promi poteſt exemplum ex Eccleſiaſtica hi-
ſtoria noſtrorum temporum. Certum e
nonniſi nudo capite licere Miſſam celebrare.

At

At1

peri
Mi

cap
eſſet
facti
K 4
cogit
mudr
keomnt

De Sacriſicio Miſſæ. 71

At turpe & indecorum eſt in Sinarum Im-

perio caput detegere: quamobrem Paulus V.
Miſſionariis facultatem conceſſit, ut pileolo
caput tegerent, modè pileolus ille non idem
eſſet, quem communi uſu adhiberent: undè
factum eſt, ut Neophyti novum quendam
& à communi valdè diverſum pileolum ex-
cogitaverint ad uſum Sacrificii. Vide Ray-
naudum tom. 13. de Pileo & cæteris capitis
tegminibus pag. 628.

Ex Tbhomaſſno probatur, veſter communes,
c' ad Sarificium adbibitas, non fuiſſe eas-
dem, eiſe ejusdem formæ.

Atque hæc non noſtra ſunt, ſed ex Tho-
maſſino deprompta, qui tom. I. lib. 2. cap. 45.
oſtendit Stolam, Manipulum & Albam pro-
fanas antea fuiſſe veſtes, quæ deinde uſu Sa-
crificii conſecratæ ſint. Et cap. 47. num. 4.
Poſtquam plures attulit auctoritates, Quibus
ex teſtimoniis, inquit, conſtat, Tunicam,
Dalmaticam, Caſulam communes illus fuiſſe
quondam Laicorum veſtes, multéque magis Cle-
vicorum civili in uſu, ac tandem eò evaſiſſe,
ut propriæ Clericorum eſſent, nec in civili tan-
tùm uſu, ſed in ſacro, Laicis d patrio majo-
vum habitu ad peregrinas veſtes deſciſcentibus.
Inter cætera, quæ Thomaſſinus affert docu-

menta illud eſt & S. Cæſarii Vita petitum cap.

E 4 19. I

72 Sectio I.

19. in qua proditum eſt de Cæſario, qui poſt
reditum in Gallias egeno mendicoôque homi-
ni nihil quod daret haberet, Caſulam, qud in
Proceſſionibus utebatur, & Albam Paſchalem
profert, dätque egeno, jubétque, ut vendat uni
ex Clero. Et in eadem Vita: Ambulans per
plateam civitatis vidit contrd in foro hominem,
qui à Dæmone agebatur. In quem cum atten-
diſſet habens manus ſul Caſula, ut 4 ſuis non
videretur, Crucem contra eum fecit. Planetà
igitur, quam pauperculo illi Cæſarius dedit,
utebatur, cùm ad Altare accederet; ea ve-
rò, quà erat veſtitutus, dum ad expellendum
ex Energumeno Diabolum Crucis ſignum fe-
cit, Planeta erat communis uſus, quam, dum
eſſet in foro, adhibebat: ex quo facilè intelli-
gi poteſt, eandem fuiſſe veſtumm formam Sa-
cerdotum, cùm ad Alrare accederent, & cùm
per urbem inambularent; ſed non easdem
fuiſſe veſtes, quas ad Altare, cum iis, quas
in domeſtico civilique vitæ uſu adhiberent:
quanquam ùt ait Thomaſſinus, bujus utriutdjae
veſtimenti ſi fuit eadem forma, ut? & idem no-
men, erat profectò ſaera civili & ſplendidior
& pretioſtor. Aliud argumentum ad ea, quæ
ex Thomaſſino attulimus, addi poteſt ex Re-
ginone deſumptum de vita & conſervatione
cap. 66. qui teſtatur, non licere Presbyteris
in Alba, qua in ſus uſu utuntur, Miſſas cauta-
re; ex quo intelligitur, duplices illis fuiſſeAlbas,

dqua-⸗

l 5
w⸗
Gine
Utitt
ron

M

lügt
hon.
gli
N
Nlnn
lnrt
itiit
r
n
Dvel
ek
eendn
nunſ⸗
yC
intel.
ain
Kch
eden
6,
beren
tſ
enr
4)
er)e
ani

Hyket
bten

N

6

De Sacrificio Miſſæ. 73

quarum alteram ad communem uſum, alteram
ad altare adhibebant, ùt bene advertit Tourne-
ly tom. 2. de Euchariſtia edit. Pariſien. pag.
378. Oſtendit Vertus tom. 2. pag. 283. Pres-
byteros etiam extra Miſſæ Sacrificium Albas
adhibuiſſe; ſed vetitum eſſe, ne quis eàâ ute-
retur Albà ad Altare, quam in communem
uſum adhiberet: atque inde contendit deri-
vatum uſum Rocchetti, quod pigeret Presby-
teros Albam, quæ veſtis eſt ad talos demiſſa,
cùm per civitatem incederent, adhibere.
In Formulario apud Reginonem legitur: Si
ſine Stola vel Orario in itinere incedat, ſive
gbique Alba, aut cum illa Alba, qud in ſuos
uſus cquotidie utitur, Miſſam cautare præſumat.
In Synodalibus Epiſcoporum Conſtitutioni-
bus ad Parochos in Baluzii appendice ad Re-
ginonem: Ut nullus in Alba, qud in ſuos uſus
utitur, cantare praſumat. Leo IV. apud Ba-
ronium ad annum 855. ità decrevit: Nullus
in Alba, qua in ſuo uſu utitur, præſumat
Miſſas cantare. Quod autem Albæ ſubſtitu-
tus fuerit uſus Superpellicei & Roccherti vide
Perimezzium Diſlert. 4. tom. I. pag. I15. &
De Amictu. EFjus etymon. Anaboladium. Ejus
uſus Saculo 8. introduéctus. Ejus analegia cum
V'eteris Teſtamenti Ephod. Olim ſupra Allam
ponebatur, ùt nunc faciunt Ambroſtani.
His præmiſſis ad ſacra Indumenta deve-
E 5 ni-

