Qiebraud) be8. Soodbteürbígen | Sibenbmabla

LURm

A

gan& unvetanttoortlidber Q'Beife aucpultellen ;

t^R

bingeget aber. fonberbare Conventicula

fit u i

utib Sufammenfünffte unter fíd) anguftellen/

M

baber beebe8 bas beil. Ywebig^2(mt inegemein/

titp

al$ Deffen Membra unb otbent(ic) beruffene

n u

x»iener inïnnüegbeit/ böbnifd)e? Q:B*-eife Dutï

| M

*ää) 375 ( 60

suiieben / ub unstemfid) su verffetnern / ft-oö

Q

Ij M

nicbt gat ebrenrübria angutaften/ mitbiri gerab

quits

unb vorfe&lich ober Dod) einfolgticber. 2Beife

a

groffe 3lergerni(fen gu fiifften/ vicle ünfdbulbt

il

9e Goeelen ín ibrer. Cinfaft oon bem redbren

ETU

VIGeg absuleiten/ in groffe Gefabt Det. Coeligo

Teit $u (e&en / unb $u alletbanb 2errütt»unb

Jenitt

| Hl

Cirrungen unferet $ivb unb gemeinen 2Be»

flaurt

feng 9Infaf su geben/ fib befli(fen. baben /. &c.

N

En pulchram ecclefie Heilbrunnenfis re-

ibl

formationemab homine ultra calcaria fa-

re lu

piente aliisque ejus furfuris Sanctulis per-.

i N

actam, fed Chriftiani Magiftratus cura in-

í

: D

' L'giï

M

terruptam, qui iftas vulpeculas capiendas

atl

& profcribendas cenfuit. Neque heic ta-

U

cenda POTENTISSIMI

.SUECUE

V

^

d

N

REGIS edicta Menfe Junio prefentis anni

W

ex caftris Lufücianis contra Pietiftas deta,

i

l

a

quorum unum d Confiliarios Regtos di-

U

1

rectum ita incipit: 3ad)bem 2'Gie mit atofe

j fgiof

fem 9Oifoergnigen baben eermebmen müffen/

RUL

toie baf/ ungeacbtet Der fivengen 3Befeble unb

LE

EM

——

Orbuungen/ teefde in Unferm Seetd)e/unb be»

i

l—

WL

nen batuntce gebovigen 9ànbern De8 SXeligt^

vt

$j li

Ui

l

L

onsTGefens baíber. su unterfihiebficben Set

cm

at ergangen. unp Funb getban torben / ein

ii

L—Y

—— — X—

9roder G- beilSyrvgciter follen angutreffen fepn/

;ngllf

——

pie Dofefbften mit ibzen oerbamm(icen eeben-

nggemtt

—

Sebren wnp irtígen Gàgen bie COrunboc(fe Det

l

if

il

)

Coanaclifden £ebte gu (bteadben unp $u vet-

i

!

T

| qraom

p pu(dé ; -

graben fid) euffevft bemüben/ tootunte

t qud)

Mi

biejentgen gu jeblen/ roefd)e untee bom Codbein

fl

Der Gotteefurdyr mandyemn unbebachtfaen u.

bt

S)teuevung liebenben 9tenfiben auf. Sytrfoego/

t

unb fabdblídye Sepmungen fübren/ &c. Poe-

(it/

na in iftos homines ftatuta his vetrbis-ex-

bui

primitur: lnb auf baf fíe feben mógen Daff

"

Ung biefes eitt vecbter Crnft feye/ fo tvolleti tvit

tiffi

bienit nod fernec oerorbnet baben baf bieje

li t

nígen/biefic) mit folcen Steben ^ Sebren tv

Qu

fieíti fofd)e auf ein obet anbere vt ausbreiten

linji

unb eertbábigen, obec aud) son ibren Crtitbüe

(

|

mernnidt abfteben reotlen / fotlen/im tsall fie

df

Sreribe/ Panbg unb Steidbs vertotefen/ im Syall

Miei

fit aber Ginbeimifibe unb Urtertbanen / ibrer

s

2temter unbbrenG»teffen vertuftía fepn/oDet

Ts

aud)/ nàd) benr Das. CRerbrecben /. anbere

pite

Cttaffen untergeben,

'Tandem etiam ne

fiatu

StudiofiSuecice nationis hoc venenum in

Gv

exteris Academiis imbibant, & poftea pa-

ecce

triz inferant)hocde :reto przcavetur. 9tf

lber

Det Gotubir.Oyugenb abet/ mollen Q'Gir/ baf

Ti

fotaenber 9mtaffen foll verfalren oerben. Crfe

]u

lib : baf Feinem foll sugefa(fen fepn/ fíd nac)

