Levitico accidit Sacerdotio: Juravit Domi-
nus, non pœnitebit eum: Tu er Sacerdos in
æternum ſecundim ordinem Melchiſedech. Pfial.
109. idque præclare explicat S. Tridentina
Synodus ſeſſ. 22. cap. I. de Sacrificio Miſſæ:
Ouoniam ſub priori Teſtamemo, teſte Apoſtolo
Paulo, propter Levitici Sacerdotii imbecillita-
tem, oonſummatio non erat, oportuit Deo Patre
miſericordiarum ita ordinante, Sacerdotem alium
Jecundum ordinem Melchiſedech Jurgere, Domi-
num noſtrum geſum Chriſtum, qui poſſet omnes,
quotquot ſanöéißicandi eſſent, conſummare, & ad
perfeltum adducere.

Aſſeritur veritas Sacrifeii Melchi, Jech adver-
Sus noſtrorum temporum Hæreticos. Particulæ
&, autem apud Hebræos vim habent cauſalis.
Panis & vini Sacrificium Melchiſedech
obtulit, ùt habetur cap. 14. Geneſ. ubi Sa-
Cc S cer-

408 Sectio Il.

Ceærdotales ejus res geſtæ deſcribuntur, cùm
dicitur Abrahamo benedixiſſe, accepiſſe ab
eo Decimas, panem & vinum obtuliſſe, &
quidem in Sacrificium, ùt oſtendit cauſalis
articula; erat enim Sacerdos Dei Altiſſimi.
Nam futilia ſunt, quæ Lutherani & Calvini-
ſtæ obganniunt, ab Hebræo textu particu-
lam enim abeſſe, quàm habet vulgata verſio,
Hebraicos Codices habere conjunctivam 87,
ſeu autem, ùt in verſione 70. Interpretum,
ubi legitur, erat autem Sacerdos Dei Altiſſimi.
Hebraicæ enim linguæ periti teſtantur, apud
Hebræos particulam &τ vel autem vim cau-
ſalis habere, quod multis probatur Sacræ
Scripturæ locis, eo præſertim ex cap. 20.
Geneſeos, ubi ita habet vulgata: Venit au-
tem Deus ad Abimelech per ſomnium nocte, &
nit illi: En morieris propter mulierem, duam
tuliſti; habet enim virum. Hebræi legunt,
ez balet virum; fatentur enim vel ipſi Rab-
bini, vocem &τ7 cauſalis vim habere; textus
eſt etiam Iſaiæ cap. 64. num. 5. Ecce tu ira-
ztus es, & peccavimus; ubi c7 cauſalem eſſe ad-
notavit D. Hieronymus ad illum locum:
Ordo præpoſterus: non, quia tu iratus es, 1s
peccavimus; ſed quia peccavimus, tu iratus es.
Et quia peccavimus, nobis iratus es, Domine;
propterea erravimus, & rectam reliquimus viam.

In

1/

a
oblan
clefin
crifie
Plccan
Ppitt
Verbi
ſaum⸗
igue
ſench
n u,
1
ue
1 e/
lem,
tur,
ſecee
Qri
G„
Nlv⸗
0,4
de)
ui

e
1pun
verne
iram’
Prerun
nur /
jincr⸗
tue W
b. 4
ſenite
n,
i

i
ulte

De Sacrificio Miſſæ. 409

In Sacrifcio Melchiſedech Sancti Patres agno-
Nunt figuram noſtri Sacrificii.

Itaque Sacerdos fuit Melchiſedech, ejus
oblatio panis & vini ſacrificium fuit, & Ec-
cleſiæ Patres in ejus Sacrificio expreſſam Sa-
crificii noſtri figuram perviderunt, ùt ex-
pPlicant, ne multos memorem, Cyprianus
Epiſt. 3. ad Cæcilium lib. 2. ubi allatis illis
verbis & Pſalmo, Zu es Sacerdos in æternum
ſecundum ordinem Melchiſedech, ait: Qui Ordo
utique eſt de Sacrificio illo veniens, && inde de-
ſcendens, quòd Melehiſedech Sacerdos Dei ſum-
mi fuit, quòd panem &* vinum obtulit; quòd
Abrahbam benedixit; nam quis magis Sacerdos
Dei ſummi, qudm Dominus noſter eſus Chri-
Rus, qui Sacrificium Deo Patri obtulit, & ob-
tulit boc idem, quod Melehiſodech obtulerat,
id eſt panem & vinum, ſuum ſcilicèt corpus &g*
ſanguinem? Hieronymus Epiſt. ad Marcel-
lam, quam ut Hieroſolymam veniat horta-
tur, ſcribens: KRecurre ad Geneſim & Melehi-
Vedech Regem Salem, hujus Principem invenias
Civitatis, qui jam tunc in typo Chriſti panem
2 vinum aack, * Myſterium Cbhriſtianum in
dalvatoris Sanguine & Corpore dedicavit. Et
D. Auguſtinus lib. 16. de Civirate Dei c. 22.
de Melchiſedechi oblatione: Ii primum, in-
quit, apparuit Sacrificium, dquod nune d S
5=

41¹0 Sectio II.

ſtianis offertur Deo toto Orbe terrarum. Quam-
obrem quis non intelligit, quàm propria ſint
ea verba ſanctum Sacrificium, immaculatam
boſtiam, etiamſi ad Melchiſedechi oblatio-
nem panis & vini referantur?

