fronte ofcentare non veretur. Prioristi-

AV

tulus

7698) 307 (86$-

Jutet

tulus eft : 9[poftolifcber 2Begtveifer j

p

ren- Geredbtigfeic GDttes im neuen

lä?efen

ceret o

bes Gxeilteó/ ncblt einet &I)mïtmaä!gen linterz

vat. O

fucbung berec oon bem 2orn unb CGerfófinung

.2

Gttes/ Gnugtbuung/ jugerecbueter Geredye

rus t

tigfeitbvifti/ unb fo teiter/panbe[nben Xebe

quilo

N

ten/&oc. .

Pofterioris titulus ita fe habet:

plæ lj

Cvangeliftbe Q3orftellung ber roabten Secbt

CCRUSW

fertigung. eíne8 armen Colnbere wor GDtt/

leganty

inbem affen unb neuen SSunbe/ unb toas e8

mit Denen Sbren oon bem gorn unb CBer(óbe.

ym J

T

fiung GOttt/ toie aud) ber Gnugtbuung ub

glum re

e

vecbtigFeit &brifti/ unb fotveiter/ or eine

um p

$a

étvanbnis babe/ &c.

Inprioriautor fa-

naucus Democriti Chriftiani nomen fibi

d

g Qu

adícifcit, in poiïermrl autem amafius divi-

uone

nz veritatis( eit fiebbaber ber. Goott(icben

on fon

CfGabrbeit) audire mavult. Hicergo tene-

brioluci veritatis divinz,cujus fectator vi-

t

jos 1

deri vult, bellum mferens, ex verbis Pauli

vend

Chriftum pro peccatis noftris traditum

docentis minime inferri poffe judicat,

lenda

u

quod a Chrifto ulla pro peccatis noftris fa-

y que

tisfactio preftita fuerit, cum particula dia

velpropter non neceffario aliquam fatisfa-

AC]M

&tionem importet, quemadmodum fi Jo-

r frn

nathan ad Davidem dixiffet ,

yiits ^

ire paterngs

&Acüf'

metradidi propter falutem tuam,nemo in-

de colligere poffet, quod Ionathan pro

Davide fansfecent

Verum cum larvis

Prlorl

Ed

gl

pu-

/4800)so8 (sæ

pugnat mifer Andabata, cum non ex mudà

fitos

fceler

particula 4j concludamus, quod Chriftus

inviti

ro peccatis noflris diving juftitie fatisfe-

&j«

p

cerit,nec diffiteamur hanc particulam non

traditi

effecertam, ubicunque occurrit, & perpe-

neque

tuam fatisfactionis notam. — Unde fimili,

quod objicit fanaticus , fuperfedere pote-

m (

inpof

ratimprimis cum admodum fit diffimile &

verba, quibus Jonathan Davidem allocu-

li j

tus fingicur, a Pauli verbis multum difcre-

ts

fiti) €

ent. Propiusad Pauli verba accedit lo-

cus, quo Sociniani frequenter uri folent,

Bropi

ex . Reg. XIV 16. de promptus, ubi Israe-

Vi

liticus populus propter Jerobeami pec

nefir

——

taa DEO tradendus pradicitur, neque ta-

dptc

men quisquam inde infert, quod populus

&

tus ef

I:raeliticus pro Jerobeami peccatis fatisfe-

cerit. Attamen etiam inter traditionem

&Di;

tiorec

Israelisob peccata Jerobeami, & inter trá-

ditionem Chrifti ob peccata noftra, fi col-

ànd«

tnof

lationem inftituamus,magna diffimilitudo

dcprehenditur, lsraeliticus enim popu-

k(ïl&i(

u

lus, quem Jerobeamus peccare fecit, & qui

impii fui Regis peccata imitatus eft, non

Hbr

tantum ob Jerobeami, fed etiam ob fua

Verlir

peccata tradendus erat, ut a peccatis fuis

ht

im]

corrigeretur & emendaretur.. - At Chri-

ftusnon propter fua, fed tantum propter

lig

aliena peccata traditus eft. — Vere enim

&t

no-

W

languores npit;os ipfe:tu)it; &'dol"ore's

ros

*

^9) spo ( 6

ex n

ftros ipfeportavit, vulneratus eft propter

Oi

Íceleranoftra Ef LIIL 4.5. . Exfiigiturnon

vfitsie

inviti concedanius, quod Israelitz ob fua

& Jerobeami peccata in varias afflictiones

Jumnon

X

traditi , calamitatibus fuis neque fua

je lii

neque Jerobeami peccata expiaverint,

re p

cum omnibus,qui meri homines fünt;

impoffibile fit fufficiens lytron vel pro

Ril

dl

fuis ipforum vel pro alienis pec-

catis divinz juftitiz exolvere, alia tamen

y iil

cedie

ratio eft Chrifti 6eOeozs , & ab omni

ifolen,

proprio peccatoalieni, quem omnino di-

jl

$

vinz juftitie pro peccatis noftris pleniffi-

äs

mefatisfeciffe Apoftolus innuit, cum eutn

j p

eque v

Ob peccata noftra traditum affirmat.. Ita

0 u

enim propter peccata noftra tradi-

tus eft , ut morte fua homines mortis

vlitiie

dicont

& Diaboli captivitati obnoxios caro pre-

tioredemerit i. Cor. VI2o. ut animam fu-

iterttt

am dederit Aóreov dvzi zo/w2» Matth.XX,38.

