pie lagerecbten bereitetfep, ^ Ubi manet er»

.

"Drehe

0]

actatusille confenfus

*hütgel

& pfanmengot

:

fel&gw Ql.lmtbumäï

XVI

: -"PPf-obai

568)73 (8685 -

od -

"UXVIE-Éx

cipiunt:

gleichroie fié abertintee

lt

bem Situ[ber GSere

iil

untabelbatften Gd

óbten nicbt alleín bíe gang

(er oDer Ztannier uub far»

LUE ]

en Zyungiitige,

(

".

fonbern aud) bfe nod) fibroge

', übt W

den ungeübte

H

»

S'inber /unb unter benr 9t

enn d

Det lingeredyt

et nicbt nur bíe ganf tevftoctten

urb Saleffar

rigen/ fonb

Ám p

etr qud)bie nod) na»

yi [

türliden tb unerfeud)

tefen begriffenz — aífo

jewirt

berfteben fíeau

d) unter Diefen bepben allgemei

no 6'?'947'

nén S5aup

teDertern /^ nemlid) Syimmef unb

e u

Soólle/ bie

$to€

» groffen Dieicpe De8 idbt8 unp

r

ber Sinfternif

/ totltbe alfe bepbe unterfcbieDene

at

Difpenfationes-ober QJirtvaifungen unb

j lil

Siegiecungen in. fich balter /'hady ben ttane

qehennt

dyerfen Gattungen ober Statucen ber barüm

ter(tebenben Coeelen, — Hluftranthoc com-

jerq

um

nemre

mentum homines doxofophi per imagi-

vtl

$

gni diverfas provincias fub fe con-

1«

st

ünentis. Verum nondum apparet cor-

fenfus &approbatio be8

gefamfen gottfelie

gen l (tertbums,

Unde enim

probabunt,

0 OIW

quod Patres illi juftis, adultis,

lb

&in fide fir-

/0$ f&[en*ä

mis aliam quam infirmis & adhuc velut pu.

jl

eris cceli regionem

, aut quod irregenitis.

aliam, quam indura

usinfernalis regni pro-

«

vinciam affignaverint ? In verbis eorum

u

il

u

neminimum quidem ejus rei^ veftigium

l münä

deprehenditur.

Mera fünt hec Píeud-

evangelicorum fomnia, fine cónfenfu &

i

g

gpplïobacïone oc? gefamten gottfdlígen 9U

te

Y

ii

ww*

[

*893) 174. ($6-

|

Gte

tettbumg confita. — Patres illi impiorum

animas inferni igne cruciari afferunt, at

lia

l

Pfeudevangelici

nondum quenquam

fphr

mortalium in infernuni defcendiffe ftatu-

Cerj

unt. Patresilliduozternaanimarum re-

; bus (

ceptacula effe docent, at Pfeudevangelici

Í

0de

loni

unur tantum zternum svxodoyéioy agno-

fcunt, nempe locum perfectz beatitudi.

Hiero

üctn

nis. Purgatoria enim fua omnia & *iþiä

tartara finemaliquando habitura pronun-

Verec

lgl

an

ciant. Defmantergo confenfu & appro-

batione totius antiquitatis gloriari.

tTim

(fünc

XVIL Diffentiunt preterea a Pfeud-

evangelicis, ipfisque confenfum fuum &

flls d

iM

approbationem denegant prifce ecclefiz

Doctores, quotiesanimas piorum, fimul ac

llcnds

corporibus egrediuntur, ad' eternam vi-

efili

tam tranfire afferunt, quod haud raro fieri

Ib Quo

animadvertimus. Nam cum de mortuis

Cügt

*

fidelibus loquuntur, non dicunt eos ob

0r D]

refiduam defeculo laber per aliquot men-

d

fes velannos in aliqua purgatori1 fornace

deüneri, usque dum omnes peccatorum

stj

t

macule excocte fuerint, fed eos quiete &

n qnin

audio ccelefti frui pronunciant. Ita Cles

j lb

mens Romanus in fua ad Corinthios epi-

TPtron,

ftola de Paulo & Petro , Polycarpus in fua

ad Philippenfes epiftola de Ignatio , Rufo

& Zofimo, Gregorius Nazianzenus in 0*

01[1 p

e fuo

rationibus fuis de Bafilio M. de P'atr

yrlllus f

Gre-

"$98 ) 15 ( &65-

f

ont «

Gregorio,. de.

orore fua Gorgoria , de fra-

efün, d

tue iuo Cxfario, Gregorius Nyffenus de

w

Ephremo, de Pulcheria & Plancilla Pul-

fl

cherke matre, Ambrofius de Imperatori-

agf

bus Gratiano, Valentiniano & 'T heodo-

o

fio,de fratre fuo Saturo

,de Epifcopo Thef-

gu A

falonicenfi Afcholio &

de Fauftini forore,

betti

Hieronymus de Nepotiano, Lea, Blaefilla,,

Lucinio, Paula & Paulina, Au

Wi

guftinus de

j ptont

Verecundo & Nebridio , Paulinus de filio

T

M elanicz,IHidorus Pelufiota de Ammonio

& Timotheo , aliique de aliis in Domino

N

defunctisjudicarunt. Quodvero de fin-

s n

gulis , idem etiam de univerfis teftari fo-

lent. . T'eftantur enim , animas fidelium

? eCCM'Z

ii

jucunda quietefrui. Ambrofius,zz zra&.

de fide refurrecfionis, de morte beatafcri-

rerram

j

bit, quod abfolvat erumnis, libertatem re-

fütuat, dolorem excludat.

