§. Thomas in illis verbis, Hic eſt Calix ſan-
guinis mei, usque ad illa: Hæc quoties-
cunque feceritis.

Conſecrationis Calicis communiter po-
nitur forma in illis verbis, Hic eſt Calix ſan-
guinis

ini
“
coale
Rere
ſeq
etiar
won
gue
ſegt
id
40
ſunt

Coch
laen
ſei
onn
i⸗
Retin
line

tre

nde
erden
ere Ne
tinamer.
AGN
Prli
agele
tslt,d
gul n
Secnent
1r,e
Een
nli
), The
drmnen
n,

hn

n

ℳ/,
N

De Sacrificio Miſſæ. 361
guinis mei „verùm D. Thomæ art. 3. Cit.
quæſt. 78. inconveniens videtur, formam
conſecrationis vini in illis tantùm verbis po-
nere, Hie eſt Caliæ ſanginis mei, eorumque
ſequi videtur S. Doctor ſententiam, qui
etiam in ſequentibus verbis formam conſti-
tuunt usque ad illa verba, Hæc quotieſcun-
que feceritis, eâ ratione, quèòd verba, quæ
ſèquuntur, ſunt determinationes prædicati,
id eſt ſanguinis Chriſti ; quæ proinde cùm
ad integritatem eusdem locutionis pertineant,
ſunt de ſulſtantia formæ,

Diſſentiunt inter ſe Thomiſtæ in explicanda
fluper hac re mente D. Thomæ.

Vel ipſi D. Thomæ Diſcipuli, qui ejus
doctrinæ conſtantiùs hærent, in duas ſuper
hac re abierunt ſententias. Quidam Ange-
lici mentem patere ajunt apertiſſimè non in
iis tantum verbis, hic eſt Calix Janguinit
mei, conſecrationis formam conſiſtere ſed in
iis etiam, quæ ſequuntur usque ad ea, hæc
quotiescunque feceritis; & qui ſe D. Thomæ
Profiteatur eſſe diſcipulum, idem omnino
eum debere ſentire; præſertim quèòd, cùm
Cardinalis Cajetanus in Commentariis in
Summam D. Thomæ contrariam amplexus
ſit ſententiam, S. Pius V. in editione Roma-
na Operum D. Thomæ ejus Cardinalis Com-
„ 5 men-

362 Sectio II.

mentarium voluit exploſum. Vide Cardi-
dinalem Capiſuccum Controv. 3. Quæſt. Gui
unica, & Salmanticenſes loc. cit. Dub. 3. 5. 2. (gai
Alii dicunt, Angelicum docere, non ad eſ-
ſentiam, ſed ad integritatem formæ ea ver-
ba pertinere „ quæ ſequuntur poſt verba,
Hic eſt Caliæ ſanguinit mei usque ad ea, Hæx a-I
quotieſeumque feceritis; magnumque inter rmm
éſſentiam & integritatem eſſe diſcrimen; ocu- Eo
lum enim aut pedem de hominis eſſe inte- venn
Fee, non de eſſentia. Ita Soto in 4. ſentent. Urt,
iſt. 1I. Quæſt. I. art. 3. Cardinalis Gotti Mn
Theologiæ tom. 14. quæſt. 2. Dub. 3. §. I. &
ſeq. & Herminier Tractatu de Sacramentis cHmin
tom. 2. de Euchariſt. cap. 15. Pag. 461. & 462. e
De S. Pio V. reſpondent, non illud feciſſe, n
quò controverſiam dirimeret, aut Fidei arti-
culum conderet, ſed quèòd ipſi parùm dece- (fan
re viſum fuerit, Cajetanum, qui D. Thomæ g
ſuſceperat mentem explicandam, de tanto
Doctore non eà, quà par eſt, reverentià loqui.
Vide VYſambertum quæſt. 78. Diſp. 2. art. 50.
Fraſſen tom. 1I. edit. Romanæ pag. 128. J. Wi
Ad Cenſuram Saucti Pii V. Juvenin de Sa- gii
cram. Diſp. 4. Quæſt. 3. §. Keſpondeo ad ſe- bſl
cundum, Tournely par. I. de Sacratn. Euchar. ecg
ag. 461. edit. Pariſien. Card. Gotti loc. cit. uim
.3. num. II. D

Craci

—

de Crd.

N
Nbfe
Non
ge elſ⸗
oſ vett⸗
dek
H e i
menz
elle in⸗
4 Kenn
nls 00
zſ
Aerune-
Gr
d fed⸗
tüm
DThe
eu
Fenitn⸗
1 4
ed
chu
in
oile⸗

De Sacrifcio Miſce. 363

Græci poſt hæc verba, Hoc eſt Corpus meum
orant Deum, ut panem immutet, & fa-
ciat Corpus Chriſti.

Cardinalis Bona Rer. Liturgicar. lib. 2.
cap. I3. refert Conſecrationis panis & vini

formam juxta Liturgias Græcorum & Miſſa-

le Mozarabum. Apud Græcos igitur poſt
verba, boc eſt Corpus meum Sacerdos Deum
Orat, ut mittat piritum Sanctum ſuum ſuper
propoſita dona, & panem faciat Corpus Cbri-
ſti, vinum verò ſanguinem ejus, immutans ea
Spiritu Sanéto ſuo; ex quibus verbis inferri
Poſſe videtur, eos non exiſtimare vi verbo-
rum factam eſſe Tranſubſtantiationem.

Græci in Concilio Florentino declardrunt, ſe
eredere vi verborum Chriſti feri Tran-
fubſtantiationem.

