fuorum remiífionem non habuitTe; nec ali-

hg þ

quem ejus fenfüm percepiffe, fed potius

M

adhuc fübjirz fenfu & poenarum metu con-

A)

füturam confcientia dictante cogitafle,

itdei

peccata fua majora effe quam que dimitti

Tk

poffent, aliam vero effe fidelium conditio-

Qtla

nem, qui degratia Dei & peccatorum fuo-

deles,

rumremiffionecerti funt. Unde vero No-

nema

vatoribus conftat, incognitum fuiffe pec-

fihji

um 4

catrici,, quod remiffionem peccator

Deo

Uür

488) 53 (869-

p

Deoimpetraffec? Num Chriftustam fub-

pEQCäES

,miflelocutus eft , cum facie ad mulierem

remilnp

converfa dixit: ipfi multa peccata remiífa

bipt

funt? an peccatrix tam furda fuir, ut ver-

I

ba Chrifti nonaudiret? an audiens verbis

C

Mi

W

ejus nullam fidem adhibuit? Quis docuit

It

i

Novatores, quod peccatrix, cum ad Chri-

l

Y

ftum in Simonisedibus acceffit , fenfuirze

jibus

jbu

sf

divinz adeo perculfa fuerit, ut trifte de«

fperabundi Caini carmen in corde füo ca-

|erat

ontte

neret? Num érgo mulier tanto peccato-

rum fuorum metü conterrita & confter-

TUnt 1

nata tam prope ad Chriftum accedere, &

k jl*

. pedesejus ofculari & ungere aufura fuif-

P

.. fet?. Chriftus magnopere fe ab ea dilectum.

pronunciat.

Quomodó vero Chriftum

as

diligere potuiffet, fi adhuc fub irz divinze

a

- fenfuin peccatorum fuorum timore verfa-

ia

taad defperationem inclinaffet? Non euim

qirotl

à

dihgimus,niftcerto flatuant corda.quod do-

l

du

mata fit nobis remiffo

Cpgr -

peccatorum. Appl. A.

yetuct

XXXII Aliudargumentum Novatores

g()g,lm j

inde depromunt, quod Chriftus femel ad

] dimitü

mulierem dixerit: remiffa tibi funt pecca-

:ondiu'o*

tatua, inde veroelici non. poffit , quod fi-

nl

deles guertaziter, ut oquuntur, abfolutio-

(eto

N

nemàa verbi precone petere debeanr, quafi

jl

fidelisnon jamaliunde remiffionem pecca-

'Sed unde Fanaticis.con-

tofum i

,;orum þaþegt..

J

Z

- fta6

$98)354. ( 95

ftat, peccatricem femel cantum abfolutarm

"

telüg

pea

fuiffe, nec fzpiüs abfolutionis verbum au-

diviffe?Non omnia quez femelin Scriptura

Ti

efte

leguntur,femel facta funt. Et quid obftat,

quo minus fidelis beneficium abfolutionis

Diem

fied

fepius.& petere & impetrare poffit? De

peccatrice Calvinus in harmonia evangel.

firej

p.ns.fcribit: guer poteff , quorfum veni-

prin

am, quam adepia erat,& cujusredditaerat

Dortm

Q]

certior, uunc denuo illà Chriffus promittat ?

Refpondet autem, mirum uon effe, Chrifis

Tl

voce dezntegro abfolvi, que jàm tpftus gra-

ROU

|

flütci

tiamguflaverat,imo que perfuafa erat,wgi-

cum bocfibi effe falutis afylum, cum promis-

E

t

fto bec nan. fapervacua fuerit, (éd ad fidei

confirmationem plurimum valuerit. .. 1dem

rapæn

Cnfa

de fidelium abfolutione dicere poffumus,

nempenon fupervacuam effe, quam ite-

n

t

ratis vicibus aDei vicario accipiunt abfolu-

f0 n

tionem, etfi veniam jam ante aDeo obti-

UQuer

nuerint,cum ad fidei confirmationem plu-

Cere, I

rimurn valeat, collationem remiffionis

xqm!

peccatorum crebro iterari.

Tiem pe

. XXXIII. Excipitur fid

elibus remiffio-

m fie

nem peccatorum a miniftro quidem an-

Qul

nunciari,at non conferti poffe,ficut & ipfe

ao

u

Chriftus in przterito non in prefenti ad

l erea

mulieréem dixit: eQésvroj, remiffa funt

nem, l

peccata tua.

-"Merum Chrifti verba ita

"o

comparata fuiffe, utomnes qui aderant, in-

LE

: telligeyez;&

*$68) 3&'5' ( 2"

bfoii

teliigerent, quod mulieri ifti remiffionem

burig

peccatorum contulerit, ipfa docet hifto-

Vormttt

ria, ut fuprajam notavimus. Nec dubium

Id o

eft eciam miniftros Chrifti vere remiffio-

lum

nem peccatorum poenitentibus conferre,

X

fiveagravi peccatorum lapfu refurgentes ,

Ts

fivein fide & gratia ftantes confeffionem

privatamedant. Faifaenimeft Calvinia-

m

dl

norum &Scholafticorum quorundam, nec

r

non Anabaptiftarum,Sociniaánorum &Ar-

minianorum hypothefis,remiffionem pec-

fun g

catorum a Preconibus verbi tantum an-

g

nunciari hominibus, non conferri. Non

r

Ed

folum remiffionema Deo factam annunci-

ant Minifti & promulgant, fed etiam reve-

|ui t

l 1dem

rapc»nitentibus remiffionem

peccatorum

conferunt & impertiunt.

