Gf482
author: Ittig, Thomas

"s

,

»

i

M

m

MWesememeues

o

F

—R -

SOOPREVREPDHUCNES

^

»

1

?

N12«51

i&

í

6020

0

2

UE LUH

a

Tüb

ngen

A

*y

E

"

-

"^T al O

W

iago.

as

ii

u

s

s

m

.

T.

T NT us

N-

.W

X

5

r

ii

H

v

t

t

*

E

w.

E

$

G

v

P

T

*

—

M

L

—CÉÉÁ—Tqr—————

NI

L

m

m

EEE a - M

C E

AUH TMRT MEIT OL

N

l

um

ä)

— o n

ÉN

CO

E

J

N

WN

m

W

M

re1

f

—R

L

J

L

i

|

|

|

) ,

-

i ;

.».W

E

O

LR u —

—

W-

|

t

W

p 9-mY

:

l

d

F*

d

NS

—Ól

à eam. -

|

/Ww

AT

1Hmmllru

—4.

&

E

ESGRSCDURAI

*^

N

*n

Y * 4&0 *

i

N

E

momm

LL

EEE

——

—

E -——N

m o

z

A P

:

BN

E

Ht

AL

VT u EEE I

EEE T EE2

T i N

IDX MR

rOW

LT.

LL

UEMr I DUTAND SECOUR D — CUROV

emeo umIdrEm

/

z

|

ï

yome. cecces nE NEDEENE

EM

as

ECC

.UgvA ETRT«

emup —

R— h--

l—

ECC

TE

M HEBRHE

UL

i

Em

EL

z

LANIMIZUSL

——«

VX

um

um M.T.äüw.uw :

m

LL

—

tX VAUR

Pt

—X s m l

UT um ANNOuéis CM

——

&-

—

4—

.D. THOMA. ITTIGII

PVSCVLA

VARIA

CVM

CATALOGO

ITTIGIANO RVM

- MANVSCRIPTORVM

LATINORVM

EDITA

CVRA ET STVDIO

L CHRISTIANI LVDOVICI,

!. ét Of PUDI

CVIVS & PR]EFATIO ACCESSIT.

g,ä

)]l]l

(T

J

Lj

'Ws

9 u

3

j

LIPSI/E

A

^

J

ll

f*

"

æ;

J

ll

apud HIERON. PHILIPP æltftf)eï

fU

LITERIS IMMANVELIS TITII.

IIl

MDCCXIY

l

s;

il

li

l

s.

Qu

E

—

UT

——

—

ls

L

CX

p r

N

w

x

NOBILISSIM/Z4E REIPUBLIC/AE

LIPSIENSI.S

DOMINIS

CON SVLIBVS

PROCONSVLIBVS, |

JE DILIBV:S,

PRJETOREBVS

CJETERISI

SENATOREBVS/

VIRIS MAGNIFICIS PRfENO—

BILISSIMIS, CON SVI TISSIMIS,

EXCELLENTISSIMIS, PRVDENTIS-

SIMIS,AMPLISSIMISQVE

PATRONIS ET PROMQ-

TORIBVS SVIS,

CYM MAXIMO OBSEQVII CVLTV

VENERAN DIS

Hä(: OPVSC»LA

SACRA ESSE ]VBEO

*

—

[

)«4(

$63

"

To

5

5

UTR

Gyo

5

35

LE

E

Ts

s

$

SP

'(

J

Vr Am hfïimoCol-

^

PS

M

)

i

E e t

legio Veftto varia

d

cm

GE Rs

Z

j

hac opufcula infcri-

woS* pferitmn,

non lonee

ixs

accerfendaeít ratio. — Vefter in

N

B.autorem favor fuit fane füm-

mus, cuidebuit, quod divinis

aufpiciis ab infimo Reverendi

i

Minifterii Lipfienfis gradu ad

'

íümmum afcenderit.

Et quid

deeo,quo in me femper fuiftis,

affe&u ac patrocinio dicam?

Beneficia beneficiis cumulaftis,

& tanquam non fatis effet, me

peregrinumhominem,meaque

íftudia, per aliquot annos fti-

pendio ali non vulgari, etiam

*

longe majus apud me extare

Con-

voluiftisamorjs fpecimen,

Re-

/

—

:

:og) f' ( $8

ReGoratum 'Thomanum , in

me immerentem benigniffime

collatum.

ua quanti fece-

rim femper, & adhuc faciam,

beneficia, licet nullo luculento

gratz mentis teftimonio decla-

rare haGenus licuerit, tantum

tamenabeft,ut memoriam ho-

rum exolefcere fiverim,ut po-

tius infummo fuerint,& etiam-

num Íint, penes me pretio.

Utinam vero eadem me quo-

-

que aliqua operula demerer

l

)

queam!fed quid in viros tot tan-

tíisq; officiis & meritis IIluftres,

)

Schacheros, Placios, Gravios,

M

:

agnificos Confüles; Stege-

ros, Bornios, excellentiffimos

Proconfules, & in reliquos,

qui ordine feqvuntur, amplif-

fimi Collegii Veftri Affeffores

Grgvifïïmos j

quibus DEus in

À 3

omni-

omnibus fpiritualibus & tem-

oralibus bonis largiffime be-

nedixit , proficifci à mea tenui-

tatequeat, vel fpeciem redofti-

mentihabens,non video,praeter

piumvotum. —Velitergoster-

num Numenhunc fplendo-

tem, hanc felicitatem Veftram

Vobis Veftrisque familiis prae-

ftare perpetuam, ut Lipfia per

Vos & pofteros Veftros ad fe-

ram pofteritatem vigea

t&üo-

reat.

|

Magnific. Pranobilf]- thïg/Z&!fy]l.'

Excel, Prudentif-. & Ampliffemarum

dignitatum AVe;þ'mmna

T

."Cuïtor perpetuus -

!

t cæIST;ANVs LVDOVICI.

$

EE

EEREETEEEII.

