ficali in vita Pontificis Deusdedit: Conſtitui
Jecundam Miſſam in Clero: unde infert Pe-
trus Urbevetanus, antea nonniſi unam cele-
brari conſueviſſe Miſſam; quia tunc adinſtar
ræcorum non cantabatur in Eccleſia niß for-
ſttan una Miſſa, quod magis ædificabat ſeeun-
Jum antiquos. Conſentit Vicecomes lib. 3.
de antiquis Miſſæ Ritibus cap. 29. ubi, poſt-
quam produxit ea verba & libro Pontificali,
ait: Ex Auctoris ergo ſententia Deufdedit Pa-
pa duplicis Miſſæ Auctor fuit. Proditutn eſt
in vitis Patrum, fuiſſe aliquem, qui Sacer-
dotio initiatus, primâ celebrataà Miſsâ,
am

lumd.
dinen
llede
0.Th

l art.
Poann
lt,
cium
le cuj
ges
14. nl
lie N
Gr

(le

Hellon
ſame
inle
ſle
e M
narn
00 )
1 E
Ohr.
voce
ſano
no
fcet
Al
unnn

Huen
hpurn,
Svtronn
Dlols
Eceren
reren
ellgn
ei
um l
No
e ui
Rdam
vepen
u ett
Marte
0 1
Nto bo
Ct
ialenk
unnNe
Ate
ſln

gung
lukt
N
Dhin⸗
N
1

4

n

9

De Sacrifcio Miſſæ. 23
lam deinde voluit amplius celebrare; quem-
dam etiam Sacerdotem creatum nunquam fe-
ciſſe Sacrificium, juxta id quod habetur apud
D. Thomam in 4. ſentent. Diſt 13. Quræſt.
1. art. 2. quæſt. I. Ex S. Epiphanii epiſtolà ad
Joannem Hieroſolymitanum nonnemo conji-
eit, S. Hieronymum Presbyterum Sacrifi-
cium nunquam obtuliſſe. Ac ne id peculia-
re cujuspiam inſtitutum videatur eſſe, Gui-
gues quintus Carthuſianorum Generalis cap.
14. num. 5§. ſuorum Statutorum ait: Karè
bie Miſſa canitur; quoniam præcipus ſtudium
& propoſitum noſtrum eſt ſalentio & ſolitudini
Cellæ vacare. Sanctus Antelmnus Epiſcopus
Bellovacenſis ad eam aſſumptus fuit Eccle-
ſiam ex Ordine Carthuſianorum; & in ejus
vita legitur, creatum Epiſcopum non remni-
ſiſſe, ſed auxiſſe auſteritatem, & ferè quoti-
die Miſſam celebrare conſueviſſe, quod an-
tea cum Carthuſianus eſſet, non faciebat;
nam in eo Ordine tum nonniſi die Domini-
CO Miſia celebrabatur, ùt notat etiam Fleu-
ry Hiſtor. Eccleſiaſt. tom. 15. lib. 63, ad ann.
Chr. 1168. num. 14 pag. 398. Quodſi quis
vocem cantare, quæ in veteribus eſt Carthu-

ſianorum Statutis, ita interpretari velit, ut

non Miſſam privatam, ſed ſolemnem ſigni⸗
ſicet, is falli ſe ſciat. Nam Mabillonus Præfar.
ad ſæcul. 2. Ord. S. Benedicti Obfervat. I.
nmum. 36, apertè demonſtrat, juxta eorum
B 4 tem-

24 Sectio III.

temporum idiotiſinum Miſſam cantare idem
eſſe ac recitare. Satis celebris eſt S. Franci-
ſci Aſſiſiatis Epiſtola, ſeu Teſtamentum, in
quo per modum conſilii Fratribus ſuis injun-
git, ut nonniſi unica Miſſa quotidie in Con-
ventibus celebretur, licèt in iis plures eſſent
Sacerdotes, quibus ſatis eſſe debet, ſi Miſſæ
interſint; hanc enim eſſe Eccleſiæ Romanæ
conſuetudinem: Moneo præterea & exbortor
in Domino, ut in locis, in quibus morantur
Pratres, una tantum Miſſa celebretur in die
ſecundum formam S. Komanæ Eccleſiæ. Si ve-
vò in loco plures fuerint Sacerdotes, ſit per
amorem charitatis alter contentus auditd cele-
bratione Sacerdotis alterius; ad quam Epiſto-
lam notat Fleury tom. 16. Hiſt. Eccl. lib. 79.
ad ann. Chr. 1226. num. 26. id S. Franciſcum
juſſiſſe in majorem Miſſæ venerationem,
quod etiam conſideravit Alexander de Ales
in Epiſt. ad Jacobum Scotiæ Regem apud
Eſpencæum de Miſſa privata & publica. De-
nique etiam nunc in Eccleſiis Græcorum non-
niſi unica per diem Miſſa celebratur, ùt vi⸗
dere eſt apud Thiers tom. I. de ſuperſtitione
cap. 7. pag 96. quod etiam confirmat Joan-
nes Georginyts in libello de Ritibus Græco-
rum, ubi hæc ſcribit: In magno numero Sa-
cerqotum nonniſi unus in eadem Eccleſta Sacra
Miſſarum obit. Keliqui ſe pro Miniſtris ge-
vunt. Non abſimilis eſt Maronitarum cr.
pan-

Allit
dier

dum

N

4
ſaſtie
Jee
facte
(ſpor.
dus
dit,
Tim
ſum
Apon
allen
6 6
Lur

tere r
8lrens
endon,1
ſusint⸗
gein
Ureelel
M
e Rone
at
orann
ir4
1. r
in
Hyit
lbe
eſon
ioen
ll

De Sacrificio Miſſe. 25

pPlina, r teſtatur Dandinus Societatis Jeſu
Presbyter in ſuo ad Libanum Montem itine-
re. Cüúmque multa de Græcis Ritibus ad
Abiſſinos permanaverint, noſtrates Euro-
Pæi, qui in eas regiones pervenerunt, unam
tantùm per diem compererunt apud illam na-
tionem celebrari Miſſam, ùt videre eſt apud
Cardinalem de Lugo de Sacram. Euchar.
Diſput. 20. ſect. I. num. 12. Sigismundus Li-
ber de Rebus Moſcovit. hæc ſeribit: In ſin-
gulis autem templis unicum eſt Altare, & in
dies ſengulos unicum quoque Sacrificium facien-
dum putant.

