Conſentit cum D. Tloma S. Autoninus. S. Cre-
gorius Turonenſis explicatus.

Conſentit S. Antoninus 3. par. tit. 16.
cap. 9. §. 3. circa medium; & idem præſcri-
bunt Rubricæ Miſſalis. Si poſt Conſecratio-
nem ceciderit muſca, vel aliquid ſemile, ſiat
nauſea Sacerdoti, extrabat eam; &% lavet eum
vino, finitd Miſid comburot, & combuſtio at
lotio ejusmodi in Sacrarium projiciatur. Si
autem ei non fuerit nauſea, nec ullum pericu-
lum timeat, ſumat cum Sanguine In caſu
verè infuſi veneni Rubrica diſtinguit, ac ju-
bet Sacerdotem, ſi id ante Conſecrationem
deprehenderit, in locum decentem veneng-
tum vinum projicere: ſi verò id adverterit
poſt Conſecrationem, novum vinum debet
Sacerdos conſecrare, venenatam autem ſpe⸗
ciem in alium Calicem lino vel ſtuppàâ aphe⸗
tum infundere; ubi tamdiu ſervanda eſt ve-
nenata ſpecies, donec exſiccetur; ſtuppa e
rò comburatur, & cineres in Sacrarium de-

mittantur. Si aliquid venenoſum ceriden⸗ .
46 .

—

(Mlicen

ponen
un g
fuiti 9
nel ſuf
fierint
Gecoml/
Corius
lerbbit
potelta
nenum
in quo
reſpon
cere,
neno,
Epere,
Neno ſe
8 kin
Unltari:
hliqn

in Hod

depreh
buere
Moren
Drimæ
0. 1,
in
i
NTh

Ggunt
lfeis
unuit
ee ul
inie

1

innel
jeutu

U1
cene
Cn
Se
jaah
ſinn.
cllen
n l
Cngun
nleend
ntenn t
did
n
tunan

ANAN.

ſnug,
tun
enn,
ℳ

De Sacrificio Miſſe. 239

Calicem, vel quod provocaret vomitum, vinum
reponendum eſt in alio Calice, & aliud vinum
cum aqua aphonendum denuò conſecrandum, *
lnitä Miſsä, Sanguis repoſitus in panno lineo
vel ſtuppa tamdiu ſervetur, donee ſpecies vini
Juerint deſiccateæ, & tunc ſtuppa comluratur,
&& combuſtio in Sacrariuim projiciatur. S. Gre-
gorius Turonenſis Hiſtoriæ lib. 3. cap. 31.
ſcribit diabolum in hæreticorum myſteriis
poteſtatem habere, in noſtris autem ne ve-
nenum quidem nocere: quod cujusmodi ſit,
in quo ſenſu intelligendum, quæritur; &
reſponderur, S. Gregorium ad eos reſpi-
cere, qui in Hoſtia ſeu in Calice hauſto ve-
neno, ne antidotum quidem voluerunt ſuſ-
cipere, Dei Miſericordià freri, qui eos à ve-
neno ſervavit incolumes. Sed hæc exem-
pla ſunt, quæ demirari poſſumus magis, quàm
imitari: neque enim tentandus eſt Deus,
multique ſanctitate præœclari viri, cùm ſe vel
in Hoſtia vel in Calice venenum ſuſcepiſſe
deprehendiſſent, ea, quæ opus ſunt, adhi-
buère remedia. Vide Lupum ad Concilium
Florentinum ſub Victore II. tom. 4. pag. 4.
primæ editionis.
D. Tbomas oſtenditur à Soto ſeli conſentiens

in diverſa duorum Caſuum reſolutione

Si cui fortaſſe mirum videatur, docere
D. Thomam, ſi Sacerdos poſt Conſecratio-
nem

240 Sectio III.

nem deprehendat eſſe aquam in Calice, non
ſatis eſſe eum novum vinum apponere, ſed
etiam debere novam hoſtiam accipere, &
utrumque conſecrare; in caſu verò, quo Sa-
cerdos poſt Conſecrationem Calicis advertat
venenum vino immixtum, ſatis eſſe novum
vinum conſecrare, nec aliam Hoſtiam conſe-
crare; is mirari deſinat, omnémque ſibi exi-
mat difficultatem, ſi conſideret in primo caſu
ſupponi validam fuiſſe conſecrationem panis,
& invalidam conſecrationem vini; in poſterio-
re caſu utramque ſpeciem ſupponi validè con-
ſecratam; ac proinde in primo caſu opus eſſe
Crucis ſigna & verba iterare, quod fleri non
poteſt, niſi nova Hoſtia conſecretur; illis
autem ſignis & verbis iterandis nihil opus
eſſe in caſu ſecundo, in quo, cùm utraque
ſpecies conſecrata fuerit, ſigna & verba ſig⸗
nificatum obtinuerunt: quæ doctrina eſt Soti
in 4. ſent. Diſt. 14. quæſt. I. art. 6. Quocß,
arguas: in ſolutione proxima dittum eſt, qud
ſi venenum in Calice deprebenditur etiam ſum.
pio Corpore, ſatis eſt vinum iterum conſecrare,
& ſtatim ſumere: ergo pari modo dum reperi-
tur eſſe merum aquam: negatur conſequeuta,
quia ubi erat venenum, erat legitima Conſecra
tio: quare verba & Cruces non erant reheten⸗
da, quia legitimè fuerunt facta. Uhi veròe
mera aqua, numquam fuit sanguis eum Corpore.

