nem in effectu permiſiſſe in voluntate non prædeſtinati, quantumvis
aliis ſpeciali dilectione dilectis, ſpecialia contulerit auxilia, quæ præ-
viderat congrua, ut iisdem cooperarentur, & ſalutem reipſa obti-
nerent.
Arg. II. Chriſtus non mortuus eſt pro infantibus in utero ma-
terno ſine baptilmo decedentibus. Ergo non eſt mortuus pro omni-
bus. A. p. tales infantes ita decedentes, non habent gratias ſuffi-
cientes, cùm ipfis remedium Baptiſmi applicari non poſſit: ergo &c.
Reſponſio ad hoc argumentum ſupponit ſolutionem duplicis difficulta-
tis Theologicæ, primæ quidem, an in Deo detur antecedens & ſeria
voluntas ſalvandi omnes homines, de qua in tractatu de Deo vo-
lente, alterius autem, an omnibus hominibus dentur gratiæ ſuffici-
entes, de qua in tractatu de gratia. Interim .
K. n. a. Ut enim Chriſtus dicatur pro infantibus ſine Baptiſmm
decedentibus mortuus, & Deus habere voluntatem ſeriam illos
ſalvandi, ſufficit pro illis inſtitutum fuiſſe Baptiimum, & Deum,
quantum eſt de ſe, velle illis ſalutem procurare, quod autem hic &
nunc ad Baptilmum non perveniant, oritur vel ex incuria aut culpa
Parentum, vel ex cauſarum ſecundarum Ordine, quem Deus impe-
dire non tenetur. Non ergo ex defectu Miſericordiæ ex parte Dei
fit, quòd illi infantes non ſalventur. Audiatur hac de re S. Thom.
in 4. diſt. 6. Q. I. art. I. Ad 1. Dicendum, quod non ex defectu Di-
vinæ miſericordiæ, quod (infantibus) in maternis uteris exiſtenti-
bus remedium non exhibetur, ſed quia non ſunt capaces illius re-
medii per quod ſecundum legem communem participes Paſſionis Chri-
ſti eficiantar, a qua éſt remiſſio peccatorum: quia non poſſunt ſub-
e⸗ operationi miniſtroraum Eccleſiæ, per quos tatia remedia mini-
Krantur.

§. 3.

Peri

God autn
onlecn
8 in enl
ptiroen
ur, N
Deu!
ne col⸗
ills en,
edemntt
Uantun
,quenn⸗
ciloi

Utero

proom
ratins i⸗
egode
iffent⸗
ens 8 ſi
Deo ſt
tie i

Huptſun
rim n
Deum
en l
aut n
eus in,
Pate D
5Ten
huh,
ri
Mi
nir
n
G/

non tantùm pro Electis, ſed etiam pro Reprobir. 19

§. 3.
Perſtringuntur breviter quidam Errores Quesnelli

x quinta damnata Propoſitione ſanſenii
Conſectanei.

propoſito Fidei Dogmate licèt contra alios etiam Hæreticos,
NS præcipuè tamen egimus contra Janſenium;, ejusque propo-
Süiti ſt inter d à4 N jam perſtringendi
itionem, quæ eſt inter damnatas Num. 5. jam perſtringendi
ac confutandi ſunt errores quidam Quesnelli, qui fuit Presbyter
Oratorii ex Congregatione ſua primùm, deinde ex Galliæ Regno
eje ctus propter errores, quos ibidem docebat. Quemadmodum ita-
que Janſenius in ſuo Pſeudo-Auguſtino reſuſcitare conatus eſt jam
ante damnatam Michaéèlis Baji doctrinam, ita non minùs Quesnellus
toties fulminatas Janſenii reſtaurare intendit ſententias ſub velo &
ſpecie conſiderationum vel potius reflexionum moralium in novum
Teſtamentum editarum. Quas Clemens XI. Anno 1713. die 13. Sept.
per Bullam & Conſtitutionem Dogmaticam à ſuo initio dictam Uni-
genitus expoſitis centum & una propoſitione damnavit. Nos ea
duntaxat delibabimus, quæ ad præſens Fidei Dogma ſpectant. Do-
cuit itaque Janſenius Chriſtum mortuum pro ſolis juſtis & eleétis,
inde infert Quesnellus, ergo ſoli juſti & electi ſunt Chriſtiani, ergo
ſoli illi ſpectant ad novum fœdus, ita enim Propoſitione o&tava lo-
quitur: Nos non pertinemus ad novum fadus, niſi in quantum par-
ticipes ſumus ipſius novæ gratiæ, quæ operatur in nobis id, quod
Deus pracipit. Quam deduxit ex Act. S8. v. 10. Hie eſt virtus Dei,
uæ vocatur magna. Præclaram ſanè Hæreſiarcharum Calvini &
Zinglii doctrinam, qui Eccleſiam ex ſolis electis conſtare volue-
runt! Lutheri verò, qui etiam juſtos, quamdiu juſti ſunt, non ta-
men peccatores in eam adoptavit.
Si ſoli itaque illi ſunt Chriſtiani, ſi ſoli illi ſunt in Eccleſia Chriſti
& pertinent ad novum fœdus, qui participes ſunt gratiæ efficacis?
quæ ſola eſt gratia Chriſti, gratia nova, gratia operans ea in nobis,
quæ Deus præcipit? ad quod obſecro fœdus ſpectabunt infantes re-
center baptizati ante uſum rationis? ad quam Eccleſiam perpetuè
amentes, qui non participant illam gratiam actualem (de qua Ques-
nellus loquitur) quæ operatur in nobis id, quod Deus praæclpit.
Ergône Chriſtiani jam component Eccleſiam, cùm juſtitiam per gra-
tiam efficacem acquiſierint, jam ex ea deturbabuntur, cùm relapſi
2 Sam

