runt ? Nonfine cau(a veteres illi Pa

at

tres cum quodam veluti murmure,

"

!

u

quod admirationem potiüs quàm

W

li

m

AT

!

(l

V.

j

querimoniam fignificare videtur, di-

H

cebant : ZZ seviffimi uaa bora fecerunt,

ioort

A

€$ pares illos nobis fecifli , qui portavimus

"

pondus diei €$ effus, Sed Dominus pro

nobis refpondit: J4mzce , son facio tibi

Ti

T

injnriatn , nonne ex denaria convenifti me-

cum ? "Tolle quod tnum efl, €9 vade: vole

0i

autem €3 buic noviffimo dare ficut €3 tibi.

Qu refponfionon fignificat; homines

J

novi Teítamenti ex gratia, & nonex

m

juftitia parem cum illis mercedem

accipere ; Sed habuiffe gratiam ube-

ö??ïj"

riorem, perquam brevi tempore non

"t

Ininüs,

!

^l

Liber quiatus.

281

li

Mi

minüs, veletiam magis laboraverint

M

in vinea, quàm longo illi tempore ;ac

h.

H

per hoc mercedem parem, vel etiam

majorem juftéacceperint. Certé Apo-

f

ftoli tempore quidem brevi, fed fru-

fí

Dl,l

&um longé maximum D omino vinex

attulerunt,. Quando unquam Patriar-

Ifv

f

Mi

che vel Prophetz , reli&tís omnibus

(f

t

temporalibus curis.totum pené orbem

terrarum peragrantes, integras Ethni-

V(.'&mm.

corum provincias ad verum Dei cultü

jj

pertraxerunt ? Quando antiquis illis

] Em

temporibus tam copiofus exercitus

Martyrum profide veri Dei tormenta

ny

omnia & mortes acerbiífimas pertulic?

i

1l

Quando in veteri Teftamento tot cho-

ri (an&tarum Virginum inventi fünt ,

':

n

qui Agnum immaculatum fequen-

J

n

tes, integritatem animi & corporis

Deo voverent & redderent ? Et ubi

fuerunt antiquo illo tempore tot Pa-

ftores & Doctores , qui fuper gregem

]

fuum vigilantes, fcriptis eruditiflimis

id eft hzreticos. &

[*

AW

con:ra lupos ,

Ethnicos, depugnarent ? lbi deni-

1

"

que tantus numerus Eremitarum &

PUK

Mona

IM

282

De atevna felicitate,

nmy»

«t hüflm

Monachorum, atque aliorum Religio-

forum; qui vitam Àngelorum zmulan-

m

res in folis Dei laudibus & orationibus

quit

ein

dies noctesQue confümerent ? H«c &

alia id genuseminentiffimz virtutis e-

,gWS mdif

M

m u

xempla ad gratiam novi Teftamenti

pertinent: propter quam gratiam re-

W

ii

&e Dominus parabolam concludit illis

g,

jevfr: B

verbis: Sre ernat novilfirni primi , €$ primi

novilfimi. Multienim fuat vocatt,pauci ve-

u W)G

r elet£li,

TT

Id eft, multi vocati ad vi-

/

^

neam excolendam omnibus ztatibus

-,cï,«"u "T

!

mundi perhoras undecim , fed pauci

1

B

electi, id eft, non numero pauci ,

t Wdi'!

fed uniustantüm , ejufjue noviffime

M luptnj

horz homines, electi funt ad gratiam

Li'm)mm

novi teftamenti , per quam & maxi-

xunjtut

murm fruétum laborando fecerunt , &

tsj [

maxima premia breviffimo tempo-

d. w

re acceperunt,

lg

Neque veró exiftimandum eft ,

a l

omnes, qui horà undecimà vocati

DUUM

funt , denarium accepturos, fed eos

Vr

folos , qui breviffimo i!lo

tempore

2 a

!

totis viribus in vinea Domini labo-

KT

raverunt : plurimi enin funt , qui

"ii

. Ícien-

li

i'fü!,

283

"

Liber quintiz.

fcientes hanc horam effe noviífimam ,

T

i

& modicum naos tempus babere,non di-

ï

J*

cunt , ut par effet, Brevis eft vita no-

ftra; ergo firenué laboremus ut in fpa-

tio temporis modico fructum pluri-

mumadferamus ; fed cum infipienti-

bus dicunt, id quod legitur in fine fa-

l

,pientie : Dixerast, inquit , ceguantes

N

v

apud fe mon retle : Exiguum , &9 cum ta-

dio eff tempus vite noflra; €$ non efl vefri-

j

gerium in fine bomnis,CS non efl qui agni-

1us fit veveríus ab inferis, Et pauló póftt

i

Venite ergo, 3 fraasauv bonis qua [unt ; G8

I

Ma(

utamnMr creatura tamquam in juventute ce-

leriter. — Fino pretioo C ungvento nos im-

pleamus: €$ non pratereat nos flos temporis,

Coronenus nos ofisyantequam marcefcantz

nnllum pratum fit , quod non. pertran[eat

luxurte noftra, INemo nofirám exors fit n«

xuria noffras ubique reclinquamns, fgna

li

h

latitie : quoniam bac pars noftra,

Hec

fünt eorum verba , qui vel Deum non

Uo]

noverunt, veldicentes fe noffe Deum,

M

factis atque operibus negaverunt.