Scotus ait, ſatis tunc eſſe, vinum kaman “
era⸗

ſlare 8
lrzon.
litur au
nt tam
lleptie
ummnode

Aior r.
femnittit

Quie
Pioar in
lem, V
Fendaran
und fr
Rggis
ſi aeen
calibus
Di ope
Ledor
(tus p
1pplic⸗
CAli 1
Rc ant
endos
Amocl
Eelidus
Aere,

De Sacrißieto Miſſæ. 241
In Neerare & ſumere ſine ſignis & verbis; guia
omd illa non Junt de eſſentia Sacramenti. Keſpon-
d detur autem, gquéd licèt non ſenut de eſſentia,
eige ſunt tamen Seaskehe Eecleſtæ, & plärimum
ede babentiaſigni cationis & mſterii: g ideo dum
eom ommodè ſervari poſſunt, ſervanda ſunt.

Kune .
* Alios pracëcsicos caſus habet Kubrica, ad quaim
Vn remittitur Lector. Non anxis laborandum in
opene quibusdam caſibus reſolvendis.
hint⸗

iete Quidam alii caſus practici habentur ex-

plicati in Rubricis, ut ſi ante Conſecratio-
nem, vel ante Oblationem Hoſtia depre-
hendatur fracta, ſi Hoſtia vel & Sacerdotis
manu frigore rigente, vel ob ejus impruden-
tiam delabatur in Calicem, ſi per hyemem
“ Sanguis reperiatur in Calice gelu concretus,
e ſi Sacerdos Euchariſtiam evomuerit; quibus
calibus ſuum cuique confilium eſt, quod ca-
pi oportet, ùt videre licet in Rubricis, quò
Lectores remittimus. Nunc verèò eos defe-
Ctus perſequemur, qui occurrere poſſunt in
mNRE applicarione Sacrificii, & quid in unoquoque
N1n calu remedii ſir adhibendum, docebimus.
r“ Sed antequam eò veniamus, ſedulèò illud mo-
im nendos cenſemus, qui hæc legerint, quem-
NIHEadmodum laudabile conſilium eſt proſpicere
s caſibus, qui in Miſſæ Sacrificio poſſunt oc-
iemd currere, & animo præparatum habere, quid

1

iin

242 Sectio III.

in illis facto opus ſit, præſertim in iis, quæ
ad panem & vinum & ad ſpecies Sacramen-

tales pertinent, quod egregiè præſtiterunt
Rubricæ; ita periculoſiſſimum eſſe, caſus
ſibi comminiſci, & de iis longos inſtituere
ſermones: res enim eſt graviſſima, quæque
feneſtram impiorum irriſionibus in tremen-
dum Myſterium aperuit. Satis ea ſunto,
quæ ſcripſimus; iisque reſponſionibus quis-
que acquieſcat, quibus viri doctiſſimi excita-
tas ab impiis difficultates ſuſtulerunt. Ori-
genes in Matthæum eos increpat, qui Chri-
ſti Corpus in os noſtrum immiſſum inde ex-
ire putabant, unde cæteri corporales cibi.
Füêre, qui Græcis, ut eorum diſciplinam
impugnarent per Quadrageſimam non con-
ſecrantium, Stercoraniſtarum errorem ex-
probrärunt, quaſi exiſtiment Græci, ſum-
pto pane conſecrato rumpi jejunium: Per-
ſpectum eſt enim, idcirco eos in diebus je-
quia magnum feſtum eſt Sacrificium facere,
ſummumque in Eccleſia gaudium ſignificat,
quod tempore lucts & triſtitiæ minimè con-
venire arbitrantur. Vide Grancolas in Ve-
teri Sacramentar. Eccleſiæ Par. 2. edit. 2. Pa-
riſien. an. 1699. pag. 195. Ubi agit de Ster-
coraniſtarum errore. Sed hæc hactenus.

Vir probus & pius contentus eſto verbis In-

nocentii III. lib. 4. Myſter. Miſſæ cap. .

junii Præſanctificatum Panem conſecrare,

—
Ne⸗
rietar
ſuimnu

De de

ſecralr
Hoc
tionni
Mei,
Voce
Cont.
ide
goicen
enitn 1
Prece
ne ho
fortr
Ramn
Idem
tellig
.
Gitate
Mcud,
cratio
Clm
etiamm
lgnit⸗

W
Binrn.

isal
onbun
nc
n 1

e

,ild:
ole
2 ect!

De Sacrifcio Miſjæ. 248

WNe ſcias ultrd qudm oportet; ſed ſapius ad ſo-
brietatem. Nunc verò ad ea, quæ propo-

ſuimus, deveniamus.

De deſectibus qui occurrunt in forma Conſecra-

tionis.

Quod attinet ad formam, repetendo ea,
quæ ſuprà dicta ſunt, formam videlicet Con-
ſecrationis panis in illis verbis conſiſtere:
Hoc eſt Corpus meum, & formam Conſecra-
tionis Calicis in illis: Hic eſt Calix Sanguinis
mei, dicimus cum Theologis, ſi Sacerdos
vocem illam enim, quæ in utriusque ſpeciei
Conſecratione profertur, omittat, eum non
quidem invalidè, ſed illicitè conſecrare; ſi
quidem illam ſciens & prudens omitteret: ea
enim vox continuat verba Conſecrationis cum
Præcedentibus verbis, & ex antiqua Roma-
næ Eccleſiæ conſuetudine in Conſecrationis
formam injecta eſt, juxta D. Thomæ doctri-
ham 3. pPar. quæſt. 78. art. 2. ad quintum.
Idem dicendum de voce eſt; ea enim ſubin-
telligi poteſt, quantùm ad Conſecrationis vali-
ditatem pertinet. Si loco votis Hoc dicatur
Iſtud, valida quidem, ſed illicita erit Conſe-
cratio: ſecùs verò ſi diceretur: Ilud; non
ſolùm enim illicita eſſert Conſecratio, ſed
etiam invalida: nam iſtud rem præſentem
ſignificat, ſecus verò iltud. Item invalida
Q 2 eſſet

Sebtio III.

