poteſt, indè non poſſe illud inferri, nulla eis
fuiſſe altaria, in quibus Euchariſticum Deo
Sacrificium offerrent. Nam illi idem Patres,
qui Chriſtianis nullas eſſe aras confeſſi ſunt,
cuùm de menlſa locuti ſunt, in qua Euchariſtiæ
3 Sagra-

Sectio I.

Sacramentum conficitur, mentionem de Al-
taribus facere non prætermiſerunt, ut benè
adwertit P. Lamy lib. 6. de Templo Hieroſo-
lymitano cap. 3. ſect. I. & Fraſſen. tom. II.
Theologiæ Romanæ edit. pag, 339. Lucianum
Martyrem celebrandæ Miſſæ causa, dum in

Altari proditum eſt; & Diaconorum manus
Pro Altari ad Sacrificandum adhibuiſſe Theo-
doretum legimus. Sed hæc ſanè ſunt digna
exempla, quæ miremur magis, quàm imi-
temur; ſempérque conſtans & perpetua fuit
Eccleſiæ diſciplina, ut ſuper altare Miſſa ce-
lebretur. Adversus Donatiſtas, quorum fu-
rore Catholicorum altaria erant everſa, in-
clamat Opftarus Milevitanus lib. 6. Quid eſt
enim, inquit, Altare, niſe ſedes & Corporis *
Sanguinis Chriſti? Haæc ommnia furor veſter aut
raſit, aut fregit, aut removit &. Si livoris
judicio nos vobis ſovdidi videbamur, quid vo-
BZis fecerat Deus, qui illic invocari ſueverat?
Quid vos offendiſtis etiam vos ipfi, ut illa Al-
taria frangeretis, in quibus amte nos per lon ga
tzemporum ſpatia ſancte, ut arbitramini, ob-
tuliſtis ?* dum impie perſequimini manns no-

Sras ille, uli Corpus Chriſti habitabat, feritis

&& veſtrat. Hoc modo gJudæos eſtis imitati.
UIli injecerunt manus Chriſto in Cruce: vohis

percuſſus in Altari. Si Catholicos illic inſecta-

*: voluiſtis, vel veſtris illie antiquis oblationi-
SZus barceretis. Pri-

vinculis eſſet, proprio uſum pectore tanquam

de A
bert
terol⸗
onI
ciaann
dumt
Enqun
Man
eThen
ndn
An Iu
etun fl
1
ruimf
l,
d
Pri 4
ere
1livon
ud
levetn
ileA
uli
ti
00d
.
init
0
en
MMℳ

De Sacrificio Miſſæ. 23

Primis Eceleſiæ Saculis Altaria erant lignea.

Secundèò dicimus in Lege veteri Deum
juſſiſſe, & terra fieri Altare, vel & lapide.
Sic enim Exodi cap. 20. Altare de terra fa-
cietis mibi, && offeretis ſuper eo bolocauſta, &α
pacifica veſtra, oves veſtras, & boves in omni
loco, in quo memoria ſuerit nominis mei: Ve-
niam ad te, & benedicam tibi. Quod ſi Alta-
re lapideum feceris mibi, non adifcabis illud
de ſectis lapidibus; ſ enim levaveris cultrum
ſuper eum, polluetur. Atque illud altare æneo
tegumento operiebatur: Ert operies illud ære,
At eſt in Exodi cap. 27. Itaque in veteri Te-
ſtamento Altare vel terra oppletum erat, quod
exiſtimavit Abulenſis in cap. 29. Exodi quæſt.
6. vel rudibus lapidibus, quod mavult Ribe-
ra lib. 2. de Templo cap. 20. Et ſanè Mac-
chabæus in Altare, quod Antiochus everte-
rat, à ſe reſtitutum lapides injecit, juxta id;,
quod in lege præſcribitur, ùt videre eſt in lib.
1. Macchabæorum cap. 4. Eneum fuiſſe alta-
re, ſeu Altaris aram, ſeu menſam exiſtima-
vit P. Lamy de Tabernaculo lib. 3. cap. 6. ſect.
2. illud verò, quo ea menſa ſuſtentabatur,
fuiſſe lapideum: In hocce autem loco Exodi,
ubi Altare præcipitur de terra ſaciendum, non
de ſumma parte, quæ ænea, ſed de fundamen-
to Altaeris, quod ut citèò pararetur, cum mu-
tabantur caſtra, permittebat Deus, ut fteret ex
B 4 Jor-

24 Sectio I.

Fortuitis ceſpitibus tumultuario opere. Primis
Eccleſiæ temporibus Alraria quidem certè li-
gnea fuêre: Quamobrem Optatus Milevita-
nus, quem ſupràâ protulimus, Donatiſtas,
qui Catholicorum Altaria ſubverterant, in
hunc modum objurgare pergit, Hoc igitur
ineæpiabile nefas, ſi de aliqua ratione deſcen-
dit, uno modo fieri debuit; ſed, at aſtimo,
alio loco copia lignorum frangi juſſis, alio ut
Altaria raderent, lignorum inopia imperavit, ui
removerentur, ex parte verecundia juſſit, ubi⸗
que tamen nefas eſt, qum tantæ rei manus ſa-
rilegaz & impias intuliſtis. Quid perditorum
qonductam referam multitudinem, & vinum in
mercedem ſeeleris datum? quod ut immundo
ore ſacrilegis hauſtibus biberetur, calida de
fragmentis Altarium facta eſt. Nec ita longè
à vero abeſt, Sanctos Apoſtolos in ligneis
Altaribus Mifſam celebraſle ad Jeſu Chriſti
exemplum, qui legali Cœnà peractà ad men-
ſam ligneam aſſidens ſemetipſum in Saerifici-

um obtulit Deo Patri. B. Petrum, quem,
ut jam diximus, Pudens Senator domi ſuz

excepit, Traditione compertum eſt in Altari
ligneo ſacrificafſe, quod etiam nunc aſſerva-
tur Romæ in templo S. Pudentianæ, ſi fides
habenda ſit Arringo, qui in RNoma ſubterra-
sea tom. 2. lib. 4. cap. 43. Extat, inquit,
in eandem Eccleſea ad dexteram intrantibus Al-
zare ligneum ad modum Arcæ compactum, in
7u0

