regatione Ven. Fratrum noſtrorum Conci-
K Tridentini interpretum repetitis vicibus
emanatæ, quas omnes Apoſtolicà auctorita-
te noſtrà confirmamus & approbamus, ea-
rum executionem vobis enixè inculcantes:
ut ſcilicet Miſſa Conventualis, quæ ſingulis
diebus canitur à Clero prædictarum Eccle-
ſiarum, pro earundem Benefactoribus in ge-
nere quotidie applicetur; eodem prorſus
modo, quo Miſſam Parochialem ab iis, qui
curam animarum gerunt, pro Populo ſibi
commiſſo, ſingulis ſaltem diebus Feſtis de
præcepto, applicari debere ſuperiùs decla-
ravimus. Itaque date operam, ut falſam
quorundam opinionem eliminetis, quam in
aliquibus Eccleſis ejusmodi, ſive dolo malo,
ſive per errorem invectam eſſe novimus:
quèòd nempe dum Miſſa Conventualis pro
certo aliquo Eccleſiæ Benefactore, vel gratt
animi ergo, vel ex vi oneris impoſiti cele-
bratur, & applicatur; ſatis impletum cen-
ſeatur debitum applicationis Miſſæ Conven-
tualis. Etenim hujusmodi debitum non qui-
dem reſpicit ſingulares aliquos Benefactores,
ſæd Benefactores in genere cujuslibet Eocle⸗
0 1

6

ſey en
Neade
ſe M.
beinen
Pedkir
N.
Alioru
diar
eorur
re ali
Verlſa
un
ber,
facere
ſic
lhe
Peneß
ilb in
dr
ſrod

or.
Vaba
Tata
beral
guen
caban
dem
Pro i

Nd

un ſi
Aled n
t bin
Nperor
PheC
umC
iis ii
4
euſeen
e ſg
Cum
Ubsi
en .
4
vis 4
u
3) C
eddln
ſen,
Nn eni
S

De Saerifirio Miſſæ. 119

ſiæ, cujus ſervitio addicti ſunt quicunque

in eadem ſive Dignitates, ſive Canonicatus,
ſive Manſionariatus, ſive Beneficia Choralia
obtinent, & Miſſam Conventualem ſuis re-
ſpectivè vicibus celebrant.
Neque minùs improbandam noveritis
aliorum ſententiam, qui ſatis putant ſupra-
dictam obligationem impletam eſſe, dum in
eorum Eccleſiis pro Benefactoribus in gene-
re aliquæ interdum preces fiunt, vel anni-
Verſaria ſtatis diebus Sacrificia pro illis per-
aguntur. Nemo enim id ſibi arrogare de-
bet, ut impoſitæ obligationi alià rarione ſatis-
facere poſſit, quàm eà, quæ à lege Eccleſia-

ſtica multoties præſcripta fuit; nimirum

Miſſam Conventualem ſingulis diebus pro
Benefactoribus celebrando, eandémque pro
illis in genere applicando,
Profectò non ſolùm prioribus Eccleſizæ.
ſeculis, verùm etiam temporibus haud lon-
& à noſtra ætate remotis, (quod vos ex Hi-
oria Eccleſiæ didiciſſe non dubitamus) ſer-
vabatur olim in ſingulis Eccleſiis ſeries accu-
rata omnium, & lingulorum, quorum li-
beralitate unaquæque aucta fuerat, eorum-
que nomina Sacris Diptychis, ſic enim vo-
cabantur, ideo conſignata erant, ut eorun-
dem recordatio nunquam interiret, utque
pro iis tum preces funderentur, tum etiam
Miſſæ Sacrificium offerretur; quam ob cau-
H 4 ſam

120 Sectio III.
ſam etiam prædictus Catalogus in plerisque
Eccleſiis ob oculos Presbyteri celebraantis ap-
poni conſuevit; licet iidem pii Benefactores
im (ſuis Donationibus nihil penitus pro ſe pa-
cti eſſent, ſed tantummodò pro peceatorum
ſuorum remiſſione ſe bona ſua Deo offerre
declaraſſent. Eccleſiarum ſiquidem Præſu-
les preces pro iis imperandas eſſe duxerunt;
quamvis illi propria hona offerentes ne ver-
bum quidem ea de re feciſſent. Sacrorum
hujusmodi Diptychorum uſus ſenſim defe-
cit; ob idque in oblivione jacent alicubi com-
lurium Benefactorum nomina. At non
idcirco deſerere fas eſt uſum & diſciplinam
orandi pro iis, & Sacrificium Miſſæ pro illis
offerendi. Atque inde præceptum appli-
candi Miſſam Conventualem pro Benefacto-
ribus in genere, originem atque rationem
deſumit.
Quemadmodum verò, loquendo de Miſſa
Parochiali, ſuperiùs dictum eſt, varias ex-
cuſationes afferri ſolere, ad declinandam il-
lius applicationem pro Populo diebus Feſtis
de præcepto; ita pariter uſuvenit quoad ap-
licationem quotidianam Miſſæ Conventua-
is pro Benefactoribus in genere. Ut autem
ſuperiores illæ, ſic etiam hæ poſteriores,
providè è& medio ſublatæ fuerunt per op-
portunas Congregationis Concilii Triden-
tini reſolutiones, quas proinde in his etiam
M aucto⸗

cerit
m.
No⸗
Cnluet
Pria Ee

1e exin

impnn
etucd
tüs ab
ni ſu
busin
ſent,
onere
Drii C
Kelialti
enda
Cnoni
in leen
etam
chialen
ventu
deben
care,
cleſiæ
lnoulis
um (
ubas
Uentur