eſſet Conſecratio, ſi quis diceret: Hic eſt Cor-
pus meum, ut Hie eſſet adverbium: non enim
exprimeretur Tranſubſtamiatio; ſecus autem
ſi per Grammaticæ errorem diceretur Hic
pro Hoc. Suprà diſputavimus, an verba,
quæ conſequuntur ea, Hie eſt Calix Sangui-
nis mei, usque ad illa, Hæc quotieſcunque fe-
ceritis &c. pertineant ad eſſentiam, ac nos
propenſos declaravimus in eorum ſententiam,
qui ſtatuunt, eſſentiam conſiſtere in illis, Hic
eſt Calixæ Sanguinis mei, Cætera ad integrita-
tem pertinere. Si quis autem Sacerdos pro-
ferat verba: Hic eſt Caliæ Sanguinis mei, ac
cæteris omiſſis, continuet orationem cum
illis, Hæc quotieſcuvque &c. certiſſimum qui-
dem eſt: illum graviſſimum peccatum com-
mittere: non eſt autem ita exploratum, pro-
pter gravem, quæ adhuc viget inter Theo-
logos controverſiam, conſecratàne ſit, an
non, vini ſpecies. Quapropter Natalis Ale-
Xander Theol. Dogmat. & Moral. lib. 2. de
Sacratn. Euchariſt. cap. I. art. 4. Regula 3.
docet, ſuper novum vinum iteranda fore ſub
conditione Conſecrationis verba omnia & ſin-
gula, ùt ſunt in Canone Mifſſæ: cæterum re-
hgiosâ veneratione Sacerdoti ſumendam eſſe
ſpeciem, ſuper quam protulerit ſola verba⸗
Hirc eſt Calix Sanguinis mei: majus enim eit
periculum in contemptu & abjectione ſpeciei

conſecratæ, quàm in veneratione ſpeciei non
con-

culſe⸗
1 exit

Pyude⸗
G

D.
lintu
interc
ſeilice
eumd
cit
rch
a pr
kbi
tnt;
, 110
1l exp
icel
Ciosr
nem
Er dl
Diſ
II hæ

ſon

mu

Alſale⸗
l for

Hefhn
1: Men
ſau
Cen
une
Grlug
Cene
m En
ſenea
Gine⸗
etnn
tithnnt
en
munge.

NuncNNRS..

In .
Kerlinn
oe 1 ¹
MKl
alafe,

cken
Cenke
1n
s
Gne⸗

hen

6

De Sacrifrio Miſſe. 245

conſecratæ, quæ tamen bonâ fide conſecra-
ta exiſtimatur.

Pruden, D. Thomæ doctrina adverihs wetum
g ſerupulos Sacerdotis, qui ſe aliquid
Aubitat omiſiſſe.

D. Thomas 3. par. quæſt. 83. art. 6. ad
quintum, ut omnes evellat ſcrupulos, qui
interdum Sacerdotis animo oboriuntur, cùmnim
ſcilicet dubitat, an aliquid omiſerit, moner
eum qui attentè perſequitur animo ea quæ di-
cit, etiamſi non recordetur ſe dixiſſe quæ di-
cenda ſunt, ne perturbetur animo, ſed Miſ-
ſam proſequatur. Monet etiam illud, ſi pro-
babiliter ſciat, ſe aliquid omiſiſſe, ut idem
faciat; dummodo quod ſibi videatur omiſiſ-
ſe, non ſit de neceſſtate Sacramenti: quod
ſi exploratum ſibi fiat, ſe aliquid eorum omi-
ſiſſe, quæ ſunt de neceſptate Sacramenti,
cujusmodi eſt forma Conſecrationis, deber
illud proferre, ac reliqua omnia juxta ordi-
nem iterare, ne Sacrificii ordo immutetur.
Et Suarez 3. Par. tom. 3. quæſt. 83. art. 6.
Diſput. 85. Sect. r. omnem hanc doctrinam
in hæc verba ſatis bene compegit: Si omiſ-
Jum eſt aliquod verbum eſſentiale, vel talis fa-
dta mutatio, quæ neceſſarium formæ ſenſum
abſtulerit, iteranda eſt Conſecratio vel in utra-
ue forma, ſi in ambabus talis defectus accide-
3 Ti,

246 Sectio III.

rit, vel ſolum in una, ſi in una tantum in-
ventus fuerit defectus. .

Gle ii
Crinen
. Eebe
De Clebratione Preshyteri recens ordinati eum (erie,
Epiſcopo ordinante, & Epiſcopi conſecrati rcine

cuim Epiſcopo conſecrante; & omnium Sacer. fnt ad
dotum apud Græcos cum Epiſcopo. Plures ninds!
Presleyteri poſſunt eamdem Hoſtiam con- fonis
Lecrare. = Gvoch
S= palen

In Pontificali Romano, ubi agitur de or- ce Co
dinatione Presbyteri, præſcribitur Epiſcopo, mmen
ut lentè & voce paululum lublatà recitet Se- hug ge
cretas, ut is, qui initiandus eſt, eadem ver- nin d
ba cum Epiſcopo proferat, præſertim ver- riſi
ba Conſecrationis, quæ dici debent eodem mo- Pl
mento per Ordinatos, quo dicuntur per Ponti- ſerne
krem. Poſtquam verò Epiſcopus ſumpſit Uer
Corpus & Sanguinem, Sacerdoti recens or- e
dinato præbet Corpus: & in eodem Pontiſr bithis
cali, ubi agitur de Conſecratione electi in vaneſ
Epiſcopum, præſcribitur, ut Epiſcopus con- nmumnn
ſecrans duas Hoſtias conſecret, quarum al. linoun
teram ipſe ſumit, alteram præbet Epiſcopo uitour,
conſecrando, qui Conſecrationis verba eo- eri,
dem tempore profert, quo Epiſcopus co-
ſecrans, à quo ſuſeipit I oſtiam, atquectiac Valin
partem Sanguinis, qui eſt in Calice. Apu
Erræcos in iis Civitatibus, in quibus eſt unum De
dumtaxat templum, Sacerdotes, quotcum- Mione

que

.

