mnum, qui 44 cap. 7. Zmos dicit: pafíea

] Ihric

(ignis judicii) comedit fmul pavtem , b.e.a

.| m

um Do-

fandos illiuspervenit , qui t peculi

0 my

mini & inejus partem veputamtur. — Teu

QU

us enim efh , ut incipiat judicium a domo

fl

Domini. Etin Exechiele. precipitur bis:

Veo d

quipenas illaturifimt: a fandiis meis Inci-

U p

pite.. Quomodo hzccum Lactantio con-

Til

veniunt, qui fanctos judicii ignem non

li

excipit

Tl i

fenfurosþfcrigfit ? Hieronymum

,Ca. laf

: "693) 195 ( Sïä"- :

m

Caffianus, Zib. & Colizt. cap. ut. qui de Deg

dicit, quod /corzaz,

quam n eccultis eor um

, qum

,

(uftorum fcilicet )

videt , effe concretam,

j uædlh

ä'ï

excoquens in prafenti , velut aurum purum

n d

futurotransmittat examini,nibil in iis ve-

ac Diot

feder

*

epermittens, quod ferutans poffbecja-

j ventit

dicii igüis peuali cruciatu expurgaturus in-

/ &'Häfh

veniat... Quomodo hec conveniuntcum

hamil a

Hieronymo, qui etiam fanclos ab igne ju-

T KMW

dicu corripiendos dixerat ? Quomodo

munt t

cum Origene, qui neminem fine fordibus

uus &

refurg

ere poffe dixerat? Quomodo cum

g o

Pfeudevangelicis, qui non folum in pre-

,'cg'ZH

fenti, fed etiam in futuro fecul

O per ignes

x gt

Ífuos purgatorios

hominum fcorias exco--

ii

quifingunt? Poft Caffianum fequitur Eu-

febius Gallicanus... Sed neque priora ejus

glenamüf*-d

verba cum Caffiano, nec pofteriora cum

ii

Origene conveniunt. [Ínterim Pfeud-

cHient

evangelici poftrema Eufebii hujus verba

jcit: J

notari cupiunt, cum ait : Z//Cc /4/]; , velgg

lþ)m, ltj'l

per amanos gurgites, gntendis maturam f

jun

qm mutantibus, transmeabunt, & in tadg

rm

lil

i

zgnibus corpora ipfis bonorificatda ponis ,

quia mon [imt onerata peccatzs.

; (f

Notent

vero &illud, nullum hic apparere

veftigi-

u

j

TL

um ignis purgatorii, quo ante judiciam

animas hominum corporibus fuis folutas 4

an[m 0

g

refiduis peccatis emundari dicunt. Quam-

q

us Zb, 1. de

j

Visfenim Bcllarmin

N2

purgator .

(

l

€ap

*&93) 196( 2

cap-i0. eundem Eufebium füb Eufebii E-

| tef

miffeni nomine inter teftes purgatorii re-

; luni

ferat, quod dixerit: b vero, qui tempora-

Jibus penis digna ge[Jerint,per fuvium tgne-

llis |

tico)

um,per vada ferventibus globis borrenda

manfibunt, connexio tamen verborum

u:um

(t:

cum coníequentibus aperte oftendit ,

quod Eufebius ille, quisquis fuerit, non de

Wlff

lisye

purgatorio aliquo igne judicium prece-

dente, fed de igne excremi judici loquatur.

ore

fehe

Immediate enim fequuntur verba; quz de

loeur

judicii excremiigne agere ipfi Pfeude van-

Dus )

gelici agnofcunt; qui tamen in aliis Patri-

büs allegandis fepiffime Bellarminumimi-

T

Iir

Queat

tantur , & ad ignes fuos purgatorios tra-

hunt, quz Patres de igne extremi judicii

EINSV

Cuml

dixerunt. Notent infuper & illud Pfeud-

tio()

evangelici, quod Eufebius ille, cujus verba

Qfif

notaricupiunt, in eadem homilia neget,

impios ex infernoaliquando liberandos.

fhünd

ipin;

XXVI. Circa reliqua Patrum dicia,

Tnt r

quz paífim a Pfeudevangelicis proferun-

s

tur, in genere notamus , quod haud raro

non Patres , fed Paterculos dubiz fidei &

. lemf

Pfeudepigraphos adducant, quibus etiam

Dugy

honnunquam myfticos aliquos 'Theolo-

i

O

s adjungunt, cum ex illorum quoque

«t q

i

metis ad purgatoria fua aliquid caloris

ä

One

f

accedere pofle fperent, ut incalefcant plus

faus. Eavero,qua ex genuinis Paurum

lt

tei-

159

T 096

l

Rif

'æä) 197 (89$- --

at

teftimoniis adducunt, ita fepe comparata

unt, ut nihil minus probent , quam quod

ji p

Iotmpe

illis probare voluerunt. Quis, nifi- Fana-

j ha

ticorum vertigine abreptus, credet, Igna-

vetbut

tium, 77 epi//o/a ad Magnefros c. . cum di-

Cit: Fuas B. eic rv Ijicv vézroy BEIer. Y ogély

; OHCHdiF:

n

unusquisque inproprium locum iturus eft ,

his verbis docere velle, quodanimzea cor-

dum p

ailoqut!

pore feparatz neque in coelum , neque in

gehennam abeant , fed medium quendam

hat

ocum occupent , ut a peccatorum fordi-

Dfeutiié

us purgentur ? Annon enim fatis clare

dis

Ignatius indicavit, in quem locum quis-

mmiQupt

D

queabiturusfit , cum in verbis proxime

x

antecedentibus ait, resfinem habere,& in-

jem

cumbere vitam & mortem ? Eadem eft ra-

j

tio Clenentis Romani , qui in. epiftola ad

as

.mlka neä !

