noftri ambulantes illuc perveniamus.

Vrl

Porró juflitia regni Dei quafiftopus

T dul

eft, ad quem collimare debemus , fi

Ti

proemium regni czleftis optamus. Ut

ami

enim recté docet Joannes Caffianus in

prima fua Collatione,aliud eft finis,ali-

ud eft (copus:ícopus eft fignum,ad quod

ul

diriguntur fagittz; finis eft prexmium

r Wi

quod accipiunt , qui fignum illud

il

j ul

H

certiüs attigerunt. Scopus actionum

|

noftrarum à Deo propofitus , juftitia

qummmgi

eít; premium fcopum attingentium ,

regnum czlorum eft.

T

*ed juftitia

[

Regni Dei noneft juftitia Scribarum

d

& Pharifcorum, quz in externa pr-

ln m':!i?

€eptorum obíervatione pofita erat :

nec

»

I ;rin

44

De aterna felicitate.

"

üec juftitia Philofophorum , quz lu-

TT

men rationis humanz per peccatum

l

]

*

|!

(

(

n d

corrupte non tranfcendebat : fed eft

[eiiat

juftitia Evangelica , qua« docet De-

li i

um diligere ex toto corde , «X tota

À

DI

anima , & ex totis viribuss & proxi-

m

inum quemcumque, eiiam inimicum,

j

j

J

diligere ficut feipfum. De hoccopo

& &ne dicit (anctus Paulus : Ha£etis fra-

um vt

um vefirum in. (antlificationem , finem

]

I r

erü vitam eteruam,

Hoc igitur eft,

sri

aäi:, i

quod Dux mefter nos admonet , ut

primüm omnium quzramus , Reg-

gl C

num DEI, & juftitiam ejus, id eft,ut

j " fj

primaria noftra cogitatio , fummüm-

W.

|

w o

que defiderium noftrum non feratur

d

ii

l

nili

in ulla temporalia bona , fed in adi-

pifrendum Regnum cxlorum , &

2

& hii |

in perfe&am mandati illius primi

i

ln

& maximi diligentiffimam obfervan-

)

tiam : quod quia pauciíTimi faciunt,

Ws

ideÓ st funt.vocati, pamci . verà

Wi

elecit,

Plerique enim ita vivunt ;

[

ita fe gerunt , ut poftrema eorum

cogitatio fit , quomodo perveniant

|

J

/

ad Regnum cxlorum , neque aliud

)——

w

fri*

bj

ij

€.

MH

Liber brimus,

47

M

ib

frigidias optent , quàm Regnum Dei,

U

Qf

Til

-& juftitiam ejus: quafi Dominus di-

1

l

xi(let ;

Primim quzrite Regnum

L

j

mundi , & ver(utias ejus, & Regnum

10 Wf:

Deiadjicietur vobis. At nontam vile

Qd

Iu

eft Regnum Dei, ut obtrudi debeatil-

lis, qui adeptionem ejus rebus omni-

irlü: U

bus poftponunt.

Si quis autem velit

d

l

facilem quamdam viam diícere ad ob-

j

Wtäf

T

tinendam juftitiam Regni Dei , quz

. lii

Gers

ad ipfüum Regnum reciiffimé

t t

J

[4

tiffiméque perducit, audiat eundem

p

ï

]j;

Magiftrum noflrum Chriftam : Zeat:

"um a

qui e[nviunt, CÀ fitinnt ju[flitiam , quoni-

am ipft [aturabuntur,

Itáne Domine,

u

J

M

tanta eft apud te facilitas inveniendi

hu

i

ï:

juftitiam , ut eam folüm efürire &

lt

mg

fitire füfficiat ? Beati profecto et-

Vi

J

j

^

fent pauperes omnes, fi folüm efu-

riendo & fitiendo pecunias , pecuniis

u

ita replerentur, ut faturari nihi] ul-

-

li

i,

trà requirerent,

Sed aliud eft efurire

n

aliud efurire &

& (itire pecunias ,

c!?.;

aü

fitire juftitiam, Qui enim efuriunt &

Il

yr

fitiunt juítitiam , id eft, quiic anxié

qui

m, ml(i

&avid& querunt juftitiam , ut ii

Vai-

hr

De aternafelicitate,

48

Js;d

valdé fitiunt aquas, vel efuriunt ci- ^"

«tf

bos , profectó de illa femper cog1 i

vll

tant, ad illam (ufpirant, & ,

d n]l

^

al

potiffimum eít, illam àDeo gem,m

qu n

bus inenarrabilibus poftulant.

Deus.

vt

autem talia petentes libenter exaudit,

atque juftitiz donisita illos replet,ut!

T

u

fatiati eructent verba & facta ju ftitie

Non autem tale bonum eft pecunia,

p

D

T

ut qui eam defiderat velpetit àDEO,

continuó exaudiatur : multi enim pe

jb

DN

a

cuniis abutuntur , juftitià veró nemo

MU

h

poteft raalé uti.

Denique juftitia fi

milis eft fapientize , de qua fanctus Ja-

]

inytt

cobus ait : $; qnis imdiget faptentia, pof!u-

54

let a Deo, quidat omnibus affiuenter, C non

improperat. Q ineifabilis clementia Do-

mini ! qui faciliüs libentiüfque tribuit

T

funt nobis maximé neceffa-

Iu

ea qu

ría, quàm nos poflulemus aut defi.

U

deremus.

