zamen babendi in ſuis domibus Oratorium.
Gilbertus confutatus.

Poſtulabant in nos egregia Viri merita,
ut in hanc grati noſtri animi declarationem
digrederemur. Nunc verò examinabimus;
an contingere poſſit, ut celebrare liceat Miſ-
ſam extra templa, & publiea vel privata Ora-
toria. Canonica Regula eſt, Miſſam in tem-
Plis conſecratis eſſe celebrandam, ùt videre
eſt in Can. Sicut de Conſecrat. Diſt. 1. vel
in loeis ubi Epiſcopus poteſtatem fecerit ce-
lebrandi. Miſarum ſolemnia non ubique, ſed
in locis ab Episcopo conſeeratis, vel ubi ipſe
permiſerit, celebranda eſſe cenſemus. ſunt ver-
ba Can. Miſſarum de Conſecrat. Diſt. 1.
Atque juxta eam, quæ nunc viget; diſcipli⸗
nam celebrari poteſt Miſſa in ternplis ab Epi-
ſeopo conſecratis, aut ejus permiſſu ab ali⸗
quo Sacerdote benedictis, aut ex privilegio
in Oratoriis privatis, domeſticisque Sacel-
lis, t videre eſt apud Tournely de Euchar.
tom. 2. pag. 361. S. Tridentina Synodus
Seſl. 22. in Decretô de obſervandis & evitan-
E 4 dis

72 Sectio III.

dis iu celebratione Miſſæ jubet, ne Epiſcopi
patiantur privatis in domibus, atque omnino
eætra Eccleſtam, & ad divinum tantum cul-
zum dedicata Oratoria ab eisdem Ordinariis
deſignanda & viſitanda, Sanctum boc Sacrifi-
cium d Sæcularibus aut KRegularibus quibus-
cunque peragi. Gibertus Conſultat. Cano-
nicar. Conſultat. 5. de Sacrifrio Miſſe negat
Per ea S. Concilii verba auctoritatem adem-
ptam Epiſcopis concedendi facultatem cele-
brandi in privararum domorum Oratoriis,
& auctoritatem confundit Epiſcopi, quà ju-
bet domi ſuæ Miſſam celebrari, cum aucto-
ritate concedendi poteſtatem, ut in aliorum
domibus Miſſa celebrerur; atque ulteriùs pro-
greſſus ait, Epiſcopum, etiamſi à S. Syno-
do ſibi auctoritas eſſet adempta, eàâ tamen
uti poſſe per viam diſpenſationis in caſibus
Particularibus. Sed hæc prorsus abſona ſunt,
& à veritate non minùs, quàm ab univerfali
omnium Diœceſium uſu aliena. Sancta Tri-
dentina Synodus illis, quæ attulimus, verbis
Epiſcopis facultatem adimit, quà olim erant
Præditi concedendi ſuis Diœceſanis Oratori-
um in domo privatum, ubi Miſſa celebrari
oſſet, juxta ea, quæ per Encyclicas literas
piſeopis ſignificavit S. Congregatio ilius
Concilii interpres anno 1615. juſſu Pauli V.
ùt videre eſt apud Paſſerinum de ſtatibus ho-
mnum kom. 3. quæſt. 189. num. 2.
n 62

Tunet
ili
iuſ
pri
N

danc.

uxer
di i⸗
ſe,
loſer
ſoope
dom
e0)
mitte
8 (
li
im
etiam
ſops
lg,
mod
fum
Com

laut

—
1e Hol
iglecen
faitdne
1 Or
hlue,
khure
er Cr
lenn N
en
Noris,
P
Cunn zee⸗
rir den
lenispre
18 Fe.
u
dnnin
4 iſ
Ganlt!
icmos
11ine
M.

De Sacrifirtio Miſſæ. 73

Tameti ſacra Cardinalium Congregatio Con-
cilii Tridentini Interpretum optinns rationi-
bus ſæpiſſimè reſponderit, celebrandi licentias
in privatis Oratoriis nonniſi à Sede Apoſtolica
eſſe concedendas . Iluſiriſſemi Patres &c.
Sauctiſſimi Domini Neſtri juſſu ſignifcandum
duxerunt, fucultatem bujusmodi licentas dan-
di ipfius Concili: Decreto unicuique ademptam
eſſe, ſolique Beatiſſimo Romano Pontifici eſſe
veſervatam. Nihil tamen de privilegio Epi-
ſcoporum detractum eſt, quo poſſunt in ſuis
domibus privatum Oratorium habere, & in
eo Miſſas celebrare, & aliis Sacerdotibus per-
mittere ut celebrent, quemadmodum eadem
S. Congregatio explicans ea, quæ juſſu Pau-
R V. in ea epiſtola Epiſcopis edixerat, diſer-
tiſſimè declaravit anno 1623. atque illud
etiam addidit, ne privilegium quidem Epi-
ſcopis à Tridentina Synodo ademptum intel-
ligi, ùt ſuo loco dicemns, habendi Altare
mobile: Proinde Capellas & Oratoria ad illo-
rum uſum ubique locorum exſtruéta minimè
gcomprebendi in probibitione Conſtitutionis zuſſu

Janctæ memoriæ Pauli V. jampridem edita de

non celebrando in privatis Oratoriis.

E; Priui

74 Sectio I.

Privilegium Fratrum Prædicatorum & Mino-
rum in Jure Canonico inſertum celebrandi ex-
era Templa & Oratoria. Item Privilegium
pro Epiſcopis habendi altare mobile.

