Gradualis quidam S. Cœleſtinum, quidam
S. Gregorium auctorem fuiſſe exiſtimant.
Locus eſt in librô Pontificali in vita Cœle-
ſtini I. Conſtituit Graduale poſt Oſfcium ad
Miſſam, ſive, ut àlii legunt, ad Miſſas cantari.
S. Gregorium omnia, quæ in Miſſis canenda
ſunt, ordinâſſe, compertum eſt. Venerabilis
Cardinalis Thomaſius Præfat. ad veteres
Miſſarum libros pag. 21. usque ad pag. 29.
& in Præfatione ad librum, cui titulus Ke-
Nonſorialia & Antiphonaria Romanæ Eccleſic,
Pag. 4. magnâ doctrina & eruditionis copiâ
Icripſit de Graduali, quem propterea meri-
to magnis effert laudibus le Brun tom. I.
Pag. 205. ſed magnam difficultatem creat
Canon I2. Toletani Concilii IV. anno 693.
habiti ſub Honorio Papa. Etſi enim S. Gre-
gorius Reſponſorium poſt Epiſtolam dici
Juſſit, tamen Canone illo diſertè præſcribi-
tur, poſt Epiſtolam, nullo Reſponſorio in-
terjecto, ut legatur Evangelium. Sed hand
difhcultatem ſolvit Cardinalis Bona lib. 2.
N 3 Re⸗

198 Sectio I.

Rerum Liturgicar. cap. 6. num. 4. eo enim
tempore conditum eſſe Canonem illum ob-
ſervat, cùm in Hiſpania Mozarabus Ritus
vigeret, juxta quem poſt primam lectionem
ex veteri Teſtamento dicebatur Reſponſori-
um, deinde legebatur Epiſtola, ad cujus fi-
nem reſpondente Choro, Amen, ſtatim ca-
nebatur Evangelium; quamobrem bPatres in
eo Concilio, S. Iſidoro Hiſpalenſi Præſiden-
te, convocati Ritum, quo per id tempus ute-
bantur, retineri voluerunt.

Alleluja quid ſignifcet. Sozomenes dà Baronio
Tetrahenſur de uſu Alleluja in Romana Eccle-
ſia. Cardinalis Ibomaſius utrumque compo-
nit. Uſus ejus vocis in exequiis Chriſtia-
norum ex Hieronymo.

Alleluja, quæ dicitur poſt Graduale, He-
braica vox eſt, & ſignifcat Laudate Donu-
num. Ejus vocis auétorem fuiſſe David Re-
gem Plalmis colligitur, ùt notat Caſſiodo-
rus in Pſalm. 104. Hoc verbi decus d præſen-
ti Pſalmo fecit initium, nec ante à quoquam re-
peritur pofitum, quamvis multi Scriptores fue-
rint primitus Hebræorum. Ea vox eſt etiam
Tobiæ cap. 13. nec usquam alibi reperitur
in Veteri Teſtamento. In nova autem lege
S. oannes in Apocalipſis cap. 19. narrat, ſe

udiviſſe choros Angelorum in Coœlo canen-
tium

tium
rimur
dede
lb. 9
in an
leluj
logt
miIS
nun
ad⸗
Zon
ady
B
prol
Pro
limn,
leni
nun
ſein
tan,
Et
d
tian
Doh

ulin
le
Sum
n
N

e
umd
1 M
on
Ponn
e
hrint
Duns
Nelt⸗
pplen

nukli⸗
n
ie

Clle⸗
Ntee
Dnin
(Mo
l
tunt
.
dten
lecl,
n
o
l

De Sacrificio Miſſe. 199

tium Alleluja, unde licet conjicere, pulcher-
rimum illud Canticum & Cœlo in Eccleſiam
deductum. Sozomenus Hiſt. Tripartitæ
lib. 9. cap. 39. tradit, Romæ quondam ſemel
in anno in die Paſchæ cantari conſueviſſe Al-
leluja: ſed Baronius in Notis ad Martyro-
logium Romanum ad diem y. Aprilis pluri-
mis Hieronymi allatis teſtimoniis Sozome-
num refellit, idémque repetit in Annalibus
ad ann. Chr. 384. num. 23. Valeſius in So-
zZomenum lib. 7. cap. 19. Scriptorem illum
adverſus Baronium defendit: Reprebendit
Baronius σ. ₰ꝗAVerùm argumenta, quibus id
probare nititur, parum prma mihbi videntur.
Proinde auctoritatem Sozomeni bic ſequi ma-
lim, maximè cùm Caſſzodorus ejus verba retu-
lerit in Hiſtoria Tripartita. Qui profelétò id
nunquam feciſſet, niſi hune morem vetuſtuns
ſciviſſet fuiſſe Eccleſiæ Romanæ, ut in ea ſemel
tantum Alleluja caneretur: die ſcilicet Paſehæ.
Et Venerabilis Cardinalis Thomaſius Præfat.
ad veteres Miſſarum libros utramque ſenten-
tiam nititur ità componere, ut in die Paſchæ
publico caneretur Ritu Alleluja, cæteris ve-
rò diebus ad libitum eam quisque vocem
uſurparet, ùt innuit Hieronymus. In prio-
re parte de Feſtivitatibus num. 40 1. polliciti
ſumus nos in hoc loco de Alleluja quidpiam
amplius ſcripturos. S. Iſidorus de Origini-
bus lib. 6, cap. de Officiis ait, duas voces
N 4 Amen

