De Sacrificio Wiſſa. 189

dere debet, poſiquam totum acceperit Eucha-
riſtiæ Sacramentum; niſi eäâdem die aliam Miſ-
ſam deberet celebrare, ne, ſi fortò vinum perfu-
ſaonis acciperet, celelrationem aliam impediret.

Reliquiis quæ dentibus vel gutturi inhaſerint,
Jejunium non rumpitur. Ea de re Ku-
bricæ verba.

Statuendum igitur, id non licere; neque,
quod ſuprà diéctum eſt, in jejunio naturali
Pparvitati materiæ eſſe locum. Illud tantum-
modo detur, non frangi naturale jejunium,
ſi exiguæ aliquot eibi reliquiæ dentibus vel
gutturi hærentes, poſt mediam noéctem for-
tè deglutiantur; quia tunc non cibi, ſed ſa-
livæ modum & rationem habent; vel ſi cui
manè, dum ſibi os lavat, per imprudentiam
gutta aliqua aquæ in ſtomachum prolabatur.
Si reliquiæ cibi remanentes (ſunt verba Ru-
bricæ Miſſalis) in ore traniglutiantur, non
impediunt Communionem, eum non transglu-
tiantur per modum cibi, ſed per modum ſali-

væ. Idem dicendum ſi lavando os deglutiatur
Ktilla aquæ præter intentionem.

Ea Rubrica nititur doctrinæ S§. Tbomæ. Alii
caſus afferuntur, quibus naturale Jejunium
non rumpitur.

Hæc Rubrica nititur doctrinæ S. Thomæ,
cujus

190 Sectio III.

cujus ea ſunt verba 3. Par. Quæſt. 80. art. 8.
od quartum: Reliquiæ tamen cibi remanentes
in ore, ſi caſualiter transglutiantur, non im-
pediunt ſumptionem hbujus Sacramenti, quiu
non trajiciuntur per modum cibi, ſed per mmo-
Jum ſalivæ. Et eadem ratio eſt de reliquiis
aquæ vel vini, quibus os abluitur, dummodo
non trajiciantur in magna quantitate, ſed per-
mixtæ ſalivæ, quod vitari non poteſt. Et cum
eo ſentit S. Antoninus 3. Par. Tit. 13. Cap. 6.
§. 8. Digna ſunt quæ obſerventur ea Rubri-
cœ verba, cum non transglutiantur per mo-
dJum cibi, ſed per modum ſalivæ; eâque D.
Thomæ verba etiam conſideranda, e caſua-
liter traniglutiantur. Cardinalis de Lugo de
Sacram. Euchariſt. Diſput. 15. ſect. 2. n. 36.
docet, jejunium ſolvere, qui & dentibus lin-
gua aliquid extraheret reliquiarum, nec ex-
pueret, ſed voluntariè deglutiret; quæ opi-
nio ſanè meliùs cum ea reverentia congrun;
quam tantùm Sacramentum poſtulat, & cum
D. Thomæ doctrina; neque tamen defſunt,
qui negent hoc modo frangi naturale jeju-
nium, eâ ratione, quia id, quod deglutitur,
eſt antecedentis cœnæ complementum, non
nova comeſtio. Qui veròô, antequam ſe
fomno dederit, aliquid ſacchari ſibi in os in-
jiceret, quèòd paullatim liqueſcens in ſtoma-
chum delaberetur, is profectèò jejunium ſol-
veret. Vide Quartum ad Rubricas MR.
ar.

Darg.
piium
gulkar
et,
Hinns
lle ſ
lobern
nun ſ
orim
Comm
guit d
Sylrn
quæ
Aliui
ſeribit
Pere
luod⸗
ſtniin.
Uon ſol
le⸗
☚
ſomae
nef/
Nurin
ſle pe
utriti⸗

Pron

De Sacrificio Miſſæ. 191

Par. 3. tit. 9. ſect. I. Difficult. 2. Contrà jeju-
Eimmom nium non frangeret, qui linguà aliquid de-
nNS Lguſtaret, ut ſaporem Probarer, nec deglu-
E. tiret, ſed ſtatim expueret, ùt docer S. Anto-
Ine ninus 3. Par. tit. 13. cap. 7. §. 8. De bhis etium,
uh gue Jumuntur per modum guſtationis, ſicut
ZM kabernarii W oaι⅝iq faciunt, qut cilum & po-
e tum Juprà linguam ponunt 2d probandum, &
u ſtatim projiciunt, videtur, quòd non impediant
r Communionem ρ. Ex decentia tamen debet
ras Zuis d talibus abſtinere, qui vult communicarei
un Sylvius 3. Par. quæſt. 80. art. 8. ea omnia;
quæ ſuprà diximus, confirmat; ac de eo, qui

ſ6 aliquid deguſtet probandi ſaporis gratiâ, hæc
“ ſcribit: Idem judicium eſt (ſcilicet non rum-
e, .

pPere jejunium) de vino, vel Je condimento,
quod ad percipiendum ſaporem guſtatur, &5

Ann,

enh! . er . .
we Natim expuitur: quamvis enim contingat ali-
quid eJus permixtum ſulivæ cum ea deglutiri,
i non ſolvit jejunium: ſolvitur tamen, ſi ex pro-

Poſito ſumeretur, etiumſe is qui ſumpfſiſſet,
mo evomeret, quia eſſet vera romeſtio, vel
bibitio, ſeilicet trajectio cibi, vel potäs in
ſtomachum proprid & per ſe actione vitali. Si
verò ſolum intraſſet in aſperam arteriam, &5
ſatim expueretur, hoc non eſſet deglutire, ne-
que pertineret ad comeſtionem, cum ex eo non
nutritio, ſed potins ſuſfocatio ſequi nata ſit;
G propterea non ſolveret jejunium.

luin

4

192 Sectio III.

An poſſt Euchariſtiam ſumere, qui dubius eſt
an ſit jejunus. An ut miniſtretur moribundo
Viaticum, poſſit Sacerdos celebrare, qui
ſciat, ſe non eſſe jejunum.

