non autem demiſsd, ut ſolenme erat, proferri
jubet, ut qui locum tenet idiotæ, Amen ſucci-
nere poſſit. Præterquam quod enim de Kitu
ſacrific5iorum decernere temat, quæ pars diſci-
plinæ ſolis Sacerdotibus competit, antiquos Ec-
cleſiæ mores ſollicitat, qui, ut reverentia Myſte-
riis conciliaretur, preces myſticas demiſéd voce
proferri induxerant, ut teſtatur Baſilius. Sed
ab hoc Juſtiniani aulo quædam eliciuntur,
quæ

554 Sectio II.

quæ noſtræ cauſæ mirificè favent. Ad Con-
ſtirutionem ſuam conſtabiliendam non affert
veterem Juſtinianus conſuetudinem, quà (ſi
qua fuiſſet) profectò uſus eſſet. Quod indi-
cium facit, Canonis preces ante Juſtinianum
demiſsà voce recitari conſueviſſe. Neque
etiam dicit, quamdam Miſſæ partem tono
recitari ſolitam cantui oppoſito, ſed ſecretò
eaque voce, quæ non audiretur; ideõque
jubet, deinceps recitari non in Jſecreto ſed cum
ea voce, quæ exaudiatur. Igitur ſubmiſdà voce
non ſignificat, quod contendunt Novatores,
vocem cantui oppoſitam; ſed quæ ab aliis,
ùt ſupra monuimus, non audiatur. Affert
Juſtinianus D. Pauli verba, quæ ſanè ad hanc
rem nihil pertinent. De iis enim Apoſtolus
loquitur, qui non ſolùm verba non intelli-
gebant, ſed ne illud quidem noverant, de
quo ſermo eſſet: ille igitur locus non con-
gruit rei, de qua agimus; Populus enim,
ſi conſecrationis verba non audit, tamen
probè novit, Presbyterum conſecrare pa-
nem & vinum, ideéôque ad precationum
finem benè poteſt reſpondere Amen. Locus
alter Apoſtolh: Corde creditur ad Iuſtitiam,
ore autem confeſſio fit ad ſalutem, nihil itidem
probat; referendus enim eſt potids ad Fidei
Symbolum, quam Fidelium Conventus cor-
de credit, & ore confitetur. Quod attinet

ad novitatem à Juſtiniano invectam, ſanè
nega-

—
negar
Orten
rit ef
quod
Auüme

acra

cum
lit al⸗
Fooni⸗

itche

larion
ciieer
quar-
cleſia
Niani
ut vic
eX Rit
recen
gwid
Verd

ulem
tone
reſo

Eeen

—

AdC
Von A
n
Cln.

lcürn

MN
en d
Katl
ilebe⸗
un
ſium
Nre⸗
M
Nh
ins
nur.
An
non

1 ein .

l
Cleſt
enn
9 n
,

De Sarrificio Miſſe. 555

negari non poteſt, quin ſuum in aliquibus
Orientis regionibus ea Conſtitutio obtinue-
rit effectum; quod ſatis oſtenditur ex eo,
quod de tribus pueris narravimus, ùt etiam
animadvertir Menardus in Notis ad librum
Sacramentorum S. Gregor. pag. 389. Oratio
cum verbis conſecratoriis olim in quibuidam lo-
cis altà & clard voce proferebatur, dt teſtatur
Joannes Moſebus: Quoniam in quibusdam lo-
cis clarà voce pronuntiare ſolent Crationem Ob-

lationis Presbyteri, faëtum eſt, ut eam pueri

didicerin; idque ingenuè fatetur le Brun:
quamquam oſtendit, Orientales aliquot Ec-
eleſias arcanum & ſilentium, fruſtra eà Juſti-
niani refragante Conſtitutione, retinuiſſe,
ùt videre eſt tom. 4. pag. 154. & ſeq. idque
ex Ritu etiam, quem ſuprà memoravimus,
recentiorum Græcorum apparet, qui voee
quidem elatàâ verba Conſecrationis, demiſsâ
vVerò alias Orationes Canonis proferunt.

Juſtiniani Novelld nibil mutatum in Occidente;
nec umquam intermiſſus ritus recitandi
Canonem ſecretò.

Quintè quæritur, an ullam in Occiden-
talem Eccleſiam Juſtiniani Conſtitutio varia-
tionem invexerit. Et fidenter planè nullam
reſpondemus. Vetuſtiſſimum enim Ritum
ſecretò recitandi Canonem & Conſecrationis
verba

556 Sectio W.

verba Occidentalis Eccleſia ſemper retimit.
Abundè id probat le Brun tom. 4. pag. 133.
Pprolatis Sacramentariis, Miſſalibus, & Or-
dinibus Romanis, quibus oſtenditur uſus
ſecretarum precum in Miſſa per ea tempora,
quæ Juſtiniani Conſtitutionem proximè ſunt
conſecuta. Quod ſi graves fidéque dignos
poſt 10. ſæculum Auctores adire libeat, qui
ſcripſerunt de Miſſæ ſacrificio, ſanè non
deſunt auctoritates, quibus oſtenditur, in
Occidentali Eccleſia numquam ejusmodi Ri-
tum eſſe intermiſſum. Teſtatur id Innocen-
tius III. Belletus, Hugo de S. Victore, Al-
bertus Magnus t0m. 21. de Sacrificio Miſſæ
Tract. 3. cap. 2. & D. Thom. 3. Par. quæſt.
83. art. 4. ubi ait, Sacerdotem ea clarà voce
dicere, quæ ad ſe & ad populum, demiſsà
verò quæ ad ſe ſolùm pertinent, cujusmodi
eſt oblatio & conſecratio: Quædam verò per-
tinent ad ſolum Sacerdotem, ſicut Oblatio, &α
Conſecratio, & ideo quæ circa hæc ſunt dicen-
dau, occultè à Sacerdote dicuntur. Et D. Bo-
naventura in Expoſit. Miſſæ, ubi agir de
modo, quo Canon recitandus ſit, Canon,
inquit, diſeretè, & ſub ſilentio legendus ſt: di-
ſorets, ut verba Canonis nec nimis velociter
ſyncopando, vel nimis protrabendo circumſtun-
tibus generent tædium. Unde Ecclehia ſtatuit,
ut Canon devotè, & ſub ſilentio legatur.

