gelii, & ecclefia, quz tot feculis hanc lecti-

Wa

onemirecepit, errarenon poffit. . Addit

m

étiam calumniam efle,fi quis verfionem 7o.

Yotem

Interpretum erroris arguat, cum Spiritus

poue

(di

Sanéti impulfu fa&ta fit, comment. d difpu

Cur

1at.in epifL ad Hebr.p.ug. V erum nunquam

An(r

ul

efficere poterit 'T'ena,ut vel Vulgatum,

auty

d-lf(h)

vel 7o. Interpretes ab omni errore imrgua

nes pre'ftet.

3

Mp

1FIV.Nos haudinfi

Gamur,vgeem ::"751*

l8 5

VTend:

plerisque in locis de vero Deo ufürpariy

"nten

nec diffimulamus , nonnullos interpretes

in hóc ipfo pfalmi octaviloco , de quo Fa

Wrtit

ber agit, hanc figniricationem attenden-

Y

dam ftatuiffe. . "T heodotionienim & gr&-

m de,

ca editio, que quinta appellari folet, ver-

"UH

bg.pfalyni reddiderunt: fdegyed i rgdl ov

2

$93)6)(86-

ecenfete

-& ali: . 6?£nyov-w

«gd G«óy , ut Drufius in fra-

j It

gmentis vecerumGrecorum Interpretum

Wf COIPf

D.$7?.notavit. . Necdiffentit. Hieronymi

verfio: minues.eum paudoininus 4 Deo,&l.u-

"

plü

xNT

vt

theri: u mir(t ibn (affen cineF[eine eitoon

ninbil

(XDtt verlaffen fepn/feu, ut prior ejus verfio

Ludon

habuic u toieft ibn ein teenig faffen mange(n

qn $OV. Neque tamen inferri hinc

j qut

Jrofellt,

poterit, erraffe 7o. Interpretes & Para-

torus Qu«

phraften Chaldzum & Vulgatum & alios,

edampe

quiin illo pfalmi loco vocem tzariN per

J 7 A?f'

Angelos verterunt.

INam qui paulis-

vtc lecte

per- a Dco defertus eft,illo cempore et-

. Adii

iam Angeliscaruit. Unde ipfe Lutherus

Qonett o

vocem, quamin octavo pfalmo de Deo ex-

g p

pofuerat, in epiftola ad Hebreos, ubiidem

iil

dictum repetitur, juxta grecos fontes: de

Angelis explicat : : &Du baft ibu eine Efeitte

&tit Der Cugef mangefn laffen / & in noftro

]u] gatum:

ycimm

diéto: benabet/ bet eine Eleine geit ber Gro

gel gemangelt bat/ feben tviv/ baf e$ SyGfug ift:

)

i pofterior' interpretatio priori prz-

amul !

ferenda videtur, eum ipfum Paulum pre-

v?

Pf

etintem hábéat; qui vocem Ey7/bNt2 non

ifitel

j

(

vertit":' 7;0;;702 Geóv, fed zag ,Ayfye'ixäsg

quo

.4 V« Equidem Faber, ut hoc argumen-

in&

qu

tüm declinet, graecam ad Habrzos epifto-

lamor;ab Apoftolo Paulo, quem hebrai-

f()[ny "v

uo-

d

2

Cää*,»ïH*äbfæos IOPl pupt, d a q

ag

w

U

- "B) 64(»-2(5?3

dam ejusinterprete ex Hebraico fermone

Judeo

tnqu

ingrecam translatam caufatur , ut omnis

culpa in quendam Pauli interprecem

a79.

tpolor

(ilfsca

Interpretibus deceptum redundet. Ve-

rum etfi veceres haud pauci epiftolamPau-

poteft

Tum 7

li ad Hebrzos hebraice fcripram, & ab alio

rzce verfam tradiderint, & hanc verfto-

tramu

nem nonnulli Luce , nonnulli Clementi

ilisef

Romano, nonnulii aliis cribuant, tantum

W

tamen abeft , ut folido fundamento hzec

Ti

fententia nitatur, ut potius ex leviffimis

Yi

conjecturis orta videatur. . Quamobrem

Demdic

ipfiomnino Paulo error tribuendus erit, fi

lmt) a

quis in hoc epiftole ad Hebra'os;oco er-

lnasQs

ror occurrat, quod abfit quam longiffime.

Nullus hic in epiftola ad Hebreos error,

osiq]

fed in Fabriannotationibus occurrit. Nec

i";'l(l/m;

illaFabrum juvat ratio, quod minor Ange-

!t i

[/

Tá,tgs

lis dici non poflit, qui Angelis przftantior

celebratur. Diverfo enim refpe&u utrum-

H

m

17

(j ll*/þf

que verum eft. Certe eum Angelis mi-

norem dici mirari haud debemus, qui ab

V

lt

Efaia hominum contemtiffimus & velut

ultimus vocat

r. PEKLIH, 4 & qui ipfefe

illo tempore, duo a DEO derelictus fuit,

L:

K no

1 Xü)gljg [

vermi quam homini fimiliorem fuiffe que-

ritur P/2/m. XXII. . Nam quod Faber

UU7

T n

haecnon fecundum veritatem , fed fecun-

duüm eftimationem & judicium Scribz

Ouphcen

rum, Pharifæorum aliorumque ijmpioru

:

.-m

M ücri

T

-£68 165 ( 63-

&ms — Judeorum dicta afferit, qua exceptione

utom

t*anquam Tenediabipenni , ut Erafmus in

E

apologia fua p. 32. loquitur , ad nodos iftos

t Ve

lifTecandos uti voluit, probari nullo modo

ln -

poteft. Quamobrem in lectione verbo-

&dbd

rum zae' 'AyyéA&c nihil mutandum arbi-

ncvelte

tramur, cum & vox m*ïfityg, qua David

Cl

ufus eft, de Angelis nonnunquam ufurpari

foleat, &nulla fufficiens ratio vocem DEI

yento t

fubftituendam effe urgeat.

