cafcriptum, Sebaftianus Nivellius ex offi- —

lm

cinafua emifit A. C. 451.. Syrize defcriptio

llerq

feu chorographia terre fancte cum calen-

(

i

dario fecundum prifca Noachi tempora

T0

novo. Teüamento

reüitglþ? " addita e& :

"-

eadm

Nglj. ; :

-408) 26: ( 63-

fewt,

Gallice Parifiisedito. 'Tabuleinaftrono-

Dl

miam arithmeticam theoricam & muficam

Md

Ia

theoricam Parifiis t52. prodierunt. Liber

de caufis fiveoriginibus & principiis natu-

ao l

reutriusque, in quo ita de zternarerum

jgond.

veritateagitur, ut & autoritate & ratione

ji d

non tantum ubivis particularis Dei provi-

jrinu

dencua , fed & animarum.& corporis im-

at

mortalitas ex ipfius Ariftotelis verbis re-

nicun

&eintellectis & non detortis demonftre-

tur

C

gl

í

; o

atus eft.

lariffime apud Nivellium Parifüs vul-

| Onenüi'

— XVII. Alcorani feu legis Mahumeti &

figyi

Evangeliftarum concordic liber,in quo de

- calamitatibus orbi chriftiano imminenti-

ais

bus tractatur, Parifiis 1543. excufus eft. Ad-

I€m1 P m'

ditur libellus de smvér/alis converftonis

gt

judiczrve tempore, & intra quot annos fit

lst

expectandum conjectatio ex divinis ducta

i

l

!

"TT

autoribus. Hanc autem concordiam, in

]

:

l:

i

"

l

^

H

!

qua contra cenevangeliftas , quos vocat,

jquui

calamurmi ftringit, velut pro fupplemento

nibus?

quodam operis de orbisterrz concordia

fds!

haberi voluit , ut notatur z obfervat. Hai.

ul L

Tom. I.9.34?. Eadem in urbe Parifienfi eo-

[US g OFI

dem tempore, eademque forma $. Poftelli

ido

liber de rationibus SpiritusSancti,& facra-

rum apodixeon f. Euclidis chriftiani libri

ymaP

T

uo prodierunt.

Libri cujusdam Gallici

*eüænöüf

dg admirabilibus victoriis foeminarum no-

j/

R 3

V1

CR

-$03) 262 ( 63-

vi mundi, qui Parifiis 1555. impreffus eft,

merinitSimonius zn Ziteris feledis epiflor.

4

z.p.ng. ltalice prodiit eodem anno, fed

ünur

| quod

nefcio quolocoliber, cujus ticulus eft : le

brime no

ye del altro mondocio el' admi-

| nomi

E

1

'abi. h

l

Y

i&kuV7i

Lrar

- . fumm

. per G.Poftell. Libri de virgi-

ne Veneta, qui Venetiis A. 1555. produt,

thefi

mentüonem facit Flacius in. prefatione,

N

quam Poftelli ad Sch

(

Wenckfeldiüm epi-

ftole premific.

1

-] fiton

XVIII. Manu

.| teftr

fcriþca Poüelli/x?arialpaf:

fim recenfentur. Inappendice cazalogi

, Wang

ü

cujusdam Anglicani, qui nuper ad manus

OTJgOI

noftras venit , fequent

| Tlà]o

ja manufcriptorum

volumina recenfentur.

juoà

Volum.1. in Quarto.

Confr

1. Secretiores in Genefin & in omnia

6 i

difficiliora facrz fcripture loca commern-

&term

tarii, interprete autoreque commentato-

lus

;1is G. P. teftitutionis omnium anteit-

^I

gnano.

m

2. Commentarius in librum Ruth, in

N

quo totius naturg & gratie hiftoria, & e-

j

MOI &T

ventus ita exponitur, ut quis fuerit futu-

! u

rus, & fit omnium nationum exitus, tam

; Aten

*

in religiofo quam in civili negoti

o claniffi-

Cuilg

me cernatur.

Tfte

3. Commentariiin Apocalypfin pro veu-

fitü dg

turi feculi ftatu reftitutis in integrum pr-

H

UP

parato. Aut, G. P. Pandochiq regenerato.

[

lm

P

u-

, "88 263 &63-

(isdi.

Volum.2. in Quarto.

T

4: Lexoris,fivede naturz & gratie in

oj

unum reftitutz conciliatione ícriptum ,.

sdi

quod Zoharis hoc eft fummi fplendoris

] d

nomine vocatur, interprete & propter

deg

fummam obfcuritatem Ecfrafta per paren-

| prodiii,

thefin femicirculisa textu diftinctum G.

vt

Volum. 3.1n Quarto.

jum g

5. Confirmatio doctring evangelicee &

rationale coactoriumque, five noviffimum

vj

teftamentum ipfius JE.fu, in quo doctrinz

: Qu

än

evangelica atque totius novi teftamenti

m

[

gcenere hu-

m

origo patet, & fucure nunc (in

o

A0

mano) felicicat:s clariffime ponitur defcri-

p

puo & ex commentariiss Rabbi Raccanti

z

confirmatio.

] ' omnli

6. Difpunctio qua clariffime oftenditur

ecernum feunoviffimum teftamentum ex

commd

j

fuis rationibus probatum.