— —

—

Pn
!.
exitt
Nll
Nt,i
ſhn
ſn
im
Ni
Cbit,
, G
nſt
nou
i
nme
longe
igne
Crit
dmen
wen,
An
eree
1N
en
ingui
4

De Sacrifircio Miſſæ. 25

quo B. Petrus, dum apud Pudentem boſpitio re-
ceptus moraretur, ut pia fert Traditio, im-
mortali Deo Sacrificium ofereba. Lignea au-
zem Altavis Tabula præ vetuſtaie nimia con-
Jumpta cernitur, & ſub Altari lapideo locata eſt,
in quo Sancti Petri ſtatua cernitur. Hoc au-
zem titulo notatum eſt: In hoc Altari S. Petrus
pro vivis & defunctis, ad augendum Pidelium
multitudinem, Corpus & Sanguinem Domini
offerebat. Quèd autem in carceribus Miſſas
celebraras eſſe novimus, cùm Perſecutioni-
bus Ethnici in Chriſtianos ſœævirent, id no-
bis palàm facit, Altaria tunc temporis lignea
fuiſſe.

An Chriſtiani primis ſæculis haberent Altaria
etiam lapidea, incertume Vergente in finem
ſeculo I! . Altaria certè erant lapidea: Argen-
lea etiam, & aureis laminis ornata ſe-
quentibus fæculis.

Primis verò ſæculis, & perſecutionum
temporibus utrùm præter lignea Chriſtiani
haberent etiam Alaria lapidea, & num Pri-
mus B. Siweſter ſœculo quarto juſſerit, non
ampliùs in ligneis, ſed in lapideis Altaribus
Miſſam celebrari, quærunt viri docçti; & qui-
bus Juveninus de Sacramentis Diſſert. 5. de
Euchariſtia quæſt. 8. cap. 3. hæc ſcribit: In-
certum eſt, an Aliaria prioribus ſæculis lignea
Juerint, aut lapidea. Veriſimile eſt, utraque,
B 5 dum

26 Sectio I.

dum ſæviret Perſecutio, indiſeriminatim adbi-
bita fuiſſe, pront nempè rerum locorumque op-
portunitas ferebat &. Multis abbince Sæcu-
lis Eecleſia pracepit, ut Altaria ſolum lapidea
ſint. Nonnulli eriptores illud Decretum Sil-
veſtro Papæ adſeribunt: ſed aſſertum hujusmo-
di nullo veterum teſtimonio nititur. Videan-
tur etiam Card. Bona Rer. Liturgicar. lib. I.
cap. 20. Martene de antiquis Ecoleſiæ Ritibus
tom. I. lib. I. cap. 3. art. 6. Lapidea fuiſſe
Altaria vergente in finem ſæculo IV. explo-
ratiſſimum eſt ex S. Gregorii Nyſſeni Oratio-
ne de Sandto Chriſti Baptiſmate Pag. 801.
Altare boc Sancttum, inquit, cui aſſeſtimus,
lapis eſt naturd communis, nibil differens al
aliit eruſtis lapideig, ex quibus parietes noſtri
exſtruuntur. Sed quoniaim Dei cultui conſecra-
tum atque dedicatum eſt: ac benedictionem ac-
cepit Menſa ſancta, Altare immaculatum eſt,
quod non amplius ab omnibus, ſed d ſolis sa-
cerdotibus iisque venerantibus contreltatur.
Altaria, cùm Eccleſia ſecundioribus rebus
cœpiſſet uti, legimus à Fidelibus facta ex ar-
ento. Sanè Conſtantinus Imperator, ut eſt
in libro Pontificali, ſeptem ex puriſſimo ar-
gento exſtruxit Alraria in Conſtantiniana Ba-
filica, quorum ſingula pondus habebant du-
centarum & ſexaginta librarum. Xyſtum et-
iam Tertium argenteum itidem Altare trecen-
tarum pondo librarum in eodem libro prodi-
tum

len
ſe

nalbt
gleſh.
Sll.
lopik
umn G.
uemn⸗

el⸗

Orano

inun
ur l
ſnehtt
Neelu

Zenmn ..

n
N
NCtatt
rebun
1.

,Uel

no .

mnahe
oth
lume

De Sacrifirio Miſſæ. 27

tum eſt Baſilicæ Liberianæ obtuliſſe: illud
tamen incertum, & ſolidéne argento Altaria illa
fuerint, an ex ligno vel lapide argenteis la-
minis obducto: nam de ejusmodi laminis idem
Pontificalis liber in vita Adriani I. hæc haber:
In Baſelica S. Dei Genitricis, quæ eſt ad Præ-
Jſepe, in Altari ipſtus Præſepis fecit Adrianus
laminat ex auro puriſſimo Hiſtoriis depictis,
penſantes ſimul libras centum quinque.

