Epiſcopo Tholoſano, MWihil, inquit, ilo di-
ius, qui Corpus Domini Caniſiro I unineo, San-
gitinem portat in vitro: & in Vita S. Cæſarii
Arelatenſis, qui vergente in finem 5. & in-
eunte 6. Sæculo floruit, ſcribit Cyprianus
qui-

46 Sebctio I.

quidam natione Gallus, Annon. inquit, in
vitro habetur Sansuis Chriſti? Joannes quidam
Dovgtheus Heterodoxus Tractatum edidir
Bremæ an. 1696. De Calicibus Euchariſticis
veterum Chriſtianorum, in quo narrat pag. 98.
ſe, dum eſſet Romæ, quosdam vitreos Cali-
ces vidiſſe: NRomæ quoque degentisinter reliqua
antiquitatum ornamenta oblatos memini Cahces
vitreos, qui Sacroſanctæ Euchariſtiæ uſit quon-
dam ſacri venditabantur. An verò omnes fue-
rint, continuò dulitare cœpi, & adbuc admo-
Jum dubito. A nonnullis Cavdinalibus eam
gquoque inivi gratiam, ut tales Calices vitreos
in conſpectum meum producerent; commodum
verò putabam, meum de bis Judicium tunc tem-
foris ſuſpendere, & anmtiquitatem fiätam & ſi-
mulatam admirari. Hoc ipſo eorum poſſeſſori-
bus nihil prius, neque antiquius accidere poteſt.
Homini huic qui demum Calices oblati fue-
rint in conſpectum, planè neſicimus. Neque
in nobis recipimus, vitreos omnes Calices,
quos ille vidit, eosdem eſſe, qui ad Eucha-
riſtiam ſunt adhibiti. Pravum tamen intelli-
titur hominis ingenium, abutentis eorum be-
nignitate, qui vitreos illos Calices ei viden-
dos produxerunt, ſatisque apparet ambigua
illius indoles & bilinguis oratio, quæ & ejus
malam fidem oſtendunt, declaraântque, quàâm
malè fuerit animatus; cùm prælſertim e
quoque putet, in veteri Eccleſia vitreos Ca-

lices

lee
cor
eſle

101

len
iu

Bi⸗
ſi
uni

utt,1
Guidn
n ed
haßt
4,91
e ſe
CN
Nie
nuer fh
e
en
1 Uer
nncene
Mur
1
ſſe
N
lar ki⸗
Nee
Cils
Lu
niuk.
hunbe
e de⸗
nbign
Um
el
o

De Saerifcio Miſſæ. 47

lices eſſe adhibitos, & in quibusdam locis
eorum uſum uſque ad Caroli Magni ætatem
eſſe retentum, etfi oannes Baptiſta Caſalius
nonniſi ad S. Gregorii Turonenſis tempora
Chriſtianos ejusmodi Calicibus uſos eſſe con-
tendat, De Veteribus bacris Chriſtianorum Ki-
tibus cap. II.

Etiam tum, oum vitrei Calices adbiberentur, &*
Ncvirent perſecutiones, uſus tamen erat Cali-
cuin ex auro & argento. Calices gemmis in-
texti ex Chryſoſtomo; picturis ornati ex
Tertulliano.

Cùm verò vitreorum Calicum eſſet uſus,
& perſecutiones graſlarentur, ſuos Eccleſiæ
non defuiſſe Calices ex argento & auro, pro-
bant cùm Acta Martyrii S. Laurentii, qui
paſſus eſt ſub Valeriano, tum nefaria ejus
vox, qui à Juliano Apoſtata juſſus Antio-
chenam diripere Eccleſiam, deprehenſis ar-
genteis & aureis Calicibus, quod narrat
Theodoretus lib. 3. Hiſt. Eccleſ. cap. 8. ex-
clamavit: En eJuſinoqi vaſis Filio Maric mini-
Rratur. Ea de re adeundi Card. Bona Rer.
Liturgicar. lib. I. c. 25. & Binghamus tom. 3.
Antiquit. Eccleſiaſt. pag. 241. Gemmæ dein-
ceps pretiosique lapilli Calicibus Euchariſti-
cis intexti, quod non probabat D. Joannes
Chryſoſtomus Homil. 60. ad’ Populum An-
tioche-

48 Sectio I.

tiochenum, ſi quis ejusmodi munera offer-
ret, qui ex viduarum pupillorumque bonis
ſe locupletàſſet: Non ſatis nobis eſſe exiſtima-
mus ad ſalutem, ſi viduis & pupillis expilatis
aureum Calicem &r gemmatum menſeæ offeramus.
Prioribus autem temporibus tutèò affirmare
poſſumus, etiam pictüras Calicibus Eucha-
riſticis apponi conſueviſſe, quod ex Tertul-
liano colligitur lib. de Pudicitia cap. 7. Pro-
cedant ipſæ picturæ calicum veſtrorum, ſi vel
in illis perlucebit interpretatio pecudis llius;
utrimne Chriſtiano, an Ethnico peccatori colli-
met. Et cap. 10. Si fortè patrocinabitur Pa-
Ror, quem in Calice depingitis proſtitutorem &α
ipſiien chriſtiani Sacramentit: quæ quidem ima-
go ex Lucæ Evangelio cap. 15. deſumpta eſt,
eâmque paſlim videre eſt in veteribus Sacris
Cœmeteriis apud Boſium in Cœmetecr. c. 18.
& Arringhium lib. 2. Romæ ſubterraneæ
cap. 20.

Plura Calicum genera. Cahces Baptiſini. Ci-
lices miniſteriales. Quid Sopphus fuerit. Nn-

gularis ſignificatus vocis Confirmatio. Calices

miniſteriales anſati & Eiſtulä in-
Rructi.

