nis, hoc eſt de carcere illo ſubterraneo, ubi
juſtorum animæ expiantur: denique Eccle-
liam à Deo petere, ne abſorbeat eas tartarus,
ne cadant in obſcurum, id eſt ne in illo tene-
bricoſo carcere tot cruciatibus confliétatæ
diutiàs detineantur; atque ità orationem il-
lam intelligendam poſt Agorium probant Va-
lentia tom. 3. Diſput. 6. art. 2. punct. 8. Car-
dinalis Capiſucchius Controverſ. 5. Thiers
tom. I. de Superſtitione cap. 10. num. 15. &
ſeq. ubi cæteris omnibus exploſis interpreta-
tionibus poſtremam hanc amplectitur: neque
enim ea verba de Inferorum pœnis poſſunt
intelligi ſalvâ Fide Catholicä. Petrus Præ-
poſitivus Theologus Pariſienſis, qui floruit
anno 1225. Summam Theologicam ſeripfit,

Q4 quæ

248 Seckio E.

quæ ſæpe citata à Divo Thoma adhuc inedi-
ta in Bibliothecis deliteſcit. Docet igitur
Auctor ille, damnatorum animas ſufſtragiis
juvari, ut ab omni pœna immunes ſint, non
quidem in omne ævum, ſed usque ad uni-
verſale de humano genere judicium: quæ
ſententia ex Origenianis profecta erroribus
improbatur à D. Thoma in 4. ſententiar. Diſt.
45. quæſt. 2. art. 2. qui negat damnatorum
animas quidquam ſolatii capere ex noſtris ora-
tionibus. Vide Sermonem I. Secundi Tri-⸗
ceſimi Benedicti XIII. Quidam Theologus
Ordinis Servorum B. Mariæ Bononiæ anno
1579. parvum quemdam Tractatum edidit
de ſtatu animæ cum charitate decedentis, il-
ludque Offertorium Miſſæ Defunctorum ex-
plicat; atque in eo abunde probat ea verba
de Purgatorio efe intelligenda.

De quinque Orationibus, quxæ Ohertorium
conſequuntur.

Poſt Antiphonam illam, quæ Offerto-
rium dicitur, quinque Orationes ſequuntur;
quarum prima incipit, Suſcipe Sancte Pater,
altera Offerimus tili Domine, tertia In ſpiritu
bamilitatis, quarta Veni Santtificator; poſtre-
ma Suſeipe Sancta Trinitas, de quibus ita
ſeribit Bellarminus Controverſ. tom. 3. lib. 6.
de Saeriſicio Miſſæ cap. 7. Meque ihuc
0-=⸗

—

Anodl
ſuine,
Uibiſ
ommnih
Vetuſt
Amal
Ober

git,

Mar

eler
dicj
Ora
Vum
leme
vivej
imm
Mu
D

quen

Fen⸗
Iho
Ete
D.

deb

AWc itd
et ign
ſuſhu
ſint Nn
e Ad
n
errorts
nter
nnmo
oſtron
Mndi
Iheoe
UN e
kents,
Okumme
een

min

Oer
gonm
eli
Ei

.

De Sacrificio Miſſæ. 249

admedum ſunt, neque in Romana Eoclefia ante
quingentos annos legebantur &e. Quia tamen
nibil continent, quod offendat, paullatim ab
omnibus ſunt receptæ; eas verò non admodum
vetuſtas eſſe evincit ex ſilentio Walfridi,
Amalarii, Ruperti, & Innocentii III. qui poſt
Offertorium ſtatim loquuntur de ſecretis.

Prima exrplicatur Oratio.

Dicto Offertorio Sacerdos Calicem dete-
git, Patenam capit cum hoſtia, & utrisque
manibus ſublatam usque ad pectus fuſtinens,
elevatis ad Cœlum oculis & ſtatim demiſſis
dicit Orationem: Shsſeipe Sancte Pater. In ea
Oratione æternum Patrem, quem Deum vi-
vum & verum appellat, ùr eſt apud Danie-
lem cap. 14. MWon colo Iäola manu fatta, ſed
viventem Deum, qui creavit Cælum, orat, ut
immaculatam hoſtiam ſuſcipiat pro ſuis in-
numeris peccatis in multis enim offendimus
omneg, ait S. Jacobus Epiſt. 3.) Peccatis, in-
quam, tum commiſſionis, tum omiſſionis,
offenſionibus & negligentis; non ſe ſolum, ſed
quotquot adſtant, & Fideles ornnes vivos
mortuésque Deo commendans, ut ſalutem
æternam conſequantur, juxta præceptum
D. Pauli, qui ad Hebræos cap. 7. Sacerdotem
debere ait prius pro delictis ſuis Hoſtias offerre,
deinde pro populi. In hac oratione hoſtiam,
Q5 quæ

quæ eſt ſuper patenam, etli nondum conſe-
mmaculatam: Suſcipe ſancte
Pater hanc immaculatam hoſtiam: quod qui-
dem nemo miretur; neque enim ea verba ad
panem referenda, ſed ad Corpus Chriſti,
quod futuræ Conſecrationis vi ſub ipſius ſpe-
ciem panis ſubibit; ità ut ea ſit Orationis ſen-
tentia: Suſcipe Sancte Pater, omnipotens,
æterne Deus immaculatam Hoſtiam, in quam
panis hic quamprimum eſt convertendus, ut
animadvertunt Card. Bona Rerum Liturgi-
carum lib. 2. cap. 9. num. 3. Pouget tom. 2.
Inſtit. Catholic. pag. 842. & in fine oratio-
nis faciens Crucem cum eadem Patena de-
ponit Hoſtiam ſuper Corporale, & ad dex-
teram collocat Patenam, ita ut ejusdem quæ-
dam pars ſub Corporali tecta ſit.
tem ſignum Crucis ſignificat
Crucem poni, ubi Chriſtus Jeſus æterno Pa-
tri ipſe ſe obtulit, ut nos à peccatis redime-
ret, quod advertit Honorius in Gemma
Animæ lib. I. cap. 96. & Durandus lib. 4. cap.
30. num. 17. .

cratam vocat 1

Hoſtiam ſuper

De vino in Calicem fundendo.

