ſerm. 83. de Diverſis, Chryſoſtomus lib. I.
de Compunctione, Gregorius lib. 3. Dialog.
cap. 36. & Anaſtaſius Synaita Oratione de
ſacra Synaxi. Græci dant pacem ante Præ-
fationem, cæterique Orientales, atque etiam
Mozarabes. Apud Maronitas mos eſt, ut
ante Præfationem Sacerdos pacem det altari
& ſaeris Myſteriis dicens: Pax tecum Alare
Dei, & pax myſteriis ſanktis poſitis ſuper te;
deinde ad miniſtrum: Pax tili Miniſier Spi⸗-
ritus Sancti, cui Miniſter reſpondet: Eeni in
bace, Pater noſter, Sacerdos candide; poſteà
in populo Fideles ſibi viciſſim dant pacem.
Vid. Perimezzium Diſſert. 8. tom. 1. ubi de
Hh 2 Præ-

482 Sectio II.

Præſenti hac, quæ apud nos invaluit, con=
ſuetudine cum Cardinali Bona conſentit.

De Communione Sacerdotis.

Veiuſtiſſimus eſt ritus in Communione recitandi
verba Centurionis: Domine non ſum
dignus.

Ictà Oratione tertiãâ, quæ incipit Perce-
ptio, Sacerdos genuflectit, ſurgit, &R&
voce ſubmiſsà dicit: Panem cœleſtem accipiam,
&α nomen Domini invocabo; duobus ſiniſtræ
manus digitis pollice & indice duas Hoſtiæ
partes apprehendit, mediam tenens Pate-
nam inter digirum indicem & medium; ac
dexterâ ter ſibi pectus percutiens ter dicit
elatâ voce: Domine non ſum dignus, trque
ſubmiſsà voce ait, ut intres ſub tectum meum,
Jed tantum dic verbo, &α Janabitur anima
mea. Verba illa, Panem cœleſtem accipiam,
& nomen Domini invocabo, ſunt ex Pſal. 115.
& illa, LDomine non ſum dignus ſunt verba
Centurionis, quem tradit Matthæus cap. 8.
oraſſe Chriſtum jeſum, ut domum ſuam ve-
niret, ſuumque puerum ſanitati reſtitueret,
in quibus verbis parva eſt quædam immuta-
tio. Centurio enim dixit: Sed tantuùm dic
verbo, & ſanabitur puer meus. Sacerdos

verò: Sed tantum die verbo, & ſanabitur
anima

NMime
Dyng
lunct
ſanudtu
ehulu
mana
ni,1
nu en
turio
lt in
Hom
Dorta

Piant

mnuine

or
leri
ur.

it,
ſenti⸗

ots

ſetul
nun

it ine
rot,
fen
lnlkr
Ht:
s N.
Umn;1
ter
i
n
1 m
nſen
ſeti
ch
n e⸗
teren
or⸗
,n
c
ulzc
int

. De Sacriftcio Miſſe 483
anima mea. Origenes Homil. 5. ad aliquot
Evangelii loca meminit conſuetudinis reci-
tandi ea verba ad Communionem: Quando
ſanéctum cibum, illudque incorruptum accipis
epulum, quando vitæz pane, & poculo frueris»
manducas & bibis corpus & ſanguinem Domi-
ni, tune Dominus ſub tectum ingreditur. Et
tu ergo humilians te ipſum, imitare bunc Cen-
turionem, & dicito: Domine non ſum dignus,
ut intres ſub tettum meum: Et Chryſoſtomus
Homilià de S. Thoma Apoſtolo Fideles co-
hortans, ut purâà mente Euchariſtiam acci-
Piant, Dicamus, inquit, Kedemptori: Do-
mine non ſum dignus, ut intres ſub' tectum ani-
morum noſtrorum: quia tamen tu à nobis te-
neri vis, de tua freti indulgentia ad te accedi-
mus.

Aäctiones in ſumenda bhoſtia & bibendo calice.

Poſtquam dixit ter, Domine non ſum di-
gnus, Pollice & indice dexteræ accipit duas
Hoſtiæ partes à ſiniſtra manu, eâdémque
Hoſtià ſe ipſe Crucis ſigno ſignat dicens:
Corpus Domini noſtri Jeſu Cbriſti cuſtodiat
animam meam in vitam æternam, Amen. &
ſe inclinans reverenter ſumit utramque ho-
ſtiæ partem, quibus ſumptis Patenam, quam
usque adhuc ſiniſtrà manu renuerat, depo-
nit ſuper Corporale, & erigens ſe junctis
Hh 3 mani-

484 Sectio W.
manibus ante faciem, aliquantisper quieſcit.
Deinde depoſitis manibus dicit ſecreto: Quid
verribusm Domino'pro omnihus: quæ retribuit
mihi? Quæ verba ſunt & Pſal. 115. diſcoo-
perit Callcem, genuflectit, ſe erigit, accipit
Patenam, inſpicit Corporale, colligit frag-
menta cum Patena, ſi qua in eo ſint, polli-
ce & indice dexteræ manůs Patenam ſupra
Calicem, & ipſos digitos extergit, ne quid
in iis fragmnemtorum remaneat, dexterâ Ca-
licem accipit, Patenam ſiniſtrà tenens, &
dicit: Calicem ſalutaris accipiam, & nomen
Domini invocabo; laudans invocabo Domi-
num, && ab inimicis meis ſalvus ero; quæ
poſtrema verba ſunt ex Pial. 17. & ſignans

ſe ſigno Crucis cum Calice dicit: Sanguis

Domini noſtri Jeſu Cbriſti cuſtodiat animam

meam in vitam æternam. Amen: & manu
ſiniſtrà ſupponens Patenam Calici ad eam alti-
tudinem ſublato, ut ex eo poſſit bibere, re-
verenter ſumit totum Sanguinem cum par-
ticula in eo poſita. Deinde ſecretò dicit Ora-
tionem: Quod ore ſumpſimus, Domine, &

