Mattb. LX,10. i. Mattb. X1, 9. e/y"c quales

fIdr

fuiffe cenfebantur , quos Pilatus trucida-

Ms

verat, Lauc. X11, z. quales opponuntur 7z-

fuif

j

ff is Matth. IX, 15. quales fünt, quos Deus

ttiCer

non exaudit, 70/9 ] X, 31. quales cic dlaeGéoi

dtün

conjunguntur, r. Tim. L, 9. & docbGis d æg-

] *am Vï

g'0A0! appel! anturin Epz/ola Tudev.i.

LU

li

de etiam Suidas in lexico "Tom. I, p. 195

Ia

a/xocg-rw?xoz, in qu1t, ';z'oegocvowcc au(m/ Wgoougx-

CIOq

FSVO:-

Bzov zs&äægysov &az'atCogMevor, 1. €-

eiorooNvok Ti CUU , QrtÀ. Cer f0 mf Jio , cuim

blls j

(tte

zniquitate vtvere volunt , i& qui vitam cor- -

i.

fudi

ruptam ampleduntur. E talem djuagreNov

hanc

Wlin

j

- *868) 33 (669-

»Aä;s;ä

t

N

hancmulierem fuiffe vel ex eo patet,quod

(

Simon Pharifeus, cumab ea Chriftumtan-

V

1

l

gi vidiffet, fecum dixerit : 52 Propbeta bic

;

effet, cognofteret utique vis xgj zrororzii] yuvit,

] pri

,

drig azrrevojoor8. Unde Auguftinus cract.

Dinios

49.in Johannem famofam appellat mulie-

j fece;

rem. Quoautem flagitii genere conca-

JCan

minata fuerit , etfi L'ucas non expreflerit,

[ pEC-

probabile tamen eft, quod vitiis illis 1m-

Chri

merfa fuerit, quibus mulieres profligate

ägHO,'

vitee indulgere folent, cujusmodi mulieres

U

gpud Grecos, obfervante Cafaubono, et-

He)t.

jam &jxercjes dici folebant. Beza profti-

kno

tute pudiciuge mulierem appellat. Wol-

es ]l

zogeniusnon quidem publicum profübu-

j CU

jum, fed tamen minus fervatee caftitatis re-

Al

Vnt

2.. ". am fuifle judicat.

Natalis Alexander in

p

!

j

Ü

mantiffa ad differtationem 16. feculi primi

"u

i

'

.125. mulierem hanc, quam Magdalenam

AUE

/

I^

fuitle falfo fupponit, non eo fentu pecca-

;Dus

tricem dici ftatuit,quod publica & quzeftu-

p

aria meretrix effet, fed vel quoduni cuipi-

T.

-am viro nobili, diviti & potenti ad amoris

1)',Un'

. voluptatem addicta effet, cum totius ta-

j1 P 19/;

men civitatis fcandalo, vel quod meretri-

cioquodam ornatu incederet, & homini-

7 "

bus placere, eosquein fui amorem accen-

1

j, Uf

- dere forme lenocinio & muliebri cultu

u*

- ftuduerit. Sedunde probabit Alexander,

ii

m!,vel

vel intra folum habitum meretriciu

intra

i*

Á

498)32(88- -

I

intra concubinatum cum nobili quodam

viro fteutle mulieris libidinem ?

&

lir

XIII. Multo minus autem Lamy pro-

bare potuit, mulierem hanc peccatricem

n

nequenobilefcortum, neque vile proftü-

La

bulumfuiffe. Argumentumquod a.ma-

2

gna Chrifü familiaritate cum Maria Lazari

(ic

D

fororearcefhit, falfa hypothefi laboratqua-

Íimulier peccatrix Maria illa fuerit... Vo-

qu

cem é&ucerwA8 interdum generatim figni-

7

ficarehominem alege divina deflectentem

D

nondiffiremur. Sedhoclocotalis pecca-

!]

trix defcribitur, quam. homines exertis

i

If

quafi digitis monftrabant, dicentes : v/e

N

A0 7ToTo 717 *yuvij, & cui multa peccatorum

YiQ

debita remiflafünt. Quod meretrices ab

p

Iíraelicis capitali fupplicio affectas excipit,

falfumeft. Annonenim Chrifti evo ma-

IIl0

retrices erant in populo, quz Johanni Ba-

Qu

tifte obedientes poenitentiam agebant ?

fits

Matth. XXI, 3z. Omnesenim illas meretri-

)

ces gentiles non Judzas fuiífe, quo argu-

hud

mento Lamy demonttrare potuerit ? Sa-

Thor

neneadulteram quidem éz' ajroQogo de-

lüte

prehenfam Pharifzi capitali fupplicio ad-

fs

dixerunt Joh. VIIL s. feq.Lex Deuc.XXIII,

Tàt

18. capitali fupplicio afficiendas meretrices

4l

non przcipit, necfi preciperer, inferri in-

Ch

dc poffet, nullo tempore meretrices Ifrae-

4

Etiam

lticas in vivig fuiffe toleratas.

men-

B

L

-£63) 33; "'( 43

Rn

mendiciin Ifraele efle non debebent ex !*6—'

ge Deut, XV, 4. AcChrifti evo mendiciin

y

D

Itraele non defuerunt, capitali fupplicio

ol

neutiquam affecti. . Loco Philonis, quem

profti-

Lamy adducit, opponimusalium ex libro

]itt

2. demonarchia depromptum p. 638. ubi

i:Loun

dicit, Ócerdotibus non permifJam effe Jicen-

va[,qua-

LHam ducendi meretrices amimo pariter. at-

m

que corpore impuras, etiamfe quefluvelido

u

adfrugem pervenerint, eo quod olun podtu-

lenten

turn oitegenus focutefuerit. Aios auienm

pCCCü

non probibendos effe dicit, quo suinus mere-

xeltis

mices ducaut.. Quamlegem de prohibito

; Tf

Sacerdotum cum meretricibus matrrmo-

mu

nio ex Mofe repetit etiam Jofephus lib. s.

