ſeu privati ſeu viri principes ſint, comme-
morare. Micrologi verò ratio evertitur ex
eo, quod in Orationis progreſſu, id eſt in
Memento, revera non aliorum mentio fiat,
quàm eorum, qui vel offerunt, vel ſacrificio
interſunt; cum verò tam multi Fideles ſint,
qui neque offerunt, neque adſunt, nec po-
ni poſſunt ubi commemoratio fit pro defun-
Ris, quòd nondum ex hac vita migrarint,
cumque pro his etiam orandum ſit, propter-
ea deſtinandus illis erat locus, qui idem ille
eſt, de quo nunc agimus; omnesque in il-
lis verbis continentur, Et omnibus orthodo-
xis, atque Catholicæ d& Apoſtolicæ Fidei culto-
vibus. Vide Menardum in Nota 19. ad Sa-
cramentarium S. Gregorii, Card. Bonam loc.
cit. num. 4. le Brun tom. I. pag. 42 1. & Na-
talem Alexandrum Theolog. dogmat. & mo-
ral. de Sacram. Euchar. lib. 2. cap. 7. art. 5.
nam. 15.

De reliquis, pro quibus orat Sacerdos.

Poſtquam oravit Sacerdos pro Eccleſia
ſancta Catholica, pro Papa, pro Epiſcopo,
& quibusdam in locis pro Rege, ac pro omiu-
bus Catholicis, pro iis pergit orare, quibus
Sacrificii fructum applicare intendit; quo-
j rum

run
eas
men
rum
inte
us

criß

mem
enir
in
lins

dr

Hplon
n Eees
.
Venmn
N e
nenth
lt
iceſgt
at lee
Pr⸗
Inen
, N
i en
Node⸗
N
Mlin
119.
Bohn
4elc
nt
71

oly
xr,
“
eci,

De Sacrificio Miſſeæ. 313

rum tamen nomina voce non pronuntiat, ſed
eas perſonas præſentes animo habet: Me-
mento Domine famulorum famularumque tua-
rum; ac pro iis itidem orat, qui ſacrificio
interſunt, omnium circumſtantium, pro qui-
bus tibi offerimus, vel qui tibi oferunt boc ſa-
erificium laudis.

Commemoratio, ſeu Oratio pro vivis.

Formula precandi per verbum illud Me-
mento conſonat cum ſacra Scriptura; Pſalmo
enim 105. haberur: Memento noſtri Domine
in beneplacito populi tui. In hac orationis il-
lius parte Sacerdos orat pro vivis (nam pro
defunctis alibi fit, ut ſuo loco dicemus, præ-
cipua commemoratio) pro illis videlicet pro
quibus fit ſacrificium, puta in Parochiali-
bus Eccleſiis pro ejus Parochiæ populo,
pro iis qui celebrandæ Miſſæ ejuſque fru-
tu applicando eleemoſynam contulerunt,
ac pro iis, pro quibus Sacerdos nomina-
tim orare intendit, pro parentibus exempli
causâ, conſanguineis, amicis, aliiſque, qui
ſe ejus precibus commendaverint, ac deni-
que pro circumſtantibus omnibus.

Explicantur illa, Pro quibus tibi offerimus,
vel qui tibi offerunt.
Adnotanda quædam ſunt ad ea verba,
pro quibus tibi offerimus, vel qui tilbi offerunt hoe
U 5 ſacri-

314 Sectio II.

ſacrificium, tum ut explicemus quid illud ſit,
quèd Sacerdos non moddò ſe ſacrificium,
ſed etiam circumſtantes dicit offerre, tum
ut ſenſum particulæ vel declaremus: pro qui-
bus tibi offerimus, vel qui tibi offerunt boc Sda-
orificium laudis.

Quo ſenſu dici poſſint offerre omnes ideles, ꝗui
adſunt Sacrificio. Locus celebris Zer-
tulliani explicatus.

Celebris locus eſt Tertulliani de Exhor-
tatione Caſtitatis cap. 7. Wonne & laici ”a-
cerdotes ſumus * Soriptum eſt, KReguum quoque
nos 8 Sacerdotes Deo & Patri ſuo fecit Gc.
Adeo ubi Eccleſiaſtici Ordinis non oſt conſeſſus,
W offers, & tingis, &α Sacerdos es tibi ſolus
c. Eitur ſi habes jus Sacerdotis in temetipſe,
ubi neceſſe eſt, habeas oportet etiam diſciplinam
Sacerdotis, uli neceſſe ſit habere jus Sacerdotit.
Celebris item controverſia eſt, quæ ex illa
voce offers excitata fuit: quidam enim Ter-
tullianum in ea fuiſſe putant opinione, ut
ubi abſit Sacerdos, etiam Laicus conſecrare
poſſit, idque ut confirment, locum profe-
runt Theodoreti Eccl. Hiſtor. lib. I. cap.
23. qui Frumentium quemdam laicum nar-
rat Alexandriäà ad Indos profectum, ubi
nulli erant neque Epiſcopi neque Presbyte-

zi, cumque ad Chriſti Fidem aliquot con-
ver-

Tücion
1e,
potr
,K

ſln
T.

