myfteriumIncarnationis, ut Neftoria-

ni & Eutvchiani: alii Refurredionem

p

mortuorum, ut Origeniftz, & alii:Sed

W

ifte omnes porte, & aliz pené ducétz,

quia humanos architectos habebant ,

& lolido fundamento carebant, brevi

Í

tempore corruerunt,ut jam vix nomie

nateneamus ; & ne nomina quidem

fciremus, nifiin librisCatholicorü,qui

eas oppugnárunt,Irengi, Philaftrii, E-

piphanii, Auguftini, "Tbeodoreti, & fi-

milium,ealegeremus. Jam veró Ma-

hometani, qui tunc tam longé latéq;

fectam fuam dilataverunt, omníiaferé

quz difficiliora funt in fideChriftiana,

"

fuftulerunt, ut perfonarum divinarum

Trinitatem, ut Incarnationem Verbi

divini, ut mortem & refurrectionem

Filii Dei;ut SacramentaPoenitentize &

Euchariftiz;quibus fublatisomnes an-

guítiz füblatx funt, & porta dilatata

n

multitudinem iaumerabilem admittit.

Haretici veró temporis noftri per

j

aliam

At

Liber tertius;

163

M

i

aliam viam ingreífi füunt, & easangu-

:;,

o

f )

ftias potiffimum füftulerunt, que non

tam ad intelligentiam, quàm ad actio-

nem pertinebant Fides Chriftiana do-

cet, vitanda effe omnia peccata, ut eti-

amde verbo otioío reddenda fit ratio:

fi quis in peccatum lethale labatur,

confitenda effe peccata. Sacerdoti, &

AU. U

percontritionem feriam & fatisfactio-

nem effe diluenda: opera bona, quan-

tumvis laboriofa & difficilia, effe faci-

í

enda, fià Prepofitispre(cribantur: Re-

:

gnum co?lorum effe bonis operibus

promerendum , ut coronam juftitiz,

[

x»I

& mercedem loaboris: Ecclefiafticis fa-

cratisque hominibus czlibatum effe

colendum: vota Monachorum & San-

&imonialium effe fervanda.

Hxc &

his fimilia quz anguftias facere vide-

Lj

N

a

bantur, haretici hujus temporis ita

fuftulerunt , ut portam latiffimam a-

us

p:ruerint, Predicaveruntenim, folam

fidem effe neceffariam ad falutem, ita

uthomoChriftianus non pofíit perire;

quantumvis peccatis omnibus fit co-

*

operius;nifi nolit credere,Item non ef-

fe

I

164

De atevna felicitate,

J*V'Jf

1]

fe opus confiteri peccata Sacerdoti, fa-

tis eflefiquis confiteaur Deo: con-

t

tritionemnon requiri, fatis effe ter-

roresquofdam mentis : poenitentiz &

fatisfactionis opera non effe neceffa-

ria: liberum effe Sacerdotibus czli-

—

batum cum conjugio commutare: nec

^WI

minüslicereMonachis &S;n&imonia-

non

] ","'1! 'J J»J/ !

libusomnia vota contemnere :

- deit

poffe Prepofitos ad aliqua pia opera

fubditos populos obligare. His & (imi-

hi

Dutur

libus doctrinis, fublatis anguítiis fidei

xortam falutis ladiflimam fibi facere

D

j

vifi funt : (ed reverà portam, quz du-

citsd inferos,aperuerüt, & per eàtur-

l

bam ingentem levium hominum ad

il

pecditionem fecum duxerunt.

Nec veró Catholici omnes angu-

j

y

ftias fidei fuperant : nam tametíi om-

nia quz fides docet , credunt ; tamen

vl;

dumaliter vivunt , quàm fides jubet,

V

deillis probantur effe, de quibus A-

1

poftolus loquitur cüm.ait : Confiten-

tur fe nóffe Deum ,. fatlis autem negant.

ac per hoeipfi quoque anguftias fi-

i

dei refugiunt, & portam latam ingre-

A

diun-

^

iil

*f*flriw:, |

LiZer tertiur,

165

p |

diuntur , quz ducit ad perditionem,

mfl'üf DiU,'

Itaque fi de fide agatur, ad quaftio-

T.

nem Domino propofitam , $i pascs

T

T

funt, qui f[alvantur ? reípondendum erit,

H

paucos effe, & ideó contendendum

intrare per anguftam portam,

CAPVT VII.

De [pe qua eft altera pars porta

m

T

Doma&s Dei,

nl

/,

Am verb fpesquoque fuas habet

J

angullias , fivepremii magnitudi-

i

nem , fiveparvitatem noítram confi-

t

deres Siquis enim juberetrufticum

bndt

indoctum, & qui nullam habet expe-

l

i

rientiam rerum humanarum , fpera-

lil

re, brevi fe habiturum fapientiam

t 4f

[]

Salomonis, vel cer:é Platonis & Ari-

ftotelis, & fimulimperium Alexandri

lmen*.x&ü?

Magni, vel Augufti; quando quazío

perfuaderi poffet ejusmodi homini ,

,

.

At id

ut tantillus tanta fperaret

multo facilius eft , quàm ut homo

in rtg** |

mortalis fperet fapientiam & poten-

tiam Angelorum qui in calo funt ,

"E

& purz intelligentx funt,

Nam ille

urr!

p

rufti-

I

166

De aterua felicitate,

/l

jj

s

:

rufticus, & Alexander, atque Arifto-

(

ii

teles, ejufdem natura erant , omnes

p

homines mortales erant ; & fapientia

Mi

il

J

Ariftetelis fapientiam humanam non

w

tranfcendebat , & imperium Alexan-

dri ne tertiam quidem tecrz partem

1

Occupavit.

