tur utrùm diſtribuere debeat Sacerdos Eu-

chariſtiam, ſtatim ac ipſe eam ſumpſit, an
verò abſolutà Miſsàa. Rubrica Miſſalis præ-
ſcribit; ut non in fine Miſſæ, ſed proximè
poſt Communionem Sacerdotis fiat Com-
munio adſtantium. Conſonat Rituale Roma-
num, dumtaodo non aliqua interveniat cau-
ſa, quamobrem ad finem Miſſæ eadem Com-
munio differenda ſir. Communio autem Po-
puli intra Miſſam ſtatim poſt Communionem
Sacerdotis celebrantis ſieri debet, niſi quando-

que ex rationalili cauſa poſt Miſſam ſat facien-

da; cam orationes, quæ poſt Communionem in
Miſſa dieuntur, non ſolum ad Sacerdotem, ſed
ettiam ad alios communieandos ſpettent. Eſt
autem apud Auctores rationabilis & juſta
cauſa, ſi plurimi adeſſent Miſſæ, & ſuſpicari
poſſemus, ne aliqui eorum tœdio caperen-
tur finem Miſſæ expectantes, qui finis longè

abeſſe poſſet, ſi multi ad Euchariſtiam ſuſci-

piendam accederent. Ita Gavantus ad Ru-
bricam Miſſalis Par. 2. Tit. 10. Quartus ad
eumdem loeum pag. 345. Clericatus de Sa-
cram. Euchariſtiæ Deciſ. 20. Baruffaldus in

notis ad Rituale Romanum Tit. 24. J. 19. I.

78. & ſeq. Eſt igitur regula, ut Communio
fiat adſtantium poſt Communionem Sacer-
dotis; cujus regulæ limitatio eſt, ſi juſta in-
terveniat cauſa eam differendi ad finem M

diam
ve

Theo
Nuche
om. 1
e
bo Cn
ſiut

Al fue

ſin e
precihe
ſolum
munie
Legi
bag. 6
leg 4
collau⸗
täntur
eant,

—
lm,a
acelal
Cngh
Epn
8 lule
ele
elfenitt
enen.

4
4

, ℳal
Chinnnrt
nſ
lunnel
lit,,
6
Klt
loae
ifos

tame?

anme,
S
Cence
nt
5
OHen

De Sacrificio iſſe. 297

ſæ. Ex quo apparet, eos errare, qui nul-
lo diſerimine poſt finem Miſſæ Sacram præœæ-
bent Euchariſtiam, ùt bene advertit Cardi-
nalis Brancatius in Opuſculo de Sacro Viati-

co pag. 157. ubi hæc ſcribit: Damnandi no-

ſtr ſententid videntur Sacerdotes, Aui contra
Ritualis præſeriptum in tit. de Communione,
præbent abique neceſſitate populo Euchariſtiam
in fine Miſſæ: privant enim Eideles iis preci-
bus, quas poſt Communionem Eccleſia recitari
jubet, quæque non ſolum ud Celebrantem, ſed
etiam ad cæteros Communicantes apertè ſpecta-
re noſcuntur. Conſentit Natal. Alexander
Theolog. Dogm. & Moral. lib. 2. de Sacram.
Euchariſt. cap. 4. Regula ſexta; & Thiers
tom. I. Tract. de Superſtitione cap. 2. n. 8.
& ſeq. Macrus in Vocabulario Eccleſiaſt. ver-
bo Communio: Reprebenſione, inquit, digni

ſunt ii Sacerdotes, qui populi Communionem

ad ſinem Miſſæ differunt: hujutmodi enim abu-
ſus eſt Rubricæ manifeſtè contrarius; iis enim
precibus privant Fideles, quæ dicuntur non
ſolum pro celebrante, ſed etiam pro cæteris com-
smunicantilus, àt monemur Kituali Romano.
Legi poteſt Catechiſinus Montis Peſſulani
Pag. 633. & Pouget tom. 2. Inſtit. Catholicar.
pag. 886. qui eorum Epiſcoporum zelum
collaudant, qui vehementer Sacerdotes hor-

tantur, ut Communionem adſtantibus præ-

beant, poſtquam ipſi communicaverint, niec
ad

288 Sectio III.

ad finem Miſſæ differant. uibus & ipſi
nos aſſentimur; & in Actis Eccleſiæ Medio-
lanenſis habetur: Hoc inſtitutum Parochus
ſervarè ſtudeat, ut quod antiquiſſmi juris eſt,
intra Miſſarum ſolemnia poſt sanguinis ſum-
ptionem præbeat ſacram Eucbariſtiam: dum-
modo tamen, quod ſuprà dictum eſt, ad-
mittatur, poſſe Communionem ad Miſſæ
finem differri, ſi magna vis hominum com-
municare velit, ùt obſervat etiam le Brun

tom. I. pag. 541.

Poteſt miniſtrari adſtantibus Euchariſtiæ in
Miſſis Defunctorum. Decretum §. Kituum
Congregationis ann. 1701. ineditum, &
revocatum aun. 1715.

