fendo purgaret, ut & ip(i demundo

D

exirent, Quod etiam Chriítus in illa

4«

AL

Ora

(lmw'

L;'ber feeundns.

133

il

;

oratione fervavir , inqua dixit , JNes

Ü

! LSI;) M !

rómundo roge:adjunxit enim nonlon-

L

:e infrà.

J

Ut credat mundus , quiatume

l

]

mififhs.

Summa igitur eft, Chriftum

pro fuis rogaffz,nonpre mundo ; quia

ni(i quis anté exeat de mundo quàm de

corpore, ad Regnum Dei nunquam

ii

A

perveniet,

u

Ergo quicumque Civitatem illam

jin)

[

fupernam diligit , feflinet exire de

m

I

mundo, nerepentinus dies pofiremus

ilhig g,

adveniat,& rapiat eam de vita,quando

ïenlcn;:nc.

nulla ei fpesconverfioniserit : &cüm

i

de mundoexierit, oblivifcatur mun-

"

rfgyg.

dum & concupiftentias ejus, ut folius

j

l

i

1]

Civitatis Domini affidué recordetur;

d

& cum Propheta fancto juret : $z o£/s-

45 fuerotui ?Ernfnlcm,oblwi'oni detur dexz-

^

D

tramea — áhareat lingna mea faucibus

geis, fi non mepainero tui $ fi nonpropo[uera

(ris

^ 1

ferufalem in principio letitiemee, YYec e-

il

W

nim eít vera nota civium Civitatis -

]

Jl,

ternz, fireverá & ex toto corde cupi-

vgm

ant deftitui potiüs linguà & manibus,

[umd

quàm aliquid dicere aut facere contra

o

j

dilectionem Dei Patris, & celeftis pa-

g

Ü

134 Deatern. felie. Lib. fecundus,

n

trie :& (i veré,non fi&&;principium le- "

!)

titiz ipforum fit Civitas illa, quz cives

fuos beatos facitfic, ut nulla eos felici-

i

li

tasmundana delecter,& fola;:d eos ex-

I

hilarandos in hoc exilio fufficiat fu-

xhC

turorum recordaiio atque expectatio

gaudiorum.

X(NO

Piacet concluderehunclibrum ver-

]

il

j

Jl

bisS. Auguflini, ut qui mihi forté non

credent, tanto virofidem habére non

It

dubitent. Is enim in explicatione Pfal-

unt

mi fexagefimi primi his verbis explicat,

gug fit vera nota civium civitatis

um

u

j

mundi, & civium Civitatis DEL *

Omnes, inquit,quiterrena f[apiuut, omnes

qui felicitatem terrenam Deo preferunt ,

i

omncsqui [ua quárumtuon qua Vefu Chriféi,

adunam illam civitatem pertinét, qua dici-

H

zur Babylonia myflice, €9 baberregem dia-

ii

bolum : omues autem , qui ea, qua far[umm

)l

Jent, fapinnt . quicalefhia meditantur , qui

eum (olicitudine in boc[aculo vivuatzse De-

ïx

um ofzadant, qui cavent peccare, quos pec-

hw

ARU

cantey non pudet confiteri, bumiles, sites,

ï"äw

fantiz juflipis,boni, omnues adunam Civita-

bt

j

mw

yem pertinent, qua Regem babet Chbrifium

;

DE

b

"

UM

€98 13; $f5

:

EY

LE 24

1

|

LE II I IIl

D* Qs 7* O*

ög)

h

y

DE JZETERNA

li

[

l

*Wj

/UNP!X

4

! FELICITATE

ul

SANCTORUM,

SUB NOMINE

Domus Domint,

)l

LEIBER TERTIUS

)

h

CaAPrur l.

1mlc':.*: l

£

JETATUS um in bis, que

)

]

l

(2

7

dicla funt mibis 1n Domum

,

L

Domini ibimus.

Veréma-

:'

od

ï:'

LVU*X

gna & ineffibilis eft caufa

lztandifervo bono & fide-

hu

li, quando vel folicité laboravit in

T

!

vinea, vel in negotiatione talenta mul-

us

$

tiplicavit, velin ftadio bravium primus

)

apprehendit , vel in bello aut agone

271

coronam promeruit, vel oves fibicre-

Jye

ditas diligenter pavit, & à lupis ftre-

t

nué fortiterdue defendit, & his om-

a

nibus laboribus perfunctus Domum

Domini (ui lzetus ingreditur,

Sed vi-

lj

deamus

j Wh

136

De aterna feiicitate,

^ k li

deamu:, cur Domus dicatur, quepauló

m

ante Civitas dicebatur.

Hujus enim

;gaiïïflff

lr

rei non eftilla caufa, quód angufta (it,

i«

!

& ideó civitatisnomen nonmereatur.

PT

DL

n

Siquidem tam eft ampla , ut nulli

d

civitati , aut etiam regno magpnitudi-

j

ne cedat,

Audi enim quid Baruch

u) p

!

Propheta clamet ; ^O Jfraé! , quam ma-

T

[

gna efl Domus Des , $ 1agens locus ba-

bitationis ejts V Magnus eft , €9 nou babet

lbt

finem.

