, Scriptores ſiluiſſle. Abbas trium Fomium
Gll Guido panem in Miſſa conſecraverat, non
; autem vinum, quod in Calicem Miniſter
non infuderat. Quid fecerit Guido, quid
1ch S. Bernardus factum oportuiſſe dixerit, ali-
N— Pi referemus; nune ſatis nobis eſt innuere,

4 D. Bernardum dixiſſe, validam fuiſſe, ſed
illicitam panis Conſecrationem. Puto enim,
ui quod ſt Domino poſi factum de bpane ſuum Cor-
u pur, vini Conſecrationem placuiſſet aliquam-
diu intermittere, aut certe penitus omittere,
,nibilominus Corpus manſiſſet quod fecerat,
nec ſactis facienda præſcriberent. Nec zego
pauem & vinum adud quidem mixtum ſimul
dehere apponi; quin potius aſſero baud aliter
debere Sn. Sed aliud eſt culpare negligen-

,

deni, ziam, aliud negare eſfcaciam. Aliud, inquam,
2

3 6

166 Secio III.

eſt, quòd cauſ amur, non bene quidpiam fieri,

& aliud quod mentimur nec pert.

De eo quod licet in Miſſa celebranda. Qui cele.
brat, eum oportet eſſe in gratia. E icleſt er-
ror, qui Sacerdotem peccati ſeibi conſcium
invalidè conſecrare exiſtimabat

Jam verò de eo, quod liceat in Miſſa ce-
lebranda, dicendum eſt Ac primò Sacer-
dotem eſſe oportet in gratia, & ab omni le-
thali peccato expiatum. De eo quèd liceat
loquimur: nam ſi ſermo ſit de va icltate
Sacerdos validè profectò confſecrat, etiamnit
lethalis criminis reus ſit, excommunicatus,
vel hæreticus, vel ſchiſinaticus, aut etiam de-
gradatus; quod definivit Concilium oollen⸗
tienſe ſeſſ. S8. cap. 15. adversàùs Wicle ſam⸗
& Joannem Hus, qui dicebant: Sacer. b
eſt in peccato mortali, non conſecrat; & con-
tra Waldenſes, qui propugnabant, Terr.
dotes rite & legitime ſecundum formam Rrel
ſtiæ ordinatos, quibuslibet tamen crimini .
preſſos non poſſe Eccleſtaſtica confcere Sacra-
menta. Probat id D. Thomas 3. par. J. 82.
art. 5. Conſiderat enim, Sacerdotem gon
proprià virtute Sacramentum conffecre, ſcdl
tamquam Chriſti miniſtrum, ex cujus
nà conſecrat, nec deſinere ſervum eſſe Chri-

ſti, ſi malus ſit: ſiquidem Chriſtus ſerer

hibet
Keerd
munic
eid
(cohlec
bilis
xſt
hoc

Uri

I
tes ve
quam
bllis
beol
perrenn
uod
COnlud
mord
tution
qum,
Azori
eccat
t Sr⸗
glit.
ing
1d Saen
Unne

De Sacrifcio Miſe. 167

habet & bonos & malos. Idem probat de
Sacerdotibus ſehiſmaticis, hæreticis, excom-
municatis & ſuſpenſis eâd. quæſt. art. 8. At-
que idem docet de degradatis: poteſtas enim
conſecrandi pendet à Charactere, qui inde-
lebilis eſt. Videatur Collatio 9. Lucionenſis
quæſt. a. tom. 5. ubi accuratiſſimè tractatur
hoc argumentum. 2

Utrùm gui indignè celebrat, unum, an plura
peccata committat.

Itaque hi quidem omnes indigni Sacerdo-
tes validè conſecrant, ſed illicitè; nec quis-
quam eſt qui neſciat, eos nefario ſeelere hor-
ribilis ſacrilegii ſeſe alligare. Illud diſputant
Theologi, unumne dumtaxat peccatum per-
pPetrent, ùt nonnulli arbitrantur, propteres
quòd utriusque ſpeciei conſecratio, oblatio,
conſumptio re quidem ipsà diſtinguantur,
moraliter tamen unum ſint, & divinâ inſti-
tutione ordinentur ad unumtotum conſtituen-
dum, ſcilicet Sacrificium Miſſæ, ùt exiſtimat-
Azorius par. I. lib. 2. cap. 31. an verò plura
Peccata committant, ùt probabiliùs conten-
dit Suarez Diſput. 67. Sect. I. §. Quæret ali-
quis. Duo enim præcepta inter ſe admodum
diſtincta violantur, alterum ſuſcipiendi dig-
nè Sacramentum, quod præceptum com-
mune eſt omnium Fidelium; alterum fideli-
L 4 Lerxr

Sebtio III.

ter & prudenter diſpenſandi, quod præce-
ptum ad Miniſtrum perrinet. Biel Lect. 7.
ſuper Canone Miſſæ duo peccata diſtincta
Putat Sacerdorem committere, qui mortalis
Peccati reus Miſſlam celebret. Peccat duobut
mortalibus peccatis diſtinctis: uno quia indig-
neè conſecrat; alio quia indigne manducet &oc.
gquia manducare & conſecrare ſunt duo actut
diſtiniti, & in qualibet indigna executione com-
mittitur peccatum mortale.