Si duis'ergo indiget fa-

nlæ

pientià Sanctorum , & fi quis pariter

1

indiget dono Jufhuæ ; quz necef-

'm:

farie futnt ad regnum cxlorum adi- h

QW K

pifcendum ,

poilulet à Deo , ficut ;;

A[fm j

oportet, ex animo, ferió gemmbus«

Ri

inenar-

T

!rnafdf;,*wl

Liber primus,

49

UIS?

i inenarrabilibus ,

& fecurus accipiet 5

tl

ff

[

|

fIgy

!

[

1 quia Deus dat omnibus fic petentibus,

'; neque ullum repellit ; & non dat ava-

:

L

l

ré vel parcé, led affluenter; & non

l[mp!

lf

improperat, quafi moleflé ferens, fi

M

j

quis frequenter petat, Quidhíc dice-

mus ;5 quis in die judicij excufare po«

"

"

'

r

terit ignorantiam vel infirmitatem ?

b

Efurias tantüm — juftitiam & petas

M

eamà Deo , & fatiaberis ex ea ; ut

JPn

jamnonefurias carnis blanditias, nec

"

honorum lenocinia, neculla alia bona

J

terrena ; & fic juflé, fobrié, & pie vi-

æl dqull

ves in hoc fzculo, ut in futuro ad reg-

'rtä;a[g;mï::,

num pervenias fempiternum.

29

9^

ii

od

Y

*

QV QO

qeepaeodde

U

"

Secunda femita ad. Regnum

"

DEZL

C. A-P UT VIIE

J qu; [j

Y

AL

tera femita juflitie quam Dux

nl

nofter oflendit , illa eft : Bear

2

jiry qui

pauperes [piritu , quoniatmip[orum eft. Re-

Ua

gnum calorum,

uo loco non impe-

c.':j

i

ratur nobis, ut arcam vel marfüpi-

um omnium pecuniis inane redda-

i

mus,

þ;æ;pf)

De atevnafelicitate ,

$0

t )

mus , fed ut cor noftrum affe&tu &

" ( mg"?

cupiditate rer

um externarum penitus

il

13

Offert nobis Dominus

evacuemus.

fed non dabit,nificor-

NI

opesimmenfas,

& vacuum penitus

dis finum apertum

)

offeramus.

Radix omuium malorz

m eft

j

eupiditas,qug Gexce d

licitur e/Aagyvela,

f Gdl

id eft ; amer argenti

5

: radix omnium

li

duo fimul

bonorum eftcharitas, qux

li

Ideó nifi quis

manere non poffunt.

1 3&;4[

l

ver& & omnino pauper fpiritu etti-

ciatur ; ita ut,five magnas five exigu-

f

!

as opes habeat , illis non afficiatur,

k n

& facilé diftribuat indigentibus , ne-

j

convertat

?)

nifi

que in ufum füum

T

quantum neceífitas

exigit; non pote-

Kegni celorum,

i

rit implere juftitiam

Ü

ac per hoc nec ipfum

cxlorum Reg-

Hzc veraíe-

J ff:t

num adipifci poterit.

l!

mitaeftad v

itam eternam ; hancip-

ft Chriftus, qui

fe primus in

greffus e

factus eft, ut nos

propter nos egenus

inopiá fuà locupl

etaret

: & quamvis

Joculos haberet ,

tamen Judz illos

credidit, quem furem effe non ignora-

mus

n

lü

bat, ut intelligeremus, quàm ani

ejus

M]

L

Liber primus.

$1

Wi ejus liber effet ab amore pecun

lz.

]

U!TIVCII

lt

!

!

; Hanc femitam ingreffifunt Apoftoli,

1N

n

; quibus non difficile fuiffet augeri di-

Yolmm

/vitiis , & in immienfüm locupletari,

U

. quando fignis & prodigiis corufca-

^

imy bant, & liaguis omnium gentiumlo-

(

t

quebantur, & fapientià toti mundo

4rge,

admirabiles erant : fed qui femel dixe-

hi

, rant : Ecte nosreliquimus omnia ,€8 [ecuts

)

Jumus te 5 & guítaverant dulcedinem

)

libertatisà vifco & amore divitiarum;

I

victu & veftitu contenti, magnum

L

u

quaftum exiftimabant pietatem & ju-

ftitiam Regni Dei.

Hanc femitamin-

Jf ;a:i'e.u,

greffi funt non folàm Monachi & Ere-

, mitz , fed etiam Reges & Pontifices ,

t t

AUl

qui ad Regnum cxlorum pervene-

runt.

Certé fanctus Ludovicus Rex

u

li "

,

, Franco

rum dives erat 5 fed quia fi-

q, H

m

mulfpiritu pauper erat, vulgari vefti-

; a

)«.!*

EE

tu utebatur , jejunabat frequenter ,

i.

U Á

,j Pauperibuslargus, foli fibi parciffimus

erat: neclegitur in ludos & convivia

t

r)

"

pecuniasinfumpfiffe. Sanctus quoqs

Gregorius Pontifexmaximus erat, &

der

TQuita variis in locis patrimonia Ec-

nus, 1MW

C.a

cle-

! Wi-

$2

De ateraafelicitate,

PTLD)

clefiaftica fatis ampla & pinguiapof-

"

(s

fidebat: fed quia ipfe quoque fpiritu

"

pauper erat , tam fuit in ele&mofynas

dv

4

"

profufus,in proprium ufum parcus, ac

—

ii

"

s

zné avarus , ut metas liberalitatis in

;l

alios,& parcita

tisin fe acfuos excetfif-

?

