memoratio, quos Sacerdos mentali Oratio-
ne tacitus Deo commendat. Poſt ea verba

Communicantes & memoriam venerantes in-

dex ſeu catalogus pronunciabatur, in quem
relata erant Sanctorum nomina. Denique
nomina Defunctorum poſt Conſecrationem
enunciabantur, ùt alibi docebimus. Recen-
tiores viri docti egregiè totam hanc rem de
Diptychis illuſtrarunt. Vide Cabaſſutium
Diſſert. 15. Sæculi 2. Eccleſiæ; du Cange ver-
bo Diptycha; Card. Bonam Rer. Liturg. lib.
2. cap. 12. Mabillon. lib. 3. de Liturgia Galli-

cana num. II. & I2. Juveninum de Sacra-
mentis

—

mentis
F.5

lInnocen
Cathol
de 0Ob
Hieror
clandi
mina!
loſia h
uni
l ti⸗
inr. 1
Wne
Merd
kidle d

ſ
l S
e0 c

Manuunt
Pgonnt¹
Umokkn
llenn e
tur. N
inepol.
maie
Uocubene
nune u
eincet
exinni
Helumk
Npſck.
uae l
Ud ſint
atini0
0Rtent
eternn
, 4
laust
s D
eld
N
CN
1, L,
irugt
n 4 3

De Sacrificio Miſſe. 337
mentis Diſſert. 5. de Euchariſt. Sacram. c. §.
art. 5. §. 4. Conſtant. in Notis ad Epiſt. 25.
Innocentii I. pag. 858. Pouget tom. 2. Inſtit.
Catholicar. Pag. 854. & Berlendum Tractatu
de Oblationibus ad Altare par. I. §. 9. Divus
Hieronymus eam conſuetudinem pronun-
ciandi propalam ad Altare Offerentium no-
mina non ſatis probâſſe viderur: Publicè, in-
quit in cap. 18. Ezechielis, Diaconus in Ec-
leſia Offerentium nomina recitat; Tuntum of-
Jert illa; tantum ille pollicitus eſt; placéntque
Eibi ad plauſum populi torquente eos conſeiemid:
damiisque materiam miſeris, ut gaudeant ad ea,
gucæ tribuunt, & non lugeant ad ea, quæ vapue-
rint. Ejusmodi tamen viguit ad undecimum
usque ſæculum conſuetudo, ùt colligitur ex
Micrologo cap. 13. & Leone Hoſtienſi lib. 2.
Cap. 73. duodecimo verò ſæculo obſolevit;
eaque diſciplina eſt introducta, ut Sacerdos
neque altà, nec ſubmiſsà voce nomina recitet,
ſed offerentes, aliôsque, quibus applicari
vult Sacrificii fructum, mentali Oratione
Deo commendet.

De actionibus, quæ cum prima Canonis
orattione conjunguntur.

Atque ea ſunt, quæ primæ Canonis Ora-
tioni illuſtrandæ opus eſſe putavimus. Re-
liquum eſt, ut actiones præcipuas eomme-
Y more-

338 Sectio II.
moremus, quæ cum hac prima Oratione
conjunguntur, ùt oſeulum Altaris, manus
junctas, terna Crucis ſigna ſuper Hoſtiam
& Calicem, cùm Sacerdos dicit æc dona;,
bæc munera, hæc Santta Sacrificid illibata.
Terna Crucis ſigna ſuper Hoſtiam, & Calicem
fulid ſignificent.
Vetus eſt diſeiplina oſculandi Altare prin=
cipio hujus Orationis poſt ea verba, Suppli-
ces rogamus ac petimus. De hoc Ritu loqui-
tur Durandus Scriptor ſæculi 13. lib. 4. c. 36.
Carthuſiani, Carmelitæ, Fratres Prædica-
tores non oſculantur Altare, fortaſſe quia in
earum Eccleſiarum Miſſalibus, quarum ri-
tum amplexi ſunt, ea deerat cæremonia,
Quid Altaris oſculum ſignificet alibi docui-
mus. De ternis illis ſignis, quæ ſuper Ho-
ſtiam & Calicem ducuntur in modum Cru-
cis, cüm Sacerdos dicit hæc dona, baæc mü-
nera, hæc Santta Sacrifcia illibata, pane &
vino nondum conſecratis, dicimus veras eſſe
benedictiones, quibus Dei invocatur omni-
potentia, ut oblata in Corpus & Sanguinem
Chriſti convertat. Hujusmodi verò bene-
dictiones ideo fiunt ſigno Crucis adhibito,
ut ſemper Redemptoris noſtri Paſſio no-
ſtris animis ob verſetur. Tria Crucis ſigna
ducuntur, quæ ſignificant, maximumn hoc
myſterium à Sanctifſima perfici Trinitate . ut
. Dene

beneex
ſtianee
ugt
4.totn
altem
onnis
bamnun
la ven
tionen
eſt,
r ii
Uere, al

m
lnt
De
yſi

ſen

= De Sacrificio Miſſe. 339
. SS-- ð — —.— —
Dt bene explieat Merbeſius 3. Par. Summæ Chri-
nm ſtiane Quxſt. quæſtiunc. 4. Eamdem rem
Hllt attigit S. Bonaventura in Expoſit. Miſſæ cap.
erdu 4. tom. 7. Edit. Lugdunenſis ann. 1668. Qud
un autem tres Cruces ſuper Calicem &* Hoſtiam per
in manus Sacerdotis ſignantur, quid Rgnificent vi-
deamus. Itaque docet, primum ſignum ad
illa verba hac dona ſignificare primam tradi-
nonem, qu Chriſtus à Deo Patre deditus
eſt, juxta illud Apoſtoli; Proprio Filio ſuo
N non pepercit Deus, ſed pro nobis omnibus tradi-
bA dit illum; alterum ſignum ad verba, bæc mu-
DIn „era, alteram innuere traditionem, qua Chri-
Men ſtus ſe ipſe pro nobis tradidit;, juxta illud
luum Iſaiæ, Tiadidit in mortem animam ſuam, 895
len ucin ſceleratis reputatus eſt; tertio denique
ibitn ſigno ad ea verba, bæ ſancta Sacrificia Wi-
pe bata, traditionem intelligi, quâ Judas Magi-
olind ſtrum ſuum ab omni prorſus peccato purum
, & integrum in manus inimicorum ejus dedit:
Qui autem tradidit eum, dedit ilyis IZognum di-
eis cens, Quemeumque oſculatus fuero &c. verba
OIImM ſunt ex Matth. cap. 26.