7. Desterno Chriftiin inferioribus re-

Á amül

gno & facro ejusdem Chrifti primatujam

Rülhl m

ab Adamo per Noachum, Abrahamum,

Moifen &Chriftumad nos usque deducto,

1068»* ,

jl

ex Zoharis.feu illuftrationisScripturarum

fententiatam clara,ut evangelii inftar fic.

x

s

ti0 Clan

j

Guilelmus Poftellus apoftolica profeffio-

nefacerdos,ex72. Seniorum Moyfrs Spi-

Yi u

ritu donatorum doctrina a fancto Simeoa-

jf

ne Jufto Primo publice expofita collegit.

j

PIE

ugf

h

. $. Appendix & confirmatio preedicto-

]

ggcn

R4

9.Spo-

V

^ rum.

93 264( "s

9. Spolium 7Epyptiacum veris Ifracli-

I UTO

faD

r

z

tisaddictum, five qua ratione DEUS volu-

poni

erit Echnicos aut adverfantes facris quos-

TU

cunque fcriptores ad hunc diem ia fua ec-

Á

»

clefia fupereffe & quanta utilitas rei

tioz

I

ce Chriftiang inde oboriatur.

frtic

io. Detonitru fummo, five de fumma

divinz potentiz demonftratione ex auto-

mael

ritate, ratione & fenfu deducta.

Tif

(Numerus i. omiffus eff.) -

Lum

1. Patris noftri Jacobi fratris domini

fitlo.

fermo hiftor. de nativit. deiparz gr. & lat.

T

ad calcem hujus tractatus ceftatur. ut fe-

u

ïOfll f

quitur : ego Guilielmus Poftellus, refti-

Íder

tutus fidem facio ecclefiz huic occiduz fi-

gati

ve Romanzalumuis, quod ex vetufüfimo

ts

codice Conftantinopoli hoc transfcripfi

inté

li

biennio poftquam verteram, & nomine

protevangeli inferipferam Venetüs &

pont

fümma fidequzrens in quanam autoritate

Thno

haberetur hzc hiftoria, eft mihi ab illis pri-

tür V

dhen

mariis Archiepifcopis, qui Patriarchz affi-

ftunt, refponfum in eadem fide indubitata

Yocy

in qua & facra habentur confervari &cre-

J)

di, licet;non fit inter facri canonis libros

tis()

numeratum, vide plus ibidem.

3dora

3. Johannis Evangeliftz vita.

P

14. Refolutionum divinarum expofitio

nO,d'e

five demonftrativa ex facris veris ratione

Qütg.

M^

X

fuypoütis Prophetia, qua quidfit in Eccl

la

*92)26s ( 8&3-

4

nis o

fia Dei usque ad finem mundi futurum ex-

U ni

pomturA ut. G. Poftello, in primogeniti

-s

mb que

mundiinferiorislocum reftituto.

at !

1. Deinhzrente juftificatione refolu-

tio eterna G. Poftelii Barentonii.

répli ï

*

16. Admirabilis Judeorum clauforum,

deftnti

feu ro. tribuum Ifrael füb Turcarum, & H-

e x

maehtarum potentiam redu&arum hitto-

riaatque adeo ipía Ifmaelitarum origo.

J

Lumnn adRevelauonem genaüum & glo-

^xiato. tribuum Ifrael.

js don

I

y. De Romanz Cabale admirandis &

gr&

EU

toti generi humano in orbe univerío con-

u, feül

fiderandis myfteriis fermo , ut fumma fu-

a jdie Í

giatur falfitas , & prima cognofcatur veri«

tàs, Petro Amafio ex Syrlaca Chrift hngua

iif

ransfcr W

mterprer.e

X nom

8. Hz funt caufze .propter quas legati

ngii

pontlfims Romani ab ipfo pontifice Ro-

auwh j

mano Paulo quarto inhocinftructi & fena-

tus Veneti decreto N. N.i.e. G. Poftellus

iil

j

amensjudicatus eft & ad univerfum pro-

p

]

Vocare coactus.

d

ndibi

4X

l

——

19. De locali ftatu aut. pofitione corpo-

f

:

ris Chriftiin Sacramento & quodlocaliter

yis

adorari & recipi debeat G. P.

20. Apologià pro Serveto, Villanova-

n9, deanima mundi &c.

Et de Dei &na-

j

tura &infeparabilium ab ea virtutum ejus

fummo conatu & effectu Guilielmo Po-

ftello

tinclrä'

R5

-

495) 266( 863-

ítello re&xtutlomq omnium prtmozgenite

que

à Calvino hac in . caufa mahgne habito

dup

autore.

2j

21. Ín: ordinationis eterne tabulam 11-

Diicc

ber exphcaconus, quo ducehumana ratio-

gen

ne &autoritate (acra demonfttabitur cla-

tus,

riffime,quasnam rerum conftiturio fit in

bua

toto terrarum orbe ad finem usque mun-

cyd

di futura, & quis nam fit futurus, tam

bisc

calamitofi, uti nunc vid etur,temporis exi

gint

tus autore G. Poftello Reftituto, tabule

Cur

ipfrus fc"ïpïore

erp

-- Volum. 4.inf

uarto

f

p

22. De rebus fummopere aämn*andls,

CHD

quz annis proxime elapfis contigerunt in

ver]

diverfis orbis partibus commentatiuncu-

| felïv

lz feuannotationes ut de illarum caufis co-

fl

gitecur confcriptz.

