mitteretur. Abſoluto Tridentino Concilio,
Cæſar flagitare non deſiit à Pio IV. uſum Ca-
licis, eumdemque obtinuit. Georgius Caſ-
ſander Theologus Belga Cæſari à Conſiliis,
qui conſtituendæ pacis ſtudio Communio-
nem Laicis in Germania ſub utraque tribui
ſpecie nimis cupiebat, quod apparet ex ejus
Epiſtolis 102. & 106. quœ rerum in ea re
ſe geſtarum duæ ſunt veluti apologiæ, Apo-
ſtolicas affert literas in Epiſt. 11I. quibus Pon-
tifex ſcribit ad Eccleſiaſticos Electores, ſe
graviſſimis cauſis adductum, doctorum ho-
minum ac pietate præſtantium conſilio adhi-
bito, Apoſtolicæ auctoritatis ſuæ plenitudi-
ne Archiepiſcopis & Electoribus Eccleſiaſti-
cis facultatem concedere, ſi ita expedire pu-
tent, in quo eorum conſcientiam onerat, ut in
ſua quisque provincia Catholicos deputent
Sacerdotes, qui ſub utraque ſpecie Euchari-
ſtiam devotè poſtulantibus adminiſtrent.
Præterea Pontifex eorum, qui Euchariſtiam
ſub utraque ſpecie præberi ſibi velint, explo-
ratam probéque perſpectam poſtulat veræ
fidei doctrinæque Romanæ Eccleſiæ profeſ-
ſionem, ut ſcilicet in Euchariſtiæ Sacramen-
to tam ſub una qum ſub utraque ſpecie Verué

iren
len,
Nee
eptis
bſol
s Eu
Er, 9
R m
Undas
Ee nur
fam:
Fam
ein
nelci
efkech
e
non
rum
tribr
imp
cleli
dus
dies
krifl
bie
tum
min

Cloſt
Nidee
Kconrl
bcem
0Coi
nc.
cgud
CosH
unmmmn
le l
eterein
Uneike
ubhoekr
es,

5

1 ho⸗
Ur er
Ocn.
en
6

De Sacrificio Miſſeæ. 531

& integrum Chriſti Corpus contineri decla-
rent, Eccleſiamque Romanam profiteantur
neque erràâſſe, neque etiam errare, quæ ex-
ceptis Sacerdotibus Miſſam celebrantibus,
ſub ſola panis ſpecie cæœteris Clericis & Lai-
cis Euchariſtiam præbeat. Teſtatnr Caſſan-
der, Apoſtolicas Literas Cæſarem ad Electo-
res miſiſſe, eaque imperâſſe, quæ omnes
turbas poſſent avertere. Se etiam ex iis fuif-
ſe narrat, qui ea de re ſuam dixerit ſenten-
tiam: Ia factum eſt, ut nos quoque rogati no-
Rram ſententiam ad illam deliberationem pro ju-
dicii noſtri tenuitate adjunxerimus. Denique
neſcire ſe ait, quamobrem totum id negotii
effectu caruerit: Cur autem hoc negotium huc-
uſque quaſi ſuppreſſum & occultum lateat, ſcire
non poſſumus. lilud autem probè novimus,
rumorem continuò percrebuiſſe, duas ex
tribus Lutheranorum partibus Indulti illius
impulſu ad Romanam, unde ſeceſſerant, Ec-
cleſiam remigràſſe; quod cum conſequenti-
bus temporibus falſum eſſe, plurimaque in
dies oriri ſcandala, Romani Pontifices intel-
lexiſſent, Indultum illud Pi IV. primùm à
S. Pio V. deinde à Gregorio XIV. revoca-
tum eſt, ùt videre eſt in Par. 2. tom. 21. An-
nalium Raynaldi ad ann 1564. num. 35.

.

LI Lai⸗

532 —dd&SCeskio I.

Quinam boc tempore Euchariſtiam ſub
utraque ſpecie ſumant.

In ſolemni Romani Pontificis Miſſa Dia-
conus & Subdiaconus Sacramentum ſub utra-
que ſpecie accipiunt, ùt etiam videre eſt in
libro cæremoniali Leonis X. tempore con-

ſeripto, qui vulgèò Chriſtophoro Marcello

Archiepiſcopo Corcyrenſi tribuitur. Olim
Pontifex in ſolemni Miſſa, quam in Coro-
natione ſua celebrabat, omnibus Cardinali-
bus Diaconis ſub utraque ſpecie Euchariſtiam
diſtribuebat: Omnes Diaconos Cardinales ſud
manu pretioſo Corpore & Sanguine Cbriſti com-
municavit, ſicut de more ſummorum Pontificum
ſemper fuit; verba ſunt cujusdam Epiſtolæ de
Urbani VI. electione in Spicilegii tom. 4. edi-
tæ pag. 306. Nec deſunt documenta, qui-

bus conſtat, ſummum Pontificem ante exor-

tam Huſſitarum hæreſim Imperatori, Regi,
non tamen Reginæ, ſub utraque ſpecie Eu-
chariſtiam præbere conſueviſſe. Romam
venit ſub Paulo II. Fridericus III. Imperator;
ex quo occaſionem Auguſtinus Patritius ar-
ripuit ſeribendi libellum de Adventu Impera-
toris in Urbem, quem edidit Mabillonus tom. I.
Muſæœi Italici. In eo libro deſeripſit Miſſam
Patritius, quam Papa celebravit; teſtatur-
que, ſolum ſummum Pontificem Sacramen-
S . tum

tum ſu
hereit
num,
fürn C.
onij
ſe, 1
De C
canten
leumn
nnaron
em
lit nen
Cer
us V.
ſs ſole
Perarot
aris,
N
Ura
apudd
conn
ſa bo
ctiam
ſe 6
cratmne
ebpinn
Müm.
wnhe
boe

