tere, vel prohibere vernaculæ linguæ uſum
in divinis Officiis celebrandis. Sed verè af-
K firmari

146 Sectio I.

firmari poteſt, S. Sedem propenſiorem efſe
in illam partem, ut ex recens converſis ad
Fidem, habiliore qui ſint ingenio, ſeligantur,
& latinis potiùs literis erudiantur, quàm ut
facultas concedatur adhibendi in Miſſæ ce-
lebratione vulgarem linguam; quemadmo.
dum S. Ottonem Bambergenſem Epiſco-
pum, Pomeraniæ Apoſtolum, qui obiit an-
no II39. ad eos, quos noviſſimè ad Fidem
converterat, dicere conſueviſſe tradit Surius
ad diem 2. Julii: Adbortor vos & invito, quia
cogere non debeo, ut de liberis veſtris ad Cleri-
catum tradatis liberalibus ſtudiis prius inſtru-
ctos, ut ipſi per eos, ſicut aliæ Gentes, de lin-
ua veſtra Latinitatis conſcios poſſitis babere
Clericos & Sacerdotes.

Vindicatur Tridentina Gnodus d calummiis
Suavis &α Courayeri.

Concludendum itidem eſt, nullo fulciri
fundamento, & à veritate eſſe prorſus aliena,
quæ temere ſcripſit Petrus Suavis adverſus
Tridentinum Decretum, quod ſuperis attu-
limus, quaſi obſcurum ſit, Eccleſiæ unitatem
lædat Fideliumque pietatem, pugnaque ſit
manifeſta inter Joannem VIII. Gregori-
um VII. & Tridentinam Synodum: quibus
omnibus calculum ſuum addidit recentiſſi-

mus Scriptor Courayer, qui ſuam miſerè
con-

con
Cemm
hen
dan

De

doß
l⸗
Ne

Pffif

Alenn
heniu

De Sacriticio Miſſæ. 147

conſumpſit operam in Hiſtoria Concilii ejus-
dem Snavis ex Italico in Gallicum ſermo-
nem convertenda, eâque venenatis quibus-
dam Adnotationibus adſpergendàâ, ut appa-
ret ex Præfatione pag. 24. & tom. 2. lib. 6.
pag. 520. Nota 4. Quodnam eſſet Suavis &
Courayeri inſtitutum, ſatis conſtat ex Bos-
ſueti Meldenſis Epiſcopi Hiſtoria Variatio-
num, & ex Paſtorali documento Archiepi-
ſcopi Ebredunenſis, qui nuperrimè Cardina-
lis creatus eſt. Sed non tam his Scriptori-
bus fidem detrahit partium ſtudium, quàm
validiſſimæ rationes ſuprà allatæ eorum di-
cta evertunt. Nec verò ulla inter Tridenti-
num Concilium & Joannem VIII. depre-
henditur diſcrepantia. Illud enim duntaxat
S. Synodus pronunciavit, Patribus viſum
eſſe non expedire, ut vulgari paſſim lingud
(Miſſa) celebraretur; nec alium quemquam
condemnavit, niſi qui affirmare audeat: lin-
gua tantum vulgari Miſſam celebrari debere.
Id verò non adverſatur Indulto Joannis VIII.
qui certæ cuidam Genti conceſſit in cele-
branda Miſſa Sermone uti vernaculo. Ne-
que pugnant inter ſe Gregorii & ſoannis
Epiſtolæ: non eſt enim novum in diſciplina,
ut, quod antea fieri permiſſum fuit, vetitum
poſtea ſit propter incommoda, offenſiones,
& ſcandala, quæ inde ſuborta fuerint, quæ-
que is non proſpexerit, qui talia conceſſit.
. K 2 Vi⸗

148 Sectio I.
Videatur Card. Pallavicinus Hiſtor. Conc.
Trid. lib. &. Cap. 10. & Natalis Alexander
Hiſt. Eccl. Sec. I5. & 16. Diſſert. 12. art. 12.

Explicatur locus D. Pauli.

Quidam Caput 4. epiſt. , ad Corinth. ob-
jiciunt adverſus ea, quæ hactenus diximus;
quo probare contendunt, Mifſſam populart
eſſe ſermone celebrandam. Sed fruſtra D.
enim Paulus locutus eſt tantùm de dono
linguarum, nec quidquam aliud ſibi voluit,
quâàm ut ii, qui donum linguarum obtinuis-
ſent, ſermonem habentes ad populum, eâ
lingua uterentur, quæ omnibus qui audirent,
communis eſſet, non quæ auditoribus inco-
gnita ad inanem oſtentationem adhiberetur.
Videantur Grimaud Liturgia Sacra Par. I.
Cap. 12. in fine; Bocquillot Tractatu Hiſto-
rico Sacræ Liturgiæ lib. I. Cap. II. in fine.
Denique Renaudotius Collect. Liturgiarum
Orientalium tom. I. pag. 207. rectè monet;
tanquam novum & inauditum quidpism à
Proteſtantibus illud nobis exprobrari, quòèòd
linguam plerisque incognitam in celebranda
Miſſa adhibeamus, cùm ea, quà in Liturgiis
Orientales utuntur, lingua multèò pluribus,
quàm apud nos Latina, incognita ſit; paucos
enim apud nos Sacerdotes reperies Latinæ
inguæ imperitos; contra apud Ægyptios

.
lle

De Sacrificio Miſſe. 149
pauciſſimi ſint, qui linguam Coprtam intelli-
gant: nez tamen idciréo deſinunt Kgyptiacè
Liturgias celebrare ſuas.

De Miſſæ initio usque ad
Intronum.

Accedenti ad Altare nibil Antiphond
Introibo accommodatius.

