tur ia haé vita,quód nati fint pauperes,

vel f«piüs egrotent , aut capti ocuhs,

st

BU

vel pedibus impediti infeliciffimi effe "

n

videantur ; & nefciunt quid boni pre- !

paret illis Deus in feculo futuro , ob

Ti

&T

hancipfam,quam homines vocant mfc-

licitatem: quod fi fcirent , gauderen

m

utique & exultarent

Proinde nemo :

30 W

debet de providentia Dei queri, fed in

ul in

emnibus gratias agere Patri optimo

i mqunn

Deo, cui eft curadenobis , & femper :

Bu lm

in ejus acquiefcere voluntate.

u Thgl

Sed quamquam hzc ita fe habent ,

*" Um ü

hoc tamen loco proprié pauperes in-

tl

telliguntur,qui fünt pauperes fpiritu,

i 44 53U d]a,

1

p

Atl

Liber quintus,

399

Nl

non opibus; & debiles,non viribus,fed

TT

uTl

fiducià in (e ipfis ; & cxci, non oculis,

Jf

T

u

fed auftutia; & claudi non pedibus.fed

mr*'l&l

affectibus. Dicam hoc planiüs, Paupe-

hij

res qui ad caenam Domini admittun-

ii

l

tur , illi funt, qui Apoftelum audientes

[

non volunt divitesfieri; & (i pecunias

habent, non habent ad coacervandas,

Fn)ï,:gmcai-

Ü

vel in vanitatibus coníumendas, fed

lia

adfacicndum,quod Spiritus (an&us di-

Mi

cit per 9s David: Difper/it , dedit paupe-

ribus ; juflitia ejus vaane in [eculum [az uli.

Et debiles intelliguntur illi, qui non

confidunt in virtute fua , nec in viri-

busfuisgloriantur. (Cxci veró funt il-

L]

li, qui veré credunt,quod nen vident,

"

h

prefertim de premiis juftorum, & füp-

d

"

U

pliciis impiorum.

Qui enim certó

fibi perfuadent , pramia juftorum ve-

N

W

ré effe maxima & fempiterna, & poe-

J

nas fimiliter iniquorum acerbiffimas,

p

& nullum. unguam finem habituras;

j |

n

profectó non manent terra affixi ,

nec maeg

j

lr

fo)

ni faciunt ea,quz funt infra

lunam, fed ibi eorum fixa fünt corda,

f

ubi vera fünt gaudia.

Denique be-

!

né

l

if

jto

De «eierua felicitate,

l iyüufmp

H

né ac feliciter claudiilli funt, & ad

TP

j

eoenam Domini meritó afpirare pof-

zimosct

funt, quorum pes dexter multolon-

, &ifm

gior eft (iniftro, ideft, affectus in De-

j t

um, & in bona fempiterna, longé ac

^

longé major e(t pede finiftro , id eft , a-

ïï]';äss.anim

more in carnem fuam, & in bonater-

um

rená ac temporalia.

actif

Sed audiamus fententiam magni Pa-

st

trisfamilias in eos, qui coenam fuam

inconfideraté ac ftultiffimécontempfe-

ettfrgi

pilont

AVM

QuX

runt : Dico vobis , inquit, quàd nemovire-

W

vim illorum,quivocati fuut,guflabunt ca-

gl

r

nam meam., S«it enim Dominus, brevl

idnm p

futurum , ut illi qui vocatifuerant, &

I

"

prefentibus inhzrentes bona futura

tmi

lbt

tamquam inania contempferant , de-

m

pofito corpore & f:nfibus carnis extin-

élis, & terrenis bonisinterra dimiffis;

EC

incredibili defiderio cenam illam efü-

"ia w

riant. Nam ut loquitur Propheta Da-

MT

vid, Convertentur adve[peram , €8 famem

M

1

patientur ut canes ,. €$ carcuibunt eivita-

zz-

W

tem,

Plsn& ad vefperam, finito die

Ms

prafentis vite , convertentur ac refi-

—

ten-

Pïfcent, quando inutilis erit poeni

tia j

74 ,»'f!«&m,

Liber quintur,

d

DT

tia ; & famem patientur ut canes rabi-

di, & circuibunt Civitatem Domini ;

Mio.

Jun

t

fiforté micascoenzillius obtinere va-

d

leant.

Sed firma ftat fententia Domi-

ni: Nemo eorum gufítabit coenam

meam,

ij

Ofi fcires , anima, quidfit , Nongu-

ftabis caenam mei ! O fi capere poffes,

Mtürmg)

quanta erit illa fames miferorum, &

Wt

quàm dulcis efca, quá in zternum pri-

il

Jf

l 'n-';

vabuntür! Et quidtuncdarent, figu-

ftare poffent, quod ardentiffime cupi-

ent? Sed nihil obtinebupbt, etiamfi

mundum univerfüm in poteftate habe-

rent, & torum promptiffimé renuntia-

rent Qs cum ita fint, convertamur

dum tempus habemus, dum dies eft,&

dum fructuofa pocnitentiaeft. "Nunc

n

,

e(uriamus coenam illam dulciffimam ,

nunc famem patiamur, non ut canes

immundi & rabidi, quiincibo capicn-

do nihil cogitant ni(i bonum oris &

n v

venttis : (ed uthomines rationis pzr-

ticipes , efuriamus cibum zternz vi-

tx,& panem Angelorum , vel etiam

manna iliud abfconditum , 4wod semo

Tf

fét,

lr t

312

De aterza feliaitate,

j

fcit , mifí qui accipit , & quo Deusipfe

abzterno & in zternum fruitur: & fic

vivamusin hoc exilio , ut non diliga-

s

musexilium, íed ad patriam füfpire-

4 n

yido n

mus,ad quam cum pervenerimus, non

fitnobis nec«ffe civitatem circumire ;