Reſpondetur ad ea teſtimoniag, & vindicatur
Ffrequens celebratio.

Atque hæc omnia ſunt, quæ ex Eccle-
ſiaſtica Hiſtoria licuit depromere ad hanc
quæſtionem pertinentia. Sed ſua cuique vel
facto vel auctoritati præſto eſt appoſita re-
ſponſio. Vicecomes Tractatu de Miſſæ Riti-
bus lib. I. cap. 1I. & ſeq. eruditiſſimè oſten-
dit, Apoſtolos, eôsque qui Apoſtolis pro-
ximè ſucceſſerunt, toto terrarum Orbe Miſ-
ſam celebraſſe. Walfridus ex binis Actorum
Apoſtolicorum locis, quorum alter, Erant
autem perſeverantes in doctrina Apeſtolorum,
e communicatione fratctionis panis; alter,
Quotidie quoque perdurantes unanimiter in
B 5 Tem.-

26 —Sectio III.

Templo, & frangentes circa domos panem
ſumehant cibum cum exultatione, infert Apo-
ſtolos quotidie Miſſam celebraſſe. In Actis
S. Andreæ, quæ ſincera eſſe exiſtimant Ba-
ronmius & Natalis Alexander, ſaltem nihil non
verum continere fatetur Tiüllemontius, Bea-
tus ille Apoſtolus ad Proconſulem, à quo
ad inania ſimulacra adoranda compellebatur,
Ego, inquit, Ominipotenti Deo, gui unus
verus eſt, immolo quptidie non taurorum car-
nem, wec bireorum ſanguinem, ſed immacu-
latum Agnum in Altari, cuzus carnem poſtea-
quam omnis populus credentium manducaverit,
Agnus, qui ſacriſicatus eſt, integer perſeve-
yu vivus. Conſonant cum his monumenta
primorum Eccleſiæ ſæculorum, quibus oſten-
ditur quotidiana Miſſæ celebratio. S. Cy-
rianus Epiſt. 54. ad Cornelium ita ſcribit:
piſcopatus noſtri bonor grandis & gloria
patem dediſſe Martyribus, ur Sacerdotes, qui
Sarrificia Dei quotidie celebramus, Hoſtias
Deo ey victimas præparemus. Et Amphilo-
chius Baſilium magnum teſtatur in ejus vita
quotidie Miſſam celebraſſe; idem ait Baro-
nius de S. Ambroſio. Et Innocentius I.
Epiſt. I. ad Exuperium Epiſcopum Tholoſa-
num probat, pudicitiam à Sacerdotibus cu-
ſtodiendam, quèd nullus dies illuceſcat, quo
nôn offerant Sacrificium. Ac iisdem illis
temporibus , Cùm Presbyteri vel nonniſi per-
* mit-

Mun
ſin
ehin

GAld
unan.
itmue
Mnn
NNed
ken⸗
60

Uaſth

De Sacrificio Miſſe. 27
mittente Epiſcopo Miſſam celebrabant, vel

cum eo celebrabant, vel denique non cele-

brabant, ſed ab ejus manibus Kuchariſtiam
accipiebant, narrat S. Gregorius lib. 4. Dia-
logorum cap. 56. S. Caſſium Narnienſem
Epiſcopum quotidie magna cum devotione
Miſſam ceelebràſſe. Vir vitæ V'enerabilis Gaſ-

ſus Marnienſis Epiſcopus, quotidie offerre

conſueverat Deo Sacrificium, ſeque in lacry-
is inter ipſa ſacrificiorum arcana mactabat.
Pe S. Goar Anachoreta, & S. Geremaro
Abbate proditum eſt, Miſſam quotidie eos
celebraſſe. Et Beda in Hiſtoria Abba-
tum ſui monaſterii loquens de itinere, quo
Ceolfridus A bbas profectus eſt Romam, ſcri-
bit: Ex die, quo de Monaſterio profectus abiit,
uſque ad diem quo defunétus eſt, quotidie Miſſd
cantatd ſalutaris Heſtiæ Deo munus offerebat.
Quod affertur ex libro Pontificali de Pontifi-
ce Deuſdedit, omnino evertitur ex eo, quèd
compertum habeamus, S. Leonem Magnum
providifſe, ur multiplicarentur Miſſæ, & po-
puli necefſitati ſatisfieret, ùt videre eſt in
Can. Neceſſe de Conſecrat. Diſt. I. idque
bene advertit Vignolus in Noris ad Librum
Pontificalem in vita illius Pontificis. Exem-
pla verò eorum, qui Sacerdotio initiati vel
nunquam, vel ſemel tantùm totà vità Miſ-
ſam celebrârunt, nihil habent momenti: ea
enim & ſingulari quodam Dei inſtinctu tra-
Xeré

Sectio III.