Diſputant Theologi Caſuiſtæ, an poſſint
Euchariſtiam ſumere, qui ſunt in dubio, num
fregerint jejunium. Quidam inſpiciendum
docent; cujusmodi illa ſit dubitatio: nam ſi
quis certò ſciat, ſe comediſſe, ſed dubitet,
an poſt mediam noctem comederit, non po-
teſt Sacramentum ſumere, vel Miſſam cele-
brare: ſecus verò, ſi non dubitet de tempo-
re, ſed duntaxat num comederit. Alii ajunt,
in neutro caſu licere Euchariſtiam ſumere,
vel celebrare. Contra in utroque caſu non-
nulli arbitrantur licere. Harum opinionum
ſua cuique eſt ratio; neque id inficiari poſſu-
mus. Sed illud prætermittere nolumus, ha-
rum opinionum examini locum eſſe, poſt⸗
quam ſumpta ſit Euchariſtia, non verò ubi
ſuſcipienda ſit. Puta, ſi quis Sacramentum
acceperit, aut Miſſam celebraverit, deinde
ſuam ipſius conſcientiam explorando in eam
incidat dubitationem, comederit, nec ne,
vel utràm comederit mediâ nocte jam ex-
actà; hoc caſu eſt locus examini, quænam
ex is opinionibus vera ſit. Ubi verò nec

Euchariſtiam ſumpſerit, nec Miſſam cele-
brave-

——
brarer
celebre
Vel an
co con
6o dac
ine
Vinus
De San
gvi.
ſe nor
celebr
Miſtra
Qet
Jum
epto
Gbande
Utemm
ODdine
teſt
Pere,
quis
cati
celebr
hoſſit
mus
n.
Pto
mm,
o de

inlicen
Ntio:
d
kin ⸗
MN
lce
1 Mn
mſinen
ſ clin
Cemn
enMN
none
nt,

N

De Sacrifeio Miſſæ. 193
braverit, ſed in eo ſit, ut communicet; vel
celebret, ſi ſubeat dubitatio, an comederit,
vel an media nox prætergreſſa fuerit, quan-
do comedit, tunc in utroque caſu à ſumen-
do Sacramento, & Miſla celebranda debet
abſtinere: ùt optimè rem hanc decidit Pata-
vinus Clerus in Reſolutionibus anni 1709.
De Sacram. Euchar. Quæſit. 2. num. 13. Sed
quid dicendum de Sacerdote, qui conſcius
ſe non eſſe jejunum, ad Miſſam accerſitur
celebrandam, ut infirmo Viaticum poſſit mi-
niſtrari? Eine licebit Miſſam celebrare?
Quæſtioni propoſitæ fidenter reſponden-
dum negando: neque enim infirmus præ-
cepto urgetur ad Euchariſtiam ſuſcipiendam,
quando illi Euchariſtiæ copia deſit. Deeſſe
autem illi Sacramenti copiam in hoc caſu
omnino poſſumus dicere, quo eam non po-
teſt cum debita Sacramento reverentia ſulei-
Pere, & juxta Ritum Eccleſie. Quod ſi
quis objiciat poſſe Sacerdotem gravis pec-
cati reum ſine prævia Confefſione Miſſam
celebrare, ſolo elicito contritionis adtu ut
Poſſit infirmo præberi Viaticum; reſponde-
mus præcepto ſe expiandi per Sacramenta-
lem Confeſſionem tunc Sacerdotem obligari;

cm ei copia ſit Confeſſarii, & itidem Præ-

cepto percipiendi Euchariſtiam teneri infir-
mum, cùm eam poteſt ſuſcipere eo modo;
quo decet; præceptum verò jejunii indiferi-
N mina=

194 Sectio III.

minatim obligat Sacerdotem, niſi ſi Pomti-
fex eum diſpenſaverit ob graviſſimam cau⸗-
ſam vitandi ſcandalum, quod jure naturæ
Vitandum ſit, ùt poſt Biel, Navarrum, Pa-
ludanum, & Viéctoriam oſtendit Sylvius 3.
Par. Quæſt. 80. art. 8. & cum eo conſentit
Cabaſſutius Jur. Canon. lib. 3. cap. 5. num. 11.

De reliquis, quæ ſervare oportet, ùt licit
Miſſa celebretur.

Sacerdos, ut licitè poſſit Sacrificium fa-
cere, non ſolùm debet eſſe in gratia; & je-
junus, ſed etiam ab omni cenſura liber & ir-
regularitate ex defectu ſeu delicto; oportet
etiam ut, ſi Latinus ſit, in azymo conſecret:
Ritum enim tenetur obſervare Eccleſiæ ſuæ
juxta doctrinam D. Thomæ 3. Par. quæſt. 74.
art. 4. idque etiam eruitur ex Decretali Ho-
norii III. in cap. Litteras de Celebrat. Miſſla-
rum. CGüm enim Pontifex caſum Brixienſis
cujusdam Presbyteri examinaſſet, qui, cùm
nec Hoſtiæ neque Calicis haberet copiam,
conſecraverat in fermentato, & ligneum po-
culum in Miſſa adhibuerat, hanc adversùs
illum tulit ſententiam: Cùm igitur vel ex aper-
za malitia, vel nimia deſipientia peccſſe pro-
betur, mandamus, quatenus Offcio && Bene-
fecio perpetuò ipſum prives. Præterea ad li-

citè celebrandum, Sacerdos habeat oportet
SacraGS

—
Kens
um,
(lce
dport
01
lort?
mus
1na E
ctiach
in eo
fſint
MWck
hoc
ea
Minit
ſtuntii
Mih
hon e⸗
Nurio
deng
Mid⸗
Aud
ret,
ſam
Q
(re.
enia!
Kre

