gerè, ut Sacerdos guttam aliquam vini hau-
riat, antequam particulam deglutiat, & rum-
R 3 patur

262 Sectio III.

patur naturale jejunium; tamen Sacerdos je-
junus ad Altare acceſſit, nec niſi coactus re-
verentià erga Sacramentum, & obligatione
illud perficiendi eo modo utitur ad extrahen-
dam particulam è& fundo Calicis, ùt obſer-
vant Averſa de Euchariſtia quæſt. 8. Sect. 9.
Cardinalis de Lugo de Euchariſtia Diſput. 15.
Sect. 4. numn. 79. Quartus ad Rubricas Miſſa-
lis Part. 2. Tit. 10. Sect. I. num. 7.

Quid facto opus ſit, ubi Sacerdos advertat re-
licta eſſe poſt H fragmenta
boſti

oſta.

Nemo etiam eſt qui neſciat Sacerdotem,
ſumptà Hoſtià, antequam bibat Sanguinem,

cum Patena diligenter fragmenta, ſi qua ſint

ſuper Corporale, colligere, & pollice & in-
dice Patenam abitergere, tum ipſos quoque
digitos, ne quod iis fragmentum hærens re-
maneat; idque præſcribit Rubrica. Poteſt
accidere, & aliquando ſanè contigit, ùt Sa-
cerdes, ſumptàâ purificatione, advertat ali-
qua eſſe fragmenta in Corporali, vel in Pa-
tena: quæritur, quid hac in re Sacerdotem
facere oporteat. Cardinalis Cajetanus Quod-

libet. I. qu. I7. ubi expreſsè de hac re agit,
docet Sacerdoti ea fragmenta eſſe abſumen-

da. Conſentit Sotus cum Cajetano in 4.

Sentent. Diſt. 12. qu. I. art. 7. in fine: Quid
, totum

—

oMN
r ,
ont
ur, 4
nunis
cllato
Dorb
iur in!
idem
lubere
(spern
Gocet
(l0
lhie
Glium
numn.

Val g
Minime

ſi⸗

de
fagn
inegt
comm
ſemel
Unam
lerit

Aemd
8 Ac
N
bresk

7.

nt
gein

Genhhen
Gngoiben
nef
Glon
lar

l 4

mhens
i.
ſen
ennu
Eehe,
den,
Cjelne,
. i ſoe: .
5

De Saerificio Miſæ. 263

totum reputatur unum Sacramentum, nee cen-
ſetur perfectum, quousque omnes reliquiæ in-
ſumantur Nee quidquam ex eo commove-
tur, quòd Sacerdos jejunus non ſit. Com-
munis enim mos eſt, ut Sacerdos, ſi fortè
palato particula ſibi hæreat, paululum vini
abſorbeat, quod probabiliter citiùs trajici-
tur in ſtomachum, quàm particula. Atque
idem Sotus addit, hanc doctrinam locum
habere, ubi de parvis fragmentis agatur, ſe-
cus verò ſi notabilis eſſet Hoſtiæ pars; quam
docet non eſſe ſumendam, ſed in Taberna-
culo condendam. Quare ſi magnam partem
Hoſtiæ in linteolis poſt lotionem inveniret, con-
ſilium eſſet eam in Pyxide reſervare in craſti-
num.

Vel advertit Sacerdos, rvelicta eſſe fragmenta
minima, vel non ita parva, vel integram Ho-
ſtiam. In ſingulis caſibus præſeribitur
quid illi faciendum.

Sed ut rem hanc dilucidè pertractemus,
diſtinguendi ſunt caſus. Nam aut remansére
fragmenta minima, vel non ita parva; aut
integra ſuperfuit Hoſtia, qui caſus neque
commentitius eſt, nec impoſſibilis: non enim
ſemel tantùm contigit, ut Sacerdos Hoſtiam
unam exiſtimans ſe conſecràſſe, deprehen-

derit ſe conſecràſſe duas; idque poſtquam

R 4 alte-

264 Sectio III.

alteram ſumpſit & Sanguinem, arque etiam
ipſam ablutionem. Si fragmenta remanſe-
rint, ſive parva, ſive magna, etiamli id ad-

verterit poſt ſumptam ablutionem, ea Sacer-

dos abſumat, ùrt docet Sylvius 3. Par. quæſt.
80. art. 8. ubi ait: Quando reliquiæ Sacra-
menti poſt ablutionem reperiuntur in altari,
illa ſeve parvæ ſint, ſevæ magnæ, ſumi poſſunt
à Celebrante, quia ad idem Sacrifecium ſpe-
ctant, & tota Sacerdotis actio habetur tam-
quam integra: atque idem docet de fragmen-
tis, quæ remanent, poſtquam Euchariſtiam
in fine Miſſæ adſtantibus miniſtraverit. Ed-

dem ratione ſi poſt finem Miſſæ manet in Alta-

ri, communicuns Bideles, quidam exiftimant,
quod illis comenunicatis poſpt eas particulas ex
iſto Sacrificio reſtantes ſumere, quæ non poſ-
unt commodè reſervari. Qum qua Sylvii
doctrina conſentit Rubrica his verbis: Quod
IRe deprebendat poſt fumptionem Corporis &
Sanguinis, aut ettiam poſt ablutionem reliquias
alias relictas conſecratas, eas ſumat, ſive par-
veæ ſint, ſive magnæ, quia ad idem ſacriflium
ſpectant. Si verò non fragmenta remanle-
rint, ſed integra Hoſtia, conſecrata und cum
ea, quam Sacerdos jam conſumpſerit, diſtin-
Faenchunn eſt: Aut enim deprehendit Ho-

ſtiam conſecratam antequam Corpus & San-

guinem ſumpſerit, & utramque Hoſtiam
debet ſumere, ùt præſcribit Rubrica: Si
Cer=

or;
Cuſeer
atin
ſertit,
ue e
lere de
non p0
Dertam
Miflam
imtmitte
COndi
cerdote
cere lie
Hoſßie
in Parej
Miotur
uonnod
ner ſun
Conlen
lliei⸗
umn alii
acerd
porali

uuemn
ſerve

e de
.