cêre originem, nec propterea poſſunt gene-
ralem ſtatuere regulam, ùt advertit Duran-
dus Diſt. 13. Quæſt. 2. num. 2. cum quo
conſentit Victoria Quæſt. 94. de Euchariſtia.
De B. Hieronymo nihil aliud ex Epiſtola S.
Epiphanii ad Joannem Hieroſolymitanum
evincitur, quàm noluiſſe S. Doëtorem in
Monaſterio Bethlehemitico Miſſam celebra-
re, ne in ipſius Joannis offenſionem incur-
reret, à quo non erat Sacerdotio initiatus,
quique Monaſterium illud ſuæ jurisdiétioni
ſubditum eſſe contendebat. Sanctum verò
Hieronymum nunquam Miſſam celebraſſe
vel tribus illis annis cùm fuit Romæ, vel
cùm Romdâ ſe Conſtantinopolim contulit,
ut à S. Gregorio Nazianzeno ſacras per-
diſceret literas, vel cùm varias regiones
peragravit, ut Hebraicæ, Chaldaicæ, &
Syriacæ linguæ notitiam ſibi compararet, vel
denique cùm in eremo quatuor eſt annos
commoratus pænitentiam agens, non vide-
tur affirmari poſſe; ùt oſtendit Tournely
tom. 2. de Sacram. Euchariſtiæ edit. Pariſien.
anni 1729. pag. 383. Qudèdſi qua repe-
riantur proborum hominum exempla, qui
rarò Sacrificium fecerint, opponenda illis
ſunt innumera prope cæterorum exempla,
qui Sanctitate clari, nunquam niſi in morbum
impliciti Miſſam celebrare omiſerunt, ut VI-

dere eſt in noſtro de Canoniz. Sanctor. I. 26,
ve-

ℳ d

Er
conl⸗
Alis
6
Peine
ſet re
1u be

Alex

tutun
in e
ingvi
huit
atu
ohee,
lere
ne a

die

dom
1t 0
tern
her
tion
Pag.
dit
bee
no⸗
ilem
t,
le
Mone

—

longen
n Durr
Cun
chnite
Lplrd
Fhnton
Ctoren!
n en
iten.
nſtnn
Glckion
n el
lr
, N
Cul
1s Ke⸗
leponn
dice
Gteit

De Sacrificio Miſſæ. 29

E veteri Carthuſianorum conſuetudine nihil
conſequitur, utpote quæ eorum ſolnudini,
aliisque ſingularibus circumſtantiis erat inni-
Xaà, quæ tamen etiam juxta eorum Ordinis
principia non erat ejusmodi, ut non potuiſ-
ſet remitti; quod luculenter apparet ex alla-
ta Petri Bleſenſis epiſtola; qui poſtquam
Alexandrum Monaclurn reprehendit Inſti-
tutum & ordinem deſerere cogitantem, quèòd
in eo non liceret quotidie celebrare, Hoc,
inquit, in Ordine Carthbuſienſi cauſaris & ar-
guis, quòd ſengulis diebus Miſſas non faciunt,
atque bujus KReligionis ſeu potius ſuperſtitionis
obtentu iuum machinaris egreſſum. Tuæ li-
teræ faciunt te inſanum. Eumque hortatur,
ne abeat; illi enim eſſe indultum, ut quorti-
die Miſſam celebrare poſſit: Tamen ue in
dome tua ſieres ſcandali generalis occaſio,
ut obſtrueretur os loquentium iniqua, tibi fra-
terna charitas ſengulis diebus offerre hoftiam
Jpeciali devotione indulſit; de qua diſpenſa-
tione ita ſeribit Lupus tom. 4. primæ edit.
pag. 321. Cartbuſianus Ordo ſemper ignora-
vit Monaſtici rigoris diſpenſationes. Quare
bæc Fratri Alexandrofatcta gratia demonſtrat,
uotidianam celebrationem ſuiſſe tune favora-
lilen. Quod ad S. Franciſci epiſtolam atti-
net, Wadingus exiſtimat, ibi de Miſſa pub-
lica ſeů Conventuali, non de privata, ſer-
monem haberi. Quidam putant, S. Fran-
*. ciſaum

30 .Sectio III.

ciſcum non de omnibus anni diebus loqui,
ſed de Feria 5. in Cœna Domini. Nonnulii
etiam epiſtolam tamquam ſpuriam rejiciunt.
Vicecomes de Antiquis Miſſæ Ritibus lib. 3.
cap. 29. Putat, in multis Diœceſibus ante
§. Franciici ætatem plures quotidie Miſ-
ſas celebrari conſueviſſe; ſed ætate S. Fran-
ciſei in templis Regularium morem fuiſſe
unam tantummodò Miſſam celebrandi; id-
circo S. Franciſcum Fratribus ſuis inculcàſſe,
ut unica tantàm Miſſa ſingulis diebus cele-
braretur. Alii ſic eam epiſtolam interpre-
tantur, ut cùm Seraphicus Pater Sacerdotio
nunquam voluerit propter humilitatem ſuam
initiari, opportunum exiſtimaverit non qui-
dem jubere, ſed cohortari Fratres ſuos, ut
unica tantum Miſſa ſingulis diebus eſſent con-
tenti, cui cæteri Sacerdotes adeſſent, idque
tantum humilitatis gratia; ſingularem verò
ejus opinionem cum communi univerſalis Ec-
cleſiæ conſenſu non poſſe conferri, quæ adeo
ad quotidianam & quàm frequentiſſimam
Midſæ celebrationem propenſa eſt. Vide
Sylvium in 3. Par. Quæſt. 83. art. . & Card.
Bonam Rerum Liturgicar. I. I. cap. 14. nurn-
6. Et quia in ea Epiſtola habentur illa: Una
tantum Miſſa celebretur in die ſecundum for-
mam Romanæ Eceleſiæ, ex quibus verbis poſ-
ſet quispiam conjicere, nonniſi unicam Ro-

mæ Miſſam celebrari conſueviſſe, cui cæteri
7 Sacer⸗

Sacer
Edit.
Unican

mao
fille;

Alus
Penur
um 0

Clterm

a
Card.

iuit,
un

tetur
ſeum
WMr
es
Ven
luh
ider
man
ſed .
e
Xec
beant
beant
cireo
N
dert,

bu ban
Nonn
nnenn
ſbobld
Abb
icke N
rdlr
en i
dh
eukele
di ce⸗
enhe⸗
recon
tenſun
Nol ⸗
ics, N
leman
N) N
Ferela-

