bertatem ; Regnum illud Civitas dici

poterit , ubi, qui Regi ferviunt , libe-

wl

DL

u

TU

rifünt,. Eftautem in (an&tis habitato-

ribus celi non una & fimplex , fed

Primüm enim li-

multiplex libertas.

" t

d

ii

beri funt cives illi omnesà fervitute

li

Mi

il

peccati ; quia libertas prima,que fuit

f

injParadifo terrefltri, erat. poffe non

,

peccare ; libertas fecunda longé ma-

^

r

jor eftin Paradifo cxlefti, non poffe

peccare, ut fanctus docet Auguftinus

u

)

1

lib, De corrept. & gratia.

d

Alteralibertas eft à fervitute mor-

.

tis, fimilis priori

,

liber enim fuit

Adam in Paradifo terreflri, ut. poffct

Msl

r

non mori ; liberi funsfilii Adam in

m

Paradifo celefti, ut non poffint mo-

r Neque miretur aliquis, quódli-

t

At t

ber-

j

Dl

*4f4h:;?4!,,

nUI

h?

l

Liber [ecnndus,

p2

:F;r:

!

.

f

i

bertatem ponamus in eo,quod eft

1 n

non poffe aliquid facere ; fiquidem

non poffe peccare, & non poffe mori ,

indicant eminentiam libertatis à fer-

vitute peccati, & à fervitutemortali-

tatis.

Qui enim nón poteft pecca-

re,non íolüm liber eft à peccato ,

M

fed etiam tam longé abeft ab ea fer-

vitute , ut certusfit ac fecurus, num-

quam in fe prevaliturum effe pecca-

tum : & qui non poteft mori, nonfo-

K

Mi

n

lüm liber eft à. morte, fed tam longé

abeít à morte, ut certusfit ac fecurus,

l

)

numquam ad fe mortem propinquatu-

T

ram : quá libertate folus DEUS na-

turaliter gaudet, dicente Apoftolo,

l

[

[

Qui [olus babet immortalitatem, Quam-

vis enim Angeli & animz ratione

LA

proditz dicantur naturaliter immor-

tales , quia non habent principium

corruptionis innatura fua; tamen po-

? 0

teft Deus, qui condidit , etiam occi-

m [

dere,

Sed certi funt ac fecuri ,ut di-

lu

T

ximus, Angeli & homines beati, fe ne-

que peccaturos, neque motituros, ac

sf

u

" L

per hoc liberrimos effe à fervitute

Da

pec-

A

.

76

De aterna felicitate ,

If

*

peccati & mortis

*

quz eft participa-

j P

4

tio honorificentiffima libertatis di-

M 5

» 00

vinz.

j

'Tertia libertas eft à neceffitate, eí-

ue multiplici.

Nunc enim neceffe

habcnt hominefmortales comedere,

M

bibere, dormire , laborare, nuncfta-

nv

re, nunc ambulare, nunc jacére, At

!

San&i inczlo nulli neceffitati funt ob-

"

,

noxii, fed ab omni neceffitate liberi,

(

quz eft libertas gloriz filiorum DET,

Apoftolus in Epiftola

de qua loquitur

dul

ad Romanos.

Quanta fit hzcliber-

tas , teftari poffunt primó viri paupe-

!

res , deinde viri fpirituales, tertió viri

divites, &amici hujus feculi, Homi-

nes pauperculi quantum laborant ,

ut

cibum & potum, veftes & lectum , &

alia neceffaria fibi & fuis provideant ?

Y

& quàm ingentes gratias haberent &

agerenteis, qui fe ab hac neceffi-

tatis fervitute liberarent ? Nec de-

funt, qui ad furta. & latrocinia, vel

alias malas artes pertrahi fe finunt ,

1]

ut neceffaria vite Ííubfidia fibi con-

CO illp

quirant : dicunt epim cum villi

T

iniqui-

!

F!]ftf!m':! !

Liber [ecundus, -

77

126

ia

iniquitatis in Evangelio : Fodere se»

ü

valeo , mendicare erube[co z [cío quid fa-

ciam , fraudabo dominum meum , id

uï.,'

eft furto vel rapinà liberabo meàfer-

vitute neceffitatis.

Sed hoceft inci-

1

4 (

dere in fervititem longé graviorem,

videlicet in fervitutem peccati, &

diaboli, hoftis generis humanilongé

teterrimi.

Viri fan£ti, qui rebus cz-

leftibus inhiant , grave onus exifti-

[

fU

mant fervitutem corpus

curandi ,

ii

l

quod multisindiget, &imagnamtem-

i

J

T

poris pàrtem rebus long& melioribus

furatur.

Scribit Eufebius in Hiftoria

"

Ecclefiaftica ex Philone , primos Chri-

1

j

flianos Alexandrie in ZEgypto füb

I

Ma:co Evangelifta degentes , adeó de-

le&ari folitos czleftibus meditationi-

inl

g

bus, ut cibum nunquam fumerent ,

s

nifi poftfolis occafum , ut fic totum

diem, & magnam noctis partem ftu-

hss

ll

diis cxleftibus darent , & vix no&tis

ree

n

particulam corpori reficiendo

linquerent , aliquos tamen per to-

tum triduum cibi corporalis obli-

vifci folitos

.