Quod verò ad varia Calicum genera at-
tinet, quidam, qui Baptiſini Calices dice-
bantur, quibus ſaero Baptiſinate abluti poſt
accep-

gin

faci
ſon
Cr.
6X
Hin
Mu
on
Ce
Cun
Nor
les
ech
tem
in
ua
tuon
cont
Uſe
Un
Gi⸗

er.
bond⸗
Hinr.
ilti
Dnu
rmae
vch.
ernu.
Pr
14
iun;
iali⸗
1 5 1.
ine
neh
dcris
c. 19.
ranet

0
N

(MA

en1.

fie

.

De Sacrifcio Miſſe. 49

acceptam Euchariſtiam ſub ſpecie panis, ſan-
guinem bibebant ſub ſpecie vini. Miniſte-
riales erant Calices, qui communicandis ſub
ſpecie vini Fidelibus adhibebantur: ejusmo-
di Calices ſemoti, poſtquàm calicis commu-
nio ad ſolos contracta Sacerdotes eſt. Geor-
gius Caſſander in Opere Liturgico cap. 31.
de hujusmodi miniſterialibus Calicibus verba
facit, quos eo nomine appellatos eſſe ait, quia
non ad offerendum, ſed ad miniſtrandum populo
Cbriſti Sanguinem deſerviebant, idque probat
ex eo, quod in S. Remigii vita legitur ab
Hincmaro conſeripra. Mabillonus tom. 2.
Muſæœi Italici in notis ad primum Ordinem
Romanum putat, Calices Miniſteriales fuiſſe
Scyphos appellatos; nam ad illud verbum
Calicis hanc interpretationem addit: id
Calices miniſterialeso qui alio nomine Sryphi ap-
Pellantur; & in Notis ad tertium Ordinem
Romanum ad ea verba in majorem Calicem ſi-
ve So)phbum ait: Sopphus aut Calix miniſterialis.
Sed aſiter ſenſit Juſtinianus Chiapponus Cæ-
remoniarum Magiſter ſub Clemente XI. Nam
in Difſſertatione de Oblationum Myſteriis,
quam edidit cum Actis Canonizationis qua-
tuor Sanctorum ſub eodem Pontifice p. 287.
contendit, Scyphum non fuiſſe Calicem Mi-
niſterialem, ſed Calicem illum omnium ma-
Xximum, & quo ſanguis in miniſteriales cali-

ces invergebatur Popul diſtribuendus, ur

mMmox

mox dicemus. Quod tamen putamus ab-
eſſe à veritate; apertiſſimus enim eſt locus,
qui mox producetur in III. Ordine Roma-
no, ubi Scyphus pro Miniſteriali Calice ac-
cipitur; atque de hac re cumMabillono con-
ſentit Bocquillot in Sacra Miſſæ Liturgia lib.
1. Cap. 8. Pag. 183. Edit. Pariſien. ann. 1701.
Jofephus Vicecomes lib. 6. de Miſſæ Appa-
ratu cap. 12. quærit, an in miniſterjialibus
Calicibus ſanguis conſecraretur; ac in iis
etiam conſecratum eſſe putat. Negat id
Georgius tom. I. de Liturgia Romani Pont.
cap. 3. Sanguis enim in Calice offertorio con-
ſecrabatur, cujus portio quædam in vinum
Calice Miniſteriali contentum ingerebatur;
& ad hunc modum Populo ſanguis ſub ſpe-
cie vini exhibebatur; quod etiam animadver-
tit Cardinalis Perronus in reſponſione ad
ſecundam Magnæ Britanniæ Regis inſtantiam
P. 265. & Cariinals Bellarminus de Sacrific.
Miſſæ lib. 4. cap. 24. Quamobrem ex ſe-
cundo Ordine Romano, quem exiſtimabat
Panvinus eundem eſſe ac Gelaſianum Ordi-
nem à S. Gregorio Magno emendatum, ty-
Pisque primuùm à Caſſandro & Hittorpio
vulgatum, quémque Mabillonus iterum edi-
dit in muſœo Italico tom. 2. pag. 50. hanc
fuiſſe diſciplinam intelligimus, ut Pontifex,
dum in Miſſa communicabat, partem Ho-
ſtiæ in Calicem inderet, ſemel, iterum, ac tertiò
dicens:

2

g 3
Lpoen
Non
licer.
N
ne⸗
uI
n
ekilbe
n!
ege!
nl Pur
roc
NVe
tebann
ſib⸗
ucte
one?
faotu
elt⸗
D
Hünnn
0
liroti
Gndl
hn
Onte
en
elen
Cn

De Sacrifeio Miſſæ. Fr

dicens: Fiat commixtio & conſecratio: ei de-
inde Archidiaconus præberet Calicem, ex
quo pars ſanguinis in Calicem miniſterialem
invergebatur: quod luculentius etiam tradit
tertius Ordo Romanus eodem tom 2. Mu-
ſæi Italici pag. 59. Sed ipſe Pontifex confirma-
tr ab Arelidiacono in Calice Sanécto, de quo
parum refundit Archidiaconus in majorem Ca-
licem, ſive in ſepphum, quem tenet Acolythus,
ut ex eodem ſacro vaſe confirmetur Populus,
quia vinum etiam non conſectatum, ſed Sangui-
ne Domini commixtum ſanäctificatur per omnem
modum. Ubi notandum, Euchariſtiæ diſtri-
butionem ſub ſpeeie panis Communionem, ſub
ſpecie vini Confirmationem appellari conſue-
viſſe; quod ex quinto etiam Ordine Roma-
no colligitur eodem tom. 2. Muſæi Italici
Pag. 59. Clerus Communionem ab Epiſcopo ac-
cipiat, & ab Archidiacono vonfirmetur. Ar-
meni nune temporis binis in Miſſa Calieibus
utuntur, quorum in altero, quemadmodum
Latini in Patena, collocant panem, in alte-
rum vinum infundunt, ut teſtatur Card. Bo-
na cit. lib. I. cap. 25. num. 3. in fine. In Aca-
demia Eccleſiaſtica,; quæ olim habebatur in
Collegio propagandæ Fidei, quo nos viridi
ætate ventitabamus, quâmque ab interitu
vindicatam inſtauravimus, Perimezzius in
Diſſertatione, quam edidit cum aliis, quas
in iis Conventibus habuit par. II. pag. 158.
D 2 egit

