Chryſoſt. homil. 4. in Matth.
ubi ita repræſentat Angelum cum Joſepho ſermocinantem: Non quia
& Spiritu Sancto eſt, idcirco te à Miniſterio tantæ diſpenſationis
exiſtimes extraneum, nam etſi nihil habeas in hac generatione com-
mune, tamen quod eſt proprium Patris, quodque nihil ladit Virgi-
nis dignitatem, hoc tibi facilè concedo, ut ſeilicet Nato nomem im-
ponat. Joſeph igitur Divino Infanti Nomen tantorum Myſteriorum
compendium impoſuit, credibile proin ac veritati plurimùm confor-
me eſt, illum etiam Circumciſionis ſimul fuiſſe Miniſtrum.

Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica IV.
An ſtella Magis in Oriente ante Nativitatem, vel
primum Nato Salvatore apparuerit?

Tellam Magis apparuiſſe ante nativitatem, & quidem bien-
. niò docet S. Auguſtin. ſerm. 7. de Epiphania. Ubi aſſerit
Magos veniſſe Bethlehem paucis à nativitaté diebus ductu

ſtellæ à ſe viſlæ, non antè paucos dies ſèd antè fermè biennium ſyicut

inquirenti Herodi patefecerunt, unde d binatit, & nfra ſöocun-

dum tempus, ut ſeriptum eſt, quod inquiherat dà AMagis, occidi
præcepit omnes pueros in Bethlehem Juda. Inſinuat hic S. Doctor
pro hac opinione argumentum non contemnendum, & in ipſa S.
Scriptura, ut videtur, fundatum; nam Herodes clam vocatis Magis
didicit diligenter ab eis tempus ſtellæ, poſtea verò occidit omnes pue-
ros à bimatu & infrà in Bethlehem juda. Ergo tempus ſtellæ ortæ &
à Magis visæ fuit biennium ipſam Nativitatem Dominicam antecedens.
Nec caret etiam aliorum Patrum & Hiſtoriographorum Authoritate
hæc opinio, idem enim ſentire videtur Chryſoſtomus homil. 7. in
Matth.

32 Daogma Fidei. Chriſtus pro omnibus eſt mortuus,

Matth. credens notabili antè Chriſtum natum tempore ſtellam appa⸗
ruiſſe, confirmat hoc etiam Author imperfecti operis, quem eundem
Chryloſtomum fuiſſe nonnulli opinantur. Aitꝗque ſerm. 2. in Matth.
Magos biennale iter confeciſſe poſt ſtellæ in terris Patriis apparitio-
nem. Idem ſenſit Theophilactus in Matth. 2. & Nicephorus lib. 2.
hiſtor. c. 13.
Probabilior nihilominùs videtur, ac communior ſententia, ſtel-
lam Magis apparuiſſe non anté Nativitatem, ſed illo ipſo tempore,
quo Verbum Divinum Incarnatum ex Materno ac Virgineo utero eſt
egreſſum. Ita S. Leo Papa Serm. I. de Epiph. Domini ſimul Magi per
ſtellam, & Paſtores per Angelum ortum Domini didicerunt. Ita s.
Fulgent. Serm. de Epipchan. Hæc ſtella nunquanm ante apbaruit,
quia nunc eam puer iſte creavit. Imò etiam S. Auguſt. licèt pro
contraria ſententia ſuprâ citatus, tamen nobilcum clarè ſentit ſerm.
4. de Epiph. Eo die, quo natus eſt Chriſtus, illi ſtellam in Oriente
viderunt, & quem natum indicabat, agnoverunt, & ex illo die
ad hunc diem occurrerunt. Omitto aliorum 88S. PP. Teſtimonia,
quæ allegat Eximius Suarez tom. 2. in 3. Partem D. 14. Sect. 4. huic
etiam ſententiæ favet D. Angelic. 3. Parte Q. 36. art. 6. id ipſiſſimum
ex ſciſcitatione Magorum videtur luculenter colligi. Ubi eſt, qui
natus eſt Rex gudæorum à vidimus ſtellam ejus nempe jam Nati.
Ad argumentum pro contraria Sententia allatum . Herodem
ambitionis ac furoris ſtimulis agitatum tempus exceſſiſſe. Ilxra S.
Chryſoſt. homil. 7. in Matth. Qud à biennio & infrà interfece-
rit, ne miremur, ſiquidem pavor & faror Majoris ſecuritatis, &
certitudinis cauſa, etiam tembus profert, ne quisquam ejus ata-
zis, & fortè is potiſſimum, propter quem alii interimuntur, effu-

giat. Probatur hæc Reſponſio à pari. Exceſſit Herodes, dum occidi

præcepit omnes pueros in looo. Ergo etiam exceſſit in tempore. a. p.
quantumvis enim Herodes clarè à ſcribis, & Sacerdotibus intellexe-
rit, Chriſtum non in alio loco vel civitate naſciturum, quàm in
Bethlehem, tamen Herodes mittens occidit omnes pueros in Bethle-
hHem, & NB. in ommnibus Rnibus éjus Matth. 2. & quid normam quæ-
rimus in homine ſui impotente, non Principe, ſed Tyranno. Neque
contrà hanc ſententiam noſtram militat longitudo itineris ab Orien-
te Bethlehem usque conficiendi, ſive enim Persæ fuerint SS. 3. Re-
ges, ùt docet Chryſoſt. hom. 6. in Matth. ſive Arabes, ut ſentit Ter-
tul. I. 6. contra Judæos. Intra duodecim dierum ſpatium curribus
ac dromedariis properantes Bethlehem haud quaquam difficulter at-
tingere potuère ſtella præſertim viam rectam præmonſtrante. Nec
moras

Noras
dendis,
lhiepte⸗
S in
D. omn
Coligunt

ℳ 4

Al,:
llente
entis,
bet ex
cet thus
Utontur:
rno. d
Neonne
dignitete
mum, D
nortalit
rta il

.

