scternum pactum fe fubjecit, minoremAn-

Dlln.

gelis, quatenus factus eft fub legem , cujus

Vil

Angelt erant vindices, minorem denique

fl

judicibus, a quibus fe paffus eft judicari.

tdony

Verum ifta éxplicatio ab Apoftoli noftri

it4b

mente aliena eft, qui nomen Elohim per

tite D)

Angelos reddidit, 7o. Interpretes fecutus,

Quods

priter quosetiam Chaldzus Paraphraftes

Tintt

& Vulgatus & czteri plerique Interpretes

vocem Elohim in illo pfalmi loco accepe-

liChr

Tübim

runt. Etfi ergo Chriftus paífionis füz

tempore non folum Deo & Angelis minor

Quaq

l'i! qu

fuerit, fed etiam infra Judices, a quibusfe

condemnari paífus eft, aliosque homines

Qs ptc

&inf

incomparabili humilitatis exemplo fe de-

prefferit, Davidem tamen vocem Elohim

T

Üiian

inea latitudine non ufurpaffe, cum Filium

Bofei

N

hOmi-

Yinisl

'"k;ää j ,85'( $63-

hominis ::'-L.—iïyx,

um a

3minuendum predixit, A-

poftolus nofter teftatur , qui nomen Elo-

:hendat.&

aindi,

him per Angelcs expreffit, in qua fignifi-

catione etiamPfültes voce Elohim ufus eft,

, Mtot

cum dicit: aderate eum omnes Elobim Pf.

Lohiminiïïif du

XCVITL;.h. e.interprete Apoftolo noftro:

: quic .

sf

TIVT&c AvyeAo: Ge8 ,. OTtIE Angeli: Dei

Hebr.1I, 6.quemadmodum & LXX. Inter-

; Aiii

pretes illa Davidis verba in verfione fua ex-

m t

pofüerant, qui etiam Pfalm. CXXXVIII, 1.

Ynorem i

fpladoe

vocem Elohim per vocem "AAs reddi-

derunt.

Juxta quam fignificationem.

ii prort -

Chaldzus quoque vocem El

ohim eygponi;:

m

Pfalm. L'X XXVI, g.

o em;eul"".

VIII. Non obftat huic Chrifti infra An-

m

gelos exinanitioni, quod Angeli Chriftum

dU

adorare juffi funt, aut quod Chriftus in-

(tph 0.

fans ab Angelo ejus nativitatem annunci-

; Bob

ante Dominus appellatur , multo minus,

renshtt

quod Scriptor quidam Epiphanii nomen

Pa

mentiens in fermone de fepultura Domi-

e[ntef

ni Chrifti mortui corpus a Thronis , Che-

Joco

rubim & Seraphim portatum oratoria

(fiot

»

quadam licentia fingit; ut alia Jacobi Fa-

noeli

bri, qui in noftro dicto per errorem Ange-

1 Ulbm

lospro Deoponiexiftimat , & Danielis

" homln'

pl

Heinfii, qui non Chriftum fed genus hu-

::mpl

manum (2eeyj T« Ztxà " Asy-yLA8e N lepatvey

Cenm

fl

diciarbitratur , argumenta taceamus. A-

cunD

folum, quod Chri-

hi

gnofcimus enim non

E

ftus

458 ) 96 (869-

ftus exaltatus Angelos fibi fubjectos habu-

teficit

cumfig

erit gloria & hono

re coronatus , ut Apo-

titém n

ftolus in hoc ipfo, quod tractamus,

dicto

teicit

teftatur, fed quod etiam in ipfo exinaniti-

fibusul

onis ftstu Angelorum Dominus fuerit,

( mell

quemadmodum etiam cum autoritate fpi-

tütem a

ritibusimmundisimperavit, quod Micha-

t Pfrin

el Archangelus cum Diabolo de Mo

fis cot-

iC e

pore contendens facerenon audebat Jud:

epi[f. v.9. attamen fimul fatemur, quod hic

lr

T0f

Angelorum Dominustempore exinaniti-

Toty

onis fuzejurefuo in Angelos & honore mi-

tll.t

1 igci

l

nifterii angelici non inceffanter ufus fue-

rit,co potius usque fe dernittens

)

"

utetiam

nunqum

UR

Diabolo minor videretur , fiqui

dem. ipfi

)

ermifit , utabeo ex defertoin pinnacu-

X?

Qidon.

]

um templi Hierofolymitani, & poftea in

altum quendam montem abduceretur.

Tttpolo

Reveraenim non falfa quadam imaginati-

ii

one Chriftuma Diabolo in loca illa trans-

Vem

lm

latum fuiffeinter alios Samuel Bochartus

P[3

tribusad N. Herault Alenfonenfis ecclefie

lO

105 dj

Paftorem epiftolis erudite demonftravit. -

T Daty

IX. Perpetua tamenhzc Chrifti Aerlo-

:

tbifl

cignon fuit....Dicit enim Apoftolus :. TÓy

emere,

[lexx) v« vAcileuévov. — Vetus . germanica

$

ver

fio-À. C.1483. Noriberg:e per Antoni-

UA

ddit: gempnbert

urn Koburgerum edita re

ein veníg benn bíe Cngef. . Infoncibus Pfal-

Qd e

temp()r

m(i octavi, ad quem Paulus in noftro

refprj-,

498)87 ( $69-

dos ht

tefpicit)legitur particula »i» , que modi-

u A

cum fignificat, & non nunquam ad quanti-

mus ia

tatém molis vel continuam vel difcretam

exintyt:-

refpicit, quemadmodum de paucis homi--

nibus ufurpatur Nehem. IL, i2. & de modi-

ius fueïip

xititel

co mellis 1. Sam. XIV, 29. nonnunquam

o

autem ad durationem temporis refertur ,

of

ut Pfalm. XXXVII, 10. . XXXI, s. ILi.&c.