N

olluri

um t

— KXXIV. Equidem fatendum eft, haud

raro noftrates 'Theologos de abfolutione

mll

o

loquentesannunciationis mentionem fa-

n

Cere, veruntamen id non ita accipiendum

vilii

eft, quafi negarent in abfolutione remiffio-

nem peccatorum conferri. Unde injuri-

m

am faciunt noftratibusPontificorumnon-

jden ?

nulli, qui ecclefiis noftrisimpingunt. quaft

abfolutionem in nudaannunciatione con-

ul &prï

elat

fiftere docexjent, cum tamen annunciatio«

nem, quz in abfolutione fit, cum reali col-

jf j

a

b j

atione remiffionis peccatorum conjun-

m fententiam S.

gt

am. agqofcamu;, qua

z

Jg

Scri-

| *ää) 3s6(869-

a

Scripturie conformem effe nemini obfcu-

rumeffe poteft. Chriftus enim dicit ad

fat

Apoftolos: guorumcungue remiferitis pec-

Q

X

cata, bisremi[fa funt. joh. XX, 23. Quem-

admoduin igitur minifter non folum rege-

(ui

(

nerationem annunciat, fed eciam ipfe dio-

kovic regenerat; 1. Cor. IV, rs. Gal. IV,

m

19. quemadmodum exhibitionem Corpo-

Ti

ris & Sanguinis Chrifti non folum annun-

bUS |

ciat, fed etiam ipfe porrigit tanquam dif-

pl

perifator myfteriorum Dei, 1. Cor. IV, r.

quemadmodum non folum falutem homi-

fito

nibusannunciat , fed etiam falvat; r. T'im.

M

V, 16.ita etiam remiffionem peccatorum

COT

rnon folum annunciat , fed etiam corfert.

n

Remittit peccata, uc Hulfemanni verbis u-

cnf

«

tamur, Extens. Breviar. T heol. p. 123. 55

of ammunciando, fed remiffonem per mo-

1 (&dm(

dum caufe miniflerialis ad boc ordinate et-

lf p

iam applicando penitentibus , quomodo ba-

f 00f

Il

ptizat,comverti. [4lvat auditores. . Oeco-

nomus non folum annunciat domefticis

uf

pu

TU

fuis quod cibumaccepturi fint, aut accepe-

rint/fed actu cibum illis exhibet.Pari ratio-

emmll

n

ne difpenfatores myfter. Dei, qui funt

GeB cóveoyy?i, 1. Cor.TIl, 9. non folum remif-

d. ]

ltin

fionem peccatorum annunciant, fed actu,

juffu &loco Domini difpenfant. Chriftus

medlat«

qui poteftatem habuit remittendi peccata

ttln

m di-

homin;bus irn t;grra, Matth. IX, 6. etia

-

- fci-

RRTO TE

-693) 357 (863-

1 ii

fcipulis fuiseorumque fuccefforibus dele-

diotd

gatam poteftatem dedit remifhonem pec-

r

catorum hominibus conferendi. Matth.

XVIIL g. Pauluscerte non dicit: Chri-

: Qgem-

n

, ftusremittit, & ego hocannurnicio, fed: 7

cui aliquidremitto,boc Chrifli vice remao.

ipkie

GT

* XXXV. Objiciunt. Novatores, fideles

jama Deo abfolutos eíffe, ideoque remiffio-

YO

nem peccatorum a Miniftro faltem fideli-

hnrte

;luam dl'

bus conferri non poffe, qui remiffionem

jam habent, nec aliüd quicquam a Mini-

It

ff hort

ftro, fi illum adeant, fidelesimpetrare pof-

fe, quam annunciationem remiffionis pec-

LTIR

catorttm

catorum. Sed refpondemus, hominem

poenitentem, qui fe per fidemad privatam

coie

verbi !

confeffionem preparat, ftatim quidem a

Deo remiffionem peccatorum accipere,

" [

j p

fedinde non fequi, quod Deus ipfi non et-

iam poftea per vocem Miniftri , cui pecca-

ia

ta confitetur, peccata remittat, aut remif-

IW?M" l

fionem peccatorum conferat. Utrumque

, 0

Deus facit, remittit homini peccata, quatn

od

primum feconvertit &credit , & remittit

ucut

etiam ipfi peccata, cum poenitentia & fide

panrtt

inftructus ad fuum Confeffionarium acce-

y

dit. Illaremiffiofitin coelo, hec vero et-

lumfe""(

iam in terra, illa t a Deo immediate, hec

fkd M

mediate, per illam peccata remittuntur,

as

«

per hancremiffio peccatorum jam accepta

d

Ü

uo-

(etif

j

iteratur; confirmatur.,-& fimul alus q

3

que

-&93) 358 ( $63-

atot

queinnotefcit, qua de re CarpzoviusSe-

Viter

nior in unberfülfbten Putberifcben £5fe

Cybtüffel contra Mulmannum p.129. videri

Qatus

admi

POtGI'lC.

DT

XXX

VI. Fanaticus quidäm in trä&atü

germanico unius plagula de poteftate cla-

noni

folut

vium & privata confeffione & abfolutione

clavem folventem adeos tantum pertine-

nj

E

üistef

reafferit, quiligatifunt.. Cum ergo fide-

les, qui ingratiz ftatu verfantur, nonliga-

onem

Tuüjer

ti fint,eos etiama Miniftro non folvi potle

infert. Quod autem clavis folvens in h-

fitygl

!ieris;

gatis tantum locum habeat , exemplo mu-

—— —— —À

diver

lieris peccatricis & paralytici Matth. IX,2.

probare nititur.