Lex

ler
Tria
O

quæ-
den
qua
dliar
eſt i
gis:
ure
adn/
mea
elop
mij
tio
ſub⸗
tnion,
.
Iimi
nele
arca
nem
Cor
dit

1 ketini
pag ⸗
6,80.
Cnnr ui⸗
enen
Mimel
e yn
ben
ſne
ltur,
i
Iee⸗
e, N
4o MN
1 Cen
ri ro
onn

Nin ,

De Saerifcio WMiſſc. 557

Lex eſt poſitiva recitandi ſecreté Canonem in
Tridentina qnodo. Kationes bujus rittis. In
Ordinatione Sacerdotum Epiſoopus paululum
elatũ voce totain Miſſam recitat.

Sextèò quæritur, an ratio & poſitiva ſit
quædam lex, quà Canonem aliasque preces
demiſsà voce recitare jubeamur; & an ali-
quando tota dicatur Miſſa altà voce quæ au-
diatur ab omnibus. Lex de ea re poſitiva
eſt in Synodo Tridentina, quæ ejusdem le-
gis affert rationem ſeſſ. 22. cap. 5. Cum na-
tura hominum ea ſit, ut non facilè queat ſine
adminiculis exterioribus ad rerum Srnataar
meditationem ſuſtolli, propterea pia mater Ee-
cleſia Kitus quosdam, ut ſcilicei quakdam ſub-
miſsa voce, alia verò elatiore in Miſſa pronun-
tiarentur, inſtituit. Et Canone 9. ejusd. ſeſſ.
quis dixerit Eccleſiæ KRomanæ Kitum, quo
ſubmiſsd voce pars Canonis & verba Conſecra-
tionis proferuntur, damnandum eſſe, anathema

ſit. S. Synodus reſpieit ad Euchariſtici ſub-

limitatem Myſterii, quæ poſtulat, ut nihil
neſciat Sacerdos, quædam verò ſint populo
arcana; tum & ad Spiritûs Sancti operatio-
nem, quæ panem & vinum convertens in
Corpus & Sanguinem Jeſu Chriſti non ca-
dit ſub ſenſus: Quam conſecrationem Corporis
& Sanguinis Dominici ideo ſemper in =
arbi-

558 Sebtio II.

arlitror celebrari, quia ſanctus in eis manent
Spiritus eumdem Sacramentorum latenter ope-
ratur effettum. Unde Gracè myſterium dici-
tur, quod ſecretam & reconditam babeat diſpo-
ſitionem: verba ſunt veteris Expoſitoris Miſ-
ſæ apud Martene tom. I. De antiquis Eccle-
ſiæ Ritibus primæ edit. pag. 448. Reſpicit
itidem S. Synodus ad majorem veneratio-
nem, quæ ex ſecreto paritur erga res divi-
nas, quæque ſilentio excitatur & alitur, quo
fit ut Celebrans Sacerdos, & qui adſtant,
quæ ropræſentantur myſteria, meditari poſ-
ſint attentiùs. Innocentius III. lib. 2. Myſter.
Miſſæ cap. 54. myſticam affert hujus ſilentii
rationem, Jeſum ſcilicet videndum ſeſe Ju-
dæis non præbuiſſe, cùm agitarent animo
eum interficere, ùt tradit Joan. cap. IrI. &
idcirco ſilentium Sacerdotis latibulum Chriſti
Significare; & lib. 3. cap. I. conſiderat, Chri⸗
ſtum cum palmis & acclamationibus exce-
ptum à turbis abüſſe & ſe abſcondiſſe ab eis,
non quidem ob metum, ſed quia nondum
venerat bora ejus: ſcribit igitur Pontifex:
Iud latibulum Cbriſti hoc ſilentium repræſemtat,
in quo ceſſante verborum tumultu, ſola dirigi-
zur ad Deum imentæ devotio. Quòôd verd ad
illud attinet, num aliquando tota Milſa elatà
voce recitetur, id in ſola Sacerdotum ordi-
natione nunc uſurpatur; non enim Ordi-

nandi tam propè altare ſunt, ut olim, cùm
tam

no

ulur
0
done
Pie
or

, munet
Mer y⸗
Hiun d
lin dſe
orshi.
s l
Nepe
elritt

Ies qi
r, ⸗

nnipe
Me
eliel
le
I un
n (
1,r
bag
eth⸗
it M
Dn
⸗
Me

De Sacrificio Miſſ. 559

tam Epiſcopus Ordinans, quàm Ordinandi
manibus Miſſale tenentes ſubmiſsâà voce ſe-
cretas pronunciabant. Nunc Ordinandi cir-
ca Altare in genua provoluti diſponuntur,
& Epiſcopus, quaſi eos doceat Miſſam ce-
lebrare, lentè ac paululum elatâà voce ſecre-
tas profert, non eas ut Populus audiat, ſed
ut Sacerdotes noviſſimè initiati cum eo poſ-
ſint eas recitare, & verba Conſecrationis uno
eodémque tempore cum Epiſcopo pronun-
ciare; ad exemplum Chriſti, qui voce, quæ
ab Apoſtolis audiri potuit, in ultima Cœna
panem & vinum conſecravit, ut eos, quos
tunc Sacerdotio initiabat, doceret conſecran-
di modum, legitimumque Ritum ad con-
ſummationem usque ſæculi duraturum.