Decreto Sacræ Rituum Congregationis
anno 1701. vetitum fuit ex Gavanti ſententia,
ne cuiquam adſtantium in Miſſis Defuncto-
rum Euchariſtia præberetur, cujus ea ratlo
fuit, quod Sacerdos in fine Miſiæ commu-

nicatis intra Miſſam dat benedictionem, quæ
cùm non detur in Miſſis defunctorum, ſatis

movit, ut decerneretur, non eſſe dandam
Gommunionem adſtantibus à Sacerdote De-
functorum Miſſam celebrante. Sed ea re
iterum ſubjectà examini in eadem Congre-
gatione die 21. Martii 1711. cui nos à fui-

mus Promotoris Fidei munus obeuntes, “
ina-

Ginalis
expoſu
ut 8. C
lud ann
Aiquocd
lutd r
c0 Car

(ui See

munus
1ppis en
Dubio
A lie
cram (
lrorun/
ſponcſit
cei er
Cungre
een
fiinorun
rumn A
Ninn nd
Lonti
nioniht
orun/

iche,
ller,
N

ibuA.

etelei
n Dr
iznit
ſuttſr
Men:
nchet
n M.
Uummanr
amkln

lunſet
NN
Nn,

nlene
Dein
ise
ſe
nonen
vorun, .
clel

Gan

n

1

De Sacrifcio Miſſæ. 289
dinalis Ferrarius graves difficultates voto ſuoò
expoſuit, quæ in illo Deereto occurrebant,
ut S. Congregatio vetuerit, ne Decretum il-
lud anni 170f. vulgaretur, aut ejus exemplar
aliquod ederetur: quamobrem non eſt quod
tutò quisquam eo Decreto uti poſſit. Idcir-
co Cardinalis Fliſcus Epiſcopus Genuenſis,
qui Secretarii Sacræ -Rituum Congregetionis
munus obierat, in Directorio ſuæ Dicceſis
typis edito anno 1715. ita ſcripſit: Propoſeto

Dubio in Sacrorum Rituum Cougregatione;

An liceat in Miſſis Defunctorum Eidelibus Sa-=
eram Communionem miniſtrarez Eadem Sa-
erorum Kituum Congregatio de anno 1701. re-
Nondit negativb. Veruùm quia prædicti De-
ereti copiam extrd dari probibuit diéta Sacra
Congregatio ex notis motivis, & cum conſtet
ex perſonis ſide dignis, & ex atteſtatione plu⸗
rimorum ſacrarum Cæremoniarum Magiſtro=

rum Komæ degentium, ibi prædictum Decre-

tum non obſervari; ideo ne Fideles tam ſaluta-
ri & fructifero Sacramento priventur, & ar-
tentis præfatd ſuſpenſione, & prædictis atteſta-
tionibus, declaratur, quod in Miſſis Defun-
ctorum Sacra Communio licitè miniſtretur.

Tridentina Synodus nullo diſerimine Mißſæ de-
clarat ſe optare ut adſtantes communicent.
Et ſanè cùm Tridentina Synodus ſeſſ. 22.
cap. 6, nullo diſcrimine poſito inter Miſſas
T Vivo⸗

290 Sectio III.

vivorum & defunctorum declaret, ſe vehe-
menter optare, ut adſtantes Sacramentaliter
communicent; & in Canone, qui recitatur
etiam in Miſſis Defunctorum, dicat Sacer-
dos: Ut quotquot ex hac Altaris participa-
tione Sacroſanctum Filii tui Corpus & Sangui-
nem ſumpſerimus & c. Hac commixtio & con-
ſecratio &. fiat accipientibus nobis in vitam
aternam & . cumque in Miſſis Defunctorum
recitetur Poſtcommunio, & in ipſis Rubri-
cis Miſſalis Defunctorum Urbanus VIII. eam
addiderit: Si qui ſunt communicandi, eos
communicet, antequam ſe purißicet, quis ne-
gaverit poſſe & debere Miſſæ Defunctorum
adſtantibus Euchariſtiam miniſtrari, etiamſi
communicantibus dari non poſſit benedictio?
quibus profectò uberrima benedictio eſt

auctorem omnium benedictionum in ſe ex-

cepiſſe.

P. Ablas Benvenuti, & P. Meratus hanc quæ-
ſtionem pertractärunt.

Quæſtionem hanc egregii duo Scriptores
Romæ nuperrimè pertractarunt, quorum.
alter Abbas Benvenuti Canonicus Lateranen-
ſis anno 1726. opuſculum edidit, cui titulus,
Sacerdos ad Altare celebrans in Miſſa privata,
ubi caſum hunc proponit: An Fideles queant

communicare in Miſſa Defuncorum; E re-
pon-

—

onder
(o, du
kiſtig,
cerdlos
conlecr
o, ſen
Ponit
nem, g.
i, &
Meraru
Dar. 1.t
Aüsque
functor
tiſtiam
daeree
Garntio
in Mi
Kannlbr
10nleer⸗

Plos

Maculo
Uer⸗
em, 1
ſincto
learur⸗
Gbdene
umn Ei
ſ Mi
Ane ſ

et,E
INlkin.
Cr
ote
ul
Nin
Uin
Dent
ipol
o Me
itonti
4, C
Pefincn
i CMiN
Uceliccl
edo

oN

wdeiß
Nn,
Vlue
.
n
ul

*

N,,

De Sacrificio Miſſe. 291

ſpondet ex modo allatis rationibus affirman-
do, dummodè tamen iis exhibeatur Eucha-
riſtia, quæ conſecrata ſit in Miſſa quam Sa-
cerdos celebrat, non quæ ab alio Sacerdote
conſecrata ſit in alia Miſſa,; & in Tabernacu-
lo, ſeu in Pyxide recondita; tunc enim ſup-
ponit communicatis dandam eſſe benedictio-=
nem, quæ dari non poteſt in nigris indumen-
tis, & in Miſſis Defunctorum. Alter eſt
Meratus in egregio Opere ad Gavantum
Par. I. tom. I. Pag. 602. & ſeq. ubi ex iisdem
aliisque rationibus demonſtrat, in Miſſa De=
funétorum poſſe ſacram adſtantibus Eucha-
riſtiam diſtribui, nullumque Decretum eſſe
Sacræ Rituum Congregationis, cujus haben-
da ratio ſit. Declarat tamen ſe neſcire, cur
in Miſſa Defunctorum diſtribui poſſit ad-
ſtantibus Euchariſtia, quæ in eadem Miſſa
conſeerata ſit, non tamen quæ in alia Miſſa
ab alio Sacerdote eonſecrata ſit, & in Taber-
naculo, ſive in Pyxide recondita; inter
utrumque enim caſum nullam eſſe diſparita-
tem, novamque omnino eſſe ejusmodi di-
ſtinctionem nullo fundamento ſuffultam. Vi-
deatur idem Auctor loc. cit., cum quo con-
cludendum eſt, poſſe in Miſſis Defuncto=
rum Euchariſtiatmn, ſive in eadem, ſive in
alla Miſſa conſecratam diſtribui, dummodò
id ne fiat ante,; vel poſt Miſſam, ſed intra
eamdem Miſſam poſt ipſius Sacerdotis Com-
. 2 munio⸗