—
I
lloma
en
Gurnm

tNi

DN
Pun

nu

detfren
Nlinnjt

ſrelten .

lo/
Me
Lodelee!
n
ecen
Dert)
imbe
lt⸗ .
berert,

=

De Sacrifcio Miſſe. 195

Sacras veſtes, Amictum, Albam, Cingu-
lum, Manipulum, Stolam, Planetam, &
Calicem inſuper cum Patena, & Miſſale;
oportet item eum celebrare in Eccleſia, vel
in Oratorio ab Ordinario approbato, niſi
fortè in iis verſetur caſibus, in quibus dixi-
mus ſuprà, licere Miſſam celebrare etiam ex-
tra Eccleſiam, vel Oratorium. Weceſſe eſt
etiam, ut Altare conſecratum ſit, aut ſaltem

in eo ſit Petra ſacra, neque ornamenta ab-

ſint Altaris, Lintea, Crux, Candelæ, &
. . . 2 *
Miſſam celebret intra præſeriptum tempus,

hoc eſt ab aurora usque ad meridiem, juxta

ea quæ ſuperiùs docuimus. Opus eſt etiam
Miniſtro, niſi fortè in iis verſetur circum-
ſtantiis, in quibus diximus poſſe etiam ſine
Miniſtro celebrari: & ſi exterus Sacerdos ſit,
non celebret niſi factà ſibi poteſtate ab Ordi-
nario, in cujus Diœceſi vult celebrare; ac
denique obſervet ea omnia, quæ in Rubricis
Miſſalis præſcribuntur. Quxæſtio eſt inter
Auctores, mortalitérne, an venialiter pecca-
ret, qui in Altari, unde Crux abeſſet, Miſ-
ſam celebraret. Averſa de Sacrificio Miſſæ
Quæſt. II. ſect. 3 putat, illum graviter pec-
care. Sed communis opinio eſt, non niſi
venialem culpam illum committere, ùr vi⸗
dere eſt apud Meratum tom. 1I. pag. 297.

N 2 Sacer-

196 Seétio III.

Sacerdos illicitè, ſed validè conſecraret panem
& vinum menſæ appoſita ſine veſtibus ſacris
Sec. Quomodo recitanda ſit Miſſa. An peccer
qui celebrat, non diécto prids Matutino
Laudibus.

Has conditiones omnes requiri, ut Sa-
gerdos licit celebret, docent Cardinalis Lau-
ræa Diſput. 24. de Sacram. Euchariſt. art. 2.
Tamburinus in toto lib. I. de Sacrific. Miſ-
ſæ, Clericatus Deciſ. 37. Quæſt. 2. ſub eo-
dem Tit. de Sacrificid Miſſæ : & in Sacerdo-
tali Romano hæc leguntur: Sciendum eſt, quòd
ſecundum S. Thomam, & Albertum, & alios
Theologos ſi omittatur aliquid de bis, duæ 4
Ritum celebratiouis pertinent, quiliber dimit-
tens aliquid tale, puta tempus debitum, Alta-
re tribus mapphis coopertum, veſtes, & hujus-
modi, graviter peccat: nibilominus conſecrat,
ſi ſit ordinatus, & adſit ejus intentio, & de-
bita forma, ſed graviſſime peccat, ſi ſcienter
boc factat &. Etiam ſine lumine non delet
aliquis celehrare. Quærit P. Orſi, quem ſu-
pPeriùs laudavimus, Diſſertat. De Invocat. Spi-
ritus Sancti in Liturgiis Græcorum & Orien-
zalium pag. 184. num. 6. an. valide conſe-
craret Sacerdos, qui ſuper panem & vinum
communi menſæ appoſita Conſecrationis i
1-

ba pronunciaret nullis indutus ſacxis N
Us,

Kena

.Ekxrati

kon
Commb
(ole
dioden
bis, ſe
Kvin
tentia
innun
mus,
bis 0
eſnom
re,
Go
e⸗
temp
opor
les c
bi;
tende
lantun
e
ren
lern⸗
lcien⸗
Ur ele
lem

—

ſmtf
eu e
A
Mu

egbti
Drdlcl
cherit
. 2 M
Ain e
,
lu
ta⸗
Uten, 4
N
ok
enihl
1,%
nine

De Sacrificio Miſæ. 197

bus, nullis cæremoniis, nullis precationibus
adhibitis, ſeriò tamen agens cum intentione
faciendi quod facit Eccleſia? De illicita Con-
ſecratione nulla eſſe poteſt controverſia: rota
difficultas eò redit, an validè conſecret.
Combefiſius, le Quien, & Toutée ſtatuunt,
Conſecrationem eſſe invalidam, eorum opi-
nionem ſecuti, qui non Chriſti tantùm ver-
bis, ſed Eccleſiæ etiam precationibus panem
& vinum exiſtimant conſecrari. Quam ſen-
tentiam cùm idem Pater Orſi, ùt ſuperiùs
innuimus, everterit, & ipſi cum eo ſentia-
mus, Conſecrationis formam in Chriſti ver-
bis conſiſtere; idcirco ſtatuimus cum eo,
ejusmodi Conſecrationem illicitam quidem
fore, ſed validam. Nos porro etiam Edi-
to 14. tom. 2. fusè de decentia diſſeruimus
& devotione, quà celebranda eſt Miſſa, de
temporis ſpatio, quod in Sacrificio conſumi
oportet, de licentia Ordinarii, ubi Sacerdo-
tes celebrant, & teſtimonialibus ſui Epiſco-
pi; quæ duo ſi abſint, non eſt illis permit-
tendum ad altare accedere. Huc itaque illud
tantummodò addimus, quòdSacerdos eas pre-
ces, quæ dicuntur elatà voce, debet recitare di-
ſtincts & appoſitè, non admodum feſtinanter, ut
advertere poſſt, quæ legit; nec nimis morosè, ne
audientes tædio afyciat; neque etiam voce ni-