(5

antiquit. c. ro. Unde patet, etiamPhilonem

jl

a

& Jofephum, ad quos Lamy lib. 2. Har-

VOT

mon. evangel. c. 36. provocat, agnoviffe,,

b

quod meretrices in

)j

at

fatze fuerint.

populcj Ifraelitico Ro

t

XIV. Hzc vero notdria

peccätrix;qua&

hactenus fatis diu cum

)1

m

graviffimo animz

j y

morbo conflictata fuerat

,a Chrifto ad po-

nitentiam vocata Z zc. V.

g)g) dC'

3

3532. de peccatis

9

fuis ferio dol

uit, &evangelii pharmaco fa-

Y

nata requiem fuz anime itiven

i. Mattb.

I , 2$. 29.

Nec tene

(

à

r

ri fé paffa e, cum

rl

Chriftum in edibus Si

monis Pharifzi ver-

fari cognovi

n

flé

Jf

léc, quin ad hunc cceleftem

f

mcdicum» properaret. . Perruptis ergo

m

omnibus,

i^ |

498) 334. (863-

omnibus, quz ipfam remoratura videban-

807

tur, obítaculis domum Pharifzi intravit,

4l

ry-

&atergo Jefu ftans pedes ejus largo lac

*/m

marum imbre irrigavit, irrigatos capillis

DA

capitis fui exterfit, ofculis crebro iteratis

i

—

Ó

[j

excepit, &tandem ungvento quod attule-

T

rat perfudit.

O epulas in hoc convivio

5

Deo gratiffimas, nec Angelis faftiditas!

l:

Faftidivittamen easdem opinione fancti-

TY

tatis tumens Pharifzus, cui oggannienti

,).06 A

Chriftusita ad iniqua murmura refpon-

(lï'ï['z

dit,ut oftenderet,mulierem hanc non am-

if

pliuspeccatorum debitis onerari , quippe

Ti

quz multisimpenfe fue caritatis operibus

tf

xnulta fibi debita remiiffa effe abunde tefta-

*

ter)

retur. Duosfcilicetajebat, fuiffe debito-

m

res, unum denarios creditori fuo quingen-

hij

tos, alterum quinquaginta debuifle, cum

U

autem neuter folvendo effet, creditorem

Pum

utrique debitum ex gratia donaífe. Hac

177

parabola prolata Jefus Pharifeum interro-.

üend

er horum creditorem plus effet di- .

gabat:ut

Qu

lecturus

! Cumillerefponderet: exiftimo

dlcaï

eum plus dilecturum, cui plus ex gratia do*

Qu

natum , refponfionem hanc Chriftus ap-

lli

probabat,

fed faciead mulierem converfa — -

B

ulteriusad

Simonem dicebat: . v;des banc

m tuam , tt

fiof

aulierem?. ingre[fus fam domu

lh

bec autem

pedibus meis aquammon dediffi,

( 0??/1

!

apillis fuis

Jacrymis gede:'meq:æ'zga?it, (ä(?' "

605

ptior

th

$93 ) 335 (869-

lotte

eos exterfit tuoftudumibi won dediflibec

i,

auteim ex quoa

7

e»

erefja eff, non deffitit deofcu-

) t

!

Jovi pedes neos,oleo caput ineummon unxifft,

al

2f autem pedes mueos unguento perfudit.

jl

214

*

Quopropter dicotibi : vei

ir(;

L

7

j

f/a fánt eipecca-

gbl

14 epusmulta, mam diexit uaftum.

ynvin

XV. Ábutitur hi verbis Bellarminus

vt

lib.2. depoenit. c: 12. ut probet contritio-

! fün&i'

nl

nem efle caufam remiffionis peccatorum,

boc loco,inquiens, deZczzo Jrve contritzo ex

o

difeclione, quam lacryme teffabantur.aper-

anit

zifgme dicitur effe caufarver

"

La

22

)/;onis peccato-

upr

rUm, fiquidem partteula 2a -' quoniam,

etUus

caufaliseff. — 1dem repetit c.14, cum ait:

t

verba Dommi: xemuttantur ei peccata

ebito

multa gbl aliud fraemificant nifrmagnam di-

yndal

Jecionem caufam fuiffe magne imdulgentie,

"J

j Cum

O

t

c ut$. Gregoriusexplicat in bomil.3;. ma-

gnamrubigmem peccati umagno caritatis ig-

. Tl

nepurgdiam. Sed falva res eft. " Atten-

J

iU

dendum enim eft, particulamr; aliasque

e[ïet i

caufales nonnunquam non caufam reiin-

i

dicare, fed caufim argumenti vel confe-

at O

quentiz, ut 1. Cor. X, s. Joh. XII. 39. 1.Joh.

pl

du d

IIL 14. aliisque Scripturz locis. Quam fi-

on 1

gnificationem hoc etiam loco obtinere a-

j

u

gnofcit JefuitaSalmero tom.r. in evange-

jf j

lic. hiftor. p.327. cum dicit: 2uia quonam

i

l

conjyuncHiones fant. caufam veddentes vel a

l

MIJ f

priori ut frequenter faciunt vel a. poffe-

Ó

riori JuX'I(l zl/mf - dimifja funt e2 peccata

: -x53) 3361 (8&53-«1

&iö!

mitilta, quia dilexit multum , uwbi & plura

Qur

hujus fignificationis exempla profert. Un-

de'Theodorus Beza fummam impudenti-

largi

am illis uremeritoquetribuit, qui hoc lo-

ä

coll

coadevertendam gratuitam ex

: flus

juftificationem abutuntur.

