vel per ipſam tentatur Deus, vel nefas eſt illi

Euchariſtiam tribuere, quem gravi adſtrictum
crimine ſuſpicamur. Verùm cùm nullum pe-
tatur ſignum, quo potentiæ divinæ Pericu-
lum fiat, idcirco omne abeſt peceatum ten-
tationis Dei. Et quemadmodum vetitum non
eſt, ab eo; qui de gravi ſit ſuſpectus crimine,

jusjurandum exigere (is enim qui jusjuran-

dum defert, veritatem explorat, ac præſu-
mit eum, cui defertur, verum malle dicere,
quàm perjurü ſe adſtringere: hic porro
etiamſi pejeret, culpa non poteſt in eum con-
ferri, qui juramentum exegerit) ita qui ei
offert Euchariſtiam, qui de commiſſo gravi
crimine ſit ſuſpectus, nullum videtur pecca-
tum in ſe admittere, cum eam offerat verita-
tis comperiendæ gratiâ; credit enim, arque
etiam eredere debet, eum, qui ſibi malè con-
ſeius ſit, Euchariſtiam non ſuſcepturum: quod
ſi quis gravi crimine obſtrictus, ne peccatum
ſuum palam faciat, Euchariſtiam ſuſceperit,
ei culpa omnis tribuenda eſt, nec qui offe-
rat, ullo modo culpandus. Denique con-
cludit Vaſquez, licet ejuſmodi ſuis ſpecula-
tionibus videatur ineſſe aliquid veritatis, non
tamen licere hoc tempore eam purgationem
offerre, quæ jam exoleverit; neque enim
in conſuetudinem revocandum, quod uſu
U 3 fue-

510 Sectio III.

fuerit abrogatum, per text. in cap. Ex tua-
rum, de Purgatione Canonica.

Non licet Hoſtiem non conſecratam pro conſe-
crata peccatori indignè ſumenti prabere.

Tertium eſt, non licere Hoſtiam non con-

ſecratam pro conſecrata peccatori offerre,
qui paratus ſit Sacramentum in peccato ſuſci-
Pere, præſertim propter periculum Idolola-
triæ, cui obnoxius eſt tum qui Euchariſtiam
ſuſcipit, tum alii qui adſunt. Celebris eſt
Innocentii HII Decretalis in Cap. de Homine de
Celebrat. Miſſarum ubi hæc habentur: Cum
ergo falſa ſent aljicienda remedia, quæ veris
ſunt periculis graviora, licèt is, gui pro ſui
criminis conſcientia reputat ſe indignum, peccet
graviter, E ſe ingerat irreverenier ad illud,
Pravius tamen videtur offendere, qui ſec frau-
dulenter illud præſumpſerit ſimulare; cuùm ille
in ſolius miſericordis Dei manum incidat, iſte
uerò non ſolam Deo, cui non veretur illudere,
ſed populo, quem decipit, ſe adſtringat. Idem
docet D. Thomas 3. Par. Quæſt. S0. art. 6. 44

ſecundum, & Quodlibet. 5. Quæſt. 6. art. 2.

ad tertium, ubi hæc ſcribit: Stultus eſſet Me-
dicus, qui cum majori ſuo periculo minus pe-
riculum infirmi vellet impedire, puta ſi vellet
ipſe venenum bibere, une inſfirmus biberet vi-

num. Multò autem magis peccat Sacerdos ſtio⸗
Uena

mft

etor:
40t, /7
vili 5
verita⸗
eas, 4
Innoc
uſta
londi.
cavilla
ſenten
conſec
crataß
infam
menta

Regul

bus

0G
regul
Pecc⸗
Ponit
enim

Euch

mentt
nikeſt.
ej

Wex

= De Sacrificio Miſſæ. 311

lu nem faciens in Sacramento Chriſti, qudm pec-
cator indignè ſumens; unde ſtultus eſſet Sacer-
dos, ſi ut vitaret peccatum ſubditi, ipſe gra-
es vins peccaret fecionem faciens in Saocramento
An veritatis. Vigeſima nona eſt propoſitio inter
eas, quas condemnavit Venerab. Dei Servus
num Innocentius XI. Urgens metus gravis eſt cauſa
ück juſta Sacramentorum adminiſtrationem ſimu-
ok Tandi: quo Pontificis decreto ſublata eſt omnis

le. . . . — .
Ine cavillandi ratio eorum, qui quoquo modo
um ſententiam ſuam tueri nitebantur, poſſe non
(N conſecratam particulam exhiberi pro conſe-

MdE crata peccatori homini, ne publica aſpergatur
s infamia, ût videre eſt apud Vivam in Com-
un mentar. ad eam Propoſit. condemnatam.
/
nI Regulæ ex D. Thoma à Sacerdote ſervandæ, .

i publicus peccator ad Menſam Euchariſti-
iſet cam accedat.
zin⸗
ul; Cæterùm certæ ac firmæ præſtitutæ ſunt
Ar regulæ, quas adhiberi oportet, ubi publici
gl peccatores Euchariſtiam poſtulant. Has pro-
Pponit D. Thom. 3. Par. Quæſt. 80. art. 6. Vel
I enim peccator manifeſtus eſt; eique Sacerdos

