Gf53
author: Bellarmino, Roberto

RP

TET rR

C

3

Z

**

J5

E

m

r

X

L

z

*

*:

z

-

x

1

E

e

.

;?'b»

d

*

Gu

À

;::

-:

Qf

g

H

I)

- R

s

£

s

w

b

L

j

[

&

uÀ

^

P

R l

d g

;.

m

N

u)

g h

A

E

L

"T

$.

EX

A

R

3

T

24

b

Ti ss

d

r

f

3

r

L

D

5

d

[5

p5

o

at

39

$

20

25

)

'Qä'»

rR NI

Vs

^b

L

N

u

2

$

"

b

p

P*

d

3

s

B.

M

*

Y

ä

3

AU

Y

g

M

:*,

ï

i

297

"

m

A

»

x

'ngä'*f' 5

v

1*

b

»

REU p

&*K

Ed

E

H

1

34

*

Es

k

;

C E

u

D

"

A.

Gd

48

)

Wt yi

[

*

5

zi

ii

43

*

d.

A

3

Ed

*

x

;

":

H

4

u

,

ï

a

u

Bs

,:i

D

"

n

$

us

d

: ABL AE o ais

-

L

gv

t

A

f'"

ä;

M

;6

N124511858080 021

2

MU

i

I

TU

il

r

dUL

.ï,

UB

d 55

2

I

- —À

E-1

EO —

-

— C r5

—KaÀ — —

El um

Ea —— C2

p

—— L

*— x —38

z

R

ex

——

ann-

EIO -G

— —— X

—

—

/

DE /ETERNA

FELICITATE

SANCTORUM

Libri Quinque

EX OPUSCULIS

Roberti, Cardinalis Bellar

mini, é Societate ] ESU,

Alme Congregattonz /Hd/orz

Academice

b. MARIAE

£NARGINIS.

ANGELO SALUTATAE,

IN XENIUA OBLATI,

Hetbipoli; M DCC XVII,

Typis Joannis Michaélis Kleyer,

Univerfitatis Typographi,

du EUS —— E —— —

Y—1

E C t I UN . — c—

c-——À m

— —

I

C —

——

E———

L—u o -

COOCF

—

— r—298—

m— A -

g—áa—] — —

J

E

lj

MH..

fwä»

REVERENDISSIAO

CELSISSIA(O

S.R.I. PRINCIPI

DOMINO

D. JOANNI

PHILIPPO,

DEI Gratiá

j EPISCOPO

HERBIPOLENSI,

FRANCIZE ORIENTALIS

DUCI,

Domino Nofiro, €8 Alme Con-

gregatmm! Ma;arz:

PRAFECTO

CLEMENTISSIMO

iiihikhikhikikihikiik

Wf

[b

iil

joiekieteseiiekfeiideteieieieseiese i&

W

jín

äl

TIURE

TRIUTP

TT

/]«1 ii

REV ERENDISSIAME

MW(]

UEL

ET

niil

CELSISSIME

h

At

PRINCEPS

/li

T

DOMINE, DOMINE

f

CLEMENTISSIME

Ü

"M

l A

al

)

W

(

w

Ansa Celi , & Porta Au-

N

rea fuperna leru[alem . eft

&

V(/

4 rj

DÀ

Amantisfima Domina €

Mil

Advocata uoffrra ,. Imma-

lit|

eulata femper Virgo Maria, quam fi-

f f

cutà Matrem elegit Deus , ut. ex ca-

Jf

i

M

flisfeo. Ejus utero in smundum pra-

MM

grediens , fefe im Carne Firginis mor-

i

"N

zalibus [pectandum daret , ita eandem

fpiritu Querba. famt. S. Augufini ) Pa-

ï

lj

il

rentem nofiram effe velutt , ut per

ïD

Mariana Charitatis vifcera frdeles ft-

lü & coheredes Chrifá in gaudium

M

Domini Cb «terham Sanclorum feli-

Vere igituf

ul

eitatem ingrederenmr.

beatus, qui vigilat ad fores tam fan-

f

D

édas quatidie , & olfervat ad pofles

uam ad Vite liminas

i

ofli Ejus , tanq

quam imveniet » c bauriet falutem À

Domino.

Non erubefcis celefes has

exculias , Reverendiffime & Cel-

fiffime Princeps, €? vigiles ocu-

los , quibus publica fubditorum tran-

n

quillitati [zpimtd]ïmä praflyicis ; 4Ad

vuinis

Matris Atría fixo obtutu intentos ba-

'/m?D"'n':'w

bes.

Hic requies Tua , hic diaua

]

n

Principali pietate bhabitatie , cui ju-

li

cundius efl inter erecias Mariana No-

nini

a j

nl f'":'

4(!!0 4110,(11

mini Bafilicas , quam inter avrieal

jurettá

Aule Ducal& Porticus & opulenta

TL

Palatiorum Caftrorumque Tuorum te-

éfa commoravi.

Certe , ftoculos agi-

'.i'lf )W' [

"E

m:imque vel in colles urbi Principali

m

proximos , vel in vallem Retzbacen-

"

feum floridam , vel in vitiferas Ma-

'.',-:,'?, L4

ni , quà Dettelbacum .alluit , ripas ;

ent

vel in auream Aeri Fehrbrückani ph-

« m

nitiem conpicimus , quot templa ibi

dhaumaturge Virginis Honore. incly-

[

U

Á

745 fot portas , Reverendiffimae

V du

ii

Celfitudinis Tuae veffigiz preffur,

ftjþm $s aures argenteisque. agathe-

yl L"

matis divites admiramur , quas , cea

TIUT

ramo aureo, Chriflianus neas ad Ce-

T

lefle Elyftuem , Tibi Tuisque €& Paffor

d

€ Dux in fybille Parthenie ac. Ma-

li

riana Patrocinio referaflz.