;M M "

fed per portam /laté patentem ingredi-

,fuki ;ra;m [

amur ;atque ad cazmam Donmini liben-

ine n

d

ter admiili , pane vitz & aque (api-

entiz, id eft, cibo potudue gratiffimo

ewetm:

& fuaviffimo (atiemur.

ij

d Dj

d bt

CAPUI VL

ts Jun

$s n di

De Nuptiis, e Virginiäus prudent»'-

bus e fatuis.

x fimujh

m!m,ü' r

Liíma parabola illaeft, que fimi-

n u

lem£. cit felicitatem San&orumRe-

ia

galibus nuptiis, ad quas invitatz funt

u g

virgines decem, quing; fatuz & quing;

ttin i

prudentes, Ubi primüm breviter ex-

&i

plicandum eft, quis fit fponfus, & quz

:7:' ) i'l 3

fponía : deinde,quàm excellens bonum

ET

fignificetur nomine nuptiarum : po-

w'*"'ïim li

ftremó, quid requiratur, utad bonum

Wi!m'

tam eximium pervenire valeamus.

AC

'!:w bm !

(

m

Liber quintus,

1 &QUO Dïl

313

Àc primüm nemo dubitare poteft,

u fs

A

uin Sponfüs fit Chriftus,

Id fan-

&us Joannes Baptifta difertis verbis

l

li

expreffit , cüm de Chrifto loquens

M

f

ait: Qu babet [pom[am , [pon[us eft , ami-

eus autem. [ponfi qui flat. $ audét eum,

Idem

nj

gaudza gaudet propter vocen [ponfe,

"

ipfe Dominus innuit in parabela de

d

l

Rege; quifecit nuptiasfilio fuo. Idem

" Apoftolus apertiffimeé confirmat , cüm

u

ait Corinthiis , Defpondi vos uni viro vir-

— gmem caflam , exbibere Chriffe,

Idem

|

!

denique fan&tus Joannes in Apocaly-

dini pfi Gignificat, cüm ait : Gaudeamws €$

l

| exultemus , Ó demus gloriam ei, quia ve-

| merunt nuptia AAgni,Có wxor ejus preparavit

|fe-.. Et rurfum: Beats, quí ad cenam nn-

|

ptiarum. Agni vocati funt.

De fponfa

*qué certum eít, quód fit Eccle(ia,

! Apoftolus enim in Epiftola ad Ephe-

fios manifefté dicit ; Szcwr Ecclefra fubje-

! Ka efl Chriflo , sta f9. mulieres. viris

fitis in omnibus, — Viri diligite uxores ve-

"L ffvar . fiut Chriffus dilexit. Ecclefiam ,

j

m

f

:

$ fe ipfum tradidit preea, — Exinfrà: Pro-

t T

?s?KE-

-ij bec relinques: bomo. patrem. &

D

ITen

l

314

De aterna felicitate ,

trem [uam , £5 adbayebit uxori [ua ,

e ynB

eyunt duo ia carme una, ^ GSacrameutum

m

hm

boc magnum efl : ego atttem dico in Chri-

l

n l

fí , €$ in Ecclefia.

st

Sed

uamvis Ecclefia fponfa Chri-

AUs

füi fit, & fideles filii dicantur Eccle-

Le*ïzïuxum [

fie , quia ipfa per lavacrum Baptifmi

.

il us

eos quodammodo parit Chrifto

.

ta-

d n

men quoniam Ecclefia nihil eft aliud,

nifi coetus fidelium,ideó animz fide-

du

fin .

les omnes funt fponf& particulares ;

sdon

1

uomodo Ecclefia fponía eft univer-

í

a

lis.

Non enim fal(ó canit Eccle(ia

voydro.

RT OOOR,

de fanGtis Virginibus: /eai fponfa Chri-

ffi , accipe coronam , quam tibi Dominus

tigi

pmpamwt 14 lernum,

Quamquam

,;.fïcvicqu:hc

m

autem Virgines fan&e fpeciali ra-

tione dicaptur fponfe Chrifti ; quia

|

Mul

carnale conpubium refpuerunt, ut fo«

fl

li Chrifto fpiritualiter nuberent ; ta-

men relique etiam anime Chriftia-

[j

i

U

nz, (poniz fünt Chrifli, cüm ei per

l

fidem deípon(& (int , & per charita-

Mu

tem unitz , & ad coónfüummationem

L

fpiritualis con

jugi an cælgrum Rggno

*

*

fufpirent.

At

: Jam

(

[

Liber quintur,

315

U j

J

jam veró quale bonum fit, huma-

' nam animam cum Cnnfto,etlam quà

"^; Deus eft, connubio jungi, fi quis ca-

| pere aut digné cogitare poffet, fortaf-

!tl fe nihil magis honorificum, nihil utili-

us, nihil dulcnus neque in hoc fzculo,

NT

neque in futuro reperire poffet. Magna

eft gloria, utilitas , fuavitas , fervire

Regi Regum; major, interamicos &

domeflicos ejus connumerari ; maxi-

ma, Filium DEI & Chrifti fratrem

nominari : fed fponfam dici poffe Dei,

conforte.n throni, confortem thalami,

confortem coronz, confortem titulo-

D.

rum omnium, plufquam maximum bo-

"MI

num, fi fic loquilicet, mihieffe vide-

tur.

