Nihil igitur utilius ad bravium. ob-

u

tinendum eft , quàm ab ipfo bravio

UT

ocules numquam defledtere, & cum

Propheta dicere: Ocwli mei femper 44

EL

Dominum.

Qui enim unitum habet

Vr jf

oculum cordis

cum bravio , non

videt gec .audit, quid circumftantes

17

dicanc

l

h

lmmg

!

T

Wi

Liber quintur,

337

ï)&una

';.

j dicant aut faciant , five rideant five

irrideant: Non curat aliorum judicia,

W

W (

five laudentfive vituperent; Et cum

TET

Propheta dicit: Fa&Hws fwm fcut bome

sen 4udiens, Ex cum Apoftolo : A£ibi

TM

pro minimo eft , ut à vobis judicer , aut ab

UM

himano die, Et prztereà quó magis

propinquat, eó meliàs magnitudinem

n

cognoícit bravii : Qus maguitude

vires addit, & facitut homo, quam*

vis fatigatus & laffus, curfum non ine

4

termittat.

Quicumque ergo ad ca-

lefte bravium afpirat, à ftadio man-

viu f

datotum Domini non recedat : Cur-

rat ardenter & perfeveranter, & Chri-

fto per veram fidem & charitatem uni-

tus , ab ipfo bravio, cordis oculum

numquam avertat,

A

CAPUT VIIL

De corona.

]A

p m

Oftremum nomen felicitatis eeter-

P

nz Corona juítitiz eft; de qua co-

d

zona fic loquitur Apoftolus in eodem

TUb

loco , ubi de bravio locutus eft:

| c"cunlf"

y

P

^

Qmnté

n

855

De aterna felicitate,

diin d

Omnis qui in agone. contendit , ab omti-

bus [e abflinet , €3 illi quidem t corrap-

,f

v

fibilem coronam accipiant , nos autem in-

torruptam, Neque dubium effe po-

«

eminí

teft, an hocloco per agonem intelli-

um

gatur curíus in ftádio , ut fit eadem

hixc fimilitudo cum fuperiore, an po-

à,qu a

tiüs pugna & certamen , ut fit hzc

am hono

st d

fimilitudo à priore divería,

Siqui-

dem inteliigi per agonem , certamen

dnt g!mu

& pugnam, & effe hanc fimilitudi-

vintlig

nem diverfam à priore , demonftrant

l

Y Padüs

illà verba pauló inferiüs pofita: Ere

l

m fic

M

j

égitur fic eurra non quafi incertu

pugue non quafi aérem verberans, Et il-

:j:mD:usi

,

)

|

Xdn Of

]a in pofteriore ad Timotheum: Be-

mum certamen certavi , curfum con[um

ii

mavi , fidem fervavis In reliquo vepofita

Nnnd Y

eff mibi cerona jufiitis, Nam in utro-

lr

ue loco beatus Paulus diftinguit cur-

tirk n

fum à pugna , & in una fimilitudine

z. fjl

WW

utitur nomine bravii;in altera nomine

WH

b

u

coronz ; qu£ fant nomina fatis aper-

Vtihnmi

té diftincta.

IT

Porró coronx nomine fignificatut

d

J

du

eterüafelicitas , quz apud Apofto-

At

uim

d

]

:

[

J

i

ht

Liber quintut,

LT

339

lum Paulum ad Timotheum dicitur

[

Mi

r

"! Corona juflitis, quia redditur tamquam

.. merces operibus juflis,

Apud San-

!dii

A

&um Jacobum dicitur Coreza vite,quia

M

[

w

vti J?'

continet vitam fempiternam, Apud

"fncum Petrum Coroza gloria immare

(

!l eefcibilis , quia compleCtitur decus &

?