—

De Sacrifcio Miſſæ. 72²1

plerige
lehnanb
Perekdn
uſdkeß
deunm
Deochn
Geakei
eCnne
Mes en
cron
elin
lcabice
A
cninn
Eimn
Pendhe
Ltuiane
, Nit;
Clinmme
eh
n e
Cone
U

auctoritate noſtrà approbamus & -confirma-
Nonnulli ſiquidem obtentu contrariæ
conſuetudinis, etiam immemorabilis, in pro-
pria Eccleſia vigentis, ſe ab hujusmodi one-
re eximi poſſe ſibi perſuaſerunt. Verùm
jam pluries reſponſum fuit, hujusmodi con-
ſuetudinem, licet immemorabilem, quæ po-
tiùs abuſus & corruptela dicenda eſt, nemi-
ni ſuffragari. Alii à Miſſa pro Benefactori-
bus in genere applicanda ſe excuſatos voluiſ-
ſent, ex eo quod alio quopiam Miſſarum
onere obſtricti inveniantur, vel ratione pro-
prii Canonicatús, aut alterius beneficii Ec-
cleſiaſtici, quod inſimul cum Canonicali præ-
benda obtinent; vel quia, præter munus
Canonici, ſeu Beneficiati, aut Manſionarii
in Eccleſia Cathedrali ſen Collegiata, cùm
etiam in eadem, vel in alia Eccleſia Paro-
chialem curam exerceant, dum Miſſam Con-
ventualem canunt diebus Feſtis de præcepto,
debent pro Populo ſibi commiſſo eam appli-
care; ac proinde nequeunt eandem pro Ec-
cleſiæ Benefactoribus ſpecialiter offerre.
Sed his quoque obviam itum eſt, jubendo
ſingulis prædictis, ut Miſſam Conventualem,
quam canunt, pro Eccleſiæ Benefactoribus
in genere applicent; pro aliis verò, pro

6 quibus ipſi peculiariter Miſſam applicare te-
nentur, alterum ſubſtituant, qui ipſorum
H H

5 loce

122 Sedtio III.

loco Miſſam hujusmodi celebret, applicét⸗
que.
Arluliorum pariter exceptio fuit, quod Mil-
ſa Conventualis non ſemper à Canonicis aut
Dignitatibus celebretur, ſed aliquando etiam
à Beneficiatis aut Manſionariis; quos minùs
æquum videtur pro Miſſæ celebratione omni
eleemoſynà carere, quæ unde deſumi valeat,
ignoratur. Cui tamen rei pariter conſultum
eſt, demandando, ut ea deſumatur ex Maſſa
diſtributionum.
Alii denique obtenderunt exiguitatem hu-
jusmodi diſtributionem, quæ, ob detractam
eleemoſynam quotidianam pro Miſſa Con-
ventuali, ad nihilum ferè redactæ, vix foret
ut ab aliquo curarentur, cum magno detri-
mento ſervitii Eccleſiæ præſtandi. Triden-
tina quidem Synodus ſeſſ24 cap. 15. Oppor-
tunas rationes oſtendit, quibus Canonicalium
Præbendarum inopiæ valeat provideri. Si
verò deſignatam à Concilio viam, ut ferè
evenire ſolet, nequaquam iniri poſſe contin-
gat, reliquum erit ad Congregationem Con-
eilii recefſum habere; cujus erit, perſpecto
ex veſtris relationibus rerum ſtatu, auctori-
tate Apoſtolicà à prædeceſſoribus Noſtris ei-
dem impartità, & à Nobis etiam præſentium

tenore confirmatâ, quotidianam Miſſæ Con-

ventualis pro Benefactoribus in genere, ut

Aliàs ad feſtos tantummodo dies reducere.

Non

—
N

Mro
inunct
Ventua
ics
Prater
camus
una,
Miſtæ
luaqu⸗
mam
Tbus
eſſe
dem
len
las n
eäd
Poete
bis
Con
ſtror
poſit.
an
batlon
gemr
Kter⸗
Cori
Bene
lerat,

cott
Cnnonci
nunhen
tu
hritten
eCnme
ercol

tur e!

guſert
P ere
M
, N
p. Een
ch
Co.
Nol
ln, 1
⸗

nien

n,
e N
nkilt
ir⸗
e
nend
telween

De Sacrificio Miſſæ. 123

Non modò in Eccleſiis Patriarchalibus,
Metropolitanis, Cathedralibus, Collegiatis
injunctum reperitur, ut quotidie Miſſa Con-
ventualis in eisdem canatur, ſed etiam in Ru-
bricis Generalibus, quarum exactiſſimam
Fraternitatibus Veſtris cuſtodiam commen-
damus, præſcribitur, ut certis diebus non
una, ſed binæ, atque etiam aliquando tres
Miſſæ Conventuales uno die celebrentur.
Itaque cùm nuper à Nobis dictum fuerit, pri-
mam Miſſam Conventualem pro Benefacto-
ribus in genere celebrandam & applicandam
eſſe; nunc expendendum ſupereſt, àn earun-
dem Eccleſiarum Capitula Jurisdictioni Ve-
ſtræ reſpectivè ſubjecta adigere debeatis, ut
alias quoque Miſſas, ſi plures, ùt præfertur,
celebrari contigerit, pro Benefactoribus in
genere ſimiliter applicent.
Hujusmodi quæſtio ab aliquibus ex Vo-
bis Eccleſiaſtico Zelo flagrantibus ſupradictæ
Congregationi Venerabilium Fratrum No-
ſtrorum Concilii Tridentini interpretum pro-
Poſita eſt. Jamque ante illius propoſitionem
compertum fuerat, aliàs ab eadem Congre-
gatione reſponſum fuiſſe, concedendam eſſe
exemptionem ab onere applicandi ſecundam
& tertiam Miſſam Conventualem pro Bene-
factoribus in genere, attentà Canonicatuum
& Beneficiorum tenuitate; ex quo inferri Ppo-
terat, hujusmodi applicationis debitum ma-
. nexre,

