temptus exiſteret, tom. I. lib. I. Diſput. 15.
num. 10.

Qui celebrat in loco polluto, peccat graviter,

non tamen incurrit in cenſuras, ac ne in
irregularitatem quidem.

Jam verò de celebratione Miſſæ iu tem-
plo violato, ſeu polluto reliquum eſt, ut
pauca quædam attingamus. Templum mul-
tipliciter poteſt pollui. Primd, ſi in eo ho-
micidium voluntarium perpetretur;, cap. a.
poſui-

iili,
0 ſi in
Cuncdatun
lr cap.
Jertiè
manum
ve efn
ſpe hen
litam,
1o ſi ey
tur, ce
Qinte
vel in
Diſtn
ro Mi⸗

nonſulp

non irree
Donn
Ci N
1o, inen
e, A
ui. N
Violato
Uit, cx
IUSs Allart
Uerbane
Ercoten
nbihin

De Sacrificio Miſjæ. 95

peſuiſti, de Conſecrat. Eccleſiarum. Secun-
do ſi in eo magna vis humani Sanguinis ef-
fundatur, Can. Eccleſiis de Conſecrat. Diſt. 1.
Et cap. Si Eccleſia de Conſecrat. Eccleſiar.
Tertiò ſi in eo ſponte effundatur ſemen hu-
penmn manum, ùt videre eſt in allatis textibus,
m ſeve eſfuſio ſit ſecundum naturoam, ſive contra,
Eeve per copulam alids licitam, ſive per illi-
citam, juxta communem ſententiam. Quar-
tò ſi excommunicatus vitandus in eo ſepelia-

n tur, cap. Conſuluiſti de Conſecrat. Eccleſiar.
n Quintò ſi in eo itidem ſepeliatur Ethnicus,
nde vel infidelis, Can. Eecclefiam de QConſecrat.
lril Diſt. 1. Si quis in templo polluto ſeu vio-

Etmm lato Miſſam celebret, nullam Pœnam incurrit,
n non ſuſpenſionem »non excommunicationem:
e non irregularitatem, cap. I5 gui de ſentenr.
clellre d Excommunicat. in 6. Irregularitatem enim,
D Cujus Romano Pontifici reſervatur diſpenſa-
o, incurrit, qui in loco interdicto celebra-
ret, ùt ſtatuit Bonifacius VIII. eod. Cap. I⸗
Jui. Etſi autem qui in templo polluto ſeu
uuhe violato celebret, nullam ex illis Pœnis incur-
N, rit. cxpers tamen peccati non eſt, càùm tex-
In tus allatus dicat, eum temerariè agere; ad quæ
verba notat Sylvius in 3. par. quæſt. 93. Sa-
cerdotem hunc facere contra juſtam Eccleſie
prohibitionem in re gravi: ex quo infert, ſi
Epiſcopi conſenſus accedat, eum non Pec-
care in templo polluto Miſſam celebrando.

Cum

96 Seétio III.

Cum eo conſentit Perſicus de Sacerdotis offi-
cio lib. I. Dub. 12. Fusè id tractatum repe-
rias in Collat. 16. Lucionen. tom. 5. quæſt. I.
pag. 160. & ſeq. edit. anni 1685.

Qu liceat horà Miſſam celebrare: De

fructůs medii applicatione: Qui te-

neantur ejusmodi fructum applica-
re: Quædam diſcutiuntur, quæ a
Miſſæ eleemoſynam pertinent.

Tempus telebrandi Miſſam ab Auroro ad me:
ridiem; ex æqualitate poteſt celebrari boræ iri-
ente aute auroram, & poſt meridiem.
Literæ ea de re S. Congregationis

Nihil opus eſt hic de hora celebrandæ
Miſſæ diſputare; niam Rubrica diſertè ait!

Quacunque bord ub Aurora; & alibi: M’ſa

privata ſaltem poſt Matutinam & Laudes qucd-
cumique bord ab aurora eſee ad meridiem di
ci poteſt. Univerſalis ccleſiæ conſuetudo
eſt, in Pervigilio Nativitatis Jeſu Chriſti, ut
poſt mediam noctem Miſſa Conventualis ce-
lebretur. S. Pius edità Bulla 4. tom. 2. Bul⸗
larii antiqua omnia ſuſtulit Privilegia, quo⸗
rum vi quidam Miſſam ante mediam noétn
in eodem Pervigilio celebrabant. -Equitaté

qua-

uidam.
get pran
triente
Ebretur
ton. 1.
4 Ubi !
gregatiot
Pan, ir
Ocealion
Allte aun
meridie

40 gua⸗
. debe
ite lam
à nedte
fuunch/
6 uan
dorun
ritar rag
Mey in
Rroen
Sotr
infine:
iſi
ubeum,
onnu
o poſle
alrare
Rkinde i