fpl:ndorem honoris zterni,

Deni-

i

l

-

;

que apud Ifaiam dicitur Deus ipfe fu-

l

(

j

ä

[

l

)/ turus Corena glorie refiduo populi fui. Ex

W'ML&

quo loco intelligimus , coronam, de

qua beatus Paulus loquitur , & quz

datur victoribus in certamine, rem

"4.effe honorificentiffimam & altiffi-

"7li

^

|mam, cüm Deus ipfe veliteffe corona

circumdans, ornans & glorificans ca«

(* pita refidui populi fui, id eft, pauco-

i

!| rum illorum de populo fuo , qui for-

tes in bello victoriam reportaverint,

Nam, ut fzpe diximus ex teftimoniis

Scripturarum , Afelrs funt vecati , pau-

& vero elefli : Et tantó erit illuflrior

corona Sanctorum in die judicii,quan.

tó paucioribus illa continget.

gtl

äl

Videamus nunc in quo agone cer-

:

u

E.

tandum nobis fit, & quid nos facere

2

opor-

i

349

De aterna felicitate,

ao

ictoriam obtineamus.

oporteat , ut V

Et fané atrociffima pugna eft, & pe-

.Q;

j

, [0[?»01'

riculofiffima coilu&tatio quam inituri

gt

fumus ; prefertim fi comparetur ad

gt

certamen , in quo contendunt in ter-

u

ris homines in agone , pro corrupti-

TT

bilicorona, Loquitur enim hoc lo-

T

co Apoítolus de ludicro certamine ;

20 d |

uo in theatro pugnabant fpectante

a

populo;

vel collu&atione, vel cefti-

bus.

Itt

iigitur agonifta pugnabant

T

stl

cum hominibus fibi fimilibus, & ar-

OOU

mis paribus,

& pro corona viliflima,

& (üb periculo i

rrifionis vel ignomie

T

At Chriftiani homi-

3 u

niz popularis.

r

nes pugnare

debent cum hoftibus,

"

04

Mitum.

quos non vident, &àq

uibus ípfi vi-

dentur : Ex qui plurimi , & fordiffimi,

dontum

& aftutiffimi , funt; & armis impari-

!t

bus coram Deo & Angelis ejus, & pro

^s tond

corona vitz zternz, & íub periculo

At

ütmit

mortis perpetux ; denique pralio non

ludicro, fed veriffimo & atrocitfimo.

d

ttiry )

Antagenifte enim noftri dzmones

Yi d

funt,quos Scriptura nunc leones, nunc

du [

dracones, mnunc b;Elifcos appellat,

l

7

34t

Liber quintws.

fit dj

res in domibus noftris,

& qui prodito

d

concupifcenti .s videlicet carnis, quz

lQu

funt in corporibus noftris & militant

]r Y

^ MM

A

ET

contra animas noítras pro adverfariis,

Qotadyt

ut Sanctus Petrus docet cüm ait: Ob-

IN

€$ peregrinos,

feero vos tamquam advenas

abflnere vos à carnalibus de[ideriis , que

militant adver[us animam, Adde, quod

F

miferrimum eít, pugnam iftam eodem

1

fieritempore, quo & curfus in ftadio,

Ideu enim Apoftolus hzc duo con-

W

iunxit, ut inte)ligeremus » currentes

ad bravium toto curfu impediri ab an*

tagoaiftis

& oportere €os fimul &

te , & manibus depu-

pedibus curre

" n

gnare.

O fi

Chriftiani ifta cogita-

& ftatum fuum intelligerent ,

rent,

profe&tó non tam facilé tempus tere-

rent in nugis temporalibus , in jocis;

in ludis, incomeffationibus.in augen-

dis p«cuniis, in aucupandis honoribus,

quafi fumma rei effet in tuto; fed au-

.

dirent Apoftolutm clamantem

.

c-

sipite armaturam Dei, ut po[fitis vefiftere

$n die malo: Induti loricam juflitia:In m«

st

wibus fumentes feutum fidei , $m quo I"J':'

j :Lïj

3

J

342

De etevna felicitate,

UE

14 0mnia tela nequiffimi ignea extingueve ,

pO

,

l

J Sdu

Et galeam [alutis a[famite €9 gladium $pi-

ritt , quod cff. verbum Deí s Per. omnem

ii l

Y

"DTVA&OI

erattonen €$ obfecrationem , erautes omni !

