ſtorico Sacræ Liturgiæ lib. I. cap. 5. ſcribit,
jam introductos in Eccleſiam Romanam quin-
que colores ante ſæculum 13. Durandum
enim, qui obiit anno 1296. mentionem fa-
cere de quinque Sacrorum Indumentorum
coloribus, tamquam de re toto terrarum
orbe uſurpatà & cognitůͤ. Gilbertus Gri-
maud Liturgia Sacra Par. I. Cap. S5. teſtatur,
haud ità pridem colorem Violaceum intro-
ductum apud Gallos, diuque loco violacei
nigrum colorem eſſe adhibitum. Bellotte in
Obervationibus ad Ritus Eccleſiæ Laudunen-
ſis pag. 767. & ſeq. colorum congruentias
affert, diésque notat, quibus juxta Eccle-
ſiaſticum ſtylum iidem colores adhibentur, &
Pag. 76 I. num. 6. peculiarem Eccleſiæ ſuæ ri-
tum exponit adhibendi Feria 6. in Paraſceve
cro-

96 Sestio I.

crocei ſive ſubflavi coloris indumenta, quod
ſit ad perfidorum Tudæorum bilem alluſio:
MWon immeritò per fiavim ſeu croceum colorem
deſiqnantnur Judmkai, qui velut ilterici ird, bile;
& obhſtinatäâ cwcitate æſtuantes convenerunt in
unum ad inceſſendum nomen illud Chriſti glorio-
ſum Angelicis etiam Poteſtatibus adorandum.

Pirreti etymon. Antea caput tegebatur amictu;
qud conſuetudine exoletd, fortaßse tum birretus
adhileri cœpit. Verti commentum rejici-
tur. Diſpenſatio celebrandi capite —R
Sed Apoſtolicæ reſervata.

Nunc de Birreto dicendum. A Birro de-
rivata vox eſt. Birrum veſtis eſt, quà cor-
pus, Birretum pars veſtis, quà caput tegi-

tur, ùt notat du Cange verbo Birretum. Ro-

mæ & in plerisque aliis Eccleſiis nono ſæculo
Birreti nullus erat uſus. Amictu enim ca-
ut obnubebant, & cum Miſſam inciperent,
illum quemadmodum nunc Mendicantium
Ordinum Religioſi in humeros rejiciebant.
Ejus rei afferunt documenta le Brun tom. I.
pag. 42. & Vertus tom. 2. Pag. 255. Jui illud
etiam tradit, etiamſi nunc amictu Sæculares
Presbyteri non ampliùs urantur; in Eccleſia
tamen Pariſienſi eò ſibi per hyemem caput
obnubere usque ad Secretas; & Andegavi &
Rupellæ tum per hyemem, tùm per æſtatem
usque

Gue
Neros
here
m
Hie⸗

(ehr

liey
Unp
N
Rye
19,0
ul
Gie
Ordn
une
Kenn
Gnt
n
nß
Oden
Nn
lam
it
cucr
rre⸗
an⸗
Pend
r⸗

n
ch.

y l
1 nr

n kitr

rel

Ninmi
n o
ll legt
0n. Ne
0 H
enimn
cene
icNN9
n toN
CUN
n t
legni

De Sacrifcio Miſſæ. 97

usque ad Canonem; rejectumque tum ad hu-
meros, poſt communionem ſuper caput re-
trahere: quam conſuetudinem tamen nuper-
rimè in Rupellenſi Eccleſia ait exoleviſſe.
Huic addi poteſt, Pariſienſis Eccleſiæ morem
celebrandi Miſſam per hyemem obnupto ca-
Pite vehementer & magnaâ eruditionis copiaâ
impugnàſſe onunnem du Thours Doctorem
Pariſienſem & Archidiaconum Sueſſionenſem.
Rupertus Abbas lib. I. de Divinis Officiis cap.
19. de Sacerdote ſeribit: In offcio Altaris ami-
tu Caput ſuum obnubit. In Ordinatione Sub-
diaconi etiam nunc Epiſcopus amictu caput
Ordinando obnubit, quem ille deinde ſibi ad
humeros rejicit. Quo autem tempore con-
ſuetudo illa exoleverit, ur Sacerdotes amictu
caput obnupti ad Altare accederent, incer-
tum eſt. Illud facilè poſſumus ſuſpicari, nul-
lum fuiſſe ufum Birreti, donec ea conſuetu-
do viguerit. Vertus rom. 2. pag. 272. & ſeq.
obfirmatè ſtudens quamlibet rem Sacram, ſeu
Ritum, ſeu Cæremoniam, ſeu Veſtem ad ſo-
lam naturæ neceſſitatem referre „ Birretum
ait ſuam traxiſſe originem à Pileolo, qui ſub
cucullo geſtabatur. Birreti enim cuſpides
Ortas ex trium impreſſione digitorum, quůâ
Paulatim in pileolo, qui frequenter detra-
hendus erat, exiguæ cornuum cuſpides ex-
titre: iis prominentibus cuculli uſum factum
eſſe paulè incommodiorem, propterea in
hume-

Sebtio I.
m eſt; atque inde
ſuper caput cornutumn Pileolum remanſiſſe;
qui demum idem eſt ac Birretum. Com-
mentitia häc narratione refellendà nobis non
eſt animus tempus conterere. Illud non eſt
rætereundum, pileolis uſos eſſe antiquitus
Eccleſiaſticos viros in modum Camauri,
quorum figuras in pluribus templis Romæ
obſervare licet. Progreſſuũ verò ætatis Pileo-
lis ſubſui cœptum haud ità mollem panmun;
quatuor, ùt nunc apud Hiſpanos, cuſpidibus
vel tribus tantum excitatis, ut fit in Italorum
Presbyterorum Birretis. Atque ea eſt ſen-
tentia Macri in Lexico;, verbo Camelaucium.
Si cui verò volupe ſit rem hanc videre ube-

