quiddam ſecundiun ſe conveniens: A idem non

eodem modo olſervatur ſicut tunc; prætermitti-

H 4 tur

120 Sebtio I.
zur enim pedum ablutio, & ſervatur ablutio ma-

nuum, quæ poteſt fieti magis in promptu, & quc
ſufhcit ad ſignifcandam perfectam mundationem;
cum enim manus ſit organum organorum, omnia
opera attribuuntur manibus: imide in Pſalmo23.
dicitur: Lavabo inter innocentes manus meas.

.
Vetuſtus rirus lavandi manus oſtenditur ex Cbry-
ſoſtomo, & Paulino Nolæ Epiſcopo.
Vetus conſuetudo eſt, ut Sacerdotes, ante-
quam Miſſam celebrent manus lavent. San-
Stus enim Chryſoſtomus Homil. 20. de ſimul-
tate ad populum Antiochenum num. 7. ar-
guit, Sacerdoti fas non eſſe immundà animâ
Miſſam celebrare, quandoquidem illotis ma-
nibus id facere non auderet. MWon audes illo-

tis manibus ſacram victimam attretctare, etinnft

mille neceſſitotilus premarig“ Ne igitur illoti
accedas animũ: boc enim multò, qum illud, ℳ
gravius, &acerlius ſupplicium importat. Pau-
linus Tyri Epiſcopus apud Euſebium lib. 10.
cap. 14. narrat, ſe templum ædificàſſe, & an-
no 314. dedicàſſe; ex adverſo autem duo la-

vacra in eorum commodum feciſſe, quitem-

plum eſſent ingreſſuri. Et S Paulinus Epi-

ſcopus Nolanus epiſt. 32. ad Severum ea la-

vacra cantharos appellar. Ad Chriſtianorum
conſuetudimem, qui non niſi lotis manibus
Eccleſiam ingredi conſueverant, alludit S.

—
Chr
Nonnt
Cannn
nani
in

Fm

por

lan
A
cGR
Eebt
ur

i

At

e
.

—
Uii
Ginnn
n i,
Mivn

en.

1r
1.

A
ehon
anne
EN.
le il⸗
ginn
ul,
. N
I
dt⸗
Alt
s N
n 1
ou
ns
Iu
.

De Sacrificio Miſſæ. 121

Chryſoſtomus Homil. 52. in Matthæum: In
nonnullis Eccleſtis hunc morem corroboratum vi-
demus, ut diligenter multi ſtudeant, quomodo
manibus lotis, mundis induti veſtimentis in Ec-
cloſiam ingrediantur. Quomodo autem animam
& mentem ſuam purum offerani Deo, nullam

prorſus habent curam. Itaque ſi Laici Eccle-

ſiam non introibant niſi lotis manibus, multè
graviore ratione Eeccleſiaſtici viri neque ac-
cedebant, nec accedunt ad Altare Miſſam ce-
lebraturi ſordidis manibus. Eruditè totam
hanc rem tractat Martene de antiquis Eccleſicæ
ritibus in divin. eelebrand. offic. lib. I. cap. 4.

art. 12. Pag. 484. Pag. 533. & pag. 536. vert.
edit. & Gregor. Iib. I. cap. I0.

De Pſalmis dicendis d Sacerdote antequam ſa-
eras induat veſtes. Miſſa edita ab Ilyrico
Catholicam fidem onfirmat.

Reliquum eſt, ut pauca quædam attinga-
mus de Pfalmis & Orationibus, quæ Sacer-
doti ſunt recitandæ, antequam ſacras induat
veſtes. In Pſalterii cujusdam initio, quod
ex editione Romana & Gallicana in lucem ex-
rulit Venerabilis Cardinalis Thomaſius, eſt
quædam Pſalmorum diviſio juxta antiquiorem
Eccleſiæ Romanæ uſum; & ad finem notan-
tur Pſalmi, quos recitare debet Sacerdos,
Ppriuſquàm ſe ſacris indumentis veſtiat; qui
H S ſunt

122 Sectio I.

Iunt ſeptem Pſalmipœnitentiales; interea ve-
r& dum ſe ſacris veſtibus induit, Pſalmi ab eo
dicendi ſunt 83. Qudm amabilia, 84. Benedi-
xiſti, 85. Inclina Domine, II5. Credidi, &
Cùm ad Altare pervenerit, Pſal. 42. Judica
me Deus. In Miſſa, quam vulgavit Illyricus,
mentio fit Pſalmorum à Sacerdote dicendo-
rum, antequam ſe veſtiat. Ac de ea Miſſa
ſciendum eſt Flaccum Illyricum nefarium Lu-
theri ſectatorem, quique inter Centuriatores
Magdeburgenſes primum obtinuit locum,
anno 1557. Argentorati Miſſam edidiſſe,
quam in vetuſto manuſcripto Codice repere-
rat. Putavit impius homo, ſe poſſe Catho-
licam fidem labefactare: qua in re valde de-
ceptus eſt; nihilenim ad noſtræ fidei dogma-
ta conſtabilienda eà Miſsaà accommodatius:
nam per eam confirmantur articuli de invo-
catione Sanctorum & B. Virginis, de vera ac
reali Jeſu Chriſti præſentia in Euchariſtiæ Sa-
cramento, de oratione pro vivis atque de-
functis, ac de auriculari Confeſſione; quam
ob rem Lutheranarum partium homines omni
ſtudio curàârunt, ut omnia exemplaria ubi-
cumque conquiſita igni cremarentur. Plura
eâque magni momenti in ea Miſſa obſervaà-
runt Carolus le Cointe tom. 2. ſuorum An-
nalium ad annum 601. num. 20. &' Hugo Me-
nardus ad Sacramentarium S. Gregorii pag-
380. Eandem Viennæ in Bibliotheca Cæ-

ſaris

ſar
B0
R
eci

400

ſto

—

„ ä—

lee⸗
cden

Bene

cene,.
1 M
anr
litors
Locne
lepet
C
lled⸗
gn:
Hiis
ioo⸗
Veras
le 1
i

0
.