Idem eft de

]

emin

j «

Obl;- ;

piorum morte Chryfoftomi , Hieronymi,

Auguftini aliorumque veterum ecclefize

o

j fof"**a. d

Patrumjudicium. "|Necrequiem cancum,

fed& füummam in coelo felicitatem fideli-

;eccäwfu?

T

iew xl b

um animabus veteres ecclefiz Scriptores

Ü

wibuunt. "eflantur id Athenagoras z

; It

'

s

legattone fua pro Cbriffiaus , Cyprianus zn

Ó

g

Jermone fuo de mortalitate, Gxegorius Na-

jj

Zianzenus 79 or atione :z. Bafilius M. s epi-

atl

j

1

0!

Jfola 2o2. Chryfoftomuszz variis bomilis,

enu

p

' ,Cyrillus Alexandrinus /Zl. 12. £n evangeli-

(

um

2

-»æsþj 16(t6.

um Jobannzs , Ambrofius ; Zibro de bone

Tloy

mortz,Hieronymuszz epitapbio Paule ér —

; illo

Blefilie ucautorem confFirutionum Apoffo- -

! Nic

licarum,qui füb Clementis Romani nomi-

B.

| hum

nelatitat, autorem gze/Honum & vefponfe. .

ouum ad ortbodoxos, qui füb Tuftini Marty-

E Pr

risnomine venditatur, autorem librorum.

: Dium

de celefli bierarcbia , Dionyfio Areopagi- —

| mcc

t vulgo attributorum, & autorem libro--

; Qi&h;

rum de vira contemplativa, qui Profper ef-

: Corur

fe creditür, taceamus , quorum omnium

! ferunt

verbain compendio videri poteruntapud

; iünf,

Gerhardum LL. CC. tom. $. de morte $. a.

1 QUan;

& Dalleum Zepanit. c fatisfact. [ib. &. c. w

pfiulari

i1.12. Faciunt bucetiam teftimonia Patrum

, üttom

Graecorum & Latinoruma Bellarmino //.

Xy

i. de Sandorum beatitudime c. 4- & y. colle-

: 'pproj

&a, ubi preter autoresjam antea nomina-

| VCf

tos adducuntur e Grzcis Ignatius, Irenz-

Tulum

us, Origenes, Athanafius, Cyrillus Hiero-

hæf r

folymitanus , Epiphanius , l'heodoretus,

Eufcbius, Damafcenus , 'Theophylactus,

17

; tsl

Oecumenius ; ex Latinis Hilarius, Pru-

; "n

dentius , Auguftinus, Maximus "Tauriett-

| 1 — 3

fis, Leo Magnus, Fulgentius, Primafius,

| ' iil

|

Gregorius Magnus, Beda, Haymo, Aníel-

1nus, Sulpitius & Bernhardus. Et Gre-

ts de

corum quidem teftimonia Bellarminum

ex Beffarionis epiftol. 1. ad Gennadium &

Titlenc

cret.

Qen'nädii;fdemon&ratioync 4 cap. de

Flo«

"868 ) 7 ( 63-

m d

^

, Floreritini, et

fi

? Duiid

pro.more füo Scriptofes

Allos haud nomi

um

. ANicolaus Comn

naverit , haufïfïe obfervac

enus, Papadopoli Creten-

fanitit*

fis , Abbas S. Ze

nobn

& Sacrorum Cano-

enpn

num in Academia Pat

avina interpres, qui

tin t

2n Preenotionibus Myfe

I£072C25 ante fexen-

a [b

nium Patavii editis z

g.

efpunfà

€ fedf. 10. pluri-

) At

V

Nï

ma contra Margurium Grze

corum Patrum

m lt

'. dicla adducit, in quibus fi

delium defun-

r

. €torum anime ccele

fti beatitudine frui af-

m oni

—— feruntur.

fc

Quomodo quzfo hzc conve:

erunt4.

niuntcum

ententiaPfeudev

angelicorum,

. qui animas fidel

jum in pur

gatoriis prius-

z- lib' J,C:h

- uftulari dicunt,quam in coel

n um

Antromittantur.

orum adytum

li

X VITE- : Den

E

4 qu

approbationem

gant Pfeudevangelicis

J

æ/

fuam & confen

;

um prifci

at nom)

. ecclefie Doctor

eS, quoties in a

Itera: vita

Jois W

nuilum poenit

entie locum e

fle docent.

ss

Interprimosi

d docet Cl

n

an epiffola . ad . Corintbio

emens Romanus,

$ €. $. ubi Corin-

0f

hyla&;5

thioshortatur,

ut, dum hujus vitzetem us

,

eít, peenitentia

n

m agant,hac rationeaddita:

l]

yus 147

.O geTo yde o 2

ENO'Ety x ud

g

i T8 xócue, Suir,

ii

)

duv us dué; d O40Ao-yijot

04 1] ueavo8iy ?s

ym

0 lr

nquafententia & alii eccl

efiz Patres fue-

B (f

runt, donec lucro

fum purgatorii dogma

d

jarm!

vicaria füperftitu

m merita terrarum orbi

:nna Um*

commendaret, & venale coelum hafte fub-

| 1x-x;it*.j;e;'--et, utEpifcopi Oxonienfis ad hunc

Cle-

-563) 178 (883-

ciamus.

| Bug

Clementis locum verba noftra fa

Ug

Eadem eft Cypriani fent

entia in traclatu

do illic exceum

Ti À

ad Demetrianum: quam

(l

uerit, Ànquienti

s,mullus locus caritaus,

num;

nullus fatisfactio

nis effeius. . Quem Cy-

fimoi

riani locum a B

ellarmini exceptionibus

vindicat Marcus Antonius

de Dominis 4e

-0 dupu

-! fithi

vepubl. ecclef. lib.5. c. $.

n".67.

x parabola

bat Au

tor queftionum &

BI

epulonis id pro

U.