Nems eſt qui neſciat, Sacerdotem ſtantem
ante Altaris gradus in plano Eccleſiæ
Crucis ſigno Miſſam incipere; unde ex
Apoſtolica traditione ſünarum omnium actio-
num Ohriſtiani ſumunt initium, quod tradit
Tertullianus Libro de Corona Militis Cap. 3.
Poſtquam ſe ſigno Crucis ſignaverit dicit
Antiphonam Iutroibo: quâ nihil accommo-
datius. Græcè enim Antiphona recipro-
cum & alternum cantum ſignificat; & in
utraque Eccleſia Latina & Græca mos ille à
quarto üsque ſæculo iuvaluit, ut Pſalmi à
duobus Choris recitarentur alternis, ſeu ca-
nerentur, & pars quædam Pſalmi, quæ præ-
ſenti actioni conveniret, præcineretur. Ita-
que initio Miſſæ nihil aptius eà Antiphond
reperiri potuit, ùt bene obſervavit le Brun
tom. 1I. pag. 109.

K 2 Poſi

17f0O Sectio I.

Poſt Pſalmum Judica me Deus dicitur Gloria
Patri &c. Au⸗ aubétor fuerit bujus
bomni.

Pſalmus eſt 42. Judica me Deus, quem
David Rex cecinit, cùm Patriàâ abſens, ut
Saulis iram vitaret, ſe ipſe ſolabatur ſpe
Hieroſolymam tandem redeundi, quò ſibi
liceret ad Altare Domini accedere & ſacrifi-
cia offerre. Pſalmi hujus ſuum quisque ver-
ſum alternis recitant ſacerdos & miniſter;
communem enim oportet eſſe utriusque ad
Altare accedentis fiduciam & gaudium in
ſacrificii oblatione, ùt advertit Pouget Inſtit.
Catholicar. tom. 2. pag. 125. Ad finem Pfſal-
mi alternis pariter Sacerdos & Miniſter re-
citant Cloria Patri; quem glorificationis
hymnum appellàrunt veteres Patres; de
quo verba fecimus, cùm de Sanctiſſimæ
Trinitatis Feſto ageremus. Illum quidam
Flaviano Antiocheno Monacho, nonnulli
Nicænæ Synodo tribuunt. Sed ejus hymni
vetuſtiora, quàm Nicæna Synodus, teſti-
monia ſunt apud Athanaſium & Baſilium:
quamobrem eorum probanda ſententia eſt,
qui illum ex Apoſtolica Traditione profe-
Gum exiſtimant; nam Fideles in Eccleſiæ
primordiis, ſacro abluti Baptismate in nomi⸗
ne Patris, & Filii, & Spiritus Sancéti, bs
ivi⸗

Cli
4

Cen
l
rho
1 R
ſut.
eſt
Uler
get
UI
Indt.
n
er e⸗
ioni
lne
idn
vonli
hſrni
ſell⸗
Glam
i 4
e⸗
ℳt
nt⸗
Ibos
e

De Sacrifcio Miſſe. 151
Gdivinis perſonis glorificationis hymnum ca-
nere cœperunt. Illud duntaxat Nicæno
Concilo poteſt tribui, Sicut erat in princi-
pio &. quod ad Arianorum hæreſim retun-
dendam additum fuit. Vid. Baronius ad
ann. Chr. 325. num. 173. Bona Rer. Litur-
gicar. lib. 2. Cap. 3. num. 3. Concilium Va-
ſenſe ſꝛcundum, ſeu, quod alii putant, terti-
um anno 529. habitum Can. V. in Labbeana
Collect. tom. 4. Pag. 1680. teſtatur, additio-
nem illam jam tum à Sede Apoſtolica, & per
Orientem, Africam, & Italiam uſurpari, ju-
bétque etiam recitari in Gallia: Quia non
Nolam in Sede Apoſtolica, ſed etiam per totum
Orientem, & totam Africam, vel Iialiam pro-
pter hæreticorum aſtutiam, qui Dei Filium non
ſemper cum Patre fuiſſe, ſed d tempore cæpiſſe
blasphemant, in omnibus clauſulis poſt SS
Patri &. ſicut erat in principio dicitur, etiam
nos in univerſis Eccleſiis noſtris hoc ità dicen-
dum eſſe decernimus. Serius in Hiſpania ea
additio eſt uſurpata. Canone enim XII.
Concilii Toletani 4, anno 630. habiti Con-
cil. tom. 5. Labbei pag. 1710. legitur: In
fine omnium Pſalmorum dicimus, Gloria & ho-
nor Patri, & Filio, & Spiritui Sancto, in ſæ-
cula ſaæculorum, Amen; & ad eundem mo-
dum dicitur Cloria Patri in Liturgia Moza-
rabiea.

K 4 PPo

152 DSestio I.

Poſt Gloria Patri &c. Sacerdos dicit
Adjutorium, Confiteor &τσ°.

Disdo bſalmo Judica me Deus && Glorid
Patri, Sacerdos ex 123. Plalmo dicit: Adja-
torium noſtrum in nomine Domini, cui reſpon-
det miniſter, qui fecit Cælum & Terram.
Deinde Sacerdos dicit Confiteor. Miniſter
poſtea Dei miſericordiam Sacerdoti appre-
catur; qui reſpondet Amen. Miniſter &
ipſe recitat Confteor. Et Sacerdos populo
miſericordiam à Deo implorat illis verbis:
Miſereatur veſtri, & Populo itidem, ſibique
divinam indulgentiam petit illà oratione, In-=
dulgentiam, abſolutionem &ρ. Ad ea verba
Conteſſionis, mea eulpà, mea culpa, mea ma-
imà culba, manu ter ſibi percutit peéctus
tum Sacerdos, tum Miniſter, cùm ea profe-
runt verba.

Tina pectoris percuſſo ducta ab exemplo
Publicani.

