trum,non Johannem, non Ezechielem ,

non Danielem aliosve fanctos. . 2«. Quan-

doquidem tamen hodie ejusmodi Sanctu-

losreperiri credunt, quibus poffibile eft,

quod Prophete & Apoftoii fibi impoffibi-

x funti

le agnoverunt, nempeutin hac vita perfe-

€&am. & numeris omnibus abfolutam mun-

feeenmt.

ditiem confequantur , & ne minima qui-

iil

dem in illis peccati labecula fuperfit, (cujus

iib

perfectionis poffibilitas,ne quis eam in du-

n

bium vocet, ab Arnoldo juxta fenfum pri-

i qu

mitivee ecclefie demonftrata jactatur p277.)

niude!

his nihil ab igne purgatorio metuendum

demun?

quandoque pronunciant.

Cateris au-

l'um& J

tem omnibus, quibus non licuit, effe tam

ero pf

beatis, ut fupremum hoc fanclitatis fafti-

t oj

giumattingerent, quanquam in vera fide

?1

l

yoient

í

]

defunctis, minime parcendum arbitran-

Ppeuä

n

[

l

tur,fi vel minime peccati maculz in 1illis

w

)

remanferint, quotidianis mortificationi-

|

ï

busnon exterfz.

sodort

ul

G5ie baben fo fange cíner

"i,

II('.

I

li

"

grinblid)en Segung unb 33efrepung von alle

Á

/

nb &aoec[n notbig; al8

g

Wb übtism fäiecfgnu

4

(angt

P

fange i0d) ba8. geringl

&i

(inben iff. p. 22.

L

íe bapon ;fn*ibigen su

d

hem

III. Imprim

s d nova lhec purgatoria

ablegantur , quibus paulo snte mortem

Præg

peenitentiam agentibus tantum temporis

fh

fooi

fpatium in vitanon relinquitür, quantun

ad peccatorum fordes plene exptirgandas

b

opus effe judicant..' &$ Fónnen Diefenigett

ft;

f

Q5eeten/ fo etft angefangen / fid) qu GOtt su

befebeei/unb alfo aus bem £eibe fobetben/nióbt

bj

von 9Ftunb auf jur offenbaren. Soerttidbleit

Cun

(5ffe8 gelangen/fonberu fíe müffen ntebtioe

agun;

niger/als bie nod) im Zeibe [ebenber /tvie Da9

N

(5o(D i Gener- gelàutert / unb "Durd) viele

b

fdarffe 3 eitiigungen: unb. 9Infecbtungen be

$

tvábvet toerben. P. 009 Nec melior eorum

am;

martyrum conditio perhibetur, quifidem

parat

Chriftianam vix amplexi eandem ftaum

Ilbe f

fanguinefuo obfignarunt. Syenn toeif fie

TY

nod) nictin allen ecuvuert geroefen / (onbern

D

nec nrande Steden von. ber aften S?atur an

ii

fb aebabr/baben fie bed) vollenos purd eine

It

acdinoe Slamme geprüfet unb -gelàutert tott

bIB [

pen miitffen / auf baff fie vecbt eiafültig obne

fl

CReritdbung be8 geringften Citelninb gan

"

:

t

untabeltd) vürben p. 25$. ;

4

que

IV; Neautem injufti

videantur hi ani-

nodi

marur cenfores, fi univerfas, quarivisim-

mittu

puritátis gradibus admodum difpares uni

f&j

tüm

püïggtdïiü ixïclufdg»x?t,ifï fibinegotii da

li

'61X1'

g

1 (iti

exiftimant, ut pro animarum diverfitaté

diverfa conclavia fabricentur, & unum ve-

purgatoriz

j

hementius. quam -alterum . calefaciant:

& morad

Prefractosenim peccatores ad loca anzu-

o

n

f &caliginofadetrudunc. / Crfabrne(ne-

,quint

fcioquisillorum hoc expertus fuerit) a«

pürgnd

ben angemercéet/ Da$ bie gar atoben unb balge

^

n

ftatrigen Goünber in getvit

jen engen unb fine

y 62

1

fieen S'erccern vertoabret oerben/ babep abet

ia

!

j

baé 2orn/Seuet peititicbfé erpfinben. p.57

vtl

l

Cum aliis, qui minus peccarunt, mitius

ii

:

!

agunt.

S(nbere mógen ín ettoas feiblicbern

ii

SSteibitàtten fepn/unb bícfe finb folce Cocelen/

A

Quj d

[

bienicbt fo ftarcf i Gsbnben unb Unofauben

N

gefeffeitabgeftbieber, — Si queeras, ubiiftud

gt

yor m

animarum genus poft mortem diverfetur?

Q

parata eft refponfio : folcbe. modbten. fícb

nod) teobl ii Der Giegenb biefer C'tben/ ober ín

em ff

ml

Detantern SufftPtegion/ettoan ín nocb groffet

sn ml

jj

Vnrübe aufbaften / unb tvobl aat in unmaffí

get ziebe Der (erbifcben SOingeunb Greatuten/

b

(

WL

u

ín toelcbem Suftanbe fiebenn fo [ange bleíben/

f

«

biB fíeallmábtid) SrafftüberEommen/ fb au&

i

f o^

folcben febtoeren SBanben bàber aufjufibmine

um

gen. bid. . Nec altiorem aeris regionem;,

qu:e Paradifum propius attingit ; ab ejus-

j

j

modianimarum receptaculis vàcuam per-

l J

miüttunt novorum purgatoriorum archi-

téctiSicenimpergunt: ícberummmógen et»

i

(5 u

0U

t

;higg/.u.nü.vieüeicbt Die.

xnfiften/in eiti

et fofcbett

Ü

R

Wwiegton/

—

" ^$154(809- -

fftegion/ bie tear bóber/ ub ben SHarabief

|

tnáber/oennod) aber nichté befto roeniger aud)

d]

nod) eine elementarifcbe. ZufftGegenb ift/

Ám

verbarten müffen/ teefdoes. baim etrvan foldbe.