ſe
7 iid
an
tili ⸗
tennt
ſihe
Eortrtk
cninle
inioe 1
Cllal
n n
b1
Gcun
om,

bet⸗

De Sacrificio Miſſee. 315

vertiſſet, juſſiſſe eos in unum convenire,
reſque ſacras celebrare, quemadmodum in
Romano Imperio mos eſſet. Ea de re ſu-
periore proximo ſcripſerunt ſæculo Hugo
Grotius, Dionyſius Petavius, Joannes Clo-
penburgius, & Henricus Dodvvellus; quo-
rum Diſſertationes in unum collectæ volu-
men prodiêre Londini ann. 1685. His ad-
de Albaſpinæum in Tractatu de adminiſtra-
tione Euchariſtiæ lib. 2. cap. 8. ad cujus li-
bri calcem edita eſt Rigaltii, qui Galliarum
Regi fuit a Bibliotheca, ad Albaſpinæum de
hoc argumento Epiſtola. Ex Scriptoribus,
quos modo nominavimus, quidam Hetero-
doxi ſunt, quidam verò Catholicæ Fidei
egregii propugnatores, quos inter cenſendi
ſunt præter Rigaltium Petavius & Albaſpi-
næus, qui luculenter demonſtrarunt voce
offerre non ſemper ſignificari conſecrare; ob-
lationem ſeparatum quiddam ſejunctumque
eſſe a Conſecratione; nec veriſimile cui-
quam fieri poſſe, Tertullianum neſciſſe æ-
tatis ſuæ diſciplinam, quà Sacerdotes clan-
culum ad eos, qui in publicis vinculis eſſent,
mittebantur, Chriſtique Confeſſoribus in car-
cere detentis Euchariſtiam præbebant; quod
quidem ſupervacaneum fuiſſet, ſi iis, etiamſi
laici eſſent, Miſſam propter Sacerdotum ino-
piam celebrare licuiſſet. Quod autem de Fru-
mentio affertur, id non ita prorſus eſt, ùt nar-
ratux:

316 Sectio II.

ratur: non enim ille folus, ſed Romanos Mer-
catores ſecum habens comites, Alexandri
profectus erat, inter quos veriſimile eſt fuiſſe
aliquos Sacerdotes; neque enim Indis illud
conſilium dedit, ſed Romanis Mercatoribus,
inter quos probabile eſt Sacerdotem ali-
quem fuiſſe. Præterca (quod colligitur ex
Ruffino, qui eandem rem narrat) verbis il-
lis Frumentii tribui poteſt ſenſus planiſſi-
mus & ſimpliciſſimus, ut ſcilicet voluerit
omnes in unum convenire ad precationes
more Chriſtianorum Deo peragendas. At-
que hæc ſatis de hac re eſſe arbitramur. Qui
verò totum hoc argumentum quàm accu-
ratiſſimè pertractatum cognoſcere velit, Pe-
tavium adeat & Albaſpinæum, apud quos
profectò reperiet, quo ſibi abunde ſatisfa-
ciat. Noviſſimus ſcriptor Herminier Tra-
Gat. de Sacramentis tom. 2. cap. 19. ubi lo-
quitur de Miniſtro Euchariſtiæ, totam hanc
materiam ex integro pertractandam ſuſcepit,
explicans, quid ſit apud Tertullianum offer-
re: Dicit Laicos poſſe offerre, intellige mune-
ra, && preces. a illud itidem ſit, nos
omnes eſſe Sacerdotes: Dicit Tertullianus
nos omnes eſſe Sacerdotes, intellige Sacer-
dotio metaphorice ſumpto ce. Dicit Lai-
cos Sacerdotalia munera obire, intellige, cum
credunt & orant. Et ut eo regredia-

mur quod ad Canonis Orationem pertinet,
Inno-

ſ

Mer
eNodti
elfun
Ncs i
tothe
Rteln?
lou
Verbet
Uni
. Ole
kectir
mun. G
m .
d G
nier
9. obi 6
Munku
un/
G
MiN

De Saerificio Miſſæ. 317

Innocentius III. lib. 3. de Myſteriis Miſſæ
cap. 5. docet, non modo Sacerdotes, ſed
reliquos etiam Fideles dici poſſe ſacrificium
offerre: Meo dicitur offerimus, quia non ſo-
lum offerunt Sacerdotes, ſed etiam univerſi Fi-
deles: & quamquam Sacerdotis dumtaxat ſit
celebrare, id tamen aliquo ſenſu ad offeren-
tem etiam pertinet; Sacerdos enim actione
ſua, offerens verò per ejus actionem, cui
eleemoſynam contulit, ad ſacrificium con-
currunt: Quamvis enim Sacerdos proprio
Jungatur offcio, ille tamen offerre dicitur, cu-
Jus nomine agit Sacerdos; ipſi enim imputatur,
cujus munera offeruntur; verba ſunt Hilarii
Diaconi, qui quarto ſeripſit ſæculo in Quæ-
ſtionibus de vet. Teſtam. cap. 46. Simile
illud eſt in Oratione, Orate PFratres, in qua
dicit Sacerdos, ut meum ac veſtrum ſacrificium
acceptabile ſiat apud Deum Patrem Omnipo-
zentem, quibus declaratur Miſſam ſacrificium
eſſe tum Sacerdotis, tum eorum, qui vel
adſunt, vel miniſtrant. Bollandiſtæ ad diem
17. Martii vitam referunt S. Geltrudis Ni-
vellenſis Abbatiſſæ in Brabantia, quam ſeri-
Ppſit Auétor Synchronus. Narrat ejus vitæ
Scriptor, Sanctam Virginem nobilis cujuſ-
dam matronæ nomine Adulæ filium mor-
tuum ad vitam revocàâſſe, ac matronam il-
lam ferventiori religionis ſtudio eſſe incen-
ſam, de qua ſubdit: Ex illa die cæpit r-
ere