Corinthios de Petro ícripfit, quod ex

mundo difcedens in locum füum abierit.

jberant^

i

j

M

!

Paginam Pfeudevangelici non adícripfe-

gru

*i

runt, metuentes forte, nelocum evolven-

p

Tf

u

P

4

f

;

]

tesminime fibi perfuaderi patiantur, quod

)d lt

Clemens per locum, in quem Petrus abiit,

ub l

bewü

purgatoriumintellexerit. Etrevera ma-

]wbü

la fide egiffe Pfeudevangelicos deprehen-

105 ]

det, quisquisipfum Clementem evolvet.

um U

Nonenim dicit Clemens de Petro: et iff a

uil d

feineti Drt gegangen/ fed verba ejus ita ha-

Jefcit

ent p4g. $. ÉT uwerueiicus EzrogeuO« eis

n5

j

TOy éQesAépaevoy Tózroy v &Zm', p Mdfïyf ?

f

3

um

-&93) 198 ( $63-

smpaffus im debitum glorie locum abüt.

fatfii

'Num vero obfcurum ett, quis fit gloriz lo-

Qum

cus? Sincera ergo non eft Pfeudevangei-

| fa.

corum de Patribus primi feculi querela f.

| poi

34 gleidymie fíe von víelen auberm toicbtigen

Nout

&5aden fíc felten ober niemafs ganf beutlid)

1 du

beraus geloffen : alfo baben fie audb bieroon

; tipli

febt toenig obne berbecte GoleicbniB unb SXate

b

*

s$el ausgeferodber, — Clemens enim Roma-

!

nus fine xnigmate refert, quod Petrus per

feeun

martyrium fuum adglorie locum evectus

| ügünt

fuerit. Píeudevangelici vero per prave

: l do

fuz verfionis nebulam obfcuritate locum.

Scriptc

hunc involvere nituntur, ut Clementt

1 Qüdag

enigmata affingere & in turbido pifcari

- r

pofhint.

Idem Clemens eodemloco de

4 Uhicu

Paulo dicit, quod martyrium paffus in lo-

; Qücün

cum fanéctum abierit. Sed wnigma hoc

| C

4 Qideny

fuit Pfeudevangelicis, ideoque füentio

pretermiferunt, quemadmodum & àlia,

que Ignatiusin epift. adRomanos,&Po

ly-

.

! Ydyen

carpus in epiftola ad Philippenfes fine n

: Wüncfa

gmate de beatoanimarum piarum ftatu te-

.| Oittu

ftati funt, diffimulant, contra vero aniles

9i],

fabulas, quas larvatus paftor Hermas ab

: IUO (

anu perfonata didicit, prolixenec fineelo-

- lr

giorecenfent,cum liberationem damnato-

Tlfffjo

rumex inferno per anile iftud commen-

; üflgr

tum probari pofle fperent. . Sed quis Oe-

!l

ut

u-

.dipuls illos.docuit, fub hoc æni-gmvate'f

ram

- M

-68) 199 ( £63-

u d

| ram damnatorum liberationem occultari ?

gïor'ræh»

cum Feuardentius z» Tbeomachia Cafvini-

lag

JHica lib.iz. cap. g. ilam Herms vifionem

qui)

potius de purgatorio fuo pontificio ,

t tb

Nourry vero veritatis , ut fcribit, amore

V od

ductus, de peenitentia & peenis hujus vitze

i t

explicet 77 epparar. ad bibliothec. Patrum

june

ag.ny.

^

ym At

XXVII. Non melio

rifidecum Patribüs

Pasgt

fecundi, tertii & fequentium feculorum

gmert

agunt Pfeudevangelici. | Siquid enim fa-

ne doctrine de animarum ftatu in iftis

yteloct

Scriptoribus occurrit , diffimulant, quic-

Cemett

quidautem nzvorum occurrit, undique

io plo!

corradunt, & ne id quidem fincera fide.

m*

Unicum hocloco exemplum afferam. Ád-

a[TUS n !

ducunt . ?. Auguftinilocum ex Zib. 2o. de

qgni

C. D.cap. zy. ex bzs, quee dicla fümt, videtur

(e RCHUG

evidenttus apparere,s illogudzczo qguasdam

quorumdam - purgatorias ponas. futuras.

nos

Sedverba fequentia, quibus Auguftinus

hanc fententiam quodammodo corrigit, .

u

yn f

omittunt: z//; forte . fec eos dicendum eff

emundari a fordibus & eliguari quodam-

Hermäï

7.040, C ab iis Thalt per ponale yudicium

!

eclit

j féparantur, ut lllorum fzgregatio a1que da-

j du

qmnatio purgatio frt iflorum, quia fre talium

de cetero permixtione vicluri funt.. Unde

| cor

ad qüls !

falfiffimum eft, quod Pfeudevangelici pag.

fle alium tractatus fui

guil

9p. dicunt,, nullum €

CO*

h

Na4

-£03) 200 ( 863

fcopum, a[$ eín gufángficDer Sericbt oon bem

exel

G5inn ber SirdyensSebret tvegen biefer Coadye.