De Sacrificio Miſſæ. 123

ſaris repertam iterum typis edidit Cardinalis
Bona ad caleem Operis Rerum Liturgicarum.
Si cui, quæ de Illyrico, & de Miſia ab eo
edita breviter narravimus, cupido ſit eorum
accuratam magis notitiam habere, adeat Hi-
ſtoriæ Fleury continuatorem tom. 31. p. 600

De Etymologia Miſſæ, & quâ lin-

guà Miſſa recitanda ſit.

Duo praterea præmittenda.
Ab ea, quæ hactenus libuit præfari, an-

tequam de iis, quæ in Miſſa dicit Sacer-
dos aut facit, dicere aggrederemur, de Miſſæ
etiam etymologia, & de lingua ſen idiomate,
quo Miſla celebranda ſit, pauca quædam ad-
dere opportunum exiſtimamus.

De Miſſe Etymologia.

Ex hebraica lingua nonnulli Miſſæ etymo-
logiam trahunt. Deuteronomii cap. 16. fit
mentio de ultronea quadam oblatione, quam
Hebræi Deo faciebant in gratiarum actionem
pro fructibus terræ, eamque in ipſo comede-
bant Templo, in memoriam veteris, qua

pPreſſi fuerant, ſervitutis, & libertatis, in quam

fuerant vindicati. Ea oblatio Miſſach appel-
labatur; è& quâà voce quidam putant ductam
eſſe

124 Sebtio I.

eſſe Miſſam, quod eſt novæ legis Sacrificium.
Hæc Baronii ſententia eſt ad ann. Chr. 34.
num. 59. quam ſequitur Pontas Diétionar.

Caſuum Conſcient. verbo Miſſa. Albaſpinæi

Aurelianenſis Epiſcopi ſingularis opinio eſt,
in Tractatu veteris Politiæ Eccleſiæ circa ad-
miniſtrationem Euchariſtiæ, & circumſtan-

tias Miſſæ, qui lib. 2. cap. 3, Miſſam ex voce.

Mes derivatam eſſe ait, quæ vox apud Septen-
trionales Gentes etiam nunc Conventum, Fe-
ſtivitatem, Sacrificium ſignificat. Sed erudi-
torum vulgus putat, idque probabilius eſt, &
Latino Miſſam derivatam, quæ vox idem va-
let ac miſſio, ſeu abeundi venia. Locus eſt
Ciceronis in Philippica 5. cap. ult. Legiones
bello confecto miſſus fiexi; & Suetonius in Cajo
cap. 25. Brvevi (Lolliam Paulinam uxorem)
miſſam fecit. Quia verò in noſtra Sacrificii
Liturgia binæ dimiſſiones erant, quarumn al-
terà Diaconus Catechumenos & Infideles poſt
Evangelium, alterà cæteros omnes, Miſsà
Peractà, dimittebat illis verbis, Ee Miſſu eſt,
quæ ſecunda dimiſſio etiamnum remanet; inde
Sacrificio noſtro Miſſæ nomen inditum: quàâ
in re conſentiunt viri docti, Bona Rerum Li-
turgic. lib. I. cap. I. Bellarminus tom. 3. con-
lib. I. c. 5. Georgius Caſſander in ſuo Opere
Liturgic. c. 17. in fine, Du Cange verbo Miſſa;
Van Eſpen Jur. Eccl. univ. part. 2. tit. 5. C. I.
. num.

trov. lib. 5. c. I. Vicecomes de Miſſæ ritibus

I

un
Jal
dar

t0
F I.
A
Vin
15.
Saere
ſ⸗
Cih
mo
evi
Pro
o.
en
tuI

EX
Con
moe
u
fuer
non
tere

ln.
e

De Sacrificio Miſſe. 125

num. I. Verrus tom. I. pag. 3. Natalis Ale-
Xander Theol. Dogmat. ac moral. lib. 2. de
Sacram. Euchar. cap. 6. art. 4. in fine, & Diſſ.
13. Sæculi 13. & I4. Hiſtoriæ Eccleſiaſticæ
tom, 7. edit. Pariſien. anni I714. Pag. 596.
Fraſſen tom. II. Theologiæ edit. Romanæ in
Appendice de Miſſæ Sacrificio pag. 327. Sil-
vius in 3. part. D. Thomæ quæſt. 83. quæſit.
18. & eruditè Bocquillot Tract. Hiſtorico de
Sacra Liturgia ſeu Miſſa lib, I., cap. I. num. 3.
& ſeq. Boſſuetus in explicatione quarundam
difficultatum de Miſſæ Sacrificio cap. 2. ubi
monet vocem Miſſa eandem eſſe ac miſſio
levi facta inflexione, quemadmodum Remiſſa
Pro Remiſſio, Oblata pro Oblatio, Aſcenſa
pro Aſcenſio Veteres dixerunt. Notat etiam
idem Boſſuetus, cùm ad Oblationem deven-
tum eſſet, Catechumenos, Pœnitentes, Ener-
gumenos altà voce à Diacono, ac denique
expletà Miſsaà populum univerſum dimitti
conſueviſſe: ac Ppropterea Sacrificium non
modè Miſſam, ſed etiam Miſias eſſe appella-
tum; frequentiſſimè in libris occurrit Miſſas
Jacere, Miſſarum ſolemnia; nam in Sacrificio
non una, ſed binæ fiebant dimiſſiones. He-
terodoxi quoque Miſſæ etymologiam aecu-
ratè perveſtigarunt; atque eam, quam du-
dum probavimus, ſummo conſenſu amplexi
ſunt. Petrus Picherellus Diſſert. de Miſſa &
annexis eidem etymologiæ ſubſcribit. Eſt
etiant

