Keliqua ſunt incertt Auctorigs. Ab Oriente pro-
fectum non continuò in Miſſam illatum. In
Laudibus recitare cæbit &. Be-

nedictus.

Viri docti quærunt, quis Auctor reliqua
addiderit. Innocentius IIlib. 2. Myſterio-
rum Miſſæ cap. 20. ait, multos illumS. The-
leſphoro Papæ, alios Hilario Pictavienſi Epi-
ſcopo tribuere. Torres loco citato num. 64.
p. 94. ait ab Apoſtolis conditum. Sed ſapien-
ter Cardinalis Bona Rerum Liturgicar. Iib. 2.
cap. 4. num. 4. Prima, inquit, bujus Mynni
verba, Gloria in Excelſis Deo, 8 in terra Pax
hominibus bon voluntatis, & Ceælo ad nos
Angelorum voce derivata ſunt. Cætera quis ad-
diderit, incertum eſt. Quidam putant ad La-
tinos eum hymnum à Græcis Permnam de.
S-

— — - — — -- —

De Sacrificio Miſſe. 173

Neque tamen in Miſſa dici cœptum, ſimul ac
ab Oriente in Occidentem trenſierit; nam
de eo hymno Concilium Toletanum 4. ann.
633. habitum veluti de oratione loquitur, in
quam plures Doctores de ſuo quisque quid-
Piam contulerint, quæque in Officiis recita-
retur, nulla tamen Miſiæ factà mentione.
Teſtaturque S. Gregorius Turonenſis lib. I.
de Gloria Martyrum, in Gallis morem fu-
iſſe hymnum illum poſt Miſſam recitare agen-
darum Deo gratiarum causà propter rem,
quæ Benè proſperéque acciderit. S. Benedi-
Ctum jufſſiſſe ferunt in laudibus eundem hy-
mnum recitari. In publicis autem acclama-
tionibus cani conſueviſſe, conſtat ex Con-
cilio VI. Generali, ex VIII. Concilio Tole-
tano; & ex vita Leonis III. qui, cùm Pipi-
no Caroli Magni filio obviam oceurreret, il-
lum hymnum cecinit. Videatur Auctor Tra-
catius de Miſſa divinitque Officiis ſecundæ edit.
Pariſienſis ann. 1714. Pag. 19. & 20. qui et-
liam innuit hymnum loria in excelſis 7. -
culo in Miſſam fuiſſe invectum.
Olim canebatur in Miſa tantüm Nativizatis.
Iun Eecleſia Turonenſi in prima Miſſa gracè,
in ſecunda latins. Poſted illum die Dominicd
& F'eſtis ſolemnilus ſolus Epiſcopus recitalat,
Preshyteri in die Paſchatis tantàm.
Docet Anonymus liber, cui titulus Spe-
culum Eccleſiæ, hymnum Oloria in Excelſis,
11

174 Sectio J.

—

in Miſſa tantùm Nativitatis Domini cani con=
ſueviſſe; eo enim die audita eſt vox Ange-
lorum canentium loria in Excelſis Deo: il-
lud prætereà tradit; Græcè in prima Miſſa,
in altera verò Latinè cani ſolitum. In bac
Miſſa cantatur Gloria in Excelſis, quod an-
ted tacebatur. Solus Sacerdos præcinit hdcno-
Gte, mox cum eo totus Chorus: MNos (ſcilicet
in Eecleſia Turonenſi) canimus illud Græcès

Juxta morem antiquum Eceleſiæ Komanæ in pri-

ma quidem Miſſa; ſed in ſecunda Latindè. De-
inde verò ad alias quoque Miſſas propagatus
fuit hymnus ille, ità tamen, ut ab Epiſco-
po tantùm die Dominicà recitaretur & ſole-
mnibus feſtis. Presbyteris verò Miſſam ce-
lebrantibus illum præterquam in die Paſcha-
ris non licebat recitare, quod evincitur & prin-
cipio libri Sacramentorum S. Gregorü: Item
dicitur Gloria in Excelſis Deo, ſe Epiſcopus
fuerit, tantummodò in Die Dominico ſive die-
bus Feſtis: A Preibyteris autem minimè dici-
tur niſi in ſolo Paſeha. Hujus præſcripti me-
minit etiam Walfridus Cap. 22. his verbis;
Statutum eſt, ut ipſe hymnus in ſummis Feſti-
vitatibus d ſolis Epiſcopis uſurparetur, quod
etiam in Capite libri Sacramentorum deſigna-
tum videtur.

Paulo

e
N
De⸗

1

De Saerificio Miſſæ. 175

Paulo poſt 10. ſæculum licuit Preibyteris Glo-
ria in Excelſis recitare in Miſſa per annum.
Excipiuntur tamen quædam tempora, qui-
bus omittitur.

Berno quidam Abbas Richelii, qui poſt
annum vivebat 1000. librum ſcripſit de re-
bus ad M'ſſam ſpectantibus, in quo audacter
ſanè dixit, ſe neſcire, quamobrem in Miſſa
non liceret dicere Gloria in Excelſis Præter-
quam in Paſcha, cùm decere videatur, ut
etiam in Die Natali Jeſu Chriſti, & in Do-
minicis & Feſtis diebus ille hymnus recitare-
tur. Cur non liceat omni die Dominico vel Na-
zalitiis Santctorum Preibyteros bymnum illum
canere, quem nato in carue Domino Angeli ce-
cinére? Quod ſi conceſſum eſt illum cantare in
Paſeba ſecundum praætitulationem Miſſalis,
non multò minas licitum puto in Nativitate
Domini, quando primum cwpit audiri ab bo-
minibus in terris, qualiter ab Angelis cane-
batur in Cælis. Proferant Contradictores in
medium, ubinam ſit à Sanctis Patribus, vel ab
ipſo Sanctiſſimo Papa Gregorio interdictum?“ Et
ſe ad bac reſpondere non valemus, meritò ma-
nus damus. Parere profectò æquum erat Ber-
nonem Abbatem, non diſceptare: luculen-
ter enim S. Gregorius illud decreverat. Sed
Paulo poſt Bernonis ætatem mos troduches
e