Verum unde probari

f

t

poterit, paralyticum gravibus peccatis

morbum contraxiffe ? Saltem probari non

XX'

Rimo:i

oteft, quod illo tempore cum per bajulos

n lecto ad Chrifti pedes depofitus fuit , ad-

fare fo

Temeí

hucpropter peccata morctalia ligatus fue-

A

rit.' Probabileenim eft, quod fidemjam

umaäd(

Ciütge

habuerit, cum bajulis fe portandum per-

mitteret; & antequam in Chrifti confpe-

picem

é€tum veniret;. Siautem fidem habuitjan-

Á

tequam in Chrifti confpectum veniret, et-

Vuïgaïþ

iam remiffionem peccatorum habuit, an-

lr

X

z

o

tequam Chriftus ad ipfum diceret: confide

Jili, remiffa tibi fünt peccata tua.. Quam-

lii

lrl

primum enim homo pcenitens vera fide

epec-

LT

Chriftum ample&itgr ; deremiffion

,;K

CQEOf

]

x

|

498 ) 39 ( 63-

YUV

catorum fuorum certus effe poteft. . Sol-

vitergo Chriftus eum,qui non ampliusli-

n h

W

gatus, fed folutus erat.

Quantum autem

ad mulierem peccatricem attinet, eam grá-

n

vibusolim fceleribus contaminatam fuiffe

hu

noninficiamur. Attamen non ligata fed

foluta erat, cum Chriftus ipfi diceret: re-

Juto

pertine-

mifJa tibz fant peccata 1ua.

Cujus affertio-

v f

nisteftem ipfum Chriftum omni excepti-

nl

one majorem habemus, qui jam antea de

muhere illa dixerat : remuz//2 ipft funt pecca-

vf pOl .6

n

zamulta. — Difcimusigitur potius ex mu-

domi.

lieris peccatricis exemplo, illis etiam per

me

clavem folventem remiffionem peccato-

rum conferri poffe, qui

robagi

tem conftricti non fünt..

,

per clavem li»gan-

»it

eccati

stl

XXXVII. Variadenique e Luthero te-

ftimonia Novatores pro fententia fua alle-

) bäiUfOS

gare folent.

Probaturienim aliam ratio-

fll.lï»R i

nem effe mulieris peccatricis, aliam fideli-

p lt?

j

um,adducunt verba Lutheri, quiin expli-

catione orationis dominicz, poftquam du-

un p

^

plicem remiffionem peccatorum effe ob-

coti

hw[)

i

fervaverat, exemplo peccatricis , quam ex

vulgariopinione Mariam Magdalenam ap-

mfetxæ

pilt/

pellat, diftin&ctionem illam illuftrat , his in-

ter alia verbis ucens: allebepbeseiget G. Sori»

ii

Qu

ftu$ in 9Xtatía 9tagbalena. —K Ote erfe / bact

j

ibr benSXücfen suFebret/ unb bod) su Címoni

[2U

"a

(fe

u

Wd) : íbr finb il Gziuäbe oergebcn/ba ba

i£

(

"E93) 36";3'(8(?3-.w !

n

fít d nidtGriebe. — GOiecanbere/ ba erfid

áu ibr toanb/ unb fptad) : bir fiub oerfaffen bei»

r

ne Cunbe/ gebe bín im Sriebe / ba teatb fíegu

&

| I

(ricben, "Tom.I. Altenb. p.95. Ex hoc Lu-

theri loco probare folent adverfarii, non

Mi

fequi: Peccatrix, cui peccata jam remiífa

(i

fuerant;accepit abfolutionem,ergo &fide-

o

lesabfolutionis privatz capaces funt. Ra-

ij

tionem differentiz in eo quzrunt, quod

t

peccatrix, antequam Chriftus eam abfol-

UM

veret, pacem nondum haberet, alia autem

u

fit illorum fidelium ratio, qui pacem jam

if

habent, ideoque tali abfolutione non in-

W

Verum Lutheri mens non eft,

digent.

f

quod peccatrixillo tempore,cum Chriftus

b

intertia perfona & quafitergo obverfo de

&

ipfaadPharifzeum dixic : remiffa funt illi

N

tl

peccata multa, nullam plane pacem habue-

&ij

rit, & tunc demum pacem acceperit , cum

Qum

Chriftus eam his verbis compellavit: re-

Conf

miffa tibi funt peccata tua, fed hoc tantum

tiota

indicare voluit, quod pacem internam ma-

gis fenferit,cum Chriftus altera viceipfam

þïü, q

de remiffione peccatorum certiorem fe-

Oi

cit. Ceterum neminem fidelium tam fan-

l 1g]c

&um effe, ut remiffione peccaterum non

Quori

indigeat, Lutherus eodem loco p. 94.fatis

UT

clareindicat, cumait:. t»a8 tvollen bie graf*

lt

fen oeiligen bitten gu unfeen aeiten / Díe ba fíd)

TUm

" fge 9U

xeiv

fPlïm

Sanf;fcomm fdbágen / fonbertid) / oen

/

—

| 408) 361 (885-

I

5e-icbtet/ abfol

bitt unb gnug getban babenyunb

tj

nut alfo (eben /. Daf fie nicbt bitten für íbre

T.