2;. Definali neture conatu öz appetitu

dum

neceffario affequendo & fatiando.

lri

24. De correctione, emendatione aut

t

refticutione potius calendarii opufculum,

Qui

, quo fine ulla perturbatione & cum fumma

Qu

facilitate effectum completumque id red-

Q

ditur,quod jam a fexcentis annis & fupra

ll

ecclefia querfivit ut debuit & nunquam po-

C

tuit efficere.

1

2:. De univerfitate dxmutatmnes - tam

ty

circa temporlc coeliv e, quam CIVCJ genera-

p

hisloci orbisque habitabilis raciones, quin-

DN

que

]

| ääa) 267 ( 86-

"

t

quelibris expofitze & in perfectiffime re

e hdbio

í

ip*g

, fuppetias duce ratione conductz.

26. De admirandis numerorum Plato-

bulam

nicorum fecretis & divina virtute intelli-

inamato .

gentie in illis abfcondite qua duce adul-

u d

tus, & Chriftiana & Mofaica doctrina im-

iofti

butus, unoautalteroanno facilius in En-

i m

cyclopedie five univerfi difciplinarum or-

ts,

biscognitionem devenias , quam totis vi-.

Orisell

gintiannis ufitatoad hanc diem fcholarum

curfucum indefetfis pervenias fudoribus

, tb ',

ex prifcorum Platonis & Pythagore prz-

ceptorum, hoceft ex Mofceos alumnorum

i,

Ícriptis, unde illi defumferunt , pacis uni-

xünti -

verfi caufa fcripfit G. Poft. Apoftolica pro-

yiance

fetfhione facerdos & reftitutus emifit.

ulsc

27. Guibelmi Poftelli Reftituti demon-

ftratio, quod precipua & potiffimum fun-

damentaria ejus doctrinz , que nomine

appetitl!

Ariftotelis circumfertur, placita funt con-

orte 4

tra fenfum & rationem tam in mente

Yfculom

quam humanis & divinis literis expreffam,

gfummä à

quz folaautoritate maxima mundi ingenia

id f

obccecat introducta , fummique mali, id

,&[upra

eft, percurbate hactenus in univerfo pacis

cauía.

z

28. Refolute & fümme veritatis exci-

tationes naturales.

165 ] u

29. Ariítotelice de feparabili five im-

| endt

35) qumd | Á

mprtali corpore humano erntentiæ eXF

10-

tio

quä

f

-£98) 269 ( 863-

fio & clariffima veritaus in ea contentæ

&

bla ll

demonftratio, qua patet dari neceffario

It

corpus humanum perfonale & ex omni-

bus hominibus fuperftes individuum & u-

bis

I€t

nàcum fua forima viéturum in etrernum.

Acddita eftetiam (m-'ïa lis fententiisex libro

ftn

degeneratione animalium fecundo dedu-

dec

Cs græcahtera ne quis dicat contortum

3

autperverfum fuiffe autoris fenfum, cura

que«

& ftudio oper 'aque G. Poftel. Refüituti.

Ihen

3o. Refolutio & decifio ratione demon-

V &

firativaterminata de fuübftantia intellectus

Y

ellectus factus.

Po-

Tum.

& maxime quid fit inte

ftremo ii* quid fit corpus feparabile

Tum

HDïTIOI'ïB €, b&ü

Ícon

Cont

3- Deprimario univerficatis jure aGer-

ma nicagente potentiave illi divinitus con-

3

ceílà afferendo & reftituendo , id eft , de

0Cci

Romanorum Janigenarum regno revera

169

& non tantum nomine nudo fuo legmmo

ael

principi vindicando & tradendo.

C

x. Precipuorum fidei articulorum de-

1

monftratio.

lmp(

G. Poftelli liber retra&auonum in

p

fua de reftitutione omnium fcnpta infti-

atb

tutus

1

d

fen

- Vol. 5.in Folto.

H

14. De fümmopere confiderandis &

—

G]

non minus admxrandls myfteriis & verita-

t

tibus, que'ex propnæ ipfius Chrifti, hoc

3

6 ,

ERN

".

: -æä * 269 (S&«

Dhïeütæ

eft, maternz lingue qus Syriaca eft, ver-

xl

bisin evangelio Syriaco confervatis elici-

Y O

untur, &anteomnia deccena domini ver-

um t

bis & fenfu vero G. P. interprete & afferzo-

CTAU.

re, itaut hunc librum toti ecclefie Chri-

vexln

Íftian de illojudicature tanquam fuee fidei

p dit

deccena Domin! offerat obfidem.

Qtortu

35. Demundi mirabilibus univerfitatis-

11 C

que confideratione & expofitione ad fuas

Jti

menfuras naturales redacta Petro Amafio

Veneto autore &obfervatore.

demyr.

celeu

36. Francifciid nominis primi Gallo-

; Dv

rum regis vit; rerum valde admiranda-

p;1'abiie

rum, & hactenusa fuis etiam proximisab-

Íconditarum veriífimarum

que hi&oriam

d-

continens.

tuscor

37. De Turcarum republica, & ubi fe

occafio obtulerit, de moribus & perfvafio-

Iefhde

) feyeti

ne omnium gentium, quz Mahumedi It-

egtut!

maelite nomen dedere compendiofa tra-

élatio.

fum i

-^ 38. Ad potentiffimum & invictiffimum

Imperatorem & Regem Romanorum fu-

premum legum rerumque humanarumn

nuni

arcbitrum , rationis seeternae primarium af-

-ga jnli

fertorem D. Ferdinandum Bohem. &

Hung. Regem , Auftrie Archiducem &c.

mdig i

G. Poftelli epiftola pro humillima fuppli-

cacione & legitimaappellatione infcripta.:

t

]

ilcat, quam

39 Exemplar epiftolee fupp.

a Ve-

;

Ü

l

-$93) 170 (868-

D]

4 Venetiis ad Caefar. Majeft. Ferdingnd;

j

1560. deftinavit G. P. —

qu

L

40.: Quatuordeci

mkep,i&oiæ« ab ipfo G.

epu.