2

aliquos etiam per fex

3

inte-

p

F

78

*De «terna felicitate,

Jl

integros dies, ^ Atquehoc ipfüm mul-

)

T

tis fan&tis Eremitis pofteà commune

L

fuiffe. teftantur Joannes Caff;ianus in

Collationibus, & Theodoretus in Hi-

M

T

jt

ftoria religiofa.

Itaqueiftis omnibus

graviffim;a videbatur fervitus necel-

jl

lj

fitatis corporalis , & cum Apoftolo

gl

J

clamabant : Zefe//x ego bomo , quis me

if

liberabit de corpore. mortis bujus ? Porró

civibus hujus mundi prafertim divi-

i

Ài

h

r

Vf

tibus, non eft ingrata fervitus ifta ne-

f

T

ceffitatis : fed tamen fi fiperent, gra-

viflimam ipfi etiam judicarent. Sapicil-

n

lis cibus &potus, & dulciseft íomnus

TO

in molli culcitra : fed (imodumexce-

Aiau g

x

dunt, replent corpus fuum morbis ,

qil

..nw

]

ad quos repellendos amaras potiones

1

fümere, & dolores non levestole'are

l

TU

coguntur.

Deinde oportet eos, ve-

i!)xlll

J

lint nolint,vel camDeo inimicitias ge-

rere, & iram ejusgraviffimam (ütinere;

1

vel cum carnis concupifcentia pro tem-

AMun

j

perantia & fobrietatepugnare , quod

bellum fine dubitatione. laboriofiffi-

mum & periculofiffimum effe. fo-

14 QU

let, . Magná igitur & moleftiffim ne-

Àj

cei-

L

Mw:)

Liber [ecundus.

9

Wïhccip.üL

[

ceffitate liberantur & pauperes & di-

in

li (Qy

Qj

Jf

vites, & probi & improbi, cüm à fer-

Fz;

vitute miferz & multiplicis neceíli-

tatis liberantur.

"i W/f:

Quarta libertas eft à lege , & pre-

ceptis. . Juflis enim non efilex pofita;

L.]

fed injuftis , ut Apoftolus docet in

17

Jj

Ep. 1. ad Timotheum. Nulli funt au-

tem magis jufti quàm Beati , qui funt

in juftitia confirmati , neque injufti

fieri poffunt. Verum quidem eft, ju-

ftis in hoc mundo degentibus non effs

pofitam legem comminantem & pre-

mentem , quia fponte fuà & libenti

animo obediunt legi: 'l'amen negari

]

!

(

[)]

non poteft, quin fit eis pofita lex di-

rigens & obligans ad faciendum,quod

:

lex jubet, & fugiendum quod lex pro-

hibet. At jufti, qui fruuntur liberta-

[]

te gloriz filiorum Dei, nullá indi-

gentlege , cüm in Verbo videant

")

omnpem juftitiam , & confirmati in

charitate perfecta nequeant à Dei vo-

Iuntate declinare.

Magnum bonum

.E

L

efthzclibertas, quzx ab omni follici-

tudine liberat, & omnino contraria

D 4

eít

Wil

$o

De aterna felscitate,

.,

fh

eft captivitati & fervituti infelicium

P

illorum, qui ligatis manibus & pedi-

bus projicientur intenebras exterio-

3 1;;]'.76."'

)

res, & in caminum ignis , ut nec to:

Hm

lerare nec fugere tormenta illa pof-

fint.

Et tamen nemo hominum eft,

(

quem non oporteat alteram ex iliis

tam contrariis fortibus fübire, Sedita

plerique excecati funt fumo prafentis

"

honoris, vel pulvere terrenorum bo-

norum, ut ifta non videaunt, neque

confiderent , donec repentinus fuper-

veniat interitus , & oculos aperiat

poena , quos clauferat culpa.

j

T

*

CGAPVE-- BA

3

De fitu cf forma Civitatis Des,

Epb nos ad

Civitatem cxleftem

revertamur ; & fitum, formam ;

fundatmmentum , portas , muros ejus ,

& plateas «um attentione confidere-

Situs eft in montibus fanctis:

Inus.

N

fic enim legimus in Píalmo: Fzz-

damenta ejus in qnontilut fautlis.

Cui

confonat fanctus joannes ity Apoca-

[

]ypüs

i

| feiirfw,,

Liber [ecundus.

81

i

J Jm

jj

lypfi, cüm ait: £z fzflulit me in [piri-

l

tuin montem magnum € altum , €8 oflen-

[2

fä, fp

;*WJ [

dit saibi Crvitatem [antlam, | Situs au-

tem civitatisin monte , tum ad aéris

1

[

i

falubritatem , tum ad munitionem

í

utilis effe folet.

Qui funt autem

montes altiores cxlis? Et quis eít

il

mons fuper omnes montes exaltatus,

nifi celum czli , de quo cecinit Da-

vid: Ce/um celi Domino? Hic eftmons

ille, ad quem fufpirabat idem Pro-

fpt

pheta, cümdiceret: Qu afcendet 1a

:'los ii

montem Domini, aut quis flabit ín loto

j

—

Jantto ejus ? Et à quo auxilium implo-

rabat & exípectabat , dicens: Levavi

,

eculos gmeos 22 maontes , unde veniet auxi-

lium mihi, Ytaque fitus Civitatis Dei

W':];()

tam eft fublimis, ut omnino tranfcen-

t

dat omnia , quz ullo modo pacem &

Jf

l

quietem civitatis perturbare poffent.