74 Seétio I.

niemus, quorum primus eſt Amictus, qui in ve-
tuſtis libris liturgicis appellatur Anaboladium.
Amalarius lib. 2. de Eccleſiaſticis officiis cap.
18. de Amictu ait: Amiétus eſt primum veſti-
mentum noſtrum, quo collum undique ecingimus:
Le Brun tom. I. pag. 42. contendit, vocem
Amictus à verbo anliecire deduétam, quod
operire ſignificat; & octavo ſæculo ad collum
tegendum ejus uſum eſſe induétum: Eccle-
ſiaſtici enim & Laici ad eam usque ætatem nu-
dum collum habuerant, quod indecorum
poſtea viſum eſt. Honorius Auguſtodunen-
ſis in Gemma Animæ lib. I. Cap. 201I. vide-
tur innuere, noſtrum Amictum eundem eſſe
cum veteris legis Ephod: Hinc humerale,
quod in lege Ephod, apud nos Amictus dicitur,
ſibi imponit, & illo Caput & collum & bume-
vos, unde co Humerale dicitur, cooperit, 97
in pectore copulatum duabus vittis ad mamillas
cingit: quod etſi alii non probent, tamen eſt
admodum veriſimile; nam in lege veteri
Ephod veſtis erat Sacerdotalis. Quamobrem
D. Hieronymus Epiſt. ad Marcellam ſcribit:
Ilud breviter attende, quod nunquam niſi in
Sacerdotio nominetur Ephod. Etenim Sacer-
dotale Ephod linteum erat, & veluti cingu-
lum, quod ad poſteriorem colli partem cir-
cumduétum, & ab humeris ad pectus demiſ-
ſum, in ipſo pectore decuſſabatur, ac tuni-
cam præcingebat; & quanquam Socerdots
1S

Darid

uun
Mo
(NN
mlür
Neer
And
O
mic
ſco
co

Ulinne
laduut
is 4
⸗
limm:
CK
,
lcaln
e
tenn.
econn
dvnen
deneh
errl⸗
ieltutn
unr.
it, 6
numit
wenel
3 Feten

De Sacrificio Miſſo. 75

lis veſtis erat, ed tamen uñ ſunt etiam Laici.
David enim, cùm ſolenni pompà Hieroſoly-
mam deferretur Arca & domo Obededon,
Ephod induit, ùt eſt in 2. lib. Reg. cap. 12.
De Ephod adeas Calmeti Dictionarium Bibli-
cum verbo Ephod; & de amictu ejusque ſi-
militudine cum Ephod vide Sauſſay Panoplia
Sacerdot. Par. I. Lib. I. cap. 2. Maronitæ &
Ambroſiani amiéctum ponunt ſuper Albam;
olim etiam Græci: munc verò nullo utuntur
amictu teſte Macro in Vocabulario Fccleſia-
ſtico verbo Amictus, & Clericato de Sacrifi-
cio Miſſæ deciſ. 50. num. 22, In quinto ex
Romanis Ordinibus, quos edidit Mabillonus
tom. 2. Muſcæi Itralici, apparet Amictum
tunc temporis ſupra Albam poni conſueviſſe.
Profert Georgius tom. I. de Liturgia Roma-
ni Pont. vetus Miſſale Vaticanum ante ſeptin-
gentos annos ſcriptum, in quo præſcribitur,
ut Amictus poſt Albam & Cingulum accipia-
tur; quod nunc non Ambroſiati modè, ùt di-
Ximus, faciunt, ſed Canonici quoque Lugdu-
nenſes. In Eecleſia Romana nunc, & in tota
ferè Catholica Eccleſia Amictus induitur ante
Albam; & hujus Ritus veſtigium extat in Miſ-
ſali quodam 1I. Sæculi teſte Merato Par. 2.
cap. I. num. 20. tom. I. Par. x. Sunt qui
Amictum ſericis aureisque fimbriis ornent,
ſed Cardinalis Bona Rer. Liturgic. lib. I. cap.
24. num. 3. ait recentem eſſe hanc conſuetu-
dinem,

76 Seétio I.

dinem, & Sacræ Antiquitati prorſus in-
cognitam.

Albæ varia nomina. Eam olim Eccleſtaſtici ad
communem uſum udbibebant. Ea etiam uſi
Laici, qui in magna eſſent digni-
tate, .

Altera ſaera veſtis eſt, quæ Alba, Cami-
ſia, Camiſus, & Camiſile appellatur. Græ-
ci Poderem, Itali vocant Cawice. In Ordine
Romano mentio fit de Alba, Lineam Dal-
maticam, quam dicimus Albam: & in Aé6cis
Proconſularibus S. Cypriani Epiſcopi & Mar-
tyris apud Ruinartum: Et cuùm ſe Dalmaticd
exſpolidſſet & LDiaconilus tradidiſſet, in
linea ſtetit, & cœbit ſpieulatorem ſuſtinere.
Vocem illam linea etſi Baronius ad annum
Chriſti 261. num. 40. Pputat ſignificare Roc-
chettum, tamen plures ità accipiunt, ut in⸗
telligant Albam: nam neque tum temporis ul-
lus erat uſus Rocchetti; & Eccleſiaſtici viri
Albàâ ad quotidianum communémque uſum
veſtiebantur: cùm præſertim Dalmatica etiam
communis veſtis eſſet, quæ in Dalmatia, un-
de nomen traxit, inventa fuerat. Eam Re-
ges etiam adhibebant; nam Lampridius tra-
dit, Commodum, & Julius Capitolinus Per-
tinacem Dalmatic indutum in publicum prod-
iiſſe, ùt obſervavit Baronius ipſe in Notis ad
Martyrologium Romanum ad diem Z1, Nal.
ma-⸗

4b

ult
ſita
iſee

tnn
bler
Cabe
I;
6h
ulun
An
doe
gen
ler
(en

ſs 1

gPiit
n
.