Hoc enim eft, quod apud Ifaiam

[

w

Dominus dicit de fpiritualibus eunu-

chis: 9Da£o eis in domo mea nomen ime-

hus à feliis &9 filzabus.

Id eft, nomen

conjuyis dabo eis.

Quis capiat, quàm

excelfum ,. & quàm honorificum, &

quantz obleclaiionis fit, non folüm

Ü

d

Deum videre, & cum Deo colloqui &

" convivere ; fed unum [piritum cum

/ Deo fieri, &in Deum, id eft; infurhnum

[

O:2

bo-

int

De aterna felicitate,

"

(

$16

j d

bonum transformari ? Apoftoli verba

;.

l

ylt

ï

lj

fünt: Qæt adberet meretrict , umum cor-

;.

d

f

ï

A

l

:

Yi

* erunt enim duo im carmé

"

pus effeuur

þzaldium (

un4,

Ourautem adbaeret Domino, unus

Á

(nrit

"

fpirittts cff. . Ex rurfüm : /os vero omnes

AU

"

mj

revelata facie glariam Domin: fpecnlantes, '

stif [

$n eandem imaginem transformamur á cla- '

)

vitate in clavitatem, taumquam 4 Domini

s m

p n

$piritu,

Quis erit fenfus voluptatis ,

"

TT

à claritate vultüs ^

quando uniti Deo,

a m a

ejus irraditati transformabimur in cla-

1

l

:,iïqJZMmUS

ritatem Dei, ut quàm (imillimi efficia-

mur Deo? Similes,inquit Sanctus Joan-

d

nes , eierimus , quia videbimus eum, frcuti t V

eff. Non erimus fimiles tantüm, ut/ i

J QX

imagines ad ejus fimilitudinem creati ;!

f

datum

fed (imiles in gloriá, in beátitudine "

1

in felicitace,

Apoftolus Paulus inititis

QtHicin

illa mnagna extafi, quam paffus eft, i

cüm raptus in Paradifum audivitiriü

arcana verba , quz non licet homi-ati

niloqui , nondum erat beatus; &ta- üirfr

men ita abforptus erat in Deum , ut'anjij,

non adverteret , an effet in corpore yuij,

an extra corpus.

Quanta igitur eritijn

illa feliciffüma unio animw cum Deo,

(j

'4,,(()1(1:123'

Liber quintus.

317

ij ll

& quàm erit abforpta & immerfà in

Mj

mari totius füavitatis anima illa, qua

A T [

unus fpiritus eritcum Deo ? Tale uti-

t

que hoc gaudium erit , ut $, Bernardo

teíte, illi comparata omnis alia jucundi-

r

14s maror [it, omnis [uavitas doler , omne

hM

M

[/

i

duice amarum , omne decorum fxdum, om-

d

i

ne. pofirem, quodcumque aliud. deletiare

polfit , moleffum effe meritó judicetur,

ii

Sed quando ifte complexus Sponfi

pulcherrimi cum anima beata inef-

fabilis eft, queramus nos potiüs, &

ä

ex parabola propofita intelligamus ,

quid requiratur, ut ad nuptias illas

omni ex parte feliciffimas admitta-

mur. ld totum ex qualitatibus vir-

inum prudentium cognofcemus ,

cüm illzíolz, fatuisexclufis , ad nu-

piías Sponfi czelcftis intraverint. Quin-

que funt conditiones five qualitates,

T.

T

qux requiruntur: prima, ut anima fit

virgo , deinde utfit prudens, tum

u

)

ut habeat lumen in lampade . przte-

reà oleumin vafe , denique ut vigi-

[ 0

"

lando fponfi adventum diligenter ob-

fervet,

b

n

O 3

Quod

I

i

De aterna felicitate,

"

?f

uod attinet ad. primum , fpon(a

li

(i

Chrifli debent omnes effe virgines ,

dd

non neceffarió virginitate carnis , fed

Q

H

virginitate fidei & morum , ut San&us

(

Auguftinusrecté exponit in Sermoni-

m ut

bus de verbis Domini, juxtaillud Apo-

ftt

ftoli : Defpeudi vos uni viro virgsnem ca-

"

if

flam exhibere Chriflo, ubi per virgisen

'IJG,fim

caftamintellizit totam Ecclefiam Co-

a

rinthiorum , in qua fàtis conftat non

dr i

omnes fuiffe virgines carne, cüm ipfe

MM

idem in Epiftola priore admonueritfi-

o

deles conjugatos officiifui. lli igitur

& ille fünt virgines in hac parabola,

NOPT

qui & quz noncorrumpuntur circa fi-

eni lu

dem & mores, & recedentes ob omni

fatefow

malo , noninquinant animas fuas,

qanho

Sed quia non fátis eft ad perfectam

st

juftitiam, declirareà malo, fed epor-

ET

tet etiam facere bonum , juxta Pro-

gugm

ium, Declina à malo , €$ fae

a,

phetamRe

bonumiide

;

additur fecunda conditio ;

stl

nf

ut virgofitpruden: , non fatua , nec

l)

Vil

putet fibi fufficere , finulli noceat ,

Mb

ncn occidat , nonfüretur, non falíüm

r

2

.

fed inielligat

tcftimonium d--icac

V d

OpOr-

(

5'liftfidwfl W

Liber quintus.

