Gf495-2
author: Benedikt XIV., Papst

— , COMMENTARII

Ec N

nr. THEOLOG 100 -HISTORICI

SANCTISSIMO
SACRIFICOIO MISS,

AbEminentiſſimo & Reverendiſſimo
4 S. R. E. CARDINALI
HI PROSPERO Dpr LAMBERTINIS
iu Archi Epiſcopo Bononienſi & S.R. I. Principe,
Modo SANCTISSIMOD. N.
BENEDICTO XIV P. M.

fA ITALICE. CONSCRIPTI,
UO NUNC VERO LATINTLATE DONATI

64% pr GlIACOMMELLIS,
Ex Intimis Auttoris Cappellanis,
ALMX CONREGOATIONI
elcuu MA OKRI AcADEIoX

B. MARIÆ V.

AB ANGELO SALUTATYZ
IN STRENAM OBLATI,

HERBIPOLI A. C. MDCCL.
IO.

Typis Jo. Jacobi Chriſtophori Kleyer, Univ. Typogr.

REVERENDISSTMO

20
CELSISSIMO
PRINCIPIACDOMINO

D. CAROLO
PHILIPPO

DEI GRATIA

EPISCOP

HERBIPOLENsSI,
§. R. I.

PRINCIPI,

FRANCGIXE ORIENTALIS
DUCI, &c. &c.

DOMINO, DOMINO
NOSTRO
CLEMENTISSIMoO,

ALMAX. Noαοοι
ÜEI.

. PREFECGTO.

REVERENDISSIME
CELSISSIME

PRINCEPS. ¹
DOMINE, DOMINE 17

CLEMENTISSIMEI 1

Agna Fidei r.
ria magno Sacerdoti 4
debentur. Opuſeu-
lum, quod anno hoc Con-

gr. gario Mariona Major 4

Academica in ſtrenam Con-

9 Fderatis Sodalibus ſuis f-
Jert, grande dacramentum

1

complæctitur. Sacroſanctum
Miſſæ ſacrificium à Cano-

ne ad ſinem usque, metho-
do ſanè eleganti, & demi-
randd, utpote ab ipſo mo-

derno Cbriſti in terris Vi-

cario, BLNEDICTLOXII.
elaboratâ proponit. CEI-
SISIMO NOMINI

PUO inſeribere illud &
decet, & oportet. Munus-
cu-

culum non abnues, in quo

ea pertractantir, quaæ ſo-

pe jam ſacrarlim Tibi cau-
Ja deliciarum extitére. Vi-
dit IV non rarò Moguntia
in Metropolitana Eccleſia
Jua ad aram pias inter la-
orymas facientem. Villit, &
amavit. Herbipolis prils,
guldm ad ſolium Ducale eve-
herére, admirata eſt pacem
TE in litanda Divina
HMoſtia exhibitam. CGaviſa
eſt eadem non mediocriter,
cum

cùm Th jam magno au-

CSum Sucerdotio cerneret,

in id primas curas conver-
tere, ut multitudini Can-
didatorum non exiguxæ, ſa-
cris Ordinibus collatis, di-
gnos Eccleſiz, Altaribus-
qule Miniſtros imponeres.
Ad exambiendam quoque

præſentis Libelli patronam,

CELSILUDINEM
TUAM ſtimulos addidit
Cœtus noſtri Mariani Præ-
fectura, guam gerere ipſe

pro

pro Tuo in Virgineam Pa-
rentem amore dignaris.
Acdjungerem bic Feliciſimi
JOANNIS PHILIPPI,
Clorioſiſſimi Patrui Tui,
Principis (ut paginæ Ma-
rianz in Annalibus noſtris
loquuntur) verè Mariani il-
Nltſtriſſimum encomium pro-
lixius ibidem deſeriptum,
niſi modoò ſermonis brevitas
ad alia nos tempora, alidt-
que encomiaſtas remitteret.
Iuterea, ut Maria, gratid-
PIImE

— „ — . — — — —

rum fæcunda Parene, Te
SLiutiſſimè ſoſpitem, atque in-
columem ad infnita recte-
fackorum merita, ad Pa-
tric Univerſc ſolatium,
Aa Nominis immortale de-
lsS, ad cultüs Mariani in-
II crementlm tueatir, enixè
RNobteſtamur.

1
1
Hæe ſunt Confœderatorum So-
dalium erga Principem Præ-
3 fectum ſuum vota, atque ſu-

ſpiria.

Mariæ quoque favores, pe-
renniuque benefcia

PLURIMUM
REVERENDO,
PERILLUSTRI,

PEROQUAM GRATIOSO
DOMINO,

D. CAROLO.

PHILITP. JOANNI

„JOSEPH. ZOBEI-
orGIBELSTATT,

Eccleſiæ Cathedralis Herbipolenſis

CANONICO CAPITULARl,
REVEERENDLVSSIMI OELSlSSIMI
PRINCIPIS NOSTRI

VICARIO GENERALI
IN SPIRITUALIBUS

&
CONSILIARIO INTIMO,
REGIMINIS ECCLESIASTICI
VICARIATUS, & HOSPITALIS
JIUIIANEI PRESIDI,
ALMA CONGREGA TIONIS
PRO-PREFECTO.

CXETERISCQUE
KReverendiſſimis, Wiuſtriſſ-

mis, Religioſiſimis, Perilluſtribus,
Prænobilibus, Admodium Rewveren-
dis, Magnifcis, Eximiis, Clariſ.
ſimis, Conſutltiſſimis, Expertiſſimis,
Prudentiſimis, pectatiſimis,
Ornatiſimis,

MAGISTRATIBUS
ALMEÆE CONGREGATIONIS
MAIJORIS ACADEMICEZ
DD. ASsSISTENTIBUS,
DD. CONSUETORIBUS

UTRIUSQUE STATUS
ECCLESASTICI & SECULARIS

APRECATUR

men

SoDALIAS MARIANA. α

g

ro. nch. 289
2486 2 5262 252 : 8882 Se s t
XFX A . .
BPE e

SECTIO II.
Canon. Fractio S. Hoſtiæ. Agnus

Dei. Communio Sacerdotis. Commu-
nio populi. Communio ſub una ſpecie.
Miſſa privata. Orationes, quæ fiunt
ſubmiſsà voce.