(ola fidei

pet

XVI. Idem Bellarminus dejufti

fs

Tiem

X

neagens lib. r.c. i5. inter difpofitiones jufti-

ficationis dilectionem numerat, & hanc

died

fententiam ex his ipfis Chrifti verbis pro-

biti

barecontendit.

Andradius autem lib. 6.

dl

orthod. cxplicat. eo usqueaudaciz proce-

hst

dit,ut ex iisdem Chrifti verbis inferat, ho-

Yi

mines per dilectionem formaliter juftifica-

gruit.

TI

Atquemadmodum ex verbis Chrifti

FA

noninferri poteft, caritatem effe caufam

terit

remiffionis peccatorum, ut modo dictum

t04]

eft: itanecexillisprobari poterit, dilecti-

Átti

onem veladjuftificatioflem difponere, vel

ttbs'ww

eandem formaliter conftituere. : Quomo-

m

doenim dilectio peccatricis vel adjuftifica-

,

tionem difponere, vel eandem formaliter

a

lil

'IIIT

conftituere potuiffet, quz potius fructus

[ &

& effectusjuftificationis erat, ut parabola a

fenti,-

Chrifto propofita oftendit, quaPharifeum

puar

convincere, & zrgroy ejus NpeUo 9V. elicita

1n

poft narrationem propria ipfius confeffio-

Zem'uS

neconvellere volebat.

Utenim Pharifz-

(j

usagnofcebat, creditorem a debitore, cui

ET

x dile-

multaremifit, multum diligi: ita e

| "It

Qione

z

u) i o

plura

é&ione peccatricis, quz juxta "T heophila-

W

Cum zisiy & eäe;'äo:*ra ïaAAüy, velutex effectu

du

largiffimam remiffionis gratiam ipfi factam

iCl

colligere debebat.

Loquitur ergo Chri-

af

ftus non de dilectione, quz remiffionem

peccatorum anteceffit, fed que remiffio

..

Va

nem peccatorum confecuta eft.

4

t Cofterusin en chirid.c;. ó.

sil

XV IL Excipi

x ht

dilectionem fuiffe priorem donatione de-

gpIo

biti, cum remiffio exprimatur in przefenti,s

It 6

Z

dilectioin preterito : remzttuntur ei pecca-

rooe

£a spujtu,quoniam dilexitmultum. Verum

^

vulgata hzc verfio cum fontibusnon con-

tiicte

gruit. Habeturenim ingrecotextu vox

ciQéavraj, quz non eft prefentis, fed prz-

Jf

t

terititemporis. A'Q/guenimin przteri-

to activo habet 4Q««, Boeotice g,

(idun

dl

Attice d Qévxe, & fic in- praeterito paffivo

fe N

eQécyor&in tertia pluralizféevrey. Equi-

qoro

dem Adamus Conzenius in.comment. ad

yfce

Luc.7. p. 85. graviffimi erroris arguit. Mu-

fculum,quodin locis communibus dixerit

ml

fods

eQéovresmale verti: remutumtur n pre-

fenti, cum tamen fit preteritum.

Repu-

ol

vt

gnare dicit huic fententie Greciam. Sed

in Grecia parumfe verfatum prodit Con-

dl

yido

zenius, cum Greciam Mufculo repugnare

dicit. Non itaque mulieri peccatrici tum

"m

J Ü

demum peccata remifla funt, poftquam di--

ati$

l-cgerati, fed/.p!oft. pec?ati debitüm. gr

Qo

do-

403) 38 (£6*-

*

doriatum, . dilectionis

(emo

,

: debitum folvgre

&?*ï

duit.

&ad

XVIIL E

X

*cipitMaldoimtuä ad 'h.l-. Chr'i;-

fis p

ftumargumencari non a fimili fed a con-

* Etir

trario, quafidiceret: debitor quidem ille

-j lism

parabolicus; qui quingentos denarios fce-

| Wa

neratori debuicmultum dilexit, quia mul-

-] p

raipfiremiffa funt, at huic mulieri multa

! Chri

peccataremifla funt, quia multum dilexic.

1 femif

« Verum pervería eft héc verborum Chri-

pude

ftiinterpretatio, ut patet ex verbis ftatim

T

additis: cazparumremiffum, eff , 2$ parum

Yerbis

diligit,eodem, quem in parabola tenuerat,

fehur

ordinefervato. . Infiftitergo Chriftuspa-

f

rabole fuce & proprite Simonis. Pharifzei

J gt

confeflioni, oftenditque peccatrici huic

D

Ttnyj;

multa peccata remiffa efle, ideoque eam

multum diligere. Unde Stella particulam

TA

eri h.l perzdcirco exprimit, quod etfi aliis

| tüni gl

Pontificiis durum videatur, durum tamen

Cfbl[, ]

viderinon debet. Nam & Paulus particu-

lum *5 Pf. CXVI, 1

(te P

:

o. per óic expreflit a

2

m «

Cor.IV,15.