126 Sebtio I.

etiam inter erudita miſcellanea, quæ Domi-
nicus Cardinalis Paſſionæus in eximia ſua
Bibliotheca eollegit tom. 7. Diſſertatio quæ-
dam Hiſtorico-Eccleſiaſtica de inſignioribus
veterum Chriſtianorum formulis typis Amſte-
lodamenſibus impreſla, quam præſidente
Ioanne Andrea Schmidio die 20. Decembris
anno 1696. propoſuit diſputandam Auguſti-
nus Joannes Faſchius, atque in ea ubique
Probat Miſſ etymologiam à dimiſſione deri-
vatam. Er Joachimus Hildebrandus apud
ſuos ſectarios homo magni nominis in Opere
cui titulus, Sacra publica veteris Eccleſiæ in
compendium redacta, Amſtelodami edito anno
1702. Pag. 6. eandem Miſſæ etymologiam
ampleétitur.

Miſſa non derivatur ab Hebraica voce.

S. Avitus ex Senatore Romano Epiſcopus
Viennenſis in CGallia Scriptor quimti ſæculi
exeuntis, quem tami faciebat, etſi Arianus,
Gondebaudus Rex, ut eum ſuper multis ad
ſacrarum Scripturarum intelligentiam ſpe-
Gantibus quæſtionibus conſuleret, Epiſt. I.
quam Sirmondus edidit, hæc ſcribit: In Ee-
cleſis, Palatiisque ſive Prætoriis Miſſa heri
pronuntiatur, cuùm populus ab olſervatione di-
znittitur; ad quæ verba notat Sirmondus,
quantum à veritate aberret, qui Miſſam. ab

Na
Non
Pr.
n
30

1

La

Cen⸗

ler.

ſen⸗

mes

He-

Mon.

e

imni
ule
denn
t
hirt
E
S
Oee
t
all
in

De Saerificio Miſſæ. 127

Hebraica voce derivatam putat; & addit:
Haud ſeio, an dà quoquam bhactenus proditum
non in Ecoleſtis modò, verùm etiam in Palatiis
Prætoriiscque veſurpari nomen Miſſce confueviſſe,
um populus dà Conventu dimittebatur; quod
notavit etiam Fleury Hiſt. Eccl. rom. 7. lib.
30. Pag. 100. .

Miſſee nomiße Saxrificinm ſignificotur ex Con-
cilio Chalcedonenſi, Carthaginenſi 2. &3.
Epheſino, & ex D. Ambroſio.

Sunt qui Miſſam non ab Hebræo, ſed à
Latino ſermone derivatam putant, quèd Sa-
cerdotis miniſterio, qui partes mediatoris in-
ter Deum & homines agit, Fidelium preces
ad Deum deferantur. Hæc eſt D. Gregorii
ſententia lib. 4. Dialogorum cap. 58. & cum
eo ſentit D. Thomas in 3. part. quæſt. 83. art.
4. Prima etymologia verior videtur, altera
ad pietatem Propenſior. Joſephus Viceco-
mes de Miſſæ Riribus lib. I. cap. 3. Miſiæ no-
men Sacrificio noſtro exiſtimat inditum ve-
tuſtis Eccleſiæ ſæœculis; ſed nititur præſertim
Epiſtolis Decreralibus ſummorum Pontificum
ante Siricianis, quæ nemo neſeit quot labo-
rent difficultatibus. Quamobrem ſatis eſt
hic innuere, Sacrificium Miſſæ nomine figni-
ficari in Concilio Chalcedonenſi, quò Latini
Patzxes & Græci convenerunt; in 2. . 3.
“ on-

128 Sebtio I.
Gonciio Carthaginenſi, in quibus adfuit
Sanctus Auguſtinus, & in Concilio Ephe-
ſino, ùt videre eſt apud Wallemburgos tom.

2. Controverſ. Tract. 1. cap. 37. Narrat
D. Ambroſius Epiſt. 20. Claſſ. I. numn. 4. edit.
Benedictinæ, dum eſſet Mediolani, & Augu-
ſta Arianis Eccleſiam concedere vellet, in qua
ipſe celebrabat, ſibi nuntiatum eſſe, mitti jam
& Palatio Sagittarios ad eam occupandam;
idque contigiſſe poſt Lectiones & Sermonem,
jam dimiſſis etiam Catechumenis; ſe verò
nullo metu perculſum Cæremoniam conti-
nuàſſe: Ego tamen, inquit, manſi in munere,
Miham facere cœpi. Ad quæ verba notat
Bocquillot Tract. Hiſtor. de ſacra Liturgia

lib. I. cap. I. num. 3. jam inde ab eo tem-

pore invectam eſſe conſuetudinem nomine

Miſſæ ſacrificium, cui Fideles aderant, ap-

Pellandi; quod etiam patet jam tum ab ea
cæremonia fuiſſe diſtinctum, cui præſentes
erant Catechumeni: ait enim S. Doctor, uͤt
diximus, dimiſſis jam Catechumenis, Miſſam
facere cœpi.

