fem circalimites provinci» Cenomanen-

d

Wt

»

fis.

Etin hac Normanniz parte Poftel-

]

V

lum A. C. 1475. natum effe fufpicatur La

Croix du Maine apud Colomefium zn Gal-

Veri

Verum cumadmodum

]i orientalip. d.

inter fe difcrepent Scriptores, de etate

fer

Poftelli differentes, nec inter fe conveni-

g

ant, quot:zetatis annos habuerit, cum Á. C.

Vde

aha]

1581. mundo emigravit, nihil certi ide anino

ejus natali confütuere audemus.

adq

II. Ut in ignobili vico natus eft : ita pa-

Qür

rentes obícuros & tenuis fortunse habuit,

phi

—

unde pre inopia aliquandiu ludimagi-

TIjg

Ítrum psganum agere co:sctus eft , ut Sox-

lOgu

veola Sammarthanus in elogus virorum il-

N

iui'm-

-3?8 ) 239 (883-

hl

luftriumretulit./|.. Cum quo conferri po-

uN

terit Antonius T'eiffenius in elogiis viro-

n

rumeruditioneilluftrium, qui Poftellum

OU

in pago de Sahi propePonteftum fito inco-

arum liberos informaffe tradit parz. i. 9.

fift

4

'mm?.:'p;

3o6. Nihilominusper ingenii felicitatem

/altius emerfit, quam Florimundus Rz-

n

QUi

mundus de ortu, progreffu & ruina here-

fium fui feculi Zb. z. c. 1j p. 274.tantam fuif-

u

Íe deprzdicat, ut difcendi celeritate libros

patriam

non legere, fed devorare videretur, & tan-

colote

n Mb

tum uno die proficeret, quantum alii vix

Spect

toto menfe. UndePoftellum, fi parva li.

cet componere immagnis, Raynaudus 1. c.

1ip'atri'-

r

cum Mofe comparat, de quo PLzfo Jib.r.

de vita Mofirnarrat , quod magiftros fuos

Ya

: POM'

intra modicum tempus fuperaverit , & na-

MSS

tiva docilitate inftitutionem ferme ante-

r

verterit.

ii

-JII, Lutetiam Pari(ïorurri mifífus brevi

moli

perfectam, fi Remundo credimus, latinz,

dez

grece & Hebraice lingue- cognitionem

;Onvem'

adeptuseft.. AdditRaynaudusl. c. quod

m

aliarum quoque exoticarum linguarum,

deut

ad quas combibendas quafi factus videba-

tur, peritiffimus evaferit, & przeterea in

Bu

philofophia, mathefi, & univerfà literatura

, h&blliFl

magnos progreffus fecerit, nec res "T'heo-

ln

*

logicas pretermiferit , fed quaquaverfum

M.

genii

u

Per»ömn?s difciplinas prepetes in

pen.

milfi'

493)24o(869--

enüasexercuerit. La Croix du Maimein

p'. I.

bibliotheca fua memorat, quod jam A. C.

qndc

um

153. tanta. fuerit Poftellianz eruditionis

fama, ut Poete eam celebraverint , cujus

uf

dr;:

reifirmand gratia duo difticha adducit,

uorum unum ita fe habet :

f

A

don

7fi

Etjura & leges noflique Guilel

e Poþetäs,-

publ

fl

— Heiquevirosumus tres ji;pea*are potes..

Alterum:

f

ff

etam |

Legiflam fi quis, fi quis reperire Po

*

*

U

A

Plyilaþphumz

0720 € $.

ue cupit, 1e petat , ammr

$5

&XOtK

Styli tamen elegantiam in eo defidera

].

Sammarthanus,cum ait; quod melioris di-

TWattt

fciplinz fubíidio deftitutus ea nitidioris

türtj

eloquentige facultate caruerit, quz ura

Crd

maxime doctorum hominum fcriptis di-

Ttu

gnitatem atque fp

lendorem afferre poteft.

;em [

que Poftellus in prefatione,

t

Et ipfe quo:

.

quam pramy)

(it libris fuis deorbis concor-

dglabu

ITR

dia prolixeftyli fui humilitatem & exigue

um eloquentiz apparatum excufat, quam-

feri

vis Gefnerus n bib/iotbeca fita. fol. 293. P.

Q]

eum hac excufatione opus minime hab,u'-.

defi

ifIe cenfeat.

:

tlüja

- V. Interartes, quas Po

iielluä excoluif;

ddit

Medicina fuit, in quà perdifcenda talem

Quot

feexhibuit, ut dignus iudicatus fuerit, qui

—

(grt

Medicina Baccalaureus renunciaretur , ut

df

Tom.3-

,

ïefeft Verderius lz'n Profopographia

p.U3^.

EPT

Mu

D:7532.' Pofteaetiam Presbyter factus eft,

AC

unde libro fuo de nativitate Mediatoris ul-

du

tima nunc futura nomini fuo hunc titu-

T

lum apponit : 2poffo/;ca pr

ofeffone Sacer-

jl -

[

dos.

: Rexautem Galliz Francifcus I. do-

t

Ccorum virorum amantiffimus, cum ex

Til !

publica fama ejus eruditionem cognovif-

.

M

i

fet, honorificeeum habuit, & publicisPro-

fefloribus , quos magriis ftipendiis unde-

M

cunque acciverat , annumerari voluit.

T

Rayn.p. z:. Regius itaque linguarum

M

exoticarum Profeffor factus eft. 'T'eiffz2/;s.

