dum falem fuum . erivi facit [uper bonos 68

x n

malos , €9 plum fuper juftos ö!n/uj?n;?

i

m

ur

Quód fi Deusítà fe gerit càm inimicis,

non eftcontra naturam Dei, neq ; ho-

minis,quiad imag;nemDei creatus eft,

Ó

diligere inimicos, eisdue benefacere:

fed contra naturam beftiarum, & eo-

[

rum,qui cim in bonore effent,non in-

^

tellexerunt , comparati funt jumentis

"

infipientibus, & fimiles facti funt iliis,

AT

CAP U——T XII.

!|

Iterbmm de bumilitate , qua eft

j

qtmrta pars portæ.

i

Enio ad humilitatem, que fimi-

Af

lis eft fororibusfuis ; ut magnas

L]

Atf

"l

.qui-

f

Kaiber tevtigr.

ln

193

Butnj

quidem anguftias (üperbis & arrogan-

^y

14

V

n

!

tibus pariat ; fed iis qui ad fcholam

m

Chrifli accedunt, & ab eo difcere vo-

li

lunt, non difficulter dilatari incipiat.

P

Primim enim humiliari debemus /u&

LT.

potenti manui Dci, ut Apoftolorum prin-

ceps admonuit ; Et ut Cospoftolus

ejus Jacobus confirmat, Qui& autem

difficultas fingi poteft in humiliatione

mortal;s hominis ad immortalem &

omnipotentem Deum? Deinde debe-

mus quoque novifimum locum eli-

gere apud homines , quia fuperiores

invicem arbitrari nos convenit , ut

jv

Apoftolus monet in Epiftola ad Phi-

lippenfes : Superzores , inquit , //2i »zvi-

cem arbitrantes, Qui veré fe ipfi nove-

runt , & con'cii fünt propriz infir-

RUALUR A

— —

mitatis, aliorum autem interiora non

jl

noverunt , nullas patiuntur anguftias,

ut omnes alios fibi fuperiores du-

1

]

cant, eófque honore preveniant ,

& locum altiorem iifdem concedant.

|

|

Quemadmodum enim fuperbia naí-

citur ex ignorantia fui, fic humilitas

U

«X cognitione fui. Cor fuperbi fa-

4

€i

l

i94

De «terna felicstate,

cilé videt vitia quz in f« non habet,

& que cxteri habent, quia fünt omnía

extra fe: vitia propria , quamvis fz-

(

pé maxima, & alíis omnibus nota, ip-

fe non vídet, quia funt intra fe;quo-

I 'V!V

modo oculus non videt, quz intraíe

Ini

habet, íed ea folüm, quz extraillum

funt Exemplo nobis effe poteft Pha-

K

!

riífzus ille qui gratias agebat Deo,

uód non effet ficut exteri bomines,

l

raptores, injufti, adulteri: ls enim

p

j

videbat in fe non effe vitium rapinz,

injuftitiz , adulterii : Sed non videbat

vitia graviora, quz intuslatebant, fu-

perbiam , mentis cecitatem, & impee-

nitentiam ; & ideb publicanoin eodem

templo oranti fe przponebat : Sed pu-

blicanus,quia meliores oculos habebat

i

videbat in fe vitia, & virtutes non vi:

debat ; ideó recumbebat in novitfimo

K

loco , ftans à longé, percutiens pectus

l

fuum , & mifericordiam Dei impio-

RU

rans: Ex quo fa&ctum eft , ut judicio

NU

Dei difcefferit hic ju(tificatus, illere-

f

probatus: Quare fiquis ferio dare velit

s

operam coguitioni propriz, n

on pa-

ueiuur

4 dllum

f

df(iw(l

ZLiber tertius.

391

[ f N

tietur angultias ín porta Domüs Do-

Dd

:

inini penetranda,

li, gf!;,)?l:

Ad hzc omnia: neceffe eft addere,

fjl

portam Domüs Domini, quz videtur

anguftiflima, ac pen& impenetrabilis

iis,qui onu(li accedunt , & obefo cor-

uem*m

:

[

porefunt, vel multis veflibus invo-

luti,& ere&to corpore ingredi tentant 5

i

eamdem videri latam & aditu facil-

limam iis, qui fine ullo onere, & nu-

di, ac macilenti, & curvi ingrediun-

tur. Itaque in nobis eft caufa, cur non

facilé ingredi poffimus per eam por-

tam, per quam multi Sanctorum fine

ulla difficultate vel moleftia traníie-

runt, incipiat ergo homo Chriftianus

j

deponere onera divitiarum : intelli-

gat opes fibi À Deo datas, ut cecono-

u

mo,non ut domino, ut eas diftribuat

|

jj

indigentibus , non ut eas fibi uni dili-

genter confervet: Sic enim fiet, ut

l

animus ab amore divitiarum liber ef-

fectus, quafi magno onere depofito,

hhk

Jl

ob anguftias portz nonlaboret. Nec

n

nur

minüs deponat pinguedinem nimiam

L

deliciarum carnalium , vel potiüs eji-

^

I3

ciat

lr

196

— De eterna felicitate,

ciat humores noxios cupiditatum va-

a

riarum, qux hydropem gignunt , &

"

corpus inflant.