176 Sebtio I.
eſt, ut quivis Presbyter in Miſſa diceret Clo-
ria in Excelſis. Hugo Menardus in Notis
ad librum Sacramentorum S. Gregorii pag. 6,
de Bernone ità ſeribit: Ei ſumcere debebat ſui
Miſſalis Auctoritas inſtituti olim d Sanctis Pa-
zribus, ab ipſo Sanékiſſimo Gregorio reco-
gniti; ſed zandem iuſtitutio mutata. Nune
hymnus ille in omnibus dicitur Miſſis, ex-
ceptis Miſſis Mortuorum, & iis quæ in Fe-
riis infra annum, extra Paſchale tamen tem-
pus, in Dominicis Advents, Septuageſimæ;
Sexageſimæ, Quinquageſimæ; Quadrage-
ſimæ, & toto Paſfionis tempore dicuntur.
Nam hymnus ille ad ſpiritualem lætitiam per-
tinet, cui nullus eſt locus per eos dies luctui
& pœnitentiæ præſtitutos. In Canone Hi
duo de Conſecrat. Diſt. I. habetur: In Septu-
ageſima intermittimus (Alleluja; & Gloria
in Excelſis) quia peccato hominis veteris à con-
ventu Angelicæ jubilationis expulſt. in bujus
miſeræ vitæ Babylone ſuper flumina ejus ſede-
mus & ſlemus, dum recordamur illius Sion, in
qua Deum decet Hymnus. Et Canone qui
ſequitur, ex Quadrageſima excipitur Feria 5.
in Cœna Domini, in qua, ùt etiamnum fit,
canitur Gloria in Excelſis. Canonis verba
hæc ſunt: Porro Gloria in excelſis Deo ab Epi-
ſcopis in Cæna Domini inter Miſſerum ſolemmnia
more noſtro dicenda eſt. Et in Decretali Con-
ſclium de Celebratione Miſſarum præſcribi-
tur,

tur
Gl
jan
die
run
in
ten
Di
atu
me

tetl
No
elgſi
uke
, eer
N
is, l
einl⸗
eiͦten⸗
geſune
tg⸗
cunnt
Imper.
lulh
e
Neptu⸗
Glori
dc.
u
4 .
Ni, 1
Ne
enß
Vmt
ſeht

De Sucrificio Miſſæ. 177
tur, ne in Miſſis votivis B. Virginis dicatur
Gloria in Excelſis. Verùm hoc exolevit et-
iam juxta Rubricas Miſſalis Romani. Nam
dicitur ille hymnus in Miſſis votivis Angelo-
rum, & B. Mariæ in ſabbatho, non tamen
in aliis ejusmodi Miſſis, niſi gravis cauſa in-
terceſſerit. Vide Suarez in 3. Par. tom. 3.
Diſput. 83. ſect. I. &, Quarto additur. Vide-
atur etiam Grancolas I. Par. Veter. Sacra-
mentarii Eccleſiæ pag. 436. & pag. 763.

Hymnus ille vel ipſi Luthero probatus. Ex-
plicantur illa? Gratias agimus tibi pro-
pter magnam gloriam tuam.

Tanta eſt hujus hymni devotio, tanta pul-
eritudo, ut vel ipſi Luthero probatus fue-
rit, ùt videre eſt in ejus libro de Formula
Miſſæ, & teſtatur Bellarminus loco citato.
Quidam quæerunt, quo ſenſu accipienda ſint
illa verba Gratias agimus tibi propter ma-
gnam gloriam tuam; eàque interpretatio vi-
detur aptior, ſæpenumero in ſacris paginis
Dei gloriam idem ſignificare ac ejus gratiam,
& miſericordiam: Omnes enim peccaverunt,
& egent glorid Dei; verba ſunt Apoſtoli
ad Roman. Cap. 3. ideôque nos gratias illi
agimus propter ejus miſericordiam erga
nos, quæ illi vertit in gloriam. Vide le Brun

tom. I. pag. 183.
Poſt

178 Sebtio I.

Poſt Gloria &c. Presbyter dicit: Dominus
vobiscum: ſed Epiſcopus? Pax vobis: Un-
de ea Epiſcopi formula profecta, & quan-
do uſurpata’?

Poſt Kyrie Eleiſon & Gloria in Excelſis;
ſi quidem hymnus ille ex Rubrica dicendus
ſit, Sacerdos dicir: Dominus vohiſcum, & ſi
Epiſcopus ſit, Pax vobis in diebus quidem
lætitiæ; nam in diebus pœnitentiæ ipſe quo⸗
que dicit Dominus vobiſeum,„Ot reliqui Sa-
cerdotes. De hac formula Dominus vobiſeum
ſupra quædam diximus. In Orientali Eccle-

ſia formula, quà Sacerdotes Populum ſalu-

tant, eſt Pax omnibus, ùr colligitur ex Baſi-
lii & Chryſoſtomi Liturgiis. In Conecilio
Bracarenſi Canon eſt 2a1. Placuit, ut nonali-
ter Epiſcopi & aliter Presbyteri populum;
Jed uno modo ſalutent dicentes: Dominus
ſit vobiſeum; ſécut in Libro Kuth legitut;
& ut reſpondeatur à populo: Et cum Spi-
ritu tuo, ſicut & ab ipſis Apoſtolis tra-
ditum omnis retinet Oriens, & non ſicut Pri-
ſcilliana pravitas immutavit; ubi emunctio-
ris naris Seriptores non Oriens legendum ex-

iſtimant, ſed Occidens: ſalutatio enim erat

in Oriente Pax vobis; quod obſervârunt Bo-
na lib. 2. Rerum Liturgicar. Cap. 5. num. I.
Martene de antiquis Eccleſiæ Ritibus . I.
ap.

