ſericordia: Ego autem in innocentia mea in-
greſſus ſum; redime me, &α miſerere mei; nec
peccandi timore caret, niſi Deus præſto ſit:
Ne perdas cum impiis Deus animam meam, E
cum viris ſanguinum vitam meam: quibus
ſenſibus Chriſtiana continetur humilitas, de
qua ad hoc exemplum fusè egimus lib. 3.
de Canonizat. Sanctorum cap. 40. Deſinit
Pſalmus ex more in Gloria Patri, qui ver-
ſus in Miſſis, quas innuimus, ideo omitti-
tur, quòd indieium faciat læœtitiæ, quæ abeſt
ab iis Miſſis, quibus luctuoſæ continentur
Cæremoniæ; ùt obſervat Meratus tom. 1I;
Par. I. pag. 489.
Adnotationes ad Orationem, Suſcipe
Sancta Trinitas.
Sacerdos extergit manus, iiſque ante pe-
Qus junctis ad medium Altare redit; ubi;
elevatis ad Deum oculis, ſtatimque demiſſis,
paululum ſe inclinans dicit orationem: Suſ-
cipe ſancta Trinitai. Ne longiis, quàm par
eſt, à propoſito digrediamur, in hane oratio-
nem, ſuſeipe ſancia Trinitas, quædam ad-
notabimus. Innuiſſe ramen juvat manus
junctas & corporis inelinationes, de quibus

272 Sectio I.

hie & alibi mentionem faciemus, humilita-

tem Sacerdofis exprimere, & Chriſti obe-
dientiam ſignificare juxta doctrinam D. Tho-

mæ loc eit. in reſponſione ad quintum: Qu0
au-

dcce

Dix
e⸗
ani
blat
Don

ree
eor
in

dita
tore

n
tegir
etene:
oſt
ennet
lunse
olg
Jif
0 OM
ve
Mioent
toli,

leipe

Aneſ
Erz
en

De Sacrificio Miſſæ. 273

autem manus interdum jungit, & ſe inclinat,
eſt ſuppliciter & bumiliter orantis, && deſig-
nat bumilitatem & obhedientiam Chriſti, ex
qua paſſus eſt. .
Ea oratio incert um cujus ſit antiquitatis.
Scribit Cardinalis Bona lib. 2. Rerum Li-
turgic. cap. 9, num. 6. ſe neſcire, quàm ve-
tus ſit oratio ſuſcipe ſancta Trinitas. Micro-
logus qui vivebat II. ſæculo cap. 11. ait,
hanc orationem neque in Ordine Romano,
neque in Liturgiis Gallicanis ſeriptam, re-
citari tantùm à Presbyteris ex confnetudine:
BDeinde inclinatus ante Altare dicet hane ora-
tionem, non ex aliquo Ordine, Jed ex Eccle-
ſiaſtica conſuetudine. Hujus ramen oratio-
nis ſubſtantia reperitur in Græcis Liturgiis,
in Miſſali Ambroſiano, & in pluribus aliis
Miſſalibus & Sacramentariis, quæ Microlo-
go ſunt antiquiora. Carthuſiani eam non
recitant; quod indicium facit, ſæculo 11. cùm
eorum Ordo ſumpſit exordium, nondum
in Eccleſia Gratianopolitana, unde Miſſale
acceperunt, eam orationem in Miſſa adhi-
bitam. Eam verò recitant Fratres Prædica-
tores, ſed in breviorem formam redactam.
Diximus, Sacerdotem ante orationem, ſuſ-
cipe ſanéta Trinitas, jam feciſſe oblationem
panis cum oratione ſuſcipe ſantte Pater, &
oblationem vini cum oratione offerimus tibi
Domine Calicem, ac deinde offerre iterum
8 panem