Plures Novatorum conatus ad tollendqum eum
ritum. Petri Suavis & Courayeri venenatæ
Cenſuræe. Omnes Liturgiæ hbabent preces
duasdam elatâ, quasdam ſubmiſsd
voce recitandas.

Poſtremo loco quæritur, num poſt Sy-
nodum Tridentinam extiterit aliquis, qui
uſum ſtuduerit introducere altà voce, quæ
ab omnibus audiatur, recitandi Secretas, Ca-
nonem, & Conſecrationis verba, & quis
huic temerario aufo reſtiterit. Primus, qui
Proteſtantium nomine Catholicam ea in re
Nn ohtre-

560 Sebtio II.

obtrectärit Eccleſiam, eſt Petrus Suavis.
Contendit, ſecum ipſam pugnare S. Syno-
dum. Ea enim docet, in Miſſa multa con-
tineri, quæ ad erudiendos Fideles perti-
nent, proindéque jubet, Parochos in Miſſa
Parochiali eorum aliqua populo explicare;
quæ leguntur in Miſſa, præſertim verdò ali-
quod Sanctiſſimi hujus Sacrifieii myſterium:
hæc verò omnia non benè convenire ait
cum Latina lingua, cujus populus eſt impe-
ritus, & cum ſecretis Orationibus, quas
ne aure quidem percipit. Hanc porrò Sua-
vis venenatam Cenſuram, quaſi non ſatis
dilucidè ab eo ſit expoſita, rursùs inculcat
Courayer tom. 2. Hiſtor. Concil. Trident.
pag. 328. Verùm Cardinalis Pallavicinus,
& Natalis Alexander Diſſert. 12. de Hiſtor.
Eccleſ. ſæculi 15. & 16. art. 12. ſatis oſten-
derunt, quàm bene ſecum conveniant Tri-
dentini Concilii Decretra. Nam & Latin
Miſſa celebranda eſt, & ſecretæ ob rationes
adductas ſubmiſsâ voce recitandæ, & Paro-
chus ex Altari populo debet explanare;
quæ Fideles ſcire oportet ex multis quæ ſa-
crificio Miſſæ continentur, eaque minimè
explicare, quæ non oportet Populum ſcire.
Savary Epiſcopus Seſuviorum anno 1698.
quosdam Eccleſiaſticos vehementer incré-
puit, qui eo devenerant audaciæ, ut altà

voce Canonem recitarent, iis objiciens Ec-
cleſiæ

=
cleſi⸗
ſpen
Vit,
ſecre
man

aunn

edic
nen
Plie
tet,
finge
Vert
eſle
inſe
duxi
nupe
ter e
Voce
nec
ver⸗
chie
Cipl
kali.
Anti
ln
lere,
Murir
leb⸗
on
Crur

—
Aant
W
IlIN
S
osin
n rende.
nplar
wvenite
lin⸗
do, s
Pnd⸗

Ned

Trcen
erlcno⸗
GeH
ſs D
enum
E
O tie
e, Al

De Saerifcio Miſſ. 56
eleſiæ univerſalis diſciplinam, eôsque ſu-
ſpenſionis pœnà ipſo facto incurrendà puni-
vit, qui in eo quod ad vocem pertihet, quàâ
ſecretæ ſunt proferendæ, cum Miſſali Ro-
mano non conſentiant. Cardinalis de Biſſy
anno 1I710. novum pro Meldenſi Dioceſi
edidit Miſſale, ubi qui eam curavit editio-
nem, illa Rubricæ verba ſubmiſßsd voce ex-
Pplicavit ſine cantu; atque ut callidè inſinua-
ret, Canonem altàâ eſſe voce recitandum,
ſingulis quibusque Orationibus addidit Amen.
Verùm fateri non veritus eſt Cardinalis, ſe
eſſe deceptum; & ſuum ipſius Miſſale, ſe
inſcio corruptum, cenſurâ notare laudi ſ
duxit & gloriæ. Denique notiſſimum eſt
nuperrimum Miſſale Trecenſe; in quo in-
ter cæteras novitates illa non deeſt, ſecretas
voce quæ audiri poſſit à populo, recitandas;
nec ferè quisquam eſt, qui neſciat quæ ad-
versùs illud Miſſale ſcripſerit Langletus Ar-
chiepiſcopus Senonenſis, qui veterem di-
ſciplinam ſtrenuè tuetur in Inſtruct. Paſto-
rali Pariſiis edita anno 1737. Egregius idem
Antiſtes olim Sueſſionenſis Epiſcopus libel-
lurmn ſcripſit De vera mente Eccleſiæ in ſacris
Cæremoniis, quo Verti fregit audaciam, qui
plurimarum ſtudioſus novitatum & illud
volebat, ut altâ voce ſecretæ recitarentur.
Ejusmodi novam diſeiplinam, quæ Nova-
torum operâà ſenſim irrepſiſſet, nemo eſt
Nn a2 qui

562 Sebtio II.

qui neſciat quantopere Theologi Calli op-
pugnaverint. Thiers Tractatu de Super-
ſtitionibus tom. I. cap. I. Scriptorum, Pro-
vincialiumque Conciliorum auétoritates con-
gerit, quibus oſtendit, ſecretas ſubmiſsà
voce recitandas. Quærit Juveninus Tra-
Catu de Sacramentis, an Sacerdos quasdam
quidem preces ſubmiſsâ, quasdam verò ela-
tà voce debeat recitare; & reſpondet affir-
mando; præſcriptum id eſſe in Liturgiis La-
tinis & Græcis, juſſum à ſacris Canonibus;
eôsque Sacerdotes increpat, qui zZelum præ-
texentes altà voee Canonem recitabant. Re-
naudotius, qui ſumma diligentià & curà Li-
turgias ferè omnes Orientales edidit, accu-
rat& obſervat, quæ altâ, quæ demiſsà voce
dicenda ſunt. Nec iis contentus, quæ in
notis ſeripſerat, Diſſertationem prœviatn
compoſuit, ut lucem afferat veteri Diſcipli-
næ, quâ Eccleſia vel ipſis Fidelibus myſteria
tegebat ea breviter & ſubobſcurè exponen-
déô: Suadet id etiam Ecclefiaſticæ diſeiplinæ a-
tio, quæ myſteria tanto ſilentio tegi ubebat, ut
non niſi initiatis, & breviter quidem, imò ſub-
obſeuriuſculo explicarentur: verba illius ſunt
tom. I. Denique ſuprà Mabilloni, Martene,
& le Brun ſententias attulimus, quos Scri-

ptores nemo ignorat totum hoc argumen-

tum exhauſiſſe, nihilque harum rerum ſtu⸗
dioſis reliqui feciſſe, quod addere poſſint.