—
rfin
na Knc
gunn
nei.
lue r
in A

ligt

riſenn
Hoenrts
Urhrlz.
herit
Ne
Uniglud
etenf

emn ie
n ſutt
i Ien
D
Pcir,
lend
pen,
Ne E
.,
Drci

De Sacriſicio Miſſæ. 265
cerdos putans ſe tenere unam boſtiam, poſt
Conſecrationem invenerit eſſe duas ſemul jun-
tas, in ſumptione ſumat utramque; Aut id ad-
vertit, ſumptò jam Corpore & Sanguine;
atque etiam ablutione, & tunc Hoſtiam con-
dere debet in Tabernaculo; aut id ſi facere
non poſſit, eam in Corporali decenter coo-
Pertam relinquat, à Sacerdote, qui poſtea
Miſſam celebraverit, ſumendam; aut eam
immittat in Calicem, vel ponat in Patena, ut
condi poſſit in Tabernaculo, vel ab alio Sa-
cerdote ſumi. Quod ſi nihil horum illi fa-
cere liceat, eam ſumat. Si verò ſit relicta
Hoſtia, debet in Tabernaculo reſervari, aut
in Patena vel Corporali Sacerdoii poſten cele-
braturo ſumenda relinqui. Quod ſi non habeat,
quomodo honeſtè conſervetur, poteſt eam ipſe-
met ſumere, quamvis ablutionem ſumpſerit.
Conſentit Rubrica Miſſalis: Si verò relilta r
Boſtia integra conſecrate, eam in Tabernaculo
cum aliis Wona- Si boc ſieri equit, ſequenti
Sacerdoti ibi celebraturo in altari ſuper Cor-
Porali decenter opertam ſumendam und cum
altera, gquam 3 conſeckaturus, relinquat.
Vel ſe neutrum horum ſteri poſſt, in ipſo Ca-
lice ſeu Patena decenter conſervet, quousque
vel in Tabernaculo reponatur, vel ab altero
Jumatur. Quod ſe non habeat, quomodo boneſtè
conſervetur, poteſt eem ipſe ſumere. Atque
hæc de fragmentis, & de hofſtia integra:
R 5§ duid

266 Sekio UI.

quid autem de parvi, moduli Hoſtiis, quæ
integræ ſint? Veniuntne ſub nomine frag-
mentorum, an ſub nomine Hoſtiæ? Eorum
probamus opinionem, qui ſtatuunt, eas
Hoſtiæ nomine contineri; ita ut ſi parvi mo-
duli Hoſtia remaneat, non adhibenda ſit re-
gula, quam tradidimus de fragmentis, ſed
ea quam propoſuimus de Hoſtia integra &
conlecrata, quam Sacerdos deprehendit poſt
Conſecrationem, ſumptà jam alterà, & dan-
guine, atque ipsâ etiam ablutione. Vide
Quartum ad Rubric. Miſſalis Par. 2. Tit. 10.
Sect. 2. Dub. 3.

nid ſi ſupereſſe fragmenta advertat Sacerdos,
W. S abiit ab Altari?

Caſus hactenus expoſiti pertinent ad Sa-
cerdotem, qui advertat, fragmenta, ſeu ho-
ſtiam ſupereſſe, antequam abeat ab Altari,
ubi Miſſam celebrat. Quid ſi advertat, cùm
jam receſſit ab Altari, & jam ad Sacriſtiam
venit? Ea abſumere fragmenta non videtur
bene conſultum; ſacrificium enim jam per-
fectum eſt; præſertim ſi Sacerdos id adver-
terit, poſtquam ſacris ſe exuerit veſtibus.
Conſultius eſſet ea in Tabernaculo condere,

aut Sacerdoti poſtea Miſſam celebraturo ſu-

menda reſervare; ſed hujusmodi remedium

interdum non licebit adhibere, vel duod
000,

lo,
lt Tab
hoſtian
Nachlu
Dulo)
ſam C1
Go?
liſel
ta dace
Vereat
ad T.
hunce
nibus

Menſe

cherin
ter ſip
relolvi
cercos
ſtam,

tugc ſie
fuit:

Nls d

Dnikler

elD
un, 8

lorie⸗
benukn
end
ntent
dhene
erl
e N
12

7
Coet 16
nhlli
1 5l
Eermn⸗
4 t⸗
go
ln

,Aunin

De Sacrificio Miſſæ. 267
loco, in quo celebravit Sacerdos, nullum
ſit Tabernaculum (nam ſacra fragmenta, vel
hoſtiam deferre ad templum, ubi ſit Taber-
naculum, excitare poſſet rumuſculos in po-
pulo) vel quia nemo præſto ſit Sacerdos Miſ-
ſam celebrarurus. Quid igitur opus eſt fa-
cto? Pontas Diction. Caſ. Conſcien. verbo
Miſſa Caſ. 4. docet, Hoſtiam, vel fragmen-
ta Sacerdoti eſſe abſumenda, ſiquod ſit irre-
verentiæ periculum in iis vel reſervandis, vel
ad Tabernaculum transferendis. Caſum
hunc expendit Patavinus Clerus in Reſolutio-
nibus Moralibus anni 1708. Dub. 2. Caſ. 1.
Menſis Decembris, ùt videre eſt apud Zuc-
cherium in ejus ſæpe citato opere. Pruden-
ter ſapiens ille Clerus, ùt ſolet, Caſum hunc

reſolvit häc adhibità diſtinéctione: Aut Sa-

cerdos id advertit, poſtquam redüt in Sacri-
ſtiam, ac nondum ſacras exuit veſtes, &
tunc ſumere debet quod ex Sacrificio ſuper-
fuit: Sumptio (ſunt ipſius Reſolutionis ver-
ba) harum reliquiarum poſt Miſſam reliczarum
eſt complementum ipſius actionis & Sacrificii,
quod moraliter cenſetur durare, donec concur-
rant bac duo, & quod adſint talia fragmenta
ex ipſo inadvertenter relitia, & nondum ſacris
veſtibus Sacerdos exutus ſit, dummodo non ſtu-
diosè, aut aliquo impedimento detentus diu di-
ſtulerit eas exuere, ſed unico contextu, ut feeri
Jolet, ab Altari ad Sacriſtiam rectd perrexe-

