324. §. Secundo colligitur; & ſanè ratio eſt
optima; nam ubi agitur de ſupplemento,
nihil aliud opus eſt ſupplere, quàm quod de-
fuerit in Sacrificio.

In eamdem ſententiam D. Thomæ aliit Clerus
Patavinuf.

Res hæc diſcuſſa etiam fuit in conventu
Cleri Patavini anno 1708. Præſertim in eo,
qui habitus eſt menſe Julio ejusdem anni,
cùm ſecundus examinaretur caſus. In eam
porro abiit ſententiam, quam ſupra amplexi
ſumus, ſcilicet oportere ſolum Calicem con-
ſecrare, ſi fortè Sacerdos, qui celebrabat,
poſt Conſecrationem panis repentino morbo
Perculſus eſt; nec rurſus aliam ab eo, qui
ſupplet, hoſtiam eſſe conſeerandam. Addit
O 3 autem

214 Sectio III.
autem ibidem, quèòd cùm præſcribat Rubri-
ca, Miſſam explendam eſſe ab eo loco, ubt
prior Sacerdos deſeit, niſi certum & explora⸗
tum habeatur Hoſtiam eſſe conſeeratam, non
ſatis eſt proferre formam Conſecrationis, ſed
incipiendum ab iis verbis, Qui pridie quam
pateretur; tamerſi negari non poſffit conſul-
tius eſſe ab initio Canonis incipere: in Con-
ſecratione autem Calicis ſi Sacerdos & vita
ſublatus fuerit antequam integram formam
protulerit, monet incipiendum eſſe ab illo
loco, Stmili modo, quemadmodum etiam ju-
bet Rubrica: Si denique conſtet, utramque
ſpeciem fuiſſe conſecratam, ſed ineertum
quanam in parte Miſſæ Sacerdos morbo
fuerit correptus, debere eum ait, qui ſup-
plet, incipere ab iis verbis, Unde & memo-
ges Domine. .

Alii caſus præter mortem aut deliquium cele-
brantis, quibus Miſſa intermittitur.

Præter caſum mortis aut inopinati morbi,
ex quo qui celebrat Miſſam perficere non

poteſt, aſii etiam afferuntur in Rubricis, alii

ab Aucoribus, in quibus cœpta Miſſa vel
imperfecta relinquitur, vel intermittitur.

„.*.

(M

—

allu

In!
rel vio
Celebra
nitur,
Prope
c
templ
deu
luatur
Veroè p.
Vel i
wiionis
Milin
Kento
1is omit
Wen
Art.6.
zuuß
rt. 6.
ſeuct.
Ius ad
Dob.6,

tom.

innt,

iber
hloed.

De Sacrificio Miſæ. 215

Caſus violatæ Eecleſeæ, imminentis ruinæ,
alluvionis, boſtium jam jam ingruen-
tium.

In Rubricis caſus proponitur templi, quod
vel violatur, vel polluitur, dum Sacerdos
celebrat Miſſam. Alius etiam eaſus propo-
nitur, cum Sacerdoti celebranti nunciatur
prope eſſe hoſtes, à quibus immineat Sacer-
doti cædis periculum, vel alluvionem, vel
templi, ſeu Oratorii ruinam imminere. Ju-
bent Rubricæ, ſi templum violetur, vel pol-
luatur ante Canonem, Miſſam intermitti; ſi
verò poſt Canonem, perfici: in caſu verò
vel hoſtium irruentium, vel imminentis al-
luvionis, vel ruinæ, ajut relinquendam eſſe
Miſſam, niſi facta ſit Conſecratio; poſt Con-
ſecrationem verò Sacerdotem debere, cete-
ris omiſſis, Corpus & Sanguinem ſumere.
Videautur Suarez in 3. Par. tom. 3. quæſt. 83.
art. 6. Diſput. 85. Sect. r. §. Quarto accidere

poteſt. Sylvius in 3. Par. D. Thomæ qu. 83.

art. 6. Quæſito 2. Cardinalis Toletus In-
ſtruct. Sacerdot. lib. 2. cap. 9. num. 9. Quar-
tus ad Rubricas Miſſal. Par. 2. Tit. 3. Sect. 2.

Dub. 6. Pontas in Dictionar. Caſ. Conſc. ver-

bo Miſſa caſu 23. Collat. Lucionen. 16. quæſt.
3. t0m. 5. Qui Auctores nihil amplius af-
ferunt, quàm quod præſcribit Rubrica; mo-
. 4 nent

216 Sectio III.

nent tamen Sacerdotem, ſi non poſſit ſume-

re Sacramentum, ut ſecum illud tectum aſpor-
tet claneulum, qui caſus ſanè videtur com-
mentitius; minûs enim opus eſt temporis
abſumendo Sacramento, cæteris omnbus
Vel precibus vel cæremoniis omiſſis, quàm
contegendo, & eàâ, quà æquum eſt, de-
centia aſportando. .

Quid ſi conſeerat boſtidé, nondum iamen ca-
lice, Juperveniat Sacerdoti mortis periculun

ex caſibus ſupra expoſitis?

Ille verò caſus non eſt profectò commen-
titius, ſi Sacerdoti, qui conſecravit Hoſtiam,
tempus non ſupperat Sanguinis conſeerandi;
c quæri poteſt, an ille, etſi Periculo pre-
matur vVel ingruentium hoſtium, vel immi⸗
nentis ruinæ, deheat conſecratam Hoſtiam
ſumere; & ahire; an verò teneatur conſe-
crare etiam Sanguinem, eumque ſumere,
ne Sacrifigium imperfectum remaneat. Du⸗
rum viderur Quarto, Sacerdotem in ejus-
modi occaſione teneri etiam Calicem conlſe-
crare; neque enim Sacerdos voluit imper-
fectum facere ſacrificium, quod quidem ef⸗
ſet intrinſecus & per ſe malum, ſed princi⸗
pio quidem in animo habuit Sacrificium per-

ficere, quamvis gravi & inopinato impedi-

mento detentus non potuerit complere.

