jisqueinauratis exornentur, regium Da-

lg.

vidis vaticinium : Domznus regnavit a l-

d (

$10 , hoc . Nicodemi monumento egregie

NI

exprimi ftatuerunt. . Verum quemvis po-

chïlfb

tius, quam Nicodemum autorem imago.

A

m1ne-

TWiein

ifta habet: VNec,magiis'imsgoiila fide

retur,

48)19 (g8-

v d

fe,tur, quam

alie hujusmodi imagines vari-

: hod

Yrents

is autoribus attributz , cujusmodi func

imago quidam Chrifti itidem a Nicode-

LO

mo, ut fertur, elaborata, cujus integrar fa-

iniji

bulam fictitius Athanafius recenfet ;ftatua

Daridi

snea, quam hemorrhoufa, a Chrifto fina-

tami

ta,in ejus honorem & memoriam erexiffe

l';ïlfi/]lf'l'i

ab Eufebio lib.7. hiftor. Ecclef.c.19. & aliis

fidum

memoratur; imago Chrifti,

quam ab ipfo

etiamit

Chrifto expreffam & Abgar

o EdefTz Regi

jdon

uansmiffam Evagrius lib. 4. hift. Ecclef. c.

7t0n)i

[

27. Conftantinus Porphyrogeneta in tra-

jit, QU

&latu de imagine Chrifti Édeffena & alii re-

s Orr

ferunt; fudarium Veronice , cui Chri-

Ht

ftum,cum ad fupplicium Crucis ducere-

p

retur, maginem fuam impreffiffe, Gretíe--

yiferi

rus in Syntagmate de imaginibus Chrifti

| ]üdæiä

manu non factis, Bzovius ad A. C. r16. n..

yvocl

17.aliique credunt; ima

gines Chriftiquas.

gt ;qug

aLuca depictas Nicephorus lib. II, Hift.

m mfe'

Ecclef. c. 45.tradidit; imagines Chrifti fe-.

yenini

pulchralibus linteis Vefontino & '"Tauri-

um

nenfiimpreftze & in Chiffletii crifi Hiftori-

äl

de linteis fepulchralibus Chrifti c.XXX.

m v*

feq. delineate, & fi que funtaliz hujus-

"T

4nodi Chrifti imagines.

- XII. Fingamusautem, Lucenfem illam ;

od

m

Chrifti crucifixi ftatuam genuinum effe

Nicodemi opus, quid inde? num flatir.

if

dde

if?de inferri poteri

t,in Pfalmo XCVI, 1o.

eitih

Ba

legi

| 463 )20 ( s9*-

m

,

.

*

.:(

legi oportere :

Dominus vegnavit d

ligno?.

l

f£!

Equidemnonnemo a Theophilo Raynau-

QUr,

do'T'om. XVI.oper-p 362. commendatus,

Inte

qui Lücenfer iftam imaginem elogio füuo.

ficil

condecoravit, hisinter cetera verbis uti-:

pu

cür : Ama bichbofpes mobil e..ac'prfcy]ïtm fgno

glof

regitm vaticinum: regnavit a ligno Deus,

qua

quod inpia VLTPOTW?Z manaus [acris esnemo-.

SUUI

pranis dum abradere conata eff, fruff , 0194- ,

dlite

itnüm cedro feulpra jam tyiumpbat veri-.

hon

zas, cedro fiquidem digna vox... Acnon vi-

Jud

demus, quomodoex cedro ifta exfculpi

p

poffit, Davidern in Pfülmo dixiffe: zegma-

o

vit 4 ligito Deus, & verba. a Jigno a Judsis

tür]

abrafa fuiffe? Licuit piétoribus & fculpto-

Tint

ribusaureas & regales Chrifto crucifixo

prof

córonas imponere , cujusmodi coronam.

Jui

Mokenus lib.4. hiftor.imag. c. . fe Nivel-

ellt

le vidifle dicit perantiquam &grandem A.

UE

C. 1428. refectam. & renovatam; verugr

Omni

iftahominum quorundam facta & inventa

I por

pfobare non poffunt, Davidem fcripfiffe:

tQtE

Donmints reguavit a ligno, & Judeos verba

Chri

iftámuulafle. . Qualis enim confequentia:

üdei

in quibüsdam imaginibus Chrifti crucifixi

Tünt

rmundani alicujüsR egis habitus exhibetur,

Doter

ergo Judzi verba Davidis: Dorzumts re-

Tüper

gnavita Lgno ,corruperunt?

P

*

- XHEMa3jor femper fuit Ju

drorum 1€ï

A

Jiliy

$ vio-

hgxo, 'quagj uttextus HEbrzgi codici

Jare

(0 Qu

L

-62 /) 2r ( $62-

tht

;!äre voluerint.. - Dicta, quz ipfis ad Verfän—

viyrate

tur, non eradunt aut expungunt, fed falfis

Dd

interpretationibus pervertunt.. Nec di£-

gio li

ficile illis fuitiet,fi in. Pfalmo XCVI. fcri-

bis tt*

im f

ptum effec: . Dominus regnavir a. J[igno,

gloffam aliquam excogitare ab illa alienam,

1Du

j etiull«

quz verba hec de Chrifti cruce accipit.

Sunt inter ipfos Chriftianos, qui verba illa

aliter quam decruceinterpretantur.. An-

hi -

non ergo horum exemplo proclive fuiffec

'non vt

udeis, perlignum arcam fcederis intelli-

u

gere, auc alias hujusmodi gloffas fingere?