De Saerifeio Miſſe. 92
; Quadam, juxta eam, quæ etiam Romæ vi-
Gmme get praxim, tolerari ſolet, ut Miſſa horæ
n6 triente ante auroram, poſt meridiem ce-
„lebretur, ut videre eſt in Edicto 13. noſtro
tom. I. atque etiam in noſtro Edicto 1. tom.
ee 4. Ubi Epiſtolam retulimus nobis à S. Con-
ebene . n 1
q, gregatione Concilii Clementis XII. juſſu ſeri-
e: ptam, in qua improbatur malus uſus Miſſam
I ccaſione ſolemnitatis multas horas celebrandi
r, ante auroram, multasque itidem horas poſt
inem meridiem. D. Thomas 3. par. quæſt. 83.
art. 2. ad quartum hæc eadem confirmat.
Ad guartum dicendum, quòd regulaoriter Miſ-
Ja debet celebrari in die, & non in nocte &c.
ita tamen guòd principium diei accipiatur non
d media nocte, nec etiam ab ortu ſolix, id eſt
quando ſubſtantia ſolis apparet ſuper terramz
ſed quando incipit apparere aurora: tunc enim
quodammodo dicitur ſol ortus, in quantum cla-
vitas radiovum ejus apparer &c. ſpecialiter ta-⸗
men in nocte Natalis Domini Miſſa celebratur
Ar Vrer boc, quòd Dominus in nocte nutus eſt.
Et Sotus in 4. ſentent. Diſt. 13. quæſt. 4. art. 2.
in fine: Jam verò nunc temporis Natum tempus
Mics celebrandis decurrit ab initio auroræ
quocumque tempore anni uſque ad meridiem.
Nonnullos tamen ait ex privilegio Apoſtoli-
co poſſe Miſſam celebrare, aut celebrandarn
curare ante auroram, & poſt meridiem, ae
deinde invehitur adversàùs abuſum celebran-

Afemn
miun
titn
in

di poſt elapſum tempus, quod præfinitum
eſt. Quòd boc fut ad inſerviendum deliciis
eorum, qui noctes aleis & erapulis vacando in
dies vertunt, diétque dormiendo in noctes, non
poteſt non eſſe vituperio dignam.

De Miſſæ frultu. Miſſæ fructas triplex.

Docet Scotus quodlibet. 20. art. 2. & 3.
cujus doctrinam communiter ſequuntur C&-
teri Theologi, atque ipia etiam recipit Ec-
cleſia, ùt videre eſt apud Sotum de Juſtitia

& Jure lib. 3. art. 2. Cordubam lib. I. qu. 3.

Notab. 4. & Navarrum cap. 25. num. 92:,
triplicem eſſe Miſſæ fructum; primum ge-
neraliſſimum, cujus fideles omnes fiunt par-
ticipes; alterum ſpecialiſſimum, quo fruitur
Sacerdos; tertium, qui dicitur medius, quem-
que iis Sacerdos applicat, pro quibus Sacri-
ficium offert: quod etiam optime explicavit
Cardinalis Bona in Tract. Aſcetico de Sacri-
ficio Miſſæ cap. I. §. 4. Et quoniam multis
nominibus poteſt aliquis teneri ad offeren-
dum pro aliis Sacrificium Miſſæ, ſeu fructum
medium, vel ratione Officii, vel oneris, Bene-
ficio, quod poſlidet, adjecti, vel præcepit 5n.
perioris, vel eleemoſynæ, quam acceperi 1
lingula hæc capita percurremus, Sacraru
Romæ Congregationum vettigia ſecuti, præ-
ertim ejus, quæ S. Tridentinæ Synoltt

erpres
Disvene
Eeſtatem
Dretandi
Piarn leg
leiplin
Cuimnus

ui eun
baoerife
ceder

8
loguens
ul n⸗
Omnißir,
velſugg,
den
ener
iun 6
Animar,
Aln etian
bopulo
agre
gui cur
Ppplicar
Kkeſtis
ſeenſa ris
e non

erner
hen Ar
unnt
nlin

6er.2
onn

De Sacrificio Miſſe. 99

interpres, cujus Decretis debetur ab omni-
bus veneratio: ſola enim hæcCongregatio po-
teſtatem habet Concilii illius mentem inter=
pretandi; ejusque Decreta, ſi generalia ſint,
viam legis obtinent, ſiquidem ad eam pertinet
diſeipliuæ præcepta ſtatuere, ùt ſæpiſlimè do-

cuimus in noſtris Edictis.

Qui curam animarum babet, tenetur o erre
Saerificium pro populo feſtis diebus. Quidcon-
cedere ſoleat S. Congregatio Concilii, ſi
Parochus pauper ſit.

S. Tridentina Synodus ſeſſ. 23. cap. 1.
loquens de iis, qui curam habent animarum
Cum pracepto, inquit, divino mandatum Iit
omuibus, quibus animarum cura commiſſa eſt,
over ſuas agnoſcere, pro bis Sacrifccium offerre.
Qui de morali ſcribunt Theologia, quæſtio-
nem excitärunt, an verbis illis, pro his Sacri-
Kcium offerre, teneantur, qui curam habent
animarum, Miſſam tantummodòè celebrare,
an etiam onus habeant applicandi Sacrificium
populo ſibi commiſſo: in qua quæſtione S.
Congregationis ſemper fuit ſententia, eum,
qui curam animarum habet, teneri Miſſam
applicare populo omnibus diebus dominicis
& feſtis diebus ex præcepto, ſive Parochus
ſæcularis ſit, ſive Regularis, ſive amovibilis,
ſive non (nam & qui amovibilis eſt, anima-
3 C 2 rum

200 Sectio III.

rum curam habet) ſive congruam habeat,
ſive non habeat; illudque dumraxat S. con-
gregatio concedit Parocho, ſi pauper ſit, ut
etiam die feſto applicare poſſit Miſſam ei, qui
ſibi eleemoſynam dederit, dummodèò cele-
bret in Parochia, ne populus Miſſa careat,
& alio die per hebdomadam Miſſam celebret;
& populo applicet loco ejus quam applicare
debuerat feſto illo die cùm eleemoſynam ac-
cepit, ùt docuimus Edigt. 10. tom. I. quo
vetera & recentiora S. Congregationis De-
creta à Summis Pontificibus confirmata con-
geſſimus.

le Cathedralibus &&Collegiatis Miſſa Conven-
zualis applicanda eſt non benefactori ſingulari,
ſed benefactoribus in genere. Si Eccleſtæ juncta
ſit Cura, debet feſtis dielus alia
Miſſa populo applicari.