Denique exuat opi-

:;ï.fïlf

u

nionem propriz exiflimationis,induat

h

bumilitatem Chrifti , inclinet cervi-

cem ad obedientiam mandatorum ; &

T

l

)

tunc queratur , fi non fatis facilé &

l

coihodé portam falutis ingredi potfit,

J

CAPVT XIV.

j

r

Neceffarium. effe. ingrefJum porte,

t

J

quantumpis axgufle , fs quis [aluus

effe uelit.

E» five porta illa lata fit, five an-

S

debe-

gufta, omnino contendere

mus, ut per eam ingrediamur. Nullus

"

enim alius locus eft poft hanc vitam,

1

qua fugit

velut umbra, ubi bené cífe

2

poffimus, nifi intra hanc portam,

IdeÓ enim Dominus hortatur , di-

|

cens: Contendite intrave per angu[lam por-

i

tam, Quoniam , ut ipfe in eodem !o-

]

co fübjungit : qui foris manebunt, ad

^j

ea loca detrudentur omnes, ubi fem-

At

piternus eft fletus , & affiduus den-

TAU

f

mog

tium ftridor: Quz dqlorcs maxi

Z .W

1gni

j

Ft!ff!vh'!g;

Liber. tertint,

197

d.

fignificant cum defperatione remedii ;

unde rabies oritur, qua impatienter

t

tolerat, quz tolerare non vellet, &

ä

femper tolerare cogetur, Quantó fà-

tius erat contendere intrare per angu-

ml L

ftam portam , ubi modico labore vel

dolore fuftentato , requies & jucun-

WU

ditas invenitur? Et fi quidem poffent

H

homines & anguítias portz , & dolo-

res gehennz fimul evadere , fortaífe

hr

excufari poffet eorum fragilitas vel

ii

imbecillitas, qui vim facere portz il-

lius anguftiis non auderent ; Sed cüm

l

N

t

neceífe fit, aut hicad tempus labora-

re, vim faciendo, autincidere in labo-

i

res doloresQue perpetuos; ubi eft ju-

1 u."iþ

dicium,;ubi ratio,quz diétet fugiendas

v

effe anguftias minores & breviores ;

yu

utad intolerabiles & graviffimas ve-

w,o

niatur ? Sed etiam fi nullz fequeren-

/

tur anguftig poft banc vitam , fed fo-

la privatio Domüs Dei , ubi fempiter-

jq,d

na fünt gaudia ; hoc ipfum deberetin

gt

nobis efficere, ut non folüm per angu-

ub

r

ftias portz, fed etiam per fpinas & tri-

Ti

bulos, nec non per fercum & ignem

ü

ala-

l5

j

198

De ;tterim felicitate,

j

"m

alacriter intràremus. Et quamvis fhioc

J

tempore non fentiamus, quid fit pri-

jj

vari beatitudine; Tamem poft animz

Ji

T

feparationem à corpore aperientur

oculi mentis , ut clariffimé videant,

quantum fit detrimentum, imó quàm

infinita jactura, non pervenire ad fi-

nem ultimum, ad quem creati fürnus,

L

Atque hoc defiderium fignificant ver-

J

bailla, que in Evangelto referuntur

repetita ab illis, qui exclufi foris ma-

!

nebunt: Domise Domine , ayperi nobis,

Siquidem defiderium ultimi finis fem-

per cruciabit miferos, & confcientiz

remoríus numquam quie'cet ; & im-

plebitur LTud : Fermis eorum non roerie-

£ur , CB ignir eorum. non extinguetur.

O fi poffemus nunc ferio cogitarey

quanto affectu dicent bomines illi,

Donine Daomine , aperi nobis, Acfi di-

H L.X

cant ; Sine ingrefíu in iftam domum

vivere non poffumus , nec tamen mo-

ri nobis datur, lItaque vivimus , noa

ut vivamus, fed ut femper miferrimi

fimus. Ergo aperi nobis, quia para-

ti fumus quaslibet anguítias tocmen-

tOruUni

fdi[m]

Lilev tertius,.

. 99

torum pati , modó ingrediamur, Sed

Tij CUL

refpondebitur. /Vefcíe vos. Ànnus ju-

limm ]

l:'h

l

bilzí finem accepit ; quando potuittis

n

ingredi , noluiftis; nunc ergo xquum

nl.'

eft, ut quando vultis ingredi ; non

"T

Ita illi fine ullo remedio

peffitis.

l

exdlufi , nunquam tamen ceffabunt

clamare naturalí defiderio ftimulan-

te : Domine , Domine, aperi uobis. Se

qui fürdi fuerunt in hac víta ad ex-

hortatiores Domíni clamantis & di-

[2

centís ; Contezdite intrare per angu[lan

portam ; 'Yanc furdis auribus Domini

clamabunt, Dorinze, Domine, aperi n9-

&l

bis. Quare fi.quid fapimus, nunc re-

L

bus.noftris confuülamus, quando tem-

pus habemus :.Faciamus nunc , dum

licet, quod tunc fine ulla dubitatione

toto corde facere, vel feciffe cu-,

E

piemus , & non licebit,.

Dd

ä

i

quiz y

I 4

DE

/

«$3( 200 )502

)

M

(':æ:,»ïx

f

DE JETERNA

j

FELEECITATE

l

l

SANCTORUM,

E

SUB NOMINE

Paradifi,

lj'!

1

"LIBER QUARTUS,

CAPUT L

In calo effe vera gaudia.