318 Sectio II.

dere virtutibus §. Geltrudis, & in craſtinum
Miſſam celebravit in honorem Virginis Chriſti
Geltrudis; quæ verba nihil aliud ſignificant,
quam Miſſam eleemoſyna ſua celebrandam
curaviſſe. Gregorius Turonenſis lib. de
Gloria Confeſſorum cap. 45. de muliere
quadam, quæ non minùs Deo eſſet devota,
quàm defuncti viri ſui memor, ſcribit: Mu-
lier per annum integrum ad hoc Templum de-
gens orationi vacabat, celebrans quotidie Miſ-
Jarum ſolemnia, &* offerens oblationem pro me-
moria viri ſui Hæc & alia ejuſmodi quæ
collegit Berlendus Tractatu de Oblationibus
ad Altare §. 8. num. 5. & 6. oſtendunt; of.
ferentis nomen etiam ei convenire, qui ad
Sacrificium, quod fit a Sacerdote, quoquo
modo concurrat. In Epiſtola Sigebaldi An-
gliæ Regis ad Bonifacium Moguntinum E-
FKoburn , quæ inter Bonifacianas eſt 49,
ocus eſt hujusmodi: Notum ſit tibi, qudò
ex eo tempore nomen tuum adſeriptum habuiſ-
ſem, cum Miſſarum ſolemnia celebrarem, ſimul
cum nominibus Epiſcoporum noſtrorum 5 à
quem locum Mabillonus lib. 3. de Liturgia
Gallicana num. 12. MWota verlum celebrarem
quo KRex utitur: illud enim adhibet eo mo-
do & ſenſu, quem ſupra explicavimus. Do-
cent Theologi Chriſtum ſacrificii Miſſæ of-
ferentem eſſe præcipuum, non modò quia
Ulud inſtiruerit, ac in ſui memoriam julſe-
xit

— b — — rb b

—U

ojlſin
i
goier
ebynnt

s 1
de unle

fetcee

tbi
znpun!
one
nfrt
ſinodic

herion

Odunt
te

ey u
atioun
n e

De Sarrificio Miſſeæ, 3195

rit celebrari, ſed etiam quia quodammodo
illud offert per Sacerdotis miniſterium: Sa-
cerdotem verò eſſe offerentem, tum quòd
virtute Chriſti Sacramentum conficit, tum
quéd ex perſona Chriſti conſecrationis ver-
ba pronunciat: denique Laicos etiam eſſe
offerentes, vel quòd per miniſterium Sa-
cerdotum offerunt, vel quèòd ſuam cum Sa-
cerdotum intentione conjungunt, vel quèòd
externum aliquid exhibent Miſſæ miniſtran-
do, neceſſaria ad ſacrificium ſuppeditando,
eleemofynam largiendo. Vide Sylvium 3.
Par. Quæſt. 83. art. I. Quæſit. 6. ubi ait;
verba illa, vel qui tibi offerunt, intelligenda
eſſe de Laicis ob rationes allatas: vide etiam
Collationem 14. Lucionenſem q. I. Par. 5.

De particula illa vel. Georgii majoris calu-
imnia evertitur. Ea particula aliquando
ſt copulativa.

Nunc verò de particula vel dicendum,
hoc eſt, explicanda ſunt, quæ ſequuntur ver-
ba in canone, pro quibus tibi offerimus, vel
qui tibi offerunt boc ſacrificeiwum. Menardus
in Notis ad Concordiam Regularum ſcripſit,
particulam vel aliquando non disjunctivam,

ſed copulativam eſſe; idemque appoſitè ite-

rum ſcripſit, dum verba illa Canonis expli-
caret, de quibus nunc legitur in notis ad
Sacra-

320 Sectio II

Sacramentarium S. Gregorii pag. 14. Par-
ticula disjunctiva vel Murpatur pro copulativa,
quod ſæpe contingit. Idem adnotaſſe ait le
Brun tom. I. pPag. 429. Gothofredum in
Codic. Theodoſian. Petrum de Marca in
Concordia Sacerdotii & Imperii, alioſque
plures doctos viros. Itaque Georgii Ma-
Poris Heterodoxi objeétio evertitur, qui
opinatur in iis verbis, pro quibus tili offeri-
mus, vel qui tibi offerunt, correctionem quam-
dam contineri, eamque impiè irridet, ut re-
fert Bellarminus cit. cap. 21. Sed Oratio-
nis expeditus apparet ſenſlus: Deo enim
non ſolùm peculiares perſonæ, & circum-
ſtantes commendantur;, ſed ii etiam, pro
uibus offertur ſacrificium, ac reliqui omnes,
quibus quoquo modo convenit nomen of-

ferentium.

Retinenda illa verba: pro quibus tibi offeri-
mus, quæ male explodit Micrologus.

Animadvertit Micrologus cap. 23. ab
hac Canonis Oratione quondam ea verba ab⸗
fuiſſe, pro quibus tibi offerimus, atque ea tar-
tum legi, qui tibi offerunt; itaque prima il-
la verba explodit: Iem poſt pauca addunt:
ro quibus tibi offerimus : (un in antiquiorilus
e veracioribus Sacramentaris non niſi ſus

tertia perſona offerentes ibi reperiantur. Vi-
. deatur

renn
dearr
Ofhe
Deſa
tihi
Kin
ſtatu
ſtit.
exiſ⸗
Miſ
tili
mnt
dita
plac
Part
rubt
rejie
nem
uo⸗
modd
uul
li 01
intelt
Wud⸗
Mnt.
rene

uib

—
14
hluns
Nale i
Checun!
e Muu!
i, A
Beorni
Ttitur,
,ic
emm
ed 0
Deo“
E
etialn,
igi Nn
Polnen

8 tb
nch

De Surriftio Miſſee. 32

deatur Auctor Tractatûs de Miſſa & divino
Officio rurſus Pariſiis editi an. 1714. p. 122.
Deſunt itidem eadem illa verba, pro quibus
tibi offerimus, in antiquo Ordine Romano,
& in pluribus vetuſtis Miſſalibus, ut ſibi te-

