guod manducatur in propria ſpecie, ipſum &
Frangitur &α maſticatur in ſua ſpecie. Corpus
autem Cbriſti non manducatur in ſua ſpecie, ſed
in ſpecie ſacramentali; unde C& Juper illud Jo. 6.
Caro non prodeſt quidjuam, dicit Auguſtinus:
Hoc eſt intelligendum ſecundum illos, qui carna-
liter intelligebent. Carnem quippe ſic intellexe-
runt, quomodo in cadavere dilaniotur, aut in
macello venditur. Et ideo ipfum Corpus Chri-
ſti non frangitur niſi ſecundum ſpeciem ſacra-
mentalem. Et hoc modo intelligenda eſt con-
feſſio Rnezger , ut fraöétio & attritio dentium
referatur ad ſpeciem Sacramentalem ſul qua ve-
rè eſt Corpus Cbriſti.

Revera non Corpus Chriſti, ſed ſpecies frangun-
tur. Sed dici poteſt frangi Corpus Chriſti
communicatione idiomatum.

Incorruptibile & impaſſibile eſt Corpus
Chriſti, & totum eſt ſub qualibet vel mini-
ma parte, quod fracturæ non convenit; nec
niſi accidentia ſeu ſpecies frangi poſſunt. At-
que juxta hanc doctrinam D. Thomæ Eccle-
ſia in eodem Hymno, quem ſupra memora-
vimus, in Feſtivitate Corporis Domini
canit: U
Pratcto demum Sacramento cg,
Wulla rei ſit ſeiſſura,
Sola ſigni Ft fractura,

Qua

45⁵8 Sebctio II.

Oua nee ſlatus nec ſtatura
onati minuitur
ubi vox ſigni Sacramentalem ſpeciem ſignifi⸗
cat. Itaque ſi accuratè & Theologicè loqua-
mur, non eſt dicendum: Frangitur Corpus
Chriſti, ſed franguntur ſpecies: quamquain
Theologicè etiam dici poteſt: frangitur Cor-
pus Chriſti; nam etiam in Euchariſtia idio-
matum communicationi locus eſſe poteſt, ut
idem advertit Saxius in ſua Epiſtola, & an-
tea jam obſervaverat juveninus de Sacramen-
tis Diſſert. 4. Quæſt. 4. de Euchariſtia ùt eſt
Sacramentum cap. 4. Propter intimam && mi-
rabilem ſpecierum cum corpore Chriſti conjunætio-
nem communicatio idiomatum aliquo modo locum
habet in Eucbariſtia, ita ut abtiones externæ,
quæ ſunt circa ſpecies, tribuantur rebus, quc B,
Zis continentur; quemadmodum ( Jervat delitd
proportione) duæ hbumanæ tantum naturæ pro-
vis conveniunt, de Filio Dei propter unionem
ppoſtaticam dicuntur.

Qui corpus exiſtimant non eſſe niſi magnitudi⸗
Tnem, tiis difficile eſt totam hanc rem ex-
Plicare. .
In hunc igitur modum explicatur illud in
Ambroſiana Liturgia, frangitur Corbut Chbri-
ſti; quod in aliis etiam Eccleſiaſticis monu-

mentis occurrit. Neſcimus autem;, utrun
atis

„

/

lf
Ne.
Gnn
alen
601
ide⸗
K
Kan⸗
tner⸗
1id
1Gn
Luun
gent
tiN
eſt
n

De Sabrifrtio Miſſe. 459
ſatis feliciter remm expediant, qui corporis
naturam ponunt in magnitudine, nec vera
& abſoluta aecidentia admittunt, diſtincta à
materia: nam juxta Catholicam Fidem con-
ſitentur, poſt Conſecrationem jam non am-
pliùs remanere panis & vini ſubſtantiam, ſed
ſpecies, magnitudinem ſeilicet colorem;
figuram, ſaporem; contendunt verò Deum
per ſe & proximè in noſtros ſenſus agere;
& coram Pane Kuchariſtico eaſdem modifi-
ceationes in anima noſtra & impreſſiones ope-⸗
rari, quas ipſe panis ante Conſecrationem
operabatur; & adhuc ſi ad Ppriſtinam reſti-
tueretur ſubſtantiam, operaretur. Novimus
eos reſpondere; Corpus Chriſti non frangi
per fractionem in ſe; eſſe enim incorrupti-
bile, impaſſibile, & totum ſub qualibet par-
e; poſſe tamen frangi ber fraäétionem d ſe;
Perinde ac ſi fracto corpore humano, in ejus
membris fractis & diviſis vellet Deus ratio-
nalem animam conſervare quo caſu ratio-
nalis quidem anima non divideretur in ſe ipſa;
ſed à ſe ipſa divideretur localiter; propterea
quòd, ut dicunt, non Jam eſſet in continuo
quodam ſpatio totali rzere Jed in pluribus
Spatiis ſeparatis totali il comtinuo &τρuivalenti-
us. Sed aliis non ſatisfacit hæc reſponſio.
Cùm enim Euchariſtia ſit Sacramentum Per-
manens, duabus neceſſariò conſtare debet re-
bus, quæ ſimul Permaneant, & quarum Ada
en-

460 Sebétio II.

ſnſibilis ſit, quod ſi ſpecies ex parte Ho-
ſtiæ conſecratæ non ſunt aliquid reale, il-
lud inferunt, fractà in plures partes Hoſtia,
fracturam, quæ realis eſt, in ipſo Chriſti
Corpore fieri; nihil enim aliud quidquam
eſſe reale ex eorum doctrina, in quo fieri
fractura poſſit, quod ſana reſpuit Theologia,
ùt jam explicuimus. Huc accedit, quòd ſæ-
culo 12. orta controverſia, cui occaſionem
dedit Palinodia Berengarü, utrùm, cùm fran-
gitur & in plures partes dividitur Euchari-
ſtia, ſpecies, an Corpus Chriſti frangantur;
quibusdam autem cum Petro Abailardo con-
tendentibus, ſpecierum tantummodo fieri
fracturam', contra Valtero Monaſterii Pari-
ſienſis S. Victoris Abbate, & Abaudo itidem
Abbate docentibus, fracturam & diviſionem
fieri in Corpore Chriſti, non ad poſterio-
rem, ſed ad priorem ſententiam Eecleſia vo-
luit accedere.

