uinis Cbriſti ſe particibem præbeat. Canonem
Qunc Toletanum refert Gratianus in Can.
Relatum de Conſecrat. Diſt. 2. & legi poteſt
tom. 2. Conciliorum Hiſpaniæ, quæ collegit
Cardinalis de Aguirre pag. 68 5⁵. Atque ex
hoc Canone elicitur, Concilium poſtulare
ad Sacrificium, ut quamquam nemo ex ad-
ſtantibus communicet, ſemper tamen Sacer-
dos, quotiescumque celebrat, Sacramentum
percipiat. Hujus autem veteris Concilii au-
Roritas ſatis eſſe debet, ut ſtatuamus licitè
celebrari Miſſam poſſe, etſi præter Sacerdo-
tem nemo ex iis, qui adſunt, communicet.
Cremæ

Cremm
conlte
ebu
va
tiſtian
dere
urrà

dran

bend
Mul⸗
fort
Obren
cam!
dnno⸗
guam
Le⸗
Buche
leip
INS
Eech
busc
ditre
hoc
iltre
uſla
e

duel

in it M
e,R.
Muier
,V
Cun.
Abe
i Durs
Aun
1,
Gnin un
I r.
G mr.
M
1Al:
Aonen
Me el
vne

4. .

Ner
MI
Mo .

.

S
ns
(ene

De Saerificio Miſſeæ. 507

Cremæ vehemens haud ita pridem orta eſt
contentio, quæ deinde totà Lombarcdià in-
crebuit, non quidem utrùm Sacerdos licitè
& validè Miſſam celebret, qui ſolus Eucha-
riſtiam ſuſcipiat; notum eſt enim, quid ea
de re S. Tridentina Synodus definierit; ſed
utrùm ex præcepto divino Sacerdos cele-
brans Miſſam adſtantibus, qui Euchariſtiam
benè diſpoſiti poſtulent, teneatur miniſtrare.
Multa ex ea controverſia oriri poterant, aut
fortàſſe jam orta erant incommoda; quam-
obrem ad omnes Italiæ Epiſeopos Encycli-
cam ſcripſimus Epiſtolam die 12. Novembris
anno 1742. quà laudavimus quidem tam-
quam rem exemplo Chriſti commendatam,
& Eccleſiaſticæ diſciplinæ conſentaneam, ut
Euchariſtia miniſtretur adſtantibus, qui eam
ſuſcipere parati ſint; ſed illud etiam monui-

mus, nihil niſi benè & ritè ordinatum in

Eccleſia eſſe debere: unde fit, ut, ſi in qui-
busdam circumſtantiis minimè expedire ar-
bitrentur Epiſcopi, Euchariſtiam in Miſſa in
hoc vel illo Altari celebranda adſtantibus mi-
niſtrari, non idcirco adversùs Epiſcoporum
juſſa turbæ ſint excitandæ, quas turbas indi-
cia eſſe demonſtravimus hominum, qui ad
Euchariſtiam ſuſcipiendam non bene diſpo-
ſitum animum gerant; cùm præſertim non
ùt primis Eccleſiæ temporibus unica tantùm
Miſſa ab Epiſcopo celebretur, in quà Eucha-
riſtiam

508 Sebtio II.
riſtiam qui non ſuſcepiſſer, illi non ampliùs
eo die Sacramenti erat copia; ſed tam multæ
nune ſint Eccleſiæ, tam multa Altaria, tam
multi Sacerdotes, tam multiplex denique
Miſſarum numerus, ut ſi quis in Miſſa, quæ
in Altari celebratur, ubi Epiſcopus juſtis de
cauſis vetuerit ne miniſtretur Euchariſtia,
communicare non potuerit, facilè illi ſit vel
in alia, vel in eadem Eccleſia, ubi Miſſæ in-
terfuit, Euchariſtiam ſuſcipere, ſi vel ad Al-
tare accedat, ubi ſine Miſſa præbetur Eu-
chariſtia, vel alii Miſſæ interſit, ac poſt Sa-
cerdotis communionem Sacramentum acci-
Piar. Atque eâ Epiſtolà in modum Inſtru-
Ctionis ſcriptà omnis de medio ſublata eſt
controver ſſia.

Tridentinæ Gnodi doctrina de Conmmmione ſub
una tantum ſpecie panis.

Nunc verò venimus ad Communionem
adſtantium ſub ſpecie dumtaxat panis, quà
in re non recedimus à Tridentina Synodo,
uæ Seſſ. 21. cap. I. declarat & docet primòô,
nullo divino præcepto Laicos &σ Cericos non
conkfcientes obligart ad Euchariſtieæ Ssacramen-
tum ſub utraque ſpecie ſumendum. Secundoò non
poſſe quemquam Catholieum dubitare, quin
ad æternam ſalutem Communio ſatis ſit ſub
ſpecie tantàùm panis: Meque ullo pacto, Rn
. ide

I.