IEL, am

XIX. Excipit Barradi

U$, peccatricis di-

Tot

l

le&ionem ex remiffionis gratia nafci non

Qu d

pótuiffe, quod illo tempore, cum Chriftus

TU n

verba illa proferret, peccata fua fibi remiffa

Ttu] m

effe nondum cognofceret. . Sed quis ht

Barradio perfvafit, quod mulier peccatrix

ftm T

ol ier

e&l()n

peccata fua fibi remiffa »vig—noraveritä C

-

[4-

n

*ää*)/'zzä (8e-

f

tenonfine fide domum Simonis intravit,

i.Chri-

& ad Chriftum accefíit, per quem remiffio-

nis peccatorum fuorum certa effe

poterat.

IT

Ecimpofhibile credit Apologia Confeffio-

hn i

s lt

nisnoftrz Auguftane p. 66. diligere De-

um, nifi prius fideapprehendatur remiffio

Ti f«

pEccatorum.

n

Quomodo ergo peccatrix

Chriftumtantopere diligere potuiffet;nifi

du

(

remiffionem peccatorum fuorum fide ap-

prehenditfet? Necaudiendus hic Emma-

; um

nuel Sa, qui in not. ad Luc. VII, 47.

p- 3Il in

e*;j./!f J

verbis Chrifti aliqua fuba

udienda effe cen-

quefdt,

fechunc inmodum : // buic prius dinziff-

&uspaj

ari

Jem, deberet me juxta tuam fententiam dilz--

gere multum ,nunc vero, cam tantum amo-

jci

remofendat, avte remi[ja, quod '[Ciat, pecca-

luc a

14 fua, facere non poffumn, quin ei pror(us o-

a

ia vemittam. Qog quam coaécta fint, ne-

ii

miniobfcurumefleporeft. Quid nonli-

j

cebit, fi cales ellipfes fingere liceat? Gratis

atti

certe preefumitur, muiierem hanc ante-

;relïit )

quam remiffionem peccatorum impetra-

ret, amorem fuum oftendiffe.' Unde &

n

Grotius illorum interpretationem rejicit,

s

qui de dilectione remiflionem peccato-

Cb

rum antecedente hic agi arbitrantur, etfi

j

multa minus probanda intermifceat. Non

us

enim probandum eft, auod Grotius etiam

,'eccäff*ïi

dilectionem , que remiffionem peccato-

!

l

mm agteöcdjt, dari fiatuit, ejusque-rei gra-

P.

A

h

ua

D

; —ää);w(&'ä&ä :

&ia Platonieorum dé duplici amore, quo-

u

emil

gum alterum teneriorem, alterum robu-

bitun

fioremfaciunt , fpeculationes adducit,

noni

uz cum fide Chriftiana nihil commerciti

habent, Neque etiam probandum eft,

pitab

p

uod Grotius contortam hanc verborum

Chriftigloffam facit 5 buyas facti ergo , ut

quem

mmijüs

nmimirum boc. fferet, Deus. dignatus eff illi

que ut dicisdr

Tümh

gratiam facere peccatorum,

üfm

anagna & multa fan

z, neque id immerito.

ret,qv meqv in

Deran

Nam quad ex boc facto appa

me Deum ardentifzme 1lía

diligit, quod ft

Yit pl

füinus

qninus illi condonatum effet (ut tu mmus tibi

eondonatum putas, )mimus quo

que diligeret,

dtg

Cujus g

lofiz ftabili-

Vi

ut tuminus diligas.

.

endz caufa verba Aéyo voj1

n parenthefi po-

Wt

pltsa

,ni, & verbum qyézqoe

per przfens reddi

cupit. Longeplanior e

ft gloffa a Grotio

Temif

dilecti-

enim (

repudiata, juxta quam Chriftus ex

N

"Og

one canquam figno remiflionem peccato-

rum probare

voluit, & particula er; figna-

| aE

tive non cau

fative accipitur , ut alterius

lïeïem

|

Hugonis verbis utamur.

.

H

petot

- XX. Suntet

am, qui excipiunt , Chri-

(]UOdy

ftum & in parabola & in e

jus applicatione

WOMy

ffionem vel-

Gm c

de dile&tioneloqui, qu: remi

debiti, vel peccati anteceffit, q

uafi Chri-

COprt

Simonem

Cufol

ftus poft propofitam parabolam

interrogaffet, quis foeneratorem

plus dile-

n (]lll«

ojfuiffe.

BUNT

;;it ? &Simon ref pondiQ'et : exiftim

magis .

"£98) 341 ( $63-

yre,qu

magis dilectum foeneratorem ante debiti

m ol

remiffionem ab illo debitore, cui majus de-

vaddigt

bitum remifit, Chriftus vero refponfo Si-

Ommetd

nonis approbato hanc applicationem fuz

dun d)

parabole feciffec: huic mulieri remiffa funt

rerbonut

peccata multa, quoniam dilexit multum ,

Í €ïg0vm

, quemadmodum illi debitori remiffum eft

majus debitum , quia dilexit magis. Ve-

TET

;(; /t'iciïïï*"

rum hzc interpretatio verbis Chrifti aper-

üffimeadverfacur.