C5celen fepn /. bie qmar. einige budyftabfidpe

tqrix

V

Stadbricht eon Gbriffo / unD. einen. ZBabtte

f

Gifauben/ben fteibnen felbft gemad)et/gtbabts

&f

abet niemabfen su eintgem 9(nfang Der neuei

i

(eburt geFotumen/ fonbern i. berm. ierbifcbern

tlori

(Sinm be8 affen Stenfoben iegen / unb folglid)

gt

au ben Ctementen biefer Q'Belt bebangen blcie

Ji5:

benac. z/id.

4

Mp

V. Hau

d minus variant piarum anim-

RTT

rum receptacula, fi vera funtifta Fanatico-

(fitu

rum fomnia, quz fibi a Divo Johanne &

fog

primitive ecclefiz doctoribus fuggefta im-

DT

udenter fingunt, cum ajunt:. e8 baben Die

Ti

Cbrifflicben Zebrer ebemafa aus Syobanne be

2j

merdet/ ba& unterfdyiebene Segtonen / Cotu[»

(ite f

fen ober 2ibroedhfelungen in Der bimmfifden

Oeconomie fepn/ tveldye bieOered)ten Dutd)e

Tintig

foanbern/unb iu einer imit ibrem auftanbt

Ut

Wt

übereinfonmerben Q'Gobnung fo (ange vt

tb

sieben müffen/ biB fie alfe8 ootleno8 abgelegt/

Vil

108 fie am Cingang i ba$ Soeilige gebinbett

tr U&isl.

.205.' Hinc piarum, que fuis corporibus

durt

emigrarunt, animarum. receptacula illis

.audiunt, ein ob fchon bímmíifder/ jebod) Dert

mf

Cherfucbet nod) offen ftebenber Ott p. 230. eítt

tici f

P

GC»etlett

Hl

Tü

mlnn q

'äqff?nt!;a(t ber nod) mangcbafften

p

3$93) 155 (803-.

tj

£ zi 0. Poteruntcum Bellarmino Zib. 2,

D

T

)

del

Z

v*

J

T

fimum,

£-c.7.nominare purgatorium mitif-

&q

uafi carcer

ii

[

*

rem quendan?iägaf

:

torium &honorarium

vl

:

VI. Ignem autem in his purgatoriis

lm ; Sabl"

no

ncraffum quidem,verurm tamet

lignem

pl

u

effe ftatuunr.

Qua de re null

p

i plane du-

iif

j

bitant, cum Magiftros habeant

ab ipfa, ut

gloriantur, experientia edocto

S.

$i non

ubl

grave eft , audiamus

paulifper eorum nu-

j

gas: C$ tvírb verbo

ffentlich Fein CRerftáne

biger tviber

u att

be$ utib ele

fptecben/ baf biefes euet Eein gro»

emoerbtü

mentarifibeé fep, — Oaf es aber

Fanat

tmfe8/ obet cin blof erbicbteter QBet

ohmrïe

fefogen

aunteé tSeuet fe / ftebet nod) iel troe»

At

niget u

betveifert/ toorgt ecleucbtete GXeelert

gt

jl

nicbtbie geríngfien Goebantfen baben tverDen,

i

iDiejeinigen, xoelcbe

T

3

bierinne für anbem

QUHl

[et

cinc rfabruna bab

en modqert, fagen be-

i

&änbz'g/eä feb stvat cin

fubtiles/aeift(icbed/ uub

ii

i

TÜ

beien Geelen a[8. (Se

iffetit proportionirfe8

&

uet Ded. Gióftlicben Sorn8 unb Gitimmes/

/

13

il

LL

&ber Dennod) ein tvabrbafftiges Gyeuet 1e.

8

- Hispurgatoriisin cerebro fuo ex-

iy jl

jn

tructis, ne inftar edicularum puerilium ex

corpo"

chartis luforiis compofitarum primo fta-

ticd:

tim flatu concidant, fulcra quzedam Fana-

"

eDDCW

ll

ticifupponunt, quorum pleraque ex Pa-

j

(

,

piftarum purgatorio mutuantur. Etpri-

ii

ii

Jj

muim quidem fulcrum eft peryerfa, loco-

rum

L

*$98)1s6 ( £69-

rum quorundarm Scripturz interpretatio. -

D7

Etfienim in tractatus hujus ditulo Scriptu- .

Ltl

]

rz confenfus jactatur, & 1n ipfo quoque -

tien|

funo

iractatu paffim Scripcurz dicta allegantur,

non magis tamen Scriptura cum eorum

lli o

conf.

doctrina confentit , quam autores hujus

tractatus, quamvis evangelicorumnomen

48j Q

Sane ipfiilli

iitis

ufurpantes, cuim evangelio.

pfeudevangelici Scripturz filentium quo-

loder

COnti

dammodo agnofcunt, cum ajunc: toennbie

Gdbrifft nidt eben fo- oorfet(ib biebon tebet/

ptadi

038 gefcbicbt bavumy tveil (o(dbes i Da8 Soerf

lirien

allen SQtenfcben fd)on eingebrüc£et ift/ quod

fl'ecus

Jadiorum, Muhamedanorum, & gentili-

ünet: :

um exemplo comprobant, quafi vero o*

ii

mnium hominum cordibus infcriptum ef-

m w

fet; quicquid Gentiles, Muhamedani &

Quenri

Judei delirant, aut quafi Scriptura de iis.