P.ad varios doctos virosexaratz.

.

1hi/

41. Apologià pro fumma veritate mur-

i

di Guilielmi Poftelli ad ]ohan—gem Opo-

*

rinum.

1hiji

fthf.

XIX. Incatalogo librorum , quem Mi-

chael Neander fuislinguz Hebraee erote-

jit

(

f

matibus fubjecit, memoratur p.389. Gu

D

elmi Poflelli difcuffo, quatenus fet autneote-

ricorum gudeorum [mfibus, aut feptuagim-

"

Toj

za mterpretum, Bibliorum ver[noni iberen-

dum. Addit autem p. 39o. hunc librum

ii (

ln

nondum prodiiffe,quemadmodum & mul-

ta ejus alia.

In eodem catalogo f. 437. me-

(h

T

morancur Gozielmi Poffellz Gallt commen-

db

zar ia inflituta in univer[os facre $cripture

libros,in quibusvatio cum. autoritatefacra

futi

'L'lï'r;

conjungitur ,ut aut qualibet facra veritds

vobettr, fecundum leges nature , aut quic

H

hi

quid contra illam a qui

buscunque dicatur

?lljj,

J. Po-

f

adver [ariis defhruatar, & p Gu

delli de eternarerum difpofitione opits com-

qui

ï

UA

pleä?em,

d paucai exponens umiverfi bifort-

a, ac de

mon[lyans, quomodo in figurativa

lus

Genefeos

piftroria. efl expreffum , non folum

.

Oïlg

ea a $udaica $ Cbr.

4

flianare-

pf/

quicquid pofl

publica contig

it, féd quito maxime , quic-

qui m

"s

;-gui;? jn Gentilifroe lï/iizgina,

a?f quic

]fml-.

9) 271 (283-

dintN.

dfinaelitiza politia coutigif[e videtur , & un-

quam poflea continget, & p.343. Guil. Pofielli

| lp[ Gw

epus deSatanice wonarchie deffrudiione fa-

per Danielisprobbetiamdemonftrans maxi-

Xte Iu

u

eccatutm maundi, quod veceffe eft , effe.

n

antichrift: fülus, nonpoffe effe aut fieri com-

,

mittioe ab alto, quam abeo qui [ummanto-

pl

uusmundiautoritatem babegt c talem in-

g at

piesatem m fove difturbandam , & p.g24.

) Gu

Cbave, feu Evie matris omnium viventium

m

admirabies,c fuper omnes do&frinas mun-

di, fecundum evamgelicam veteris & uvvi

ytugt

thtrt

Toeffamenti veritatem emple&ende propbe-

Á

3

ibrum

iue confiripie

(l. "

tqziele , Adami primi pa-

n&mïü*

veniisangelo,cc.. Prefxaefl apologia , ad

g

Chrifliveros aluninos,ut ratio tanti expoua-

tv omyfleri,autere Pollello , item tractatus

p

m

deformidando Elie adveniu,numc in fpmitu

J'üturo, fricut im oume erat in mente, fua .

virttite & fpiritu.— Opus eft compatium ex

j C!i'!!f?f

Wf 41.'1:'5'

prifeispatrum 72. Mofís auditorum do&ri-

p

j

nts, ad docendum , quod unius fodius Maffee

m

N

Jffve Chriffi operaneceffe efreflituiea omnia,

j^

TOE

f

que óatanas deffruxi im jflosmundo inferio-

[

VLX p. yáq.ejyusdem omnium lnguarum,qui-

1

l

j

T

bus ad bauc usque diem mundus eff ufus ,

ï

or1g0,note, & confiflentia.. 1dern Neander

u in

2272 refert , quod Poftellus Abilfedzam

Bigni

Cofmographum ex oriente advexerit,

l qu

ansla-

atl

:e;æqgeübri compendium ex fua tr

il

f

tionc

EO E

latione Venetiis Rhamnufio civi relique-

Tidtu

ri: Idemp.57;. recenfet Poftel!i opus de

dem

orbeterrarum in duodecim fedes prima-

pny

riàs füb monarchia chriftianiffima divi-

&pn

dendo, &71. prefecturis adminiftrando, &

1o /

iractatum de forma eupolitiz five refor-

opuf

mationis opere eodem tendentem, ut ad

p

feculi aurei vitam duce evangelio reditus

€08,

paretur, item librum ejus Gallicum de ad-

pedit

mirandis Indice & novi orbis hiftoris , in

Ceptr

quo exponitur fitus paradifi terreftris in

5

müm

orienie

Syriaco pofiti, & quam late Chrifti

Ib

religio fit noftris feculis & prolata, & pro-

Dlicin

acata.

nis C0

XX. ApudFri

ium /n bibliatbeca p. g.