Quin c

Mil

i^

fqm: Turrium tc*äïwzlquæ apices l-

UET

[

uata ip aurum Celfitudinis Tuze

" H

vota tran[jerunt in fL'atuas Virginis, ut

*UW["

Pï ^

4

LU h

Ill r

epior emlo liberaltss : Amnor tam vi-

! ciza ad Matrem accederet, quam de-

L MM

relja im vallem. lachrymarum huma-

Cuth l

))'

ga fragilitas finit.. Quid de Mariano

ln

n

(

Cangregatzmz Academica — Qratoriío

! U

dicam , à cujus. acce[fu. mec. itineris

f

L

longinquitas , nec aeris inclementia,

(H

nec imbrium *vis, nec firià calentis ar-

nj

dot , sec zpþz CHYAYHA Prmrzpalzum

j!

/

moles retraxit unquam , quoties ad

cultum fatm Celfiffima prafentiá exar-

ln

AMNII

,,w

nandum Te Virgo invvitavtt,

Huc ,

[

| pofl exactas ad Aram Mariae argen-

TRUE

team in domeflhico Aula facrario matuti-

4 f

nitemparis baras , properas fub meri-

'f'[rl

diemyardentiffamorum affeifuum effus,

ipter Marianas laudes €& cantica, tem-

lil

(

peraturus j Im tAmen, ut 1n Arcem re-

dax , um frzw Te ad interiora Palam

nl i

Principalis adyta FeCHpias , quám ve-

fiudni

Perz mgmmm quietas umbras Lu-

Y

Cis Parmtz ad aram eandem cmþcm-

J

24

ris

vis : Imo Ceths Illius, qui Marz'k ob

t /"

ii

fequiis. fingulari vinculo . fe. adftrin-

xit,Prafecturam Clezeatiffime fuf-

eipere dignatus es ut , [f [ua quemque

UE

!

privata devotio ad Partbemies Con-

[

ventus non traheret , Tanti Princi-

T n

if i

540

j& Exemplo Mariam amare. difce-

rent , ( publicm offeirs venerari.

PT

"WA

f

Hac Pietas & beatum veddtt de, a€

l

feeundis gloriofiffimi Regiminss . fuc-

"TU

|

ceffibus fortumatum 3. Hac unrver[a

W

1

l

Francopis Portam felicitatus t opu-

n

n,ml

legte paci aperuit , hofiibus veràs

^mj

morbis , fami , egeflatà ac inuumu-

gwwixrln

meris calamitatibus, qua bipatentiäfw

l

valvis im cateras Europae prowim-

I271 plma Ccuneo irmmþentes [c'vie—

vunts feri c veltibus adamantints oc-

]

!-::l'

hi

elafit.

Fatentur boc uno orefelices,

Ml )j

D.

Z

Te Principe Mariano , fubdzti, &

T!

HM;

fecuturis poferis loqueztur , qua [upra

domorum Q palatierum . portas ac for-

af

L

ntces

if þ d

pices collocate funt. fantiiffma Vir-

] C[m:ü:ä 7,!,'

gini flatue , aura , marmore , & 5o-

&urnis [abbatbinarum lampadum 1gm -

LOT

k D

lr,4

bus illufres , quibus in ipfo edium

Lf

!

fearum ingre[fu profttentur, && terre-

nà , CF «terna beatitudimis januam

riämxm

Í

effe illam , quam domorum [uarum

DI

foribus perfixiffent.

de Dexttrá Prin-

Dienius prain

cdipali munus devotiffma Reveren-

u

diffima Celfitudini Tua Cozgre-

if

l

gatio offerre non potuit, quam libellum

prafentem , quem jure Atlantem . di-

g,j.".'u (

[

Xertá ,. in quo Purpumti pro Domo

):Ax.

TU

jnt

Dei Atblete calamus Regni Celorum;

N

1

l

1

!

Patria c$ Reipuölz'm beata. ampliti-

mm('(r,:a 131:,

TE

dinem defcripfit. — Leges ibi felicitas

Hs imaginem , ad quam 1e elegit

I I'!ff*

Deus , introducet Divina Matey, juà

u J favere && conflanti patrocinta aper-

qrn

fam. — Hujus felicitatis /['Jef, uti dul-

y

M

l

Mï-

ce laborem e folliitudinum Epifco-

palmm

")

l

palium fälatiäm eff , dta porro nu-

!

trire perget. affecfus Tuos , fi pragu-

ffatam anima , etiam oculis bauries

a /'M

/4

äeatitateïn , 4d quam pofl vita &

Regiminis annos quàm plurimos fero

demum , tranfeas , per Quem fletit

j

j

battenus ,. flabitque ,. dum vives,

J

4

imperturbata Francomia , (5 Soda-

N

Á

il

litatis. Noflra felicitas. — Differri Ca-

l,

j

D

ronam "Iuam petimm , Z8e Tecum

[ua Patrie incolumitas auferatur 5

j

D)

j

ü

garditatem pramii , & exfpeclatio-

Vl]

ais longsve moramReverendiflima

Celütudo Tua quoridiago merita-

Yum incremenito , Deus autem , per

AHAWHS Virgimk, amplioïþk g!ari.e cu-

zaulat i fplmdari!yw campm/abit. Fi-

ve igitur , e quam defiderits. Tuss

apertam. babes Celi in Mariano pe-

éfore januam , univer[o. [ubditorum ,

Sodaliusm Pmcipu? Tuorum , Gregi

offende » ut quem. Ecclefie €r Ln e-

Yií

i

|

T h

/

!

- 'ii Principem lunatao: poplite. colimus,

w

! Dacem quoque ad eteruam Jantforum

! r

u

;

7 felicitatem fequamur.