De Sacrificio Miſſæ. 247

que ii ſint, Circumſtant Epiſcopum conſe-
crantem, cum eo omnem recitant Miſſam,
dSμi,rv ab eo accipiunt Euchariſtiam ſub utraque
UM ſpecie, quam conſuetudinem Morinus lib. de
An Orqdinat. Eccleſiaſtic. Par. 3. Exercifar. 8 re-
nke fert ad tempora Concilii Nicæni. Idem Mo-
W rinus loc. cit. num. 7. ait, verba Conſecra-
GG tionis ſolùm à principali Celebrante recitari;
quod quidem admitti poteſt, ſi intelligat prin-
cipalem celebrantem eſſe ſolum, qui elatà vo-
gudet ce Conſecrationis verba prôferat; minimè
IHn ramen, ſi intelligat à cæteris Concelebranti-
Hrei bus non pronunciari. Quamobrem Juve-
edne nin. de Sacramentis Diſſert. y. de Euchariſt.
umn Sacrific. quæſt. 4. art. 3. Propoſitàâ quæſtione,
Hm“ an plures Presbyteri Euchariſtiam ſimulcon-
t ſecrare Poſſint: Reſpondet affirmando, id-
n que probat productà Græcorum conſuetudi-
rt ne, quæ etiamnum viget, quâmque deſcri-
ene bit his verbis: In urbibus, ubi unum dumta-
e at eſt templum, Sacerdotes, quantus ſet eorum
lce numerus, Epiſcopum celebrantem hine & inde
gum eingunt, undque cum ipſo totam Liturgiam re-
balu citaut, ac zandem communionem ſub utraque

ee Jecie ab ipſo recipiunt.

. Quaſtiones aliquot ſe uper ejusmodi celebratione.
5 1
Nl⸗ De hujusmodi Concelebratione & pro-

latione verborum Conſecrationis varias ha-
) 3 W Q4 rum

248 Sectio III.

rum rerum Scriptores excitarunt quæſtiones,
an valida ſit, an licita: qu tolli poſſint, quæ
fortè oriantur abſurda: poteſt enim comtin-
gere, ut quis materiam jam conſecratam con
Rere⸗ velconſecret Corpus, non Sanguinem;
ut Ordinatus in prolatione formæ Epiſco-
pum Ordinantem prævertat, ideôque Epi-
ſcopus Ordinans proferendo formam nihil
agat, ac propterea ſuſcipiens ſub utraque
ſpecie Euchariſtiam peccer contra præce-
ptum Eccleſiæ.

De validitate eorum, quæ fiunt in praſenti
diſciplina, temerarium eſſet dubitare. Eadem
fuit in Occidente diſciplina, quæ eſt apud Græ-
cor concelebrationis cum Epiſcopo. Daran-
dus eam improbans acriter à Capreolo
reprebenſus.

Verùm nos ab ejusmodi tractandis quæ-
ſtionibus abſtinemus, nimis enim temera-
rium eum eſſe oportet, qui dubitet, utruùm
licita ſint, utràùm valida, quæ fiunt in ejus-
modi diſciplina, quam in Ordinatione Pres-
byteri, & Conſecratione Epiſcopi approba-
vit Eccleſia. Quod luculentiùs patebit, ſi
non modè ad eam refſpiciamus diſciplinam,
quam etiamnum retinet Græcorum Eccleſia,
de quo paulè antè locuti ſumus, ſed etiam
ad diſciplinam Eceleſiæ Occidentalis, e
em⸗

lempo
tuln in
lone
lemnite
hoſtula
(Llebra

11. 1.
Chalce
Tellatt
Mitee
chin P
lurd

Gum i
Conſaen
Dontikt
Verum
lam re
oeenti
ter re
um.
lib. 1.

quitu

Lueuul
ſuri⸗

mir
ulta
1 Arpa
flnn

Grfinn
lng
imonn
deltane
Cnnler
e
egeb
Inemd
ib um
n

,. u
Dns
nin

nc
in
enn
ul
Nroe!

Ni

1

e

loß⸗
nnl
altii⸗ 4

De Sacrificio Miſſæ. 249

temporibus haud ita ab ætate noſtra remotis
tum in Ordinatione Presbyteri, & Conſecra-
tione Epiſcopi, tum etiam in majoribus ſo-
lemnitatibus, aut cùm Epiſcopus celebraret,
poſtulabat, ut Presbyteri unà cum Epiſeopo
celebrarent. Vide Morinum cit. Exercit. 8.
cap. I. & Lupum in appendice ad Synodum
Chalcedon. tom. 1I. pag. 995. primæ Edit.
Teſtatur Innocentius III. lib. 4. de Sacrific.
Miſſæ cap. 25. ætate ſuâà Cardinales Miſſam
cum Papa celebrare conſueviſſe. Id adeò
abſurdum Durando viſum eſt, ut in 4. Diſt.
I3. quæſt. 3. ſcripſerit, non eſſe acquieſcen-
dum judicio Innocentii, qui eam probaverit
conſuetudinem; id enim ſcripſiſſe non ùt
Pontificem, ſed ùt privatum Doctorem.
Verùm his verbis Capreolus Durandi cenſu-
ram retudit: Ad ea verò, quæ dicit contraIn-
nocentium &ö Eeccleſtam Romanam, non opor-
tet reſpondere, quia temerè &* detractoriè dicta
ſunt. Et Cardinalis Bona Rerum Liturgicar.
lib. I. cap. 18. num. 9. ita de Durando lo-
quitur: Improbat audacter ac temerè hanc con-
Juetudinem Durandus, quem multi ex ſebola-
RMticis ſecuti ſunt, rem clariſſmam intricatiſſer
mis difcultatibus implicantes, quorum aliqui
multa fingunt in ed ineommoda & pericula,
alii negant unquam fuiſſe al Eccleſia Romana
uſurpatam, & quæ prolata ſunt priſeorum Pa-