Verha illa: Sanctum Sacrificium &c. referen-
dJa ad Sacrifcium Miſſeæ oſtenditur ex ipfius
Miſſ natura & ſentia.

planiſſimus item ac maximè proprius eſt
eorumdem ſenſus verborum, ſi ad ſanctum
novæ legis Sacrificium referantur. Malachias
enim dicens: Won eſt mibi voluntas in vobis,
dicit Dominus exercituum, & munus non ſu-
ſcipiam de manu veſtra; ab ortu enim ſolis us-
que ad occaſum magnum eſt nomen meum in
Gentibus, & in omni loco ſacrificatur, of-
fertur nomini meo oblatio munda, quia magnum
eſt nomen meum in gentibus, dicit Dominus exer-
cituum; profectò de Miſſæ Sacrificio loqui-
tur, ùt ſcribunt Juſtinus Martyr in Dialogo
cum Tryphone: De noſtris verò CGentium,
quæ in omni loco offeruntur, Sacrificiis, boc eſt
pane Eucbariſtiæ, & poculo ſimiliter Euchari-
ſtiæ jam tum locutus prædixit (Malachias)
nos quidem glorificare nomen ejus, vos autem
profanare; Et Irenæus cap. 32. lib. 4. adver-
sàùs Hæreſes: Eum, qui ex creatura panis ſt,

accepit, & gratias egit dicens: Hoc eſt Corpus
meutm

—

MMeini

tun,
nke
Ohlati
in un
nobit
0
denrin
Mille
Ae n
linan
ſoymnin
he,
Eirt.
Pertin
Docen
neemen
llin
Der 0
bkan
eli
e:
War
nem
nem
cond
birat
deng

Nllctem
Ni⸗

Annns
iman

De Sacrificio Miſſce. 471

meum, & Calicem ſimiliter, qui eſt ex ea Crea-
tura, quæ eſt ſecundum nos, ſuum ſanguinem
confeſſus eſt, & novi Teſtamenti novam docuit
oblationem, quam Eccleſia ab Apoſtolis accipiens
in univerſo mundo offert Deo, ei, qui alimenta
nobis præſtat, primitias ſuorum munerum in
novo Leſtamento, de quo in duodecim Prophe-
tis Maluchias præfguravit. Idem innuit S. Tri-
dentina Synodus ſeſſ. 22. cap. 2. de Sacrificio
Miſſæ : Et hæc quidem illa munda oblatio eſt,
quæ nulld indignitate aut malitid offerentium in-
quinari poteſt, quam Dominus per Malachiam
nomini ſuo, quod magnum futurum eſſet in gen-
tibus, in omni loco mundam offerendam bpræ-
dixit. In Miſſa enim id omne fit, quod
pertinet ad naturam & eſſentiam Sacrificii.
Docent Theologi omnes Sacrificium oblatio-
nem eſſe rei ſenſibilis cum ejus deſtruéctione,
vel immutatione (non enim in Sacrificio ſem-
per opus eſſe deſtructione, ſed ſatis eſſe im-
mutationem, ùt ex Sacrificio Capri emiſſarii
intelligitur, qui non mactabatur, ſed veluti
exul amandabatur in deſertum, Levit. c. 16.)
oblationem eſſe Deo factam in recognitio-
nem ejus ſupremi dominii; demùm oblatio-
nem eſſe ritu myſtico conſecratam: quæ
conditiones omnes in Miſſa absque ulla du-
bitatione implentur. Miſſa enim etiam in
Sanctorum honorem celebrata non illis, ſed
ſoli Deo offertur, qui illos coronavit, ùt lo-
qui.

41² Sectio II.

uitur Concilium Tridentinum ſeſſ. 22. c. 3.
de Sacrificio Miſſæ. Prætereà hoc Sacri-
ficium à ſolo Sacerdote peragitur, juxta illud
Apoſtoli ad Hebr. 5. Omnis Pontifex ex ho-
minibus aſumptus, pro bominibus conſtituitur
in his, quæ ſunt ad Deum, ut offerat dona &
Sacrificia pro peccatis; Et paulò poſt: Mec
quisquam ſumit ſibi honorem, ſed qui vocatur
à Deo tamquam Aaron. Myſtico etiam ritu
Miſſa celebratur, eôque modo, quo in in-
cruento Sacrificio fieri poteſt, victimæ fit
deſtructio; vel quia ſacramentales ſpecies
conſumuntur, vel quia in Conſecrationem
panis venit Corpus, & per concomitantiam
Sanguis quoque, anima, & Divinitas Jeſu
Chriſti, & in conſecrationem vini ſanguis,
& itidem per concomitantiam venit corpus,
anima, & divinitas, quod ſatis eſt ad victi-
mæ deſtructionem in Sacrificio, quod fit in-
cruentum; vel quia, licèt in Miſſæ Sacrificio
Chriſtus, qui eſt victima non deſtruatur quo-
ad eſſe ſimpliciter, ùt loquuntur Theologi,
nec delinat quoad eſſe ſulſtantiale, deſtruitur
tamen quoad eſſe ſacramentale, & quoad prœ-
ſentiam ſacramemalem.

Finis Quartæ hajus Orationis.

Hæc Oratio in eam deſinit precationem,

quà Sacerdos à Deo petit, ut jubeat per ma-
nus

.

nus
ſpecn
Ult qu
crolar
fomp
grati

Poßn⸗

F
ha
Kicer
hyſe
Gtntjr
ſcin
n hun
ora
ſterio
Ut eo
ſint
digelea
mamn
Ae
in)
) i⸗
dn
ent
Chrin

29 0)
Kti
WWnilud
rerlr⸗
Nßint
Ad
t: N
1 Mu
tam In
woini
tine!
ſe
raten
mvnnn
is
coN
od 1 4
Tedi

U

De Saerificio Miſſe. 41¾

nus Angeli in ſublime Altare ſuum in con-
ſpectu divinæ Majeſtatis ſuæ oblata perferri,
ut quotquot ex ea Altaris participatione ſa-
croſanctum Filii ſui Corpus & Sanguinem
ſumpſerint, omni benedictione cœleſti &
gratià repleantur. .

Poſtrema quartæ orationis verba intelléctu dif-
kKicilia. Eorum explicatio ex Inno-
centio III.