: levifümii

— V. Alterum dubium, quod circa ledio-

amobra

nem dicti noftri moveri poteft, in eo con-

juseribl -

TOU

iftit, annon pro xxerr; es8 legendum fic

«egie Qe8 ? V'eteresenim nonnullos codi-

TAE :

ces italegiffe teftatur Origenes, qui zozz. £.

án obann.p.3$.. de Chrifto loquens y«gle

yde 0c8 , inquit, Jzde zrayls éyedoollo Suvat-

norAtte

T8,07r6Q & TIG! verron vile zro0c "EGgorles ayli-

yeflantt

yyeQois 5 xteils ae8 , fime Deo emimyvelut in

dyuctut

monnudis epiflole ad Hebreos exemplaribus

ingdis t

Jegitur, per gratiam Dei , pro omnt guflavit

U qmä

70rtem.

Utramque lectionem iterüum

" «

j

conjungit Tognr. 3o. n Yobatim. p. 342. ubi hanc

: qui IP[e

dicti noftri partem itaallegat : 2zrec yorre

Wi

i| xj9ois GeB vzrlo sroloc -yedosile Ouydra ut

faifle Q

per gratiam Deivelfme Deoproomnmi gufla-

uod H

retanortzm. . Patetergo jam Origenisevo

od t

duplicem loci hujus lectionem in codici-

m] SCfl

bus facris occurriffe, dum aliqui legerunt:

XS-

lmpwrüm

u;

- «62 66( $93-

p ie 98 ,al.iqui : xoa'grrt Ge8 ,*neql.le füfpi-

70

cioniGuilielm; Eftii locus relinqui poteft,

1 ex

qui füfpicatur , alteram forte lectionem a.

fum

Rufino Origenis interprete additam fuif-

guftaí

fe, cum nonnunquam aliquid defuo ad-

Tatur

derefoleat : Namipfi greci Origenis co-

hmdi

dices utramque lectionem conjungunt, ut

CaImer

ex diclis patet.. Ec priorem quidem lectio-

Vil

nem »«eis 968 Tecutuseft Ambrofius in li-

orius

brisdefidead Gratianum Auguftum, ubi

Qdj

libr. 2.c. a.veljuxta nov. edit.c.$. poft alle-

Tümim

gata octavi pfalmi verba dicit : e» bumc

lag

apfum nnterpretatus Apoffolus ait: mongau-

Mam

Jo quam Angelos minoratum videmus gE-

/(f J W

SUMpropter pasfeonem anovtzs gloria & bo-

Iril

nore coronazum, ut SINE DEO proommibus

hm

'guflaret imortem, & paulo poft : quam be-.

ne pofzit. Apoffalus

ut SINE DEO pro

i W*I!Ag

fhrigi)

onmibus guflaret mortem , me droimitatés il-

(s

dfam pasfrnem putaremus fuife ,non carua.

-

Bllts r

Eandem lectionem repetit Z/ir. 5. c. 3. ve/

GFtme

guxta. editiouen: movam cap. $. ubi. dicit :

ftim

zncarnationis Denmyllerium unroerfee falus

f

n n

6j

e

7 creature , fecundum quod firipium fl :

ut SINE DEO pro omntbus guflarer amor-

(ieto .

tem , id eff, quod creatura ommis fene pasfro-

Mhoy

ne aliqua divinitatés dominici fangamza re-

dimenda fetpretio.. "Vheodoretus zz epifr.

Ill Dgo

ad Hetbr. torn.3. Opp. b. 404. eidem lectioni

j Mtitiy.

inhzret. - .Legit enim 2z'os xeeis Qe8 Uzrie

Zevy-

!

7863 )67( £0

tefij

zayràe yeloqrog 9aydre , quam lectionem

p .

ita explicat, quafi Apoftolus dixiffet, Chri-

Donent.

ftum pro omnibus absque Deo mortem

tam fü

guftafíe, h. e.omnia, quecunque creatam

lefupd*.

naturar habent eo remedio eguiffe , & fo-

igenis Ü

lam divinam naturam incarnationis medi-

mgllüï,u'v

camento opus non habuiffe.

lm -

VII Secutuseft eandem lectionem Ne-

ofisin

ftorius, eademque abufus eft, ut probaret

lüumsum '

duos effe Chriftos , unum paffibilem alte-

"

rumimpaffibilem. "T'eftatur hocVigilius

T.

[ib. z. coutra Eutycb.c. y. hàs verbis: ztaque

m

Nefforius ut impietatem [ui dogmatés muni-

imu f

at, qua alterum in paffone vult intelligz

iil

Chriflum,illo utitur. Apoflofi zeffimonio ad

pugnt

Hebreos ita feribentis : mam paufo minus

:

um

quam Angelos minoratum vidimus JESUM,

DI0y — gdorza c» bonore coronatum, ut fne Deo pro

vt

omnibus guflaret mortem. . Ypfeautem Vi-

u CW'I .

gilius, etfieandem lectionem retineat, ali-

g0.

ter tamen verba hzc/;;e Deoexponit. Ita

qii d

enim paulo poft czp. $. differit

rüurfum

zivmfefähf ;

non DEUM paffum apoffolica mibilommus

autoritate docetur, Paudlo :£a ad Hebreos fo-

i

j ff

quente : nam paudo mimus quam, Augelos

minoratum vidumus JESUM propter paffo-

: fat WF

'

jntint

nem mortis, gloria «* bonore coronatum, ut

Jfne Deo pro omnibus guflaret mortem. Quid

as

p l -

eft igitur frne Deo gzg/farc' "ortem , nife quod

if

Verbum iiïïnlw'falä df.f d pasfto fecundum

n

s

eara .