—

I

MN
nſbrn⸗
ere el
Hore Ne
Mae!
. On
inCN.
Crdhan
chniſtu
Onlr
n
Nyfiun
lcre
Olce
enni
anlee⸗
Pprtt
ow“
Irnm
li
NR.
elanl⸗
NNen
elkuun⸗
ctaner
Nul

De Sacrificio Miſſcæ. 533
tum ſub utraque ſpecie ſumpſiſſe, ac propter
hæreſim Huſſitarum Imperatorem, Diaco-
num, & Subdiaconum ſub ſpecie panis tan-
tùm communicâſſe: Communicavit ſummus
Pontifex Altaris Sacramentum cum Imperato-
re, Diacono, &* Subdiacono de pane tantuùm.
De Calice autem; etſi conſuetudo ſit communi-
cantes cum Pontifice participare; propter inſur-
gentem tamen Huſſitarum, &α Bohemorum da-
innatam hæreſim, quæ calicis potationem ad ſa-
lutem neceſſariam putat, præter Pontificem bi-
bit nemo. Coronatus eſt Bononiæ anno 1530.
à Clemente VII. in S. Petronii Baſilica Caro-
lus V. Deſcripſit in Diario ſuo Paris de Craſ-
ſis ſolemnem Pontificis Miſſam, in qua Im-
perator aliique Principes ſub ſpecie tantùm
Panis, Diaconus verò & Subdiaconus, quem-
admodum etiamnum conſuetudo eſt, ſub
utraque ſpecie Euchariſtiam ſuſceperunt, ůùt
apud Raynaldum ad eumd. ann. Præter Dia-
conum & Subdiaconum, qui in ſolemni Miſ-
ſa Pontificis ſub utraque ſpecie communicant,
etiam Francorum Reges ex privilegio in die
ſuæ Coronationis, & in articulo mortis Sa-
cramentum itidem ſub utraque ſpecie per-
cipiunt, teſte Spondano ad ann. Chr. 1352.
num. 16. Denique idem Pontifex (Clemens VI.)
ponderatis ingentilus Coronæ Franciæ in Sedem
Apoſtolicam commeritis, Cbriſtianiſſimis Kegi-
bus poteſtatem fecit ſub utraque ſpecie, quando-
LI 4 rumqué

534 Sectio Ir.

cumque id optarent, oommunicandi: qud tamen (As
poteſtate rarò ipſi niſi in die inaugurationis ſuc, At. 4.
&in viatico mortis utuntur. Sub utraque iti- Kripti
dem ſpecie communicant ex ſpeciali privile- Mik
gio Eccleſiæ S. Dionyſii prope Lutetiam Dia- oce
conus & Subdiaconus in Dominicis Feſtisque ddid
ſolemnibus, & ö Miniſtri pariter Altaris Clu- ultise
niacenſis Eccleſiæ in omnibus Feſtis de præ- d(dm c
cepto, ùt videre eſt apud Mabillonum in dm ſ
Commentar. ad Ordinem Romanum num. 9. Ir.
Tit. Quando &&* guomodo deſierit Communio ſub etim
utraque ſpecie in Ecleſia Komana: & apud erſiæ
Moleon in Opere Gallicè ſcripto, cui titulus, qe d
Iter Liturgicum per Gallias, Pariſiis edito ann. Qorit
1718. pag. 263. Diaconus verò & Subdiaco.
nus Romæ in Baſilicis in Miſſa Conventuali, ern
quæ cantatur in Feſtis de præcepto, Eucha-
riſtiam quidem ſumunt, ſed ſub ſpecie tan-

tùm panis. MM;N
n.
. . ,.,° A 4 .
De Orationibus quæ ſubmiſsa e
voce dicuntur in Miſſa. Gnn
Diſputatur de Ritu dicendarum quarumdam (
Orationum ſubmiſsd voc. d
6

ORatonum in Miſſa quædam elatů, quæ⸗ (ſipt
dam ſubmiſsà voce recitantur. Quæ- Uer
nam altà voce, quæve rurſus ſubmiſsa di. eiti
cendæ ſint, accuratiſſimè docet Rubrica nie⸗ G
alis.

—

Hdnnn
itſie
ngei⸗
Dii.
tunbr
Fel

.

cehe
Onm i
noung
Muniſt
D
itinss
dion
Ubcheo⸗
ennel
Puch
cle i

De Sacrificio Miſſæ. 535
ſalis. Suarez in 3. Par. tom. 3. Diſput. 83.
art. 4. Quæſt. 83. ſect. I. ait, nullum in ſacra
Scriptura locum reperiri, quo jubeamur in
Miſſa quasdam elatà, quasdam verò ſubmiſsâ

voce Orationes recitare; id quidem in ſe

ααωſ̈oνορνWο eſſe; Eccleſiam tamen gravibus
juſtisque cauſis adductam voluiſſe, ut quæ-
dam orationes elatà voce recitentur, quæ-

dam ſubmiſsà, quæ vulgò appellantur Secre-

tæ. Hujusmodi Ritum hàâc ætate nonnulli
etiam & noſtris oppugnarunt. Nos Contro-
verſiæ præcipua capita indicabimus, ſanam-
que doctrinam optimorum Scriptorum au-
toritate muniti propugnare conabimur.

Secreta appellatur, quia ſecretò dicitur. Vertus
confutatus.