At fpes fidelium fperare

€os jubet equalitatemAngelorum,di-

(

cente Domino: Qu digni babebuntnr fa-

cnlo illo , 8 ve[urretliome ex: mortuis, neque

:f

azubent, neque ducent uxores 3 "eque enim

(

nltrà rori poterunt : aquales enim zángelis

fent , $ filii funt Dei. Et fi quis hominé

M

n

qui humi repit , fperarejuberet, brevl

futurum ut volet per aérem, aut ina-

4

quis longo. tempore fubfiftat ; &

n

curratatque difcurrat ; quando ad-

ii

"d

duci poffet,ut ifta fperarec? & tamen

aves etiammagnz , ut grues , utci-

conie ,ut aquilz , celerrim& . volant

l

er aérem : &naves gravimmæ &

!

onüfte fubfiftunt in aquis, vel cur-

runt & difcurruntper aquas , prout

x(gm

voluerint nautz.

At fpes Chriftia-

NT

norum fine ulla ambiguitate jubet ;

,

ut homo Chriílianus etiam cum cor-

^

M

pore

":He;l'!ml

Liber tertiut,

165

z

pore fperet fe fuper celosaftenfurum,

,

n

1

& àceload terram fine ullo periculo

11j

(

Íó

l

H

ruendideienfurum , & in curíu ab

j

;n.;/

ortuad occafum cum fole ipfocer-

Fl

fiä?iwlcal

taturum, eumque fine dubitatione vi-

lia

éurum. Deniquefiquis pauperculus

:

parentibus orbatus, fperare juberetur,

1

à Regemagno fibi non cognito fe in

W,ülmïlrf

filium adoptandum, certé multum ]a-

L/ "

boraret , utid poffe fieri aliquando

^ibl

!

fperaret: & tamenuterque homo eft,

L/]

& terr filius, ac morti obnoxius. Át

u ..tmlh

ípes Chriftiana decet ,

hominem

bvl

quemcunque , modo baptizetur in

mb

Chriíto, & Chrifti mandata cuftodiat,

'Wu]b.' ] l

j

fpiritum adoptionisà Deo habiturum,

TTI

& veréin filium cooptandum, & fore

fs

hgredem univerforum quaz ipfe Deus

w u

poffidet ; coheredem autem Chrifti ,

Ü

v

qui Filius eft naturalis& .proprius,&

n

quem Pater conftituithzredem uni-

T

n

tl

verforum.

yl

hi

Hzc fpes tam magna & tam excelfa,fi

ng" j

J

à Chriftianis, ut pareft, coleretur &

u

teneretur,certé faceret illos impavi-

nuy

dos utleones, ut nullis neq; periculis

i

ne«s

[ 1.

r68

De aterna ;f&li&iäd;e.

]

Dui

ul

neq; terroribus cederent, & cum Pro-

TE

pheta dicerent:Dominus mibi adjutor, u9

timtbo qnid faciat mibi bomo.. G Siconfr-

Tl

gn

frautadver[um me. cafira, non timebit cor

i

meum.Ex cumApoftolo;Omaia po[fum in

f ;:'.'ïüdi D

zoqui me confortat, & ; $1 Deus pro mobis ,

" '!]A

f

quis contra ns5 ? Sed valdé pauci funt

]

quires tam arduas fperét ut oportet,

(

?

cüm plurimi inveniantur, quiresetia

Ilf

j/

temporales & parvasà Deo non Ípe-

f

rant, & magis confidunt in aftutia fuá,

i

Jl

in furtis, in mendaciis , quàm in ad-

jutorio Altiffimi. Dominusipfe apud

d

Mathzum & apud Lucam pulcherri-

f

!

i M

h

mis fimilitudinibus admonuit fideles,

0]

Jf P1

ne nimis folliciti effent de querendo

j

cibo & veftibus:quia Pater czleftis ,

H,x M

qui nutrit aviculas,que non ferunt ne-

f

que metunt;& veftit lilia agri, quz nó

laborant neg;nent: multó magis pro-

fpiciet filiis fuis, quibus fervat Regnü

&ternum: & tamé tam modica,& pené

h

nulla invenitur in plerifq; Chriftianis

confidentia in Deum , ut fepéin an-

guftiis fuis velad humanas fraudes ,

[

velad diabolicas artes potius confus

i

giant

Liber tertius,

*f'li(irm,

169

kmn giant,quam ad Deum. Ergo fi illanon

ij

perantà Deo, quz Deus tribuit volu-

Wff!W LT

tribus czli & liliis agri, queque fe da-

^L Mi

turum eífe promittit , fifpem fuam

"W

ponant ineo; magnum eft argümen-

;,"

tum , in eju(modi animis locum non

*v,l

habere fpem illam , quz propriaeft

fliorum Dei , qui regni lempiterni

i

confortium fperant àDeo, Etquoniam

fine fpe certa & viva, quz pars eft por-

Vi

tz Domáüs cxleftis , nemo ingreditur

n

ad (alutem , ideó non multi tunt qui

!