(omm
tuiſſe

cratme
Urac
tamer
Fidel
gue!
Dom
Mentu

nadit

ut
Glſtr
Ptur

Preæ

Pere
ſuſe
ider
riti
buin,
(ixit
divet,
ani
en,
ie u
8
lrye,
et,
Genr

Awplis
nmole
Nn, n
(Ne
ln ge
se
chanl,
Uülrn
ſen.
AN
ur Ar.
dr
Un Aer⸗
,ln.
Plra

De Saerificio Miſſe. 509

Eide, dubitari poſſe, quin illis alterius ſpeciei
Communio ad ſalutem ſufficiat. Tertiò inſti-
tuiſſe quidem Jeſum in ultrima Cœna hoc Sa-
cramentum ſub ſpecie panis & vini, & ſub
utraque ſpecie ſuis dediſſe diſcipulis, inde
tamen minimè inferri poſſe, præeepto Dei
Fideles adſtringi ad Euchariſtiam ſub utra-
que ſpecie pereipiendam: MWam etſi Cbriſtus
Dominus in ultima Cxrna venerabile hoc Sacra-
menium in panis & vini ſpeciebus inſtituit, &
Apoſtolis tradidit, non tamen illa inſtitutio *
traditio eò tendunt, ut omnes Chriſti fideles ſta-
tuto Domini ad utramque ſpeciem accipiendam
adſtringantur. Quarto nullum in ſacra Scri-
ptura eſſe textum, quo hujusmodi ſtatuatur
Præceptum, ut qui Miſſam non celebret, &
percipere velit Sacramentum, teneatur illud
ſuſeipere ſub utraque ſpecie: nam (pergit
idem Concilium) qui dixit, Miſi manducave-
ritis carnem Pilii hominis, & biberitis ejus ſan-
guinem, non bhabebitis vitam in vobis, idem
dixit etiam: & qiltis manducaverit ex hoc bane,
vivet in æternum; arque item qui dixit: Qut
manducat meam carnem & bibit meum Sangui-
nem, bhabet vitam æternam, dixit etiam: Pa-
nis quem Ego dabo caro mea eſt pro mundi vita;
& qui denique dixit: Qui manducat meam
carnem, & bibit meum ſanguinem, in me ma-
net, & ego in illo, dixit quoque: Qui man-
ducat bunc panem, vivet in aternum. Eadem
⸗ 8. SV.-

710 Sectio II.

S. Synodus cap. 2. Poſtquam dixit, Eccleſiæ
auctoritatem eſſe ſtatuendi ſeu mutandi in
adminiſtrandis Sacramentis, ſalvà ſemper
tamen eorum ſubſtantià, quicquid conduce-
re exiſtimâſſet vel ad eorumdem Sacramen-
torum venerationem, vel ad utilitatem acci-
pientium, ait, etſi ſuperioribus temporibus
non infrequens utriusque ſpeciei uſus fuit,
ſe tamen gravibus & juſtis cauſis adductam
decreviſie, approbandam & pro lege haben-
dam eam conſuetudinem, ut qui Miſſam non
dicat & communicet, Sacramentum fſuſci-
Piat dumtaxat ſub ſpecie panis. Et cap. 3.
declarat, ſub alterutra ſpecie ſeu panis, ſeu
vini integrum contineri Jeſum Chriſtum; &
in Canomibus qui ſequuntur anathemate per-
cutit eos, qui quidquam adversàùs eam do-
trinam, quæ ſuperioribus continetur capi-
tibus, contradicere audeat. Et quoniam
duo remanebant articuli, de quibus erat ad-
huc diſputandum, alter an rationes, quibus
adducta Eccleſia Catholica prohibet Laicis
& Sacerdotibus non celebrantibus uſum Ca-
licis, tanti momenti ſint, ut nullo umquam
caſu uſus Calicis concedi poſſit; alter an ſi
validæ ſuppetant rationes ad id concedendum,
quibus tandem conditionibus ea conceſſio
fieri debeat; horum examen articulorum
Concilium in aliud rejecit rempus, ac Seſſ. 21.
totam rem Romano Pontifici reſervavit exa-
minandam. Con-

(mßr
uul
.
dſtr
Sacen
ccci
cie;,
gentin
les,
lum,
Vider
in or/
mmi
dum
etiar
Ving
batt
niot
trad
.
uen/
Cr,
Cal⸗
(ia

Eockels
hundl n
Eope
conce-
Deckuner⸗
Aenmagt
pat
Ulo l
CCckn
e heber
len lol
Hicp/,
nr
Ttun, 8
ate pel⸗
end
n h
on

De Saerifcio Miſſæ. 511

Confirmatur Doctrina Tridentini: & primo
nullum eſſe præceptum divinum communi-
candi ſub utraque ſpecie.

Nullum extat divinum præceptum, quo
adſtringantur Laici & Clerici, atque etiam
Sacerdotes qui Miſſam non celebrent, ad
accipiendum Sacramentum ſub utraque ſpe-
cie; ac præter textus, quos expendit Tri-
dentina Synodus cit. cap. I. in Actis Apoſto-
licis, ubi ſermo eſt de Communione Fide-
lium, tantummodò mentio fit de pane, ut
videre eſt cap. 2. Erant autem perſeverantes
in oratione, & doctrina Apoſtolorum, & com-
municatione fractionis paniv. Neque omitten-
dum eſt, inter illos primos Chriſtianos fuiſſe
etiam Nazarenos, qui ex voto abſtinebant
vino; his autem, quoniam adhuc permitte-
batur uſus legalium, veriſimile eſt Commu-
nionem ſub ſpecie dumtaxat panis fuiſſe
traditam. D. Paulus Epiſt. I. ad Corinth.
cap. 10. Euchariſtiam panem appellat: Panis,
quem frangimus, nonne participatio Corporis
Chriſti eſt?“ Et loquens de Calice non dicit
Calicem, quem tradimus ad bibendum, ſed
Calicem benedittionix, cui benedicimus; item
loquens de Fidelibus, qui participes fiebant
Euchariſtiæ, non amplius Galicenn, ſedd Ppa-
nem nominat: Omnes V de uno Pane parti-
. KKk cipa-

512 Seltio II.

cipamus; & cap. II. ejusdem Epiſt. Itaque,
inquit, quicumque manducaverit Panem bhunc;
vel hiberit Calicem Domini indignè, reus erit
Corporis && Sanguinis Domini; ubi particula
vel innuit licere cuique ſub utralibet ſpecie
Euchariſtiam ſumere, vel ſub ſpecie panis,

Vel ſub ſpecie vini.

Secund?, ad æternam ſalutem ſatis ot
communio ſub ſpecie panis.

