in ſublime ſublatà ducebant: Quem ritum ipſe
vidi in hac Laudunenſi Ecclaſia, ac per univer-

ie

litro⸗
Gucki
Eecl
Lut,

ſam

l

.

b
Kerer
Coctin
imrecl
enter
Ennri
lsy
Kn⸗
Legni
Num.
Hd 5
In eſ
re9
Eerkri
lenle
(nn

lenb,
1, rl

De Sacrifcio Miſſæ 383

Jam Diæceßem aliquando, ac etiamman ab ali-
.

nn Juibus ſervari.
l Introducta elevatione poſt Conſecrationem, intro-
3 4 duétus oeſt etiam ritus pulſandi campanulam. In
K Eoccleſia Romana ad elevationem ſilent omnes.
. .

SLutherus eam elevationem rerinuit in Jua formu-
ſ la Miſſee. Lugdunenſes Cmonici non pro-
A, cidunt in genua ad elevationem.

A .
teniee Poſtquam inducta eſt diſciplina poſt Con-
uH ſecrationem elevandi eo modo, quo ſuprà
hn docuimus „Hoſtiam & Calicem, mos etiam
en invectus eſt Ppulſandi Campanulam, ut ſic
ult mentes Fidelium ad Orationes execitentur, àùt le-
Un

giiltur in Decreto quodam Guillelmi Pariſien.
t ſis Epiſcopi apud Card. Bonam lib. 2. cap. 12.
eti & in alio Cardinalis Guidonis in Germania
cuin Legati Decreto, quemadmodum obſervat
gir! Mabillonus in Cominent. ad Ord. Romanum
num. 7. Thiers cit. cap. 6. & Fleury tom. 16.
1 Hiſt. Eccl. lib. 65. Pag. 83. Eccleſiæ Romanæ
n mos eſt, dum Hoſtia elevatur && Calix, ſi-
eN lere, & Chriſturn tacitè adorare; quod fieri
H decrevit etiam Provinciale Concilium Colo-
Gcn! nienſe ann. 1736. habitum Par. 2. Can. 14.
indn Cum botius tum videretur ſalendum, & ab omni
Nunt Populo morti, Dominicæ cominemoratio baben-
nN a, proſtratis humi corporibus, animis in Cœ-
nI, lum ereltiy; deinde jubet eas Orationes, quæ&

D
17

384 Sebtio II.

pro pace aliisque neceſſitatibus in elevatione
canebantur, cani poſt Miſſam: Cantiones illæ
contra mortalitatem, ſeu cladem; aut pro pace
ſatius poſt finitam Miſſam canantur. In qui-
busdam Galliæ Eccleſiis cum elevatur Hoſtia,
populus canit: O ſalutaris Hoſtia, quem mo-
rem induci poſtulavit ab ejus Regni Epiſco-
pis Ludovicus 12. ad Dei opem imploran-
dam in bellis, quibus Princeps ille preme-
batur, ùt referunt Bona cit. cCap. 13. Thiers
cap. 6. Auctor Tractats de Miſſa Parochiali
irerum editi Pariſiis ann. 1714. Par. 3. cap. 7.
art. 3. & Bellote in Obſervationibus ad Ritus
Eccleſiæ Laudunenſis pag. 572. num. 14. in
fine. Scire juvat controverſiam inter nefa-
rios hæreticos duos Lutherum, & Carolo-
ſtadium, qui Luthero ſuadere ſtuduit, tol-
lendam eſſe Hoſtiæ elevationem. Id autem
ille ſibi perſuadere numquam potuit: & ſa-
nè in Miſſæ formula, quam Eccleſiæ Wit-
tembergenſi præſcripſit, Hoſtiæ elevationem
imperat, ùt abunde teſtatur oachimus Hil-
debrandus in ſuo Opere Amſtelodami edito
anno 1702. cui titulus: Sacra publica Veteris
Eccleſiæ in Compendium redacta, P. 109. Ho-
ſius Cardinalis, Warmienſis Epiſcopus, qui
Legatus Concilio præfuit Tridentino, c. 41.
Confeſſ. Chriſt. Fid. Cath. magnà loquitur
Pietate de laudabili conſuetudine, ut ad Ho-
ſtiæ elevationem adſtantes genua flectant:

Popu-

—
Pypllu
larn
ſo
Autes
ſent,
li,
iam
foit i
Lugc
5
Decan
Varetn
niei (6
Eebont⸗
li eſt
urmm,
KTonn
Cntror
Ariun
wun
ngreſt
rey

aud

Natione
ner ⸗
npte
Inn⸗
rHo
nennn
il⸗
npor.
Prect
Nrochi
Pi
A
n Il
Nel
CNR
luit,t
d a

De Sacrifcio Miſte. 385

Populum rec inſtitutum fuiſſe videmug 4 majo-
ribus noſtris, cum Euchariſtiam Sacerdos elevat,
quod eßt Sacrißcii ſignn-“m, ut in genua proci-
dentes Cbriſtum in Euchariftia Præſentem ado-
rent, ſimul in memoriam redeant illus Sacrift-
iͤ quo ille in Crucem fublatus ſe pro nobis ho-
Riam obtulit Deo. Sub Henrico III. magna
fuit in CGealliis inter Decanum &᷑ Canonicos
Lugdunenſis Eccleſiæ controverſia: Id enim
Decanus poſtulabat, ut Canonici „ cum ele-
varetur Hoſtia, in genua prociderent; Cano-
nici contra id unum à ſe impetrari poſſe di-

cebant, ut ſe inclinarent, ob rationem, quæ

illis eſt familiaris, Lugdunenfis Eocleßia novi-
latei non recipit. Cardinalibus à Lotharingia
& Tournonio mandatum fuit ejus examen
controverſiæ; qui probè gnari, ſi Canonici
ad ritum communem amplectendum adige-
rentur, turbas inde excitatum iri, mediam
ingreſſi viam pronunciârunt, nihil innovan-
dum; ita tamen, ut ſervaretur quàm maxi-
ma reverentia, ùt teſtatur Gilbertus Gri-
maud Liturg. Sacr. Par. 3. cap. 8.