98

humeros rejicere cœptu

rids pertractatam & accuratids, adeat Theo-

philum Raynaudum Tractatu de Pileolo, &
cæœteris Capitis tegminibus. Non hic loqui-
mur de pileolo, quo quispiam, privilegio
munitus, utitur celebrando Miſſam, eõôque
caput tegit usque ad Præfationem, nec niſi
oſt Communionem illum iterum capiti im-
ponit; nam pileolus inter ſacra indumenta
non recenſetur. Miſſam verò fas non e
tecto capite celebrare juxta Can. WNullus de
Conſecr. Diſt. I. cujus ea ſunt verba: Nullus
Epiſcopus, Preshyter, aut Diaconus ad ſolemnia
Miſſäarum celebrandaspræſumat cumn baculo in-
zroire, aut velato capite Altari Dei aſſiſtere,

quoniam Abpoſtolus prohiblet viros velato capite
orare:

cyare

priv⸗
Epi

neg
cere
cele
mers
Pent
Noltr
carun
Dn
in
Donn
Chen
Roln
il
tlarm
Die
dlir
ſeei
tern
ſam
Pile

De Sacrificio Miſſe. 99

orare: E ſi temerè præſumpſerit, communione
privetur. Locum D. Pauli reſpicit Canon ex
Epiſtola prima ad Corinth. Cap. II. verſ. 3.
& 4. Quo quidem textu abuteretur, qui
negaret Eccleſiam diſpenſare poſſe, ut Sa-
cerdos cum pileolo capiti impoſito Miſſam
celebret. Nam præceptum Apoſtolicum eſt
meræ diſciplinæ, quæ mutationibus & diſ-
penſationibus eſt ohnoxia, ut benè ad rem
noſtram oſtendit Gibertus Conſult. Canoni-
carum Conſult. 4. de Sacrificio Miſſæ. Qui-
dam exiſtimârunt, ejusmodi licentiam ab Epi-
ſcopo poſſe concedi: ſed Rubricæ & Decreta
fatls luculenter docent, ſolius eſſe Romani
Pontificis, ejusmodi licentiam impertire, qui
cùm diſpeniaàt ſuper hac re, ſemper jubet pi-
leolum detrahi à Præfatione usque ad finem
Communionis. Quamobrem Sylvius, erſi
in prioribus operum ſuorum editionibus
ſcripſit, poſſe etiam Epiſcopum eam licen-
tiam concedere, tamen in Editione Antuer-
Pienſi ann. 1714. ab ea ſententia receſſit, ac
ſolius ſedis Apoſtolicæ docuit eſſe, ejusmodi
facultatem concedere: eum tamen Sacerdo-
tem, qui graviſſimo afflictus morbo Miſ-
ſam celebrans caput usque ad Præfationem
pileolo tegeret, detractumque iterum poſt
Communionem capiti imponeret, à pecca-
to immunem eſſe putat: neque enim Apo-
ſtolica Sedes videtur ità ſibi eam licentiam
G 2 reſer-

v00.☛% Sebctio I.
reſervaſſe, ut illicitum voluerit, declararé;
quèòd quis in aliquo caſu extraordinario, qui
ſupervenerit, vel propter morbum minimè
diutinum fecerit. De diſpenſatione cele-
Prandi Miſſam cum pileolo, ſoli Apoſtoli-
Cæ auckoritati reſervata alibi quoque ſcripſi-
mus edicto 14. tom. 2. §. 4. num. 14.

De Symbolico Sacrarum veſtium ſignificatu.

Jam verò de myſtico ſacrarum veſtium
ſignificatu diſſerendum eſt. In ordinatione
Subdiaconi Ordinandus prodit coram Epiſco-
po cum amictu ſuper humeros, quo inde ſub-
lato Epiſcopus ei caput obnubit dicens: Acci-
pe amictum, per quem deſignatur caſtigatio vo-
ris; & Sacerdos Miſſam celebraturus accipi-
ens amictum ait: Impone Domiue capiti meo
galeam ſalutis ad expugnandos diabolicos incur-
us; & conſonat ea Oratio, quam recitat
Epiſcopus, cùm induit armictum: Pone Do-
mane Galeam ſalutis in capite meo adexpugnan-
das omnes diabolicas fraudes, inimicorum ommnt-
um verſutias ſuperando. fuxta eam orationem
ex Eccleſiæ ſenſu Amictus deſignat normam
ilam rectam, quâ Sacerdos uti debet in omni-
Pus ſuis verbis, quæ ad Deum unicè tende-
re debent; irémque robur illud ſignificat, quo
diabolicas tentationes retundere debet & fran-

gere. .
Amy-

de
Mrins
Anict
0iun
Nx;
lur.
lin⸗
it
ui
uie
Mno
IsS
le5
Rrn
1olh
ſe in
ſoni
M
Man
unn
6ert

ien
d

IE.

: 4 8
dk
cci
iti
Nilen
ſedt
btel⸗
Men
ni⸗
nn⸗
1

1.

Deé Sacrificio Miſæ. 101

Amictus Symbolicæ ſignificationes.