Hoſtiæ fractura fit ex ipſas Cyriſti Domini inſtitu-
tione Euchariſtiæ. Liturgice omnes habent
fracturam hoſtic.

Sed hæc obiter dicta ſunto. Igitur ad in-
ſtitutum noſtrum regredientes dicimus pri-

mè, frangi hoſtiam, quia Dominus Jeſus in

inſtitutione Euchariſtiæ accepit panem in ſan-

tas manus ſuas, benedixit, fregit, dedit-
que

Gve
me
Iner

ca

Gln
Jos
go
tia

0n

un
Iun

non

om
(yen

ku/

iunn

7
dli,
rlti
an
oler
l
dlr.
Onen
run.
chn.
ng
locn.
fen
ir.
icen
Conen
Olere
un

4
.

in
Nh

nin

.

=
=

=

De Sacrifcio Miſſee, 461

que Diſcipulis ſuis dicens: Hoc eſt Corpus
meum: idque juſſit Apoſtolos in ſii facere
memoriam. Proinde in Actis Apoſtolicis
Cap. 2. ſcriptum eſt, Fideles perſeverare con-
ſueviſſe in communicatione fractionis banis. Et
D. P'aulus I. ad Corinth. cap. 10. alt: Panis,
quem frangimus, nonne participatio Corporis
Domini eſi “ nullaque Liturgia eſt, in qua
Hoſtiæ fractura non præſcribatur.

De fractura Hoſtiæ apud Græcos & Mozara-
bes. De eadem penes Latinop. Kitus antiguus,
cujus extant reliquiæ in Miſſa Romani Pon-
tihicis, &in Conſecratione
Epiſcopi.

Secundo loco dicimus, juxta conſuetu-
dinem Græcorum Hoſtiam dividi in partes
quafuor, quarum alteram ſumit Sacerdos,
qui celebrat; altera diſpertitur populo; ter-
tia reſervatur infirmis; quarta denique in Ca-
licem immittitur, & cum Chriſti Sanguine
commiſcetur. ui Mozarabum ſequuntur
ritum, Hoſtiam dividunt in Partes novem,
quarum cuique alicujus ex Chriſti Myſteriis
nomen imponunt. Primam Incarnationem
nominant; ſecundam Mativitatem; tertiam
Circumciſionem; quartam Trangigurationem,

ſeu Apparitionem; quintam vocant Paſſionem;

ſextam mortem; ſeptimam dicunt RKeſurrectio.

Ueim;

462 Sebtio II.

nem; Octavam appellant Gloriam Chriſit in
Cælo; nonam denique Jeſu Chriſti Regnum,
cùm veniet judicaturus vivos & mortuos.
Oecidentalis Eccleſia Hoſtiam dividit in par-
tes tres, quarum unam in Calicem injectam
Sacerdos ſumit cum ſanguine; reliquas duas
ſumit ſeorſum à Sanguine, qui Calice conti-
netur. Atque hæc eſt diſciplina, quæ inva-
luit, neque tamen idem ſemper eſt factita-
tum; olim enim Hoſtia in tres dividebatur
partes, quarum una immittebatur in Cali-
cem, alteram manducabat Sacerdos; tertia;
quia qui conſecrabatur panis, major erat &
latior, quam quo nunc utimur; in plures
frangebatur particulas adſtantibus, vel infir-
mis communicandis; cujusmodi Ritũs etiam-
num extant in Miſſa ſolemni ſummi Pontifi-
cis quædam veſtigia, & in Miſſa quæ cele⸗
bratur in Conſecratione Epiſcopi. Summus
Pontifex, cum ſolemniter celebrat, Ho-
ſtiam in partes dividit tres; ex his unam im-
mittit in Calicem; ipſe ſumit alteram; ter-
tiam in duas dividit particulas, commum-
candis Diacono & Subdiacono: in Epiſcopi
autem Conſecratione, Epiſcopus conſecra-
tus Hoſtiam in tres partes dividit, quarum
unam injicit in Calicem; alteràâ ipſe ſe, ter-
tià Epiſcopum qui conſecratur, communicat,
ut videre eſt apud Card. Bona Rer. Liturgic.
lib. I. Cap. II. n. 5. & lib. 2. cap. 15. num à.

run
intt.

nave
6.
Roftea
ſego
re li
atis
Tho
AIl
leſ
que
Ca.
i
ſorbe
Werc
,
cor
erir
Uilta
beo

A
Cymn,
Nrmos
üper.
edem
NsCs
e
im
llie
ebaen
10.
Ei
teub
el Un.
8elul
Poent
uec
Dblm
Nt, 5
ONN

V De Saoriſicio Miſſe. 463
& in Pontificali Romano De Conſecratione

Epiſcopi.

Rationes imſticæ dividendi Hoſtiam in tres
bartes.

