Gf495-1
author: Benedikt XIV., Papst

——

COMMENTARII
THEOLOGIGO- HISTORICI

SANCTISSIMO
SACRIFICIO MISSE,

OLIM
Ab Eminentiſſimo & Reverendiſſimo
8S.K. E. CARDIN ALI
PROSPERO DE LAMBERTINIS
Archi-Epiſcopo Bononienſi & S. R. I. Principe,
Modò SANCTISSIMO D. N.

BNEDICTO XIV. P. M.
ITALICE CONSCRIPTI,
NONCG VERO LATINITATE DONATI
à MICHAELE ANGELO
Dfr GIACOMMELLIS,
Ex Intimis Aucoris Cappellanis,

ALM CoNuι.x,A4Hοπωà
MAOK ACADEMICA.

B. MARI Æ V.

AB ANGELO SALUTAT
IN STRENAM OBLATI;

HERBIPOEI A. C MDCCXIIX. 2
SEC DH

u Jr Chriierhet Kieyen, Vnir. 1, * S

PLURIMUM
REVERENDO,
PERILLUSTRI,
PERQUAM GRATIOSO
DOMINO,

D. JOANNI
GODEFRIDO
NANIAARRALNT.

PRINCIPIS NOSTRI

CONSILIARIO INTIMO,
CANCELL ARIÆ,
VICARIATUS & CONSISTORII
PRESIDI,
CONOREGATIONIS ACADENIICA
MAJORIS MARIANG

PREÆE F ECTO.

PLURIMUM

REVERENDE.
PERILIUSTRIS,

PER QUAM GRATIOSE

DOMINE DOMINE.

VUod unum ad ſupre-
mium Congregationis
noſtræ Mariancz de-
cus & ornamentum facere
plurimum poſſe videbatur, il-
ud modo ſe geſtit non ſine Nu-
mine conſecutam, oum Am-
pliſſimis TIuis dicatum Hono-
ribus, CGratioſöque inſigni-
tutn

—,.

S=, = — —

— — —,

— —

—

tum Momine Xeniale hoc mu-
nus Sucris Pl, URIMUM

KEVERENDA, AC

PERIILUSTRIS DOMI
NATIONI8 TUA. Mani-
bus demiſſimè inſerere itera-
tòlicet: Fuit illa nimirim, 6o
quo ante annos propemodum
octo læta ſuum vidit, & Ve-
nerabunda Te ſuſpexit Ma-
riana noſtra Resſublica Præ-

fectum, tam viva ommnigenæ

conſümmatæque virtutisima-
go, tam altè animis impreſſ
noſtris, quæ oculis quotid!
recens etiamnum ſpirüunsad!

.( 3 6

obverſotur plurimis inſuper
inerementis aucta, ut deſide-
rari à ſe Congregatio noſtra
nibhil ultrò poſſe ubens proft-
teretur, qidin ut ſuſcepto vi-
ce alterd Præſidio Ampliſſmma
Tua in Cœtum hunc Parthe-
ilimm ſtudia novis denuo au-
ſpiciis trungerres, eumaqie
vigili, qud ſridem, Curè, Fa-
vore, d& Gratid complecti dig-
narére; Audiſti PLUR .

MUMI REVERENDDDLE, AW

PEKIILEUSTIKIS DOMI.
MWE vota omnium noſtrüm,
&, quc agnata velut, ac pro-
pria

.
.

4

B

pria Tibi in re maximè tam
Laudabili gratificandi volun-
tas, non explere duntaxat
cumulatè, ſed ſuperare etiam
longis intervallis quädam
quaſi piiſſimò contentione ha-
Genus allabordſti: Hoc Gra-
tioſa illa in Cæœtum noſtrum
benevolentia, ac ſignificatio
animi ſtudioſiſſimi, boc am-
plificandi Hoperdulia cultüs
glorioſiſimus ardor, boc ec-
empli vis copioſa, quo elitio-
re velut in loco poſitus facem
ad ſüummas virtutes præfers,
abunde declarant, adeò, üut mi-

J. C 4 rari

rari jam nemo poſſit, felicita-
tem in eoſuam à Congregatio-
nis hitjusce Eckiſumis mem-
bris ſemper fuiſſe noſitam, Ad-
Jue ad hoc deſideria anbeläſſe,
quò Tuo ſeſe Patrocinio defen-
Jſam, fotam Cratid, exempto
illuſtratamrurſüs perſentiſee-
ret. M quod dum adeptam
ſe Sodalitas noſtra ex annuttt
Tuo perqudtm Gratioſo ſentit,
quantànm ſibi gratulatur, &
gaudet, tantiumn in eo elabo-
randuim ſibi jure exiſtimat,
quò grates aliquando, ſüm-
mis Iuis Meritis ac Favo-
ri-

ribus referat, mille jam titu-
lis perſolvendas; Has verò
cùm dignas pendere acceptis
Gratiis nullatenus ſe poſſe
probè agnoſeat, invenit ta-
men aliquid dignum Lietate
Tud, dignmum Excelſis illis
dotum, ac Divinoruim Cha-
rismatum Tuorum Præroga-
tivis: Libellus is eſt pra ſens,
quem in pertpetuui grati ani-
mi mnemoſynon PL URI.
MUM KREVERKENDDDA.,
AC PEKIIILCSTRI DO-
MINAIIONI TUAE di-

cat, dedicat, conſecrat Cn-

* S re-

gregatio Maior Academica,
mole quidem ſud parvus, ſed
maximus tilitate, Mawi-
mo Ponrifice, Cbriſti hoc tem-
pore in terris Vicario, quon-
dam in lucem majori vollmi-
ne elitus, hunc verò in ordi-
nem à nobis digeſtus, At,
quod ui conſulet Eximia
Tuainrebus perſpiciendis Sa-
pienria, materiam ſubmini-
ſtrare idem in anunum pari-
ter ſequentem ac tertium Xe-
niali dono poſſit; Laudari

orrò, atque extolli pluribits
2

nibil ànobiseget: ſuo ſe argii-
men-

—— —

mento, quod ſämmum dedit fi-
dei noſtræ WMyſterilm, Augu-
ſtiſſimum Miſſæ Sacrificium;
nec dignitate Authoris ſui
minus, ſanctitatéque ipsd
commendat; Quibus ſi illud
acceſſerit, ut & Perilluſtri
Nomine Tuo inſeribi, &
Oommuniri Ampliſſimd Alu-
thoritate, & ooulis mani-
busque pervolvi, exemplo ſibi