Mi

$:506. Neclinguarum tantum, fed Mathe-.

jorid

matum quoque Profeffor audiit, ut tefta-

TE

tur titulus, quem libris füis de orbis con-

uU

cordia prz-fixit, quippe in quo fe mathe-

ub

matum in Academia Lutetiana profeffo-

t pote

rem regiumappellat. — Nonnunquam et-

efatiüuh

jam philofophie profeffionem reliquis

| 'conw[-

duabus in ejus titulo adjectam deprehen-

u

dimus. Que de applaufu auditorum re-

ferri folenc, fidem ferme fuperant.

U

Ray-

i.

naudus zrpree/oguto fuo ad tracfatum

[ium

de fobria alteriu Jexus frequentatio

ne per

n

Jacros & religiofos bomines fcribit ,

quod

auditus fuerit veluc

quidam Pythias, &

:exc(ll"iï

1daüm

quot verba oredepromfit, tot velut ex

cortina oracula fundere vifus fuerit. Nec

'ugfit,qü

diffimile füit de Poftello Maldonati judici-

p -

um. Dixiíle enim fercur, mirari fe, talem

H

)

*$83)242( S(ä"

|

!

in mundo virum exiftere, cujus' quot ver«

p

ba toteffent apophthegmata , ut ex Gaul-

fl

Aon

terii z2bulzs chbronograpbicas vefert Launo-

jus zn tracfatu de varia Ariflotelis fortuma

nis

àn Acadeinia Parifienft p. o Qrale autem

ordi

falariuma Rege docendi caufa acceperit,

TU

refert ipfe in prefatione premiffa com-

hij

pendiocofmographiez circa medium, ubi

irip

per fingulos annos fe ducentos nummos

fi o

aureos accepiffenarrat , ubi tamen addit;

(uet

quodpro concordiz orbis ftudio & pere-

[itia

grinationum neceffariis curis pro conqui-

Af

rendo peregrinarum linguarum evange-

17

lio neceflario fufci

i 'WWJJ

liquerit.

piendis« i&i»pendia illa re-

.

] lr

V.Innui

t his verbis pere,f./rrinaitiones fu-

I

asquarum tanta ipfum lubidoinceffivit;ut

| I)ïonn

juxta Verderium in profopographia plus

1 pg

Ííemel univerfum terrarum orbem circum-

Bibu

gyraverit. Quaoccafione non folum mul-

] fefrr

torum mores hominum perfpexit & ur-

1 &tb

bes,fed variarum quoquegentium linguas

] tdo

addidicit, unde aliquando coram Carolo

] Rütig

IX. Galliarum Rege gloriatus eft, qu

u

immenos terrarum tractus, qui Galliam

— ] üeri

.

inter & S1nas interjacent, nullo adhibito

1 lia

interprete peragrare poffit, ut refert Rz-

Vlnc

mundusp.274. Atzm primis Scaligerians

. $é. hoc de Poftello extatjudicium : excel-

£t

hema-

"r

leg; Pbilofopbus , Cq/'mngmp/m , Mat

Vtim,

t88) 243 (88i-

Qu

tictsHifforicus fluftus Finguarum von ighd-

ex Gd

rus, fed nullius ad ungvemperitus. .Dum

La

Romze verfaretur, abÍgnatio Lojola ordi-

i fmy.

nis Jefuitici fundatore ad tirocinium illius

TT

ordinis admiflus eft, /24 brevi deprebendit

i

Iguatius ,funt verba Nicolai Orlandini 7s

mifi r

biffor. Soc. Sefü lib.g-.c. 3. p. 1ay. bomiemmon

duid

prophetico, ut ille opinabatur, afffatum f piri-

y fu. -

Ita-

Lu, fedplane ervorz fpiritu infatum.

t d

que nullam contumdacis docirine, que cum

o&pe

J'iptentia vera pugnaret , rationem. ducen-

TO

damvatus,mature ab Societate Matbemati-

p -

cum ita fecrevityut ufü cal/aquioque.eyw Uniis

verfosfócios znterdicerei.

Venetiis fami-

xdiaiffarey

liaris factus Johanne Venetz, quam virgi-

MM

nem-vetülam 'Dlhuanus Z/. 74. appellat.

li. -

Nonnulli monialem fuiffe ajunt frequen-

tia per Domos hofpitales minifteria pau-

p

maut

-

peribus exhibere folitam, ut Remundus

refert p.274. qui addit, quod Poftellus ab

(olant?

r

ejus liberalitate neceffaria ad abfolvendum

ftudiorum curfüm & inftitutam peregri-

(

Inf

nationem fubfidiaacceperit, ideoque illam

poftea in füumma femper veneratione ha-.

eü; qw

(

buerit,necunquam aliter, quam matrem

| j

uam appellaverit.

Etfi vero Johanna illa

i

gt

& fanétimonialis & etate jam provecta fue-

4 g!f

jum

rit, ac preterea ipfe Poftellus hanc fuz lon-

lum iv

gievitatis & profperz usque ad extremam

Mi

hi

etatem valetudinis caufam fuiffe gloriatus

h

Q2

fue-

498) 244 (88*-

fuerit, quod nunquam per omne vitze fue

| wj

Cor

tempus cum fcemina congreflüs fuerit, .

fufpicione tamen fcedi cum Johanna fua

M

bist

commercii carere non potuit. Ea certe

fip

Raynaudus Poftellum premere haud vere-

t

tur, eique f. 2;j. vulgatum illud proverbi-

üminmemoriam revocat : mendacem o-

T

ortereffememorem. Ipfe enim Pofel-

fcnf

lusin Euclide fuo chriftiano confcientiam

luse

-

ánteacte fcediffime vitze non diffimulat.

