in Natali Domini Jeſu. Orta inde contro-
verſia eſt; num ternæ in die Nativitatis Chri-
ſti Domini Miſſæ in privato Oratorio cele-
brari poſſint, an verò unica tantum. Ea de
re actum eſt in Sacra Congregatione Conei⸗
lii, cum in ea nos Secretarii munere funge-
remur. G

Propoſtus in S. Congregatione Concilii.

Itaque opportunum noſtrique eſſe mu⸗
neris exiſtimavimus caſum referre in Folio
Congregationis habitæ die 2. Decembris an-
1724. ac typis impreſſum Sermonem quem-
dam noſtrum edere, quo rem totam ſtudui-
mus illuſtrare. DZ

Verba Brevis Apoſtolici.

Brevis fortnulam expendimus, quæ eſt
ejusmodi: Càm ſieut nobis nuper exponi feci-
Ii, alias zibi aſſerenti te nobilem exiſtere, au-
AQori-

43 — Sedklio III.

Etoritate Apoſtolicũ ſub certis modo Forma

tunc expreſſis indultum fuerit, ut in privatis
domorum tuæ babitationis Oratoriis &ρ. unam
Miſſam pro unoquoque die, Paſebatis tamen
KReſurrectionis, Pentecoſtes, Nativitatis Domi-
ni Cc. feſtis diebus exceptis, in tua ac fami-
liæ tuæ præſentia celebrari facere libers & li-
citè σ valeres . tu verò quibusdam
corporis infirmitatibus labores, propter quas
domo, etiam diebus ſuprd exceptis, Miſſam
audiendi cauſâ egredi non potes τ. Nos te
ſpecialibus volenies &. tibi &., ut duranti-
R. infermitatibus bujusmodi, prædictam uni.
cam Miſſam in privatis Oratoriis, ſupradi-
ctis etiam diebus, ut? ſupra, exceptuatis,
in illis propter corporis inſirmitatem domo Miſ-
ſam audiendi cauſ egredi non potes, t præ-
fertur, in tua ac unius perſonæ ſervitiit tuis
neceſſariæ duntaxat praæſentia celebrari facere
liberè & licite ol &c. tenore præſentium con-
cedimus & indulgemus,

Expenditur Breve. Rationes, cur in eo caſu
icere non videatur trium Miſſarum cele-
bratio in illo Oratorio.

In eo Sermone obſervavimus, Pontificem
favore infirmi exceptum illum diem Natalis

Domini cæteris diebus quodammodo coæ-
quare; ac proptereà quemadmodum diebus

illis

dunta

dum e
Mi
inprie
lex ce
die,

Brev
Tit et
perot,
ltaqu.
Nihil
Chriſ
tio cel
eigin
Derni
min.
mmiS
cui
ſi 8
dace
ſis ee
Ut c0
hrari⸗
Mora
Ulr. Pi
Is 10
mie P
Monnl

n
i nut
iGenn
uß r
itni
u tr

Prre4

gulen
r
1.
daru
llenr
n 7
Cun
ife⸗
fiti
fi ſu
piune

Gn

Mifenn
Nds
e
n
6

De Sabrifcio Miſſe. 49

illis licebat in privato Oratorio unam Miſſam
duntaxat celebrare, videbatur reſponden-
dum eſſe, itidem in Natali unam ſolummo-
dò Miſſam celebrari poſſe; præſertim eum
in priore Brevi facultatem conceſſerit Ponti-
fex celebrandi unam Miſſam pro unoquoque
die, exceptis diebus Paſchatis, Pentecoſtes,
& Nativitatis Domini; in poſteriori autem
Brevi propter infirmitatem poteſtatem fece-
rit etiam in illis diebus, ques in priori exce-
perat, celebrandi prædictam unicam M ſſam.
Itaque concludi poſſe videbatur, Pontiſicem
nihil aliud concedere, quàm ut in die Natali
Chriſti Domini una Miſſa in privato Orato-
rio celebrari poſſet. Eam etiam rationem
tetigimus, non alia de cauſa id à Pontifice
permiſſum, quàm ut in Natali Chriſti Do-
mini, aliisque diebus exceptis poſſet infir-
mus præcepto ſatisfacere Miſſam audiendi;
cui quidem præcepto ſatisfit etiam in Natali,

ſi una tantùm Miſſa audiatur. Neque enim

Sacerdos eo die præcepto tenetur ternas Miſ-
ſas celebrare, nec cæteri ternas Miſſas audire,
ut concludunt Navarrus Conſil. I. de Cele-
bratione Miſſarum, Bonacina tom. 1I. Oper.
Moral. de Sacram. Euchar. Diſput. 4. Quæſt.
ult. Puncto 11. Propoſit. I. n. 10. Caſtropa-
laus tom. 4. Oper. Moral. Tract. 22. Diſput.
unic. Puncto 7. n. 7. & Salmanticenſes in Curſu
Morali tom. I. Tract. 5. Cap. 4. Puncto I. n. 9.
D Kur-

50 Leltio III.

Rurſus rationes quæ ſuadent licere.

In eodem Sermone noſtro rurſus quæ-
dam animadvertimus, quibus ſuaderi poſſet
licere juxta Breve in privato Oratorio tres
Miſſas in die Natali Chriſti Domini celebrare:
neque enim Pontificis gratias & conceſſiones
nimis arct interpretari oportet; nec exiſti-
mandum eſt, Pontificem, qui poteſtatem
facit infirmo in Natali Jeſu Chriſti audiendi
Miſſam in Oratorio privato, voluiſſe illum
ſpiritali conſolatione fraudare, quam ſi in-
tegris fuiſſet viribus, tribus eo die Miſſis au-
diendis ſuſcepiſſet; cum præſertim in Brevi
mentio quidem fiat etiam in Natali unius &
unicæ Miſſæ, ſed ſine particula quntaxat,
qua Pontifex uſus eſt, cum in diebus exce-
ptis unam tantùm perſonam ſervitio addi-
ctam permittit unà cum infirmo Miſſam au-
dire in privato Oratorio: In tun ac unius
perſonæ ſervitiis tuis neceſſariæ duntaxat præ-

ſentia.