Doniet
iS.
un⸗.

Linh
Gcenni
in, A
Plece
Aia⸗
exN
onel
nond
othn
Denrin
e
G

M:

uln.
Uuncte⸗
cumner⸗
n el
nt o⸗
un.
lb. I.
04

De Sacrificio Miſſæ. 179
Cap. 4. art. 3. num. 7. Meratus tom. I. Par.
1. pag. 168. Moner Garzias Loaiſa in No-
tis ad illum Canonem, cum quo conſentit
etiam Tournely cit. Tom. 2. de Euchariſtia
pag. 418. improbari in eo Conone conſuetu-
dinem, quam Priſcillianus conabatur inve-
here, ut Epiſcoôpus non ſemel tantùm in ſa-
lutatione populi diceret Pax vobis, ſed etiam
in omnibus ſalutationibus cæœteris, in quibus
dicit Dominus vobiſcumn. Nunc Epiſcopus
in hac Miſſæ parte; de qua nunc agimus,
dicit Pax vobis, quibus verbis Chriſtus Do-
minus poſt Reſurrectionem ſuam Diſcipulos
ſalutavit, ùt eſt apud Joann. Cap. 20. Epi-
ſcopus enim Chriſti figura eſt. In reliquis
verò ſalutationibus dicit ùt Presbyteri Do-
minus vobiſcum, ut declaret, ſe eſſe ex mu-
mero Sacerdotum juxta animadverſionem In-
nocentii 3. de Myſteriis Miſſœ lib. 2. Cap. 42.
Leo 7. Pontifex ſæculo 10. in Epiſt. ad Gal-
los & Germanos ità ſcribit: Conſultum eſt et-
iam, utruùm Epiſcopi Pax vobis, an Dominus
vobiſeum pronunciave debeant. Sed non aliter
per omnem veſtram Provinciam tenendum eſt,
qum in Sanéta Komana Eccleſia. In Domi-
nicis enim diebut & in præcipuis Feſtivitatibus
atque Sanctorum Natalitiis Gloria in Excelſis
Deo, & Pax vobis pronuntiamus. Iu diebus
verò Quadrageſimæ, d& in Quatuor temporibus,
ſve in Vigiliis Sanctorum, & in reltiquis je-
M 2 JZunio⸗

180 Sectio J.

juniorum diebus Dominus vohiſcum tantummo-
Jo dicimus: ex quibus colligitur, vetuſtum
admodum eſſe morem, ut in aliquibus die-
bus Epiſcopus ſalutet Populum dicens Pax
vobis, in quibusdam Domanus vobiscum; ac in
ea ſalutatione Pax vobis Feſtivitas quæ-
dam & lætitia ineſſe videtur, cui non eſt
locus in diebus pœnitentiæ; quæ qui-
dem ratio longè melior videtur, quàm
quæ affertur à Pouget Inſtitut. Catholic. Par.
2. pag. 83 I. qui totam hanc rem ad arbitrium
refert. Formulam Pax vobis, cui reſpon-
det Populus: Ert cum Spiritu tuo, olim ad-
hibebat Epiſcopus, & Diaconus in quibus-
dam Eccleſiaſticis cæremoniis etiam extra
Miſſam; & Epiſcopus quidem eàâ utebatur,
cùm in Eccleſiam introiret, t colligitur ex
D. Chryſoſtomo Homil. 33. in Matthæum:
Ingreſſ Eccleſiam, ſtatim ſecundum legem
iſtam dicimus: Pax vobiſecum; 905 reſpon-
detis: & cum Spiritu tuo. Et Homil. 36.
in I. Epiſt. ad Corinthios: Epiſeopus ſub in-
zroitu in Eccleſiam pacem precatur omnibus,
at qui in domum ingreditur paternam. Et
Homil. 3. in Ep. ad Coloſſen. Cùm ingreſſus
fuerit is, qui præeſt Eccleſiæ, Matim dicit:
Pax omnibus: quando ſermonem facit, ac con-
cionatur: Pax omnibus. Et locus eſt in Ep.
30. aliàs 38. D. Cypriani ad Clerum Cartha-

ginenſem: Auſpicatus eſt pacem dum dedicat
Lectio-

Ve
ſal

Elte

dei

tünmun.
etultme
busde⸗
ens bu
nzerr
Don
ne d⸗
n
ler.
Thinmn
eſon
OlNN
gube
n e
eballl
gitard
theum
4 N
nr⸗
nl
i.
gnlle
8
gen
,
g
u
dhe.
he
ir

De Sacrificio Miſſæ. 181

Lectionem; unde colligit eruditus Albaſpinæ-
us in notis ad Concil. Carthaginenſe 3. Cap. 4.
Lectorem, antequam Evangelium legeret,
Pax vobis dicere conſueviſſe: Antequam - van-
elii pronunciandi initium faceret olim Lector
elatâ voce proferebat? Pax vobis, perinde at-
que hodierno die Diaconus dicit: Dominus vo-
biſcum.
Orationes apud Eccleſtaſticos seriptores dicun-
tur Collecta. Quid ſit Collectas agere,
congregari ad Collectam, ad-
eſſe ad Collectam.
Poſtquam Epiſcopus, dicto Pax vohbis,
Vel Sacerdos Dominus vobiſcum, Populum
ſalutaverit in ſignuum mutuæ communionis
& pacis, quà Fideles invicem in Fide & Cha-
ritate Chriſti conjunguntur, aſtantes exci-
tat, ut Deum deprecentur dicens Oremus;
deinde recitat Orationes, quæ in Miſſali Mo-
zZarabico & in vetuſtis Sacramentariis à Ve-
nerabili Cardinali Thomaſio editis vocantur
Collectio, & frequentiùs Collectæ. Collectæ
nomen plures habet ſignificatus. In Ep. I.
ad Corinth. Cap. 16. eleemoſynas ſignificat,
quæ ſuſtentandis pauperibus à Fidelium cœ-
tu colligebantur. De Cohlectis, quæ ſiunt in
ſanctos, ſicut ordinavi Eccleſtis Galatiæ, ita
σvos facite, ut non, cum venero, tunc col-
lectæ ſtant. Apud Eccleſiaſticos Scripto-
res Collelte fignificat cœtum Fidelium
in unum locum convenientium ad
M 3 oran-

