nes prudens ditiffimusdue mercator

margari'am pretiofam emeret, omni-

;MI r

bus facultatibus fuis libenter diftra-

Gis, certé nemo dubitaret , marpari-

tam illam tam effe eximiam & (ingula-

at

rem ut dignum pretium vix inveniret.,

atl

Quanti ergo facienda effet, fj judicio

dul

ullo prxdiü eflemus , poífefio Re-

v

6

gni

iir

De aterna felicitate,

2;2

læm

U

gni cxleftis , quam Sapientia DEI, *

ATA

Werbum incarnatum omnibus labori-

J

"

bus, & fudoribus, & doloribus fuis

g !

per triginta trium annorum fpatium,

»pnt

ac demum fíanguine fuo & morte

n

fuü& pretiofiffimà comparavit ? Nimis

(U

omninóo ftulti fumus ,

fi rem illam

pretio viliffimo temporalium quorum-

p

€umque bonorum veprdimus , quam

Chriftus Dominus. infinito pretio di-

W x 1 'fäïïl'-

"

nam duxit.

D

Quid ? quód non folus Chriftus

A

z hn

:

fanguiue füo Paradifnm emendum

nobis exiftimavit ? fed Sancti omnes

p

um

abillo,edocti , quidquid habebant ;

uidquid valebant, quidquid erant ,

r

"I

D

libentiffimé exponebant , ut Paradi-

fumeundem emerent,

1

Quin etiam

beatus Paulus clamat : 7Vos fuat con-

digna palfiones bhujus temporis ad fu-

fHram gloriam qua revelabitur im uo-

UP

bisn Et fiquis à fanétis Martyribus

IT

'??."M:x:,

omnibus peteret , an libenter tot fuis

acerbiffimis tormentis Paradifüm e-

& à fanctis

Confe fforibus

n

meríint ,

an libenter tot fuis vigiliis, jejuniis ,

; """;ï'-är,

Ora-

llhhriw,», |

Liber quartts,

1,5

L

erationibus,eleemofynis,& períecutio-

lmmgiw L,

nibus Paradifum emerint ; certé cla-

I l:

marent omnes cum Apoftolo : Noz fest

| Wu:;

|

candigna pa[fiones bujus temporis ad fu-

T

f

turam . gloriam qua revelabitur ia nobis.

u)

Quamquam enim Chrifti fanguis pre-

tium Paradifi pro nobis fueritnon 1o-

m n

lüm dignum, fed etiam (ut ficloquar)

j

hx) qu

plus quàm dignum, nempe fuperemi-

Myni

nens & excedens dignitatem rei, quz

emitur:tamen voluit etiam ut nos e*

(ds (h

h

meremus, quó nos honoraret & exal-

lm ml

taret.

Magna enim eft homini: glo-

Ef

ria , quód Paradilum obtineat nom fo-

ul i

lüm ex merito Chri(ti , fedetiam ex

|

tl

merito (uo, quod tamen à Chrifti me-

Et fi

uis nolit ,

hd

rito vim acceperit.

cüm poffit, bona agere &mala pati, u6

n

(yntmm

M

ln tb|

Paradifüm emat, expeliiturà merca-

r

turá Chrifti tamquam fervus malus

r !1 l

& piger ,

ut Chriftusipfe monet in

L]

*

j

parabolà de talentis

& Apofítolus

wl

graviter monet cüm dicit : $£ f//ii , e

A

baredes ; baredes quidem Dei , coberedes

antem. Chrif: f tamen compatimur , ut

G conglorificemnr.

"m

li

Á€

[)

yir

254

De atern felicitate,

g

Acne quis forté queratur , fe non

yil "

habere dignum pretium , fciat non po-

ftulari à nobis , nifi id quod babemus.

,f

m

Sicenim loquitur f:n&tus Auguftipus :

nn

Kegnum Des tantum valet , quantum ba-

, 01

bueris, — Et probat exemplis Scriptugz

diving: Qvuid tam vile , quidtam terre-

num ; quam frangere panem efurientis

"

Janti valet Reguum celorum,

Scriptum

wl

a?mäz

eff enim 1 Pejfidete. paratum vobis Reg-

num , efurivi enim Cá dediflis mibipanem.

Emit vidua duobus minutis, Emi Petrus

Emit Zacheus dando di-

feliquens retia,

midium patrimonii, Hxc fanCus Augu-

magdt]

MII

Wm

ftinus, cui coníonat. venerabilis:. Be-

da, cüm di.it , eum qui nihil babet

preter íe, dando fe , illud. emere.

(n

Kes illa , inquit , :4 eff. Regnum calefte,

^

alind non. quarit pretium , quam te ipfams

*

tastum valet ,

AAWIHTA C5 u

$

te d4 ,

V

€9 babebis illud.

Certé enim Lazarus

1

mendicus nihil habebat, quod daret ;

l

nifi patientiam indoloribus , & por-

'.1.', WW l

tatus eít ab Angclis in fiaum Abra-

" j L

he: & bonus latro nihil habuit in

ll

"(

T

bocmundo, quod fuum effcc, preter

^W h

,I06-

Al

Liber quartus.

245

löq»

Jf

!j

BU

J

N

liberam vocem quà clamavit : 24e-

TuHEHIO "Hel , CÀbwR "UEueris in regnum tt-

| rdg

d

sm. Et audivitcontinuó? Hod:e mecum

erisin Paradifo,

O veré magnam Dei

!t

liberalitateim !