319

hg

j

oportere confiderare finem ultimum

uT

'

M

, [

! & ordinare media ad finem.

M

, Et quia finis eft &terna vita, & me-,

mmmm'

| dia funt merita operum bonorum ;

ideo additur conditio tercia,ut habeat

——

r

vll

! Jumen in lampade , five lampadem lu-

m

eentem, qua funt operabona, ut idem

/

u

Sanétus Auguftinus docet loco nota-

to: Quod ipfum Dominus anteà do-

cuit,cüm ait: $ic Iuceat lux vefftra coram

bominibus , t uideant opera veflra boua,

€8 glovificentPatrem veftrum,quiin celis eff,

. Sed quaniam opera bona à charita-

te, tamquam à radice prodeunt , ne-

que confervari poffunt , nifi ab eà-

1

dem charitate foveantur & nutrian-

tur, quomodo lumen lampadis ne-

ceffarió extinguitur, fi defit alimen-

tunrolei ; ideó requiritur quarta con-

ditio , ut virgo prudens habeat fem-

M

per oleum in vafe,. Significari autem

w

charitatem per oleum , docet eodem

loco San&us Auguftinus ex eo, quoód

oleum. fupereminet omnibus humo-

ribus ; & charitas fupereminet om-

olo -

L '

nibus virtutibus , dicente Apoft

Em

4

320

De aterna felicitate,

lr

Eminentierem , vel , ut.noslegimus,

4 !

excellentiorem viam vobis demonflro Et

gj

paulo poft: /wsc autem manent. fides,

!

«gnesdic:

UP

"r

fpes,charitas s tria bacs Major antem bo-

jv

rum eft charitas, Ytaque fi quis in corde

1 p

(

fuo aliquid vel anteponat,veladzquet

ii ok

charitati, illa continuó abfcedit, & vel

h

ii

primum debet locum habere, & do-

«l u

minari ac regnarein corde nof(tro,vel

]l

abire; quia oleum eft humor videli-

iij f

cet fübtiliffimus, aéreus & igrieus, qui

:pu a

&

fuper omnes aícendit: Et tanta vis eft

extfità

olei charitatis in afcendendo fürfum;

Ij

ut fi ponatur anima publicani vel me-

retricis , illam continuó fürfum tra-

r ol

n

hat , & de peccatricefanctam , de car-

Q

nali fpirituzlem efficiat. Quin etiam

audeo dicere, fi hocoleum in animas

ts Q

bjv

damnatorum hominum , five in ipfos

st du

damones ftillare poffet , videremus

*üitatiris

continuó damnatos omnes,five homi-

nes five demones furfüm afcendere,

Ld Á

URT

Et fi é contrario defereret hoc oleum

us Rclig

|

animas fanctorum Angelorum, Apo-

ftolorum, Martyrum , Virginum,con-

3-*51:-1 Mi [j

"g

tinuó graves eflicerentur , & ad ima

deícen-

Atl

l

f'!ifl'.'ll:]

Liber quimtut,

521

tj

MU QM;

defcenderent.

En igitur quanta fit

excellentia hujus olei, & quàm jufté

n mm':;

" M'i'»' [

ftultz virgines dicantur,quz hocoleo

caruerunt, Sed eít etiam alia ratio,

?ïïfïquisæ;::f

cur charitas per oleum fignificetur j

IT

M

J

quia videlicet oleum omnia dura &

n

afpera lenít & emollit, ut ex duris &

[]k

[rd7

afperis mollia füaviáque reddantur.

Hoc oleum facit jugum fuave, de quo

c!?hmnif:

WUM

lM

Dominus dixit; Zugam meum [nave eft :

quoniam gratid charitatis inunctum

lj

M H)

dl

quafi computrefit à facie olei, ut lo-

quitur Ifaias. Quid enim fuave fecit in

A

Apoftolis jugum obedientia eundi i

mundum univeríum , & prazdicandi

v

Evangelium ^rmni creaturz ,

nifi

oleum charitatis? Quid fuave fecit in

Martyribus jagum patientiz in tole-

m

randis fuppliciis plurimis, & anteil-

]ud tempus inauditis, nifi oleum cha-

ritatis ? Quid fuave fecit jugum pau-

p

pertatis, & continentig, & obedien-

tix tot millibus Keligioforum & San-

&imonialium , nifi oleum charitatis ?

u

Nihil enim dulciusamanti,quàm amo.

uh&"

j

remfuum amato demonftrare;proilló

M

0;

magna

Ti

De ateraá felicitate,

322

magna & difficilia operando veltole-

") f

A;Efl,'l Il |

rando : Quomodo etiam Chriftus

t

fï[

amorem fuum erga genus humanum

ml jïM

nullà re magis oftendit, quàm patien-

umf

do pro nobis.

at a

Differui pauló fu(ibs de oleo, quia

non facilé poterat intelligi, unde cha-

;,:;5';,';1. li

n Dumit

xitatem fignificaret.