(Gunbe (tote Die a(fen te

xhocbt

oten Syeiligen / 6on

benen 3Daíb fagt/ pro lac orabit &c. eítt

faci t

jegficber Soeilíger tviro Gnabe bitten für feine

m ii

Qjunbe PC XXXII, 7.) fonbern nüt otoffe

rgo&üd:

SBerbienfte fammien/unb einen £óftf. Spaltaft

um J

im S5ymmef gar nabe ben . SBeter bauen mit

j

ini t

biel guten Q'Gercfen ? SDod belfung GD

tvit tvoflens verfucben / ob. voit fíe Fónten qu

jig at

Goünben maden/unb unter unfeeatme fünbe

m

liche Cotpfobafft eblen/ baf. fíie mit ung [etnen

non i

Dip Ovbet-/ nicht allein für bec QSeicbt unb

nort CH:J

3Duffe/ fonbern aud) nad) bem aroffen 2lbfaf

Cuis

on *Beinrunb C»dulb / beten/ mib nadaller

yeroc

C5dufb 23ergebung -mit un8 fagen : $9Ctt

vetíaf ung unfet Gdbulb; — :Notenthoc fan-

m hr

étuli noftri, necfe fanctiores effe cenfeant,

enit, Ul

quam quibus remiffio peccatorum denuo

conferri poffit. . Siautem iterata abíolu-

]ari f

X v

tio tanto 1pfis odio eft, exeant etiam tem-

m

plo, quoties publica abfolutio renuncia-

tur, & quintam petitionem ex oratione

[iofcm.e'

ominica omittant. Autfieamomittere

ntun?

religioni habent, fateantur, fe quoque

quotidie dimiffione — debitorum — fpiri-

jrurm i

hu

tualium opus habere, nec putent fan«

UL

j

&itati fideltum injuriam fieri , fi per Mini-

j

ftrum a peccatisabfolvantur. Si enim pax

audent, non impe-

Ti W

i

]

fpiritualis, qua fideles g

5

dit,

68 ) 362 (163-

dit, quo minus immediatam peccatorum

lisvi

remiffionem quotidie petant, cur eos pu-

Qu

deat mediatam remiflionem peccator

5

uma

(l

Miniftroflagitare?

Q

. XXXVIII. Producietiam folent a No-

vatoribus verba Lutheriex parte extrema

titol

concionum poft reditum ex Pathmo habi-

gt

Ti d

tarum 'Tom. 2. Altenburg. p. rrs. ubi ait:

ggborbj

toet abet einen feften ftatcfen Gxauben bat qu

WON

(GOtt/unb (f gemoif / feine Coünbe finb ibut

erot:

tergeben/ bet mag Díefe S5eicbt toof [affen an»

ficberi/ ub olliine G ttbeidten. — Verum

Csj

D

ex his quoque verbis non fequitur, quo

Df

firmioribus in fide , qui de juftificatione

M

fua certi funt, remiffio peccatorum con-

ferri non poffit, &qgamquam immedia-

Wi

tam remiffionem magis neceffariam exifti-

ff

tj

met Lutherus, quam mediatam, neminem

fim

tamena privata confeífione his verbisar-

fii

cere voluit.

Attendantur [modo verba

1mmediate fequentia: abet tvic bie fíinb ibt/

1

bie fold)en feften ffatcfen Glaubenunb. Bubct-

Bitlo

n

fíbtsu G O tt baben? €8 febe ein fegficbet bie

M

auf ficb felbft/ baf er fícp nidbt oerfübre, — Vi-

Dx

deant igitur Novatores, ne cum Pharifzis

fills

falfa perfuafione femet ipfos feducant.

Certe Lutherus confeffionem. privatam

htj

lo

contemptui minime habendàm fuo ipfius

Mgj

exemplo in eadem concione docuit. Poft-

Mrij

um

qu enim confeffionem Pontificior

"

lgy

xiNeo

^

ACOTU

..*E(ää)gög(s(ä;

his verbis improbaverat: bíefe 9Beicbte bat

p

ber SPabít geftreng geboten / unb einen 3?otb»

(

ftall brau8 aemact/ baf e8 $u erbarmen íff.

iB n.otbigen utib gvoingen bab íd) vermorffen

tiN

unb bartangegriffen/ Da id) von Der 3eícbt gce

XCR

nolu-

prebigerunb gefcbrieben babe, — Unb ebenbae

ub

rum toíll d) nicbt beidhten/ baf e8 ber Pabf

Gebotben bat/unb baben toitl/ benn et foll mit

t

pie 9Scicbt fte faffen/ unb Feinen 2tvang nod)

ib

Gebotbraus madjen/ De8 et feíne SYtadpt nodb

futi

Gietbaítbat su tbun/ ftatim fubjicit: aber ben4

Vent

1100) tvill id) mit. Die beimlid)e SBeicbte niee

.qui

manb [afien tebmen / unb tvolte fie nicbt um

Stote

n

Der ganfen O 'Belt Gxcbat geben/benn id) toeif/

1008 Cotárc£ unb Qtoft fíe mir geben bat. C

od

j

tveif niemano toas bie beimfiche 3Reicbt ver»

1ex

mag benniber mitbem S'euffel offt fecbten unib

Fámpffen muf/id) toárelángft oon bem 'eu-

2

feL überrounben unb ertoürget toorben! / tvenitz

j (

thic) íefe. 3eicbt nidbt erbaften bátte. Et

ini

paulo poft: wítmiffen aucp viel 2l6fotution

) uf

baben/batnit roir unfer blóDe8 Getviffen/ umb

j

ii

Serjagtes. Syr& gegen Dem Q'eufel/. unb füe

]

QO flárden unb troffen mógen / baruns

hat

foll ttan bie beimlide 9Seicbt nidbt oerbicten7

duct

n0d) jemanbs baoon balfen, Eciterum p.n16.

u

alfo febet ibt/baf bie beimtidoe 9Seicbt nicbt u

m

veracbten if£/ foubert ein trefflic) &Ding fey/

u

ber íd) meinet balben ní

Wt geratben toolt um

wclonjm

biega:?;e *ïBe(t.

xxxxxg.