en

De ſecunda Canonis Oratione.
ir In ſecunda Canonis Oratione quatuor fiunt
ncst betitiones.
vmmon SEenneh Canonis Oratio illud habet initium,
fene Hane igitur ollationem, quâ petitiones
X 2 qua-=

340 Scdio .

quatuor continentur; quarum prima eſt, ut
Deus oblationem noſtram placatus accipiat;
ſecunda, ut dies noſtros in ſua pace diſponat;
tertia, ut ab æterna nos- liberet damnatione;
quarta denique, ut in electorum ſuorum gre-
ge nos jubeat numerari. In Pervigiliis Pa-
ichatis & Pentecoſtes, ac per totam eatum
olemnitatum Octavam quædam-in hac Ora-
tione adduntur, quæ ad eos, qui in his die-
bus baptizantur, pertinent. Nam juxta ve-
terem diſciplinam in Pervigiliis Paſchatis &
Pentecoſtes Catechumeni Baptiſino ablue-
bantur, qui veſtibus albis amicti Sacrificio
Miſſæ aderant, & Sacram Euchariſtiam ſu-
ſcipiebant, ut bene advertit Pouget Inſtitut.
Catholicar. tom. 2. Pag. 858. & concordant
Gilbertus Grimaud in Liturgia Sacra Par. 3.
cap. 1. Grancolas in Veteri Sacramentario Ec-

cleſiæ Par. I. Pag. 79 I. in fine.

In ſecunda oratione ver a Ula, Hanc oblatio-
nem, non deſignant præſentem materiam, Je⸗
ad mentem réferenda ſunt Sacerdotis, && ad ol-
lationem mox faciendam. Addita ſunt d
§. Gregorio, Diesque noſtros in
tua pace &c.

Suarez 3. Par. tom. 3. quæſt. 83. art. 4.
diſput. 83. Sect. 2. docet, in hac oratione, etſi

nondum facta fit Conſecratio, oblationis ta=
men

tmen fi
jann fi
JMümnd
lm
unmia
rionem

M
ſed u
h
tune
oblati
e pr.
Hiſta

rium

opem

recita
ce
eripi
nerar

An ,

Di
Tum n
och i
cin
Gre 3
Wnn

niche
Kei
l
ntnie,
Crunor
N
techenn
Ih
in ho
ljux
Alcntn
0 1
1 n
rittin
et I
NCON
ra
entund

ne
nmnm

9,6
ntc⸗
uinn

De Saerificio Miſſæ. 347

men fieri mentionem; neque oblationem
jam factam ſignificari, ſed mox faciendam,
quamque Sacerdos animo præſentem habet:
Soluùm eſt advertendum propter hæreticorum ca-
lumnias, cum in his Orationibus, quæ conſecra-
tionem antecedunt, fit mentio oblationis, ſer-
monem eſſe non de oblatione, quæ Jam facta ſit,
Jſed quæ proximè paratur & inſtat; ita ut ſignum
illud demonſtrativum, Hanc oblationem, non
deſignes ad ſenſum præſentem materiam, quæ
tune præ oculis habetur, ſed ad mentem deſignet
oblationem proximè faciendam, quæ in intentio-
ne præſens habetur. Venerabilis Beda lib. 2.
Hiſtor. Anglicanæ cap. I. narrat, D. Grego-
rium ad præcipuam à Deo implorandam
opem huic orationi ea verba, quæ etiam nunc
recitantur, addidiſſe: diesque noſtros intua pa-
ce diſponas, atque ab æterna damnatione nos

eripi, & in electorum tuorum jubeas grege mu-
nerari. .

An Prædeſtinatorum numerus peſſit augeri vel
minui. .

Diſputant Theologi, an Prædeſtinato-
rum numerus augeri poſſit, vel minui; ſeu,
quod idem eſt, an nonnulli ſint hominum,
qui cùm prædeſtinati non ſint, prædeſtinari
adhuc poſſint; quo caſu eornm numerus, qui
cenſentur ab æterno Puedeſtinsti, augefenis

342² Sebtio II.

& contrà num prædeſtinatorum aliquis poſ-
ſir damnari, quo caſu prædeſtinatorum nu-
merus minueretur. Hoc pertractavit argu-
mentumS. Auguſtinus in Libris de Correptio-
ne & Gratia, & de Dono Perſeverantiæ; quo
auctore & duce, etſi graviſſimæ in Scholis
Theologorum fervent controverſiæ de gra-
tia, ad utramque quæſtionem negando re-
ſpondemus uæſtionem hanc luculenter
tractavit Cardinalis Lauria Opuſc. I. de Præ-
deſtinatione cap. 18.

Explicantur illa, Et in Electorum tuorum ju⸗
beas grege numerari.