—

Cm e
CaO;
xri N.
um ſal
coonlec⸗
holtis
minitan
er in
Art. 2.
(llerte
ckaver
ſecran
mortie
uu
ndon
funris
tindare
er
etiamme
andi
ſecleſt
mæ
cam
hegis
Miltan
nlic
lce ir
e, 1
lhiu⸗ .

llun

—

Nrleh

Gonihe

N e

1,
66

Gcon
roe
Oleirnn⸗
ielop⸗
Wi
n
Hedcn
Geb⸗
Nne
Memi

Aon“

De Soerißeio Miſſæ. 217

Cum eo conſentit Cardinalis Toletus loco
citato; qui tamen monet, Sacerdotem te-
neri Miſſam continuare etiam vitæ pericu-
lum ſubeundo, ſive conſecraverit, ſive non
conſecraverit, ſi quis Chriſtianæ Religionis
hoſtis in ejus contemptum mortem Sacerdoti
minitaretur, niſi Miſſam relinquerer. Sua-
rez in 32. Par. D. Thomæ tom. 3. quæſt. 74.
art. 2. Diſput. 43. Sect. 4. §. Dico ergo primo,
diſertè ait, Sacerdotem, qui hoſtiam conſe-
craverit, nec ipſi tempus ſuppetat vini con-
ſecrandi, poſſe, ſeſe ut ſubripiat à periculo
mortis, Hoſtiam ſumere; dummodo tamen
nullum ſcandalum oriturum ſit, nec Religio
in contemptum cadat: in his enim circum-
ſtantiis vult Sacerdotem teneri Miſſam con-
tinuare, & Sanguinem conſecrare, non mo-
dò ex præcepto integritatis ſacrificii, ſed
etiam ex obligatione profitendæ Fidei, & vi-
tandi ſeandall. Abbas Uſpergenſis narrat,
ſceleſtum hominem Cincium Præfectum Ro-
mæ nocte Nativitatis Chriſti Domini Baſili-
cam Liberianam ingreſſum, ut erat Henrici
Regis fautor, S. Pontificem Gregorium 7.
Miſſam cum Clero celebrantem in capite per-
cuſſiſſe; attamen magnum illum Pontificem,
licèt ita malè multatum, ab Altari non receſ-
ſiſſe, niſi, quam incœperat, Miſſà peractà:
Prius tamen Miſſa ad Altare percantata,
guam prius intaßer , ſed nondum ſmierat.

Quod

218 Secio III.

Quod tamen aliter narrat Paulus Berniedren-
ſis cap. 49. & ſeq. qui refert, non potuiſſe
S. Pontificem Miſſam explere, vi à fſatelliti-
bus ab Altari abreptum: Percuſſum graviter
in fronte, gravitérque vulneratum, de Miſſa
nondum finita violentis manibus abſtraxerunt.

Quid ſi templum, dum celebratur Miſſa, in.-
grediaiur excommunicatus?

Si quis ſuperveniat excommunicatus,
non qui toleretur, ſed qui jam talis declara-
tus ſit, vel notorius Clerici percuſſor, cùm
coram eo Miſſa celebrari non poſſit, quod
iſertè prohibetur in Can. Is qui de ſent.
Excommunicat in 6. & Miſſa jam incœpta
ſit, admonendus excommunicatus, ut Ec-
cleſia abeat, ac ſi fieri poteſt, etiam pellen-
dus, quod expreſsè jubet Clement. II. de
Sent. Excommunicat. & ſi quidem ejici non
poſſit, aut nondum perventum eſt ad Cano-
nem, ſeu ut quidam volunt, ad Conſecra-
tionem, & tunc relinquenda eſt Miſſa; aut
eò perventum eſt, & continuanda eſt Miſſa,
t docet Sotus in 4. Sentent. Diſt. 22. qu. I.
art. 4. Hic autem interroget quis fortè, quid,
ſ, dum Sacerdos celebrat, hujuſmodi excom-
zunicatus ingrederetur Eccleſtam, faciendum
eſſet? KReſpondetur, ceſſandum eſſe, quousque

wegt: guod ſi exire noluerit, elatun,, line
ſcan.

—
ſeudel
n hon
and
lu in
Et
dueriß
ſe
ritin
Gdn!
len C
commn
elt in
comm
modun
Dihpur

De lui

ri —
cuͦm

ler M.

Denicre
Nonperi
Uitk
Din gen
n el
Pktun

ien
)
n
en!
en l

De Sacrificio Miſſæ. 219

ſcandalo tamen & percuſſone; ſe tamen id fieri
non potuerit, & Canon non fuerit incæptus,
ceſſandum omnino. Imso forſan, ut Innocen-
Zius inſinuat in Cap. Nuper, niſz Conſecratio
incœbta fuerit, ceſſandum eſt, quia illie incipit
Sacrificium. PFactä autem Conſecratione, ne-
ceſſe eſt usque ad ſumptionem procedere; quia
Rriäétius præceptum eſi integritatis Sacramenti,
Judm Excommunicatos excludendi. Factà au-
tem Communione, reliquum Miſſæ, ſi ex-
communicatus non abierit, continuandum
eſt in Sacriſtia, aut in alio decenti loco, ut
communiter docent Auctores, & quemad-
modum videre eſt apud Suarez de Cenſuris
Diſput. 2. Sect. I. num. 16.

De quibusdam Miſſæ interruptionibus, quæz
lunzt, & fteri debent.