Nemo igitur Catholicus dubitaverit, quin
ad æternam ſalutem ſatis ſit Communio ſub
ſpecie panis, non modò ex his rationibus,
quas hactenus attulimus, ſed ex iis etiam
quas afferemus, quarum e eſt præcipua;
totum ſcilicet & integrum Jeſum Chriſtum
non minus contineri ſub ſpecie vini, quàm

ſub ſpecie panis; ex quo 8S. Tridentina Sy-

nodus cap. 3. Seſſ. 21. infert: Ac propterea;
quod ad fruétum attinet, null gratis neceſſarid
ad ſalutem eos fraudari, gui uuam ſolam ſpe-
ciem accipiunt. Hunc Concilii articulum Ca-
lurmniatus eſt nonnemo, eontendens ibi 8.
Synodum fateri aliquà non neceſſarià frau-
dari gratiâ, qui ſub una tantùm ſpecie Eu-
chariſtiam accipiat. Verùm hujusmodi ob-
jectio non pertinet ad id, de quo nunc agr-
mus, nullum ſcilicet eſſe Dei præceptum⸗

quo adſtringantur Laici vel Sacerdotes, qui
V non

Uun,

—

Don cel

ſub urr
lelt qu
iſien
hec
Decler
celeb⸗
ſulci⸗
infer;
dum:
ſale
tantan
giror
tld ad
nalem

fride

krmin
etſi i
Theor
chani
Glurur
Pſe
n ne
pirt
Ur 1

Gdere
e 9
w t

ſeit
ſel
I paholl
e e

etii

Mlud

Atoct

is ein
Nrecl
Chrü
i,

De Sacrificio Miſſ. F5ug

non celebrent, ad ſumendum Sacramentum
ſub utraque ſpecie; nec ullus dubitare po-
teſt quin ad æternam ſalutem ſatis ſit Eucha-
riſtiam ſumere ſub alterutra ſpecie: potiùs
hæc objectio pertinet ad prohibitionem, quàâ
Eccleſia verat, ne Laici, & Sacerdotes non
celebrantes Euchariſtiam ſub utraque ſpecie
ſuſcipiant; ſed hanc diffieultatem ſolvemus
inferiùs. Interea dicimus malè in hunc mo-
dum argui. Ait Concilium nullà necefſariâ
ad ſalutem gratiàâ fraudari eum, qui ſub una
tantùm ſpecie Euchariſtiam ſumat; fatetur
igitur Concilium ſaltem aliquâà fraudari gra-
tia ad ſalutem non neceſſarid. Vide Cardi-
nalem Pallavicinum lib. 17. Hiſtor. Concilii
Trident. cap. 12. num. 3. Et Cardinalis Bel-
larminus tom. 3. Controv. lib. 4. cap. 23.
etſi ingenuè fateatur diſputari adhuc inter
Theologos, an qui ſub utraque ſpecie Eu-
chariſtiam ſuſcipit, amplius aliquid conſe-
quatur gratiæ, quàm qui ſub una tantùm
ſpecie Sacramentum ſumit, ait Concilium
eam non diremiſſe controverſiam, utrùm
Pplus gratiæ non neceſſariæ ad ſalutem per-
cipiat qui ſub utraque, quàm qui ſub alter-
utra ſpecie communiecat; ſed probabilius eſſe
putat, & ad S. Synodi ſenfum propiùs ac-
cedere, æqualem fructum conſequi utnrum-
que, tam qui ſub urraque, quàm qui fub
una tantùm ſpecie Euchariſtiam ſuſcipit,
Kk 2 dum-

Sz Sebtio II.

dummodò uterque bene ſit ad illam pereci⸗
piendam diſpoſitus, ùt bene advertit Tour-
nely tom. 2. de Saeramento Euchariſtiæ p. 71.
Edlt. Pariſien.

Zertiò, ex inſtitutione Euchariſtiæ ſüb utraque
ſpecie non bene infertur, præcepto divino
Jümendam ſub utraque ſpecie.

Quod Chriſtus Jeſus in ultima Cona ſub
utraque ſpecie Sacramentum hoc inſtituerit,
& ſub utraque itidem ſpecie Apoſtolis de-
derit, non inde tamen bene infertur Fideles
præcepto obligari divino ad illud ſub utra-
que ſpecie percipiendum. Conſonat Tri-
dentina Synodus cum Conſtantienſi Conci-
lio, quo docemur Seſſ. 21. ex eo quod Chri⸗
ſtus Euchariſtiam ſub utraque ſpecie inſtitue-
rit, non recte colligi utriusque ſpeciei Connnunio-
nem à Domino præceptam eſz. Et ſanè ſi
Chriſti inſtitutioni in omnibus hærere veli-
mus, Euchariſtia prœbenda eſſet tantùm
poſt Cœnam, cæterâque omnia ſervanda,
quæ Chriſtus geſſit; quod quidem nemo
non videt quantum à vero abſit. Dicen-
dum igitur, Chriſtum ſeſum Euchariſtiam
inſtituiſſe ſub utraque ſpecie; ac ſub utra-
que quidem ſpecie voluiſſe ſumi à Sacerdote,
qui ſacrificium offerret; cùm verò ſumere-

tur ùt Sacramentum, ſub alterutra ſpecie
accipi,

(onle

eipi
Murh
Mieer
lite e⸗
gench
queb
Ppret
Chri
QOuud
imtelli
enim
Orhni
durm
Poſte
deci
illa:

D.

ſeer
Ho
ormn
prun
d in
acli
Utra
ſtitut

eci
uir
Edir

untn

Ceut
nliinen
osd
Aih

nr 1

ſCeEe.
godc?