ífe videretur, Sed hzc eft via , quz

u

jl

QUf]

ducitad vitam.

hr

gt

Ac ut par feminarum fpiritu paupe-

aol

rum adjungamus, fancta Paula Roma-

v

na, cujus Vitam fanctus Hieronymus

foripfit, non minüs dives opum,

"

J

t

zi

fpiritu fuit ; quippe fe-

Ü

[

1

MVl

tll

quàm pauper

du um

mina nobiliffi

ma copias fuas in exítru-

endis monafteriis , & pauperibus a-

,w-;w"

ARU

A

L

lendis tanto ardore confumpfit , ut in

votis haberet ad eam inopiamredigi,

uT

ut funus ejusaliená miícricordià c1«-

PT [

rari oporteret: quàm parcé autem ip-

at D

us

fa pro fe divitiis uteretur , illudarg

n

mento effe poteft, quód carnibus , &

t Liï.üï qm

ovis , & vinofibiipfa interdixit ; pro

*n jinj

lineo indufio cilicio utebatur , humi

ï»'»fms tUl

cubabat folo fubftrato cilicio; preci-

iil

bus & lachrymisaffiduis minuta etiam

gi-

ff?fdtrri,mü

h

peccata purgabat. Jam EdwigisKe

W

m d

n

]

'Wmmg

Liberprimus.

$3

T

i

llil[q

fià Polonie, dives opum, fed pauper-

injy

M

tate fpiritüs ditior, unicá eíáque vili

nndm

€ontenta tunica, etiam in fummis fri«

nummm

gönbus utebatur,le,unabat quotidie,

Ial

usm[w

Dominicis & magnisfeftis diebus ex-

ceptis ; flagellis., vigiliis, & omnige-

n f/?r,

nere afperitatis corpufculum afflige-

bat.

Éx his poteft intelligi, quibus

mw

in rebus opes regias infumeret , &

s;h ï P4 1('*5

quàm modico, vel nullo potiüsamo-

MW "

Ie profequeretur divitias.

Proinde

Winy q

mirum non efl, fi magnisitineribusad

Dl qiyel

regnum calorum mulier tam pauper

VET

fpiritu , & tamab omnibus aliis curis

&paupm

exped:ta pervenit,

TU

m

CAPUT-IX

TT

Tertía femita ad Regnum DEI.

i

Enr1A femita Ducis nofti illa

T

eft , Beati qui perfeeutionem patium-

YU

ugd CJ'W»

pnr propter jufistiam , quoniamn zpfärum eff

Regnum calorum, Admiranda plané fa-

| UMg[U

pientia Deéctoris noftri Chrifti, fed

occulta plané fapientibus hujus mun-

ptü JICI hh

m

di. Quiscrederet, nifi Magifter De-

us diceret, bonum effe , pauperem

;l 3"*

eiie

À

C 5

;

W f!l

2

De ateraa feliestate,

w

u-rgnm Cf

effe pecuniarü, divitem preffurarum?

M L

& tamen veré fic eft,

Nihil utilius

! 'QJ mm

ad veras divitias, comparandas, que

t

fünt merita Kegni celeftis, quàm ani-

ia

mum habere vacuum affectu pecunia-

l u

rum, & fimul plenum defiderio pa-

!

Audi Dominum

J

j

tiendi pro Chrifto,

m

ujl

apud Lucam : /a vobis divitihus , qui

ml

':

/

Fa vs-

"

babetis confolationem veflram.

M

gan

h

bis , qui faturati eff is.

Fa vobis , qui ri-

.

m

detis,

Et contrà in eodem ]loco

»

4 Ut

Beati pauperes $ beati qui nunc e[uri-

!

*

beati evttis ,

ti55 beati qui nunc fletis

3

J!

j

emm vor oderist bominmes , €9 cAm fe-

m

Wil

paraverint vos € exprobraverint, € eje-

l

^

!

ccrint momen wvelleum tanquam — wia-

M

lum propter Filium. bominis.

Gaude-

etl

W

t dndlla die , €9 exultate , ecce enim

"

Audi

j

suerces veftra multa efd ia calo,

beatum Jacobum , & quidde divitiis,

quid de tribulationibus dicat : Omne

emm inten-

gaudium exiflimate, fratres

?

tatioues vartas snetdéritis, [cientes quàd

MW

probatio fidei weflra patientiam . opera-

u

Iur

*

*

patientia autew) opus perfetimm

batet,

Ubi non dicit : Tolerate, fu-

fline-

'flf:ha'm,,

Liber primut.

Hl

l'!ïrfmp

M

ftinete , patientes eftote ; fed , Gau-

"u

dete , imó vero omze gamdinm exi-

: (

Md

fliimate , id. eft, füfcipite tribulatio-

dUrN

o

nem, non ut tribulationem,fed utma-

nr

f

teriam omnimodi gaudii,Contrà veró

de divitiis: Z4gite sunc divites , plorate

ulplantes ia miferis qua aduenient dobis,

4b

& capite fuperiore: Adifers effote ,€$ In-

L

n

gete , C plorate ; vi[us vefler in luctum con-

"

vertatur , € gaudiumin marorem,

aj

*7 AW

At undefit , ut perfecutio beatum

dILI)

hominem faciat , qua mi(erum potiüs

TLT

facere. videtur ? Multa hic dici pof-

4

L]

ij

4

V

j

fent

*

fed illo ero contentus uno,

titri, d

quód perfecutio fimilis eft fornaci

| WIW [

ignis ardentis ; ignis autem co-

m u

quit cibos, purgat argentum , probat

aurum : fic etiam perfecutio; fi patien-

Att, i

TM

ter toleretur, coquit peccatores, pur-

g

gat imperfectos, probatjuitos ; & fic

UO ln

omnibus mirificé prodeft. Peccator eft

t m

quafi caro cruda, quz nifi rit& coqua-

l

il

wl

tur, projicitur ad beftias, non comedi-

/

I!'

