Equidem Bartholomzus Botta Ecclefize

qum d

autoritatem crepat, eamque hacin reerra-

vt

re pofe negat.

Et Morinus in füis exer-

;qi

citationibus biblicis pag. 160. afferit, quod

x i

Ecclefia füpremam aütoritatem huicaddi-

fpenlit

tamento conferat, licec in publicis ipfius

codicibus non amplius reperiatur. Ve-

nficm

w

rum unde probare poterit Botta;Ecclefi-

.amerrarenon poffe? Unde probare pote-

u

ht

rit Morinus, quod Ecclefia huic addita-

mll .

mento fupremam auctoritatem dederit?

jferut

Certe ipfe Morinus fatetur , quod Fcclefia

iM

utramquelectionem approbet, tam eaim,

quz firmiffimum pro crucifixione Chrifti

um

Hacf

argumentum przbet, quam eam , qux vim

argumenti omnem concutit &frangit. Si

orespe

i P

ergo utramque lectionem Ecclefia appro-

bat, quomodo alteri fupremam auctorita-

Qyifid

tem dare poteft? Ceterum ifta Morini

acie p

qnp^

fententia ipfi Romanz Ecclefiz admodum

injuriofa eft, cum ejusmodilectiones a Ro-

yert

mana Ecclefia approbari dicit, quz firmifz

nz argumenta elu-

j g

Hma Reli gionis Chriftia

dunt

5

: ggnm

Me

"

c':eää) 42 (803-.

dunt & emanibus noftris excutiunt, ea, ^

fuur

t

quz a Prophetis fcripta funt, refecando &

pota

fupprimendo.

Cujus generis lectionem

hanc ipfam effe putat, que verba 2 Zgnoin

n

Dim

dicto noftro Davidico omittit.. . Cui fen-

tentie Simeon de Muis in aílertione He-

gor

nem

braiceveritatis contra exercitationesMo-.

nem

rini p.204. opponit, quod Vulgata verfio

ts

à Synodo Tridentina approbata in dicto .

hoc Davidico eam lect!onem fequatur,

tyol

Qlet

quejuxta Morinum firmiffima religionis

Chriftianeargumenta eludit, & ex mani-

*tfa j

busnoftris excutit.

Id vero Ecclefizc ma-

dicer

Yuct

gno dedecorieffe arbitratur , cum talis le-

&tio, que validum fidei propagandae argu-

at

Ql

mentum Chriftianis eripit, minime ap-

probanda , fed vel damnanda vel faltem

pad

Tex

fupplenda & corrigenda videatur. Nihilo- -

b

minus Morinifententiam tuetur ac defen-.

fpes

m

dit Natalis Alexander hiftor. ecclef. fec.II.

p.717.fed nolumus huic Cadmsorum fra-.

hrj

X

trum pugnz nos diutius immifcere.

XXX. Quemadmodum autem eorum

LT

tl

fententiam approbare non poffumus, qui

verbaa Zgo pro authenticis venditant :

]tob;

itamulto minus eos tolerandos judicamus,

&Tmc

qui additamento hoc ad palliandos erro--

resfuosabutuntur.

Nonnulli enim ver-

minah

ba hecita explicant , quafi Chriftus ligno.-

Qtte|

crucis vel paffione & mortefua regnum

V.

Qub

l

. fuum.

4;5(*?*8 )43( 86)3"

[nt, e&, d

Ea r

t unde Michael Ayguanus

andod

in fuis ad Pfalmos commentariis ad h.1.an-

Yonen ,

notat, quod Chriftus merito paffionis fuze

igmi

in refurrectione regnum acceperit. E-

nimvero Chriftus paflione fua regnandi

u fer

oneHe

gloriam fibihaud meruit, etfi per paffio-

o

[ex

U

nem ingloriam in

reftus & poft exaltatio-

nem inligno ad immenfam gloriam exal-

vt

m ácdo

tatus fuerit. Unde Juftinus Martyr in

8pologia prima, qu:e vulgo fecunda dici

t

folet, p. go. aílerit, quod in aliqua prophe-

eh'gion'gs

tia Spirirus Prophecicus per Davidem in-

X If

( m

dicet, 7: /.45702 TO Ó govow d ivey (datciNeónes 0

Xeisóc, Chriffum poff crucis füpplicium re-

ulisle

gnaturum ,quam Davidis Prophetiam ex

g

u

dicto noftro depromit, quod hoc loco

paulo aliter quam in d?alogo cumTrypho-

] Drem

Nitl

ne adducit, nempe hunc in modum: e-

QQeca Olocay & vóie &Qveow , 6 KUpi(By. dGxc-

( d

Aevcev dzrà 38 ZUAa , letentur in gentibus ,

L fecl

Dominusregnavit a Lgno.

»fum.fm'

XXXI. Abutuntur etiam verbis Dor-

(2

Qus regnavit a ligno,qui ea ad crucis ado-

5 egnut

rationem trahunt. Quam ob rem non

[us, (

probanda funt illa EphremiSyri, cum in

;nditant :

fermone de cruce Domini ait : Deomnus

dicim

vegnavit a ligno, creatura letatur, crux do-

jos t

munatur , quam ommes adorantgentes, nifi

nim VEI'

forte figurato fermone per crucem ipfum

us 1

Davidin Pfalmo

CruCigXL;zn ivntellexe-rit.