124 Seslio III.

nere, ubi de Eccleſiis pauperibus non age-
retur. Verùm eùm hanc definiendæ quæ-
ſtionis regulam apud prædictam Congrega-
tionem non admodùm veteri obſervantià fir-
matam probè noverimus, cumque hujuſce
dubii ſolutionem eadem Congregatio nuper
judicio Noſtro remittendam eſſe cenſuerit;
Nos ita judicamus, idque Vobis tenendum
indicimus; laudandos nempe & confirman-
dos eſſe, quotquot ſponte ſuà ſecundam aut
tertiam Conventualem Miſſam pro benefacto-
ribus in genere applicant; qui verò idem
agunt ex vi conſuetudinis in ipſorum Eccle-
ſia vigentis, iis imperandum, ut in ea con-
ſuetudine perſeverent. Ubi verò id uſu re-
ceptum non invenitur, liberam omnino ſe-
cundæ tertiæque Miſſæ Conventualis appli-
cationem celebrantibus relinquendam eſſe,
dummodò in commemoratione pro Defun-
tis, Eccleſiæ Benefactorum in genere non
obliviſcantur. .
Huie demum Epiſtolæ Noſtræ finem im-
ponentes, Fraternitates Veſtras enixè horta-
mur, ut maximam curam & vigilantiam in id
conferatis, ut in Eccleſiarum Veſtrarum Choris,
præter devoram celebrationem, debitamque
applicationem Miſſæ Conventualis, Horæ Ca-
nonicæ non præproperè, ſed exactè, Pausi
nempe interpoſita, & maximà, quà decet,
reverentia, ac religione canantur. Equidem
. ſcimus,

ſoims,
GMaibus
Nionem

Ipplere
Aſtunt
nnrel
is in
dinior
Cent
Cllaris,
num pr
mn ſeſ.
Canon
er eort
ſencum
reveen
Juepe
modo
recep
illos
nio i
Tien-
n ſt;
tut
1igue
berett
tarchal
lhanri
Wum re
Abu,

—
dison
Menle er
mCngr⸗
bemunnit
nale we
tegion
6lebenn
M
deunnt
Obenet⸗
Vero E
UI 1
j e
dul
ninaſ⸗
Clse
odamn 3
nole
genen⸗

De Sacrifio Miſſæ. 125

ſcimus, im aliquibus Merropolitanis & Cathe-
dralibus Eceleſiis, inter Canonicos eam opi-
nionem invaluiſſe, ut ſe munus ſuum ſaris
implere contendant, dum Choro præſentes
aſſiſtunt, licèt ipii ſibi ſilentium imperent,
neque pſallentibus Beneficiatis aut Manſiona-
riis in cantu ſe adjungant. In hujusce verèò
opinionis confirmationem adduci ab iisdem
ſolent inveteratæ conſuetudines, ſtatuta pe-
culiaria, aut etiam prætenſa Eccleſiarum ſua-
rum privilegia. At cùm Synodus Tridenti-
na ſeſſ. 22 eap. I2. loquens de Dignitatibus &
Canonicis, qui Choro intereſie debent, unum
ex eorum officiis eſſe dicat, in Choro ad pſal-
tendum inſtituto, Hymnis & Canticis Dei nomen
veverenter, diſtincte, devotéque laudare; cum-
que pauca omnino ſint Capitula, in quibus eo
modo à Canonicis in choro aſſiſtitur, ideôque
receptæ in univerſa Eccleſia diſciplinæ paucos
illos adverſari dignoſcatur; cùm inſuper opi-
nio illa nunquam in Congregatione Concilii
Tridentini interpretationi præpoſitâ exami-
nata ſit; quin ſtatim exploſa fuerit, & impro-
bata; quamvis præſumptis conſuetudinibus,

aliisque fundamentis & rationibus innixa per-

hiberetur, Canonicis etiam Eccleſiarum Pa-
triarchalium hujus Noſtræ Urbis ſuper hoc
inſtantibus; cùm denique idem judicium pro-
latum reperiatur à pluribus Conciliis Provin-
cialibus, ab hac etiam Apoſtolicea Sede appro-
atis

126 Seétio III.

Patis & confirmatis; nihil jam reliquum eſſe
videtur, quominus pauciores univerſorum
legi ſe accommodent. Equidem minimè No-
bis compertum eſt, quo peculiari titulo ſuf-
fulti perſuaſum habeant unius vel alterius Ec-
clefiæ Canonici ſe muneri ſuo ſatisfacere
ſimplicem in choro afſſiſtentiam, ablane Di
vinæ Pſalmodiæ cantu. Verùm nifi illis præ-
ſtèò ſit Apoſtolicum non præſumptum velab⸗
rogatum, ſed legitimum ac vigens privile-
gium ſive Indultum, jure ac merito verendum
eſt, ne iſti, dum ita ſe gerunt, Præbendarum
ac diſtributionum fructus minimè ſuos faciant
& conſequenter ne ad eorum reſtitutionem
teneantur. Quapropter Veſtrum erit, Ve-
nerabiles Fratres! hæc omnia illis aperire;,
ut neque Nobis, neque Vobis apud divinum
Judicem fraudi ſit, ſi in hujusmodi re, quæ
tanti eſt momenti, utpote quæ ad ipſius Dei
cultum proximè ſpectat, abuſus & corrupte-
las, quas arguendo & increpando evellere de-
bebamus, diſſimulatione ac ſilentio Noſtro
foviſſe & confirmaſſe inveniamur. Interes
Frarernitatibus, Veſtris, quas intimo cordis

affectu complectimur, Apoſtolicam Benedi-

Qionem amantiſſimè impertimur. Datum
Romæ apud S. Mariam Majorem die 19. Au-
guſti 1744. Pontificats Noſtri an. quarto.