Canon eſt firma regula, juxta quam fit novæ le-
gis Jacriſicium. Varia ejus nomina apud
Patres, & veteres Seriptores.

Anon idem valet ac Regula: ea uti-
tur voce Eccleſia ut ſignificet, Ca-
nonem Miſſæ eſſe firmam regulam,
juxta quam N. Teſtam. Sacrificium
eſt celebrandum. Canonem S. Gre-
orius Precem, Vigilius textum Canonicæ
Precis, S. Cyprianus Orationem, Walfridus
& alii Actionem appellant; quod eo Saéra-
menta Domini conficiantur: quamobrem in
Canone ad Orationem Communicantes anbo⸗
itus

290 Sectio II.

ſitus eſt titulus infra Actionem, ſeu intra actio-
nem, quemadmodum in quibusdam legitur
Codicibus, quod idem ſignificat, non qui-
dem juxta regulas Grammaticæ, ſed juxta
idiotilinum, quem adoptarunt quidam Ec-
cleſiaſticorum librorum Scriptores: dicunt
enim Infra Ocavam, quod fit intra Octavam;
& in quibusdam Rubricis antiquorum Miſ-
ſalium legitur vinum infra Calicem infunden-
dum, hoc eſt intra Calicem, & Hoſtiam po-
nendam infra Patenam, hoc eſt in Patenam,
quod obſervat le Brun tom. I. pag. 433. Mo-
do diximus à Walfrido Canonem appellari
Actionem; cujus ea verba ſunt ex cap. 22.
de Rebus Eccleſiaſticis: Actio dicitur ipſe Canon;
quia in eo Sacramenta Dominica comciuntur.
Cunon vero eadem Actio nominatur, quia in ea
eſt legitima & regularis Sacramentoruum confectio.
Et conſentunt Hugo Menardus in Notis ad
Sacramentarium S. Gregorii pag. 12. Cardi-
nalis Bona Rerum Liturgicar. lib. 2. C. II. n. I.
le Brun tom. I. pag. 407. Tournely de Eu-
Chariſtia tom. 2. pag. 432. Meratus tom. I.
Par. I. Pag. 236.

Quibus Auctoribus Canon tribuatur.

Incipit Canon Miſſæ ab ea Oratione, 72
igitur Clementiſſime Pater, qui Canon ſubmiſ⸗

ià voce dicitur usque ad Orationem Domi-
nica⸗

—
trnle
legn
hon
ſd
Gam k-
dan
Nknn
umE.
funee
lam ⸗
atenun

1

9
Cip. 1
4 Cnns
iunin
ia in
ifek⸗
Noel
Cln
Ee⸗

1

.

0ber
ſt.

De Sueriftcio Mihſ. 291

nicalem, quam Sacerdos elata voee recitat.
Auctor Canonis à quibusdam ponitur Ge-
laſius I. Alii Canonem tribuunt Muſæo Maſ-
filienſi Presbytero, nonnulli etiam Voconio
Epiſcopo Caſtellanenſi in Mauritania: hi enim
omnes teſte Gennadio libros de re Sacra-
mentaria conſcripſerunt. Anonymus 12.
ſæculi Scriptor, ejus Tractatus Auctor de
Scriptoribus Eccleſiaſticis, quem Fabricius
edidit in Bibliotheca Eccleſiaſtica tom. 2. pag.
143. Canonem Miſſæ ſcriptum putat à S. Cle-
mente Alexandrino. Teſtimonium denique
celebre eſt S. Gregorii lib. 7. Ep. 64. nunc l. 9.
Ep. 12. qui Canonem dicit à Scholaſtico quo-
dam eſſe compoſitum.
De &bolaſtico, cui Canonem tribuit &. Grego-
rius MWagnus. An illud nomen proprium
Iit, an vero appellativum.
Atque hic magnæ illi controverſiæ locus
eſſe poteſt, an Scholaſticus nomen ſit cujus-
dam Viri proprium, an verò appellativum,
& ſignificet doctum & literatum hominem;
& num S. Gregorius totum Canonem, an
quamdam ſolum Orationem Scholaſtico illi
tribuerit.
Scbolaſtici olim appellabantur viri literis
eruditi.
Serapion vir doctiſſimus ob ingenii ma-
gnitudinem apud Hieronymum lib. de Srip-
* 1 2 rori-

292 Sectio II.

toribus Eccleſiaſticis Scholaſticus appellatur.
Gennadius in Catalogo Seriptorum Eccleſtaſti-
corum Proſperum vocat Sermone Scholaſticum,
id eſt eloquentia & eruditione clarum. Ho-
norius etiam in Catalogo Sriptorum ſeribit,
Alcuinum fuiſſe offcio Scholaſticim. In eo-
dem fignificatu Scholaſtici nomen accipit S.
Auguſtinus in Pſalmum 44. Ac ſcholaſtici
quidem olim erant illi Presbyteri doctrina &
eruditione clari, qui, ut Pantænus, Clemens
Alexandrinus, & Origenes, Chriſtianorum
ſcholas regebant, in quibus ii erudiebantur,
qui à Judaica Religione vel Idolorum cultu
ad Chriſti Fidem commigrabant. Et Seve-
rus Sulpitius Dialogo 2. dicit, vos &bolaſtici,
pro vos Sapientes; & S. Gregorius l. 10. Ep. 2.
doctum quemdam virum collaudans virum
clariſſimum Scholaſticum vocat.

An S§. Gregorius Magnus Sebholaſtico tribuat
totum Canonem, an verò Orationem ali-
quam eorum, quæ in Canone conti-
nentur.