Actum de hac re in Concilio Florentino;
ubi Græci de hujusmodi oratione interro-
gati reſponderunt ſeſſ. 25. ſe credere Tran-
ſubſtantiationem fieri vi verborum Chriſti .
nec aliò orationes, quæ ſequuntur, reſpicere,
quâm quèò Spiritus Sanctus invocetur, ut
pretioſum Chriſti Corpus & Sanguis confe-
rant ad peccatorum remiſſionem, & nonfiant
in judicium, aut condemnationem Mtpern.
1

364 Sectio U.
Præterea ità ſenſus aperuerunt ſuos in eadem
ſeſſione: De myſteriis autem fatemur, ea con-
ſeerari per Domini voces, licet nos poſtea in-
vocando dicamus: fiat Corpus & öangui⸗ Chri-
, ut videre eſt tom. 13. Concil. Collect.

Labb. pag. 491. & 498.

Orationem Græcorum poſt verba Cbriſti ex-
licavit Turreeremata item ut Graci. De-
claratio ea de re Beſſarionis Cardinalis in
Concilio Florentino.

Eadem verba ad eundem planè modum
explicavit Cardinalis Turrecremata in Ora-
tione, quam juſſu Eugenii IV. habuit in Con-
cilio Florentino: Oratio illa non eſt, ut confi-
ciatur, quod confeltum eſt, ſed ut conſequa-
mur effeltum Sacramenti, ſeilieet uniri cum
Cbriſio & incorporari, ut & dicamus cum
Apoſtolo: Vivo ego jam non ego; vivit vero
in me Chriſtus: Affert Mabillonus Mul. Ital.
fom. I. pag. 243. declarationem a Beſſarione
Cardinale Eugenio IV. in Concilio Floren-
tino traditam, ubi diſertè fatetur, verba Do⸗
minica eſſe ila, quæ mutant, & tranſubſtan-
tiant panem & vinum in Corpus verun Chriſti
& Sanguinem, 8 quòd illa verba divina Sal-
vatoris omnem virtutem Tranſubſtantiationit
babhent; quam confeſſionem magni momenti

eſſe ait Mabillonus pag. 245, ad demonſkan
um

(dum,

Fllin
lempe
lonſie

crf

vinun
1 n
clara
Pppen
llltn ee
Plen
Nii
luori
Meonn
Mte
t
lemn
lemng

—
Ninende
Hur,ea
put
Ngruch
l CNX

Ciin
raui 9
Linelitin

done
mn
buitnG
, ls
ool⸗
1 unti
ironnt
ns N
Nehlird
n iil
uh

eſiyc

De Sucrificio Miſſæ. 36 5

dum, quænam ſit Eccleſiæ Græcæ de Eucha-
riſtia Fides: Confeſs bæc duas babet partes,
nempe Conſecrationem verbis Chriſti Domini
confici, non precibus illis, quæ poſt verba ſa-
era fiunt à Græcis; atque bis verbis panem &α²
vinum in Cbriſti Corpus & da guinem mutari
& tranſulſtantiari. Et ſanè hujusmodi de-
clarationibus Eugenius acquievit, ut Græcos
appellare non dubitaverit Frazres in Fide ſe-
cum conjuuctos. Syri quoque in eandem ex-
plicationem conſentiunt, ùt refert S. Maro-
nius in expoſitione Liturgiæ cap. 33. Hoc
loco, inquit, quærendum eſt, quu de cauſa in-
vocamus spiritum Santtum, ut deſcendat ſu-
per panem & vinum, dum jam Eilius deſcen-
dit, & commutavit ea in Corpus && Sangui-
nem ſuum pretioſum. Huic quaſito reſpon-
demus, nos non invocare spiritum Sanltum,
ut efficiat, id eſt commutet paneim & vinum in
Corpus & Sanguinem Salvatoris noſtri, ſed ut
oſtendamus illa eſſe Corpus & Sanguinem Do-
mini noſtri, & ut effeciat, ut ſint ſumentibus
illa in remiſſionem peccatorum, & in vitam
æternam.

.

Nons

366 Sectio II.

Non eſt novum in precibus Orientalis Eccleſiæ,
ut poſtuletur, quod jam conceſſum ſit à Deo.
Beſſarionis Oratio ad evellendum ſuæ gentis
errorem. Micolai Cabaſilæ Liturgia
eodem errore inquinata.

Nec alia deſunt, quibus demonſtretur,
mihili eſſe hocce argumentum: Græci poſt

Conſecrationis verba, Hoc eſt Corpus meum,

Hic eſt ongui, meus, invocant Spiritum San-
Rum, ac dicunt: fiat Corpus &α Sanguis; igi-
tur non credunt, ſub ſpeciebus panis & vini
priorum virtute verborum eſſe Chriſti Cor-
pus & Sanguinem. Hoc, inquam, argu-
mentum nihili eſt: neque enim eſt novum in
Orientalis Eccleſiæ precibus, ut res jam con-
ceſſa, quaſi nondum conceſſa ſit, poſtuletur.
In Rituali Severi pag. 98. in adminiſtratione
Baptiſimi hæc habentur: Tu LDomine hos ſer-
vos tuos, qui nunc baptizati ſunt, regenera-
tionis lavacro ſanctifica in virtute tua, imple
eos gratid Spiritüs Sancti tui zſed tamen cùnmn
ſupponantur jam baptizati, qui nunc bapti-
zati ſunt, cum jam aqu ſint abluti, & ſuper
eos prolata ſit Sacramenti forma juxta Græ-
cos, baptizetur Servus Chriſti c. dubitari
non poteſt, quin in eo puncto temporis re-
miſſionem peccatorum & plenitudinem gra-
siæ Spirits Sancti acceperint. Magni ea de
16

le Beſſ
in Ope
lancken
Guarn
Marth
ge ael
idem
Cmibi

Au Pr

Werror
galmor
Mro de
rame
dalle⸗
eamnin
halle
Knis
tere
Uenlub
lones
Eet, g.
epo
Raro
küend
Afert
guo
lit,
Umen
eir