200 Sectio I.

Amen & Alleluja in alias linguas propter ea=
rum Sanctitatem non eſſe converſas: Tunto
enim ſaeëra ſunt nomina, ut etiäm Joannes in
Apocalypſi referat, ſe ſpiritu revelante vidiſſe
97 audiviſſe vocem aquarum multarum, && to-
nitruum validorum dicentium Amen, &j Allelu-
Jja; ac per hoc ſic oportet in terris utrumque di-
ci, ſicut in Cælo reſonant. In eodem primæ
pPartis numero D. Hieronymi auctoritatem
produximus qui teſtatur etiam in exequiis
Chriſtianorum Alleluja cani conſuevilſſe.
Nunc ex eodem Hieronymo huc afferimus
illud, quod in cunis inſtituebantur pueri, ut
Alleluja, utcunque poſſent, pronunceiarent;
Sic enim ſcribit in Epitaphio Paulæ: Audie-
rat (Paula nepotem ſuam in cunis & crepi-
taculis balbutiente lingua Alleluja cantare:
Aratores etiam devotionis gratiã cantare Al-
leluja ſeripſit in Epiſtola ad Marcellam, quam
Bethlehemum ut ſe confcrat, hortatur: In
Chriſti villa tota ruſticitas eſt. Extra Pſal-
mos ſilentium eſt. Quocunque te verteris, ara⸗
zor ſtivam tenens Alleluja decantat.

Tractus. Ejus Etymon.

Quidam & Scriptura verſiculi, qui poſt
Epiſtolam recitantur, appellantur Tractus;
cujus etymologia vocis eſt à trubendo; nam
tractim & cum aſperitate voeum & prolixi-
tate

P.
voremn
Droſa
ass.
le
dlent
Drum
camn
ltam
Keun
Koſte

lel

Veri
iaren
Aude⸗
crepi
ntare:
e N
Gun
t:,
ir

ül
1,
1 un
e

De Saecrifccio Miſſæ. 201

tate verborum canitur, ùt videre eſt apud
Durandum, Bellarminum loco cit. Gavan-
tum, Card. Bona ubi ſupra num. y. & Tour-
nely tom. 2. de Saeram. Euchariſt. p. 423.

De equentiis. Quatuor bequentias adhibet Rô-
mana Eccleſia; qui earum aucteres fuerint

Denique Sequentia Rhytmus eſt, qui poſt
Epiſtolam canitur; & appellatur Jubilatio;
atque etiam Proſa, quòèòd in eàâ nulla carminis
lex aut menſura ſervetur. Sequentiæ autem
nomen illi inditum, quia Graduale conſequi-
tur. In libro, qui Alcuino tribuitur de Di-
vinis Oſſicis hæc habentur: Sequitur Jubi-
latio, quam Sequentiam vovant; & Udalricus
in Conſaetudinibus Cluniacenſibys lib. I.
cap. II. Proſa;, inquit; quod alii Sequentiam
vocçant, non cantatur niſi in quinque leſtis prin-
cipalibus. Hæc ur cantaretur Sequentia ſeu
Proſa, auctor fuiſſe dicitur B. Notkerus Ab-
bas S. Calli, & quasdam à ſe compoſitas mi-
ſiſſe ad ſummum Pontificem. Quatuor Se-
quentiis utitur Romana Eccleſia; quarum
Prima eſt Victimæ Paſehali in die Paſchæ:
eam Durandus lib. 4. cap. 22., tradit compo-
ſitam ſæculo 1I. à Roberto Francorum Rege:
ſecunda eſt Veni Sancte Spiritus in die Pen-
tecoſtes, cujvs B. Hermannus Contractus
ſæculo item II. Aucor fuiſſe creditur:
N 5 tertia

202 Sectio I.

tertia eſt lauda Sion in Feſto Corporis Chri-
ſti, quæ D. Thomæ Aquinati tribuitur:
quarta denique eſt Dies iræ dies illa in Miſſis
Mortuorum, quam ſcripfſiſſe exiſtimatur La-
tinus Cardinalis Urſinus ſeu Frangipanis Or-
dinis Prædicatorum, qui mortuus eſt anno
1294. Videantur le Brun tom. I. pag. 210.
& Macrus in Vocabular. verbo Proſæ; qui
nullam mentionem faciunt Sequentiæ: Laa-
Ja Sion Salvatoris Jſus nomen σamoris,
quæ in Feſto nominis ) Elu dicitur; peculia-
ris eſt enim à Sequentia Fratrum Minorum,
t obſervat Meratus tom. I. Par. 2. pag. 867.
De Sequentia ſeu Proſa agit Perimezzius
Diſſertat. 2. pag. 57. hujũsque ritús aucto-
rem fuiſſe putat B. Notkerum, qui integrum
volumen ejusmodi Proſarum à ſe compoſi-
tum Lituardo Vercellenſi Epiſcopo dedicavit
tefte Eccherardo Monacho in ejus vita p. 16.

o tempore pro Tractu in Miſſä
2 dicatur Alleluja.

Neque tamen in omni Miſsâ, quæ vel
Privata ſit, vel cantetur, dicuntur Graduale,
Alleluja, Lractus, & Sequentia. Graduale,
quod doloris laborisque ſignum ſit, tempo-
re Paſchali omittitur, cùm lætitiæ tempus
illud ſit, ùt obſervat Gavantus. A Septuage-

ſima ad Sabbathum Sanctum Prætermiikiur
6⸗

Aleln

vennn
indi
ſalis
Ppias
Pen
rum
ot e
ligi
quo
non
Vati
Pag
then

i⸗
tem
citan
ohr
Thoa

e
reli

tor
col
ol⸗
105
Am
W

lioone
bf
men
5 aud
tegtun
omnpe⸗
ecienn
upel⸗

6

le N
Sis
Gnndn
4 nn
e en
Een
etninn.

