vis alio modo declaret, ſibi non eſſe intentio-
nem ordinandi eum, qui aliquo Canonico de-
fectu ſit implicitus, ùt bene advertit Cardi=
nalis de Lugo de Sacrament. in genere diſs
put. 8. ſect. 7. num. 119.

142 Sedio III.

Quidam putant Ordinem eo caſu valide colla-
tum eſſe.

Quidam exiſtimârunt Ordinationem va-
lidam eſſe, vel quòd Edictum intelligendum
ſit non alia de cauſa editum eſſe, quàm ur
terror incutiatur, ùt putat Serry in Diſſert.
De neceſſeria intentione in Sacramentis confei-
endis; vel quòd exiſtimandus ſit Epiſcopus,
qui poſt Edictum ordinaverit Canonieo defe-
ctu implicitum, contrariam revocaſſe in-
tentionem; nec unquam credi debeat, illum
materiam formæ Sacramenti applicando vo-
luiſſe nihil agere, ſeun nullum facere Sacra-
mentum; atque ad hunc modum diſputat
cum aliis pluribus ſcriptoribus Cabaſſutius
in Theoria & Praxi Jur. Canonici lib. 3. c. 16.
num. 15.

S. Congregatio Concilii putavit eam Ordina-
zionem invalidam Ejus reſolutio celebris in
Cauſa Americana Epiſcopi Cbar-
chien.

Quæſtio hæc verſata eſt, & accurato ſub-
jecta examini in S. Congregatione Concili,
quæ propenſior ſemper fuit in eam ſenten-
tiam, ut valida eſſet Ordinatio ejus qui cum
Canonico impedimente Ordinem ſulcepiſſ
4

—

li

Nuteran
telgrur
ſe,
iol
entiie
Lyien
nonios
het, A
Ncee
cle en
Ele
Cbn
ldezon

n 00

i

De Facrificio Miſſe. 143 .

— — — —
ab Fpiſcopo, qui declaraſſer, ſibi intentio-
nem non eſſe ordinandi accedentes cum e us-
modi impedimente; ùt videre eſt in Addit.
ad Navarrum Conlſil. I. De eo qui furtivè Or-
dine, ſuſceperit, & quamquam nonnemo dua-
bitat, an revera extet ejusmodi S. Congrega-
tionis reſolutio, ùt eſt apud Boſſium tom. 2.
Moral. Tit. 3. S. 18. num. 160. tamen qui
de ea dubitandum cenſet, vehementer fallitur;
eam enim reſolutionem refert celebris Fag-
nanus, qui tot annos Secretarii munere
obeundo inclaruit, in cap. Tuæ Literæ
num. I5. De Clerico per ſaltum promoto,
atque ipſi nos eam reperimus in veteri ma-
nuſcripto. Eſt autem ejusmodi: Quæſitum
fuit, an ordinati ante ætatem legitimam ab
Epiſcopo, qui aute Ordinationem in Eccleſia
Ppublico Edicto proteſtatus eſt, quòd uon inten-
debat Ordines conferre, niſi iis, qui in ætates
legitima erant conſtituti, receperint vacuam
manus impoſitionem. Reſponſum fuit ex com-
muni ſententia, recepiſſe vacuam manis im-
poſitionem. Quæ reſolutio fuit in Congre-
gatione habita 2½. Januarii 1586. Ad hanc
rem Edictum promulgavit ante ordinationem
Epiſcopus Charchienſis in America „ quod
tantas excitavit turbas, ut opus fuerit in S.
Congregatione Cauſam proponere ſub titu-
lo Charebien. Ordinationis, quæ Cauſa ab
Altovito tum Secretario in hunc modum c-
ata

144 dSectio III.
lata eſt: In ſupplici libello à Sanct ſemo Do-=

mino noſtro remiſſo exponitur Fratrem Amo-
nium Gonzalez de Acuna Epiſcopum Cwuatig
Ebarehienſis in Indiis Occidentalibus ſub domi=
nio Kegis Catholici, ſacras Ordinationes habi-
turum Ediéto caviſſe, nequis trabens originem
ab Indis, ſeu ut vocant Mulatis intra quartum
gradum, auderet accegere ad ſacros Ordinei
ergiendte quia ipſius mens & intentio erat
vujusmodi perſonis Sacramentum Ordinis non
conferre: quam proteſtationem denuo atque ex-
preſſus ore proprio emiſit in actu Ordinationit,
Jurejurando aſſermans, Je neque actualem, nequt
virtualem intentionem babere, aut habiturum fo-
re ordinadi dictas perſonas, Jed babere dumtæxat
intentionem ordinandi ſanguine puros, quod &
poſtea confirmavit, dum intervogatus d Guar-
diano Conventüs S. Franciſci, an quidam com-
prehenſus intra gradus ab eo probibitos eſſet va⸗
lidè ordinatus, absque ulla aſitatione reſpon-
dit negativè ex defectu inteutionis. Plurabine
ſcandala & inconvenientia orta ſunt. Multi
enim originem trabentes ab Indis, ſeu àt vocant
Mulatis (cum inibi pauci ſint ſanguine Puri 2
Ordines ſuſceperunt, & ſubinde Miſſas celebrd⸗
runt, Confeſſones audierunt, alidue ſalere
Ordinibus congruentia munera exercuerunt: &
econtra non deſunt in populo, qui ſi Ordina-
05 eſffugiunt ,„ac ut malè promotos digito oſten:

l & tum propolita ad exami⸗
duul. Dubi⸗ verèò tum prop henenn

uu
uru
ur
urif
1 qu
helpon
Pebran
Eſeen,
Emen
emnt
lineß
lem in
Iydhr
I n
5 Or.
ione
cfor C,

Lryle
ii

tls ex
lubue
lentior
odete
Uicier
Dullan

—
6 9
Gtſn
Dunn
uſet
ttarhet
enregr
Nrhn
unt 0
ſterhs
0NKr
o t
dhnne.
lelv
unnf
1Al
ſc
aCn.
ilene
at
gie ſ⸗
. 1
n
ſann
ACN/
e

.