n

nni

Si hic fcopus eft, cur tot clariflima pa-

trum dicta diffimulant in quibus ani-

ésd:

mas fidelium -de corpore exeuntes ad

Tum

Chriftum vadere , & peccatorum ani-

|. delir

mas in inferno poniafferunt , quod in-

ä ümn

ter ecclefiaftica dogmata refert Gennadi-

Tlent

us cap. 7?. cujus verbis fabulam zrgoxaSaerit-

!- Clefi

ia a cerebrofis Sophiftis excogitatam fun-

| if

ditus everti notat Elmenhorftius? Cur

1

i

meu';

clariffima Patrum dicla, in quibus tertium-

| Quod

animarum corporibus egreffarum locum

] Ms

aperte negant, vel filentio transmittunt,

| deDos

contorto gloffemate corrumpunt ^ Cur

fl tj

fepiffime deliria fua,quz exFanaticis Janz

mïmg

Leade vifionibus hauferunt, aut etiam u-

Q

nius alteriusve veteris Scriptoris privatas

Poud

opiniones, toti primitivz ecclefiz contra

COf

fcientiam & confcientiam imputant ? Cur

4 Qd

impudentitfimis mendaciisPatres onerant,

| Jentin

quale eft;baf bie meiftenfebrer/teeldhe ber?lp.

nf

&it nabe gervefen/ Datittnen eínftitmmig / 0a

ClatiSp

G Ott nad) feiner unseranberf. Sreue unb Cte

us |

barmung fein eerberbtes Gefibópffe od enbe

la

[icb roteber o0n Der£uaaf beftepen voolle ^ pag-

Áty

24. Nihilergo minus eft hoc fcriptum al$

: fpondl

ein su(ánglicber SSericbt or. bem . (oinnber

DT

$uitdpenSebrertoegen Diefer Coade, — Dece-

d

tero inftituti noftriratio non patitur fin-

gulorum ecclefiz Patrum fententias excu-

* 1 ä!iuig

tere,

*98 ) 201 ( 803-

WU

excutere, &

prolixe oftendere , quid La-

iC

&antiusa M

ontani Paracleto edoctus fo-

riiümapq-

mniaverit, quid Origenes ab ecclefía toti-

u d

€esdamnatus, & in hoc Pfeudevangelico-

as t

rum tractatu utramque paginam faciens

yrum d

ftionibus ad hanc controver

deliraverit, quomodo Auguftinus in qua-

: quod ir'f-

fiam perti-

; Getnt

nentibus fluctaaverit, & al

ii quoque ec-

clefie Patres non folum fu

binde ab aliis

14:07434&*'

m t*

diffenferint, fed etiam nonnunquam fibi-

Rius!

D

metipfis non fatis cohzrere vide

js teti

antur,

quoda Rigal

tio, m nor. ad Tertullienum

m lt

par. 24. Petavio, Tom.1. D

ogm. Tbeod. lib.7.

,smitcunt'

deDeo capag.thefa.

Fratribus Benedictinis,

w V

"ova editione Ambr Tom.l.bag 384.& aliis

ados I

animadverfum eft.^ Sufficit, abunde ha-

g n

ctenus fuiffe demonftratum,quam temere

riS (

Pfeudevangelici to

tius pie antiquitatis

æc() f-

confenfum jactaver:

eü J

int, quz etfi non ubi-

que circalocum & ftatum animarum con-

entiat, in eo tamen ferme unanimiter

ii

u

confpirat, quod nulla fit hominum a pec-

IU

catis poftmortem purgatio. UndeB.Ur-

TT

finus fupra laudatus, ad quzftionem : ob

nad) Det aten Z3áfet 8ebre erft nad) bem S'ope

f

|

jemanb fónne von Gsinben rein tverben ? re-

mi

ä

[cnptll

Ípondet : barauf anftvorten fíe beftánbigfid)

ganf obne Stociffel / e$ fey nacb biefem Zeben

T l

"

1, teitt 9tittel /2. Feine Beit/ 3. feirt Ort ber

b

Sieiníguttg/ 4. Feine SYerfonen/ bíe ton Gsürte

pati

T

5

ben

n

-49$) 202 (£89-

Il

ben Tónnen gereiniget roerüctt/ quam refi pon-

fionem deinde per fingula membra:

ttif

us

ff

exponit p. 56. & feqq.

S

»

. XXVIII. 'YTeranum

fulcrum ,qug pur-

fidl

il

gatoria Pfeudevangelicorum nituntur,

nijy

funt vifiones & apparitiones, quibus

tlf

Af

Pontificii purgatorii fui exiftentiarn pro-

bare fatagunt, unde:z fpeculo exemplorum

d

g

uI

diflindl. 3. exemplo 3. cormmemoratur, Pres-

byterum quendam vidiffeanimas verubus

T

ä

C

affixas, & ad ignem affatas, & tortores adi-

em deftillantem affundentes;ut alias ejus-

Bitp

t

fit

modi vifiones, quibus Pontificii purgato-

rio fuo fidem facere contendunt, tacea-

Áecat

mus. Hocigiturfulcrumitidem ,ut duo

priora,a Pontificiis mutuantur Pfeudev-

toy

9

l

angelici, nifi fortea gentilibus mutuoacce-

erunt. Nametiam apud Platonem /5.

fiany

Em

0. de Republicap.si$.fequ. Eris Pamphilius

ad vitam, fi vera eftfabula, revocatus , pro-

M

[

f

ff

lixe refert, quid apud inferos viderit

audiverit. Etapud Plutarchum zr Zihro

ib

d)mel

de bis, quifero a Numine pumuntur , pag-

36.feéqv. qualiaa

pudinferos 1tinera T he-

putg

Arideus dictus fuerat,

U5

fpefius, qui ante

emenfusfuerit, & quales animarum poe-

Ia |

nas & luftrationesibi viderit, fufe recenfe-

Disac

Us e

tur; utalias gentilium fabulas mittamus.