B b a De

386 Sectio II.

De Quarta Canonis Oratione.
Ratio poſtremeæ partis tertiæ Orationis. Nn
quarta Oratione fit etiam nomine populi com-
memoratio Paſſionis, Keſurrectionis, &α

Aſcenſionis Jeſu Chriſti.

N tertiæ Orationis fine Sacerdos profert

illa verba: Hæc quotieſeumque feceritis, in

met memoriam facietis, ut declaretur, nemi-
nem futurum tantà audaciaà fuiſſe, qui ad Al-
tare Domini accederet, & Auguſtiſſimum
celebraret myſterium, niſi Chriſtus id juſſiſ⸗
ſet, ùt advertit Gaudentius Tractatu 2. de
Paſchate, ubi ait, Chriſtum Diſcipulis impe-
raſſe: quos primos Eccleſicæ ſuc conſtituit Sacer-
dotes, ut indeſinenter iſta vitæ æt myſteria
exercerent, que neceſſe eſt d cunttis Sacerdoti-
bus per ſingulas totius Orbis Eccleſias celebrari,
usquequo iterum Chriſtus de Cælis adveniat, 4u0
E ipſis Sacerdotes, & omnes pariter Pidelium
populi exemplar Paſſonis Chriſti ante oculos ha-
bentes quotidie & gerentes manibus, ore etiam
ſumentes ac pectore, Redemptionis noſtræ inde-
ebili memorvid teneamus. Quamobrem appo-
ſitè ſequitur quarta Canonis Oratio, quæ in-
cipit, Unde & memores, in qua Sacerdos
ctiam nomine Populi iterum, ut in Oratione

Suſeipe Sancta Trinitas, Paſſione, Reſurre-
“ „ ione,

(ie,
Deo
Cert,
inmmer

1
ntia

Verdis
huon

lone
Gn i⸗
lten

unn;
rN
rnti⸗
Dents
bfin
el2,
n, e
bin 1
elg.

—

ne.

.
l n.

1,6

prokr
iti,1
di
flen
l
110
lsi
,
ne
nce

De Sacrificio Miſſe. 387

ctione, & Aſcenſione commemoratis, æter-
no Deo Patri Corpus ejus Filii & Sanguinem
offert, Hoſtiam ſcilicet puram, ſanctam, &
immaculatam de ejus donis ac datis propter pa-
nis & vini in Corpus & Sanguinem tranſub-
ſtantiationem. Græci id illis enunciabant

verbis: tua ex tuis, eoque pacto hujus ob-

lationis naturam explicabant, in qua oblatio-
ne ſubſtantia Deo offertur, corpus nimirum
& Sanguis Chriſti, facta ex alia ſubſtantia,
ſcilicet pane & vino, ùt animadvertit Boſſue-
tus Tractatu Miſſæ cap. 12.

Quarta Oratio extat apud & Ambroſium; quæ-
dam ejus verba ex D. Paulo deprompta. Lectio
votatu digna, quam exhibent Sacramenta-
ria Sanétorum Celaſfi & Crego-

rii &.

Quarta hæc Oratio ducitur usque ad Me-
mento; nam ante Memento ponitur clauſula
Per Gbriſtum Dominum noſtrum. Extat hæc
Oratio apud S. Ambroſium lib. 4. de Sacra-
mentis Cap. 6. eique verba, Hoſtiam puram,
Hoſtiam ſanétam, Hoſtiam immaculatam, ſunt
iis ſimilia, quæ habentur in Epiſtola ad Rom.
c. 12. Moſtiam viventem, ſantctam, Deo placen-
tem, rationabile olſequium. Teſtatur Menar-
dus in notis ad Sacramentarium S. Gregorii
Pag. 19. in aliquibus legi Miſſalibus: Unde &
Bb 3 memo-

388 Sectio II.

memores ſumus, quæ vox ſumus abeſt ab. eo
Ambroſũ loco, quem modè attulimus. Et
le Brun tom. I. pag 500. ait, in Sacramen-
tariis Gelaſiano & Gregoriano, & in Carthu-
ſianorum, Dominicanorum, & Carmelita-
rum Miſſalibus poſt ea verba, Unde & me-
mores, Domine, nos ſervi tui, ſed & plebs tua
ſancta ejusdem Chriſti Filii tui Domini noſtri,
inter voces Domini & noſtri vocem Dei inter-
jici, ut lectio ſit Homini Dei noſtri; quam vo-
cem magni eſſe momenti exiſtimat poſt Tran-
ſubſtantiationis miraculum, quod fit omni-
potentià veri Dei Jeſu Chriſti. Verùm cum
diu multêmque ſit, cùm ea vox abeſt à Miſ-
ſali etiam recognito & ſummorum Pontifi-
cum auctoritate emendato, concludi poſſe
videtur, eam vocem licet optimam, ſanctam,
& opportunam ab eo, qui Ritum ſequatur
Romanum, omittendam, & ab iis dicendam,
qui peculiaribus utuntur ritibus, quos Roma-
na Eccleſia non improbat.

*
Explicatio hujus Orationis ex Soto.

Partem hanc Orationis quartæ egregiè
explicat Soto in 4. ſentent. Diſt. 13. quæſt. 2.
art. ỹÿ. Ut ante conſecrationem petitur, ut Ma-
teria fiat benedicta, adqſeripta & rata, ſie &con-
ſecrata Hoſtia, nempe Cbriſtus offertur tamqualn
Hoſtia pura ad differentiam lacrifciorum gen-
tum,

fiun,
ner
ſent,
6
ſuod
non f.
ney ſ⸗
layj,
leſveun
U
fut
or
ſler⸗
linih
Ule ae

AAim
Glie he
Non

46
urrde
les I
lerdot
ent
Une
Allani

Aabe
m
Cuwer.
nn.
Vrr
9ltet
i
Miians
vamn ſ
NT
ſir o.