Petrd ſaerdâ omnino eſt opus celebrandæ Miſſæ,
niſi Altare conſecratam ſit. Tabula Altaris

appellatur & Viaticum in Jure Canonico. Ori-

entales elt non utuntur. Altarvis quondam men-
ſa quaternis columellis ſuſtinebatur. Uni-
cum ollm in Eccleſta Altare,

Nunc de petra ſacra dicendum, quâà opus
eſſe monuimus, ut Miſſa rit& celebretur, niſi
ſi Altare conſecratum ſit. Ea in can. conce-
dimus de conſecrat. Diſt. 1. Labula Altaris ap-
pellatur, & Oiaticum in Decretali Quoniam
Epiſcopi de Privilegiis in ſexto: Ut Altare
poſſit habere Viaticum Hincmarus Rhemen-
ſis ſæculo 9. de Petra ſacra loquitur in Capi-
tulis, quæ anno Epiſcopats ſui duodecimo

condidit: Nemo Preibyterorum in Altari ab

Epiſcopo non conſecrato cantare præſumat.
Quapropter ſe neceſſttas popoſcerit, donec Eccle-
ſia vel Altaria conſecrentur, & in capellis es-
iam, quæ conſecrationem non merentur, Ta-
. bulam

28 Sectio I.

bulam quiique Presbyter, cui neceſſarium Ffue-
rit, de marmore vel nigra petra aut litio ho-
neſtiſſemo ſecundum ſuam poſſybilitatem hboneſtè
aſffectatam habeat, & nobis ad conſecrandum
afferat, quam ſecum cum expedierit, deferat,
in qua ſacra Myſteria ſecundum KRitum Eeccle-
ſzaſticum agere valeat. In Orientali Eccleſia
nullus hujus petræ ſacræ eſt uſus: nam ſi in
Altari non conſecrato Miſſa ſit celebranda,
pannos quosdam adhibent Sacerdotes eodem
Ritu, quo conſecrantur Altaria, conſecratos,
quos vocant Antimenſia, ùt videre eſt apud
Card. Bona Rer. Liturgic. lib. I. cap. 20. Bing-
hamum tom. 3. Pag. 246. & apud Renaudo-
tium in Collect. Liturgiarum Orientalium tom.
I. Pag. 182. At, quemadmodum diximus
in Occidentali Eccleſia, aut ſuper Altare la-
Pideum conſecratum Miſſam celebrare opor-
tet, aut, ſi conſecratum non ſit, ſaltem ſaper
Petram conſecratam, ſive Altare ſit ligneum
ſive lapideum. Altare Jeſum Chriſtum ſigni-
ficat: Altare quidem Sanétaæ Eccleſiæ eſt Chri-
tus teſte Joanne, qui in Apocalypſi ſua Altare
aureum ſe vidiſſe perhibet ſtans ante Thronum,
in quo & per quem oblationes Fidelium Deo Pa-
tri conſecrantur: & de Chriſto ait Apoſtolus
I. ad Corinth. Petra autem erat Chriſtus: ut
obſervat D. Thomas 3. Par. Quæſt. 83. art. 3.
ad 5. qui ad hunc modum convenientiam il-
lam ſtatuit cum diſeiplina, ne alia erigantur

Alta-

1

con

An

mi
inn
di

n l⸗
ſtio N
Pon⸗
eten
Sfenn
Lid.
Decke
anſit
branct
ellen
ectil
Aepr
ehurc
nton.
lvimm
e l
. 0o.
lupe
ln⸗
1A
NrONun,
Dobt
fnn
,
tian .
ignnu

De Sacrificio Miſſæ. 29

Altaria, quàm lapidea, nec niſi ſuper petra
Conſecratà Miſla celebretur.

Antiquitus ſingula in ſingulis templis Altarià
erant, edgue columellis ſuſtinebantur.
Duo tantùm eorum, quæ attinent ad Al-
taria ſuperſunt animadvertenda. Primum til-
lud eſt, menſam Altaris unicâ, vel pluribus
columellis ſuſtineri eonſueviſſe, vacuo men-
ſam inter & pavimentum ſpatio interjecto.
Cujus rei argumento ſunt ejusmodi Altaria,
quæ in ſacris Romæ Cryptis videre licet. Et
ſanè memoriæ proditum eſt, Vigilium Ro-
manum Pontificem, quem ejus immici fugi-
entem inſequebantur, in Eccleſiam S. Euphe-
miæ ſe ſub Altare recepiſſe; ibi latitantem ab
inimicis deprehenſum, ac pedibus abreptum
manu columellam comprehendiſſe, ac in ejus
caput fuiſſe futurum ut menſa rueret, niſi
eamn Clerici manibus ſuſtinuiſſent; tum rur-
ſus ab inimicis in Vaticana S. Petri Baſilica de-
prehenſum ad eundem modum columnas,
quæ Altare ſuſtinebant, arripuiſſe; quibus
diſruptis menſam in ejus caput everſam, ùt
rem hanc expendentes pulchrè obſervârunt
Grancolas I. Par. Veteris Sacramentarii Ee-
cleſiæ pag. 42. & 43. & Bocquillot Tractatu
Sacræ Liturgiæ lib. I. cap. 5. num. 85. &
86. Alterum obſervatu dignum illud eſt, an-
tiquitùs unicum fuiſſe in ſingulis templis Al-
tare;,

30 Sectio I. M
tare, ùt iidem duo, quos ſupra memoravi-
mus, ſcriptores animadvertunt, pluribus ad
id probandum monumentis & ſacra antiquita-=
te depromptis. Ritum hunc Græci etiamnum
retinent. Unicum tantùm, ùt obſervat Gran-
colas in templo quolibet commemorant Al-
tare Ignatius, Cyprianus, Irenæus; Ter-
tullianus, Hieronymus. Neque adeò idem
Grancolas monere prætermittit, etſi unum
tantùm eſſet Altare in templo; Oratoria ta-
men in templi ambitu fuiſſeé, ubi Miſſa cele-
brabatur; cujusmodi more etiam nunc utun-
tur Græci, qui, cùm unum in templo ha-
beant Altare; Oratoria tamen circum tem-
pli perimetrum habent, ubi Miſſam celebrant;
idque tùm ex eorum colligitur Euchologio;
tùm ex Leone Allacio in Epiſtola de Græco-
rum Templis.