In Jus Canonicum inſertum eſt privile-
gium, quo Fratres Prædicatoôres, & Mino-
res altari uti mobili, & Miſſam ubique cele-
brare poſſunt, ideôque extra Templa, & Ora-
toria vel privata vel publica, ab Ordinariis
deſtinanda & approbanda, ut in iis Miſſa ce-
lebrari poſſit, quod videre eſt in cap. In his
De privilegiis. In Jjure Canonico item extat
Privilegium Epiſcoporum, ut, cùm maximè
deceat eos quotidie Miſſam celebrare, aut
ſaltem audire, ubique in hunc uſum Alrare
mobile, ſeu, quod idem eſt, Petram conſe-
cratam ſecum habeant, ùt eſt in cap. Quo⸗
niam de Privilegiis.

Privilegium boe Fratribus Prædicatorilus &&
Minoribus ſublatum à Tridentina Suodo.

Hujusmodi Privilegium Regularibus ade-
mit Sancta Tridentina Synodus, quod ſæpe
S. ejus interpres Congregatio declaravit, ut
videre eſt apud Paſqualigum Deciſ. 54. num. I.
& Pacem Jordan. Elucubrationum tom. I.
lib. 4. tit. I. num. 40. idémque etiam evinci-
tur

—

ur ex
ltana
dubinn
Parrib
gium

muni⸗
lue
loeit

he
.
a

Pri,
n,

j
o
Con

—

t.

Nronte
hniſgin
oke
Al ni⸗
6N
Hlve
1,60r
Otdnns
M
n N
len en
lare, i
en Mer
tun
ciP

nnn
16%

N
elnu

De Sacriſicio Miſſæ. 7 5

tur ex S. Congregationis judicio in Cauſa To-
letana die 4. Junii 1672. in Reſponſione ad 3.
dubium. Propterea Gregorius XIII. cum
Patribus Societatis Jeſu Miſſionariis privile-
gium conceſſit Altaris mobilis, Tridentinæ
Synodi decreto ero addr⸗ ùt videre eft apud
Verricellium de Apoſtolicis Miſſionibus
Quæſt. 131. num. I. In Decreto autem Cle-
mentis XI. die 15. Decembris ann. 1703. de
quo nobis paulò poſt erit ſermo, hæc haben-
tur: Quo verò ad altare portatile, iterum in-
bærendo declarationibus ſupradictis, cenſuit li-
centias, ſeu Privilegia conceſſa nonnullis Regu-
laribus in cap. In bis de Brivilegiis, & per
alios ſummos Pontifices aliis Regularibus com-
municata utendi dicto Altari portatili, in eo-
ue celelbrandi absque Ordinariorum licentia in
lei in quibus degunt, omnino revocata eſſe
per idem Concilium Tridentinum, atque id-

circo eosdem Regulares probibendos; ue iis
utantur.

Privilegium Altaris mobilie non eſt ſublatum

Epiſcopis à Tridentino. Se! Clemens kl. ve-

tuit, ne quis extra ſuum Oratorium
celebret.

S. Tridentina Synodus privilegium Epi-
ſcoporum non ſuſtulit, ùt ſæpe declaravit S.
Congregatio apud Barboſam de ErM ala
egat.

76 Sectio UWI.

legat. 13. num. I. & conſtat ex libro Decre-
torum I2. pag. II0. ubi ſic ea reſpondit;
Sacra Congregatio &τι. cenſuit, Cardinales

non ſecus ac Epiſcopos ſine ulla Epiſcopi Diæ-

ceſani licentia uti poſſe privilegio altaris por-
zatilis ad præſeriptum Conſtitutionis felicit
vecordationis Bonifacii VIII. quæ incipit:
Quoniam Epiſcopi; nec hujutmodi privilegium
ſublatum futſſe Concilti Decreto cap. unic.
Seſſ. 22. Verùm Clemens XI. in allato De-
creto die I15. Decembr. 1703. edito in ejus
Bullario, & in Appendice Romanæ Synodi
ſub Benedicto XIIHI. cùm videret eo privi-
legio quosdam abuti, ſtatuit ne quis extra
ſuam Domum, nec propterea in Laicorum
domibus, ſive in Diœceſi, ſive extra Diœ-
ceſim, ejusmodi privilegio uteretur. Ad
abuſus ejusmodi eliminandos, & ad inſtauran-
dam venerationem tremendo Myſterio debitam
Sanctiſſimus Dominus Noſter ex unanimi Voto
S. R. E. Cardinalium Concilii Tridentini In-
zerpretum, inbærendo declarationibus alids
bac de re editis, expreſſe declarat Epiſcopit,
&& his majoribus Prælatis, etiam Cardinalatus
dignitate fulgentilus neque ſub prætextu privi-
legii clauſi in corpore juris, neque alio quoque
zitulo, nullo modo licere extra domum propriæ«
babitationis in domibus laicis, etiam in pro-
pria Diaceſe, quod fortius intelligitur in ali-
ens, etism/i iæceſani conſenſus adbiberetur,
. erigi

brodeee
nepond⸗
(üru
Penihe
Alin, e
ſont i
lu iß
nilge
6ℳ 4
nnl
io
e N
a
ent
oo
uhe.
n. 1
lillens
1 Ait
oini
ilnit
nitu
15
Ce/
Gule

De Sacrifcio Miſſæ. 2

erigi Altave, ibique ſacroſanctum Miſſæ ſacri-
ficium celebrare, ſive celebrari facere.

Quibus rationibus impulſus Clemens XI. decre-
tum illud coudiderit.