De Sacrificio Miſſæ. 203

Alleluja, in Miſſis etiam de Feria per Ad-
ventum & in Vigiliis, in quibus jejunium
indictum eſt, ùt præſcribunt Rubricæ Miſ-
ſalis Romani. Duo tamen Sabbatha exci-
pias, quorum alterum Paſchatis, alterum
PentecoſtesPrivilegium eſt: horum enim die-
rum Miſſæ per noctem olim celebrabantur,
ùt ex ipſis, quas legimus, Collectis intel-
ligitur; eædémque illorum dierum Miſſæ
quondam erant ipſarum Feſtivitatum Miſſæ,
non Vigiliarum. Vide Bellotte in Obſer-
vationibus ad Ritus Eecleſiæ Laudunenſis
Pag. 407. num. 10. duobũúſque ſequen. Lu-
therus & Miſſa non explodit Alleluja, ſed
eam dici vellet etiam per Quadrageſimam
& in Majori Hebdomada, cujus temerita-
tem & audaciam retundit Bellarminus loco
citato. Qui rationes ſcire cupiat, quam-
obrem per id tempus omittatur Alleluja,
Theophilum Raynaudum adeat, tom. 2. in
Tractatu de Attributis Chriſti pag. 129. &
ſequen. Sapienter monet Albaſpinæus Au-
relianenſis Epiſcopus Tractatu de veteris
Eccleſiæ Politia in Euchariſtiæ adminiſtra-
tione lib. 2. cap. 13. inter Paſcha & Pente-
coſten cani Alleluja ad ſpem Chriſtianorum
ſolemniter celebrandam, & ad oſtendendum,
nos aliquando ad vitam redituros, quem-
admodum Chriſtus revixit, ac denique in
omne ævum ab omnibus laboribus Veos
an-

204 Sectio I-.

Canticum æternæ vitæ, quod eſt Alleluja;
ſeu Dei laudem cantaturos: contrà verò
per Quadragefimam, quod eſt triſtitiæ tem-
pus, omitti, ſeu veriùs quèd temporariam
hanc vitam exprimat noſtram, cùm Bea-
torum Alleluja canere nobis non licet. De-
nique in Feſto Ss. Innocentium Alleluja o-
mittitur, quòd Eccleſiam miſerarum ma-
trum commiſereſcat, quæ ante ora ſua la-⸗
Sentes filios viderint trueidari, ùr bene
advertit Amalarius de Eccleſiaſtic. Officiis
lib. I. cap. 41. In hac verô die Eccleſiam
jure conqueri animadvertit Hugo de S. Vi-
Rore de Officiis Eccleſiaſtic. cap. 8. quòèd
miſerorum animas puerorum ſciat non in
Paradiſum continuò convolàſſe: In die hac
à vocibus lætitiæ abſtinemus, quia Innocentium
animæ ad Inferos deſcenderunt, ſicut & omni-
um, qui ante Paſſionem Chriſti obiérunt. Ex
quo factum eſt, ut in ejus Feſtivitatis Octa-
va dicamus Alleluja, itidémque in ipſa Fe-
ſtivitate, ſi in Dominicam incidat: Si iMo-
rum Peſtivitas in Dominica venerit, omnia de
IMis, ut de aliis Sanctis, agimus, quia in Reſur-
rectione Domini eos Sanctis ſſoctatos credimus.
In Octava quoque illorum Alleluja, & alia ca-
nimus, quia factä Chriſti reſurrectione eos in
gaudio receptos ſcimus: Verba ſunt Honori
in Gemma Animæ lib. 3. cap, 14.

Tra-

luja

bas

autton
long
tium
cum
nitun
travi
4
Legnn
Ibi
ſider

tior
gur
Alt
Eerr
Cemn
N

leee
à w
eltr
Orarte
ln Re
e.D
kenne
Un N
lu
r ber
cel
e
noñf
de
Centiun
Gem
Ut. 11
506
ioc 1
Sl
Ntu
,lr.
eln
etr
1 ℳ1

Hon

De Sacrißitio Miſſe. 205

Tractus dicitur 4 Septuageſima ad
diem Paſehæ.

A ſeptuageſima ad diem Paſchæ pro Alle-
luja dicitur Tractus, ùt ſcribit Rupertus Ab-
bas lib. 5. de Divinis Officiis cap. 14. Quèd
autem Tracips lugentium ſit, magiſque lultui
congruat, quàm Graduale, quod eſt pæœniten-
tium lamentum, illud comprobat, quòd non
qum Alleluja, it Graduale, ſed pro Alleluja ca-
nitur his diebus, quibus mortem, quæ ſubin-
zravit in mundum per invidiam Diaboli, id eſt
à Septuogeſima afque ad Paſeha, lugemus.
Sequentis verò ſua cuique conſtituta dies
eſt, quâ debent recitari. De Graduali, Al-
leluja, & Tractu qui ulteriorem videre de-
ſideret tractationem, legat Titelmanum cap.
21. 22. & 23.

De reliquis actionibus quæ ſiunt d Sa-
cerdote in Miſſa.

Ad abſolutam hujus partis Miſſæ explica-
tionem reliquum eſt actiones proſequi, quæ
fiunt à Sacerdote; quarum præcipuæ ſunt
Altaris oſculum, ad cornu Epiſtolæ ſe con-
ferre, ſigno Crucis ſe ſignare, caput ad Cru-
cem ſœpè inclinare, caput itidem, verba

quædam proferendo, inclinare, non tamen

ad

206 Sectio I.

ad Crucem converſum, in medio Alaris
recitare Kyrie eleiſon, & Gloria in Excelſis;
ad Cornu Epiſtolæ redire, manus uſque ad
humeros, orationes ſeu Collectas recitando,
ſublatas tenere.

Olim Sacerdos ubi voluiſſet, vel in medio Al-
tari, vel in Cornu Epiſtolæ poterat dicere
Gloria in Excellſis.