Calli

bit
Laud
nur
Lole,
lott
etian
ler/
Plin⸗
Lirun
locn
ſeer⸗
dor
les
n

Pra
dixi
mt
on
Un
Gatt
Mm
Uns

—
Cll
e Ae⸗
Mun, br
liatesen
8 Ubais
nind
Vedn
erb
et .
rvisl:
oribus⸗
Aunce⸗
ben. N.
Kanil
t,
l ve
en
ein⸗

De Sorifcio Miſe. 563

Galli quidam arcani diſeiplinam in Miſſa pro-
barunt, ſed rationem commenti ſunt
minimè veram.

De Canone, ſeu de Miſſæ Secretis ita ſcri-
bit Bellotte in Obſervat. ad Ritus Eccleſiæ
Laudunenſis pag. 529. Secretum olim diceba-
tur potiſſimum ratione prolationis, quia ſubimiſosd
voce, atque ſecretò proferri debet, ne tam Sancti
Myſteri verba manifeſtè prolata & publicè, per
quotidianum uſum vileſcerent, & ne d Laicis
etiam in locis profanis indebitè atque irreveren-
zer pronuntiarentur. De veteri Arcani diſci-
plina mentionem facit Gilbertus Grimaud in
Liturgia ſacra Par. 3. cap. 7. cui diſciplinæ
locum ait fuiſſe præcipuum in verbis Con-
ſecrationis, quæ per Traditionem ad Sacer-
dotum traducebantur notitiam, ne ea Infide-
les reſciſcerent. Uterque Auctor exemplum
à nobis ſuprà allatum profert, & Moſcho in
Prato Spirituali depromptum. Quod modè
diximus, uberrimà eruditionis copiaâ confir-
mat Albaſpinæus Aurellanenſis Epiſcopus
tom. I. Tract. de Veteri Eccleſiæ Politia in
adminiſtrat. Sacrament. cap. I. & 2. In Tra-
ctatu quodam de Miſſa & Divino Offieio ite-
rum Pariſüs edito an. 1714. pag. 3. Pproponi-
tur quæſtio, unde conſuetudo orta ſit reci-
tandi Canonem ſubmiſsà voce; atque eum
Nn 3 mo-

564 Sectio II.

morem contendit Auctor inde profeétum
eſſe, quèd in ſolemni quæ cantatur Miſſa,
cum Chorus caneret Sanctus, & cantus lon-
giore tractu propter Notarum multitudi=
nem protraheretur, Sacerdos Miſſam cele-
brans, qui cum choro non caneret, cœpit
recitare Canonem ſubmiſsà voce; qui mos
à ſolemni Miſſa quæ canitur, ad privatam
quæ legitur traductus eſt. Eamdem antea
ingreſſus fuerat viam Auctor Tractatũs de
optimo Miſſam audiendi modo ſecundæ edit.
Pariſien. anni 1681. Cap. 6. pag. 257. & ſeq.
Hanc autem originem, quam duo illi Aucto-
res excogitàrunt, minimè agnoſeimus, quip-
pe commentitiam. Eos tamen ideirco ad-
duximus, ut appareat, quantum ſit homi-
num etiam nunc in Galliis, qui Rubricæ de
Secretis obſervantiam tueantur. Perpul-
chrum de Secreto Myſteriorum Tractatum
Pariſüs an. I710. edidit Vallemontius, ſeu
potiùs Apologiam pro Rubrica Miſſalis omni-
enâ eruditione refertam, in qua confutat
Fertum, qui cum aliis quibusdam earundem
partium, ùt jam vidimus, contendere auſus
eſt, ſecretas altà recitari voce oportere. De
Vallemontio idem cenſemus, quod de duo-
bus aliis Gallis Auctoribus, quos ſuprà me-
moravimus: gaudemus enim, quèd videa-
mus Rubricæ obſervantiam de ſecretis ſtre-

nuè ab eo quoque propugnatam. Verùm
ejus

einsr
fumu
elt,G
’ pu
C
præt
que!
chun
Miſi
men
bat,
iolſis
lo, C
Is,

ociI

Puerg
oe
la de
UMle
eritä
gue!

4

voſectur
r M
nnsle
0lltmi
mc:
et,
(lin
rien
en u
Gunk
Neeni
E
ke
ng

Ni

ſr wol.

Grct éè

Dere⸗
Pnaen
lics,?
cs
n .
nigen
Plit,⸗
n

De Sacrificio Miſſc. 565

ejus rationibus ſubſeribere omnino non poſ-
ſumus. Exiſtimat enim, idque veriſſimum
eſt, Catechumenos, Energumenos, Infideles,
& publicos Pœnitentes dimitti conſueviſſe,
cùm recitari cœperat Canon Miſſæ: putat
Præterea, iis dimiſſis, cùm ſoli fideles, ne-
que Energumeni, nec Pœnitentes, nec Cate-
chumeni remanerent in templo, reliquum
Miſſæ elatà voce dici conſueviſſe, quod ta-
men eſt falſum; Arcani enim diſciplina veta-
bat, ne Sacroſancta Myſteria vel Fidelibus
ipſis enunciarentur. Tandem cenſet 8. ſæcu-
lo, cùm ad Miſſam unicuique pateret adi-
tus, opportunum viſum eſſe, ut, quemad-
modum olim neque Catechumeni, neque
Energumeni, neque Pœnitentes Canonem,
ideôque nec Conſecrationis verba audiebant,
ita deinde unumquemque hominum qui
Miſſæ adeſſet, totum id celaretur; quod à
veritate quantum abſit, ſatis apparet ex iis,
quæ ſuperiùs diximus.