Miſa in Eccleſia Oecigentali Latinè celebratur.
Calumnia Hæreticorum.

uod ad linguam pertinet, in Occidenta-
li Eccleſia Latino ſermone Miſſa celebratur;
eorumque impudentiſſima eſt calumnia, ui
ideir-

idei⸗
Drar
poln
che
ſeſl.
nen
ſ
dehe
ſeſtis
ejuld
Hann
Erpel

npn

eh⸗
el
Larn
e,
Ani
ine
llio⸗
fon
daen

Dre

De Saecrifcio Miſſe. 129
idcirco Latinà linguâ à nobis Miſſam cele-

brari deblaterant, ut Sacrificii myſteria po-

pulus omnino ignoret. Id fœdum eſſe men-=
dacium, probatur ex Tridentina Synodo
ſeſſ. 22. de Sacrificio Miſſæ cap. S. ubi mo-
nent Patres, non expedire quidem Miſiam
ſermone vernaculo celebrari, ſed tamen eos
debere, quibus animarum cura incumbir;
feſtis præſertim diebus Populum de Miſſa
ejuſque myſteriis inſtruere. Etſz Miſſa mag-
nam contineat Populi eruditionem, non tamen
expedire viſum eſt Patribus, ut vulgari baſſmms
lingud celebraretur Qunmobrem retento ub. qué
cuuſque Eccleſiæ antiquo &σà &. Komana Ec-
leßa omnium Eccleſtarum matre & magiſtra
Probuto Ritu, ne oves Chriſti eſuriant, néve
parvuli Panem petant, & non ſit qui Ffrangat
eiy, mandat S. Synodus Paſtoribus 7 ſengulis

Animarum curam Berenvibus ut frequenter

inter Miſſarum celebrationem vel per ſe vel pr

alios ex is, quæ in Mſſa leguntur, aliquidq ex-

bonant, atque inter cætera Santtiſzmi bujus
Sacrvificii Myſterium aliquod declarent, diebußs
præſertim Dominicis & Eeſtis.

Queſuelli Propoſitio de Miſſa vernaculo
Jermone celebranda.

Inter Propoſitiones Queſnelli, quas in
Bulla Unigenitus damhuanit Clemens XI. 0.
geſi⸗

130 Sectio I.

geſimaſexta eſt: Eripere ſemplici Populo oe

Jolatium jungendi vocem ſuam voc! totius Ec-
leſiæ eſt uſus contrarius praxi Apoſtolicæ &*
intentioni Dei. Senſus hujus propoſitionis
multiplex eſt, quos inter eſt etiam ille, ut
Queſnellus ſignificare voluerit vu gari ſer-
mone Miſſam celebrandam; quo ſenſu eam
acceperunt ac reprobaverunt centum Gal-
liarum Epiſcopi in eorum Paſtorali ocu-
mento, & eodem ſenſu acceptam refutavit
vir doctrinà & pietate præclarus Fontand
Societatis Jusu cap. 5. ad Propoſ. 86. Quef-
nelli pag. 816. & ſeq. & inſignis Ordinis
Eremitarum S. Auguſtini Theologus B llel-
lus in egregio opere, quo declarandum ſuſci-
pit, qui ſenſus Auguſtini fuerit de humanæ
naturæ reparatione poſt primi hominis lap-
ſum. In Manuali ſuo ſcripſerat Epiſcopus
Rothomagenſis, ſatis exploratum eſſe, vete-
rem in Eccleſia morem celebrandi Miſſam
vernaculà linguàâ, quam omnes vulgò intel-
ligerent, omnium fuiſſe ccommodatiſſimum,
ur ſuum quiſque animum ad ſacrificium
præpararet. Quam propoſitionem quidam
tanquam zudacem confixerunt. Fuit tamen,
qui eam defendendam ſuſcepit; neque enim
rect& inde infertur, hanc ab illo improba-
tam fuiſſe Eccleſiæ praxim celebrandi Miſ-
ſam linguâ, quam populus non intelligit;
ut, ſi quis diceret, facilias quondam Qne
B ianos

ſtian
iut
nieb⸗
ſente
im
tis
ſis e
biſ⸗
ſa,
Mim
inet
vern
don
ora
lio
ane,
Dii⸗
ve
eun
tam
que
dul
ane
1e
dd
ſtir
oci
dam

ok
fllebt⸗
Nlrd
Stons
ile,u
gnike
en
06
eunt
Ponnt

nlli
men
s h
Ccoyu
er
Mr
5 k
mo
ſpeun

De Sarrificio Miſſeæ. 121

ſtianos gravibus peccatis ſe abſtinuiſſe, cùm
P

diuturnâ & aſpera pœnitentià crimina pu-
niebantur, is profeéto dici non poſſet præ-
ſentem Eccleſiæ erga pœnitentes indulgen-
tiam improbaſſe. Videatur Auctor Tracta-
tũs de optimo Miſſam audiendi modo Pari-
ſiis ediro anno 1681. cap. 6. pag. 23 1. & ſeq.
ubi ſapienter monet, quemadmodum Eccle-
ſia, quæ intelligeret utilius eſſe Fidelium
animis ad Euchariſtiam præparandis, iiſque
à nefaria vita & fœda revocandis, Miſſam

vernaculo celebrari ſermone, gravêſque
Pœnitentias infligere, potuit tamen juſtis &

gravibus cauſis, ac optimo ſapientique con-
ſilio ſinere, ut Miſſa in eadem lingua, quâ
antea, celebraretur, licet populus non am-
pliùs eam linguam intelligat, & multum de
veteris pœnuentiæ rigore remittere; t4
eum, qui affirmer, linguam populo cogni-
tam optimè fuiſſe accommodatam, quo quiſ-
que Euchariſtiam dignè ſuſciperet, gravi-
buſque pœnitentiis vehementer fideles pec-
cando fuiſſe deterritos, utrumcue affirma-
re poteſt, & in utraque re præſenti parere
diſciplinæ, eamque ſanctam ac ſapienter in-
ſtitutam ex iiſque cauſis exiſtimare, quæ
Eocleſiam ad eam conſuetudinem inducen-
dam perpulére.

1 2 L In

—

In qua quiſque Apoſtolorum provincia Evan-
gelium prædicabat, eus provinciæ ſermo-
ne Miſſam celebravit.