Tertiò, plures rationes myſticas ſacro-
rum Rituum Scriptores afferunt, cur Hoſtia
in tres partes frangatur, quas vide apud S. Bo-
naventuram Tract. de Expoſit. Miſſæ cap. 4.
§. && antequam, Ernulphum Epiſcopum
Roffenſem in Epiſt. ad Lambertum in Spici-
legio Dacherii tom. 2. Hugonem de S. Victo-
re lib. 2. de Sacramentis cap. 10. Nos verò
ſatis eſſe putamus, quæ hac de re ſcripſit D.
Thomas, afferre. Itaque 3. Par. quæſt. 83.
art. 5. ad octavum, ſecutus Can. Triforme
de Conſecrat. Diſt. 2. ait S. Doctor, Hoſtiam,
quæ immittitur in Calicem, ſignificare in
Cœlo cum corpore & anima eſſe Chriſtum,
B. Virginem, & ſi qui alii Sancti cum cor-
poribus ſunt in gloria; partem, quam ſumit
Sacerdos, innuere ambulantes adhuc in ter-
ra, qui Sacramentis utuntur, & ita paſſioni-
bus conteruntur, ut panis comeſus dentibus
atteritur; tertiam denique partem, quæ olim
in altari pro infirmis reſervabatur, ſignifica-
re eos, quorum corpora usque ad judicii
diem jacebunt in ſepulchro, animæ verèò
ſunt vel in Purgatorio, vel in Cœlo. Nec
Gg abſi-

464 Sebtio II.

ablſimmilis eſt explicatio Innocentii III. qui l. 5.
Myſterior. Miſſæ cap. 3. ita ſcribit. Una pars
eſt ipſum Caput, videlicet Chriſtus, qui & Ca-
put eſt & pars Corpori?. Altera pars ſunt illi,
quorum corpora requieſeunt in tumulis, & ani-
mæ regnant cum Cbriſto &e. TLertia pars in
Calicem ponitur, ſignifcans eos, qui adhuc in
Paſſione conſiſtunt, donec ab hac vita migran-
tes ad Cuput ſuum tranſeant, uli nec moriantur
ampliuùs, neque ullatenus patiamur. Addit D.
Thomas, obſoleviſſe ætate ſuà conſuetudi-
nem reſervandi usque ad finem Miſſæ ter-
tiam Euchariſtiæ partem, eamdem nihilomi-
nus ſtare ſignificationem: Hic tamen Ritus
non ſervatur modò, ut ſcilicet una pars ſerve-
tur usque ad finem Miſſ, pProbter periculum;
manet tamen eadem ſignificatio partium. IIIud
etiam tradit D. Thomas, quosdam fuiſſe, qui
dicerent Hoſtiæ partem, quæ injicitur in
Calicem, eos qui adhuc vivunt in terris ſigni-
ficare; earum verò, quæ extrà Calicem re-
manent partes, alteram quæ reſervatur, ple-
nè beatos ſignificare quantùm ad animam
corpus, alteram quæ comeditur, ſignificare
cæteros. Vide Sylvium in 3. Par. D. Th.
quæſt. 83. art. 5.

Mr.

fri

Un.

ſem
lur
Ver
td⸗
git,
lupe
ſton
loe.
ſen
let,
ſ
Mam
in⸗
cen
ter

nn
eje

oſtin
lnno

lial ſ

lie

3

hofent
VCr
ril⸗
C

En

lnn
ud
erD
e⸗
Ger
W .

ekha
1
fann
trolg
Aon’

De Sucrifcio Miſſ. 465

Miſticæ ſignificationes trium ſignorum Crucis
cum Hoſtiæ particula ſuper Calicem, ante-
quam in illum immittatur.
Qartò, Sacerdos dicit: Pax Domini ſit
ſemper vobiſeum, atque ad hunc modum la-
lutat populum, ad quem idcirceo ſe non con-
vertit, quod in fractione Hoſtiæ ſit occupa-
tus, eique per meritum Hoſtiæ, quam fre-
git, ira benedicit, & tria Crucis ſigna ducit
ſuper Calicem, quibus vel innuitur Chri-
ſtum Jeſum tertià die ad vitam rediiſſe, ut
loc. cit. ad tertium docet D. Thomas: repræ
ſentatur Reſurrectio tertid die facta per tres Cru-
ces, quma Eiunt ad illa verba: Pax Domini ſit
ſemper vobiſcum; vel ſignificatur, Sanctiffi-
mam Trinitatem Chriſti Crucifixi animam
ejus corpori reddidiſſe. Et ideo (ait Inno-
centius III. lib. 5. Myſterior. Miſſæ cap. 2.)
ter ſignum Crucis proqucitur cum Hoſtia ſuper
Calicem, quia virtus Trinitotis animam ECyuci-
Kxi reduxit ad carnem, ne derelinqueret ani-
mam ejus in Inferno, nec daret carnem ejus vi-
dere corruptionem; vel tres ſignificantur ſan-
ctæ mulieres, quæ Chriſtum quærebant ad
oſtium monumenti, ùt eodem loco pergit
Innocentius III. his verbis: Eel ideò trer Gu-
ces ſiunt cum Hoſtia ſuper os Calicis, quia tres
mulieres quærebant Crucifivum ad oſtium moni:
J Eg 2 men-

466 Sectio II.

menti: unde, Quid quæritis viventem cum mor-
zuis? Os ergo Calicis in hoc loco ſignifcat oſtium
monumenti.

Olim Epiſcopus, & apud Mozarabes quilibet
Sacerdos ante Rikone Euchariſti
benedicebat populo.

