mus, intelligere non poffumus , nec

L?

]

E 4

pote

104

De æt&m ];'el/.'citm'e,

N

poterimus , donec ad Civitatem il-

yta

lam venerimus. Quod autem fanctus

I

|

Joannes dicit, lignum effe ab utra.

f

* .fjl:xfü('ts

que parte fluminis, & fingulis menfi:

10

bus fructum fuum facere, metapho-

i, !

ricé iatelligendum eft , ut aliquo mo«

l

do per fimilitudinem rerum corpora-

lum ípiritualia. capiamus.

Voluit

5

beatus Evangelifta demonftrare arbo-

|

rem fummza bonitatis & fecunditatis;

quod ut faceret, defcripfit arborem;

quz i ad ripam fluminis , & tum

|

ex bonitate füua, tum ex continua ir-

u

rigatione fingulis menfibus fructum

fuum producat, non fingulis annis;

ut aliz folent. Neque vult fignificare,

unam tantüm effe arborem , fed mul-

tas cjusdem generis, quz ab utraque

parte luminis per mediam Civitatem

fluentis fite (int, ita ut inter unam

atque alteram arborem non magnum

fpatium interfit; & eo modotota Ci-

vitas frui poffit & aqux decurfu, &

At

arboris fructu. Bonitas arboris figni-

h

Bw

lo

ficatur in voce ligni vitze : foecun-

D.

ditas oftenditur ex eo, quod fin-

J

T

gulis

ij

n*

L

Liber. fecundus.

104

neg 1

I!

;

"h eulis menfibus novos fructus pariat.

l

""* XgInde fit , ut cives illius Civitatis

"à femper habeant fru&tus recentes &

ma:uros: Recentes ex menfe przfenti,

)

maturos ex proximé przterito ; num-

lj

quam marcides , numquam aridos;

numquam infipidos.

Quz omnia fi-

gnificant cibum & potum Beatorum,

id eft, (apientiam qua Deum perfecté

intelligunt, &charitatem qua Deum

perfecté diligunt, optimum effe, &

n

M

Il

numquam deficere. Quod addit idem

l

beatus Evangelifta de foliis illius ar-

boris ad fanitatem Gentium , hoc fig-

Rificare videtur ad nos-in hec exilio

numquam mitti poma ipfa ligni vi-

tz; fed mitti tamen folia quedam :

AU

que quamvis non adferant ipfamn vi-

tam eternam , tamen utilia fint ad

fanandos morbos noftros , concupi-

Ícentiam

carnis . ,

concupifcentiam

oculorum , fuperbiam vitz , & alia

id genus vitia, ex quibus omnes five

graviter, five mediocriter, five levi-

sgs terzgrotamus. Hzc folia funt verba

"

T

(Il

li

divina per Prophetas & Apofítolos

$

e

6

ioG

De aterna feiicimte,

f

de cxlo, id eft, ex divinarevelatione

tUf

)

ad nos allata. O quàm bonum odorem

fni

folia ifta fpirant,, fi quis habeat Spiri-

".

tum Domini ! Lege Prophetas ; lege

ditini

Píalmiftam, lege Evángelia, Jege Apo-

lJl

V

ítolos, Petrum , Paulum , Joannem,

j

Jacobum, Judam; omnia ifta folia fpi-

fijf

l:

rant humilitatem , charitatem Dei,

i

virginitatem, de quibus apud Philofo-

phos nulla mentio.Sed non mirum vi-

deri debet; quia illa fünt folia de lignis

j

Paradifi, ifta de lignis montium terra.,

j

Ergo, anima Chriítiana , diligenter

collige ifta folia : Fac tibi quotidie in-

de medicinam ; & ex foliis conjectu-

ram facito de fructibus : Et contemptis

filiquis porcorum, ad ilia que furfüm

funt poma vitz 2ternz ardenter füfpi-

ra, de illis cogita ; maneat illic femper

D

memoria, donec differtur przfentia.

CQ APBUI

AL

De fundamento myflico Civitatis

DEI.

!

Onfideravimus iítructuram unam

fupernz Jerufalem 3. nunc alte-

li

1

|

wuam

fb/m

Liber fecundnus,

107

| dl(lm ht

ram conf(iderabinius.

Civitas enim

L

A

non folàm complectitur. fundamen-

sJ

tum, portas, muros, plateas s fed

etiam caetum civium , qui pro diver-

fitate functionum dicuntur etiam ipfi

J]

vel fundam«nta ; vel porta , vel mu-

ri , vel alia generis ejusdem. Et for-

i

taffe magis proprie dicitur civitas

congregatio civium fub iisdem legi-

bus , quàm congregatio domorum

fub iisdem moenibus

Sic enim Tul-

Jlsif

lius loquitur in Somnio Scipionis :

s

Concilta eatá[que. bominum juve. fociati,

Civitates appellantmr.

De hac Civitate

celefti, qua conftat ex civibus, non

folüm fan&us Joannes in Apocalypfi

loquitur; fed etiam fanctus Petrus

in Epiftola fua priore , & fanctus

Paulus in Epiftola ad Ephefios. In

Apocalypfi legimus , in portis duo-

decim vifos fuiffe Angelos duodecim,

!

