Gf495-3
author: Benedikt XIV., Papst

—COMMENTARII

Llul THEOLOGIGO-HSTORICI
SANCIISSIMO
SACRIFICIO MISS.
Oul MI
N AbEminentiſſimo & Reverendiſſimo
K“M S. R. E. CARDINALI
mm PROSPERO DE LAMBERTINIS
IDe Archi-Epiſcopo Bononienſi & S. R. I. Principe,

n Modèô SANCTISSIMO D. N.

BENEDICTOXIV. P. M.

ITALICE CONSCRIPTI,
NUNC VERO LATINITATE DONATI

à MICHAELE ANGELO

n DE GI ACOMMELLIS,
g Ex Intimis Auctoris Cappellanis,

ET
3ALM CONGREGCATIONI
mm MAJoRI ACADEWIIcCT

B. MůMARIÆ V.

AB ANGELO SALUTATME
IN STRENAM OBLATI,

HERBIPOLI A. C. M DCCLI.
SECTIO III.

— —
Typis Jo. Jacobi Chriſtophori Kleyer, Univ. Typogr.

REFENENDISSTNMI0
ℳ₰ CO

CELSISSIM0
PRINCIPI AC DOMINO

D. CAROLO
nHILAPPO

DEI GRATIA

EPISCOPO

HERBIPOLENSI,
§. R. I.

PRINCIPI,

ERANCIE ORIENTALIS

DUCI, &c. &c.

DOMINO DOMINO
NOSTRO
CLEEME NTISSIMO,

IIA. νSw⁴N1 1πν H

ACADEMICA

PRLEFECTO.

EEVERENDISSIME
CELSIS SIME ae

PRINCEPS, "
DOMINE, DOMINE in
CLEMENTISSIMEN
lun
ine
N

(X

TP PFeſtivos gratulen- 4

tium plaiſus & auſßi- m,
cia novi anni ter fau- d
ſta preæantilum ſiſtit ſe quo- iſe

que Mariana Congregatio, ilin
vecti-

vectigal officii ſui non uno
titulo debitum exſolutura;
& licet ſtrenam offerre,
dignam Principali Celſitu-
dine Tua non valet, libel-
lum tamen ſacratis Tluis
inſerere manibus bræſumit,

ſi minus e moöle & pretio,
co affeéti certè ſinceriſſimo

penſandum. Quod eundem

Celſiſimo Tuo jam vice al-

tera inſeribere Nomini au-
deat, facit Clementiſi⸗ ma

illa facilitas, qud partem

illius priorem anno abbinc

elabſo

eopſo annniſti conſionari
, favor’. Esgle tot exi-
nii, queis Congregationem
11 ihi devotiſinam in an-
miun jam alterum Præfe-
Sus oumuldſti. Tractatum
is abſolvit de ſanctiſſimo
Miſſæ ſactificio guondam
Gitiſumis, BENEDICII
MI. LPontificis Mavximi la-
boribits H OJllc-
que circa idem ſteriun
oriri poßſent inplexd8 S du-

bia » Oomplanat; dignam

rtè imm Sccr. dote ma-
teriem,

wr
r
Ni
70
tſ⸗
Gonun
n

SS =

.

enn

teriem, aut exactiſzimam

potius ideam eorum,

NHHulc

REVERENDISSTMIA
CELSIVUVDO VUA,
forma utique gregis facta,
exemplis quotidie pracla-
riſzimis edocet; etenim lal-
datiſſima illa aTd aram indies
faciendi confuetudo, magni-
fica, qud Templa ferè Urbis
ſingula Principali ornare
præſentid diebus ſuis Feſtis
dſſoles, pietas, ſolennis tot
MWeo- myſtarim conſecratio
Tuismet ſacratis manibus

6(01-

confeéta totier, EKcleſiarum
denique operoſiſima inaltgu-
ratio, quid aliud ſünt, qudm

rerum, quak« hoc in lilro di-

laltqaantlir, brevis epitome,
gudm inſignis regula eo-
rum, guorum partem pluri-
mam exprimere in ſeſe tan-
ti Paſſtoris ſublitis, ſtrenud-

gue Aſſegi imitatione in-

umbit à Me proliiores
ſimis Tuis in Laudibus
KLIY EKRENILDTSSTIWMl, &
CELSISSIME PKIN.
CWGin gueis nemini de-
3 ſſe

oratio poteſt, pagellæ
ligus angiſtic prolibent.
WMWud ad extremum demijſsè
lpplicamus, ut devotiſimi
affectus noſtri mnemoſvynon
dcceptare LVERKENDI.
MA CELSITVDO
UA, nosqte potentiſimo,
uti ſolebat haöctenus, tueri
præſidio CQlementiſſime dig-
etir. Pro qua exhibita
ſibi Principali gratia non
ceſſabit confœderata Con-
gregatio noſtra ſitis à Ma-

id. zre Virgine precibus vitam

Tibi

Tibi diutiſimè ſoſpitem lar-

gis benedictionumcæleſtium
acceſſionibiis olimulatam ex-
orare.

Ita enixè vovet

REVERENDISSIME
CELSITUDINI

devotiſſima Congregatio

MARIANA MAJOR ACADEMICA

I
N

4

PLURIMUM
RLEVERENDO,
PERILLUSTRI,

PEROUAM- GRATIOSO

DOMINO,

D. CAROLO
PHILIP. JOANNI

JOSEPII ZOBEI.
DE GIBELSTAT'T,

Eccleſiæ Cathedralis Herbipolenſis
CANONICO CAPITULARI,

KREE ERENDILSIWI & CELSISIII

PRINGIPIS NOSTRI

VICARIO GENERALI

IN STIRIEUALIBUS

CONSIIL. IAERIO INTIMO,
REGIMINIS ECCLESIASTICI,
VICARIATUS, & HOSPITALIS
TOLIANXI PRXSIDI,
NL M A. Gασνετυ PI0XοS
PRO- RFECTO.