—

dit;

— VE Carcerialiquando ex errore inclu-

VisC

Cuul

fusfuit. Cumenim Felix Neapolicanus

Sacerdos Francifcani Ordinis Tulium Bri-

bus]

UT

xienfem ejusdem ordinis monachum tru-

cidaffet, & Senatus homicidam e fuga re-

hn

t

trahendum cenfuiffet, accidit, ut Poftellus,

y

qui facie & corporis ftatura fimillimus 1lli

erat, in Venetorum finibus apprehenfus

Ql

cuftodiz traderetur, ex quaaltero die ite-

lf

rum elapfus eft, ut Widmanftadius zzpre-

Canue

tl

fatione ad N. T. Syriacum xetulit, in qua

Poftellum virum füpra ztatis fuze confve-

j

tüdinem & multorum captum mirabiliter

eruditum nominat. Idem vero Poftellus

e ()g[

Teyo

etiam ob propriam culpam ab inquifitori-

bus hareticz pravitatis Romzad perpetu-

ltul

üm carcerem damnatus fuit, ex quo cum

pleb

effugere tentaret arctiori cuftodiz datus

Wte

Yidd

eft, in qua tantifper hzrere coactus eft, do-

em exX

Q

qef: A. C 1558. poft Pauli IV. mort

pad

-£98) 245 ( ?69-

» vitelt

ergaftulo eductus, & cum ceteris reis in

y füi

j

communi cuftodia aliquandiu: fervatus

hannta

eft.. Sedexeaquoque paulo poft per pie-

bt

bis tumultum liberatus eft, cum effractis

hat

feptis & cuftodibus depulfis liber captivis

Qoin

exitus patuit, ut refert Raynaudus 727242.

n

2-52. Verderius in profopographia gallice

i

Ícripta £o72. 3. p.153r. memorat;quod Poftel-

Ycient

lusex turre Nonnenfi, in qua captivus fe-

j

li

dit, per feneftram fe demiferit, & fic,quam-

oren

j

vis crure per faltum illum fracto , evaferic.

Caufam carceris Neander in erotemati-

ol

D

Jhum

bus linguz Hebrez & catalogo his operi-

hur tf

bus adjuncto aperit, cum eum in carcere

nonnulla paffum afferit, quod Papam An-

e fgo t

J

H

ol

[

tichriftum nominaffet. p. 7o.

VII. Inter memorabilia Poftelli referri

tillimwä

!

prehu

folet, quod feni jiventus reftituta fuerit.

Exiftimarunt enim nonnulli , quod artem

' die ]

Bu

calluerit capularibus filicerniis vigorem

z.

reftituendi, eamque artem in femetipfo

j nf

læ C0l (

jamfene exercuerit. . Quin & ipfePoftel-

lus, fi vera funt, qux Sammarthanusin

nirabiüff

yhe

elogiis fuis de ipfo retulit, fe morte obita

revocatum ad fuperos, & juvenili etati re-

l li

ftitutum jactavit, magna quidem ftolidze

QMW

plebisadmiratione, prefertim eorum ,qui

u^

j Ü

ante profectionem eum noverant, quod

videlicet meminiffent,jam vetulum & ca-

us j

nefcentem hinc abiiffe, quem longo poft

3

intere

nortemf

o"E98 )246 ( 8953»

intervallo reducem nigrante barba & evi

fufu

hi

floreconfpicuum cernerent. Additvero

Sammarthanus, Poftellum fic fimplices ca-

Ver

| me

fi

ptaffe, fimulatoque per pigmenta miracu-

lo &dem fuis nugis & autoritatem concili-

tdfa

are ftuduiffe.

Nec dubium, quin Poftel-

Y«

lüs ad hatic juventutis reftitutionem re-

D 0i

Ípexerit, cum in titulis nonnullorum ope-

busy

rum fe Reftitutum cognominavit. Nec

licn

paucis perfvafum fuit, abstrufum ali-

iq

quod immortalitatis parandze arcanum

Tool

Poftellocognitum fuiffe, cujus ufu aliquis

Tos re

adjuventutem regredi & per multa fecula

gufoa

fupereffe poffit.. Nec ipfe Poftellusa Ver-

itat

derio de hoc arcano rogatus diffimulavit,

(tred

introductam quidem effe per peccatum

tette

mortem in mundum, fed tamen poffe ad

Vi

integra fecula fine morbo vitam proroga-

F

Ulici]

ri; fiadhiberetut eZxir vite,quo conflatDo-

tit.47

fleum ad palingeneftamvediffe.. Cumau-

Ol

tem legatus Hifpanus de eadem re Poftel-

ts

ftni

lum percontaretur, in rifum folutus dixif-

Jüdtse

fefercur: amara me confervant , & addi-

Q tn

diffe ex Hippocrate, remedium longzvi-

fhents

tatis effe non fatieri cibo & impigrum effe

Pfopo

adlaborem, utiterum refert V erderius /n

Tf

profüpographia fua tam. 3. p. 31. & 137 &

um au-

um

ex eo Raynaudus 70m. 12.p. 250.