Huic ergo particulz hoc loco refpondec

debt 73*;*;'

r, UG(PRIF

oxxy riqui phrafis in novo teftamento

nonnunquam exiguam rei quantitaten?

exiti

onorete-

notatut Joh. VI, 7. nonnunquam exigu-

am loci diftantiam Act. XXVIL2»8. non-

|

« lis fie

, od

nunquam vero exiguam temporis durati-

onem ut Luc. XXII, 58. & ACt. V, 34.

jlen 3

d

X: Poftremam hanc fignificationem in

dicto noftro obtinerenegat Jacobus Faber

rpoltid

ina

xologia contra Erafinum, & z. z;. lo-

ducere

j

imgit?

caaliqua adducit , in quibus particula v»»z

de tempore intelligi non poteft, nempe ex.

la us

pfalmo36. vel juxta Hebraos y7. v. 16. ubi

B()Ch&l'ïjli

dicitur : zeZius eff modicum juffo fuper mul-

fs ecd?m

745 drvitias impirum,ex Gen. XXIV ,r7.u-

t

bi pauxillum aquz occurritGen.XL IIL2.

T f)?xäï'f

)ROIU ,

g.f

ubi filii Jacobi jubentur pauxillum efcarum

emere, & v. n. loco muneris modicum

j An[()lll

mellis & modicum refinz fecum deferre.-

Poftea iquoque sum. 27. probarefatagit,

gun

j

quod etiam Gexyj) c; apud Grecosnon

jtibus

nitatis & eftimati--

futo

j

terpporis fed potius dig

4

i

f

onig

Lem d

45)88( 56

onis modum dicat, quam in rem locum

timde

quendam ex Euftathio in Homerum pro-

Quear

ducit. Sed refpondet Erafmus in apolo-

preft:

gia contra Fabrum pag. je. fubridiculum il-

queac

demE

lud videri,quod probaturus 6p« pro pu-

fillo poni ad EuftathiumHomeri interpre-

brum:

tem confugiat, cum id ex quibusvis auto-

dem' f

ribus demonftrare fit promtiffimum. De-

D

U

li

inde etiam non opusefle animadvertit, ut

pertin

hmad

probetur, quod nemo neque nefcit neque

negat, nempe Gex»;» pufillum denotare. At

um

negatindeíequi, Gewyy five pufillum , fi

vetir

quando ad eftimauonem pertineat, non

Wittio

poffe idem ad tempus accommodari, ut,

Ri

firecte dicatur,paululum nummorum;,non

ln 1

offit recte dici paululum temporis. Porro

qm Cea

Fabruman eo ineptire notat, quod doceat,

Ti5 aCC

fibreve tempus fignificandum fit, potius

Clefite

dicendum effe 2z? éA&yoy aut juxeov , qualt

üe

&A lsyov & yungóv temporis tantum, notze fint,

Heq

NI

nec de aliis rebus ufurpari poffint, — Nec

"

minusin eo ineptire Fabrum monet,quod

Cipt

dicat, LX X. Interpretes fi exiguum tem-

Vtto

us intelligi voluiffent ,. dicturos fuifle :

Ms

sAdirlesee Tox) , cum vocula hzec parvam

J

moram denotet, quafide homine, qui bre-

ZL'H'eþ

vitempore v!xit, dici poffit : vaxJ &t

!t 013'1

cito vixit,cum potius cito mortuus dici de-

f

beat, Miratur deniqueFabrum non agno-

Centoy

fcer.e,gquod Gexx;» Ti brevetemporis fpïi- |

r

N ru.f,/i

"ei)gg( R

'em At

um denotet, cum id ex Chryfoüomo aliis-

um o

que antiquisScriptoribus Euftathiolonge

s n

preftantioribus, quin ex ipfo Luca ejus-

dicdlri

que actis apoftolicis difcere potuiffet. ]-

p

dem Erafmus pag. 4i. contra eundeni Fa-

Tiintagt

brum animadvertit, quod probaverit qui-

ii

dem per loca adducta, vocem hebraicam

imum. D

v»»aliquando ad aliud quam ad tempus

udrery

ertinere, at non probaverit, hanc vocu-

vfcit g

;

am ad cempus plane pertinere rion poffe;

n

/

cum vel trigints loca poflint colligi;fi cui

)uüllum, l

veftigandi otium non defit, in quibus hzc

tiney, M

particula exiguum temporis fpatium defi-

m

gnat. Qu etiam contra Joh. Clericum in

morulm"o"

Nov, T?ff. p, 3:0. & alios notata volumus,

r u

qui Gea x ; hocloco de brevitate tempo-

u

ris accipi pofle negant, fed folidas«& fuffi-

vÍt, p

cientes negationis füze rationes adducere

nequeunt.

n äy; GUlE

.Q

n

'XI. Miraautem eft ea, quam Wittichi-

f V

us fuppeditat, exigui hujus temporis de-

;ortet

qllül

feriptio. — Exiguum füme tempus , inquit,

utf

t

fuitempus fabjeciionis , ftve de aliss bomi-

nibus id imtelligassffve de Chriflo. i de alüs

gc p

bominibus, tempus intelligendua , quod in-

zercefpt inter legem latam & excidum Hie-

"n

)