. .
4At
Air
o pre
Innia t
lelei
Metepat
rum,
tendo v
uidem
Vericne
Mero )

tt,

e ſtelime
quemn enne
n. 2 in Ne
triis prin
ephorus t

ſententii,
iplo tenyn
ineo Went
ſimul Af
icerunt. II
Inte Mu
arè ſenitin
am ir Cin
P. Telinon
G, id ihllin
pe ſan
. Henta
elile,
fh irnt
ſeruritttii
uan ,
mun,4
25) dun
tenon
ibu inke

/

non tantùm pro Elelectis, ſed etiam pro Reprobis. 33

moras traxére in diuturna deliberatione, aut negotiis Regni compo-

nendis, neſcit enim tarda molimina Spiritûs S. gratia, & ipfi tres
ſapientes Principes de ſe ipſis teſtantur. Vidimus enim ftellam
ejus in Oriente, & venimus adorare eum. Ex quibus verbis SS.

PbP. omnem diuturniorem moram à SS. tribus Magis longè abfuiſſe

colligunt.

Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica V.
An quilibet Regum omnia tria Munera, an ſinguli
ſingula obtulerint?

Kia munera aurum fſcilicet thus & myrrham 88. tres Reges
Chriſto Regum Regi obtuliſſe ex indubifato texts Evange-=
. lici teſtimonio certum eſt, incertum tamen, an fſinguli ſin-
gula, an quilibet omnia tria obtulerit munera. Duplex hac in parte
eſt ſententia, proponam utramque cum ſua Authoritate & congru-
entiis. Prima eſt S. Anſelmi in cap. 2. Matth. qui judicat quemli-
bet ex SS. tribus Regibus omnia tria obtuliſſe munera, aurum ſcili-
cet thus & myrrham. Hoc idem docet Abulenſis in cit. Matth. cap.
utuntur ad defendendam hanc ſententiam hoc argumenté valde con-
gruo. Per triplex hoc munus SS. tres Reges triplicem in Chriſto
Neo-nato Salvatore volebant deſignare characterem, poteſtatem,
dignitatem, ac prærogativam. Regiam nempe dignitatem per au-
rum, Divinæ naturæ prærogativam, per thus, & carnis humanæ
mortalitatem, ſeu moriturum pro homine Salvatorem per myrrham,

juxta illum verſum ab Hieronymo citatum in hunc Marthæi textum.

Aurum, thus, myrrham Regique, hominique, Deoque.
Dona ferunt - -
Atqui eſt extra controverſiam ſingulos tres Reges fidei lumine
illuſtratos in Chriſto hæc tria Nomina ac prærogativas agnoviſſe.
Ergo probabile, ac veritati omninò conſentaneum videtur ſingulos
omnia tria munera obtuliſſe. Alia congruentia pro hac ſententia
deduci poteſt. Ex D. Gregorio homil. 10. in Evangelium. Ibi enim
increpat illos Heterodoxos, qui in ſenſu Myſtico vel ſolum offerunt
aurum, agnoſcendo quidem Chriſtum Regem, non autem confi-
tendo verum Deum, vel ſolum thus, & non myrrham confitentes
quidem Chriſtum Deum eſſe, negantes verò eidem veram carnem,
verâmque humanitatis mortalitatem. Abſit autem, ut horum Nu-
mero Magi, qui erant Primitiæ gentium, quomodocunque accen-
E ſeantur,

34 Dogma Fidei. Chriſtus pro omnibus eſt mortuus,

ſeantur, agnoverat enim quilibet eorum in Chriſto dignitatem Re-

giam, Naturæ Divinæ prærogativam, & humanæ carnis mortalita-
tem. Ergo & fatendum eſt, ſingulos omnia tria munera Aurum,
Thus & Myrrham obtuliſſe.
Altera ſententia, quæ docet ſingulos Reges ſingula obtuliſſe
munera eſt Ruperti lib. 2. in Matth. Venerabilis Bedæ in collectaneis,
ubi ita diſertè pro noſtra ſententia loquitur. Primus dicitur fuiſſe
Melzhior ſenex e&‿ canus, barbä prolixa & capiltis, aurum obtulit
Regi Domino; ſecunaus nomine Caſpar juvenis imberbis, rubicun-
dus, thure, quaſi digna Deo oblatione Deum honorabat; tertius
fuſcus integrè Barbatus Balthaſar nomine per myrrham filium ho-

minis profeſſus eſt. Apertè autem pro hac ſententia militat Autho-
ritas Magni Auguſtini ſerm. I. in Epiphan. ubi addit, per numerum