Quid niigitur tam magna Do-

2 ln

mus Civitas dici poffit; Prima igitur

illacaufa eft, quia Beati, quamvisto-

:zyüms.

toerdm

to Regno coclorum diffufi, omnes funt

domeítici & familiares Domini. Do-

lr

Vs

tuiffet enim aliquis exiftimare , fi fo-

üten

lius Regni aut Civitatis mentio fie-

"h a

ret, multos fore in regno cxlorum,

itts m

& in Civitace Dei noftri, qui nun-

quam Deum . viderent, & nunquam

hy

«LHL

ad. eum alloquendum aditum habe-

tent, nifi per Sanctos aliquos majo-

rdgb

res admitterentur,

Quia veró non

:

itaíe res habet, fed omnes omninó

LU alig

j

Deum femper vident, & cum eo ver-

um

fantur , & colloquuntur facie ad. fa-

&|

ciem,

l

"h

Liber tevtiur,

137

At

ciem , five fünt eximii Sera

phini &

At lii

Cherubini ,

Ápoftoli & Prophetz ,

4 (j

Af

five minores Angeli & minores Sat-

Ti

&i. Nam de Angclis cuftodibus, qui

J

ad ultimum ordinem Angelorum per-

tinent , Dominus dicit : Zeeli eorsm

in celis [emper. vident faciem Patris mei,

qui incelisefi. . Et Apoftolus ad Ephe-

fios fcribens dicit, San&os omnes

efíe non folüm cives San&torum, féd

n

etiam domeflicos Dei,

Ideó habita--

tio eorum non folàm Civitas dici-

J

u

tur, fed etiam Domus. Sunt quidem

|

in czlo manfiones diverfz , majores

& minores ;

3

& fünt etiam . coronz

Tif

!

!

diveríe , illuftriores , & minüs illu-

flres , pro diverfitate meritorum :fed

n f

o

tamen cives illi füat omnes beati &

felices, & 'omnes mundi corde, &

u

charitate pleni, Proptereà nemo eft,

gt

Wi

i

qui non íit etiam. in. Domo illa , &

qui Deum non videat

3

& cum eo

qutip

!

m t

non ver(etur ut domefticus & ami-

cus ;

U?

quamvis in aliis regnis & ci-

vitatibus , multifunt, qui Regem

ov

qui

iac'v'ï

nunguam videant , & rariífimi

ad

"

r

138

De eterna fehettate,

tUt

jv

ad ejus colloquium & confüetudinem

MT

admittantur,

Altera ratio efle vide

tur, quiaincivitate multi Regem vi-

f

dent, & cum eoloquuntur , fed non

äf,o

k

omnes íünt filii & hevredes Regis,fed

T',;

j

ijtantüm qui in palatio degunt , &

[

ï

a Regepro filiis & heredibus agnofcun-

]

tur.

At in Regno czlorum & Civita-

te Dei noftri omnesSan&ti, five ma:

)

jores,five minores, veré funt filii Dei,

&fratresChrifti, & heredesDei , &

coharedes Chrifti:acper hocetiíam in-

J

1]

terífefratres , nequemajore: defpici-

unt minores, neque ullus eftinter eos

livoraut ínvidentia. Nam cümr Domí-

nus Orationem illam primariam &

quotidie recitandam doceret, Pater

sofler qui es incalis; neminem exclufit,

Et cümin judicio dicct, Zezzre &eneditli

M

Patris mei , poffidete paratum. vobis Re-

gnum à cox[Hitutione mhndi;neminem ju-

ftorüm excipiet Et cüm Apoftolus ad

Romanos dixit, Quicumque Spiritu Dei

1

agnntur, d [unt fils DEI 1

& pauló

f

ipfrh , spfe fpiritus teflimoniusa. veddit

Jfpiritus noffro , qud [umus filá DEI; ff

s

AHÍCS

N

h f(fm'm.', !

Liber tertinut,

139

IT

]

M

j

[

autem fili , €9 baredes ;. bavede: quiderm

d

UM

Dei, coberedes astesa Chrifi: Neque

l——

i

'

ipfe ullum exclufit, neque magnum,

w'w,

//

t

neque paruum , modó »piritum Dei

babeat, & ab eo duci fe finat, Quod

certé commune eft omnibus regene-

ratis in Chriflo , & in fide, fpe, &

charitate pceríeverantibus,

Beatus

quoqus Petrus in Epiftolà fua priore

omnibus regeneratis pollicetur hzre-

ditatem incorruptibilem , & inconta-

minatam , & immarcefcibilem , con-

fervatam in czelis.

Denique fanctus

Joannes in Epiftola prima omnibus

!

juftis fine exceptione dixit :^ Zdere

qualem cbaritatem dedit nobis Pater , ut

bv D

filii Déi nominemnar , €À femur.

yr at

Recté igitur dicitur Domus, &

Ü

"

T

non folüm Civitas & Regnum , habi-

"T i

tatio illa Sanfclorum, in qua omnes

funt filii & hzredes Regis magni, &

omnesà Deo diliguntur ut filii, & à

! Chrifto ut fratres ; & jure dicere pof-

Asl funt cum Propheta : Quám bonum €$

m quàm jucundum babitare fratves in unum,

&E|Nam que major jucunditas cogirari

L

j

i

poteít,

D

140

De aterua fclicitate, :

poteft, quàm verfari cum innumera-

bilibus Angelis, & hominibus majo-

ribus, zqualibus , minoribus, & ab

J

omnibus affectu finceriffimo diligi ut

fratrem , tractari ut fratrem , com-

D

[

plecti ut fratrem ?