52 Sectio I.

egit de Calicibus miniſterialibus, eéêsque an-
ſatos fuiſſe docuit, ut facile eos manu Sacer-
dotes tenere poſſent, cùm ſanguinem po-
pulo diſpertiebant juxta Ordinem Romanum,
ubi legitur: Levat Archidiaconus Calicem per
anſas, & tenet exaltans illum juxta Pontificem;

Quosdam etiam fuiſſe Calices miniſteriales,

quorum fundo ferruminata eſſet fiſtula, =
Phon appellata, unde Laici ſanguinem exſu-
gebant, quod multo antea obſervavit Linda-
nus lib. 4. Panopl. Evangelic. cap. 46. Qluia
Janguinis effufio propter incultioris populi ruſiici-
tatem meritò timebatur, Calicibus Canna o
ferruminata, affabréque inſerta. Unde Popu-
lus Sanguinem Chriſti non tam liberet, qum ſu-
geret. Pergit deinde Lindamus, & in Ful-
denſi Monaſterio duos ſe vidiſſe Calices te-
ſtatur, quibus, dum viveret, S. Bonifacius uſus
fuerit: eorum alterum admodum parvum ad
Miſſam ait adhibitum, alterum prægrandem
putät miniſterialem fuiſſe Calicem, in quo
Populus ſanguinem biberet, quod ejus for-
ma nihil in ejusmodi uſum ſit accommoda-
tius. doneum enim eſt hoc Poculum, unde Po=⸗
pulus ſine periculo effuſionis bibere poſſit. Ha-
bet enim duas anſas; eſtque nec rotundum, nec
edke t ed inſiur pomi orliculatum. Ad-
it, in ea fuiſſe plebem opinione, S. Boni-
facium hoc poculum ad potum, cùm ad

tamn

menſam accumberet, adhibuiſſe; id autem

ilſe

n
r.
In/
n F
es le⸗
ls
vntt
Alen
n
1o to⸗
mmoc⸗
e
.
Nr

um 4.

Alen
lll

De Sacrificio Miſſæ. 53

tam falſum eſſe, quàm quod maximè, ſatis
apparet ex duodecim Sacerdotum imaginibus
in circumferentia inſculptis, quorum ſinguli
planetâà induti, quemadmodum Sacerdotes,
Calicem in manu habentes videntur popu-
lum ad potum invitare. Et Rhenanus in
ſcholiis ad Tertullianum ab erudito quodam
Abbate illud ſe accepiſſe teſtatur, in veteri-
bus Carthuſianorum Conſtitutionibus veti-
tum fuiſſe, ne cui Monacho prerioſi quid-
quam apud ſe habere liceret, præter argen-
teum Calicem & fiſtulam, quà Laici ſangui-
nem poſſent exſorbere. Præterea in vetuſto
libro ante quadringentos annos ſcripto De
veteribus theſauris Eccleſiæ Moguntinc legiſſe
ſe ſcribit, in illius Eccleſiæ theſauro quon-
dam fuiſſe aureos magni ponderis Calices an-
ſatos cum ſenis argenteis fiſtulis, quæ in
eosdem Calices immittebantur ad uſum eo-
rum, qui communicarent.

Patenæ uſus à temporibus Apoſtolorum. Pate-
væ ex auro oblatæ à Romanit Epiſeopis. Pa-
tenæ miniſteriales grandiores. Cur ætate
noſtrd patena præ antiquis tan-
tula ſit.

Nune de Patena dicendum, quæ calicis
eſt veluti operculum, ubi ſacra ponitur Ho-
ſtia. Utrum Chriſtus in Patena conſecratum
. D 3 panem

54 Sectio I.

anem poſuerit, non declarant Evangeliſtæ:
Eam tamen Apoſtolorum tempore adhibi-
tam fuiſſe, colligitur ex Liturgia S. Jaco-
bi, ubi de ea diſertè fit mentio.“ Patenam
à patendo, quòd patula ſit, appellatam dicunt.
In libro Pontificali de S. Silveſtro proditum
eſt, eum obtuliſſe patenas aureas ſeptem, duc
penſabant libras triginta; & in vita S. Nicolai
Pontificis: Patenam ex auro puriſſimo miſit
Michael Einnperator cum diverſts lapidibus pre-
tioſigs. Plures etiam alias aureas & argenteas
Parenas à Summis Pontificibus oblatas Baſili-
cis, quæ Romæ ſunt, reperias apud Chiap-

ponum loco cit. pag. 286. Miniſteriales etiam

erant patenæ quædam multò capaciores,
quæ ad ſacram Euchariſtiam ſub ſpecie panis
populo diſpertiendam adhibebantur: ex his
unam fuiſſe oportet, quâà Gregor. Turonenſis
de Gloria Martyrum c. 45. lavandis ſibi pedi-
bus uſum eſſe narrat Comitem quemdam Bri-
tanniæ: quod amplam illam profundàmque
fuiſſe indicat: & ejusdem generis illam quo-
que eſſe oportet, quam teſtatur Vertus tom.
3. p. 167. & ſeq. aſſervari in Eccleſia S. Sal-
vatoris Redonenſi Ordinis S. Benediéti in
Diœceſi Redonenſi, eâmque lanci mediæ
magnitudinis ſimilem deſcribit. Patenæ eâ-
dem materiâ conflaræ, quâ Calices, erant.
Græci patenam ſuam Diſcon appellant, quæ&
magis concava eſt, quàm noſtra, ne Panis
con⸗-

No
u
gelel
N
Ci,
gein⸗
cots
ln
henl
Ande
unge
höluu

4

ch!