)

fuum

XCVL

—07898) 44 ( 8€8-

XCVI.non lignum, fed Jehovam adorari

oy

cupit, NequeApoftoli, cum inter gen-

- tiof

tes Chriftum regnareannunciaverunt, vel

n

'l' nor

ipficrucem adoraffe , vel aliis adorandum

propofuiffeleguntur. Nam quod Maffe-

Tüer

jus, Oforius, Jarricus & alii rerum Indica-

qui

rum Scriptores referunt, Thomam Apo-

Ts

ftolum, cum apud Indos reBigionem Chri-

fole

ftianam inveheret , lapideum quoddam

Jter

crucis fignum in tumulo quodam confti-

tutum adoraffe, eoque DEI propitiandi X

ls

dor

fuirecolligendi gratia fecedere folitum fu-

Ceruy

iffe,& fignum illud poftea Thomz fangui-

ne, cuma barbaris mactaretur , refperfum

Yab

$ul

fuiffe,illamqueipfam crucem fanguine ad-

m

huctinctam A. C.1548.apud. Malabares cis

p

Gangem a Lufitanis repertam fuiffe,igno-

us characteribus infcriptam, qui adhibitis

p

lim

de BrachmanumIndorum genere duobus

B

doctiffimis interpretibus intellecti fuerint

lo

1otum Thomz martyrium continere, &

DI

llud nomipnatim, quod hic Chrifti famu-

lus inter crucisillius adorationem & ofcu-

eDete

dtej

Ja cecideric, meras olet fabulas difcuffas a

Dallzolib. z. deobject. religiofi cultus c. 6«

nt (

Pfily

XXXII. Sed nunc omiífo tandem illo

etei

additamento pauca tantum de genuinis

Davidis verbis obfervamus , qui in genti-

lm

/ p ids

bus Domini regnum promulgari jubet.

Et ille quidein, qui regnare dicitur , eft Je-

jog |

hov?h,

$98) 45 (Sæ

adotym

hovah, decujus nominis origine, fienificas

RE

tlone,le&wne aliisque huc fge&annbuq

unt,wl

nuuc prolixe agere inftituu noftri ratio

andun *

non patitur. -

- Jllud tantum notamus , no-

1 Mif

tnen hoc "*1*1* quod Áretius Felinus, fea,

Indi

qui fübillonominelatet, Martinus Buce-

m p

rus per Autophyes in Plülterio fuo reddere

m

folet, nonnunquam n facro codicefpecia-

uoddam

hter Fio DEI teibui,

ui eft Vir Jehova,

conft-

iandid

Jerem: XXIIL 6. Echic ipfeeft, quiin di-

&o noftro regnare dicitur, unde etiam Bu-

tU i

cerus paulo anre nominatus ad hzc Palee

Emgw

verba: Dicire in gentibus, /*zzchlyyvs re-

per(um

guat,iftaannotat:. Decimus verfas ipfifF-

nead

qmum evangelzum babet.

Per Chrifdum

us U

enim Regnam DElvere demum mundo con-

fojgt

tigit.

Quamobrem etiam. Dn. D. Seba-

dub

ftianus Schmidius Pfalmum hunc 96. inter

Qoo0U

propheticos Pfalmos de Meffia agentes re-

; fueti

ferre minime dubitavit.

Agnovit & Sy-

yett,

rus interpres hunc Pfalmum de Chrifto

( farti

agere, ideoquein tirulo hunc Pfalmum di-

&ocu

citeffe Prophntmm de Chrifto & vocatio-

Bul

ne gentium. Accedit, quod & Kimchi

Jcusea

Pfalmos a 95. usque ad :ot. ad dies Meffie

ndemïl

pertinereagnofcat. Et quantumin fpecie

efuli

Pfalmum no&rum 96.attinet,eum Hebrei

quidam de fucuroeffe feu ad Meffiz tem-

ji J*

pora pertinere, ex eocolligunt, quod &

r,eü

fub

hoVähæ

POPT

fubinitium Pfalmi cantici novi mentio in-

dicit

jiciatur, & in ultimo verfu dicatur: gzom-

"b

IT

am venit judicare terram, utSimeonde

Pflq

Muis in fuis ad Pfalmos commentatiis P-

Quibi

569. obfervavit.

XXXIII. Jactabant.

fe imperii fui am-

.

aCcet

tia fua

plitudine Monarchz Affyrii, poten

peria

Quin

fuperbiebant Reges /Egyptii, aliiquequi

imperii fui fimbrias late extendebant, fed

Cïlpt

Quilg

David a Spiritu S. illuftratus ad verum

lero

Monarcham, qui folus fupremum totius

Pilm

orbis dominatum tenet, ac imprimis ad

Dominum Mefliam e ftirpe fua oriturum,

iruzy,;

oculos animi fui dirigit, quem Diis ac ido-

Em

Tffg.

lisgentiumgraviter opponit. - Etfi enim.

idola illa magni a fuis cultoribus fierent,

Dixijfe

David tamen illa v. s. nihili duxerat, &

li,

nuncinter gentes dici cupit, quod Domi-

?infj

d Cnir

nusregnet, ut qui hactenus idolis fervie-

rant, Meíliam in pofterum Regem fuum

Ütiftegt

at: D

agnofcant. INonÍíolumautem idolis gen-

tium, fed ipfi quoque diabolo, qui per1do-

2 QUm

L

lolatriam inter gentes regnaverat hacte-

ff

nus, David huncDominum opponit, cu-

It, Jerz

jusregnuminter gentes predicari poftu-

100jto

frch.]

la. Recte igitur Bellarminus. "T om. V.

Oper. qui commentaria in Pfalmos com-

as

plectitur p. 7292 antea. diabolus regnabat

d Chr

per errores idololatrie. — Sed. goffquam

r 8]105

princeps mumdi ejedus foras , Chriffus ve-

Q'ütc

gnare capit.