Altior enim eft, quàm ut ad eum per-

veniat pulvis & lutum, fpinz & tri-

buli, morfíus ac venenum beftiarum

4

terrz, altior quoque, quàm ut vapo-

Q

res & caligines a&ris , grandines &

tenitrua , ignis & fulgura illam ex-

ter

j

Jir|

$2

De aterna felicitate,

(l

terreant , deniquealtior, quam ut vo-

four

lucres illa immundz & rapaces, quas

Yutm [O

Apoftolus ad Ephefios fPrrztualia nequi-

U

ql

tie 12 caleflibus appellat , ad eam ullo

modo pertingant.

Forma Civitatis Dei quadrata eft:

fic enim loquitur fanctus Joannes: £

ni

Civitas 1z quadro pofita eff , €3 lengitudo

&jus tanta efl, quanta CÀ latitudo. Hoc ve-

ró nihil aliud fignificat, nifi admira-

:

bilem perfectifhmámque juftitiam ,

quz in illa Civitate viget, ubi nihil

(j

eft iniquum, nihil diffonum, nihildi-

ftortum. Sic explicat fanctus Augu-

$d

ftinus illud P(almi, £Mirabile iz equitate,

l

id eft , in juftitia.

Et fané mirabile

proríus erit, videreincolas Civitatis

ilius plané innumerabiles , atque

lu

omnes liberrimo arbitrio praditos, &

K

tamen in nullo eorum per omnem

UW

1

sternitatem quidquam poffe notari

diftortum , neque ia opere, neque in

l«

verbo, rieque in cogitatione.

Ver&

E

(

igitur. Civitas illa in quadro pofita

eft, ut latitudo nec in modico exce-

T

J

dat longitudinem, neque latitudinem

';JC ('h

longi

l

l

At

Liber FCZ:M&&L

/

$3

:hü Qu

4 li)

H

Iongitudo.

Quamvis poffit ettam

quadrata ifta figura fignificare , latitu-

h

lj

u(, Á

dinem bonorum czleftium «qualen

df

effe longitudini; quia ficut bonorum

copia erit infinita, fic & duratio eo-

j

[

rum erit infinita.

Latitudo enim im

Scripturis ad multitudinem rerum,

longitudo ad durationem ejusdem rei

accommodari folet. Sic in libro tertio

Regum dicitur multiplex fapientia

d

Ti

$;lomonis, latitudo córdis, ficut are-

^

naquz eft in littore maris: Et in Pfal-

j

mo nonegefimo dicitur temporis du-

[Av u

V

Erit igi-

ratio , longitudo dierum.

tur in Civitate Dei noflri tanta lati-

tudo, quanta & longitudo ; quia ibi

Ti

l

dl

eritimmenfitasbonorum cum eorurmi-

dem bonorum azternitate conjunéta,

Addit pauló póft fanctus Joannes, al-

j

titudinem quoque Civitatis tantam

Tl

effe, quanta eft latitudo , ut omni

[

ex parte quadrata fit. Civitas , quia

] i:n

videlicet bona czléftis Jerufalem non

Jl

d

folàm erunt plutima -& fempiterna ,

Qu

fed etiam nobiliffima atque celfifli-

a. Neque mvltüm refert , quód

Vitru-

lir|

34.

De aterna felicitate;

«-Tpm

Vitruvius & .Vegetius non pro-

"

bent in civitatibus fitum quadra-

tum:; Nam illi de civitatibusloquun-

i

tur, qu& timent hoftes; Scriptura

w

veró fancta de Civitate loquitur, quz

pofüit fines füuos pacem ; & ad quam

r

propter fummam altitudinem , ma-

j

lum non poteft accedere , ut fanctus

Propheta cecinit.

CAPVT. V.

iv

De fundamentis c portis Civitatis

ï

DEIL

Onxo fundamentum Civitatis hu-

fj

P

T

jus, ejusmcdi eft, ut ipfa fola funda-

mentum habere meritó dici poffit. Sic

enim loquitur fanctus Apoftolus in

Epiftola ad Hebreos: Expetlabat enim

f

fundamenta babentem Civitatem ,. cnjus

artifex €3 conditer Dens, Keddit enim

E

Apoftolus rationem , cur Abraham

non zdificaverit in terra promitfionis

civitatem , aut domum, fed habitave-

ritin ea quafiperegrinus; Caufa enim

il

eft, quia intelligebat, terram illam

*hM»

promiffienis fuxife figuram quandam

li

AU

maja

l fdi(iuz(;

- Liber fecundns,

8j

n

]gtriu

m

"'y majoris terrz promiffionis; & ideo

nolebat domum velcivitatem peritu-

NU

ram zdificare , quia expectabat Civi-

X

j

tatem flabili fundamento innixam,

i

cujus artifex & conditor eft Deus. Ita-

que fola Civitas czleftis fundamen-

1:

tum veré & proprié habet, que à Deo

lj

«dificata in ternum durabit : Civi-

——

tates, quas edificaverunt homines;