Ratio quæ Pontificem ad illud conden-
dum Decretum impulit, ea fuit, quèd re-
ſciverat, nonneminem Epiſcoporum tam in
ſua, quam in aliena Diœceſi domo ſuàâ egre-
di conſueviſſe, & ut primario cuipiam viro
laico gratum faceret, qui non haberet pri-
vati Oratorii privilegium, ad illius domum ſe-
ſe conferre, ibique vel celebrare, vel ab ali-
quo Miſſam celebrari facere, aut etiam plu-
res, ſi vir ille habuiſſet Oratorium privatum,
ubi nonniſi unicam Miſſam eodem die liceret
celebrari. Epiſcopi etiam in aliena Diæceſi
extra domum propriæ babitationis in privatis
Laicorum domibus erigi faciunt Altare, ibique
per unum aut plures é ſuis Capellanis vivificam
Chriſti Hoſtiam immolari. Idcirco opus fuit,
Decretum Clementis XI. declarari ſub Inno-
centio XIII. qui in Bulla Apoſtolici Miniſterii
de Regulari diſciplina pro Hiſpaniarum Re-
nis, quam Benedictus XIII. Confirmavit,
Pecretd Clementino declaravit locum non
eſſe, ſi Epiſeopus tanquam hoſpes in alicujus
Laici domo moretur, aut Diœceſim viſitan-
do, aut iter faciendo, aut ex licentia Sedis
Apo-

78 Seétio III.

Apoſtolicæ habitando in domo aliena extra
Diœceſim. Declaramus tamen, quòd cùm in præ-
dicto decreto ſtatueretur, non licere Epiſcopis ex-
tra domum propriæ hubitationis in domibus luicis
erigere altare, ibique ſacroſanétum Miſſæ Sa-
erificium celebrare, ſwve celebrari facere, bujus-
modi probibitio intelligenda non ſit de omnibus
Laicis, in quibus ipſi Epiſcopi fortè occaſione
viſitationis, vel itineris hoſpitio excipiantur,
&α nec etiam quando Epiſcopi in caſibus d Ju-
re permiſſs, vel de ſpeciali Sedis Apoſtolicæ li-

centia, abſentes dà domo propria ordinaria ba-

bitationis, moram idcireo faciam in aliena
domo per modum ſimilis habitationis; bis enim
caſibus licita eis erit erectio Altaris ad effelctum
prædittæ celebrationis, non ſecus ac in domo
propriæ ordinariæ babitationit. Privilegio
Altaris mobilis, quod habent Epiſcopi, gau-
dent Eminentiſſimi Cardinales, qui etiam
Epiſcopi non ſunt. Quod verd attinet ad
Oratoria ſeu Capellas privatas, quibus certus
fixusque aſſignatus eſt locus, in domibus
tam Epiſcoporum, quâm Cardinalium, poſ-
ſunt plures quotidie Miſſæ celebrari etiam
à Sacerdotibus, qui non ſunt ex familia, li-
cet Epiſcopus vel Cardinalis abſit; quique,
etiamſi ex familia non ſit, diebus feſtis ibi
Miſſam audiat, Eccleſiaſtico præcepto ſatis-
facit. De Cardinalium Capellis videatur Car-
dinalis Brancacii Diſſertatio de Priyilegis
.

Tum v

Deeil.

di ne
eti⸗

cele
licis
Rior
lebr⸗
lebre
ue,
Mline
Eee
betl
Ul
fiee

Jon

ti

lem en
dnite.
hiepne
Detkuet
. 4
enli
hn
enge
Aupin
tel
reke
1
1, n
Ile
I AN
delege
i
ne
ſbosc

Gl

Uüten
S

De Sacrifcio Miſæ. 79
Capell. Cardinal. De Capellis verò Epiſcopo-

rum vide Clericatum de Sacram. Euchariſt.
Deciſ. S. num. 20.

Si neceſſtas poſcat, licet celebrare Miſſam
etiam extra Templa 8o Oratoria, dum-
modo locus mundus ſit.

Lex quæ prohibet, ne quis Miſſam alibi
celebret, quàm in Templis aut Oratoriis pub-
licis privatisve, præcipuam quandam reſtri-
ctionem habet, ſi Miſſa, quæ omnino ce-
lebranda ſit, non poſſit in ejusmodi locis ce-
lebrari; nam eo in caſu licet Sacrificium ubi-
que facere, dummodo locus, in quo fit, ni-
hil indecori habeat, juxta Can. (oncedimus
de Conſecrat. Diſt. I. In itinere verò poſitis ſ
Ecoleſta defuerit, ſub' dio, ſeu in tentoriis, ſe ta-
bula altaris conſecrata, cæterdgue ſacra miniſte-
ria ad id Oſfcium pertinentia ibi adfuerint, Miſ-
Jarum ſolemnia celebrari concedimus: aliter
omnino interdicimus. Et juxta Can. Sicut de
Conſecrat. Diſt. 1. Satius ergo eſt Miſſam
non cantare, aut non audire, qudm in illis lo-
cis, ubi ſieri non oportet, niſi pro ſumma con-
tingat neceſſtate, quoniam neceſtas non ha-
bet legem. S. Thomas 3. Par. Quæſt. 8¾.
art. 3. in reſponſ. ad ſecundum, duobus illis
textibus Canonicis utitur, ut oſtendat, eriam
extra templa, poſſe, ſi neceſſitas urgeat, ic
am

80 Seltio III.

ſam celebrari. Suarez in 3. par. Diſput. 81.
Sect. 3. notat, haud ita fidendum illis texti-
bus, qui neque ex Conſtitutionibus Summo-
rum Pontificum, neque ex Decretis Conci-
liorum generalium deſumpti ſint; quo ſigni-
ficare voluit is non propterea auctoritatem
legis accedere, quòd à Gratiano in Decre-
tum ſuum conjecti ſint, ſed tantum ijs eſſe
auctoritatis, quantum habeant apud Aucto-
res ſuos. Eos tamen ait communi conſue-
tudine eſſe receptos, & æquum eſſe Miſſam
ſi legitima cauſa interveniat, extra Templa
& Capellas celebrari poſſe. Exemplum atf-
ferunt Auctores Capellanorum in exercitibus
Sacramenta adminiſtrantium, quibus licet ce-
lebrare Miſſam in caſtris: quamobrem in
Capitularibus incerti cujusdam, ſed gravis
Auctoris apud Labbæum tom. 9. Concilior.
pag. 1011. hæc leguntur: Miſſarum ſolem-
nia nequaquam alili, niſi in Eccleſia celebran-
da ſunt, non in quibusdam domibus, & in
vilibus locis, ſed in loco, quem elegerit Domi-
nur, juxta illud quod ſeriptum eſt: Vide, ne
offeras bolocauſta in omni loco, quem videris,
Jed in loco, quem elegerit Dominus ut ponat
nomen ſuum ibi: exempta ratione eorum, ꝗur
in exercitu pergentes ad boc opus habent ten-
toria, & Altaria dedicata, in quibus Miſſarum
Jolemnia expleaniur. Et Durandus lib. 4. Ra-