De primo illo ſignificatu loquitur Ama-
larius lib. 2. de Ecoleſiaſtic. Offic. Cap. 17.
Amiéctus eſt primum veſtimentum noſtrum, quo
collum undique cingimus; in collo nämque eſt
vo; ideébque per collum loquendi uſus exprimi-
tur. Per amictum intelligimus cuſtodiam vo-
cis, de qua Pſalmiſta dicebat: Dixi, Cuſtodiam
vias meas, ut non delinquam in lingua mea?
bpoſui ori meo cuſtodiam: Amictus ideò dieitur,
quia circumjicitur. In iſto primo veſtimento
admonetur caſtigatio vocis. S. Bruno Epiſco-
pus Signienſis in libro de Sacramentis Eccle-
ſiæ & Myſteriis, Amictus quidem, inquit,
quo d& collum ſtringitur, & pectus tegitur, in-
Zerioris hominis caſtitatem deſignat: tegit enim
cor, ne vanitates cogitet; ſtringit etium collum,
ne inde ad linguam tranfeat mendacium. De
ſignificatu altero loquitur Innocentius III. de
Myſteriis Miſſæ lib. I. Cap. I. Lotis itaque
manibus (Papa) aſſumit amictum, qui ſuper
bumeros circumquaque diffunditur, per quem
operum fortitudo ſignificatur.

Amictus aliæ morales ſignifcationes.

Quia verò ſignificationes myſticæ ejus-
dem rei Pplures eſſe poſſunt, quidam ajunt
amiçtum velum illud ſignificare, quo Judæi

102 Sectio I.

Chriſto Jeſu faciem velarunt, cùm illi cola-
phos impegerunt, aut ſpineam coronam,
quam ejus capiti impoſuerunt, vel etiam ex-
rimi Chriſtum ſub humanitatis amictu ſuam
ubſcondiſſe Divinitatem. Quod verò ad mo-
ralem ſignificationem pertinet;, nonnulli pu-
tant, amictu ſalutis galeam ſignificari, ſpém-
que in Deum, quà hoſtes noſtros ſuperemus,
& fortirudinem in divinis exequendis officiis.
Dicunt etiam, ex eo, quod amiétu collum
contegimus, de voce, quæ per Os & guttur
emittitur, cuſtodienda; quèòd ſuper fume-
ros extendatur, de ſuavi jugo Domini por-
tando nos admoneri; denique quèd fupra pe-
Sus alligetur, Sacerdotibus in memoriam il-
lud revocari, nullis fas eſſe, quàm divinis co-
gitationibus eorum animum patere. Ita D.
Thomas in 4. Sentent. Diſt. 24. Quæſt. 3. art.

4. Titelmanus in Tractatu de expoſitione My⸗-

eriorum Miſſæ Cap. 2. Soto in 4. Sentent.
Diſt. 13. Quæſt. 2. art. 4. Natalis Alexander
Theologiæ Dogmaticæ & Moralis tom. I. lib.
2. de Euchariſt. Cap. 7. art. 3. num. 2. Mer-
beſius in 3. Par. Summæ Chriſtiane Queſt.
49. Concl. I. Tournely de Sacram. Euchariſt.
Par. 2. pag. 374. & ſequen. Edit. Pariſien. Col-
lationum Lucionenſium 16. Quæſt. 1. tom. 5.

Pag. 539.

Plu-

Uen
e
Wer
anep
wor
*
cti
mmn
ſer
Obb
ſin
Uuncd
Eel

N

De Sacrifcio Miſſæ. 103

Plures Allæ ſignifcationes ſymbolicæ.

Sacerdos, cùm Albam induit, ait: De-
alba me Domine, & munda cor meum, ut in

ſanguine Agni dealbatus gaudiis perfruar ſem-

biternis, cum qua conſonat Oratio Epiſcopi,
cùm Albà itidem ſe veſtit: Dealba me Domi-
ne, & Cà delicto meo munda me, ut cum bis,
qui ſtolas ſuas dealbaverunt in sanguine Agni,
gaudiis perfruar ſempiternis. Ex his Oratio-
nibus facile intelligi poteſt, Albam ſignifica-
re Jeſu Chriſti converſationem in terris ex
Titelmano eodem Tractatu cap. 2. Alba verò,
quanm ſitperinduit Sacerdos, veſtimentum longum
& lneum, ſtriétum & undique clauſum ſignificat
Chriſti integerrimam & ſacratiſſimam, atque
perfectiſſimam converſationem, quam ab initio
Juaæ conceptionis usque in finem in carne duxit.
Sacerdos Juoque, dum boc ſe indumento induit,
acceptæ in Baptiſino novæ & candidæ Solæ me-
mor ſe ipfum admoneat, quomodo in ſancta,
& candida converſatione perſiſtad- Albam
etiam ſignificare cordis puritatem, quam pe-
timus per Agni immaculati merita, quem
ſacrificamus, docet le Brun tom. I. pag. 45.
Obſervat Merbeſius qu. 49. Concl. 2. Chri-
ſtianis & Sacerdotibus licere munditiam &
candorem in Sanguine Agni ſibi comparare
per Baptismum, per Pœnitentiam, per cæ-
tera Sacramenta, per orationem & cordis
G 4 com⸗

104 Setctio I.

compunctionem, per opera miſericordiæ,
per virturum omnium præſertim Charitatis
& Patientiæ exercitium, ac denique per Mar-
tyrium. Suarez in 3. Par. tom. 3. quæſt. 83.
Biſput. 82. ſect. 3. ea præſertim verba ex-
pendens, Dealba me Domine, ait, Albà cor-
dis munditiam ſignificari, & integram ho-
minis juſtitiam. Soto loco citato ait, per Al-
bam nobis ob oculos poni albam illam ve-
ſtem, quà indutum Chriſtum jeſum Hero-
des irriſit. Idem docet Natalis Alexander
loco cit. num. 3. atque illud addit, Alba de
cordis & linguæ puritate, ejusque longitu-
dine de perieverando nos admoneri, eam-
que denique eſſe beatæ ſymbolum æternita-
tis. Et Amalarius Bedam ſecurus hæc de
Arlba ſcribir: Manus & brachia debet ringere
Sacerdotis, ne quid niſi utile faciat; pectus, ne
quid inane cogitet, ventrem, ne delicias ultra
modum appetendo Deum ſe guloſum facere præ-
ſumat; ſubjecta ventri membra, ne laſcivtendo.
totam Sacerdotalis habitüs pulchritudinem cor-
rumpant; genua, ne ab orationis inſtantia tor-
peant; tilias & pedes, ne ad malum curraut.