Atque hæ ſunt adiones præœcipuæ, quas
ſingillatim videas in Rubricis Miſſalis, &
apud earum Commentatores. De ofculo
Altaris, & de ſigno Crucis ſuperiùs locuti
reliqua perſequemur. Primùm igitur mo⸗
nendum, olim Sacerdotem arbitratu ſuo di-
cere potuiſſe Gloria in Excelſis vel in me-
dio Altari, vel in Cornu Epiſtolæ, quod
nunc faciunt Carthuſiani & Fratres Prædi-
catores. Hoc verò tempore hymnus ille
in medio Alari dicendus juxta Ritum Ro-
manum, qui à ſæculo uſque 13. invaluit;
nam Durandus Ration, lib. 4. cap. 13. Mum,
inquit, inchoando ſtat ante medium Altaris,
hymnum intelligit Gloria in Excelfis: idque
optimo conſilio conſtitutum eſt; nihil enim

eſt, cur Sacerdos ad Miſſale retineatur, ideo-

que convenientius eſt ſtare illum in medio
Altari in conſpectu Crucis.

Kyrie

ſee

0 Al
Clgdet
ccienn

De Sacrifcio Miſſe. 207

Kyrie eleiſon, & Dominus vobiſcum quon-
dam dicebantur in Cornu Epiſtolæ.

Secundò Dominus vobiſcum poſt Kyrie
vel loria in Excelſis olim non in medio Al-
tari dicebatur, nec à medio Altari Sacerdos
ſe ad populum ſalutandum convertebat, ſed
ùt nunc fit à Carthuſianis, Carmelitis, &
Prædicatoribus Fratribus, dicebatur Domi-
nus vobiſcum ad Cornu Epiſtolæ. Jam ve-
rò quingenti ſunt anni, eôque paulè am-
pliùs, cùm à medio Altari Sacerdos ad po-
pulum converſus dicit Dominus vobiſcum.
Vide le Brun tom. I. pag. 175. & pag. 189.

Septies dicit Sacerdos Dominus vobiſcum:
guater ad populum, ter verò non item.

Tertiò Septies Dominus vobiſcum dicitur
in Miſſa, ut ſeptem exploſis capitalibus vi-
tiis Populus ſeptiformem à Deo gratiam con-
ſequatur, ùt notat Innocentius III. lib. 2.
Cap. 24. Ter verò ſe ad populum Sacer-
dos non convertit; primò poſt Confiteor,
ùtpote qui totus ſit in anima ſua expianda;
ſecundèò ante Evangelium, qui verbo Dei
annunciando intentus ſit; tertiò ad Præfa-
tionem, cùm ſublatum ad Deum animum
pro-

208 . Seslio I.

proximéque ſacrificio defixum habeat, ùt
animadvertit Gavantus.
Veteres paſſs ſublatisque brachiis orabant. Sa-
Cerdos ad Altare nunc orat manibus ad
bumeros elevati.

Quartò ad humeros elevatas manus tenet,
qui eſt uſitatus orandi modus tum in Veteri,
tum in novo Teſtamento. In veteri Teſta-
mento cecinit David: Cum extollo manus
meas ad Templum ſanctum tuum. In nomine
tuo levabo manus meas. Expandi manus meas
ad te. Et in Novo D. Paulus ad Timotfhe-
um: Volo, inquit, viros orare in ommi loco
levantes puras manus. Paſſis quondam ſub-
latisque brachiis orabant, ùt ſtatum, quo
Chriſtus oravit in Cruce, imitarentur. Vi-
de Bonarrotam in Obſervationibus ad ve-
tera quædam vaſa vitrea pag. 120. & 121.
Plures imagines in Romæ Coœmeteriis de-
pictas Chriſtianorum ad id exemplum oran-
tium videas apud Boſſium in Roma ſubtrer-
ranea; atque eundem morem etiamnum Re-
ligioſi quidam Ordines retinent, cùm in
Miſſa Collectas recitant. Conſultius verò
exiſtimavit Eccleſia, ſi ad eum modum, quo
nunc utimur, Collectæ recitarentur, ne ve-
teri retenta conſuetudine orandi paſſis ex-

tensisque brachiis, inconcinnis & ridiculis
ſigu-
ligu⸗

—

bent i

ot 6
1

usten
in e
i
0o muu
In M
Mlusſe
linot
nmi
NnA
, G
tur. 1
4 N
„& 1
erist
Un 0
Pbe
wunk
CNN!
ius ſen
lun,
le 7
Nls
in
9.

De Sacrifcio Miſſe. 209
figuris aperiretur locus. Etiam Tertullia-
nus lib de Oratione cap. 13. morem impro-
bat orandi elevatis inconditè manibus: Cum
modeſtia & Cumilitate &. ne ipſis quidem ma-
nibus ſublimids elatis, ſed temperatè ac probè
elatis. Et in quodam Diptycho domeſtici
Muſæi Bonarrotæ SS. Sylveſtri, Gregorii,
& Flaviani cernuntur imagines, quorum pri-
mus orans depictus eſt, non ad veterem mo-
dum Prachiis in Crucis formam expanſis,
ſed ad recentiorem modum, quo Sacerdo-
tes Miſſam celebrantes uruntur; quod quaſi
indicium eſt & principium extenſionis bra-
chiorum juxta veterem conſuetudinem, ùt
idem Auctor obſervavit pag. 270.

Quid in quaque Altaris parte dicat Sacerdos.
Eæx neceſſtate amovendi Miſſale, ilugque ad
aliam Altaris purtem transferendi ortum, ut
duadam in Cornu Epiſtolæ dicantur, quæ-
dam in Cornu Evangelii.