168⁸

6

Tridentini verbe de Confeſzone Sacramentali
facienda Sacerdoti antequam celebret

Sancta Tridentina Synodus Seſſ. r3. c. 7.
de Euchariſtia poſtquam tremenda illa Apo-
ſtoli verba præmiſit: Qui manducat & bibit
imdignè, Z dertan ſibi manducat & bibit, non
dijudicaus Corpus Domini; & illa: prober au-
tem ſe ipſum homo; vetat, nequis niſi Sacra-
mentali Confeſſione expiatus, etiamſi contri-
tus ſibi videatur, ad celebrandam Miſſam ac-
cedat. Eeclefeaſtica autem conſuetudo declarat;
eam probationem neceſſariam eſſe, us nullus ſi-
bi conſeius mortalis peccati, quantumvis ſibi

contritus viqeatur, absque præmiſa Sacramen-

fali Confeſſone ad Sacram Euchariſtiam acce-
dere debeat: atque idem ait Can. I1. Statuit

atque declarat ipfa Sanécta Synodus, illis, quos

ſcientio Peccati mortalis gravat, quantumcum-

D

D
Oulliu⸗

EUni

onen

luiit
ucote
.

gen

lu
gation
conlci
D erpi
GN offe
Keercke
nen
Conme
ſitas 1
Præl
Iit
Hioi⸗
urer
,
non

eſra

ne

—.

aod rre

Belen:

4

Guiaet
eu
urne
lontk
Attn

Getm.

*06)
in
tGN
Unbhe
ke⸗
Std
tnlc
n
N.
Numni
,etn
ur
8
A
Cnen

De Sacrifrio Miſſeæ. 169
— . 7 J .
Jue eltam ſe coutvutos exiſtiment, habitũ copid
Confeſſoris, neceſſariò præmittendam eſſe Con-
feſonem Sacramentalem.

Laicis præceptum ne communicent quin antea
beecata ſua in Sacramento pœnitentiæ confoſſs

ſint. Folis Sacerdotibus permiſſum eſt, ur-

gente neceſſitate celebrare contritionis
. altu elicito.

Item Sacrum Concilium declarat, obli-
gationem, quaà Laici, ſi ſibi lerhalis culpæ
conſcii ſint, tenentur præcedenti Confeſſione
ſe expiare, ad Sacerdotes ctiam extendi, qui
ex officio Miſſam debent celebrare ac ſolùͤm
Sacerdotibus permittit celebrare, prævio ta-
mmen actu contritionis absque Sacramentali
Contfeſſione, dummodo tamen gravis neceſ-
itas urgeat, nec copia ſit Confeſſoris; ſed
Præſcribir, ut Sacerdos, qui ita celebrave-
rit, quamprimùm confiteatur: Quòd à Chri-

Mtianis omnibus, etiam ab tis Sacerdotibus, qui-

bus ex oſzcio ineubuerit celebrare, bhæc Sancta
Sysodus perpetuò ſervanqum eſſe decrevit, mo-
3 non deſit Mis copia Confeſſorit. Quòdſe,
neceſſtate urgente, Sacerdos abi que bprævia Con-
Feſone celebraverit, quamprimum eoufteatur.

L. 5 Præcs

170 Seéctio III.

—

Præceptum illud non eſt Eccleſiaſticum, ſed di-
vinum, præmittendi Sacramenialem Confeſſio-
nem. Celebranti ex gravi neceſſtate ſine con-
feſſone non ſuſſicit attritio, ſaltem ùt talis
cogsita. De pracepto confitendi quam-
primum Propoſitiones damnaiæ.

Commemorat S. Synodus Eccleſiaſtieam
conſuetudinem, ut ſi quis ſibi peccati mor-
talis conſcius communicare velit, quantum-
vis ſibi videatur contritus, Confeſſionem
præmittat Communioni, non ut innuat id ab
Eccleſiaſtico jure provenire, ſed ut oſten-
dat conſuetudinem & Traditiones ita eſſe di-
vinum illud præceptum interpretatas, de
quo loquitur Apoſtolus, Proßet autem ſe ip·
ſum bomo, ùt bene advertit Sotus in 4. Sen-
tent. Diſt. 12. quæſt. I. art. 4. Adnotandum
eſt Eccleſtaſticam conſuetudinem non in me-
dium afferri tamquam potiſzmum & primum
fundamentum bujus ritüs, quaß ſit de jure tan-
tzum Eccleſtaſtico, ſed quaſi declaratoriam di-
vini præcepti, quod Paulus inſinuat. Ex ilo
jam ſic intellecto præcepto mos univerſalis Ec-
eſfeæ ortus eſt, in qua nemo ad Sacroſanctam
Communionem abſque prævia Confeſſtone acee-
dere fuit auſus. Paulò ante diximus, Sacer-
dotem, qui gravi neceſſitate ad celebrandum

impellitur, ſi deſitacerdos cui conſiteatuene
actum

Aum
Prinnn
Poſtio
ellämn
cellari⸗
Aerc
I con
doris
kerpre
Dtum
ſed et
der
un
ver,
6 er
Wonne
endanm
celebre
io
D
Aligin
tur.

n ſi
C
ilſes
len p
icor.
nte.

clli⸗

4066*
nene
ltt //
in
0

De Saerificio Miſſæ. 171

7
actum contritionis ſe parare debere & quam-
Primum confiteri; temeraria enim ea eſt pro-
Poſitio, quæ ſtatuit, ſatis eſſe attritionem,
etiam quæ ùt talis cognoſcitur. Scilicer ne-
ceſſaria eſt contritio, aut ſaltem attritio, quam.
Sacerdos ſine culpa probabiliter exiſtimave-
rit contritionem. Videatur Perſicus de Sacer-
dotis Officio lib. I. Dub. 1I. & 12. Alii in-
terpretantur, conſilium eſſe, non præce-
Ptum, ut Sacerdos quamprimum confiteatur;
ſed eam propoſitionem proſcripſit Alexan-
der VIII. quæ eſt inter damnatas 38. Man-
datum Tridentini, factum Sacerdot: ſacrifican-
zi ex neceſſitate cum peccato mortali, conſiten-
di quamprimunr eft conſilium, non bræceptum.
Nonnemo vocem illam quamprimum intelli-
gendam dixit, cùm primum Sacerdos rurſus
celebraturus confitebitur, quæ eſt propoſi-
tio 39. inter eas, quas idem Pontifex con-
demnavit: Illa particula, quamprimum, in.
elligitur, cum Sacerdos ſuo tempore conſiteli:

tur.