Florus in Canonem Miſſæ ait, poſtre-
ma hæc verba intellectu valdè difficilia eſſe;
& idem cum eo ſentit Innocentius III. lib. 5.
Myſterior. Miſſæ cap. 6. Zuntæ ſunt profun-
ditatis hæc verba, ut intelleltus humanus vix ea
ſuſſiciat penetrare. Ea tamen idem Pontifex
in hunc explicat modum: Jube, Domine,
vota Fidelium & preces Angelorum mini-
ſterio in conſpectum tuæ majeſtatis perferri,
ut eorumdem Angelorum interceſſione tibi
ſint gratæ: Jube hac, id eſt vota Fidelium,
videlicèt ſupplicationes & preces, perferri per
manus ſancti Angeli tui, id eſt per miniſterium
Angelorum (ſecundum illud: Quando orabas
cum laerymis, ego obtuli orationem tuam Domi-
no) in ſublime Altare tuum, boc eſt in conſpe-
tum Divinæ Majeſtatis tuzg. Et Odo Came-
racenſis in Expoſit. Sacr. Canon. Diſt. 4. in
Chriſti Eceleſia duo ſtatuit eſſe Altaria, quo-
4. rum

414 Sectio II.

rum alterum hic apud nos viſibile, inviſibile
alcerum in Cœlo: Habet Eccleſia Altare viſi-
ile in terra, & Altare inviſibile in Cælo...
ſumimus lc viſibiliter Corbus &W Sanguinem
Cbriſti. Sumimus inviſibiliter de Cœlo, quò per-
lata ſunt, enedictionem & gratiam Dei.

Eorumdem verborum explicatio D. 1 Vomæ.

D. Thomas 3. Par. quæſt. 83. art. 4. ad
nonum ita diſputat: Sacerdos non betit, neque
quòd ſpecies Sacramemales deferantur in Cælum
neque Corpus Chriſti verum, quod ibi eſſe non
deſinit, ſed petit hoc pro corpore myſtico, quod
ſcilicet in hoc Sucramento ſignificatur, ut ſcili-
let orationes Sacerdotis & Populi Angelus aſſ-
ſtens divinis Myeriis Deo repræſentet. Nec
veretur S. Doctor ſub nomine Angeli ipſum
Chriſtum Jeſum intelligere, qui vocatur
magni conilii Angelus, quique myſticum
corpus cum Deo Patre & Eccleſia trium-
phante conjungit; atque hanc explicationem,
quæ eſt Innocentii III. D. Thomas amplecti-
tur, cæterique Theologi omnes confirmant.
Videantur Bellarminus tom. 3. Controv. lib. 6.
de Miſſa cap. 24. §. Ama objectio. Suarez
in 3. Par. tom. 3. quæſt. 83. art. 4. Diſp. 83.
ſect. 2. §. additur ultimo. le Brun tom. I. pag-

.

521. Et Auctor Tractatũs de Miſſa Parochia-

li, quem ſuprà citavimus, Par. 3. Cap. 10. „
.

—

Den

ſione

be
tem a
ofun
mu. 5
ltt er
ſ Cor
ſper)
m ge
fonen
d be

Mn
ſ
en
Ee

idbi⸗
ne vſ⸗
(h.,
nn
,ge

D
Vyn.

tt. 4*
tl, N
ine
n,v
tet. N
gelig
V
ſa

que ſe ipſum ſignare, quia Chriſtus procidit

4*

De Sucrificio Miſſeæ. 41 5

4

De actionibus, quæ Junguntur cum quarta Ora-
tione. Inclinationis Sacerdotis & ſignorum
Crucis multiplices ſignificationer.

Poſtremam hanc Orationis quartæ par-
tem actiones hæ comitantur. Sacerdos ſe
profundè inclinat cùm dicit, ſupplices te ro-
gamus; oſeulatur Altare cùm dicit, ut quot-
quot ex hac Altaris participatione; cùm Chri-
ſti Corpus nominat, ſignum Crucis ducit
ſuper Hoſtiam, atque itidem ſuper Calicem,
cùm nominat Sanguinem; ac cùm benedi-
ctionem nominat cœleſtem & gratiam, ipſe
ſe ſigno Crucis ſignat. Profunda illa ineli-
natio bene ſupplicanti convenit, & in ea
Miſſæ parte vetuſtiſſima eſt; ejus enim Ama-
larius & Micrologus mentionem faciunt.
Sacerdos in hac profunda inelinatione junctas
tenet manus; & in pluribus Galliæ & Ger-
maniæ Eccleſiis Sacerdos olim manus in Cru-
cem decuſſatas tenebat, ut etiamnum Car-
thuſiani, Dominicani, & Garmelitæ. Inno-
centius III. loc. cit. cap. 5. loquitur de My-
ſterio trium ſignorum Crucis; & ait, duci
Crucis ſigaum ſuper Corpus propter ſudorem
Corporis, quo Chriſtus in ſua Paſſione ma-
duit, ſuper Calicem propter guttas ſanguinis,
quem in Paſſione fudit; Sacerdotem dem-

*½

41¹6 Sebtio II.
in faciem ſuam. Addit aliam idem Pontifex
myſterii explanationem; duo videlicet prio-
ra Crucis ſigna vincula & flagella Chriſti je-
ſu ſignificare, ſignum verò, quo ſe ipſe ſi-
gnat Sacerdos, ſatellites innuere, qui Chriſti
faciem conſpuebant. D. Thomas 3. Par.
quæſt. 83. art. 5. ad tertium de his ſignis Cru-
cis ita loquitur: Kepraſentatur extenſio Cor-
poris, & effuſio Sanguiniy, E frubétus Paſſtonis
per trinam Cruce ſignationem, duc ſit ſuper
illis verbis: Corpus & Sanguinem Jſumpſerimus,
omni benedictione &. Et cum D. Thoma
conſentiunt Soto in 4. ſent. Diſt. 13. quæſt. 2.
art. 5. §. Quinto repræſentatur, Natalis Ale-
xander Theolog. Dogmat. & Moralis lib. 2.
de Sacram. Euchariſtiæ cap. 8. art. 6. §. 5. ubi
alias quoque Innocentii III. refert & ample-
Ctitur explicationes, Merbeſius 3. Par. ſum-
mæ Chriſt. quæſt. 5r. quæſtiunc. I. & cum iis
videndus D. Bonaventura in Expoſit. Miſſæ
cap. 3. S. In conſpectu Divinæ Majeſtatis tuc.