Saera Congregatio reſpondit licere.
Poſtremis hujusmodi permota rationibus

reſpondit Sacra Congregatio, licere in Na-
tali Domini tres Miſſas in Oratorio privato

celebrare ex Brevi ſuprà allato à ſummo Pon-

tifice in favorem infirmi conceſſo.

Verba

uco/
leria⸗/

luri

(ugn
lun ex

kinn

erne

—

ſeer.

uluse
terine
roron.
hleckehen
Oneelin
Neeei
Vlelit
Ahen
Re Um

6
Altt
bug ent
io N
ſCame
1 e N
tox

unms
ceen⸗
N ins
Gmlor⸗

De Sacrifcio Miſſe. 51

Verba quibus propoſitus fuit §. Congregationi
ille caſus, & Decretum.

Caſum Sacræ Congregationi die 16. De-
cembris anni 1724. ita expoſuimus: Licèt in

Andultis Oratorii privati, quæ d Sede Apo-

Nolica conceduntur, excipiantur nonnulli dies,
& ſignanter dies Nativitatis Domini, quibus
non eſt permiſſum Miſſam in eis celebrare, aut
audire, in nonnullis nibilominus Sedis Apoſto-
licæ Indultis, quæ dantur infirmis qui domo
egredi non poſſunt, non ſolum dicti dies non
excipiuntur, ſed expreſiè permittitur, ut ipſis
diebus exceptis, & ſegnanter in die Nativita-
zis Domini, Miſſa in predictis Oratoriis pri-
vatis celebrari poſſt; eumque exorta fuerit du-
bitatio, ejusgue examen fuerit ad hanc Sacram
Congregationem remiſſum, an ſtante antiqua
oſere temporibus Teleſpbori Papæ in-
zroducta, juxta quam quilibet Sacerdos die Na-
tivitatis Domini tres Miſſas celebrare poteſt,
poſſint eædem tres Miſſæ ab eodem Sacerdote
celebrari in Oratorio, quod eſt à Sede Apoſtolica
conceſſum infirmo, nec aliquod adſit in Secre-
teria BGrevium monu mentum ad bujus Dubii re-
ſolutionem pertinens, Secretarius hujusce Sacræ
Congregationis, ne ſuo muneri deeſſet, Diſcur-
Jſum exaravit ad calcem Folii impreſſum, eéque
benigne perlecto, reliquum erit, ui EE. VI.
deceruere dignentur.
D 2 An

52— Seéio III.

An in Oratorio privato, in quo ex cauſa in-

firmitatis à Sede Apoſtolica conceditur: ut Miſ-
Ja in die MWativitatis Domini celebretur, tres

Miſſæ ab eodem Sacerdote celebrari poſſut, vel
unica tantàm Miſſa ſit celebranda. Sacra
Congregatio die 20. Jaunuarii an. 172 5. itd re-
ſpondit, ad primam Dubii partem affirmativt;
& ad ſecundam negativè.

In Aragoniæ Regno Sacerdos ſæcularis binas,
Regularis ternas Miſſas celebrat in die Com-
memorationis omnium Defunctorum.

In Aragoniæ Regno, quo Aragonia, Va-

lentia, & Catalaumia continentur, in die

Commemorationis omnium Fidelium Defun-
Gorum quilibet Sacerdos ſæcularis binas,
Regularis ternas Miſſas celebrat, ut videre
eſt apud Frances variar. Reſolut. cap. 30.
Idem uſurpatur in Regno Majoricæ, quo
eſt quaſi quædam ad Aragoniæ Regnum Ap-
pendix, ùt teſtatur Henao Par. 3. Diſp. 28.

ſect. 21. num. 318. eadémque eſt conſuetu-

do apud Patres Dominicanos Conventũs 8.
Jacobi Civitatis Pampelonenſis, qui Con-
ventus quondam Provinciæ Valentinæ ſub-

uertos de Sacrificio Miſſæ Quæſt. 13.
„„ Roge

larn erat, ùt videre eſt apud Marcum de

—

Ryn
d

H
eX A
rigi
fdes
A
num.
vocis
III
facnl
Petijr

bos N

kuit,
U
Kuen
Dl en
Caſtri
6o,
Spi
Cel⸗
genli,
Aera
Comm
doac
l, gl
Gnm

erenſi
nn ul
AMtnn1
ſent
N
,ℳ

Auß

gi
laber.
onin.

Cni,l
ry n
is di

uniæ eamdem facultatem poſfulavit Dux Alen-

r. ,

De Sacrifßcio Miſſe. 53

Rogatus ſæpe ſummus Pontifex, ut ad alia Regna

indulto ſuo extenderet eam conſuetudinem.
Boſtulationes ſemper rejeta.