Joannes Ekius, qui tantâ doctrinæ copiàâ
ſeri ſit adverſus Lutheranos, exprobrantes
NMiflam à nobis Latinâ linguâà celebrari, ut
videre eſt in Homilia 3. tom. 2. cujus Ho-
miliæ verba refert Raynaldus ad annum
Chriſti 1523. num. 61. Apoſtolos arbitratus
eſt uſque ad Adriani Imperatoris tempora
Miſſam Hebraico ſermone celebrſſe; & ab
eo rempore Græcam in rebus ſacris Linguam
adhiberi coœptam. Quidam exiſtimant in
Sacra Liturgia non alias linguas, quàm aut
Latinam, aut Græcam, aut Hebraicam eſſe
adhibitas, in trium linguarum memoriam,
quibus ſcriptus fuit titulus Dominicæ Cru-
ci impoſitus. Sed Hiſtoriæ Eceleſiaſticæ
periti, qui rem penitiùs inſpexêre, ſatis
oſtenderunt, Apoſtolos eormnque Succe
ſores non modè prædicàſſe, ſed divina
etiam officia vernacula ejus populi linguàâ
celebrâſſe, apud quem Evangelium prædi-
cabant; ideéôque in Occidentali Eecleſia La-
tino ſermone uſos, qui tum temporis ver-
naculus erat omnidmque communis. Vide
Bona Rer. Liturgicar. lib. I. cap. 5. num. 4.

Bocquillot Liturgiæ lib. I. Cap. 11. Le Brun
1O⸗

ton
ce

ii/

Lon
f⸗

i
Drung
arie
1.
Conun
Plvtns
elvet
d
gun
Mor 1
m al
6
orinm
0U
Ahe
e/
dc⸗
din

Uld

ſet
.

De Sacrificio Miſſæ. 133

tom. 4. pag. 201. Martene de antiquis Ec-
cleſiæ Ritibus lib. I. cap. 3. art. 2.

Locus D. Auguſtini de re eâdem examinazur.

Quanquam verò iis, quæ hactenus di-
ximus, obſtare videtur D. Auguſtini Epi-
ſtola 74. ad Novatum Epiſcopum, in qua
ad eum fſcribit, ſe illius fratrem Lucillum
Diaconum domi ſuæ retinere, quod Lati-
nam linguam nôſſet, cujus periti qui eſſent,
admodum paucos in illis regionibus repe-
rire erat: Sed cum Latina lingua, cujass ino-
pid in noſtris Regionibus Evangelica diſpenſa-
Zio multàm laborat; tamen nemo eſt, quin
videat, locum hunc nonnihil implexum:
non enim eſt, quèò verba illa Latina lingua
referri poſſint; idque eſt, quamobrem
emendandus quibusdam locus ille ad hunc
modum videatur: Sed cum Punicæ linguæ
inopid in noſtris regionibus Evangelica diſpen-
ſatio multùm laboret. Et ſanè idem D. Au-
guſtinus ſermone de Verbis Apoſtoli 167.
alias 24. cùm ad populum Hipponenſem
ſermonem haberet, & Africano veller uti
proverbio, ait: Latinè vobie dicam. quiq
Punicè non omnes nöürunt. Complures etiam
texrus apud S. Doctorem habemus, quos
loc. cit. expendit Bocquillor, ex quibus
apertè intelligitur, in Africa Latinas litteras

134 Sectio I.

fuiſſe, eumque ſermonem omnium fuiſſe
communem.

An vertenda ſit Miſſa in ſermonem
Vernaculum?

Sed non in eo Controverſiæ cardo ver-
titur. Ilud quæritur, an fi, quæ vernacula
fuit, vulgari alio ſermone in populum in-
vecto, doctorum duntaxat virorum facta
fuerit lingua, divina officia & Miſſa in no-
vum vulgi ſermonem convertenda ſint. Id
verò eſt, à quo ſemper abhorruit & abhor-
ret Catholica Eccleſia.

Rationes quibus retinendus ſit in Miſſa
Latinus ſermo.

In Provincialium Rothomagenſis Provin-
ciæ Conciliorum collectione apud Beſſy ex-
tat Epiſtola Paſtoralis Jacobi Colberti Epi-

ſcopi Rothomagenſis pag. 172. de hoc ar-

umento. Et verò quis ſanæ mentis id
Sonſilii dederit, quo Populus de Miſiæ My-
ſteriis certior fiat, quod commodeè per Pa-
rochos & Sacros Oratores obrineri poteſt,
ut Miſſa & Latino exempli causà ſermone in
vernaculam linguam convertatur, cùm tot
ſint vulgares linguæ riſu plane dignæ &

prorſus contemnendæ? Præterea non cur-
vis

Sin
e

105

I

lo .
rluelt
um
K
iac.
. I

bhr.

De Sacrifßcio Miſie. 13 5

vis modè Genti, ſed cuique pene Civitati
pPeculiaris eſt lingua; & labentibus annis
quævis lingua mutatur, quod in Latina
contigiſſe narrat Polybius lib. 3. qui primæ
pacis Punicæ fœdus, Punico ſecundo bello
confecto, ægrè intelleétum eſſe teſtatur.
Huc accedit, quòd in qualibet mutatione
ſexcentis aperiretur occaſio contentionibus
& diſſidiis: populus autem Miſſæ in verna-
culum ſermonem converſæ intelligeret qui-
dem verba, ſenſum tamen minimè aſſeque-
retur, quod infinitos errores pareret. Vid.
Xyſti Senenſis Biblioth. Sanét. lib. y. cap.
172. & lib. 6. cap. 263. Hoſium Cardin.
Tractatu de Miſſa non vulgari, Silvium 3.
Par. quæſt. 83. art. 4. Merbeſium in ſumma
Chriſtiana Par. 3. quæſt. 54. Boucat Theo-
log. Patrum tom. 5. Diſſert. I. de Sacris
Cæremoniüis art. 2. Juveninum de Sacramen-
tis Diſſertat. 5, de Euchariſtia quæſt. 8. C. 7.