In quibus caſibus poſſit Sacerqus, Jſolo contri-
tionis actu elicito, ſine confeſſione cele-
brare.

Urgentem autem neceſſitatem, quâà po-
teſtas fit Sacerdoti ſine prævia confeſſione
accedendi ad Altare, eam eſſe putant Aucto-

Tes

172 Secio III.

res, ſi Sacerdos Miſſam omittens aut cæte-

ris offenſioni eſſet, aut infamiam incurreret;

ſi populus die feſto Miſſam audire non poſ-
ſet, ſi particula conſecranda eſſer, ut defer-
ri poſſet viaticum ad moribundum. Sylve-
ſter verbo Euchariſtia, 2. quæſt. 7. vult, eam
eſſe urgentem neceſſitatem, ſi nuper deceſſt
anima Sacrificio indigens probabiliter, aut ſi
imminet ſolemnitas magna, in qua vulde uti-
le ſit animæ celebrare; quod tamen rejicit Sua-
rez Diſput. 66. ſect. 4. §. Alii caſus, & do-
Qus Clerus Patavinus in ſuis Reſolurionibus
an. 1708. quas vulgavit Zuccherius, ut vide-
re eſt pag. 8. E. naturali enim vel divino
præcepto celebrandi fluere debet urgens ne-
ceſſitas. Ac ſi eam cenſeamus urgentem ne-
ceſſitarem, quoties ſuffragis adjuvanda ſit
anima defuncti, cùm tam multæ in Purgato-
rio animæ detineantur, quibus ſuffragia opus
ſunt, facilè quilibet Sacerdos ſine prævia con-
feſſione Sacramentali poterit éelebrare, ac
paulatim Tridentini Concilii præceptum
de non celebrando ſine Confeſſione, niſi de-
ſit Confeſſarii copia, aut gravis neceſſitas
urgeat, ad nihilum redigetur. Biel Lect. 7.
ſuper Canone M Gæ tres eonſiderat caſus, qui-
bus poteſt quis Euchariſtiam ſuſcipere, ſolo
contritionis actu elicito, ſine præœvia confeſ-

ſione. Primus eſt, ſi Sacerdos eo die non

eelebrans offenſioni eſſet & ſcandalo. Alkent
1

ſidl
Dinm
girur.
dens
le po
ſetur
Aue
ſine
dacre
ſarii

Regu
Juo.
login
er
ueini
lte
N.
Gibos
res
tos;

di ſil

calibn

Apud
Dtere
le exc.
ſones.
dlig

—

Pin cet
nunete
e or
1,Ude

n. We⸗

he
iprl,
iner,
1Nl
reſetb
l
Ohmen
Grſt⸗
ie,Ctn
enke
ellemnſb⸗
Gnmh!
nkue
Utrin
lebeet⸗
inl
65 t
N!
rani
ef
⸗
ed 6e 4

De Sacrifſicio Miſſee. 173

ſi aliquis vel inſtituto, vel conſuetudine om-
nium ſibi æqualium ad communicandum adi-
gitur. Tertium eſt, ſi curam animarum ha-
bens celebrare debeat, ut moribundo defer-
re poſſit Euchariſtiam. In his tribus qui ver-
ſetur caſibus, eum putat, ſolo contritionis
actu elicito, cum propoſito confitendi, poſſe
ſine Sacramentali Confeſſione celebrare, vel
Sacramentum percipere, dummodo Confel-
ſarii copia deſit.

Regulares non poſſunt alſalvi niſi 4 Superiore
40. Plures Ordines Keligioſi habent privi-

legium, extra Clauſtro ſi ſint, adbibendi quem-

libet Confeſſarium. Noviſſimè conceſſum Cap-
Pucinis d Benedicto XIlI. addito onere rurſus
confitendi peccata reſervata, 37 cenſuras öu-
beriori ſuo.

Nemo eſt, qui neſciat, Regulares Prælſi-
dibus ſuis, quos communi nomine Superio-
res vocant, in foro Sacramentali eſſe ſubje-
ctos; Superiores autem auctoritate abſolven-
di ſibi ſubjectos plerumque non uti, niſi in
caſibus reſervatis; aut ſi quis ex iis cupiat
apud Superiorem peccata confiteri; ac pro-
Pterea Religioſis aliquibus munus demanda-
re excipiendi ſodalium Religioſorum Confeſ-
ſiones. Accidit interdum, ut Religioſus ali-
quis vel in itinere ſir, vel in aliquo moretu?
. . . . . . . . . 1000

174 Sedtio II.

loeo cum bona Superiorum venia, puta qua-
drageſimali tempore, cum ſacras habet con-
ciones, ubi copia non eſt Confeſſarii ſui Or-
dinis. Hic Porro videtur in ea verfari ne-
ceſſitate, ſi quod gravius peccatum commi-
ſerit, ut vel omittat celebrationem Miſſæ,
quæ omiſſio aliquando ſcandalum parere po-
teſt, vel celebrat Miſſam ſine prævia Con-
feſſione, elicito tantùm contritionis actu.
Hoc enim in caſu illi revera deeſt copia Con-
feſſarii. Suarez tom. 4. de Religione Tract. 8.
lib. 2. cap. 17. ait, Religioſo viro in itinere
negari non poſſe facultatem confitendi pec-
cata ſua alicui Sacerdoti, qui non ſit ejusdem
Ordinis. Plures Religioſi Ordines eo gau-
dent privilegio, ùt videre eſt apud Clerica-
tum de pœnitentia Deciſ. 39. num. 4. Veti-
tum id erat Cappucinis, qui & privilegio ca-
rebant, & Conſtitutione quâdam Capituli
Generalis impediebantur. Nos autem, cum
comperiſſemus, in quantis nonnunquam ver-
ſarentur anguſtiis, ubi primum ad ſummam
Apoſtolatũs dignitatem evecti ſumus, literis
noſtris ſub forma Brevis die 30. Martii 1742.
cuilibet eorum, ſive Sacerdoti, ſive Conver-
ſis, dum extra Clauſtra moratur cum bona
venia, & in locis, ubi non alius quispiam ex

eorum Ordine reperiatur, facultatem con- orn

ceſſimus confitendi peccata, & abſolutionem
accipiendi à quocunque Sacerdote, qui e⸗