Hæc conſuetudo ſæcularium Sacerdotum
ex alia quadam vetuſta conſuetudine traxiſſe
originem dicitur; Regulares verò, ſi qua
fides Angelo Eſpin Conſult. 11. num. 998.
& Antonio à Spiritu Sancto Conſult. 101.
num. 16. häc utuntur conſuetudine ex vivæ
vocis oraculo Julii 3. vel, ùt alii dicunt, Pau-
li III. Sæpè poſtulatum fuit ut hujusmodi
facultas ad alia Regna protenderetur; eam
pPetiit Dux de Aleala ab Urbano 8. pro omni-

bus Regnis Hiſpaniarum, nec voti compos

fuit, teſte Hurtado Reſolut. Moral. Par. I.
Diſput. 2. cap. 7. Reſolut. ult. num. 416. &
ſequen. Pro omnibus Regularibus Luſita-

caſtri à Clemente IX. ſed eo Pontifice defun-

Co, nihil ea de re actum eſt, teſte Antonio

à Spiriru Sancto Conſult. 101. num. 101.
Clemens XI. rogatus fuit ab Epiſcopo Pra-
genſi, ut poteſtatem faceret in ejus Diœceſi
Sacerdotibus ternas celebrandi Miſſas in die
Commemorationis omnium Defunctorum,
quo ad hunc modum Fidelium ſatisfieret pie-
tati, qui multas eo die eleemoſynas pro Miſ-
ſarum celebratione conferebant. Eam rem
. D 3 Pon-

74 Sectio III.

Pontifex Sacræ Congregationi Concilii com.

miſit examinandam, quæ die 14. Martii an-
no 1I711. Epiſcopi poſtulata rejecit. Dum
nos ipſi ejus Congregationis Secretarii mu-
nere fungeremur, propoſitum fuit, an con-
cedendum eſſet Indultum, ut Sacerdotes Re-
gni Caſtellæ binas, tres verèò Regulares ce-
lebrare poſſent Miſſas in die Commemora-
tionis omnium Defunctorum. In eo folio,
quòd una cum aliis fortaſſe aliquando in lu-
cem edemus, plura congeſta fuerunt, quæ
ad hanc rem pertinebant; & die 2. Maji an.
1722. cum perſpectum eſſet, quantum dif-
ficultatis ejusmodi contineret poſtulatio, in
ejus honorem, cujus juſſu poſtulata ad Se-
dem Apoſtolicam delata fuerant, captum
fuit conſilium, ut nihil reſponderetur, at-
que in hunc modum mogeſte ea petitio re-
jiceretur. Epiſcopus Orichuellæ in Regno
alentiæ Sacræ Congregationi Concilüi Ec-
cleſiæ ſuæ referens ſtatum expoſuit, Pres-
byteros ſæculares in ſua Diœceſi in die Com-
memorationis omnium Sanctorum duas Miſ-
ſas, in die verò Commemorationis omnium
Fidelium Defunctorum ſæculares itidem duas,
Regulares verò ternas celebrare ſolitos. In
folio, quod Secretarius ſolet componere,

interrogata fuit S. Congregatio quid eſſet

reſpondendum; & die 30. Auguſti 1722.
captum eſt conſilium reſpondendi: Non pro-
pofta;

in
lerri
lentio⸗

robaP

Leol.

Uuha⸗

V
Midla
celeb
rat,
duer
en,

innen

hone,
ſliri
N
Terdu
ſuevi
Leon
lantun
ſiiſte.
gue c⸗

ſor el

Krum
Codit
e

ſhter

oliſcn
Mari
At. Dr
ctetttin
t,no
encolesl⸗
gulret
memnn
co ah
Goh
t, e

MWir⸗
onmd
llhto,i
&
etot1
eit 4
in N
Oneſib
ſit

De Sacrificio Miſſæ. Fy.
poſita; quod eſt indicium, veterem hanc to-
lerari quidem conſuetudinem, ſed ejus ex-
tenſionem, aut novam introductionem im-
probari.

Leo III. plures e Ha eodem die, S§. Bonifacius
unam tantum celebrabant. E; alfridus stra-
bo utramque conſuetudinem probat.

Vetera alibi exempla retulimus plurium
Miſſarum, quas Sacerdos uno eodémque die
celebravit. Ur Rupertus Archidiaconus nar-
rat, S. Albertus Monachus factus Presbyter
duas in die celebravit Miſſas, pro vivis alte-
vam, alteram pro Defunctis. Nunc ſatis erit
innuere, quod proditum eſt à Walfrido etra-
bone, qui 9. vixit ſæculo, De Kebus Eccle-
Kiaſticis cap. 21. Teſtatur Leonem III. qui
vixit labente ſœculo 8. ſeptem eodem die, in-
terdum etiam novem Miſſas celebrare con-
ſueviſſe: S. verò Bonifacium, qui vixit ante
Leonem III. ſed eodem tamen ſæculo, unam
tantum Miſſam celebrare eodem die ſolitum
fuiſſe. Rationes affert Strabo, quibus utram-
que conſuetudinem confirmet; ſed propen-
ſior eſſe videtur ad plurium codem die Miſ-
ſarum celebrationem, tandémque ita con-
cludit: Itaque unusquisque in ſenſu ſuo abun-
det, dum Fides concordet, ut nec ſæapids offe-
rentes æſtiment, E*D aliter petitiones non

4 toſe

56 Sebtio III.
poſſe diſcernere, nec ſemel Hoſtias per diem
immolantes putent ſuæ Fidei ſubtilitatem po-
tius, qudm ſuperiorum devotionem Divinit
acceptam.

Regula eſt, unam tantum d Sacerdote eodem die
Miſſam celebraudam, excepto die Nativitatit
Domini, dummodo in prima, & ſecunda Miſſa
non ſumat Sacerdos purificationem.