1

falvantur,

N

i

At

Sed funt etiam aliz majores angu-

M

ftix in virtute fpei: jubet enim Chri-

[

dul

ftiana fpes. contemni przfentia, quz

videntur, & íperari futura, quz non

.»':(æif'*')

UW

videntur,jubetdifpergere & dare pau«

peribus., utea multiplicata reftituan-

)d

Q

tur in czlis, ubi nemofuir,qui viderit,

ï

5th

W

ï

& nemo efl, qui cogitare vel füfpicari

:

7

poffit ; quz funt illa bona quz nobis

u

reddenturin cxlo,fi noftra (eminemus

;0

(

(it]h

:

in terra.Et quidem rufticus facilé per-

[

i

Id

fuadetur, uttriticum feminando fpar-

stl

gat in terram;quia ufus multorum an-

-'1

norum

i j

Á

De atern felicitate,

I

170

norum docuit , quod íeminatur cum

!

!

l

(

i

labore, cum exultatione meti: (ed ea, .

Jf

quz difperguntur in pauperes,colligi !

I

multiplicata in czlis , nulla experien-

!

I

tia docuit.Ideó difficilé videtur homi-

nibus , dimittere prefentia, quz vi-

l

dentur, & fperare futura, que non

viden:iur.

Deniq; magnum eftargumentum ,

anguftiffimam effe portatr , confiden-

g

i

tiam firmam in Deum , quód tanta

ubique inveniatur turbamiferorum,

lugentium , clamantium,blafpheman-

tium, deíperantium. Deus enim infe

A

confidentibusaut tollit miferias, aut

W

»

donat patientiam cum tam ingenti

confolatione conjunctam,ut dicant cü

Apoftolo : Repletus fum confolatione, [n»

pem/mnda gaudza i5 omzui tribulatione no-

ffra. 'Iurba igiturilla lugentium &

flentium in miferiisargumento eft, ut

fcribit S. Bafilius inPíalmum quadra-

gefimum quintum, mu!tos effe,qui in

ore habeant , Deus refugium noffrum C

virtus : pauciffimos, quiin corde, quí-

O.

que ve;ä& €x animo fperent in Dg

L

NI

m

—

;g&;r tevtinr,

17r

M

[ä[iüffmgg

C

APUT VIIL

De charitate ,. qua eff tertia. pars

Püïtæ.

Eniamus ad charitatem , qux eft

fuperliminare porta

celeftis.

l

Charitas Regina virtutum , quà. ab

i

J

una parte videtur latior, cüm feex-

I

tendat ad DEUM ,' ad Angelos , ad

omnes homines, etiam ignotos &

inimicos, €ó redditur anguftior. cüm

per eam tranfeundum eft , ob incre-

dibilem difficultatem, quam fecum

adfert , cüm non verbo & lingua, fed

opere & veritate prxceptaillius ad-

implenda funt.

Quid enim , quafo,

Regina ifta jubet? Primüm , ut diliga-

tur Deus ex toto corde ,

€ex tota

n

anima, exomnibus viribus,

In má-

gnas anguftias redigitur homo , cüm

ad ifta implenda fe accingit,

Quid

eft enim diligere Deum ex toto cor-

de , ex omnibus viribus, nifidiligere

!

m/?hm:v

amore vero & fummo ; Illud ex corde

ij

& exanima , fignificat amorem effe

:

M

debere verum, nonfimulatum , non

H 2

ver-

De eterna Ifälicitate,

l]

x'.73,

verbo & linguà, ut loquitur S,Toan-

«l

nes,ed opere & veritate, Iilud ex roto,

GLex omuibus viribus, ive ex omnivmtu-

j

[

£e,ut habet alius Evangeliüa,ügniüca;

amorem in Deum efte debere maxi-

1

murm, Vis igitur pracepti eft , ut dili-

lï

gatur Dcusamore vero & fummo, ut

nihil ei preponatur, nihil sdzquetur,

|

omnia poftponantur, fic ut paratuefit

i

homo Chriítianus cum Patriarcha À-

brahamo, fi opus fit adgloriam Dei,vi-

ix proprii & unigeniti & amantiflimi

W

Filii fuj non parcere,Nequeid folum ,

fed etiam,ut Dominus mandat in Evá-

Q

gelio,

cdiffe patrem & matrem, uxo-

D

rem & flios,

fratres & forores , ad-

hucautem & animam fuam , & re-

puntiare omnibus,quz potfidet , id

i

eft, paratum effe £á promptitudin

&

fanguineis ; &

privari omnibus con

[

,vità propriá, & facultatibus ac di-

j

gnitatibus omnibus , quà illis priva-

!

retur, fiea veré & ex animo odiffet.