ternarium Munerum, Myſterium deſignari Trinitatis in tribus Per-

ſonis ſingulis ſingula munera offerentibus, neque difficulter hoc ex-

plicari poteſt, per aurum enim ſignificatur Patris poteſtas, ejusque
tanquam Creatoris omnium infinitæ divitiæ, per thus bonus odor
filii Dei indicatur tanquam agri pleni, cui benedixit Dominus.
Hinc etiam gloriatur Apoſtolùs: Chriſti bonus odor ſumus, per
myrrham denique amor Divini Spiritús tanquam Sponſi ecleb⸗ de-
claratur. Qui Sponſam ſuam Eccleſiam Cant. y. invitans myrrham
ſuam ſe meſſuiſſe deprædicat cum aromatibus, id eſt, omnis gene-
ris merita à fidelibus inter amaras tribulationes cum charitatis trium-
pho comparata. Eandem paraphraſim de Myſtico trium munerum
ſeniu in cit. Matth. cap. fecit ingenioſis Guillardus dum inquit:
Tria obtulerunt munera triplici genere munerum novum offerentes
Sacrificium, & veluti per anigma Trinitatem illam ineſfabilem
proftentes. Patris, & Filii, & Spiritüs Ssancti. Pro hac ſecunda
ſententia ſtat etiam commune Eccleſiæ Judicium, & univerſalis Fi-
delium perſuaſio, neque aliud quid indicant picturæ antiquiſſimæ,
quæ in re hiſtorica magnam fidem faciunt. Cæterùm utraque ſen-
tentia ſuam habet probabilitatem, & veriſimilitudinem tum ab Au-
thoritate, tum à ratione.

Errores Hæreticorum
Negantium Chriſto Divinitatem.

APſo ſtatim Eccleſiæ naſcentis exordio Primus, qui Chriſti
N Divinitatem impugnare, eandémque impio auſu negare præ-
ſumpſit, erat Cerinthus. Hic in .gypto primùm Philoſe-
phiæ

hir 0
Kolis,
protere
ſitere
lutem e

perum
Nucn w
Rorn e.
Nile di⸗
nuthus
lrene
Hlor.
onytnu
ſo rog⸗
lol er
ne Chi
G herh
tatn har
Prlos E
is Rer
kene ne
oronn
leum.
Ade
errore
nem
tur N⸗
Author
heret,
Hver⸗
gbicem
homine
Eeund.
40
torus,
Alenan
Aleen
Thedd
Ared

thut,

dignitnen!
irnis mont
unera Aur

ingola obid
in collechre

dititur i
durußn Nll
7hit, ulin
obat; i
am fliunh
militat A
Pet lhen
in trbs e
ncolter hoec
teſtäs, iig
us bonlg
ixit mn
, ſuaſt
nſͦ Pccleled
tans uyni
omnis
Haritatsͤir
jum munen
Jymm inſii
n Alut
inlfi
ro bue ſe⸗
Unirettſel
Artiguln
umngle’
N tun 9l

non tantum pro Elettis, ſed etiam pro Reprolis. 35

phiæ operam dedit, dein Antiochiæ Hieroſolymis & Cæſareæ, Apo-
ſtolis, reſiſtendo eorum doctrinæ, multùm faceſſebat negotii; nam
præterquam, quèd docuerit, beatitudinem hominis in carnis con-
ſiſtere delitiis, & legalia eſſe obſervanda cum lege nova, ut quis ſa-
lutem conſequeretur, etiam impiè aſſerere auſus eſt, Chriſtum eſſe
merum hominem ex Joſepho & Maria communi cæterorum homi-
num more genitum. Fertur Joannes Evangeliſta intraturus in bal-
neum conſpectôé Cerinthò, qui eò quoque fortuitèò acceſſerat, di-
xiſſe diſcipulis ſuis: Fugiamus extemplò, ne balneum, in quo Ce-
rinthus veritatis hoſtis moratur, ſubitò concigens nos opprimat.
S. Irenæus I. 3. adversùs Hæref. c. 3. & poſt ipſum Euſebius lib. 3.
Hiſtor. c. 28. narrant hoc quosdam à Polycarpo audiviſſe. S. Hie-
ronymus verò lib. de Script. Eccl. refert S. Oannem ab Aſiæ Epiſco-
pis rogatum adversùs Cerinthum ſuum Evangelium conſcripſiſſe,
quod etiam exinde ſuadetur, quèòd Evangelium Joannis 4 Divini-
tate Chriſti ſuum ſummat exordium. Ei Printipio erat lerbum,
& Verbum erat avud Deum, & Deus erat Verbumn. Virulen-
tam hanc Magiſtri ſui doctrinam etiam amplexus eſt Cerinthi diſci-
pulus Ebion, à quo Ebionitæ. Hic, ùt refert Van-Ranſt in hiſto-
ia Hareticorum de error. Sæculi primi fol. 5. cuùm doctrinam Pauli
ferre nequiret, contumeliis eum proſcindere orſus eſt. Et ut Ju-
dæorum animos ab illo averteret, mentiebatur Paulum non eſſe Ju-
dæum, ſed Græcum factum ex gentili proſelytum. Edidit etiam
alios Apoſtolorum actus fingmentis erroribusque refertos. Fodem
errore infectt erant Nazareni & Elcelæi. Priores ſic dicti quia origi-
nem ducebant à primis Chriſtianis, qui communi nomine diceban-
tur Nazareni à Chriſto, qui erat Nazarenus. Poſteriores verèò ab