292 Sestlio III.

munionem; præſcribit enim Rituale Roma-
num, ut extra Miſſam miniſtretur Euchari-
ſtia cum ſupeupelliceo & ſtola coloris, qui
congruat Officio ejus diei, vel coloris albi,
ut aliqui cenſent, qui color convenit Saera-
mento Euchariſtiæ. Cùm requiratur (ſunt
verba Merati) ſemper vel color conveniens diei,
ùt præſeribit Rituale Romanum, vel color al-
us valde conveniens Sacramento Eucharißtiæ,
ut multi cenſent Doctores. .

An miniſtrari poſſt in Miſſa noctis Nativita-
tis Domini Euchariſtia, an Feria 6. in Para-
ſceve, an Sabbatho Sancto. An in pri-
vatarum domorum Oratoriis.

Tractationem hanc de Euchariſtia admi-
niſtranda abſolvamus duobus proponendis
quæſitis. Primum eſt, an adminiſtrari pol-
ſit in Miſſa, quæ celebratur poſt mediam
noctem Nativitatis Domini, an Feria ſext
in Paraſceve, an Sabbatho Sancto. Alterum
eſt, an adminiſtrari poſſit in privatarum do-
morum Oratoriis. In Baſilica Vaticana;, in
cujus Canonicorum numero plures annos

fuimus, è manibus Sacerdotis celebrantis

nocte Nativitatis Domini recipiunt Euchari-
ſtiam non modè Diaconus & Subdiaconus,
ſed etiam omnes Canonici, & Benefciati,

exterique omnes & Clero, qui non ſunt Sa-
cer-

7

cerdote

(ongre

nolte?
dſtanti
gravig
Clerica
char. .
Giehut
e, an
nocke
tatom
cram
ene⸗
dum,
bilomi
lete,

ulm 0

ribuß
num
volent
d be
but.
Deren
tume
Dis e
lni,
Cianav
uum
t. De

—

iwtke
Aur te
ld
lclond
Openie
ttn
Mrefint
Alh

Lalg,

GMuid
itil
Ait

ilue⸗

De Sacrificio Miſſæ. 293

cCerdotes. Sed parendum eſt Sacræ Rituum
Congregationis Decretis, quæ vetant, ue e4
nocte aliæ duæ Miſſæ celebrentur, neque
adſtantibus Euchariſtia tribuatur, propter
gravia quæ inde oriebantur abſurda. Vide
Glericatum Deciſ. 13. caſ. I. de Sacram. Eu-
Char. Decreta autem ſant: Cùm ſuperioribus
diebus conſultd bâe S. Kituum Congregatio-
ne, an eſſet permittendum celebrarve in media
noéle Nativitatis Domini poſt Miſſam decan-
tatam ſucceſſivè alias duus Miſſas, in eis ſa-
eram Communionem exhibere Eidelibus illam
depoſcentibus, veſpondit non eſſe permitten-
dum, ſed omnibus utrumque probibendum; ni-
bilominus nonnulli KRegulares dſſerentes hoc li-
cere, ſupplicdrunt audiri, & Sacrorum Ki-
tuum Congregatio ipſis auditis cum Procurato-
ribus && Advocatis, ad relationem Eminentiſ-
ſemi Pallotti ſtetit in decretis, && reſpondit ite-
rum probibendum tam Sacerdotibus celebrare
volentibus, quòm confluentibus in media noéte
ad Eccleſtam, W Communionem depoſcenti-
bus. Ita deerevit & ſervari mandavit die 7.
Decembris ann. 1641. Hoc decretum rela-
tum eſt in indice Deeretorum num. 282. ty-
pis edito poſt Par. 2. tom. I. Operis P. Me-
rati, quem Indicem valde accuratum con-
cinnavit Auctor adhibitis Regeſtis Sacræ Ri-
tmum Congregationis. Idem Meratus loc.
cit. pag. 853. num. 13. Puribus aliis auctori-
tatt⸗=

294 Sectio III.

tatibus & Decretis allatis id ipſum probat.
Ferià ſextâ in Paraſceve ne cuiquam, ex-
ceptis infirmis, Euchariſtia tribuatur, veti-
tum eſt Decreto S. Congregationis Rituum
die 19. Februarii anni 1622. quod tamen De-
cretum in Regeſtis non reperiri teſtatur idem
Meratus loc. cit. pag. I122. num. 78. Cer-
tum tamen eſt, nonnilſi infirmis eo die tri-
buendam Euchariſtiam, etiamſi in illum diem
Caderet Feſtivitas Annunciationis B. Virginis,

t loc cit. obſervat idem Auctor. Celebre ta-

men eſt Decretum Congregationis Concilii
de quotidiana Commumione paſſim edito in
pluribus libris, quod emanavit die 12. Fe-
bruarii 1679. quo mandatur Ordinariis, ut
curent, ut circ-a Communionem in Feria 6. in
Faraſceve Miſſalis Rubricæ & Eccleſtiæ KRo-
manæ uſus ſervetur. Quod quidem abunde
Probat prohibitam eo die Communionem,
tum quia Rubrica Miſſalis jubet in Miſſa Fe-
riæ quintæ in Cœna Domini aſſervari ali-
quot particulas pro infirmis, opus fuerit,
ex quo intelligitur non aſſervari pro ſanis;
tum quia juxta Romanam conſuetudinem
Feriâ ſextàâ non tribuitur Euchariſtia, ut be-
ne obſervat Eminentiffimus Cardinalis Pe-
tra ad Conſtitutionem 20. Eugenii IV. tom.
4. num. II. Quod autem attinet ad Sabba-
um Sanctum, erſi Clericatus deciſ. 15. de