De Miſſa à Communione
usque ad finem.

Actiones quæ fiunt à Sacerdote poſt Commu-
nionem usque ad finem Miſſæ.

ME* curſum non inopportunis quibus-
W dam crebrèò interjiciendis abrupimus;
Nn 4 nunc

566 etltio Il.
nunc verò illum tandem repetamus. Poſt-
quam Sacerdos Sacramentum ipſe ſumpfit,
& adſtantibus diſtribuit, ſi qui ſunt com-
municandi, & ſumpſit ablutionem, & me-
dio Altari ſe confert ad cornu Epiſtolæ,
quo Miniſter Miſſale tranſtulit; legit Anti-
phonam, quæ Communio dicitur, redit ad
medium Altare, illudque oſculatur; conver-
ſus ad Populum dicit Dominus vobiſeum; ac
rediens ad librum legit Orationem, quæ
dicitur Poſtcommunio; poſtremò librum clau-
dit: tum redit rursùs ad medium Altare,
quod oſculatur; ad populum autem con-
verſus dicit, Dominus vobiſeun, atque e
Miſſa eſt, vel volvens ſe ad altare, Benedica-
mus Domino, ſi ita præſcribat Rubrica; cui
Miniſter reſpondet, Deo Gratias: in Miſſis
verò Defunétorum dicit, Requieſecant in pace,
eui Miniſter reſpondet, Amen. Denique
inclinatus in medio Altari dicit Orationem,
Placeat; & converſus ad populum, ei bene-
dicit, quod prætermittit in Miſſis Defun-
ctorum: inde ſe conferens ad cornu Evan-
elii recitat Evangelium S. Joannis, vel aliud
Erangellum ‚ quod Rubrica præſcripſerit.

Ami-

Ani
imtere
com
Col

tur.
inte
tur.
man
mi,
aſi
nis,
Proc

Ul

tu de
ppal
0
nien
Con,/
Mal,
anm
tune

in

lim
tus
uen
ſalit
ul

.
En
nt r
enn enr
Dil,
et 4
1, N
,
Mm
en, (
DmmCr.
n Me,
ein
e,
Nudt
Hicz
M
tinfe
Deng
Nruions
me .
wm
z 8
Argen⸗

=

De Sacriftcio Miſſce. 567

Antiphona quæ dicitur Communio canebatur
interea dum diſpertiebatur Euchariſtia. Poſt-
communio tot Orationes habet, quot fuerint
Collectæ. Vetuſtiſſima Oratio quæ dicitur per
Quadrageſimam ſuper populum.
Porro Antiphona idcirco Communio dici-
tur, quia, ùt obſervat Gavantus, canebatur
interea dum populo Euchariſtia diſtribueba-
tur. Ejus mentionem faciunt Ordines Ro-
mani. Canebatur alternis quisque verſus Pſal-
mi, & quo erat compoſita. Cardinalis Tho-
maſius exemplum edidit Pſalmi Communio-
nis, qui cantabatur in modum Antiphonæ.
Producebatur cantus, donec Pontifex, qui

Miſſam celebrabat, nutu monebat, ut à can-

tu deſiſteretur, & caneretur Gloria Patri, ùt
apparet in primo Ordine Romano num. 20.
Mox ut Pontifex cœerit in Senatorio commu-
nicare, ſtatim ſehola incipit Antiphonam ad
Communionem per vices cum Subdiaconibus; &α
bſallunt usque dum, communicato omni populo,
annuat Pontifex ut dicant Gloria Patri: &α
tuuc repetito verſu quieſeunt. Hæc Miſſæ pars,
in quà Communio & Poſteommunio recitantur,

olim vocabatur gratiarum actio, ùt ait Ruper-

tus de divinis Offic. lib. 2. cap. 18. Cantus,
quem Communionem dicimus, quem poſt cibum
ſalutarem canimus, Gratiarum actio eſi; quod
multò ante dixerat Auguſtinus Epiſt. 149.

Nn 5 alias

568 Sebtio II.

alias 59. Participato tanto Sacramento, Gra-
tiarum actio cuntcta coneludit. Antiphonam,
quæ Communio dicitur, aliæ conſequuntur
Orationes, quæ vocantur Poſteommunio, quæ
proximè poſt Communionem recitantur, ad
Deo gratias agendas, quòd tantorum My-
ſteriorum nos voluerit eſſe participes, & ad
gratiam ab eo poſtulandam, ut ejus fructum,
& quidquid operari ſanctificationem poteſt;
conſervemus. In quibusdam locis hæc ora-
tio vocatur Complenda, ſeu Oratio ad complen-
dum, hoc eſt ratio quà res tota finitur. Ru-
brica Miſſalis præſribit, ut tot dicantur in
hac parte Miſiæ Orationes, quot dictæ fue-
runt in principio: Multiplicatis ſecundum nu-
merum Collectarum in principio Miſſe & ecre-
tarum ante Canonis Præfationem præmiſſarunn
ait Biel Lect. 39. ſuper Canone Miſſæ p. 918.
Per Quadrageſimam in Miſſa Feriali poſt
Orationes, quæ vocantur Poſtcommunio, Sa-
cerdos præfatus formulam, Humiliate capita
veſtra Deo, dicit Orationem ſuper populum.
GOratio hæc ſuper populum vetuſtiſſima eſt, ur
colligitur & Sacramentario Gelaſiano à Car-
dinaſi Thomaſio edito: olim quidem non
per Quadrageſimam tantùm, ſed per totum
annum, nunc verò per Quadrageſimam ſo-
lùm recitatur, ut divino populus muniatur
Præſidio adversùs Diaboli inſidias, quæ me-