Quæritur primò Etymologia vocis ſecre-
ta. Boſſuetus in explicatione Miſſæ innuit

vocem hanc originem ducere à ſecerno, quod

eſt ſeparo; Orationes enim, quæ ſecretæœ di-
cuntur, tum recitabantur, cum Pœnitentes
& Catechumeni Eccleſià pulſi eſſent, vel
poſtquam ſeparatæ fuiſſent oblationes. Ver-
tus Secretarum infenſiſſimus hoſtis, quique,
ſi ipſi poteſtas fuiſſet, totum Canonem juſ-
ſiſſet & ipſa Conſecrationis verba altà voce
recitari, præcipiti, quo eſt judicio & audaciaâ
affirmavit, quod Boſſuetus ſubdubitans &
LI 5 hæſi-

536 Sectio II.

hæſitanter propoſuerat. Monitus Martene à
Mabillono, ejus audaciæ ut ſeſe opponeret,
præſertim cùm non eàâ eſſet Vertus, quà ar-
bitrabatur doctrinà, veram arripuit ſenten-
tiam propugnandam, Orationes ſecretas id-
circo appellari, quia ſecretò recitentur; ejus-
que verba ſunt hæc lib. I. de antiquis Eccle-
ſiæ Ritibus cap. 4. art. 7. n. 5. Poſtea Sacerdos
Orationes, ſeu Collectas, Secretas dictas, eo
quod ſecreto & ſub ſilentio dicuntur, recitat.
Srio, nonnullos ſacrorum KRituum ſtudioſos ſecre-
tas à verbo ſecerno appellatas velle, eò quòd ſu-
per materiam ex Fidelium oblationibus ſepara-
tam && ſecretam recitantur. Sed hi conjecturig
ſuis plus æquo indulgentes, nullo veterum teſti-
monio nituntur; eisque refragatur antiquus liber
Sacramentorum manuſoriptus Eccleſiæ Iuronen-
ſis, in quo Orationes prædictæ non ſecretæ, ſed
arcanz nuncupantur; cui adicere poſſumus omnes
antiquos Sacrorum Fituum Expoſitores, qui ſe-
cretas à ſecreto & ſilentio derivent. Amala-
rius Scriptor 9. ſæculi de Eccleſiaſt. Offic.
lib. 3. cap. 20. de ſecretis loquens ait: &cre-
ta ideo nominatur, quia ſeeretò dicitur. Con-
ſonat Rhemigius 10. ſæculi ſcriptor, & idem
ſcripſit Ildebertus ſæœculo 12. in Expoſitione
Miſſæ. Quapropter Longueval Hiſtor. Ec-
cleſiæ Gallicanæ tom. 5. Pag. 387. tom. 6.
Pag. 471. & tom. 8. pag. 534. e0sS increpat,
qui vellent ſecretas altà voce recitari.

Sub-=

ment
Tric
mnat
Romea
ſecrat
Vernn

ba ſil

Alnte
pud
gieoc
ionem
Aumn de
Canon
Cller
Sacri
ilud,
ſem /
ſuur.
Me
Ordi
Ne t0
det:
D
jer o⸗
ſeild

Martene
Pporer
,
itſene:
lcreit
utzeſs
Us⸗
1Rnk
M, 6
ſmn
ſrſene
Mlini
ſ
un
Tutone

eé,

utt

,
M

: N

De Saerificio Miſſe. 537

Submiſid voce non fignifcat ſine cantu, at ca-
villatur V'ertus.

Et quoniam vetera præſcribunt monu-
menta, ut ſubmiſid voce Canon recitetur, &
Tridentina Synodus, ùt infra dicemus, da-
mnat eos, qui improbare audeant Eccleſiæ
Romanæ Ritum, quo pars Canonis & Con-
ſecrationis verba ſubmiſsà voce recitentur,
Vertus ex hac ſe evolvit difficultate, ea ver-
ba ſubmiſid voce explicans ſine cantu, quod
ante illum Gerardus quidam obſervaverat
apud Georgium Caſſandrum in Opere Litur-
gico cap. 28. pag. 65. Mon arbitrandum, Ora-
tionem eam dici ſecretam, quaſi non liceat Laicis
eam vel néſſe, vel audire; ſed quia juxta atque
Canon non cantetur voce altiore. Et Matthæus
Galenus Veſtrapellius de ſacroſancto Miſſæ
Sacrificio Antuerpiæ ann. 1574. cap. 21. Nam
illud, per ſilentium, nihil aliud, qudm elamo-
rem negat, & elatæ vocis cantum, cui adver-

Jatur. Verùm vetuſtiſſimus Ordo Romanus

ante mille annos ſcriptus pro Monaſteriis
Ordinis S. Benedicti, quem vulgavit Marte-
ne tom. y. Theſauri Anecedotorum hæc ha-
bet: Dicat Orationem, & ſecreté, nullo alio
audiente, niſi tantiu ut venerit ad hoc verbum,
per omnia ſæcula ſeculorum. Ex quo quivis
facilè intelligit ſubmiſßid voce non ſgrunſege⸗
ie

5338 Sectio Il.

ſine cantu, ſed ſecretò, ùt bene notat idem
Martene loc. cit. pag. 10I. & 102. Porrò cum
plura notatu digna in hoc Ordine (quem modò
memoravimus) videantur, illul præſertim
ſingulari conſideratione ponderandum, quòd Ora-
tiones poſt Oblationem dicendæ ſocrets nullo au-
diente recitandæpræſeribuntur: qui locus ſuffcere
debet ad refutandos non nullos novitatum amato-
res, qui contra univerſalis Romanæ Eccleſiæ con-
ſuetudinem, proprid auctoritate integram Miſſam,
Jecretas Orationes, Canonemque ipfum eodem vo-
cis ſono, hoc eſt alts pronunciann. Nam quod
reſpondent variis antiquisque Auctoribus Secre-
tas & Canonem ſub' ſilentio recitari præſoriben-
tibus, quod, inquam, ajunt ſilentium apud illos
cantui tantàm non altæ voci opponi, omnino falſi
convincitur, ut nullus ſit amplius effugiendi locus,
cùm ſecretè, nullo alio audiente, ante annos mil-
le in Eccleſia KRomana, aliisque ipfius Ordinem
ſequentibus hac dicerentur.

Concilium Tridentinum cùm ait ſubmißsd voce,
non intelligit ſine cantu. .

