ai. oftendit, ne illos quidem ab hac uni-

il

verfalitate excipiendos , qui contra con-

avït, l

fcientiam. fuam Chriftam Salvatorem

Yef lfäüs

fuum virulentiffue oderunt, & a

npori

cerbiffimis convitiis indefinenter confe-

&antur. Etfienim verum & immotum

üt -V

effe dicat , malitiofos ejusmodi apoftatas,

ff

R

Qu

uamdiu fcientes & volentes Chriftum fi-

»

LV

bimetipfis rurfum crucifigunt, & oftentui

tem

Ri

habent, ad poenitentiam renovari non

ile

dul

poffe, addit tamen, quod via ad poeniten-

tribt

tiam ipfis non fit preclufa, quando fepo-

Ttdo Y

fitisodiis, convitiis atque criminatigpiþüs

2

qïüdem P

inlaudes commutatis, Chriftum amarein-

"ib QUO

cipiunt ,fuaque fcelera deteftantur. .Sic

Titfre

itaque Chriftus pro omnibus hominibus

Ilon 1 i) fel

mor-

: üs)lzg(eæ—

Wi

mortuus eft, ut etiam pro omnibus ('homi-'

n i

num peccatis juftitiz divinz fatisfecerit.

r u

XL'V. Mors autem, quam JESUS pro

) unque

omnibus guftare voluit, non eft tantum

ipi du

mors illa, que in corporis &anim:e fepara-

1 pl

tione confiftit,fed eciam mors fpiritualis,

bit (

TOORQUUL

que horrorem derelictionis divinz,& gra-

vitfimosanimi angores ; & fenfum poena-

precie

rum infernalium comprehendit. Illam

:

Yrtuu

enim mortem pro omnibus guftavit,

r

quam omnes poftlapfüm guftare ex meri-

ij ol j

todebebant. Omnes autem non folum

j m

morti corporis, fedetiam zternze obnoxii

TE

eramus. IdeoqueChriftusnon mortem

j n

tantum corporis fed zternam quoque gu-

ont t

ftavit, non quidem ratione temporis fed

valratort

veritatis. Sicut enim Bo z; & per breve

g, 4

temporis fpatium Angelis minor fuit : ita

[2 COH( j

etiam guftus mortis diu durare haud po-

immut

tuit. . Vére interim infernales dolores

4

4 Oüüt

fenfit, qui mortem pro omnibus guftavit..

J

. XLVI. Quandoautem Chriftus mor-

ä

&olte!

tem guftaffe dicitur, querit Epiphanius

jovatl l

ille, cut homilia in fepulturam Domini ad-

j t

fcribitur: zc 4 Con 9ovére «-yedadlo; quo-

l

modo vita mortem guftavit? Et Ribera

gndo

a

Q

quidemadh. L'exiftimat, fenfum Apoftoli

effe, quod Chriftus gloria & honore coro-

mantil

natusfuerit, ut omnibus conftaret, quod

li

non vi,fedper DEI gratiam ad redimen-

f

dum

xX$8) 130 (Sä*

dum genus humanum mortem guftaverit.

nj

Cum enim incommodum videatur dicere

fanq

JESUM mortis guftandze caufa gloria &

foxt

marif

honorecoronatum efle, fiquidem guftatio

mortis coronam gloriz anteceffit,huicdu-

li pi

bio optime occurri pofle cenfuit, fi dica-

t

mus Apoftolum indicare voluiffe, quid

Qf

Qul

per JESU glorificationem declaratum

fuerit. Quorfum etiam Erafmi paraphra-

Id

fis fpectat, qua ita fe habet : g/orza ? bono-

tehate

ve coronatus eff , utmundus inteligat , ipfum

dt f

zmmunem ab omni culpa juxta voluntatem

Dregu)

D EI, volentis bumane faluti coufülere,

Wdcen

Jabiiffe mortis fupplicium. |Sed hic repe-

æmgu

tendum eft, quod jam fupra diximus, Apo-

(onfid

ftolum non velle dicere, quem in finem

st

Chriftus gloria & honore coronatus fug-

9?& Ie

rit, fedcur per pa/outs «* mortis viam in

tufle j

gloriam .fuam ingreífus fuerit , nempe

a

bominuma morte redimendorum caufa,

(pere Ó

quz redemptio fieri non poterat , nifi ipfe

Qma

mortem loco hominum; guftaret.

l

]

llj ü;;g

. XLVIIL. Ceterum guftandi vox vari-

mr:fldc

as medirationes Interpretibus peperit.

Qiper e Y

Spanhemius zn exercirationibus de gratia

m0d0, ]

amiverfali pag.945.obfervat, Chriftum di-.

R gat

xiffe: biceff czbus meus,ut Jaciam volunta-

llqui

zem egus qui mifit me, & opus ejus perficium -

Joh.I1V,34.. Cum vero & hec Patris vo-

Gami

luntasfuerit, ut Chrifcu-s crucis fupplici

um -

äächrm

*ä'(öäx) ni(8és

Va

u fübiret, non dubitat, quin Paulus gu:

r d

ftandi vocabuload hunc Chrifti cibum re-

i gonil

Ípexerit.

Nemethus

putat, refpici ada-

mariffimum illum cal

n i.

icem, cajus in hifto-

i hu

ria paífionis mentio occurrit, & ad vete.

rem Grecorum morer, qui damnatis ve-

lilrex qmd

nenatum calicem prebere folebant. Non-

o

nulli liberam Chrifti mortem hac

phrafi

punpi

i

indicariexiftimant , cum guftarefit

1n po-

nadi

Es

2

teftate guftantis.