Sacram. Euchariſt. conatur probare, nihil

eſſe 3

eſe,
miniſtr
ſervane
irmis
Obrem
Commn
li non
Commi
gue ne
lhuſum
bo ſon
focien
devotio
Privat
chariſt
Gorg.
muni

Occine

Uurn
Mle

T
etſi C
Krand
monic
(r ar

charig

Cn te
Gnnn 4
unn,
0neN

Aumen!

elrorte
m 116
Pee
n Hunde
BVes

Cicke
1sCN

Einelne

denk
onig
ei 6.1
leN
n d
onnione
Cereun:
Ggur
bo 4
ten⸗
Cdlt
i ſ⸗
A N
lecl. 6

De Sacrifßcio Miſſæ. 295

eſſe, quo prohibeatur Euchariſtiam eo die
miniſtrari; communem tamen exiſtimamus
ſervandam eſſe conſuetudinem nullis niſi in-
firmis Euchariſtiam miniſtrandi: quam-
obrem Macrus Vocabulario Eccleſiaſt. verbo
Communio: In Miſſa, inquit, Sabbathi San-
Gti non dicitur ea Antiphona, quæ appellatur
Communio, quia non Sda⸗ Populi Communio,
quæ ne nune quidem facienda eſſet; quapropter
abuſum puto earum Eccleſiarum, ubi Sabba-

tho ſanéto miniſtratur Euchariſtia; pluris enim

facieuda eſt Eccleſia, qum privata Fidelium
devotio. De altero quæſito, an Sacerdos in
privato alicujus doms Oratorio poſſit Eu-
chariſtiam miniſtrare, jam diu eſt, cùm Edi-
tο 14. §. I1. tom. 2. demonſtravimus ex com-
muni ſententia, opus eſſe ſpeciali licentia
Ordinarii.

Uſus miniſtrandi Euchariſtiam extra Miſſam
unde & quo tempore profettus. Sacerdos
miniſtrat cum zaderheltreo G
Stola.

Thiers de ſuperſtitione tom. 3, C. 2. n. 8.
etſi candidè fatetur, tempore Miſſæ mini-
ſtrandam Euchariſtiam poſt Sacerdotis Com-
mumonem, tamen nimiùm ſuperſtitiosè ſa-
cræ antiquitati eum addictum putat, qui Eu-
chariſtiam adminiſtrari non poſſe arbitrare-
L T 4 tur

296 Sebtio III.

tur extra Miſſam. Uſus adminiſtrandi Eu-
chariſtiam extra Miſſam cœpit Hieroſolymæ
à S. Cyrilli temporibus: confluente enim
magnâ advenarum multitudine ſacram de-
poſcentium Euchariſtiam, in Eceleſia Orien-
tali fieri minimè poterat, ut quoties diſtri-
buendum eflet Sacramentum, Miſſa cele-
braretur, ùt oſtendit Mabillonus in Liturg.
Gallicana lib. I. cap. 9. num. 26. & in Com-
mentar. ad Ord. Romanum num. 9. Ab Ec-
eleſia Orientali in Occidentalem ea conſue-
tudo manavit: nec ſanè poreſt improbari;

publicè enim id fieri videmus, & Rituale

Romanum Tit. de Ordine miniſtrandi ſaucram
Communionem regulas proponit ſervandas in

adminiſtratione Sacramenti extra Miſſam; in-

ter quas ea eſt regula, quam fuperis attigi-

mus, ut Sacerdos indutus ſit ſuperpelliceo,

& Stolàâ ejus coloris, qui conveniens ſit Of-
ficio ejus diei; & S. Carolus Borromæus I.
Concilio Provinciali Par. I. jubet Sacerdotem
indui Stolà alba, Stolà verò rubrâ, ubi ſer-
vatur Ambroſianus Ritus: Superpelliceo, &½
stold albd, & ubi Ritus Ambroſianus eſt, fu-
Erd utatur. .

—

li exi
buehor.
lut, qu
beh

De
ſtiam n
ſtio,
10 meo
nonne
Ppeccat
tum ce
tantum
operet
Coord
nende
Propte
mento
Vis dee
Cat

—
lbotd
lenee
n

elee.

Los
Me
ginl

lſn
Ms
Mmnt
i
ionbk
lunt
Crant
PeNe

De Sacrifirio Miſſæ. 297

Qui extra Miſſam in peccato mortali miniſtrat
Euchariſtiam, peccat mortaliter. Item pec-
cat, qui ſciens & prudens Euchariſtiam ſumit
d Schifmatico sacerdote, vel Excommu-
nicato, &c.

De Sacerdote extra Miſſam Euchari=
ſtiam miniſtrante proponitur ea etiam quæ-
ſtio, an Sacramentum miniſtrans in pecca-
to mortali lethaliter peccet: & quamvis
nonnemo contendat, eum non committere
peccatum mortale, quia neque Sacramen-
tum conficit, nec quemquam ſanétificat, ſed

tantùm applicat Sacramentum, ut gratiam

operetur, ùt videre eſt apud Dianam Edit.
Coord. tom. I. Tract. 2. Reſolut. 5., reti-
nenda tamen eſt contraria ſententia, quæ
propter ſummam, quæ tanto debetur Sacra-
mento, reverentiam ſtatuit reum eſſe gra-
vis peccati Sacerdotem miniſtrantem in pec-
cato mortali Euchariſtiam; quia, ùt eruitur
ex Can. ultimo 15. Quæſt. 8. Mali bona ad-
miniſtrando ſe lædunt, && unde aliis commo-
dum exhibent, inde ſibi diſpendium præbent.
Et ſanè haud magno mentis opus eſt acu-
mine, ut quis videat, quantopore peccer,
quantâmque irreverentiam declaret, quis-
quis Deo inviſus audet Sanctiſſimum Chriſti
Corpus temeratis manibus contrectare, ut