(;

iO ORE

TSMOHOEOE RE OEDEHOMOR

Gs

ii

*

:

TERESES

T$$

:

RAEFATIO

/7

7,

N Dgþumtiamr de Scripture

s

/

facre fenfatt vebus tbeologi-

(

f

1

äy

cis licite ffnt? cum quari-

.

ä

v

3

turjinter negantes nomi-

0 21

nandi funt imprimis Ma-

Ah'umet,us, We

igelius & recentiores non-

nulli.

Refert Natalis Alexander im Hi-

Jflor. Ecchef. Sec. VII.. pag. $47. edit. Pa-

7i/-1609. famofiffimum impoftorem Maz-

bumetum prohibuiffe fectatoribus fuis, ne

probationem inquirant eorum, quz ab

ipfo tradita fint;' imo dixiffe, difputatio-

ncs de divinis preceptis mentem impiam

arguere, velleque Deum, ut difputare vo-

lentesad ultimum diem remittantur.Szr.

XXXII. porrofe in divinis habere man-

datis,ut difputare fecum volentibus dicat:

Deum folum omnesactus fuos cognofce-

re, qui die poftremalites omnes & contra-

rietates difcuffurusfit: velle etiam,ut qui

nullas eorum, qua in Alcorano ftatuit,

proferre velit; aut poffit rationes, ipfe de-

A4

mon-

)8(8$8

monftrationem petat ab iis;qui ipfius reli-

gionem impugnant, $zr21l. Demquc in

dubiis ad Detim & Prophetam ejus Maho-

meth effe confugiendum;Sur.TX, Licet ve-

j

rohzccommenta omnia, quibus Mahu:

metus,, divinam autoritatem. pratexens,

dlfputauoncs de rchglonc five declinabat,

five 1mprobabat in Suratis à Natali Ale-

xandro allcgatxs fruftra. qu&ras; Pauca t.

tantum in Surall.de vanitate polemicz fa-

cræ,dc probatione ab adverfariis petcnda,

nec non de decifione ab ipfo Deo in die

pantocritico expectanda huc facientiai m—

2 17602

3-/

.

venire licet, v. g. v.rr. rS:JLä)J Tsl Vs

/

UASL.XL?O

oïl( Uj dic il (Judeis &

Chmfhams negantibus ingreffürum effe

quenquam Paradifüm, -nifi Judeum &

Chriftianum ) wfferte " probationem ve-

flmm debac re, ff e]h.f berACes. V. - 3H.

/o0/

0)101 » As

e!

35

LJL, MX.AXJ T

SL-

/0/

U.,xl,u:: ö.«:

bJK [m' Deus judica-

[

bt inter illos die refürreciiomis de — €o,

2 qua fuerumt difcordes... & .v. 140-

&S

L 4

[

iC

Q.*

:

)9«€

1

G d

,W

E

ER AL A A

4&0

|

p3 Va $s. AUR

oe£c^

o))/o,, [2

^L4r

-2 /'Op

a rfz-f'**cfr—*i-**ö

w.,.,w,

/

5

O AR

U)Aa.)cz'o &J dic: am difc epmämæ M0-

bfcum- deDeo? 4t qpfe e$i Dominus noffer

€6 Dominus beþcr 65 mobis opera moffra €$

.

yobis opera be[lra, 69 mus ii pure fervimus.

In $sr4 IX. nullum horum commentoruim

l

veftigium confpicitur, nifi verba comma-

,

tis 3. oppugnet eos Deus huc refpicere ve-

l-

lis, & que Sura XXXII. verfa 5. habentur:

^QG -^

63 ^60^

E

C^

z

"7 v^

r—)-—! F MJ

Mæä—*)(y*

// O,.o

|

" U.xhx w Lyl&: L,-.s

H

certé Dominus mus )pfe decidet i inter eos in

die refürrectiomis circaid, àm quo diftordes

erazt , ea commentatores Alcorani cele-

briores Gelal & Jahias de poena,, five deci-

fione per fupplicium infidelibus danda,

exponere malunt, qualem fenfum neque

Sur lL. verfus 11;. (üpra allegatus refpuit.

lc

Nihilominus certo certius cH: ex aliis ma-

nifeftiffimis teftimoniis, quorum nonnul-

^

la. Ludovwicus Maraccius in Prodromo ad

45

rcfuo

uj

"

)1o ( $89

refutationem Alcoraui Part. F. c. 29. p. &

collegit, Mahumetum non folum tergi-

verfatum fuiffe difputationes c;lrcalcgcm

ac rchgxonem füam, fed & pro impiis eas

vanisque declaraffejà Deo, ut prtexebat,

juffum.

Primum teftimonium affert

Maraccius e $ure& VT. »er/4 non qui-

dem a';

, quem is allegat , fed é7.

n UJ-MF CNOJ

..ï ) tdLJ.

030 DÀ

[*

L

0;./

pQ UQ)C» 3 U»Jw E cum viderá eos,qui

ä

di fc'epmm de f /(ng: noftris (de Alcorano)

procul recede ab iis donec fc. difceptent de

mrramonc alia: ibi &hzcaddunturà Ma-

humeto : quod ffoblivifci te feceritSatanas,

faltem ubi recordato fueræ,m fedeas cur bis

imiguas. Secundurn petnt e &yr. XXIX v. 4,6

Í

qiob g,,ug-.-,Js g,.ms )JQLS: x)

E

)/09 "

[

;ä..i.,c ïg.þua

c

O.G/ IN

E

í

J]J la IDWIE Jj..JJ (—SCAJI ï LA.J .fïf')*,)

.90// 5

l

(s wj

f&.eft wff , Fgmfï

IB(A

5.9/

)

V

&) qua verba, fi prout jacent,

füman-

9$5 m C $8

fumanmr,non omnem omnino, fed bllo-

fam folum difputationem prohibere vi-

dentur: & nediffutetisinquit, cum fasni-

lia libri (Judzis & Chriftianis) z/f cum eo;

quod eff pulcherrimumj.e.verbis humanis,

Ergo faltim per hzc modefte Turcis dif-

putare licet. Enim vero aliqua hicut bene

7.