2683 Selio III.

rit, ibi ſacræ menſæ reliquias, Paramenta
Miſſæ depoſiturus, inveniat: Aut id advertit
Sacerdos poſtquam ſacris ſe veſtibus exuit;
& tunc ſi in templo ſit Tabernaculum, aut
Sacerdos aliquis exiſtat, qui Miſſam celebra-
turus ſit, quicquid ſuperfuit & Sacrificio re-
liquiarum, in Tabernaculo eſt reconden-
dum, aut decenter reſervandum, ut ab eo qui
Miſſam celebrabit, abſumatur. Si verò Ta-
bernaculum ibi non fſit, nec ullus Sacerdos
Miſſam celebraturus, quicquid & Sacrificio
ſuperfuit, abſumendum eſt; idque etiam fa-
ciendum, licet ibi ſit Tabernaculum, ſi pru-
dentum virorum judicio periculoſum eſſet
à Sacriſtia ad Altare Sacramentum aſportare.

In Conſtantinopolitana Eccleſia, quod conſe-
cruti panis ſupererat, pueris diſpertie-
batur.

Favet huic reſolutioni vetus Conſtanti-

nopolitanæ Eccleſiæ diſciplina, quæ com-
memoratur ab Evagrio lib. 4. cap. 36. ubi
tradit, abſolutà populi Communione, ſi mul-
tum conſecrati panis ſuperfuiſſet, morem
fuiſſe, ut è ſchola innocentes pueri accerſe-
rentur, quibus ille panis diſpertiebatur co-
medendus; qui mos etiam tempore Nicepho-
ri retinebatur, ùt videre eſt Hiſt. Eccl. l. 17.

cap. 25. & in Gallias etiam traductus eſtzi
colli-

coligirn
ſ. di
eyere
b inno
tiori ran
II Saee
Ubi niſi
Verentie

Cutte (
ren

U
fugmen
ſant ou
R S
Ppotelt,
Porifient
gurre
Inbend
Durifiear
els ad
Dutant,
CTatas,
Ee lepar
licig,
umen n
keratas,
ikenione
olcatt

9 Dflkn
Niddet
Kbwen.
cnlun,
lamock
crken.
rN
eb
Kiert⸗
U
e guin
ſee ein
Im
Uoben
thot

ſol
lt

en

a

el 6
le,

eiit

De Sacrificio Miſſæ. 269
colligitur ex Can. 6. Concilii II. Matiſconen-
ſis. Si enim ad arcendum omne periculum
irreverentiæ, Euchariſtia, quæ ſuperfuiſſet,
ab innocentibus pueris ſumebatur, multè po-
tiori ratione reliquias Sacrificii ſumere pote-
rit Sacerdos, licèt ſacris depoſitis veſtibus,
ubi niſi abſumerentur, periculum eſſet irre-
verentiæ.

Guttæ Calici internæ, non verè extrinſeeuns hæ-
reuntes, ſe ſuperſent, cenſendæ ſunt con-
ſecratæ.

Ut in Corporali & in Patena Hoſtiæ
fragmenta, ita in Calicis cuppa hærere Poſ-
ſunt guttæ vini in eum immifſi; idque fieri
Poteſt, ut Sacerdos advertat, ſumptà jam
purificatione: quid igitur facere oporter?
Si guttæ hæreant extrinſecùs cuppaæ Calicis,
habendæ ſunt tanquam non conſecratæ, &
Purificatorio abſtergendæ; ſi verò intrinſe-
cùs adhærentes reperiantur, erfſi quidam
Putant, habendas eſſe tanquam non conſe-
cratas, & extergi poſſe purificatorio, utpo-
te ſeparatas à Sanguine, qui fuit in fundo
Calicis, nec cum eo facientes unum quid;
tamen tutius eſt eas conſiderare tanquam con-
ſecratas, atque abſumere per ſecundam Pu-

rificationem, ùt ſentit Pontas loc. cit. Caſi 5. &

Boucat tom. 5. Theologiæ par. 4. P. 97. Caſ. 3.
. Non

270 Soectio IIl.

Non poteſt Sacerdos Hoſtiam in Miſſa conſe-
eratam reſervare ad Proceſſzonem Sancliſſmi
Sacramenti faciendam poſt Miſſam, ſume-
re, quæ conditur in Tuaberna-
culo.

Poſt Miſſam aliquando fit Proceſſio San-
QGithimi Sacramenti. Itaque ſi Sacerdos ad

altare recordetur, Hoſtiam, quæ eſt in Ta-

bernaculo, quæque in Proceſſione geſtanda
eſt, ante duos v. g. menſes fuiſſe conſecra-
tam, ac propterea eſſe renovandam, uatr
tur, an poſſit eam, quæ in Tabernaculo eſt,
ſumere, & Hoſtiam recens à ſe conſecratam
recondere in Tabernaculo in Proceſſione ge-

ſtandam? & negando reſpondetur cum Syl-

vio 3. par. quæſt. 83. art. 4. Peccaret Grtnn
graviter Sacerdos, qui Hoſtiam ſeu formula 6
nnicom in ſua Miſſa conſecratam Jervare i⸗
Proceſſione, ejus loco ſumeret veterem; ſue
ſie agens non participaret de utradue ſpecie et
conſeerata, ac per conſequens nou integt 6 .
pleret Sacrißcium. Textus eſt apertiſſim
in Can. Relautum de Conſecrat. Diſt. 2. r
habetur, non ſolùm de hoc Sacrameno 8 Uin
etiam de hoc Sacrificio Sacerdotem in 5 ht
fieri debere participem. Nam quale erit?