1 [

W

vofolymitanum, fuit autem juxta computati-

onem Caloifit nonmajus quam mille quin-

j

gentorum fexagia fex annorum,qui nume-

of u

pore, quo mundus

porzsfP

-ru.r, Je comparetur cum te

$

/!e;it

48)9o (865-

Jffetit anté legem c füb Cbriffo, conjuné

ïz'äz

LAU)

accepto,exiguum [ame fuerit : simprimis ve-

antea

votempus tllnd [abjeciinis exiguum efh, ft

merfi

ad Chrifluim illud tempus referamus iud-

burcl

gie' comparemus cum wternitate. glorie,

Calvi

quam poftea- confecums eff. DeChrifto

fcenfi

hicloquitut Apoftolus non de aliis homi-

apoft

nübus, fiveantelegem]latam/five intratem-

1€, QU

lata usquead excidium Hierofy-

pusalege

Uisle

mitanum five fub Chrifto vixerint. Quam-

T

obrem computadone illa

temporis,

iiin

quod inter legis promulgationem, & Hie-

fcu)per

rofolym:e excidium interceffit, que a Íco-

T

po Apoftoli prorfus alien

V

a eit, —fuperfede-

£t

re potuiffét.

A

j

,ilus a

XII. 'Theophylaétus zz ep

z/zz ad Hebr.

pendeæ

p- $0. per illud Bozy? 7: triduum illudin-

Tifijn

telligit, quo Chriftus apud inferos com-

(4men

moratuseft. Intelligitaut

em dubio pro-

aChr

cul per d« feu inferos fepulchrum & fta-

pl

tummortuorum. XNecalia fententia eft

tcf

Oecumenii Tom. 1I. Oper. pag. j:$. Vlle

tf

enim defcenfus Chrifti ad inferos , qui in

CoCon

fymbolo- Apoftolico mortem & fepultu-

&

ram Chrifti excipit, non ad ftatum exina-

tribu

nitionis, fed ad ftatum exaltationis perti-

ID Cer

net.

Unde Calvinianiin catechifmo Pa-

ïini fen

JatinoillumChrifti ad inferos defcenfum

Vücq

male definiunt, cum g72/7. 44. eum per in-

B

enarrabiles animi anguitias cruciatus &

W.

terro-

g,

ul

: *ää)gl (86?3—

tnpunfin

terrores defcribunt,in quos Chriftus cum

primis j

antea,tum maxime in cruce pendens de-

um d

s illi

merfusfuerit. Et Fratresquidem Walen-

burchit Tori1. Oper.p.423.'animadvertunt,

je g

Calvinianos pro hac ipfa explicatione de-

JeChrio

Ícenfüus Chriftiad inferos dictum noftrum

ls ho

apoftolicum allegare, fed male illud verte-

inttatet

re, cum Germano-Calvinifte in fuis bi-

; H

bliislegant: bereine Efeine Seitoer Crigef ge»

in Qu

mangelt bat.. At vix credimus, quemquam

Calvinianorum ex verbis eíne F(eine 2cit ex-

u i He

Ículpere voluiffe , quod defcenfus ad infe-

geadt

ros in fymbolo apoftolico memoratus in

fuperfede-

graviffimis animi cruciatibus, quos Chri-

(

ftus cum antea, tum imprimis in cruce

T

pendens fubiit, confiftat.

Certe Luthe-

pl

rani in fuis bibliis eadem verba legunt, qui

eros COf

tamen Chrifti ad inferos defcenfum non

o g

ad Chrifti agonem fed potius ad ejus tri-

ium

umphum referunt. Nequeetiam in'ca-

rentad

techifmo Palaiino quzftionem de Chrifti

fzg

defcenfu ad inferos dicto noftro apoftoh-

; qii

coconfirmatam deprehendimus. Sedvi-

fl

deantipfiReformati, quomodo cum Fra-

tribus Walenburchiis tranfigant.

Inter-

y oU

rus pefü'

im certum eft, quod illam catechifmi Pala-

tini fententiam de hoc fymboli apoftolici

m

de['cenfüm

-articulo neque ex dicto noftro apoftolico ,

necexalüs Soripture dictis

k

pr?bïl:;: vale-

ant.

XIII

g

57

*$98) 92 (863

hoc;f

XIIL- Cete

rum illud Gezyi v ad totum

illud. «evcceoc cempus referri poteft, quo

innoi

Chriftus divinam formam cum . fervili

t

]- quee

commutavit "Totumenim illudtempus

exiguum eft, fi cum sterna gloria fecutz

gnific]

exaltationis conferatur.

SUS illo tempore, quod acerbiffimam ejus.

ls ;pif

paftionemanteceffit, divincefua majeftatis — | m

D

virtutem fepius manifeftaverit & multa

Qofiju

fecerit, quibus fe Angelis excellentiorem

Q5 6pi

Cun.

demonftraverit,negari tamen haud poteft,

quin ilio tempore etiam in Chrifto efuri-

DP

Quemi

ente,fiuiente,delaffato aliisque infirmitati-

bus & miferiis fpontefubjecto varia fe exe-

] : bhfphc

ruerint, que ipfum infra felicem Angelo-

Domun

Vetat

rum ftatum pofuerunt. Imprimis veroin

ultimo exinanitionis gradu hzec JESU z«

l

U

Y

"AssyéAas Adtlocis fpectata fuit , cum ad

iortem crucisusque fe humiliavit Phil.Il,

iY

b

8. necab Angelistantum, fed etiam ab aliis

creaturis,

hfs

quin & ab ipfo Deo deftitutus

y

fuit.

Y

n )

XIV. Nemo

r

autem mirabitur , nos pet

Óv Coory Ti AysyeNe NT loojatvey nemi-

Tatür

nem alium, quam Chriftum intellexiffe.