(Tmer

rebus,qu& cordibus hominum per natu-.

intel'pn

raminícripta funt, ex infütuto non age-

Torien

ret, Purgatoria autem poft mortem fub--

fUS Tequ

eunda quantum attinet, neque ex infü-

editiom

tuto , neque perfunctorie de 1is Scriptu-

ülyne

yam egife, imo potius clariffimis Scriptu-

DT

re dictis 1fta adverfari deprehendimus.

UT

VIII. Enimvero Scriptura teftatur , n

Domino morientes beatoseffedz? deri - — —

mdlfrec

(c.XIV,:3.. Excipiunt quidem pfeud- | |.

trh

(

evangelici noftri, verba fic effe diftingven-

l

*Quo,

Voy-

lg

fl.a i puakiigioi oi veuaol ol & Kuplay dizrovi[o

l in

76$y

LI

*698) 157 (863-.—

erpretatio.

ETEV ER

Ayer TO zrveUuo , qua ratione

oNrite

textum diftingvi docentab Andrea. Czefa-

fo qui

rienfi, Areta; Primafio,Ambrofio & A: igüe.

allenttt

ftino Zb. z0.de C. D.c:y. . Sed diftin&lioni

um «

f

illa obftat. magnus - grecorum.- codicum

ors D

confenfus. .. Obftat etiam; quod partzicuia

um

xaj commata inchoare;, non prima com-

yatic 1

j

|

matis voci fubjici foleat.... Nec Spiritüsil-

npumqu

lo demum tempore, quo Johanni illa vifio

yc

U

]

contigit, morientes in- Domino beatos

i

tup t

predicare incepit. . Apüd Andreaih Gz-

i

W

W

farienfem in editione greeco-acitia Peltani

ii

grecus textus cominunem lectionem re-

ia

jl

ncnflh

tinet: yoz;cæ'gzoz 0i y&xgaz &y i(.vg;'go 037703'1177'0"7(0215

9t

]

f

rec o gttoi vl NeyesTo zTYeUpnoc &c.. etfi w da-

tina verfione particula 2 smoo cum. fe-

[iprume

u j

quentibus verbisconneclatur, quod con-

(

tramentem Ándree Ceíarien

"

pwra

fis fieri, ejus

» p D

in*t-eljpretatio oftendit,

cum afferit, quod

fj nond

morientium in Domino ex hac vità difcef-

yortenP

fus requiem a laboribus afferat. *Aretasin

jeet

editione Parifienfi Morelliana graxco-lati-

ib &

nafyntaxin quidem verborum;hoc modo

j $d

M

ordinandam effe dicit :42

7rveUat Aéeyes ;syaci-

apev ezrdldliverb

atamen ita explicatjuteum

1n Domino morientes e/z:/

él beatos. cre-

D )d([ll

'didiffe conftet.

Dicit enim Spiritum at-

lef] Pkuh

trahere voluiffe certantes.hac promitfio-

v

jl

qiu

ne, quod ceffa

V

iri fint labores & ventura

]

7;999:

f

; (oqna,in quibus conquiefcant.. S/zz/emin

l J

at

À

-83 15g ( 869-

ut fablati fuerim e medio labores ,inducetur

; - broi

operum retributio. .. Quid hoc aliud eft,

def,

quam fi dixiffet : morientes in Domino

m

beati fünt zl & ftatim ab ipfa morte ?

lise

Nec Ambrofius pfeudevangelicos juvat,

füt

vel quisquis autor eft commentariiin A-

ff

pocalypfin Ambrofio infcripti. Nam ad

ttit

1

verba: amodojam dicitfpivitus hzcanno-

(

uat: 47odo, id efl, a tempore morizs fue ve-

| k

tb

quiefcent fandi a laboribusfus. — Patetigi-

.| quer

tur, illos etiam Scriptores , qui legerunt:

du

beati mortuiin Domino morientes , a modo

E Cetj

dicit Spiritus requiefcumt a. laboribus fusi,

PL

verba hzc ita intellexiffe, ac fi dictum effet:

! d

Spiritus dicit, a modo, h. e. ftatim ab eo

pofic

tempore, quo moriuntur, requiefcunt a

perfa

lboribusfuis. Sic etiamjnvelligit Am-

du jl

brofius Ansbertus //b. «.zn apocalypfim. Sic

QOmp,

enim verbaexplicat: quis dicit? Apiritus.

im-

Quiddicit? Amodojamveguiefcunta Jabo-

du

ribucfüis. Necaliam fuiffe Auguftini fen-

DHUI

rentiarn, exallegato ejusloco patet. Pre-

Wüng

terea &ipfa verba: Peatifunt morientes in

P RUT

Domino, fatis indicant, eos, quiin Domino

moþ.€

moriuntur, ab ipfo mortis tempore beatos

Quadr

efle. Excipiuntulterius pfeudevangelici,

'yton

fenfum effe poffe, quod gerfedezm Domino

Tütem

morientes beatifint, cum vox dzaéli a Sui-

litim

(

da ita explicetur. Adducunt praterea ,

Ua

quod Aretás;, Andreas Cxlarienfis,

Am-

)

VInjn

ro-

i

[

43 ) 159 (8&&-

,inäacem( : brofïuä,Ansbe

: ald dj

rtus &aliiPatres dictum hoe-

N

de fpirituali morte intelligant. — Quid au-

n Donm

ter fit perfecte in Domino mori , his ver-

Ya t

bisexplicatur : baé beiffetin bem S5erm oltl»

e

ict j

Fonmiicb fterben/ tvenn man ín ibm gang ver»

a

fincfet/ unp obne alles eigen toollen fein eígemn

, Nnt

toirbD/ba er mit einer foldyen G»eele toie mít ei»