A

Tudeis

Probariergonon poteft, quod Judai tex-

tum hunc Davidicum corrumpere volue-

pto-

rint Ac,fimaxime facere id. voluiffent,

)

preftare tamen . neutiquam. potuiflent.

oroftdm

.Judzi enim omnes Biblicos codices in pot-

N

eftatefuanon habuerunt;uteos pro lubitu

idmà

^

depravare potuerint. . Quomodoergo ex

: vetit

in

omnibus codicibus verba z Zigmo expünge-

t

re potuiflent, nifi, quod dictu nefandum,

pl

tota Ecclefia, in tanto fcelere, cum perfidis

; t

J

Chrifti hoftibus :confpiraflet ?. Si- autem

j t

Judzi facrum textum corrumpere volue-

dl

unt, nec potuerunt , quomodo probari

,XhibeEPfI

.poterit, quod verba hzc Davidisactu cor-

f

*

3

Tuperint?

jziiitli ff

; XIV.. Provocat Lj

ndanus cum aliis ad

:orllm!'e;

Juftini Martyris autoritatem, qui inDia-

us Ju-

li

logocum Tryphoneg t13dæo, falfi huj

daos

i

)

;d

^-X$9 )22 ( 803-

deosapertearguit. Dicit enim ad Try-

t

phonem: pag.298. dzrà 8 £weskos? méunla -

tes(

NyxNuS r 0il Atl Aey.Sévrev. Aósyoy NiEes

Yen

Beoxetas diQeiNovro varwc, dizt0 78 £0A8. &-

Qp

£3j«cv8 »yco B Aóvys , eszrolle &v cig £dveriv, 6

pere

Kuei(y. &bzc /Aevaev dzró T8 EUA , oDjv ,ei-

Toni

grae oie &dveaw, ó KUel(S éGxaiAeuse ; hoc

Iege

ett: Ex PfaImo XCV. (Hebrzis eft Pfalmus .

in p

XCVLexverbis Davidis pauca bec verba

Hdir

abflulerunt a ligno.

Cum enim verba ita fe.

eonf

baberent : dicite ingentibus :: Dominus ve-

Tion

gnavit a [igno,reliquerumt : Dicite im gem-

erem

tbus: Dominus vreguavit. Nerum Cha-

etm

mier in Panftratia Catholica T om. L. lib. 12.

C.12.

lul

Hottingerus in "T hefauro philo-

dren

logicolib;1. c. 2. qv. 4. p.188. & alii obfer-

n

vant ; Juftinumibi non de Hebrzis codi- :

df

cibusloqui, fedde verfione LXX. Inter-

CXput

pretum, in qua Judzos nonnulla de Chri-

AnHe

ftoloca corrupiffe exiftimavit. Ethocet-

Fisea(

iam Tryphoa Judzisfactum negat. Re-

Tque

fpondet enim Juftino , a» Scrzpruras cor-

Toyr

rüperint ac mutilaverint l'rincipes populi

gudaici, D EO notum efl , ffbi autem zllud

nond€

prorfas mcredibile videri , cum Scripture

Grens

depravatio 1magis . borrendum crimen ftt —

quam aurei vituli confecratio, aut libero-

T

Tley

rumin Demonum gratiamfadia maddatio, -

aut ipforum Propbetarum trucidatio. Nec. .

P;m. JI

Clien:

Marty-

defu,nt,þqui in hac caufa Juftinum-

ren

Vfont

-æs)zs'(eæ»

] Tm.

rem piz fraudis arguunt,quos interJohatn-

L

i

nes Crojus Obfervat. in Nov. T'eft. p. 205.

»V?xfls

)!

Veruntamen ipfum potius Juftinum de-

4

M. d

ceptum fuiffe, quamalios pia fraude deci-

wrti

pere voluifle arbitramur. . Cum enim in

Df

nonnullis Grece verfionis exemplaribus

E

006

li

legeret: ó Küpi(Be dGxolAevaev dizró 78 ZÓAe,

i

i

in plerisque aliis: & Kug(9« àxoiAeuce, &

Q

li

Hebraice lingue minus peritus fontes

ul

confulere non

O

tj

N

ffet,

per Judzorum ma-

ff

liGam verba 4

7 T8

£/^e, in plerisque

TIG

exemplaribus expuncta cenfuit. . Etforte

üm u

etiam Judzi in fuis codicibus Grecis ver-

n[hbï

"

ba illa eraferunt, fi irrepfiffe illa deprehen-

t0 umla

derent. At vitio Judzis hoc Juftinus ver-

di o

M

tere non debebat.

Habuerunt enim ]u-

rgs Qu

dzi,fi verba illa in codicibus quibusdam

y. Inti

expunxerunt, caufasexpungendi, cum &

d

n Hebraicis codicibus & in plerisqueGrz-

Echoc

cis ea deeffe deprehenderent, ut Drufius

eut N

in quzfitis per epiftolas, epift

v

i 9. bene aq-

"

u

notavit. .

. XV. Patet autem ex dictis, Juftinum

j

i

7

non defontibus Hebraicz veritatis, fed de.

TU

!