-

3

&

Aradifüs , nomen eft vo«.

eg

x

luptatis & deliciarum ;

ä

Bo

Significat enim hortum,

E';A

|e—ye

W:)

*

1

ES

—

five pomarium & virida-

rium fimul

amonifli-

LU

mum,& adrecrestionem & jucundita-

tem adferendam aptitlimum., In libro

Genefis Paradifus voluptatis non fe-

mel appellatur, ubi de Paradifo terre-

ftii fermo habetur.

Apud Ezechie-

lem veró de Paradifo cxlefti dicitur

Angelo primario, qui pofteà cecidit,

& diabolus fa€tus eit: Zz deliciis Para-

df Dei feifli, Quía veró in Scripturis.

fanctis

*tl

aIQ

20t

Liber quartut,

.

fan&tis nihil habemus de Paradifo, nifi

h

fuiffe in eo arbores multas, & funtem

aquax vitze; Ideó vifum eft mihii occa-

Ti

fione hujus nominis explicare volup-

j

tates & gaudia, quibus fruunturin cz-

f(

]

loBeati, Erit veró, nifi fallor, utilis

contemplatio ad excitandos animos,

ad ea, que furfum funt quxrenda &

i

AT

cogitanda; ac per hoc ad vitam fic in

ftituendam , ut cüm hinc migrandum

4

/A

erit, non ad luctum & tenebras, fed ad

lucem & letitiam femyiternam , Deo

2l )'/l

M

N

j

adjuvante,migremus. Solent enim ho-

II

mines, paucis exceptis , magis trahi

l

voluptate, quàm aliquo bono alio: Et

li Wf

Ecclefia in quadam Oratione dicit ; //i

noftra fixa [iat corda, ubi vera [(unt gaudia,

wafjtg.

W

Ac primüm confiderabimus , quid

A

I!

Scripturz fan&z de calefti Paradifo

hos doceant, unde probemus,veré effe

A

in Paradifo czxlefti gaudia : Deinde

tentabimusexplicare,quz fintilla gau-

;!'

dia: Poítremó variis rationibus , vel

VN

potiüs comparationibus demonftra-

(

bimus, gaudia illa effe long& majora,

1

quàm noscapere, velcogitare , vel

etiam füfpicari poffimus.

l

202

De aterna felicitate,

W])'

!

. Primüm igitur nomen ipfum Para-

(l

i

^j

difi , voluptatem ac delicias fenat, ut

ex libro Genefis pauló ante oftendi-

j

mus, Effe autem in c«lo paradifum,

teftatur Ezechtel, quide primo Ange-

lo fcripfit : Is delicsis Paradifi Dei futfls,

if

"Teftatur Dominus in Evangelio , cüm

latroni fecum rendentí dixit : Zodie

i

U

emecum eris in paradifo, Accepit enim

N

Paradifum pro regno Dei, & effentia-

libeatitudine. Dixeratenim latro: De-

y

eyine memento sei, dum veneris in re-

li LU

£num tumm, . Et Dominus promittens

illi confortium Regui fui refpondit :

Af

id

Hodwe mecum eris in Paradifo. 'Veftatur

"i d

beatus Paulus in pofteriore ad Corin-

p

f

1l

thios,cüm ait: Sezo bominem in Chri-

ffe , raptum ufgue ad tevtium calum , &

quia raptss eff in Paradifam. 'Teftatur

'*"Etl

D

beatus Joannes in Apocalypfi. ubi Do-

minum introducit loquentem ; Pzscen-

!

Hi dabo edere de ligno vita , quod cfl in Pa-

vadifo Deimei, Ex his locis perfpicuum

ij

eft, regionem Beatorum effe locum

1l

l

deliciarum & voluptatis. Deinde cüm

Dominus ait fervo bono & fideli ; »-

LI 1

irá

diy

Lilber ?tldrfü!.

203

D

j

tra in gattdium Demini tui : Nonne aper-

tillime declarat , domum Dei , five

Civitatem Dei , ad quam admittun-

tlj

tur fervi boni & fideles, cürm de hoc

mundo migrant , effe locum gaudii?

Etcum ídem Dominus multis inlocis

comparat Kegnum calorum coenz, ut

apud Lucam, cüm ait: Homo quidam

fecit cenam magnam, Et cüm alibi di-

IV&(

cit : Et ego difpono vobis , ficut. dipofruit

Md

mibi Pater mens Regnumy, ut edatis &9

W

I

bibatis fuper men[am meam in Regno mee,

M)

Denique cüm in Apocalypfi dicitur:

Beati , qui ad cauam muptiarum dgni vo-

cati fant.

Certé Scriptura per meta-

i |

phoram coeriz , delectationem volup-

T

tatémque fignificat, nifi quis negare

tl

velit, in fenfu guftandi ullam effe vo-

|

luptatem. Ad hzc in Evangeliis, GL in

W

Apocalypfi , Regnum Dei nuptiis re-

galibus comparatur, ut notum eftex

parabola Regis, qui fecit nuptias filio

(;'Kl)ux

iuo : Et ex parabola virginum fapien-

hm

tium & ftultarum ; quarum fapientes

p&mm

intrarunt cum fponfo ad nuptias, ftul-

W

X A PAO-

tz Vero foris fRanferunt: Et €

6

[

&

calyp-

-

564

De eteraa felieitate,

fir

:.'li ',W f U

calypfi, ubi multa dicuntur de nuptiis

"

Agni in Regno cxlorum cum appara-

p

l

tu maximo celebratis. Porró nuptiis

h. (l

regalibus comparatur beatitudo San-

"n

i

&orum , quoniam in nuptiis omnia

,uv

L.

f

feré genera voluptatum exhitentur,

& percipiuntur ? De qua re in libro

Íequenti dictuci fumus.

jj

Denique in Apocalypfi vidit fan-

!