WIN

Ita vovet

)f(' j

d)

1

REVERENDISSIMO

DI

ET CELSISSIMO PRIN-

A. n

CIPI, DOMINO, DOMI-

W) J

NO, ET PRZEFECTO

lu uf

NOSTRO CLEMENTIS.

"

Ü m'f;n":

SIMO

nrend

TTE

y Jutfvmïx

r:rrilcg;!k?:»'

(l

ip n

j ii

Devotisfima

m Ls

d)

Sodalitas Major

[

Academica,

—— moo

|

,H

WORRORNRORRARAR

j

CJETERISQUE

(f

0 G

PLURLIMUM REVE-

:

J

RENDIS, PERILLUSTRIBUS,

igat

PR/ENOBILIBUS , GRAT IO-

AEVAM

SIS. MAGNIFICIS, EXLALIS,

droatg

CLARISSIALIS, CONSULT IS-

1081

SIALIS, PRUDENTISS L7418;

j

Vf

DOCTISSLIAMIS

]

I

U

J

MAGISTRA-

AT

TIBUS

lt

H

Alma Cöngregationis 'i

Majoris Herbipolenfis.

L

Dc ]O'

1]

D JOANNI

n

PHILIPPO

j

posmbcntn

l

FUCHS à DORNHEIM,

Ecclefte Catbedralis Herbipal.

llllCANO NICO CAPITULARI,

I

U

SCHOLASTICO, jUBILZEO,

l

J

Infignis Collcvraræ Ecclefiz. ad

äï

$, JoaNNEM ÉvANGELISTAM

1l

j

J

/íÁn N6vo Monaftetio

r

lï

PRAEPOSITO

ET

Reverendiffimi €à Celfiffimi

EPJ.S'COPI ET PRINCGIPIS

A

NOSTRI

CONSILIARIO INTIMO,

Camerz Herbipol. & Confilii Mlhtaus

J

PRJ4ESIDI,

Ü

D PRO PREFECTO

i

'

qé g W

m g

bfPOLCP

ib

]

D. JO-

'»JBQU

Joanni Gallo Jacob , ss

p

Cefarea Majeflatis in. bellicis , e

H[ P 7//0 P'

Camera Aulica Conf liario Acfua-

,.1[(;(/16

l, Reverendisfomi cb Celjis m

A I

Primcipis Noffri Confiliario Anti- .

JW f/u

móo , Camer& Her&zpalmf * Dire-

s fiunit

ori , d- Confi l:arm in Milita-

pl

7ibus.

funcl

U

D. Joanni Cafparo. Bernard

I,f» hi

J- U- Decforz , $. Canonum Pro-

vt

feffmi Ordinarie , Rewerendisfr- -

Adun m

mác Celfisfimi Prineipis. Noftri

um »M

Confiliario t2 Spiritualibus ,

Seminarii ad $. Chiliamum Re-

l'll

(l

gfütl.

(

(

DD. ASSISTEN-

16f

1J

j

n

TIBUS

'hJük

W DT

D. Phi-

M/,C

Y

A

"

d

l

nolcob D, Philippo Braun , $5. Tileolag:';

Ilj li

C 1.U. Dodlori, Comiti palatino

i

Cefareo , Proto-Notarie Apofaliw,f

d

infianis Ecelefte Collegiata in Hau-

i5 Decano , Reverendi[Irmi e& Cel-

! (Mf*" g.;

fiffzmi. Principis Noftri. Confiliario

Jntimo , Vicario Generali in Spiri-

LO

tualibus eg* Pradicatort.

7

D. Joanni Francifco Carolo ab

(j b

Oftein, Feclefe Imperialis Bam-

DT

bergenfis, Cathedrala Herbipolenfis

i, ln

& Equeftris Comburgenfis Canoni-

co Capitulari & refpecirue Schola-

j P/i;r(ifi! ,

Wmüïw;

ffico, Rwerend:jïmi e Celfiffimi

Principis Noffri confiliario lptimos

$077

& Confiflorii Offciad..

D.Ignatio 'TheobaldoHartmanno à

Reinach, £eeleffe Cathbedralis Her-

h

|

bipolenfis && Equeferis Comburgen-

js Canonico Capitulari , ve, ecdivé

Cuffodi & Jubilao , Reverendiffunt

e CeQïj]?mi Principis Noffri Con-

!

filiario 1ptimo, Cancellaria Prafidi,

(z.

é

C judicii Provincialis: Cafarea-

,

anmni:i Jucici.

D, Chriftophoro Henrico L. B. de

!

Greiffenclau in Vollraths , Ecc/e-

/

] .)1(517110"0

fíar. Metrapolitana Trevirenfis. ef

Cathedr alis Herbipolenfis Canomico

nc

Capitulari , ad $, Burcbardum Her-

Il

i

bipoli , cf- in Weflersuvinckel Pra-

n

pofíto , Reverendilfezni eb Celfiffimi

"1

Principis Noflri Confiliario Intino.

a

Mi

1

D, Wilhelmo Jacobo à Reinach,

Eccleffe Catbedralis. Herbipolenfis

1]

Canonico Capttulari.

/

D. Friderico Theodorico

Jofepho

lj

Fauft L. B. à Strom berg, Reveren-

A)W

1

difftani & Celffffrmmi Principis Noftri

Cozfiliario Intteo, Satrapa in Arn-

n

flein, c&: Pratori fupremo Herbipols,

/

N

D, Reinhardo Philippo Antonio à

N

Mauchenheim , dicto Bechrels-

i

heim, ReverendilTrmi et Celfeffrimi

"t

Principis Noffri Confeliario Intimo,

"W

]wdicii. Provincialis Ajä'järi , €&

3

Satrapa in Carlflait,

Nj

/

./'

!