1.
.

De Sabrifcio Miſæ. 145
nandum hæc ſunt: primèò an bujusmodi per-
Jonarum ordinatio fuerit valida“ ſecundò an
altus ab illis vigore ſuſceptorum Ordinum ex-
erciti fuerint validi; & quatenu! ntgutivèe ter-
ziò quonam remedio hiſce malis conſuli debeat.
Reſponium S. Congregationis habitæ die I 3.
Februarii 1682. fuit hujusmodi: Ad primum
& ſecundum negativè: ad tertium ad mentem
mens eſt, Jupblicandum eſſe Sanctiſſimo, qua-
tenus jubeat omnibus Iadiarum Epiſcopis, ne
deinceps præſumant in Ordinatione conditiona-
lem intentionem habere, eötque animadvertat,
Indos & nigros omnetque ab eis per baternam
vel maternam lineam deſcendentes, nulio jure
ab Ordinum aliorumque Sacramentorum rece-
ptione arcendos eſſe, dummodo catera per Sa-=
eros Canones requiſita habeant & obſervent.

Exploravda Ordinantis intentio, & ſe non
liguet, iterandus eſt Ordo ſub con-
ditione.

Itaque res omnis in eo eſt, ut Ordinan-
tis exploretur intentio: nam ſi Epiſeopus non
habuerit intentionem ordinandi, & in actu
Ordinationis non revocaverit contrariam in-
tentionem adversùs eum, qui cum Canoni-
co defectu ad Ordinem ſuſcipiendum accaſlit,
inficiari nemo poteſt, Ordinationem fuiſſe
nullam. Idcirco vetus reſolutio anni 1586. ap-

pro-⸗

146 Seétio III.

probata fuit à Summo Pontifice in conſiſtorio;
qui etiam juſſit antequam executioni manda-
retur, ſeribi ad Epiſcopum, ur Edicti à ſe
promulgati formam mitteret, quo cognoſei
oſſet, num Epiſcopus revera intentionem
abuerit non ordinandi eum, qui cum defe-
Qu Canonico ad ſuſcipiendos Ordines acceſ-
ſiſſer. Et Card. de Lugo loc. citato ita ſeri-
bit: Non debet res adeo gravis dubiis expoui;
unde ſi cauſa accideret, ego Sacerdoti eo modo
ordinato cum tali impedimento conſulerem, ut,
ſi commodè poteſt, adeat eumdem Epiſcopum,
ejusque intentionem exploret, qualis fuerit.
Quod ſi hoc ſieri non poſſt, recipiat iterum ſub
conditione Ordinem, ne maneat in illo dubio
eum periculo invaliditatis aliorunt Sacramen-
torum, quæ ex Sacerdotio dependent. Hane
autem eſſe S. Pœnitentiariæ praxim teſtatur
Theſaurus de Pœnis Eccleſiaſticis Par. 2. Ver-
bo Ordines cap. 7. num. 2. quod ipſi quoque
obſervavimus Edict. 6. num. 17. t. 2. Quod
ſi vel clara defuit probatio contrariæ inten-
tionis in Ordinante, vel dubitari potuit,
num aliquo modo fuerit revocata, §. Con-
gregatio cenſuit iterandos eſſe Ordines ſub
conditione, ut apparet ex aliquibus Decretis
in Cauſa Aprutina Ordinum II. Januarii
1740. & in Ugentina Ordinum 3. Auguſti
1713.

Tri-

e
ſiis.
lem
Ofkere
lum
ſulce⸗
non
Re
abit
rand
urri⸗
ioi,
let
oeke
Oueel
10 anin
At
Prekee
int
neque
doſt

ue n⸗
uali

Co

—
conſſken
wnimmnt
M!
Goaget
hlhente
iiomk
Mdre
itaoit
ir
Aniu
hime

u

iu
ih
,Nefan
t.

im et
8ar:

io
.t.2
Nrnn,
and
11

m5,N

De Sacrifecio Miſqcr. 147

Triplex apud Tkeologos intentio.

Sed de Ordinationis validitate hactenus
ſatis. Nobis ſatis eſt monuiſſe, ad validita-
tem Sacrificii Miſſæ oportere, ut qui illud
offerat, ritè ſit & legitimè ordinatus, nes
illum validè ordinatum cenſeri poſſe, qui
ſuſceperit Ordinem ab eo, qui intentionem
non abuertt illum conferendi. Vulgè tri-
Pen eſt apud Theologos i ntentio. Prima eſt
habitualis, quæ voluntas quædam eſt ad ope-

randum propenſa, ſed quæ nullo modo in-

fluit in actum, quem is qui facit, plerumque

incogitans eſt, euùmque ne mente quidemte-

net, ùt ebriis contingit, qui ea faciunt inſei,
quæ facere conſueſcunt. Actualis eſt altera;
quæ eſt præſens quædam applicatio & atten-
tio animi ad id quod fir. Tertia denique di-
citur virtualis, quæ perſeverat vi proximè
Præcedentis actualis intentionis, nec unquam
eſt interrupta per contrariam intentionem,
neque intermiſſa continuo temporis tractu
poſt actualem elapſi.

Quæ nunc appellatur d Theologis intentio vir-
tualis, d D. Tboma vocatur babitua-
lis.