In Cathedralibus & Collegiatis Eccleſüs
Miſſa Conventualis, quæ ùt diximus, quo-
tidie celebranda eſt, applicari debet Bene-
factoribus generatim; ita ut ille hanc de ap-
plicanda Miſſa obligationem non impleat, qui
eam cuipiam ſingulari Benefactori applicet.
Quodſi Cathedrali vel Collegiatæ Eccleſic
juncta ſit etiam animarum cura, duplex om-
nibus Dominicis feſtisque diebus ex præcepto

celebranda eſt Miſſa, quarum Convenmtualis
* Bene-

Penekad
bappli
hoc on⸗
gua ſit,
dere eſt
ſagede
fert S.
Ab hoo

venus

in qvil
legar⸗
Ci n
Qurn
nues 0
temn n
Mongdan
ümi

Pto⸗

N C
bende
Cd

At.
Congr
lem ſet
onget
1e ſher

—
In bebet
n
wettt
lineht
nooh
Mlce
Gümcik
N 1

n. 1
tiond
. 4
Prmnas

tn
eſon
8

i
Klon
Ce⸗
jeh’
nie,
in 1
eN
(ooſen⸗

14

=

De Sacrificio Miſæ. 101

Benefactoribus generatim, parochialis popu-
lo applicetur, nec ulla contraria conſuetudo ab
hoc onere excuſat; cujusmodi conſuetudo ſi
qua fit, malus uſus eſt & corruptela, ùt vi-
dere eſt apud Meratum ad Gavantum p. 2. t. I.
pag. 808. qui diſertiſſima & apertiſſima pro-
fert S. Congregationis Reſponſa & Decreta.
Ab hoc autem onere applicandi Miſſam Con-
ventualem eæ tantùm Eccleſiæ immunes ſunt,
in quibus non omnia concurrunt, quæ Col-
legiatam conſtituunt, quamvis & divina offi-
cia quotidie celebrentur, & miſſa cantetur.
Quarum Cathedralium vel Collegiatarum te-
nues opes ſunt, eæ poſſunt implorare facul-
tatem non applicandi Benefactoribus genera-
tim Miſſam Conventualem diebus feriatis,
nunquam tamen obligatione ſublatà applican-
di pro üsdem cunctis diebus feſtis ex præce-
Pto. L

S§. Cangregatio Coneilii, ſi Canonicatuum præ-
bendæ tenues ſint, vemittere ſolet onus appli-
candi Conventualem, non tamen feſtis
diebus.

Atque hæ ſunt regulæ, quibus utitur S.

Congregatio Concilii, earumque executio-

nem ſemper Epiſcopis commendat, cùm re-
ſpondet relationibus, quas ad eam mittunt
e ſtatu ſuarum Eecleſiarum. Cùm ſacræ
G 3 hujus

102 Sectio III.

hujus Congregationis nos Secretarii munere
fungeremur, Capitulum & Canonici Carhe-
dralis, nunc. Metropolitanæ, Eccleſiæ Fer-
rarienſis contendebant, ſe ad Miſſam Conven-
tualem applicandam minimè teneri; tum
quèòd ab immemorabili numquam Miſſam ap-
plicaverant; tum quèòd primò cujuslibet
menlſis die non impedito Nocturnum Defun-
Rorum cum laudibus recitabant, & Miſſam
Mortuorum pro Benefactoribus generatim
celebrabant. In Congregatione habita die 4.
Martii 1719. eam cauſam propoſuimus, &
in Folio, quod componi & typis vulgari ſo-
let à Secretario, veteres S. Congregationis
reſolutiones attulimus, quæ jubent, Cano-
nicos Cathedralium quotidie Miſſam Conven-
tualem Benefactoribus generatim apphicare.
S. Congregatio die 18. Martii ejusdem anni
reſpondit, teneri Qanonicos Conventualem
Miſlam quotidie Benefactoribus generatim
applicare, omni exceptione rejectà. Item,
cùm eodem munere fungeremur, reſpondit
S. Congregatio, petitionem rejiciendam Ar-
chi-Presbyteri & Canonicorum Collegiatæ
S. Euphemiæ Diœceſis Comenſis, qui cou-
tendebant; non teneri ſe ad ejusmodi quo-
tidianam Conventualis Miſſæ applicationem;
At videre eſt in reſolutione diei 11. Maji 1720.
Contra Bonaventura Epiſeopus Montis Pla-
ſconis, cùm Diœceſim viſitarer, veritus eſt,
ne

ne Nae
Mre
cegebe
eNtes
Mlillarr
Ciehus

ventus
ferede
ſuimmu
expot
cellel
greg⸗
ppont
levin
CNN.)
Ginais
Coos
Mocel
Gile,
(e Nil
sN
Conko
nem,
modi
ſuiſſe;
i ſuſt
Gatione
Kexen
Rgiaar
lenulita

rümunen
niciCt⸗
Gete e
nCoe
ei,u
M
(N5
nmn D
M
Ceſtiil
tucet

glon
Min.
ſeim,

6wwld'
ſ
6e

De Sacrificio Miſſæ. 102

ne Sacerdotes quidam Parochiali Eccleſiæ
Martæ, quam ipſe etiam Collegiatam eſſe
credebat, ſub Canonicorum nomine inſervi-
entes ſuo muneri deeſſent, propterea quòd
Mifſlam quidem parochialem populo feſtis
diebus applicabant, non tamen Miſſam Con-
ventualem pro Benefactoribus generatim of-
ferebant. Cauſam S. Congregationi propo-
ſuimus die 29. Januar. anno 171 8. & rationes
expoſuimus, quamobrem ea Eccleſia non eſſet
cenhſenda inter Collegiatas; S. autem Con-
gregatio die 1a. Februar. ejusdem anni re-
ſpondit, cùm illa Eceleſia non eſſet verè Col-
legiata, nullum eſſe onus celebrandi & appli=
candi Miſſam Benefactoribus generatim. Car-
dinalis Tanarius S. Concilii Decanus & Epi-
ſcopus Veliternus in Oppido Core, cùm
Dioœceſim viſitaret, Canonicos ejus Colle-
giatæ, quos non applicare comperit quoti-
die Miffam Conventualem pro Benefactori-
bus generatim, Decreto ſuo applicare coëgit.
Confugerunt Canonici ad S. Gongregatio-