CAPV I II

De magnitudine & pulchritudine

V

Domf&s Dei.

i

Lia ratio cur habitatio Sancto-

A

rum Domus dicatur , affignari

poteft, quia videlicet domus , prz-

fertim Regiz , plurima habent orna-

menta in aulis, in cubiculis , in tha-

lamis , quzreliquá civitas non habet.

j

Nam quis enumeret periftromata,

aulza , tapetia , veftes pretiofas, vafa

aurea & argentea , quibus fulgent pa-

latia Regum? Nec folüm ornamenta

intericra magno pretio conftant, fed

l

etiam ipfa zdificatio externa admira-

H

bilis effe folet ob marmora pretio(a ;

& columnas , atria deaurata vel de-

W

picta; hortos penfiles, & alia id ge-

f:

nus

x,aob

]

n

lily

Liber tertíur,

I4I

hh[l 1

U

nus, quz enumerare longum effet.

I

hf

Salomon Rex Jerufalem, potteaquam

edificavit templum Domino , cá ma-

gnificeniiá, quà par erat ; «dificavit

Wi

etiam domum füam tanto apparatu,

ut in zdificatione confümpferit an-

—

E

nos tredecim ; cüm tamen admini-

ftros & prafectos operum haberet

( fil*:!»",iw,:

plurimos, & matería lapidum pretio-

p

3

forum & lignorum cedrinorum effet

i

ad manus. Nec minore fumptu & in-

du

VW

"u

duitriá «dificavit palatium uxori fuz,

DI

gl

filie Regis ZEgypti, & domum faltüs

NI

MWS

Libani , cujus defcriptio habetur in

1

libro tertio Regum, ita fumptuofam

n

ut incredibile videatur.

Ergo Scri-

p

M

ptura facra cüm Domum Dei appel-

lat eam habitstionem, quam appella-

v

iW

verat Civitatem Dei, & Kegnum cz-

j

lorum ; id fignificare voluit, totam

Civitatem illam , & totum illud Re-

j

gnum ita nitere & fulgere , utdomus

Regia fulget ac nitet. Nam ut ex

Propheta Baruch audivimus , Domus

J

Dei tam ingens eft, ut totum Re-

I!

gnum czlorum occupare poflit.

Admi

lii

De aterna fehictitate ,

142

Admirabile omninó videbatur pau«

i

;:cmiq

]

ló ante , fitotum regnum aliquod eà

(l

pulchritudine fplenderet , quá fplen-

detejus primaria civitas, Quis ergo

00

non obítupefcat, fi cogitet totum cz-

l

lorom Regnum dici Domum Dei,

quia totum ornatum, totum pul-

!

chrum, totum pretiofum eft , ac ipfa

l

.'

Domus Uei ? Jüre clamat Propheta

;

f

David : Cozcupifcit , €9 deficit anuma mea

in atria Domini, Quis enim non toto

n

)

cordé concupifcat videre & poffidere

(

domum Regiam nobiliffimam , qux

totum regnum magnitudine fua ada-

rhw

Md

quet? Et contrà videre & poffidere

regnum ampliffimum , quod quam-

TUf

-

libet Regiam domum adazquet orna-

m

mentis, & decore , ac pretio? Nec

u

foiüm concupifceret apima noftra ta-

lem Domum & tale regnum , fi at-

tenté ifta cogiteret & fideliter cre-

l

deret; verüm etiam plané deficeret &

extra fe raperetur , ob incredibilem

LV

pulchritudinem & — magnitudinem

]v

tantz rei. Sed nos humi ftrati, rebuí-

Al

J «Hl

que terrenis intenti, magna effe puta»

inus

& mmm

/

m

— Liber tertins,

143

u

LUA

M

LP

miüs quz híc cernimus , & ideb de in-

"^i vifibilibus non cogitamus: Quemad-

IT Q

modum pueruli faciunt , quidomum

(

paternam nunquam egrefhi, domun-

M

culam fuam diligunt , de palatiís Re-

li

gum ne cogitant quidem,

Quomo-

do etiam ruftici folenr , quód civita-

has

tes nunquam viderint, de colendo

agello fuo folliciti funt , & de repa-

randa dom:uncula lignea vel lutea , fi

L

li

forté ruinam -minetur ; de palatiis,

' ^

dearcibus, de foro, de theatro , de

mow

honoribus, de dignitatibus, de augen-

TT

dis pecuniis , de fplendidis conviviis

lt

j

nulla cura eos remordet,

Et fortaffe

o

ruftici & pueruli beatiores funt civis

atim

bus locupletibus, & magais Principi-

T K

! bus : Quoniam ea quz videntur in

im ii

hoc mundo fublimia , plus afferunt

i

D

ll

moleftiz & periculi, quàm folidzuii-

' litatis vel dignitatis. Quz veró bona

It

fünt in domo illa cel«fti Patris noftri

j

Dei. & veré maxima fünt, & nullam

j aiä.*gäxaea

adferunt moleftiam nullümve pericu-

jds, lum; (ed ab omni moleftia & periculo

j

hf

I

iberant , non ad tempus , fed in fem-

o

| piterna faccula.

Ita-

yrtti

:'4;4'

De aterna felicstate,

4 0

Itaque beatus Paulus, qui nec par-

f

a

vulus, nec rufticuserat , & bona hu-

p

jus mundi noverat , quippe homo do-

dtr

étiffimus , & cum fapientibus vería-

K

l

tus, & fimul in Domo Dei fuerat, &

Jl)o

mi

Civitatem czleftem lufltraverat , ra-

ü

i

ptusin Paradifüm , & in tertium ce

cidulmi

lum ; de fe ipfe dicit; /os coztemplan-

ïf*jfl njü

V

$

!

tibus nobis , qua videntur , fed qua non

qidentur,

sitt,le

Que enim videntur , tempo-

d.

valia funt 5 quaä 105 videutur , eterua, E

tll

rurfüm : ZVoflra autem conver(atio in c&-

lis eff.