trum teſtimonia, aliò detorquent, acſi in Ec--

5 cle⸗

250 Sectio III.

cleſia nibil unquam factum ſit, niſi quod feri

nunc vident. Illos nimirum in varia alſurda
praæcipites égit antiqui ritüs deſubtudo, & ex
deſuetudine ignorantia. Hi ego non diſputo,
Jed conſtanter aſſero, bunc fuiſſe morem (feili-

cet ut Sacerdores unà cum Epiſcopo Miſſam

celebrarent) per plura ſæcula, qui in Eccle-
ſia Orientali adbuc viget. D. Thomas 3. par.
quæſt. 82. art. 2 proponit, An plures Sacer-
dotes poſſint unam & eamdem Hoſtiam conſecra-
re: & reſpondet affirmando, quia ſecundum
conſuetudinen: quarundam Eceleſiarum Sacer-
dotes, cum de unovo ordinantur, concelebrant
Epiſcopo Ordinanti. IIllud etiam S. Doctor

obiſervat, Apoſtolos Cbriſto cœnanti concæ-

naviſſe; & ideo recens Ordinati Miſſam ce-
lebrant una cum Epiſcopo Ordinante: cùmnm
enim Sacerdos operetur & conſecret in per-
ſona Chriſti, nihil intereſt, unusne an plu-
res Sacerdotes Sacramentum conſecrent;
quiabacerdos non conſecrat niſi ex perſonæ Chri-
ſti: multi autem ſuut unum in Chriſto; ideo
non refert, utrum per unum, an per multos
boc Sacramentum conſecretur. Et Porrecta

ad hunc D. Thomæ articulum obſervat, non

dixiſſe Angelicum Doctorem Apoſtolos con-
celebrâſſe, ſed concœnàſſe cum Chriſto: ne-
que enim creati ſunt à Chriſto Sacerdotes,
niſi poſt Conſecrationem panis, cùm dixit:
Hoc facite in meam Commemorationem: ideõô-
. que

(unn H
Uubere
kerigite
tionis
memmor
Sſind
tem.
lervat
ſeribi
lle ſu
VOX
(i ſim
Celebra
(e ſpe

Pote
Mirihet.
Guh

olale
16M
me
Mer n

S

Wenß
l
ſnl
Prißni
ſer .
l Do

erea

CMrin
Gnnt
Mn .

42
4

De Sacrifieio Miſſæ. 251

que ait, nullum alium tribui poſſe ſenſum
D. Thomæ verbis, quàm hunc, ſcilicet no-
vos Sacerdotes ad Apoſtolorum exemplum,
qui cœnavéêre cum Chriſto, Miſſam celebra-
re, & unà cum Epiſcopo conſecrare.

7

Quidam putdrunt novos Sacerdotes materiali-
ter tantum debere proferre cum Episcopo Con-
ſecrationis verba ſine intentione con.
ſecrandi.
Riccardus in 4 Sentent. diſt. 13. art. 2.
quæſt.' I. refert quorumdam opinionem, qui
ſtatuebant, non debere novos Sacerdotes
cum Epiſcopo concelebrantes intentionem
habere conſecrandi, ſed tantùm proferre ma-
terialirer ac veluti recitando verba Conſecra-
tionis in ſigaum acceptæ poteſtatis, & in
memoriam cœnæ, in qua Chriſtus Apoſto-
lis ſimul diſcumbentibus eam tribuit poreſta-
tem. Cajetanus hujus ſententiæ ſectator ob-
ſervat, in quodam veteri Pontificali præ-
ſcribi iis, qui ordinantur, ut dicant omnia,
quæ ſunt in Miſſali, ſicut ſi celebrarent: ubi
vox ſicut indicat non factum, ſed ipfius fa-
Cti ſimilitudinem; cùm præſertim ſi revera
celebrarent, deberent Euchariſtiam ſub utra-
que ſpecie ſuſcipere. D

Ke-

Secio III.

Kefutatur eorum ſententia.

Ad hunc modum fortaſſe quis crediderit,

ſe ab iis expeditum eſſe difficultatibus, quas

paulò antè attigimus; ſed adhuc eà retinetur
difficultate implicitus, quæ petita eſt ex Con-
ſecratione Epiſcopi, qui revera cum Epiſco-
po conſecrante celebrat Miſſam, cum eo
utramque ſpeciem conſecrat, & ſub utraque
Percipit Sacramentum. Verùm licèt hanc
etiam difficultatem diſſimulemus, nihil valet
ratio ſuperiùs allata. Nam in Pontificali præ-
ſcribitur, ut Epiſcopus lentè & paululum
elatà voce verba Canonis recitet, ac præſer-
tim verba Conſecrationis, ut recens Ordi-
nati poſſint unà cum eo eadem verba profer-

re; id verò ſatis indicat, Conſecrationis ver-

ba non materialiter & recitativè ab Ordina-
tis proferenda eſſe, ſed ſignificativè, ut lo-
quuntur Theologi. Huic autem monitioni
(Pontificalis) locus non eſt, ſi per eos verbe
dicantur ſolum recitativò: ſunt verba Sylviüi
ad art. 2. quæſt. 82. D. Thomæ: Quod So-
tum vehementer movet in 4. Sent. Diſt. 13.
quæſt T. art. 2. §. Et fateor. Prætereaidem
Sylvius ait, ex eo quod Ordinati non per-
eipiant Sacramentum ſub utraque ſpecie, non
bene inferri, eos non debere veram intentio-
nem habere conſecrandi; ideo enim non re-
4 cipe-

cipere

—

lin ſu

len etli
lot, ex
Mlequat
Uercipia
, nec
Muaxi ſa
. z n

tennio
i

lu
is C

ferita

le; i

Ur. Con

inel
lebennt
Ppiſeor

ſiye ipl

jerint;
oteſt,
ſtuc

U!
nisper
lent e
hum ,

De Sacrificio Miſſæ. 253

cipere Sacramentum ſub utraque ſpecie, quia
ſoläm ſunt ſecundarii celebrantet. Quôd au-
tem etſi ſecundarii, verè tamen celebrantes
clki ſint, ex ipſo Ritu probatur, neque enim,
Wmneg antequam novi iſti Presbyteri Sacramentum
cata Percipiant, recitatur Confiteor, nec Miſerea-
Hdas zur, nec Indulgentiam, ùt notat Caſtaldus in
umte Praxi ſacrarum Cæremoniarum I. 2. Sect. 15.
n, α Cap. 5§. num. 10