-893)) 564. (883-

XXXIX. Conquiri denique folent illa

g

Lutheriloca, in quibus permittit, ut ali-

Mi

quisfine confeffione ad S. Coenam accedat.

D)

Verum non valet confequentia :licet non-

hij

nunquam fine confeffione ad S. Coenam

hu

accedere, E. fideli, qui de fua juftificatione

fb

certus eft, remiffio peccatorum a Miniftro

u

conferri non poteft. Przterea loca illa

UT

Lutheri non unius funt omnia generis.

dtto

Interdum enim illislicentiam fine confef-

f

fione facra euchariftica adeundi indulget,

Ticil

quibus fine jufta caufa abfolutio denega-

tur, ut. 'T'om. I. Altenb. p. 6r4. cum ait:

prox

tit

teil et nidyt abfolviren/ fo af er8/ unb gebe et

TET

SKecbenfbafft a Syüngften Sage feitieg oet»

tl

fagtea 2[mit8 / ub beraubten Coacramentes /

bath

bem er e8 f:ulbig aervefer unb folf fíd) bafjele

T

besBeidyt«Siub nidt mebrumbie Abfolution

t

befümmern / unb auf. folcbe getbane 9Seidbt

f

unb aefucbteAbfolution fren sum(oacrament

if

Soben/et if£ für GyOtt getvilíc) abfolvirt/unb

t

miuf ben SXtaub feínet Abfoludion. gebultig

O

unb frófídh (eiben/ toic et feíben muffe einen

[1

I

feibtic)en S&aub. — Interdum non tam de

Wtty

ipfa confeffione fimpliciter, quam de certo

mili

confeffionis modo agit, ut'T'om. VI. Al-

tenb. p. i16. übi dicit : neben biefet feenbeit

Dj

bebalten tvír Díe CfBeife/ baf ein XSeid)tSinb

0f

q

0.

etgeble etticbe Counbe/ bie ibn am meiften brü»

if

"l

d'en/ utb bas tb.un toit nícbt um ber -9erjïänbeig

1

olent

. *108)365 ( 86

gen toillen/ benn wumfern QWarrberr / (&aþm:il

tb utde

M. *Bbilips/ unb folcbe Peute/ bie oobl voiffeny

naccei

10a8 GCoünbeift/ 9on Denen forbern toit Der Feí»

lIt

ned, 2Iber tcif bie [iebe Syugenb/ táglich Da»

; C

ber mácpit unb Der gemeine SPtann tveníg vere

icatt

Mi

ftebet/ um berfelben tvitlen baften toic fo[cbe

QSeife/ auf baf fie gu Cbriftlicber Sudbt unb

aiocaï

Cerffanb erjogen toerben.

Nonnunquam

l genem

de eo agit, quod contemptores confeffio-

eco

nis non cogi debeant, fed fuo ipforum pe:

indulgefv

riculo relinqui. |Nam in eodem, quem

dengg:

proxime allegavimus, loco fcribit: $at

um d

bani

tvit joingen niemanb gur XBeicbt / toie bas o(le

jf (

unfer Coobrifft beseugen / tvet fie nicbt baben

Wv

tvill/ ber [f fie fabren/ gleic) tvie toir nicbts

atl

parnac fragen/ ver unfern G atedbifmumunb

nd) i

W

Sebre nicbtbaben toill. — SSie bált nierianb ben

!

o

anbern/Denn toit (Gott Pob) veicblidb aefebrt

y aM

finb/ baf Chriffus unfer S9&tvt Feinen ftof&en

u

Qu

eigenfinnigen Svopff/ in feinem Seicb [eiben

JUnL

v

teil/ toatum folten tvit benn folcbe boffártige

199

ii

Gxifter mit Gemalt in fein SReid) sroíngen ? af

T

u

fienur fabren / tvie bie Cpreu / fo ber QGinb

n

bertvebt/ ibr Geuer toítb fíe tvobl fínben, — Si-

Ti

fi

milia profert Tom. VIII Altenburg.p.973.

u

bagu barfbic) nun niemanb stoíngen mit Gez

rt tl?h

i

boteu/ fonbetn fo fagen tvít/ tver ein Cbrift if£,

(

obet geene fepntvolte/ Der bat bie einen treuen

i Ó

j

i

SRatb/Daf er bíngebe umb Den Eb(ilicbenGscpat

w

j

'qule/ biffu fein Gbrift/ ober begebreft

foícbeg

l]

vrofte

89 366( T

refté nicbt/ fo fafjen toir Díd) ein anbertt

Int

toingett.

Et iterum: toer nun fein. Cíenb

bt

unb 3?otb füblet/ toíto obl fold) C3erlanget

t

barnac Ériegen/baf er mit Sreuben bingufaufe

pral

fe/ velcbe ed aber nicbtadhten/ nod) von ibnen

(

i

feíbft Eommeny bie [affen tvit.auc) fabren. ag

——

D

fotlen fie aber toiffen/Dap teit fie nicbt für Gbtie

n

fienbalten/ & iterum: bíftu nun ein Cbrift/fo

—

litp

barffítu toecber meine8 ivangs nod) "Pabfte

f'üit

Qebot nidhts überall/ fonbern tvírtt bíc) reobl

Cor

(eibft jroingen/ unb mícb barum bítten ; baf bu

li

fo(cbe8 mogeft theilbafftig werben. — Oiltu

-

e

8 aber beradbten / unb fo ftolfg ungebeicbtef

tlery

j

bingeben/ fo fcbfieffen mit bag Urtbeil/ Dap u

Vitam

Pein Cbrift bift) unbD aud) be8 Coacramenté

WT

nicbt folt geniefjen.

ennDu veracbteft: bag

tq

Fein Gbrift eracbten fotl/ unb madyeft bamit/

ATRR

b

baf bu feine Qergebung ber Gourbe baben

—

if

Fanft.

lnb iff eín gemitf a

T

€

Itj

bas C'oangelíum oeracbteft.