As for

refponfionum ad orth

odoxos qs&/f 4o.Cy-

j

(dor

rillus Hierofolymitanu

s catech. 1$. in. hac

L

e & remiffionis

;! Qetuc

tantum vita poenitenti

fcriptum nos habere atie-

j Qng

peccatorum prz

| Qütig

xit. Epiphanius 77

.

bereft 3s. contra Ca-

tharos neque p!

etat

is neque panitenti£

: indulge

*

tam eífetradit. '"T'em-

-1 Bo

grogiouóv poft ha

nc vi

&

?

;

1

vitam ,quam agimus, efle

- Menit

us preefens

a!ia JOI]

tempus

femen

tis, teftatur Hieronymusf.

&. ep. ad

Gal. Sepius hoc inculcat|Chry-

ül, qu

n bomilia 2.de Lazaro agno-

Chute

foftomus, qui;

fcit, quod, dum

hicfuerimus , fpes pracia*

,n Purg

fimul vero hinc diícefferi-

A.

xas habeamus,

A

mus, poenitenti

z non amplius locusrelin-

Tem d

quatur, &2 c. 2

epiftole ad Hebraos Ícri-

Dtir

l

bit,eos,qui in

przfenti vita peccata non

folationem poftea non in-

Quem]i

abluerint , con

venturos effe.

Inutilem fucuram in alte«

fitetur Ifidorus

Bo

1a vita poenitentiam , pro

dlt

Pelufiota Zz.;. ep. co. P

oft mortem nuliam

judicat

F

n

correctionislibertacem —indulgefi':

: 'ua x,

L. R

7898) 179 ( $63-

fucim

. Auguftinus /2rg. ec. de tempore. Mera vqy

- SvOeUSey du Reryüy 8 esiktHpos nworTo oD auata

n at

T«y, ait Bafilius M. oraZ. regul. 1. c. y. Tom.

( m*fäulm

-J1.op. p. ( übiidexemplo fatuarum virgi-

atl

numiulluftrat.' Plura alia hujusmodi te-

Qu

ftimonia ex Nazianzeno, Ephremo Syro,

epttdi

)ominis;:

. Auguftino, '"T'heodoreto, Leone M. He-

Ífychio, Gregorio M. Damaíceno , Beda ,

X parab&?-'

friomt

"Theophylacto & aliis afferri poffent, fi o-

- pusforet. Paífim enim veteres ecclefiz

octores n hujus vitz ftadio currendum,

, ind

certandum & laborandum effe urgent,

emiliti

cum qui modo non fufcipit tempus pceni-

dberea

tentiz, poft mortem non inveniat locum

yonta V.

.. .indulgentie , ut loquitur autor fpeculi

iC

peccatorum,quem fub Cypriani nomine

i. T

. allegat Neander 7Peo/og. Chriff.p. 40o. At

j e'f

alia longe eftPfeudevangelicorum fenten-

yonym

tia, qui defunctis, fi fufficientem in vita

jatl^

. peenitentiam non egerint, pcenitentiam

junt

in purgatoriis fuis confummandam tra-

s p

unt.

]

6 dlfcef[ï'

-- XIX. Confenfum fuum & approbatio-

)

Jocist"

nem denegant Pfeudevangelicis ecclefize

"f

j

primitive Patres, quoties pronunciant ,

ect

quemlibet ita judicatum iri, prout in mor-«

egnüü'j

j

.teinventusfuerit Apud Juftinum Mar-

n

x['m

tyrem zz d;a/ogo cum 1rypbone p.207. DE-

S ait: éyofz dv Up&ie wotlaNdiooo, &y TETOIS od

j

7

xen8 & Qyprianus in fermone de morta

z

?uf?

ngl ] )ll

|

408 1go (865-

tate Ícribit : qualem te invenit. Deus cum

um

tirur

vocat, talem pariter &judicat. . Confonat

Auguftinus zz epif?. so. au Hefychium: in

g'uod

quo quemque inveneritfuus novifFmus di-

INE

es, in boceum couprebendet mundinovif-

Wt

nus dies, & conc.i. ad. Pfalmum 36. qualis

d

exierss de bac vita , talis redderis 1l vite.

M

Nec diffentit Gregortius M. 472/. [ib. 469

ia

f

qualis binc quisque egreditur,taPs im qudi-

cio prefontatur.. Nec raro folent Patres

.| i

hanc fententiam probare ex dictoSalomo-

-1 Dittim

nis: f£ ceciderit lgnum ad auffrum vel ad

Quxdin

aquilonem, in quocumque loco ceciderit, in eo

. iepr

manebit. Ecclef. XI, 3. ad quem locum ex

.. Tüsy

; Df

Grecis Olympiodorus, ex Latinis Hiero-

nymus & Salonius videantur. Conoclli-

Wa

entquzfo Pfeudevangelici, totius antiqui-

1 Que p

tatisconfenfum ttolidejactantes, fententi-

; Iüotin

am füuam cum his Patrum dictis. . Certeli

mf

Patrescredidiffent, homines, vel in venia-

Wmm

Tibus,velin mortalibus peccatis defunctos,

| D

&dlt

prius in purgatorii fornacibus ad abfu-

Glüs,uta

inendam peccati rubiginem excoqui,

COf

quam puri& mundi in extremo die judi-

a

centur, dicendum illis fuiffet : talis quis-

fbiti

ue judicabitur, qualis ex purgatorio e-

KCbf

reffus fuerit.