De Sacrificio Miſſæ. 31

Sacerdotes adeſſent, obſervat Lupus tom. 4.
Edit. primæ pag. 318. in Pontificio Sacello
unicam tautùm, in aliis verò Romæ Baſilicis
magnam Miſſarum copiam celebrari conſue-
viſſe; tum quia ad Pontificium Sacellum Po-
pulus non conveniebat; tum etiam quia ſæ-
penumero in eo Sacello aderant Epiſcopo-
rum Græcorum aliqui, cum quibus in eo
ſaltem loco æquum eſſe exiſtimabarur ut uni-
tas appareret. Sed concinnior eſſe videtur
Card. Bonæ loc. cit. reſponſio, qui primdò ſta⸗-
tuit, nunquam Romæ fuiſſe conſuerudinem,
ut una tantùm Miſſa ſingulis diebus celebra-
retur, ideéôque incredibile eſſe, S. Franci-
ſeum aut neſeium fuiſſe Romanæ diſciplinæ,
aut mentiri voluiſſe; itaque ait, illum Fra-
tres ſuos cohortatum eſſe ut unicam in Con-
ventibus Miſſam ſingulis diebus, eamque ſe-
cundum ſormam Romanæ Eccleſiæ celebrarent,
id eſt juxta Romanum Ritum, ut forma Ro-
manæ Eccleſiæ non ad ſingularem Miſſam,
ſed ad Romanum Ritum referatur. Deni-
que de Eccleſiæ Græcæ Ritu patet, illum
ex eo ortum, quod Sacerdotes uxores ha-
beant, à quibus cùm multo antè tempore de-
beant ſecubare, quàm Miſſam celebrent, id-
cireo non poſſunt quotidie ſacrificare; & ſa-
nè qui Sacerdotes Græci uxorem non ha-
bent, ùt Monachi, quibus non licet uxo-
res ducere, quotidie Miſſam celebrant,
At

32 Sectio III.

àt advertit Lupus loc. cit. pag. 319. Boc-
quillor Tractatu hiſtorico de Sacra Litur-
gia lib. 2. cap. 7. Pag. 396. & ſeq. affert
vetera aliquot monumenta, quibus anti-
quam Monachorum diſciplinam probat non
celebrandi quotidie Miſſam. Fatetur non
defuiſſe, qui quotidie celebrarent ex devo-
tione: Fuiſſe tamen, & nunc etiam eſſe, qui
quotidie eleemoſynæ gratià Miſſam celebrent.
Verum id nihil repugnat iis, quæ diximus:
ſemper enim veriſſimum eſt, magis conſen-
taneam eſſe Jeſu Chriſti & Eccleſiæ ſenſui
quotidianam Miſſæ celebrationem, modèò
cum iis, quibus æquum eſt, diſpoſitionibus
celebretur, quod bene advertit etiam Gran-
colas in Veteri Sacramentario Eccleſiæ Par. I.

Pag. 671.

Quibus diebus teneatur Parochus celebrare.

Hactenus demonſtravimus, cum Eccle-
ſiæ ſenſu magis convenire quotidianam &
quàm frequentiſſimam Miſſæ celebrationem;
nunc verò ad alteram propoſiti noſtri par-
tem accedimus pertractandam, quibus ſeili⸗
cet diebus teneatur- Parochus celebrare.

N

toul
em
Cechi
eer⸗
Mun,

Dei.

Pulo
lhrat

19,
Lin
og .

tobern

leur
eC
ele, 1
Eſebet
irin
Collen
e li
1 o
ſtonde
Ct
ePu.

17

De Sacrificio Miſſæ. 39

☛

Tridentinæ Synodi verba, quæ buc reſpicere
videntur.

Qui arbitrantur, Fideles in ſua quemque
Parochia diebus Dominicis aliisque Feſtis die-
bus adeſſe debere Miſſæ, facilè poſſunt evin-
cere Parochum illis diebus ad Miſſæ celebra-
tionem obligari, aut legitimè impeditum per
alium Sacerdotem curare debere, ut Miſſa
celebretur. Idem perquàm facile itidem iis
erit, qui putant, Parochum reneri Miſſam
diebus Feſtis & præcepto celebrare pro Po-
pPulo. Nos ab hac ſecunda quæſtione, quam
inferiùs tractabimus, nunc abſtinere volu-
mus. Quod attinet ad primam, ità monet
S. Tridentina Synodus ſeſſ. 22. in Decreto
de Olſervandis & evitandis in Celebratione
Miſſæ: Moneant (Ordinarii) etiam eumdem
topulum, ut frequenter ad ſuas Parochias ſal-
Zem diebus Dominicis & majoribus Feſtis ac-
cedant. Et cap. 4. ſeſſ. 24. de Reformat. Mo-
nedtque Epiſcopus populum diligenter, teneri
unumquemque Parochiæ ſuæ intereſſe, ubi com-
mode ꝛd feri poteſt, ad audiendum verbum
Dei. Verbum verèò divinum declarari po-
pulo vult ab ipſo Parocho inter Miſſarum ce-
lebrationem, ùt videre eſt cap. 8. ſeſſ. 22. &
cap. 8. ſeſſ. 24. de Reformatione. n

c Per-

*

24 Seézio III.

Parochus tenesur feſtis diebus celebrare Miſ⸗
ſam, quia populus tenetur eam audire.