—

298 Sectio II.

optimè advertit Card. de Lugo de Sacram.
in communi diſput. 8. num. 155. D. Tho-
mas 3. par. Quæſt. 64. art. 6. proponit quæ-
ſtionem, utrùm mali miniſtrantes Sacramen-
za peccent, & in hunc modum reſpondet:
Dicendum &c. quiâ boc peccatum pertinet ad
irreverentiam Dei, & contaminationem Sacra-
mentorum, quantum eſt ex parte W mini.
ſratoris, licèt Sacramenta ſecundu
incontaminabilia ſint: conſequens eſt, quòd ta-
le peccatum ex genere ſuo ſit mortale. In Re-
ſponſione autem ad tertium illum dumtaxat
excuſat à novo peccato, qui, urgente neceſ-
ſitate, adminiſtrat in peccato mortali Sacra-
mentum Baptiſini. Sic enim patet, quòd non
exhiberet ſe miniſtrum Eccleſtæ, ſed ſubveni-
ret neceſſtatem patienti: ſecus autem eſt in aliis
Sacramentis, quæ non ſunt tantæ neceſſtatis,
ſicut Baptiſinus. Idem Quæſt. 82. art. 9.
quærens, an liceat à ſchiſinaticis Sacerdoti-
bus excommunicatis, aut peccatoribus Com-
munionem ſuſcipere, vel eorum Miſſæ ad-
eſſe; docet hujusmodi Sacerdotes non eo

modo, quo æquum eſt, ſuâ poteſtate uti,

eòque abutentes peccatum committere, eum
autem qui cum alterius peccato communi-
cat, ejusdem peccati participem fieri: ſibi
deinde objicit, Sacerdotes licet peccatores
verè Sacramentum conficere; & reſpondet,

quòèd ſi refugimus ab iis Sacramentum ſuſci.
pe

m ſe ipſa

Pere .
uut
mur (
ſecrata
Poteſt
gimus
Patnig
mas in
Cram !
mat et
art, 3.
bit. 3
t re
Mund
Vius in
egregi
tult ör⸗
ſolemn
Peccar
Guam
Verent
necelſl
ſi in
Peccg
eio
gui ir
Crame
ſtate

ieus
Deccar

—
eWa
D
vol
Cumne
on
ntietl
nN
un
,,

4

Il
Cumn
Neſect
n

ſun

u
Neere⸗
le!
lren
le,
oune
ſenikt
ennn
n⸗
6

De Saerificio Miſſæ. 299

pere, vel eorum Miſſæ adeſſe, non refugi-
mus Dei Sacramenta, quin potiùs ea venera-
mur (unde Hoſtia à talibus Sacerdotibus con-
ſecrata eſt adoranda, & ſi reſervetur, lieitè
poteſt ſumi à Sacerdote legitimo) ſed refu-
gimus culpam indignè miniſtrantium. Cul-
pam igitur eamque lethalem agnoſcit D. Tho-
mas in eo, qui gravis peccati ſibi conſcius ſa-
cram Euchariſtiam miniſtrat; quod confir-
mat etiam in 4. Sentent. Diſt. 24. quæſt. T.
art. 3. quæſt. 5. ad ſecundum, ubi hæc ſcri-
bit: Eſt de jure naturali, ut hbomo ſancta ſan-
éte tractet: quamobrem legitur in Levitico:
Mundamini, qui fertis vaſa Domini. Syl-
vius in 3. par. quæſt. 64. art. 6. ſuo more
egregiè de hac re diſputat, & quæſt. I. ſta-
tuit primò, eum, qui Sacramentum aliquod
ſolemniter in peccato mortali adminiſtret,
peccare mortaliter, utpote qui operetur tam-
quam miniſter, & magnam committat irre-
verentiam. Secundò, eum, qui, premente
necefſſitate, privatim aliquem baptizet, etiam-
ſi in peccato mortali ſit, nonniſi venialiter
Peccare, qui non operetur ùt Miniſter ex
officio, ſed neceſſitati occurrat. Tertiò,
qui in peccato quodvis aliud adminiſtret Sa-
cramentum, graviter peccare, nec à neceſ-
ſitate excuſari, dum operatur tamquam pu-
blicus Eccleſiæ miniſter. Quartò, graviter
peccare, qui Euchariſtiam in peccato mor⸗
tali

30⁰° Sedtio III.

tali miniſtret; neque enim Sacerdotis eſt tan-
tùm eam conſecrare, ſed etiam diſtribuere.
Quintò, in hoc caſu non duo committi pec-
cata, alterum commiſſionis ſcilicet irreve-
rentiæ, alterum omiſſionis, ſcilicet pœniten-
tiæ, ſed unum tantùm grave peccatum ſa-
crilegii committi; pœnitentia enim tum non

cadit per ſe ſub præcepto, ſed ratione præ-

cepti Religionis, quo jubemur dignè tracta-
re Sacramenta: quamobrem in omiſlione
pœnitentiæ non reperitur præcipua malitia.
Aliam controverſiam tractant rerum mora-
lium Scriptores, an tot peccata mortalia per-
petret Sacerdos, quot ii ſunt, quibus admi-
niſtrat in peccato Euchariſtiam, an verèò
unum tantuùm peccatum committat, licèt
pluribus Sacramentum diſtribuat. Quidam
putant unum tantùm peceatum committi;
omnes enim ejusmodi actus ejusdem eſſe ge-
neris, & continuari ſine ulla morali interru-
ptione. Alii contrà ſtatuunt, tot peccata
mortalia committi, quot ſunt ii, quibus Sa-
cerdos exhibet Sacramentum: ajunt enim,
actus licèt continuatos, ejus tamen eſſe na-
turæ, ut ad unum definitum terminum re-
ferantur, in quo integrè perficiuntur; atque
exemplum afferunt fornicationis, quæ ſi bis
aut ter etiam per actus continuatos cum ea-

dem perſona committitur, tot peccata per-
— Petran-

—

Petrat
quam

Deli
Hiem,
1.