CETERISQUE

Reverendiſſiimis, Iuſtriſi Sis

mis, Belet WMimis, Perilluſtribus,
Pranobilibus, Admodum Rewveren-
dis, Magnifcis, Eximiis, Cari In
ſimis, Conſultiſſimis, Expertiſimis, ſoly
Prudentiſſimis, Spectatiſimis, .
Ornatiſſimis, Urim

led
MAGISTRATIBUS
ALME CONGREGATIONIS
MAIJORIS ACADEMICE Turn

DD. ASSISTENTIBUS,
DD. CONSULTORIBUS à

UTRIUSQUE STATUS

EGCLESIASTICI & SECILARIS N
CUM XENIALI DONO 6
FAUSTA OMNIA APPRECATUR

SoDAIITAS MARIANA

X e e e e e e e e. .

8 DrX,XX X X, X W rX X A X X X.
”õs

Nnm. SECIIO III.
ι In qua varii proponuntur & re-
ſn ſolvuntur Practici caſus circa Sacri-
7 ficium Miſſæ.
Utrùm Chriſtus Jeſus Apoſtolis & Sa-
cerdotibus præceptum impoſuerit ce-
lebrandi Miſſam? Utrùm hoc tenea-
W tur præcepto Sacerdos, qui non ha-
bet Curam animarum, nec quem-
quam alium habet præcipuum titu-
CE lum, quo teneatur Miſſam celebrare?
Quibus anni diebus obligetur ad Sa-
60 crificium celebrandum; & an, ſi le-
giiltimè non impediatur, graviter pec-

WWeEet nunquam celebrando?
Chriſtus præcepit Apoſtolis && Sacerdotibus,
ut Sacrißicium offerant.
S N ultima Cœna Dominus noſter Jeſus
Chriſtus, ùt alibi diximus, Corpus &
Sanguinem ſuum conſeeravit, Patrique
CNi æterno ſuo obtulit; deditque Apoſtolis
Corpus ſuum ad mandueandum, & Saugui-
4 AA nem

2 Seétio III.

nem ad bibendum dicens: Hoc facite in meam
commemorationem; quibus verbis diſertiſſimè
Ppræceptum Apoſtolis injungitur & Sacerdo-
tibus, ut Miſſam celebrent, & ejus Corpus
& Sanguinem æterno Patri offerant in Sacri-
ficium juxta expreſſam S. Tridentinæ Synodi
definitionem ſefl. 22. De Sacrificio Miſſæ
Can. 2. Si quis dixerit illis verbis, Hoc facue
in meam commemorationem, Chriſtum non in-
ſtituiſſe Apoſtolos Sacerdotes, aut non ordinſſe,
ut ipſi aliique Sacerdotes offerrent Corpus &
Sanguinem ſuum, anathemia ſit. Quod pro-
batur etiam ex loco illo Apoſtoli ad Hebræos
cap. 5. Omnis Pontifex ex hominibus aſſum-
ptus pro bominibus conſtituitur in zis, quæ ſunt
ad Deum, ut offerat dona, & Sacriſficia pro

peccatis.

Ejus praæcepti congruentiæ ex D. Thoma.

Plures conſiderat præcepti hujus con-
gruentias D. Thomas in 4. ſentent. Diſt. 13.
Quæſt. I. art. 2. in ſolut. quæſt. 3. in corpore;
quarum ea eſt præcipua, ut Fidelium animis
nullo non tempore hæreat memoria Paſſio-
nis Jeſu Chriſti: quam congruentiam Præ-
clarè explicat Honorius piiſſimus Auctor in
Gemma Animæ in hunc modum: Ui memo-
ria Paſſzonis ad imitationem inculcetur, ut ſei-

lieet Ebriſtiani, qui interſunt mervigi ili
aeri ·

urita

urbi⸗

1ſno.

lotionen
noCulo

iti gu⸗

bire

De
Verſos
lebran
lann
e pr⸗
8 Pre
Amarr
ſmeel
lem ben
ſennent
Curll
Cupti
ſie
lanej

lorera

kin men
lertlün
Dend⸗
eC
.
nedtot
o N.
rſe
⸗
NNni⸗
CTh
M.
CBewen
N
ſ

eir

De Sacrificio Miſſæ. 3

Sacrificio, & Sacerdotes, qui illud peragunt,
acerbiſſimam Chriſti mortem recordati arden-
iſſuno ejus amore teneantur, & ejus mortife-
cationem in ſuo corpore pro virium ſuarum
modulo circumferant, atque ita nimiæ chari-
tati, qua dilexit nos, quodammodo reſpondeant.

Praceptum de Sacrifecio offerendo eſt de Fide
Catholica.

De præcepto, quod Jeſus Chriſtus uni-
verſo Sacerdotali Ordini injunxit Miſſam ce-
lebrandi, ſanè dubitari non poteſt, ſalvà Fide
Catholica. Aliquando dubitatum eſt, an
hoc præceptum obliget ſingulos Sacerdotes,
& præſertim eos, qui non habent Curam

animarum, nec alium quemvis titulum Miſ-

ſam celebrandi, præter Sacerdotium. Tractat
rem hanc D. Thom. duobus in locis in lib. 4.
ſentent. Diſt. 13. Quæſt. I. art. 2. & in 3. Par.
Quæſt. 82. art. 10. & de eodem argumento
ſcripſit S. Antoninus in 3. Par. tit. 13. cap. 6.

F§. 12. qui eadem repetit, quæ ſcripſit Ange-
licus ejus Magiſter.

Sacerdos, etſi Curam animarum non habeat,
tenetur celebrare.