; hecat

nem S^obten nac feinem beifígen Q'8oblgefal»

ii i

len baubeín Eónne, — Et Suidas quidem ; ad

B

quem provocantp. 5j1. fcribit, quod dz«£l

j legett.

dictum fita participio ajélisuévoi, & figni-

'l't',J'adW

ficetidemac zAgees.Verum particula 4-

r

dl in dicto hoc apocalyptico non de-

j dund

fcendita participio ezgliutvorfed ex prz-

jna«

-

pofitione dzà & zl nec fignificat idem ac

; u'ieliamtl

perfedie, fed idem ac ab boc tempore, ficut &

sel

1glt |

duz ifte particule, ex quibus vox da«l

(

p

compofita eft, quoties conjunguntur,ean-

j

dem fignificationem ; obtinent — Maztb.

ul

T

XXII, 9. XXV £, 29. 5 64.. Yob. 1, g. XII,

f

9. XIV, 7.

g

hi u

Mutuati autem funt pfeud-

at

l

evangelici hanc exceptionem ab Epifco-

Wiitfi ]

pio, cui refpondet Calovius z» Zirminiani-

j

jnDu! í

Jino p. 43v. Ípiritum vertiginis prodi, cum

o

quadratarotundis & paroxytona cum o-

xytonis pro arbitrio permutantur. Patres

(

]i

autem a Fanacicisallegatos hoc dictum de

m

fpirituali morte interpretari, falfum eft.

um

(

Etquamvis Patres aflerant , neminem in

n Do-

;16!]1'15)

(ominq beate mori pofle, quinoni

mine

æs; 160( £83-

minoità yivit, ut peccato & mundo mo-

| tsf

riatur, Ipfam tamen mort

em, de qua hic

Iu

fermo eft;non de fpirituali fidelium mor-

U5 1

colur

te, fed de emigrauione illorum ex hujus vi-

te miferiaexponunt. .. Certe, qui fpiritu-

(nima

! vuntu

aliter moriuntur, nondum a laboribus

quiefcunt, quamdiu in hac vita adhuc ver-

.] berna

fantur. ; Quod autem

de perfecte in Do-

omic

mino inorientibus pfeudevangelici diffe-

J Fadem

runt, cum $. Scriptura non convenit...Ea

..] perfüc

enim negat, ad talem perfectionem in bac

] üinp

vitarenatos pervenire poffe, ut nullum

; antf

f

amplius peccati

"

exïü;»nï habe'fmtg .XRW-

4 Mitur, |

VAl,1.

v

ERN

IX.. Negariergono

n potePc« ; morieqteg

- nttci,

in Domino ftatim ab ipfo niortis tempore

- 1 Xf

beatos fieri.

Clariffimum enim eft Divi-

4

XcD

ni Spiritusoraculum;quod Johannes voce

N

j Qtüm cl

caelirus demiffa admonitus literis confi-

| Uem

gnavit. —Dubimre nosde ejus veritate

. 'oranti

haud finitexemplum latronis , cut , etfi fe

Cæhlm,h

ram poenitentiam agenti, paradifum Chri-

unt M(L

xpian-

ftus promifit, necpurgatorium ad e

ID hotte

das peccati reliquias indixit Loc. XXIHI,

DAT

4j. In Redemtoris füi manus fpiritum fu-

y

um commendavit jamjam moriturus Ste-

coll

)hanus A.V H;so. In pace fe dimitti te-

BIortei

l

flatuseft nullo ingrediendi purgatorii ti*

! fetn

moreperculfus Simeon- Z zc.- , 25.. Non

4 i a

en-

ll-lt;'äcibus flammis traduntur jufti mori

3 em) hl

tes,

F

f

*ääjl(ïkr(äk(ä- :

mdo t

tes, fedad pacem veniunt, fïx]eiäiæ'credi-l

le qui

mus c. LV 1I,r. 2. Enochus & Eliasnon

pris

Ttum r

us in purgatorium defcenderunt,

]uam

x

coelum adícenderent. Cum Chrifto funt

uifpinm-

animz piorum , qu a corporibus diffol-

; ln

vuntur P/7..1,2;. . Poft terreni hujus ta-

adhie

bernaculi deftructionem zernum in ccelo

xdenl

domicilium expectant fideles z. Cor. V,, ;.

2

Eadem ratio fidelium in extremo die

gCIICI Ül

fu-

nvenit J

perfütum. » Non abeundum erit illis pri-

pem tl

u:in purgatorium,quam ad Dominum ve-

u m

niant,fed ftatim inoccurfumDomini

entur, utin2ternum cum i

rapi-

a "Rö

pío vivant. ;

T/Jef IV,7.

T'oto ergo ccelo aberrant Fa-

moridt

natici, qui pur

gatoria fua in Scripturig

Sacris fundata fomniant.

js temh

dl

X. Duplex inScriptura occurrit homi-

m

num claffi. . Una bonorum & fidelium,

rens 0

altera malorum & incredulitatis malo 1a-

J v

borantium. Illi per viam anguftam ad

ii

coelum, hi per latam viam ad tartarum ten.