h

turab hominibus. Eftenim peccator

"u

D

*

concupit-

y p

malis humoribus plenus

centia carnis, qu& eft luxuria ; concu-

At

Ij

7]

4

pif-

l WW

SGP

WDVzPætcr;m felicitate,

concupifcentia oculorum , qus eft a-

5

varitia ; & fuperbia, quz eft ambitio,

p

(UUE

i

Sed fiaccedatfornax perfecutionis; il-

lo igne ficcatur & coquitur,ut fiat ido:

J

df

jj

neus, qui ad menfam Domini hono-

rificé deferatur. Ingruente fiquidem

f

perfecutione vel tribulatione gravi,

a

fUf

]i

oblivifcitur libidinum, lucrorutp, am-

bitionum, incipit omnino alius effe

u

1

quàmanté fuerat. Homo veró juftus,

fed imperfectus, quamvísnonlabatur

-

in horrenda flagitia, tamen amicus eft

carnis fuz, fequitur voluptates, amat

f

]ucra ;

non abhorret à vanitatibUs

l

mundi.

Itaque fimilis eft argento

fcoriam multam habenti admiítam.

iM

i

Sed fifornax magnz perfecutionis il«

2 00

lumcorripuerit, eámque patienter tu-.

lerit , incipiet paulatim ab argento

y

fÍcoría feparari j incipiet , inquam,

intrafe coliigi, meditari qux furfum

funt ; abftinere à carnalibus defideríis,

denique juíté, fobrié, & pié vivere in

hocfxeculo, & expectare beatam illam

Ípem , & adventum glorix magníi

jarí-

D

Dgi. Denique vir perfectus in cl

tate

i n

!

M.Mfiüj(, i

r

Liber primut,

$7

UM

tate aurum eft, fed probandus igrie

Mf

li

perfecutionis , ne putetur ab aliis , &

P!X;«fc:

ipfe etiam fuüfpicetur,aurichalcum effe,

ifoq

WMW;

non aurum : ubi enim ignem pérfecu-

li Ieij,

tionis patienter ferreconfpicitur, non

N

tt)

folüm ab aliis cognofcitur effe;qui eft,

WU"JID,

fed ipfe ouoque erigitur in fpem ma-

gnam , & fecurior mercedem illam

u

L

j

Regni celeftis expectat. 7zibulatio, in-

WW

quit Apoftolus patiestiam operatur,pati-

7!.'?0725;'

entia autem probatiemsprobatio vero [pemy,

(

:

fpes autem nonconfundit, Et ipfe DEUS

JUI[UFMKF,E;

probatum amicum fuum igne tri-

nj

M

i

bulationis, quotidie magis ac magis

h gü r

provehit & exaltat , donec ad con-

t

4" /

^

fortium Regni felicitatifque perdu-

x

cat,

Ecce quàm multa parit patien-

i fit

tia in' perfecutionibus.

Et quidem

n du

mirum eft, quàm paucifint , qui bo-

it m

nis iftis fruuntur, cüm bona ifta om-

ngil

l

J

nibus pateant : fi quidem perfecutio

Ubique inveniri poteft, ubique nobis

n

Occurrit ; in domo, in via, in foro,

1

in templo ; ubique enim mali oppu-

E

TA

£nant bonos : & certiffima eft Apo-

tlf [

Ítoli fententia , Oses, qui pié voluns

$

Vtvt^

De aterna felicitate,

p

$8

m

vivere in Chriflo TESU , perfecutionem

yehit

pd[lt'l?füf

Sed nos delicati milites

Uf

h

vel fugimus fornacem probantem ,

Md

vel acceptam injuriam refundimus in

DL

M

adverfarium ; & nori folüm perfecu-

J

tionem non patimur , fed facimus. Et

non dchnC IMZUdICI ;JWWZVMJ' aome/hct

D

if

m

ejas, qui laudanteum, quife injuria

J

(utipfi loquuntur) exonerat, & one-

ratadverfarium ; & tamen Chriftiani

ji

dici volunt, qui Chrifti przcepta con-

[ KM

Mu

temnunt.

;xvx";xlxþ,&/

-—(x

us

dbpgpqapdp

1

[j

.f&garm /ämlt;z ad Rc*gwm Dei,

"

^

d quoniam hzc .valde difficilia

Sh

funt;

& pauci val 'é hgc intelli-

cunt, & multó minüs experm vo-

l

tam femi-

funt;ideó Dux nofter

$R

tam,eámque angu [iuïnnam demon-

flravit , dicens : Rermum celorum vim

paritur , C9violenti mpwmt Hlud : ac fi

dicere voluiffet ,

Non ignorabam,

paradoxa vifum irihominibus , bea-

tos effe pauperes, miferos, divites ,

ij

'IA

& contrà; gaudendum in perfecu-

3 iw.m.

t19.

j

V

"

j

l

T

Aj

Liber primtte,

$15

'l W/.?»!t

tionibus, flendum in profperitatibus:

Ug

neque me latebat , raros fore qui

äfim

p.