.*

20 Dogma Fidei. Chriſtus pro omnilus eſt mortuus,

eam amiſerint? certè communis ſemper recepta fuit in orthodoxa
Eccleſia doctrina, illum eſſe in Eccleſia, illum eſſe Chriſtianum, qui
baptizatus eſt, & credit omnia, quæ Deus per ſuam Eccleſiam reve-
lavit, ſive ea ſcripta ſint, ſive non ſint. Ergo per Baptilmum &
Fidem, in Eccleſia Chriſti conſtituimur, unde Angelicus I. ſecundæ
C IG6. artic. I. loquitur ita: Lex nova (novum fœdus vocat Ques-
nellus) eſt ipſa gratia Spiritus S. quæ datur per fidem Chriſti:
ibidémque ad tertium ſubinfert; per ſfiden autem Chriſti pertinet
homo ad novum teſtamentum- Sublummo. Atqui fidelis ex hoc ipſo
quod non fiat particeps efficacis gratiæ Chriſti, qua impleat præ-
cepta Dei, ſive peccet, ſive non, non amittit Chriſti fidem, quam
antecedenter acquiſiverat in Baptimmo, ergo non ceſſat eſſe Chriſtia-
nus, ſed pertinet ad Eccleſiam Chriſti: ergo pertinet ad novum fœ-
dus. Sub. antec. de infantibus recenter baptizatis maniſeſtum eſt,
de adultis peccatoribus autem clarum ex Concilio Tridentino quod
ſeſſ.é. de juſtificat. Can. 28. Anathema dicit: ſi quis dixerit amiſſa
per peccatum gratia ſimul & fidem Dete, amitti, aut fidem,
gquæ remanet, non eſſé veram fidene, lLinèt non ſit viva, aut eum,
qui fidem ſine charitate habet, non eſſe verum Chriſtianum. Quia
igitur fides per ſolam infidelitatem poſitivam amittitur, manifeſtum
fit, omnem eum ſemel fidelem, qui per infidelitatem non peccat,
emper fidelem manere, Chriſtianum eſſe, in Eccleſia Chriſti perſe-
verare, ad novum Chriſti fœdus pertinere, Membrum FEccleſiæ
Chriſti eſſe, quantumvis non ſemper vivum, ſed quandoque mor-
tuum.
Huc etiam ſpectat Propoſitio 30. Omnes, quos Deus vult ſal-
vare, per Chriſtam ſaltvantur infallibiliter. Quam deduxit ex Joan.
6. v. 40. Hæc eſt autem voluntas Patris, qui miſit me, ut omnis,
gui Filium videt, & eredit in eum (non mérè ſpeculativè, ſed pra-
ticè ei obediendé usque in finem) habeat vitam gternam. Juxta
quam propoſitionem Quesnelli Deus nec omnes homines nec omnes
fideles poſt laplum Adami, ſed ſolos prædeſtinatos vult ſalvare, qui-
bus ſolis dederit Chriſtum Salvatorem, ut hic pro iis moreretur, &
gratiam efficacem Janſenianam impetraret, cæteris in damnatione
absque ullo ad ſalutem ſufficiente auxilio, cum omne tale auxilium

neget alibi, derelictis; ac ſi dicere vellet: omnes quos Deus vult

ſalvare per Chriſtum, ſive per ejus merita ac gratiam (juxta eundem

ita victricem & efficacem, ut ei reſiſtere non ſit in liberi arbitrii
poteſtate, ſed eidem neceſſariò obtemperetur) ſalvantur infallibili-
ter, qui verò non ſalvantur, ſalvare eos per Chriſtum non voluit,
nec

hec

tate
ſimp
gbal
ſnce
gumn
ciend
Oori
min
pemn
u:
Nurr
col
inp
tien
inte
toru

erplie
ſatu,
Nopol
Soln
Ind &
l
laluten
minin
woe
Iita ſ
llibet
um:
ei ge
nini
Plor

tholhen
tum, G
amn ter⸗
ſmunn 1
ſecvtt
at .
Cnei
zertins
Choegn
leat .
In, gin
Chriie
ovunte
ſtum &
tino goe
jt vi
t flen⸗
ut eun⸗
. (
abikele
9 Peet
iſtiere
Locl
le Io⸗

ter
gt oſinin
4 ſes
ee nn
Gare,
reret⸗⸗
Amnni⸗
AuKlin
Dens
neunti-
1i mhin
itlliik
,
n

non tantum pro Electis, ſed etiam pro Reprobir. 21

nec voluit Chriſtus, cujus voluntas Divina eadem eſt cum volun-
tate Patris, humana verò ſemper eidem conformis: cùm loquatur
ſimpliciter non reſtringendé ad voluntatem abſolutam efficacem,
qualis eſt prædeſtinatio, ſed de quacunque voluntate Chriſti ſeria &
ſincera, qualis eſt etiam antecedens & conditionata ex parte homi-
num: quod certè Dogma deſumptum eſt ex Schola Calvini, & ſuffi-
cienter refutatum manet cum quinta propoſitione fanſenii: eo quèd
Chriſtus pro omnibus omninò hominibus etiam ſuppoſito lapſu Ada-
mi non tantùm electis, ſed etiam reprobis mortuus ſit, ac ſangui-
nem fuderit. Omnes omninè homines Deum voluntate ex parte