Quædam etiam laudabiliter fiunt, & fie-
ri debent incœptæ Miſſæ interruptiones, ùt
cùm lecto Evangelio fit Concio, vel cùm in-
ter Miſſarum ſolemnia quædam populo edi-
cenda ſunt ex præſeripto Canonum. Syl-
vius 3. Par. Quæſt. 83. art. 6. Quæſit. 3.
ait, poſſe Miſſam intermitti, ſi occaſio fe-
rat, moriturus ut infans baptizetur. Ex
cauſa etiam legitima poteſt Miſſa interrum-
pi, ſeu diſcontinuari notabiliter, velut ad
vaptizandum infantem moribundum. af
um

220 Sectio rII.

ſum etiam addit, cum quis ſine confeſſione
eſſet moriturus: Vel ad excipiendam Confeſ-

ſionem infirmi, quorum ille alioquin ſine Ba-

.

ptiſmo, iſte ſine Sacramento Pœnitentiæ eſſet

moriturus: & cum Extrema unctio opus eſ-
ſet inſirmo, cui nullum aliud Sacramentum
adminiſtrari poſſet: Idem judicium eſt,
Extrema unctio foret adminiſtranda infrmo,

ui aliud Sacramentum non poteſt recipere;
7

idemque iterat in Reſolutionibus verbo Miſ-
Jæ interruptio: quæ omnia cæteri omnes ad-
mitrtunt, t videre eſt in citatis Collationibus
Lucionenſibus. De ejusmodi caſibus practi-

cè& tractat Quartus ad Rubricas Miſſalis Par. 2.

Tit. 3. Iect. 3. cap. 3. qui, ſi gravis urgear ne-
ceilſitas adminiſtrandi ea Sacramenta, docet
Miſſam ſive ante, ſive poſt Conſecrationem
poſſe interrumpi; & ſi quidem facta ſit Con-
ſecratio, debere Sacerdotem diligentiſſimè
curare, ut Sacramentum cuſtodiatur, niſi
fortè conſultum meliùs exiſtimaverit illud in
Tabernaculo occludere; & poftquam redie-
rit, Miſſam inde, ubi eam intermiſerat, re-
Petere.

ui
iitio .
lati

Din

Venerit

m rur

Cdreret
lros dl

Mida,
ftit. o

Porat,
lio rer

Vnk ali

Klerte
n:
cit. l
Cet, ſd
aut Dr
lebran
Perſor
inc
lurbæ
g. De
char c⸗
Ulimus
Mla; d
unpi,

cllelt
ſinſeh⸗
biſtnntet
Cocnae

S

imf,
Dlrüfe
1:
letdt
Cbuone.
Puein
,
Kraicne
lnlic
ligen.
Cotu
erit!
dunt

talce,.

De Sacrifcio Miſe. 221

An qui pervenerit ad Offertorium, poſſit ab

initio Miſſam repetere, populi gratid, vel Præ-
lati qui Miſſam non audierit, nec ab
alio audire poſſt.

Diſputant nonnulli, an Sacerdos qui per-
venerit ad Offertorium, poſſit inceptam Miſ-
ſam rurſus ab initio reperere, ſi aliter Miſſa
careret vel populus, vel Princeps, aut Præ-
latus aliquis dignitate præſtans, nec alia eſſet
Miſſa, quàm quæ incœpta eſt. Azorius In-
ſtit. moral. tom. I. lib. 10. cap. 32. quæſt. 3.
pPutat, intermitti poſſe Miſſam, & à princi-
Pio repeti, id ſi vir primarius poſtulet. Ne-
gant alii, propterea quòd exiſtiment, id præ-
ſeferre irreverentiam quandam erga Sacrifi-
cium: proinde optimè obſervat Pontas loco
Cit. caſ. 24. ſi primam opinionem ſequi pla-
ceat, ſuperveniente Cardinali, aut Epiſcopo,
aut Prineipe Civitatis, ſeu Oppidi, ubi ce-
lebratur Miſſa, ad nullam aliam quamlibet
perſonam id eſſe trehendum; graves enim
hinc orirentur & in perſonis & in Eccleſiis
turbæ & ſcandala. Natal. Alexander Theo-
log. Dogmat. & Moral. lib. 2. de Sacram. Eu-
char. cap 7. art. 4. omnia quæ Hactemis at-
tulimus de intermittenda Miſſa admittit ca-
Pita; deinde proponit: An Miſſa poſſit inter-
rumpi, ſe Epiſcopus, aut eo maſor;, vel Prin.
ceps

22² Seétio III.

ceps aliquis adveniat, qui Miſſam die feſto au-
dire non poterunt, niſi Sacerdos, qui eam in-
cepit, & Evangelium foriè ac Symbolum reci-
tavit, illam ab Iatroitu incipiat: & reſpon-
det negando: quia Ordo Sacrifcii potior eſſe
debet, qudm bominum quvis dignitate conſpi-
cuorum commoda, tum quia via pateret abuſui;
& provocat ad Mediolanenſe Concilium, ubi
vetitum eſt, néve ob eamdem cauſam (quæ ea
eſt, quam ſuprà innuerat Natalis Alexander)
Miſſa inchoataâ (Sacerdotes) ſulſeſtant, aut
ejus initium repetant.

De defectibus, qui in Miſſa occurrunt, eorum-
que remediis. Si Sacerdos advertat; Hoſtiam
non eſſe triticeem poſt ſumptionem Hoſtiæ,
aliam conſecret; ſi poſt ſumpitionem Sanguinis,
iterum novam Hoſtiam: vinum no-
vum conſecret.