274 Seétio I.

anem & vinum conjunctim cum oratione
ſuſcipe ſancta Trinitas. Olim Gallicana Ec-
cleſia non offerebat disjunctim panem & vi-
num, ſed utrumque ſimul cum oratione
ſuſcipe ſancta Trinitas; atque hunc adhibent
Ritum etiam nunc Carmelitæ, & Fratres
Prædicatores. Verùm Ritus’, quo utitur
Romana Eccleſia, offerendi primùm ſepa-
ratim panem & vinum, ac deinde utrum-
que ſimul, omnino conſentit cum Ritu Am-
broſiano: quidam verò exiſtimant, quam
nunc Sacerdos offerendo pane recitat ora-
tionem ſuſcipe ſancte Pater, eam olim non
ipſum Sacerdotem, ſed populum recitare
conſoeviſſe, cùm Sacerdoti panem conſe-
crandum offerebat: poſtquam autem mos
ille exolevit apud populum offerendi pa-
nem, Sacerdotem ſubinde cœpiſſe eam di-
cere nomine populi. Vide Pouget Inſtit.
Catholicar. 10 m. 2. pag. 846.
Cur mentio fiat in ea oratione Paſſonis, Re-
ſurrectionis, & Aſcenſionis Eſu Chriſti.
In eadem oratione mentio fit de Paſſione,
Reſurrectione, & Aſcenſione Domini no-
ſtri Eſu Chriſti: Suſcipe ſancta Trinitas
bhanc oblationem, quam tibi offerimus oh me-
moriam Paſſionis, Reſurrectionis, Aſcenſio-
nis JrEſu Cbriſti Domini noſtri⸗ idque ut to-
tum exprimatur Chriſti Sacrificium. In ſa-

crificiis Judaicis mactanda victima eligeba-
turz;

—

o un
Fiute
1,0
tu
lnen
Idnt
n CN
ein 1
end
eu

De Saerifcio Miſo. 275

tur; atque per ejuſmodi electionem quaſi
ſanctificata cenſebatur, & à profano uſu ſe-
mota: in Incarnatione itidem victima ſele-
ta fuit & ſanétificata; humana enim electa
fuit Chriſti natura, eâque cum natura di-
vina hypoſtaticè conjuncta, ac per eam
unionem conflata fuit victima digna, quæ
Deo ſacrificaretur. In iiſdem Judæorum ſa-
criſiciis victimam Sacerdos offerebat, ante-
quam mactaret: primam itidem victimæ
oblationem ante ejus immolationem fecit
Chriſtus in momento nativitatis ſuæ - In-
grediens enim mundum dicit: Holocautomataæ
pro peccato non tibi placuerunt. Tune dixi:
Ecce venio, ut faciam, Deus?! voluntatem tuam
Verba ſunt Apoſtoli ad Hebræos cap. 10.
In Sacrificiis Judaicis ſacrificabatur victima,
ejuſque Sanguis circum Altare ſpargebatur:
in lege nova noſtra fuit victima maétata in
Cruce, ubi ſe ipſe Chriſtus obtulit Patri in
noſtrorum expiationem peccatorum, ſuum-
que ſanguinem fudit circum altare, cùm fa-
crum ejus latus lanceâ transfixum eſt. In
Sacrificiis judaicis victima incendebatur ſu-
Per Altare holocauſtorum, ut, quicquid in
ea vitii eſſet, flammis abſumeretur, & fu-
mus ad Cœlum tolleretur in odorem ſuavi-
tatis, ùt ſacra Scriptura loquitur. In no-
va lege conſumpra fuit viétima in Chriſti
Reſurrectione & Aſcenſione. Nam in Re-
S 2 ſur⸗

276 Sectio I.

ſurrectione abſorptum fuit in Chriſto, quod
mortale eſt d vita, ùt ait Apoſtolus 2. Epiſt.
ad Corinthios, abſumptumque fuit, quicquid
ineſſe poterat corruptibile; & in Aſcenſio-
ne victima à Deo accepta in odorem ſuavi-
tatis, & ad ejus dexteram fuit collocata.
Denique in Sacrificiis Judaicis Populus par-
tem victimæ comedebat; & in die Pente-
coſtes populus communicavit vitctimæ, ut
Seriptores loquuntur, nam Diſcipuli Chri-
ſti Domini tunc cum eo ſunt concorporati,
eique tanquam membra capiti juxta verba
Apoſtoli adhæſerunt.