M mis elatd, ne perturbet alios, qui fortaſſe in

eadem Eccleſia tum temporis celebrant; neque
N 2 tam

198 Sectio III.

tam ſubmiſsd, ut d circumſtantibus audiri
non peſſit; ſed mediocri & gravi, quæ devo-
zionem moveat, & audientibus ita ſit accommo-
data, ut qux leguntur inielligant; ac Secretas
ita debet exprimere, ut & ipſemet ſe audiat,
2g d eireun ſtantibus non audiatur: Sunt ver-
ba Rubricæ. Qui legerir caput 2. par. 2.
Idiis Monafticis Mabillomi, is intelliget,
aviter peccent Sacerdotes, qui pre-
ces Miſiæ aliter recitent. De obligstione
obſervandi Rubricas Miſſalis fusè fcripſit
Quartus in quæſtionibus procmialibus, ubi
oflendit vehementer eos falli, qui Rubricas
putant eſſe meras Inſtructiones & Conſlia:
diſrtè enim S. Pius V. in Bulla in principio
Miſlſalis poſita ait: Mandantes & diſtrictè om-
nibus & ſingulis præcipientes in virtute ſanctæ
ebedientiæ, ut Miſſam juxta Ritum, modum
&& normam, quæ per lcat boc Nobis nune
traditur, decantent, ae legent, neque in M'ſſe
celebratione alias ceremonas vel preces, dudm
quæ boc Miſali continentur, addere, rel vei-
zare praſumant. Et ipſa communis ommium
ſententia docet, Rubricas eſſe leges præcé-
ptivas, quæ obligant ſub mortali ex genere
ſuo, ùt loquuntur Theologi: Ita tamen, ut
immunis ſit à mortali, qui eas non ſervet per
omnimodam imprudentiam, & aliquando

etiam propter parvitatem materiæ; ut vide- ſe/

re eſt apud Quartum. Conſonant Suarez
. tom.

ton 3.
Cifcio
Iulo⸗
ab. 1.
Unis c
loudib
M in
leleck
hrent
Cixerit
Miſe
gle bo
Utrüm
ſeryay
Pter
Noan
Robrie
ſreqr
e
6 gen
Parti
none
vem
eſt eo
(o M
les re
Opinio

winun

—
rla ur
tnen
uln

bo
les,
e obl
W
eiaſtu
Gußh
hirh
kueſe

De Saecrificio Miſæ. 199

tom. 3. in 3. par. diſput. 83 & Averſa de Sa-
crificio quæſt. II. ſect. 12. In Rubrica ſub
Titulo De KRitu ſervando in Sacrificio Miſſæ
cap. I. Ppræſcribitur, ne Sacerdos Miſſam
priùs celebret, quàm ſaltem Matutino cum
Laudibus abſoluto; & in. Rubrica de Defecti-
bus in celebratione Miſſar. occurrentib. inter
defectus qui occurrunt recenſetur ille: Si Ce-
lebrans ſaltem Matutinum cum Laudibus non
dixerit; & in Sacerdotali Romano cap. 80.
Miſſa privata ſaltem poſt Matutinum quacum-
que hord ab aurora usque ad meridiem dici po-
teſt. Super his Rubricis oritur controverſia,
utrùm qui, quod in iis præſcribitur, non
ſervaverit; peccet mortaliter, an verò venia-
liter: alii in alias abiêre ſententias, ſive quia
nonnulli falſum illud ſequuntur principium,
Rubricas meras inſtructiones eſſe & conſilia,
ſive quia alii, etſi eam ſequantur ſententiam,
Rubricas habere vim legum, ut transgreſſio
ex genere ſuo ſit peccatum mortale, tamen
Partim materiam gravem celebrare Miſſam
non dicto Matutino & Laudibus, partim le-
vem eſſe arbitrantur. Prima igitur opinio
eſt eorum, qui putant Sacerdotem celebran-
do Miſſam, antequam Matutinum & Lau-
des recitet, peccare mortaliter; hanc tuetur
opinionem S. Antoninus 3. pPar. tit. 13. C. 6.
Miſſa non debet dici ab eo, qui non dixit Ma-
zutinum, licèt poſſit audiri, alids dicendo eſſet
N 4 pec=

200⁰ Sectio II.

peccatum mortale, quia contra conſueiudinem
generalem Eccleſiæ. Favet huic ſententiæ In-
nocentii IV. reſponſio in Cauſa, quam ad
eum retulit Otho Cardinalis Epiſcopus Ti-
burtinus inter Archi-Epiſcopum Nicoſiæ cum
ſuis Suffraganeis Latinis Epiſcopis ex una
parte, & Epiſcopos Græcos Regni Cypri ex
altera: Sacerdotes autem dicaut horas Canoni-
cas more ſuo; ſed Miſam celebrare, prius-
gunm officium matutinale compleverint, non
præſumant. Altera eſt eorum opinio, qui
nullum hic neque mortale neque veniale pec-
catum deprehendunt. Tertia eſt eorum,
qui nonniſi veniale peccatum committi pu-
tant. Clericatus Deciſ. 50. de Sacrificio Miſ-
ſæ primam ſequitur opinionem, & quinque
ac quinquaginta Auctores affert, qui gravi-
ter peccare eum exiſtimant, qui perpetuò
& quaſi ex habituali conſuetudine Miſſam ce-
lebret, quin unquam Matutinum & Laudes
recitaverit. Si ſermo ſit de Miſſa Conven-
tuali, videtur peccatum eſſe mortale, eam
ante Matutinum & Laudes celebrare; id enim
eſt contra generalem Eccleſiæ conſuetudinem.
In Miſſis verò privatis, ſiqua ſit legitima cau-
ſa, puta ſi Princeps aut Prælatus Miflam ex-
peteret, videri poſſer à peccato etiam venia-=
li immunis, qui eam celebraret, non recitato
Matutino & Laudibus Si verò abſit cauſa,
Perdifficile videtur, ne veniali quidem ben