'ien/oaf bu auþf)

XL. Lutherum iptum, nonpunquam

Wt

fine confeffione ad. euchariftiam acceffiffe

W

1j

^

NY

rropria ipfius verba dubitare non finunt.

Wa

b

b

icit enim T om. 7, Altenb. p.10. unb id) D.

IT

Martinus felbft et(ícbe maf ungebeichtet bingu»

i

9tbe/baf id mir nidt feibít eine nótbíge Oxe

toobnbeit mad)eim Getoiffen/ ubi etiam ver-

LT

bi Miniftris, nec non aliis, qui femetipfos

20f

bene probare poffuncliberum reliquit, ut

Unt

Ctij

fine confefTione ad facram miífam veniant.

n-

yi

Fïüää)g&(ää-"

J

Interim tamen de fe ftatim addit : 5« -ibf'ee

:

T

)

berum ber 3Seicbte braudye unb nícbt entbef»

Nl

(

rentvi[/ & generatim hanc ibidem regulam

ul

ii

prifcribit : e$ foll niemanb jum G»acrament

t

l

v

gelafjen moerber / er fep benn quoor bep bem

u

9pfarrberen getoefen ; ficut &in Auguftana

Confeffione artic. 4.abuf. dicitur : zon fó-

ell

l

Jetporrigi corpus Domini,uifi antea explo-

us

ratis & alfülutiss & in apologia Aug.

ob

Confeff. p. 25o. porrigitur. [acramentum

m

bis,

us uti voluntpoft quam funt explorati

jl

a

j

)fo

Íuti.. Quantiautem decetero Lu-

ybidi

therus confeffionem & abfolutionem pri-

ia

vatam habuerit, vel hzcejus verba teftan-

pawti

tur.Tom. VI. Altenb. p. 117. tvenntaufenb

p

unb aber taufenb Q'Gelt mein roàren / fovolt

gff bumit!

id) alleg [ieber verliebren / al id) wooít biefer

y

88eiobt bà8 geringffe Ctücflein eineg aus ber

UL

Sirdenfommenlaffen. Ecpauloante: num

tvit fie toteber angericbtet baben / toollen fie de

bermaf/ bec Seufef unb feine S(poftel , roiebero

ïübqüam

xccllt

um gar nieberfobfagen, — (ber mir nidbt / toer

n (Iüum

fie fur ficp nicbt tvill baben / ber faf fie geben/

n

bod) fof er fíe barum uns unb anbern frome

d

!

men (bíeíbr benotbiget/ unb ibren Sougen ocre

MW&'

fteben)nicbt nebmen nod) vernicbten, Et pau-

jam

0 poft: fiebet erá abet unb bóret8/ unb vere

Damt affo toiffentlid) Die Qaeicbt ín Diefery

mei

C5tücfe, fo if er eítt [auter. S'eufef unb. Feim

j

lvewüm

;

nicbf

|

?Renfcþ(&ggüea:' unb Diäv(ätücf iff

qnein

463) 368 ( $63-

alcii bet Sjugenb unb beni pó5ef 7 fonbern jé

hec

finat

11111

bermonn nug uanbD notb / uno folla Feiner eere

fefo

acbten/ er fey toie gelebrt unb beilig ex toolle/

benn toer íft (o gax bod Fommen/baf er GDf«

Cpl

te$ J'Bort nicbt beburffe/ obet eetacbten móge?

rlägg

ilnp um bíiefeg Cotücté voillen braud) id) bet

abux

93cidbt am allermeiffen /uab teill unb Éan ibt

nidt entbebren/benn fie mit offt unb nod) táge

[icb ocoffen S'roft giebt/ tve

s.

j

-nn icï) betvixb*t;gnþ

od

befümmertbin.

A

Tif

XLI. Etfi veroabfolutio

vp'rivvatä.ante $.

d. d

Cone ufum fimpliciter neceffaria non fit;

ideoque ecclefie nonnulle evangelicz ea

bugí

tafri

non utantur, & qui in ecciefiis illis agunt,

d

finelefione confcientiz ea abftinere pof-

fint; alia tamen ratio eft, fi quis in illis ec-

W

$4190

&lefiis degat, in quibus abfolutionis priva-

m

txe ufüs amte S. Coenam introductus elt.

M

UR

Ubienim ufitatus eft hic ritus, non eft o-

of

mittendus , non tantum , quia preeclarüm

ufum habet, fed etiam quia non convellen-

tfooy

dus eftordo ecclefiz, nec comtnittendum,

A

BI

utquilibet, quod fibi rectum videtur, fa-

totr

ciat. Idenim fine aliorum fcandalo non

Bu

fieret, ut Balduinus in Cafibus confcientis

raviter monuit, p.346. qui etiam p3g 347

a

| Mitlor

addit, quod etfi peritiores hoc in genere

P&I't,g

libertate fua uti poffint , tamen propter

per

fcandalum, quod inde facile nafci poffet;

EU

jure fuo ud non debeant. lmprimusvero

ce

^$98) 3,69 ( 8(5»)3—

I«

—

u

hec libertas non

ermittenda hodiernis

€

...—

I-

E

—

fanaticis, qui fingu

h

ritatisftudiofine con- .

p——

E—:

E

fef[ione privata ad . euchariftiam. admitti

qu

cupiunt, falfoque fibi perfuadent, nullam '

T

——

Bu

Kal

5

——

--

amplius peccatorum remiffionem confer-

idi

—

E—14

riübi po

5

WEW

—

abunde demonftratum arbitramur. -

aü&iä qua perfuafio quam falfa fit, | P.

