phetas, Apoſtolorum ſcripta, & Evangelium

legere; nemini autem præterquam in Do-
meô

e Lin-.
is tn
la C.
lelt⸗
corli
pfugni
Ppiat 1

Nehun

enor
M
le C.
cknhet
ai
i on

InI

N. N

De Sacrifrio Miſſe. 223

—,— ——..DWG,
mo Dei adeſſe licére conſecrationi Corporis
& Sanguinis Eſu Chriſti; nec ut quis Mis-
ſæ dicatur adfuiſſe, ſatis eſſe, ſi ſanctam Le-
cCtionem audierir, ſed oportere eum in Ec-
cleſia conſiſtere, donec Dominicalis Oratio
dicta ſit, & benedictionem Sacerdos populo
impertierit. Si quis verò quærat, cur Miſſa
Catechumenorum diceretur ea Miſſlæ pars,
cui non ſolùm Catechumeni aderant, ſed
Pœnitentes etiam, & Fnergumeni, reſpon-
det Joſephus Vicecomes lib 5. de Miſſæ Ri-
tibus Cap. I. Cur auten Catectumenorum
Miſſæ id nominis attributum ſet, cum etiam Pæ-
nitentes, & Catechbumeni intereſſent, non aliam
Fuiſſe cauſam puto, qudm quòd eorum numerus
major eſſet; ut d copioſiori parte denominatio
Jumpta ſit: cum quo conſentit Morinus de
Sacram. Pœniten. lib. 6. Cap. 10. num. 2.
Quæ faciat Sacerdos in lectione
Evangelii.

Atque hæc, quæ ad antiquam diſcipli=
nam pertinent, breviter attingere voluimus.
Nunc verò de iis, quæ Sacerdos facit in Le-
ctione Evangelii, dicendum eſt. Dicto Do-
minus vobiscum, reſpondet Miniſter: Et cum

piritu tuo; tum dexteræ manus pollice, ſi-

gnat Crucem ſuper libro in principio Ran-
L gelii,

224 Sectio I.
elii, deinde ſignat ſibi frontem, os, & pe-
Rtus dicens Sequentia, ſeu Mitium S. Evange-
lii, ac manibus junétis legit Evangelium;
cujus lectione peractà reſpondet Miniſter,
Laus tibi Chriſte: & Sacerdos oſculatur
principium Evangelii ſubmiſsà voce dicens:
Per Evangelica di'la deleantur noſtra delicta;
quod tamen non facit in Miſſis Mortuorum,
neque cùm celebrat coram Papa, vel Cardi-
nali, vel Archiepiſcopo etiam & Epiſcopo in
loeis, ubi jurisdictionem habent, quibus;
Evangelium ut oſculentur, ipſum Miſſale

defertur.

Sacerdos cur librum & ſe ipſe Crucis
ſigno ſignet.

Innocentius III. & poſt eum Gavantus di-
cunt, Sacerdotem ſigno Crucis Evangelio-
rum librum ſignare, quaſi dicat: Hic Cruci-
fixi liber eſt. Se ipſe verèò ſignat in fronte
juxta id, quod ait Auguſtinus in Pſalm. 141.
Usque adeo de Cruce non erubesco,; ut non in
occialio habeam Crucem Chriſti, ſed in fronte
portem; tum in ore & pectore juxta illu
Apoſtoli ad Romanos Cap. 10. Corde ere-

ditur ad uſtitiam, ore autem confeſſto ſit ad
Jalutem.

De

—

1,0
tig uin
lum

. 1
ſ0 u
ſ
ſunt y
llle)
Gione
ſueri
Pelii
venen
ul 1.
geli

eX

dur

lelu
ib4

Beng
ngelun
OlNen
e iet
rtG
vel
diſcont
g
n M

uij

Cynge

De Saerifcio Miſſæ. 225

De Oſeulo in Evangelium imprimendo. An-
tiquitus Evangelium ad Cleri & Populi oſeu-
lum cireumferebatur. Nunc certis quibus-
dam perſonis offertur ad oſculum.

* . . 5 .
loquitur Jonas Epiſcopus Aurelianenſis Præ-

fat. in lib. 2. de Cultu Imaginum, cujus ea
ſunt verba: Sacræ Keligionis uſus adhbuc in Ec-
cleſia ſervatur, ut prælectů ſacri Ebangelii le-
ione ab Epiſcopo vel Preibyteris, cæterirqgue
Jacri Ordinis Keligioſes, Codex in quo Evan-
gelii leétio vecitata eſt, multiplicibus oſculis
veneretur: ſed hoc cujus causd, niſi illius, cu-
Jus verha eſſe ereduntur, agimus? Nec Sacer-
dos ſolàùm, qui Miſſam celebrabat, Evan-
geliorum librum antiquitus oſculabatur, ſed
ipfe liber ad oſculum totius Cleri & populi
circumferebatur. Verùm Honorius III. ſub
Excommunicationis pœna veruit, ne ad cu-
jusquam ſæcularis Principis oſculum, qui ſa-
cro oleo non eſſet perunctus, Evangeliorum
liber offerrerur, àt oſtendit Meratus tom. T.
Par. I. ag⸗ Set & ſeq. idque etiam conſtat
ex ejusdem Pontificis Epiſtola apud Raynal=
dum ad ann. Chr. 1221. num. 28. ubi con-
firmat Legati ſui Decretum: Et ue lecto Evan-
gelio Liber ad oſculandum aliis, quàm perſo-
nis deferretur inunctis; P verlus eos qui pa-
rere

De oſculo in Evangelium imprimendo

226 Sectio I.

rere detrectaverint excommunicationis pæna.
Perimezzius Diſſert. 8. Ppag. 237. quæ hacte-
nus diximus confirmat; & de recentiore Ri-
tu addit, Evangelium Papæ, Cardinalibus,
Sedis Apoſtolicæ Legatis ad oſculum ubique
locorum offerri; Patriarchis verò, Archi-
epiſcopis, & Epiſcopis in ſua cuique Dicœceſi;
Principibus verò ex-tolerantia,; nunquam fa-
men Laicis inferiorum ordinum.