XXXIV.

492)47 (06-

.XXXIV. jehovam igitur regnate

oj

* qzmwir

dicit Pfaltes, & inter. gentes dici cupit

ymeond

]?5nfr que verba etiam occurrunt

:

Tioris]

Píalm. XCIII. 1: XCVIL 1. XCIX, 1. In

quibuslocis perindeut in noftro propter

TE

accentus radix 172 duplici 7 notatum re-

venti u

peritur. Regnum autem hujus Domirti

quantum attinet, de eo varia paffim in

jimegi

ïbäü[; :

Scripturis propheticis oracula occurrunt,

d Ym

qualia funt, cum David dicit 2ebovam ba-

ym t

bere vreguum,d» mter gentes. dominari,

Palm. XXIL 29.. Dominum e[fe Bezem con-

yrin d

ytiurtm,

'

f'itusum m monte (ancfo Siouzs , fruffra ad-

verfus bocreguum fremenibus bofHibus, e

jic 100

at

"vito conatu tumultuantibus vf. TL 1. feq.

Dixiffe Domimun Domino fuo : fedea dex-

U5 heteüï;

p

iriymess,donec boffes tui feabello pedum tuo-

rüm fubffernautur, Pf. CX, 1. cum Zachari-

JodDOUI]l'

ascanit, Domimum vegem futurum

feper

yis f

onines terras, Zagh. XIV, 9. cum ]

efaias

em J

ait: Dominus eff rex noffer, Je: XXXIII,

jdols t

22.cum Jeremias germen Devidi excitan-

ype

j

[

,

dum taunquem juflffmum Regem introdu-

g

Donifi d

cit, Jerem. XXIII, s. cum Micha przdicit,

Deominum futurum Regem in monte Sion,

yi p

Mich.IV, . ut alia hujusmodi oracula ta«

"'oft.

ceamus. Ettotaquidem tractatio dere-

mos COIH'

7 MW!

gio Chrifti officio huc pertinec, dequoin-

ter alios B. Dn. D. Johannes Schmidius

Mqtmm

.Arigem.;cm;cgüs quondam "Phe

ologus

'quag'

-

*

E08^ 48 ( 86

quatuor Diiputationibus egit , quamm

quoA

prima regnum Chriffiin genere, altera. ve-

] vaticir

gnum polentie, tertia regnum gratie , &

julese

lutem

quarta denique regnum glorie expendit,

fed brevita

s L]

mus.

;

tis ftudio ad reliqua fe;&inï-f

*

XX

OXXXV. V

ult ergo David hoc Dommx

gelil p

regoum in orbe terrarum promulcari.

füerini

Dicite, mquit,m genubus : Dominus vegnat.

fettes

Si Mufculum audiamus, David profelytos

lebtnt

EPT

compellare his verbis voluit, qui poft ado-

rationem Domini Hierofolymis factamad

mllldüi

fuareverfiin regionibus fuis dicere debe-

t gen

bant, Deum in regno fude regnare. — Si-

Wi ]

meon de Muis exiftimat, quod David ora-

E

tionem fuam direxerit velad Ifraelitas vel

ol

ad illos populos, qui primié gentibus DEI

&5 v

potentiam & gloriam cognoverunt & a-

.| r

gnitam coluerunt, ut vifa & co

o

enita alis

] Qumeni

referant, eosque verbo & exeimpjo ad DE

Tinesre

cuitum excitent. — INobis videcur Spiritus

m g

Sanctus Apoftolos alloqui aliosque Evane

T toloit.

geliftas, qui per evangelii przeconium ubi«

Qümfoi

queterrarum fegnum Chrifti populis in-

— Cleflamc

tnare debebant, ut Eccleía DEO ex

] am&;

omnibus gentibus colligeretur & amplifi-

- ] 'ipti

caretur. Quaratione & Chriftus jamjam

Vüm.

in coelumafcendens A poftolos in univer-

Tintl)o

fum orbem ire & evangelium omni crea-

lty nuf

.de

.m;? predicari juffit, Marci XVI, is.

-

quo

/ Ditjs d

-

PC

quarum

quo Apoftolorum preconio etiam Jefaiag

]tera r

vaticinatus eft: quam fpeciof£. zn montibus

yitit,

pedesevangelizantium, amunciantium [a«

expendt

Jutem c Sumi dicentium :Deus tuus regnat,

Jef: LL 7.

Y

] fe&inf-

XXXVI. Et

fi

ivero Apö&oli .hoc VEvanJ

c Dini

gelii preconium in Judza aufpicari juffi

ormulpyi

fuerint,in eatamen non fubfiftere, fed ad

gentes pergere & illis quoque dicere de-

nurgnit

lts

bebant: Dominusregnat. Id David indi-

oft «t

cat; cumait: Dicztezngentibus.

Hactenus

fä&ürïl*ad

in Juda Deus cognitus fuerat, fednunc et-

i debq-

iam gentibus regnum DEI predicandum

ye 9

erat. Nulla hicgentium regio excipitur.

widort -

etiam barbararum & a Judee finibus re-

x VC

motiífimarum, quo vel Apoftolorum pe-.

dbasH. -

'des vel fonus evangelii ab ipfis przedicati

pertingere non debuiffet. " Quemadmo-

m

.gnita qi

dum enimex intentione DEIomnes ho-

minesregni hujus fubditi effe debent : ita.

)o lUa

x t

etiam omnibus hoc regnum annunciari

voluit.