Qui quidem tam multi funt, ut etiam

NI

*

*

ad eos referri poffic illa. concluio

AMults

p

234

De aterna felicitate,

! L!M]J]

Multi funt . vocati

5

p4ucs vero eiett:

p

Multi enim funt vocati hora novifli-

ii 1

j!

ma, fedpauci ele&i , quia pauci fic la-

jj

boraverunt , ut denatium percipere

mererentur.

Vzigiturnobis, quihora noviffima

]

J

vocati, magnam partem illius horulz -

:

ludende & dormiendo confümimus .*

5

IT

cüm deberemus de momentis fingulis -

770

ita folliciti effa , ut ne unum quidem

040

momentum otiosé nobis elaberetur:

T

pendetenim ab his momentis zterni-

m f

tas przmierum aut pcenarum. Et fine

vt Mtpt)

dubitatione quo major. eft gratia Te-

200

il

ftamenti novi Chriftianis coneefla,tan-

1;

;

rU

d

to gravius punientur, qui gratiam il-

j

am in vanum recipiunt; & ficut erunt .

j

kl

noviffimipritni in accipienda mercede ,

V

ld

qui ftcenuélaboraverint hora noviífi- -

n

ul

ma ; ficerunt noviffimi primiinfuppli- .

€iis perferendis , qui hora noviílima

l;aimo W

ftrenué laborare neglexerint.

"g

qopbdpdubdepdpgeppqup

V

/

QG APUX IV

TU

D

!

d

De Taleatis , t Gaudio Domini.

"g

Quarta

WJ

f/m((

Liber quintus

285

'v!,n

Uarta parabolailla eft. inqua Do-

Pt

minus apud Matthzum de prz-

N

mio beatitudinis ita loqmtur Euge

dw

ferve bone. CÀ fidelis , quia fuper pauca

fuifli fidelis, [uper. multa te conflituam s

intra in gaadmm Domini tui

Quo

J

!loco duz res

promittuntur fide-

M

1

libus fervis, poteftas amph(fma, &

1

gaudxum maximum.

Super mtita,

nes

quit , tecozfLirsam, Et qua fi ('ntlllamul-

d WU 7

l

J d

ta explicat alio Ioco, cüm dicit: Zearzs

| elle fervtas . quem , cum venerit "Deminus

Lt |y

POT

ejus , invenertt fic factentem : quomam [u-

bf

peromnisa Lona [ua con/htu:t eHum,

Quid

€ft autem fuper omnia bona Domini

i

—

conftitui, nifi poteftatem accipere in

omnesres inferiores, & confortem hen

Mi nuu-

;| imperii, quodhabet Deus in mundum

j

univerfum ? Quis capiat,quanta fit hzc

poteftas ? Quis Rex aut imperator in

hi

terris cum minimo Sanctorum compa-

rari poteft?

Sed quoniam tanta poteftas in ho-

,

m

mine non videtur haberi poffe fine

|

j

magna íollicitudine & perturbatio-

ne animi, ideó adjungit Dominus :

ii

Dnit

4n-

K ]

r

286

De etevna felicitate,

o

Intrain gaudium. Domini tui,

Quafi di--

,

-M*[äi [Pi

cere velit, Quemadmodum te confor-

temfaeio fummz poteftatis, fic etiam

j

I

j

facio fumma quietis & voluptatis,

n

)

Til

quam nulla follicitudo impedire vel

MF

ht

diminuere poterit.

Quan:um fit hoc

um

gaudium quod promittitur juftisin cz-

imquo

lo , inexpli.abile prorfüs eft, neque an-

W

VOnqu

1

teà (ciemus quàm experimento didice-

rimus,

Interim tamen ex tribus voca-

AUL OR

li

bulis hujusipfiusfententig aliquo mo-

T

i

if

do füfpicari poterimus, g:udium i;lud

foremaximum. . Primum vocabulum

ur, &il

eft, »stra: nam quód non dicatur; in-

f'izïmmcdo |

»

tretin tegaudium Domini tui; íed con-

X

!

£rà, sztratu £v gaudium Domini tui; argu-

ll

I

mentum eft, quód majus fit illud gaudi-

)H

um , quam ut nostotum capere pofli-

VDIS,

mus, Ítaque intrabimus nos quafi in

A N

mare magnü fempiterni & divini pau-

t Mi j

dii, quod nosintus & extrà totos re-

A05 IT

Quis

Ádi

N

plebit , & undique rcdundabit,

M

TT

ergo in tanta gaudii affluentia locus

penn

H

?

Alterum ver-

poterit efle triftitiz

L

ET.

bum eft, £» gaudium

.

ubinon pro-

j ^ni f

mittitur nobis gaudium hoc autillud ,

de

"Wt

1fdi:i!m) |

Lihr quintia.