[3]

^

ineffabilem hominis

N

telicitatem, qui cum Domino fuo de

! Ul**r-(

u

pretio. reifuper omnes pretiofiffima

n )n hh ]

tam facilé tranfigere poteft ! Optas ho-

g j

moà Deo Paradifum omnium volupta-

lr

tum ? da teipfum , & habebis illud.

BI

Quid eft, Date ipfum ? Ama Deum ex

*l' [m;km

toto corde tuo, humiliare füb potenti

ia

manu ejus, lauda illum in omnitem-

m

A

'LE'

pore. acquiefce libenter voluntati e-

ha

jus.fivedivitem , five pauperem, five

V

Ti

j

gloriofum, five fanumfive cgrotum te

j

If

effe velit.

Omnis enim voluntas ejus

" il

bonaeft, & omnía judicia ejus jufta

iij

funt. DicasDeo , Tuus fum ego , fac

ii

de me fecundüm beneplacitum tuum:

u

nonrefifto , non reclamo , non detre-

(i

&o imperium : Pararmm o meum s

Denms, paratum cor menum

5

: ANoa mes

voluntas , fed tua fiat,

Hoc holocau-

ftum füper omne pretium eft apud

BEUM , qui bonorum noftrorum

"

Ron

(

!

2;6

De.?terna felic. Lib, IP.

p

H

rum non eget.

Nunquidvult Dominus,

inquit Szlmue! , Polecaufta €$ vitlimas, C

[E

zon potins ut obediatur voct Domini ? Hoc

holocauftum obdientix offerebat quo-

i

[C

tidie Chriftus Pa:ri, quod ipfe teíta-

|

T

tur cüm ait : Qze placita fumt e$ , facia

IU

l

femper.

Et Apoftolus, Chrifti verus

imitator t Cozrendimus frve ab[entes, [yue

|

l»

prafentes, placere t1lir.

Hzc perfecta re-

nuntiatio omnium,qux homo'poffidet,

u 4

:

|

j

v«l poffidere cupit : hzc abnegatio fui

(

ipfius, ut Deo foli ferviat, eft verum

]

j

UT

pretium — Paradifi.

Neque qui hiác

L]

ratione dat fe ipfüm , ut Paradifum

d

emat , amittit fe ipfum , fed veriffi-

mé feliciffimedue invenit fe ipfum ,

a

dicente Domino : Qw perdiderit a-

j

ni

nimam (uam propter me , imveniet eami

0;4

DA

.

i

€9,9ni odit amimam: [itam in. boc ggunda

VY

iu vitamatersam cuflodit. eam.

Sed

"

H

"

uoniam bxc fapientia abícond:ta

:I

M

eít à fapientibus & prudentibus hu-

i

h

jus mundi, qui veré ftulti funt apud

Deum, & ftultorum infinitus eft nu-

j

f

merus ; ídeó multi funt vocati, pàuci

Á

|

veró electi.

"Q

DE

"

Wlt lj Il

-06( il 50-

u

L ul

h.

DE JETERNA

CO

l

FELICTTATE

n

"

SANCTORUM,

AU

SUB NOMINIBUS

Haï

Parabolicis,

LIBER QUIN TUS

Wiþ

CAPUT- I

r:w

]

K

"i

&

i.

1 t

De The[auro abfcondito in

un

j

15 4270.

|

l

:

d s

E Sanctorum felicitate fub

::.Q

nominibus locorum ,in

MUAT

quibus habitant ij,qui ve-

TU H

ré felices funt & beati , id

Y

eft, de Regno cxlorum ,

u

M

deCivitate DEI, deDomo Domini ,

|

& de Paradifo deliciarum ; hucufque

Ícripfi quod meditanti Deus fuggere-

sl

re dignatuseft.. Addam nuncaliquid

defelicitate eádem fub nomine rerum,

Wa

quibus Dominus fclicitatem San&to-

, tumin parabolis comparavit, lnitio

vero

p

j

258

De aterna flelz'cl:'?ate,

veró fciendum eft, verba illa Domini,

n

f

1

Simile ef Regnum calorum , quibus in

—

al

parabolis füis Dominus paffim utitur,

non referri femper ad verba proximé

*ïs;q

'JEIBU[

sl

fequentia, quafi cum Dominus dicit,

'

Mi

À fi

Simile efl Kegnum calorum bomini negotiae

1eri fenfüs fit Regnum celorum effe fi-

n

Y

j

mile homini negotiatori: fed referri ad

totam narrationem , in qua perf(imili-

tudinem demonflratur via adRegnum

cxlorum:& aliquando ipfum Regnum

"

celorum,fivecxletlis Regni Beatitudi-

E

E

nem defcribi obfcuriüs, aliquando cla-

SM

rius,aliquando nullo modo attingi. Ex-

)

plicabo fingula membra divifionis.

]A VM

j

Cum Dominus apud Matthaum

Tf

roponit parabolam de feminante ,

al

deícribit fructum quem parit Evan-

gelica predicatio juxta varias terrg

difpofitiones , & hoc vocat myfte-

rium Regni Dei : fed de beatitudine

[

Sanctorum nihil dicit.

Cüm veró

idem Dominus in eodem loco addit

U

parabolam de zizaniis, attingit bre-

viter felicitatem Sanctorum , cüm

'dicit , triticum congregandum , in

I

j

^ df

hor

l fffltf!u('

Liber quintus.