—

Torem

prater alia Poftelli opera commemoratur

gt

opiis jufte. magnitudinis, quod infcribi-

Don

cur: abfcondita a conflitutione mundi , de

fuif

naturebumane reflitutione ,in eam conditi-

Toru

onem quam ante peccatum babebat numc ad-

didi

fütura iniferioribus cum magno fznore ,in

n

quo bec continentur ; clavis feriptararutm,

Cunt

qua ad interiora itur velanmiss oflum a-

finc']

perium . eterni myflerü ; feptem figillorum

fhoní

libri ab agno aperti referattos Eva

7

[/

.

agelium

gelii |

eternum, feuuature & gratie cenyugnum s

dody

ad concilium divmitus coadlum ubivis. Ke-

Ttui

fertibidem,quod Poftellus ipfe catalogum

d

ïätion

operum fuorum ad fe miferit, in quo inter

IT

aliarecenfentur liber Gallicus de fceming

-

g

näturg

g,

"-ääx )273 (Sæ-

lg

nature excellentia ; liber Gallice fcriptus

)plllS ]

demonarchiz rationibus & jure , volumen

:

prophetianum, opus de Galliz originibus,

*.9,' dWl'

d.

. &paralceveejusdem operis ; opus de fum-

10 latin:z aut humanz hiftorie capite;

: t

opufculum de fumma a nobis in hac vita

U

apprebenfibili; apologia proGallia contra

fedius

- eos.qui ejusglorie detrahunt; liber de ex-

T

peditionibus a Gallis verfus orientem fuüf-

Yi

ceptis;liberCallicus de fanis ritibus potiffi-

gü[is j

mum avitze craditionis rationes explicans;

hr

- liber deaurei five futuri feculi doctrina,ex-

&p

. plicans duceratione chriftiang profeffio-

nis compendium; lex Gallica refellens er-

j p 3!0.

forem communem CGall. quiSalicam fuam

Yofaui

legem primam pro Gallicamemorant, &

vcol

, nonagnofcunt intra ipfum diluvium jam

Wdi' 4!

. fuiffe Gallos, cum fint progenitores Urn-

atl

brorum, quiab aquis fiveimbribus diluvii

TA

dicti funt ; confultatio qua ratione fieri

qirl

- poffit, ut Germani penes fe zternum ha-

yrari

beant faciantque imperium ad Germanos

f

.^ Principes & gentem Germanicam ; de-

'gillm'mïl

monftratio contra atheos &omnes evan-

,;gelil!ili

gelii everfores, qua oftenditur ,

quod ea

,'ggiüïïii

doctrina,

quam Chriftus fua autoritate in-

j; M

ftituit, non tantum fit fecundum naturam

j

rationalem omnibus doctrinis mundi pra-

ferenda, fedinipbfis H

CUL

-*;1"-'*

joit

corum interpre-

n

tibus ipfo Chrifto tempore fuperioribus

p

videatur omnino *cQ

nformis efle illi, que

]

$

| jgm

-$58) 274. '( äcö)*s

"

Á

jam a Mofis temporibus ad Chriftt usque

tempora per veras interpretationes per-

D

edita

venerar; defilio perditionis & fuis affeclis;

ui una cum eo elevantur fupra omne

Tegni

Cordi

quod dicitur Deus, & quando ejus poten-

tiacorruet; de Turcarum & ceterorum

brevi

dum.

Ifmaelitarüm fatis; de raris & pofteritati

tholic

notandis hiftoriis; vite illuftrium noftri

briort

feculi hominum, & eorum maxime, qui

Galli

inveniffe ea videntur,quae nunquam an-

dpur

teacognita creduntur; commentctarius in

Abdiam ; quatuor Davidis pfal

mi füper li-

Ocuit

J

liumteftirionii decantati & expofiti, & alii

torb

Timip

quidam tractatus , quos jam antea ex alis

XX

autoribus recenfuimus.

ftel

of

XXI. Commemorat. quoque Po

QTT

fcripta Jacobus Gaddius zom. z. de Stripto-

Wfangt

ribus p. z. c» fequent. ubiex longis libro-

um fic

rum titulis Poftellum fuperftitione velva-

nitate laboraffe conjicit, & fe ampullofa o-

| t

i

H

jes

;

amatanon fine rifu vel fto-

4 QUi me

perum ejuse

gacho legiffe teftatur. — Pleraque autem.

4 flant

uz de Poftelli operibus differic, ex Frifíl

ä te,iam

- 1 Aooby

bibliotheca depromfit. * Uterqueignorat,

an aliqua ex his, que proxime recenfui-

UHS Viï

( yen

mus,typis impre(lafinc "T'eifferius ta-

»

men ijn €

logiis virorum eruditorum a

Tpref

*"Thuanocommemoratorum, nonnulla ex

M

ltcib

his, quz parcim ex Frifii bibliotheca, par-

logo quodam Anglicano retu-

tm gx Cata

- Jimus,

iïlatin'g

(

"$63 275 (£62-

H

AT

hmus, ad edita Poftelli opera retulit 9. yag

hi

- feg. quieciam inter fcri zp;,a Poftelii gallice

ilacs

edita memorat doéctrinam feculi aurei; feu

| r

regnum evangelicum Jefu Chrifti, con-

cordnm quatuor Evma lftarum curm

p

CfORUT

brevi defcri iptione Pa! fï:fisnæ, unicum mo-

Bentit

dum concordiz inter Pr oteftantes.& Ca-

ynot

tholicos, farraginem prophetiarum cele-

briorum,

e quibus elucefcit, quod Rex

fe, U

amdr .