n

austánbifdben A cademien $u begeben/ber nicbt

Ls

votber toeaen feinen Giiaubens^Cotücfen velb

fitei

Foumene?Xeb unb 9lntioort gegeben/ utib Da»

hoc

tínnen eeftunb toob[ gegrinbetfepe, — tf

fit

cber/baf fid Feiner Des Cotubireng bober auf

ordi

fi a€

benen bet 3ietifiere) wegmjin --?[rgnvob

ROg

ag:

.3808) 377 (863-

:uritet:cadp

Baftenen mb beridptigten Seutfd)en Univer-

e U

ttCy

ficáten aufbatten folle : 2'Gie aucp/baf'alle ben

Jf

£t

ibver SurüctEunfft einen gültigen 3Serpeif/ too-

[ du

ib tofe (ange fíe ber) einec Academie geroes

J

&t

fen/ mitbringen urb aufivelfen follen / ebe unb

vetbi

bevot fi qu eínem Dtenftfo roobt im recftlicber

Vgl

al geiftlíbben Cotanbe mógen befotbert unb

t

TM

aufdenommentoerben, ^ COtefenigen nun/bie

Mj

f unterfieben móditen/ teíber. Diefe Unfere

At

LL

OSeroronumng subaubelty fotlen a(8 Ubevtreter

0

)

j

Unferer Gebore angeftben/ unb nicht mürbig

!

15

aebalten roerben/ eíne GbrenGotelle in unferat

ii

Seicbe qu Defleíben. — Alia Chriftianorum

A

t

j

Magiftratuum edicta contra hos fanaticos

N

füperioribusannis publicata nunc omitti-

Q

)

W

mus; cum ex his , quz dicta func, 'abunde

j

l

q

pateat, quid de Pietiftarum reformatione

ftatuidebeat. — Valeantergoifti Domini-

egum

ce vinez vaftatores, &ab eo, quolaborant

of

ecclefigm noftram reformandi , pruitu fe

liberari finant.

NosDEO OP T. MAX.

yetul:

UI Tüg

maximas agimus gratias , quod annis ab-

ii d

hinc centum & octoginta novem vineam

I

fuama feris Pontificiis mifere corruptam

TU

J

J

t

"

Lutheri minifterio repurgare clemenciffi-

j

(

T.

me cceperit, qui quanto fpirituadarduum

D

a'(

hoc munus fufcipiendum inftructus fue-

a

fit, Paulus Sarpius Venetus Servitarum

1]

W

TL

ordini addictus oprime perfpectum habuit.

j

in &etegendis ecclefiz

j

Rogatus enim cur

Ro-

l

Aa 5 |

*6$3) 378 ( $63-

Romane abominationibus non pergeret,

n

refpondit, DEUM fibi Lutherifpiritum

;91!7711

non dediffe, ut in vita Wilhelmi Bedelli

funu

Kilmorienfis in Hibernia Epifcopi refer-

u

li, t

tur. (Act. Erud.1686. p. 243.) Quod judi-

cium majoris eftimamus, quam illud, quod

Prete

finejudicio Joh. Jac:Grynzus Calvinianus

tiqui

de Lutheri reformatione dedit , dicere fo-

quef

litus, Erafrnum plus jocando , quam Luthe-

rf

vum ffomacbando Pape nocuiffz. . (&dami

frend

vite'Theol. p.417) — Quafi vero graviffi-

tnda

mum reformationis negotium felicius per

Luther

jocos,quamentheum religionis zelum , &

ff

erium | Papatus odium , quod Grynzus

terf

ftomachationis titulo traducit, expediri

fifise

otuiffet. . Equidem negari non poteft,

ariop.