Greca verfioneLXX. Interprecumlocu-

L

(

tum, cum Tryphoni Judzorum perfidi-

Q

W þW

amexprobravit. Excipit quidem Pezron

p.2or. Judzos, fi in Grzca verfione verbz

mdädm

jutll

N

a ligno abftulerunt, dubio procul etiam ea.

liffe, cum alias malitiofa.

n M

u

in fontibus abftu

Grzci

/84

*

-æä)zzæ(s(æ- |

f

Grzci codicis corruptio haud difficulter

ex infpectione codicis Hebrzi patuitfet,

l0

des

Atprobandum prius fuerat ^ Pezrono ;

n

quod verbaz Zigzo in Hebraicis fontibus

D

unquam lecta fuerint, fi probare velit;

eo,(

quod a Judzis ablata fuerint. — Idem re-

dlCl

AC

Ípondendum Salmeroni, qui in prolego-

men.3.p- 33. afferit , Judzos non tantum

Tati

Hebrzum textum corrupiffe, fed etiam

lo.d

fuis clamoribus, cachinnis & contentioni-

Dun

bus obtinuiffe,ut Chriftiani etiam de Gra-

U

cis & Latinis codicibus verba illa a. Zgne

:

tCi

eraderent. Quis dixit Salmeroni verba

Dd

ld

a liguo in fontibus Hebraicis unquam ex-

titilTe, &a Judaisablata fuiffz? &quis cre-

fin)

d&

dat, Chriftianos: Judeorum clamoribus ,

cachinnis & contentionibus eo adigi fe

Qui

affos , ut vel minimum a

:

picem f;'craxïgyrif

p

j

iterarum obliterarent?

ii

-KXVI. Ligneus; ut T'ertulliani

'Pc)-rlo u-

p

tamur, eft Salmeron, cum ex lignis fylva-

&ccle

rum,quorum in eodem Pfíàlmo v. 12. men-

UT

tioinjicitur, colligit, Davidem dixiffe: Do-

f

minusregnavita ligno. — Eoenim alludere

bdbe;

putat, quz paulo poft fequuntur , verba :

ES

nyl

gunc exultabunt omnia lgna fyvarum à fa-

Tinu

cie Domii, hoceft; ut Salmeror interpre-

Quoc

tatür,peccatores infrucdiuoft ,ut ligna fylve

W

& aptt ad gnem; qurvirzute crucis comver-

Crmr

fradi-

Vel'ü(

: /ifum ad Cbïfi/lum, e fïläz arbores

fera.

498 )2

;( 89

at

färæ

Quali lufu delec"tatus eciam e[i: Pm—

tüilat

to p. 549. ubi ligna fylvarum ligio crucis

1000

. detegno gratulanma intr oducu: ligneum,

)nt

. inquam, efthocargumentum. - "Namfiex

e Vi

eo, quod Pfaltes liena fylvarum exulcacura

lm t

. dicit, fequitur: legendum effe in Pfalmo

rolen

XCVI Dominueregnavit a lieno; eadera

Cantum

racione inferri peterit, Davidem in verfu

] etam

- lo.dixiffe: Domimus regnavitim Colo , vel

Dominus v egnavit in terra; vel Dowintts

Qu

deGte

vegnavi immari ,quiaPfaltes v.r. cælum,

"

& terram & mare exulcare jübet.

Veroi

. XVIL. Denique Patronos interpoldtze

m ex

1e&10ms mhll)uvat quod verbalize : Do-

minus vegnavit a Ligno, n Ecclefia Romana

ts cre

TO

. decantari: foleaut.

Hac trmz;l(zzzane in-

yg

quiz, Jacobus Faber,zzigur jtuxta c wz/äew-

dinem Romanam im memoria crucis ff

cracut

odavam Pafibe in Pfalterio Quintuplici

p: iq1. & Clichtoveus in elucidatorio füo

üylo [

: ecclefiaftico refert, 7 zempore pa[tbali us-

j hii

p m

que ad afcenfonem Dominic am, ubi frt inof-

— ffcio Ecclefiaffico memoria de famtla crüce,

ülle

! allud

babettur bic veyfus ante ov ationezm focundum

amultarum Ecclefiarum ufüm.fol.3. EcLo-

L^

rinus ad Pfalmos Tom. 1I. p. 814- obfervat,

Wlf/fä'

Qp

. quod tototempore, quod intercurrit in-

i

ter octavam Pafche & Pentecoften in

yif)

r um

commemoratione victorie Chrifti pro

Lj

;f

verficulo in matuums & velpertinis horis

Pb5

can-

fem

49 )26 ($89- —

Hebi

cantetur: dicite innatiopibus,quia vemua-

vit 4 Ligno DEUS; &Pinto p. $49. hanc le-

pret

TOtjo

éionem: Domus vegnavit a tgno , recipi

aitabecclefia tum in hymno de Pafchate;

Yeoi

quem canit ex Fortunato, tum in comme-

olis-

moratione de cruce pafch

J

"

ftqu

hic Verfus intonatur?

ali tempqre, utl

Con

Dicite in nationibus, Alleluja.

enim

&refpondetur:

ag

Quia Dominusregnavit a ligno, Alleluja.

g

Verum ifta ecclefie confvetudo verbis

IOR

]iguo canonicam autoritatem conciliare

li

non poteft. Faber & Clichtoveus fupra

legi :

allegati agnofcunt hanc Ecclefize confvetu-

guo

dinem, neque tamen verba a Zigro ab ipfo

fnür

Davide poíita arbitrantur. . Canit etiam

N

ecclefiain fefto Nativitatis :

Qu

Cognovit bos & afmus,

D

lus

Quodpuer erat Dominus.

Nequetamen inde probari poterit, quod

Go

tur;

bos&afinus , Chrifto nato prefentes in

ftabulo Bethlehemitico fuerint. Perpe-

Mf

ramigitur Salmeron & Pinto verba: re-

fi i

gnavit a ligno DEUS, ex eoauthentica eífe

n

probare fatagunt, quod certis temporibus

a

in ecclefia canantur.