Nen
ene
enn

1

)
,

De Sacrificio Miſſæ. 55

conſecrati fragmenta inde decidant. In qui-
busdam veteribus patenis ſacræ quædam ima-
gines & Plieroglyplien inſculpta conſpiciun-
rur, cujusmodi eſt Patena argentea S. Petri
Chryſologi unciarum pondo quatuorde-
cim, cujus diameter haud major eſt palmo
Romano, craſſitudo mediocris: extant etiam-
num partes ejus quædam inauratæ; ità verò
affabrè elaborata eſt, & in lateribus compla-
nata, ut colligendis hoſtiæ fragmentis nihil
eâ eſſe poſſit accommodatius. Patenæ hu-
jus figuras, hieroglyphica, & literas erudi-
tiſſimé explanavit Joannes Paſtritius Theo-
logiæ Polemicæ in Collegio de propaganda
Fide Profeſſor in peculiari Opere Romæ
edito anno 1706. Bocquillot in Tractatu Hi-
ſtorico Liturgiæ lib. I. c. 8. poſtquam de Ca-
licibus diſſeruir, ſatis eruditè ſcribit de Pa-
tenis. Etymologiam probat, patenam eſſe
& patendo; & patenas miniſteriales comme-
morat, atque ex eadem, quâ Calices, ma-
teria fuiſſe contendit. Quærit autem, qui
Patenæ antea prægrandes ad hanc, quâ nunc
(unt, parvitatem redactæ ſint; idque inde
factum eſſe ait, quèd haud ità frequentes
nunc temporis ſint ii, qui in Miſſa, cui ad-
ſunt, Euchariſtiam ſuſeipiant. Olim autem,
cùm plerumque, Miſſæ qui adeſſent, iis Eu-
chariſtia præberetur, haud ità commodè id
fieri poterat, niſi grandis fuiſſet patena, in
D 4 qua

56 Sectio I.

qua & frangendus erat panis, eâque Hoſtia-
rum plenà, adſtantibus diſpertienda erat Eu-
chariſtia.
Corporale olim totam Altaris menſam tegebat.
Ejus ſignificatus.
Linteolum illud, in quo Corpus Chriſti
Domini conſecratur, ab Eceleſiaſticis Scripto-
ribus Corporale appellari ſolet, arque etiam
Corporalis Palla. Corporale longius quon-
dam erat & latius, & totam Altaris aream
tegebat, ùt colligitur ex Ordine Romano,
ubi duorum Diaconorum opera requiriturn
ad illud explicandum. Hujusmodi Corpo-
rali ità, ůùt diximus, amplo Calix etiam co-
operiebatur, quem ritum etiam nunc ſer-
vant Carthuſiani. Corporale autem è& lino
effe oportet. Calix novum ſepulchrum, quo
conditus eſt Chriſtus Dominus, Patena re-
volutum lapidem ſignificat ſupra portam
monumenti; Corporale Syndonem mun-
dam exprimit, quà Joſeph ab Arimathæa
Corpus Chriſti involvit, ùt bene advertunt
Rabanus lib. I. de Inſtir. Clericorum cap. 33.
& Ildebertus Archiepiſcopus Turonenſis in
Carminibus de Miſſæ Sacrificio. De eo 12.
Sæculi ſceriptore conſulendus Longueval Hiſt.
Eccl. Gallicanæ tom. S8. I. 24 P. 530. & ſeq.
Ara Crucis, tumulique calix, lapidlsqjue
batena,
Syndonis oficium candida yus haber.

Cor⸗

tulbr

Pet

Chel
Cior⸗
etin
or
Mnd
ine
Cor
he ſe⸗
eln
al
ten
nn⸗
nute
etmi
eo!
I.
en
l

De Sacrifitio Miſſæ. 57

Corporale Syndonem ſignificat ex Iſidoro Peleu-
ſiota, qud Chriſti Corpus involutum d Jo-
V ſepho al. Arimathaa.

Quæ de Corporalis ſignificatu diximus
confirmat S. Iſidorus Peleuſiota lib I. epiſt.
123. PFura illa Gndon, quæ ſub divinorum do-
norum miniſterio expanta eſt, Zoſéphi Arima-
thenſis oſ miniſterium. Ut enim iälle Domini
Corpus yndone involutum Sepulkuræ mandavit,
per quod uiverſum mortaliuin genus reſurretctio-
nem pervepit, ecdem modo nos propoſitionis panem
insndone ſacrifcamtes, Cbriſti Corpus ſine dqubita-
tione reperimus illam nolis innnortalitatem fon-
tis in modum proferens, quam Salvator Feſus
Joſepbo funere elatus, poſteaquam d morte ad
vitam redit, largitus et. Et ad eundem
modum de Corporali loquitur D. Thornas
3. Par. quæſt. 83. art. 3. ad ſeptimum. Et
Concilium Selineſtarenſe anno 1022. habi-
tum apud Longueval tom. 7. pag. 179. vetat,
ne ad extinguendum incendium Corporale
(qui mos erat illorum temporum) illuc inji-
ciatur; ac Corporale quoddam in Monaſte-
rio Cluniacenſi diu aflervatum eſſe, idem
Auctor teſtatur, cui nota quædam erat ap-
Poſita, quò citiùs faciliusque, ſi ſedandi in-
cendii extitiſſet occaſio, reperiretur.

D 5 Puri

Sectio I.

Purificatorii uſus haud itd vetus.