Pergit Sacerdos, & in Cornu Epiſtolæ
Calicem apprehendir, Purificatorio extergit,
& finiſtrà illius nodum tenens, acceptà de
Miniſtri manu ampulla vini, ingerit vinum

—
in C
Calie
Pulan
uumn
Alic⸗
Pro
ders
Cicen

lio⸗
l⸗
tern
Eri
d
nur
Pre⸗
nu

1
Mi

i

De Sacrificio Miſſæ. 251

in Calicem. Deinde eodem modo tenens
Calicem producit ſignum Crucis ſuper am-
pullam aquæ dicens Orationem: Deus qui
umanæ ſubktanttiæ, & indens paululum aquæ
in Calicem proſequitur: da nobis per bujus
gquæ vint mſieriunum. Quodſi celebret
pro defunctis, non facit ſignum Crucis ſu-
per aquam, ſed infundit absque benedictione
dicens Orationem ùt ſuprà.

De ritu commiſcendæ aquæ cum vino.

Nunc verò de Ritu aquæ cum vino com-
miſcendæ, de ea benedictione, & de Ora-
tione Deus qui humanæ ſüulſtantiæ dicendum
eſt; nam de pane ſeu hoſtia dicere ideo præ-
termiſimus, quòd fusè de hoc argumento
ſcripſfimus, cùm de Euchariſtiæ inititutione
tractaremus. Neque etiam de vino quid-
quam nobis reſtat dicendum, qui eodem lo-
co de hac re ſatis locuti ſumus. Illud non
Prætereundum tamen putamus, quod mo-
nuit Theodulphus Aurelianenſis Epiſcopus
ſub Carolo Magno in Capitulari, quod Sir-
mundus tom. 2. Operum ſuorum edidit: Di-
ligenter obſervetur, ut panis, & vinum, d
aqua, ſine quibus Miſſæ nequeunt velebrori;
mundiſſimè al ſtudiosè tractentur, & in ipfis ni-

bil vile, nihil non mundatum inveniatur.

Ex

252 Secdtio I.

Ex Patrum traditione infunditur etiam aqua.

In Conſecratione Calicis nulla præter-
quam vini mentio fit in Sacris paginis; ſed
Patrum Traditione proditum eſt, in vino
cum aqua mixto Euchariſtiæ Sacramentum à
Chriſto Domino eſſe inſtitutum, quamobrem
Florentinum in Decreto ſeu Inſtructione Ar-
menorum ait: Quia juxta Sanétorum Patrum
teſtimonia oreditur ipfum Dominum vino aqud
permixto Sacramentum inſtituiſſe; & conſentit
Tridentina Synodus ſeſl. 22. Cap. 7. Monet
S§. Gnodus, præceptum eſſe ab Eccdleßia sacer-
dotibus, ut aquam vino in Calice offerendo miſ-
cerent, tum quòd Chriſtum Dominum itd feciſe
eredatur &c. Quamobrem in Orientalibus
novimus Liturgis vini & aquæ commixtio-
nem præſcribi, quod obſervavit etiam Re-
naudotius tom. I. Collect. Liturgiar. Orien-
talium p. 194. ubi hæc ſcribit: Supereſt aquc
mitio, quai omnes Eccleſiaſticæ Orientalium
leges præſeribunt; quä etiam ratione in Eitur-
gic oratione, per quam invocatur Spiritus &s
quod Calice continetur, non vinum ſod miſtum
appellatur in plerisque Syriacis Jacobitarum ILi-
turgiis, && in ea Oratione apud Coptitas, guc
paulò poſt in Liturgia ſequitur.

Kitus

runt

dept
tent
ſtie⸗
dan
ipl
fed
dbca
biſel
eſ,
IN
ur
Ceo
nude

OA

pun
dun
amm

I u

Drrt.
18, K
in W
eunnn
nobr
Ole
Pum
“

mralb

Migte⸗
ake

Oin

De Sacrißcio Miſſe. 253.

“R

Kitus hic non eſt ex divino, ſed Eccleſiaſtico præ-
cepto. Joachimus Haldebrandus reprehenſus.
Hæreſßi Aquariorum. Keſponſa Congregationis
de Propaganda Fide, oun Je hoc ritu con-
Juleretur in unione Armenorum.

Ex veteribus Theologis quidam affirmaâ-
runt, aquam cum vino miſcendam ex præ-
cepto divino; nunc tamen communis ſen-
tentia eſt, non ex divino, ſed ex Eecleſia-
ſtico præcepto aquam in Calicem infunden-
dam; quod quidem Eecleſiæ præceptum ex
ipſius Chriſti Domini facto & exemplo pro-
fectum eſt: nam ùt in Hiſtoria ſacræ Cœnæ
obſervat Buxtorfius num. 10. in Ritualibus
Judæorum libris unicuique permittitur in
Paſchali Cœna vinum aquà diluere; id verèòͤ
eſt, quamobrem credamus, Chriſtum Je-
ſum, ut temperantiæ & ſobrietatis exem-
plum ederet, aquam in vinum infudiſſe.
Georgius Caſſander in ſuo opere Liturgico
Liturgiam Armenorum refert, in qua hæc
habentur: Won admiſcent aquam vino: quod
cùm minimè congruat cum Chriſti exemplo,
Joannes XXII. ea de re monuit Archiepiſco-
pum Armenorum in Epiſtola apud Raynal-
dum ad ann. Chr. 1308. num. 13. Hunc
namque ſorvando Kitum, hoc Sacramentum ce-
lebrans Cbriſto ipſum ſtatuenti rerctar/ ſe con-
ormat.