Quibus præmiſſis ſuboritur quæſtio,
qui peti poſſit à Domino in hac Oratione, ut
jubeat nos in electorum ſuorum grege nume-
vari. Hanc excitavit dithcultatem Eſtius in
4. ſentent. lib. I. Diſt. 70. §. 22. atque eam ut
augeat, animadvertit in quapiam Oratione
pro vivis & defunctis nosà Deo petere, ut
eorum nomina in Prædeſtinatorum libro re-
maneant. Orat Eccleſia Deum in Canone
Miſſe, ut in Electorum ſuorum jubeat nos gre-
ge numerari; in Oratione pro vivis atque de-
Junctis, ut eorum nomina Prædeſtinationis liber.
adſoripta retineat: ergo addi poſſunt aliqui a
vumerum eleltorum. Cui difficultati diluendæ
multum juvant verba ex epiſtola 2. B.erd
Po-

—,
Aotong
fan vſ
Deum?
Deus en
nororm
d nos
Polire⸗
dum,
electi⸗a
inteli
Petiuu
bis tri
is Et
Perrun
muare
cium
ſpirin
nihil
pere,
re,
Petere
gui e
le n.
lumm
inin
cucir
lb eſe
Nd⸗ 0
ine

gusho
omumn
Wir
ornge⸗
niezr
in
lee
net
lvone

Ueke
tuorn

gue
ration
ege
ce
de
) Peren

Wun

et,
ſatn 1
r
ice

7
1

De Saerifcio Miſee. 343

Apoſtoli cap. 1. Satagite ut per bona opera cer-
tam veſtram vocationem faciatis. Quod ad
Deum attinet, profectò non mutatur electio;
Deus enim immutabilis eſt, nec eum ulla do-
norum ſuorum pœnitentia capit; quod verò
ad nos attinet, arundines ſumus vento ex-
poſitæ; propterea in id ſedulèò incumben-
dum, ut per bona opera noſtra compleatur
electio; ex fructibus verò, quos ferimus,
intelligitur, bonæne an malæ arbores ſimus.
Petitur itaque à Deo in hac oratione, ut no-
bis tribuat eleéctorum ingredi viam, ut cum
iis æternà pace perfruamur. Eorum incom-
pertus eſt numerus; optimum tamen affir-
mare poſſumus eſſe prædeſtinationis indi-
cium, ſeſe ad ejusmodi ſanéctarum precum
ſpiritum & arcana ſenſa conformare, id eſt
nihil quidquam aliud, quàm Dei pacem cu-
pere, nihil præter mortem æternam metue-
re, & perſeverantiæ donum à Deo enixè
petere, ut in eorum adſcribamur numerum,
qui æternâ gloriâ perfruentur. Uno verbo:
hac non petitur oratione, ut Deus propoſi-
tum mutet ſuum, ſed nos ut ad ſe convertat,

in via ſalutis confirmet, & ad æternam per-

ducat beatitudinem, qui ſunt Prædeſtinatio-

nis effectus. Verba Eſtii hæc ſunt: Eus-

modi Orationibus non petimus, immutari æter-
mim NDei propoſitum, ſed cauſam pro effectu po-

12H nimus, orantes ut Das nos, vel alios ad ſe con-

4 ver⸗

344 Sectio II.

convertat, & in ſanéta converſatione confirmet,
atque ad æternam felicitatem perducat, qui ſunt
effebtus Praædeſtinationis.

Cur Sacerdos ſecundam Orationem Canonis di-
cat manus tenens protenſas ſuper Hoſtiam
&σ Calicem.

In hac ſecunda Oratione Sacerdos exten-
ſas tenet maſus ſuper Hoſtiam & Calicem,
donec ad illa pervenerit, Per Chriſtum Do-
minum noſtrum, ubi manus jungit. Boſſue-
tus in Tractatu de Orationibus Miſſæ p. 36.
obſervat, morem fuiſſe in Lege veteri, ut ſu⸗
per victimam manus imponerentur, quod in-
dicium erat, Sacerdotem conjungi cum vi-
ctima, & cum ea Deo conſecrari, ob eam-
que cauſam Sacerdotem ſuper Hoſtiam &
Calicem, quæ conſecraturus eſt, manus ex-
tendere. Levitici cap. 4. hæc habentur: &
Sacerdos qui unctus eſt, peccaverit, delinquere
faciens populum;, afferet pro peccato ſuo vitu-
lum immaæculatum Domino. Et adducet illum
ad oſtium Tubernaculi teſtimonii coram Domino,
ponetque manus ſuper caput ejus, & immolabit
eum Domino. Et cap. 8. Obtulit & arietem i
holocauſtum, ſuper cujus caput cum impoſuiſſent
Aaron & filii eus manus ſuas, immolavit eun
. fudit ſangutnem ejus per circuitum Altaris.
De hoc ritu fusè diſputat Pouget Iaſtit C-
tholi-

tholc
Noſtra
ieg
olati

Plli/

ONlote

verten

Chr,

lanah
renti/
G
Stor
cuuac

aſeg

De

u;
ni (h
Recſe
eorar
tntie
ſode
Ka
eam
&

iy

—

onſrn,

u

(on,
MMin

ene
CMon
iſen 5
Allet;
etethuin
1nnotn
g an
. 00 4
ſoltim
Wobi⸗
benun.
, l⸗
n
in A
RK
inpte
Uwut
n.

De Ssucrifcio Miſſe. 34

tholicar. tom. 2. pag. 85 8. deinde ita in rem
noſtram concludit: Hujus ad ritus imitationem
in Lege Sacerdos facturus jam jam myſticam im-
molationem Corporis Chriſti, tam ſuo qudm Po-
puli ſimul offerentis nomine, ponit manus ſuper
oblata in Corpus &o* Sanguinem Chriſti mox con-
vertenda, eöue KRitu offert Deo ſe populumque
Chriſtianum cum Chriſto jam jam myſticè immo-
lando, ut eus virtute eriſs impetret d Deo
remiſſtonem peccatorum, vitæ prœæſentis pacem,
& æternæ gloriam. Et probè conſentit Au-
ctor de optima audliendæ Miſe ratione ſe-

cundæ edit. Pariſien. ann. 1681. pag. 119.
& ſeq.

