an novarum frugum benedictio peculiari fie-
ret Oratione, certum quidem eſt, non in
1 Ee qua-

4³² Sebtio II.
S
qualibet Miſſa novarum frugum aliarumve
id genus rerum potuiſſe fieri benedictionem,
in omni autem Miſſa dici conſueviſſe, Per
uem hæc omnia Domine ſemper bona ereas. II-
ud quoque certum eſt, in hac Miſſæ parte
non ampliùs frugum benedictionem hoc tem-
pore fieri eadémque verba nunc in qualibet
Miſſa dici ſupra Chriſti Corpus & Sanguinem:
unde neceſſitas oritur hæc & ſequentia verba
explicandi, nullà novarum frugum habitàâ

ratione.

Fusd & ſingillatim explicantur eadem verba.

De illorum explicatione verborum ſeri-
bunt D. Bonaventura loco cit. Suarez 3. Par.
tom. 3. Quæſt. 83: art. 4. diſp. 83. ſect. 2. §.
Ocava Pars, Hugo Menardus in Notis ad
Sacramentarium S. Gregorii pag. 21. Præter
Amalarium & Hugonem de S. Victore: ac
videtur, ſi omnia in compendium conferan-
tur, ea eſſe interpretatio quæ ſequitur. Per
quem bæc Domine ſemper bona ereas: Deus
enim Pater omnia creavit per Jeſum Chri-
ſtum. Ommia per ipſum facta ſunt, & ſine ipſo
factum eſt nibil, ùt eſt in Joann. cap. I. in ſo
condita ſunt univerſa, ùt ad Coloſſen. I. atque
ita panem & vinum in Chriſti Corpus & San-
guinem converſum; neque enim in princi-

Pio mundi tantàm panem & vinum crezder
e

ſede
Onnis
Procd
cone
Ulus
Der.
eat e
puün
ſtom
per
it
nobi
Deu
homi
E
tiglis
late 5
enim
cum
donc
Dure

Mun.
Mi
64

r

——
Aernem
Cioven
le,
ienil
epen
Noere
in
Ungumm

De Sacrifcio Miſſee. 433⁸
ſed continuè renovat, & facit, ut terra quot-
annis novum frumentum, novasque uvas
producat: Sanclificas; nam in Chriſto Jeſu
dona ad Altare oblata, fiunt dona ſacra & ab
uſu communi ſemota: vivifcas; Deus enim
Per Jeſum Chriſtum panem & vinum vivifi-
cat convertens in verum illius corpus & ſan-
guinem, quæ ſunt verum vitæ alimentum:
& Præſtas nobis; nam Deus per jeſum Chri-
ſtum vivificat & ſanctificat, cœleſtésque ſu-
per panem & vinum benedictiones diffun-
dit, eâque nobis ſic benedicta largitur, ut
nobis ſint vera vita: per ipſum; Chriſtus enim
Deus & homo verus, eſt mediator Dei &
hominum: c cum ip; nam Deus eſt Deo
*ε ualis: & in ip; quod Patri conſubitan-
tialis ſir: ſt tibi Deo Patri Ommipotenti in uni-
tate spiritüs Sancti omnis honor 8o* gloria: Deo
enim Patri omnis honor & gloria per Filium,
cum Filio, & in Filio, & in unitate Spirits
Sancti, qui ex utroque procedens &què cum
Patre & Filio ſimul adoratur in ſœcula ſæcu-
lorum.

Actiones, quæ cum ſexta Oratione conjun.
guntur.

Actiones, quæ fiunt interea dum ſexta

n hæc oratio recitatur, ſunt quæ fequuntur.

Sacerdos, cùm dicit Sankétificas, Crucis Signum
Ee 2 ducit

Sektio II.

ducit ſuper Hoſtiam & Galicem; idem facit,
cùm dicit viviſicas; ac tertiò item Crucis ſi-
num ducit, cùm ait benedicis. Calicem
Jeinde diſcooperit, genuflectit, ſurgit, dex-
teræ mands pollice & indice apprehendit
Hoſtiam, ſiniſtrâ Calicem tenet, & Hoſtia
ipsâà ab una ad alteramm Calicis oram Crucis
tria ſigna ducit, primum cùm dicit per ipſum,
alterum cùm dicit cum io, tertium cùm di-
cit in ipo. Duo poſtea, tenens adhuc Ho-
ſtiam, inter ſe & Calicem Crucis ſigna facit,
primum cùm dicit Eſt tibi Deo Patri, alte-
rum cùm ait in unitate Spiritüs Sanéti, ac de-
nique ad illa verba ommis honor & gloria, te-
nens Hoſtiam ſuprà Calicem, utrumque

paululàùm extollit.

434

De Crucis ſignis ad illa Sanctificas, Vivificas
&c. BEorum myſticæ ſiguificationes
ex D. Tboma.

Divus Thomas de tribus hiſce Crucis ſi-
gnis, quæ fiunt ad illa verba ſancétifcas, Vi-
vificas, benedici?, & præſtas nobis, ait, ea
ſignificare tres illas orationes Jeſu Chriſti in
Gruce, quarum prima eſt cùm oravit pro
perſecutoribus, Pater ignoſce illis; Altera
cùm dixit, Deus meus, Deus meus iu quid de-
reliquiſti me? Tertia cùm dixit, Pater in ma-
nus zuas comynendo Spiritum meum. Idem