Populus ſtans audit Evangelium. Religioſi
Equeſirium Ordinumgladium diſtringunt.

Vetuſtifſima conſuetudo eſt, ut, cùm
Evangelium legitur, populus ſtet, ut ſigni⸗
ficet paratum ſe eſſe ad ea Domini perficien-
da mandata, quæ leguntur in Evangelio. Si
quis baculum haberet, cuùm legeretur Evan-=
gelium, illum deponebat ob eandem ratio-
nem, quâ Evangelium ſtando audimus: Us:
que ad iſtud Officium baculis ſuſtentabamur:
modò, ut oportet ſervos ante Dominum are;
bumiliter ſtamus deponentes baculos è manibus?
verba ſunt Amalarü; & Religioſi Equeſtri-
um Ordinum, cùm in Miſſa legitur Evan-
gelium, vel manum gladio admovent, vel
etiam ipſum è vagina educunt, ut ſe pro Chri-
ſti Fide paratos eſſe declarent ipſum profun-
dere ſanguinem. Vide Card. Bona Rerum
Liturgicarum lib. 2. Cap. 7. num. 3. PaſB

—

Pt En
Hung
Poll
dolan,
e ehi
. A
Aekun
kecbune
Perock⸗
lihit
ſiplin
lue ci
mun
Nnlb
Donk
Cr⸗
rend
prin
mus
qud
ici
tur
tur,
Sace⸗
ex

ndonn

Hitve.
,
u
Petfe⸗
elio⸗
utN
len
Uml
Mtobne-
itmn 6
ee
inn
Cen,1
nc,
. ro.
n

5 1

De Saeriftrio Miſſe. 227

Poſt Evungelium dimiſzs Catechumenis dicitur
Symbolum, quo incipit Miſſa Fidelium.
Peoſt Evangelium Sacerdos recitat Sym-
bolum;, ſi quidem ex Rubrica dicendum ſit;
nec enim in qualibet Miſla locus eſt Symbo-
lo. Ab eo incipit Miſſa Fidelium, ſeu Miſſa
Sacramentorum: Ejectis extra Ercleſtam Ca-
tecbumenis, Pænitentibus, & aliis, quibus
peracto ſermone nefas erat in ea permanere, in-
cipit Miſa Fideliun, quæ, cum ſeverior di-
Jciplina vigebat, clauſis januis agebatur, eas-
que cuſtodiebant Miniſtri, ne quis intraret im-
mundus, vel indignus: verba ſunt Card. Bo-
na lib. 2. cap. 8. num. I. cum quoô coônſentit
Pouget Inſtit. Catholicar. tom. 2. pag. 838.
Cùm autem hoc loco de ſymbolo nobis diſſe-
rendum ſit, ut recto ordine progrediamur,
Primèò Symbolum quid ſignificer, diſquire-
mus; ſecundèò quodnam illud Symboôlum fit,
quod in Miſſa recitatur; tertiò quo tempore
dici cœptum ſit in Miſſa, quartò cur dica-
tur; quintò cur in quibusdam verò omitta-
tur, poſtremò ea ſermone perſequemur, quæ
Sacerdos facit, ſive Symbolum dicat, ſive
ex præſcripto Rubricæ prætermittat.

Symblolum quid ſegnifeet.
Symbolum alibi monuimus ſignum quod-=
dam ſeu teſſeram Baniſaarc „ quàâ F ideles d
2 i⸗

228 Sebtio I.

Inſidelibus ſecernuntur, duétà ſimilitudine
ex militari ſigno, quo milites à transfugis diſ-
tinguebantur, ùt conſiderat Ruffinus in libro
de expoſitione Symboli; ſeu ex Syngrapha con-
tracküs, quâ quispiam alteri obligatur, ſiqui-
dem paciſeitur cum Deo Chriſtianus homo
in Baptiſmate, ůt explicat S. Petrus Chryſo-
logus ſerm. 63. de Symbolo Apoſtolorum.
Neque enim vera eſt eorum opinio, qui pu-
tant Symbolum ſignificare quarundam rerum
complexum, quo ſuam quisque partem con-
tulerit, puta Cænam, quæ communi multo-
rum ſumptu paratur, aut ad quam convivæ
ſuam quisque lancem conferunt. Nam ejus-
modi cœnam non Symbolum, ſed Symbolam
Grammatici appellant, ut animadvertit Voſſius
lib. 3. de Tribus Symbolis Diſſert. I. Cap. 17.

Qudiuor Symbola, Apoſtolicum, Nicænum,
Conſtantinopolitanum, Athanaſianum.

Quatuor ſunt Symbola, Apoſtolicum;
quod Apoſtoli condidere. Nicænum in Con-
cilio Nicæno compoſitum anno 325. Con-
ſtantinopolitanum in Conſtantinopolitauò
Concilio anno 381. edirum; & Athanaſia-
num, quod S. Athanaſio tribuitur. Cùm
enim Arius ſuam hæreſim ab inferis extulit-
ſet, quædam Concilium Nicænum Symbo-

lo Apoſtolico addidit; & Conſtantinopoli-
num

Huaurnh
cEnos
cobler

Pareat

num
datur
Arian
Oſtench
prol
un Eee
ue⸗
Aanign
o⸗.

Juh

didi
talis
Ie P
m,
keris
lnbe
Ge
Per
uo⸗
iher
lali
len!

miltodte
lage
Gsialn
taphuge
tur e
uns hee
usC
Oſtolen
lo, Gir
lamen
Artenn
uniond
CoCNE
Nnes
tmpon
1,Ca.l

Nieeut
otun

ocie⸗
umul

1.