lam verèò de defectibus dicendum, dqui
in Miſſa celebranda poſſunt occurrere, à
de remediis, quæ occaſio poſtulat ut adhi-
beantur. Itaque defectus poſſunt occurreré
vel in pane tantùm, qui conſecrandus eſt,
vel in vino duntaxat, quod itidem conſe-
crari debet, vel in utroque ſimul, vel in
aqua, quæ vino immiſcenda eſt, ſi non pro-
pter validam, ſaltem licitram Calicis Conſe-

crationem, juxta ea quæ ſuprà dicta ſunt,
jux

corru
acci⸗
oporte
Conlee
Cum,
Guütn
Dtam
& Mi
Neroti
ut me
lliem
le cone⸗
Aut 8
Neelch,
Plit, 8
re,
Verbis
Prime
ablun
neimm .
Ne Præ
Gam
Mecep
bnio,

iemn o
fei

ftler,
lguen
Fpnene⸗

Cencum
ccurte⸗
dnn
luarons
ſecrune
ſicen,

6

n,
0

0

De Saerificio Miſſe. 223

juxta id quod ſtatuit Tridentina Synodus
ſeſſ. 22. cap. 7. de Sacrificio Miſſæ, & Can. 9.
ejusdem ſeſſionis. Poreſt defectus occurre-
re in pane, puta ſi Hoſtia conſecranda vel
corrupta ſit, vel non ſit & frumento: quod
ſi accidat, Rubrica regulas proponit, quas
oportet adhibere: aut enim Sacerdos ante
Conſecrationem ejusmodi comperit defe-
ctum, nec aliud quidquam opus eſt facto,
quàm ut aliam Hoſtiam triticeam & incorru-
ptam capiat, eamque ſaltem mente offerat,
& Miſſam continuet: Si Celebrans ante Con-
Jecrationem adverterit Hoſtiam eſſe corruptam,
aut non eſſe triticeam, remotä illä Hoſtid,
aliam ponat, & faétd Oblatione, ſaltem men-
te conceptd, proſequatur ab eo loco, ubi deſtit
Aut Sacerdos id advertit poſt Conſecratio-
nem, atque etiam poſtquam eam ore ſum-
pſit, & in eo caſu debet aliam Hoſtiam ſume-
re, offerre, & conſecrare, incipiens ab illis
verbis: Qui pridie qudm pateretur. Quodſi
Primam illam Hoſtiam non abſumpſerit, eam
abiumat poſt ſumptum Corpus & Sangui-
nem; ſi verò priorem Hoſtiam abſumplſerit
ne prætermittat ſecundam Hoſtiam ſumere,
quam validè conſecravit; major enim vis eſt
Præcepti de perficiendo Sacrificio, quàm de
Jejunio; Si id adverterit poſt Conſecrazionem,
etiam poſt illius Hoſtiæ ſumptionem, poſetä alid,

ee, facit Oblationem ùt ſuprd, &à Conſecratione

7
1

inci⸗

224 Sectib III.

incipiat, ſeilicet ab illis verbis: Qui pridie
quàm pateretur, & illam priorem ſi non ſum-
pſit, ſumat poſt ſumptionem Corporis & San-
guinis, vel alii ſumendam tradat; vel alicubi
reverenter conſervet: Si autem ſumpſerat;
nibilominus ſumat eam, quam conſecravit,
quia pvaceptum de perfectione sacramenti ma-
Joris eſt ponderis, qum quèòd d jejunis ſuma-
tur. Aut denique Sacerdos poſt ſumptio-
nem Sanguinis advertit Hoſtiam vel non
fuiſſe triticeam, vel fuiſſe corruptam, & tum
oportet novum parare panem & vinum cum
aqua, utrumque ùt ſuprà offerre, & utrumque
conſecrare, ſumpto initio ab illis verbis. Qui
pridie qudm pateretur; & panem & vinum
ita conſecratum ſumere; ac Miſſam proſe-
qui. Quodſi boc contingat peſt Jumptionem
Sanguinis, apponi debet vurſus novus panis G
vinum cum aqua, & falctä prius Oblatione 14
Juprd, Sacerdos conſeeret, incipiendo ab'illis
verbis, Qui pridie, ac ſtatim ſumat utrumque;
& proſequatur Miſſam, ne Saeramentum ma-
neat imperfectum, & ut debitus ſervetur ordo.

Rejicitur eorum ſeuntentia, qui putant, non ſe
opus novam Hoſtiem & novum vinum conſecra-
re, ſi deprehenſa fuerit Hoſtia indebitæ
materiæ poſt ſumptionem sanguinis.
Sed quamquam apertiſſimè Rubrica præœ-

cipiat, quid facto opus ſit, nonnemo nil
ExXiſti-

erilim
erd
tei mm
novu.
nleer⸗
Nendo;
ie,
ianime
Dbabus
Uendum
fumn⸗
Muneet

Vipet
1ſ
en,6l
1A
n ſee
ſtine
efalurie
nr
volkirn
n KA.
Dum
ViNE

i
en
yrtior
g nt
inn 1
et ANa.
Cjnetu⸗
un-

7
.

NN

De Saerifcio Miſ. 24 5
exiſtimat, cùm poſt ſumptionem Sanguinis
Sacerdos adverterit, panem non eſſe ex ido-
nea materia; vel eſſe corruptum, ſatis eſſe
ſi novum conſecret panem, quin novum
conſecret vinum: agi enim de Sacrificio ſup-
plendo; ad ſupplendum autem ſaris eſſe præ-
ſtare, quod defuit. Nos verò non ita fiden-
ti animo ſumus, ut à Rubrica recedamus.
Duabus de cauſis decernit Rubrica, appo-
nendum eſſe novum panem & vinum no-
vum; quarum altera eſt, ne Sacramentum re-
maneat imperfectum; altera, ut debitus ſer-
Detur ordo. Si non denuèò panis & vinum;
ſed novus duntaxat panis apponeretur, con-
ſecraretur, & ſumeretur, quis aſſereret, de-
bitum ordinem fuiſſe ſervarum? Ordo enim
poſtulat, priùs ut conſecretur panis, deinde
vinum: quodſi non apponatur novus panis,
& vinum novum, ſed panis dumtaxat, San-
guis priùs conſecratus erit, quàm Corpus;
& Sanguis prius quäm Corpus itidem ſum-
Ptus erit, üt bene obſervat Suarez in 3. par.
tom. 3, quæſt. 83. art. 6. Diſput. 85. ſect. 1.
§. Atgque ex bis conſtat.

De

Sectio III.