259

j

[.4 "w ) GUJJV

horreum Domini, zizania veró alli-

"J

j

As

!

li

m

ganda in faíciculos ad comburendum,

J

n

l

$«d cüm in eodem loco narrat para-

4

(

bolas de querente bonas margaritas ,

& deinveniente thefaurum in cam-

MM

po abfconditum;jam claribscomparat

!]

Regnum coelorum margarite & the-

fauro, Atque hujus tertii generisinve-

Huq

I!rü

;

nio fex tantüm inter parabolasDomini:

l

unam de thefsuro abfconditoin agro,

7)

l

alteram de margarità pretiosá certiam

dul

de d-nariodiurno, quartam de domino

ii

diftribuente talenta, quintam de coe-

Ti

nÀ magná.fextam denuptiis, Quibus

addemus duas fimilitudines ex Apo-

flolo, unam de currentibus ad bra-

! IALN ]

vium , & alteram decurrentibusin a-

i

h

gone. Ita erunt octo confiderationes

D

L

de vità beatáà Sanctorum ex nomini-

:

Lv

bus parabolicis,

1

l]

;

Primaigitur parabola qug habetur

(

:

apud fan&tum Mattheum , fizie fa-

j d

cit Regnum cvlorum tbefauro. ab[condito

mrg& hïf*;

in 4gro ; & breviter docet, quomodo

in, V

potlit acquiri , cüm ait : Qwem 4ui

cg;nduï

l]

invenit homo ab[tondit , CÀ pra. gaudio

L]

sllins

y

26o

De eterna felicitate,

gol

sllins vadit , €9 vendit unvoer(a, que ba-

Ó

"n

bet, €À emit agrum illum.

'Thefaurus

ii li

fighificat copiam ingentem auri ; ar-

j

DT

n

genti , & lapidum pretioforum : &,

l

ut monet Paulus Jureconfultus , de-

P

bet effe tam antiquus, ut ejus non

j

extet memoria :

& ideó non habet

H

L

proprium dominum, fed jure perti-

J

mil

net ad invenienté, Hic thefaurus eft ip-

j

fa Divinitas, que abfcondita eft in a-

(

£ro humanitatis Chrifli,ut recté expo-

nunt S, Hilarius & S.Hieronymus in

AL

i

j

commentario ad caput Matthzi ter-

tiumdecimum. In Chrifto enim , ut ait

Apoftolus; abíconditi fant omnes the-

[u

TT

!

W d

j

fauri fcientiz & fapientiz Dei. Divini-

tasautem eft verí(Iimus thefaurus om-

i M),

nium bonorum, & veré tam antiquus,

(

ut nulla ejus,extare poíffit memoria;

)

cüm fit zternus, & fzcula omnia prz-

MA Dl

cefferit: néq; dominum habuit umquá

u Í

hicingés thefaurus, cüm ipfefit Domi-.

F at

nus omnium, Sed tamen ad jusinve-

L

nientium accedere dicitur , quia ipfe

Xider]

lib:nteríe donat iis, qui venditis om-

]

MLT

fin)

nibus eum acquirere fatagunt, | Dici-

Vg

tUr

fiy

I

- Liber quintus,

261

üif Mpl

tur autem abíconditus , tamquam in

*l"ïnr,, )

Itj

bv

tay

agro defoffus, in bumanitate Chritti:

/

quia quamvis divinitas fit ubique, ta-

:

j

mennu(quam magis proprié, quàm in

Cheifti hbumanitate, cui (iceft unita, ut

l

una períona fit Deus & homo. Quare

Apoftolus dicit, Dezs erat in Chriflo mun-

dum reconcilians fibi, Ex quam vis nufquá

fit magis, quàm in Chrifti humanitare,

L

tamen ficin eà videbatur abícondita,

H

ut opus fuerit lucerná accendere, quz

D!

Deumin Chrifto demonfiraret, Ealu-

cernaS, Joannes Baptifta fuit ; qui , ut

I

fcribit/S. Joannes, erat Jucerna ardens

€&4 [acens; & de quo predixir David

in perfona Dei patris, Paravi /ucer-

(

1j

A

pam Chrillo meo,

Joannes enim Be-

tifta Chriftum manifeftavit, ac veré

A ii

W

DEUM DEI Filium unigenitum often-

.

t

dit, cüm ait

.

Deum nemo vidit un-

quam : unigenitus. Filius qui eft in. finn

J

Patris, ipfe euarravit.

Et rurfüm :

A0

Qui de calo venit , [aper omues eff.. . Et

T

n T

pauló póft: Parer diligit Filum , €9 om-

v

!

nia dedit im manu ejus.

in* eredit in

auten

,gïl M

HD'

]

BEilium , /mbef vitam aternam qui

U5ere-

D

i

2623

De eterna felicitate,

T g

spcrednius eff Filio , mon videbit vitam ,

!

Jed ira Dei manet faper eum,. Sed quam-

J

vis hzc lucerna ardens & lucens tam

aperté Chriftum Dei Filium manifefta-

ret: tamen ludei excecati divinitatem

in Chrifto abíconditam cognofcere

non potuerunt, aut noluerunt : nam

fé cognoviffent , ut Apoftolus loquitur,

l

nuuquam Dominumgloria crucifixiffent.

Hunc ergo thefaurum qui divini-

tüs illuftratus invenit , afcosdir , &3

pre gaudso ilius vadit , / C$ vendit uni-

vería que hbabet , 59 emit. agrum illum,

Abícondere Thefaurum

invenctum

n

nihil eft aliud , ni(i fub humilitatis

velo tegere acceptam gratiam : non

fe efferre ob lumen divinitüs acce-

"

prum, neqgue jactare confolationes

& revelationes divinas

?

ne inanis

L'

gloria gloriam veram eorrumpat.