De Sacrifcio Miſſæ. 229

tanum exorta Macedonii hæreſi alia etiam Ni-
cæno Symbolo inſeèruit; ità, ut ſi ea Symbola
conferamus, nullum inter ea diſerimen ap-
Pareat, ſed Nicænum & Conſtantinopolita-
num Concilium uberiùs explicaàſie deprehen-
datur ea, quæ in Symbolo Apoſtolico ab
Arianis & Macedonianis oppugnabantur, ùt
oſtendit etiam Fleury Hiſt. Eccl. lib. 18. num.
6. probarûntque multò antea Bellorte ad Ri-
tus Eccleſiæ Laudunenſis pag. 436. num. 12.
usque ad integrum num. 16. & Grancolas in
Antiquis Liturgiis tom. I. edit. Pariſien. ann.

1704. Pag. 532.

Symbolum Apoſtolorum primè voce traditum,
non literis proditum.

Diximus, Apoſtolos Apoſtolicum con-
didiſſe; quod apertiſſimè demonſtravit Na-
talis Alexander Diſſert. 12. ſæculi I. qua in
re probè obſervandum eſt cum D. Hierony-
mo, Symbolum Apoſtolorum non fuiſſe li-
teris -commendatum, ne in manus caderet
Infidelium, ſed voce traditum Fidelibus, atr-
que ità quaſi per manus ex uno ad alterum
pertranſiſſe: In svmbolo Pidei & Spei noſtræ,
quod ab Apoſtolis traditum, non ſeribitur in
chbarta && atramento, ſedin tabulis cordis car-
nalibus poſt confeſſionem Trinitatis, & unita-
Zem Ecclæſiæ, onine Cbriſtiani dogmatis Sacra-
P 3 men

330 Sectio I.

mentum curnis reſurvectione concluditur; ver-
ba ſunt S. Doctoris Epiſt. 61. ad Pammachi=
um Cap. 9. Quamohbrem Tertulliano exce-
pto, qui libro de !/ elandis Virginibus, & lib.
de Præſeriptionibus cap. 37. nonnihil attigit de
Symbolo Apoſtolico, nullus Scriptor ante
Gonſtantinum Magnum in ſua ſcripta Apo-
ſtolicum Symbolum inſeruit, primique in

19

ſuos libros illud edidére Athanaſius, Baſilius,
& Leo iis temporibus, cùm Eccleſia à Judæis

& Gentibus nihil ſibi metuebat.

Symholum Nicænum d Concilio Nicæno con-
ditum.
Diximus etiam, Symbolum Nicænum à
Concilio Nicæno conditum; in ejus enim
Actis relatum eſt, Epiſcopos eo recitato Sym-
bolo exclamàſſe: Haæc eſt Catbolicorum ides:
buie omnes credimus: in hanc baptizati ſumus:
in hac haptizamusß. D. Athanaſius Epiſt. ad
Jovin. de Fide teſtatur, magnum illum Oſi-
um Epiſcopum Cordubenſem, cujus in eo

Concilio tanta fuit auctoritas, à Patribus juſ-

ſum, illud Symbolum condidiſſe.

Quod legitur in Miſſa eſt Symbolum Con-

ſtantinopolitanum.

Denique Conſtantinopolitanum Symbo-
lum à Conſtantinopolitano Concilio, qi

it

fuit en
icd enim
Itsque
IS Nanr
Prolati
Titatibe
yinbe
lud ene
Schol
ru
eſle,
it eti
quoc
Gbioqn
Plcite
Welri
Hitu
qud
accot
hanc
luds
recit
enti
Orta-
tur.
lu!
Ung.

——

ur;N
hnet
nden
),
lant
ore
pt

inige

,

A

zun.
gl en
latod
Nun
Mi
8Lok
RUun-
Ciſsn
Ptu⸗

De Sacrifcio Miſſe. 231

fuit Generale ſecundum, conditum diximus;
id enim colligitur ex ejus prima ſeſſione, il-
liusque auctor fuiſſe exiſtimatur S. Gregori-
us Nazianzenus, quod Marcus Ephelinus
prolatis omnium Græcorum Patrum aucto-
ritatibus teſtatus eſt in Concilio Florentino.
Symbolum autem Conſtantinopolitanum il-
lud eſt, quod in Miſſa recitatur. Quidam
Scholaſtici Theologi Magiſtrum Sententia-
rum ſecuti ſeripſerunt, Miſſæ Symbolum
eſſe, quod in Nicæno Concilio conditum eſt,
t etiam obſervat Vertus tom. 3. pag. 122.
quod quidem tueri poſſunt eâ ratione, quòd,
quicquid Concilium addit Symbolo, jam im-
plicit in Nicæno Symbolo continebatur.
Walfridus Strabo ſcribit, ideo ad Miſſam ad-
hibitum Conſtantinopolitanum Symbolum,
quèd muſicis canendo modis eſſet omnium
accommodatiſſimum. Sed Cardinalis Bona
hanc opinionem refellit, nec alia de cauſa il-
lud Symbolum Eccleſiam malvuiſſe ait in Miſſa
recitari, quàm quèd in eo diſertiùs & lucu-
lentiùs Orthodoxi articuli explicantur, & ex-
ortæ usque ad ea tempora hæreſes profligan-
tur.
In Romana Eccleſia per annos mille, quòdnulla
unquam hæreſeos labes eam infecerit, non reci-
tatum eſt Symbolum in Miſſa ex Ber-
none Abbate.
Sunt quibus videtur negari non poſſe Ro-
P 4 manam

232 Sectio I.

manam Eccleſiam ineunte ſœculo 1I. cœpiſſe
Symbolum in Miſſa recitare; diſertis enim
verbis id teſtatur Abbas Berno libro de rebus
ad Miſſam ſpectantibus Cap. 2. Komani us-
que ad hac tempora divæ memoriæ Henrici Im-
eratoris nullo modo (Symbolum) cecinerunt.
Sed ab eodem interrogati, cur ità agerent, me.
coram aſſſtente, audivi eos ejusmodi veſponſum
reddere, videlicet quòd Komana Eccleſta non
fuiſſet aliquando ullâ hæreſeos face infelcta, ſed
Jecundum S F'etri doctrinam in ſoliditate Ca-
tholicæ Eidei permaneret inconcuſſa. Et ideo.
magis his neceſſarium eſſe illud mbolum ſæ-
hius cautando vequentare, qui aliquandoulli⸗
hæreſi potuerunt maculari. At Dominus Im-
erator non autea deſtit, qudm omnium con-
ſenſu id Domno Blnedicto Apoſtolico perſuaſit,
ut ad publicam Miſſam illud decantarent. Hæc.
Baronius in Annalibus ſuis inſeruit ad annum,

