plo effe poteft ut humxlxentur fub po-

Largins

j

tenti manü Dei, ut fanctus Petrus

; Dd

admonet ; & magis delectentur Servi-

$0

te Regi Regum ut ejus beneficeritiarm

ab

mefeantur,; quàm ejus voluntati fu-

"

tj

NY

perbo corde tefiftere, unde manuni

tnü

ejus graviffimatn experiri cogaritur.

dj

J

il

I A

fif

CATV-I

IV.

Jl

Quod omnes. Beati frnt Reges.

L !w li

du

V ARTA fatio , cur locus

&

d

«flatus Beatorum Regum czlo«

(f

fum dicatur , eáque pouffima eft,

0 RNB

ni

quoniám omres$ Beati in exlo RKe-

conditió-

TU MM

ges fun

omfies regi

nés ap

t

"

mnée 1D

illos . cotivetiiunt.

N n

,u "d' 1]

Quamvis enim Sancti omnes in c&-

FA U

lo ferviant Deo , ut dicitur in Apo-

calypfi, tamen fimut etiam regnaht ;

TL

"TT

nam in eodem libro , capite 22,

ubi

i

r8

De eterna felicitate,

[

n

Áin

(l

ubi diciturt Serzi ejus fervient illi 5 pau-

",

Jó pöfï dicitur: Ez regnabunt- in. [acula

t À

feculorum.,

Nec folüm Beati omnes

fimul fervient & regnabunt, fed eciam

n,,:&'v,'lör

fimulfervi & filii dici poterunt.

Sic

enim loquitur Deus in Apocalypfi:

Qu vicerit , poffidebit bac , €8 ero. ii

Deus, €9 ille erit mibi filius.

Qiare fi-

ie)

cut poffunt iidem fervi effe & filii, fic

poffunt fervi effe & Reges: fervi enim

h

funt; quoniam à Deo creati funt, &

ilii debent obedientiam , à quo acci-

piunt effe, & vivcre, & omnia: neque

iil

aliud creatum excipit David, cüm ait,

Omnia fervinnt tibi ; Simul tamen pof-

E

funt effe filii Dei, qui ex Deo renati

[t)

funt per aquam & Spiritum fanctum,

& fimul Reges cffe poffunt , quibus

1d

regia dignitas ab ipfo Regum nege

x!

communicatur, qui proptereà in ea-

dem Apocalvpfi dicitur &e

.cgum, &

N

Dominus deminautium,

Dicet aliquis fortaffe, non elffe

Wi

dificile aliquem fimul effe Regem

terrz , & fcrvum Dei: ad quem mo-

aTA

dum dicitur in Píalmo :- £z »ssc Re-

j

gf.i'

L f: (l

f hi,

T

Liber primur,

r9

um

get ihtel'/r;gite » erudimini qtti indicatss ter-

vam: Servite Domino ia timore, €2 exal-

f

tate e£cum tremore, At Rcoem eífe Ke-

T

j

N

gui cxlorum, & fervum effe Regis

BU

cxlorum, quis capiataut credat ? Et

J

)u

i

tamen ita eft, & capit hoc & credit fi-

des. Juíti ergo in regno P.tris corum

erunt euam ipfi Reges regni celorum,

1f

405

qucniam participes erunt regiz illius

dignitatis, & poteftatis, & opum , ac

l

(

reliquorum benorum quz funt in Re-

gno celorum. Id quodin tribus praci-

M

E

ff

pué locisScripturarum fan&tarum Spi-

ritus fanclus manifeflé pronuntiat.

d

Uncs. locus eft in Evangelio lancti

HUK Vi

Matthzi:

'

Beatipatperes [Viritu, quoniam

apforum eft Regntm calorum. Alerin eo-

dem Evangelio: Fenite beneditli Patmis

'Uo

361, pa'äd:telpammm vobts Regutm A COA-

WO

Jl'itutune mundi.'Teriusin Apoc

qIypfi.:

U u

Qui vicerit , dabo ei federe me

CHng2 15

tbrono meos ficut € ego vici , €$ fedi

CEP Patre sseo im tbromo ejus.

üid:

j

manifeftius. dici poteft ? Habemus

du

Kegnum czlorum promiffum , ha-

; i

j

bemus in die judicii poffztlionem

Regni

li

áo

De áterza fï'licrit';ttef,'

jj, d

Regni ejusdem affignándam , habe:

n

16 r

inus feffionem in tbrono regio Filii

Dei, & Patris ejus,Regis xterni i quid

um

4 Q

j

hoc eft aliud;nifi párticipatio ejusdeni

Regfii calorüm, quod ab zternitate

p

AOf0n)

poflidet Deus ? Adde teílimoniutmi

beati Pauli i 5; faffinebimins, inqüit , &9

(

l0

tonregnabimis , C (ancti Joannis in

Ymtur

süV

]

principio Apocalvpfis: Ego foazues fva-

ter Ve[ler, €$ particeps i tribulatióne , &

T

my

egno. Et (àn&ti Jacobi in Epiftola fua:

Deus,inquit, elegze pasperes iz. boc smiti-

do , divite in fide, $ baredes vegni , quod

l

M

(l

qn

repromifit Deus diligentibtu fe,

Nequé

ininuitur

regnum

cxlorum . pro-

fr'ä;tür;QwJ:

ptereà, quód multis ac poené innue

Vil

inerabilibus Angelis &. hominibus

E

[

II

communicatur : Regnufn enim cze

n

lorum non eft fimile regnis terra-

(

&Y

Ij

rum , quz noh patiuntur confortetri

ia

N

^

& fi dividantur in partes , dividendo

WU

ll

!

ininuuntur, & tandem etiam confu«

j ï[l

muntur. Non, induam. ejusmodi e

A Ut

Regnum czlorum , fed totum ab

i

U

l

omnibus, & totum à fingulis inte-

Àl

T

gré poffidezur : Quomodo idem fol

d

totus;

D

Dos

ünjli

E

! i.