Cingulo Sacerdotalis continentia ſignificatur.

Cùm ſe cingulo præcingit Sacerdos ait:
Praæcinge me Domine cingulo puritatis, & ex-
Zingue in lumbis meis umorem libidiuis, ut ma-
neat

eat

ſeof
Eio
Uin

ver

n
tel
ta
Due
lum
dene

N

fen
lrd
tur.
lr.

Di

er⸗
de
N
lti⸗
rit,

De Sacrificio Miſſæ. 105

neat in me virtus continentiæ & caſtitatis. Epi-
ſcopus verò ait: Pracinge me Domine eingulo
PFidei, & virtute caſtitatis lumbos meos „ .eNν⁸
tingue in eis humorem libidinis, ut Jugiter ma-

neat in me vigor totius caſtitatis. Vertus, qui

non alia de cauſa putat cingulum adhiberi,
quàm quòèò impediatur veſtis, ne fluat, néve
facerdoti offtendiculum præbeat, ait nihil il-
lud ad Eccleſiæ Ritus pertinere. Verùm ſi
verba perpendantur, quæ Sacerdos profert,
cùm ſe cingulo præcingit, facilè quivis in-
telliget, non deeſſe myſticum ſignificatum,
ùt advertit Tornely citat. tom. 2. de Sacram.
Euchariftiæ art. 13. pag. 379. Itaque Cingu-
lum ſignificat Sacerdoftalem continentiam, ut
bene id explicat Innocentius III. qui lib. I.
Myſteriorum Miſſæ Cap. 52. Alba, inquit,
cirea lumbos Zona præcingitur, ut caſtitas Sa-
cerdotalis nullis incentivorum ſtizulis Iiſſolva-
tur: unde ſint lumbi veſtri pracintti, G lucer-
næ ardentes in manibus veſtris. Ix lumkbis enim
uxuria dominatur. So Domimus loquens de
Diabolo manifeſtat: Firtus ejus in lumlis ejus,
2* fortitudo in umbilico ventris ejus. Debent
ergo lumbi pracingi per continentiam, ſuccingi
per alſtinentiam: quoniam hoc genus dæmoni
non ejlicitur niſi in oratione, Gejunio. Hine

etiam Apoſtolus ait: Sate ſuccincii lumbos ve-

ritatce. Conſonat Suarez loco cit. & Titel-
manus, qui cap. 3. 1pſe quogue, inquit, Sa-
C 5 cerdos

106 Sectio I.

cerdos ex hoc intelligit, quomodo juxta Salvato-
ris verbum lumbos debeat præcingere, atque ab
omni carnis luxuria appetitum frænare. Qui⸗-
dam piè putant cingulo funem ſignificari,
quo Chriſtus Jeſus eſt alligatus in horto. Ità
Soto loc. cit. Natalis Alexander lib. 2. de Sa-

cram. Euch. art. 3. num. 4. Le Brun tom. I.

pag. 45. Merbeſius in ſimmmæ Chriſtianæ
quæſt. 49. §. Zertia Concluſio.

Manipulis quid ſignificet.

Epiſcopus dum ſiniſtro Subdiaconi bra-
chio manipulum aptat, hæc profert verba:
Accipe manipulum, per guem deſignatur. frultus
bonorum operum; Et Sacerdos Miſſam cele-
braturus, quando ſumit manipulum, ait:
Merear Domine portare manipulum Netus &*
doloris, ut cum exuliatione recipiam mercedem
laboris. Epiſcopus autem, cum ei aptant
Miniſtri Manipulum, Miſsà jam inceptaà,
nullam Orationem dicit, ne Miſſæ curſus in-
terrumpatur. Adeum, quem diximus, ſigni-
ficatum alludit Honorius in Gemma Ani-
mæœ lib. I. cap. 208. Sacerdos Phanonem in ſi-
niſtrum brachium ponit, quli &&* mappula & ſu-
darium vocatur, per quod olim ſudor, & na-
rium ſordes extergebantur. Per boc paniten-
tia intelligitur, qud quotidiani exceſsus labes ex-
tergitur. Hoc in ſiniſtro brachio geſtatur, dAutd-
131

xpra
ſidon
Ut do

Ciop
Perum
unn
ori
Pree

lie 0

Kole

S
(on
ln
ſimn
1 G
dyte
fnit
er
Nul
onu⸗
ait:
gua
F
ſer,
Ppi
Nde
er

lin

De Sacrificio Miſſæ. 107

in prœſenti tempore tantum vita noſtra pæniten-
tid emendatur. Idem ait-Suarez loco citato.
Et Soto uti ſupra docet, manipulum è bra-
chio pendentem vincula ſignificare, quibus
iterum Chriſtus alligatus eſt, cùm ad co-
lumnam flagellandus eſſet. Quod ſpeétat ad
moralem ſignificatum, ſiniſtrum brachium

ræſentem vitam ſignificat, in qua pœniten-
S

tiæ opera rebus omnibus ſunt præferenda.

Kola ſuave Cbriſti jugum ſignificat. Aliæ quæ-
dam ſtolæ ſignificationes mitica.