Inter multa, quibus opus eſt ſacrificio
Miſſæ celebrando, recenſuimus Purificato-
rium, Pallam, Velum, Burſam, & Ampul-
las. De Purificatorio nulla eſt apud veteres
mentio. Vicecomes lib. 3. de Miſſæ appara-
tu cap. 5. Quid verò, inquit, ſentire oporteat
de linteo, quod Puriſicatorium vulgò nuncupatur,
planè ignoro, quòd apud nullum veterem Kori-
ptorem mentio reperiatur. Diu tamen eſſe,
cùm ut ſacrificium peragatur decentiùs, illud
adhiberi cœptum eſt, docet Boucat Theol.
tom. 5. Part. 4. Diſſert. 2. art. 2. ſect. 1. §. 6.
in fine. In Cæremoniali Epiſcoporum de eo
ſit mentio: Super ea ponuntur duo Candelabra
cum Cereis allis, & in ipfius medio Calix oum
Patena, Palla, Purificatorio, & Burſa Corpo-
valia continente. Et poſt Suarez obſervavit
Macrus in vocabulario eccleſiaſtico, Purifi-
catorium, cujus haud ità vetus uſus ſit, non
benedici. Eo Calix in Miſla abſtergitur,
quod Græci faciunt ſpongià adhibità, quà
idcirco in ſacrificio incruento utuntur, quòd
ea fuerit pars quædam & inſtrumentum cru-
enti Sacrificii. Videantur Goar in Eucho-
log. Græcor. pag. 151. & du Cange verbo
Purificatorium.

Palla-

ctſti
fone
Numn
Vetes
Nh
ene
bm
N
1 d
Thec
n
ir
Cn⸗
erten
Pd
ltn
.
mer
Lc⸗

ent

N

De Sacriſicio Miſſæ. 59

Palla diſtincta d Corporali ex Iunoc. III. Thea-
tinis duplicis pallæ iſus conceſſus à Paulo IV.
Eelum interdum appellatur Peplum & Sudarium.
Zernis utuntun velis Græci. Burſa uck
pera dicitur.

le, quo Calix tegitur. Innocentius III. lib.
2. de Myſteriis Miſſæ cap. 56. pallam deſeri-
bir tamquam rem à Corporali diſtinctam:
Huplex eſt Palla, quæ dicitur Corporale, una,
quam Diaconus ſuper Altare totam extendit,
Oltera, quam ſuper Calicem plicatam imponit.
Et Radulphus Tungrenſis Libro de Cano-
num obſervantia propoſitione ultimà teſtatur,
Jam tum apud Italos & Germanos parvam
adhiberi pallam ad Calicem cooperiendum,
Gallos tamen unico tantùm Corporali ad eam
rem uti. Nunc quidam binas pallas adhi-
bent, alteram Calici, alteram Hoſtiæ conte-
gendæ. Duplicis Pallæ uſum conceſſit Pau-
lus IV. Theatinis; unde oritur quæſtio, an
Sæculares Regularésve Sacerdotes, qui in
Theatinorum Eccleſia Miſſam celehrent, du-
plici pallà uti poſſint: qua de re conſulendi
Gavantus, Paſqualigus, Quartus, & Mera-
tus. Velum, quo Calix tegifur, Peplumetiam,
& Sudarium appellari ſolet. Verus eſt Veli
uſus, quo Calix operitur; nam in Canone
Apo-

Palla parvum eſt quodammodo Corpora-

60 Sebctio V.

Apoſtolorum 72. prohibetur, ne Velum
ſanctificatum ad profanos uſus traducatur.
Linteum olim Velum illud fuiſie oportet;
præſcriptum enim comperimus, ut lavetur.
Nunc verò ſericum eſſe oportet, ut præci-
pit Rubrica, quod obſervant Gavantus &
Meratus. Tria Vela Græci adhibent, quo-
rüm altero Patenam, Calicem altero, tertio
denique utrumque contegunt. Tertium il-
lud Aërem vocant, quod veluti aer circum
ſacra dona expanditur, ut videre eſt apud
Card. Bona lib. I. Rerum Liturgic. cap. 25.

num. II. qui docet, morem hunc ab Hiero-

ſolymitana Eccleſia ad univerſum Orientem
pPermanâſſe. Burſa dicitur etiam Pera; in
quam Corporale conjicitur; & Gavantus ad
Rubricam de Præparatione Sacerdotis celebra-
turi narrat, S. Pium V. Hiſpanis privilegium
conceſſiſſe, ut Corporale ferre poſſent extra
Burſam.

De Ampullis. Quid Amæ fuerint & Amulc.
Colatorii uſus olim ad Miſſam.

Ampullæ denique in Ordine Romano
Amæ appellantur. De Amis argenteis men-
tio fit in Libro Pontificali in Vitis Sanctorum
Silveſtri, Marci, Innocentii, Cœleſtini, & ali-
bi: & in Romanis Ordin Amnlæ dicun-
tur, quod eſt diminutivum vocis Amæ, ut
. non⸗