„C
i
n D.
in
yetl
1 9 4
en
AMnbn
re N
orsl
ſin
caein
anei⸗
Piabe
divs Ne
nnol

De Sacrißrio Miſſæa. 77

Amalarius lib. 2. de Kcclefſiaſticis Officiis de
Alba ità loquitur: Poſten Camiſtam induimus,
quam Albam vocamus. In libro Pontificali in
Vita Benedicti III. proditum, eſt fub eo Pon-
tifice Regem Saxonum Eccleſiæ S. Perri Ro-
mam dono miſiſſe Camiſias albas ſigillatas ho-
loſericas cum chryſoclavo: & quanquam Ca-
ſaubonus putat, veſtes fuiſſe ad ornatum Tem-
pli, tamen Ferrarius lib. 3. de Re Veſtiaria
cap. 5. abunde probat, eas in Sacerdotum
uſum comparatas fuiſſe. Alcuinus, ſive quis
alius Auctor; in libro de Divinis Officiis de
Podere mentionem facit his verbis: Poderis,
vulgò Alba dicitur. Ejus vocis etymo-
ogiam ex voce podas trahit, quæ apud Græ-
cos pedes ſignificat; eſt enim Alba ad pedes
demiſſa veftis. Et Ferrarius in Linguæ Ita-
licæ Originibus docet, hanc veſtem è& voce
Camicia, exiguâà mutatione factaà, Camice eſſe
appellatam. Albam lineam, non laneam eſſe
oportet: quapropter D. Gregorius in Eze-
chielem Hib. 1. Homil. 1I. ſeripſit: Groſzora
quippe veſtimenta ſunt lanea: ſed cum Sacerdos
ad Sacrum miniſterium accedit, id eſt, cum in-
zus per compunétionem ingreditur, ſubtiliori
intellectu neceſſe eſt, quòd ipſe quaſi lineo ve-
Itimento veſtiatur. Albi etiam coloris eſſe de-
bet Alba: quamobrem D. Hieronymus lib.
I. adverſ. Pelagium decere ait in Dei hono-
rem, ut Epiſcopus, Preilyter, Diaconus,

re-

78 dectio I. =
liquus Ordo Eccleſtaſticus in adminiſtratione
Sacrifciorum cum candida veſte procedant. Fe-
ria ſexta in Paraſceve antiquitus Sacerdotes eâ
veſte utebantur, quæ nigri eſſet coloris.
Quædam Albæ manicas habent acu pictas, be-
Gus etiam, humeros & lacinias phrygio item
opere variatas; quæ conſuetudo etiam nunè
in quibusdam Regularium Eccleſiis, & in
Pontificio Sacello retinetur, ùt obſervat Ma-
crus verbô Alba, & Clericatus decis 50. num.
23. & ſeq. Duo recentiores viri docti Fleury
de veterum Chriſtianorum moribus, & le
Brun zom. I. pag. 45 oſtendunt, Albam pe-
culiarem quendam Laicorum, qui magna eſ⸗
ſent dignitate, fuiſſe ornatum; tunicas enim
albas Romanis donavit Aurelianus Imperator .
deinde Alba proprium cœpit eſſe indumen-
tum in Eccleſiaſticis æremoniis. Et ſi Fleu-
ry fides habenda ſit Eecl. Hiſtoriæ lib. 20. num.
23. de Alba in Altaris uſum deſtinata prima
mentio oôccurrit in Carthaginenſi Synodo,
vergente in finem quarto ſæculo habita. Al-
ba inferiorum etiam Ordinum veſtis fuit Oſti-
ariorum, Lectorum, Exorciſtarum, Aco-
lythorum; Fratrum Præœdicatorumn Acolythi
etiam nunc Alba utuntur. Et Sauſſay in Pano-
plia Clericali Par. I. lib. 5. cap. 5. §. Nec ritus ob-
ſervat, in inferioribus miniſtris idcireò Albæ ſu-
perpelliceum ſubſtitutum fuiſſe, ut ambulando,
cæterisque muniis obeundis eſſent expeditig⸗
res. J e

atte
. N
Corc
clnd
lis,
oin
m hut
, N
Hvet
on
en
,
bainpe
eone
enn
eratot⸗
Gumer.
Mer.
0. 0

1,
NcoNe
ue
Gul
Abel
Pilzch
,neci'
el 1

De Sacrifcio Miſſe. 79

De Cingulo. Non circa pectus, ſed circa
renes cireumducendum.

Tertia ſacra veſtis eſt Cingulum; quam
obrem Stephanus Eduenſis Epiſcopus lib.
I. de Sacram. Altaris cap. 10. Cingulum, in-
quit, quod Albam conſtringendo renibus co-
aptatur: interdum Baltheum, aliquando et-
lam Zona appellatum eſt. Divus enim Hie-
ronymus Epiſt. 128. ad Fabiolam: Tertium
genus eſt veſtimenti, quod illi appellent Abner,
nos Cingulum, vel Baltbeum, vel Zonam poſ-
Jumus dicere. Olim, qui ampla & longaute-
retur veſte, Cingulo ſe præcingebat, ne tuni-
ca epſa diſftueret, & greſſum impediret; ver-
ba ſunt Bedæ & Rabani. Qui diſeinctus eſ-
ſet apud Judæos & Romanos, otio, luxu,
& deliciis diffluens habebatur, ut oſtendit
Vertus lib. 2. pag. 310. Sacerdotale cingulum
non circa pectoris mammas, quod quidam
Perperam faciunt, ſed cirça renes circumdu-
ci debet. De cingendis renibus locus eſt in
Exod. Cap. 12. Kenes veſtros accingetis; & Job
cap. 12. Præcinge fune renes eorum; & Iiaiæ
cap. II. Er erit juſtitia Cingulum luml'orum
jus, ſdes cinétorium renum ejus. Vetus
eſt cinguli uſus; Joannes enim Diaconus in
Vita S. Gregorii narrat, Fideles ejus ſupel-
lectilem venerari conſueviſſe 3 Jed & ejus Bal-
ibeum conſuetudinaliter oſculatos eſſe.