ſua abſoluta per Chriſtum velit ſalvos, & conditionatè ex parte homi-

num, ſi cooperati fuerint auxiliis & mediis ad ſalutem per Chriſtum
collatis, per quæ evertitur propoſitio præſens Queſnelli, tanquam
impia, blasphema, contumelioſa, Divinæ Pietati derogans & hære-
tica, quas cenſuras inflixit Sedes Romana ſententiæ Janſenii quintæ,
intellectæ in eo ſenſu: quèòd Chriſtus pro ſalute duntaxat prædeſtina-
torum mortuus ſit: atqui hanc continet hæc propoſitio: ergo.
KRurſus eandem hæreſim antecedentis propoſitionis aliis verbis
explicat in propoſitione 31. Deſideria Chriſti ſomper habent ſuum ef-

fectum, pacem intimo cordium infert, quando eis illam optat. Hanc

propoſitionem deduxit Quesnellus ex c. 20. Joannis v. 19. Venit
JESIIS, & ſtetit in medio, & dixit eis: pax vobis. Ubi ex facto
uno & particulari more ſolito univerſalem colligit Concluſionem. Ex
quo manifeſtè, ſequitur quèòd Chriſtus non niſ eorum, qui ſalvantur
ſalutem deſideraverit, eam optaverit, eorum verò, qui damnantur,
minimè, ſi deſideria Chriſti ſemper NB. habent ſuum effectum, ſi
hoc ipſum confert, quod optat, quæ eſt Hæreſis & propoſitio dam-
nata Janſenii. Multum igitur aberrat à Scripturis Queſnellus, qui
cuilibet deſiderio, votis, precibus ſemper conjungit effectum deſidera-
tum: cùm tamen deſiderium Divinum ſæpiùs ſit cum ſincero affectu
rei deſideratæ ſinè effectu, quando effectus deſideratus 4 libertate
hominis dependet; alia enim ſunt delideria, vota, preces Chriſti
abſolutæ & efficaces, quæ infallibiliter ſortiuntur effeckum, aliæ con-
ditionatæ ex parte hominum, ſi adulti voluerint, ſi impedimentum
nulla cauſa creata polſuerit reſpectu parvulorum, quæ tamen ex parte
Dei ſunt ſincera, ac vera deſideria, quis enim ſeriò & ſincerè Chri-
ſtum invitare non credat omnes, dum inquit Matth. 1I. v. 28. VYe-
ite aa me omnes, qui lahoratis, & onerati eſtis (id eſt juxtà
Chryloſt. & D. Thomam, qui in peccatis eſtis) & eo refeiam vos:
licèt plurimi invitantem non ſequantur quis fic& & ſimulatè invita-
3 t08

22 Dogma Fidei. Chriſtus pro omnibus eſt mortuus,

tos aſſeret ad nuptias. Matth. 22. Aut ad Cœnam magnam Luc. 14.
quæ typum exhibent Divinæ vocationis hominum ad ſalutem, etſi
multi vocationi Divinæ non pareant? dolose certèé juxta Quesnellum
Chriſtus egiſſet dicens: Jeruſalem, geruſalem, guoties volai con-
regare Filios tuos, quemadmoaum Gallina congregat pullos ſuos
Iub alas, & noluiſti. Matth. 23. V. 37. ſincerè enim Chriſtus non
potuiſſet optare, deſiderare, velle congregare filios Jerufalem, ſi
deſideria Chriſti ſemper habent ſuum effectum, ſi id hoc ipſo homi-
ni confert, quod optat, quando optat. Aliter ſentit Eccleſia, quæ
de Deo & Chriſto credit cum Apoſtolo I. ad Timoth. 2. quod omnes
homines velit ſalvos fieri voluntate antecedente, non ſolùm præde-
ſtinatos, qui ſalvi fiunt, ſed etiam reprobos, qui ex malitia propria
damnantur, adeoque omnibus tribuat auxilia ſufficientia ad ſalutem,
licèt hi illis non utantur, nec per conſequens obtineant ſalutem.
Captiosé verò hæreſin Janſenii & propoſicionem ejus damna-
tam quintam explicat in propoſitione 32. 7EsIS Chriſtus ſe morti
tradidit, ad liberandum pro ſemper ſuo ſanguine primogenitos, id
eſt electos de manu Angeli exterminatoris. Super tert. ad Galat.
4. v. 4. Miſit Deus Filiam ſuum - - ut eos, qui ſub lege erant, re-
dimeret, ut adoptionem Filiorum reciperemus. Hæc propoſitio
uesnelli, licèt, prout jacet excluſiva non ſit, excluſivum tamen ſen-
ſum facit, atque mortem Chriſti ad ſolos Electos reſtringit, ſi com-
binetur cum Haliis ejusdem propoſitionibus, & præcipuè cum propo-
ſitione 33. in qua Chriſtum pro ſolis Electis mortuum cumS. Paulo,
qui Vas fuerat Electionis, proponit ſequentibs verbis: Proöh quan-
zum oportet bonis terrenis, & ſibimet ipſis renuntiäſſe, ad hoc, ut
quis fiduciam habeat, ſibi, ut ita dicam, appropriandi Cbriſtum
EsM, ejus amorem, mortem, & Wyſteria, ut facit S. Paulus
dicens: qui ditexit me, & tradidit ſemetipium pro me. Ad Galat. 2.
v. 20. Si tam perfectum tam à rebus terrenis abſtractum eſſe oportet,
quàm fuit S. Paulus, ut quis poſſit habere fiduciam dicendi: Chriſtus
dilexit me, & tradidit ſemet ipſum pro mer: ergo qui tam perfecti non
ſunt ſive ſint fideles, ſive ſint infideles, hanc fiduciam habere non poſ-
ſunt dicendi de Chriſto Eſu: zradidit ſemetipſum pro me. Ex quo
quid niſi Hæreſis quinta Janſenii pullulat ? non pro omnibus, ſed
pro ſimilibus, ſed pro ſolis electis Chriſtum mortuum? ubi interim
Eccleſia in Symbolo, non tantùm renuntiantes ſibi & bonis terrenis,
ſed ſingulos Fideles jubet firmiter credere: qui propter nos homines,
& propter noſtram ſalutem deſcendit de cælis - = paſſas - mortu-
us &&. Ut ſinguli in particulari non tantùm dicere poſſint, ſed de-
beant:

beat
hoc
aS

lln,
114.
ne

dele
s
60
1
nee
ſed
con

Gam
1eH
4 e
lu:
dolti

odel
Dann
erg
lerne
leni
lerep
Cedin
Nir
kiduti
Archi
Uhetro
tr (
Uabile
te
Cedh
Atem
ſiut
Nui

n Luun
Ntem,
Vesnelnn
volui mn
ulls
riſtus ne
Uhlem,
glo hon⸗
leſa,
God onts
Ompret⸗
icin ront
d ſluten,
uten,
uus um
Gr ſe
eniti, 4
10d Cl.
erauti
–
tamenſe-
it con⸗
Gm o
no
Hrihu⸗
1 ur,
Cn
D 4ℳℳ
dC
eghann
Crft
alelin
eno⸗
, li
lbos,
biinen
5 lenen
onin.

.i
:

non tantàm pro Elelectis, ſed etiam pro Reprobis. 23

beant: zradidit ſemetipſaum pro me. Audiat Quesnellus, quid de
hoc puncto ſentiat Auguſtinus: O zu bone Omnipotens! gqui ſie cu-
ras unumguemque noſtraim, tangqiam ſolum cures, & ſic omnes, tan-
quam ſingulos. Audiat mellifluum Doctorem in Pſalm. Qui hbabi-
tat : ſicut poſſant omnia dicere Chriſto: Creator meus es, ſic poſſunt
omnes homines dicere Redemptor meus es.
Verùm nec ſatis eſt: excellentem perfectionem requirit Ques-
nellus, ut quis poſſit habere Fiduciam appropriandi ſibi Chriſtum,
ejus amorem, mortem, Myſteria: ergo omnes, ne dicam ſolummo-
dò peccatores, ſed etiam juſti, qui hac perfectione præditi non ſunt,
alieni ſunt à Chriſto, ab ejus amore, ab ejus morte & Myſteriis, ut
nec poſſint habere fiduciam hæc ſibi appropriandi, quandiu hac per-
fectione carent. Quis non videt errorem periculoſiſſimum in hac
conſequentia?
Hæc de Erroribus Quesnelli ex quinta Propoſitione Janſenii
damnata conſectaneis dicta lint ſatis. Inde deduco Quesnellum ve-
rè Hæreticum fuiſſe, omnis enim, qui cum pertinacia tuetur Errores
ab Eccleſia proſcriptos, cenſendus eſt Hæreticus, talis fuit Quesnel-
lus: ergo. Bulla inſuper Unigenitus, per quam damnatæ ſunt pro-
poſitiones Quesnelli, fuit vera Fidei Regula. Quod ſic oſtendo.
Bulla Dogmatica à Sede Apoſtolica emanata, & ab univerlali
Eccleſia recepta conſtituit regulam Fidei; atqui Bulla Unigenitus eſt
Dogmatica à Sancta Sede emanata, & ab univerſali Eccleſia recepta:
ergo conſtituit regulam Fidei. Minor probatur, eſt Dogmatica, quia
fert judicium de pluribus quæſtionibus, tum Fidem tum mores con-
cernentibus, eſt à Sede Apoſtolica emanata, quod nullus negat, eſt
denique ab univerſali Eccleſia recepta, quod præcipuè probandum:
Recepta eſt ab omnibus fermè Epilcopis, quos ſolos Judices Fidei
credimus. Ex omnibus enim Epiſcopis Germaniæ, Hungariæ, Polo-
niæ, Flandriæ, Italiæ, Siciliæ, Hiſpaniæ &c. nullus ſe oppoſuit Con-
ſtitutioni, quin potiùs eidem ultrò acquieverunt. Cum approbatione
Archiepiſcopi Mechlinienſis typo vulgatæ lunt litteræ omnium ferè
metropolitanorum, qui & proprio & ſuffraganeorum nomine teſtan-
tur Conſtitutionem eſſe infallibilem Fidei regulam', & legem irrefra-
gabilem. In Gallia usque adeò, ubi diviſionis flamma primùm exar-
ſit, plures, quàm centum Epiſcopi ſubſeripſerunt, & ſubſcribunt ho-
diedum cenſuris in Bulla contra Quesnelli errores latis. In uni verſo
autem hoc Regno reperiuntur ad ſummum 20. aut 24 Epiſcopi Con-
ſtitutionĩ adverſantes, ùt collegi ex opuſculo edito Monachli 1720.

cui Titulus: Compendium earum rerum, quas ſcire ovortet ag ac-
gquiren-

24 Pogma Fidei. Chriſtus pro omnibus eſt mortuus,

gquirendam perfectam notitiam Conſtitutionis Unigenitus. Ergo
Bene ab omnibus penè Epiſcopis eſt recepta. Plura ad-præſens Fi-
dei Dogma roborandum contra doctrinam & errores Quesnelli non
occurrunt dicenda. Jam ad proponendas quasdam ac reſolvendas
Quæſtiones Hiſtorico-Scripturiſticas, queis ſingula Fidei Dogmata
interpolare ſtatuimus, aceedimus.

Quæſtio I. Hiſtorico-Scripturiſtica.

An & quomodo Oraculum Jacobi Geneſ. 49. V. 9.

Vatieinia Danielis 9. v. 24. 6& Aggai ſecundo

in Chriſto fuerint adimpleta?