Olim conſuetudo erat, ut Sacerdos an-
tequam diceret, Pax Domini ſit ſemper vo-
liſeum; benedictionem daret, quam Scri-
ptores de ſacris Ritibus Epiſcopalem appel-
Hant, quèòd ad Epiſcopum tantum pertineat.
Hujusmodi Ritus deducitur ex vetuſtis Miſ-
ſalibus, quæ probè inſpexit Cardinalis Bona,
qui lib. 2. Rer. Liturgic. cap. 16. num. 4. ait,
ex libro quodam Sacramentorurmn Eccleſiæ
Romanæ ante nongentos annos ſcripto ſe di-
diciſſe, morem fuiſſe quondam in hac Miſſæ
parte indicendi jejunia quæ eſſent obſervan-
da, & preces, quæ pro hoc vel illo fieri de-
berent. Juxta Mozarabum Ritum non Epi-
ſcopi dumtaxat, ſed etiam cujusque Sacer-
dotis celebrantis erat hujusmodi benedictio-
nem populoimpartiri. Quamobrem in Con-
cilio Toletano IV. Can. 18. hæc habentur:
Wonnulli Sacerdotes poſt dictam Orationem Do-
minicam ſtatim communicant, & poſteò bene-
dictionem populo dant; quod deinceßs interdici-
mus: ſed poſt Orationem Dominicam, & con-
unclio-

n
ſiu
Call
etian

Rin

Ni
dus

ulu
nihu

erxe

mni
mun
eti⸗
cen

nec
Per

intn
ſer⸗
ſinn

ſin

— De Sacrificio Miſſeæ. 467

junctionem Panis & Calicis, Venedictio populum
Veguatur. Videatur Mabillonus de Liturgia
CGallicana lib. I. cap. 4. num. r3. qui illud
etiam obſervat num. 14. hunc Mozarabum
Ritum ad Eccleſiam quoque Gallicanam per-
1 manàſſe. De Epiſcopali benedictione in hac
Miſſæ parte agit accuratiſſimè Hugo Menar-
dus in Notis ad Sacramentar. S. Gregorii
pag. 27. Antiqua olim fuit conſuetudo, ut Epi-
ſcopus, antequam Euchariſtiam perciperet, po-
Pulum benediceret quibusdam conceptis precatio-
nibus, àt in toto hoc Sacramentorum libro vi-
dere eſt, nec non in Codicibus Rodradii, EKhe-
migit, Ratoldi, & ZTiliano, atque etiam in Or-
dine Romano, ſicut & in veteri Pontificali Ro-
mano dedicato Leoni X. Pontif. maximo; ubi
etiam fallacia illa quorumdam Scriptorum
deprehenditur, qui hanc benedictionem con-
fundunt cum ea, quà Sacerdos populo be-
nedicit in fine Miſſæ

Pars Hoſtiæ immittitur in Calicem aucforitate
vetuſtiſſimarum Liturgiarum. Romanus Ponti-
Jex && Epiſcopus Secdegengtanz ile Euchari-
Riam in alia Miſſa conſecratam, hic Euchari-
Riam ſibi miſſam à Papa in Calicem immit-
tebant, deinde partem Haſtiæ d ſe in
Miſſa conſecratæ.

Quintò Hoſtiæ pars in Calieem immitti-
tur ex vetuſtiſſimarum Liturgiarum auctori-

Sg 3 tate

468 Sectio II.

tate & antiquiſſimorum Conciliorum; atque
ita præſcribitur in Liturgia S. Jacobi, & in
Concilio Arauſicano an. 441. De fermento
alibi diſſeruimus, quod ex una ad aliam Ec-
cleſiam, & à ſummo Pontifice ad Suburbica-
rios Epiſcopos mittebatur; alibi etiam oſten-
dimus, hoc fermentum Euchariſtiam fuiſſe;
atque hie opus eſt illud addere, quòd, ut in
prioribus duobus Romanis Ordinibus len
tur, Papæ ad Altare proficiſcenti, ut ſole-
mniter celebraret, Sanctiſſima Euchariſtia in
parvo quodam Ciborio exhibebatur, quàm
ante initium Miſſæ adorabat, atque ejus par-
ticulam in Calicem immittebat cum diceret,
Pax Domini &c. neque hæc Euchariſtiæ erat
pars, quam ipſe in Miſſa, ſed quam alius in
alia Mifla Sacerdos conſecraverat; & in ci-
borio aſſervata fuerat. Atque ſe ita rem ha-
bere ex eo oſtenditur, quòd cùm diceret,
Pax Domini, nondum fracéta eſſet Hoſtia,
quam ipſe in Miſſa conſecraverat. Ea verô
hoſtia poſteà frangebatur, ejusque particula
item immittebatur in Calicem: nam ſemper
tum Epiſcopus Suburbicarius præœter Eucha-
riſtiam à Pontifice ſibi miſſam, tum ſummus
Pontifex præter Euchariſtiam præcedentibus
diebus confectam, quæ illi ante Miſſæ cele-
brationem adoranda exhibebatur, hoftiæ
pParticulam in Miſſa, quam celebrarent, con-

ſecratam in Calicem immittebant. W
rdi-

De Sacrificio Miſe. 469

Ordinis primi Romani num. 18. & 19. hæc
ſunt: Cum dixerit, Pax Domini ſit ſemper vo-
biſeum, faciens Crucem tribus vicibus manu ſud
ſuper Calicem, mittit ſanécta in eum, id eſt par-
ticulam Hoſtiæ in alia Miſſa conſecratam.
Tum Pontifex rumpit oblatam, quam ſcilicet
in eadem Miſſa conſecravit. Expletd confra-
Ctione . de ipſa ſantta, quam momorderat,
ponit in calicem: dicendo, Fiat commixtio. Et
conſentit cum iis ſecundus Ordo Romanus
num. 12. & 13. CQim dixerit, Pax Domini ſit
ſemper vobiſeum, mittit in Calicem de Santta
Oblata. Sed Archidiaconus pacem dat Epiſcopo
priori. Deinde cæteri per ordinem, & Popu-
lus, ſeparatim viri & fming. Tunc Ponti-
Jex rumpit Oblatam &σ. De ipſa ſantcta, quam
momorderit, ponit inter manus Archidiaconi in
Calicem faciens Crucem ter dicendo: Fiat com-
mixtio. Vide le Brun tom. I. p. 584. & ſeq.
Accuratè more ſuo tractat hoc argumentum
Mabillonus in Commentar. ad Ord. Roman.
art. 6, num. I. ubi poſtquàm allata ex Ordini-
bus Romanis verba expendit, ait: Duplex
itaque particula mittebatur in Calicem, una ſei-
licet ante Oblatæ fractionem, alia poſt fraltio-
nem ex ipfa Oblata. Adeöque prima nibhil aliud
eſſe videtur, qudm particula ex anted conſecrata
Euchariſtia, quam Pontifex ad Altare proce-
dens adoraverat in Capſa oſtenſam c. Conſtat
igitur duplicem Euchariſtiæ particulam fuiſſe
Eg 4 immiſ-