2☚

R 1

—
pon
Beton
elirild
4 Neins
numdon
Onen ie
mnpor
Preyitl
lions
cil⸗
Nne I
o inii
hrndh
llisiwen
s eni⸗
dCeres
5
lun
Alen
Ungin

De Sacrifrio Miſſæ. 175

Sæcularis à ſuo Ordinario, vel Regularis à
ſuo Superiore ad Confeſſiones audiendas ſit
approbatus. Quam facultatem etiam ad ca-
ſus extendimus juxta Conſtitutionem Ordi-
nis reſervatos, & ad Cenſuras, in quas inci-
derint; additâ obligatione tamen, ubi pri-
mùm potuerint, coram Superiore ſeſe ſiſten-
di & novam ab illis Caſibus & Cenſuris ab-
ſolutionem impetrandi. Sanè ejusmodi onus
ſeſe ſiſtendi coram Superiore, & confitendi
iterum caſus reſervatos, in quos inciderint,
quõsque jam alii Confeſſario confeſſi fuerint,
num illis imponeremus, diu multumque du-
bitavimus: firma enim regula eſt, non Ppoſſe
quemquam obligari ad iterationem Confeſ-
ſionis eorum peccatorum, quæ jJam confeſ-
ſus fuerit, & quorum abſolutionem repor-
taverit, ùt videre eſt in Extravag. Benedi-
Sti XI. Inter cunctas de bprivilegiis, & docet
S. Thomas I. quæſt. quodlibetali art. 12. ad
primum. Sed omnem ex animo noſtro dif-
ficultatem illud exemit, quod reputavimus,
Religiofis perfectionem profitentibus poſſe
onus illud imponi. Et ſanè multorum Or-
dinum Religioſorum Conſtitutiones præſeri-
bunt certis quibusdam temporibus Confeſſio-

u nem generalem; & celebris illa eſt Carthu-

fianorum Conſtitutio, quæ jubebat Mona-
chos quot annis ea peccata Abbati confiteri,
quæ jam aliis confeſſariis confeſſi: fuiſſent.
Vid.

176 Sectio III.
ide Suarez loc. cit. num. 10. & Card. de

Lugo de Pœnitentia Diſput. 15. ſect. 6. n. 93.

& ſeqꝗ.

De eo qui inter celebrandum recordatur,
peccato aliquo ſe eſſe implicitum.

Antequam materiam hanc dimittamus,
duos alios caſus juvabit exponere. Primus
eſt, ſi Sacerdos, cœptà jam Miſsàâ, recor-
detur, ſe peceatum mortale commiſiſſe, ne-
que eo ſe per Sacramentalem Confeſſionem
expiaſſe; ſive etiam illi in memoriam veniat,
ſe non eſſe jejunum, vel aliquà eſſe Cenſurà
implicitum, quæ fortè ſibi animo exciderat.
S. Thomas 2. Par. quæſt. 83. art. 6. ad ſecun-
dum docet, ſi Sacerdoti in memoriam hæc
Iubeant ante Conſecrationem, recedendum
illi ab Altari, ſi tamen abfit metus ſcandali.
Si aute Conſecrationem alicujus pradictorum
memor, tutius reputarem ( maximè in caſu
manducationis & excommunicationis) quèdiiſ-
ſam inceptam deſereret, niſi grave ſeundalumti-
meretur. Quodſi ejusmodi memorià tangatur
poſt Conſecrationem, omnino eum debere
anit Sacrificium perficere. Et ideo ſi Sacerdos
poſt Conſecrationem inceptam rerordetur, .
aliquid comed,ſſe vel bibiſſe, nibilominus de-
bet perficere Sacrifcium, & ſumere Sacramen-
zum: idque ait procedere, etiamſi recorde-

tur

tur, 1
in di
Trition
tum
Propo/
von in
lt ea
nicati
nere
nendi
um (
um
Horie
Vit R
ſa celi
ſe in
Dot
ur,
Alt la
lr cu⸗
12 n
mn
cehten
dos,
econ
Uretit
dent
Cand
Dere
Galam

Kd
Khng

h enen

Man

nten
ele, H
N
Gnniſi⸗
(oter
Drumſe
elelent
weletkel
CAen
nim
slelt,
els ſ⸗
1
Nori
Gnihle
eſun,
wt.

*

00 en ,

n

1fett

llin,
ul i

De Surrifcio Miſſæ. 177

tur, ſe vel grave delictum perpetraſſe, vel
in aliquam Cenſuram incidiſſe, elicito con-
tritionis actu. Similiter ſi recordetur, ſe bec-
catum aliquod commiſiſſe, debet pœnitere cum
Propoſito conftendi, & ſatisfaciendi, & ſic
non indignè, ſed fructuosè ſumet Sacramentum.
Et eadem ratio eſt, ji meminerit ſe exeommu-
nicationi cuicumque ſubjacere: debet enim aſſu-
mere cum Progos bumiliter abſolutionem pe-
tendi, && ſec per inviſibilem Pontificem 7E-
Jum Chriſtum abſolutionem conſequetur, quan-
um ad hunc effeltum quod peragat divina my-