ileri

tem Poftellus alio quodam tempore ad

LU

Verder.ium dixit nullum homine

m mori-

n

turuim,

a

7893) 247 (869-

buln

turum, qui ea cognitione ac fcientia , ,qua-ï*

ia

emipíe haberet, inftructus effet, quod

1pligesæ

Verderius in bibliotheca fua apud Colo-

d DO

mefium z Gall. orient.p. z. memorat, forte

m a«

ad fame immortalitatem refpectum habu-

ia hd

it. . Solebat enim Poftellus, ur Simonius

0a

2n epiftola 2i.p. 1to. obfervat, pro fimplici-

um

bus verbis figuratas dictiones ufürpare , &

vit X

hacrationeincautisimponere. Unde cum

vfüm t

ipfi quidam fub nomine Matthiz de Anto-

- 4f

nio objiceret, quod jactaffet fe ante.13. an-

Yf d

nos refüfcitatum effe, refpondit in apolo-

j

gia fua, quz1n bibliotheca regia Parifienfi,

us

extat, Poftellus; toZlamus boc verbum , di-

;Hïmufans

cere debebam: if

formatus & ex prquzdfk

i

I

tenebris ereptus.

VIII. Ceterum cum deliria fua in pu-

i po(ïe [

u

rcgi

blicis lectionibus proponere haud verere-

tur, a Theologis accufatus, &a Magiftratu

Cuti

objurgatus, candemque poenzloco, ut o-

gl

mni lectionum ufü ad tempus abftineret,

t

juffuseft. Sed cum rurfus legendi pruri-

tu cangeretur, & perriffione facta rudi-

"

? lt

menta mathematica auditoribus publice

proponeret, iterum deliria fua lectionibus

Yarna

r

immifcuit, ideoque interdicto planeinpo-

fterum publicarum lectionum ufu in mo-

T

(

nafterium Sammartinianum Lutetiz rele-

?

gatus eft, uc Thuanus Z/5. 74. p. 553;. Natalis

qnp

memfno

Alexander foc. iy. & i& part. 1. p. 242 &c al

(

wi

if

P

4.

Ine-

"4

-48)248(869- —

memoriz prodiderunt. ..Ibi vero tantum

mift

abeft, utlatere potuerit, ut potius multi

tefc

Principes & viri docti eum invifere fole-

con

rent, uDi fenex canus, fi Reemundo p.275-fi-

ter]

des adhibenda, &* baerba usque ad umbih-

liqu

eum p;romw venerabilzs omnibus täi??fg-'

diat

d quam dicia admirabilem quandam me-

Coni

Jaflatem preferens e catbedra tot. tamque

It5

graves fontentias fundebat, ut numquam ab

bere,

ulló oifus atqueauditusfit, quimonfummoil-

UY

liusrurfusvidendiatqueaudiendi & conti-

Tv

ntuo ab ore ejus pendendi defiderio teneretur.

ptor

Verum tanta ejus autoritas apud omnes

hi

nonfuit. — Vifitavitipfum etiam Verderi-

a

"us, & cum ipfo collocutus eft, fed ex ejus

fo V

fermonibus nihilaliud cognofcere potuit,

bb

quam quod infigni vel malitia vel facuitate

It

laboraret.

Multos enim difcurfus protu-

i

tl

lit, quos Verderiusnon intelligere potuit,

U

&ne ipfüm quidem Poftellum intelligere

1

pofle credidit, qua de re Verderii biblio-

)

1

theca confuli poterit.

N

IX. Idem,quem pau

loante ällegavidius,

t

f

Remunduslococitato de Poftello refert;

hnj

M

quod, fi quando materia ita pofcente ve-

Tiàt

hementius-differtare inciperet, oculorum

E

ejus velutigne fcintillantium ardorem ne-

CO

moferrepotuerit. Sedteftemejus rei o-

füo:

€ulatum nullum profert , contentus dice-

us ]

Is ajwt. Idem refert a quod Po

ftellus

; mi U

-68)240(863- —

O tAtf

miffz facrificium;ucapud Pontificiosaudi-

Tis ii

re folet, finguiari cum devotione peragere

f folg-

coníveverit, & quandoque caput ejus in-

0Mf

ter hzc facra fumare vifum füuerit, quoda-

jd n

:

E

l

liquando in vigiliis Nativitatis Chrifti me-

j ii

[

"

dia nocte, cum intenfiffimum frigus effet,

vitma

z

z

contigifledicitur. Fides fit penes auto-

l

res. Interimexhis narratis

! unp

patet, non ha-

qumma?

bereArnoldum izfag bere

gum biftoría fec.

T

16. C.22. p.314. conquerendi

caufam,quod ex

! (^ili

invidia fingularia Pottelli

decora a Scri-

j

ptoribustaceantur. Cumenim breviffi-

-

( oni

mis Poftelli vitam deimeaffet , fübjicit:

Verit

2Dieft$ tváre fein Furt verfafitev febe

ns2auff/

du

fo iel feine Q'Ribertóttigen es8 bi

nterfaffen

baben / ba-fonft fein. Qweiffdl íft/

baf vief

Jf

metc'mürbiges unb fonberbares mít

unb von

qsprot

ibm gefdbeben fep/ voefcoes untetbvücfet / ober

p

mnit oerfebrten lmftánben be

hgebradht root«

ben/ inmofjen berofeidbe

nelit

n Suffanb biejenigen

j O^

SAtanner meiffentbeif8 su

betreffen pflegt ; tvefo

Gebie gemeine menfablí

die &hbotbeit unb €i»

À aVlmlb!

telFeit etfarmt/ umb ultr

a vu

lgus tveife getoe»

of

d

fenfínb, /| Atqui Rmund

us,imo & Ray-

t

naudus, etfierga Poftellum alias non bene

animatus, aliique varia Poftelli fingularia

)Clll()mm

o

commemorant,quz ipfe Arnoldus filentio

.]f

T L

fuo fupprimit, ne injüfte de'invidia adver-

)

fus Poftellum conqueftus videatur.

rii

Poüellþ

. Obüttandem Poftellusnon A 1582.