D.Eber-

(1

M

ii

,

lt

i D Eberhardo Chri&opboro Dcmc;

rad , J. U. Decferi , Reverendi[fimi

ia

ii

hi

& Celfiffimi Principis Neffri Conft-

liarío Intimo , Equefris Ecclefta ad

ii

$. Burchardum Syndico,

'erw;a&g,,f;ggï

D. Rudolpho Cafparo Gantzhorn,

Bf j

!

j

Reverendi[frmi e. Celfiffimi Pria-

Ui)v,

cipis Noffri Confiliario Intima.

D.Joachimo Burchardo Demeradt,

l(w.avm

;n

J. U. Licentiatoy, Reverendi/Tmi ef»

U

|

hl

Celfiffrmi Principis Noffri Confflia-

1

rio in Spiritualibus && Scholaffico

ln

;.'

4p Haugm , Vicariaths & Coufiflo-

sitin J

71 ac Senatás faperioris Affeffori,

titin D,Joanni Martino Kettler, 55.7/7e2-

WIM!,;;'M

logie Dotfori , Reverendi(mi et»

)

i

n CelfiffemiPrincipis NoflriConfiliario

wltk — m fptritualibus,Ficariat.ec-Confrfla-

n

j

imu — 73 Mffeffori , & Sacellano Aulico,

ibiiiD. Francifco Ignatio Schildt , J. C,

utis « Revereudiffimi & Celfiffrmi Prin-

fl i

ecipis Noffri Con(tliario Aulico.

J/j/D. Joanni Georgio Catar , J. C. Re-

. werendiffrimi & Celfiffrmi Principis

bb

IN f/lf

X

. Noffri Confiliario Aulico, Camera

o

Cenfulenti, & Capituli Cathtafu-

!

i"-ïfïmä !

lis Syndim.

: Lt

ï

[

D. Joanni Georgio Fries ; T. U. Do-

!m',jfmit

&ori , Reverendiffmi & Celfrfimi

jf

Principis Noflri Confiliario Aulico.

[

D. Conrado Francifco Reibeldr,

]

J.U. Deczori, Reverendiffimi & Cel-

LU

Jiffimi Principis. Noffri. Confiliario

i

Aulico, & Comiti Palatimo Ce[areo,

ls

j :[E

i

j

D. Conrado Ignatio Weigand , J.U.

E

Dotlori , & Profeffori Ordinario.

D. Wilhelmo Antonio Mertloch,

m

Canonico Capitulari in Haugis.

D. Joanni Dominico Gant2horn,

&

Novi Menafferii Canonico Capittla-

::.:5-1; T

ri Scholaflieo & Sub- Prapofrto.

wiï*'lvklü, r

D, Joanni Bartholomzxo Wenzel,

'Juris Utriusque. Liceatiato , Ugi-

AH

verfitatts Herbipolenfis Receptari.

D. facobo Wernero Stadler, &eve-

u

rendiffmi c Celfiffmi Principis

Nofhri

/;I?Nia Mw,[— ;

Noflri Confiliario Camera, Satvapa

i öclf//lü(ü :

n Rimpert , Semtorz'Herbipalenj.

D. Joanni Leonardo Maulbeck ,

Ri

Mi

Rewrendzfmi & Celfiffimi Princi-

Wiitis,

pis Noffri Confiliario Camera , e

Vettigalium Prefetfa.

Fa

Ü

D, Georgio Wilhelmo Baumann,

1 lt

jl

Prepofrture [umme J£dis. fatrapas

j

"

m r

C* Senatori Hevbipolenff.

D. Joanni Melchiori Schentkel,

[ Y

Summi Templi Ficario & Thefau-

Mijetic:

YAYÍO.

n

n

AU J

hia

D. Joanni Chiliano Rüdel , Zicarie

D7 Haugis C Succentori.

yinig (

"D. Joanni Conrado Sibenlift, Nev;

Yij C

Monaflerii Vicario &* Succentori.

"RL

D. Jacobo Ikaum, a4 5. Burcbardum

thofomzokï"fj

Ficario , fub - Cuftodi c Succentori.

/ U((.F/l.'ïä.:

"

ü;ax'(

DD. CONSULTORIBUS.

g idi?

ij ':

»

D.Jo-

E

D. Joanni Chriftiano Fríes, J. U ng

Doctori , Reverendiffeni. e Ce!/' f

frimi. Principts Na offri Confr lmrta, ce

Confilii Aulici Secretarie.

ICJ

LT

D. SECRETARIO

V

M

!

J'F

»UI

J

D

N

(

Dicat , Dedicat , Confecrat

Alma Congregatio Ma-

jox Acadcmica,

Wi

DE

Á

«08 : S0»

Ml

hls ago d5 306 ogocftocte o o od edo of ec of

lpnNuþ;f,,/äf

DE /ETERNA

li m FELICITATE .

QU

SANCTORUM

SUB NOMINE

RrocwuIIDEELE

LIBER PRIMUS.

CArur I.

plitudime Regni DEL.

, e am

OcrRiNA de Regno celo-

EY

j

rum quanti momenti fit,

"

l

P

T5

vel ex eo cognofci poteft,

EY

quód Magiíler

czxleftis

Chriftus conciones fuas

À verbis illis inchoavit: Paewzteztiam

Agite, appropinquavit enim. Regnum cala-

FOM um .

Et omnes feré parabolas fuas

,, de Regno cxlorum compofuit, dicens:

r

( Simile fatium efü Regnum calorum. Et

n

4j Poft Refürrectionem fuam ; in illis ul-

timis quadraginta diebus ante Afcen-

fion:m, apparens diícipulis , loque-

| batur de Regno Dei , ut (an&tus Luc

J

u

?S

D)

2

Deaterna . felicitate,

Lit

in A&is Apoftolorum teftatur. Ita- um

J

que initium, & progreífio , & con-

Tf

ll

fummatio fermonum Chrifti, Regnum

cxlorum fuit. —Nos tamen hoc loco

j

,nen omhia, qux de Regno cxlorum

]

difputari poffunt, explicare aggredi-

mur;íed ea folüm, quae ad locum &

pl

fitum Beatorum pertinent ; atque il-

It f*fw

l

l

lud inprimis, cur locus & ftatus Beato-

rum, Regnum celorum in Sacris literis

nominetur,

d

Habitatio San&torum multis de cau-

[

fis Regnum czxlorum dicitur.