ſuper Altare porrigit Calicem Miniſtro in

cornu Epiſtolæe quo vinum fundente, ſe

purificat; poſtea vino & aquà pollices & in-

dices abluit ſuper Calicem, quos purificato-
rio extergirinterim dicens: Corpus tuum Do-
mine, quod ſumpfi &. deinde idem vinum &
aquam ſumit.
Sacer-

aterd

d
ice
dacen
bonti
ſlimn
Roma
erelhiu
nentu
8 di
(b.2
ſn
Aude
Darti
d A
glose
ſeden
chari
Daſſia
Dülin
dron
Verd
elebr
ſce⸗
Ebr
o,

Luck

Cieſin
: il
enſiluit
ltoo.
Neh
Gt h
1,
n lur
Ne ll
etill
elg/
Me
0 Dun
; G
lon
doii
Onine
lenmd
bere
.
8
ron
Grert
iad⸗
ihn
mnd
uN

S

De Sacriſicio Miſſeæ. 485

Sacerdos ſtans pedibus Euchariſtiam ſumit. De
Communione ſummi Pontificis.

Sunt quædam in actionum ſerie digna
quæ conſiderentur. Quvis Epiſcopus leu
Sacerdos ſtans Euchariſtiam ſumit; Summus
Pontifex itidem poſt fractionem Hoſtiæ ad
ſolium aſcendit (ait Rocca tom. I. p. 10. Edit.
Romanæ anni 1719.) ibique conſiftit, & ſtans
erectus complicatis manibus Euchariſtiæ Sacra-
mentum exſpectat, nec priùs ſedet quâm os
& digitos purificaverit: digitis jam & ore
(P. 2.) inter hæc facienda purifzatis, mitrd
inſignitus & ſedent lavat manus. Conſonat
Auctor Tractatũs de Miſſa & Divino Officio
Pariſis iterum editi ann. 1714. pag. 166. II-
lud autem prætermitti non poteſt, Romanos
quosdam Pontifices in ſolemni Miſſa in ſolio
ſedentes, facie ad populum conversà, Eu-
chariſtiam ſumere conſueviſſe, ut Chriſti
Paſſio & mors exprimeretur, qui propalam
paſſus & mortuus eſt in conſpectu omnium,
quotquot nefariæ Crucifixioni adfuêre; nunc
verò ſummum Pontficem, cùm ſolemnem
celebrat Miſſam, ſe alioôsque communicare
facie quidem ad Populum conversâ, ſed pe-
dibus ſtantem in ſolio, corpore tamen incli-
nato, cùm & ipſe ſuſcipit, aliisque præbet
Euchariſtiam, quam corporis inclinationem
Hh’4 tum

486 Sectio II.

tum debita veneratio, tum etiam ipſa neceſ-
ſiras poſtulat, cùm Euchariſtia cæteris diſper-
tienda ſit, qui ad inferiores Cathedræ gra-
dus in genua procidentes eam ſuſcipiunt.

Hinc eſt, quamobrem Pontifex populo pro-

cul & exadverſo in faciem eum adſpiclenti
videatur ſedens communicare, ùt bene ob-
ſervavit poſt S. Bonaventuram Rocca de ſo-
lemni Communione Summi Pontificis, &
Catalius de Veteribus ſacris Chriſtianorum
Ritibus cap. 81. pag. 333. edit. Romanæ
ann. 1647.

Particulam Hoſtiæ immiſſæ in Calicem olim

cum Sanguine, qui ſupereſſet, Epiſcopus ſu-

mendum relinquebat Diacono &α Subdia-
cono, ut nunc Komanus Pontifex.

Epiſcopi etiam & Sacerdotes cum San-
guine ſumunt particulam quoque Hoſtiæ in
Calicem immiſiam. Olim tamen alius eérat
Ritus Epiſcopis, qui eam particulam ſumen-
dam relinquebant Diacono & Subdiacono
cum Sanguine, qui ſupereſſet, ùt obiervat
le Brun tom. I. pag. 633. quem morem ad-
huc retinet in Miſſa ſolemni Romanus Pon-
tifex, ùt colligitur ex Cæremoniali, & te-

ſtatur Card. Bona lib. 2. Rer. Liturgic. cap.

17. num. 8. in fine.

De

hece.
er.
egr
pin,.
ono.
Pei
denelh⸗
1el⸗
b, 8
Norwn
Onne

i
gu⸗
u.

D
Ged
Pewrn
nd⸗
ho⸗
gech

. De Sacrificio Mile. 487

De purificatione Calicis & digitorum. Puri-
hicatio digitorum olim non bibebatur, ſed con-
Jiciebatur in locum mundum Peccaret Sacer-
dos qui ad utramque purifcationem aquam
adbhiberet.

De purificatione quæ poſt Communio-
nem fit ſolo vino, loquitur Innocentius III.
in cap. Ex parte de Celebrat. Miſſar. his ver-
bis: Semper Sacerdos vino perfundere debet,
poſtquam totum acceperit Euchariſtiæ Sacra-
mentum, niſi cum eädem die aliam Miſſam de-
huerit celebrare, ne ſi Fortè vinum perfuſionis
acciperet, celebrationem aliam impediret; &
qua Decretali apparet, ſacerdotem poſt com-
munionem vinum bibere. D. Thomas 3.
Par. quæſt. 83. art. 5. in reſponſione ad de-
cimum de hac eadem purificatione ita loqui-
tur: Dicendum, quòd vinum ratione bumidi-
tatis ſuæ eſt ablutivum, && ideo ſumitur poſt
Juſceptionem bujus Sacramenti ad abluendum
os, ne aliquæ reliquiæ remaneant, quod per-
tinet ad reverentiam Sacramenti. Et me-
minit textús ſupra allati ex Innoc. III. Eodem

loco loquitur etiam S. Doctor de digitorum

ablutione cum vino & aqua, & diſertè ait,
hanc ablutionem olim in locum mundum
conjici conſueviſſe; nunc verò ob reveren-
tiam Sacramenti, & propter periculum ne
H h 5 quod