TL

dfom :

dunt Matzb. V. 2;. illi inftar boni tritici

i

in horreum ccelefte congregantur, hiin-

yid a

j

ftar Zizaniorumigne comburuntur Mattb,

j

XIIT ;o. iliiriftar bonorum pifcium in va-

flf -

f][ül'us d

fa colliguntur , hi inftar putrium pifcium

projiciuntur verf. 45. illi eternam vitam,

t

gt

hi zternos ignes intrabunt Marzj. XXV,

urgüï

M

46. illi cum Patriarchis in coelo difcum-

li

)

i j

-bent, hi in extremas tgnebras det;uden-

tur

d

4

*æ3)162(8$3&1

tur Matib. V 111,u. 3li cum Lazaro in finu

tem

Temi

Abrah: confolationem accipiunt , hi cum

impio epulone in inferno zeternum cruci-

ftum

antur Lzc. XV1,:7. INam quisquis credide-

juftit

rit; falvabitur, qui non crediderit, conde-

culpa

mnabitur Marc. XV1, :6. qui credunt, ha-

Iemit

bent vitam eternam, qui non credunt, z-

rump

ternum pereunt 70 P. 111, 15.16.17. 1$.36. 1m-

ïi

Áidela

pios fpendium mortis manet , pios gra-

| Dugna

tuitum vitze eternz donum z. V1, .

pl

qui fecundum. carnem vivunt , xternam

! flblarr

mortem fübeunt , qui per Spiritum con-

lum a

-

cupifcentias carnis mortificant, aeterraa vi-

ditüm

ta potiuntur Roz. VILL . impii ex femine

j um def

inagrum carnis projecto pernitiem , pii ex

Ti

feminein agrum fpiritus projecto eterne

Va&avu

vitz fru&tus metent Gz/. V1I, $. Exquibus

AJl

alisque hujusmodi dictis abunde patet,

TOrIq ex

nullum in Scriptura purgatorium agnofci.

flütima

XIQuoties Scriptura in hac vita poeni-

n

tendi & bonaoperandi tempus effe monet,

bae

quotiesin hujus vitz ftadio rite curren-

QUimey

dum & certandum afferit , quoties recep-

TBnis u

tacula animarum corporibus exeuntium

J Quunt

&tterna pronuntiat, quoties homines,dum

adhuc vita fupereft,ex DEI gratia propter

&f

Chrifti meritum virtute Sp.S. per verbum

& facramenta in juftificatione & renovati-

ü fdtlon

one purgandos effe docet, fi gloriz regno

k

non excludi debeant, quoties poft mor-

A.

tem

-*893)163 ( $63-

atoin t

tem nullum .peenitencie & peccatorum

nt, lia

remitfioni locum relinquit, quoties Chri-«

um d

ftum perfectepro peccatis noftris divinz

-

alscreliie

Tit, i

jufticiee farisfeci(le teftatur, quoties cum

culpa peccatorum omnem fimul

poenam

vedunt

—

remitti ftatuit; toties nova hec F.

anatico-

Creduy

rum purgatoria funditus evertit, ut alios

! t r

. ÁJidelarticulos,

quibus 1lla purgatoria re-

s piOS f

pugnant,taceamus.

Unde facile cagno-

T. Vl

Íci poteft,

quojure Evangelicorum nomen,

y, i

fibiarrog

ent, qui hunc de medio anima-

jitum d

. xum 2 corporibus feparatarum ftatu tra-

, Rrefm

| élatum ediderunt, nempe quia E

vangeli-

ii exfemt

um deüruunt,quemadmodum M

Cipio A-

umj -fricanicog

. Vaftavit. -

nomen obtjnuit, quia Africam

lo tf

Y

Exqmb

XIL. Netamen zeg

yeaQie hec purga-

Jl

d

toria excogitaffe vide

antur , dicis 'gratia

mmagtwff

plurimaScripturz lo

ca pro fua fententia

cvia g

int,fedid non

probantia, quod pro-

selfem

ba

ebent.

Citius ex pumiceaquam;,

rite outt

»y

W guam ex iftis Sc

ripture locis vel fcindllam

/

i

j

1ignis purgatori

i extorferis.

Variis; in«

ts

; x

quiunt, nominibus animarum receptacula

j

in facro codice notantur. AMemorari . vi-

10[111115;

Qati

ropïü

. deas fafciculum viventium z. $z. X .X V,29.

li

terram viventium Df

g

e

AXXVII, 5.locum re-

] &feno

j

]

creationis Adf,

411, ze. quietem in pace &

í

P. A. I 16. 1. Cor. XV, i9,

jorit !

[]f

gpil

j

f*!þac.,leV, 13 manum ].-DEI $ap. 111 1.

mOTIf

tem

f

:

tem Sion, coeleftem Hierofolymam,

T

l CM

fiam primogenitorum Hebr..XIl, 22. 23.fi- — | D

num Abrahz Lzc. XV1, 22.]ocum fub altari

. Wpur

Apoc. V, 9. paredifum Lauc. X X11I, 9. fove-

$ed

am Ezecb. XX X1,14. XXXIV ,. vegionem

ftfpoy

mortuorum Jerem.: XXXII, 4». manum -

I

mortis Hof: XIII, 4. conclavia mortis Prov.

| fimp

VII,27.portam & umbram mortis, mor-

1l q

temprimam Hiob. X XX VIII, :7. Pf. IXug.