Atque hæc ſunt, quæ proferunt ii, qui
putant S. Gregorium nomine Scholaſtici, non
hominem quemdam intellexiſſe, cui nomen
illud proprium inditum eſſet, ſed virum li-
teris eruditum, qui Canonem ſcripſerit.
Contra ii qui exiſtimant S. Pontificem de ho-
mine

min
men
lam
not

pri

ne
per
ne
ean

in
Di

riu

inct
min
Can
dle

ppeln
lliens
n. N
nſein
N
Nehil
ſchonn
Ntiat
Cem
tanon
lebam
rumal
lan
10.

n M

nin
Nein 4
Ci

c
,
Ci⸗
VN
le
9

De Sacrißcio Miſſe. 293

mine locutum, cujus proprium eſſet no-
men ſcholaſtici, provocant ad ejus Epiſto-
lam 54. lib. 2. & ad Epiſtolam 14. lib. 9. ubi
nomen Scholaſtici eſt nomen hominis pro-
prium. Quod verdò ad illud attinet, an S.
Gregorius Scholaſtico, quem vel de nomi-
ne ſuo, vel propter ejus doctrinam ita ap-
pellat, dum Canonem tribuit, totum Cano-
nem intelligat, an verò Orationem aliquam
earum, quæ ſunt in Canone, Maldonatus
in Cenſura quadam apud le Brun tom. 2.
Diſſertat. 2. art. 2. num. 9. putat, S. Grego-
rium non de ipſo integro Canone, ſecd de
Oratione quadam eo injecta locutum eſſe:
incredibile enim ſibi videri ait, privatum ho-
minem tantum ſibi tribuiſſe auétoritatis, ut

Canonem integrum Miſſæ ab univerſali Ec-

cleſia recitandum componeret. Huic ſen-
tentiæ refragatur Cardinalis Bona Rerum Li-
turgicar. loc. cit. num. 2. Jacobus Janſonius
in ſuis Liturgicis lib. 3. c. 10. per Precem, quam
Gregorius alt à Scholaftico compoſitam, non pu-
tat Canonem intelligi debere, ſed aliquam Ora-
zionem Actioni Miſſe inſertam. KRevera tamen
de Canone ibi Gregorium loqui, ipſe contextus
Epiſtolæ evincit; & Cardinalem Bona ſequi-
tur Meratus cit. tom. I. par. I. pag. 236.

294 Sectio II.

Caon à pluribus compoſitus eſt. Locus ex Zi ri-
dentina Gnodo de Canone Migſeæ pulcher-
rimus.

Sed amotis hujusmodi eruditis concerta-
tionibus, locum afferimus ex Concil. Tri-
dent. Seſſ. 22. cap. 4. de Sacrificio Miſſæ: Er
cum ſancta ſancte adminiſtrari conveniat, ſitque
boc omnium ſanctiſſimum ſacrificium, Eceleſia
Catholica ut digne reverenterque offerretur,
perciperetur, ſacrum Canonem multis ante ſæ-
culis inſtituit ita ab omni errore purum, At ni-
hil in eo contineatur, quod non maxime ſancti-
tatem & pietatem quamdam redoleat, mentei-
que offerentium in Deum erigat. F enim conſtat
cum ex ipſis Domini verbis, tum ex Apoſtolo-
rum Traditionibus, ac ſanttorum quoque Pon-
tificum inſtitutionibus. Nihil enim de Cano-
nis auétoritate quidquam detrahit, quod' à
pluribus compoſitus ſit; nam liber etiam
Pialmorum teſte Hieronymo epift. ad So-
Phronium liber eſt ſingularis, qui tamen
multos Auctores habet; & Symbolum Apo-
ſtolicum tradit Ruffinus in ejus explicatione,
& S. Leo Epiſt. 13. ad Pulcheriam, compoſi-
tum ab Apoſtolis duodecim fuiſſe, quorum
ſuam quisque ſententiam illuc contulerit; ut
nihil dicam de explicationibus, quas Conci-
lium Nicænum & Conſtantinopolitanum ad-
en 1 — T ide

quo

bus
jur⸗
nan
vet
lüil
ſto
qua
in
em
not
fes
Us
1
Can
gitn
c
le⸗
ll:
ſand
ci⸗
in
6
Cnne
ſt

—

er
lle.

Met
nel
llle
Eatfl
ur,
anree
n,
mn
N
ae
ſie
ſen
(
et a⸗
1
l
Cine,
N
Neni
leint
60ℳ,
unm 1.

De Saecrificio Miſſæ. 295

didere, unde Symbolum illud conflatum,
quod appellatur Conſtantinopolitanum.

Canon eſt vetuſtiſſimus, & prior ſeæculo 4.

Martene lib. I. de antiquis Eccleſiæ Riti-
bus cap. 4. art. 8. num. 3. mirari ſe ait, idque
jure optimo Tridentinorum Patrum doctri-
nam & prudentiam in allato capite. Et ſane
vetuſtum eſſe Canonem intelligitur ex Vigi-
lii Papæ, qui S. Gregorio antiquior eſt, Epi-
ſtola ad Eucherium, ſeu ad Profuturum;
quod ex vetuſtis Codicibus colligit Baluzius
in Notis ad librum Antonii Auguſtini de
emendatione Gratiani; ubi diſerte ait, Ca-
nonem Miſſæ ex Apoſtolica Traditione pro-
fectum eſſe. Præterea Canonem à quarto
usque ſæculo habitum teſtatur S. Ambroſius
lib. 4. de Sacramentis cap. 5. & 6. ubi pars illa
Canonis, paucis quibusdam immutatis, le-
gitur: Quam oblationem tu Deus in omnibus,
quæſumus, benedictam, adſeriptan, ratam; &
illa itidem: Qui pridie quam pateretur; &
illa: ſupra quæ propitio ac ſereno; idemque
ſanctus Doctor lib. 4. de Sacramentis cap. 4.
diſerte meminit Orationis illius in Canone,
in qua Sacerdos orat pro Ecçleſia, etſi non
afferat ipſa Orationis verba. Et ipſi lib. I.
Canonizat. cap. y. num. 6. obſervavimus, in

noſtro Canone commemorationem fieri
T 4 dum-

296 Sebtio II.

dumtaxat Apoſtolorum & Martyrum, non
verò Confeſſorum; quod indicium eſt Ca-
nonem priorem eſſe ſæculo 4. cum cultus
Martyribus tantm, nondum vero Con-
feſſoribus tribuebatur.