NS . Erbum illud, quod Pater genuit ab æterno manifeſtaturus in
tempore, & miſſurus in terras unigenitum ſuum tanti ad-
3 S ventum Hoſpitis nolebat omnino mortalibus eſſe incogni-
tum, eâque de cauſa ne ſupremis omnino tenebris obvolutus in or-
bem prodiret orbis Author, à primordio mox mundi Deus Pater
oracula præmiſit Patriarcharum, Vaticinia Prophetarum, ſignorum,
ac prodigiorum copioſam prognoſim. Inter hæc primum ac præcl-
puum locum meretur oraculum Jacobi Gen. 49. v. 9. Jacob enim Pa-
triarcha morti proximus convocatis filiis annuntians, quæ ipſis no-
viſſimis temporibs eventura erant, Judam ſic alloquitur: Fuda te
laudabunt Fratres tui, manus tua in cervicibis inimicorum tuorum
rvvoen auferetur ſceptrum de gJuda, & Dux de fæmore ejus,
donec veniat, qui mittendus eſt, & ipſe erit exſpectatio gentium.
Hoc vaticinium in Chriſto ùt vero Meſſia fuit adimpletum, quod
haud difficulter hoc oſtenditur diſcurſu. Hoc vaticinio tunc ventu-
rus promittitur Meſſias, cùm ſceptrum, ſeu ſuprema Poteſtas ex
Juda defecerit, atque ad alienigenam tranſierit, atqui tranſivit jam
diu, & quidem tempore adventûs Chriſti ad alienigenam; ſeu He-
rodem, qui fuit alienigena, ergo hæc Propheria in Chriſto fuit adim-
pleta. Contra hanc quidem Prophetiam excipiunt Judæi, & dicunt
per Hebraicam vocem Schebet intelligi non debere cum latino inter-
prete ſceptrum ſeu Regiam poteſtatem, ſed virgam doloris & afffi⸗
Gtionis, ut ſenſus ſit: non auferetur de Juda virga doloris & affli-⸗
Gionis, donec veniat Meſſias, qui ipſam à dura, qua premitur, ſer-
vitute liberet. Huic exgeptioni irrefragabilia 2. oppono argumenta,
Primum eſt, hanc vocem chebet, ſeu virga, determinari manitelts

ſi
(es
Uhel
nis,
die
44
Cer,
ſen ſe
.ſ.
Men
Chri
emn

tum
tion⸗
ece⸗
Zorol
108 t
mona
Neßo
Uere
Uie
i
ten
tenp⸗a
i
Dne
ius,
Ktern
em
Ulum
E S
Muri
Van
Aupl
lamn
l
ue⸗
dee

7

A. n
Preſengß.
esnelim
eſolvenk
Dognn

unhl

eſtitut

n tni 4

ſe iveont
lutus int⸗
Deus u
Ignonm
1 2 e
obelin-t
:: l
nn tii
Ammore 9
i 6 Atie
tum,
tune ſel

Potelis.

rtanlei 1

Sceptri in tribu Juda usque ad Meſſiæ adventum demonſtrandam lſatis
D

non tantùm pro Electis, ſed etiam pro Reprolis. 25

ad ſignificandam virgam poreſtatis, ac Dominationis per additas vo-
ces & Dux de fæmore ejus. Alterum eſt hanc vocem Hæbream
dschebet in ſeriptura nunquam ſignificare virgam furoris & afflictio-
nis, niſi per alias particulas ad talem ſignificationem determinetur.
Sic Pſal. 2. v. 9. dicitur: Reges eos in virga ferrea. Et Iſa. 10. V. F.
Væ Aſſar virga furoris mei, & baculus iſte eſte ubi autem ſimpli-
citer, & absque addito profertur, imperium denotat, cujus virga,
ſen ſceptrum Symbolum eſt. Hoc lſeonſu uſurpatur Eſther 4. V. I I. G
c. 5. V. 2. item Pſalm. 44. Secundè negant Judæi hoc vaticinium de
Mefſſia eſſe intelligendum. Sic enim Meſſias quingentis annis ante
Chriſti Nativitatem advenire debuiſſet, & quidem ſtatim poſt Re-
gem Sedeciam, in quo in captivitatem abſtracto defecit ſceptrum
à juda.
Ad hanc difficultatem variæ ſunt DD. & S. Scripturæ interpre-
tum Reſponſiones, quas refero ex Honorato Tournely de Incarna-
tione (L. 3. artic. I. Prima Solutio ſeu Keſponſio eſt: Sceptrum in
Sedecia non defeciſſe, nec à tribu juda omninò ereptum, ſed in
Zorobabele Tribus illius Principe fuiſſe reſuſeitatum, deinde ad poſte-
ros transmiſſum in eadem tribu usque ad adventum Chridi Per Ala-
monæzos perſeverâſſe. Ita S. Cyrillus lib. 8. adversus Julian. huic
Reſponſioni inhærentes admittunt, Machabæos, ſi non Paterno ge-
nere (ùt admittit Genebrandus in Chronico) ſaltem materno generée
fuiſſe de tribu Juda. Secunda Keiponſio eſt Cajetani, & aliorum,
qui docent, non finem, ſed potiùs continuationem, ſeu perennita-
tem KRegni Judaici. Jacohi Vaticinio deſignari, quia de Caduco &
temporali in æternum ac ſpirituale adveniente Meflia commutandum
fuit. Quamobrem juxta hanc ſententiam & KReſponſionem verba hœc:
Donec veniat ſic interpretantur: poſtquam, vel quando venerit Meſ-
ſias, non auferetur ſceptrum de Juda, ſed potius in pirituale, ac
æternum commutabitur. Tertia ſolutio eſt: Sceptrum ſeu poteſta-
tem Dominativam ſemper, quèò ad jus proprietatis, licèt non quoad
uſum fruétuum ſtetiſſe penes tribum Judam usque ad tempus Hero-
dis & adwentum Chriſti. Hanc opinionem, uti & illam Cajetani
pluribùs illuſtravit Illuſtriſſ. ac Eruditiſſimus Huetius in demonſtrat.
Evangelicis propoſ. 9. c. 4. N. 7. Quarta Solutio ac Reſponſio eſt:
duplicem in Jacobi Vaticinio poteſtatem diſtingui debere bis expreſ-
ſam terminis: Neptrum, & Dux de fſamore ejus: ſeu ùͤt habet tex-
tus Hebraicus: Legislator, aut driba de interpedes ejus. Adeo-
que contendit hæc opinio Prophetiæ eventum, & continuationem