Cur Romana Eccleſia tria illa tantùm myſte-
ria commemorat, & non plura, ùt Ec-
cleſia Graca.

Quapropter in hac Oratione Eccleſia
Græca de Incarnatione, de Nativitate, de
Paſſione, de Reſurrectione, de Aſcenſione,
déque Spiritus Sancti adventu mentionem
facit. Quodſi nunc Romana Eccleſia in
eadem Oratione Paſſionem, Reſurrectio-
nem, & Aſcenſionem ſolùm commemorat,
in cauſa illud eſt, quèòd in tribus hiſce my-
ſterüs, quæ ſunt præcipuæ ſacrificii partes,
optimè repræſentantur immolatio victimæ
& eonſumptio.

Cur

E

N
Nnit
iogil
cerſ⸗
ſani⸗
loen.
onn
Den⸗
1e,1
.
bort,
Net

n⸗

le⸗

ce
le,
glor
oen
nlr
Nolc,
en⸗
es
e

De Saxrifcio Miſſeæ. 277

Cur primis quatuor ſæculis non ad Trinitatem,
Jed ad Patrem Orationes dirigerentur. Cur
dicatur in bonorem B. Mariæ Virginis Cgc.
Explicantur illa: Ut illis proficiat
ad honorem &c.
Oratio Suſcipe Sancta Trinitas ad Sanctis-
ſimam Trinitatem dirigitur. Quatuor primis
Eccleſiæ ſæculis omnes Orationes ad Deum
Patrem dirigebantur: Ut in Altari ſemper
ad Patrem dirigatur Oratio; verba ſunt Con-
cilii Carthaginenſis III. cap. 23. Noverant
Profectò Fideles, Patrem non adorari, quin
Filius item adoretur & Spiritus Sanctus;
ſed gravi quidem causâ à Sanctiſſima Trini-
tate nominanda abſtinebant, veriti ne, quam
Chriſtiani reprobabant, Deorum multitudi-
nem ſibi exprobrarent ii, qui trium Perſo-
narum Myſterium ignorabant, üt bene ad-
Vertit Florus Lugdunenſis Tractatu de actio-
ne Miſſæ. IIlo autem ſublato metu, nihil ve-
rita eſt Eccleſia tum Latina, tum Græca, in
offerendo Sacrificio dicere Suſcipe Sancta
Trinitas. In eadem Oratione Sacerdos San-
tiſſimam Trinitatem deprecatur, oblationem
ut accipiat in honorem B. Mariæ Virginis,
Sancti joannis Baptiſtæ, Sanctorum Apoſto⸗
lorum Petri & Pauli, Sanctorum quorum re-
liquiæ conditæ ſunt in Altari, & omnium
aliorum Sanctorum, ut illis profciat ad hono-
vem, nobis autem ad ſalutem: quicquid enim
8 3 hono-

278 Sebtio I.
honoris & gloriæ adepti ſunt Sancti, id omne
Vi Sacrificii Chriſti ſunt conſecuti, & Chri-
ſti honor & gloria diffunditur in Sanctos,
qui ſunt membra viventia cum eo veluti
cum capite conjuncta; nec quisquam Ca⸗
tholicus negaverit, Sacrificium Miſſæ maxi-
mam Eſu Chriſto parere gloriam, ùt abun-
de noſtri oſtendunt Theologi, quorum do-
Rrinam à nobis hic in compendium collatam
fusè explicavit Pouget Inſtit. Catholicar. loc.
cit. pag. 846. & ſequ. & le Brun tom. I.
pag. 15 8. & ſequ.
De Oratione, Orate Fratres.