De Tertia Oratione Canonis.
ARrri Canonis Oratio ab illis incipit ver-
bis, Quam oblationem tu Deus in omni-
bus; quæ oratio usque ad finem Conſecratio-
nis continuatur. In hac Oratione reſpiciens
Eccleſia non ſolùm oblationem panis & vini,
eorémque proximè inſtantem Tranſubſtan-
tiationem in Corpus & Sanguinem Chriſti,
ſed etiam ſu ipſius & Sacerdotis celebrantis „
& adſtantium oblationem, Deum orat, ut
eam facere dignetur benedictam, adſoriptam,
ratam, rationabilem acceptabilimque, ut nolis
kat Corpus &α nge Unigeniti ejus F ii⸗
1 5

346 Scbtio II.

& Sacerdos cùm dicit bendictam, Crucis
ſignum ducit ſuper Hoſtiam & Calicem;
idem facit cùm dicit adſeriptam, itidémque
cùm dicit ratam, rationabilem &c. Item ſuper
Hoſtiam Crucis ſignum ducit ad ea verba,
ut nobis corpus, & Crucis ſigno Calicem ſi-
gnat dicens, & Sanguis fiat.

Explicantur illa, Benedictam, adſeriptam,
ratam &c. ex Canone Ucrum de Conſecr. diſt. 2.
Sacerdos deprecatur Deum, ut panem & vinum
convertat in Corpus Chriſti & Sanguinem, qusd
non eſt abſurdum, etſi novit certò futurum,
ut hat Tranſubſtantiatio.

Variè rerum harum Scriptores explicant
verba benedictam, adſeriptam, ratam &,
Omnium maximè concinna nobis ea vide-
tur explicatio, quæ affertur in Canone Uyrum
de Conſecrat. Diſt. 2. qui à Gratiano tribui-
tur D. Auguſtino, ſed revera ſumptus eſt ex
Paſchaſii libro de Corpore & Sanguine Chri-
ſti c. 12. verba Paſchaſii hæc ſunt: Rogamus,
bane oblationem benediéttam, per quam nos be-
nedicamur, adſeriptam, per quam nos omne.
Cælo conſeribamur, ratam, per quam in viſce-
ribus Chriſti cenſeamur, rationabilem, per quam
à heſtiali ſenſu exuamur, acceptalilemque facere
dignetur, quatenus &z nos per quod in nolis di-
Oſplicuimus, acceptaliles in eus unico Mo nt⸗

In hu
ocket
litio
faturu
ſere 3
te, c
Patren
(eh
g3. a1
Orcin
Hochn
meclo⸗
nno
(uam:
ſmen
iſoui
net
44
4A ⸗
ler nn
V Car,
or
remn 6
Iumn:
irur
Imone
II im
fnck
ſhut /
e:

Cad
Ccen
eme
d ſen
Aeenl⸗

nipen
.
Gun
em, 4
cturuon

enple
non
ea W
ne
Pt 4 4
ile
iit⸗
NG
e
ſiſ

De Saeriſicio Miſſ. 347

In hac Oratione Deum, ut diximus, orat
Eccleſia, ut panis & vini fiar Tranſubſtan-
tiatio in Chriſti corpus & ſanguinem, etſi id
futurum certò ſciat, neque enim à Deo pe-
tere abſurdum eſt, quod certò novimus fo-
re; cùm Chriſtus quoque Joann. 17. Deum
Patrem ſit deprecatus, ut ſe glorificaret. At-
que hæc eſt D. Thomæ doctrina 3 Par. Quæſt.
83. art. 4. ad ſeptimum. Religioſus quidam
Ordinis Eremitarum S. Auguſtini Joannes
Hoffmeiſterus, Theologicarum rerum non
mecdiocriter peritus, Opus de Miſſa edidit
Aunno I545: in quo pag. 151. ita ad rem no-
ſtram: Hie rogent Adverſari, quid neceſſum
ſ precari, ut ex pane & vino fat Corpus 8
Sangui, Domini, cim certos nos eſſe putemur,
d prolationem verborum Conſecrationis verè illa
in Corpus & Sanguinem Domini tranſinmari.
Ad boe reſpondemus: quid opus erat, ut ite-
Tes magnir precibus ſollicitarent adventum Cbriſti
W carnem, quem tamen venturum certò cerede-
bant? Quid & neceſſum erat Cbriſtum ad Pa-
trem Cæœleſtem clamare: Pater clarifica Filium
uum: cum clarificatio certò ſecutura erat. Ut
igitur ad D. Thomæ doctrinam redeamus,
monet S. Doctor, non id petere Sacerdotem
ut impleatur conſecratio, ſed ut nobis fiat
fructuoſa. Non tamen videtur ili Sacerdos ora-
re, ut Conſecratio impleatur, Jed ut nolis fiat fru-
tuoſa: unde ſignanter dicit: Ut uolis Que:

348 Sectio II.

& Sanguis fiat. Hunc ſenſum illud confir-
mare poſſe videtur, quod nato Chriſto Do-
mino Paſtoribus ab Angelo dictum eſſe legi-
mus in Evangelio; Natus eſt vobis Salvator,
id eſt in rem & utilitatem veſtram, ùt bene
proſequitur Suarez in 3. Par. tom. 3. quæſt.
83. art. 4. Diſput. 83. ſect. 2. §. Secundo modo.
Extat inter S. Bernardi Opera edita à Mabil-
lono tomo 2. pag. 686. num. 15. Sermo qui-
dam cui titulus: De excellentia Sanctiſſimi Sa-
cramenti & Dignitate Sacerdotum, cujus Au-
Gor quisquis ille ſit, vir certè gravis, ex-
plicans verba illa Canonis, Ur nobis Corpus
&& Sanguis Kat ita ait: Nobis, inquit, Rat.
Fit enum procul dulio Corpus Domini in menſa
Altaris ſemper, cùm ſolemne illud celebratur
myſterium ritu debito; ſed non ſemper eis