Pri-

n

müm, quiaregio eft ampliffima , &

UUT

LE

multó amplior, quàm humsnz cogi-

tationis anguftiz capere poflint.

Or-

1 VT

bisterrz, qui veluti pun&um eft, fi

comparetur ad füpremum celum, mul-

li

ta & magnaregna complectitur,ut vix,,

nujherari queant: quantom igitur erit

rcgnum illud , quod eft unicum , &

t d

per totam cxli cxlorum latitudinem

fpatiáque diffunditur ? Neque folüm

continet Regnum Dei füper-caleftem

fv

regionem, fed omnem hanc rerumu-

eftis

Ü

niverfitatem, Eftenim füper-cel

u

Ic-

i

L

7 ff!idm,l :

Liber primus.

r

" rcgio, que proprié Regnum cxlorum

du

XOntm

dicitur, prima quafi provincia Regni

in qua primarij Principes refident, qui

T

l, ]

funt omnes filij Dei, Secunda provincia

ii

It

dici potcft aetherea in quaftellze moran-

tur:quz ftellz, quamvis in fe animate

m

n

noníint, tamenficad nutum Creato-

l

ris obediunt, ut viventes & animatze

i

dicj poffint , juxta illud Ecclefiafticum:

&

"Regem,eutomuiavivunt, veutteadoremus,

Tertia provinciaefta&rea in qua ventá

!

MU

pubéíque difcurunt , & procellas,plu-

l

vias, nives, grandines, tonitrua, fulgu-

0

ra efficiunt, &in qua etiam volucres

Q

£enerum diverforum fpatiantur &

(

-volant,

Quarta yrovincia eft aquea,

J

quz maría, fontes, flumina , lacüfque

complectitur , in quibus pifces pro-

0

creantur , 247 per ambttlant femitas u-

vVLS,

Quinta eft terrea, qus quafi -

QUEDiLK

mula ezli , habitatores nobilifiimos ,

j

:[ jl

fed non beatiffimos habet :homines vi-

delicet ratione przditos, (ed mortales;

urf'

!

"

qui tamen dominantur beftiis terra,

m

ULs

l

"

volucribus cxli , & pifcibus maris. Po«

T

! ftremaeft provincia fubterranea, qua

P

qua-

W

Deaterna felicitate,

m* y gngulä

Arabia deferta nullos omnino

quafi

,j

fruétus bonos produci

t, fed fpinas fo-

m

làüm & tribulos ; in qua degunt fpiritus

j

T

j

T

reprobi quiíuperbiafua hoc merue-

y

runt , ut qui voluerunt effe primi , fie-

i

rent noviffimi ; & qui füper aftracali

J

Cfabl

exaltare fedem ífuam eonati funt, ad

Ínj

imos inferos detruderentur : atqj hic

,['E

locus expeé&tat omnes i]los homines,

!

uitamquam focii dzmoniorum in fla-

gitiis &

fceleribus volutati, (ine vera

:

poeniten

tia dehac vita diícedunt. Has

Pl

omnes provinciasimperio fuo Deus te-

2 V

net, cui canit Pfalmifta : Oa fervimmt

'

zbi, Atque hoc totum vaftiffimum

i

E

WU

& maximum Regnum communicabit

Deuscum diligen;ibus fe, ut paulö infrà

dicemus,

N

[

Ergo ,anima Chriftiana , dilaca cor

tuum, non tenearis anguftiis rerum

M

[

przfentium,quid tantum laboras & fu-

(

das, ut particulam mundi hujus obti-

neas, quatotum poflidere poteris , fi

[

il

j

volueris? Certé fi ad hoc Regnum ferió

mortales afpirarent, vel de illo attenté

[

h

Gogitarent , erubefcerent utique bella

(

. gerere:

l

h

MT

l

d

/

/7

Liber primus.

$.

(efe

!U gerere

pro anguftiffimis portiunculis

Jui4e tertz, Offerttibi Deus,Ó homo, focie-

ag

D

j

tatemimmenfi atque gterni Regni fui!

..

"

df

|

[

& tu prounius oppiduli defenfione vel

Qp

acquifitione bellum geris , ubi multe

wl

a&q

M h

committuntur raping & cedes, alia

HUR

peccata innumerabilia, quibus Rex

Regum juftiffimé provocatur ad iram.

fofUdïf?:gf,;

oj

;. n

Ubicftprudentia?ubi confilium tuum?

lm

Neque hxcdico , quod exiítimem non

licere Chriftianis pro defenfione oppi-

JUS Y

um

dorum fuorum bellagerere: fcio enim

I

hon folüm à fanctis Patribus , Augu-

m

j

J

flino przíertim , viro do&iffimo &

fan&iffimo , & fancte Thoma Scho-

r

lafticorum Theologorum principe; ju-

n Qu

t

fta bella defendi; fed etiam ab ipfoPre-

curfore Domini, quo inter natos mu-

vl

lierum major non furrexic, dictum effe

toilitibus, non ut militiam tamquam

(s

j

illicitiam deferant, fed ut ftipendiis (uis

n

Contenti neminem concutiant , & ne-

ib

mini injuriam faciant; & ego ipfe in

WOM

"

libris Controver(iarum jufta bella de-

Ihder

?

fendi, Nonigitur bella fimpliciterre-

v

!

rll

prehendo , fedad id quod . perfe&tius

m

3

I

€

De atevaa felicitate,

(

& fepé utilius eft, adhortor; ad eum

I

plané modum, quo fàn&us Paulus

Corinthiis dicit : De/izm eff in vobis

(

guöd judtcia babetis inter uos : quare nom

?

ndf

y»nagis anjuriam accipitis ? aquare uon mbmgis

fraudem patimini ? & [an&us Jacobus in

"

Epiftola füa : Uzde £ella &$ lites ip vobis ?