488⁸ Sectio II. . .
quod fragmentum digitis, aut Calici aliqua
ſanguinis gutta adhæſerit, Sacerdos etiam vi-
num hoc bibit aquà mixtum, cum quo di-
itos ſibi exterſit, ùt obſervat Gavantus ad
Rubricas Miſſalis. Cardinalis Bona lib. 2. c.
20. num. I. ingenuè fatetur incompertum
eſſe, quid potiſſimùm remotioribus ab hac
ætate noſtra temporibus majores noſtri fece-
rint, ne quid de Sanguine in Calice, aut de
Corpore in Patena reſtaret reliquiarum; tu-

tèò tamen dici poſſe, Miniſtros Altaris omnem

adhibuiſſe diligentiam, ne quid remaneret
præter particulas, quæ communicandis infir-
mis aſſervabantur. Itaque, ùt jam diximus,

nunc Sacerdos vinum ſumit, ſeu, ùt vocant,

Purificationem, & vinum & aquam, ſeu ab-
lutionem; ac ne quid remaneat de Corpore

aut Sanguine, quod potiſſimùm volumus,

S. Pius V. ad Archiepiſcopum Tarraconen-
ſem ſcripſit, ſumenda eſſe ab ea Calicis par-
te, & qua hauſtus fuerit ſanguis. Vide Sep-
talam Tract. de Myſter. Miſſæ cap. 36. n. 10.
Caſum proponit Pontas Dictionar. Verbo
Miſſa Caſ. 27. de Sacerdote, qui in regione
vini minimè feraci, ubi propterea vinum
ſit maximi pretii, tum in prima tum in ſe⸗
cunda purificatione utitur ſol aquàâ; ac quæ-
rit utrùm peccet: reſpondet affirmando;

quia facit contra præceptum & uſum Eccle-

ſiæ: & ſacræ etiam Tridentinæ Synodi, quæ
novos

—
noy
Omn
cleſi

aer

nolt
d
daen
el⸗

ad

Tat
a⸗
o⸗

qu

Me

(ge
i

II.

Den

l
n N.
d.
A
20
erun
he
kee.
llt e
Ir.
When
Met
inkr.
nns,
unt,
ic.
thort
Unnws
coter
SN
10.
ſtbo
o⸗
0n
l⸗
.
Cdo )
cce
oN

De Sacrificio Miſſæ. 489
— — .¶— . — — — . —
novos Ritus in Miſſa novasque cæremonias
omnino prohibet, ritusque tantùm ab Ec-
cleſia uſurpatos probatosque jubet adhiberi.

Sacriffcii eſſentia in Conſzeratione conſiſtit.

Oblatio & Communio ſunt partes inte-
grales Sacrificii.

Antequam de Sacerdotis Communione
noſtrum hunc ſermonem concludamus, il-
lud minimè prætereundum arbitramur, quos-
dam eſſe Scholaſticos, qui in Communione
exiſtimant ſaerificii eſſentiam conſiſtere; ita
ur Conſecratio juxta eorum ſententiam ſit
actio quædam prævia ae præparatoria ad ſa-
crificium. Solido firmôque inniti funda-
mento videtur ea ſententia, quæ ſacrificii eſ-
ſentiam ponit in Conſecratione, ita tamen
ut Oblatio & Communio partes ſint Sacrifi-
cii, ùt ſcholæ loquuntur, integrales; quam
opinionem magno apparatu validisque tuetur
rationibus Auétor Collationum Lucionenſium
Par. 5. Collat. 13. quæœſt. 3. Sed ad D. Thomæ
doétrinam propiùs accedere eam ſententiam,
quæ neque in Conſecratione, nec in Sacra-
menti conſummatione dumtaxat, ſed in utra-
que ſtatuit Euchariſtici Saerificiii eſſentiam,
probant Salmanticenſes Curs⁴s Theol. tom.
1I. Tract. 23. de Euchariſt. Diſpur. 13.
Dubz. .
De

490 Sectio II.

De Communione Populi.

Ritus qui ſervantur d Sacerdote Euchariſtiam

miniſtrante adſtantibus.

S qui eorum, qui Miſſæ adſunt, Eucha-
₰ riſtiam velint percipere; poſtquam Sacer-
dos ſumpſit ſub utraque ſpecie Sacramentum,

Miniſter recitat Conſteor, & Sacerdos ad eos,

qui ad menſam accedunt Euchariſticam, con-
verſus recitat Orationes Miſereatur veſtri, &
Indulgentiam &. ubi Miniſter reſponderit
Amen, Sacerdos ſe ad Altare convertit, ge-
nuflectit, accipit Pyxidem, & dexteràâ tenens
Corpus Chriſti, converſus ad eos, qui Sa-

cramenti fieri volunt participes, ſemel dicit:

Ecce Agnus Dei; Ecce qui tollit peccata Wun-
di; deinde ter dicit: Domine non ſum dignus
ut intres ſub teltum meum, ſed tantùm die ver-

bo, & ſanabitur anima meag. Tum unicui-

que porrigit Sacramentum, faciens cum eo
ſignum Crucis ſupra Pyxidem, & ſingulis
dicit: Corpus Domini noſtri Jeſu Chriſti cu-
ſtodiat animam tuam in vitam æternam. Amen.
Unicuique autem, qui Euchariſtiam ſump-
ſerit, Miniſter vinum præbet, quo, ſivelit,
hauſto deglutire poſſit particulæ fragmenta,
ſi quid ori vel gutturi hæſerit. Diſciplina
eſt etiam paſſim recepta, ut mundum lin-
teum

4

De Suerifßcio Miſce. 491

teum Communicantibus apponatur, ut ſi

fortè Hoſtia aut ejus pars vel de manu Sacer-
dotis elaberetur, vel de ore ejus qui com-
municatur, mundus locus ſit, quo poſſit de-
cidere.