—

nIs Intentio novorum Sacerdotum dirigenda ad
Nhe idem Conſecrationis momentun.
Mitele .
4 i Itaque ſtatuendum eſt, ab recens Ordi-

e natis Conſecrationis verba non marterialiter
m0d & recitativ?, ſed ſignifcativè proferri debe-
re; ita ut omnium intentio ad idem diriga-
tur Conſecrationis momentum. Quod non
0e ita intelligendum eſt, ut intentionem habere
debeant conſecrandi eodem momento, quo
Epiſcopus extrema formæ verba protulerit,
ſive ipfi ante, ſive poſtea formam comple-
verint; formæ enim effectus ſüſpendi non
Poteſt; ſed intelligendum, eos oportereom-
ne ſtudium adhibere, ut ultima formæ ver-
den ba proferant una cum Epiſcopo, eà intentio-
lore ne, ut in hunc modum formam Conſecra-
, tionis perficientes, una cum Epiſcopo conſe-
Gel⸗ crent: ex quo fit, ut ſi ante vel poſt Epi-
en ſcopum formam abſolvant, non conſecrent,
0e. 60

N
4

254 Sectio III.

eo quòd non habuerint intentionem conſe-
crandi, hoc modo abſolventes.

Cajetani tutiſſima ſententia de imtentione ha-
benda d recens Ordinatis, dum conſecrant ſi-
mul cum Episcopo. Summoventur ab-
fſurda, guæ hinc videntur exiſtere

Id eſt, quod docet Sylvius loc. cit. Sed
tutiſſima videtur eſſe Cajetani ſententia, qui
monet, ut Ordinati intentionem habeant pro-
ferendi verba eo modo quàm poſſunt accom-
modatiſſimo, omne ſtudium & diligentiam
adhibentes, ne ea proferant ante Epiſcopum.
Et Paſqualigus Deciſ. Moral. 422. monet Or-
dinatos, ur quàm poſſunt diligentiſſimè pro-
ferant Conſecrationis verba cum Epiſcopo-
expreſſam intentionem habentes conſecran-
di eamdem Hoſtiam, eumdémque Qalicem
ſimul cum Epiſcopo; idque ſatis eſſe, nec
anxiè laborandum de abſurdis, quæ propo-
nunt Doctores: ea enim ſatis ſublata eſſe vi-
deri, ſi conſideremus Epiſcopum eſſe præ-
cipuum conſecrantem, Sacerdotes verô ad

eamdem Conſecrationem tamquam acceſſo- &.

rios cencurrere; ac formam, quam ipfi pro-
ferunt cum Epiſcopo, moraliter eſſe cum ea
conjunctam, quam ipie profert Epiſcopus:
ex quo fit, ut etiamſi Sacerdotes vel pau

ante, vel paulò poſt Epiſcopum formam ex-

pleve-

Pererin
Prolara
Uam
Deth.

Millee e

(um uni

foris
ronunc⸗
lui prin
liunt?
Lonſeit
feiet,
lebrong
eMpona
ſie ,
let ooru
1 65 1

nen

eink
onenr,
Cenmi
ere

rlolag⸗
9 Nhet
Ctlie
cen
ate *
lischi
aue
ſobt 4

Gores ſe

Mint

n
l
n i⸗
es

De Sacrificio Miſſe. 255

Pleverint, ea tamen cenſenda ſit tamquam
prolata moraliter una cum Epiſcopo, ac
unam eamdémque conſtituat Conſecratio-
nem. Er Innocentius III. lib. 4. de Myſteriis
Miſſæ cap. 25 ita rem explanat: Càm inter-
dum uni Pontiſici multi Sacerdotes concelebrent,
R fortè non omnes ſimul conſeeratoria verba
Pronunciant, quxæritur, an ille ſolus conficiat;
Jui primus pronunciat. Quid ergo cæteri fa-
ciunt ?“ Poterit ergo contingere, quòd ille non
conficit, qui celebrat principaliter, & ille con-
hciet, qui ſecundariò celebravit; & ſie pie ce-
lebrantis iutentio fruſtrabitur. Sanè dici &σα
reſponderi probabiliter poteſt: quòd ſive priuz,
ſive poſterius proferant Sacerdotes, referri de-
bet eorum intentio ad inſtans prolationis Epi-
ſcopi, cui concelebrant. Vaſquez tom. 3.
in 3. Ppar. S. Thom. qu. 82. a. 2. diſput. 219.
cap. 4. egregiè de hac re diſputat; altque,
Sacerdotes recens ordinatos & Preib'yteros cum
Epiſcopo in Eccleſia Græca, 87 Epiſcopum ve-
cens conſecratum cum Conſecrante verba Conſe-
erationis cum ſußpcienti intentione ad conſecran-
dum proferre debere; additque omnem dili-
gentiam eſſe adhibendam, ne Epiſcopum præ-
cipuè celebrantem in prolatione præveniat: de-
mum conoludit, ſi fortè quispiam ante Epi-
ſcopum Conſecrationis ultima verba pronun-
ciaverit, nibil ſieri contra debitam reveren-
tiam oacramenti.