Non enim dicit, fce-

ia

-nedt

neratorem alteri debitorum, qui plus ama-

. qui]

vit, plus donafle, alteri, qui minus amavit,

minus, fed utrique, cum neuter folvendo

ZT

//l/ïgfï 1]j

effet, gratis debitum donaffe. Nec roga-

- vitDominus Pharifzum, uter debitorum

; &ibl

ante remiffionem debiti foeneratorem

hp*

ii

plusamaverit, fed uter illorum poft debiti

M r

N

remiffionem plus dilecturus effec? Hxc

Gnto

ex d'lk&l'

enim ejus verba funt: v/e «UrGy zrAéioy au-

-0v d-yazrisess quis illorum eummagis dilz-

| ec

get? Hancigitur parabolam poftea ad mu-

jn lgt

lierem peccatricem applicans, ipfi multa

p

x dieti

peccata remiíía effe ex eo . demonftrat,

quod multum diligat, voce?z; non tam o/-

fit s Ch

t

Tio0AcyIkee quam ev/oyrsi«os accepta, nec

li

(one

d

tam caufamrei quam caufam conclufionis

11

exprimente, cujusmodi ufus particularum

uUl

( ür

caufalium in illis propofitionibus occurrit,

Slmone

in quibus ab effectu ad caufam concludi-

plu

T

J

fl

jl

mus,ut cum dicimus: Sol ortus eft, quia

It

j

. dies

f

f

LY

-t98) 342 ( 863-

dies eft, ignisibi oritur, quia fumusafcen-

&tie

dit, vivitillehomo, quia ambulat, graviter'

bonis.

lofuseft, quis multum itafcicur..— INimi-

de uf

rum Pharifzusmulierem peccatricem nia-

occafi

ximis flagitiis adeo pollutam effe judicabar,

figrat

utejus attactu Chriftum quoque. pollui

dul

ceuferet.

Chriftus vero mulierem ab À-

Simon

riftarchi hujus przjudiciis vindicaturus, &

tumult

Pharifieum ex premiffis & ab ipfo concef-

99 d

fis dvroxeTxerroy redditurus ad avred/iav

pecctt

deducebat, ut ex dilectionis operibus, qua

temff

tum corama muliere fiebant , agnofceret,

cum I

inulta peccatorum debita ei remiffa elle,

toloq

quetantum diligebat. INec hic negligen-

diend

da obfervatio Flaciiinclave p. 232. notan-

BN

tis, parciculam qui« non conjungendam ef

Eu

TeabaC

fecum verboremif/a, quaficaufam reauf-

f'iï,md

fionisindicet,fed cum verbo Z;co, cum in-

tale

dicet rationem affertionis, non caufam ef-

Witten:

ficientem remiffionis factz, quade re fein

AC

libello de fide prolixius egiffe fcribic.

-X

.XXI. Abunde ergo patet ex his,qua di-

m

RT teg

Qa funt, quod mulier peccatrix jai) ante

Tif

remiffionem peccatorum -adepta fuerit,

lsfis

quam Simonis Pharifei zdes intraret.

tb

Nam fimulac verbo legis contrica de pec-

(gïällïïyz-v

catis fuis ferio doluit, & verbo evangelii e-

m

rects promiffum Meffiam vera fide appre-

hii

hendit, remiffionem peccatorum impetra-

Qig Voc

oníci-

vit, Deoquei*econ;üiaïa &iuforo c

enaz

.üm'ide

um

z

7$93) 343 ( 809

z

üsdun

entie abfoluta dulciffimis internz pacis

r

bonis frui coepit. '"lantoque minus illi

— Nl

de juftificatione fua. dubitare licuit, cum

O

occafione ita ferente &des Simonis ingref-

j

fagratiam coram Chrifti oculis invenit, &

j püïlui

dulciffima hzcex ejusore verba audivit ad

emoi

Simonem dicentis: remiffa ei funt pecca-

du

ta multa, quia multum dilexi. Minime

o Cott

ergo dubitandum , quin mulier hzc olim

aävrc',biï*i

peccatrix fed nunc poenitens peccatorum

Dusqi

remiffionem 1lio tempore jam habuerit ,

nolttt

cum Chriftus illud cum Simone Pharifzo

Non enim au-

colloquium inftitueret.

egliat

diendus eft Cornelius Janfenius Iprenfis

, fotitt

Epifcopus , qui.in tetrateucho fuo p. 35:

du 9'

verba Chrifti tantam latitudinem pati afle-

g nl

rit, ut depeccatis mox remittendis intelli-

, um

gi valeant.

Chriftus enim non dicit: re-

vl*

inittentur ei peccata mul

t fed remiffæ

funt.

k hl

i

m

b

L

[

-« XXII. Huic:erg.o mulieri, cuip&c&ätæ

jm remiffà fuerant , Chriftus iterato re-

Lig,QälfG 1

j W

miffionem peccatorum contulit, cum ver-

bis his fvaviffimis eam affatus 'eft :« remi(la

jnu

tibifuntpeccatatua. Etverbumquidem

1 d peC

&Qiquivarias fignificationes habet. Inter-

a

dum idemeft acerirtere, ficatde emiffio-

dcap

ne fpiritus Matth. X XVIL, so: & de emifhi-

one vocis Marc. XV, 5;.ufurpatur. Inter-

,utin verbisChri-

o

dugïidem àc permittere

eli

4

ai

4e8)s44(869- ——

fi: ä(þefs e'àl zroudiat ä/gxsæoq Wgo? pt , ag:; ,wä

tl

xGAvere cur. Marc. X,14. Interdumidem

&a

ac pretermittere,ficut Paulus vcv 5 «ex7is

fe u

TÜ wem8 Acye) pretermittere volebat,

am

Hebr. Vl,1. Interdumidem ac dimittere,

füe

ut Chriftus finita concione turbam dimi-

fat

fit: Matth. XIIL 36. Interdum idem ac o-

ris]

mittere five negligendo, Matth. XXIII 25.

gm'm

five negotium non faceffendo, Marc.XIV,

u(xqu:

6. five vitando, Matth. XV, 14. five defe-

Qj

rendo;, utrepudiate uxores deferuntur r..