Itl co

XIIX. Genebrardus in. commentario

«t

adPfalm.XCV.(ve] XCVI. juxta Hebrzos)

Wtur

voces 4 /iguo non quidem in textu He-

lr

fu textus

bra—i,»co,cxPref.ïäs fed camen in fen

Iueri;

Heb;ai-

-«93 ) 27 ( 86x-

n

Hebraici comprehentàs & a L'XX. Inter-

icle

pretibus prophetice & per S. Spirit. ad

foci

majorem textus illuftrationem additas,

Chata

ideoque male fivea Judzis five ab aliis (ci-

mme

olis fublatas afferit. Quam fententiam

t u

fequitur etiam Francifcus Ribera in

Comm. ad Habac. IHI, 9. 10.p.542. . Dicit

enim LXX. Interpretes nonnunquam

aliquid addere, quze DEO docente intelli-

|ryt.

guntin verbisScripturztacite conzineri,

&exempli loco dictum noftrüm adducit,

etbisid

ciliütt

afferensin Hebrzo quidem textu tantum

füptt

legi: dicitezmnatioutbus, quia Domintusre-

Vetle

gnavit, fed LXX. Interpretes vidiffe re-

) ipü)

gnumillud per crucem effe paratum & a

qum

cruce caepiffe, 1ideoque dictum Davidi-

cumita vertille: diczte zm nationibus quia

Donminus regnavitaliguo. Verum Sixti-

nus Amamain Antibarbaro Biblico p. 532.

Genebrardo hisverbis refpondet: Pona

:.quo,ö

verba, Genebrarde. — Hyumc tuum latratum

ii

anfüper babuerunt Correclores Romani ipfe-

Depe

que adeo Pontifices Sixtus V. c- Clemens

A

a di

4TX, quicrucem Chriffi boc fulcro non exifli-

marunt egere. EcSimeon quoque deMuis

pofibus

in commentario ad Pfilmum XCVT. p. 571.

Genebrardo fidem habere detrectat, & fa-

enuit

at

tetur fibi verifimilenon videri , quod fcio-

lorum quorundam autoritas tantum po-

tu D

tuerit : // 41g éff , inquit, uz a quibusdam

texti

Jiiolis

Jebrte -

-£98 ) 28 ( g*

/&zol;f expancie fmt ifle voc es, qui freri po-

TU

lib.l

Tuit,ut nemo prorfasvepuenarit ?. An [etoli

Iu«

docz, quinulli feculo defuerumt , accludeï 2

m 010 potiterumt ?

gult

l1l

" XIX. Enim vero probandum erat be-

nebrardo & Ribere LXX. Interpreres

(it)

fert

verba a ligto Davidicis verbis trecentis

ii

circiter ante Chrifti adventumannis pro-

phetico Spiritu addidiffz.

Refert qui-

V

Mf

TO

dem]u&mus* olim in Greca LXX. Incer*

"

pretum verfione lectum fuiffe 4 Kv ;Q«

6a

æxa*ü&wc*ey dzovSE£vAs. Verum Verba ifta

f

hc

dzóT8 LóAs non a Grecis Interpretibus

dicto Davidico, fedab alio quodam Grece

Qu

verfioni in nonnullis exemplaribus addlta

Ts

n

T

fuiffe nobis magis probabile videtur, quic-

quid Juftino Martyri vifum fuerit, quem

I

um

& alia quaidam hujusmodi addltamenta

Sacris Scriptoribus perperam tribuifle ex

Deà

eodem dialogo cum 'Tryphone conftat.

Wiic

D

Deinde etiam hoc probari non'poteft, fi

LXX Interpretes verba 2 Zigno ad. oracu-

T&

lum Davidicum addidiffent,quod prophe-

Verl

tice idfecerint & divinitus infpirati. — E-

Qlig

quidem pro divino ipforum afflatu afferri

Ihte

COrT

poffit, quod Juftinus Martyr in oratione

ad Gentesrefert , nempe LXX Interpre-

]Ufh

tes totidem celluhs inclufos confonantiífi-

üte

mam Bibliorum verfionem concinnaffe,

Bo

quam tradmonem etiam fequuntur Ire-

lm

naeus

43 ) 29 ( $o

|

n

næjlus*lib. 3. C€.25. Clemens AIexändrinug

if

lib. l. Stromatum & alii,e quibus Epipha-

hbj

;

nius inlibr. de menfur. & ponder: non fin-

gulosinterpretes, fed binos fingulis cellu-

jt G

lisinclufos tradit..— Verum eti iftam tra-

ditionem Natalis Alexander feculi 2. dif-

prets

cent

fert. II. p,jy'*;gQ Halloixius de vita Juftini c.

j

u

19. & plures alii Pontificii defendant, redti-

us tamen iftarri celularum fabulam ab Hie-

tqur

frtt-

ronymo jain,pridem reje&dtam refellunt

(64»64

Gerhardus exeg. LL. de Scriptura c.

24

a f

fcct. 2. Chamier 'T.I. Panftrat. catholic.

lib.

tTb

1. c. 4. Heinfius in Ariftarcho p. 795. alii-

fzct

que. Czeterumantequama Juftino abea-

mus, Richardi Simoni crifin ex ejus hifto-

ddftg

qmc-

ti critica V. T. lib. L. c. ig: breviter adde-

um

mus. Obfervat igitur Juftni prejudici-

mena

um de perfidia Judzorum in adulteratio-

neSacri codicis exeo tantum natum,quod

ilfeet

onfit

unicam LXX interpretationem pro Scri-

)ïe&a !

ptura receperit, minimevero ex eo, quod

rem ipfam examinaffet ; Judzos Aquile

oradt

verfionem magnifeciffe, Juftinum autem

yop

quoties noyam illam verfionemcumL XX

d.

interpretatione, non convenire.viderit,

af

at

corruptz Scriprurz reos Judzos dixiffe ;

Jufnum hanc litem ,an judzi facros.co-

epe

anad l

dices corruperint , dirimere non potuiffe

propter ipfiusin lingua Hebraica imperi-

nf Ó

Try-

ii ]i

xx';a,x'n , -emiiïötüqn.le' ii dialogo'cum

na

pho-

83 ) so ( $6*

X

/

hone fécus quam par fuerit, Scripture

autoritatem protuliffe; nullum effe Ifaaci

46

mail

Voffiiargumentum, quod Juftinus fefe lu-

dibrio expofuiffet, fi falfo res illas 'rypho-

tüteu

pore

ni expofuiffet, cum facile refponderi pof-

fit,Juftinum cum Tryphone difputantem

dam

multa adverfus Judzos zelo potius ingen-

pro)

tireligionis Chriftianz

quam-exacta S'c;ri-'

e.xipr.

prurzfcientia proculiffe.