- 'Fheophylactus addu-

igit if

cit fimile Medici

; qui prior pharmacum

vulumt

preguftat,

ne zgrotus illud abhorregt,

| Wl/!ït,

Hac eniin ra3tione etiam Dominum mor-

jhrc r

tem guftaffe dicit, ut nos adverfus illam

dmuS»APG

confidere doceret;. Benedictus Juftinia-

m n

DUs tom.2.explanat.en epiflol. Paulinas pae.

Oratus fll?

$42. refert,fibi aliquando in mentem ve-..

niíle , quod h. l. mortem

1j d!

guftare idem fit,

acgaudium & volup

tatem ex morte per-'

t ! Pemg'

rum o

cipere, fed huic explicationi, ne penitus

sl

eam approbaret, obfuiffe verba 27 0nmi-

fet

bus vzie zrayróg, cum neceffarium videa-

ii 017

tur, fidegaudio Chrifti verba Apoftoli ac-

us p

cipere velimus, aliquid fubintelligere,hoc

"nTIL

modo, ut gaudium perciperet ex morte ^

hr

pergratiam DEI-pro omnibus toleranda,

nifiquis velit, quod grzce dixit Apoftolus

g

p

Vg 7vros non de hominum genere, fed

deomni honore & loria , omnique mor-

c t

&is Chriftieventu dici, ut fenfus fit, gaudi-

ucisfuPPï, ;

2

Wn

æä) n2 (803

um & letitiam haufiffe Chriftum ex morte

pro omni ejus fructu,' quem viderit effe

ampliffimum. Verum ifta Juftiniani expo-

fitio coacta eft, &a fcopo Apoftoli aliena.

XLVHII. Nos paucisiobfervamus, gu-

ftare mortem idem effe in Scriptura ac

E

mori, feu mortem experiri, ut patet ex

N

».S1 autem

q

Matth. XVL i8. Joh. VIIL s.

prim

guftationem mortis ab ejus comeftione di-

ided

ftingvere velimus, guftatio mortis non ita

Disinc

explicanda erit, quqfi Chriftus more pitif-

-

?i Wg

fantium mortem primoribus tantum la-

&xaltat

bris guftaverit, aut fomno mortis ita ob-

$WWMH

dormlverlt, utdolores mortis & ejusacer-

Cri

Non enim

bitatem. plane non fenferit.

QOpe

levis mortis delibatio juftitiee divinze fatis-

r

facere poterat;fed calixirz divine ita ebi-

tà&h

bendus erat, ut feces quoque. exhauriren-

tur.

Interim tamen Chrlfcus mortem

C&dent

r lo

guftavit, quatenus non omnia mortis &

C rlüu«

dolorum. infernalium . momenta fecun-

Terüen

dumomnes partes & circumftantias per-

M QU&

fenf it, necamorte fuperatus fuit, fed po-

Uf

tius mortem & eum, qui poteftatem mor-

äVl, 1

*tis lläbült, debellavit,tertia diea mortuis

COihafr

excitatus; &glor:a ac honore coronatus,

QUi

de qua. seízes Savre apud. Dorfcheum:

mmpü]

Theol. Zacbar.10.1. cap. 9. pag 194 plura

ID

v1den poterunt.

^

*ünani

CAP

As

493)15(8

1 o

jdericdi

MA P^H

niatitye

li df

De Ufü hujus dicti.

vanis t

I

qripur

T Eftat, ut promiffi m&moilfes ufum quo-

üt patetex

'*quehujusdicti paucisindicemus. Ac

Ya

primum quidem duplicem Chrifti ftatum

st

indedifcimus. Statüm enim exinanitio-

ts n

nisindicat Apoftolus , cum Jefum o

torepi

Ti 7I Asj ytAge üAceT loyatvov dicit; ftatum

tontumé

exaltationis, cum eundem QG Ea ol Tiui] ise-

Jr[is fT

Qavop£vcy afferit.- Uterque autem ftatus

us

Chrifto ífecundum humanam naturam

Non tf

competit. Unde Apoftolus eum,qui pau-

jrnelt

lifper infraAngelos demiflusac poftea glo-

Vinæ i[a ]

tia &honore coronatus eft, in verbis pre-

xhtunt

v

cedentibus cum Davide hominem & fili-

um hominis appellavit. ^ Qaod autem

Chriftus paffione fua fibimetipfi gloriam.

meruerit,ex dicto noftro probari non pot-

ts j

eft; quemadmodum & Peterfenius n nube

ii *

teflium part. y. pag. 42, ex verbis pfalmi o-

m

avi, quz Paulus in dicto noftro repetit,

) m*

chiliafmi fui figmentum probare nun-

[onäw

quam poterit, etfifigmenti illius caufa to-

Dof

fChCUP

tum pfalmum turpiffime pervertat.