254 Sectio I.

. —
format. Non enim credendus eſt Chriſtus ipſeʒ
qui temperantiæ ſummæ cunctis ſe præbuit exem-
blum, in die Cæœnæ, did boc Sacramentum in-
ſtituit, vino puro, ſed Iymphato potius uſus eſſe,
Salomone prædicenie in Ckriſti perſona diſcipuli
pro hac die: Venite, comedite panem meum, &
bibite vinum, quod miſeui vobis. Et Gaufre⸗
dus Monachus in Epiſtola ad Cardinalem Epi-
ſcopum Albanenſem ad ann. 1188. num. 34.
addit, in judæa vinum, quod robuſtius eſſet;
aquà dilurum bibi conſueviſſe; ea verò Evan-
gelü verba, Hic t Calix, rationem ſuppe-
ditant, cur Dominum Jeſum aquam cum vi⸗
no miſeuiſſe credamus: Vox Calix apud orien-
tales ſignificat non qualecunque vini vas, ſed in
quo ſoleat vinum ad potum temperari e miſceri;
verba ſunt P. Lupi ad Can. 23. Concilii Trul-
lani. Præceptum itidem eſt; ut paululum
aquæ cum vino miſceatur: Vino aute conſe-
erationem aqua modiciſſima admiſcer: ſolet; ver-
ba ſunt ejusdem Vecreti ſeu Inſtructionis
Armenorum. Multò verèò antea ſcripſerat
Honorius III. in Decretali Pernicioſus de Cele-
bratione Miſſerum: Perniciofus inolevit abuſits,
videlicet, quòd in majori quantitate de aqua
bonitur in ſacrificio, qudm 4 vino, cuin ſecun-
Jum rätionabilem conſuetudinem Ecolefiæ gene-
ralis plus in ipſo ſit de vino, qudm de adua po-
nendum. Toachimus Hildebrandus in eo
Opere, quod alibi etiam citavimus, Sae i⸗
ica

——
Alnſt
que
re ex
Nit
Inhci
klit
Propt
tunge
lis
Joa

Qdar

ſa
Pan
co
ind
ſol
ſen
ad
an
tr⸗

ur i

t ennr

Ntuni
ini
Mennl
C
Nenh.
nva;
linseh
o
mk
ncut
ult
1,
jſen
üT
helldr
ite
Nenze
kuce
ſohen
l

De Sacriſicio Miſſæ. 255

blica veteris Ecclefiæ in compendium redacta,
Amſtelodami ann. 1702. ubi agit de vini &
aquæ commixtione pag. I13. fatelur ea de
re exfare Chriſti exemplum: Videtur igitur
Cbriſtus ad morem Orientalium vim vini affusd
aqud temperäſſes. Paginà verò ſequenti non
inficiatur; in utraque Eecleſia tum Occiden-
tali tum Orientali ſemper id uſurpatum, nec

propferea eam vini & aquæ commixtionem

tanquam malum uſum improbari poſſe. Ex
his ommibus quivis exiſtimaſſet, eundem
Joachimumn ſeripturum fuiſſe, aut apud Se-
Ctarios ſuos idem in more poſitum eſſe, aut
ſi aquam vino non affunderent; id eſſe cul-
Pandumi. Sed longè aliter rem omnem
concludit: ait enim apud ſuos Sectarios ejus-
mnodi cominixtionem minimè fieri, eamque
ſublatam veluti quidpiam ddοααοαιορειοο Ppræ-
ſertim cùm in Septentionalibus regionibus
admodum temperata vina eſſe ſoleant. Paulèò
antè allatus Chriſtianus Lupus eodem loco
tractat erüditiſſimè de veteri hæreſi Aqua-
riorum, qui aquam duntaxat ad Miſſam ad-
hibebant, juxta ea quæ tradit S. Epiphanius
Hæreſi 46. Zutiaunus cum ſuis Diſeipulis in Sa-
eramento ſolum aquam adlibet; ſed à vino prorſus
alſtinet, dicens vinum diabolicum eſſe, & im-
pios qui vinum bibunt. Idem Lupus ibidem
agit de Armenorum hæreſi, qui vinum tan-
tummodo ad Miſſam adhibebant; ac in eo-
, rum

256 Seétio I.

rum ſententiam propenſior eſſe videtur; qui
putant, niſi aqua cum vino miſceatur, non
confici Saeramentum, erroris notam inurens
eorum opinioni, qui docent ex Eccleſiaſtico
præcepto aquam in vinum eſſe infundendam.
Nos verèò à Divi Thomæ doctrina minimè
recedimus, qui 3. Par. quæſt. 74. art. 7. do-
cet per eam mixtionem ſignificari populum
Chriſto adunatum, & aquam, queæe de ejus
latere profiuxit: hæc verèô omnia ad uſum
quidem Fidelium, & ad effectum Sacramenti
pertinere, non tamen ad ipſius eſſentiam;
ex quo intelligitur, non eſſe eam mixtionem,
ùt loquuntur Theologi; de neceſſitate Sacta-
menti. Nam quèòd Chriſtus aquam cum vi⸗
no miſeuerit, non inde tamen poteſt inferri
ejusmodi mixtionem eſſe de præcepto divi-
no; non enim ad præceptum divinum con-
ſtituendum ſatis eſt, Chriſtum aquam cum
vino miſcuiſſe, ſed id fieri etiam juſſiſſe opor⸗
tuit. Et ſanè Chriſtus Jeſus conſecravit in
azymo; numquid ergo Eccleſiæ Græcæ con-
ſecrationem in fermentato nullius roboris
eſſe dicemus? Chriſtus conſecravit exactà
Cœna; quis tamen negare auſit neminem je-
junum debere ad Euchariſtiam accedere? Vi-
de 3. Collationem Lucionenſem quæſt. 3. Par. 4
ubi hoc argumentum uberrimè pertractatum
reperies. Sed ut ad rem noſtram redeamus,

in hac Miſſæ parte, ſive ea Privata,. ſive
ſolem⸗

ſolem
cum
criint
Vini
ſiltri
Calice
Sumpe
alice
erit
cele
Eer,
lt r⸗
imert
lum
Pon
apos
ſo0
rat,
dos
adh
iie
*„

cer

Ur, M
Ninnn
Heſale
bende
Mn
It,70
Poptn
r Eei⸗
Ad
crane
ſemr
Ntion
e N
UNI
Kinken
o
in
damc.
e
Lermmtt
hn
Eel
eic
n, N