ïrmm

.Ipfe enim Apoftolus in dicto noftro

fem

ignorarenos non patitur, de quo lo-

l (Q0j

quatur , dum expreffe. "me8v |vel JE-

[rrip,

SU M. nominat.

Cur Apoftolus non

Afpo,

2COS

ih;im fub initium -epifco?æ ad Hebr

fhtgi

hoc

^

/

:898) 95 (88-

3 totut

hocnomen expreflerit, fed nunc dermum

ànnoftrodicto prima vice JESUM nomi-

M q

U

net, impreefentiarum non inquiremus, ne-

^ queetiam de nominis hujus origine & fi-

]temi

j fecit

gnificatione nuncagemus , id tantum no-

;

"

mis]

tantes, quod cum Apoftolus in reliquis fu-

man a

isepiftolis plerumque vel folo Chrifti no-

nj

mine utatur , vel nomina JESU & Chrifti

& mit

conjungat, fepius tamen in hacad Hebrze-

omtiret

os epiftola folum JESU' nomen ponat.

j Oteüv

. Cumenim Hebrziante converfionem fu-

1o dii

amacerrimi nominis hujus hoftes fuerint,

quemadmodum & ipfe Apoftolus olim

jmittt

feexe

blafphemator hujus nominisfuerat, feque

Ange?

nomini huic adverfari oportere exiítima-

j vetolt

verat, Act. XXV1,o. partium fuarum nunc

BU

efle judicabat , Hebreos ad reverentiam

- hujus nominis tanto diligentius excitare.

cum j

jl

XV. Aufitautem , ut divinitati optimi

; noftri Salvatoris quicquam detractum

fl ab äüü

cenfeamus, cum hic ipfe JESUS Geoty o T

äeüifutUS

vretà AeyyéA8e dN lenti O. dicicur. Howc

enim exipanitio ipfi fecundum humanam

; nospäï

jo m

naturam falva divinitate contigit. . ffeco-

Jant,inquit Auguftinus de Arianis (coztra

xelleb

(

|ferm. Arianor.c.5.)

m epiflola,gue ad He-

l

breeos eff,

;

de Chriffo effe mzelle&um , quod

e qUO

,

|

;

,

Jeriptum eff : minorafH eum paulo minus ab

j d

— ngelhis, ct videgnt non ad diverfftatem e

gl f

tequalitatem naiure Patris & Fl vale-

Hebrïä

—

i

Ms

ws) g4(888- .

i'e qued dixit :

Pater major qme efQ fed ad i

E

Jud potius,quod in forma fervi propter 1nfer-

qppar

mitatem,in quapati & smors potuit , vmor

Qu c

etiam Angelis fadus effl.... A& cavendum

Spitit

etiam eft, ne dum naturas in Chrifto di-

Virtut

ftingvimusperfone unitatem divellamus,

iürpa

quod Neftorium feciffe conftat; de quo

micüt

Magdeburgenfes Centur.;. c. 5.pag.607. ve-

xf

ferunt, quod nixus fuerit dicto Pault, quo

&dhüci

alterum vult intelligi paffione Chriftum:

terant

paulominus quam Angelos sminoratum vi-

JESU

dimus. SESUM. . "Teftem ejus rei addu-

Donatu

cunt Magdeburgenfes Liberatum. Sed

.

fugplia

forte pro Liberato Vigilium nominare

zi

um n

voluerunt, cujus locum integrum jam fu-

Dfv

praallegavimus,ex quo conftare poterit ,

üt:y

quomodo Neftorius ex dicto noftro duas

ThOrter

in Chriftoperfonas probare voluerit.

&ue:

. XVI. Et hactenus quidem de fubjecto

Nnde;

oraculi noftri apoftolici actum eft. Per-

foify

gamus nuncad predicatum , & videamus,

Tientis.

quid Apoftolus de JESU il'o dicat, qui per

Qe

exiguum temporis fpatium Angelis minor

Tlortis.

fui. JESUMillum, inquit , videmus per

ferig

patfionem mortis gloria & honore coro-

natum, ut pro omnibus mortem guftaret.

um led

BAEzrouev, inquit, videzus. Multa hiccon-

Worten

gerunt interpretes , ut gloriam exaltati

Chrifti in. oculos hominum incurrifle

Tipn

r T

Referunt Apoftolos aliosque

T.

probenc.

-

468) gs (86-

hii

JESUM a mortuis excitatum variisque

terij

apparitionibus fe manifeftantem tandem-

, t

que ccelos adfcendentemyvidiffe , vifibilem

yendun

Spiritus S.effufionem & miracula Chrifti

hrilod

virtute & in ejus gloriam patrata oculis

vellmis

ufurpafle, Paulum ipfum 1n via, cum Da-

T qu

mafcumiret, JES U exaltatigloriam con-

p p

Ípexiffe, quam &antea Stephanus , Paulo

aui, u

adhuc exccecato, oculis fuis.viderat. Po-

Jf

terant addere, quod multi Hebrzorum

t U

JESUM vinculis conftrictum, fpinis co-

&i ii

ronatum , flagellis cruentacum, ac crucis

i. $

fupplicio affectum viderant. Apoftolus

gnunurt

enim non folum glorificationis fed etiam

jl

previz paffionis & mortis meminit, cum

Qu

ait: JESU M videmus per paffionem &

tro du

mortem gloria & honore coronatum.

ert

Neque tamen cogitandum eft, Apoftolum

m

:fübie'&ü

non de alio, quam qui per oculos corporis

)N

fit, vifuhic locutum. Imprimis enim ad.

mentis & fidei oculos refpexit , fiquidem

j qül j

&hodie ] ES U M videmus per paffionem

j m

mortis gloria & honore coronatum, cum

usf

ex fcriptis Prophetïäru.m'& Apoftolorum

tanquam teftium omni exceptione majo-

umfef-

rum lectis vel auditis tam ejus paffionem ac

mortem quam fecutamimmenfam glori-

ghiC g

| CXQIF

j

am agnofcimus, eaque de retam certi red-

dimur, ac fi eam oculis noftris ufurpatfe-.

jion

mUSa

"

XVIT.