tionalis Divinorum Officiorum c. I. num. 41.
1ta

—
taſrip
icotur
Memp
in Mi
em p0
lle ex
keſgio
NquO
Per ta
het can
Ni feri
Eler
torva
foeß
in inn⸗
Pil bo
uhula
reſa
ücid⸗
“
Uay!

1 vai
lam.
4
da
beere
ari 1
i

De Sacrifcio Miſſæ. 8¾

DN ita ſcripſit: poteſt autem eſſe neceſſitas, ut Miſſé
mis dicatur in navi, vel in exercitu ſub papilione-
udon Exemplum afferunt etiam navigantium qui
eesn diu Miſla caruerunt; nam dicunt; Sacerdoe=
o tem poſſe in maris littore celebraré. Deni=
Ems que exetnplum eorum; qui per infidelium
wuh regiones iter faciunt; in quibus Catholicæ
umds Religionis uſus prohibetur, & dicunt licere
in quovis honeſto loco Miſſam celebrare, ſem-
per tamen ſuper petra conſecratäa. Won de-
GM bet cantari Mißa, niſi in Eccleſia conſecrata;
Imn N Neri poteſt: vel ſalten in Altari conſerrato
ſi boc non babetur, babeatur ad minus ſemper
m parva tabula conſecrata. In neceſſztate enim
ilm poteſt Mißja celebrari ſub dio, vel in tentoriit;
nimmi in itinere videlicet, vel in exerenu, vel in i⸗
ghi mili honeſto Ioro, dum tamen babeatur ſemper
Concle Tabula; ut dictum eſt, & cætera ornamenid
m 6 eceſſavia: vVerba ſunt S. Raymundi lib. 3.
de ümtnæ Pag. 470. F. 11. (Qvſtio itaque eò
ihut,b redigitur, an in mari vel flumine, id eſt in
avi ſeu triremi liceat Miſſam celebrare.

In uavigio non licet Miſſam celebrare, niſi ſic-
tam. Quid ſit M'iſſa Zeca. Cur & quande
introdutta. Eſtius eam improbat.
Sacerdotali Romano cap. 47. genieralis
hæc regula habetur: In loco fluctuanti, ut in
mari vel in fluminibus celebrare non litet ali-
u cui. Generalis hæe regula reſtringitur; ſeu

5 zetde Star, Ren

682 Sectio III.

potius explicatur quoad Miſſlam ſiccam. Con-
ſuevit tamen in mari pro populorui devotione
abſque Conſecratione Miſſa (quam ſiccam vo-
cant) dici per acerdotem. Adeundus Mar-
tene de antiquis Eccleſiæ Ritibus lib. I. cap. 3.
art. I. num. 16. & ſeq. ubi magnà eruditio-
nis copia ferè omnia congeſſit, quæ Miſſæ
ſiccæ favent, vel ei adverſantur. Ejusmo-
di Miſſa, quæ etiam nautica dicitur, intro-
ducta fuit, ne navigantes Miſſa omnino ca-
rerent in longis navigationibus, néve in Miſ-
ſa, quæ in mari celebraretur, periculum
eſſet effuſionis Sanguinis, dum navigium ja-
ctaretur. Georgius Caſſander in opere Li-
rurgico cap. 34. hæc ſcribit: Hæc Miſſa ſic-
ca, id eſt ſine Conſecratione & Communione,
etiam navalis ſeu nautica dicitur, eo quòd in
loco fluctuante & vacillaue, irt in mari & ſtu-
minibus, quibus in locis bplenam Miſſam celebran-
dam non putant, adhunc tantuùm modum Miſe
ſam dici poſſe tradunt. Durandus in rationali
I. 4. c. I. Præſcribit quomodo ejusmodi Miſſa
ſit celebranda: ait enim Sacerdoti induendas
eſſe ſacras omnes veſtes, Miſſam legendam
uſque ad Offertorium; recitandam Præfatio-
nem, omittendum Canonem, dicendam Ora-
tionem Dominicam, omittendas Secretas om-
nes, nihil dicendum eorum faciendumve, quæ
fiunt dicuntúrve ſuper Calicem & hoſtiam,
quorum neutrum deber eſſe ſuperAlaare 'la:
= . . . . . OyVE-

Cori
1Ga
ſet,e
brari
Meli
rio
gui
dub
non
del
cele
drie
tid.
Pri
le 00
rekert
M.
le o
Trad-
RN
cis
Pere
ſiam
Proho
glihu
G ,
ſan,
Uore,
leſe ⸗
bie