Nam fi poft mortem aurt

1!

N

inftar in catino conflandi fünt, ut ab ad-

harentibus fcoriis feparentur , non pote-

d.

a'l?s

ls.

runt tzfles in ii ss die judicari, qu

1

p

$3) igr(869- -

Don n

in morte inventi funt, & in purgatorii ca-

tinum defcenderunt.

Confont |

Falfum igitur eft,

jrhumd

quod Patres pro certo habuerint, baf eine

yfmil

jcbe Geele aleicfam toie eíti unteines unb be»

undimrciläj'

fiecftes Sud) offt mit beiffer fauge begoffen/

TT

Durcbgepuget/ auggeftaucbet/ aerieben / gefeif^

"77.,5 il )

fct/ unb fo fcbarf gerungen toerben müffe/ bi£

j

j

i] lbt

En Stópffgen UnteinigEeít mebr Darinnen

al

fe0/ unb e8 enbfich burd) bie Gonne gau$ rein

Jent t

unb toeif gemad)et moerbe.

$i hzc fuiffet

o

Patrum fententia , non dicere potuiffent,

frrinl

quod in quo quemque noviffimus vitz di-

cijri t

esdeprehenderit, in eo quoque noviffi-

m o

mus mundidies quemque comprehenfu-

jusHet

rusfit. Dictum igitur fibi putent Pfeud-

1 Cott:

evangelici, quod Dalleus Bellarmino aliis-

t usant

Ij

que Pontificiis dixit: quis non videt,

s t

ignotam Patribus fuiffe cotam illam ve-

ftram /zve fulloniam , frve conflatoriam in-

" (

"ujtriam, quaanimascorpore dimiffas vel

ii

depectitis & purgatis, vel conflatis & defe-

catis, ut apud judicem fcilicet fine rubore

ibus ?

j

confiftere queant?

2

1

-

mo dle I]'C

. XX. Denegantcon

fenüim füum& ap-

probationem Pfeudevangelicis primitivee

ecclefiz Patres, quoties folius Chrifti pro

urgatom

qortt"

peccatis noftris fatisfactionem agnofcunt,

ul

nec ullam aliam pro peccatis fatisfactio-

fl

nem dariagnofcunt , quemadmodum Au-

l, nOn

guftinus 45.7.de Civir. Dei c. 3

patfione

licatts

j

: Chx:ifük

*ää) 182 ( $93- :

tiis ]

Chriftinosab omnibus peccatis mundari,

af

& lib.a4. de Trinit. c. i. hoc uno veriffimo

pft.

facrificio pro nobisoblato, quicquid cul-

ttrt,

parum eít, purgari , aboleri , extingvi affe-

pred

rit; quoties dicta Scripture,que preeun-

tibus Pontificiis Pfeudevangelici pro pur-

pothe

gztorio adducunt, aliter longe explicant,

; Duga

- T.

qua dere Dalleus de penit. lib. €. c. 4. & ex

? Quo ti

noftris celeberrimus Dn. Johannes Hen-

ricus Urfinus, vom Suftanb ber Gáubigen

; confa

1 ttisé

GSeelen/ bíe au8 ber CIBeft abgefcoteben/ . 37^-

3 XN

f?q. videripoterunt; quoties inaltero ie-

: bonmul

culo imploS xoAdcewe xoipóv.8 MO o Q EaX

1 0063

poenz tempus non purgationis habere do-

J Yefr,

cent cum Nazianzeno, or4f.15. contra Vero

- Íntent

omnes piorum afflictiones cum hac vita fi-

tf þïim.

niri docent cum Chryfoftomo, bomil s. m

! bajinr

Gen. ubi piosin hac vita certaminum , 1n

1 UWrüm

alteracoronarum tempus habere indicát ;

1 t t

quoties animas , qux impure ex hac vita

1 Uren,

abeunt, non purgatorium aliquod, fed ge-

henne ignem fübire, puris autem illum

! intodo

: etuur

ignem non timendum eífe pronunciant

cum Chryf.bomil.g.de penitentia ; quoues

*' li F

| Hüden

cum Auguftino, fzrm.22.de tempore,malos

oft difceffum ex hacluce nunquama

[er

! Ketnard

DT

nitatem venire poffe pronunciant; quoti-

es cum eodem Auguftino, zn Fpif]. ad Evo-

: Bonfür

|

dium , opinionem, quz impios poft fata

|

tm,

!V

convert pofle ftatuit;abfurdis confequen-

: ts

| od

xgää)lgg(äö?

vudt

tiis laborare affirmant ; quoties cum Da-

maíceno, Zb, z. deortbod. fid. c. 4. angelis

retitim

poft lapfum,& hominibus impiis poft mor

Qu

tem, omnem poenitentie & falutis fpem

ii

preclufam teftantur : utalias Patrum hy-

BPT?BCU.B'

pothefes, quibus Pfeudevangelicorum-

p n

purgatoria prorfus extinguntur, tacea-

pl

inus.

Unde mirari fatis non. poffümus,.

(. 4.&8!

quo titulo Fanatici tractatum fuum cum

ne; D

confenfu & approbatione totius antiqui-

l

m

tatisediglorientur.

[j

Quj

XXI. Nondiffitemur 1

j

nterim ,. 'quod

altero

nonnulliPatres ftatuerint,animas fidelium.

dsæleqfü/;'

usque ad refurrectionis diem extra coelum

gberl

verfari,nec beata Deivifione frui. Pro qua

j

fententiaGabr. Vazquez commentariorum

hac Vi ïï'

n primam [ecunde $. Tbome tom.idifp.u.c .

lul

pj innumera Patrum Grecorum &Lati-

1

nin'umf

[

[

norum teftimoniaallegari folere fcribit , &

( o

Ü

ex Gracis nominat Juftinum, Ireneum.