Liber primu,

2t

uT

f nj

totus à fingulis, & totus ab omnibus

Vs

cernitur ; & ipfe viciffim non minus

fingulos quàm omnes calefacit &

fifni

lfT Qu

lluminat. Quod ipfum facilius in-

telligetur, cüm explicata fuerint bo-

U

!l

77

It

na Regni czlorum.

Sed anteà expli-

v&l

canda funt conditiones five, qualita-

tes quz requiruntur in Regibus, ut

nj

(

nemo dubitet , Sanctos atque Beatos

in celo non fine caufa vocari Reges;

il

& Regni cxlorum Reges,

!

L

Duz fünt przcipué qualitates que

neceffarig funt Regibus , fapientia

l]

D

n

Y

& juítitia.

Sed cum fapientia con-

iU

jungit Scriptura prudentiam & con-

fillim , & omnia illa qux ad intel-

ligentiam pertinent.: Cum juftitia

conjungit mi(ericordiam , clemen-

l

It

tiam , & reliquas virtutes quz vo-

luntatem ornant & perficiunt.

Ita-

hn

que fapientia requiritur , ut Rex

J

j

fciat; juftitia , ut velit fubditos bené

(

regere.

Ideó Salomon admonitus à

"n

Deo initio regni, ut peteret quod

vellet , poftulavit fapientiam , quz

þgm;-jj l

princeps eft bonarum qualitatum,

quz

23

J

De .etc';;;m felicitate ,

m

quz requiruntur in Regibus: & pla-

jv

l

cuit Deo petitio ejus,ut perfpicuum eft

exlibro s.Regum,ac per hoc impetra-

vit quod petiit, ltinam & ju(titiam

ïf

poftulaffet, fortaffenonin tot fcelera

prolapíus effer. Rectius David inPfil-

m

uT

E

10, in quo precaturbona filio fuo Sa-

lomoni,dicit: Dens judicium tunm Regi

da: Et juflitiam tuam filio Regis, Ubi vi-

L

detur przvidiffe à Salomone poítulan-

dam fapientiam , & ideó poflulat ili

T

juítitiam & judicium, qua fine f;pien-

i

tia effe non poffunr; cüm fapientia fi-

ne juititia effe pothit, faltem aliqualis

& imperfecta, Liter quoque Sapien-.

tiz, qui proprié ad Reges inflituendos

fcriptus eft, fic inquit: Dzligite juflitiam

N

qui Jtdicatzs terram, Y incipit à jufti-

tia, quoniam non folàm eft per fe

T

neceffaria Regibus , fed etiam eít

N

difpofitio ad fapientiam : Subjungit

enim paulo poft t Quoniam in male-

volam aucnuam son introibit Japientia,

Denique , ut alia multa preteream,

Jeremias pr«dicens virtutes Chrifti

Kegis «terni. Zece , inquit , dies ve-

M ;::c.;:

n

ty ff!mf; ;

Libey primus.

13

Tij

!

siunt, dicit Dominus, €9 [ufirtabo Da-

RE

vid germen jnfium, C3 regnabit . Rex , €9

glll

faprens. erit , factet judicium €9 juflitiam

TU

;A tlerra,

Vereé igitur fipientia & ju-

ftitia dotes funt quz requiruntur in

A

Regibus.

!

Jam veró quód Beati omnes qui

^i

funt in cxlo, etiamíi fortaffe mulci illo-

!Hl

"

rum fuerint imperiti & rudesinterris,

m

polleant íapientia eximia, & infigni

virtute juflitie ; ut meritó Re

€

ges

V?

cu-

jufcumque regni fieri poffent., excra

controver(iam eft. . Nullusenim Bea-

torum eft incxlo , qui non videat ip-

ov

fam DElI effentiam , qux eft prima cauf-

,

faomnium rerum ; acper hoc de fonte

fapientiz increate hauriunt fapientiam

h L

tantam, quantam nec $alomon , nec

li

nl

W

ullus mortalishomo unquam habuit ,

d

U))

W

excepto Domino noftro JESU Chrifto,

qui etiam tempore mortalitatis füg

Deum videbat , & erapt in eo omnes

thefauri fapientie & Íícientie DEI.

Porró pro meníura fapientie daotur

Ti

etiam Beatis omnibus menlura ple-

$

na juflitiz , ut peccare deinceps ne-

[ li At Ul

que

De aterna felicitate,

lh

24.

gi;e velint neque poffint : fic enimlo-

; 1

1

;

a

l

quitur fanctus Auguíljnus in libro De

corruptione & gratia : Prima libertas

»

hi i

voluntatts erat , poffe non peccare 5 novifi-

z;a erit multo major , 40n poUZ' peccare,

st

m

Qui autem peccare non poteft, inju-

ftus quoque effe non poteít: Et cüm

jr n

charitas perfecta fit, perfecta ju(titia,

vl

ut idem fanétus Auguftinus affirmat

d

in extremolibro De natura & gratia;

ia

TO

qui non poteft Deum non fummo &

perfectiffimo amore diligere, is non

PT

poteft etiam non fummam perfectam-

rinuttl

que juftitiam poffidere, — Qui veró

nf

Deum fummum, & purum, &infini-

ts

tum bonum vident, certé non poffunt

(hr fj

D

f

ab eo averti, neque poffuntillum non

d

,

ardentiffimo amore femper diligere;