& Gregorius conciliatur cum vera ſententia, quca
ſtatuit Canonem eſſe vetuſtiſſimum.

Quia verò S. Gregorii plurimi, ut par eſt,
auétoritas æſtimari debet, dicendum San-
ctum Pontificem non de Canonis loqui fub-
ſtantia, ſed de ipſis verbis, quibus ille con-
cinnatus fuit. Cardinalis Bellarminus tom. 3.
Controverſ. lib. 6. de Miſſa cap. 19. ita de hac
re diſputat: Si S. Gregorius nomine Scho.-
laſtici doctum aliquem virum intelligit, nihil
id prohibet, quominus dicamus, Canonem
ab Apoſtolis, iisque qui Apoſtolis proximi
ſucceſſerunt, compoſitum fuiſſe; nam & illis
Scholaſtici nomen jure poteſt congruere: Si
verò Sanctus Dockor virum aliquem intelli-
git, cui Scholaſtici nomen proprium eſſet,
quique vel ejus ætate vixerit, vel paulò antè
obierit; decurrendum eſt ad Maldonati alio-
rumque ſententiam ſatis quidem probabilem,
qui putant, S. Gregorium Scholaſtico non
integrum Canonem, ſed orationem quam-
Piam tribuere inſertam in Canonem. Atque
ita rem ſe habere ipfius facti integra ſerie rn
abi⸗

rit

Ven

—
un,
ne
un cun
ero 0

tihfl
n.

Ut
dum
loquit
E lern
nubtin,
ICen
ine
Canor
umN
Grwet.
en
inch
Am

De Saerificio Miſſeæ. 297

babiliſſimè oſtenditur. Scribit S. Gregorius,
ſe de eo accuſatum eſſe, quod recitari juſſe-
rit Pater noſter poſt Canonem; ſeque id fe-
ciſſe ait, quod indignum ſibi videbatur, Ora-
tionem à Scholaſtico eompoſitam ante Com-
munionem recitari, Orationem verò Domi-
nicalem non dici ſupra Corpus Chriſti; for-
tàſſe enim ejus ætate Oratio Dominicalis vel
in Miſſa non dicebatur, vel recitabatur poſt
Communionem: ex quo intelligitur S. Gre-
gorium non de integro Canone; ſed de Ora-
tione quapiam eò inſerta locutum eſſe.

Erplicatur locus ex Tridentina Snodo.

Antequam ad Orationes & cæremonias
Veniamus, quæ dicuntur & fiunt in Cano-
ne, quoniam de iis, quæ Tridentina Syno-
dus agens de Canone conſtituit, ſupra verba
fecimus, opportunum putamus quædam in-
nuere, quæ leguntur in Canone, nec in ſa-
eris Evangeliis reperiuntur, quædam etiam
quæ ſummi Pontifices addidere: illud enim
primum ad ſacri Concilii textum pertinet,
ubi dicunt Patres Canonem compoſitum eſſe
ex ipfis Domini verbis; hoc verò poſterius
reſpicit id quod S. Synodus ait, Canonem
compoſitum eſſe ex Sanctorum Pontificum hiis
inſtitutionibus.

T S „e.

298 Sebétio II.

De iis, quæ ſunt in Canone ex Apoſtolica
Traditione.

Innocentius III. in Decretali Cum Mar-
thæ de Celebrat. Miſſarum, quæſitum eſſe
ait, cur in Canone Miſſæ in Conſecratione
Calicis inter verba Jeſu Chriſti, quæ refert
Marthæus cap. 26. irrepſerint ea Mſterium
Fidei; & reſpondet Pontifex, illud etiam
quæri potuiſſe, cur narretur in Canone,
Chriſtum in Conſecratione panis oculos ad
Cœlum ſuſtuliſſe, cum id in nullo proditum
ſit Evangelio; cur etiam in Conſecratione
Calicis, cùm S. Matthæus narret, Chriſtum
dixiſſe, Hic eſt enim ſanguis meus novi Teſta-
menti, additum ſit verbum illud &α Eterni;
reſpondet deinde directè idem Pontifex, in
Canone multa contineri verba, quæ à Chri-
ſto Domino dicta eſſe teſtantur Evangeliſtæ,
ut negari non poſſit, Canonem ex verbis
etiam Domini concinnatum eſſe. Pergit Pon-
tifex, & generalem hanc regulam ſtatuit:
Muha tam de verbis quam de falctis Dominicis
invenimus ab Evangeliſtis omiſſa, dug Apoſtoli
vel ſuppleviſe verbo, vel facto expreſſiſe legun-
tur. Eam regulam confirmat loco ex Actis
Apoſtolorum: Paulus enim in Actibus Apo-
Rtolorum ſic ait: Meminiſſe nos oportet verbt
Domini ſa, qui dixit: Beatius ſt dare, quam
acci-