.4*

Di

.

Ha
tcand
le eadt
ſelex
holito⸗,
o god
Ceperi
put at
gui Be

ejebra

o ann

Utelic
dnch

Regil
Pelm
iſ⸗
verit,

Lu

F
Rligen
Cendi ar
neke

—
Kiguume
hetn
Lmmnnimel
niint
Alein!
itſen
Arl
NUR
Wun
els
tmett
ted
osſ
eliuun
oli, 4
6 Mern
Gin
te
Aiſe
Aen
en

K
1

De Sacrißtio Miſſe. 127

— —

De 'bligatione applicandi ex Beneficio, vel
ex præcepzo Superioris, vel ex accepta
eleemoſyna.

Hactenus de obligatione locuti ſumus ap-
plicandi Miſſam ex ipſo munere; nunc verò
de eadem obligatione diſſeremus, quæ oritur
vel ex onere ipſi beneficio ſeu Capellaniæ im-
poſito, vel ex præcepto Superioris, vel ex
eo quèd Sacerdos pro Miſſæ applicatione ac-
ceperit eleemoſynam. Quod ad primum ca-
Pput attinet, oritur quæſtio, an ſi Fundator,
qui Beneficio vel Capellaniæ onus impoſuit
celebrandi Miſſam, de applicatione ejusdem
pro anima ſua ne verbum quidem adjecerit,
intelligi debeat impoſuiſſe etiam onus appli-
candi ſibi Miſſam. D

Regula S. Congregationis. In Fundatione Ca-
pellaniæ cenſetur appoſitum onus applicandi
Miſſam Fundatori. Quid ſi Fundaior injun-
xerit tantiam, ut Sacerdos oret pro anima ſua
Quid ſe quaſdam Miſſas juſſerit applicari,
31. quaſdaln celebrari 6

8. Gonsrehacionk- Concilii regula eſt, in.
telligendum eſſe appoſitum etiam onus appli⸗
candi animæ MiſſamlInſtitutoris ſeu Fundatoris
Benefieii ſeu Capellaniæ. Nai erſi juxta Re-
24 gulam

128 Seblio III.
gulam 57. de Regulis Jur. in 6. Contra eum,
gui legem dicere powit apertius, eſt interpre-
zatio facienda; tamen juxta 4 Re ulam eod.
Tir. Iuſpicimus in ol'ſcuris quod 3 veroſimi-
jius. Porro veroſimilius eſt, eum qui Be-
neficium ſeu Capellaniam fundaverit, &onus
celebrandi Miſſam impoſuerit, voluiſſe cam-
dem etiam ſibi applicari Notiſſimaeſt S. Con-
gregationis Reſolutio in Cuuſa Tinen. Appli-
cationis Sacrifcis die 18. Auguſti 1668. in lib.
Decretorum fol. 61. ubi hæc habentur: Ex
diſpoſitione teſtamentaria antiquitus facta d pio
T ſtatore reperizur fundata quedam Capellania
cum onere Capellano pro tempore ſacrum faci.
endi ſingulis dominicis aliique feſtivis diebus,
nullä adjectd geclaratione ad cujus ſußfragium
applicandum eſſet ſacrißcium. Ideo Epiſcopus Ii-
nen. ſupplicat, per ö. Congregationeni declara-
ri, an eJusmodi ſacrifitium applicandum ſit ro
anima ipfius Teſtatoris an verò adlibitum Ca-
pellani, uti hactenu factum eſſe comperiit.
Die 18. Auguſti 1668. J. Congregatio Conci-
lii reſpondit, applicundum Ae ſaerifcium pro
anima Teſtatoris. In privata quidem cauſa
ita S. Congregatio reſpondit; ſed regula e
eneralis, præſumi, eum, qui Beneficium
zu Capellaniam inſtituerit, & onus celebran-

di Miſſam adjecerit, null mentione factàap-
plicationis, voluiſſe Miſſam applicari animæ
ſiæ.

.

Quamobrem ad eumdem modum ſem-
. per

er
l
ſipro
Pnnrii
Ge cah
dums.
ejosde
Benek
ONere
de ap
Milan
furis
præſu
ſerit,
Cari,
Nexe
mnode
Quancdh
Odl
Fund
quie
Nm
lis, gt
Na re

Cechar⸗

atione
n ſi .
Pelann
de⸗ verl

Pple

CIen
iunt
egllntt
1
efes
enn gol

n
ſatul
,n
ln
Oihimd
,
Noriel

Menbn
8 Aan
e A
en N
wan⸗ 5

De Sacrifcio Miſſe. 129

Per S. Congregatio reſpondit ad ejusdem ge-
neris ſupplicationes, quod ipſi oſtendimus in
ſcripto pro Congregatione habita die 12. Fe=
bruarii 1718. in Cauſa Ferrarienſi, in qua &
de eadem re agebatur, & ad eumdem mo-
dum S. Congregatio reſpondit die 26. Martii
ejusdem anni. Diximus præſumi, eum qui
Beneficium vel Capellaniam fundaverit cum
onere Miſſam celebrandi, nec verbum ullum
de applicatione ejusdem adjecerit, voluiſſe
Miſſam applicari animæ ſue. Cùm autem
Juris regula ſit, præſumptionem à validiore
præſumptione vinei, idcirco ſi Fundator juſ-
ſerit, certum ſibi Miſſarum numerum appli⸗
cari, de aliis verò nihil ampliùs dixerit, quàm
ut eæ celebrentur, ex hoc diverſo loquendi
modo diverſa oritur ratio: quamobrem ali-
quando S. Congregatio reſpondit, nullam
obligationem eſſe applicandi eas Miſſas quas
Fundator dumtaxat juſſerit celebrari, nes
quidquam dixerit de earum applicatione.
Nam præſumitur, eum, quemadmodum in
iis, quas voluit ſibi applicari, diſertè id juſſit,
ita reliquarum, de quarum applicatione nihil
declaravit, voluiſſe Sacerdoti liberam appli-
cationem relinquere. Orta eſt etiam dubitatio,
an ſi Fundator juſſerit Beneficiatum ſeu Ca-
pellanum pro ipſo orare in Miſia quam cele-
braverit, verbum illud orare importer onus
applicandi Miſſam Fun datori? §. Congrega-
119