De Saxrificio Miſſa. 2 57

ſolemnis ſit, aqua in Calicem infunditur &
cum vino commiſcetur; idque tantùm diſ-
criminis eſt, quòd in Miſſa privata Sacerdos
vini & aquæ ampullas accipit de manu Mi-
niſtri; in Miſſa verò ſolemni Subdiaconus
Calicem Purificatorio extergit,; & Diaconus
ſumptâà de manu Subdiaconi ampullà vini in
Calicem vinum immittit; tum Subdiaconus
interim ampullam aquæ oſtendens Sacerdo-
ti celebranti dicit: Benedicite Keverende Pa-
ter, qui, facto verſus eum Crucis ſigno, di-
cit orationem Deus qui bumanæ ſubſtantiæ, &
interim idem Subdiaconus infundit paulu-
lum aquæ in Calicem. In Miſſa Romani
Pont ficis juxta Ordinem I15. Romanum
apud Mabillonum tom. 2. Muſæi Italiei pag.
500. Sacriſta Calicem cum ternis hoſtiis pa-
rat, quarum altera ad Sacrificium, reliquæ
duæ ad ſummovendam veneni ſuſpicionem
adhibebantur: Parat Calicem cum tribus ho-
Niis, unam pro Sacramento, & duas pro pro-
ba, G in Papæ præſeutia facit proham de vino
& pane. Deindè vinum infundit in Cali-
cem: Et fundit vinum in Calicem tantum,
quantum dJurat cretulus hoſtie: aquæ verò
poſt benedictionem ponit cum cochleari tres gut-
tas; quem locum ex Ordine Romano I5.
monet Mabillonus cum iis conjungendum
eſſe, quæ ſeripſit in Commentarjis ad Or-
dinem Romanum Pag. 46.

Arme-

278 Sectio I.

Armenis venientibus in ſinum Romanæ Ec-
cleſiæ non conceditur celebratio Sacrifcii
cum ſolo vino.

Scitu dignum eſt etiam, quod cenſuit Sa-
cra Congregatio de Propaganda Fide 30.
die januarii habita anno 1635. de eo, quod
quærebatur, an Armenis, quibuſcum age-
batur de eorum cum S. Romana Eccleſia
unione, indulgeri poſſet, ne aquam vino
affunderent: In Congregatione particvulari ſu-
per unione Armenorum Poloniæ propoſit quæ-
Mione circa Liturgiam, an ſcilicet in Calicem
conſecrandum poſſt non udmiſceri aqua, Con-
gregatio cenſuit, non eſſe permittendum Arme-
nie ad unionem cum S Romana Eccleſta veni-
entibus, ut cum ſolo vino Sacrifcium Miſſe
peragant, ob plures rationes. Prima eſt, quia,
licèt hiusmodi mixtio aquæ cum vino non ſis
de neceſſtate Sucramenti, ſed tamen ex præ-
cepto Eccleſiæ, ſuper quo deſpenſare poteſt Pa-
ra; mihbilominus quia aqua in vino conſecran-
do miſcetur ex traditione Apoſtolica, ahe
Chriſtum feciſſe ex teſtimoniis Sanctorum a-
rum ereditur, nulo modo debet bujuſmodi
Ritus ſacrifcandi tolerari, aut Armenis Per-
mitti. Secunda eſt, quia Kitus bujuſmodi
Armenorum aut involvit hæreſim Monophyſi-
rutam, aut ſaltem de illa eſt ſuſpectiſſimus.

Nam Nicephorus Hiſtor. lib. 15. cap. 12. eie⸗
1

4
1 he
ciliun

uuur

cnirt
iefun
ei e
uitn
Loe
Luge
Hore
denn
chie

lm

ne
nfi

enlir
Ficet
eo,
un
lamn 1
bulm
Ni 1
l
0,.
Ni
h

nl/.
e
le
9 4

De Sacrifcio Miſſæ. 259

rè dicit, Armenos ſolum vinum conſecrare,
ut per hoc oſtendant unam tantùm eſſe in Chri-
ſto naturam. Tertia eſt, quia Sacrum Con-
cilium Hlorentinum in Inſtructione ad Arme-
nos per verbum, decernimus, Armenis unitis
Jubet, ut parum aquæ in vino miſceant in ſa-
crificid. Quarta eſt, quia ſemper Armeni pe-
tierunt à Sede Apoſtolica, ut Ritus hujuſmodi
eis permitteretur; && nibilominus id ſemper eis
Juit negatum. Nam Gregorius VII. ut in ejus
Epiſtola lib. . Aléxander III. Callixtus III.
Eugenius III. Eugentus IV. indicto Concilio
Florentino, Joannes XXII. Benedictus XI. 8o*
demium Paulus V. in Apoſtolicis literis ad Mel-
chiſedech Patriarcham nuncupatum Catholi-
cum. Bujuſmodi ritum permittere expreſſs re-
nuerunt. Quinta &W poſtrema, quia Lutherus
hujuſmodi KRitum probavit, & Calviniſtæ eum-

dem obſervant in ſe⸗ Cæna; && ſt Armenis

permitteretur prædictus Ritus in Regno Polo-
niæ, Calviniſtæ, qui in eo non pauci reperiun-
tur, Komanam Eceleſiam calumniarentur, quòd
ſeilicet mutaverit ſententiam, & cum eis Jen-
tiat. Et cum hac reſolutione concordat Ca-
non 24. Concilii Carthaginenſis III. ſub Si-
ricio Papa, & cap. 1I. 2. & 3. de Conſecra-
tione Diſtinét 2.
Græcorum Ritus de commiſcenda calida
in Calicem conſecratum.
Apud Græcos diverſus eſt Kitus, qui jux-
K 2 ta