In Ordinatione Presbyteri cum Epiſcopus eum
communicat, non dicitur Confiteor. Antiquus

ritus dicendi: Corpus Domini noſtri
Jeſu Chriſti &c.

Fatetur Gavantus; nulla extare vetera
monumenta, quibus probari poſſit, olim
Confiteor ante Communionem dici conſue-
viſſe; hanc tamen conſuetudinem valde pro-
bat. Et le Brun tom. I. pag. 644. ait, hunc
ritum recitandi Confiteor, & Orationem Mi-
Jereatur veſtri ortum & conſuetudine Ordi-
num Mendicantium ſæculo 13. In Ordina-
tione Presbyteri, cùm Epiſcopus eum com-
municat, omittitur Confteor, Miſereatur,
& Indulgentiam &c. ùt habetur in Pontificali
Romano: Presbyteri ante Communionem non
dicunt Confeſſionem, nec datur eis abſolutio,
quia concelebrant Pontifici. Propterea, ſe non
Junt alii Ordinati, confeſſio & abſolutio præ-
dictæ (id eſt Miſereatur & Indulgentiam) omit-
tuntur: Epiſcopus autem ordinatum Pres-
byterum communicans ait: Corpus Domini
noſtri eſu Chriſti cuſtodiat te in vitam æter-
nam

492 Sectio I.
nam; & Sacerdos reſpondet: Amen; quæ
verba quidam religioſæ cuidam tribuunt Tra-
ditioni; ſed hunc ritum valde vetuſtum eſſe
conſtat: nam in vita S. Gregorii, quam ſcripſit
Joannes Diaconus, proditum eſt, dum S. Pon-
tifex Euchariſtiam cuidam fœminæ præberet
Proferens ea verba, eamdem fœminam ri-
ſiſſe; & interrogatam, quamobrem riſiſſet,
reſpondiſſe, neſcire ſe, qui dici potuiſſet
Corpus Chriſti eſſe illam particulam, quam
ipſa obtuliſſet, ſuisque manibus, antequam
offerretur, ſubegiſſer.

Olim viris Euchariſtia tradebatur in manus,
fæminis in linteum mundum. Vinum prabe-
tur communicantibus ad os extergen-
dum, quæ conſuetudo vetuſta eſt.
Vertus confutatus.

Locus hic fortaàſſe eſt, ubi diverſi expo-
nantur modi, quibus Euchariſtia antiquitus
diſtribuebatur. Sed illud tantùm obſervabi-
mus, remotioribus ab hac ætate noſtra tem-
poribus Euchariſtiam in manus communi-
candorum tradi conſueviſſe, qui poſtea eam
in os ſibi iniciehant: quamobrem Tertullia-
nus Libro de Idololatria exclamat adversùs
eos Shriſtianos, qui Idola Gentibus effinge-
bant: Eas manus admovere Corpori Domini,
quæ Dæmoniis corpora conferuut. O manus

præci-⸗

M

e
I.
mele
ſciſſt
Ober⸗
Eber
nk
gile,
ullet
Glant
hun

—
rk
1.

enn
U⸗
-
Ctinnn
nuinl
ℳ

De Sacrificio Miſſæ. 493

præcidendæ? Alia loca ex D. Cypriano colle-

git Pamelius lib. I. Liturgic. Nec illud præ-

termittendum eſt, cum viris tantùm adhi-

beri conſueviſſe hujuſmodi Ritum; fœminis
enim tradebatur Euchariſtia in linteum mun-
dum, quod Dominicale appellabant, ſéque
ipſæ communicabant. Ad hunc Ritum reſpicit
D. Auguſtinus Serm. 252. De Tempore: Mu-
lieres quomodo nitidum exhilent linteolum, ubi
Corpus Chriſti accipiant, E corpus caſtum, 87*

cor mundum exrxbibeant. Et in Concilio An-

tiſſiodorenſi c. 36. habetur. Non licet mulie-
ri nudd manu Euchariſtiam accipere; & c. 42.
Ut unaquæque mulier, gquando communicat,
Dominicale ſuum hbabeat; quod ſi qua non ha-
buerit, usque ad alium diem Dominicum non
communicet. Baronius ad ann. Chr. 57. num.
148. Obſervat, olim ſumpturis Euchariſtiam
quasdam menſulas ſpongiâ expolitas apponi
conſueviſſe; & Cardinalis Bona lib. 2. Rer.
Liturgic. cap 17. num. 3. ait menſulis hodie
linteamina ſucceſſiſſe, ut ſi quid fortè deci-
dat, his excipiatur. Quoad vinum, quod
jam Euchariſtia refectis exhibetur, quo ſibi
os purificent, Vertus tom. 4. pag. 269. &
ſeq. exiſtimat, hanc conſuetudinem reliquias
eſſe Communionis, quæ ſub utraque ſpecie
dabatur Populo. Verùm le Brun tom. I.
Pag. 65I. Pluribus documentis probat, vi-
num exhiberi ad os extergendum, ut ne qua
. Par-