Et nos omnes exhortans dice- !u

bat: Qne fur[um [unt. quarite , ubi Chri- d

flus efl in dextera. Dei fedens $. qua fur- Vi

fuim [int fapite , non qua [nper terram.

$sl Q

RUT

CAPUT

1II.

"t if

De triclinio Domás Dei.

jizïqræcing

Rülie

Ccedit alia ratio cur. Domusiyi

Domini dicatur , qux dicta eftxj..

I

J

Civitas & Regnum: Ea veró ducitur/;

[

AMeQS

ab illis verbis Domini.

In domo, Pa* s

b

l

i

rris mei man[iones multa funt..—Si qui-

T

jnia ad'(

dgm in domibus funt tricl

PT

lt

| cibum

l

!

M

Liäer fertiss,

14f

Pwlus, l

cibum fuümendum , cubicula cum cu-

it j

bilibus ad f.mnum capiendum , aulz

l ï:qþxäa;.

r

velatria ad varias exercendasactiones,

DT

J n

quz extra domosfierinonfolent. Ac

d.

ut incipiamusà triclinio ; veré eft tri-

I

diniuminDomo Domini , ubiSancti

D

omnes non folim cibis Regiis vefcun-

tur , (edquod eftadmirandum valdé,

WW, Vd W

& non credibile, nifi Spiritus fan&tus

Vi .

ipfehocnos doceret , Rex ipfe przcin-

Wr,(t/,'m,',

&tus menf(is miniflrat. Sicenim loqui-

T

tur Dominüs apud Lucam : Zeat; funt

RTR

fervi illi , quos ctm venertt Dominus, in-

gtb

venerit vigilantes Lamen dico vobis , quód

TT

pracinget [ey &8 factet ulos difeumbere , €9

Ufrim,

tranfrens miniffrabit illis, Quale, quzíó,

——

eft hoc triclinium ? quis umquam audi-

l!

vit r.lia ? Dominus ftat, famulus re-

cumbit; Dominus przcingitur,ut fine

*

)

impedimento miniftret

*

famulus

D

U

,

difcingitur ,

ut liberius & commo-

L:J"

diüs recumbat.

Dominus tranfit dií-

)

à ;u!:ï,,lt

T

4

ERN

"

currens , & cibos adferens : famulus

m quieté comedit, & cibis Regiis frui-

ur.

O fi ifta cogitaremus , & cape-

;[um. 5':

remus , quàm citó vilefcerent ora-

" "wï,

n

ncs

De eterna þlicïfi:e;

li

146

nes terrene cupiditates! Pracinxit fe

n2 D

Á

[/

linteo aliquando Dominus , ut di(ci-

Petrus exhor-

n

pulis pedes lavaret,

ruit ,& ferre non poterat , à Domino

W»

Pl

g

j

fervis pedes lavari, Sed tuncPetrus

meritó exhorruit, quia vidit majeíta-

m

"

N

i

tem humiliatam, ut exemplum humi-

litatis fervulis füisdaret. Sed in Do-

l

mo illà cxlefti przcin&io & minifte-

ais D

rium Domini non eft humiliatio , fed

s u

dignatio: neque humilitatis exemplo

L/

indigebunt fervi Dei in czelo, ubi nulli

erunt füperbi, fed omnes in omni ge-

"t

nere virtutum confirmati atque per-

h

feGi,

Igitur precinélio illa Domini

fignificat , italiberé, ita expedite, ita

fine ullo impedimento adfuturum Do-

minumunicuique (ervorum & fratrum

N

füorum, bonis omnibus cumulando ac

recreádo, ac fi nihil haberet aliud,quod

o

ageret, &folus cum folo effet.

— O anima Chriftiana, quid eft hoc?

Utinam faperes & intelligeres , qua-

"

Éj

E

lihonore , & quali delectatione cu- ,.

mulabit Dominus in zternum fan-

;;

1

M

&os fervos füos ! Hacenim fi ad cor ,

[

|

tuum

d

n

Mf'!üi!d!f,

P

l (l

Liber tertiut,

147

"UR

)

i

L

)*5

tunm profundé defcenderent , certé

)

,

m

"

'"tuquo

l

)

li

ü

quefpiritu fervens, lumbófque

rj

j

recinctus , totum te in obfequium

/

u

ityj 10

tam dulcis Domini lztus impenderes:

& fi quando in pauperibusfratribus fu-

is tibi occurreret , non folàm non eum

u)

At

faftidires , aut torvé afpiceress fed

Al

charitatis vifceribus dilatatis illum re-

N

ficeres acfoveres, memor verborum

MY

1

i

)

illorum, 4$men dico vobis , quamdin fe-

j

eiffis uni ex fratribus meis minimis, mihi

ehqund

'aq;b; lüilnu!

vciflis. Quód autem faciet fervos fuos

? difcumbere, fignificat;eos jam in Do-

nE

?

N

*

j

| mum Patrisadmiffos, poffetutitfime fi-

foll ;

'ne ullo periculo aut folicitudine re-

/7!! cambere.& repleriac frui bonis omni-

f bus , quibus referta eft Domus Do-

zl mini,

Nullus enim deinceps erit ,

u qui vel per vim ,

vel per infidias

t^ poffit eos impedire, vel prohibere ,

bmfä!