Rteria. Ex hac D. Thomæ doctrina mana-

vit Rubrica Miſſalis, quæ ſic habet: Si in ip-
Ja celebratione Miſſæ Sacerdos recordetur, ſe
ſſe in peccato mortali, conteratur cum pro-
poſito confitendi & ſatisfaciendi. Si recorde-
zur, ſe eſſe excommunicatum, vel Juſpenſum,
aut locum eſſe interdictum, ſimiliter contera-
zur cum propoſito petendi abſolutionem: An-
7e Conſecrationem autem in ſupraditctis cuſebus;
non timetur ſcandalum, debet Miſſam in-
ceptam deſerere. Quærit Sotus, an Sacer-
dos, qui in Miſſæ principio recordatur ſe
Peccatum grave commiſiſſe, atque eo ita ſit
irretitus, ut ejus pœnitere non poſſit, de-
beat Miſſam dimittere, etiamſiti intelligat
ſcandalum oriturum; & reſpondet illum de-
bere omnino, quodcumque timeatur ſcan-
dalum, Miſſam dimittere. Si autem eſt in
M culpa

178 Sectio III.

culpa lethali, etiamſi in Introitu Miſſæ, quan-
do eſt in Altari, ſit memor, ſatis eſt contri-
tione & propoſito confitendi, ut poſſit incep-
tum perficere. Quid autem ſi illa culpa adee

illi cordi inbereat, ut pœnitere nequeat, cujus
certè ſe memor fuiſſet antea, non cogitäſet ce-
lebrare? Reſpondetur quòd omnino potins de-
bet dare ſummum ſcandalum, qum ſumere sa-
cramentum in peccato: quia ſit illud eſt intrin-
Jecè malum, ut nulla de cauſa exeuſari poſſt:
&g ideo ſi non eum peœnitet, poſtquam in ſua
eſt poteſiate, neceſſaria conſequentia peccubit
tam ſumendo, qum velinquendo sacramentum,
maximè ſi eſt jam conſecratum. Ita Sotus in
4. ſentent. Diſt. 13. Quæſt. 2. art. 6. Dixi-
mus ſupra cum D. Thoma, Sacerdotem, qui
peccati mortalis recordetur ante Conſecra-
tionem, debere Miſſam dimittere, niſi ti-
meat ſcandalum: itaque quæritur, an dici
poſſit oriri ſcandalum, ſi Sacerdos Miſſam
in ſemoto aliquo loco celebraret, vel in pri-
vato Oratorio, vel ubi nullus adeſſet Miſſæ
niſi Miniſter. Pontas Dictionar. Caſuum
Conſcien. verbo Miſſa Caſ. 22. ait, etiarn in
hoc caſu futurum ſcandalum Miniſtri, idque
ſatis eſſe, ut contritionis actu elieito poſſit
Sacerdos Miſſam perficere. Sed Clerus Pa-
tavinus in citatis Deciſionibus an. 1707. duæ-

ſito 2. Menſis Maji contrariam tuetur ſenten-
tiam,

n,
bran

Meo⸗
iſeri
Leri

A
o
meut⸗
Vced
Ulge⸗
MiM
Dirim
Herin
ſe el
lnn,
Erre
(mnen.
ſbi i
Mura
g
opte,
Ege
3d!

S
E
—

——
e en
eken
li he
eſui
Galge,
n ii
N
iſn
nſni
on 6
tig 9
Cleſßmnn
n
4,60
dhet
Colſ
ee,
nur, 4
eoe
Nel⸗

1

un

—

De Sacrifcio Miſſe. 279

tiam, Præſertim ſi Miniſter puer ſit, vel Ce-
lebrantis ſervus, aut amicus.

De eo, qui eodem die, quo beccatum com-
miſerit, & Sacramentali Pænitentia ſe expia-
verit, celebrare velit. De eo, cui citra
voluntatem pollutio contigerit.

Alter caſus eſt, num Sacerdos eodem die,
quo commiſit lethale pecatum, & per Sacra-
mentalem Confeſſionem ſe expiavit, poſſit
accedere ad Altare, etiamſi null neceſſitate
urgeatur; an vero ob reverentiam teneatur
Miſiæ celebrationem in poſterum differre.
Diximus, etiamſi nullâ neceſſitate urgeatur;
ſi enim neceſſitas urgeat, puta ſi eo die Miſ-
ſæ celebrationem omittendo Pareret ſcan-
dalum, nemo eſt qui neget, poſſe illum ce-
lebrare juxta D. Thomæ doctrinam in 4.
ſentent. Diſt. 9. Quæſt. I. art. 4. Quæſt. 2.
ubi ait: Non eſt conſulendum, quòd ſtatim
poſt peccatum mortale etiam contritus &W con-
Jeſſus ad Euchariſtiam acceqat:⸗ ſed deberet, ni-
E magna neceſſitas urgeat, per aliquod tempus
Propzer veverentiam abſtinere. Quæſtio igitur
eſt de Sacerdote, quem nulla cogat necefſi
tas ad Miſſam celebrandam. Cardinalis To-
letus eximius Theologus affirmatè negat in
lib. 2. cap. I. num. 13. Aliquando non ſufncit
Coufeſſo ad celebrandum; cum enim pecenutum
M 2 parvo