obfervat Maraccius , transpofitio vocum

admittenda eft,& hoc modo corrzgenda. 1

ne dzj/utem cum familia libri, exceptis iis,

/

qui vos inpuria afficiunt (cum his enim noti

verbis fed gladio difputandum cü) feá

)

podeflà verbis dicite iis:- credimus i id,

E

quod demiffum esl ad vos (Alcoranum) Cï

guad deme fuzt Ad vos ( (Legem & Ev-

^

angelium) & Deus nqüer(f Deus veffer u-

A

us e$i, E mos fugatus eà devoti,. Vtreliqua

/|/

tcfhmoma, quorum unum Szrz1H. v. $9.

alterum $4ra XXIL »er/z non 6s. ut Ma-

raccius habet, fed 69. tertium denique

Sura XLIL non uno commate 14,

;

fed & commate s, & 16. ubi. difputatio

v w]

46c

J/

'7

ee» w-» öm::»-ï—o vana apud Deum fu-

[

um, vel'ut Natalis Alexander loquitur;

5

1mpla vocatur, filentio tranfeamus, Qui-

À 4

bus

:oä))w(æï

bus nos aha addimus, ubi Mahumetus vel

proteftatur, fe neque probandl neque pa-

trandorum miraculorum , Íed tantum

predicandi caufa à Deo. miffum, e. g. .57-

ra lL comma.:0. £34J qgeJ- Ls

profecto ad te fheciat tautum . pradicatio.

con£.Sura XLys. XX XV,25. feq.vel decifio-

nem rerum controverfarum ad Deum &

diem pantocriticum rejicit;utSurz IV .v.57.

y

w-,/ E5

(/J(J/ //

y

Ub

qmm' f d f ordes fkerzm æil:qm 2nreé, rejz-

eite illaym ad Deum. cont. Sura. XVIL g96.

XIIX.23:.24. X L. $58.79 p OR

vel probandi munus in adveríarios de-

volvit

pj

difceptationes

infidelium

cffe pronuncians , y. g. Sura X L. 5

5),&.'?::().3&/ F uT Ubï,..; L)aLs-*Lo

non difteptant de ff fgwx Dez, 1.e. Alcora-

no, z//f qui funt infideles: conf. Sar.XXIIX.

$o. $1 de caufa quzratur,curMahumetus fi-

bi à Deo interdictas difputationes de re-

ligione finxerit? veram quidem caufam

effe vereiopinatur Maraccius 11c. quod

is callidus homo timuerit, ne impoftura

-

fua,

l

195 )13 ( $v

el

fua, fuique errores difputationibus de re-

4

bus fuz rehgmnls & difcuffione Alcora-

t

ni a Judzis& Chriftianis detegerentur,

jj

Scilicet quitmale agit, odit lucem : & non.,

penit ad lutemy ut nonm arguantur opera e-

»b

jus, 7ob.11I.20.Íed non crediderim ego,fu-

il

iffe hancunicam caufam ; adderem enim

ftudium diverfiffimas religiones in effen-

&

tialibus conciliandi,in homine nullius re-

j

ligionisjomnes vero religiones pro fuo lu-

Ü

£

bitu ampledtente & commifcente ; ; vel

certe perfuafioenm de Naturalifmo &In-

f"

differentismo religionum, quam, etfi fz-

"

piffime quoq; folosMufelmannos fuos pa-

f

radifum ingreffuros effe fubdole,& ut ru-

d

merum cogatcontendat Mahumetus,etfi

u

etiam non pauc1 e doctoribus Moslemis

-5'

conftanter negent, Mahumetum unquam

)

n

fcripfile , aut docuiífe, poffe quemlibet

Jrà

in fua religione, etiam a Deo tradita , z-

It

ternam confequi falutem, non uno in lo-

Co apcmiïïmc prodxt, V . Sur. II 61.

J

W.—O/

l(*

f',dlä U)JJ

T

*w.ac/

od

j

Ai

3

u

$$5 C$es

) P dl d

££.5

O ^6.5»

u

d.

A-,ï

d

e 0;/

Qw/

4^G

O)Jo

&

6E 4 i

ouïc Fsïs).-:.ï

^

J/o/ J

p Upuy mes

?h Certequi cred:demnt, 6

qui Tudai fünt , € Chrifliani €. Salaite

Cethnicifmo propms accedéntes quam

Chriftianifmo) quisquis ex bis crediderit

ip Deum , €8 diem novi[fomum , & fecerit

recium , erzt ipfes merces apud Dominum.»

jïmw, neque tor erit Juper eos, neque zpf

contriflabuntur , quod adeo manifeftum

eft teftimonium,ut ipfi fapientiores inter-

;g

pretes Alcorani quid regerere poffint,

non videant, nifi quod hunc verficulum

per alios verficulos abrogatum effe, vel

D

Mahumetum primum admififfe, unum-

/

quemque falvari poffe in ea religione,

«

quam Deus femel approbavxt,mmlrum in

l

fua,in Judaica, in Chriftiana & in Sabai-

p

tica: nam has onnes religiones in füb-

ftàntia easdem effe

& legibus tantum

li

ac ritibus inter-fe differre.

Cum vero

di

intelligerer, hoc nimis perniciofum eva-

h

dere fecte fuz, retractaffe eum doctrinam

m

fuam, & in una tantum religione Eslam,

quam

$515 C$9

quam ipfe profitebatur , falutem. eter-

h

ham reperiri , doculffe

.Sur. III 8;

Hly

P

J 5j

)3

U Ude D n,æzas Gol s

w

90//

//O

M

U

wo,? äsjg L,.Rx'*

E

^

^

X,Asw.mfmg Wx&äb)ï CJ:LC.

n

/3

^0 $C^

...L.LAMA

At

/0/

BN)

d

Vi

0 Va ^

^

(

U,&.