226

De defectibus qui occurrunt in vino. Quid ſi
Sacerdos adverterit defectum poſt ſumptionem
Corporis, vel poſt ſumptionem etiam materie
ineptæ?“ Rationes cur videatur Sacerdos de-
bere novam Hoſtiam & vinum novum
conſecrare.

Poteſt etiam in vino defectus occurrere,
puta ſi acetum in Calicem infuſum ſit, ſeu
quivis alius liquor, qui conſecrari non poſſit.
Si quidem Sacerdos ante Sanguinis Conſecra-
tionem adverterit, novum vinum ſibi jubeat
afferri, idque offerat, & conſecret incipiens
ab illis verbis, Simili modo. Debet ſtatim ap-
ponere novum vinum cum adua, & Rd G
latione, it ſuprà, conſecrare incipiendo ab illij
verbis, Simili modo. Hæc verba ſunt Ru.
bricæ, quæ jubet idem fieri, Si Sacerdos
defectum adverterit, poſtquam Conſecra-
tionis verba ſuper indebitam & ineptam m-
teriam protulerit. Sed difficultas in eo Ver-
ſatur, ſi id Sacerdos adverterit poſt ſumpiio-

nem Corporis, vel poſt ſumptionem mateze
ineptæ. Diſputant enim Theologi, num da-
cerdos novam Hoſtiam novumque vinum
debeat conſecrare incipiendo ab illis verhi
Qui pridie; an verò ſatis ſit, ſi novum ii
Vinum apponi jubeat, & conſecret incipien

ab illis verbis, Simili modo. Atque ut nnce

inelig
Mherte
Gotem
ol /un
Edkum
toyü
novn
Verdis
tobor
Verba,
preces
ciei eo
GCA
Corzu.
lgna
cem d
holtind
a verd
rodori
Sacere
Ximè
ptione
Verba
mmiß
(lam
lebet,
tlt Pro
Onhne
leri ne

n
Pake
tienn t
ent
in r

nͤer
C
Nion
nale⸗

M/
610
nn 8
!
N
C
n ene
lsind
en

Ginß⸗

De Sacrifcio Miſſæ. 2²7
intelligatur quid illud ſit, de quo diſputant,
advertendum eſt, eos, qui ſentiunt, Sacer-
dotem, qui poſt ſumptionem corporis, vel
voſt ſumptionem materiæ ineptæ ejusmodi de-
fectum compererit, debere novam Hoſtiam
novúmque vinum conſecrare, nec ſatis eſſe
ſi novum conſecret vinum incipiendo ab illis
verbis, Simili modo, omne ſententiæ ſuæ
robur ponere in iis precibus, quæ poſt illa
verba, Simili modo, conſequuntur, quæ
preces ſupponunt præſentiam utriusque ſpe-
ciei conſecratæ, Panem Santctum vitæ æternæ,
& Calicem ſalutis perpetuæ, & paulèò poſt,

Corpus && Sanguinem ſumpſerimus: quibus

addi poſſunt etiam quædam actiones, puta
ſigna Crucis, quæ Sacerdos ducit ſuper Ca-
licem dicens, Per ipſum &c. & particulæ ex
hoſtia detractæ in Calicem ipſum injectio per
ea verba, Hæc commiætio &c. Nec quidquam
roboris habet ea reſponſio, ſcilicet, cùm
Sacerdos vini defectum adverterit, non pro-
ximè poſt Conſecrationem, ſed prope ſum-
Ptiouem, jam eſſe facta Crucis ſigna ad illa
verba, Per ipſum &c. & particulam Hoſtiæ
immiſſam eſſe in Calicem. Nam, præter-
quam quòd hujusmodi reſponſio locum non
habet, ubi Sacerdos vini defectum adverte-
rit proximè poſt Conſecrationem panis; id
omne quod antea factum eſt, legitimum ha-
beri non poteſt: Crucis enim ſigna duéta
P 2 ſunt

2²⁸ Sebtio III.

ſunt cum Hoſtia validè conſecrata ſuper cali-
cis materiam invalidè conſeeratam. Signa
autem omittere non videtur bene conſultum.

Novam boſtiam & novum vinum conſecrandum
putat in eo caſu D. Ibomas.

D. Thomas, cui, ùt ſuprà dictum eſt,
videtur eſſe ſatis, Sacerdote morte prærepto
poſt Conſecrationem Hoſtiæ, ſi Sacerdos
qui ſupplet, Calicem conſecret, Miſsamque
proſequatur; in caſu de quo nunc agimus,
cùm Saeerdos vini defectum advertit poſt
ſumptionem Hoſtiæ, ſeu etiam poſt ſumptio-
nem materiæ ineptæ, quæ continebatur in
Calice, diſertè docet non ſatis eſſe novum
vinum conſecrare, ſed opus eſſe novam
quoque conſecrare Hoſtiam. Ejus verba
ſunt 3. Par. quæſt. 83. art. 6. ad quartum: i
verò hoc percepit (ineptam ſcilicet materiam
in Calicem eſſe immiſſlam) poſt ſumptionem
Corporis, aliam Hoſtiam apponere debet ite-
rum conſecrandam ſimul cum Sanguine: quod
ideo dico, quia ſi diceret Jola verba Conſicroe-
tionis Sanguinis, non ſervaretur debitui ordo
conſecrandi, & ſicut dicitur in Canone Tole-
tani Concilii, perfecta videri non poſſunt Sa-
erifcia, niſi perfetcto ordine compleantur. Si
verò inciperet à Conſecratione Sanguinis, G
repeteret omnia verba conſequentia, non zuc.

—

uuret.
eſhit
Amn
a Cort
Mion
aute e
lfat in
el d 5
fonderi
neytumn

ehtent
oM.