Gallize (n::z enim fmavco,auem fiepe vanis

grusm

augums deluífum ïcmoouo experlenua

docuit, videbatur) debeat imperium toti-

t s

WE

us orbis obtinere, qua de re Poftellus et-

jam in aliis Ícriptis haud raro differit.

er a ah

.XXIL Non folum autem varia fcripta

?güel

Poi'ceduslpfc.e*abmavzt fed aliqua etiam

ex alis linguis in latinam vel- Gallicam

n

transtulit.

In his occurrit Protevanseli-

u

leh'l

um Jacobi, quod Poftellusex Grzco in

Latmum fermonem transtulit.

Qualis

yloie

ejus mentio fiat in appendice catalogi An-

vel f

glicani MSCta amïdam Poftelii exhiben-

od ïem

te, jam fupra vidimus.

Hoc evangelium

g l

]acobl de admirabili nativitate, & incuna-

xl []013[

bulis virginis Maric &i ipfius Jefu & .G

To-

^ o

ecönf |

711'

co vetuiliffimo codice translatum tyj

FR

eriis'

lmPreH"tBahL,æ lohannes Oporinus in g.

gt

cum Theodori Bibliandri libro de vita

g

!J:-n

Marci Evangeli

itc-

A EUA Popeïna fu--

eCäapa

it latina hec ecïmc- in monunientis ortho-.

0 feü*

$-2

GOXQ-

f

: *ää) 276( 5&:

Heroldi:$

$$; ,Græ;

deli

doxographis Johannis

flant

ce &latineidem evangelium Michael Ne-

andr

ander inter apocrypha catechefi Lutheri

huj

graco-latinz adjecta A. 1563. & 1567. Bafi-

hoc

lezpublicavit. Prodiitquoque grece «

ortd

latine in monumentis orthodoxographis

Joh. Jacobi Grynzi Bafilez 1569. Noviffi-

poti

dt0,1

me Protevangelium Jacobi grece cum

verfione Poftelliemendata in codice apo-

n ?

crypho N. T. edidit Vir do&tiffimus D.

lum|

lul

joh. Albertus Fabricius notisque eruditis

illuftravit. De MSCtis hujus evangelii

Fratr

tiaHe

Vindobonenfibus agit Lambec. 207. 4. &i-

bliotb. Viudob. p. 15o. & Neflelius part. 1.p.

tdiy

rurmf

205. r part. s. p. ug. 14. 559. " 175, de Parift-

Pol

enfibus MSCts Simonius movartm obfer-

vationum adtextum & verfones N. T:p.4.

&i

iddu

Tantiautem hocevangelium Jacobi fecit

Poftellus, ut pro bafi & fundamento totius

?Plgn

lus ;

evangelice hiftoriz habuerit, & quia Mar-

cusa Johannis Baptiftz minifterio hiftori-

(hrij

CObie

amevangelicam incipit, hoc protevangeli-

umin fronte evangelii a Marco confcripti

grac

men

reponendum effe cenfuit, rantamque ejus

in orienteautoritatem effe finxit, ut illud

tla,q

in ecclefiis publice legi & pro authentico

Onit

Tate

haberi Bibliandro perfuaferit. . INequeta-

men fatis caufze habet'Simonius, ut Prote-

lube

ftantibuseditionemhujus evangelii pfeud:

ri

Q

gpigraphi oþii.ciac. Noq -f:nim Biblia'n'd

€

-$83) 277( ee;a-

; Oi

de hoc evangelio judicium univcrüstt&c

ftantibus adícribi debert.

Nec tam Bibli-

hiV

| at

l

andro , quam Poftello homini Pontificio

(l

|

hujus evangelii editio debetur, quippequi

græce

hoc evangelium pfeudapoftolicum | ex

oriente advexit, & latine reddidir, & O-

(Offd

i

N

porino imprimendum dedit, & Biblian-

il

dro, ut hos carbones pro thefauro habe-

[

:

d

ret; perfuafi. Fuerunt,quiipfum Poftel-

lum hujus evangelii autorem ftatuerunt j

ffim)

li

a

fufpicati, quod fuas ipfius fabulas |Jacobo

Fratri Domini fuppofuerit, in qua fenten-

eva

qm.4!

tiaHenr.Steph.fuiffe, ex ejus preparatione

d apologiampro Herodotoc.33. patet. — Ve-

i

qde Pt

rum fictiuum hocevangelium multis ante

Poftellum feculis fcriptum fuiffe Euftathii

u d

&aliorum veterum teftimonia evincunt,

M

adductaa Prefide ; d/ffertatione de pfeud-

o

fet

Q

epigrapbis apoffolicis c.4. . Et quamvisSi-

quom

kius z220t45 24 evangelhum de imfamtia

gl

Chrifli p.14.exiftimet, protevangelium Ja-

yolt

cobiex Arabicalingua vel alia orientali in

tera

(

grecam translatum fuiffe, verifimilior ta-

cont

fj

men eft Dn. Fabricii fupra laudati fenten-

quC

ij

J

tia, qui ftatuit, quod hocevangelium Ebi-

[ j

onita quidam aut Gnofticus greco idio-

j

n

w

mate compofuerit.

XXIIL Inter Jüftini Martyris opera

utP[OïC

habetur everfio falforum Ariftotelis do-

vel

pf*"ä

ca lingua

lati-g

gmaþgm. | Hanc exgra

'in*

Blbbm)

L

3

nain

158 ) 278 ( $62-

audit

nam transtulit Poftellus notter, & Parifiis

form

v.rfionem fuam edidit A. C. 1552. Carolo

t'oni

Lotharingo dedicatam, de qua Johannes

Launojus in tractatu de varia Ariftotelis

fing

Near

in Academia Parifienfi fortuna p. 155. &

Lelr

feq.videripoterit. Idem Poftellus dialo-

dem«

gum Platonis , qui Axiochus inferibitur,

trangl

gallice reddidit.