§. os
Cnncis
Aerar

der ip⸗

tres

nona
Crue
quibi
pore
At. 5.
ter le
Ckame,
criei

ls t⸗
ſhr
eRn
NaD
UIt.
“ 1.
le⸗ „ .
(3„.
Eum
ilon
Rai

—
nkel
mesl
(Neen
ne
ehene
Cnd
u H
,Re.
t, Eec⸗
nint

muo

Ve

De Saerificio Miſſæ. 4³⁵

S. Doctor de trium illorum item ſignorum
Crucis ſignificatu loquitur, quæ ab una ad
alteram Calicis oram ducuntur ad illa verba
per ipfſüm, && cum ipſo, &&& in ipſo, aitque iis
tres ſignificari horas, quibus Jeſus à ſexta ad
nonam pependit in Cruce. Denique de iis
Crucis ſignis agit, quæ fiunt extra Calicem,
quibus ait innui animæ ſeparationem à cor-
pPore. Videatur S. Doctor 3. Par. quæſt. 83.
art. 5. ad tertium, ubi etiam ſcribit, brevi-
ter dici poſſe tot Crucis ſigna oſtendere, ſa-
cramenti hujus Conſecrationem, hujus ſa-
crificii acceptationem, & ejus fructum è vir-
tute Crucis Chriſti manare. Videantur etiam
D. Bonaventura de Expoſit. Miſſæ loc. cit.
Merbeſius 3. Par. ſummæ Chriſtianæ quæſt.
5I. quæſtiunc. 8. cum duabus ſequent. &
Natalis Alexand. lib. 2. Theolog. Dogmat. &
Moralis de Sacram. Euchar. cap. 7. art. 6.
§. Tres Cruceg. De tribus Crucis ſignis cùm
dicitur per ipſum, & cum ipſo, C in ipſo Me-
ratus tom. I. Par. I. pag. 57I. ait idcirco du-
ci ſupra Calicem, quia Chriſtus Jeſus paſſus
eſt in corpore, in anima, & in honore, ju-
Xta D. Thomæ doctrinam 3. Par. quæſt. 46.
art. 5. Paſſus eſt in corpore per vulnera & fla-
gella, paſſus eſt in anima per triſtitiam, tædium,
&& zimorem, paſſus eſt in honore & gloria per
irriſiones & contumelias ei ilatar. Quod verò
ad alia duo Crucis ſigna, quæ Sacerdos du-
. e 3 cit

436 Sectio II.

cit inter ſe & Calicem, advertit, etſi Catho-
lico ſenſu affirmari poteſt propter hypoſta-
ticam unionem humanæ naturæ cum perſo-
na divina Chriſti Deum eſſe paſſum, mini-
mè tamen dici poſſe Patrem, aut Spiritum
Sanctum eſſe paſſum; ac propterea ad illa
cerba, Eſt tibi Deo Patri Omnipotenti in uni-
tate Spiritüs Sancti duo extra Calicem ſigna
Crucis fieri.

Elevatio Hoſtiæ, & Calicis ad illa verla,
Omnis honor & gloria, aliquanto minor
feri cœpit poſt inſtitutam elevationem
Ratim poſt Conſecrationem.

Reliquum eſt, ut de parva illa Hoſtiæ &
Calicis elevatione pauca quædam attingamus.
Non plus quàm quaternos tolli debet digi-
tos Calix & Hoſtia, ůt monent Scriptores
de Sacris Ritibus, cùm dicuntur illa, Omnis
bonor & gloria. In hac elevatione populo
non oftenduntur adoranda. In quibusdam

Galliæ Eccleſüs ad hanc elevationem pulſa-

tur campanula; in aliquibus in Miſſa ſolemni
thurificantur, ùt videre eſt apud Mabillon.
in Commentar. ad Ord. Rom. num. 7.
apud le Brun tom. I. pag. 542. Vetuſtior eſt,
Üt diximus, hæc elevatio Hoſtiæ & Calicis,
quàm altior illa quæ fit utriusque ſeparatim

ſtatim poſt Conſecrationem; ideôque de
prima

—
rin
i
Laud
guar
ſecr.

de

Pen

ler,
fru
e
iem
in hn
lo ai
i,
ſonti⸗
6C
ee on
fulo v
Cathe
Cano
brum,
lum
Mece

Cerco⸗
Hopnn

—

1Ce
ppat
n el
N N
Wüin
i
ii

4 e
ltnn

De Saerifcio Miſſæ. 437

prima tantùm elevatione fit mentio in Litur-
iis Baſilii & Chryſoſtomi, ùt obſervat Bel-
Pna in Obſervationibus ad Ritus Eccleſiæ
Laudunenſis pag. 567. num. 4. Poſtea verò
quàm cœptum eſt elevari proximè poſt Con-
ſecrationem Corpus & Sanguis, elevatio,
de qua loquimur, parva fit, & ſine cam-
panulæ ſono: Ante ſculum duodecimum ad
bæ ſola verla, omnis honor & gloria, nec
prius oſtendebatur Corpus Cbriſti ſimul cum Ca-
lice Populo circumſtanti ad adorationem. Ca-
licem ergo ſimul cum Hoſtia Sacerdos ſublevabat
in altum, ut Populus videret & adoraret. Ex
quo autem uſus invaluit elevandi Corporis Chri-
Ni, ac deinde Calicis ſtatim poſt peractam Con-
ſecrationem, minus ſolemnis hæc altera Calicis
W Corporis elevatio plerisque in Eccleſtis fuit;
nec jam Sacerdos ſic elevat Calicem, ut d Po-
pulo videri poſſit. Ita Pouget tom. 2. Inſtit.
Catholicar. pag. 869. qui addit in ea verba
Canonem deſinere, Per omnia ſecula ſccu-
lorum, quæ Sacerdos dicit elatà voce popu-
lum invitans, cujus nomine recitata ſunt
præcedentia Canonis verba, ut conſenſu
ſuo confirmet, quæ omnium nomine Sa-
cerdos à Deo poſtulavit; qui conſenſus à
Populo exhibetur voce Amen.

Ee 4 De

438 Srkio T.

De Miſſa ab iis verbis, Oremus
praæceptis & . usque ad Commu-
nionem.

Canon terminatur in ſexta Oratione. Oratie
Dominicalis non eſt pars Canonis.