260 Sectio I.

ta Sanctorum Baſilii & Chryſoſtomi Litur=
gias apud Goar in Notis ad Miſſam S. Joan-
nis Chryſoſtomi num. 167. & Arcudium
lib. 3. Concordiæ cap. 39. bis aquam in-
fundunt in Calicem, ſemel ante Miſſam;
cùm ſeorſim in menſa parant, quæ ad Mil-
ſam opus ſunt, & Sacerdos lanceolâ panem
transfigit dicens, Unus militum lanced latus
ejus aperuit, ſtatimque exivit ſanguss && aqua,
interea dum Diaconus frigidam infundit in
Calicem; iterum verò cùm conſecratione
factäà Diaconus ante Communionem petit
à Sacerdote, ut calidam aquam benedicat,
quam Sacerdos benedicit illis verbis, Bene-
dictus fervor Sanctorum jugiter nunc & ſem-
per & in ſæcula ſæculorum Amen; cui Dia-
conus aquam interim calidam infundens in
Calicem reſpondet, Pervor fdei plenus Spi-
ritu Sancto, Amen. Quidam ex Theologis
fuêre, qui aut non crediderunt hunc Ritum
à Græcis adhiberi, & ſi quidem adhibetur,
Græcos erroris inſimulàrunt; ſed vir doctiſ-
ſimus Cardinalis Bona Rerum Liturgicarum
lib. 2. cap. 9. §. 4. Oſtendit, hanc eſſe Eccle-
ſiæ Græcæ diſciplinam, nec eſſe eam impro-
bandam; nec unquam fuiſſe im probatam.
Vicecomes de Antiquis Miſſæ Ritibus lib. 2.
cap. 20. vix credit hunc eſſe Eccleſiæ Græ-
cæ ritum; ſed cùm de eo teſtari videat Ni-

colaum Cabaſilam, & Germanum Patriar-
cham,

cham
verdè
hune
foms
minut

dp.
inar
Giene
ſuern
Ante
cem
Gdamm
cin
ſamn
pors
curre
pe
CO

ſinn
dirn
De

1

8
for
tur
eni
Ca
Vich

Din

II.

rewdn

fundt!
eelumn
ein
DH
G
niD
odens!

De Sacrificio Miſſæ. 261

cham, manus denique victas dat: myſticam
verò quærit ſignifcationem, & ait morem
hunc eſſe induclum, ut ſignificetur, Spiri-
tum Sanctum, qui igni comparatur, in ho-
minum corda & mentem delabi. Et lib. 2.
cap. I. num. 7. idem Cardinalis addit, etiam
in Latina Eccleſia Carthuſianos, Fratres Præ-
dicatores, Ciſtercienſes juxta veterem con-
ſuetudinem, ſimul ac ad Altare acceſſerint,
antequam Miſſam incipiant, vinum in Cali-
cem infundere, & aquem miſcere brevi quà-
dam oratione adhibit. Quod quidem fa-
ciunt, vel quòd ad eas res tempus ante Miſ-
ſam putent accommodatius, vel ut plus tem-
Poris à commixtione ad eonſecrationem de-
currat, quo aqua in vinum convertatur,
& poſtea ſimul cum eo in ſanguinem; quod
contendit Cardinalis Capiſuccus Controver-
ſia I. §. 32. qua de re fortſſe alibi diſputa-
bimus.
De benedictione aquæ, antequam infundatur
in Calicem. Ritus antiquus paululum ab
, quo nunc utimur, diverſus.
Sacerdos aquam benedicit antequam in-
fundat in Calicem. Idem olim uſurpaba-
tur, ſed diverſo quodam modo. Neque
enitn aquam Sacerdos benedicebat, ſed in
Calicem ad modum Crucis infundebat, uùt
videre eſt in Ordine Romano apud Hittor-
Pium, & in 3. Ordine Romano juxta mo-
R 2 nu

262 Sectio I.

numenta, quæ affert Juſtinianus Chiappo-
nus in Diſſertatione edita poſt acta Canoni-
zationis quatuor Sanctorum ſub Clemente
XI. pag. 278. Nunc verò Sacerdos non
vinum, ſed aquam, ſigno Crucis ſuper eam
producto, benedicit: non vinum, quod
Chriſtum ſignificat, cui nulla opus eſt Be-
nedictio; aquam verò benedicit, quæ ſigni-
ficat populum, qui in hac vita, cùm non
ſit ab omni peccato purus, benedictione in-
diget, ùt advertit Durandus. Nulla verò
fit aquæ Benedictio in Miſſis Defunctorum
propter alterutram earum rationum, quas
affert Gavantus in Comment. ad Rubric.
Miſſalis: Sicuti in ſine Miſſæ Defunéctorum
non benedicitur Populus, ità nec agua, 4ilæ
eundem populum ſignificat, àt diximus: vel
aqua boc loco ſigniſicat populum Purgatorüi,
qui jam eſt in gratia.
Oratio in lhenedictione &° commixtione aduæ.
Oratio verò, Deus qui humanæ ſubſtantiæ,
quam, ùt modo dicebamus, recitat Sacer-
dos, cùm aquam infundit in Calicem, ea
continet verba, notatu ſanè digniſſima, da
nobis per bujus aquæ &* vini myſterium ejus
divinitatis eſſe conſortes, qui bumanitatis no-
ſiræ feri dignatus eſt particeps JEſus Pilius
zuus Dominus noſter. .
Myſterium ejus commixtionis ex D. Opriano.