ruendæ magis ſunt diebus Pœnitentiæ, ut
ex-

erpl
c4.
ſticis

Cur.
lte

M
oer
Mic
tem

ſnei
invan

tur

Kpen

cia

hratie
las.
Deun/

M
Nm .
lne
1 hr

k
fni

—
o, 0
Fphenne
Megonn
linct
tnunt
aun
eoi
Sfd
n vo
HæC
lunhtr
r. N.
lonmei
etr.
Glir
tſſnm
Urpet
krii
unin?
ligte 6

lm,

roll

De Sacrifccio Miſſæ. 569

explicant Amalarius lib. 3. de divinis Offic.
cap. 37. & Micrologus cap. 51. de Eccleſia-
ſticis Obſervationibus.

Cur & quando antiquitus omitteretur formula
Ite Miſſa eſt, Sententia Micrologi à Cardinali
Bona improbata. Quando dicatur,
Benedicamus Domino.

De illa formula dimittendi populum, le
Miſſa eſt, alibi ſermonem habuimus, ubi
docuimus poſt expletam Catechumenorum
Miſſam eos dimitti à Diacono; abſolutâà au-
tem Miſsà, cui reliqui Fideles aderant, ipſos
à Diacono pariter dimitti illis verbis con-
ſueviſſe, Ie Miſſa eſt. Juxta eam, quæ nund
invaluit, diſciplinam, quoties in Miſſa dici-
tur Gloria in Excelſis, dicitur Iie Miſſa eſt;

Si verò hymnus ille omittatur, dicitur, Ge-

nedicamus Domino, ut invitetur populus ad
gratias de expleto Miſſæ ſacrificio Deo agen-
das. Semper cum Gloria in Excelfis etiam Te
Deum, & le Miſſa eſt recitamus, ait Micro-
logus cap. 46. Senſus illorum verborum, le
Miſſa eſt hujusmodi eſt: Vobis abire licet,
nam ſit Miſſa, id eſt dimiſſio. Græci alium
loquendi modum adhibent; dicunt enim,
In pace Chriſti eamus; ùt videre eſt in Litur-
iis Sanctorum Jacobi, Baſilii, & Chryſo-
omi; reſpondet autem populus, In nomine
VDomi-

570 Sectio II.
Domini. Bellarminus tom. 3. Controverſ.
lib. 6. de Miſſa cap. 27. poſt Micrologum
obſervat dici conſueviſſe, Ee Miſſa eſt, in
Miſſis dierum Feſtorum; illis enim plerum-
que populus intererat, non verò in Miſſis
Ferialibus, in quibus plerumque Clerici &
Monachi aderant, qui non dimittebantur,
quèd remanerent ad Officium continuan-
dum; & quamquam ob eam rationem dicen-
dum fuiſſiet Iie Miſa eſt, non Benedicamus
Domino, in Dominicis Adventûs, & Qua-
drageſimæ, addit in his Dominicis dici, Be-
nedieamus Domino, & non Ie Miſſa eſt, ad
ejus temporis meœſtitiam ſignificandam. Vi-
detur enim neſcio quid lugubre praſeferre, quod
non publica denunciatur dimiſſio, * unusjuis-
que per ſe diſcedit. Loquitur de formula le
Miſſa eſt etiam Cardinalis Bona Rer. Litung.
lib. 2. Cap. 20. num. 3. ubi refutans Microlo-
gum ait, illum probàſſe oportere, non con-
ſueviſſe populum Miſſis quotidianis adeſſe,
& concludit omiſſam fuiſſe formulam Ee
Miſa eſt, quando populus abſolutâ Miſsâ
non illico Eccleſià abibat, ſed exſpectabat
dum horæ recitarentur Canonicæ, eamque
conſuetudinem etiam in Miſſis minus ſole-
mnibus & quotidianis invaluiſſe. De formu-
la Kequieſcant in pace loquitur Belletus c. 49.
Dicitur, inquit, in Miſſa pro Defunctis Requie-
ſcant in pace, gquod ex ſola confuetudine enei
70

Fali⸗
funsd

petr
tene
ris

ton
qu⸗

an.

H
tim
le B
tem
Ame
ricor
ellen
etſie
dene
liur
Sto

Deo

I

opu

ma ſ.

—

Onnde
lchon
n .
Crdi
iteban,
Corine
en c
Aeclon

naht⸗
ronde 4
er. Uin
Mo.

De Sacrificio Miſſce. 571

vali natum eſt, vel quia tota Miſſa pro De-
functis in eo eſt, ut ipſis à Deo quietem im-
Petret; vel quia poſt Miſſam non erat dimit-
tendus populus, qui remanebat ad Cadave-
ris ſepulturam aliasque preces pro animabus
Defunctorum. Vertus tom. I. pag. 141. &
tom. 3. Pag. 416. ait verba illa Deo gratiag,
quæ dicunrur poſt Ee Miſſa eſt, vel Benedi-
camus Domino, eſſe additionem; quam quia
omittunr Clerici Eceleſiæ Pariſienſis, & poſt-
uàm Diaconus dixit, Lie Miſſa eſt, confe-
tim abeunt, eos propterea laudat. Verùm
le Brun tom. I. pag. 668. oſtendit vetuſta-
tem ejus Ritůs; verba enim illa habentur in
Amalario, & in Ordinibus Romanis; & Cle-
ricorum Pariſienſium abuſui præferendam
eſſe monet Carthuſianorum conſuetudinem;

etſi enim ii Monachi neque populo in Miſſa

benedicant, nec recitent S. Joannis Evange-
lium, non tamen ab Altari abeunt, quin di-
cto le Miſa eͤt, reſpondeatur à Miniſtro
Deo gratias.