Denique de itu & reditu ab una ad alte-
ram Altaris partem, déque mora in medio
ejusdem notum cuiliher eſt, Introitum cum
reliquis usque ad Evangelium in Cornu Epi-
ſtolæ recitari; & Kyrie, Gloria in Excelſis,
& Credo, cæteraque omnia, quæ ad ſübſtan-
tiam pertinent Sacrificii, in medio dici Al-
taris. Sacrificio peracto, Sacerdos redit ad
2 S Cor-
.
N

210 Sestio I.

Gornu Epiſtolæ, ibique Orationem reciat,
quæ appellatur Poſt-Communio; faclaque
ex medio Altari ſuper populum Benedictio-
ne, redit ad Cornu Evangelii, ubi recitat
Initium Evangelii S. Joannis. Micrologus
cap. 9. quòd Sacerdos à Cornu Epiſtolæ ad
Cornu tranſeat Evangelii, indè derivatum
eſſe ſcribit, quòd, cùm Offerrorii tempore
Fideles, ùt infrà docebimus, oblationes ad
Altare ſoliti eſſent deferre, non licuiſſet Sa-
cerdoti celebranti eas oblationes commodè
accipere, & legere Evangelium, niſi Miſſa-
le à Cornu Epiſtolæ amotum ad Cornu E-
vangelii aſportaretur: Ad ſzniſtrum verd
Cornu (ſiniſtram partem intelligit, non quæ
Crucifixi, ſed Sacerdotis manui reſpondet)
babent librum, cum legunt Evangelium, vel cuùm
Jſacrificunt, ut in dextera parte ſint expeditio-
res ad ſuſcipiendas oblationes, ſive ad confci.
enda Altaris Sacramenta. Hanc Micrologi
obſervationem pulchrè illuſtrat Pouget Inſti-
tut. Catholicar. tom. 2. pag. 828. ubi loqui-
tur de Miſſa ſolemni, contenditque ejus ri-
tum in Miſſam privatam eſſe illarum. Ac
Sacerdos quidem, ùt ipſe putat; ad Altare
non aſcendebat niſi ad Sacrificium peragen-
dum; Extra Altare Epiſtolam à Subdiaco-
no, Evangelium à Diacono audiebat; con-
ſcenſis verò gradibus Altaris, ea, quæ opus

eſſent, legebat, aut eanebat Poſito fibk⸗ in
Cor-

Corn-
terat
erat
Pidel
gir b
tur
extre
tur,
ſtola
legeu
uͤr in
Altal
lemr
Cor⸗
Lion
nul
calie
ſale
iden
bor⸗
cur
Dyan
nis:
r ſi
laris
geli
kher
ſt,
led
Wͦ

enn
Penel
VbiN
Mlic
Epiku
(eri
ri en
blaton
leult
8CN
nliht
Co
yn
inon
leſpol⸗
expe⸗
N
ann
, obihe

1
jebriſd

ohn

De Sabrificio Miſſeæ. 211
Cornu Evangelii, cui nullus alius eſſe po-

terat locus; nam in medio Altari poſitus

erat Calix, & Cornu Epiſtolæ oblationibus
Fidelium impediebatur. His præmiſſis, per-

git Pouger; ut in Miſſis privatis ſecerneren-

tur ea, quæ in Miſſis ſolemnibus leguntur
extra Altare, ab iis quæ ad Altare recitan-
tur, ſic inſtitutum eſſe, ut in Cornu Epi-
ſtolæ legerentur, quæ in Miſſis ſolemnibus
leguntur extra Alrare, cætera verò omnia
ut in ſolemnibus, ità & in privatis in medio
Altari dicerentur. Quia verò in Miſſis ſo-
lemnibus poſt Communionem pars Altaris ad
Cornu Epiſtolæ, ſummotis indè jam obla-
tionibus, expedita eſſet, pars verò ad Cor-
nu Evangelii à Subdiaconno occupatur, qui
calicem tergit & componit, propterea Miſ-
ſale ad Cornu Epiſtolæ refertur; atque indè
idem ritus in Miſſas privatas eſt derivatus.
Porrò ulteriùs anxiè quærere nihil eſt opus,
cur non in Cornu Epiſtolæ, ſed in Cornu
Evangelii legatur initium Evangelii S. Joan-

deet⸗ nis: nova enim ejus Evangelii additio eſt,
hun ut ſuo loco dicemus, & in eadem parte Al-

N
pen

taris decere viſum eſt, ur ſecundum Evan-
gelium legatur, ubi antea primùm recitatum
fuerat. Arque hoc naturale fundamentum
eſt, cur modò in hoc, modèò in illo Altaris

ef loco in diverſis Miſſæ partibus Sacerdos has
1

vel illas preces dicat & orationes. Quan-
2 quam

212 Sectio I.

——

quam neque hic deeſt myſticus ſenſus: qui.-
dam enim dicunt, Cornu Epiſtolæ popu-
lum Hebræorum, qui primi vocati ſunt ad
Evangelium, Cornu autem Evangelii Eth-
nicos ſignificari, qui Evangelium ab Judæis
aſpernatum acceperunt; reditum verò ad
Cornu Epiſtolæ futuram Hebræorum ex-
primere converſionem.

De ea Miſſæ Parte, quæ Evange-
lium inter & Offertorium in-

terjicitur-
De Oratione, Munda cor meum.

Ectà Epiſtolà iiſque quæ eam conſequun-
tur, Sacerdos ad medium Altare re-
dit, ubi, ut Evangelio legendo ſeſe paret;
recitat Orationem Munda cor meüum, quâ
Deum deprecatur; ut cor & labia ſibi pu-
rificet, quò dignè ſanctum annunciare pol-
ſit Evangelium, quemadmodum labia Iſaiæ
calculo mundavit ignito: ſacræ enim pagi-
næ tradunt, Iſaiam vidiſſe Dominum in ſub
limi ſolio ſedentem; quem Cherubim cir-
cumſtabant, terram verò ſub ejus pedibus;
tum exclamäſſe labia ſibi eſſe immunda; ſub-
inde quendam ex iis Seraphim, qui coram
Domino aſtabant, petram igne camaͤcr egt
orfi⸗

—

forfice
Ve;
Peccat

De

(u
le Don
conus,
core be
ine,
Verd in
Domme
quod
milli
Dineo

On
Dom,
Danmn
ſ
num,
Uanis
Nul
ni

li
iſun
gelike
65 Ne
h en
olun

n
n

neum

Onlei
Alrare!
ele
ein,6
u ſbi⸗
Neinene
. Abir
eninpe
ubin
6 lelt⸗

De Sacrifcio Miſſæ. 213
forfice ex Altari ſumptam ad ejus labia admo-
viſſe; atque ità ſignificaſſe ejus expiata eſſe
peccata.