In ea vini & aquæ commixtione quod-
nam

—

num N
priann
com i

Vigden,

Mond

Calice

Ollnat.
helilit
Pllgio
in Col
eb ind
Pllen
llod e
Potuit
4

N
Alteng
gne
nation
Nlture
Guarn
Orari

Der

a e
tere

Am

ſani
dan,
klone

ſopre⸗
l⸗
enent
09 0
et en

De Sacrihtcio Miſſæ. 26 3

nam Myſterium contineatur explicat D. Cy-
prianus Epiſtolà ad Cæcilium, cujus verba
cum iis, quæ diximus, planè conſentiunt.
Videmus in aqua Populum intelligi, in vino
oſtendi ſanguinem Chriſti. Quando autem in
Calice aqua vino miſcetur, Chriſto Populus
adunatur, & Credentium Plebs ei, in quem
eredidit, copulatur & conjungitur. LQux co-
pulatio & conjunctio aquæ & vini ſic miſcetur
in Calice Domini, ut commixtio illa non poſſt
ab invicem ſeparari. VUnde Eccleſtam, id eſt
Plelem in Eccleſia conſtitutam, fideliter in eo,
quod eredidit perſeverantem nulla res ſeparare
potuit à Chriſto.
Aliæ ejusdem commixtionis myſticæ
ſignificationes.
Et quoniam myſticarum explicationum
altera alteram non excludit, quidam per eam
aquæ & vini commixtionem putant, Incar-
nationis oſtendi myſterium, in quo humana
natura cum divina hypoſtaticè juncta eſt;
quam explicationem tueri videntur ipſius
Orationis verba, quæ ſuprà attulimus. Alii
per eam commixtionem putant intelligi
aquam & ſanguinem, quæ defluxerunt à la-
tere Chriſti; & ſanè Sacerdos juxta Ritum
Ambroſianum celebrans Miſſam, & Carthu-
ſiani cùᷣm aquam infundunt in Calicem, non
eam, quam attulimus, ſed hanc recitant Ora-
tionem: De latere Chriſti exivit ſanguis Eg
R 4 aquæ

264 Sebtio I.
aqua. In nomine Patris, & Fälii, & Spiritüis
Sancti, Anlen. Ea verò verba, quibus Sacer-
dos poſtulat, nos fieri divinæ confortes na-
turæ, Hjus divinitatis eſſe conſortes, qui bumani-
zatis noſtræ fieri dignatus eſt particeps, ex ſe-
cunda D. Betri epiſtola ſunt deſumpta, ubi
de Chriſto B. Apoſtolus: Per quem, inquit,
maxima & pretioſa nobis pronziſſa donavit, ut
per bac efficiamini divinæ conſortes naturæ.
De oblatione Calicis.
Aquàâ in Calicem indità, atque Oratione
diétà, Sacerdos Calicem dexteraâ apprehendit
manu, eumque ſublatum tenens, ſtans in me-
dio Altari, elevatis in Cœlum oculis, eam
dicit Orationem, Offerimus tibi Domine:
quà dictà facit ſignum Crucis cum Calice
ſuper Corporale, & ipfum in medio ità poſt
hoſtiam collocat, ut hoſtia media ſit inter Sa-
cerdotem & Calicem, quem palla tegit.
Deinde ſe inclinans ſubmiſsà voce ait: In
Wiritu bumilitatis &c. Poſtea erectus,
elevans oculos, manusque expandens,
& ſtatim jungens ante peétus air: Zeni Jan-
Stiſicator &c. & cùm dicit Beuedic, dexterà
manu ſuper hoſtiam & Calicem ſimul ſig-
num Crucis producit. .
Duæ quaſtiunculæ ſuper Oratione Offerimus.
De Oratione Offerimus tibi Domine duo
quæri ſolent: primum quid ſit, quòd Sacer-
dos in Hoſtiæ oblatione dicit Offero, G i

gui
lee⸗
die
cd
eſ
4d
tot
ie,

unr
e

mum
1CA
Ui
els
⸗
ie
cleln
ug
Nek
enetl
n t

De Sacriſicio Miſſeæ. 265

Oblatione Calicis dicit Offerunus: deinde,
quid ea verba ſignificent Calicem ſalutaris,
cùm in Calice nihil aliud quàm vinum con-
tineatur.
Cur in oblatione Calicis Sacerdos dicat Offeri-
mus, &σ non Offero, ut in oblatione Hoſtiæ.
Primam iolvit quæſtionem Card. Bona
Rer. Liturgicar. lib. 2. cap. 9. num. 5. ubi ait,
in oblatione Calicis idcirco dici, offerimus,
quèd juxta Romanum Ritum olim in Miſla
ſolemni Sacerdos ſimul eam Orationem re-
citabat cum Diacono, qui vinum in Calicem
infuderat, & fanguinem Populo olim mini-
ſtrabat; eundem verò ritum, qui ad Miſſam
ſolemnem pertineret, in Miſſa privata re-
tentum; quam ſolutionem amplectitur etiam
Pouget tom. 2. Inſtit. Catholicar. p. 944.
Explicantur verba illa, Calicem ſalutaris.
Alteram difficultatem diluit Bellarminus
tom 3. Controverſiar. lib. 6. de Miſſa c. 17.
qui animadvertit, non dici Calicem ſalutarem,
ſed Calicem ſalutaris, id eſt Calicem Chriſti,
qui inſtituit, ut Calix ille offerretur & con-
ſecraretur. Ulud etiam addit, quòd, etiamſi
diceretur Calicem ſalutarem, tamen vera eſſet
eorum verborum ſententia, quæ referenda
eſſent non ad præſentem Calicis ſtatum, ſed
ad eum, quo redigendus eſt per Conſecra-
tionem. Uno verbo quo ſenſu in Oratio-
ne, ſuſcipe sanlte Raet; dicit Sacerdos, banc
5 im-