!

ne omni bono liberrimé perfruan-

&^. tur.

Denique quód ipíe Domi-

L

nus

tranfiens miniflret ,

nihil eft

A C

aliud , nifi precipuas epulas San-

m

!

orum in ipfo Domino effe, ipfe

«

enim efl panis vitz , ipfe eft fons

"]

3

fapiens

p

Be eterna felicitate,

hn

14$

|

fapientiz : ipfe eft manna abfconditum,

uod nemo fcit,nifi quiaccipit, Itaque

»KEII

ipfe tranfit ad omnes , ipfe miniftrat

1

omnibus epulas ineffabiles, qu& (ine ?

"j

faftidio fatiant, & fine fatietate re-

i

plent.

nv

l

C ATUL VL

li

De cubiculis Domás Det,

[|

li

"T^oRaxsrAMUs nunc à triclinio ad *

f

cubiculum ve! cubilia.

.Exnlta-

[/

bunt ,inq

uit David , $aastl:in Gloria :

1

"

lIatabuntur in cubilibus fuis.

Hoc cubile

n

-;m !

n A

nihil eft aliud , nifi requies omnimoda

San£torum , &íomnus ille , de quo

s inn)

canit in alio loco idem David : C

" :'W.:

UI

dederit diletlis fuis fomnum, ecce baredi-

ras Domizi, De quarequie dicicin a-

x tl

uivdltia

lio loco: Z pace im sdspfam. dormiam

"W m (

€$ requiefcam. Denique hze eft illa re-

quies , de qua di&um eft fancto Joan-

l,/(,"l;;,: l'.L' l

ni: Beati mortui, qui 1 Domine moriun-

fur,

"Asmodo jam . dycit Spiritus , ut. re-

A

quiefcant À laboribus [uis: opera enim il-

Magnum eft

t

lorum fequuntur. illos,

D

hoc bonum , & proprium Beato-

b

?

rum.

!

m Mmr

VLiber tertiui,

149

M,"bh' torum. Siquidem in hac vita nemo

m

Wl

omninó libereft àlaore: & qui vi-

u

;'Ír dentur quiefcere , ut nobiles & divi-

i

5gi tes , illi majoribusurgentur anguftiis.

i

n

li

!

i

4 Non enim f(ine caufa Dominus nofter

divitias comparavit fpinis, in parabola

—-| de feminante.

l

Et Job, 44iiitiainquit,

LA

L

efl vita bominis fuper terram. Et unus ex

77

LA

ejus fociis, Hemo, inquit, na[citur ad la-

Sed omni-

Ial

NT

berem , €$ avis ad volatum.

ln

um clariffimé Ecclefia(ticus, Occwpatio

i nl

»agna , inquit, ereata eff omnibns bo-

r

H

J

fitel

:

winibus , €9 jugum grave fuper filos

"Mdam , ádie exitis de ventye matris eo-

Yi

TT

rum , u[que in diem fepulture in matrem

Jl

omnium. — Cogitationes eorum, €9 tizsores

cordis , adinventio expetlationis , €$. dies

T (Q/!a

M

Wa

finitionis , .à refidente fuper [edem. glorio-

n imi

Jam, ufque. ad bumiliatum in terrà €8 ei-

t

nere: abeo qui utitur byacintbo , €$ por -

u !lt lïl,i

il

tat coronam , w[que ad eum qui operituv

lino crudo.

Hzc Ecclefiafticus. ubi

W/W'

pulherrimé docet , nullum mor-*

i

talium ullo tempore quietis effe par-

?VIMM

lr

j

ticipem.

Exponam breviter hanc

fententiam , ut omnes intelligant:;

L

U

G 3

qua-

b

1y0

DDe . eterna felicitate,

[

;

quanti fieri debeat fomnus , id ef "

j

requies Beatorum, — Oecupatio "HAHA,

T uni

inquit , creatacfe omnibus bomiaibus , €d

p

j

jugum grave fnper filios Adam.

Occu-

]

!

1

hi

patio opponitur quieti : fed quia mul-

ti occupantur in rebus latis ,

in ve-

Tilid

((

"t

Ti

natione , in lufü , in cantu , in falta-

ynm

[] Ti

tione , addit, €7 jsgum grave , ut often-

dat , loqui fe de occupatione labo-

L

IU

j

riosà & molefià , quà nemo delecta-

uj

tur , & quam omnes refugiunt. Atq;

hanc moleftiffimam occupationem di-

cit effe creatam hominibus, id eft,

adjun&dam & deftinatam homini ab

ipía creatione tamquam comitem in-

dividuum & infeparabilem.

Id.quod

explicat, ne quis forté non intellige-

ret, dicens , 4 die exitis de ventre matris

eorum ,ufaue in diem [epultura in matrem

omnium. ltaquemitiüs aCtum eftcum

bobus, qui jugü grave ferunt interdiu,

& no&tu quiefcun; quàm cum homini-

bus, qui diebus & noctibus jugum gra-

ve ferre coguntur.