Quod mandatum Dei obferva-

qie D* :

n

'

tum fuiffe ex Apoftolorum fcriptis & Ec-

defiiftica hiftoria elucefcit. Ceterum,

,

gpllüSm*

pgot-

cum & in dicto noftro davidico & in aliis

Ícripturzlocis regnum Meffiz toties pre-

& amRhn' :

us j

dictum effet, & Apoftoli in gentibus dice-

rent Dominum regnare, hinczvo apofto-

g unit

æ-

lico paffim per torum orientem rumor va-

nibus

VI ] ls.

x. Tudaorum fi

*

j

j; & ;

gamis eü,gueudam g

Z

D

pro-

338*)50(803«

profectum orbis terrarum imperio p poti-

hovat

turum. EtjJofephus quidem Labr. Viï de

35

m oÀo0À

Va

bælïo]ud C

el 3t- pag. 9ór. famam 1llam

Jeft gl

in Velpafiano implendam pudenda adula-

Xll4

tione afferuit,

quemadmodum etiam e

fetot

genmhum Scri riptorum numero Suetonius

füma

in vita V em

lan1C.4. & 1acitus Labr. V.

fatur .

hiftor. illam, qua in oriente percrebuerat,

feflatys

fa*nam de Vefpaifiano & 'T'ito interpretati

fomá

fünt.

Verumhinoa minus decepti funt

A

quam excoecati.Judzi, quiad fe oraculum.

noft

hoc trahentes Romams Íe tanto foruus

femef]

oppofüerunt. Reéhiusautem & veriffime

1llud oraculum Zonaras Lib. XI. annal. C.

lus dic

eXRea

16. de Saïvæmehumam generis, Dommo

qlllma

noftro Jefu Chrifto, mcehm debux(ïe di-

TR

cit, cul a Patre dl&um iE pema a me, d.

ln f

dabo Tzbzgentes m bereditatem tuam, ä"m

Uü&l(me

golleffonem tuamfrnes terve , Pfal. II, g. Et

poffe (l

hicipfe eft, de quoin gentibus dici debun:

UH', CJus

Dommu 'Tegnát.

*

XXXVII. Pxf*"mus, quod fuperePc ,gex

üesd |

di&to noftró Davidico, Chriftum effe ve-.

rüim DEUM.

Amey

Appel llatur enim Jehova;,

quod nomenfoli DEO competit.

Nota-

ÀX

mus hoc contra Socinianos, qui, cum fo-;

-

&m Ro

lum Patrem DEUM efle ex nomine ]ehe-

t

&t

viprobare ' contendant, etia m Eili anm-

[l

)e(fïa 4

tem agnofcere coguntur, cum & illi Jehos;

N

Vg nümpn n,.buatur

.. Videbat Jefaias Jez.

uïüloqu

i AQU 1

hovam' .

F )' 5; (265-

10 pot

hovam in glo

ria fua fe revelantem Efiise

Vl

3m Jn

Vl,1.3. quod autem tum temporis Jefaias

Jefu gloriam viderit, teftazur Johannes c.

d- -

ettgm t

XIL 41. Jehova fuit, quem Ifraelite in de-

fertotentarunt, Pfalm. XCGV,.6.

Jetontt -

ft

Íeq. Chri-

umautem fuiffein deferto tentatum te-

Libr

vebueti

ftatur Paulusx. Cor. X, 9. Lsefze igicur ma-

1

jeftat

í

Is divinzerei funt, qui adverfus Chri-

:erpretati—

ftum & ejus regnum rebellant.

:epti fum

. XXXIIX. Difcimus quoque ex dicto

yrdcidut

noftro Davidico, Chriftum noftrum Re-

) fortit.

gemeffe. . Eftenimille, de quoin genti-

rerilli

bus dicendum erat: yebova regnat. Eft

d. C

Domuto

RexRegum, eft Dominus Dominantium,

quimajeftatem regiam fecundum divinam

vll

naturam per zternam a Patre generatio-

4m0, .

nem, fecundum humanam naturam per

Iifil (Wïï ,

unctionem in tempore factam , ratione

]i

poffeflionis in ipfo exinahitionis ftatu ha-

;cï du

buit, ejusque radios nonnunquam exeru-

it, poftea vero in afcenfione fua & exaltati-

1' ereü,ä

onead DEÍI dextram ad

gt*

ufum evectus eft.

plenarium ejus

. ehOW!,'

XXXIX. Faceflant hincPontificii , qui

i

NI

Regi huic vicarium conftituunt Pontifi-

j, CU j

cem Romanum,cui omnem poteftatem in

1fie

f

€celo & terra datam , cujus pedibus omnia.

3

l

Du

li

fübjecta dicere haud verentur. Inter $0.

a

4l

ji]

titulos Pontificis Romani, quos peculiari

tractatu illuftrat Abrahamus Bzovius , pri-

jchus

D a

hoit

Ino

$88 ) s (609-

"

Yaf

smo ftatim loco occurrit : Pontzfex R

om-

ii

us catbolice Ecclefre Monarcba. Ec'The-

ophilus Raynaudus, cum tomo ro. Oper.

ote

in Tractatu de coronaaurea Pontificis Ro-

hr

mani varia ex variis Scriptoribus elogia

ftum

colligit, quibus Romanus Pontifex conde-

pref

corarifolet , inter alia notat , pontificem

Vifj

tenti

Romanum appellari Rectorem dominice

.n'(? qu

plebis, Rectorem fümmurn ecclefie, Re«

ficta

&torem omnium gentium, Regem Regum

& unicum Chriftianorum principem,

äüqug

Principem Imperatorum, ut alia hujus

mere]

fhpr.

modielogiataceamus. Hoc verononeft

dicere: Jehova regnat, fed Papa reguat.

tur. [

XL. Faceffant Sociniani, qui ipfum

Mupon

Chriftum Patris in regno vicarium confti-

Quev

tuunt. At vicarius Patris,non eft, qui

p

eandem cum Patre majeftatem babet , qui

enim

unum eft cum Patre Joh. X, 3o. qui omnia.