Crux imponenda Altari, ubi celebranda eſt
Miſſa. ' erti commentum, unde bac
diſciplina orta ſit.
Reliquum eſt, ut de ornatu Altaris dica-
mus, ſine quo Miſſam celebrare non licet.
Superiùs monuimus, opus eſſe Cruce. Ver-
tus tom. 4. pag. 30. ait, ſatis quondam fuiſ-
ſe Chriſti imaginem; quæ ponitur in Canone
ad Paſſionis Dominicæ memorium in Sacer-
dotis animo excitandam: cœpiſſe deinde in
aliquibus Eccleſiis; dum recitaretur Canon
Miſſæ

rurt
si
Cui⸗
Dbun
Ctn
A
Ir
icen
Ghbn
rutr
cd
Cum
o h
1en
Draot
ee

De Sacrificio Miſſ. 31

Miſſæ, ac præſertim tempore Conſecratio-
nis exponi Crucifixi imaginem in tela nigri
vel violacei coloris depictam: remotioribus
ab Eccleſiæ exordio temporibus Presbyteros
devotionis gratia voluiſſé, ut toto Miſſæ tem-
pore Crueifizi imagò ſibi obverſaretur ob oeu-
los: Sacriſtas denique minuendi laboris cau-

Ssaà; ne Miſsà peractà ea ſibi imago auferenda;

ac dum alia celebraretur Miſſa, rursùs appo-
nenda eſſet; ab ea ainovenda deſtitiſſe,; ut
Crux jam fixus permahénsque cœperit eſſe

Alraris ornatus. Ef Auctor nuperi Miſſalis

Trecenſis, quo ſexcentæ continentur noôvi-

tates (quas jam;, dum hæc ſeribimus; ab eô⸗

dem Auctore expuncétas eſſe ſummà volupta-
te intelligimus) ſeribit optandum eſſe; ut
Altaria Omnia planè ùt Altare Cathedralis Ba-
ſilicæ inſtruantur, in quo non alia eſt Cru-⸗
cifixi imago, quam quæ fixa eſt magnæ Cru-
ci in medlio erectæ, nec imago Crucifixi poô-
nitur ſuper Altare niſi tempore Miſſæ, &
tunc affertur, cùm recitatur Epiſtola; exce-
ptò Quadrageſimæ tempore.

Vertus confutatur. Vetuſtiſſmus Crucis uſus

Juper Altare e Apoſtolica Ivaditione. Ap-

ponenda eſt Crux etiam in Altari, ubi
Santtiſſima Eucbhariſtia cuſtoditur.
Sed, quod tradit Vertus, merum eſt com-
mentum cerebro ejus procuſum. Nam ve-

tuſtiſ-

32 Sebtlio I.

tuſtiſſimus eſt Crucis uſus ſuper Altaria. In
Concilio enim Turonenſi anno 567. habito
Can. III. hæc habentur: Ut corpus Domini
in Altari, non in armario, ſed ſub Crucis ti-
zulo componatur: ac vera ſeêntentia eſt, ex
Apoſtolica Traditione derivatum, ne quis
ſine Cruce Miſſam celebret, cujus aſpectu
Sacerdoti revocetur Paſſionis Chriſti memo-
ria, ůùt benè advertit Cardinalis Bona Rerum
Liturg. lib. 1. cap 25. num. 8. quo duorum
hæreticorum error refellitur, Dallæi de Cul-
tu Relig. lib. 5. pag. 773. & Binghami tom.
3. pag. 237. qui non ante trecenteſimum tri-
ceſimum ſextum annum putant in Eccleſiis
expoſitas eſſe Cruces. Juveninus de Sacramen-
tis Diſſert. ö. de Euchariſtiæ Sacramento quæſt.
8. num. A. art. 3. poſtquam laudavit Concilii
Turonenſis Canonem, quem ſuprà attulimus
addit: Sic fert Eccleſtaum omnium conſuetu-
do: cujus quidem cùm in Conciliis, aut in Pa-
gribus initium non reperiatur, ad ipſos Apo-
Rolos juxta Auguſtini principia refundi debet.
Decuit etiam, ut Kitus, de quo agitur, obtine-
ret; par enim eſt, ut Chriſti Paſſzo Saerifican-
zis oculis obverſetur, quam Miſſa ad vivum
erxhibet. Vir doéctus Joſephus Vicecomes
Obſervationum Eccleſiaſticarum tom. 4. lib.
7. cap. 24. locum affert ex Bedæ Hiſtoria, qui
lib. 2. cap. 20. S. Paulini Eboracenſis Epiſco-
Pi vitam ſcribens ait: Aetulit 4quoque e
vaſa

60
m
Can
lake⸗
riun
Alt.
M
Oce
les
dra
in)

gie
Dh
e
Inun
e)
turb
Omn
Cer
di⸗
tur
in⸗
ere
tl
0di
ben
n
W

Nin. I
ubi
Dommin
Fucitt
eſt,
ne I
Abetn
melne
Rerun
duorun
det
mi ton
nlun t
Loceli
Nramnel⸗
glel
Conell
olumn
Onſneke

tinl4

1 *
oltie⸗
ſſcn
1Ni
ecolt
1. 4 1
rii 1
Hl⸗

De Saerifixio Miſſæ. 23
vaſa pretioſa Equini Regis perplura, in quibus
& Crucem auream magnam, & Calicem aureum
ad miniſterium Altaris, quæ adbuc in Eccleſia

Cantici conſervuta monſtrantur. Unde hæc

infert Vicecomes: Quo loco verba, Miniſte-
rium Altaris, Maſſe uſum ſignificant, cum in
Altari nulla ves dignior ag Miſſa procuretur.
Atque eadem eſt Orientalis Eccleſiæ, atque