& ad eas

;

"Magne angu(tiz funt ifte ,

m

9

*

Quantó

ii

penetrandas quis idoneus

^

H

.

facilius inveni

entur homines , & ii

non

Tl

hp

Xl

Liler tevtíus,

173

l!ffux

non pauci, quiparati fint Deo renun-

"j

tiare,& omnibus ejus promiffis,quàm

divitiis & honoribus temporalibus,ne

dicam vitz propriz velfiliorum ? Te-

Al

ftis eft fanctus Cyprianus in Tractatu

de lapfis, in ipía primitiva Ecclefia ,

AL

quando ardor charitatis erat multó

major,quàm nunc fit, pro paucis Mir-

E

tyribus plurimos fuiffe defertores,qui

patrimonia fuüa, redum vitas,charitati

Dei anteponebant ; quod ipfum tefta-

turetiam Eufebius in Hiftoria Ecclef,

jj

Quid jam dicemus de charitate

erga proxnmum7 Quid mandat chari-

tas,uterga proximos faciamus? nimi-

ju)

rum ut diligamus eos ficut nos ipfos;

il

& quod nobis fieri volumus , nos

quoque erga alios faciarnus,

Quis

veró eft,qui fimultümegeat, noncu-

iat fibidari àdivitibus , altem quod

illisfupereft? Neque accipiet excu-

fationem,fi dives refpondeat, xre alie-

nofepremi , quód emerit villam ma-

gni pretii, autfümptuofum palatium

edificaverit , aut certé periftromati-

J

bus pretiofis exornaverit : illa enim

J

H

for-

174

De aterna felicitate,

i

^

VM

fortáffe fupetvacanea funt ; & nen pa-

titur charitas,ut proximus pauper re-

"

'VA

bus neceffariiscareat, & proximus di-

ves fupervacaneis rebus abundet. De

A02

qua re con(íulat, quxío , lector fan-

étum Bafilium in Oratione ad divites,

& 5. Bernardum in declaratione fuper

ilaverba, Eece mes religuimus omma,

Videbitenim & horrebit periculum e-

Ü

T

erum ,qui noncogitant, fe de propriis

m n

opibusrationem Domino reddituros,

?

& qui fecundüm füam cupiditatem,

"

nonfecundüm Dómini voluntatem,&

erga proximos charitatem illis utun-

AR

N

tur. Nam fideverbootiofo rationem

reddemus, curnon magisde pecuniis

maléconfumptis ?

Sed Apoítolum Joannem audia-

mus, atque ab eo difcamus, quouíque

fe extendat debitum charitatis : /»

boc, inquit, cogsovimus charitatem Dei ,

guoniam ille animam [uam pro uobis po-

fuit : &À mos debemus pro fratribus animas

U

enere,

Deus Chriftus pro fervis fuis

animam pofuit: quid ergo magnum

i

erit, fi nos pro fratribus animam ,

l

i'e;

E.

fnti!m,

Liübey tertiug;

Yet

u

id eft, vitam ponamus ? Itaque nondi-

mu,mþ

cit Apoftolus, poffumus , fed Zebezens

lfj

profratribus animas ponere ; neqs dixit ,

»

arbitror , cenfeo, confilium do ; íed ab-

foluté pronunciavit, Ze£emus pro fratri-

bus animas ponere, Et (i animas,cur non

magis facultates ; Proinde fan&us

!

2l

Gregorius re&é concludit : Cs iz-

wlpmcä'"

l

1'-

comparabiliter longé fit melor anima,

At

WA vivimus, terrena. [ubflantià , quam

]i

VMV

exterizs po[fidemus s. qui non dat. fub-

]

1»

j

"dnfrc

Q

flantiam fuam , quando daturus efl. ani.

]

mam [uam ?. Quod idem de aliis re-

[

bus dicere poffumus, qui enim debet

h

D

pro fratribus animam ponere , cur

dfpf»uj |

non multó magis debet fratribus

injuriam five offenfionem condena-

14j

!

"Y

Md

re ? &qui debet pro fratribus ani-

j

n

mam ponere, cur non debet diligen-

ter cavere, ne fratrem verbo aut

WP y

facto 1xdat ? Quia veró preceptum

Wil

,

charitatis DEI .& proximi ejuímodi

J

Ti

anguílias habet , ut à paucis fupe-

rentur ; ideó querentià Domino, .5;

pauci funt , qui falvantur ? jure potuit

n

Dominus refpondere, paucos effe, &

"

l

H 4

pro-

Jj

376

De aterna felicitate,

j

M

preptereà totis viribus contendendum

j

effe, utcum illis paucis falutaris por- -

yl

p

tz anguftias füperemus.

Í

l

!

CAPUT IX.

ij

De humilitate , qua eff quarta

Pdi'.f Püï?dl.

Eftat hutnilitas; qug füas etiam

n

nec parvas habet anguflías, Quid

j4

precipit Magifter ille, qui defe verif-

fimé dizit ; Difcite à me,quia mitis fum

€9 bumilis corde ?* Vade , recumbe in uo-

:

viffimolece, 'Et quod dixit , fecit. Ve-

niens enim in hünc mundüm , recu-

buit nafcensin prefepi, & moriens in

cruce, Locum cetté humiliorem inve-

nire non potuit neque naícens, neque

i

l

moriens. Et dum vixit, pauperior fuit

non folüm hominibus, fed etiam ani-

mantibus brutis : nam vulpes foveam

habent , & volucres czli nidos ; ipfe

4

autem non babuit, ubi caput fuum

l!

reclinaret, Sedquid fibi vule , Recum-

RT

be in noviffimo loco ? illud . fignificat ,

i

TR

Quicumque tu fis; & quantufcumque

N

$,

dU

Lier tevtíius,

197

TM:

!t

fis, exiftimate femper ultimo loco di-

A

^il

M

gnum effe, Cujus rei rationem reddit

Apoftolus in Epiftola 3d Galatas, cüm

ait? Iam fi quis exiflimatfe aliquid effe,

um sibi fit, :pfe fe feducit. Et non dixit,

)

Qui fe exiftimat magnum effe, aut ma-

j

|

!