fit, per quos fit. Quinque ſunt, quem-

admodum dictum eſt, Crucis ſigna, quæ in
hac Oratione fiunt; quæ quidam putant Chri-
ſtum ſignificare, qui ſecundum carnem in
quinque ſenſibus paſſus eſt; & quidem in
viſu, cùm velata illi facies eſt; in auditu, cùm
eſt irriſus; in guſtatu, cùm fel & acetum ei
propinatum eſt; in odoratu ex tetro corrupto-
rum corporum odore, cùm in Calvario Monte
Cruci affixus eſt; in tactu, cùm ejus trans-
fixi ſunt pedes & manus. Ita rem explicat
D. Bonaventura in expoſitione Miſſæ. Et
Durandus lib. 4. de Par. 5. Canonis Putat, dus
. us

i

cem,
Eition
cerde
ſeme
natun
quas
Hvi,
um
Ge N
mora
ſeun
nedi
il
omit
do)
null.

Der

In
im r
artin
ſlori 1
ſe
Ne
luen
en,

Mcoatt.
lo he⸗
leleleg⸗
Cnnn
irben

De Sucrifcio Miſſe. 349

bus illis, quæ fiunt ſupra Hoſſiam & Cali-
cem, ſignis nefariam illam ſignificari pro-
ditionem Judæ, qui Magiſtrum ſuum Sa-
cerdotibus, Scribis, & Phariſæis vendidit;
ſemel autem duei Crucis ſignum ſuper Ho-
ſtiam, & ſemel ſuper Calicem, vel ad duas
naturas ſignificandas divinam & humanam,
quas unione hypoſtaticà Chriſtus in ſe copu-
lavit, vel ut intelligamus Chriſtum eſſe Paſ-
ſum animâ & corpore. Auctor Tractatis
de Miſſa & divino officio, quem ſæpe me-
moravimus, pag. 127. ſcribit, ſatis eſſe poſ-
ſe unicum Crucis ſignum ad illam vocem Be-
nedictam, reliqua autem duo, quæ ducuntur
ad illas voces adſeriptam, & ratam, poſſe
omitti: Sed in Sacris Ritibus, & in tremen-
do Miſſæ Myſterio ejusmodi novitates ferri
nullo modo poſſunt.

De verlis ſeu narratione, quæ proximè bpræcedit
verba Conſecrationis.
In progreſſu tertiæ orationis Sacerdos Par-
tim recitativè ſeu hiſtoricè & materialiter,
Partim recitativè & ſignificativè, ùt Theo-
logi loquuntur, exponit quæ pridiè mortis
ſuæ Chriſtus fecit & dixit: nimirum acce-
piſſe panem in Sanctas ac venerabiles manus
ſuas, & elevatis oculis in Cœlum ad Deum
Patrem ſuum Omnipotentem, gratias illi
egiſſe, panem benedixiſſe, fractum dediſſe
diſci-

35 Sectio II.
diſeipulis iuis, ac dixiſſe: Accipite & man-⸗
ducate ex hoc omnes: Hoc eſt enim Cor-
pus meum.

Duplex modus enunciandi propoſitionem quam-
dum, biſtoricus ſeu recitativus, ſignificativus
ſeu aſſertivus. Uterque poteſt conjungi.

Quod ut probè intelligatur, præmitten-
dum eſt, poſſe quempiam verba dicere quæ
alius dixerit, quin ea vel abſolutè affirmet;
vel abſolutè neget; quod fecit David ea pro-
ferens, Dixit anſipiens in corde ſuo: Non eſt
Deus; poſſe etiam verba dicere animo affir-
mandi, vel negandi, ut ſi quis dicat: Deus
eſt Unus in nautura, & Trinus in Perſonis. Pri-
mus modus dicitur recitativus ſeu hiſtoricus
& materialis: ſecundus ſignificativus: Nec
quidquam impedit, quin eadem verba reci-
tativè & ſignificativè proferantur. Poteſt
enim quispiam, quæ verba alius dixerit;
narrare, & ſimul quod ille vel affirmaverit
vel negaverit, animo affirmare vel negare.
Exempli causâà ſi quis dicat: Chriſtus nos do⸗
cuit ita orare: Pater noſter, qui es in Cxlis;
hæc verba qui refert tamquam à Chriſto
prolata, ea narrat recitativè ſeu hiſtoricè &
materialiter; ſed ſi proferantur animo orandi
& ſignificandi mentem loquentis, tunc dicta
ſunt ſignificativè ſeu aſſertivè & Imrmmaliep; .
erba

alßrm
6700
no
tatiye
Ovan
Ar a
ol Ne⸗
eſt ei
Prerle
Verbe
nep
ex in
lenngte
derg
trumn
Coneii
Cbarur.
Ebin
haſen
w

An an⸗

Reii
ked

Atmn
in C

ein A.

o

Enitti
cele
Athrnr
d enge
. M 4
imno
Att N
hiſtom
vus: N
ethats⸗
. We
6 t,
Fümm
nC
on
une G

le

5

N

De Sucrifcio Miſe. 351

Verla Conſecrationis Sacerdote dicumtur ſigni-
Recativè, & non hiſtoricè tantiun.

His poſitis graviter profectèò erraret, qui
affirmare auderet Conſecrationis verba, Hoc
ſz Corpus meum, à Sacerdote dici recitativè,
& non ſignifcative. Si enim ea tantum reci-
tativè & hiſtoricè Sacerdos proferret tam-
quam dicta à Chriſto, non ſanè loqueretur
aut ageret ex perſona Chriſti; neque enim
qui verba ab aliquo dicta narrare velit, opus
eſt ei perſonam illius in ſe exprimere & re-
Præſentare, quemadmodum David impii
Verba referenti, Dixit inſipiens in corde ſuo?
non eſt Deus, opus non fuit loqui aut agere
ex impii perſona, ſeu illius perſonam repræ-
ſentare & exprimere. Quamobrem cuùm
Sacerdos juxta communem Sanctorum Pa-
trum, Theologorum, & ipſius Florentini
Concilii in Decreto unionis ſententiam l0-
quatur & agat ex perſona Chriſti, neceſſariò
ſequitur, verba Conſecrationis 4 Sacerdote
roferri ſignificativè, ut Theologorum ver-

.

bi utamur, & formaliter.