Occidentalis diſciplina; nam apud Orienta-

les nonniſi Cruce ſuper Altare collocatà cele-
Pratur Miſſa, ùr videre eſt apud Grancolas
in Veteri Eccleſiæ Sacramentario Part. I. pag.
52. Adversùs autem Miſſale Trecenſeè egre-

giè ſcripſit in ſua Paſtorali Inſtructione Joſe-

Phus Langletus Epiſcopus Senonenſis, qui
Pag. 35. num. 30. & ſeq. probat, vetuſtifſi-
mam eſſe conſüetudinem, ut præſente Cru-
Ce Miſſa celebretur, oſtenditque, quanta per-
turbatio eſſet, & fidelium offenſiò, ſi, ut
Oomnia Altaria ad exemplum Altaris Baſilicæ
Cathedralis redigerentur, imagines Crucifixi
ab iis populus amoveri videret. Ratum igi-
tur eſto, Miſſam celebrare nemini licere niſi
ſuper Altare Crucifixi imagoô, vel ſaltem Crux
erecta ſit. Ut autem huic rei quantum po-
teſt lucis affundamus, non abs re fortaſſe erit
obſervare, non idem omnino eſſe, ſi dicas;
remotioribus ab ætate noſtra temporibus mo=-
rem fuiſſe, ut Crux ſuper Altare locaretur;
quotiescunque Miſſa celebranda elſſet, d ſi
licas

34 Seétio E

dicas, Miſſam nonniſi præſente Cruce cele-
brari conſueviſſe. De Cruce ſuper Altarium
menſas collocatâà nulla profectèò mentio fit ne-
que in vetuſtioribus Eccleſiæ Græcæ monu-
mentis, nec in antiquioribus Romanis Ordi-
nibus, quod obſervavit etiam Thiers in Diſ-
ſert. de præcipuis Altaris ornamentis cap. 18.
quin etiam teſtimonia proferre licet Leoms IV.
Raterii Epiſcopi Veronenſis, & Rhemenſis
cujusdam Synodi apud Burcardum, quibus
oſtenditur nil quidquam licuiſſe, quàrm ſacra-
rum capſam reliquiarum, aut Evangeliorum
Codicem, aut ſacram Pyxidem, in qua Chri-
ſti Corpus ſervaretur pro infirmis, ſuper Al-
taria imponere. Sed certiſſima in Ecclefia
tum Græca, tum Latinanon deſunt argumen-
ta, Cruces impoſitas fuiſſe in ſummo Cibo-
rii vertice ſuper Altare collocati; Paulus enim
Silentiarius cùm Altare deſcribit in Conſtan-
tinopolitano S. Sophiæ Templo erectum, ait:
Medio in loco Ciborii fulgentem ex argento Cœli
imaginem impoſiut ſupra Cælum Crux ſuperemi-
nense conſpicitur: & Anaſtaſius in Vita Bene-
dicti II. Fecit in Eccleſia B. Mariæ ad Marty-
res ſuper Altare coopertorium borbplryreticumcum
Cruce & gemmis: unde lux affulget ad illu-
ſtrandnm Turonenſis Concilii Can. III. quem

ſuprà memoravimus. Ex quibus omnis ſub-

lata videtur controverſia, ſatisque oſtendi-
tur vetus & nulli dubio obnoxia obſervantia,
non-

no
br⸗
dan

e eel
oltariur
oftn
180d
in D
I
onsl
emenl
,ubn,
in en
elon
UaC
per
Eece
guuven
0 Cbe
wsennn
Conlin
kucn 1
no
ſybe
ti en
M
umn
II. Gbel
mmisit
Olend
rVhl
o

De Sacrifcio Miſſe. 3 ½
nonniſi ad Crucis conſpectum Miſſam cele-
brandi, eorumque repellitur non ferenda au-
dacia, qui, poſtquam Crucis locus tempo-
rum, ùt fit, converſione mutatus eſt, eamque
probavit Eccleſia conſuetudinem; ut & Cibo-
rii vertice Crux ſuper Altaris Menſam po-
neretur, pro ea, quàâ vexantur, omnia permi-
ſcendi libidine poſtulant ab Altari Crucem
amoveri, ac præſertim, quando Miſſa cele-
bratur. Scribit Gavantus, Crucem ſuper
Altare locatam eſſé oportere, etiamſi adſit
ſtatua vel imagéò Crucifixi, quæ Gavanti ſen-
tentia pluribus S. Rituum Congregationis Re-
ſcriptis evertitur. In Cæremoniali Epiſco-
porum lib. I. cap. 12. ſcriptum eſt; decere,
ne in Altari, ubi Sanctiſſima cuſtoditur Eu-
chariſtia,; Miſſæ privatæ celebrarentur: Ac
ſi in eo Altari celebrentur, nonnemo arbitra-
tus eſt, non oportere Crucem apponi, cùm
nulla poſtulet ratio imaginem ibi eſſe, ubi
ille adſit, qui eà imagine exhibetur. Verùm
cùm oculis tantùm fidei ille obverſetur, non
verò oculis corporis, propterea neceſfſe eſt,
cùm Miſſa celebratur, ut Crucifixi imago, aut
Crux ſuper Altare ſit expoſita. Videantur
Clericatus de Sacrificio Miſſæ Deciſ. 43. num.
6. Meratus tom. I. ad Gavant. Part. I. Pag.
295. num. 6. & ſequen. præſertim cùm Eu-
chariſtia in Tabernaculo cuſtodiatur ſemota-
ab oculis populi, nec publicæ venerationi
J C 2 ex-

36 Seétio I.

expoſita ſit, ut obſervat Quartus ad Rubri-
cas Miſſalis Par. 1. tit. 20. Dub. 10. §. Oppoſita
ſententia.