Pofſt Orationem ſuſcipe Sancéta Trinitas,
Sacerdos oſculatur Alkare, & ad populum
converſus dicit Orate Fratres, & ſubmiſsà vo-
ce proſequitur, ut meum ac veſtrum Sacrife-
cium acceptabile fiat apud Deum Patrem Omii-

potentem. Non abſimili Oratione reſpondet

Miniſter Deum deprecans, ut Sacrificium
ſuſeipiat ad laudem & honerem nominis
ſui, & ad noſtram & Eccleſiæ univerſæ utili-
tatem. Deinde Sacerdos in gyrum vertitur
ad eam partem, ubi eſt Miſſale, ità ut circu-
lum deſcribat, & in medio Altari remaneat;
ac ſubmiſsâ voce dicit Amen, ſubinde dicit
Oremus, & Orationes proſequitur, quæ di-
cuntur Secretæ.

ã(᷑Nnn — — „ —

— —

De Sacrifcio Miſſæ. 279

Chriſtiani veteres Fratres ſe appellabant. Ora-
tio illa, ſaltem ejus ſubſtantia, eſt
S§. Leonis I.
Ad illa verba, Orate Fratres, notandum,
Chriſtianos olim invicerm ſe fratres appella-
re conſueviſſe. Quia verò Ethnici, ùt mo-
rum ſuorum tegerent fœditatem, ſacris his-
ce nominibus abutebantur, idcirco Cæcilius

apud Minucium Felicem Chriſtianis ea no-

mina fratris & ſororis exprobravit, quaſi ar-
gumenta eſſent proſtratæ apud Chriſtianos
pudicitiæ, cui ad hunc modum reſpondit
Octavius: ſie nos, quod invidetis, Fratres vo-
camus, ut unius Dei parentis homines, ùt con-
ſortes Fidei, ut ſpei cohæredes. Legendus
Kortholtus in Tractatu de Calumniis Paga-
norum in veteres Chriſtianos ſparſis p. 168.
ubi eruditè hoc tractat argumentum. Eam
Orationem, Orate Fratres, Radulphus Pro-
Poſit. 23. S. Leoni I. tribuit; quod admitti
Poteſt, ſi de verborum loquitur forma; nam
totius ſententiæ ſubſtantia reperitur in Li-
turgiis Sanctorum Marci & jacobi, ùt ad-
Vertit Meratus tom. I. Par. I. p. 500. n. 3 1.
De Orationibus quæ dicuntur ſecretæ.
Rutio ejus nominis.
Orationes ſeeretæ in quibusdam Miſſali-
bus appellantur Orationes ſuper Oblata. Diu
tamen eſt, cùm vocantur Secretæ, ut à cœ-
teris Orationibus diſtinguantur, quæ dicen-
8 4 dæ

2280 Sectio I.

dæ ſunt claràâ voce ità audientibus accommo-
datã, ut, quæ legantur, intelligant. Secretæ
enim ſubmiſsà voce à Sacerdote ſunt reci-
tandæ: Quæ ſecretò dicenda ſunt, itd pronun-
tiet, ut & ibſemet ſe audiat, & circumſtami-
bus non audiatur; verba ſunt Rubricæ in
Miſſali Romano. Boſſutus in explicat. qua-
rundam Orationum Miſſæ cap. 2. magis ut
quid ſuſpicaretur aperiret, quàm quèd ità
exiſtimaret, ſcripſit vocem Secreta idem eſſe
ac Secretio. Satis id fuit Novatoribus, quo
triumpharent, & adverſus apertiſſimum Tri-
dentini Concilii Decretum ſtatuerent, Se-
cretas & Canonem Miſſæ elatà eſſe voce re-
citanda. Sed hac de re inferiùs ſermonem
habebimus.
Ment Eccleſiæ in Orationibus ſecretis.
Quæ ſit Eccleſiæ mens in his Orationibus
pulchrè declaratur in ſecreta Miſſæ in Domi-
nica quinta poſt Pentecoſtem: Propitiare
Domine fuptlicationibus noſtris, & bas obla-
tiones famulorum tuorum benignus aſume, ut
gquod ſinguli obtulerunt ad honorem nominuis tui,
cunétis proſficiat ad ſalutem.
De clauſula, Per omnia ſæcula ſæculorum
&&. cur poſt ſecretas dicatur elatd voce.
Sacerdos ubi ad poſtremæ Orationis ſe-
cretæ finem pervenit, vocem tollit, & dicit:
Per omnia ſæcula ſæculorum, quæ verba ad
Orationes pertinent, quæ jam recitatœ ſunt;
atque