Vidawimè imitando, crtera

Congregationis hijus mem-
bra perſentiſoant, fructum

inde plurimum, ac ſplendo-

rem cœtüs noſtri per totum
latè

Iatèò orbem diffundendum no-
bis haud dubiè pollicemur.
Sd & hoc addet Deus O. M.
& Virginea Mater vinci li-
berali Tud pietate neſeid, ut,
quos in devotam ſibi deſpon-
Fmque Fumiliam radios im-
miſeris, majori eos Muce 6
copid auétos reſtectat in Te
Tuösque, & conſtantem
cœlo benedictionem vitömque
in annos quàòm plurimos feli-
cem ac ter hbeatam beniguiſſt
m manu elargiatur, quai
& nos denuo, quant maximd
licet obſervantiâ, PlURI-
MUNM

AC PERIILUSTRI D0O.
1 MIWNAI. IOMI 1UA. cum
4¹
⸗

——

felieiſimis novi utjus anni au-
Tpiciis etiam atque etiam ad-

Pprecaumur
REVERENDA
pPpERILLUSTRI

DOMINATIONI TUA

Devotiſſima

CoNGEEGATIO MAJOR ACADEMICA.
WIRCLEBURGENS816.

CETERISQUE
Keverendiſſimis, Wuſtriſſi.
mis, Religioſiſimis, Perilluſtribus,
Praænobilibus, Admodim Reveren.
dis, Magniſßicis, Eximiis, Clariſ.
ſimis, Conſultiſſimis, Expertiſſimis,
Prugdentiſſimis, Sectatiſſimis,
Ornatiſimis,

MAGISTRATIBUS
ALME CONGREGATIONIS
MAIJORIS ACADEMICEÆ,
DD. AsSISTENTIBUS,
DD. CONSULTORIBUGU

UTRIUSQUE STATUS
ECCLESIASTICI & SECULARIS
OFFERT & CONSECRAT

— — — —

te baLITAS MARIANA

—

SHESHDHESSSe ee
eeee e e e ee s
63 * d 6 S.6B36S9 9 O e
63 e e w eeee e e
èðõ

SECTIO I.

In qua diſſeritur de Loco, in quo
Miſſa eſt celebranda, de vaſis Sacrificii,

de Sacerdotalibus veſtibus, de Miſſa ipſa ad

canonem usque, ac de Sacris ritibus &
Cæremoniis in ea ſervandis.

De loco, in quo primis Eccleſiæ ſæ-
culis, ac medii ævi temporibus
Miſſa celebrabatur.

Miſſa in templis ab Epiſcopo conſecratis, aut
in privatis Sacellis Epiſcopi permiſſu
4 celebranda.

(nerstim Miſſa in templis eſt celebranda,
quæ Epiſcopus conſecraverit;, vel ipſe
ſaltem, aut Sccreins aliquis mandato Epiſcopi
benedixerit. Eorum enim benedictio man-
dari poteſt ei, qui Epiſcopus non ſit; con-
ſecratio verò non item, quæ ab ipſo Epiſco-
po, vel ipſius mandato ab alio Epiſcopo eſt
peragenda. Celebrari etiam poteſt in priva-
A— tarum

2 Sectio I.

tarum domorum ſacellis, impetratâ venià ab
eo, qui hujusmodi dandæ facultatis poteſta-
tem habeat. Interdum tamen p eculiare quid-
dam intervenit, ut etiam extra templa, &
privata ſacella ſacrificiurn peragi poſſit; quod
multis auctôritatibus & ſacrorum Canonum
penu deprompris in Séctione terfià confirma-
bimus; in qua de iis, quæ in actione ver-
ſantur, ſeu, quemadmodum vulgo dicitur,
ad praxim pertinent, ſermonem habebimus,
eâsque occaſiones exponemus, quibus extra
templa & privata ſacella Miſſam celebrare li-
cet, & quæſtiones aliquot, quæ ad eamn;
juxta recentem diſciplinam, in privatis ſacel-
lis eelebrandam attinent, enodabimus. Quam-
obrem in præſentia de loco, in quo in Eccle-
ſiæ primordiis, atque etiam medii ævi tem-
poribus Miſſæ ſacrificium peragi conſueve-
rat, diſſeremus.

Auctoritates duæ ex novo Teſiamenio, Juæ ad
locum pertinent, ubi temporibus Apoſto-
licis Miſſa celebrabatur.
Narrat in Actis Apoſtolorum cap. 20. S.
Lucas, Fideles in tertiam domus contigna-
tionem, ubi plures accenſæ erant lampades,
ad frangendum panem, conveniſſe; in eo cœ-
naculo cùm Paulus diſputaret, adoleſcentem
quendam nomine Eutychum ſomno grava-
tum & feneſtra, in qua aſſederat, decidiſſe,

*

— —

id.
8
nnol
num
Ime.
Vel⸗
tur,
wus
elti
te l.
Eain
ſacel.
nam.
ccle⸗
lem.
leve

ued
o⸗
giine
Ple⸗
α⅓
enlten
Nave.