De Sacrificio Miſſæ. 389

tium, quæ impura erant & corrupta: Sankta,
ad differentiam oblationum veteris legis, quæ
non erant eatenus ſanttæ, ut animam ſanäéifica-
rent, ſicuti hæc noſtra, quæ tollit peccata mun-
di; & ideo ſubditur, immaculatam, ob id enim
quod Chriſtus agnus fuit innocens, qui peccatum
non fecit, tollit peccata mundi, quod eſt homi-
nes ſanctiſficare. Eſt ergo hoſtia pura & purifi-
cans, & ſanctificans, immaculata maculas
tergens. Quod verò demum adiungitur: Panem
vitæ æternæ, && Calicem ſalutis berpetu˖, de-
hnitio & erplicatio eſt eusdem hoſtix. Ury enim
Sacerdotes veteris legi? de Sacrificiis edebant,
quibus vitam temporalem ſuſtentahant, ſie Chri-
Riani eſu && potu Saeroſanäcti Sacrificii ſpiritualem
atque adeo æternam ſalutem ſibi comparant.

Actionum, quæ cum hac Oratione conjunguntur,
aliæ particulares, generales aliv. In Eeccleſia
Romana non elevantur ut alili brachia, ſed
manus tenentur ante pectus extenſeæ.

Actionum, quæ in hac Oratione fiunt,
quædam particulares ſunt, quædam genera-
les. In quibusdam Galliæ Eccleſiis ſæeulo 12.
ad ea verba, Unde & memores cœperunt Sa-
cerdotes brachia elevare, ut figuram exhibe-
rent Crucis in memoriam Paſlionis Chriſti;
atque hunc morem etiamnum retinent Car-
thuſiani, Dominieani, Carmelitæ, Id verò
. B b 4 (quic-

390 Soclio II.

(quicquid ex adverſo blateret Vertus tom. 3.

pag. 270.) numquam uſurpavit Romana Ec-
cleſia, quæ ſatis eſſe exiſtimavit, ſi Sacerdos
manus teneat ante pectus expanſas, nec opus
eſſe putavit, ut eas tollat in formam Crucis ad
Chriſti Paſſionem ſignificandam, quæ in
Oratione diſertè commemoratur, ut adver-
tit le Brun tom. I. pag. 497. Generales actio-
nes ſunt Crucis ſigna, quorum tria ducun-
tur ſuper Hoſtiam & Calicem, cùm Sacet-
dos dicit: Hoſtiam puram, Hoſtiam ſanctam,
Hoſtiam immaculatam, quartum ſuper ho-
ſtiam, cùm dicit: Panem ſanctum; quintum
denique ſuper Calicem, cùm dicit: Et calicem
ſalutis perpetuc.

De ſignis Crucis, quæ dueuntur ſuper Hoſtiam

& Calicem. Quæ ducuntur poſt Conſecrationem,
defenduntur doctrind D. Thomæ. Maldonati
nudax ſententia. Plura benedictionum genere.
Quid ea ſignificant Crucis ſigna, quæ funt

Juper Sacramentum.

Ad generalium hujusmodi actionum ex-
plicationem duo ſunt examinanda. Primum,
quid ea ſigna ſint; alterum, cur quina. Boſſue-
tus de Miſſa cap. 41. diſerimen eſſe ait inter
eas benedictiones, quæ ſuper Hoftiam & Ca-
licem ante Conſecrationem, & eas quæ poſt
Conſecrationem fiunt; dicit enim, cùm be-

nedi-

con
ad
il
fſin
dicti
lit
n05
Ciatu

E
=
=

fon⸗

lelber

np
lu⸗
m
Ee:
nſe
4 ech,
nmn
Nn

o in

—
stoen
umn
een
lercn
Cturt
e!

e N
une
e⸗

Knme

E
len
kmit
n .

De Sacrificio Miſſcœ. 391
nedicimus panem & vinum ante Conſecra-
tionem, ſuos benedictionem effectus habe-
re tum erga ipſum Sacramentum conſecran-
dum, tum erga hominem, qui per ſacra-
imnentum vult ſanctificari; benedictiones ve-
rò, quæ fiunt ſuper panem & vinum jam
conſecratum, non ad corpus divinum, ſed
ad eos referri, qui illud anprurt ſunt, ùt
illud ſuſcipiant; aut ſi quidem Corpus Chri-
ſti reſpiciant, ita ad illud referri, ut bene-
dictiones exprimant & gratias, quibus abun-
dat Corpus Chriſti, quasque largè cupit in
nos effundere, niſi noſtris peccatis Præpe-

diatur. D. Thom. 3. Par. Qu. 83. art. 5. quæ-

ſtionem illam proponit: Ueruùm ea, quæ in
celebratione hujus Sacramenti aguntur, ſint con-
venientia, & reſpondet affirmando; cum au-
tem quartò ſibi objiciat: Apoſtolus dicit ad Ho-
bræos v. ſine ulla contradictone quod minus eſt,
9 majori benedicitur: Sed Chriſtus, qui et in
hoc Sacramento boſt Conſecrationem, eſt multò
major Sacerdote: inconvenientiug igetur Sacer-
dos peſt Conſecrationem benedicit hoe Sacramen-
um Cruce ſignando; cui objectioni ita reſpon-
det: Ad quartum dicendum, quod Sacerdos poſt
Conſecrotionem non utitur Cruceſignatione ad
benedicendum & conſecrandum, Jed ſolum ad
commemorandum virtutem Crutis, modum
Paſonis Cbriſti. Nihil Eccleſia prætermittit,
quo in animis imprimat Sacerdotum & ad-
3 b 5 ſtan-