Aynms
erſ
n
ſucn
1 Nenn
Doer⸗
anum
ſbim
ane
Olner
m e
ch

De Saecrificio Miſſe. 515
accipi, quam potiſſimum ſtatuiſſer Eccleſia.
Matthæus cap. 26. ſcribit: Accipiens (Jeſus)

Calicem gratias egit, &* dedit illis dicens: Bi-
bite er hoc omnes; ubi voce illà omnes intelli-

gendi ſunt Apoſtoli, ad quos Jeſus tunc lo-

quebatur, quibusque ſui Sanguinis Calicem
præbebat. Et apud Marc. cap. 12. declarat

Chriſtus ſeſe, quæ diceret, omnibus dicere:

Quod dico vobis, omnibus dico. Sed hoc ita
intelligendum, ut omnes vigilent; aliter
enim exiſtimandum eſſet, illud quoque
omnibus dixiſſe, ut irent in univerſum mun-
dum docentes & baptizantes. Lucæ cap. 22.
poſtquam Chriſtus Apoſtolis ſuum Corpus
dedit dicens: Hoe eſt Corpus meum, adjecit
illa: Hoc facite in meam commemorationem; &
D. Paulus I. ad Corinth. cap. 11. poſt Con-
ſecrationem Calicis narrat Chriſtum dixiſſe:
Hoc facite, quotiescunque bibetis, in meam
commemorationem. E quibus Sacrarum Scri-
pturarum locis rectè inferri poſſe videtur,
ad inſtitutionem quidem Sacramenti divinum
additum eſſe præceptum Communionis ſub
utraque ſpecie; atque ita verum eſſe, ex in-
ſtitutione ſuſcipiendum eſſe Sacramentum
non ſolùm ſub ſpecie panis, ſed etiam ſub
ſpecie vini. Verùm ea verba Lucæ: Hoc
facite in meam commemorationem, Chriſtus
dixit poſt conſecrationem panis, & ante

conſecrationem Calicis; & verba D. Pauli,

K k 3 Hoec

Sebtio II.

Hoc facite, quotiescumque bibetis, in meam com-
memorationem, non abſolutè, ſed hypothe-
ticè dicta ſunt, ut ſenſus eorum ſit, non ut
omnes teneantur & Calice bibere, ſed quo-
tiescumque biberint, in Chriſti bibant me-
moriam. Ac ſi locum Joannis refricare ve-
limus,, Miſi manducaveritis carnem Eilii homi-
nis, & biberitis ejus Sanguinem, non babelitis
vitam in volis (quo textu malè accepto Pe-
trus Dreſdius Scholanum Pragæ Magiſter
ſæculo 14. perſuaſit jacobello Miſnenſi, qui
tum Pragæ concionabatun, ut populo præ-
dicaret, æternam non poſſe ſalutem obtineri,
niſi Corpus Chriſti ſub vini quoque ſpecie
ſumeretur, teſte Æänea Sylvio in Hiſt. Bo-
hemor. cap. 35.) Præter illa, quæ ex S. Tri-
dentina Synodo huc deprompfimus, ex-
pPendenda eſt panticula c7g, quæ naturà qui-
dem ſuâ conjungit, ſed ſœpenumero in ſa-
cris paginis vim disjunctivam habet. Exodi
cap. 2I. Qui pereuſſenit patrem ſuum, aut ma-
Zrem, morte moriatun; ubi Hebræus textus
habet, qui pencuſſerit Patnem && MWmrem, mor-
te moniatun. Et Petrus ad claudum, quem
ſanavit Actor. cap: 3. dixit: argentum && au-
vum non qſt mihi; ubi illud ſignificare voluit,
ſibi neque eſſe aunum, neque argentum.
Prætenea ſumptio panis, & Calicis hauſtus,
S im eo Joannis loco partieulà &τα conjun-
a videntur, in aliis ſacræ Scripturæ Uon
upe-

516

Pert
g
ineo
Pular
Corin
ducen
mini
Domn,

cat

i
ſtis
Pulan

—

ſeumrenn.
Uypote
t, won
K.
bbinne.
Kicnef.

Mil.

MWi
epol⸗
Mgke
erl,
one.

Chini

ero in
et.
,
u enn
mſl⸗
4 en
ℳ.
olly
Celtwen
gel
ote,
cnli⸗

ſ

De Sacrificio Miſſæ. 517

ſuperias allatis particulà vel disjunguntur:
ex quo apertiùs intelligitur, particulam &*
in eo D. Joannis loco intelligendam non co-
pulativè, ſed disjunctivè. D. Paulus I. ad
Corinth. cap. II. ait: Eaque quicumque man-
ducaverit panem bunc, vel biberit Calicem Do-
mini indignè, reus erit Corporis & Sanguinis
Domini: idem autem paulò poſt: Qui man-
dutat && bibit dgne , Judicium ſibi manducat
bibit, non dijudi

icans Corpus Domini; ubi
ſatis manifeſtum eſt, particulam & non co-
pulativè, ſed disjunctivè eſſe accipiendam.

Apud Eeteres fuiſſe conſuetudinem ſumendi Eu-
chariſtiam ſub ſpecie penis tantum.

Non infrequens erat, ùt ait Tridentina
Synodus, ſuperioribus temporibus Sacra-
menti uſus ſub utraque ſpecie: quo illud
ſignificatur, tamerſi uſus eſſet ſumendi Eu-
chariſtiam ſub utraque ſpecie, haud ita ta-
men rara fuiſſe eorum exempla, qui illam
ſub una tantùm ſpecie ſumerent. Namut Eu-
chariſticæ Communionis omittamus exem-
pla, quæ infantibus, aut moribundis præbe-
bartur, atque ut de Euchariſtia ſileamus,

quam ſecum Fideles domum ſuam defere-

Pant, quà ſe reficerent vel in itinere, vel
cùm ad Eccleſiam venire non poſſent, ut Sa-