Kot
Eelks 0
Cün get
Vam n
latssell
lum er
quame
ſatis P
Vinum
la in.
Entent
t duar⸗
ulam
Mluel
49. Fa

—
ulnrd
um d
eon

leet
n

n
teſef
1N
Mn
ne
Cyenmn
Non
ehtartt
Ge oonr
Ne MN
1 N
gunm
el Mu
binf.
ere
grine,

De Sacritcio Miſæ. 229⁹

peteret, niſe adeſſet Hoſtia conſecrata; cum in
verbis illis occurrant quædam dicenda & fien-
da non ſolum circa Sanguinem, ſes etiam cir-
ca Corpus. Et debet in fine iterum ſumere
Hoſtieam conſecratam & ſanguinem, non ob-
ſtaute etiam ſe priùs ſumpſerit aquam, quæ
erat in Calice: quia praceptum de perfectione,
vel de perceptione hujus Sacramenti majoris eſt
ponderis, qudm præceptum, quòd boc bacra-
mentum à jejunis ſumatur.

Sententia Sscoti ac plurium aliorum non niſi
novum vinum conſecrandum. Favet buic
ſententiæ D. Bernardus.

Scotus, qui non attigit caſum, cùm de-
fectus occurrit in pane, caſum tamen tractat,
cùm defectus occurrit in vino; ac docet, no-
vam non eſſe Hoſtiam conſecrandam, ſed
ſatis eſſe ſi novum vinum conſecretur: nul-
lum enim eſſe textum, rationem nullam,
quamobrem nova Hoſtia conſecranda ſit; &
ſatis proviſum, ſi ſuppleatur, quod deeſt;
vinum autem dumtaxat id eſſe quod deeſt.
Ita in 4. ſentent. Diſt. 8. Quæſt. 3. ſuæque
ſententiæ multos ſectatores habet. Conſen-
tit Suarez loc. cit. ſect. 1. §. Sed circa banc
regulam; & conſentiunt alii, quos refert
Paſqualigus de Sacrific. novæ Legis Quæſt.
299. Favet huic ſententiæ Epiſtola D. Ber-
J P 3 nardi

230 Sectio III.

ra retuß tamen
nardi 69. quam ſupra retulimus, nec wen
Wn Pradictis eripearitu HS
rnle imun Qaido Abpbas trium Konmrum
cum poſtea advertit non faiſte Winum. à .
niſtro infuſum in Calicem. Ea re e⸗ guo
eſt Guido; ac nihil dcnn n car
conſilii caperet, ipſi in mentern veniz chham
infuſo vino in Calicem, illu P un
conlecrate hoſtiæ immitteret;, Kän a⸗
cum vino hauſto deglutiret. n gon
dem non improbavit S. Ber archa enn
“R ad hunc modum conlecrat. nunend
Anaveri, ſed quòèd certè ene ttee D.
diderit. Sed tamen non præ mili vonſe
Sor innuere, potuiſſe nonum l onoc.
crari incipiendo ab illis ver Vium ſi.
Verba illius Epiſtolæ ſunt ris hae.
diſti in Calicem ſuper Hoſtiæ ſa ——
. damus, nec ſub tant 4 liguoren
En ve, * putamus, arbitrantes, ſaenan
Sr. enain propria atque Penen
Sagguten Chriſti mutatum, ,e Zge
in Plgu contactu Corporis uert Rian Gr
fuiſſe e o meo farno ſſu, mi nn get
ies gmdch tibi, vellem ad reme⸗ a ſeriſi,
/, mn & duobus egiſſe, aut ipſum ſa d
e certès ab illo loco, ubi een Gera,
poſtquam cœnatum eſt, verba ſa

iſicio.
ſee compléſe, quod reſtabat de öͤacrißie “

ut

dotu
Entent.
olta ce
lekectur
Dtonem
Poſt fun
In Calie
Iue ſin
enim v.
ſtaiin
verb
turCo
Nem;
ittendh
aſana
1ars 00
Cuidavi
Pginimn
ſigna
rare ve
ſtia eo
ls fit
E Cali
lar An
i Cor
Genuo
dt ni

ltet
Dnmenn
ſ
nfonn
eper

. un
EA
cſe
fninm

De Saerificio Miſſæ. 231

Sotus ſententiamm D. Lboma propugnat.

Sotus D. Thomæ fidus diſcipulus in 4.
ſentent. Diſt. 24. Quæſt. I. art. 16. obſervat,
multa conſequi abſurda, niſi Sacerdos qui
defectum vini adverterit vel poſt conſum-
ptionem Hoſtiæ validè conſecratæ, vel etiam
poſt ſumptionem materiæ ineptæ, quæ erat
in Calice, novam Hoſtiam accipiat, eâm-
que ſimul cum novo vino conſecret: aut
enim vult ſanguinem dumtaxat conſecrare,
& ſtatim ſumere, omnibus illis ſignis Crucis
& verbis prætermiſſis, quæ fiunt & dieun-
tur à Conſecratione Calicis usque ad ſumptio-
nem; aut ea omnia vult iterare. Si præter-
mittenda putet, cùm ea Crucis ſigna & ver-
ba jam antea facta & dicta ſint, commemo-
ratis Corpore & Sanguine, nemo non videt,
quidquid dictum geſtêmve ſit, non fuiſtie
legitimum, ideôque iterandum. Si verò
ſigna & verba, ut æquum eſſe videtur, ite-
rare velir, cùm non ampliùs præſens ſit Ho-
ſtia conſecrata, cujus tamen itidem & Cali-
cis fit mentio, Panem ſanctum vitæ æternæ;
à Calicem ſalutis perpetuæ, &, Quotuot ex
bac Altaris participatione Sacroſanétum PFilii
tui Corpus & Sanguinem ſumpſerimus, quod
denuo geritur aut dicitur, itidem illegitimum
eſt, niſi alia ſit Hoſtia ſimul cum novo vino
P 4 con-