& infcripta nomina duodecim tri-

(aidi

buum filiorum Iíraél ; in fundamen-

tis veró duodecim fcripta fuiffe no-

J Vïj

mina duodecim Apoftolorum Agni,

In priore Epiitola fanéti Petri legi-

DL

]

E6

mus;

Jjn

10$

Be aterna felicitate,

at

mus: 4d quem accedentes lapidem vi-

vum , Ab bonanibus quidem veprobatum,

jl

à Deo autem. eletlum €9 bonorificatum ,

IQ,

(

j

H

& :pfi tamquam lapides vivi. faperadifi-

camizi, ln Epiftola ad Ephefios fan-

;

"T

u

étus Paulus fcribit: Erngo jam nen effis

bofpites &9 aduena ; fed effis cives Santia-

qu

ii

vum , €9 domeflici Des , fuperadificats [u-

DL

per fuendamentum | Apoflolerum €3. Pro-

ij

betarum . ipfo [ummo angulari lapide

.:,'W;,'W [

Chriffo e[z,

Primüm igitur Civitas

Dei profandamentis habet Apoftolos

"rmgl«:i )

li

& Prophetas , quoniam doctrina

L

Nnai

Apoftolorum & Prophetarum to-

hi

Initzium

h

tàóm fabricam fuítentat.

i

enim falutis fides efít : Fides autem

[/

revelata eft per Prophetas & Apo-

Ij

ftolos , five fcribentes, five pradi-

«antes.

Myfteria Trinitatis , incar-

;

nationis, Refurrectionis mortuorum,

Am

glorix beatz , fuppliciorum zter-

At u

norum , & alia qux füperant huma-

"p

(

nam rationem , ex Prophetis atque

1"(ï

M

Apoítolis didicimus , quibus Deus

i

ea revelare dignatus eft, Quamvis

L

autem fides non habeat locum in

Beatis;

tl

Mdl

^ Liber fecundus,

109

Wexm(,.æ

T

, Beätis, q

ui quod crediderunt vident;

*Ki?

ly Wit

nl

& quod videtur , non creditur, fed

Mij

fcitur, & cernitur: Tamen dicuntue

T

n t

Apoftoli & Prophete fundamenta C:-

[

vitatis fupernz

?

*

quia fides initium

M»/

eft falutis, ac per hoc initium beati-

Pa

tudinis, Sed quoniam fanctus Petrus

dicit, nos ut lapides vivos fuperzdi-

m

n

i"

ficari fuper Chriftum , & ipfe Apofto-

]us Paulus in priore ad Corinthios di-

fl

cit : Fundamentum . alind nemo potefl po-

14

NUA

nere preter id quod pofrtum efl , quod eft

Chrifius Jefas..- Ydeó unum eft funda-

p

mentum,&duodecim funt fundamen-

l

j

n

't— ta, utfan&tus Auguftinus docet in ex-

df

n

'f

plicatione Píalmi octogefimi fexti,

quoniamin duodecim Apoftolis Chri-

T fr:ä'-

ftuserat. Ipfe enim, fiveSpiritus ejus

"m

Mi

per éos loquebatur, & docebat. Au-

013;.8

DïNODI'-

di Apoftolum Paulum ; 24» experimen-

m 4

tum, inquit, queritur ejus , quiin me lo-

va'jfa

quittr Chriflus ? Audi Chriftum ipfum;

(

1i

Qui vos andir, inquit, zze andit, Et alibis

:

ii

]

INon Vos effis qui loquimini, fed Spiritus

d N

Patris veffri, qui loquitur in vobit, Neque

(

"

dubium cft, unum & eundem effe Spi-

ritum

Ml

1IO

De æt?rmz , fclt?itdt:,

li

D

ritum patris & filii. Ex quo etiam in-

19

"t

tell;igimus in duodecim fundamentis

"

ï;

AU

non íolos Apoftolos duodecim intel-

ligi, fed omnes illos qui prími ean-

J

dem fidem przdicaverunt ; alioqui

Paulusipfe & Barnabas & feptu:sginta

mim

jl

difcipuli qui non erant ex duodecim,

p

non pertinerent ad fundamenta: imó

nec ipfi Prephetz ad fundament:a per-

tinerent, & Apoítolum mendacem

(quod abfit) faceremus, qui dixit nos

fuperzdificari fuper fundamentum

LU

iV

"

Apoftolorum & Prophetarum.

Sed occurrit non levis dubitatio,

li

quomodo Chriftus poílit veré dici

furdamentum zdificij, cüm fit fum-

mus lapis angularis, ut Apoftolus lo-

»n

m

quitur ; & fit exaltatus in caput an-

guli, ut canit Propheta.

Quomodo

w

MV

enim poteft idem lapis fimul effe

At

fummus & imus, in fundamento &

in faftigio ? Sed fi quis cogitet ifta

effe vocabula metaphorica , non dit-

Vij

ficulter intelliget ob diverfías*fun-

&iones poffe uni perfonx convenire

contraria nomina, Siquidem non ío-

D

lum

'Wr!uücz, |

^

'Liber feeundus,

T1II

À

Atj

ï

làm Chriftus, qui Deus eft & homo,

fed quilibet Pralatus in Ecclefia fua

;01015 D

eft fundamentum & faftigium , quia

debet ut fundamentum fuüftinere pon-

dus zdificij, tolerare infirmitates

omnium, ac per hoc füb:fle omnibus:

Et tamenipfe idem debet ut faftigium

H

preffe omnibus , omnibus imperare,

& ab omnibus fuftineri.

Multo igi-

tur magis Chriftus Dominus poterit

ut fundamentum Ecclefiz ,

omnes

portare ; omnesque auctoritate &

virtute fua füftinere; & fimulutpofi-

tus in caput anguli, conne&Gere duos

parietes, & ex Gentibus & Judais

m (

unum populum conftituere , omni-

bus przefidere omnibus imperare.