Y

$08 ) o6 ( 86t-

3 f

-XVII. Videreautem nos Apoftolus di-

: X*x Qll'äml

cit JESUM per paffionem mortis gloria

Qum fe

& honore coropatum. Nonnulli, quod

pirtici

,

jam fupra animadverfum fuit, yerba i v2

Greju

zr9uae 78 9uvérs cum antecedentibus

connectunt, quafi Apoftolus dixiffet ,

- ] quami

portaf

JESUM propter paffhionem mortis

- ] namin

infra Angelos humiliatum. Quam fen-

YVI

tentiam przter Auguftinum & Autorem

- ] dicendy

dialogorum de 'Irinitate etiam fecu-

vt f

tus eft incertus autor tractatus de

Ariana & catholica confeffione , qui par-

— ] puong

& n

tem librorum de Trinitate a nonnullis A-

ln nif

thanáfio, ab aliis Vigilio affcriptorum con-

ftituit, & ex recentioribus Meifnerus P/;-

] dim ac

Jof. fbr.part.z,[e&.1.c. 4. p.3. Cornelius a

Lapide zz epi/?. ad Hebr. p. g99. & alii , quo-

Dfetem.

Tc?fi (qug

rum plerique ftatuunt, quod 2;2 fignificet

- 3 Rurquy,

hoc loco caufam finalem & Apoftolus di-

cere velit, quod JESU S Angelis inferior

] "frortg

factus fuerit propter paffionem mortish.

e.ut pati & mori poflet,feu ad paffionem

j

Pqüüïior(

1nortis fübeundam. Unde& Fifcator ver-

J m in

ba dicti noftri ita vertic: teír. feben abet/

] tddor

baf Sy&fus mit SerrligEeitunb Cbren. geft»

] a imm

netiff/Der ein toeníg aerínger gemacbt voot»

Ti

ben toat bennbie Cnael/ auf'oaf ecoen Coo

Iciben Eónte,bamit er burd) GOttes Ginábe

D

für alle ben &ob (chmecfete, — At paffio mor-

Q

im frm

D

in-

|

Qs

us non eft nnis hamiliaionis Chrifti

uic?

fræ

483 97 ( £s

o&oiusdi' |

fra Angelos, fed ultimus ejus gradus.

od

uamobrem verba dia à ardÜnuoc TE Üorvot r

cum fequentibus connectere malumus &

ul qu

:rbä 3:03 Til

particulamó'dà hoc loco idemac

per fignifi-

carejudicamus. Paífio enim tnortis tan-

sedentbt

quam ultimus exinanitionis gradus velue

i lel[Teï;

porta fuit, per

( fnott

.

quam Clïriüus infuam glo-

"

riam intravit.

äam h-

Autordt

XVIIL Equidem obiicit'Beza, quod

dicendum fuitfet: Jj 78 zO duXl r 9a-

um f

Cs

vére, fi dicere voluiffet Apoftolus: per

-

patfionem mortis, & Juftinianus Toz. 71.

7 qui M

conm.in epiffol. Paul.p.ég:. paxticulam did

)H[]UHI'S' "

non nifi poeuce per fignificare notat , fi

yrom o

cum accufativo cafu conftruatur.

Sed

al

jmest.

Juftiniano opponimus, vulgatum Inter-

pretem voces did vv &-yveiaty vv 8oaty. y -

( 9üi; Quo' j

TOjs, QU poeticanon funt , reddidifTe : per

It

agnorautiam, que eff in illis Eph. V, 18.'&

dfoist

'

Verba j àdéverev vj cerpnós ita vertifle : per

j nf

l L

mfirinitatem carnis Gal.IV,13, . Necaliter

pofteriorem hunclocum vertit Beza , qui

d «

cacor Y*

etiam in priori, etfi verba dig v5v d"yvoiuy

reddideritpropter zgnorantiam , verba ta-

L

u

l

ij

men immediate fequentia did zjv zzgociw

pf

Tils xetgülere odlv vertit: per obdurationem.

mi

Í t

(

cordis zj)jörz;m.

Agnofcit ergo & Beza dic

ao

" nonnunquam Apoftolo idem effe ac per,

n

i

j

l

quam fignificationem etiam adhuc aliis in

yfio

m

Nam verba:

, locis huic particulze ïr?buï/t.

G

"m

E

-b)og ( t6-

avreddit: per traditio-

Yerb

dà viv artgetdoc w j

nem veflrain Matth.

XV,3. & verba did vtv

doug

lec

adltex vertit : per Patrem. Joh. VI, s7.

fignificatio etiam profanis fcriptori-

(ongn

bus inufitata non eft, ut Grammaticorum

fnten

Syntaxes &lexica docere poiTunt.

morte

- XIX. Hac autem hujus particule figni-

fiopte

ficatione obfervata ftatim elucefcit, admo-

fimme

dum infirrmum efle eorum argumentum,

Cilüm

qui Chriftum paffione & morte fua fibi-

: ipizfi

metipfi gloriam meruiffe ex eo probarefa-

. Hl

tagunt, quo

dóiz róza9pa 78 Quv glo-

1 Bogl

ria & honore coronatus dicatur. Utun-

r

Metite

tur hocargumento Bellarminns Zibr. j. 4e

1 lt i

Chriflo c.9. Oftorodus zufHztution. c.6. e.