Mani.

80 Sebtio T.

—

Manipuli Etymon. Sacerdotes Aniſtro brachio
olim ſudariolum alligatum babebant. De ma-
nipulo controverſia inter Romanos & Raven-
nates Clericos à Gregorio Magno
dirempta.

Quarta veſtis eſt Manipulus, de cujus
etymologia Wilhelmus Britto in Vocabulario:
Manipulus eſt ornamentum manus. Manipu-
lus ſequiore ævo additus eſt; nulla enim de
eo mentio fit à Veteribus Patribus, & Ritu-
alibus libris. Sacerdotes primis Eccleſiæ ſæ-
culis ſudariolum ad ſiniſtrum brachium ter-
gendo ſudori, naribusque emungendis alliga⸗
tum habebant: voce etiam Saxonicâ Eanof
appellabatur, quod idem valet ac ſudariolum
ſeu mucinium, ùt docet Voſſius lib. 2. de Vi-
tiis Sermonis cap. 7. Id ſudariolum haud ità
Sacerdotibus peculiare fuit, ut Clericis etiam
ad Altare eo uti non liceret. Sibi tantùm eo
uti licere contendebant Eccleſiæ Romanæ Ole-
rici: ortam inter eos & Ravennatis Eccleſiæ
Clericos controverſiam S. Gregorius, ne qui
Joanni Ravennatenſi Archiepiſcopo injucun-
dum faceret, ità diremit, ut primis ejus Diaco-
nis ex ſingulari privilegio liceret, ad ſiniſtrum
brachium alligatum geſtare ſudariolum, dum
celebranti Archiepiſcopo miniſtrarent, ut ap-
paret ex Epiſtola ejus Pontificis 54. ad Joan-
nem Epiſcopum Ravennatem lib. 2. Veinr
oan-

ſos
run
ſox
del,
run
lun
ͤ
lee⸗
bie
min
nig
kine
9
ſiii
Uhiu
,
lin
Diar
uie
re
nd

de
al
ro
je.

—

Prnrti
Dent
Naun⸗
1

le
bolm
Hone
eltinn 8
N
klet⸗
um
1 N
rioe
geni
haudi
Setu
tdm
anel
ac
elil
ner
1s
oln

In,

De Sacrificio Miſſæ. 8

Joannis Archiepiſcopi, jura tuentis Clerico-
rum ſuorum, ea ſunt: Quia quoties ad Epi-
ſcopatüs ordinationem, ſen reſponſi Sacerdotes
vel Levitæ Eccleſtiæ Ravennatis Komam vene-
runt, omnes in oculis Deceſſorum veſtrorum
cum mappulis ſene reprehenſione aliqua proce-
debant. Quare eo tempore, quo iſthie à Præ-
deceſſore veſtro peccator ordinatus ſum, cuncti
Preshj)teri, & Diaconi mei in obſequiuin Do-
mini Papæ mecum procedentes ufe Junt. Be-
nigna D. Gregorü concefſio his verbis con-
tinetur: Mlud autem, quod pro utendis à Cle-
ro veſtro mappulis ſoripfiſtis, 4 noſtris eſt Cle-
ricis Fortiter obviatum, dqicentibus, nulli hoc
unquam alii cuilibet Eccleſie conceſſum fuiſſe.
Sed nos ſervantes honorem Fraternitatis Tuæ;
licet contra voluntatem Cleri noſtri; primis
Diaconibus veſtris in obſequio duntaxat tuo
mappulis uti permittimus. Alio autem tem⸗=
pore, vel alias perſonas boc agere vebementiſ-
ſemè probibemus.

Sudariolo ſulſtitutus manipulus Sæculo 10. vel;
ut aliis, Sæculo &. Hujusmodi rerum utüs in-
eroducti perdiſfcile eſt veras Epochus tonſtitue-
re. CGræci dupliti utuntur manipulo. Cur
Epiſcopi poſt Confiteor induant
manipulum.
Hujus ſudarioli uſus viguit, donec ſub-
ſtirurus fuit manipulus veluti ornatus qui-
dam,

82 Sectio I.

dam, qui propterea ejusdem materiæ &
operis eſt, cujus Planeta & Stola. Amala-
rius, qui vixit nono ſæculo, de Sudariolo
mentionem facit; unde infert Card. Bona
Rer. Liturgicar. lib. I. cap. 24. uIn. 5. Sæ&-
culo decimo manipulum in ſudarioli locum

fuiſſe ſubſtitutum. Meratus tom. I. Par. I.
pag. 321. num. 25. longè antea id factum eſſe
exiſtimat, qui mamipul mentionem fieri re-
pererit ſæculo octavo. Le Brun tom. I. pag.
47. & 48. & Vertus tom. 2. Pag. 311. & ſeq.
Manipuli primum uſum referunt ad ſæcu-
lum 14. Nam Ivo Carnutenſis, qui eo Vi-
xit ſæculo, ſudarioli uſum etiamnum vigere
innuit libro de ſignificat. Indumentor. Sacer-
dotal. In ſiniſtra manu ponitur quædam map-
pula; quæ Jæpè fluentem oculorum pituitam
zergat, & oculorum lippitudinem removeat.
De hac re ſua ſtet euique ſerterftia: perdiffi-
cile eſt enim ejusmodi Epochas conſtituere:
ac de hujusmodi rebus aliisque id genus, quæ
Paulatim in morem invectæ ſunt, arbitra-
mur omnium veras eſſe ſententias, non qui-
dem quoad eorum tantùm locorum uſum,
undè afferuntur documenta. Nunc Mani-
pulum Sacerdotes induunt ante Stolam; Epi-
ſcopi plerumque nonniſi ad Altare recitato
Confiteer. Idem mos erat olim omnium
Presbyterorum: Planeta enim illis tempo-
ribus, àt alibi inferiùs docebimus, nondum
era

ere
aP

i
i
ſi
tun
Ta
M.

du

II

int
Pos
Net
n

Mo
perl⸗
ſtine
; 1
VN
Nonc
1
N
MN.