232 Settio III.
conſecranda. Si tamen hoc perceperit poſt
Jſumptionem Corporis, debet Sacerdos aliam
apponere hoſtiam iterum conſecrandum ſimul
cum Sanguine. Et ratio eſt, quia vel ſußſce-
ret tunc Sanguinem conſecrare, & iterum ſu-
mere, prætermiſſs ſagnis & verbis, quæ fiunt
àconſecratione Calicii usque ad ſumptionem: &&
boc non; quia cùm in illis tam mentio ſat San-
guinis qudm Corporis, ſequitur, ut quæ illuc
usque faéta fuerunt, non fuerint legitima, at-
que iterum ſint repetenda. Sin autem repe-
tantur omnia, tunc quiæ Hoſtia nulla eſt, pari
ratione noo fient legitimè, quia fieri debent ſamul
Juper Corpus & Sanguinem, ut verè dicmtur
Panem Sanctum vitæ æternæ, & Calicem ſalu-
tis perpetuæ, &, Quotquot ex bhac Altaris par-
zicipatione Sacroſanttum Filii tui Corpus &
Sanguinem ſumpſerimus.

IUdem Sotus putat, ſi plures adſint, ad evitan-
dum ſcandalum ſatis eſſe novum vinum
tantùm conſecrare.

In hunc modum Sotus paraphraſi quà-
dam S. Thomæ doctrinam exponit, quam
innuit etiam S. Antoninus 3. Par. Tit. 16, cap.
6.§. 1. Addit porro Sotus, novam hoſtiam
ſimul cum novo vino apponere & conſecra-
re, rem eſſe quidem facilem ei, qui coram
uno vel duobus Miſſam celebret, non tamen

Ppubli
Pumor
rum in
mere,
lamen
otim
lus ſt
liin/
gboꝛe e
E nrh
um,
mere,
Gſune
ſian,

Dony

—
uen
ntta
fllla’,
Vien
i a
tin
nflti
l
gha,
au

De Sacrifieio Miſſæ. 233

ſi publicè celebret, vel coram aliquo inter
Primores viro; quo in caſu rectè poſſet no-
vum infundere vinum, conſecrare, & ſu-
mere, idque ad evitandum ſcandalum. His
tamen non obſtantibus, licet, ubi bomo pri-

vatim coram uno vel duobus celebrat, conſul-

tius ſit D. Thomæ opinionem ſervare; tamen
ubi in publico, & præſertim coram aliquo Ma-
gnate celebraretur, ad evitandum ſcandalum,
&&σ zurbationem populi, fortè non eſſet abſur-
dum, ut Sacerdos ſecreto fiugens lotionem ſu-
mere, vinum tunc infunderet, & conſecraret,
&& ſumeret; nam ſcandalum excuſaret, præ-

Jertim cum jam facta fuerint ſigna ſuper Ho-

ſtiam, licèt non legitimè ſuper Calicem.

Doctrina Soti inſerta eſt in Rubricam d
Clemente III.

Quæ explicatio magno excepta eſt plau-
ſu, ut videre eſt apud Azorium tom. I. Inſtit.
Moral. lib. 10. cap. 23. §. Secunda opinio. Er
Rubrica Miſſalis, quæ tempore S. Pii V.
D. Thomæ opinionem fuerat amplexa, Si
boc advertat poſt ſumptionem Corporis, vel
bujusmodi aquæ, apponat aliam boſtiam ite-
rum conſecrandam, & vinum cum aqua in
Calice, offerat utrumque, & conſecret, & ſu-
mat, quamvis non ſit jeunus, eamdem tem-
pore Clementis VIII. doctrinam retinuit, eâ
P 5 tamen

234 Sestio III.

tamen addità Soti explicatione: Vel Miſa
celebretur in loco publico, ubi plures adſint,
ad evitandum ſcandalum, poterit apponere vi-
num cum aqua, & facta oblatione as ſuprd,
conſecrare, & ſtatim ſumere, ac proſequi ca-
tera: ea vero verba, ſtatim ſumere, oſten-
dunt omittendas eſſe preces, quæ præſen-
tem Hoſtiam indicant, quæque muſtos im-
pulerunt ut docerent, non ſatis eſſe vinum
dumtaxat denuo apponere, ſed novam ho-
ſtiam novumque vinum apponi oportere.
Sylveſter doctrinæ D. Thomæ ſectator, qui
ſcripſit ante Clementis VIII. tempora, in
Summa verbo Euchariſtia, ſecundo, num.
14. ſine dubitatione ulla docet, Sacerdotem,
qui poſt ſumptionem Hoſtiæ defectum vini
adverterit, debere Hoſtiam, itémque no-
vum vinum apponere & conſecrare, iisdem
adductus, quas ſupra attulimus, rationibus
& D. Thoma depromptis. Verum Sylvius
D. Thomæ item aſſecla, qui poſt Clementis
VIII. tempora ſcripſit, 3. Par. qu. 80. art. 8.
alterum ab altero caſum diſtinguit, uùt con-
ſtat ex his verbis: Si Sacerdos poſßt ſumptio-
nem aquæ advertat, Calici non infuſum fuiſſe
vinum, ſed aquam; tunc etiamſi boc advertat
poſt ſumptionem bujusmodi acuæ, ſe Miſſa ce-

lebretur in loco publico, ubi plures adſint, ad

evitandum ſcandalum, poterit apponere Vu-
num cum aqua; & factd oblatione conſeeran

—
G ſati⸗
gutemn J5
ſiret ſe⸗
ſtie
ſerri, 1
Kadcki⸗
Uls ver⸗
USdue
le allter

bi hfe
1

Pot
ſle & v
Kvinnn
eſſet c
eunche.
Conlee
idonezs
Otmittat
ſecrari
cratio.
egit,
fupple
Queſl
kerit p
Valid
Heque
hunc

U
Ne
u,
I e
hd
en
i
to
Nen N
Callen
e N.
K)
. tüht
un In
NCNX
luche
ini
iin
86
N
pen

Nrat

De Sacrificio Miſſæ. 235

&W ſtatim ſumere, ac proſequi cæœtera &c. Si
autein Sacerdos ſecreto celebraret, ubi nullum
foret ſeundali periculum, apponenda eſſet alia
Hoſtia &α vinum cum aqua, quæ primum of-
ferri, tum conſecrari, ac deinde ſumi deberet:
&α addit, in priore caſu ineipiendum eſſe ab
illis verbis, Simili modo, & proſequendum
usque ad ea, Unde & memores; in poſterio-
re autem ab illis, Qui pridie qum pateretur.