Communis eſt etiam Theologerum ſen⸗
K 2 tentis

k448s (8Aio III.

tentia, omnium efſſe optimam in Sacramen-
tis, ideéôque in Ordinatione, actualem inten-
tionem, virtualem ſufficere, habitualem verò
non item. Et quamquam D. Thomas III.
par. quæſt. 64. art. 8. ad tertium ait, inten-
tionem habitualem ſufficere ad perfectionem
Sacramenti; tamen illud probè notandum eſt,
nondum e ætate excogitatam fuiſſe à Theo-
logis diſtinctionem triplicis intentionis: nam
intentio tum dividebatur in actualem & ha-
bitualem; habitualis autem nomine Theolo-
gi illorum temporum eam intelligebant, quam
modò nos virtualem appellamus; proinde
ipſe quoque D. Thomas loc. cit. de habituali
intentione loquitur in eumdem modum. Sie
enim de illa ſeribit: Virtute primæ intentio-
nis inftuit in Sacramentum. Scilicet quod nos
de virtuali dicimus.

Eſt de fide, ut intentio ordinantis ſit faciendi
quod facit Eccleſia. An qui ſeriò externum
ritum exequitur ſine intentione interna, coln-
ficiat Sacramentum. Opinio Catba-
riui.

Eſt autem dogma Fidei oportere, ut in⸗
tentio, ſive actualis illa ſit, ſeu virtualis, ſit
intentio faciendi quod facit Eccleſia, juxtai
quod definivit Tridentina Synodus Seſſ. 7.

Can. II. de Sacramentis in genere: 57 quiß

—

irrit

(ilut 8

un
. I

liis ſi

Keir I

mam
dleſia
intent
cum

ejustn
Ambe
Minit
cere.
Müperr
Eeny,
Herin
Eenrent
Mn
Omu
Quim
noc.
nem:
tpinio,
elicki
Poſitio
let
nu,
tendo

De Saecrifcio Miſſæ. 149

dixerit in Miniſtris, dum Sacramenta conft-
ciunt & conferunt, non requiri intentionem
Jaltem faciendi quod facit Eccleſta, anathema
Rt. Illud unicè Theologi diſputant, num
ſatis ſit intentio faciendi extrinſecùs, quod
facit Eccleſia, adhibendo materiam & for-
mam à Chriſto Domino inſtitutam, & ab Ec-
cleſia adhibitam, ſed ſine interiori animo &
intentione conficiendi Sacramentum, imò
cum intentione interna jocandi, dummodo
ejusmodi intentio extrinſecàùs non appareat.
Ambroſius Catharinus in libro de intentione
Miniſtri putavit, ejusmodi intentionem ſuffi-
cere. Quidam ejus ſententiæ ſubſcripsêre:
nuhperrimè eamdem ſententiam Propugnavit
;, Serry, diluitque criminationes adversus Ca-
AM fharinum intentatas. Sed ipſemet fatetur,
ſententiam, quæ ſtatuit ejusmodi intentio-
nem non ſufficere, tutiorem eſſe & in praxi
,h“ omnino tenendam; quam propterea nos ſe-
Gi quimur & amplexamur, præſertim cùm In-
im noc. XI. hanc condemnaverit propoſitio-
nα nem: Non eſt illicitum in Sacramentis ſequi
opinionem probabilem de valore Sacramenti,
velictâ tutiore. Huc referri etiam poteſt pro-
oneen Polſitio illa ab Alexandro VIII. proſcripta:
imms Valet Baptiſmus collatus d Miniſtro, qui om-
lſe nem ritum externum formmque Baptiſmi ob-
d Jervat, intus verò in corde ſuo reſolvit: non
e intendo facere quod facit Eccleſia, Videtur
K 32 enim

=

6

150 Sectio III.

enim in ea condemnatione non illum com-
rehendi tantummodè, qui extrinſecùs ſe
Jocari oſtendit, nec internam habet intentio-
nem, ſed eum etiam, qui ſeriò externum ri-
tum exequitur, ſed intrinſecùs nullam habet
intentionem faciendi rem ſacram, neque con-
ferendi Sacramentum, neque faciendi quod
facit Eccleſia, ſed joculariter quidpiam agen-
di. Videatur Cardinalis Gottus tom. 13.
Theolog. quæſt. 7. dub. 4.

In Ordinato eadem opus eſt intentio, Juæ in
Ordiname.

Quæ in Ordinante requiritur intentio;
ut validè Ordinem conferat, eadem debet
eſſe etiam in Ordinando, ut illum valide
ſuſcipiat, eàdémque opus eſt Sacerdoti,
ut validè Miſſam celebret. Ideôque ſicut
Ordinanti opus eſt intentio ſaltem virtualis
faciendi quod facit Eccleſia, nec ſatis eſt hanc
intentionem eſſe externam; ita Ordinato iti-
dem oportet eſſe intentionem ſuſcipiendi,
quod Eccleſia intendit ab eo ſuſcipi; ideémque
Ordinatus pariter neceſſe eſt, ut habeat lal⸗
tem virtualem intentionem externam & inter-
nam, dum Miſſam celebrat, faciendi quod
facit Eccleſia, ut validæ ſint Ordinatio, &
Miſſæ celebratio. Hæc omnia Sacramenta
ri⸗

—

triir
nuneria
iſ
ſine .
Lugent

De eo
fopitt
lel e⸗
jevere
titt

Le
væ h
gvoch.
Clrtur
ſoläi
ſarisd

Uum con
Urnlebs
betiner⸗
mermat
hunte.
ee
Cendig
dpunp⸗
e n

heno
en
lum
enn
lne⸗
lemn n
ſiis⸗

De Sacrificio Miſæ. 151

tribus perficiuntur, videlicet rebus tamquam
materid, verbis tamquam formd, & Perſond
Miniſtri conferentis Sacramentum cum inten-
tione faciendi quod facit Eccleſia. Verba ſunt
Eugenii IV. in ejus Decreto.