De Sacrificio Miſſee, 367

re Beſſarionis Cardinalis Orationem reperias
lu in Opere, cui titulus, Liturgiæ, ſive Miſſæ
Ihe Sauctorum Puirum, edito Antverpiæ an. 1562.
e quam Orationem ſummis extollit laudibus
u Matthæus Galenus Veſtcapellius Tractatu
de Sacroſancto Miſſæ Sacrificio, Antverpiæ
itidem edito ann 1564. Cap. 12. pag. 556.
ſten omnibusque dignum præconiis Cardinalem
rei illum prædicat, qus proprio opuſculo ſuæ gen-
s men zis errorem (qui error is eſt, de quo nunc lo-
onde quimur) evertit & extirpavit. In eodem li-
gin; bro de Liturgis, ſeu Miſſis Sanctorum Pa-
mns trum continetur etiam Liturgia Nicolai Ca-
hrici baſilæ Græci. Et Gentianus Hervetus, qui
m, ecam in Latinum convertit, in Præfatione Ca-
orm baſilæ notat errorem, qui pravos gentis ſuæ
ſenſus ſecutus, putat poſt conſecrationem
extare adhuc panis & vini ſubſtantiam, ac
tranſubſtantiationem denique fieri poſt ora-
tiones & benedictiones Sacerdotis, eas ſcili-
cet, quas ſuperiùs memoravimus, quibus-
que poſt conſecrationem Spiritus Sanctus in-
vocatur, ut Corpus & Sanguis Domini con-
ficiantur: atque Hæœmorrhoiſſæ exemplum
affert idem Hervetus, quæ etiamſi jam, ex
quo Chriſti veſtem tetigit, continuò conva-
luit, & ſenſit corpore quia ſanuta eſſet à plaga,
tamen ubi Chriſtus deinde rogaſſet, quis te-
tigit veſtimenta mea? mulieri jam ſanatt,
ade (inquit) in pace, & eſto ſana d plaga

tuda⸗

—

Sſama
polte

368 Sectio II.

aa. Ad quæ verba ita ad rem noſtram ſeri-
bit: Jam ſanata fuerat: Jeq boc dicere voluit
Chriſtus, ut licet tactus fmbriæ tranſe ſſet,
ffectus tamen inde ſecutus perſeveraret.

Conſecratio fit ex virtute verborum Chriſti;
non ex precibus Eccleſiæe. Conſenſus utrius-
que Eccleſiæ ea de re, & noſtræ etiam
ætatis Græcorum.

Alia etiam exempla ſuppetunt apud Re-
naudotium in Commentar. ad Liturgiam Co-
pticam S. Baſilii pag. 250. & Meratum tom.
I. Par. 2. Pag. 740. Antonius Auguſtinus
Touttée Diſſert. 3. inter eas, quas edidit cum
S. Cyrilli operibus, probandum ſuſcepit;
Conſecrationem non in Chriſti verbis tan-
tùm, ſed etiam in precibus ab Eccleſia inſti-
tutis conſiſtere; ita ut ex duplici hac Partiali
& inadæquata forma;, id eſt ex Chriſti ver⸗
bis & Eccleſiæ precibus moraliter junctis exi-
ſtat plena & eſſentialis Euchariſtiæ forma-
Eandem ſententiam amplexus eſt le Brun
tom. 3. Adversuùs Touttée eruditè ſeripſit do-
Qus ſanè vir Joſephus Auguſtinus Orſi Or-
dinis Prædicatorum ſacræ Indicis Congre-
gationis Secretarius, qui eam, quam ſupràò
memoravimus, Beſſarionis declarationem
proferens luculenter probat, propter eandem

declarationem pridie ejus diei editam, qu

Decre-

—
Decre
leine
ionii
d
ſyteni
ba ſun
tione
0r
gent
Deun,
nünns,
innii
D
In nud
Cnliſk
un;
4 orr
Ldunt
Dheol
e.
Ka
trum
vinæ
Mecen⸗
keitan
Ulam

De Saerificio Miſpe. 369

hu. Decretum unionis conditum eſt, nihil de hac
euii re in eo Decreto fuiſſe inſertum: Hæc porrò
tn vera o legitima cauſa fuit, cur nullus Decreto
ſen unionis de hoc dogmate articulut inſereretur 5
10d CGræci viväé, dt ajunt, voceſe in Latinorum
ententiam conſentire publicò profeſ eſent: ver-
u ba ſunt ipſius P. Orſi in Diſſertat. de Invoca-
din tione Spiritũs Sancti in Liturgiis Græcorum
& Orientalium pag. 168. Eruditus vir P. Bou-
geant Societatis Jeſu Presbyter refutavit le
1rd e Brun, qui integro volumine, quæ ab illo ſibi
gene objecta fuerant, conatus eſt diluere. Juve-
umn ninus, & Tournely Concilio Florentino G&X
Nele Beſſarionis Cardinalis declarationi præcipuè
edlta innixi dicunt, conſtantem eſſe utriusque Ec-
E cleſiæ Occidentalis & Orientalis conſenſum,
ebst ut nuda & Præciſa forma Conſecrationis
ceſat conſiſtat in Chriſti verbis, Hoc ſt Corpus
mem meum; hic eſt Calix ſanguinis mei, omnibus ab
Chtk ea forma precibus excluſis, tum quæ præ-
ind“ cedunt, tum quæ ſequuntur. Du--Hamel
Kes Theologiæ rom. 6. edit. Pariſien. ann. 1691.
pag. 755. & ſeq. accurate de hac re diſputat,
& auétoritate Græcorum & Latinorum Pa-
trum concludit, Conſecrationis formam Di-
vinæ non humanæ inſtitutioni tribuendam;
Preces, quæ vel ante, vel poſt conſecrationem
recitantur, eſſe humanæ inſtitutionis; earum
nullam apud Evangeliſtas mentionem fieri,
aut apud Apoſtolum Paulum; eas quidem
A a ad