De dualus ſalutationibus Dominus vobiscum
ad fineimn Miſſe.

In hac Miſſæ parte duæ ſalutationes fiunt
populo illis verbis, Dominus voliscum. Pri-
ma ſalutatio benedictionem illam ſignificat,
quam Chriſtus aſcendens in Cœlum dedit
t eele . A.

572 Sectio I.

Apoſtolis; ſecunda verò ſignificat vitam
æternam, in quam ingreſſus eſt Chriſtus
aſcendens in Cœlum cùm reliquit Apoſtolos:
Prima ſalutatio ante Poſtcommunionem ſigni-
ficat illam benedictionem, quam Chriſtus aſten-
ſurus in Cœlum legitur dediſſe Diſcipulis ſuis;
nam ut Lucas ultimo commemorat, eduxit eos
Joras in Betbaniam, & elevatis manibus bene-
dixit eis: ultima ſalutatio vitam æternam ſioni-
ficat, quam Chriſtus aſcendens ingreſſus eſt; quia
cuùm ab eis receſſit, ut conſequenter ſeribit Lu-
cas, ferebatur in Cælum. Ita ſcribit Biel cit.
Lect. pag. 918. Paginà autem 92 1. ait Sacer-
dotem, cùm dicit Dominus voliccum, ſe ideo
ad populum convertere, quia cum eo loqui-
tur; cùm autem dicit Benedicamus Donmino;
vel KRequieſcant in pace, ad Altare reverti, &
in ipſa reverſione ea verba proferre, quia
populum cohortatur, ut unà cum eo bene-
dicar Domino, & oret pro animabus De-
functorum.

De Oratione ſecreta Placeat.

Oratio Placeat in pluribus reperitur Sa-
cramentariis poſt ſæculum 9. ſeriptis. Eam
Sacerdos ſecretò recitat: eſt enim pro ipſo
peculiaris oratio; eamque dicit inclinatus,
t æquum eſt, ad Altare; ſiquidem ad San-

tiſſimam Trinitatem dirigit. Hæœc Grani
abe⸗

—
=
= 5

Kor ſin
ſt Chrir
tlpolnn
,alutt
Aihirls

6Demmn
ſetil
ſne,
nNke
nuho

De Sacrifcio Miſſee. 523
habetur etiam in Miſſa Illyrici, & in aliis
apud Menardum; ejusque explicationem
vide apud Biel cit. Lect. ſuper Canone.

Olim ſemper Sacerdotes, poſtea in Miſſis tan-
tum ſolemnibus, nunc verò Epiſcopi ſoli ternis
Crucis ſignis populo benedicunt. Haud ita ve-
tus ritus benedicendi populo in fine Miſſe.
Vetuſtiſſima eſt Beneditctio Epi-

ſcoporum.

Ternis olim Crucis ſignis Sacerdotes po-
pulo benedicebant, ůt nunc Epiſcopi. Sub-
latus eſt ejusmodi Ritus à S. Pio V. qui in
ſolemnibus Miſſis dumtaxat adhiberi eum
voluit. Clemens vero VIII. ſtatuit ut Pres-
byteri, etiam in Miſſis ſolemnibus, uno tan-
tuùm Crucis ſigno populo benedicant, ùt
videre eſt apud Meratum tom. 1. pPag. 243.
Abbatibus Regularibus ex Alexandri VII.
Decretis poteſtas fit ternas dandi benedictio-
nes in Miſſis tantùm Pontificalibus, unam
verò dumtaxat in aliis Miſſis, ùt videre eſt
in Edicto noſtro 14. tom. 2. §. 4. num. 19.
Haud ita vetus eſt conſuetudo benedicendi
pobule in fine Miſſæ: de ea enim ſilet Ama-
arius, Florus, Rabanus Maurus, Waltfridus,
& Rhemigius 9. ſæculi Scriprtores. Ejus
tamen mentionem facit Micrologus cap. 21.
ubi loquens de populo, qui adeſt Miſſæ 6 ait:
rits

574 KKrstio II.

Prius tamen benedicitur ab Epiſeopo, ſi adeſt;
ſin autem, à Presbytero qui Miſſas celebravit.
Sed hoc non ubique uſurpatum eſſe opor-
tet: nam de hoc ritu nulla mentio fit in Ri-
tualibus Ciſtercienſium, & Præmonſtraten-
ſium, qui religioſi Ordines triginta poſt Mi-
crologum annos ſunt inſtituti. Carthuſiani
neque in ſolemni, neque in privata Miſſa
juxta antiquum ſuum Ritum populo bene-
dicunt, ùt notat Pouget tom. 2. Inſtit. Ca-
tholicar. pag. 890. & cum eo concordat Ri-
tus Ciſtercienſium. Rationem ejus Rits af-
fert Joannes Becoffen in Miſſæ expoſitione
Balilææ edita anno 1509. à Joanne de Inda-
gine deſumpta, eum fſcilicet, qui populum
non habet, non benedicere. Hodie tamen
Carthuſiani, ſi celebrent in templis, quœæ
non ſunt ſui Ordinis, populo benedicunt,
ùt colligitur ex eorum recentibus Conſtitu-
tionibus ſtatut. 3. Compil. cap. I. num. 58.
In veteri Dominicanorum Ordinario lib. 2.
ùt refert Marcellus de Cavaleris in Statera
ſacra tit. 29. num. 50. ita legitur: Et, 1 con-
ſuetudo patricæ fuerit, & extranei fuerint boc
exſpectantes, dent benedictionem Juxta morem
Patriæ. Quæ hactenus diximus, de bene-
dictione ſunt intelligenda, quæ datur ſub
finem Miſſæ à Presbyteris. Namn Epilſco-
porum benedicétio vetuſtiſſima eſt: Benedi-