470 Soectio Il.

immiſſam in Calicem, unam ex priori, àt qui-
dem opinor, conſecratione, alteram ex præſente.
Hujus deinde ritůs cauſam ſcrutatus quærit,
Cur particula ex Euchariſtia ſervata immniſſa
fuerit in Calicem? & reſpondet: Fortäſſe ut
ſacrificii unitas & perpetuitas hoc ritu inculca-
retur. Denique rationem affert, cur in Ca-
licem pars inliceretur fermenti, ſeu Eucha-
riſtiæ, quam Sacerdotibus Epiſcopus, &

Pontifex Epiſcopis Suburbicariis mittebat

dicens, hoc ritu Sacrificii unitatem commen-
dari, atque unionem Pontificis cum Sncerdote,
qui ſancta prius conſecriſſet, & Epiſeopi cum
Pontifice, Fermenti, id eſt Euchariſtiæ parti-
culam Pontifice anteàò conſecratam in Calicem
immittentis.

Immiſſio particulæ in Calicem plena myſterii.
Bjus ritüs originem non eſſe veferendam ad ti-
tum exhibendi Communionem ſub utrædue

ſpecie, fusè diſputatur.

Sextò, Actio hæc particulam Hoſtiæ im-
mittendi in Calicem eſt plena myſterüi. In
Miſſa usque ad hanc, de quà loquimur, par-
tem Jeſu Chriſti Paſſio & mors repræſenta-
tur per Conſecrationem Corporis & San-
guinis ſeparatim factam, vi Conſecrationis
ſub ſpeciem panis Corpore Chriſti, & ſub
vini ſpeciem ſanguine ſubeunte: & quam-
VIS

Vs
neqn
Nec
&ſ⸗
&
exralt
ſur
qui
ger⸗
Vit
dus
in
diei
ſor
tin
4
ſyn⸗
Co
eNbil
Gde
ſlen
tun
hol
con
ben
get
tage

CAN
Nuneen
e
in

Nn
ſlge

De Sacrificio Miſſeæ. 471
vis ſeparatio hæc tantummodò myſtica ſit,
neque enim re ipſa Corpus eſt ſinè ſanguine,
nec ſanguis viciſſim ſinè Corpore; tamen
myſticà hàc ſeparatione corporis à ſanguine,
& ſanguinis à corpore expreſsè Chriſti Paſſio
& mors nobis repræſentatur. Reliquum
erat, ut glorioſa exprimeretur COhriſti Re-
ſurrectio; neque id concinniùs fieri poterat,
quàm ſi Hoſtiæ particula immitteretur in
Calicem, atque ita Corpus iterum conjun-
geretur cum ſanguine, quod benè obſerva-
vit Micrologus de Eccleſiaſt. Obſervationi-
bus cap. 17. Unam (fractæ Hoſtiæ partem)
in Calicem faciendo crucem mittere debet cum
dicit: Pax Domini ſit ſemper vobiſeum, ad de-
ſignandum Corporis & animæ conjunctionem in
Reſurrectione Cbriſti: & conſentit Innocen-
tius III. cit. cap. 2. Commixtio banis & vini
deſienat unionem carnis & animæ, quæ in Ke-
ſurrectione Cbriſti denuò ſunt unitck. Hujus
actionis quidam originem referunt ad Ritum
exhibendi populo Communionem ſub utra-
que ſpecie; nam ſi vinum conſecratum de-
ficeret, vinum infundebatur non conſecra-
tum in Calicem, eôque particula injiciebatur
hoſtiæ conſecratæ, idque vinum, ſi non
conſecratum, ſaltem ſacræ contactu Hoſtiæ
benedictum populo præbebatur. Ita Pou-
get Inſtit. Catholicar. tom. 2. pag. 876. atque
eadem habentur in Catechiſmo Montiſpeſ-

g 5 ſularii

472 .ũàDectio I.

ſulani pag. 633. & apud Vert. tom. 4. p. 268.
Catechiſmni illius auctor reliquis duobus eſt
tempore prior; proximè poſt eum ſeripſit
Vertus, qui valdè illum laudat, quòd com-
mixtionis in Calice Corporis cum Sanguine
originem repererit; poſtremus ſeripſit Pou-
get, qui hanc ſententiam eſt amplexus, quin
ullum ejus nominet Auctorem. Nos verò
profitemur, non aliò ritum hunc immittendi
in Calicem particulam hoſtiæ referri, quàm
ad cauſam repræſentandæ Reſurrectionis
Chriſti. Neque enim ſatis nobis firmum
videtur hujusmodi argumentum: Cùm olim
Euchariſtia ſub utraque ſpecie populo præ-
beretur, ſi vinum deficeret, infundebatur
vinum non conſecratum in Calicem, & illuc
ſacræ hoſtiæ particula immittebatur; igitur
inde factum eſt ut Sacerdos in Miſſa injiciat
in vinum conſecratum hoſtiæ ſacræ particu-
lam. Nam primum illud verum eſſe poteſt,
quin ſit cauſa alterius; & ut affirmari poſſit
eſſe cauſam, demonſtrare oportuit, fuiſſe
priùs tempore; quin imd etiamſi multo an-
tcà uſurpatum fuerit, neceſſe eſt vetuſta &
ſincera afferre documenta, quæ luculenter
oſtendant, illud poſterius à priore manaſſe.
Sed de his, quæ certè opus ſunt ad illud ar-
gumentum conſtabiliendum, nihil loquitur
illius Auctor Catechiſini, nihil Vertus, nihil