4

6

De Sorrifrio Miſſe. 83

erat ſub brachiis usque ad extremam oram
aperta veſtis, ſed à collo integra ad pedes
Protendebatur, ac nonniſi ſub recitatum Con-
ſiteor plicabatur; quo temporis articulo er-
iam manipulus brachio alligabatur, quod,
ſuper brachia ſublatâ plicataque Planetà, ab
omni impedimento liberum erat & expedi-
tum. Vide Vertum tom. 3. pag. 21. & Me-
ratum loc. cit. num. 26. Quoniam verò de
Manipuli Symbolo more ſuo malè loquitur
Vertus, propterea quòd appareat, naturâ
duce ejus uſum invectum eſſe, vir doctiſſi-
mus idémque graviſſimus Auctor Langletus,
antea Sueſſionenſis, nunc Senonenſis Epiſco-
Pus in tractatu adversùs Vertum §. 34. mo-
net diſtinguenda eſſe tempora. Fuit enim
tempus, cùm manipulus inſtrumentum erat
ipsà necefſitate introductum: deinde verò
cùm inter ſacra indumenta locum obtinuit,
in ſymbolum evaſit. Manipulus ferè idem
eſt, quod apud Græcos Epimanicion, de
quo CGoar in Notis ad LiturgiamS. Jo. Chry-
ſoſtomi num. 12. Duobus verò Græci &
Maronitæ uruntur manipulis, quorum ſin-
gulos ad ſingula brachia alligant teſte Macro
in Vocabulario verbo Manipulu ð

F 2 Stolæ

94 Sectio I.
Stola cujusmodi veſtis fuerit apud Romanos.
Ejus nominis ratio.
Stola quintum inter indumenta ſacra ob⸗
tinet locum. De Stola tanquam de integra
veſte ſermo fit in Vereri Teſtamento Gene-
ſeos cap. 41. V'eſtivitque eum Srols yWns;
& cap. 45. Singulis quocſué Proferri Jußſt hi-
nas Stolas; & Eſther cap. 6. Tulit rague
Aman Stolam & equum. Idem probatur ex
Parabola Evangelica Filii, qui facultates ſuas
prodegerat. Apud profanos Seriptores Sto-
la veſtis eſt mmuliebris. Locus eſt Ciceronis,
qui perditos profligarsque M. Antonii mo-⸗
res exagitat in 2. Philippica; cap. 18. Jum-
Phſti virilem Togam, quam ſtatim maliehbrem
Stolam reddidiſia. Srola veſtis erat longa;
quæ totum corpus tegebat; ac nomen illud
traxit ex quadam faſeia ad ejus veſtis oram
circumducta, quee Stola dicebatur.

Stola Orarium etiam dicebatur. Apud Vo-
piſcum orarium pro Sudariolo.

Sacra Stola, de qua agimus, orarium et-

iam appellabatur: quamobrer in Gemma
animæ lib. I. cap. 204. legitur: Qeinde cir-
cumdat collum ſuum otolä, quæ &α orarium
dicitur; & Rabanus Maurus lib. I. Cap. 19.
Quintum eſt quod orarium dicitur, licèt hoe

n
u

e⸗
ld

oto,

10
nen

. 1

re
Kor

leslen
eN
eod
i .
.
lner
S
Ol

,.

Ae
.

ie⸗
Gennd
1 4 3
ro
6
ic

De Sacrificio Miſſæ. 85

quidam Stolam vocent; & in libro Pontificali
in vita Agathonis: Ed bord Sancta Synodus
una cum Principe ejus Orarium auferri juſſe-
runt d collo ejus, ſcilicet Macarii Antiocheni.
Vox orarium occurrit etiam in Scriptoribus
Ethnicis, & ſudariolum ad tergendam faciem
ſignificat: nam Flavius Vopiſcus in vita Au-
reliani tradit, illum dono dediſſe Oraria Populo
KRomano, quibus uteretur Populus ad favorem,
nimirum ut manibus ea ſuſtollerent jactarént-
que, & lætis acclamationibus Principem pro-
ſequerentur. Atque orarium longius apud
eos, quàm latius fuiſſe oportet ad modum fa-
ſciæ: Gregorius enim Turonenſis lib. 3. Hi-
ſtoriar. cap. 5. narrat, Sigismundum Burgun-
dorum Regem dormientem filium necari juſ-
ſiſſe, eique necem in hunc modum fuiſſe il-
latam refert: Dormienti Orarium ſub collo
poſßitum, ac ſuh mento ligatum, trabhentibus
ad ſe invicem duobus pueris, ſuſfocatus eſt.

Stolæ cν Orarii Etyma. Stolam ſemper &*
ubigue Epiſcopi & Presbyteri; Diaconi etiam,
ſed primo tautum Ordinationis ſuæ anno
adhibebant.