Authore ſuo Elkai Pſeudo-Propheta. IIli referente Theodoreto lib. 2.

hæret. fab. c. 2. Chriſtum tanquam hominem juſtum honorabant.
Hi verò teſte Epiphanio hæreſi 19. Chriſtum nominetenus vocabant,
quidem Magnum Regem, ſed tamen ùt purum tantùm ac ſimplicem
hominem agnoſcebant. Hæreſis Elceſæorum orta eſt ineunte læculo
ſecundo ſub Imperio Trajani. .
Ad hanc Hæreticorum claſſem etiam ſpectant Carpocras, Theo-
dotus, Artemon, cum Paulo Samoſateno. Carpocras erat genere
Alexandrinus Simonis Magi diſcipulus, ac deteſtandæ gnoſticorum
Sectæ parens. Plura de hoc referunt Theodoret. I. I. hæret. Pab. c. 5.
S. Irenæus lib. I. c. 4. Euſebius lib. 4. c. 7. S. Epiphanius hæreſi 27.
Theodotus Patria Byſantinus arte Coriarius Chriſti nomine ſub
Marco Aurelio in perſecutione negato, ut ſe à juſtis fidelium ex-
8 PE 2 probra-

36 Dogma Fidei. Chriſtus pro omnibus eſt mortuus,

probrationibus tueretur, Deum ſe non negaàſſe, ſed hominem dun-
taxat Chriſtum ſcilicet blaſhemavit, ac deineeps Chriſtum eſſe pu-
rum ac merum hominem impiè cum Cerintho, Ebione, aliisque do-
cuit Theodoto Coriario jungeadus & alter Theodatus Argentarius,
qui præterquam, quòd Chriſtum verum Deum eſſe negaret, dixit
Melchiſedech iplum eſſe Chriſtum, cùm Melchiſedech ſit ſine Patre
& Matre, imo Chriſté Majorem, ad hanc blaſphemiam ſuam tuen-
dam abulus eſt illo Pſalmiſtæ verſiculé: tu es Sacerdos-in aternum
ſecundum ordinem Aelchiſedech. Hinc ejus Sectatores Melchiſede-
chiani ſunt appellati.
Artemonis qui pariter Chriſtum verum Deum eſſe negavit, me-
minit cit. Euſeb. I. y. hiſt. c. 8. ſequentibús verbis: Sectæ iAlius Prins
cipes vetuſtiſſimam illam eſſe hæreſim jactabant, - - — aßirmant
enim priſcos quidem omnes, & ipſos Apoſtolos ea, quæ ab' ipſis nunt
dicuntur & accipiſſe, & docuiſſe, ac pradicationis veritatem eſſe
cuſtoditan: usque ad LVictoris témpora, qui tertius decimus à Petro

Romanæ urbis Epiſcopus fuit, à Zepherini autem temporibus, qui

Eibktori ſucceſſit, aaulteratam fuiſſe veritatem. Ita Euſeb. loc. cit.
Pauli Samolateni error in hoc conſiſtebat, quòd Divinitatem in
Chbriſto non per naturam, ſed per quandam excellentem gloriæ par-
ticipationem, quam per bona opera meruerat, eſſe aſſereret. Hic
antequam ad Epiſcopatum Antiochenum eſſet eveétus pauper & men-
dicus celeribus Sacrilegiis &c. copioſas corraſit divitias, quibùs ad
faſtum abuſus eſt, Zenobiæ Reginæ, Palmynerorum Patrociniò ſuf-
fultus ſuam propagavit hereſim. Duo contra Paulum Samolſatenum
Antiochiæ coacta ſunt Concilia, primàm Annòô 246. ſub Romano Pon-
tifice Dionyſio, alterum Annéô 279. cui interfuere octoginta Epi-
ſcopi. In primo Concilio emendationis ſpecie, & fidei Cactholicæ
ſimulatione Paulus illuſit Patribus. In ſecundo verèò Concilio verſi-
pellis Hæreſiarcha, à Malchione diſertiſſimo Eccleſiæ Antiochenæ
Presbytero egregia Diſputatione impietatis & Hæreſeos convicus
eſt. Anathemate ictus, & Epiſcopatu privatus. Domno in ejus
locum ſubrogato. Verùàm cùm è& domo Epiſcopali egredi nollet Au-
relisanus Imperator, à Catholicis Epiſcopis interpellatus, gentilis li-
cèt, tam juſtam in ea cauſaà ſententiam tulit, quàm proferre po-
tuiſſet Chriſtianus Imperator: illis enim domum tradi juſſit, quibus
Romanus Epiſcopus ſeriberet concedendam. Ita refert PFranciſcus
Van-Ranſt in hiſtoria Hæterotox. & hæreſum ad ſæculum tertium.