- Q

Petrus van Hcekezn epzff. ad Hebr. p.37. &

titnos,

alit./. Sedrefpondit Oftorodo F'eu

erbor-

uf

nius zz Anti-Offorodo Difputat. . p. $. &

)

untum

Bellarmmo Chamier pazffrat. catbol.Tom.

Ts

1. libr.7.c.$.n.$. & (2qv. qui hoc potiff-

(Qtonai

mum urgetquod verba dj vó ré9e 78

S,oyérg cum antecedentibus conftrui de-

lt d

Qmy

beant,qua ratione & Pareus ;» epif/. ad

AX

Hebr. c. 2. part. z. dub. 6. hoc argumentum

fiæ&h:

folvit. Atnos opus effe non exiftima-

Tortrs

mus;ut verba &i2 vó zrá94uo 78 Savérs cum

Velmor

participio sA«zleuévor conftruantur , fed

llongs

eorum fententiz infiftimus, qui verba &

Went m

zà zdOnux TÀ Savírs cum fequentibus

"h d

conjungunt, quemadmodum & Lutherus

Wigg

.Vel"

21

HoI)og ( t8'

tl

n d n

verba Apoftoli re&te vertit : butcb [eibert bed

&-obe8 gefrónet mit:preif unb Cbren, — Namn

3

hec connexio verborum ordini magis

tript

congruit. Nullatenus autem Apoftoli

RORU

fententia fuit, quod Chriftus paffione &

[

morte fua glorie coronam meruerit,aut

ixllæ,ügni-

propter paffionem mortis tanquam cau-

i, 0t

Ífam meritoriam coronatus fuerit. Recte

mentut

Calvinus Zbr. z. zuffitut. cap. i7. m. 4. quid

fs 1

opus fait,nquit, defCendere unicum. DEI

jobare

Filum ,ut fibi acqumeret quicquamnovi?

j glü-

EcPaulo poft : vorande fant locutiones pro-

- Ui

phetice: puer natus eff nobis,item: exulta

jr. ..

flia Sion,ecce Rex tuus venit tibi ; quod

;,M'.'k/f f

contra Hoekium & quosdam alios Calvi-

r

nianos, qui Chrifti gloriam ejus merito

"engfoo

acquificam ftatuunt, notamus.

ld ergo-

p

^

tantum Paulus voluit dicere, quod paftio-

!

Z

j

IT

mortis via fuerit, per quam Chriftus ad

coronam gloric adícendit, necante Chri-

WW fi

ftus gloria & honore coronatus fuerit ,

jf d

quam paffio mortis anteceffit.

"epi L

XX. Antecefficinquam, coronam glo-

rie & honoris ró zzz94uo 78 Sovere patfio

!

mortis, feu talis paffio,quam mors excepit,

m

vel moriendi paífio, angore, dolore, & aliis

mtul', :

1nortis facellictibus füipata, ut Aretius com-

a"

l

l

j

| vcfba

ment in epifl. ad Hebr.p. &j. hoc mortis z&-

ue[)[ib

9uuc deicribit. Chriftus enim erezrene-

b

Luthäf

"

wv sxvlev, yeváuev(S*. 9zriue ( uye: Savoira ,

u

2

[o -

As

$9) Iöo ($85-

* Saycira d qutueB;ut Apoftolus alibi loquitur

tet

Afri

Phil.11,$.. Quemadmodumautem in ilio

epift

Jloco Apoftolus mortem crucis Chrifti

cum gloriofa ejusdem exaltatione conjun-

itny

git; ita& in noftro dicto Chriftum per

(rire

u

patfionem mortis gloria & honore corona-

um dicit.

Frequenaffimum enim id eft

Teent

b&L

in SacraScriptura, ux cum patfione Chrifti

ejus gloria conjungatur, ficut Petrus v eie

& hOHi

):g:g'öv 7:0:-975,1404706, ( Ts /,cgoä TO T0 Jo'äoæ

CEgley

conjungit : Perr. Z, i.

IY

XXI. Dicit ergo Paul

us videre nos ]«EQ

hUC l

füim per paffionem mortisdcZs xj Tij ése-

Ommofy

li (i

Quveuivo gloria & honore coronatum ,

quz verba iteruma . Davide, cujus oracu-

(rift

lum pauloante allegaverat, mutuatus eft.

dumi

Dixerat enim David de Fi'io hominis non

Df

folum: qA«zloccc ürov (petx;d Ti zrag 'Agjyt-

fuilTe c

As fed eciam addiderat. 9czu «g4 mips] ése-

Àol

Qdvacucaüriv. ldveroin JEfu impletum

OQe ip

nunc Apoftolus teftatur.

DEUS enim

tüsy.

Pater, ut Tertullianus contra. [ raxeam .

pl

2.loquitur , gunmoravit Filitim modico citra

t )

Augelos interram dimittendo, gloria tamen

-

T

e? bonore coronaturus illum in cafos refu

À

dzergfm

snendo. -

,

XXH. Jam fupra

cap. 1. thiefo 1 ob-

"Ipli

fervavimus , veteres quosdam Scripto-

Ilidin,

res per gloriam & honorem Chrift

Ín-

MT

iplam ejus crucem . inteliigere.