Cardinalis Bona lib. r. Rer. Liturgicar.
cap. 24. num. 6. ait, noſtram Stolam ab ea
faſcia ita dictam, quæ circa oram illius ve-
ſtis affuta erat, quàâ fœminæ ſibi totum cor-
F 3 pus

86 Sebctio I.

pus tegebant, quæ faſcia Stola appellabatur;
Orarium etiam appellatam eſfe Stolam ab ora-
rio, cujus apud Ethnicos diximus majorem
fuiſſe longitudinem quàm latitudinem. Qui⸗
dam putant orarium dictum eſſe ab ora, quæ
laciniam veſtis ſignificat. Ità ſentiunt le Brun
tom. I. pag. 326. Sed hæc leviufcula contro-
verſia eſt. Stolæ uſus vetuſtiſſimus eſt in Ec-
cleſia, cujus documenta mille & trecentisan-
nis antiquiora afferri poſſunt: eam ſemper &
ubique geſtabant Epiſcopi, & Presbyteri; Di-
aconi itidem ſemper & ubique, ſed primo tan-
tum ordinationis ſuæ anno. S. Fulgentium, ne
à monaſtica vita diſcederet, proditum eſt, nun-
quam Stolà uſum eſſe, quemadmodum cæ-
teri utebantur Epiſcopi. In vita S. Thomæ
Cantuarienſis, quam Joannes Sarisberienſis
conſcripſit, hœæc habentur: Stolam tamen ju-
gum Chriſti ſuave circa collum diebus ac no-
Ctibus habehbat. In Concilio Moguntino an-
no 813. cap. 28. ita ſtatutum: Ut Presbyteri
ſine intermiſſzone utantur orario propter diffe-
ventiam Sacerdotii dignitatis. Hn vita S. Mauri:
Stolam, cum qua eodem anno, jubente Beato
Magiſtro ſuo, ordinatus ad Miniſterium fue-
rat Leviticum, & quam juxta morem Sancti-
zatis gratid primo indeſinenter ferebat anno, de
collo ſuo prozulit, & ſuper caput infirmi Cru-
cis ſignum faciens poſuit. Klem habetur in
Vita ejusdem S. Mauri carmine ſeripta. Pj
0*

2
Dilor
ginnn
Hoe

Ueter
nore
long
,
vern.
Uy
Cern
dr.
Donn

Dn

1

Uar,
ſul
r!
un

bann
dort
ſcre
r
tleben
CoNr
Ktind.
ennpt
enbel
tetud⸗
imot
tiumhe
elbe
umn
Thone
erienn
mhenit
N
ino
er⸗
iunft
1
l
nilr
petu
l
N

De Sacrificio Miſſæ. 87

Plorat & exorat, veniam dum precibus orat,
Deponendo otolam, quam tototempore caram
Anni portabat, quam Fec vehementer amabat,
Quod ſublimatus, quod erat Levita ecreatus.
Quæ quidem documenta fidem iis afferunt,
quæ diximus, ùt benè animadvertunt Ma-
billonus in Præfatione ad ſæcul. 1. Benedi-
Ginum num. 109. & du Cange verbo Srola.
Hoc verò tempore ſolus Romanus Pontifex
veterem Epiſeoporum Presbyterorumque
morem retinuit ſemper geſtandi Stolam.
Longior erat antiquitus Stola, quàm quæ ſit
ea, quà nunc utimur; nam in muſivo ſeu
vermiculato opere in Eccleſia S. Mariæ trans
Tyberim S. Calepodius Presbyter depictus
cernitur cum Stola ad pedes usque demiſſa;
àùr obſervat Georgius de Liturgia Romani
Pontificis lib. I. cap. 20, num., 6,

Flaneta, quæ && caſula dicitur. Quæ olins
ejus forma. Ex antiqua ejus forma qui-
dam ritus explicati.

Sexta Sacra veſtis eſt Planeta. Caſula et-
iam appellatur, ut apud S. Iſidorum lib. 19.
cap. 24. Planeta Græcè & Latinè dicitur Ca-
ſula, quæ totum bominis corpus tegit. Vete-
ris Planetæ forma omnindò ei ſimilis erat, quàâ
nunc utuntur Græci. Vetus itaque Planeta
Veſtis erat, quæ à collo ad pedes usque Sa-
F 4 Sex⸗

88 Sectio I.

cerdotem tegebat, & brachia manuũsque in-
volvebat, ut ea qui adhibere vellet, eum
oporteret Planetam utrinque ſuſtollere, vel fi-
bula ſubligare. Quamobrem Iſidorus eodem
loco: Oÿeſtis cueulata quaſi minor caſa, eo quod
totum hominem tegat; & Rabanus Maurus de
Inſtitntione Clericorum cap. 21, Caſula, in⸗
quit, dicitur vulgò Planeta Preslegteri, quia
inſtar parvæ Caſæ totum tegit. Hæc ſupre-
mum omnium indumentorum eſt, & catera
omnia interius per ſuum muntmen tegit &
Jervat. De veterum Planetarum forma opti-
mè ſeripſerunt Rocca tom. 2. noviſſimæ Edit.
Pag. 398. Georgius de Lifurgia Romani Pon-
tificis tom. I. lib. I. Cap. 24. num. 8. Mera-
tus tom. I. Par. I. pag. 32 I. num. 32. Et jo-
annes Patritius in Diſiertatione de Patena ar-
gentea S. Petri Chryſologi pag. 141. vVeterem
ejus S. Epiſcopi antiquà Planetà induti ima-
ginem affert. Macrus in vocabulario verbo
Caſula Græcos multùm laudar, quèd vete-
ris Planetæ formam retinuerint: & Linda-
nus Panopl. Sacerdot. lib. 4. cap. 56. pag. 480.
conqueritur, nimiùm decurtari fſuo tempore
cœptam eſſe Planetam: Ità enim veciſa eſt &
decurtata, atque aliam prapè in ſpeciem de-
Jormata, ut ſicuti illa priſea, unds Ffuxit &
degeneravit, cum ponatur, vix ſuum tuea

zur nomen. Dudum diximus, donec Planetæ

Vetus forma permanſit, manipulum à Sacer-
22 dote

Core
enim
Phen
Uat
nay-
lue
604
er⸗
R
an
ele

eui

— ==.
☛) —

uaun

cun
a⸗
Un
we

Gtei
, n
ek
GeNl
ut
Ansd
finſi
1 SC
m
eE
Anir
Mer
E
lenn
etelen
nl im
Velte
d ree
gte
tenet
9
Cen ,
n il
Phogen
el