li
er
tor

—

lonn.
Eehte
nn .
ffen
rel

1,
n
r
1cek
oN

i
ontt
on
tue
1
D

ut

Uccn
n
LNo

et

l
e

De Sacrifcio Miſſee. 281

atque ea clauſula, Per omnia ſæcula ſæculorum,
idcirco dicitur ſublatâ voce, ut populus re-
ſpondeat Amen, & Orationes à Sacerdote re-
citatas confirmet, ùt poſt Micrologum c. 7.
obſervat Cardinalis Bellarminus tom. 3.
Controverſ. lib. 6. de Miſſa cap. 17. §. de

Prafatione. Sequitur deinde Præfatio, ad

quam plura adnotabimus.

De Præfatione. In aliquibus Liturgiis dicitur
Inlatio, in quibusdam aliis eitam
Conteſtatio.

Primò, Præfatio ex eo etymologiam tra-
hit, quòd ſacro præeat Canoni, ac Præpara-
tio quædam ſit ad ſacrificium, ùt probè ob-
ſervat Durandus lib. 4. cap. 33. atque id ip-
ſum confirmat Hugo Menardus in Notis ad
Sacramentsrium S. Gregorii pag. 25. Præ-
fatio eſt Oratio, ſeu gratiarum actio, qulæ Ca-
nont prætnittitur, quâ diſponitur Sacerdos C*
populus ad tremendorum niſteriorum confectio-
nem. In Miſlali Mozarabico appellatur In-
latio; nam ex Fidelium verbis Sacerdos in-
fert, dignum & juſtum eſle Deo gratias age-
re, illum collaudare, & magnificare, ut ad-
vertit Cardinalis Bona lib. 2. Rerum Litur-
gicarum cap. 10. num. 2. ac ob eandem ra-
tionem præfatio appellatur Conteſtatio in Sa-
cramentario Gallicano edito à Mabillono
tom. I. Itiner. Italici. .

d 8 4 Præ-

282 Sectio I.

Præfatio in Miſſa eſt poſtolicorum temporum.
Quasdam Præfationes compoſuit
§. Gelaſius.
Secundò, Walfridus Strabo cap. 22. ſe
neſcire ait, quis Præfationis fuerit auctor;
Præfationem actionis, qud populi affectus ad
gratiarum actiones incitatur, ac deinde huma-
neæ vocis ſupplicatio cœleſtium virtutum laudi-
bus admitti depoſcitur, quis primus ordinave-
rit, nobis ignotum elt. In libro Pontificali
tribuitur hæc Oratio S. Gelaſio I. Zecit Sa-
eramentorum Prafationes & Orationes cauto
ſermone. Quod tamen Gavantus, Cardina-
lis Bona, Meratus, aliique melioris notæ Vi-
ri docti ità intelligunt, ut quasdam quidem
earum compoſuerit, non tamen primus hanc
Orationem in Miſſam introduxerit; ejus
enim mentio fit in Liturgia S. Jacobi, & in
operibus S. Cypriani, & S. Cyrilli, qui §.
Gelaſio ſunt antiquiores; quamobrem do-
cent Præfationis inſtitutionem vel Sanctis
Apoſtolis, vel Apoſtolicorum temporum vi⸗
ris eſſe rribuendam.
Cur in Præfatione Sacerdos non dioat, Domi-
nus vobiscum, converſus ad Populum.
Tertièò, incipit Præfatio ex ſalutatione ad
Populum Dominus vobiscum; neque tamen
Sacerdos ſe convertit ad Populum; vel quia
cũúm dixit Orate fratres, quodammodo po-
pulum dimiſerit; vel quia ante Præfationeimn
juxta