—

VIN

Gwonn
ont
rer
prke
uns,
1
, ki
Ifiumt
I
4
Heere
bienten
Utl
llrt
lepnum
r enn

A

Ronu
N

De Saerificio Miſſæ. 61

nonnemo exiſtimaverit, Amas capaciora
quædam vaſa fuiſſe vino & aquæ excipiendis,
quæ ſacrificio deſtinata eſſent, ùt apud nos
ſunt œnophora ſeu Baucalia; Amulas verò
Parvula quædam fuiſſe vaſcula, quæ vino &
aquæ in Miſſa miniſtrandis adhiberentur: at-
que inde nonnulli putant, morem illum de-
rivatum eſſe, ut, cùm Summus Pontifex, vel
S. R. E. Cardinales Miſſam celebrant in Ponti-
ficio Sacello, prægrandes quædam in menſa
apponantur argenteæ atque etiam inauratæ
trullæ ſen baucalia. Sunt qui diſputant, an
quidpiam diſcriminis interſit inter amam ſeu
amulam, & hamam & hamulam afpiratas.
In hiſtoria Trevirenſi apud Dacherium in
Spicilegio tom. 13. Pag. 22 I. ità proditum
eſt de Sicone quodam: Cuptaio conſilio op-
bportuno zriginnra hamas præparat, in quibils
ſingulis ſingulos milites elelzos, loricatos, galeatos;
enſibusque præcinkzos collocat, deinqe Jeraginta
viros nibilominus electos, plebejä veſte aimicos, en-
Eibus eorum in hamis reconditir, geſtantes conſti-
uit, nullösque hominum hujus frauchis præter
Prædictos viros onſcios fecit: quo in loco ha-
inæ& non quidem trullam aut ampullam, ſed
dolium videntur ſignificare. Verùm utcun-
que ſit de hac quæſtione, nos ulteris pro-
grediendo dicimus, ampullas vitreas eſſe
obportere, ut vinum ab aqua diſcerni poſſit.
Remotioribus ab hac ætate noſtra ſœculis in
uſum

62 Sectio I. .
uſum ſacrificii Fideles in poculis, ſive etiam
lagenis offerebant: unde Diaconus tantum
in Calicem vini ingerebat, quantum ſacrifi-
canti Sacerdoti, & cæteris communicantibus
ſatis eſſet; ad eàimque rem colatorium præ-
longo manubrio inſtructum adhibebat, quò
vinum magis defæcaretur. Defſiderius
Antiſſiodorenſis Epiſcopus ſexto ſæculo
Eccleſiæ ſuæ donavit Colatorium penſans un-
cias duas. Ex his colatoriis quædam ſe vi-
diſſe teſtatur in Muſæo Barberino Card. Bona
Rer. Liturgic. lib. I. cap. 25. num. 1I. Erudi-
tiſſimus Blanchinus in Notis ad librum Pon-
tificalem in Vita S. Urbani tom. 2. ſect. 18.
pag. 179. duos affert ieoniſmos duorum cola-
toriorum ex argento, quæ Marcus Antonius
Sabbatinus egregius Civis noſter haud ità pri-
dem Romæ & vivis ſublatus in Muſæo ſuo alſ-
ſervabat. De azymo & fermentato alibi diſ-
ſeruimus, cùm de Myſterio Feriæ Quintæ
Majoris Hebdomadæ, & inſtitutione Sanctiſ-
ſunæ Euchariſtiæ verba fecimus. Quam-
obrem etſi quædam de Hoſtia nobis dicenda
ſunt, de azymo & fermentato'dicere abftine-
bimus. De aqua item & vino ſermonem ad
alium locum remittimus; nam hic vinum &
aquam memoravimus, non ut de iis ex pro-
feſſo ageremus, ſed duntaxat, ne quid eo-
rum omitteretur, quæ ſacrificio Peragen.

rin
dn
I

Ne ti
tunn
nſon
leantde
uum

bat, O

elcen
ſeol
nt
nken
d e
. Eue
umn e
mN
onn
Ginpn
ſot
WWid

nd

orn
inun
elß⸗

De Sacrifecio Miſſe. 63
do opus ſunt. Itaque nunc ſolummodo de
Hoſtiæ forma ſermonem habebimus.

Panis conſecrandus d Eidelibus offerebatur: item
Jarina, ex qua panis conficielatur à Clericis.

Panis in Miſſa conſecrandus ad Altare
olim à Fidelibus offerebatur, qui plerumque
panis ab eodem ipſo, à quo offerebatur, ſub-
actus erat; ſed cùm malus quidam uſus irre-
pfſiſſet quemlibet panem oblatum conſecran-
di nullo diſerimine adhibito, ut interdum ad
Sacrificium Sacerdotes pane uterentur non
ſatis mundo pro Sacrificii majeſtate, mos in-
ductus eſt in aliquibus Eccleſiis, ut farina of-
ferretur, ùt tradit Honorius Auguſtodunen-
ſis 12. ſæœculi ſcriptor à nobis ſepenumero
laudatus in Gemma animæ cap. 58. Olim Sa-
cerdotes d ſingulis domibus & fumiliis farinam
accipiebant, & inde Dominicum Panem facie-
an, quem pro populo offerebant: qui mos
etiam nunc in Armenorum Eccleſia retinetur,
in qua quilibet & Parochia farinam conficien-
dæ Hoſtiæ offert, ùt videre eſt apud le Brun
tom. 3. Diſſert. 10. fol. I15. ex ea autem fa-
rina ad eum modum oblata panis conſecran-
dus conficitur; ſacrisque Virginibus, devo-
tisque matronis in Oriente id muneris de-
mandatur; quod docet Goar. in Euchologio
fol. 116. in Occidente verèò Presbyteris eo-
rüm-