AT O

ï

4

"

Ex quo efficitur, ut San&ti omnes in

i

À

z-

r

Jf

cxlo perfecté fapientes , & perfect&

w

X

D

d

jufti, ac per hoc ad regnandum aptif-

Marfgp

t

fimi femper exi(tant.

t (

|

Exurge igitur anima Chriftiana,

MT

& mente, quantum potes , afcendes

& cogita, quale bonum fit regnare

: ï*"*'?*'ï"üt "

cum Deo, ac, ut nunc alia prateream

omnias

"Mffäfiwg

E Ia

Liber primm:,

2f -

. omnia , contemplationis alis czlos

UM

a

1

fos penetra, & thronum illum W&-

g[ä[lj iyj

F HMPH

MU

blimem intuere, de quo Salvator di-

H

"m

cit: Qu vicerit , dabo ei federe mécum i

It

li

j

tbrono meo , ficut. €$ ega vici , €$ fedicum

T

k M

Paátre meo ia thronoejus.

uanta enim

i

[

eritilla gloria, coraminfinita [multitu-

dine Angelorum collocari animam ju-

T.

W

flam in throno ipfo Chrifti & DEI ?

& ju(to DEI judicio przdicari animam

Ut

illam viCtricem mundi & mundi recto-

rum , atque omnium invifibilium pote-

ftatum ! Et quanta lztitia exultabit e-

ij

adem anima, cüm fe viderit defunctam

omni periculo & labore , de omnibus

h

vràw

hoftibus fuis fcliciffim& triumphare?

Etquid erit, quod ul

efideret, cüm

'c ïtm;tr i

particeps faCta erit omniumbonorum

(s Domini (uüi, ufque ad confortium thro-

M

ni &regni? O quàm alacriter pugnant

rcgnan»umljn

in terris; & quàm facilé tolerant ad-

veríaomnia propter Chriftum , qui

Qu

fide vivà & fpe certá tam fublimes

M

OU

honores - confpieiunt. oculo

! mentís

T

in calo.

Ti

B

Ca4-

i

26

Deaterna felicitate,

CV

vIit

1

n

[

C X4puTj)WyV.

fu]r

gtï

De bonis Reggi DEI.

qi

a El

UrNTA ratio illamihi effe videtur,

1

n t

uia bona San&torum in czlis

[OW(

degentium fimiliaquidem videntureffe

bonis regnantium füper terram ; fed

u

tantó majora & clariora funt , quantó

t

cxlumpraeeminetterris. Itaque Reg-

suu al

num Beatis praparatum non (implict-

bt

ter Regnum, fed Regnum cxlorum

vt

dicitur: ut intelligamus , illam effe

u

proportionem bonorum ad bona, qux

n

hi

eft terread cxlum, id eft, reianguítz,

L :'(,h

humilis , fordi

[

tempora'iz,ad am-

pliffimam, &ffelüiffimam , & nobilif-

? T

ifimam,' & quod eft omnium maxi-

mum , fempiteraam,

Bona Regni

J

!

H

)

terreni numerari folent, poteftas, ho

nor, divitiz, deliciz.

Poteft Rex

terrenus imperare fübditis, & nifi pa-

reant , poteft illos vinculis , carceribus,

^ !

exilio , pecuniis, flagellis morte mul-

Vr

&are. Hinc Reges tremendi populis.&

LIT

quafi Dii quidam effe cenfeutur. KR

U-I"

LO

u$ -

l

v'erml,

[

-

:h'cmu' !

Liber primmms,

27

7 füshonorari volunt Reges cultu quo-

| puï

" dam pzné füpra hominum naturam;

m';k(gz:üï& volunt enim de geniculis adorari, nec

dignantur fzpe, ni(iflexo poplite &

m

u

! fübmiffo in terram vultu loquentes

ij

!t audire ; & cüm forté per plateasince-

rhaqL ,

dunt, volunt obvios: quofque de via

n

1

! decedere,

Ad hecaerarium amplum

(di

& refertum auro. & argento requi-

f

M

runt , neque numerant reditus fuos

ïparmr.m*::; per centum aut mille nummos aureos,

ilimir fed per decies centena miillia ; & re&e,

ls; & €àüm aàon debeant decem & viginti fa-

Ws mulos alere, fed magnos exercitus in

mll

hoftes ducere.

Poftremó. non dig-

nantur coníuetis lufionibus animum

ft ymi

fÍum, A

recreare , fed ad majeftatis füx (plen-

doniimt

dorem pertinere ducunt , utin con-

p i

viviis,in venationibus,in theatris mul-

i s

!

tas auri atque argenti libras confu-

mant, Atque hzc funt feré bona Prin-

i d

[bd'dli, ï

cipum terrenorum , quzid in primis

€ommune habent , ut fint omnia bre-

at o

via & caduca, & cum natali Principum

d

u

incipiant , cum morte finiantur; nifi

ontrà accidat, ut

Qu

tïor'æ aliquando c

i

B2

diu-

]

28

De etevna felicitate,

ea

diuturnior fíit vita, quàm regnum.