Wur,

Html

XX. Nicolaus de Lira, cum obfervaf-

fet, apud Auguftinum & Caffiodorum le-

g

ai: Dominus regnavit a [rguo, füfpicatur,

Iophg

verba « Jiguo tranffumta efle ex verfione

UtC(m

DT

'Theodotionis vel Symmachi, quod etiam

Pelbartus repetit. Verum in Symmachi

fims

verfione verbaillalecta non fuiffe , fuperi-

Q

us ex "Theodoreto cognovimus. Quo-

tun|

modo autem "T heodotion verba hxc Da-

Dj

-

vidisreddiderit, non conftat. .. Andradi-

Qfv

usapud Calovium Critic. Sacr. p. 421. ver-

LT

bazzov8 £óAain Grezca illa editione lecta

fplor

fuiffe fufpicatur, quz xc»; appellari folet.

Udæoj

Idque haud improbabile videtur, nam edi-

nj

tionem illam xo»; pro locis & temporibus,

tütem

& pro voluntate Scriptorum Veterum

gulare

corruptam fuiffe, Hieronymus in epiftola

NüCe

ad Sunniam & Fretelam teftatur. Unde

CDe

áutem in ejusmodi corrupta exemplaria

ited

verba d7

"

£^« irrepferint,, jam difpicien-

thipla

dämfi*e;iu

XXI.

.;mä à

458)31(3&3«

Qu

-XXI.. Samuel Petitus variar. lection. c.

Tasd

28.exiftimata LXX. Interpretibus Ptolo-

lol

mzi Lagidz & Philadelphi zvo folum Pen-

p

tateuchum, reliquos autem Herodis tern-

m

f

r p

pore in gratiam Helleniftarum a quibus-

Antem

- dam Effenorum fecteaddictis & Herodem

Ia

pro Metfia habentibus vérfos fuiffe , idque

1N

ex ipfo noftro dicto Davidico probare ni-

üur. Refert enim, enccoenia templi ab

fety

jj«

;

. Herode inftaurati incidiffe in natalem re-

um le

gni ejus, & eodem die Feftum quoque Xy-

(Catl,

lophoriorum fuiffe celebrarum, Effenos

fíone

autem illos interpretes bonz fpei plenos

etiam

ob inftauratum ab Herode templum exi-

d-

ftimaffe, quod ab inftaurato hoc templo

u-

- ejusque encoeniis DEI imperium firma-

tum fuerit; ideoque ad verba Davidis :

Qr

[æïc Jt

Dominus regnavit,addidiffe hocgloffema:

ndrad'x-

«6 7Àv ÉUA«v , ut tempus firmati a DEO

)

régni circumfcriberent a folennitate Xy-

n j

lophoriorum , quz illo tempore adhuc in

Judeorum oculic verfabatur, cum Pfàl-

j f

am «*

mum hunc Davidis verterent,Chriftianos

autem pluralem &v £óAs» mutaffe in fin-

yoribià

etetit

gularem z8 £^&, ut dictum hocad Chrifti

erucem accominodarent. At multa in

g

f

Ün

Ü

hac Peniti fententia occurrünt; de quibus

jure dubicari poffic.

Dubium enim eft,

pl

aníolus Peritateuchus a LXX interpreti-

þicicn'

ID .2vo

bus & reliqui libri Herodis demu

p

trgnsg

æs ) 3 ( &

translati faüerint, qua. de. re Plurimum

[- d.

.Ecclefiaftes: ;

Reverendus. .. Ulmenfis

T52

Dn..M. Johannes FPrikius, in doctiffi-

textü

mis ad Biblia Greca 1697.. Lipfiee excufa

piffeii

prolegomenis videri poterit. . Magis du-

mept;

bium, fi Herodis zetate talis verfio facta eft;

qUo]

an. Interpretes illi fuerint Effeni quidam

buerj

Herodem. pro Meffia venditantes. Ea

üm

autem, quz ad dictum noftrum de Xylo-

NT

phoriorumfefto Petitus differit, tamlon-

ideöqï

ge funt petita; ut Stephanus le Moyne in

N

not. ad epiftol. Polycarpi:p. 489. ftatuat,

Tünt r

cu

*

m

j

»

m eruditione infanire, qui talia orbi-liü'-;'

terato obtrudere non verentur. -

i

"-

;

$

$

Often

.. XXII. Ipfe igiturle Moynealiam

1

1 ngre—

of

ditur viam... Conjicit enim ,in. feculo 2

üïe,qx

multosfuiífe codices, qui Hebraicum tex-

D. [

tum Gracis characteribus exprefferunt;&

fiil

imprimis Pfalmorum librum;qui ab omni-

fite

bus vulgo terebatur.