An eadem verba dicantur utroque modo, Koni.
Rcativèò, & hiſtoricè.
Reliquum eſt ut diſceptemus, num verba
acerdotis non modo Ronifcativè, àt dixi-

5 mug

352 Sectio II.

mus, ſed etiam recitativè proferantur; nihil
enim repugnat quominus utroque modo di-
cantur. IIlud etiam diſpiciendum, an præ-
ter verba, Hoc eſt Corpus meum, alia quoque
habeantur in Canone, de quibus quæri poſ-
ſit, num recitativè, an ſignificativè, an verò
utroque modo proferantur.

Urroque modo dici putat D. Tbomas.

D. Thomas 3. par. quæſt. 78. art. 5. in
cam ſententiam eſt propenſior, ut utroque
modo Conſecrationis verba, id eſt recitativè
& ſignifcativè, proferantur. Diſputant verò
Theologi an illa quæ præcedunt, Accipite
27* manducate, proferantur rvecitativé tantum;
& utroque modo ea proferri communior VI-
detur eſſe ſententia. De D. Thomæ mente
ſuper altera hac quæſtione videantur Salman-
ticenſes in Curſu Theologico tom. II. Par.
1. Tractat. 23. de Euchariltia Quæſt. 9. Dub.
4. §. 1. & 2. Quæ hackenus diximus de Con-
ſecratione pamis, dicta itidem volumus de
Conſecratione vini: nam, ùt in Canone le-
itur, Chriſtus Jeſus poſt Cœnam in Sanctas
A manus Calice accepto, item gratias egit
Deo Patri, Calicem benedixit, ac præœbuit
Diſeipulis ſuis dicens: Accipite & bibite ex eo
omnes; quæ dicuntur à Sacerdote recitative

ſignificativ?: & utroque etiam modo ine⸗
c

ununn
uitat

.
ky
acere
Qanch
ſenſin
Alerun
quuibn
Nis Pal
lanqun
In Car
IIIs a
Panem
Mnte
lenbr⸗
1e ſe
Xlc
Gni⸗
frn
Eihe
e,
Geſe
ni

—
1

tur; ni
InNo
v ne
lnon
ger
8, u

emu.

9,
Ut Nner

De Suecrifcio Miſſ. 353
Hic dſt enim Calix &. Itémque; Hær 47u0-
ieicunque feceritis, in mei memoriam facietit.

Veritas aſſeritur eorum, quæ in hbacé oratione
narrantur.

Explicatis iis modis, quibus hanc recitat
Sacerdos Orationem, duo alia ſunt pertra-
ctanda: quorum unum ad veritatem & ad
ſenſum pertinet, qui illi verbis continetur;
alterum oſtendit quænam ſint illa verba, in
quibus tota vis & forma ſita eſt Conſecratio-
nis panis & vini. Plures ſunt actiones, quæ
tanquam factæ à Chriſto commemorantur
in Canone; ubi narratur, Chriſtum in ma-
nus accepiſſe panem, oculos ad Celum ſu-
ſtuliſſe, gratias egiſſe, benedixiſſe, fregiſſe
Panem, ac Præbuiſſe Diſeipulis ſuis; quæ ex

Matthæi Evangelio deprompta ſunt; qui

ſeribit: Accepit Jeſus panem, c benedixvit
ac fregit, deditque Diſcipulis ſuis, ait:
ex Luca: Accepio pane, gratias git; &fre-
git, &&dedit eis, dicens: Hoc eſt Corpus meum.
banem in ſuas manus accepiſſe, nulla quæ⸗=
ſtio eſſe poteſt. Oculos ad Cœlum ſuſtuliſ-
ſe ſuperiùs docuimus. De Conſecratione
verò, quà Chriſtus panem conſecravit & vi-
num, non voluntate ſuà ſola, aut tactu;
aliove ſigno externo, ſed verbis iisdem, quæ
ex ejus perſona profert Sacerdos, cùm in
2. Miſſa

354 Sectio II.

Miſſa panem & vinum conſecrat, jam ſer-
monem habuimus, cùm in Feria 5. Majoris
Hebdomadæ de Sanctiſſimo Euchariſtiæ Sa-
cramento diſſereremus. Quapropter ut
hanc Cauonis Orationem explicemus, EXa-
minandum remanet, utrùm diſcrimen ul-
lum ſit inter gratiarum actionem, & bene-
dictionem; num utraque differat à Conſe-
cratione; denique anténe, an poſt Conlſe-
crationem fractus fuerit panis.

Benedictio & Conſecratio Cbriſti num idem fue-
vint. Sententia D. Thomæ & Suarezx. Or-
do naturalis gratiarum acionis, benedictionis,
&&& Conſecrationis ex Sylvio. Conſecratio
fractionem praceſſit.