L,öx

54

!(.-8.—;:) L;/O -L.Jj*'*"&f

eni

K3

o 23

3 6277

o)o

-7$£

M (;/ jA.iMA-

1

-J

Ux'fä ïg./w u...'æï

i

dic: Credinus in Dezmz &9 id Wa' dfnzf

üm

füm esl füper nos; €9 guaa* demt/fum fuit

(*

f'üper Abrabamum €9 Ifmnael , 69 lfaac, &8

M

/ gacob, & Eribtis ET qnad tmdztftm futhayf

|urt

.& Jefn & Propbetis a Domimo spforum.»-

V

H0L di /i'zngüzmw Uter u/!m ex zþf 51€9 0f

jffle

fumus ei addicli, con£. comm. i. Sur. IV,

jv

comma$7. V.78. XXILr;.

& Mataccius

nl

in Prodromo ad Refutationem Akoram,

hi

Parte IlI. c.I. p.5, feqq.

j

. A Mahumeto ad Valentinum We»ge-«

u

/ lium,ab 1mpoücxz;c ad fanaticum progre-

'Cfo

. diorquinoft minus illolicet ex principio

»v a—

longc diverfiffimo, Theologiam Acade-

;

mlcam feu difputationes de religione im-

m

B

pugnam

j

488 ) 16 CS&-

pugnahns 2z /ibello difputatorio QUet Diffu-

D

tatz'orz-föü(f)[üü prope Nfoþ*zädz'zzm ALC.

æi

a

4615 typis impreffo p. i. haec fcribit: d)

fóteibe allbier ein Difputir-2Sddlein,

(et

aber nid)t Der Sotepnung, al8 Eonte

u

man bie QGarfeit Dutdbs difputiren etz

f

f

Itf

langen unb fernem, benn natürfidyes

unb menfelid)es difpuriren ift biefem

Wi

Studio alfo ntis, a[8 ber Seuffel ber Det-

D

ligen Sirdyen. :abero aud) Hierony-

Cu]

mus tinter aus ben alten QGatern in bie

Ü

&t

gitanen gefe&etz à dialecticislibera nos

Domine, eriófe us £ rr vonben fub-

t

tilen difputiren, Lnp (d) fage mit Q8ate

Wi

heit, voilL ermanb in biefem Studio fort

Iti

!N

Fommen, fo muf er fíd) entfobfaaen ab

les 9Gieberfpredyens unb argumenti-

hiC

tenó, fonften woirb nidté braus, mai

M

leat nur Jobn unb Cyott einiic. 66 p.3-

tur,

ubiveritatis indaganda cupido prafcribit

n

lllme

leges & ejusinveniende vias: nutoob

an , iít es bein Crnft, meitier treuei

mbm

interrict? uno 28eawetfiung 3u fol

tttei

acn,fo forbere d) ba8 von bt notly

hr

tvenibia, Daf bu mir aetraueft,alaube

n

unb 3utraueft, uno eben auffmerdeft,

Ü

1od$

| wg) mj ( g k

f

tUa8 id)' bit fage umb toeífe, obne d[le

AC

Oieberrebe,obne alles difputiren unb

N

OGieberfpreden,x. imuftu bod ín al

"

[2

ltll

len Sanbimerden beinem JWteifter Fei

fot

t

ne Ginrebe tbun , unb ibn nidt nmet

i

il

(tern, fon(tivirD erbir baíb bie Z büre

If

woeifen ; wmievielmebr ín btelem alfer-

u

beiltaiten unb toidyttaften ftudio, Das

j

d

über atle &ünffe, Danbiverde unb fa-

fOR

cultáten ausqebet. && p. s. Die Gelaf

il

fenbeit if ba8 anbere notfyenbige

1005

Ctide Dem, Der Da toill Die QGarbett

, fub

lernen, er nf alies difpuriren [agien

P

an(tebei, bem OSegmeifer mit nidten

iofttil

toieberfpred)enweber in Girotjen nody

a

in leinen, uc alialoca, quibus in pole-

micam theologiam Academicorum,quam

Wil

p. 14- foetidam dialecticam vocatjinvehi-

l

v

tur, ficco pede tranfeam.

Vis caufam ?

&

—3

—

zl

[ zi

fomniat Weigelius ejusmodi internum

du

—

EL s

lumen, equo folo, non fimul & difputatio-

t

—

——

nibus, fenfus fcripture eruendus fit. D

—

——À

itreft, inquitp. 14./e2. Yoltber bas £icbt

—

——

4—

-—.

— 2

ber Gnabeinfo bu faaeft, ber SGerftanb

—

—

CM

Fomime aus bem $5udye in bem JUtere

—R

l——

(

EI

X

fden, man fónne ben 2Berftanb aus

B

:

^

.Sgäg )18 ( ä(ä)'"x

be? biblia mämm. K3ruv Q&ær&aüä Dt8

Il(oi

$Pudfrabensiitin uns,benn r Gieift

Vr

ift ia um uns,dus beim fie acfóciebenift :

(

25on innen mup ber CDerttanb ber

üt

Qorifit Fommen,aus bem Geiftebars

l]

$us ber ZOudyftabe aeffoficn if Con-

nj

veniunt , ut apparet e dictis, Mahumetus

tori

& W eigelius in eo, quod aterque theolo-

W

'jam polemicam damnet , uterque dvros

dls 1

£Qe urgeat; differunt vero,quod is & dif-

l,

fidentia malzcaufz & perfvafione de in-

liln

differentiffimo & naturaliffimo plane

regu

impiajhic vero exeo errore,qua folum in»

duïï

ternum verbum, vel folus fpiritus & coelo

sU

veniens , divina efficacia, cum externum

[

verbumlitera mortua fit;pollere fingitur,

lr

difputationes theologicas in Ecclefia ab-

rogatas velint.