Origenem, Athanafium , Chryfoftomum,

U0d7 l

"Iheodoretum , 'Theophylactum , Oecu-

j

j

menium, Aretam, Euthymium; ex Lati-

«onu

nis Lactantium , Victorinum, Hilarium,

1l5 qüU

Prudentium, Ambrofium, Auguftinum &

p

Bernardum, poftea vero e2p.;.ad teftimo-

npN f

ii

uama

nia illa Patrum modo nominatorum re-

Íponfurus obfervat, Euthymiem quidem ,

P

i

Aretam,Lactantium T ertull.& V ictor.ma-

) Poü

nifefte hanc fententiam tenere, reliquos

il

nime

(

K

vero de completa corporis fimul& a

4

s

bea-

03 184. (£63-

beätitudinb, que utique ante refurrectio-

fem|

nem futuranon eft, egere videri. Simi-

tppel

9.

lia habetSixtus Senenfis Zb. &. B. $. annot.

345.ad verba apocal. & vidi fub altari animas

quz b

Y^

imterfeciorum, ubinotat, quod Bernardus,

fitt

dum illa verba tractat, delabi videatur ad.

10 v

Düma

errorem Armenorum & Anabaptiftarum,

docentium animas Sanctorum ante refür-

Denfts

Dit )

rectionem beate. vifionis gloria frui non

pofle. . Benigno tamen affectu Bernardum

5midg

excufandum monet ob ingentem nume-

piorun

rumilluftrium ecclefie Patrum, qui eidem

ervarj

tulianm

dogmati autoritatem fuo teftimonio pre-

buiffe vifi funt, videlicet Jacobi Apoftoli ,

n &

R

(quafi vero: Jacobus Apoftolus liturgie

QOntenx

ipfi adfcriptz autoreffet) Irenzi, Juftini,

dumd

"Tertulliani, Clementis: Romani, (cujus

g. N

verbaex 5.libro hypotypofeon allegat, etfi

ttj]. «

rnion Clemens Romanus,fed Alexandrinus

Uf'h'noj

libros hypotypofeon, quorum fragmenta

lum

tantumaliqua fervata funt,reliquerit) Ori-

HOnrecjw

genis, Lactantii, Victorini, Prudentii, Am-

Cltorem

as

eRtetn

brofii, Chryfoftomi, Autoris imperfeéctiin

Mattheum, Auguttini, T'heodoreti , Are-

Atf

t, Oecumenii, Theophylaéti & Euthy-

pl

mii, quibusetiam Johannem XXII Pont-

ficem Romanum addit.

De cztero non

dubitat, quin Patrum iftorum teftimonia

red

Ti D

faltem aliquam commodam interpreg»atio-

nem

lts

4éPags(ee ——

futtet

nem patiantur, &ab Armenorum j

n r

appellat, hzrefiabfolvi potfinc..

.qu;afxïllg

) $m

XII. Num adilla Patrum te&imbnia;

at t

quz benignam interpretationem. admit-

Jernir

turt, referenda quoque fint, quz ex Tufti-

jdeni.

: no, vel autore quzeftionum

& refponfio-

tll

num ad Orthodoxos, & Jren

€oSixtus Se-

nenfis adduxit , non inte

antendt

.mit.

rf omnes conve-

a früuit

Nam Bellarminus, cum Z. :. de beaz.

Derturit

Sanddorum c. 1.inter hereticos,

quianimas

em nu

piorum in abditis quibusdam r

eceptaculis

lquieid h

ervari ftatuunt, primo ftatim

loco 'Ter-

tullianum nominaffet, poftea c

4p. 4, Jufti-

nono p

1A ()Hofs

num & lrenzum ab hoc err

ore eximere

contendit. . At difficultate id non carere

I limfä'*?

a J

animadvertit Petavius T. /. dogm. lib. 7.

ini, j

/€.14. Necveretur Halloixius 72». 1I. Or;-

ental. ecclef. Scriptorum p. 3j1. etiam vero

alegus

! ;

pxund

Juftino illam fententiam, quod anime fi-

delium ante refürrectionem . in. coelum

f

,:: LW 4

ii

nonrecipiantur, tribuere, & hunc Juftini

F

errorem hac ratione excufare,

quod etiam

n

;g

Irengum, Tertul

lianum &alios quosdam

n*

i

Patres in errore fc

O

cios habuerit. Efto au-

Joret

I&Em'

tem plures, quam quinqueil

los a Vazque-

Zio exceptos, animabus fid

elium coelefte

(XII POH?

ciett

"E

beatorum domicilium ante corporum re-

furrectionem denegaffe , longe plura ta-

qofi

men Patrum habemusteftimonia , quz a-

nimas fidelium , fimul aca corporibus di-

M ;

: Íce-

48 yig6 (869-

fcedunt, ftatim ad beatas Coelicolarum fe-

theolo

des transferripro

nunciant, qua de re vi-

dumta

fupra zbe/i r7. dicta funt.

mur, 1

deri poffunt, que

Quin etiam illi, qu

i in abditis quibusdam

dores,

ntium a corpore

receptaculis animas crede

templi

feparata

s usque ad refu

rrectionis diem

fegive

collocan

t, non dicunt, eosin his recepta-

phürium

culis cantifper cru

ciari, donec, quicqui

Minfer

luant, fed potius quiete

fordiuminhzret,e

^rispe1

runt.

Unde Ludovicus

moniat

& gaudio frui affe

.