256 Sectio III.

De applicatione Sacrifcii. Intentio applican-
di ſußficit habitualis. In qua Miſſæ par-
te debeat eam applicare.

Reliquum eſt, ut quædam dicamus, quæ
ad Sacrificii applicationem pertinent. Quæ-
ſtio eſt inter Theologos, an applicatio Sa-
crificii poni poſſit in Dei voluntate, qui ejus
fructum applicet, ut ſibi libuerit. In qua
quæſtione, ůt plerumque fit, alii in alias ab-
eunt ſententias. Sed tutiſſima regula eſt, ut
Sacerdos, antequam ad altare accedat, eas

perſonas determinet, pro quibus intendit

orare, ut illis Miſſæ Sacrificium apphicetur.
Cùm de intentione ſeripſimus, quam Sacer-
dotem habere oportet Miſſam Celebraturum
faciendi id, quod Eccleſia facere intendit,
optimam docuimus eſſe intentionem actua-
lem; virtualem tamen ſufficere, minim vVe-
rò habitualem. Ad intentionem applicandi
vulgatior ſententia ſtatuit ſufficere habitua-
lem; applicatio enim eſt quaſi quædam dona-
tio, ſeu translatio fructůs, qui & Miſſa per-

cipiendus eſt; quæ donatio ſeu fructũs trans-
latio valida eit, etiamſi multo tempore antè
facta ſit, & multis actibus interrupta, dum-
modo revocata non fuerit. Denique quæ&

ritur, in qua Miſſæ parte applicatio facienda

ſit. Quidam putant fieri eam poſſe D

P0

Cus
ds Il
Uliflee
guocl

End n

(onlec
ſim 1
Salmnati
(üm, ſe
kei el
ttiam
re, q
D
3. m
Uibus e
Ie 1 N
uet, n
dene⸗
Deeiſ 3
Uols Bo
Juce d
fertim
, ud
luchit,
in gen

uinz

Srundin
hem 6

De Sacrikeio Miſze. 257
poſt Conſecrationem, ſed ante ſumptionem.
itſ Cujus quæſtionis enodatio pendet ex cele-
lir bris illins quæſtionis deciſione, in quanam
Miſſæ actione ſita ſit Sacrificii vis & eſlentia:
quod argumentum ſuperiùs pertractavimus.
Sanè Suarez, qui Sacrificii eſientiam ponit in
Conſecratione, monet Sacerdotem, ut Miſ-
ſam applicet ante Conſecrationem. Contrà
Salmaticenses, qui non in Conſecratione tan-
tùm, ſed etiam in ſumptione ſtatuunt Sacri-
ficii eſſentiam, docent, poſſe Sacerdotem
etiam poſt Conſecrationem Miſſam applica-
re, quam nondum applicaverit; ùr videre
eſttom. II. tract. 23. de Euchariſt. diſpur. 13.
e §. 3. num. 35˙. Verùm Sacerdos, ſe ut om-
i nibus expedliat difficultatibus, in præparatio-
undt ne ad Mifſlam antequam ſacris ſe veſtibus in-
n quat, ne omittat Sacrifieii tructum applicare,
e At bene advertit Clericatus de Sacrific. Miſſæ
ien Deciſ. 36. num. 17. Utiliſſimus eſt Cardi-
nalis Bonæ Tractatus alceticus de Sacrificio
e Miſſæ; in cujus cap. I. §. 5. quædam docet,
ceh quæ ad applicationem Miſſæ pertinent, præ-
rlm ſertim illa, Optimum quoque aliquibus viſum
leI. , Juòd Sacerdos qui pro pluribus offerre in-
udn zendit, eos ſpecialiter & nominatim exprimat,
enpot- non generaliter in confuſo, quia ſengulis
hin minks prodeſſet; ſuum enim effectum producit
Dence Jecundum modum, quo applicatur: perfectior

le.

ofs, autem applicatio eſt, cum omnes ſingillatim

258 Sectio III.
nominantur. Docet etiam ad arcendos ſeru-
pulos, primò debere Sacerdotem fructum
ei applicare, pro quo tenetur celebrare vel
bpeneficii, vel eleemoſynæ, vel promiſſionis,
vel alicujus præcipuæ obligationis ratione;,
deinde ſine illius præjudicio fructum Sacri-
ficii cæteris applicare in charitate ſibi conjun-
Qis, ſeu quovis nomine ſibi commendatis,
ſuam ipſius intentionem Chriſti Summi Sa-
cerdotis intentioni ſubjiciens.

Utràùm Sacerdotes cum Epiſcopo celebrantes
poſynt accipere eleemoſynam, & Miſſam
applicare.

De Sacerdotibus Græcis cum Epiſcopo

celebrantibus, item de Sacerdotibus Latinis,
qui, cùm ſuſcipiunt Ordinem, pariter con-
celebrant, dudum verba fecimus. Excita-
tam nuperrimè intelleximus quæſtionem,
an Sacerdotes Miſſam cum Epiſcopo cele-

brantes eleemoſynam poſſint accipere, Miſ-

ſam ei applicando, qui eleemoſynam præbet.
Cardinalis de Lugo Tract. de Sacrameuts
Diſput. 19. ſect. 12. num. 252: diſertè docet:-
quoqe duo sacerdotes ſimul conſecrarent unanm
Hoſtiam, eſſent duæ oblationes, ſinguli poſ-
ſent applicare Miſſam pro diverſis. Huic ſen-
tentiæ ſubſeribere videtur Suarez tom. 3.

in 3. par. D. Thomæ qu. 83. à. I. diſp. .

oin. 2.
Poſtqu
Putant
lention
adnd
opinio⸗
eſle ce
Vera ce⸗
Obrem
Milan
36.
licere
gui
Itam
in con
concele
ſt Ut
et,
Ald Pre
rationhe
Travin
lneſt
hon P
concel
Dere,
Mam P
s ine
nſect
Unrümm