crificio intereſſent; quibus in caſibus non
KkKk 4 deſunt

518 Sectio II.

deſunt in Eccleſiaſtica Hiſtoria plura exem-
pla Euchariſtiæ ſub alterutra ſpecie ſuſceptæ;
atque ut ab hiſce privatis ad publicas Com-
muniones tranſiliamus, quibus inter Miſſa-
rum ſolemnia Sacramentum diſtribuebatur;
luculentiſſimum habemus in Eccleſia Roma-
na ante Pontificatum Leonis Magni argu-
mentum promiſcui usús Euchariſtiæ vel ſub
utraque, vel ſub alterutra ſpecie. Nam cùm
Manichæorum hæreſis Sectatores quidam
Romæ deprehenſi eſſent, qui inter cæteros
errores affirmabant, vinum opus eſſe Dia-
boli, & latitantes ſe immiſcerent cum Ca-
tholicis, & cum iis palàm ad Eccleſiam ſum-
pturi Euchariſtiam ventitarent, juſſit S. Leo
taimquam Manichæos habendos puniendés-
que, quotquot Euchariſtiam ſub vini quo-
que ſpecie non ſumerent: Cumque (verba
ſunt S. Pontificis ſerm. 4. de Quadrageſima)

ad tegendum infidelitatem ſuam noſtris audeaunt

intereſſe myſteriis, ita in Sacramentorum Com-
munione ſe temperant, ut interdum tutius late-
ant: ore indigno Corpus Cbriſti accipiunt, ſan-
guinem autem redemptionis noſtræ haurire omni-
no declinant. Quod ideo veſtram volumus ſcire
ſanctitatem, ut vobir ejusmodi homines & his
manifeſtentur indiciis, & quorum deprehenſe
fuerit ſacrilega ſimulatio, notati & probibiti
ſancétorum ſocietate ſacerdotali auctokitate pel-

lantur.
. Mani-

—

Manic

H
cujos
Liber
ces,
bis
Mur d
lile
nione
cul
cemznn

inn,

que,
Wreſt
(clbn
Jui
mut
min

Sunn

Rom
Urag
II P

—

l elen
lept
Con
er M
bvebenn
ſa on-
Ni
Ee
umchn
qucdn
(Leto
ele.
cund
n.
18le
jende⸗
n⸗
(ſen
7

.

De Sucrifcio Miſce. 519

Manichaæi Romæ alſtinebant d ſumendo Eucha-
riſtiam ſub' ſpecie vini.

Eamdem ingreſſus eſt viam S. Gelaſius,
cujus tempore publicè ante fores Baſilicæ
Liberianæ incenſi ſunt Manichæorum Codi-
ces, ùt colligitur ex ejusdem Pontificis ver-
bis, quæ refert Gratianus in Can. Comperi-
mus de Conſecrat. Diſt. 2. Comperimus, quòd
quidam ſumptd tantummedò Corporis ſacri por-
tione à Calice Saeri eruoris abſtineant: qui pro-
cul dubio (quoniam neſcio qud ſuperſtittone do-
centur olſtringi) aut integra Sacramenta perci-
tiant, aut integris arceantur, quia diviſio unius
ejusdemque Myſterii ſine grandi ſacrilegio non
poteſt provenive; quæ poſtrema verba reſpi-
ciunt ad prædictum Manichæorum errorem,
qui vinum Diaboli opus exiſtimantes, divina
mutilabant myſteria, magnique ſacrilegii cri-
mine ſeſe obſtringebant.

Simulatio Manichæorum vana fuiſſet, niſi alii
ecttiam fuiſſent, qui ſub una tantum ſpecie
panis communicarent.

E quibus illud elicitur, licèt in Eccleſia
Romana frequens eſſet ufus Sacramenti ſub
utraque ſpecie, cùm à Fidelibus ſumebatur
in publicis Eccleſiis, non defuiſſe tamen
Kk § exem-

520 Sectio II.

exempla Fidelium, qui inter Miſſarum ſole-
mnia in Eccleſia acciperent Sacramentum ſub
ſola ſpecie panis: aliter enim Manichæi non
ſatis ſibi caviſſent, qui ſe Catholicos haberi
poſſe putabant, ad Eccleſias ventitando, ſu-

mendoque ſub ſola ſpecie panis Sacramento,

ut cuivis, qui totam facti ſeriem conſideret,
facile eſt intelligere.

Quæ CGræcorum ea de re ſit diſeiplina.

Pergit Tridentina Synodus dicens, in-
troduckam eſſe conſuetudinem, ut qui Miſ-

ſam non celebrat, ſub ſola panis ſpecie Sa-

cramentum accipiat, idque non ſine gravi-
bus cauſis; hancque conſuetudinem ab Ec-
cleſia eſſe probatam, quod de Occidentali
Eccleſia intelligendum eſt. Nam in Eccleſia
Orientali tametſi per Quadrageſimam, Sab-
bathis & Dominicis exceptis, Euchariſtia ſub
ſpecie tantùm panis præbeatur, & infirmis
in limine mortis itidem ſub ſpecie panis mi-
niſtretur (Grandior enim Feria 5. in Cœna
Domini panis conſecratur, cujus quartam.
manducat partem Sacerdos, tres autem reli-
quæ partes in particulas, quas meridas, ſeu
margaritas vocant, dividuntur, eæque in
Sanguinem intinctæ, ſtatimque igni admotæ
exſiccantur, ut per integrum annum con-
ſerventur incorruptæ, & cùm opus eſt, no:
ribun-

—

Tiune
lite,
in Sy⸗
temß
utrac
nis
ſacer⸗
in e
gum
etſi

mpr

lmn

Beru

Hau
ubt/
lit

per

/

inul

lſece

ni /,
e
lunm
eu

—
umb.
unt
Creimmn
0 ie
do l
hamenn,
Nlcne

t.

gi.
ie d
graxi
Ue
lenel
Lecah
n;
lin
ind
en.
.Cen
Clun
annl
,
de
n
9 ⸗
ibun

De Saerifcio Miſſeæ. 521

ribundis exhibeantur, communi vino emol-
litæ, ùt refert Allatius Epiſt. 2. ad Nihuſium
in Symmictis lib. I.) Attamen cum publica in
templis fit Communio, Sacramentum ſub
utraque ſpecie præbetur tum viris tum fœmi-
nis ad hunc modum, ut ſcilicet unicuique
ſacra porrigatur particula ſanguine intincta
in cochleari poſita, cujus exile & prælon-
gum manubrium eſt; quam conſuetudinem
etſi Humbertus Sylvæ Candidæ Cardinalis
improbavit libro adverſus Græcorum ca-
lumnias, egregiè defendit Cardinalis Bona
Rerum Liturgicarum lib. 2. cap. 18. num. 3.