[

t

)

CAPIT X

De porta miffica Civitatis Dei,

EQuirumn ut portas cxleftis Jeru-

falem . con(ideremus,

Et quidem

communis eft Interpretum expofitio,

per portas intelligi eosdem Apofto.-

"

los; in qua expofitione fecuti funt

,a:m u

fanctum Auguftinum in expofitione

Pfal-

112

De ateraa felicitate,

yrii

Píalmi octogefimi fexti. Sed beatus

] Lb d

t lt

Joannes in Apocalvpfi, cüm de por-

tis locutus eft, mentionem fecit duo-

n a

m

decim. Angelorum , & duodecim tri-

buum filiorum lfraél , quorum no-

3-,',':35*51 qu

mina fcripta effe dixft in duodecim

ld

portis CivitatisDei; Apoftolos eolo-

um i

"

ca ne nominavit quidem. Nec tamen

TE A

"C:Cd"

falía eft fsntentia beaui Auguftini , &

eorum qui eum fecuti funt : Loqui-

li

LÜ

; o t

tur enim fanctus Joannes myfticé;

non ut litera fonat » ut Propheta, non

s du

ut hiftoricus ; & tora illa ejus defcrip-

ii

tio myfticis fignificationibus plenitfi-

at

ma eíl, Terra promiíbonis figura

fuitomnium confenfu , cxleítis Civi-

a (ipg(

(

tatis.

Cui primüm facta eft pro-

tt

miflio terrz ilius, Abraham fuitj

il

fic enim loquitur Deus ad Abraham

l

in libro Genefeos: Omnem. terram

d

quam con[picis , tibi dabo C femini t u[-

M

que in fempiternum,

Et Apoftolus ad

Galatas , Aérabe , inquit , dile funt

Ü 1(,AF

promiffiones , €9. femini ems.

Et Paulo

!

poft: Abrabe per repromiffionem dona-

IN

vit Deus;. Abraham hares fuit I(aac

Íolus,

m

/ dlfü"

f

Liber fecundus.

113

l g l

folus , Iímaéle exclufo , qui filius

nj

!

erat ancille dicente ScripturA : JVos

hbares erit. filius ancilla cum . filio libera,

JU*J"c

u

!

n

Ifaaci hzres fuit Jacob folus, exclufo

Eíau fatre ejus, qui vendidit primo-

l

genita. Unde Malachias dicit : Dlexz

lacob , E[au autem odio babus,

uam

fznteritiam repetit Apoftolus ad Ko-

manos. Jacobi heredes fuerunt omnes

ejus filii, qui erant duodecim, nullo

j

exclufo.

Atque ita terra promiífo-

D

nis

divifa eft .duodecim tribubus

Ifrae] , ut ex libro Jofue intel'igi po-

tefl... Hac eft igitur caufa , cur fan-

TU

üli

iM Ui

é&tus Joannes in Apocelypfi dixerit,

j

"

J

in duodecim portis ícripta fuiffe no-

nb

"m

mina. duodecim tribuum filiorum

lfraél: Quia videlicet porta ingre-

LE

4l

Ti

diendi terram promiflfionis fuerat jus

n m

hzreditatis , quod folis & omnibus

filiis ifra&l competebat. Sed, ut pau-

!

ló anté dicebamus, Apoftolus Joan-

nes myfticé loquitur, & per duode-

m

à

cim.tribus Ifraél intelliguntur veri

MW [

líraélitm , non fecundüm carnem, fed

"

fecundüm fpiritum & fidem , ac per

À

hoc

Wj

114

De aterna felicitate,

, Erpi

hoc Apoftoli düodecim, & eorur fpi-

rituales filii. Nam , ut fanctus Paulus

uiql?'flbll./*

LG;&W !

aperté dócet in Epiftola ad Rom«nos,

Non omnes qui ex Ifrael [unt , $j [unt Ifraé-

J

y

T

inm t

fr»

lite ; neque qui (emen funt Abraba, omnet

f

Qui etiam pauló infrà compa-

i

rat Iíraélem arbori, cujus multi rarni

" jv m

fra&i funt prepter incredulitatem, &

-iiïu p

N

Mi

alii inferti funt propter fidem.Sic enim

/n 1N

Gentiles converfi ad fidem caeperunt

ii b

effe filiiIfraél , & plurimi Judzi defie-

ml

runt effe veri Hraélitz,

Demonftrat

3 t

& explicat hzc omnia copiosé fanctus

ia n

Auguítinus in Epiftola ad Afellicum,

w ]xdw

in qua fic loquitur : N2use mirabilia

m d.