m

370 Sectio II.

ad ſacrificii integritatem & perfectionem per-
tinere, non tamen ad Conſecrationis eſſen-
tiam. Quasdam ſe vidiſſe ait Diſſertrationes
Martene Tract. de Antiquis Eccl. Ritib. lib.
I. cap. 4. art. 8. num. 20. quarum auctor
contrariam opinionem nitebatur ſtatuere; ſi-
bi tamen minimè probari potuiſſe, cùm in-
ter Latinos Tertullianus lib. 4. adverſus Mar-
cionem cap. 4. diſertè dicat: acceptuße panem
&&& diſtributum diſcipulis corpus ſuum (Chriſtus)
Jecit dicens: Hoc t corpus Meum. Et D. Am-
broſius l. 4. Sacramentor. cap. 5; Panis an-
tequam conſecretur, panis eſt : ubi autem ver-
a Chriſti acceſerint, Corpus t Cbriſti. De-
nique audi dicentem: Accipite & edite ex eo
omnes: boc eſt enim Corpus meum: o* ante
verba Cbriſti Calix eſt vini && aquuc plenus:
uhi verba Chriſti operata fuerint, ibi ſanguis
Cbriſti eicitur, qui plebem redemit. Et inter
Græcos Gregorius Nazianz. 2. Orat. de Pa-
ſchate: Inter ſermones de carne præcipui ſu
ii Chriſti: Hoc eſt Corpus Wmeutn. Wisque
prolatis a Sacerdote, qui non credit eſſe verum
Corpus Chriſti, ſine dubio Fidem derogat. Et
Chryſoſtomus Oratione de proditione Judæ:
MWon enim eſt homo, qui facit, Al propoſita Cor-
pus Cbriſti & ſunguis effciantur, ſed ille qui
crucifixus eſt pro nobis Cbriſtus. Sacerdotis ore
verba proferuntur, & Dei virtute con, cranur

&α gratiüũ. Hoc eſt enim, ait, Corpus me
oe

—
Meve
Pollue
re
ir an
Vinun
Vertu
ſiſter
dene
deunt
in Ch
ghibn⸗
tet
coru
lerl,
ſi,
Prece
Juün
ppte
Md
Eetan
wel
4 Re
lcte
, 6
ur
mn
ihf

—
nenper
nbelen⸗
etrione⸗
Rithb
n Ul
Ch
1lis)
n ad
Chricte
D
Panta.
utennin
N

De Saucrißcio Miſſe. 371

Hoc verbo propoſita conſecrantur. Teſtatur
Boſſuetus Tractatu de Miſſa, in eo conſen-
tire Orientalem & Occidentalem Eccleſiam,
ut affirment, virtutem illam, quâ panis &
vinum in Chriſti Corpus & Sanguinem con-
vertuntur, eſſentialiter in verbis Chriſti con-
ſiſtere; ac Græcos ipſos noſtræ ætatis, ſi
bene eorum ſenſa examinentur, tamerſi vi=
deantur quibusdam vim Conſecrationis non
in Chriſti verbis ponere, ſed in orationibus,
quibus poſtulant, ut Spiritus Sanctus immu-
tet dona, ſeu panem & vinum in Chriſti
corpus convertat & ſanguinem, revera fa-
teri, omnem eſſe virtutem in verbis Chri-
ſti, quæ ex ejus perſona profert Sacerdos;
Preces verò nihil quidquam aliud facere,
quàm virtutem omnipotentem pani & vino
applicare, quemadmodum ignis comburen-
dæ materiæ applicatur. Aliæ porro ejusdem
modi Orationes, quæ poſt Conſecrationem
recitantur, in aliquibus Occidentalis etiam
Eccleſiæ Miſſalibus reperiuntur; exempli
causà in Miſſali S. Germani, & Mozarabo.
Hoc primus obſervavit Cardinalis Bona lib.
2. Rerum Liturgicar. cap. 13. num. 5. ubi
dicit eodem modo explicandas & intelligen-
das, quo orationes illeæ Græcorum expli-
cantur & intelliguntur. Quæ autem fſeri-
Ppfſimus pag. 351. aliisque qui conſequun-

tur, fusé ea omnia diſputavit confirmavit-

A a 2 que

372 Sectio II.

que Nicolaus Herminier Tractatu de Sa-
cramentis tom. 2. de Euchar. cap. 15.

Duplex poſt Conſecrationem quæſtio oritur de
aqua cum vino mixta.

Cùm igitur Conſecrationis forma panis
& vini conſiſtat in Chriſti verbis; ſimul ac
prolata fuerint ſupra panem, Hoc eſt Corpus
meum, omnis ſubſtantia panis in Chriſti cor-
pus convertitur: atque itidem, ut prolata
fuerint verba, Hic eſt Calix ſanguinis mei, fit
converſio vini in ſanguinem; quæ conver-
ſio appoſitè ab Eccleſia Catholica appella-
tur Tranſubſtantiatio, ut videre eſt in Con⸗-
cilio Tridentino Seſſ. 13. cap. 4. & Can. 2.
ejusdem ſeſſionis. Quia verò in Calicem
infunditur etiam, ut dictum eſt, paululum
aquæ, duæ ſuboriuntur quæſtiones; qua-
rum prima eſt, num aqua in Chriſti ſangui-
nem convertatur; altera, num aqua, ſi qui-
dem convertitur, primùm vertatur in vi-
num, ac deinde in ſanguinem, an verèò im-
mediatè in ſanguinem tranſubſtantietur.
Aqua cum vino convertitur in ſanouinem. Con-
verti aquam in eÄam, qucæ proftuxit Late-
re Cbriſti, eſt opinio magis pia, qudin Theo-
logica. An verò prius in vinum, deinde in
ſanguinem converiatur, diſputant Sebolaſtici.

hh.
Earum

Ban
ſeello
Chr. I
id N
Uon
Corum
Crdin
Uin be
ſulne
n.
ſa,
mi
uII
nun
vir
Wttiin
IMimer⸗
an!
A.
Dihil
Cich