eſſe,

26 Dogma Fidei. Cbriſtus pro omnibus eſt mortuus,

eſſe, quòd in ea tribu perſeveraverit, ſi non Regia Dignitas Supre-
ma, ſaltem judicandi Authoritas, quæ erat penes Magnum Judæo-
rum Sanchedrim, ſeu Synedrion, in que ſoli de tribu Juda ſede-
bant electi Judices, quorum tribunal ad Chriſtum usque integrum
permanſit. Quinta Reſponſio eſt: in Vaticinio Jacobi per ſceptrum
non ſolùm Regiam, ſeu Monarchicam, ſed quamlibet ſupremam Rei-
publicæ adminiſtrandæ poteſtatem, & per udam non ſolùm hujus
nominis tribum ſed totum Judæorum nationem intelligendam eſſe,
cum aliqua tamen ſingulari tribůs Judæ prærogativa. Non vacat
hic ſingularum opinionum, ac harum Reſponſionum momenta ac ar-
gumenta expendere. Ultimæ Reſponſioni cæteris rejectis, ac refu-
tatis inhæret in ſua Theologia Scholaſtico-Dogmatica inſignis Theo-
logus Honoratus Tournely loc. cit. & per eam oſtendit, quomodo
ſceptrum & poteſtas Dominativa primùm tempore Herodis fuerit
translata, & conſequenter hoc Vaticinium in Chriſto eodem tempore
nato fuerit adimpletum.
Alterum Vaticinium non minùs luculentum de Chriſto, ùt vero
Meſſia habetur Daniel. cap. 9. TZa ergò animadverte ſermonem, & in-
tellige viſionem: ſeptuaginta hebdomader abbreviatæ ſunt ſuper
populum tuum &- ſaper arbem ſankctam, & conſummetur pra-
Varicatio, & fnem accipiat peeecatum, & deleatur iniquitas;
& adducatur juſtitia ſempiterna, & impleatur viſio & brophe-
tia, & ungatur Sanctas Sanétorum.,. Scito ergo, & animadver-
te, ab exitu ſermonis, ut iterum adificetur geruſalem, usque ad
Chriſtam Ducem, hebdomaäes ſoepten & bebdomades ſeptuaginta
duæ erunt, & rursus jadificabitur platea & muri in angiſtia tem-
porum, & poſt hebdomades ſexaginta duas occidetur Chriſtus, &
non erit ejus populus, qui eum negaturus eſt &. Hæc Prophetia
etiam tantis ſublecta eſt difficultatibus, ut D. Hieronymus in cap. 9.
Danielis accuratè recenſeat Euſebii, Hypoliti, Apollinaris, Clemen-
tis Alexandrini, Tertulliani varias interpretationes, ipſe verò ſuum
ſuſpendat judicium, & nihil in tanta ſententiarum & opinionum va-
rietate audeat pronuntiare. Ad intelligentiam autem hujus Vatici-
nii notandum, ſeptuaginta illas Hebdomades apud Danielem inſinua-
tas eſſe annorum, & non dierum. Septuaginta autem hebdomadæ
annorum efficiunt annos nonaginta ſupra quadringentos. Porro
tota hujus Vaticinii difficultas eſt in figendo initio & fine illarum
hebdomadarum, & à quonam edicto, aut quonam Regni anno Re-
gis Perſarum ſint numerandæ ac computandæ Danielis hebdomadæ.

Ego ad hunc difficultatis nodum ſolvendum reſpondeo: Hebdoma-

des

es
os
tulit

anno
tus 1
gere
unun
cril,
fihu
in
HE
gis
it.
den
i⸗
kelea
exortt
Ununi⸗
ini
Eri
Rior
Ind
Decen
tune
lo
legnen
lne 30
laner
erkore
e
“
Uittti
donid
lelum
lef in,
Mit

u9

5,

itas I.
öm ſuen
Juca ſe
ue integnun
cr ſceptun
premam N.
Columm hui⸗
endam el
Non vun
menta t.

tis, ae el.