D. Thomas in locis citat. refert quorum-
dam opinionem, qui affirmabant, Sacerdo-
A 2 tem

Sectio III.

tem poſſe à Miſſa celebranda abſtinere, quin
peccet, niſi Curam habeat animarum, pro-
pter quam cogatur celebrare, ut populus
Miſſæ interſit, & Sacramentum Euchariſtiæ
aceipiat: quam opinionem rejicit S. Doctor,
conſiderans non Chriſti fidelium tantùm, qui-
bus opus eſt Sacramentum miniſtrari, ſed
Dei ipſius etiam habendam eſſe rationem,
cui Saerificium eſt offerendum. Hoc (nimi-
rum quod modò dictum eſt à nonnullis affir-
mari) non eſt verum; quia unusquis que tenetur-
uti gratid ſi datd, cum fuerit opporiunum,
ſecundùm illud 2. ad Corinth. 6. Hortamur
vos, une in vacuum gratiam Dei recibiatit.
Opportunitas autem Sacrifcium offerendi non
blum attenditur per comparationem ad PFide-
les Cbriſti, quibus oportet Sacramenta mini-
ſtrari, ſed priueipaliter per comparationem ad
Deum, eui conſecratione bujus Sacramenti ba-
erificium offeriur: unde Sacerdoti, etiamſi non
haheat curam animarum, non licet omnino à
celebratione ceſſare. Sibi objicit poſteè §. Do-
Gor, non minùs ad Sacerdotem pertinere
Euchariſtiam conficere, quàm baptizare,
alia Sacramenta adminiſtrare; itaque ſicut is,
qui animarum curam non habeat, non tene-
tur baptizare, nec alia miniſtrare Sacramen-
ta, ita nec obligari ad Miſſam celebrandam;
quam objectionem ad hunc modum ſolvit:

4

G ue
u ſi
decran
hariſt
o.
len
expli
Et in

Ladke
lerd

i
cer
der 6
Jvide
ccleb
tiam
Ver
1it§.
uor

Alia Sacramenta perfieiuntur in uſu ideliuna

Mopte
uoticq
Mir du
leit ad
Nlai do
char
ur .

ere, dli
un,
1on
Vurhortu
Doer
run
TkeriA
MNtiors
lbet.
4 llt
Pnman
Plrmm
int
nli
AM.
e n
rnnn
amui⸗
in /
e

S

De Sacrifcio Miſſæ. 5

& 1deò in aliis miniſtrare non tenetur, niſi ille,
qui ſuper Fideles ſuſcipit Curam. Sed bhoe
Sacramentum perficitur in conſecratione Eu-
chariſtiæ, in qua Sacrificium Deo offertur, ad
quod Sacerdos obligatur Deo ex Ordine jam
Juſcepto; quæ D. Thomæ doctrina accuratè
explicatur in Collatione 9. Lucionenſi tom. 5.
Et in Dictionario Pontas verbo Miſa Caſ. 21.

Quibus diebus teneatur celebrare quilibet Sa-
cerdos? D. Tbomæ ſententia laxior viſa
eſt Soto.

Quod attinet ad dies, quibus Sacerdes;
qui neque Curam Animarum, nee præter
Sacerdotium quemquam alium titulum ha-
bet celebrandi Miſiam, tenetur celebrare,
quidam Canoniſtæ exiſtimarunt, obligari ad
celebrandum quotidiè, & ſi per negligen-
tiam facere omittat, peccare mortallter.
Verùm nimis dura hæc opinio vila eſt, ùt
ait S. Antoninus loco cit. §. 12. Opinio tamen
quorumdam Canoniſturum dicentiun, quod
mortaliter peccat, qui ex negligentia dimittit
quotidiè celebrare, non videtur vera, ſed ni-
mis dura. D. Thomas loc. cit. obligari eum
dicit ad celebrandum in præcipuis illis ſolem-
nitatibus, in quibus Fideles Sacramentum
Euchariſtiæ ſolent percipere: Sed ſaltem vi-
detur, quod celebrare teneatur in præcipuis
A 3 Feſtis,

6 Sebtio I.

Feſtis, & maximè in illis diebus, in quibus
Fiqeles communicare conſueverunt: & binc eſt,
quod 2. Machabæor. cap. 4. contra quosdam
Sacerdotes dicitur, quod jam non circa Alta-
ris Oſpcia dediti erant, contempto Templo,
& Sacrificiis neglectis. Hanc D. Thomæ
ſententiam Sotus, licèt fidiſſimus ejus diſci-
pulus, in 4. ſentent. Diſt. 13. quæſt. 2. art. 10.
nimis laxam exiſtimat, quæ cùm Sacerdotis
obligationem eò redigat, ut iis diebus Miſ-
ſam debeat celebrare, in quibus cæteri Fide-
les tenentur Euchariſtiam accipere, Sacerdos
non niſi in Reſurrectionis Paſchate Mifſſam
tenebitur celebrare; ideéôque putat ita acci-
pienda D. Thomeæ verba, ùt 8S. Doctor lo-
cutus eſſe cenſeatur non de noviſſimo præ-
cepto ſuſcipiendi Euchariſtiam in Paſchate,
ſed de inſtituto veteri, quo Fideles ter in
anno communicabant, ſcilicet in Nativitate
Domini Noſtri Jeſu Chriſti, in Paſchate Re-
ſurrectionis, & Pentecoſte: Hac ratione vi-
detur præceptum nimium extenudſe, cum nihil
Socerdotibus præ ſæcularibus injunxerit. Ar-
bitror ergo quod non alluſit ad ſolum novum
communicandi præceptum, ſed ad priſcorum
morem, quando populus in Feſto Nativitatis,
& Paſebatit, & Pentecoſtes communicabat.

Eæ-

Dihli

De
in dnn
Vitate
Geque
IOm 0
ſhuis
o 4.
dacer
in iis
nenti
Commn
ie
IINS
(toris
taS
curar
bus
celeb⸗
13.
Deeo
ſue m
fam
lenen
Nij

in i
Fliu’
1 ghuls
iſe4
Tint

NIhE

eſocl
12,A1
Geere
eike.
deo
Ie M
rin
MMher
ne

Ntn

les e!
Nuu
Cnnk

SGm
ffſen
ſninn
mil⸗

De Sacrificio Miſſæ. 27

Explicatur & defenditur D. Thomas. JSa-
cerdos tenetur celebrare in Dominicis
& Feſtis diebus.