"

Parià cum utroque fen-

Xl

tiunt & faciunt & receztioribus nobatori-

Ti

£us haud pauci, quamvis ex parte & difpari

qua

ab utroque principio. Scribere enim non

qc

verentur: SJftan folíe Syefuiten, 9tefote

fjl

mitte Supralapfarios Socimianos,& (ic por*

HH

f

ro, tibt refuziten / fonbern mit ibnen

MT

frif) unb fpàt. cozvez/ren, ifnen ben

in

íaenz

;ed)tgnäïeuigzilïägg $u Gbrifto ac

item,

t

338)19(&

N

?

:tem,man folle ber yuaerib bie Contyo-

)

(

ver/feti nicbt 3eiaen, nod) ibnen bamit

1

anbere »e äägwnen verbagt madyett,

at

ut plures ejusmodi £flofculos - taceam.

NU

Ita Mahumetus, i*a Weigelius , & qui hac

Cote

inparteutrumque fccw untur, multi náva-

netu

tOrcs *"€Cbïït10ï eS.

Qgïï:us nos oppohi-

0l0

inus Chrif feum,, Jalvatorem noflrun, eledios

| oäu'räs

discápulos ejus E$ Apoffalos,pios Patres, fan-

uf

&a Concilia, non temerandos Ecclefte noflra

2 5

dc iüj

libros Symbolicos,

euE

verenuddfuum barum

plzmc

regionum Senatum Ec clrf taflicum , & tan-

Jm Y

dem Zeudatiffeme Academie my(!m praxin.

: C0

Salvator nofler, g»um faceret veritatemyq

erturt

propterea in hucem'weniffes ,ut mmrfe,äefþ-

fgttth

zur opera ejus, quia in Deof atla fapt, €9. ut

did

teffimonium praberet veritati, Joh.WL ar.

üe fCll

XIIX 2 nunquam metuit, ne, fi evangee

iil

lium füum examini exponeretur, quic.

(ina!

j

qvam, qvod erroris aut impofturz argui

imiit

qucat; n eo deprehendatur.

uare non

u

folum Difputationes de religione Chriftia-

fit pOï

nafive cumfi fuis, five cum hofhbus verita-

ï

ii

tis non mtr—rdzxzt Chriftianis; fed & ipfe,

jl

& nonnunquam acerrime , de variis fidei

ax*ücuhs & fcripturz fenfu cum variis dis-

6g; Tl

jtelf

D5

puta«

$99 ) ao ( $8

Difputavit cum Satana de divi-

a't[m

putavvz

furm

nitate fua atque Dei providentia, foP. 1.

zj. difputavit cum Scribis,Pharif&is & Ju-

fuis

LUA

dais de perfona fua 7o5. IIX. 12. feqq. X. 22.

féqq. de vixtute füaacin fpiritus immun-

atm

juta

dos poteftate, Matzb. XII, 24. /e4q. de lege

divina, c. XX1I. 34. fz44. de lege oraliatque

yd

traditionibus, c. XP.1./eg4. de poteftàte ci-

il

Íciu

vili, c. XXIL1. féqq.. de divortio, XIX.;.

de adulterxo ejusque poena , ]ob IIX. 3.

77

fi

féq4. disputavit cum Sadducxis de refurre-

étione mortuorum, Marzb. XXII. 23. fegq.

, f

demi

Marc. XII. 1$. fegq. curh muliere Samari-

(l

tana de ceremoniis & loco adorationis,

3ob. IP. 7.féqg. cam Nicodemo de rege-

d

neratione £. 1II. féqq

cum Judzis &

45

discipulis fuis de oüïao füo &falutis me-

U]M

Ihogt

dio 7ob. FT.2;. /éqq. Mattb. XXT. 2;. Fuit

equidem Salvatori & Magiftro noflro, Ec-

PN

clefiz fponfo, dulciffmum f'oaviffimumque

014

guttur, Cant. V. 16. e quo fpiravit blandis-

(loq

fimumillud pax »obis, Luc. XXIV,36.. Job.

phta

AX. t9. pacem velinquo vobis , pacem wieatm

u

dovolis, Job.XIF.27.Fuit vero & hzc terri-

ta,n

tttdy

fica vox,quam itidem de fc audiri fivit: zoz

rem in mundum ,ut pacema 4dportem , fed

u

d[a'm

h

d

195

J E«

rl

div-

diffidia, Luc. XII. jl Matth. X.34. utnimi-

b.V]

rum fignificaret,& fibi & fponfz fuz, h. e.

)u

fais discipulis, imprimis vero T heologis,

T

. virisDei, in aciealiquando ftandum effe,

u

armaqueà dextris & finiftris adverfüs con-

lg

juratos veritatis & verz pietatis hoftes ex-

j

Y

pedienda venire: Et profecto toto coclo

at

erraht, qui fecusremfe habere autumant

N

fciunt ifti homines Chrifti fponfam zrezz

I

columbam effe Cant. 11. 14. lalia ejus fayum

j

urte

flillare, lingua mel €9 lac Gbeffe Cant. IF.

i. Íed nefciunt, vel & fcire nolunt, ean-

ii

amatt

dem cum zurre Davidis comparari, ed/fr-

AU

cata ad armaria,de qua millena feuta pen-

dent, omues wnbones poteutum, Cant.IV.

r

em

(

!N

4-Sciunt /e&laudam effe fidem €$ charitatem

|tis I

t5 pacera, fed neíciunt addi: cumiis, que

imvocant Chriflum ex puro corde, 2. Tim. II.

j Wi

22. fciunt f/vaves effe iz qmontibus pedes pra-

to l

um

conum pacis , Ef. LII. 7. fed nefciunt ufü

blandh

quoque venire, ut pacis praconcs cata-

phracli evadant milites, pancratiaftz, qui-

;0/ ]ob.

buspügnandum pro fide fcmel fanclis tra-

j WM

u fl

dita, neque per imbelliam füam commit-

l

tendum, ut illius fyllaba velapex corrum-

vt

uam/exagüntA illis be-

ii

iþgtur/;nonminus q

roibuss

Bk4'