!

joremaliis, five fapientiá, five potentiá,

*

five virtutibus

*

neque dixic, Si quis

exiftimat, fe non magnum effe, neque

ceteris majorem ; fed tamen aliis pa-

MTAf

rem: fed dixit,Sz quis exiflizmat fe aliquid

effe. Et denique non dixit, Cüm pauper,

TM

vcl indo&tus, vel inglorius fit ; fed, czss

|

^

nibil [iz, Xtaq; non potuit Apoftolus ma-

!

gis defcendere, ut locum noviffimum

"wz)nl-av.:..:

defignaret , & verba Domini digno

fali

commentario explicaret, At;inguiunt;

oportet effe homines in altis gradi-

J

bus,Przlatos, Principes, Reges, Im-

r ï;

peratores, Pontifices : Itaeft , opor-

-

tet :fed unu(quifque federe debet in

i

noviffimo foco, &expectare, ut Do-

i

E

n

mínus dicat: .4fcende fupermzs. Cujus

, lu

rei exemplum infigne habemus in

M

fan&o Auguftino , quod ejus verbis

proponere libet.

Sic enim loquitur

in

H5

Jjn

»Dre aterna felicitate,

37$

4m(

in fermone de communi vita Cleri-

i

corum: 4b eis qui diliguut faculum, fe-

j

gregavi me 5 fed eis, qui prafuut populis ion

j

34€ co&QHAVI : nec inconvivie Domini fupe-

viorem locielegt, fed inferiorem €8 abjetif,

Ü

£t placuit 1lli dicere mihi, Mdfcende [uv[um.

U/que adeà autem timebam Epifcopatum, ut

(

quoniam e[fe caperat alicujus uominis sntev

bomines fama meayin quo loco fcwbam wuon

effe Epi[copum , non illó accederem. Cave-

bam boc , €8 agebam quantum poteram,

utinloco bumili falvarer , nonin altope-

viclitarer, Sed, ut. dixi , domino fervus

contradicere aom debet,

Uiinam hoc

exemplum omnes imitarentur ! habe-

remus enim multos-Praelatos benos,

D

multos bonos

Principes ,

multos

1

optimos Magiftratus,

Sed qui multi

feingerunt , neque vocationem Do-

mini expeCtare dignantur ; Deus ali-

quande iraícitur, & ad exemplum alio-

rum cogit nón paucos in noviflimo

n

loco federe, ut omnes intelligant, ho-

nores& c'ivitias , ut certa tempord-

lia & fpiritualia bona , à manu fíua

]

"u

pendére, Hinc enim fxpé videmus

hO:

*Mmu,»;,

Libey tevtius,

175

M^ homines ditiffimos brevi redigi ad

LU

"

//l,

extremam pauperiem, & magnos Prin-

cipes de fedibus fuis dejici,

Sedneque (atiseft expectareDei vo-

V'VHIM

cationem

*

.

fed oportet etiam in ipía

[

Ts

Pralátura vel Principatu non füperbé

L

fapere; fedjuxta Sapientis confilium ,

!t

uantó quis major eft, tantó feomni-

bus humiliare ; non corpore, fed cor-

Mi )

de;ut S. Gregorius in Paftorali fuo do-

W:'/l*/,j; J

cet, & apertius S. Auguftinus inEpifto -

la, qu: eft Regula Sanctimonialium :

"

Honore, inquit coram bominibus pralata fit

vobis ,coram Deo fabflvata fit. pedibus vue-

firis.

Debet enim unufquifque cxte-

1]j

ros omnes meliores, acper hoc majo-

T0Y

res fe credere.

Ille enim proprié &

Ut

fimpliciter major eft , qui major e(t

1:;

TU

T.

apud Deum, Apud Deum autem major

eít, qui melior eft ; & ille melior eft,

qui virtutibus preftat ; quidquid fit de

9)

TO

prafe&turis, de divitiis, de titulis, de

coronis, de infulis : virtutesenim bo-

Y

i

(

num hominem faciunt, non przfectu-

rz, divitiz ,'ituli, & aliaid genus: &

f

v

fi virtutes bonum hominem faciunt;

6

Taa*

W

438o

j

De eteria felicimæ ;

90!

;hajores virtutes faciunt meliorem ; W:a

& maximz optimum: & qui virtutes [

asl

jl

in excellentiore gradu po(Eident , illi

Ó kJOA

cateris przítant. Ecquód unaex ma-

gnis virtutibus fit humilitas ,. ex.eo

(i

cognofcitur , quód ipfe Dominus hu-

militati tribuitexaltationem , inilla

|

fententia ab eo (iepiüs repetita : Ozis,

qui[fe bumiliat ,| exaltabitur.

uam

|

j

fententiam fecuta eft Virgo beata in

Cantico : Depofzir potentes. de fede, €3

exaltavtt bumiles.,

Et beatus Petrus:

H8ymiliamini [ub potenti maun Dei, ut vos

exaliet in tempore vifitationts,

Et fan-

&us Jacobus : Ziwmiliaminiin con[petlu

Domzsni , €$ exaltabit vos,

Denique

beatus Paulus de Chrifto ipfo dicit:

l

Flumiliavit femetipfura : propter quod . €à

Denus exaltavit illum,

Quoniam igitur virtutesveré , ac

precipué charitas & humilitas, bo-

nos homines faciunt coram Deo , ut

[

etiam meliores & maximos : & quia

nemo certó novit, qualis fit coram

4 Mj

Deo, &quales fint, ve pauló poft fu-

]

4j )

wurifint alii; ideó periculofüm eft ,

Illh'!