—

No n
AlCn
ſquis

Et,

Juam
dus,
Aué
1res
o a
cerdot
Ander
Cratne
ſequit

Probe
uullins

nece

a

Mr
tanc
Mrr
Vinc
cita
Matt

Verò

oclis
eyert

u

Ka

leneniel⸗
, nl
Dlrr
Nlen
onsan
iit
orarC
e N
Genißin
Chint 1
Venitkft
el a
onminis
Gfco
gadle
üi
e
e n
mn lr
ſa
morti

brateD

Ooleend
t kogten

0 etumt

De Saerifcio Miſſæ. 201
cato non eſſe locum, ùt obſervat Meratus
ad Gavantum tom. I. Par. 2. pag. 799. Quèd
ſiquis nulla causaà urgente, perpetuò id face-
ret, ut videretur quaſi ſtatuiſſe animo nun-

quam celebrare, dicto Matutino & Laudi-

bus, tum cum illis quinque & quinquagin-
ta Auctoribus, quos ſententiæ ſuæ ſuffraga-
tores affert Clericatus, & ex rationibus ab
ipſo adductis concludi poſſet, hujusmodi Sa-
cerdotem peccare mortaliter. Natalis Alex-
ander Theolog. Dogmat. & Moral. I. 2. de Sa-
crament. Euchariſt. cap. 8. art. 4. S. Antonini
ſequitur ſententiam, ſed deelarat, ſe non re-
probare contrariam: profitetur etiam, ſe
nullius peccati reum credere, qui gravibus
& neceſſariis charitatis officiis impeditus, pu-
ta adminiſtratione Sacramentorum, ante
Matutinum & Laudes Miſſam celebraret.
Grancolas in Veter. Sacramentario Kccleſiæ
Par. I. pag. 738 Concilia profert aliquot Pro-
vincialia, quæ excommunicationis pænaâ ſan-
cità vetant, ne quis Sacerdos, non recitatis
Matutino & Laudibus, Miſſam celebrer. Eà
verò Sanctione nonniii ille tenetur, qui Sy-
nodis illis eſt ſubjectus; neque eâ poteſt illud
everti, quod ſuperiùs generatim ſtatuimus
& ad ſingulares circumſtantias accommodavi-
WMus.

202 Sectio III.

De defectibus quibusdam, qui inter-
dum occurrunt in Celebratione Miſ-

ſæ, ac de remediis quæ adhiberi

debent.

Sanari ſuſficienter poſſunt defectus, qui occur-
runt in Miſſa. D. Thomæ doctrina

Thomas 3. par. queſt. 83. art. 6. pro-
. ponit examinandum: Uirum poſſt ſuf-
ficienter occurri defectibus circa Celebratio-
nem bhbujus Sacramenti occurrentibus, ſtatuta
Eccleſiæ obſervando; & reſpondet affirman-
do, indicans quibus modis occurri iis defe-
Gibus poſſit juxta ea, quæ ſtatuit Eccleſia.
Nos S. Doctoris veſtigia libenter ſectabimur;
& quædam afferemus, quæ in Rubricis Milſ-
ſalis, & apud Moralis Theologiæ Scripto-
res reperimus.

Qui cæptam Miſſam ante Conſecrationem dimit⸗-
zit, puniendus ab Epiſcopo; qui poſt Conſecra
tionem, incidit in excommunicationem, non
tamen ipſo jure. S. Congregationis Con-
cilii reſolutiones.

Nemini licet cœptâ Miſsâ ab altari rece-
dere, & alii Sacerdoti committere Miſſam

abſolvendam. Apertiſſimè id vetat Canon
Nullus

Mular
heche
upur
Grane
odo
Epiſeo
Neple
igue
Verave
Can.
cepen
lmgn
impe
lo,
uune
ſoten
bee .
nithe
tee in
eſſe
curt
Sacel
nemn.
tione

epz
enae

CWN
lpi
Ellarn

—

Güin
Atoe

, ſin

6,
fümntte
1ℳ
, /
n
Nni io
i Nel
recrbimn
chical
ge

einn⸗
e⸗

De Sacrificio Miſſæ. 203

Nullus Epiſcopus de Conſeerat. Diſt. 1. ubi
hæc habentur: Cam verò ingreſſus fuerit Epi-
Nopus aut Preibyter ad Miſſarum ſolemnia ce-
lebrandæ, niſi paſſio aliqua intervenerit, nullo
modo audeat datä oratione recedere, ut ab alio
Epiſcopo vel Presbytero Miſſarum ſolemnia
Jſuppleantur; ſed qui initium ponit, ſuppleat
usque ad finem; quia ſeriptum eſt: Qui perſe-
veraverit usque in ſinem, hic ſalvus erit. Et
Can. Nibhil, z. quæſt. I. Nullus Sacerdos cum
caperit, imperfetta officia præſumat omnino re-
linquere. Priore Canone pœna ſuſpenſionis
imponitur: Si quis verò præſumpſerit præter
quod poſuimus agere, à Sacro Corpore & San-
guine Domini Noſtri Ieſu Chriſti ſit ſuſpenſus.
Poſteriore pœna excommunicationis: Si quis
bac temerare præſumpſerit, excommunicatio-
nis pœnam ſuſtinebit. Utrùm autem impoſi-
tæ ſint hujusmodi pœnæ ipſ/o jure, an latam
eſſe ſententiam oporteat, ut quis in eas in-
currat; & utrùm iis pœnis ſit locus, quando
Sacerdos recedit ab Altari poſt Conſecratio-
nem, an verò etiamſi recedat ante Conſecra-
tionem, Doctores diſputant. Sacra Con-
gregatio ſemel atque iterum reſpondit, eas
Pœnas non eſſe impoſitas ipſo jure; nec lo=
cum iis eſſe, ſi Sacerdos ante Conſecratio-
nem ab Altari recedat; puniendum tamen ab
Epiſcopo ſalutaribus pœnitentiis eum, qui
etlam ante Conſecrationem ab Altari ſine le-
Zitt⸗

204 Sectio III.

gitima cauſa receſſerit, ut ſi receſſerit ex im-
Patientia, quod ſæpè contingit, ut videre eſt
in Reſolutione S. Congregationis, die 16.
Decemb. 1719. lib. 69. Decretorum pag. 604.
in Cauſa Placentina, & in Juvenacenſi die .
Decembris 1735.