Cum vero in Pfal-:

'[eX['[]m

mis legeretur: :«5 70 mm Greeca exene

d g

plariaitalegifle fufpicatur: KVe(S« gaAzx

i(m, fi

péec5 eum vero,qui verba hec græch.ihä

mj

terpretari voluit, hunc fenfum inde for-

ICI'W e

malíle: K/e(G &eiAevev dzro 78 £ÓAs,cum:

Bellius

credidit uces idem. effe ac.vyro. o Zigno, etfi

l0ad

illud uéec potius expreffum . fuerit ex tND;

P0v

&

quod durationem infinitam, :zternam &

Overt

interminabilem fignificat.-.- Haric autem

Hbn:

ven-

igïägïä,tgïiqngmchf ifüanoszelo fer

L

te5,.

j L]ïiut(

*ää)gg(ää*ä-

i

te$, cum palato ipforum admodum füpe-

fa.

ret, avidexarri—puiü'e j illamque ut veram &

odl

textui Congruam urgere & adftruere cce-

? eycul

piffe fcribic, quamvis Hebrei eandem vt

as d

ineptam & a textu alienam eódem fervore,

fidud.

quoillis obtrudebatur, repudiare non eru-

buerint.

quidam

Sed memoria virum doctiffi-

w H

mum fefellit.

Namin textu Hebraico di-

A

&i noftri neque tNID. ne

que Xv5 legitur,

tartide

ideoque etiam in illis co

dicibus, qui He-

oytt j

braicum textum Grecis lireris expreffe-

fatuts

runt, nullum udecfingendum hic videtur.

.artil

$. XXIII. Hugonis Grortii fententia eft:

fortenonnuli

e "

0s pro voce 57 legiffe vym

l

h l

.. & pofteautra

mque vocem conjunctam fu-

volQ .

1ffe, quafi David dixiffec : Doizznzs regna-

xn x

vita /igmo. — Sed Calovius nofter in Bibliis

j

fuisilluftratis Tom. i. p. 167. recte monet,

r

- forte Grotianum folvi per noz forte, teque

ab.

pi

textum facrum ex conjecturisjudicandum

J

cacit

.effe. .z enim,inquit, confe&uris induleen-

WM*

| um, quid non excogitari denique poterit in

e

textu facro, prout alius alio ad fuetudlo fe-

gfæc

f

jndt

Viciore ingenio ef! ?* quod etiam contra A-.

VU/MCW'

- gellium Acernenfem E

pifcopum, qui in

jj

- fuoad Pálmos Commentarto fofpicatur,

- pro vocula FN quee in dicto noftro Davidi-

t ,eXLI'NV

ermam

C€o.verbo *5 ftatim fubjungitur, olim in

. Hebraicis quibusdam libris lectum fuiffe-

XX.

;f

(

| j(?"qu'()fi ügnificatligqum, ideoque L

In-

88 ) 34 ( 865

interpretes vertiffe 4 Jigno ; deinde cum

bir T

inaliis codicibus lectio ufitata reperiretur,

(uoc

utramque vocem cum figno diverfz lecti-

Tero

onis pofitam fuiffe, quo fublato a pofterio-

dICHF |

xibus quid eo fignificaretur ignaris reman-

fiffe utramque lectionem in Latinis Gre-

geniin

cisque codicibus : Domnus regnavita

mmqw

Jigno , etenim correxit,&c. Poftremo vo-

UET

cem ligni fublatam effe a quopiam, qui vi-

iie

derat in Hebraicis fui temporis codicibus

Iu

eamnonhaberi. Verum hecomnia gra-

Cob;E

tis dicuntur, nec ulla veri fpecie probari

n fj

I$

oteft, quod in nonnullis codicibus pro

m

tN lectum fuerit qy quod LXX. Interpre-

T

xestalem habuerint, quod poftea utraque

Dj

vocula vel cum figno varis lectionis vel fi-

LU

netali figno retenta , & tandem vox ligni

z

-

lc'.W,

iterum expuncla fuerit.

Multo minus

fillm

autem tolerari poteft Salmeronis in-

ventio, qui dicit, quod prius.poft illa ver-

!ty) It

UT

ba : dicite im. Gentibus , quia Dominus ve-

gnavit,pofita fuerit vocula vy que lignum

(!e q

g,

denotat, fed poftea he du litere in alias

duas r*N mutatze fuerint, que fignificant

AF 005 $t

gïffg 1j

certe velezenim,quam vocem fic mutatam

"U0fjp

cum confequentibus verbis conjunctam

eun

fuiffe exiftimat, unde in Pfalmo hocftatim

Tl

fequitur :

etenim correxit orbem terre.

Ti

Nam neque particula 7N cerze vel etenim

yer-

Hgnificat;, necin ullo codice Hebraico

"eaddlt

: bis

EM |

de qut.

bis Dominus Tegnavit. fubjuncta Iegitür

ernretit

xfe ld

Quod Lorinusad h. l. animadvertens Sal-

meroni particulam s in animo fuiffe ju-

1

po&erie |

dicat, cum ifta fcriberet.

à

ioTerntt-

— XXIV. Nobis certum eft, vocem li-

;IliS Gfæ'

eni in Hebraico dicti noftri textu lectàm

-egnavi:a

nunquam fuiffeideoque nec expungi, nec

femoyo-

in aliam vocem five per Judzorum fraudes

n qm [

five Scribarum & 'Typographorum erro-

codidblli

remutaripotuiffe. Verifimilior nobis Ja-

mg

cobi Fabri Stapulenfis eft fententia, quam

s probi

in fuis ad quintuplex Pfülterium fcholiis

ipus pf

fol. 141 his verbis exprimit : 72 Pfa/odia

yterpre

Romana legitur : dicite in natiombus, quia

Wttque

j r

Dominus vegnavit a Lgno. Verum, etf

nonmutetur intelligentia, quam[amdli zuze -

xv

Jexere,bec tamen particula a liguo non de

p

. fülffantia & integritate verfüs putanda eff,

yons T

nam neque inmoffra ( V ulgatam intelligit )

yclue

neque in Hebrea tralatione babetur , ne-

i

que ut munc pafgm babetur , Grece de-

uzig

gitur , fed dumtaxat : $i ó Kée(B &Baci-

« inil

Aevce , quoniam Dorminus regnavit,i.e. ve-

? f,gnificäüï

giagubernatione direxit,[ed pro pia adicugus

" gU

devotione parapbraflicos adjeda creditur.