4 (

]

Itaque lfaias dicere folitus erat: 5e-

AL

eretum meum mibi.

Ec Apoftolus ; 5*

[

* Mf

gloriari oportet. ( non expedit quidem?) ve-

j

niam autem ad vifiones C2 revelationes

ii

Domint.

Scio hominem in. Chriflo ante

Revelatio-

dnnos quatuordecim , &c.

l:

nem

l

m

Liber quintus,

265

Ll Wäv': W

K

nem enim eximiam, quamaccepit ra-

M

ii

"

t

ptus in Paradi(um, totos annos qua-

4

FI

tuordecim filentio texit ; & femper

texiffec, ni(i eam manifeftandi necef-

fitas cocgiffzt

Et aperté dicit; non

Y

li

d

expedire ejufmodi dona patefacere ;

[

& füb alieno nomine patefecit , uto-

w

ftenderet quàm xgré id faceret. Tale

(/'rih

aliquid accidit S, Franciíco, quando

facra ftigmata divinitüs illi fuerunt

ä

impreffa : nam ut S. Bonaventura in

D177

ejus Vità rcfert , aliàs folituserat di-

m i,

vinas revelationesfilentio tegere. &

i

i

cum Ifíaia dicere , Secretum meuta mibi:

MV HMUUJMU

tunc tamen cüm videtret rem abícondi

n

non poffe , cum magno timore peten-

Q1 4

tibus Fratribus feriem retulit vifionis,

vt

Porró cum gaudio, venditis omni

12

bus agrum illum emere,ubi theíau-

| um

rus latebat, nihil eft aliud, nifi eum,

"T

qui vult. Deo & Chrifto frui in Re-

hii

gno ccelorum, oportere omninó à fe

ipn

rerum omnium temporalium affeétum

j n.e,»dfn:u;

abdicare, & omniafua & fe ipfum DEI

"IU

obfequio mancipare, iddj; nonex trifti-

ds

tià aut neceffitate, fed cum gaudio ma-

Ü

gno ;

i

l

264.

De aterza felicitate,

m

gno 5 bslarem enim datorem diligit Dens,

à

Sed qui veré cognovit , quàm ingens

l

i

«wffff]'m

Qu

thefaurusfit Chrifto in eterna patria

frui , videreoculis mentis ejus divini-

N

tatem , & oculis corporis ejus huma-

j

nitatem & omnium bonorum Dei &

[

jj

C hrifti participem fieri, & de tantibo-

ni poffeffione in eternum effe fecurum,

u t

non multum nec magnum illi effe vi-

debitur , temporalia omnia & vitam

Ái

7

ipfam pro. Dei amore & fzmpiternà fe-

m

licitate contemnere. Teftis nobis fit S.

(

Ignatius Martyr, qui in Epiftola ad Ro-

ii

manos fcribit : Jgass,erux, befliarum con-

"T

]

flantia, ad[ciffio , [éparatio, confratlio, di[-

Jipatioque membrerum totius corporis inte-

ritus , €$ omnia flagella diaboli in me ve-

f;

niant , ut. fefum Chriflum. merear. adi-

pifci. Qui ficloquitur, certé multó mi*

n vl p;

il

nus timeret inopiam , ignominiam ,

exilium, carceres , ut thefaurum illum

i

incomparabilem non amitteret. Qui-

li

cumque igitur ferio cupit Thefaurum

xterng vit comparare , ferió etiam

cogitet ac recogitet , an paratus fit

i

omnia alia bona contemnere : alioqui

4l

T

the-

!

M

l

^l

I;iäer quintus,

"äung 4

265

thefaurum illum, fine quo miferri-

IN

n

'Omzm

mus.& pauperrimus in xternum erit,

ïsmtm; "n

TA

numquam neque vivus neque mor-

TA

tüus obtinebit.

j

m

Sed unde fieri, dicemus, ut thefau-

z

ij

ros auri & argenti tam multi anxié

BI

fcrutentur ; & non contenti humapá

hj

)

s

diligentiá, d«monum adjumenta per

l

t

n

L

nefarias artes adhibeant, cum ingen-

l

ARA

NU

ti periculo exiftimationis & vitz? Et

f

' thef:urum tuum, Domine Deus meus,

l

N

"i

(

qui folus poteft hominem ditiffimum

w

"

facere,& quem finelabore;fine fumpti-

bus,fine periculo invenire poffunt,tam

g» pauci quzrant ? Ego nullam aliam in-

, Venio caufam, nifi vel modicam fidem

ii Populitui, vel nimiam occupationem

n

y

N

j in rebus temporalibus conquirendis;

qux fpatium cogitandi & confideran-

j

lul i

di divina promitfa tua hominibus non

]

! relinquit. Ergo, boneDomine, adau-

iminmp*

T

ge nobis fidem erga promiffa tua, &

d

extingue fitim habendi divitias tem-

V

]

1 panpä-i

porales: Sic enim fiet , ut majore ftu-

"J

dio inveftigemus thefaurum tuum,

ncru

M

Et

Ev de

266

. De . eterna felicitate,

Ecinventum , vendids omnibus, tuo

400

4l

lL

"i

L

]

potiffimüm auxilio comparemus.

] lxu&

CAPVT

l.

nerof

De Margarita pretia]lz.