—— —— — – — — — —

Pnn

De Sacrificio Miſſæ. 283

juxta Liturgias Sanctorum Jacobi, Baſilii, &
Chryſoſtomi Sanétuarium claudebatur, &
circum altare velum oppandebatur; ideô-
que nihil in illa ſalutatione opus erat, ut ſe
Sacerdos converteret ad Populum, quem
videre non poterat, ùt obſervat le Brun
tom. I. pag. 386.
Novei ſunt Præfationes. Addita Præfatio
communmis, quæ eſt del S. Gelaſti, vel Gregorii
Magni. Addita eſt etiam Præfatio de B. Vir-
gine, Multò plures habent Ambroſiani,
Mozarabes.
Quartò, Novem ſunt Præfationes juxta
ea, quæ Pelagius II. Pontifex ſeripſit ad Epi-
ſcopos Germaniæ & Galliæ, prima de Na-
tivitate Domini, ſecunda de Epiphania, ter-
tia de Quadrageſima, quarta de Cruce, quin-
ta de Paſchate, ſexta de Aſcenſione, ſeptima
de Pentecoſte, octava de Sanctiffima Trini-
tate, nona de Apoſtolis, ùt videre eſt in Ca-
none Sanétorum §. finali Diſtinct. 70. De
hac Pelagii 2. Epiſtola, genuinane illa ſit an
ſpuria, vehementer dubitat Pagius in vita
Pelagii II. num. 17. & ante eum dubitaverat
etiam Card. Bona lib. 2. Rerum Liturgica-
rum cap. 10. num. 3. Cauſas dubitandi ſi
quis ſcire cupiat, adeat illos Auctores loc.
cit. & Meratum tom. I. par. I. pag. 230. n. 6.
Illud certiſſimum eſt, in Miſſalibus poſt an-
num 1200. editis novem illas duntaatræ.
atl0-

284 Soctkio T.

fationes reperiri, quas recenſer Decretum
Pelagii, quibus deinde addita eſt Præfatio
communis, quæ vetuſtiſſima eſt, & Gelaſio
vel Gregorio Magno tribuitur, & Præfatio
de B Virgine; ità ut undecim ſint Præfatio-
nes omnes, quibus utitur Romana Eccleſia.
Græci unam tantùm Præfationem in omni-
bus Miſſis adhibent. Mozarabes Præfatio-
nes habent proprias, in quibus vel Feſtivita-
tis, quæ celebratur, Myſterium, vel cujus
Sanéti in honorem ſolemnitas agitur, merita
commemorantur. Plurimæ Præfationes
ſunt in Ritu Ambroſiano, ſuæ quibusque Fe-
ſtivitatibus, temporibus, & Sancétis primi or-
dinis propriæ. Has recognoſci & emendari
juſſit S. Carolus Borromæus Cardinalis &
Epiſcopus Mediolanenſis, qui ad eam rem
Galeſinii aliorumque doctorum virorum
operam adhibuit. Easdem emendavit etiam
Fridericus Cardinalis Borromæus S. Caroli
agnatus, Archiepiſcopus itidem Mediola-
nenſis, ůt videre eſt apud Septalam Epiſco-
pum Dertonenfem de Mifſſa pag. 169.
Initium Præfationis, Surſum corda, vetuſtiſſe-
mum. Refelluntur calumniæ
Hæreticorum.
Quintèò, Præfationes omnes incipiunt per
hæc verba, Surſum corda; quibus reſpondet
Miniſter Habemus ad Dominum. Vetuſtiſſi-

mum eſt ejusmodi initium. Ea enim verba
haben-

☛
5

Cten
Mſin
Clt
raſit
Nefie
e
ekit
Inei
lins
gutſ⸗
rinit
Nenet
lss!
n 1
torm
tein
,C
ed
llin

ſe.