Admonitio facienda populo, ut in Do-
minicis Feſtisque majoribus ad ſuam quis-
que Parochiam accedat, & ubi commodè
Eate; ſciat ſe teneri ad audiendum verbum
ei, à Parocho inter Miſſarum Celebratio-
nem exponendum, certè evincit, Parochum
obligari ad Miſſam celebrandam in Domini-
cis aliisque Feſtis diebus. Id tamen nunc
rætermittentes dicimus, in quibusdam
Piœceſibus Parochos Synodalibus Decretis
obligari ad tres Miſſas in ſingulis hebdoma-
dis celebrandas, ùt videre eit in 1. Provin-
ciali Concilio Mediolanenſi S. Caroli Borro-
mei: Curatis verò ut præterea ter in beldo-
mada, aut eò etiam ſæpius, qus vel loci con-
ſuetudo, vel neceſſtas crebriorem divini Sacri-
Feii uſum poſtulabit. Generatim Parochi,
etiamli ponere velimus, eos non teneri ad
offerendum & ſacrificandum pro Populo
diebus feſtis ex præcepto, tamen his diebus
tenentur Miſſam celebrare, vel ſi legitim&
ſint impediti, munus hoc alteri Sacerdoti
committere, ùt docet Sylvius in 3. Par. D.
Thomæ Quæſt 83. art. I. Quæſt. 17. Tene-
tur quidem omnibus PFeſtis Dominicis, aë
pro locorum conſuetudine etiam uigusatn
S 8 aliis

—
lir
NIe.
it Pa
1d o
yßr
dect
zur
Par
orit
G!
jure
Pare
cor
iplo
redt
Abim
P 0;
eol
n
ſeme
lßita
menta

undz

pee

te N
nhr.

r
un
CNE
petdun
Pebrtk
ochin
ommiet
ectes
MℳNt.
Ptorin⸗
Dorto⸗
11 t⸗
oei
int
Uun,

alus diebus Miſſam iv Eccleſta Parochiali fa-
eere. Sed aliud eſt teneri ad eum dicendam;
ut Parochiani poſint illam audire, aliud vero
ad offerendum particuluriter pro ipfix. Si vel
infirmitate, vel alid udpiam juſtä cauſd im:
pediatur à celebrando, certum eſt, quòd tene-
zur providere, ut per alium celebretur, itd ut
Parochiani poſpznt Miſſam audire. Id enim
oritur ex Parochianorum obligatione audien-
di Miſſam diebus Feſtis ex præcepto, & ex
jure quod habent illius audiendæ in templo
Parochiali, & ex ea etiam convenientia, quam
commendat Tridentina Synodus, ur in eo
ipſo diebus feſtis audiant,; quemadmodum
rectè arguit Sotus in 4. ſentent. Diſt. 13.
Quæſt. 2. art. 2. Parochi, Jul Curam habent
cuimarum, Jſacrum facere tenentur, quoties
Populus audire obligatur. Nam iniqua eſſert
conditio éjus, qui audire cogeretur ubi nomo
dicere perſtringtiur. Quoq & in aliorum Sa-
Pràmentorum adminiſtratione eamdem vetinet
veitatem. Tenentur enim Parochi Sacra-
menta adminiſtrare, quæ populus tenetur Ju-
ſcipere. Quare ſaltem diebus feſtis eãdem obli-
gatione perſtringuntur, niſi legitims fuerim
impedliti.

CS Tianm

36 Sectio III.

Etiam aliis diebus prater feſtos poteſt contin-
ere ut Parochus teneatur celebrare. In Ca-
thedralibus & Collegiatis Canonici tenentur
cantare Miſſam Conventualem atque adeo etiam
duas, ſi Rubrica duas Conventuales præ-
ſeribat.

Plures quoque alii caſus poſſunt contin-
gere, quibus Parochi obligentur etiam aliis
diebus, qui feſti non ſint, Miſſam celebrare;
puta ſi cui opus eſſet infirmo Viaticum mini-
ſtrare, nec Sacramenti eſſet copia. Quod
attinet ad Canonicos aliôsque Sacerdotes Ca-
thedralibus ſen Collegiatis Eccleſiis addictos,
eorûmque obligationem cantandi Miſſam,
item ad eos qui Beneficium ſe Capellaniam
habent cum onere Miſſæ quotidie celebran-
dæ, apertiſſimæ ſunt Canonum ſanctiones.
Honorius III. in cap. Cum Creatura de Cele-
brat. Miſſar. juſſit quotidie cantari Miſſam
onventualem: Mandamus, quatenus in vos
nullum torporem negligentiæ obrepere permitta-

tis, quominus & pro anniverſariis Defunctorumt,
&bpro feſto, vel feria, ſecundum temporum con-

—

ruentinm, Miſſarum ſolemnin conventualiter
celebretis Videatur Clericatus deciſ. 38. de Sa-
crific. Miſſæ n. 11. & ſeq. ubi loquitur de obli-
gatione, quam habent juxta Rubricas Cano-
nici Cathedralium, & Collegiatarum Decle
7 8 arum

. 2 . .

ſarum
qua
ſeribi
u

hnen

des

.
prej
logi⸗
por/
lun
illiu
etion/
Vie
read
Oſtene
lüm
di
Krde
1.
in (
tis E
non
legi⸗
glr
mine
Pror⸗
neyt.
Tt
rii