A

ut

«$93) 250 (889-

utper typographi errorem z obfervatio-

nibus Halenfibus T.1.p. 226 legitur, fed A. C.

qi

1581. menfe Septembriin monafterio Sam-

de

martiniano, ubi Abrahamus Tertrier,

It

medicus, ho

C

fi epitaphium pofuit:

Ü

/ip

u1

-' Poflellus po

r

uam peragravit plurima

l

;

[74

UILE

j

bi

d€4

Propietate polos Pavifrzs petut.. —

Quod in epiftolis Simonii legitur $. 16;.

p

tj

J

Quoto etatisanno ad pluresabierit, incer-

tum eft. Nonaginta fere annos natum

li

tll

aflerit Rzemundus . 275. centenario pro-

ximum facit "Thuanus loco fuperius alle-

füt

gato. Centenario majorem exceffiffe fcri-

qut

bit Marquifius in appendice ad Genebrar-

Q

dum. Francifcus Baconus Baro de Veru-

fie

lamiozn bifforia vitee & mortis p. g;. vefert,

fer

quod Poftellus ad centefimum & prope

d

vicefimum statis annum vixerit, etiam

ho

fummitatibus barbe in labro füperiore

(

nonnihil nigrefcentbus, neque prorfus

du

canis. Inprefatione, quam novus editor

(ui

Poftelliane abfconditorum clavi premifit,

(

dicitur, quod annum «etatis r3o. attigerit,

(

l?

cujus affertionis teftis allegatur Helifzus

Roefelinus de expeditione aquilo-nautica

hi

& ftella nova c. 7. . 4;. Interim Poftellum

)

fenemobiiffe inter omnes convenit. Et

dii

[

hec quidem de Poftelli vità dicta fuffi-

ciant.

pu

XI

^

492) 25 ( 63-

il

-XI. Nunc ad fcripta ejus pergimus, e

AC

quibus non pauci commendant ejus opus

o

de orbis concordia, cujus duplex editio

"t

memoratur z2 obfervat. Halenf. Tom. I. p.

lit:

3jj.una in folio, altera in octava forma, u-

- e T

* 9

plm*im

traque fine loci & tempor

isindicio. No-

bisprior ad manus eft, hocinfignita titulo :

,

de orbzs terrze concor dia libri quatuor ,mul-

pl

iuga eruditione ac pietate veferti ,quibus

p n

nibil boc tamperturbatorerumflatu vel uti.

fuittt

Jiusyvel accommodatius potuiffe impublicum

jo Df*

edi, quivis equus lector judicabit. . Obte-

düs l

ftatur autem in titulo fui operis lectorem

flfcre

autor per Chriftum &animz fuez falutem,

yebrat

ut candido pectore accipiat , qua ineccle-

eVert

fie mifere afflicte utilitatem in hoc libro

;,fefcrï:

Ícriptafunt.. Horum librorum deconcor-

d

dia orbis argumenta in altera tituli facie

hocmodorecenfentur: Primo, religions

N

JpeinIG

Chrifiane placita rationibus philofophicis

oroti

docentur. — Secundo,vita, educatio ,zmores-

g i

que Mubamedss legsslatoris Arabum , ejus-

que fedarum traditur demum Alcoranum

g

acapie adcalcem ex. Arabico excutitur , c

veyutatur.

Tertio,quidcommane totus or-

jl

40

bartam gure bumano , quam divino babeat.

Quarto, qua arte fme feditione falfede Deo

ditsve perfeafnes,

Ti

ad veram pertrabi pof-

Jmt. Editionem Bafileenfem A. 1544. a-

y li

rtis

pud Johannemx()porinum in fol. cha

j

h7

l

*$53) 252 (863-

14. cotftantem Gesnerus n fua bib/iothe-

foït,m

nibus

caà. fól. 253. commemorat. De his libris

Gabriel INaudzus n bib/iographia politica.

—

Schet

hocP

judicat, cjuod nihil ineptum & ridiculum

qdmifturn habeant, &noftram religionem

Tet

tath propriis rationibus , quam ex aliarum

deor

confutatione defümtis valde acute & fub-

therfa

tiliter confirment & ftabiliant.

Ec R&-

NI

mundus f. 272. ex hoc Poftelli opere multa

T omi

defumfiiTejudicatautorem libri de verita-

hn

te religionis chriftianz.

Intelligit Phi-

dift,

lippum Mornzum Pleffiaci Dominum;cu-

abfconi

jus liber de. veritate religionis chriftiane

UT

adverfus Atheos, Epicurzos, Judzos,Mu-

hi,

hamedanos & czeteros infideles extat.

il

Hunceriim ex Poftello & Vive & Savano-

! )

rola prettiofiores liquores, quibus librum

f£)u

füum d« veritate religionis chriftianz ri-

Tienti

gavit, haufiffe, arguit Spondanus 24 A. C.

titlus

751. Quemlocum non recte infpexit Teif-

M.

ferius ,. qui z elegizs eruditorum p. yoo. à

Wfrtgt

Spondano referri dicitquodVives librum

2ml,lqu(

fuum dereligionechriftiana quoad melio-

d.fltum

rem ejus partem ex. Poftello compilaverit.

