pratermittam , ibi videbunt , cur per-

T

miferit plurímos Juftorum , ac pzné

omnes in mundo preffüram pati , ut

i

videlicet eos gloriofiffimé coronoret.

Mi

Atque ex hacrecordatione benedicent

cum ingenti letítía omnes cruces, quas

paíli funt ia mundo , càm in coronas

l

fempiternas videant effe converías ,

ac dicent cum Propheta: Secssdzm

Quj

amagnitudineus dolorum sneorum in. corde

L

seo, corfelationes tua letificaverunt ani-

-

24972 "mCATP,

ia

CUA T U.T M.

N

[

De gaudia oculorumn.

:

VI

DEAMUS Dunc gaudiía corporis

8

glorificati.

Ac primüm (e of-

M

fert gaudium — fensüs videndi. qui

m

inter corporales fenfüs nobiliffimus

"I

€

Z

Liler 7:44;-:;::. C

223

n

U d

1

eft, & éujus officium latiffimé & lon-:

giffimé patet. Isincelefti patria gau-

V]&

]

debit primüm de proprii corporis

fplendore & pulchritudine.

Videbit

(s

enim Corpus fuum reformatum à

Chrifto, & corifiguratum corpori cla-

P

titatis fuz, ut dicít Apoftolus in Epi-

ftola ad Philippenfes. Neque claritas

ejas minor erit claritate Solis: Chri-

T

]

ftum enim, ad cujus fplendorem con-

)j

1

formandi fumus , idem Apoftolus fu-

TU

pra (plendorem Selisà fe vifum fuiffe

o

teflaturin A&tis Apoftolorum ; & ipfe

Onreti,

; Md

Dominus in Evangelio loquitur, &

dicit ; Twnc Tufli fulgebunt. ficut Sol in

191 (

TR

Regno. Patris eorum, — Quale igitur &

quàm gratum fpectaculum videbunt

—

oculi Beatorum , quatido manus fuas,

& pedes , & membra omnia cernent

radios lucis ex fe proferre , ut non

egéant ampliiis. Jumine Solis, neque

Lunz ,.& multó minüs lucernz aut

Qd

candelzad omnes tenebras undíqüe

l: eïji

diffipandas ? Sed non folürh corpus

uY

proprium . inftar Solis fulgere vide-

f

bunt,fed corporaSanctorum omnium;

ac

K 4

224

De aterna felicitate,

li

"m

ac in primis Chrifti ipfius, & fanétiffi-

.....

W

«(

m Matris ejus,

Quantum lztificat

Sol unus exortu fuo univeríam ter-

u

(

ram? Quid igitur erit videre fimul

inumerabiles Soles, non folà iuce illu-

y V

[

ftres, fed membrorum varietate, &:

venuftate pulcherrimos? Neque ineo:

N

loco claudendi erunt oculi, ne forté

à nimio fplendore Izdantur : Nam &

ipfi oculi beati erunt , ac per hoc im-

paffibiles & immortales; qui enim lu-

mine gloriz confortabit oculos men-

tis, ne videntes Deum facie ad facierm

j

opprimantur à gloria, idem etiam do-

n

te impaftlibilitatis confortabit oculos

corporis, ut finelzfione cerpant non

Solem unum, fed innumetabiles. .

W(

Illad etiam accedet ad gaudium ocu-

lorum, quód fanctus Auguftinus do-

cet in libro.de Civitate Dei , Marty-

res beatillimos in ea corporis parte

in qua fupplicia pertulerunt ; figna:

virtutis pulcherrima &, venuítitfima.

przlaturos. Quid igítur erit, videre

fanctum Stephanum tot gemmis pre-

LI

tiofis infignem, quot lapidum í&usin

L

l

W

corpos

i

"

1

Liler quArttut,

asj

dl»&f.

u

Ml

|

corpore füo pertulit? Quid Joannem

12

ll

;

Bapuftam , & Jacobum majorem ac

Paulum Apoftolos, & alios propé in-

!

!

i

finitos , quibus collum pro Chriíto

/Ml

przcifum fuit, videre torque nobilit-

W.""

'W»& '

fimo , omníque auro pretiofiore, in-

W)

credibili decore fulgére ? Quid fan-

D]

&um Bartholomzum ,cui pellisà toto

corpore detracta fuit , cernere coto

fl

corpore ita illuftrem , ut omnem pur-

[n.

puram, quantumvis pretiofam , fu-

(

dü:

perare videatur? Quid erit, ut cate-

ra pretermittam, videre Petrum , &

N

Andream, & alios plurimos, qui cru»

cis fupplicium pertulerunt, quaf(i ftel-

Jas lucidiffimas in manibus & pedibus

cum infinito decore ge(tare ? Nam de

l

H

Chritto Rege Martyrum, qui ad glo-

riam füam & folatium noftrum figna

Y

)

clavorum & lancez confervare vo-

1

F.

luit, nulla lingua promere poteft;

quantá luce figna illa facrofancta mi-

cabunt: Cüm omnis Sanétorum glo-

"

M

W

",

ria ad Chrifti gloriam comparata mi-

J

Wt

nor fit, quam fi palchritudo ftellarum

tur.