M 7

,

*

*ä)ä)zæ(ö

roilus, quz ! Salomomis lecium cwzzm/,?gädm'

D7

omnibus firingentibus gladium, paoili) äe/lzz

fl

Domini, Cant. L. 7.9. Etfic gladium firin-

que

Xit , atque de variis vahgïnnis capitibus

tac

Cet

cum nonnullis é Synagoga Libertinorurm,

& Cyrenæorum & Alexandrinorum, cum-

lili

queiis,qui erant éCilicia &Afia dxfpatavxt,

r

contraque eos veritatem ad u ufgs vit hali-

d&

tum propugnavit HierofolymisProtomat-

7)

tyr Stephanus A FT. $. /égq. F. v fégq. fic

fb

cum neophytis Chriftianis é fecta Phari-

Coft

fxorum multumAntiochix de circumcifi-

dlfp«

one coram difputarunt (mroAie aucálhoeos

tt9

yeropévie ) Paulus & Barnabas. *

Difputa-

m

vitetiam Paulus (deAtyerz) Athenis , ex-

l«

tra &intra Areopagum, cum prcurcxs à&

Qj

Stoicis A. XVII 17 Jeqq. Corintho &

Ephefo in Synagogis, 4f. XIIX. 4. 19. XIX.

ht

$. nec coram folum, fed & in fcriptis: - dis-

6]

putavit de articulo refurrectionis z. Cor.

Qu

XV. 12. f/9q. de juftificatione per fidem

Qua

contra Galatas, in epift. ad Gz/. c. III, t.

ber/

fen. de bono maloquc Deo contra Simo-

I

nianos, eorumque falfi nominis fcientiam

V,

& nova vocabula, z 1. epifd. ad Tiga. VT.

Rütr

20. wnf 1 beoa'oretm Zom. III. Oper. p-540.

Qur

Irep.

$$ )23 ( $

hn

Iren. lib. 1. . 20. & Thomaféi Scbediasma;

hii

$. 28. þqq contra Cerinthianos eorüm-

mfmn

que angelicas revelationes, Co/ II 15. .ut.

pi j

taceam locajin quibus idem Apoftolus do-

TIOUU

Cet , firipturam diPinitus in[biratam e[fe.»

ft, QU

utilen ad £xeyyov, 2. Tipz. III. 6.

epi/copo«

u

yu oportere e/fe potenteu vec ovriNbyorree

jtz i

eAefyxmv TA 1. 9.

eportere f:wftma!zcviz-

OLORU

Ies d:uoruos gcwmte& $ füricle comvince-

f

re, ut fani ebadant i fíde u.1j. oportere

a Phi

Contradicentibus éziseucey os obdurare

undl

difputando. .

AbApoftolisad Patres con-

U?,g f

trover(ias tra&tantes progredior, quorum.

lepu

magna nubes apparet, quosinter primo,

cms g

loco prodeat 2US TINUS MARTZIR,

curehi

cujus cam Judzo Tryphone difi gufaüo ex

int hO&

€jus dialogo. conftat :

& qum Para2e-

4 T. -

fisejus,vel, utEufebio ££. Ecclef: bb. IF.

c.19. nuncupatur, ejusAesyes ad Gracos,

us

j U^

- quid ejusdem bina ape/gie aliud füunt,

, f

quam fcripta polemica? uttractatum aZ-

]i

ver/as barefes & alium adverfis Marcio-

NI

97292, led utrumque- deperditum, tacéari.

vid. Halloixius in vita $uflini c. 27.. jofü-

1710

num excapxt IR ENJEUS, quem libros

qumquc &Ae'yxa Kgq o&værgowng Ts xþeuäæ-

p

YUIA8

h

BS

95)24(36

w;,ca yyeceos (quorum vero textus Græcus

]IM!

periit) adperfmas berefes , praterea Zbram

Vr

adver/is gentes , & alium bariarum dfpu-

Al

zationum, (ed utrumque deperditum, nec

om

non alia elenchtica féripta compofuiffe,

Do

ex Eufebii Hifl. Ecclef. lib. V. c. 26. €$ Hieron.

p

Catalogo Script. Ecclef. c. 3. liquet,

Poft

Ver

Irenzum theologiz fcholafhcæ vacarunt

t

TATIANV $,cujus oratio Ad Grecos po-

li

lemica eft, ZHEOPHILUS Epifcopus An-

u

tiochenus, cujus libri tres ad 44uzo/ycum de

ftiar

t

fíde Chrifliana, adber[us ejus cafummiato-

res ,liber unus aZver/us Marcionezz , & a-

f

lius 2dper/us Hermogenem,itidem polemi-

h7

Porro .47 HE-

ci fünt. Esfeb. (Gb.IF. c.23

6;

NAGORAS Catecheta Alexandrinus, &

NM

MELITO Epiícopus Sardeníis in 4po/ogits

den

fuüis pro Chriftianis, HERMIAS in zrrifío-

P/»zt/

me philofopborum. gentikum; PHILIPPUS

d

urbis Gortynz in Creta Epifcopus in libro

&

coutra Marcionezm; TERTULLIANIIS in

Ll

Apologetice, im prafcrzptionibus. adper[uts

Jud

bareticos , aliisque fcriptis quam plurimis

LE)

adverfus Tudaos , Marcionem , Hermoge-

D7

uem, Valentiniauos, Praxeam, adberþü

Ihn

ge;zte.f, Grofficos, adverfus Pfychicas de je

lüc

um

'*))25'((9

«

]xmzo, adverfus antzllzzm de &4pt1/ifzo,4d-

1777

verfus philofopbos €$ Jareticos de auimay

if

Adver[us quatuor barefes de carne Chriffi,

y n

omnes hi pluresque alii fecundi feculi

f

Doctores, quorum libri partim perierunt,

]i

partim adhuc extant, tractarunt. contro-

hi

verfias.