Deinde brevi-

i

ter attingit partem occupationum

inoleftarum , qua inftar gravitfimi

.

g

)

ugi

4 fflmfm,

Liber tertiut,

YjI

Ut

/

jugi colla mortalium premunt. Co-

' ('y;r

sationes , €À timaores cordis , adinuentio

! j 7Ij

expellattonis , €9 dies finitionis, Prima

ihri/q' (

pars moleftz occupationis eft cogita-

i

" W]T

L

tio rerum futurarum : Semper enim

lq*,, l

ii

fóllicitus eft de craftino , ac dicitintra

A

L

fe: Quid erit pofl bac ? Amittemisne id

TT

li

li

modicum boni quo fruimur ? Ex his nafci-

.

!

)

H

j

tur timor cordis continuus , qui rion

lin

2

"

1

finit hominem requiefcere.

Atque

[

l

b)lh

!

hzc cogitatio cum prole fuà, quz eft

ii

timor , duplex eft : altera, quam fibi

h i dj

ipfe animus fingit, altera , qua necef-

t iij

faria eft, & quam nemo fugere poteft.

1009

,

."l

De priore dicit , adizsentio expeclatio-

2

"

»i:: De pofleriore, dies finitionis, Ad-

hii

invenit homo , id eft, fingit fibi varias

AUH

expectationes rerum futurarum, quz

fU H

non minüscruciant, quàm fi certó

NU

j

venturz effent, Sed maximé torquet

TU

cogitatio , & timor mortis, quam vo-

n

cat diem finitioais ; quam omnes cum

nyw

timore tanto expectànt , ut Apoftolus

br

&i

ad Hebrzos eam vocet concinuam

fervitutem; Mortis enim expectatio

:cumg?

amarefcere facit omnes hujus vitz

[

n

G 4

jucun»

li

152

De eterna felicitate ,

M FH

jucunditates.

Denique addit Eccle-

(

fiafticus, hanc laboriofam occupatio-

[

nem ita effe communem omnibus fi-

M

liis Adz, ut pertineat ad omnes ho-

mines, à primo ufque ad ultimum ;

[!

ab illo, quifedet in throno fublimis,

)

& geftat corenam , & utitur hyacin-

tho , ufque ad eum, qui humi jacet,

n

& utitur lino crudo.

;(

Atque in his

omnibus funt homines poft Adz pec-

catum befltiis omnibus infeliciores :

beítiz fiquidem fine timore vivunt,

du

neque de craftino follicitz fuünt, &

nsque recordantur prezteriti laboris,

néque anguntur eXpeclatione futu-

rorum Et ideó fapiens Ecclefiafticus

dixit , hoc jugum effe fuper filios

Adam, tum ut excluderet beftias,quze

fir

liberz funr ab hoc jugo ; tum uc in-

dicaret, caufam hujus miferiz fuiffe

peccatum primum hominis primi,

Illud autem eft omnium miferri-

mum iis qui ad czleftem Domum

non afpirant , quód in hac vita jugum

grave ferunt, fed gravius multó apud

inferos invenient,

Siquidem in hac

|

vita

s

rdifi!m'

Liber tevtius,

143

hu

Ij

vitá nemo liber eftà labore , fed cum

If oa,f

!

aliquà confolatione conjuncto ; Poft

M (j

hanc vitam apud inferos labor & do-

dl

lor eft (iae confolatione & requie: In

Zf

if

folá beatá Domo, Dei requies eft fine

l

ullo*labore , & conífolatio fine ullo

!

J

dolore.

Re&é igitur canit Propheta,

uih*gmi [

d

Exultabunt Santli 22 gloria, letabuntur

I rl

$n cubilibus fuis,

Quoniam non re-

Hl

quiefcent &t dormientes , qui non

"

5137/&/1;05:::4

fendunt quietem fuam ; fed cum exul-

LU

tatione magná requieftent , fcierites

I

.'4

& cognoícentes cum zterná gratia*

rum actione bonum feliciffimz quíe-

n

!

Lt

tis, ab omni labore, dolore, timore,

li

a

moleilià, perturbatione liberrima.

Profectó fi nihil effst aliud in Domo

nt fs

Mi

Dominí , nifi ifta fempiterna requies,

W

nonne digna effet, qux omnibus hu-

li

])

jus vitz laboribus & doloribus eme-

retur? Et fi apud inferos tormen-

M

tum non effet aliud, nifi fempiterna

; um

& irrequieta vigilia , nonne digna

J

effet , que omnibus hujus vitz di-

(U

A

urnis no&urnisque orationibus &

A

Hetibus redimeretur ?. Certé. enim

mr' !

L]

Gs5

quàm

Jir

154

De aternafelicitate,

"

S)R'

uàm dulce SanGis erit, in exitu de

Jl

hoc fzculo videre finem laboris &

"

doloris, tam erít amarum iniquis in

exitufimili cernere, nüllam deinceps

u

j

fperandam efIe requiem laborum at-

n

Ultimum terribilium

ii

que dolorum.,

]

dicitur effe mors: & tamen quia mors

i

requiem aliquam habere videtur,ideó

miíerrimiilli , qui ad inferos defcen-

J

dent , quarent mortegz, C nom invenient

eam ; $ de[iderabunt mori, € fugiet mors

ab eis.

Itaque carentia omnis quie-

|

j

tis gravius judicabitur malum , quàm

fit ultimum terribilium.

Et tamen

l

tanta eft in hoc feculo mortalium

«zcitas , ut pro nihilo ducant , re-

l

quiem fempiternam amittere, & ad

locum illum defcendere , ubi fuppli-

L

€ia requiem nullam admittent,

S Àv -D*

307 02

N

W

i

CX PUT WX

l

!M

De aula Domts Dei.