oont⸗
lN
ſelene
Ain
lutne

C
A
drare,
n.
N
rl
M
ln
Aladan
rhr
lins
te
W
ur

De Sacrificio Miſæ. 97
fiarum cantandi Miſſam Conventualem, &
aliquando etiam duas, quemadmodum præ-
ſeribit Rubrica Miſſalis Par. I. tit. 3, num. I.
Quapropter in Synodo Provinciali Medio-
lanenſi ſub S. Carolo Borromeo, quam Se-
des Apoſtolica approbavit, ità ſtatuitur:
Quibus diebus ex M' ſalis Komani Kubricarum
præſeripto in Eccleſiis Cathedralibus & Col-
legiatis duas Miſas Conventuales celebrare
oportet, eæ ambæ cantentur. Quod ſe Capitu-
lum præſtare omiſerit, neglexerizve, non ſolam
illius diei, in quo buic muneri defuerit, verùm
etiam alterius diei diſtrilutionibus mulétetur.
Videndus etiam Meratus in egregio ejus Ope-
re ad Gavantum par. 2. t. I. p. 783. ubi abunde
oſtendit, ſtrictè obligari Canonicos Cathedra-
lium & Collegiatarum Eccleſiarum ad cantan-
das duas Miſſas Conventuales, quando præ-
ſcribitur à Rubrica. Clemens V. in ſua Clement.
1. de Celebrat. Miſſar. ſtatuit, ut quotidie
in Cathedralibus, Regularibus, & Collegia-
tis Eccleſis Horæ Canonicærecitentur: Nec-
non ut in Cathedralibus, Kegularibut, &o Col-
legiatis Eccleſiis devotè pſallutur. Et Quam-
quam Miſſa ſub Horarum Canonicarum no-
mine non continetur per textum in cap.
Prethyter de Celebrat. Miſſ. Septenarius nu-
merus à nobis impletur, ſi Matutini, Primæ;
Tertiæ, Sextæ, Nonæ, Veſperæ, & Comple-
sorii tempore uoſtræ ſervitutis officia perſolva-
C 3 miue?

38 Seoecbsio TII.

mus: tamen ſub divini officii nomine conti⸗
netur, ùt probat textus in Can. De iit
Diſt. 12. Cætera offcia publica, id eſt Veſ-
perat, Matutinum, ſive Miſſam aliter qudm
in principali Eccleſia celebrare non liceat; at-
que inde illud manet, quèd cùm in Cathe-
dralibus & CGollegiatis Eccleſiis obligatio ſit
divini ofhicii quotidie celebrandi, non modèò
Cathedrales, ſed etiam Collegiatæ ad Milſ-
ſam Conventualem quotidie celebrandam
obligentur. (anonici Cathedrolium & Col-
legiatarum accipiunt fructus ſuorum Canonica-
zuum ſub onere inſerviendi Eccleſiæ in cele-
bratione divinorum ofciorum, quæ celebratio
non importat ſolum Horas Canonicas, ſed
etiam Miſſam Conventualem tamquam præci
puam partem: verba ſunt Merati Par. 2. tom.
I1. ad Gavantum pag. 796. num. 30. Diximus
de obligatione eelebrandi; nam de onere
etenck inferiùs ſermonem habebimus.

Deeretalis Alexandri III.

Alexander III. rogatus ut inſtitutionem
Beneficii approbaret, in qua inſtitutor onus
impoſuerat Sacerdoti quotidie inſerviendi
Eccleſiæ, niſi impediret infirmitas, & cele-
brandi Miflam ſingulis diebus, ità reſpon-
dit: quam gqutdem inſtitutionem eatenus confir-
momus, ut pradittus Sacerdos, niß infrmi-

tate

—
ℳ.1

e
64

ui,

leleb
ſwe
ſian

San

li

Aſii
deei
,
nentt
Ment
rare
brer⸗
cele
terd
trant
mad
nege
no
cife
de

—

lne coni
d Des
ier eer
ein,t
a
Domn,
VoNN
A D.
Pranden
160
(natie
1N
M
9
Iſtit
NWE
Dum
ſe O
nbs

De Sarrificio Miſæc. 39

tate corporis fuerit impeditus, aſzduès debeert
ohſequium ſuum impendere Eceleſiæ memoratæ,
& quantâ frequentins poteſt ſalvd boneſtate
Jud ,„ debitâ devotione, Meſſarum ſolemnia
celebrare, nec ſibi liceat boc illi ſubtrabere
ſeve cauſd voluhtatis, ſive ſe ad aliam Eecle-
ſiam transferendo.

Sacerdos qui tenetur per ſe ipſum celebrave,
Juſta ex cauſa poteſt interdum omittere Miſſæ
calebrtione; an verò debeat per alium
fupplere, ſub judice lis eſt.

Ex hac Deeretali vulgè Auétores docent,
diſtinguendum inter Sacerdotes, qui ob Be-
neficium vel Capellaniam tenentur quotidie
per ſe ipſos, & eos, qui non per ſe ipſof te-
nentur celebrare. Ac de his, qui non te-
nentur per ſe ipſos celebrare communis opi-
nio eſt, ſi ipſi non poſſint, ees debere eu-
rare, ut per alium Sacerdotem Miſſa cele-
bretur: Eos verò, qui tenentur per ſe ipſos
celebrare, putant ex legitima cauſa poſſe in-
terdum Miſſam omittere. Nonvuulli arbi-
trantur, Sacerdotem poſſe ſemel in hebdo-
mada Sacrificium omittere; ſed ſunt id qui
negent; quia cum accipiat quotidianam elee-
moſynam, bis & quinquagies per annum Sa-
crificium omitteret. Sunt qui putant, poſſe
Sacerdotem non celebrare, ſed Onus illi eſſe
C4 ſup-

4⁰ Sestio III.

ſupplendi per alium; & ſunt qui eum libe-
rant etiam ab hoc onere. Nos verèò rebus
judicatis innixi dicimus, eos Sacerdotes, qui
habent onus celebrandi per ſe ipſos, poſſe
interdum omittere celebrationem Miſſæ, ſi
legitima intervenerit cauſa, neque tamen eo
die, quo omittunt ſacrificium facere pro in-
ſtitutore, Miſſam pro alio celebrare poſſe,
multõque minùs eleemoſynam accipere: quæ-
ſtionem autem illam, an omittens celebrare
debeat ſupplere per alium, ſub Judice relin-
quimus. Afferendis huc Doctorum aucto-
ritatibus abſtinebimus: ſatis enim fuerit Re-
ſolutionem Sacræ Congregationis Concilii
adducere die 18. Septembris 1683. ſuper ali-
quot Dubiis ab Epiſcopo Collenſi propoſi-
tis, quibus diu multumque diſcuſſis, prodiit
Decretum utt infra.