Simile exemplum apud Hæbræos in Veteri Te-
ſtamento, & in Eccleſa Orientali apud Græ-
cos. Miſſale in Gallicum ſermonem conver-
ſum proſeripſit Alexander VII. Gallica-
nus Clerus, & Kex Galliarum.

Etſi autem manifeſto expedit Miſſam in
vernaculum ſermonem non converti, tamen
ad magis id comprobandum nonnihil mo-
I 4 menti

136 Sectio I.

menti illud habet, quod ufque ad captivita-
tem Babylonicam lingua Sancta erat com-
munis, & Offic a eo ſermone, quem omnes
intelligerent, celebrabantur. Tempore au-
tem captivitatis populus paulatim Hebraici
ſermonis oblitus, Syriacè ſeun Chaldaicè lo-
qui aſſuevit. Eà ſervitute tandem populo
perfunfto, & in ſuas ſedes reſtituto, tum in
kectione legis, tum in reliquis publicis pre-
cationibus Hebraicus ſermo eſt adhibitus, etſi
Jam non amplius vulgo intelligeretur. Græ-
cam linguam, nefno eſt qui neſciat, ab ea,
qui vulgò nunc Græci loquuntur, multùm
diſtare. Tamen Lirurgia in veteri Græco-
rum lingua, quæ tunc omnibus communis
erat; nunc verò duntaxat viris doctis eſt
cognita; etiamnum retinetur. Id verò mani-
feſtum indicium eſt, minimè expedire, ut;
quæ Liturgia quondam linguàâ populo com-
mäuni introducta ſit, exoleſcente paulatim eo
ſermone, ut jam ſolis viris doctis cognitus
ſit, eadem Liturgia in vernaculum conver-

tatur rudibus æquè ac literatis viris com-

munem. De periculo autem, ne in muta-
tiones plurimi fœdique irrepant errores, ſa-
tis eſt Miſſale in Gallicam linguam à P. Vois
Ordinis Prædicatorum anno 1660. conver-
ſam commemorare. Huic novitati Galli-
cani Cleri zelus vehementer reſtitit, veri-
tus ne offenſfiones orirentur & ſcandala, ds
modo

ſeen

iico

n

pliin
1 .
O
Oen
ebrnt
bicth
tuni
luge
,0
6e
ulin
UrEd
lis
nd
e,
5.
tind
Mon
Gwer
D
1es⸗ 4
ſo
e⸗
.
Eei⸗
ge

De Sacrifcio Miſſæ. 137

modèòè innuimus; & apud Alexandrum VII.
ea de re conqueſtus eſt, qui Pontifex anno
inſequenti eam interpretationem condem-
navit; nec Regia poteſtas vim auctoritatém-
que ſuam deſiderari paſſa eſt, quo Ponti-
ficis Decretum executioni mandaretur. To-⸗
tius rei narrationem cum documentis repe-
rias tom. 4. Biblioth. Criticor. ſacror. pag.
583. & tom. 3. P. Fontana adverſus Queſ-
nellianas Propoſitiones pag. 916. & tom.
2, citati Operis P. Bellelli.

Latinus ſermo in vernaculum bodiernum cor-
ruptione migravit, nec propterea ab Ec-
leſta deſerendus.

Ut ſummam huic argumento manum
imponamus, liceat huc referre, quæ du-
dum diximus, Apoſtolos eorumque Suc-
ceſſores in Occidentali Eccleſia Latinè Miſ-
ſam celebräſſe; ea enim lingua tunc tem-
poris omnibus communis erat. Obſolevit
autem paulatim in Italia ea lingua, atque
invecta eſt, quæ vulgaris dicitur, ſeptimo
& octavo ſeculo. Gethi enim in Italiam
quidem pervasêre quinto ſeculo ineunte ſub
Alarico, Hunni etiam ſtatim poſt medium
ſeculum ſub Attila, & Vandali ſub Genſe-
rico; ſed temporariis hiſce incurſionibus
ſanè tribui non poteft in Italia Latineæ lin-
I § guæ

138 Sebtio I.

guæ amiſſio. Quod ſermo hic exoleſcere
cœperit, Erulis tribuendum. Hi Odoacre
Duce, quem Romani Regem ſalutarunt,
Italiæ longè latêque ſunt dominati; tum
Gothi ſub Theodorico, qui per idem tem-
pus, pulſo Odoacre, à Zenone Imperato-
re Italiæ Rex appellatus eſt. Subinde poſt
annos ſexaginta Narſetes, Gorhis pulſis,
Italiam juſtiniani imperio reſtiruit. Eru-
êre tandem & Septentrione circa dimidium
6. ſeculi Longobardi, qui Italià potiti, du-
centos & quinque annos per tres & vigin-
ti Reges eam tenuére. Regnum illud tan-
dem incœpta Patris ſui perficiens Carolus
Magnus evertit, qui Longobardos in eam
regionem, cui nomen nunc Lombardia ſe-
migrare coëgit, eorùmque poſtremum Re-
gem Deſiderium, pulſo fugatôque ejus ex-
ercitu, captum in Gallias abduxit Hiſce
rerum converſionibus, ac diutino Longo-
bardorum dominatui origo Italæ linguæ
tribuenda eſt, in quam Lalina degeneravit,
doctorumque virorum concluſa hbris & diſ-
putationibus, communis eſſe deſüt. Quod
ſi ea linguæ mutatio contigit in Italia, ubi
proprium illi quodammodo fuit domicili-
um, quid illi evenerit per alias Occidentis
Regiones, quo eam Romanorum Coloniæ
invexerant, facilè quivis intelligit. Jam verò
ne longiùs digrediamur, Canonem ro-
du-

ſarn

e.
lice
go.
.