Sacerdos & Miniſter dicunt, Confiteor, &
Orationem Miſereatur, quia Sacerdos & Mi-
niſter ſeu Populus, pro quo Miniſter loqui-
tur, mutuàâ ejusmodi confeſſione & oratione
aſſecuturos ſeſe confidunt levium peccato-
rum remiſſionem, quò puriori mente led
acri⸗

ſieri
fece⸗
iji
Ver⸗
tri

1 .
eh
gß

6
.
ſe
A⸗
ed
ſetl⸗

De Sacrificio Miſſe. 153

ſacrificium offerant: Confitemini alterutrum
peccata veſtra, & orate pro invicem, ut ſalve-
mini; verba ſunt ex Epiſt. S. Jacobi Cap. 5.
Verſ. 16. Trina illa percuſſio pectoris con-
tritionem cordis ſignificat, ab exemplo du-
Cta Publicani, qui pectus ſibi percutiens pec-
cataà ſua confitendo veniam à Domino impe-
travit: Et Publicanus d longsè ſtans nolebat
nec oculos ad Cælum levare; ſed percutielat
Pectus ſuum dicens: Deus probitius eſto mibi
peccatori. Lucæ Cap. 18. verſ. 13.

Dominus vobiscumn ex lib. Kuth. & cum
Spiritu tuo e D. Paulo deſumpta.

Stans adhuc ex adverſo Altaris extra gra-
dus Sacerdos poſt confeſſionem, quasdam &
Sacris psginis Orationes depromptas recitat,
quibus peccatorum à Deo veniam petit, eam-
que mentis poſtulat puritatem, quàâ opus eſt

ſacrificio Miſſæ ſanéè celebrando; cui iti-

dem reſpondet Miniſter. Intêr orationes ea
eſt, quæ per totam Miſſam ſæpe dicitur;
Dominus vobiscum, ex lib. Ruth. eduda C. 11.
verſ. 4. Et ecce ipſe veniehbat de Bethlehem, di-
xitque meſſoribus? Dominus vobiscum, qui re-
ſondgerunt ei: Benedicat tibi Dominus. Mi-
niſter verò Sacerdoti reſponder, Et cum Spi-
ritu tuo; quæ ex D. Pauli verbis ad Galatas
cap. 6. 18. deſlumpta videntur: Gratia Do-
K 5 mini

154 Sectio I.
mini noſiri JEſu Chriſti cum Spiritu veſtro
Fratres, Amen.

Cur Sacerdos oſculetur Altare. Reliquiæ San-=
ctorum conditæ in petra ſacra. Locus
de ea re D. Ambroſii.

Denique Sacerdos poſtquam adſtantes ad
preces Deo fundendas excitavit dicens Ore-
mus;, gradus Altaris conſcendens recitat
Orationes Aufer à nobis; & Oramus te Do-
mine per merita Sanctorum tuorum; & tum
primùm oſculatur Altare; quod aliquoties
in Miſſæ curſu itidem oſculatur: nam oſ-
culum ſalutatio quædam eſt, ut notat Pou-
ger loc. cit. pag. 827. ubi propoſitam quæ-
ſtionem, Cur Sacerdos accedens ad Altare,
boc WMrler , idémque faciat, quoties ab eo
vecedit? ità ſolvit: Hoc ſalutationis genus eſt.
Oſeulatur Sacerdos Altare, qui Töpus G
Ebriſti, ebque oſculo proftetur adberere Je
Chriſto, cui, ſicut membra Capiti, connexi ſunt
Sanéti, quorum reliquiæ ibi ſervantur. Ne-
que enim Miſſam celebrare fas eſt in Alta-
ri, quod vel conſecratum non fuerit, vel
petrà ſacrà non ſit inſtructum: Altaris au-
tem, & petræ conſecratio poſtulat, ut in iis
condantur reliquiæ Sanctorum. Quam-
obrem S. Ambroſius Epiſt. 54. ad Marcelli-
am ſororem ſcribit: Cum Baſilicam dedica-
Fe

De Sacrificio Miſſæ. 155
ve vellem, mibi tanquam uno ore interpellare
cæperunt dicentes: Sicut in onzereſi Baſi-
licam dedices. KReſpondi: Faciam, ſi Marty-
rum reliquias invenero; repertisque 88.
Gervaſii & Protaſii corporibus, Romano ri-
tu Baſilicam dedicavit.

PEſalmus. Judica me Deus ad initium Miſſæ
adbibitus uſque al S. ſæculo.
Vertus confutatur.

Quidam exiſtimant, non admodum anti-
quam eſſe diſciplinam recitandi Pſalmum:
Judica me Deus in principio Miſſæ. Ver-
tus tom. 3. Par. I. cap. I. putat, Pſalmum
non ampliùs quàm à ducentis annis initio
Miſſæ ab Eccleſia Romana recitari cœptum-
Sed audaculi Verti manifeſtus eſt error.
Nam in veteri Miſſali Romano ante quin-
gentos annos ſcripto in Bibliotheca Ange-
lica Romæ hæc habentur: Cùm autem in-
dutus fuerit (Sacerdos) accedat ad Altare,
* dicat: Introibo ad altare Dei. Be. Ad
Deum &. Pſalmum Judica me Deus. Tunce
inclinet ſe ante Altare, & diecat Confiteor Deo.
Præterea Micrologus Miſſæ Romanæ ordi-
nem deſcribens cap. 23. Paratus, inquit, Sa-
cerdos venit ad Altare dicens Antiphonam In-
troibo ad Altare Dei, & Pſalmum Judica me
Deus, poſt quem ſequitur Confeſſio; idque
con-

156 dectio I.

confirmat Innocentius III. lib. 2. de Myſté-
rüs Miſſæ cap. 13. Et qui vetera monu-⸗
menta diligentiùs excuſſerunt, ea documen-
ta proferunt, quibus luculenter oſtenditur;
Pſalmum hunc in principio Miſſœ dici con-
ſueviſſe ſæculo ſeptimo & avo. Quia
vVerò nihilominùs quidam Antiphonam In-
troibe cum Pſalmo Judica me Deuz recita-
bant, quidam prætermittebant, idcirco S.
Pius V. cum Miſſale recognovit, ſtatuit, ut
à quolibet Sacerdote ad Ritùs uniformitatem
illa Antiphona & Pſalmus recitaretur.