De altera Oratione Jube Domine &.

Quod ſpectat ad alteram Orationem Ju-
be Domne benedicere, admonendus eſt Dia-
conus, qui Evangelium cantaturus à Sacer-
dote benedictionem petit, ne dicat Jube Do-
mine, ſed ube Domne benedicere: contrà
verò in Mifſa privata Sacerdos non Juke
Domne, ſed dicat Jube Domine benedicere,
quod etiam dicit in Miſſa ſolemni, cùm ſub-
miſſà voce dicit Munda cor meum, antequam
Diaconus Evangelium cantet.

Ratio cur Sacerdos dicat jube Domine,
& Diaconus Jube Domne.

Cujus rei apertiſſima ratio eſt: nam vox
TDominus Propriè Deo tantùm convenit;
Domnus verò, quæ trunca & deminuta vox
eſt, tribuitur hominibus: eleſtem Domi-
num, terreſtrem dicito Domnum. Et in Li-
taniis ſummus Pontifex dicitur Domnus A-

6 toſtolicus. Videantur du Cange & Marcus
in ſuis quiſque vocabularis. Quamobrem
Diaconus non à Deo, ſed à Sacerdote bene-

dictionem petens dicit, Jube Domne bene-
6 3 dice

214 Sectio I.

dicere; Sacerdos verò, qui eam petit à Deo,
dicit Jube Domine &c. Illud etiam diſcrimen
eſt inter Benedictionem, quæ à Deo, & il⸗
lam, quæ ab homine peritur „quòd à Deo
gratias, quibus nobis opus eſt, poſtulamus;
àab homine autem petimus, Deum ur pro
nobis oret, qui ſuper nos benedictionem

ſuam effundat: locus eſt in Exodi cap. 12.
Abeuntes benedicite mihi.

Evangelium olim legebant Lectores, ut etiam-
num apud Græcos. Ob reverentiam Bvan-

gelii munus illud Diacoui demandatum.

Poſt eas orationes Sacerdos ad, dexteram
Altaris partem ſe confert, quæ eadem eſt, ut
diximus, cum dextera Crucifixi, & ibi legit
Evangelium, ſive privatam celebret Miſſam,
fve ſolemnem, in qua Evangelium cantat
Diaconus; qui tamen mos non fuit antiquo-
rum temporum; tunc enim Evangelium à
Lectore legebatur, ůt colligitur ex Epiſtolis
33. & 34. S. Cypriani, & ex Concilio To-
letano I, cap. 2? Id verò munus in Evan-
gelii honorem Diaconis poſtea demandatum
fuit; quamobrem Hieronymus Epiſtola ad
Sabinianum, Evangelium, inquit, Chriſti qua-
ſe Diaconus lectitabas; & S. Bonifacius Epi-
ſcopus Moguntinus Epiſtolà ad Zachari-

conos;=

am Pontificem conqueritur, quosdam Dia-

cnos,
tumen
numn
lium
Smuith
& ſt

Eu

Ev
Ceeptt
mus
Corin
lbi co
Ter om
1 ca
anuid
(m!
liſer
rum
lit e
(le
teſtin
lita,
leſta
po
Uin

fribe
Cllunm
eo,A
dd l
ſtolre
n U
dich!

De Sacrifcio Miſſæ. 215

conos, quamvis plures concubir as haberent,
tamen Evangelium legere. Græci etiam-
num vetuſtum retinent morem, ut Evange-
lium publicè legatur à Lectoribus, teſte
Smithio Epiſtolà de præſenti Eccleſiæ Græ-
cæ ſtatu pag. 145.

Evangelii Lectio in Miſſa eſt ex Apoſto-
lica Traditione.

Evangelium in Eccleſiæ primorcdiis legi
cœptum eſt, ſi fidem, ùt æquum eſt, habea-
mus iis, qui de Miſſa eruditione & doctri-
nà clari viri ſcripſerunt. Apoſtolus 2. ad
Corinth. cap. 8. de Luca in ſuis itineribus
ſibi comite ait: cujus laus eſt in Evangelio-
per omnes Eccleſtas. Euſebius Hiſt. Eccl. lib.
2. cap. I5. Darrat, Marcum Romanis flagi-
tantibus ſuum ſcripſiſſe Evangelium: Quod
cùm Petrus per revelationem S. Spiritüs cogno-
viſſet, deleciatus ardenti hominum ſtudio, li-
brum illum auctoritate Jſud comprobuüſſe dicitur,
ut deinceps in Eccleſiis legeretur. Keſertur id
4 Clemente in ſexto Inſtitutionum libro, cui
teſtis etiamn accedit Papias Epiſeofuss Hierapo-
litauus. Et S. Juſtinus Apologiâ ſecundâ
teſtatur, Evangelii lectionem ex Fradit ione
Apoſtolica eſſe profeéëtam: nec verò ulla
Liturgia vetus eſt, quæ Evangelii lectionem
non præcipiar, ut oblervavit le Brun tom. I.
04 Ppag.