. . . * 4 5
Sacrificium, cui nec ¹ ſe Sacrificans particep

branti
eſſe cognoſcitur ? Quid autem Celebre

eien
fbus,
(eli
lrerd
on po
i
it G
Ouarun
lebtan
liem 11
mè ad
Ponta
Pput.
Ubi im
ficiun
ſt in .
hendt
be in
ſore c
in ali
Robrie
ſtiamn 43
nON u
ut inſe
eſlet

acien-

Nun
b/
lenne.

Toeeln e

Kenii
rcli
Hedur

ennhe

Mlcun

Nelle?

r con 5
Crite
1 n/

ſ
Dlet
re

De Sacrifcio Miſſæ. 271
faciendum ſit, dum verſatur in ejusmodi ca-
ſibus, docet idem Sylvius quæſt. 76. art. I.
Quæſit. 2. Obſervandum, quòd dum idem

Sgacerdos celebrando renovat Sacram Hoſtiam,

non poteſt reſervare eam, quam conſecrat; &
ilam ſolam ſumere, quæ priùs conſecrata fue-
rit & reſerveta; ſed debet conſecrare duas,
quavum unam reſervet, aliam ſumat; quia Ce-
lebraus ſemper tenetur ſumere utramque ſpe-
ciem tune conſecratam, eoquòd ſumptio maxi-
mè ad integritatem Sacrificii pertineat. Vide
Pontas loc. cit. & Cardinalem de Lugo Diſ-
Put. 19. de Sacrament. Euchar. ſect. 5. n. 76.
ubi imperitos increpat Sacerdotes, qui ſecùs
faciunt. Et ſanè cùm Rubrica Miſſalis jubeat,
ſi in pane jam conſecrato venenum depre-
hendatur novam conſecrari Hoſtiam, quis-
que intelligit, haud ita bene per Rubricam
fore conſultum, ſi liceret ſumere Hoſtiam
in alia Miſſa conſecratam. Debuiſſet enim
Rubrica præſcribere (ſi liceret Sacerdoti Ho-
ſtiam ab alio Sacerdote conſecratam ſumere)
non ut abſolutè alia apponeretur Hoſtia, ſed
ut inſpiceretur Tabernaculum, ſi fortè ibi
eſſet Hoſtia jam conſecrata, & ſumeretur.

An

Seftio III.

N⸗
Au Sacerdos, qui in Miſſa non habet Hoſtiam gae⸗

juſtæ magnitudinis, poſſt in Elevatione oſten.

dere Hoſtiam conſecratam, quæ reſerva- alerch
zur ad Proceſſionem. nto ſl
ſii aliu

Et quoniam de Proceſſione incidit men-
tio, proponitur caſus de Sacerdote, qui
Miſſam celebrans non habet Hoſtiam juſtæ
magnitudinis, ſed Hoſtiam parvi moduli; de
quæritur autem, an, conſecratâ ejusmodi Kum
parvæ formulæ Hoſtiàâ, poſſit Sacerdos, ne Nim
novà re populum ſuſpendat, ad Elevationem primn
populo oſtendere Hoſtiam juſtæ magnitudi. manbl
nis, quæ aflervatur geſtanda in Proceſſione. Heran
Placet quibusdam, ut utraque Hoſtia tum tcelen
magna tum parva ſimul junctæ eleventur. kere
Sed conſultius eſt, ut Sacerdos populum in- tem
ſtruat, doceâtque, cùm neceſſitas urgeat ce- Dech
lebrandi Miſſam, nec ſuppetat niſi parv& for- polle
mæ Hoſtia, licere eam conſecrare; ſe in hoc mmodd⸗
caſu verſari; idque omnibus prædictum vel- rai
le, ne quisquam miretur, ſi ad elevationem pier
videat oftendi parvam Hoſtiam. Quà præ- char⸗
vià inſtructione omnis removetur occaſio ſu- cram
ſurri, qui ſuboriri poſſet in populo, ſi Sacer- Recram
dos priori illo modo vellet uri: opus enimil. gl
li eſſet Tabernaculum inopportunè aperire; M5
& ab Oſtenſorio Hoſtiam amovere; quo H

j avinus Clerus
ipſe quoque animadvertit Patavinus dub. Ani

auct

De Sacrifcio Miſe. 273

dub. 2. Caſ. 2. menſis Novemb. ann. 1708.
apud Zuccherium in cit. opere.

n Sacerdoti, qui celebrare non poteſt, lieet, re-
moto ſcandalo, ſe ipſum communicare, ſi non
ſet alius Sacerdos. Cæterum debet cum Stola

einin accipere ab alio Sacerdote Euchari-
Niam.
iuti De Sacerdotibus extra Miſſam Euchari-

l ſtiam ſuſcipientibus perpauca ſunt dicenda.
Sr Nam duo tantùm quæri ſolent; quorum
Des primufn eſt, an extra Miſſam Poſſint ſuis
Eumm manibos ipſi communicare; alterum, an
DH ſacram percipientes Euchariſtiam à Sacerdo-
MüI re celebrante ſtolam & collo pendentem de-
dgem ferre debeant. Docet Sylvius, Sacerdo-
Nm term, qui celebrare non poſſit, ſi nullus alius
u Sacerdos ſit, qui Kuchariſtiam illi exhibeat;
e poſſe ſuis manibus ſe communicare, dum-
eDeE modo abſit ſcandalum, & præcipua quædam
A ratio ſit, quamobrem Sacramentum perci-
Piat. Idem docent Conet. tom. 5. de Eu-
char. diſput. 10. num. 19. Clericatus de Sa-
cram. Euchar. Deciſ. 19. Coton. lib. 2. de
Sacram. Controv. 4. de Euchar. num. 156.
& ſeq. Cardinalis de Lugo de Sacr. Euchar.
Diſp. 18. ſect. I. num. 28. & ſeq. ubi num. 35.
inter juſtas canſas ponit etiam, ne in ſo-
lemni aliqua Feſtivitate careat Euchariſti;