nem, contendentes, non teneri ſe ad hujus-

modi applicationem; factum id nunquam
fuiſſe; inopes eſſe Canonicatus vix Canoni⸗
cis ſuſtentandis pares. Cauſam in S. Congre-

gatione die I4. Martii ann. 1722. retulimus,

& exempla quædam adduximus aliarum Col-
legiatarum, in quibus propter Præbendarum
tenuitatem onus applicandi Miſſam Conven-
G 4 tua-

14— Sectio III.
Tualem ad dies feſtos ex præcepto contractum
tuit: S. r greuetin propterea reſpondit,
teneri quidem Canonicos applicare Miffam
Conventualem quotidie pro Benefactoribus
generatim, ſed iis remitti poſſe ejusmodi onus
propter tenuitatem Præbendarum, dummo-
do eam applicarent diebus omnibus Feſtis ex
præcepto. .

Regula ſtatuitur, quam ſequitur S. Congrega
S tio Concilii. 4

Ex his, quæ hactenus expoſuimus, pa-
tet, eam eſſe S. Congregationis Concilii regu-
lam, ut Miffa Conventualis quotidie Benéfa-
Koribus generatim applicerur in Cathedrali-
bus & Collegiatis Ecclefiis, is verò, qui præ-
eſt, pofſfit onus remittere, atque contrahere
ad ſolos dies feſtos in iis Cathedralibus & Col-
legiatis, quarum præbendæ inopes ſint; qui-
bus etiam nunc regulis utitur eadem S. Con-
gregatio. Expoſunt Archi-Epiſcopus Spa-
latenſis in Relatione de fuæ Eccleſiæ ſtatu,
Canonicos ſuæ Metropolitanæ fſolitos eſſt
quotidie Miſſam Conventualem cantare, ſes
non applicare Benefactoribus generatim. Nos
Congregationis nomine illi reſpondimus,
juberet Mifſlam Conventualem quotidie ap-
plicari; quèòdſi præbendæ inopes eſſent, Ca-
nonici ad S. Congregationem Poſtunkicta
“ as

ſing col
mugere

INis eyv

Catione
i,
uorm
teſpon
nni,
kibus
Peare
dendan
ſolur

Cntr

. C
Cga t
dere
guia
lamer

Veyen
2
DE.
A

. dl
Alates

Cönrrtenn
lont
Nre M
eorce
hnodie
n 4

De Sacrificio Miſe. 10 5

fuas Converterent, Igitur cùm jam Secretarii
munere defuncti, & ad Cardinalatum fuiſſe-
mus evecti, fupplices libellos ad S. Congre-
gationem miſerunt: eorumque causâ propoſi-
tà, & præcedentibus S. Congregationis Reſo-
Iutionibus ea de re per Secrêtarium expoſitis,
reſpondit S. Congregatio die 22. Julii ejusdem
anni, Canonicos debere quidem Benefacto-
ribus generatim Miſſam Conventualem ap-
licare, ſed poſſe iis permitti propter Præ-
endarum tenuitatem, ut eam applicarent
ſolùm diebus feſtis ex præcepro.

Controverſia omnis ſublata per Apoſtolicas
literas. 5
Cæterùm, ad ambiguitates omnes & ef-
fugia tollenda, literas Apoſtolicas dedimus
de re hac die 19. Auguſti 1744. quas integras
huic inſerimus commentario, quamvis Bud
quiddam ptæterea contineant, quod ipſum
tamen non inutile fore ſperamus. Hier

V'enerabilibus Fratribus, Patriarcbis, Archi=
Epiſcopis, cunctiſqaue locorum Ordina-
viis per Italiam conſtitutis.

BENELDICTUS PAPA XIV.

Um ſemper oblatas Nobis occaſiones
Apoſtolica Scripta dirigendi ad Frater-
nitates Veſtras libenter amplectimur, ur ſin-
5 er&

106 Serckio III.

ceræ Nofſtræ erga Vos dilectlonis argumen-
ta frequenter elucçeant; tum verò majori ani-
mi alacritate idipſum præſtamus, cùm ad ex-

citandum Fraternitatum Veſtrarum zelum

pro conſervatione rectæ diſciplinæ in Clero
regimini Veſtro commiſſo, præſentibus re-
rum, aut temporum conditionibus commo-
vemur. Nec enim impoſitum imbecillitari
noſtræ omnium Eccleliarum ſollicitudinis
ohus aliter (luſtinere Nos poſſe confidimus,
quàm ſi Divini Qultús augmentum, atque
exactam Kccleliaſticarum Sanctionum in ſin-
ulis Diœceſibus cuſtodiam religioſæ vigi-
Barium Paſtornm curæ, identidein inculcan-
do, commendemus.
Ffujus porro Epiſtolæ ad Vos ſcribendæ oc-
caſionem Nobis atque argumentum in primis
Præbet onus illud, quo ommbus animarum cu-
ram gerentibus incumbit, applicandi Miſfam
Parochialem pro populo ipiorum curæ com-
miſſo; tum etiam applicatio Miſlæ Conventua-
lis, quæ pro Benefactoribus in genere facienda
eſt ab iis, qui Miſſas canunt in Eccleſiis Pa-
triarchalibus, Merropolitanis, Cathedralihus,
& Collegiatis; tum denique dehitum pſallendi,
quo tenentur Canonici prædictarum Eccleſia-
rum Choro afſiſtentes. Qujus quidem are⸗
menti minimè nova, ſed à Scriptoribus fre-
quenter habita tractatio eſt; cumque ea fes
in hujus Almæ Urbis Noſtræ Congreghii
22 nibus,