Quòd verò ad Sacram Tridentinam Sy-
nodum attinet, qui poteſt accipi ſubmiſßd vo-
ce quaſi ſine cantu ſignificet, cùm nemo un-
quam contenderit, Canonem & Conſecra-
tionis verba eſſe canenda? Profectò Catho-

licos inter & hæœreticos tota controverſia in

60

De Sacriſtcio Miſſe. 539

e duntaxat fuit, quòd hæretici non decere
4 eglamitabant, Populum ſecretarum verba non

in audire, Ritumque eas ſecretèò recitandi irri-
8 debant, & Magorum conſuetudini ſimilem
Weelſſe blaterabant, qui in ſuis incantationibus
gliti quædam verba ſubmiſsà voce immurmurant.

H Puc accedit, quod Concilia Provincialia, ac
ſfen Præſertim Mediolanenſia ſub S. Carolo Bor-
AH romæo, qui jure Sacri Tridentini Concilii
Men fidus interpres eſt habitus, jubent, eas pre-
M;ͤs ces ſubmifsa voce recitari. Cùm autem
lner. ipſum Concilium ad S. Sedem, quæ ad Miſ-
mdd ſale & Breviarium pertinent, itidemque ſuo-

ulIn rum interprerationem Decretorum remiſiſ-
Alnlr. ſet, S. Pius V. in Rubrica Miſſalis poſtquam
H præſcripſit modum recitandi Orationes, quæ
ninſfi dicuntur voce altà, de iis, quæ ſubmiſsà vo-
nb ce ſunt recitandæ, ait: qucæ verò ſecretò dicen-
unni da ſunt, ita pronuntiet, ut ipſemet ſe audiat,
o *à circumſtantibus non audiatur. Videatur
Joſephi Langleti Archiepiſcopi Senonenſis
Inſtitutio Paſtoralis adversùͤs novum Miſſale
Trecenſe anno 1737. Pariſiis editum, p. 21.
28. & 29.
o Ge⸗ ſæculo incœperit diſciplina recitandi Canonem
u. = Jecretò. Quidam profectam putant ex miracu-
v. lo, quod narratur in Prato ſpirituali.
Eeer Secundò quæritur, ſæculône incœperit
Ct⸗ 38. an 10. diſeiplina recitandi ſubmiſsà voce

rn Cane-
4

540 Sectio II.

Canonem & Conſecrationis verba, ita ut ſu-
periori tempore altà, & quæ ab omnibus in-
telligeretur, voce omnia recitarentur. Joan-
nes Moſchus, qui anno 620. vel 630. ſcripſit
Pratum Spirituale, quod opus laudatur in7.
Generali Concilio, narrat cap. 196. pueru-
los quosdam in ſecunda Syria paſtorum filios
Eccleſiæ cæremonias imitari, & Miſſam ce-
lebrare voluiſſe: eorum autem unum, qui
Sacerdotem ſimulabat, reliquis duobus Mi-
niſtrorum partes agentibus, memorià com-
prehenſa habuiſſe ſanctæ oblationis verba;
pueri enim qui Miſſæ aderant, juxta Eccle-
ſiæ conſuetudinem prope Altare adſtabant;
& in quibusdam locis Presbyteri altà voce
ſacrificii verba proferebant. Cum igitur
puer ille jam in eo eſſet, ut panem frangeret,
ſéque communicaret, ignem Cœlo delapſum
petram, quæ veluti in Altare erat erecta,
omniâque quæ ſuper eam locata erant ab-
ſumpſiſſe; pueros prope exanimatos conci-
diſſe; tandem, poſtquam ad ſe ex illo deli-
quio rediiſſent, rem omnem narraſſe; de qua
factum certiorem Epiſcopum ad ipſum locum
ſe contuliſſe, ibi & viam, qua Cœlo ignis
delapſus fuerat, obſervàſſe, & rem ut geſta
erat cognoviſſe, puerisque in Monaſterium
collocatis, in eodem loco, ubi ejusmodi mi-
raculum contigit, templum extruxiſſe.
ſe Joannes Moſchus teſtatur accepiſſe à
. gori

porie
Gore
chum
tum
mirae
lum
enim
harra
ſatur
umpl
do
Perar
Daſte
Shor

En
Iunoa

=-
S
S=S
—

—
inl
Dnibidit
tut ſon
oſ
Cawrinn
6. pven⸗
hrunt
Hum,
Ohisl
ril Co
6 ferbe
ece⸗
öltebeen
Al voet
n iiur
nget⸗
Cephin
t ereit
enan
vne
loce
l
mtrun
in;
Eun
CAt
. 1

De Sacrifcio Miſſe. 541
gorio quodam ſumma ſinceritate viro & Can-
dore, qui affirmavit ſe ex illis pueris unum
de facie noviſſe, itémque noviſſe Mona-
chum ex iis, qui in Monaſterio degebant
cum æde illa conjuncto, quæ tempore illius

miraculi extructa fuit, id eſt circa 6. ſœæcu-

lum ſub Imperatore Juſtiniano. Moſchus
enim qui vivebat anno 620. ſeu 630. rem
narrat, non quæ noviſſimè contigiſſet, te-
ſtaturque traditam à ſene quodam, qui non
amplius vivebat, quique rem hanc, ùt mo-
dèò diximus, à quodam ex illis pueris acce-

ꝓperat,; & à Monacho illius loci; ac de Mo-

naſterio quidem loquitur quaſi jam Mona-
chorum numero KHlreret.

Ejus ſententiæ aſſertores Honorius, Belletus;
Innocentius IlI. Sæculo 10 ineunte eam diſci-
blinam introduöätam eſſe exiſtimat Card.
Bona.