494 Sectio II.
particula Hoſtiæ dentibus hæreat, ac monet
cavendum à cerebroſis Verti opinionibus.
Ad ea, quæ affert le Brun, illud accedit,
quèd inter ea, quæ in D. Chryſoſtomo ejus
inimici criminabantur, teſte Palladio, eum
accusârunt, quod admonebat omnes, ut poſt
Communionem aquam aut paſtillum deguſta-
rent, ne cum ſaliva aut pituita aliquid è Pm-
bolo Sacramenti præter voluntatem exſpuerent,
uod primus ipſe faciebat. Hæc S. Chryſo-
Komm conſuetudo poſtea confirmata fuit Mo-
nachorum Regulis, aliisque authenticis factis,
quibus vel præſeriptum, vel uſurpatum eſt,
quod D. Chryſoſtomus monuerat. Vide
Martene cit. lIib. I. cap. 4. art. 10. num. I5.
Quæ omnia luculenter declarant, conſuetu-
dinem bibendi vinum poſt Communionem
fuiſſe inductam vel ad os extergendum, vel
ad Euchariſtiæ fragmenta in ſtomachum fa-
Cilids demittenda, ſi qua fortè palato hæſil-
ſent aut gutturi, aut ne quod fragmen-
tum exſpueretur; non autem ad retinen-
dam aliquam faciem Communionis ſub vini
ſpecie, ùt putat Vertus; qui aliquo modo
excuſari poſſet ſi dixiſſet, vetitum eſſe, poſt
ſublatam Laicis Communionem ſub utraque
ſpecie, ne deinceps iis purificatio exhibere-
tur in Calice, ne crederent, bibendo ex Ca-
lice ſe Euchariſtiam ſub ſpecie vini accipere:
In exbibenda Laicis ſacra Communione para-
. tutn

un/
fenn,
n!
Vinei⸗

12.

Cert

voſe

ad
u,
i /
emn
Gdam
ſoch
in p
no,
vim
Aliu

INONe
Onibes
cecih⸗
e
N,
,
erin⸗
rſe
1 No.
ci⸗
Unek,
e
. I.
Nen.
tonemn
) 8
ber
teuet.

,

l
Iedlie
lbere
eCr.
obere:
1 Nef⸗
1⸗ n

.

De Sacrificio Miſſee. 495.

tum ſit vas, quod formam Calicis non præſe-
ferat, ex quo ſumatur ablutio poſt Communio-
nem Euchariſtiæ; Verba ſunt Concilü Pro-
vincialis Bituricen. anno 1524. habiti in Can.
12. Et Concilium Aquiſextienſe ann. 1584.
Clericus, qui Confeſſonem recitavit, accepto
vaſe purificationis, quod tamen non ſit Caliæ
ad Conſecrationem paratus, ſed cyathbus,
mapbha purgata, alid mauu teneat aliud vas,
in quo vinum ſit pro purificatione Communi-
cantium. Illud hic addi poſſe videtur, quos-

dam Parochos, cùm duas eâädem die Miſſas

ſibi celebrare opus eſſet, puta quia duas Pa-
rochias regerent, conſuetudinem introduxiſſe
in prima Miſſa purificandi Calicem cum vi-
no, quod ob reverentiam Sacramenti loco
vini quod populo exhiberi ſolet in poculo
alius formæ, bibendum offerebant in ipſo
OQalice Laico cuidam, qui ſacrum ſumpſiſſet
panem KEuchariſticum: quod improbatum

& minimè ferendum eſſe docet Cardinalis de

Lugo lib. I. Dub. 10. Reſponſionum Mora-
lium.

.
De Miſſa, in qua nemo communicat; & de
Communione ſub ſpecie panis tantum.

Deinceps de conſuetudine miniſtrandi Eu-
chariſtiam Fidelibus poſt Miſſam, ſeu etiam
nullàâ celebratà Miſsà, & utrùm Sacramen-
Ii tum

49⁰6 Sectio II.

tum in Miſſis Defunctorum poſſit diſtribui,
difſſeremus. Nunc verò pauca quædam di-
cere placet de Miſſa, in qua nemo adſtan-
tium Euchariſtiam ſuſcipit, tum etiam de ho-
dierna diſciplina, quà adſtantes omnes, vel
eorum aliquis ſub ſpecie panis dumtaxat
Chriſti Corpus ſuſcipit. Duo enim hæc ad
populi Communionem pertinent, de qua
nunc loqui inſtituimus.

Miſſa privata dici poteſt multipliciter.

Noſtri Controverſiarum Scriptores ob-
ſervant, Miſſam multifariam diei poſſe pri-
vato loco; vel quia non in die Feſto celebra-
tur; vel quèòd privatæ cuidam perſonæ me-
dius Miſſæ fructus applicatur; vel quèd ei
Miſſæ pauci adſint: vel quòd non ad Altare
rinceps Eccleſiæ celebratur, nec Parochia-
is eſt ſeu Conventualis; vel denique quèd

(olus Sacerdos ſuſcipit Euchariſtiam, nec

quisquam alius communicat.

Privatæ Miſſæ abrogandæ conſilium Lutberus
accepit à Diabolo.

Adversùs Miſſas, quæ ideo privatæ di-
cuntur, quèd in iis ſolus Sacerdos nec quis-
quam alius Sacramentum ſuſcipit, calumnias

evomuére ſuas Lutherus Tractatu de abro-
ganda

ce
Tride
e

nec

ne
rat
cum
tis,
eſſe
dacer
rem!
nibu
lellen
qud
dor⸗
Palh
dee

Con

Peg

De⸗

Gorm
Tri
Wan⸗
n
hian

lubi,
unc.
Alr.
elo⸗
,
hmnun
erl
le gu

De Werifcio Miſſcæ. 497

ganda Miſſa privata, Calvinus lib. 4. Inſtitut.
cap. 18. & Kemnitius in Examine Concilii
Tridentini. Nefarium hujusmodi abrogan-
dæ Miſſæ privatæ conſilium ipſe Lutherus
in eodem Tractatu pag. 236. ab ipſo Dæmo-
ne accepiſſe ſe quodammodò fatetur. Nar-
rat enim ea de re ſe veniſſe in colloquium
cum Diabolo, ejusque victum eſſe argumen-
tis, quibus conniſus eſt demonſtrare, veram
eſſe Idololatriam eam Miſſam, in qua ſolus
Sacerdos communicat; Fridericum Electo-
rem Saxoniæ, qui venenatis Lutheri opinio-
nibus ſuum jam infecerat animum, ubi in-
tellexit agi de Privata Miſſa abroganda, in
qua ſolus Sacerdos Sacramentum ſuſcipit, ſtu-
pore quodam eſſe perculſum, atque ægrè
Paſſum eſſe, fieri Wittembergæ Decretum
de ejusmodi Miſſa privata abolenda. Vide
Continuat. Hiſt. Eccleſiaſt. Fleury tom. 26.
Pag. 49. & ſeq.