T Í

cr

*&98 ) ror ( $63-

m

ter veteres illos eft PrimafiusUticenfis in

m n

Africa Epifcopus, qui in commentatiis ad

Chril"ti

epiftolas Paulinas pag. 277. fcribit : bzc aper-

Cotj

emanifefiat, quia edoria d bonor Chrzfís

flumpt

erux epms futtezc.. Similia apud Remigi-

quu

um, Oecumeuium & alios occurrunt.. Ex

imidd

recentioribus illa fentencia placuit Gagne-

rl

jo & Ludovico Tenz,qui Chriftum gioria

m

.. & honorecoronatum dicuncz, quiain cru-

n

ce elevatus &exaltatus eft, uc gratia DET

pro omnibus mortem guftaret.

Aefert

T2

huc Tena; quod Cant.Hl, r legitur de Sa-

þ)r//(z?ä;ï

. lomone, quem intueri jubentur filiz Sio-

onacuf ,

nis diadémate ornatum , quod de fpinea

ig r

Chrifti corona exponit. — Adducit & di-

uitst

&umillud: regnavita Zz2o D E U $, quod

nuntnulliin Pfalmo XCV L 16. 0lim lectum

g t

dl

- fuiffe crediderunt.

Verum ifta a Ícopo

i f

N )

W/ cïf

. Apoftolialiena effe non obfcurum eft, ide-

'lm :v f

letilf

oque ipfe Primafius paulo ante nomina-

tus p. 497. gloriam illam & honorem aliter

US enf

m

explicat, cum ait: g/oria ergo coromuvit

diti (ini

eum DEus Pater invefurre&diine, bonore

autem m a[cenfone , quando quadragefmno

r

"

die refürreclionis [uperexaltavit illum fuper

0mmem . creaturam.

Addit. adhuc aliam

explicationem : g/orza coronatus eff in mul-

d Ü

titudme credentium videlicet , cum poff ve-

| Sffi?,wj

j

T

f

( furreciionis triumpbum bereditatem totius

l

"

y

[t

mundi in, hoc"quod homo eff accepit , bonore

[ |

»

-

autem

£93) 102 (883-

autemin confefffone eterne . mnajeflati , boc.

tetd

defia

eff ineo quod in plenitudine paterne glorie

babitat MWieronymusin commentarioàa

Ia

Pfalmos, fi modo ille commentarius Hie-

mibis

lomi

ronymi eft, Tv 7. Oper.pag. 7.ad Davidis

verba: g/oria & bonore coronafli eumjta

fipri

honor

commentatur: gloría, cum in cjus defcen-

füinferi claruertmt, bonore, cum vicii m

tjus f

tes, cum civcumdatus fandor um cboro tri-

TOf

umphans rediit ex inferno.

füi ho

XXIIL. Jacobus Gaillardus

in (pecinie

dm,

nequeftionum de Filio hominis 24:6/7. 5. -

caet

9. uo. coronam , qua JEfus ornatuseft , ex

t

gloria & honore tanquam binis floribusa-

Oi

maranthinis contextam obfervat, animad-

u5 Ms

vertens eosa tramite veritatis aberrarg,

Oflor

qui fub gloriz nomine fapientiam , juftiti-

Indey

am & fan&titatem, & füb honoris nomine

Totq

majeftatem & authoritatem intelligunt,

O

cumEilius hominis fapientia;juftitia & fan-

Àm

élitate nusquam & nunquam etiam paffio-

ümma

nis & mortis fue tempore caruerit,fed flo-

etie

rem illum femper illibatum & intemera-.

XXI.

tumretinuerit. Ipfeigitur Gaillardus per —

nor

gloriamintelligit fupremam majeftatem &

tf

dyuzivDuyev regnandi autoritatem in 0-

m

mnescreaturas una cum illuftriffimis di-

p

hrd

lls

gnisque tanta majeftate infignibus, quibus

tht

annumerat immortale & gloriofum cor-

pus, donum Spiritus Sancti in orbem mit-

uspe

ten

AStrro

$98 ) r1e3 (863-

lä;;,lm tendiad pred

icandum evangelium & ec-

n gt

clefiam colligendam, & alia. Perhono-

n

rem autem intelligit favorabilem Filii ho-

nu r

minis acceptionem, qua DEUS Filium

jdDund

hominisantea inftar fervi & vilis mancipit

'/il eüm,ï"

flagris,cruce & dira morte male tractatum

IT L

honoriücentifflie excepit, fatisfactione

qiri

ejus fe placatum declaravit, eumque a

TU

mortuis gloriofe excitavit, dono currus

fui honoravit Angcelorum fatellitio & fi-

at

deliminifterio, domicilio fuo ac throno

i

codlefti, jure denique exercendi fupremt

g -

acimmenfi dominii in univerfum orbem

. donavit, ficut Pharao Jofepham, Ahaíve-

rat,'anima '

- rus Mardocheum, & Salomo matrem füam

j ^^. honorificeexceperunt & tractarunt. De-

dffhy ']uü:i[l'-

inde vero füb honore, quo Filius hominis

j iil

coronatus eft, cultum intelligit, quemDE-

Vi

'US Chriftofuo adfinem usque feculorum

[ü'lt'lä& J

ab Angelis, hominibus vivis & mortuis, &

fummatim ab omnibus creaturis nulla ex-

g p !

Ieïiï;&dw

ceptaexhiberi voluit.