De Sacrificio Miſſæ. 139

ducimus 17. Concilii Turonenſis ineunte ſe-
culo 9. habiti, in quo Eccleſiaſtici, qui ad-
huc Latinè ad populum ſermonem habebant,
Populari linguàâ jubentur conciones habere:
Homilias quiſque transferre ſtudeat in ruſticam
Romanam aut Teodiſcam, quò facilius cunéti
poſſint intelligere, quæ dicuntur. Ruftica au-
tem Komana lingua erat vernaculus Gallo-
rum ſermo ex pluribus linguis conflatus; ac
Teodiſca lingua Germanorum erat Francis
bene cognita, qui Germaniæ tum tempo-
ris imperitabant Ex hac hiſtorica narratio-
ne quiſque facilè intelligit, plura ſecula præ-
teriiſſe, ex quo in Oecidente ſermo Latinus
deſiit eſſe vernaculus. Quamobrem ſi tot
ſeculorum ſpatio Eccleſia nemine reclaman-
te Latinam linguam in celebratione Miſſæ
retinuit, nec unquam (ſi noviſſima tempo-
ra excipias) quiſquam fuit, qui adverſus
hanc diſeiplinam vocem tollerer, turbàſque
excitaret, multum inde huic diſciplinæ au-
ctoritatis accedit; idque etiam ſatis eſſe cau-
ſæ arbitramur, quamobrem eos reprehen-
damus, qui eo nomine Catholicam Eccle-
ſiam auſi ſunt maledictis proſcindere.

An

140 Sectio I.

An Liturgia apud Gentem noviſſimè ad Chriſti
Pidem converſam introducenda ſit vernaculo
ejus Gentis ſermone? Liturgia clavonicè in-
trodutcta in Moravia ſub Adriano II.

Gravior eſt difficultas, ſi de alicujus Gen-
tis agatur converſione ad Fidem, an videli-
cet Liturgia vernaculo ſermone illi ſit pro-
ponenda, quæ tamen ſemper retinenda ſit,
etiamſi lingua mutaret, & in populo exole-
ta viris doctis duntaxat fieret cognita. Sub
Nicolao I. qui creatus eſt Pontifex anno
858. Orientales Monachi S. Cyrillus & S.
Methodius, qui Moravos Chriſti Fidem do-
cuerant, Romam accerſiti ſunt, ut ad Epi-
ſcopatus gradum promoverentur. Ante-
quam Romam perveniſſent, obiit Nicolaus
Pontifex, cui ſuffectus cùm eſſet anno 867.
Adrianus II. in judicium vocati fuêre, quèd
Liturgiam Sclavonica linguâ introduxiſſent.
Sed il ſtrenuè ſuam cauſam ità defenderunt,
ut eorum factum laudem approbationém-
que ſit conſecutum; ùt videre eſt in eo-
rum vita ad diem 9. Martii apud Bollandi-
ſtas. Mirum illud narrat in Hiſtoria Bo-
hemica cap. 13. .neas Sylvius: Ferunt C-

rillum cim Romæ ageret, Romano Pomifci

ſupplicſſe, ut Sclavorum lingud ejus gentis
hominibus, guos aptizaverat, rem divinam
Jfaciens

l
len
Enun
Cleln.
1n
.
l1

.

De Sacrißccio Miſſeæ. 141

faciens uti poſſet. Qua de re cùm in Sacro Se-
natu giſputaretur, eſſentque non pauci con-
tradittores, auditam vocem tanquan de Calo
in hæc verba miſſam. Owmis WPpiritus laudet
Dominum; c† omnis lingua confiteatur ei
indéque datum Cyrillo indultum.

Eadem Liturgia Ssclavonica d Joanne VIII.
vetita, & rurſus permiſſa. Romæ, Conſtan-

tinopoli, & alibi olim Evangelium, Prophe-

Ziæ, & Epiſtolæ Latind & Cracs lege-
bantur.

Joannes VIII. anno 872. creatus Pomti-
fex per Paulum Epiſeopum Anconitanum
S. Methodio vetuit, ne Sclavonum linguâ
Miſſam celebraret: Audivimus etiam, quòd

Miſſas cantas in barbara, boc eſt in Sclavina

lingua, unde jam litteris noſtris per Paulum
Epiſcopum Aneonitanum tibi direlttis prohilmi-
muz, ne in ea lingua ſacra Miſſarum ſolem-
nia elebrares, ſed vel in Latina, vel in OGræ-
ca lingua, Zcat Eccleſta Dei toto terrarumz
Orbe difuſa, & in omnibus Gentibus dilatata
cantat, pPrædicare verò aut ſermonem populo
facere tibi licet: à qua deinde querela deſti-
tit, emque paſſus eſt Miſſam Sclavonicè
celebrare, modò converſio fidelis eſſet, &
Evangelium Latinè primò, deinde Sclavo-
nicè legeretur; ſed tamen placere magis ſibi
innuit;

142 Setctio YI.
innuit, ſi in Miſſa celebranda Latinus ſer-

mo adhiberetur: Mec ſanè Pidei vel doctri-

næ aliquid obſtat ſive Miſſas in cadem Sclavo-
nica lingua canere, ſve Sacrum Evangelium,
vel Lectiones divinas Veteris & Novi Teſta-
menti bene translatas & interpretatas legere,
aut alia Horarum Officia omnia pſallere, quo-
niam qui fecit tres linguas principales, Hebrai-
cam ſcilicet Græcam & Latinam, ipſe crea-
vit & alias omnes ad laudem & gloriam ſuam.
Jubemus tamen, ut in omnibus Ecclefis terræ
veſtræ propter mojorem bonorificentiam Evan-
gelium latinè legatur, & poſtea Sclavonicd

lingud translatum in aures populi latina ver-

ba non intelligentis annuntietur, ſecuti in qui-
usdam Eccleſtis fieri videtur. Et ſi tibi &
judicibus tuis placet Miſſas latind lingud magis
audire, præcipimus ut Latinè Miſſarum ſolem-
nia celebrentur. Ait Pontifex, in aliquibus
Eccleſüs Evangelium latino primùm, dein-
de vernaculo ſermone legi conſueviſſe. Et
ſane dubitari non poteſt, morem olim fuiſ-
ſe, ut in Miſſa Evangelium, Prophetiæ
itidem & Epiſtolæ duabus legerentur lin-
guis. Certè in Eccleſia Romana quibusdam
diebus Prophetiæ, Epiſtolæ, & Evangelia
Græca & Latina legebantur, ut videre eſt
apud Martene loco cit. num. 6. & etiam
nunc, Romano Pontifice ſolemniter cele-

brante, recitatur Epiſtola primùm Latinè à
Latino,

Ma

Nani/

en

Lur.