Idem omninò quod Sæculo tertio docuit Paulus Samoſatenus, poſt-

modùm etiam renovavit Photinus Sæculo quarto.

non el
dem 2
tialem.
winus
Coſtam
Wer:
Verbun
Mni
Kkau
Cinian
Tigen
lbof.
ſudin
lino 5

ln
lunes,
uen,
Vertus
tione g
Vinten
jetre:
ſun ’n
ſ a
lentis
lt Ron
Clenen
he ex
tarium

,,

lomingen er
kiſtom elen
2, aAlisgvet
Atgenem
negaret, in
ſt ſine dn
1m ſvam u
N⸗in atemn

es Melchiet⸗

e negenit,
Te Ni M
.. Arntg
4 4 z
veritiutin /
cinus ,i
npuylhu,
Euleb od
Divinitaten!
llereret.
uherihn
Patrocinie
Gammolgtenn
Rommolt
opinre 1,
. Crkr
oncllo e⸗
Antioc
s Mii
INn n
di eet
, gentſi
foleneſ⸗
nt Hunit
lun eit

tenls,

non tantum pro Electis, ſed ettam bro Rebrobis. 37

His addendi ſunt Arius cum Arianis, qui docuerunt Chriſtum
non eſſe æternum, non eſſe æqualem Patri. Semi-Ariani, qui qui-
dem admittebant filium eſſe ſimilem Patri, non tamen conſubſtan-
tialem. Metangismonitæ, qui dixerunt, Filius ſic eſt in Patre, ùt vas
minus in Majori. Aſterius Arianus Epiſcopus, qui aſſerere auſus
eſt, Chriſtum eſſe Dei virtutem eo pacto, quo dicit Moylſes lo-
cuſtam & bruchum eſſe magnam Dei virtutem. Sociniani, quorum
inter alios etiam error hic eſt. Chriſtus eſt purus homo, ſed dicitur
Verbum Dei, quia Verbum Dei annuntiavit, quomodo Joannes
Baptiſta dicitur vo: Hæreſis Sociniani infauſtus partus eſt, Lælii
& Fauſti Socinorum, à quibus & Hæreſis hodiedum appellatur So-
cinianorum, uterque quidem fuit oriundus Senis, primus verò obiit
Tiguri Annéô 1562. æt. 37. alter propè Cracoviam in Polonia Annô
1604. commune & infauſtum erat utrique cum Luthero & Calvino
ſtudium, veram nempe orthodoxâmque evertendi Chriſti Eccleſiam,
hinc Sociniani olim canere ſolebant:
Tota urbis Babylon deſtruxit tetcta Lutherus,
Maros Calvinus, ſéa Fundamenta Socinus.
Ita illi quidem, ſed fruſtrà grunniunt porci, in vanum latrant
canes. Nam ſuprà petram ædificata, impulſa Pluries, everſa nun-
quam, ſtat, Netit, ſempérque ſtabit Eccleſia, irruant licèt ad-
versus eam furientis inferi ferales Portæ, irrita ſemper collucta-

tione deficient, pugnabunt, non expugnabunt: certabunt, non

vincent, bellabunt, non pravalehunt, ea enim eſt ſolidiſſimæ illius

petræ inviolabilis virtus, aut nullo ungquam adverſantium poteſta-

tum impetu fracta, nulla deſævientium hoſtium incurſtone dejecta,
ſea ſulsmet aucta periculis, ac ipſis, quibüs aſſiduéë exagitatur
ventis Validior effelta, firmior ſemper, atque immobilior conſiſtat.
Ita Romanæ Eloquentiæ Oraculum ac Miraculum Summus Pontifex
Clemens XI. homilia I3. in Feſto SS. Apoſtolorum Petri & Pauli.
Hæc ex incidenti, jam ad Fidei Dogma his erroribus propoſitis con-
trarium.

; DO-

922 (0) 6

DOGMA FIDEI.
CHRISTUS eſt verus DEUs.

§. I.

Producuntur invicta Scripturarum tum veteris,
tum novi Teſtamenti argumenta, ac teſtimonia,
quibus Chriſti Divinitas luculenter
demonſtratur.

Etavius fusè ac copiosè lib. I. de Incarn. hoc Fidei
Dogma comprobat, & errorem illi oppoſitum con-
futat. Nos ex omnibus argumenta magis ſtringen-
tia, ac teſtimonia ſeripturarum luculentiora ſelegi-
mus, ac in præſenti proponemus.

Arsgumentum I. Petitur ex Pſalmo 2. v. 7. ubi hoc clarum de
Chriſti Divinitatei, ejusdémque cum Patre conſubſtantialitate habe-
tur teſtimonium: Dominus dixit ad me, Filius meus es tu, ego
hodie genui te. Ex hoc textu ut formetur ſtringens contra Hereti-
cos Divinitatem Chriſti negantes argumentum, duo præſtare ne-
ceſsè eſt. Primò ut probemus hæc eſſe dicta de Chriſto. Secundè
ut vis argumenti exinde deduéti magis pateat, ſingula texts verba,
quomodo Chriſto conveniant, & illius Divinitas ex iis comprobe-
tur, ſunt expendenda. Primum haud quaquam difficulter ex ipſis
ſcripturis præſtamus: nam Paulus Apoſtolus Antiochiæ in Piſidia
cum Barnaba Synagogam ingreſſus, ita diſſertè de Chriſto perora-
vit: Et nos vobis anununtiamus eam, quæ ad Patres noſtros repro-
miſſio fFaca eſt: quoniam hanc Deus adimplevit Filiis noſtris reſa-
ſcitans Eſum, ſicut & in Pſalmo ſecundo ſeriptum eſt: Eilius
meus es tu, ego hodie genui te. Actorum 13. v. 31. & 32. ſimiliter
de Chriſto loquitur Apoſtolus ad Hebr. I. v. F. quem textum infra
citabimus. Et c. F. v. . ubi ait: Sieut Chriſtus non ſemetipſum clari-
Rcavit, ut Pontifer fieret, ſed quid locutus eſt ad eum: Filius meus
5tu, ego hodie genui te. Ergo allegatus Pſalmi verſus de Chriſto
eſt intelligendus.
Alte-