130 Secio III.

tio, dum Nos à Secretis eſſemus, affirmando
reſpondit in Cauſa Vemimil. die 27. Apri. 1700.
Gubernatores humiliter ſupplitant pr declara-
zione, an Sacerdos ad cel brationem Miſæ eligen-
dus teneatur illam applicare attentis verhis
Teſtautoris, & in ea orare pro anima ipfus
Teſtatoris, nullä factä mentione applicationif,
cùm aliud ſit orare, aliud Miſſam applicare
& S. Congregatio reſpondit, Suacerdot,m tene-
vi ad applicationem Miſſe Si verò Fundator
Capellanias aliquot inſtituiſſet cum onere ſibi
applicandæ Miſſæ, aut ſuis Conſanguineis de-
functis, aliud autem Beneficium ſeu Capel-
lariam inſtituerit, ubi onus Beneficiato ſeu
Capellano impoſuerit orandi pro anima ſua;
tum locus fit argumento deſumpto è diverſo
modo loquendi, ac dicendum, Fundatorem,
ubi juſſerit pro ſe orari, non impoſuiſſe onus
applicandi, ſed voluiſſe duntaxat, Sacerdo-
tem ad Memento commemorationem facere
ſuĩ, quemadmodum reſpondit S. Congrega-
tio Concilii in Cauſa Ferrarienſi die 11. Ju-
nii 1700.

Si Sacerdos juſſus d Superiore M'ſam applicare
certæ perſonæ, applicet alteri, quæritur,
cuinam proſit applicatio.

Poteſt Sacerdoti ſibi ſubjecto Superior
Præcipere, ut Miſſam, quam celebraverit,
ap-

— De Sacrifcio Miſſe. 1 31

and applicet huic vel illi perſonæ. Si Saccrdos
Mn .

iſſam alii applicet, inobedientiæ ſe alligat:
N ſed quæſtio eit, cuinam applicatio proſit,
illine cui Sacerdos applicavit, an ei cui ex
NIH Superioris Præcepto applicare debuiſſet.
Quæſtionem hanc tractat Paſqualigus de Sa-
Me crificio Miſiæ 183. ubi Scriptorum utrique
S ſententiæ ſuffragantium auctoritates conge-
N rit, ſed communis ea videtur eſſe, applica-
ö= tionem ei Prodeſſe, cui Sacerdos intendit ap-
un plicare, non enim Sacerdos Sacrificii dum-
is taxat miniſter eſt, ſed etiam Diſpenſator vi
GE ſuæ Ordinationis; itaque ut in conficiendo
ink Sacramento ab authoritate non pendet Supe-
umii rioris, ita poteſtatem habet ei Sacrificium ap-
Dten Pieand, cui voluerit. Vide Clericatum
inen Deciſ. 36. num. 25. de Sacrific. Miſiæ. Eam-
Nület dem quæſtionem accuratè diſeutit etiam Car-
,N dinalis de Lugo de Sacram. Euchar. diſp. 19.
Gen? ſect. 10. num. 210. & ſeq. qui docet, Deum
C ad imtentionem reſpicere, quam Sacerdos
de“ habuerit, non quam habere debuiſſet vel ex
Præcepto Superioris, vel ratione eleemoſy⸗=
næ.

, De Miſſa applicanda propter acceptam cleemo-
BGinam ſex regulæ ſtatuuntur. .

Frequentior eſt obligatio applicandi, quæ
mmd oritur ex accepta eleemoſy'na, quam Sacer-
I 2 dos

182 Sectio VII.

d pro applicatione acceperit. Atque mul-
ta ſanè hanc in rem dicenda eſſent; ſed eùm
de hoc argumento abunde locuti ſimus Edicto
15. t. 3. juvabit illinc pauca quædam repetere,
atque in hunc locum conferre Ac primò non
eſt immunis ab applicanda Miſſa is, qui elee-
moſynam acceperit minorem etiam, quàm
quæ ſit Taxa Diœceſana. II. Qui à pluribus
plures exiguas acceperit eleemoſynas pro
celebratione & applicatione, tot tenetur ce⸗
lebrare & applicare Miſſas, quot eleemoſynas
juxta taxam Diœceſanam cumulus ille exigua-
rum eleemoſynarum ſuppeditaverit. III. Qui
eleemoſynam acceperit tax Dioœceſanà ma=
jorenn pro una Miſſa, ſi ab aliis Miſſam ce⸗
ebrari curet, tenetur quidquid acceperit,
tradere Sacerdoti celebranti; etiamſi hune
moneret, ſe pinguiorem eleemoſynam acce-
piſſe, volentique & conſentienti minorem
eleemoſynam offerret. IV. Etſi fructus me:
dius Sacrificii, quem Sacerdos poteſt, cui
vult, applicare, ſatisfactorius ſit & impetra-
torius, non licet duplicem eleemoſynam ac-
cipere, alteram ut applicetur fructus ſatisfa⸗
Corius, puta alicui defuncto, alteram ut ap-
Plicetur fructus impetratorius exempli causà
alicui infirmo. V. Non poteſt Sacerdos acci-
pere eleemoſynam, ut alicui applicet fruétum
ſpecialiſſimum, qui ſibi At ſacrificanti debe-
rur. Poſtremò Sacerdos, qui quoquo m

0 len
po
Elebre

1 V
gi.
ſee

i⸗

dere e

l

Dem
mod

ſuitn
Mocpr
Crum
termmitt
d.—
Cerd
poſin
ſynan
denti
o e
D
union
lilmn 4
lones

1639.