T

XXIV. Nonnulli brevius gloriam ab

iif

honore ita diftingunt, ut per gloriam

a

f

Chrifti majeftatem,per honorem vero cul-

tum ipfi tribuendur intelligant. B. Ger-

m

i

qrifin

hardus zz epif]. ad. Hebr. p. 3. Chriftum

bn

- gloria & honore coronatum dicit, quate-

pus, Q

jofunt

nus per przdicationem evangelii glorio-

x hoftibus retulit,

T

u

I

fug triumphus, quem. c

4

i

-«&98) 104. (8&3

intoto orbe celebratur,ac ipfe ab omnibus

credentibus honoratur ,

glor ificatür &

adoratur

l1dem tamen Gemarduq ad v.

iplü

don

7.C.2, p.ji. notavit,Chriftum g.oua & ho-

nore coronatum non folum relative, qua-

fiom

tenus ejus nomen ubique prædlcatui &ab

-

ella

Torüi

omnibus adoratur, fed eciam ful ,)echvc &

realiter , quatenus vere divina &

: infinita

JES

gloria iphi fecundum humanam naturam

glor

? Atl

J*

in exaltatione collata eft, qua in plenaria

collati dominii adminiftratione confiftit.

doxti

Ad eundem v. 7

Sebaftianus Schinidius

Ihne

$4g.:$8. obfervat gloriam de DEO & Chri-

t (

fto üfurpatam non minus rem, quam rela-

Q

N

lfed

tionem denotere,h e. majeftatem ob quam

DEUS & Chriftus celeox antür. Eph. l, 8.

€]F

Ws

Philipp. HL2r. Joh. XVIL s. Honorem ve-

füpe:

ro fimiliter non effe tantum externum &

US, &4

relativum honorem, quo aliquis colitur,

0

fedinternum &realem, ob quem aliquis

As

i

colitur. Hebr. V, 4. r.'Timoth. VL 16. Ac

gawt,(

deinde probat hoc loco de reali glorin &

of

honoreagi, fiquidem Chriftus a DEO Pa-

duj

j

tre gloria & honore coronatus eft, qui

AVI

Chriftum gloria & honore coronavit non

lt

illum celebrando, aut honorem & cultum

Eori

ipfi exhibendo, fed conferendo in eum

&Lu

majeftatem g'orlofam eamque dignitatem

E

ilii

& excellentiam, ut ab omnibus creatums

M.

glorificari & honoran debeat.

iptifr

XXV.

E )'i&g (t63-

Oi

XXV. Quid. multis ? Coronatus. eft

du d

. jJESUS gloriaa & honore, cun DEUS

us at

ipfum in fummam extulit fublimitatem , &

donavit e1 . nomen quod eft fupra omne

ti o

Qul

nomen,utin nomine JES U omne genu

at

fe flectat coeleftium ac terreftrium ac infe-

rorum, &omnislingua confiteatur , quod

hat

& in

JESUS CHRISTUS fit Dominus in.

) nart

gloria D EI Patris Philipp. IL, 9.10. 1. cum

n pl

Pater ille glorie Chriftum 'collocavit ad

» cotl

dextram fuam in cceleftibus longe füpra o-

Sdunidi

mnem Principatum, Poteftatem & Poten-

Q&Ce

tiam & Dominationem & omne nomen ,

quod nominetur non tantum 1n hoc fecu-

um ol

lofed etiam in futuro, & omnia fubjecit

mbquam

; Ephvk g'

ejus pedibus, ipfumque conftituit caput

fuper omnia ecclefiz, quz eft corpus ipfi-

noren

verun

us, & complementum ejus, qui omnia in

omnibus adimplet. Eph. I; 20. 21.22. 23 Cu -

j cl

jusgioriz collationem Chriftus a Patrero-

o iil

VLMä

gavit, cum dixit: nunc zgztur glorifica me

Pater apud temet ipfum gloria,quam babus

|

u

lu

g

pE

0^

apud 1e, amtequam bic mundus effet Yoh.

XVII, s.. Equidem radii hujus g:oriz et-

]s du

g

iam in ftatu. exinanitionis fe exeruerunt.

maViï

& -culwfü

Eluxit enim ejus gloria,cum vix natus ef-

fetLuc.H,9. Et Johannesdicit , quod ipfe

dö j d

& alii viderint gloriam ejus tanquam Uni-

fj

geniti a Patre Joh. Lir4.quod factum in ejus

j Cfeämï"'l

baptifmo Match. I1L, 16. 17. in. ejus transfi-

G 5

gura-

j

£93 ) 106 (-808

of

guratione,cum accepit a Patre ziu4v « dó-

jft

eyhonorem & gloriam 2. Pet.I, i. & quo*

ties per miracula g!m iam fuam. manifefta-

yIus

Chri

vit Joh.1l, r. veruntamen Chriftus glori-

amcarni füze communicatam in H:atu exi-

Qux

nanitionis ob fpontaneam éxinanitionem

jrm

:

fora

plenarie'non exercuit, ideoque gloria &

honorecoronatus eü,cum ad dextram Pa-

Ievo

llqu

uis &plenarium majeftaris 1llius exerciti-

um exalcatus eft.-

Oper t

füteq

XXVI. Nonaudiendos effe, dicit Rive-

tlh, ad Pfahn.V1H. Tom. H. Oper. pag. 38

(ido

Vidi

qui glorram hanc Chrifto collatam negant

eflecreatam &aliam ab ea, quee divina eft

thri

proprie & proinde creaturz incommuni-

x

cabilis.

At hecdicens Rivetus non audi-

Q

endus eft. Falfum enim eft quod afferit,

d]io

non aliam humanz Chrifti naturz datam

Tif,

effe gloriam, quam fubordinatam & fuübal-

Idie

ternam fupra omnes alias creaturas, fed

T g