Scriptores 1I2. ſæculi informem quam-
dam confuſamque hujus miraculi notitiam
habuêre, quin tamen nôſſent, quis auctor
rem narraverit, quibusque id miraculum cir-
cumſtantiis contigerit. Honorius qui vixit
anno 1120. in Gemma animæ lib. I. cap. 102.
de hac re mentionem facit; ſed illud addit,
ſtatim ac prolata fuerunt conſecrationis ver-
ba ſuper panem & vinum, apparuiſſe car-
. nem

542 Sectio Il.

nem & fanguinem; & pueros amiſsà vitâ
concidiſſe; nec conſiderat, ſi omnes igne
Cœlo delapſo eſſent abſumpti, ſuperſtitem
futurum fuiſſe neminem, qui rem narraret:
inde factum ait, ut Concilii cujusdam decre-
to Sacerdotes juberentur verba Canonis ſub-
miſsà voce recitare. Rem Honorius narrat,
veluti incerto vulgatam auctore, per verbum
fertur. Verùm Belletus Honorio ſuppar rem
hanc veluti fide dignam rerulit; & qua putat
conſuetudinem eſſe profectam ſecretò reci-
tandi Canonem. Ex quo quidem facto (ſcri-
bit in explicat. Divinor. Officior. cap. 44.)
ſtatutum fuit, ut poſtbac tacitè ac ſubmiſiè dicere-
tur. Ad hanc rem Innocentius III. etiam reſpi-
cit, cum le ſacro Altaris miniſterio l. 3. P. I.
ait: Decrevit Eccleſta, ut hætc obſecratio, quæ
ſecreta cenſetur, à Sacerdote ſecretè dicatur: un-
de fertur quod cum ante conſuetudinem, duc
poſimodum inolerit, quidam Paſtores in agro ſu-
per panem &ο vinum ſacra verba proferren ,re-
pentè carnem & ſanguinem coram ſe inveniren,
atque inde divinitus percuſſi atque igni conſumpti
interirent. Hæœc itaque ſunt, quibus inniti-
tur eorum ſententia, qui ſtatuant hanc diſci-
plinam ſecretarum orationum ſæculo S. eſſe
exortam. Cardinalis Bona aliis & omnino
diverſis permotus rationibus exiſtimat, anne
ſæculum 10. omnes preces à Sacerdotibus

elatà voce recitari con ſueviſſe, eôque ſæculo
in-

—
ineun
miſsi
turi.

E

hanc
fectd
tem
ea ie
Pium
OCtav
men
gravx
tert,
Gra
Hiſt
tuali
en
ſonna
gare
luey,
ne u
1005
ere,
l0
le ree
Is,

od

Gnist
nez in
pertte
Dnüruut
Cander⸗
orief
finsounm
er ren
Ppermm
uupu.
ſed e⸗
le⸗
hh.
ſoln

nteh⸗
tio,
Ntr:
e
in

De Suerificio Miſſee. 54
ineunte ortam conſuetudinem recitandi ſub-

miſsa voce Canonem, dt videre eſt Rer. Li-
turgic. lib. 2. cap. 13. num. I.

Ea diſciplina longè vetuſtior qt ſeculo etiam 8.

Ne quis exiſtimet vel 8. vel 10. ſæculo
hanc diſciplinam eſſe introductam; ſatis pro-
fectò erunt ea, quæ ad hujus Rits vetuſta-

tem demonſtrandam mox afferemus. Inter-

ea dicimus, nobis minimè probari prineci-
pium, unde ortum ajunt Ritum hunc ſæculo
octavo; non quèd dubitatio ulla nobis in
mentem veniat de illius miraculi veritate;

gravis enim & ſynchronus auctor rem re-

tert, ùt advertit Goar in Notis ad Rituale
Græcorum edit. Venetæ ann. 1730. Pag. 119.
Hiſtoriam refert Joannes Moſebus Prati Spiri-
tualis cap. 136. cujus auctoritas cum apud plu-
res valeat, non ot temerè explodenda, vel ſub-
Jannanda; neque etiam nobis eſt animus ne-
gare, quasdam ſecretas altà voce recitari con-
ſueviſſe in Orientali Eccleſia ex Conſtitutio=
ne Juſtiniani, de qua infrà ſermo erit; ſed id
nos min mè intell gere fatemur, qui potuerit
& re, quæ ſexto contigerit ſœæculo, oriri ſæ-
culo octavo conſuetudo ſecretas ſubmiſsâà vo-
ce recitandi; cùm præſertim neque Hono-
rius, neque Belletus Concilium nominent,
quod eam legem condiderit, & apertiſſimè
M m con-

544 etio II.

conſtet, eos nec de Joanne Moſcho quid-
quam compertum habuiſſe quemadmodum
ea res fuiſſet.

Curdinalis Bonæ auctoritas quosdam decepit.
Ratio ipſius Cardinalis affertur.

Cardinalis Bonæ nomen & exiſtimatio
Vertum commovit, & Tourneux, ut dicen-
darum ſubmiſsà voce precum conſuetudinem
ad ſæculum 10. referrent. Ejusdem Cardi-
nalis auctoritate & ipſi ad eam amplecten-
dam ſententiam adducti fuiſſemus, niſi infir-
mam eam eſſe cum le Brun deprehendiſſe-
mus. Ait Bona, certiſſimum eſſe Fideles
ad verba Conſecrationis reſpondere conſue-
viſſe, Amen; ex quo infert, ea verba elatà
voce eſſe prolata, ut à Populo audirentur;
& quia Florus poſtremus eſt omnium ſcri⸗
ptorum, qui de hoc Amen loquuntur, inde
ait Bona conſequi, cùm ſceriptor ille nono
vixerit ſæculo, paulèò poſt ejus ætatem, 10.
ſcilicet ſæculo obſoleviſſe uſum reſpondendi
Amen, diſciplinamque ſubmiſsà voce Cano-
nem recitandi introductam eſſe: Poſtea ſtaru-
tum eſt, ut Canon ſubmißsd voce recitaveiur, 7
ſic deſit ea conſueiudo ſeculo decimo, ut conji-
cio; quia poſt Florum, qui nono labente ſæculo
vixit, ejus mentionem non reperi apud æi po-

RKerioris ſeriptores. De voce Amen ſen doce
eor-

d
Albe
ltiai

4A

Cor
Anm
nanmt.
tienu
Mat
Fiat
e0
dih
Pl
in
rel
ſer
in
ſac
con
ſins
le he
vomn
lr.
lfoti
lug

,

———
Cho g
Ncnodn

n s
n.