ad Solis pulchrit

rudinem confera

4

K 5

Quid

226

yr

De aterna felicitate,

j

" wnffc

Quid jam dicam de voluptate,quam

f

16

capient oculi Beatorum ex conípectu

trili

totius illius ampliffimx — Civitatis,

duam Tobias & Joannes, ut fupra de-

ï

i

if

Nb

u

sonftravimus, non habentes fitis

m

digna vocabula, quibus ejus d. corem

exprimerent , totam auream, & gem-

Il

mis ac margatitis & lapidibus pretio-

fis ornatam effe dixerunt ? ( )uid de-

nique de Czlo novo, & Terra nova,

DUN

quam Scripturz fancte nobis promit-

tunt poft ultimi judicii diem, & de

renovatione,& in ftatum meliorem

E/

commutatione totius rerum univer-

4

fitatis? Hta enim ficut nobis incognita

14

ï

funt , ita novo & admirabili gaudio

Beatorum oculos oblectabunt , cüm

A

ü

«orum pulchritudo confpici ceperit.

j

CAPUT VI.

De eaudie aumrium.

E8sum audiendi & inftrumenta lo-

quendi futura effe ia Regno czlo-

Y

rum; duPitari non poteft : Erunt

J

enim corpora Beatorum vera & viva,

[

!

& ab omni parte perfecta,quale Chri-

Aj

Atf

fti

K

227

Tl

u

j

Liler. quartus,

fti corpus fuiffe poft refurreclicnermo

q D

Apofteli omnes , & multi pr&tercà

i (u

dilcipuli , & mulieres non pauce ma-

ii

nifeft& viderunt,

Nam & ipfüm lo-

[j

U', |

AU

j!

quentem audiebant, & ipfe illis inter-

M

rogantibus refpondebat ; ipfe etiam

lr

beatus Paulus Chriftum de c«lo fibi

Ht [

loquentem audivit, & Chrifto ipfe

j

audienti refpondit,

Futura quoque

Uhin

incglo cantica ; ac prefertim illius

vocis , Zlleluja , teftantur 'Tobias &

"

fanctus Joannes. Ex his fatis aperté

l:

AUMT

oteft intelligi . non defutura in Ci-

UI

vitate illà cantica plurima & dulciffi-

il

P^|

ma , quibus Deus laudetur, & aures

$

J

l

beatz fanctorum hominum mirificé

/

10

oblectentar. Etíi omnia debent effe

D

[

N

J

commenfurata, dubium quoque non

erit , quin illa cantica tantó fuaviora

& nobiliora effe debeant , quantó

funt ipfi cantores doctiores ; & qui

VH*

(]h

laudatur fublimior, & locus in quo

dl

cantatur,excelfior, & audie ntium coc-

t |

tus intelligentior atque frequentior,

[j

VM

Quid igitur erit in altiffirna ilfa pace,

lj

& animarut concordía,& in illo cha-

6

rita-

[/7

428

De eterna felicitate ,

ln

ritatis ardore erga fümmum Benefa-

€torem , audire liquidiffimas voces

t

i

canentium 4/e/vja ? $i beatus Fran-

)n!

cifcus , ut fcriptum reliquit fanctus

Bonaventura, ad brevitlimum foni-

1

tum citharz ab angelo pulíatz, ita

]

commotus eft , ut aliud fe putaret fx-

culum commutáff: : Quibus deliciis

aures noftrz fruentur; quando millia

n

€antorum & citharosdorum concor-

li

diffimis & füaviffimis vocibus Deum

m

collaudabunt 5 & alia millia concen-

j

tu pari , & ardore non diffimili laudes

easdem iterüm atque iterüm repe.

jl

tent? Et fortaffe non folius Dei lau-

desinCivitate illacanentur ; fed etiam

u

triumphi fané&torum Martyrum , &

: ".z:.[:wm l

Confeflorum preconia, & Virginum

gloria, & SanCtorum omnium con-

tra diabolum victoriz cantibus ex-

tollentur : Hzc enim omnia in Dei

Tl

audes & gloriam redundabunt,

Qued

ergo dicitur ab Ecclefiaftico,

QL pro-

batns eff in illo, €2 perfetlns eff

, erat il

r

gloria ateraa ; qui potait Iranseredi,e$ wom

frr i

eft transgre[[/ns , facere mala , €3 non fe-

lii

IU

6s

fl

Liber quartus,

229

h

cit : Ideà flabilita funt bonatlius in Domi-

ïljäz

A

50, €89 eleemo[ynas. illius enarrabit omuis

n

Ecclefía Santlorum ; Quamvis delaudi-

bus mortalium in Ecclefia, quz pere-

grinatur in terris , intelligi poffit ; ta-

men nihil prohibet, quó minüs intel-

ligatur de civibus immortalibus ,' &

de Ecclefia, qus triumphat in czlis;

Ibi enim habebunt veré Sancti glo-

riam eternam , &illa veré & proprié

ATA U

Jl

eft Ecclefia San&orum, Et ciim in E-

td QU

EU

vangelio Domíinus dicat laudandos

effe à Deo in Regno cxlefti fideles &

UT I

prudentes fervos ; illis verbis.