—
um 0
n Eune
nfcomn

geio A
iolu
Cigun⸗
1 Cerl.
nnun
l!
un
nulne
en
in tiie

De Sacrißeio Miſſæ. 83

dovicum Galliarum Regem teſtatur in ejus vi-
ta Gaufridus, cùm captivus apud Saracenos eſ-
ſet, conſueviſſe coram ſe Miſſam ſiccam cele-
brari curare. Olim dicebatur in Triremibus
Melitenſibus, ùt teſtatur Macrus in Vocabula-
rio Eccleſ. verbo Miſſa ſicca. Auctores verò,
qui ad res amplianclas ſunt procliviores, non
dubitant affirmare, etiam coram infirmo cui
non liceat ad Eccleſiam accedere, præſertim
de Fpiscopi licentia poſſe ejusmodi Miſſam
celebrari, üt videre eſt apud Quartum ad Ru-
bricas Miſſal. Par. I.tit. 14. Dub. 4. §. Dico ter-
ti0. Idque multò antea probaverat Epiſcopus
Prudentius in ſuo pontificali manuſcripto an-
te octingentos eôque ampliùs annos, quod
refert Boucat tom. 5. Theologiæ Diſſert. 4. §.
de Miſſa ſicca ſeu nautica. Et Guido de Mon-
te Rocherii, qui ſeripſit circa annum 1333.
Tract. 4. in Enchiridio Sacerdotum cap. 7.
Probor conſuetudinem, quæ in quibusdam
ocis invaluit Miſſam ſiccam celebrandi, ne
peregrini, qui jam peractâ Miſsà ad Eccle-
ſiam veniunt, Miſsà omnino careant. Ap-
probo iſtom conſuetudinem, quæ ſervatur in ali-
quibus Eccleſiis Gallicanis, quando ſcilicet di-
ctd Miſsa veniunt aliqui peregrini ad Eccle-
ſiam, ſi uon ſit aliquis Sacerdos paratus cele-
brare, Sacerdos induit ſe, ſicut ſi deberet di-
cere Miſſam; & dicit eis Miſſam de B. Vir-
gine Maria, vel de opiritu Sancto, vel de Tri-
F 2 nitate;

94 Soestio II.

nitate, vel de illo Sancto pro quo fit peregrina-
tio. Non tamen dicit Cenonem, nec conſecrat,
ſed oſtendit eis veliquias alias loco elevativnis
Corporis Chriſti; & iſta Miſſa vocatur Sicca.
Quidam nomine Moleon Pariſiis opus quod-
dam edidit anno 1718. cui titulus, Iter Li-
turgicum per Gallias, ubi pag. 76. narrat,
etiam nunc in Diœceſi Claromontana, ſi quis
meridie extremum diem obierit, nec ad eum
qui proximè conſequitur diem cadaver ejus
incorruptum ſervari poſſit, conſuetudinem
eſſe poſt Prandium Miſſam ſiccam celebran-
di, ne ſine Miſſa terræ detur Chriſtiani ho-
minis cadaver. Miſſæ ſiccæ fautor eſſe vi-
detur Clericatus, ſi agatur de ea in mari,
vel coram infirmo, Deciſ. 31. num. 36. &
ſeq. de Sacrificio Miſſæ. Verùm Eſtius Orat.
13. Theologica adversùs eam graviter clamat,
illmque improbat, quèòd veram ſacrificandi
& celebrandi ſimulationem contineat, ubi
nec ſacrificatur. nec celebratur. Ob easdem
rationes eam improbat Sylvius 3. par. q. 83.
art. 2. Natalis Alexander Theolog. Dogmat.
& Moral. lib. 2. Cap. 6. art. 5. de Sacram.
Euchariſtiæ Regula 6. earum quæ ad praxim
ertinent; Lupus in Can. 52. Concilii Trul-
beni tom. 2. primæ edit. pag 951. & Cardi-
nalis Bona Rer. Liturgicar. lib. I. Cap. 15.
num. 6. quorum ſapienti ſententiæ liben-
ter ipſi ſubſcribimus, & ad eam quæſtionem
aggre⸗

—
Age
Tetmm

lie

H
Ptoren⸗
Daſq
Trac-
lis
Lnge
k⸗
cul.
tomm.
Abizi
Ee
lon. 4
nurn.
Ene
ment.
273. 6
Par,

lgan
dungui

Ffenenn
etnſſene
leui
leteer in
oe
, N.
76 lmr
annj
hec N
Cogert
Hetchre
naddn
ſtaiß
orehe
1
n !
ins

De Sacrifcio Miſſæ. 8

aggredimur pertractandam, utrùm in mari
veram, non ficcam Miſſam liceat celebrare.

An liceat Miſſam veram celebrare in mari.
Qui de ea quæſtione ſeripſerunt.

Hac de re vulgò ferè omnes rerum Scri-
ptores diſſeruêre, inter quos legi poſſunt
Paſqualigus de Sacrificio novæ legis tom. I.
Tract. 1. Quæſt. 472. Vericellus de Apoſto-
licis Miſſionibus Quæſt. 133. Cardinalis de
Lugo de Sacram. Euch. Diſput. 20. ſect. 3.
Schiara Theologia Bellica tom. 2. lib. 7. diffi-
eult. 3. Rotarius Theologia Regularium
tom. 3. lib. I. cap. I. num. 9. Cardinalis
Albizius de inconſtantia in fide c. 34. n. 130.
& ſeq. Monacellus in Formulario legali
tom. A4. in ſupplemento ad 2. tom. pag. 21.
num. I. & ſeq. édit. Romanæ anno 1714.
Eminentiſſimus Cardinalis Petra in Com-
ment. ad Conſtitut. Apoôſtolicas tom. 4. pag.
273. & ſeq. Meratus ad Gavantum tom. 1I.
Par. I. Pag. 298. & ſecd.

Negant quidam propter periculum effuſionit
Sanguinis, quidam affimant, modò mare ſit
tranquilum. Matbæus Paris
notatus.