IT

'Num vero Mornzus in hoc opere fit Po-

ftelli plagiarius , illis dijudicandum nunc

L

relinquimus , quibus utrumque fcriptum

. | Wibf

interíe conferrevacat. Idcertum eft,il-

: frii

lud Poftelli opus tanta, quanta a nonnullis

Al

m

Wdi

«;acc;ipit, elogia non mereri, cum ineptu

it,

4):s (

J

Wi

fït, hy&eria C

hriftiana philofophicis ratio- |

Ts

nibus ftabilire velle. Conferantur que

r lii

Scheurelius in . 'T'heologia füa naturali de

idici

hoc Poftelli vractatu juüdicavit, cujus verba

lo

repetiitReiferus in epiftolari differtatione

( ao

deoriginepro

greffü & ing:re;ng:ptis Anti-

te b

theifmip, 272.-

E

XII. Ejus Panthenofiam de compofitio-

etermil

neomnium diffidionum feu tubz penulti-

leventr

mz ftridorem ElizPandochei Bafilez pro-

t l

diiffe, indicat catalogus operum Poftelli

um

abfconditorum clavi in editione belgica

vifomt

adjunctus, & Peterfenius 77 zube tefiium

s M

part.3. p.29.ubihoe fcriptum Bafileze A.1544.

e d

apud Johannem Oporinum prodiiffe afle-

entti

rit. Atnobfervationibus Halenfibus Tom.

g hr

4.p. 265. editio nullam loci & temporis

ftant'

mentionem faciens memoratur , cujus hic

TL

titulus conftituitur; panrbenofia feu com-

we)(lfTeü

pofítio omnium diffdionum:circa eternam

np

veritatem aut verimniitudinem verfanti-

'e$ h Wm

am, quemon folum imter eos , qui bodze infi-

!

delium fudeorum, Hereticorum c* Catho-

rad )

j

JHicoram nomime vocantur , orta fünt. d vi-

3p11

vl

gent.fed;jam ab admiffs per peccatum circa

hu

noffrum intellefum tenebris fuere. inter ec-

edefue particularis ac communis membra

f

umefï;'

- firiptore Elia l"andocbeo.

. " XHI- Cofmographice difcipiinz com-

"i

ju/

a Jo-

6'4

: pcndigm, ququaüleæ 1561. ex officin

hana |

-

DO :

Dm

hannis Oporini prodiit, hoc gaudet titu:

gm'i

lo: Cofinographice difcipline compendium

anfuum fmem , b. e. ad droime providentie

Tf

QU

eertiffmam demonflrationem conductum.

Addita efl rerum toto in orbe goff arum avvo-

verf

Ptol

voe , item 'euot. quanteque cbriffianavum

gentium nationes nobis baclenus incogmte

t

VOrt

anuniver[ofmt, que anoffro orbe lumenev-

angelii fcbi veflitutumiri credunt , Guiliel-

tiop

210 Poflella autore. . Hoc Cofmographice

tisd

difciplinze compendium Lugduni Batavo-

hoc |

rum 1636. ex mufeo Johannis Balesdens in

oj

"p

Principe Senatu Advocati denuo lucem

publicam afpexit. Ejus de univerfitate

filii

liberinfecunda editione, quz ad manus

n

nobis eft, ita infcribitur: de umiverfrtate

Nj

Til

liber,in quo affronomie docirimeve celefít

compendium terre . aptatum , & fecun-

uf

li]jj

dum calefls influxus. ordimem. precipua-

arumque originum . vationem totus orba

Gllili«

. teyre quatenus innotun , cum Regnorum

Til

zemporibus exponitur. — Sedauteonmes ahi-

Tünyn

as orbis partes terra f.móla fümmo , boc eff,

lit

ampliffmo compendio defcribitur, cui Gallia

Tüm

ob primarium orbis momen & jus fabffitui-

&j

tur,eo quod ambe totiorbi legemfümt. datu-

Jimf

ya. Gailielmo Poflello autore. Multo vere.

Publ

maxima parte aucfum , & amendis vepur-

Datt

gatum eff ab autore opus.. Secunda editio.

lia

cun-

add'lü

.næä)'igs(eü

detttt

Parifüs, apud Martinum Juvenem,

ib inf-

nperius

gni D. Chriffophorz,

e regione gymmafr Ca-

TT

meracenfmum.jég.

Adjecta quoque eft fe-

du

"cunde partisoperi

$ Guil. Poftelli de uni-

atl

verfitate expolitio, cui n

omen impofuic

jfaum

Ptolemzolus ibidem 1563.

Idem Poftelli

agl

traétatus in minori forma Lu

gduni Bata-

hr

(itnati

voruim À. 1635.prodiit.

Pritnaautem edi-

H

- Gul

tio Parifüis A. 1552. proc

urataeft. '"Tracta.

Qu

p

tus de fignis coeleftibus

inipfa libri fronte

n1Dt

hoc elogioornatur :

Jamorum. caleffium

jesdats i

vera configuratio aut

aflevifimus , flellarum-

uo d

veper fuas imagines

4ttt co

Wfgurationes dif-

yrett

pofitio ,& m eum or d'ttm

| Quem zl Deuy

ad mämls

prefixerat, ve[Htutio, C fgnificationum ex--

ajoofitt

pufitio, [roe caTumrepurgatum , c

aporeje-

1 al

o matefummo determinatum.