Epiſcopus in Ordinatione ſiniſtro Dia-
coni humero ſtolam imponit dicens: Accipe
Rolam candidam de manu Dei; adimple miniſte-
Vium tuum; potens eſt enim Deus, ut augeat ti-
bi gratiam tuam. Cùm verò Diacono Pres-
byteratus Ordinem confert, ſtolæ, quæ ex
ſiniſtro humero pendet, Partem alteram ſu-
per dextrum humerum ponit dicens: Accipe
Sugum Domini; jugiun enim ejus ſuave eſt, C5*
onus ejus leve. Qùm ſtolam induit Sacerdos,
ait: KRedde mihi Domine ſtolam imzmortalitatis,
quam perdidi in prævaricatione primi parontis,
c quamvis indignus accedo ad tuum ſacrum my-
ſterium, merear tamen gaudium ſempiternum.
Epiſcopus itidem cùm ſe ſacris veſtibus
induit, ad ſtolam ait: Kedde mibi Domi-
ne, olſecro, ſtolam immortalitatis, quam ter-
didi

108 Secéfio I.

Jidi in pravaricatione primi parentis; G
uamvis indignus accedere præſümo ad tuum
ſauerum mſterium ecum hoc ornamemo, præ-
ſza, ut in eodem in perpetuum mereor læœtari.
Itaque ſtola ſuave Chriſti jugum ſignificat;
quia verò nonniſi per obedientiam ad eum
ſtatum reſtituendi ſumus, unde per inobe-
dientiam primi parentis decidimus, propte-
rea Sacerdos Stolam ſibi imponens à Deo pe-
tit ſtolam immortalitatis, quam in Adeæ præ-
varicatione amiſit, ùt advertit Suarez loco-
citato. Concilium Bracarenſe anno 675. ha-
bitum myſterium explicat, quamobrem ſu⸗
per utrumque ſibi humerum Stolam Sacer-
dos imponat: Me qui imperturbatus præcißi-
tur conſiſtere inter proſpera., adverſa, vir-
ztum ſemper ornaments utrobique lireumſeptus
appareat. Conſonat Ivo Carnutenſis: Haæc.
(Stola) collo per anteriora deſcendens, dextrum
latus ornat && ſiniſtrum, ut doceut, Sacerdotem.
per arma juſtitic d Jextris & d ſiniſtris, id eſt,
in proſperis && adverſis debere eſſe munitum,
quod ad Fortitudinenin pertinet, ſine qua Cœ-
teræ virtutes facilè expugnantur, & minimè.
coronantur. Idem Auctor docet myſte-
rium, cur Stola cingulo alligetur: Inde eſt,

quèòd tola cum zona Boderis quibusdaim nexibus

colligatur, quia virtutes virtutibus adjuvantur,
ne aliquo tentationis impulſu moveantur. Sto-
lam Sacerdotes ſibi aptant ſupra pectus in
mo-

De Sacrificio Miſſæ. 109

modum Crucis. Debet Sacerdos ſecundum De-
cretum Bracarenſis Concilii de uno eodémque Ora-
rio cervicem pariter & utrumque humerum pre-
mens ſignum Crucis in peczore ſuo præparare;
verba funt Innoc. III. lib. 1. Myſteriorum
Miſſæ Cap. 34. Epiſcopi Stolam ſibi non ac-
commodant in modum Crucis; nam pen-
dentem è& collo crucem cum reliquiis defe-
runt, ůût notat Macrus Vocabul. verbo ola.
Soto loco ſæpiùs citato putat, Stolam, quan-
tùm ad mores attinet, obedientiam ſignifi-
care & jugum Domini, cui collum ſubjici-
mus ejus ſectantes veſtigia; ſi verò ad Chri-
ſtum referatur, tertia exiſtimat vincula ex-
primere, quibus eſt alligatus, quando porta-
vit Crucem. Ex quibus jure Macrusinfert,
vehementer eos Sacerdotes errare, qui ſto-
lam in humeros pendentem rejiciunt, nec
eam collo circumducunt, ùt ſuprà monui-
mus.

Charitas per Planetam ſignificatur.

Epiſcopus quando Diaconum ad Sacer-
dotium promovet, & ſuper ejus humeros
Planetam imponit, quæ ex anteriori pParte
pendet demiſſa ad pedes, in poſteriori com-
Plicatur, ait: Accipe veſtem Sacerdotalem, per
quam charitas intelligitur; potens eſt enim Deus,
ut augeat tili charitatem, & opus Recedn
u

110 Sectio I.
um verèò planetæ complicatam partem ex-
plicat ac demittit, ait: Srold Jucunditatis in-
duat te Dominus. Sacerdos Miſſam celebra-
turus dum Planetam induit, ait: Domine, qui
dixiſti, jugum meum ſuave eſt, & onus meum
leve, fac, ut iſtud portare ſie valeam, ut Conſe-
quar tuam gratiam. Similem orationem re-
citat Epiſcopus ad Planetam. Charitatem
igitur Planeta ſignificat, ùt bene explicat Ra-
banus Maurus lib. 1I. Inſtit. Cleric. Cap. 22.
Häanc ergò, inquit, veſtem, poſumus intelligere
charitatem, quæ cunkctis virtutibus ſupereminet,
c earum decorem ſuo tutamine protegit & illu-
ſrat. Nec enim ullus virtutum eritſplendor, ſi
non eas Charitatis irradiaverit fulgor, quod
oſtendit Apoſtolus dicens: Si linguis hominum
loquar & Angelorum ,„ charitatem autem non
bhabuero, factus ſiun velut æs ſonans, aut Ogun-
balum tinniens. Et Innocentius III. lib. I. de
Myſteriis Miſſe Cap. 18. ſubdit, Planetam
eſſe veſtem illam nuptialem, de qua loquitur
Dominus in Evangelio: Amice quomodo hucin-
zrſti non habens veſtem nuptialem? Ac veſtem
quidem nuptialem eſſe charitatem Sancti Pa-
tres intelligunt, quo ſenſu etiam accipit Eccle-
ſia; nam cum Epiſcopus Presbyterum gradu
de jicit, ait: Veſte Sacerdotali Cbaritatem ſignan-
te te meritò exſpoliamus, quia ipſam & omnnem
innocentiam exuiſti. Huic explicationi ſuffra-
gantur etiam Theologi. Suarez cit. Dic 8 .
ect.