64 Seétio T.

rũmque Clericis: ſic enim in Theodulphi
Aurelianenſis Epiſcopi Capitulari legitur;
quod ſcriptum eſt anno 794. art. 5. Panes,
quos Deo in Sacrificium offertis, aut d volis
ipſis, aut à veſtris pueris coram vobis nitidò, &
Ntudiosè fiant: quod etiam præſcribitur in illis
Anonymi carminibus, quæ Martene ſe le-
giſſe ait in manuſoripto Bibliothecæ S. Mar-
tini Turonenſis, ediditque in lib. I. de Riti-
bus Eccleſiaſtic. cap. 3. art. 7. num. 24.
Pura ſit obluta. Nunquam ſine lumine cuntes.
Hæc & triticea ſit: Presbyteri faciant hanc.
Siquis verò intelligere cupiat, quà diligentiâ
& pietate oporteret eos uti, quorum efſer
pPanem ſubigere, qui conſecrandus eſſet in
Miſſa, legat Regulas, quas Lanfrancus in
uſum Ordinis S. Benedicti compoſuit, qui
poſtquam præſcripſit cujusmodi frumentum
eiſe oporteat, quôve Pacto farina ſit conſer-
vanda, heæc de Hoſtiis à Sacriſta ejusque
ſociis formandis præcipit: Interim dum iſeæ
hoſtie fiunt, &g coquuntur, dicant iidem Pra-
tres Pſalmor familiares Horarum, & Horas
Canonicas & de Pſalterio ex ordine, quod tan-
tundem vuleat; ſi ità potius voluerint. Et pau-
10 pſt. Slentium loquendi omnino teneant: ile
tamen, qui ferra tenet, ſi neceſſe ſit, breviter,
quod vult, indicure poteſt famulo, qui focum fa-
cit & ligna portat, quæ debent eſſe valde ſicca,
& ante multos dies de induſtria Præbparata. .

ben
42)

fri

ſer
loe
/,

—

Golon

PII
n.
eginn

Pon,

Dé Saerifcio Miſſe. 65
de Antonii Bellotte Tractatum ad Ritus Ec-

cleſiæ Laudunenſis pag. 46 I. edit. Pariſienſis
anno 1662.

Hoſtiæ 11. Jæculo grandiores, qudm nunc ſunk.
Sæculo 12. ad hanc, qud nunc ſunt, magnitu-
dinem redacta. ' etuſtiſſima figura earum cir-
rularis: Sacræ in iis etiam antiquitus figuræ
impreſſæ del Chriſti Crucifixi, vel
Keſurgentis &t.
Quà magnitudine antiquitus, quave for-
ma fuerint Hoſtiæ diſputant viri docti. Hum-
bertus Cardinalis, qui anno 1054. ſeripſit pro
aZymO; ac Michaéli Conſtantinopolitano re-
ſpondet, Hoſtias oſtendit eà ætate hiſce no-
ſtris fuiſſe grandiores. Atque ait, poſt Con-
ſecrationem eas frangi, & ex ipſis præberi
Euchariſtiam conſueviſſe: Nos zenues oblatas
ex Jmila præparatas integras & ſanas ſacris
Aliaribus ſuperponimus, & ex ipfis poſt Con-
ſeerationem fractis cum Populo communicamus.
Honorius Auguſtodunenſis in Gemma Ani-
mæœ lib. I. cap. 66. ſcribit, Hloſtiarum for-
mam ad denarii magnitudinem eſſe redactam
Propter eorum paucitatem, qui in Miſſacom-
municarent: Quia populo non communicame
non erat neceſſe panem tam magnum fieri, eum
in modum denarii formari, vel fteri. Cùm
autem Honorius ſeripſerit anno 1130. conji-
ci jure poteſt, 12. I culo uſum nvehun
0-

66 Sectio I.
Hoſtiarum eâ magnitudine, quà ſunt Hoſtiæ,
quas nunc ad Miſſæ ſacrificium adhibemus.
Ad figuram quod attinet, quadrata Græci
utuntur teſte Allatio de Conſenſu Occidental.
& Orient. Eccl. cap. 15. num. 18. Graci cum
panem ad ſaerificandum eſſiciunt, utplurimum
non rotundant, ſed in quatuor ramos ad mo-
dum Crucis extendunt; poſtea ſigillum jam di-
ctum imprimunt in medio Crucis; & in ramo-
rum extremitatibus; & quædam in eo ſigillo
ſunt literæ, quæ ſignificant Jeſus Chriſtus
vincit. Ejusmodi figuras, quæ in hoſtiis
quadratis Græcorum imprimumur, reperias
apud Martene loco citato. Armeni, relictà
quadratà, formam nunc rotundam adhibent:
ſed uſum fermentati retinuerunt, quod te-
ſtatur Abrahamus Ecchellenſis Maronita &
Monte Libano in Epiſtola ad Joannem Mori-
num. Vetuſtiſſima apud nos eſt forma rotun-
da: idque pluribus argumentis confirmatur,
quæ affert P. Franciſcus Berlendus in erudito
Tractatu de Oblationibus ad Altare pag. 2. &
ſequen. ubi Decretum protulit S. Zephyrini,
qui vixit 3. ſæculo, in quo S. Pontifex Ho-
ſtiam appellat Coronam ſive oblata ſpbærica fe-
guræ. Durandus in Rationali lib. 4. cap. 30.
num. S. myſticum ſenſum explicat, qui in Ho-
ſtiæ rotunditate ſubeſt: Hoſtia formatur ro-
zunda, quia Domini eſt terra & glenitudo ejus:
orbis terrarum & univerſi; qui = e0.
cap.