287

LU LU |

de hoc vel illo bono ; fed ipfum gau-

x

lr

i

!ï[:';

dium abfoluté, ipfa voluptas dulcé-

nE

do, ipfà fuavitas, Ec quomodo non to-

b

taliquefcat anima,tanta füavitate per-

fufa? Sed tertium verbum eft, quod in

r

immenfum rem hancexageerat, vide-

J

i

licet illad, Doszni tz;. Intrabimus enim

nonin gaudium quo gaudent homir :s

T

vel Angeli quicumque, fed quogaudet

Deus, in quo füunt omniainfinita. Quis

DN

cogitare poterit , quale fit gaudium

li

L

Dei, qui perfecté cognofcit infinitam

M

bonitatem fuam , &illa fruitur , deilla

!N

J

gaudet infinito modo ? & tamen , O

Chriftiane , quod nuncnon vales cogi-

tare , poteris experiri &guftare, atque

illoin eternum frui , fi fervus bonus &

ii

fidelis effe volueris,

Videamus igitur nunc , ad quem

vel ad quos tanta promifífa perti-

;

:

neant,

At illos nimirum pertinent,

M

qui talenta fibi à Deo tradita multipli-

ü

care cum fide curaverint,

Similitudo

!t

enim petita eft ab homine divite ,

T

qui bona íüa fervis fuüis cradidit, &

uni dedit quinque talenta;alteri duo &

mf&ü*ïïf

[

tertio

j

288

De aterna felicitate,

d

tertio unum ; eífque mandavit , ut fol-

C;':u;äuf fl(l

licité prudenterQue negotiando talen-

n fure

ta multiplicare procurent. Et quidem

; m [Oni

variz fünt facrorum Interpretum fen-

yipo:

tentiz de fignificatione talentorum,

a

Alii per talenta intelligunt gratias da-

A WA

"

tas, alii Scripturas fanctas: alii fcien-

]

t;mrerum exteriorum quz per fenfus

acquiritur, efTe volunt auinque talen*

TO

at I

ta5; & intellectum atque operationem

m t

effe duo talenta; & intelle&tum folüm,

upicum effe talentum : alii denique

lii i

simiod

bona naturaliaut ingenitum judicium;

t

& fpiritualia, ut donum fidei, fpei,cha-

n*-u(-

m

UM

ritatis.

Sedomnesineo conveniunt;

f

fU.

multiplicaretalenta, effebené opera*

riin falutem fuam & aliorum.

Mihi

&Ul

H

f

duy r*

occurrit alia expofito que non repu*

^"

xl

gnat ceterís , & videtur per omnia

L

li

r

l

accomodari ad ea quz Dominus de

à d

talentis dicit.

t

Ac primüm talenta

hoc loco appellantur bona Domini :

d (j

Tradidit , inquit , $//s £onafua. Dein-

n p

de talen:a jubentur multiplicari .ne-

.

h

l *Ep.'w

gotiando in eadem fpecie

.

Qu'nquc

li

talenta. radidifH gibi , ecce. alia quin-

Vrj

"

qgue

|

lfrr'mm(,

Liber quintus,

298

r

que [uperlueratus fam.. 'Tertió dicuntur

?flEg

dari unicuique fecundüm propriam

virtutem,

Poftremó, à fervo malo &

pigro talentum tollitur.

Ego igitur

pertalenta accipio animas fidelium ac

piorum hominum, quz committuntur

Ifta

fiddi & di'igentie Pralatorum.

enim fünt verébona Domini , quz no-

bis non donat, fed curanda & multipli-

canda committit,

Ideó non dixit Do-

minus Petro, Paíce ovestuas, fed oves

ineas,

Reliqua funt bona noftra ,

quamvisà Domino data, utingenium,

judiciü, Seripturz, gratiz gratis datz ,

& reliqua omnia.Sed animas fideles &

plasvocat bonafua, vineam fuam ,

H

familiam füam, fponfam fuam : pro his

venitinmundum, pro his redimendis

fanguinem fudit, ad has lucrandas mifit

Apoftolos , quibus dixit, Faceram vos

fieri pifcatores beminum,

Deinde animz fideles multiplican-

tur in eadem fpecie, quando Prz-

i

latus verbo & exemplo convertit pec-

7-

catores : quod fecit fanctus Petrus ,

quando adcentum viginti fideles,quos

r

ul

l

290

De aterna felicitate,

l

n

illi Chriftus initio commifit, quando ait j9iili

Pafce oves meas, in die Pentecoftes in

ipfà prima concioneconvertit ad tria

ycti d

millia hominum , deinde ad q.inque

:,gfgpj?nl-fl (

millia, poíteà ad multamillia : & fan

f

n

&us Gregorius Thaumaturgus , qui

1

j

]

m

quando fa&tus eft Epifcopus Neoczfa-

rienfis, fideles invenit feptemdecim ;

A conend

fed eositamultiplicavit, ut cüm effet

irnptur

morti proximus, intam ampla civita-

du

]

; "

te foli feptemdecim reliqui effent infi-

YO

deles ; quam rem fanctus Gregorius

TU

Nyffenus refertin Vita ejufdem (ancti

dbtolt

Gregorii Thaumaturgi, quam copiosé

iif

diligentérque confcripfit.

&t

l

,

Adhzc ifta calenta committuntur

,qu

unicuique fecundüm propriam virtu-

z:ie;

Tf

tem,

Deus enífn, qui novit vires, id

"n f

eft, prudentiam , fcientiam, charita-

fortitudinem omunium , non

à (

tem ,

t fion

commendat. animas ni(íi illis , quos

novit idoneos ad onus illud feren-

"u lr

dum.

Et ideó nemo deberet feinge-

'::cum]qu[(

"tl

reread curam animarum , ad Epiíco-

patum przcipue, nifi vocatus ab eo;

Vabl

qui diflribuit talenta fecundüm pro-

priarg

titre

W

! fläm.

Liber quhrrur.