De eo qui metũs causd Ordinem ſuſeipit. Qui
vapitur ad Oroinem ſuſcipiendum, & expreſit
vel externo vel interno diſſenſu contradicit,
revera non ſuſcipit; ſuſcipit tamen, ſi me:
tüs causd fleltat animum ad ſuſcipien-
dum Ordinem.

Sed quod attinet ad Ordinatum, cum iis
quæ hactenus diximus illud pugnare videtur,
quod qui cujuspiam gravis mali metu addu-
citur ad ſuſcipiendum Ordinem, validè illum
ſuſcipit, ùt videre eſt in I. & 2. Deciſ. Cæ-
ſaris de Craſſis Tit. de hiſ quæ vi metusve cau-
sa funt. Sed caſus à caſu diſtinguendus eſt. Va-
lida eſt ejus Ordinatio, qui antea nolebat Ordi-
nem ſuſcipere, quem deinde ſuſcipere induxit
animum, ut illud effugeret malum, quod ſi-
bi minis intentabatur: non enim negare poſ-
ſumus, quin ſit in eo volumas ſRorn illa,
quam vocant conditionatam. Contrà inva-
lida eſt ejus Ordinatio, qui non obſtante
metu, obfirmato animo negat, ſe velle ſuſ-
cipere Ordinem, & vi raptus ad Ordinatio-
K 4 nem

152 Sesätio III.

nem, accepit applicationem illam materiæ ad
formam, ſed vel extrinſecùs vel intrinſecùs
contradicit. Hæc reſponſio eruitur ex De-
cretali Innoçentüi III. in cap. Majores de Ba-
ptiſimo, ubi Pontifex loquens de eo, qui vi
metûsque causà Baptiſimo abluitur, ita ait.
Is, qui terroribus, atque ſuppliciis violemer
attrabitur, ac ne detrimentum capiat, Baptiſini
ſuſcipit Sacramentum, talis cebaracterem ſuſci-
pit Chriſtianitatis impreſſum, & ipſe tamquam
conditionaliter volens, licèt abſolutè non velit,
cogendus eſt ad obſervantiam Religionis Chri-
ſtianæg. De eo autem, qui nunquam ſuum
conſenſum præbuit, nec intentionem habuit
ſuſcipiendi Sacramentum, ait: Me, gui nun-
quam conſentit ſuſceptioni Baptiſmatis, ſed
penituùs contradicit, nec vem, nec cbarabterem
ſuſcipit Sacramenti. Hlud tantùm inter ſe
Theologi diſputant, an ad validitatem latis
ſit, ſi, qui Baptiſmum, vel Ordinem ſuſcepit,
indifferens fuerit, id eſt nec habuerit volun-
tatem eum ſuſcipiendi, neque non ſuſcipien-
di; & hoc in caſu videtur in praxi recepta
opinio eorum, qui putant actum eſſe invali-
dum; certiſſimum autem illud remanet, ei,
qui re ipsâ contradixerit, nullum characterem
fuiſſe impreſſum, actumque totum invalidum
eſſe, ùt reſpondit etiam S. Concilii Congre-
gatio in Cauſa Nullius, ſuſceptionis Preibyte-
Fatis, die 26. Decembris 1665. lib. 24. De-

—

ceior
Nunci
Eut
Nitu r.
Cveri
Cüm
ceſſifl
ſurar
Ord
uæ
re;
conſi
piene
li P
gbame
Preget
Nare
Laronr
Poncd
ket 3
inten
Epiſ⸗
candi
citat
ENpret
Pendli
lention
Con
n
leſ⸗

—

nmmerikt
Amtnke
Eunr er⸗
iznel
Eeen

itut at.

il M
iut,
Aler;
Nemn
U
lginfl
uunk
Grnkt
N
uin
Gorelen
n iue
Auren
hnbi
Peit

eſſe fidendum atteſtationibus ejus, qui dice-

De Saorificio Miſſe. 153

cretor. pag. 621. Eidem S. Congregationi
nunciavit Epiſcopus Brixienſis, ſibi contigiſ-
ſe, ut Olericus quidam initiandus Subdiaco-
natu minorum Ordinum Teſtimonialem fal-
ſaverit, quos Ordines revera ſuſceperat.
Cùm autem ad generalem Ordinationem ac-
ceſſiſſet, & comminationem intellexiſſet Cen-
ſurarum adversùs eos, qui ad ſuſcipiendos
Ordines accederent, neque muniti eſſent iis,
quæ Canones poſtulant, Cogitavit illinc abi-
ve; ſed veritus, ne id ſcandalum pareret;
conſilium cepit accedendi ad Ordinem ſuſci-
piendum, ſed ſine intentione illum ſuſcipien-
di, putans hoc pacto ſe ſubduci Cenſuris:
quamobrem Epiſcopus ſciſeitabatur à S. Con-
gregatione, an illum Clericum rurſus ordi-
nare deberet. Relatum id fuit in S. Congre-
gatione habira die 31. Martii 165. quæ reſ-
Pondit, Ordinatus interea ſuſpenſus remane-
ret; curaret autem Epiſcopus, ut defeftus
intentionis ſibi fieret exploratior Reſcripſit
Epiſcopus, ſe id percunétatum à Clerico, qui
candideè faſſus ſit, ſe conſeientiæ ſtimulis in-
citatum, ante Ordinationem internum actum
expreſſum & Poſitivum edidiſſe non ſuſci-
Piendi Ordinis, nec unquam hujusmodi in-
tentionem revocaſte. Id irerum relatum in
S. Congregatione habita die 24. Auguſti ejus-
dem Anni; quæ conſiderans, non admodum

K 5§ bat

154 Sectio III.

bat, perturbato animo ſe illum exercuiſſe in-
ternum actum, reſpondit: Eſſe iterum ordi-
nandum ſub conditione privatim, & dummodo
aliud non obſtet Canonicum impedimentum.