9

Vives ad Auguffi

j Jib.iz: de C. D. c.9. (uþi

6f

ftexceffum fuumin

tIe5 per

Auguftinus animas po

fcere affirmat)

fecretis recepta

culis quie

dsex]

hzecannotat: 9705

dubitat de earum gloria

penuhi)

Nam u-

ante judicium, fed de

loco glori«.

quumq

cum ubiquefit D E-

Qd

biquepo[Junt beatee e[fe,

Uó, cujus fruitione famt beate.

flotam

fCþrii-

tem f

— XXIII. Quantum adfideles ante

non diiit-

fli mortem defunctosatünet ,

Chl'l&() 4

dam fuiffe

mulamus, eam Patrum quorun

Diesqui

fententiam, quod fidelium illorum anime

ülh] af

non p

rius in Paradifum recepte fuerint,

Qu

uam ill

um Chriftus morte fua referaffet.

Quoqm.

Nequetamen cum Remonftrantibus hanc

nemcxi

fententiam paffivam receptamque vete-

tims

rumad noftrum usque feculum omnium

?0, of

eífearbitramur.- Etfienim Remonftran-

"-

^Quam

tes in apolog

ja fua adcenfuram cap. i aVot

Pneto

de flatu anime fzparate

fiozn difputamone

Wt Der

hefibus hiftorico-

(que fexta eft in ejus t

theo-

x

utre.

V

ts

482) 197 ( £69-

Jerumh

theologicis) id probatum exifüment,non-

detet

dum tamen fufficienter probatum arbitra-

jf

vibusi

mur, in eoconfpirafle omnes ecclefia: Do-

&ores, ut juftos ante Chriftum & fciffum

act

templi velum cceli fanctuarium ingreffos

yus d

negaverint.

Adducit quidem Vofhus

sT

plurium Patrum loca de Chrifti defcenfu

quo

adinferos, &animarum liberatione ex in-

dusqu

feris per illum defcenfum facta , que tefti-

ao

monta etiam a Pfeudevangelicis c. &. p. 157.

D: l'. '/0 ^ (uïbl

("fcg. repetuntur. Verum quando Pa-

nfüumt

tres per Chrifti ad inferos defcenfum fan-

| äfomm

&os ex inferno liberatos pronunciant, fz-

u (

pe nihil aliud hoc ipfoinnuere voluerunt,

At

um

quam quod fancti, etfiante Chrifti adven-

tum ad eceleftem gloriam perducti , Chri-

[uthDf'

fto tamen incarnato, paffo & mortuo falu-

tem fuam debeant, & quando infernuma

a U

non dll/&

Chrifto defcendente totum evacuatum, o-

mnesquehomines inde eductos fcribunt,

um $i

ii Afl

nihil aliud indicare videntur voluiffe,

t 1

quam quod Chriftus omnibus hominibus,

r

J

quocunque tempore-vixerint , liberatio-

xb

nem ex inferno acquifiverit, ut Excellen-

tiffimus Dn. Prefes zi exercitat. de evange-

ï üe ]i

[to qmortuis ammunciatotb. 44. animadvertit.

Mu

Et quamvis Voffius 7. c. p. z. infrunitum &

(f

il

'i

planetortum arbitretur,omnia illaPatrum.

loca per metonymiam temporis velle ex-

"m

yfo

n

ponere,non dubitamus tamen , quinali-

i

qua

Qæs jy1gg(S6-.

qua faltem, &

P

quidem plurima Patrumlo-/.

110

ca fic exponi poffint. Sane Thaddzus,

tresi]

charu

quiomnium primus illam Patrum libera-

Wm af

uionem afferuiffe nonnullis creditur, cum

in confeffione fua coram Abgaro apud Eu-

itpur

febium Zib. 1. c. u/t. de Chrifto dixit, quod

Pitres

folus defcenderit, & cum tnagno populo

mént]

aícenderit, fi Valefio credimus, non de de-

QDtiS]

(fcenfu Chriftiad inferos , fed de defcenfü

pott

ejus e coelo in terram locutus eft.- Chriftus

m

MO PO NITPNOSS T

difllm 1

enim folus ex coelo propter noftram falu-

tem defcendit, & incarnacus eft, fed cum

Qump

multis afcendit, quandoquidem omnes,

i

tloneol

EU

quotquotomni tempore in coelum afcen-

derunt, Chrifti merito adfcenderunt.

Cljuse

Praterea contra Pfeudevangelicos nota-

unt, ]

1nus, quod Patres illi, qui fidelium ante

0f i

Chrifti adventum defunctorum animas

hts

usque ad Chrifti ad inferos defcenfum cce-

Cb

lo exclufas affirmant, non ideo exclufas tu-

WEtygg

iffe dicant, quod nondum fatis purgate et-

ia

ht

fent, & in hac cuftodia tamdiu purganoze,

Vcttus

donec omnes peccati macule eluerentur,

lii

fedquod fores paradifia Chrifto nondum

&m d

referateeílent. |Eft ergo cadaver conie-

od

quentiz, cum Pfeudevangelicie

x illis Pa-

trum teftimoniis 5ag. :95. inferunt: , (at

Ti

umb Deutlícb Éan man baraus feben / baf atb

Wi Che

voenbíg Denen Coeclen/ renm fie in einem tute

WTOpfrue

1 poj

$ollfommenen Citanbe aus þecxseitu.fcþeiägn/

-468)189 (&6t-

atümy :