01"1'*

Wt

vellent przfentia bona pro futuris ac-

quirendis dímittere , & pre(entiama-

OE

la pro futuris vitandis optate : fed

€g0, qui veritas íum , non potui nec

7 i

debui ni(i vera dicere ; ideó nunc ad-

didi , Regnum cxlorum non pofíe

nifíà vim magnam facientibus rapi, &

l]

folos violentos illud arripere.

Ideó

TA O

alibi dixi : Qvàm diffeile, qui pecunias

babent ,in "Kegnum Dei iitrabunt ! Fa-

Cihus. ef enim,camelum per foramenacts

tranfire , quam. divitem intrare in. Reg-

7

zum Der.

Etrurfum alibi: Qwém az-

Jl

du

£ufla porta , € avtla vtacfl, que ducit ad

d

Vitam , C9 pauci [unt, qui smveniunt eam|

y»)

& item alibi dixi : Regnumczlorum

fimile eft chefauro abfcondito in agro,

if

& margarite pretiofe, quz nifi ven-

H

*

ut

ditis omnibus emi non poffunt

fit omnino neceffe, privari homi-

1pot

nem omnibus, quz habet in terra, fi

c&leftem thefaurum , & margaritam

Il bU'r

m

pretiofam poffidere velit in caxlis,

I?fs ü

f

Et item alibi proteftatus fum aperté ,

&

E

€o

De aterna felicitate,

;r'*? ta

"

& fine ambagibus dixi: Qwi sos renun-

(os h

ciat ommibus qua po[fidet , uon poteft me-

"

,,

»s effe difeipulnus.

)uz renuntiatio

g

m

quamvis in preparauone animi in-

telligenda fit : tamen quoniam vera

r

il

animi preparatio ad omnia tempora-

[

lia dimittenda , (i falus animz — vel

jgti

DEI gloriaid requirat, non eftres fa-

J

cilis, & in paucis invenitur ; ideó fi-

n

militudines illas addidi, de eo,qui vult

UE

turrim zdificare, & non habet ad per-

M

qu!!

jl

Tl

ficiendum , & de Rege.qui cogitat bel-

T W

lum gerere adversüs alium Regem , &

TUNT

non habet pares vires, ut cum fpe

i

victoriz poffit illi occurrere,

Et fi

li

zdificatio turris abfque maximis pe-

cuniis , & bellum adversüs potentem

» i

"

!

Regem finemaximo exercitu ,res funt

diflicillimz;ac pzné impoflibiles;quan-

J

h

to difficilius erit fimul utrumque prz-

Em

W

l

ftare

[j

?

"st

litrumque autem przfítare

debet , qui Regnum czlorum expu-

AU

gnare velit: nam & turris «difican-

da eft, quz pertingat ad czlum ; id

Mi

m

eft , merita comparanda, quz vitam

HN

] ÀN

&ternam promereantur

*

*

. & fimul

u

Pug-

Wd&drm, 7

Liber primus.

261

Mdri "

"

ugnandum eít cum hoftibus pluri-

i llj jH kï

mis & fortiffimis , fpiritibus videlicet

| Qä f

immundis , qui totis viribus turris

UT

illius edificationem impedire moliun-

n

1

tur. Cujusreifigura , przceffit. infi-

F

liis I(rael , qui cüm Jerufalem à Chal-

Ilf

dxis dirutam atque everfam rezdifica-

Iuf

re vellent , & à gentibus vicinis bel-

]i

lantibus impedirentur, necefíe habe-

n

bant incredibili follicictudine & labore

lt

l

4

j

unà manu zdificare, alterá praliari,

ï

(

n

Ex quibus omnibus illud efficitur ,

N]

j

ia

Regnum cxlorum non fine magno

$ V n

labore & fudore obtineri poffe ab iis,

WUU i

qui rebus terrenis addi&ti funt , ne-

q'" tünis

que carnis concupifcentiom domare,

!pat

"

aut cum hoftibus invifibilibus pusna-

fs

re didicerunt.

M

j]

Si qui tamen velint ,

;'

"!

afpirante gratià DEI , fíerió perfe-

T

ï

€ioni Chriftianz ftudere ,

& non

G

w

?E'

E

"i

perfun&torié , fed attentiffimeé Chri-

al

Íti voces confiderare , & ejufdem ac

IUf

San&torum omnium exempla fecia-

qu 2

ri , paulatim ei üilatabitur via , ape-

l

"m

rientur portz , vires animi crefcent ,

l

hoftes diminuentur ,

& creícente

i

,

chari-

;!,f?fl

62

De aterna felicitate,

Q

charitate DEI in Chrifto JESU , taci-

"

n

^

piet onus viderileve, & jugum füave;

&illud Ifai& eomplebitur : Qu [perant

!

|

ia Domino , mutabunt fortitudinem , af-

füment peuuas ficut aquile, current. , €8

d

Bon laborabunt , amliulabunt €9. non de-

TUl

li

fícient ; & dicent cum Propheta Kegio.

Piam maudaterum tuovum cueurri, cum

!l

dilatalli cor zaeum.

Profe&ó non erat

|

fancto Antonio grave totas noctes in-

fomnes ducere, imó breviffima vide-

:

!

banturípatia noctis prae divinz con-

J

templationis dulcedine, quando de

fole ipfo querebatur , dicens: Qu me

impedis (0l, qui ad boc jam oreris , ut me

ab bujus veri luminis abflrabas claritate?