De Sacrificio Miſſæ. 28 5

habentur in Liturgiis Sanctorum Jacobi, Ba-
ſili, & Chryſoſtomi. De iis loquitur 0.
Auguſtinus ſerm. 217. edit. Benedictinæ:
Tenetis Sacramenta ordine ſuo. Primè poſt
Orationem admonemini ſurſum bhabere cor.
IWeo enim cum dicitur, Surſum cor, reſpondetis:
Habemus ad Dominum. Sequitur Epiſcopus
vel Preshyyter qui offert, & dicit, Gratias «ga-
mus Domino Deo noſtro; &0 vos atteſtamint,
Dignum & juſtum eſt. Et S. Cyprianus de
Dominica Oratione pulchrè eorum verbo-
rum ſignificationem explicat: Sacerdos ante
Orationem Præfatione præmißu parat Fratrum
mentes dicendo, Surſum corda; ut, dum reſpon-
det Plels, Habemus ad Dominum, admoneatur,
nihil aliud qudm Dominum cogitare debere.
Qum iis conſonat S. Cyrillus Catech. y.
Myſtagog. Diſſertatio quædam Lipſiæ edita
fuit, cui titulus: Formula veteris Eccleſiæ ex-
citatoria ad devotionem: Surſum corda; quam
die 28. Octobr. ann. 1704. in Lipſienſi Aca-
demia propugnavit quidam Zurnerus Præſi-
dente Adamo Rechembergio, qui duo ſunt
hæreticarum partium homines. Ea diſſer-
tatio tom. 318. Miſcellaneorum continetur
in Bibliotheca Dominici Cardinalis Paſſionei.
Atque in §. 26. more ſuo putidam fœdàmque
Romanæ Eccleſiæ calumniam affingunt, qui
dicunt mentis elevationem apud nos muta-
tam in Hoſtiæ & Calicis elevationem: Oe-
1 cur-

286 Sectio I.

currunt hic nobis Pontificii, qui in veteri Ec-
cleſia Catholica requiſitam in Euchariſtia eleva-
tiönem mentis transmutärunt in elevationem
Symbolorum Euchariſticorum, hoc eſt Panis &
Vini conſecrati, ut certo quodam Ritu 4 popu-
lo Panis conſecratus adoretur. Hic nos de
Hoſtiæ & Galicis elevatione non loquimur,
qui de ea ſuo disputabimus loco. Dicimus
verò ſimul cum eo Ritu & cum adoratione,
quæ Pani & Vino conſecratis præſertim in
eorum elevatione debetur, adhuc apud nos
in uſu eſſe formulam Surſum corda; Fideli-
búsque item ùt antea inculcatur, ut iis ver-
bis excitati ſuum ad Deum mentem ſuſtol-
lant. Videatur Auctor de optima audiendæ
Miſſæ ratione ſecundæ edit. Pariſien. ann.-
1681. pag. 300. Auctor Tractat. de Miſſa
Divinisque Officiis edit. Pariſien. ann. 1714.
pag. 95. & ſeq. Baldaſſarrus Soc. Jeſu in Li-
turgia illuſtrata Par. 2. cap. 2. cæterique om-
nes Catholici, qui de Miſſa ſcripſerunt.
De Hymno Sanctus, Sanctus &c.
Sextò, Præfationes omnes in illum deſi-
nunt Hymnum, quem Græci triumphalem,
nos Angelicum appellamus Sanctus, San-
Gus &ν«. Iſaias enim cap. 6. vidiſſe ſe ait Do-
minum ſedentem ſuper ſolium excelſum, & Se-
raphim audiſſe canentes Sancétus, Sanclus,
Dominus Deus exercituum. Plena eſt omnis
terra gloria ejus. Ea etiam ſunt in Præfa
tioni⸗