magna [unt ifla, profundimque myflerium,

al i

at multi ex l[vael non nati , [int Ifracl, 69

L fïll 4

multi son [it fili , ciemm. fint [emen Abra-

n

ha? Quomodo enim non funt ?. Quomodo

*fäju;!u:, |

funt ? NIf non. funt. filii promiffiomis ad

"t (

Chrifli gratiam pertinentes , [ed filui car-

*

"ll

"i5 , n0men inane gg/iamn

*

4de per

"altii

boc nec ii funt Mfrael , ficut fumns o55

'w, [

xec nos fumus lfrael , ficut. funt. il

stindf

INos enim [umus fecundum. [pirirnalem

n

vegenerationem ,. illi Jecundum. carnalem

T o

gem'ra

Ls

4l

Liber fecundus,

11f

"P' &:uh

" generationem, — Et paulo infrà : s. wepe-

mllllü&ä

Jl »byus ertiam zdbrabe

N

; filist Ifaac illis ge-

TMM

minis Efau , C$ acob , qui poflea voca-

/

L

ij

"h gus eff Ifrael , bocipfum magnum €3 pro-

^

M

(j

!I fundum: my[lerium. reperitur , de/ que

idem Mpoflolus loquitur , z per. lfaac

Mhns

4d

promiffonis — filios! commemore[fet

y

Chrifls gratiam pertimentes,

Hac certé

dotirina Adpoflolica atqne Cathelica fatis

evidenter indicat nobis , fecundum ori-

If

lm

D

"

inem earmis ad Saram fadaos , ad Agar

" U:mg::?r

veró Ifmaélitas. pertinere: [ecundzm am-

i MOSC

M

l

tem myflerinm [piritus, ad. Saram Chri-

j

flianos , ad -dgar fudaos.

Item [ecun-

TT

dum originem carnis ad Efan , qui di-

WM/W

us eff etiam Edom , gentem ldumaorums

inlu

«d Jacob autem , qui. ditlus efl. etiam

hm d

lfraél , gentem. "fudaorum: porró. fecun-

rj Q

düm myllerium fpiritus , ad Efau Tuda-

l

n

"!

05, ad ifraél pertinere Chriflianor, Wzec

nn,

ille : qui (atisaperté demonftrat Chri-

hr At

ftianos effe veros lfra&litas , non fe-

PTTA

cundüm

arnem

5

fed. fecundüm

:,';'m p j

fpiritum, ác per hoc effe veros here-

yit üm

des terrz promiffionis, qux in calis

e *

Ergo portz caleftis Jerufalem

m l":

ha-

]ir

1I6

*De aterna felicitate,

1

habent infcripta nomina.duodecim ^

il

tribuum Ifrael,quia porta, perquam

f

intratur illam celeftem promiffio-

eft

j

nis

terram

?

juis hereditatis

filiorum DEI , qui foli funt veri fin-

I

V

"

ceríque Chriftani, Apoftolorum fan*

Gorumfilii, qui per. veros Ifraélitas ,

id eft, Jacobi Patriirchz filios, figni-

ficantur,

Quód autem addit íàn-

&us Joannes; in portis illis fuiffe An-

|

gelos daodecim , fignificat Angelos

g

!X(

A

f

,

effe portarum cuftodes , quorum of*

ficium eft curare, ne ullus ingredia-

tur,qui non habeat.jus hereditatis. Et

1

fortaffe hac de caufa depingitur Ar-

w

changelus Michael cum ftatera in ma-

nibus , quia per Angelos fibi fubjectos

examinat merita eorumqui ad cxle-

ftem illam Civitatem afpirant. Hæ;:.

de portis.

CAPUT IX

De 'lapz'dläu

s myflicis Civituti;

DSEJ,.

Er11:0uA

edificatio conftat ex

lapidibus , qui fünt omnes fi-

deles,

: xd'&[d

crmf,

:

Lsber feeundus,

d

Ii

deles, qui fuperzdificantur, ut Apo-

"H

W

' ftoli Petrus & Paulusin Epiftolisfüis

l

perfpicué pofüerunt. Et quoniam hxc

pars edificationis ad omnes pertinet;

optimum factu erit, fi notemus con-

ditiones fivé qualitates, quas habere

debent qui fuperedificari curiunt fu-

per fundamentum Apoftolorum &

Prophetarum , füb ipfo fummo: an-

gularilapideChrifto Jefu; ut non folàm

fint in Civitate DEI, fed etiam fint

ipfi Civitas Dei celfiffima & felicif-

fillima,

Tria requirunturut quis füperzdi-

ficari petfit füper tam nobile funda-

mentum.

Primüm , Ut fit lapis ;

deinde, Ut fit vivus; denique, Ut fit

midtb -

quàm optimé politus atque quadra-

j

tus.

Primümigitur lapideseffe de-

bemus , non ligna: non fcenum, non

——

ftipula ut folidum parietem efficiamus,

id eft viri eraves & ftabiles, períeve-

h

rantes in fide , incharitate, in humili-

tate, in obedientia mandatorum ,. &

non circumferamur omni vento do-

jl D

ürinz , quemadmodum hzretici fo-

lent;

MU*

11$

De aterna felicitate,

.vv

y

Iu

h

.;

T

!

;

lent, neque rapiamur variis defideriis,

t

w

ut leves Catholicifacillim? rapi folent,

E

!l

]fli enim ab zdificatoribus Civitatis

a

"m

H

[

zternz nonadmittuniur, fed ad ufüm

MY

m

!

tuguriorum deferviunt, quze nullo ne-

J

gotio deftruuntur,

Deinde effe de-

h

bemus lapides vivi ut fanctus Petrus

admonet , íd eft , pleni charitate &

2]

fpiritu vitz , qualis eft Lapis angularis

r

Chriftus : qui etfí mortuus eft femel

fecundüm carnem , t:men fecundüm

E

fpiritum femper vixit, & fecundüm

J!