Neque durum erat eidem , atque aliis

l/!

ei fimilibus , per integras hebdomadas

Pal

continuare jejunia , quando verbi

divini

le&ione quafi cxléfti pane

n

AU

[m

reficiebantur,

m

Neque atnarum erat

fanco Augüftino carere fuavitati-

M il

m

bus nugarum .. quibus ab ineunte

adolefcentia affue:us erat , quando

i .AT

guítare

copit füavitatem

divini

amoris ,

& deliciarum contempla-

[

tionís «

! f'hlfi*lm

Liber primus.

63

"ipg !

tionis interno.

Quare nemo defpon-

M

dereanimum debet , quicumqueille

fit, fed fperare in adjutorio Altiffimi,

M

qui ficut nos fecit ad [e, ita etiam tra-

It

LJ)

het ad fe, & in Regno fuo per me-

rita Filii füi collocare dignabitur ,

quos pretiofo Sanguine ejuídem Uni-

Mng

geniti fui redimere dignatus eft.

Quare anima Chriftiana , non fo-

ll

Iüm non debes ob difficultatem vize

animum defpondere, fed fperarein

Domino , qui non invitaretad Reg-

num íüum in primis querendum ,

Ü

^j

nifi paratus effet auxilio füo poten-

tiffimo nosadjuvare,

Aggredereigi-

Nullus

tur magno animo iter vitz.,

eft híc deliberationi locus,

Nam fi

magnus fefe offertlabor, majus om-

nino (efe offert prsmium: & fi ma-

W

Alv

gnz funt vires hoftium,qui impediunt,

major eít potentiaejus , qui adjuvat,

DEI,

Et fitam multi omnium zta-

! dU

tum & omnis fexüs potuerunt per vi-

am hanc ad Regnum pervenire, curtu

non poteris per viam eamdetn perve-

iCO'*L

nire? Illi enim non íaxeiaut ferrei e-

]

tant,

-

(

64

De eterna felieitate,

p

rant, fed carnei , mortales , fragiles ; j

& ideó non in fe potuerunt , fed in

Domino DEO füo,

Cur igitur & tu,

(

qu;mvis debilis & infirmus, non po-

teris in Domino DEO tuo ? Projice te

TA

s5 eum , inquic S. Augufítinus, »we; se-

t] M.

tueres non fe [abtrabet ut cadas z projice

Tl

re fecurus , exctpiet te, C& adjmvabit. te,

Fidelis DEUS efít , fe ipfum negare

n

m

ünt

non poteft. Duo folüm à te requi-

At

runtur ; unum, ut firmiffimé ftatuas

gloriam DEI & zternam falutemtu-

nj d

am rebus omnibus anteponere: alte-

v D

rum, ut non in viribus tuis , nec in

M

laji

prudentiatua, fed in DEI omnipoten-

tia & infinita charitate confidas. Hxc

^m d

fT

duo íi veré przftiteris , efficientur tibi

)

s

[

prava in diretla , CÀ afpera in vias pla-

*

;»

ii

4A5

5

& fervies Domino in latitia &

AA

A OUY

exultatione, & cantabis i2 v;;s Do-

m

wz!]q

v

mini , quoniam magnaeft gloria

M^

(

Domuimi,

Ws

lg

«Q92) o ($t»

rt

[

ii

U

f.

i

DE

tflny,

—

3

M

«$5 6; 669

Türde

[

jl

li

DE ATERNA

! WE

il

Wmhw

!h

DEELICITATE.

M

lil

SANCTORUM

Al g

SUB NOMINE

Civitatis DEI,

LIBER SECUNDUS,

D

CaruTt l.

De pulchritudine Civitatis DEL

E

X

Z

"

-s

V'p

D

(C-»

P^ Loriofa 4d;ff4 fünt. de te Ci-

j

;

l* t

P(

N

(bd vita: DEI; proptereàcon-

tltn

2

k cupivi & ego decorem

/i

tuum, meditando ütcum-

que per fpeculum in enigmate vide-

ii

re.

Atque illud primum omnium

]U

confiderandum occurrit , cur San-

MMMD

&orum felicitas , quz Regnum cz-

ii

lerum ín Scripturis fan&is dicitur,

dicatur etíam Civitas DEI. Et illara-

tio mihi effe videtur, quoniar ficut

Regnum dicitur ob amplitudinem ,

fic etiam — Civitas dici meretur ob

venuftatem : potuiffet enim aliquis ,

cum

W

"

[

66

De aterna felicitate,

jl

cüm audit Regnum latiffimum atque :

vafliffimum , fufpicari in eo multa

1

loca deferta & fquallida , folis beftiis

1

joat

pervia, montesincultos, valles filve- |

ytli

ftres , rupes inaccefías , denique du-

!

l

l]

meta, prxcipitia , &alia id genus. ;

[

Sed quoniam ommnis hzc infelicitas

loneiliimé abeffe debet à felicitate

M

San&orum, ideó Spiritus fanctus in

$cripturis füos admonuit , Regnum

cxlorum fimile effe pulcherrimze &

l

ornatitlimz civitati ; & quamvis latif-

fime longiffiméque pateat , totum ta-

men ita nitere & fplendere, ut civitas

(

frequentiffima & opulentiffima folet.

In civitatibus enim,prafertim majori-

(l

bus , vifuntur templa ornatiffima , pa-

1

latia füperbiffima , horti amoniffimi ,

fora ampliffima , domus frequentiffi-

mz, fontes, columnz, pyramides, obe-

lifci , theatra, turres, officing om-

nium rerum adufüm humanum uti-

Jium.