De eo qui ob deliquium, vel ob mortem Miſ-
ſam abrumpat.

Contigit aliquando, & rurſus contingere
poteſt, ut Sacerdos, dum Miſſam celebrat,
vVel nec opinatà morte concidat, vel repen-
tino morbo perculſus animo deficiat, &im-
pediatur, quominus Sacrificium poſſit per-
ficere: quæritur, quid facto opus ſit in ejus-
modi caſibus. ðDJMVMB

Continuanda Miſſa per alium, ſi falcta fuerit
Conſecratio, ex. D. Thoma.

D. Thomas loco cit. ait, ſi hoc ante Con-
ſecrationem contingat, non oportere Miſſam
ab alio continuari; ſi verò facta ſit Conſecra.
tio Corporis tantùm, aut Corporis & San-
guinis, perficiendam eiſe Miſſam ab alio;
neque relinquendum eſſe Sacrificium imper-

fectum.

Sacer

rre

0
loret
lem )
lbipr
infirmn
CAPX
beree
Viere
teram
Ru
lili
mut en

iiſen

M, ſ,

(u ee

Mle

—

luterie
irikeet
n, Gen
ump
Nlenlce

ltprt,

colit⸗
n t
Neln
ſenn
ltneſ⸗

i⸗
Hun.

c
heke
e.
cni
Hodn,
Pos

De Sacrificio Miſſeo. 205

Sacerdoti, qui continuat, quid præſcribat Ku-
brica.

Conſonat Rubrica Miſſalis, quæ ad ube-
riorem addit explicationem, debere Sacerdo-
tem Miſſam ſupplere initio inde ſumpto,
ubi primus Sacerdos deſierit; ac ſi Sacerdos
infirmus adhuc vivat, & Communionis ſir
capax, nec alia adſit Hoſtia conſecrata, de-
bere eum, qui Miſſam ſupplet, Hoſtiam di-
videre, cujus alteram partem ſibi ſumat, al-
teram infirmo tribuat. Doctrina S. Thomæ,
& Rubricæ præſcriptum innititur Can. Ni-
bil, 7. quæſt. I. ubi hæc habentur: Cenſui-
mus ergo convenire, ut cum d Sacerdotibus
Miſſarum tempore Sancta Myſteria conſecran-
zur, ſe ægritudinis acciderit quilibet eventus;
quo cœptum nequeat Conſecrationis expleri
Myſterium, ſit liberum Epiſcopo, vel Preiby-
tero alteri Conſeerationem exequi eficii cwpti.
Non enim aliud ad ſuphlementum initiatis My-
Neriis competit, qudm aut incipientis, aus
Jub'ſequentis completa benedictio Sacerdotisz
quia nec perfecta videri poſſunt, niſi perfectio=
nis ordine compleantur.

Expen.

206 Sectio III.

Expenditur Canon Nihil 7. Quæſt. 1. Miſſe
morte vel deliquio celebrautis interrupta omni=
no perficlenda.

Verba texts non videntur obligationem
Miſſæ perficiendæ inducere; qui tamen ea
bene expendit, & rationem conſiderat, per-
ſpiciet, præceptum imponi Miſſæ perficien-
dæ ſub gravi peccato. Ait quidem textus
liberum; ſed ea vox non ſignificat poſſe, vel
non poſſe, ſed poteſtatem ſupplendi & per-
ficiendi, etiamſi non una ſed perſonæ duæ
ſint, quæ actum faciant & perficiant; cùm
omnes ſimus unum in Chriſto propter Fidei
unitatem, t ait textus. (uùm enim ſemus
omnes unum in Chriſto, nibil contrarium di-
verſitas perſonarum format, ubi efcaciam
proſperitatis unitas repræſentat. Qilibet ve-
rò virtute Religionis & Zelo divim honoris
tenetur quidvis facere, ne gravis adversùs
Dei honorem & Sacrificium inferatur injuria;
magna autem eſſet irreverentia, ſi Sacrificium
in ſua ſubſtantia cœptum non perficeretur:
quæ ſanè ratio ſatis perſuadet, gravem &
præciſam eſſe obligationem, ut complea-
tur Miſſa, quam qui incœperit, is unam aut
utramque ſpeciem conſecraverit. Textus
Canonici interpretationem dedit Suar. 3. Par.
tom. 3. quæſt. 83. art. 6. Diſput. 85. ſect. 1.
in

—

inne
ms,
lrvide
s pe

uir i
byimi⸗

1

G
ke 0
Een⸗
cumb⸗
tum;
adet
neciſ⸗
hon Pe
Hoſtn
dend
Dic.
dumn.
Oonus
elt:
no
It Pala
ſe

tihteie

glitun
cert
Ee en
icene

kndi
lo
ennt d
er
hil
run!

ui

ihert
W 1
ſcin do⸗

s

eratut 1

hette,

1) N
1, , 6
S
it

r

De Saerificio Miſſæ. 207

in fine: ea autem ratio, quam modè innui-
mus, communis eſt omnium Caſuiſtarum,
ùt videre eſt apud Quartum ad Rubricas Miſ-
ſalis par. 3 tit. 10. ſect. I. num. I.

Quis ille ſit, qui teneatu Miſſam perfcrere.
Primum Sacerdos qui adeſt, deinde is qui ab-
eſt, nec impeditus eſt; peſtea, etiam
impeditus.