Pougetus. Alibi de Præſanctificatorum M.
à 2

ſdil
Peris
Miſl
tur .

te;
ciri
tabe
crar
tene
art.
Cate
ſente
Vim
acti
conta
riuß
fecin
u
Per
in
de
on
Doſi
arric
imm
conl
Ritn
6os
Un

5,2
Pse
ſeplt
Ncon
Cogin
Anbnn
n
Wen
Cünent
i,n
ekori
fumn
Dnce
o
ceben
tz in
arie

De Sacrificio MWiſſcæ. 473

ſa diſſeruimus, quæ in Occidentali Eccleſia
Feria ſextâ in Paraſceve celebratur. In ea
Miſſa in vinum non conſecratum pars injici-
tur Hoſtiæ die proximè ante acta conſecra-
tæ; porrò alibi etiam oſtendimus, nullo ful-
ciri fundamento eorum ſententiam, qui pu-
tabant vinum ſacræ Hoſtiæ contactu conſe-
crari; quod argumentum pertractavit Mar-
tene de antiquis Eccleſ. Ritib. lib. I. Cap. 4.
art. 10. num. II. Nos autem hæc non eèò di-
cta volumus, quaſi exiſtimemus Auctorem

Catechiſini, Vertum, & Pougetum eam

ſententiam inſtaurare voluiſſe, quæ ſtatuit
vinum non conſecratum ſacræ hoſtiæ con-
tactu conſecrari; diſertè enim ii dicunt, eo
contactu fieri dumtaxat benedictum. Sed de
ritu illius Feriæ ſextæ idcirco hic mentionem
fecimus, & ideo diximus, particulà Hoſtiæ,
queæ illo die in Calicem immittitur, vinum
pPer contactum non conſecrari, ut ea, quæ
in Prima hujus Operis Parte ſcripſimus, cùm
de feſto ageretur Feriæ ſextæ in Paraſceve,
confirmaremus. Itaque ne longiùs à pro-
poſita quæſtione digrediamur, nobis ea non
arridet ſententia, & conſuetudine nimirum
immittendi ſacram hoſtiam in vinum non
conſecratum, cùm deficeret conſecratum,
Ritum illum ortum eſſe, ut in Miſſa Sacer-
dos particulam ſacræ hoſtiæ in ſanguinem
immittat. Nobis adſtipulatur le Bruntom. 1.

Pag.

474 Sectio II.

pag. 583. atque ad ea quæ ille affert, liceat
nobis addere, cùm Populus ſub utraque
ſpecie communicari conſueverat, quod ju-
ſtam non liceret menſuram parare vini con-
ſecrandi, conſuetudinem eſſe introductam
ad ſanguinem vinum non conſeeratum adji-
cere; neque enim deerant rationes, àt alibi
dicemus, cur creditum ſit ejusmodi com-
mixtione vinum conſecrari. Neque inficia-
mur aliquando Hoſtiam non moddò in ſan-
guinem, quod etiamnum Græci faciunt, ſed
etiam in vinum fuiſſe intinctam. Veràùm
hoc non licebat facere, niſi cùm aut pueris,
aut infirmis panis conſecratus præbendus
eſſet, qui eum non poterant deglutire, ùt
obſervat Cardinalis Bona cap. 18. lib. 2. Re-
rum Liturgicar. num. 3. Erat autem duplex
intinétio, una cum ſanguine, altera cum vino
communi, & bac etiam aliguando viguit pro
pbueris, & infirmis, qui panem ſicoum deglutire
non poterant. Præterea ſeclulo hoc calu Pa-
nem conſecratum in commune vinum in-
tingere ſacræ vetabant leges, ùt videre eſt
in Canone Cum omne de Conſecrat. Diſt. 2.
idque abundè probant Micrologus in fuis
Obſervationibus cap. 19. Cardinales Bonaloc.
cit. & Bellarminus tom. 3. Controverl. lib. 6.
de Miſſæ Sacrificio cap. 27. §. Quarto objicit.
Quæ cùm ita ſint, quis jure contenderit, ex
conſuetudine, quæ in uno caſu tantàùm tole-
ratur,

—

runu,
ACeo
Cier
ſie in
Oinnes
Man
ete,!
ſienahe
Dontan
Vinumn
Vnurn
ſub ur
lie
enimn
hedic
licet
acci
uth
ſecra
com
Quan
brohn
gnn
TM

l le
d
Mttit
tto

loes
nge
vod
n.
unch.
ia
MiN
Eifr
nrs
Thene
Nire,
b.
n

De Sucrificio Miſſee. 475

ratur, reprobatur verò in cæteris omnibus,
adeo Sacroſanctum Ritum traxiſſe originem,
cujusmodi eſt in Miſſa particulam ſacræ ho-
ſtiæ in vinum conſecratum immittere, quod
omnes præſcribunt Liturgiæ, ſempérque in
Miſſa uſurpatum? Nec quidquam juvat di-
cere, Leges quidem generatim vetâſſe, ne
ſacra hoſtia in commune vinum intingeretur,
non tamen prohibuiſſe, ne immitteretur in
vinum non conſecratum, ut cùm deficeret
vinum conſecratum, populo Sacramentum
ſub utraque ſpecie præberetur. Verùͤm ne
hic quidem modus alter probabatur. Ita
enim populo revera vinum tantummodò be-
nedictum, non conſecratum præbebatur,
licet Populus exiſtimaret, ſe Sacramentum
accipere ſub ſpecie ſanguinis. Quod ſi fortè
dubitaretur, ne deeſſet Populo vinum con-
ſecratum, facilè id ſuppleri poterat vinum
commune addendo ad vinum conſecratum.
Quamobrem ſi etiam alter modus legibus
prohibebatur, rurſus robur ſuum conſtat
argumento, non potuiſſe ſanctiſſimum hunc
ritum inde ſuam trahere originem.