Aue
C
Kint
es
nru
.
ar,
INeO
Nemm
aum
Jen
ri ne
ecle
ſeſtis
Ibue

tener
ſatii
Celein
une,
mnn
r a
Nem
arliet
lorl
C0¹
ennt
Pun
,
OMin
en M
t 0
b. 1.6
leneiu

De Sacrificio Miſſæ. III

Sect. 2. Orationem perpendens, quam Epiſco-
pus & Sacerdos recitant ad Planetam, obſer-
vat, eam jugum Domini appellari, & jugum
leve, cujus ſuavitas & charitate proficiſcitur.
Soto in 4. Sentent. Diſt. 13. quæſt. 2. art. 4.
Poſtquam docuit Planetam ſignificare Chriſti
tunicam inconſutilem, quam illi detraxerunt
Judæi, quando Cruci affigendus erat, mo-
ralem etiam innuens ſignificatum ait, chari-
tate Chriſtum Jeſum impulſum Crucem ſub-
iiſſe, & charitatem noſtrorum operire mul-
titudinem peccatorum. Et Natalis Alexan-
der in Theologia Dogmatica & Morali lib.
2. de Sacram. Euchariſt. art. 3. num. 7. pu-
tat, Planetam itidem ſignificare charitatem;
atque ex pectore & ex humeris demiſsà nos
admoneri, ut Deum & proximum, amicum
& inimicum diligamus; & idcircò ſuper re-
liquas veſtes imponi, quòd Charitas cæteris
virtutibus omnibus antecellat. Quibus omni-
bus conſentientibus teſtimoniis quivis intelli-
gat, quàm temerè Verrus tom. 2. pag. 341.
ex eo, quòd demonſtraveritPlanetam commu-
nem antiquitus veſtem fuiſſe, & collum cir-

4 cumundique totumque corpus ad pedes us-

que contexiſſe, Planetà charitatem ſignifica-
ri neger: neque enim intelligi PPreit ,; cur
Eccleſia Planetæ, quæ peculiaris Sacerdotum
veſtis facta fuerit, ſymbolum non potuerit

tribuere charitatis. Pietate & eruditione vir
clariſ-

212 Sebctio I.

clariſſimus oſephus Langletus Epiſcopus olim
Sueflionenſis, nunc Archiepiſcopus Seno-
nenſis, in Tractatu de vero Eeccleſiæ ſenſu ſa-
crarum Cæremoniarum affert Verti verba, qui-
bus ille Planetam, quæ olim rotunda & ad
pedes usque demiſſa ſignificabat charitatem,
quam S. Betrus ait operire multitudinem pee-
catorum, nunc mutatà formà negat ſymbo-
lum eſſe poſſe Charitatis: quam quidem ra-
tionem ſanè irreverentiæ notâ inurendam pius
Archiepiſcopus jure inclamans ità diluit, ut
oſtendat ſymbolum in forma veſtis non con-
ſiſtere; edmque temeritatis inſimulandum,
qui cum ſciat, ab Eccleſia huic veſti, etſi qua-
dantenus immutatæ, hujusmodi ſymbolum
tribui, tamen ejus ſententiæ audeat contra-
dicere. Vide ejus Tractatus §. 33.

De tota bac re in univerſum.

Si quis fortè cupit de ſacris veſtibus ea-
rũúmque ſignificatu uberius aliquid cognoſce-
re, tametſi nes potiſſima quæque complexi
ſumus adeat Brunum de Cæremoniis lib. 3.
cap. 4. Torres in Inſtit. Sacerdotum Cap. 3.
§. 2. & Collationem Lucionenſem 16. Par. 5.
39. Joſephus Vicecomes Obſervat. Ec-
cleiialticar. volum. 4. fusè, ac multiplici eru-
ditionis copia ſeripſit de Sacris veſtibus, ea-
rumque ſignificatu. Egregiè de carunden
acra-

era
GCrim
Poec
lb. I

dori

en

d v
cente
ſe;
Alaar

leinia

(HII

bam,
Adc
Prest
ſterio
do,
tare
dum
exilt
decl
Cede
Cuin
cun
cone
d.
adi⸗
Uret
Nnn

1ocl
denr
he
ln
tunn
nge
en-
mp
none
hnen
etlc
mbog
CO

bu
e
N
„ ſch 4

De Saerifcio Miſſe. 113

Sacrarum veſtium ſignificatu agit Gilbertus.
Grimaud in Sacra Liturgia Par. I. cap. 6.
Bocquillot Tractatu Hiſtorico Liturgiæ ſacræ
lib. I. Cap. 7. oſtendere ſtudet, Apoſtolos,
eorumque Diſcipulos in Sacris myſteriis per-
agendis communes adhibuiſſe veſtes, quibus
ad vulgarem uſum quoridie utebantur. Sex-
centos annos eam conſuetudinem perduraſ-
e; ætate tamen Hieronymi Sacerdotes ad
Altare elegantioribus cœpiſſe uti, magisque
lacinioſis veſtibus, quâm quibus vulgè ad
communem uſum homines uterentur: Al-
bam, Stolam, & Planetam 9. etiam Sæculo
ad communem uſum adhibita; juſſos tamen
Presbyteros ad Altare, ut Sanctorum My-
ſteriorum decori conſuleretur, aliis uti Al-
bis, Stolis, & Planetis ab iis, quas extra Al-
tare ſanctümque Sacrificium induerent. Du-
dum nos, quod ad veritatem Propenſius eſſe
exiſtimamus, in re ſatis perplexa, & obſcura
declaravimus. Nec ab iis, quæ ſcripſimus, re-
cedendum nobis putamus; ac fontem ſtu-
duimus commonſtrare, unde tam multiplex
opinionum profluat copia, ubi de initio ali-
cùjus conſuetudinis exiſtit inter viros doctôs
concertatio. Eſt aliquis exempli causa, qui
ad ſæculum 4. originem refert ejus conſue-
tudinis, ut in Miſia Planeta pPeculiaris adhi-
beretur; idque optimis confirmat monu-
mentis. Contra ea teſtimonium ab alio pro-
duci-