IIOO. ac deinde gravibus illis verbis conclu-

dit: Placent iſta,, ſed nobis gratius, ſe vene⸗

vande antiquitati anuorum melle delatum fuiſ-
Jſet, qum novitati. Teſtatur Berno ſe præ-
ſentem adfuiſſe, cùm Henricus Imperator-
id à Benedicto VIII. poſtulavit; quamobrem
negari non poſſe videtur, tum primum Ro-

manam Eccleſiam cœpiſſe Symbolum in Miſſa.

recitare; cùm præſertimm ſuperioribus tem-
poribus nullum reperiatur monumentumeſus

diſciplinæ in ea Eccleſia, etſi in Hiſpania,

Fallia

GCalla,
lecitabe
fine l
Calalins
Riibrs
Auctor
Drriis

Aute
ſahatur
inGer

dl⸗

nia
Cor
Care
mn
lie
ſem
Ag
d .
Con⸗
gin

ur.

—
Ce
ts ein
Ge is
Nvon
nriir
eiſemnt
binnt
gn
ece 7
ſitl
l
olir⸗
encht!
ial
n
eſi
t. H
dapon
onh⸗
tunſe⸗
olee
pen
Awodren
nin
Ntunes

De Sacrifirio. Miſſæ. 233

Gallia, & Germania Symbolum in Miſſa jam
recitabatur. Vid. Bona loco cit. num. 2. in
fine. Eadem prorſus veſtigia perſequuntur
Caſalius de Veteribus ſacris Chriſtianorum
Ritibus pag. 79. Edit. Romanæ anni 1647. &
Auctor Tractatůús Miſſæ Parochialis iterum
Pariſiis editi ann. 1714. Part. 2. Cap. I. art. 3.

Ante Benedicti VIII. tempora Symbolum reci-
tabatur in Miſſa apud Hiſpanos. In Gallia, &
in Germania etiam ante ſæulum 9, Petrus Cna-⸗
phaus in Orientali Eccleſia ritum bunc
introduxit, unde in Occidentalem

pertranſtit.

Ante illud tempus Symbolum in Hiſpa-
nia recitari conſueviſſe colligitur è Canonez.
Concilii III. Toletani anno 589. habiti ſub Re-
Caredo Rege: Sancta conſtituit pnodus, ut per
omnes Eccleſias Hiſpaniæ & Gallæciæ (ſeu Gal-
liæ, ùt legit Martene, Cralliam Narbonen-
ſem intelligens, ſeu Galliciæ, üt apud Card.
Aguirre tom. 2. Concilior. Hiſpaniæ) ſecun-
dum ſormam Orientalium Eccleſtarum Concilii
Conſtantinopolitani, hoc eſt centum quinqua-
ginta Epiſcoporum, Symbolum Pidei recite-
tur, & priusquam Dominica dicatur Oratio;
voce clara d Populo decantetur, ſeu, quod
eſt in aliquibus manuſcriptis Codicibus apud
Card. de Aguirre cit. tom. 2 pag. 345. Dræ-
DP 5 dic e-

234 Sectio I.

dicetur In Gallia verò ante Benedicti VIII.
tempora, & in Germania morem fuiſſe re-

citandi Symbolum in Miſſa, colligitur ex Col-

latione, quam ſub Carolo Magno ſæculo 9.
Leo III. Pontifex cum quibusdam Epiſcopis
habuit, quam Baronius refert ad annum Chr.
804. num. 60. quamobrem Walfridus Stra-
bo lib. 2. de Rebus Eccleſiaſticis cap. 22. ità
ſeribit: Apud Gallos & Germanos poſt geje-
Gtionem EFelicis hæretici ſub glorioſiſſmno Fran-
corum KRectore damnatt, idem Symbolum la-
tiès & crebrius in Miſſarum cœpit Oſheiis re-
citari; quæ verba illud ampliùs ſignificant,
vel ante ſœæculum 9. morem fuiſſe in Gallia
& Germania Symbolum in Miſſa, quanquam
non ità crebrô, recitandi. Neque Præter-
mittendum eſt in Ecoleſiis Orientis multò an-

lum in Miſſa recitari cœptum. Theodorus
Lector auctorem hujus Ritũs in Oriente fuiſſe
ait Timotheum Epiſcopum Conſtantinopo-
litanum anno 510. ut refſiſteret Macedonia-
norum erroribus. Petrum Cnaphæum ad-
ulterinum Antiochenæ E
pritnum in Sacram Liturgiam anno 471. con-
ſuetudinem invexiſſe, ut Symbolum recita-

retur, auctor eſt Nicephorus Callixtus;

quod à vero non abeſſe exiſtimat Renaudot
tom- I. Oriental. Liturgiarum fol. 221. Pro-

bat Fleury Hiſt. Eccl. tom. 10. Pag. 406. hanc
diſci-

tè, quàm in Occidentali Eccleſia, Symbo⸗

ccleſiæ Epiſcopum

Eiccipli,
geſtam
Kolam
Cnnphe
1svib
iin Ole

Railtge

untg
46

de
n
ſont,
fce⸗
Ui
Ec
bil
n
me
an
ſue
ſe
ſer
cit
co
Ro
Pr.
us

Tello⸗
lagi
wumc
is
no Y
lunk
ſiin 1
gbiſen
1164
n
1eete
ulrd
Soe
edton

aniche

Renmd
21. N

ſ

.