Materid & formd debitäâ uti oportet ad va-
liditatem Sacramenti. De materia panis
D. Thomæ doctrina.

Juxta Decretum Eugenii 4. preæter vali-
ditatem ſuſcepti Ordinis, & intentionem in
Sacerdote Miſſam celebrante faciendi quod
facit Eccleſia, requiritur etiam, ut Sacrifi-
cium validè fiat, materia & forma. De ma-
teria Decretum illud hoc habet: Tertium eſt
Eucbariſtiæ Sacramentum, cujus materta e
panis triticeus, & vinum de vite. Proponi-
tur quæſtio, an panis ex tritico cum hordeo
& ſpelta permixto ſit materia apta & ſufficiens
ad Conſecrationem. D. Thomas 3. Par. d. 74.
art. 3. ad tertium docet, inſpiciendum antri-
rici quantitas major ſit quantitate hordei &
ſpeltæ; ſi enim minor eſſet, materiam rej-
ciendam eſſe tamquam non aptam: modic
permixtio non ſolvit ſpeciem, quia id quod ſt
modicum, quodammodo abſumitur plurimo.
Et ideo ſi ſit modica permiætio alterius fru:
menti ad multò majorem quantitatem tritici,
poterit exinde confici panis, qui eſt materia

bujus Sacramenti. Si verè ſit magna permiæx-
tio

zn lo⸗
ſun
4 4
Dos
Glt, n
deo),
Glicde
tritie
o co
guidh
Dod
quoe
ſs
tum ,
lie n
guunn
ege
Doe⸗
Drorin
le ir
Diaco
alli,
ißirn
Mie
uxihi
P ine
ſie,
ſu

—
olleit⸗
hAunort⸗
lunk
Hep

e 4
fue

retett
mionet!
Bencig
t Nn
Ven
Iin/
krin
Dtonn
Gaboe
e
Unt
e or

De Sacrificio Miſſæ. 155

tio (puta ex æquo, vel quaſi) talit permixtio

peciem mutat: unde H exiudeconfeltus non

erit debita materia bujus Sacramenti. Idem
S. Doctor in reſponſione ad ſecundum oſten-
dit, non eſſe materiam validam panem ex hor-
deo, ex ſpelta, ex farre; atque adeo ne panem
quidem ex amido. Et quiæ amidum eſt er
zritico corrupto, non videtur, quod panis ex
eo confectus poſſit feri Corpus Cbriſti, quamvis
quidam contrarium dicant: quæ verba ſunt S.
Doctoris in reſponſione ad quartum. Pulchrè
illud convenit cum hac re, de qua agimus,
quod in Actis legitur Concilü Chalcedonen-
ſis. Lybia tantaà ſterilitate laborat, ut frumen-
tum non ferat; quamobrem Imperatores il-
luc tantum frumenti comportari jubebant,
quantum conficiendo Sacramento ſatis eſſet,
& egenis peregrinisque ſuſtentandis. Veruit
Dioſcorus Alexandrinus Epiſcopus, ne ſuæ
provinciæ Epiſcopi hac Imperatorum largira-
te fruerentur; quapropter Iſchyrion ejus
Diaconus, ùt habetur actione 3. ejus Con-
cilii, gravem adversùs illum accuſationem
inſtituit, criminando, quèòd ejus culpà neque
Miſſæ fuiſſent celebratæ, neque cæteri eo
auxilio eſſent recreati: Ex boc neque terribile
& ineruentum Sacrificium celebratum eſt, ne-
que, ſecut dixi, Peregrini, aut Provinciales
σ ſolatio fruiti ſunt.

Vinum

156 Soeclio III.

Vinum ad Miſſam optimum adbibendum. Ab-
uſus adbibendi vinum deterius.

De vino nihil hic dicendum eſſe arbitra-

mur, quia ſatis de eo verba fecimus in Edi-
G rS& tom. 4. ubi demonſtravimus, quàm
indecorum ſit, ad Miſſam deterius adhiberi
vinum, quàm quod ad profanas menſas ad.-
hibetur. Adversùs hunc abuſum omnino
non ferendum inclamat Bocquillot Tractatu
hiſtorico de Sacra Liturgia l. I. C. 12. n. 293.
In Tractatu quodam Arabicè ſcripto, quo
multa continentur & Dionyſio Barſalibi de-
prompta de modo celebrandi Miſſam, &
ſuſeipiendi Euchariſtiam, hæc habentur: Ut
uvæ mundæ ſeligantur ad vinum conficiendum,
illæque manibus eprimantur, non pedibus con-
culeentur: quod etſi non eſt præceptum, ſed
merum conſilium, ùt obſervat Renaudotius
tom I. Collect. Liturgiar. Oriental. pag. 103.
declarat tamen, quàm accuratè quantque
munditiâ parandum vinum fſit, quod ad Miſ-
ſæ Sacrificium deſtinatur. Nunc monuiſſe
Qatis erit, Angelicum Doctorem, quemadmo-

dum ſtatuit non eſſe debitam Sacramenti ma-

teriam panem illum, in quo magna eſt per-
mixtio farinæ ex aliis frugibus quàm triti⸗
co, ità docere non eſſe materiam aptam J-
num in quo tanta eſt, aqua immixta, cuus

quantitas vini quantitatem ſuperaret, t z.