Conſ

u

or
uan
Atlne
Juim
lecege
Uretali

De Sacrificio Miſſæ. 373

Earum quæſtionum prima excitata fuit
ſæculo 12. in Gallia; & Baronius ad ann.
Chr. 1188. prolixam affert Epiſtolam Gau-
fridi Monachi Ciſtercienſis ad Cardinalem
Epiſcopum Albanenſem, ubi varias Theolo-
gorum Gaufridus ſententias exponit. Quid
Cardinalis reſponderit, incompertum. Ve-
rùm Baronius: Sed nibil aliud, inquit, re-
ſeribere potuiſſe certum eſt, qudm quod credi-
dit, & cuſtocivit ſemper Sancta Romana Eccle-
ſia, nempe aquam ſimul && vinum tranſulſtan-
tiari in ſanguinem Cbriſti. Innocentius III.
in Cap. Cum Marthæ, de Celebrat. Miſſa-
rum duas affert ſententias; quarum altera
eſt, vinum in ſanguinem, aquam verò con-
verti in aquam, quæ de latere Chriſti deflu-
Xxit; altera eſt, aquam vino junctam per ſe
manere veluti circumdatam ſpeciebus vini,
quam D. Thomas improbat 3. Par. quæſt.
7 4. art. 8. tum quòd in Sacramento Altaris
nihil aliud eſt poſt Conſecrationem, quàm
Chriſti Corpus & Sanguis; tum quia ſi poſt
Conſecrationem aqua remaneret in Calice,
non totum id quod eſt in Calice adoraretur
adoratione latriv. De aquæ converſione in
aquam, quæ de latere Chriſti erupit, nihil
attinet dicere: eſt enim pia potiùs cogitatio,
quàm Theologica opinio; quamobrem non
recedendum ab Innocentio III. qui in ea De-
cretali ait, probabiliorem eſſe eam ſententiam,

Aa 3 quæ

374 Sedbzio II.

quæ ſtatuit aquam in ſanguinem Chriſti con-
verti. Juſtinus, Irenæus, Cyprianus do-
cent, aquam in calicem infundendam; iidem
verò dicunt, Chriſtum, quidquid in calice
continebatur, in ſanguinem convertiſſe; ita-
que perinde eſt ac ſi dicerent, aquam con-
verti in ſanguinem. Utrùm autem ejusmo-
di aquæ converſio in ſanguinem fiat imme-
diatè, an verò convertatur in vinum, deinde
in ſanguinem, quæſtio eſt inter Theologos
Scholaſticos; quam ſi quis accuratè cogand.
ſcere cupit, adeat primam Cardinalis api-
ſucchi controverſiam. Obiter innuimus,
plumbeum & nullius eſſe roboris argumen-
tum illud è& Fratrum Prædicatorum aliorum-
que Religioſorum Rituali depromptum, qui
antequam Miſſam incipiant, aquam infun-
dunt in calicem, quaſi id faciant, ut ſpatium
temporis ſuppetat, quo aqua convertatur in
vinum. Ait enim Juveninus Diſſert. 4. de
Sacram. quæſt. 2. de Euchariſtia §. 3. Ke-
ſpondeo ad ſecundum, Dominicanorum praxin
non niti eo Phyſivorum principio, quod adver-
Jarii ſupponunt, ſed nonnullis L'üturgüis, guibus
præſeribitur, ut id totum, quod in ſacrificio de-
bet offerri, ame ipfummet ſacrificium præbate-
tur; cui concors eſt Nicolaus ' Hermimier
in Traczatu de Sacramentif tom. 2. de Euchari-
ſtia cap. I4. in fin. deinde monet laudatus Ju-
veninus juxta Liturgias Sanctorum Bafilii &

Chry-

Chy
ViN
Crees
Ncopi⸗
inpinun

mip⸗
fumne
hünde
dn
r iny
eoen

arimn
ie,

Nikicre
nns
itan
nde
Tlle
Uunee
t ian
den
leolon
(000
1s
nwin
ngun
Noru.
tun
n inn
ſoein
Atat
ern f
hnfe
edk⸗

De Sacrificio Miſſc. 375

Chryſoſtomi Græcos ante Miſſam aquam &
vinum in calicem infundere; neque verèò
Græcis unquam in mentem veniſſe id facere,
ut copia temporis ſit, quo aqua convertatur
in vinum. Denique Rubricæ Miſſalis Ro-
mani præſcribunt, ſi fortè aqua ad Offerto-
rium non infuſa fuerit in calicem, immediatè
infundendam eſſe ante Conſecrationem;
quèdſi tempore opus ſit, ut aqua converta-
tur in vinum, quis credat puncto temporis
ejusmodi poſſe fieri converſionem?

De actionibus, quæ comjunguntur cum tertia
Oratione Canonis. De genußtexione, adoratio-
ne, & cultu Latriæ erga Sanctiſſimam
Euchariſtiam.

Actiones quasdam reliquum eſt ut perſe-
quamur, quas in hac tertia Oratione peragit
Sacerdos. Itaque manibus ſumit hoſtiam,
càùm dicit accepit panem; oculos ad cœlum
tollit, cùm dicit elevatis oculis; Crucis ſignum
ducit ſuper Hoſtiam, cùm dicit benedixit;
manibus ſumit Calicem, cùm dicit accipiens
&& hunc præclarum Calicem; ſignat ſigno Cru-
cis, cùm dicit enedixit: de quibus actioni-
bus non opus eſt longiore uti ſermone; qui-
vis enim facilè intelligit, eas omnino verbis
quæ interea proferuntur, reſpondere, ac
quidquid Chriſtus geſſit, expreisè repræ-
Aa 4 ſenta-