Gionem Epiſcopalem Martialis Epiſcopus Ta.
. 2 ſiolo-

mullid
me Ii

yetuſt

pum

winci⸗

Vixit
conl
dytel
nr.
Kutq
emndo

beneqh

Lomm

i:

lenecti
Pyr
ſord

Dinn,

Drl,an

Ceeel

baten

Ve

(llidir

le ſac
U,le
lnt r

E hac

itn de

Ral
Ctetent
le .
ofrn
Clltn

De Saerifcio Miſſe 575
Rolorum Diſeipulus ex magiſterio Apoſtolorum
tradidit; verba ſunt Honorii in Gemma ani-
mæœ lib. I. cap. 90. Qui verè cupiat ejus
vetuſtatis argumenta, adeat Chriſtianum Lu-
pum tom. 5. ad Generalia Concilia & Pro-
vincialia pag. 526. Guido Abbas, qui 1I.
vixit ſæculo, & in Italia floruit, loquitur de
conſuetudine, quæ ætate ſuâ invaluit, ut Pres-
byteri ſub finem Miſſæ benedicerent populo:
Hinc & illa conſuetudo apud modernos, quæ non
Juit apud antiquos, inoleviſſe videtur, ut in aliis
temporibus etiam Preibyteri poſt ſinem Miſſee
benedicant; ne populum ita benedictione, ut
communione privatum diſcedere permittant. Et
alibi: Adeo in uſum jam usquequaque venit hae
benedictio, ut nequaquam ag gravi ſeandalo
4 Presbyteris in populo prætermiti poſſit, niſi
Jortè Apoſtolica Sedes generaliter & Synodaliten
Prohibere voluerit. Illud tamen eſt adhuc du-
bium, num ea conſuetudo ab omnibus rece-
pta, aut ab Apoſtolica Sede approbata fuerit:
de ea enim nulla mentio eſt apud Rupertum
Abbatem, qui vixit ineunte ſæculo 12. San-
us verò Bernardus, qui circa ejusdem ſæ-
culi dimidium vixit, conſtanter affirmat, non
eſſe facultatem dandi benedictionem Abbati-
bus, licet ex privilegio Pontificalibus inſigniti
ſint ornamentis. Et Innocentius III. loquens
de hac benedictione in fine Miſſiæ ſemper di-
cit, dandam eſſe ab Epiſcopo, nec usquam
Oo de

576 Sebtio II.

de Presbyteris loquitur. Nunc verò datur
etiam à Presbyteris, Sede Apoſtolicâ appro-
bante. lpſam (ait Lupus loc. cit. pag. 526.
loquens de hac benedictione) jampridem
(Romana Eccleſia) indidit ſuo Mißali. Adeò
potens eſt conſuetudo. Olim hæc benedictio
dabatur etiam in Miſſa pro Defunctis; nunc
verò non item: Nam in Miſſis pro Defun-
Stis, juxta eam quæ nunc viget diſciplinam,
omittenda ſunt quæcumque ſunt alicujus ſo-
lemnitatis, ut advertit le Brun tom. I. pag.
685. In Cathedrali Segorbienfi, quæ Re-
gni Valentiæ Civitas eſt, vetus conſuetudo
eſt, ut Canonicus qui Miſſam Conventua-
lem cantaverit, populo fub finem Miſſæ
non det benedictionem. Poſtulabat Epi-
ſcopus eam mutari conſuetudinem, eique
Canonici aliquot ſuffragabantur. Contrà
reſtitére duo & quadraginta. Tractat hanc
Controverſiam Pontas in Dictionar. cap. 28.
verbo Miſſa, ubi ait à Doctoribus quibus-
dam Sorbonicis an. 1670. eſſe diſcuſſam,
qui cenſuêre, cùm in ea Eccleſia numquam
ritus eſſet uſurpatus benedicendi populo
ſub finem Miſſæ, nihil innovandum. Ac-
curatè& verò ibi explicantur auctoritates con-
trà adduéctæ ad probandam vetuſtatem hu-
jusmodi ritûs benedicendi populo fub fi-
nem Miſſlæ, quèòd ſceilicet non ad bene-
dictionem pertineant, de qua nunc agirme,

—

ſecl a⸗
Munio

Nvan
Or

func⸗
cont
hobiue
Evan⸗
us;
Ktom,
nicam
A vere
Verder
Dwi
dem
niſte

E
ltun

mon
eſlet

De Sacrificio Miſſe.

577

eden ſed ad Orationem, quæ dicitur Poſtcom-

clap
ig ſ
mri
benrdtn
o
1 Dein
plun
ſoſ⸗
l
Il
Colzent
reneu
r N
ene .

☛ —

=

Aar
r.
;
GMem
lucgun

n .

. 1 4
tes (l⸗
gen h
1 1
len.
S

4

munio.

Evangelium &. Joannis in ſine Miſſeæ legitur ex
præſeripto &. Pii VE. Antiquitus legebatur
poſt baptiſinum parvulorum, poſt viati-

cum, poſt extremam unäétionem.

Poſt benedictionem, & in Miſſis pro De-
functis poſt Orationem Placeat, Sacerdos ſe
confert ad cornu Evangelü, dicit Dominus
vobiscum, ſignum Crucis ducit ſuper initium
Evangelüi, lignatque ſibi frontem, os, & pe-
Stus; legit Evangelium S. Joannis, vel ſi Fe-
ſtum, de quo fit Officium, cadat in Domi-
nicam, legit Evangelium Dominicæ illius.
Si verò legat Evangelium S. Joannis, ad illa
verba, Et verbum caro factum eſt, genuflectit,
Divinumque Verbum adorar, quèd eo ſe
demiſit, ut humanam carnem aſſumeret. Mi-
niſter dicit Deo gratios, ut Miſſa deſinat in
Frarigrund actionem. Gilbertus Grimaud in

eſſet Fidelium devotio erga S. Evan
In principio. In aliquibus enim Eccle

5

iturgia Sacr. Par. 3. cap. 17. multa congerit