8
niſtran
Viati
ter pe
erat,
conle⸗
Ut ean
Narra
rum,
hemer
taretu
ili eſt
cratat,
Tolee
doter
conſe
ſe,
ritius
Par.
dVis
Poſtun
in,

Utelu
Clrhre
mini
inen
1Pents
ArſN

CHMIN.

N.

n an
Unllike
rin
4 ſenn
n ich
en
CoNN
inter
t pen
ibis⸗
enele⸗
uunt
;ts
els
anß

De Saerifcio Miſſæ. 301

petrantur, quot fornicationes, ob eamdem
quam ſuprà innuimus rationem.

De Viatico. Qui non poteſt æger deglutire Ho-
ſtiam; ei ne afferatur, ut mos eraz, ſacra Par-
ticula adoranda, vetuit . Pius V.
Sacerdos extra Miſſam Euchariſtiam mi-
niſtrans interdum eam exhibet per modum
Viatici; de quo argumento quædam brevi-
ter perſtringemus. Olim ſi moribundus ſan-
Gtam non poſſet particulam deglutire, mos
erat, ut in ejus ſolatium vel particula non
conſecrata deferretur, vel etiam confecrata,
ut eam ipſe adoraret, non tamen ſumeret.
Narrat Cæſarius lib. 9. illuſtrium miraculo-
rum, Mauritium Pariſienſem Epiſi opum ve-
hementer Viaticum flagitàſſe; cumque dubi-
taretur, ſatisne illi ſana eſſet mens, delatam
illi eſſe à Sacerdote particulam non conſe-
cratam, quà visâ, Mauritium exclamdaſie:
Tolle, tolle, non eſt Dominus Deus; Sacer-
dotem propterea ad Eccleſiam reverſum
conſecratam inde particulam ad eum attuliſ.
ſe, quam ſummãà animi pietate ipſe Mau-
ritius accepit. D. Antoninus in Chronic. 3.
par. tit 18. cap. I. narrat, Hugonem de
S. Victore gravi morbo implicitum Viaticum
poſtulaſſe; cùmque periculum eſſet de vo-
mitu, allatâ ad eum particulà non conſecra-
1

30² Sectio III.

tà, id Hugonem ſubodoratum dixiſſe: Quid
eſt, quod facere voluiſtis Fratres mei? Quare
decipere me voluiſtis* iſtud non eſt Corpus Do-
mini mei: allataà deinde ſibi particulà conſe-
cratà, cùm agnoviſſet, ſe illam non poſſe ſu-
mere, dixiſſe: Aſcendat Filius ad Patrem
Juum, & ſervus ad Dominum ſuum; ſtatim-
que particulam ab omnium oculis evanuiſie,
illum autem extremum ſpiritum exhalaſſe.
Nunc verèò nil quidquam tale faciendum,
ùt videre eſt apud Thiers loc. cit. num. 18.
Vetuit autem S. Pius V. ne ad moribundos,
qui non poſſunt Euchariſtiam deglutire, ſa-
cra Particula deferatur; ùt videre eſt apud
Macrum in vocabular. Eccleſ. verbo Eueha-
riſtia; & in Regeſtis S. Congregat. Concilii
extant hæc verba: MWon licet santtam Eu-
chariſtiam ad ægrotantes deferre, qui morbi
gravitate impediti eam ſumere non poſſunt, ſed
venerationis grati ſolent eam deoſculari. Et
I fortè aliquo in loco talis eſt conſuetudo, en
Bondier eſt tollenda, quòd Eius V. prohibuit.

uibus autem rationibus id vetitum fuerit,
eæ videantur apud Cardinalem de Lugo Re-
ſponſ. Moral. lib. I. Dub II., qui illud etiam
monet, in Eecleſia Latina Laicis non licere
Sanctam Euchariſtiam tangere, nili linguàâ
& ore dum eam ſuſcipiunt; vanâmque & in-
anem appellat cum S. Bonaventura quorum-

dam Sacerdotum devotionem, qui poſt co.
. . e⸗

Kcrati
leoſe

rumo
Tract.
busckan
admir
defera
poſſe

reperi

pofſſit

Euche
non te
Par.2

Iiſrn,
ini,
ni.

Al
Eucha
poſſet
ſul
ir
XI. he
Potere
Eger
Ut ei .
unt et
ſtorie⸗
eibit

led
ni/ de
Cud
n e
10 ire
l, in
8eflll
Nreatr

nunt

Ctbvotk
ginte

S

1o A
1Cnnel
Gum
1
Mmi.

etuceft
Pl
n fed
lugo

Ide,

Unk
Nelr
Cn
Ncn
in

De Sacrifeio Miſſæ. 303
ſecrationis verba ſtatim Sanctam Euchariſtiam
deoſculabantur, eique poſt elevationem ite-
rum oſculum dabant, ùt videre eſt apud Thiers
Tract. de Superſtit. tom. I. cap. 2 n. 5. In qui-
busdam tamen Eccleſiæ Belgicæ Ritualibus
admittitur, non quidem ut ad eum Viaticum
deferatur adorandum, quem conſtat illud non
poſſe ſuſcipere, ſed ad ægrotum, qui ſi fortè
reperiatur non poſſe Sacramentum ſuſcipere,
poſſit Parochus Pyxidem aperire, atque illi
Euchariſtiam oſtendere, quam æger adoret,
non tamen deoſculetur: Van Eſpen ur. Eccl.
Par. 2. Tit. 4. cap. 4. num. 14.