De Sacrificio Miſſæ. 3

& à Paulo vitæ reſtitutum; Apoſtolum poſt-
ea, ſumpto Euchariſtico pane, cæterisque
diſtriburo, illinc abiiſſe. Idem Paulus r. ad
Corinth. cap. 11. ait, eam Corinthiorum fuiſſe
conſuetudinem, ut, cùm ad Cœnam Domini
convenirent, ſuam quisque cceenam ſecum af-
ferret, ex quo fiebat, ut alius quidem ad ſa-
tietatem comederet, alius eſüriret: eéôsque
increpans monet, ut ſi eos comedendi cupi-
ditas tenet, domi quisque ſuæ comedat:
Nunquid domos non babetis ad manducandum
&& hbibendum? Addit, ejusmodi moremin Eé-
cleſiæ Dei contemptum vergere, Eccleſtam
Dei contemnitis; aut in pauperum confuſiô-
nem; aut confunditis eos, gqui non habent.

Expenditur Locus ex I. Ep. ad Corinth.
Ex priore Actorum loco colligi poſſe
videtur, Miſſam in tertia ædium contig-
natione celebrari conſueviſſe; ex poſterio-
re autem quispiam arguere poſſit, jam tum
publica extitiſſe templa, in quibus pera-
geretur Sacgificium Miſſæ, & panis Eucha-
riſticus diſtribueretur. Verùm tutè id affirma-
ri non poteſt: locum enim illum ex Epiſtola
ad Corinthios ità interpretantur Viri graviſ-
ſimi, ut Corinthii ſecuti exemplum Chriſti;
qui Sacram Euchariſtiam, poſt coœnam in-
ſtituit & diſtribuit, priùs dapibus veſceren-
A 2 tur;

4 rcit 4.
tur, ac deinde panem Euchariſticum ſume-
rent, atque ita divites opiparè epularentur;
contrà egeni & pauperes aut nihil, aut Pauxil-
lum comederent; ex quo plurima orirentur
incommoda & ſcandala, quæ Apoſtolum ad
eos gravibus verbis caſtigandos impulerunt.
Cæterùm ex Apoſtoli verbis non eſt explora-
tum, id fieri conſueviſſe in templo. Nam
verba illa, Eccleſiam Dei contemnitis, non
ità ſunt accipienda, quaſi domum ſignificent,
ud Fideles convenirent, ſed, ùt plures in-
terpretantur, cœtum Fidelium, qui Eccleſia
Dei appellatur, & quem ſe cibo vinéque in-
gurgitantes dedecorabant. Vide Eſtium in
Gommentar. ad cap. II. Epiſtolæ I. ad Co-
rinth.
Primis Eccleſiæ ſæculis etiam extra templum,
ubi templi copia non eſſet, Miſſa celebra-
batur.
Quamobrem ut aliqua lux affulgeat locum
inveſtigantibus, in quo primis Eccleſiæ ſæculis
Miſſa celebrabatur, Eccleſiaſticæ Hiſtoriæ li-
bri ſunt adeundi; quibus docemur, primis Ec-
cleſiæ ſæculis aliquando in templis, aliquando
etiam, cm in iis celebrandi copia non eſſet,
extra templa Miſſæ ſacrificium eiſe peractum;
conſtantem tamenac perpetuam fuiſſe diſcipli-
nam, ut, cùm facultas daretur, ſemper in
templis locisque Deo conſecratis Miſſa cele-
braretur.
In

—

me
tur
UNI
W
n
runt
lort
Nan
n
fcen
el⸗
Cleli
ne in
Im i

100

un
a⸗

OcuN
ecul
Dliel⸗
nole⸗
nnde
gele

el
l

1

Dé Sacrificio Miſſæ.

In ipſis Eccleſiæ primordiis probatur Miſſam
celebratam eſſe in templis. Varia templi
nvomina.
Vel à primis Chriſtianæ Religionis tem-
poribus in templis Miſſæ Sacrificium fieri con-
ſueviſſe dixgimus. Nam magnus Baronius ad
annum Chr. 57. num. 98. Sanctorum Pii I.
& Evariſti Romanorum Pontificum, tum Eu-
ſebii & Optati, atque etiam ipſorum Ethni-
corum teſtimoniis probat, in ipſis Eccleſiæ
primordiis fuiſſe Romæ plura templa. Hæc
modèò Dominicum, modò Domus Dei, mo-
dè Baſelica, modò Memoria, modè Marty-
rium, modè Titulus appellabantur. Primo
Eccleſiæ ſæculo Ignatius Martyr Epiſcopus
Antiochenus Epiſtolà ad Magneſios eos hor-
tatur, ut in locum, quod Templum Dei no-
minatur, conveniant; & in Epiſtola ad Phi-
ladelphios, Una, inquit, eſt caro Domini
noſtri Jeſu Chriſti, & unus Calix in unionem
Sanguinis ipſius, unum altare & unus Epiſco-
pus cum Preshyteris & Diaconis conſervis meis.
Et vergente in finem ſecundo ſæculo ſcripſit
Tertullianus lib. de Idololatria: Totd die ad
hanc partem zelus Fidei peroravit ingemens,
Chriſtianos ab Idolis ad Eccleſiam venire, de
adverſaria ofpcina in domum Dei, attollere ad
Deum Patrein manus matres Idolorum.

A è3 Sæ-

6 Sectio I.
Sæviente perſecutione nullus non erat locus, in
quo Miſſa non celebraretur. Quid ſit Colle-
dias facere, Collectas celebrare. Quid
ſit Dominicum.