QRationen Dominicalem ſunt qui putant
partem Canonis conficere; verior eſt
tamen eontraria opinio, quæ ſtatuit, Cano-
nem ad ſextam orationem terminari, ùt vi-
dere eſt apud Bellarm. Controv. tom. 3. I. 6.
de Sacrific. Miſſæ Cap. 27. in principio. Ca-
none igitur expleto, in hac Miſſæ parte Sa-
cerdos propiùs ſe ad Communionem parat.
Ante Orationem Dominicalem devotè ver-
bis illis præfatur; Oremus. Præceptis ſaluta-
vibus moniti, & divind inſtitutione formati au-
demus dicere; quæ vetuſtiſſima ſunt, & ad ea
reſpexit D. Hieronymus lib. 3. adverſ. kolee,
Sie docuit Apoſtolos ſuos (Chriſtus) ut Huelt e
in Corporis illius ſacrificio eredentes audeant lo-
qui: Pater noſter. Græci pariter, Maroni-
tæà, Mozarabes, & Ambrol,

nem Dominicalem in eumdem fere modum
præfantur, ùt refert Card. Bona Rer. Litur-
Eicar. lib. 2. Cap. I5. num. 1.

Oraio

lani ante Oratio-

Oyar
ex.

ſim⸗
monmi
nuti
nann,
Mier
lanus
Nem 35
meme
rocich
Mene
gori
Hono
n

orion
liu

1,
ionef

1 M
1s 5.
Rrum

ennen
nne

6,

l Pnt
rlor 4
C.
un.
n. 16
vene 8
in u
te e
itſ
nli⸗

De Sacrifcio Miſye. 439

Oratio Dominicalis non Juſſu &. Gregorii, ſed
eæ Apoſtolica conſuetudine recitatur in Miſſa.
Miſſa Apoſtolorum non ex ſola Oratione
Dominicali fuit conflata.

Sequitur Oratio Dominicalis ex vetuſtif
ſima & Apoſtolica eonſuetudine: Iuter vicina
momenta dum manus imponitig, Jelicta do-
natis, mox ad Altare converfi Dominicam Ora-
tionem prætermittere non poteſtis; ait Optatus
Milevitanus lib. 2. Et Cyrillus Hieroſolymi-
tanus Catech. Myſtagog. y. Dicimus oratio-
nem illam (poſt Fidelium Defunctorum com-
memorationem) quam Salvator ſius Diſcipulis
tradidit. Alia loca Patrum congeſſit Hugo
Menardus in Notis ad Sacramentar. S. Gre-
orii pag. 21. nec Prætereundum, quod ait
onorius in Gemma Animæ cap. 81. Miſ-
ſam Dominus Jeſus inſtituit, quando ex pane
vino Corpus && Sanguinem ſuum fecit, & me-
moriam ſui ſuis celebrari Præcepit. Hane Apo-
Noli auxerunt, dqum Juper panem & vinum ver-
ba, quæ Dominus dAixit, Dominicam Ora-
tionem dixerunt. Falſum igitur, quod non-
nulli putant, S. Gregorium Magnum juſſiſſe
in Miſſa Orationem Dominicalem recitari,
de qua mentio fit in Liturgiis, & apud Pa-
tres S. Gregorio antiquiores. Nec itidem
Verum, S. Gregorium exiſtimaſle, ùt etiam
Ee 5 alib

440⁰ oeslio II.
alibi diximus, Apoſtolos in Miſſa ſolam Ora-
tionem Dominicalem ante Communionem
recitàſſe. Quamquam enim lib. 7. Epiſt. 64.
ſeribit: Orationem Dominicam idcirco poſt pre-
cem dicimus, quia mos Apoſtoloruin fuit, ut
ad ipſam ſolummodò orationem oblationis bo-
ſtiam conſecrarent; ſuſpicari tamen poſſumus

vocem ſolummodò per errorem ab amanuenſi
aliquo injectam, ùt obſervat Card. Bona cit.
cap. 15. Incredibile dictu eſt, quantum opi-
nio illa invaluerit, Apoſtolicis temporibus
Miſſam totam conſtitiſſe ex ſola Oratione
Dominicali, quæ ante Communionem reci-
taretur, & Communione Sacerdotis eorum-
que qui adeſſent; idque initium ſacrificii fi-
némque fuiſſe. Joachimum Hildebrandum
hæreticum hominem omittimus, qui in ſce-
piusculè citato opere, Sacra publica Veteris
Eccleſiæ in compendium redacta, Pag. 108. eam
ſecutus ſententiam, in hæœc verba concludit:
Quod ſi ita ſit, evidens eſt, apud nos hodie (apud
Lutheranos) eodem ritu Euchariſtiam conſecra-
ri, quo olim Apoſtoli conſecrärum. Davidem
Clarkſon hæreticum item prætermittimus,
qui in Tractatu de Liturgiis, ſivè Formula-
rio Eccleſiaſtico precationum, ex Anglicano
in Gallicum ſermonem converſo, ac Rottero-
dami edito anno 1716. impudenti ſanè auda-
cià oſtendere nititur, nullam primis quindue

ſéxve ſæœculis fuiſſe conceptis verbis Litur-
giam

guerr
ul.
Es,
Bap
Aſo
dich
ſeen
gii
repe
er
dus
porno
char
ſiſten
Rhe
ue
tius
ty
min
Milſ
ddi
Trad
u4
gias
N
lins
güm
Conel
,