XXIV. Nonnulla etiam ex orientali-

both

boris

bus linguis interpretatus eft Poftelius.

Diom

Huc fpectatSepher Jezirab;h. e.liber crea-

nufcr

tionis feu formationis

brahamo perpe-

trgum

ram acïfcriptugs.;qui májori ex parte P

ytha-

QOmpl

goricam ex literis & numeris philofo-

Virtut

phandi rationem continet. . Hunc enim

ls

librum Poftellus Parifiis 1552. ex hebraico

inlatinum. fermonem convertit. Ahas

lter

XX

editiones hujuslibri doctiffimus Lambeci-

PO&EJL

us zn prodrome biflorie literarie p.y2 & ;

recenfet, Suppofititium autem eife hunc

Tttiqu

hlb Dor

librum, quem etiam Piftorius fuis Cabali-

fticis fcriptoribus inferuit, preter alios

niony

ferr

agnofcic Conringius de Scriptoribus w [e-

Wt refe

culorump 3. übiatferit, quod, etfi hic liber

ab alio quam veteratore Poftello dacus ef-

4i. Vi

OR

fet, ipfe tamen ftylus & contenta menda-

cium proderent. Pertinet etiam huc li-

lub

ïilti()n |

ber Zohar ex chaldaico fermone a Poftello

WUS |

translatus, in quo innumera latent fecreta,

ac oftenditur, prifcam prifcorum Mofis

müne:

audito-

$98 )270 (S(ää?-

XDats

auditorum doctrinam. omnino. effe con-

formem doctrinz evangelicz, & reforma-

Q

ohamns

tioni Judaice a Chrifto inculcate & fuo

"fotds

fanguine confirmate, ut Poftelli verbis a

Neandro defcribitur hoc opuszmerotemat.

Y

Hebr.Imgu p.4;$. nec non liber Bahir, iti-

Qialo:

i

It

dem ex Chaldaico fermone per Poftellum

transiatus.

Addimus etiama Frifio n bi-

bliotheca commermoratam verfionem ar-

riem

odl

boris divins difpofitionis feu divinorum

nominum ex hebraisantemilleannos ma-

jet o

nufcriptis, ubi oftenditur innumerorum

)pee

argumentorum. fontibus, fore omnino

Pytt

complendam reftitutionem. omnium in

Jilolo

cenit

virtute decimi nominis Dei,quod ett Ado-

nai Deverfione Alcorani , kluctius de

oratt

interpretat. p. 230. videatur.

; A'JJS

ame

« XXV.Sunt,qui &aliena qu

&dam fcripta.

Poftello tribuunt.

Cumenim de autore

n

antiquitatum Hetrufcarum queritur, quz

Jfehut

; C

j

fub nomine Profperi Fefulani edita funr,

nonnulli Gülielmum Poftellum fub Pro-

r d

Íperi Fefulani nomine latere fufpicantur,

u Y

ut refert Vofhus de bifforzc. Lat. /2b.1. . 9. p.

hiC J

41. ubi tamen addit , verum autorem effe

duti

j

'Thomam Fedrum, qui anno 1460. vixifle

m

perhibetur. - AtLeoAllatiusin fuis anno-

j il

ll

tationibusad Anriquitates. illas Heu*ufcïs

PGQCHO

hujus fuppofititii foetus parentem efie

dotà

f

qui

Jos

monet ipfum Curdur

n llnghiramum :

tra-

N

i J

498 ):8o (86:-

fragmenta illa primus, ac fi ea Sornelli pro-

j

pe Volaterras fub terra inveniffet, Flo-

i

rentiz publicavit, cui fententie etiam Jo-

:

hannes Rhodius de autoribus fappofttis p.jo.

bu

&alii fübfcribunt. . Audramus vero, qui-

bus verbis Allatius Poftellum ab hac füfpi-

b

cioneabfolvat. Sic ergo illa fe habent $.

tti

Var

CXIV.p. 199.edit. Pariftenfis: nugarumi-

bilominus audorem nomulli fafpicuti fant

by]

tüà

Guilielmum Poflellum ,virum & linguarum

Orientalim peritum,c adfingendas biffo-

n.iai

vias aptisfemum. — Idtamen fme ullaratione

vit,

afferitur. . ile quippe ingenti confidentia

on

ad quidlibet audendum projectus, quid in fr-

fnor

W

nili agone facturus fuiet , lbbris, quos de

regno Ftrurie edidit, demonflravit , m qui-

üm

Qu

bus licet & Pfeudo-Berofimm, c fabellas An-

nianas defendat, multague ha preter

ttib

m

ln

communem opinionem ex penu linguarum

Orzentalium . infmuet, numquam tumen eo

US](

zemeritatis devenit , ut adeo impudenter ef-

Titu

frictaque fronte mendacia tam m[ulfa [par-

UT

£geret.