It

MÜHHE CX concupt[centizs veflyis ? concupif-

eitis , C nonbabetis: occiditis €4 zelatzs ,

m

J

l

& non poteffis adipifci x lutigatis C3 bellige-

zAtis €9 nonu babetzs.

Certéenim qui de

"

Regno cxlorum valde follicitus effet,

l

non facilé ad jacturam unius oppiduli

moveretur, fed qugreret mediatores;

qui ine difpendiis & periculis bellorum

[

litem componerent, Sed pergamus ad

l

eetera.

KI&

p

OCO

g

decge o odo 8

i

CarurT

L

1

De frequentia Regni DEI.

)

Icitur fecundó- habitatio illa fubli-

l

mis Regnum celorum, quoniam

mv

multitudinem & diver(iratem habitan-

N

tium tantam continet, duaotam nulla

domus autcivitas , fed lola regna ma-

jora

t h

"'ff!l'lt'mg,

Liber prizuut.

7

R,adhsrfcr;a.

orà continere folent.

Ibieft ut Apo-

Q

:

ftolus loquitur in Epiftola ad Hebraos;

'muitorum miliium Angelorum fre-

D

quentía , ibi quoque fpiritus juftorum

L

'perfectiorum, ad quorum numerum

pertinebunt , quotquot ab Abel juíto

uíque ad fzculi confummationem in

Domino morientur.

Necfolüm fpi-

E

ritus juftorum bomipum poft mundi

!

confümmationem ibi erunt, fed erunt

(

etiam corpora gloriofa, qua omnia

& fingula fulgebunt ficut fol in Re-

|r

tf

no Patris eorum, ut Dominus lo-

N

quitur apud Maátthzum. Et quidem

quod attinet ad Angelorum diver-

k

fitatem , vix aliud nobis peregrinan*

tibus in terra fcire licet preter no-

mina,

Scimus enim alios vocati Se-

gl

raphim , ex viíione Ifaiz prophetz,

alios Cherubim , ex prophetz Eze-

qgffiü[,,

chielis ; alios Thronos, alios Domi-

ii

n

nátiones , alios Principatus , alios

1

Poteftates, ex Apoftolo ad Coloffen-

fes ; item alios Virtutes , ex eodem

Apoftolo ad Ephefios ; alios Archan-

[

il

gelos,ex eodem Apoftolo, & ex Epi-

A 4

ot4

$

De aterna felieitate,

lin

ftola Apoftoli Judz ; alios denique «

enti

w

"

hi

Angelos, quorum frequentiffima meri-

tio fit in omnibus libris Sacris.

Ex

iUf

»

J

hi

bis novem vocabulis conftans eft Do-

Gorum fententía, colligi, novem effe

gt

Ordines Angelorum ; quorum finguli

d

Ordines multa millía Angelorum cor-

sfit; O

tineant , dicente Daniele : Adzla zzil-

) M [

lum minifirabant ei , €9. decies millies

(j F.';?Hïn'

l

centena millia affiflebant ei, Ec Jobcori-

mina !

cinente : Awmquid eff numerus militum

(/

a

"

ejus.

Et quamvís omnes Angeli fine du-

(

bio beatiffimi , & omnium virtutum

j, u

ac donorum divinorum decore tniri-

ficé fplendeant ; tamen illi dicuntur

l

Seraphim, qui charitatis atdore prae-

d)

minent ; illi Cherubim , qui fcientie

]

fplendore prelucent ; illi Throni five

Sedes, qui tranquillitate contemplas

n

tionis ineffabili gaudent ; illi Domina-

l

tiones , qui utfummi Impertatoris ad-

Wi

i

v

miniftri, mundo inferiori dominanturZ

illi Virtutes, qui omnipotentis Domini

thy d

t D

juffu figna & prodigia patrant ;illi Po-

Bu

00f

teftates, qui füper a&reas poteftates fpi-

Af

ritu-

" Mp |

l

MT f?l ;

Hl

,

xluæ

!

Liber primttr.

9

Ib rítaum immundorum imperíum ob-

Hwb. tinent; illi Principatus, qui Regibus

'Cifbuh's CQL[L;J

AC Priticipibus mundi pra'fünt ; illi Ar-

changeli, qui Pr&latis Ecclefie adhi-

u ) COEI',?L, :;;

)

| 0]' Um Q;:fs

biii fünt adjutores ; illi denique An-

Lttji

geli, qui fingulorum hominum, dum

!

l

It Dj

in terris vivunt , cuftodiam curamque

At e

fofcipiunt.

Nec folum ifta fignifican-

17

tur vatiis nominibus Angclorum; fed

M 077 [ :

M g,

pretereà nomina illa funt quafi infig-

nia, vel imagines aut fpecula tnagni-

M r

tudinis Dei :fiquidem Seraphim ardore

;U' [.

fuo, quafi vexillo quodám , imagine

& onj

Mul

I d

aut fpeculo , repraefentant infinitam

charitatem Dei, qui folo amoreimpul-

i

]

fus, Angelos ipfos & homines & reliqua

t

omnia condidit & confervat. Cheru-

(

bim fimili vexillo

,

imagine aut fpe-

EU

culo , referunt infinitam DEI fapien-

t t

tiam. qiaomniain numero , ponde-

teé, & menfíüra corflituit.

'Thront

Id?iïl A

"

,.