&us Joannes chorum virginum, quí

u

fequebantur Agnum , quocumque

gt

iret; & cantabant canticum novum,

d

quod nemo alius cantare poterat.

':þ,::aw:rïf.u

Quem locum fanctus Auguftinus ex-

[U

ponit in libro de fancta virginitate,

de certis gaudiis, fanctifque volupta-

IU

tibus, quibus foli & fol virgines per-

ii

fruentur. Verba ejus liacc fant : /o:ad-

4

feretis ad nmptias AA CABIVICHII. 0 UHTH,

quod caztabitis in citbaris veffvis, boc eff,

l

3n cordiUus, dicatis laudibus 3 non utique

D

tale, quale camat siverfa terva , fed ta«

m

!l '3

)

Je, quate nemo poteriz dicere mift wos, Et

infrà: Qub ire putamn: bunc Mdantm $

] l/um

Qu nemo tum feqni valeat , Vél audeat,

4Y

Vi

P. vor? Qu putamus eum ire? n quos

W

]

/hlffl/y

Ilj

Liber quartus,

204

NT

dl

faltus , €8 prata ? Ubi credo [nnt grandia

Ij ,

Andia, non gaudta [aenlibujus vana, in-

fania mmendaces ; INec gaudia , qualia in

D]

n

ipjo Regmo Dei , cateris mom virgimibus

erunt, fed à catevorum omnium gaudiorum

forte diflintla, Ec infrà: Fidebit vos ca-

h l !l*iu

zera multitudo fidelsum, qua ad boc Agium

fequi non potefl , videbit , nec invidebit

Ti

€$ colletando vobis, quod in fe non habet,

n

babebit £m vobis.. INam €98 ilud canticum

[

uovum proprium veflrum dicere non pote-

AU

lh

vit , audire autem poteyim , €9. delettari

i

sH

ve[fíiro tam excellenti bono, — Sed vos, qui

l

t

€3 dicetis, €$ attdietis 5 quia &d bac , quod

H

dicetis , à vobis audietis , felicims exultae

"

bitis ,. jucundiu[qne vegnabitis.

Ex his

flhf ^

igitur manifeflà conftat, in calefti

Regno & Civitate, vel Domo; mul«

ï;.',l;h,

taeffe vera gaudia, veritfimasque &

LA

smaxitmnas voluptates.

! DW

0^ *0» «0^ « 0^

^ (OS U i

li

[

LL LL I ii

CAPVT li

LE

j

De gaudie inteü'igemiz.

i

,

lm ex Divinís literis probaturm

hi

-* jam fit , in Regno c&lorum vera

[3112

lii

206

De ætefna felicitate,

lr

m

M(Ct

effe gaudia; nunc exponemus , que-

nam illa fint gaudia.

Ac breviter

WPAU

explica1da erunt primó gaudia intel-

l

ligentiz, voluntatis, & memoriz;que

(,EHU

ad piritum pertinent ; Deinde gaudia

fenfuum fingulorum , quz pertinent

J

"T

i

ad corpus. Neque hoc loco affirmare

d

;

intendimus , inteiligentiam , & me-

moríam , & fenfus corporis proprias

C

ii

]

j

fedes effe gaudij 3cüm nonignoremus,

gaudium, ut etiam defiderium,proprié

(ff,;':ll,"rh"«lï

ad voluntatem in parte fuperiore, &

1

H

ad appetitum in parte inferiore per-

tinere. , Sed loquimur, ut vulgó ho.

mines loquuntur , qui non recufant

dicere , Oculus delectatur pulchritu-

dine colorum, & auris fuavitate fo-

Ul

norum, Intelligimus ergo per gau-

M

dium mentis, vel memorix, vel fen-

L

fuum externorum , dele&tationem;

quai percipit homo ex iis, quz intel-

ligit, vel quorum recerdatur, velque

[

fenfibus externis haurit.

i

Primum igitur Beatorum gaudium

4

érit, oculis mentis videre Deum facie

N

D

adfaciem , ut loquitur beatus Paulus

n

V

"

Tifulgl

o

Liber quartus,

207

"Wi

"

]b

[

"

inEpiftola prioread Corinthios,& vi-

dere eum, ficuti eft, ut loquitur bea-

)

[/ (m

|

tus Joannes in Epiftola prima, Quan-

tum autem hoc fit futurum gaudium;

offumus , ex €o conjicere , quód

It

lfaias Prepheta & Apoftolus Paulus

m

teftantur fuperare omnia gaudia, quz

hr

ullus hominum vidit aut audivit , aut

h

upivit, aut cogitavit, Oculns non vi-

dit nec auris audivit , nec in cor hominis

afcendit , qua praparavit. Deus it5,qni dils-

gunt illam.. Loquitur enim Scriptura

];

deprzcipua & effentiali. Beatitudine;