4f o*

ut noftriloco rnaledictum factus, nos a ma-

m

ledictione legis liberaverit Gal. HHI. 1. & &-

npp

ternam redemptionem nobis acqvifiverit

d&

t

Hebr.IX, 12. ut chirographum nobis ad-

verfum deleverit & cruci affixerit Col. II,

n n fi

mmM

14. Ut fe cyriAureoy Uzrig zrdyrov dederit 1.

^Tim.IL 6. ut hominürn vicejuftitie vindi-

A Or

p

cativz folveret, que non rapuit Pf. L'XIX,

5.ut hominum peccata fibi impofita cum

p

corpore fuo furfum in aram crucis tule-

0ni,

l

Q

-£98 ) 4oc ( &62

rit, poenasque nobis jure debitas: ipfe

| plica

non per alienam. victimam , fed fui

quibi

: büsfü

ipfius oblatione lu erit 1. Pet. II, 24. ut

,

*

fanguine

fuoiram DEI placaverit, & hu-

-

- fedl

manum genus cu

m DEO reconciliaverit.

.| ptopo

Coloff; , 20 & peccatum pro nobis factus

] puns.

| Mnor

nosin ipfo coram DEO juftos effecerit 2.

Cor. V,2r, . Qu omniaabunde probant,

; 5 ftolim

quod Chriftus noftriloco furrogatus pec-.

— 1 fttm

càtorum debita a nobis contraéta : vicarie

[ Dontf

fuz fatisfactionisinterventuad extremum.

NU

usqueobolum exolverit, nec ideo tancum.

EL

in mortem traditus fuerit, ut media morti-

-

, Wempl

ficandi peccata nobis acquireret, qui De-

.| fedion

mocriti Chriftiani & Socinianorum gloffa

] Utper

eít. . Nam fi Chriftus juftinie divinz pro

Wtte

1

]

|

eccatis noftris non latisfeciffer, media

m

j

feCor

mortificandi peccata parare nobis minime

BP

otuiffet.. Sedjam ad alteram partem ora-

BR ll

culi noftriApoft. deveniamus,in quaChri-

: gita Qu

ftus propter juftificanonem ,

fcu propter

- Drori

juftitiam noftram excitatus dicitur.Que

Ipipy

verbaDemocritus nofterChrift. de juftitia

wïiüg*c:

inhzfiva, quam vocant;interpretatur,qua-

Aterim

f; Paulus dicere voluiffet, Chriftum ut

hïl&y

mortefua medium mortificandi peccatum

Clmam.

ita refurrectione fua medium vivificatio-

Utinte

nis, feu virtutem in novitate vitz ambu-

nC

o

Uv -

'.-lam;:'-li:n.obis pepex,riiïe.l - Dx;ces hujus

^

pE

ln

e

þ*ääwgcr(ä(ö)ä* |

i 3

fl

W

plicationis habet' iterum Socinianos, eX

quibus Samuel Przipcovius in cogitationi-

N

bus fuisad epiftolas Paulinas p. 42. refür-

t ul

rectionem Chrifti cypum effe dicit nobis

cihurtt

propofitum, ut ficut Chriftus per gloriam

bis i

patrisa mortuis refufcitatus eft,ita & nos

f

j

in novitate vit ambulemus, & hoc Apo-

:': TOb

ftolum indicare, cumChiriftum propter ju-

at

ftittam noftram excitatum dicit; nec non

; vt

Pontificios, ex quibus Bellarminus libr. 2.

Vtremul

dejuftificat. c. 6. non dubium effe sitjquin

! tantuffl.

Apoftolus velit mortem Chrifti fuiffe

jtmort

exemplar mortis peccatorum , refur-

De.

qui

fectionem autem exemplar renovationisg

m

[

&regenerationis internz,per quam in no-

vitate vitzaeambulamus.

gt

Verum derefur-

rectione Chrifti, quatenus typus & exem-

srminint

plar noftre renovationis eft, Apoftolus

«tem t

demum cap. VI, 4. & feq. hujus epiftolie a-

gt

git, quem locum noftro parallelum effe

probari non poteft, cum in noftro dicto de

IKUIW

imputata Chrifti juftitia Apoftolum loqui

degt

totiuscapitis connexio abunde oftendat.

[äluræqua

. Interim rirum non. eft, Democritum

if |

Chriftianum oraculi noftri verba ctim So-

ecaiil

cinianis & Papiftis de inhzrfiva noftra jufti-

ia

i

tia interpretari, quia cum 1isdem imputa-

a aml

tam Chriftijuftitiam non veram fed puta-

tivam, & merum figmentum effe judicat.

huj Ü

Quainfententia easdem cum Democrito

Chriftiano tibias inflat Chriftianus Demo-

&

crj,g

| *5'98 )' lq,oz ( 852-"

eritus, quiin nuperrimo fcripto eo usque

&ITe,p

infanme proceffit, ut doctrinam deimputa-

Dem

ta Chrifüjuftitia aliquoties porcorum ev-

lum

angeliumappellaverit. Idemilleimmun-

&j

dus Diaboli porcus, (quem Dominus in-

Til

farum

crepet!) in fcripto (Sbilb ber Qbabrbeit

(Der

doctrinam deimputata Chrifti juftitia ve-

tus fermentum, & veteris Adami evange-

fümor

lium nominat, pluribusque aliis convitiis

lipit

profcindit, ubi etiam cantionerm ecclefia-

tümg|

fticam : €8 iffbas SoenLune Fommen ber/que

gdPap

liceri

Paulo Sperato vulgo tribuitur, parodia

Qisadi

quadam turpiffime pervertit. Nam pro

verbis: ber GYaube fiebt. Sj&fum Ghbriffum

& D

an/bet batgnug für uns alle getban/Der ift Dey

poona

Sittler toorber/ cani vulc: Der Gaube fiebf

ippelk

CyG fum Chbriftum an/ber alie8 vag er je 9e«

Ya hi

tban/ ned) Fan in ung erfüllen, — Pro verbis:

dem $

nicbt mebr/ bean lieber S9€tre mein/ Dein oD

ACy

folltaie ba8 £cben fepn/ u baft füv mic) begabe

tulit &

fer, cani vulc: er fecicbtz mein. (Bttunb

Ctiti

Sy& tre mein/Du folt mír alle$ geben umb fepti/

i l

ivag. (3Dtt von mít begebref. — Pro verbis:

LU

od macbt allein Der G[aube getedbt/bie 2 Bete

(efinb De8 Jed)ften Snecdbt/ babep wirü

Dvrgem

(Sauben merifen / cani vult:: notbtvenbig

Mjoa

Is l

toítb Dev 9tenfcb gerecbt / inbem GXOtt felbif

Cenfet,;

ii ficbt unb Stecbt/. unb G»atane C'Berd vur

DO

ftóref. . INolumus jam alia perverfe hujus

pus

pa;oäiæ fpecimina adducere; nequeo

elie

ölaube;

! "-æsms (I 269

B

, w

äfïe. putam

us , ut. quales Chriftianus hic

L

Democritusin aliis Ícriptis contra evange-

orum d

lium de Chrifti fausfactione, & impuctata

YO

ejus juftitia blafphemias effutiat , recenfea-

mus,aut etiam multorum aliorum Pieti-

mitis J

UM

ftarumiidem cum Chriftiano Democrito,

jf

& Democrito Chriftiano fentientiumte-

ftimoniacolligamus. Idtantum notamus,

| evitj

"

COR

Papiftas de Pietiftarum confenfu fibi mul-

|ecdii

tum gloriari, multumque de Pietiftarum

nl

liceri, cum in multis fideiarticulis Pontifi-

ad Papiftas feceffione mox futura fibi pol-

, p

Nm M

ciis adftipulentur,& imprimis etiam eque

4c Papifte imputatam Chrifti juftitiam

Gb

It

&ï

proinanicommento venditent. "leftem

ibi]

j

ï

appello Martinum Szentivanum Jefuitam

u

u

inhiftoria herefium feculi 17. quam ejus«

j

dem Societatis Presbyter Johannes L ydl

)wv I'bb

E

TU

TO

A. C.1703.in Germanicam linguam trans»

y

tulit, & l'yrne edidithoctitulo fignatam:

iij N

G5trittige 9(bbanbfungen ber Seferen«Sebren/

ptti

j

i

Dieim , Syabrbunbert bon 1600, bíf vzoo, nett

ent(prungen unb ertvecfet/ oDer voteberum bete

or gejogen roorben, Cum enim Jefuita ille

tj

j

2

u)

f

j

p.190. ad Pietiftas feu 9[nbáctfer/ut germa-

yfft

nice hoc nomen optime exprimi poffe

cenfet, acced:t, eorumque ortum , doctri-

Gul

nam & varias fectas exponit, inter alia di-

At

efe P

cit: fie fínb naberb bep bem Gatbolifeben

G

d

lauben/ fíatemafen ffe gugeben / Daf Die gue

leqüeOPIT

CZ

* m

'*ää j 454( 26s-

2

fucir

tet QGercfe gum Speyt notbtoenbíg fepnib/ unb

betbloffe G(aube Feines toeges erffecfe. " Ec

Q

aulo poft:'$0n Díefen seiget ficb bie befte

nottr

Syoffnung, unb tveit mebrere/ roebet vornallen

Tofia

vdind

anbern Sectirern/ baf fie nemfid) bermablen

sut SRómifd Gatbolifcben Seitdbe toerben gue

toltr.

tücfe febren/ oon toeldber (o (rebentlid) beto

Qf

(tipfo

Chorfabren abgeroicen]inD. — Decetero;ut

€diverticuloin viam redeamus, Chriftusa

qumd

mortuis refüfcitatus eft propter juftitiam

. M

noftramconfirmandam. — Eluctatus enim

Sinof

T5l

'éxanguftiis mortis certiores nos reddidit,

quod obedientia fua perfectam juftitiam

Ciriffia

nobisadduxerit, & DEUS Pater ejus Aórgoy

tniftol

Attex

ratum gratumque habeat, quippe qui

ápfum tanquamSponforem noftrum e car-

u«

€erefepulchri dimiffurus non fuiffet, nifi

um

plenam folutionem pro nobis preftitiffet,

llpar

s

Preterea etiam Chriftus a mortuis refür-

Qs m

yexit, ut nos juftitiz a fe parte actuali col-

li ep]&(

lationeparticipes redderet. Refufcitatus

Oftg

enimex mortuis, & ad coelum evectus, &

Q

ad dextram Patris exaltatus, beneficia,que

"png

morte fua nobis acquiftvit, per evangelii

üe d

verbum hominibus offert, & credentibus

gl

adjuftitiam per fidem ita applicat, utjufti-

&

tia Chrifti rmputata confifi cum magna

RtmE

ziMteoQeoia, exclamare poflint: quis con-

demnet? Chriftus hiceft, qui ob peccata

obju-

ancrg traditus, imo .etiavm amortuis

À ia

ftid-

,'—353 )405 ( 86$-

Vr

fütiam noftram refüfcitatus eft Rom.IIX, -

u

34. Quam vereautem Chriftus ob peccata

j

noftra traditus eft, tam vere ob juftitiam

Vl

noftramrefurrexit. Quaveritate füblata -

|

:

iil

velin dubium vocata, omne fidei & falutis

D]

noftre fundamentum concidit.