.1
tp

4
1
n
en
ub
lein
1
l
teit

De Sacrifcio Miſſe. 143
Latino deinde Græcè à Græco Subdiaco-
no; & Evangelium Latinè à Latino, ſubin-
de Græcè à Græco Diacono cantatur. Vi-
de Thomaſſinum tom. 1I. lib. 2. cap. 82.
num 3. ubi oſtendit nono ſeculo in ſolem-
nioribus Viſſis Epiſtolam & Evangelium
Romæ primèò Græcè, deinde Latinè, Con-
ſtantinopoli verò Primè Latinè, deinde Græ-
cè legi conſueviſie, ut utriuſque Eccleſiœ
unitas palam fieret.

Sclavonicam Liturgiam prolibuit rurſus Ale-
ander II Ejus uſum noluit concedere S&. Gre-
gorius VII. Bobemorum Regi; conceſſit ta⸗
men cuidam Epiſcopo Innocentius Il.

Sed ad Miſſæ Sclavonicæ uſum, unde ſu-
mus digreſſi, ut revertamur, incommodum
aliquod inde ortum eſſe videtur; nam Le-
gatus Alexandri II. qui creatus eſt Pontifex
anno 106 . Concilio Epiſcoporum & Dal-
matia & Croatia habito ſtatuit, ne quis de-
inceps niſi Latinè aur Græcè pulsà Sclavo-
nicâà Liturgiâ Divina Myſteria celebrare au-
deret, ut poſt Thomam Archi-Diaconum
Spalatenſem monert Pagius in Vita Adriani
II. num. 54. Et Gregorius VII. anno 1090.
Epiſt. 1I. Iib. 6. Uladislaum Bohemiæ Re-
gem reprehendit, quòd cum excommuni-
catis communicaret, nec illi vult permitte-
re,

144 Sebtio I.

re, ut Divina Officia Sclavonicâ linguâ ce-
lebrentur; quam tamen facultatem Epiſco-
po cuidam in Sclavonia anno 1248. conceſ-
ſit Innocentius IV. ut videre eſt apud Ray-
naldum ad annum eundem num. 5I.

Actum Romæ ſub Paulo V. & Innocentio XI.
de Liturgia Sinicè introducenda in Sini-
co Imperio.

Initio ſeculi elapſi actum eſt de facultate
celebrandi divina Officia vernaculo ſermo-
ne in Sinarum Imperio. Eam poſtulàrunt
facultatem Miſſionarii & Societate Irsv. Pau-
lus V. Pontifex die a5. Januarii 1615. de-
crevit, ut apud Sinas Miſſam & divina Of-
ficia Sinicâ linguàâ celebrari liceret; Breve
etiam expeditum fuit, quod tamen Miſſio-
nariis, qui hoc poſtulaverant, nunquam tra-
dirum eſt. Renovata iterum eſt eadem pe-
titio de Miſſa idiomate Sinico celebranda,
cùm Epiſeopi quidam ex Gallia ad Sinas
transmiſiſſent. Qua de re Congregatio ha
bita fuit, quò præter doctos aliquot Cardi=
nales & Prælatos, magni nominis Etiam
Theologi convenerunt, ex quorum nume-
ro fuir P. Chriſtianus Lupus. Eorum vo-
ta Cardinalis Albitius in Opere ſuo inſeruit
de Inconſtantia in Fide Par. I. cap. 34. num.

43. uſque ad num. 50. In ea Congregatione
nullum

—
=

mat
reye
ſls
ntio
Pyle
Poll
Niee

1
ave
11

lere

d

i e
ln.
dnt
N.

oI
.

De Sacriſicio Miſſæ. 145

nullum pactum eſt Decretum. Innocen-
tio XI. anno 168I. miſſum fuit Miſſale in Si-
nicam linguam converſùm; cujus approba-
tionem & adhibencdi facultatem ut à Ponti-
fice obtinerer P. Philippus Coupletus Pro-
curator Generalis Miſſionum apud Sinas Ro-
mam ſe contulit; ſed re infectà in Galliam
reverſus Diſſertationem ſcripſit de ejus Mis-
ſalis utilitate, ſi eo uti licuiſſet. Ejus Diſſer-
tationis præcipuas rationes & capita in Pro-
pylæum Maji compegerunt Continuatores
Bollandiani, in eo loco ubi loquuntur de
Nicolao I. Adriano II. & Joanne VIII.

Miſſæ idioma non mutandum, licet lingua mu-
taverit. In prima gentium converſione ſeligan-
tur, qui babiliore ſunt ingenio, & Latinis
Literis erudiantur.

Concludendum igitur, conſtantem fir-
mämque diſciplinam eſſe, ne Miſſæ idioma
mutetur, etſi mutet lingua vernacula; ſed
eo ſermone Miſſa celebretur, quo celebrata
eſt ab initio, etiamſi ea lingua exoleverit
apud vulgus, ejusque peritiam viri docti
duataxat habeant. Eſt autem Apoſtolicæ
Sedis in recenti Populorum converſione ad
Fidem, pro variis circumſtantiis vel permit-