182 Sectio I.

orandum; quo ſenſu ſunt eæ loquendi for-
mæ: Collectas agere, congregari ad Collectam,
adeſſe ad Collectam. Oratio denique, quæ
in Miſſa dicitur, Collelta etiam appellatur,
vel quia brevis eſt Oratio, quam Sacerdos
recitat ſuper populum congregatum, vcl quia
omnes collectis in ſe animis cogitationes &
affectus ſuos ad Deum elevant. Videatur
Claudius Eſpencæus Tractatu de Collectis
Eccleſiaſticis.

Collectas compoſuit §. Gelaſius, vel §. Grego-
riut. Reçenſentur plures Orationes à pluribus
Romanis Pontificibus compoſitæ. In Eccleſta
Lateranenſ, olim nulla Collecta, ſed Paler no-
ſer recitabatur. Una tantùm quondam Col-
lecig, nunce plures dicuntur, quarum pra-
. nitus numeruf.
Colle ctæ vis & natura ad Apoſtolicam Tra⸗
ditionem eſt referenda; nam apud Juſtinum ſe⸗
eunda Apologia, & Tertullianum in Apologe-
tico e. 39. apparet veteres Chriſtianos conve-
nire in Inum locum conſueviſſe, ut Dominum
adorarent, eique ſacrificium offerrent. Colle-
Stas, quibus nunc in Miſſis utimur, compo-

ſuit aut S. Gelaſius, aut S. Gregorius; ſunt

tamen inter eas quædam poſterioris ævi. Le-
II. ca tribuiter Oratio Deus cujus dQexter
Hea Petrum, qui eam compoluiſſe dici⸗

eat
tur Neapolitanis pro defenſione Eccleſiæ di-

mican-

mic
lgen
heũ
Civ

herxre

15.
44.
leran

Ornt

adike
Uliher
e
elen
Gcat
Va
tione
VCe

NC
Pnt
, Lalfl
Poyatr
n0
nre⸗

mn
pun
Nho
CeCe
Honnu
1
gd
2l 1
unn
ehe
Ged

De Sacrifcio Miſſæ. 183

micantibus navali prœlio cum Saracenis.
Idem Pontifex compoſuit & illam, Deus qui
Beato Petro collatis eclavibus, cùm, condirà
Civitate Leoninà, ad ejus portas ſeras appo-
neret, quod teſtatur Durandus lib. 7. Cap.
15. & Innocentius III. auctor fuit Orationis,
A cunctis. Idem Durandus teſtatur, in La-
teranenſi quondam Eceleſia nullam earum
Orationum, quæ in aliis dicerentur Eccle-
ſiis, ſed in earum locum ſolummodo Pater
noſter recitari conſueviſſe, quæ prima eſt
Oratio nobis in novo Teſtamento propoſita.
Una tantüm olim in hac Miſſæ parte Colle-
Cta ſeu Oratio dicebatur, ùt oſtendlit Menar-
dus in Notis ad Sacramentarium S. Gregorii
Pag. 6. lin. 17. Sanctum quondam Columba-
num accuſavit Agreſtinus, quòd contra Ee-
cleſiæ morem plures in Miſſa Orationes reci-
tarer; quem egregiè defendit Euſtaſius ejus
diſcipulus, qui, ut narrat Jonas in ipfſius
LEuſtaſii vita, docet, Deum, quèò ſœpiùs
quæritur, eò citiùs inveniri; nihilque ma-
gis eſſe ſalutare & utile, quàm multiplicita-
tem precum & aſſiduitatem orationis. Ne
tamen Collectarum numerus ultrà, quàm
æquum eſſet, augeretur, definitum eſt, ut
non plures, quàm ſeptem recitentur, ùt
poſt Belletum & Durandum obſervavit Mar-
tene de Antiquis Eccleſiæ Ritibus lib. 1. Cap.
4. art. 3. num. 1I. Qui ſeptem Collectarum
4 nume-

184 Sectio J.

numerum prætergrediatur, eum errare di-
cit Honorius in Gemma Animæ lib. I. Cap.
116. LQui hungnumerum ſupergreſſus fuerit, ut
cœcus errabit; Et Macrus vocabul. Eceleſiaſt.
verbo Collecta poſt Innocentium III. docet
Collectarum numerum imparem eſſe ſemper
oportere, ùt præſcribunft Rubricæ; Eccle-
ſia enim unitatem & conjunctionem vehe-
menter deſiderat, quæ per imparem nume-
rum exprimitur, qui, cùm in æquas partes
ſecari non poſſit, integritatem fuam tuetur.
In Romana, & in quibusdam aliis Ecelefiis re-
citatà Collectà aliæ quædam olim Orationes
in ſolemnioribus feſtivitatibus dicebantur pro
ſummo Pontifice, pro Imperatore, Rege,
& Epiſoopo, quæ Orationes Laudes tùm vo-
cabantur. In libro Pontificali in Vita Adria-
ni I. locus eſt, qui ac hujusmodi conſuetu-
dinem referri poſſe videtur: Alid verò die
ſecundd Ferid ſimiti modo in Eccleſia B. Petri
more ſolito ipſe conſpicuus Pater & egregius
Pontifex Miſſarum ſolemnia celebranz, Oeo
omnipotenti, & prafato Carolo excellentiſſmo-
Regi Francorum & Patritio Romanorum lau-
des reddere fecit. Harum formulas laudum
vide apud Cardinalem Bona lib. 2. Cap. F5.
num. 8. apud Martene lib. rI. de antiquis Eccl.
Ritibus Cap. 4. art. 3. num. 13. Mabillonum
tom. 2. Muſæi Italici, Pouget tom. 2. Inſtit.
Catholicar. pag. 833.
3. 833 De

— — — —

= —

red
I.09
erit,
Celeltl
l. Coe
ſenpt
Eae
m ere
nüuce.
s
1ven-
ſehiote
Patiore
turpn
Rege
iumvo
Adri⸗
Aluen⸗
rd

N.N

ore
.
dun
C,
Dee
Mon
r.