De Sacrifcio Miſæ. 23 §

diſciplinam ab Orientali in Occidentalem Ec-
cleſiam permanàſſe; & Sirmondus ad Epi-
ſtolam 3. Aviti multa ſeribit de pravo Petri
Cnaphæi conſilio, quo Symbolum venena-
tis quibusdam, quæ Theopaſchitarum hære-
ſim olebant, additionibus auctum in Miſſa
recitandum curavit.

Sunt qui putant etiam in Romana Eccleſia an-
te Benedicti O III. tempora recitatum eſſe
Symbholum in Miſſa.

Sed nonin eo, quod hactenus attulimus,
difficultatis cardo vertitur. Neque enim de-
ſunt, qui nihil Bernonis teſtimonio commo-
ti contendunt, nec infirmis ſanè innixi ratio-
nibus, ante Benedictum VIII. in Romana
Eccleſia recitari Symbolum conſueviſſe. Ma-
billonus in Commentar. in Ordinem Roma-
num art. 6. num. 3. ex Ordine ſecundo Ro-
mano argumentum depromit, quo probatur
ante Benedictum in Miſſa Papæ cantari con-
ſueviſſe Symbolum, & in libris 5. & 6. Miſ-
ſæ Epiſcopalis juxta Romanum Ritum præ-
ſoribitur, ut poſt Evangelium Symbolumre-
citetur. Id verò evincit, ante 9. ſæculum
conſueviſſe Symbolum recitari in Miſſa juxta
Romanæ Eccleſiæ diſciplinam; propterea le
Brun tom. I. pag 245. qui epocham intro-
ducti hujus Ritũs in Eceleſia Romana Berno-
nis

1.

236 Sectio I.
nis Abbatis teſtimonio permotus ad Benedi-
Eti VIII. tempora conſtituerat, tomo 2. ea
affert documenta, quibus oſtenditur, jam à

9. usque Sæculo in Eccleſia Romana morem

fuiſſe in Miſſa Symbolum recitandi.

Martene commodè conciliat locum Bernonis
Abbhatis cum aliis monumentis, quæ illi viden-
zur adverſari, Qui ritus ſit apud Moza-
vabas recitandi Symbolum.

Mabillonus, qui eam excitavit diffieulta-
tem, conniſus eſt etiam diluere. aque ob-
ſervat, Symbolum, etſi ſæculo 9. Romæ in
Miſſa recitari ſolitum, intermediis tamen ſæ-
culis usque ad 1I. intermiſſum, tandem ſub
Benedicto VIII. rogatu Henrici Imperatoris

eſſe revocatum. Sed commodior eſſe vide-

tur reſponſio Martene de antiquis Eccleſiæ
Ritibus lib. I. Cap. 4. art. 5. num. 1I1. qui no-
tat, Bernonem non negare, Romæ Symbo-
lum recitari conſueviſſe, ſed cantari. Cùm
igitur recitaretur quidem, ſed non cantare-
tur, Imperatorem à Pontifice, illud opor-
tet impetraſſe, non ut recitaretur, ſed ut,
quemadmodum in cæteris Eccleſiis, canta-
retur. Ac rem ità ſe habere probat Marte-
ne ipſis Leonis III. verbis in Collatione, quam
ſuprà citavimus: Quod verò aſſeritis, ided vos
itdà cantare symbolum, quoniam alios in iſtis
par-

dartih
40 no
lgin
gut ⸗
eren⸗
annple
216.
Litur
537.
lum
tur?
negt
nem
lecr
yet,
Nitar
bi,
Pral
ſli
. a. I
Mor
lerpan

.

Ne
cum

Cur
1

ee

De Sacrificio Miſſæ. 237
Rem Partibus vobis Priores audiſtis cantöſſe, quid
oze 2d nos“ Mos enim id ipſum non cantamuf, ſed
legimus, & legendo docere, neec tamen legendo,

ane aut docendo addere quippiam eidem Symloloin-
Jerendo præſumimus ; quam reſponſionem
amplectitur etiam Meratus tom. I. Par. I. pag.
Beu 216. Et ante eum Grancolas de Antiquis
Hiui Liturgiis tom. I. edit. Pariſien. an. 1704. Pag.
M. S537. In. Mifla Mozarabica legitur Symbo-

lum Conſtantinopolitamim; quinimo cani-
tur à Sacerdote & univerſo Clero & Pôpulo;
er neque id poſt Evangelium, ſed poſt Cano-
Dneyim; interea verò Sacerdos Hoſtiam con-

Pir ſecratam ſuper Calicem tenert, quaſi decla-
e Yet, eàdem fide, quàâ Unitatem Dei, Tri=
e 6 nitatem Perſonarum, & Incarnationem Ver-
K i bi, etiam realem ſeſe credere in Kuchariſtia
RÿR Ppræſentiam Corporis & Sanguinis jeſu Chri-
ali ſti. Vide Mabillon. lib. I. Liturgiæ Gallicanæ
ie . Lap. I. num. 2. & cap. 2. num. I1. De hoc
, Mozarabum Riru ſcribit ctiam Bellotte in Ob-
ſervationibus ad Ritus Eccleſiæ Laudunenfis
8 Ppag. 438. num. 15. ubi ait: Eſt autem locus
nn admodum proprius ad Fidem proftendam
1 cum adoratione veri Covporis Domint noſtri.
el ,
I Cur legatur Symbolum in Miſſa, & quando
M omittatur, ex D. Thoma.
n Divus Thomas 3. Par. quæſt. 83. art. 4.
e docet, cur in Miſſa legatur Symbolum, &
„ quam-

.