Haud ita multò ante D. IThomæ ætatem intro-
ducta Communio ſub ſpecie paenis tantim in Oc-
cidentali Ecoleſia. Perfectio Sacramenti non
in uſu Fidelium conſiſitit, ſed in Conſecra-
tione materiæ.

Quod verò ad Occidentalem Eccleſiam
pertinet, D. Thomas, qui obüt anno 1274.
poſtquam docuit 3. Par. Quæſt. 80. art. 12.
ad ſecundum, Sacramenti perfectionem non
in uſu Fidelium, ſed in materiæ Conſecratio-
ne conſiſtere, ideoque nibil derogari perfectio-
ni hujus Sacramenti, E Populus ſumat Corpus

ſine Sanguine, dummodo Sacerdos Conſecrans

ſumat utrumque, teſtatur in Corpore ejus Ar-
ticuli cautè providendum, nequid irreveren-
.
. ter

22 Sectio II.

ter com mittatur adversùs Sacramentum, &
ob metum, ne præbendo Euchariſtiam pue-

ris, juvenibus, ſenibus ſanguis effundere-

tur, in aliquibus Eceleſiis conſuetudinem eſ-
ſe introduétam præbendi Euchariſtiam ſub
ſpecie dumtaxat panis: Mdeo provids in qui-
busdam Eccleſiis obſervatur, ut populo ſanguis
ſumendus non detur, ſed ſolum à Sacerdote ſu-
matur, quod indicium eſt, haud ita multèò
antè uſurpari cœptam hanc diſciplinam, ut
qui Miſſam non celebraret, ſub ſola panis
ſpecie ſumeret Sacramentum. Huc accedit
alia ratio, ne ſcilicet ſimpliciores crederent,

totum integrumque Chriſtum non contineri

ſub ea ſpecie. Rodulphus Abbas S. Trudo-
nis, qui vixit annio 1110. ita ſcribit: Hic &α
ibi oautela fiat, ne Preslyter ægris, aut ſanis
tribuat Laicis de ſanguine Cbriſti. Nam fundi
poſſet leviter; ſimplixque putaret, quod non ſub
ſpecie ſit totut Jeſus utraque.

Conſuetudinem miniſtrandi Euchariſtiam ſub
ſpecie tantùm panis ſtatuit tamquam legem Con-
RNantienfis Gnodus adversàs errores Joan-
nmis Hus, & Hidrongmi Pragenſis.

Rupertus Pullus Cardinalis, qui vixit an.

1160. Par. S8. ſententiarum cap. 3. Prius, in -

quit, Corpus, pſt Sanguis à Preshyteris eſt ſu-
anendus. Inſtitutio Cbriſti mutanda non eſt &.
. Verum

Vrun
et,
Gt
Maotun
li⸗
ſudr
ſer .
Aexi
Guelt
hn
Chrif

ft d

der
nß
l

ntu

uo⸗
reye⸗
ur;
die
ien
Char
lempe
ne
nes .
muam
Kiie
ne
ſnr

end

twmn,
tumpr
funder
Goene
tam ſt
Rirſ
le
munt
an, I
pne
ed
ebeten
Vliri
TIudo-
it /
ne
t

6

Ni
,
imn

De Sherificio Miſſce. 523
Verùm qualiter à Laicis Euchariſtia ſumi debe-

vet, ſponſæ ſuæ commiſit judicio? orjus conſilio
& uſu pulehrò fit, ut Caro Chriſti Luicis diſtri-
uatur: nimirum periculosè feret, ut ſanguis
ſub liquida ſpecie multitudini Fidelium in Eeccle-
ſia divideretur; longè periculoſius, ſi infirmatis
per Parochiam dJeferretur. D. Thomæ coævus
Alexander Halenſis Tractatu de Sacramentis
quæſt. 4. S. 3. Chriſtus, inquit, integrè Jſumitur
Jub utraque ſpecie. Bene licet ſumere Corpus
Gbriſti ſub ſpecie panis tantùm, ſieut ferè ubique
fit à Laici? in Rccleſia &. Ecclefia autem iſtud
Sacramentum diſpenſare conſuevit ſub ſpecie pa-
nis tantiun, tum propter periculum efußonis,
quod fortè accideret, ſi ſub ſpecie vini diſpenſa-
retur; tum propter vitii infdelitatis amotionem,
quod ſe non immerito ſimplicium mentibus inge-
reret, ſi ſemper ſub ſpeciebus panis & vini dare-
tur; guia ſi ita fieret, poſſent ſimpliciores ore-
dere, quòd Chriſtus non contineretur integre ſub
altera ſpecie. Ea conſuetudo miniſtrandi Eu-
chariſtiam ſub ſola ſpecie panis ſuccedentibus
temporibus ob easdem rationes ſe longè la-
téque diffuderat, cůmque anno 1415. Joan-
nes Hus, & FHieronymus Pragenſis Bohe-
miam errore illo ſuo infeciſſent, neceſſarium
ſcilicet eſſe ſub utraque ſpecie Sacramentum
ſumere Euchariſtiæ, Patres Concilii Con-
ſtantienſis Seſſ. 13. ſtatuerunt, pro lege ha-

bendam eſſe conſuetudinem jam introductam
mini⸗-

524 Sebtio II.

miniſtrandi Sacramentum ſub ſpecie dunta-
NXat panis, emque condemnandum, qui
hujusmodi auderet improbare conſuetudi-
nem; juſsitque Epiſcopos curare, ea lex ut
obſervaretur. Idem an. 1437. adversùs Ta-
boritas & Calixtinos ſancivit Baſileenſe Con-
cilium, & Tridentina Synodus anno 1562.
adversùs Lutheranos & Calviniſtas.