29I

Id

priamuniufcujuíque virtutem. — Alio-

AC

qui mirum non erit, fimulti cadant

fübonere: neque excufationem apud

Deum invenient, fi dixerint , fe hume-

lm

ros non babuiffe tanto oneri pares: re-

fpondebicur enim:

uis te co&git onus

Wil

fupra vires fübire? nónne tu voluifti,

& rogáfti, & contendifti , ut illud ac-

MT

ciperes ? nuncigiturpatere , ut ligatis

i

manibus & pedibus projiciaris in tene-

bras exteriores.

Denique talentum commiffum fer-

pIf

vo pigro.abillotollitur. Et hoc quoqs

rectitlimé quadrat, fi dicamus, talenta

effe animas fidelium, Qui enim unum

talentum accepit, id eft , curam folius

Yi

animz fus , fi eam nonrectécuravit,

perdet animam fuam: fiet enim diaboli

mancipium.

Quemadmodum enim

iv

Beati libertatem filiorum. Dei acqui-

runt, per quam liberrimé manent;ubi,

volunt , & faciunt, quidquid volunt :

fie etiam contrà reprobi amittunt om-

um

nemlibertatem , &ligatis manibus &

al

h

J

j

pedibus , neque ambulare poflunt, ubi

€, quod cupiunt,

an»" volunt, neque facer

2

ed

ln

292

De aterna felicitate,

Vs

fed manerecoguntur,ubi non volunt ,

"

& nihilagere eorum,quz volunt ; atqs

hoc eft perdere animam fuam.

Ita-

qu

tion

que fententia hzc,in qua per talenta

ü

intelliguntur animz fideles,omnino ac*

commodatur parabole. Quomodo au-

um

tem alix fententiz apté accommoden-

tur , difficile admodum eft docere; (ed

Jl

d

gfnrdligi (

nonideó falfe , wel/rejiciendz funt;

l

i

l

,.':.h.

r;tibug(:

quianeeeffe non eft ut accommoden-

t

tur omnia, ut reCté monet fan&us

LMJ

Joannes Chryfoftomus , fed fatis eft

ut id accommodetur , quod eft przci-

m.x:agm]?ng

E

puum ín parabola, Nos tamen explica-

TL

tionem noftram perfequemur , alias.,

ut dixi, non repudiantes,

£t (f

Igitur Domipnus tribus generibus

d

hominum talenta commifit : iis qui

Hiftm,

perfe&i funt , quales effe debent E-

I CH

pifcopi, quinque talenta dedit, id eft,

u

integros populos curandos : aliis mi-

f d

nüs perfectis, quales Parochi effe fo-

VT

1

lent, duo talenta , id eft, paucio-

n

TT

resanimas, qu&e unà Parocecià coa-

tinentur : aliis adhuc magis rudibus

V*ï:zmenio

& infirmis ; quale eft vulgus fingu-

I$

Vïfifiïmet

;

E

x

dU

Liber quintus.

293

WORUR

lis (ingulatalenta, id eft, curam fug

T

J

folius animz.,

li

Quamvis & ipfi de-

bent eo modo, quo poffunt , verbo

il

Vil

privatz exhortationis & exemplo in-

nocentis vitzalios convertereà pecca-

hi

tís ad viam juftitiz, & eo modo talcn-

D

fs

Et

lj

?l

tum fibi credicum multiplicare.

quod diétum eft de Epi(copis & Paro-

üh

Mfl'[/ !

li

chis , idem intelligi debet de principi-

A

bus & Magiftratibus feculi, & de patri-

í]

M

bus familiarum.

Sic enimfícribit fan-

hM

/

ld

&us Auguftinus:Unssquiaue pater fami-

d

lias boc nomine agno[cat paternum affcttum

!

L

lj

tht

féea familia fe debere.

Pro Chriflo , €9 pro

vita aterna [uos omues admoneat , do-

]

:'um:, 1

ceat , bortetur, corripiat, umpendat bene-

9 ;

volentiam,exerceat di[ciplinam, ità 1n do-

V

mo fua Ecclefraflueum , €9 quodam modo

Epifcopale implebit offcium.

Atque in

huncfenfüm Magnus Conftantinus di-

€ebat fe Epifcopum effe extra Eccle-

]

fiam, quia curabat, quantum poterat,

! t NU

| ) m

ut Ecclefíia confervaretur & propa-

lt t

garetur, nec tamen Ecclefiaftica mu-

g

nia ufurpabat.

Ac nc quis exi(timet, unum folum

"p L '

ho-

N 3

ln

294

De eterna felicitate,

r

hominem , aut unum folum genus ho-

minum in hac parabola reprehendi,

jj u

ag

quiaille (olus.qui unumtalentum acce-

perat, repreheníus & punitus legitur:

hqu

Íciendum eft, voluiffe Dominum, ut

s,quids

"

Ti gndüs

ex illo intelligeremus pericula ma-

jorum. Quemadmodum enim ex eo,

;

"T

quódinjudicio noviffimo premia da-

um l

m b t

bit facientibus eleémofynas corpora-

les, & poenas non facientibus , intelli-

gricin

gimus majora przmia danda effe faci-

s p

entibus eleémofynas fpirituales,& ma-

nl Dut

xima fanctis Apoftolis , & Martyribus,

uditnit

& Virginibus heroicas virtutes exer-

hwj 1

centibus; & contrà majoribus fuppliciis

iij fà

afficiendosfures , &latrones, & per-

u ij

^

juros, & facrilegos, quàm eos qui ele-

[

'üfl Á

€mefypnas paupeiibus non erogave-

'

"

m

runt : fic etiam hocloco.ex eo,quód is,

f;si:ml:urur:

Qui unum talentum acceperat , quod

UT

tacilé multiplicare poterat, tamen non

u

multiplicavit, graviffimé punitur; in-

Autedon f

telligere debemus,tanto facilius effe,ut

At

Epiícopi & Paftores & Principes &

Trry.