aeci
4pue
ſior
los
ocu
nen
con
vit
ma
gud
un,
pro⸗
cun
Cav
Ccan
in 6
fec
Eu

lio

ſam
men
H
riun
Inn
pr⸗

—*£

ur
men,
Kelie

ghin

n N
ſumd
ſhe
e
ld en
C
Cell
Kecrnig
Cir
ann
etex,
gel

De Sacriſicio Miſſc. 299

avcipere. Hæ nullus quatuor Evangeliſtarum
deſeripſit: itaque obſervat, quemadmodum
apud Joannem cap. II. habetur jeſum Chri-
ſtum, cum Lazarum revocavit ad vitam, ocu-
los ad Cœlum ſuſtuliſſe, ita veriſimile eſſe,
oculos itidem ad Coœlum elevaſſe, cum pa-
nem & vinum in ſuum corpus & ſanguinem
convertit: & tunc igitur in Cœlum oculos leva-
vit ad Patrem, cum ad corpus exanime ani-
mam Lazari revocavit, probabilius eſſe videtur,
quòd tunc oculos levaverit ad Patrem in Cælum,
cum panem && vinum in corpus & ſanguinem
proprium commutavit. Adde, quod etiam
cum duos piſces & quinque panes multipli-
cavit, reſpexit in Cœlum, ùt legitur apud Lu-
cam cap. 9. & apud Marcum cap. 6. intuens
in COlum benedixit: Quèòd ſatis oſtendit, idem
feciſſe Chriſtum Dominum in inſtitutione
Euchariſtiæ, etſi id non habetur in Evange-
lio: Wae non eſt dubium, quin idem in Ti
Jacratiſſima fecerit actione, etſi in novo Tuſta-
mento id non reperiatur ſoriptum; verba ſunt
Hugonis Menardi in notis ad Sacramenta-
rium S. Gregorii pag. 18. Denique monet
Innocentius, vocem æterni cum Evangelio
probè congruere: Hic eſt ſanguis meus novi
2 œterni Zeſtamenti: Nam in Evangelio legi-
tur: LQui manducat meam carnem, & bibit
meum ſanguinem, halet vitam æternam: Evan-

gelio itidem conſona eſſe verba illa Mſterium
PFidei

300 Sekrio II.

Fidei propter panis & vini Tranſubſtantia-
tionem in Corpus & Sanguinem Domini di-
ſertè ibi expreflam: Dicitur autem Myerium
Fidei, quoniam aliud ibi creditur, qudm cerna-
tur, && aliud cernitur qum credatur. Cerni-
tur ſpecies panis & vini, & creditur veritas
carnis & ſunguinis Chriſti, ac virtus unitatis
c& charitatis. D. Thomas 3. par. quæſt. 83.
art. 4. quærit, cur dicatur in Canone Miſſæ,
Chriſtum in panis & vini Conſecratione ocu-
los ad Cœlum elevàſſe, cum id non reperia-
tur in Evangelio; & reſpondet S. Doctor,
id credi velut ab Apoſtolicà Traditione ac-
ceptum: Rationabile enim videtur, ut qui in
Iieſcitatione Lazari, ut habetur Joannis XI. G&
in oratione, quam pro diſcipulis fecit Joan. 17.
oculos levavit ad Batrem, in ujus Sacramenti
inſtitutione tamò mag!s hoc fecerit tamquam in
re potiori. Idem S. Doctor illam loco citato
roponit difficultatem, in Canone fſcilicet
M * haberi, accipite & manducate ex bor
omnes; & in Evangelio legi tantummodò,
Accipite && comedite; quam difficultatem ita
ſolvit: Quod autem dicitur manducate, non
comedite, non differt, quantum ad ſenſum &.
uod autem additur, Omnes, intelligitur in ver-
is Evangelii, licèt non exprimatur, quias ipſe
dixerat Joannis El. Miſi manducaveritis car-
vem filii ominis, non habelitis vitam in vobis:
& ead. 3. par. quæſt. 78. art. 3. ad 6. verdi

illa.
obſe⸗
ſi i/

—
lobltre
Dommnt
hn
inen
lr. 0
ur
ui k
one
tioset
te
8. Dor
Gitoe
m
.
Genn
tumnu
locde
0e 6
N 11
onui
nne, 4

ℳ²,

De Saerificio Miſſeæ. 301

illa Myſterium Fidei ita explicat: Quaſi fidei
objectum; quia quod ſanguis Chriſti pro veritate
ſit in hoc Sacramento, ſolida Fide tenetur.

De iis, quæ ſunt ex inſtitutione ſiummorum
Pontificum.

Itaque concludendum cum eodem In-
nocentio III. Credimus, quod formam verbo-
rum, ſicut in Canone reperitur, & à Chriſto
Apoſtoli, & ab ipſis eorum awceperint ſucceſſo-
res. Quod verèô attinet ad pias ſanctorum
Pontificum inſtitutiones, quas Tridentina Sy-
nodus ait partem Cononis conficere, pro-
ditum eſt S. Leonem in Canone Miſiæ ad-
didiſſe, Sanctum Sacrificium, inmmaculatam ho-
ſtiam; quæ dicuntur à Sacerdote in Orati-
one, quæ Conſecrationem conſequitur. Pa-
melius tom. I. Liturgic. pag. 572. contro-
verſiam illam noluit dirimere, utrum S.
Leo omnem illam Orationem compoſuerit,
an verò ea tantùm verba eidem orationi ad-
diderit. Auéctor quæſtionum Veteris &
Novi Teſtamenti apud D. Auguſtinum tom.
4. qui ſcripfit in fine quarti ſæculi, ideôque
ante S. Leonem, affert Orationem, Supra
quaæ propitio; ejusdem etiam Orationis me-

minit S. Ambroſius lib. 4. de Sacramentis,
idque abunde probat non eſſe illam Orati-

onem S. Leoni tribuendam, ſed ab eodem
S. Pon-

30² Sectio II.

S. Pontifice ea verba addita eſſe, ut bene ad-
vertit Pagius in ejus Vita num. 46. Memo-
riæ quoque traditum eſt in Eccleſiaſtica Hi-
ſtoria, S. Gregorium verba illa in Canone
addidiſſe, diesque noſtros in tua pace diſponas,
atque ab æterna Jamnatione nos eripi, & in ele-
Gorum tuorum juleas grege numerari, ſi qua
fides Joanni Diacono, cui profecto habenda
fides eſt in Vita S. Gregorii. Cum in ſecun-
da Canonis parte nonnullorum Sanctorum
mentio fiat, quorum in prima parte nulla
facta eſt commemoratio, teſtatur Adalber-
tus Epiſcopus libro de Virginitate cap. 25.
S. Gregorlum, qui animadvertiſſet nullius
Sanctæ Virginis ibi mentionem fieri, nomi-
na illuc inſeruiſſe Sanctarum Agathæ, Lu-
eiæ, Agnetis, Cæciliæ, & Anaſtaſiæ.