Tere (

habet, que Patris funt, Joh. XVI, 16. qui

V1 Ye

eadem, qus Pater facit, óuoles facit, Joh.V,

mUnfhï

17. qui Jehova eft, &fummus Deus. . Jeho-

ialte

,vaenimregnat. Cujus regni majeftatem.

U

y

Sociniani in eo quoque elevant , quod

queSo

Chriftum Regem, quem ante mortem fola

t effe

defignatione egem fuiffe itatuunt; a po*

llm, (

pulo fuo quem gubernat abfentem , ejus-

QUnty

ueregnum aliquando defiturum tradunt.

AU

4OXLE.. Faceffant Calviniani , qui, cum

etiam

Chriftus non folum verus Deus, ied

AC

Verus

L898) s ( 889

u-

verus homo fit, pro numer

o naturarum

d

miniftrandt

ETl

duasin Chrifto regnum a

. Opt .

poteftates, unam divinam , alteram divina

ficse

minorem fingunt, ideoque etiam Chri-

p du

ftum fecundum humanam natüram omnia

x

x cotte

prefentem gubernare negánt.. Nam di-

yntici

vina,qua regnum Dei adminiftratur, po-

lommt . -

tentia, 72 Aoyc naturaliter, propria huma-

n quoque nature perfonaliter commu-

fe M

n M

nicataeft,ideoque humanz nature media

aliqua poteftas, quze nec mere divina,nec

n

dj ho

merehumana, fed minor quam divina &

major quam humana fit, perperam aflingi-

0ont

tur. Unaeademque & quidem mere divi-

regnat,

na poteftas eft, qua Chriftus Jehova idem-

g

que verushomo fecundum utramque! na-

ml

j e&) qlll

turam regnum fuum adminiftrat.. Quod

enim Sociniani Chrifto homini regnum

as

vion! -

mere divinum largiuntur, & tamen eun-

dem verum& eternumDeum efle negant,

'I, 16, qlll *

cit,]Oh' !

monftro fimile eft, cum DEUS gloriam fu-

am alteriqui non ejusdem cum 1ipfo effen-

g p

ti: eft, dare non velit, Tef. XLII, 8. Ideo-

1

queSociniani, dum Chriftum verum De-

mt7 q

yorte

foza/

um effe negant, fimul quoque ejusimperi-

um, etíi fplendide & magnifice de eolo-

junt; aPO'

uantur,evertunt.

v

. XLIL.FaceffàntJudzi,qui mundanum &

yoci

U

terrenum Meffie regnum fomniant,&]u-

!

m amafii,ques inter Pe-.

9)1

sj

Á

daicgruxn fabularu

-

o

;fx H

D 5

ter-

T

-&e8^ 54( 2e3-

terfenius in nube teftium veritatis PIp

À

49-ex dicto noftroDavidico regnum fuum

fito

Chiliafticum probare nititur. | Exclamat

enim : quid memorem teflHimonia P[al. 92.93.

qo

Re

94-95-96. 07. 98. 99. 100. ttbi de regno Chrifli

Qoei

gloriofo mterris erigendo tam clarisfana [e-

dive

guntur ve[Higia, ut mirari fatis mon posfns

e[fe viros graves & fapientes , bec. qui mon.

n fe

femi

videant, nondum fuife am amplisfrmo fenfu

Verit

impleid. Et quamvis poftea non dictum

Yert

noftrum, fedalia quedam verba Pfalmi 96.

Chri

proregnofuo Chiliattico alleget, certum

—

dti )

tamen eft, quod etiam in dicto noftro ve-

Q E

ftigia Chiliafmi deprehendi fibi perfuafe-

(f

ri., Namintractatuqui infcribitur : 56

Fántnif $ou Dom suEünffügen bervíicpen Steidb

mox'e

9iGfu G orifti unb Det Damit perbunbenen et»

lsf

iN

pollo

ften 2luferftebung/ qu. 7. 1ta fehaber: if e8

güllm

Dentt Qu cin febe groffes Dteicb? ad quam

enmy

xefpondet: ja; & probationisloco addu-

cit partim Pf. XCIIL r.2. partim PCXCVI,

äth

nus

:7. 8. 9.10.

Voluit ergo etiam dictum no-

ftrum, quod Pf. XCV1, ro. legitur , in Chi-

Uü7ïm

Ms g

liafmi fübfidium advocare, que interpre-

tatio quam violenta fit , nemini obfcurum

UiCdqu

Mfb

eíIe poteft. Non enim dixit Pfaltes: O Cbi-

liafle,dicite innationibus: Dominus per mit-

777

le amos regnabit. Nullum hic millennisre-

g,

gni veftigium apparet,cnm Pfalmifta dicit:

[etrer

)

vzt.

(llvl /ig

Dicite in geunbus: Dominusvegua

XLIII.