——

—

Qui verepii funt,quamvis pecca-

tWj

.täff a

Deo remiífa credant , tantum ta«

j

J

1

menabeft, uta privata abfolutione abhor- . :

taant

reant,uteam potius cum gaudio fufcipi-

ant. Optime Lutherus 'Tom. II. Alten-.-

itonil

burg. fcribit -- CBiemobl d) nicbt Drínge/ fo

ia

tàtbeic bod) bargu/ baf Du miít £uft beichteft /

sagit

qe m

ebebugum Gacrament gebeft/ ober ie nidbt fte

veracbteff. — GOenn tvietvobl in bén Q'Gorfen

il

ber 99tefje/ al8im Soauptftücf/bie Abfolution

js prit

(tebet/ bennocb (o(t Du Darum bie anbereAbfo-

du d

lution nícbt veracbten/ GOtt bat feine.Abfo-

o d

recinit

lucion reícbfíd) unb oiel'uns gegeben/ bet Feíne

uni beranbern tvillen u eeracbten if, — 9g i -

ynidit

Q3ater Unfer bat er bie Abfolucion gefet/baf

ung unfeccCoünben foflen bergebenfenn/renn

detutyl

voit unfern J2edyften vergeben / bie foltit nicb£

du

veracten/nod) bas Q3ater Unfer Darum fafe

gfoet

fen [iegen/ob toobl in ber SXef aud) eíne Abfo-

p

0

lucon (febetoc, &in articulis Smalcaldicis

jn g

part, 3. artic.4. p. 329, afferit, quod DEUS.

| fopiff

fuperabundanter dives & liberalis fit gra-

non uno modo nobis-

fCl 'FQH?['

tia & bonitatetua, &

AÀa-

'ilnIS*I?i?

contra

M

*$93) 370(8&-;

contra peccatum confulat & auxilietur. Et

ndye

fi igitur fidelis quotidie remiffionem pec-

hodietr

catorum impetret, privatam tamen abfo-

t

lutionem non contemnit, qua audita pu-

Quni

blicam,quz ex fuggeftu fierifolet , abfolu-

ttniofa

tionemadíe non pertinere minime judi-

ttamur,

cat, fedillam quoque lzetus apprehe

it&

Domiti

tum etiam in facra Coena remiffionem

eccatorum denuo accipit, & pro magno

UndeSa'L

b

eneéficio agnofcit, fidem fuam tot falutari-

tiljes t

- busgratie remediis a DEO confirmari,

PInpunt

cui pro fupferabundante illagratiafit — —

gum fe

-gloria inomnes zternitates.

paludigr

Yebil

Wþcca-la

4

PROGRAMMA :

Qu aftü

IN

a

Vufpem, |

MEMORIAM

] -.)

ce(ïusälfP

ilbiey

Vefüm.

REFORM AA WT— IONI S 4

am?a ehhe

- m

p. MARTINO. LUTH,ER:d

d.31. OGobr. 4 C 1517. feliciter eepte,

Tüplico

ds g

h Erapros,aquibus Domini vineam

scUlpr

vaftatam & mifere deformatam

mllt, qul

Divinus Pfaltes ( Pf. LXXX. 14.)

queritur, anima] pfeud-orchodo-

llgiis

-xum, fa

lselet

natiïum ogcre operato, i,

uxmöz ;—

787

"?äfa m

l

408) 471 (—æs :

xitet t

arveüue. ur &xo» , intelligi, nonnemo inte?

o

hodiernos chriftianifmi Platonici Sectato-

P

mondj

!

res in Synopfifuz falfitatis ( p. 429) afferic.

j

qudty

Quam interpretationem, cum aperte calu-

e, d

l

mniofa fit, nulla refutatione dignam arbi-

lii

tramur. Obfervamus podius fpiritualem

d

Domini vineam non tantuma porcis fyl-

mititia

veftrib;, fed etiam a vulpeculis conculcari.

0 m

UndeSalom. Cant.1l15.capize , inquitygobzs

otfilum

vulpes, vulpes paroulas, que vimeas cor-

vnäfmüfï;

yumpunt ; íeu, ut Caftalio, qui per inte-

grum fere Canticum 'diminutivulis fuis

rati

i^

paululum ineptubs nimis delectari folet,

verba illa reddidit : capzte sobzs vulpeculas,

T

vulpeculas parvulas vinearum vaflatricu-

Jas.' Suntautemifte vulpecule hzretici,

qui aftutam vapido fervant füb pectore

3

vulpem, qui vulpium inftar obliquos in-

ceflus fufpenfo gradu occultant,& ézrdz-

A« fibi eubilia przeparant, ut, fiforte unum

alterumve oftium claudatur & obftru-

NI

atur, elabendirima non deficiat, aliosque

hujusmodi vulpinz verfütie modos, ut

t

fimplicioribus imponant, adhibere folent.

?Wa

"Tales heretici circa medium duodecimi

n n

feculi prope Coloniam Agrippinz emerfe-

fotmiti

runt, quife folos Chriftà & Apoftolorüm

TA

veftigiis inhgrere jactarunt, quemlibet e

fuis electis corporis & fanguinis Chrifti in

r

l

!

.menfa fua confecrandi poteftatem habere.