- m

carnem poft mortem deguftatam revi-

xit, & ultrajamnon morietur. Lapides

um

mortuí domos mortuas , id eft cor-

MU

porales, zedificant : at Domus fpiri-

" ;':71 mu.?

tualis , vel potius Civitas Regis ma-

/

ii

gni, quz fpiritualis & czleftis e(fe dig-

noícitur, lapides fpirituales, acper

il

i

hoc vivos requirit; Deniquelapides

T

quadratos & pelitos nos effe oportet,

non rudes & informes ; quoniam ita

decet edificationem Civitatis omnium

^i f

przftantiíhme,

Sic enim Arphaxat

':xu

[

l

Rex Ecbatanam civitatem zdificavit

€«x lapidibus quadratis & fc&tis , ut

lj

i

lt

It Mu

Liber fecmndus,

19

A Tl

eft inlibro Judith, FtfiRex Salomon

i

"

l

semplum Domini in hac noftra rerra

».(M'þw

d

de lapidibus dolatís atque . perfectis

T

il

extruxit , ut 5criptura lequiturin ter-

14 ä[

tiolibro Regum: quid par eft futurum

4l

u

in edifacatione Civitatiseterne, &

j

omnium aliarum longé przftatiffimz?

j

Sedifta quadratio & feCtio , & do-

j

latio hic in terrís faciendaeft, non

in cxlo,

Cujus rei figura przceffit

.Lf

L

in €dificatione templi Salomonis, Sic

,

um [&c:nhdu

enim legitur inlibro tertio Regum

»

ho

Domu:s antem eumm edificaretur, de lapids-

uUj

bus dolatis atque perfetlis . edificata eff s

tus, d d

malleus , C3. [ecmris €8. omne ferramen-

pum nom [unt audita im domo cum «di-

w]

1

caret&r, quia videlicet proculà domo

domini lapides fecabantur & tunde-

z*ctïs h

NT

u

bantur ; atqueíta perfecté quadraban-

gl

,

tur, ut cüm adferrentur ad templum,

fine ullo fonitu mallei in locis fuis cel-

iney

M

"

locarentur.

n

Itaque non audietur in

(

f

cxlefti Jerufalem, fonitus mallei per-

!

qu

cutientis quia ibi nulla erit perfecu-

Ü

J

tio, nulla tribulatio , nullus poeniten-

as

Ü

tix labor,aullus gemitus , nullus do-

lor,

-

i

120

De eterna felicitate,

il

l

lor, nulla triftitia.

Proindelapides

gt

[int

ele&i ad gloriam Domus calettis, in

1l

Tac valle lachrymarum tunfionibus &

[

preffuris expoliri debent. fic enim Ca-

,!

i

nit Ecclefia:

J

Tunfronibus, pre[furis

Expoliti lapydes ,

n

S$uis coaptantur locts ,

Per mauus Arttficis ,

[

Difponuutur perman[uri

vri

1

Sacrisadificiis,

H1c no

bis pocnitentie labor neceffa

TU

rius eft , quoniam /» -emulris offendi-

i

L

mus omues, ut íanctus - Jacobus affir-

mat

Hic domandz concupifcentiz

!Uän:.*jmäü*i:

Vif

carnales, híc vincendz proprie vo*

luntates, hic corpus caftigandum &

i

j

n

infervitutem redigendum, hic con-

Tifv n

tra ignita jacula fpirituum immundo-

rum

fcatum fidei indefeffo labore

femper objiciendum.

Alioquin fi

hg

tunfionem mallei ferre. non poflu-

i

Ü

mus, quomodo rudes & ímpoliti à

"Ui

cxlefti Archite&to ad cxleftem fa-

Nl

bricam admittemur ?. O. fi mortales

fj [h!iftu;wi,

intelligerent , quanto bono priven-

£Ur,

Ti

!

u

] 3

Liler Jecundus.

221

U D

N

n)

tur, dum malleum percutientem fu-

"t

li

Mu

n

giunt, & nihil incommodi, nihil afpe-

ri; nihil amari ferre poffunt ! propo-

CL[(M

fitum certé mutarent, & dimiflis co-

Lt

meffationibus jejunia frequentarent ;

& mollibus indumentis relictis cilicia

l

quzrerent; & confabulationibus ne-

glectis , vigiliis & orationibus ope-

ram darent ; Et fi quid moleftiz à l-

fis fratribus, velà manifeítis pateren-

tur inimicis, non de vindicta cogi-

tarent ; fed Deo gratias agerent, &

n

pro calumniantibus & perfequentibus

s du

exanimo Deum orarent, quia zez (ant

!u

"d

condigue pa[fiones bujus temporis adfutu-

vam gloriam,qua vevelabitur in nobis, &,

)l

Quod in prefenti eff momeutaneum & leve

um f

l

iribulationis noffra, [upra modum in [ubli-

Ym

MUA

ii

antate eteruum

gloria pand)w operatur in

Ls

a

V

aobis.

)d

- Et certà, fi refpiciamus lapides vi-

Lt

Vo5, qui nos ad czlefte edificium pra-

f

cefferunt , nullos videbimus non tun-

L

dl d

fionibus multis & preffuris variis ex-

politos,

;0 [at

Chriftus ipfe, lapis angula-

"

dola-

i

rif& pretiofiffimus, qui pro fe

tione

"

125

De aterna f?vlicimte,

ffd/cl

tione non indigebat , tamen paffus eft

f

pro nobis, ut relinqueret nobis exem-

i

plum ; Et cum malediceretur , non emale-

W Ml

j

Ti

dicebat 5 cium pateretur, non comminaba-

j

i. Apoftoli omnes cum beato Pau-

lo'dicere poterant ; Ufqpe v banc boram

d

[

€8 efurimus, À fitimns , 9 nudi [amns, &À

U

solupbis cadimmr , €8 inflabiles [umus , €à

]

daboramus operantes mauibus noflris : Ma

dedicimur , €8 beneditimus $ per(ecutionem

4

»

M

patimue, €8 Jfeflinemus ; blafpbemamur , R:]

J

eb(ecramss y tamquam purgamenta bujus

soundi fatli fumus , ommum perip[ema,

iil

!