Alt
ſubſtanti
verba ey
Nrie, 1.
er ſbblta
enin Chr
danm gra
Km,
nneiſ
Hli dei
(li enin
lenui
45 il
ſenper
otat §.
ulc⸗
enn
lbltanti.
te Lci
tun Chriſt

Kinn Ver

(ltur, e
88. M. t
i 1ero
am ur

Arg.
ſ, V. 2.
er te mij
eun ab in
Dlr de
Nohrum
mſituro
Atdens,
1et ſoar
o, 0r
nnt, drj
em naſei
6ige Ne

n n

Uſinn
lutn

carn Moe
Oppoſun’
magss in
lentiore

hoc cumm
ntialiateh
ntut ei
coNtt
10 Urelnn
ſto. Res⸗
tegtin
jis conhit
Ceolter /
bir in
Ohrikoen
wru
fi
nbe,

Dogma Fidei. Chriſtus eſt verus Deus. 39

Alterum, quod ex illo Chriſti Divinitas, & cum Patre con-
ſubſtantialitas comprobetur, ſic oſtendo: ſingula citati verſiculi
verba exponend: Dominus dixit ad me non ad alios, ſed me pro-
priè, ac ſingulariter. Filius meus es tu. Naturalis ex utero, id eſt,
ex ſubſtantia Dei genitus, non filius adoptivus, & extraneus. Si
enim Chriſtus tantummodo filius foret adoptivus propter Excellen-
tiam gratiæ, auctoritatem, virtutem, ſpecialem Divinitatis aſſiſten-
tiam, ùt volebant Hæretici: hæc prærogativa Filii in textu adducto
non ei ſpecialiter attribueretur. Nam etiam Angeli Pſalm. 88. v. 7.
Filii Dei appellantur. Advertit hoc Apoſtolus ad Hebr. I. v. 4. & 5.
Cui enim Angelorum dixit aliguando Filius meus es tu, ego hodie
genui te?
Ego hbodie genui te, ubi adverte An hodie idem ſignificare, ac
ab æterno genui te. Cùm enim æternitas ſit unum indiviſibile nunc,
ſemper ſtans, nunquam fluens, benè per An hodie exprimitur. Ita
notat S. Auguſtin. in cit. Pſalm. 2. Nec præteritum gqutdquam eſt,
uaſe eſſe deſiérit, nec futurum quaſi nondum ſit.
Genui te, id eſt, vera ac propria generatione ex ipſa Patris
ſubſtantia. Quod etiam indicatur illis Plialmi 109. verbis ex atero
ante Luciferum genui te. Ex hoc Scripturæ teſtimonio non tan-
tùm Chriſti Divinitas contra allegatos Hæreticorum errores, verùm
etiam Verbi Divini cum Patre æterno conſubſtantialitas clare evin-
citur, ac demonſtratur. Innumera hic addi poſſent in rem noſtram
88. PP. teſtimonia, ac interpretationes citati verſiculi, quæ addu-
cit ac proponit Petavius I. F. dogmatum c. 9. ſed ampliora hæc ſuut,
quàm ut his pagellarum contineantur anguſtifs.

Arg. 2. Pro Divinitate Chriſti deducitur ex Prophetia Micheæ
c. F. v. 2. Et tu Bethlehem Ephrata parvulus es in millibus JZJuaa
ex te mihi egredietur, qui ſit Dominator in Iſrazl, & ατ.ρſavHvPo
ejus ab initio aà diebus atérnitatis. In hoc textu Propheta vatici-
natur de Meſſia & loco Nativitatis ejusdem, ad propolitum autem
noſtrum ſit argumentor. In loco citato Propheta loquitur de Chriſto
naſcituro in Bethlehem, ſed hic Chriſtus juxta eundem Prophetam
eſt Deus, ergo Chriſtus eſt Deus. M. conſtat ex Matth. c. 2. v. 6.
& ex Joan. C. 7. v. 42. Min. prob. ille eſt Deus, cujus egreſſus gene-
ratio, origo &c. eſt ab æterno, & à diebus æternitatis, ſed gene-
ratio, origo, egreſſus Chriſti, quem Propheta Michæas in Bethle-
hem naſciturum prædixerat, eſt ab æterno, & à diebus æ ternitatis,
ergo &c. egreflus enim ejus ab initio, à diebus etezitatze: ut
oqui-