De Quinta Canonis Oratione.

Quinta Oratio: Memento etiam &c. eſt
pro Defunctis.

Uinta Canonis Oratio incipit, Memento
etiam Domine, ubi oratur pro Defunctis.

Hæc Oratio cùm habeat vocem etiam, non
nulli

Nulli
ento
eumn p
M. 5
nenno
ttiam
Ante
Pro
inter,
tionen
geince

Mulle

pro

Vn⸗
Mhn,
Nelo (
CClai
INIHE
runt,
if̃
fittunm
Ra.
Pecer
otu
leeſe
cel
lp
ton

Ponnlen

hene
). Tho
relsli
ſ
Kin⸗
Dar
Koun
Plr N
pie

nit⸗

e N
R

De Sacrifcio Miſſe. 417

nulli exiſtimàrunt, olim aliud peculiare me-
mento præceſſiſſe; quidam verò redundare
eam particulam putant. Sed le Brun tom. I.
Pag. 525. Obſervat, nihil opus eſſe aliud me-
mento præcedens ſupponere, aut particulam
etiam veluti ſuperfluam habere. Cùm enim
ante Conſecrationem dictum fuerit memento
Pro vivis, nemo non videt, quàm propriè
interjiciatur vox illa etiam, quæ indicat ora-
tionem, quæ hactenus facta fuit pro vivis,
deinceps pro Defunctis continuari.

WNulla et Liturgia, quæ non babeat Orationem
Pro Defunéis ex Apoſtolica Traditione.

Vulgatiſſimum eſt judæ Machabæi exem-
plum, qui orari pro Judæis juſſit, qui in
bello ceciderant, quique non ut Idolorum
cultui ſe addicerent, ſed avaritiâ moti ex Ja-=
mniæ Templo res Idolis conſecratas diripue-
rant, & ſub veſtibus ſuis abſconderant: at-
ue ita ad preces converſi rogaverunt, ut id quod
factum erat delictum, oblivioni traderetur: ùt
eſt 2. Machab. cap. 12. Neque verò eorum
Peccatum lethale habitum fuit, & exiſtimari
Potuit, eos ante mortem peccati pœnituiſſe.
Eccleſiæ non ſatis eſt pro Defunctis rarò,
& certis quibusdam occaſionibus orare;
nulla prorſus eſt Liturgia, quæ non habeat

orationem pro defunctis, idque ex Apoſto-
. d

2 lica

418 Seétio I.
ſica Traditione: Extat oratio pro D functis in
urgu omnibus Eccleſiæ tum Oriemalis tum
Oecidentalis. Hoc ab Apoſtolis traditum uni-
verſa per totum orbem olſervat, & obſervavit
Eccleſia, ut pro Defunktis inter ſacrificandum
oret; ait Pouget Inſtit. Catholicar, tom. 2.
Pag. 866. *

Mos ille orandi pro Defunctis confrmatur teſti-

monio Patrum. Oratio fit pro animabus,

quæ igne Purgatorio expiantur, non
pro damnatis.

Apertiſſima ſunt teſtimonia veterum Pa-

trum. Tertullianus de Corona militis cap. 3.

Oblationes pro Defunttis annud die facimus.
Auguſtinus ſermone 171. alias 32. de verbis
Apoſtoli ita ſcribit: Hoc enim Patribus tra-
ditum univerſa obſervat Eccleſia, ut pro eis,
qui in Corporis & Sanguinis Cbriſti comimunione
dJefuncti ſunt, cum ad ipſum Sacrifcium loco ſuo
commemorantur, oretur, æc pro illis quodue!
afferri commemoretur. Et conſentit Chryſo-
ſtomus Homil. 69. ad populum Antioche-
num: Mon temerè ab Apoſtolis bæc ſantita
fuére, ut in tremendis myſſteriis Defunkctorum
agatur commemoratio: ſeiunt enim iis multum
contingere luerum, & utilitatem multam. His
fundamentis quinta Canonis oratio innititur;

atque in ea Sacerdos præſentes animo eos
. habere

bere

De int
m m.
amn ſ
ld. 5.
mabus
torio,
deſt
in
s, g
onmnide
teſpicit
U,
Verlantt
et men
Notrip
me
Girnnn
tio,
Sarriſl
fertur
Decre
1 Pu
iimne
axyi
Qune
rori
irm
1 non⸗
Mnn

nhri
tlurfin
Hn uni

Frmu

1lonn!