J

j y]

IL. Difcimus porro ex dicto noftro;

exinanitionem Chrifti ita factam effe , ut

j

/

nor-lkoccuïnte omnes

creaturas gubernave-

1 3

rit,

*ää )54.(88-

rit, fed vere plenario & perpetuo regimi-

lomi

nefeabdicaverit. Nonenim Angelis mi-

1 fim(

nor fieripotuiflet,fi etiam in ftatu exina-

| fireit

nitionis plenarium in Angelos dominium

4 manu

inceffanter exercuiffet. Unde Theologi

1 (mile

Saxonici n fo/ida deciftone 4.articulor.pag.

m

42.41. Obfervant, heec inter fe non conve-

| Qura

nire, quod Chriftus infra Angelos minu-

qico

tus fit, & tamen illo ipfo tempore fuper

um

omnes Angelos & Principatus dominatus

Tébell

fuerit. Hacenimratione, ajunt,tota Chbrz-

| fhorti

JH paffo nuda freret femulatio , quafé appa-

| yit,

Tenter tantum coram bominibus n forma

bdetin

fervi Chriffus fecundum caruem fe exbibus

v . ï

z[Jet, occulte autem coram oculis DEI juxta

-- qumi

bauc ipfain carnem Dominus dominans fue

! xen,.

per ommes creaturas fuiet. . Probibeat

- 1 Onfi

A:ltisfemus egusmodi fanulationem : fic enum

- j tmen

facile fegueretur , pretiofe quidem nos effe

| g

vedegiptos,fed tamtum coram bominibus,non

4 r

eutem caro confLitiffe pretio & durisfrmo la-

4 tie po

bore fedemptionem noflram coram .D EO

j Qumd

3toffro. Eandem caufam agunt in apo/ogia

&üm (

decifronis pag. 55;. Conferatur etiam Eeu-

Umgi

erborniuszz fciagraphia differt 3. $. 37 *

/£2. qui hanc fententiam contra autorem

u lbem

va7reiogryeaQies defenditn sevoscygeiia

-|tdi

£. $. c. $. argument, & pag.7o.feq.

3 I Viïï ]jm

, lII Difcimus przterea ex dicto noftro,

SX)Toïvq

a pro

rgorcem Chrifü vicariam fuiffe, qui

à WIMS. . (

Om'

A

5 ss H

iongi

hominibus mortem guftavit. O immen-

&ngelismi-

füm Chriftiergà nos amorem! Illuftriori

at etit

faneindicio amor Chrifti erga genus hu-

domin'mmI

manum declarari non potuiflet , necullum

: Thetir

fimile amoris exemplum reperire poteri-

ficulni

mus, fi univerfam feculorum feriem per-

10f Qu*

quiramus. [Invenientur quidem quipro

;elos fnte

amico mortis periculum vel ipfam quo-

pore t

quemortem fübierunt. AÁcChriftuspro

dominit

rebellibus inimicis forti abjectiffime &

t

mortiignominiofiffime fübjici non detre-

uj

&avit, non'folum Angelis minor factus ,

TEU

fed etiam crucis füpplicium perpeífus.

T MMI!'

. IV. Nullus autem hominum eft, erga

T

quem ineffabilis ille Chrifti amor non elu-

iil

xerit, & ad quem beneficia per mortem

Proþi!lläf

Chrifti acquifita non pertineant. Mor-

"07

temenim pro omnibus guftavit. Unde

j

vel graviffimo peccatori, etiam totaliter

s

indurato, fi cor fuum ernolliri finat, ad gra-

hia

tie portam morte Chrifti referatam ,

j v

quamdiu fpirat;adfpirarelicet. — Chriftus

i

enim jzie zovrós; pro unoquoque mor-

etiim i^

$m

temguftavit, & mortis fuz pretio omnes

llj

u

hominesa captivitatis diabolice neceffita-

[2 QU[Uf

te liberavit.

Recte igitur Chryfoftomus

(i

æw)m

ad dictam noftrum apoftolicum annota-

vit: bomil. 4. in epiflol. ad Hebreos p. 73.

"

[

1&0 n(][h

&X TGY 7rigY ué yoy, Go X2 Tiüjcoiksjuevue d-

Jl

7:io gráyroc dzrbdave.

0

wgfan;; aUTÜS Jv g

W

4

g182,

f

-99)1:,6(868- -

v iod, ei. ,;aï TÁYTES É7rigeuguv ; ctUTOS TO ÍMUTE

ftta

grezMigone. non pro fedelbbus folum, fed pro

- Ínu

unrverfoorbe terre. Nam ipfe quidem mor-

fm?, |

tuus. Quid tumautem,fémon ommes crädi-

"

flola

derunt ? 1pfe, quodfuum efl, implevit.. .

h

.. V. Notamushoc contra eos, qui Chri-

pO

ftum pro omnibus mortuum fuiffe ne-

DR

gant. Hosinter Pelagius, Chriftum pro

licg

infantibus mortuum negavit, quos ut pec-

Tüm

catumnon habere, ita medico non indige-

Of

reftatuit.. Unde Marefius erravit, quido-

VI

gra de univerfali merito Chrifu Pelagia-

iää

norum pelagus appellat , quafi Pelagianus

lomir

error fit docere, quod Chriftus pro omni-

l'iMle(

busmortuusfuerit. Falfum enim efc Pe-

IT

lagium ita docuiffe, & przterea, fi Pelagii

X

!

Dine

hic doctrina fuitfet , ad Pelagianos erro-

resreferriid minime deberec , quia hzc

Ülgny

'doctrina ab uuiverfa ecclefia ex ,chr.ipturis

iDünd

$. tradica Pelagii inventis annumerari mi-

iinfa

nime debet , quemadmodum etiam falfo

N

dicitur, quod doctrina de univerfali meri-

m

to Chrifti Semipelagianorum dogma fit,

t w

etfi Spanhemius in fuis exercitationibus

coneg'u

de gratia univerfali & alii invidiofo hoc

ODtech

nomine orthodoxam fententiam tradu-

tOtiuS

cant. . Docuerunt quidem nonnulli ex

ffïifïe (

reliquiis Pelagii, univerfis hominibus pro-

IDonf

piciationem , quz eft in. facramento fan-

Wlone

guinis Chrifü fine exceptione elfe

propo-

- fitam,

Ibqui,

TU

D

"$8 ';* 17 $6*

T

|

hiram, titquicunque ad&dem & ad bapu-

n f

Ímum accedere voluerint, fàlvi effe pof-

;idemmo;

fiuc, quod ex Profperiad Auguftnum epi-

nes i

i

ftola conftat, ateo nominea Profperonon

ul

reprehenduntur, fed quod fidem libero

i Qr

potius hominum arbitrio, quam gratiz di-

[

jfoat

vinz adícripferint. | Ecclefieergo catho-

nfcun g

lice, non Pelagianorum & Semipelagiano-

)

^

rum dogma fuit doctrina de . univeríàli

ia

m.

o

D

Chrifti merito.