T

if

eodem modo , quafi in perfecta ima-

trind

gine demonflrant aluflimam illam

ns'potfniïsfïf

quieter , qua Deus fedens fruitur ,

cüm immotus omhfia movet, & cran-

i t

quillus ornia difponit & regit. Do-

'easpor:(ïz:ï:i-.

mina

A $

i

Xo

*De aterna felicitate,

VMW

minationes fimiliter omnibus oflten-

m

dunt, Deum effe, qui veréac proprié

u

folusrebus omnibus dominatur, cüm

J

ei foli liceat res omnes conífervare, vel

T

^il

ad nihilum redigere. Virtutes quoque

demonftrant omnibus , Deum folum

effe , qui facit mirabilia magna folus ;

"

quique fibi refervavit uni innovare

figna , & multiplicare prodigia,

Po-

teftates veró nomine lüo pcaferunt,

Deum effe folum potentem abfoluté

& vere , cui nihil fitimpoffibile , quip-

A

peinquo folo vera Potentialocum ha-

bet.

Principarus vexillo fuo fignifi-

ceant, Déum effe Principem Regum

terrz, Regem Regum, & Dominum

dominantium, Ar.hangeli Deum effe

demonfíltrant verum &fummum Eccle-

farum ommuum Praf(idem.

Angeli

denique Deum 'effe indicant verum

Patrem orphanorum ; & quilicet An-

gelos cuftodes fingulis hominibus de-

derit,tamen ipfum quoque (iugulis ad-

effe, (ingulos cuftodire,(ingulos prote-

gere. Namipfe quoque Propheta , qui

AL

dixerat , 4dzgelis faus. mandavit de te,

$, hn

ne

T

^iuf

fia'wr,

Lilerprimas,

fr

lt

CVIOmn;þ,;; f coüodiaäit te dn ómnibus viit tii1, ldem

3Wtin indroducit Deum dicentem : Cs 4pfe

i 1

!

] uïmm

fum dm tribulatione , eripiam. eum, & glo-

WHCS Q

n

lY

rificabaeum : & Dominus, qui dixerat;

tngeli eorum [emper vident faciem Patris

1

J

I!l

mei,qui in. calis efl yidem dixit v INonue

Y

iy

duo pa[feres affe vaneunt , $ unusex sls

"!

won cadet [uper terram fine Patre vefiro ?

j

ve[ftri autema. capillà- capitis omnos nume-

vati funtx nolite ergo timere , multus paf-

Atque hec

feribus. meliores efhis vos,

de Ang«lis pauca novimus: de quibus,

]u

fi placet, vide (anctum Bernardum in

libro ;, Deconfideratione , unde hxc

Lili

V/nn

pauca delibavimus.

l

LE

His verb novem Ángelorum Ordi-

dinibus , quafi ex altera parte, refpon-

det turba tanta fan&torum bominum,;

uteamnumerare nemo poffit, ut fu-

t

W

pràdocuimus ex Apocalypfi ; que tur-

M

banovem item Ordinibus continetur:

nam alii funt Patriarchz,alii Prophetee,

alij Apoftoli, alij Martsres, alij Confef-

fores, alij Paítores & Doctorcs, alij Sa-

J

cerdotes & Levitz;alij Monachi vel E-

tll

remitx denique , íandx Feminz,

aut

12

/,

De eterna felicitate,

aggnittt

aut Virgines aut etiam conjugatz,

Rogo te nunc, anima Chrifliana ,

IT

t

?

quanta felicitas erit , cum tantís & ta-

libusconverfari? Scribit fanctus Hiero-

&UX

"T

nymusin Epiftolaad Paulinum , mul-

-

fl

l

tos luftraffe provincias , novos adiiffe

populos, mariatranfinififfe,ut eos quos

u

TU

exlibris celebres noverant, coram vi-

derent,

Ad unum Salomonem ob (a-

feut

st

pientiz opinionem veniebat Regina Sa-

ba dcfinibus terrz ; & ad unum Anto-

T

nium Eremitam, propter famam fan-

K

£itatis, undique homines concurre-

Á hgt

bant; ipfi etiam Imperatores amiíciti-

l

am ejus ambiebant. Quid igiturerit,

M

tot Ángelos & tot Pralatos , homi-

1':

«

nes utiqgue fanctififimos

5

& fimul

t

— À -

amiciffimos , & felicitatis ejufdem

confortes videre &

alloqui ? U-

u

nus Angelus fi in decorefüo fpectan-

i qud

dum fe preberet in hoc exilio, quis

.ïcgm li

non libenter accurreret ^ quid ipitur

erit , uno intuitu Angelosomnescer-

"tdgn

Nret

nere? Et frunus aliquis ex Prophetis ,

aut Apoftolis, aut Ecclefie Doctori-

d

busnunc decxlo defcenderet, quan-

Vg

ta

Vb u

m ft.'itiw,/,

Ziäerprimuf.

15

AU t

'.ta fimul aviditate & attentione audis

IUHC, 3"1:?2&

asfl'l't,c :

d

retur? Atin Regno illo non unum ,

(

E

fed omnes & fingulos Prohetas , &

ia

tl

! Apoftolos, & Doctores videre & au«

dire, & curn eís affidué converfari If

Q

]iv

€ebit.