40 Deogma Fidei. Chriſtus eſt verus Deus.

loquitur Propheta. Micheæ Prophetæ alterum adjungo, cujus de
Ghriſti Divinitate teſtimonium non minùs clarum eſt: Iſaiam nempe
ui c. 9. v. 6. ita ſpiritu Prophetico loquitur: Parvulus natus e
nolis, & Filius datus eſt nobis, & fabtus eſt Principatus ſuper hu-
merum ejus, & vocabitur Nomen ejuas Admirabilis, Conſiliarius,
Deus fortis, Pater futuri ſaculi. Hunc textum de Meſſia loqui ve-
teres Judæi ipſi non inficiantur. De Divinitate Chriſti autem tam
clarum perhibet teſtimonium, ut alia paraphraſi opus eſſe non vi-
deatur.
Argum. 3. Luculentiſſimum nobis ſubminiſtrat ipſe verbi Divini
Secretarius, Diſcipulus dilectus Joannes in exordio ſtatim ſui Evan-
gelii, quod ſuperiùs ex Hieronymo contra Cerinthum conſcriptum
faiſſe retulimus. In Principio erat Verbum, & Verbhum erat apud
Deum, & Deus erat Verbum. Omnia per ipſum facta ſunt. Ex
quo ſic argumentor. Idem verbum quod erat in principio dicitur
caro factum, idem etiam verbum, quod caro factum eſt dicitur Deus,
ergo Verbum, quod Caro factum eſt, Deus eſt. Eludant, ſi poſſunt, viam
argumenti Hæretici. Idem arcanorum Divinorum ſcrutator fideliſ-
ſimus Joannes in Epiſtola ſua prima cap. . v. 20. ita fcribit: Scimus
quoniam Filius Dei venit, & dedit nobis ſenſaum, ut cognoſcamus
Perum Deum, & ſimus in vero Filio ejus. Hic eſt verus Deus, &
vita gterna. Invictum plane pro Divinitate Chbriſti argumentum.
In Apocalypſi ſua ita Chriſtum loquentem ſæpiùs introducit ùt c. I.
v. 8. Ego ſum àα αα Principium, & PFinis - - —- qui eſt,
qui erat, & qui venturus eſt. Et v. 18. Ego ſum primus, & Zo-
viſſimus. Et C. II. v. 17. hæc habet: Gratias agimus tibi Domine
Deus omnipotens, qui es, & qui eras, && gui venturus s: Ex quo
ſic argumentor. Iis modis loquendi utitur oannes in ſua Apocalypſi,
dum loquitur de Chriſto, quibus utitur Iſaias, cùm in ſua Prophetia
loquitur de Deo, ergo Chriſtus eſt verus Deus. A. colligitur ex
Iſala c. 41. V. 4. & c. 44. V. 6. item c. 48. V. 12. his accedit illa Divi
Thomæ Apoſtoli exclamatio, dum Chriſtum è mortuis redivivum
conſpexit. Quæ refertur cap. 20. Joann. v. 28. Dominus meus,
Deus meus, non tantùm ergo Dominum ſuum & Magiſtrum agnoſce-
bat ineredulus antehae Diſcipulus, ſed etiam Deum. Thomam incre-
dulitate longè ſuperet, neceſſe eſt, qui de Chriſti Divinitate dubi-
tat. Luculenta ſunt hæc, ſatisque clara, ſed clariora adhuc reſtant
Argumentum 4. Et quidem meô judiciòé contra Hæreticos ne-
gantes Chriſto Divinitatem, & Arium negantem eidem cum Patrè
qualitatem, demonſtrativum. Ille & Deus eſt, & æqualis Patr
9

ui quid
Cumn Patr
oan. 10.
Cap. 14.
grelitin
uilungue
Wenn drat
, aun
M Mrs ſ.
4rg.
(unm natt
ſter N⸗
uonis ul
1 igere,
Nams
Uirit ei
et, Hyo 5

ni Nor
Manuntin
Phroprin
Pitarenr
ellet vert
Proprium
Eeniis in
nagein
1. 8 0
Meonn 6
gey⸗ litun
lut luah
Imumn
ego Ee,
n vari
id Leyn
iclciun,
Ni
Mini

.

ungo, aln
ainmten
Fvuliu Nuf
ipatul
4, CoNſint
Meſſin bon-
hriſti uenn
Pus ele non

idſe verni
ſtatim inih
umm conſin
erhun At
folta
Princigo ii
elt dicinbe
nt, poln'
ſcrotator tt⸗
ſeribit: h
,Nt evſle
verus
rili argonen
ntroclei li⸗
vimnut,0
8 zhi
urutl.
in in galei
in u
4. calen
eltii
g tehi

Dogma Fidei. Chriſtus eſt verus Deus. 41

qui quid unum eſt cum Patre Divino, atqui Chriſtus quid unum eſt
cum Patre Divino, ergo Deus eſt, & æqualis Patri Divino. ) in. p.
Loan. 10. v. 30. Ohriſtus de ſeipio dicit: Ego & Pater unum ſanmeus.
Cap. 14. v. 9. Philippe! qui videt me, videt & Pazrepz non
ereditis, qui ego in Batre, & Pater in me e1 Cap. 16. v. 15. Omnia
quæzunque habet Pater mea ſunt. Denique c. I7. v. 9. Chriſtus Pa-
trem orat, altque: Ego pro eis oαο, oν pro mundo rogo, ſed bro
his, quos e,g mihi, quia tui ſunt, & mea omnia tu ſunt, &-
tua mea ſunt.
Arg. 5. Si Chriſtus eſſet merus homo, tunc non fuiſſet ante-
quam natus fuiſſet ex Maria Virgine. Atqui fuit, antequam natus
fuit ex Maria Virgine. Ergo non fuit merus homo. M. b. ex cap. 8.
Joannis ubi Chriſtus v. 56. inquit: Abraham bater vefter eultavit,