Euge

aol

ferve bone €8 fidelis , quia faper pauca fui-

VHf

fl fidelis [aper mnulta te conflituam, intra

, d

en ganaium Domini tui : Quid prohibet,

I

j

!f

quia exiftimare poffimus, verba illa

lil

n p

Domini, cantu totius caleftis Curiz

,.

v

excipienda, & iterüm atque iterüm

abi

dulciffimé repetenda ? Certé de fancto

IQL'üd

Martino Ecclefia Catholica dicere nori

gt

"

dubitavit: AMartinps bic pauper & modi-

T

€45 , dives calum iagreditur, bymnis cale-

)

Wih

Jlibus bonovatur.. Denique fan&tus Au-

m

guftinus in extremo libró de Civitate

h

Dei,

—

J

jj

230

De aterna felicitate,

lle, [m

jl

Dei, hoc ipfum difertis verbis affir-

jl

mat, cüm ait; Jera i£i gloria erit , ubi

0

laudantis iec errore quifquam, nec adula.

)

tione laudabitur , uerus bonor , qui nnulls

l

negabitur diguo , nulli deferetur indignos

nj

$ed nec ad eum ambiet ullus indignus , ubi

1

nullus permittitur effe, nifi diguns, O igi-

tur térque quatérque beati, qui inlo-

rl

i

(

D

co illo, unde exulat adulatio , & ubi

non invenitur mendacium , audient

MV

L.

decantari laudes fuas fine periculo fu-

i Y

perbiz, fed non fineincreméto latitix,

cidit

C APILT VH.

T

: De gaudz'a BHAYÍHTH.

::;wi]ägi n

z

*

u

i

E ceteris fenfibus pauca

dicenda

l

erunt, non quód fuis & magnis

veluptatibus careant , fed quód illas

voluptates, quales futurz fint , »cri-

!

ptura fancta non aperuerit. Illud no-

d

bis fatis conftat , multa corpora San-

€&orum ftatim à morte odorem fua-

i

vifhmum fpirare copiffe , qualem

I

T

alium nemo anteà feníerat,

Hoc de

VLW&]

corpore $. Hilarionis; teílatur S. Hie-

decem

h

H

ronymus : Affirmat enim, poít

ljü

meníes

DT

[l'(i!;au,

1L£6er gquartis,

231

lg

menfes à fepultura inventum corpus

MT

integrum , quafi adhuc viveret , &

ATA

tantis fragrans odoribus, ut delibu-

mf L

j

1

tum unguentis putaretur. Hoc idem

de corpore S.Servuli paralytici tefta-

i

^l

il

tur $. Gregorius in Dialogis; Cujus

hzc funt verba : Z4nimá exennte , tanta

fragrantia odoris affer[a efl, ut omnesyqui

li

tlic aderant, inaflmabili fnavitate reple-

k

rentur. Et pauló poft : Qwos[aue corpus

Mibf

ejus þpulmrc traderent , ab eorum gsari-

ARA

—

bus , odoris illins fragrantia won rece[fit.

Nec defünt alia non pauca exempla

|

fimilia, tum vetera, tumrecentia, Ex

j

quibus colligi poteft, fi corpora de-

^

]

J

f

functorum Sanétorum pofít animz

d"(f;

J

glorificationem füavem fpirant odo-

rem , multó magis corpora viva &

glorificata Sanctorum odorem fuavif-

!

[

D)

fimum fpiratura. Accedit, quod refert

(

i

idem S, Gregorius de corpore Domi-

ni noftri vivente & gloriofiffimo, cu-

um

jus hec funt verba in libro quarto

h

Dialogorum, & in Homiliá quádam

n

fuper Evangelia : uze prfum refpieiens

d

( Tarfilla virgo) Jefwum venientem vi-

g

dit ;

252

De aterna felicitate,

"

dit : Tantáque fubità fmgmmiä miri oda-

vis afpería efl , ut spa quóque [navitas

cuntlis oflenderet , iluc. Autlorem [uavi-

£atis veniffe. Quod fi corpus Redemp-

toris glorificatum odorem tantz fua-

"

vitatis fpirat, omnino credibile eft,

omniacorporaSanctorum in coclo fpi-

W

ratura miram odoris fuavitatem : De-

"

cet enim,ut membra capiti fuo confor-

mia finr, non folüm in claritate, fed

! ;;f r

T

etiam in odoris fuavitate. Qui igitur

odoribus dele&tantur, cogitent quali

fuavitate replendifint, quando inhor-

to illo divino tot millia florum czle-

t,ï;;iu,(lw]

ftium undique fpirantium odores va-

L

rios & fuaviífimos glorificatis nari-

l,

bus haurient.

n

CAPUT. VIiL

De gaudio fenfus euflandi &

!

tangendi,

E fenfu guílandi (cribunt Theo-

logi, non ufuros beatos cibis mor-

d

L/

talibus, fed habituros tamen obleécta-

*

tionem aliquam in €o [en(u, ne fuper-

Váta-

Vl

m

Liber quartir;

25

Atj

vacaneus efle videatur: Futuram ta-

! 13;;"',1 l

"

tnen oblectationem illam loco & fta-

/,:

^

tui Beatorum & immortalium con-

gruentem. De fen(u tangendi conue-

Riunt omnes, ufum ejus non defutu-

rum in cxlo , ciümcorpora Beatorum

fine dubio tangi poffint, utpote vera

& viva corpora , dicente Domino:;

Palpate €9. videte , quia fpiritus carnem

fi

lil

[

€4 offa non babet , ficut me videtis babere,

r

Aberit tamen contactus omnis impu-

rus à corporibus illis, qux concupif-

centiam generandi nullam habebunt,

Et ut ipfe Dominus loquitur ; Zz re-

t ltj-'

farretlione neque nubent neque nubentur,

( 1

Jed erunt ficut Angeli Dei in calo, Sed nos

in hís, quz difputantur infcholis, im-

morari non. volumus.