STANT loca in domo negotiis

RE

I^

|

variis deputata.

Sed in Domo

i

illà beatà unum erit negotium, com-

«

:

mune

ii

Libev tertins.

1fy

smune omnibus , Kegis fuperni lauda-

p IJL'L

p

tioc.

Hic enim quidam negotiantur

ut lucrentur pecunias; alii ut dignita-

i

h

tes acquirant; alii dant operam ftudiis

1.

do&rinarum, ut difcant, vel doceant ;

*

alii mechanicis artibus , ut parent

j

quz funt ad vitam neceffaria. Sed in

illa regione viventium &immortali-

LT

Ms

n

um nullaerit inopia,nulla ignorantia,

nulla neceffitas, ambitio nulla; omnes

! V MIIM

erunt ftatu przfenti contenti, neque

TU

aliquid optabunt aut requirent am-

n t

pliüssproindetoti erunt in fuino bono

1

fruendo;diligédo,& laudando intenti.

bv

Sed videor mihi audire,qui dicant ,

Wmn

officium laudandi Deum in Pfíalmis

i ld

& hymnis, ac przcipué in Horis ca-

i

nonicisrecitandis, non carere labo-

V,

re & fatigatione ; nec deeffe qui gra-

mm

"

**w

"

ve onus impofitum fibi effe queran-

l

tur,

uodtot horascantando in Ec-

j

cdefís, & DEUM laudando coníu-

Jj

mere jubeantur.

Quibus refponde-

n

mus., laudationem Dei hoc tempore

d D

meritum effe , in vita xterna prz-

ID

mium; atque hincfieri , ut hic quidem

[

G6

fit

j

146

De eterna feheitate,

j

fit laboriofa mults & molefta , que

7

ibi erit omnibus jucunda & decora

Jaudatio,

Nunc multa leg mus vel

l

!

canimus , quz non intelligimus: prg-

tereà in abigendis vanis cogitationi-

bus , quafi mufiisimportuniflimis ,

1

Y

non mediocriter laboramus: denique

corpus quod corrumpitur, non poteft

[

diutiüs mentis funclionibus fine fati-

Tattd

"

gatione fervire, Atin beata illa patría

T

corpus erit immortale & imp:flibile,

aberunt mufce inamium cogitatio-

num, intelligemus omnia perfectif-

U

imé que canemus & quod eft po-

tiflggum , nihil erit aliud divina

laudatio , quàm felicitatis exerci-

n

tatio ; proinde fi non erit mole-

fla (empiterna felicitas , neque mo-

lefta efie poterit eeterna laudatio. Ef-

íe autem in czlo Dei

laudationem

beatitudinis exercitationem , docet

Propheta , qui ait: Zeat qus babitant

32 Domo tua, Domine , 12 feacula faculo-

rum lasdabuat te, Sicut enim ad beati-

^il

tudinem pertinet , femper videre &

'm"';'l'f,llh

Xxer-

:Kmare fummum bonum ; fic ade

citi-

//0. Wbl !?

l

H

Liber tertins,

157

&moluï

l

QU

citium beatitudinis pertinet, femper

T

li

admirari & laudare pulchritudinem

nj

fummiboni. Et quemadmodum ne-

n

meo fatigabitur Deum amando, fic e-

tiam nemo fatigabitur Deumlaudan-

do.

Adde quód non folüm non fati-

gabimur videndo & amando Deum,

fed. etiam non fatigabimur videndo

&laudando opera Dei, que omnia

M

"

Íin

femper in conípectu aderunt, & pul-

chritudinem fuam eximiam femper

(

ij

4l

oftendentneclaudare poterimus ope-

t d

[

ra Dei, pulchra, valdé, quin fimul lau-

ii dy

demus Auctorem operum illorü, quz

lul (

femper clamabunt , Jpfe fecit. nos, €3

f t

-

nentpíano:, Denique ficut nunquam

!t nb

obliviíci poterimus

bencficiorum,

um

quibus nosDzusobruit, & quafi no-

Tyn

disamoris infolubilibus adftrinxit; fic

ha

etiam non poterimus non femper ani*

T,

mis gratiffimis jubilarein laudibus op-

d.)g,f

[/4

timi Benefaéctoris.

Concludamus igitur cum S. Aug.

jl

atq;dicamus:Q»wid aliud ageretur , ubi ne-

Vi

que nllà defidia ce[fabitur , neqs unlla indi-

gentia laborabunr ? Ipfe Dens finis erit de-

K adc;" !

»

defi-

,

158

De aterna felicitate,

D

u m

fideriorum noflrorum , qui [ine. fine videbi-

"n

L

£ur , fine faflidio amabitur, frne fatigatione

T

laudabitur,

Hoc munus, bic ajfetius ,

l

bic alfus profetló erit omnibus , ficut ipfa

1

vitaaterna eommunis. Ibiergo vacabimus

f'

€ videbumus ,. videbimus & amabimus,

amabimns €8 landabinsus, - Ecce quod erit

1n fine frae frne,

INam quis alius nofler eff

V

finis mfi pervenire ad Regnum,cujus aullus

eff finis ?

CAP U—T VI.

Deprimaparte porta Domás Dei ,

:

qua eft fides.

s explicatis, unum illud reliqu-

HI

um effe videtur , ut videamus

"

quz fit porta , per quam in illam

Domum feliciffmam ingredi valea-

11

Tmus.