/ ggg )68( 83

carnen eff. 2- Confentit huic & lectioni &

Ter

expofitioni Fulgentius Rüfpenfis Epifco-

(ucj]

us. CumenimZbr.3. ad T brafimundum

- didey

'yAsv"a'n(]

hegem c.2ó. objeéta ab adverfariis Davidis

verba ex pfalmo octavo allegaffet , ifta fub-

Nifor

jicit : féd. advertant , Pautum Apoftolum.

g

bunc locum ad mort& bumnane intelligentie

] trleg,

am veferentem , ita ut illam minorationem

tl

non folumnature bumanitati asftgnet, quim

(tb

etiam divinitatem Chrifli a confortio pasfio-.

fU ert

né d qmortés exceptet.

Jtanamque ad He-

dim

M

brieos loquitur

eum autem,qui modicum

quam Angeli minoratus eff oudimus n no-

Wonna

vaéditione Parif: 1694. legitur : videmus)

UI

i

g

SXESUM propter pasfotem snovtis , glorid

Oeæ

e bonore coronatum, ut fmne Deo pro omi-

lial M

hus guflaret anortem..— Nonautem bis Chri-

Za)gts 0i

$8

N(

fl divifit Apaflolus,. fed offendit sn umo

EO U

Chrifto, que fubflantia pasfibilis & morta-

ng! de

Jà fuerit, que autem impasfibilis d immor-

N

VTtoTy

j —

zalis perman[evit. . Sine Deo ergo bomo ille

fil'aj]

guflavit mortem, quantum ad condiionem

H fpnzïdeïij

attinet carnzr,uon autem fime Deo, quantum

Y

6rg ho

adfufceptionem pertimet Deitater.

RU

l

- Vill. St Oecumenio credimus , lectio

f dtt)

hz xjopic 068 Neftorianis ortum fuum de-

Wþm D

bet. lItaenim fcribit /nepzf7. ad Hebr. c.2.

Tif

Tom. H. Opp. p . 728. ig£oy àà eT1 0i qubgwevo:

du

l!

Wægxwozäa/ 7'1'33' 'yeozï?;): , 73,&?7(0; oiwequvaïaxsmv,

h

Hdem

a'-z:?

0s xgæ)s Qeä*' U7rip ?æfiäi yevosilen Bov

78

D

^

| i eM

m

[

»'--2?93 )69( o

nb

T&ro wolacweudéollec,ovi Pyolunmi &yrev äzfg:qfääj

: Epi(co-

Quoil8 G8 Ná-ys,Sy, Évomi, r Savpgutvo du*

a

49 8 auviv 5 Oeór "s. cfz'g;y 045 a'g Qxoi, zæg?s: Qeg

; Dd

ysvanlog Sawére,h. e. fiendum vero, guod

foi-

Nefforiani adulter ant Scripturamcr ita fe-

Áf

gunt: Ut yodic Oe8 frne DEO pro univerfo

lll

:

erbe guflaret inortem, boc adffruente v, quod

t

mbabitationem babuit Chriffus verbi DEI

ïqm'!aqm

( non umionem , quia mon erat uma éum eo

p

qui erucifigebatur. divinitas , fguidem di-

jeud h

um eftinguiunt,frne DEO gullaret mor--

i qdit

?m. Subjungitvero Oecumenius, quid

7 (in Do

nounemo ad hanc Neftorianorum obje-

videmus)

&ionem refponderit.

Sic enim pergit:

j ] gæ W

UV Ggm, i doDdo ls i renple srp ov

pro m

pBvy agtorri Oe8 werro : mlv el o oD* Uure

jl ür

jg?fls"ü')&'ä &enre STws Oexleov oUv , 4 atois

ULL

T8 Oe8 Uzrto 7r iT wv vv oUAv o zr6atyev Xxgi-

m

S0e, Kej*yde s uóvov Uzrdp dv aoi7ro, ol o

ém

U7T6o TY aye duvl ueay ] z atvev &c. hoc eft, .

— Jed vide quomodo quidam ortbodoxus ve-

Ü hat i

Tö,z,(,',janm

',

Jponderit, primum quidem pofrtum eff yzorri

G8 per gratiam DEIHattamen etzam , ff , at

p ; qumszl

v05 vultz, pofrtum e[l yspls oca fime DEOta

; fl

boc accipiendum eff, quod fine DEO autex-

p f

cepto .DEO pro omnibus aliis mortuus f

Chriflus. Érenimnonpro folis bominibus ,

jpr ?

|

Ü xeip

( Jfedew pro füpernis virtutibus mortuus ejf.

. Eandem dicti noftri adulterationem Ne-

"m l

— forianistribuit '"heophylactus cormment.

2 d*f;

mä-

imepift. ad Hebr.p. $p .idem?ue nonne

3

nis

D

4'24:93) 7O (26;3

nisrefponfum, quod Oecumenius addu-

Wiolent

xerat, mutatis tantum verbis fuperaddit.

qudC

Verum a Neftorianis hanc lectionem or-

humán,

cm non fuiffe recte obfervavit Huetius

lm lt

yot, ad Origen. p. 93 quod etiam, notavit

if A

Chiffleius in notis ad

Cfeatur

Petrus Francifcus

Vigilium pag. 77. qui hanc Oe

cumenii &

DEO n

ditionem

Neflor

" heophylacti de Neftorianis tra

falfam effe indeprobat, quod Ambrofius,

dden

antequam Neftoriani nafcerentur;ea lecti-

plb ar

oneufus fuerit, cuietiam Origenem Am-

e&i()xd

brofio antiquiorem,cujus teftimonia fimul

limil

cum Ambrofianis jam fupra allegavimus ;

Xudrin

addere potuiflet.