WMHen

4

æä) 5s(8

(

C

vis hl

"XLIID Po&

remo loco ex Pfalmo 'n(.)»-'

um us

Exchni

l

ftro difcimus, verbum Dei effe medium,

uT,

quo gratiz regnum propagatur, & fides in

]

n nj

Kegem Meffiam 'accenditur. Quomo-

do enim credenthomines, quod non au-

tl

T

diverint? Rom. X,14. Tubec igitur Deus

ingentibus dici : Dognzus reguavit& cum

a

neminem perire,fed omnesadagnitionem

if

veritatis perduci velit&ad Chriftum con-

yon du

7$ CA

1

verti, ubique gentium evangeliumn «

[kf

; mf

Chrifto predicari poftulat.— Cujus man-

.

et, C tl

dati hoc imprim

noflrofe

Is tempore recordamur ;

quo Ecclefia Chriftiafcenfionem in coelos

q' perfuäife'

bt

; fefhonem. ad dexteram Patris recolit,

re

mox etiam vifibilem SpiritusS.in Apofto-

j

loseffufioniem celebratura , poftquam .A-.

vt

p W

poftoli in orbem univerfum euntes re-

gnum Chrifti ubique promulgarunt.. Id

? 4l quam

enim ipfum David in noftro oraculo prz-

o i

dixit, quodBrentii verbis exprimére ma-

T

lumus dicentis: z decimo bujus Pfolmi

jdun m

verficulo dicttur : diciteingentibus: Domi-

j;,It (

s

nusvegnat. — Quod baud obfcure dicitur de

; jotef]"

vocattone gentium, que tum fada efl,cum

obfarti

paffo & vefüfcitato Chriflo a mortuz: , evau-

qes U

gehum vulgatum e[f per. Apoflolos in orbem

j m

Lerravum * predicatum . efl inter. omnes

lillcnrl»iäe

gentes,ut qui crederent & baptizarentur,

nifï& d

falvi fierent, gui nomvere crederent , conde-

;mwïgnmr.' 'Cantemus igitur juxta mo- ,

4

nitum.

-&98 ) s6 ( $62*

quiti

nitum Davidis Domino canticum novum,

tum ir

cantemus Domino &nomen ejus celebre-

timad

mus,ac de diein diem falutem ab 1pfo da-

quam

tamannunciemus, dicamus non voce tan-

pofue

tum , fed corde, Jefus ad dextram Patris

diffci

exaltatus regnat eternumque regnabit,

e hur

lis a

cui fit gloria in fecula feculo-

€0 cul

vm la

rum, Ámen.

dedign:

*æöïæ*"æääæ—*æäSäfs-fæääæ ----- E(?D Sä(ä*j*ä'ä)?ïä?ä-

lkco

[]

Trmat

FA&LINUSV

cclon

ficiat,

IN PARTEM PSALMI OCTAVI

T01) vj

COMMENTARIUS

limoq

E XPE

lrnds

feu

NSUS.

Dïw.l&ï«

'campq

TIO THEOLOGICA

'EXERCITA

ad Hebr.IT,9. —

hoc y

0fonia|

LK .N.

T.

MCTUT

t

Dus ejüs

Procemium.

/

* om

palenis

f XUis homo illefit, & filius ille hominis, querr;'Pfo-

ypcatus

pheta PfaltesPfalm.V HII 6.ad breve tempusAngelis

ereds:

minorem fa&tum, feu,ut Hieronymi verfio habet,paulo

minusa Deo minutum, poftea verogloria & honoreco-

llb

athi vit

ronatum afferit,variis inter feInterpretes fententiis con«

Hauho

eertant, Sunt,qui verba ifta ad ipfum Davidem referunt,

quem ob Goliathum proftratum & fagatum Philiftzo-

þinterval

yum exercitum Angelo illo, qui Hiskix tempore Affyri-

0 Pal

Uint,

orum exercitum proftravit, paulo minorem factum,

i Cate

magnaque gloria decoratum dicunt. 'Sed ratio eos

olo-

expüæt

plaae fugi-t. David enim hominem illum , de qu

Qu

?Fï o

EU

$92) 57 ( $68-

quitur, non quahcunque fed immenfía gloria corona-

h

&

n

el

tum indicat, cum omnia pedibus ejus fübjecta fuiffe fta-

tim addit.

ld autem David de femetipfo dicere nequa-

od

quam potuit, quocunque tempore Pfalmum hunc com-

(0C€

pofuerlt

Et Eítius quidem in annotationibus fuis ad

m P

difhiciliora Scripturz loca pa2. 3$$. Davidem eo tempo--

re hunc Pfalmum ceciniffe putat, quandoadhuc parvu-

egnib

lus paícendis patris fuiovibus vacavit.

Id primum ex

lo

€o colligit, quod Deum ex ore parvulorum & lactenti-

um laudem fibi perfeciffe deprzdicet , quafi dicat : non

dedignarislaudari & hymnis celebran a me etfi parvu-

,æ*'&ä æ

Con-

lo & comtempto & fratrum meorum minimo.

firmat fuam conjecturam ulterius ex eo, quod Pfaltes

codorum &lunz & ftellarum omiífo Sole mentionem

faciat.

Hinc enim infert, quod David noQu , ciim Sol

Av

non videtur, cuftodiam gregis fui agens füblatisin cce-

[ U!

lum oculis ex ccelo, Luna & ftellis potentiz DEI cele-

brandz occafionem accepetit.

Addit demque quod

David,cum ovium curam gefferit, oves bobus alnsque

campi pec«mbus, & cceli volucubus & pifcibus maris in

)6104

hoc pfalmo antepofuerit.

Quis autem illo tempore

omnia Davidis pedibus fubjecta fuiffe dicat ? Nam ne

Oves qmdem, quas a Patre fuo pafcendas accepit , pedi-

bus ejus fübjectz fuerunt.