fui

Uil
D
qu

innt
G,
N

De Sacrifcio Miſſe. 6

& cap. 4r. num. g. Honorium Auguſtodu-
Henſem ſecutus addit: Panis formatur in mo-
dum denavii; tum quia panis vitæ pro denariis
traditus eſt; tum quia idem denarius in vinea
laborantibus in præmium dandus eſt. Ideò Pau-
lus dixit: Unusquisque proprium mercelem ac-
cipie? ſecundum ſuum laborem. Idem Berlen-
dus reperire ſtuduit, quo tempore Eccleſia
Pane uti cœperit & ſubtili & leviſſima materia,
qui non in furnò coquirur, ſed ferro ignito
comprimitur, & à communi pane qum ma-
Ximè differt; ac fatetur, ſè hujus rei origi-
nem invenire non poruiſſe. In utraque Ec-
cleſia tum Orientali tum Occidentali conſtans
fuit ſemper conſetudo Crucem vel Crucifi-
Xi imaginem in Hoſtis imprimendi, quod
eruditiſſimè docuit Philippus Bonarrota Se-
nator Florentinus in egregiis illis obſervatio-
nibus ad quædam vaſorum veterum Ffragmenta.
Pag. 56. De antiqua Græcorum diſciplina,
quæ etiamnum viget; vide Goar ad Eucho-
logium pag. 60. num. I. Pag. 6 I. Hutn. I. Ve-
tus volumen de Ordinatioribus, quod fuit
Cardinalis Caſanatæ „& antiqua Pictura in Ec⸗=
cleſia D. Laurenti extra muros Probat, ùt
obſervat idem Bonarrota „ morem impri-
mendi ſignum ſalutis in Sacra Kucharilkia.
Ante Bonarrotam Baronius ad annum Chri-
ſti 58. num. 65. & 66. obſervaverat, morem
fuiſſe veterum Chriſtianorum, Crucis ſignum
im-

68 Seétio I.

imprimendi in panibus ad uſum paratis; id-
que probat pluribus vertuſtis picturis, figu-
risque muſivo ſeu vermiculato opere expreſ-
ſis, quæ vulgò Romæ conſpiciuntur; dein-
de addit: Sed & llud liquet, non ſolum com-
munes panes ad uſum paratos ejusmodi decuſ
ſatione Crucis ſignum exprimentes majoribus
conſignari conſueviſſe, ſed & eos ad Sacræ Eu-
chariſtiæ uſum abique fermento confici ſolitos &e:.
PFacdum verè poſtea eſt, ut in iidem myſtieit
panibus non Crux tantum, Jed Chriſtus Cru-
cifxus formis vedderetur expreſſus. Herero-
doxus quidam nomine Philippus Julius Rert-
mejer, Præſidente Joanne Andrea Schmidio
itidem heterodoxo, argumentum propoſuit
diſputandum: De Oblatis Euchariſticis, dus
Hoſtiæ vocari ſolent, die 14. Januarii anni
1702. eaque Diſſertatio, deinde typis Amſte-
lodamenſibus anno 1727. edita, extat in tom.
18. Miſcellaneorum Bibliothecæ Dominici §.
R. E. Cardinalis Paſſionei. In ea Diſſertatio-
ne Sacri exhibentur Iconiſini, quos in Ho-
ſtüs impreſſos reperit, qui tamen omnes idem
ferè exprimunt, vel Paſſionem Chriſti Do-
mini, vel Reſurrectionem, vel Sanctiſſimum
nomen jeſu.

ſo⸗
con
I
D
d

0O

—

11

iszi
,
Mnd
AN
liſnii
Gertlt

De Sacrificio Miſſæe. 69

De Veſtibus Sacerdotalibus, Co-

loribus, earumque veſtium ſigni-
ficatu.

Veſtes olim erant eæſbem Clericis, & Laicis
Apoſtoli communi utebantur veſte. In Sacri-
kcio ejusmodi veſtes, ſeq non easdem adbi-
bebant, quibus in communi uſu
utebantur.

1 vigeſimo noſtro Edicto tom. I. de Sacer-

dotalibus indumentis valdè veriſimile eſſe
docuimus omnium ferè Eruditorum hominum
conſenſione, Apoſtolos non iis veſtibus com-
munibus, quas quotidiano & continuo uſu
abhibebant, ſed aliis quibusdam peculiaribus
indutos Miſſam celebraſſe. Joannes Franciſ-
cus Budæus hæreticarum partium homo in
ea Diſſertationum ſuarum, quam de Miſſa
compoſuit §. 25. mirari ſe ait, Cardinalem
Bona, quem tamen videtur, ùt æquumeſt,
Pplurimi facere, ſcripfiſſe, Apoſtolos non
confſuetis, ſed certis quibusdam aliis veſtibus
indutos Sacrificium Miſſæ pPeregiſſe. Ante
Budæum Nicolaus Alemannus de Lateranen-
Eibus Parietinis hanc opinionem veluti riſu
dignam notaverat: Quod facit etiam Joan-
nes Gottlieb Heineccius in Prima Exercita-
tionum ſuarum de Habitu Apoſtolorum Sacer-
gotali edit. Halæ Magdeburg. anno 1735.
E 3 No-

70 Sectio I.

Nobis ea, quæ uterque objecit Aucéctor, di-
luere non eſt animus, qui ea ſatis refutata in
eo edicto arbitramur. Hlud nunc duntaxat
monere volumus, quamvis ſacra indumenta,
quibus Sacerdotes utuntur, cùm ad Altare ac-
cedunt, veſtes olim fuerint Clericorum Lai-
corumque communes, quæ propriæ deinde
Eccleſiaſticorum virorum factæ ſunt in ufum
Sacrificii; id tamen ſententiam noſtram mi-
nimè evertere, quà aſſerimus, Apoſtolos
aliis in Miſſa celebranda veſtibus uſos, quàm
quibus, dum per vias incederent, uterentur.
Potuit enim exempli causà Sacerdos aliquis
Albam & Planetam, cùm hæc indumenta
omnibus erant communia, adhibere, cùm do-
mi ſe continebat, vel per Civitatern ambu-
labat; peculiari autem alià Planetà uti & Al-
bà, cùm ad Altare accederet: id enim ſatis
erat ad ſuam erga Sacrificium reverentiam, ſi
non eandem adhiberet veſtem Miſſam cele-
brando, quàm quà uteretur vias & compita
perreptando. Quamobrem in Can. veſti-
menta de conſecrat. diſt. 2. Veſtimenta Eccle-
ſaſtica, quibus Domino miniſtrautur, G Ja-
crata debent eſſe & honeſta, quibus aliis in uſi-
bus non debent frui, qudm in Eccleſfiaſticis,
& Deo diguis Offciis Atque hujus rei de-