Unum . illud

affirmamus , fenfum tangendi non

p

modicam voluptatem percepturum

]

ex perpetua & optima corporis ha«

bitudine ob dotes: corporis gloriofi,

W

de quibus Apoftolus in prioread Co-

rinthios2 Seminatur , inquit, zz corrup-

")

tHone , jilrgc't IH incorruüpttone 3 Semina-

u

hr in Ignobilitate, [nrget in gloría; Semina

Y

!

434

De aterna felieitate,

M

ï!

j

tur dn infirmitate, [Gtrget i virtute 1 -Se-

qui

h atl

minatuf córpus amimale , [urget corpus

J

fpiritale, . Ex quibus quatuor dotibus

five privilegiis corpotum . gloriofo-

rum, unailla de.

o

[o]

loria five fplendore

uyrl

!

corporis gloriofi, ad fenfum videndi

I

pertinet , ut fuó loco diximus: Keli-

H

[l

quz tres videntur ad fenfum tangeri-

di proprié pertinere

j

Nam quemad-

"i

modum , cüm corpus gravatur nior.

n

TM

"i

ä(

bis , plagis, volneribus, quz ad mor-

tem ducunt, fenfus tangendi eft, quí

A

patitur, & dolet : Sic etiam quande

stl

corpus bené valet, & fanum acrobu«

ERE

ftum eíft, (en(üs tangendi gaudet. Ma-

Vatlst

fio igitur gaud

AW At

in fe

nfus tangendi af-

La

:

cictur in exle, cürn poít refürrectio-

nem corpora Beatorum imniortalita-

w

te & impaffbilitate, atque adeó op-

timá valetudine in xternum fruentur,

"

Quid non libenter darent viri, prefer-

j

tím Principes, fi pertotam vitam à po-

)j

dagta, capitis, ftomachíive, aut renunt

L

f

doloribus liberarentur ? Qualeigitur

i

ilv

gaudium erit in czlo,1 quolongitflimé

in

u

non folüm mors,; fed omnis morbus

'ï!

|

i

.itifm)

Liley quavtne,

25$

l

lj

L

"! & omnis dolor aberit ? Proinde do-

T

tes illz , per quas corpus corruptibile

fürgit incorruptibile, & corpus infir-

mum fürgit impaffibile , ad gaudiutt

fenfüs tangendi pertinent.

Sic etianmi

dotes agilitatis & fübtilitatis, per quas

corpus anímale furget fpirituale , ad

eundem íenfüm tangendi pertinere

vídentur.

Siquidem fpirituale dice-

p

tur & erit corpus gloriofünnon quód

non veré habeat carnem & offa,

if

fed quód ita fubje&tum fit fpiritut, ut

l

il

ad nutumfpiritás (ine difficultate , &

i

nf

.....

Ll

labore ttioveatur velociffimé, aícen-

;j

|

dat &ideícendat,eat & redeat, & qu&-

libet loca penetret, ac finon corpus;fed

fpiritus effet, Quemadmodum igitur

i

fenfüs tangendi malé habet & dolet,

T

(l

w |

quando corpus grave cogitur furfüm

t

A

aícendere , aut velociterde loco adlo

Ti

cum inoveri ficécontrario gaudet &

u

xtatur, cüm corpusfine laffitudine &

labore vel furfüm afcendit, vel de loco

ad locum velociffimé tranfit. En igitur,

j

]u

"

lr

à quantà fervitute corruptionis libera-

T

buntur Beati , cüm non amplius ege-

bunt

D

à46

De aterna felicitate, .

i

bunt equis , nsque curribus , neque

st

j C?l

ftipatoribus, neque armis, neque ul-

]À re alià; fed ipía per fe corpora bea-

"1

ta difcurrent velociffimé , quocunque

[

voluerint , & ubique tutiffima erunt,

etiam inter medias armatorum acies.

Utinam , qui delicias fpirituales gu-

ftare non poffunt , quód palatum

infec&tum habeant, faltem hec maxi-

ma & perpetua bona corporalia con-

fiderarent , atque ad illa afficerentur,

& ea quarerent! fic enim . fieret, ut

paulatim ad altiora confcenderent ,

)

& perhosgradus ad fempiterna gau-

dia tandem aliquando, Deo prz'ftante,

venirent,

—

CAPUT IX

H

De comparatione gaudiamm terra

Vg

Cum gzw&iiis cali.

Xpofüimus pro noftra tenuitae,

E

quz fintgaudia preparatain coe-

l

lo iis, qui ciligunt DEUM : nunc

Itj

quanta fint ,. erguimentis quibus-

ils,.l / '-ü

dam

] ff!l( M,

Liber quartu.

237

j W'Fbug

! dam externis demonítrare conabimur;

tj

H

H

Acprimüm ex comparatione gaudio-

rum, queDeus inimicisfuis & reprc-

bis in.hac vita ízpenumeró tribuit,

Et quidem tanta funt gaudia ia divi-

tiis, in honoribus, in poteftate , in

voluptatibus variis, quge Deustribuit

peccatoribus , inimicis. fuis, eum vel

h

blafphemantibus , vel in eum non cre-

]u

dentibus , ut. beati feré ab omnibus

judicentur. Beats7 , inquit Propheta,

"n f

a

dixerunt populum , cui hac funt, Quisex

iv wil

amatoribus hujus fzeculi non invideat

N

V

Salomoni, qui quadraginta annis reg-

ARA

navit, &divitiis & deliciis omnibus

abund;vit, & feptingentas uxores &

d

concubinas trecentas habuit ? qui ta-

men , ex fententià $, Auguflini repro-

busfuiffe videtur. Sicenimloquitur S.