Omnis, ùt ſuprà innuimus, difficultas
F 3 ſita

86 Sectio III.

ſita eſt in periculo, ne ſi Miſſa dicatur in na-
vigio, Chriſti Sanguis effundatur; quam-
obrem quidam obfirmatè negant celebrari
poſſe Miſſam in mari; alii verò celebrari
quidem poſſe affirmant, tranquillo tamen
Cœlo, pacatis undis, & tuto navigio. S. An-
toninus 2. Par. tit. 13. Cap. 6. ita loquitur:
In nulla neceſſitate licet celebrare in mari vel
Jupra fluvium, ubi probabiliter timetur de ef-
JFuſione ſanguinis propter agitationem navis,
Joannes Major in 4. ſentent. Diſtinct. 13.
Quæſt. 4. in princ. poſtquam ſtatuit non li-
cere Miſſam in mari celebrare, addit: Cùm
autem non patet acceſſus rationabilis adterram,
zales excuſantur ab auditione Miſſæ; eſſet enim
periculum effuſionis Sanguinis Chriſti, à quo
ubi caveretur, poſſet celebrari. Atque ilſud
eſt famà celebratum, quod narrat Surius
tom. 2. ad diem 20 Martü de S. Vulfrano
Archi- Epiſcopo Senonenſi, qui cùm in na-
vi in altum Oceani devectus Miſſam celebra-
ret, elapſa eſt Patena è& manu miniſtri in ma-
re; & à Deo Vir ſanctus impetravit, ut &
fundo maris in manus miniſtri Patena rediret,
qua de re ſeribit Baronius ad ann. Chriſti 700.
Eæ quibus præter inſignis miraculi virtutem in-
selligis, Lector?! non deſtitiſſe ſanctos Viros in
mari etiam, religatä anchoris navi, celebra-
re ibi Sacroſanctum Sacrifcium Miſſæ Deo ma-
æimè gratum, quod ipſe tanti editione mug.
cu

luli 0e
mnport
Ee gve
(lr. 1
Dontif
catoru
dum
Vicer.

Ho

Valuit
Kerb
Nu
Emi
& M
Vileg
Nequ
quo
uto,
lare .
lkare,
Ationt
At à
Kon

—
Curin
un;, n
n cele
10 t
lld en
igi⸗ ſ⸗
1n r
, nnnt
inr
n .
Kock
t don!
Act:
Mre
Es
Ae
rin
n In
Nu
Chni
ſain r
rire⸗
D
enue
n
et 1
6 le⸗
ſDone

ne nit
4

De Sacrifcio Miſe. 37

euli patefecit. Quà Baronii obſervatione,
importuna de medio tollitur admiratio:
de qua loquitur Matthæus Paris ad annum
Chr. 1247. ubi de Cardinali quodam Legate
Pontificis ita ſeribit: Càm navem aſcenſurus
eſſet, juſſit cuidam Fratri de Ordine Prædi-
catorum in ipſa Miſſam celebrare: quod & ſas
ctum eſt non ſine multorum, qui boc non pro-
viderant, admiratione.

Hoc tempore non licet celebrare Miſam in ma-
ri ſine Apoſtolico Indulto. Conditiones
quas exigit illud Indultum.

Sed per Sedis Apoſtolicæ, quæ nunc in-
valuit praxim ſublata eſt omnis diſputatio.
Scribunt enim Viri Sacrarum Congregatio-
num Romæ peritiſſimi, ùt videre eſt apud
Eminentiſſimum Cardinalem Petram I. cit.
& Meratum I. cit. Apoſtolico opus eſſe Pri-
vilegio, ut in mari Miſſa celebrari poſſit;
neque ſatis eſſe Privilegium Altaris mobilis,
quo continetur clauſula, in loco boneſto ac
tuto, quæ mari non convenit; ideôque pecu-
liare privilegium oportere à Pontifice impe-
trare, quod nonniſi ſub illis conceditur con-
ditionibus ut tutum navigium ſit, ac longè
abſit à littore, tranquillumque ſit mare, &
Celebranti adſit etiam alter vel Sacerdos, vel
Diaconus, qui, ſi quis oriretur motus, quo
F 4 Peri-

88 Seéctio III.

periculum eſſet, ne Qalix everteretur, poſſit
manu Calicem ab ejusmodi periculo eripere.
Videatur Indultum, quod militari Ordini
Hieroſolymitano conceſſit Clemens XI, in

ejus Bullario ordine undecimum, pag. JAr.

cui poſt accuratam S. Congregationis ea de
re diſceptationem eæ appoſiuæ ſunt comcli-
tiones.

An liceat celebrare ſine ſacrit indumeutis: An
ſine luminibus; An ſine miniſtro.

Nunc verò examinandum , num aliquan-
deo fine Planeta cæterisque facris indumemtis,
num ſine luminibus, num ſine miniſtro Miſ⸗
ſa celebrari poſſit. Huic Gaten enodan-
dæ duo textus ex jure Canonieo appoſit
poſſunt afferri; alter ex Can. Eceleſfaſtica Dit.
23. quo prohibetur Sacerdos, qui ſtolam in
ſua Ordinatione acceperit, Miſſam ſine ſto-
la celebrare. Modis omnibus convenit, ut 4uod
guitque perce, it in conſecratione honoris, boc
fetineat in oblatione, vel perceptione ſus ſalu⸗
rig: Muis autem aliter kre ,excommunica-
tioni ſubjaceat. Alter eſt ex Can. eſtimen-
5a do Conſecrar. iſt. r. Oeſtimenta Eceleſio-
kica, guibus Domino miniſtratur, S Jacraia
Een ſſe & honeſta: quibus &o. aliis in uſi⸗
bus non debent frui, quòm in Eccleſiaſticis
̈ Deo dignis Ohfcitg. Ex hoc duplici rees

d
Lecenl
FVetibr

cerc

Nollas

drmuirte
ci de
Pulch

art'4
bæc
veſtit

Van

ret,

alir,

imcu
ſtit
ui P
omgib
Valda
Merd
hiun
lonte.
lient
lonſiu
Vice⸗
iürgi⸗
eellart
160
gle,
Alarie