Nam per fr-

ej

gnificationes earum videbitu

^

() quidfrt 2m

denus numdi imperim futurn

.

Auore

n

TU

Guilieimo l'oflelo Reflitutionis omm

2 CH

R (gnöf !*W;

ratore & admolitore. — Parifiz , apud Hie -

Atf [

" ronymum Gourmontium15;: Idem Poftel-

W

h

1tractatus minori forma Lugduni Batavo-

rum À. C. 1656. impreffüs eft fimul cum

- ejusdem Cofmographica di

j

uþ]hlw

fciplina, de qua

"T

jam füpra dictum eft.. Ejus

traclatus dere-

publica Turcica

gallice fcriptus , & in tres

iun

| dl / Wpl!f

partesdivifuseft, qui omnes ex c

ypogra-

-phia Engelberti de Marnef Pi&

avii non

,j

gl

unt. O.

!

a ditd imp;eiïïonis anno prodier

pus

l

40 )as6 ( $63-

yusautem hoc a Poftello nondum luxata

, gim

. medi

mente editum fuiffe; Naudazus in biblio-

: demat

f'gphia fua afferit. . "Tractatus.de Magi-

ftratibus Achenienfium fzpius prodiit, Pa-

"u ('7'!0fl.4

ditirqm

rifiis 1541. in quarto, Bafilez 1543. in octavo,

uteditionem ab He

; "tilf

kelio procuratam & a-

lias taceamus.

: unfui

XIV. Abfconditorum

a ccnïiïtütioiie

: f'tting

mundi clavis, qua mens humana tam in di-

: Jihie,

; iij Cbl

vinis quam in humanis pertingat ad inte-

riora velaminis eternz veritatis , Guiliel-

Em

mo Poftello ex decretis divinis exfcripto-

BU

re, una cum appendice pro pace religionis

4 utop

lii

chriftizng editore.À. Francifco de Monte

S. h.e. Abrahamo 90n Franckenberg, Am-

D b

d

fielodami apud Jobannem Janflonium

1646.prodiit. " Appendixautem illa com-

| &tf

lectitur . títulum libri de Nauvitate uici-

üpt ]

a Mediatoris z. indicem capicum illius li-

Üj

bri, 3. przfationem illius hbri ad. Patres

| H cus

concilii Tridentini, 4.. aliam epiftolam ad

; ütumm

D.C.S.h.e.Cafparem Schvvenckfeldium,

3

| "i

p a perfvafe;

s.catalogum fcriptorum Poftelli infignio-

rum, 6.clavem editorisad Clavem autoris,

EY

7.Conje&turam G.S. de Adventu Chrifti.

Clavis autem. illa abfconditorum Poftelli

. QumS

1

i

jamanie centum annos Bafilez edita fue-

i [

Tünm

rat, ut Franckenbergius in prefatione no-

Tüod (

vefueditionisrponuit, Apparetautem

Qüm v

iptum

gx,äpPg:;dige novs editionis confcr

f:tiaxn

[

^

.-'ä(ää)zg(ää* |

m t

etiam a Poftello fuiffe librum de nativitate

n b

mediatoris ultima, cujus hec eft infcriptio:

( lr

denatoitate mediatoris ultimamunc futurá

tod

& toti orbi terrarumin frngulis razione pra-

n od

ditis manifeflanda, opus im quo totius matu-

TM

re obfcuritas origo & creatio ita cum fua

caufa illuffratur exponiturque,ut vel puerzs

frutt

f manifofla , que in. Theofophie r Philo-

tni

Jophze arcanis bactenus fueruntautore Spz-

riu Chrifli, ex(iriptore Guiiehmo Poffello

t d n

, Gie

apoftolica profejsone Sacerdote.

uem

tractacum fine loci & temporis mentione

Ya

feliti

in4to prodiffe z obfervetionibus Halenfr-

145 107 4.. 265. legicur.. Frifius zm biblzo-

je Mar

ibeca p. 309. & locum & tempus nominat,

up, At

dum Bafileg r;47. prodiiffe narrat.. INobis

lnüj()niuï

neutram editionem hactenus videre con-

jllut

j uicg-

ugit Forte etiam Poftellus prirna vice:

eyeviucs hunc faecum fuum edidit ,. cum.

m ii

g r

Placcius f. 24. mter anonymos hunc tra-

étatum referat, nifi forte, ut Morhofius zz

if

jf

Poblybiflore p. 7.judicat, Placcius falfo fibi

perítvaferit, Poftelli nomen in fronte hu-

j g

jus libri non extare.

Addimus errorem

]

illum, fi quis fuit, non tam . Placcii fuiffe

ti Chrii!ï

quam Scavenii, cujus fide hunc tractatum

m

'anonymis accenfuit , fed ftatim addidit,

elit!

. quod Gefneri fide Poftello reftitui debeat,

3uonu

.quamvis pro Gefnero Frifium , qui poft

j

a

Sunlerum. Ggfnerian

m bib

liothecam au-

R

- Xif;,

0

-93) 258 ( £6$-

!

xit,nominaredebuiffet. Judicium deno-

E lii

và ftella, quza die r2. Novembris anni 1572.

etni

doce

ad26. Junii anni 1575. fine parallaxi ulla in

eodem ftatu excepta magnitudine duravit,

fj

fimul cum. Cornelii Gemm«s ejusdem ar-

t&at.

gumenti tractatufine afcriptione loci &

Han

temporis impreffus eft.