Cain, Nembroth, Ninus, Nabuchodo-

J

nofor,Romulus, & alii,quód (zpé cor-

AL

ruerint, & quód in confümmatione

mundi funditüs delendx fint , fatis

N

oflendunt, fundamentum non habuif-

j

D)

fie

Íe. Hinciatelligere poffumus, quanto

l

vf

uf

fapientiores nobis fuerint illi Patriar-

hbl i

chz, qui cüm duplo ampliüs viverent

l JJI D

quàm nos vivamus , & per aliquot

4im, !t

annorum millia expectaturi effent;

antequam in Civitatem czxleftem in-

T

troirent:; Tamen neque civitates, ne-

que domos zdificare dignabantur ;

fed in tabernaculis, ut hofpites & pe-

AU

regrini , habitabant , certa & viva

n

fide & fpe tenentes , hábituros fe

nquan,üþ

ef[e Civitatem «ternam in calis ; &

bl

qua

y

$6

De aterna felicitate,

yi

quz in terris funt , brevi omnia rui-

(

tura, Nosautem, qui breviffimo tem-

f

iM

L

l

pore vivimus, & poffumus , fi volu-

l Mfs (

mus , ftatim à morte czlcftem illam

t

& beatifi mam . Civitateni intrare ;

n

fic laboramus in extruendis & ornan-

dis «dificiis in terris, quafi aut num-

If

quam morituri effemus , aut Civita-

l

tem cxleftem non expectaremus. Cer-

té in hac re non fideles Patriarcbas,

j

fed infideles ethnicos imitamur ; &

tamen Chriflizni fumus , & fcimus

:

1

il

Chriflum & Apoftolos nullam in ter-

ris neque civitatem , neque turrim,

m

ac ne domum quidem habere, nedum

l

zdificare voluiffe

Nectamen repre-

hendimus Principes fzculi , quamvis

Chriítianos, qui novas edificant ci-

M ä,Il !

vitates ; neque privatos homines,

qui domos fibi & fuis commodas

extruunf.

Scimus enim , Davidem

)

Regem pium amplificaffe civitatem

Jerufalem , & in ea fibi domum re-

giam extruxiffe , ut Scriptura fan-

j

Scimus

€ta docet. in libris Regum.

j

*

W

eiam fandtum Ludovicum Regem

L

Fran-

l4

Ts

Liber feeundus,

87

1 bm*j hj

Francorum in Paleftina fumptibus

9'143&1:5?»

fuis aliquot civitates Chriftianorum

reftituiffe ; nec ignoramus , zquum

(dr

u

effe, ut Principes commodiüs & ma-

[

gnificentiüs habitent quàm homines

privati , & patricij quàm plebeij ; fed

modum requirimus, & exceffum da-

rnnamus; praeíertim quando privati

Regum palatia volunt , & Reges pala?

tiis non contenti, immenfas moles ,

quz oppida magnitudine adxquent,

d d AT

fibi extruunt: Denique nimium ad

00«

:*

ifta temporalia affectum, quafi in his

i

'fummum bonum fit pofitum , repre-

UT

hendimus & mundi contemptum,

10

atque humilitatem Chrifti laudamus,

Jam veró porte Civitatis dicun-

AUA Q

turà beato Joanne, loco citato , ex

yh

margaritis conftare; Murorum veró

d

t

ftructura ex lapide jafpide : Ex pla-

tea Civitatis, atque adeó tota Civi-

j/iti

tas ex auro mundo.

Quz omnia fi-

MVU

ld

gnificant . fanctam illam. Civitatem

t u

totam effe pretiofam,fed candidam, &

l

N

i

perlucidam ; Nam effe margaritas pre-

m eít;

wm?»'

t;ofas., & candidas, notiffimu

^

jafpis

7

,

88

De aterna felicitate,

n

jefpis áutem alius eft viridis , alius

candidus.

Sed ideó fanctus Joannes

1

ait: Er Iwmen ejus fimile lapidi : pretiofo

4

tamquam lapidi jafpudis , feut eryftallum,

addidit enim , freur eryflallum , ut indie

caret loqui fe de jafpide non viridi,aut

[

alterius coloris, fed candido , & luci-

Á

do. Sic etiam cüm plateas dixit effe

ex auro mundo , addidit, ficut vitro

mundo, id eft, tranfparente, & albi-

(

cante inflar cryftalli, Itaque tota illa

Civitas, five portas, five muros, five

1

plateas intuearis, pretiofa eft; nihil

(

vile , nihil abjectum , nihil cadu-

cum admittit; Et fimul tota candida;

Es

tota:perfpicua eft; quia nihil ibi

teclum , nihil claufum invenitur,

omnes omnia vident ; nulla ibi fü-

fpicio, nullus dolus, Atque hzc for-

taffe eft caufa , cur in eodem loco fan-

€tus Joannes dicat: Erporze ejms non

claudentur , quia nullz ibi funt tene-

brz, nulli fures, nullihoftes, propter

quos de nocte clauduntur fores,. Ne-

que hoc repugnat verbis Pfalmifte ,

quiinlaudem caleftisjerufalem canit:

Lauda

i

[ Mlt*f, [

Liber fecundus.

I

I!

T

!