Aſritur doctrina Conſtantienſis Ginodi. Sub
alterutra ſpecie æquò Corpus Cbriſti integrum
continetur. Hæreticorum calumniæ
evertuntur.

Omnis doctrina hæc Catholicæ innititur
veritati, quæ docet totum integrumque
Chriſtum ſuùb ſpecie panis æquè ae ſub ſpe-
Cie vini contineri; non enim Chriſtus divi-
ſus eſt, nec Corpus ejus eſt mortuum, ut
ait Apoſtolus ad Rom. cap. 3. Chriſtus reſur-
gens à mortuis jam non moritur; mors illi ultra
non dominabitur. Præterea vi verborum Con-
ſecrationis veniunt ſub ſpeciem panis Cor-
pus, & ſub ſpeciem vini Sanguis, & Cor-
pus ſub ſpeciem vini, & Sanguis ſub ſpe-
ciem panis, & ſub utramque ſpeciem etiam
anima propter naturalem connexionem &

concomitantiam, ùt loquuntur, partium

Chriſti, qui ad vitam rediit non amplius
moriturus; venit itidem ſub utramque ſpe-
. . ciem

—

clem

nenn,
Atqu
Cona
kume

ellee
Pide
biber

i ej

tem.
nemmo
gratie
Ltiam
venen
mutar
tant,
con
Id
hein
ſtor
Pett
nes
ſtrue
nent
dve
he
i
Kent

Rdi

de Ann
un,
enc
AEI
eras.
enie

nno

. G
Menn
Hie

niint
ir⸗
ſbhe
ns G
un1
uni.
ien
mCie⸗
lo⸗
40.
bſe⸗
nentin
Aciun
h⸗
(en

De Sacrificio Miſſeæ. 525

ciem Divinitas propter hypoſtaticam unio-
nem, quàâ cum corpore & anima copulatur.
Atque huic doctrinæ, quam ea probaärunt
Concilia, nihil quidquam detrahunt quo-
rumdam calumniæ; à Chriſtiana nimirum
eſſe Charitate alienum, ſubducto Calicis uſu,
Fideles uberiori illaà fraudare gratiâ, quam
bibendo ſanguinem conſequerentur, quam-
vis ejusmodi gratia neceſſaria non ſit ad ſalu-
tem. Nam etiamſi hæc opinio vera eſſet,
nemo eſt qui neſciat, leges de Euchariſtiæ
miniſtrandæ Ritu non modè ad augmentum
gratiæ in eo, qui Sacramentum ſuſcipit, ſed
etiam ad ejusdem Sacramenti dignitatem &
venerationem reſpicere debere; aliter enim
nutare dici poſſent illæ etiam leges, quæ ve-
tant, ne quis ſœpiùs quàm ſemel eâdem die
communicet, & Sacerdotes, ne eâdem die,
quod fit in die Chriſti Natali, iterent Sacri-
ficium. Vide Cardinalem Pallavicinum Hi-
ſtor. Concilii Tridentini lib. 17. cap. 12. ubi
Petri Suavis adversùs Concilium criminatio-
nes diluit. Legenda eſt etiam Paſtoralis In-
ſtructio Cardinalis de Tencin olim Ebredu-
nenſis, nunc Lugdunenſis Archiepiſcopi,
adversùs Petri Franciſci Courayeri noviſſima
Scholia ad Hiſtoriam Concilii Tridentini Pe-
tri Suavis, ubi Eminentiſſimus Auctor Tri-
dentinum Decretum à ſophismatibus & ma-
ledictis hujus Scriptoris egregiè vindicat.
1T reg

*

526 Sebtio II.

Tres Fidei articuli qui ſpectant ad conceſ-
ſionem usus Calicis.

Ut hunc ſermonem noſtrum de Com-
munione ſub una tantùm ſpecie abſolvamus,
reliquum eſt, ut quædam innuamus, quæ
pertinent ad diſpenſationem & conceſſionem
Calicis iis, qui Miſſam non celebrant. Fidei
enim articulus eſt, ad æternam ſalutem ſatis
eſſe ei, qui Miſſam non celebrat, Chriſtum
Jeſum accipere ſub ſpecie panis tantùm; item
Fidei articulus eſt, Chriſtum æquè ſub una,
arque ſub altera ſpecie totum & integrum
contineri; ad Fidem etiam pertinet, non
eſſe improbandam legem, quæ vetat, ne
quis Euchariſtiam præbeat ſub ſpecie vini:
ſed ad diſciplinam pertinet, Laicis & Sacer-
dotibus non celebrantibus, ſi debitæ adſint
conditiones, Calicis uſum concedere, eos-
que ſub utraque ſpecie Sacramentum per-
cipere.

Hiſtoria de uſu Calicis ſæœpè Laicit conceſſo poſt

bæreſim Huſſitarum, ſemperque ſublaio
graviſſimis cauſis.

Ubi de re hâc actum eſt, ſemper qui
uſum Calicis poſtulàſſent, voluit Eccleſia ut

diſertè primùm declararent & profiterento
eſe

*

—
ſele
ſob un
Gnupre
Hiſtor
iniri,
licis,
facho,
Comm
N .