Decretum ea de re S. Congregationis Coneilii⸗

Propoſita Dubia ſunt: Modernus Epiſco=
dus Collen. Diæceſim viſitando comperit, non
Iſine maximo conſcientiarum periculo plures ir-
repſiſſe abuſus in adimplendo mentem eorum,
qui Miſſas celebrari mandärunt. Ad eos ergo
follendos diſcutiendum ac veſolvendum videtur.
Primò an Sacerdotes obligati ratione Bene-
Feii, Capelleniæ, legati, aut ſtipendii cele-
brare quotidie Miſſam per ſe ipſos, poſſint ali-
. 4 udtte

noi
e
ati⸗

u
Fun
iut.

4
Acile
luri,
.
lehran

telebr
lebre

.
gud,
4
4
₰ℳ
4.
4.

— — De Saerifcio Miſſe. 4
ianh gquando d celebratione vacare; & quatenus af-
dun rmartivè!

“ Secundò, quando &σ quoties d dicta cele-
.

Me Sratione vacare poſſint?
iman Tertiò, An diebus licitæ vacationis poſ-
n ſint pro ſe ipſis, vel aliis, præterquam pro
Pundatoribus celebrare, & juatenus affrma-
ere tive?
lhm Quartò, an pro aliis celebrando poſſnt ſti-
enir pendium pro bujuſmodi celebratione recipere?
nuud. Quintò, an illis diebus, quibus licitè vacans
ih. 4 celebratione, teneantur Miſſam ab aliis cele.
du brari factere juxta intentionem Fundatorum?
her Serxt4, An Sacerdotes at ſupra obligati ce-
4 lebrare Miſſam quotidie, alsque zamen oner?
celebrandi per ſe ipſos, poſſut aliquando à ce-
lebratione vacare“
Cnd Ad ſuperiora Dubia ita reſponſum eſt:

Auul primum aſfirmativè, concurrente ali-
,* gud legitim causd.

Ad Secundum, at ad proximum.
. Ad Tertium, negativè.
n Ad Quartum, negativ.
nee Ad Quintum, Siſlii reſolutionem.
r Ad Ssextum negativ.
Mbene⸗
Micde

G c Lui-

42. Stio III.

Quibus diebus Sacerdotibus non licet Miſſam
P celebrare.

Reliquum eſt de diebus dicere, quibus non
poſſunt Sacerdotes privatas Miſſas celebrare;
hi ſunt Feria 5. in Cœna Domini, & quæ
eam conſequitur Feria 6. & Sabbathum; qui-
bus nonniſi ſolemnem Miſſam Conventua-
lem celebrare licet; de qua in Prima parte
diſſeruimus, cùm de Sacris ageremus Cære-
moniis, quæ per eos dies ab Eccleſia per-
aguntur. Statuitur in Can. Viſum de Con-
rat Diſt. I. generalis regula, ut Miſſa
quotidie celebretur: Sicuz enim nulla dies ex-
&rpitur, qud non pro viventibus, & pro qui-
Zuslibet neceſſt tibus Dominum deprecemur;
iè nimirum nulla dies excipi debet, quin pro
animabus PFidelium preces Domino in Miſſarum
ſolemnibus fundantur. Et conſonat textus in

Can. Iteratur de Conſecrat. Diſt. 2. Luia

quotidie labimur, quotidie Chriſtus pro lali⸗
myſticè immolatur. Verum in Can. Sabbatho
de Conſecr. Diſt. 3. hæc habentur: U? Tra-
ditio Eccleſiæ babeat, iſto biduo Sacramenta
penitus non celebrari; ubi bene advertit Gloſ-
ſa, regulam generalem ſupra allatam reſtrin-
gi in his diebus.

Lui-

Cuide
iſon
dabba
Deen

len

Jubuu
Vecken
, A
D
ven
fmmpn
nC
ee
le
N
NdE
et
tece
4
lle
arten
,e

oe

ll
nut
enn
Ntklnir.

2☛—☛

De Suerificio Miſſe. 4

Quidam putant lieere Sacerdotibus privatas
Miſſas celebrare Feria 5. in Cæna Domini, &
Sabbatho Sanöéto, Sed id diſertè vetitum eſt
Decretig Apuſtolicis, etiamſi in eos dies inci-
dat Feſtum Annunt B. Mariæ.

Non deſunt graves Auctores, qui, Feriâ
G. in Paraſceve exceptàâ, cùm non conficitur

Sacramentum Euchariſtiæ, proptereàâ quòd

eo die Paſſo Domini recolitur, prout realiter
geſta eſt, ut ait D. Thomas 3. Par. Quæſt. 83.
art. 2. ad ſecundum, Miſſas privatas à Sacer-
dotibus celebrari poſſe arbitrantur etiam Fe-
ria 5. & Sabbatho, modè ſeçretò celebrent,
& ſine Populi concurſu, ne pufillis ſcanda-
lum creetur. Quin etiam Bellotte in Com-
mentariis ad Ritus Eccleſiæ Laudunenſis pag.
801. & ſequente fidenter docet, licere Fe-
rià 5. in Cœna Domini Sacerdetibus Milas
celebrare, dummodò eas abſolvant ante Miſ-
ſam ſolennem, cui adeſſe dehent; atque iti-
dem iis lieere in Sabbatho Sanéto Miflas ce-
Jebrare, dummodò Conventualis Miſſa ſit

Abſoluta. Ità Suarez cit. Sect, 2. poſt So-

tum, aliôsque plures. Rupertus Abbas lib. 6.