Explicatur Oratio illa: Hæc commixtio &.

Septimèò, Sacerdos dum particulam im-
mittit in Calicem, hanc ſubmiſsâ voce dicit
Orationem: Haæc commixtio & conſecratio
Cor.

476 Sectio II.

Corporis & Sanguinis Domini noſtri Jeſu Chri-
ſti fiat accipientibus nobis in vitam æternamn.
Amen. Quæ oratio Ferià ſextà Majoris Heb-
domadæ omittirur. Hoſtia enim, ùt alibi
dictum eſt, in vinum non conſecratum im-
mittitur. Innocentius III. cap. 2. lib. 5. My-
ſteriorum Miſſæ ita explicat vocem commix-
tio, ùt referri debeat ad ſpecies panis & vini;
quibus continetur Corpus & Sanguis. Difficiliùs
explicatur altera vox Conſecratio. Hanc
orationem habent omnes Ordines Romani;
Amalarius, & Micrologus. Carthuſiani eam
non recitant; quod oſtendit, Eccleſias Gal-
liæ, etiamſi Ritum Romanum eſſent ample-
Xæ, eam orationem omiſiſſe, ùt notat le Brun

tom. I. pag. 589. & Pouget tom. 2. Pag. 880.

teſtatur in quibusdam Galliæ Eccleſiis omitti
vocem Conſecrutio. Bellarminus loc. cir. C. 27.
Orationis, & illius vocis Conſecratio vetuſta-
tem probat, quam vocem ira explicat: Ne-
que habet aliquid incommodi ea vox, bene in-
telligatur; non enim petimus, ut nunc. fiat Con-
ſecratio, ſed ut Conſecratio antea facta ſit nobis
ad vitam æternam ſalutaris. IIlud etiam am-
madverſione dignum eſt, quod, cùm Cor-
pus conſecratum ſub ſpecie panis Conſecra-
tio Corporis dicatur, & Sanguis conſeera-
tus ſub ſpecie vini dicatur CGonſecratio San-
guinis (quamobremS. Ambroſius lib. 1. Offic.

cap. 41. S. Laurentium Diaconum inducit
cum

Cluun

herin
Commnn

(Cor

mmi
dang

Ora,

De/

0
Eternan
Nel
Nitt
Numk
bN
CuNn-
Dfhclt
onm
ſinien
N Aunde
rlebe
6
isN
ter
c: .

De Sacrificio Miſſce. 477
cum S. Xyſto Papa ita colloquentem: Ex-
perire, utrum idoneum Miniſtrum elegeris, cui
commiſiſti Domini Sanguinig Conſecrationem)
Corpus & Sanguis in Calicem ſimul com-
mixta dici poſſunt Conſecratio Corporis &
Sanguinis, ut advertit idem le Brun P. 589.

Orationem Agnus Dei introduxit Sergius I.
De pace: cur non detur in Miſſs Defundtorum.
Olim dabatur per oſculum; nunc per ample-
xum, vel exhibetur ad oſeulum Tuabella
cum imagine Cruciſixi.

Sacerdos dictà Oratione, Hæc commixtio,
inclinatus in Sacramentum, manibus junctis,
dicit Agnus Dei ter ſibi pectus Percutiens; &
antequam ſumat Euchariſtiam, tres alias di-
cit Orationes, quarum primd expletà, ſi
danda ſit Pax, dicit Pax tecun; quique ac-
cipit pacem reſpondet: Et ecum WPiritu tuo.
S. Joannes Baptiſta cum primùm vidit Chri-
ſtum, eum vocavit Agnum Dei. Alterd die
vidit goannes gJeſum venientem ad Je, & ait:
Eece Agnus Dei, ecce qui tollit peccata mundi.
Alibi diximus Orationem Agnus Dei primè
in Miſſam à Sergio I. fuiſſe introductam;
quod nunc confirmamus auctoritate D. Bo-
naventuræ in Expoſit. Miſſæ cap. 4. Sequli-
tur Agnus Dei, quod Sergius Papa inſtütuit.
Alibi etiam docuimus, quamobrem ad ter-
tium

478 Sectio II.

tium Agnus Dei non dicatur Miſerere nobig,
ſed dona nobis pacem. Pectus ſibi percutit
Sacerdos in ſignum contritionis cordis ſui,
non modò cùm dicit miſerere nobis, ſed etiam
cùm dicit dona nobis pacem, fortàſſe quia olim
tertiò itidem dicebatur miſerere nobis. In
Miſſis Defunctorum juxta noſtram Rubricam
Sacerdos non percutit ſibi pectus, neque di-
cit miſerere nobis, ſed dona eis requtem, uͦt
oſtendat, Defunctorum ſe magis quàm ſun
eſſe memorem; ùt advertit Hugo de S. Vi-
Gore lib. 3. de Miſſa cap. 35. cui aſſentitur
Gavantus in Notis ad Rubricas. Scribit Mi-
crologus cap. I8. non ex antiqua ſummorum
Pontificum inſtitutione tres in Miſſa recitari
Orationes ante Communionem, ſed piorum
& religioſorum hominum Traditione. Mi-
crologo aſſentiuntur Bellarminus, Azorius,
& Gavantus, quos refert ac ſequitur Bellotte
in Obſervationibus ad Ritus Eccleſiæ Laudu-
nenſis pag. 622. num. 8. D. Thomas 3. Par.
quæſt. 83. art. 4. in corpore, agit de Ritu dan-
dæ Pacis ante Communionem; & docet;,
populum parari ad Sacramentum percipizu-
dum per pacem: addit in Miſſis Defuncto-
rum non dari pacem, quia in Miſſis Defun-
Gtorum non pro præſenti pace Sacrificium
offertur, ſed pro requie mortuorum, duæœ
eſt eriam ratio, quamobrem trium harum