—

lete e
Pper
un i
1, ſolv
cromen
Lunten
in cor
harve
guar
ſta

ii

ediar,
bus
Mera

De⸗ 10

lalſeer
A n
infina,
finte
untin

Cra

1s de

Lerati

Er ali
Umitt
I. 6.
tuit re⸗

—

en. 4
ul.

lennn
Nm

mel⸗
um
ot T
1o, 6
W 4
,
nm:
intmi
Renmon
l pu!
lolt,
e
entr

⸗

De Sacrifirio Miſſæ. 157
dere eſt art. 8. cit. quæſt. 74. Semper tutius

ſt parùm de aqua apponere; & pracipud ſi vi-

num ſit debile ?quia ſi tanta fieret oppoſitio aquæ,
ut ſolveretur ſpecies vini, non poſſet perfici Sa-
eramentum: quod etiam antea ſcripſerat in 4.
ſentent. Diſt. 11. Quæſt. 2. art. 4. quæſt. 4.
in corpore. Huic malo olim ut occurrerent,
parvo cochleari Sacerdotes utebantur, quo
aquam in Calicem immittebant, ùt videre
eſt apud Martene lib. 2. cap. 3. F. 21. de an-
tiquis Monachorum Ritib. eâque conſuetudo
etiam nunc retinetur à Carthuſianis, pluri-
busque Eceleſüs in Germania, ùt teſtatur
Meratus tom. I. par. I. pag. 748.

De non commiſcendo alio liquore in Calicem
conſecratum doctrina D. Thomæ Diſputatur
an remaneat sacramentum, ſi magna vis aquæ
infundatur in Calicem conſecratum. Olim in-
fundebatur vinum, quo multitudini. Communi-
cantium ſunguis ſuppeteret. Materia in Sa-
cramentis apta eſt, ſi non ejus fiat ſub-
ſtantialis mutatio.
Loquitur Angelicus Doctor in locis cita-
tis de aqua, ſeu alio liquore, qui ante Con-
ſecrationem infundatur in Calicem; de aqua,
ſeu alio liquore, qui poſt Conſecrationem
immittatur in Calicem, loquitur in 3. par. q. 83.
art. 6. ad quartum; & quidem generalem ſta-
tuit regulam, nullum poſt Conſecrationem
in⸗

158 Sectio III. .

infundendum eſſe liquorem in Calicem, præ-
ſertim aquam. Nullo autem modo debet aqua
vino jam conſecrato miſceri, ꝗquia equeretur
corruptio Sacramenti pro aliqua parte. Ut-
cumque ſit de ea ratione, quam affert An-
gelicus Doctor, regula optima quidem eſt
ro Occidentali Eccleſia. Sed cuͤm Græci,
ùt dictum eſt, poſt Conſecrationem vini
aquam calidam in Calicem immittant, & in
Concilio Florentino eas de hoc ritu rationes
attulerint, quibus Eugenius 4. conquieverit,

idcirco Cardinalis Bona Rer. Liturgicar. l.2.
c. 9. n. 5. putat eam Angelicum Doctorem
ſtatuiſſe regulam, ejusque rationem attuliſſe,
neſcium illiusmodi Ritus Græcorum. Inno:-
centius III. in cap. Cùm Marthæ §. Quæſivi ;
ſti de Celebrat. Miſſar. de vino non conſe-
crato, quod cum conſeerato miſceatur, ait:
Si poſi Calicis Conſecrationem aliud vinum mit-
zaiur in Calicem, illud quidem non tranſit in
ſanguinem, nec ſanguini commiſcetur, ſed oc-
cidentibus prioris vini commixtum, Corbor:,
quod ſub eis latet, undique circumfunditur non
madidans circumfuſum: ipſa tamen accigentia
vinum app'ſitum videntur aſficere; quia ſiaqua
fuerit appofita, vini ſaporem aſſumit: quain
doctrinam patet adverſari iis, quæ ſcripfit
D. Thomas de corruptione Sacramenti, quæ
contingeret, ſi in vinum conſecratum liquor
aliquis infunderetur. Id autem Præviderat

Kho⸗
leet
Lntul
Goant
fundi
Mum
tum
tor;
zang
firm
immm
res
men
ſi vi⸗
maſo⸗
Ecde
teman
Nem
ſet.

ind
iemd
char

log.
Dub⸗
Gtore
Chrit
tunde
at v
n his
Nug

——

De Sacrifcio Mi . 159

Hen, M.
lollgte
lit ſeſutt
Hont. 6
D
len
lenme
Nni
nürunt!
efitunm
onns
luga
m D
enand
n I

NoN N

ſerur,t
ANupvn
MM
un
n,

S. Doctor eadem 3. par. quæ. 77. art. 8. ubi
docet, Innocentii textum locum habere, ubi
tantula ſit aquæ ſeu alterius liquoris permixti

quantitas, ut non in partes omnes poſſit dif-

fundi; non autem ubi tanta ſit, ut omne vi-
num conſecratum tangat, atque ex eo mix-
tum unum cum aqua ſeu liquore illo confle-
tur; neque enim fieri poſte, ut in hoc caſu
Sanguis Chriſti remaneat. Quidam verò af-
firmant, ſi magna vis aquæ vino conſecrato
immiſceatur, ita ut ſpecies non amplius pa-
res ſint conſervandæ vini ſubſtantiæ, Sacra-
mentum eſſe deſinere; ſed tamen putant,
ſi vino conſecrato addatur vinum aliud, ſive
majori ſive minori menfura, ſive fortius ſive
&què forte, non ceſſare Sacramentum, ſed
remanere ùt antea ſub ſpecie vini Sangui-
nem ſeſu Chriſti. Videantur Maſtrius in 4.
ſent. Diſput. 3. num, 389. Cardinalis de Lau-
ræa Diſput 23. de Eucharift. num. 185. Cle-
ricatus Deciſ. 25⁵,. quæfit. 2. de Sacram. Eu-
chariſt. Putant Salmanticenſes Curſu Theo-
log. tom. 11. Tract. 23. de Euchariſt. diſput. 8.
Dub. 5. num 69. & 70. cum Angelico Do-
ctore eum convenire, qui ſentiat, Corpus
Chriſti remanere, ſi poſt Conſecrationem in-
fundatur eadem ſpecies & qualitas vini, quæ
erat vini illius, quod conſecratum eſt. Sed
in his Scholaſticorum ipurationihe nolu-
mus partes ſuſcipere: illud tamen innuere ju-
Vat