nO
nionen
Nl

Cnnnel
Ponc
mmc⸗
Ghrbn
Ormn
nelnt
Secn.
etireik
end
i n⸗
1

4100/4
. 1,

De Sacrificio Miſſee. 441
giam in Eccleſia, nullam precationum for-
mulam, neque in Sacramentis adminiſtran-
dis, neque in celebrando Sacrificio, nec in
Baptiſmate conferendo; quæ omnia Pplanè
abſurda & abſona ab immoderata quadam li-
bidine oriuntur ſacratiora quæque permi-
ſcendi & evertendi. Igitur dicimus in Geor-
Zii Caſſandri Liturgia cap. 18. auctoritates
reperiri congeſtas Ruperti, Walfridi Stra-
bonis, Petri Cerveli, & Rhenani, ex qui-
bus colligitur, Apoſtolicorum Miſſam tem-
Porum in ſola Oratione Dominicali & Eu-
chariſtiæ Conſecratione & diſtributione con-
ſiſtere. Præterea Emarus Hennequineus
Rhedonenſis Epiſcopus in collectione eorum,
quæ de Miſſæ Sacrificio ſcripſerat Innocen-
tius III. quam Gregorio XIII. dicatam edidit
typis Pariſienſibus anno 1579. extra omnem
dubii aleam ponit, S. Petrum, Oratione Do-
minicali tantum recitatà , conſecraviſſe, &
Miſſam celebràſſe, reliqua omnia deinde eſſe
addita. Sed ea de re legendus Bocquillot
Tractatu Hiſtorico de Liturgia lib. I. cap. 9.
qui etſi videtur paulèò propenſior ad Litur-
gias non modò Sanctorum Petri, Matthæi,
& Marci, ſed etiam S. Jacobi tamquam ſpu-
rias rejiciendas (quam tamen S. Jacobi Litur-
giam & aliquis quinti ſæœculi Scriptor, &
Concilium Trullanum Can. 32. commemo-
rat, ùt alibi diximus) ſibi nihilominus per-
Ua-

442² Sedtio II.

ſuadere non poteſt, Apoſtolos, eorumque
Succeſſores nil quidquam aliud Miſſam cele-
brando feciſſe, quàm ut Orationem Domini-
calem recitarent, Euchariſtiam conſecrarent,
eämque diſtribuerent. Loquitur eo loco
Bocquillot de S. Gregorio, ſed Cardinalis
Bonæ ſecutus ſententiam, nihil eorum atti-
git quæ modò diximus. Monet autem, S.
Gregorii auétoritatem non ita accipiendam,
ut S. Pontifex ſignificare voluerit, in Chri-
ſtianorum Conventibus ad Sacrificium nihil
aliud fieri conſueviſſe, quàm ut Oratio Do-
minicalis diceretur, conſecraretur, & com-
municaretur: idque probat auctoritate D.
Pauli, qui in Epiſtolis jubet Fideles verſari
in Pſalmis, Hymnis, Canticis, Orationibus,
precationibusque pro omnibus hominibus,
ac pro Regibus: denique concludit, etiamſi
Apoſtoli nullam Liturgiam condidiſſent,
magisque tutum putaàſſent per Traditionem
Epiſcopis, quos conſecrarent, ſuam tradi
docGrinam, id tamen non diu perdurare po-
tuiſſe; quamobrem aut paulò poſt mortem
Apoſtolorum, aut fortaâſſe etiam dum vive-
rent, Liturgiam conceptis verbis eſſe condi-
tam ad Sacrificium; quam tamen non ex 1o-
la Dominicali Oratione & Conſecratione con-
Hlatam fuiſſe apparet ex Juſtini Martyris Apo-
logia 2. qui ſcribit, in Chriſtianis Conven-

tibus non modèò quantum poſſet, legi 6en.
ue⸗

citat
Oe
Orar
une
in
N eha
mn
unie,
ng

.

—

umgte
meel⸗
Domun.
Atlen
60 W
dons
unt
Nem, 3
ſencan
Ci
UlN i
gohe⸗
Kc.
lnte
5 Fetir
fonbo
inin
tyen
Hcen
Alte⸗
un
Awen⸗
Ne.
echr
Unal
cort⸗
Grn
e

—,

De Sucrifrio Miſe. 443

ſueviſſe ex Apoſtolorum ſcriptis & Prophe-
tarum, & poſt eam lectionem ab Epiſcopo
haberi ſermonem ad populum; ſed etiam
Sacerdotem qui celebraret, aceepto Pane &
Calice, ubi vinum eſſet cum aqua mixtum,
æterno Patri nomine Filii & Spirits Sancti
Sacrificium offerre, debitas Sanctiſſimæ Tri-
nitati laudes tribuere, multumque temporis
in agendis grariis & precationibus conſume-
re: diu gratias agit, populo ſucclamante:
Amen. Sed hactenus ſatis: jamque eò, un-
de longiùs fortàſſe, ſed non inutiliter digreſſi
ſumus, tandem redeamus.

Oratio Dominicalis elatd voce diciur in Miſſa;
cur in Oficio item ut Symbolum recitetur
ſubmiſsd voce.

Sacerdos Dominicam Orationem elatâ re-
citat voce; cujus rei Belletus lib. de Divinis
Officiis cap. 120. poſtquam obſervavit eam
Orationem in cheio ſubmiſsà dici voce,
hanc affert rationem: Cium Dominica Oratio
in Prima dicatur voce ſubmiß, altä &* expreſ-
5sdà eadem pronuncietur in Mißa, ut vel eo pacto
adbortentur, qui in fraterno ſunt odio, & ad
concordiam diſeordes excitentur antequam com-
municent. Potior fortaſſe videri poteſt ratio
ſumpta ex Arcani diſciplina, juxta quam ne-
Jue Oratio Dominica, neque Symbolun in.
Publi⸗

444 Sestio II.

publicis conventibus recitabantur, in quibus
eſſe poterat aliquis Infidelium, vel Catechu-
menus. Neque verò Orationem Domini-
cam, aut Symbolum priùs Catechumeni do-
cebantur, quàm ſatis inſtructi & ad baptiſmma
ſuſcipiendum probati in Claſſem Competen-
tium commigraſſent. Ante porrò quàâm
Baptiſinum iuſciperent, Orationem Domi-
nicam & Symbolum publicè recitabant; ex
quo illa originem trahunt, reddere Gmbo-
Ium, reddere Orationem Dominicam. Ex qui-
bus omnibus quivis facilè intelligat, quam-
obrem in Officio ſeu Horis Canonicis ſub-
miſsã, in Miſſa elatà voce Oratio Dominica
recitaretur. Infideles enim & Catechumeni
Horis Canonicis adeſſe poterant, huic verò
Miſſæ parti, ùt alibi diximus, non pote-
rant, ſed poſt Evangelii explanationem Ec-
cleſià pellebantur. Id etiam confirmatur
conſuetudine Monachorum S. Benedicti, qui
Pater noſter ad Laudes & Veſperas elatâ vo-
ce recitant; quia divina canunt officia tan-
tummodò coram iis, qui ſunt è Familia Mo-
naſterii.