Neque tamen Paulo

b

Colomefio aft

ipulamur, qui ob Origenis,

DT

/]

Ambrofii, Theodoreti, V igilii, Fulgentii-

queautoritatem pro xoferriGeg alteram 1e-

Yiltipya

éionem x«gl« 6s8 reponendam elle arbi-

M

tratur.obfervvat. facr. p. 46.

Magnus enim

C

E g

-

recorum nec n

on verfio-

Mp

exemplarium

1 llsque

num orientalium & Occidentalium con-

fnde

fenfus illam fententiam refellit, nifi quod

Qitole

lectio xioglc os in Syriacis quibusdam co-

I()ülm

dicibus expreffa reperitur , ut Tremellius

IX ]

&aliüi notarunt.

Praterea fenfus Apo-

nllnc e

ftoli longe clarior & facilior redditur, fi le-

Qftrid

Z

amus y«eili 6s8 ,cum gratiz utique divi-

find

naea

dícribendum fit, quod Chriftus mor-

Dimie

1]

tem pro omnibus guftavit, quam fi lega-

atis

mus ?gwgïs Qc8, quæ-lc;&iq a plerisque

l

Y

'æä) 7 (883-

!s 4ddi-

"violenter hu

ncin modum exponitur,

peraddit.

quod Chriftus non ratione divinitatis fed

)n«m Q«

humanitatis mortem guftaverit.

Pejus

ts

illam lectionem interpretatus Origenes,

n notut

acíi Apoftolus Chriftim pro omnibus

i nodsd.

creaturis paffum & mortuum , & pro folo

unteni

DEO non paffum dicere voluerit, utde

xoitionat

Neftorio taceamus, quem hac lectione ad

Lmbmüus

dividendam Chrifti Perfonam abufum

Q

paulo ante monuimus. Retinenda ergo

nem Àf*

lectio yderrioe8, quam etiam a Chryfofto-

onia lml

Honil. 4.1n epift. ad Hebrieos , Cyrillo Ale-

VO

xandrino ep/7 ad Neffor. tom. y.opp. part. z.

ul

p24.e mnalia epiflola ad Nefforim ibidem

(rggt

p.72.item m apologia adv. "Theodoret. Tom.

Fügat

V. Opp.p. 2257 25. item in fchol. de incar-

Jrenm *

natione Tom. H. op. Mar. Mercatoris pa

/,

gs

i i

241,242. Primafio n epiffoam ad Hebreos

usatul

$-499. Lanfranco zz epifl. ad Hebr. p. 20p.

n velt

ahisque Scriptoribus ecclefiafticis rece-

jrum Q*

ptam deprehendimus,ut pfeudepigraphos

nf

epiftole ad Hebrzos commentatores Am-

gsda t

brofium & Anfelmum taceamus.

"tete i

.. IX. Poftaffertam genuinam le&ctionem

as A

nunc etiam in genuinam diftinctionem

Qf lk

noftridictiinquirendumeft. Aliamenim

ique

(If

diftinctionem, quam quz vulgo obtinet ,

Daniel Heinfiusin fuis ad N. T. exercita-

g m

mfile

J

tionibus Z/br. i. c. 2. 9. $40. féqu. magno Co-

qu

natu induc;re fatagit. Ac primum

qui-

10

4

dem

E 72' (sæ«

3

demvp.fiälmum octavum,ex quo Apoftolus -

de j

verbafua depromfit, a Patribus per miras

finc

cenft

allegorias dilcerpi querirur, &imprimisde — |

Hieronymo fcribit , quod : Pfalmum de -

guk:

1

Chrifto agere fupponens -

ié

a

Wire,

Junquam liber equus campoque poti

aperto

£ili g

totum fe, uf omnia eodem tra

hat, liberti- |

f'ü (

rimeeffundat. Quasallegorias utnonnul-. —

dU

lorum deliciaseffe miratur; itacavendum -

f

lpfi videtur, ne hac ratione venerabilis -

i

Scripture majeftasin fumumabeat. — Ve-

tl

ram autemPfalmi octaviinterpretationem.

Volie

exparallelo, ut 1pfi videtur, loco Pfalm.

Dondi

CXLAV, 3. hauriendam efle cenfet, übi

(dten

cum de mero homine agatur, non dubitat, -

demu

quinecam Pfalmus octavus circa merum

JES

hominem verfetur.

Negat igitur prius

quem

dicti noftri hemiflichium de Chrifto age-

p )

reinfra Angelos humiliato; quippe quod

ial

Ícopo Apottoli adverfum arbicratur, qui

À

hacdtenus Chriftum Angelis longé pre-

üm&þ

ftantiorem. efle demonttraverat.

Con-

i

&f d

tra vero afferit, Apoftolum. non minus . .

Omm

quam Davidem de hominis dignitate & ].

dpert

preftantia agere, eumque Angelis, quip-

eXpo

pe exiguo intervallo minorem, tantum -

igun

non equare. Qu fententia cum claris .

Apottoli verbisaperte contradicere, vide-

€ïpq/'

potu

atur, -üquidem expreffe JES

[

x

US B?WX;;: !