Si enim

antíua

Chriftus non refurrexit, irritum eft, quod

iCetél

de ipfo pradicatur evangelium, & vana,

Cu —

quam de ipfo concipimus, fides . Cor.XV,

lo -

D

14. Maledictus igitur fit Benedictus . de

hst

Spinofa, qui refurrectione Chrifti in me-

; fedil

ras allegorias verfa univerfam religionem

chriftianam funditus. evertit. Nam in

ufb

QTE

epiftola 23. eatenus tantum a mortuis re-

urrexiffe Chriftum afferit, quatenus vita

x qu

rumed

1ua & morte fingularis fanctitatis exem-

EUMC& mh

plum dedit , quemadmodum & difcipulos

»ræ&iti'fï-

fuos a morte excitat, quando ipfi hoc vite.

ts f*

cjus & mortis exemplum fequuntur. Et

rat

a&udliW'

in epiftola 2;. Oldenburgio, qui objece

efufct

hiftoriam de Chrifti paflione,morte,fepule

r

| L '1

tura & refurrectione tam vivis coloribus

erellit

lCHCiaxquf. |

epingi,ut nemo nifi reclamante confcien-

.

J

:

4

j

tia ea allegorice potius, quam literaliter

T

M

L—

«

fedenti'ü

!

]

VV)

intelligenda effe affirmare poffit, refpon--

b itj

|

det, fe Chrifti paffionem, mortem &fepul- -

p

turam literaliter accipere , ejus autem re-

mf

ys r

furrectionemallegorice. Etíenimetiam

refurrectio Chrifti talibus circumftantiis

p

jj

ab Evangeliftis defcribatur , ut dubium

63

non

M' BC

.....

"æä )406 ( 82-

non fit, ipfos Evangeliftas Chrifti ref'u.&ä—

1j bitant

&ionem . afcenfionem & exaltationem ad

1051

dextram Dei credidiffe;potuiffe tamen Ev-

- hg

angeliftas in eo decipi, quod & aliis Pro-

IFVJ

hetis contigiffeait. Quibus affertioni-

b

us etfi nihil peftilentius excogitari poffit,

non defunt tamen in hunc. usque diem,

Ls

qui iftaSpinofz placita exofculantur. Sed

;:

nolumusinprefentiarum veritatem refur-

rectiotis Chrifti contraatheos hujusmodi

cavillatores vindicare, cum imprimis eo

labore nos fublevaturus fit Vir Juvenis

Clariffdus & Pereximius DN. M.

GOTTLOB FRIEDRICH Sjmniden/ .

m

"Theologiz Candidatus digniffimus, quip-

l

pe qui craftina die, DEO volente, poftau-

ditam duodecimam verztatem refurreitio:

nis Chriffi & iuderefultantem veram Cbri-

| jlz'mzomm j]etitiam contra Leenbofium no-

1 tïcofm

xum Belgii turbonem, aliosque Spinofi-

! Qu05p

is, ex umbone Templi noftri Academici

: liforg

erudita & comta oratione afferere ani-

diomi

mum induxit.

uam ut UTRIUS

:

QUE

REIPUBLICA; PROCERES, & r

4t/1]]

eliqui

li mgt

Academie Cives in honorem Chrifti vere

ob peccata noftra traditi, & vere objuftiti-

N W

! Hv

am noftram refufcitati benevole audire, &

"u

prefentia fua folennem hanc panegyrin

dl

fplendidiorem reddere dignentur , officio-

If tie

us du-

fe & humaniter r?gamus, tanto min

Wt

þitgn-

L]

W3)4o7('$(*ä€r- :

bitantes, nos voti noftri compotes futu-

t refum.

k:

IO$, quanto ma

gisipfa in DEUM pietas&

támenbi

fefti pafchalis di

itas hoc officium exige-

fevidentur.

jj

P. Vigil. Feft.Pafchal. ..

Al

d. XXIII. April. A. C.

afferur

M DCC VII.

tarit

n M.

qu (

BIUIC-RU-RUO -RIUI- RUR

m refm-'

PROGRAMMA

YUs

IN

primis d

FESTUM

: Jures

)N .

PENTECOSTES

Canidut

Nevmatomachorum appellatio un-

u5 QUi

; p

»

deoriginem fuam traxerit, fi Ber-

j z;:';'eäïQ'

nardum de Lüzenburgo quzra-

rin n

mus, refpondet in Catalogo hare-

ticorum libr. 5. fub lic. P. Pzevmatomacbos,

nf Q

; p

quos pro ea, qualaborat, grece lingue &

i

hiftorie ecclefiaftice imperitia Pnevma-

r !t

chomachos &Pnevmachomachoros appel-

lat, 22 dici a pnevma i. e. [yiritus , & tbocos

TR

&ml

qw

;e: mater,quia Spiritum S.ex matre ipfa

f

proceff]fe dicebaut de Filio DEI. . Hanc

f

Pnevmatomachorum etymologiam na-

tamque inde defcriptionem dum expen-

qudit

n

eayrm

dit Alphonfusa Caftro libr. s,adverfus hze-

ref. tit. de Deo hzref. 10. mirari fatis non

j Ü (

musdü

poteft, effe aliquem tam inpudencis arro-

Cca4

gan-

bj

-893) 40g ( 869-

Santize, utquod prorfus ignorat;tanta cum

Quj

autoritate dicere nonvereatur,. Quamob-

D

rem paulo poft ftomachabundus exclamat:

dtn

ht

difpeream [f frater Bernardus boc apud afi-

quem Scriptoremreperit. . Qua in re Fra-

GDX

tri huic Minoritze bonum illum ignoran-

fout

tie Fratrem Bernardum Dominicano or-

Qiüsti

MOA

dini adfcriptum caftiganti , facile affenti-

mur. QCertum enim eft, voce Pnevmato-

t

machorum ex nomine zyeüue & verbo u-

«

oU compofita,Spiritus S. impugnatores

ij

denotari EthicPnevmatomachorum ti-

für

tulusimpfrimis Mecedonianis Spiritum S.