Nibuk,
Dertbilin
Unnelium
ejus Se
Cobſirut
lies dit
Tüodem
erez ean
tnt, eo
Pontige
Drodatie
münitnd
tiatn. 4
u pen
Portumg
S, E.
leibere,
füm, II
W v
Seae
notele⸗
veluri
nodale
ſtintio
ru pt
here v.
um, it
gue ler
et⸗ ſoll
s, m

De Sacrificio Miſſæ. 1087

Sugm mibus, & potiſſimàm in Congregatione Ve-
MutE nerabilium Frarrum Noſtrorum S. R. E. Car-
chng dinalium Concilii Tridentini Interpretum,
IuI cujus Secretarii munere olim in minoribus
en conſtiruti multos annos perfuncti ſumus, mul-
mmn toties diſeuſſa ac definita fuerit; quamvis ea-
eτι rundem Congregationum Decreta plerumque
bi eirca eam uniformia & ſibi conſona prodie-
rint, eorumque Decretorum nonnulla etiam
Pontificiam Præœdeceſſorum Noſtrorum apr
Probationem & confirmationem meruerint;
minimè tamen mirandum eſſer, eorum noti-
tiarm ad ſingulos quoſque Veſtrům non ad-
huc perveniſſe. Quapropter non modè 0-
Portunum, verùm etiam neceſſarium duxiz
õä Encyelicam hanc Epiſtolam ad- Vos
ngin ſeribere, per quam, ſublata demum diverſa-
nud ruin, in quas Scriptores abierunt, opinio:
MH num varietate;, conſtans hujus Apollolicx
IE Sedis ſententia prædictis de rebus cuilibet in-
o noteſcat; & Fraternitatibus Veſtris quædam
veluti normaaeregula ſuppetat, j-uxta quamy-
nodales, aliasque Veſtras circa præmiſſa Con-
ſtitutiones, Ordinationes, ſeu Edicta, quo-
rum publicationem Vobis injungimus, diri-
gere valeatis. Eorum verè executionenz,
dum;, juxta ea, quæ in præſentibus tenenda
atque ſervanda præſcribimus, omni, quâ de-
cet, ſollicitudine ac vigilantià urgere ſtude-
6 bitis, minimè dubitandum vobis erit, ne ſta-
tu.

108 Sestio III.

tutorum Veſtrorum implemento obicem aut
moram afferre valeant recurſus ad hujus No-
ſtræ Curiæ Tribunalia forſitan habendi, ut-
pote quos omnino rejiciendos eſſe præcipi-
mus ac jubemus; quamobrem has ipſas Lite-
ras Noſtras in ſingulorum Tribunalium Re-
geſtis aſſervari volumus, atque ad earum præ-
ſcriptum tam ipſorum Tribunalium reſolu-

tiones, quam de Veſtris decretis, quæ ipſis

præſentibus inheerentes edituri eſtis, judicia
exigi, & conferri mandamus.
Et quidem quod nuper enuntiavimus,
ſacroſanétum Miſſæ Sacrificium à Paſtoribus
animarum applicari debere pro populo ipſo⸗
rum curæ commiſſo, id veluti ex divino præ-
cepto deſcendens, à S. Tridentina Synodo
diſertè exprimitur ſeſ. 23 cap. I de Keformat.
per hæc notabilia verba: Cùm præcepto Di⸗
vino mandatum ſit omnibus, quibus Alimarum
cura commiſſa eſt, oves ſuas agnoſcere, pro bit
Sacrifieium offerre. Et quamvis minimè de-
fuerint, qui per inanes & frivolas interpreo-
rationes hujusmodi obligationem àS. Synode
mernoratam de medio tollere, vel ſaltem ex-
tenuare contenderint; cùm tamen relata Con-

cilii verba ſatis clara & perſpicua ſint, cum.
que prædicta Congregat' ejusdem Concilii Um,

interpretationi privativè prœpoſita conſtanter
edixerit, eos quibus animarum cura deman-

data eſt, non modò Sacrificium Müſſe cels-
774 rare,

drar, ſe
lo ſi
d pro
Plcatio
dque
ire
Kebbos 4
Il m
ſperel,
nec non
krisref
Arüre
Ne⸗
Unimus,
Ins Secr
eli Trie
Fünns,
Cddirann
tanc de
Juam:
tranle
blicis
Gicte
ſtunt,
is eſt
QOar
nd in ,

Inue
Ntorun

De Sacrifcio Miſſæ. 109
me Prare, ſed illius etiam fructum medium pro
hirN populo ſibi commiſſo applicare debere, nee
Mect Wud pro aliis applicare, aut pro hujusmocdi
Eeini applicatione eleemoſynam percipere pofſe;
Nele Quodque magis intereſt, cùm hæc intelligen-
tia à Prædeceſſoribus noſtris Romanis Ponti-
ficibus approbata fuerit, & confirmata; ni-
hil jam amplius ulli veſtrm deſiderandum

un
lennmg
luumn

*R ſupereſt, ut eam amplecti, eidémque obſequi,
nec non illius promptam executionem in Ve-