Videntur tamen Pfeudevangelici Judzis

g

potius hoc fülerum acceptum *;efer:'e x

mtro

€.

/

-&93) 203 (862-

"

n

le. Scribuntenim pag.397. €8 í(t gatt

& gt«

bra f

10if/ tvo thatt anberá Denen uralfen Cabbali-

ftifc)en Cdbrifften ber Soebtaet Gauben u

qu

ftellen toill/ bag aucb bey ibnen biefe Stepnung

TtUTt

nicbt eben für ungereimt gebalten. tvorben /

qmbusu

nemftic) baf bie beilígen. Coecen nad). ibrer

um t

Stuflófung unb Siteinigung nídbtS betto toent^

9er Denen. $ebenbígen nod) eftvag. eróffnen

mpim

r

unb mittbeilen, enn fie lebren nicbt allein/

sv

DaB jebt gebadbte aufgelofete unb geteinigte

torei

C»eelen Cngel feyn/ fonbern baf fíe aud? a8

glusdt

Dienftbare Gieiffer fíc) qum

/

tvebiten gebraucben faffen.

Gienft ng 9tufet»

Purgazcr

L t

XXIX. Docent igitur hos magiftros

p o

fecuti Pfeudevangelicipag.124. |Gafibie:

| P[euöe'

fcober fene G5eefe febr bebenc£(icbe 9(ngeigune

ütuoi

gen unb S9tercimable von íbrem fesigen Su«

7

ffanbe gebe/ ootaug Die vvabren Giottesgelebre

onem ^

fen (quales funt Pfeudevangelici) siem[is)

T

)

verfteben Eonnen / baf bíefe nodp in éiner ver»

vidai

mifcbten unb eben nicht gat $u [uftigenR egion

i

ficb beffnbe/ eine anbere toobl gat ttod) febr

jl

f

fdergtibe Quaatausfteben müffe. Etim-

"tl 1?0

il

puras quidem animas fepius quam purga-

y ff

1

h

tas apparere docent, cum illz epulis, cho-

reis, fcortationibus aliisque rebus munda-

m

nisadhuc delectentur , quamvis corpori-

.

erett

bus exute e

jusmodi voluptates exercere

st

j ]

nonamplius valeant.24g.130. Ettales non

fed interdum

ft"

ültro.yantum Vivis apparere,

etiam

-$68) 204 ( 863-

Id

etiam per Magos evocari docent par. 14.

f

/t

feqv. nihilominus tamen etiam juftas ani-

n

mas cum fanctishominibus in hoc mundo

fepeverfaritradunc. — Unde illis non dif-

plicet confiiium 'Phom: a Kempis fva-

VelS

dentis, ut familiaritatem. contrahamus

Bu

cum Apoftolis & agnatis Jefu , quo nobis

aliquid deregno D?ei & ftatu eternz bea-

D

titudinis manifeftent.

| QW

Nonífolumautem

Yolu

exanimarum vifionibus, fed etiam ex 1m-

mediatis Dei revelationibus purgatoria

quir

füeri

fua didicerunt Pfeudevangelici noftri.

E

Hincpag.:4$. dicunt: toirtooffen bie 2'Bot»

te GOttes fefbft bóren / bie er sum Socinrid)

1lle, (

W

(538/ eiuem GYOtfe8 erfeucbteten SDtaün / ge

! Infeti

frtoen, — Agunt vero iftaverbade homi-

&nifm

busqui in primo grad'u gratize moriuntur.

Sicergo Deusipfe de ejusmodi hominibus

Cl

[

OT

adSuffium, fi Pfeudevangelicis credimus,

dten

locutuseft: fiemüffen ('ur eine jebe 2IGolluft

unb Crao6licbEeit Der Jéatur / reelcbe fíe obne

at

At

3Y?oth femafg genommen / Díe unausfevedbice

0y

rein De8 Syegefeuers leíben ; & iterum: etlie

de finben fid)/ batüber C59tf fo erguenet tt/

* Q0r

OqUle

baf fíe aesvungen teerben / ín ber allergraue

DgO

fatmtten 3ein be$ Segefeners bf an Den Sag

be8 Gericbt8 gu bfeiben/ fa Da ibuen nidbt eitv

n

X

tmaf vergónnet ift u toiffon ob ftein ber $o0lle

Türun

fepn/ ober im S:gefeuet, — Hxec ipfius Det

denuo

tur: I

verba fuifle, Pfeudevangelici noftri

incul-

498) 205 (863-

inculcant pag. 145. Soiet baben tvír bíe CYGorte

u

te/ tvecbe Der gemefbte Stann von GYOrt felb

jlis 1

C mir

ften ecseblet.

. XXX. Mirum vero eft, Sufanem hunc

snond

n f

velSüffium ab ipfo Deo didiciffe,quodani-

mz quidam in pürgatorio pofize igno-

trahamqs

j Q

rent, num in purgatorio, anin ipfo infer-

o t

nicarcere verfentur,noftros autem Pfeud-

evangelicos, qui & ipli Theodidacti videri

m

uert

volunt, certo.fcire, quod nondum quis-

quam mortalium ad infernum detrufus

t

j i

fuerit. Quamobrem, fi quis ex Pfeudev-

angelicis moriatur, ejusque animam Deus

at

ile, qui cum Sufone locutus creditur,

l SM'W&:

-

ignorare velit, fitnein purgatorium, an in

Y

infernum delapfa, verendum erit, ne talis

hn

anima DEO Sufonis contradictura fit,

yoriutt

cum ex Pfeudevangelicorum tractatu di-

omu»

dicerit, certum effe & indubitatum, quod

veditt

ante noviffimum mundi diem nulla pror-

Ls

fusanima infernum fübeat.