—
Acgeent
n Ec⸗
onuloe
Anlehein
epemin
i
lan di
R
leten
eeno
een
. M
Clnnit
Mn
Keiern
Cnm

De Sacrifitio Miſſæ. 122¾
do teneatur certis diebus applicare Miſſam „
non poteſt eleemoſynam ab aliis accipere pro
celebranda & applicanda iis Miſſa iisdem die-
bus. Vide etiam Tournely prælection. Theo-
logic. de Sacram. Euchar. par. 2. Pag. 349.
& ſequen. edit Pariſien. anni 1729. .

Qui habet onus tantùm celebrandi, poteſt acci-
pere eleemoſynam pro Miſa applicanda. Miſſa
applicari debet eo tempore quo offerens vult
applicari.

Eam etiam eodem Edicto noſtro quæſtio-
nem pertractavimus, an, qui habet onus ſolum-
modèò celebrandi, pro quo eleemoſynam con-
ſequitur, poſſit aliam eleemoſynam accipere
pro applicanda Miſſa. Nos illuc Lectorem no-
ſtrum amandamus. Monere tamen non præ-
termittimus, quasdam reperiri Reſolutiones
S. Congregationis, quæ declaravit poſſe Sa-
cerdotem, cui celebrandi onus dumtaxat im-
poſitum eſt, aliam pro applicatione eleemo-
ſynam accipere, ùt videre eſt in Cauſa Tri-
dentina 13. Julii 1630. Ad primum veſpondit;
non poſſe eieemoſynam vecipere, & duabus ob-
lationibus unica Miſſa ſatisfacere, niſi in fun-
datione cautum ſit, quòd non teneatur Sacrift-
cium applicare. Cum eà conſonant Reſolu-
tiones aliæ in Cauſa Pientina die 14. Maji
1639. in Cauſa Peruſina 12. Novemb. ises

1 3

134 Secio II.

& Vicentina 23. Auguſti 1642. Duo verè
huc adjicienda exiſtimavimus: primum eſt,
qui eleemoſynam acceperit pro Miſſæ appli-
catione, eum teneri non modò eleemoſynam
offerenti Miſſam applicare, ſed etiam appli-
care eodem tempore, quo offerens ſibi ap-
plicari pro rerum ſuarum conditione petit;
ita ut, ſi Sacerdos Miſſam celebret & appli-
cet extra illud tempus & extra offerentis op-
portunitatem, teneatur eleemoſynam reſti-
tuere Fingi poteſt caſus in hunc modum:
Quidam eleemoſynam præbet, ut ſibi Miſſa
celebrerur & applicetur, ut Deus lumine ſuo
Iudicem illuſtret, qui in quadam ipſius offe-
rentis Cauſa ferre debet ſententiam. Si poſt
latam ſententiam Sacerdos celebraverit, pro-
fectò obligationi defuit ſuæ, & tenetur elee-
moſynam reddere. Vide Cabaſſutium in
Theoria & Praxi Juris Canonici lib. 6. cap.
14. num. 18.

Non poteſt applicari Miſſa ei, qui primus
eleemoſynam præbuerit, ſuſpenſo interim fru-
tu Sacvificii. De applicatione Miſſæ ex
eleemoſyna. Sylvii doctrina.

Alterum, quod adjicimus, eſt, Sacer.
dotem, qui non habet onus applicandi Miſ-
ſam, non poſſe eam celebrare & applicare

mo-

„

juxta ejus intentionem, qui ſibi primus elee-

mohen
Gvonc⸗
Eenfiam
e, lane
Nregatl

lon lie

ti app

ynam
jusm
Haben
de San
kalis
lb. 2.
earum
t Dea
Cretum
Dr.2.

Cliſe.)
N. um

Pr
yim
Antye
Krudits
le qui
ione
kbrar
letion

—
Doo ſen
mmme,
llem
ennh
tumgi
engligs
lonetit
enti⸗
umn
oN
ſbil
lumies
Püneh
n
tor ee⸗
innt

e

giß
tm
u

in
in
D

De Saerifcio Miſæ. 193 ½
moſynam præbuerit. Quæ quidem quæſtio

quondam inter Doctores in utramque ſen-

tentiam, ùt fieri ſolet, abeuntes diu diſputa-
ta, tandem poſt maturum examen à S. Con-
gregatione deciſa eſt. Pronunciavit enim,
non lieere Miſſam celebrare cum intentione
ei applicandi, qui primus obtulerit eleemo-
ſynam, idque Decretum approbavit Clemens
VIII. atque edidit Paulus V. ut nullus jam
ejusmodi ſit locus controverſiæ. Videantur
Habert Theolog. Dogmat. & Moral. tom. 5§.
de Sacram. Euchar. cap. 16. quæſt. 9. Na-
talis Alexander Theolog. dogmat. & Moral.
lib. 2. de Sacram. Euchar. art. 6. Regula 2.
earum quæ ad praxim pertinent, Clericatus
cit. Deciſ. 36. num. 21. Integrum verò De-
cretum referr Marchinus de Ordine Tract. 3.
Par. 2. cap. 31. num. 9. & Paſqualigus de Sa-
crific. Miſſæ quæſt. 168.

Num liceat Miſſæ applicationem anticipare.