/

E

*

]

-

lfdi,'i.'lf:,

h

Liber tevtins,

181

li

dUn[ m"

alicui fe preponere', & utiliffimum ,

omnibusfe poftponere: ideó Dominus

abfoluté pronuntiat, Recwmbe in novi[-

n

ftmo loso,

Quotufquiíqueautem eft ,

1

qui hoc preceptum Dominicum fer-

f

vct ? De quaremagis contenditur in-

m

ter homines , quàm deprxcedentia?

Quanti labores füfcipiendi fant ab iis,

qui litigantes de punctis honoris ad

l

At

concordiam redigere ftudent? Quàm

du

In

multos fepé audimus fententiamillam

dty l

ex Scripturis ufurpantes, Gloriam meanm

LL

alteri 405 dabo ?* & tamen ca fententia

, D

ipfius Altiffimi eft apudI'aiam , cui foli

i

juté convenit, Deus enim folus humi-

7 D

liseffe non debet ; quoniam humilitas

?0!

[

V Vi

T

ll

eft virtus, quz refrznat cupiditatem

Wil

hominis, ne velit aícendere fuper fe :

Deus autem cüm fit altitfimus , . nihil

ï;r:

habetfüpràfe. Itaque intoleranda íu-

perbia eft, quód vermiculus terra

W

dicere audeat : Glorzamrmeam alteri non

dqi

dabo; Ettamen iidem vermiculi, quos

( «t

füperbia ia inflat, ut dicant eum

iyd

Deo , Gleriam meam alteri aon dabas

|dium tt

ita fe abjiciunt, ut fervos -honoris ,

[1

H

-

iSz

De aterna felicitate,

i

id eft , inanis exiflimationis ,fe effe fa-

AU

wl

W

m

4

teantur; & (icfideliter domino füo;ho-

W

1

nori hümano,.ferviant, ut malint in

fingulari certamine crudeliter necari

l

atque ad inferna deícendere , & fic vi-

tam &ternam & temporalem fimul a-

"

Lt

&g:in

mittere , quàm idolo fuo honori detri-

ul

mentum aliquod adferatur, O vanitas

vanitatum ! ó quàm graviter excaca-

inii

vit oculos mentis ifte fümus honoris!

& tamen Chriftiani fümus, & fcimus

il

Chriftum ab inimicis audiviífe , £cce

I

Item : Sa-

bomo vorax , €9 potator vini,

qaritanus estu,C$ damonium babes.lcem:

InBeelz.ebub principe damonurum ejtcit de-

mozia, Ec tamen nemo audivitab ore

ejus verbum, 7dentirís, aut aliquid ejus-

modi: fed quia mitiserat , & humilís

corde , czm malediceretur , non maledice-

bat ciem pateretur , nen comminabatnr ,

ut f:ribit Apoftolus Petrus.

Ex his perfpicuum eft ,

portam

"n

viue xternz nonminüs ob bumilita-

.&U

tem, quàm ob 'Theologicas virtu-

"l

tes , fidem , & fpem, & charitatem ;

effz anguítam & à paucis penetrabi-

! i

em

1f

lii

Liber tertius.

J

li

183

h

Fl

lem ; aC per hoc interroganti, $pauci

j |

Junt. qui [alvantur ? re&ütfime refpon-

v!m/w

deri poffe, paucos effe:quia pauci, ut

H

lí

par eft, totis viribus contendunt per

anguflias portzillius intrare,

ä

d

C-APUT.X

URT

lterum . de fíde , qua eff prima

[

]Mï! Püïhz.

ZÉterümne videamur terroreni-

lmg

mio ab ingreflu portz illiusho

mines avocare , cüm nobis contrà

n

|

propofitum fit, toto hoc libro, mentes

fidelium ad patriam noftram dulciffi-

mam & fcliciffmam defiderandam

!

j

accendere ; oftendam paucis, por-

tam illam, quzx ab una parte ob illa-*

i,

rum viriuutum eminentiam & per-

j

fectionem anguftiffima eft, eamdem

ob Dei ipfius omhnipotentiam , &

u

veritatem , & miíericordiam , dici

4

M

W

poffe latiffimam & aditu facillimam,

at

fi

uis veré perillam ingredi cupiat.

?eneu;ä'

-

€ ut à fide incipiamus. Veré fides

tse

l

184

De eterna felieitate,

il

res difficillimas, & faprà fenfum &

.

rationem longé pofitas, & füprà ipfo-

rum Angelorum naturalem copacita-

jl

tem fubiimiter exaltatas , credendas

docet : fed cüm admonemur ab ipíà

jl

fidei do&trina , resillas credendas cíIe

h

Deo,;qui mentiri non poteft;)nonÁnge-

lis, non hominibus. jam anguftiz dila-

tari incipiunt.

Si fidesdiceret, Crede

Deum effetrinum fimul & unum,Cre-

deFilium Dei factum effe filium Virgi-

nis, Crede Chriftum à mortuis refur-

Itf

rexiffe poft tres dies virtute propriá

immortalem ; & hec omnia firmifíime

U

crede,quiaPetrus,& Paulus,& Joannes,

ï

,líaias, & Jeremias, & Ezechicl hac

dixerunt : bzfitarem utíque , neque

auderem res tam difficiles , & fupra

e.rationcem pofitas , hominibus mei

fimilibus credere. Scriptum eft enim:

Ornis bomo mendax, . Etideó tot jura-

menta , tot fidejuffores requirimus,

ut hominibus fidem habeamus. Sed

cüm fides dicit, Hzc omnia DFUS

revelavit , neque Petrus, & Paulus,

M

& Joannes, neque ceteri. Apoftoli &

UU*

À

Pro-

j !!mm

»

Liley t'e'r?im.