TA

3 * qu b

. VI. Certe veteris ecclefiz judicium fu-

ju Pa

ille, quod Chriftus pro culpa univerüali

Bo

hominibus univerfile remedium parave-

ypro orTt

FitAUreo infiniti pretii folvendo , ne dete-

n

ctu ejus quisquam periret, Gerardus lo-

j at

j

hannes Voffius in. hiftoria fua Pelagiana

libr. 7. part. i. tbef 3. adductis plurimis La-

Qu s

unorum pariter & Grecorum teítimoniis

gcrptt

P[

abunde demonftravit & Johannes Dalle-

us in fuaapologia pro Synodis Alenfonen-

yperait

etiam

f& Carentonenfi part. . p. 755. 5 fe2.cen-

erlili t

tum & viginti Patrum teftimonia pro gra-

tia univerfali.& univerfali Chrifti merito

Qp

]

tato

collegit. Et quamvis Auguftinoa Gailis

./1(1100 l

objectum fuerit , quod docuerit non pro

müï

totius mundi redemptione Salvatorem

tIam

nonm h

fuiffe crucifixum, Profper tamen in re-

mnlbus

l

Íponfionibus ad capitula Gallorum obje-

&iones illasGallorum pro calumnia habu-

dip

i qui etiamin refponfionibus ad capi

rula

2

ob-

lu

-5$3) 158 ( &62-

objectionum Vincentianarum non paffus

dir

eftfibia Vincentio exprobrari, quod do-

f

cueric, Dominum noftrum Jefüum Chri-

"n

tür

ftum non pro omnium hominum filute&

xedemptione paffum efle, quz objedtio in-

fig.

Y

ter Vincentianes a Profpero confutätgs

imo ftatim loco ponitur.

nort

d

VIL Abhacecclefte doctiina receffere

Mon

( ile

eodem , quo Pelagius exortus eft, feculo

Predefinaciani, de quibus Hincmarus in

3ro|

—Ó ( TR N

X

tractatu de predeftinat. c. s. tom. .. Oper.

Hincm.pag. 6j. ita fcribit : adia etiam duo

qu

adimveneruntprifci Predeffmatiami, ut ob-

probi

(emit

nixius poffent coufrrmare [ententiam , quo

P

DEUS reprobos & ad peccatum predefli-

—

Iu f

suroerit & ad interitum , fGilicet quia mon

o

vultomnes bomines falvos fieri, c quodwon

perta

pro totius amindi redemptione Salvator fit

Iefert

erucifixus.

Inter hos Przdeftinatianos

nf

fuitquidam Presbyter, nomine Lucidus,

NT

adquem Faufti Rejenfis epiftola extat,ana-

litme

thema dicencisilli , qui dixerit, quod Chri-

pittio

ftus non pro omnibus mortuus fit , neco-

adqueï

mnes homines falvos effevelit. Hwc au-

Türus

tem Faufti epiftola cum anathematifmis

c'*'þ'ü-;

fuisab ArelatenfiSynodo circaannum 475:

Tnum

approbataeft. Nec fucceffu ea res apud

(). .

Lucidumtaruit. Scripfit enim Lucidus

Qum n

libellum, in quo errores fuos emendat , &

Ttr

prainde

À

inter alia hisetiam verbis ucitur:-

lx

damnne

468) 1?9 (e6*-

x

pl

dammo vobifcum fenfum ilum ,. qui- dicit,

quod b

quod Chrifius & Salvator nofler mortem

um C

$u pro omnium fafutefüfceperizt. Confera-

tur To

mBlütsd

mus 4. Conail. Laþbf" pag. i64. &

bjedion

fea.

H

confutt

VIIL Renovavit hunc Predeftinatia-

norum errorem feculo 9. Gottefchalcus,

; tecet

Monachus Orbacenfis, inter cujuserrores

& ille fuit, quod dixerit, Chriftum non

eft, fECHlO

cmitis

pro totius mundi redemptione crucifi-

NÀ Opff.

xum & mortuum efle, fed tantum pro his,

n

quifülvantur. Unde verba Petri de re-

"

ïani, UL

probis negantibus Dominum, qui eos re-

fz'zwhW

demit, ia expofuit, quod Dominus bapti-

p ;

Ími ficramento eos emerit, non tamen

pro iis crucem fübierit, neque mortem

j p

pertulerit; neque fangvinem fuderit, ut

Mgdm

N

g

refert Hincmarusin epiftol. 17. ad Nicola-

um Pontificem Romanum, epiftola 24.ad

fiupin

( Luc »

Egilonem fcripta& 25. ad eundem Egilo-

nem exarata.

Ipfa Gottefchalci verba de

T

particulari Chrifti merito ex ejus epiftola

ad quendam complicem refert idein Hiac-

] &5) f

B

marus cap. 29. de Predeflinat. pag. 22 m

€ap-35.pag. 3oy. & ex ejusdem libelload Ra-

u

j

anum . Moguntinum Archiepifcopum

a-nmlm 4'7

€áp- 27. pag. 2u, ubiHincmarus Gotteíchal-:

416

|

j

cum novorum Przed

j L

e&ingüanorum figni-

&

^ferum appellat.