180 Sectio III.

parvo tempore anteceſſit, non debet celebrare,
ſed expectare diem alium. Unde qui ſe accu-
JTant, quod nocte proxim peccatum carnis com-
miſerunt, quamvis cum dolore accedant, &
abſolvantur, ſunt tamen 4à celebratione arcen-
di Cum eo ſentit Covarruvias egregius Ca-
noniſta in Clementina Si Furioſis Par. 3. Cap.
7. ubi ait, e& contraria ſententia ſequi, poſſe
Sacerdotem, qui nocte præterita dormieris
cum fœmina, ſtatim celebrare, præmiſſa con-
feſſone, && contritione, quòd impium cenſeri
ſolet, & jure cenſetur. Similis eſt caſus de
eo, cui præter voluntatem;, & citra pecca-
tum pollutio contigit; decet enim ipſum Eu-
chariſtià ſe abſtinere, ſi quod turpe phantaſ-
ma illi adhuc animo obverſetur, ſi mentem
diſtractam gerat, & fi nulla cauſa ſit, quam-
obrem debeat celebrare, ùt videre eſt apud
Sylvium 3. Par. Quæſt. 80. art. 8. Innocen-
tius III. in cap. Cum olim de Clericis Con-
jugatis non improbat in Eccleſia Græca con-
ſuetudinem, ut Clerici in minoribus Ordini-
bus conſtituti uxorem ducant, eamque apu
ſe habeant, etiam poſtquam ad majores Or-
dines, & ad Sacerdotium promoti ſunt; at
Clemens VIII. in Inſtructione ſuper aliqui-
bus Græcorum Ritibus, quæ incipit Pres-
byteri Græci, ita ait: Presbyter Gracus con-
jugatus ante Sacrum Sacrificium ſeu Sanctam
Miſſam celebrandam, vel per bebdomadam, vel

ter

—
zyhia
ur,
lam
UMOre
eerd
Ebrare
um al
Neerann
Apiay

ln qu
ali e
ſe hol

D
Pett he
Unpedin
ſis a

er Co
(onket

HOnN t
erea d
Ni Pa
dee
ment.
inb.

DMre ir
Meat

—
olehen
iſtas
entms
ANlinn,f
ttarens
A
en
6mn 6
eſt u!
CI e
niin⸗
ehfun
1menne,
te
e E
Ilum
ies
Grea

. De Sacrifcio Miſſæ. 191

per triduum abſtineat ab uxore. Ex quo col-
ligitur, ſi Sacerdoti Græco non permittitur
Miſſam celebrare, ſi nocte proxima cum
uxore concubuerit, multèò minus licere aliis
Sacerdotibus, niſi gravis urgeat cauſa, ce-
lebrare Miſſam, ſi præcedenti nocte pecca-
tum aliquod grave commiſerint, etiamſi per
Sacramentalem Confeſſionem peccatum illud
expiaverint.

In quibus caſibus etiam Panitentia Sacramen-
tali expiatum deceat non accipere Euchariſtiam.
Si pollutio involuntaria præceſſerit, nulläd da-
ta causd, non eſt al'ſtinendum Eucha-
riſtid.

D. Thomas 3. Par. quæſt. 80. art. 7. re-
petit hanc materiam, & ait ſolum peccatum
impedimentum eſſe neceſſarium, quominus
quis ad Euchariſtiam ſuſcipiendam accedat;
per Contritionem autem, & Sacramentalem
Confeſſionem deleri quidem reatum culpæ,
non tamen corporis immunditiem; ac prop-
terea decere, ut qui peccatum aliquod car-
nis paulo antè commiſerit, ſe ab accipien-
do Sacramento abſtineat. Et Sotus in 4.

ſentent. Diſt. 12. Quæſt. 1. art. 7. poſt alla-

tam D. Thomæ doctrinam concludit, reum
fore irreverentiæ culpabilis, quæ etiam ad
pPeocatum mortale poſſet pertingere, Sacer-
M 3 dotem

182 Sectio III.

dotem illum, qui præcedenti nocte peccato
carnis commiſſo, etſi confeſſus, Miſſam ce-
lebraret, ſiqui Miſſæ adeſſent, qui ejus pec-
cati eſſent conſeii: & addit, id non in pec-
catis carnis tantummodo, ſed etiam in reli-
quis peccatis procedere: Hæc propoſitio non
eſt ſiugularis de pollutione, ſed generalis de
quocumque peccato; tanta enim eſſet irreveren-
tia, homicidam cruentis manibus, aut blaſphe-
mum polluto ore illico ad Euchariſtiam accede-
ve: tametſi Veneris ſordes peculiarem quam-
dum indecentiam ad Sacramentum præ aliis ſce-
leribus afferant. Et Sylvius in 7. articulum
Quæſt. 80. 3. Par. D. Thomæ bene factum
arbirfratur, atque optimè conſultum putat, ſi
quis Miſſam celebrare omittat eo die, quo
delictum aliquod commiſerit, etiamſi confeſ-
ſus fuerit, & in craſtinum differat: & con-
ſentit Rubrica Miſſalis, ubi agit de defecti-
bus ex diſpoſitione corporis. Videantur
Natalis Alexander Theolog. Dogm. & Mo-
ral. lib. 2. de Sacram. Euchar. cap. 5. art. 2.
.2. num. II. Habert Theologiæ Dogmat.
& Moral. de Euch. c. 20. tom. 5. P. 571. Edit.
Venetæ. Has omnes ſententias amplexus
eſt Patavinus Clerus an. 1708. Dub. 1I. caſ.
1. menſis Februar. in ſœpius citato Opere P.
Zuccherii: & in ſpeculo Monachorum Au-
tore Arnulpho Monacho inter opera D.
Bernardi nuperrimæ editionis tom. 2. .
818.