Poſt Gregorium Magnum nihil amplius addi-
tum in Canone. Alexandro I. male tri-
buitur Oratio,
Unde & memores Domine.

Poſt S. Gregorium nullus Romanorum
Pontificum quidquam in Canone inſeruit,
aut immutavit, quod obſervat Card. Bona
Rerum Liturgicar. lib. 2. cap. II. num. 2.
Obſervandum nibilominus, neminem ex Pontiſfi-
cibus poſt Gregorium Magnum quidpiam addi-
Jiſe, aut iminutäſſe; & cum eò conſentit
Thiers

—
Thi
cap.
gor
Orm
ſaer
tibr
qui
Viel
Gi
tuit
Ver
Qua
ur,
um
priy
celel
cap.
hale
in
c B.
Ium )
ibos
GCllia
li, i
rum
ec
Matt
niſer
lae
MMdi

De Sacrifcio Miſſæ. 303

theri Thiers Tractatu de Superſtitione tom. r.
Cap. I. pag. 13. edit. Pariſ. anni 1704. Gre-
gorium III. conſtat, in Oratorio quod in
Im omnium Sanctorum honorem extruxerat,
eh ſacras reliquias ex omnibus Orbis terræ Par-
bGα tibus conquiſitas collocâſſe, ac Monachos,
I qui tum temporis Vaticanæ Baſilicæ inſer-
ohn viebant, juſſiſſe Feſtivitatem cujusque San-
nüe Cti in natali ejus die celebrare; illudque ſta-
um tuiſſe ut Sacerdos in Canone Miſſæ poſt ea
pele verba, & omnium sunctorum tuorum, diceret:
W« OQuorum ſolennitas hodie in conſpectu tuo celebra-
ec Zur, Domine Deus noſter, in toto Orbe terra-
um rum. Sed hæc non generalis fuit lex, ſed
,fHE Privilegium pro Miſſis, quæ in illo Oratorio
te; celebrarentur, ut animadvertit Waltridus
. cap. 22. & Thiers loc. cit. Et Cardinalis Bo-
na loc. cit. multa ſe vidiſſe teſtatur Miſſalia,
u in quibus, uno dumtaxat excepto Bibliothe-
cæ Barberinæ, ea verba non reperit. Ve-
rùm Martene lib. I. de Antiquis Eccleſiæ Ri-
tibus cap. 4. art. 8. num. 16. ſe vidiſſe ait in
Gallia Miſſale Monaſterii quondam S. Diony-
vum ſii, in quo hœc ſunt verba : Mec non & illo-
l rum Martyrum, quorum bhodie ſolemnis in con-
ectu gloriæ tucæ celebratur triumphus. Et
. Matthæus Pariſius in vitis Abbatum S. Alba-
e ni ſcribit, Innocentium III. à Guillelmo Ab-

len

,

¹s bate S. Albani interrogatum, quid de ejus-
N. . .— . . — .
modi additionibus ſentiret, reſpondiſſe, eas

304 Sectio II.

Tſe minimè improbari. Sed hæc utcumque
ſe habeant, illud certiſſimum eſt, poſt S. Gre-
gorium magnum nihil in Canone eſſe addi-
rum. Inter eos Pontifices, qui aliquid inſe-
ruerunt in Canone, Alexandrum I. qui vi-
xit initio ſœæculi ſecundi, minimè ponendum
eſſe exiſtimavimus. Sane in libro Pontifi-
cali habetur: Hic Paſſionem Domini miſcuit
in precatione Sacerdotum, quando Miſſeæ cele-
rentur: ad quæ verba notat Petrus Urbe-
vetanus: Li videlicet tam beatæ Paſſionis
propterea nonnulli Alexandro Pontifici Ora-
tionem, unde & memores, Domine, tribuunt,
quæ proximè conſecrationem conſequitur.
Verùm cum Chriſtus Jeſus diſerte juſſerit,
in Miſſa commemorationem fieri ejus Paſ-
ſionis, & D. Paulus I. ad Corinth. cap. 11.
ſcripſerit: Quotiescumque manducabitis panem
bune, & Calicem Domini bibetis, mortem Do-
mini annuntiabitis donec veniat, perperan
Alexandro I. tribuitur commemoratio Paſ-
ſionis Chriſti Domini in Miſſa, quam con-.
ſtat eſſe inſtitutionis divinæ. Vid. Baron. ad
an. Chr. 132. num. 3. & Card. Bona Rerum
Liturgicar. lib. 2. cap. 13. num. 3. & Pagium
in Vita S. Alexandri.

De

qu⸗
ob

m
di⸗
nis
mi⸗

tel
tes
ce⸗

cal

l

U,

diri
dnir
n

tCungt
lecdt
Cdin
I. CI
Onen
0 Do
liſel
15 U
Paſe
nifhel⸗
iu
nlene⸗
le
leſu!
h. C
itiiſ⸗
Nortes
lenl
rni⸗
Palen
Elr

De Sucrifcio Miſſe. 305

De Prima Oratione Canonis.

Oratio prima Canonis continet Memento
& Communicantes.

PRima Canonis Oratio incipit per ea ver-
ba: Ze igitur clementiſſime Pater, & us-
que ad eam Orationem Pergir *Hanc igitur
oblationem: nam Memento Domine, & Gom-
municantes, & memoriam venerantes non ſunt
diverſæ Orationes, ſed pars primæ Oratio-
nis, ut deducitur ex clauſula Per eumdem Do-
minum noſtrum, quæ ad omnium Orationum
finem apponitur; quod etiam quisque po-
teſt intelligere, ſi animadvertat, Communican-
tes omni Raſi carere, niſi cum proximè præ-
cedentibus verbis continuetur. Vid. Bellar-
minum tom. 3. Controverſ. lib. 6. de Miſſa
cap. 21. in princ.