Orationem Dominicalem in Græcorum Miſa
olim etiam populus cum Sacerdote recitabat.
lem ritus olim in Eccleſia Gallicana.
Teſtatur S. Gregorius Magnus l. 7. Epilſt.

64. Indict. 2. Orationem Dominicam ir ni
2

dbn
ſe:
no
Jue
Vata
Mee
cum
coltce
lavit
ter
lum
10
Omn
recit
ſt 4
oli⸗
s e
Perſi
appere
uen
luche
Nam
in.
Mnen
eg
ur
leſig

De Sucrifcio Miſſe. 44 5

ſa Græcorum non à Sacerdote ſolùm, ſed
Ctar. ab univerſo etiam Populo recitari conſueviſ-
iii. ſe: Dominica Oratio apud Oræcos ab onmmi Po-
meh. BPulo dicitur; apud nor verò à ſolo Sacerdote; id-
beh que non in ſolemni tantùm, ſed etiam in pri-
Gu⸗ vVata Miſſa, ùt colligitur ex vita S. Joannis

8K Eleemoſynarii Epiſcopi Alexandrini, qui
m cum principem quemdam virum vellet in

n Dn . Ak.
concordiam cum inimico ſuo Treducere, cu-

un,¹ ravit ut privatæ Miſſæ ſuæ adeſſet, cui præ-
eHn⸗ ter Sacerdotem, Miniſtrum, & principem
Uu illum virum nemo quisquam aderat. Cùm
id ad Orationem Dominicam ventum eſt, quam

„omnem juxta eorum temporum diſciplinam
Dme recitabant, S. Joannes Miniſtrum tacere juſ-
m ſir, cùm ad ea Pergeniſſet verba dimitte nobis
eo debita noſtra, atque illinc abire; cumque ſo-
n lus cum eo primario viro remanſiſſet, illi
perſuaſit, ut ſuum inimicum in gratiam re-
ciperet: Fecit Miſſas in Oratorio JNuo, nullum
babens niſi Miniſtrum ſuum. Cum ergo ſancta
benediviſet Patriarcha, & Oratione, Domi-
nicam inchodſſet, cæperunt dicere tres tantum
ili⸗ Pater noſter. Et cum berveniſſet ad ſer-
monem, quo dicitur, Dimitte nobis debita no-
Rra &. innuit Jomeſtico Patriarcha, ut taceret.
m luit ergo, * remanſit Princeps ſolus. Ec-
“ cleſiæ Græcæ diſciplinam Gallicana etiam ali-
u, quanto retinuit tempore, cujus rei ex quo-
ne dam S. Martini miraculo deſumitur argu-

un, men-

446 Sectio II.

mentum. Rem narrat Gregorius Turonenſis
lib. 2. De Miraculis illius Sanéti cap. 30. Qud-
dJam die Dominicä, dum Miſſarum ſolemnia ce-
lebrabantur (muta quædam fœmina) cum reli-
quo populo ſtabat. Factum eſt autem, cum Do-
minica Oratio diceretur, hæc aperto ore cæpit
unctam Orationem cum reliquis decantare. De
hac Eccleſiæ Græcæ diſciplina legendus Mar-
tene de antiquis Eccl. Ritibus Iib. r. cap. 4.
art. S. num. 27. & de Gallicanæ Eceleſiæ con-
ſuetudine vide Mabillonum lib. I. de Litur-
gia Gallicana cap. 5. num. 22. In fine Ora-
Hionis Dominicæ Sacerdos ſubmiſsà voce di-
cit Amen; etſi abeſt à Sacramentario S. Gre-
gorii edito à Menardo, ob eam fortaſſe ra-
tonem, quia Orationis Dominicæ continua-
tio quædam eſt, quæ proximè ſequitur,
Oratio, Libera nos, ac deſinit in Amen di-
cendum à Miniſtro: nam Pater noſter apud

Evangeliſtas clauditur voce Amen; quam-

obrem Eccleſia etiam in Miſſa per eam vo-
cem terminandum exiſtimavit, quæ vetus
eſt conſuetudo, cujus meminit noni ſæculi
Scriptor Florus, ùt obſervat le Brun tom. I.

Pag 569.

Enpli-

Menlt
nigce
unnl.
dnhe
e l
. D
lwll
c
ſec
eUn.
ee
el
Nlen
Chotoe
Ccuin
Amen
lruu
WS

1*
I,

N
ont

6

De Sacrifcio Miſce. 447

——

Explicatui Oratio, Libera nos. A Ritualh-
Nis appellätur Emboliſinus. In ea olim licohat
alios Sanctos cmmemorare. B. Petrus non pri-
mus ad Apoſtolatum vocmtus. PEeſtivitas S. An-
dreæ olim d ſummo Pontifice pari Jlemni-
ate celebrabatur ac Fiſtum G. Petri.