gurt

gempore in Spiritu , €9 inspfo vigilantes in

omsi inflastia, Deus bone, qualis eft

j

j

s

hzc exhortatio! quàm plena terroris!

quàm vehemens ! prxfertim fi quis

as

j

lu

ponderet illa, per omen orationem , in

enmni tempore , in omni 1n[lantia, Et ta-

ha ira

men plerique noftrüm ita fe gerunt,

ht

acfi neque currendum nobis effet in i

ftadio, neque pugnandum in agone,

^xtoutum

vl m

Atquid, queío , nobis agendum

»

Ü

€

; utin hozc terribili agone victos

r

j

sj

&4pUD

ziam de hoftibus referamus ? Pavcis

1

verbis hoc ipfum declarat Apoftolus,

spnm

«üm ait ; Omnis qui in agone contendit, ab

TU

emnibus [e abflnet ; Et il quidem,ut cor-

!

ruptibilens ceronans accipiant , nos autem

.,wu,.wmullr

éncorruptam. Quorüm verborum hac

tulünty

fententia eft : Athletze illi, ut corrupti-

TU

bilem coronam accipiant, ab iis omni-

T

bus fe abftinent , quz corpus debi-

du

litare, & ineptum ad pugnam illam

d w

1

judicram reddere poffunt , à nimio

WM H

cibo

ff' M

Liber quintüs,

343

" UT

cibo & potu, à congreffu cum uxori-

LURT

VA

hu

h

bus;à negotiis dornefticis , ab aliis re-

busomnibus alióqui jucundis vel uti-

hly f

i

libus, quz vi&oriam in pugnaimpedi-

wl,'pu

re velretardare poffunt.

Nos igitur,

qui pro corona incorruptibili , in vero

certamine defüdamus,multó magisab-

ftinere debemus ab omnibus, quz ani-

fi.l.'wmkq-

mam debilitare , atque ineptam ad pu-

'f "jfwtl l

gnam iftam feriam, & (imul ad curfum

i

AA N

inftadio facerepoffunt. Et quz funt,

104

001

quz animam debilitant ? illa ipfa quz

wNn

W

corpus robuftum reddunt , multus ci-

bus, multus fomnus;crebra deambula-

tio,hilaritas, jucunditas, cantus, fonus;

lufas,aucupium, venatio, non mulcum

legere, parum orare;nihil meditari,non

lugerepeccata, non facere fru&us dig-

nos peenitentig. Ab his abflineredebet,

a LU

qui animam vult eíferobuftam &ido»

neam ad currendumin ftadio, & pug»

nandumin agone. Zirendite vobrs, Do-

minus ait, ze forte graventur cordaveftra

$n crapula 5$ ebrietate €9 curis bnjus vita,

€$ fuperveniat tn. voi repentina dies sl«

i

la.

Cont;à veró cibus antmz qui

li

illam

PA

bb

344

De aterna felicitate,

p o

illam robuftam reddit , jejunium eft;

refectio & refocillatio animz , oratio

aytnic

«:()M ilii |

eft ; (omnus animz, falutaris contem-

f M

platio eft : purgatioab humoribus no-

xiis, confeífio peccatorum eft ; gaudi-

dotatis

du d

um & deliciz animz , lachrymz fünt ;

triumphus animz, crucifixio carnis &

if

v

J

concupifcentiarum elt, Qs enim fz?

fiunno

N

H

li

viatià

Chrifi; , inquit Apoftolus , carzess f[uam

l

erucifixerunt cum vitiis C$ concupifcentirs,

z a

Et hoc loco, Ero, inquit,//c pugno ,. son

xoyfeni

quafi aérem verberanss [éd cafligo corpus

settiln

z

i

meura,eó infervitutem redigo ,ueforté cim

j

E

füntt

nliis. pradicaverim, tpfe reprobus. effciar.