376 Sectio II.

ſentare. Conſecratà Hoſtià, Sacerdos unum
tantummodò genu flectit uſque ad terram,
manibuũsque Altari innititur, quò facilis ſeſe
reſtituat in Pedes; idem facit conſecrato Ca-
lice; eſt enim Catholicæ Fidei dogma, ex-
terno latriæ cultu Chriſtum in Euchariſtiæ
Sacramento adorandum: & quis dixerit in
Santéto Euchariſtiæ Sacramento Chriſtum Uni-
genitum Dei Filium non eſſ cultu Latriæ etiam
externo adorandum crc. anathema ſit; verba
ſunt Trident. Synodi Seſſ. 13. Can. 6. Juve-
ninus Diſſert. 4. de Euchar. quæſt. 4. cap. 3.
art. I. accuratiſſimè de Latriæ cultu Euchari-
ſtiæ debito agit. Mabillonus in Comment.
ad Ordinem Roman. num. 7. probat toto Ca-
nonis tempore fuiſſe diſciplinam, ut Presby-
teri, Diaconi, & Subdiaconi, qui Miſſæ ſum-
mi Pontificis miniſtrabant, & Presbyteri qui
erant in Presbyterio, manerent inclinati, &
Diaconi ad ea verba, nobis quoque peccatori-
bus, ſurgerent; idque ut ſacra actio & ſan-
cta adorarentur myſteria, ùt loquitur liber
Pontificalis in Vita Martini Papæ. Profectò
Eccleſia Græca & Latina ſemper credide-
runt, poſt Conſecrationem ipſos Angelos ad-
ſtare circum Altare, ut Jeſum Chriſtum rea-
liter præſentem adorent. D. Chryſoſtomus
lib. 17. de Sacerdotio ſeribit, Angelos vene-
rabundos circum Euchariſtiam ſtare tanquam
circum Imperatorem cuſtodes, quod innuit
etiam

etinn
ebrn
erhibe
ur ten
6Ca
Num 8

en⸗
Ull pot
K⸗
eerat,
ſer e⸗

Rhumm
ud
aie
le, 0
on

0
13 1
Rem
Uulde
Mrem
Ale⸗
Mentan
ispop

Vide

nur

—
Cosonr
dern,
clisſe
ectune
unne
ehunt
Quni
un l
ie die
1, vern
6
4
Eorkr
lNm
1to
ter
lſele
lei,
Ciutel
vinkr
Poth
Cglet
lonee

lrs

ttode,

De Saerificio Miſſæ. 327
—

etiam Boſſuetus Tract. de Miſſa cap. 28. Et
le Brun tom. r. pag. 472. picturam quandam
exhibet, quæ in multis Græcorum reperi-
tur templis, ubi Chriſtus in patena ſtratus,
& Calix exprimitur, Angelique ſuper pate-
nam & Calicem ſublimes utrumque adoran-
tes. Denique fit primùm elevatio hoſtiæ,
accensâà priùs candel?, quæ non extinguitur,
niſi poſtquam Sacerdos ſanguinem hauſerit,
& adſtantibus Euchariſtiam diſtribuerit. Ad
elevationem autem Hoſtiæ & Calicis mini-
ſter campanulà ſignum edit.

Elevatio Euchariſtic paulò ante Communionem
apud Oræcos veiuſtiſzma. Apud Occidentales
introducta jam erat initio 12. ſcæculi ad illa ver-
ba, Omnis honor & gloria. Elevatio Katim
poſt Conſecrationem introquczta bropter

bæreſim Berengarii.

Cardinalis Bona Rer. Liturgic. lib. 2. cap.
13. num. 2. refert, Græcos Hoſtiam & Cali-
cem non ſtatim poſt Conſecrationem, ſed
Paulò ante Communionem elevare, eumque
morem apud illos vetuſtiſſimum eſſe, irém-
que apud Armenos & Abiſſinos, qui Sacra-
mentum paulòô ante Communionem elevan-
tes populum excitant ad illud adorandum,
àùt videre eſt apud Bzovium Tractatu, Ro-
manus Pontifex, cap. 29. pag. 383. tom. r.
Aa 5 Bibli-

378 Sectio II.

Biblioth. Pontif. Roccaberti. Mahbillonus in
Comment. ad Ordinem Rom. num. 7. docet,
fieri cœpiſſe in Gallia elevationem Hoſtiæ cir-
ca dimidium 1II. ſæculi; incompertum autem
eſſe, an paulò poſt Romana Eccleſia amplexa
ſit ejusmodi diſciplinam; quanquam in Ro-
mana & Gallieana Eccleſia ſacra adorabantur
Myſteria. Le Brun tom. r. pag. 476. oſten-
dit, ab initio uſque duodecimi ſæculi Presby-
teros conſueviſſe poſt finem Canonis, ubi
ad ea verba perveniſſent, omnis honor && glo-
via, Hoſtiam & Calicem elevare, quam nunc
ſecundam ſeu parvam appellamus elevatio-
nem; eam verò quæ nunc fi poſt Conſecra-
tionem ed eſſe introductam, ut ſignum Ca-
tholicæ Fidei adversùs Berengari hæreſim
ederetur, qui vel realem Chriſti in Eucha-
riſtia præſentiam, vel panis converſionem in
Chriſti corpus negavit, ùt videre eſt apud
Vuitaſſe Tract. de Sacram. Euchar. Par. 1.
Ppag. 432. edit. Pariſien. ann. 1720. Anto-
nius Saxus Ambroſianæ Bibliothecæ Præfe-
Gus in Epiſtola anno 1713. Mediolani edita
Pag. 9. ſententiam P. le Brun amplectitur,
cœptum videlicet adorari Corpus & Sangui-

nem Chriſti à Sacerdote & populo per ele-

vationem utriusque, ſimul ac Conſecratio
peracta fuerit, ut Myſterii veritas, quæ à
Berengario impetebatur, publico hoc teſti-

monio declararetur. Boſſuetus Tractaru
iſſa

M
Cipiher
clepati
Verit,
evincat
Ciriſfin
Euche
ſempe
tia in
Gum;
3doren
Cicar
Uine
enimg
Eetant
Crnrione
Mc
Uo
Nondun
dente
n (0
I ſon
N; 4
Dos 8.
Potior
emin
m .
I,
Weret