n0d) eítte àuterung beoor fiebe. — Certe Pa-

hadde -

tresillinon dicunt, quod anims Patriar-

m lt

charum, Prophetaruin aliorumque fideli-

ftcur d

umante Chrifti adventum defunctorum

ii

impurze ex hac vita difcefferint , & illi ipfi

| apkl

t

Ti

A

Patres, qui animas fidelium veteris tefta-

p

Pll

menti ante Chrifti mortem in. ccelum re-

jon

d

ceptas negarunt, non dubitarunt, quin

ed

fedi

poft Paradifum Chrifti morte referatum

Orit

animze fidelium ftatim ab exceffu in Para-

m i

difüm recipiantur, ut Voflius in eadem,

. fedut

quam pauloante memoravimus, difputa-

i of

uoneobfervavit. Quin & ipfe Pfeudev-

angelicorum Patriarcha Schwenckfeldius,

at

af

cujus epiftolam de limbo Patrum legi vo-

jgs m

lunt, Parz. 1. epiffola &j. docet. quidem ,

baf bie Ur«háter in eínem fonberfichen £rte

um -

!f qut

bebaiten getvefen /. (bietoei[ oot beni &obe

;enfümff* |

Gbri(ti ber Cingang be8 Spínimels nicbt geoff

nettvat, — Denn ep voat Cbrifto qu 6(fmen vote

excïufaSwf |

s

bebalten) de quo loco dicit, quod a Petro

pur

vocetur: ein Svercfer/ eín $ otter[etin eitt 8e^

| u

báffnig/ & quod. Patriarchze defuncti in

du

I

np)

eum defcenderint, & Chrifti adventum

qu

,, €xpeclverint,cuiloco per Chrifti mor-

W

tem evacuato finum Abrahze fucceffiffe fo-

oruft

i

mniat, quem usque ad folenneinitium re-

N

gni Chrifti perduraffe, & nunc etiam non

n/Da"

amplius fupereffe fcribit, mox tamen ad-

j (

i P

llam regni infernalis

I

|

dit, poff; geminaui i

r Par'*

482)19o (f63-

partema Chrifto deftructa

1

m om

nes fide-

AC

ie morientes cum Chrifto effe, quem-

lesp

Iinis']

admo

dum Paulus diffolvi & cum Chrifto

torig

dubit

elfe exoptavit. Quod autem animas fide-

lium minus;perfectorum poft excefium

Patre

tmen

fuum prius, quam ad Chriftum veniant,

urgari oporteat, Schvvenckfeldius a

16cot

Pfeudevangelicis pag, :24.'inter teftes ve-

J

aliqu'u

ritatis commendatus non vidit.

i

(rémo

XXIV: Progredimur adilla

Patrum d'i-

gundo

éla,que

de luftratione per ignem in extre-

Blor

mo die futura agunt.

"Occafionem huic

jmem

fententie prebuit Angelus cum gladio,

-

piog pr

quiin Vulgata" verfione flammeus , & in

fie

Greca QAoylyt óouQoía dicitur, ante para-

Yenit,

difum collocatus Ger.1II, 24. & dictum A-

effedi

poftoli, qui uniuscujusque opus igne pro-

tür. , ah |

bandum pronunciat :. Cor. II, g. & alia

tofiüs

quzedam Scripturz loca, quz de luftrico

Qütnt,

quodam extremijudicii igne

perperamin-

Derfft

terpretati func illi Patres, forte etiam

Qlum

ab oraculis Sibyllinis decepti, qu& 4iP. 2

-

m f

canunt:

queme

xj vór& 05 zrovres

*

ád æïSsyäyä zréleucio

Cl*it, l

x QNoyós claGsa dieNeUmoyO. o

1

TE äxinokurai

Df

grávres ee9icovlou &c.

Wil

-- d imcper flumen agentur |

tentiæ;

Jgnis inextincli cundli, juflique falutem

Acciptent.

UIHHFU'S

liis lib

lgn

Unde Blondellus 77 zra;?a;zf de Giby

2.6»

[

| -Eääää 101 (883-.-

mb

d

2, C.10. inter errores, qui ex oraculis Sibyl-

f qui

[

í

m Or

l

—

linispromanarunt, etiam hunc de purga-

torio diei extreme igne ponere minime

mimtsl

—

dubitavit, Etfiautem non pauci ecclefize

[ ectit

Patres hujus ignis meminerunt, minime

yn veni

tamen cogitandum eft,omnes in ifto erro-

oedii

reconfenfifle. Nam ante Origenem vix

2 ts

aliquisinvenietur, qui homines in die ex«

tremo per ignem five probandos five pur-

j Datriti

andos affirmavit, fiquidem Irenzi verba

em ia

a Blondello adducta tantum ad inferni

(onem

ignem fpectantin quem extremus dies im-

Jm g^

Ü

piosprojiciet. Inter eosautem, qui poft

Qu &ä

Origenem de hocigne agunt, parum con-

atit

lh

venit. Primum enimaliqui aliumignem

d

jn!

effe dicunt, quo pii in judicio emundan-

tur,alium quo impi! cruciantur, ut Am-

uige

HI, ?

"

brofiuszg P/a£m. ug.ferm.3.. Alii vero fta-

tuuntquemadmodumin eodem mari fub-

em

r

merfi funt /Egyptii, per quod Ifraelitz in-

columes tranfierunt: ita etiam in eodem

fortt &

] quæff

M

igne fübmergendos effe reprobos, per

quem electisin extremo die cranseundum

| 37!0744"

if

erit, quo fimili utitur Origenes PomiZ 3.

Ll

F f/TEd

in Pfahm.36. &, quod mireris, ipfe quoque

Ambrofius, d eundem Pfahmum. Cuien-

setil

[j

tentiz adftipulatus etiam Venantius EFor-

hi

tunatus n epztapbio Vilithute , ubi canit:

i

j

babent , damnaii incendia

| Dz'gm' Jumen

j

de ffent, -

$lj

Is

Y

-ä) 102 (Söä*

N

lllos fplendor alit, bosvapor igne coquit.