8

Ecce veram explicationem illorü ver-

Iw

"

borum, a& omnibus fz abflinet, Fgo, in-

AT 8

guit, fic pugno inagone , ut abftineam

æDm

abomnibus;que placent corpori,in quo

TU

T

fünt , qui pugnant pro hoflibus meis,

M

concupifcentiz carniles vicelicet ; &

caftigando corpus meum jejuniis & vi-

IK

:.3!6

h

4

giliis , aliífque carnis macerationibus

j

n

l

li

& mortificationibus , in fervitut.m

4

redigo corpus meum ,

ut rebellare

N

nen poffit ab imperio animz , nec mi-

ET.

litare hoftibus meis.

fmf:argw

Sed

|

P-IF:M[!

Liber quintus,

34

h TA

Sed quem non timere, ac toto cor-

TM

pore contremi(cere faciant illa verba,

D

j d

nc forté cim aliis pradicaverim , ipfe re-

probus efficiar ? Si vas ele&tionis, & à

(

Deo ipfocreatus Apoftolus , &raptus

in tertium cxlum , timuit reprobus

fieii, fi corpus fuum non caftigaffet, &

in fervitutem non redegiffet: quis no-

ftrum reprobationem non timebit, ni-

fi carnem fuam crucifigat cum vitiis

& concupifcentiis ? Hoc certé Apofto-

licum exemplum deberet omnes ho-

mines admonere, ut non audeant fpe-

rare viCtoriam & coronam, nifi ferió

ad cor redeant, & dignos poenitentiz

fructus faciant, & fpiritui carnem fub-

jicere modis omnibus fatagant, Et ad-

miranda pror(us eft multorum ftulti-

tia & cordisczcitas, qui , cüm nihil

horum faciant, fed contrà potiüs non

folàm àrebuslicitis, fed etiam abil-

licitis non abítineant , tamen fic lzti

ac fecuri vivunt , ac fi de falute & co-

$ N

rona gloriz , promiffionem à Deo cer-

m

i

tiffimam & apertiffimam haberent,

Sed hoc eft argumentum, ut fiep? di-

P;

ximus,

l

346

De aterua felicitate,

«

ximus, quód pauci fint qui faluentur,

& muld fint vocati , pauci veró electi,

r tf

gqunt

Adte igitur confugio, bone Domi-

ne, egofervus tuus, & filius ancillae

gl

tuz: concupiíco toto defiderio animz

d

mez bravium illud cxlefte, & lucidiifi-

g m

mam coronam, quam przpáraíti &

g

promififti diligentibus te, Cognofco

d

aafanguilï

magnitudinem agonis, & ftadii longi-

tudinem ,

experior imbecillitatem

(4

l

/

meam,& confiteor coram te, qui (cru-

Dj

l

c

taris renes & corda, modicamac pené

i

Trtso

nuilam virtutem meam : Nec ignoro

^ndca

vires magnas,& rabiem crudelem invi-

s ldu

fibilium hoftium meorum, qui conco-

n hn

quere nonpoffünt, quód nos homun-

if

culi vecati fimus ad gloriam illam ma-

4 n

gná,unde füperbia illos dejecit Illumi-

ii

na oculos meos,ne àmquam obdormi-

vl

am in morte;Adauge vires,ne deficiam

Mi

in via:Pugnet pro me gratià tua;ne ali-

;7:ioüf£my

quando dicat inimicus meus, Prevalui

tht

adverífus eum. Quod autem pro me

UT

poftulo, id ipfum poitulo pro fratribus

N

M

meis omnibus ; fed potiffimüm pro iis,

Pt

qui funtà te in fublimitate confítituti,

five

"tl

!l

t

Liber quintus,

347

u [

five Ecclefiafticis , five fecularibus:

Wiw

11

Quorum tanto grandius eft pericu-

hh

lum ; quanto functio excellentior; &

j

tanto illuftrior erit corona gloriz , fi

j

recté fungantur munere fuo , quanto

gravior damnatio , fi culpá ipforum

animz pereant, quas redemiíli pre-

tiofo fanguine tuo.

n

CAPUT JX

lr

".

Epilagw totius operis.