Decretam Tridentinum de Miſſs privatis.

De hujusmodi Miſſis privatis Sacroſan-
Gtum eſt firmiſſimisque nixum fundamentis
Tridentinæ Synodi Decretum ſextum ſeſſ. 22.
de Sacrific. Miſſ. Optaret quidem Sancta Sy-
nodus, ut in ſingulis Miſſzs Eiqeles adſtantes
non ſolum ſpirituali affectu, ſed ſacramentali
etiam Euchariſtiæ perceptione communicarent,
Ii 2 4u0

4²8⁸ Seétio II.

uo ad eos Sanctiſſimi bujus Sacrißcii fructus
uberior proveniret: nec tamen ſi id non ſemper
fiat, propterea Miſſas illas, in quibus ſolus Sa-
cerdos ſacramentaliter communicat, ut priva-
tas & illicitas damnat, ſed probat, atque adeò
commendat; ſiquidem illæ quoque Miſſæ verè
communes cenſeri debent, pariim qud in eis
Populus ſpiritualiter communicet, Partim ve-
rò quòd à publico Eccleſiæ Miniſtro non pro ſe
zantàm, ſed pro omnibus Fidelibus, qui ad
Corpus Chriſti pertinent, celebreutur. Et
ejusdem Seſſionis Can. 8. Si quis dixerit,
Miſſas, in quibus ſolus Sacerdos Sacramenta-
liter communicat, illicitas eſſe adeoque abrogan-
das anathema ſit.

Olim ſoli Communicantes ſacrii Mſteriis
intererant.

Declarat Sancta Synodus Tridentina, ſe
optare, ut Miſſæ adſtantes Fideles Euchari-
ſtiam ſuſcipiant; neque enim quisquam jure
negaverit, hanc fuiſſe veterum Ohriſtiano-
rum diſciplinam: Scienqum eſt quòd ſoli com-
municantes Divinis Myſteriis intereſe conſue-
verant. Unde & ante oblationem juxta Ca-
nones jubebantur exive Catechumeni, & Pæni-
zentes, videlicet qui nondum ſe paraverant 0
communicandum. Hoc daoοuρ ipſa Sacramen-

torum innuit confectio, in qua Sacerdos non u

ſ
Nioru
Conn
ſe vi⸗
hlure

Eue
e

3
lelpt.
G
dri
Alar
p
neche
Ca
dre
mul
crit
us
rent
uſk

ſent

Perk
Gn

deri
lui⸗
ul

—
fnuen
nhen
N.
tne.
uedd
linel
tinu.
ufn
I
lirnte
unenet⸗

Gnn⸗

De Sacrificio Miſſcæ. 499

Jola ſua oblatione & communicatione, ſed &α
aliorum rogat, & maximè in Oratione poſt
Communionem pro ſolis Communicantibus ora-
re videtur. Nec Communio dici poteſt, niſt
plures de eodem ſacriſicio participent.

Euchariſtiam adſtantes omnes olim accipiebant.
In Germania 9. ſæculo, qui pluribus Miſſis
adeſſent, in ſingulis communicabant.

Hæc ſunt Micrologi verba cap. 51. quæ
reſpiciunt ad illa Canonis Miſſæ, Ut nobis
Corpus & Sanguis fiat dilectiſſimi ilii Domini
noſtri Jeſu Chriſti gc. Uz quotquot ex hac
Altaris participatione ſacroſanctum Eilii tui
Corpus & Sanguinem ſumpſerimus, omni be-
nedictione cœleſti, & gratiâ repleamur; & ad
eam Orationem poſt Communionem: Quod
ore ſumpſimus, Domine, purd mente capia-
mus &&. ſatidſti familiam tuam muneribus ſa-
cris &c. De laudabili antiqua conſuetudine,
quâ adſtantes Miſſæ Sacramentum ſuſcipe-
rent, extant argumenta in Apologia ſecunda
Juſtini Martyris; qui ait, Euchariſtiam præ-
ſentibus diſtribui, & ad abſentes à Diaconis
perferri conſueviſſe; & in Can. 10. ex iis qui
dicuntur Apoſtolici, & Can. 28. Concil. IIli-
beritani, & Can. 10. Concilii Antiocheni ſub
Julio I. In Germania, & alibi fortaſſe, 9. Sæ-
eulo quidam, qui Plur bus eàdem die- Miſſis
i 3 in-

500 Sectio II.

intererant, in earum ſingulis Euchariſtiam
percipiebant, quod tradit Walfridus Strabo
cap. 22. de rebus Eccleſiaſt. Quia de commu-
nicandi varietate quædam præmiſimus, hoc ad-
dendum videtur, eſſe quosdam, qui ſemel in die
communicare, etiamſi pluribus interjuerint Miſ-
ſis, pro dignitate Sacramentorum ſußicere cre-
dJunt; eſſe verò alios, qui ſicut in una, ſic in omni-
bus, quibus adfuerint, Miſſts in die communi-
care velint. Quorum neutros culpandos exiſti-
mo; quia ſicut Auguſtinus ait de his, qui quoti-
die communicant, & illis qni rariùs, iſtos reve-
rentia ſanctarum retrabit rerum, illos verò amor
ſalubrium invitat Sacramentorum. Nam & ipſe
Sacerdos, quoties in die Miſſas facit communi-
care non omittit. Quod ſi non faciat, Canonico
eſt feriendus Judicio.