J

Deinde noníünt pura bona , fed ad-

)

miítam habet poteftas infirmitatem,

j lt

honorignominiam , divitiz pauperta-

i

tem, & gaudialuctusac morrores. Po-

l

s t

teftas Rcgis illa eft,ut pendeat populus

ànutu Principis ; fed admifta eft pote-

2

n

71

h

ftati infirmnitas, quia pendet Princeps

Quid ef-

niudi

à brachiis & viribus populi.

ficiet nutus Príncipis in civitate capi-

i, ld

enda vel defendenda , fi populus ne-

lm

queat aut nolit manus conferere ? Nec

m g

folàm pendet nutus Principis à viribus

z

fübditorum, fed etiam à muris,à vallo,

ais 1

ab armis, à machinis bellicis , à pecunia;

AL m

ug nervus belli dicifolet. Itaque po-

i Wv

»n

[

u

lus pendet ab una re, nu:u videlicet

lial

j

rincipis, & uni homini fervit : Prin-

It i

ceps autem pendet à plurimis tum

vlv

hominibus , tum rebus aliis, & illis

ia

omnibus fervit.

Denique potel

iil

)IC[

Rex fübdicos vinculis, carcere, exi-

h

Wi

lio, flagris , morte muldare : fed

Ü

lol

poteft etiam Rex (de facto loquor,

»

Mi j

non de jure ) vinciri , carceri man-

5,

1

H

u'.l

i )

cipari , exilio , vulneribus , moïe:

l-r

lgïo

n

|

maf:!i:iu.'f,

Liber primus.

2,9.

DT

.mulé&ari.

Id verum effe probavit Ju-

U tl

lius Czfar , Cajus , Nero , Galba, Vi-

Rs

tellius, Domitianus , Commodus, He-

nïam] dmnz

n

liogabalus, alij (ine numero : nec fo-

ld

Wtj

i

làm ifti flagitiofi Principes, fed etiam

modeftiffimi, Alexander Mammzz ,

j

I

& Q

Gordianus junior, Pertinax, Tacitus,

nd

Numerianus, Probus , Gratianus , Va-

x

H

lentinianus fecundus: ut omittam fan-

hs

z

N

&os viros , fan&tum Eduatdum Re-

lr

gem Anglorum , fanc&tum V Vences-

Ts

Jaum Ducem Bohemorum , fan&tum

um

Sigifmundum Regem: Burgundiz ,

ii

fandum Kanutum Regem Daniz,

Mu

& alios,

Veniamus ad honorem :

Ri b

coluntur certé Reges dum prafíen-

11 00

tes & in confpe&tu aliorum funt :

Íed in abíentia plerumque convitiis

n f:rn':j?

m

lacerantur & irridentur ; & in przfea-

uI

tia quoque multi eis adulanturlingua,

g j

qui in corde fuo , eoídem contem-

js antt

nunt atque deípiciunt, & fi nume-

mul&zr; |

rus iniri poffet laudantium & vitu-

j

ld d

perantium , multo plüres inveniren-

j, t

tur vituperantes quàm laudatores.

Enfribü;f*

Veré igitur gloria Regum plerum-

[

3

que

r

!

30

De aterna felicitate,

, LL

que minor eft quàm ignominia : cüm

r

i

prxlentes qui honorant faftigium, (int

!

pauci; abíentes veró plurimi , quo-

[

l

rum aliqui fordes avaritio notant;,

r s

ji

alii crudelitatem , alii luxuriam , alii

"

alia vitia carpunt.

(j

Sed fortaffe divitig Regum pur

Ts

:l

funt, nec admifram habent paope- i

riem ;imo nulli omninó magis egeni,

(gpi m

ac pauperes Regibus inveniuntur ha-

il

'

j

Q

Mi

bent magnos reditus & magnos the-

j

D

fauros, fed habent zs alienum ali-

t

quando longé grandius

Et nontam

aïuþnc

j d

iepauper eft qui parum habet, quàm

t

ille qui multa defiderat , quia mul-

hi

tie indiget.

Et nónne magnum eft,

),üüï

paupertatis argumentum , quód ab

ipfis etiam pauperibus obolos quafi "

! gucd

n

mendicant , dum vectigalia exigunt

Wa

minuta ab ementibus , quz fünt a

A MAMS

victum neceffaria? Neque h«c dico;

Lin

quafi reprehendere audeam exactio-

! nxd' [u"m

nes ve&igalium : fcio enim . juftam

effe ut vectigalia & tributa pendan-

A Q

tur Regibus ,

dicente Apoftolo in "m

Epiftola ad Romanos ; $s6dui effote, . Vg

08

J

i

lf

Liber prz;mui.

^ !:

l amfgnmml

&án fä/?tm propter ivam , ftd etiam pro-

t

i

t

ptev. con[cientiam, — ddeo enim Ed tributa

Vab

IU!'W

præ/lati.r smaniftri enim Dei funt , 1n hoc

h

spfem. fervientes.. Reddite. ergo omnibus

m

debita , cus tributum ,tributum : eui. «t«

l

Sed oftendere volui

thigat, vetligal.

ffx'vf

I

«l

M'«

iniferam conditionem Regum morta-

l:

hMi

U

lium , qui. neceffe .habent. divitif$ a-

U

bundare , & coguntur etiam à pau-

hrtens

eribus & egenis earum parteni col-

hl

m

li

h

f

gere.