—
ur e
lgernen
llan 0
ens I1
n
icier

De Sacrificio Miſſæ. 89

vulgèò deducunt Auctores, præçeptum eſſe
Eccleſiaſtieum Miſſam cum omnihus ſacris

veſtibus celebrandi; ita ur graviter peccef

Sacerdos, non ſolùm ſi ſciens & prudens
nullas adhibeat ſagras veſtes, ſed etiam earum
omittat aliquam. Videatur Perſicus de ofſfi-
cio Sacerdotis lib. I. dub. 5S num. 52. & ſeq.
Pulchrè Sotus in 4. ſenten Diſt. 13. Qu. 2.
art'4. Poſtquam veſtes Sacerdotales deſeripſit
hæc addit: Ecce quibus Sacramenti veſtibut
veſtitus Sacerdos ad ſacrum Altare accedit.
Nam ſi aliquam illæarum conſultò prætermittes
ret, tamquam myſteriorum contemptor mor-
taliter delinqueret. Secus ſi ex oblivione, vel
aliqua negligentia id faceret. Qum eo con-
ſentit Biel in Lect. 14. ſuper Canone Miſſ;
qui poſtquam de ſacris veſtibus, cæterisque
omnibus mentionem fecit, quæ ſi non ad
vValidam, certè ad licitam Miſſæ celebrario-
nem pertinent, concludit: Wihil autem du:
bium, quin omittens aliquid prædictorum ex
contemptu: vel ſcienter, peccet mortaliter, fa-
eiens in boc temerèò contra Conſtitutionem, aut
conſuetudinem generalem Romanæ Eccleſiæ.
Videatur etiam Renaudotius in Collect. Li-
turgiar. Orientalium tom. 2. pag. 56. qui
teſtatur, Syris & Coptis & omnibus Chriſtia-
nis Orientalibus, cujuſeunque ſectæ aut lin-
guæ, ſacrilegium eſſe ſine ſacris veſtibus ad
Altaris miniſterium accedere; & ejusmodi
F 5S teme-

90⁰ Sectio III.

temeritatem etiam pœnà depoſitionis coërce-

ri. Quibus præmiſſis proponitur ejusmodi

caſus: Parochus ab infirmo accerſitus, ut ſi-
bi miniſtret Viaticum, copiam non habet ſa-
cræ ſuppellectilis, quæ in armario eſt occluſa,
cujus clavem ejus miniſter imprudens ſecum
inconſulto detulit & abiit; nec quisquam no-
vit ubi miniſter reperiri poſſit: reſpondetur,
nullo modo poſſe Parochum ſine ſacris ve-
ſtibus Miſſam celebrare; ſcandalum enim id
crearet, & gravis eſſet irreverentia in Sanctiſ-
ſimum Sacramentum; præceptum verò, quo
urgetur infirmus ad accipiendum Viaticum,
eum reſtringit, ſi Sacramentum poſſit ſuſci-
pere eo modo quo ſuſcipi decet, atque eà
reverentià, quæ tanto debetur Sacramento.
Ita poſt Sylvium reſpondet Pontas in Dictio-
nar. Caſuum Conſcientiæ verbo Miſſa cap. 7.
ubi integrum Sylvii locum affert. De illo
autem qui ſine luminibus Miſſam celebret,
ſic reſpondit Honorius III. in cap. Luerai de
Celebr. Miſſ. Iunquiſitionis Geruaz iterant e
ejus confeſſionibus (loquitur de quodam bres-
bytero) inveniſti, quòd idem ſine igue ſacrifca-
bat, & aqua. Cum igitur vel ex aperta mali-
tia, vel nimia deſipientia peccdſſe probatur,
mandamus, quatenus Ofſcio Beneficio per-
petuò ipſum prives. Ex quo loco Pontas Caſ.
8. poſt Sylvium eruit, nefas eſſe Miſſam ſine

Tuminibus celebrare, etiam urgente periculo,
ne

ne popr
Uibunct
Gletmna
ls 1.
MIſann
AGar
Addit
ns, l
x Ole
gente
Auo
Pag. 5
rirl ne
di Mi
Potelt,
Drepe
fummne
ud,
ur a
Cali⸗
vel 4
/h
tiam
lelehr.
fuerer,
ue Co/
Vicen
11 ſuo
cendh
Sert

De Sacrifßcio Miſſe. 91

ons coi
ureſonen
Alins ut
nahahet
ekoct
Wenben

nsgten

(nher

leſore
ge lnit
tsinet
nerie
li
1 Ale 4
neno
ia⸗
ign
ncet
Plun
u

1,

eve
4 ſl 4
Duf,
lin⸗
Neheng,

ne populus die feſto Miſſa careat, aut ne mo-
ribundus ſine Viatieo ex hac vita migret,
quemadmodum docent graves Scriptores,
quos refert & ſequitur Quartus ad Rubricas
Miſſalis par. I. tit. 20. num. II. & Meratus
ad Gavantum tom. I. par. I. pag. 298. num. 9.
Addit idem Pontas Sylvii auctoritatem ſecu-
tus, lumina eſſe oportere vel ex cera, vel
ex oleo, aut ſi deſint ejusmodi, é ſevo, ur-
gente neceſſitare; quod etiam animadvertit
Auctor Collationum Lucionenſium tom. 5.
Pag. 549. Et ſi lumen alterum è& cera repe-
riri non poſſit, & neceſſitas urgeat celebran-
di Miſſam, unicum tantùm lumen adhiberi
poteſt, ùt advertit Gavantus ad Rubr. 20. de
Præparatione Altaris. S. Antoninus 3. par.
ſummæ tit. 13. cap. 6. ità monet: Nota ergò,
quòd, e aliquod eorum defuerit, quæ requirun-
tur ad ritum celebrationi! ſolemnitate, ut
Calix conſecratus, Palla, Altare „vel lumen,
vel aliqua veſtis ſacra, ut manipulus, ſtola,
& bujusmodi, debet potiùs dimitiere Miſſam
ciam die feſto, qum ſic celebrare: quia ſie
celebrando advertenter, quamvis ſine dubio con-
Eceret, exiſtentibus aliis, quæ ſunt de ſulſtan-
tia Conſecrationis, tamen peccaret mortaliter .
& idem credo celebrando ſine M'ſſali ſeu libro
in quo ſit ſaltem Canon, alias mente retentus
dicendo; nam talis ſe exponit periculo errandi
in verbis Canonis, imo c Conſecratiouis, cùm

„2 Sectio III.