Sed ipfe Dominus in Evange-

3

lio non folàm portam oftendit , fed

etiam anguítam valdé effe pradixit ;

J

ac ut

intrare contendamus admo-

bl

nuit. Siquidem interrogatus , Deszine;

fpauci [aut , qui [alvantur ? efpondit ,

s/(z

Contendite. intrare per anguflam portam:

quia mulii,dico volbis , quarent intrave , C$

^|

M

sen

?!icf)g,l

ZLiber tertiis,

159

M

d

T

non poterunt, C Wm atttem intravertt pater

WJI(/;,,;(M

familias , €3 clauferit offium , incipietis

7 ;2: fü

foris lare ,. €9 pulfare offium. dicentes

Ng

Domine ,aperi mobis, | Et vefpondens di-

Ui

'"Af',

!l

cet. vobis : Ne[cio vos, unde fitis 5 difte-

!

Jbi

L

dite àgmeomnes operaru ir:igm'tati;.

E*.qzm.,;

erit fletus €9 flvidor dentium.

Hec Do-

LIT

minus : qui fatis aperté docet , por*

Ml(ïjlmz

tam Domüs DEI quz eft inczlis, an-

guftiffimam effe, quamvis ipía Do-

——

musíit amplitbma, & propter angu-

1

ftiam ejus multos nonintraturos, qui

n

alioqui libenter intrarent: & ideó

nonintraturos, quia cupient quidem

lil

intrare , fed non contendent , nec

Wz]

preffuram illam pati volent.

Explicemus, unde fit angufta por-

T 1

u |

tadomüs ampliffimz. Qnoatuor par-

nb

tes habet porta, limen, füperliminare;

ii

& latera duo, id eft, quatuorlapides;

| E'/ää)]'o

[

unum infrà, alterum fuprà, & duo

TU

adlatera, Quz in háàc noftrà portá,

)

!

J

quatuor funt virtutes omninó ne-

rt(müt,

ceffariz , ut quis cxleftem Domum

ingredi valeat, fides, fpes, charitas,

m?mw?

T

Fides & fpes lapidesfunt

[]

hqmilicas,

ate-

ln

160

De aterna felicitate ,

laterales, charitas eft fuperliminare ,

EAC

J

humilitas limen quod pedibus teritur,

Sed omnes ifti lapides, id eft, omnes

[ n

rl

Í

iítz virtutes tam exiguam habent in

"

íe longitudinem & latitudinem ,'ut &

U

ine angufte fint, & portam anguftif-

fimam faciant.

Ineipiamus à fide. Fides Chriitia-

v«,«;ï-,,.ifil

!

na& vera, ejufmodi patitur angu-

ï.jfjn-'wglm

ftias , ut nifi mens humana vim fibi

A0

f

faciat, & quafiin captivitatem íe

redigi patiatur , &ligari & trudi,

nemo per eam ingredi valeat. Atque

li

hoc eft, quod Apoftolus fcribit in po-

fteriore Epiftolà ad' Corinthios : x

Al

captivitatem rcdigente: omuem intelle-

&uim, in ob[equium. ChrifHi,

Proponit

D

enim fides Chriftiana multa creden-

da,quz ita fuperant omnem ratio-

nem, ut difficillimum fit illis affenti-

ri; & tamen fic certó , fic firmiter

; Mngi

credi jubet , ut homo paratus efle

debeat ,

millies vitam fanguinem-

Que profundere ,. quàm unam par-

tem fideiabnegare. Magna funt ifte

ü '-*mf?l:

anguítiz ; nec mirum , fi pauci illas fu-

pe

"i

'flfml

Liber tertisu,

161

nfupfrlit ,

g,

pcre'nt. Atqihzcratio eft,cur tam mul-

( i,

tiad Mahometancs vel hzreticos defi-

|

"iU

Ts

ciant, quoniam illi anguftias fidei (u-

ïW 1 1."2567[3;

ftulerunt , & portas laciffimas aperue-

LU

runt ; per quastamen non itur ad vi-

tlj

tam , fedad perditionem, juxta ver-

bum Domini apud Matthzum : Late

n

porta €8 fpatiofa via eff, qua ducit ad perdi-

tone C mnlti [unt qui intrant per cam: Si-

M

quidem omnis homo naturaliter fcire

]

defiderat , ut Philofophus fcripfit ad

IT

initium Metaphyfica : ideó non faoilé

Q

J

aflentitur, nifi demonflratio, vel ceité

t

robabilis ratio adferatur. Expertus

(

)Jf

eft hec Apoftolus Paulus: qui quam-

7173

vis exinfu:á & acquifità doctriná, &

Pt

[

ex dono linguarum mirabiliter loque-

i frtdfn-

retur; tamen cüm preaicaretrefurre-

n

n

M

Ctionem mortuorum, non deerant qui

ilum irriderent : & alii quicicerent ,

Quidvult feminiverbins bic dicere?& cüm

;:yl

Chriltum crucifixum annunciaret ,

agum:m- |

gentilibus ftultus effe videbatur, & Ju-

u

dei fcandalum patuiebantur,ut ip:e ce-

dul

ftitur in rriori ad Corinth os. Hince-^

angu-

xcii:hï:;:' |

tigm veteres heretici,urt portam

flam

|

1

l

162

De aterna felic:"mte,

ftam dilatarent,varios errores invene*

-m,:;i:zm

runt. Aliienim myfterium Trinitatis

fuftulerunt,ut Sabelliani & Ariani : alii

Viv

j

wrilll