Sed videant

ii

l

Fanatici, qui quemlibet fere fpiritum pro-

g

j

Deo venditant, quomodo deos fuosinter

um

e concillent. Nos Deum in Scriptura

qu"

loquentem audientes nequé Sufonis

j

T

DEO neque Píeudevan

a

mniis fidem adhibemus.

gelicïo;'um fq-

»

1l iil

l

XXXI. Que pro apparitionibus ani-

n

marum a Pfeudevangelicie pag.i24.afferun-

j Yi

J

tgr, prolixa confutatione -hgud indi

gent,

fit dem

cune

u

/*£03)206 (803-

me

cum jam pleraque a noftratibus contra

Pontificiosagentibus difcuffafint. Equi-

refp

bàte

dem non volunt videri novorum purga-

| Qitd

toriorum architecti;ac fi ex Pontificiorum

pend

lacunis argumenta fua. hauferint fag- :2

linir

fed proteftationem eorum facto contrari-

j thef

am deprehendet, quisquis Bellarminialio-

34l

rumque Pontificiorum fcripta cum hoc

|- lanur

ipforum tractatu contulerit, unde euam

crambem bis coctam , cum faftidium pari-

j miy

Auguftini locus,

| Oque

at, paucis delibabimus.

extractatu de cura pro mortuis allegatus,

| fipeí

| Tunp

adverfatur potius apparitionibus anima-

rum quam patrocinatur. Audiant vero

l &&pu

; VOfUf

&alium Auguftini locum, & refponfum

Donatiftis datum. Cum enim illi dicerent

; uml

ad?l[d

boc verum eft, quia ille frater nofler , aut 1l

la foror noflra, talevifam v

igilans vidit vel

| &fIG U

refpondet

! a&

i

tale vifum dormiens [ormiavit ,

Augufünus; removeantur ifüad vel ff

; udir

| i

menta mendacium bominum ,velportenta

[4

fallacium fpiritu

1011.

IUI', q

XXXI Ath

Ofmy

Y

anafii quaftiones ad Anti-

ochumnon fideliter allegantur.

Dicunt

t05 gj

QUi

enim qzff.

2. legi,'baf. GOtt bie Crfibtie

nungen/ toelche von Den

GSeeleni. biBreeifett

Dtebe

nacb feinet

fud.

gefeben toerben/

Oerfebung geftbe

ben faffe/ gu gtv

fiem0ugen, — Ac nihilho-

lon vj

itur, fed Athanafius, vel

quis-

Qdl

rum ibil

egi

^

ft, ad quxftionem: num ani-

! merS-;

quig gumr

m

463 207 ( 889

j cdnm

m defunctorum vitam iterum invifant ?

refpondet: 8dgucx neguaquamdque pro-

N

n pif

batex Pfa/mo C!H, u. quamvis poftea ad-

i

dat,deanimabus fanctorum non effe ambi-

gendum, quz poftrema verba in Comme-

Ug

Contr

Uuniana & Parifienfi editione recte paren-

minidi

thefiincluduntur, cum manifeftum fit, ea

cumit

abalioquodani efTeadjecta. — Autor enim

harumqueftionum etiam fanctorum ani-

( t

1abus ejusmodi apparitiones denegat,ide-

jum

Jm lOCW»

oque ftatim a4 quaflionem 26 quomodo

fepe fanctiin templis fuis & tumulis appa-

js at

reantc?refpondet: vifionesque in templis

& fepulchris fanctorum fiunt, non per fan-

hant r£

Mf OD[LW

ctorum animas, fed per angelos fieri, for-

mam fanctorum affüumentes.

Idem autor

| diceïeüï

ad queflonem3y. quare Deus non permi-

zt'i' -äm lh

ferit, utanima defunctorum ad nos rede-

jvidit»:!

ant, & enarrent, quomodo fe res habeat

d

)d L'f, l

apudinferos? refpondet: id DEUM non

permittere, ne varii erroresin vita orian-

ul þoffï?ïf"

tur, quia demones poffent mortuorum

formasaffumere, feque ex mortuis excita-

d y

pio!

tos affeverare, & falfa dogmata fpargere,

uz errandi & pereundi caufim nobis

x o

preberepoffent. Hxcomnia diffimulant

;

!

a

Pfeudevangelici, quafi apud Athanafium

*

u

h

D

h

non vidiffent, & contra fimulant, fe ea

u

j

D

apud huncautorem legiffe, quze nusquam.

', v

inejus fcripts extant. — Sane, fi queftio-

nem

g

)

—

43)2og(863- -

nem & paginam ab illis allegatam evolva-

Mp;z

mus, rantum abeft , ut verba 1lla, qua ibi

quet

legi dicunt, inveniamus , ut contraria po-

.] &on

tius fententiaibiinveniatur. Quafronte

] rte,

ergo gloriati funt, tractatum fuum nihil

] pre

aliud effe, quam eínen $ulánglicben 33erícht

X

vonbem GCinn ber aten Svitcben-Sebrer mve

TIQot

gen bíefer Coadbe? Eftne fenfum Patrum

| ciafp

exponere idem ac contrarium illis fenfum,

find

pI

imo &verbaab ipforum fenfu plane aliena

ilisaffingere?

iHasdi;