Tridentina Gnodus cupit adſtantes oommunicare.
Probat tamen Miſſas, etiamſi nullus ex
adſtantibus communicet.

Itaque ſanctum & juſtum eſt S. Synocki
deſiderium, ut qui Miſſæ interſunt, Sacra-
mentum omnes percipiant; æquè autem ſan-
ctum æquumque eſt quod deinde addit, ſe
nimirum etiam eas Miſſas probare & com-
mendare, in quibus Solus Sacerdos commu-
nicat, anathemate illum feriens, qui dixe-
rit eas illicitas eſſe & abrogandas. Et ſan

ad

dſa
Ueerl
enim

fruc

eum
ſerti
teſt
etiat

dur,
6

Nrilien
8Arrbe
kcomn.
,Nr.
lad
in .
fenen
i,

mmu
r erf⸗

0ARch
E
mnn.
Clnon

mnnnir.
Nige

De Sacrificio Miſſc. 501

ad ſacrifieii eſſentiam non pertinet, ut ei aliqui
interſint, & Sacramento participent; omne
enim Sacrificium ad Deum refertur, & ejus
fructus æquè ad eum, qui abeſt, quàm ad
eum qui adeſt, pervenire poteſt; cùm præ-
ſertim ſacrificium efficaciſſima ſit oratio; po-
teſt autem oratio eum adjuvare, qui neſciat
etiam ſibi eam fieri orationem.

Sacrificium Miſſcæ legitimum eſt, etiamſi ſolus Sa-
cerdos commumcet. Locus ex Chryſo-
Romo explicatus.

His aliisque validiſſimis rationibus, quas
videre licet in Collat. 1 5. Lucionenſi Par. y5.
quæſt. I. probant noſtri Controverſiarumscri-
ptores, validum & legitimum eſſe ſacrificium
Miſſæ, etiam ſi ſolus Sacerdos Euchariſtiam
ſumat, & adſtantes Sacramentaliter non com-
municent. Neque conjecturæ deſunt ad
hanc rem ex ſacra Antiquitate depromptæ.
Chryſoſtomus Homil. 3. in cap. I. Epiſt. ad
Epheſios: Fruſtra, inquit, babetur oblatio
quotidiana, cum nemo ſit, qui participet. Quis-
quis Mſſteriorum conſors non eſt, imprudens &
improbus adſtat. Item: & quis ad convivium
vocatus manus quidem laverit, & accubuerit,
& tamen nibil ciborum guſtaverit, nonne infert
contumeliam convivatort, à quo fuerit vocatus?
Annon ſatius fuerit eum, qui talis eſt, prorſus
Ii 4 non

502 Sectio II.
non comparuiſſe ?* Hoc in loco S. Doctor eos
reprehendit, qui Miſſæ intererant, nec ta-
men eommunicabant, quod cum S. Triden-
tina Synodo conſentit, quæ optat ut ii, qui
Miſſæ interſunt, Euchariſtiam percipiant.
Verùm non eo progreditur S. Doctor ut di-
cat, Miſſam non eſſe quotidie celebrandam,
quèd quotidie adſtantes non communicent:
ex quo licet arguere, eum neque illicitam,
neque invalidam, imò licitam validamque
eam Miſſam, ùt definivit Concilium Triden-
tinum, exiſtimâſſe, in qua ſolus Sacerdos
communicat. Ait quidem S. Chryſoſtomus:
PFruſtra fit oblatio; veruntamen vox Fruſtra
non ad ſacrificium, ſed ad oblationem refer-
tur: celebratur enim Miſſa, partim ut Deo
ſacrificium offeratur, partim ut ſacro Eu-
chariſtico pane Populus recreetur; quodſi
nemo ſit, qui communicet, Sacramentalis
quidem Populi Communio ſuo caret effe-
tu, non caret tamen ſacrificium Miſſæ, ùt
egregie reſpondet Bellarminus tom. 3. Con-
troverſ. lib. 6. De Sacrificio Miſſæ cap. 10.
Dico, illa verba, fruſtra fit oblatio quotidiana,
non ſignificare abſolutò oblationem friſtra fieri,
ſed fruſtra quatenus ordinatur ad Communionem.
Wam cum celebratio Miſſe partim ordinetur ad
ſacrifcium Deo offerendum, partim ad Populum
ſacro illo pane reficiendum, càùm nulli ſint dqui

communicent, fruſtra fit, duatenus rdua,

lot
nul o
Nom
Mnitt

ſai

Co

& 1.

loi⸗
frm⸗
diun
dlüm
Uton
idgue
greck
ciori
Mil

pes
anti

tv

in
ſoſt
Die

Mor.

uum

ſon
VAI

Gor en

ielr
Troer.
ti
glun
ru
tunn,
unicet
lcien
Günce⸗
Ticen
Oend
ons
Xf
neſt
D
cro 1.
zan
lbene.
Met

ſech

fn

Nnnn,
ume
5
A6,1
6 Ni

. De Sacrificio Miſſæ 503

ad poſteriorem finem, ſed non ſit fruſtra quate-
nus ordinatur ad finem priorem laque Chry-

Joſtomus, etiamſi dicat fruſtra fieri, non tamen

omittebat quotidie ſacrificare, quod certè feciſſet,
ſi abſolutè fruſtra fieri exiſtiméſſet.

Confirmatur validitas Sacrificii etiam nullo
adſtantium communicante.