Confeſſio in principio Miſſæ ex Aſoſtolica Tra-
ditione. Incertum quis compoſuerit Confi⸗
teor. Ratio; cur confieamur peccata
non ſolum Deo; ſed etiam Sanctis.

Confiteor Pontiano Papæ quidam tribuunt;
ſed falſò. Illud verè dici poteſt, Apoſtoli-
Cæ Traditionis eſſe, generatim ut ingenua
peccatorum Confeſſio præeat. Nam Sacer-
dotes quoque Veteris Teſtamenti eam, an-
tequam ſacrificarent; confeſſionis formu-
lam adbibebant: peccavimas Domine, inju-
ſtè egimus; iniquitatem fecimus. Formula
verèò peculiaris hæc, quâ nos in Miſſeœ uti-
mur ſacrificio, certè ab anno usque 1300.
in uſu erat. In Liturgiis S. Jacobi & 8.

Marci Evangeliſtæ Sacerdos ſua ipſius pec-
cata

1

iun

171

CoNE

bunn
eni
e⸗
n,
on

De acrificio Miſſæ. 157

Cata incipit accuſare, quorum deinde à Deo
ſibi & populo veniam petit. In veteri Ritu
Mozarabico nulla erat Confeſſio, ſed locum
Con, teor aliæ orationes obtinebant, additæ
à Gardinale Nimenio. Hæc qui uberius
pertractata habere cupiat, adeat Cardina-
lem Bona Rer. Liturgicar. lib. 2. cap. 2. le
Brun tom. I. pag. 127. Grancolas de anti-
quis Liturgiis pag. 447. Meratum ad Ga-
vantum Par. I. tom. I. pag. 382. & ſeq.
Illud obſervatu dignum putamus, ab Hæ-
reticis nihil objecfum eſſe adverſus Pſal-
mum Judica me Deus, neque adveriſus con-

feſſionem, quatenus eam Sacerdos Deo &

bominibus præſentibus facit. Quidam ta-
men eam confeſſionem auſi ſunt improba-
re, quod Sacerdos peccata ſua Sanctis con-
fiteatur; ; quod ex ea hæreſi proſluit, San-
Ctos nimirum, qui longè abſunt, ùt nullas
orationes noſtras, ità ne confeſſiones qui-
dem audire poſſe. De invocatione Sancto-
rum egimus in noſtro Opere de Canoni-
Zatione Sanctorum, & quomodo ad eos
orationes noſtræ perveniant demonſtravi-
mus. Itaque in præſentia dicimus, Sanctos
quemadmodum orationes, ità & confeſſio-
nes noſtras intelligere; ac Deo quidem con-
feſſionem fieri peccatorum, quibus illi facta
eſt injuria, ac per Poœnitentiam ab eo ve-
niam impetrari; eandem verò confeſſio-
nem

158 Sebétio I.

nem coram Sanctis etiam fieri, qui cum
Chriſto in fine ſeculorum ſedebunf huma-
ni generis judices, juxta illud Matthæi cap.
19. Amen dico vobis, quòd vos, qui ſecuti
eſiis me, in regeneratione, cùm ſoderit Filius
hominis in ſede majeſtatis ſuæ, ſedebitis & vos
uper ſedes duodecim judicantef duodecim tri-
bus Ijrael; & juxta illud D. Pauli 1. ad Co-
rinth. cap. 6. An neſcitis quoniam Sancti de
boc mundo judicabunt? In 14 Ordine Ro-
mano apud Mabillon. Muſii Italici tom. 2.
pag 529. extat formula illa Confiteor Deo &.
in qua addita ſunt paucula quædam verba:
Quia peccavi nimis cogitatione, delectatione,
conſenſu, verbo, & opere.

Pſalmus quandoqué omittitur in Romana Ec-
cloeſia, nec uſurpatur Carthuſanis & aliquot
aliis Ordinibus, nec in KRitu Ambroſano.

Pſalmus Judica me Deus omittitur in
Miſſis Defunctorum, & Paſſionis tempore:
ob eam rationem præœtermitti ait Tournely
rom. 2. de Euchariſt. pag. 412. quèòd Pſal-
mus ſit lætitiæ, ùt conſtat ex illis verbis,
Quare triſtis es anima mea? Nullus autem
in Miſſis Mortuorum, & quæ Paſſionis tem-
pore celebrantur, lætitiæ locus. Pouget
loco citato pag. 825. Putat, in iis Miſſis

Pſalmum illum omitti ex continuatione ve-
teris

—
—

nn

Ze
ihie
no⸗

De Sacrificio Miſſæ. 159

teris Ritùs primorum ſæculorum, cùm Plal-
mus ille non recitabatur; nam ejus uſum
paulo antè diximus ad 7. vel 8. ſæculum

eſſe referendum. Carthuſiani, Fratres Præ-

dicatores, Carmelitæ in principio Miſſas
nunquam illum Pſalmum, ſed verſus quoſ-
dam ex aliis Pſalmis ſumptos recitant. Con-
tractior eſt Carthuſianorum & Fratrum Præ-
dicatorum formula Confeſſionis, ſeu Confi-
zeor; in utraque tamen coram Deo & San-
tis fit confeſſio. Juxta Ritum Ambroſia-
num non dicitur Pſalmus Judtea, ſed poſt
Antiphonam Introibo ſtatim ſequitur Con-
feſſio: & Carthuſiani, ùt etiam Fratres Præ-
dicatores, non oſculantur Altare, ſed capite
inclinato illud ſalutant. Qui verò Romano
Ritu Altare oſculatur, nec Altare nec Cru-
cem ſalutat; oſculum enim eſt quædam ſa-
lutatio, ùt videre eſt apud Meratum loco
Eit. Pag. 399.

Liturgiæ S§. Jacobi ſinceritas.