De Sacrificio Miſſæ. 185

De vereri Ritu, & noviſſimo cum dicitur Fle-
ctamus genua &νρ. .

Interdum ex Rubricæ præſeèripte poſt
Oremus Sacerdos dicir Flectamus genua, & re-
ſpondetur Levate. In Miſſis quæ cantantur,
Diaconus olim Flectamus genua, idémque
poſt aliquantum temporis dicebat Levate.
Nunc verò Diaconus dicit Flectamus genua;
& nullà mora injectà reſpondet Subdiaconus
Levate. Alia enim conſuetudo invecta eſt:
nam quondam ad Flectamus genua populus in
genua procidebat, & aliquantisper orabat;
nunc verò neque genua flectit; nec orando
immoratur; neque Diaconus fubdit Levate,
ſed poſtquam ipfe dixit Flectamus genua, ſta-
tim reſpondet Subdiaconus Levate, ùͤt bene
explicat Bona Rerum Liturgicar. lib. 2. cap. 5.

Cur ad FPatrem dirigitur Cohecta *“ Nonnullæ
etiam ad ilium, & quamobrem?

Oratio ſeu Collecta ad Patrem dirigitur,
& deſinit in obſeerationem & obteſtationem Per
Chriſtum ejus Filium; qui Mediator, & Re-
demptor noſter. Idcirco autem ad æternum
Patrem, non verò ad Trinitatem dirigitur,
quia Dominus Jeſus ad illum modum orare
nos docuit Matthæi cap. 6. Pater noſter, qui
M 5 es

186 Sectio I.

es in Cælis; & Joannis 6. Quicquid petieritis
Patrem in nomine meo. In ea deſinit verba
per Dominum noſtrum Jeſum Chriſtum kilium
tuum, tum quia nullum aliud nomen datum ho-
minibus, in quo oporteat nos ſalvos feri, tum
quèòd unus mediotor Dei & bhominum Deus &α
bomo Chriſtus Jeſus, tum denique quòd per
eum ſolum halemus aceſſum ad Patrem, juxta
id quèòd legitur in Actis Apoſtol. cap. 4. in
Epiſt. ad Timotheum cap. 2. & Epiſt. ad Ro-
manos cap. 5. Quoniam verè ſi ad T rinita-
tem dirigeretur Oratio, & concluderetur
Per filium tuum, videri poſſemus putare nos
Chriſtum Trinitatis eſie Filium, aut ſi vox
Filii prætermitteretur, ac tantùm diceretur
Per Chriſtum Dominum noſtrum, Chriſti per-
ſonz dividi viderentur, quarum una in Tri⸗
nitate, quam invocamus, contineretur, al-
tera ſeclufſa, per quam invocaremus Trini-
tatem, idcirco ad unam tantùm Perſonam
Oratio dirigitur, omniaque in hunc modum
incommoda ſummoventur. Cùm autem
prima ſit Perſona Patris, aliæ autem ab ea pro-
cedant, optimum viſum eſt, ut, cùm ad unam
Perſonam dirigenda ſit Oratio, ad Perſonam
Patris dirigatur juxta Carthaginenſe Conci-
lium III. cap. 13. Neque verô Oratione di-
rectà ad Patrem cæteræ inde Perſonæ Fi-
lius & Spiritus Sanctus excluduntur; monet
enim Tertullianus libro de Oratione, Prohie
en-

— —

fntt
ſin
nkr.
1, W
Deu
de
u
i
nione
deent
NeN
N
eret
Uper
nTI
, 1
Trin.
fſonn
nodun
Aen
e .
Cuman
omm
Cer
orl
et

ir.

De Saerificio Miſſæ. 187

Eſſentiæ unitatem in Patre Filium & Spiri-
tum Sanctum intelligi; cumque in fine Col-
lectæ Filius & Spiritus Sanfctus vivere cum
Patre & per omnia ſæcula ſæculorum regna-
re dicuntur, ſatis declaratur, nos cum Patre
Filium etiam & Spiritum Sanctum invocare.
Vide Bellarm. Controverſ. tom. 3. lib. 5. de
Miſſa cap. I6. §. De Colletta. De illa Colle-
Ctarum ſeu Orationum clauſula Per Dominum
noſtrum Jeſum Chriſtum Filium tuum loquun-
tur Tertullianus & Optatus Milevitanus, quo-
rum alter in Apologetico cap. 21. Dicimus,
inquit, & palam dicimus, & vobis torquenti-
us lacerati & eruentati vociferamur, Deum co-
limus per CObriſtum: per eum & in eo ſe cognoſci

vult Deus d coli; alter autem lib. 3. ſeribit:

Paganum vocas eum, qui Deum Patrem per Fi-
lium ejus ante Aram rogaverit. Ex quo in-
telligitur, eam clauſulam ab Apoſtolis eſſe
derivatam, eamque Apoſtolos à Chriſto Do-
mino accepiſſe. Modèò diximus, dirigi ora-
tionem ad Patrem; Miſſa enim repræſenta-
tio quædam eſt illius oblationis, quà Chri-
ſtus ſeſe obtulit Patri. Non tamen eam ſem-
Per, ſed plerumque dirigi intelligendum eſt:
quædam enim Collectæ, quæ tamen per-
aucæ ſunt & recentes, diriguntur ad Filium
cum clauſula, Qui vivis & regnas Rc. Sunt
tamen (inquit Bellarminus loco cit.) quædam
Collettæ, gucæ diriguntur ad Eilium, 8 fonele.
dun-