— 8Eéõ⸗

— — —

—
fil⸗
Aeur
finen
Gi

De Sarrificio Miſſe. 297

tionibus: Beneditctus qui venit in nomine Do-
mini, Hoſanua in Excelſis, quæ turbæ cecine-
runt, cùm Chriſtus Eſus ante Paſſionem ſu-
am ſolemniter ingreſſus eſt Hieroſolymam,
ut apud Matthæum c. 21. Nos alibi ſermo-
nem habuimus de Triſagio Sanctus Deus,
Sanctus fortis, Sanctus inmortalis, quod idem
non eſt cum hymno triumphali ſeu Angeli-
co, de quo modò locuti ſumus, ùt bene ob-
ſervat Hugo Menardus in Notis ad Sacra-
mentarium S. Gregorii pag. 10. & Juveni-
nus de Sacramentis Diſſert. y. Quæſt. 8. de
Euchariſtiæ Sacrificio cap. 7. §. 3. ait, hym-
num Sanctus, Sanctus, Santtus Dominus Deus
Sabaoth in omnibus haberi Liturgiis tum
Latinis tum Græcis; & Triſagium Sanctus
Deus, anäétus fortis, Santctus immortalis quo-
tidie Græcos cancre in principio Liturgiæ,
Latinos verò illud adhibere Feriã tantum
ſextà in Paraſceve.
De pulſanda campanula ad illa verba, Sanctus,
Sancéctus, Sanctus Dominus.
Poſtremò, Sacerdos eùm ad illa Præfatio-
nis verba pervenit Sanctus, Sanctus . ma-
nus hactenus ſublatas & extenſas jungit an-
te peéëtus, & reliqua Præfationis verba voce
non ità elatà proſequitur, cùm interea Mi-
niſter Campanulam pulſat; denique Sacer-
dos cùm dicit, Beneditctus qui venit in nomine
Domini &cτ. ſe erigit, ſibique à fronte ad
pectus

288 Sectio I.

pectus Crucis ſignum producit. Hæc om-
nia ex Rubrica Miflalis. De pulſanda cam-
panula ſermonem habebimus, cùm de Ele-
vatione Hoſtiæ diſſeremus. Quèd autem
pulſatur, cùm dicitur Sanctus, Santctus, Ma-
crus verbo Campana ait id per abuſum fieri;
non enim pulſari in privato Palatii Apoſtoli-
ci ſacello, cùm Papa privatam Miſſam cele-
brat, vel privatæ Miſſæ adeſt. Quod ſi ve-
rum eſſet, per abuſum etiam dicendum eſſet
pulſari campanulam ad elevationem Hoſtiæ;
nam in ſacello Pontificio ne ad elevationem
quidem Hoſtiæ pulſatur. Quamobrem
concludendum, Ritum pulſandi Campanu-
lam ad elevationem Sacramenti adhiberi cœ-
ptum etiam ad ea verba, Sanctus, Sanctus &0.
ad excitandos adſtantium animos ad devo-
tionem; hujus conſuetudinis originem no-
bis eſſe adhuc incompertam; ac retinendum
hunc ritum, ubi jam viget; in ſacris enim
Ritibus variatione nihil pernicioſius.
Ne præſens opuſculum juſto longiùs ex-
creſceret, hic materiam de Sacrificio Miſſæ
abrumpendam cenſuimus, quod reſiduum
eſt anno proximo, per Sectionem
alteram datari.

— K

Ar

3

—
„

e

O Salance

N Focus

K 1.

J

H

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

Copyright 4/1999 VXyMaster Gmbhi wwWWVXymaster. com

.

HISTORICI

1MO

everendiſſimo
NALI
MBERTINIS
& S. K. I. Principe,
M0 D. N.

CRIPT'I,
ATE DONATI
ANGELO
PLLIS,.
Cappellanis,

EGATHON
MI CA

. V.