Unus fol quantum latificat u-

n

niverfam terram ? quid facient foles

innumerabiles, & foles vivi, intelligen-

m

Em

tes & jubilontesin Regno DEI ? Miht

quidem ita dulciter fapitiffaconfuetu-

TR

[

do cum Angelis & hominibus , quo-

l,p

ho

ram nullus eft in(ipiens aut malus, fed

omnes optimi & fapientiffimi, ut hoc

]l

folum magpefclicitatisipftar mihi effe

2

videatur; & propter quod fofum li-

ttIn]

"

benter carerem obleciamentis omni-

Ui

j

m t

feiit &

bus hujus vïre;,u

&v

l*r*i"""

d

CAPUT

]1I.

lr

M

dT

De forma vere monarchict

o

Regm DEI,

i a

l

"'rxris ratio eft,quoniamín eofofo To-

ppebutet

co invenitur perfcta forma regnádi.,

j

Siquidem hoc intereft inter regnum &

Eb

rempublicam,(ive optimatü,five popu-

sim? larisrefpublica fit, quod in regnofüm-

inaá

lh

x14

De atevna felicitate,

(q

j ,ïüïa

ma poteftas apud unum, in republi-

]i

ca apud multosinvenitur. Inregnis

f"

e

autem homioum nunquam eft fümma

poteftas apud unum veré & proprié:

fl

iUV

)

poterit enim fortaffe Rex (ine con-

M

l

filio v«l con'en'u aliorum jubere ut

9i

aliquid fiat, fed exequi non poterit,

nifi (ubditi velint.

t

Et fepé etiam nec

jubere poterit, aut certé non aude.

bit,

fi ^ multitudo

ubditorum illum

terreat, Quàm multi enim fuerunt

Mn

magni Reges aut Imperatores , quos

éxe:citus deflituit, aut etiam intere.

D

f

mit ? plenz funt hiftoriz exemplis,

Jnanis igitur eft fümma poteftas in

Regibus mortalibus, qui ni(i fübditi

377

Po-

velint, nihil umquam efliciunt.

iv

teítas autem DELI, qui Rex magnus

veré dicitur, & efíl, à nullo depen-

Yi

det , nifi à fua ipfius voluntate ; qua

VW

cum fitomnipotens,nullus eire(iftere

poteít , neque eget militibus, aut ar-

mis, autre aliqua extra fe.

Quod fi

utitur adminiflris Angelis vel. homi-

(tyr

Mi

pibus, aut etiam rebus fenfu carenti-

;'ïlïïoïm i

bus &inanimis, id facit quia vult,

Ms

Bonp

DL

il

It !Nl

lj

Liler primur.

I$

d Umm) 'n [

Inyon

IL[

non quia non poteil fine illis omnia

UUFU tl

" quxcumque voluerit facere. Namqui

! fine ullo comite vel adminiftro coe-

IUf

T

l

[t

(.i

lum & terram, & omnia quz in eis

1

funt.folo verbo condidit &fola volun-

u l)

tate confervat ; certé poffet etiam.o-

Iu

mnia folo imperio admini(ítrare, Nee

U E

iC

folàmDeus verifhiméregoat,quoniam

[

fumma poteftas apud eum refidet, fed

D f

etiam quoniam fumma regendi arsil-

IIUA| M

| n

lius folius eft :

coe

ov

t Deus ullo

neque €

n

fer*atu, aut confiliariis ullis.

m: in-

A

quit beatus Paulus, CO&düulfjtnft//: -De-

mini? Aut quis cmjz!mnm ejus fuit ? Et

Tf

ante eum Ifaias Propheta D Quis adim-

h

vit, inquit , Spiritum Domini? Zut quis

n

coufiliarits ejus fuit , €9 offendit uhi? Cnm

i r m

€$ de-

quo init confilium, €8 m/!rz.,x D7

T

euit eum femitam jufhuta, C8 erudz'wt eum

V0

Centiam , €9 viam. prudentia oftlendit

"

1j £ Ytaque Monarchia, qua optima

forma regiminis eft,

noníolüm apud

((

Deum invenitur , f«.d apud illum fo«

g m

lum vera atque perfecta reperitur, Is

lr

enim non folàm terribilis eft fuper

u v

nit

emnes Heges terrz , ut dicitur in

bíal-

16

hi

De aterbA felicitate,

ij

Pálmis, fed etiam cft Rex magnus fu-

peromnes deos,ut dicitur in alio Pfal-

i t

tno.Siquidemi alij funt dij falfi qui po-

u n

titis d&monia dici deberent , juxta il-

I

D

lud Prophete : DZj Gestium damania, :

u

Alij funt dij per patticipationem , ut

IT

Keges terre; & Angeli celorum,juxta

íllud : Ego dixi, Dij effze , €8 felii Éxcelfs

T

emuts, Sed iftos omnes deos imperio

fuo futjeCtos habet Deus ille, qui re«

£nat in c&lis; proinde folus ille Rex

eft verus & magnus: quod Nabucho«

Id fm

—

donofíor Rex Babylonís pofteaquam

"

fuperbiz fue graviffimas pocnas dedit,

agnovit, & verbis illis confeffus eft ;

11]

/

d

j

lgitur poff ffnem dierum ego Nabuchodono-

for oculos meos ad calum levavi , €$ Altif-

M.

il

Jfimo benedixi, €$ viventem in fempiteruum

laudavi €Ó glorificavi quia poteflas eju$

!N

dïh

Anji

j

poteffas fempiterna , €9 Regaum ejus iu ge-

t i

nerationem C$. generationem . €$ omnues

,mi"

babitateres terra apud etm im mbilum

TE

veputati [unt $ fuxta voluntatem enim

fham. faest tam in virtutibus cali , quam

$u babiratoribus terra, €8 non eff qui re-

fiffat manni ejus , C dicat eis Quare fe-

lt ]L.IE

en?

"'Wf!wrg,

Liüber promus.

17

ämtfl

M

^ eiflrà Nunc igitur ego Nabuchodosofor Íau-

JSutdys

M F]*

dit,

! do, &5 magnifico , Cä)g[anjïw Regem cali,

jMia ümhia opera ejus véra, €Ó dia ejuf

d.

"M Iudica , €8 &radienies in J/E/perþm poteft ba-

] l!/pm

XE DAf

m

mitiaré, Hac ille, qui omribus exem-

»w.,';l'