De veteri præcepto, quo olim omnes ter
in anno communicare tenebantur, in Nati-

vitate Chriſti, in Paſchate, & Pentecoſte,

déque noviſſimo præœcepto, quo Fideles tan-
tùm obligantur ad communicandum die Pa-
ſchatis, jlam verba fecimus in noſtro Edi-
Cto 4. tom. 3. Verùm D. Thomas non ait,
Sacerdotem teneri Miſſam celebrare ſaltem
in iis Feſtis diebus, quibus cæteri Fideles te-
nentur communicare, ſed in quibus Fideles
communicare conſueverunt. Quamobrem ni-
hil eâ opus eſt interpretatione, quà D. Tho-
mam Sotus explicuit; ſed dicendum S. Do-
Coris conſentire doctrinam cum S. Triden-
tina Synodo, quæ Sacerdotibus animarum
curam non habentibus præſcribit, ùt in die-
bus Dominicis & ſolemnibus Feſtis Miſſam
celebrent. Eadem S. Synodus ſeſſ. 23. cap.
13. de reformat. loquens de Subdiaconis &
Diaconis, eorumque ordinatione ait: Sczant-
que maximè decere, ſi ſaltem diebus Dominicis,
&& ſolemnibus, cùm Altari miniſtraverint, ſa-
cram Communionem perceperint. Et cap. 14.
loquens de Sacerdotibus: Curet Epiſcopus,
ut ii ſaltem diebus Dominicis, & Feſtis ſolen-
A 4 nibus,

38 Sectio III.

nibus, ſi autem Curam babuerint Animarum,
tam frequenter, ut ſuo muneri ſatisfaciant,
Miſſas celebrent. Et S. Carolus Borromæœus
ejus S. Synodi ſpiritu plenus in ſuo Coneci-
lio I. Provinciali tit. De frequenti Divini
Sacrificii oblatione air: Cum Pontifres, dt in-
gquit Apoſtolus, ex hominibus aſſumpti pro ho-
minibus conſtituantur in iit, quæ ſunt ad Deum,
ut offerant dona & Saerificia pro peccatis,
Epiſcopus Dominicis & reliquis Feſtis diebus,
niſi jure impediatur, Miſſam celebret. Tri-
dentini enim Concilii auétoritatem ſecuti præ-
cipimus Sacerdotibus reliquis, cujuscunque
gradus, & dignitotis & conditionis illi ſint,
ut iitdem diebus Miſſam celebrare non omit-
tant. Huic Mediolanenſi Concilio jungi
poteſt Rhemenſe an. 1583. habitum tom. II.
Collect. Labbeanæ pag. 893. Sacerdotes non
tantuùm diebus ſolemnibus, ſed etiam Domi-
nicis, ſæpiusque, ſi ſieri poteſt, aeriront
& Toloſanum anno 15 94. habitum eod. tom.
Concil. pag. 387. Sacerdotes itaque omnes,
quocunque honore inſigniti, aut in quacunqué
dignitate conſtituti tandem ſint, Dominicis
Feſtisque diebus, nife juſto aliquo præpedi-
mento avocati fuerint, Miſſæ Sacrificium ce-
lebrent.

Poteſt

Dolen
eorum
elebre⸗
lennie
latnen.
ſepties
Gueme
ean
6 e
llige
Perper
Cind
GVerce
Ram
mS
eX D
ciat,
cum
4Ct
Deit

dus

ceeb
celeb⸗
n
4 ſu

ſinnons
lfarin,
nronen
oC
ni Mi
enc.
Min 19
46
ſuut
d
4. V
niß⸗
leut
Nr ani.
ſu
6on
luen
n
enſe
eol
e

De Sacrificio Miſſæ. 9

Poteſt contingere, ut teneatur Sacerdos cele-
brrare etiam non Beſtis diebus.

Et quamquam Innocentius III. in cap.
Dolentes de Oelebratione Miſſar. improbet
eorum negligentiam, qui vix quater in anno
celebrabant, ſunt & alii, qui Miſſarum ſo-
lemnia celebrant viæx quater in anno; inde
tamen nullus inferat, ſatis eſſe ſi Sacerdos
ſepties aut octies in anno Miſſam celebret;
quemadmodum ex eo, quèd Innocent. XI.
eam propoſitionem damnaverit, Probabile
eſt, ne ſingulis quidem rigorosè quinquenniis
obligare præceptum Charitatis erga Deum,
perperam hinc inferat aliquis ſatis eſſe intra
quinquennium ſemel actum amoris in Deum
cxercere ad implendum Charitatis præce-
ptum, ùt Edicto 5. tom. 4. num. 8. docui-
mus: imò quemadmodum qui diebus Feſtis
ex Præcepto actum amoris erga Deum eli-
ciat, contingere poteſt, ut ex vi alicujus cir-
cumſtantiæ teneatur etiam alio die eundem
actum amoris concipere, puta ſi ad odium
Dei tentaretur; ita pariter Sacerdos etſi die-
bus Dominicis Feſtisque ſolemnibus Miſſam
celebret, fieri poteſt, ut urgeatur præcepto
celebrandi Miſſam etiam aliis diebus ex ali-
qua, quæ ſuperveniat, circumſtantia, puta ſi
à ſuperiore ſuo celebrare jubeatur, aut Miſsà
A 5§ opus

10 Sectio III.

opus ſit ad particulam conſecrandam, ut la-
boranti infirmo viaticum deferri poſſit, cu-
jusmodi caſus expendunt Morales Auctores,
eorimque uberem copiam congeſſit Paſſe-
rinus in 3. Par. D. Thomæ quæſt. 82. art. 10.
comment. 67.