niy t⸗
nchee
Un

eunke
1Sc
ge ven
Purn

4

De Saecrificio Miſſæ. 419

habere debet defunctos, pro quibus præci-
puè intendit orare. In hoc loco Sacerdos, quo-
rum maluerit defunctorum, debet agere memo-
riam ſpecialem; verba ſunt Innocentii III. cit.
lib. 5§. cap. 7. ac porrò pergens orat pro ani-
mabus omnibus, quæ detinentur in Purga-
torio, ùt verba illa indicant, ipſis Domine,
id eſt pro quibus præcipuè oravit; & omni-
bus in Chriſto quieſcentibus, iis ſeilicet omni-
bus, qui in Purgatorio igne expiantur; pro
omnibus autem poſtulat locum refrigerii, quod
reſpicit ignem illum quo cremantur; locum
lucis, quod ſpectat ad eas tenebras in quibus
verſantur; locum pacis, quod ad illam perti-
net mentis anxietatem, quàâ conflictantur:
quo tripliei pœnarum genere miſeræ illæ ani-
mæ à Divina expiantur juſtitia. Ideo autem
diximus pro omnibus, qui ſunt in Purgato-
rio, orationem fieri, quia ipfſis ſolis Miſſæ
Sacrificium tamquam ſatisfactorium Deo of-
fertur, juxta Tridentinam Synodum ſeſſ. 25.
Decreto de Purgatorio, ubi docet: Animas
in Purgatorio detentas Fidelium ſuſfragiis, po-
tiſſunum verò acceptabili Altaris Sacrificio ju-
vari; & juxta idem Concilium ſeſſ. 22. c. 2.
Quare hoc Sacrificium non ſollum pro Fidelium
vivorum peccatis, pœnis, ſatisgfactionibus, 87
aliis neceſſitatibus, ſed & pro Defunétis in Cbri-
ſto nondum ad plenum purgatis, ritò juxta Apo-
Rolicam Traditionem offertur; numquam ta-
D 3 men

4²⁰ Sectio II.

men pro animabus damnatorum, quorum
immutabili Dei lege æterna eſt condemnatio:
Paleas autem igne comburet inextinguibili,
Matth. c. 3. Diſcedite à me maledicti in ignem
æternum, itidem Matth. c. 25.

Olim Defunctorum nomina, pro quibus Sacer-
dos orabat, altâ voce reitabantur. Miſſee,
quæ applicantur animabus ſußfragii minim ca-
pacibus, remanent in Theſauro Eceleſiæ-
Egregia D. Auguſtini verba de
Sußfragiis.

Hæc oratio in vetuſtis monumentis Ora-
tio ſuper Diptycha appellatur, ob eam quam
ſuprà rationem attulimus. Mortuorum quon-
dam nomina altàâ voce recitabantur, ſicuti
nomina vivorum, ùt diximus in Memento

pro vivis; quamobrem Turonenſe Conci-
lium hanc rubricam habet: & fuerint nomina

Defunctorum, recitentur; deinde poſtquam re-
citata fuerint, dicat Sacerdos: ipfis, & omnibus.
Epiſcopi etiam qui Eccleſiam rexerant, alii-

que aliarum Diœceſium, qui in Catholica Fi-

de & Communione obierant, nominaban-
tur; nam ſi vel in hæreſi, vel in ſchiſmate
mortui eſſent, & ſacris Diptychis expunge-
bantur. Martene de Antiquis Eccleſiæ Ri-
tibus lib. I. cap. 4. art. 8. num. 24. documen-

ta profert, quibus oſtendit, Defunctorum
atque

—
ace e
ele tee
ebmo
Iio de
evoc⸗
juſſit,
cm S
torun
re: H.
um d.
Tllenil
Jbecen
enim e
Verain
(klehre
Cunlre
ſopos
cra bar
Igatio
Dekon
dume
arrig
Wonp
W Pr
dbem
r, m
le
it, &
Ane
Han

—

Gvonn
nmnto
l in

.

Md
Nndn
leſe

to

m

Ir,

De Sacriſicio Miſſcæ. 4²

atque etiam Epiſcoporum nomina propalam
eſſe recitata ad 12. usque ſæculum, atque
ejusmodi conſuetudinem à Cardinali Anto-
nio de Crequy Epiſcopo Ambianenſi fuiſſe
revocatam, qui Teſtamento ſuo an. 1574.
juſſit, in Conventuali illius Eccleſiaæ: Miſſa,
cùm Sacerdos pervenerit ad Memento Defun-
Rtorum, Diaconum alta ipſum voce mone-
re: Memento Domine animarum ſervorum tuo-
rum Joannis & Antonii de Crequy: & in Pa-
riſienſi Eccleſia etiamnum eſus diſciplinæ
quædam reliqua eſſe veſtigia; antiquiorem
enim Clericorum Chori ad Sacerdotis de-
Xxteram accedere, qui Miſſam Conventualem
celebrat, ac illi dicere: Memento animæ Car-
dinalis de Condy, qui fuit ejus Eccleſiæ Epi-
ſcopus. Gilbertus Grimaud in Liturgia Sa-
cra Par. 3. cap. 10. quæſt. 6. & ſeq. de ea ob-
ligatione agit, quà tenemur Deum orare pro
Defunctis; quæ obligatio ex charitate, inter-
dum etiam oritur ex juſtitia. Suprà diximus
Sacrificium pro damnatis in Infernum offerri
non poſſe: cùm autem poſſit contingere, ut
vel pro damnatis, vel pro iis qui in Cœlo
beata vita perfruuntur, Sacrificium offera-
tur, monet, illius fructum Sacrificii in Eccle-
ſiæ Theſauro remanere, quem Deus diſper-
tit, & applicat iis animabus, quæ poſſint
ejusmodi fructum conſequi, quibusque Deus
levamen aliquod vult afferre. Perpulchra
Dd 4 eſt

4²² Sebtio II.
eſt D. Auguſtini ſententia in Enchiridio cap.
108. de Miſſis, Suffragiis, & Orationibus
pro iis animabus, quibus ea prodeſſe poſſe

eredimus, cùm tamen non proſint: Quam-

vis Altaris ſiue Orationum, ſive Eleemoſyna-
rum ſacrificta non pro quibus fiunt, omnibus
proſint, ſed is tantum &σ. (eos ſcilicet ait qui
ſuffragiorum capaces ſint) quia tamen non di-
ſcernimus qui ſint, oportet ea pro regeneratis
omnibus facere, ut nullus eorum prætermüttatur,
ad quos hæc beneficia poſſint && Jebeant perve-
nire: melius enim ſupererum iſta iis, quibus
neo obſunt, nec proſunt, qum eis deerunt, qui-
bus proſunt.

De Sexta Oratione Canonis.