Honnst
Cee
Oler.
mit
lanhe
mnr
Urbun
6
et
Gatmm.
elent:
Colen
mund
hend
n Eudh
fonen
l

r. e

De Sacrificio Miſſcœ. 379

Miſſa cap. 30 accuratè, ùt ſolet, oſtendit de-
cipi hæreticos, qui anxiè ſtudent, unde ritus
elevationis Hoſtiæ & Calicis originem tra-
Xerit, reperire, ut novam eſſe diſciplinam
evincant adorandi Euchariſtiam. Itaque eru-
ditiſſimè probat tum internam tum externam
Euchariſtiæ adorationem à dogmate, quod
ſemper creditum eſt de reali Chriſti præſen-
tia in Sacramento, nunquam fuiſſe ſejun-
ctam; in Eccleſia Græca perpetuam fuiſſe
adorationem etiam externam erga Præſan-
tificata, ſeu Oblata die dominico, qui pro-
ximè præceſſit, jam conſecrata; diebus
enim quadrageſimalis jejunii Græci non con-
ſecrant; & ex hac Præſanctificatorum ad-
oratione ortum eſſe, ut Græci inclinationi-
bus corporis, proſtrationibus, & orationibus
tantos tribuant honores pani & vino etiam
nondum conſecratis, cum nimirum à Cre-
dentia ſeu Protheſi deferuntur ad Altare, ubi
ſunt conſecranda; quæ quidem luculentiſſi-
ma fünt indicia, qui talia faciant erga do-
na, & quibus conficienda ſunt Chriſti Cor-
pus & Sanguis, eos multèò plura facere, &
potiori ratione facere erga panem & vinum
lam in corpus & ſanguinem Chriſti conver-
ſum; demum, ſi Occidentales Epiſcopi ad
aliquam hæreſim comprimendam provide-
runt, ut novo adorationis actu Euchariſtia
eoleretur, perperam id accipi tamquam ejus-
eR

380 Sectio II.

dem adoratiomis initium. Videatur doctiſſi-
mi illius Epiſcopi Tractatus loc. cit. & cap.
28. & ſeq. & cap. 34. Hinc ad Ritum ele-
vationis Hoſtiæ & Calicis redeamus. Ob-
ſervat Meratus, in Ordinibus Romanis, &
apud Amalarium, & Walfridum, & Micro-
logum hanc elevationem omnino reticeri;
& quamquam ejus fiat mentio in Miſſali
Mozarabo, id tamen additamentum eſſe
Cardinalis Nimenii: propterea doctos vi-
ros Decretum quod refertur à Martino Po-
lono Pelagii I. ſuppoſitum ſuſpicari, in quo
de elevatione hoſtiæ fit mentio. Denique
tom. I. Par. I. pag. 554. ſententiæ ſubſeri⸗
bit P. le Brun: Biar nobis ejusdem Perri
ſententia, quæ ſtatuit, morem elevandi Eucha
riſtiam in Eccleſia Latina originem dà Beren-
gariana bæreſi Seri : cùm enim Berengarius
vealem Chriſti in Euchariſtia præſentiam im-
pugnſſet, plures Viri ſanktitate præſtantes va-
Prios ritus invenerunt, ut Fideles publicè prof-
terentur Corporis Chriſti in Euchariſtiæ præ-
ſentiam à Berengario impugnatam: cut vet,
mirum, quantum elevatio ſacramenti conve-
niat. Thiers in Tract. de Expoſitione San-
Giſſimi Sacramenti Altaris ſecundæ edit. Pa-
tiſien. ann. 1677. cap. 6. ſatis eruditè de ri-
tu elevandi Hoſtiam & Calicem diſſerit:
Vetuſtiſſimum illum eſſe oſtendit in Eccle-
ſia Græca; quo nomine intelligendum elle

—

onet
cleand
Nionenn

Lecſeſi⸗

cumen
11d
16 Vi
(l.
WC
En ii
Duds
ol
l,
1O n
ChiN
luotn
t coe
o ſe
Ko
inine
hon
un,
enti
fum
am
un
in on
r .
Moren
unr i

mo-

cok⸗
1a
lun
. 0
mnos,
Elee
leini
gtun
oen
rümk
Da
ie ſ
en!
ndibu
16
Beeße
ſin⸗

NN
lio⸗
dtt,
8
ehidn j

De Saerificio Miſſck. 381

monet ritum illum, quem ſupra innuimus,
elevandi Sacramentum paulò ante Commu-
nionem. Loquitur deinde de Occidentali
Eccleſia; et, quæ monumenta affert de Sa-
cramentali elevatione poſt Conſecrationem,
ea ad 12 ſculum referuntur. Soto, qui
16. vixit ſæculo, in 4. ſentent. Diſt. 13.
Quæſt. 2. art. y. diſputat, tectusne, an aper-
tus Calix ſit elevandus; atque eo à quibus-
dam ait redigi controverſiam, an Chriſtus
nudus omnino Cruci affixus ſit, an cum
velo ſuper aliqua corporis membra obdu-
cto, quaſi Calix ſine palla, ſi Chriſtus omni-
no nudus, contra cum palla ſit elevandus,
ſi cum velo aliquo Chriſtus in Crucem ſub-
latus fuerit. Veruùm non in eo verſari pu-
tat controverſiam: Ego verò nequaquam in
boc crediderim litem conſiſtere; denique ita
concludit: Quod ergo ad elevationem Calicis
attinet, veritas eſt, quòd mos ipſum elevandi
non eſt antiquus. Quare apud neminem eo-
rum, qui de cæremonti?x Miſſæ ſeripſerunt,
mentio ejus habetur. Unde omnium antiquo-
rum nuperrimus Alexander de elevatione tan-
tùm corporis loquitur. Et ratio erat, quia
cum in Hoſtiæ Corpus Sanguis exiſtat, &
in elevatione Calicis nonnihil periculi creare-
tur, ſatis Patres habebant Corpus elevandum
adorare. Et ideo fortaſſe tempore S. Thomæ
mos ille nondum inceperat, ob idque illum
Jub-

382 Sectio II.

bticuit. Imò verò apud Cartbuſienſes non
Jlevatur; neque in Ordinario noſtro (Fra-
trum Dominicanorum) quod inde ſumptum eſt,
præcipitur nobis, ut elevemus. Quin && com-
plures Jſunt Religionum Ordines, in quibus non
praæcipitur elevari. Sed ne ab Eceleſiis cu-
larium diſpdeant, illum elevant.