Sacerdos non legitimè impeditus, qui non cele-
brat Feſtis diebus, an peccet? Peccat morta-
liter ſi non celehret per totum annum, etiamſt
peccato habituali irretitus; tenetur enim
dimittere habitum.

Diffſiciliùs profectò eſt aliam ſolvere quæ-

ſtionem, an Sacerdos, qui legitimè non im-
pediatur, Miſſam iis diebus, quos diximus,
celebrare omittens mortaliter peccet. D.
Thomas loc. cit. ubi hanc materiam tractat,
non definivit, Sacerdotem graviter peccare.
Verùm contendit Sotus in loco paulèò antè
memorato, D. Thomam exiſtimaſſe gravi
peccato alligari Sacerdotem, qui Miſſam die-
bus Dominicis & ſolemnibus celebrare præ-
termittat. At verò S. Thomas apertè videtur
contrarium cenſere, ſcilicet eſſe peccatum mor-
rale: nam Ri,an propter peccatum veniale, de
quo nemo dubitare poterot, nunquam tam ſeris
moviſſet quaæſtionem, definiiſſetque adeo, quod
Sacerdos tenetur ſaltem in præcipuis Feſtis ce-

lebrare, atque la maximo, quibus Populus
com-

ommn
nona
G
Qui
vocen
Giacor
vbi d
conclt
Vim h
mCl
21.00
Deh
ded
Aliud
care,
Ommitt

(QAle.

Ulod
bere
Prun
Pare
mur
lili
in (
nen.
core
uii
non
Jin
tum

imit
ne
8Aodors
Altke

aaitl

15de

N
, Mlſl⸗
Ain
tini

un

De Sacrifirio Miſſæ. 11

communicare conſuevit, ubi cenſura peccati
mortalu inſinuatur. Idem ante eum ſcripſe-
rat Sylveſter in ſumma verbo Miſſa num. 7.
Qui ſcripsêre poſt Synodum T'ridentinam,
vocem illam decere, ubi S. Synodus de Sub-
diaconis & Diaconis, & verbum illud curet,
ubi de Presbyteris loquitur, expendentes
concludunt, vocem decere vim conſilii, curet
vim habere præcepti. Ira Merbeſius in ſum-
ma Chriſtiana 3. Par. de Euchariſtia Quæſt.
21I. Concl. 2. uveninus de Sacramentis Diſp. 5.
De Euchariſt. Sacrific. quæſt. 7. cap. I. art. I.

Sed hoc ſi verum ſit, non inde quidquam

aliud conſequitur, quam Sacerdotem pec-
care, ſi ſine cauſa Miſſam ſupradictis diebus
omittat celebrare, non tamen graviter pec-
care. Et ſanè juveninus, qui putat verbum
illud curet in Tridentino Concilio vim ha-
bere præcepti, non audet affirmare præce-
ptum eſſe ejusmodi naturæ, ut, ei qui non
Pareat, lethaliter peccet; imèò declarat ſe id
minimè definire velle. Cam tamen nec Con-
cilii Tridentini Patres, nee Sanctus Carolus
in Concilio Mediolanenſi definierint, Sacerdo-
tem, cui non ineumblit auimarum Cura, pec-
care leibaliter, ſe ſingulis Dominicis ac reli-
quis Eeſti dielus non celebraverit, neque etiam
nos audemus definire. Concludendum igitur,
quin quæſtioni huic quidquam præjudica-
tum velimus, coneludendum, inquam, non
poſſe

12 Sectio III.

poſſe ſuſtineri ſententiam eorum, qui ſta-
tuunt venialiter tantùm peccare Sacerdotem,
qui non habens curam animarum, nec ali-
ter adſtrictus ad Miſſam celebrandam, nun-
quam per annum celebret: quapropter 8.
Pius V. ab operibus Cardinalis Cajetani pro-
poſitionem illam juſſit expungi, non niſi ve-
nialiter peccare Sacerdotem non habentem
curam animarum, qui nunquam per annum
Miſſæ Sacrificium offerat; ut ipſi etiam mo-
nuimus Edicto 14. tom. 3. & de Canonizat.
Sanctor. lib. 3. cap. 27. num. 6. Dicendum
etiam, non poſſe eum Sacramento Confeſ-
ſionis abſolvi, qui conſtituiſſet animo nun-
quam per annum Miſſam celebrare, etiamſi
id conſtituiſſet, proptereà quod ſæpè in pec-
catum conſueviſſet incidere: voluntarium
enim peccatum eſt, & tenetur illud vitare,
ut Sacrificium Miſſæ dignè poſſit celebrare;
üt docet Azorius Par. I. lib. 10. Cap. 24.
Quæſt. 1I. ubi hæe ſeribit: Nec abſolverem
eluin, qJuli ſtatueret nunqunm per totum annt
curſum Miſſæ Sacrificium facere; nec σα.
ſarem eum, qui nunquam per, anuum ſacri-
hicat, quia frequenter peccare ſolet: peccatum
enim eſt voluntarium, & proinde id cavere
evitare debet, ut dignè Miſſæ Sacrificium fa-
cere & offerre queat: nec etiam eum, qui eom-
modè ab excommunicatione abſolvi, aut ab ir-
regularitate, quäâ tenetur ſive impeditur, li-

berari

loyer
l
Vite
guis
eebran

nnun
gere,
Ruche
tenſa
er 10
Uefot
Denig
hoſte
neltu
Donmi
elebe
icur
cleſis
ſtior
geri
cele
doc⸗
riüs
Ain
dni⸗
ray

gil
keldle
, Re
hm,
Noer!
funr.
Cnnür⸗
lubenn
eranm
Tum
Cwonur.
Dimcun
ino
,klunl
pornmn
d für
Cbiu
r
l.
m
lunt
7 n
ton
N
Gin