Quid de Martyribus dicam ? Nonne

omnes per multas tribulationes &

cruciatus, & mortes acerbiffimas fe-

&i & dolati ad cxleftis Jerufalem zdi-

ficium afcenderunt ? Omitto fancktos

Confeffores, Anachoretas , Virgines,

Viduas, & alios omnes qui Deo placu-

Z

erunt, quinon nifi carnem fuam cum

Ui

vitiis & concupifcentiis crucifigentes,

w

hii

& (ecum ipfi bellum gerentes, ad cz-

"105

UT

Jeftem zdificationem admifli funt,

N

L

Mny

Neque folàüm poft Chrifti adven-

tum iíta lapidum vivorum. dolatio

(A(["w

*

Ü m

"

neceiia

J

li,

Liber fectundus,

TM

'

123

ii

neceffaria fuit, fed etiam anteà, atque

' ab ipfo mundi principio.

Primus la-

WM','MG

^! pis vivus Abel fuit à fratre Cain cru-

W..':: W

! deliter cae(us, Sanctus Patriarcha Jo-

feph à fratribus venditus. Tobizdi-

L/]

xit Angelus Raphaél : Qwia acceptus

"N

tras Deo, nece[fe fuit, ut tentatio probaret

t. Non dixit ; Quia peccator eras,

& Dco invifus,necetle fuit, ut poenam

cecitatis & mendicitatis lueres: Sed,

J

" quia acceptus eras Deo , utpote ju-

Yi ftus & fanctus ,. ideó ut lapis vivus,

T TO

& cxlefti xdificio deftinatus , neceffe

N

fuitut malleum percutientem fuftine-

J

r. Quis Prophetarum non perfe-

EM

! cutionem impiorum paffus eft

Quz

;

tormenta non tolerárunt fancti pueri

i

Wi

Tl

Machabzi? Apoftolum audiamus de

a, I

Sanctis veteris teframenti concionan-

! tem in Epiftolaad Hebrzos ; 24/z veró,

l

i

,

" inquit, /wdibria €2 verbera experti , in-

& fuper € vincula €8 carceres , lapidati funt,

0 fecti funt , tentari fimt , in occifione gladis

d mortui funt : Ceurcuierunt in wmelotis, in

(dïï;Chnüï'aäfï pellibus caprinis , egentes, anguftiati, affi-

3, quibns diguus non erat mnndus, infa-

)u

j

T2

lita-

i

De aterna felicitate.

A t

124

ditudinibus errantes, in montibus, €À fpe-

j,fl 1I; 5'

dnncis , €9 in cavernis terra.

anima Chriftiana;

'ff:; Á

Quid hic dices ;

[

T

Si quibus dignus non erat mundus,ob r',,;g,ä(

l

li Ü

infignem illorum fan&itatem, iis mal-

!

leus zdificantis nom pepercit, ut con-

j

quadrati & expoliti cziefti dificio

llml

(

effent idonei : Quid de te; tuíque fi-

milibus fiet, quibus peccare libet, &

M

labor poenitentiz nimis gravis eft?

i

Unum & duobus neceffarium eft,ut vel

lM

in hác vita, aut in purgatorio percu-

UE

[

tiaris & poliaris, vel in zdificio illo

fublimi locum non habeas, & in vter*

1

num malleus te gehennz contundat,

Cur igitur non eligis (fi quid fapis )

in hác vita potiüs contundi & qua-

u

j4

drari tribulatione brevi & levi, quàm

i

in futurá reprobari, & ad eternamin-

!tj

tolerabilémque tunfionem amandari?

L

Neque defpicias purgatoriam tun-

jf

fionem in vitá futurá: Ea fiquidem,

K jj

quamvis zterna non fit, gravior ta-

d

men, & Ízpé diuturnior eft ,

quàm

i

Audi ".

posna quzlibet hujus vitg.

enim fanctum A

vguftinum explican- *j

tem

h

*

177

Liber fecundus,

124

iL

tem P(almum trigefimum feptimum :

n

Dicitur , inquit, Salvus eris, fic tamen

lf

7uaji per ignem, — Et quia dicitur , Saluus

hn

eris , contemnittr ille ignis , gravior ta-

men erit ille ignis , quam quidquid poteft

bemo pati in bac vita, Hzc ille: qui ad-

(

M

dit, graviores fore purgatorii paenas»

quàm fint latronum fupplicia,& quàm

fuerint Martyrum cruciatus : Proin-

f

!l

T

de ftultos effe,qui purgatorium igneta

contemnunt , & tribulationes vitz

frsdr

J

J

prafentis exhorrent. Etquia in ore

duorum vel trium teftium ftat omne

T

verbum , audi fanctum Gregorium

AM) M

in Pfalmum tertium Poenitentialem:

Illum , inquit, zranfitorium. ignem omni

,A

if

tribulatione prefenti exiftimo intolerabilio-

:

rem, Audi fan&tum Bernardum in fer-

v

mone de obitu Haumberti Monachi:

Ti

;s:im

N

Jll«d, inquit, fcitote, quia poff banc vitam

wl

án purgatorits locts centupliciter,qua fuerint

bic negle&la, redduntur. n[que ad novifi-

mum quadrantem, — . Audi denique fan-

s

é&tum Anfelmum ín explicatione capi-

J

M mxl»

tis tertii ex priore ad. Corinthios :

a U

quia gr;wiar*ejf ille

jund

Scimdgm, inquit, ef/,

tg"ii.