216 Sectio I.

Pag. 214. Ex Epiſtola Gregorii Magni
ad Joannem Epiſcopum Syracuſanum, ubi
S. Pontifex ait, Apoſtolorum fuiſſe conſue-
tudinem, ut, dictà ſolùm Oratione Domi-
nicali, hoſtiam conſecrarent, arguit Mori-
nus in P. 3. exercit. 9. cap. 1. num., 12. per
multos annos in Miſſa Evangelium lectum
non fuiſſe. Verùm Cardinalis Bona Rerum
Liturgic. lib. 2. cap. 7. pulchrè S. Gregorii
verba interpretatur, ut S. Pontifex tempus
illud intelligere voluerit, cuùm Evangelium
nondum erat literis commendatum: Id
enim omzeino de illis annis intelligi debet, cum
Evangelium nondum erat ſeriptun alioquin
mendacii arguerentur Clemens & F'apias Apo-
Nolorum ſæculo proximi, qui, At diximus, re-
ferente Eieſebio teſiati ſunt Evangelium Marci
à Principe Apoſtolorum approbatum publicè in
Eccleſia lettum futſſe, quod de aliis quoque d
Matthao, Luca, & Joanne ſeriptis contigiſſe
non dubito; & P. Lupus tom. y. ad Concr-
lia Generalia & Provincialia pag. 376. pri-
mæ editionis poſtquam veteres primorum
Patrum attulit auctoritates de Miſlſa, in hæc
verba concludit: Item liquet eos, qui d Do.
minicum Corpus conſecrantibus Apoſtolis exi-
ſtimant fuiſſe adhibitam ſolam Dominicam
orationem, inſfigniter labi.

*

Poſt

Do
vobiſ⸗
lnifn
guar
uen

ken
epitl

üm
Connn
koren
Dn

(ceni

redhe
401
Lal
Per
h
us
gel
We
tiu

TI

4
Den

Celre
Ounce

De Sacrificio Miſſæ. 217

Poſt Evangelium alim Miniſter dicebat:
M Deo gratias.

Poſt ſalutationem ad populum Dominus
vobiſcum, incipit Evangelium per verbum
Initium, ſi Principium legatur alicujus ex
quatuor Evangeliis, auf per verba illa Se-
quentia . Evangelii, ſi, quod legendum eſt,
ſumptum ſit & corpore quadammodo Evan-
gelii. In diebus Majoris Hebdomadæ cùm
Roinur hiſteria Paſſionis Domini, unicàâà tan-
tùm formulà fubjecto Religionis noſtræ ac-
commodatiſſim nunciatur populo, legi hi-
ſtoriam de Paſhione Chriſti Domini, Paſſo
Domini noſtri glſu Chriſti. Sacerdoti di-
cemti, Initium ſive Sequentia §. Evangelii,
reſpondet Miniſter, Gloria tibi Domine, &
ad finem Evangelii idem Miniſter dicit,
Laus tibi Chriſte; quæ verba omittuntur
Feria 6. in Paraſceve; tempus enim illud
eſt, cùm Chriſtus Eſus improperiis ſatura-
tus eſt & opprobriis. Olim ad finem Evan-
gelü dicebatur Amen; qu'd ſervatur in ritu
Mozarabo. Fuit, cum dicebatur, Deo gra-
tius. Nunc verò dicitur, Laus tibt Chriſte,
At videre eſt in 4. Parte ſummæ Alenſis
Tractatu de Miſſa: Perlecto Evangelio dicunt
Aſſiſtentes, Amen; quaſi dicant, faciat nos

Deus perſeverare in doctrina Evangelii. Alii

◻ 5 di-

21⁸ Settio F

dicunt, Deo gratias in gratiarum actionem
pro beneſficio tantæ doctrinæ && tam Jalutaris.
Nunc dicimus, Laus tibi Chriſte. Deindè
ſubjicit Sacerdos: Per Evangelica dicta de-
leantur noſtra delitta; ad quæ verba notat
le Brun tom. I. pag. 240. etſi generatim de-
littum peccatum ſignificet, tamen cùm Ec-
cleſia non proponit Pœnitentiæ Sacramen-
tum, tum vocem illam ità eſſe recipiendam,
ur levem & venialem ſolùm culpam ſigni-
icet.

Poſt Evangelii Lectionem in diebus Eeſtis Sermo

ſeu Homilia halebatur ad populum; idque
derivatum ex more Hebraorum.

In more poſitum erat apud Hebræos, ut
poſt Lectionem Legis & Prophetarum ſer⸗
mo haberetur ad Populum; quamobrem
narrat S. Lucas Cap. 4. Chriſtum JEſum
Sabbatho quodam in Synagogam ingreſſum
legiſſe Iſaiam & ſermonem habuiſſe. Et in
Actis Apoſtolorum Cap. 13. Paulus & Bar-
nabas poſt lectionem à Synagogeæ Principi=
bus ſunt invitati, ur ad Populum verba fa-

cerent. In juſtini Martyris Apologia ſecun-

da, & lib. 8. Conſtitut. Apoſtolicarum appa-
rer, Homiham ſeu Sermonem ad Populum
poſt lectum Evangelium haberi conſueviſſe.
Et S. Cyprianus in Vira S. Cæſarii Arelaten=

ſis

ſo ea⸗
porta
kermea
Cioni
bus
Præt
Popn
Conci
Deere
Rie
hohin
4
pro
minn
Becl
guin
lefu
O
lere
lne

hel

De

ſue
cirt
riv⸗

de

—
Clienn

Ultm

Deit
lhe
tba me
rutint
can ke
Actamr
pienet
nli

N
iſhe.

1

1EC1
Gn ſt
nobre⸗
WMe
volthi
5 11

De Sacrificio Miſſe. 219

ſis cap. 14. narrat, ſe jubere ſolitum Eccleſiæ
portas occludi, ne quisquam ab audiendo
ſermone ſe ſubduceret. Duo de ſacris Con-
cionibus compoſuit volumina Ferrarius, qui-
bus totam rem eruditiſſimè pertractavit.
Præter ſermonem monita quædam etiam
Populo exhibebantur, de quibus loquitur
Concilium Aurelianenſe apud Ivonem Par. 2.
Decreti cap. 120. Urt in diebus Dominicis vel
PFeſtis poſt ſermonem intra Miſſarum ſolemnia
habitum Blebem Sacerdos admoneat, ut juxta
Apoſtolicam Inſtitutionem omnes in commune
pro diverſis neceſſitatibus preces fundant ad Do-
minum pro Kege & Epiſcopis & Kectoribus
Eccleſtarum, pro pace, pro peſte, pro infirmis,
qui in ipſa Purochia lecto decumbunt, pro nupen
defunctis, in quibus ſingulatim precibus Piebs
Orationem Dominicam ſub ſilentio dicot, Sa-
cerdos verò Orationes ad boc pertinentes per
Jengulas admonitiones ſolemniter expleat: poſt
haæc ſacra celebretur oblati.