quzin ip(íius Dei vifione pofita eft.jux-

I

n

TE

ta verbum Domini: Beati zmundo corde,

4

í

|

quoniam tpfi Deumn videbunt, & , Hac eff

vita &terna , ut cogno[cant te folum Deum

!j

"7

verum , €$ quem mififi, Tefum Chrifium,

Et quidem magna amplificatio illa ef-

fe videtur , quód nemo viderit , aut

audierit , aut defideraverit, aut cogi-

u

taverit talebonum, quale ip Dei vifio-

ne percipitur: Tamen non eft ampli-

ficatio, fed fimplex veritas, quoniam

oculi, & aures,& corda hominum foli-

H

ta funt gaudia folüm terminata. men-

fura-

,

L

De ateraa felicitate,

furata, & finita percipere: vifio autem

h

ii

;W n

Deivifio eít lucisinaccetlibilis.& boni

[

,.,».ïtpüïi

proríus infiniti, quod in fecontineto-

P

o

M

at

mziebonum; juxta verbum Domini ad

Vr fr

Moyfem, Ezo offendam omne bonum tibi,

Cüm ille auteà petiiffet, Offesde mibi

g

«t

faeiem tuam, Àc ut per rationem hocip-

fum demonftremus , fciendum eft ex

du

i

fancto Thoma, deleCtationem , que

percipitur ex cognitione, tria require-

il

p

re , potentiam intelligentem five fen-

tientem, objectum conveniens illi po«

,:i»:;agïei.l

m

li v W

(

tentie, & unionem objecti cum po-

X

tentia: & quanto potencia efl aptiorad

cognofcendum, & obje&tum nobilius,

i

U

l

il

N

!t

& unio magis intima , tanto percipi

yw

delectationem majorem.Quódautem

ul

4l

n

intelligentia five mens fit purior, &

altior, & nobilior, & , ut fic loquar,

[

vivacior , ac per hoc multó aptior ad

j

C€ognofícendum quàm fenfus externus;

t

in dubium revocarinon poteft.

uód

|

veró Deus fit objectum altiffimum

::.

ul

.lq

M

& nobiliffimum , non folüm fupra

f

ïw

omnia objecta fenfuum , fed etiam

füpra omnia omnino objecta men-

N nh

fis

t

TE^j

fj

Liber quartut,

269

!l

lN

tis , quippeinfinitum bonum, & om-

Q

ne bonum, vel potiüs ipfa bonitas, ne-

lg

moarmbigerepoteft. Jami veró quód

J

unio intelligentie cum Deo peraper-

pj

tam vifionem fit unio fic intima , ut

effentia Dei totam mentem videntis

0,«?("2'71&1

perietret, & mens ipfain ipfum Deum,

dm[x

quaáfi in mare magnum tota mergatur

hu

4|

u

& transformetur, xquécertumatque

[

indubitatum eít. Quis igitur capere

Ji

Jl

J

!]

vel füfpicari poterit, quantum illud fit

Jj

gaudium ? quale iillud ofzulum fammi

iW

';

)

boni?qualis ille complexus fpon(i pul-

chritudinis infinitz ? Certe in conjun-

J

&tione pulchricoloris cum fenfü viden-

J

m,i

di, & dulciffimi foni cum fenfü audien-

At

di, & cxterorum fenfibilium cum fenfi-

I

V

bus fuis, magnam experimur volu-

j

Mi

H

ptatem , & fiepé tam magnam,ut non-

nulli propter illamferé inf(aniant. Et

tamen potentiz fentiendi materiales

|

funt , & cum beftiis nobis commu-

nes: & obje&a quoque res corpora-

Á

lesfunt, & nonminus fepe lIxdunt,

o

Mi

quàm oble&tent: & denique unio fu*

i

»"

n

."'E

perficialis eft, externa ; & iu pluri-

D

bu$

lnl

ilo

De ateysa felicitate,

Sfï:fr &f

bas fenfibus non fit unio ipfius obie-

n

€ti fed .ejus imaginis Cum potentia,

j,;w,un

Amin

Adde quód unio fpiritualis , & unio

(

Dei cum intelligentia per vifionem;eft

firmior; durabilior, & tota fimul;de-

fi&!fllflï

gt

lectationes enim corporales , & que

fenGbus percipiuntur , quia. mutatio-

g

nem - adferunt , tion poffunt effe diu-

-«uþndü

$

türne, & noB íunttotz.fimul, fed

quaáfi guttatim inftillantur.. Quare fi-

j

1

neulla dubítatione major eft dele&ta-

tio mentis, quàm fenfus.

i

"

Collige ergó te, homo, & appende

D H[

u u

NI

T

in juflatiuzina voluptatem, quam tibi

mundus offert, cumea , quam.Deus

p

i

ii

promittit, cüm vifionem fuam diligen-

m

tibus fe promittit : & elige quod vis,

u

[

Certé enim fi voluptatern amas, quam

i

à te amari negare non. potes, maxi-

)

mam potiüs, quam minimam, & fem-

per duraturam, quàm eam, que mo-

40

mentanea eft, eliges.Neq; fola vifioDei

fan&is hominibus in cxlo prornittitur,

fed etiam omnium rerum, quas fecit

-.Wmn

Deus. Hic quidé in terrís cernimus per

"^i

li

j

fenfü videndiSolem,&Luna;& (tellas &

du

4 t

(

tcr-

U('d!;g;y

Liber quartus,

tX

li ':H??;;

terrás, & maría, & flumina, & animari-

Sed meris

Qj

tía, & arbores; & metalla.