160 Sectio III.

vat veterem diſciplinam, quod alibi monui-
mus, cùm populo in Calicibus miniſteriali-
bus ſub ſpecie vini exhibebatur Euchariftia,
vinum non conſecratum identidem, ùt poſtu-
labat numerus eorum, qui eſſent communi-=
candi, in Calicem infundi conſueviſſe, nee
ullum unquam veritum eſſe, ne Fideles Chri-
ſti Sanguinem non ſuſciperent. Gibertus
Conſultat. Canonicar. de Sacramentis Con-
ſultat. 3. de Sacrificio Miſſeæ Caſum proponit,
ſi Clericus ex ædituis, qui Sacrario inſerviunt,
partem hauſerit vini, quod ad Miſſas para-
tum erat, & pro vino abſumpto ſubſtituerit
aquam, quo fiat ut Presbyter accepto Calice
ſentiat plus ineſſe aquæ quàm vini, quæritur,
utrùm quæ facta eſt Conſecrario, valida ſit,
an verò opus ſit, novo accepto vino exiguâ
aquà diluto, Conſecrationem iterare; & re-
ſpondet, in Sacramentis murationem materiæ
non eſie ſubſtantialem, niſi pro materia, quam
Chriſtus inſtituir, alia prorſus materia adhi-
beatur, aut ad materiam à Chriſto inſtitutam
alia addatur materia, quæ illam deſtruat.
Cùm itaque vinum propria Calicis materia ſit,
negat mutationem eſſe ſubſtantialem, niſi pro
vino adhibeatur aqua, aut tantum aquæ in
vinum infundatur, ut deſtruatur vini natura.
Porro & illud advertit, ad inducendam ſub-
ſtantialem mutationem, ad quam, ubi de
validitate diſceptatur, unicè reſpiciendum eſt,
non

Nonſ
Cllce
lell x
rüam
Uuralo
(uüm
u V
u 1

onſe

dee

5
Gbenin
leen
tlonior
le er
Nen,
Reced
Cet Pe
mus
faeult⸗
lentic
uæ d
Aerno
ebus
Kurru
Wri T

De Sacrifcio Miſſe. 161

Gdhinonn
Sniike
Tuhtt
den irgk⸗
entconm
Clnele
efides

non ſatis eſſe, quòd plus aquæ quàm vini in
Qalicem ſit infulum: ejusmodi enim eſſe Po-
teſt vinum, ut robore ſuo reſiſtat, & pro-
priam ſerver naturam, quamvis aquæ men-
ſura longè major ſit; palatum autem verius,
quàm oculos, poſſe judicare, ſuamne natu-
ram vinum retinuerit, licèt plus aquæ infu-
ſum ſit.

Conſeeratio utriusque ſpeciei eſt de Jure divi-
no. Si quis alterutram ſene altera conſecvet »
peccat graviſſimè, & oonfieit quidem Sa-
cramentum, ſed non Sacrifcium.

De Conſecrationis forma jam ſuperiùs
docuimus, formam Conſecrationis Panis eſſe,
NHoc eſt Corpus meum; & formam Conſecra-
tionis vini, Hic eſt Calix Sanguinis mei. Ita-
que ea perſequendo, quæ ad praxim perti-
nent, quærimus, an ad eſſentiam Sacrificii
neceſſaria ſit Conſecratio utriusque rei, ſcili-
cet panis & vini; & neceflariam eſie dici-
mus divino Jure & Præcepto, à quo nullus
facultatem habet diſpenſandi. Favet huic ſen-
tentiæ S. Tridentina Synodus ſeſſ. 22. cap. I.
quæ docet, Corpus ſuum & Sanguinem
æterno Patri ſuo Chriſtum obtuliſſe ſub ſpe-
ciebus panis & vini, & ſub iisdem Symbo-
lis utrumque exhibuiſſe Apoſtolis, quos tune
novi Teſtamenti dacc loies creabat, iisque,

162 Sectio III.

& eorum ſucceſſoribus imperaàſſe, ut utrumu- o
que offerrent. Hoc facite in meam Comme- ißei
morationem. Quapropter quemadmodum art,
Chriſtus panem & vinum conſecravit, & jul- eh
ſit Sacerdotes omnes id facere, quod ipſe fe- oril
cerat tamquam Sacerdos ſecundàùm ordinem driſ
Melchiſedech, ſequitur inde, ad Sacrifici n 8
naturam & eſſentiam omnino ſpeciem utram- cnſee
que neceſſariam eſſe, & quidem Jure & præ- (ium
cepto divino. Ex quo perſpicuum eſt, ne- heol
mini permitti ullo modo poſſe, ut ſub um ſ ho
tantùm ſpecie celebret Miſſam: nam in eas nper
regiones, quæ neque frumentum neque - nereb
num ferunt, facilè tantum vini & panis com . (s
portari poteſt, quantum Miſſis celebrandis (bre⸗
ſatis eſſe poſſit, ùt notat S. Thomas 3. Par. Khld
quæſt. 74. ad ſecundum: Licèt non in omni. Mn.
bus terris naſcatur triticum, & vinum, tamen ſrundh
ad omnes terras de facili transferri poteſt, quan-. ſuniſe
tum ſuſſeit ad uſum biqjus sacramenti. nod ſemun
enim narratur de Innocentio IV. & Innocen- nen.,
tio VIII. eos diſpensàſſe, ut in aliquibus lo- Ercl
cis Miſia ſub ſpecie panis dumtaxat celebra- tyini
retur, fabuloſum & commentitium eſſe alibi de e
oſtendimus. Neque tamen inde ſequitur, Mm.
ſi Sacerdos ſolum panem conſecraret, non e uni
confici Sacramentum, forma enim conſecra- Mn
tionis panis neque quoad ſignificatum, uedue Crick
quoad efficaciam pendet à forma Conſecra- n ci

tionis vini: proindéque Hoſtia conſecrata be. dodun
pulo 1

* .