Magiftratus in bae re delinquant ,

* t

quanto gravius & periculofius mu-

nus

ii!i;',!,rquc

h

um

Liber Quintus,

204

«

u fod»'n

i

& mgusexercent ; & tanto etiam gravius

1

Mp

j

)

j

in jadicio puniendos,quanto major eft

i

Al

n

jactura multarum animarum, quam

i

unius.

"

m

i

Audiamus,quid San&usAuguftinus

Tl Wklü*

de periculo gradüs Ecclefiaftici dicat

AU v«

li

in Epiftola ad Valerium Epiícopum

h

fuum: 24ate omnia peto, ut cogitet reli-

T 0v

at

giofa prudentia tua , nibil effe in hac vita,

)

€$ maxime boc tempore , faeilius €5 letius

d

€4 bominibus acceptabihus, Epifcopi aut

[j

)&k

l

Presbyteri aut. Diaconi officio , [ perfen-

&orié aut adulatorie res agatur : Sed nibil

WR

apud. Deum triftins , miferius €À damua-

bilias. Item nibil effe in bac vita , €$ ma-

xime boc tempore , diffcilius , labortofittsy

periculofius Epifcopi aut Presbyters Aut

Diaconi officios Sed apud Deum nibil bea-

tins,fi eo modo militetur, quo nofler Impera-

"

tor jubet.Hzc ille, qui hoc ipfum argu*

mentum in reliqua Epiftola fic tra-

&tat, ut optandum fit , ut omnes Ec-

J

clcfiaftici eam attenté legant, atque ii

potiffimüm , qui ad Epitcopatum ve

Presbyteratum temeré afpirant: Et

J !

cüm obtinuerint, qucd petebant, &

inveg

NA4

irt

296

De aterna felicitate,

invenerint, quod quzrebant, aut gre-

f(.jüifnf» j

[

gem fuum deferunt, aut aliis rebus in-

qp

:

,wM'O, l'y

tenti nihil minüs quàm de curando

p

& propagando numero fidelium &

MV

D

piorum cogitant. Paftores certé in no-

€te Natalis Domini paftorum emnium

ïasribcs [

Principis, cuftodiebant vigilias noctis

naxrfc:ff,"

fuper gregem fuum: Et fi hoc fiebat

i N

—

i

j

V

"

d

fuper gregem rationis expertem , ab

ilis qui figuram gerebant paftorum

n

ne ni

Ecclefiz; quanto magis fieri deberet

2

lvl

wl

od

à paftoribusovium rationabilium,pro

quibus Chriftus ipfe dum in terris ver-

faretur, pernoctabat in oratione, non

u u

ATT W-

utique pro fe, fed pro ovibus excu-

ymd

bando ? Et fi patriarcha Jacob proovi-

n

bus foceri fui Laban tanto laborecon-

«.?vaabin )

ficiebatur, utdiceret, Die notluqne ff

ET

urcbar €$ geln , fugiebátque [omnus ab

AUE

oculis meis: Quid facere oporteret pa-

1l

fterem ovium Chrifti,pro quibus ille

1217

fanguinem fudit? Et fi diabolus tam-

at

quam leo rugiens circuit quxrens

ï'vïü lnl

quem devoret: An nonetiam aquum

L

effet, ut bonus paftor affidué circuiret

t

gregem fuum, quarens quem liberet ?

Vi

Scd,

1j

] Mt lm;,

Liber quintus,

297

g

Sed, inquieht, negotia ejusdem Ec-

L

clefi cogunt ut gregem deferamus,

;Wemg

Non contradico, fi negotium fitgra-

T f&fä Í

ve& tempus breve in eo expediendo

M

j

i.

|

confümi debeat : Alioqui majora ne-

—

gotia minoribus anteponenda funt ;

lt

—

!

"

& majora per fe , míaera peralios ex-

'

M

"

pedire deberent. Nam fi negotia co-

bt

1

E.Q

guntà grege difcedere. majora nego-

1f

l

m

"RI

!

tia, imó & bella graviffima cogunt à

Ü

1j

gregis defenfione non difcedere, Into-

pat enim Apoftolica tuba : /en eff no-

d)

bis collatlatio adver[us. carnem 9 [angni-

gm[*

nem , fed adver[us principes €À. poteflates,

m

-adver(us mundi vellores tenebrarim. ba-

J

-yum , contra fpiritualza nequiti in. caleffi-

Ti

" bus, Ext fiduxabeft , quis docebit mi-

wiquht

lites, quomodo debeant tela nequiffi-

|

um r

[

mi ignea extinguere? certé Dominus

Petrodixit, & in eo Paftoribus omni-

u

bus, Pafce eves meas: Catera tacuit, ut

j qvujï.:s 1

intelligeremus hoc munus effe praci-

um

puurn. Et in Epifcopali confecratiene

m

dicitur: Pade , predica populo tibi com-

ii

mi[fo; Etde temporslibus negotiis ni-

hil additur, ut Epiícopus admonea-

iusmliit;fï

L

$

tur,

E

]

l,'f' !