Diximus itidem, vel ab initio Chriſtianæ
Religionis, ſi celebrandi in templo non da-
retur copia, Sacrificium Miſſæ extra tem-
plum eſſe peractum. Conſtans enim Tra-
ditio eſt, B. Petrum Apoſtolum à Pudente
Senatore Romæ domi ſuæ eſſe exceptum; eò
Chriſtianos ad ſacram Synaxin conveniſſe;
Eam Pudentis domum eſſe, quæ nunc dici-
tur templum S. Pudentianæ, ùt videre eſt in
Notis ad Martyrologium Romanum Baronii
ad diem 19. Maii. Nobiliſfimum fuit ineun-
te quarto ſæculo S. Saturnini & Sociorum Mar-
tyrium, cujus Acta refert Ruinartus. In his
Proditum eſt, ſub Diocletiano & Maximiano
templa fuiſſe everſa: vetitum, ne ſacri cele-
brarentur ritus, néve divini Conventus age-
rentur. Relatum eſt in eadem Acta, Satur-
ninum Presbyterum cum Lectoribus Saturni-
no & Felice filiis, aliisque ſeptem & quadra-
ginta ſociis, fruſtra Diocletiani ecficto reclaman-
te, Miſſam celebràſſe: Naämque in Civitate Abi-
tinenſi in domo Octavii Felicis, cùm bellica ca-
neret tuba, Dominica ſigna glorioſ: Martyres
erexerunt, ibique celebrantes ex more Domi-
ERicum Coloniæ Magiſtratibus, atque ab ipſo

mili-

ne

eln
Trr.
enn
ze

nl⸗

cie⸗
eſti
ronl
eunt
Ma.
Iubi
mlan
1
Pig⸗
un
Aun.
d
aon
h
N
i
l

De Sacrificio Miſſr. 7

milite ſtationario apprebenduntur Saturninus
Preshyter cum filiis quatuor, id eſt Saturnino ju-
niore, & Felice Lectovibus, Maria Sanctimonia-
li, Hilarione infante. Oſtendit Ruinartus,
celebrare Dominicum idem eſſe, ac Miſſam
celebrare. In isdem Actis Thedica Martyr
in tormentis confeſſa eſt, integrè ſe celebruſſe
Collectam, quando cum ipſis etiam Preshyter
fuerat. Dativus, cùm ab eo quæreretur,
apud eadem Acta, utrùm in Collecta fuiſſet,
reſpondit, cùm veniſfet jam cœptatn eſſe
Collectam, ſed Dominicum cum fratribus con-
grud devotione celebrdſſe. Et Saturninus re-
ſpondit Proconſuli: Securi Dominicum cele-
bravimus. Proconſul ait: Quares Reſpondit:
Quia non poteſt intermitti Dominicum. Ver-
ba illa ſunt notatu digniſſima, integrè Colle-
GQas celebrare, quod idem eſt ac Miſſas cele-
brare; collectæ enim nonniſi præſente Pres-
bytero, qui conſecraret, integre poſſunt ce-
lebrari. Adnotanda etiam illa: Collectas ce-
lebrare, quæ adeſſe Miſſæ ſignificant, quod
colligitur ex S. Gregorio Turonenſi de Glo-
ria Martyrum lib. I. cap. 65. Huc quoque
Pertinet, Miflas celebratas eſſe in carceribus,
quod apparet ex Cypriani Epiſt. 5. ad Pres-
byteros & Diaconos: quos monuit Sanctus
Martyr, ut ad carceres, ubi in vincula Chri-
ſti Confeſſores conjecti eſſent, clanculum,
ne ab Ethnicis deprehienderentur, ad Miſſam
A 4 ce-

8 Sectio I.

celebrandam accederent. Cùm verèò teterri-
mæ illæ in Chriſtianos perſecutiones ſœævirent,
nullus fere non erat locus, ubi Miſſa celebra-
retur. Locus eſt in Conſtitutionibus Apo-
ſtolicis lib. 6. cap. 30. Acceptabilem Euchari-
ſtiam offerte in Eccleſeis veſei, Win Cæme-
teriis; & in Actis Martyrii S. Stephani Papæ:
Komæ in Cæmeterio Calliæti in Perſecutione Va-
leriani, dum Miſſæ Sacrificium perageret, ſu-
pervenientibus militibus, ante Altare intrepi-
dus & immobiliz, cæœpta myſteria perfiriens, in
Sede ſua decollatus eſt. Ità Martyrologium
Romanum ad diem 2. Auguſti. Qum in
Chriſtianos itidem ſæviretur, tradit Diony-
fius Alexandrinus apud Euſebium lib. 7. Ecch.
Hiſt. vetitum, ne Ohriſtiani conventus age-
rent, ac deinde ſubjicit cap. 22. Cümque ab
omnibus fugaremur, atque opprimeremur, ni-
bilominus tune quoque feſtos egimus diet: Qui-
vis locus, in quo varias æarumnas ſengillatim per-
zulimus, ager, inquam, ſolitudo, navis, ſta-
bulum, carcer inſiar Templi ad Sacros con-
ventus peragendos fuit.
Conſtantem fuiſſe probatur diſciplinam cele-
brandi Miſſam in templis, iisque conſecratis.
Templorum conſecratio ex Apoſto-
lica inſtitutione.
Poſtremò diximus conſtantem ac perpe-
tuam fuiſſe in Eccleſia diſciplinam, ut ſemper
in Templis, ubi copia ſit, Miſſæ ſacrificium
ce-

rri.

en

bra.
o.
Neri.
Anne.
:
a.
r.
hi⸗
1
gin
n
n.
Lecl.
4ge-⸗
eh
ni.
ui.
1 er⸗

⸗

lll⸗
ti.