De Saerifßcio Miſſæ. 1563

eIme pulo oſtenditur adoranda, antequam Calix
uGUH Ccomecretur. Itaque validè Sacerdos conſe-
um eraret, ſed magno ſe peccato adſtringeret,
s ur abunde oſtendunt Salmanticenſes Curſu
Mlet Morali tom. I. Tract. 4. de Sacramento Eu-
mmig chariſtiæ cap. 4 punct. 3. Miſſa tamen, in
dh qua Sacerdos alterutram ſine altera ſpeciem
genm conſecraret, verè & propriè non eſſet Sacri-
lrec ficium, prout, quemadmodum loquuntur
uume Theologt, M’/ſja eſt tale Sacrifieium hri-
uIu o Domino inſtitutum: quod fuſe probatum
IIIH reperias in Deciſionibus Cleri Patavini de ve-
ne nerabili Euchariſtiæ Sacramento anni 1708.
Pe Quas collegit Andreas Zuccherius Socier. Je-
am ſu Presbyter ac Theologus pag. 180. & ſeq.
6; &apud Suarez in 3. Par. tom. 3. Quæſt. 83.
nineam art. I. Diſput. 75. ſect. 6. ubi ait: Dico ergo
mm Jecundo, ut hor viſterium alſolute ſit verum
* ſaeriſicium, prout a Chriſto eſt inſtizutum, eſ-
entialiter requiri utriusque ſpeciei Conſecratio-
nem. Ite videtur mibi ſentire D. Thomas:
Et Clericatus, qui ante Zuccherium COleri Pa-
tavini Moralibus ſtudiis præfuit, & Deciſio-
nes collegit, in Deciſ. 32. de Sacrific. Miſſæ
num. 22. fapieritter monet, in Conſecratio-
ne unius ſpeciei Sacramentum quidem, ſed
non Sacrificium conſtare: Euchariſtiam enun
Ohriſtus inſtituit, ùt Sacramentum per mos=
dum cibi; ſed ùt ſacrificium, inſtituit per
modum victimæ mactateæ, qui modus non
L 2 habe-

164 Sectio II.

habetur niſi utriusque ſpeciei conſecratione:

ponitur enim vi verborum, ut loquuntur

Theologi, in Conſecratione panis Corpus
ſeparatum à Sanguine, & in Conſecratione
vini Sanguis ſeparatus à Corpore, arque in
hunc modum Sacrificium cruentum repræ-
ſentatur, quod in Cruce fecit Chriſtus je-

ſus per Sacratiſſimi ſui Sanguinis effuſionem,

ejûsque ſeparationem à Corpore. Quod
doctrinæ D. Thomæ innititur, qui etſi art. 1.
quæſt. 74. in reſponſione ad ſecundum dicit,
non eſſe alterutram ſpeciem ſine altera con-
ſecrandam, quia Sacramentum non eſſet in⸗
tegrum, nec propter defetctum alterius eſt unum
e altero conſecrandum, guia uon eſſet per-
eétum Sacramentum: id tamen intelligendum
de licita Conſecratione, non de valida, & de
Euchariſtia quatenus Sacrificium eſt, non

quatenus propriè Sacramemum; quamobrem

quæft. 80. art. I1. in reſponſ. ad tertium ita
diſputat: Repræſentatio Dominicæ Paſſonis
agitur in ipſa olegeier bujus Sacra-
menti, in quo non debet Corpus ſaene Sangui:
ne conſecrari. Videatur Sylvius 3. par.
quæſt. 83. ubi fibi ipſe objicit alterutrius ſpe-
ciei Conſecratione Paſſionem Chriſti repræ-
ſentari, & reſpondet eam repræſentationem
eſſe ſolùm implicitam, quia in Cruce non
fuit ſolum Corpus, aut ſolus Sanguis, ſe
utrumque, alterum tamen ab altero ſepara-
. L . Iu

„

tumide
cdhuriſtiB
kerumal
chldt,
ſectum
nulss G
dub. 3.
Theof.
Buchan
1 pran
lecratie
1fterem
Kripto
Cico
AWenn V
non iIn
OBerne
tekere
D. Rr
illcitan
o .
u,
liu int,
hiom
le ſoch,
znen
. Alere 4
o
en,al

—, De Sacrificio Miſſæ. 16
ſanuint — .
u tum; ideéôque oportere utrumque eſſe in Eu.
SUm Chariſtia. & vi verborum Conſecrationis al-
terum ab altero ſeparatum: quapropter con-
cLludit, ſi una dumtaxat conſecretur ſpecies,
unm Sacrificium dici poſſe inchoatum, Jed non per-
Otke Fectum eſſentialiter. Videatur etiam Cardi-
nalis Gottus loc. cit. de Sacrificio Miſſæ q. I.

qub. 3. §. I. & ſeq. & Natalis Alexander
Theolog. Dogmat. & Moral. lib 2 de Sacram.
ud. Eucharift. art- 3. in regula 2. & 3. earum quæ
cti ad praxim pertinent. Quod autem ad Con-
ein ſecrationis validitatem pertinet, epiſtolam 69.
n afferemus D. Bernardi, de qua videmus,