^

89

)

Lasda .

e

re/alem. Dominum , quoniam

Vi

caz'formw; fc;w; pertarum tuarum, Nam

^/ni

tam Propheta quàm Evangelifta id

unum figaificare voluit, nullum effe

periculum fupernz lerufalem ab ho-

ftibus vel furibus. ilie hoc fignificavit

per fores femper claufas, ifteper fores

femper apertas : Siquidem ille per fo-

res femper claufas fignificavit, divi-

nam protectionem non permiffuram

unquam , ut in Civitatem illam Deo

A

t

"

dilectam ullus ingrediatur hoftis; ifte

fld ui

per fores femper apertas fignificavit,

B

N

t

adeófecuram effe Civitatem ab omni

L

incurfu malo , ut non fit opus claude-

te portas , nedum cuftodias. adhibe-

r

re,

Sed quid portz, quid murus;

quid platez fignificant ? Porte, &

IU

quidem femper patentes , fignificant,

T0

dari aditum hominibus poít Chrifti

paffionem

intrandi

in Civitatem

n

Dei, & Angelorum: Ipfe enim Chri-

A

ftus devicto mortis aculeo aperuít

li

l

eredentibus Regna celorum, Neque

Wi

;

eft una porta, fed duodecim , per

quas introire poffunt fideles in illam

Laïcmffïl'

i

Civi-

*

lr

99

De aterna felicttare,

!

Civitatem,

Sic enim loquitur fan-

p

(r

étus Joannes: 44b Oriente porta tres ,

J

M

LUA

€$ 4b quilone porta tres , €3 ab I Auflra

jnd

l(

porta tres , €2 ab Occafu porta tres..Non

j*

li df

enim foli intrant Judzi , ut illi fibi

ml

|

lll gl

fingunt ; fed omnes gcntes ab omni

1j

pirte orbis terrarum ; imó tam pauci

Qu

intrant Judai, ut pxné nulli compa-

v

!

ratione aliorum dici poflint. Sic enim

illis Dominus przdixit, cüm ait de

Centurione: ZVez inveui tantam fidem

D

i2 l[rael ,. dico autem vobis y quód multi

ab Oriente €9. Occidente venient, C$ ve-

eumbent cum Abrabam , €9 lfaac , €9. fa.

cob im Regno calorum , filii autem. Regni

ejicientur un. tenebras extertores.,

Et in

i

*

TUTT

parabola vinez

*

4uferetur à / vobms

MU

Regnum Dei, €8 dabitur. genti factenti

j

feutius ejus.

Et clariffimé apud Lu-

cam : Czm viderttis Jdbrabam , €8 lfaac,

[] j'acaä €$ omnes Praophetas in. Regno

Et venient

Dez , vos autem expelli forás.

ab Oriente , ab Occidente , € eMquilone ,

€5. duflro, €$ accumbent i. Regno Des.

Dicuntur autem effe porte tres ab

ompi parte mundi , & fimul omnes

duo

LU

Liber fecundut.

93

- gl

(l

M

«duodecim :

quoniam aditus patebit

II

i

non folüm ab Oriente , Aquilone,

)d

Occafu, & Auftro; fed à principio

"

n

Orientis, à medio Oriente , &àfine

4

Orientis , & fic de aliis mundi par-

l

tibus,

Nifi magis placeat tres por-

tas fingulis pardibus Civita'is cxle-.

ftis affignari propter myfterium Tri-

nitatis, & tres virtutes. maximé ne-

Vi D

ceffarias : illi enim. omnesà quatuor

mundi partibus intrant , qui innomi-

[//

ne trium divinarum períonarum bap-

)

tizati fidem , fpem , charitatem in fi-

nem u:que tenuerunt.

,,llyawïäc

CAPUT VL

p 4 1

De muro C platea. Civitatis

L

IXE

In.

Onno murus Civitatis nihil figni-

w

ficat aliud , nifi divinam cuftodi-

L

M

am,quz una íufficit abfque aliis vi-

gilibus , vel armis, vel turribus Civi-

'l/r'h "n

tatem illam cuftodire.

Fgo (inquit

p

TU

Deus per Zachariam) ero ei murus ignis

(^

1ncirckith , €$ in gloria ero tn medi:cjus,

ii

n) u

Admirandaíané promiflio. Ego.in-

»|

quit,

De aterna felicitate,

lir,

92

(

quit, ero mutus ignis in circuitu, ut

r,(

hoítes prohibeam: & ego in gloriain

j

medio ejus , ut cives illuftrem. Quafi

f

dicat, Ignie urit, &lucet : egoigitur

uram hoftes, illuminabo cives; fic ero

murus ignis in circuitu, & lux gloriz

in medio.

Quod etiam pauló poftex-

plicatfanctus joannes, cüm dicit; E*

Civitas non eget. fole, neque lnná, ut. lu-

ceant i2 casnam claritas DEHllumina-

it eam, € Incerna ejus eft Agnur,

Cla-

Ij

ritas DE! quafi fol illuminat mentes $

Agnus DEI Chriftüs, quafi lucerna il-

luminat corpora. Dicitur autem Chri-

L

ftus lucerna. non quód in nocte ficne-

"vt

ceffaria, fed comparatione divinita-

n n

tis: alioquin fi facies Sanctorum lu-

V I

cebit (icut folin Regno DEI , ut ipfe

-1'

Dominus ait apud Matthzum , quan*

to magis facies Chrifti , non ut lu-

cerna, fed ut fol primarius illumina-

AUA

bit Civitatem DEI? ac propterea fub-

W

jungit àn&us Joannes, quód nox

w

lw

non erit ibi, Reftat platea Civitatis,

nf

que comprebendit totum fpatium,

quod eft intra ambitum murorum.