TRU

Auguftinus in Pfalmos : 4pfe Salemon

mulierum. amator fuit , 99 veprobatus eft

à Deo. Et inlibris De Civitate D EI,

1

de Salomone dicit, quod Salluítius

n

Hic bomts imitiis malos

de Catilina :

Y

exit4s. babust. íanctum. Auguftinum

fecutus eft Sanctus Gregorius libro fz-

. fecundo

r

238

De aterna felicitate,

m

fecando Moralium : H eff ,inquit,

quàd Salomon , qui [apientiam non. per[e-

veraturus Accepit , in fomnis banc €d de

no&le accepiffe deferibitur. Nec diffimiles

l

Salomoni funt hoc tempore Reges

'Turcarum, & Perfarum , & Sinarum,&

artarorum , qui regna ampliffima

poffident , & voluptatibuscarnis'addi-

&i nihil negant cordi, vel oculis , vel

h

auribus ,vel gule, aut libidini, quod

f

omninoó defiderent,

Ac ut omittamusifta, qu:x pauco-

l

:

rum íunt, quanta gaudía tribuit

Deus in commune mortalibus, quo-

J

a

lj

l

rum pars maxima Deum,aut non no-

FTTT

vit , aut ficut par eft non diligit, nec

V

timet ? Nónne terras cum omniíibus

fuis divitiis & deliciis, animantibus ,

q

fructibus, floribus, metallis, in com-

mune omnibus tribuit ? Nónne ma-

ria, fontes , flumina , lacus cum tot

generibus pifcium, in commune om-

J

nibus tribuit. ? Nónne caxlum , quafi

j

tectum hujus magnz domus, tot ftel-

(ür

lis ornatum , in commune omnibus

tribuit ? Nónne Solem fuum oriri ,

M

1 f(h'riw:,

Liber quartut,

23*

!

| & nubes füas pluere füper bono

Ht

[

alos ipfe Dominus optimus & libe-

LI

raliffimusjuffit? Quod fi tanta gaudia

peccatoribus reprobis , mancipiis fuis

?

ingratis , & omni fuüpplicio digris in

;

'hac vita tribuit, nónnezguum eff, nt

|

I

amicis & filiis füis gaudía fine ulla

h)

.i.;

€omparatione majora cenfervet ? Audi

1 AAV]

S. Auguftinum in P(almos : Percatori-

ii

i

2f

19 , inquit biafphemantibus cum quotidie

dat cainm €À terram , dat fontes,

fmä?m',.

m

A

Janttaten , filios, copias , ubertatem, Qui

h

"

tfalia peccatoribus dat, quid putas eum [er-

gamüï h

q

vare fidelibus f)is ? De S. Fulgentio cri-

bitur in ejus Vita, eum vidiffe ali-

?

f » |

quando Romz gloriam Senatüs &

exclamaffe :

Quàm fpeciofa poteft

] cm:ïbus |

Y I

effe Jeru(alem caleftis . fi (ic fulget

j

"

-Koma terreftris? & fi inhoc fxculo

]

'datur tanti honoris dignitas dili-

Ái

t

Q

gentibus vanitatem , qualis honor

d

& gloria preítabitur. Sanclis con-

a, i

templantibus verítatem ? Certé S.

Auguftinus ,

fi quis alius prudens

t

uqus

rerum zftimator ,

tanto intervallo

diftare cenfüit terrena quacümque

1[uum"£y

gaudia

n

240

De Acterka feliestate,

!

'

u

"m

li

gaudiaà celeftibus , ut affirmate non ^

j

2X

dubitaverit;, optabilius effead unam

h

folam diem frui cxleftibus gaudiis; :

j.

quàm omnibus mundi gaudiis frui

u

ii

per multa millia fieculorum ; atque

n

hzc funt ejus verba : Tanta eff. jucun-

2l

ditas lncis eterna, ut etiamfi non liceret atm-

*

/

pltes im easnanere, quam unius diei rnord;

propter. boc folizsa innumerabiles um bue- t

i

jus vita . plezi delicis €8. eircumfluentià

(

tempomlmm Lonorum , rctle meritäqu:;,n

*

contemnerentur s non enimfalfo ac parva !

j

i

E

effetln ditlum ef 5 Melor. efl dies una i s

r

atrits tuss [aper nzillia.Quid hic dicemus? 4

Si ifta vera funt, ut funt omninó verit- ——

u

I

fimz, nónne equum effet, ut aliquan-

!

dolapere inciperemus? Hucufque di- ,,,

cere foliti fümus,contemnenda effe bo-

LT

/

na terrena, quia momentanea fünt; ,

& amanda cxleftia, quia fempiterna

N

fuünt : nunc 2udimus Auguftinum , jj

DocGorem

fapientiffimum affirman-

tem , etiamíi terrena effent xter-

m

^

E

na, & cxleftia momentanea , ad- i,

ll

1

huc recto judicio anteponenda cffef g

bt

terrenis celeftia, INÓnne igitur fürdi i,

at

LG

L

Liber quartus,

24t

UÉt Sremci, &

ftupidi , & ftulti füumus , fi

d

ii propter terrena bona non folüm vi-

| :ïuä

l

lia féd etíam caduca & brevia , con-

temnimus celeflia, quz pretiofiffima

"