Reítat quinta

db

conditio , quz potiffima eft , & à Do-

PU

mino in hác parabolá przcipué inten-

mundeà

ta, videlicet, vigilantia:Sic enim con-

ag U

cluditur parabola : Pigilate itaque, quia

i

dl

sne[citis dzem , neque boram, Quam fen-

) MW

[!

n

tentíam , ut ea cordibus fidelium pe-

a f

nitus in&gatur , paffim Dominusrepe-

tit : Zzgilate , inquit rurfum apud Mat-

s g

du

thzum , quia ne[citis, qua hora Dominns

vefler venturas fit, Et apud Marcum :

a d

Figilate ergo , ne[citis enima quando domi-

vt

ts RtmY

us dommss veniat , feró, am mediá notle,

an galli cantm, an manés ne cim veserit

NV AT

repenté , inveniat vos dormientes,

Quod

ibr

antem vobu dico, omnibus dico: Figua-

Vi n

4e, Et apud Lucam : Zeati ferui il quos

-':'mm'tmm

eAm venerit Domuns , itnuenerit vigilan-

Atl

EL Ec alibi; Pgiate itaque omna tem-

af

P ore

Ü

| feh'zirm,

Libev quintut.

323

üFtlgndunl;ä

pere orantei, Ex per. Apoftolum Pe-

! C')m (

srum : E/fote prudentes, C$ vigtlate inore-

!*g ll

l

tiopibus... Et per Apoftolum Paulum;

Aj

URU

JNon dormiamus ficut £5 ceters , fed vigi-

lemius , € fobris fanus... Exper Apofto-

)

lum joannem : Ecce venio ficut fur. Bea-

tu5 qui vigilat, Hxc omnia fignificant,

"d

adventum Domini ad judicium , five

110?;

]i

vniveríale, in con(ummatione fzculi ,

NITTM

Mul

five pariiculare,in untuícuiufque obi-

"

tu,incertum effe, & proptereà Deum a

nobis requirere, ut femper vigilemus,

55'1,1:/1:4;:,',?;;

A

f n

animo fufpenfi ad expectationem ad-

ventus ejus , ut nos paratos inveniat,

& non cum fatuis virginibus nos à

nuptiis fuis cogatur excludere. Ita-

que nihil eft aliud dormire, quàm ob-

J

liviti mortem & judicium , vel fic

vivere , ac fi dere tam magná, unde

pendet falus aterna, numquam cogi-

taremus, aut curaremus.

Non enim

prohibetur fidelibus fomnus corpo-

ralis; alioqui non diceretur in para-

bola, Dormitaverunt omnes , €$ dormie-

rant ; Sed prohibetur oblivio, incogi-

tantia, inconfideratio,

if :z*; r

6

- Debet

24

i

De aterna felicitate,

Debet igitur omnis fid-lis, cui eue i

r& eft falus animz fuz , fingulis die-

)

f ä,ütiim N

bus, & mané & vefpere, clauío oflio

cordis fui ad negotia cxtera, attenté

u Dot

sy lt

€ogitare , fibique certó perfuadere,

diem illam vel noctem illam facilé pof-

m m

z hm

fe fibi effe poftremam : Ac perhocferió

providere , ne fic imparatus invenia-

«t

tur, ut animz fux & omnium fimul

| Quascmr

bonorum detrimentum patiatur.Hor-

yytat,

renat omnino mortales omnes mor-

dl

tem cogitare, & libenter avertunt

,,,,,

at

animum ad alia cogitanda, fed hor-

:Sf.ï

ii

!

ret etiam egrotus pharmacum ama-

ijtcum

rum , & tamen propter amorem vitz

t

Jibenter illud fumit: Ethorrentoculi

Á

plagam horrendam in corpore fuo vi-

3b

dere, fed tamen attenté refpiciunt, ut

iqusa

medicinam illi faciant. Sic igitur ne-

OY

QU

l

!

l

D

ceffe eft, ut homo prudens [turis fa-

&

ciat jacturam animz , quàm mortis

N

!

.f:

l

vt

horrorem: Et ideó fzpé acfxpiüscogi-

"t

ïd

tet , nullam effelatatem , nullámque

t tj

effehoram,in quà morinon poffit.Hxe

A It

enim cogitatio quando profundé ad

ul

cordis intima defcendit , facilé totum

ts

homif

h,

Liber. quintus,

).is ML* l

324

hominem immutare folet, &de car-

mæl äne

'uïf

nali fpiritualem, de peccatore fanctum

WFW!) [E'Jf,

TM

facere,ut jam non formidet, fed diligat

L

adventum Domini.

Non (ine caufá

(miö

m

Dominus nofter tam fzpé hortatur ut

vigilemus

?

L

nec fruftrà Ecclefiafticus

monet, Zv omnibus operibus tuis memas-

rare novi/[rma tta, €$ in aternum non pece

cabis. Quisenim cogitans fe ad judi-

cem properare , & brevi ad tribunal

ejus effe fiftendum, & in ipfum Judi-

cem ptccare audeat ? Et tamen nos

omnes per fingula momenta propera-

mus ad judicium : Et tanta eft bumana

czcitas, ut inipfo itineread judicium,

judicéipfuminjuriá afficiamus, & iram

ipfius adversis nos iuftiffimé provo-

cemus, Et quis jam damnatus ad mor-

tem, dum ad ipfam ducitur , rideret &

jocaretur , & de fcortatione, veladul-

terio, vel dignitate adipifcendá , vel

pecuniis per mercaturam augendis lo-

queretur , nifi j lané defiperet? Et nos

tamen ad moertem veré damnati fü-

mus , neque ullus ex Adami filiis fen-

l Iu

tentiam mortis evadit: Et noflra mor«

talis

n

426

De eterna felicitate,

talis vita nihil eft aliud nifi curfus ad

H

mortem : Et tsmen in hoc itinere,

(u

quod longiim effe non poteft, quid fa-

l]

ciunt plerique hominum etiam Chri-

ftianorum? Quid cogitant , quid lo-

Jj o

quuntur, quid tractant, nifi de lucris,

ln

de honoribus, de voluptatibus, ne di-

a

cam de íceleribus & flagitiis, quafivia

m

sal Co

ad mortem numquam finienda effet?