Natalis Alexander Hiſt. Eccl. ſæœæculi 13.
& 14. Diſſert. 13. hanc explicationem illius
loci aliis locis ex Chryſoſtomi Operibus con-
firmat. Itaque hæc omnia ifa in compen-
dium conferri poſſunt. Vel ad licitum vali-
dumque ſacrificium opus eſſe contenditur,
ut omnes adſtantes Sacramentum percipiant,

idque qui affirmant, multum veri fines præ-

grediuntur: ſemper enim plures, etiam feli-
cioribus Eccleſiæ temporibus, fuêre, qui
Miſſæ quidem aderant, nec tamen partici-
pes eſſe poterant Euchariſtiæ; quamobrem
antiquitus Diaconus ante Communionem al-
tà voce edicebat, quod etiamnum uſurpatur
in Eccleſia Græca: Sancta Sanctis; & D. Chry-
ſoſtomus Homil. 67. ad Populum refert,
Diaconum Communionis tempore terribili cla-
more, quafſi quemdam præconem manum in al-
tum tollentem clamũſſe: Sancta Sanctis; &i quis
non Sanktus, non accedat. Vel ad licitum &
validum Sacrificium opus eſſe dicunt, ut
Ii 5§ quot

504 Sektio II. .

quotquot adſunt, & ab omni peccati macu-
la mundi ſunt, Sacramentum accipiant: id
verò conciliari non poteſt cum vetuſtis Ca-
nonibus, quos alibi indicavimus, & refert
Martene lib. I. cap. 4. art. 10. num. 2. qui
Canones, refrigerato jam fidelium animo,
qui quondam quotidie Euchariſtiam ſuſcipie-
bant, ſtatuunt quasdam ſolemnitates, qui-
bus Sacramentum percipere debeant. Vel
denique ad licitum & validum Sacrificium
opus eſſe volunt, ut ex iis, qui bene diſpo-
ſiti ſunt, aliquot communicent; & id qui
propugnet, non ſatis eſt ſi dicat, antiquitùs
quotquot Miſſæ adeſſent, communicare con-
ſueviſſe; nec itidem ſatis eſt ſi dicat, Eccle-
ſiam optare ut quotquot Miſſæ interſunt,
Euchariſtiam ſuſcipiant; ſed poſitivum præ-
ceptum adducere oportet, quod jubeat,
Miſſam non celebrari, niſi quis adſtantium
communicet. Nec quidquam juvat dicere,
Chriſtum jeſum non modò panem conſe-
cràſſe, ſed etiam diſtribuiſſe, atque juſſiſſe
ut id fieret in ſui memoriam, Hoc facite in
meam commemorationem, ùt eſt apud Lucam
cap. 22. Id enim eſt præceptum affirmati-
vum, cui parendum eſt pro loco, tempore, &
perſonis, ůt loquuntur Theologi: ex quo fit,
ut ſi nemo adſtantium vel ſit diſpoſitus, vel
Sacramentum velit percipere, præcepto non
adſtringatur Sacerdos ad Euchariſtiam ki
exhi-

Gam.

erik

mmis te
wicke
eſle
Lac

Euc-

dant

o
laiei
enti
pium
ſarun
mti/

Ni
liter
nin

(llin

An. 6
Pore
Imal
tur
lun
con
E

4
—

Witmer

Nan: i
tsCr.

Eet

n
n wino,
dlde
eg ⸗
n.
tkcinn
1 dſo⸗
lgunk
e
Lec⸗
erlun
in Pre⸗
en
üuonun
Ereh
n Me.
R

. S
4

De Sacrificio Miſæ. 505

exhibendam, aut ad Miſſam idcirco omitten-
dam. Joannes Cochlæus ſcribens de Miſſæ
Sacrificio adversùs Muſculum conjicit, pri-
mis temporibus neque tam multos, ùt nunc,
fuiſſe Sacerdotes, nec tam multas celebratas
eſſe Miſſas: idcirco tum Sacerdotes, tum
Laici, qui Miſſæ aderant, poſt oblationem,
Euchariſtiam unà cum celebrante ſuſcipie-
bant. MWunc verò cùm ille communicandi mos
non ampliuùs apud nos obſervetur, non minus
Leoicorum, quàm Sacerdotum deſidid & negli-
gentid; invenit & introduxit Spiritus Sanctus
bium bujus negligentiæ ſupplementum per Miſ-
ſarum, quas ſoli Sacerdotes peragunt, frequen-
tattonent.

I ipfum probatur ex Toletano Concilio XI

Literæ Encyelicæ Benedicti XII. ad tollendas

turbas in Lombardia exortas ſuper admini-
Rratione Euchariſtiæ in Miſſa.

Huic profectò favet ratiocinationi Con-
cilium Toletanum 12. ſub Agathone Papa
an. 681. habitum. Cùm Sacerdotes eo tem-
pore plures eâdem die Miſſas celebrarent,
malus quidam ufus invaluerat, de quo loqui-
tur etiam D. Cyprianus Epiſt. 65. ad Cæci-
lium, ut Sacerdos non niſi in poſtrema Miſſa
communicaret: Relatum nobis ſt, quosdam
de Sacerdotibus non tot vicilus Tnmmtn,
auketaä

506 Sectio II.

ſanctæ gratiam ſumere, quot ſacriſßcia in uno
die videntur Deo offerre, ſed in uno die, ſi plu-
rima per ſe Deo offerant ſacrificia, in omnibus
ſe oblationibus à Communione ſuſpendunt, & in
ſola tantùm extremi ſacrificii oblatione Commu-
nionis ſanctæ gratiam ſumunt. Adversùs hunc
abuſum clamant Toletani Concilii Patres:
Quicumque ergo Sacerdotum deinceps divino
Altari Sacrificium oblaturus acceſſorit, & ſe
Communione ſuſpenderit, ab' ipſa qu ſe inde-
center privavit, gratid Communionis anno uno
repulſum ſe noverit. Nam quale erit illud Sa-
orifcium, cui nec ipſe ſacrificans participäſſe
cognoſcitur? Ergo hoc modis omnibus eſt tenen-
dum, ut quotiescumque ſacrificans Corpus &5
Sanguinem Jeſu Chriſti Domini noſtri in Alta-
ri immolat, toties perceptioni Corporis & San-