Büem

a

448) 75 (s8

y'y5Nec TA Ioojusv(&s dieitur, levidi-

wüh — m

pet n

IH

" fünctione omnem difficultatem tolli poffe

äe

,1primis

.cenfet. . Sicergo texcum noftrum diftin-

dmum &

Buit: róvó? Hs ri rug "ApyeNes tetso-

| uevoy B?xs'm,ueg. 'Ie8v, od v6 z O quo r u-

n p

yéT2 äo'äy;;(gq Tiu iseQovejudyoy. Ozreg at

. gils Ge8 Uzrdp 7ravlos eyevoitle Styeirs, Dutc ve-

i. er

ro (hominem dico! peuJo Angelzs znferio-

gt nonmi^

remvidemus. — gESU M.propter pasgmem

t — TROTZZS, glorid ac bonore coronatum , cujtis

renerii

-ea fuit. officacia , ut illam DEI gratia pro

"

emnibusguftaret , quafi Apoftolus dicere

w] ^^ voluerit: etfihomini feu humano generi

yp Pt

nondum omnia fübjecta videamus, tanta

a, U

tamen dignitate hominem przditum vi-

QB 'demus, utad Angelos proxime accedat.

amuU . JESUMvero, JESU M, inquam, illum,

j fi

quem Angelis majorem effe probavi, pro-

Ws . pterpafhionem mortis ad fümmam glori-

p t

amachonorem evectum cernimus.

. AX.. Dici vix poteft, quantum in illa di-

m d

fünctione fibi Heinfius placeat. .« Mirum

nE p

Ht- CUH' T

:effe dicit, quam fic omnia cohereant,

omnia ita plana effe afferit, ut planius &

pi n

p

" ápertiusdici nihilpoflit. Verumetfi huic

j; a

expofiuonilectoribus approbande plures

. paginas impendat , eam tamen Wittichio

l) tanü]g,

expof. m epif. ad Hebr. p.70.perfvaderenon

'potuit. Etnobis quoque, quod ingenue

celt i

l

a. quam

'fatemur, coaécta pouus! & violent

J

i

plaqa

-£08) 74 (865-

plana & aperta hec expofitio videtur,

piffic

ít5g

Nam ó» Heinfius pro 870v,08 pro yde ac-

& ho

cipi, poft QA£zouev punctum poni, & poft

"tno&y particulam adverfativam fübintelli-

dpfar

hdif

gipoftulat. Sedquid his ambagibus opus

eft? Praterea Heinfio certum eft, & Da-

ergo

find

videi, & Paulum Davidis verba allegan-

temnon de Chrifto fed de mero homine

Al

locutos, quod nos falfiffimum putamus.

t

XL Necmagisfe nobis probat Goma-

Depug

Canti

rus, qui Tom. £. Oper. pag. éi7. verba pro-

guer pasfronem mortss gloria d& bonore coro-

Anrli

Comm

natum parenthefiincludi cupit, quafi alias

verba coherere non poffent, & Gagnejus,

)

erib

Tivit

qui verba zo zé9uue v8 Savéva divellens

vocem mortis non cum paffione fed cum

evat

QU e

gloria conjungit, quaft Apoftolus dixiffet,

JESUM mortis gloria & honore corona-

Quim,

lm n

tum. Etfienim non pauci veterum glo-

riam,qua Chriftum coronatum Apofto-

qulon

]us dicit, crucem ejus & mortem fuiffe di-

Ieto

d

cant, nec afferere dubitent, quod magis

IT V

gloriofum ipfi fuerit, ob hominum falutem

pellug,

crucismortem fpontefübiiffe, quam cce-

t Ti

lum &terram creaffe, rectius tamen fenti-

B(JNXU

unt, qui coronam gloriz & honoris Chri-

fto hicattributam de ftatu exaltationis ex-

sævæfr

licant. Et preterea, fi Apoftolus per

dl&ug

gloriam & honorem gloriofam Chrifti

(me

mortem intellexiffet, non ideo opus effet,

pair

8$5) 75 (809-

ridetu, ,,

pafionem a mortedivellere. | Certevete-

) fyäg [

res quidam fcriptores, etfi Chrifti gloriam

m

& bhonorem, cujus Apoftolus meminit,

B

ibintel

ipfam crucem fuiffe dicant, nova tamen il-

ladiftinctionenon utuntur. Retinendas

büsopt

ergo ftatuimus confvetas dicti noftri di-

, &b

i

qeon

ftinctiones.

XII. Antequam

vero ad oraculi noftri

homntt

CIUS,

exegefin accedamus, etiam de conftructio-

ne paucis dicendum eft. Lanfrancus enim

t Gont

ebirr

Cantuarienfis quondam Archiepifcopus &

-

TRU

Angliz Primas in fuis ad epiftolas Paulinas

commentariis,ques una cum c:terisejus

Luaü dlt

operibus LucasDacherius luce publica do-

Anau

dyelets

navit, in his Pauli verbis hyperbaton ob-

fervat, & huncverborum ordinem effe di-

o

| diXiHCt»

cit: eum autem JESUM, qui modicum

corott

quamAngeli minoratus eft propter paffio-

nem mortis, ut gratia Dei pro omnibus

rünpo

Apolt

guftaret mortem, videmus gloria & hono-

recoronatum. ?. 207. Oper. Lanfr.

Paulo

fuffe d

pdmg

aliter verba Apoftoli ordinat Jacobus Ca-

pellus, nempe hunc in modum: (dA£zouev

nfahlfem

d2 'rq.fä o 302'4 ése(Qavoyatvoy, vóy. "Iqg'8y ov

luamw?'

en fett

g Ti Trop ).A')/')/&!'ASS äAetT(]wys'yov du TO

g ij 8 Sayema, ozros x,oterri G8 -yevat]leu

js O

Savere Uzrte7raylóe QuamSynchyfin pra-

jonis &

dictus autor non obfcuram fed perelegan-

lus

tem effe judicat.

Vel eadem vel fimili ra-

Chat

tione yerba Apoftoli conftruunt Corneli-

T ef

us

p

À

N

868) 76 (863

us a Lapide ad h. 7.p. $95. &Bezazm N.

d

qtodur

'M,-&': ;

6 g. æyy,qui Apoi?coli,,verba ita vertit /þ d

SESUM lum videmus gloria & bonore co-

anïa

quibus

ronatum, qui pay umper fuit inferior. Ange-

ls failus per mortis pevpesfronem, ut benefe-

que Ch

Venitr

cio DEl proomnibus mortem guflaret,quod

Tit, ne

hyperbaton ita planum eflejudicat;ut pro-

?

cüut P

bationen

on indigeat ; utSamuelem Szatt-

ülmmar

raar Nemethum expZc. epiff. ad Hebr. pag.