, Wt

fepulchrum , tenebras , perniciem Jf

purga

LXXXIX, 7. i2. carcerem Matib. V, 25.. 1.

loo [

Per. III, 25.infernum £f XIV,s.. XV,, ip. fo-.

fUtgat

véam aqua deftitutam, in qua vincti fpei

Zacb. LX, u. iz.mare, mortem , infernum

firtisy

Ápoc. XX, 3. 14. i. quz nomina colligunt:

Wlnt

Pfeudevangelici in tractatu fuo f. $o. 29

flVlmug

245425:;.fég. Verumfiex variétate nomi-

[

Qu f

mnum,quibus x[uyodeygie denotantur , nu-

(

merus Vjuxcedoxetov veftimandus eft, paria-

] llf

tione ex pluralitate nominum divin

orum

TA

-pluralitas divinz effentiz colligi poterit, .

i

WR

Pritereainter tot,vyodoysioy nominane ——

u

Tetb

unicum quidem Pfíeudevangelici dicere-

poterunt, quo pur

1

marum defignetur.

gatorium -.aiiquod ani;

Klque

XIII. Haud felicius illis res

fuccedït, ]

"

l

cum integras ex Scriptura pro purgatorio

fententiasadducunt. Etnullum quidem -

ab illis in hoc tractatu Scripturz dictum -

D ,3.1

.frequentius .inculc;tur, quam ll

ud Pauli

| Wangehi

'I.Cü/r- A.

"$92) 165 ( 863

15m,€cblf: ; kt;;; -Cor. III, 12.

feg

v. quod etiam aliqüf ex

ag

"ontificiis pro fuo

purgatorio tanquám.

vfübdii

argumentum. palmarium al

]I,gh

legarem Íolent.

Sed quod Pontificiis ad

hoc argumentunr

i

refponfüm efta Gerhar

d

N

"

4l Bu

0O, Loc. derorteS..

275.feqv. idem fibi Pfeudevangelicirefpon-

orts n

um putent.

yros, d

€

Necmajoris momenti fünt

alia; que vel :

x veteri, vel ex novo tefta-:

; Pf lh

n

mento producunt pro füuffulciendis fuis -

purgatoriis argumenta.

Quomodo ex:

TX

loco Pf2lm. LXV1 iz.

»/7

Pfeudevangelici

purgatoria fia probare velint , non vide-.

Tj l A

mus, nifi defunctorumanimas fimul etiam

,ifmut

fluviisinfernalibus immergere velint, ut

"T M

poffint dicer

e: perignem & aquam tran--

i

fivimus.

Equidem &Pontificiis, quorum

etteN

fimieze fu

nt P

feudevangelici, folenne eft ;

yantit,

exhoc d

dicto purgatorium probare. Sed

$ 591 p*äfm

Johannes Fifcherus Epifcopus

Tud

411-37. COnt-Lutber.nugatores effe dicit,qui

li 1PW

argumentum:pro purgatorio ex his Pfal-

j nommblä

ii verbis exfculpere conantur. Expur-

gationis quidem meminit Efaias cap.IV, 4.

giqu^

fed que in hac vita per fpiritüm judicii &e-

À

ridebebat; uc D. Seb. Schmidius contra

'0S füaw

Bellarminum; qui ignem purgatorium ex

j

y u

hocloco fuccendere conatur ; annotavit,

lum

nis quidem mentionem facit Malachias

C.III, 7. fed errant cum Pontificiis Pfeud--

"

i

J

cmort

an-

ii

fïgpgeligi, quiigne ho

a

)

E

d

i

P

-£$63) 166 ( t&--

dos fomniant, qui ad viventes fpectat , ut

Quo

Cyrillus Alexandrinus ed . Z. "T heodore--

j

!

moitti

fhum

tus zdb. /. &alii veteres pariter & recenti-

oresScriptoresrecteannotarunt. Locus

Atqu

Matib. V, 26ad purgatorium non fine vio-:

| punga

lentia corquetur. . Si excipiant, particus

| o

lam donec indicare, quod talis carcer hic

E

memoretur,in quo finis folutionis ali-

L pur

quando futurus eft , cogitent fervum il«

! tümin

Jum, qui Regi decies mille calenta debebat;

T0 fea

tortoribus traditum , denec omne debitum

(ürQ

Jifveret,, quod tamen nunquam folvere

(Icerer

oterat. Nonenim habebat, unde folve-:

me(f

ret Mattb. XVIIT, 25.34. Siülterius excipi-

licn

ant, quod Cyprianus hunc locum de igne

frteyy

expurgatorio explicaverit, idque clariffi-

&ovd

mum fit ex mentione igüis, cogitent nul«

p

dctnt

lam effe confequentiam : Cyprianus me-

minit igais. E per ignem intelligit purga-

Rn t

torium. . Preterea, multos manuícriptos

du

codices hocloco nullam plane ignis mene

| il

tionem facere, obfervat Eellius zz. zot.: 44

R

epift. sy. Cypriani, ubi fufpicatur , pro : »

COf

zgne, legendum effe : Zigtzne... Caeterum.

cum Pfeudevangelici ex hoc ; Matthzi di-

el'me e&

éto probare velint , neminem ex carcér&

Tento f(

purgatorii dimitti, donec ultimum qua-

drantem folverit, mirum eft, quód in pur-

QX M[!rc

gatorio peccata remitti credant , idque ex

N

d

u

UT

loco. Matth, XIl, 3«. probare ,conentw:i

490) 167 ( 883-

x

Quomodoen

im peccata in purgatorio re-

heodtte

mitti poffuntex mifericordia , fi ad ulti-

TOU

mum quadrantem folvuntur ex juftitia ?