Si defectus reperiantur in utraque materia pa-
nis & vini, dimittenda eſt Miſſa.

Poſſunt etiam defectus occurrere in pa-
ne & vino, puta ſi panis non eſſet triticeus,
& vinum vel non eſſet è& genimine vitis, aut
eſſet acetum; quod ſi accidat, alia via eſt in-
eunda. Nam ſi Sacerdos id advertit ante
Conſecrationem, afferri ſibi jubeat materias
idoneas; quæ ſi non reperiantur, Miſſam
omittat; ſi verò id advertit poſt prolata Con-
ſecrationis verba, quia invalida eſt Conſe-
cratio, omittat pariter Miſſam; nihil enim
egit, nec quidquam propterea eſt, quod
ſuppleri oporteat, ùt bene obſervat Averſa
Quæſt. 10. ſect. 16. §. 4. Si autem id adver-
terit poſt ſumptionem utriusque materiæ in-
validè conſecratæ, cum jam jejunus non ſit,
neque neceſſitate urgeatur ad Miſſam cele-
brandam, recitet ad vitandum feanddum
1a-=⸗

236 Sebtio III.

Orationes, quæ Communionem conſequun-
tur, omiſſis iis verbis, quæ Sacramenti per-
ceptiouem ſignificant, ac factà Benedictione
ad Populum, legat Evangelium S. Joannis,
ùt docet Quartus ad Rubricas Miſſalis Par. 3.
ſect. 2. Dub. 4. Sed id quia Sacerdoti multum
negotii faceſſeret, & magis magisque auge-
retur confuſio, conſultius eſſet Miſſam omit-
tere, niſi fortè multitudo adeſſet Miſſæ au-
diendæ, quo caſu poſſet ſubmiſsà voce Sa-
cerdos preces aliquas recitare, quæ ad illam
partem Miſſæ non pertinerent, & Benedi-
ctionem populo impertiri, quæ immiſta ex-
traneis precibus non amplius eſſet pars Miſ-
ſæ, ùt rectè advertit Paſqualigus de Sacrific.
Miſſæ Quæſt. 300.

Si Sacerdos poſt Conſecrationem advertat,
aquam non eſſe immiſſam in Calicem,
Miſſam proſequatur.

Denique defectus poteſt occurrere in
aqua dumtaxat, quæ in Calicem infuſa non
ſit: atque id ſi advertat Sacerdos ante Con-
ſecrationem Calicis, ſtatim eam in Calicem
infundat; ſi verò id advertat poſt Conſecra-
tionem, nihil amplius opus eſt facto, & Miſ-
ſam proſequatur; aqua enim non eſt de ne-
ceſſtate, nec pertinet ad eſſentiam Sacrificii

Ita ſtatuunt Rubricæ Miſſalis, ita doec 5

Thoma
poſt
gueſt.
Biel Le
Eeprebe⸗
b. 1.

u/

nnuſoB

Mo
de dac⸗
cerdoti
Mompr
Gum.
Ibe doe⸗
hoco
Gle verb
1G urti
nte (on
numndl
ii, All,
lun zon⸗
ionen
ſicenme
eribur
mnihi
eben

eget
Mlne
n
eil
Ae
innt

A
CMoe
,

nit
in

n.
lC
Corl⸗

in
1

De Sacrificio Miſſæ. 237

Thomas 3. par. quæſt. 83. art. 6. ad quartum,
& poſt D. Th. Sotus in 4. ſentent. Diſt. 14.
quæſt. I. art. 6. §. QLuartò contingit, Gabriel
Biel Lect. 88. ſuper Canone verſ. Si verò
deprebenderit; Perſicus de Sacerdotis officio
lib. 1. Dub. 7. num. 64.

Quid ſi venenum Sacerdos deprehbenderit, vel
muſca aut aranea in Calicem inciderit
D. Tbomæ doctrina.

Monet Cardinalis Gottus loco cit. q. r.
de Sacrificio Miſſæ dub. 4. S. 3. in fine, Sa-
cerdotibus attentè legendum D. Thomam, ut
promptum habeant remedium in ſingulis, qui
ſibi caſus in Miſſa poſſunt occurrere, adhiben-
dum. Ejusmodi nos probantes conſilium,
quæ docet facienda in quibusdam aliis caſibus
S. Doctor, hinc abeſſe non patimur, ipſius-
que verba afferemus 3. par. quæſt. 83. art. 6.
ad tertium: Si muſca vel aranea in Calicem
ante Conſecrationem inciderit, aut etiam ve-
nenum deprebenderit eſſe immiſſum, debet effun-
di, abluto Calice denuo aliud vinum conſecran-
dum poni. Si verò aliquid horum poſt Conſe-
crationem acciderit debet animal cautè capi, &α
diligenter lavari, & comburi, & ablutio cum
cineribus in Sacrarium mitti. Si verò vene-
num ibi deprebenderit eſſe immiſſum, nullo mo-
do debet ſumere, nec alii dare, ne Caliæ vitæ
verta-

238 Sectio III.

vertatur in mortem, ſed debet diligenter in
aliquo vaſculo ad hoc apto cum reliquiis con-
Jervari. Et ne Sacramentum remaneat imper-
Jectum, debet aliud vinum apponere in Cali-
cem, & denuo reſumere d Conſecratione ban-
guinis, && Sacrificium perficere.