392 Sectio II.

ſtantium, idem eſſe Sacrificium Altaris cum
ſacrficio Crucis. Et ſanè cuperet, ut præ-
ſertim Sacerdotes ſibi ipſi poſt Conſecratio-
nem Chriſtum Jeſum objicerent animo im-
molatum in Cruce, ùt ait Apoſtolus ad CGa-
latas, qui poſt ejus prædicationem Chriſtum
Crucifixum ob oculos ſemper habebant: An-
te quorum oculos Jeſus Cbriſtus præſeriptus Nt
in vobis erucifixus. Atque ut ejusmodi oria-
tur effectus, vult Eccleſia omne verbum,
quod exprimat Corpus & Sanguinem Domi-
ni, cum ſigno Crucis proferri, quo decla-
ratur Hoſtiam, & quod continetur in Calice
idem eſſe Corpus, quod Cruci fuit affixum,
& ipſum Sanguinem, qui in Cruce effuſus
eſt. Crucis igitur ſigna, quæ poſt Conſe-
crationem ducuntur ſuper Hoſtiam & Cali-
cem, non ſunt benedictiones; ſed comme-
morationes virtutis & efficaciæ Sacramenti
Euchariſtiæ, quæ virtus profluit & Sacrificio
Crucis, quod in Miſſæ Sacrificio repræſen-
tatur & continuatur, ùt hærens S. Thomæ
doctrinæ oſtendit Suarez 3. Par. tom. 3. quæſt.
83. art. 5. diſput. 84. ſect. r. §. Oétavo loco,
Merbeſius in ſumma Chriſtiana 3. Par. Quæſt.
5I. quæſtiuncula 6. Natalis Alexander Theo-
logiæ dogmat. & moralis lib. 2. de Sacram.
Euchariſtiæ cap. 7. art. 6. §. ſignum Crucis, le
Brun tom. I. pag. 498. & Pouget tom. I. In-

ſtit. Catholicar. pag. 863. Et idem S. Doctor
in

in rel
cet,
e
ſuina
ſagna
Hian
ſant.
petu⸗
nem
tihyet
Alexe
eliamm
Cicit
Velter
ni
uerun
Nere (
tione
Uüle S
Mali⸗
emon
10: 5
Uiof,

ſinn

ehh

Venien

t .
Crnes
ſeen
ineſ

isonn
rrr
ſantio⸗
uno
C

De Saerificio Miſſcæ. 393

in reſponſione ad tertium argumentum do-
cet, quinque Crucis ſigna ſignificare quin-
que Jeſu Chriſti plagas: Ad repræſentandum
quinque plagas Chriſti ſit quintuplex Cruce-
ſignatio ſuper illa verba: Hoſtiam puram, Ho-
ſtiom ſanbtam, Hoſtiam immaculatam, Panem
Jſanctum vitæ æternæ, & Calicem ſalutis per-
petuæ; & cum eo conſentit Soto loco cit. In
memoriam plogarum quinque ſiunt Cruceſigna-
tiones ſuper Hoſtiam ſanctam. Et P. Natalis
Alexander item eadem dicit loco cit. Huc
etiam facit conſideratio Micrologi c. 14. qui
dicit Crucis ſigna in Miſſa fieri vel ſemel,
vel ter, vel quinquies: ſemel quidem propter
Meutiæ unitatem, ter propter Trinitatem per-
Jonarum, & quinquies propter quinque vul.
nera Chriſti Domini, & expreſſam repræſen-
tationem Paſſonis ejus. Quibus omnibus in-
utile & inopportunum deprehenditur, quod
Maldonatus ſcripſit in Tractatu de Miſſæ cæ-
remoniis, nondum ùt putamus typis vulga-
to: Si hodie Eceleſia vellet repurgare cæremo-
nias, quæ minus decent rem ſacram, aut adeo

Junt omnino inutiles, liberò &g ingenuè dice-

Tem, meam opinionem eſſe, ut Concilio COecu-
menico decerneretur, nullum ſignum adbhiberi
poſt Conſecrationem. Exiſtimat enim ſigna
Crucis fieri ad benedicendum Hoſtiam & Ca-
licem jam conſecratum; quod omnino fal-
ſum eſt, ut præter ea quæ hactenus diximus,
obſer-

394 Sectio II.

obſervavit Stephanus Auguſtodunenſis Tract.
de Sacram. Altaris cap. 17. Oblataæa non bene-
dicit, ut eum, à quo omnis ſanctifcatio, vel

de cujus plenitudine omnes nos accepimus, ſan-

Gtificet; eſſet enim abſurdum; idque etiam in-
genuè fatetur Vertus tom. I. p. 190. Quod
modo de Maldonati ſententia diximus, id
refert etiam Auctor Tractats de Miſſa &
Divino Officio ſecundæ edit. Pariſien. ann.
1714. Pag. 135. airque, Crucis ſigna poſt
CGonſecrationem ſuper Hoſtiam & Calicem
nil aliud ſibi velle, quàm ut innuant expreſ-
ſiùs, Sacerdotem tunc de Jeſu Chriſto Cru-
cifixo loqui. Et Gilbertus Grimaud in Li-
turgia Par. 2. cap. 3. duo conſiderat benedi-
Gionum genera occurrere in Sacris Paginis;
quasdam efficientes, quæ ſuum effectum pro-
ducunt ſive virtutem, ſive qualitatem, ſive
mutationem aliquam in eare, quæ benedici-
tur; quasdam verò affectivas, quæ ab affe-
u quodam ſeu deſiderio illius prodeuntes,
qui benedicit, nullam rei benedictæ muta-
fionem afferunt; atque ad hoc genus refe-
rendas eſſe concludit benedictiones, quæ po
Conſecrationem à Sacerdote fiunt ſuper Cor-
pus & Sanguinem Chriſti.

Rius
Con

dacel
polie
git,/
iel m,.
fum p
notat
menti
crolo
8
Verur
Gbintu
emn
lten
ſeerann
cheſe

revere

rpli⸗

rene

lond
nn.
Gih
l .
etmt.

dl
M
en
n
CA
Lenn
lolr.
dul
bene

Pge

5

De Saerifcio Miſſeæ. 395

KRitus tenendi junctos pollicem & indicem 4
Conſecratione ad ablutionem à D. Tbo-
ma aſſertus.