Franeciſcus Sylvius, quem ſæpiuſculè ci-
tavimus, tom. 5. ſuorum operum editionis
Antverpien. Oratione II. & 12. hanc fusè &
eruditè ſuo more traétat materiam. Atque
ille quidem non negat, quin Sacerdos, qui
ratione Beneficii tenetur duas vel tres Miſſas
celebrare in ſingulis hebdomadis, poſſit anti-
cipatione quàâdam temporis duas vel tres ce-
I 4 lebra-

136 Sectio III.
lebrare Miſſas, quæ illi celebrandæ eſſent in
hebdomada proximè ſequenti. (is enim
gratior eſſe poteſt debitor, quàm qui argen-
tum prævertit ſolvere? Quod tamen ita in=
telligendum eſt; ut ſi ex Beneficii vel Capel=
laniæ inſtitutione appareret, voluiſſe inſtitu-
torem in qualibet hebdomada duas vel tres
Miſſas celebrari, vel ut quædam Altaria Miſ-
sà non carerent, vel ne cui Vico aut Pago
certis quibusdam diebus Miſſa deeſſet, ex his
ſimilibusque circumſtantis conjiciendum fſit,
inſtitutoris voluntatem anticipatæ ſatisfactio:
ni Miſſarum adverſari. Caſum deinde Syl=
vVius expendit ejus Sacerdotis, qui nulla ob-
ligatione obſtrictus applicandi Miſſam, tamen
eam celebrat, Sacrificii effectum ſuſpendens;
quem poſſit illi applicare, à quo oblatà elee-
moſynà rogatus fuerit cCelebrare, & ſibi ap-
plicare; vel celebrat & actu applicat Miſſam
ei, quem leus probè novit ab illo petiturum
celebrationem & applicationem Miſiæ. So-
lidiſſimis autem Theologiæ rationibus probat-
in neutro caſu licere Sacerdoti eleemoſynam
accipere; ob id maximè, quòd neſcio qui
ſordidum in ea re appareat, & nonnihil lub-
oleat avaritiæ, quam in S. Sacrificio tantope-
re deteſtatur Eccleſia. Quia verò Decretum
illud, quod ſuperiùs attulimus, nonnemo
arbitratur conditum pro Hiſpania, nec ad Bel-
gium propterea attinere, ſic ait.: MWeque 8

—

—

ir l

u

etudh
lez⸗
lileliu
ſo .
(Am
dortie
orben/
lium
eni
ui⸗
mwita,
Gin
lber a
Heur
Ver al

Nara
tiam
meme
rum t
Ppplie
leſpor

de elen
Undis
amennn
ciſe
Oolen
du
nA
ſſco A
Geelene
aenti
E li
n btidk
Min
iphktl
Dehek
tr
onbaf⸗
elen
N
Amme,
fhe,
Ferd 1
nis, 1
ii,let
1: N

De Sacrvificio Miſſ. 237
cus veſpondendi eſt, Bullam iſtam pro Hiſpa-
niis latam eſſe, & non pro Belgio: conſede-
ran um quippe eſt, eam idcirco præditctam con-
Juetudinem improbiſſe, & abolendam præce-
piſſe, quia multis nomninmhus eſt periculoſa, quia
Pidelium ſcandalis & fenſtonibut obnoxia, quia
nova, && vetuſto Eccleſtæ more abborrens:
Cùm igitur iſtæ rationet non ſint pro Hiſpania
particulares, ſed toti Eccleſiæ per univerſum
orbem deſperſæ rommnunes, zꝛn omnihbus Eiqe-
lium regionibus vigere debet ipſa Bulla, im
(etiam ed ſecluſa) id quod in ea mandatur.

Qui habet unus applicandi, non teneiur in Na-
tivitate Domin: appli are niſi unam Miſſams
& in Commemoratione Defunctorum cenſetur
liber ab obligatione applicandi. Parochus te-
netur in Nativitate tres Miſſas celebrare, an
verò ab ipſo, ut in Catbedralibus, tres Miſ-
Jæe ſint applicandæ, adbuc incer-

Quæritur, utrùm is, qui onus habet Mif-
ſam quotidianam applicandi, teneatur in die
Natali Chriſti Domini etiam ſecundam & ter-
tiam Miſſam applicare; & an in die Com-
memorationis omnium Fidelium Defuncto⸗
rum teneatur Miſſam illi applicare, cui debet
applicare quotidie. Prima quæſtio ſolvitux
reipondendo, eum, qui habet onus Miſſæ
I 5 quo-

138 Sectio III.

quotidianæ, teneri unam dumtaxat applica-
re in Feſto Nativitatis Jeſu Chriſti, nii fortè
inſtitutor diſertè juſſerit, tres Miſlas ſibi eo
die applicari. Fraxinellus de Sacerdot. ob-
ligatione ad Miſſam ſect. 4. concl. 4. §. 21.
Diana edit. Coordinatæ t. 2. Tract. I. Reſol. 64.
n. 2. Paſqualigus de Sacrificio novæ Legis t. 2.
quæſt. 1033. num. 2. & 3. Quod verò ad ſe-
cundam quæſtionem attinet, Averſa quæſt.
II. de Euchar ſect. 18. putat, eo die ceſſare
onus Capellaniæ quotidianæ, ideoque Capel-
lano licere Miſſam eo die applicare vel omni-
bus Defunctis, quod eſſet optimum, vel pri-
vato defuncto. Paſqualigus quæſt. 1134.
contendit, eo die quotidianæ Capellaniæ ob-
ligatrionem non ceſſare; addit tamen, licere
Capellano Miſſam vel alicui defuncto, vel de-
functis omnibus applicare; præſumendum
enim, voluiſſe inſtitutorem eo die Capellano
Miſſam ſibi applicandam remittere. Quæ-
ſtionem apud Auctores pertractatam depre-
hendimus, an Parochus in Nativitate Domi-
ni teneatur tres Miſſas celebrare; ac firmior
nobis viſa eſt eorum ſententia, qui ſtatuunt,
teneri illum ad populi utilitatem & devotio-
nem tres Miſſas celebrare, ùt exiſtimat Perſicus
de Sacerd. offieio l. I. dub. 15. n. 128. nam planè
commentitium eſt, quod ait Leander par. 2.
Operum Moral. Tract. S. Diſpur. 5. quæſt. 30.
fon teneri Parochum, ſecluſo ſcandalo, niſi

unam

—

unamte
Misr
lo celel
Nld una
Non ten
quæ⸗
e nec
mn, v
Dreceß
leneatu.
bopolo
Hantdm
gue il⸗
lumce
Cole
Onus a.
tbas
Canodh
re ſobe
Rabti⸗