Quid jam dicemus decome

a

modis & deliciis ? Habent certé Ke-

if

ges hortos, pomaria , menfas opi-

paras, venationes , theatra , & alia

m

u.

id genus multa ad animos recrean-

dos aptiffima : fed habent etiam ple-

n n

rumque podagras , ftomachi & ca-

m

itis dolores; & quod amarius eft,

follicitudines mencis graviffimas, quv

"

J

aliquando totas noctes infemnes du-

cere cogunt, füfpiciones , timores, an-

T

m t

gores : fi fores cubiculi noctu cre-

puerunt, proditionem füfpicantur: fi

nuntíatur multitudo armatorum vi-

en *'

fa, defectionem timent. Ita gaudia

5

!

if

!

[

mororibus admifcentur & quies fol-

B 4

li-

W 1

32

K.De ?tema felicitate,

|

n t

fu

licitadine interrumpitur : quz cauffa

Á

fuit , ut non pauci , reliéctis regnis,

"

/

Ü

"M

W

vitam privatam elegerint,

"T

Ti

Sed beatum Joannem Chryfofto-

m

mum audiamtus , qui in homilia qua-

x1.

n

5 M

!

dam ad populum Antiochenum de

m

:J','JIM

fui temporis Imperatoribus ita lo-

quitur : A* diadema refpicias , fed cu-

a

.

vAYAU tempellatem

*

neque purpuram . in-

/

1

!

puere , [ed animam spsá purpurá magis

wigre[centem,

INon ita coronacaput cir*

n P

eumdat , [icut animam follicitudo. . INec

stf

;r«'u,"m

f

r;/i

7n fatellitum catervam , fed in moleflia*

um

vum multitudinem fpettes.

ANec enim

m o

1

privata domus tot. curis plena reperiri po-

"TT

tfb , quot vegia funt s mieortes per. [igu-

los dies expeclata ;- im mollibus antem ,

.:xfm, A

J

nec dici quidem potefl , quoties anima pro-

:131]2»'[;131 k

filit , €$ exilire fe putat. Et bac quidem in

D] "

pace : fí veró bellum ingritat : quid bac vi-

D. !:;'r f'"'

"a mferabilius effe pofit 9. Quot. autem

uT

à familiaribus pericula irruunt &á. fubdi-

Wï/ï "m

/

At t

$i5 ? quippe con[anguineis cruovibus reginns

pavimentum . femper. eff plenum.

Er f

1j ]i

vsltis aliqua. narrem , forfitan - agnof-

[/] "WJ

€ttss

?

L.

maximc quidem , $ antiqua,

Vihn)

h

H'mu Mm]

Liber primus,

33

L

Q &2 noflris fatla temporibus.,

llle conja.

ln gem adnlterij fafpetlam. babens , nndam

L

in montibus alligavit , €À. feris tradidit ,

t t

jam fatlam [ibi multorum. Regum ma-

) qmmþ

trem,

Qzhalem iam vitam agere €re-

U i

diis ? nonerim , nfi magno fuifet. mor-

Tj

bo con[wmptus,im tantam erupi[fet wIttonem.

n i (/

H ipfe quidem (num jugnlavit filium. E-

M:WW

jus [ilorum. bic femetip[em mteremit à ty-

,fa r,:hm

YAn30 campra/acnþu;z/k* 'z(erö nepotemfuum

TM

[l

regni cenfortem , quod ip[e arripuerat,

hu

Ml T

Hic auteeza. dicitur C8 fratram [uum pere-

t i

miffe, . LAlter vuv[um pofl bac venenatis [n-

,Mffl &l

blatus cff medicamentis ; €3 calix. fuit. ei

i

Qd

Ts

mors ,non poculum :

ejus. filio, futurae

rum timore , eipm. nibil wmjiria patraffet ,

f:numl;w

j il

oculns evutus fait, AMius, moaue dicere de-

ii

cet , quam mi[erabiliter vitatn fintertt. Se-

Lblre

quentlum autem bie quidem combuflus fa-

it, tamquam mifer quidem €8. tufelix ,

Zrl:!:gw!.

ub

cum equis C curribus , €9 alis omm-

iil

bus: vire eutm arumnas nenmo [ermoue

ii

exprimere po[fet ,quas csma bic infurrexit,

pati compnlfus efl, — Hic veró , qui nunc

od

imperat , nónne poflgnam. diademate co-

Ludd

ronatus eff , in laboribus fuit , in peri-

W;äw

B ,.

eulis,

| Jl

34

De eterna felin'tnk,

, dl

culis , in trifliris, ia infidiis. 2 At nonta-

d

i

lis celivum Regia,

Hzc ille.qui quàm

!

j

m

NI

veré dixetit, »o» talzs eelorum Regía

3

*

;

quz nunc dicemus, oftendunt.

]

um

Si quidem Reges Regni cxlorum

t lu

qualesfünt omnes illi quicum DEO

beati vivunt , poteftatem habent fine

TT

gi g

infirmitate , honorem (ine ignomi-

w

nia , divitias fine paupertate, volup-

J

tatem fine dolore: de illis ením dici-

turin Píalmo :

ANon accedet ad tema-

J

n

(dl?*

dum , C flagellum non appropingnabit ta-

M

QU

bernaculo tmo,

Et in Apocalypfi: Ez

:'

abflerget DEUS omnem lacrymam ab o-

N

?

enlis eorums 169 wiors ultrà zon eyst , ne-

:

l

que latlus , neque clamor , neqne . dolor

erit sltra,

Itaque poteftas Regum

]

illorum celeftium maxima eft, in-

|

firmitas nulla.