ſtatum fuiſſe Mabillonum ſeribit Pouget In-

ſtit. Catholicar. tom. 2. pag. 853. Sunt, qui
exiſtimant pro varietate ledionis diverſorum
Miſſalium, quorum quædam haberent qui
tibi offerunt, quædam pro quibus tibi offeri-
mus, utramque lectionem eſſe invectam; ad-
dita particula vel, ut Sacerdos, utra lectio ſibi
Placeret, eam ſequeretur; præſertim quèòd
Particula vel in aliquibus Miſſalibus ſcripta ſit
rubricà. Verùm Pouget ſapienter ejusmodi

rejicit Sacerdotis optionem, & conſuetudi-

nem damnat ſcribendi rubricâà particulam veh
quod Sacerdotem inducere poſſit, ut utrovis
modo legat. Et ſanè ſi dicas dumtaxat pro
quibus tibi offerimus, & omittas vel qui tili

offerunt, relqua, quæ ſequuntur verba ſen-

ſu omni deſtiruuntur, ùt quivis facilè poteſt
intelligere: quamobrem legendum, àt ſcri-
ptum eſt in Canone, pro quibus tibi offeri-
mus, vel qui tibi offerunt, nec ullo modo fe-
renda libertas alterutrum omittendi, vel pro

duibus tibi offerimus, vel qui tibi offerunt.

322 Sectio II.

Oratio, Memento &τα. explicatur ex
Innocentio Ill.

InnocentiusiII. lib. 3. Myſteriorum Miſſæ
cap. 6. ſcribit de hâc prima Canonis Ora-
tione, & de illis quidem verbis Memento Do-
mine &c. hæc habet: Memento Domine famu-
lorum famularumque tuarum M. W. omnium
circum adſtantium. Ex bac junätura verborum
manifeſtè conjicitur, quòd Ric quaſi quidam ſit
locus, ubi Sacerdos ſpecialiter, quos voluerit, de-
beat nominare. Eworum tamen nomina bic
tantium debet recenſere, quoniam in ſequentibus
locus occurret, ubi defuntctorum poterit agere
memoriam ſpecialem. Pergit Pontifex, atque
explicat rationem, quamobrem Miſſæ ſacri-
ficium in hac Oratione Sacriftcium lauldis ap-
pelletur. Quia verò non ſolùm vocatur Sa-
erificium laudis, ſed quidpiam amplius adcdi-
tur: Pro quibus tibi offerimus, vel qJui tili g-
ferunt boc Saerifieium laudis, Pro ſe ſuisdue
omnibus;, pro regemptione animarum ſuarunt,
pro ſpe ſalutis & incolumitatis ſuæ, tilique red-
dJunt vota ſua æterno Deo vivo & vero; ob⸗
ſervabimus his verbis declarari Miſſæ Sacri-
ficium eſſe ex opere operato non modò La-
treuticum, & Euchariſticum, ſeu Sacrificium
laudis & gratiarum actionis, ſed etiam Pro-

pitiatorium, quo peccata expiantur, & Im-
petra-

—

Nen
ona
ſ
AClion
Heii i
Fium
vis
tion
ana
den

H

Eue
gra
per
moe
fici⸗
Dei
tur,
actic
dum
art.
arl.
min
ca.

—

Crr

ortum
nons
Menund
onief
Gon
e
ſiun
Dollert
1 fnne
ile
irn
Itlepyt
Mlle⸗
n ut
Wen
10lu
n ,
G
NMls
On d
e eni⸗

d ein,

4

ntur,

9

De Sacrifcio Miſſe. 22¾

Petraro umn, quo ſpiritualia & temporalia

ona à Deo obtinentur: & quis dixerit, Miſ-
Jc Sacrificium tantum eſſe laudis & gratiarum
actionis, aut nudam commemorationem Sacri-
Kcii in Cruce peracti, non autem propitiato-
rium, vel ſoli prodeſſe ſumenti; neque pro vi-
vis & defunéctis, pro peccatis, pœnis, ſatisfa-
ctionibus, & aliis neceſſitatibus offerri debere,
anathema ſit: verba ſunt ſacri Concilii Tri=
dentini ſeſſ. 22. de Sacrifieio Miſſæ Can. 3.

Sacrificium Miſæ Latreuticum, & Eucha-
riſticum.

Sacrificium Miſſæ Latreutieum eſt, &
Euchariſticum, id eſt Sacrificium laudis &
gratiarum actionis pro acceptis beneficiis;
Perfectiori enim & excellentiori quodam
modo proprietates omnes continer Sacri-
ficiorum veteris legis, quorum quædam in
Dei tantùm honorem & laudem offereban-
tur, ùt Holocauſta; quædam in gratiarum
actionem, ùt Hoſtiæ pacifieæ, quemadmo-
dum docet S. Thomas I. 2. Quæſt. 102.
art. 3. Quod ne hæretici quidem negant,
ùt Lutherus & Calvinus; ùt obſervat Bellar-
minus tom. 3. Controverſ. lib. 6., de Miſis
cap. I.

XyAI3 hns

3²4 kkio II.

—

Iltem propitiatorium. Remiſſio Peccatorum alio
modo Profluit ex Sacrificio, ac ex Baptiſmo,
& Pœnitentia.