De Liturgiis S. Jjacobi Apoſtoli & S. Mar-
ci Evangeliſtæ quædam ſuperiùs attigimus.
Natalis Alexander Eccl. Hiſt. tom. 3. ſæœæculo
I. Cap. 12. art. 3. oſtendere conatur ſpu-
riam eſfe utramque Liturgiam. Verùm Al-
latius in Symmictis Epiſtolà ad Bartoldum
Nihuſiom, allatis veterum Auctoritatibus,
oſten-

160 . Sebtio I.

— — —

ſtendir, eam Liturgiam Jacobi Apoſtoli
enuinum eſſe ſœtum. Et ſané eam t ge-
nuinam Eccleſia Græca ſemper agnovit, &
Concilium Trullanum &an. 32. præcepit,
in Miſſa vinum cum aqua mixtum eſſe of-
ferendum, ad Apoſtoli Jacobi provocat
Liturgiam: Nam && Jacobiis 6 hriſti Domi-
ni noſtri ſecundum ournem PFrater, cui & Hie-
roſolymitanaæ Eccleſtæ thronus primum eſt credi-
tus, 897 Baſilius ( aſarienſzum Archiepiſcopis,
cujiis gloria omnem terrarum orbem pervaſit,
myſticé nolis in ſeriptis tradito ſacrificio itd
conſecrandumn in divina Miſſa ex dqud Q vino
zerum Galicem ediderunt: quæ quidem non
conjecturæ ſunt, ſed validiſſima argumen-
ta, quibus Liturgiæ S. Jacobi ſua ſinceritas
vindicatur. Videatur Card Bona Rer. Li-
turgicar. lib. I. cap. 8. ubi etſi de 8S. Marci
dubirat Liturgia; eam tamen S. Jacobi ob-
frmatè tuetur, & moltaà eruditionis copià
à ſuppoſitionis nota vindicat.

Ritus Mozarabicus unde appellatuß. IIum
Hiſpani reliquerunt ſuh Gregorio V. I. Cardi-
ehis Ximenius illum reſtituit in Sacello
quodam Eccleſiæ Toletanæ.

Ritum Mozarabicum ſupra memoravi-
mus, qui etiam Gothicus appellatur.
Hiſpaniæ Eccleſia urebatur, & id

Eo
eo Gothicus
appel-

ce

Mn
Coret⸗

norn.

1

er

De Sacrifcio Miſſæ. 16

appellarus, quèd per id tempus adhibe-
rerur, cùm Gothi Hiſpaniis imperitabant.
Mozarabus etiam vocatus eſt, quèd eùm to-
tam fere Hiſpaniam Arabes occupaſſent,
Chriſtiani mixiarabes, ac deinde corruptâ
voce Mozarabes ſint appellati, hoc eſt cum
Arabibus mixti. De hoc Ritu verba fe-
cimus lib. I. de Canonizat. Sanctor. Cap. 5.
num. 6. Satis igitur hic erit innuere, ſub S.
Gregorio VII. Hiſpanias, eo ritu relicto,
Romanum eſſe amplexas; ejus tamen ne me-
moria omnino interiret, Cardinalis Nime-
nius Archiepiſcopus Toletanus Miſſale &
Divina officia typis imprimi curavit, voluit-
que ur Miſſa in quodam Sacello Metropoli-
tanæ Eccleſiæ Toleti juxta eum ritum cele-
braretur: quædam in ea Diœceſi ſunt Parœ-
ciæ, quæ eo ritu etiam nunc utuntur „ Ur
teſtatur Alvarus Gomezius lib. 2. de Geſtis
Card. Ximenii. Apud Cardinalem de Aguir-
re tom. 3. Concilior. Hiſpaniæ pag. 238: eſt
Concilium quoddam llerdenſe a Candido
Cardinale Alexandri 2. Legato habitum; ut
Hiſpani à Mozarabica ad Romanam Litur-
giam revocarentur. Eorum, quæ agit S.
Gregorius VII. apud Alphonſum Hiſpaniæ
Regem; ut Gens illa Romanum Ritum am-
Plecteretur, eodem loco reperias documenta
Pag. 256. Tota vero liturgia Mozarabica re-
fertur pag. 258. & ſeq. De eadem Li-
L. tur⸗

162 Sectio I.
turgia loquitur Fleury Hiſt. Eccl. tom. 7.
Pag. 336.

kitum Ambroſianum D. Ambroſius verids
auxit, qudm inſtituit.

Ad extremum quædam de Ambroſiano
Ritu tetigimus, quem fusè explicat Viceco-
mes de Miſſæ Ritibus lib. 2. C 12. & 13. ubi
probat, illum ritum non fuiſſe à S. Ambroſio
inſtitutum; in eo plures eſſe eæremonias Am-
broſii ærate vetuſtiores, plures ab ejus Præ-
deceſſoribus inſtitutas ipfum eſſe amplexum,
plures etiam de ſuo addidiſſe, quasdam fe-
ciſſe meliores; eundémque Ritum in Eccle-
ſia Bononienſi, cùm Mediolanenſi Archi-
epiſcopo eſſet ſubjecta, eſſe adhibitum. De
Ambroſiana Liturgia loquitur le Brun tom. 2
Pag. 175. illudque animadvertit, S. Ambro-
ſium ex illius Provinciæ Præſide, cùm ad-
huc Catechumenus eſſer, creatum Epiſco-
pum, qui octo dierum ſpatio Baptiſinum,
ſacros Ordines, & Epiſcopatum ſuſcepit,
principio nihil aliud facere potuiſſe, quàm
probè diſcere, quod doceretur. Veriſimile
tamen eſt progreſſu temporis quædam divi-
nis officiis addidiſſe, quæ ad nutriendam Fi=
delium pietatem utiliſſima judicata ſunt.

De

be⸗

n,
ef

Cien
vole
8A.
8 .
eNuN
mnle
Eece
Arch
D
OI.?
bre⸗
4
Hlr
mnan,
ſent⸗
Gin
i

e

Deé Sacrificio Miſſe. 463

De Introitu Miſſæ usque ad
Evangelium.