Unus Angelus fine

exercitu, (ine bombardis , fine gla-

(

diis & haítis interfecít uro impetu

centum o&togínta millia Affyriorum;

Üj

neque timuit ipfe , ne forté zb ali-

quo milie vulneraretur,

Refert

'JH

M

fan&tus Gregorius in libro Dialogo-

U tggg

rum., virum quemdam (anctum, cuüm

P x

f.ia

immi-

K

d

,

Liler primtt,

3j

Wpy JN J

Ál

ímmineret ilii carnifex extenfo bra-

13

chio, nudo gladio , ut eum occide-

LT

Li

^l

ret , exclamafle , San&e Joannes tene

Mi d

lsj

illum ; & continuó manum carnificis

Q

diriguiffe , ut eam nec deponerenec

movere poffet. Itaque fan&tus Joan-

ul

nes de fümmo cxlo audivit vocem

ii

ld

clientuli (üi, & percufforern ejus tan-

ta celeritate percuffit ylagà aridita-

"J

tis, ut przvenerit ictum jam inchoa-

j

tumq,

Hzxc cft poteftas Regum cz-

dU

léftium , ut nec diftantia loci pané

t

infinita , nec folitudo pauperculi &

inermis jufti;nec multitudo hoftium

'7 ij !;1

MM I

armatorum impedire potuerit fan-

&um jloannem , quó minüs fuppli-

M, "i

[

cem füüm àmortis periculo libera-

ret,

Atque exempla ejusmodi fine

: at

numero poffent adferi,

Honor veró,

r

Regum illorum caleftium tan:us eft,

Tubos

ut non-folüm viri pii , fed etiamim-

(f

pii, & ipfi etiam damones illos ho-

norent. Multi funt enim, qui fan&tos

d di

p

homines, dumin terris viverent, de-

fpiciebant & . conculcabant ,

quos

"

pofteà in clum. translatos , przfer-

Bé

tum

lirl

26

De «terzaa felicitate ,

4

L

vjrünn

tim fi publico Ecclefic decreto inter

j

I

Sanctos relati fint, venerantur & co-

at

"

ln

"d

Junt : & ip(i etiam damones , qui vi-

ventes in carne (ané&tos . homines,

MW]U

«P[

yhrad

l

tentationibus fatigabant, (epé etiam

"

M

Qfd

DEO permittente flagris & verbe-

j

d

ribus afficiebant , regnantium poíteà

m

cum DEO in cxlis, (acras reliquias

ï,,;,ïroml

Q

NT

& imagines timent.

Quid dicam de

j

divitiis celeftium Regum ? magnz

eorum divitiz fünt, nulla re indige-

re cüm DEUS /& omnia i omuibus.

——

Neque enim dives e(t .qui multa

üNT

poflidet , fed qui nihil defiderat,

y/

,':;JM

cüm nulla re indigeat : animus enim

dives debet effe, non arca ; ut omit-

u;ägwnf(

tam , quód czlum & cerra ; & quid-

! as

uid in eis eft , ad Sanctorum divi-

"

h

tias pertinent; quid enim non pofli-

At ny

2

dent, quiíünt beredes DEI, coberedes

autem Chrifli , quem confhituit Pater ba-

2 tl

redem univer[orum ?

"ia

Reftat voluptas, quz omnino pu-

)

tj

ra & liquida eft in Regibus cali , fi

j

Qu

ne ulla admiftione doloris aut moe-

m

!

u

toris; jam enim audivimus ex Apo-

LT

caly-

Mf

h

[

Liber primus,

37

CPLHï (

j

bt

ealypfi, abfterfurum Deum omnema-

crymam ab oculis eorum;neque ullum

A

d)

futurum .ampliüs dolorem aut lu-

k hs

&um. Sed de voluptate plura dicenda

mgz tf

lii

erunt,cüm de Paradifo loquemur.Ha-

H(E m

jl

bemus igitur, bona regnantium talia

I

Mil

in cxlo futura effe Sanctis omnibus,

il

AU ] TA

i M

Beatisque communia, ut quz funt in

d)

terris, nullo modo cum illis compara-

n* ]

ri pcfle videantur, preíertim cümter-

J

!

[

rena temporaria

T x M

-fmt » cxleítia fempi-

terna.

CAPUT vVI

z

JQuanti flaut apud bomines regna ter-

at

raram ; € quanti fievi debevet Re-

m do

^

gnum celorum,

u

IMAULMIM V

vonn

Aw vero pauliíper attendamus,

]

tin w

quanto ardoce regua terrena con-

i DEI, U

cuüpifcantur ab hominibus , quan-

ul

temvis c.duca, exigua plena timo-

ribus & follicitudinibus ; ut inde

"d

coliigamus , quanto amore conct-

Vi

piícenda , & quanto ardore quz-

diri *

renda fint regna ezleítia. Regnandi

cupiditas fine dubitatione cupidita-

n

[

tes

n

3$

De aterna felibitdteQ

*

* ïn,a,-gggonmil

tes omnes humanss facilé fuperat

junf

nam regnum non eft unum fingulare

f

/

bonum, fed eft aggregatio bonorum

ij

I/ l

yan dl

omnium quz ab hominibus appetun-

tur, Ibifunt poteftas, honor, divitiz,

; ;g;'häiih (

MU

voluptas, ut pauló anté dicebamus;

'»'QEM

ibi eft libertas vivendi pro arbitrio,

um

n

quz riaturaliter ab omnibus appetitur

iAf

non folüm hominibus, fed etiam be-

Md

ftiis: ibi eft excellentia , & quaedam

m

«fadla

quafi divinitas, ob quam Rege: in

-

regno pares nullos habent , fed omni-

11

[

,UTiMiSt

bus przílant , omnes fuperant, ab

[ vp

omnibus adorantur. Hinc vidclicet

AC

Reges , cüm aliquid polliceri vo-

M o

lunt;, nihil majus inveniunt , quàm

UR

dimidium regni fui.