Quz fpecies effet Italim , fi

"l

füblato fíterili Apeonino tota ful-

geret ut Roma , non qualis nunc

€ft , (ed qualis füb Augufto Czfare

*M

"

erat;

Mf

67

Liber fecundus,

erat, qui eam ex lateritia marmoreara

UY

reddidit ? Et quàm formofía fuiffet

,

WM ! VTFJP

olim Syria, fi tota fuiflet, qualiserat

Imlms,ujïä

Jerofolyma pauló anté quàm à Roma-

«Sqm;L

) i

nis everteretur ? Deícribit enim eam

L

N

u

Jofephuslib. VI. De bello Judaico, ue

omnino ftupori fit magnificentia Ur-

J

bis illius, de qua non fine caufa canit

Propheta, Gleriefa di&la [unt de te , cz-

vitas Dei ; & tamen nondum pervene-

rat ad eam eminentiam, ad quam poft

Davidem & Salomonem Herodes ma-

HOUI

nusillam evexit. Quàm autem pra-

]

clara fuiffet Chaldza, & omnis Affy-

m

Vil

ria & Mefopotamia, vel potiüs Oriens

MAUME

!

totus , fi Babylon civitas omnem

illam mundi partem moenibus fuis

t 400152

complexa effet ? Sic enim de ea

AA

fcribunt Plinius lib. VI. & Strabo

j

[

j

Wbs

lib. XX. ut incredibilis videatur ejus

i n

7

magnitudo & puichritude; EX quo,

Dum

feptem miraculis mundi Baby-

T

M

lon civitas unum effe memoratur.

TU

Quilis igitur erit Civitas illa czle-

v a

flis, fuperna Jerufalem, quz totum

d C

occupat Regnum cxlorum ? Id eft,

(-]Uæ

n

68

De dteyna felicitate,

qu facit, ut Regnum illud regnorüni

g J

!- m'!i"»'y: A

omnium fmaximum ita fplendeat ac

j

W(JWA

fulgeat , ac fi effet totum üna civitas

pulcherrima & ornatiflima, nusquam

PLIL

lil

k

inanis , nisquam deformis, nusquam

i.

N

vilis, nusquam inculta, nusquam

E

horrida.

Cerié talis eft Civitas fu-

J!f' M

(

perna, ut nemo de ea ferió cogitet,

quin in cupiditatem tzntz rei conti-

h,

huó exardefcat: Et nemo veré exar-

)v

deícat ; quin continuó reli&tis omni-

/

kmor

buseam requirat, &pnunquam quief.

gtl Q

i

€at, donec eam inveniat, Audi quid de

illa Civitate dicat Tobias fenior in

s

fpiritu exultans & canens: Lace fplen*

d

j

W

——

dida fulgebis , €$ omnes fines terra adora-

Puut te, Part« jemfalem ex fapphiro ej

aT

fmaragdo adificabuutur , €À ex lapide pre-

D7

[

tiofo omuts circuitus murorum ejus ; Ex la-

rd

,

piíde candido €$ mundo omnes platea ejus

flevnentur, €À per vicos ejus Allelnja canta-

*:»'Al:auh

W

bitur, Ex Tobig concinit fanctus Joan-

nes in Apocalypfidicens: Er erat fira-

u

&nura muri ejus ex lapide jafpide: Ipfavero

Tij

Civitas aurum mundum fimile vitromundas

(n

Et fundamenta muri Croitatis omni lapide

pren'a

T.

e

E

Liber [ecundus.

69

M

1

Wi D) f!

I

l]

[ pretiofo ornata:. Et fingula porta erant ex

,

(

j

um

ï /ïngulz)s margaritts : Et platea Civitatus

Atl

| Anrum mundam,

Neque yeró cleftis

10

N

^

ii

* Jerufalem ver& ex auro & lapidibus

| INf

pretiofis, quales habenturin terris,or-

nata cernetur: fed hgc ita dicuntur,

utintelligamus, czleftem Civitatem

IT

tantum przftare terrene, quantum

aurum przftat luto , & margaritz ía-

E«

xis, & ftelle ]ychnis, & íol facule , &

VN

gxlum terrx, & mortalibus archite-

€&tis immortalis opifex Deus,

Sed

W

quia de pulchritudine omnium par-

I)

h MV

tium Civitatis Dei pauló infrà dictu-

ul

ri fumus , nihil htc addemus ampliüs,

iil

—

iif ,j,ï//i;r;,?

GAPUT 4f

u

hn

L

li

De concordia (& pace Civita-

DT

£5 Dei,

7)

LrEnA caufa, cur Regnum DEI

)

A

dicatur etiam Civitas DEI,

[

illa effe videtur , quia regnum con-

j

i

tinere . folet. multitudinem . propé

[

M

infinitam gentium diverfarum , lin-

IT

mr;i ,

guis, moribus, legibus inter fe di-

]

ftincta

fin)

lr/(i

70

De aterna felicitate,

!

j

ftinctarum, ubi multi multos ejusdem /

(tit

Regni numquam viderunt, multó

ll

minüs cum eis amicitiá juncti fünt;

"

210 f0f

Civitas veró folos continet cives ejus-

4]

dem lingue, & morum eorumdem,

ii

& qui legibus iisdem & con(uetudi-

ijrt

j

nibus gubernantur. Idem igitur dici-

(

tur Regnum, & Civitas, quia Regni

I

cxleflis habitatores, quamvis plurimi

fint, & numerari vix poffint, &u:lo-

quitur fanctus Joannes , ex omnibus

|

lj

y

(

uuelt

gentibus, & tribubus , & populis, &

N

W

j

linguis fintcongregati; & rurfum ex

Angelis, Archangelis, Principatibus,

uT

Poteítatibus , Virtutibus , Domina-

tionibus, Thronis, Cherubim , &

!f

Seraphim conítent, qui multó plures

quàm homines funt , & non genti-

bus, & populis, & linguis, fed na-

T

l

turz diverfitate, ideft , fpecificá dif-

ferentiá finguli diftinguuntur :tamen

funt omnes veri cives, concordes;

unanimes, & unicá ac folá charitatis

lege reguntur. Itaquefuünt omnes cor

unum, &fípiritusunus. Et quia cha-

li,

ritas odio, invidentie, contentioni-

bus;

Q

7 f,]

1l

)

Liber fecundut.