Joachim Hildebrandi bæretiti hominis & Verti
vefellitur ſententia ſtatuentium, lumina adbili-
ta tantiu ad depellendas tenebrat.
De Luminibus quæ ſcripſit Vertus, nos
alibi refutavimus. Cum Verto idem ſentire
videtur oachimus Hildebrandus Heterodo-

xus Auétor in ſuo Opere Lypis Amſteloda-

menſibus edito anno 1702. cui titulus; Sacra
Publica Veteris Eccleſiæ in Compendium redacta;
pag. 21I. Locum expendit ex Actis Apoſto-
lorum cap. 20. in quo ſeribit S. Lucças, mul-
tas fuiſſe collucentes lampades, ubi D. Pau-
lus in Fidelium conventu, qui ad Euchari-
ſtiam ſuſcipiendam convenerant; verbum
Dei prædicabat. Sed cùm Apoſtolus ad me-
diam noctem ſermonem ſuum produxiſſet;
lampadibus, ait Hildebrandus, collucenti-
bus opus fuiſſe, ut tenebræ depellerentur.
Addit, tribus primis Eccleſiæ ſæculis lumina
uidem ad ſacrificium fuiſſe adhibita, ſed non
aliunde id factum, quàm quòd Chriſtiani ſibi
ab Echnicis perſecutoribus metuentes, an-
telucano tempore Miſſam celebrarent. Fa-
tetur item quarto ſæculo, partâ Eccleſiæ pa-
ce, luminum uſum Chriſtianos retinuiſſe,
ſed in Pervigiliis tantummodo, cùm proxi-
mà

ſee
1
Per
dun
e
ell
the
ten

4

kun

1

N
Mi

Van

8)
Eetie
terode⸗
ſeloce
Gni
relin
oſte
unl.
).Pu-
char⸗
erbun
dme.
Gilen
neenn.
renu.
ucnim
dvon
8) N
D
l.
P 6

De Sakrificio Miſſæ. 37

m, quæ Feſtivitati præcederet, die per to-
tam fere noctem vigilias in Eccleſiis agita-
rent. Sub finem vero 4. ſæculi monumenta
ſcribit extare, quibus evincitur, etiam cùmy
jam illuxiſſet dies, lumina accendi conſue-
viſſe, cùm cantaretur Evangelium, & con-
ſecraretur Euchariſtia in ſignum lætitiæ &
audii. Denique S. Gregorium exiſtimat
Hujusmnod diſciplinam collucentium etiam
per diem luminum propagâſſe; & Sabinia-
num Auctorem fuiſie, ut in Templis etiam
extra Sacrificii tempus perpetuus lampadum
eſſet uſus: quamobrem concludit, etiam Lu-
theranos, & quorum ipſe ſecta erat, Miſſæ
tempore candelas accenſas adhibere. Ve-
vùm cum paucis, quæ vera ſunt, multa, quæ
ſunt falſa, permiſcuit. Veriſſimum quidem
eſt, perſecutionis tempore nocturnos fuiſſe
Chriſtianorum conventus; conſecuta verò
fuiſſe tempora, cùm in Eccleſiis die, quæ Fe-
ſtivitati proximè præiret, nocturna Pervigi-
lia agitarent, lumina eſſe adhibita; is no-
cturnas tenebras eſſe depulſas: hæc vera
omnia. Hlud autem à vero abeſt, eà tan-
tùm causâà lumina eſſe adhibita. Et ſanè, qui
luminum uſum, etiam cùm ad clarè ôculis
Proſpiciendum jam nihil opus eſſet lumini-
bus, retinuerint, eos neceſſe eſt dicere, non
eâ tantùm causaâ, ut viderent oculis, lumina ad-
hibuiſſe, ſed iis ſymbolicam aliam fuiſſe ra-
C 3 tio-

38 Sectio I.

tionem, etiamſi, cùm per noctem lumina ac=
cenderent, inde ſibi exiſteret clarè perſpi-
ciendi commoditas; cùm præſertim ſymbo-
lica cauſa non ſit commentitia, ſed ex Veteri
& Novo Teſtamento deprompta, Juſſit Deus
Exod. cap. 25. Candelabrum fieri, lucernas-
que ſeptem in eo locandas; & cap. 27. oleum
ex oliva afferri, quo lucerna uſque aleretur.
In Pſalmis à Deo petimus, ut lucem ſuam
ad nos transmittat. In Epiſtola ad Ephe-
ſios D. Paulus, ut oſtenderet piè illis eſſe vi-
vendum, ac vetera vitia eſſe abjicienda, ait,
eos aliquando fuiſſe tenebras; factos autem
fuiſſe lucem in Domino: quæ omnia ſatis de-
clarant, terrenâ luce lumen ccœleſte ſignificari.
Grancolas in Veteri Eccleſiæ Sacramentario,
tom. I. pag. 717. & ſequen. veterem probat
luminum in Eccleſia ulum, etiam interdiu,
& cùm divina celebrantur officia. Legas &
Caſalium de Veteribus Sacris Chriſtianorum
Ritibus cap. 42. Inter eos qui de Ritibus
ſcripsêre, Micrologus cap. II. ità de eo Ri-
tu loquitur: Juata Romanum Ordinem nun-
quam Miſſasmn absque lumine celelbramus, non
utique ad depellendas tenebras (quod voluit ver-
tus & velle videtur etiam Hildebrandus, de
quo nunc loquimur) cum ſit clara dies, ſed
potiùs in typum illius luminis, eujus ſacramenta
ibi conficimus, ſine quo & in meriie palpamus
Sicut in nocte. De hoc argumento legendi
Bellar-

jun
dai

ln
denſe
nde
Vene
teen
elis
Oeun
eretut
un
Eor
elent
hi
lle
io
enn
ron
elil
noun
Nih
6
Utſe
1s) D
e1,,
lr

egen/

Helu

De Sacrificio Miſæ. 39

Bellarminus lib. 2. de Miſſa cap. 14. Card.
Bona lib. I. Rerum Liturgicar. cap. 25. n. 7.
Natalis Alexander lib. 2. de Sacram. Euchar.
cap. 7. art. 2. Merſelius in ſumma Chriſtiana
Par. 3. qu. 41. J§. Cæterum cereorum uſum.
Le Brun tom. I. pag. 66. & ſequen. Pouget
Inſtitut. Catholicar. tom. 2. pag. 71I. & ſeq.
Boucat Theologia Patrum tom. §. Par. 4.
Diſſertat. 2. §. 4. & Collatio 16. Lucionenſis
tom. 5. pag. 547. & ſequen. Duo autem
candelabra ab utraque Crucis parte locata
juxta Innocentium III. Chriſtianum & Ju-
daicum populum ſignificant.