A vetuſtis temporibus ad ſæculum 15. derxtera
& ſiniſtra Altaris erat, quæ eſt dextera & ſini-
ſtra Sacerdotis ad iud cowerſi; nunc quæ

eſt dextera & ſiniſtra Crucifixi.

Gacerdos ,gradibus conſcenſis, oſculatur Al-
1J tare, ad cujus ſiniſtram partem ſe con-
fert, quæ Corun Epiſtolæ dicitur. Le Brun
citato tom. I. pag. 157. ſapienter monet, in
veteribus Romanis Ordinibus & Auctoribus
Eceleſiaſticis usque ad ſœculum 1I5. par-
tem ſiniſtram Altaris dici conſueviſſe dexte-
ram, ex manu dextera Sacerdotis ad Altare
converſi, eorumque qui in Eccleſiam ingre-
derentur. Sed cùm in Pontificali Romæ edito
anno 1485. deinde propoſitum fuerit obſer-
vandum, dexteram & ſiniſtram Altaris par-
tem eam eſſe, quæ eſt dextera & ſiniſtra
Crucifixi, qui in medio Altari collocatus eſt,
inde factum, ut nunc ſiniſtra Altaris pars ha-
beatur, in qua Epiſtola, dextera verò, in
qua Evangelium recitatur.

Setroitis varia nominn. Ejus aultor non &
Cleſtinus I. ſed &. Gregorius Magnus.
Sed de Introitu nunc dicendum, qui con-
ſtat ex Antiphona, 1o⸗ & Gloria Patri.
2 In-

164 Sectio I.

Introitus dicirur, ſeu quòd Miſſæ princi-
jum eſt, ſeu quia à Choro canebatur, cùm

Sacerdos ad Alrare accederet. In Miſſali ,
9 17

Ambroſiano vocatur Iagreſſa, in Liturgia e
Mozarabica, & in Miſſali Carthuſianorum,
27 2 In
Fratrum Prædicatorum, & Carmelitarum 4

Oficium appellatur. Miſiæ Introitum S. Cœæ- pa
leſtino I. tribuunt Valfridus & Micrologus; Er
& cum his conſentiunt Martinus Polonus,
Palatina, & alil apud Torres Inſtirut. Sacerd.
Tit de Sacrificii oblatione pag. 61. „Sed hæc u
opinio omni caret fundamento. Honorius ſe⸗
lib. I. in Gemma Amimæ cap. 87. Auctorem
Intrôitus Miſſæ fuiſſe putat S. Gregorium; “
quod veriſimilius eſt. Nam Sancétus ille D
Pontifex Antiphonarium compofuit ſelectis i
& Pſalmorum libro Antiphonis, aliis quidem 1n
ad Introitum, aliis ad Reſponſorium, aliis k
etiam ad Offertorium: Introirûs Auctorem
exiſtimat 8. Gregorium etiam Brunus de Cæ⸗ 1
10 lil . ¹
remonus HD. 2. Cap. I. Pag. 28. Ch
Introitus omnes deprompti ex Pſahmis verſtonis
kalicæ. Pauculi quidam irregulares aliunde
deſumpti. Olim præcinebantur à Clero, nec e- 8

citabantur à Celebrànte. De Introitu Ko-
. . . .
mani Pontificis. .
1

In eo Antiphonario omnes Introitus ſunt

& Pſalmis deprompfi, paucis quibusdam cx-
ceptis,

De Sacrifcio Miſſe. 165

ceptis, quos Durandus irregulares appellat,
ùt qui dicitur i- Nativitate Dornini, Puer natus
eſt nobis; & in Aſcenſione Domini, E iri Gali-
Læi; & in die Pentecoſtes, Spiritus Domini; &
in Feſto S. Petri Apoſtoli, Wunc ſcio verè. At-
que hi omnes Introitus irregulares ſi non &
Pſalmis, & ſacris tamen paginis deſumpti funt.
Et pauculi nunc quidam ſunt, qui neque &
Pſalmis, neque Sacrâ Scripturà petiti ſint,
nec in Gregoriano Antiphonario reperian-
tur, ùt ſunt, Salve ſancta parens; Gaudeamus

omnes in Domino; & Benedicta ſit Sancta Tri-

nitas; nec prætereundus Introitus Feriæ ter-
tiæ Pentecoſtes, Accipite jucunditatem gloriæ
veſtræ &αρσ. commendatum donum axcipite, &7
jucundamini, gratias agentes ei, qui vos ad cœ-
leſtia regna vocavit; qui ſumptus eſt & lib. 4.
Esdræ Cap. 2. verſ. 36. & 37. qui liber ab
Hebræo quodam ad Chriſtianam Fidem con-
verſo eo conſilio creditur ſcriptus, ut Judæi
Chriſti Religionem ſuſciperent, qua de re
vide Diſſertat. Calmerti in 4. librum Esdræ.
Hlum ex Canone Sacrarum Scripturarum ex-
cluſit Concilium Tridentinum Seſſ. 4. etiamſi
quidam ex Patribus eum habuerint Canoni-
cum. In Introitu Pſalmus integer cum
Gloria Patri recitabatur. A mille fere annis
non ampliùs totus dicitur, ſed pauci quidam
verſus e Pſalmo; hique ſunt ex interpreta-
tione, quæ ante Hieronymi ætatem adhibe-
L. 3 batur,