266 Sectio I.

immaculatam boſtiam, eodem ſenſu in Ora-
tione Offerimus dicit Calicem ſalutaris, ut et-
jam obiervavit Pouget loco cit.
Uli nunc locetur Hoſtia & Calix. Antiquitus
Hoſtia ad ſiniſtram, Calix ad dexteram
Sacerdotis locabatur.
Quòd Calix Pallà cooperiatur, id omni
caret rayſterio: ea enim cautio eſt, ne quid
extrinſecus in Calicem decidat, ùt poſt Mi-
crologum obſervat Gavantus in Comment.
ad Rubric. Miſſalis. Quod autem ad illud
artinet, quòd Sacerdos inter ſe & Calicem
rectà hoſtiam collocat, ſcire oportet Græcos
Panem & Vinum, ſeu hoſtiam & Calicem
ità locare, ut lineam rectam à latere ad latus
efficiant; quod diu etiam retinuit Romana
Eccleſia. Scribit enim Micrologus cap. 10.
Ità juxta Romanum Ordinem in Aliari com-
poneènda ſunt, ut oblatä in Corporali poſit,
Calix ad' derxterum latus oblatæ ponatur, quaſß
Janguinem Domini ſuſcepturus, quem de latere
Dominico profluxiſſe credimus. In Annalibus
Wadingi extat Epiſtola B. Joannis Parmenſis
Ordinis Minorum 7. Generalis, qui obiit
anno 1289. ideôque multos poſt Microlo-
gum annos, in qua jubet Fratres Provinciæ
Etruriæ juxta Ritum Romanæ Eccleſiæ lo-
care Hoſtiam ad ſiniſtram Sacerdotis me-
num, & Calicem ad ipſius dexteram. Et le

Brun tom. I. pag. 318. Putat Ritum collo-
candi

110
u6

rign
ern

id on
eſ
Mmm
0
CAle
Cren
(Acn
hue
Romu
CNN

n Ais

1:

A
Alen.
Nll
men
1
lore⸗
Cin
cle⸗
i
6

De Saecrificio Miſſæ. 267

candi hoſtiam rectà inter Sacerdotem & Ca-
licem uſurpari cœpiſſe anno 1485.
De reliquis Orationibus quæ dicuntur
poſt Offertorium.
Denique earum, de quibus dicendum re-
ſtat, Orationum, In ſpirunu humilitatis, & Ve-
ni Sanctificator, prima eſt in Miſſali Mozara-
bico, & in omnibus Miſſalibus tum veruſtis
tum recentioribus; altera itidem vetuſtiffi-
ma eſt. Prima deſumpta eſt ex Oratione
trium Puerorum, qui Babylone in ignem
conjecti ſunt Danielis cap. 3. In animo con-
trito & ſpiritu humilitats ſuſcipiamur: ſicut
in holocauſto arietum & taurorum, & ſecut in
millibus agnorum pinguium, ſic fiat Sacrifcium
noſtrum in conſpectu tuo hodie, ut placeat tibi,
quonianm non eſt confuſio confidentibus in te:
& nunc ſequimur te in toto corde, & timemas
te, & qukxrimus faciem tuaum. Me confundas
nos, ſed fuc nobiſecum juxta manſuetudinem
tuam &α ſecundum muliitudinem miſericordiæ
tuc. Quod verò attinet ad alteram illam
Orationem, Veni ſantctificator, ſupervaca-
neum eſt monere, propter ea verba, Omni-
potens aterne Deiss, directam illam videri ad
Patrem, ſeu indiſcriminatim ad tres Perſo-
nas, quæ ſunt unus Deus; revera autem
ad Spiritum Sanctum dirigi: quapropter in
aliquibus Eccleſiis Galliæ olim recitabarur
hymnus Veni Creator Spiritus, vel Veni ſan-
Ete

268 Sectio I.

cte Spiritus, reple; & in Miſſa Mozarabica
dicitur Veni ſancte Spiritus ſanäctißcator. Con-
ſonant veteres Liturgiæ Eccleiiæ Græcæ &
Latinæ: in iis enim petitur;, ut ignis Spiri-
ts Sancti delabatur, abſumatque panem &
vinum, & in Corpus & Sanguinem Chriſti
convertat: quo quidem nobis declaratur,
quemadmodum Chriſti Corpus Spiritũs San=
Cti operâ in Virginali B. Mariæ utero for-
matum fuit, ità per eundem Spiritum San-
Rtum confici ſuper Altare. Hoc argumen-
tum egregiè tractavit Boſſuetus in Explwat.
quarumdam diſcultatum, quæ in Miſſæ Ora-
tionibus occurrunt. cap. 5, & 6.
Filium tantum & Spiritum Sanctum Ec-
cleſia invitat, ut 6 Cælo delabantur.
Id verò etiam apertiùs intelligitur ex illo
verbo Veni, nam juxta ſacrarum Scriptura-
rum idiotiſmum duas tantùm Perſonas, Fi=
lium ſc licet & Spiritum Sanctum invitat Ec-
cleſia, ut delabantur & Cœlo. Cùm verò
ſuam dirigit orationem ad Patrem, non di⸗
cit Veni, ſed Mitte Spiritum tuum, vel Mit-
te nobis Redemptorem, Mitte aguum qui tol-
lit peccata mundi. Quamobrem cùm Ora-
tio Veni Sanctificator, non poſſit intelligi de
Filio, pro quo fit deprecatio, ſequitur in-
telligendam eſſe de Spiritu Sancto, etiamſi
in Oratione ſit verbum illud Omnipotens.