Et quid eft hoc aliud nifi dormire ad

av mn

feria, & vigilore ad ludicra ? Vel dor-

qhus 3

mire, & dormiendo fomniarc.

ULL Wï

Jure igitur Dominus clamat : Zzgia-

sntm r

te, Vigilate,Et beati, qui ad banc vocem

, byiltm

excitantur & recogitant ubi fint, &

um

quó eant , & interim dant operam, ut

ts doet i

Jampas eorum luceat, & oleum in va-

*iston dj

fe redundet ; ut;, cüàm clamor ille au-

tutna

dietur ; Ecce (ponjus venityexite obviam eí,

W.Md:ji

continuo lzti currant obviam fponfo,

?ymuut

& ingrediantur cum eo ad nuptias.

V2 autem illis, qui tam magnz rei

1[;

» ii

[]

Ms Y

obliti, atque ad voces »cripturzrum

furdi, & lampadibus extinétis, dor-

Q

IN

mientes inventi , à nuptiis dulcifimis

Mlte

exclufi fruftrà clamabunt & Dozise,

Demine, aperi nobis,

CA-

itlen

"difiw:,

Liber. quintus,

327

lil

Y

l

l

i

J

!j p

A

i

C APUT-VIL

TM

De Bravio,

ii

E

Xplicatis nominibus parabolicis,

que habentur in Evangelio , re-

ftat folüm,ut explicemus nomina,quz

habentur apud Apeftolum in Epitto-

lÀ priere ad' Ccrinthios , quz funt

Braviam €$ Corona, De bravio fic lo-,

quitur beatus Paulus: Qwi £s ffadie

M

eurrunt , omnes quudem currust. fed unus

accipit bravium, Sic currite ut comprehen-

datis, Etquidem fignificari per bra-

vium czleftem beatitudinem , idem.

Apoftolus docet in Epiftolà ad Phi-

lippenfes, càm ait: Qw« rerrà funr obli-

vifcens, 4d ea veró, qua [unt priora exten-

dens me ip[um, ad deflinatum per[equor , ad.

bravium fiperna vocationis Dei, in Chrifle

Jefs. Itaque bravium eftin cxlo, at«

que ad illud nos vocat Deus per ]e-

i

fum Chriftum. Quamvis autem bra-

vium , quod Principes mundi propo-

nunt, non fit res adeo magna, tamery

J

uet

bravium czlefte non poteít non effe

emni

n

328

De eterna felicitate,

j n

omni exparte fplendidiífimum , five

n

confideres Deum,qui bravium propo-

dfido s d

nit, qui eft Princeps infinit« poten-

a

tix & magrificentiz, de quo canit

ERE

Propheta; Elevara cff magnmificentia tna.

g

fiper calos : Sive cogites atbletas, qui-

iolola

bus proponitur , qui funt filii ipfius;

TITUA qM

& fratres Chrifti ; quos certé Kex Pa-

fadium

ter ipforum non invitaret ad curren-

wnptul

dum, fi bravium non effet restanta, ut

AX w

etiam à filiis Dei digné appeti poffet.

"t

A Let (

lliud ad nos magis pertinet, ut vi-

deamus, quid fit currere ad bravium,

il HF/

T

&, qu arte poterimus ita currere, ut

comprehendamus. Cerrere ed bravinm,

110 CURT

Aort

nihil eft aliud , nifi Domini Dei no-

flri integré mandata fervare.

Sta-

kmfen

sinm enim legem Domíni effe, David

ttns o

teflatur, cüm ait : Bearz immaculáti i

T.

via, qui ambnulant in lege Dominz, Et :

Q

T tll

Fiam mandatortm tuorum cucurri , cum

dilatáfli cor meum. Ergo, qui per viam

ADlN

mandatorum currunt, illi in ftadio

Af qugm |

ad bravium currunt

Porró ars ita

« Fmagls [

currendi, ut perveniamus & bravium

Vf Qul

apprehendamus, triadocumenta com-

wl quim p

plecti-

'fmm,'

Liber quintus,

329

D

plectitur, Primum illud eft, ut à fta-

dio non recedamus: Qui enim rece-

Ti

dunt à ftadio , quantumvis celeriter

*

currant, bravium numquam attin-

gent, quia non ad bravium fed in in-

certum currunt. Quod fe diligenter

Y

evitaffe Apoftolus teítatur, cüm ait :

Ege fic curro non quaft in incertum, Quid

eit extra ftadium currere? Per. viam

mandatorum non currere, fed declina-

re ad dexteram vel finifttam. Exem-

pli gratia , Lex dicit ; Diiges proxi-

mum tuum [icut teipfum. Qui diligit pro-

ximum ficut fe ipfum, in ftadio currit,

i

ad bravium currit, Qui diligit proxi-

mum tanto ardore,; ut propter proxi-

[

mum Deum offendere non vereatur;

U N

& ex homine idolum fibi conftituit;

declinat ad dexteram , & extra fta-

m-:w,g:x»'i!