K, G
henn
dent
amecke
rehen
ſeN
Ie ni
ſelhach
direnn
wium -

De Saeriſßcio Miſſc. 545
Georgius Caſſander in Liturgia cap. 28. &

Albaſpinæus Tractatu de Veteri Eccleſiæ Po-
litia in adminiſtr. Euchar. lib. 2. cap. 14.

Antiquitus poſt verla Conſecrationis populus
reſpondebat, Amen.

Sanè inficiari poteſt nemo, populum poſt
Conſecrationem reſpondere conſueviſſe
Amen. Juſtinus Martyr. Apolog. 2. Zermi-
nante, inquit, Sacerdote Orationes, & gra-
tiarum actiones, omnis qui adeſt Populus accla-
mat dicens Amen, quod Hebraica voce ſignificat,

Fiat. Tertullianus de ſpeéëctaculis cap. 25.

eos increpat, qui poſtquam in Miſſa reſpon-
diſſent Amen, ad ſpectacula venirent, & ap-
plauderent gladiatoribus: Eo ore, quo Amen
in ſanctum protulerant, gladiatori teſtimonium
reddere non verebantur; ad quem locum ob-
ſervat Goar loc. cit. non dicere Tertullianum
in Sancto, hoc eſt in ſacrificio, ſeu in loco
ſacro, ſed in Sanctum, id eſt in teſtimonium
conſecrationis Corporis Chriſti. D. Ambro-
ſius libro de his qui initiantur ira ſcribit: An-
te benedictionem verborum cœleſtium alia ſpecies
nominatur; poſt conſecrationem Corpus ſignifica-

tur. Lpſe dicit ſanguinem ſuum. Ante Conſe-

crationem aliud dicitur. Poſt Conſecrationem
ſanguis nuncupatur. Et tu dicis Amen, boc
t, verum eſt: quod os loquitur, mens interna
Mm 2 fatea-

546 Sectio II.
—2
Fateatur; quod ſermo ſonat, affectus ſentiat. Et-
S. Leo ſerm. 6. de Jejunio ſeptimi menſis:
Hoc ore ſumitur, quod Fide ereditur; & fru-
ſtra ab illis Amen reſpondetur, à quibus contra
id, quod accipitur, diſputetur. Et Florus,
quem ùt diximus afferunt, ut demonſtrent
hanc conſuetudinem non ultra decimum ſæ-
culum perduraſſe, ita ſcribit in expoſitione
Miſſæ: Amen autem, quod ab omni Eccleſia
veſpondetur, interpretatur verum non ubicumque,
& quomodocumque, ſed myſtici religione. Hoc
ergo ad tanti mſterii Conſecretionem, ſicui *
in omni me Oratione, reſpondent Fideles,
&& reſpondendo ſubſeribunt.

Sed ex eo quod populus reſpondebat Amen poſ
Conſecrationis verba, non conficitur Canonem
recitari conſueviſſe elat voce.

Sed ut ad rem propiùs accedamus, non
ſatis eſt Amen ad probandum, Secretas &
Conſecrationis verba altà voce conſueviſſe
recitari; nam etiamnum in Canone pluribus
in locis reperitur Amen, quæ vox dicitur à
Sacerdote, qui Secretas & Amen ſubmiſsà
recitat voce. Non ſatis eſt dicere, Amen
dici à populo conſueviſſe; nam nunc quo-
que in fine Canonis, cùnm Sacerdos illum
ſubmiſsà voce recitaverit, vocem tollit di-

cens: Per omnia ſæcula ſæculorum: Et Pohe⸗
us

vsre

poprl

Conl
ba C.
Prob
rum
quoe
ſim
lum
Conl
niS V
ci⸗
Galln

malit

berun
Prine
Dilon
ipe
Amen
ler

cont
nec

Per
legru⸗

entio

Der o⸗
ec.

ſend
Verber

lahn

—
ſunn. 1
ni meli⸗
lut ant
EtFhs
enonlte
lnunt
, Lunl
Giung
t. M
ſers
I l

—

ſmen
(Moſen
e.

, 11
eclenß
coli
e .
en i

De Saerificio Miſſæ. 547

lus reſpondet Amen. Probandum itaque eſt
populum dicere conſueviſſe Amen non poſt
Conſecrationem, ſed ſtatim poſt prolata ver-
ba Conſecrationis panis & vini; quod non
probant allata Patrum aliorumque Scripto-
rum loca, quæque ampliùs afferri poſſent;
quod ſingulis perpenſis oſtendit luculentis-
ſimè le Brun cit. tom. 4. qui concludit popu-
lum non dixiſſe Amen ſtatim poſt formam
Conſecrationis, ſed ad finem gratiarum actio-
nis, vel cùm adſtantium aliquis Sanctiſſimum
ſuſecipiebat Sacramentum. In veteri Miſſali
Gallieano, quod typis edidit Cardinalis Tho-
maſius, in Sacramentario pag. 430. non ha-
betur Amen poſt verba Clnſcctatiomis. In
rimo Ordine Romano, quem vulgavit Ma-
Tinonus in Muſæo Italico tom. 2. pag. 12.
qui vetuſtior exiſtimatur Gregorio Magno,
Amen reperitur in fine Canonis. Teſtatur
le Brun tom. 2. pag. 257. ſe accuratè vetuſta
contuliſſe Miſſalia usque ad 12. ſæculum,
nec alibi reperiſſe Amen, quàm poſt verba,
Per omnia ſæcula ſeœculorum. Micrologus in-
tegrum affert Canonem, quem dicit ſub ſi-
lentio recitandum, & ponit Amen ad verba,
Per omnia ſeæcula ſeœculorum. Yvo Carnotenſis
de Convenientia veteris & novi ſacrificii di-
ſertè ait, non alibi Amen reperiri quàm poſt
verba, Per omnia ſeæcula ſieculorum. Ejus ver-
ba ſunt: Zumquam de interioribus ad exterio-
M m 3 r6