XXXIII. 'Tertu

Iliani locus ex Zibro de

] interi

anima edp. 57. allegatus Pfeudevangelico-

] i

rum fententiam funditus evertic.» Exa-

] fünes

gitat enim ibi fallaciam fpiritus nequam

. ] qusa;

fub corporibus defunctorum delitefcen-

tis, & ex parabola divitis epulonis & pau-

1 tem,

peris Lazari probat, nulli anime inferos

u

r

patere, ut inde egredi, & difpofitionem in-

Ts q

fernam renunciare poffit. Quod autem

Tunes|

addit, divinam virtutem in documentaju-

Addn

ris fuianimas quasdam in corporarevocaf-

iCl

íe, Pfeudevangelicos nihil juvat. — Nihil

] Pt

etiam eos juvat, quod Euftrarius Presby-

Wbj

It i

ter Conftantinopolitanus fcripfit, nihil

u

i

obftare, quo minus animz fanctorum, fi

angmg

Deoplaceat, huc venire poffint, in fcripto,

ffiltp,

quód Leo Allatius tractatui fuo de orien-

d

talis & occidentalis ecclefiz? confenfione

Iqu

ver[ V

didit

cirga purgatorium grzce & la;im'; e

«ap.

N

93&*'93)209(5&3-;

Jel

I

J

[

;

äap; 12. DAg . 40j. Qualis enim eft hzc confe-

à,qui

i

quentia: nonimpoflibileeft, animas fan-

RE

j

&orum, fi Deo placeat, viventibus appa-

Quf

i:

zi

rere, ergo anima po

4

ft impftem revera ap-

fuum?

l

J

parent?

/

v

XXXIV. Adargu

me;ïturl'n, quod appa-

d

ritionibus animarum opponi folet, a falla-

m t

cia fpiritusnequam fub corporibus de-

Jisfen

functorum delitefcere foliti depromptum,

Yanedi

:

;

excipiuntfag. 127. quod Patres preftigias

illas diabolicas non quidem plane negent,

g ii

interim tarnen certa fide fibi pérfvadeant,

quod huictentationi non obnoxii fint ho-

eiugat

x D

mines , qui folo Dei Spiritu aguntur. — Si

ys It

quisaudire illos Patres velit, adducunt

d

Auguftinum, Z/.13. de C. D. cap. :$3 dicen-

yis p

tem, quod diabolus fine Dei permiffu ni-

g il

hilefficere poffit. Sedubi dicit Augufti-

Qone

nus, quod Deus nunquam permittat, ho-

mines fanctos diabolicis ludibriüs téntari ?

Qd

atl

Addunt Auguftino Hieronymum, cujus

hecallegant verba: bíefefinb e8/ toeldhe

orarevofï

l

($9tt 3iel unb SYtaaf fe&en / unb bie S(poftef.

fit

TU l föbï

felbft in Svetten unb. S5anben merffen tvollen /

jplit,

Daf fíe bíg an. ben ag be$ Gericbtd im Giee

füngnif gebalten roerben/ unb nicbt / tenn fie

ln&Ofumï

[ fcnpl&

ii

toollen/nad) Gttes Q'eillen evíd)einen bürfe

Q (b o

fe/qua& verba legi dicunt inepff. vo. ad-

j

verf. Vigilautium. Necinficiamur,verba

on(ell(

verfus

jf i

Ll:l

his fimilia in Hieronymi tractatu ad

O

Vigi-

"i9$ ) 10 ( $93-

Vigilasntium occurrere , qui additus eft

0n

z*;mdem epifTole s3. ad Ripartum.

Sedne-

gamus, Hieronymum his verbis afferere

voluiffe, quod fancti homines nunquama

faci

diabolo per frmulatas mortuorum appari-

! Conj

tiones deludantur.-

Cur ergo a Patribus.

tede

id doceri dicunt Pfeudevangelici , cumne ,

unicum quidem ex Patrum choro ejus rel

cafo

teftem allegare poffint. Enimverofi 1p[um

U5 Y

Chriftum a diabolo tentatum Patres haud

-| p

jgnoraverunt,cur non etiamSanclosa di-

ü

abolo tentari crediderint ? Sicredideruut, |

eVe

diabolum S. Martino apparentem fe pro

(

Chrifto venditaffe,quod Sulpitius Severus

! Q(fr

znvita Martini vetulit,cur non etiam cr edl-

M

derint, anähs a dlabolo per fictas mortuo-

1 em]

rum apparitiones imponi poffe? Quze pauap.-

4 fitij

€» feqv. de animarum apparitione,& appa

of

rentium animarum figura,& fübrili anima-

]

rumcorpore ex fidereis virtutibus com-

jt,

pacto differuntur, aliaque hujusmodi, que

A

ibi nulla probauone addita affirmantur, .

eadem facilitate negamus, & autorum

] gii

phantafie 1ehnqu1mu&

Iu5f

0

. AXXV. Veram Samuelis animam ap-

fonil

pal uiffe Sauli, veteres quidam ecclefie Pa-

üVet

tres ftatuerunt, & inter alios Origenes;

UO ef

bomila de engafz'r:mytba ad i. Reg, 28. qu —

&Sl

mter Orwcms operalegitur. Verum hanc

Qlsti

j

Orl

:

'ää) 2m ($69-

ld

Origenis homiliam peculiaridilïïertratione—

&t

contutandam in fe fufcepit EuftathiusAn-

sufent

unquam;

tiochenus. Utriusquetractatum poft Eu-

ftathii commentarium in hexaemeron

nau

[

iPutt:

conjunctim edidit, & peculiari Ífyntagma-

te de engattrimytho illuftravit Leo Allati-

], tf

us. HabutOrigenes fententiz fuzante-

o qut

j

Il

"

cefforem Juftinum martyrem. . Euftathi-

r

M

æ.