glg ſe
1e Miß
ho
ſinm
ſe inſen
Abuler
it. Dr
üme
cejebre
Ium n
Pollonr
enlen
num:
igue
W ali⸗
eſinn
Munione
ceh non
W cele
Nd
Dicke
rece
loe f
r qui.
Diake⸗
le auß
um u
trun/
Diaho,
un, 4

e ee
M
Miefun
Nonn
tenine
eteer
Nuni/
inn
ſoren
N
ma!
eelih
moinl
er
to
d
ee

De Sacrificio Miſſæ. 183

818. ſeveriora hæc traducuntur a celebran-
te Miſſam ad inſervientem. S= per noctem
illuſio tibi acciderit, ne contriſteris, ſed in cra-
ſtinum confitere, & aliquo te invitaute, ut Miſ-
ſæ inſervias, cautè coram omnibus te excuſa.
Abulenſis in cap. 5. Matthæi Quæſt. 226.
ait. Diabolum interdum, ut pium hominem
à ſumenda Euchariſtia, vel à Miſſa retrahat
celebranda, per ſimplicem vaſorum ſemina-
lium motum, quin ullam excitet tentationem,
pollutionem illi prolicere. Idem ante Abu-
lenſem dixerat Abbas Theonas apud Caſſia-
num: Absque ullo quidem carnis pruritu, men-
tisque conſenſu, nec per illuſionem phantasma-
tis alicujus, ſed tamen ſimplici fluxus illius
egeſtione nos polluit, ut a Sacroſancta Com-
munione deterreat. Et D. Th. cit. art. 7. do-
cet, non idcirco omittendam Communionem,
aut celebrationem Miſſæ. Conſonat Cardi-
nalis Turrecremata in Can. Teſtamentum
Diſt. 6. ubi hæc ſeribit: Si in nobis cauſa non
præcéſſerit, imò magis cauſa contraria, &
hoc frequenter accidit, & præcipue in diebus,
in quibus communicari debet, ſignum eſt, quod
Diabolus homini fructum Euchariſtiæ recipien-
dæ auferre conatur: unde in tali caſu conſul-
tum fuit cuidam Monacho, àt in Collationibus
Patrum legitur, quod communicaret; & ſic
Diabolus videns, ſe non poſſe conſequi inten-

zum, ab illuſtone ceſſavit.
Rr 4 Ad

184 Sebtio III.

Ad lieitè celebrandum requiritur naturale je=
ice WMaritur na 9
Junium; quod computatur d media nocte.

Porro reliqua perſequamur, quæ ad Miſ-
ſam licitè celebrandam requiruntur. Nemo
neſeius eſt Sanctos Apoſtolos tunc jejunos
non fuiſſe, cum Euchariſtiam acceperunt,
CLiquido apparet, quando primum accepe-
runt Diſcipuli Corpus & Sanguinem Domini,
non eos accepiſſe jezunos) tamen ob tanti Sa-
cramenti reverentiam ab Apoſtolicis usque
temporibus ſtatutum fuit, ſempérque in Ec-
cleſia obſervatum, ne quisquam niſi jejunus
Euchariſtiam ſumeret. Nunquid tamen prop-
zerea calumniandum eſt toti Eccleſtæ, quòd 4
jejunis ſemper accipitur? Et boc enim placuit
Spiritui Sancto, ut in honorem tanti Sacra-
menti in os Chriſtiani prius Dominicum Cor-
pus intraret, qudm cæteri cibi; unam ideo per
univerſum Orbem mos iſte ſervatur, verba
ſunt D. Auguſtini relata in Can. Liquido de
Conſecrat. Diſt. 2. Propterea ad Miſſam ce-
lebrandam opus eſt Sacerdoti, ut jejunus ſit.
Jejunium verè illud ſatis eſt, quod inter me-
diam noctem & horam illam interjicitur, quà
Sacerdos celebrat Miſſam. Obſervatione
dignum eſt, quod ineunte ſæculo II., cuùm
nondum conſuetudo invaluiſſet, ut per ho-
rologia nocturnæ horæ indicarentur, ſtatuit
Synodus Salegunſtadienſis, ne quisquam,

qui

cvibib
Druret
mein,
Median
kxyere
long

do
boant
rit, 1
non e
men
Mlllae
Crinamn
NWe⸗ f
Qunbtun
unn ad
umn aq
tur ho
chio,
r,h
N
l Ron
Il. in
Pprob.
Eelia
Atantt
10 Mi

ef
en e
en e
0b la
olcst
eret
holie
Guu
Hſet
inſin
catidun
icnl
nnl
uini

De Sacrifſicio Miſſæ. 185

qui bibiſſet poſt galli cantum, Miſſam cele-
braret tum per æſtatem, tum etiam per hye-
mem, etiamſi hyberno tempore galli cantus
mediam noctem non rectè indicet, idque ob
reverentiam erga tantum Myſterium. Vide
Longueval tom. 7. pag. 168.

Quid ſe Sacerdos jejunus non dormierit?

Poteſt autem Sacerdos celebrare, licet ci-
bo ante mediam noctem ſumpto non dormie-
rit, nec cibum concoxerit, dummodo inde
non extiterit aliqua mentis perturbatio: nam
ſi mens turbata ſit, Sacerdoti à celebranda
Miſſa eſt abſtinendum, juxta D. Thomæ do-
Krinam 3. Par. quæſt. 80. art. 8. ad quintum:
Nec refert, utruùm poſt cilum vel potum aſ-
Jumptum dormierit, aut etiam digeſtus ſit, quan-
tum ad rationem præcepti: refert autem quau-
tum ad perturbationem mentis, quam patiun-
tur homines propter inſomneitatem, vel indi-
geſtionem; ex quibus ſi mens multum perturbe-
tur, homo redditur ineptus ad ſumptionem hbu-
Jus Sacramenti. Cum hac doctrina conſen-
tit Rubrica Miſſalis: nam quod Alexander
III. in cap. Si conſtiterit de Accuſationibus
approbaverit, Sacerdotem quemdam ab Ec-
cleſia illi commendata fuiſſe amotum, non
ea tantum cauſa fuit, quòd nullo capto ſom-
no Miſſam celebrâſſet, ſed quòd nondum
M 5 vinum

186 Sectio III.

vinum obdormiviſſet, atque adhuc ebrius
celebràſſet, quod ex eà Pontificis epiſtola col-
ligirtur, quemadmodum advertit Natal. Ale-
xander Theolog. Dogmat. & Moral. lib. 2.
de Sacram. Euchar. eap. 5. §. 2. num. 3. &
conſentit Theophilus Raynaudus tom. 16.
Pag. 14. num. 33.