^

Hac

q;

U

Wi u

Liler fécundus,

93

T

Tl Il H[

lj

$]

Hec veró eft communis habitatio cz-

Jeftium civium , quz tota eft aurum

d

ls

mundum , id cft charitas ignita & lu-

cida, que omnes continebit, & per

quam alii in aliis degent per affe-

éum purg dilcctionis: nec folàm alii

W

in aliis , fed omnes in DEO , & Dzus

in omnibus ; nam qui manpet in cha-

^ritate in. D EO manet, & DEUS in

|eo. Quodut fieret , rogavit à Patre

' Chriftus Dominus in zlJa oratione ,

quam iturus ad paf&ionem , Apoftolis

omnibus audientibus fudit;dicens: /Vos

proeis autem rago tantmy/ed CÓ pro eis, qui

per verbum eorum cyedituri fuut in me 5 ut

omnes unum[int, [icut tu Pater án me ,

h

€$ ego in te , :ta CÀ ipfi im nobis unum

!

)

fet.

O bestiffima Civitas ,

qua in

monte altifimo fita , aurá puuffma.

i w

frucris ; quz füper petram fundata

n

es, ut «terna firmitate nitaris ;

Ccu-

jus porte ut margaritz fulgent ,

l

!

& fempcr introeuntibus patent , cu-

AL

j

u

jus murus DEUS eft , qui te pro-

teCione fua fempet circumdat , &

i] [Wv

ut lapis ;afpls pretiefus exornat :

H

cujus

J

94

De etevna felicitate,

N

|

cujus platea charitas efít omni auro

lucidior, & omni cryftallo candidior,

quz omnes in fe habitantes facit effe

cor unum, & animum unum, & gau-

dioinenarrabili replet, & in sterna

u

pace conftituit.

Concupifcit , €8 defrcit

anma a in plateas tuas.

Quid e-

nim optabilius laboranti & gementi

in medio nationis pravz, inter falfos

d

fratres, &in ipf) mundo , quitotus

in maligno pofitus eft, quàm evolare

* w

ad loc:um dulciffime pacis,ubi fola

charitas regnat ? Qwando veniam , €3

apparebo ante faciem DEI? Quid enim

dulcius animze diligenti Dominum ,

quàm videre dilectum, & videri à

dileto & per nexum intimum &

jucundifhmum inhabitare , & inha-

bitari ? Audacia quidem intolera-

bilis effe videtur , ut pulvis & cinis

ad atria tua fufpiret , Ó Civitas fan-

€&ta; & audacia major, ut animula vi-

lis ad complexum fummi Condito-

nis afpiret : (ed audaciam iftam ex-

li

!

cufabit, qui eam dedit cüm Patrem

rogavit, ut omnes unum fimus , &

D MR "

ficut

Wi f't"m

Liber feeundus.,

9

WM ficut Paterin filio , & Filius in Pa-

tre, fic & nos in utroque unum fi-

Tnu:.

o

Qs ääääää

C OAUPUT W

De tewp!a Cioitatis DEL

h

ft adhuc aliquid quod requi-

SEd s

ram

usin Civitate DEIncítri tem-

] m

plum videlicet ad laudandum DEUM

Cibum & potum ad comedencdum &

bibendum : nam de veftibus non eft

m

Y t

quóod folliciti (imus,

e€1 enim ÁAdam

j

& Eva in paradifo terreftri veftibus

if

. non indigebant , multó minüs ege-

! d

J W

i

,g bunt San&x in Paradifo celefti , ubi

il $

amicti erunt omnes lumme ficut ve-

M

4 flimento.

Cibo veró & potu non

A;

r'^' f0]um Adam & Eva carere non

j peterant , fed neque Anegeli ipfi ca-

u wf

i

rent; dicente Angelo Raphade 1 Ego ci-

bo invifibili , € potu. qui ab hominibus

videri mou potefb , mtor,

FEt quidem

g (

2 lat

quod attinet ad templum, fanctus Jo-

.

L

m?ll*

a»nes fic loquitur in. Apocalypfi

Et templum mon vidi in ea,

Dominus

€91m

n

D]

96

De aterna . felicitate,

mpw

enim. DEUS omnipotens tesoplum . sllius

)

eft, &9 Jdgnus,

Quód templum non

J

J

viderit Joannes in Civitate calefti ,

n dl

l

mirum fortafTe viderinon debet :tem-

L

pla enim eriguntur in Ecclefia militan-

]

teob quatuor fines ; ut in eis ver-

M

dgardm

bum DEi fidelibus predicetur , ut Sa-

cramenta & (acrificia celebrentur, ut

5 ia

l

oratie publica deferatur DEO , & ut

l

(

M

/

laudes debitz cum cantu & letitia

Domino períolvantur.

Pradicatio

1UÍ

veibi DEI ceffabit in celo,ubi Ver-

i ïaxzïmwl

"i

T

bum ipfum Increatum manife(lé lo-

queturad omnes, &juxta pradica-

tionem Jeremize Prophetz, JVez doce-

Al

bit ultra vir proximum [uum , €8 vir fra-

trem [uum , dicens 5 Cogno(ce Dominum:

1

omnues enim cogno[cent me ATBIRITIO COTHTIS

J

u[que ad maximum. . Sacramenta quo-

que & (acrificia non erunt illic necef-

Íaria, ubi neque peccata. expianda e-

runt, neque figna requiruntur , ubi res

;

Ora-

fignificatz manifefté pacebunt,

tic, &laudes DEI hic in terris fiunt

l

in templis DEO facris , quoniam ipfe

Il

Lj

pollicitus eft oculos füos apertos , &

ercctos

"W

ul

fs

Libor [eeundus.,

97

ng»'r:('m I:ml

/

erectas in templo futurus: fic enim

", locutus eft ad Salomonem in libro fe-

. cundo Paralipomenon : Ocsli mei erunt

aperti , C aures emca, erella. ad orationem

€Jus , quim loco iflo. oraverit,

Sed cüm

in civitate cxlefti DEUS palàm videa-

tur, & audiatur abomnibus, non vi-

detur certé templum in loco illo

neceffarium,

Proinde facilé intelli.