3$;

Vi

LU

MI[ TRATY

Wi

Prophetz ex mente fua hzc docue-

runt, fed ab ípfo Dec edo&i ; & ver-

T 7

büm Dei, non verba (ua prxdicave-

i

runt: continuó cor dilatatur, atque

d -7!0&',

ad credendum przparatur.

Quod

autem Deus fit;qui perApoftolos &Pro-

hetas locutus eft , idem Deus tot fig-

nis & prodigiis maniteftavit,ut ftultum

fit, nedum temerarium , non vellecre-

1j dU

dere. Sicenimloquitur Apoftolus ad

Hebrazos * Qfa eum inituum 4ccept-02-t £.

narrariper Dominum ab eis qui audterunt,

ín nos canfirmata efl, canteflante Deo fignis

€3 portentis, d varus virtmtibus, €9 Spiri-

ts fanlli duftribursnibus,

Quzautert

Deus loquitur , quisneget effe vera ,

um ]

Wi w

M

cüm Deus omnino mentirí non poflit ;

m I

& (imentiri poffet, Deusnon effet?

At que nobis proponuntur cCro-

denda, füperant rationem. lta eft j

fed non fuüperant potentíiam & ía-

pientíam D«ei, Ideó dicit beatus Joan-

nes, Deum effe miajorem corde no-

!

flro , quia poteft facere , qu& nos

I&:PI"»J).

non poffumus intelligere ; & effen-

tia atque exiftentía ejus. perfc&ior

äpoüäf

eit

j

i

"

De aterna felicitate,

1 f

i

eft, quàm men: noftra capere poffit,

i

li

j

Si facilé credit homo rudis Philofo-

h

phis atque Aftrologis multa de ma-

WL

gnitudine Solis & ftellarum; que vi-

dentur incredibilia ; cur non facilé

|

credat homo ipíi Deo , quidquid tan-

demille revelare voluerit, cüm infi-

f

nito intervallo diftet fapientia & po-

tentia ejus, ab igniculo rationis,quo

:

)

przditi funt homines? Ifta igitur qui

n

confiderant , non patiuntur anguftías

"

h

in credendis iis, quz nobis Ecclefia cre-

denda proponit,

7

CADPUT XI.-

n

lterüm de fhe , qua efl. fecunda

1747'5 Püïtd.

|

H

Oc idem de virtute fpei dicere

l

poffumus, Nam fiquz fperamus

l

in vita futura , ab hominibus fperan-

da effe diceremus, ut vani & impo-

;32 liy

ftores rejiciendi effen;us: fj quidem

Mtty.

homines & mentiri poflunt , & tam

eximia przmia nullo modo dare pof-

MO

I.;M,

f.nt.

"M |

At non ab homine fperanda

Al

i2*1-

4

!l

H

h

LiZer tertint,

187

Cflü [

d

1

iL

I

iU

J*

effe dicimus , fed à Deo, qui nec men-

!

tiri poteft , cüm fit. veritas ; nec falle-

1

re, cüm fit bonitas;nec aliquid impof-

d) g

fibileapudeum , cüm fitomnipotens,

Itaque meritó irrideri fe crederet ru-

fticus , fi quis illi fapientiamSalomo-

nis , aut potentiam Augufli pollicere.

tur ; quia qui illi premitteret , homo

effet mendax & inbecillus, Sed Chri-

ftianus cui Deus promifit vitam zter-

nam, Regnum czlorum , Paradifum

M

v

omnimodx voluptatis, cur fperare nó

debet? Fortaffe defunt nobis pignora

——

optimz voluntatis Dei?nónne in figu-

ll

ram rerum prgíentium eduxit Deus

M

populum fuum per marerubrum ficco

veitigio ? pluit illis manna de cxlo?

eduxitaquam de petra?introduxit eos

denique per Jofue in terram promif-

t

fionis ? nunquid inanis & vacua de-

j

bet effe tam infignis figura ? Deinde

fi fíc Deus . dilexit, mundum , ut Filium

Tf

fuum. unigenitum. daret ,| nónne cum

du

3llo omnia mobis domavit ? (Eld ma-

l

Id

ATUl

gnum fperamus à Deo nobis dónan-

u

dum , quod non fuperetur à dono,

Jl

quod

li

188

De ateyna felicitate,

Nv

(

J

quod nec fperantibus necpetentibus

J

jam dedit? Si dedit peccaroribus &

M

ibimicis mortem Filii füi, non dona«

p

bit jüftíficatis & amicis vítam Filii

n

u

fui? Neque his contentus, adjecit Spi-

ri:um fanctum tamquam pignus ha-

] ATT

reditatis,qui clamat in cordibus no-

W

ftris: Mbba Pater , €8 teflimonium ved-

4

dit fpiritui noffrro , quod fumus filii Dei,

$: autem . [ilii À haredes ; baredes quidem

Dei, cobiredes autem Chriffi,

Quare fi magnitudo rerum promif-

M

farum fpem noítram fuperare videri

poflit, nori poteft camen fuperare ma-

)

gnítudinem promittentisiquaz magni-

tudo cüm infinita fit, facilé poteft fpé

noftratn erig:re , ut ad illapromiffa

fine ttibulattone pertíngat, Quam pro*

M

n

miflionem,ut Apoftolus probat in Epi-

r

ftola ad Hebreos,Deus jutamento có-

rmavit, ut per duas resimrmobiles,

videlicet promiffionem ejus,qui men-

tiri non potefl , & adjunctum jufiurá-

dum,habeamus fpem,tanquam ancho-

7

M

ram tutam & firmam incedentem u^q;