3

yr

126

Dé aiena felicitate,

4(il

u

3gnit, quam quidquid poteft bomo pati in

M»[

D

bác vitá,

Omnia enim tormenta, qua bic

n

j

fomnit , faciliora [unt , €8 tamen bomines ,

ue ea patiantur , quidquid ab bomine fue-

[

du hï

vit jul[nm , facinnt.. Quantó melizs eff fa-

cere, qua jubet Deus , ue illa £ravitera pa.

]

HAamur ?

»

;

CIAPUT XIL

"

n

De fhgimdzï civitate mundt.

[

Xplicatd zdificatione Civitatis

1

Dei , id folum reliquum eft, ut

')E."L'uï

U

1

paucis exponamus, quid potifimüm

)

requiratur, ut cives inillam felicifli-

w

mam Civitatem adícribantur, Id ve-

|j

rÓ uno verbo dici poteft ; ut videli-

cet mundi hujus civitati renuatiemus,

atque ut híc interim ut advenz & pe-

"

regrini vivamus.

Neque enim fieri

!

poteft, ut fimül cives mundi & cives

Sanctorum fimus : Et nemo civitati

fxculi hujas nuntium remittit , qui

D

ino

non íftatim in finum Civitatis Dei re-

2 h

cipiatur. Sed rem totam pauló fufiüs

li

W

€xponamus.

Duz

07

Liber fecundut,

127

uud ;

j

[

Duz funt eivitates in Scripturis

fj

(an&is nobis declaratz; civitas terre-

W

"Ml

l

na, qu& ccepit in Cain , qui primusin

"l !V

terra condidit eivitatem , utin Genefi

legimus ; & ci

vitas cxleftis , quz coe-

L ml/l

pit in Abel, & cujus, non Abel, fed

Deus eft conditor ut füprà diximus

exApoftolo, Illiusfiguram geffit Ba-

1

bylon magna ; quz eonfufionem figni-

1l

ficat ; hujus autem figuram geffit Je-

rufalem Civitas Regis magni, que di-

1771

citur v///o pacis,

Cives terrenz civi-

D

L

il

tatis illi(unt, qui neni folàüm corpore;

At

UM

fed etiam cordein terris habitant, ter-

ramcolunt; terrenis bonis inhiant ;

il

pro illis contendunt , pro illis liti-

ld

1

1

gant , pro illis tumultuantur. Hujus

UT

[

€ivitatis prínceps eft diabolus, qui de

n

n

Civitate cxlefti ejetus, civitatis terre-

j

z&X

nztyrannidem occupavit, - Quamvis

,

enim Domínus nofter imminente paf*

ha

fione fuá dixerit , /wuc jedictum e

Luru

mundi,nunc princeps hujus mundi ejtzitur

*

& veré foràs eum ejecerit ba-

foras

?

n

D

culocrucis fug, &per ipfam crucem

rit ; dicente Apo-

6:: illo triumphave

h

FA

ftolo

l

'128

De aterna felicitate,

W

ftolo in Epiftolà ad Coloffenfes: Ex-

QT'

i

df»l Jl

pelians principatus CÀ poteflates ,tradusit

[

H

xf

confidenter , palam triumphans. illos in

femetipfo: Hoc tamen non ita eft intel-

(

Ó

ligendum, quafi diabolus penitüs de

em(

tj

!

mundofit eje£us, aut mundi princi-

'

--

patum penitüs amiferit : fed quód eje-

[

€tus fit ab illisomnibus , & in illis om-

nibus principatum amiferit,qui feChri-

fto adjungunt,& de civitateterrena fuü-

n

1

gientes , in Civitatem cxleftem adfcri-

buntur,

i

Quód enim diabolus adhuc

incivitate terrena, quz & mundus di-

H

citur, imperium habeat , docet Apo-

ftolus inEpiftola ad Ephefios , càm ait:

4Non eft. mobis colluflatio adverfs carnem

€3 fanguinem , fed. adversias principes &

poteflates , adverfus mundi vellores tene.

M

brarum. barsm, Itaque adhuc fatanas

cum adminiílris fuis principacum ha-

i

bet in mundo , & rector eft mundi, id

eft hominum mundanorum, & terrenz

civitatis civium, Dequo mundo fan-

€tus Joannes dicit : /Auadus in malig-

»-[,L

zopofitus efl, ac fi dixiffet , Mundusca-

pitifüo adbaret, quiimalignus per an-

N

tono-

m',;z

HW;W,

Liber fecundus,

129

V,

tonomafiam dicitur: five, mundus in

m";]'V/W l

maligni deemonisimperio & poteftate

eft.