6 Euchariſtiam negare debet, ſive ille Sacra-
NsGE mentum publicè petat, ſive privatim. Ma-
l nifeſtus autem peccator ille cenſendus eſt,
de cujus gravibus ſceleribus compertum eſt
“ vel ex ſententia Jjudicis, vel ex illius Confeſ-
4 U 4 ſione

4

312 Sectio III.
ſione in judicio, vel ipſius facti evidentia,
quæ omnino diſſimulari non poſſit. Vel pec-
cator occultus eſt, qui ſi publicè Euchariſtiam

Petat, exhibendum eſt ei Sacramentum, ne

reſpergatur infamiâ; Si verò eam privatim
Poſtulet, vel à Parocho, vel alio Sacerdote,
deneganda eſt illi Euchariſtia, admonendus-
que, ne eam publicè petat. Videatur Syl-
vius in 3. Par. Quæſt. 80. art. 6. Quæſt. I. &
2. ubi caſum proponit Sacerdotis, qui ex Sa-
cramentali Confeſſione peccatum occultum

compertum habet, quæritque, an peccatorem

privatim poſtulantem Sacramentum à Com-
munione poſſit rejicere; atque explicans ea,
quæ ſcripſerunt D. Thomas, Durandus, alii-
que in 4. Sentent. Diſt 9., docet, Sacerdotem
non poſſe peccatorem ejusmodi rejicere, niſi
alia cauſa ſit præter peccatum in Sacramentali
confeſſione cognitum. Huc referri poteſt
Decretalis in Cap. Si Sacerdos, De Officio
Judic. Ordinarii, ubi hæc de Judice præœ-
ſcribuntur: Si ille, cui damnum illatum eſt;
petierit juſtitiam, poteſt excommunicare audto-
rem damni, licèt etiam ei confeſſus ſit; ſed ta-
men non nominatim poteſt eum removere d
Communione, licèt ſciat eum eſſe reum; quia
non ut Judex ſcit, ſed ut Deus.

In

le
. P

apua

mor
ſcelu
nege
cillo
jer eer
Nadu
leſ
.. le, ,
Men
Card
nie
dum
geri⸗
Hi
Vis
tis 41
char
ejust
daere
Calli

4 gi
] .

1 U
Uehuin
Enum
nin
rene
onent
Cennrg

lu

diet

Ceertla

ſcctenn
Nuer
ſi
De
llee
nn
iontN
ſnoe
in,ß

De Sacrificio Miſſæ. 313

In quibusdam Kegnis ſontilus reis ultimo ſup-
plicio puniendis non exhibetur Euchariſtia, àt
apud Gallos. Cardinslis Pulli ratio nullius
roboris ad tuendam eam diſcipli-
nam.

In quibusdam olim Regnis ſontibus reis
morti deditis, propter aliquod perpetratum
ſcelus, Euchariſtia etiam eam poſtulantibus
negabatur. Ea conſuetudo fortaſſe ex Con-
Cilio Illiberitano traxit originem: Placuit in-
ter eos, ut qui poſt Fidem Baptiſmi ſalutaris,
adultd ætate ad templum Idoli idololatraturus
acceſſerit, & fecerit quod eſt erimen principa-
le, nec in ſine eum communionem ſuſcipere.
Mendoza in notis ad illud Concilium apud
Cardin. de Aguirre tom. I. Concil. Hiſpa-
niæ pag. 340. textum illum docet intelligen-
dum eſſe de Euchariſtia, multâque alia con-

gerit ſtatuta Canonum, præſertim Ecclefiæ

Hiſpaniæ, & contendit, nunquam quantum-
vis ſceleſto peccatori negatam fuiſſe in mor-
tis articulo ſacramentalem abſolutionem; Eu-
chariſtiam verò negatam fuiſſe peccatoribus
ejusmodi etiam petentibus. Juveninus de
Saeram. Diſſert. 4. de Euchariſtia qu. 6. ait, in
Gallia & Hiſpania Euchariſtiam negari iis,
qui capite ſunt damnati, multasque affert
rationes ad hanc dſeihnnam tuendam. Apud
5 n⸗

314 Sectio III.
Indos miſeris hiſce hominibus exhibetur Eu-
chariſtia, ùt conſtat ex I. Concilio Limano
ſub S. Turribio anno 1582. habito, quod
approbavit Apoſtolica Sedes, ùt videre eſt
cap. 22. apud Card. de Aguirre tom. 4. Con-
cil. Hiſpan. pag. 238. Ii qui propter faci-
nora commiſſa capitis damnati ſunt, pridie
qum ad patibula à Magiſtratu ducantur, Com-
munione Chriſti Corporis muniantur, quo pa-
tienter, & cum ſalute animæ pœnas corpori de-
bitas ferant. Nobis eorum Regnorum con-
ſuetudinem neque probare eſt animus, ne-
que refellere. Illud non diſſimulamus, egre-
giis pluribus viris eam minimè probari, ut
videre eſt in Quodlibeto Joannis Molani edi-
to poſt Tractatum de Picturis & imaginibus