= —

De Sacrifcio Miſſæ. 13

berari poteſt, & id non curat, ſive nullam in

eo diligentiam ponit. Dicendum, corruptæ
vitæ eſſe indicium & parere ſcandalum, ſi-
quis abſtineat per torum annum à Miſſa ce-
lebranda; ac Sacerdotem, qui nunquam per
annum ſacrificet, gravi ſe peccato obſtrin-
gere, ùt ſtatuit Card. de Lugo de Sacram.
Euchar. Diſpur. 20. ſect. I. Hodie vix poſſe
excuſari d gravi Sacerdotem non celebrantem
per totum annum, quia ſcandalum grave ge-
nerat, indicium eſt corruptiſſimæ vitæ.
Denique dicendum, circumſtantias quasdam
poſſe occurrere, in quibus ſub mortali te-
neatur Sacerdos celebrare per annum, etiamſi
Dominicis & Feſtis diebus celebret, puta ſi
celebranda Miſſa opus eſſet, ut infirmo via-
ticum deferretur. Grancolas in Veteri Ec-
cleſiæ Sacramentario Par. I. pag. 709. quæ-
ſtionem proponit, utrùm Sacerdos, qui non
gerit curam animarum, diu poſſit à Miſſa
celebranda abſtinere; & D. Thomæ innixus
doctrinæ eadem ſentit, quæ à nobis ſupe-
riùs dicta ſunt. Illum autem articulum ne
attingit quidem, num Miſſam celebrare
omittens iis diebus, quos nominavimus,
graviter, an venialiter peccet.

Utrùm

14 Sectio III.

Utrùm convenientius ſit & ad mentem
Eccleſiæ propius accedat celebrare,
an non celebrare quotidiè; celebrare
frequenter, an minùs frequenter?
Quibusnam teneatur diebus celebra-
re Parochus: Quibus itidem diebus
in Cathedralibus & Collegiatis Eccle-
ſiis Miſſa cantanda ſit? Quando ce-
lebrare Miſſam teneatur qui Benefi-
cium vel Capellaniam habeat cum
onere Miſſæ quotidianæx? Quibus
diebus Miſſam celebrare non liceat?

Frequens imò quotidiana Miſſæ celebratio ma-
gis congruit, quàm infrequentior, cum

ſpiritu Eccleſiæ.

Uarez ſect. 2. loc. cit. quæſtionem theo-
logicè tractat, an convenientiùs ſit, &
cum ſpiritu Eccleſiæ magis congruat, cele-
brare quotidie Miſſam, an non; & ſtatuit ad
Eccleſiæ ſpiritum propiùs accedere & con-
venientius eſſe ſingulis diebus Sacrificium
facere, idque Sacerdotibus inculcandum;
tum quia Sacrificandi munus non privatum
ſed publicum eſt, nec Sacerdoti tantùm pro-
deſt, ſed univerſali Eccleſiæ; tum quia Sacer-

dos, cùm Miſſæ celebrandæ potiſſimuùm con-
ſecra-

ſecran
Sacrit

ſio eſ

brare

dene!
dret,
Emore

nnr
Pere

Db.
NI
M
Gvod
eſſe,
eſt
Giacan
Netn
ne
bret
laudh
veni
eriſ⸗
eue,
lont,

—

medten
clebene
Cehen
glenm
ee
n Cn
SLace
co
Ueel⸗
N
Cbs

eer

tione⸗
n

De Sacrifcio Miſſæ. 15

ſecratus ſit, proprium & peculiare jus haber
Sacrificii offerendi, eique præcipuum præ-
ſto eſt Dei auxilium, ut dignè poſſit cele-
brare: declarat tamen, ſe non negare, quin
benè faciat, ſi aliquando Sacerdos non cele-
bret, vel propter reverentiam, vel propter
timorem, ne id ſibi ſit utile; aitque opus illi
aliquando eſſe ab aliquo Sacerdote conſilium
petere. Perſicus de Sacerdot. Officio lib. I.
Dub. 4. conſiderat, celebrare Miſſam bo-
num eſſe ex genere ſuo, abſtinere autem à
Miſſa celebranda bonum eſſe per accidens;
quod autem bonum eſt per ſe, longè meliùs
eſſe, quàm bonum per accidens. Celebre
eſt, quod excitandis Sacerdotibus ad quoti-
dianam, aut frequentem Miſſæ celebratio-
nem ſcripſit D. Bonaventura de Præparatio-
ne ad Miſſam cap. 5. Sacerdos qui non cele-
bret, quantum in ipſo eſt, privat Trinitatem
laude & glorid, Angelos lætitid, peccatores
venid, juſtos ſubſidio & gratid, in Purgatorio
exiſtentes refrigerio, Eccleſtam Chriſti ſpeciali
beneficio, & ſe ipfſum medicind & remedio
contra quotidiana peccata & infirmitates. Et
S. Antoninus ſummæ 3. Par. Tit. 3. cap. 6.
§. 15. ad frequentiorem Miſſæ celebrationem
inculcandam conſiderat Sacrificii dignitatem
& excellentiam, ſuavem quam ex eo Sacer-
dos utilitatem capit, commoda ſpiritalia,
quæ inde ad Fideles proficiſcuntur, qui
Miſſæ

16 Seétio III.

Miſſæ adſtant, onus quod incumbit Sacer-
dotibus ſuſcepto miniſterio fideliter ſatisfa-
ciendi, cum Sacerdotali Ordine ſunt initiati,
nimirùm ut inter Deum mediatores ſint &
homines, & orent pro vivis atque defunctis,
ac denique periculum, cui fit ille obnoxius,
qui rarò celebrat Miſſam, ne in aliquem la-
batur defectum, quo vel omnino indignus
ſatisfaciendo ſuo muneri, vel inhabilis fiat.
Quas quidem rationes omnes fusè reperias
explicatas in Dictionario Pontas verbo Miſſa
caſ. 50.

Rationes quibus raritas celebrandi quibus-
dam probatur.