De ſexta Oratione Canonis, quæ deſinit: Per
omnia ſæcula ſæculorum. Hæc clauſula
dicitur elata voce. Cur non dicatur
Feria VI. in Paraſceve.

Exta & ultima Canonis Oratio incipit,
Wohix quoque peccatoribus, quæ verba ela-
tà paululùm voce dicuntur; & deſinit in clau-
ſulam Per omnia ſæcula ſeculorum, quæ pro-
ximè Orationem præcedit Dominicalem;
eâque clauſula altà voce dicitur, ut populus
reſpondeat Amen. Quamobrem Feria 6.
in Paraſceve, cùm integer Canon omittitur,
qui

hil

ſula

nem
Dom

lrxpii
iin
A
Precat
Trir
eiit
teente,
ſ
ketſie
mn gui
Conſort
ſiunis
le vid
Ubi it
titudi⸗
ntin
or
Wyi
r I

.IN

Gn
n,

4

tcloe
btnke
lec
„
lenlir
,ni
etii
A,NRt
Cemnn
tto

On

Firk

“
mn

.
6 N.

1, d.

bo
ſe⸗
Mni
tnn
en

6

De Sucrifcio Miſce. 423

qui ad Conſecrationem pertinet, nulla & ſe-
nis hiſce Orationibus dicitur, nec Per omnia
ſcœcula ſeeculorum, ſed poſt manuum ablutio-
nem initium ſumitur abſolutè ab Oratione
Dominicali.

Explicantur illa, Intra quorum nos conſor-
tium &c. Meritum ponitur pro demerito
Ey beccato.

Sacerdos ante Conſecrationem Deum eſt
precatus, ut dignetur Eccleſiam Militantem
in Triumphantis conſortium admittere. Idem
Petiit poſt conſecrationem pro Eccleſia Pa-
tiente; in hac verò poſtrema oratione idem
ſibi & adſtantibus petit, quorum nomine of-
fert ſacrificium; petit autem his verbis: in-
tra quorum (ſanctorum qui in Cœlo ſunt) nos
conſortium non æſtimator meriti, ſedveniæ quæ-
Iumus largitor admitte: ad quæ verba reſpexiſ-
ſe videtur Hieronymus in ult. verſ. Pſal. 72.
ubi ita coneludit: Ad capeſſendam futuram bea-
titudinem cum electis equs, in quoruen nos con-
Jortium non meritorum inſpector, ſeq veniæ lar-
gitor admittat Cbriſtus Dominus noſter. Amen.
Novit Eccleſia Deum non niſi intercedenti-
bus meritis tribuere beatitudinem; ſed nec
illud ignorat, ut in Sanctorum admittamur

conſortium, non modò neceſſariam eſſe glo-

riam, ſed etiam gratiatn & veniam peccato-

4²⁴ Sectio II.

rum, quæ ſine noſtris meritis datur tantum-
modò per Chriſtum Dominum noſtrum;
ipſa noſtra merita dona eſſe miſericordiæ Dei
& gratiæ; nobisque miſericordiâ Dei opus
eſſe vel in earum actionum examine, quas
bonas exiſtimamus, juxta illud Pſal. 129. &
iniquitates obſervaveris Domine, Domine quis
ſuſtinelhit? & Pſal. 142. Non intres in judicium
cum ſervo tuo Domine, quia non juſtifcalitur
in conſpectu tuo omnis vivens; & juxta illud Au-
guſtini Confeſſ. lib. 9. cap. 13. N laudabili
vitæ hominum, ſi ſeclusd miſericordid, diſcutias
eam. Nec contemnenda videtur interpreta-
tio meriti pro demerito & peceato, ùt notat
Hugo Menardus in Notis ad Sacramenta-
rium S. Gregorii pag. 21. ad verbum meriti,
id eſt demeriti, peccati. Huic interpretationi
adſtipulatur vetus expoſitio mavuuſeripta Præfa-
tionis & Canonis Miſſæ Bibl. Cor. Non retri-
butionem peccatorum æſtimet, ſed ipſe ſit veniæ
largitor. Et quandoque meritum ſumitur pro
peccato; & Augiſtinus lib. de Cura pro mortuis
gerenda Cap. 1. Quorum tam mala ſunt merita.

In hac etiam Oratione Sancti invocamur.

In hac Oratione Sacerdos invocat Sanctos
Apoſtolos & Martyres Joannem, Stepha-
num, Matthiam, Barnabam, Ignatium,

Alexandrum, Marcellinum, Petrum, Feli-
cita-

citaten
Cecll
(tos.

Cur i

nes ey
Precen
Kephu
henton
Canon
miſus
Punne
die
8
gloirart
Mopte
Ule d
Vidvis
creatt
Posin
Pbonn
N
ſgui,
Wate
r,
nocl
Alb

anmn
holrun
Mee
Deins
ne,
L

cim
facn
od A
loudtt
enn
terner
N
ralent
n n
niti⸗
tul⸗
Wor
6
nm,
n

n

N

De Saerificio Miſſcœ, 425

citatem, Perpetuam, Agatham, Luciam,

Cæciliam, Anaſtaſiam, omnes denique San-
Ctos.

Cur in hac oratione nominetur Joannes, &σ
stepbanus ante Matthiam.