. lo -

o

Atquemadmodum folutio peccatorum in

purgatorio usque ad ultimum quadran-

j particq'

tem expriore loco probari minime poteft:

earcat

ARP

ita necex pofterioreremiffio peccatorum

riony 1

i purgatorio. Nonenim fequitur: pecca-

f

tumin Spiritum $. nec in hoc nec in futu-

s d

ro feculo remittitur. E. peccata aliqua in

Wbim: *

tuturo feculoremittuntur. Certe , í1 quis

-

n fl

Iceret: peccatum fuperbiz Deo tam exo-

nde folVE' 3

Tum eft, ut nunquam ipfi placeat, neque in.

us exp .

hocnequein futuro feculo, nemo indein-

nü igne

ferrepoffet: E.dantur aliqua peccata,quae

Ü cïäü j

Deo vel in hoc vel faltem in futuro feculo

jtent fU

placent. IpfeBellarminus, etfi ex hoclo-

manus f

copurgatorium demonftrare nitatur , fa-

j puf -

tetur ramen Zi). . depurgat. c.4. non fequi

u

fecundum regulas Dialecticorum , quod

s m

ipfe & alii Pontificii ex hoc loco inferunt,

j I W' ,

& Peltanus 4e Purgat. c. &. concedit, hanc

collectionem pro purgatorio' non effe ra-

1f Pm

(

tioneformzneceílariam. Quodperinde

ferme eft, ac fi fateantur, fe in hoc argu-

ttit

mento fophiftice agere. Novum argu-

mentum ducunt noftri Pfeudevangelici

jmt

uod m put.

ex Marc. LX, 45. &btiftus/ajunc, fagt gat bt«

g

Denctltcb / eítt feber tverbe tmitt Seuer gefolten

4

t,ld

GC»alfs

LU

ii

]

) coü

at

.wgvben/'ünb ein febes Opffér toctbe mit

I

4

9rfal,

-&$3) 169 (263--

gefalgen tótrben / von toeicben CfGorten Ses

| quy

Syern 2benotbi 9inmercfung bbet. Macarz i.

Dolo.

Homil.m.g2.p. 22;-0€8 SOenc&molé oowr alten

; ;&liisq.l

Gpriftentbum nacbgefeben tverben fan, — Ve-

| Mtg

ruminillaannotatione Arnoldi nihil falis

4 Wox

eft, quod pro condiendo purgatorii 1gne

-| hia

facia.. Verba enim Evangelifte ibi de

: d

purgatione, que in hac vita obtingit, ex-

b Tutifn

plicantur.

Cur ergo Pfeudevangelici,

; Paüïbæ

quoscum Árnoldo unam habere animam

; Iecopt

fufpicamur, locum hunc adignem purga-

4 füsk:

torium detorquent? Plura Scripture di-

UT

éla, quibus Pfeudevangelici purgatoria fua

- A

demonftrare nituntur, adducere fuperfe-

: ] TH(IIIU

demus. Namvelexhis, quz adduximus,

; pug

paterearbitramur, quod fumos vendant,

7 m

;

atoria fua ex Scíi

«um purg

ptqfa agCexid'e-

.| Biüie

relaborant.

;

Tüm ity

XIV. Secundum fi

ul

lcrum , quod fms

Tüm p

purgatoriis Fanatici fupponunt, eft Pa-

p Ü

Afgito

trum & primitivee ecclefiz confenfus te-

merejactatus. Statim enim in titulo tra-

t e

Ctatus füi pretendunt confenfum & ap-

g

OUY

probationem bt gefamten gottfe(ígen 9lftere

VOranti

fbumg, X Ecin ipfoquoque tractatu paflim

l

dicta Patrum in vernaculam noftram lin-

| fjf äfT

rvam converfa cumulari videas.

Verum

Porey;

accidit Pfeudevangelicis, quod homini illi

m

male fano, qui naves in Pirzeo confpica-

Ondhgr

aliis-

Vtmu*s, anes,l'fugsdelïe fibi perfvadebat ,

que

Mlan

*

*&)2) 169 (' 6Q2-

)

l

i

6

qüe perfvader

e nitebatur.

Certein fgf'nnv

Vgctrt

bolo Apoftolico, NNiceno, Athanafiano,

i

DL

aliisque primitivz ecclefiz confeffionibus

fAM,

1

ne tenuiffimus. quidem fumus apparet,

ulb -

quoad purgatorii focos deducamur. Er

qtort i

Fifcherus znrefutationi Lutberi art.:$.non

L

ile o

diffimulat, apud prifcos nullam, vel quam

bongid

rariffimam fieri purgatorii mentionem , &

teyange!ic',

paulo poft purgatorium fero cognitum &

Teuo!

receptum efle profitetur.Übi ergo confen-

g pU?

fus & approbatio be8 gefamten. gottfef. 9(f^

D

1

turii

tertbums ? Irenzum de ftatu animarum ita

oatotit d

loqui,utqui nullum fciverit purgatorium,

Qd

Erafmusannotavit, cujus cenfura per ex-

addUleuä

purgatorios indices expungi minime me-

5 ven(hüïl

rui. Neclrenzus tantum, fed & alii pri-

mitive ecclefie Doctores de ftatu anima-

y; al

xum ita loquuntur, ut qui & Pontificio-

rum purgatorium , & nova Fanaticorum

J quod ;

Jl d

purgatoria planeneíciverint.

-.:XV. Duo tantum animarumex corpo-

yniel

fs

j rf

ris ergaftulo migrantium receptacula

agnofcunt prifci ecclefie Doctores. — Au-

n^i

(

y

tor antiquus quzeft. & refp. ad orthod. fub

f

Juftini Martyris nomine ediqus.2. 7;. pg-

du

ofttim

j

434. aflerit, poftexitum animarum a cor-

pore illico juftos &injuftos, qui in hac vita

MU

communia fata habuerunt, fegregari, &ad

dfon!

condigna fibiloca abduci, X juftorum qui-

IO con

j

j

j

demanimasin paradifum, ubi perfru

p UN

debih

l

5

tur

-&8) 170 ( &&s-

tur confvetudine & afpectu Angelorum &

dirit

Jfa

Atrchangelorum, & vifione ipfius Chrifti,

3

injuftorum aütem animas in loca inferni.