& empiterna funt ? Rumpe tu ; Do-

j

ï

!

mine mifericors & miferator , fürdi-

; tatem noftram , illumina czcitatem,

LT

'excita ftupiditatem , fàána dementiam,

"i Ut quid enim fignafti fuper nos lu-

!mi! men vultüstui, Domine, i hzc tam

")m| magna & tam neceffaria non difcer-

;! nimu$? & quare dedifti nobis judici-

; umrationis, fi hzcc tam evidentia non

I

videmus ?2

CAPUT X

M l De comparatione Pavadifi terreffris

n

cum celeffr.

M

Omparavimus gaudia mundi hu-

C

jus cum gaudiis Regni cxlorum:

' comparemus nunc breviter gaudia Pa-

!

«1w radifi terreftris cum | gaudiis Paradifi

i

gülgl cxleftis. Quanta fuerint gaudia Para-

wf difiterreftris, vel ex eo cognofci po-

lgll

iL

teft, quód ille erat quafi hortus de-

licia

r

[

De eterna felicitate,

24*

liciarum datus hominibus, qui creati

j] WW)

.

erant ad imsginem & fimilitucinem

U I

Dei , cüm reliqua terra data effet ani-

j M

mantibus brucis.Unde etiam quado A-

lp

j

!

)

t

dam peccando amifit honorem,inquo

cm;ml[äïl

à Deo conítitutus fuerat, & fimilis fa-

tus eft jumentis in(ipien!ibus, de loco

gt

m

illo eje&us, ad locum iftum amanda-

E

tusfuit. Deícribunt Paradifüm terre-

ftrem fan&tus Alchimus Avitus in car-

;:q;g';:;x.w

[

minibus füper Gene(im , & alii, regio-

nem amoeniífimam & maximé tempe-

iil

T.

ratam, ubi non ureret calor zfítatis,

301 4

neclederethiemis frigus: fed ver per-

w

petuum floribus exhilararet & autum-

nus fructibus omnium generum. re-

m

N t

dundaret.

Sed verba ejusaudiamus:

Hic ver a[fiduum cali clementia feruat.

st

Turbidus Aufler abeft , fempérque fub aere

P nj

udo

"«J hn

!

Nabila diffagiunt , jugi ceffara [ereno.

Nec pofcit natura lo , quos won babet

[/

imbres 5

LA hh

Sed coutenta fuo dotantur. geymima . vore,

] hgu |

l

Siccim defit biems, nec. torrida. ferveat

; *Eïde

effat ,

"N

n

Fratis

r

z.

fllk;fa!(,

[

!

Libey guartst,

243

flnihus, [

ii

w Eruflibut, autumnus , ver floribus occupae

I

Annum.,

Wtd

!

'San&us Bafíiius in librb De Paradi:

L

^l

?

fo. //ic, inquit, plantavit Deus Paradi-

fum , ubi nou. eff ventorum. violentia , nom

Q

temporum immodefha , non gramdo , mom

w

W

falmina, non turbines , uon biberna con-

u

M

qelatio , non veris bumiditas , non effivus

l

1

calor , non autumnalis ficcitas $. ed tena-

J 4nt d

perata ac pacifica concordia temporum in-

(

ter fe.

Tempora euim circa wlum locum

Ti

1

tripidzant , imb fsmul etiam cum bonis fuis

ïüän;

1

/

v;fis,

f'ipatiem. concurrunt. veris jucunditates :

y

ii

|

ellatis alimenta, autumnalis latitsa , hi-

m"&:u.u..

|

berna quies. — Tenues €3 pellucide funt. a-

p

li

qua, multam in a[pesiu qucunditatem ba-

d

bentes , majovem vero utilitatem quans

1

jucunditatem exbibentes,

Prizs wgitur

m[we fmu

«:

s[um. lecum creavit DEUS , diguum

excipieudis DEI plantis, / Deinde planta-

!

|

p

D

w i ipfo omnigenas arberum pulchri-

"L) ii

tudimes , €9 . gratiffmum. a[petium. €$

jucundifimam fruitionem per ip[ns largi-

g(i'!älM LU

?4:, SanCtus Auguftinus in libris De

Civitate DEI fic de Paradifo terreftri

m »'""*'g

loquitur : Quid timere vel dolere pote-

Áil

z

Tant

li

244

De aterna felicítate ,

jb

vant illi bomines in tantorum | tantà. af-

uentiA bonorum ,ubi nec emors metucba-

M

p

"l

$i

tur, Hec nlla corperis mala valetndo, nec

h

aberat quidquam quod bona voluntas 4di-

!

r

pifceresar, nec inevat quodcarnem animám.

ve ominis. felieiter viventis offenderet ?

j

ZAmor. evat imperturbatus in DFUM,at-

il

que inter fe conjugum fida €$ [incera focie-

"

tate viventium , €8 ex bocamere grande

D

"

gaudium , non defiflente. quod amabatur

Is

A

ad fruendum. Erat deyttatio / trauqnilla

peccati , quà manente nullum. omnimó. ali-

uþ;;vigh

; Ml

unde malum , quad contriflaret , irruebat,

erinitn

Et infrà: Quám igitur feliees. erant primi

W Vi

"m

homines , qui C nullis agitabantur pertur-

f':'ï'ü'jï

)

il

bationbus: animorum , 69 nullis corpo-

rum . ledebantur. incommodis , tam fe-

u t

wily d

li

lix umivería [ocietas e[fet. bumana , f

[

nec ilimalum, quod etiam in pe[leros tra-

l

jicerent , uec quisquam. ex eorum. fHrpe

sniquitatem commiteret , que damna-

]l

tonem vecperet,

Hec $, Augufti-

il

l

nus.