Temi

Cor. VIL . 12.13.fivein ftatu fuo aut loco

Qs

aliquid relinquendo, ficut paftor perdicam

Cürn

fand

ovem quzrens , ceteras in deferto relin-

quit. Matth. XVIIL 12. Interdum vero et-

X

jam vó àQicvej, ut varios relinquendimo-

pet

sl

dos, qui hoc verbo exprimi folent, tacea-

aïpü

mus ,idem eft ac remittere, quemadmo-

pecc

dum debita remittuptur, Matth. XVIIL;27.

iber

32. & peccata Matth. VI, i2. Poftrema figni-

Tidite

ficatio hujusloci eft, de quo nunc agimus.

(uer

Contulitenim Chriftus mulieri peccatrici

, QE

denuo remiffionem peccatorum jam an-

It

tea ipfi divinitus donatam & hactenus

det,q

continuatam, ita ut peccata,que perpetra-

toryn

verat, ipfiad condemnationem non impu-

r dl

taret, fed obedientiam fuam fatisfactoriam

m

ipfiapplicaret, eaque

peccata illius ckoramA

'fl'drvc

DEljudicio operiret.

per Y

b

UT

. XXIII. Perfona; quam Chriftus exg

A

tià

ho

«'*53) 345 ( 882-

z,W

tia hoc benericio remiflionis peccatorum

T

&abfolutionis dignatur;eft yuvi o uelorós,

Tijti

feu mulier peccatrix, fed que poenitenti-

1

VOR

am jam egerat, & in gratiam Dei recepra

ümitif

fuerat, nec ad voritum redierat, fed in

m üti

ftatu gratic conftituta fidem, qua Salvato-

lemdt

ris fui meritum apprehendebat, perinfi-

OUl

gnia caritatis documenta declarabat. Huic,

IC

aAl

inquam, Chriftus dicebat: aQéevrei es ej

(jvedi

djumeriw. lNam euam renati & fideles

Tuntu

remiffione peccatorum indigent, ncc

aut J

quisquam inter homines tam ianétus ett,

verdicim

cui non fitad Patrem in coelis quotidic o-

( rdli

randum: remittenobis debita noftra.

XXIV. RemifitautemChriftus mulieri

vero d

endim

peccatrici dueriasfeu peccata. Ait enim:

ïnt) [acea'

eQsovraj c& oj «uupria, remiffa funt tua

peccata. Significat autem vox . d uaxario

gmadmo-

XV m,lï

aberracionem alege DEL, fiveilla fiat oxigi-

il

naliter, Rom. V,,12. five actualiter, fac.l 15.

Quzrit Hieronymus 'Tom. VI. Oper. in

;agne

yeccati

C.2. epift. ad Ephefios p. 167. quid interfit

jj

inter zgazr uT G hu ire ? & relpon-

hod

det, quod zwgez r .a quafiinitia pecca-

efpem'

torum fint,cum cogitatio tacita fubrepic &

ex alia parte conniventibus nobis, nec

onitf

fj

dum tamen nos impulit ad ruinam , é/uxe-

J

TÍ4; Vero, cum quid opere confummatum

jjs o

pervenitadfinem. Verum ifta differen-

ervatur.

Omnis

T eng;

tia inScrip/tura non oþf

j

enim

*$88)346( t

culit

enim generis peccata e/u«er1aj appellantur,

five cogitationibus fubrepant, five opere -

qui

confummentur , five homo ex infirmitate

Oïua

iple

delinquat , five malitiofe verbum Deti

transerediatur. 1. Joh. V, 7, Remifit ergo

Cam

lu

Chriftus mulieri peccatrici omnia 1pfius.

ümïb

peccata , originale '& actualia, venialia & "-

mortalia, &quocunque nomine venirent.

Ímni

batt

Dicit enim generatm : remiffa cibi fünt -

994

peccatatua. Necobftat, quod in przce-

dentibus dixerat, multa peccata ipfi remif-

Yeib

Titio

f1eífe. Omniaenim mulieris peccata uti-

&d

quemultaerant. NonenimDEUSin re-

miffione peccatorum alia condonat , alia

To.

Cf

refervat, ut Cornelius Janfenius Epifco-

pus Gandavenfis in concordia fua evange-

t

3

£.

lica c. 48. rec

L

eob

fervavit.

Noníolumau-

Gren

Durm

tem culpam omnium, quz patraverat,pec-

catorum Chriftus remifit, fed fimul etiam

O

teuporales pariter & eternas peccatorum

COïpo

m

peenas condonavit. -

XXV. Recte quoque alter. Cornelius

&t

Jánfenius, Iprenfis Epifcopus in l'ecrateu--

| &

n

cho five commentario in facra evangelia p.

353 ex Cyrilli thefauro obfervavit , verba

| C

hzcChrifti ad mulierem peccatricem fum-

Scil

Nonenim

Uig

macum poteftate dicta fuiffe.

2

Chriftus tantum annunciavit. mulieri te«

&

mitfionem peccatorum, fed pro divina,

fuif

quz ipfi competebat , poteftate. vere con-

J

*

xlx:uï—i.ïs |

ii i

95)347 (80-

d -

tülit, quemadr

2odum Chriftus mulierem,

CO

quiz fpiritum infirmitaus habuerat, non

t

folum a morboliberatam annunciavit, fed

um ]u

ipfeetiam divina virtute liberavir , cum ad

i

cam dixit. yóvou, i zroAéAueou T ie i evelerg a.

jt us

Luc. XIIl,12. Familiareenim fuit Chrifto

mdt

fimul cum verbo przftare effectum verbo

eniratt

fignificatum, quod pluribus exemplis pro-

jbi f

bat Eftius ad difficiliora Scripturz loca p.