l

rio(tra nibil omnino cernit, id eft. nul-

lam fübftantiam creatam perfecté no-

vit, non differentías effentiales , nori

proprietates, non vires, ac neanímam

quidem füam homio videt, fed more

cxcorum palpando effecta ; & difcur-

M

"I

rendo per rationem aliquid cognitio-

nís acquirit;

Quale: ergo. gaudium

(1 Jvlwr

etít; cüm intelligeatia noftra, revelatà

facie , manifeft& videbit naturas orrní-

um rerumi , differentías , proprietates,

víres? Et cum quanta exultatione ob-

j

ftupefcet, cüm videbit exercitum Art-

l

eloruminnumerabilem, quorum nul-

W

[

us cum alioin fpecie convepit, & dif-

ferentias omnium & fingulorum per-

fpicué intuebitur? Pró qualetheatrum

erit illud, quàm defiderabile, quàm a-

mabile, cüm fanétoshomines: qui fue-

runt à principio mundi usque ad finem;

f

fimul cum ^ngelis omnibus congrega-

M

tos, & (ingulorum meríta,palmas, &

coronas intueri licebit? Nec fine Iz-

l

a&

L

titi;e voluptate videbimus fceler

tof-

It qx

2123

De «teraa felicitate,

f(

tormenta perditorum ; in quibus fatz.

N

.wmpll[

Gitas piorum, & juítitia Dei , mirifi.

j

d

cé collucebunt ; tunc enim jufti ma-

j

nus füas lavabunt in fanguine peccato-

rum; ut propheta tantó anté przdi-

4 Q

xit,

Quid enim eft manus lavare in

li

q!

fanguine peccatorum, nifi juftorum

opera clariüs emicaread comparatio-

'L:B

M

Y

TE

nem operum hominum iniquorum?

n

Splendebit certé magis virginitas ali-

quorum , quando cum adulteriis alio-

rum æqualium conferetur ; nec non

jejunia, & eleemofynz aliquorum,

;

quando cum comeffationibus, & ebrie-

tatibus , & crudelitate aliorum , fimi-

liter zqualium comparabitur: quando

n

videlicet erunt , qui dican : ille juve-

nis, & formofüs erat; & tamen virgini-

j

tatem aut caftitatem perpetuo coluit ;

ii

d

i

ifte autem juvenis quoque.& formo(üus

N

fuit , fed uxore fua non contentus, ad-

ulteriis & facrilegiis fzepé fepolluit, &

ille dives & nobilis fuit, & jejunavit,,

"i

;

"

& oravit frequenter, & eleemofynas

multas fecit ; Iftezqué dives & nobilis

PUA

5

fuit , f&d comeffationibus & ebrietati-

PO

bus

ld

Liler quartin.

215

n

'IUQW

bus addi&us, fíic omnia in volupta-

tes füas confümpfit, ut pauperibus

HIM]r

I

JLWJ:"WI

nihil umquam donaverit.

Atque

P

hinc fiet , ut crefcat. gaudium jufto-

(

4 A»ZA

^

rum ex notitia fcelerum iniquorum:

W

1

& fimul gaudium creícat ex. contem-

D U'Rl"nm

platione juflitiz , qux mirifice fplen-

dtü"h

C

d

hu

debit in premiis Beatorum , & in füp-

plïciismiferorum. Nunc enim in re-

bus humanis mzgna detormitas cerni-

tur ín eo , quod fpe eulpa conjun-

n n-og

'IF.

m

gitu

r cum premio , & virtus cum pce-

R

i

pa, unde juftitia DEI apud homines

m

nonnihil obícurari videtur : fed cunc

m

;

omnis poena cum culpa , & omne

l

ld

iV

]

;

j

1-

premium cum virtute jungetur , at-

ueita decorjuftitie in mentibus Bea-

torum incredibile gaudium excitabit-

i,

m

ï

CAPUI JIL

;

De eaudto voluntatts,

^ |

"Ut

Riafünt , quz prater volupta-

:

tem, quam capit voluntas ex bo-

&Wh

no intelligentie , maxima gaudia in

ipíà voluntate proprié gignent. Unum

d

riï [

e

L]

14

De aterna felicitate

T D

€ft amor Dei & proximi ardentiffimus,

& inextinguibilis: amor enim eft prz-

d

€ipuum condimentum omnium rerum

amabilium,

Qui amat, omnia, quz

amat , pulcherrima atque optima effe

d

judicat ; & ideó illorum. afpe&u &

confüetudine plurimüm gaudet , & ex

l

abfentia vel privationeinconfolabiliter

TR

dolet. Videmmus parentes qui natura-

liter fihos füos valde diligunt , eos in-

4

N

o

eniofiffimos , prüdentitlimos crede-

re, quamvis fepédeformes fint , &

u

ingenio ac judicio careant: & fidare-

tur optio , filios füos non mutarent

cum quibufcunque aliis , judicíoalio-

"

N

rum hominum melioribus & pulchrio-

ribus. Szpé etiam homines amore cipi

videmus, vel ex veneficio , vel cafü

aliquo, perfonarum defoórmium , cüm

m

quibus verfari jucundiffimum, & con-

1

trà ab eis avelli. infeliciffimum judi-

cant. Quod certé non facit nifi amor,

condimentum,ut diximus, omnium a-

i

mabilium, Quc cüm itafint, qualis &

quantaerit voluptas SanCtorum , cum

7-..,!