Onmitto quz fcribunt de in-

credibili amosnitate & foecunditate

]

Paradi(i terreftris, Claudius Martius

T

Vi&or, libro primo Uarmipnum in

V,.Llæ

Gene-

)]

MWJI!

Liber quartus,

245

LU

Genefim, San&tus Joannes Damafcenus

H"M/M

libro fecondo De fide ort nodo» 355

! MM l/n 7 r

cap, tr. fanctus Iidorus lib. 14. E

y-o

th [/7 lj

mologiarum , c, 3. & Rupertus Tum«

Wl

enfis lib. 1. in Genefm, eap. 37.

i

h

Sed quidquid fit de his particulari-

bus, certé ex ipfaScriptura colligimus,

dU

fine dubío beatiorum eum locum fuif-

A N N

fe, quàm noftra hec habitatio fit ; quo-

11 MMf ij

niam in poenam peccati Adamo dici-

[/

,

tur : Quia audifli vocem. uxoris tue €8

)

comedi[Ht de ligno , ex quo pracepera tibi

m

ue comederes , maleditla terra. i. opere

tuo t in laboribus comedes exeá cuntiis die-

H s )

if

Lbus vitetua : [pinas Cd tribulos germinabit

tibi, Et mulieri dicítur : A4witiplicabo

[

«yumnas tuas , €d conceptus tuos: indo-

hm )

lere paríes filios , €$ [b viri poteffate eris,

L

t

€$ spfe dominabitur tuí, In Paradifoigi-

vl

tur non fuiffet ftrerilitas terrz , ne-

p m

t U

que laborandum ineá colendá fuiffet,

j

J

neque fpinas & tríbulos germiniffet:

dun

& mulieres non. concepiffent um-

(

t

quam fruftrà ; fedomnes cónceptus

i

Wi

partus fuos,eó(que feIices habuiffent :

um

& quamvis fübjedz vires fuiffent ,

"|

4|

3

Dnon

i

245

De aterza felicitate

Tj :zï.'ü

non tamen defpotico imperio , fed

civili & moderato.

Itaque felicem

ii

vitam homines illifine timore & de-

il

lore finelabore &anguftiis duxiff:nt.

" 'f;'ri l]fjhus

Et fi Paradifus terreftris omni ma-

lo earuiffet, & multis magniíque bo-

:

nis abundáffet : quid de cxlcfti Para-

difo fentiendum erit , qui rantó effe

d

debet felicior, quantó eft altior ; &

ul

tantó melior, quantó pro melioribus

T

I

inftitutus

Altitudo cxli Beatorum

fine

uHá

»n

comparatione fiblimior

eít Paradifo Adami : & homines in

a

czlo beati , qui peceare & mori non

J

offunt ; longé ac longé meliores

l:

funt incolis Paradifi terreftris , qui

peceare & mori poterant.

!Hud igi-

tur efficitur, ut Paradifus ccleftis non

folüm omni malo careat , fed bonis

omnibus redundet, (ine comparatio-

ne ulláà pluribus & majoribus , quàm

€a effent, quibus Paradifus terreftris

redundabat, Quis càm ità fint , aga-

1 I[

mus Deogratias , quód per Fiii füi

redemptionem pro Paradifo terreftri

ij

Para-

Y|

[ N,

ani-diä. diaboli nobis erepto ,

diíum

u f 'E»'m |

Liber tevtint,

247

"s difum czleftem longà beatiorem

: l; fimus adepti: & tum ne fimus ingra-

Lltre

i»; ti tanto liberatori , tum ne nos ipfi

l

/"&, pobis hoftes videamur , contenda-

mus totis viribus ad caleftem Para-

difum aditum invenire , eümqueno-

bis fide integrá, fpe fincerà, charitate

perfeöïä,& bonis operibus aperire.,

il

OAIJU-T XL

De cemparatione bonorum mundi,

& bonorum . Paradift terrefiris fimul,

cum bons Paradifi celeflis

folius.

Ed jam progrediamur ulteriüs , &

S

u

comparemus omnia bona mundi

hojus , & bona terreftris Paradifi

fimul pofita , cum bonis folius ccele-

f,(

h.

ftis Paradifi ; & videamus, an forté il-

lafimul juncta

reponderant. Id veró

efficiemus ,fi

:

ngamus , divitias,im-

peria , voluptates, & omnem gloriam

Salomonis, & alicrum fimilium feli-

cifimorum homiaum, poffe fine la-

bore acquiri , & fine timore retine-

s

NJ

4

tl

-

ln

248

De ateraa felicitate,

1

ri; & poffe etiam ejufmodi fceliciffi-

1

j.m'.

guiaw

mos homines nunquam peccare, &

Mi

lr

nunquam mori, ic tamen , ut pof-

fint etiam peccare & mori. Hocigitur

O

(

pofito , fecurus affirmo, bona Paradifi

"m :F[f

coeleftis folius longé przeponderare

bonis omnibus mundi & Paradifi ter-

reftrisfimul pofitis. Id veró indecol-

ligo ; quód bona illa fimul juncta

N

numquam poffint humanum animum

replere , neque defiderium ejus fati-

i

are , quia cor humanum boni infiniti

capax eft, illa veró omnia finita fünt.