Sunt tamen qui contra putant, melios
conſultum, ſi pauciores Miſſæ celebrarentur;
ac dictum Tertulliani oggerunt, ſemper abun-
dantia contumelioſa in ſe eſt, & illud Ama-
larii Diaconi Metenſis lIib. 3. de Eccleſ. Offic.
Quicquid rarò frt, pretioſtus Et, cum fa;
afferunt etiam conſiderationem devoti Au-
Qoris De Imitatione Gbriſti: is adverſus cor-
dis duritiem hominum exclamat, qui de
tanto tamque ineffabili dono nihil aut parum
cogitent, & quotidiana conſuetudine in ne-
gligentiam & indifferentiam decidant: pro-
dueunt etiam Odonis ſecundi Abbatis Clu-
niacenſis ſententiam, qui in ſuis Collationibus
alt,

zit,
ſecn
conle
aße
ltur
eba
ent
luti
liiamn
cores
pund
crifie
gu.
con

Mih-
Ner

Drin
tius.

en
libr

Kime
N
Uunt
Hacn
In

bit dor
er ſri⸗
W in

Nes N

eCekwct
Chron
Hent
ii
bils
Iepen

ihte

, Gi

braten

mnper
cCE
13,
der .
1Co
un,.
il at⸗
eldin
eicne
bhal
Colin
1

De Sacrificio Miſſæ. 17

ait, in Eccleſiæ primordiis haud ita ſæpe,
ſed majori cum devotione Miſſam celebrari
conſueviſſe. Quod myſterium primordiis Ec-
cleſiæ non tam frequenter, ut nune, celebra-
batur: tamen quantò rarius, tantò religioſius
agebatur; at nune valde quidem, valde fre-
gquenter, ſed quod nimis dolendum eſt, negli-
gentiùs frequentatur. Denique ad experien-
tiam provocant, quæ demonſtrat eos Sacer-
dotes, qui rariùs celebrant, ſenſibili com-
punctione cordis, & multis cum lacrymis Sa-
crificium offerre; nec illud prætermittunt,
quod pii prudentesque animarum Rectores
conſilium dant Sacerdotibus, ut aliquoties
Miſſam omittant, nec quotidie celebrent.

Eæ rationes evertuntur. Frequens celebratio
laudatur, & inculcotur d piis aunimarum
magiſtris.

Quà oratione plura capita continentur.
Primò illud pretioſius eſſe ajunt, quod ra-
rius. Sed hoc nihil ad hanc rem, de qua
agimus. Sacrificii enim pretium ex iis ſpiri-
talibus bonis, quæ ſuprà memoravimus, æ-
ſtimandum eſt; quæ bona eò ſunt majora,
quò frequentiùs fir Sacrificium. Secundè
ajunt, è conſuetudine homines in negligen-
tiam & indifferentiam labi; atque id quoque
ad rem hanc nihil pertinet; cùm enim dici-
PP mus,

18 DSestio III.

mus, melius eſſe quotidie, vel quàm fre-
quentiſſimè celebrare, illud certè volumus,
eum qui celebret, bene eſſe diſpoſitum. Ter-
tium ad veteris Eccleſiæ conſuetudinem per-
tinet, de qua paulè pèòſt diſſeremus. Qmr
tum eſt de majori compunctione, ſenlibili
devotione, & lacrymis eorum, qui cele-
brant rarius; ubi quædam latet ambiguitas;
neque enim quòd ſenſibili cordis compun-
Ctione & lacrymarum dono careamus, aut
quèòd defectu aliquo laboremus, quotidiana
Propterea intermittenda eſt Miſſæ celebratio;
ſatis enim eſt, quò Sacerdos Miſſam dignè
celebret, ſi indignus non fit, omnémque
moralem, & quæ in hominem cadere Po-
teſt, diligentiam adhibeat. Ita S. Antoninus
loc. citato: Siquis autem illam diſpoſitionen
(celebrandi Miſſam) iu ſe Judicare voluerit ex
ſenſibili cordis compunétione, profuſione lacr)-
marum, fervore mentis, & ſimilibus ſenti-
mentis, itd quòd tune eredat ſe diſpokium,
gquando tale quid ſentit, & quando non biret.

pit, indiſpoſitum, valde incautt ambulat, &

ſæpiſqanè decipitur. Multoties qui nil talium
babhent, ſunt in mogno ſtatu gratiæ, qui
babent, ſunt omnino extra gratiam gratum
facientem. Seæpe enim contingit, bominem

bujusmodi fervoris affectibus impediri ſine omni

ſua culpa, imo cum magno merito. Et Sua-

rez loc. cit. Dummodo indignus non At, G

MoTA-

mof
1
A:
Dos
Tra
Gdar
Cer

ger 4
celel
1s
abe
coe⸗
Pro⸗
A
guß
nen
cal
Tin
ſen
Dis
Viu
nin⸗
de
mag
eſe
Crik

Ohleni
wdlune
Ntum IE
Uenze
e,
nbis
coN
nns, 4
rdin
cachi
luncg
Nee
Cere r
roninn
ſine
tetet
P
ſbela
,
ℳN
nind
fec⸗
1
,t
,