IX. Damnati funt errores Gottefchal-:

j Wzm?

Ci

ME!

402):40/88$-

v A

ciin Synodo Moguntina & Carifiaca , cu-

jus capiculum quartum: illiipfi errori de

T

$i

morte Chrifti, de qua nunc agimus;oppo-

ficum fuit.Ita enim fefe habet: Chrzt: yE-

dis;|

[(üs Dominus noffer fecut uullus bomo eff, fnit : ^

ftff) 2

veleriteujusnatura inillo affumta non fue-

li&

rit,itanullus eff, fuit vel erit bemo , pro quo

Apolu

Amuk

gaffas non fuerit , licet non onn

jes pasfronis

ejs mylieriis vedimantur.

Cur autem

] diis&

non,omnes paffionis ejus myfteriis redi-

forese

mantur, feu falucarem hujus myfterii fru-

omnit

étum percipiant, in eodem capitulo indi-

Drelier

Wtin

catur, & culpain hominum infidelitatem

1

|

rejicitur, cum poculum humanz falutis |

1

i

toqu

|

habeat quidem in fe, ut omnibus profit,-

.demptc

fediis,a quibus non bibitur, non medea-

X.

tur. Conferanturconcilia antiqua Gal- — |

j

&0de

liza Sirmondo edita Tom. III. pag. óf. ubi

1

1

Ticele

1

capitula concilii apud Carifiacum habiti -

üum ll

recenfentur, &ad annum 848. referuntur.-

M

Defumta autem funt acta illa ex Hincma--

& Abba:

ro Remorum Epifcopo, qui huic concilio

(s l

interfuit& ipfe quoque illum Gottefchal-

füntin

cierrorem cap. 27. ? feqguentibus prolixe

Rn pe

confutavit, & iterum znepilogi illins operts

-

Titm

cap. 7. fufe de hocargumento apit, ubi pro

Chrft

confirmanda fua fententia etiam. dictum

Tultis

noftrum apoftolicum adducit, in quo

Olnnes

Chriftus mortem pro omnibus guftaífe -

&Püiïe

dicitur. lNeque hic tacenda Amolonis

ve

entio

$98 141 ( 863-

d t

vel Amulonis Archiepifcopi Lugdunen-

. emué

fis epiftola ad Gottefchalcum , quam Pari-

us 0

lis1649. primusedidit Jacobus Sirmon-

hrj

dus; poftea etiam a Gilberto Maugvino

umd p

totp, 2:Umdiciar n predeff inetionis & gra-

fgnu j

i & a Stephano Baluzio cum operibus

n

Agolardiiterum vulgata. — In illa epiftola

d

Amulo ex Gottefchalci fcriptis, quae &b

Cür &i

aliis & ab ipfo autoreacceperat , varios er-

li t

rTOresexcerpit, & refurat.

Primus auzem

vfteni

omnium error, quem in Gottefchalco re-

xtulo it

prehendiz, eft ille, quod afferuitjneminem

l&deüüïem

perire pofle Chrifti fingvineredemptum,

ape AUE

adeoque eos , q

üi pereunt, a Chriíto xe-

X

demptos non fuiffe.

v m

X. Fatendum tamen eft

;non defuiiïäie-'

jv

eodem feculo Scriptores quosdam non

(

x

incelebres, qui cum Gottefchalco Chri-

(Cutti

lii

ftum non pro omnibus mortuum dice-

rfenutt

rent. Servatus enim Lupus, Presbyter

x H

& Abbas Ferrarienfis, quem nonnulli in

]

Qic o

1

duos Lupos,alterum Presbyterum Mo-

guntinum, alterum Ferrarienfem Abba-

Go

hu p

roh'(u

tem perperam dividunt,zz ep;f]. 129.ad Do-

[

E

il

il

l

minum Regem ex dictis , in quibusanima

fïlt) Ubl Pl

Chrifti pro multis data,& fangvisejuspro

;

r

multis fufüs dicitur , probare fatagit, non

il

omnes homines a Chrifto redemptos effe,

[ mq

j

y g

&poftea noftri quoque dicti Apoftolici

i

g

mentionem facit , nec diffimulat, Johan-

Óü

Der

-08) 142 (868-

nem Chryfoftomum, cujus verba paulo

T

ante adduximus , hzc Apoftoli verba ita

divj

À

explicare, quod Chriftus non folum pro

fagd

fidelibus

ICA

pro univerfo mundo mor-, | i&

bro

tem guftaverit, X quod fuum eft impleve-

rit, eti non omnes credanc,verum refpon-

(p..

fionislocoaddit,quod Chryfoftomus, cur

hi

hocfenferitnullo divino teftimonio com-

( Bs

probaverit. lIdem Lupus edidit librum

77

M

detribus quzftionibus, quarum tertia a*

L,

git de fangvine Chrifti & redemptione

Di

pér illum facta, feu , ut Sigebertus de &tri--

- qtili

|

ptor.. ecclef. cap. 5j. argumentum tertig.