L

Xplicatis confiderationibus duode-

cim de zterna felicitate Sancto-

rum , illam conclufionem colligi pof-

fe video, Sanctorum felicitatem rem

€ffe tum in femaximam & eminentif-

fimam , tum ab omnibus hominibus

in: primis

dam & procuran-

N!

H

dam: Sed

illam inveniendam

& obtinen

4

effe anguftiffimam &

laboriofiffimam, ut nifi quis apud fe

firniter ftatuat omnibus viribus fuis

conniti & contendere , rebus aliis

omnibus prztermiffis, numquam per

€eam penetraré , & multo minüs ad

T

"1

optata gaudia pervenire poflit. Ac

ut

l

349

De eterna felicitate,

P

)]0

ut breviter hoc totum fub oculos füb-

(

ï

yni

jiciamus, placet omnes illas confide-

ii

4

dP

rationes , & eorum przcipuas difli-

cultates per modum epilogi breviter

jggoit

recenfere,

sDin:

Primüm igitur confideravimus fe-

n thï'c

2 U;m

licitatem eternam fub nomine Regni

calorum : Sed annexam illi videmus

fuant o

difficultatem maximam ex libro Dei,

iïginxö (

gutm f

quia fcriptum eft:; Aegswm calorum

vim patitur , €8 violenti rapiuut illud,

siüitgr

"Beinde confideravimus eamdem

wilto

felicitatem fub nomine Civitatis Dei,

fz.,niüven

five cxleftis Jerufalem : Et ibi quo-

que animadvertimus | difficultatem

nin

non modicam, quia non poffunt effe

il

cives Sanctorum, qui funt cives mun-

1 (

di hujus : Et diflici

eft in mun-

al

do vivere, & de

on effe,

tl

'Tertió confideravi

eamdem fe-

init) d

licitatem fub nomine Domüs Dei, in

n

qua manfiones multz funt: Et ani-

fi::boun:ib

madvertimus, portam ejus domüs ef-

A*l

feanguftiffimam, ut non fine magno

ln Q

labo:e penetrari poffit,

"trae (

Quartó confideravimus eumdem

«,iäCægi

beati

M'(l!ml

Lier quintus.

349

n

W

beatitudinis locum fub nomine Para-

TOj

T

difi : Sed confideravimus fimul, quàm

n WUFLI

magno pretio non auri vel argenti,

p

L:

fed lacrymarum vel fanguinis einerit

illum Dominus, & Martyres; Confef-

fores, atque adeó Sandti & Sanctz

[

j

L

omnes.

Opertuit enim pati Chriffam,

mcx;niüiw,;-/»,

€3 ita intrare in gloríam [nam.

It nj

Quintó confideravimus eamdem

j anæq;,

felicitatem fub nomíne Thefauri ab-

;hlr,'vm,;ä

fconditi in agro: & (imul advertimus,.

!

non potuiffe obtineri ab eo, qui inve-

nerat , nifi venditis omnibus, quz ha-

L

fin

9I

bebato

TU Cb

Sextóo confideravimus eamdem fub

nomine Margarite pretiofz; proqua

etiam . comparanda debuit emptor

f

jU

TT

omnia bona (üa diftrahere, ut eam

[

A

emere poffet. v

r

(ideravimus eamdem

- Septimó con

d

füb. nomine Denarii diurni; qui non

nifi laborantibus in vinea diligenter

ii

& affidué datus eft,

O&tavóo con(ideravimus eamdem

mi.in:u;äj

fub nomine Coen£ magnz: Et vidi-

mus, eà Coená digaos non fuifle habi-

tos,

u

350

De eterna felicitate,

'.FOHC) l

tos, qui rebus temporalibus addi&i

—,:nimi

erant,

Nonó confideravimus eamdem füb

j hni

al

nomine Gaudii Domini ; ad quod ii fo-

m

li admiffi fünt, qui msgno labore &

"I)

follicitudine calenta (ibi tradita mul-

if

tiplicaverant, reliquis in exteriores

tenebras amandatis.