Neque hic ſilendum de ea actione, cùm
Sacerdos poſt Conſecrationem duos digitos
Pollicem & indicem jungit, quos non ſejun-

git, niſ, quando Hoſtiam conſeceratam tangere

vel tractare debet, usque ad ablutionem digito-
rum poſt Communionem. Ad hanc Rubricam
notat Gavantus, nullam hujus Ritüs haberi
mentionem in veteribus; quamobrem Mi-
crologus illum impugnare in animo habuit.
Verùm D. Thomas loc. cit. in reſponſ. ad
quintum affert ejus Rirũs rationem: Digitos
autem jungit poſt Conſecrationem, ſcilicet pol-
licem cum indice, quibus Corpus &briſti con-
ſeeratum tetigerat, ut ſi qua particula digitis
adhæſerit, non diſpergatur; quod pertinet ad
reverentiam Sacramenti.

Explicantur illa, Supra quæ propitio & ſe-
reno vultu, & Lutheri calumnia vin-
dicantur.

In progreſſu hujus orationis Sacerdos
Deum orat, ut propitio & ſereno vultu re-
ſpicere dignetur ad oblata ſibi dona Corpo-
ris & Sanguinis Chriſti, non quòd, àùt deli-
rat Lutherus, cenſeat ſe mediatorem eſſe in-
ter

Sectio II.

ter Patrem & Chriſtum, ſed quia, etſi Patri
Deo ſemper accepta eſt oblatio tum ex parte
rei, quæ offertur, tum ex parte Chriſti, qui
eſt oblator præcipuus; tamen cùm poſſit con-
tingere, ut ex parte vel Sacerdotis vel po-
puli non ſit accepta, Propterca Sacerdos
Deum deprecatur, ur propitio & ſereno vul-
tu oblata reſpiciat, ùt obſervat Bellarmin.
tom. 3. Controverl. lib. 6. de Miſſa cap. 24.
Neque hoc eſt orare pro Cbhriſti reconciliotione
ad Patrem, ſed pro noſtra potius infirmitate:
etſi enim oblatio conſecrata ex parte rei, quæ
offertur, & ex parte Chriſti priucipalis offe-
ventis ſemper Deo placet, tamen ex parte mi-
niſtri, vel populi adſtantis; qui ſemul etiam
fferunt, poteſt non placere. Id igitur eſt, quod
petimus, ut Deus benignè reſpiciat hoc munus,
àt à nobis offertur: quemadmodum etiam in
eumdem modum paraphraſticè explicat Au-
Ror Tractatũs Millæ Parochialis Pariſiis an-
no 1714. Cap. 9. Prætered Sacerdos Deum
orat, ut ſacra dona ſic diguetur accipere,
quemadmodum accepit Abelis munera, &
Abrahæ Sacrificium, & quod illi olim Mel-
chiſedech obtulit.
De Sacrificiis Abel, Naac, & Melebiſedecb, ad

explicationem eorum verborum, Sicuti accepta
habere dignatus es munera Abel &c.

Deo Abel obtulit primogenita gregis ſui
Genel.

396

enel
gelitin
ſeſpert
epi
mam
her n
laſin
der il
Edife
paruen
It man
holoe⸗
Derarus
:
in, /
ignin
Niofti⸗
Cech A
cede I
Peneme
Rettin
Erb Re
Uin d⸗
reuvin
relſ
ler
el
lini

über
Apar⸗
lhti
tcor.
e
ennſe.
Murmt
1
liotione
mitun
lut
r.
6
mun
ein
Nenke
gtiist⸗

ſdce
i 1
bel

6

e

1

6

De Saeriſicio Miſſee, 397

Geneſ. cap. 4. Abel quoque obtulit de primo-
genitis &regis ſui, & de adipibus eorum; &
reſpexit Dominus ad Abel & ad munera ejus.
Et epiſtola ad Hebræos cap. 11. BFide pluri-
mam boſtiam Abel, qudm Cain, obtulit Deo,
per quam teſtimonium conſecutus eſt eſſe juſtus,
Zeſtimonium perhibente muneribus ejus Beo, &
per illam defunctus adhuc loquitur. Abraham
ædificavit in Sichem Altare Deo, qui ſibi ap-
Paruerat, ùt eſt in cap. 12. Geneſ. & cap. 22.
ut mandato Dei pareret, ligna impoſuit ad
holocauſtum Iſaaco dilecto filio ſuo, quem
Pparatus erat mactare, niſi ei dixiſſer Ange-
lus: MNon extendas manum tuam ſupra pue-
rum, neque facias illi quidquam. Nunc cegno-
vi quia times Deum, & non peperciſti unige-
nito ſilio tuo propter me. Denique Melchile-
dech Abrahamo occurrit & quatuor Regum
cæde redeunti, eique victoriam gratulatus,
Panem & vinum obtulit Deo in Sacrificium,
ùt eſt in cap. 14. Geneſeos: At verò Melæ hiſe-
dech Kex Salem proferens banem & vinum (erat
enim Sacerdos Dei altiſſimi) hbenedixit ei, α
ait: Benedittus Abrabam Deo excelſo, qui
creavit Cælum & Terram, & benedictus Deus
excelſus, quo protegente, hoſtes in manibus tuis
ſunt: & dedit ei decimas ex omnibus. Et
Epiſt. ad Hebræos cap. 7. Hic enim Melchi-
Jedeebh Rex Salem Sacerdos Dei ſummi, qui
obviavit Abrabæ reverſo d cæde Kegum, C⁵
bene-

398 Sectio II.

benedixit ei: cui && decimas omnium diviſit
Abrabam: primum quidem qui interpretatur
Rex juſtitiæ: deinde autem & Rex Salem,
ꝗquod eſt Kex pacis.

Ratio cur Eccleſia ea Sacrificia commemoret.
Eæxplicutur, quomodo unumquodque eorum
Sacrificium Novæ legis repræſenta-
. verit.