;

p

L]

dOä

ff

Aa 2

13 372 (86*- .

docuerunt, non obftante continentig, cm

| ddt

fe obftrinxerunt , voto muhercularum

contubernia inierunt,fectz fuz etiam. ju-

phmm

21011681

ramento interpofito celandz artem a Pri-

Yef

fcillianiftis acceptam, ubicunque neceffi-

i fok

tas aliquaexigere videretur, exercere mi-

Senany

nime dubitarunt, multisque aliis pravo-

a

thanda

rum dogmatum & morumoffendiculis ec-

NU

clefiam turbarunt,que ab Evervino inepi-

tit, I

ftolaad Bernhardum a Mabillonio ('Iom.

Cb

IIT. AnaleGt. p. 452-) vulgata recenfentur,&

(Gttib

ab ipfo Bernhardoin fermonibus ad Can-

dlt, qu(

ticum Canticorum (Serm. 65. & 66.) cum

HOHIS

elencho. quodam repetuntur; ubi inter

fufmple

alia obfervat, quodiftz vulpecule mira

AE Y

calliditate veftigia fua diffimulaverint , ut

enthyí

qua parte vel 1rrepfermt, vel ex1vennr,de-

Tüm4h

prehendia nemine potuerit,etfi ipfa vafta-

liter &

tevinez facies vulpeculas adfuiffe abunde

fs

prodiderit. Ethis vulpeculis accenfendi

fàtiten

etiam funt noftri Pietifte , quorum cona-

tus etfi nonnullis in locis fruftranei fue-

f pot

ToG.

rint, necraro illiscontigerit, quod fameli-

3

Qbangg

cz cuidam vulpecule accidiffe Phzedrus fe-

A

quentibus verbis narrat:

Famecoatta vulpis alta i vinea .

W jun

AT

Uvam appetebat fümmis faliens viribis,.

,Quam tangere ut mon potuit , di, þedem

!Cbafft

i

tbf

Nandum anatura eft, nolo acerbam /il

ftüf fan

"IET£,

dici

lat

E LC

Vg

erolin

dici tamen non poteft, quantum damni

plurimis eeclefiis dolofe eorum machina-

D j

tionesintulerint, Quarum non poftre-

ml

ma eft, quod fingularem fanctitatem fimu-

J d

lare folent Anabaptiftas imitaci, de quibus

GIU

Senatus Argentoratenfis Reipublice in

st

mmandato d.27. Jun. A. C.1527. & iterum d.

Yiit

34. Septembris A. C. 1530. promulgato afle-

[ t

l

rit, Da& fie untet ibrem Godein vor anbeta

qio (1

Gbriffen ein fromm Seben qufübren fürgeben.

nfenti)

(G5traburg. Svircben-Orbnung p. 3:4.) Acce-

us ad

dit, quodfacram DEI vineam fub reforma-

u

vb int

tonis pretextu perdere fatagunt, cujus

fufcipiendz autoritate ne deftituti vide-

qile m

antur;immediatas vocationes& peculiares

vennt,)

enthufiafmosjactareconfüeverunt. "Ve-

yerint

rum ab ejusmodi fanaticis ecclefiz haud a-

ia

liter ac a vulpibus vinee reformantur.

jjc u

Qualis fuerit reformatio, quam Argento-

accenfen |

rati tentarunt pietiftice illee vulpeculz, le-

rüm o

1 poteft in tractstu, qui hoc ipfo anno

n

1706. Argentorati prodiit hoc titulo: D68

ydíite

Coangeliftben $irden/Convents ín Gsttaf«

butg abgenotbioter Soiftorifcber Sericbt / o0n

?hgäïwk

pet füngft bafelbft entffanbenen. 9Pietiftifcben

n

PArüberfbbafft unb 9pbifabelpbifcben Gefell,

T d

ibafft: 2Was mít berfclben vorgegangen/unb

T.

toie fie u fiboarmen angefangen / rounberfid)

mit (amtibren intriguen entbecet/ unb geftóe

Wïþllmfä

bertteorben : $9t SSep(egung Derer bienu

.as

n$^

| *i$3) 374(?$3f'

-

nótbigen 9cten unb bricfffidbenDocume

ii

S(us etbeifdyenber J20tb / su Süetfumg, Der [ei»

qitgo

benben Qibarbeit unb Llafdbulb De8. gemelbtett

MO 00

Conventsbafelb(t beraug gegeben toíber Die

gj

entfeslicbe gafferungen/ bodbft unbillige Q3et»

g 6u

feumbungen/ unb bofhafftige fagen eines i

IT

etiftifdben Godmad»ibells, Qualemin do-

UT

étrina & ritibus reformationem Heilbru-

du

ff

nz introducere aufi fuerint, teftatur de-

cretum Senatus Heilbrunnenfis Menfe

Tnpilc

Martio prefentis anni 17e6. publicatum,

formáti

D

cujus initialia verba producere lubet:

fientea

Sftadibem Cin Gofee unb Soodomoeifer/ De8 9.

ä&am,fg

$. G5tabt SSepfbrunn. oerorbneter SBürgete

ltrupt

meiftec unb Satb/leibmütbig ecfabren muffan/

&f

baf biganbero aetvifje feute nad) unb nadp bete

cenda.

ein gefchlichen/ toelche unter bem G5cbein Der

iGIS

aleiffenben SoeiftaEeit/ nicbt allein. gants before

PT

bete hr « odf su bebaupten / unb eon Det.

Quorum

Cvangefifch «Putberifdben : Svicben. ím bene

ttm;

svicbtiaffen SPuncten. abgutoeidben /. foubern

ii

aud bem offentlid prebigenben Q'Gort. GOt

t

te8 fein Gebór u geben / ben bodftabtbigen.