?2; Jacobum Altüngium Tom. IV. Oper.

Onam n

Obferi

part.3-pag. 58. Caloviam Bib/. Huffr. pavt.

ultima p. v$y. &alios taceamus.-

pliciti

.

XIH. Ratio

hujus hyperbati vel fyn-

od

p

chyfeos in eo fita potiífimum videtur,.

quod non conveniat dicere , Chriftum

grefug

feus]

honore & gloria coronatum,ut pro omni-

busmortem guftaret, cum prius mortem

tojnih

Ofum

guftaverit, quam gloria & honore corona-

tuseft.. Nonnullis vero hiec conftructio

crat

eo magis placet, quod eorum objectioni ;

w

m fj

urChriftum fi

bimetipfi paffione'fua ali-

Tuffed

quid meruiffe dicunt, & fententiam fuam

bi, (

potgj

exhis Apoftoli verbis probare fatagunt ,

facilius occurri poffit,fi verba Jj vo zréoet-

at

uxTÀ Üwwérs cum participio qA«mTleutvoy

0fdo:

non cum altero éseQwvouévor conjungan-

Ten "

tur

Verum verbadig ró zyá9 u v8 9ava-

m

M

*s omnino ad participlum éseQayepiévoy

pertinent, Idenim ex verfu proxime fe-

Mi

quentipatet , ubi Apoftolus ait: Zzeze

Tüc Xc

y*6

m

*88) 77 (S6-.-

NT b

yeeasra, d Ovrd zrdvra, nj r $ v ZTAVTG ,

erti: f

r

7I6/ s uige eie Qé mv o'-yaeyevlo Cv cox nyov Ts

Jortünt (

ewr'inlos aTO d gt O ub r TeAesQaots M

r A

quibus verbis Apoftolue rationem reddit,

u

cur Chriftus pro omnibu

x

s mortem gufta-

rets quo

verit, necalia via ingloriam ingreffus fue-

dttprt

rit, nempe quia ob juftitiam divinam de-

embatt

cui Prineipem falutis per paffiones con-

T. t

fummari, quod plane idem eft ac per paffi-

]V. 0pt

onem mortis eloria & honore coronari.

if

Obfervandum igitur, Apoftolum non fim-

pliciter rationem reddere, cur Chriftus

ivf

gloria & honore coronatus fuerit, fed cur

j VIdeti,

per paffionem mortis in gloriam fuam in-

Chrifum

greffus fuerit, nempe ut morte fua totum

o

genus humanum repararet , quo obfervá.

to, nihilinconveniens in cohzrentia ver-

: mortet

ecotuti

borum Apottoli metuendum erit. Nec

ylini

hacratione quicquam]

ucrantur,qui ChB-

ftum fibimetipfi paffio

pj

ne fua'aliquid me-

d fit j

ruiffedicunt, ut ex fequenti c

apite pate-

bit. Quamobremopus none

irill W

ft, ut in A-

poftoli verbis tam operofum 1

yperbaton

fa[aguni

ftatuamus.

Leviffima enim

m

ff

trajectione

rP

ordo verborum fibi conftare p

oterit, fino-

n

men 'r7c8y ante verbum

É^ezeusy pona-

mus,hocmodo: od2

j T Bd«ä

Égteacà i " Aeysyd-

Agg rï?xow'ïwyävov"lnaä' y f2

Aäwæyey,' dio Tà 7:06'9"71*

u

xitme

f

petT8 Daverre , dóEquo] TiJT] ÉgeDovaueyov, d «

g

3

7ios xof';m G8 frie '7:;;)5]65- yedoulou Q'atyeivs.

n

CAP.

^E9$) 78 (850)3*

Davic

CAP, I

E

pfülrà

nfü dict

I mg

1'. notfï,ri. |

]u [

De g.enuin.oxfe

I.

Qte:

Angel

*Olutis ergo dubiiss, quie cifcä' lectio-

x

)nem, diftinctionem & conftructionem

m

Tiorec

oraculi noftri moveri poterant, fequitur

imple[;

ut genuinum ejus fenfum exponamus.

(ho

Cohzretautem cum antecedentibus Apo-

Qmni

ftoli verbis per particulam adverfativam

&?, quam Heinfius caufali g «quipollere

Tmplet

Que f

utat, & Sebaftianus Schmidius per cere-

rum velporro reddendum exiftimat. Nos

Qüden

RO]O &

cur ab ufitata hujus particule fignificatione

recedere debeamus, caufam non. videmus.

)xegm

Dixerat enim Apoftolus in fine przceden-

Ui

Qltjcy

tis verfus : yov d 2zro éo9pev r T& rv

Utv élosyptvot, nttnc veronondum ei videmus

lt)jn()p,

AQutd

emniafubjetia. Mliergo, quod nondum

videmus, opponit nunc Apoftolus per

lod

particulam adverfativam quod vidémus,

li

cumait: £v à? Qeeyy Ti ag AspyeAase qNaT-

ttge

eplyoy [Nizropev "lagBv, du 70 zré du 8

ts

Savyera, dé Ea no] Tiuil éeQotvooatvoy &c.. £t

vero,qui ad breve tempus Angelir anferior

TU yo

R

fadlus efl , videmus 3ESUM per pasfronem

amortis ploria & bouore coronatum d

C.