—
pla
bullſon
Ilslti⸗
cercct
4 4
1 N
relegnt
ledt
eliſi
dech
bel
ent⸗
n, N
N
lurec⸗
n, lek
Nce.
mendun
.
Nund
iturhe
Nmd
Ndrlu
get

GA
un

De Sacrißcio Miſſſe. 139

unam tantùm Miſſam celebrare: ſi enim tres

Miſſas poteſt celebrare, & unam tantummo-
do celebrat, certum eſt ſcandalum; aut ſinon-
niſi unam Miſſam celebrare poteſt, profectò
non tenetur duas reliquas celebrare. Eam ve-
rò quæſtionem nunquam à S. Congregatio-
ne nec examinatam reperimus, neque deci-
ſam, utrùm Parochus, qui diebus Feſtis ex
Præcepto tenetur populo Miſſam applicare,
teneatur etiam tres Miſſas applicare eidem
populo in Nativitate Domini, an verò ſi unam
tantùm applicet, ſuo muneri ſatisfaciar. Ne-
que illud itidem in S. Congregatione judica-
tum deprehendimus, utrùm in Cathedralibus
& Collegiatis Eccleſiis, quibus impoſitum eft
onus applicandi quotidie Miſſam Benefacto-
ribus generatim, etiam plures illas Miſſas
Canonici teneantur applicare, quas celebra-
re jubentur certis quibusdam diebus ex lege
Rubricæ.

Quid illud ſir, quod poſtulatur, ut va-
lidè, quid ut licitè Sacrificium fiat?

Ad validitatem Sacrificii primum oportet, us
Celebrans ſit ritè ordinatus.

Sacrificium & Sacerdotium ità inter ſe
nexa & copulata eſſe Deus voluit, ut alterum
ab altero nunquam fuerit ſejunctum. Itaque

14⁰ Secio VII.

éum Catholica Eccleſia in novo Teſtamen-

to ex Divina inſtitutione ſanctum Euchariſtiæ
acceperit Sacrificium, fateri neceſſe eſt, in
eéa novum eſſe, viſibile, & æternum Sacerdo-
tium, in quod vetus Sacerdotium migravit.
Id autem novum, viſibile, æternumque Sa-
cerdotium à Chriſto Domino inſtitutum, &
ab Apoſtolis per validam & legitimè ritéque
factam Ordinationem eorum Succeſſoribus
traditum poteſtatem habet conſecrandi, offe-
rendi & miniſtrandi Corpus & Sanguinem
Jeſu Chriſti, & peecata retinendi & remit-
tendi. Ex hac Catholica doctrina manifeſtèò
conſtat, ad validitatem Sacrificii illud primèò
neceſſarium eſſe, ut Sacerdos, qui Miſſam
eelebrat, ritè, legitimè, & validè ſit ordi-
natus.

Diſputatio ſuſcipitur de imevtione Ordinemtit
& Ordinati Allocutio Epiſcopi ad Ordi-
nandos ex Pontificali Komano.

Neque verò hie de valida Ordinatione
aggredimur ad diſſerendum; tum quèdd ar-
Sumentum hoc apud ſexcentos reperias Au-
ores abunde tractatum; tum quòd longiſ-
ſimè digredi cogeremur, & ſeriùs, quàm par
eſt, ad inſtitutum reverti. IIIud unicè mo-
nere volumus, ad Sacrificii validitatem ne-

reſſarium eſſe, ut validæ proceſſerit Ordina-
W3 Li0⸗

—

o.
VElclta
Ordina
m,
eaſio
o, qr
omin
munic
Eecte!
(ant;
ſectu⸗
lat,
ſlinztu

ucſi⸗
orove
1

8
mocht
nem
cüm
mites
Vis ali
Nemo
ſlka
nls

M 9

—

OTeſume
DDeheri
rleh
un et
umunt
tome)
htiunn!
inett,
elit
ctnd;

De Sacrifcio Miſſe. 141

tio. Eorum autem, quæ ad Ordinationis
validitatem pertinent, intentionem dumtaxat
Ordinantis & Ordinati (uſcipimus diſcutien-
dam, de qua ſæpiſſimè diſputandi ſeſe offert
occaſio. In Pontificali Romano extat allocu-
tio, quâ ante Ordinationem Archi-Diaconus
nomine Epiſcopi juber, ſuh pœna Excom-
municationis, ne qui Canonico aliquo de-
fectu laborant, ad ſuſcipiendos Ordines acce-
dant; quamobrem ſi quis aliquo irretitus de-

fectu accedens Sacerdotalem Ordinem ſuſci-

piat, quæri ſolet, an hice validè fuerit Or⸗
dinatus.

Quæſtis de validitate Ordinis, ſi Epiſcopus de-
claraverit, non eſſe ſibi intentionem ordi=
v. indi Canonico defectu implici-
105.

Si allocutio fiat ad eum, quem diximus,
modum juxta Pontificale, patet Ordinatio-
nem validam eſſe. Difficultas tunc oritur;
cùm Episcopus Pontificalis prætergreſſus li-
mires, vel per edictum publicum, vel quo-