Jam verò in Oratione, Lilera , Sa-
cerdos Dominum precatur, ut nos liberet
ab omnilbus malis præteritis, quæ ſunt pecca-
ta, praæſentibus, quæ ſunt variæ tentationes,
quibus ad peccandum impellimur, futuris,
quæ ſunt pœnæ peccatis debitæ, ſive tem-
Porales ſint, ſive æternæ. Orat enim ut
nobis pacem largiatur: Da bropitius pacem in
diebus noſtrig; neque enim cum peccato ve-
ra poteſt eſſe pax. Mon & bax impiis, di-
cit Dominus Iſaiæ cap. 48. ac de ejusmodi
Pace præclara & miranda ſunt, quæ ſcripſit
D. Auguſtinus de Civit. Dei lib. 9. Cap. 11.
& ſeq. Quia verò in hac Oratione diſertè
nominamus mala, à quibus petimus liberari
idcirco hœc Oratio à Ritualiſtis Græcàâ voce
dicitur Emtolifßmus. In hac eâdem Oratio-
ne confugimus ad B. Mariam ſemper Virgi-
nem, Sanctos Apoſtolos Petrum & Paulum,
Andream,; & cæteros omnes Sanctos. Li-
cebat olim Sacerdoti celebranti quoslibet alios

Sanctos adjicere: Aliorum Sanctorum nomina
F f

ARlt=

448 Sectio Il.

mmumerare non debemus, niſi quos in Canone
invenimus antiquitus deſeriptos, excepto poſt Pa-
ter Noſter in illa Oratione, Libera nos, ubi juxta
ordinem quorumlibet Sanctorum nomina inter-
numerare poſſumus; verba ſunt Micrologi cap.
13. In Codice Tiliano ol S. Andream San-
i Gervaſius & Protaſius, & juxta Ambro-
ſianum Ritum S. Ambroſius nominantur.
Atque hic S. Andreas ideo nominatur, quèòd
primus ad Apoſtolatum vocatus fuit, ùt con-
ſtat ex Evangelio Joannis. Ipſe enim pri-
mus Chriſtum repererat;, ad quem Petrum
fratrem ſuum adduxit. Quidam ex Patri-
bus putant Petrum fuiſſe primum ad Apo-
ſtolicam dignitatem vocatum. Cypriauus
Epiſt. 71. Petrus, quen primum Dominus ele-
git, O' ſitper quen cdificavit Eccleſiam ſuam.
Et S. Gregorius lib. 2. in Ezechielem Homil.
6. alias 18. Ad memoriam vevoea Petrum,
quòd primus ad Apoſtolatum vocatus ſit. Se
tamen hi Patres non ita intelligendi, quali
exiſtimaverint, ad Apoſtolatum vocatum
fuiſſe Petrum priorem temporeé, ſed ſupra
cæteros Apoſtolos & Eccleſiam univerſam
fuiſſe conſtitutum. In antiquo Ordine Ro-
mano 1I. apud Mabillonum in Muſæo Itali-
co pag. 152. habetur, Romano Pontifici 8.
Andreæ Feſtivitatem non ſecus ac ſolemni-
tatem B. Petri eſſe celebrandam, & officium

partim apud Altare S. Andreæ;, Partim an
Sancti

dancl
de⸗
Runn
le he
as
Pran
Præ
hab
Ach
Cor
m
ſole
401

ie

ilig

—
1Cunt
l
in
n iter.
oncn
tenn
4 ohr⸗
lninan.
r, 6
,itc
ehumß
a eu
N
n
Ghir
Mnue
enb

De Surrifcio Miſte. 449
Sancti Petri recitandum: Ze LFeſtivitate & An-
dreæ debet eſſeᷓ Dominus Pontifex ecum ommihus
ſeholis ad Santtum Andream in Vaticano, ibi-
que honorificèò ſicut in Feſtivitate & Petri Veſpe-
Tas & Vigilias celelrave; Matutinum verd ad
Pratrem ejus facere, id eſt ad Altare §. Petyi.
Præclara & prorſus tenera oratio eſt „ quam
habuir Pius II. cùm S. Andreæ Caput ſibi ex
Achaja miſſum excepit, quæ extat in ejus
Commentariis lib. 8. Pag. 35 7. Adveniſti tan-
dem o Jaeratiſſimum 5* onoratiſſimum & Apo-
Roli caput. Turcarum te tus ſede furor expulit.
Ad Fratrem tuum Apoſtoloxum Principem con-
Ffugiſti exulans. Mon deerit Germanus tuus
ih, c. Wepotes tui ex Fratre KNomani omnes
72 veluti Patruum Patremque Juum venerantur,

colunt, obſervant, & tuo ſe uti batrocinio in
conſpectu magni Dei non dulitant.

Actiones quæ conjunguntur cum ea Oratione.
Quid eæ ſignificent.

Plures hic à Sacerdote a Riones fiunt. An-
tequam incipiat Orationem Lilera nog, Pa-
tenam, quæ jacebat ſub Corporali, manu
dexterà apprehendit inter digitum indicem
& medlium, eamque verticalem tenet ſuper
Altare; in Miſſis verò, quæ cantantur, Sub-
diaconus Patenam velo involutam tenet ab⸗
Offertorio usque ad finem Orationis Domi-

2 nicæ,

45⁵6 Sectio II.
nicæ, quam tunc evolutam Sacerdoti tradit
ſuper Altare; quæ cæremonia in Pariſienſi
Eccleſia non à Subdiacono, ſed ab Acolytho
peragitur; in quibusdam aliis Eccleſiis uſus
invaluit, ut antequam Patenam ſuper Altare
velo nudatam Diaconus ponat, eam Populo
oſtendat. Ubi Sacerdos ad ea verba perve-
nerit, Et omnibus Sanctis, ſibi à fronte ad
pectus Crucis ſignum ducit, & ad ea verba,
in diebus noſtris, Patenam oſculatur; cùm au⸗
tem dixerit, ab omni perturbatione ſecuri, Ca-
licem diſcooperit, & genuflectit. Natalis
Alexander lib. 2. Theolog. Dogmat. & Mo-
ralis cit. art. 6. num. 10. ait, Ritum hunc a
pium ſanctarum mulierum officium referri,
quæ emerunt aromata, ut venientes ungerent
geſum; & valde mane und Sabbathorum vene-
runt ad monumentum orto jam ſole, & dice-
bant adinvicem: Quis revolvet lapidem al oſtio
momumenti? Patenam enim hujus lapidis eſſe
Symbolum; ſibique Crucis ſignum Sacer-
dotem facere, ut annunciet, per Crucem,
& per hoc Sacrificium pacata eſſe omnia in
Coœlo & in Terris; patenam oſculari, ut
oſtendat Chriſtum deſiderio ſatisfeciſſe ſan-
ctarum mulierum, quibus obviam occurrit,
& ſalutavit dicens: Avete; illæ autem in ge-
nua provolutæ Chriſti amplexæ ſunt pedes,
ae fortaſſe, quod veriſimile eſt, oſculatæ.