dium currit , & nonad bravium , fed

in incertum currit; Et quó celeriüs

miun, ,

currit multiplicando beneficia in per-

fonam illam quam fibi in idolum ere-

hn

xit, tantó magis errat, & longiüs à

p

bravio difcedit. Qui veró minus diligit

proximum quàm pareft; & cüm eum

Ab

videt

/

330

De atevaa felicitate,

videt neceffitatem pati, vifzera fua ab

4num

)

eo claudit , ut loquitur S;n&tus Joan-

nes, is declinat ad finiftram, & neque

t

in ftadio currit,neque ad br»vium cur-

z

j

rit, etiamfi alioqui multa bona opera

facere videatur; oportet ivitur dili-

arpat

gere proximum, ut fe ipfurn, non ma-

gaedet

«t

gis nec minüs quàm fe ipfum: Id eft,

debet erga proximum ita fe gerere , ut

ial

proximis faciat,quod fibi vult à proxi-

,Ffi(i u,'m

mis fieri. Sic enim explicat hoc man-

datum , qui mandatum dedit Magi-

1737

fter nofter Deus. Et quod dixi de. di-

gt t

Jeclione proximi, quod eft mandatum

t uh

affirmans , pofiumus etiam dicere de

Ja

Qxl /w

mandatisnegantibus. Quienim fura-

vl

turres alienas, declinat ad. dexteram

"t

mandati: ZVez fwrabezs ; & à fladio

totmlter

recedit : Qui veró non furatur aliena,

i i

"

LJ(I

fed ; rofundit & prodigit fua , is de-

f

clinat ad finiftram , & pariter exit.à

1te

fiadio. - Juftus enim qui folus in fta:

a

j

Jb

dio manet, non minüs à ftadio dif-

"

j

cedit, fi furetur aliena, quàm fi prodi-

M LR

gat fua; quia virtus liberalitatis, quge

"lf

D

Ti

ad juftitiam pertinet, duo habet,ex-

" MUPI

Erema

felitirtrf, |

Lifer quintur,

331

H i

trema vitia oppofita, avaritiam, & ef-

mzmS-,ng;

fufionem. Summa eft, Qui vultc infta-

It

Vr

dio permanere, debet peccato le:hali

omninó carere,

Itihihs

Alterum documentum eft;ut currat

velociter & períeveranter, quibravi-

um apprehendere deíiderat.

Ille ve-

lociter, currit , qui ardenti voluntate

mandata cuftodit, juxta illud Pfalmiz

"h

Beatus vir qui tiaet Dominum ; in mandaes

tis ejus volet nimis.Et illud Apoftoli: 5pz-

ritaferventes,Domino [érvientes, llepere

feveranter currit , quinumquam fati-

gatur, neque ceffat currere; (ciens fcri-

ptum effe : Qu perfeveraverit n(que in

finem ,. bic falvus. erit.

Et quidem ifta

duo , velociter currere, & non fatigas

rinecintermittere curfüum, videntur

feré contraría aut certé difficilia valdé.

Qui enim velociter currit, citófatiga-

Cfur,& ceífat currere: & quifatigarinon

vultjlenté feftinat, & moderato greffu

perfeveratin curfu, Verafunt hzc, &

ideó pauci perveniunt ad bravium;

Omnino enim nec«ffe eft, qui bravium

er

ii

?pprehendere c.:upic ; üt & velocit

&

li

;

332

De eterna felicitate,

fv

r

n [

& períeveranter currat , quia tempus

brcve eft, iterlongum.

Sed (i velint

T

homines Chriftiani imitari currentes

ul v

711

gt [

ad bravium corruptibile & modicum;

facilépoterunt & velociter, fineinrer-

i

'

mitlione currere ad bravium incorru-

n

Mha

[

i

ptibile& maximum. Quid illi faciunt,

2

107

qui currunt ad bravium corruptibile &

gt

hi

modicum ? deponunt onera , exuunt

veftes , expeditijliberi currunt.

Hoc

s i

at

igitur Chriftiani faciant , deporant

onera curarum hujus mundi, exuant

fa.

veftes carnalium cupiditatum , aut

i.

certé deponant. & exuant inordina-

mj n

tum affe&tum ad bona terrena 5 &

terlonont

cüm hzc fecerint , non de füis viri-

a x

bus glorientur, fed in Domino fpe-

h fl

rent: & tunc querantur , fi celeriter

d m

currendo fatigantur in curfü. Do&ri-

i u

nahzc lfaiz & Pauli eft , non mea.

16 hu

lfiias cap. 40. fic ait : Qwi fperant in

hr dl

Domino , current. , €4 non laborabuns,

:M*ïiibmfvl/j

Apoftolus verb, Hec, inquit , Zice ,

fratres : Tempus breve efl , reliquum eft,

" hl

MULT.

ut C2,qui babent uxores , tamquam nen

A004 g

babentes fint : €9 qui jiemf, tAmquam non

V

fentes :

wi(i'if(,

Liber quintus,

333

mf, qml fff

fientes: €9. qui. gaudent , tamquam non

"

l "

andentes , €$ qui emunt , tamquam non

poffideustes ; 69 qui utuntur boc - munde ,

ulbus- verbis

tamquAm . non Hutaniur.

non prohibet Apoftolus, ne Chriítia-

h

niconjuges habeant , & non lugeantin

adverfis , & non gaudeant in profperis,

um;&m;n:»;

& non emantres neceífarias, & non

L li

utantur bonis hujus mundi: fedad-

monet , utin his omnibus eum mo-

hi

dum adhibeant, & tam modicoaffectu

Pl

u

illis adhzreant, ac fiad illos ea non

WW

pertinerent,

r

Exemplo nobis fit San&a Melania

matrona Romana nobiliffima, de qua

fic loquitur Sanctus Hieronymus in

.