166 Sectio I.

batur, & à Patribus vocatur Italica; quàâ et-
iam nunc utuntur Ambroſiani, iiqui pauci,
qui Mozarabicum Ritum ſequuntur, & Cle-
rus Baſilicæ Vaticanæ, qui juxta Breviarium
ejusdem Baſilicæ Pſalmos legit interpretatio-
nis Italicæ. Poſt Gloria Patri iterum dicitur
Antiphona, a qua Miſſa eſt incœpta, ſed
cam Ambroſiani non repetunt præterquam
in Miſſis mortuorum; quædam Eccleſiæ, at-
que etiam Carmelitæ in quibusdam ſolemnio-
ribus Feſtis eam ſemel, iterum dicunt, &&
tertio. Introitum à Choro præcini conſue-
viſſe ſuperius diximus, qui propterea à Sa-
cerdote non recitabatur; nunc verò introi-
tum legit Sacerdos tam in Miſſis privatis, ut
id, quod à Choro dicendum eſſet, ſuppleat,
quàm in ſolemnibus, quia fieri poteſt, ut,
uæ Chorus canit, probè non intelligat.
Vide Bellarm. tom. 3. Controverſ. lib. 6. cap.
16. de Miſſa; Bona Rerum Liturgicar. lib. 2.
cap. 3. le Brun tom. 1. pag. 160. & ſeq. Tour-
nely tom. 2. de Euchariſt. pag. 41 3. nec Corl-
termnendæ Ivonis Carnotenſis, Ruperti, &£—
Innocentü III. conſiderationes, qui animad-
vertentes Introitum plerumque ex verbis ve-
teris TLeſtamenti eſſe compoſitum, docent
per eum nobis in memoriam revocari cla-
mores & deſideria veterum Patrum Meſſiæ
adventum expectantium. De Introitu ſcrip-
ſerunt Macrus Vocabular. verbo Sutoftu

Vete
ac 6
Vete
al
ſacn
ceſ
dina
in ſ⸗

anne
Mg

nien
Aut
gun

M

ejn⸗
min
ten
nn

der

— – — ⏑ —

e
Pun
A0.
re
etnn⸗
Genr,
4

D
eonn⸗
aty
le.
14
inmd.
lis,t
len
,
6.
be
I.
cc
md-
bone⸗
en
/.
e
ſu⸗
it⸗
4

De Sacrifcio Miſſæ. 167

& Torres 1oco cit. qui eadem confirmant de
veteri ritu, cùm integer dicebatur Pſalmus,
ac de ſignificaru multarum precum, quibus
veteres Patres Meſſiam efflagitabant. Ro-
mano Pontifici ſolemniter celebranti, cùm
ſacris indutus veſtibus è throno deſcendit ac-
ceſſurus ad Altare, tres ultimi Presbyteri Qar-
dinales illi occurrunt, eumque in pectore &
in facie oſculantur; quam cæremoniam etſi
quidam exiſtimant tres Marias exprimere,
tamen vera ejus ſignificatio eſt trium Regum
Magorum: Trves Sacerdotes, qui Pontifict ve-
niemi ante Altare ocurrunt, & inclinantes os
ejus oſeulantur & pectus, tres ilos Magos R-
nant: verba ſunt Innocentii III. Lib. 2. de
yſter. Miſſæ cap. I1. qui deinde profunda
ejus cæremoniæ myſteria explicat: Per ge-
minum oſeulum geminam Tordi naturam profi-
tentur, divinam ſcilicet & bumanam, Divi-
num quaſi latentem in pectore, hbumanam quaſt
patentem in ore.

Poſt introitum Sacerdos dicit Kyrie, Glo-
ria in Excelſis cτρ.
Sed ad privatam Miſſam regrediamur,
unde divertimus, & ùt occaſio tulerit inter-
dum, non tamen niſi obiter, digrediemur.
Lecto Introitu Sacerdos venit ad medium
Altare, & dicit Myrie Eleiſon, ac deinde
Gloria in Excelſis, ſi quidem ex Rubrica dici
L 4 opor-

168 Seétio 4.

oporteat; quo hymno vel dicto, vel præ-
termiſio, prout Rubrica jubet, ad populum
converſus dicit, Dominus vobiſeum, aut ſi
Epiſcopus ſit, Pax volis; ac poſtquam Mi-
niſter reſpondit &i cum ſpiritu tuo, redit ad
Cornu Epiſtoke, ubi dicit Oremus, & Col-

lectam legit.

Kyrie Eleiſon et in Liturgiis & Jacoli & Ve-
terum Patrun. Ante S. Gregorium verba illa
uſurpata. Olim non erat præfinitum quo-
ties dicenda eſent.

Græca verba ſunt Kyrie Eleiſon, quæ
ſignificant Domine miſerere, qua precatione
nihil ad ea, quæ nobis opus ſunt, accommo-
datius, ut ea fugiamus pericula, quæ ſem-
per noſtræ imminent animæ, m Deus noſtri
miſereatur. Quapropter lſaias cap. 33. Do⸗
mine, inquit, miſerere noſtri; te enim expe-
ctavimus; & Baruch c. 3. Audi Domine, &α
miſorere. Hæc precatio adhibetur in Litur-
giis S. Jacobi Apoſtoli & vererum Græcorum
Patrum. Quis ab Oriente hæc verba in Oc-
cidentem invexerit, Viri docti diſputant.
Vulgaris olim opinio fuit S. Gregorium Ma-
gnum ea Miſſæ addidiſſe; ſed falſitatis argui-
tur, quòd conſtat, ſexaginta ante S. Grego-
rium annis ea ab Apoſtolica Sede & ab Italiæ
Provinciis eſſe uſurpata; nam Concilium

plin
l
m1.

Atd

N

lul
N.

e
1tio
nmo⸗
ſeib
nof
30
4 0
liur.
Vrun
ne
tan.
N.
⸗
neb.
e
umn

genr

De Sacrifcio Miyjæ.