274 Sebtio III.

& conſentit Quartus ad Rubricas Miſſalis
Par. 2. tit. 19. ſect. 3. dub. r. ſub titulo: Au
oſt quis aliquando communicare ſe ipſum.
e Cleri Communione Feriàâ §. in Coœna
Domini ſcripſimus Edicto 18. Tom. 2. ubi
fusè diſſeruimus de obligatione Sacerdotum

ſuſcipiendi ab Sacerdote celebrante Euchari-

ſtiam in ea Eccleſia, cui ſunt addicti, ſtolam
habentes & collo pendentem. Et Rituale Ro-
manum Tit. de Ordine miniſtrandi ſacram Eu-
chariſtiam ita præcipit: Sacerdotes verò oum
Stola communicent. Ex quo ſatis intelligitur,
Sacerdotem, qui Miſſam non celebrat, &
vult Euchariſtiam ſuſcipere ab alio Sacerdote,
ſtolam debere induere; quod nunc uſurpant
probi piique Sacerdotes, ùt videre eſt apud
Clericatum loc. cit. in expoſitione casũs Pru-
dentialis num. 32. & ſeq.

Sacerdos qui in Miſſa communicare vult ad.

ſtantes, ad primum Offertorium hoſtias parvi
moduli locatas in Corporali aut Pyride ofe-
rat cum Hoſtia, quam ſuſtinet in
patena.

Nunc de Sacerdote dicendum, qui ad-
ſtantes in Miſſa communicat; deinde caſus
attingemus, cùm Euchariſtiam miniſtrat ex-
tra Miſſam. Rubricæ Millalis præſcribunt ad

primum Offertorium, ut Sacerdos ſublatà

Pate-

Mriman

—

Preni

je dant

Parv
de, P

der Co

Gos ap
hoſtias
(dat. 6
ſingila
in hoc

ut he

ra ſunt
türque

. hunqu

ſi mul
fertorie
Altequ

te lo

ue San
lonem
cnlecr

one ce

4 Se⸗
perue
dut

Arn
hme
cici le
tMue

i ſrah
te NMH

tönnelrt
cee
ioeent
mrnin
eeelipt
ecoisk

me
1,
ng,

De Saerifcio Miſſæ. 275

Patenâà cum hoſtia recitet Orationem, Suſci-

pe Santte Pater, & ſi quæ ſint aliæ Hoſtiæ

parvæ formæ, quæ populo ſint diſtribuen-
dæ, ponantur non ſuper Patenam, ſed ſu-
per Corporale, ſeu in Pyxide, quam Sacer-
dos aperiat, intentionem habens eas etiam
hoſtias offerendi, ac deinde pyxidem ocelu-
dat. Caſtaldus in Praxi lib. 2. ſect. 4. cap. 7.
ſingillatim minima quæque perſequitur, quæ
in hoc caſu facienda ſunt; quæ huc redeunt,
ut hæ quoque parvi moduli hoſtiæ, quæ ve-
ra ſunt materia ſacrificii, offerantur, ponan-
turque aut ſuper Corporale, aut in Pyxide,
nunquam tamen ſuper Patenam, præſertim
ſi multæ ſint, ne fortè è& Patena cum in Of-
fertorio elevatur, delabantur; Pyxis verò,
antequam fiat prima oblatio, ſuper Corpo-
rale locari debet proximè poſt Calicem; eas-
que Sacerdos offerendi & conſecrandi inten-
tionem habere debet: vis enim oblationis &
conſecrationis tota, ùt alibi diximus, in inten-
tione conſiſtit.

An Sacerdos, ſz Pyxidem ad offertorium non
aperuerit, boſtias ibi clauſas conſecrdſſe cenſen-
dus ſit. Quando materia eſſe præſens
intelligatur.

Quibus præmiſſis, ſi fortè Sacerdoti ante
primam oblationem materiæ conſecrandæ
8 2 Pyxis

276 Sedtio III.

Pyxis afferatur Hoſtiarum parvæ formæ ple-
na, quæ populo ſint diſtribuendæ, ut ejus-
modi Hoſtiæ à Sacerdote offerantur, & con-
ſecrentur, quæritur, an qui Sacerdos Pyxi-
dem non aperuerit, intentionem tamen ha-
buerit eas hoſtias offerendi, & ſuo tempore
conſecrandi, validè eas conſecraverit: re-
ſpondetur affirmando validam fuiſſe conſe-
crationem; non tamen licitam: ſiquidem Sa-
cerdos vel per negligentiam, vel per igno-
rationem earum rerum, quæ ad ejus mini-
ſterium pertinent, omiſit Pyxidem aperire
ante Oblationem & Conſecrationem. Et
quod ad validitatem pertinet, eo res redit,
ut examinemus, an materia conſecranda præ-
ſens fuiſſe dici poſſit. Sed de hoc dubitari
non poteſt; nam præſens fuit moraliter; a
præſentiam verò moralem non opus eſt, ut
tota materia conſpicua ſit, ut cum plures
conſecrantur particulæ, quarum Sacerdos
ſingulas non videt, ùt advertit Genet Theol.