coni""&am

Ad eundem modum Augutftinus Juftinia-

hod

nus, Epifcopus Nebienfis, in fuo Pfülterio

j i

octaplo notavit, verba z Z;rmo non effe de

Hebraica veritate, fed Chriftiana devotio-

!

b

r

ZH

neaddita,

h

C a

XXV,.

493 36 098«

. €,XXV. Nimirum ut Balthafar Corde-

[

/!

r

rius in fuis annotationibus,quibusPatrum.

in Pfalmos catenam illuftravit 'Tom. II.

It

pi^

;

M

P?8

.969. obfervavit, eumin verfione Scri-

)t

ure morem Veteres tenuiife , ut pauca

il

obiter intercaslarent,que perfpicuitati my-

[

fteriorum infervirent, quemadmodum

enl

étiam Jonathan & Onkelos, qui legem &

[

i

LE

Prophetas in Chaldaicam linguam tranftu-

lerunt, ad locos obfcuriores illuftrandos

&t

ven)

nonnulla de fuo interpofuerunt , para-

i

10f

phraftarum potius officio fungentes ,

quam nudam verfionem exhibentes. INe-

. dery

at

que tamenopus eft, ut hecverba ab In-

terprete quodam in verfione Pfalterii ad-

Wtgt

tj

J

dita arbitremur ; fieriid etiam ab aliüis ex

pia devotione potuit.

l6 C

füm .

. XXVI. Gerte nobis admodum pro-

babile videtur, quod Nicolaus Fullerus in

usj

fuis mifcellaneis libr. IIL c.:3. afferit, nem-

Quod

.pequod primum pius quidam lector ver-

Chry]

ba a Zigno in ora libri fui e regione veluti

lm

Emil« appofuerit, poftea hanc annota-

L

URGyy

üunculam cum pluribus arrideret, in

r

ipfum contextum translatam fuiffe. Ean-

dem opinionem fovet Ludovicus Ferran-

Clr v

dusin libro Pfalmorum, quem cum argu-

Wfit

mentis, paraphrafi & annotationibus fuis

iil

ll

didit pag. 777y. Cum enim obfervaffet,

E

Juftinum Martyrem & alios quosdam ve-

ad ePl

teres

EOPICS

Cort

teres,SCriptor.es legere : Dominus regua-

SPacrum

vt d [igno, fübjungit : fedea Jeciio, quam a

Ton.]

Ltextu Hebreo, Vulgata, ! beodoro Herackeo-

neSc

, T beodoreto & citato apud ipfum yymma-

€bo, Euthymio ac Greeco Corderii Paraphra-

ut pit

ytacim

ffeirr epf/fg "mquedam exemplaria videtur

dmodut

T

ex mavgme , ad cujus oram docfor aliquis

legom i

Jibliniorem . fenfimn attendens. fevipferat ,

; t

per modum febolii : a bgno.. Simile quid

piundos

acciditinloco Deut. XXIIX,66. Namad

verba : videbunt vitam füam pendentem ,

h para-

5

nonnulli ex pia quadam devotione addi-

Fgente

(

*

es.

derunt : 77 Zgno, ut Chrifti in ligno pen-

] ab Ill'

dentis memoriam aliis inculcarent, quam

interpolationem Fauftus Manichzus ca-

Mu

tholicis exprobrat apud Auguftinum lib.

) du et

16. contra Fauftum c. s. quod additamen-

"

tum etiam Gracis quibusdam exemplari-

dum pf*

bus infercum fuiffe, ex eo colligere licet,

quod in oratione de S. Stephano , quze

E'Tit ! d

Chryfoftomo tribui folet, verba illa hunc

edor

in modum allegentur

oNec9e Qv Cv

ycant

Uj« xeepseta£eviy &zri EUAe , 1. e. Videbitis vi-

tam veflram pendentem in ligno.

dCl'eta ;

ffe

. . XXVIL Si occafionem inquiramus,

cur verba z Zzgno a quopiam , quisquis ille

(5 Femü'

rtu

fuerit, margini primum allita & pottea ab

cum ?

alis in ipfüm textum translata fuerint,

yibis

Eduardus. Bernardus in annotationibus

sun"

ad epiftolam Barnabz füfpicatur , ex Bár-

t

3

naæ

«$3)38(59x

nabe epiftola heec vérba Tuftini evo Greg-

hira

cis quibusdam Pfalteriis addita fuiíle. Dar-

linac

nabas enim in fua epiítola c. 8. p. 49. dicit:

Tora

5j (daiNein T8 "Ino8 $zi TO EU r eg m u-

Q0np

fà a ligno. Et facile fane fieri potuit , ut

que.

aliquis verba Pfalmi XCVI.legens : à Ki-

legan

g iBatoiAevre, recordatus verborum Bar-

pros

nabx marginiaffcripferit: 2ziv2 £óAe vel

Cipit.

cm) £0^e. Facilius omnino creditu hoc

ilegu

eft , quam quod Pezron in tractatu fupra

£t

allegato ex hoc Barnabz loco evincere co-

Quiq

natur, nempe Judzos verbag Zgzo e Pfal-

ffO]ä p

terioexpunxiffe. Negaeri mom po[fe,;ait,

itdià

quin fub imitium Ecclefte verba bec m Bibls-

25 ad bec Pfalf-

deïe'Ri

2 leifafueriut, cum Barnab

Vitiory

miverba alludat,cum ait : REGNUM 7E-

iA

SU IN LIGNO. . Atunde conftat Pezro-

Thà

nio, quod Barnabas ad verba Pfalmi refpe-

xerit, cum 1fta fcripfit ?

