monumenta, quibus oſtendit, quanta olim

elium,
is olim

legebatur poſt Baptiſmum parvulorum, poſt
Viaticum, & poſt extremam Unctionem;
fatetur tamen, ſe cujus juſſu in fine Miſſæ
recitetur, reperire non potuiſſe. Difficultas
hujusmodi hoc tempore nulla eſt. Nam

Oo 2

viri

578 Sebtio II.

viri docti in eo conſentiunt, quod S. Pius V.
ſtatuerit, ut in fine Miſſæ Evangelium S.
Joannis legatur; cùm antea alii legerent, alii
omitterent, ut cuique collibitum eſſet. Vi-

deatur Card. Bona Rer. Liturgicar. lib. 2.

cap. 20. num. 5. le Brun tom. I. pag. 687.
& ſeq. Pouget tom. 2. pag. 890. qui ait non
legi etiam nunc à Carthuſianis, Meratus
Tom. I. Par. I. pag. 243. qui teſtatur p. 244.
eum qui Miſſam ſolemnem in Sacello Pon-
tificio celebret, Evangelium S. Joannis non
recitare. Guillelmus Burius in Notitia Brevi
Romanorum Pontificum de Vita S. Pi hæc
ſeribit: Iyter alia ordinavit in fine WMiſſe d
Sacerdotibus dici Evangelium & Joannis (quod
antèò non ex mandato “ inde dicebatur) quia
eſt veluti compendium myſteriorum principalium
Pidei noſtræ, Sanctiſſinæ Trinitatis, reationis
mundi, Incarnationis Chriſti, quæ profttetur
tunc Sacerdos ſuo & totius Eccleſick nomine.
Sunt denique Orationes quædam, quas poſt
expletam Miſſam Sacerdos dicit in gratia-
rum actionem, inter quas vetus eſt trium
puerorum Hymnus Benedicite, ùt monet
Card. Bona loc. cit. num. 6.

Einis ſecundæ Sectionis.

6
* *
„

3

E
Tttttt
O Salance

E
Focus

N

M

1.

110

J

H

X V 2

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

16 17 18 19 W

15

44 Copyright 4/1999 VXVMaster GmoH wWW. yxymaster. com

ARII
HISTORICI

40
MISSE,

erendiſſimo
XLI

ERTINIS
S.R. I. Principe,
0 D. N.

„„.
(IV. P. M.
RIPTI,
TE DONATI
NGELO
LIS,
Ppellanis,

6ATIONI
oA.

E V.

UTATA
LATI,
1DCC.

e;

,Univ. T ypogr.