Eſt etiam Miſſæ Sacrificium propitiato-
rium, quo nimirum peccata expiantur, quo
probat loeus Apoſtoli ad Hebræos 5. Omnis
Pontifex ex bominibus aſſumpius, Pyo homini-
bus conſtituitur in iis quæ ſunt ad Deum, us
offerat dona & Sacrifcia pro peccatis. S. Cy-
prianus in ſermone de Cœna Domini Miſiæ
Sacrificium vocat medicamentum ſimul
holocauſtum ad ſanandas infirmitates, & pur-
gandas iniquitates. Et S. Auguſtinus Queæſt.
57. in Leviticum ait, in hoc fieri Sacrificio
veram remiſſionem peccatotum. Et Theologi
docent, peccatorum remiſſionem, quod at-
tinet ad culpam, ex hoc profieiſci Sacrificio,
non tamen eodem modo, quo provenit ex
Baptiſino, & Pœnitentia, in quibus peccato-
rum remiſſio fit per habitualis ſeu Sanctifi-
cantis gratiæ infuſionem, ſed alio quodam
modo; nimirum Deus intuitu Sacrificii Miſ-
Iæ propitiatorii ſeu expiatorii Peccatorumn
peœnitentiæ donum largitur, ſeu peculiaris
alicujus gratiæ adjutorium, quo Peccator
contritionem excitatur & adjuvatur, velad
abſolutionem in Sacramento Pœnitentiæ di-

gnè & utiliter sonſequendam. Diximus,
quan⸗

Quen
muifli
quo⸗
ſen
dac
criß
que

P

—

torunk

eDine

Sil
ilenn,
ſn en
0 “
atu,
N
6

De Sacrificio Miſſæ. 325

quantum ad culpam attinet; nam quoad re-
miſſionem pœnæ, quæ ſequitur peccata jam
quoad culpam abolita, vera Theologorum
ſententia eſt, pœnam immediatè per Miſſæ
Sacrificium remitti; Deus enim propter Sa-
crificii oblationem pœnam ei remittit, pro
quo offertur, eà tamen menſurâ, quam di-
vina ejus miſericordia definiverit.

Puleherrima D. Thomæ doctrina, quo pacto per
Sacrificium peccata remittantur.

Luculentiſſima eſt S. Thomæ docrina in
4. Senten. Diſt. 12. Quæſt. 2. art. 2. Ad quar-
zum dicendum, quod Euchariſtia non ſolum eſt
Sacramentum, ſed etiam eſt Sacriſicium. Ix
quantum autem eſt Sacramentum, habet effectum
en omni vivente, in quo requirit vitam præex-
iſtere. Sed in quantum eſt Sacrificium, habet
effectum etiam pro aliis, pro quibus offertur, in
quibus non præexigit vitam ſpiritualem in actu,
ſed in potentia tantum: & ideo ſi eos diſpoſitos
inveniat, eis gratiam obtinet virtute illius veri
Sacrificii, d quo omnis gratia in nos inftuxit; &*
per conſequens peecata mortalia in eis delet, non
Iicut cauſa proxima, ſed in quantum gratiam
contritionis eis impetrat. Et paulò poſt in
eodem art. 2. Dicendum, quòd non totaliter
ſemper aufertur pœna per boc Sacrificium illis,
ꝗqui ſunt in Purgatorio; nec auferebatur in ve-
X 2 teri

326 estio II.
teri lege per antiqua Sacrificia. Hanc doctri-
nam iſluſtrat abunde Bellarminus tom. 3. Con-
troverſ. lib. 6. de Miſſa cap. 4. ubi ſic ait: Non
operatur Sacrificium efcienter & immediatè,
nec eſt propriè inſtrumentum Dei ad juſtifcan-
dum &&. Mon igitur Sacrificium immediatè
juſtißcat, ut Baptiſinus, & Abſolutio faciunt,
ſed donum pæœnitentiæ impetrat, per quod omo
ccator ad Sacramentum accedere velit, & per
ilud juſtifcetur. Huc etiam addit, quòd cùm
non poſſit Miſſæ Sacrificium majori prædi-
tum eſſe virtute, quàm habuit Sacrificium
Grucis, nec illud Sacrificium efcienter & im-
mediatè, ùt loquuntur Theologi, ſed impetra-
toriè & meritoriè juſtifieaverit, hoc eſt à Deo
impetraverit, ut peccatores per media con-
venientia æternam ſalutem conſequantur,
idem planè de Miſſæ Sacrificio dicendum eſt,
Quamobrem Tridentina Synodus ſeſfſ. 22.
de Sacramento Euchariſtiæ cap. 2. vim &
efficaciam Sacrificii ita explicat: Hujus obla-
tione placatus Dominut gratiam & donum peti-=
zentiæ concedens, erimina & Cpeccata etiam in-
gentia dinittit. Et paulò poſt de ope, quà
per hoc Sacrificium juvantur defuncti: Qua-
re non ſolum pro Fidelium vivorum peccatts,
pæœnig, ſatigattionibus, 8 aliis neceſſtatibus,

ſed & pro Defunktis in Chriſto nondum ad ple-

num purgatis ritè juxta Apoktolorum Traditie-
nein offertur. .
M

Ma⸗

fala,

prin

de
Petra
lalin
Geliun
uo
Cont
ſans
de
VirO
munmn
en
te,.
i
Hii
ujn z0
inut
Tad
Aig⸗
ex 2
lifea
chab
uer.
ip.

De Sacrifcio Miſſæ. 32 5

—

lane olt
om 3,1
lſcar
mmle
01 if⸗
n nuni
utofer
y glatle
t, gudt
cjoriſe
Snetkta
cienter
ſed ine
e ek!
eclil
nleguen
encvo
ns l
2.

ft⸗
A

N
e

S N
bing

n al⸗
N9
n ℳ

7

Eſt etiam impetratorium, ad impetranda ſpiri-
talia, && temporalia bona. Miſſ fructus triplex;
primus internus numquam minuitur, aut au-
getur, àt alii duo pro minore, vel ma-
jore Sanctitate Miniſtri.