Nulla hic certe

Doter

N

apud Barnabam vel Davidis vel Pfalterii

mentiooccurrit. |Quin etiam fi Barnabas

le C

tyidi

ille, qui epiftole hojusauctor eft, exprelffe

fcripfiffet, Davidem in Pfalterio dicere :

Oplstr

As

Dominus regnavit a ligno, nondum tamen.

0l

hujus Barnabze autoritate. evinci poffet,

4 Q

fs f

uod fub initium Ecclefie hec verba in

Pfalterio lecta fuerint.

Notum enim eft,

lo

q Jüs

epiftole illiusautorem, quisquis fuerit, in

allegandis Scripturis non accuratum effe.

uam()l

Büttüsc

Sane quz c. 7.'huius epiftole de

fputo in

P olaü(m

hir,curf

;5628)39(86)9—

oCm.

hircum emiffarium jaciendo, nec non de

e. D

lana coccinea circaejus caput ponenda me-

9. d

morantur , cum Levitico Mofàico minus

UYT

congruunt.

Xuit, u

Capite 12 hujus epiftolze ea,

que Jef. XLV,1. de Cyro dicta funt, itaal-

T

legantur, quafi de Chrifto dicta effent, &

rumbi

pro Koóee Kugie legitur. . Eodem Barnabze

YTL

capite quaedam tanquam a Prophera dicta

vt o

allegantur, que in nullo Prophetarum le-

aulipt

guntur, ut alia exempla taceamus. . Ne-

1Cere Q

quaquam igitur Pezron ex Barnabz epi-

"TE

ftola probare poterit, quod verba 2 Zgzo

] ä,:üi[,

in dicto noftro Davidico genuina fint, qua

n Db

dereRichardus Simonius in novis obíer-

« l

vationibus ad textum & verfiones Novi

t

"Teftamenti c. 1. p.1o. & feq. &a me edita

x

"Theologia Barnabz the

,

[8.& fgq. vide;'i

j p*

poterunt.

Tic t

XXIIX. Etfi autem locus hic Barna-

f

ElP

bz& occafionem dare potuerit oraculum

b

Davidicum verbis 4 /igzo interpolandi,

es(Pïel Y

opustamen non eft,.ut eo usque defcen-

od

"

damus. Nequeetiam fatis conftat,an epi«

jm at

ftola, quz Barnabz tribuitur , Juftini fcri-

pus fit antiquior, cujus etate verba hzc

- vartt/

nonnullis Pfalterii dictis jam inferta fuiífe,

j enume

ex ejus Dialogo cum 'Tryphone conftat.

1 fuef!ïrm

Quamobrem exiftimamus , infcriptionem

jme

potius crucis Dominice occafionem inter-

2

uo/

ebuiffe, cuin in illa JEfus'

Pälgtioni huicpr

hii

4

Nazarenug

/

debucae.

Nazarenus expreffe Rex Judzorum ap-

gent

ellatusfuerit. Accedit, quod alter latro- ' -

cud

num Chriftum ro:

(

3

?

avit, ut regnum fuum

faig

Wi

ingreffusipfius memor eflet. INon thro-

X

num regalem videbat latro, fed crucem;

b

n

non purpuram, fed corpus effufo fanguine

pret

purpuratum ; noníceptrum, fed clavos;

düth

non coronam nifi forte fpineam ; nullum:

Equi

fateliitium, quam turbam cavillantium,&

Uütor

tamen Chriftum in cruce regnare videbat,

fei

talenque Dominum agnofcebat, qui &

O

ipferegnum fuum ingreffurus effet, & aliis

Fcce

regni felicitatem. & beneficia. difpenfare

(tmel

polfet. — Nihil etiam frequentiusin Sacris

Qdici

Scriptoribus occurrit, quam quod re-

T g

gnum fuper humeros pofitum, cujus Efaias

Amer

Cap. IX, 6. meminit, de cruce Chrifti in-

tit M

terpretantur, qua occafione nofinulli de:

Tilenti

ligneis Regum fceptris prolixe dilferunt.

At

Hfuc fpeétant etiam miracula , qux in Re-

tram

gis hujJusmorte contigerunt, eumque a

quef

ligno regnare demonftrarunt, /| . Haec igi-

A'fm

tur omnia cum pius quidam lector expen-

arwm

deret, & fimul confideraret, in Pfalmo

[

elgou

XCVI. agi de pomoeriis regni Chrifti in

d q

univerfas gentes proferendis, facile per-

fem (

motus fuit,ut verbis, Domnus reguavit,

"üter

in margine aflcriberet : 2 Zigno, ut indica-

Vr

ret, quod Chriftus vel in ipfa cruce regna-

n

verit, & acruce ejus regnum in omnes

N

gentes

$9) 41( 82?:- |

m .

gentes inchoaverit, & a cruce feufermone

r

crucis, h. e. Evangelio tanq

uamfceptro re-

$

f

gnigentes fubactz fuerint.

X

XXIX. Non incommoda eft h»c v

Es

n d

C

borum: Dominus regnavit a Ligno inter-

mguim

pretatio. Attamen verba z Zigtro tanquam

C

authentica nobis obtrudi non patimur.

nulut.