298

P DA u felicitate,

tur , non effe equanda temporalia fpi-

i mn&m

ii

ritualibus, multo veró minüs antepo-

nenda, Deniquein Confilio Cartha-

«iitiut

ginenfi quarto ferió mandatur Epifto-

j d

pis, ut gubernationem viduarum &

Q

^

pupillorum ac peregrinorum non per

$ lU

fe, fed per Archipresbyterum aut Ar-

ss

chidiaconum agant , & ut tuitionem

qidin

teftamentorum non fufcipiant , & ut

at $

pro rebus tranfitoriis non litigent

T

provocati ; Etut nullam rei familiaris

" Mf [ Vf?

curam ad fe revocent 5 fed ut lectio-

TET

ni, orationi, & verbo przedicationis

U

tantummodo vacent, Itaque Cezci-

lium Epiftoporum ducentorum qua-

r

tuordecim, id eft Africz totiusiin quo

etiam Sanctus Auguftinus interfuit,

Wla

voluit omnino Epifcopos omnia tem-

)

n

I

ld

poralia negotia, etiam pia & neceffa-

At

ria; per alios tractare, ut ipfi liberiüs

a

tuendo gregi & multiplicando va-

iid

«arent.

n

W

iil)

Hac igitur parabola, ficut eftendit

tnd

felicitatem zternam effe rem przci-

31 t

pué exoptandam,cüm contineat pote-

Raf

ftatem maximam,cum maxima volup-

Rüng

tate

l

']Wflp

Liler quintus.

299

t

tate conjun&am : Sic etiam demon-

Ut

W

Al

ftra; viam ad eam felicitatem effe la-

J

borem atfiduum , in falute animz fuz

D)

li

[

& aliorum quzrendá & procurandá

M

Á

pofitum, Quem laborem qui fubire

recüíant, non foiüm felicitate illa, &

J

) l

illa eximia poteftate & voluptate pri-

vantur ; fed ad inferos damnati poenas

«ternas lount. Sic enim loquitut Do-

» Df t

1

minus: Iputilem fervum eiicite in tenebras

exteriores ; Iltc erít fletus , €$ firidor den-

(j

tium. Ubi & illud diligenter eft atten-

dendum, fervum, qui tanto fupplicio

1

addicitur,non impium, non facinoro-

WA

(dl

i

jl

füm , non fceleratum, fed dumtaxat

inutilem appellari; Nom etiamfi ali-

fl

Vil

quis Epiftopus autParochus;five Prin-

omnimg-

ceps aut Magiftratus, five paterfami-

iM

RU

lias, five quicunque alius criminibus

aliis vacet ; cb hoc folüm quód inuti-

H» M

"

Jie fuerit , id eft, falutem fubditorum

& iuam pro viribus non procuraverit,

"T.

eiicietur in tenebras exteriores, ubi

T

erit letus , & ftridor deniium, qui

wv

numquam finientur. Et fi (ervus inuti-

lis hzc patietur;quid fiet de ferv

oma-

us

i

igno,

lir:

300

De ateraa felicitate,

g

ligno ; cupido, fuperbo, luxurtofo, &

yitiis plurimis cooperto? Si fervusin-

j

sfüneront

utilis reprobatur , impius & przvari-

€ator quam rationem de talentis fibi

E

3 oblcä

creditis Domino reddet? Certé qui

?

ifta confiderant , non ambiunt prafe-

ajeguo

Guras ; & fi cogantur eas fufcipere,

lo "

xfiotrun

cum timore & tremore femper vigi-

lant,tamquam rationem exactiffimam

autisque

draare.

pro animabus fibi creditis reddituri,

abhodierc

CAPUT- V.

us

De ce2a4 2HASHA.

wütoon)

U:NTA parabola, quz eft apud fan-

TLNRDL

l

C&tuum Lucam , felicitatem Sancto-

:äau(qpe [

rum ccnz magnz fimilem facit,

E6

PT

i

eerté non fine mgna ratione : Siqui-

Q

1i

dem in coena magna, nuptiali vel Re-

;

già, inveniuntur omnia qoc fenfus

(

humanos oblectare poffunt, & qux

fl

IIl f

?

potentiam, & divitias,& gloriam hu-

i

ij

j

jus mundi demonfítrent. I:aque Rex

^

y

Iu

Affuerus cüm centum viginti feptem

provinciis imperaret , ac vellet often-

"at índ

iq:qulhlþi

tare divitias glorie Regni fui, & ma-

3 (me

gnitudinem atque jactantiam poten-

"Vg

E

fmmuf |

h

jl

li

Liber quintus.

301

tiz fux, neninvenit rationem com-

Mu hn

IQ

mod orem atque aptiorem , quàm ut

li

)

convivium ex omni parte magnificen-

tiffimum exhiberet. Primüm enim in

u

!

caena magna oblectantur oculi in ap-

paratu fumptuofo totius aulz;in ordi-

ä

ne miniftrorum vellibus decoris &

n

VMIRTY)

Mf

pretiofis indutorum, in vafis aureisat-

W

que argenteis.quibus inferuntur cibi

(

AU

i,

I

——

oblectanturaures variis muficis inftru-

mentis & vocibus cantorum & canta-

Y

tricum audiendis: Oblectantur fenfus

NgM.

olfaciendi in odoribus florum & rofa-

ld

rum , in unguentis pretiofis & aquis

*kiurrp&nig

"F

odoratis;alii(que rcebus edorem fuavif-

l

!

fimum fpirantibus: Obleétatur fcnfus

ul

WT

fuu

guftandi in condimentis ciborum

li

M

omnis generis , & vinis preriofis un-

hi

dique allatis: Oblectantur denique

y.