1

Ltera parabola, quz eftde marga-

l

À

l

rita pretiofa , fimillima eft przce-

denti, qu& etiam apud fanctum Mat-

thazum proximé fequitur, In illa enim

"

erat thefíaurus ; in ifta eft margarita,

nl

W

quz inftar thefauri haberi poteft, In

li

illa oportebat agrum , in quo thefau-

rus latet,venditis bonis omnibus com-

1

M

parare ; Et hic pariter oportet marga-

m

ritam pretiofam , omnibus diftractis,

NI

(

l

quz quis poffidet, emere, L'aque ne-

ceffe erit, folum , in quibus bz para-

bolx difcrepent , explicare. Dilcre-

pant autem. in duobus , quid videli-

cet in illa nominetur thefaurus, in hac

j

margarita pretiofa: Et quód thefau-

rus cafu fitinventus, margarita à ne-

i

gotiatore diligenter quxfita, Et qui-

dem hoc loco beatitudo caleftis, five

Chriftus ipfe margarita nominatur, ut

h

fan&li Patres docent , Ambrofius in

Sermos

']'*-':S]Mä

l;

"'f'üfimf,

De aterza felicitate

26*

qd'nis ttj

Sermone fexto , & Gregorius Nazian-

joj,a

zenus Oratione 49, quz eft de fide

T

"ractatus,Ruffino interprete. Dicitur

4!.*!:1;,;,*

j

autem margarita in hac parabola id,

quod infuperiore parabola thefaurus

dicebatur, ut intelligamus , divinita-

tem Chrifti (quz eft eternz felicitatis

[

objectum, & cujus vifio eftipía forma-

lis, utcum Theologis loquamur , bea-

L

l

& u

ul

titudo atque felicitas) effe quidem

thefaurum, fed non divifümin multas

l

n

/

EH

Ípecies auri, argenti , & lapidum pre-

n

tiolorum , fed effe rem unam, quxin

fe contineat pretium thefauri infiniti.

AUl

if

Margarita enim una res eft ; fed , au-

Gore Plinio, culmen omnium rerum

pretiofarum tenet. Pratereh theíau-

i:ug

rus conftare poteft ex folis pecuniis,

fed in maximo numero: Qui théfau-

rus ad utilitatem folàm, non ad vo-

T

luptatem & decorem pertiner. Quore

r

f

ne quis ex parabola fuperiore collige-

hl

ret.czleftem beatitudinem folüm effe

utilem, non decoram neque honori-

ficam ; addidit Dominus hanc alteram

'n'nmlmï«.».

As

parabolam, inqua divinitatem Chrifti

v

Jl

M a

&

lW

268

De aternua felicitate,

& felicitatem noftram fimilem «ffe do-

«'j:i"ö .'m(g!l

cuit margaritz pretiofz, quz propter

, ii

Jl

utilitatem thefauri habet etiam pul-

;zr-iz

^

!

f

chritudinem & fplendorem, qui exor.

nat & oblectat.

Qu

Addequód margarita fymbolum eft

Chriili, tum ut Filii Dei, tum ut filii

i

]

Virginis. Sicut enim margarita gigni-

il

tur ex lumine folis & ex rore czli, ut

sprand

Pliniusloco notato , & alii docent :

ku(vi

Sic etiam filius Dei fzcunduüm Deita-

tem , gignitur à Patreluminum, qui

i

eft fol increatus ; & ideó dicitur in

Ü

Symbolo , /umen de Iumine , Dens verus

de Deo vero, Et idem Chriftus fecun-

^H

düm humanitatem genitus eft ex rore

2

j

ccli, quippe conceptus de Spiritu fan-

€to, non ex femine viri,

Denique

NI

margarita candida , lucida, folida, pu-

ra , levis, rotunda eft: Et humanitas

j

Chrifti, & multó magisfine ulla com-

paratione divinitas candida eft ob in-

nocentiam , lucida ob fapientiam, fo-

lida ob conftan&iam , pura quia fine

l

X

culpa.lzvis quia füavis & mitis,rotun-

m

da quia ex omni parte perfecta,

am

[

h

| fdüi!qf:»

Liber quintut,

169

him*.im;ägmg

am veró margarita non cafü inve-

CUU[Z, U?r:

i,

nitur, (ed à prudente nogotiatore dili-

vl,

!

j

jvl JG.. n

genterquzritur, Neque tamen con-

traria eft hec parabola fuperiori , in

tl

qua the(aurus fortuitó inveniri dici-

tur; nam utrumque verum eft , fed in

diverfis perfonis: EtideóbDominus,Di-

vinà prudentiá,parabolam hancpofte-

riorem fuperioriadjunxit, nequis exi-

m

ftimaret omnibus id contingere, ut de

improvifoin thefaurum incidant. Ali-

g

os enim Deus fingulari gratià ftatimil-

LUNI

luminat, ut neque quzrentes, neque

cupientes, neque cogitantes , ad fidei

(

W Mj

veritatem, & ardenti(fimam charita-

tem, atque adeó certam fpem vitz

&ternx obtinendz perveniant: atque

ifti thefaurum, quod ad feattiner,ca-

fuinveniunt ; quamvisDeus non cafu,

fed zternáà providentià fua ad hanc

gratiam & futuram gloriam illos prz-

inwn'

ordinaverit, Alios vero Deus przve-

nit quidem gratià fuá , fed non conti-

nuó thefaurum illis oftendit, fed infpie

:,ämms,:o:;f!

rat defiderium inquirendz veritatis,

eófque facit follicitos negotiatores,at-

:;czit:ïa:,

M 3

que

!]