- TL. T8 Beux v« a. AvyysA8s dNort loojueve

Qs f

verba

| Qd

«um Apo&dius meminit, refpicit ad

gDavi—«

/

j æä) 79 (Sä*x

Davidis,

quz paulo ante ex octavo ejus

píalmo all

egaverat : ZA loowe i roy

J

Bguco

T) 7I Aeyy

I«

j

olui

A8s, IHEHIRWIE: eum ad brev

e Zenm-

puspre zingelis. . Vultergo Apoftolus di-

cere: illumi

pfum,quem ad breve tempus

a lo

Angelis min

orem fuifle diximus ,nempe

acione

— JEfuni videmus per paffiones gloria & ho-

-

^ norecoronatum. Sci

P

]

feguiit

dcet nondum omnia

Dontmus

Ampleta erant, quae

Pfaltes de Meffiain

us À

-oétavo pfàlmo. c

lixerat,

&

cum nondum

rfacirat

omnia JEfu pedibusí

3

ubjecta cernerentur,

upolt

imp/eta tamén erat ejus exinanitio eam-

gt (ttt"

»que fecüta exaltatio. Ec exinanitionig

u NS

quidem ftatus his primui

n verbis ab Apo-

U

.. ftoloexprimitur: z6y

videmus

l

A8s tT lopatvoy.

Bgecómi 7uj "Ayyt-

goced

AL Verbum àe

7188« refpondet he-

702 W,W i

braice radici «

«que fignificat defuit,egu-

gidomti

it,inopiam paffu

S eft, defecit, caruit, vel i.

nondit

fecunda conjug

atione,qua David in Pfal-

mooctavo ufuseft, feci

tolus 4

t deficere, privavit,.

videmis

deftitait, minuit, & pl

erumque de muta-

TT

. tione conditionis in p

ejusufürpatur ,cum

aliquis nonab initio1

nops fuit,fed exalti-

)A &C- p

ori graduadinferiorem

redigitur. Luthe-

Fü$ Yocem móy s« lopévoy in dicto noftro:

reddic: ber gemangelt at.

Negari enim:

ij

U

f

r

non poteft, Chriftum temp

Ore exinaniti--

(

7

onis fuz Angelis nonhunquam caruiffe , :

NI

T

wtufy

j

i .quändoqqidem poft centationes diaboli,

?DQW

quas

-458) go (soä

quasante publicum fuum minifteriumfu-

v

ftinuit, Angeli ad eum acceffiffe ipfique

'yg;fcï)wx

miniftraffe referuntur, Matth. IV, 1. Un-

fülio

itre h

decolligi poteft, quod durante ifto agone

Angeliscaruerit.. Praeterea quoque acer-

iif A

biffimz fuc paffionis tempore Angelisca-

df

ruit, nifi quodin oliveto Angelus quidam

lus m

ipfi apparuit eumque confortavit, Luc.

] UM 1[))

XXIL45. Poterat enim quidem Patrem

T$ ver,

füum rogare, utipfivel i. Angelorum le

1100), g

tionpn]

giones e coelo mitteret Matth. XXVI, 5

À

j

verum ifto Angelorum minifterio carere,

qu.fiüt

& hoftium manibus fe tradere maluit , ide-

s

(

oque Angelis caruiffe haud immerito dici

!j /q

poteft. Attamen phrafis Zaez18deg zrag

MP

'Ay'yéA8s, qua hic Apoftolus utitur , potius

J n

comparationem aliquam Chrifti cum Án-

lriftar;

gelis inftituere & dejectionem aliquam

MU

Chrifti infra Angelos, vel imminutionem

Tütratio

pre Angelis innuere videtur.

Ut

—IV. Et autor quidem dialogorum de

ln

'Exinitate, quos 'Theodorus Beza fub A-

amC()nju

thanafii nomine edidit, Francifcus autem

TOfitir

Combefifius S. Maximo, & Johannes Gar-

Tdm iHC

nerius Theodoreto vindicavit, 4/4/eg. 2.

'ttteyi

ropter affumtionem humanz nature

Tm p

Chriftum Angelis minorem factum afferit.

Wey

erj

Poftquam enim dixerat, quod Pater major

(h

iftin

fit Filio àc THodlje rÍ8 évevOowsrqoay((8s. ftatim

üel'i(]r

fgbiicif B aï;oä décày ävo:y&ga&m;ajy xj rrä)'y À

A')C.-

mino

/

y*

^2

-98) g (ä«æï- |

uml - Fyä)&wv qorr 1

aj airóv A

yer à 'Am'c;'oAGu'

32

'eipüque - 'yecQoy* vày d2 one Ti zra

g

A*yéA8s iAorT-

1. Vr

Taoy£voy (3A:

vé78. h. e.

zouev Tnc8v dia à z nuaTS O«

lo 4901

nam propter. 2zncarnationem et-

D

Queadt

dam Angel.

4

5 mtnorem

Jfinn fadtum dicit

ngeïisca-

"Apoffolus firibens :

eum ii ad breve tem-

; quidit.

us minor. factus eff Angelis videmus yE-

ul — $UM propter paffonem mortis. Augufti-

n P

nus vero Z//r. 3. contra Maximinum Aria-

lonum

nim, veljuxta vogm Benedid'inorum edi-

XWg, | (romem Libr. 2.c. 25. his verbis utitur:- $ro-

juem — prer quod dicfum fit : aminovaft eum modi-

uit, d

cummmus quam Augelos , aperuit $. Cr'ibtu-

jodd. — 44,ubiegztur : eum autem modicum msmus

0904 I

( 0quam . ZAngelos: minoratum vidimus 3E-

« 90

SUMpropter pasfronem mortis.

Non ergo

qm At*

propter naturam bominis, f

ed propter pasfra-

giqtut

emoortis.