)

MM

""

j

l

fenfus tangendi in recubitu five accu-

r:

bitu in lectis moliiffimis atque gratif-

ii

fimis. Itaque in ceena regia ac nuptia-

li conveniunt fimul omuia feré cor-

]:

T«

poralia bona, quz hic in terris inveniri

lt

QU

poffunt : Ut non fine caufa Dominus

j p

reprzíentare volens felicitatem quax

3

h

j o2

De eterna felicitate,

E:rrr'dcbemus'

in febonaomnia comprehendit,coenz

magnz illam comparare voluerit: De

uin

sg CU

qua etiam legitur in Apocalvpfi ; Eea-

13 qui ad c&am nuptiarum. AAgni vocati

goin t

ag

font.. Deinde quàm fit magza iila coe-

na Domini , ex eo cogno(ci potefít,

g ntq

enden

quód omnis gloria corporum glorio-

ag

forum, erít quafi poftrema menía, in

l

quábellaria apponuntur. Tantaautem

,' Qrham

:

1r0r) C0

eít bellariorum iítorum fuavitas, ut

UM

fan&tus Petrus videns aliquando cor-

Jy

k;:jarailwon

pusDomini fplendereinftarSolis;dixe-

rit: Bozum eff nos bic effe. Ec fi talia funt

d

tawlrs c

bellaria, quid erit fubftantia coenz,

quz in fruitione divinitatis pofita c£?

at

Dénique bona omnia mundi hujus

iT qui

pihil funt aliud, nifi quafi cortices &

T

putamina fructuum Paradifi. Et fi ta-

pf

lia funt putamina & cor:ices ut homi-

t d

nes iliorüm amore & defiderio infa-

V. tl

U

N

niant ; quid erunt fructus ipfi & poma

ib

Paradifi ? Et (i talia funt poma & fru-

ümjt i

&us , quid erunt cibi reliqui folidio-

b n

res & przftantiores? Certé tales erunt,

tur't

vt fine faftidio femper edantur, &

nrï qmd(] m

femper defidereptur, Neque tamen

"i

fufpi-

fdkiwll

Liber quintgs.

303

"odny,

"

| fuüfpicari debemus , in ceclo futu

ram

älrarev

p

effe coenam , qualem bic habent ma-

'"APORI';S;Q

gni Principes, cüm nuptias celebrant:

n J

n

Siquidem in caelo erimus ficut Ange-

l

Mp

1j

li Dei, qui neque nubunt, neque du-

cunt uxores,neque vefcuntur cibis ad

vitam mortalem fuftentandam necef-

fariis, Erit ergo czzna plena divitiis,&

deliciis, & ornamentis , & gloria fta-

tui Beatorum conveniens. Haec enim

W

dicuntur nobis hoctempore, quia me-

liora & majora non vidimus. - Sed ab

i

his difcere debemus , tantó fore cc-«

w

nam illam noftris cenis quamvis lau-

tiffimis meliorem, quantó coelum di-

flit àterra: Et quantó Deus quiillam

parabit.potentia & divitiis mortak-

bus Regibus praftat.

Àc cur, dicet aliquis, felicitas Bea-

torum comnz potiüs quàm prandio

comparatur? Hujus rei illa eft ratio,

!

quia prandium fit in meridie, & poft

prandium negotia traétari folent uf-

que ad vefperam : coena veró fit ad fi-

nem diei, quando negotiis omnibus

ii

peractis fequitur coena,& poft ccenam

M

W

quies

jet

De aterna fehettate,

304

,5 lml

quies ac fomnus. Itaque in alia para-

fv

bola quz eft apud Matthaeum, ubi agi-

;WWIM,

tur de Incarnatione Domini . pran-

ais

dium introducitur,ob nuptíasquas fe-

"

cit Rex filio fuo. Siquidem Incarna-

alii MT

tio Domini , & nupie cum Ecclefia

vt

fponía inchoatz,funt in meridie, id eft

animd

fatis diu ante finem mundi, Poft quod

al lcttet

prandium multa gravia negotia , ac

FTET

potillimum redemptio mundi & re-

conciliatio hominum cum Deo cele-

dpeiciln

m Ui

brata funt, Sed traductio fponíz ad

tl qio

domum fponfi & coena nuptialis,poft-

quam ceffabunt omnia negotia, & fo-

Md

Manmo 1

mnus dulcitfimus confequetur, id eft,

requies eterna ad velperam diei & fi-

t

nem fzculifiet, Hzxc igitur caufa eft,

"i i

cur confummata & perfecta gloria

tptíom

Beatorum coena potius quam pran-

& um

dium appelletur.

Tï?mu,pidjm

Sed operz pretium erit videre, quid

n

fa&to opus fit , ut ad coenam illam ad-

[

mittamur.

Id veró Dominus ipfe in

uw,

l]

(l

parabola fua fatis aperté docuit; ait

L

DT

enim:Z1omo quidam fecit conam magnam,

AT rm ,m 0

€$ vocavit multos, Sed Mi ceperznst fymul

9mes

A

UE

"fr/m",

* Liber quintus.