J;;

Itaque femper verumerit, quod Sanc-

b

ilul

tus Auguítinus in principio Confef-

n

;UI

Wi

fionum fuarum dicit : Feciffi nos, Domi-

ze , ad te , C9 inquietum eff cor noflrum',

j

donec requic[cat n te, & verum efl quo-

A

que quod San&us Propheta canitz

y

Satiabor , cim apparuerit gloviatua. DOo-

t

nec autem inquietum cor erit , mif-

4

erum erit ; & fi miferumerit , heatum

u

non erit. Paradifus autem coeleftis id

f

habet potiffimum , ut fatiet animam,

d

& omnem iuquietudinem | auferat.

d

Quid enim defiderare poterit qui fimi-

"^R

! lis

T

fl

249

tlj

Liber onavtus.

M

Jis eríit Deo , quia videbit eum, ficuti

]HUM

in)

C ltv

u

eít? quid defiderare poterít , quem

? ]

]

M M,,)

Deusconf(tituet fuperomnia bona fua?

h

quid defiderare poterit,quicum Dea

il

A

nl

regnabit,& colixres Chri(ti erít, quenit

Pater conftituit heredem univerío-

|

AW

rum ? nifiquis Deum ipfum inquie-

tum cor gerere , & miferum effe dice-

re audeat. Deinde bona illa mundi, &

J

Paradift etiam terreftris, quantacüm-

k

2l

d

Ü

que & qualiacámque fuerint ,hoc ipfo

4

d

quód amitti poterant, perfecta boria

Df

non erant, nec fatiare poterant, néque

Vi

o C

quietum anímum reddere valebant, ac

per hoc veré beatum & felicem homi-

ts

nem non faciebant : at bona ccaeleftis

ini

Paradifi undequáque perfecta & ftabi-

a

lia fint, neque amitti neque diminui

Mi an

ullo modo poffunt. Sancti enim in illis

i D

feliciflimis fedibus conítituti, nec xo-

T

ri poffunt , nec peccare poffunt, & de

!

Ti

hn

m

fempiterná felicitate certiffimi fünt.

sidiod

Aperiant ergó mortales oculos

ia

mentis,& ferió recogitent,quanti mo-

p u

menti fit , cceleftem Paradifum non

amittere, Ágitur enim hlc veré de

i:ritquiizï

fum-,

L3;

Jir

256

De eterna felicitate,

l

T

fummá rei , non de rebus minutis, aut

!

' fugacibus.

Pro:fus enim divino ju-

« MM

dicio Sapientia Dei dixit :

T A

À

Quid prodeff ;

;*W:

bomini , & mundum unsverfum lucretar ,

anima vero (na detrimentium pattatur,

as

ss D

CAPUT XIL

27] MZW

P

De comparatione pretii; Paradifi cum

ii

1pfo Paradifo,

stidi t

P

Oftrema comparatio erit de pretio;

t5

.quo emptus eft Parad fuüsà Chrifto»

du i

&quo à nobis etiam emi debet , cum

Mi

ipfius Paradifi magnitudine atque prz-

ftantia. Chriftuspretio fanguinis fai

«.":',?3 K

d«mitll

emit nobis Paradifum co:leftem, quem

T

invidia diaboli nobis eripuerat , non

—

W

ut ipfe haberet , (ed ut nos etiam illo

l

'

i

(

j

privaremur: ad hoc enim feduxit. E-

t rf

vam, & per illam Adamum impulit

»,l.ï

u

"iif

in prevar cationem;ut peenz fug con-

Íortes haberet. Chriflus igitur eít

prudens illeMercator, qui dedit om-

"

,

nia fua ut compararet pretiofam mar-

NT

garitam, perquam Regnumcoelorum

g

lg

fignificari, fatis aperté ipfe docuit.Ipfe

irs

eft

|

Fftä:mf,)

I

Liber quavtus,

ayY

[

"jmf;,

eft,de quo Apoftolus loquitur,cüm di-

ll

|

]

cit: Empti efhis prerio mapnm.,Et Apofto-

J

d

lus Petrus : /Voz corraptibilibus auro vel

r Wi

argento redenpti eflis 5 fed pretiofo [anguine

Mpy, r

quafi Agni immaculati Chrifli, &9 inconta-

TIA"mtinatt,

Et ruifüm : £»wm,qui emit

1]

eos, Dominnm negant,

Chriftus. enim

"ffljmä; )

eodem tempore & nobis emit Para-

IMN

difüm , & nosipfos emit. Nam & nos

1

Itj

lj

Jj

captivifacdti eramus. , & Paradifum

j

I

amiferamus per peccatum : Chriftus

veró redimens nos à pecaiis, & à ca-

!

I

M

M

ptivitate diaboli, fimul filios & hzre-

des Dei conftituit , & perhoc Paradi-

D

L

füum nobis reftituit,, Hincigitut ape-

T

riiur magnitudo czleflis Paradifi ,

quód infinito pretio dignus fit vifus

E

.;

Sapientiz Dei.

Si nunc inter homi-

) Al

|