De linteis ſuper Altare. Eorum uſus antiquiſſimus.

Quid ſit ſubſtratorium.

Vetuſtus itidem eſt linteorum uſus ſuper
Altare; quamobrem Optatus Milevitanus
citato lib. 6. hæc ſcripſit: Quis fidelium neſeit
,7 nor oen, J,

in dis myſteriis ipfa ligna (ſcilicet Alta-
ria 1 Atrica erant lignea) linteamine
obeé ipa Sacramenta velamen potuit

tergi, non lignnm. Et Victor Uticenſis de
Perſecutione Africana lib. I. narrat, Procu-
lum quemdam, ab impio Genſerico adverſus
Catholicos miſſum, vaſtitatem rebus eorum
omnibus attuliſſe; & & linteis Altaris ſubu-
culas & femoralia ſibi confeciſſe. Statuit
Concilium Rhemenſe ab Ivone relatum in
C4 ear.

40 Sectio I.
Par. II. Decreti cap. 132. Ut Menſa Chriſti,

id eſt Altare, ubi Corpus Dominicum conſecratur,

ubi Sanguis ejus hauritur, ubi Sankctorum reli-
quiæ reconduntur, ubi preces & vota populi in
conſpectu Dei à Sacerdote offeruntur, cum omni
veneratione honoretur, d mundißfimis linteis *
pallis diligentiſſimè cooperiatur, nübilque ſuper eo
bonatur, niſi Capſæ cum Sanciorum reliquiis,
uatuor Evangelia. Terna eſſe debent lintea,
ut deducitur ex Canone, & per neglitentiam
de Conſecrat. Diſt. 4. quo gravis ei pœna ir-
Fogeͤrir qui ſanguinem Chriſti & Calice ef-
fuderit, eaque præſcribuntur, quæ facere
oportet, ſi ſanguis ad quartum linteum per-
tigerit: nam inter ea lintea computatur cor-
Porale, ſub quo alia tria lintea ſubſternuntur.

Ea in Actis Eccleſiæ Mediolanenſis Sindones

appellantur; & Subſtratorium dicitur linteum,
ſuper quo explicatur Corporale. Stephanus
Heduenſis Epiſcopus de Sacramento Altaris
cap. 5§. ubi loquitur de Diaconis „hæc ſcribit:
Horum eſt miniſterium Epiſtolam legere, Leviticis
meniſtrare, Altaria componere, Subſtratoria,
Pallas, Corporalia lavave. In quibusdam li⸗
bri Pontificalis Codicibus legitur de Hor-
misda in ejus Vita, dono declifle hblamydem
Imperialem & Subſutorium ſub confeſſione B. Pe-
7ri Apoſtoli: ubi du Cange in Gxloſſario ver-
bo Sulſtratorium monet, non Suhſäutorium,
ſed Sulſtratorium eſſe legendum. 2
6

lee

Gß
rotn
n e
Gei
N
an
lhrrt
ln
Llune
ein
emi.
lcee
Wer
ur
unnne
ons
nteng
phenn
Aln

nl

M.

e

9

5

o

nmin

De Sacrificio Miſſæ. 41

De Cereo in Hoſtiæ elevatione accendendo, Cam-
banula, Pallio, Manutergio &.

De Cereo in elevatione Hoſtiæ accen-
dendo, & de Campanula, quæ ad eandem
elevationem pulſanda eſt, alibi nobis erit ſer-
mo. De Pallio & Manutergio nihil eſt, quod
moneamus, præcipuum. Tabella introducta
eſt commodo Sacerdotum, itidémque Ta-
bella Evangelii S. oannis. Pulvinum ait In-
nocentius III lib. 2. cap. 41. ſignificare, mi-
niſtranda eſſe temporalia prædicanti verlum Dei;
& in Pontificali formulam habes benedicendi
lintea & reliqua Altaris ornamenta Tit. De
Altaris Conſecratione.

De Vaſis ſacris aliisque ad San-
Rtum Miſſæ Sacrificium celebrandum
neceſſariis Calice, Patena, Corporali, Pu-
rificatorio, Palla, Velo, Burſa, Am-
Pullis, Vino & Aqua. „

Calicem qu materid & cujusmodi eſſe, & qui-
hbuus inſtrui oborteat.

N Rubrica Miſſalis, quæ conſonat cum
1 Jure communi in Can. Nt Calix de Conſe-
crat. Diſt. I. præſcribitur, Calix ut omnino
Vel aureus ſit, vel ſaltem argenteus, cujus
5 tamen

42 Sectio I.

tamen cuppa internè ſit auro illira, itidémque
Patena vel aurea ſit, vel ex argento deaura-
ta: ſuper Os Calicis ponatur Purificatorium,
& ſuper illud Patena cum hoſtia, quæ Pall
operiatur, deinde Calix cum his omnibus
obducto tegatur velo, & huic Burſa ejus-
dem coloris, quo ſunt cætera Paramen-
ta, imponatur, in quam Corporale con-
jectum ſit plicatum, è& lino ab omni vel
ſerica, vel aurea fimbria nudum, omni orna-
tu detracto. Calicem & Patenam, iis ante-
quam utàre, Epiſcopus conſecraverit; Puri-
ficatorium verò & Pallam vel Epiſcopus be-
nedixerit, vel quilibet alius, cui ejusmodi
ſit poteſtas talia benedicendi.