Moral. tom. 3. Caſu 6. ſuper Sacrificio Mil-

ſæ. Eodem modo Caſum hunc decidit Sam-
bovius tom. 4. poſtremæ edit. Caſu 168. qui
notat Sacerdotem ſaltem virtualem habuiſſe
intentionem, quæ ſufficit ad validitatem;

nam prope Calicem poſuit Pyxidem, etiamſi
eam poſtea non aperuerit, neque actu de par-

ticulis cogitaverit, quæ in ea continebantur,

quando verba conſecrationis protulit. .
014*

Putant
goſe

mæ E.
conlee
teroun
menti
ita Pal
vel
Ppus in
luip⸗
4 ſenn
Cet:!
otum
gli
on/

lran
cexrdo

ſe ha
poteſt
10t0 1
llunu
drera

ſeri

kteri

—
uneßt
e, Uis
r, n
tdoln
glument
enen
Getit⸗
lleo
gitn
lp
eſpni
eſ
en !
nlet
N
let,,
1
utent
celis
l n
en
“
ins
n

De Sacriſicio Miſæ. 277

Moralis præſentia cognoſcitur, cùm verifcari
poſſunt verba illa Hoc & Hic.

De præſentia morali materiæ neceſſaris
ad validitatem Conſecrationis Theologi diſ-
Pputant, & docent moralem præſentiam co-
gnoſci, cùm verificari poſſunt verba illa for-
mæ Hoc, vel Hic; ex quo negant, poſſe
conſecrari materiam, quæ poſita eſſet poſt

tergum Sacerdotis, vel quæ abeſſet, ſed

menti Sacerdotis eſſet præſens, vel quæ haud
ita parùm, ſed longè à Conſecrante abeſſet,
vel quæ ſejungeretur à Conſecrante per cor-
pus interjectum, quod revera ſeparat, ve-
luti paries, aut quid ſimile. D. Thomas in
4. ſentent. Diſt. 1I. Quæſt. 2. Art. I. hæc do-
cet: Non dico quod Sacerdos poſſet conſecrare
totum panem, qui eſt in Civitate ſimul, vel
qui eſt in foro, quia ipſa forma pronomine de-
monſtrativo utens oſtendit, quod materia con-
ſecranda debet eſſe coram Sacerdote. Unde Sa-
cerdos exiſtens in domo ſua non poſſet conſecra-
re panem, qui eſt in Altari. Quod etiam non
poteſt de toto pane, qui eſt in foro, neque de
toto vino, quod eſt in cellario. Sed quanta-
cumque ſit quantitas panis & vini, quæ coram
Sacerdote proponitur, eredo quòd poſſit conſe-
crari ab ipſo. Conſentiunt cum D. Thoma
cæteri Theologi. Eſtius in 4. Diſt. 8. Par. 6.
8 3 Requi-

278 Seétio III.

Requiritur, inquit, ut materia ſit præſens
Conſecranti. Præſens, inquam, bumano mo-
ve, quo videlicet id præſens dicitur, quod ve-
lut in uſum humanum aſſumendum demonſtrari
poſſit dicendo: Hic eſi. Sylvius in 3. Par.
Quæſt. 74. art. 2. Habenda (inquit) tamen eſt
ratio conſuetudinis humanæ, & judicandum id
eſſe præſens, quod more & uſu hominum, ſeu
Judicio prudentis viri taliter eſt poſitum, ut
pronominis demonſtrativi prolatione poſſet Je-
monſtrari. Et Philippus Gamachæus in 3.
Par. Quæſt. 74. Cap. A. huic principio innixus
refellit noſtrorum temporum hæreticos, qui

calumniantur, juxta noſtram doctrinam poſ-

ſe Sacerdotem panem omnem conſecrare,
qui venalis proſtet in foro. Itaque ex ſupe-
vioribus refellitur impia bareticorum calumnia,
Sacerdotem ex mente Catholicorum conſecrare
ſemul poſſe omnes panes, qui ſunt in foro, re-
Fellitur, inquam, manifeſtè; non enim bomo
in foro exiſtens habet moraliter omnia illa ſebi
propinqua & præſentia, quæcumque in ſoro

ſunt, alioqui nec opus ei eſſet ire de loco ad lo⸗

cum, ut, quod quarit, inveniret.

An

—

4 ale/
crari
alat.
fertorin
e

M.
caſibus
Dartici
das, Pr
liceat
Mditu
Dopll
Gituns
geret
tem E
(yerit
crate,

In i

, “

latæ
nod
rm
s,

De Sacrißcio Miſſæ. 279

AI

Nhrr

An allate Particulæ Præfatione incæœptd con-
Jecrari poſſnut An cenſendæ ſent conſecratæ,
Ez allatæ ſint in Pyoride ſuper Altare ante Of-
fertorium, quas non advertit Sacerdos, 4gui
tamen declaraverat in Sacriſtiæ ſe egs
conſecraturum.

Major occurrit difficultas in duobus aliis
caſibus; quorum primus eſt, an Sacerdoti
Particulas eonſecrandas & populo diſtribuen-
das, Præfatione Miſſæ jam incœptà, ſibi allatas
liceat conſecrare. Alter eſt, cum Sacerdos
dituo declaravit in Sacriſtia, ſe partieulas
Populo diſtribuendas conſecraturum, & -
dituus Pyxidem attulerit, cùm Sacerdos le-
geret Evangelium, eamque poſuerit ad par-
tem Epiſtolæ, neque id Sacerdos adverterit; -
quæritur an particulæ cenſendæ ſint conſe⸗
cratæ, & populo ſint diſtribuendæ.

In primo caſu, non niſi gravi urgente causd,
offerendæ ſunt mente.