238 Seéctio I.
quamobrem in quibusdam Miſſis dicatur, in
quibusdam veròô omittatur: Perfeéte autem
Populus inſtruitur per doctrinam Chriſti in
Evangelio contentam, quæ d ſummis Miniſtris
legitur, ſcilicet à Diaconibui. Et quia Cbri-
o credimus tanquam divinæ veritati, ſecun-
dum illud goann. 8. Si veritatem dico vobis;
quare non creditis mibi? lecto Evangelio;
Symbolum cantatär, in quo Populus oſtendit;
ſe per fidem Chriſti doctrinæ aſſentiri. Camta-
zur autem hoc ymbolum in Eeſtis, de quibus
fit aliqua mentio in Symbolo, ſicut in PEeſtis
Chriſt, B. Virginis, & Apoſtolorum, dui
hancz Fidem ſundaverunt, && aliis hujusmodi.
Secundàùm hanc D. Thomæ doctrinam Quar⸗
tus in Rubricis ad Miſſale Romanum Par. I:
Tit. de Symbolo: & Titelmannus Tractatu
de Myſteriis Miſſæ cap. 31, idem docet ac
D. Thomas de Ritu recitandi Symbolum poſt
Evangelium: Quod ſtatim poſt decantatum
Evangelium incboante Sacerdote, cteritque
ad finem usque proſequentibus (de Miſſis can-
tatis loquitur) canitur Fidei Symbolum, fru-
ctum, qui ex Chriſti & Apoſtolorum prædica-
tione eſt in Eccleſia conlecutus, manifeſtat.
Verè enim bæc ſantta Dei confeſzo, quæ in
Symbolo plenè continetur, fructus eſt labiorum
noſtrorum confitentium nomini ejus, & boſtia
laudis multò receptiſſima Deo in odorem Jua-
vitatis. .
Quid

—

uid
RKu

O
40
liung
lem ele
lendan
um,
uo e
nibus
(Cam
inaj
140 E
(üm
tlinet
proln
From
Sym
be Pe
ſono
ſi
ſebe⸗
)
Ein
nn

nt
N
u
Uune

.

Catur,
aunt
Chin
Mift
ie
i, n
o N
ler
. (ℳR£
iu
fun; 6
ient
Q
n U.!
Tradn
Cocete
0bnpe
runtnu
Cenniß
i
on f⸗

er⸗

De Sacrificio Miſſæ. 239

Quid præſerilat Rubrica in recitando Symbolo:
Ratio ecur Sacerdos ſe Crucis ſigno ſignet
ad ultima verba.
„Quod attinet ad actiones Sacerdotis cùm
dicit Credo, Rubricæ hæc Præſeribunt: Dicto
Evangelio ſtans in medio Altaris verſus Cru-
cem elevans & extendens manus, incipit, (S di-
cendum ſit) Credo. Cham dicit, in unum De-
um, jungit manus, & caput Cruci inelinat,
quo erecto, ſtaus ibidem janctis ante pectus ma-
nibus, ut prius, proſequitur ucque ad nem.
Cùm dicit; Jeſum Chriſtum, capit Cruci in-
elinat. Cam dicit; Et incarnatus eſt, usqué
ad Et homo factus eſt inclußivè genuflectit.
Cùm dicit, ſimul adoratur, Caput (vuci in-
elinat. Cùm dicit, Et vitam venturi ſæculi
broducit ſibi manu dexterä ſegnum Crucis 4
Fronte ad pectus. Ruffinus in expoſitione
Symboli teſtatur Chriſtianos, cùm ad ea ver-
ba perveniſſent, Carnis reſurrelctionem, ſe
figno Crucis ſignare conſueviſſe: & Gavan-
tus ſignum illud Crucis ait traductum ad ea
verba, Et vitam venturi ſæculi, ut totius Fi-
dei profeſſio ſigillo Crucis quodammodo ob-
ſignetur. Et Bauldri Par. 3. cap. 3. num. 3.
monet Sacerdotem, lentè ut illa proferat ver-
ba, & vitam venturi ſæculi, ut ſpatium tem-
Poris ſuppetat ſigno Crucis producendo;

frontem enim & pectus Sacerdos ſibi debet

tan-

240

tangere cùm dicit Et vitam; dextrum hume-
rum, cùm dicit venturi, & ſiniſtrum, cùm dicit

Alia ratio ex Ruſſno.

Alia etiam adduci poſſet ratio, quam-
obrem juxta id quod ſeribit Ruffinus, vete-
res Fideles Crucis ſibi ſignum in fronte face-
rent, cùm dicebant carnis Reſurrectiöonem.
Nam in Symbolo, de quo loquitur Ruffinus,
quõdque in Romana recitabatur Eccleſia, nul-

la continebantur verba vitæ æternæ, ſed Sym-

bolum in ea deſinebat, carnis Reſurrectionem
eodem Ruflino teſte: Sed ultimus iſte ſermo;
qui Reſurrectionem prænuntiat, ſummam totius
perfectionis ſuccinctà lrevitare concludit. Con-

ſonat D. Hieronymus Epiſt. 6. Ben-

bolo Fidei & Spei noſtræ (quod al Apoſtolis tra-
ditum non ſoribitur in cbarta & atrameno, 7d
in tabulis cordis carnalibus) poſt confeſſionem
Trinitatis, && unitatem Eccleſiæ, omne Cbri-
ſtiani dogmatis ſacramemum carnis reſuxrrectione
coneluditur: quamobrem nemo inferre po-
teſt, Symbolum Apoſtolicum vitæ æEternæ
articulum non complecti, qui in Reſurre-
QGionis articulo continetur; nam Ruffinus in
expoſitione Symboli proſequitur: Dabitur
etiam peccatoribus incorruptionis & immortali-
tatis ex Reſurrectione conditio, ut ſicut uſtis
Deus miniſirat ad perpetuitatem gloriæ, ta pec-
cato-

lutoril
G hen
Ge q
Purt re
tione
(kitur
propr,

lrnis
Dege
E

ubern
lanmat
no faß
e C
ai 4
Nexio
lib.
uo
mini
Ac
luns
Gere
que
num
Ope
At:
Uelimn
ale:

—

m hume
Chndi

5)
l
onek
rrechir
r Rufn
clelae
,ſelt
Uneche
n M
1. (
N

Me
nlenk
tenm
Aen
D
innn,
n 9

j,
6

De Saerifieio Miſſe. 241

tatoribus ad prolixitatem confuſionis miniſtret
c& pæœnc. Et D. Thomas in Secunda Secun-
dæ quæſt. I. art. 8. ad unum tantummodo ca-
put refert articulum gloriæ, qui Reſurre-
Ctionem carnis, & vitam æternam comple-
Ctitur: TZertium pertinet ad eſſe gloriæ, && ſio
proponitur nobis alius articulus de Keſurreltione
carnis, &‿ vita eterna.