4l

creaturam effe cum Magiftro fuo Macedo-

TOf

D

nio docentibusadhzfit. |Cujus herefeos

hiftoriam Godofredus Arnoldus in hifto-

lift.

ria fua heeretica, quam fine partium ftudio

Dopi

ff

Ícriptam falfo gloriatur , part, I. lib. 4- c. $-

$.29feq. tot mendaciis corrupit , ut fron-

ürei

tem perdidiffe, & omnem pudorem deco-

Ine

xiffe videatur. Getoif bey ber Soifforie Diefté

j

Sefer8 ( Macedonii) hat Arnold fo gat ba9

R

Gdbanv Soürein abermabf abgesogen/Daffaft

f

alfes tvag er bavon ergeblet unb febteibet/falfdb/

fttro

vetEebrt. unb verbrebet/ unb fo gar unbet?

quis

fdàmt/ mitben acbbeffenllntoabrbeiten tvíber

DI

alle Soiftorifcbe P Gabrbeit angefülfet if£/ baB

türy

man fid) parüber enffegen muf£/. unb ebeglaw

Cs

ben fofte/baf aud) ber argefte&ügner unb Q3et

/ fo gat

lent

fübter fí) nod) mbl entfefen tvürbe

*'augen*

"5(9"8 )4.u9 (öæ

gt

augenfä)f'mïch) feine fügen unb fineffen an

Den &:ag u fegen/ a[8 Diefer groffe Socilige Det

Qu -

sexcmt

9 truolo tbut/ feínen Sveer Macedonium bep

c::pwü/

Gbren $u erbaften/ unb bergegen bie Sitcbe

anide L

GDtte&/. unb ibre tedtfbaffene Zebrer j

] lgml

(cþmaben/ ut Johannes Fridericus Corvi-

dicimo d.

x

nusín ber orünblidyenllnterfucbung bet. f0.827

le af

nannten.unpattbeifchen Sirdene un Segere

*nevmam

jiftorie c

. XI $.. recte judicavit.

:;Maia

certe fide Arnoldus Macedonii hiftoriam

verbou:

Urmatord

ab ejüs pxetate & vite fanctimonia aufpici-

u

tur

Erfienim Gregorius Nazianz. orat.

horumt:

g

44. ín nonnullis Macedonianis probatos

Miceo-

mores agnoverit & laudaverit, de ipfo ta-

men. Macedonio refert Socrates libr. 2.

herelos .

3 nhIRO

hift. eccle£c. 38.quod vicinasConftantino-

ym fU

l'lOpOh cthates ac pI'OVlI]Cl&S nnpietaïe

jb.cl

fua fübverterit, cunctos, qm cum ipfo fen-

f

tire nollent, innumeris .malis affecerit,tor-

i (l

em d

mentisque fubjecerit, ora illorum lignoin-

(ii

i

jecto diduclis facramenta per vim ingefle-

futit

r am:

Ilt, qum euam mulierum a communione

j

ipfius abhorrentium uberaabfciderit, aut

ii

ferro & ovis ferventibus combuiferit S8i

T

]

at u

quisOrthodoxorum talia fcelera patraflet,

TRU

u

num eum Arnoldusa pietate commenda-

Jl

turus,annon potiusacerbiífimis inveclivis

ii

/

ejus tyrannidem infecaturus effet? At

) ebegla

Ha:efiarchee Macedonio, diffimulatis & ü-

TT

)

j

lenuo pretermiffis gravxüïmls , qué

!

ER

Ccom.-

(

-8 410 ( 883-

commifit, fceleribus pietatis elogiur tri-

B

buerenon veretur.

Scilicet 1id fibi nego-

Wt

aiin hiftoria fua heretica datum efle cen-

tion

fuit, hereticis ut placerent, quas feciflet,

frili

fabulas. Excipiet forte Arnoldus, fe So-

f&

Zomeni autoritate Macedonii pietatem

Impi

laudaffe. ^ Verum Sozomennum libr.

NUA

4. hift. ecclef..c. 27. non aliam quam

R m u-

ptoni

fimulatam ad tempus in

cedonio

af

ejusque affeclis pietatem,

"

duplex

qux

iniquitas eft, agnoviffe, ex eo colligi po-

frudi

teft, quod ejus rmpietatem fübinde notet,

dem(

&inter alia libr. 4.c.20 , referat, Eleufium

Quer

quidem & Marathoniuniin vexandis Ho-

Cü5fi

moufianis acerrimos fuiffe, attamen Ma-

s

tip]

cedonium longe vehementius in Ortho-

ptom

doxosgraífaturm, multos, qui communio-

aflocl

nem ipfius detrectarunt, in vincula conje-

QUim,

ciffe, mulieres& parvulos nondum facro

linegt

lavacro initiatos per vim ad baptifimum ra-

Ynü

puiífe, multasque ecclefias patfim deftru-

Xosanj

xiffe, quae Macedonii fcelera Arnoldus hz-

QCmy

reticarum partium ftudio, fi quisquam, ad-

If

dictiffimus, alto filentio füpprimere, quam

üisn

hzerefiarcham iftum de impietate fufpe-

étum reddere maluit.