Caliæ & Patena ab Epiſeopo conſecranda.
De Calicis & Patenæ Conſecratione verba
fecimus Edicto 20 tom. I. eôque conſecran-
di facultatem Epiſcopo reſervatam eſſe docui-
mus; nam in ils ſacrà unctone opus eſt: re-
liqua verò, quæ ſacra unéctione conſecrata
on Oportet, etiam Sacerdos vel de man-
pi, vel ex delegatione S. Riruum
tionis, ùt variæ ſunt Auctorum ſen-

tentiæ, poteſt benedicere. De Calicis & Pa-
tenæ conſecratione mentionem facit vetus Sa-
cramentarium Gallicanum ante mille annos &
amplius ſcriptum, quod edidit Mabillonus
tom. I. Muſœi Italici pag. 389.

Calice

Ch
inſt
i
tiag
1;
i
di

Me

De Sacriſicio Miſſæ. 43

————

Calicem d profano ad uſum ſacrum Cbriſtus tra-
duxit. FEekia V. majoris Heldomadæ d quibus-
dam Patribus Natalis Calicis appellata.
„
Itaque ad reliqua noſtra tranſiliat oratio.
Ac de primo Calicis uſu paucula ſanè dicen-
da ſuperſunt: illum enim in ultima Coœna
Chriſtus adhibuit, cùm ſanétum Euchariſtiæ
inſtituit Sacrificium: Quoniam Dominus YZeſus,
in qua nocte tradebatur, accepit panem, & gra-
tias agens fregit & dixit: accipite & manduca-
te; Hoc eſt corpus meum, quod pro vobis trade-
tur. Similiter & calicem, poſtquam navit,
dicene: Hic Cali novum Teſtamentum eſt in
meo ſanguine: Verba ſunt D. Pauli Epiſt. ad
Corinth. Quapropter Feria Quinta Majo-
ris Hebdomadæ, cùm præcipuâ memoria in-
ſtitutionem Euchariſtiæ recolimus, Natalis
Calicis à Veteribus Patribus appellatur. Tunc
enim Calicem à profano ad uſum ſacrum
Chriſtus jeſus traduxit; & idem Calix, in
quo Chriſtus Euchariſtiam conſecravit, Hie-
roſolymæ aſſervabatur ætate Bedæ, ex cujus
verbis illud etiam colligitur, argenteum fuiſſe,
ùt videre eſt apud Baronium ad an. Chr. 34.
63. quod tamen non videtur probare Chry-
ſoſtomus, qui Homilià 6o. ad Populum An-
tiochenum hæc ait de Calice: Won erat illa
menſa tunc ex argento, nec aureus Calix, ex
0

44 Seétio I.

quo Sanguinem proprium Cbriſtus ſuis dedit Di-

Nipulis. Pretioſa tamen erant illa omnia &tre-
menda, & ſpiritu plena.

Calicibus veteres ligneis utebantur.

Si Eccleſiaſticas evolvamus hiſtorias, Ca-
lices ex alia atque alia materia fuiſſe, & mul-
tiplici formatos varietate inveniemus. Ho-
norius Auguſtodunenſis lib. 1. cap. 89. Apo-
Roli, inquit, & eorum Succeſſöres in quotidia-
nis Voöſtibus && ligneis Calicibur Miſſas celebra-
bant. Introductum verò putat à Zephyrino
Pontifice & Martyre, ut Calices ex auro &
argente adhiberentur: Zephyrinus autem Pa-

ba & Woerryr in aureis vel argenteis Culicilus

& Pannis oferri conſtituit. De Calicibus li-
gneis percelebris vox illa eſt S. Bonifacii Epi-
ſcopi Moguntini in Concilio Tiburienſi ſub
Formoſo cap. 19. Vaſa, in quibus Sacroſankcta
conſiciuniur Myſteria, Calices ſunt & Patenæ,
de quibus Bonifacius Martyr & Epiſoopusinter-
rogatus, ſi liceret in Vaſculis ligneis Sagramenta
conficere, veſpondit: Quondam Sacerdotes aurei
ligneis Calicilus utebantur; nunc &contrà lignei
Sacerdotes aureis utuntur Calicibus. Non om-
nes ſincerum eſſe putant illud Zephyrini De-
cretum: tutò tamen aflirmari poteſt, diu
quidem adhibitos eſſe etiam vitreos Calices;
ſed tamen per id tempus, çùm cjusmoch Ca-
ices

lce
ct
es

e0
ea
Vid
nun
(
lull
ktin
fras
ſti
ſeo

Du⸗
es
—

tin

ui
Ar⸗
an

n Pr.
ieihen
busl.
io⸗
nli ſi

Pfent,

Gile.
en
,
4 ſa
M
n Or.
ivile⸗
1,
oes

e

De Saerifirio Miſſæ. 45

lices adhibebantur, etiam atrocioribus Perſe-
cutionibus in Chriſtianos ſœvientibus, Cali-
ces ex auro & argento non defuiſſe.

Vitreos Calices adbibitos probatur ex Irenæo,
Rpiphanio, Hieronymo, Gregorio. Joannis
Dovghtei impudentia. Uſum vitreorum Cali-
2„ .3 . . . ..
cum quidam ad Caroli Magni, alii ad re-
gorii Zuronenſfis ætatem perdurdſſe
Pputatt.

Vitreos Calices à veteribus fuiſſe adhibitos
conſtat ex eo, quod narrant S. Irenæus lib. T.
cap. 9. & S. Epiphanius Hæreſi 34. Marcum
videlicet hæreſiarcham magicis artibus vi-
num ex albo colore in rubeum converteré
conſueviſſe: ex quo intelligitur, Calices tum
fuiſſe pellucidos, ideôque vitreos. Calix
etiam ille fuiſſe videtur vitreus, quem con-
fractum ab Ethnicis junctis fragminibus re-
ſtituit fuſis ad Deum precibus S. Donatus Epi-
ſcopus Aretinus, de quo S. Gregorius lib. I.
Dialog. cap. 7. diuque vitrei ejusmodi Cali-
ces mMultis in locis adhibiti. Nam D. Hiero-
nymus Epiſt. ad Ruſticum de S. Exuperio