114 Sectio I.

ducitur, Sacerdotem fuiſſe aliquem ſexto ſæ-
culo, qui Planetam eandem in Miſſa adhi-
beret, quà ad communem uſum utebatur. Id
autem ſi quis ſatis eſſe poſtulet ad ſententiam
contrariam evertendam, næ ille nimium po-
ſtulat. Inde enim illud nobis tantummodo
proclive videtur, fuiſſe aliquem, qui poſte-
rioribus temporibus, etiamſi communis in-
Valuerit confuetudo, ſeſe eximium populo
Præbere voluit, ac fortaſſe etiam juſtis ac
ravibiis cauſis a communi conſuetudine fi-
E⸗ recedendum putavit. Atque ad eundem
modum argumentando ſæpe peccare nobis
videtur Bocquillotus, qui diffimulare qui-
dem non poteſt Divi Hieronymi aucéto-
ritatem, quem Ezechielis caput 44. enar-
rantem aitinde inferre, nulli fas eſſe cum
commumibus & profanis veſtibus ingredi
Sanctuarium, puraque mente ſibi bene con-

ſcios, ac peculiaribus, quæ deceant, veſti-

mentis indutos oportere divina tractare my-
ſteria; ex quo apparet peculiares 4. ſæculo
adhibitas eſſe veſtes ad Miſſam. Sed cùm in
vita S. Fulgentü, qui vixit poſt ducentos
fere annos, legerit, Iz qua tunica dormiebat,
in ipſa ſacrificabat, id ſibi ſatis eſſe videtur,
ut ſacris peculiaribus veſtibus vetuſtatis plu-
rium ſæculorum eripiat honorem, & multo
recentiorem affirmet Sacerdortum conſuetu-

dinem, detractis fibi communibus veſtibus
acce⸗

Lccede
menti

mor.
trac
ſine
here
pient
ment
Uus
u 8
coccit
Toge
m e

in,

e
r
e,
ſen
cCun
US
fernn
Craun

De

bra

Ante
D
ti

De Sacrifcio Miſſæ. rIS

accedendi ad Altare peculiaribus indu-
mentis ornatos. Quæ quidem veritatis
amore dicta ſunto, non quò quidquam de-
tractum velimus eruditiſſimo viro, qui in
fine illius capitis ad eos, qui nuperrime ab
hæreſi receſſerunt, ſeſe convertens, eos ſa-
pienter monet, cùm non abſurdam exiſti-
ment Regum conſuetudinem, qui in ſolem-
nibus quibusdam cæremoniis, eximiis veſti-
bus & a communi uſu alienis utuntur, nec
coccineam eorum, qui Regi ſunt à conſiliis,
Togam, aut Parlamentariorum, qui in Au-
lam conveniunt ad lites hominum dijudican-
das, Peculiarem improbent veſtem, atque
adeo paſſi etiam fuerint Miniſtros CGalvinia-
nos veſtibus non communibus indutos bapti-
Zare, concionémque habere, ne noſtros in-
ſectentur Eccleſiaſticos, qui ad Altare acce-
dunt, & Sacra faciunt myſticis induti veſti-
bus, quæ longè quidem à communibus dif-
ferunt, optime tamen cum Sanctuarii con-
gruunt myſteriis.

De Miniſtro qui Sacerdoti cele-
branti inſervit: de ablutione manuum
antequam Sacerdos ſacras veſtes induat;
de Pſalmis & Orationibus in præpara-
tione ad Miſſam à Sacerdote reci

tandis.
H 2 Olim

116 Sectio I.

Olim Populus reſpondebat Sacerdoti celebranti.
Mon licet Miſſam celebrare ſine Miniſtro. Miſſes
ſolitariæ quondam vetitæa. Sunt qui eas
non improbant.

Cn inſtituti noſtri ratio ſit, quæcunque
in Miſſa eelebranda dicit aut facit Sacer-
dos, ſingillatim perſequi, optimum puta-
mus de iis ſtatim verba facere, quæ modè
propoſuimus; ne eorum, quæ à Sacerdote
vel dicuntur in Miſſa vel fiunt, ſeries abrum-
patur. Itaque à Miniſtro, qui Sacerdorti
celebranti inſervit, initio ſumpto, dicimus,
quondam Populum adſtantem Sacerdoti ce-
lebranti reſpondere conſueviſſe, quod invi-
ctis probat argumentis Vicecomes de Anti-
quis Miſſæ ritibus lib. I. eap. 14. Qùm au-
tem id munus reſpondendi in Miſſa privata
unius tantummodo Miniſtri eſſe cœperit, ſi-
ne eo Miniſtro, ſeu, quod idem eſt, niſi ſit
qui Sacerdoti miniſtrer, non licet Miſſam ce-
lebrari, ùt videre eſt in Decretali Propoſuit
de Filiis Presbyterorum. Miniſter maſcu-

lus eſto, non fœmina: quapropter Gelaſius

I. epiſt. 9. ad Epiſcepos Lucaniæ cap. 26.
acriter pravam illam reprehendit conſuetudi-
nem, quaà fœminæ in Miſſa miniſtrabant: In-
patienter audivimus tantum divinarum rerum
Jubiiſſe daſpectum, ut fœminæ ſacris Altaribus
miti⸗

n

(in

Don
Inm
ſen
Donm
lahen
lante
mu
cele
IX
Pet
iitn
oll
ir⸗
.