d

Equidem in fup-

menda

plemento hiftoriz fuc hzretice p. 1. vi-

Qd

deri vult, impia illa Macedonii facta non

W]gl :

Partiuxm ftudio,& de indu&rïq, fed gafu

ua

inv

Nca]

amqm

v

-&08) 411 (863-

fUf t

fuahiftoria precermiffa fuiffe, ba er bey f6

binge

$ermortenen $9ánbeln/ unb manderfen Rela-

e(le o

tionen Det Autoruméítied unb anberg stb

fl

foeilen übetfeben / voie e8 in folber Sallgat

s hh

Teri

(cicbtlicb gcfibicbt. — Sed quis credat, quod

impia Macedonii facinora , que a Socrate,

m li

Sozomeno, Caffiod.Niceph. aliisqueScri-

? qu

ptoribus tam prolixe referuntur , fortuito

cedon

cafu in hiftoria fua pretermiferit ? Aut

duplex

cui perfvadebit, quod non potius partium

"

ftudio eatantum, quce ad Macedonii lau-

e notd

dem & defenfionem qualitercunque tor-

Jeufir

queri potuerunt, recenfere, cetera autem

qdisFo-

ejus facta,quz nullo orationis fuco excufa-

a Me

ri poffunc;preterire voluerit? Certe quam

j Orto

pronus fitillius erga Maced. & Macedonti

affeclas affectus, univerífa Macedonianz,

ynirit

ja

quam texuit, hiftorie connexio, & omnes

m i

linez teftantur , que fimul etiam lividum

muni

& virulentum Autoris adverfus Orthodo-

; d

xosanimum abunde produnt.

Nam ex

yduslt

hoc malevoli & exulcerati animi fonte o-

mnia fere derivata func, quz de Homoufi-

4uam,2 |

anis in hac Macedonianorum hiftoria Ar-

re qui

te lf

noldus memorat, fiquidem aperta funt

niendacia, cum de Orthodoxis refert,

ln

J

quod Macedonii pietatem natumque inde

vulgi applaufum limis oculis afpexerint,

;

nec aliam ob caufam Macedonium befti-

j o

fu«

am nominaverint, &a&iones ejus pro

fo-

:$63)'412/€

roribus venditaverintquam quod Maced.

San

eo tempore,cum Arianus effet;pro Orth.

HU

habuerint, quod magna ipforum impor-

titei

tunitas &mgm Itas quofï;u:zgeftummtgfe:t

i

uünb Grobbeit) - Lon&an; urn ad ecclefize

$bl

perfecutionem irritaverit, quod exrixan-

COn!

di libidine & fuperftitione Conftantini

lite

M.corpus in alium locum transferri non

ia

permiferint, & culpam effufi in haccon-

DCv

tentione fanguinis injufte 1n Macedoni-

fem

um transtulerint, quod ex iniquo odio

febu

Macedonianos perfvcuu fuerint , nectam

T0f ;

doctrinz caufa, quam ob prfcopatum

Cf

Conftantinopolitanum, quo Paulus or»

thodoxus a Macedomo deturbatus eft,

fro

P tü

graves adverfus ipfum inimicitias geffe-

m

rinc, ut plures alias e;usmodlcalummas ;

Qore

mbus Arnoldus. Orthodoxos 1n. Mace-

Crofi

j

onil grauam oneravu: taceamus.

Nec

meliore fide Macedonii do&rmam contra

blafpf

erür

Orthodoxos Arnoldus tueri fatagit, quip-

equi hiftoriam controverfiz de Spiritu

verf H

I6 nor

ba'*x&o Macedonianos inter & Orthodo-

&m

xos agitatee his verbisorditur: Syaber ent

lebin

ftunbe nun bas Difputac eom beitigen Gxeiffe/

ïlt, At]

roc[dbes mit ibm obneSYtotb anaefangen toure

J

Dc/ nad)bem faff aiemanb mebr bem beilígett

Ambïq

Gyeiffe uüb. feiner Stegterung geborfam tvat,

Pug

Maluliï'et, ut videtur. Arnoldus Macedo-

fo Iptq

n f.,u nomen ab Orthodox1s Calendario

Qd

San-

'*E(ää) 413 (863)3-

dMacei.

Sanctorum,

quam haretnicorum cataiogö

n

infcribi, ideoque litem de Spiritus S. Dei-

d

tate fineómni neceffitate ipfi motam afle-

tj

rit, quafi Orthodoxi,Macedonio Spiritum

egtle

S. blafphemante & Deitatem ejus negante,

X ff

connivere potius & tacere, quam impio

ytunt

herefiarchz contradicere, & ejus blafplie-

rf

mias elencho füoturbare debuiffent. Ita-

hiccit

ne vero Arnoldum non puduit, defenfio-

cedon

nem doctrinz de vera Spiritus S. Deitate

i od

rebus non neceffariis annumerare?. Au-

nectif

non ipfe in fupplemento füo p. us. cum

Opä[um

Cafliano ex libro ejus de incarnatione a-

Jlus of*

gnotcit, 4egi aliguidim Trinitate non poffe

us &

Jme totius- Trinitatis injuria ? Cur ergo

50uv

tam maligne fugaillat finceros ecclcfie Do-

ünini

&ores, qui injuriam a Macedonio toti Sa-

n Mi

crofancte 'Trinitati illaam vindicare, &

M

blafphemum os verbo DEIobftruere fare-

j contt

D

gerunt ? At propterea, inquit, contro-

verfiam hanc de Spiritus S. Deitate move-

i UP

J

Spil

re non debebant Homoufiani, quia tum

r[hOdO'

temporisnemoferea Spiritu S. regi fe pa-

u)

I

tiebatur. Sedundequzío probarepote-

[

l

il

rit, Athanafium, Bafilium .M

1

. Gregorios

i tll

s

yflenum &.Nazianzenum , Hilarium,

AU

at

Ambrofium & alios orthodoxe ecclefiz

iM

l wüï.