gnis Iyr
t, Qvorol
erocs len
deintenpon

iſto, Unet

vonem, OE

mmetur
, ipilttt
6
aninod
N, 1
ſeptel
in
Chriujt
e Niyhn
gus in
1, Ceme

ſe Gerbu
,

non tantum pro Electis, ſed etiam pro Reprobis. 27

des ſeptuaginta Danielis inchoandas non eſſe ab edicto Cyri anno
ipſius Regni primo, aut ab edicto Darii Hyſtapfis, aut ab eo, quod
tulit Artaxerxes anno Kegni ſeptimo, ſed inchoandæ videntur ab
anno Artaxerxis vigeſimo. Ita ſupra laudatus, ac citatus Honora-
tus Tournely, apud quem loc. cit. hoc aſſertum fusè probatum le-
gere poteris.
Tertium Vaticinium de Meſſia habetur Aggæi ſecundèͤ. Adhuc
untm modicum, & ego commovebo cælum & terram, & mare &
aridam, & movebo omnes gentes, & veniet deſideratus cunctis gen-
tibus. Quonam autem pacto hoc vaticinium Chriſto naſcente ad-
impletum fuerit, declarant ſacrorum eloquiorum interpretes, ac
Hiſtoriographi. Oroſius l. 6. c. 20. Julius obſequens lib. de prodi-
giis cap. 128. Baronius in apparatu annalium, Cornelius à Lapide in
cit. loc. Aggæi. Suarez tomo ſecundo in 3. p. D. 14. Exhibent illi
de plano commotiones ſyderum, ac elementorum ab Aggæo pro-
dictas: commotum eſt cœlum in Angelis dulce admodulantibus, in
ſtella Magis ad Orientem apparente, quæ ſub ipſum Natalis Chriſti
exortum effulſit. Quia ùt mens eſt Leonis Magni ſerm. I. de Epi-
phania ſimul Magi per ſtellam & Paſtores per Angelam ortum Do-
mini didicerunt. Commota eſt terra & gentes in univerſali orbis
deſcriptione, tantàque hominum ultrèò citrô¹que commeantium præ-
fectione, patrias oras, in quibus conſcriberentur, repetentium.
Imo Doctore Seraphico teſte in nocte illa Nativitatis omnes nefandé
peccatéô ſe. inquinantes ſubitò interierunt. Sed an Maria credamus
tunc non commota, & aridam? minimè quidem, acciſus eſt ſub
illum Salvatoris infantis ortum, Dæmonum mari terrâque multùm
regnantium Dominatus, ſcopuli maris, cavernæ, arida deſerta,
fana ac delubra oraculis ſtygüs priùs celebria, uno velut præfocata
laqueo obmutuêre. Templum pacis Romæ celeberrimum, illudque
errore Urbis æternum appellatum repentina ſtrage corruit, verùm-
que Pacis Principem propria ſuperſtitione damnata adeſſe declara-
vit. Ita refert paulè ante laudatus Bonaventura opuſc. de 5. feſti-
vitatibus Pueri Eſu c. 2. omnium verò clariſſime vaticinium hoc ex-
ponit D. Auguſtinus Il. 18. de civit. Dei cap. 35. ubi inquit: Movit
cælum, quando incarnatus eſt Chriſtus, Angelorum, & ſyderum
teſtimonio movit terram ingent! miraculs de ipſo Firginis partu,
movit mare, & aridam, oecum & in ivſulis, & in orle toto Chri-
Rus annuntiaretur.

D 2 Quæ-

28 Dogma Fidei. Chriſtus pro omnibus eſt mortuus,
Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica II.
Quotnam determinaté Perſonis Myſterium Incar-
nationis 6& Nativitas Chriſti füerit directo,

&& immediatè manifeſtata 5

æſtio hæc procedit de manifeſtatione faéta Perſonis extra-
neis. Manifeſtata enim fuit Matri Deiparæ, & Virgineo
E& Ejusdem Sponſo dedh tanquam Perſonis Domeſtici?. Item
ſermo eſt de manifeſtatione directa & immediata, nam me-
diatè per Paſtores poterat facilè ad cives Bethlehem, aliosque Beth-
lehemo circumfuſos accolas, diſpergi, indirecté quoque per Reges
Myſterium Incarnationis, & Nativitas Chriſti ſubditis eorum Popu-
lis, Famulis ac Miniſtris innoteſcebat. Evangelium ſequentes recen-
ſet Perſonas, queis Narivitas Chriſti fuit immediatè manifeſtata. Pa-
ſtores cuſtodientes vigilias noctis ſuper gregem ſuum Luc. 2. Qui

feſtinantes ad neo-natum Salvatorem ipſo Natalis Diei decurſu perve-

nêre, tres Magi ſen Orientis Reges, quos prodigioſa adduxit ſtella
ad cunas Domini tertio decimo à Nativitate Die, ut Baronius ad an-
num Chriſti I. teſtatur, cui aliorum Hiſtoricorum pennæ communi-
ter ſuffragantur. Quadrageſimo verèò ab iisdem ſolemniis die mani-
feſtata fuit Theſte Angelico p. 3. Q. 36. a. 6. Juſtis in Templo ſeu
Simeoni, & Annæ viduæx. Occurrit autem hic loci potiſkmùm dif-
ficultas, & agitatur Quæſtio de Numero Paſtorum, quot nempe fue-
rint, quibus per Angelum gaudium hoc magnum fuit annuntiatum,
quique omnium primi neo-natum in cunis mundi Reparatorem adora-
vêre. Ven. Beda lib. de locis Sanctis tres ſolummodo, & nec plu-
res, nec pauciores aſſerit fuiſſe Paſtores, quibus Angelus Natalis Do-
minici gaudia nuntiabat. Ubi etiam I. c. ex incidenti aſſerit, locum
illum, ubi eis Angelus apparuit, fuiſſe vicinum portis Bethlehem ad-
ſitum turri, juxta quam Jacob Patriarcha pavit quondam greges ſu-
os: qua de cauſa turris Ader, ſeu gregis appellabatur: ibidemque
aſſerit poſt propagatam in terris orientalibas Chriſti Fidem, Eeccle-
ſiam à Fidelibus fuiſſe conſtructam. Eadem etiam recenlet in erudi-
tionibus Palæſtinæ verſatiſſimus D. Hieronym
ſeu Epiſtola 27. nec deſunt rationes & congruentiæ, queis hæc de
Triade Paſtorum aſſertio ſuaderi poſſe videtur. Nam ſive dicatur Pa-
ſtores illos incoluiſſe caſtrum illud ſeu turrim Ader, vel fuiſſe cives
Bethlemi, cùm propè urbem vigilias exegerint, & olim civile nego-
tium