ſtris reſpectivè Diœceſibus omni ſtudio pro-
curare debeatis.
Neque Nos tamen, qui, ùt ſuperiùs in-
nuimus, in minoribus adhuc degentes, mu-
nus Secretarii prædictæ Congregationis Con-
cilii Tridentini Interpretis plures annos obi-
vimus, aliésque non paucos partim in An-
Conitanæ Cathedralis, partim in Metropoli-
und ranæ Bononienlſis, Patriæ noſtræ dilectiſſimæ,
quam adhuc retinemus, gubernatione aſſiduè
inh tranſegimus, non, inquam, Nos latent mulri-
6m, plicis generis effugia, per quæ nonnulli Præ-
E dictæ obligationis implementum declinare ſa-
„tagunt, quibusque proinde opportunè à No-
bis eſt occurrendum.
Cùm enim Sacrum Tridemtinum Conci-
lium, ne Animarum cura negligatur, non
uno in loco Epiſcopis mandet, ut quories-
cumque opus fuerit, idoneos Vicarios cumm
ANH“ certorum fructuum aſſignatione ad eandem
M. curam

1eMe
puoß
iwr
Snel
Refrn

410 Sectio I.

curam exercendam eligant ac deputent, u
videre eſt in ſeſſ. 6. cap. 2. eſſ. 7. cap. . &
n. ſeſſ. 21 cap. 6. ſeſſ. 2. cCap. 16.5 non rarò
autem eveniat, ut aliquà Eceleſia Parochiali
vacante, Vicarius pariter ad implenda hujus-
modi Eccleſiæ onera uſque ad novi Rectoris
electionem, ab Epiſcopo deputari debeat,
eodem Concilio Tridentino id jubente ſeſſ. 24.
cap. 18. de Reform., nonnulli ex hujusmodi
Vicariis nituntur, ſe ipſos à prædiéta obli-
gatione ſubtrahere, vel ex eo quod habituali
curà penes alium ſeu alios reſidente, ipſi actua-
lemm dumtaxat exerceant, vel quègd ipfſi ſint
ad nutum amovibiles; vel ad breve tempus
hujusmodi curæ ſint addiéti: ut nihil hic lo-
quamur de Parochis Regularibus, qui à præ-
dicta applicatione Miſſlæ pro Populo non-

nunquam alienos ſe oſtendunt. Itaque mens

Noſtra & ſententia eſt, ſicuti etiam pluries
à prælaudatis Congregationibus judicatum
fuir ac definitum, quòd omnes & ſinguli,

qui actu animarum curam exercent, & noᷣn
ſolum Parochi aut Vicarii Sæculares, verum

etiam Parochi aut Vicarii Regulares, uno
verbo, omnes & ſinguli, de quibus ſuprà
dictum eſt, atque alii quicunque etiam ſpe-
cifica, & individuà mentione digni, æqué
teneantur Miſſam Parochialem applicare pro
Populo, ùt præfertur, ipſorum curæ com-

milſſo. 2
Non-

No
Cbiger
coborn
Gppete
(etucdi
(bi,
tempo
unqua
ceden
teſolu
fKürmnat
ſit,ar
ſentin
lcer
curamn
os ge
etamin
Dioe
rod.
Othinn
appke⸗
Chramm
Pulo
deo ſ.
6d, 4
ecdi⸗
12,

1l Ree

De Sacrifcio Miſſcæ. ir
Penl,l Nonnulli verò ad evitandum hujusmodi
5. obligationis implementum, allegare ſolent,
ID congruos ſibi Parochiæ ſuæ redditus non
Uhd ſuappetere; ali denique ad inveteratam con-
Nami ſuetudinem confugiunt, fuſtinentes id neque
n ſibi, neque deceiloribus ſuis, per longum
uik tempus, quod immemorabile affirmant,
bent unquam in uſu fuiſſe. Nos autem ad Præ-
heE Ccedentes Prædictæ Congregationis Concilii
E reſolutiones noſtram approbationem & con-
UolEA firmationem extendimus ; & quatenus opus
en ſit, auctoritate Apoſtolica iterum tenore præ-
A entium decernimus & declaramus, quèd
eE& licet Parochi, ſeu alii, ùt ſuprà, animarum
ANt curam habentes congruis præfinitis redditi-
Alin bus deſtituantur, & quamvis antiquâ ſeu
lom etiam immemorabili conſuetudine in ipſorum
wnen Dicœceſibus ſeun Parochiis obtinuerit, ut Mifla
GmH pro Populo nen applicaretur, eadem nihil-
“ ominus omnino in poſterum ab ipfis debeat
Eh applicari.
cel Dui tamen diximus, omnes animarum
S“ curam habentes Miſſæ Sacrilicium Pro Po-
. Ppulo ſibi commiſſo applicare debere, non
ideo ſtatuere voluimus, eosdem aut quoti-
diè, aut quotiescunque celebraverint, ad
Prædictam applieationem pro Populo teneri.
I Et quidem ſacroſancta Tridentina Synodus
nrn Jeſſ. 23. cap. I4. Præcipit EpiEopis curare,
ut Sacerdotes ſaltem diebus Dormicſien ſe
NL. eſtis