Michael de . Palacios, qui e-

xitote

narrationes in epiftole ad Hebreos fen-

fumliteralem , hiftoricum & myfticum.

r

g& — Salmanticz vulgavit, utramque fententi-

(ibi

amconjungit. Duasenimin Chrifto mi-

;us quu nOfa't.iOnes,utloquitur, fuiffe dicit, pri-

mamincarnationis

1 esG&f' i

quam Paulus appella-

du -

verit exinanitionem Phil. IT, 7. & alteram,

.quam Paulus ibidem v. g. humiliationem

ng[l]ïæ

p

Vocaverit, & prioris quidem " refpectu

r

riftum Angelis minorem fieri ccepiffe,

! Rgüm

pofterioris vero refpe&u etiam homini-

xNAbr

bus minorem extitife. Pfalm. XXII, 7. Ef.

1

LJIL

«98 )ga ( 885

modi

^ LIHL; UndeApoftolum, cum JESUM

?

s C

paulo Angelis minorem factum dicit, ad

incarnationem

quod

potius quam ad Raüïongm

1lids]

refpexifle infert.

V. Noscirca

fententiam aütoris dialog.

ftyi j

de 'Trinitate obfervamus', quod aliud fit

hocipi

(Me

incarnatio, aliud mortis paflio, cujus Apo-

VI

ftolus indicto noftro meminit, ideoque

Vg

Auguftinus recte neget, Chriftumratione

incarnationis Angelis minorem fuiffe.

d&

quim,

Defideramus veroin Auguftini fententia,

quod verba propzer pasfronem mortis cum

Quripy

antecedentibus conftruat, quz potius

ääm

l

dj

cum fequentibus conjungenda jam antea

9

&yn

/

"0;20, |

monuimus. Denique circa Palacii fenten-

d hj

s

fWibtis

tiam notamus, falfum effe, quod Apofto-

ius Phil. II, 7. incarnationem exinanitio-

F(Ill/æl

pfeT

nem appellaverit, quemadmodum etiam

falfum eft, quodincarnatio Chriftum An-

Ctibit

" T0

gelis minorem reddiderit.

Non enim ob

mg

incarnationem fed ob exinanitionem, quz

0n.].

incarnationem & affumtionem humane

Af

nature excepit, Angelis minor factus eft.

(sen

Cujus Zwerlécees caufa efficiens ipfe Chri-

Qi60 r

ftus fuit, non exclufo Patre &Spiricu San-

ts gj

&to.

Quemadmodum enim . fecundum

Doflol

D

humanam naturam exinanitus eft: ita fe-

cundum divinam naturam fuit exinani-

mmvu]

ens, qui exinanitio non in feparatione di-

VU

ïld ln Pf

jvin'i;a;is ab humana natura,nec in o

mni—-

ino-

»

82) g ( &6*

JEU) . moda depofitione majeftatis humanitati

m dict, d

ejus communicatz fuit pofita , fed in eo,

quod Chriftus plenario & perpetuo ufu

| pafüonem'l

Allius majeftatis fefe. abdicavit, & affumta

orisdi |

fervi forma femetipfum humiliavit. Et

xl diui

hocipfo refpectu gxo. AsryéAe iNort loyad--

cusAm

Y(8s feu pre Angelis imminutus dicitur.

it, d

.. VI. Prepofitio zzzeg. in verbis zrzg ^A-y-

um titt

ys^ac refpondet przfixo :2 quo David ufus:

p fül

eft, &hoc loco fignificat pre, velimagis

quam, ficut etiam Lucas hac particula uti-

jfentent

WIWW'J- a.lm u

tur in verbis Chrifti : Joxéire, 2716 PuAAeios

&roi o uetélonol ztod) zrbylus vEe VaANES

ue pOb

jmamms s

Éytvovlo, 74 oU T GL gezióvoucw putatisne

quadbi . Galilei peccatores fuerint. pr« o-

ifentet-

j lt

mnibus Galileis , (vel magizs quam omnes

Galilei ) quiatalia pasfrfanz ?. Luc. XIlLa.

oxnant

& ipfe Paulus, cum in epiftola ad Romanos

Ícribit, quod gentiles creaturz fervierint

m&um h

on dl f

zrxgé T6v xlicwyle magis quam Creatori

Rom.125. Necinufitata eft Apoftolo hzc

[onem,quæ

figaificatio in ipfa ad Hebrzos epiftola.

" n

Dicisenimquod Deus Chriftum unxerit

fidue

ür

oleo letitiz z« r« usróye« pre confor-

if

tibus ejus Hebr. I, 9. Et ficetiam hoc loco

piriti

Apoftolus Chriftum zag 'Ayy/Asc preAn-

gelis zAcTleutvoy feu minoratum dicit, fi

Jf 10 i

j

li

cum V ulgata verfione ita loqui licet. -

4tio

VII. Angelos dicit Apoftolus, quosDa-

vidin Pfilmo octavo Elohim dixerat. Et

in Omm'

TR 2

Coc-

f0

49) 84 (285-

x

Coccejus quidem ibi vocem Elohim latiffi-

] lomi

meaccipit, adeo ut & Deum verum,& alios

jofto

Aeyoutygs Ge8s Voceilla comprehendat, Se-

himp

quitur Coccejum Wittichius in inveftiga-

QICiOr

tione epiftoke ad Hebrzos.

Annotat

Qum d

enim adcap. II. v.7. vocem Elohim in illo

XVI

pfalmiloco compleétiid omne , quod Dei

WCZ)'TE;

nomine venit, ut funt & Deus fümmus, &

Hebr.

Angeli, & Seniores Judzorum. ..Addit de-

inde, Chriftum efle factum minorem

fletes

Dolg

omni,quod Deus dicitur, minorem Deo

Vocem

Patre, quatenus ad tempus fplendorem

derun

majeftatis füz cohibuit, & Patri propter

Culd