Sacrificiorum Abelis, Abrahami, & Mel-
chiſedech præcipuam in Canone mentionem
facit Eceleſia; quamvis & alia veteris legis
Sacrificia novæ legis Sacrificium exprimerent.
Pulchrè ſanè noſtrum Sacrificium AbelisSacri-

ficio repræſentatur. Nam Chriſtus ſeſe ob-

tulit, tanquam primogenitum per excellen-
tiam: Primogenitus ex multis fratribus, ut
ait Apoſtolus ad Romanos cap. 8. Prætered
ſanguis Abel juſti, innocentis, à fratre Cain
interfecti Chriſtum Jeſum à Judæis necatum
ac pro peccatis noſtris mortuum repræſentat.
Item Sacrificium noſtrum exprimitur Abra-
hæ Sacrificio, in quo Iſoac immolatus, quin
vitam amitteret, figura fuit Jeſu Chriſti, qui
mortuus eſt, ut reſurgeret, & ad novam Vr.
tam rediret; atque illud etiam exiſtimare boſ⸗
ſumus, Abraham noſtrum hoc myſterium
præſens animo tunc habuiſſe. Nam de eo

Chbriſtus Jeſus dixit Joann. cap. 8. Abrabanm
” vidit

vidita
niqe
Doltri
chilede
Goriur
lt, g
cetmu
Abral
Abran
Obeclie
Deo
y boe
inaut.
li ſt
iin Nen
linn o
Ehi
Uiu⸗
4n⸗
Mige
lentep he
lai
Arohen
Chnifru
ſen,
hi
imn Sa
iſl
en

he

n Ge
peum
r n

cMyhtnun
ue i
r.

De Sucrifcio Miſſee. 399

vidit diem meum, vidit, & gaviſus eſt. De-
nique Sacrificium Melchiſedechi, Sacrificii
noſtri figura fuit; Sacerdotium enim Mel-
chiſedech ejusdem formæ fuit, cujus Sacer-
dotium Chriſti; nam panem & vinum obtu-
lit, quod eſt Euchariſtiæ figura, ùt infra di-
cemus. S. Bonaventura in expoſit. Miſſæ in
Abrahamo paratum animum conſiderat, quo
Abraham filium ſacrificaturus erat, veluti
obedientiæ illius ſymbolum, quà Chriſtus
Deo Patri obediens fuit usque ad mortem:
In hoc loco tres Sanécti veteris Teftamenti no-
minantur, Abel» Abrahbam, Melchiſedech,
qui figuram Paſponis Chriſti, imè &i Canæ
ejus Sanctiſſimæ propriè repræſentant. Abel
enim obtulit munera de primogenitis gregum;
& Chriſtus primogenitum obtulit in multis fra-
tribus agnum immaculatum Deo Patri, dequo
Agno dixit Joannes Baptiſtaes Ecce Agnus
Dei &W . Item Abel d fratre ſuo Cain inno-
center occiditur; & Cbhriſtus d fratribus ſuis
Judæis ſcilicet malis perimitur & necatur.
Ahbrabam obedivit Deo ad immolandum filium;
Chriſtus faéctus eſt obediens Patri usque ad mor-
tem, & Cin manus Patris tradidit ſpiritum.
Melebiſedech obtulit panem & vinum; erat
enim Sacerdos Dei altiſzmi; & Chriſtus in Al-
zari ſub ſpecie panis & vini Corpus & Sangui-
nem ſuum offert Deo Patri pro nobis, ipſum
uobis pacificans, Ce Ante

40 ABio I.

Ante legem ſeriptam fuére Sacrificia. In le-
ge veteri tria Sacrificiorum genera. Sacrifi-
cium, quo mactabatur victima, Symbolum
fuit Sacrificii in Calvario peracti.

Paulè antè diximus Sacrificiorum Abel,
Abraham, & Melchiſedech fieri mentionem
in Canone, quia expreſsè divinum hoc Sa-
crificium noſtrum repræſentant, tametſi alia
dquoque veteris legis Sacrificia idem noſtrum
exprimant Sacrificium. Atque hic opus eſt
animadvertere, primò naturalem rationem
dictare homini, ſenſibilibus quibusdam rebus
uti, quas Deo offerat in ſignum debitæ ſub-
jectionis & honoris; ideoque etiam ante le-
gem ſcriptam Sacrificia fuiſſe, quorum ta-
men nondum erant ſigna determinata, ut do-
Get S. Thomas 2. 2. quæœſt. 85. art. I. Secun-
dèò tria Sacrificiorum genera fuiſſe in lege
veteri, quorum quædam bolocauſta, quæ-
dam pacifica, quædam Propitiatoria, ſive ut
Scriptura loquitur pro peccato dicebantur, ut
videre eſt Levit. c. I. & ſeq. & apud D. Tho-
mam I. 2. qu. 102. art. 3. ad octavum. er-
tiò, Sacrificia legis Moſaicæ tota in eo fuiſſe,
ut vivum animal cæœderetur, ejusque effun-
deretur ſanguis ad placandum Deum, eique
debitum honorem tribuendum; nec tamen

quodlibet animal, ſed illud tantùm quo
mun-

em 4
4

—
mundu
us, V.
Uidere
le is l
Mimma,
Eince
birur
cla, i
ſymbo⸗
Gdum er
Golin
mmNu
nile ſ

omor
r
Henmn

rmt
nn

Gel
Uorarun
rro
Onore
Koynr
liebe
um
D.
ohrl

De Suerifcio Miſſ. 401

mundum eſſet, id eſt ovis, bos, capella, hoe-
dus, vitulus, columba, paſſer, turtur, ùr
videre eſt Levit. cap. I. num. 2. 10. & I4. nec
de iis loquimur Sacrificiis, in quibus res in-
anima, t panis, ſpicæ, ſecale, vinum, ſal,
& incenſum offerebantur, ùt itidem præſcri-
bitur Levit. cap. 2. Quartò denique Sacrifi-
cia, in quibus vivum animal mactabatur,
ſymbolum fuiſſe Sacrificii, quod peragen-
dum erat in Calvario, & Sanguinis Chriſti,
qui in Cruce erat effundendus, ut genus hu-
manum redimeretur; ejusdémque Sacrificii
fuiſſe ſymbola etiam res inanimas; nam cùm
ſaltem aliqua ex parte deſtruerentur, figura
ejus mortis erant, quæ Chriſto fuerat ſubeun-
da, ùt bene obſervat Lamy lib. 3. de veteri
Templo cap. 7. ſect. 5.