Alexander II. in Can. Sußfcit de Conſe-
crat. Diſt. I. interroganti num plures eodem
die Miſſas liceat Sacerdoti eelebrare reſpon-
dit: Suffcit Sacerdoti unam Miſſam in die una
celebrare, quia Chriſtus ſemel paſſus eſt, &
totum Mundum redemit. Non modica res eſt
unam Miſſam facere, & valdè felix eſt, qui
unam dighe celebrare poteſt. In eundem mo-
dum loquitur Honorius III. in cap. Te vefe-
rente de Celebratione Miſſar. ex quo illa ſunt:
Cùm cuilibet Sacerdoti, quacumque dignitate
præfulgeat, unam in die celebrare Miſſam ſuf-
ficiat; nam eo valdè eſt feliæx, qui celebrat di-
gne unam. Et Innocentius III. in cap. Con-
Juluiſti de Celebratione Miſſar. Reſpondemus
quod excepto die Nativitatis Dominicæ, niſi
cauſa neceſſtatis ſuadeat, ſuſfcit Sacerdoti ſe-
mel in diè unam Miſſam ſolummodo celebrare.
Itaque ea ſtatuatur regula, excepto die Nati-
Vitatis Domini, & niſi aliter urgeat neceſſitas,
. non

nonle
de NM
tivitar
Iftear
ctane

lehrar

nſu

α4

niuf

verd
Mil
ſam
ellet

fi U

R

oxia

e
Cpinic
om. 2

Ut.

l
er Are

ter N
eltnteng
en Di

N
Mnen
ullii
n.

lelolt⸗
taeden
e
Ninden
1
Nu/
1 S 1
Ndenn
do
N
NC

1D

nnu,
Nndi,
le
Nio de .

gecenn
l 4

De Sacrificio Miſſæ. 57
non licere Sacerdoti niſi unam tantàm eodem
die Miſſam celebrare, dummodo in die Na-
tivitatis Domini in duabus primis Miſſis pu-
rificationem non ſumpſerit; aliter enim Sa-
cramentum non jejunus ſuſciperer. De ce-
lebrandis verè Miſſarum ſolemniis nos bane
conſuetudinis regulam in diſciplinatis Eccleſiis
&ο didicimus & tenemus, ut Calicem diſfera-
mus in M'ſſarum fine perfundere, ſi noſmet-
ipſos eodem die Sacrificium denud ſperamus
Terre verba ſunt S. Petri Damiani Epiſt. 28.
ib. 5.

Caſus, in quibus viſum eſt licere plures Miſſas
Sacerdoti eodem die celebrare.

Gloſſa Canonica in textum Innocentii III.
verbo neceſſtatis, ait, poſſe Sacerdotem, qui
Miſſam celebraverit, ſecundam etiam Miſ-
ſam celebrare, ſi quis defunctus ſepeliendus
eſſet, nec quisquam eſſet Sacerdos qui ſacri-
ficium faceret. Sed quam dicit neceſſitatem?
Reſpondeo, ſy celebravit de die, && S etiam
moriatur aliquis & c. unde poteſt unam celebra-
re de die, & aliam pro Defunéto. De hac
opinione diſſeruimus Edicto 16. num. 15.
tom. 2. S. Raymundus in Summa lib. 3.P. 471.
Edit. Avenionen. anni 1715. quosdam alios
caſus affert, in quibus ſecundam Miſſam ce-
lebrare licet, cujusmodi ſunt, ſi iter facien-

5 tes,

58 Sectio I.

tes, aut hoſpites aliter Miſſa careant. Qui-
dam caſum illum ponunt, ſi quis infirmus
peteret Viaticeum, & deeſſet Sacramentum,
nec quisquam alius eſſet Sacerdos, qui Sa-
cramentum conficeret. Nonnulli etiam af-
firmant poſſe Sacerdotem ſecundam Miſſam
celebrare, id ſi peteretur ab aliquo Principe,
vel à ſuo Epiſcopo, qui Miſſam non audiſ-
ſent, cùm audire tenerentur; itidémque ſi
nuptiæ in alium diem rejici non poſſent, nec
quisquam alius eſſet Sacerdos, quam qui an-
teà unam Miſſam celebraſſet. Toletus in
ſumma lib. I. cap. 3. num. 5. & ſeq. Caſalius
de Veteribus ſacris Chriſtianor. Ritib. cap. 9.
§. Ante cibum.

Prudens animadverſio Soti. Parochus duas
Miſſas poteſt celebrare, qui duas habet Paro-
cbias, nec in alterutram poteſt omuis
populus convenire.

Prudenter obſervat Sotus in 4. ſentent.
Diſt. 13. Quæſt. 2. art. 2. plures ejusmodi
caſus tunc expendi potuiſſe, cùm tanta Sa-
cerdotum copia non eſſet; nunc verò non
item, cùm eorum abundet numerus. Atta-
men ex his omuibus antiquis caſibus, qui dum
Eccleſia Sacerdotum raritate laborabat, Jre-
Perit erant, quibus unus poſſet plures cele-
rare Miſſas, non eſt jam in uſu præter u
. ati-

Mnv
Ciiert
Iuque
Gnidr
koden
ſiin.

s ce.

roch
caſui
Walk
Eeele
inter
gic
res .
gui
eogen
D
vol
r1à §
Decl
moe
com
liſßi
in li
lgus
366.
le S
Chrit

to

.
Sinhm
rumenne
, d⸗
eiunt
en MN
oPrnin
NMNa
Engrel
ſenr er
nglin.
Nem
lh

De Sacrificio Miſſæ. 59

Nativitatis, niſt ille, dum quis propter FPa-
raciarum paupertatem Curam duarum bhabet.
Itaque concedit Sotus etiamnum Parochum,
qui duas habet Parochias, duas poſſe Miſſas
eodem die celebrare; quod intelligendum,
ſi in alterutram Parochiam non poſſit Popu-
lus convenire, nec alius Sacerdos quàm Pa-
rochus ſit, qui Miſſam celebrare poſſit. Huic
caſui congruit exemplum S. Leonis III., qui
Walfrido Strabone teſte cap. 21. de Rebus
Eccleſiaſt. aliquando ſeprtem, ùt diximus,
interdum novem Miſſas celebrabat: nam
quidam id ita intelligunt: ut S. Pontifex plu-
res celebraret Miſſas, cum tanta eſſet populi,
qui ad Eccleſiam conveniret, frequentia, ut
eodem die opus eſſet ſæpius Miſſam iterare;
devotionis enim causà S. Pontifex omnia illa
voluit facere ſacrificia, nec aliorum uti ope-
rà Sacerdotum. Ita Fleury tom. 10. Hiſt.
Eccl. pag. 158. Sed utcumque ſit de ejus-
modi interpretatione, conſentiunt cum Soto-
communiter alii, Gonzalez in cap. Conſu-
luiſti de Celebratione Miſſar. num. 2. Pirhing.
in lib. 3. Decretal. tit. 41. num. 3. Paſqua-
ligus de Sacrificio novæ legis tom. I. quæſt.
386. Barboſa ad Concil. Seſſ. 22. num. 27.
de Sacrificio Miſſæ, Fragoſus de Regim.
Chriſt. Reipub. lib. 10. Diſput. 21. §. 7. num.
6. tom. 2 Belletus Diſquiſit. Clerical. Par.
2. §. 29. num. 3. Hicoll. Lucubrat. Jur. tom.
2.