us in Epitaphio Paulæ

tiumm
chis
res t
lebant
caltru
zuln
nhet
voc
Cola!
len.
U
l
s
cole
AAllr
.
tim,
luit
Fet ait

ilin,

»

us.
,

Onis eint
Vitgien
Kick e
, han ke-
ocle t
Per Nens
drun borr
ntes teot⸗
felttn
uc. 2. C.
zurſu perſ⸗
dorit ſel
Onius an
comun
8 Cie wn;
Tenpbt
Gnbin
nempe 1
nuntigtnn
oreln
& bee
Nanile
jhlchent

non tanthm pro Eleltis, ſed etiam pro Reprobis. 29

tium fuerit gregibus paſcendis invigilare, ùt ex S. Textu in Patriar-
chis primævis, ipséque Rege David antehac Paſtore palam fit, plu-
res tribûs fuiſſe nulla ratione ſuaderi poteſt. Nam, ſi caſtrum inco-
lebant, convenientes dicitur, fuiſſe viros ejusdem cognationis, qui
caſtrum poſſidebant Bethlehemo quaſi ſuburbanum non admodum
amplum ac vaſtum, ſed quod tres Paſtores cum Familia commodè
caperet. Si autem cives adſitos Bethlehemo fuiſſe fateamur, tres
quoque numerꝗàſſe ſufficiet, nam Bethlehem oppidum erat, & urbe-
cula non admodùm ampla, ideò à Michæa prædictum eſt: Tu Bethle-
hem Ephrata minimus es in Principibus Juda. In parva autem ci-
vitate minimè multiplicantur cives idem commericum profitentes;
præſertim tale, quale eſt Paſtorum. Tres ergo ſufficiebant parvæ urbi
ejusdem negotiationis Paſtores ſive ergo cives Bethlehemi, ſive in-
colæ ſuburbani cujusdam prædii fuerint Paſtores, tres congruenter
adſtruuntur. Præterea Paſtores erant Primi ex Jjuæis, ùt cum S.
Aug. S. Thomas inſinuat 3. p. Q. 36. a. 6. & Magi Primitiæ Gen-
tium, ſicut ergo Magi tres electi fuerunt, quibus directè manifeſtata
fuit Chriſti Nativitas, ita tres conveniebat eligi de Iſraëlitis. Paſto-
res ait S. Aug. Serm. 4. de Nativ. fuerunt Iſraezlitæ, Magi Gentiles,
illi propè, iſti longè: utrique tamen ad angularem lapidem venére.

Quæſtio Hiſtorico-Scripturiſtica III.

Cur Chriſtus voluerit circumcidi, & quis fuerit

Miniſter Circumciſionis

Rimam hujus Quæſtionis partem quod concernit, SS. PP.
multa afferunt rationum momenta, cur Deus-Homo legis
Enullius vinculéô ligatus legem tamen circumciſionis explere
voluerit. Has rationes in compendio proponit D. Angelicus. P. 3. Q.
37. O Primò quidem (ait ille ) ut oſtendat veritatem carnis huma-
naæ contra Manichæaum, qui dixit, eum habuiſſe corpus Phantaſti-
cum, & contrà Apollinarium, qui dixit corpus Chriſti fuiſſe Divi-
nitati conſulſtantiale, & contrà Valentinum, qui dixit Chriſtum de
oσlo corpus attuliſſe, ſècundò ut probaret Cireumciſionem, quam olim
Deus inſtituerat. Tertib ut comprobaret ſe eſſe de generé Abrahæ,
qui cireumciſionis mandatum acceperat in ſinum Fidei. Quarto
ut Judaæis excuſationem tolleret, ne eum reciperent, ſi eſſet incir-
cumciſus. Quintò ut obediendi virtutem nobis ſus commendaret
D 3 . exemplô,

30 Dogma Fidei. Chriſtus pro omnibus eſt mortuus,

exemplé, unde & oclva die oireumciſus eſt, ſicut in lege erat præ-
ceptum. Sextò quia in ſimilitudinem carnis peccati aavenerat re-
mediun, gquo caro peccati conſueverat munaari, non reſpueret.
Septimè ut legis onus in ſe ſuſtinens alios à legis onere liberaret ſe-
cundàum illud ad Galat. za. Miſit Deus Flium ſuum Faltum ſub lege,
ut eos, qui ſub jugo erant, redimeret. Similes rationes etiam pro.
ponit Epiphanius lib. I. hæres. 30. .. .
Quisnam autem fuerit circumciſionis Miniſter, variæ ſunt 88. PP.
Sacræ Scripturæ Interpretum, & Doctorum opiniones, aliqui cum
D. Hilario in Plal. 1I8. judicant Miniſtrum Circumciſionis Chriſti fu-
iſſe aliquem ex Sacerdotibus Hyroſolymitis. Duplex eſt fundamen-
tum hujus opinionis: Primum eſt, quèd judicent hoc Myſterium in
ampliſſimo Hyroſolymitano templo fuiſie peractum. Alterum quòd
hoc Legis veteris Sacramentum Sacerdotalibus manibus eſtet per-
tractandum: neutrum hoc fundamentum fubliſtit: non primum,
quia certius eſt ex Epiphanio citato, & hiſtorico Nicephori contextu
I. I. c. 12. Circumciſionis actum eo ipſo in loco fuiſſe peractum, in
quo Chriſtus eſt natus: eſt enim ſatis compertum, in ſtabulo, in