MnE

ſeee
ſonir
weri
acheck
imſtru
tann
unm
Vider
Pexrie
N
onmne
U ne
lexyoe
0
Enpe
Ecn
Nel uſ
derent
un
Ulnen

Hun,.

de
lobenn.
ns,
Neliorn
Nr. M
tem ſt
Chrihr
ümmien
on
ihegnu
et, M
letat, 1
ecte Wo
R
end
lere,
Nunk

De Saerifcio Miſſe. 527

ſeſe credere totum & integrum Jeſum tam
ſub una quàm ſub altera ſpecie contineri:
quapropter Æneas Sylvius ſeu Pius II. in
Hiſtor. Bohemor. cap. 52. narrat, quæ ratio
iniri potuiſſet, etiam poſt vetitum uſum Ca-
licis, concedendi utramque ſpeciem: Quo
facto, ſi perſeveraverint Bohemi in ejusmodi
Communicationis deſiderio, idque miſsd legatio-
ne petierint, Sacer Conventus Bobemiæ ac Mo-
raviæ Sacerdotibus communicandi ſub utraque
ſpecie perſonas ſibi ſubjectas & in annis diſere-
tionis conſtitutas, & guæ id reverenter poſtu-
laverint, libertatem impartietur, es conditione
adhectä, ut inter communicandum plebem publicèò
inſtruant, non ſub ſpecie panis Carnem Chriſti
tantùm, ſed ſub ler ſpecie totum & inte-
grum contineri Chriſtum. Illud ſemper pro-
videre voluit Eccleſia, ut omne amoveretur
periculum irreverentiæ erga Sanctiſſimum
Jeſu Chriſti Sanguinem; ſed conceſſiones
omnes & diſpenſationes cùm eò ſpectarent,
ut nationes deviæ ad unitatem. Catholicam
revocarentur, aut executione caruerunt, aur
eo qui optabatur effectu: luculentiſſimè enim
ſemper patuit, eas nationes vel Calicis inter-
dictum veræ prætexuiſſe cauſæ ſchiſmnatis,
vel uſum Calicis poſtulaſſe, quod non cre-
derent verum & integrum contineri Chri-
ſtum ſub alterutra ſpecie, aut ad æternam
ſalutem non ſatis eſſe Communionem ſub
L. 1 ſola

528 Sebtio II.

ſola ſpecie panis. Synodum habuit an. 1426.
Epiſcopus Pragenſis, quàâà volens tumultus
ſedare, cædésque compeſcere, quas perpe-
trabant Huſſitæ, ut vetitus ſibi à Conſtan-
tienſi Concilio uſus Calicis redderetur, per-
miſit, eos ſub utraque ſpecie Sacramentum
percipere. Scripſit Gerſon pro Synodo ab
Archiepiſcopo habita; ſed Synodale Decre-
tum Martinus V. reprobavit, ùt videre eſt
apud Raynaldum ad an. Chr. 1426. Apud
Henricum Caltiſen Nitriæ & Cæſareæ Ar-
chiepiſeopum in Opere adversus Bohemos;
cujus textum refert Georgius Caſſander in
Liturgia cap. 31. Pag. 78. legimus die Pa-
ſchatis cùm Martinus V. juxta aliorum Pon-
tifieum conſuetudinem laicis ſub utraque
ſpecie præberet Euchariſtiam;, Bohemum
quemdam medicæ artis profeſſorem cæteris
ſeſe immiſeuiſſe, atque ſub utraque ſpecie
acceptà Euchariſtia jactabundum inde abjiſſe,
ac gloriantem ſibi ad eum modum à Papa
traditam eſſe Euchariſtiam; captum Viennæ,
capite damnatum in flumen fuiſſe dejectum.
Quod percipiens Papa Martinus ſie ſili ilu-
ſum, ex tune ſubtraxit Calicis Communiolens
Laicis, necx umquam aliquem communicavit,
niſi ſub ſpecie panis tantum, in deteſtationem
hereſis Bobemorum, && factæ ſili Uuſionis.
Huſus porrò narrationis non facilè eſt tueri

veritatem; tum quia Auctor id refert tam-
quam

—

Guam
Gditur
ces ti
Utrae
is
enle
mod
man
ime

(le y

—
ltan. 14
8tunulr
lus en⸗
CAN
tennt,le⸗
Ctawenm
ront
e
Ficetet
Ater
Dohmne
nern
o Eel⸗
ctumbn
b Un
Mem
ten eni
ri,
ceh
unſenn

rteen

Sen .

Be. Sacrifßcio Miſſe. 529

quam de auditu, tum quòd nusquam pro=⸗

ditum litteris reperimus, Romanos Pontifi-

ces tum temporis Communionem Laicis ſub
utraque ſpecie præbere conſueviſſe. Bohe-
mis & Moravis impensè poſtulantibus Baſile-
enſe Concilium conceſſit Calicis uſum, dum-
modè in reliquis omnibus ſeſe Eccleſiæ Ro-
manæ conformarent, & crederent totum &
integrum tam ſub ſpecie panis, quàm ſub ſpe-
cie vini Chriſtum contineri; ſed cùm inde
plures orti eſſent abuſus, conceſſionem hu-
jusmodi revocare oportuit, ùt conſtat ex Epi-
ſtola Georgi Bogiebræ Regis Bohemiæ, quæ
extat tom. 4. Spicilegii p. 403. Paulus III. &
Julius III. ſuis in Germania Nunciis faculta-
tem dederunt concedendi uſum Calicis, quâ
tamen uti minimè opportunum illi exiſtima-
runt. Plures Tridentinæ Synodi tempori-
bus ſibi perſuaſerant, eos qui ab Eccleſia Ro-
mana deſeiverant, ad unitatem redituros, ſi

iis conceſſus fuiſſet uſus Calicis; quibus fa-

vere Pontifex viſus eſt, ùt videre licet in
Hiſtoria Card. Pallavicini de eo Concilio, &
ea in re ſuam operam collocârunt Cæſaris,
Galliarumque Regis Oratores, qui omnibus
Concilii Patribus ſcriptum quoddam tradide-
runt, quo ad ejusmodi conceſſionem Conci-
lium impellerent. In Conventu centum &
ſexagintaquinque Epiſcoporum eâ re diſcuſsà,
tam variæ fuerunt Patrum ſententiæ, ut qui
B LI 2 à ſe⸗

530 Sebtio II.

à ſecretis erat ſacri Concili, ægrè octο ſen-
tentias potuerit colligere; nec quidquam
aliud poſt tot concertationes potuit concludi,
quàm ut ea res ad ſummum Pontificem re-