Cendkle
en ier
Ceehrne,
Moriin
Co run
Adn N
keſbiers
onetk
iind

“D

6tosn
Mirer

. e

olech
ceſee
Fbemke
e een⸗
. Glen,

.„

De Sacrikcio Miſſæ. 25
ſect. 12. §. Hic verò poteſt. P. la Croix
tom. 2. Edit. Venetæ 1722. Ppag 137. n. 219.
poſtquam ſententiam eorum expoſuit, qui
Putant recèns Ordinatos Miſlam juxta in-
tentionem Epiſcopi, qui celebrans eſt præ-
cipuus, applicare debere, ab hac diſcedit
opinione, aitque, Ordinatum quidem non
eſſe celebrantem præcipuum, ſed tamen re-
vera celebrare, nec ullam eſſe cauſam, quam-
obrem illi adimi poſſit authoritas applicandi
Miſſam, cui ſibi libitum fuerit. Verùm pag.
356. §. 3. num. 2323. rurſus exiſtimat, non
licere Sacerdoti accipere eleemoſynam; tum
quia qui eleemoſynam præbet, Miſſam ſo-
litam ad Altare poſtulat celebrari, tum quia
in controverſia poſitum eſt, an Sacerdos
concelebrans conſecret, cùm contingere poſ-
ſit, ut ultima Conlſecrationis verba pronun-
ciet, poſtquam Epiſcopus eadem verba om-
nia pronunciaverit. Sed poſtremam hanc
rationem nullius eſſe roboris dudum demon-
ſtravimus. Primæ verò rationi ſimilitudo
ineſt aliqua veritatis: ſed ex ea tamen inferri
non poreſt, Sacerdotes in Eccleſia Græca
concelebrantes non poſſe eleemoſynam acci-
Pere, & Mifſam ei applicare, qui eieemoſy-
nam præbet; præſertim verò ſi ſacerdotali-
bus induti veſtibus integram recitent Miſſam,
conſecrent, & conſumant. Difficultas in eo
tantùm eſſe poteſt, an eleemoſyynam iis li-
2 Ceat

260 Sestio III.

ceat accipere, qui uſitatis induti veſtibus
Miſſæ tantummodò adſunt, & Euchariſtiam
accipiunt, ut ex quodam Reſponſo intelligi-
tur Greg. XIII. quod commemorat P. Tho-
mas à Jeſu de aretkode omnium gentium pro-
movenda Pag. 485. & 486. quo caſu prohiberi
non poſſunt ab eleemoſyna accipienda, mo-
do eam non accipiant titulo applicationis Miſ-
ſæ. In Eccleſia Occidentali, quando Sacer-
dotes cum Epiſcopo celebrabant, oblatio-
num erant participes; oblatiomibus verò cum
ſucceſſerit eleemoſyna, facilè intelligi poteſt,

ubi etiamnum vigeat ritus concelebrationis,

non poſſe eoncelebrantem privari jure ſuo

accipiendi eleemoſynam pro Miſſa ei appli.

canda, qui eleemoſynam præbet, quique
præſertim probè eſt conſcius, Sacerdotem
eo modo Miſſam Epiſcopo Concelebrare.

Quod ſi aliter dicamus, Orientalis Eccleſiæ

Presbyteri eleemoſynâ plerumque carebunt.

Series quorumdam Caſuum, qui Sacer-
doti poſſunt occurrere, cum vel in
Miſſa, vel extra Miſſam Euchariſtiam
ſuſcipit, vel cum in Miſſa, aut etiam
non celebrans Miſſam aliis Sacramen-
tum miniſtrat.

Parti-

mmmieul

er in
Meut 4

Otu
ſti⸗
Sacere
immmiti
quceritu
llt ex in
te, o.

lummpen

Dürte H
nenta,
Eent, aͤr

Nad

Ahubri
(lenter:
tleula le
Rubnie
Drrſerb
lqe

ikicar

nt,
tor n
Mlr ſie
e, Ut
, A

i N
Vchniit
iate
Curbl
Cltioe
Dnnete
encyt
atint
nntoc
1 ſen 6
i M
cledknnt
ninel
Ne
el Clne
Gcercen
Cenn
lskoed
E n

gli
Cun
Gchni
, t
8 Cc

De Sacrificio Miſæ. 261

Particula immittenda in Calicem abrumpi de-
bet ex inferiori parte. Si in ſumptione rema-
neat adbaærens calici, infundatur novum
vinum, & cum eo bauriatur.

Norum eſt ante ſumptionem frangi Ho-
ſtiam in duas partes, & inde abrumpi
à Sacerdote particulam, quæ in Sanguinem
immittitur. In ea porro quæſtione, in qua
quæritur, utrùm ea particula abrumpenda
ſit ex inferiore, an ex ſuperiore Hoſtiæ par-
te, opinio tuta & recepta in praxi eſt, ab-
rumpendam eſſe particulam ex inferiore
Parte Hoſtiæ, ut in fractione minima frag-
menta, ſi qua extiterint, in Calicem deci-
dant, ùt bene advertunt Niger in Additioni-
bus ad Ruiz Par. 2. §. 8. cap. 12. & Gavantus
ad Rubricas Miſſalis Par. 2. tit. 10. cap. 2. Fre-
quenter accidit, ut, Sanguine hauſto, par-
ticula remaneat fundo Galicis adhæreſcens;
Rubrica autem, utrum velint, Sacerdotibus
Præſcribit, ut vel digito particulam trahant
usque ad oram Calicis, eamque ſumant ante
purificationem, vel novum vinum infun-
dant, quod cum particula ſumant; qui po-
ſterior modus videtur decentior, & uſur-
patur frequentiùs: etſi enim poteſt contin-