748 ettio II.

ra procedens, aſſenſum Eccleſiæ quærit Sacerdos
ſonord voce, Per ommnia ſcœoula ſceculorum: ſup-
plet Populus ſuper Oratione ejus locum idiotæ,
& reſpondet Amen, bâc und participem voce
ſe faciens omnium Chariſmatum, quæ Sacerdos
multiplici Sacramentorum diverſitate ſtuduit im-
petrare. In recentioris ævi manuſcriptis Miſ-
ſalibus reperitur quidem Amen ſtatim poſi-
tum poſt Conſecrationis verba; ſed nec ex
additionibus privatàâ auctoritate, & contra
diſciplinam Romanæ Eccleſiæ injectis fir-
mum erui poteſt argumentum; nec illud
Amen dicebat Populus, ſed ſubmiſsà voce
Sacerdos. In Eccleſia verò Græca altà pro-
nunciantur voce Conſecrationis verba, &
populus reſpondet, Amen; ſed id introduxit
Juſtiniani Conſtitutio, de qua inferids ſer-
monem habebimus; neque id umquam ad'
Oecidentalem Eccleſiam permeavit; & in
ipſa Orientali Eccleſia quædam Orationes
Canonis etiamnum ſubmiſsà voce recitantur.

Ex diſciplina Arcani, aliisque argumentis Kitus
recitandi Canonem ſubmiſßd voce referendus

eſt ad prima Eccleſiæ ſcula.

Tertiò quæritur, quonam tempere Ritus
invaluerit recitandi ſubmiſsà voce preces de
quibus agimus; atque ut ad hoc examinan-
dum paratiores ag

grediamur, præmitten-
5 dum

dume
literis
Lacran

Eertimn

uas
banta
ei le
cond
rarcl
mine
ſeribi
cendtin
inter
Pax,
rin

lein
& N
ham
rum
uſf
Prec
lis,
gniti
eſler.
ita⸗
ert
leſt,
Chen
ir 4

t unt
nune
Un ituin
hen
1 n
ur
il.
rin .
etl
K C
“ 1.
ee Ul
ic
up
ſelbi,
roden
dnid
gunm
i
Oeis

lecnii

De Sacrificio Miſſæ 549

dum eſt ſæculo 4. duntaxat mandari cœpiſſe
literis ſacras Liturgias; ſecretiſſimè enim
Sacramentorum formæ occultabantur, præ-
ſertim forma Conſecrationis panis & vini,
quas Epiſcopi memorià cuſtodiebant, trade-
bantque iis, quos ſacris Ordinibus initiabant,
eà lege ut ſancta verba profundo areano re-
condita ſervarent. Auctor Eccleſiaſticæ Hie-
rarchiæ, qui ſub Dionyſi Areopagitæ no-
mine deliteſcit, fusè de variis Miſſæ partibus
ſcribit, ſed nihil de Conſecratione. Inno-.
centius I. à Decentio Eugubino Epiſcopo
interrogatus, quando in Miſſa danda eſſet
Pax, reſpondit dandam poſt expleta Myſte-
ria, quæ ſe ait nominare non debere: Cum
poſt omnia, quæ aperire non debeo, Pax ſit ne-
ceſſario indicenda. S. Ambroſius lib. De Cain
& Abel lib. I. cap. 9. num. 35. & de Abra-
ham lib. I. cap. 5. num. 38. docet, Mſerio-
rum eſſe premendam doctrinam; & alibi, *
quaſi operire fido ſilentio. De Sancti ſacrificii
precibus loquitur tamquam de rebus occul-
tis, myſteriorum plenis, ab hominum co-
gnitione ſemotis, quas vulgare periculoſum
eſſet: Non divulgemus Orationem, ſed abſceon-
dita teneamus myſteria; cujus arcani rationem
affert: Sunt enim plurima, quæ cruda diſpli-
cent, cocta delectant. Fove igitur pectore tuo
alta myſteria, nec præmaturo ſermone, & in-
fdis auribus, aut infirmis quaſi incocta com-
. M m 4 mittas

550 Sectio II.

mittag. In Conſtitutionibus Apoſtolicis, quæ
juxta communem doctorum virorum ſenten-
tiam collectæ ſunt ſæculo 4. lib. I. cap. 8.
proximè poſt Miſſæ Præfationem adnotatum
eſt, Pontificem ſecretò orare, ſeu, ùt habet
Græcus textus, in ſe ipſo orare; & in edito
à Cardinali Thomaſio Sacramentario S. Ge-
laſii, qui creatus fuit Pontifex an. 492. Ora-
tio, quæ recitatur ſuper Oblata, titulum ha-
bet &cretæ. In vetuſtiſſimis formulis Miſſæ
celebrandæ juxta Ritum Gallicanum, ante-
quam à Carolo Magno Romanus ritus in
Galliam eſſet invectus, præſcribitur, ut Ca-
non aliæque Orationes ſecretèò recitentur.
Præterea in antiquo Ordine Romano, quem
citat Micrologus & Amalarius, qui Ordo ut
putat Mabillonus eſt ſexti ſæculi, habetur,
Pontificem, poſtquàm cecinerit Chorus,
Sanctus & Hoſanna, Canonem ſubmiſsâà voce
incipere: Surgit Pontifex, & tacitè intrat in
Canonem. In Ritu Mozarabo plures ſunt
Orationes ſilentio recitandæ: Dicat in ſilen-
tio ſuper Oblationem, inter quas eſt Oratio
Adeſto, quà conſecrationis forma continetur:
Deinde dicat in ſilentio junctis manibus, incli-
nando ſe ante Altare hanc Orationem: Adeſto.
Huc accedit, quòd in Orientalis Eccleſiæ Li-
turgiis præſertim Baſili, & Chryſoſtomi di-
ſert& orationes illæ diſeriminantur, quæ altà,
ab iis, quæ ſubmiiſsa voce ſunt rccitandk;

deere⸗
ſais
jusm
refer
d o
mis
obler
tione
Ap
Ommr
uoa
EBecl
a5 0
Ad P

atio

in M

la
len
E
nunn

—

les,
Imſenen
1,
Chotnnm
A
inecn
n086.
92.0
lumhr
lsM.
N, M.
us i
u
eclenmn
0,Cen
Ocon
ubem
Cord
Gwe
int,