Denique Miſſæ Sacrificium eſt etiam im-
petratorium, nobisque à Deo obtinet ſpiri-
talia & temporalia bona, ùt ex omnium Fi-
delium perpetuo probatur conſenſu. Patrum
auctoritates congeſtas reperies apud noſtros
Controverſiarum Scriptores. Ilud nobis
ſatis erit, quod ſeribit D. Auguſtinus lib. 22.
de Civitate Dei cap. 8. de nobili quodam
viro nomine Exuperio, qui ut infeſtam do-
mum liberaret ſuam ab immundis Spiritibus,
rogavit (inquit Auguſtinus) noſtros, me abſen-
te, Presbyteros, ut aliquis eorum illò pergeret,
cujus orationibus cederent: perrexit unus, obtu-
lit ibi Sacrificium Corporis Chriſti, orans, quan-
tum potuit, ut ceſſaret illa vexatio; Deöéque pro-
tinus miſerante ceſſavit. Quodſi in veteri
Teſtamento offerebantur hoſtiæ votivæ, ut
aliquod beneficium impetraretur, ut conſtat
ex 2. lib. Reg. cap. ult. ubi David obtulit pa-
cifica, ut peſtem averteret, & ex 2. lib. Ma-
chabæor. cap. 3. ubi Onias obtulit hoſtiam ſa-
lutarem pro Heliodori vita, & ex I. lib. Eidr.
cap. 6. ubi hoſtiam Hebræi pro Darii libero-

328 Sszio II.

rũmque ejus vita ſacrificabant; quis affir-
mare audeat, hanc deeſſe Sacrificio noſtro
Virtutem, cùm præſertim Euchariſtia, quæ
valet, ùr diximus, ad peccatum remitten-
dum, multò magis ad eas tollendas calamita-
tes valeat, quæ ex peccato trahant originem?
S& oblatio Euchariſiiæ pro peccatis dimittendis
valet, certè etiam pro aliis neceſſitatibus, duc
ex peccato ſunt, valere debet. Et ſi Deus hoe
Sacrificio placatus in gratiam cum nimicis ſuis
vedit, quantò fucilins ob idem Sacrifieium addu-
cetur, ut amicis & reconciliatis bona tempora-
lia tribuat, ſi id eis utile fuerit? verba ſunt
Bellarmini loc. Cir. cap. 3. Matthæus Gale-
nus Veſtcappellius Tractatum de Sancto Miſ-
ſæ Sacriſicio conſcripſit. Vixit hic Auctor
dum haberetur Concilium Tridentinum, ut
colligirur ex Epiſtola, quam Operi ſuo præ-
poſuit, ad Alexandrum Piccolomineum Epi-
ſcopum Montis Alcini. Ac quæſtionem pro-
Peni cap. 19. an Miſſæ omnes, quas cele-
brent Sacerdotes, ſeu boni ſeu mali, ejus-
dem ſint efficaciæ. Nee ſanè in eorum ſen-
tentia videtur conquieſcere, qui docent,
ſuam Sacrificio conſtare efficaciam, etiamſi
illud malus celebret Sacerdos, qui dum ma-
lè ſibi conſceius Miſſam celebrat, ipſe ſolus
damnum facit. Significat autem valdeè ſe
optàſſe, ut ea quæſtio in Sacro excuteretur
Concilio: Mon poſſum quin Camarinam Sai
. 4

—
Rudho
Pam
exrhan
Wide
er⸗
ante⸗
Mig
hu
ſem
Up
ſn
ui
non
rum
quor
ſt ſe
ei li
Cin
Clion
ſerio
Hujs
Ager
eorur
dose
nlhil
cire⸗
Ter-
cerch
anti

.

De Srrzifrio Miſe. 325

s4
rinco
lurilia
un fen-
Gdescl
umrotge
Gtir m
ſcteihlnt
n unit
nfuim
ona ,
13 Net
ttheust
ge nn
Ur hie
dention
peri ſ
ningeun
eltione
es, (s
ine
Nclam,
gie
ral,
Ulemn
0 en/
nnu

„7

Rudio meo ſaltem moveam, ſi fortè Tridentini
Patres, atque alii docti moti fædo ac tetro odore
exhaurire dignentur. Omnis autem ſublata
videtur difficultas, ſi fructum Sacrificii ex
opere operato à fructu ex opere operantis, uùt
anteàâ diximus, diſtinguamus. Tres habet
Miſſa fructus; alter internus eſt, de quo ni-
hil umquam minuitur, quique ſi applicetur,
ſemper operatur, dummodò nullum obſtet
impedimentum; nam Jeſus Chriſtus potiſ-
ſimus eſt Sacerdos, & Sacrificium: Alter eſt
qui ex univerſa oritur Eccleſia, quæ nullo
non tempore Deo Sacrificium offert ſingulo-
rum omnium miniſterio Sacerdotum, quort-
quot ſub Cœlo ſunt; cùmque Eceleſia ſponſa
ſit Jeſu Chriſti, tota ſemper pulchra & ami-
ca ſine ulla ruga aut macula, ſemper ex ſan-
ctitate ſua ſuisque meritis plurimum in eas
actiones confert, quas exercet eorum mini-
ſterio, quibus utitur; ex quo fit, ut fructus
hujusmodi, qui dieitur ex opere operantis,
augeri poſſit & minui pro majori vel minori
eorum Sanctitate, vitæque innocentia, à qui-
bus conflatur Corpus Eccleſiæ; quod ramen
nihil ad eſſentiam pertinet Sacrificii, ſed ad
circumſtantias, quæ Sacrificio ſunt adjunctæ.
Tertius denique qui ex ipſo proficiſcitur Sa-
cerdote, qui celebrat, eſt itidem ex opere ope-
rantis. Poteſt ille quidem zelo & devotione
ſuâ precum ſuarum à Deo effectum impe-
X trare:

330 Socho N..

trare: ſed ſi propter nefariam ſuam vitam
malè ſibi conſcius ſit, nihil boni ab eo ſperan-
dum, quin etiam graviori crimine ſe adſtrin-
git miſer: nihil tamen de fructu ex opere
operato detrahitur; quemadmodum eadem
ſemper eſt gemma ejusdémque pretii, quis-
quis eam in digito gerat; poteſt tamen arti-
ficis induſtrià annulo affabrè incluſa fieri
pretioſior.