De Sacrifrio Miſſe. 9

celebrerur. Locus eſt luculentiſſimus S. Ba-
ſilii libro de Baptiſmmo cap. 8. Nobis periculum
eſt malè obiti mandati, ſi loci dationem negle-
xerimus, maximè ſi Sacerdotii myſteria in lo-
cis profanis celebraverimus, propterea, quòd ea
res indicium bhaberet contemptus in celebrante,
offendiculum quoque generaret. Apertiſſimum
etiam eſt Cyrilli Alexandrini teſtimonium li-
bro adverſus Anthropomorphitas cap. 12.
Donum ſive oblatio, quam myſticè celebramus,
in ſotie Orthodoxorum Sanétis templis offerri
debet, neque alibi omnino. Qui ſecus faciunt
apertè Legem violant. Quin etiam conſtans
diſeiplina ſemper fuit, ut non modè in tem-
plis, ſi fieri poſſet, ſed in templis conſecra-
tis Sacrificium Miſſæ perageretur. Quapro-
pter tota Athanaſii Apologia ad Conſtantium
in eo verſatur, ut fallum demonſtret rumo-
rem illum qui percrebuerat, Sanctum Epi-
ſcopum in templo non conſecrato Miſſam ce-
lebraſſe: Cæteràm quia de magno templo ma-
gnum crimen concinnant, quòd ili Synaxis
babita ſit, priusqudm abſolutum eſſet: En cri-
men; cui diluendo reſpondet Athanaſius,
ſe in ſolemnibus Paſchæ Sacra peragentem
myſteria in templo, quod populum univer-
ſum non caperet, invitatum eſſe à Fideli-
bus in novum, quod amplius eſſet, nondum
tamen conſecratum, ut in eo Sacræ preca-
tiones commodiùs fierent; ſe autem primùm
A 5 re-

10 Sektio k.

veluctante, nultos inde abiiſle, in agrum egreſ-
ſos, ut ibi ſine turba & incommodo orarent:
quod cùm minimè decere reputaſſet, ſe paſ-
ſum eſſe, ut populus in templum recens ex-
tructum necdum conſecratum ingrederetur,
ut in eo Dominum Deum precaretur; id ve-
rò nihil impedire, quominus ipſum conſecra-
retur templum; idque ait futurum, ſi Con-
ſtanti, cujus ſumptibus Templum excitatum
fuerat, acceſſiſſet conſenſus. Hujus ergò De-

dicationis te, Litterarum ſtudioſiſſime Imnpera-
tor, auétorem eſſe oportet. Locus enim ille pre-

cibus in eo fuſis antè expiatus praſentiam tus
pietatis requirit: boc enim ſolum ei deeſt ad ple-
num ornatum. Quodlſi de templorum con-
ſecratione Pauca quædam velimus attingere,

Profectò Sacrum illum Ritum è& veteri Teſta-

mento in novum Apoſtolicà inſtitutione ex-
iſtimamus eſſe traducéctum, quem ſtatim utra-
que Eccleſia Orientalis & Occidentalis ſunt
amplexatæ. Neque enim eam cæremoniam
excogitavit S. Evariſtus Pontifex, quem ve-
rè& poſſumus dicere quosdam Ritus tantum-
modo addidiſſe, ùt oſtendit Cardinalis Bo-
Bona Rerum Liturgic. lib. I. cap. 20. num. 3.
Et Pagius in Vita S. Evariſti num. 3. Qua-
propter Euſebius Cæœſarienſis Eccl. Hiſt. lib.
10. cap. 3. Conſtantino Sacris Religionis no-
ſtræ initiato lætitiam commemorans, quam
cx ea re Chriſtiani ceperant, tradit tùm tem-

pla

rel⸗
ent:
Pel
8.
etur⸗
e
ſoore.
Con.
arum
8 De⸗
Npent.
lpr.
1n
e⸗
C.
elte⸗
ne er
nbn
s inn
nonid
aomwor.
lise
Ruln,
TtN
D
men.

8

De Sacrifcio Miſſæ. 11

pla extructa fuiſſe & conſecrata; eumque Ri-
tum innuit jam fuiſſe anteà introductum, ſed
Perſecutionum tempore intermiflum; tan-
dem pace per Conſtantinum Eccleſiæ redditâà
revocatum. Votivum nobis ac deſideratum ſpe-
ctaculum prabebatur, Dedicationum ſcilicet Fe-
ſtivitas per ſingulas Urbes, c Oratoriorum
recens ſtructorum Conſecrationes. Et paulo
poſt: Jam verò Antiſtitum abſolutiſſimæ cære-
moniæ & sccurata facrificia Sacerdotum, 8g.
Divini quidem auguſtique Kitus bine Pſalmos
canentium, & reliquas nobis divinitus tradi-
tas voces auſcultantium, illinc divina & arca-
na obeuntium miniſterin. Proditum eſt in Le-
ge, Moyſem tabernaculum conſecraſſe: Un-
xit & ſanctificavit cum omnibus vaſis ſuis al-
tare, && ſimilia, ùt eſt in Exodi cap. 40. &
Numer. cap. 7. quod quidem Conſeécrationis
noſtrorum templorum figura quædam fuit, ſi
Petavio habenda fides ſit de Eccleſiaſt. Hierar-
chia lib. 3. cap. 5. Salomon etiam ſolemnem
Templi Dedicationem celebravit: Dedicavit
Domum Dei KRex & unwverſus Populus, Para-
lipomen. 2. mactavitque duo & viginti millia
boum, & ſex & viginti millia arietum:; Ju-
das Machabæus, poſtquam fœdis ſuperſtitio-
nibus pollutum Templum expiavit, & altare
lapideum poſuit, Encænia celebravit, ſeu quod
idem eſt, Feſtum Dedicationis, teſte IHido-
rO, qui lHib. r. De Eccleſiaſt. Officiis cap. 35.
Eri⸗

12 Sebtio I.

ſcribit: Encænia Eeſtivitas erat Dedicationis
Templi. Eam verò Feſtivitatem conſtat Ju-
dæos celebraſſe etian Jeſu Chriſti tempore,
qui eam præſentià ſuàâ illuſtravit joann. cap. 10.
Temerè & impie Calvinus templi conſecrandi
ritum irridet.
Hæc verò ſfacrarum Scriprurarum loca
non modòè evincunt à Judæis ad Chriſtianos
templi conſecrationem manaſſe, ſed etiam lu-
culenter oſtendunt, quantà injurià, quam-
que temerè Calvinus Sacrum ejusmodi Ritum
irriſerit Inſtit. lib. 3. cap. 20. Facilè enim ea
diluitur ratio, cui potiſſimum ille innititur,
parietes nimirum res eſſe inanimes, quæ ùt
gratiæ, ità etiam confecrationis recipiendæ
aptæ non ſunt; nam Eccleſtia materialis ideò
conſecratur, ut ſanctificatio illa repræſente-
tur, quam Eccleſia formalis ſen cætus Fide-
lium per Paſſionem Chriſti conſecutus eſt,
ùt docet D. Thomas 3. part. qu. 83. art. 3. ad
ſecundum.
De loco ubi celebranda eſt Miſſa. Exponitur
medii ævi, ac noviſſima denique diſciplina.
Bedæ locus ab Hildebrandi Hæretici
calumniis vindicatus.
Hactenus de primis Eccleſiæ ſœculis. Me-
dii verò ævi temporibus eadem planè fuit, quæ
vetuſtis illis ſæculis diſciplina. Eccleſiaſticis
enim ſancéctionibus vetitum eſt, ne quisquam
extra templum, niſi necefſſitate adactus, Miſſæ
Sacri-