—

Alehmm
li en

Ecllgt
tder
n p
no
Acende
8abnn
ceret
Hcione
Cotict
d inn
Aor.
Am 4
Prie

Ken⸗
Nt:G
n

4

Deé Saerifcio Miſſe. 11I7

miniſtrare ferantur, && cunbéta, guag hon niſi vi-
rorum famulatui deputata ſuut, ſexui, cut non
competit, exhibentur. In pluribus Conciliis,
ac præſertimn in 4. Mediolanenſi ſub S. Carolo
Borromæe Ppræſcribitur, ut qui in Miſſa mi-
niſtrat, Clericus ſit, & talari veſte, & ſuper-
Pelliceo veſtitus. In ſecunda ſectione, in qua
caſus practicos explicabimus, quæſtionem il-
lam pertractabimus, num fieri poſſit, ut Sa-
cerdeos celebret Miſſam ſine Miniſtro. Nunc
illud monebimus, Miſſas ſolitarias in Mona-
ſteriis quondam celebrari conſueviſſe nullo
miniſtrante: id verò deinde vetitum eſſe,
cùm nulla eſſet ratio, cur Sacerdos diceret:
Dominus vobiscum, & ſurſum corda. Conci-
lium Moguntinum ſub Leone III. cap. 43. ità
ſtatuit: Wullus Presbyter, ut nobis videtur, ſolus
iſſam cantare valet rectè: quomodo enim dicet:
Dominus volisoeum, vel ſurfum corda admonebit
babere, & alia multa his ſimilia, cinn alius ne-
mo cum eo ſit? Atque hâc ratione quidam
tantopere ſunt commoti, ut dubitaverint,
num ſi nullus alius præter Miniſtrum adeſſet,
celebrari Miſſa poſſet, ùt apparet ex Can.
LXI. de conſecrat. diſt. I. Eſt quoddam B.
Petri Damiani opuſculum ad Eronem, cui
titulus, Dominus vobiscum, ubi probat dici
poſſe hæc verba etiam nullo præſente; iis
enim Eccleſiam ſalutari. Cardinalis Bona
Rer. Liturgic. lib. I. cap. 13. num. 4. & feq.
H 3 pu-

4118 Sebtio I.

putat Sacerdotem, qui.- recitandis Horis Ca-
nonicis poteſt dicere, Venite adoremus, Ve-
nite exultemus, Oremus, Benedicamus Do-
mino, poſſe etiam ſolum dicere Dominus vo-
biscum, Orate fratres, Surſum corda; quin
etiam ſolitarios celebrare poſſe Miſſam nullo
miniſtrante, dummodo Apoſtolicæ Sedis in-
dulto id eis conceſſum ſit; quod confirmat
Natalis Alexander lib. 2. de Sacram. Euchar.
art. 4. in Regula I. 2. & 3. quæ ad praxim
Pertinent.

17
De manuum ablutione. Non olſervatur hic ri-
tus tanquam Cœremoniale veteris legis, ſed
ut præceptum ex convenientia.

Nunc de manuum ablutione dicendum:

Exodi cap. 30 ità Dominus locutus eſt ad

Moyſen: Eacies & labrum æneum cum baſi
ſua ad lavandum, ponesque illud inter Taberna-
culum TZaſtimonii & Altare, & miſid aqud la-
vabunt in ea Aaron & fzlii ejus manus ſuas &
pedes, quando ingreſſuri ſunt 1 nbernaculum Te-
Nimonii, & quando acceſſuri ſunt ad Altare, ut
offerant in eo Thymiama Domino. Ac illud
vas ex ſpeculis fœminarum, quæ ſtabant ad
Tabernaculi portam, factum eſt, ut Exod.
cap. 38. EFecit vas æneum de ſpeculis mulierum,
quæ exeubabant in oſtio Tabernaculi. Ubi no-

tandum, ſpecula tum fieri conſueviſſe ex e

encun
8el

umn ,

l

De Sacrificio Miſſæ. 119

& ſtanni mixtura: Optima apud majores ſpe-
cula fuerunt, &α blandiſſima & ſtanno & ere mix-
tis, verba ſunt Plinii Hiſt. nat. lib. 33. cap.
9. quo in loco quidam legunt non blandiſſima,
ſed brunduſina, quæ lectio probanda videtur;
nam idem Plinius lib. 34. cap. 1I7. ſcribit:
Specula quoque ex eo laudatiſſuma dt diximus
Brundußi temperabantur, dones argenteis uti
5ρo†nâρ *α ancilæ«. De ablutione manuum &
pedum in vetere lege, antequam Sacerdotes
Altari miniſtrarent, ac de vaſis æneis ex ſpe-
culis fœminarum conflatis eruditiſſimè ſcri-
pſit Lamy in ſuo Opere de Tabernaculo Fœ-
deris lib. 3. ſect. 7. & de Tabernaculo Mo-
ſaico lib. 3. Eodem autem lib. 3. ſect. 7.
agit de Thymiamate, quod ex pluribus fie-
bat odoriferis rebus in pulverem ſolutis. Di-
vus Thomas 3. part. quæſt. 83. art. 5. ipſe ſibi
objicit videri minimè decere, ut Sacerdotes
manus lavent, antequam ad Altare accedant,
cùm ejusmodi Ritus ſit ex legalibus veteris
Teſtamenti, qui jam exoleverit; ac reſpon-
det hunc Ritum non obſervari ab Eccleſia
tanquam cæremoniale legis veteris Ppræce-
ptum, ſedùt præceptum novum ex ſola con-
venientia introductum: Nec tamen Eccleſia
boc ſervat tanquam Cæremoniale veteris legis
præceptum, ſed quaſi ab Eccleſia inſtitutum, ſicut