Cùm igitur cœptum Sacrificium ſupple-
re oporteat; examinandum, quis ille tan-
dem ſit, cui ejusmodi onus perficiendi in-
cumbat. Certè ejusmodi onus eſt Sacerdo-
tum; ita ut ſi Sacerdos reperiri non poſſet,
& adeſſet Laicus, quantumvis paratus & be-
ne diſpoſitus ad ſuſcipiendam Kuchariſtiam,
non poſſet ſumere Hoſtiam conſecratam,
multôque minùs Sanguinem: nam eo caſu
Hoſtia & Qalix in Tabernaculo eſſent con-
denda, ùt bene oſtendit Sotus in 4. Sentent.
Diſt. 14. quæſt. 1. art. 6. §. Circa hboe notan-
dum. Ex Sacerdotibus verè Pprimùm illi hoc
onus incumbit, qui adeſt; deinde ei qui ab-
eſt: primùm ei, qui nullo, deinde ei qui ali-
quo detinetur impedimento; ùt fusè diſſe-
rit Paſqualigus de Sacrificio N. L. quæſt. 33 1.
& ſequen.

a

2809 Sectio III.

An cenſeatur impeditus, qui non eſt Nhurut
De eo diſputatur, qui impeditus ſit, qu
non ſit in gratia.

Inter impeditos nmmerandus Soecrobnt
jej . : ſed tenetur Sacr
ejunus qui non ſit: ni
Prfcere 9Rſi nullus alius exiſtat, Biebel
ipſa Rubrica Miſia
emadmodum ipſa R
ſtribit Miſſa per alium Sacerdotem Sur.
tur ab eo loco, ubi ille deßit, & in 0 a 4
ſitatis etiam per non jejunum; nam 5 u
eſt præcepti ſive Divini ſive naturalis, du
jubnrur Sacerdotes ſervare egren z.
Tricteni quàm Præcepti Eccleſiaſtic 4 e:
nio, ùt ertiam ſtatuit Goneünmin Lenelſe
2 ene obſerv
um 2. Can. 2. & bene 0 at. e
par 2. de Sacram. Buclaiii duelt de e.
Quæſito 5. Canon II. Concilii To e i
fertur à Gratiano in Can. Nibil 4 I ⸗
uem textum ſimul, & id qus 5 lahus 3.
ir Rubrica, cùm expendiſſet D a 7.
D quæſt. 80. art. 8. hæc ſcribit: i
. .
Re ſubitâ agritudine correptus nor litin
choatam Miſjam perficere, ter eh, re &
Jejunus, poteſt non jejunus illu dcs her ahe
communicare, ſe vel una ſpecies mendus
rum conſecrata. Inter impedito⸗ in gratr
etiam eſt Sacerdos, qui non

ntur: pri⸗
Ac de eo duo ſunt, quæ quæru nean

—
mum,
ln pen
on ten
tere;
Urom
Ctum
ſollitt
Putat,
inuane
ſato g
E er
em,
qudd
perſie
Gui 1
aNd

toert

nioni
temn Eul
Ceat,
Nonte

loum

unl
Nechn
Uare

ecato.

un tbi
äit
0lnnti

—— De Sacrifcio Miſſæ. 209⁹
mum, an teneatur Confeſſarium quærere
nin cui peccata confiteatur,; & ſi quidem eum
non repererit, debeat contritionis actum eh-
cere; ut poſſit Miſſam perficere: alterum;
utrum ſi Confeſſarium non reperiat, atque
u actum contritionis elicere fruſtra connitatur,
nem pofſſit tamen Miſſam ſupplere. Sotus; qui
qiim Putat, nullam eſſe obligationem Miſſæ con-
Mis tinuandæ, ait, nullo Sacerdotem, qui pee-
un Cato gravi alligatur, urgeri præcepto vel ſe-
ineh ſe expiandi per Sacramentalem Confeſſio-
nNHE Hiem, vel actum Contritionis eliciendi, non
unG Qquòd ei ad Altare liceat accedere & Miſſam
giim perficere, quin ſeſe peccatis ex iaverit, ſed
ie Quia nullo tenetur præcepto Miſſæ conti-
n nuandeæ. Nos verò; qui cenſemus, omni-
Gm no perficiendam eſſe Miſſam, contrariæ opi-
Rgm nioni ſubſeribimus; quæ ſtatuit, Sacerdo-
Tm tem qui peccato mortali implicitum animum
„7 gerat;, teneri Confeſſarium quærere, & ſi
en non reperiat; contritionis actum elicere, ut
Miſſam ſuppleat; ut videre eſt apud Paſqua-

zubb ligum de Sacrificio Miſſæ quæſt. 332. Idem

npe Paſqualigus càdem Quæſtione uſterius pro-
reditur; ac propugnat, debere Miſſam con-
, tinuare etiam illum Sacerdotem, qui gravi
6 r Peecato commaculatum habeat animum, &
ſat cum ſibi Confeſſarii copia non ſit, fruſtra
ſtuduit contritionis actum elicere; non enim
Ai, voluntariam ihlabiigatem ejus eſſe, ſed in-

4
enmn volun-

210 Sectio III.

—
voluntariam. Nos verdò ſententiæ P. Soti hon,
ſubſcribimus, qui loco citato ſcribere non
le

dubitavit: Faciamus non adeſſe niſe Sacerdo-
tem concubinarium, qui exiſtit in peccato mor. lt
zali, qui procul dubio ſi in peccato Sacra- Ublen
mentum ſumeret, mortaliter peccaret. Qua- e⸗
re nullatenus tenetur in peccato ſumere, quia
ad peccandum nemo obligatur. aque, ni-

daeen
ors,

ſi quis alius reperiatur Sacerdos, qui ante umng
meridiem poſſit Miſſam perficere, putamus hr,
poſſe Hoſtiam & Calicem eondi in Taberna- Alu
culo, ut poſtero die Sacerdos, qui Miſſam kam
celebret, ea ſumat ante ablutionem. Ean