1'præce:

939- ubi etiam obfervar, in noftro loco per

f remi

verbum preteriti temporis fignificari ope-

3ta Ut

rationem inftantaneam, qua auid fimui fit

$1016

& factum eft.

Certequi fimuicum Chri-

TE

ftoin edibus Simonis accumbebant,verba

Egifco*

Chrifüira incerprezbantur , ideoquein-

trafedicebant: quis ille, qui etiam pecca-

evane

yom'

tiremitüt? Quz verba non Pharifieorum

Zmïlpæ

murmurantium & calumniantium, fed di-

j um

Ícipulorum, immenfam Chrifti non folum

catorum

corpora fed etiam animas fanantis potefta-

tem admirantium, fuiff? H. Grotiusad h. 1.

exiftimat:

Sedrectius verb

23 illa Pharifieis

orten

& Scribis.fimul cum Chrifto invicatistri-

ecta

buuntur. Naim etiam illo tempore, cum

ngeliap.

Chriftus paralytico peccata fua remitteret,

" verbl

effl [if

Scribas- offenfos legimus. Matth. IX, 3

Quisquis vero verba illa dixerit, certum

on Cnim

eft, verba Chrifti non aliter apprehenfa

fien f

fuiffe , ac fi Chriftus non folum mulieri

dirm

peccatrici peccata fuaremiffa fuiffe decla-

fe Qu ,

tkay :

.rgf-

488) 348 (£63-

m remiffionem peccatorum

fol

6 [Tet, fedetia

ipferevera his ipfis verbis contuliffet.

pea

,

- XXVIl. ItaautemChriftus peccata mu-

jam,

lieri remifit, ut Andreas Ofiander caufam

aC

non habuerit negandi, quod mulieri huic

D«

Vato)

peccatrici categorice peccatorum remiffio

hu

W

denunciata fueric. Quemadmodumenim

&i

[

l

fel

Chrifus paralytico categorice peccato-

rum remiffionem denunciavit, . cum ad

QUpi

ipfum dixit: confde fili , remifa. fimt, tini

hie

libog

feccata tua,que verba Ofiander Worma-

üeconjunétive vel optaüve explicanda

CXrefn

ii

cenfuit, quafi & hriftus diceret: eg mógetn

thifio

Dit Deine Colnbo vergeben tverben/ quo no-

"

Itj

minea Melanchthone caftigatus eft:ita et-

X

effev

jam Chriftus mulieri , etfi maxima pecca-

tzix futffet, categorice remiffionem pecca-

7

torum annunciavit, necaliter vel a mulie-

us p

re velaprefentibus convivis verba Chrifti

funtp

intellecta funt.

Quod etiam contra illos

QUtmg

notandum, quiapud Calvinum harm.ev-

Dirit

angel. p. 155. hortandi modo verba Chrifti

&t

jntellexerunt, quafi dixerit: ecclefia eam

p

:

duriter non tractet, remittantur ei pecca-

D€1 ]

ta

Qu

bv

P

lim,

: interpretatiq quam aliena fit,

res ipfa clamat.

UI][,CU

XXVII. Cum igitur Chriftus mulieri

Qm

peccatrici,cui peccata jam remifTa fuerant,

lond

denuo peccatorum remiffionem imperti-

a

r ab-

V'egit, cur nqü & Minifter Chriftü pe

Qiu-

/,

4e2))49(863- -

CACOTUR

folutionem privatam illis remiffionem

fet

peccatorum iterato conferre pofft, qui

CUU

jam,aucequam ad privatam confeffionem

* culon

accefferunt, peccatorum remiffionem a

ferilit

—

Deoobtinuerunt? Negantid quidemNo-

temhi

vatores nonnulli, zezreidorec àQ' éavrois ovi

Ya

eicidizauci Luc: XVII, 9. ideoque fine con-

feflione privata ad S. Coenz utfum admitti

PBCC&[O'

cum-sldl

cupiunt, perfvafi nulla abfolutione opus fe

;

tl

fin

habere, cum remiflionem peccatorum jam

Mott

habeant. Verumillis mulieris peccatricis

Jicand

exemplum recte opponi poteft , que re-

Ity

i

miflionem peccatorum jam adepta eam ex

10 110*

integro obtinuit.

Y

m

| Sanctuli diverfam

XXIIX. Excipiunt

qui

eíie rationem mulieris, qui abEvaugelifta

o

yovi &peteroAcs dicitur, & fideliumjin qui-

| mulxe

bus peccatum non dorninatur, qui mortui

lChïüh

funt peccato, qui juftificati pacem habenz,

[

qu il

quinon fecundum carnem fed fecundum

m

Ípiritumambulantgin quibusnulla eft con-

Chif

demnatio, in quibus remiffio peccatorum

16

"T

per unctionem eft obíignata, qui in gratia

(

Det perfiftunt, & de ea certi funt.. Hos

|pe

efid lh

enim cueereAàc vocari non poffe ftacu-

unt,cum vocabu!um illud de fidelibus nun-

ul

quam ufurpetur, & fideles in Scriptura

non dpueeroAoi, tedjufti & fancti appellen-

u

tur

[j

O fanctos homines, quibus in publi-

h

J

)ef V

cum prqdeuntibugqmncs campanas

pul-

fjl

fari

d

$99 *aco( $63

VUti

fari equum effet; ut novos Coelites adefle

omnes intellisetenz,ceu Lutherus de ejus-

N

0l

modi fane iu is 3ucubi mquztuï

Mulie-

eremi

gll

jlam

æ:äf:,ynmk « a Luca dicicur

[

n

r

tequam po

cenitenc

dam ageret, notoris

in]

eccatistamolam

fui

[Te, haud inficiamur,

amy

€Xp

atfideies ægaæowwhä

,cx non poffe, falfis-

fimum ar bm:a; nur,

Sane Putrus dicere

do

N

nonveretur : a»gec ;,co*',/.co?v:g eiti, Luc. V g.