Explicatur vox illa Communicantes. Iu bae
orationis parte opem petimus à B. V'irgine,
&& Cd sanctis Apoſtolis.

Verba illa Communicantes &σ memoriam ve-
nerantes pars, ùt ſuprà diximus, ſunt primæ
Orationis in Canone, quæ conjunguntur
cum illis, ſupplices rogamus, & COfferimus,
Senſum hujus vocis Communicantes non
omnes facilè intelligunt. Plerique dicunt;
ad ea D. Pauli referri, memoris Sanctorum
communicantet. Planus autem videtur ille

ſenſus, ut unionem ſignificet Sanctorum, qui

in Cœlo ſunt, cum Fidelibus, qui degunt in
terris, pro quibus preces fundit Eccleſia, at-
que ut Deum ſibi propitium faciat, Sancto-
rum virtutem, merita, & gloriam comme-
morat; quemadmodum Hebræi Abrahami,
aliorùmque Patriarcharum merita comme-

morabant, ut ob eorum merita Deus in
tela

—
tela ſn
tanro
Pedit
diwins
mox
Orati
novin
ſuos
udeal
Ncris
decſar
All
runn ſi
dawabe
Vum m
Petio
fubim
tione
ſoor,
Xit 5
rum
ſunt,
lus, (
mane
mort
men
tution
ap. .
facia
e;

ſuum Wr
dbeoler
eſe d
n er
odum 44
Pretics
umma
inchli

nteg
in
9.

nmnir
ſunt
Onjungn
On
Hitame
fve de
i ⸗
Nd
ed,
Hcit

in

De Sacrifcio Miſſe. 331

tela ſua populum haberet, qui viros ab eo
tantopere dilectos honorabat. Ita rem ex-
pedit Auctor Tractatús de Miſſa & Officio
divino pag. 124. eaque explicatio ex iis quæ
mox dicemus confirmabitur. In hac igitur
Orationis parte Sanctorum opem petimus:
novimus enim, Deum ea propter Sanctos
ſuos facere, quæ propter nos facturum ne
audeamus quidem ſperare. Quapropter
Sacris docemur paginis, Deum per Iſaiam
declaràſſe Hieroſolymam ſe conſervaturum
ab Aſſyriorum exercitu propter David ſer-

vum ſuum, ùt habetur lib. 4. Regum cap. 19.

Salvabo eam propter me, & propter David ſer-
vum meum. QOmnium prima, à qua opem
Petimus, eſt B. Virgo Maria: Sauctior Che-
rubim, Sanctior Seraphim, & nullä compara-
tione oœteris omnibus ſuperis exercitibus glorio-

ſior, in Oratione quadam in ejus laudem di-

xXit S. Ephræm. Deinde duodecim Sancto-
rum Apoſtolorum, qui Eccleſiæ columnæ
ſunt, fit commemoratio. IIlis additur D. Pau-
lus, quem à B. Petro numquam Eccleſia Ro-
mana ſejungit, qui etſi non niſi poſt Chriſti

mortem creatus fuit Apoſtolus, ab ipſo ta-

men Chriſto Domino hujus Sacrificii inſti-

“ tutionem accepit, ùt teſtatur I. ad Corinth.
cap. 1I. Ego enim accepi à Domino, quod &α
“ tradidi volis, quoniam Dominus Jeſus in qua
nocte tradebatur, accepit panem &ρ.

Mar-

332 Sectio II.

Martyres, quorum in Canone fit mentio poſt
Apoſtolos.

poſt XII. Apoſtolos mentio fit duodecim
Martyrum, quorum recentiores ſunt Joan-
nes & Paulus, qui circa dimidium 4. iæculi
paſſi ſunt ſub Juliano Apoſtata. Horum Mar-
tyrum nomina ſunt Linus, Cletus, Cle-
mens, qui S. Petro ſynchroni, coad jutores,
& ſuccelſores fuerunt; Xyſtus & Cornelius
duo ſummi Pontifices & Marryres, Cypria-
nus primus Martyr ex Epiſcopis Carthagi-
nenſibus doctrinà & deſiderio mortis oppe-
tendæ in prædicatione Chriftianæ Fidei ma-

Xime illuſtris; Laurentius Romæ Archidia-

conus, cujus egregia erga pauperes chari-
tas, & nobiliſſimum martyrium omnibus Fi-
delibus ſemper erunt admiranda; Chryſo-
gonus Romanus fanguinis claritate illuſtris,
qui prope Aquilejam ſub Diocletiano paſſus
eſt; Joannes & Paulus fratres, Romæ nati,
qui quòd Idolis ſacrificare recusaſſent necati

ſunt; Coſinas & Damianus, itidem Marty-
res, qui, cùm medicam & chirurgicam artem
nullo accepto pretio, ſed ſolius proxin
amore exercerent, in hunc modum animas
Chriſto lucrifaciebant.

Sancti

—

nlhi .
ne,
inter
ratien

deg
Paſſo
prori
rum

dſeen
DoKa
ur
Unte
Decie
eit⸗
mem!
A

—

nendo

1ok
8lun
umn k
Hornun
Nenb,
Clore
& Cor
65, 0
1 C
nottb
ne A
olnd⸗
ptne e
ceiimo-

4

iilal
uugent,
Gus N.

De Saecrificio Miſſeæ. 333

Sancti Coſinas & Damianus, de quibus in Ca-
none, paſſi ſunt Komeæ. Incertum, quis Myſtus
inter plures ejusdem nominis ſit, qui commemo-
ratur in Canone. In Eccleſia Komana ſemper
excluſi ſunt Confeſſores ex Canone.