188 Sectio I.

duntur, Qui vivis & regnas &c. Sed eæ paucæ
Junt, & fortaſſe non tem amiqu quàm aliæ.
Addit, ideo fortaſſe has Collectas eſſe com-
poſitas, ne cui fortaſſe in mentem caderet,
non aliam quàm Perftonam Patris poſſe invo-
cari: Fortaſe deditâ operd voluit Eccleſia ali-
quas Colleltat dirigi ad Pilium, ne homines cre-
derent, non poſſe diſertis verbis invocari niſi Pa-
ir m. Et Cardinalis Bona loco cit. num. S. hæc
ſcribit: Ad ſolum igitur Patrem ommes Jere
Colledtæ drectæ ſunt, pauck ad Eilium, nulla
ad Spiritum Sanctum: non quia 1s donum eſt,
e a Jono donum non petitur, ut nonnulli cum

Durando in ſuo KRationa i philoſophantur; ſed

gquia Miſſa repræſentatio eſt ejus oblationis, qud

Phriſtus ſe Patri obtulit, ac propterea ad ipfum
Patrem Lüturgicæ precationes diriguntur.

De voce Amen. Plures ejus ſignificationes.

Poſt Collectam Miniſter Populi nomine
reſpondet Amen; de cujus vocis uſu poſt ora-
tionem loquitur Apoſtolus r. Epiſt. ad Co-
rinth. cap. 14. Qui ſupplet locum Miotæ, quo-
modo refpondelit Amen?!? De eadem voce ejus-
que uſu in fine Orationum loquuntur uckt⸗
nus Martyr, & Hieronymus. Juſtinus
Martyr Apologia ſecunda: Abſolutis, inquit,
precibus, & gratiarum actione, quilibet de po-
pulo, qui adeſt, fauſtis vocibus acclamat, Aie⸗
ie-

— △⏑ ==mr = S= — — — — =—

—

fulet
nle
N
ere
eime
t
er
r
5
n et
Nim
5

n

4,
e .

4 1

16

4

De Sacrißicio Miſſæ. 189

Hieronymus lib. 2. in Epiſt. ad Galatas nar-
rat, in omnibus Romæ templis auditam po-
puli vocem clamantis Amen. Hæc vox He-
braica eſt, & interdum eſt affirmantis; quan-
doque eſt deſiderantis, aliquando etiam eſt
aſſentientis. Cùm poſt aliquod Fidei dogma
adhibetur, exempli causâ poſt Symbolum ſeu
Credo in Deum &c. tunc rem ità eſſe affirmat.
Si verò poſt aliquam Orationem, quà alieui
opem à Deo imploramus, puta, cùm Sacer-
dos orat lro alicujus peccatoris converſione,
tunc deſiderium ſignificat conſequendi finis,
in quem intendit Oratio. Denique ſi Sacer-
dotis oratio rem alquam reſpicit, quam no-
ſtrum eſt exequi & perficere, ùt cùm Sacer-
dos orat, ut laudes Deo conferantur, & illi,
ùr æquum eſt, gratiæ agantur, tum vox Amen
noſtrum conſenſum ſignificat; idémque eſt
ejus vocis ſignificatus in fine Orationis Do-
minicalis; in qua cùm Deum deprecemur,
nobis ut debita noſtra dimittat, quemadmo-
dum nos dimittimus debitoribus noſtris,
Amen ſignificat, nos cupere veniam nobis à
Deo dari injuriarum, quas illi fecimus,
quemadmodum nos itidem ei remittimus,
à quo in nos injuriæ ortæ ſunt.
De Epiſtola, Reſponſorio, Graduali, Alleluja,
Tractu &⁰.
Ad eam Miſſæ partem, de qua nunc agi-
mus, pertinent Epiſtola, l
ra-

190 Sectio I. HS
Graduale, Alleluja, Tractus, Sequentia, ſeu
Proſa: & D. Thomas 3. Par. quæſt. 83. art. 4.
ait, ad Euchariſtiæ Sacramentum, quod eſt
myſterium Fidei, populum diſponi per do-
&rtinam Prophetarum & Apoſtolorum, quæ le-
itur in Epiſtola; quà lectà in Choro cani
raduale, quod ſignificat profectum vitæ; ca-
ni itidem Alleluja, quæ vox indicat ſiritua-
lem exultationem, aut cani Tractum in Oficiis
luctuoſis, qui ſignificat ſpiritualem gemitum:
Hæc enim omnia (ſubjicit S. Doctor) conſequi
debent in Populo ex prædicta doctrina.

—

Cur, quod legitur poſt Collectas, appelletur Epiſtola.
Lectio &. &ripturæ in Miſſa eſt è tradi-
tione Apoſtolica.

In vetuſtis Codicibus Epiſtola dicitur Le-
tio ex Apoſtolo, quæ etſi interdum ex aliis
quoque veteris novique Teſtamenti libris,
lerumque tamen ex Epiſtolis D. Pauli de-

umitur; atque inde lectioni poſt Collectam

Epiſtoleæ nomen eſt inditum. Judæi die Sab-
bathi à Lectione librorum Moyſis & Prophe-
tarum conventuum ſuorum ſumebant exor-

dium, ut colligitur ex cap. 12. & 15. Actuum

Apoſtolorum .In novo Teſtamentos. Paulus
Epiſt. I. ad Corinthios c. 14. Cum conveneritis
inquit, unusquisque veſtrüm Pſalmum babet,
doctrinam labet; quo in loco quidam intelli-
gunt