Praæceptum de jejunio ante Euchariftiæ ſumptio-
nem non admittit materiæ parvitatem.

Naturale appellatur hujusmodi jejunium.
Paſqualigus in Praxi jejunii deciſ. 440. in eam
videtur eſſe opinionem propenſus, ut in je-
junio naturali locus eſſe poſſit parvitati ma-
teriæ, ita ut non niſi venialiter peccet, qui
poſt mediam noctem ſciens prudens Pauxil-
lulum comederit, & poſtero die ad Com-
munionem ſuſcipiendam accedat, aut Miſ-
ſam celebret. Mirati vehementer ſumus
cum Paſqualigo concordare Gibertum Con-
ſultat. Canonicar. de Sacramentis Conſultat.
14. de Euchariftia. Singularem hanc ſenten-
tiam plerique omnes rejiciunt, ùr videre eſt
in Collat. 16. Lucionenſi Quæſt. 6. pag. 590.
& ſequen. tom. 5. & apud Quartum ad Ru-
bricas Miſſalis Par. 3. Tit. 9. Sect. I. Dub. I.
& Dub. 4. Sanè Rubrica Miſſalis ita preæſcri-
bit: Si quis non eſt jejunus poſt medium no-
Gtem, etism poſt ſumptionem ſolius aduæ, e
. alte-

Alueniu
duite,
or po
o eil
ſtumn
lemeran
ſement
ms 3.
Megue
tiam

intate

ſofert
lon mu
mum i
itrate
CNn
Utlo me
Iget,
fliotor
velmi
mecia
cel, co

ui in.
lution
iſua
damn

DN

kre edrr
eglcl
NIN
oen h
os n

Aiſeen
, un
nimim.
Pett,
ed

De Sacrifcio Miſſæ. 1987

alterius potüs, aut cibi per modum etiam me-
dicinæ, & in quantacunque parva quantitate,
non poteſt communicare, nec eelebrare: & in
Can. Nibhil 7. Quæſt. I. ita ſtatuitur: Nullus
poſt cibum potumve quamlibet minimum ſum-
ptum Miſſas facere præſumat &. Si quis hæc
temerare præſumpſerit, Excommunicationit
ſententiam ſuſtinebit. Præœterea docet S. Tho-
mas 3. Par. Quæſt. 80. art 8. ad quartum:
Neque poſt aſſumptionem aquæ, vel botus, vel
etiam medicinæ in quantacunque parva quan-
titate licet hoc Sacramentum accipere. Nec
vefert utrùm aliquid hujusmodi nutriat, aut
non nutriat, aut per ſe, aut cum aliis. Quæ-
nam igitur eſſe poteſt ratio, quamobrem ad-
mittatur in naturali jejunio parvitas materiæ,
cùm præſertim Canon etiam in caſu parvi-
tatis materiæ excommunicationis pœnam ir-
roget, quæ pœna non niſi peccato gravi in-
fligitur? graviter autem peccare eum, qui
vel minimum cibi, vel potũs ſumpſerit poſt
mediam noctem, & die ſequenti communi-
cet, communi ſenſu omnes Fideles exiſtimant.

Qui in die Nativitatis Domini in prima Miſſa
ablutionem ſumpſerit imprudens, non poteſt
reliquas Miſſas celebrare. Falſa quorun-
dam interpretatio doctrinæ S. Tbomæ
rejicitur.
Excluſa ab hoc præcepto parvitate mate-
riæ;

188 Sectio III.

riæ, ſunt qui putant, Sacerdotem, & multò
magis eum, qui animarum curam habet,
Poſle die Nativitatis Chriſti Domini, ſi in
prima Miſſa ablutionem imprudens ſumpſe-
rit, duas reliquas celebrare. Hanc qui tuen-
tur ſententiam, doctrinæ D. Thomæ paulè
ante à nobis allatæ ſe dicunt inniti, qui do-
cet Sacerdotem, cui poſt Conſecrationem in
mentem veniat, ſe non eſſe jejunum, debe-
re Miſſam perficere; neque ſilent ſcandalum,
quèd oriretur in Populo, ſi Sacerdos duas
reliquas prætermitteret. Sed eum valdè
confidentem eſſe oportet, qui S. Thomæ
doctrinam, quæ eſt de eo, qui Miſſam in-
ceperit, ad eum extendat, qui duas vult ce-
lebrare: ac jejunii naturalis hoſtem jure il-
lum exiſtimaveris, qui affirmet, vitandi ſcan-
dali causà poſſe Sacerdotem, ſumptà ablu-
tione, jam non jejunum ſecundam celebrare
Miſſam, & tertiam. Nemo enim eſſe poteſt
qui ſcandalum patiatur, gnarus Sacerdotem
ideo reliquas duas Miſſas non celebrare, quèòd
imprudens in prima Miſſa jejunium fregerit,
t benè monet Pontas loc. cit. Caſ. 3. Inno-
centius III. in cap. Ex parte de Celebrat,
Miſſar. præcipit, ut Sacerdos poſt Commu-
nionem ſumat ablutionem, niſi tamen alia
ſit ei Miſſa celebranda, quam non debet ce-
lebrare, ſi in prima Miſia ablutionem hau-
ſerit: Semper Sacerdos vino (manus) arttn⸗
ere

nd

lie
nde
cira

NMigu
in

S
uod
Parvin
moce
ſexj
Gurku
Pche
lve
mand,
gutt
di ril
bricer
intea
iontu
o,

ile 4

cut

He

—
en Kmm
Vnun
Ponin
Nentnnt
lrgi

Unn 6*
Nrlent
erct
Aeum
18T
1 Mn
u lla
len ne
Eenk
Imnt
nce
nelee
en⸗