Dco & Beatis omnibus femper ver-

]

fari,

"4!9)"142;

Liber quartgs,

21$

W.

farí, quos.ardeniffimé. femper ama-

NT

bunt;& quinon falío judicio , fed ye-

n

[

riflimé pulcherrimi & optimi funt , &

ii (*

àquibus nunquam fe divellendos effe

j

noverunt ? Contrà veró, unumex ma-

Mi

H

ij

jioribus gehennz füppliciiserit, femper

W

verfari cumiis, quos maximé oderunt,

&à quibus circumyentos míilleartibus

fe £.iffe (ciunt,

Alterares,quz gaudium magnum ín

Hj

Lt

voluntate Bearorum gignet, eris quies

'vü].',

i

quedam incomparabilis,& fatietas fine

Ti

T

li.

faftidio, quzillos pacatos & contentos

modis omnibus, reddet. Hic certé in

terris nemo efít fuá forte contentus,

nemo qui non multa cupiat, quz ob-

tinere non poteft. Inde omnes fameli-

N

ci, omnes fitibundi,omnes inquieti vi-

T05

vunt, Neq; mirum id videri debet.cóm

!

Qu

(

animus nofler capax fit boni infiniti &

"

fempiterni , &res create parve fint

&fragiles , quz diu permanere non

valent.

Quale igitur gaudium erit

illi homini, quifein eoleco conttitu-

m

I

r a

rum cernet , ubi plané omni ex parte

contentus vivet2 ubi nihil defidera-

UM

!

bit,

li

216

De ætehm félicitate,

bit, nihil timebic, nihil requiret, nihil

us

TE

ambiet ampliüs ?O pax exuperansom-

TT

nem fenfum,quam mundus non poteft

h

!

dare, & quzin fola invenitur fuperna

[

Jerufalem,civitate R egis pacifici,& ma-

ll

gni. Ad te (afpirat peregrinatio noftra,

en m

aM

!

i

quz plena tentationibus & (ollicicudi-

nibus, in folatui memoria & expe&a-

" yi u

tione aliqvantulüm requiefcit,

Tertia res que voluntati beatz

magnum gaudium adfert , eftjufii-

tia, eique perfe&ta, & perfeclior,

j

quàm effet juftitia originalis in Ada-

(

mo. Illa fübjiciebat partem : inferio-

N

rem füperiori , donec füperior effet

fubje&a DEO : hec fubjicit partem

a

inferiorem fuperiori, & (üperiorem

DEO nexu firmiffimo & infolubili,

llla erat quafi veftis lanea , v«l linea;

hzc eft quafi veftis holoferica vel

aurea, quz voluntatem facit pul-

eherrimam , & amabilem DEO , &

fibi , & Angelis , ac beatis homini-

bus univerfis. Hec eft illa perfecta ju-

ftitia, qux nullam admittit maculam,

ima

:

Al

qe venialem quidem , ut de an

tali

Wmfm

Liber qeevtus;

21l

li

j

i

tali vefte induta dici poffit : Tetapulchra

Wi

£5 Amica mea. , $ maculauon ef. in te,

li J

A

Hzc in fe concludit omnes virtutes ,

J

quz imperfeCionem nullam admiftam

habent, Quantam autem hec juftitia

Á

i W(['a

jucunditatem & Iztitiam adfert, teftis

A

eft Sapiens in' Proverbiis , cüm ait:

'

!

Seeura mens., quafi Juge comvivium.. la

autem fola eft mens fecura, quam con-

fcientia nunquam remordet , quód per

d p

d

juftitiam perfeCtam ita fit in bono fta-

du

bilita. ue nead momentum quidem la-

Mi

bi poffit, teftis quoque eft Apoftolus

t

M

1 t

|

Paulus, qui dicit : Regesm DEI non

1

ef efca C$ potus , [ed juflitia , pax , €8

gaudinm ia Spiritu [anilo,

LIbi fanctus

(/

M

inh

ic

Mi

Apoftolus manifefté docet , Regnum

exlorum voluptatem quidem — ma-

[!

If

gnam in fe comprehendere , fed eam

G

UE

fitam non effe in deleGatione gulz,

j

& repletione ventiis ,

ut homines

l

carnales & animales forté vellent ;

Yufi*

fed in juftitia, quz parit in anima

»crïc&a'w*;

folidam pacem, & verum gaudium.

m

Qui enim perfecté juftus eff , is non

TT

habet quidquam in corde füo quod

Ál

ceum

|

218

De aterna felicitate,

lir

eum reprehendat; neque in à&ionibus

gt

"

u

?

fi

uis , quod ab aliis reprehendi poffit,

ij

"

Inde oritur folidiffima. & dulciffima

ax cum Deo, & fecum , & cum om-

q

nibus aliis.

Inde veró na(citur gau-

V

dium ineffabilein Spiritu fancto , cui

M

bt

gaudio nulla terrena vel tem

poralivs

ï(ffïqum

latitia poterit comparari.

snril

dupdepdopidedepoteqoqegee

ij "

CAPUT-Y

':E:;fditzbih

'th

M

"n

&T

De gaudio mnemorie.

^s ni

Am verb memoría ex recordatio-

2 Cf

J

ne rerum przteritarü, non exiguam

a n

materiam gaudiorum reprafentabir.

d

Primüm enim recordatio beneficiorum

u fa&»

Deiin omni vita/fpiritualium & corpos

j

'.,'xf«'(

hiil

ralium,naturalium & fupernaturalium,

temporalium & gternorum,incredibi-

kräe (

lemlztítiam adfert, cüm juftus recogi-

tat, fetammultis modis przventumin

"pf

" gj

benedic&tionibus dulcedinis.