Mos mactandorum animalium in Dei honorem
non d Gentibus ad Juqdæos derivatus.

Spencerus hæreticus auctor, rerumque
novarum cupidus contendit, à Gentibus ad
Hebræos morem tranſüſſe animalium in Dei
honorem maétandorum, quem Judæi ab
.gyptiis acceperint; eumque uſum deinde
in Hebræorum Republica à Deo eſſe ſancti-
ficatum. Id autem à vero quàm longiſſimè
abeſt. Neque enim veriſimile fit Deum, qui
in populo Judaico ſolemnem ſibi cultum vel-
.—. Q◻c 2 ler

402 Sectio II.

let inſtituere, eum ipſum ſelegiſſe, quem
Egyptii inanibus ſuis numinibus exhibebant.
Præterea multèò ſunt Ægyptiüs vetuſtiora Sa-
crificia; ſacrificaſſe enim novimus Abel,
Noë, Abraham, Melchiſedech, & Job, quo-
rum Sacrificia Deo placuêre. Huc accedit,
Græcorum Patrum eſſe ſententiam, illa Sa-
crificia eò eſſe inſtituta, ur Chriſti mortem
præfigurarent, eorumque Ritus à Deo eſſe
præſcriptos, quod quidem Deus non feciſ-
let, ſi ex impuro Dæmonum fonte traxiſ-

ſent originem. 4

Mos ille à veteribus Prophetis inſtitutus ad
præfigurandam Chriſti mortem; acceptus
dJeinde & corruptus à Gentibut.

Conſulendus Natalis Alexander Hiſt. Eccl.
tom 1I. in Hiſtoria veter. Teſtam. art. 2. &
Graveſonus Hiſtor. veter Teſtam. tom. 2.
Pag. 313. & ſeq. Itaque dicendum, Rirus Sa-
crificiorum ab iis veteribus Prophetis mandſ-
ſe, quibus futura Chriſti mors prænunciata
fuit; ab iis Sacrificiorum uſum Gentes ac-
cepiſſe, & Religionis ab Adam, Abel, &
Noẽ traditæ oblitas, Sacrificia fœdis ſuperſti⸗
tionibus corrupiſſe; ipſa Hebræorum Sacriſi-
cia Deum aliquando eſſe aſpernatum, quod;
ùt habetur Pialm. 49. & Iſaiæ cap. I. non éo,

quo oporteret, reſpicerent, ſcilicet ad- nri⸗
,

(um, i

und
iuit
Cngi
un g
Mluce
lren⸗
len do,
anigui
Rinlt i
icneb
un
lrete
ſuit in
Arum
fient /
ſmn⸗
fiſe
doerif
lieer 0

Num
n &
4

Fec
Cn
Udllu
ei

gi.

De Sacrificio Miſſæ. 403

ſtum, ùt bene idem Lamy ſect. 4. Igitur
uſum && ritum Sacrificiorum liquet mand ſſe ab
antiquis illis Prophetis, quibus mors futura
Cbriſti innotuerat. Inde omnes Gentes ortum
ſuum & Sacrificiorum leges acceperunt, quas
boſtea corruperunt oblitæ religionis, quam tra-
diderant Adamus, Abel, Nos. Hane mor-
tem delineabant animalium cædes, ùt omnes
antiqui Scriptores ſentiunt & r. Sacrificandi
Kitus inter Gentes natus eſt ex imitatione Pa-
triarcharum, àùt dixi, vel ex amblitione malo-
rum Angelorum, qui divinos honores ſibi ar-
vogabant. Cùm autem nec ipſi Iſraëlitæ id
ſatis intelligerent, Deus viſus eſt Sacrificia
eorum reſpuere; ſed non ſibi conſtaret, præci-
piens ſingulatim quæ ad Sacrificia pertinent,
ſemul ea faſtidiens, niſi cauſa hujus faſtidii
fuiſſet Iſraelitarum ſupinitas, qui ad verum
Sacrificii finem animum non advertebant, ſci-
licet ad Cbriſtum.

Num illa, Sanctum Sacrificium, immacula-
tam &c. veferenda ſint ad Sacrificium Miſſæ,
an verò Melchiſedechi oblationem.

Sed ut ad Melchiſedech redeamus, ver-
ba Canonis ſunt: Supra quæ propitio ac ſere-
no vultu reſpicere digneris, & accepta babere,
Kecut accepta habere dignatus es munera pueri
zui juſti Alel, & Sacrificium Patriarebæ no-
Cc 3 Rri

404 Lestio II.

ri Alrabæ, & Juod tibi obtulit ſummus Sacer-
dos tuus Melchiſedech ſanctum Sacrificium, im-
maculatam hoſiiam: ubi difficultas oritur, an
poſtrema illa verba ſanctum Sucrificium, im-
maculatam boſtiam cum iis conjungenda ſint,
quæ proximè præcedunt, quod tibi obtulit
ſummus Sacerdos tuus Melebiſe⸗ ech, an ad Miſ-
ſæ ſeu Chriſti Sacrificium referenda ſint; quod
dupliciter fieri poteſt, vel omnibus illis /tc-
uti accepta usque ad Melchiſedech in parenthe-
ſim concluſis, ut illa Sanctum Sacrificium, im-
maculatam boſtiam tamquam Miſſæ Sacrificium
ſignificantia cum illis Supra quæ conjungan-
tur; vel junctis Sanctum Sacrificium, immacu-
latam boſtiam cum iis quæ ſequuntur, Sup-
plices te rogamus, quibus, ùt ſuo loco dice-
mus, Sacerdos orat, ut Angelorum minmi-
ſterio in ſublime Paradiſi Altare Oblata per-

ferantur.

vYerior ſententia, referenda eſe ad Sueri-
ficium Miſſe.