Quod attinet ad primum caſum ſcribunt
Auctores, poſſe particulas conſecrari, etiamſi
allatæ fuerint poſt primam oblationem, dum-
modo earum mente fiat oblatio. Quidam
affirmant, accipi poſſe particulas conſecran-

das, antequam incœpta ſit Præfatio. Alii
8 4 idem

*

280 Sebtio III.

idem ſentiunt de particulis quæ afferuntur
ante Conſecrationem. Sed communis ſen-

tentia eſt, & plerorumque firmata conſenſu,
non poſſe particulas conſecrari, cùm Canon
recitari incœperit, etiamſi ageretur de con-
ſecranda particula, quæ afferenda eſſet pro
viatico ad infirmum: eo enim caſu parva
quædam detrahi poſſet particula ex Noſtia
Miſſæ, & reſervari pro infirmo. Si Parti-
culæ conſecrandæ ſint, ut populo diſtribuan-

tur, priùs offerendæ ſunt, ùt diximus, ſal-

tem mente: cmque earum facienda ſit obla-
tio, cùm offertur Hoſtia Miſſæ, facilè qui-
vis intelligit Miſſæ ordinem perverti, ſi par-
ticulæ accipiantur conſecrandæ, Præfatione
incœptà: id porrèò ſiquando faciendum eſt,
fieri non debet ſine legitima cauſa, cujus-
modi ea eſſet, ſi magna multitudo parata ad
recipiendam Euchariſtiam ſacramento care-
ret. Ita Tamburinus in methodo celebrandi
lib. 2. cap. F. §. 2. num. 8. cujus doctrinam
amplexus eſt Clerus Patavinus in reſolutione
primi Casũs menſis Februarii anni 1708. apud
Zuccherium.

In ſecundo caſu particula non cenſenda Junt

conſecratæ.

Quod ad ſecundum caſum attinet de Py-

xide, quæ ponitur ad partem Epiſtolæ, in-
terea

Qia
v

kerxea
(e i

quce
ſencda

funt

Conl
ſaera⸗
lcite
tram
tentie
Vide⸗
habu

olu
extra

laiN
EN

Ppræl

etli

eriar

eſt,

43 tram

CON

fuer
ea et
tin3.
tiS
Iit
Git ſ
enn/

—
Anor
nnis
coNet
n
tr ece
cli n
1 N
Aln
Ghri
akrc

lute
eni,ie

Drinc
Antl
1
0 uul
eto i
ekte

CoctA

telane
,

De Sacrifictio Miſſaæ. 281

terea dum Sacerdos legit Evangelium, ne-
que id advertit, ubi quæritur, an ex verbis
quæ profert Sacerdos ſuper Hoſtiam, cen-
ſendæ ſint conſecratæ etiam particulæ, quæ
ſunt in Pyxide, memoriàâ repetendum eſt,
Conſecrationem eſſe faciendam ſuper Petra
ſacra, ac Sacerdotem validè quidem, ſed il-
licit conſecrare particulas poſitas extra Pe-
tram Sacram, ſi quidem eas conſecrandi in-
tentionem haberet. Itâque eo res redit, ut
videamus, an præſumi poſſit Sacerdotem
habuiſſe intentionem particulas conſecrandi.
Quidam negant poſſe præſumi Sacerdotem
voluiſſe illicitè conſecrare materiam locatam
extra petram ſacram, ùt videre eſt apud Dia-

nam Goordinat. tom. 2. lib. I. Reſolut. 118. &

ſeq. Aliis contrà haud ita durum videtur

Præſumere eam intentionem conſecrandi;

etſi enim illicita eſt intentio conſecrandi ma-
teriam, quam Sacerdos novit eſſe extra pe-
tram Sacram, non tamen illicita eſt intentio
conſecrandi materiam omnem quæ præſens
eſt, etiamſi incautè in eo loco poſita non
fuerit, quo eam locatam oportuit. Atque
ea eſt Gamachæi Doctoris Sorbonici ſenten-
tia 3. Par. Quæſt. 74. Verùm cùm Innocen-
tius XI. propoſitionem illam condemnave-
rit, Non eſt illicitum in Sacramentis conferen-
dis ſequi opinionem probabilem de valore acra-
menti, relictd tutiore, quantumcumque pon-
8 5 J deris

282 Secdtio III.
deris ei ſententiæ tribuas, quæ ſtatuit eas par-

ticulas eſſe conſecratas, ac Populo eas poſſe
diſtribui, nihil aliud aſſequare, quàm ut pro-

bes, eam ſententiam eſſe ſpeculativò probabi-
lem, quod non ſatis eſt in hac re, in qua de-

bemus tutiore uti ſententiãâ. Quapropter
concludendum eſt, Particulas non eſſe Po-
pulo diſtribuendas, ſed aſſervandas, ut in
alia Miſſa conſecrentur, quod prudenter ad-
vertit Patavinus Clerus in appendice ad Re-
ſolutiones Caſuum anni 17098.

Si undecim ſint particulæ e. g. & Sacerdos de-
cem conſecrare intendat, nec bas decem deter-
minet, nullæ conſecrantur; contrà ſi in eo er-
rore numeri intendat conſecrare materiam
omnem praæſentem; omnes conſe-
erantur.

Caſus proponitur ejus, qui undecim
parvæ formæ Hoſtias coram ſe habeat, &
decem dumtaxat conſecrare intendat, neque
tamen determinet decem illas, quas velit
conſecrare: hic Rubrica advertit deeſſe in-
tentionem, nullamque ex illis hoſtiis cenſen-
dam eſſe conſecratam. Si quis babeat coram
ſe undecim Hoſtias, & intendat conſecrare o-
lIum decem, non determinans, quas decem in-
tendit, in his caſibus non conſecrat, quia ve-

Zuiritur intentio. Quod ſi Sacerdos hoſtii
gu

—

Gnee und
(onlecxe
ſbi pra⸗

ſiir con.