[ dIlJ h*,

uzftionis format, de fazmgvinis Chrifü — |in,

1 WIZW,

quadam fuperfiua laxatione vel redemptio-

ne usque ad [alutem inpiorum. . Ad ilam

] il

fjj )

quasfhionem Lupus ita refpondet , utite-

rumargumenta quzdam proferat, quibus.

j CXPOHI

robare cupit, Chrifti fangvinem pro 0-

ERN

mnibusfufum non fuiffe. In noftro au-

B

rem dicto apoftolico per omnes, pro qui-

/ &Um fu

bus Chriftus mortem guftavit, filios Dei.

intelligiz, qui a Pasread Chriftum trahua-

if

tur, idque ex proxime fequentibus Apo- -

Hitem

ftoli verbis confirmarenititur pag. 242. 4

3 ijlati(

fég. Eadem repetit Lupuszm colleaneo de.

OdDte

tribus quafttonibus ubi pag. 273. iterum

monet, Chryfoftomum verba Apofto!i de

Chrifto mortem pro omnibus guftante,

l ]650.

nontantum de ädeliþus, fed de univerío

" G&lhæ ;

gnu,ü-

*

. $98) 145 (869«

ba piuà

mundo explicaffe, fed hanc intelligentiam

vet

divinis eloquiis non roboraffe.

olum n

.. L. Cum Lupocirca hanc quzftionem

indo myt

1idem fenfic Remigius, ut patet ex ejus li-

amptae

bro 4e zribus epifiolis cap. . «* Jequ. st.

Cdp. 27. & ejusdem libro Ze zeuenda veritate

a

Ofous, Q

Serzpture cap. v4. Attingit vero & Remi-

(ofio r

giusdictum nofirum apoftolicum z» Z£r.

j Jinun

1

de trabus epiffolrs c. d. oy. ub ait: dicit et-

qertt

um alibi Apoffofus de Demino: ut gratia

DE Pproonmibus guffaret anortem , & pro

jemptot

xs d

quibus omnibus mortem. guftaffe intelligen-

dus fst,videtur. comtinuo demouflraffe , cum

um t

T

Jübyungit : decebat enim eumpropter quem

'WMPW'

0minia, " per quem omnia, qui amultos filtos

. um

mgloriam adduxerat , autorem falutis eo-

j t

"um per pasfonues con[ammare. .. Quam

expofitionem etiam R eformatos quosdam

dC qm d

em o

arripuiffe fupra cap. z. vidimus, ubi eciam,

quid de ea fenciendum fit, breviter di-

w

€tumfuit. Eadem cum Lupo & Remigio

55, Pm qül'

fenfit ejusdem zvi Scriptor, Prudentius

1 ühOS

Tricaffinusin epiftola tractoria, quam ex

n a

vubus A

lincmari prefatione ad opüus de przede-

i

ftinationefimul cum Remi gü fctiptis pau-

u. 245.

gggæw

l

loante laudatis inter veterum Autorem ,

qui 9. feculo de predeftinatione & gratia

P

g

i

Iicripferunt, opera & fragmenta Parifiis

1650. edidit, Gilbertus Maugvinus Regi

' yfoit

Galliz a Goníliis & in fu',prema) Moneta-

j

ii

xum

il

$58) 144 ( €68-

1

rum Curia Preíes

Docetenim Pruden-

(ttQ

fida

uusinillaepiftola, Tog.1. Maugvm. part. z.

L

g [

pag. 77 hngvmcm Domini noftri Jefu

Chrifüi pro omnibus hominibus ex toto

t05,€

mundoin eum credentibus fufum , non

VImc

autem pro illis quinunquam in eum cre- -

lütis

iderunt, nec hodieque credunt, nun-

1 0E

tho/jg

quam crediwuri funt,dicente ipfo Dommo.

enit enim Filius bomimis mon. munijftvari

j d.

/ed minillrare,ct dave animmam faam m re-.

| um

o

demptionem pro multis Matth. XX, 28. E-

andem fcmmtmm tueturidem: Prudentr—

77

usin epiftola ad Hincmarum & Pardulum.

Tuller

Vrf

c. 4. quam epiftolam edidit. Ludovicus

Cellotius in Hiftoria fua Gottefchalcia-

fletit.

na, ejusque appendice mifcellanea opu-

Diullum

fcul.1.3.

Toit,

:pi 425 Quin etiam in quibusdam

Cünbïhlb ilius feculi fententia hzec afferta .

Quode

füit, qujod Chriftus non pro omnibus

Kab

fnor ïUL!*HUCUï utpaterex canone 4. COH'

Annalee

éilii Valeacini I11. À. C. gss. celebrati, qui -

| il lj Pra

canon A. C. $9. in concilio- ngonenf

] n

denuo fancitus, & paulo poft in' concilio

| «À.C

"Tullenfi apud Saponarias relectus eft, &

marus l

actisiilius conciliiinfertus, ut patetex Sir-

- Al

mondi concil. Gall. T'om. TII. pag. 15. &

Um[

Hincmari piæf&tlïme ad traclatum füum.

nenfem

de przdeftinatione, &

cex ejusdem eplftola

ad Regem Carolum, in qua refert, ma*

SHO Y

gnam aninorumcom IDot mnem ex I'GCI-

ïhbro

mïl'

: c?fää )145( äæ

VProde

tatione capitulorum in Synodo T'ullenfi

o

facta, exortam effe, fed motusillos a R emi-

nolti J

gio Lugdunenfi modefte fuifle compofi-

us x Q

t05, eo venerabiliter perorante ,z7 // 220-

fum, .

vumcumque noffrorum fenfus abiisdem pro-

] eum a

Jatis capitulis n aliquo diffzntiendofe com-

ünt, m«

moveret, ad proxime futuram Synodum ca-

oDomm .