L

gimus quod fan&tus Joannes ait: Ez

i ln

templuz uon vidi ia ea.

Cur igitur fu.

r

k biunxitz Dozizus enim

Dens omatpotens

LUC gegup

lum illius eft , €9. Aeans? Sitem-

m gt

lum in Civitate illa non requiritur,

j

!^ cur dicitur Deus ipfe templum Civita-

IKIQM

[j

L

/

7 tis illius effe, nec folus Deus fed eti-

;I,/ «:/ üm

M

am Agnus ?autquis explicabit nobis

" quomodo Deus & Agnus in cxlo tem-

i Qu

M

; pla dicantur ? & quem ufum habeat

j ï'ühgn

* templum iftud in czlo? Scripturarum

$!* fan&arum con(üetudo eft, ut una fen-

'

l

155/^ tentia aliam explicet ; & locus obícu-

,* rus-exalio clarioreintelligatur. Dici-

l

Mi

Ti

I.

;* turin Pfalmo nonage(imo : Qu babztat

QU m adjutorio Altifimi , 4n proteclione Des

!

" eeli commorabitu

a

"

"

r : quorum verborum

hec

!

r

De aterna felicitate,

99

" W[ '

hzc fententia efl: Qui per certamffidu-

r

.

1

T

ciam conj

ungitur Deo , is quafi facit fi-

at

bi domumin Deo , in qua tutus ha-

ïS

mal

bitet , & protegatur ab omni malo.

W

M

iM

Quod idem dici poteft delaude , & o-

i

j

ratione: qui erim per reverentiam in-

j

W

'E

ï7

(t

timam conjungitur Deo , isquafi facit

fibi domum in Deo, ut inea degens,

T

o

ficut oportet, oret, & laudet Deum,

Sic igiturin cxlo Dominus Deus om-

r

i

m

niporens templum eft Civicxatis fan&t,

^ünl[j[

quoniam beati illi cives attenti(fimé

cogitantes omnipotentiam Dei, & fic

w

perintímam reverentíam illi conjun-

&i , in ipfo habitant, & dignas illi of-

f

l

ferunt laudes ; & cüm pro nobis orant,

facillim& audiuntur. Siceriam quod

[

c(

attenté cogitant merita Chrifti , qui

n d d

ficut Agnus innocens tradidit femetip-

h

fum oblationem , & hoftiam Deo in

lt

odorem íuavitatis , illi per amorem

"l

intimé uniuntur, & in co tamquam

UT

LU

s

Jl

ln templo habitantes, orationes pro

L

nobis fundunt, fine dubio inveniunt

T

oculos DEI apertos , & aures ere-

II h

élas, ut quidquid pro nobis petie-

TiBl »

"0

dT

Liber fecundus.

*ï(ä*imm

29

rirt, impetrent.

*ed fiinezlo ad lau-

wlln j

des Deo dicendas , & preces pro no-

u

bis fundendas, beati illi cives in Deo,

Wt

& in Chrifto tamquam in temploha-

M

;f;

birare folent : quid nobis faciendum

eífet, quineque Deum , neque Chri-

l

nl

ftum videmus ? O utínam contingeret

"

nobis , ex magno utique dono Dei,

W

ut ad Deumlaudandum & orandum fíic

]

D

M

accederemus , ut antéperhumilita-

tem veram , & reverentiam füummam

ex confideratione altiffima majeftatis,

"g

cum Deo conjuncti , in ipío Deo

MY

tamquam ín templo facrofan&tiffimo

habitaremus !

fic enim fieret , ut

N

laudes, & preces , non ofcitanter ,

j

neque alia copitanres perficeremus ;

i

Atl

q

fed attentitfimé, & devortiffimé gra-

(

T

tas laudes Deo , & utiles nobis ac

Wci

fratribus noítris preces Domino of-

J MH[W

feremus ; & impleretur illud : Sacrs;.

uES

"

j

ficium landis bonorificabit sme s. € illie

j

i

Ser , quo oflendam illi falutare DEL

"n

Namlaudes divinz in ara cordis per

J

ignem charitatis in holocauftum ob-

n

h

at$, in odorem mirz füavitatis aí-

l1]

E2

cen-

;(";l

160

. De aterna felicitate,

*

[

cendunt : & illud nobis & noflris im-

!

Jä.e.»

;

'

[

petrant , ut iter nobis aperiatur per

[

"

cordis illuftrationem , ad adipifcen-

ni»

moniq

"

jal

dam veram falutem , quam prepara-

E;';l J

i

I

vit Deus diligentibus fe.