iin ll
,4
node⸗
e 4
o
itec
htu.
miuen
e

Niſnt

tarl-
E
ͤlte⸗
⸗
ONekn
gec
Doe

t e⸗

De Sacrificio Miſſæ. 191
gunt Pſalmos & Lectiones ante Sacrificium.
Luculentior eſt locus ad Coloôſſenſes cap. 4.
Cum lelcta fuerit apud vos epiſtola hœæc, facite;
ut & in Laodicenſium Eccleſiu legatur, && eam,
quæ Laodicenfium eſt, vos legatis. & I. epiſt. ad
Thèſſalonicen. in fine ait Apoſtolus: Adjuro
vos per Dominum, ut legatur Epiſtola hæc omni-
bus Sanbtis PFratribus. Quibus in locis etſi
diſertè non dicat Apoſtolus, ut earum Epi-
ſtolarum lectio fiat in Miſſa, veriſimile tamen
fit, tempore Miſſæ lectas eſſe eas Epiſtolas;
nullos enim alios conventus novimus chri-
ſtianorum, quàm qui ad Saeram Synaxim
agebantur. Quamobrem ſtatui poſle vide-
tur, Divinarum Scripturarum & Epiſtolæ
lectionem in Miſſa ab Apoſtolis eſſe introdu-
ctam, quod monuére etiam Cardinalis Bona
lib. 2. cap. 6. num. I. Bellotte in ſuis obſer“
vationibus pag. 296. Grancolas Tractatu Miſ-
ſæ pag. 36. & de Antiquis Liturgiis p. 504.
le Brün tom. I. pag. 202. Torres Inſtruct.
Sacerdot. de Sacrificii Oblatione p. 95. n. 67.

Primis Eccleſiæ ſculis legebantur Epiſtole Epi-
Ncoporum, & ſummorum Pontiſicum. Series
Epiſtolarum & Evangeliorum per totum annum
digeſta d D. Hieronymo. In Ambroſiano ritu
duæ Lectiones, altera ex veteri, ex novo
Teſtamento altera.
Primis Eccleſiæ ſæculis non Propheta-
rum

192 Sectio I.

rum mod & Apoſtolorum ſcripta, ſed in=
terdum Epiſcoporum etiam ſummorumque
Pontificum literæ in Eccleſia legi conſueve-
rant, præſertim quæ Pacifice, ſeu commu-
nicatoriæ dicebantur; quarum commerecio in-
ter Romanum Pontificem cæterésque Epi-
ſcopos pax & unitas ſervabatur, & quis or-
thodoxus, qui shæreticus eſſet, omnibus pa-
lam erat. Euſebius Hiſt. Eccl. lib. 3. cap. 16.
loquens de Epiſtola Clementis Papæ ad Co-
rinthios teſtatur, eam in multis Eccleſiis legi
conſueviſſe. De qua diſciplina videatur Mar-
tene de antiquis Eccl. Ritibus lib. I. Cap. 4.
art. 4. num. 2. Cardinalis Bona citato cap. 6.
num. 2. & Franciſcus Bencinus in præclare
Opere de Literis Encyclicis, Series & or-

do Epiſtolarum & Evangeliorum, quæ to-

tius anni curſu leguntur in Miſſa, vulgò D.
Hieronymo tribuitur, qui librum compo-
ſuir, appellavitque Comitem, quem typis
edidit Pamelius in voluminibus de Rebus Li-
turgicis. In Miſſalibus Ambroſiano & Mo-
Zarabico duæ leguntur Lectiones ante Evan-=
gelium, quarum altera & veteri, altera no-
vo Teſtamento deſumpta eſt. Mabillonus de
Liturgia Gallicana lib. I. cap. 3. n. 10. Gre-
gorii Turonenſis auctoritate probat, tres in
Gallia Lectiones legi conſueviſſe, primam
ex Prophetis, alteram ex Apoſtolo, tertiam

ex Evangeliſtis. Una tantum lectio plerumque
egl-

—

legin
dame.
Nr.
rChr
1lKen
ſuctio
ſue
in E
Verbe
Ur 4
eeri
Dyil
lepra
ſo
Del
Er
kon
⸗

15

git
Inte⸗
oc⸗

M

ſedin
Prüungn
Onſbee
nco
ercon⸗
de
u
nibrßr
,C 1
tur Mr
1.
oc
prechn
quce t⸗
u 1

De Saecrificio Miſſæ. 193

—

legitur juxta præſentem diſciplinam, quibus-
dam diebus exceptis, quibus plures legun-
tur. Lectio autem in eum finem inſtituta eſt,
ùt Chriſtianus populus erudiatur, & per eam
ad Sacrificium præparetur. Præmittitur in-
ſtructio Fidelis populi, quia hoc Sacramentum
eſt myſterium Fidei; ut ſuprd babitum eſt:
quæ quidem inſtructio dicpoſetivè quidem ſit per
doctrinam Prophetarum & Apoſtolorum, quæ
in Eccleſta legitur per Lectores &α Subdiaconos3
verba ſunt S. Thomæ loco ſuperiùs citato
art. 4. Qui verò myſticè traétant de Miſſæ
Sacrificio, docent ideo ante Evangelium
Epiſtolam legi, non quèd huic illud dignita-
te præſtet, ſed quòd Apoſtoli præibant Chri-
ſto, qui eos mittebat binos ante faciem ſuam.
Et Innocçentius III. lib. 2. Myſteriorum Mis-
ſæ cap. 29. air, Epiſtolam ante Evangelium
legi, ùt ſignificetur munus Præcurforis Chri-

ſti, qui venit parare vias ejus.

Epiſtolam ſeæculo 5. cantare cœpit Subdiaconus.

In veteri Ordinatione Subdiaconi nihil re-
peritur de Lectione Epiſtolæ.