De Sacrificio Miſx. 551
& cum hujusmodi Ritu conſentiunt Litur-
giæ Cophtorum, Æthiopum, Syrorum,
Armenorum, Neſtorianorum, & Malaba-
rorum. Ex quibus omnibus quis ejusmodi
Ritum vetuſtiſſimum eſſe non intelligat? Et
ſanè ſi Sacramentorum & Conſecrationis
forma altà voce pronunciata fuiſſet, quor-
ſum illud arcanum, quod primis Eccleſiæ
ſæculis tam fideliter ſervabatur? Vel ipſa vox
Secretæ, aliæque voces, quæ idem valent,
ſatis ſuperque id evincunt. Itaque quis hu-
jusmodi Ritum ad prima Eccleſiæ ſœcula non
referat, & veneretur non ſolùm tamquàm
ab omnibus receptum Liturgiis, ſed à pri-
mis usque temporibus ab Eccleſia Romana
obſervatum, quæ illum Apoſtolicà Tradi-
tione accepit? Liturgiam, quà tunc Roma-
na utebatur Eccleſia, Innocentius I. B. Petro
Apoſtolo tribuit, eamque ſervandam ait ab
omnibus: Quis neſciat, aut non advertat id,
quod d Principe Apoſtolorum Petro Romanæ
BEccleſiæ traditum eſt, ac nunce usque cuſtoditur,
ab omnibus debere ſervari? Et Vigilius Papa
ad Profuturum Hiſpaniarum Epiſcopum pre-
cationes mittens, quæ Romæ recitabantur
in Mifſſa, ait ſe ita eas mittere ut ab Apoſto-
lica acceperit Traditione: Quem ex Apoſto-
lica T raditione ſuſcepimus. Legendus tomus4.
P. le Brun, in quo monumenta omnia affe-
runtur, quibus ea quæ hactenus diximus,
M m 5 abun⸗

552 Sectio II.

abundè probantur. Et ſanè haud facilè quem-
quam reperias, qui totam hane rem aut
accuratiùs aut uberiùs pertractaverit. Legi
etiam poteſt paulò antè memorata Joſephi
Langlet Archiepiſcopi Senonenſis Paſtoralis
Inſtructio, in qua quartus tomus Patris le
Brun brevi compendio coêrcetur.

Juſtiniani Novelld faäëtum eſt, ut in aliquibus
Eceleſtis Orientis ſecretæ dicerentur elatsé voce.
Eu Novellä validius aſſeritur vetuſtas diſci-
plinæ recitandi ſecretò Canonem.

Quartèò quæritur, an ejusmodi quarum-
dam ſubmiſsà voce recitandarum precum di-
ſciplina mutationem aliquam paſſa ſit. Sexto
iæculo mutavit paululùm hæc diſciplina pro-
pter Juſtiniani Novellam 137. in cujus cap. 6.
hæc habentur: Ad bac jubemus, omnes Epi-
ſcopos & Preslyteros non in ſecreto, ſed cum ea
voce, quæ d fdeliſſno Populo exauchatur, d-
vinam oblationem &° precationem, quæ St in
ſancto Baptiſmate, fucere, ut inde audientium
animi in majorem devotionem, Dei lauda-
tionem & benedictionem efferantur: ſic enim &
divinus Apoſtolus docet dicens in priore ad Co-
rinthios Epiſtola: Cæterùm, inquit, ſ ſolum
benedicis ſpiritu, is qui idiotæ locum implet,
quomodò tuæ gratiarum alctioni ſubjiciet Deo

Sanctum illud Amen? Siquidem, quid dicas,

on ti
lut/
d Re
ju
leire
ſaucte

voce
ſeran,

ſro⸗
lgio⸗
lonte
1oſr.
ſunt,
llet
crari
moch
oble⸗

ſime
lurg
ſiica
non
jule
nere⸗
ſa 1.
lin⸗
hſiu
uir
n

er.
ren u
Aln
Dltn
em

lk
Gr un
i

1n

u
eaundh
Kn

Cupe⸗
rcht
1
ed,

inn,/

De Sacrifcio Miſſc. 55733353

non novit. TIu autem pulchrè gratias agis, Jed
alius non ædificatur. Et rurſus in ea, quæ eſt
ad Romanos, ſic dicit: Corde quidem creditur
ad uſtitiam, ore autem Confeſſio fit ad ſalutem.
MWeirco igitur convenit, ut ea precatio, quæ in
ſantcta oblatione dicitur, & aliæ Orationes cum
voce d ſanctiſſimis Epiſoopis & Presbyteris pro-
ferantur Domino noſiro Jeſu Cbriſto Deo no-
ſtro cum Patre & Spiritu Sancto: Kituris re-
ligioſiſſimis Sacerdotibus, quod ſi quid horum
contempſerint, & borrendo Dei & Salvatoris
noſtri geſu Chriſti judicio rationem reddituri
ſunt, & nos iſta cognoſcentes, non relinquenus
quieta &0 inulta. Profectò Juſtinianus ad Sa-
crarium admovit manum; nec ſanè ejus-
modi probari poteſt Conſtitutio, quod etiam
obſervat de Marca in Concordia Sacerdotii
& Imperii lib. 2. cap. 6. Quare vereor, ne Ju-
ſtinianum damnare cogamur, quod de ſacræ Li-
turgiæ Ritibus Conſtitutionem ediderit, quâ my-
Ntica verba conecrationis Euchariſtiæ elats voce,