Orationum prima ex Rubricæ præſcripto
omit-

Men
llhi
ſaum
ehuie
ſavit
Obter
eunnee
Clde
tianc
kerir
i
be
(Mone
(Cone
uUbe
amm
Uum
l2. C
NIn.2
Ktamne
ſeteri
Ueran
nt
W
unlti
Dii
IImp⸗
(orn
Emne

Dej Suacrifcio Wiſſe. 479
em, omittitur: Præparatur Populus per pacem &.
Nerum Eſz enim boc Saxramentum unitatis &* pacis.
tsfi Zn, Miſſis tamen Defunctorum, in quibus Sacri-
fein Nctum offertur non pro pace præſenti, ſod pro
dudn vequie mortuorum, Pax intermittitur Obier-
N vavit Albaſpinæus de veteribus Ritib. lib. I.
Ahrn Obſervat. 17. Miſſas Defunctorum non ſo-
e lemnes, ſed Privatas fuiſſe; Pacem verèò dari
conſueviſſe dumtaxat in ſolemnibus. Pax
mf etiam omittitur in ſignum meœroris in Miſſa
ee Feriæ ſextæ in Paraſceve: quamobrem Pro-
Nmmn copius in Hiſtoria arcana tradit, Juſtinianum
e & Theodoram infelici oſtento cepiſſe pof-
mm ſeſſionem Imperii Ferià ſextà Majoris Heb-
r domadæ, cùm non datur Pax. Olim daba-
i tur Pax cum oſculo; cujus conſuetudinis do-
cumenta reperias apud Sacrarum Cæremo-

u niarum Scriptores Card. Bona Rer. Liturg.
r lib. 2. cap. 16. le Brun tom. I. P. 603. Pouget

Pels tom. 2. pag. 88 1. Menardum in Notis ad Sa-
Cramentar. S. Gregor. pag. 377. Caſalium de
Veteribus iacris Chriſtianorum Ritib. cap. 59.
Meratum tom. 1. Par. I. pag. 584. qui do-
cent quando in Miſſis etiam privatis danda
ſit Pax; atque ad hanc rem multa & ſacræ
eruditionis penu depromſit Binghamus tom.
6. Originum ſeu antiquitatum Eccleſiaſtica-
rum pag. 299. Oſculi hujus cauſam affert
6 Iſidorus de Officiis Eccleſiaſt. lib. I. cap. 15.
In Quarta poſt bar infertur pro oſeulo paciy, ut
Hh chari-

480⁰ Seétio II.

charitate omnes reconciliati invicem, digni Sa-
cramento Corporis & Sanguinis Chriſti konh⸗

cientur, quia non recipit iſenſionem cujusdam

Cbriſti indiviſibile Corpus. Viguit conſuetudo
dandæ pacis per oſculum usque ad Innocen-
tii III. tempora, qui ejus moris meminit l.6.
Myſterior. cap. 5. Nunc non ampliùs Pax
datur per oſculum, ſed per amplexum, vel
parva quædam præbetur ad oſculum Tabella,
quam quidam Oſculatorium appellant, in
qua Crucifixi imago depicta eſt. Card. Bona
loc. cit. exiſtimat oſculo ſive amplexum, ſive
Tabellæ oſculum fuiſſe à Franciſcanis Fratri-
bus ſubſtitutum, qui cùm aliquot mutaſſent
Ritus, etiam hunc non ſinè ratione propter
malitiam hominum mutandum exiſtimarunt.
Ac de ea ratione, quamobrem mos introdu-
Qus fuerit, ut ad oſeulum Tabella Præbere-
tur, conſentit Bellotte in Obſervationibus ad
Ritus Eccleſiæ Laudunenſis p. 624. num. 12.
Chriſtianorum enim oſcula non quidem ge-
nerali, ſed ſingulari quorumdam hominum
malitiãâ, in ejusmodi oſcula abierant, quæ
per viam ſibi occurrentes Ethnici viciſſim
amicitiæ causa fibi offerebant; quam conſue-
tudinem licèt à Tiberio gravibus cauſis, teſte
Tranquillo, ſublatam, quali ex ipſa lage quà

„

prohibebatur, majores Vires ſumpſiſſet, fir-

mids invaluiſſe novimus ex Martiale lib. 7
Epigram. 94. ad Linum, & l. 11. c Baſſiun 99

non!

dacert
cen,
Earen

eſ A

ſtiamm
adhil
huju
pelti
PEpick
cape
B.Per
ingui⸗
ſud
Orar
Orat
ſermn
de (

cap.

ſcra
lion
Moz.
Unte
len
Di
iig
le,

ſgng
Wan,
Ohera
lnwee

ablur
epe
Cnir
Siorte
foct

De Suorificio Miſſee. 481r

Sacerdos antequam der per amplexum pa-
cem, oſculatur Altare, ut oſtendat ſe pacem

dare non poſſe, niſi à Chriſto, cujus figura

eſt Altare, pacem priùs acceperit. Olim
non Altare Sacerdos oſculabatur, ſed Ho-
ſtiam, quem Ritum jam obſoletum qui nunc
adhiberet, reprehenſone non carerer. De
hujusmodi oſculo, quod etiam Sanctum ap-
Pellatur, loquitur Apoſtolus cap. 16. ad Rom.
Epiſt. I. ad Theſſal. cap. 5. & I. ad Corinth.
cap. 16. Salutate invicem in oſeulo ſancto: &
B. Petrus Apoſtolus Epiſt. r. cap. 5. Salutate,
inquit, invicem in oſeulo ſantto. De eodem
oſculo loquitur etiam Tertullianus lib. I. de
Oratione, & lib. 2. ad uxorem „Athenagoras
Oratione ad Chriſtianos, D. Auguſtinus