nit
Ju-
dre,
10.
Al

loc
d
nlr.
nan.
un
n
luur,
N
icde
deè⸗
te-
ige⸗
eſt,

nitu
.

Me⸗
e
ſties
e

l⸗

Mrſjæ. 13

Sacrificium peragat; & fi quidem neceflariò
coactus ſacerdos extra templum ſacrificet, ju-
bent Eccleſiæ leges, id ſupra Petras fieri,
quas Epiſcopus conſecraverit. Cujus rei ar-
gumenta depromi poſſunt ex Dacherii Spici-
legio tom. I. pag. 403. Sirmondo tom. 2. nu-
Perrimæ edit. Pag. 668. & 669. Thomaſſino
Par. I. lib. 2. cap. 25. num. 2. & ſequen. tom.
10. Hiſtor. Eccl. Fleury pag. 264. Tom.
5. Hiſtor. Eccl. Gallicanæ. Longueval pag.
318. & 364. Temporibus haud multùm ab
ætate noſtra remotis actum de uſu tollendo ce-
lebrandi Miſſas in privatis domibus, ſeu ea-
rundem ſacellis, ùt conſtat ex Collationibus
trium Cardinalium & quinque Prælatorum,
quos Eccleſiæ reformationi Paulus III. præ-
fecerat, & quorum conſultationes referun-
tur tom. 18. Eccl. Hiſt. Fleury, ubi pag. 167.
articulum reperias, qui ad rem pertinet, de
qua agimus. Verùm, üt in ſecunda Parte
ſuo loco dicemus, res eò deducta eſt, ut Epi-
ſcopi nulli deinceps facultatem concederent in
Oratoriis privatarum domorum celebrandi
Miſſam, & ejusmodi concedendi facultatem
ſoli Romano Pontifici poteſtas reſervaretur.
Hoc modo ſublatus malus uſus, nec tamen,
ùt ajunt, radix convulſa. Non enim apud
ſeveriorem etiam antiquitatem novum eſt,
Miſſiam in privatarum domorum Orartoriis
celebrari; nam D. Paulinus in vita S. Ambro-
ſii

14 Sectio I.

ſii narrat, dum Romæ eſſet, ab illuſtri quà-
dam matronà, quæ trans Tiberim habitabat,
invitatum S. Ambroſium Miſſam in ejus do-
mo celebrâſſe; quod animadvertit Pamelius
Canonicus Burgenſis in Liturgia Latinorum
tom. 1. bag. 291. & in Sacramentario Galli-
cano, quod in tom. I. Muſæi Italici edidit Ma-
billonus pag. 364. habetur Oratio dicenda in
Miſſa, quæ celebraretur in domo cujuslibet.
Illuſtre quoque exemplum educitur ex lib. 5.
Epiſt. 43. S. Gregorii. Venantii cujusdam
oblationem recuſaverat Epiſcopus Siracuſa-
nus, nec ſinere voluerat, ut in ejus domo
miſſa celebraretur; quamobrem illum hor-
tatur S. Pontifex, ut oblationem accipiat,
& Miſſam in ejus domo celebrari patiatur;
imò ipſe Miſlam celebret, ut reconeiliatam
inter eos gratiam omnibus palàm faceret:
Et in domo ipſius Miſſarum peragt meyſteria
permittaiis, aut ſtcut ſeripfimus, ſi fortaſse vo-
luerit, per vos debeatis accedere, & celebran
do apud eum Miſas priorem gratiam re-
Formare. Quod etiam obſervavit Caſa-
lius De veteribus ſacris Chriſtianorum Riti=
bus cap. 9. Pag. 73. edit. Romanæ ann. 1647.
De hujusmodi tamen privatis Oratoriis EKccle-
ſiam novimus aliquid interdum decreviſſe: ex
quo intelligi poteſt, eorum quidem malum
uſum, non uſum ab ea improbari. Malus
autem eorum uſus eſt, ſi quis in iis Orarorii
4⸗

gui⸗
bar
do⸗
Nelu
Orun
M.
hin
Gte.
lb
Cenen
ll⸗
Goo
hor-
ipirn
tur,
atart
cerel
Meri
un
Nehrn
n ſ⸗
.
1 164
Eeck⸗
iſe:
mahn
M

De Saerofcio Miſſæ. 15

Sacras illas Cæremonias peragi poſtuler, quæ
in templis ſunt peragendæ, aut Miſſas iis di-
ebus celebrari, quibus Miſſas in privaris Ora-
toriis celebrare non licet. Concilium Trulla-.
num can. 31. hœc ſtatuit. Clericos, qui in Ora-
toriis, quæ ſunt intra domos, miniſtrant, vel
baptizant, boc illius loci Epiſoopi ſententid fa-
cere debere decernimus: & can. 29. In Aide
Oratoria, quæ eſt intra domum, Baptiſigus
neqjuaquam peragatur. In Agathenſi quadam
Synodo ſexto ſœculo habità veritum legimus,
ne quis in privatis ſacellis Miſſam celebret;
cùm aguntur feſta maxima, cujusmodi ſunt
ſolemnitates Paſchatis, Nativitatis Domini
Noſtri Jeſu Chriſti, Epiphaniæ, Aſcenſio-
nis, Pentecoſtes; Nativitatis S. oannis Ba-
ptiſteæ. lis enim diebus quisque Miſſæ in Pa-
rochiali Eccleſia adeſſe jubetur. Idem etiam
ſtatuit Aurelianenſe Concilium ſexennio poſt
habitum, cujus Decretum refert Gratianus
in can. Nulli de Conſecrat. Diſtinct. 1. Quæ
de privatis hujusmodi Oratoriis alia reſtant
monumenta etiam remotioribus ab ætate no-
ſtra temporibus, reperias apud Bocquillot Tra-
Gatu Hiſtorico Liturgiæ ſacræ lib. 2. Cap. 7.