7I

U]W hW

bus, & difcordiis, rixis, aliisquepec-

Bu

Tif

catis & vitiis contraria eft: Ideo ab

UY

/ fkw

illa (an&ta Civitate Jeru(alem procul

abfünt irz , rixz, contentiones, invi-

i

diz, & fimilia ; & fola chariras re-

f

gnat, & cum ea juítitia, pax, & gau-

dium in Spiritu fanéto.

Fa&um eft

Dd

quidem ab initio creationis rerum

prelium magnum in c«lo inter Mi-

chaélem Arcbangelum & draconem:

vI Bf

fed Archangelus Michaél & Angeli

pl

ejus , qui in veritate fteterunt, & Do-

j

mino fuo fidem & obediéntiam ferva-

[

4

QUf .ï

l

verunt, de dracone & Angelis ejus,

,

qui in fupcrbiam erecti ab ipfo com-

muni Do:ino defecerant, viCctoriam

reportárunt ; E projetlus eff draco ile

magnus , ferpens antiquus , qui vocatur

diabolus €9 fatanas , qui feducit unver-

Jfim orbem ,. €9 prajetlus. efl in terram.

Ab illo tempore Civitas fancta Jerufa-

lem cxleftis pofuit fines fuos racem;

nec audita eft in ea tuba bellica ; ne-

! queaudietur ultrà usiue in xternum,

* ^ Quid ergo dulcius , quid felicius

?

[]

Quibus nota funt

emem'f:fï hac Civitate

^

mala

jj

j

J

92

De aterua felicitate,

ll

,

mala bellorum, depradationes, cx- !

] &C]h

des, raping, incendia , facrilegia, ij

"t

|

facilé predicare poffunt , quanta fit

jucunditas & am«enitas pacis,

Sed

']D

25

omiffis publicis bellis, quis eft , qui

in civitate fua, imó etiam in domo

[l

fua, nonfitexpertus, quàm fit ama-

rum verfari cum iracundis vel afperis

hominibus , qui omnia in partem de-

!

teriorem interpretantur ? Difrede ab

$niquo , €$ deficieat mala abs te , inquit

Y

Üj

Ecclefiaflicus, Sed quó ibimus,ubinon

inveniamus iniquos? Et fi ubiquein

N

yeniuntur iniqui , cerct in omni lo-

co comitabuntur nos mala, dum fu-

t

mus in hocexilio. Audi quid idem Ec-

fu.

clefiafticus dicat de uxore rala: Com-

Ó

morarsi leoni $. draconi placebit , quam

M

babitare cum muliere nequam, Ex fi focia

J

vite propter nequitiam vertitur in

if

leonem & draconem, quantis ango-

UT

ribus expofiti funt plerique morta-

H

les? Ornes quipie volunt vvvere in Chriffo

Jefn , perfcentionem patientur , ait Apos

N

Ítolus.

Quàm infelix igitur eft civi-

Q

fs

tas mundi hujus, in qua neceffe eít

b i

adver-

a

L

"ls

!l

Z:-'äer Jfeeundas,

75

ldfp l

Yi

AR f

l

adverfarios pati , & bella gerere?

,

[

1

!

1 Nam fi pius effe velis , perfecutionera

Il

1

bominum patieris: fivolueris impius

i j

]

W l

]

effe,ut perfecutionem homínum fugias,

incides in iram Regis altiffimi atque

It

"I

omnipotentis , qui te períequetur ,

& vivum mortuümque maCabit , cu-

LY

jus irz refiftere nemo poteft,

Infe-

lix & funeftaregio; in qua nemo bel-

lum , nemo perfecutionem fugiet , ne-

Jl

l

mo pacem veram inveniet.

Quin

igitur toto corde diligimus & lauda-

n

mus civitatem czleftem , à qua fola

omnis perfecutio abeft, &in qua bel-

la nulla , nullz inimicitiz , nulle rixe

OCUA

lf

locum habere poffunt.

Pl

( APU

III.

415

l

Al

a lr

De libertate civitatis DEIL

MAT

Énr:A caufà, cur Regnum DEI

Civitas apelletur, illaeft , quia

ii

regnum formam habet monarchicam,

ar

quz libertati opponi videtur; & ta-

men cives.celi-.omnes liberi funt ,

j

[

T

& mater noítra;qux. für(um eft, Je-

;('..'n

|

rus

I

j/

li

De eterna felcitate,

]j

ruízlem , libéra eft , ut Apoftolus

! uf:qn:/

ïnUS

Paulus fcribit ad Galatas

Qui be-

fl

Jld

atus Apoftolus fcit, quid loquatur ,

f*

4QUAt

cüm raptus fuerit aliquando in ter-

tium czlum, & in Paradifum , & ex-

u

|

K

ploratos habeat mores & jura Civi-

tatis.

Ergo cüm Regnum videatur

hf

jl

includere fervitutem ,

& civitas li-

m u

JH