In Miſſis privatis Epiſtola à Sacerdote le-
gitur; in cantatis à Subdiacono cantatur,
interea dum à Sacerdote legitur ſubmiſſà
voce; quæ tamen diſciplina non eadem ſem-
Per fuit. In veteri ordinatione Subdiaconi

N nihil

*

194 Sectio J.

nihil invenitur, quod ad Lectionem Epiſtolæ
quoquo modo referri poſſit, ùt apertiſſimè
oſtendunt Hallier de materia & forma Ordi-
nationis §. 16. num. 46. Morinus de Sacris
Ordinationibus Par. 3. Exercitat. 12. cap. 2.
Id munus erat Lectorum. Sanè Amalarius,
qui nono vixit ſæculo, lib. 2. cCap. 11. miratur
tam ſæpe à Subdiacono in Miſſa Epiſtolam
legi: Miror, qua de re ſumptus uſus in Eccleſia
noſtra, ut Subdiaconus frequentiſſimè legat Le-
tionem ad Miſſam, cum hoc non reperiatur ex
miniſterio ſili dato in Conſecratione commiſſunn
neque ex literis Canonicis, neque ex nomine ſuo.
Idem mirari ſe ait Micrologus. Er Duran-
dus Scriptor ſæculi 13. lib. 2. Ration. cap. 8.
anxiè quærit, quamobrem Epiſtolam legat
Subdiaconus: Quare Subdiaconus legit Lectio-
nem ad Miſſam, cùm non reperiatur hoc ili
competere vel ex nomine, vel ex miniſterio ſRibi
conceſſo ? Martene loco citato num. 6. Sub-
diaconos putat in Eccleſiis legere cœpiſſe

Epiſtolam ſæculo 8. Nunc verò in Ordina-

tione Subdiaconi cum Epiſcopus dicat:
Aecipe librum Epiſtolarum, && abe poteſtatem
legendi eas in Eccleſia ſancta Dei, jam firmum
& 'deſinitum eſſe apparet, in Miſſa ſolemni
munus eſſe Subdiaconi Lectionem caneré,
quam, ſi abſit Subdiaconus, quivis poteſt
canere Clericus in Minoribus Ordinibus

junxt
quæ
InM.
qui!
lm!
tom,
den
Gtach
in
e,
te V
ile
it 1

E
ſuis

Ih

conſtitutus, non tamen adhibito manipulo

juxta

periln

mOe

(de N
nc
Nndlun
I., Winn
Epler
in
6 r
detimn
Conne
onure
UrDus
on in
im le
Gile,
ly hoe,/
nifern,
le el⸗
in On
n Con
Seee
ePefe
nm
n
nis el
odu
P

1

De Sacrifcio Miſſe. 195

juxta S. Rituum Congregationis reſcripta,
quæ indicat Meratus tom. I. Par. I. p. 202.
In Miſſis ſolemnibus, ùt modò dixi, Sacerdos,
qui Miſſam celebrat, ſubmiſsà voce Epiſto-
lam legit. Vertus autem more negat ſuo
tom. 4. pag. 131. Rubricam, quæ præſcri-
bat, ut Sacerdos ſubmiſsã voce Epiſtolam,
Graduale, & Evangelium legat, reperiri aut
in Miſtfali S. Pii V. anno 1570. edito, aut in
eo, quod typis vulgatum fuit ſub Clemen-
te VIII. anno 1604. qua in re vel deceptus
ipſe fuit, vel alios voluit decipere, ùt oſten-
dit le Brun tom. I. pag. 20 1.

Vetuſtiſſema formula: Deo gratias probatur ex
D. Auguſtino &σ D. Benedicto.

Lectà Epiſtolà in Miſſis privatis Miniſter,
& Chorus in Miſſis ſolennibus reſpondet,
Deo gratias; quam vocem vetuſtiſſimam es-
ſe inde oſtenditur, quèòd S. Benedictus c. 66.
Regulæ ſuæ eam commemoret tanquam à
ſuis Monachis ſæpe adhibitam; & S. Augu-
ſtinus exprobrat Donatiſtis, quòd illam Ca-
tholicorum vocem irriderent, Deo gratias.

N 2 EGra-

196 Sectio I.

Gradualis Etymon d gradibus ſive Altaris, ſu-
per quibus canebutur, ſeve ſuggeſtiis, quo aſcen-

debat Diaconus lecturus Evangelium, cuùm in-

terea canebatur Graduale. Dicitur
etiam Reſponſorium.

De Gradualis Etymologia, ſeu Antipho-
næ, quæ poſt Epiſtolam dicitur, aliæ alio-
rum ſunt opiniones. Quidam putant, eam
Antiphonam ex eo Graduale eſſe appellatam,
quèd in Altaris gradibus caneretur: Gradua-
le d gradibus dicitur, quia in gradibus canitur;
verba ſunt Honorii Auguſtodunenſis in
Gemma Animæ lib. I. cap. 96. Alii verèò

conſiderantes, Evangelium à Diacono in

Suggeſtu, qui Ambon appellatur, cani con-
ſueviſſe, ideo Graduale dictum putant, quèd
caneretur, cùm Diaconus gradus conſcende-
ret Suggeſtus, ubi dicturus erat Evangeli-
um; morémque canendi Graduale ideo in-
troductum, ne tempus, quo Diaconus rece-
dens ab Altari in Ambonem aſcendebat, ſine
aliquo cantu laberetur. Ità Beatus Rhenanus
in Notis ad Tertullianum de Corona Militis;
& cum eo conſentit Venerab. Card. Bellar-
minus tom 3. Controverſ. lIib. 6. de Miſſa
Cap. 16. Tit. de Graduali. Reſponſorium
etiam hæc vocatur Antiphona, vel quia Le-
Ctioni convenire & quodammodo reſponde-
re

*

oni;
lo
(UNt
Hur

gth⸗
le d
nb e
pelenn
CNte
els.

i ve

ni co

ſeet⸗
deol.
15 lele⸗
l
tentos

Nlr
oum
ode⸗

1

Ono !

De Sacrificio Miſſe. 197
re debet, vel quèd cantaretur alternis, ut al-
tera Chori pars alteri reſponderet, ùt innuit
Rabanus lib. I. cap. 33.

Gradualis auctor vel S. Cæleſtinus, vel F. Gre-
gorius. Canon. Iz. Concili Toletani Il.
explicatus.