Alia

acti

g
üpe
Nul
lim
eſt
ſbie
1ono⸗
ue
1S 1
uos
ſlian
in N
o,
a6
drnt
tom.
lecſe
un

Ntitkd
Miſenl
Colytko

Nr M
Konnt
renn
cime
ln,
NS
nh
1
Nnun

De Saecrificio Miſſeæ. 45⁵51

Alia ratio ritüs detrabendi velum patenæ ducta
ex naturali ſerie actionum.

Myſticam hanc explicationem nos mini-
mè explodimus. Ejus tamen ritũs rationem
afferemus, quæ ex naturali deducitur ſerie
actionum, quæ partim geſtæ ſunt, partim
geruntur. Patenâ ad Offertorium opus eſt,
ſuper quam panis conſecrandus imponatur.
Poſt panis ſeu hoſtiæ oblationem Patena ſta-
tim Corporali ſupponitur, eâ enim nihil opus
eſt usque ad Communionem; hinc eſt, quèòd
in Miſſis privatis Sacerdos eam Corporali
ſubjicit, & in Miſſis cantatis traditur Subdia-
cono, qui eam velo involutam teneat. At-
que inde fir, ut cùm dicit Sacerdos Libera
nos qucæſumus Domine, appetente tempore,
uo ſ⸗ communicet, & adſtantibus Euchari-
iam præbeat, ubi patenâ opus eſt, ipſemer
in Miſſa privata, eo quem oſtendimus mo-
do, Patenam prehendit, in Miſſa verò can-
tata Subdiaconus Sacerdoti eam tradit cele-
branti. Vid. Pouger Inſtitut. Catholicar.
tom. 2. pag. 870. ubi illud etiam obſervat, in
Eccleſüis, ubi mes eſt, ut Diaconus Pate-
nam Populo oſtendat, idcirco id fieri, quo
ad Communionem populus invitetur. Jam
verò Sacerdos Patenà ſibi Crucis ſignum du-
eit, eimque oſculatur, quia Patena inſtru-
f 3 men⸗

4 52 Sectio II.

mentum eſt pacis, & vas ubi ſacra ponitur
Euchariſtia, quæ Chriſtianorum eſt pax; ea-
que utitur ad ſignum ſibi Crucis faciendum;
per Crucem enim Chriſtus ea omnia disje-
cit, quibus pax noſtra perturbatur: e t
pax noſtra &. Solvens inimicitias in carne ſua;
inquit Apoſtolus ad Epheſios; ideo verò pa-
tena hoſtiæ ſubjicitur, quo faciliùs tolli poſ-
ſit hoſtia jam jam frangenda, ùt mox dice-
mus. Vide le Brun tom. I. pag. 571.

De infractione Hoſtiæ.

Miſſa procedit, & Sacerdos factà genu-
flexione ſurgit, manu ſumit Hoſtiam, quam
ſupra Calicem tenens utrâque manu bifariam
frangit dicens: Per eumdem Dominum noſtrum
Jeſum Chriſtum Filium tuum. Dimidium i-
lud Hoſtiæ, quod habet in dextera, ponit
ſuper Patenam, & ab altero dimidio, quod
reliquum habet in ſiniſtra, fragmentum de-
trahit dicens, qui tecum vivit d& regnat in uni-
tate Siritüs Sancti Deus. Quibus prolatis
verbis dimidium illud Hoſtiæ cum altero
jungit, quod poſuit in patena, ac manu dex-
terà fragmentum illud tenens ſupra Calicem
elatà dicit voce: Per ommia ſæcula ſæculorum;
Miniſter reſpondet: Amen; Tum Sacerdos
ipſo fragmento terna Crucis ſigna ſupra Ca-

licem ducit dicens: Pax Domini ſit ſemper vor

biſcunn

iſun

n
Cile
.onſe

eſu

tern

on

I
ſedi
lerte
Gamm
Cali
dioe
thol
eſſe

kri
ſtiæ

gr
de EH
lemni

40

Ponin
zet
Endun;
iu⸗
Vnen
Uei
ol
r

De Sacrificio Miſſæœ. 45⁵53

biſeum; miniſter reſpondet: Et cum ſpiritu
tuo. Denique Sacerdos fragmentum illud in
Calicem immittit dicens: Hæc commixtio c&α
conſecratio Corporis & Sanguinis Domini noſtri
Jeſu Cbriſti fiat accipientilbus nobis in vitam æ&-
ternam. Amen.

Formula Ambroſiani Ritüs in fractura Hoſtiæ.

In noſtra Rubrica legitur: frangitur Hoſtia;
ſed in Liturgicis Rits Ambroſiani libris in-
ter formulas, quas habet Canon, eſt quæ-
dam ejusmodi: Corpus tuum frangitur Cbrifte,
Calix benedicitur; quibus nonnemno non me-
diocriter eſt commotus. Eſt enim Fidei Ca-
tholicæ dogma, integrum Chriſti corpus
eſſe in quoliber Hoſtiæ fragmento, inte-
rũmque à Fidelibus ſumi in quacumque ho-
Rir Particula:
A Jumente non conciſus,
Won confractus, non diviſus,
Integer accipitur.
legit Romana Eccleſia in D. Thomæ Hymno
de Euchariſtia, qui canitur in Miſſa in ſo-
lemnitate Corporis Chriſti.