De geniftexione in GBeboli recitatione facienda.

Eoorum, quæ Sacerdos à Rubrica facere
jubetur; eſt genuflexio ad ea verba, Et in-
carnatus eſt, usque ad illa incluſive, Et ho-
mo factus eſt. Ea minime videtur Radulpho
de Canon. Obſervantia Prop. 23. quia (ut
ait) apud Romanos nulla erat ejusmämodi genu-
NRexio. Honorius tamen in Gemma Animæ
lib. I. cap. 118. eum ritum magnifice probat;
quo indicatur, quæ Chriſto pro Nobis ho-
mini facto Crucique affixo debetur adoratio.
Ac Romanum bPontificem ſcribit Petrus Ame-
lius in Ordine Romano ann. 1398. genua fle-
ctere dum cantatur, Et incarvnatus eſt, ei-
que Mitram detrahi, quæ conſuetudo etiam-
num viget. Et Bellotte in ejus ſæpe citatô
Opere pag. 442. num. 20. ad rem noſtram
ait: Mud quoque religioſo cultu ſemper olſervari
velim, ut dum in imbolo pronunciatur parti-
cula illa, qua dicitur, Deus homo factus ſt.
6 i;

242 Sectio I.

commendanda illa, ac Chriſtiano digna ſtudiosè
ſervetur humilis genuum flexio , atque inclina-
tio ad terram, ex Kitu Eccleſiaſtico religiosè in-
Rituta in repræſentationem, ac venerationem
ilius eximiæ bumilitatis, qua bumiliavit, C7
exinanivit ſe ipfum Filius Dei; formam Jſervi
accipiens, pahitu inventis ut honib. Narrat
idem Auctor, Laudunenſes Canonicos in Cho-
ro Miſſæ præſentes non flectere genua; ſed
Pedibus ſtare vultü ad Orientem converſo;
Sacerdotem verò, qui celebrat, ſuper Alta-
ris gradus genua flectere, quaſi populum ad
genuflectendum, ſecmque Chriſtum Do-
minum hominem factum adorandüm ihvitet

De Miſia ab Offertorio usque ad

manuum ablutionem.

De Offertorio.
LD'o Symbolo; ſi quidem juxta Rubri⸗
cam recitandum ſit, aut lecto Evange-
lio, ſi Symbolum non dicatur; Sacer 05
oſculatur Altare, ſalutat Populum dicens
Dominus vobiscum, & excitato ad orandum
verbo illo Oremus, dicit Ofertorium.

Offertorii nomine quid intelligatur.

Offertorii nomine ea omnia continentur;

quæ fiunt à Sacerdote & Miniſtris, duæ-
. que

iirnrn

Gne re
mn,
cum 8
erla ſe

na lb.

iſe

Ira

Ve
Pulus
resd
e
Perl
F
Por
cor⸗
tare
qua
xiſſe
Kv.
Vam
qua
lai
tur
guß
ſuit⸗
Dlal
lie

le inhe
lein
Neretnet
lient,
nin /
osinl
ennu,,
conGet
pel 5
pohr⸗
ſtumt.
UmH

gbe

Nr N
bolie
n
aud
n.

Deé Sacrificio Miſſeæ. 243
que recitantur ab illis verhis Dominus vobis-
cum, usque ad clauſulam ſecretæ Orationis,
cùm Sacerdos elatàâ voce dicit Per ommia ſee-
cula ſcœulorum, ùt videre eſt apud Card. Bo-
na lib. 2. Rer. Liturgicar. cap. 8. num. 3.

Miſſæ pars, gux dicitur Offertorium, nomen
traxit ex eo, quòd Pideles panem & vinum
offerebant in uſum ſacrificii.

Verùm nos de veteri diſciplina, quàâ Po-
pulus ad uſum ſacrificii panem & vinum;
résque alias majoris pretii ſuſtentandis alen-
disque Miniſtris offerebat, verba facere ſu-
perſedemus, quèòd rem hanc diligentiflimè
ertractarint Le Brun tom. I. Martenéè lib. T.
Pouget tom. 2. & noviſſimè Berlendus in ac-
curatiſſimo Tractatu de Oblationibus ad Al-
tare. Id modè dicimus; eam Miſſæ partem;
quæ Offertorium vocatur, ex eo nomen tra-
xiſſe, quòèòd Fideles veteri conſuetudine panem
& vinum in ſacrifieii uſum offerrent, ut obſer-
vant Walfridus c. 22. & Micrologus c. 10. &
quamquam usque ad 4. ſœæculum ejusmodi ob-
lationis tempore nihil recitabatur aut catieba-
tur; tamen in Eccleſia Carthaginenſi à S. Au-
guſtini usquè temporibus mos introductus
fuit, ut interea verſieuli aliquot canerentur ex
Pſalmis; quam conſüetudinem etſi maledicus
quidam nomine Hilarus reprehenderit, S. Au-
Q2 guſti⸗

guſtinus tamen retinendam exiſtimavit, ut
videre eſt lib. 2. Retract. cap. 1I. Incertum
verò eſt, quis hujus conſuetudinis Auctor
fuerit canendi Antiphonam, quee in Miſſali
dicitur Offertorium; diſſentiunt enim inter
ſe Scriptores, quorum quidam S. Gregorium
Magnum, alii S. Cœleſtinum, quidam etiam
S. Eutychianum Romanos Pontifices putant
eum morem induxiſſe, ut videre eſt apud
Meratum tom. I. Par. I. pag. 225. & Torres
oc. cit. de Sacrificii Oblatione n. 74. pP. 97.