&

hnt,

quidem, dupitci fed

| Jeuditur

Res g/z' una

P22

1

tiuj|

a

; Ng:m cremat indignos , quo p

rp?az igng

£0.5

Univ

obe

Ambrg)üus Jferm. 3.., ad Pfalmn. ng. tantum

peccata involuntaria & fortuita hoc igne

t

| t

exuriftatuit ; at Lactantius Zij. 7. cap. zr.

etiam juftos, quorum peccata pondere vel

| Veter

! ficiun

numero prevaluerint, hoc igne perftrin-

74

cendos &amburendosdocet. PorroEu-

| diciun

! hocig(

febius Emefenus, quem aliqui Gallicanum

lm d

dicunt, n bomi/.3. ad feff. Epipban. quam

;

: IDu

aliqui Eucherio cuidam , alii FauftoR ejenfi

tribuunt, fcribit, quod quanta fuerit pec-

ï' n

cati materia, tanta etiam fit futura trans-

vange

eundi mora, & quantum exegerit culpa,

; rlbt;

cantum etiam fibi fit vindicatura flamme

! tanfrta

rationabilis difciplina. — Reliquiautem de

; Toque

hocigneagentes eum fine mora transme-

; Wemt

andumjudicant. Mittimusalias vererum

Quodur

circa huncignem diffenfiones, &illud po-

'3

Quf il

tius animadvertimus, quodilli ipfi Patres,

! Plütyg

jui in extremo die homines per ignem

hn ig

x

Cenf'e[.

robandos purgandosve ftatuunt , vel fal-

tem plerique eorum & przcipui neuti-

lr

uam agnoícant, animas fidelium etiam

nj

ante refurrectionis & extremijudicii diem

i

NB &

in abditisiquibusdam receptaculis purga-

| lg

torios igues fuftine, redonecab omni labe

expur-

"808) i93 ( 95**

g

expurgentur

quod Pfeudevangelici mal- :

i f

lent, mala fid

e dicentes c. 7.6.5.p.:27. Gyge

7

raug f&lieffen

aucb anbere/ baf bíe Srommen

p

qucd nocd am

Jjungften &age in bem

gtoffen

Univerfal-G

ericbte alfer Snen

fden noch eíne

SUrobe ausbalten müften, toel

"

AUA

be netnlic) nod) .

ag

hicbt 6ollig an Geift/ Gseel un

D feib erneuert/

1.

unb am eigenen Q'Sillen gángl

ich getobfet fínb, .

ondat

Veteres enim, qui ignis 1lli

us mentionem

e peti

faciunt, non exci

piunt aliquos jam ante ju-

Portob

dicium excoctos,

fed univerfis hominibus

hocignis exame

n in extremo die fi

V

dum docent. Hil

ubeun-

hg. qu

arius 44 Pfa/gp. ug. fit.,.

ftovat

ne Deiparam

quidem excipit.

- Ambrofi-

us qd eund. Pfaln.ferm. z0.de.

fort t

S. Johannis

rür ts

Evangelifte obitu nonnul

los dubitaffe

cribit; atdeejus

per ignem extremi diei

vi Quj

tranfitu dubitari

y hum

non poffe, & Petrum

jantemé

quoquetum dicturum effe,

peraquam &

ignem tranfivimus,

& paulo poft addit,

4 end

quodunus ignem il

lum fen

gt

tire non poffit,

qui eft juftitia DEI, Chri

ftus.

Idem zzs

,&illudw

enarratione

Pfaimij4. igne hoc

Ezechie--

1 ipfl u

lem, ig

ne hoc Danielem

a i

cenfer

purgandum effe

fit W !

!4

Et Origenes ^

omtil. 3. ad Pfalm.34.

necefíe effe fcribit, u

t omnes ad hunc

pu 0

ignem veniant , etiam

fi Paulus fit aliquis

ium &

vel Petrus.

g^ -

Num ergo credunt Pfeud-

evangel

ici Prophetas & Apoftolos tam im-

jjs pl

D

l

p

p'ur,qs ex hac vicg difcefhfle, ut a morte -

ej

fua

:*»3) 194 (863-

| Cf

fuausque ad judicii diem nondum purga-

| doit

ripotuerint?

.XXV. Scire autem velim, quomodo

] (uft

Pfeudevangelici dicta Patrum , que dicto

QU

loco alleganz, vel cum fua fentencaa, vel fe-

| fitir

cum invicem conciliare poffint ? Dicunt

| filri

ad examen ignis in die judicii venturos ,

(j i,

bíe nod) nibtvóllig ernceucrt finb /. & ftaum

1 Hig

fübjiciunt verba Origenis , ex bomiZ. 14, m

! Hiero

Luc.dicends; memofme fordibus refurgere

ET

poterit.. Quomodo hecconveniunt cüm

; Qum(

| ttfürg

Pfeudevangelicis, quiab ignis hujus exa-

ínineexcipiuntplenerenovatos ? Orige-

1 Miuda

nifubjiciunt Lactantium /iP. 7. cap. zr. di-

J hiüf

centem: 2405 plena juflinia eo matarias

4 s Q

virtutis incoxerit,ignem illum non fentieut.

.| Quin

Quomodo hzc cum Origene conveniunt,

ebzus(

quietiam in refurrectionis die plenam fine

1 verba C

fordibus juftitiam in nullo hominum -

M

gnofcit? Lactantio fubjungunt Fiierony-

| Wünrel