Infirmo non poteſt Euchariſtia prælberi ſub ſpecie
vini, ſi eaum deglutire non poſſit ſub ſpecie pa-
nis. Poteſt tamen præberi ſub ſpecie panis
Sacramentum aqud vel vino intinétum.

Aliàs orta eſt dubitatio, an moribundo, qui
Euchariſtiam ſub ſpecie panis deglutire non
poſſet, liceret eam præbere ſub ſpecie vini,
ſeu ſub ſpecie panis vino conſecrato intincti.
Qui reſpondebat licere, Concilio Toletano
XI. habito anno 675. ſententiam ſuam fulcire
poterat; ea enim Synodus Can. I1. ſtatuit, ſi
æger ſacram non poſſit particulam deglutire,
ut ei præbeatur Euchariſtia ſub ſpecie vini:
ſunt etiam alia monumenta Ececleſiaſticæ Hi-
ſtoriæ, ex quibus intelligirur, Euchariſtiam
exhibitam fuiſſe ſub ſpecie panis vino conſe-
cra-

304 Seslio III.
crato intinéti, ùt oſtendunt Martene lib. I.

de ſacr. Eccl. Ritibus c. 4. art. 10. n. 13. Card.

Bona lib. 2. Rer. Liturgicar. cap. 18. n. 3. &
Mabillonus 1. Præfat. in Sæculum 3. Ordinis
Benedictini n. 75. Obſervat. 10. Vera tamen
opinio eſt, id fieri non poſſe: præceptum enim
ſuſcipiendi Viaticum non obligat, cùm illud
gravibus de cauſis ab Eccleſia negatur; com-
pertum autem eſt Eccleſiam uſum calicis Lai-
cis & Sacerdotibus Miſſam non celebrantibus
prohibuiſſe, non modè proprer plures irre-
verentias, quæ identidem committebantur,
ſed etiam propter hæreſim eorum, qui gar-

riebant, ſub ſpecie panis non contineri corpus

Chriſti, vel præceptum eſſe Chriſti, ut Eu-. z/,

chariſtia ſub utraque ſpecie ſumatur. Ita re-

ſpondent Suarez in 3. Par. tom. 3. Diſput. 71.
Sect. 3. circa fin. Card. de Lugo Reſponlſ. moral.
lib. 1. Dub. 10. n. 2. & 8. Clericatus Decil. 14.
Caſ. 2. num. 16. & ſeq. de Sacram. Euchar. Pax
ordanus tom. I. I. 3. Tit. 3. n. 34. monet, in
ejuſmodi caſu poſſe moribundo ſacram exhi-
beri particulam aquà vel vino non conſeerato

intinctam, ut eam æger poſſit deglutire; lex.

enim de naturali jejunio ſervando eum non
obligat, qui Viaticum ſumit. Nec ſanè à
hujus Auctoris ſententiam confirmandam de-
ſunt ex Eccleſiaſtica Hiſtoria argumenta. Eu-
ſebius enim lib. 6. Eccl. Hiſt. cap. 44. narrat,

11

Serapionem quemdam decrepità ætate ſenem

in limin
ſille Saes
riſtiam

quod æ

iſtiam
madefae
finltam
lſorpta
n Eu
ticus lib
niacenli
conſuer
chariſti
crato in

Plun
Duchari
mum eſ
derotior
oris me
arorhi
fadend.
iular,
l ſunt
Otidia

De Sacrikcio Miſſæ. 30
in limine mortis conſtitutum, puerum mi-
ſiſſe Sacerdotem aecerſitum, qui ſibi Eucha-
riſtiam afferret; illum autem Sacerdotem,
quod ægritudine impediretur, puero Eucha-
riſtiam tradidiſſe, eique imperàâſſe, ut aqua
madefactam in os ægri injiceret: In aqua in-
tintétam ſeni in os inſtillaret, qud ille paulatim
abſorptd, continuò animam exhalavit: verba
ſunt Euſebii ex verſione Valeſii; & S. Ulda.
ricus lib. 3. antiquarum conſuetudinum Clu-
niacenſium cap. 28. tom. 4. Spicilegii teſtatur,
conſueviſſe Monachis infirmis præberi Eu-
chariſtiam ſub ſpecie panis vino non conſe-
crato intincti.

Non licet uni eidémque perſonæ plures parti-
culas, aut majoris moduli Hoſtiam
præbere.

Plura alia ſunt ſcitu digna, quæ ad ſacram
Euchariſtiam pertinent miniſtrandam. Pri-
mum eſt, non licere ad falſlam confovendam
devotionem uni vel plures particulas, vel ma-
joris moduli Hoſtiam prœæbere. Epiſcopi,
Parocbhi ſeu Confeſſarii inſuper admoneant, nulli
tradendas plures Euchariſtiæ formas, ſeu Par-
ticulas, veque grandiores, ſed conſuetas: ver-
ba ſunt Decreti S. Congregat. Concilii de
quotidiana Communione, quod approbavit
Venerab. Dei Servus Innocentius XI. die 1 2
. U e=

306 Sebtio III.

Februar. 1679. atque ad hanc rem mirificè fa-
ciunt verba Canonis ubi pars diſt. 2. de Con-
ſecrat. Ubi pars eſt Corporis, eſt & totum.
Eadem ratio eſt in Corpore Domini, quæ in
Manna, quod in ejus igura præceſſit, de quo
dicitur: Qui plus collegerat, non babuit am-
plius; neque qui minus paraverat, invenit mi-
nus. Non eſt omnino quantitas viſibilis in hoe

æſtimanda myſterio, ſed virtus Saeramenti ſpi-

gitualis. Conſentit S. Thomas 3. Par. Quæſt.
79. art. 7. ad tertium. Legendus eſt etiam
Thiers tom. 2. Tract. de Superſtit. Edit. 3.