112 Sectio III.

Feſtis ſolemnibus Miſſarum ſacra faciant,
autem curam babuerint animarum, tam fre-
quenter, ut ſuo muneri ſatisfaciant, Miſſas
gelebrent; in pluribus autem Synodalibus
Epiſcoporum Conſtitutionibus novimus pro-
vidè conſtitutos ac deſignatos eſſe dies, qui-
bus animarum Paſtores Miſſas celebrare de-
beant. At verèò Nos id unum in præſemti
ſuſcepimus decernendum, quando nimirum
lidem pro Populo celebrare & applieare te-
neantur; & quamvis compertum habeamus
id, quod alias à Congregatione Coneilii re-
ſponſum fuit, Parochum nempe pinguibus
redditibus dotatum quotidiè pro Populo ce-
lebrare & applicare debere; eum verò qui
uberioribus hujusmodi redditibus non gau-
deat, feſtivis tantùm diebus id ipſum præ-
ſtare teneri; cùm tamen pariter Nobis per=
ſpectæ ſint tum controverſiæ ſuper hoc ipſo
cxortæ, nimirùm ad quam ſummam pertin-=
gere debeant Eccleſiæ Parochialis proventus,
ut pingues, & uberes appellari poſſint; quo-
niam pingues minimè habendi ſunt redditus,
etiam copioſi, quibus tamen multiplicia
gravia ſint onera adnexa; tum etiam multo-
rum querelæ adverſus hujusmodi decretuin,
tamquam plus æquo rigidum, excitatæ No-
bis innoteſcant. Idcirco opportunum cen-
ſemus Fraternitatibus Veſtris deelarare, No-

bis abunde ſatisfactum fore, Vobisque de
inde

ince lar
Clem
Polo ee
Alsque

lej el
i
ulbet
lom ſibi
le ebe

leceſlan

lies,
tuit,
leheri
bi Cot,
Verbun
ſoos in
Na
Lap. 4,
em D
ir n
dienti⸗
b iit,
Et
kerum
i not
eſt imm
Chriſti
Iibas ſe
Nerd e

—
fiin,
Nn tun
iun, A
rocn
oyinun
eE
veſetnr!
in
onin
Pplenn
ababen

De Sacrifcio Miſſæe. 113.

—
inde ſatis eſſe poſſe, dum ii, qui animarum
curam exercent, Sacrificium Miſſæ pro Po-
pulo celebrent atque applicent in Dominicis
alisque per annum diebus Feſtis de præce-
Pto; cum prædicti Dominici, aliique Feſti
dies ii ſint, in quibus juxta præceptum Con-
cili Tridentini /ej. 5. cap. 2. ſeſſ. 24. Cap. 4.
quilibet animarum curæ præpolitus Popu-
lum ſibi commiſſum ſalutaribus verbis Paſce-
re debet, docendo ea quæ ſcire omnibus
neceſſarium eſt ad ſalutem; iidémque ſint
dies, de quibus eadem Sancta Synodus ſta-
tuit, ut moneat Epiſcopus Populum diligenter,
zeneri unumquemque Parochiæ ſuæ intereſſe,
ubit commoge id fieri poteſt, ad audiendum
Lerbum Dei; & quibus Parochi ſubditos
ſuos in Doctrina Chriſtiana erudire debent,
Juxta id quod à prædicto Concilio in cit.
cap. z. Epiſcopis præcipitur, ut nempe ſaæl-
em Dominicis & aliis feſtivis diebus pueros
in Aingulis Parochiis Fidei rudimenta, & obe-
dientiam erga Deum & Parentes, diligenter
ab iis, ad quos ſpectabit, doceri curent-
Et quia in nonnullis Diœceſibus numerus
dierum Feſtorum de præcepto, de Apoſto-
licà noſtrà auctoritate & conſenſu, eatenus
eſt imminutus, ut nempe in aliquibus Feſtis
Chriſti fideles & Miſſam audire, & ab ope-
ribus ſervilibus abſtinere debeant; in aliis
verò Populo permiſſum ſit opera ſervilia
geis H exer-

—

214 Sectio III.
exercere, firma remanente obligatione au-
diendi Miſſæ Sacrificium; Nos, ut obortæ
jam dubitationes circa omus applicationis
Miſſæ Parochialis in hujusmodi diebus Fe-
ſtis penitus eliminentur, ſtatuirnus & decla-
ramus, quod etiam iisdem Feſtis diebus,
quibus Populus Miſſæ intereſſe debet, &
ſervilibus operibus vacare poteſt, omnes ani⸗
marum curam gerentes Miſſam pro Populo
celebrare & applicare teneantur.
Quia verò propria nonnunquam cxpe-
rientia ſatis agnovimus, aliquos eſſe Paro-
chos adeo pauperes, ut ferme ex eleemoſy-
nis, quas à Fidelibus pro Miſſarum celebra-

tione accipiunt, vivere cogantur; eos verè⸗;
qui, Eccleſià Parochiali vacante, ad anima-
rum curam exercendam, ſub Vicarü, ſeu
Oeconomi nomine, deputantur, aliquibus
in locis adeo illiberaliter tractari, ut exigui
redditus ipſis conſtituti, & pauca incerta emo-
lumenta eisdem obvenientia, ægrè ad eorum
Vitæ neceſſaria ſufficiant; quod iis quoque
non rarò evenire ſolet, qui in aliquibus Ec-
Eleſiis, habituali curà apud alios manente,
aKualis tantùm exercitio ſunt addicti; pro-
indéque cum iſtis ſeverè nimis agi videretur;,
ſi diebus Feſtis, quibus potiſſimum hujus-
modi occaſio ſe offert, eisdem vetitum eſſet
eleemoſyynam pro applicatione Miſſæ recipe-
re. Idcirco Nos tam iſtorum, quàm illo-
. rum

run in
lengu
lere
hr 0n
dus pe
pplien
⸗
firulti
Verat⸗
Endl,
mmodi,
tecpe
Quate
Poſn
Popul
tochia
Condit
prade
in
uN
nekas