De Sacrificio Miſſe. 89

dote poſt Confneor accipi conſueviſſe; tunc
enim ſuper Sacerdotis brachia ſuſtollebatur
Planeta. Nunc verò, etſi Planetæ forma mu-
tata eſt, eundem morem Epifſcopi retinent.
Ex antiqua Planetæ forma conſuetudo illa ma-
navit, ut Miniſter Sacerdotis in Elevatione
Euchariſtiæ Planetam extollat; quæ conſuetu-
do etiamnum viget, ùt notat juveninus de
Sacramentis Diſſert. 5. de Sacram. Euchar.
Quæſt. 8. cap. 5. §. ſextum & ultimum, ubi
hæc habet: Hinc ſequitur neceſſarid, Plane-
tam ſeu Caſulum olim multò fuiſſe longiorem
ac latiorem, quàm nunc ſet; nec enim alio-
quin omnes corporis partes obtegere potuiſſet.
Ejusmodi vero veteris Eguræ hoe apud nos ve-
Itigium remanet, quöd, uhbi Hoſtia conſecrata
à dacerdote elevatur, Miniſter Sarr’fcantis
Caſulam complicet, aut extollat, ne Saçerdo-
ti genua ſlectenti ſit impedimento Et conſo-
nat Tournely tom. 2. de Euchariſt. Pag. 388.
edit. Pariſien. Atque inde etiam morem il-
lum ortum eſſe conſtat, ut in Quadrageſima
& in diebus jejunii cum Diaconus & Subdia-
conus Sacerdoti Miſſam ſolennem celebranti
miniſtrantes Planetà utuntur, candem bPla-
netamn habeant in anteriori parte plicatam:
cum enim Planetæ olim eſſent ample, pli-
Catas eas eſſe in anteriori parte oportuit, ut
miniſtrando Diaconus & Subdiaconus eſſent
expeditiores. Vide ſoſephum Catelanum in
6 5 Notis

90 Sectio I.
Notis ad Pontificale Romanum in Prolego-
menis cap. 18. num. 6. tom. I.

Planeta profanum olim indumentum; ejus uſum
exoletum apud Laicos viri Ecdleſiaſtici vetinuére,
quorum propriam veſtem fuiſſè probatur 6 Nculo,
Planetæ forma ex antiqua piädura Latera-
nenfis Baſilicæ.

Planetam, antequam ſacra veſtis eſſet;
profanum fuiſſe indumentum, & Laicis com-
mune, conſtat ex pluribus monumentis.
Joannes Diaconus lib. 4. de vita S. Gregorii
Magni cap. 83. ubi de Sancti Pontificis pa-
rentibus Gordiano & Silvia loquitur, de
Gordiani veſte ait?: Qujus Gordiani halitus
caſtanei coloris Planeta eſt. Et. S. Iſidorus in-
Regula cap. 13. iuter Laicorum veſtes Plane-
tam recenſet: Porro linteo non licet Monacho
inqui, Orarium, Birros, Planetas non eſt fas
uti, neque illa indumenta, vel calceamenta, Juc
generaliter cæœtera Monaſteria abutuntar; quod
idem eſt ac non utuntur. Obſervant viri do-
Qi, veteres veſte quadam eſſe uſos, quam
Penulam appellabanr; eam, dum iter face-
rent, adhibebant. In urbe etiam eà uti cœ-
perunt pro veſte lugubri: tandem ejus fuit
uſus generatim apud viros & fœminas; amn-
pliorque facta & laxior, & ad pedes demiſſa,

fortaſle etiam cum peniculamento ſeu ſyr-

Mate

fiplen
ſaul
ert.

,
mennn

eon

es
1,
Nt
rs in

Place.

un
1,
noſi
Vii
c
fer
ic⸗
ot
61
1

De Sacrifcio Miſſe. 91

mate, cùm jam toga exoleviſſet, nobilium
virorum deinde peculiaris veſtis fuit; atque
ab hujusmodi primorum hominum penula,
non vero ab ea, quæ itineris penula erat,
Pputant Planetam noſtram traxiſſe originem,
ùt videre eſt apud Bonarrotam in Obſerva-
tionibus ad vaſa quædam vitrea Pag. 108. &
ſeq. Planetam primis Eccleſiæ ſæculis Laico-
rum quoque veſtem fuiſſe docent le Brun
tom. I. Pag. 52. Vertus tom. 2. pag. 341. &
ſeq. Atque eam ſeptem primis Eccleſiæ ſæ-

culis ommium fuiſſe vulgarem veſtem, quot-

quot longis veſtibus uterentur, exiſtimat
idem le Brun; eam denique à populo dimiſ-
ſam homines Deo ſacros retinuiſiſe & Ec-

cleſiam Sacerdoribus Planetam, peculiarem

Sacrificio offerendo veſtem, ante nongen-
tos annos aſſignàaſſe. Id verò haud ità ex-
Ploratum & cognitum; perdifficile eſt enim
rerum initia tutô commonſtrare. Nam in
Concilio Toletano 4. anno 597. habito, can.
27. ubi, quid agendum ſit, Ppræſeribitur, ſi
Epiſcopus, Presbyter, vel Diaconus in ſuum
cujusque gradum reſtituendus ſit, quasve
illis veſtes reddi oporteat, hæc habentur: S
Epiſeopns eſt, Orarium, Annulum, & Bacu-
lum; ſi Presbgter, Orarium 8* Planetam; ſi
Diaconus, Crarium &* Albam. Ex quo in-
telligitur multò amè Sacerdotibus Planetam
pro peculiari eorum veſte deſtinatam, ut
ene