Sin Pfalmum hunc a Davi-

de compofitum ponamus, poftquam relictis ovibus &

pafcuis ad regendum totum Ifraelis populum a DEO

ms quem F

vocatus & ad fummum regiz dlgmtatxs faftigium

evectus fuit, ne illo quidem tempore omnia pedibus fü-

T h2b€t)

js fubje&a gloriati potuit.

Praterea fi Davidem/ Goli-

athi victorem eum Angelo illo, quitot Affyriorum mil-

&honoW

femennü

liauno velut i&u proftravit;conferamus , longe majus

intervallum deprehendimus, quam ut David Angelo il«

den t

um th

lo paulo minor dici valeat.

Alii igitur aliter proce-

dunt

Nam Grzcus quidam Paraphraftes a Corderio

in Catena Patrum ad Pfalmos editus verba Davidis ita

orem n

&u

explicat, quafi dicere voluerit, hominem.poft lapfum

gd rio^

;; d quDli

Per mortahta tem Angelis minorem factum , fed. poft

f

$

Chri(ti

u

*

À

[

)

OLT

Chri&i iricämatio

nem gloria & honore coronatu:rr;-;

päm(

qui nos convivificatos in coeleftibus confidere fecit,

dptr.p

"Theodorus autem Heracleotes itidem a Corderio vul-

lm

disve

gatus hominem quidem ob transgreflionis culpam

David

morte multatum, &loria tamen imeginis divinz nort

pretat

privatum, fedgloria & honore ornatum manfiffe affe-

damo

rt. Necdefuntc, qui de integro hominis ftatu verba.

Davidis interpretantur. . Tantam enim primi hominis

damu:

Tiécotn

xcellentiam fuiffe notant, ut prope ab Angelis abfue-

rit, quippe juxta DEI imaginem creatus, & dominium

ils de

bus f

in omniaterrz animantia adeptus, unde in Helvetica

quehi

ConfefBone c. 7. de creatione dicitur , quod David ma-

quideg

guifice celebret, DEUIM homini a fe creato omnia fub-

jeciffe.Bellarminus in commentario adPfalmos Davidis

libm

i

verba de DEIerga humanam naturam bencficiis expo-

lUm, [

nitjita quippe conditam,ut homo non fit inferior ange-

iria p

füglor

lis nifi modicum, contra vero glorià & honoreprz o-

témver

mnibsaliis inferioribg creaturis ornatus,cum ad imagi-

nemDEI fa&tus fit, & ratione ac libero arbítrio polleat.

Similia affertBalthafarCorderius i annotationibus fuis

Ti

ad expofitionem Patrum Grzcorum in hunc Pf.. Dicit-

fi

C

enim,quod ex mente Davidis DEUS hominem angelis

ü

propemodum cozquaverit, non folum ob dominatum

J

"

2c poteftatem illi fuper omnes inferiores creaturas.tra-

U/lff']'

ditam,fed etiam propter animz rationalis excellentiam,

quam vere gloriam & honorem hominis effe pronunci-

àt, obfervans, apte coronandi verboDavidem ufum fu-

iffe, cum anima rationalis in capite potiffimum effe&tus

E

fuos exerat, & fplendida hac corona homo redimitus

t fids

aliis creaturis imperet.

Nec ab hac expofitione ablu-

Tre m

dunt plures alii & Pontificit & ipfo Calvino przeunte

Calviniani, quos inter Hoornbeckius /br. 4. de confin-

Iï.'f àure

)

cendis Tudéis c. 1. p. 314. contra Judxos af£tra homini an-

1

teponentes ex Davidico hoc oraculo difputat, hoc ar-

"phag

gumento utens, quod homo parumper Angelis minor

Vüent

dici non poffit,fi non folum Angelis fed etiam rftris in-

D

U

ferior Ratna;ur. Rivetus autem in commentario ad

pfal-'-/

A iab

pü

^

tl

z

) sp (t6-

orotitur,

pïalmorlxln propheticorum dodecadem fele&tam £oss, 2.

Were f

oper. p. 37. faltem electis in Chrifto capite amiffa perla-

jrdenio i

pfum humani generis privilegia recuperantibus Davi-

dis ver

j

jnis cupit

Da conipetere arbitratur.

Verum fi oraculum

divinz m

Davidicum penitjus iptueamur , nullam harum inter-

pretationum admittere poffumus.

vaife d

Nam quod de A-

s flatmve

damo Pfaltes locutus non fuerit,vel ex eo patet;quod A.

rimi homiti

damus homo quidem, non autem filins hominis fuerir,

necomnia pedibus fuis fubjecta habuerit. . Multo mi-

ydi atl

nus de Adami pofteris, quod omnía fint i

kdomimur

pforum pedi-

in Edretia

bus fübje&ta, affirtnari poteft. — Tantacerte eft gloriz,

quzhic a- Davide delineatur;excellentia, ut ne electi

| Dorid n

quidem ejus faftigium affequantur,

Optimum: vero

y omoia fb

fmos av

habemus Davidici oráculiinterpretem Apoftolum Pau-

ts

lum, cujus vetba diligenti fcrutinio dignillima pro ma-

teria fpeciminis Theologici ; quod DElIS in Nominis

ferorange

fui gloriam cedere jubear, eli

Qnore pmf'

geremihi placui; Itàau-

tem verba Apoftoli fefe habent:

gmaditg

Heér. II, 9.

jl

gl

Tóy d2 ao v "IQ "A*yvyeA8c 7?Aoc77wyäyov

unCPl.. Dif*;!