Vaſenſe anno 529. habitum tom. 4. Concil.
Pag. I680. ait: Et quig tam in Sede Apoſtolick
qudm etiam per totas Orientales & Ealicas Pro-
vincias duleis & nimidim ſalutaris couſitetudo eſt
intromiſſa, ut Kyrie eleiſon frequentius cum
grandi affeltu, & compunktione ditatur, pla-
uit etiam nobis, ut in omnilus Eccleſus noſtris
Ita tam ſauncta oonſuetudo & ad Matutinum, 6*
ad Miſſas, & ad Veſperas Deo propitio intro-
mittatur. In Miſia Latina verba Græca ad-
hibentur Ayrie Eleiſon, atque etiam quædam
Hebraica Amen, Alleltja, Sabaoth, & Ho-
ſanna; ut eadem ſignificetur eſſe Eccleſia, pri-
Wmuúm ex Hebræis & Græcis, ac deinde 2
Latinis conflata. Auguſtinus Joannes Fa-
ſchius Heterodoxus die 20. Decembris ann.
1696. Præſidente oanne Andrea Schmidt
Diſſertationem examinandam propoſuit De
inſignioribus Eeterum Chriſtianorum Formulis,
tom. 398. Miſcellaneorum inſertam Biblio-
thecæ Dominici Cardinalis Paſſionei. In ea
Diſſertatione Auctor pag. 27. conſultius fore
ait, ſi verba Græca Ayrie Eleiſon in alia ver-
ba commutarentur, quæ Populus intellige-
ret. Sed neminem quidem certè futurum

arbitror, qui præ hujus Faſchii opinione

poſthabeat veterem conſtantémque ſenſum
Eccleſie. Poſt Introitum alternis à Sacer-
dote & Miniſtro ter dicitur, yprie Eleiſon,
ter Chriſte Eleiſon, & rurſus ter Ayrie Elei-
L 5 ſon,

170 Sectio I.

Jſon. S. Thomas in 3. Par. quæſt. 83. art. 4.
Miſericordia;, inquit, petitur dicendo Myrie
Eleiſon, ter quidem pro perſona Patris, ter au-
tem pro Perſona Bilui, cum dicitur Cbriſte Elei-
ſon; & ter pro Perſona Spiritis Sanécti, ciun
ſubditur Kyrie Eleiſon, contra triplicem miſe-
riam ignorantiæ, culpæ, & Pencæ; vel ad ſig-
nificandum, quòd ommnes Perſonæ ſunt in ſe in-
vicem. Olim non erat præfinitum, quoties
dicendum eſſet Kyrie Eleiſon; & in iis Miſſis
omittebatur, quæ poſt Litanias celebraren-
tur, in quibus id jam antè dictum fuerat.
Vide Bellarm. tom. 3. Controverſ. lib. 6. de
Miſſa cap. 16. Tit. de Ayrie Eleiſon. Tour-
nely de Sacram. Euchariſt. tom. 2. pag. 412.
Le Brun. tom. I. Pag. 165. & ſequen. Pouget
tom. 2. Inſtit. Catholicar. pag. 8330. Macrum
in Vocabular. Eccleſiaſt. verbo Kyrie Eleiſon.
Card. Bona Rerum Liturgicar. lib. 2. cap. I.
Meratum Par. I. tom. I. Pag. 174. & ſequen.

Boucat tom. 5. Theologiæ Patrum Par. 4.

ag. 69. Numerum autem Ppræfinitum non
fuiſſe repetitiomum Myrie Eletſon, ſed toties
dici confueviſſe, quoties voluiſſet Sace
qur Miſſam celebrabat, teſtatur Martene de
antiquis Eccleſiæ Ritibus lib. I. Cap. 4. art. 3.
num. 5. Interim cantato && repetito ſemel
iterum pro ſolemnitatum varietate Introitu,
Chorus ſubjungit: Myrie Eleiſon, Chriſte Elei-

jon, quod tamdu olim repetebat, donec Sia
en-

rdos,

—
ſ
etl

De Sacrificio Miſſæ. 171

Ktendum Celebrans innuiſet; quod confirmat
etiam Mabillonus in Commentariis in Ordi-
nem Romanum art. 6. num. 3. qui & illud
etiam quod ſupra diximus docet, Arie Elei-
ſon dici non conſueviſie in Miſſis, quæ dictis
antea Litaniis celebrarentur: In primis K'rie
Eleiſon toties repetebatur, quoad Pontifer ali-
quo nutu ſfinem deſignaret. Unde Paris de Graſ-
ſis oblervat, Myrie in Miſſis Pontificiis tamdiu
protrahbi, quamdiu reverentia Papæ a Cardina-
libus facienda qurat. Leruùm in is Miſſis, quc
Litanias ſequebantur, A'yrie Eleiſon omitti mot
erat, ut ex libellis noſtris patet, ob eam videli-
cet cauſam, quod in Litaniis jam cantatum fuiſ-
ſet. Ambroſiani ter has voces Myrie Eleiſon
adhibent, poſt Gloria in Excelſis, poſt Evan-
gelium, & in fine Miſſæ.

De hymuo Gloria in Excelſis. Græci eum
vocant Doxologiam.

D. Thomas loco citato loquitur de Hym-
no Gloria in Excelſis: Tertia autem pars Com-
memorat cœleſtem gloriam, ad quam tendimus
poſt præſentem vitam & miſeriam dicendo Glo-
ria in Excelſis Deo, qui cantatur in Feſtis, in
quibus conunemoratur cœleſtis gloria. Intermit-
titur autem in Omhciis luctuoſis, qaæ ad comme-
morationem miſeriæ pertinent. De hoc Hymno
dici poteſt ejus principium ortum eſſe ab An-

gelis 2

172 Sectio I.

gelis, qui Chriſto jeſu nato cecinerunt: Glo-
ria in excelſis Deo, & in terra pax hominibus
oncæ voluntatis, ut diximus cum de Chriſti
Nativitate ſermonem habuimus; reliquum
verò hymnum homines condiderunt, quod
monent Concilii Toletani Patres: Keliqud
quæ ibi ſequuntur Eccleſtaſtici Doctores compo-
ſuerunt. Illum Græci Doxologiam vocant,
ut eum diſtinguant ab hymno CGloria Patri

87. Pilio.

Ejus bymni principium profebttum ab Angelis