Quz om-

^H

]

nia. beneficia illi miferi perdunt, qui

4

divinas laudes & preces cum mentis

evagatione, & voluntariacordis ari-

ditate perfolvunt; & laborem orandi

& pfallendi cum ceteris orantibus &

pfallentibus participant , fed coníola-

«l & W

"u

tionem divinam , & czlefiis beatitu-

inis preguftationem minimé partici-

M

lil

ant,

b qeototopesespseqedede

CAP UT VHL

Uf

De cibo & potu Civitatis DEI.

Àm veró decibo & potu czleftium

h

J

civium hzc habentur in Apocalyp-

fi : Et offendit mibi fimvium aqua . vite

fplendidum tamquam eriffallum , pracedm-

In mediío

tem. de f(ede DEI C . Mgni,

platea ejus , €$ex utraque parte fiuminis

lignum vwite , afferens frutlus duodecim,

|

per enenfes fingulos veddens frucium fwm.z,

T

7

Liber fecundus,

IOI

IT

[

€ folia liges ad [amstatem gentium,

Vereor ne qui ifta audiunt , admi-

442

rentur parfimoniam victus civium fu-

pernorum , & exiítiment plura & me-

liora in hac noftra peregrinatione ha-

beri : híic enim nihil audimus nifi po-

ma unius arboris ad cibum , & aquam

fluminis ad potum , fed meminerint

qui hzc dicunt , in Paradifo terreftri,

115 Q1

ubi fine dubio melior victus fuiffet ,

(

quàm in hoc exilio , non fuiffe Ada-

Il

mo conceffa ad cibum nifi poma &

[

AUE

herbas, & aquam ad potum: & tamen

ea poma , & ille herbz & aquz , me-

;

Ws

liora erant , quàm cibi omnes, & om-

D]

nia vina hujus vite , &longé aclon-

H

lj

g* deteriora ligno vitz , & aqua vi-

r

va celeítis Paradifi.

In. hae valle

m

" 'ym

miferiarum omnes homines zgroti

fünt & fenfüm guílandi amaritudi-

!]

ne quadam corruptum habent ; pro-

n

ptereà ad naufeam , tollendam cibos

warios invenerunt : fed varietas illa

Cciborum ita naufeam diminuit , ut

"m

ii

morbumaugeat, In Paradifo terreftri

omnes homines fani fuiffent 5 & po-

m

E3

IRno-

j

102

Be aterna felicitate,

ii

morum illorum , &aquz illius ea fa-

,

lubritas & fuavitas erat , ut eos per-

fe&? alere & fanos confervare cum

»

&po!

(-l*

(uum]

incredibili dele& atione potuiffet, ut

j i

addamus , quódfine labore & (udore

gt d

€«ibum & potum abundanter obvium

cgili

habuiffent. Sed quidquid (itterreftri

Paradifo; aqua viva, &lignum vitz ia

i t

;L?,,gxuilat

Civitate Dei , non fünt cibi & potus

sommunes hominibus cum beftiis, ut

o

m

.'gi

"T

funt aquz &poma hujus peregrina-

m

tionis : fed tam eximia , tam grandia,

i

Wid

L

J

tam divina fünt, ut Propheta canat:

Inebriabuntur 4b ubertate domus tua. , €9

nv

porremte veluptatis tue petabis eos, — Ne-

u

d

itintl

que fünt cibiifti & potus res cor-

AT

porales , fed fpirituales & divinz ,

Aqua viva fapieatiz de qua legi-

mus: 44gwa [apientie falutaris. potabit

nüu

slium.

Et lignum vitz eft panisille ,

U

de quo idem dicit : Cilabir sss pane

qw

quta , CÀ imtellecius,

Nam , ut fanctus

:v

Auguftinus docet , in rebus corpora-

libus aliud eft cibus, aliud eft potus:

l

fed in fpiritualibus res eadem eft ci-

Fl

&us & potus; id eít, fapientia ;

five

AC

l

n Mm

Liler fecundus,

103

LT

five intellectus, vel intelligentia , qux

'nlm W j

idem hoc loco fignificant , cibus eft

n 7 i

quia nutrit , & potus eft quia fitim

LT !

reftinguit.

Quamquem poffet etiam

MUU

per aquam vivam intelligi fapientia,

per lignum vitz charitas. Namex

y

eodem Joanne in Epiftola fua prima:

ïif:ï&ämr;!

Qui nen diligit , tanet in morte. Et, Nos

Mi

feimus quoniam. translati (mmus de smorte

zib

ad vitam , quoniam diligimus fratres, Et

dT

veré acliones vitales fant tam intelli-

ii d

gere quàm amare,

Ergo potus San-

i hn

1

étorum in Civitate Dei e

bibere de

"ii

flumine vívo , qucd oritur à fonte

J

iydn, )

vitz , qui Deus eft ; frui videlicet par-

dUUTCIU

ticipatione fapientizillius, qua Deus

i i,

fapiens eft, qux fumma, altiffima, &

inenarrabilis eft. Et cibus eorum-

dl

lm u

dem Sanctorum eft edere de ligno vi-

li

zbfn

nb

tz , id eft, frui participatione amoris

[

illius ineffabilis, quo diligi poteft bo-

?i

r

nitas ipfa claré vifa, & quo diligit

L (J&C"'

Deus fe ipfum, qui eft infinitum bo-

l

i

!

!]

QQTJS

num. & fons omnis bonitatis. Quid

uimar

ifta fint , fulpicari ut cumque poffu-

m