tbolicorum Ibros docforum quique deferre

nitiftr

curemus,qv: fecut melius . fecundum catbo-

fium at

Jicame apufloficam doctrinam n commune

imoenerimus , de cetero omnes unanimiter

XX, 28' E

Prüdet

teneamius. . Num verotalisSynodus poft

T'ullenfem habita, &talis de hac contro-

. Dardun

fudorta

verfia collatio inter. diflidentes inftituta

gl

fuerit, haud immerito dubitare licec , cum

nullum ejus veftigium in hiftoria compa-

Janea p

yiusl

reat. Quarenuncillud cantum addimus,

quod canones illiad Nicolaum Papam mif-

hc lt

1 omniblb'*

fi& abeo confirmati fuerint , ut referunt

Annales Bertinianiad À. C. 859: Tom. 134.

one .

biff. Franc.ócript. du Chefne pag. 21. & Pru-

hr d

il

Ling

ond

"

dentius.in annalibus- Regum Francorum

ad A..C. 858. cujus verba

j od

w

producic»Hinc-

marus 77 epi[foJa 24.p.202..

i

us &

j

-- XIL . Geterum obfervamus,neque

S.er.-'

jtec o

"

vatum Lupum, neque Remigium Lugdu-

p

neníem'eorum fententie , qui Chriftum

itum

I

pro«omnibus mortuum aíTeruerunt,ma-

gnopere fuiffe adverfatos. . Lupus enim

efeï h p

cedit,

? et r

Tin-liþro.dcg, quæ&ionäbus p243. con

[

t

pro-

»

^*$93)146 (S(ää-;

pröbabiliter dici poffe , quod Chriftus fit

Mi

eut j

mortuus pro omnibus, qui ejus fidei facra-

menta, five fervaturifive non fervaturi fu-

| ttrijj)

Íícipiunt. De fervaturis neminem dubi-

| n

tare dicit, pro non fervaturis Apoftolum

J n

| usj

teftari dicentem : peribi zm füteutia t

| Vatig

i

frater propter quem Chriffus mortuus eff,

1. Cor. $. Poftea caufam in medio relinquit,

O

] Mem.

&, fi quis fangvinem Chrifti etiam perdi-

: tim ,

tis aliquid prodeffe demonftrare valeat , ie

J Mthtity

in ejus fententiam tranfiturum pollicetur.

Et cum pag. 244. teftimonium Chryfofto-

i Nirtng

1 (l g2

mi allega(let, quiin dicto noftro voce zo»-

vóc non fideles tantum, fed univerfum ter- — /mó

: tifi

rarum orbem comprehendi ftatuit, ftátim

fubjicit: eligat fane fuperioribus rite con-

- fdgiio

- d fetijgy,

fideratis unusquisque , quod optimum ei

DEUS occuka infpiratione fuggefferit;aut

eorm

f*5 obf

magiftra ejus Scriptura manifefta ratione

rotulerit.

Similiter Remigius in libro

AT

de tribus epiftolisc. 24. ff zmventi fümt,in-

Cn eti

tant, l

quit, 4Zi eque Patres , qui illud gloriofum

pretium etiam pro nunquam credituris ,&

PO

an füa impietate perituris datum effe mon ab-

Tinesel

muant, melius, ut credo,utrique bonoraren-

f

yur,nec pro aliis alii damnarentur , quia

N det

illud mantfeffe divina auctoritate firmatum

lls;in]()c

|

Dortun

eff & iflud, ff pie fentitur , non eff abnuen-

dum. Etiterum: C. 27. quod ff aliqui Pa-

g' iE Q

irum pro onmibus amzz'na bosmibus

doi-

1 "ts £

num

-868)147 (869-

hriftsl

um paffum intellexerunt, bonoreiur. d» ille

Vfideid

velut pius fenfüs, dumimodo ille prior , qui eff

ervatui

:

Certifmus & divina veritate qJermatus aut-

nen dU

Ja prefumtione contemnatur , vel quod eff

gravius,damnetur. Addimus & locum ex

Apdfti

/Ztemm

u

€. 20. ff bÀacet,ficut & mobis amultum placet,

vtl

at euam dtorum fententia (qui Chriftum

jore

qü

pro omnibus mortuum dicunt

) propzer

d d

pacem d venerabile

m pietatem beatif/mo-

M

j

feviii

Yum Patrum non venuatur , uulla £rgo con-

polict

zentione pro. altze adverfüs. alios litigetur,

Chryl

Qos und fententia pro adtera dammetur.. Es

o VOU TU

quia vere fieri potefh , ut ignorautiam mo-

jenm t

ram r imperitiam in bacre aliquid late-

at,nibil temere deffniatur ,ut quo£

bet quis

uj t

edauie[caz modo,

ho

^

non fet bereticum, niftcon-

zentione bereticum fiat. — Preterea contra

gptimur 6

A's

| eH'Cï.ltl;ï?

Reformatos de R emigii confenfu glorian-

tes, obfervari poteft, quod non flatuerit,

féto d

u55

Chriftum pro folis electis mortuum eíle,

cum etiam pro fidelibus, qui non perfeve-

i

AE

Wi ;]W *T'

r2nt, quorum certe nullus eft electus , &

proinfidelibus adhuc vocandis, quos o«

ii

"Tj HW

mnes electos effe nemo dixerit ; Chriftum

paffum &mortuum effe agnofcat c. 1. & 16.