Deinde

m

"r

recordatio periculorum , à quibus

nos Deus miris modis eripuit in om-

"g,

U

ni etate , in omni officio. in omni fta-

NT

tu, quantam ltitiam ádfert ? inter

SüR

C« tcera

'bl

li

l

il

t

ii

Liber quavtus,

219

T

cxtera veró pericula illud in primis

W&Mk

pono, quód íepé peccato lethali , ac

W llj

perhoc gehennz proximus aliquis füe-

rit, & Deus folà benignitate fuá motus,

l

ij

peccatum impediverit. Hzc certà mi-

]

| ï)'l m&z&

fericordia Deitanta & tam fingularis,

M

€ledtis füis frequenterimpenfía, cium

ad memoriam in illa tutiflima & paca-

!

4

n

[]

ï

tiffima regione veniet , lztitiam ma-

ximam füppeditabit. Qu recordatio

Wi

fi Sanctis deeffetin cxlo, quomodo fi-

cuütaicPfalmus, mifericordias Domini

Lt

j

j

in eternum cantarent ? Q»o cantico ,

n

j

inquit fanctus Auguftinusin Libro po-

M

j

n

ftremo de Civitate Dei, /»g/oriam gra-

tía Chrifli, cujus fangmine hberati fumns,

H

mibil erit profetló illi jucundims Civi-

tAti,

Quid dicsm de curíü temporum

ii

& fieculorum à principio ufque ad fi-

urzmre;»nil

nem? quantam voluptatem adferet

j

recordatie tot viciífirudiaum rerum,

i

& tantz varietatis , quas tam fapien-

j

u

ter gubernavit & rexit, & ad- fines

debites perduxit inimitabilis provi

db

dentia Dei ? Hic fortáffe eft ille im-

í

K 2

petus

l

D

J

220

De atern felicitate,

i

petus fluminis ,

.quitam mirifice lati-

Mp

"h

ficat Civitatem DEL. . Quid enim eft

"

ordo fzculorum magná vclocitate la-

bentium,; & curfüm nunquam inter-

L

mittentium , ni(r luminisimpetus fine

(l

9

ceffatione aquas füas rapientis & de-

)

volventis , donec in oceanum demer-

rcant ? Et nunc

gantur , atque difpa

M

l

quidem dum flumen fluit , &tempora

1

um

labuntur , multi de providentia DEI

H m

difputant , & non defünt etiam eX

[

Dei ervis , qui turbati ifto impetu flu-

minis , quod mul:a detrimenta fxp

adfert bonis , multa commoda malis,

NT

dum terram bonam à campis juftorum

L

ablatam ad campos impiorum defert,

ul

J

graves tentationes pa(li, de providen-

À

tia Dei queri vififunt. Audi Prophe-

tam Regium ; Mei autego pane moti fnnt

pedes, pené effafi funt greJus mei quiá

zelavi fuper siquos , pacem peccatorum

videns. Et infrà: Ecce spfi peccatores , G

AU

abundantes im [aculo obtinuerunt. divi-

! D:L

as , €Ó dixi

Ergo fine. cau[fa juftt-

ON

ficavi cor. meum , C$ lavi 1nter innocen-

qes manus meas , C fui flagellatus to-

tá ,

i

Liler gnavtus,

221

Ut nj

LA

?0 die

Audi Jeremiam : 7«f/us quidem

IQM

tjb

tu es Domíne , fí difpukem tecum t verum-

j

VT

tamen j!f!fl(d loguar ad te.

Quare via im-

D

piorum profperatur * bme eff omnibus , qui

ravaricantur , €9 inique agunt ? Planm/h

l

eos ,€9 mdtæm miferumt : proficiunt , €3

facmnt frutlum Y propé es tu ori eorum,

i

D

:;

j

€4 longé 4 renibus eorum, Audi Habacuc:

J

Quarc inquit,refpicis [aper iuiqua agentes,

TOU

€9 taces devorante impio jfliorem fe ? Et

! p

[

u

j

facies bomines quaft pifces maris , €$ qua-

l

fi reptile non babens principem.

Sed poft

j

curfum temporum evolutum , &

flumen in: mare demerfum , cüm

t

n

T

San&di in codlo totum

illum cur-

Íum ad memoriam revocabunt,

&

rationes

omnium

illarum . vicifli-

tudinum in libro divins providentiz

!t

perípicué legent , incredibile dictu eft,

y) i

quàm' vehementer fluminis illius im-

petus per memoriam repræfcntatus

Ibi vide«

Il

latificabit Civitatem DEI.

bunt, cur DEUS permiferit primum

n

Angelum & primum hominem labi :

&cur mifericordia DEI hominem li-

i !

W

beravcrtt,Angelum non li5eraverit. Ibi

L

K3

vi-

522

De eterna felicitate ,

videbunt , cur DEUS elegerit. i po-

((

(

T

pulum peculiarem filios Abrahamí ,

n

quos tamen przvidebat duri(Iimz cer-

u

vicis futuros: & quanta bona ex illo-

|:

j PU[L

M

li

rum pervicacia paraturus eflet Genti-

bus.

Acutuniveríalem providentiam