92 Seéctio I.

bene obſervavit loco citato idem Bonarrota.
Reliquum eſſet ad ulteriorem Sacrorum Ri-
tuum notitiam diſquirere, quo tempore Pla-
netæ forma mutata ſit, & ad eum modumre-
dacta, ut non ampliùs eam complicatam ſuper
brachia ſuſtollere oportear; quod quidem aliis
examinandum relinquimus. Ilud tamen no-
lumus præterire, picturam olim fuiſſe in La-
teranenſi Baſilica, quæ decimo ſæculo facta
eſt. In ea depictus erat Oannes XII. cui an-

tequam ſacrificaturus ad Altare accederet,

Planetam Miniſtri imponebant. Planeta
utrinque ſüub brachiis erat aperta,; & ex an-
tica poſticaque parte in angulum defſinebat,
ità ut brachnis adhibendis nulla plicatura opus
eſſet. Ea pictura non amplius extat in La-
teranenſi Baſilica; ejus tamen Iconismum
reperias in Tractatu, quem de ea Baſilica
ſcripſit Cardinalis Raſponus lib. I. cap. 14.

Kitus benedicendi Sacras veſtes.

De ritu benedicendi ſacra indumenta,
ejûsque veruſtate nihil opus eſt dicere; hæc
enim in Edicto quodam noſtro ex iis, quæ
tom. I. edidimus, fusè perſecuti ſumus. Ita-
que ad Sacrarum veſtium colores ſermonem
convertimus, ac de birreto, quem Sacerdo-
tes geſtant, dum ad Altare accedunt, pauca
quædam damus.
De

*

De Sacrificio Miſſe. 93

De quinque ſacrarum veſtium coloris generibus.
Eccleſiæ partâ pace veſtes albæ adlibebantur.
Apud CGræcos non plures qudin duo colores, al-
us, & rubeus Asqque ad 13. ſculum. Im Ec-
leſia Occidentali ante 13. ſæculum quinijue
colores adbibiti.

Quinque colorum genera rubrica Miſſa-
lis commemorat, album, rubeum, viride,
violaceum, nigrum. Quarti ſæculi initio
Pacatis Eccleſiæ rebus, non aliæ veſtes, quàm
eAe Coloris albi adhibebantur. Gregorius Tu-
ch ronenſis de Gloria Confeſſorum cap. 20. ubi
120. de Feſtivitate quadam loquitur, ait: Sel 89*
n bi (Presbyteri & Diaconi) benè veſtilus albent.
Sm Et Fortunius circa dimicdlium ſexti fæculi lib.
BNII 2. Cap. 10. S. Germanum Parilienſem Epi-
ſcopum cum ejus univerſo Clero in veſtibus
albis deſcribit. Præterea S. Iſidorus in Ori-
ginibus lib. 19. cap. 22. Sacerdotalem veſtem
commemorat albam cum quibusdam inſti-
tis rubei coloris. In lege veteri Sacerdotes
non aliis, quàm lineis & albis veſtibus ſacrifi-
cando utebantur; idcirco in Apocalypſi An-
geli, qui Templi Miniſtros repræſentabant,
albis veſtiti apparuerunt. Albaà itidem ple-
rumque induebantur veſte Sacerdotes Ethni-
ci, cm ad altare accederent: locus eſtin Si-
9F li Italici lib. 3. v. 694.
5 — - Anr

94 Sectio J.

— --— Ante Aras ſtat veſte Sacerdos
Ehfulgens nived --- --

Apud Græcos usque ad r3. ſæculum non
plures quàm duo colores fuerunt, albus, &
rubeus; ideirco Theodoretus tanquam no-
vum quiddam & inuſitatum refert, Acacium
Conſtantinopolitanum Patriarcham, ut do-
lorem ſuum declararet, quem ex Impera-
toris Baſilii edicto ceperat adverſus Calcedo-
nenſem Synodum, veſte nigrà ſe, Altare,
& Patriarchalem Cathedram contexiſſe. In
Occidentali verò Eccleſia 12. ſæœculo Inno-
centius III. lib. 1. Myſteriorum Mifſæ c. 65.
quatuor ſcripſit fuiſſe tunc temporis colores,
quibus Romana uteretur Eccleſia, album
pro Confeſſoribus & Virginibus; rubeum
inApoſtolorum & Martyrum ſolemnitatibus;
nigrum diebus jejunii, in commemoratione
mortuorum, toto Advents tempore, &
à ſeptuageſima ad Sabbathum Sanctum; vi-
ride demique diebus ferialibus. Violaceum
non commemorat Innocentius; perinde
enim ac niger color habebatur. In ordine
Romano 15. Petri Ameli, qui Sacriſta fuit
Urbani V. & Gregorii XI. apud Mabillonum
Muſæi Italici tom. 2. pag. 462. Papa primô
Quadrageſimæ reliquisque diebus paramnen-
tis violaceis uritur. Et in 13. Ordine ſu
Gregorio N. in Muſæo Italico tom. 2. Pag-
235

lumd
Abig
luan 6
1,un
I
en
Nlle!
nlol
lee
col
„ A
,ubel
itucbe
druit
pore 4
umn
Fohr
N
nnot
erlrt
.

lt
unn
ulte⸗

9

De Saerificio Miſſæ. 95

235. legitur: A ſeptuageſima usque ad primam
diem quadrageſimæ (Papa) utitur colore nigro,
& facit Proceſſionem d Sanéta Anaſtaſia uscqe
ad Sanbtam Sabinam; & in Ordine 14. Car-

dinalis Cajetani creati à Bonifacio VIII eo-

dem Muſæi Italici tom. 2. pag. 247. ubi agi-
tur de Offieio Cinerum, & de Proceſſione
à S. Anaſtaſia ad S. Sabinam ità legimus: Pa-
pa poſt impoſitionem Cinerum debet ſe diſceal-
ceare & inqui nigrd Caſull. Quæ omnia
quinque Eccleſiaſticos eſſe colores oſten-
dunt, album, rubeum, viridem, viola-
ceum, nigrum. Bocquillot in Tractatu hi-