Lib. 3. cap. 2. num. 14. qui multis rationibus

& auctoritatibus morem illum improbat, qui
in illuſtrioribus Galliarum Monaſteriis qua-

rumdam Sanctimonialium invaluerat, ut ma-
joris devotionis gratia plures acciperent Par-

ticulas; quam conſuetudinem teſtatur ſibi li-⸗
cuiſſe omnino abolere.

Purgatio per aquam frigidam cum aliis ſimili-
bus ſublaia per ſacros Canones, propter occa-
ſtonem indignè ſuſcipiendi Euchariſtiam. §. Gre-
gorii E 1J. c&σHenrici Kegis biſtoria. Doctri-
na Vaſquez de ejusmodi pugationibus.

Alterum eſt, olim juxta vererem diſcipli-
nam licuiſſe, ad aliquod delictum detegen-
dum, ei qui ſuſpicione e

tur, Euchariſtiam offerre, ut videre eſt in ve-
teri

jusmodi premere-

I pun
qua
(ceren
famia,
ſam ju
Priusc
ne dac
minis
commt
uis D⸗
baorione
10. 2. 0
res for
cum c
bus ei
nonibu
mentan
reperir
lentetu
Ofkertn
i ne
chariſt
que er
les, u
Rege
m te
bere,
Gibino
lonen
neg

nntbat
i, ur
S
bchtt s
ihette
Mn
uurie⸗
Dr.
ein
l
gniotbu
rt
ſkris
, Ne⸗

gene.

U!

iß⸗
uper
n
0
inkai

De Sacrifcio Miſſe. 307

teri purgatione vulgari per aquam frigidam;
in qua purgatione, antequam in aquam de-
jicerentur ii qui alicujus delicti laborarent in-
famià, Miſſa à Sacerdote celebrabatur (Miſ-
Jam judicii, appellabant) Sacerdos autem
priusquam eos communicaret, admonebat,
ne Sacramentum ſuſeiperent, ſi objecti cri-
minis ſibi eſſent conſci; quod ſi tacerent,
communicabat illis verbis, Corpus boc & San-
guis Domini noſtri Jeſu Chriſti ſit tibi ad pro-
bationem bodie; ùt videre eſt apud Baluzium
tO. 2. Capitular. Regum Franciæ inter vete-
res formulas Exorciſinorum Cap. 2. Verùm
cùm cæteris omnibus vulgaribus purgationi-
bus ea etiam, de qua loquimur, à Sacris Ca-
nonibus eſt ſublara. Non enim hoc Sacra-
mentum Chriſtus inſtituit, ut ſontium reatus
reperiretur; neque id fieri poteſt, quin ipſe
tentetur Deus: præterquam quèd occaſio
offertur Sacramentum indignè ſuſcipiendi iis,
qui ne ſontes deprehendantur, ſacram Eu-
chariſtiam ſumere non perhorreſcant. Ne-
que enim omnes eſſent S. Gregorio VII. ſimi-
les, qui, teſte Lamberto, cùm coram Henrico
Rege Miſſam celebraret, poſſétque multo-
rum teſtimoniis objectas ſibi criminationes di-
luere, ait: Ego tamen, ne bumano potius, qudàm
divino niti videar teſtimonio, ut ſatisfulctionis
compendio omnem omnibus ſeandali ſerupulum
de medio auferam, ecce Corpus Dominicum,
U2 quod

308 Sectio III.

quod ſumpturus ero, in experimentum mihi ho-
die fiat innocentiæ meæ, ut omnipotens Deus ſuo
me bodie judicio vel abſolvat objecti criminit
Jſuſpicione, ſi innocens ſum, vel ſubitaned inte-
rimat morte, ſi reus. Neque itidem omnes
ſunt, cujusmodi fuit Henricus Rex, qui invita-
tus ad ſuſcipiendam Euchariſtiam, ut, ſi inno-
cens eſſet, hac ratione ſe à criminationibus,
quibus premebatur, liberaret, cùm ipſe ſibi
malè conſeius eſſet, oblatam renuit conditio-
nem, cauſatus nullam hujusmodi purgationi
vim futuram, quod abeſſent accuſatores; ora-
vitque Pontificem, ut rem omnem Concilio
Generali committeret, in quo accuſatores ad-
eſſent, quemadmodum factum eſt. Eſtius in
4. Sentent. Diſt. 9. §. 4. in fine ita ait: Zjus-
modi 'ſpenſatio non fit ſene tentatione Dei: item
per hoc manifeſtè datur occaſio indignæ ſumptio-
nis Euchariſtiæ, dum ille, qui erimen commi-
ſit, nolens ſe prodere, cum cæteris accedit 44
menſam Domini. Sed materiam hanc optim
tractavit Vaſquez tom. 3. in 2. Par. D. Thomæ
Diſput. 210. cap. I. 2. & 3. Duos enim expen-
dit Canones, quos refert Gratianus in Cau-
ſa 2. Quæſt. 5. eorum alter eſt Can. Si Epi-
ſcopo, alter Can. Sæpe, quibus admittitur pur-
gatio per Euchariſtiam, aitque, nusquam
eos textus alis Canonibus poſteriori tempore
conditis emendatos reperiri. Itaque decla-

rat, rationem illam ſibi non probari, quà freti
non-⸗

—

Dwünv
Ahibe
jel pen
Eucha
crimin
tatur!
lum f
tation
eſt, al
josjur⸗
dum
mit er
qwm
etiamt
ferri,

ofſert

crirmin
tum in
tig con
etiam
ſeiusſi
ſi gus
ſuum
ei cul
rat,
cudit
tonibe
Umen
Oherre
Ncon

—
nziiß
lD
Min
Etunt
en om
ins
Nihſin
inrocke
niet
irondir
ippptn
rorsze
en CN
luorst
4 Un

1in

eMein
rle⸗
nerke
ti
Muee;
nl
einen
b
jdint

De Sacrifcio Miſæ. 30⁹
nonnulli licere negant ejuſinodi purgationem
adhibere. Ea enim ratio huc redit, quod