Le Brun tom. I. pag. 510. ait, verba San-
Gum Sacrificium, immaculatam hoſtiam ad ob-

lationem Melchiſedech eſſe referenda; nam

Præter animadverſiones è Grammatica du-
Gtas, notat Sacerdotem, cùm ea verba pro-
fert, nullum Crucis ſignum ducere ſuper
Hoſtiam & Calicem, quòd ſatis ſignificat,
ea

—

en ert
Contre
eg.9
chlled
keiurn
orum
Came
Dioa
Thiß
ſe Cun
ien
Maui
Veriſimr
lim,
El Ne
Commne
tonn. 3
Ukim
dit Pr

l⸗ ſ.
nun
Mel
Cinio

un
Mum!

—

l er⸗

ſun n
1 1
Pnet
feum
Nctkn
ſen
, en
Ntur,
loen
rum *
OMur

De Saerifcio Miſſeæ. 4 0

ea verba ad Chriſti Sacrificium non referri.
Contra Pouget tom. 2. Inſtitut. Catholicar.
Pag. 865. contendit, ea verba non ad Mel-
chiſedechi oblarionem, ſed ad Chriſti Sacri-
ficium eſſe referenda: Veriorem bhorum ver-
borum ſenſum attigeris, ſi cum Odone Epiſcopo
Srvcec Rhemigio Antiſſiodorenſt, PFloro
Diacono Lugdunenſi, qui nono ſæculo floruit,
Titelmano, aliisque non infimæ notæ Sacri Miſ-
ſe Canonis interpretibut, verba hæc, Sanctum
Sacrificium, immaculatam hoſtiam, ad ipſum
Cbriſti Sacrificium referas, non ad Sacrificium
Melchiſedech., Illud etiam addit, non fieri
veriſimile S. Leonem, qui ea verba, ut vi-
dimus, adjecit, eò addidiſſe, ùt non Chriſti,
ſed Melchiſedechi Sacrificium illo præconio
commendaret. Et Suarez in 3. Par. D. Th.
tom. 3., quæſt. 83. art. 4. diſp. 83, ſect. 2. §.
Ultimo notanda, æquè in utramque ſe oſten-
dit propenſum ſententiam, cujus nos veſti-
i ſectantes, dicimus, utrumvis intelligas;
onum iis verbis ſenſum contineri.

Melchiſedech Chananæus fuit, & Rex Hie-

ruſalem.

Plures de Melchiſedecho ſunt hæreticæ
opiniones, ùt videre eſt apud D. Hierony-
mum Epiſt. ad Evagrium, & apud Epipha-
nium Hær. 70. Vera ſententia eſt, Melchi-
CcA ſede-

40⁰6 Sectio I.

ſedechum Gente Chananæum fuiſſe, Regem
Salem, ſeu quod idem eſt, Hieroſolymæ,
r oſtendit Calmetus in Diſſertatione de Mel-
chiſedecho. Certè Sacerdos fuit, quèd di-
ſertè traditur eap. 14. Geneſeos: & quia Sa-
cerdos erat, panem & vinum obtulit, Pro-
ferens panem & vinum; erat enim Sacerdos Dei
Altiſzmi. Facit cum Melchiſedechi Sacer-
dotio locus ex cap. 7. Epiſt. ad Hebræos, ubi
air Apoſtolus, Melchiſedechum non modè
Chriſti figuram fuiſſe, ůùt Aaron, ſed etiam
Chriſtum Sacerdotem fuiſſe, non ſecundùm
ordinem Aaron, ſed ſecundùm ordinem
Melchiſedech.

Cur Chriſtus dicatur Sacerdos non ſecundium or-
dinem Aaron, ſed ſecundum ordinem

Melcbiſedech.

Vel quia Aaronis Sacrificia, etſi Chriſti
mortem repræſentabant, mactatione anima-
lium erant cruenta; incruentum verè Sacri-
ficium Melchiſedech, quod ſub ſpecie panis
& vini præfiguravit Chriſti Corpus & San-
guinem: Sacerdos in æernum Cbriſtus Domi-
nus ſecundiun ordinem Melchiſedech panem &
vinum obtulit, ait Eccleſia in Officio Feitivi-
tatis Corporis Chriſti; vel quia Aaronis Sa-
cerdotium ad multos ſibi invicem ſucceden-

tes delatum eſt, Sacerdotium verò Melchi-
ſede-

ſecle
nee
Iit A
ſind
que
buiſt
Chri
nulli
in Et⸗
Gcamn
A d
Leyit
ng,
nn
109
noc
Onr
Palh,
jemn a
eri⸗
ſkung
mmn
naa
fe
en
Gen
Den

unlt.

eey
dlopnr,
e e.
tl⸗
ut⸗
Ult,M
unhui
hiK.
recd

OnaGd-

ſecuck
Nden

udlnt
liunn

De Saerificio Miſſc. 407

ſedechi non alius quisquam eſt conſecutus,
nec Melchiſedecho ſucceſſit; atque eò reſpe-
Xit Apoſtolus dicens, fuiſſe Melchiſedechum
ſinè patre, ſinè matre, ſinè genealogia, ne-
que initium dierum neque finem vitæ ha-
buiſſe, quod egregiè exprimit Sacerdotium
Chriſti, qui Sacerdos eſt in æternum, qui
nulli ſucceſſit, nemo ei ſuccedet, qui vivit
in æternum; juravitque Deus, illius num-
quam immutatum iri Sacerdotium, neque
ad alium quemquam transferendum, quod