D. Thomas 3. Par. quæſt. 78. art. I. ad
primum tractat hanc controverſiam, nec eo-
rum improbat opinionem, qui putant, idem
in Chriſto fuiſſe benedicere & conſecrare;
panem autem prids conſecràſſe, dein-
de fregiſſe; addit eiam, defendendæ hujus
ſententiæ causaâ non eſſe opus actionum or-
dinem immurtare, quem Apoſtoli tradide-
runt, & ipſe Canon Miſſæ deſeribit: Sed
idem ſenſus baberi poteſt eriam verbis Evange-
lii non mutatis, dt videre eſt loco cit. Soto in
4. ſentent. Diſt. 1I. quæſt. I. art. 2. putat,

Chriſtum acceptum panem fregiſſe, deinde
Diſci⸗

Mpr
md
m
Ceom
la ho
Emre
Dichr
us &
Action
citumn
farum
gem
tin
Noch
Uerbei
lthn

—
in k
ſ.jer,
harlied⸗
Propek 1
enms,
Gimnt
oſt C

n igen
arer
nrli
Gnſetmi

g. arr
An, N
utant 1

Gentif
tn
S
ocl

De Sacrifcio Miſſe. 35
Diſcipulis præbuiſſe dicentem: Accipite &
manducate; deinde addidiſſe: Hoc eſt Cor-
Pus meum; ita ut non niſi poſt verbaaccipite
Wσ comedite facta fuerit Conſecratio; & ver-
ba porrigentis fuiſſe pariter & conſecrantis.
Suarez in 3. Par. tom. 3. Quæſt. 78. art. I.
Diſput. 58. ſect. 2. putat benedictionem pa-
nis & gratiarum actionem, etſi eàdem fere
actione peractas, tamen juxta earum ſignifi-
catum res eſſe diſtinctas; ad Deum enim gra-
tiarum actionem, benedictionem verè ad
Panem referri; ac poſſe eodem orationis con-
texin & Deo gratias agi, & ab eo bonum ali-
quod creaturæ cuipiam peti; & concludit
verba illa accepit, benedixit, fregit, dedit,
actiones ſignificare peractas eo ordine, quem
deſeribunt Evangeliſtæ, etſi non omnes Per-
agi potuerint, antequam Conſecrationis ver-
ba Chriſtus omnia protuliſſet: propugnan-
dum enim eſſe juxta doctrinam Tridentinæ
Synodi ſeſſ. 13. cap. 3. Chriſtum panem con-
ſecraſſe, antequam illum frangeret. Nos,
quæ eximii iſti Theologi ſcripſerunt, huc attu-
limus. Si quis verèò noſtram roget ſenten-
tiam, dicimus apertum ſimplicémque nobis
illum videri ordinem, quem demonſtrat SyI⸗
vius 3, Par. qnæſt. 78. quæſit. 2. Itaque ſcri⸗
bit, Chriſtum Jeſum accepiſſe panem, gra-
tias Deo Patri ſuo egiſſe, benedixiſſe, dein-
de conſecràſſe, ac dixiſſe: Accipite, man⸗
2 2 ducd

.

Sectio II.

Jucate; boc eſt Gorpus meum; ac demum fre-
giſſe, & Diſcipulis diſpertiüſſe; etſi enim
non eſt exploratum, panisne conſecratus an-
t& fuerit, deinde fractus; veriſimilius tamen
eſſe, Chriſtum panem priùs conſecrâàſſe, ac
poſtea fregiſſe, tum quòd Apoſtolus ſeripſe-
rit 1. ad Corinth cap. 10. Panis, quem fran-
imus, nönne participatio Corporis Domini
eſt? ex quo illud colligitur, ſub ſpecie panis,
qui frangebatur; fuiſſe Corpus Chriſti, an-
tequam frangeretur; tum etiam quia in Miſ-
ſa prius panem conſecramus; quàm frangi⸗
mus, quod quidem indicium facit; in hue
modum rem à Chriſto geſtam eſſe. Quod
verò ad Evangeliſtarum narrationem perti⸗
net, ait Sylvius, eos res à Chriſto geſtas
narraſſe, non verò earum ſeriem & ordi-
nem; quod confirmat ex Marc. C. 14. ubi ait
Evangeliſta: Et biberunt eæ illo omnes; cùnm
tamen nondum narraſſet, Chriſtum dixiſſe:
Hic eſt ſanguis meus; Chriſtum verò vinum
conſecràſſe, antequam ex eo biberent Apo-
ſtoli, exploratiſſimum eſt.

356

Explicaniur illa verba, Hic eſt Calix San-
guinis &c. ex D. TLboma.

HIud etiam ad verborum ſenſum pertinet
& intelligentiam, quærere, quid hæc verba
ſignificent: Hic eſt enim Calix Sanguinis mer
* no

i
Provo
n

ſer

neto
conlt
tonte
S
ii
gici d
Uerfe
leer⸗
IMe
ſlan⸗
N
Peral
Dren
oti
zMe
Nann
lem.
Cämun
Tu
Ceni
ſun 7
tin
Mom,
Unnes

—

emommke
etll euin
Eceranpn.
ectile,
nsline
Oun it
,r Don
eeie il
Prictl,
i n 1
den ku⸗
t, inb

ſe. C

nneg e
lumd.
vet
beten4

0ns
n.
nte
ian,
NANtN.
/

De Sacrificio Miſſæ 357

novi && æterni Teſtamenti; itémque illa: qui
pro vobis && pro multis effundetur in remiſſio-
nem peccatorum. D. Thomas 3. Par. quæſt.
. art. 3. docet, cùm dicitur, hie eſt Calix
Nanguinis mei, eſſe locutionem figuratam per
metonymiam, quà ponitur continens pro
contento, ut ſit ſenſus: Hic eſt Sanguis meus
contentus in Calice, de quo fit mentio; quia
Sanguis Chriſti in hoc Sacramento conſeeratur;
& ibidem in reſponſione ad tertium docet,
dici Sanguinem novi Teſtamenti, quèd non
per figuram, t in veteri Teſtamento, ſed
revera effuſus ſit: Dicitur, Hic sanguis novi
Teſtamenti, quia Jam non in ſigura, ſed in ve-
ritate exbibetur; unde ſubditur: Qui pro vo-
bis effundetur; docet porro dici Sanguinem
æterni Teſtamenti, tam ratione æternæ Dei
præordinationis, qum ratione aternæ bæredi-
zatis, quæ per hoc Sacramentum diſponitur:
ipſa etiam perſona Chriſti, cujus Sanguine Te-
Namentum diſponitur eſt æaiernn. Ac eum-
dem Angelicum Doctorem ſecuti ità expli-
camus verba illa pro multis, ut vox multi
juxta modum loquendi ſacrarum Scriptura-
rum ſignificet omnes. Sicut enim per inobe-
dientiam unius hominis peccatores conſtituti
Junt multi; ita & per unius obeditionem juſti
conſtituentur multi; ſunt verba D. Pauli ad
Roman. 5. ubi ſine dubitatione vox multi
omnes ſignificat, ùt luculentiſſimè apparet
„. 3 ex