; r

n P

libri de tribus epiftolis. Denique Remigi-

p fl

usjnlocisillis, ubi Chriftum pro omnibus

mortuum negat , haud raro fatis aperte ii-

g

dicat, quod de actuali fructu mortisChrifti

al

. locutusfusrit. Nec dubitamus, quin etiam

P

UM

|

Pru-

*93) 148(862-"

tità ef

Prudentius 'Tricatfinus & Valentini Pa«

Áqui

tres,cum Chriftum pro omnibus mortu-

tentio;

üm negarunt, non tam de virtute & confr-

Contra

lio mortis Chrifti quem de ufü & frudtu

ejus actuàli locutos effe... Sin alia fuerit

COntra

ttà Árr

horum deChrifti mortefententia , adver-

fa pars oblata

Í

fito4d

*

na Remigio,'pa'cem acc?P?ï?

L

minime potuic

potius

XIll. Quin

&ipfe Gottefchalcusl Vlde-

JIto un

ff

tur agnovifle; quod Chriftus etiam pro

eriturie mortuus fuerit. . Nam in fche-

AD

dula ad complicem Hincraro tefte ita fcti

quodc

plic: abfet procul a me, ut vel illud folum-

e'xc;:peï

1odo velim fomnmiare, nedum femel fofurra-.

U

c

Atilac

re,ut nullum eorum perpetualiter fecum pe-

rinrum anquus rapere valeat angviss

us m

proqu

iusvedinendis tam pretofue D EO

nofy

Patri Dom:

ni DEI noftri Flii füi fufus df

COriten

gngvif. Werum cum hec Gottefchalci

ET

affertio reliquis ejus. fragmentis aperte

fotig

contradicat, & Amulo Lugdunenfis, cui

pug, -

fctipta. Gottefchalci perfpectifima. fue-

Arif

runt, imprimis hoc fibi difplicere teftetur,

ln

quod Gottefchalcus afferat, neminerm pe-

rre poffe Chrifti fangvine redemtum;

fufpicamur, in verbis Gottefchalci ab

26.

Hincmaro c.29. de preedeftinatione p. 2

allegatis pro vsum eorum legendum effe

zlum eorum.': -Echecquidem de conten-

agi-

--ti0!1€, quz 9. feculo dfe Cbrift morte:

tata

E.

E

. -4&08)149(809-

entimi

tata eft,dicta fuffician. | Nolumus veroad

ju5 o

fequioris evi de eodem argumento con-

veik uU

tentiones, & quid vel Scholaftici nonnulli

fa &n

contra alios Scholafticos ,-.vel Janfenifte

af f

contra fuos adverfarios,veiCalvinianicon

tra Arminianos pro particulariChrifti me-

tià, a

n o

rito adduxerint, recenfere. Acquiefcimus

potiusin verbis Apoftoli docends, JEfum

pro unoquoque hominum imortem gu-

gt*

aíTe.

st

XIV. Poftremo.loco obfervandum,

m n

sfteitlo

quod cum Chrifti exinanitionem gloriofa

if

€xceperit exaltatio, caufam non habeamus,

cur nos paffionis & mortis ejus pudeat.

y [f

a m

P

,

e.

Sitillaoffendiculum Judzis, ftultitia gen-

tibus,noseagloriamur. Feramus autem

pip n

& noftram crucem oj ; duraturam, &

afirDu

cogitemus, quod non folum nubecula hzc

i

!

ug ,

. cito tranfitura fit, fed etiam fuo tempore

jotteti

gtis 1

glorizg corona paffionem noftram exce-

unenUS (

, ptura. Nec ipfam mortem timeamus.

Chriftus enim mortem pro omnibus gu-

ifim ?

ere'æfferï.

., ftavit, &qui in ipfum credit, mor- ..

tem non guftabit in.

minet

fedemfllf"f

ætver num.

"

iront^

ont

ienul "

d

l mo[W au*

K 5

EXER-

l

*'&3 )15o (869-

i Gub

E—XER.CIITATIOi *

CED

DE

D

II

;

j

Qüpia

NOVIS FANATIC ORb

M

"

cendu

OUORUNDAM

fiem n

TNOSTRA-ETATIE

purgat

trüm,

PURGATORIIS

tonD

doqui

I l;ïl

losrpp

Refüs effe cenfuerunt. Fanatici

quod]

&tfiic

quidam noftri temporis, utin

ün&

L

tractatu, cui titulum fecerunt:

diiem

—* Petrádtung von bem mittlern 2ue

N

ftanb berC»eefen nacb ibrem 2(bfchieb us Dett

Seibe/ burd) etfid)e QRarbeitamb Geredtig:

perfet

Dium

Feitfucbenbe Coangeliftibe Gbriffen / qui hoc

fitive

ipfoanno 1703. prodiit, infernum hactenus

ii nih

adhuc vacuum & in extremo demum die

Qundt

peccatoribus inSpiritum Sanctum & dia-

bolisimplendum p. 242. tandem vero pror-

m u

. atis,1

fus extinguendum affirmarent . jeo. Ó

gum

feg. Unde doftrinam huic diaboli evange-

defun

lo oppofitam contemptim appellant bít

tlll',ü |

gemeine Tradition unb Catung bet verfale

Lenen. Sebtet. p. 3. Quo. orthodoxorum

T

epitheto Simonis Magi . veftigiis infiftere

l50

affe-

Stimb[i.

vid?ntur? qui 5rayzis nomen temere

tj

etd-

"$98) 151 ( 8Q-

:

Cabat, ut refert' Autor rec

QEnit. gzþo;?a!,

bMb.ac. .

- II. Dum autem infernum extinctum

cupiunt, nova animarum purgatoria füc-

cendunt.

Et interdum quidem nemi-

o |

hem mortalium, folo Chrifto excepto, a

14

purgatoriis ignibus eximunt,. ?i. non Pe-

BR