39$

liv hü

emnes exctrare, Primus dixit: Villam emis

«H'.'

nece[fe babeo exire €9 vtdere illam,rogo te,

E—

babe me excu[atum. Et alter dixit: Tu-

l

]

a beum emi quinque , €3 ea probare ila :

J

Rogo te,habe me excn[atwm, Et alius dixit:

Uxorem duxi €$ ideó non po[[un uenire. Mi-

M

!

ra res! invitantur homines à Deo ad

coenam nuptialem & Regiam, & recu-

fant : Quid facerent fi vocarentur ad

laborem militiz, aut ad iter longin-

[:

quum & periculofum ? Hacnimirum

eft cecitas humana, quz vix adduci

|

N

oteft,ut credat,quod non videt. Sed

w

p

quid eft illud tandem.quod coenz di-

vinz,ideft fümmo atque eterno bo-

no, mortalespreponunt? Tria domi-

ï

nus proponit impedimenta falutis,

quz ex genere fuo mala non funt, &

UT

ib l

tàmen ex affectu minüs ordinato falu-

vil

* RAR

am eme-

tem zternam impediunt.

re, boves probare, & uxorem ducere,

g

peccata non funt; fed illa Regno ex-

lorum przponere. incredibilis cecitas

QU

eft: Ectamen multi ubique reperiun-

;x,smm;i

tur Chriftianiquitanto ftudiotempo-

g»^ raliaifta confectantur; honorem five

[

digni

ln

306

De aterna féicitate,

f;ïäï[faïüii

dignitatem fivepotentiam,quz inem-

j t

pione ville notatur; lucra, five utili-

tatem , quz fignificatur in agricultu-

L';ïll Quæ b»

qi d ,8

ra & exercitiobeum; & delectationem

ac voluptatem , qua ex novis nup-

jgdsum

tiis capitur; ut totos dies & noCtes in

t nl

-

iis comparandis, fruendisdue confu-

mant, obliti penitüs premiornm cter-

s Dommis n

norum & maximorum , qus promifit

trigili

Deus diligentibus fe. Neque contenti

a mpwm

jhum

funt plerique mortalium villas eme-

p

TT

re,juga boum probare, & uxores duce-

re ; fed utlongiffimà recedant à falute,

;uimjfmz:!u

villas alienas invadunt,furantur boves

aj d

& concubinas vel meretrices alunt:ne-

UMT

queumquam cogitant, multodue mi-

* (undi

Lb

nüs confiderant, quale difpendium fit,

propter ejufmodi quifquilias, coene

((

Dominijacturam facere.Certé quidem

"rttülrun

fiDeus nobis vermiculis terrze non coe-

tUl

nam infinite fuavitatis in cxlo pro-

N nitos

mitteret,led micas deilla menfa caden-

"t (j ]

tes aut ciborum reliquias pollicere-

& M

'ot

tur, adhuc util: nobis effet temporalia

Ecw l

bonaunivería cótemnere,ut micis illis

M) HCqU

atque reliquiis frui poffemus. Quanta

"NU (

igitur

MLIM,

Liber quintus,

307

M

igitur amentia eft, jucunditates modi- -

Ü lm l

cas & fugaces anteponere ipfi coenz

UT

Dominice , que bonis omnibus &

b

M?L

l

fempiternis affluit, & in qua cum An-

T

1j

ij

Tl

gelis fanctis & cum ipfo Domino An-

gelorum in regnis cxleftibus accum-

bemus ?

Porró Dominus nofter , poftquam

Ilj

isprzmic.«-g

demonftravit,quid impediat ingreffum

At

ad coenam magnarm, addit etiam reme-

dia, quibusillaimpedimenta tolli pof-

w

fint : pergitenim in parabolafua , & ait:

(f

Tunc iratus Paterfamilias dixit. fevvo fuo ;

i

Exi citó in plateas €$ vicot ciumatis 5 pan-

peres , ac debiles , €3 cacos , &$ claudos in-

troduc buc.

Quia divites occupati in

villis & bobus emendis, & in uxori-

bus ducendis, ad coenam magniPatris-

wn)*,ïï

VN

familiasire recufárunt,advocat paupe-

li

res quineque pecunias habent ad vil-

Ü

T

las & boves emendos, nec facilé uxo-

i

res inveniunt, cüm non habeant, un-

u

de illas alant.

Advocat debiles, qui

r4/(.

T

nec ad villam proficiíci, nec boves ex-

ercendo probare, neque uxores duce-

:re,ut,rmxa:g

te poffunt. Advocat cxces , qui nec

m

villam

!]

so8

De aterna felieitate,

&t

j

villam videre , neque beves ditigere,'

H:;&

nec facile üxorem invenire queunt. ;

SCLU!

Advocat claudos, qui ad villam per-:

as

gere, boves exercere , & in nuptiis ^

l æ*am |

tripudiare non nifi difficillimé queunt. ;

irqid)

Ifli igitur tamquam liberi ab impedi- ^

ais

$

mentis omnibus , quibus priores te- '

li

d

neb:ntur, ad coenam magnam admiffi "^

VT

meritó fibi ipfi gratulari poffunt, quód '

od

eos Deus pauperes, debiles, cecos, &^

u

m

claudos efle voluerit.

Muli querun- *

j