Aätum de ea formula expungenda à Canone.
Cum typis iterum imprimendum eſſet

Miſſale Ambroſianum, fuêre viri probitate
Ff 4 &

45⁵4 Sectio II.

& zelo præſtantes, qui petebant, ea verba
& Canone Ambroſiano expungi: quibus Jo-
ſeph Antoniussaxius Ambroſianæ Bibliothe-
cæ Præfectus Epiſtolà Mediolani editâ ann.

1731. vehementer reſtitit, ne quidquam

Commutaretur.

Ea formula propugnata & retenta. Dukta AN

Profeſſione Pidei Berengarii in Concilio
AJub Micolao I

Digna eſt ea epiſtola ſacrà eruditone re-
ferta, quæ legatur; nihil enim auctor præ-
termiſit, ut ex veteribus Eccleſiaſticis mo-
numentis probaret, eam formam loquendi
fuiſſe adhibitam, Corpus Chriſti frangitur:
nam Profeſſionis Catholicæ formulam eſſe
obſervavit; quam Berengario præſcripſit
Humbertus Cardinalis, quamque ipſe Be-
rengarius recitavit in Concilio centum &
tredecim Epiſcoporum anno 1159. Præſi-
dente Nicolao II. ſummo Pontifice: Con-
ſentio &. Panem & Vinum, qucæ in Altari
ponuntur, poſt Conſecrationem non ſolum Sacra-
mentum, jed etiam verum Corbpus & angui⸗
nem Domini noſtri Jeſu Chriſti Gt, & ſenfita-
liter non ſolim Sacramento, ſed in veritate g-
nibus Sacerdotum trattari & frangi, & Eide-

broſianam Eccleſiam ex hac Berengarii Pali-
nodia

lium denribus atteri. Contendit autem, Am-

d
n
tra
ila

que
ten
39
nan

ſri
Alr

vin
ſtar
co
den
en
der
F
ubi
libn
ni
lilhi
Danis
,
tr,
imn

AVerbe
dls .
blotk.
lm

idn

Miln

votſre
os
uen
hyr
lume
“

elmn

De Surrificio Mißſe. 455

nodia ac Fidei Catholicæ Profeſſione verba illa
traxiſſe, Corpus tuum frangitur COhriſte. Verba
illa denique ex PontiGcali Romano expendit,
quæ profert Epiſcopus in Benedictione Pa-
tenæ: Oremus fratres dilettiſzmi, ut divinæ
gratic benedictio conſecret, ac ſanctiftet Pate-
nam ad confringendum in ea Corpus Domini no-

ſri Jeſu Cbrißi.

DAecidentia àr appellantur d Conftantienſt, ſeu
ecies àt Tridentina Gmodo, remanent
poſt Conſecrationem.

Factà Conſecratione remanent Panis &
vini quantitas, color, & ſapor, quæ in Con-
ſtantienſi Concilio accidentia vocantur, &
communiter ita loquuntur Theologi: Acci-
dentia panis non remanent ſine ſuljjecto in Sacra-
mento Altarig, qui fuit Wiclefſi error in eo-
dem Concilio damnatus; & in Tridentina
Synodo ſpecies appellantur ſeſſ. r 3. Can. 2.
ubi anathemate damnat, qui negaverit mira-
hilem illam 87 ſingularem converſionem totius
Hulſtantiæ panis in Corpus, & totius ſulſſtantiæ
vini in Sanguinem, manentibus qumtaxat Wpe-
ciebus panis & vini. Poſt conſecrationem
Panis re ipsãà ſub illis accidentibus ſubeſt Cor-
Pus, ſanguis, anima, & divinitas Domini

noſtri Jeſuù Chriſti. Non eſt ibi ampliùs ſub-

ſtantia panis; remanent accidentia ſeu ſpecies
. Ff 5 ſine

456 Sectio II.

ſine ſubjecto Tubſtantiali, ut loquuntur Scho-
laſtici, qui adhuc inter ſe digladiantur, utrùm
remaneant, necne ſine ſubjecto accidentali.
Thomiſtæ enim docent ſaporem, gravita-

tem, colorémque panis & vini quantitati in-

eſſe tamquam accidentali ſubjecto.
Confoſſio Berengarii à D. LTloma explicata.

Quà conſtabilità doctrinà, formula Am-
broſiani Canonis, Corpus tuum frangitur
Chriſte, facilè explicari poteſt. D. Thomas
3. Par. Quæſt. 77. art. 7. quæſtionem propo-
nit, Urrum ſpecies ſacramentales Frangantu in
boc ſacramento; & reſpondet affirmando. Ter-
tio autem loco ira ſibi objicit: Husdem vide-
tur eſſe manducari, frangi, &α maſticari; ſed
verum Corpus eſt quod manducatur, ſecundum
ilud Joannis 6. Qui manducat meam carnenm,
& bilit meum ſanguinem; Ergo Corpus Chriſti
t, quod frangitur, & maſticatur. Unde &
in Confoſſione Berengarii dicitur: Conſentio ſan-
&‿ Romanæ Eccleſice, corde && ore profteor,
panem & vinum, quæ in Altari ponumur, Po
Conſecrationem verum Corpus W Sunguinem
Chriſti eſſe, & in veritate manibus Sacerdotun
zractari, frangi, & Pidelium dentibus atteri:
Non ergo fractio debet attribui ſacramentalibus

ſpecieluũs. Cui objectioni in hunc modum
reſpondet. Ad tertium dicendum, quòd illud

quo

—

lon
ion
lute
inſ
C
R
lit⸗
mun
uu
ſim

ent

M⸗

ſoſer⸗

r
ur⸗

1
Chri
ma
niſt
gue
ſe 8
Vimn
nit:
.

cho.
rrn
nd
unkr
lati

m.

M.

hngin

RonA

ro⸗
urn
) Te.

De Sacrificio Miſſæ. 457