/

bum

feu introductionem

feaff

XV. Alphabetum

&legendi rnodum lingvarum duodecim

P.

-

characteribus differentium Parifiis apud

quia (

Dionyfium Lefcvier 15;8. edidit. Sunt

ll ,

autem ifte linguz duodecim Hebraica,

frem

Chaldaica, recentior. Chaldaica, quam a

fivoln

tranfitu fluminis vocant, Samaritana, Àra-

interp

bica vel Punica, Indica, Greca,Georgiana,

Qum

"Izerviana, Hieronymiana vel lllyrica,

Verbi

Armenica, Latina, ut recenfentur a Caro-

gunb

loJofepho Imbonato zv bb Zetbeca Latito-

antiq1

Hebraica p.6é. Inhocautemlibelloerudi-

dfnit

te de Samaritis Poftellum differere notat

U

Scaliger Je emendatione temporam p. &tt.

dipor

"Traduntur etiam in hocalphabeto prace-

Qu

ptalingue Arabice feu Punica, quez com-

tiüSOï

mendat Bibliander z» commentario de va-

Perfa

dione commumi ommium lingvavum c lte-

mi&

rarum p. 4. Grammatica Arabica Poftelli

fleri

non obfcuris & depravatis vypis, qualesin

offci

libro z. linguarum fculptorum imperitia

O

habentur, fed elegantibus & claris Parifiis

| Ui

h

.| "iQQ

prodit. ln prafatione indicat,xquod

jus

!

æ*ää) 259 (882-

Tumdn

jus lingue difcendze caufa per integrum bi-

Tsnmuy

.ennium Conftantinopoli verfatus fuerit ,

x n

doceus infüper, quam longe lateque ufus

inedu,

.. ^hujuslingue per nationes remotiflimas pa-

eudn

-teat, & ejusdem Scriptores commendans.

iore li

v.

Hanc Grammaticam ex vulgaribus Ara-

bum magiftrorum preceptis collectam ef-

xudutt

- « feafferit Jofephus Scaliger Zij, 4. epift.. 562.

v dioit

- 706. ubi non dubitandum effe cenfet,

'arifu's.'lïi'æ

- quia de Arabifmo Poftellus bene merue-

jdit

S

H

ri. Addictamen, fecerto przdicare pof-

| HCbïïH

fe, eum Arabicz lingux non adeo, ut vide-

i, qui

rivoluerit, peritum fuitfe

Id probat ex

rititiJt

interpretauone primi capitis Alcorani,

Georf?

Qquam omnem przter tria aut quatuor

f

verba infeliciter reddiderit, Liber de ori-

id m] '

Juf

.ginibus feu de Hebraice lingue &gentis

l

!

r] l('

M

-antiquitate deque variarum linguarum

o

affinicate ibidem prodiit.

ibe :

Terefe!

l

XVI. Liber de originibus feu de va

1ria

/

&potílimum orbilatino ad hanc diem in.

i

jpen p

cognitaaut inconfiderata hiftoria cum to-

A

tiusorientis tum maxime "Tartarorum,

[j

/[h

Perfarum, Turcarum & omnium Abraha-

J

r

A»f

mi & Noachialumnorum origines & my-

f'

bic

l)

.. fteria Brachmanum retegente ex Oporini

j

officina A:1553. prodiit , in cujus citulo ja-

Jf, quz

[

ym if

— Gatur, quod gentium literarumque, qui-

j

bus utuntur , rationes ex libris Noachi &

j

|

Henochi, totiusque avitx traditionis a

Jf;quoä

R2

Mofxs

-$88) zso [ge3--

Mofis alumnis ad noftra tempora fervate,

| Galh;c

& chaldaicis literis confcripte, a Poftello

miam

in gratiam pofteritatis erutze, expofiizat-

theor

que gircvpofitæ fuerint. De Hetrurig re- — | k

gionis, quz prima in orbe Europzo habi-

! feutr

taca eft, originibus, inftitutis, religione & .

! ferità

moribus, &inprimis deaurei feculi doctri-

! Dont;

na& vita prettantiffima, qusein divinatió- — — (j

nis facrz ufu pofita eft, commentatio ex-

! Rorti

cufaeftFlorentizi155$. DePhoenicumli-

»

! Qeint

terisfive de prifcoLatinz &Grecelingue

| urcli

charactere , ejusque antiquiffima origine

i Bituse

& ufu commentatiuncula, in qua oflendi-

tur, quomodo ex una Phoenicum lingva &

Drg

Latini &G veeci chavacteres orrum ducant,

m

uc hacratione excitetur chriftianifmusad

1 bus t

prime lingve mundiadmirationem, Pari-

| dimr ]

fiisapud Martinum Juvenem A. 1552. vul-

i jud'iæïv

gataeft. Candelabritypiciin Mofistaber-

1 "ped

naculojuffu divino expreffi brevis ac dilu--

- lltor]h

cidainterpretatio Venetiis A. C.1548.pro- -

BRU

diüt. Devinculo mundiliber,in quo fidei

| Glimy

fumma capita naturalibus rationibus pro-

1 Qdj

bantur, Parifiis 1551. publici juris factus eft.

| iberi

Compendium de monarchia, lingua Galli-

Ti ]