' In Seculo tertio controveríias

at

tractarunt MINUTIUS FELIX indi-

uy

4/0ga ubi Czcilium Natalem, hominem

j An

gentilem, & Octavium ]anuarmm Chri-

yn d

ftiánum fearbitro dereligione dlfputan—

jJato

tesintroducit: HIPPOL TTUs$ m /är«

u

mone de tbeä/ogm E5 incarnatione adverfud

len

Beronem && Helicem,in bomilia de Deo 1

J

E5 trino , f myflerio incarnatiopiy contra

i, u

Noetum ; im demonuflratione adverfus Tu-

vl

deos ; infermone contra Gracos feu contra

"

Platouem de uuiverff caufa : ORIGENES

Adamantinus in Zzzs ILX. costra Cetfune

j

jlb

& dialego comtra Marctonem

C /ECI-

LIUS CTPRIANUS in/ébri adverfus

(j n

W

judeos, & alibifepes DIONTSIUS 4-

T fs

LEXANDRINUS in epiflola contra.s

Paulum Samofatenum, omnesinquam,jam

p

memorati Patres feculi tertiia Chrifto na-

wr/ u

to controverfias tractarunt

E quarti

i ]e

feculi

]l

495 )

?

6CS9»

fïaü

n

dïfputamr bus. pmdummus .4R-

NOBIUM in. difutationihus: adverfus

Hl

*

gPülf.57 LACT ANTIUM in Aéris VIE.

divinarum zszz'z £utiomum. adver f 4 gwte.r $

L

HILARIUM PICIAVIENSEM :;n

C

dibro.de Trinitate couira Armwy

üvc,

fi

ut c* mn infcribitur, de ffde coptra onsmes

ber

s; LUCIFERUM CALARITA-

di

N u M in Làbro de nom combeniendo cuümua

1

!mmm

PHOEBADIUM in hbro

W

contrA AriAM0S 5 MARIUM VJCTO-

I

RINUM in /zära de« generatione verbiads

fh

(

perfus Candidum Arianum; OPTATUM

MILEPITANUM in fibro de fibifmate

ho

fü

Douatiflarum contra Parmenianum s P.A4-

CIANUM in epiffola ad Sypaproniamum

di

contra Traclatus Nopatiaporum :

4M-

flql

BROSIUM in Zéro comtra "rianos

Vet

€$ Apollinariflas ; FAUSTINUM i f

t

bello de Trinttate contra dMrianos :

ID4-

tan

CIUM CLARUM in äþu[agetzw Ad'vtr-

lo

/;æ Prifcillianiflas: Similiter & Grecishu-

Qu

jus (cculi Patribus multi bella Domini

.ü";

ftrenue gefferunt, Prxter EULSEBIUM

dv

PAMPHILI in opere « de Manichzis:

Wt

AT HA NASIUS in 4. omtzoizpäw c0n-

Mi

Ir4

--fpæ)w(

AR

PA WrIAMOS :

Bä'SIZ,IUS MAÁAGNUS

u

in Zbra contra BEunomuum.

GäLGO-

RIUS NTSSEN

Cb u

o

; Jl

n Zéro /zf*'þ:::f/s

€unacsm .

EUSTATHIUS AN TIO-—

L n

Md

C HENVF $, qui adverfus Arianos c

(ïl E

1'5

f

fima

1baclaffücum cecinit; EU SEBIUS

unitt

E MI SENUS a. iperfas Manicbeos €9' Tu-

deo:

I

ERAPIG costra Masicbhsos ;

n

JITUS BOSTRENSIS, itidemconz

! llbïv

Manichaor

DIDTMAUS contraeosdem:

CTo

MARCUS DIADOCHUS coztra A-

iüfüd

rianos calamum firinxerunt.

Haud pau-

ITUM

ciores & quinti feculi Patr 1*7115, qui cum

| jmaze

hoftibus evangehl in arenam deïmndc

runt, fi idinftitutum meum ferret , pro-

M

duci pefïex

.Quid quod. fcupf(,i "$afi-

p

m

tiqui, qui veterum hzrefium hiftoriam,

Aritih

veterumque hareticorum catalogos con-

Viv

,:.('-

s refu-

ii

texuerunt, & ut plurimum har

tarunt ,

IRENZEUS,

I

de quo fupra,

Tertullianus , vel ref"a:ms alius qmyuüa

IMI(/"'

que etiam horum autor fuerit, 7 ;2?0-

æc'sïlü

( diremit capitibus libri de praftriptiombus

ngml

UM

4dwify bereticos ; PHILASTRIUS

in ca£alogo bereticorum .

HIERONT-

C

t

MUS vel potius alius quidamjqui fub hoc

4;/; (

-

nos

n

538 ) 28 ( 882

nomine latere voluit, in ZzZzculo de bere-

AC

$d

ffüus, GENNADIUS cum A4NONT-

MO n Appendicibus bufus Indaculi, E P I-

que

PHANIUS in opere adverfus berefes go,

ter

AUGUSTINUS in /ibello de $8. bareft

Ti

u THEODORETUS in Zérts y, ba-

N

&

reticarum fabularum , ut alios taceam,

theolosiam elenchticam

exercuerint.

«

Adeo manifeíta res eft.de Patrum elen-

MA

cho, ut non interrupta ferie pro veritate

Inc

doc&rinz Chriftiane certaverint non mo—:

frjs

tute

do,íed & in certamine hoc multi mar-

tyrii corona exornari pulchrum & glo-

(

nofum duxcrmt

Veftram adeo confci-

tlj

entiam,quotquot dlfputatlones in Eccle-

n

&

fia neceffarias effe negatis, coram Domi-

nonoftro JEfu Chrifto, Kotp Di* Val & co-

thm

ram univerfa Ecclefia ejus appe*lo num

Quic

non perpetuz primitivz Ecclefiz. praxi

hie()

evidentiffime reclametis? quam & Con-

lt

ciliorum .ada & decreta confirmant,

li

lio2Ngs o*uäs*wa*z»wc H*axeM&', multum &

fha

acriter in Íeculi primi conmho

cui

Wiar

celebrando turbones quidam, nccefïitao

U.

tem circumcifionis & juftitiz lc«rahb ur-

flm;l'

[ltag

gentes, pzæbum unt occafionem , ab ipfis

Apo-

[

l

-5 )

:-9(3(1

h-

ApoPtohs virisque Apofiolmg maximee

0AT.