Venerabilis Beda Hiſtoriæ ſuæ lib. 6

cap. 9.

conqueritur, ſummates Vires eo tempore
nonniſi orandi causâ & Concionem audiendi
Eccleſiam/ frequentare conſueviſſe: Miſz oran-

di & audiendi

verbum causd veniunt: ae Re-
Lem

1 Seéfio I.

gem cum quinque aut ſex Miniſtrorum ſuo-
Pum comitatu ad Eccleſiam venire, atque in-
de, Concione audità, illicò abire. Ex quo
Bedæ loco Joachimus Hildebrandus heæreti-
carum partium homo Eccleſiam Catholicam
perperam calumniandi occaſionem arripuit;
Ait enim, Primores Viros ideò conſueviſſe
poſt Concionem abire, ne Miſſæ adeſſent,
quæ jam tum ineptiis & ſuperſtitionibus con-
taminari cœperat. Neminem verè eſſe pu-
tamus, quin venenatam hæretici hominis ca-
lummiam non agnoſcat. Id enim Beda con-
queritur, quòd, cùm orandi causà & Conci-
onem audiendi ad Eccleſiam venirent, in Ec-
cleſia itidem Miſſæ non adeſſent, ſed in pri-
vatis quisque ſuis Oratoriis antè, vel poſtea
Miflam audirent: Cûmque dubitari nullo
modo poſſit, quin idem prorſus eſſet Miſſæ
Ritus, quæ in Eccleſia, quàm ejus, quæ in
privatis Oratoriis celebrabatur, amentem il-
lum omnino eſſe oportet, qui Primores Vi-
ros exiſtimet ideò Miſſæ in Eccleſia adeſſe no-
luiſſe, quòd Miſſa ineptiarum, & ſfuperſti-
tionum jam plena eſſet. Nam ſi vera hæc
cauſa fuiſſet, quamobrem Miſſam in Eccle-
ſia non audirent, ne in Oratorio quidem pri-
vato Miſſam ſibi audiendam exiſtimaſſent.
De templorum Conſecratione loquuntur The-
ologi, cujus eam rationem afferunt, quòè

locum miniſterio, cui deſtinatus ſit, accom-
moda-

o.
in⸗
G
ret⸗
can
i
len

De Saæcrificio Miſſæ. 17

modatum eſſe oporteat; quamobrem templa,
quæ Chriſtiani peragendo Miſſæ ſacrificio de-
ſtinaverint, debere omnino eonſecrari. Vi-
deatur Collatio 16. Lucionenſis Par. 5§. pag.
558. & ſequen.

De Altari, & Ornamentis, qui-

bus debet inſtrui, ut in eo Miſſæ
Sacrificium rite fieri poſſit.

Altare lapideum eſſe oportet & conſecratum,
aut ſaltem ſacra petra inſtructum. KRe-
cenſentur omnia, quibus ornari
debet.
A Ltare, ſuper quo Miſſæ Saerificium ſit
.½à peragendum, lapideum eſſe oportet, &
ab Epiſcopo conſecratum; & ſi quidem non
ſit ex lapide, Sacra Petra ſaltem inſtrui debet,
quam Epiſcopus conſecraverit, eaque tantaâ
ſit magnitudine, quæ hoſtiam & majorem
Calicis partem capiat. Tectum altare ſit ter-

¹ nis linteis mundis, benedictis ab Epiſcopo,

vel quovis alio, cui poteſtas ſit ea benedicen-
di. Longum efſſe oportet ſuperius linteum
utrinque ad terram usque demiſſum; reliqua
duo breviora: quin unum tantummodè lin-
teum ſatis eſſe poteſt, ſi tamen duplicetur.
Anterior Aræ facies amiculo ſeu pallio, ùt
vocant, contegenda;, color ille ſit, i
2

18 Sectio I.

Fefſtivitati ſeu Officio congruat. In medio
Altari eſto Crux erecta, cujus ab utraque parte
candelabra ſint cum candelis accenſis ſaltem
duabus. Ad inferiorem Crucis partem po-
natur ea, quæ Tabella dicitur Secretarum.
In cornu Epiſtolæ pulvinus Miſſali ſupponen-
dus, & ab eadem Epiſtolæ parte paretur Ce-
reus ad elevationem Sacramenti accendendus;
Parva campanula, binæ ambullæ vitreæ, qua-
rum altera vini, altera aquæ plena ſit, cum
pelvicula & manutergio mundo in feneſtella;
ſeu parvà mensà ad hæc præparatà.

Conſecratio templi & Altaris orta ex unctione,
quà Jacob Altare perunxit. V'ertus con
Jutatus.
Hæc in Rubricis Miſſalis continentur; quæ
nos, quoad poſſumus, illuſtrabimus. Et pri-
mèò in lege naturæ Altaris, ejüsque conſecra-
tionis mentionem fieri comperimus. Nam
Geneſeos cap. 28. narrat Moyſes cœleſtem
viſionem, quæ dormienti Jacob oblata eſt;
qui experrectus tulit lapidem; quem ſuppoſué-
rat capiti ſuo, & erexit in titulum funden? oleum
deſuper. Vertus non conſecrandi cauſa, ſed
idcircò Jacob unxiſſe lapidem putat, ut ſignum
extaret, ibi eam ſibi viſionem eſſe oblatam,
ut ad eundem locum redeunti visà petrà oOleo
peruncte ſibi ſubiret memoria viſionis. Quam

ſententiam jure Tournelius risu excepit tomn
e

—
Part
len
nN
Aun
Ohen
Ure
en
Cu
eſeln

ii
n.