358 Sebtio II.

ex ſuperioribus verbis: Igetur ſicut per unius
delictum in omnes bomines in condemnationem,

ſec per unius juſtitiam in omnes homines in ju-

ſtificationem vite. Itaque dicimus Chriſti

Sanguinem fuſum effe pro omnibus: Ipſe eſt

propitiatio pro peccazis noſtris; non pro noſtrii
autem tantuùm, ſed etiam pro totius mundi
funt verba D. Joannis, fuſum autem pro
omnibus quoad ſuſßſcientiam, & pro ſolis ele-
Gtis quoad effcaciam, ut bene explicat D. Tho-
mas in 4. Sentent. Diſt. 8. qu. 2. art. 2. qu. 3.
ad ſeptimum: habere porro efficaciam non
ſolum (ait idem D. Thomas 3. Par. Quæſt. 78.
art. 3. ad ocavum) in Judæis electis, quibus
exhibitus eſt ſanguis veteris Teſtamenti, ſed
etiam in Gentilibus, nec fſolùm in Sacerdoti-
bus, qui hoc confteiunt Sacramentum, vel aliis
gqui ſumunt, ſed etiam in illis, pro quibus of-
feriur. Et ideo ſignanter dicit: pro vobis
Judæis, pro multis, ſcilicet Gentilibus;
vel pro vobis manducantibus, && pro multis,
pro quibus offertur.

Voces materia, & forma à pluribus ſæculis ad-
bibitæ ad ſignificanda in Sacramentis
res & verba.

Venimus modò ad verba quibus conſe-
crationis forma continetur. Morinus Tra-
Rtatu de ſacris Ordinationibus Par. 3. Exer-
ClIt.

cit.1
vocib
rint
ſtant
ſcho
cludt
te &
eis
Sin
nra
ſue 0
r i
lonſen
Men
liun
vern
lnt
liehu
moc

—
er i
nnntonen
ninetin⸗
nns Chri
: e
ur l
Alem
ro ſolse
D.TI
t.1
Caciams
Cu
i, ſ
Mment
Wen
,
uiht
u⸗
CeN
nn 1

De Sacrikcio Miſſeæ. 359

cit. I. cap. 3. quærit, quonam tempore his
vocibus materia & forma ſignificari cœpe-
rint res & verba, quibus dacramenta con-
ſtant; quæ quidem verba e Peripateticorum
ichola in Theologiam defluxerunt; ac con-
cludit plura eſſe ſæcula, cùm & in Occiden-
te & in Oriente eæ voces paſſim uſurpantur,
esque tanquam utiles eſſe retinendas: Cum
igitur hanc docendi metbodum univerſus Occi-
dens ab aliquot ſæculis amplexus fuerit, at-
que Oriens non improbaverit, fieri non poteſt,
ut id utile non ſit & commodum, quod tanto
conſenſu uſurpatur. Hunc loquendi modum
adhibuit Eugenius IV. in Inſtructione ad Ar-
menos: Hac omnia Sacramenta tribus perft-
ciuntur, videlicet rebus tamquam materid,;
verlis tamquam formäâ, & perſond Miniſtri
conferentis Sacramentum cum intentione fa-
ciendi quod facit Eccleſia, quorum ſi aliquid
deſit, non perficitur Sacramentum. Eodem
modo loquitur Concilium Tridentinum Seſſ.

14. Cap. 3.

Forma conſecrariat panis ſunt verba illa:
oc eſt Corpus meum.

Hunc igitur nos quoque loquendi mo-
dum adhibentes dicimus, conſecrationis for-
mam in illis verbis conſiſtere: Hoc eſt Cor-
tus meum. Vide D. Thomam 3. Par. quæſt.

„4 78

360 Sebtio II.

78. art. 2. Quanquam Scotus in 4. ſentent.
Diſt. 8. Quæſt. 2. quærit, an ea verba ab iis,
quæ præcedunt, ſejuncta ſatis ſint ad for-
mam conſecrationis panis; perinde quaſi
prolata ſine fuperioribus, potiùs Sacerdotis
quàm Chriſti Corpus poſſint innuere. Hæc
ſententia poſtulare videtur ad formam con-
ſecrationis illa quoque, Qui pridie qum pa-
teretur &c. in iis enim fit mentio Chriſti/
ab iis poteſt intelligi Sacerdotem agere ex
perſona Chriſti. Verùm cùm ſatis ſit, Sa-
cerdotem proferre, Hoc eſt Corpus meum,
cum intentione conficiendi hoc Sacramen-
tum, intentio enim facit, ut ea verba quaſi ex
perſona Chriſti prolata intelligantur, propte-
rea ad formam conſecrationis ejusque vali-
ditatem ſatis ſunt ea verba, etiamſi præce-
dentia non recitentur, ùt docet D. Thomas
3. Par. quæſt. 78. art. I. in Reſponſ. ad quar-
tum; quam reſponſionem confirmant Sal-
manticenſes cit. Tractatu 23. Diſp. 9. de for-
ma Sacramenti Dub. I. Par. I. tom. II.

Formam conſecrationis vini ſtatuere videtur