Jacris. Apud Italos & Germanos capite ple-

Ctendis præbetur Euchariſtia, dummodo
Pænitentiam ſuorum peccatorum præſefe-
rant, Euchariſtiam petant, eaque non indig-
ni ab iis exiſtimentur, quorum eſt, ea de re

judicare: atque ejusmodi conſuetudinem,

ubi ea invaluit, retinendam putamus cum
Merbeſio in s. par. Summæ Chriſtianæ
quæſt. 17. De ea re ſcripſit Grancolas in
Vet. Eccleſiæ Sacramentario par. I. pag. 200.
eam enim ait eſſe apud Gallos conſuetudi-
nem, ut capite plectendi Euchariſtiaâ priven-
tur. Et Comiti ſtabuli S. Pauli morti jam

addicto anno 1475. poſtquam Sacramemnal

le co
ſtiamm
pahel
tus P.
nardi
non
Euch
priva
enim
multa
ratior
quæ
Imim.

n0

nodo
uot
Luche
VOX;
mort
wur,

Mone
ticn.
in
4

Donen
,

—

Ntul.

lim

0,
er
140.
Perfn
6, e

1,,0

.
lg

Upn 4
undr
luus,
,eH

Cber,1

Chnidl.

ugi
Ne 1
Cllnoc
Pi⸗
ig
1e
dioe
nns
Pilin
Necls!
Clun:
ne
iß⸗

De Saeriſftcio Miſſe. 315
ſe confeſſione expiâſſet, flagitanti Euchari-

ſtiam, ac repulſam paſſo, pro Sacramento

Panem benedictum oblatum narrat. Rober-
tus Pullus Cardinalis, qui vixit ætate S. Ber-

nardi, in lib. ſentent. cap. 53. contendit,

non eſſe morte plectendis adminiſtrandam
Euchariſtiam, neque dedecorandam, aur
Privandam jure liberandi damnatos: cùm
enim illud jus Eccleſiæ materiali competat,
multèò magis debetur Euchariſtiæ. Sed hanc
rationem evertit Gloſſa in Can. Quæſitum 13.
quæſt. 2. quæ ait: Corpus Chriſti eſt cibus
animæ, & non corporis: ergo animam liberat,
non corpus. In Mechlinienſi quadam Sy-
nodo ann. 1607. ita ſtatutum eſt: Ultimo
quoque ſupplicio afciendis tempeſtivò de ſacra
Euchariſtia provideatur. Expendenda illa
vox tempeſtivès, ut Communionem inter &
mortem ſpatium aliquod temporis interjicia-
tur, quo ſpecies Euchariſtiæ conſumantur.

Monentur Sacerdotes, ut caveant ne qua par-
ticula, aut gutta Sanguinis in terram, aut
in Altare decidat. Prnæ adveriùs negligentes.
Quid ſi particula lan ſit in pectuu

Jfaminæ?

Non priùs operi huic noſtro finem im-
ponemus, quàm Sacerdotes ſedulè monea-
mus, ut omni ſtudio ac diligentia caveant,
Miſſam

216 Seblio III.

Miſſam celebrando, & Euchariſtiam mi-
niſtrando, ne qua particula, aut conſecra-
ti vini gutta in Altare, aut in terram deci-
dat: quod ſi fortè contigerit, regulas ſer-
vent, quæ præſcribuntur in Rubricis. Pœ-
næ in eum, cujus negligentià gutta Sangui-
nis extra Calicem efflueret, ſtatuuntur in
Can. Si per negligentiam, de Conſecratio-
ne Diſt. 2. Etſi autem pœnæ ilæ obſoleve-
runt, tamen Eccleſiæ Moderatoribus reſer-
vata eſt facultas, alias infligendi, ne impu-
ne ſit iis, qui in tanto Myſterio negligentes
ſint. Contigit aliquando, ut ſacra particula,
vel ejus fragmentum in fœminæ pectus de-
laberetur: quo caſu decet, ut non Sacerdos,
ſed ipſa fœmina particulam, vel fragmen-
tum quærat, & ſuis ipſa manibus ſibi in os
injiciat. Ita docet Quartus ad Rubricas Miſ-
ſalis par. 3. Lit. 10. num. 15. in Text.
Rubricæ Dub. 1.

F I N S

lun
un
gl 4
N
d
Hunnut
leernt
Cen
bubre⸗
Ne i
gleen
Dunc-
l D
end
Kigner
ne⸗

osI.
len

T

3

VierarbSelector Standard*-Euroskala Offset

ARII
ISTORICI

0
MIISS.

erendiſſimo
ALI

3ERTINIS
S. R.I. Principe,

0 D. N.
IIV. P. M.

RIPTI,
[E DONATI
NGELO
LIS,
Ppellanis,

ATONI
AICA

K V.
UTAT

LATI,
DccLII

E
O Salance Q

E
RR

☚
—
◻
S
.

EE
Rtt
Rtt
E
n E

1

Univ. Typogr.

4 Copyright 4/1999 VXMaster Gmbhi wwWw.yXYmaster. com