Sc Affue-

j

J

T

rus ad Efther : Qwi4d vir, inquit ;

(

que ef petitio tua ?. Etiamft dimidiam

d eli

a

partem . vegni petieris , dabituv ub Et

alion

Herodes ad filiam Herodiadis : Pete

4 me , inquit , qued vis , €$ dabo tibi?

$ RI

l

ii

€3 jurav:t iliz,

Quia qui!juid petieris ,

C [

dabo tibi , licer dimidiam regmi met.

"

Hinc fit , ut ad regna quaerenda

]

((

vel propaganda licere fibi exifti-

ment

Nutlg

MMf

i

Liler primus.

39

Ü

E-

|

I s

ment homines omnia jura perverte

res

ivl

neque aliquid tam fanctum effe, quod

non liceat regnandi causá violare.

1 Uminäügr—

»oteüxs,horr.;

Primus omnium, qui amicos & vici-

nos fine ulla jufta cauía bello lacetfi-

AU aj

vit: Ninus fuit; ut videlicet per fis

"Rn

*ibonp)

.,:

& nefas Imperium propagaret ; ut ex

Juftino fanctus Auguftinus refert in

Vs f

celenis

libro De civitate Dei. Julius Cafar

ut regnaret, primus patriam oppreflir,

! Ob qh"'

lrl

TA

MaximinusThrax Alexádrum Impera-

A NI

torem, àquo plurímis & maximis be-

OT g

neficiis affectus erat, per milites fuos

u d

[

occidit , ut illi fuccederet in Impe-

rium. Quod idem fecit Philippus A-

vt

"

[

)

rabs domino füo Gordíano Imperato-

j

p

^

i, fcelere prorfus inaudito, Nec fofüm

QKUJ lï,'! K

regnandi libido contra proximos &

! Dia

benemeritos , fed etiam contra fra-

j lii

tres , nepotes & ipfum patrem , ma-

Ti

nus fanguine conjunéctorum arma-

Wh',f/hfï

vit.

Romulus regnandi caufa Re-

( ^i

mum fratrem , & Caracalla Getam

Ti

fratrem occidit.

Athalia, nepotes

n

g

omnes ex filio Ochozia Rege fuftulit,

TE

j

utipfa regnarct, ut legimus 44 hbra

quarte

h

40

De aterna felieitate,

if FA!A

qharto Reaug.

Ita regnandi cupido

MU)

non (olos viros,fed etiam foeminas ac-

"

9

cendit ad horrenda patranda facino-

E

n

i

")

ra

Sinochus Perfa Chofdroam pa-

l

trem & Medarfem fratrem interi-

l

!

mendos curavit, ut fofus ipfe regna-

ret.

Quid ? quód Neronis mater,

j

cüm accepifferab Aftrologis, filium

X U

fs

füuum regnaáturum, fed matrem inte-

!

n

J

)

rempturum, dixiffe fertur: Zeterzmat,

r)em

dum imperet.

Itaque tanti fecit ambi-

hz

tiofa mulier regnum filii , ut vitam

A

h

ipífam füam poítpofüerit regno filii,

wigdir,

Neque folüm regnandi amor injufti-

Atl

tiam juftam facit , & amorem fratrum,

uml

nepotum, parentum füperat ; fed e-

g, V

tíam religionem jurisjurandi (qua a-

n

pud omnes gentcs fanctiffima(emper

T

eft habita, & hoftibus etiam crudelif-

M

lL

40

fimis ,licét cum vitz perieulo, fervan-

M

ü'Ox |

da vifieít) regnandi causá violandam

UA

1

€(fe decernit.

Si enim Ciceroni credi-

lod

mus 4 lbro tert:0 de offcus ,

Ju-

Ut

A

ii

!

lius Czfar verfus illos. Euripidis in

f'»:-"ilfml :

ore femper habebat : 5 jusjuraudam

viclandum cfl , regnandi causá. vielan-

"h

n

l ;luc's

mff,mfü(

iT

Liber primus,

41

pur

n

; dumef :in cateres pietatem colar, Proeter-

u P*W

, mitto exempla fine numero , qux

T

4j

J

W

L

omnibus fzculis demonítrarunt , ni-

Ti n

f

. hil omnino effe , quod ab hominibus

A

pluris. eftimetur, quàm. regnum : &

T

tamen non folüm Reges non diu re-

)

M

gnant , fed ipía etiam regna omnia

D

brevi funditus interibunt, & regnum

Sanctorum folum manebit jin zter-

om. Audi Danielem Prophetam c 2,

hm.