De Sacrificio Miſſæ. 19

moralein ac bumanam diligentiam adbhibeat,
quamvis ſit imperfectus, non debet ob hoc ſa-
ero munere ceſſare. Joannes Gerſon celebris
Doctor & rerum uſu peritus Theologus
Tract. de Prœparat. ad Miſſam Conſiderat. 2.
ſatis eſſe docet ad Miſſlam dignè celebran-
dam, ſi Sacerdos poſt diſcuſſam diligenti
examnine ſuam ipfius conſcientiam, moraliter
cerrus ſit ſe eſſe in ſtatu gratiæ; & Conſiderat.
3. ait, non omnem fervoris aut attentionis
defectum obſtare, quominùs Miſſa dignè
celebretur; id enim æpenumero ex inferio-
ris partis rebellione fieri, quæ non pendet
ab arbitrio noſtro. Conſideratione verò 21.
docet, ſatius eſſe Miſſam celebrare, quàm
Propter fervoris defectum ab ea celebranda
abſtinere. Sed frigidut ſum, dicis, aut tepi-
dus. Sæpe ſuſeipit initium celebrationis bomi-
nem parum devotum & frigidum, quem in fine
caleſcentem dimittit, & fervidum. Conſen-
tiunt cum his Taulleus, & Ludovicus Ble-
ſenſis, magni regendarum in via perfectio-
nis animarum magiſtri, quos ſequitur Peta-
vius Lheologic. Dogmat. lib. 4. c. 1. Anto-
nius Molina Carthuſianus Monachus in Libro
de Inſtructione Sacerdot. Tractatu 7. Ccap. 8.
magnà ſanè pietate & devotis ſenſibus len.
dit, Sacerdotibus, qui ſatis diſpoſiti ſunt ad
celebrandum, non prætermittendum eſſe Sa-
crificium ex cauſa humilitatis & reveremtiæ,
B 2 tum

20 Sectio III.

tum eos etiam eſſe reprehendendos, qui
propter occupationes & temporales curas ce-
lebrare omittunt. Poſtremum capur, quod
objiciebant, conſilia continet, quæ ab ani-
marum res7toribus dantur Sacerdotibus, ne
quotidie celebrent, ſed aliquoties ab offeren-
do Sacrificio abſtineant. Verùm hæc eſt ge-
neralis regulæ limitatio; regula autem à Ii-
miratione non poteſt everti. S. Philippum
Nerium tradit Baccius in ejus vita l. 2. cap. I.
omnibus Sacerdotibus, quorum Confeſhio-
nes audiebat, conſilium dare conſueviſſe,
ut quotidie celebrarent, etiamſi tum tempo-
ris haud ita frequenter Sacerdotes Sacrifi-
cium facere ſolerent; quidam verò ne quo-
tidie celebrarent, vetâſſe, idque, ut eos mor-
tificatione ſubigeret, eisque majoris meriti
occaſionem præberet. In libro cui titulus:
§. Franciſci Saleſii spiritus, typis editus Lu-
tetiæ anno 1727. Par. 2. cap. 20. Proditum
eſt, quo pacto Sanctus ille Epiſcopus Sacer-
doti cuidam ætate florenti, probis tamen &
incorruptis moribus perſuaſerit, ut quotidie
Miſſam celebraret, quam in Dominicis tan-
tum & Feſtis diebus celebrare ſolitus erat,
tum propter juvenilem ætatem, turn pro-
pter defectum mortificationis, tum etiam
quod metueret, ne tanto abuteretur myſte-
rio, dicerétque ſe non eam vitam vivere,

quam poſtularet quotidiana Miſſæ celebra-
tio:

tio:
eler
enitn
ejus
Nu

ſtabi

quo
ret?
ejus
Con
Deut
dio,
te ce
dosi
ac tri
Pore

ſanme
T

Unch
ron⸗
ſenli
Curt
Ubar
hrn
ie

s, 4
Snd
,
neie
Utbee
boker
ercke
Ureni
Pilſpr
2, Cl
Uecle,
ntene
;
e
Gnt⸗
Me
Uttus

De Sacriſicio Miſſæa. 21

tio: Cui Sanctus Franciſcus oſtendit, nullius
eſſe roboris rationes, quas afferret; Sancto
enim frequentique uſu futurum fuiſie, ut
ejus juvenilis ætas confirmaretur, tentatio-
num impetus refringerentur, ejus infirmitas
ſtabiliretur, & aſperæ viæ complanarentur;
quodſi humilitatis causà in animum induce-
ret à celebranda Miſſa abſtinere, de Eccleſia,
ejusque neceſſitatibus, & de leniendis Defun-
ctorum purgatoriis Pœnis cogitaret, tum ne
Deum augmento gloriæ ſuæ, Angelos gau-
dio, reliquôsque Sanctos peculiari volupta-
te cœleſti fraudaret; quibus conſiliis Sacer-
dos ille conquievit, reſponditque: Fiat, fiat:
ac triginta annorum ſpatio, quo ex eo tem-
pore vixit, nunquam ſine legitima cauſa Miſ-
ſam celebrare omiſit:

Teſtimonia ex Eccleſiaſtica Hiſtoria, quibus
celebrandæ Miſſæ raritas comprobari
vigdetur.

Vetus modò eſt examinanda diſciplina,
unde adverſus id, quod hactenus ſtatuimus,
argumenta erui poſſe videntur. Petrus Ble-
ſenſis epiſt. 86. ad Alexandrum Monachum
Carthuſianum, qui à ſuo Ordine abire cogi-
tabat, quod in eo Miſſa non quotidie cele-
braretur, ait: Petrus & Paulus Apoſtoli, at-
que cæteri, quorum laus eſt in Evangelio, non
B legun-

22 Sekio III.

leguntur ſingulis diebus ſalutis Hoſtiam im-
moldſſe. Prequentia contemptum parit, &
eæ ipſa raritate creſcit reverentia Sacramenii.
Veriſimile eſt etiam, eos qui Apoſtolis pro-
ximè ſucceſſerunt, idem feciſſe, & cæœteros,
qui ſequentibus ſæculis vixère, Sacerdotes
probos ad eumdem modum ſe gefſiſſe; tum
quia Sacerdotes nonniſi permittente Epiſco-
po Miſſam celebrare poterant; tum quèd
plerumque nonniſi eodem Epiſcopo cele-
branto ipſi celebrabant; tum denique quia,
cum celebraret Epiſcopus, ipfi ab ejus ma-
nibus Euchariſtiam percipiebant, ac plerum-
que Miſſam non celebrabant, juxta vetera
monumenta, quæ in lucem extulit Martene
de antiquis Eecleſiæ Ritibus lib. 1I. cap. 3. art,
8. Huc accedit quod habetur in libro Ponti-