In prima Oratione Sacerdos orat pro Sei
univerſa, pro Papa, pro Epiſcopo, & in ali-
quibus locis pro KRege. Explicantur illa,
Sanéta Sacrificia illibata.

In hâc prima Oratione Deo Patri preces

diriguntur: Ze igitur clementiſpme Pater. Etſi

enim Divinæ Trinitati Sacrificium offertur,

tamen ſi preces aliquot excipias, quæ Trini-
. U

tatem

306 Settio II.

tatem reſpiciunt, cujusmodi ſunt ſuſcipe San-
Cia Trinitas, & Placeat tibi Santcta Trinitas,
reliquæ omnes juxta perpetuam Eccleſiæ
coniuetudinem ad Deum Patrem per Filium
in unitate S. Spiritûs diriguntur. Deum verò
Sacerdos in hac prima Oratione deprecatur
pro Eccleſia Sanêta Catholica, Pro ſummo
Pontifice, pro Epiſcopo, in quibusdam locis
pro Rege, & pro omnibus orthodoxis, atque
Catholicæ & Apoſtolica PFiqei cultorilus. In
ea Oratione 7 igitur illa continentur verba,
Sancta Sacrificia illibata; quæ InnocentiuslII.
de Officio Miſſæ lib. 3. Cap. 3. in hunc mo-
dum explicat: Dicuntur illibata, id eſt innna-
culata, quia ſine cordis macula, & corporis de-
bent offerri, quatenus cor ab iniquitate Purgetut,
G corpus ab immunditia.

In Eccleſia etiam Orientali mentio fielat ſummi
Pontificis. Quod abolitum in Schiſmate Photü.
Leges in Occidentali Eccleſia, quibus fieri
zubetur mentio Romani Pontifcis in
Canone.

Poſtquam oravit Sacerdos pro Eccleſia
Catholica, orat pro ſummo Pontifice: uut-
tas enim ſucerdotalis, utait S. Cyprianus,
Petri Cathedra exorta eſſtt. Nec ſanè quis-

quamn jure negaverit, in Ecoleſia Orientali
e ſummo Pontifice olim mentionem fieri

con⸗

aute
ſuer
qu⸗
qui
ſun
ſtit
Eca
be⸗
inch
ges⸗
is

InIt

liur
hun
Men

e

—
ſeel
4 Dun
n Tel
erkt
Deume
dey
roſn
Usdn!
Pin
iut.
nrur
cenlii
n hun:
UIi
Ne

De Sacrificio Miſe. 307

conſueviſſe: narrat enim Nicephorus lib. 16.
cap. 17. primum auſum eſſe Acacium Con-
ſtantinopolitanum Epiſcopum quinto ſæcu-
lo Felicis II. Summi Pontificis nomen è Di-
Ptychis ſacris expungere; & Conſtantinus
Pogonatus Imperator in Epiſtola ad Sum-
mum Pontificem, quæ præpoſita eſt Conci-
lio ſexto Generali, declarat, ſe Patriarchæ &
ſacris Diptychis ejus nomen delere volenti
vehementer reſtitiſſe: quamobrem in Litur-
giis, quæ poſteriori tempore ſunt ſeriptæ,
ſummi Pontificis nomen reperitur. Hæc
autem in Eccleſia Orientali intermiſſa eſt con-
ſuetudo propter Photii ſehiſina: nec um-
quam actum de concilianda utraque Eccleſia,
quin Græcis nobiscum ſemper convenerit
ſummi Pontificis nomen eſſe in Canone re-
ſtituendum. Quod verò ad Occidentalem
Eccleſiam pertinet, adeo vetus eſt orandi pro
Papa in Canone conſuetudo, ut ejus origo
indicari non poſſit: oſtendi verò poſſunt le-
ges, quibus ea conſuetudo reſtituta, vel ma-
lus uſus ſublatus repreſsaque audacia præter-
mittendi nomen Romani Pontificis. Conei-
lium Vaſionenſe an. 529. can. A4. ſtatuit in
hunc modum: Mobis juſtum viſum eſt, ut no-
men Domini Papæ, Fbutke⸗ Apöſtolicæ Sedi
Præfuerit, in noſtris Eccleſis recitetur. Et pau-
cis poſt annis S. Pelagius Papa, ùt eſt apud
Agobardum tom. 2. pag. 49. Epiſeopos Etru-
U2 riæ

308⁸ Sectio II.
Tri increpavit, quèd ejus nomen in Cano-
ne prætermiſerint: Quomodo vos ab univerſi
Orbis communione ſeparatos eſſe non creditis,
7 mei inter ſacra myſteria ſecundum conſuetudi-
nem nominis memoriam reticetis 5 Et Ennadius
Papienſis in Apologia pro Synodo inde pro-
bat Symmachum verum legitimumque, Lau-
rentium verò ſpurium eſſe Pontificem, quoé
ſemper Symmachi nomen recitatum fuerit
in Canone.

De memiione facienda Epiſcopi. Regularibus
vetitum, ne mentionem faciant ſuun Supe-
rioris Generalis.