Patres, qui Spiritus S. impugnatores ore &

a?

Ícripto impugnarunt, regiminiSpiritus $.

j

m vero ii

obied,ientesï non .—füifïfe'? Utina

- femet-

Neanii

40 r 888

fed

femetipfum defcendat, & confcientiam

fuam exploret, annon Spiritus S. regimen

p

detrectet, cum difputationes de Spiritus S.

teci

fisn

Deitate contra Pnevmatomachos non ne-

ceffarias effejudicat? Spiritusenim S.qui

Aicis

indifferentifrium religionum , &infanam

Onl

Deut

quidlibet de quolibet fidei articulo cre-

dendi licentiam abominatur.falfam doctri-

negal

fimul

nam ferio argui, & facram militiam adver-

fus hereticos exerceri jubet, qua de re Ce-

COnte

leberrimorum Theologorum Fechtii,

Orth

Wernsdorfii, aliorumque doctiffime lu-

ipfar

cubrationes Arnoldo & quibuslibet Indif-

0fat.,

ferentiftis T'heologiz polemice ftudium

Mice

afpernantibus, oppofitz videri poterunt.

ditini

Vana ergo eft Arnoldi de Clero querimo-

Wif

nia: anftatt baf man bepberfeite batteGott

C

um feinen Gieift bitten/ ub fid) von ibm felbff

Tinat

in alle £Gabrbeit fubren faffet/ fienge fidb bie

Ilis

Clerifen an mit Diefem 9taum tiber feitte Pet

Th«

fon unb anbete cheorecifie Sragen qu. àtv

Verbi

cfen ; quafinon Macedonius, fed Clerus

Won dl

orthodoxe ecclefiae aquam cturbaverit.

Cifca !

Quidautem peccavit Clerus, qui Macedo-

f05

nio graviter erranti viam monftravit? Pu-

DN

tatne Clerum cum Pnevmatomachis dela-

Spiflo

R

macaprina litigaffe, cum de Spiritus S. Per-

fona contraillos difceptavit? Actamen vi*

Yette

detur Arnoldo , Clerum confcientiz Ma-

DN

cedonii vim inferrenon debuiffe, ideoque

Weur

recte

as (

Jetut

xecte feciffe Macedonium , quad ad voces

cggim

m

perfone, homoufi, & fimiles terminos

YritusY

technicos recens inventos fe aftringi paf-

fionme

fusnonfuerit Atqui de terminis tech-

m

nicis non erat controverfia , fed de reipfa.

Tobort

Orthodoxi enim Spiritum S. verum effe

u *

Deum profitebantur, quod Macedoniani

d

negabant , Spiritum $. creaturam & DEI

ao

famulum vel miniftrum effe pertinaciter

ere(

contendentes.

In terminis faciles erant

Fechtii,

Orthodoxi, modo Pnevmatomachi rem

fme l

ipfamnonnegaffent. UndeNazianzenus

tndi-

orat. 44. quz eft in feftum Pentecoftes,

tudium

Macedonianos his verbis compellat: v/zz

Yerudts

divinitatis ac potentie nobis date ; & nos

yerimo

vicifem divinitatis vocem vobis concedemus.

OO

Cum enim Macedoniani Spiritum $. no-

n il

j

minatim Deum appellare vererentur , id

j fld) M

ilis condonare paratus erat Gregorius

ii

2U

"Theologus, modo aliis &quipollentibus

j

,'ö

jj

verbis divinitatem Spiritus S. exprimere

( Cero

mondetrectarent. Éandem oeconomiam

rae

circa voces Pnevmatomachis , fpe pluri-

Mace

mes eorum lucrifaciendi, indulgeri voluic

i

Bafilius M. ut ex duabus ejus ad "Tarfenfes

at

"h

IQM

spiftolis, quz funt 203. & 204. abunde pa-

fet.

uin &ipfe Bafilius, cum animad-

g

verteret, Pnevmatomachos quosdam in-

nt )

fidiasfibi ftruere, huic occafioni intentos,

iritum S.

. ((14

ld que

m eum, quam primum aperte Sp

f

E ?um

[

-259) 416 (863-

Deum confeffurus effet, urbe pellerent,

ET

ipfique ecclefiam ejus occuparent , ad tem-

T

jus Spiritum S. expreffis verbis DEUM

nominare intermifit, interim tamen aliis

*

verbis & phrafibus tantundem valentibus

m

Spiritus.S. Deitatem propugnavit, & hac

| nir

artepeffima adverfariorum confilia elufit,

- | fmeco,

.| Domin

de quo oeconomie ecclefiaftice genere D.