—
niobe
lt obon
Prorh
Cekioe
e⸗
s den
Ee,
lN
10

goane
ln
Xkene
mc
As e
AAaumt
Cii 7
i
uen
eni
An
1
nen

“
3

De Saerifcio Miſæ. du5

rum inopiam ſummoperè miſerantes, eis-
démque, quantum Nobis integrum eſt, con-
ſulere volentes; quamvis, ut ſuprà dictum
eſt, omnes & ſinguli prædicti teneantur die-
bus Feſtis Miſſam pro Populo celebrare &
applicare; attamen, quod pertinet ad pra-
nos Parochos egentes, unicuique velſtrum
facultatem eonce imus, cum iis, quos re-
vera tales eſſe noveritis, opportunè diſpen-
ſandi, ad hoc ut, etiam diebus F. eſtis hujus-
modi, eleemoſynam ab aliquo pio offerente
recipere, & pro ipſo Sacrificium a plicare,
quatenus id ab eo requiratur, liberé & lieitè
poſſint & valeant; dummodo ad neceſſariam
Populi commoditatem, in ipſa Eccleſia Ba-
rochiali Miſſam celebrent; eà tamen adjecta
conditione, ut tot Miſſas infrà hebdomadlam
pro Populo applicent, quot in diebus Feſtis,
infra eandem hebdomadam occurrentibus,
juxta peculiarem intentionem alterius pii Be-
nefactoris obtulerint.
Quod autem ſpectat ad Vicarios ſive
Oeconomos Eccle larum vacantium, cùm à
Sacro Pridentino Concilio cit. ſeſſ. 24. Cap. I5.
cuilibet Epiſcopo tribuatur facultas eos de-
putandi & conſtituendi, cum vongrua, jus
arbitrio, fructuum portionis Aſignatione; ve⸗
ruim erit, Ven. Eratres, cum iis agere; qui
vacantis Ececleſiæ fructus exigunt, ut egenti
Vicario, qui exiguà hujusmadi Gertorum

116 Seétio IIII.

fructuum affignatione, paucisque incertis
proventibus gaudeat, congruum aliquod
augmentum præbeatur pro onere celebrandi
& applicandi Miſſam pro Populo diebus Fe-
ſtis. Quapropter pro iis locis, in quibus
Eccleſiarum vacantium fructus ad commo-
dum Cameræ Noſtræ Apoſtolicæ exiguntur,
opportuna Theſaurario noſtro Generali man-
data dirigimus, quæ is denunciare non præ-
termittet peculiaribus dictorum locorum
Gollectoribus, cum quibus Epiſcopi Eccle-
ſiaſticæ noſtræ Ditionis, eæterorùmque lo-
corum, in quibus, ùt præfertur, Eccleſia-
rum vacantium fructus ad Cameram prædi-
Ctam pertinent, officii ſui partes in eum
finem, de quo ſuprà diximus, interponere
debebunt.
Ac demum, quoad illos, qui tanquam
Vicarii, ſive perpetui, ſive ad tempus con-
ſtiruti, animarum curam adminiſtrant, quæ
apud alios habitu reſidet, ratione alicujus
Hecleſiæ Parochialis, ipſorum Eccleſiis, ſeu
Monaſterüs, Collegiis, aut Locis P'iis olim
unitæ; quamvis à recol. mem. Prædeceſſore
Noſtro S. Pio Papa V. præfinita fuerit certa
ars fructuum hujusmodi Vicariis aſſignan-
a, prout in ipſius Conſtitutione, quæ m-
cipit, Ad exequendum, data Kalendis No-

vembris anni 1567. diſtinctè ſtatuitur; nihil-

ominus ubi preſeripta fructuum pPortio v
nulle

nllot
Gis
e 3
ebderm
Vobis
curnſte
le ele
Pvlo
Vobis
yno⸗
rum
Atue
gruan
nem 2
Ftarer
eeſſn
mpert
Wiſe
N
ter
ganti
1
lueng
Anda
les ad
iualem
Eeror
cPitur⸗
Urrehe

Col

e
e ieen
n dcl
ecäcnn
ddebael⸗
lin
d onn
etainn
eNonp
1Loco
obi
tümmt
1, lik
N eer
8 i eun
lelhoten

Awnc

enpe

De Saerifcio Miſæ. 115
nullo modo, vel non integrè Vicariis præ-
dictis aſſignata reperiatur, vel etiam ubi ea,
quæ ad normam prædictæ Conſtitutionis
eisdem fuerit attributa, minimè ſufficiens à
vobis reputetur, propter temporum cir-
cumſtantias, & ſignanter pro implendo one-
re celebrandi & applicandi Miſſam pro Po-
pulo diebus Feſtis de præcepto; utendum
vobis erit poteſtate, quam fecit Epiſcopis
Synodus Tridentina ſeſſ. z. cap. 7., dum il-
lorum arbitrio permiſit, juxta temporum,
atque injunctorum onerum rationem, con-
gruam prædictis Vicariis fructuum portio-
nem aſſignare; quam ob cauſam Nos etiam
Fraternitatibus veſtris, quatenus opus ſit,
neceſſarias omnes & opportunas facultates
impertimur; quibuscunque appellationibus,
Privilegiis, aut eniionibus, ùt in eodem
Concilio ſancitur, adverſus ea, quæ ſalubri-
ter à vobis conſtituta fuerint, minimè ſuffra-
gantibus.
Hæc igitur circa Miſſam Parochialem ſta-
tuenda, & Fraternitatibus veſtris denunci-
anda judicavimus. Indéque gradum facien-
tes ad ea quæ pertinent ad Miſſam Conven-
tualem, neminem veſtrûm latere putamus
Sacrorum Canonum ſanctiones, quibus præ-
cipitur, ut ſingulis diebus in Eccleſiis Pa-
triarchalibus, Metropolitanis, Cathedralibus,
& Collegiatis tum horæ Canonicæ debitis
. H 3 modo,

219 Secio III. —

modo, & forma recitentur, tum etiam Miſſa
Conventualis celebretur; quæ adeo claræ
ſunt, ut nulla ſuper iis oriri poſſit dubitatio.
Eaque de re perſpicuæ pariter, & per omnia
uniformes exiſtunt reſolutiones ab hac Con-