2706

De aterna felicitate,

j Clï(lwm

que adiuvat & dirígit, donec invent-

ümm;"l L

ant pretiofam margaritam. Exemplo

W

T

il

nobis erunt fanctus Paulus & finctus

fiti

Auguftinus, Sanctus Paulus non quz-

M

(UiÀ

rebat thefaurum verum, qui eft Chri-

:.gffï

du

ftus.fed perfequebaturChriftum ut fe-

a

ductorem, & Chriftianos ut (eductos :

jl

Et cüm effet in itinere /prrans minarum

:»::ïi:v, t

€9 cadis in difcipulos Dominz, Chriftus il-

edietumdt

li apparuit, & fimulexczcavit oculos

vilonst

corporis, & illuminavit oculos cordis

TT)

tam ingenti lumine , ut continuó fa-

"

u

€tus fit prz2dicator ex perfecutore, Et

M

N

quamrvis id felici ca(u hoc illi accide-

rit, tamen quod illi cafus fuit, inDeo

(Lï'wï"&äb

ü

providentia fuit.Sicenim ipfe loquitur

Y

1 (f!?ïil

n n

i

in Epiftola ad Galatas: 4sd;fLis,inquit,

9s at

tonverfationem meam aliquaudo in Tuda-

.Q &1.'.

!

JEJ

l

sfmo: Quoniam [upra modum per[equebar

W

Ecclefiam Dei,£8 expugnabam sllam,&$ pro-

ficiebam in fudaifmo [apra multos coeta-

f

2605 9y€05,1n genere meo abundantius emu-

l

lator exiffens paternarum mearum tvadi-

tiontm, Cum autem placust ei, qui me fegres

i

gaw't ex utero matris aea , €$ vocauit per

f

gratiam [uam, ut reuclaret Filium [uum in

V

i

me,

!

L

7

L

Liber quiatus,

271

H

$!

i

n

[

me,ut eyangelizarem illum inGentibus,con-

lg'f

L

,Pn

u

tinuo non acquievi carn & [anguini.Ex quae

j)

fequuntur. , Itaque beatus Paulus ab

utero matris fuz fegregatus fuit à di-

*

vina providentia , ut Evangelium

Chrifti przdicaret: Tamen non quz-

|

fivit iple bonam margaritam vel the-

n

faurum in agro , fed forte thefaurus fe

Dö'r;;v f

"HU

j

illi oftendit, & fecit, ut amaretur ab

j

ii;ïlï

t

!

eo charitate tam ardenti, ut nullis pe-

perceritlaboribus : Quin etiam omni-

wi' 7

bus periculis fe objecerit , & omnia

arbitratus fit ut flercora, ut Chri-

ftum lucrifaceret.

Contrà veró fan-

ä

&tus Auguftinus ab ipfa adolefcentia

flagrare ceepit defiderio inveniendi

pretiofam magaritam , id eft veram

uv

[]

fapientiam atque g&termam fdicita-

tem.

Sed cüm incidiffet in fectam

,gï,v;e;z!l'n

"T

V^

[

Manichzorum, diu multumque labo-

m

!

ràvit; & fecum ipfe quxrendo, & cum

aliis difputando , ut inveniret Evan-

ii

gelicam veritatem : Et cüm in ea fecta

;ijrylli-

"TTLIUU

nihil reperiffet nifi narrationes fabu-

lofas atque mendaces , jam pené de-

!;'fli'w;.""'

fperabat de veritate invenienda, cüm

h

M 4

piu-

i

272

De eterza felie;:ate,

plurímos annos inquirendo confump-

ob

fiffet. Sic enim ipfe loquitur libro

PT

!

fexto Confeifionum : Feseram, inquit,

f:g(ævdin?'

sn profundum maris , €8 diffidebam €$ de-

od

Placuit

fferabam de inventione veri,

m

tamen Deo , ut aliquando inveniret

eiptt

pretiofam margaritam : Et tum fine

"T

ulla mora, venditis omnibus , hoc eít,

aj

rejecto defiderio conjugii , quo maxi-

A ga

mé tenebatur , & ípretis lucris & ho-

gt

noribus , quibus, ut ipfe fatetur inli-

u inptu

bro eodem, vehementer inhiabat, fe

vt ag

tocum folius Dei obfequio perpetuó

«t

mancipavit:

Hac igitur caufa eft,

m

m

cur Dominus in parabola priore com-

1f

paraverit Regnum czlorum thefauro

aigaren

fine labore & cafu reperto , & in po-

^dtttino

fteriore fimile effe dixerit margaritz

du

à negotiatore magno labore & itudio

TT

conquifitz.