:

j o p

"0

Undecimó confideravimus eamdem

füb nomine Nuptiarum Regiarum, à

m

AC f

quibus exclufi fünt omnes, qui fomno

dediti & inertiz , in operibus bonis &

TT

expectatione czleflis Sponfi non affi-

i Qu

dué vigilarunt,

;

lr M

Decimó confideravimus eamdem

(."M'M L

gnu

fub nomine Pravii, quod illi foli ap-

prehenderunt, qui velociter & perfe-

veranter non fine labore & fudore ad

H

bravium in ftadio cucurrerunt.

Duodecimó con(ideravimus eam-

dem füb nomine Coronz , quam illi

foli meruerunc, qui fortiffimé pugnan:

do adverfarium dejecerunt,

Itaque quocumque te vertas, &

fub quocumque nómine caleftem fe-

licitatem confideres, invenies obtineri

non

H

Liber quintus.

3ft

d

non poffe, ni(i totis viribus atque

Ttiys

omni animi & cerporis contentione

M

kj

deíudes.

Proinde qui vult beatus

l

dl

effe, quod nemo nifi amens, non vel-

[

lepoteft , torporem omnem excutiat,

T

atque ad ferió laborandum , & bona

l

lt

omnia facienda, & mala omnia tole-

randa, toto propofito przemio (e ac-

hr

]

cingat: Et nulla omnino temporalia

i

u

negotia huic magno & veré foli nego-

tio anteponat : Ec (emper in mentere-

tineat verba illa San&orum Pauli &

Barnabz , quibus Chriftianos exhor-

tabantur : Per multas tribulationes

eportet nos intrare $a. Re.

1

Ü

guum Dei,

PINIS.

gdc

m

d

z(y9.

zi

V

UA

j

i

y

á

SÉÁNSS

(

Z ERN

a N

f

E?

G

g

——X

as

m

o

D

i

w

4

ET

35

TA

-

f*

——

P Ed i ER

QT Es

p

a

PX

d

T

"

E

[

$

-

»

—

217

.

ao

2

5

/

i

TE

-

.;

2

D

[

f

d

À

[5

7

d

j

M

EOW

r

E

p

r d

AL

r

^ad

:

ï,

^

E

X

*

H

A

l

H

BA

MT

;ä

F3

u

Hs

'

Es

i

Y

A

T

o^

1

Íh

7R

^dÁ,

I^

f

à

jj

Q

m

3

E

J

12

d

h-

4

D

É

R

|

j

p

2

4f

I^

h

"d

j

^

-

4

P

g

/j

!fäf

u

u

J

s

M.

íE

C5

p

$

u

f

fæg

j

"

rl

2

VN

L

EE

":

ss

Ya

És

;

-

A

/

h-

(r-

det

hu

o

a

.

d.

d

E

Aj

(X

z

2

VE

?

Ti

f

Ed

P vSsd

"

RA

hs

$

20

p

j

;

&

h*

Y

*

2

dv

r

H

»

Bu

D ä?'

i^

:

"

a

A

D

D

R

d N

L UC

i

u

X

"

N-

?l')&

)æ:

a

2

AE

B

C

2

u

.

Es

p

*

;

j

:

s

^

h-

GR

2

'h—

t

À

i.

u

Em

Z

Y

X

EL

W

R

19

Q

18

VierFarbSelector Standard* - Ei kala Offset

17

Bal

ä

O

16

l——

[

ESEHHHIEHH

..........

...........

15

|

TEEREHREHEHS

EW

REFERENDISSIAE

12 13 14 15 15 47 18 19 20 2

ET

CELSISSIAtO

!Hlilllll

11

S, R. T. PRINCIP—

N

DOMINO

10

z

D. JOANN-

Hälï

PHILIPPO,-

DEI Gratiá

HWHW

8

EPISCOPQ«»

7

HERBIPOLENSI&E ,

6

FRANCIZE ORIENTAL-

DUCI,

E——

ä

5

Domino Noftro, & Alme GE

4

gregatwm: Maj ]om'

Eu5

PRAFECTOE

3

2

llHII!HHIIIII')HIHHIWHIIIIWHHIII'HHHIII'IIZHIHIIIH

d ) Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

ll

3

4

5

1

m

us