de Divinis Offic. cap. 2. quærit, quamobrem
Sacerdotes Ferid 6. Majoris Hebdomadeæ

non celebrent, docente Apoſtolo, gloriari

nos oportere in Cruce Domini neſ,tri Jeſn

Chri-

44 Sectio III.
Chriſti; & reſpondet, eumdem Paulum
Apoſtolum dicere, proprio EFilio ſuo Deum
non peperciſſe, ſed pro nobis omnibus illum
ezradidiſſe: quapropter in mœroris ſignum
Eccleſiam ſtatuiſſe, ne eo die Miſſa celebre-
tur. Non enim itàò gloriari delemus de gra-
tia tradentis, vel de charitate morientis, ut
non etiam doleamus, quòd tanto Domino mor-
tis cauſa fuimus. Siquidem non gaudere in-
gratitudinis, non dolere erudelitatis eſt. Ex-
ceptà Feriâ ſextà, putat Cardinalis de Lugo
de Sacram. Euchar. Diſput. 20. Sect. I. num.
14. de Miſſa celebranda Feria 5. & Sabbatho
nullam eſſe prohibitionem; ſi enim juxta
Micrologum cap 53. Miſſæ quondam prin-
cipio noctis Sabbathi Sancti poterant cele-
brari, cùm ſolennis Miſſa abſoluta efler;
nune cùm, anticipato tempore, ſolennis
Miſſa celebretur Sabbatho ab ipſo mane, v-
detur ſaltem poſt eam licere Miſſas privatas
celebrari. Verùm non intelligimus, quicd
cauſæ eſſe poſſit, cur Decretis non pareamus
Sacræ Congregationis Rituum Apoſtolicà au-
Qoritate confirmatis, quæ diſertiſſimè ve-
tant, ne quis diebus illis tribus privatas Mif-
ſas celebret. Vide Edictum noſtrum 18.
tom. 2. Meratus quoque legendus Par. 2.
tom. I. ad Gavantum, qui pag. 1041. pro-
fert Pontificia Decreta, quæ prohibent, ne
quis Miſſas privatas Feria 5. celebret, & ſi

V

——

conti
Anmun
dar
curare
leren
Prece
ſatiska
64
guis
batho
ſtivita⸗
Jahben
nuncia

Mn

glubute

Uotit,
umnea
fei⸗
tlonis
Pebr.
Ppr.
ratus
Ham 2

Hebd

ſit ea

Coln-

en Dad
ſo h
Uinkuri
Os ſen
Mtoeen
nd
onen
Minn
Nuni
66. 1
Eelun
I
6bn
ain ſte
Eun prn.
runt
in
e, Re
obmme)
lunn
00 M
ot.
KE⸗

De Serificio Miſſæ. 4 5½

contingat, ut Feſtivitas vel S. Joſephi, vel
Annunciationis B. Mariæ Virginis in illam in-
cidat Feriam, jubent locorum Ordinarios
curare, ut eo die quædam privatæ Miſſæ ce-
lebrentur ante Miſſam Conventualem, ut
præcepto audiendi Miſſam Fideles poſſint
ſatisfacere. Idem Auctor pag. 1186. num.
64. quædam refert Decreta, quæ vetant, ne
quis Sacerdos privatam Miſſam celebret Sab-
batho Sancto, etiamſi in eum diem cadat Fe-
ſtivitas Annunciationis Beatæ Virginis. In
Sabbatho Sancto etiamſ occurrat Feſtum An-
nunciationis B. Mariæ Virginis, celebratio
Miſarum privatarum omnino probibetur ian
quibuscunque Eccleſiis tam publicis, qudm pri-
vatis, non obſtante quäcunque conſuetudine, ſed
unica tantum Miſſa Conventualis und cum Of-
kſicio ejus diei celebretur. Verba ſunt Reſolu-
tionis S. Rituum Congregationis ſub die 11.

Febr., ab Alexandro g. ſub die II. Martii

approbatæ an. 1690. quam refert idem Me-
ratus loc. cit. Pag. 1404. Quod autem ad ve-
ram attinet diſciplinam non celebrandi Miſ-
ſas privatas Ferià 5. 6. & Sabbatho Majoris
Hebdomadæ, vide Thiers tom. I. de ſuper-
ſtit. cap. 5.

4ℳ tio II. ð

An juxta quæ nunc viget diſciplinam
poſſit plures in eodem die Sacerdos
Miſſas celebrare: An poſfit contin-
gere, ut Sacerdoti extra Eccleſias, &
publica vel privata Oratoria liceat Sa-
crificium facere: An id liceat ſine
Planeta, ſine ſacris indumentis, ſine
luminibus, ſine Miniſtro: An deni-
que in pollutis Eceleſiis.

Caſus praétieus pertinens adcelebrationem trium
Mißſarum in Nativitate Domini.

IX prima noſtri Operis Parte cùm de Na-
tivitate Chriſti Domini ageremus, dixi=
mus eo die Feſto juxta veterem diſciplinam,
quæ etiamnum viget toto Orbe Catholico,
ternas poſſe Sacerdotem Miſſas celebrare.
Nunc practicum quemdam caſum, qui ad
trium harum Miſſarum celebrationem atti-
net, proponemus.

Proponitur idem caſus ortus ex Pontificio In-
dulto celebrandi in privato Oratorio.

Solet Summus Pontifex Brevia expedire
Oratorii privati, quibus poteſtatem facit uni-
cam in eo Miſſam celebrandi ſingulis diebus;
exci⸗

exc
N
elt,n
Alia
grati
ede
ler
rioe
in
vertt
ſtiD
drari
re 2
li, e
Temmu

Py.

E
Neris
Cong
1724.
dam 1
Mus i

—

llͤpler
e Nent
Et ant
Ceſig,
nKerk
cen 4
b,
An

ſnenfir
n Ee N
ls, i
eion
Cathoh
Al
m,
cioont⸗

Neb
Nuk

i t⸗
Kt
oder
*

De Soerißcio Miſſæ. 645

excipit tamen quosdam dies, ac præſertim
Natalem Chriſti Domini, in quibus veritum
eſt, ne in privato Oratoôrio Mifſſa celebretur.
Alia etiam expedire ſolet Brevia, quibus in
gratiam eorum, qui morbo impliciti domo
pedem efferre non poſſunt, concedit pote-
ſtatem celebrandi Miſſam in privato Orato-
rio etiam diebus ſolennioribus, atque etiam