-Secta Pharifzorum converfis, ultro citro-

EPL

que disputatum fuit, AG. XV.7.feqq. a&cti-

(

terquoque in Con.c;ho Niczno Oecume-

huj

nico 1. vel deunica voce ipcecia o Pa tribus

113

Nicznis contra Arium & ejus comglvccs,

& àPaphnutio contr » multos coelibatui £a-

actt

Vr

cerdotum infenfos disceptatum füic

Si

n ent

controverfias ftudiofez juventuti com-

reriti

mendarc fi eidem religiones , perditiffi-

)n n

mas etiam, reddere CXOfdb fi deni iique vi-

Mu

tarehareticos non licet profe&o non vi-

]

deo,qua confcientia Niceni Patres in Sys-

&

]

coti

odica epiffola apud Tbeodor. Hiff. Ecclef-

fb

UIpiam NOCArTC Arzi opheionem , eamiqueyum

Dofn

P verba efus, licet &/a;päærmæ plena, ana-

)

&o

zhemate dagnare potuerint: non video,

qua confcientia Synodi Conftantinopolita-

, i

z Oecumenicz 2. Patres contra Macedo-

gpm

, niumcongregati Can.I1. ftatuerint, faezm

x t

ml

Nicenam firmaim manere , €$ omnuesa bare-

tün &

ffaEunomianorum feu Ead'axzwamw,äf Se-

miariauorum frue&pirituss. üdþerþnrr Jf

EP Sobellianorum E$ Marcellianarum $ Pho-

gl

tinianorum &$ Apollipariflarum anatbema-

j[s

tigari : qua confcientia fanctse & cecume-

hii

ni«

Ày

r

482 ) 30 ( SiS-

nicz 5. Synodi Patres Ephefi coacti Nefto-

if

hyet

rium depofitum anathematis fülmine per-

cufferint, complices vero ejus ; ,& quicun-

æecgg

quc aliam, quam Nicznam 5ucm,quæquc

fince

in

Ephefina Synodo decreta fuerit; come-

Deor

à

b

ple

eretur, caz. 1. $ feqq. ommi Ecc/ef 4

lh

j?zm COBmmUnione

funttione,ff clerid fu-

erint,probibuerint;ff aici,excommunicaut-

g

rint;qua c0nfmem1auynodusOccumcmca

"

4. Chalcedonenfis Can. 1. priorum Syno«

Lui

dorum canones probaverit, adeoque ve-

u7

téres hxrefes fimiliter anathematizaverit,

funt

Eutychetisetiam novumerrorem damna-

IT

verit utreliqvarum Synodorum, parti«-

19.

cularium quoque fere omnium, leg:time

[^

celebratarumacta & decreta & anathema-

(l

tismos,qui fane ad ofäcmm fpmtus fan-.

hu

« ac dO&OTUIH dCHChUCUiH pertment

Chlej

omnes, filentio tranfeam

Vefügus Pa-

üffcn

trüm & Conciliorum, inprimis vero Chri-

i H

ftiatque Apoftolorum, quorum literasfà

lroye

eras unicam fibi n ormam conftituerunt,

Pneczp

infüterunt pnma]ores in libris Ecclefiz

lp .

nofirz fymbolicis, quippe qui in De/zratzo»

üfmz

zeArticulorumConcordia,de vepula at, A0f-

84,/3

a frdet; fpecwtlm de aptitbefefeu rg/e&za-

(htio

M&

46 )2r C $87

L Nefo

se fïzþ'a'e doclrine im articulis cantm?*)arf T

M .

hzc talia verbo Dei convenienter fignant;

qu Cf

meceffarium .efl ad conferpandata in Lcc/e/' f2

quy

ffuceram doclrinam, 69 ad folidam, frrmam,

lt Cum

Deoque probatam atque gratam concordiam,

Ej

ut non tantum faua docirina dextre. prapo-

Wi /9

matur, fed etiam contradicentes diverfum-

n

due dotentes redærgmntur

FEidelium e«

p -

i paftorumutrumque officium cft (uz D.

n

Lutherus dicere folet ) && aviculas paftere,

u

€9 /upum arcere, ut alienas boces vitare di-

(zaVeth

f Cant: €) pretiofüma À wili fecernere poffrzt,

damit

DW T Um. TL 2, Tit.i.9

jalv A. . jfer. XV.

d. Quare ip bacetiam parte mentena 10«

| PMU'

|ep t

ffram invicem declaravisus , 69 perfpicue

vl

declaranus : quod widelicet- diftrimen fit

ib -

Zaömdzmz apter mon necelfarias €9 imutiles

)crtmen

coptentiones (qua plus. defiruunt , quams

hgl

edificant) ne tis Ecclefta perturbetur : €&in-

0 (Ur

xer necelfarza certautina , quamdotales com»

iteno

£roverfie incidunt, ub 7À articulis fedei aut

tuerill

pracipuis partibus Chrifliana dotirine agi-

Fertli

dur ; fum enimai ad cmeritatis defenfío-

rg/;if 4[ '

Wew neceffario eontraria 69 f'alfa doctri-

"A cf refutanda.

Qua ergo fronte re-

rf/fä

ccntwrum aonnulli, maxime cum jure ju-

C

rando

-92 ) 32 ( 887-

rando fe doctrinz in libris fymbohcxs re-

qui

[nie

ceptzadftrinxerint, theologiam academi-