i

|

us vero & Tertullianum antecefforem &

ts n

plerosque Patres opinionis fux afíeclas.

ndost

Pfeudevangelicosautem , qui cum Orige-

du

neverum Samuelem Sauli apparuiffe con-

m

tendunt, ad D. Johannis Ernefti Gerhardi

poett

differtationem JeJpecfre Endoreo, Heideg-

jumae

geri differtationem | Je. p/2udo-Samuele,

g m

item Johannis Markii difputationes 4e 54-

j Qïïæ PJ

j

Y

l;'

muelis apparitione , aliaque noftratium &

lne)&aF

M

l

Reformatorum fcripta ablegamus, in qui-

bt

busargumenta fua, a Pontificiis mutuo ac-

tibus

cepta, jam pridem difcuffa reperient.

mf

fl

XXXVI. Argumenta, que Pfeudevan-

^

gelici 5.5$2. " /egv. proferuntjitidem nul-

x du

liusfuntponderis. Mofen & Eliam Chri-

fto apparuiffe, nemo dubitat, neque de vi-

T

fionibus Danielis & Johannis controverfia

!

u

movetur. QuzNazianzenus de appari-

Qf

tione fratris fui Cefarii per fomnium fa-

q

&a, Sulpitius Severus de apparitione A-

M' lg*

Ii

(q

t.

gnetis, T'hecle & Mariz; Zmaragdus Ab-

o

z

basq

-&$3) 212 ($9$-

bas de apparitioneS. Antonii, Gregorius

Thtji

Nyflenus deapparicione Johannis & Ma-

I/tàn

riz Gregorio T haumaturgo oblata, Augu-

b

(tiife

ftinus deapparitione Felicis, Eufebius de

apparitione Potamianz referunt, non d-

ippi

que certa funt, imo p

]

*

eraque fufpecta &

paat

dubizfidei, / Et quamviscerto conftaret,

ti Dj

tales apparitiones effe factas, dubium ta-

hüjus

men adhuc fupereflet, annon angelis poti-

g fol

us, quam aniriabus defunctorum appari-

lacin

tiones il adícribenda forent, Ponamus

quod

autem, animam Cxefarii INazianzeno , ani-

€din(

mas Agneus, Mariz, Thecle, Johannis,

n fro|

Antonii, Felicis & Potamiansg aliis appa-

usejua

ruiffe, quidinde Iucrabuntur Pfeudevan-

QU qt

gelici? fi purgatoria fua ex apparitioni-

1]

bus probare volunt, producant animss,

COrum

quz ex purgatorio in- terram adícende-

QU j

runt,auresque eorum, quibus apparue-

Mi

runt, ejulationibusoppleverunt , & fuffra-

gia pro fua liberatione poftularunt, tvelc)e

Ml

mit oielen Slagen unb . betrübten Geberbet

Dilonib

ibte Seue/ (tveldhe fie über bie verfaumte Ct

1 s

neurung empfínben) begeugen/ aud) rvobf atfa.

T

inftànbigfte bitten/ baf ibnen módyte gebolp

7'?"'*0'/4&«

fen woerben / bamit. fie u ibrer Stube fámen

70(!5*, Tlon,

pag. 3. weld)e Dafelb(t/ too fíe ficb subot aue

A

gebalter/ mít SDoftern / &b(agen/ Sneipen/

N

Ofberffen ub oief anbern ungeftümen 2(nmiw

Otproi

geh

thbungengu bfrfïeben geber/baf fíe tvas b:

"a

nf

$98) 213 (863-

3

1

fen/ unb ebe nicbt j

s

l

übebaben EBnten/bif matt

tbren (e&ten Q'Yille

n/ Dà fíe etivan jum 2?u$

T

UI

ber ?[emen as gef

tifftet/ ober

db

fouft tva8 ver»

orbret/ vólfig exequiref pag.

54. 'lalium

t

apparicionum fzpe per fraudes hominum

upa l

paratarum copiofus apparatus ex Grego-

conttt

rii Dialogis, Vincentii fpeculo, alüsque

hubur:

hujusmodi Scriptoribus a Pontificiis colli-

g

g folet. . Et prudentiores quidem funt

ma

hacin parte Pfeudevangelici Pontificiis ,

Ponamïj

quod iftiusmodi fabellarum eos pudeat;

7eno, 1l

fedin eo miferiores, quod magno labore

]ohannis;

2

in probatis ecclefiz primitivz Scriptori-

EE

bus ejusmodi exempla

quazran tf & neuni-

faudert

cum quidem invenian

.

yaritit

XXXVIL Cum autem Pfeudevangeli-

y anim

corum tractatus nihil aliud effe debeat,

d

quam eín gufanglicber Rericbt 99n bem Goinn

al

u

(

Der a[ten Stircbenz£ebrer toegen biefer C»adbe/

p A

mirum eft, cur filentio transmiferint gra-

ynt, t

e*:

vilfimum Chryfoftomi de ejusmodi appa-

l WW

ritionibus judicium, quod legitur Po/ g.

4d Mattheum. Dicit igitur: gx $ yvyz «2

Ri

J

j

:Lc

TEAeUlnuoT (B). égiy $$ Bo N & doed A0 0 Ü7r0-

!]

XpiioueY(B. ToUT O disre azaTüco, TSe dwouv-

Votti

|

1

Tus, "102 defunidi eff queclamat anima, fed

diabolus iffla fingit, ut audientes. decipiat.