VR

: .

ad interiora velaminis, ubi pro nobis

]

j

introi-

Mf b(f'[j(l

Liber tertigs,

189

jb?* W

introivit JESUS; fecundüm ordinem

Melchifedech Ponuüfex factus in c-

m

flu

ternum.

CAPU T XiL

Iterun de charitate, qua eff !crt()z

par: Pprt&

UL P

Uid jam de charitate dicemus ?

— Facerté ficut ob difficultatem

W

implendi przcepta ejus , angufítiffi-

ma , fic ob excellentiam divinz bo-

nitatis, quàm refpicit , latiffima dici

T

n

L

?

oteft. Cur enimdifficile videri de-

bet toto corde, & totá animà, & om-

nibus viribus Deum diligere , cüm fit

/

f& pulcherrimus; & optimus, & in-

il

4

j

n

ito amore digniffimus ? Non eft

Wi

5

difficile hic in terris amare pulchra

ii

& bona ; fed difficile eft non amare;

!

aut certé nimiüm non amare, Vide-

tur igitur Deus quodammodó nobis

injuriam facere, cüm tam feve;é ju-

bet, ut eumdiligamus , quafi fponte

n

xh':W

j

noftrá eum diligere non debeamus.

j

M

TT

At bona & pulchra, qua funtin ter-

p

Iis,

'|

lir

Y90

De atevnafelicitate ,

ris , ideo ardenter amartur, quia cla-

1

ré videntur;Dezm autem semo vidit ua-

quam, lta eft, non vidimus Deum ; fed

.vf

vidimus, & videmus quotidie opcra

i

ejus pulchra valdé, dequibusSapiens

dicit: Szfpecze Solis & Lunæ deletiari des

&

05 putaverunts [Giant quanto bis Domina-

£or eerum [peciofrov eff: [peciei enim genera-

tor bæcomnmcon/l:tmt Expenmur quo-

que dulcedinemejus in beneficiis ejus

qnuotidianis? habemus denique tefti-

i

T

monium ejus,qui vidic, & qui mentiri

u

nequit, videlicet S.Spiritus, quiper

Apoftolos & Prophetas in Scripturis

fanctis przdicat, Deum ufq; adeó bo-

J

[

num & pulchrum effe, ut meritó folus

bonus & folus pulcher dici mereatur.

Sed, inquiunt, durum eft valdé,

propter Deum cogi nos ad faculta-

1

n

!

tes, cognatos, & vitam propriam

V,

[)

aliquando perdendam. Fateor & ipfe

durum id«ffe non amantibus Deum;

fed amantibus

& eum adipifci cu-

iT

pientibus,facile &leve effe conten-

do: przfertim cüm ifta temporalia

propter Dei amorem contemnenti-

L

bus,

l

!lmlu

Liber tertitz,

191

(bus

; paratafint bcns finecomparatio-

D

h

ne & mclior . Quid enim ? amit:

j

tis divitias corrujtibiles ? acquires

[

Regnurn fempiternum

H

amitiis pa-

trém, & frastres, & micos ; acquires

h

Deum patrem, & Chriftum fratrem,

& omnes Angelos & Sanctosamicos

i

& focios:amittis vitam temporzlem

& miferam , acquires xternam & feli-

ciffimam.

Audi Canticum .amoris

divini : $Zdederet bomo omnem febflanti-

Vil

am domhs [ue pro diletlzone. quafi uibil de

W

fpicieteam, Et pauló anté 1 dqua multe

(ttibulationum & anguftiarum ) soz

patuerät extingwre charimzem,necflummn

obruent illam, ÀAudi unum ex diligen-

y,'r-e[y

7

tibus Deum : Qs ergo xos féparabit

| efï;i

'Lä.,

Aà.charitate Chrifis ? tribulatio ? am. an-

*

£ufLia: an fames ? am nuditas ?. an peri-

eulum ? anper[écutio ? an. eladius ?. »ed

thco.

iB bis omntbus [fperamus propter. eum

qui dilexit mos,

At proximum itadiligere , ut bo-

na mea cum eo communicare, etiam-

)

]

fi mihi fuerit inimicus, meque gra-

viterlaíerit , adhuc illi non folum

LOH'.RT;f;"

n

igno-

lo2

De Atcmä felicitate,

i

!

ignofcere, fed etiam benefacere d.be3,

»

9^

j

j

contra naturam pugnare mihi effe vi-

d'!ïfur.-

g

Id quidem contra naturam

per peccatum corruptam forzaffe dici

m

J

poterit, fed non contra naturam per

BO

Chrifli gratiamreparatam.

Àn non

r;mï:/,ul f(

Deus iple bonafua cum inimicis com-

municat? & quotidie inimicis fuis ig-

J

noícit, & reddit eis bona pro malis ,

]