li

il

quodetiam INovatores fine mendacio de fe

dicere potecunt

Ímo mendaces erunt, fi

(X

fe cvopas o ao rA 8s efle negent. - Quisquis

Idit,

enim ne gafpcccawmi & habere, mentitur,

fite

& veritasin ipfo non eft. 1. johï 8. Paulus

lQ

de Chrifto (le(:!t, quod fit Zexieeevs, cmö ;

t

aww(ö,,cc '"wöv, /s;yc-)gw;,gan» QO T&

V

d.

euaereAay Hebr. VII, 26. Cercum autem

eft; Paulum füb nomine Zuegro»2» , in illo

(üf, Y

loco omnes homines complecti, & ne fan-

Zme

étiffimos qmdc.m homines excipere. Fa-

m,qu

tendum igitur erit Novatoribus, quod

of

Paulus dum folum Chrif um ex numero

T.

h

TY a.;æ:e'ræ?xwv e)slm'ï, quas ibec hommeq',

quantamcunque fanct

i£at

m fibiar rogent,

pl

m

T'Oig æ/iæg"'wädpc annumerare rebgioni ml-

n

nime habeat.

x**ïun enim pu**o quod dice-

Tün

reaufint, fe perindeac Chriftum effe dze

llüte,

TY m /gfr (AGY AC *wc*f.:&»&s

10 fr

XXIX. qudesr; parumabeft, qume-

Yte

.'lben

erifte ahqm eo usque vefanie procedant ,

Ls

"$3) a51(809- —

x t

Ut dveuoerusie fibi competere glorientur.

*

d

Nam Chriftophorus Sebachius in Det

$ebre-

MA

$on Der Genenerung unb

23ollfommenbeit/ad

? Quctt

tantum perfectionis faftigium Chriftianos

qotts

in hac vita provehi poffe, ftatuit , ut nullis

f

JH

amplius infirmitatibus laborent. Ne

j

gat

"

ex petitione quinta fequi, quod in hac

vita

tnus.

s du

abomnibus peccatis liberari non poffi

Ac W.

Vegat ex verbis Jacobi, dicentis: zpzzris

od

Jlabimur. omnes , Jac. IT, 2. inferri pofle,

Bfülïüü

quod omnes, qui nobis in hac vita adhz-

n

rent,errores deponerenon valeamus, Ne- .

ontitü

gat ex verbis Johaunis r. Joh.I

;8. elici pof-'

Duuts

le, quod mendaxfit,

quife peccatum habe-

fäm&«)

re inficiatur, cam idem Johannes ftatim

amini

V.9. addat, quod Deus nós ab omni inju-

fitiaemundet, hoc eft, uti

m at

pfe interpreta-

tur, virtutem lar

giatur'ab omni" peccato

h l 1110 |

k nclfe

abfinendi. Verum Pelagianaifta

:

porten-

t2, que clariffimis Scrij

oturz diclis aperta

w lt

fronte adverfantur,

autori fuo relinqua-

inus.

numem

XXX. Excipitur ülterius contra.exem-«

voni -

r

pium peccatricis, quodilla adhuc in peeni-

tentia agenda verfaca fuerit, necdum com-

gioni n

pdit

iunionem cum Chriíto habuerit, fed

nuncdemumad Chriftum venerit, alia ve-

dit

ro fic fidelium conditio, qui in graviora

peccata non lapfi cali poenitentia opus non

uinl?f"

habe.:n;,) nec p;imum adChriftum ven

junt,

Jcedalïfä

1

i f?d

*$82) 35'2.-(« £e3- |

fed communionis cum Chrifto jam pri-

Dec

demparticipes facti abfolutione a peccatis

ä

mil

cpusnonhabent. Verum cum remiffio

Con

peccatorum locum non habeat , ubi poeni-

funi

tentia non preceffitnecefIe eft, etiam pec-

H

b)C

catricem fidelem jam fuiffe, cum Chriftus

€jus

ejus. peccata remiíla pronunciavit. Fide

Nor

enim Chriftum jam acceflerat , anrequam

flüm

in domoSimonis Pharifzi ejus pedibus ap-

divin

propinquaret. Cumergo Chriftus muli-

fpen

erihuic peccatrici, quz fidelis jam erat, &

Tiere

remiffionem peccatornm iterato contule-

Qüm

rit, nihil perfona fua indignum faciunt fi-

Ti

deles, cum jam a Deo juftificati, & de jufti-

fedes

ficatione fua certi a Miniftro Dei priva-

U

tam abfolutionem petunt.

X

pron

XXXI. Ulterius regerunt Novatores

lhge

mulierem peccatricem, etfi fortejam aDeo

fenfi

remiffionem peccatorum impetraflet co-

tiadd

gnitam tamen & certam hanc peccatorum

dlllgm