De Offertorio, quod legitur in Miſſa Defunéo-
rum. Eccleſia non orat pro detruſis animabus
in lifernum. Locus ex 2. Macchabaorum
eoplicatus ex D. Thoma.

In Miſſa Defunctorum habetur Offerto-
rium in Reſponſorii modum compoſitum
cum ſuis verſibus; ubi ſunt quædam verba
digna, quæ conſiderentur: Domine libera
animas omnium idelium Defunkctorum de pœnis
Inferni, de profundo lacu, de ore leonis, e
abſorbeat eas Turtarus, ne cadant in obſeurum;
quibus verbis non pro iis rogat Eccleſia, qui

perpetuis Inferorum pœnis addicti ſunt; ne-

que ignorat, nunquam futurum, ut animæ in
Purgatorio detentæ ad Inferos dejiciantur.
Nam quod 2. Machabæorum, cap. 12. ſcrip-

tum reperitur; fuſas ad Deum preces rs
illis

—
Uls H
henſi
ila,
pecca
ca.
uam.

Divu

art. 2
Naria
ligion
gquamm
eüm
dit
Orare
Recxe/

herpet
Expl

AAnn

legi
eſſet
tant
wort
Nnde
os

narit,t

Incennm-

is Auhr
in M
enuini
Megonn
Gamen
es
TE

umn
Nuunm

0e
pol
dann i

1

inehe
l,e
nA .

*

,4

cei⸗
m
tanme.
ejc,
al
lecs
5

De Saerificio Miſſæ. 245

illis Hebræis, qui prælio interfecti, depre-
henſi ſunt ſub tunica quædam habere dona-
ria, quæ Idolis oblata fuerint, quod lethale
peccatum erat, ùt habetur Deuteronomii
cap. 7. Me inferas quippiam ex Iolis in domum
zuam, ne fias anathema; id tamen nihil obſtat:
Divus enim Thomas in 4. ſentent. quæſt. 2.
art. 2. quæſt. 2. ad primum reſpondet, ea do-
naria apud eos inventa eſſe, qui non falsâre-
ligione permoti, ſed victores jure belli tan-
quam prædam à victis abſtulerant: qua in re
cùm venialem tantùm avaritiæ culpam in ſe
admiſerint, licuiſſe pro iis mortuis Deum
orare, nec exinde propterea inferri poſſe,
Eccleſiam orare pro iis, qui in Inferorum
perpetuum carcerem ſunt detruſi.

Ewplicatio illius Offertorii, quod olimlegebatur,
cum æger jam extremum ſpiritum exhalabat, ut
Iit prolepfis quædam ab Eccleſia alibi

etiam uſurpata.

Quidam conſiderant, eam Antiphonam
legi conſueviſſe, cùm ægrotus aliquis in eo
eſſet, ut jam jam amitteret animam; ac pu-
tant deinde Eccleſiam in Miſſis & funeribus
mortuorum eam adhibere eœpiſſe, retrotra-
hende preces ad punctum illud temporis,
quo animæ & corporibus ſunt egreſſæ; eo-
dem planè modo, quo Adventus tempore

QC3 Uis

246 SFectio I.
ilis utitur verbis: Rorate Cæli deſuper, 77
nubes pluunt Juſtum &e. O Adonat veni ad
redimendum nos. Emitte Agnumn DBomine Do-
minatorem terræ. Orietur' ſicut ſol Salvator
Mundi, & deſtendet in uterum irginis. Etſi
enim multa præteriêre ſæcula, ex quo Ver-
bum divinum carnem aſfumpfit, Eccleſia ta-
men retrahit ejusmodi preces ad tempora
Prophetarum Chriſti Incarnationem acri de-
ſiderio expeétantium. Vide Grancolas in
Antiquo Sacramentar. Eccleſiæ Par. I. de Milſ-⸗
ſis Defunctorum p. 536. quem ſequitur Me-
ratus Par. I. tom. I. Pag. 226.

Medinæ explicatio rejicitur ex Azorio.

Alii verò aliter hanc evolvunt difhiculta-
tem, ac ſatis fidenter dicunt haud ità ſubrili
ter Eccleſiæ Orationes examinandas; in qui-
busdam enim ex iis multa contineri mins
vera, ſed quæ idcirco tolerantur, quèd pie-
tatem nutriant Fidelium. Atque ea eſt re-
ſponſio Medinæ de Oratione quæſt. 6. quæ
tamen omnino eſt rejicienda: Sed certè non eſt,
quòd dicamus aliquid in Eccleſia hiè ſoliun & non
verè dici; neque enim Eccleſia falſt aliquid per
errorem decepta cantat, aut tradit. Aliſit æt
ab ea, quam Apoſtolus appellat Columnam, 6*
Firmamentum veritatis; verba ſunt Azorii
tom. I. Inſtit. Moral. lib. 10. Cap. 22. gqueeſl. .
1

mæ
u,
jutt
ſiam

nec⸗
drie
clun
lm
lenti
Gind
torh
ſec⸗
tio⸗
eni
inte
dolt

dn

Nufer,

n itt
Mune
1 Gu
lin. 1
oſe
Eaclit
tn
enI
ancoe
guirn!

Aani.

De Saerificio Miſſæ. 247

In eo Offertorio Eccleſia pœnas Purgatorii inel-
ligit. Petri Præpoßtivi expleſa ſententia
de ſuffragiis damnatorum.

Inter Epiſtolas Sarnelli eſt 62. lib. 3. quæ
tota de hoc argumento omnino legenda eſt,
quèòd multa ſeitu digna contineat. Sed ut ali-
quid ſtatuamus, dicendum videtur, Eccle-
ſiam ea Antiphona ſeu Offertorio in Miſſis
Defunctorum Purgatorii peœnas intelligere;
& Purgatorium igen Infernum appellare,
quòèd idem utrobique ſit ignis: orare ut ani-
mæ liberentur de profundo lacu, & de ore leo-