B

Irenzus . :. adv. beref. c. z. cujus verba

m

N

etiam ab Epiphanio beref: 31. repetuntur,

impios hominesin eternum ignem mitti,

jrob:

juftis autem & przcepta Dei fervantibus,

dedup

&in ejus caritate five jam inde.ab initio, fi-

Ti Q

ve ex poenitentia perftiterunt , vitam &

Áübja

claritatern eternam donari docet. Equi-

tngej

dem Feuardentius 27 not. d fren. p. 53. ex

lt 4c

hocipfo Irenzi loco purgatorium extor-

Pusdi

quere conatur, quafi dixiffet. Irenzeus,

- Qunfr

quosdam ex fidelibus , ut parvulos bapti-

BEU

gatos & martyres , ftatim ab initio füz ex

df

vita emigrationis eterna vita donari, alios

, ) Giat;:

vero non ftatim abinitio, fed poft poeni-

i mällffq

tentiam in purgatorio actam.

. Verum

; 'nur

Grabius im amor.ad Ireneum pag. 4y. vecte

j m

animadvertit, verba vóiz udv o aeyyie vois

df

di x uélavoize non cum fequentibus , fed

j hg

cum przcedentibus £ d»dzr a r8 dioque-

| lg

pevizéo: conftruenda éíffe. Origenesin

prefatione adlibros zegj dexy 0m. 1. O-

QU aj

per-p.7;o. animabus ex mundo difceden-

( DM

tibus vel eterne beatitudinis heredita-

; " Detty

tem, velignis cterni fupplicium affipnat.

um;altl

Cyprianus z fermone de smortalitatejuftos

?Pïtm

adrefrigerium vocari, injuftos ad fupplici-

ngnm,

umrapi aflerit.-

: Ad ex hiftoria Lazari &

Ülity

1Vi-

9) ) i 8b

[6)

k

i

divitis epul

nis probat Hilarius zr24. zn

'.hrifh':

Pf'2.pag.yz. Unde admodum fe torquent

nf

Fratres Benedictini, cum in fua ad Hilari-

vt

um przfatione foZ. LXXIV. Hilarium a

Vr

doctrina purgatorii alienum. non fuiffa

i miw :

probare conantur..Macarius z borp. 22.

Vs

de dupisciflatu vv & v8 Bia véve (eoytv-

Ytn

7«Y, 4nimasimpiorum a diabolo detineri &

j

fubjugari, animas autem piorum a bonis

u

angelis ad Dominum in feculum perpetu-

um adduci docet. Animas juftorum in

ht

| extt

Paradifo, impiorum in umbra mortis &la-

cuinfimo collocat autor quzftionum ad

r

s t

Antiochum, qui falfo creditur Achanafius;

queft. i. idque exScriptura difci pronun-

jlit þï

lm»a ,

cat. Ephrem 72.1. Oper.in tractatu de

manfionibus beatorum inter gehennam &

( t

Vent

regnum coelorum nullum agnofcit medi-

um.' Pelagiani proinfantibus non bapti-

4;.»!633

i

i füi

zatislocum fingebant medium. — At con-

trahos Auguftinus pluribusin locis difer-

JUS « .

te negat, inter coelum & infernum medi-

Y M*F

umaliquem locum dari. Nonztzr, in-

g

Jirm.!

quit, z/u: ulli medius locus , ut po[fet efe nifs

eum Diabolo, qui mon eff cum Chriffo, lib. 1.

i

de peccat. mer, d vesiff c.29..— Duo foca

a

. fünt, at terum, 2 fermone 252. de tempore,

T

etertiusnon eff ullu..— Qui cum. Chriffa

jqyria

mx

Vegnare nop gmüeruertt , cum diabolo absque

d

&

fenfit

1

j

g;lubuz?an:aneulm peribit. — INec aliter

jj

qUtOr

—

08 172 ( ä(æ«

autor hypomneftici vel hypognoftici,Au-

A

i

guftino adfcripti,. cujus //. s. cap. y. hiec

4

funt verba : pramum locum frdes catbolico-

BEU

: Qu

yum divina autoritate credit vegnum ejfe

celorum , fecundum. gebemam , ubi omnis

E

apoftata,vel a fide chr'fliana alienus , eter«

— ll

wb

na [ipplicia experieiur. — dertim penitts

ignorátnts, nno nec effein-Scripzurg jZmäZzJ

.. iij

imvenimus. Autor traCtacus de vanitate

aR

Ícculiinter opera Auguftini z. 4. p. 447

t 5;)(

feitote, inquit, quod cumanimda e corpore - $lt

evellüur , fLatum aut inparadifo promerua

: Mi

boné collocatur,qut certe propeceate i tar-

. Jilpen

UT

tarum precipitatur. TMaac Syrus, /ib. I. de

contemptu mundi cap.i7. evitare gehennam

ET

nihil aliud effe dicit,quam intrate regnum,

- U

; Thenty

&aregno excidere nihil aliud, quamintra:

re gehennam, cum Scriptura nos tres re-

4 m

giones minime.doceat.

Plüra ejusmodi

; renti

reftimonia ex Ambrofio , Ifidoro Pelufia

Y

t3.

— ia

i. Fito Boftenfi, Theophylacto, Olyrapi*

"-

odoro, aliisque cumulari poffent,.

; Qudps

boreillo fuperfedemus, cum reos fatentes

j ln il

habeamus. Dicunt enim noltri Pfeud-

4 Visy

evangelici de Patribus p. 242. fie fegen aude

u aiam: |

bricflic bifiveilen. nut smoeen £Dertet / betet

| ncig

ber eíne bor bic Overecpteny Der anDete: abet bt

| 'erini