60 Sestio III.

2. lib. 3. tit. 41. num. 2. Pax Jordan. tom 1.
lib. 4. tit. r. num. 79. Card. de Lugo de Eu-
chariſtia diſput. 20. Sect. 1. num. 46.

An Parvochus duas habens Parochias teneaur,
ſi duas velit Miſſas celebrare, licen-
. tiam petere ab Epiſcopo.

Eſt quædam inter Auctores quæſtio, an
Parochus duas habens Parochias, ſi duas
Miſſas celebrare velit, facultatem debeat ab
Epiſcopo obtinere. Quidam eam facultatem
petunt, ùt videre eſt in Auctoribus ſupra jam
allatis, quidam verò eam non petunt, utpote
quæ concedatur à jure communi. Quapro-
pter Sylvius 3. Part. quæſt. 83. quæſit. 48.
art. 2. ita ſcribit: Caſus autem illi (quos ſu-
Pra indicavimus, & in quibus poterat Sacer-
dos juxta quorundam opinionem duas eo-
dem die Miſſas celebrare) ſie exoleverunt,
ut viæ inveniatur alius, in quo citra ſpecialem
Epiſcopi conceſſonem id liceat, qum is, quan-
do unus habet plures Eccleſias Pavochioles, 4u0
caſu poteſt celebrare bis. Sed hæc compom
poſſe videtur controverſia, ſi animadverta-
mus, ſive ſit neceſſaria Epiſcopi licentia,
ſive non, id certè neceſſarium eſſe, vut ille
rem cognoſcat, ac perſpiciat, num revera
neceſſitas urgeat, ut Sacerdos duas Eccleſias

Parochiales habens duas-Miſſas cogatur ee⸗
ra⸗

rre
NoN
in dte
ſ⸗
IS
cap.
tian/
rum
Don/
ſint

tam
Eee
re 4
en,
lebrea
dote
tan
da

puj
e
ſit
em
Dia
dem
ag.

—

Gen von
ro el⸗
14.

iir nar
1,Ner
1

lelton
d
iert6
iadun
Elpne
Ni, N
Qpen
lr. 40
GN
Nn
n Nss
,an
fſe

1.

n

De Sacrifiio Miſe. 61

brare: nonnumquam etiam accidit, ut cùnm
non alium eſſe Sacerdotem exiſtimaretur, qui
in alterutra Parochia celebret, tamen reper-
tus ſit. S. Turribius Archiepiſcopus Lima-
nus in ſua Diœceſana Synodo anno 1592.
cap. 3. in tom. 4. Concil. Hiſpaniæ apud Car-
dinalem Aguirre pag. 687. ita ſtatuit: Licen-
tiam concedimus omnibus Indorum FHiſpano-
rùumque Parochis noſtri diſtrictüs, ut diebus
Dominicis & feſtivis de præcepto ſervandis poſ-
ſint celebrare duas Miſſas in duabus Eccleſtis
tam inter ſe diſtantibus, ut qui in loco unius
Eeccleſiæ aſſiſtunt, non poſſint commodè accede-
re ad audiendam Miſſam in altera; cùm au-
tem babuerint alium Sacerdotem, qui poſſit c⸗-
lebrare in altera dictarum Eccleſtarum, non
poterit Parochus celebrare in utrdque, ſed unam
tantum Miſſam in una, quandoquidem alter
Sacerdos poſſt ſatigfacere neceſſitati alterius po-
puli. MNec item poterit idem Parochus celebra-
re duas Miſſas in eodem oppido, quamvis non
ſit alius Sacerdos, qui dicat ſecundam in eo-
dem; quod etiam confirmavit in 8. Synodo
Dicœceſana ann. 1594. habita cap. 38. in ea-
dem Collect. Card. de Aguirre tom. 4.

Piu-

62 Sectio III.

Plures Caſus, in quibus Veteres Theologi pu-
tabant locum eſſe celebrationi plurium Miſſa-
rum, qui tamen non continentur ſub voce
neceſſitatis, quam diſertè vult Innocen-
tius III.

Ut autem ad alios redeamus caſus, in
quibus veteres Theologi putabant, poſſe Sa-
cerdotem plures eodem die Miſſas celebrare,
quilibet poteſt intelligere eos nullo modo
contineri ſub neceſſitatis voce, quàm diſertè
cxprimit Innocentius III. in allata Decretali.
Ejusmodi eſt caſus hoſpitum, & eorum,
qui iter faciunt; atque itidem ille de Principe,
aut Epiſcopo, qui die feſto Miſſam non au-
dierint, nec alius quisquam Sacerdos ſit, qui
Poſſit Miſſam celebrare. Quod enim inconve-
niens eſt, ſe Epiſcopus vel alia Perſona nobilis
Miſſam non audiat, quia nullus adeſt Sace rdos,
ui jure poſſit illam dicere? ait Suarez in 3. Par.
. Th. tom. 3. quæſt. 73. art. 2. Diſput. 80.
ſect. 3. Ejusmodi etiam eſt caſus de Nuptiis,
quæ differri non poſſunt: nam quid incom-
modi ſequeretur, ſi cùm nuptiæ differri non
poſſint, matrimonium condictà die celebra-
retur; cdmqua non eſſet qui Miſſam celebra-
ret, die proximè ſequenti Sacrificium fieret,
& Nuptiæ benedicerentur? Adde parùm re-

ferre, quòd digferatur in diem ſeguatsen ae:
ictio:

No;
num.«
moribe
icopt
tuln
ake⸗
facile⸗
ulave
dund
cram
non
ſam,
Ptere
conle
Euche.
ſeeune
kiedlan
frrmn
rium
notit
ca il
mun
ſatise
ſibilen
lamen
netap
cerdo
null
1cire

—

Dhlin
riun ſe
1, Gn
lnvet

Pl,
lok⸗
ehmn
Nnpun
1D
cnne
eMü⸗
onen⸗
Pll,
1intnn
hna t
Sen
ein

D

De Sacrificio Miſſæ. 63

dictio; ſunt verba Card. de Lugo loc. cit.
num. 47. Quod verò attinet ad caſum, quo

moribundus viaticum petit, neque Sacramen-
ti copia eſt, nec Sacerdos ullus Sacramen-
tum poteſt conficere, niſi qui jam Miſſam
celebraverit, ſi quis rem bene conſideret,
facilè intelligat non eſſe veriſimile, poſſe id
uſuvenire; nam aut Sacerdos, qui de mori-
bundo viaticum petente certior fit, jam Sa-
cramentum ſumpſit & ablutionem, & tunc
non poteſt amplius ſecundam celebrare Miſ-
ſam, quòd non ſit jejunus, nec poſſit pro-
Pterea particulam ad infirmum deferendam
conſecrare, aut de eo certior fit antequam
Euchariſtiam perceperit, tunc non eſt opus
ſecundam celebrare Miſſam, ſed ſatis eſt par-
ticulam abruptam ex hoſtia ſervare, & ad in-
firmum deferre. Itaque, ut revera neceſſa-
rium ſit alteram Miſſam celebrare, oportet
notitiam ad Sacerdotem pervenire inter pau-
ca illa temporis momenta, quæ inter com-
munionem & ablutionem interjiciuntur; quod
ſatis eſt ut intelligamus caſum ferè eſſe impoſ-
ſibilem. Ita nonnulli hac de re diſputant. Sed
tamen, ut verum fateamur, caſus non eſt
metaphyſicus; poteſt enim accidere, ut Sa-
cerdos ſummo mane Miſſam celebraverit,
nulla ſit Sacramenti particula, urgeat neceſſi-
tas circa meridiem miniſtrandi Viaticum, nec

ſit Sacerdos qui Miſſam celebrare poſſit; quo

.caſu

64 Sestio III.

caſu qui jam celebravit cùm jam jejunus non
ſit, ei non licet rurſus celebrare; nullus enim,
qui non ſit jejunus, poteſt Miſſam, ut infra
videbimus, celebrare, etiam ut Viaticum
moribundo miniſtrer. In Concilio Medio-
lanenſi I. faculrates omnes abolitæ ſunt, quas
dederant Epiſcopi plures Miſſas uno eodem-
que die celebrandi. Et in Concilio Medio-
lanenſi V. nullius roboris eſſe declarantur cau-
ſæ celebrandi uno eodémque die plures Miſ-
ſas, quas cauſas jam memoravimus, idque
obſervavit etiam Grancolas in Veteri Sacra-
mentario Eccleſiæ Par. I. pag. 638.

Qui caſus revera contingant, cum Sacerdos poteſt
Juas Miſſas celebrare. Regulæ praſeriptæ Epiſ-
copis in concedenda facultate plures Miſſas ce-
lebrandi. Mon poteſt parocbus Ferid 6.
in Paraſceve duas Miſſas celebrare.

Itaque concludendum; caſum qui reve-
ra contingit, eum eſſe cùm Parochus duas
habet parochias, de quo ſupra ſumus locu⸗
ti, neque tamen quidquam Ppræjudicatum
volumus de aliis caſibus, qui accidunt in Miſ-
ſionibus, quibus conſultum eſt, conceden-
do Miſhionariis facultatem plures celebrandi
Miſſas eodem die, ùr videre eſt apud Verti-
cellium de Apoſtolicis Miſſionibus lib. 4.

Quafſt. 48. Dub. 19. itémque de aliis caſibus,

in

—
n goibe
Peueſte
t in
Misa
Milas
lnbito
Labbe
haben
um/
lerſir
remotti
lleſta
poſn
ſom
ſan l
/
, .
1
Ebrae
Ordc
ſere,
conſe⸗
Puona
num.
tonis
gule .
I conc
eS e00
COtnI
uem,