Ea conſuetudo etiamnum viget in Galliis, eam-
que retinent Parochi in Iialiag.

Viget etiamnum in Gallia hujusmodi con-
ſuetudo: atque hæc admonitio Gallicè di-
citur Prone, quæ vox è& Græco Pronaos de-
rivata eſt, hoc eſt ab illa templi parte, quæ
ab ejus limine ad Chorum protenta Laicos
con-

220 Sectio I.

continebat, cùm Clerici in Choro ſeu Pres-
byterio continerentur. Vid. Pouget Inſtit.
Gatholicar. Tom. 2. pag. 836. In Italia quo-
que mos eſt, ut Parochi, qui munus ſuum
exequi volunt, in Miſſa Parochiali poſt Ev-
angelium ſermonem habeant feſtis diebus
ad populum, eâque eum doceant, quæ co-
gnitu opus eſt ad æternam conſequendam ſa-
utem, quæ virtutes ſint, quæ vitia, quid
expetendum fugiendumve, ut cœleſtem glo-
riam adipiſlcamur. Videatur Caput 2. Ses-
ſion. 5. Concilii Tridentini de Reformatio-
ne, quêdque nos Edicto 10. tom. I. hac de
re uberiùs perſecuti ſumus.

De Miſà Catechumenorum. Luorum Claſſes
pu licorum Panitentium.

Lecto Evaogelio & Sermone habito, Ca⸗
techumenorum Miſſa peraécta erat. Ad cu-
jus rei intelligentiam ſciendum, in quatuor
Glaſſes à Gregorio Neo-Cæſarienſi & Baſi-
lio in ſuis Canonibus publicos Pœnitentes
diſtribui Ahi Flentes, alii Audientes, alii
Conſiſtentes, alii Proſtrati dicebantur. PFlen-
tes ſiabant extra templi januam, ubi ſua pec-
cata defiebant. Audiemes & Proſtrati in ea

templi parte, quæ Narthex appellabatur,

ubi etiam Catechumeni morabantur; atque
hi omnes, ſermone habito, extra templum
pelle-

lcetr
Miſe

iamnen
0us C

NRent,
nVin

Mul a

—

en Ds.

et ladi

14, Il

Ormir
., hee

De Sacrifßcio Miſe. 221

pellebantur; quarta Pœnitentium elaſſis, ſci-
licet Conſeſtentes, una cum cærteris Fidelibus,
Miſſæ integræ aderant uſque ad finem; non
tamen Euchariſtiæ participes erant. Diaco-
nus Catechumenis aliſque edicebat, ut abi-
rent, quod ex Jacobo Diacone colligitur
in Vita S. Pelagiæ; ubi hæc habentur: Si-
miul atque proclamavit Diaconus ad Catecbu-
menos, Procedite, vel Abſcodite, nuſquam illa
comparuit. Porro poſt Miſſam Pidelem, & per-
actum Sacrificium cum dimiſſa eſſet Eccleſia,
me extra domus Dei limen prodeunte, rurſus
advenit Columba. Et quamvis veruſtioribus
temporibus dimiſſio Evangelii lectionem
Præcederet; tamen in Concilio Arauſicano
I. ſub eone I. Can. I8. tom. 32. Conciliorum
Pag. 450. ſtatutum fuit, ut Evangelium poſt
Epiſtolam, & ante Catechumenorum dimilſ-
ſionem legeretur; quod confirmavit Con-
cilium Valentinum in Hiſpania Can. 1. tom.
4. Concilior. pag. 612. Ur ſacroſantia Fvan.
gelia ante munerum illationem in Miſſa Cate-
chumenorum in ordine lectionum poſt Apoſto-
lum legantur, quatenus ſalutaria pracebtu Do-
mini noſtri Jkſu Chriſti, vel ſermones Sacer-
dot's non ſolum Piqeles, ſid etiam Catechume-
ni, && Peænitentes, & omnes, qui ex diverſo

Junt, audire licitun habeant. Eruditi duo

viri veterumque Eccleſiæ Riruum peritiſſi-
mi Albaſpinæus lib. I. de veteri Eccleſiæ
Politia

222 Sectio I.
Politia in adminiſtratione Euchariſtiæ, &
Bocquillot lib. I. Tract. Hiſtorici de Litur-
ia cap. I. & veteribus monumentis totam
Fanc eruerunt diſciplinam de Miſſa Cate-
chumenorum; eos videlicer, itidemque Pœ-
nitentes, & Energumenos dimitti conſue-
viſſe. Quiſquis autem veterem hujusmodi
ritum probè coguitum habere cupiat, ip-
ſorum Auctorum opera evolvat.

Quæ ſit Catechumenorum, qitæ Pidqelium,
quæ Sacramentorum Miſſa.

Ex iis, quæ hactenus diximus; ſatis pa-
tet, quænam eſſet Miſſa Catechumenorum;
quænam Miſſa Fidelium, quæ etiam Miſſa
Sacramentorum dicebatur; qui Miſſæ Cate-
chumenorum terminus eſſet. Miſſam verò
Fidelium appellatam eſſe Miſſam Sacramen-
torum, colligitur ex Ivone Carnotenſi Epiſt.
75. ad Paſchalem Pontificem, ubi ſuorum
Canonicorum pravam deſcribens diſcipli-
nam ait: Qui adibat Miſſam Catecbumenorum
ſubterfugiebat Miſſam Sacramen?orum. Ap-
poſitè ad hanc rem facit S. Cæſarii Arela-
tenſis Homilia II. qui rem adeo abſonam in-
crepitans ait, ſuæ cuique domi licere Pro-