2 videret diem meum, vidit & gaviſus eſt. Dixernnt ergo Pasdas

1diſti

ad eum: quinquaginta annos nonzaum hahbes, & abraham vidi,
Dixit eis 7Eſus Amen, Amen dico vobis, antegaam hraham, ſie-
et, Ego ſam. Ergo Chriſtus fuit, antequam ex B. V. Maria nalce-
retur, ergo Chriſtus non eſt purus homo. V
Argumentum 6. Si illud nomen, quod eſt ſoli Deo proprium,
& abſolutè pronuntiatum ſoli Deo à ſeriptura tribuitur, etiam ab ea-
dem ſcriptura appropriatur Chriſto, tunc Chriſtus verus eſt Deus:
atqui Nomen illud, quod ſoli Deo eſt proprium, & quod abſolutè
Ppronuntiatum etiam ſoli Deo tribuitur, ab eadem leriptura Chriſto
appropriatur, ergo Chriſtus eſt verus Deus. De Majore nemo du-
bitat cur enim & quomodo Chriſto tribui boſſet hoc Nomen, ſi non
eſſet verus Deus. Min. p. non eſt in ſcriprura Nomen magis Deo
proprium, minusque alteri incommunicabile „ quôdque Deus ſibi ipſi
ſæpiùs imponit, quam nomen hoc JEHOVAH, quod nomen etiam
tetragrameton ſolet appellari, quia conſtat 4. litteris. Sic iſaiæ 24.
V. 8. Eο Dominns, in Hebræo, Ego gehovah, hoc eft , Nomen
meum ego gloriam meam alteri non dabo. Et c. 48. V. 2. Dominus
*X r itm nomen ejius. Unde IIrael I15. Exod. v. 3. canit?: LDomi-
as gquaſt vir pugnator, Omnipotens nomen ejus. Atqui hoc ipfiſ-
ſimum Nomen fimpliciter & absque addito Chriſto tribuitur:
ergo &c. Min. p. ex c. 23. Jerem. v. J. &c. ubi Propheta de Chriſto
ita vaticinatur: Ecce aies veniunt, dicit Dominus „ & ſuſcitabo Da-
vid germen juſtum, & regnabit Rex, & ſapiens erit, & faciet
Judictam & juſtitiam in terra. im diebus iHis ſalvabitur quda,
& Wrasl habitalit confidenter, hoc ſt nomen, quod vocabunt eum,
Dominus juſtus noſter, In Hebræo legitur: Et lor eſt nomen, quod

F qusd

4² Dogma Fidei. Chriſtus eſt verus Deus.

quod votabunt eum, gehovah juſtitia neſtra. Per hunc textum
clarè evincitur, quod probare intendimus, nempe unum idémque
nomen, quèòd Deo ſoli eſt proprium, etiam per (cripturam Ohriſto
appropriari. Solum itaque reſtat probandum, quèòd hic allegatum
Jeremiæ vaticinium de Chriſto loquatur, quod ſic oſtendo: ille
Rex, de quo Propheta loquitur, eſt Sapiens, eſt Salus Judæ, eſt
Juſtus, imdò ipſa Juſtitia. Atqui hæc omnia Chriſto ùt vero Meſſiæ
competunt: In quo uno eſt ſalus. Act. 4. V. 12. Et qui factus eſt
4 Deo Sapientia, & Fuſtitia. I. ad Cor. I. v. 30. Et in quo habe-
mus redemptionem, per ſanguinem ejus remiſſtonem peccatorum.
ad Ephel. I. v. 7. Ergo hoc vaticinium Jeremiæ propriè de Chriſto
loquitur, quod idem ſolidiſſimè demonſtrat ſupra laudatus IIluſtriſſ.
ac Eruditilſimus Huetius demonſt. Evangel. Prop. 7. n. 16.
Quæres: Quænam ſit ſignificatio hujus Nominis EHOVAHZ
. Hoc Nomen propriè uſurpari à Scriptura, & ad triplicem ſignitfi-
cationem adhiberi. Primè ſignificat æternitatem Dei pleniſſimam, &
abſolutiſſimam imdependentiam, vi cujus Deus eſt Ens à ſe, Ens
neceſſarium, ac perfectiſſima plenitudo eſſendi, juxta illud Exod. 3.
v. 14. Ego ſam, qui ſum. Secunaò ſigniticat Dei univerſalitatem in
cauſando, quatenus Deus omnium rerum cauſa univerlalis effectiva
eſt. Hæc ſignificatio habetur apud Iſaiam 44. V. 24. Ego ſum Domi⸗
nus faciens omnia, extendens cœlos, ſolus ſt abiliens terram,
nullus mecum. Tertiè hoc Nomen EHOVAH ſignificat Dei im-
mutabilitatem, ac conſtantiam in ſervandis promiſſis juxta illud
Malach. 3. v. 6. Ego enim Dominus, & noz mutor. .
Arg. 7. Si attributa Divina ſoli Deo convenientia etiam pro-
priè Chriſtlo conveniunt, ac de illo prædicantur, tunc Chriſtus eſt
verus Deus, atqui attributa ſoli Deo convenientia, etiam propri
Chriſto conveniunt, atque de illo prædicantur, ergo Chriſtus eſt
verus. Min. p. Attributa propriè Deo convenientia leu perfectiones