Spiritus enim Sanctus Deus eſt, & æternus
item

item
lom

de⸗

D
Epil
manm
cis
inno⸗
verſe
Nicd
m
lus
tur
us
Alt
dro⸗
Ne⸗
Tit
ill
10
Nen
at⸗

NLortie
N,1
rkce!
nsN
Aent
CN
elner
title
telot
tund
Nonne
ſe

n E
uf.
rretl
ctipnn
ds,
Vink
dn

NN⸗

l
,

inOe

eliii
in,
, eiul
Eenm

Dej Sarrifcio Miſſæ. 269
item ùt Pater & Filius. Videatur le Brun
tom, I. pag. 329. & ſeq.

De Miſſa ab ablutione manuum
uſque ad Canonem.

De ablutione manuum ex S. Cyrillo &o
D. Tboma.

lctà Oratione Veni Sanctificator, Sacer-
dos à medio Altari ſe confert ad Cornu
Epiſtolæ, & Miniſtro aquam fundente, lavat
manus, id eſt extremitates digitorum polli-
cis & indicis dicens Pſalmum Lavabo inter
innocentes, cum Gloria Patri, qui tamen
verſus in Miſſis Defunclorum, & à Domi-
nica Paſſionis uſque ad Sabbathum Sanctum
omittitur. De hoc ritu loquitur S. Cyril-
lus in Catech. Myſtag. cap. 5. LVidiſtis igi-
tur, inquit, Diaconum aquam lavandis mani-
us porrigentem Sacerdoti, & illis, qui circum
Altare Bei ſtabant Preibyteris. Num ideò
prorſus dabat, ut ſordes corporis abluerenturé
Nequaquam. Nec enim adeo ſordibus corpo-
ris fadati in Eccleſiam ingredi ſolemus. Sed
illa manuum ablutio Symbolum eſt, oportere
vot d peccatis omnibus, & iniquitatibus mun-
dari. Cùm enim per manus deſignentur actio-
nes, lavare certè easdem, munditiem & puri-
tatem operum ſignificat. Nönne audiſtis Re;
vi

270 Sectio I.

vid myſteria tractantem iſta, & dicentem: La-
vaho inter innocentes manus meas, & circum-
dJabo Altare tuum Domine * Itägue manus ab-
luere eſt Symbolum, non obnoxium eſſe peccatis.
D. Thomas 3. Part. quæſt. 83. art. 5 ad pri-
mum binas hujus ablutionis rationes affert;
quarum altera ab ipfſa rei natura proficiſci-
tur, & ad munditiam pertinet; altera mo-
ralis, quæ eadem eſt, quam dudum ex San-
Go Cyrillo attulimus. Verba 8 Doctoris,
quibus reſponder ad eam quæſtionem, cur
Sacerdos in Miſſa manus lavet, ſunt quæ
ſequuntur: Primò quidem quia aliqua pre-
tioſa tractare non conſuevimus niſt manibus
ablutis; unde indecens videtur, quòd ad tan-
tum Sacramentum aliquis accedat manibus eti-
am corporaliter inquinatis. Secundò propter
ſignificationem, quia àt Dionyſius dicit, extre-
mitatum ablutio ſignificat emundationem etiam
à minimis peccatis ſeëundum illud Joonnis cap.
13. Qui lotus eſt non indiget niſi ut pedes la-
vet: G& talis emundatio requiritur ab eo, qui
nccedit ad hoc Sacramentum. Ladem ſeribit
Titelmanus Expoſit. Myſter. Miſſæ cap. 34.
Manus, inquit, abluit (Sacerdos) quanquam
nlioqui in principio ante Altaris acceſſum mun-
datum ſe fuiſſe optunè ſciat, ut ſe fortè inte-
rim ullam undecunque maculam contrax!et,
abluatur hac ablutione, priuſquam ad Jacroſan-

ta in manibus tenenda myſter ia accedat, ſigni-
ſicans

lenel.
fte
nutt
ehuns
es in
rokt
terlnn
ne
Doc
hein, 4
unt
gf
uiit
dn
iluut
ſt 1 N
Uemn

nn

)
enſ
1
l
n 4
rufe
/

n

De Sacrißcio Miſſæ. 271

kſicans boc ipſo, ſiqukx ferſnan per bumanæ
Ffragilitatis miſeriam huc uſque vanuatum tbhan-
taſmata mentem maculaverint, ut vel nunc
omni cum attentione abjiciantur, & quaſi novann
cordis aſſumamus munditiam. De duplici ma-
nuum antiqua ablutione, altera ante Offer-
torium, altera poſt incenſum, quarum nune
in Miſſis cantatis retinetur ſecunda, poſtquam
Sacerdos incenſavit Altare, & incenſatus eſt
à Diacono, fusè agit Vertus tom. 4. pag.
174. & ſeq.
Solvitur quædam dißffcultas ſuper
Pſalmo, I. avabo.
Pſalmus lavabo huic actioni aptiſſimè con-
venit: & quanquam in quibusdam Eccleſiis
quidam ejus verſiculi duntaxat recitentur,
tamen in Miſſali Romano Pfſalmus ille inte-
ger exhibetur; quod congruit cum Litur-
giis S. Chryſoſtomi & S. Baſilii. Excitârunt
nonnulli de uſu hujus Pialmi difficultatem,
quomodo ſcilicet Sacerdos recitet verſicu-
lum illum, Ego autem in innocentia mea in-
greſſus ſum; quod ſanè abſonum eſſe vide-
tur à Chriſtiana humilitate, quæ noſtris ocu-
lis noſmetipſos deſpiciendos proponit, nos-
que metu & pudore perfundit. Difficulra-
tem hanc movet le Brun tom 1. pag. 351.
& ſeq qui probè obſervat, eodem tempore
Sacerdotem, quo innocentiam ſuam ex ani-
mi ſui conſcientia verbis illis declarat, fate-
ri;

ri, ſibi opus eſſe Redemptoris manu & mi-