.

Santia. Mela-

Epitaphio Blofillz

nia noffri temperis inter. Chriflianos veva

;

nobilitas, calente adbuc mariti corpu[cule,

L

€3 necdum. bumato , duos fimul perdidit

filíos. Rem fum diBturus incredibilem , fed,

(

reffe Chriffo ,nen falam, Quis illam non

J

"]

putaret more. lymphatico y fparfis crinibus,

u J

veflecon[ciffà , lacerum petlus invadere ?

[

1 ;'FJ'

lachryma gutta. non flnxit , fletit immobi-

ji, if

n

As , C$ ad pedes advolmta Chrifl, quafi :p-

n

,

334

De aterna fc:lmimt(,

fWm teneret , arrift

Expeditis, iu-

agj

jci 2

quit , tibi feyuitura fum, Domine , qnia

zauto -2 oneve liberAlit,

li I(f?ond'lf

Hec ille; qui

hoc exemplo, tamquam egregio com-

qus d

qiptm,

mentszrio declaravit , quid fit , qui ha-

bent uxores, & filios, & cxtera mundi

sf

bona, tamquam non habentes (int, ut

d f

vb !

liberi & expediti currant ad bravium.

Sed majus adhuc exemplum habemus

VEU

in Job, -qui uná die perdidit filios &

(dnlb i

z MY

filias omnes, totamdue fub(tantiam fu-

am, &plenus ulceribusin fterquilinio

Lt f

jacuit, qui ; avló anté fcliciffimus erat

vin, lt

inter omnes Orientales ; & tamen ac

i

IP

o C

fi ifta ad eum nonpertinerent, emifit

4 n

vocem illam fapientiá pleniffimam:/Vz-

j

das egreffus [fum de ntero matris mea, €

TT

nudus revertar illuc ; Dominus dedit, Do-

MTM

minus abflulit: ficut Domino placuit , 1tà

EUY

feclum efl x fit nomen Domini beneditium.

m

Denique $an&us Petrus cüm cete-

ts f

ris Apoftolis , qui Chriftum ad bra-

"n

1

f(v

vium currentem primi fecuti funt ,

kftc nit

ut nos docerent , quid requiratur ad

eurren-

1 '»mev) q

celeriter & períeveranter

IK f

düm , ajunt ; Ecee nos reliquimus omnia,

b Wadw

f'z Al

Liber quintu

335

E, Wdl»'l

& feenti fumus te ; quid ergo evit nobis ?

UMT

j

& Dominus approbans confilium eo-

z

rum ; refpondit, bravium illis aperté

! promittens: 4fosen dico vobis, quod vos

qui [ecuti efHis me, in regeneratione, czma

féderit Filius bominis mjrdt ma;c/latz:þu

fedebitis €&vos . fuper [edes duodecim, jadi-

(f

l

cantes duodecim tribus l[raél

Reftat tertium documentum. , ut

fl

€um Chrifto jungatur, qui bravium

exoptat.

Nam ut Apoítolus dicit :

u

[

fed. unus acci-

c RE

Omues quidem currant

pit éravium

lllé autem unus fine ul«

la dubitatione Chriftes, qui exz/ta«

Et de

Vit ut gigas ad currendam viam,

| quo dicitur' apud Sanctum ïoan-

I

| nem : Aemo afcendit ia calum ,. mufi

qm

deftendit de celo

Elius bominis , qui eft

|

I

$2 celo.

Sed Chriftus non aícendit

folus , fed cum illis omnibus, qui

eum ipío ànum fünt, id eft, quifunt,

membra viva & vera ejus corporis ,

cujus ipfe eft ciput;

itaque fruftrà

laborant omnes, qui currunt, etiamfi

erogent omnes faculiates íuas pau-

j perzbus ; &uadant corpus füum ita;

ut

lii

336

De «terna felicitate,

ut ardeat , nifi Chrifto jungantur per

ul

Ü

[

Vont

fidem & charitatem, & unum curil-

lo fiant, ut ipfe loquitur , cüm ait :

ii ,iA[ üve

m

'

[

Sicut t Pater in me , €$ ego in te, u 3

spfs in nobis unum [rat.

un, E

Sed eft etiam alius. modus conjun-

u:lf*(j j i

Gionis cum Chrito , qui mirum in

TU

modum juvat ad currendum velocitet

4 f

Is mo-

íit a.

& perfeveranter ad bravium.

dus eít unionis oculi interioris cum

At &R

stf

ipfo Chrifto , quatenus ipfe eftbravi-

um, Chriftus enim, üt homo, cucurrit

, u

ad bravium ; & üt Deus, ipfe eít bra-

t dl

vium, lpfeenim eff veru: Deus ,€$ vi-

x D

ta eter24 , telte S. Joaune; quod ipfe

At

af

quoque fignificavit, cüm ait: Ege um

ViA , C veritas , CÀ vita,

Ipíe enim t

bbl

veritas nos ducit , üt via per fe ad-

M

ducit

,

üt

vita ad fe perducit.

"s