;ï

yn

1/

w

Quod poftea vartis rationibus exScriptura

j

f

l

comprobat. Ejusmodirationesaffert et-

lam zn bomil. 4. de divite & Lazaro, pàg M

i

inter

[

043

—

43) ar4 (889-

interalia dicit, non effe querenda a mor-

114!!51

tuis, que docemur a facris literis, Deum, fi

(dior

Ed

noviflet, mortuorum appatitiones nobis

plici

profuturas, eas nobis denegaturum non

nE pE

fuiffs; fi Deus permitteret, nosa mortuis

fibel

doceri, quid apud inferos agatur , facile fi-

hs,p

eri pofíe, ut diabolus füb mortuorum fpe-

deeo

cie falfa & perniciofa dogmata difpergat,

dæis

ideoque Deum fores occludere, & non

Tur

permittere , ut aliquis defunctorum huc

Iore

revertatur &referat quid ibi fiat; Deum.

Pontj

non permittentem, ut quisquam ex inie-

Tleog

ris ad nos redeat, docere nos voluifle, ut

fpho

Scripture potius credendum exiftime-

Eadem eft

Grect

Iüus, quam ceteris omnibus.

Chink

Theophylacti ad cap. g. Mattbei & cap.it.

&A

Luce aliorumque Patrum fententia; que

Dirit

etiam S. Scripture conformis deprehen-

f.0n

ditur. Davidenim certo noverat, Manes

Titent

filii füi in terram hanc non effe reverfuros,

Creder

2. $am. X1I, 2;. neque dives epulo obtinere

[ at

potuit, ut Lazarusex finu Abrahe ad fra-

en

tres ejus convertendos mitteretur , ut alia,

difin

qua ex Scriptura peti poffunt, argumenta

tttis |

taceamus,

Ts

XXXVIIL Quartum fülcrum , quod

ts

purgatoriis fuis Fanatici fupponunt , e

atergc

confenfus Judeorum & Gentilium, de

ld

quo cap. i. prolixe agunt.

Et Judeorum

Qear

antex2

Dech

. quidem confenfum primum prob

*$93) /215 '( eos

ht

'Mdiff;c. Xllælb,

. Deinde etiam ex aliis Ju-

Dasi

deorum fcriptis eorum fententiam detri-

ne n

plici hominum forte, de animarum lotio-

rüm i

ne per ignem, aliasque de animarum ftatu

a mo;tt;fi

fabellas repetunt. PofteaveroadGenti-

,fb

les, Philofophos & Poetas progreffi , etiam

n

deeorum confenfufibi gratulantur. Ju-

d

deis & Gentilibus cef. ; pag. 15e. etiam.

(j 9t

Jd'urcas addunt. ^ Mutuo accipiunt pro

yum

more fuo hoc quoque argumentum a

; m

Poncificiis, e quibus Feuardentius Tvzz. 1.

j ex

Theomachie fite lib.u.cap. y. veteres Philo-

hliübu j

fophos, Poetas, Hiftoricos Gentilium tam

æ(ifïimï

Grecos quam Latinos, preterea Japones,

n t

Chinenfes, Brafilienfes, T'artaros, "Furcas

jpu

& Alcoraniftas omnes admirabili adflatu

entiài

Spiritus $. purgatorium defendere, & cap.

j

&.non folum veteres Hebraos, fed etiam

:mt)Mln*

recentiores femper credidiffe, & adhuoc

evelfum

credere purgatorium gloriatur. Verum

Q Ob;mP;

fi articuli fidei ex confenfü Tudeorum,

Gentilium & Muhamedanorum zftiman-

T

rur, ^

di funt, neceffe erit, ut myfterium Trini-

qpur

tatis & Incarnationis Dominice abnege-

mus, cum in ejus abnegatione Judzi, Gen-

tiles & Muhamedani confentiant.

Pude-

um (

nl

atergo Pfeudevangelicos , confenfum cum

l()nu

IU

Judais, Gentilibus, quorum tamen pleri-

Q

queanimas perire crediderunt , & Muha-

T

robämä

medanis jufto Dei j

udicio excaecatis jacta-

,

"Q

Ie.

)

4o0) zi6 ( 86

re. Pontificiis de hoc confenfu glorian-

e

tibus refípondet B. Gerhardus LL. de mor-

p

££ S.294. mirum effe , quod non eciam ad

Qu

diabolorum confenfüm provocent , cum

S. Odilo diabolosob tot animarum ex in-

ficl

r

ferno liberationem ululantes & plangen-

tes audiviífe in hiftoria Lombardica per-

Ur

def

hibeatur. Interim & Pontificii & Pfeud-

evangelici illos imitati, quoties purgatori-

tlj

ütu

um exconfeníu Judeorum , Gentilium &

"Turcarum,quz concordiatamen fatis dis-

gul

cors eft, probare fatagunt;perinde faciunt.

re(p.

ac fiad diaboli, quiinfideles illos tot erro-

lts

T0f

ribus exccecavit, confenfum provocarent.

TTantumabeft, ut peculiari Spiritus S. af-

EUA

hn

flatu in purgatorii errore confenferint.

Valeant ergo fabulze illz? Jud:zorum de fe-

Ti

prtemplici defunctorum judicio , de tripli-

N

ci mortuorum ftatu, de lotionibus anima-

l

detu

rum per ignem, aliaque ejus generis com-

menta.

Valeat purgatorium Platonico-

ltm

rum, valeant alia five Philofophorum, five

l

im

Muhamedanorum fomnia de purgatoriis

j

C

animarum füppliciis, quarum , fi Virgilio