Pmun
Nlie
n, un
Mun
lo N
eſing
hee
lo N
nume
es
geider⸗

te
Nn 4
fenti6
rne

De Seerifeio Miſſe. 65

in quibus vel ob locorum diſtantiam, vel ob
paucitatem Sacerdotum, aut hæreticorum
aut infidelium perſecutionem, ne Fideles
Miſsà careant, opus eſt à Sacerdotibus duas
Miſſas celebrari In Concilio Nemauſenſi
habito anno 1284. ſub Martino 4. in Collect.
Labbeana tom. 1II. Par. I. pag. 1213. hæe
habentur: Si omnes Parochiani ad unam Miſ-
ſam ſimul non poſſint convenire, eoquòd in di-
verſis locis babitant diſtantibus ab Eccleſia &o*
remotis, ſicut eſt in montanis, nec ſunt in Eo-
cleſiæ duo Sacerdotes, & diétä primd Miſäà,
poſtmodum Parochiani venientes poſtulent Miſ-
Jam aliam ſili dici, poterit tum Sacerdos Miſ-
Jaum aliam celebrare. Tamen ſi in prima Miſ-
ſa poſt rereptionem Corporis Chriſti & Sangui-
nis, profuſionem acceperit, non debet ſecundam
Miſſam in prædictis caſilus celebrare. De ce-
lebratione Plurium in eodem die Miſſarum
eruditiſſimè duo ætatis noſtræ Auctores ſcrip-
ſère, Sambovius tom. 3. Reſolut. Caſuum
conſcientiæ verbo Miſſa caſu 15. Eſt apud
Fagnanum in cap. In Ordinando de Simonia
num. 37. reſolutio quædam S. Congrega-
tionis Epiſcoporum & Regularium, quà re-
gulæ præſeribuntur ab Epiſcopis ſervandæ
in concedenda facultate alicui Sacerdori plu-
res eodem die Miſſas celebrandi, vel ob lo-
corum naturam, vel ob Sacerdotum Pauci-
tatem, vel ob infidelium perſecutionem, t
pau-

66 Sebtio III.

paulò antè dictum eſt. In Concilio Burdi-
galenſi habito anno 1583. cap. 5. hæc haben-
tur: Ne bujusmodi facultatem Epiſeopi lar-
giantur niſi Sacerdoti ſpectatæ probitatis, id.
que graviſſimis de cauſis, quæ facultas Hrevi
etiam tempee circumſerilatur, nec ad plures
dies, quam ad dominicos & feſtos, in diverhis
tantum Eceleſtis protrabatur. Conſonant ver-
ba S. Congregationis Epiſcoporum in citata
Reſolutione. Mec concedi poteſt bæc licenia
ab Epiſcopo generaliter, quaſi privilegium

alicujus Sacerdotis, ſed tanium in aliquo caſu
particulari, neceſſtatis cauid ab Epiſcopo ex-
aminand. Denique Sylvius 3. Par. Quæſt. 83.

Quæſit. 18 prudenter monet, Parocho, qui

in iis, quas indicavimus, circumſtantiis duas

Miſſas poteſt celebrare, alteram in una, in
alia Parochia alteram, non licere Feriæ ſex-
tæ Officium Majoris Hebdomadæ mane fa-
cere in una Eceleſia, illudque iterare in al-
tera; nam ſumenda illi eſt eo die particula
Hoſtiæ conſecratæ unà cum vino non conſe-
crato; ideéque ei non licet, cùm non ſit je-

junus, alteram Miſſam celebrare; & ſi ſume-

ret ſpeciem panis ſine Calice & vino, ſanè id
eſſet novum, & à regula alienum; cùm præ-
ſertim nullo Fideles præcepto urgeantur ut
Officio ejus diei interſint. Ferid tamen ſex-
ta Parasceves non poteſt niſi ſemel Offcium ſa.
cere, quia pars boſtiæ conſecratæ ſumi debet
. eum

—

cuin i
Puund.
ure ſ
ilhoſfe
toſit
lugien.

aa

mano
Deina
40 lt
nin⸗
ut n
Vins
Verpie
eſt 1
tractt

era,

rum
math
non
riſie
ſecie
on ⁰
uer
i ſun
Mentun
Dræt
npeim

Lhioaret
6Nhvong
ſuliuß
Ne A
ule
M
m bo
NrN
HMialgn
iigre
hſen
Cet,
Nocho,
nise
In N;
beirk
ſonn!
eruet
ie en

*

4 ſen
n
9

De Sacrifcio Miſee 6y

cum vino, dg ſic deſinit eſſe jejunus. Neque
putandum eſt, quod in priori Eccleſia poſſit ſu-
mere ſpeciem Panis abique Calice & Vino, us
in poſteriori denuo peragot offeium, quia nulla eſt
neceſſitas iterandi iſtius diei offcii, cum ad illud
audiendum Fideles non obligentur præcepto Ec-
cleſtaſtico. Deinde talis praxis non t Ro-
mano Pontifice unguam probata vel recepta.
DVeinde prorſus inſolens videtur, ut Offcium
ad altare totum peragatur ſine Calice quod ic
contingeret. Nam in priori Eccleſia Calix
aut non eſſet, aut foret ſuperfluus. Idem Sil-
vius tom. 5. Operum ſuorum editionis Ant-
verpienſis in prima ſua Oratione, quæ ſola
eſt de Oſſcio Paraſceves, materiam hanc re-
tractat, & quæ loco paulò antè citato docu-
erat, ulteriori doctrinà confirmat, atque ite-
rum ait, Parochum, qui ſimul cum vino ſu.
mat hoſtiam die, qui præceſſit, conſecratam;
non eſſe jejunum. Sacramentum enim Eucha-
riſtiæ non niſt à jejunis ſumendum eſt: qui verò
Calicem ſeu vinum Calici infuſum, tametſi
Ipeciem Corporis Domini contingens ſumpfſit,
non eſt jejunus: ergo non poteſt, ſeve eodem ſive
diverſo in loco, Sacramentum Corporis Domi-
ni ſumere, idebque nec Offcium, in quo Sacra-
mentum illud ſumendum eſt, peragere. Quod-
ſi prætermittat Sacerdos vinum ſumere, ſu-
matque tantummodèò ſpeciem panis, quando
in prima parochia Oflcum celebrat, què ſ
2 di