In eâdem prima Oratione mentio fit
etiam Epiſcopi juxta præceptumn Apoſtoli ad
Hebræos 13. qui orandum ait Pro Epiſco-
pis: Iphi enim pervi ilant, quaſi rationem o
animabus veſtris redhturi. In Orientali Ec-
cleſia Presbyter orat pro Epiſcopo, Epiſco-
pus pro Archiepiſcopo, Archiepiſcopus pro
Patriarcha, ùt videre eſt apud Card. Bona
lib. 2. Rerum Liturgicar. cap. II. nunn. 3. In
Eccleſia Occidentali Sacerdos orat Pro Epi-
ſcopo; Si verò Epiſcopus vel Archiepiſco-
pus Miſſam celebrat, pro ſe ipſe orat dicens:
Et me indigno ſervo tuo; idque faciunt etiam
CGardinales, licèt non ſint Epiſcopi, propter

excellentiam dignitatis. Romæ Sacerdotes

OMit⸗

Oii
cuju
rius.
ſcoß
101
licet
ritor.
Dyte
Du
De⸗
dere
lican

d⸗

Tr
D.
nes
gui
cuj⸗
ber
ſtis
il
per
ul
bere

nin
C in
n a
1oſſr
oindert
qe
rum

De Saecrificio Miſſæ. 309

omittunt, Et Antiſtite noſtro; Papa enim,
cujus mentionem faciunt, eſt Urbis Ordina-
rius. Regularibus vetitum eſt, ne pro Epi-
ſcopo Superiorem ſuum Generalem, & Cle-
ro ne Prælatum nominent ſibi præœæpoſitum,
licet quaſi Epiſcopalem jurisdictionem & ter-
ritorium habeat ſeparatum. Non licet Pres-
bytero in aliena Diœceſi Miſſam celebranti
Epiſcopi ſui nomen in loeum Epiſeopi illius
Dicœceſis, in qua celebrat, ſubſtituere, ut vi-
dere eſt apud Pouget tom. 2. Inſtit. Catho-
licar. pag. 852. & Meratum tom. I. Par. I.

Pag. 538.

De more orandi pro Rege, ex veteribus
Patribus.

In quibusdam locis juxta Apoſtolicam

ue Traditionem oratur pro Rege; ſeribit enim
edt D. Paulus I. ad Timotheum cap. 2. oratio-
u nes eſſe faciendas pro Regibus, & omnibus
qui in fublimitate funt, etiamſi infideles ſint,

cujusmodi erant ii, qui illis temporibus im-

ͤ" pPerabant. Conſonant qui primi pro Chri-

ſtiana Religione Apologias ſcripſerunt, qui

u illud ſemper inculcant, Chriſtianos pro Im-
„„ Peratore Deum orare: Sacrificamus (ait Ter-
o Iullianus ad Scapulam cap. 2.) pro ſalute Im-
Peratoris, ſed Deo noſtro, & ipſius, ſed quo-
modo præcepit Deus, purd prece. Et Orige-

U 3 nes

310 Sectio II.

nes adverſus Celſum, qui Chriſtianos cohor-
tabatur, ut pro Imperatore bellum gererent, Yan
ait: Laboramus pro Iinterio Romano, dum ju- ſuni
ſtoò viventes vota pro eo facimus. Et Dionyſius
Alexandrinus apud Euſebium Hiſt. Eccl. lib.
7. cap. II. Nos unum Deum rerum omniun
Opificem, qui Valeriano &ν Gallieno ſacratiſſi-
mis Auguſtis imperium tradidit, colimus & ado- Ora
ramus. Huic continuas prees offerimus pro tho⸗
Imperio illorum, ut ſtabile & inconcuſſum per- cult
maneat. Notatle Brun tom. rI. pag. 420. Li. Ro.
turgias poſt Conſtantinum nomen Impera- 90
toris, qui tum regnaret, habere, quod cum m,
præcepto conſentit orandi pro Regibus; & qua
in quibusdam manuſcriptis poſt pro lnpera- Eee
tore vel pro Nege ait, ſe reperiſſe notam III. ca!
quæ idem valet quod ea, quâ nunc utimur ſup
NN. Ex quo elicitur morem fuiſſe orandi pre
in Canone pro Imperatore vel Rege, qui eſt
imperaret. De nota illa III. ſcribit Lucas libu
Holſtenius in Præ fat. ad librum Diurnum dun
Romanorum Pontificum: Id unum cenſui non cerd
prætermittendum, quod cum in manuſeripto Co- iden
dice frequenter habeatur hæc nota Il. qud, ut lici
Eruditis olvium eſt, utebantur veteres ad indi-
cendum proprii nominis locum, uri nune Nl.

toni ſolitum eſt.

erb

Verla

sco
lgetan
, n
Don
Lal
M M
ſn
ug
Nrinn
lin
3 4ℳ
en Iu
t
egbrl
o N
niOten!
nc
ileo
Rey
chi
ſn
1 1
dn

De Sacrificio Miſſcœ. 311

Verha illa: Et omnibus Orthodoxis &c. de-
Junt in vetuſto Ordine Romano, &* Sacramen-
tario &. Gregorii. Hæretici ajunt ea re-
dundare.

Denique in eadem Oratione Sacerdos
orat pro omnibus Fidelibus: Et omnibus Or-
thodoxis, atque Catholicæ & Apoſtolicæ Fidei
cultoribus. Hæc deſunt in antiquo Ordine
Romano, in Libro Sacramentorum S. Gre-
gorii, qui eſt in Bibliotheca Vaticana Palati=
na, & in vetuſto quodam Miſſali Vaticano:
quamobrem Micrologus in Obſervationibus
Eccleſiaſt. cap. 23. ubi loquitur de Canone,
ca prætermittit verba; & cap. 13. ait; ea eſſe
ſupervacanea; nam paulo poſt Sacerdos orat
pro famulis & famulabus Dei, quod idem
eſt ac pro omnibus Catholicæ Eccleſiæ Fide-
libus. Hæretici hujus temporis ea verba re-
dundare dicunt, quod paulò antè dixerit Sa-
cerdos, ee Eccleſia tua ſuncta Catholica, quod
idem eſt, ac pro omnibus Fidelibus Catho-
licis orare.

Bellarmini ad eam calummiam reſponſio.

Heæreticis illis reſpondet Bellarminus, es
verba minimè ſupereſſe; nam cum genera-
tim pro univerſa Eccleſia Sacerdos oraveritz
U 4 dein-

3¹²¾ Sectio II.

deinde ſingillatim pro Papa, pro Epiſcopo,
pro Rege, decebat reliquos etiam Fideles,