1
Erp
Gleet

De Sacrificio Miſſæ. 19
de Euchariſtia edit. Pariſien. pag. 396. Qui
enim potuiſſet jacob, puta poſt viginti an-
nos, ex oleo, quod ſüper lapidem fudiſſet;
locum agnoſcere, ubi viſionem illam vidiſſet?
Non enim fieri potuiſſet, quin, vel ſole;
vVel ipſo aëre perflante, oleum omnino exſic-
caretur. Quamobrem melior ea de re Cal-
meto mens fuit, qui ad illud caput Gene-
ſeos num. I8. obſervavit ex ea unctione, quâ
Jacob oleo lapidem perunxit, Sacram Ortam
eſſe adhibendi oleum in templorum Altari-
umque conſecrationmibus cæremoniam.

Altaris mentio pt, étiam in novo Teſtamento;
&& in omnibus liturgiis. Solvitur objectio
petita ex veteruin Chriſtianorum
apologiis.
In novo etiam Teſtamento mentio fit Al-.
faris; nam D. Paulus ad Hebræos cap. 13.
Habemus, inquit; Altare; de quoò edere aon
babent poteſtatem, qui Tubernaculo deſerviunt.
Locum illum Apoſtoli in humc modum ex-
plicant ſacri Interpretes; quos laudat & ſe-
quitur à Lapide ad eüundem locum verſ. 10.
Altare habemus, in quo Chriſti corpus & San-
guinem jam in Cruce immolatum offerimus;
cujus Sacrificii neque participes fiunt Levitæ;
neque Judæi, ſed Sacerdotes Chriſtiani, cæ-
terique Fideles, cùm Sacrâ Euchariſtià refici⸗
untur. Eſtius ſecutus D. Thomam voce illa
B 2 Al-⸗

20⁰ Seétio I.

Altare putavit Chriſti Crucem, ſive etiam
ipſum Chriſtum ſignificari: At verò S. Tho-
mas Altare hoc interpretatur Crucem Chriſti, vel
ipſum Chriſtum: de quo altari, inquit, edere eſt
fructum Paſſionis Chriſti percipere, & ipſi tan-
quam capiti incorporari. Nihil nos de utra-
que interpretatione ſtaruimus: illud verò di-
cimus, diſertiſſimè de Altari mentionem fieri
in Matthæi Evangelio cap. 5. Si ergè offers
munus tuum ad Altare, & ibi recordstus fue-
ris, quia frater tuus habet aliquid adverfam
te, relinque ibi munus tuum ante Altare, 8
vade prius reconciliari fratri tuo, d tunc ve-
niens offeres munus tuum? qui locus nulla ſa-

nè indiget interpretatione, ùr obſervârunt

Walemburg. Controverſiar. tom. 2. cap 39.
Quævis præterea Liturgia Menſam, ubi ſacri-
ficetur, commemorat, eamque verum Alta-
re appellat, quèd in ea verum Deo Sacrifici-
um offeratur, idque uberrimà argumento-
rum vi & copià eruditiſſimè oſtendit P. le Brun
tom. 3. de Miſſa pag. 576. & ſeq. & altarium
conſecrationem itidem, ùt templorum, vetu-
ſtiſſimum eſſe ritum Apoſtolicum probat;
quod etiam obſervavit Pouget Inſtitut. Catho-
licar. tom. 2. edit. Pariſien. ann. 1725. pag. 906.
Quamquam verò Origenes, Minutius, Fe-
lix, Arnobius, & Lackarnius adversùs gen-
tes, quæ Chriſtianis exprobrabant nulla iis
eſſe Altaria, ejusmodi eriminationem non re-
jece-

etian
Tlo.
i,
nn
unn
od
lfi
veſſen
e, 5
Cne
Ulal
virun
5, 3
ſati
nMI
riki
mebte
leben
luriut
y enn
rob
Cd
4
e
5, E
us e
nu;
Nont⸗
ſe

De Sacrificio Miſſæ. 21

jecerunt, quin etiam id verum eſſe confeſſi
ſunt; certiſſimum tamen eſt, eos de aris eſſe
locutos, quæ erigebantur, ut ſuper iis ſimu-
lacra fallorum Deorum colerentur, vel victi-
mis mactandis cruenta fierent Sacrificia; quod
ingenuè fatetur ipſe Binghamus licèt hæreti-
carum partium homo Orig. Eccleſiaſtic. tom.
3, Pag. 224. & ſeq. In eandem explicationem
conſentit Grancolas in Veteri Eccleſiæ Sacra-
mentario tom. r1. pag. 35. Objicit nobis Cel-
ſus, quòd non habeamus imagines, aut aras,
aut templa. Sunt verba Origenis lib. 4. con-
tra Celſum. Et apud Minutium in Octavio
objicit Chriſtianis Cæœcilius: Cur nullas aras
babent * templa nulla “ nulla nota ſimulacra!
Et Arnobius adversùs Gentes lib. 6. Accuſa-
tis nos, inquit, quòd nec Templa babeamus,
nee Imagines, nec Sras. Quod quidem ve-
riſſimum erat. Chriſtiani enim aras non ha-
bebant, ùt ſuas Ethnici, firmas & ſtabiles,
ſed mobiles, quas hùc atque illùc liceret trans-
ferre, ùt explicat Bocquillot Tractatu Hiſto-
rico ſacræ Liturgiæ lib. I. cap. 82. Ex eo au-
tem, quèd veteres Chriſtiani conceſſerint, ſe
carere altaribus, luculenter tamen oſtendi