Elias Veielius beatzz memorizin exercita-

füine

tionead eclogam Eulogii apud Photium

Fili q

cod.226.conferri poterit. — Talis autem

— Siti

- Qini

difpenfatio locum invenire non poterat,

quamdiu Pnevmatomachi Spiritum S.cre-

Qu ve

a:uram , & Dei famulum effe afferebant ,

: Uperte|

quo errore Macedonianos infectos fuiffe,

] "sT

contracommunem veterum Scriptorum

: liC

confenfumnegarinon poteft, Et quam-

Titui$

Cl

vis Auguftinus dehzrefib. c. 52.a nonnui-

T

lis perhiberi referat , quod Macedoniani

Tüeritis

Spiritum S.non DEum, fed Deitatem Pa-

3 tefl

tris & Fili dixerinc, eumque propriam

Vf cen

4ubftantiam habere negaverint, non vide-

EU

mus tamen, quid Arnoldue, qui pro more

dpetre

füo Auguftini verba mala fide reddidit;pro

-

meü, qllt

Macedonio indelucrari poffit, cum & illa

tsS D

opinio, fi ulli Macedoniani unquam illam

defen[ f

foverunt, aberroreabfolvi nequeat. No-

] invidïo!

Yuüm ergo pro Macedonio patrocinium

( QXl

ejusadvocatus his verbis querit : et mag

Cbae.

veram j

aberobne æeifel bedtoegen et"wag fren bïim

u

"

-$98) 417 ( 86$-

j

Son getebetbab

en

At

cen obne Q'Giber

/tveil oor ibm óffterá berofei»

EOY |

fevuc) gelebret/ auc) nictg

getviffeá in Sym

bolis baton beftímmet toore

dl 1l J

ben,

Verum

his dictis nullam

Jenu

4

probatio-

nem Arnoldus addidit.

Neminem enit

us

nom

t

inare potuit , qui a

fi

nte Macedonium

"TE

necontradictioneSpiritumS. creaturam

enett].

nominaverit. Certe ut Chriftiani in no-

xerül:

mineSpiritusS.non minusac in Patris &

Jhotiüt

Filii nomine baptizantur, ita omni zvo

g a.

Spiritus S.non minus quam Patris & Filii

otett

divinitatem agnoverunt. Efto, pleros-

mde

que veteris ecclefiz Doctores Spiritum S.

ob

aperte Deum profeffos non fuifle, ut Peta-

yfüif

vius Tom.2. dogmat. Theol.libr. r deTri.

at

nit.c. 14. afTerit, fufficit tam

en, quodSpi-

H quam

rituiS$. attributa divina j

opera divina, &

monm

cultum divinum affi

—

gnaverint, & hus argu-

edofi

mentis fidem fuam de Di

vinitate Spiritus

LätemP*

S.teftatifuerint. Unde

& Centuriatores,

etfi centur. 2. p. 4o.

de Ireneo referant,

on Vi

quodiin fzriptís fuis

nusquam SpiritumS.

aperte Deum nomi

naverit, non dicunt ta-

diditp

dlf jl

men, quod nusq

j

tus S. Divinitate

uamin fcriptis fuis Spiri-

m

m agnoverit, ut Bullusin

ï

defenf. fidei Nic

P. 58. eorum fententiam

N

invidiofe tradu

Cit,

et

fed expreffe addunt,

[()CIHJU

quod Irenzus Spirit

ui S. divina opera ad-

T

cribat.

Id verofacere non potuiffet, nifi

l

p I)W

veram Spiritus S. Di virritatem aguoviffet,

q

Nec?

."693) 418 (ääw ;

Nec fymbola ante Macedonii eetatem ec-

Qerpi

clefie defuerunt, quibus Deitas Spiritus S.

- 1 bunl

teieul

afferta & ftabilitafuit. Idem enim, quem

modo nominavimus, Irenzus libr. I. adv.

tDj

heref. c.2. profitetur, ecclefiam ab Apofto-

-0 t

RV

lis eorumque Difcipulis accepifle fidem in

unum DEum, Patrem omnipotentem, o-

BETT

mnium rerum creatorem, & in JEfum

EX

.. fD

Chriftum Filium DEI pro falute noftrain-

carnatum, & in Spiritum S. Que fidei

, um $,

- . QUi

profeffio etiam in fymbolo, quod Apofto-

licum vulgo dicitur,continetur, ut alia ve-

^ limdi

teris ecclefie fymbola taceamus. . Pergit

;ææg

; diig

tamen Arnoldus : bafet er Deffo. getroffet

allen. Gemiffens Qtoang. biffal8 vermarff/ — us

toventtbie Orchodoxen íbm ibre neuerfunpe

ne $&un(bterminos quforíngen roolfen/ unb

; Wisq,

fiberer ben ber Stegel ber 30 €xbrifft blieb.

| It Qu

Usqueadeo ergo Arnoldus omnes vere-

EX

; Viteris ]

cundie limites tranfilit, ut impii hzrefiar-

che doctrinam Scripture regulze confor-

. fütitm

memaflerereaudeat. Dicatergo, fi pot-

Bo

eft; ubi regulaScriptureSpiritum S. crea-

. linSg

turam & DEI fervum appellaverit. Pu-

t deqn

denda profecto eft, & chriftiano homine

indigna hzc affertio , quod Macedonius

- Jtttntil

juxta Scripturz regulamin fua hzrefi pro-

! [iri

- Mil

cefferit. Cujusaffertionis probandae caufa,

ex Erafmi prefatione, feu epiftola dedica-

Hütvipj

i ex-

toria ad Opf:,ra Hilarii ,lve;ba quseda

m

-

;cer-

C

cEr it Arnold

oD

us, cujusipfa verba damus :

n .

benn bierínnen ( nempe in. Scriptura facra)

tvieein aefebrter SYtaun (Erafmus anmetc£et/

nqu

.Tul

toirb stvar Cbrifto ber Jrabme G £ottes benge«

yih

leget/ abet tiítgenb$ ausbrücflicb bem 3o, Gete

fimn