Et paulo poftp. :5».. $ane Poffellus

Ti

bomo nequisfmms ob malas etiam artes €

bl

violate frdei reus,ut fertur, fecundo judicio

Iroy

condemnatus velegatusque mon ita infantit,

lib

3€

queunquam adeo flupide imfortunateque

B

in bifforia deliraffet, Jedves a femet pruden-

j

ls

tiori confilio & verofomiliori apparatu conft-

Ter

q dici-

Ihm

&as, licet ?neptiæjnq; ; Meli()m

, phma-

*ä(.ïä) 281 (893-

plinarum fubfidio , d quod magis q/z' ; e/'a-

Jipt

l

quentia de/!zmms, ordinaffet aptins , drfpo-

l,

—

u)

f;zz et comptius, d elegantius expresftfjet.

iif

li

XXVI. Librum de tribus impoftori-.

bus execrabili in Servatorem noftrum

0q

blafphemia infamem a nonnullis Poftello.

chif

abentd

tribui ex Henr. Ernftii

obíervationum:

variarum libro 2. c:36. notat Morhofius z

DL !

tflt:f ;

Polybifl.p.75. Verum dubio proculinju-.

guin

ria fit Poftello, ficut & ipfe Poftellus Calvi-

jrli j"'

mamsm)urlam fecit , cum illis exprobra-

i

vit, quod dete&andum illum librum Ca-

^

lomi typis imprimi fecerint ,. ut refert Si-

jl

TE

j

monius epz/Z. zi. p. i. qu.,madmodum et-

iam Genebrardusin refponfione adDane-

ufü' X

nj

4

um fol. 39. Calvinianos arguit, quod ali-

IT

quem ex fuis ad fpargendum libellum de

tribus impoftoribus Mofe, Chrifto & Ma-

ll WJ

Cetérum Simoni-

u

homete pellexerint.

lii

usl.cexiftimat, quod liber ille in rerum

um |

d

natura nunquam fuerit, quam fententiam

etiam cum Naudzo amplectitur .Clariffi-

ii

Y

musStruvius; n differtatime de dodlis im-

TE fv

poftoribus S. 10. & f2g. Exiftimat enim ru-

morem quendam eumque falfum de hoc

dM

j !

/am

libro inde natum effe , quod nonnulli ne-

farium apophthegma detribus impoftori-

7

j

At Nobiliffimus

)

L

j

]

bus in ore habuermt

w

"Tenzelius, qui haud ita pridem zz..220/20- .

TL

tbeca f&a curmjä repaf t pulp. 5 Struvia-,

"

nam

!

]

N

: *ïää) 282(893— j

füit—»

Phr

nam hanc difputationem recen

inter alia mentionem nonneminis facit,

&c

led

uife hunc librum Italica lingua fcripcum

ere afferuit, utalia, quz prollibri hu-

deit

poffid

jus exi

ftentia adducit argumenta , tacea-

dod

ftram nunc non

du

mus. Sedlitemillam no

L]

de czetero, librum il

lum, fi

facimus,certi

mij

lio quam* PoRellq

fidl

unquam fcriptus eft, aba

compofitum fuifle.

)

XXVII. Illadadhuc

dé fcriptis Poftelli

m

notare placet,

quod Index librorum pro-

omi

hibitorum Bern

hardi de Sandovall p. 39.

QU

Guilielmum Pofte

lluminter libros prohi-

pto

referat. Exincatalogo

nj

bitos prime claffis

hereticorum,quie

x decreto Inquifitionis

Titr

Poftellus illis Auto-

1;56. Venetiis prodiit,

p

ribusannumeratur, quorum

fcripta a Ca-

gin

ntur.

Nec meliora

li

tholicis legi prohibe

fataexpertus eft Pofte

llusin Catalogo h-

f

omi1559. pu

blicatus eít,

hur

reticorum, qui R.

quippein quo fo/. 1. o

mnia Poftelli fcripta

fint

dicelibrorum pro-

d? Ü

prohibenturjitem inin

hibitorum, qui juffu In

nocentii XI. Rome

he

pta Poftelii edi-

T

1683. publicatus eft, ubi fcri

ta &inedita damnantur. Berignius cum

NU

Il

Poftello agit, Index Antonii a Sotomajor,

qui ejus lii

ijuarum duodecim alphabe.

D

thum, &tra

&atum de Magiftratibus Athe-

X

nienfium permitcitïin tra

ctatu de Etrurie

CO

item in. commentatiuncula de

10j

originibus,

Phe-

$ag Ctto

niit

A

Pheenicum literis cantum aliquaexpungit,

fi

& circa tractatum de univerfitate monet

jpun

Jectorem, ut caute procedat; cumautor vi-

brii

. deatur conari Platonicas & Pythagoricas

o

doctrinas ad concordiam cum facra per-

IU

ducere, ac preterea nefcio quem Abraha-

jum, d

milibrum jact

Ethac de fcri

oltd

ftelli dicta fufficiant:

ptis Po-

Y

XXIIX. Reftat; ut deejus erroribus di-

vfidi

camus. Non eftautem nobis propofitum,

1

f

omnes Poftelli errores recenfere, fed ali-

[j

- quostantum partimex ejusícriptis excer-

Xf

/ptos, partim abaliisrelatos memorare. O-

jl

00

mnibus enim recenfendis integrum volu-

1011l5

. men vix füfficeret, cum nonnulla ejusfcri-

AWO

| ptaadeoerroribus fcateant, ut fingulas pa-

)U

ginasillis refertas videas. .. Unde laterem

gt

lavareputamus Arnoldum , qui zn bifforza

10j hæ

. Jfíta eccleftaffica lib w qii22. $. 0. * 24v.

ydi