Non eſt ſupplenda Miſſa prætermiſſæ d Sacer- er

dote ante perfectam Conſecrationem boſliæ. lar

Quid ſi boſtia tantum conſecrata ſen
fuerit? R
n bl
Rubrica etiam ita præſcribit: Si Sacerdos Ga
ante Conſecrationem graviter infirmetur, vel lurg
in ſyncopen inciderit, aut moriatur, præter- e

mittitur Miſſa. Ex quibus verbis illud erui-
tur, quod ſi Sacerdos aut morbo corripitur, e
aut moritur, etiamſi Canonem incœperit, g,
Miſſa prætermittenda eſt, nec ab alio Sacer. O ⁰.
dote ſupplenda; non enim perfici debet Miſ-
ſa, niſi quando ſacrificium ſubſtantialiter in-
cœptum ſit: præſertim quia in Rubriea ſe-

quuntur illa: autem ſemiprolatu form
por

De Sacrifcio Miſſe. 211

men. poris obꝛit Sacerdos, quia non Ffacta Con-
ſcher Reratio, non eſt neceſſe, ut: Miſſa per alium
d le Juppleatur. Non enim prima verba formæ
Pprolata ſatis ſunt, ut ſacrificium dici poſſit
Me ſibitantialiter incœptum, ut bene ſuper hac

uk re diſputat Paſqualigus Quæſt. 324. Quèd
ne ſi Sacerdos obierit poſt Conſecrationem Cor-
lun Poris, antequam integram protulerit for-
I mam Conſecrationis Sanguinis, Rubrica præ-
G,E cipit, ut alius Sacerdos Miſſam perficiat;
e vel ſuper eumdem Calicem proferens inte-
linke⸗ gram formam, ſumpto initio ab illis verbis,
gi Dimeli modo poſtquam cænatum eſt; vel pro-
on ferens integram formam ſuper alium Cali-
cem iis quæ opus ſunt inſtructum; dein ſu-
α mat hoſtiam, quam primus Sacerdos con-
en ſecraverit, & ſanguinem quem ipſemet con-
ſau fecerit, ſübindéque ſemiconſecratum cali-
cem bibat, quem Sacerdos morbo correptus
ſemiconſecratum reliquit. Si verò obierit ſemi-
prolatd form Sanguinis, tunc alter proſequa-
m zur Miſſam, ſuper eumdem Calicem repetat in-
tegram for mam ab eo loco, Simili modo poſt-
, quam cοatum eſt; vel poſſet ſuper altum Ca-
, licem praparatum integram formam proferre,
& Hoſtiam primi Sacerdotit, & Sanguinem 4
a ſe conſecratum ſumere, ac deinde Calicem re-
lictum ſemiconſecratum.

ine, α2 Non

212 Sectio III.

Non eſt opus ex D. T'homa conſeeratam bo-
ſtiam ſeponere, & rurſus aliam boſtiam, de-
inde Calicem conſecrare, ut volebat In-
nocentius III.

Quibus verbis & medio tollitur contro-
verſia à quibusdam excitata, qui contende-
bant, oportere Sacerdotem, qui ſupplet/
non ſolum vinum, ſed etiam Hoſtiam con-
ſecrare, ſi Sacerdos, qui Miſſam inecœpit,
obeat poſt conſecrationem panis, & poſt
non integrè prolatam formam conſecratio-
nis vini. D. Thomas in 4. ſent. Diſt. 8. qu. 2.
art. 4. in eam videtur opinionem eſſe pro-
penſus, quæ ſtatuit in eo caſu Sacerdotem
debere vinum conſecrare, deinde hoſtiam
jam ab illo primo Sacerdote conſecra-
tam ſumere & vinum quod ipſe conſe⸗
crarit. Sed tamen nihil detrahit S. Doctor de
probabilitate contrariæ ſententiæ, in obſe-
quium fortaſſe Innocentii III. qui lib. 4. de
Myſteriis Miſſæ cap. 22. dubium exiſtimavit,
validane, an non, eſſet Conſecratio unius
ſpeciei ſine Conſecratione alterius- Angeli-
ci Doctoris verba hæc ſunt: Si Sacerdos im-
peditur, ut cæptum Miſſarum offteium explere
non a alius Sacerdos debet explere, Juod
ille inchoavit &. Nec aliquid per hoc dero-

gatur unitati Sacramenti, quia omnes n
umu

ng:
Aundun
.
er al
Rtcur
umn c
n„. .
Ter
ge da⸗
Qbar⸗
Mucn.
Daln
324.
oprim
Nlbil
fuerit

Iyenn

Re⸗
Ceri
qui h

cüm!
orro

Humns
Eerare
loſt
ereul⸗
pplet

—

Hinnenh
Ulelerl⸗

turcen
II ns⸗
guihn⸗
Hoſine
nis,
Coblen
DE
e
Gother
e o
N
en
1or
1 l 4

De Saerifrio Miſſæ. 213

Jumus in Chriſto propter Eidei unitatem. Se-
cundum tamen Innocentium conſultius eſt, ut
illa Hoſtia jam conſecrata ſeorſum poſita, ſu-
per aliam deinceps totum ofzcium iteretur.
Et cum D. Thoma conſentiunt tum Rubrica,
tum communiter Doctores omnes, Suarez
in 2. Par. tom. 3. quæſt. 83. art. 6. Diſput. 85.
§. Tertia Kegula; Franciſcus de Lugo lib. 5.
de Sacramentis Ccap. 10. quæſt. 3. num. 48.
Quartus ad Rubricas Miſſalis Par. 3. Tit. 10.
num. 3. Sect. I. Dub. 3. §. Colligitur ſecundo.
Paſqualigus De Sacrificio novæ Legis quæſt.