änima Chri-

:fwgDeUs,l

lllud nunc füpereft, ut

ftiana fecum ipfa, & coram Deo, fe-

JIS.,dix

il m

motis ad tempus occupationibus

aliis, ferió reputet , qualis fit hec ne-

i

Jl

b

gotiatio , quàm utilis & quàm faci-

"."üm [|

lis hoc tempore ; & quàm diflicilis,

::;:Idei

vel

"t

lj

!fA'Ii'llllff,

iUimldm

Liber. quintus,

275

Ml

|

vel potiüs finpoffibilis, ( prefentium

M

nundinarum amitctatur occafio. Certé

)W

)M

(

filii hujus (zculi non pretermitterent

knm B

occafionem emendi margaritam , qu

AA

J

A w

L

imnultis millibus nummorum aureo-

rum vendi poterit, & nunc in prafen-

-

tibus nundinis centum nutnrmíis af-

s

Pju'sit;quu

L

It

ET x

genteis emi poteft, etiamfi opus illis

effet ad u(uram gravifimam , centum

tl

iil

illos nummos argenteos accipere: Et

filii lucistam imprudentes erunt , ut

::.';;m, [

!

nolint emere margarítam , quz illos

AW

in eternum divites & beatos efficiet,

W A

l

éüm neque pecunias ad ufüram acci-

l

lil

Í

i

l)

|

pere eogantur, reque huc aut illuc di-

fcurrere ad querendum pretium nrie-

l

ceffe fit ; fed omnino füufficiat dare Ji-

benter id quod habent, etíamfi duo fo-

E

|

]àm minuta in facultatibus habeant ?

EÉrgo, Domine Deus,luceat lux tuain

a

M

cordibus noftris , da cognofcere pre-

WY

tium impretiabile margaritz tuz , &

fimul vilitatem pretii, quod à nobis

Ó

exigitur, ut illam obtinere poífimus.

!

Adde, Domíne; ad miíerationest

EJ

;

ni

"

üt non fruílrà tam pretiofam marga-

$

ritam

274

De )ternn felicitate,

ii

ritam nobis oftenderis: Et tu qui di-

Wf,ïd mfl

xifti. /Ve mittatis margaritas veftras an-

JSTWRQ?H

te porcos , fac per gratiam tuam , ut fi

TT

porcis fimilesaliquando fuimus;igno-

T rumm[

i

ii

rantes dignitatem margaritz tux , &

eam glandibus & filiquis peftponen-

tes, nunc à te illuminati & eruditi

j

margaritam tuam cognoícamus &

[

ambiamus; & rebus omnibus diven-

ditis cum gaudio comparemus.

GAPUT. i,

De Denario diurno.

!

S

Equitur parabola tertia de denario

;wmfnmdw

P

diurno promiffoà Patre familias la-

u lh

borantibus in vinea; quz parabola ha-

ib

betur apud fanctum Matthzum. Et

UMT

videtur prima facie valdé extenuari in

NOEIH

hac parabola przmium azternz vitz ,

n,uDE"(

cüm comparetur denario diurno, qua

um

anteà comparata eftthefauro & mar-

Y

garite pretiofz. Sediíta extenuatio

adhibita efl,ut merces congrueret cum

ï*jzm?ms.

opere & labore : Inepta enim videtur

a r

fimilitudo , fi laborantibus per unam

TT

diem in vinea promitteretur ingens

--

m

E

li

dþ&ifl'.',

mil E[ hf

- Liber quistus,

275

"i,

thefaurus,vel margarita;aut fceptrum,

fi

vel coronaRegalis.Quód autem dena-

lnj

rius iíte non fit denarius paucorum

azreorum nummorum , íed denarius

7H

cxleftis, & qui fatis abundé fufficiat

i

ad victum & veftesper omnem a«ter-

nitatem, facilé demonflrari poteü. Si-

[

quidem merces labori refpondere de-

bet: Labor aütem operantium in vi-

t

P

nea Chrifti non debet eftimari ex fola

op

eris (ubftantia : Sic enim dicere de-

bemus omnes cum

Apoftolo : ANc» funt

Ifl

|

MM

condigna pajfiones bujus temporis ad futu-

ll [!f l

ram gloriam qua revelabitur in nobis, Sed

oportét eum laborem azflimare ex

Hbl

l

u h

gratia Dei inhabitante corda jufto-

rum , quz eft fonsaqux vive

liea-

DA

tis in vitam atternam. Item ex virtu-

m

te charitatis, que nobis infufa eft per

Spiritum fanétum qui datus eft nobis :

W

Corona autem vitg eternx prapara-

ta eftà Deo diligentibus eum, ut fcri-

bitfanétus Jacobus. Item ex conjun-

&ione cum Chrifto, qui tribuit valo-

j

rem & pretíum maximum fructibus

ra; &

f 1

palinitum vivorum , ut vitis ve

6

operi.

DÀ

276

De aterna felicitate,

rl

4'u1d

i

operibus vivorum membrorum cor-

I

poris fui myftici , cujus ipfe eft caput:

n

li

Et quibus dixit: Gawdete €9 exultate,

quoniam merces veflra copie[a e[t in calis,

donfi

Denique nonne in judicio , quando

qasit

reddetur merces laborantibus in vi-

As i

nea,Dominus dicet : zzite beneditli Pa- — «

v at

tris mei, po[Tidete paratum vobis Regnum à

eon[Hitutione mundi; Efurivi enim , €$ de-

r !

i 'WDM

diffis mibi manducare ? Siquidem opera

charitatis pertinent maximé ad labo-

f

&mUS

rem,quo defudamus in vinea Domini.

En igitur quàm pretiofus fit ille

d

denarius, qui ab ipfo Domino nomi-

Vr 1

natur Regnum, Neque immeriító de-

lia i

narius ifte Regnum appellari poteft,

7 777

cim"Chriftum ipfum

repre(entet

ahsin

non minüs, quàm thefaurus vel mar-

vufito

garitz, Siquidem indenario impref-

z

fa cernitur imago Principis , & verba

ttiof

infcripta,& figura rotunda. Chriftus

T

autem eft imago Dei invifibilis , ex

Tem

Apoftolo ad Coloffenfes; & Verbum

VN

zterni Patris, ex Joanne Evangeli-

"Mp

fta ; & non habet initium dierum, nec

* n

finem vitz ; ex Apoftolo ad Hebrzos,

"bt

quod

lf(üg'wfl 4

Liber quintus.