üïn/üfz,*r,rr

Porró cives Civitatis cxleftis illi

"

fant, quiin Regno cxlorum beati re-

gnant, &illi quoque,qui in corpore

h*

mortalipofiti terram in habitant, non

corde,fed corpore: corde enim.con-

i

verfatio eorum in clo eft, & cupiunt

[N

diffolvi, & effe cum Chrifto, qui Rex

L

eft Civitatiscaleftis, — Quia veró per-

Ü

miíti funtin terris cives cxli cum l-

jl

j

vibus terrz , ideó Scripture fancte di-

Qu

Qu

wl;

cunt, cives cxli effein mundo, fed non

;

effe de mundo, & in mundo effe non

jj m

ut cives, fed ut advenas & peregri-

VM

nos: fic enim loquitur fanctus Petrus:

T

Obfzcro vos tanquam advenas C peregri-

um

d

l

205 abflineve vos à carnalibas defideriis,

Ét contrà cives terrx dicunt Sacrz li-

ij

|

2/

tere, effe bofpites tefflamentorum, promif-

Y

Al

ffonis [pem non habentes , €$ [ine Deo in bec

miindo. His enim verbisutitur S Paulus

| 'M'g

Y

in Epiftolaad Ephefios. Que cóümita

fint, nemo fe ipfefallat, nemo exifti-

metíecivem mundi & civem cxli fi-

mu

F5

150

Jj

De aterza felicitate ,

"

j l!m

fimul effe poffe.

Cives mundi de A»':Eu

à

l

A

mundo funt ; cives celi non (unt de

yl

mundo.

?

ll

De mundo effe & de mundo

N

non effe,contradicentiafunt. proinde

fimul copulati non poffunt.Quare quos

m W'

adhue mundus & terrena delectanc, ij

non putent in Civitatecxlefti fe locü

E*.WWW

habere poffe; niti anteà de mundo exe-

ant,fzeculo abrenuntient, & terrena fa-

If

flidiant.

T

i [

Etquoniam hzc magna fünt,& apau-

um

cis intelliguntur, vel;ut oportet, cogi-

tantur : jdeó,ut nemo ignorantiam in

i

noviffima die pretendat,

nihil fzpiüs

Apoftoli & Evangelifte inc

ulcant & re-

petunt, Audi Deminum: : de gpundo

boc efHis,ego nom funs de boc sundo.]tem ad

cï

Apoftolos:$i de mundo fuiffetis , psnmdut

EM

tl

quod [uum erat diligeret: gtia verà de mun-

T]

do non efis.propterea odit vos soundus, A u-

dibeatum Paulum: $

Apieztiabujus mun-

|

i flultitiaeff

apud Desi, Ivem:Debsera-

t

tis de boc mundo exiffe. Item: Ut zog. cum

il

boc mundo damnemur, Aud

d

L

1 S. Jacobum:

|

ANefcitis, quia amicitia buju

5 HAdI Inimie

s

Cs

€4 cff Dei , qm'mfnguc ergo wl?grit um

.

x

^

effe

fh!l[,p

Liber fecundus,

I3I

W.g h'

ffl It

e[fe feculs buius, inimicus Dei eonfEitmitur.

,

h

Audi fanctum Petrum : Fagite ejus , que

r,/

Wif

$n muudoe[t, concupilcentia corruptiouem.

Audi S. Joannem:Jelize diligere mundz ,

neque ea,qua m miuudo [unt, Yvem : 57 quis

i

diligit mundum, wou eff charitas Patris in

eo, Item : Ert mundns totus i2 maligno po-

fitus eff, Denique audiDominum dicen-

lxu

tem in oratione füa ad Patrem : Egopro

eis rogo, non pro msudo rogo , fed pro hi,

quos dedifhi mibi, Et mundus eos odio ba-

buit,quia non [nnt de mundayficut C9 ego non

um de mundo.Hic habemus apertiflimé:

mundum fic effeà Deo quodammodó

D

excommunicatum & damnatum, ut

i

pro eo Chriítus nullo modo orandum

putaverit. At i Chriftus nonpro mun-

nl

do rogat, quomodo alibi dicit; 5c De-

u7

us dilexit goundum , ut Filium [num uni-

MU

!

enituxs daret ? num Pater diligit

t

mundum, & Filiusodit mundum ? aut

Uh

L

quomodo Filius mundum à füà oratio-

I M

ne excludit,quem Pater à fuà dile&io-

l

AU

ne non excludit? S, Auguftinus hunc

7177

locum pofteriorem exponens , dicit ,

n

mundum,pro quo Chriftus orare fe ne-

Ui

6

gat,

W fn

132

De eterna felicitate,

]i

gat , reprobostantüm fignificare; quo-

modo loquitur Apoftolus in priore ad

/!

Corinthios, cüm ait : Uz zox cum boc

suundo damuemur. Sed poffümus etiam

j

dicere, Chriftum non oraffe pro mun-

i

do, quia qux tunc petebat Apoftolis ,

1nuhdo minimé conveniebant, Pete-

7 ;;higü'l'

p

bat enim donum perfeverantiz: Serva,

inquit , eo; in nomine tuo, Et. fimulpe-

tebat eis gloriam fempiternam , cüm

tliceret : Folo, Pater, w* v£i fum ego , €9

slli fsat mecums mt videaut claritatem me-

am, At mundoiíta non conveniunt: ne«»

queenim mundusaptus eft Regno cz-

lorum,nifi prius mundetur ? quemodo

non deceret ingredi Regis cubiculum

hominem luto undique afperfum , &

fordidum,

Deus autem diligit mun-

i

dum, & pro eo Filium füum dedit, ut

Ti Ui

eum veré mundaret, &idoneum ad

DT

Regnum faceret,

ldeó & Chriftus

D

pro crucifixoribus oravit , non ut

N

er(everarent in ftatu, in quo erant ;

d

N

D

fed ut Pater illis ignofceret , & igno-