Quæritur, quamobrem hic ſolus Toan-
nes ex iis qui in prima, quæ Conſecrationi
præcedit, Canonis parte ſunt nominati, &
Stephanus ante Matthiam Apoſtolum nomi-
nentur; cur etiam Matthias in eadem prima
Canonis parte inter Apoſtolos fuerit præter-
miſſus. Innocentius III. lib. 5. cap. 8. ait,
Joannem in priori parte propter Apoſtola-
túùs dignitatem, in altera verò propter Vir-
ginitatis privilegium nominari, cum quo
propterea conjungitur Stephanus continen-
tiæ dono eximius, qui idcirco præpoſitus eſt
viduis, eôque etiam nomine ab Apoſtolis
creatus eſt Diaconus, quamobrem Epiſco-
Pus in ordinatione Diaconi: Cogitate B. Ste-
Phanum merito præcipuæ caſtitatis ab Apoſtolis
ad officium iſtud elettum. Et conſonat S. Bo-
naventura in Expoſit. Miſſæ cap. 4. §. Unde
ſequitur. Sed veriſimilius videtur, ùt cenſet
Walfridus c. 22. Joannem, qui hic nomina-
tur, non Evangeliſtam eſſe, ſed Baptiſtam,
quod obſervat Menardus quoque in Notis
ad lib. Sacramentor. S. Gregorii pag. 21.
G vide-

426 Sectio II.

videtur intelligendus §. Joannes Baptiſta, cujus
etiam mentio fit in Liturgiis Sanctorum Baſilii
&& Chryſoſtomi poſt Conſecrationem. Idcirco
autem prior nominatur Stephanus, Matthias
poſterior, quòd Eccleſia non ad dignitatis,
ſed ad Martyrii ordinem reſpicit. Jam verò
Matthias in priori omiſſus oratione, nomi-
natur in ſecunda, quia Paſſionis tempore
non erat Apoſtolus, nec in Evangeliis ejus
nomen inter Apoſtolos legitur. Quamquam
verò Paulus, licèt nondum tempore Paſſio-
nis eſſet Apoſtolus, & licèt inter Apoſtolos
in Evangeliis non recenſeatur, in prima Ora-
tione nominatur, id tamen, quod alibi mo-
nuimus, factum eſt ne à B. Petro ſejungere-
tur. Vide Bellar. tom. 3. Controverſ. Iib. 6.
de Miſſa cap. 28.

Petrus, qui hic nominatur, eſt Petrus Exorci-
ſta ſocius Marcellini Presyteri, qui ſub Dio-
cletiano paſſi ſunt. Sancti, qui hie nominanur,
diverſorum Ordinum ſunt, ex Diaconis, Apo-
olis, Diſcipulis, Epiſeopis &. In Canone on

niſi Mariyribus eſt locus. Duplex in Miſſa San-

Gtorum commemoratio ad ſuffragiun,
ad conſortium.

Septala Dertonenſis Epiſcopus Tract. de
Myſteriis Miſſæ cap. 39. Pag. 243. ait haud
ita facilè reperiri poſſe, quis ille tandem Pe-
trus

—

trus ſin
rimi ec

getton
e§. De
lun ſen
Preſto
e no⸗
er &
Ctweiatn
i, N
Gur iun
Corum
1, Ad
Doſten
e Rom
Deni B
ehren
Domane
kmper
Cunn
Unnei
Gnlls
m;.
Rankur
Cons
Darnal
uul⸗
Undru
Unorn
lei

er ait
n n
Icke
Mti
Cnnrii
umen
e, W.
lenpo
eliseju
ahngun
e t
poi
limnd
labioe

ere

De Sucrifcio Miſſæ. 427

trus ſint, qui hoc loco nominatur, cùm plu-
rimi eo nomine Martyres fuerint. Sed Pou-
get tom. 2. Inſtit. Catholicar. p. 687. putat eſ-
ſe S. Petrum Exorciſtam: & quamquam nul-
lam ſententiæ ſuæ rationem affert, ea tamen
præſto eſt; nam poſt S. Marcellinum proxi-
mè nominatur; porro Marcellinus Presby-
ter & Petrus Exorciſta, diutinos perpeſſi
eruciatus, conjunctim ſub Diocletiano ne-
cati, Martyrii palmam conſecuti ſunt in ea
quæ tum Silva nigra, deinde in eorum San-
ctorum honorem Silva Candida eſt appella-
ta, ad Epiſcopalem olim ſedem erecta, &
poſtea à Callixto II. Portuenſi Eceleſiæ pro-
pe Romam unita. Sanctorum Marcellini &
Petri Exorciſtæ Feſtum poſtridie Kal. Junii
celebratur, t videre eſt in Martyrologio
Romano. Quæ veròô ad S. Petrum Exorci-
ſtam pertinent, reperias in Notis Florentinii
ad ſuum Martyrologium, & Baronii ad Mar-
tyrologium Romanum. Puchrè notat Car-
dinalis Bona Rer. Liturgicar. lib. 2. cap. 14.
num 5., Sanctos, qui in hac oratione nomi-
nantur, diverſorum eſſe ordinum; ex Dia-
conis Stephanum; Mathiam ex Apoſtolis;
Barnabam & diſeipulis; ex ordine Epiſcopo-
rum Ignatium; ſummorum Pontificum Ale-
Xandrum I. Presbyterorum Marcellinum; è&
minorum Ordinum Clericis Petrum, & nuptis
Felicitatem & Perpetuam; Agatham, Lu-
ciam,

4²⁸ Sebétio II.

ciam, Agnetem, Cæciliam, Anaſtaſiam &

Virginibus. In quarumdam Eccleſiarum Ca-
none additi ſunt Hilarius, & Martinus; ali-
bi Auguſtinus; alibi Juliana & Euphemia.
Sed neminem bic adjiciendum docet Cardi-
nalis Bona loco cit. nec ulli præter Martyres
eſſe locum in Canone. De Sanctis, qui in
hac Oratione juxta Ambroſianum Ritum no-
minantur, vide Septalam p. 245. Supra do-
cuimus San ctarum Felicitatis, Agathæ, Lu-
ciæ, Agnetis, Cæciliæ, Anaſtaſiæ nomina
à S. Gregorio eſſe addita, quod hic Adelmi
Epiſcopi auctoritate confirmamus, qui li-
bro de Virginitate cap. 25. ita (Cribit: Mihi
quoque operæ pretium videtur, ut §. Agathe
rumores, caſtiſſinæ V'irginis Lucic præconia
ſubſequantur, quas Præceptor &α Pædagogus
noſter Gregorius in Canone quotidinno, quando
Miſſarum ſolemnia celebrantur, pariter copulif-
ſe dignoſcitur, hoc modo in Catalogo Martyrum
ponens: Felicitate, Anaſtaſid, Agathd, Lu-
cid, Agnete &c. Gilbertus Grimaud in Sa-
cra Liturgia Par. 3. cap. 5. conſiderat, duo-
bus in locis commemorationem fieri Sancto-

rum, ante, & poſt Conſecrationem. Et

commemorationem quidem Sanctorum fieri
ante Conſecrationem, ut eorum obtineamus
ſuffragia, eorum Communionem conſequa-
mur, virtutes de nique adipiſcamur, & gra-

tias, quas nobis ex ſancto Sacrificio poſſu-
mus

—

m!