277

| "'i?mm'u;'

M

quod per rotundam figuram fignifica-

tur, Et denique pecusie obedinnt omnuia,

1

ul

Vi

flä,';-

ut dicit fapientiflimus Salomon; &

,rtrcg;f,;

lj

Chriítus eft omnium Dominus, ut te-

ul

ftatur S. Petrus in actis Apoftolorum.

Ergo denarius qui datur laborantibus

in vinea, Chriftuse(t, Deus verus, ac

ï*?i&'& Elj()m

per hoc vita zterna , dicente fancto

LA

Joanne in priore Epiftola fua : U: co-

M,

gnojcamus verumDenm C fmus in veró Fi»

lts

lio ejms. Hic eff verns Deus , €$ vita aterna.

M,ü T

Sed videamus quibus dandus fit

kf

l

pretiofus ifte denarius : Quem qui fe-

I

[

i

melobtinuerint, nulla re ampliüs in-

j

1

digebunt. 7zcz, inquit Dominus. epe-

rartos , €$ redde illis mercedem.

Itaque

laborantibus in vinea fine intermif*

r:;ræl;&nr:i

fione, fine ceffatione, fine negligen-

tia dabitur: Non dabitur autem ftan-

tibus in foro otiofis, vel aucupio, aut

venationi , aut ludis & jocis vacanti-

j

bus : Merces enim tneritis redditur,

4V

N]

non gratis datur, & multó minüsim-

meritis donatur:

Quod enim Apo-

d

fj

ftolus dicit, Seipemdia peccati mors , gra-

Mebtafi

tia autem Dei vita «terna s Ideo dicit,

q

quia

J

278

De eterna felieitate,

"

quia fine gratia Dei przcedente nullus

g Iiit

poteft bené operari, fic ut debeatur

jeunià

ii merces eeternz vitz: Sed accepta

df (

gratia, quz gratis & non ex operibus

erdm

datur, utique ftipendium bonorum

(U?le !

operum vita zternaerit, Sicenimlo-

'ninf

quitur fanctus Auguftinus in Epifto-

TT

la Sixtum Romanum presbyterum :

spiin

Sycut merito peccati tamquam flipendimm

vedditur. pors :

7

; mertto juflitie tam-

, M

E

quam [Ipendium vita aterna,

Neque proptereà quód omnibus

gim

mig d

operariis detur idem denarius, exifti-

mandum eft in Regno czlorum pra-

tidi g

U

mia effe omnibus paria: Denarius

enim vitam eternam , five Deumfive

; )fx,Abral'

d

Chriítum fignificat ; & omnibus vi-

u

n f

ta eterna, & Deus atque Chriftus

communis erit. Sed quemadmodum

'*"M,h'

1

idem fol clariüs conípicitur ab aqui-

a quàm ab aliis avibus , & idem

J

^

m

ignis magis calefacit proximos quàm

mquo'

remotos; fic in eadem zterna vita

*l

inter videntes Deum & Chriítum,

&'

clarius videbit & jucundiüs gaude-

RUR

bit unus quàm alius ; & ficut diverfa

erunt

'"';'*w'mcr,

*)(fl'll(ifg(,

Liber quintnt,

2779

Mi

j

erunt merita, fic etiam diverfa erunt

n

premia. lllud magis movere poffet ,

M

cur Dominus in dittributione merce-

dis ordinem commutaverit , dicens:

Redde iis mercedem incipens à noviffimis

n[que ad przmos,

$2c erunt novi[[omi pri-

mi, C primiuovilfimi. Multi exim [unt

w

Vocati , paucs veró ele&li. Sed hoc perti-

L

M

hN

j

A

net ad gratiam Teítamenti nóvi , ut

17

intelligamus , nos feliciores effe Pa-

n

tribus Teítamenti veteris; ac per hoc

Deo grati fimus, & in vinea ipfiusdi-

ligentiüs atque alacriüs laboremus.

Patres fancti qui ante Chrifti afcen-

AUA

fionem vineam Domini coluerunt ,

Adam, No£, Abrabam, Mofes, & ce-

teri Patriarchx & Prophetz, qui ho-

M

ü

A |

ra prima, tertia, fexta, nona vocati

N

funt, non [olüm longo tempore labo-

t

raverunt, quia diutiüs vivebant ; fed

eiam poft obitum mukis annorum

centuriis,G aliquot etiam millenariis,

iT

vu

mercedem, id eít denarium expecta.

W

verunt. Apoftoli, & Martyres, & reli-

)

qui operarii qui undecima , id eft, no-

villima hora, interprete fancto Joan-

[

ne,

l

250

De aterna felicitate,

':'j.

"i

ne, venerunt ad vineam excolendam;

u

paucis annis laboraverunt, & ftatim

acnirt

a morteRegnum coelorum ingreffi de-

narium acceperunt. Quanta eft hzc

vl lmm(

W

f«l

i

gratia, quàm magna, quàm folida,

n

quéd poffit, fi velit hemo Chriftia-

w

u

(

nus, breviffimo tolerato labore contie

li

(

nuó ad eum locum afícendere , ad

AU

quem Íancliffimi patriarchz atque

u

Prophetzlongiffimo tempore füfpira-

zi