BAämyxeuïi ac8v,didl vó ztéguueaT8 Suvérs. 30'5

jnem a

-

äz:/ Ko] Tia43] e"c:'s(þa:væ//:ävov, 07I Gs xoc'gt':'t Osg

; dominit

veaturas t

Uzitg Wgcv76£- yeucdleg Qaveva.

excellenliawl,

f pfonun.q.

.. Que D. Sebatlianus Schmidius

1ta vertit :

jem if

gun &

Eum $ero, qui brege quid infra 4ngelos minoy vedditus

m redimiï"5

eþg Pidemus S3ESUM, per pal[ffonem »nortis.oloria 65 bo-

Ü [i[iOUe ahhþ

more coronatum, ut oratia DEI proomni gzt/fwet mOortemt,

ino p

Ita autem circa dictum hóc Apoflolicum verfabimur, ut

primum genuinam ejus lectionem , diftin&tionem &

"LA

conftructionem afferamus , deiride fingularum vocum

4 homilli d

emphafi expenfa in genuinum ejus fenfum inquiramus,

itat , hOC j

ac denique hanc exegefin ad ufuim convertamus. Faxic

wgelis p

jam Wiï

1DELI—S, utwomuia feliciter !

imenmio Qï

* CAPUTQ

"$$3) 60 (*äöä

ghrii

CAPUT. I

Vete

Degenuina le&tione diftinctione

quod

Pf

-. &conftructione hpius Qi&i.

Tünt

I.

M&s,(

Cprimum quidem in le&tione hüiuä

quiP

dicti nihil mutandum arbitramur ; et-

ferpt

— fiduplex imprimis dubium moveri

Qume

poffe videatur, quorum prius eft : annon

ür,

pro verbis zrzg "AsysAsc poni debeat qrapol

Gpill

6sóv? pofterius: annon pro xorr ec8 le-

s;

gi debeat qyvoic &2 ?

»

d.

II. Priusdubium nemo m

àjori cum Ve-':

hp

hementia agitavit quam jJacobus Faber

(sb

Scapulenfis, qui in annotationibus ad Pfal-

Johtn

mum octavum per JESUM orat & per dul-

Pt

cehoc & benedictum nomen obteftatur,

fr&dita

ut in ecclefiis & congregationibus fancto-

d

rum;quoties Pfalmus octavus canitur,pfal-

&m

latur fapienter: zzuui/f/i eum paulo minus

teftety

4 Deo; gloria d& bouore decorafli eum , &ad

!05

incudem revocetur locus epiftole ad He-

abunde

brzos, & impofterum legatur: egm, 4u

lts C

modico a DEO minoratus eff , videmus. gE-

UR

SUMbpropter paffonem movtis gloría c' bo-.

Ter

nore coronatum, txandemque fuas in. Pfal-

OE

mum oétavum annotationes his verbis

ll

concludit : facefJzt vetus error, ei vero,qui

BN

largitus eff mieligentiam , ogmis bonor &

fuaväd J;

gloria

-82) 6r (989- -

gloriaper immenfa feculorum fecula Amen.

Veterem enim errorem efle arbitratur;

quod7o. Interpretes prius verficuli 6. in

1Qione

l

Pfalmo octavo hemiftichium ita reddide-

runt: ZAdrlecae evróv [Jewyd i 7rae As

A&s, & fimili errore eum lapfum effe putat,

yxe hu

qui Pauli epiftolam ad Hebrzos hebraice

Amur;e

'

Ícriptamin grecum fermonem vertit. Ar-

p

gumenta, quibus fuam fententiam tue-

tur , funtifta, quod. Paulus in. primo

beit Wï

epiftole ad Hebrzos capite Chriftum An-

gelis majorem, & ab Angelis adorandum

f QE? Jj

dicat, quod in- epiftola ad Ephefios Chri-

qum e

ftum ad dextram Dei fuper omnes Ange-

j .Faber

losin coeleftibus collocatum afferat, quod

g

Johannes Baptifta Chriftum omnibus fa-

xpet d«

periorem, ipfiquea Patreomnia in manus

jreftus

traditapronunciet, quod Paulus in epifto.:

ytsfuct

la ad Corinthios Chrifto omnia, przter

mituï;P P

eum, quiipfi omnia fübjecit , fübjecta effe

gj

teftetur, idque in hoc ipfoepiftole ad He-

TU d

breos loco confirmet.

His enim dictis

n

J d

abunde probari poffe exiftimat, quodPau-

a,

lus Chriftum non Angelis fed Deo pauló

minorem dicere voluerit. Sirmilia iderri

jgnti ]

ytil

r

Faberrepetitin

—

j

ftolas Paulinas.

fuis commentariis ad ?Pi",

i

'n

"E

: HI. QuidEra(mus Roterodamus in fü-

isadN. 'T. annorationibus & in apologia:

uml

at

fuaïad jacobüm Fabrum Stapulenfem fen-

ten.

g/m l/

|

'f(ää )óz(883-

&

J

tentie liuic oppofüerit, prolixe recenfere .

nolumus.

Qme

Integra ejus apologia nono -

operum ejus tomo inferta legitur, com-.

M

verf

pendiumautem iftius apologiz ads7.capita

t

Ti

redactum inannotationibus ejusad IN. 'T.-

0

recognitis & locu pletatis, nec nonin bibli-

iscriticis Anglicanisexhibetur. Ludovi- .

hübu

qn 6

cus de T'ena, primarius Theologie quon-

damin Complutenfi Academia Profeffor,

otn

brevius Fabri fententiam refutaturus ob-

i

qui

vertit, quodin vulgati verfione etiam per

Clementem VIIT. correctalegatur: ab Zfne

Áinre