Obſervavit Cardinalis Bona, Martyres,
de quibus mentio fit in Canone, vel Romæœ
paſſos eſſe, vel in locis Patriarchatui Romano
Proximè ſubjectis; cumque paria tria Sancto-
rum fuerint, quibus nomina erant Coſmas
& Damianus, duo Martyres in Arabia, duo
Confeſſores in Aſia, duo itidem Martyres
Romæ, poſtremi duo iidem ſunt, quorum
fit in Canone commemoratio. Videatur
idem Cardinalis Bona lib. 2. Rer. Liturgicar.
cap. 12 num. 3. CQum eodem Cardinali Bo-
na conſentit le Brun tom. I. p. 443. ubi etiam
obſervat, duos fuiſſe Sanctos Xyſtos Roma-
nos Pontifices & Martyres, quorum alter ſe-
cundo ſæœculo ineunte, alter circa dimidium

3. ſæculi floruere, idque in controverſia eſſe

poſitum, uter eorum ſit, qui commemora-
tur in Canone; num primus qui nominatur
ante S. Cornelium, qui 3. ſæculo obiit ſub
Decio, an ſecundus, cujus ſupra ſepulchrum
excitatum eſt Romæ templum, cujus templi
meminit S. Gregorius Magnus lib. 4. cap. 26.
In Ambroſianæ Miſſæ Canone, & in aliis
qui⸗

334 SLeétio II.

quibusdam poſt Martyres mentio quoque fit
Confeſſorum, ùr videre eſt apud Martene
lib. r. de antiquis Eccleſiæ Ritibus art. 8. n. 25.
Sed ejusmodi additiones ſunt quarumdam
Eccleſiarum; conſtans enim ſemper fuit in
eo Romana Eccleſia, ut B. Virginem, Apo-

ſtolos, & Martyres retineret, excluſis on-

ſintclan

Prima

ptye

feſſoribus, ùt ipſi quoque monuimus Cano-

nizat. lib. 1. cap. 5. num. 6.

In prima oratione opem var Sankctorum
quorum interceſſio nibil valet niſi per

merita Chriſti.

In hac igitur prima Oratione Sacerdos
orat pro univerſa Catholica Eccleſia, pro
Papa, pro Epiſcopo, in quibusdam locis pro
Imperatore, pro Rege, Pro omnibus Fide-
libus, iis præſertim, pro quibus Sacrificium
offert, & pro omnibus circumſtantibus;
Beatæque Virginis, Sanctorum Apoſtolo-
rum, & quorumdam Sanctorum Martyrunm
omniumque Sanctorum interceſſionem im-
plorat: nihil enim Chriſti meritis detrahit
interceſſio Sanctorum; nam nihil valent San-

Gi niſi per merita & virtutem Chriſti; a0

ne tantilli quidem momenti eorum eſt inter-
ceſſio, niſi per Chriſtum, nec nobis ad Deum
per Sanctorum merita & interceſſionem pa-

tet acceſſus niſi per Chriſtum, quapro let

„

O

b
ſertin
libus

4

Occal

Alſlſer

test
in
pr
Mart

fere

illutt
Epil
tur;
Elra
Korr
bebat
lum
Pripar
Abci⸗
KAſer

De Sacrificio Miſſee. 33 5
n hæc Oratio, ùt reliquæ omnes, in eam de
AMm ſinit clauſulam Per Cbriſtum Dominum noſtrum.

glanuru Prima Canonis Oratio dicebatur olim ſuper
ni Diptycha. Plura de Diptychis diſputantur.

nen h UWVerentium nomina ad Altare enunciaban-
Acliüt tur, quod 12. ſœculo obſolevit.
mt.

Prima hac Oratio Canonis, ejùsque præ-
ſertim pars, quæ incipit Memento, in Miſſa-
Gh libus quibusdam manuſeriptis appellatur Ora-
i 170 JNuper Diptycha; ex quo nobis ſeſe offert
Occaſio quædam huc afferendi de Diptychis.
Aſſeres quidam erant Diptycha diviſi in par-
tes tres, ita ſibi juncti ut implicari poſſent,
in quorum primum quorumdam Sanctorum
& præſertim B. Virginis, Apoſtolorum &
Martyrum, in alterum Fidelium nomina re-
ferebantur, qui viverent & dignitate eſſent
illuſtres, vel de Eccleſia eſſent optimè meri-
ti; inter eos Romanus Pontifex, Patriarcha,
Epiſcopus, & alii ex Clero primi poneban-
tur; deinde Imperaror, viri Principes, Ma-
giſtratus, & qui de Eccleſia benè meruiſſent,
& omnis Fidelium cœtus. Tertius Aſſer ha-
bebat nomina defunctorum, qui in Fide-
lium communione mortui eſſent. In Miſſis
Privatis Sacerdos, in ſolemnibus Diaconus &
Subdiaconus éa nomina recitabant; propte-
rea ſeribit Martene de antiqu. Eccleſiæ Riri-
bus

336 Sectio IIl.

bus lib. I. cap. 4. art. 8. num. 14. Momina re-
cenſebut ipſe Sacerdos, maximè in Miſſis priva-
tis, in quibus non miniſtrabat Diaconus aut
Subdiaconut. Non tamen omnium offeren-
tium, ſed eorum tantùm, qui eſſent Præci-
pui & eximii, nomina recitabantur. Nimis
enim diu Sacram duci cæremoniam oportuiſ-
ſet. Juxta Ritum Romanum principio Ca-
nonis vivorum, ac præcipue ſummi Pontifi-
cis & Epiſcopi nomina pronunciabantur,
cujusmodi eſt diſciplina, quà nune utimur
in prima Oratione Ze igitur. Deinde ad me-
mento Domine vivorum, qui vel eximii eſſent
Offerentes, vel magna in Eccleſiam bene-
ficia contuliſſent, nomina in Diptycha re-
lata recitabantur. Propterea nunc pauſatur
aliquantisper, ut eorum præcipua fiat com-