Alyreaj
Deum
dmit
jium
Prime

1 re⸗
Lrplu

bo
dem8
Chriſt
Cel,
ter lon
e
edt
iriti

Adhi

. *

— De Saerificio Miſſeæ. 4²⁹

Nlm mus polliceri: Quorum meritis precibisque
umO concedas &. poſt Conſecrationem verò, quia
h. Deum oramus, ut in Sanctorum cœtum nos
m admittere dignetur: intra quorum nos conſor-
tium non æſiimator meriti &c. ac Propterea
primam appoſitè dici commemorationem ad
Jubßfragium, alteram ad conſortium.

Explicantur illa, Per quem hæc omnia Do-
mine ſemper bona creas &c.

Poſt Sanctorum imploratam interceſſio-
nem Sacerdoôs, ut cum adſtantibus per Jeſu
Chriſti merita inter Sanctos admittatur in
Ccœlo, ait: Per quem haæc omnia, Domine, ſem-
per bona creas, ſantctificas, vivificas, benedicis,
& præſtas nobis, per ipfum, & cum ipſo, & in
ipſo eſt tibi Deo Patri ommnipotenti in unitate
Spiritüs Sancti omnis honor & gloria. . .

Ad bunc Miſſæ locum olim benedicelantur novæ
Fruges, mel, carnes &c.

Notum eſt, Sacerdotem olim ad Altare
novos fructus, legumina, mel, carnes be-

m nedicere conſueviſſe, cujus conſuetudinis
in fuiſie perhibertur auctor S. Eutychianus in
n. Ulib. Pontificali: Hic conſtituit, ut fruges ſuper
Cc ,

6 Altare tantum, fabæ, & uveæ benedicereniur.
IIIud etiam certiſſimum eſt, in hac Miſſæ
6 parte

43⁰ Setio II.

arte poſt ea verba, largitor admitte, hanc be-
nedictionem fieri conſueviſſe. Probat id Car-
dinalis Bona lib. 2. cap. I4. num. 5. ex veteri-

bus Miſſalibus irurgiss: Finitä, inquit,

häc oratione poſt illa verba, largitor admitte,
ſi novæ fruges, aut quælibet alia humanis uſibus
inſervientia lenedicenda erant, ane Altare olim
collocari ſolebant, & Eic à Sacerdote benedici;
&& terminatũ benedictione ſolitâ olaufuld, Per
Chriſtum Dominum noſtrum, ſequentem adde-
unt Orationem: Per quem hæc omnia Domine
ſemper bona creas: quæ, ut notat Licas Dache-
rius, non ſoliun referuntur ad oblata, ſed etiam
ad res tunc benedictas, quds Deus ereat, ſive
producit, easque petimus ejus benedittione ſan-
Stificari noſtris uſibus profuturas. Et apud

Martene tom. 4. monumenta extant benedi-

Gionis novarum frugum in Feſto Aſcenſio-
nis Domini, novorum pomorum in ſolemni-
tate S. Jacobi Apoſtoli, & novarum uvarum
in feſtivitate S. Xyſti, àt videre eſt pag. 565.
574. & 575. Primæ edit. In Ordinatione
Lectoris Epiſcopus ait: Lectorem ſiguidem
oportet legere ea, duc prædieat, & Lectiones

cantare, & benedicere panem, & omnes frubctus
novos. Eas tamen benedictiones (etſi nunc
non fiunt in hac Miſſæœ parte, ſed peractâ
Miſsà) ſolus hoc tempore Sacerdos facit, dr
notat Catalanus in notis ad Pontificale Roma-

num tom. I. pag. 83. §. 6.

Num .

amn

—
Moebe
idC.
ANeeri⸗
Alne⸗
iui
mmen
,lnis
B,
l dt

De Sucrificio Miſſæ 431¹

Num verla illa, Per quem hæc Domine &c.
referenda ſint ad novas Fruges, an ad Eu-
chariſtiam, an ad utrumque.

Quæ ſupra Cardinalis Bonæ attulimus
verba indicant eas preces, ber quem hæc omnia
omine ſemper bona creas &o. non modè ad
Chriſti Corpus & Sanguinem, ſed ad no-
vVas etiam uvas & fruges benedictas referri.
uidam dicunt, ad novos tantùm fructus
referri, quod non injuria rejicit le Brun tom.
I. Rag. 538. Ait enim, apud aliquas Eccle-
ſias in more fuiſſe „ ut novæ benedicerentur
fruges in Miſſa ante Conſecrationem Cor-
Poris Chriſti, eodem modo, quo his tem-
poribus Ferid 5. Majoris Hebdomadæ ante
onſecrationem Sanctorum oleorum fit be-
nedictio; novis eam tamen frugibus benedi-
cendis peculiarem fuiſſe orationem, quæ, ùr
aliæ omnes, in eam deſinebat clauſulam: Per
Chriſtum Dominum noſtrum, cui deinde ea jun-
gebantur, Per quem hæc omniaæ e.

Ea verla referenda ad Chriſti corpus, null
babitä novarum frugum ratione.

Utcumque tamen ſit de hac controverſia,