44. In diebus inquit, Regnorum illorum,

fufcitabit Deu:s eali Regnum, quod in eter-

f

hi

Il

num sos difipabitur , €4 Reguim ejus al-

peri populo 202 tYAdetuy : comminuet autens

m

€$ confumet univerfa Regna bac, €9 ip[um

m

flabit in aternum, — Naticinium hocim-

plendum eft in confümmatione mun-

di: tunc enim non folüm Monarchiz

n

136[113

f.'::

majores, fed etiam parva regna &

lP

magiftratus , & poteftlastemyoralium

(

J

Principum omnis evaneícet; & Reg-

Y

num Chritti & SanC&torum s;ternum

i

erit, juxta verbum Angeli Lucz 1. Ez

y Diret

Regniejus nonerit finis,

Á

p

Jam fi regnum breve, & cadu-

j

M.'i LU

cum, & quod paucis contingit , &

quod

[Jj

42

. De zcjter;m felicitate,

M

quod afperfum eft amaritudinibtis plü-

rimis, tam ardenter amatur , quari-

"

rfümcn

tur, rebus omnibus anteponitur, &

0

j

per vulnera & rzagnam fanguiniseffu-

*

fionem acquiritur

*

qux caufa eft,

«" Mf

n

cur czlefte Regnum tam pauci ament,

& tam negligenter querant ? & ta-

V"Hd

jf«

ld

men pro comperto habemus, fi Scri-

fan&is credimus , Regnum

n

;

enl*

pturis

illud

omnibus hominibus patere ;

ï;lonr"

,;:m,

y Mranln

& (ine vulneribus , & fànguinis effu-

fione poffe acquiri, & fiseulla compa-

[

ratione regnis terrenis omnibus prs-

ftare,

Si dicerem , Contemne Reg-

LU

(]

:

num , ut accipias parvum agellum aut

nl

Y

v

G

vineam ; meritó rideres aut mirare-

vt

!

ris : fed càm dicam, vel potius DEUS

m

qut

dicat: Contemne regnum vile & exi-

"

guum. , & quzre pretiofüum & mag-

n

num, quod fi velis, cum gratia DEL ,

il

qux non deerit , poteris obtinere; cur

ag 1

non affürgis ad illud defiderandum &

T.

procurandum ? Ego certé non capio ,

n

quid refponderi poffit , ni(i / gloriam

regni terreni oculis no(tris patere,

A0 t

tb i

, kegnum

»

&& quafi manibus tangi

m l fmö

e«le-

mfdwaü!! "

Liber primut,

43

nj

1

j

il

cxleftenon videri , nec tangi & vix

len;er t

T'm N

per fidem utcumque cogitari. Atque

[ ii

hoc quidem verumeft : fed (i quis ve-

CA

i M

V* m

lit attentéconfiderare , quantam vint

ll

l

h^

aF

MMf

habeat Scripturz (an&tz veritas ; anti-

:W

quitás , finceritas, gravitas; & quàm

u)

i dacparte eadem Scriptura fandia

pétípicué dilucidéque loquatur ; &

)

L

uanta teftium nubesillam multís jam

cculis confirmaverit , non folüm mi-

t

L«y;

!/raculis , fed etiam fànguine ; profectó

non poterit non clamare : 7effimozia

1l

05 (

u

tta , "Domine, cvedibilia fatia [nnt. mimis,

Mi

A

m

Af

1

A

Qg:ire non obfcuritas fidei caufa eft,

cur ad querendum Regnum illud cz-

Wt t

lefte ^non accendamur ; fed quód

p

occupati rebus exterioribus, & mo-

um

norn

le confuüetudinis pregravati ,

riin ts

captamus fpatium cogitándi & me-

a p

ditandi quid nobis expediat : & jux-

vritot:

ta confilium Domini non

intramus

fs

cubiculum cordis , & claufo oftio

n

nonattentiffimé Deum rogamus , ut

TIL

in tanto negotio nobis adfit.

Pro-

du

Jms

ii P

h

T

fedó *enim [íi fepofitis aliquando

minoribus curis, ferió cogitaremus

quid

MW

44

De aterna felicitate,

:

[

quid fit regnum cxlorum , & quim

ii

facilé.& certó poffit acquiri, & quanto

t

intervallo diftenrà ctemporalibus fem-

j

h

&f:ïmas

piterna,à minimis maxima, à levitfi-

mis graviffima, denique à regnis ter-

. hi

m

"n

J

renis regna cxleftia ; fine dubio tan-

tus contemptus temperalium fedium,

;9;,»;;:,','1,!" t

r

j

ln I

ii

f

Wt

& coronarum, & (ceptrorum ; & con-

trà tantusardor czleftium innobis ori-

g

(

reiur,ut nonfolüm non difficile,fed etià

vimeipt

il

(j

Il

facillimum nobisfieret, dare operam

totis viribus, in quzrendo & compa-

v D

s

jn

ÀN

a

parando Regno DEI ; ad quod tain-

quam ad verum & ultimum noftrum

i

ij

lr

finem, ab optimo Creatore conditi

umus.

il

2

H

DECA

Hl

d

[1

"D*

dub

GADPUT VIE

Qua fft prima [emita ad Regnum

)

A

vu,k ln

]

Llud igitur nunc quxramus, quid

1

fa&o opus fit , ut ad optatiífi-

mum & fel:ciffimnum regnum cxle-

l

Sed non multüm

fte perveniamus,

d

in hac parte laborandum erit : fiqui-

j"'ïïhülrlonc

dem

li ft!lhh.'e,

Liber p imus,

45

mlorum, l

dem Rex ipfíe cxlorum ad nos do-

!lïximq"m) &'

As

cendos deícendit in terras ; & Magi-

fier ac Dux nofter effectus, quatuor

D lr*

h

1

optimas & tutiffimas fernitas nobis

,IU[U* i

oítendit.

Primailla eft , Querite prz-

j

DT

W'

n

mum vegaum DEI, 69 uflitiam ejus , €$

R

hbac omnuta aditcientur vobis,

Doctrina

(;ü)!:mw,?m,'

moralis àfine inchoanda eft : finis no-

j

Li

u

"

fterregnum Dei eit ; quod idem reg-

Wv

Ó

num: noíirum erit, fi per femitas Ducis

* t