68 Sectio III.

bi liceat jejuno idem Officium in alia Parochia
peragere, Eccleſiaſtico ritui adverſatur, quem
& Ordo Romanus, & Sacramentarium §.
Gregorii præſcribunt, & adhibet univerſa-
lis Eceleſia, idque nullà urgente neceſſitate;
populus enim nullo tenetur præcepto audi-
endi eo die Officium; & S. Tridentina Syno-
dus jubet eos ritus & cæremonias in Miſſa à
Sacerdotibus tantummodò adhiberi; quas ad-
hiberi jubet Eccleſia, ac frequenti & laudabi-
li uſu commendavit. Suarez loco citato cum
Sylvio planè conſentit, ſed illud addit, quod
ſi per incogitantiam Parochus in utraque Pa-
rochiali Eccleſia Sacramentum in Sepulehro
condidiiſet, poſſet in eo caſu in priori Miſſa
à vino abſtinere, ſolamque hoſtiam ſumere,
ut ſecundum Officium in altera Eccleſia ce-
lebraret. Quod tamen nos minimè intell-
gere poſſumus; nam illud perdifficile nobis
videtur, Parochum ita eſſe incogitantem, ut
in priori Miſſa vel Officio Eccleſiaſticum Ri-
tum non obſervet: quamobrem conſultiùs eo
in caſu putaremus, ut in altera Eccleſia Offi-
cium omitteret, & Sacramentum reconderet
in Tabernaculo.

Eſt ubi duæ Miſſæ eodem die in eodem
altari non celebrentur.
In Orientali Eccleſia nullum reperiri Ii-

uno

cuit monuumentum quo appareat Sacerdotem

Uno eo⸗
Gnin im
Vinus,
DMlilarm
celebr⸗

(queda

Aurie⸗
mos ,
tantun
Kael
ſe
celebt
Morin
Melch
ec
INn qd
Propo⸗
res ed
Quee
Anten
tendu
laret,
Planet
mam
berent
lintuͤm
Clebre
Nen cu
elent

uem

—
ubmd
Hunr,
enmurin
bet uht
eleelin
Nendt
kemußt
Ni,r
GAn
dctwan
unne
G
n
uen
Pockar
imd i

De Sacrificio Miſæ. 69

uno eodémque die plures Miſſas celebràſſe;
quin imò regulam apud Orientales eſſe no-
vimus, ne quisquam eodem die Sacerdos
Miſiam celebret ad Altare, in quo alius antea
celebraverit, dummodò non aliter gravis
quædam neceſſitas fieri poſtulet. Quæris, an
pluries in die ſuper idem altare, ur Latinis
mos eſt, Miſſa celebretur. Reſpondeo, ſemel
tuntuùm celebrari in die ſuper idem Altare, ni-
ſi vel adſit, urgeatque neceſſitas aliqua, vel id
Epiſcopt obtineatur auctor:tate. Verba ſunt
celebris Maronitæ Ekellenſis in Epiſtola ad
Morinum ſceripta anno 1654. De rebus
Melchitarum juſſu Summi Pontificis ſingularis
quædam habita fuit Congregatio anno 1729.
in qua inſtante Cyrillo quodam Patriarcha
propoſita fuit quæſtio, an ad idem altare plu-
res eodem die Miſſas celebrare liceret; cůum-
que ea Congregatio cognoviſſet, reſcriptum
antea fuiſſe anno 1716. id non eſſe permit-
tendum, etiamſi nonnemo falſa de cauſa pu-
taret, ideo non licere, quòd Altare, Calix,
Planeta, cæterâque ſacra indumenta ad pri-
mam Miſſam adhibita, ſi ad ſecundam adhi-
berentur, rumpant jejunium, cenſuit unam
tantàùm Miſſam ad idem Altare eodem die
celebrandam; Epiſcoporum verò eſſe, om-
nem curam adhibere, ut vel in templis plura
eſſent altaria, vel Sacerdotes juxta morem,
quem alibi memoravimus, concelebrarens .

E 3

70 Sectio III.

& interim ex animis hominum erroremevel-
lere niterentur, rumpi jejunium per ſecun-
dam Miſſæ ad idem Altare Celebrationem,
atque idem ſemper Sedes Apoſtolica cenſuit
non modòè anno 1729 ſed etiam in eodem

ſenſu temporibus, quæ conſecuta ſunt, con-
ſtantiſſima fuit.

Tbomas Franciſcus Roverus Barnalita lau-
datur.

Poſtquam de celebratione duarum Miſſa-
rum hæc ſeripſimus, fortè fortunà incidimus,
in 3. tomum Theologiæ Moralis Regularium
Thomæ Franciſci Roveri Clerici Regularis
Barnabitæ, & I. I. ejus tomi cap. 2. Puncto 2.
hoc argumentum deprehendimus abunde diſ-
cuſſum, magnaque animi voluptate compe-
rimus, quæ ab eo ſunt ſcripta de re hac,
cum noſtra ſententia omnino congruere; quod
hic declarare voluimus, tum quod egregium
vVirum, & de hac Congregatione ſua, quam
Præpoſitus Generalis iapientiſſimè guberna-
vir, optimè meritum, & in literaria Republica
tot editis Operibus clarum magni ſemper fe-
cimus; tum quòd in Bononienſi Diœceſi Me-
tropolitanæ Eccleſiæ Poœnitentiarius multos
ſanè labores plurium annorum ſpatio pertulit;
tum etiam quòd, licèt provectiore jam æta-
te, pluribusque curis ad ejusdem Eccleſiæ bo-
num

—
num di
alus

Cllebra
iit ex
fium
tam

Ut in
Gigre
an c0
ſime
toria,
Pis ee
elt in
in lo⸗
lebre
in
pern
ba (
Atqn
nam
Kope
go
10.
a
1on

—

rrrene
n er k
Cebrnoe
ſolence
m
Uſun⸗

talcN

un
ede
Peuun
Peov
Dunco
onet
sen
Aen

er
le
e

De Saerificio Miſæ. 71I

num diſtentus, Opus hoc noſtrum non gra-
vatus ſit recognoſcere & emendare.

Celebrari poteſt Miſſa etiam in Oratoriis priva-
tis ex privilegio. Facultas concedendi Orato-
vium Epiſcopis adempta per Tridentinum; non