& optimæ memoriæ Viros aliquando fallat me-
moria, tum etiam quia facit contra generalem
Fecleſiæ conſuetudinem. Denique etſi gene-
ralis ea regula eſt, non poſſe Miſſam ſine
Miniſtro celebrari juxta Decretalem Alexan-
dri III. in cap. Propoſuit de Filiis Presbytero-
rum, ubi legitur: Mon enim ſolus Preibyter
Miſſarum ſolemnia, vel alia hivina Offcie
poteſt ſine Miniſtri ſuſfragio celebrare; tamnen
poteſt Sacerdos etiam ſine miniſtro Miſſam
celebrare, ſibique ipſi reſpondere, ſi Viati-
eum opus ſit infirmo miniſtrare, ùr docet
Sylvius 3. part. quæſt. 83. art. 5. qui etiam
cenſet Sacerdotem, cui die feſto non ſit co-
pia Miſſæ audiendæ, meliore conſilio Miſſam
prætermittere, quàm ſine miniſtro celebra-
re; quamquam negat, illum peccare, ſi ſine
miniſtro celebret: In caſu tamen gravis ne-
ceſſtatis boni Auctores exiſtimant, Sacerdo-
tem non malè facturum., ſi ſolus celebret, ſili-
que reſpondeat, ac miniſtret, ut ſ alioquin aut
ipſe Sacerdos, aut alius ſit ſine V iatico mori-
turus. Acddunt etiam nonnulli, i. ſit feſum
ſolemne, neque Socerdos poſſt Miſſam audire:
ſed mollem eo caſu dicere, ipſum alb auditione
Miſſæ excuſari, qum conſulere, ut ſolus cele-
braret, quamquam nec celebrantem damnarem.
Gibertus Conſultat. Canonicarum de Sacra-
mentis Conſultat. 7. de Sacrificio Miſſæ nar-

tat, Sacerdotem quemdam onus habuiſſe,

quo-

Cdorid
Pekri⸗
Orror
bec
Dunem
eiſticn
cbbos
Gotem
Clum
conluͤe
lcitun
Acer,,
Miſla
tingim
fule
um
ede
eſer⸗
Ppotal
leſe
abſti
Suar
ſam .
pec
eclue
lion
Uler
lter
Corte

—

ninfrn
tungeen
de ene
MN
lemn An
5Dretye
ſrf
uipt
No,n
lroe
ele, 1!

N
Al

De Sacrifrio Miſſe. 93

quotidie Miſſam celebrandi in Oratorio Cam-
peſtri ab hominum frequentia longè remoto;
Oratoriumque illud in honorem S. Blaſii fuiſ-
ſe Deo dedicatum, ubi etiam Sacerdos ille
Panem benedicebat, qui plurimùm prodeſſe
exiſtimabatur miſeris illis agricolis, qui fau-
cibus laborarent. Ibi porro quotidie Sacer-
dotem illum, cui Miniſtri non eſſet copia-,
ſolum ſibique reſpondentem celebrare Miſlam
conſueviſſe. Quærit igitur Gibertus, an illi
licitum id fuerit facere; & Canones quidem

affert, qui vetant, ne quisquam ſine miniſtro

Miſſam celebret; nec caſam, quem alibi at-
tingimus, omirttit de Miſſis ſolitariis: ſed con-
cludit denique, Sacerdoti illi licitum non
fuiſſe Miſſam celebrare ſine miniſtro, ſed il-
lum debuiſſe ab Episcopo facultatem Petere
celebrandi in alia Eccleſia; ubi miniſtri copia
eſſet; & ſi aliquo impedimento detentus non
potuiſſet ad locum, qui ſibi deſtinatus eſſet,
ſeſe conferre, debuiſſe à Miſſæ celebratione
abſtinere, ne Miſſam ſine miniſtro celebraret.
Suarez in 3. par. Diſput. 893. ſect. 3. qui Miſ-
ſam celebret ſine aliqua & ſacris veſtibus, eum
à peccato mortali non excuſat, omnémque
excludit parvitatem materiæ; qui tamen ob-
livione captus, vel per imprudentiam aliquod
& ſacris indumentis omiſerit, eum ne venia.
liter quidem peccare exiſtimat. Cardinalis
Gottus Theolog. tom. 14. Quæſt. 3. de Sa-
crie

94 Secio III.

crific. Miſſlæ Dub. 4. §. 2. docet, graviter
peccaturum Sacerdotem, qui vel Viatici ad

infirmum in limine mortis poſitum deferen-

di gratia, velne populus die feſto Miſsà ca-

reat, Miſſam ſine ſacris veſtibus celebret.
Mitiùs ſentit de eo, qui gravi premente ne-

ceſſitate, puta ad evitandum ſcandalum & ſu-
ſurrum, qui oriretur in populo, ſi ſibi die feſto
Miſſæ non eſſet copia, Miſſam celebraret cum
Amictu, Alba, & Planeta, omiſſis Stola, vel
Manipulo, aut Cingulo benedicto, quæ re-
perire non potuiſſet. Cajetanus Cardinalis
in I. 2. Quæſt. 96 negat, ſine peccato Sacer-
dotem poſſe, omiſſis veſtibns ſacris, Miſſam
celebrare, etiam metu mortis deterritum;
idque propter gravem irreverentiam. Eum
ſequitur Sylvius 3. par. quæſt. 83. art. 6. quod
durum videtur Baldello, niſi Eccleſiæ con-