Ttate Berengarü captum eſt elevari Ssacra-
mentum ſub utraque ſpecie, alibi etiam Jub
ſpecie panis tanium, àt in Eccle-
ſia Romana.

Itaque ex verbis Soti allatis inferri poſſe
videtur, tempore Berengarii cœptum eleva-
ri Hoſtiam & Calicem, & utrumque qui-
dem in quibusdam Eccleſis, in quibusdam
verò tantummodèò Hoſtiam;, ùr apud Car-
thuſianos, quod obſervat Pouget tom. 2.
Inſtit. Catholicar. pag. 861. Carthuſßani, per-
actaà Conſecratione, Corpus quidem Domini ſta-
tim oſtendunt adorundum, üt facimus; ſed non
oſtendunt Calicem, illum Eccleſiæ Komanæ mmo-
rem ſecuti, qui tum vigebat, cùm eorum Ordo
inſtitutus eſt. Deinde diſciplinam elevandi
poſt Conſecrationem Hoſtiam & Calicem
omnes Eccleſias eſſe amplexas; & Calicem
quidem apertum, nondum enim fortaſſe
pallæ uſus introductus fuerat, cùm cœpit

elevandi calicis diſciplina; & eo introducto,
mos

—

mos!

pela
bongi
ud p
lhert
ubat
ſela
Gin
nie
ſolonn
ſuenga
em .
ut 4
Clien
lt
ten
Oblarn
Aeyen

lrh.

li

D
ilie
rame
len
iir
lei

en
(N
lpung⸗
1G
un
Mlu

ſi nt
mſe
0.

4

erri
m
gue 4
Hibug⸗

De Saerifiecio Miſſæ 383

mos improbatus fuit Calicem elevandi cum
Palla: Eitur, pergit Soto, ubi mos cæpit ele-
vandi Calicem; quia non erat illa QCuadra,
qud poſſet coopertus elevari, cœpit elevari diſco-
opertus. Qui quidem mos in tota Eccleſia ſer-
vabatur: cujus documentum eſt, quòd in Ca-
pella Pontifßicis non elevatur niſi diſcoopertus,
&α in quamplurimis Eccleſtis Ealiæ, Germa-
niæ && Angliæ. In quibus àt ego vidi non eſt
illa Luadra linea, quam Hiſpani appellant Fi-
liolam, ſed quædam Tabella ſerica ad coope-
riendunt Calicem, dum eſt in Altari, non au-
tem ad ipfum elevandum. Hæc adnotavi, ne
quis arbitretur, ſingulare eſſe Ordini noſtro
Calicem diſcoopertum elevare. Et Thiers loc.
cit. quædam profert documenta, quibus
oſtenditur, morem fuiſſe in quibusdam Re-
gularium Ordinibus & aliquibus Eccleſiis
elevandi Calicem Palla coopertum.

Ex D. Bonaventura apparet, ejus ætate eleva-
tionem fieri conſueviſſe ſolius Hoſtiæ.

D. Bonaventura in Tractatu de Expoſit.
Miſſæ cap. 4. loquitur de Ritu elevandi Sa-
cramentum. Quare in Miſſa Sacerdos Cor-
pus Dominicum in altum levat, & Fiqelibug
adſtantibus oſtendit, piasque quaſdam ejus
ritũs rationes ſeu convenientias affert, quas
vide in loco cit. Ibi tamen non niſi de
Cor-

384 Sebtio II.
Corporis elevatione ſub ſpecie panis loqui
videtur S. Doctor; numquam enim Cali-
cem nominat; & cum ideo elevari corpus
dicit, ut ſapientia Dei declaretur, Dei ſapi-
entiam in eo ponit, quèd ſub ſpecie panis
Corpus Chriſti celaverit: Deus & Domi-
nus noſter Jeſus Chriſtus multis de cauſis in
forma panis . abſcondit: nam ſi in Aliari ſi
appareret, ſicut eſt, vel ſicut in Cruce corpus
ejus diſtenſum eſt, multi eum ſumere terreren-
tur, && irent retrorſum. Huc accedit; quòd
infrà, dum loquitur de ſecunda illa parva
elevatione, Hoſtiam ſimul & Calicem no-
minat; ex quo conjici poteſt in Seraphico
ejus Ordine tunc temporis Ritum fuiſle
clevandi tantummodèò Hoſtiam poſt conſe-
crationem. De Hoſtiæ elevatione ad ea,
quæ è& Soto deprompta modò protulimus,
reſpiciens Bellotte ad Ritus Eccleſiæ Lau-
dunenſis pag. 567. num. 5. ita loquitur:
Mos autem fuit perantiquus ſub ſpecie tantun
panis Euchariſtiam elevare, minimè Calicem
juxta communem veterum ſententiam, inter
uos Dominicus Soto, qui Carolo V. Impera-
tori à ſacris Confeſſonibus fuit, G Concilio Tri-
Jentino interfuit. Idem Auctor ritum quo-
rundam commemorat pag. 569. num §. gun
in elevatione tria Crucis ſigna cum hoſtia