l: Feet
mnes
hat; na
Obrem
ut ſem
Omnes
ue ita

Leheret

guat
Doctri

NIIalis

Morali
goli 6.4
nl 152.
Hoſiag
leferat

fujn pir

eſt, C—
ſtias,
crare;
haber⸗
Imanibe

Entior

1eopo
l qu

—— De Sacrificio Miſſæ. 293

hee quæ undecim fſunt, putat eſie decem, ſed
AE conſecrare intendit materiam omnem, quæ
nug ſibi præſens ſit, tunc omnes undecim ho-
N ſticæ conſecratæ eſſe cenſentur, ùt ait Rubri-
ca: Secus ſe putans quidem eſſe decem, tamen
unn omnes voluit conſecrare, quas corasn ſe babe-
ict bat; nam tunc omnes erunt conſeerata. Quam-
, obrem Rubrica Sacerdotem ſedulò monet,
tuma ur ſemper intentionem habeat conſecrandi
lelb omnes particulas, quas coram ſe habet: At-
que ita ille Sacerdos talem intentionem ſemper
deberet habere, ſcilicet conſeerandi eas omnes,
quas ante ſe ad conſecrandum poſitas habet.
Nℳ Doctrinam hujus Rubricæ citat, & ſequitur
u Natalis Alexander Theologiæ Dogmaticæ &
nn Moralis lib. 2. de Sacram. Euchar. art. 3. re-
„Lula6. & conſonat Senonenſe Concilium an-
ni 1524. ubi ita decernitur: Sacerdos plures
Hoſtias conſecraturus, intentionem conſecrandi
referat ſuper omnes, non ſe veferendo ad cer-
ber tzum numerum boſtiarum. Idem dicendum
eſt, cum Sacerdos inſcius duas conſecrat Ho-
t ſtias, putans ſe unam tantummodo conſe-
Ge Crare; nam ſi eam intentionem habet, quam
soen habere debet, conſecrandi quicquid habet in
n manibus, ambas conſecrat. Sed ſi eam in-
tentionem habeat, quam quidem non habe-
ℳ re oportet, illam tantùm hoſtiam conſeeran-
di, quam oculis videt, tunc illa tantùm ho-
ſtia conſecratur. Vid. Salmanticenſes tom. r.
W Cur-

S S=
e

284 Sectio III.

Curſu Morali Tract. 4. de Sacramento Eu.
char. cap. 4. punct. 7. num. 12 8.

. .
P. Serry ſubtilitates adverſus eam Rubricamn

contendentis etiam non determinatis decem il-
lis boſtiis, omnes undecim, conſe-
cratas.

Quam ſuprà attulimus, Rubrica paràùm
probata fuit P. Serry in Vindiciis Ambroſii
Catharini cap. 14. num. 2. Nam ex ea erui-
tur argumentum adverſus ejus opinionem,
quæ decernit, ſatis eſſe ad validitatem Sacra-
menti ſeriam intentionem externam, etiamſi
deſit interna, faciendi quod facit Eccleſia; quæ
quidem interna intentio tantùm deeſt ad va-
liditatem conſecrationis decem Particularum,
cùm Sacerdos decem conſecrat, non deter-
minans ex undecim ante ſe poſitis quas con-
ſecrare intendat. Quapropter reſpondet,
Rubricas non eſſe definitiones Eccleſiæ, ſed
regulas & Theologorum Moralium ſeril i
depromptas; nec mirandum poſitam fu
in Rubricis opinionem in ſcholis magis a⸗
ceptam; omnes autem undecim Hoſtias, ſu-

Pra quas ſeriò Sacerdos formam conſecratio-

nis protulerit, ex Catharini ſernenti conc.
cratas eſſe cenſeri oportere, etiamſi in r
tionem habuerit decem tantùm conſecrandi;

Rubricam denique poſſe ita intelligi, ut aan

benlean
gno Se
Guam 6
Noſtrun
Perids
imerne
Atque
pulchrn
poſitan

PropO

holtias
cin h-
cem,
Coram
cim he
conlec⸗
Pende⸗
quum
ſiye e
eſle co
buerit
minate
conſee
ſepar
Diſri
munio
lan
Ne
murie

nenolt

1 M
unt
/

braen
1A
er din
dpiire
gtend
,ei
cllingit

lde

giahame
Non
glo
Eet
Cellen⸗
n
lum?
g
Pokuun
cliemt⸗
enut,
iun,
Gllen

ſgh/
6

De Sacrifcio Miſſæ. 285

eenſeantur conſecratæ, ſi externo aliquo ſi-
gno Sacerdos declaraverit, ſe non plures
quàm decem conſecrare velle. Sed non eſt
noſtrum hujusmodi tricis implicari, qui ſu-
periùs ſtatuimus, ut par erat, neceſſitatem
internæ intentionis ad validitatem Sacramenti.
Atque ad ea quæ docuimus confirmanda,
pulchram Durandi doctrinam alferemus ex-
poſitam in Sacerdotali Romano c. 54. Caſum
proponit Durandus Sacerdotis, qui decem
hoſtias conſecrare vult, ſed coram ſe unde-
cim habet; & ait, ſi Sacerdos putat eſſe de-
cem, ſed intendit omnem materiam, quam
coram ſe habet, conſecrare, omnes unde-
cim hoſtias conſecratas eſſe; propterea quèd
conſecratio ab intentione, non ab opinione
pendeat. Quod ſi Sacerdos non plures
quàm decem intendat conſecrare, ſive ſciat,
ſive neſciat, hoſtias eſſe undecim, decem
eſſe conſecratas, ſiquidem determinatam ha-
buerit intentionem conſecrandi decem deter-
minatas, & non undecimam; nullam verò
conſecratam eſſe, niſi undecimam intentione
ſeparaverit ab aliis decem.

Diſtribuenda adſtantibus Euchariſtia poſt Com-
munionem Sacerdotis. Ex rationabili tamen
cauſa poteſt diſtribui etiam poſt Miſſam.
Ne autem à propoſito recedamus de Com-
munione adſtantium, quibus Euchariſtiam
Præ-

286 Seltio III.
Præbeat Sacerdos celebrans Miſſam, quæri-