rafnum inprimis

in fuis collo-

fhur e

a

quiis & Moria nonnullas Pontificiorum

tem L

fuperftitiones file fatyrico perfricuiffe,

COmpa

ideoqueetiam nonnullos Pontificios Era-

PTetI

Ímuminter Lutheri precurfores numera-

(ere ]

re,quafi per proverbium dicentes: Era-

n j

Jinus innuit, Luthberus irrum ; Erafmuspe-

Linfen

peritova, Lutberus pullos exclofit.. (Potfe-

mUS,- ül

vini Mofcov. p.362.) Attamen tantumab-

templi

eft, ut Erafmus pluresjocando, quam Lu-

ilere

therus ftomachando a Papifmo averterit,

Tk

utpotius ipfe in communione Roman&

?R0,

ecclefie ad obitum usque manferit , & ad

p

Aloyfium Marlianam Epifcopum Tuden-

n,am Q

fem

: "&93) 379 (883-

Yugat

fem (lib. 16. epiftol.p.s04-) fcri.piþrit : Chri-

n

Rum agnofco, Lutberzumnon novi, eccleftam

1 i

Romanam agnofto, quam opzmor. a. Catboft-

.pixrefer-

canon dilJzntire, ab bacuec tmor.s . me divel-

det, nife ila palam droelatur a. Chriffo.

lii

f

Praterea Lutherum Papz plus detrimeri-

vin

ti quam Erafmum attuliffe, collatio utrius-

icereh

que fcriptorum docerepoterit. Nam per

j Ll

Erafmi fcripta nemo facile ad Papatum de-

(Adri

ferendum,& ecclefiam evangelicam ample-

tavi

cendam perducetur. Atex Scriptorum

us

Lutherilectionemulti ad agnitionem ve-

ritatiS pervenerunt.

Quamobrem Lu-

Juft,

rVtreus

therifpiritum, quem Sarpius fibi defuiífe

faffus eft,& novi Reformatores cemere fibi.

;xpediti

: poteïh

arrogant, etiam in Scriptis ejus venera-

coll

mur,equibus infimul patet,ftomachatio-

joonum

nem Lutheri, quam Grynzus fugillat, ita

f'['jCU'll t

comparatam fuiffe, ut a prifca Patrum erga

jos Ht

hereticos quitate non aberraverit.. Qua

dere Juvenis Pereximius & Clariffimus

wmtïïä'

: Eïü'

Dn. M. Fridericus Benedidus. Ketinerus,

Lipfienfis, Minifterii Candidatus digniffi-

ymmpï?*

Qu

mus, finitis facris matutinis ex umborie

templi Paulint oratione non ineleganti

um

differet.

j L

Cujus audiende gratia , ut

fl

UTRIUSQUE

REIPUBLIC/E

t

ff

ii

PROCERES nos prediéto tempore e

templi Nicolaitani facello ad zdem Pauli-

;j U

iofe ac

Tud£

nam cqmitg;:i non graysnmr ; offic

hüm a-

W

5-2'93) 38o ( 6e2-

&5

humaniter rogamus, non dübitante's,ïi;üïn

& Cives Academicifolenni huic Reforma-

[

tionisa Luthero per fingularem D ET gra-

AU

tiam peracte celebrationi frequenter

"

i

^ dntaffuturi. P.P.d. XXX.Octob

dj

M DCC VI.

hn

(

d.

—æææ«æssæ«-—æsewæææ»æææææ&

pusfe«

mo GRAMMA

n

IN

prete

—

Studi

j F ESSSGLAMO

tuf, dq

E&,qm

NATI

VITATIS CHRISTI,

Tth

Ti |

Eriffimum eft, -quOd S&renïüïf

mus Princeps ac Dominus,Do-

lenj

minus EBERHARDUS LU-

of

DOVICUS,Dux Würtenber-

Phini

gicus inedi

&o dieiz.Augufti prefentis an-

QUorüm

1

ilts

nii7o6. contra Pietiftas promulgato affe-

mofus

rit, nempeFanaticos illos fub pietatis prz-

j

mldus

t

Y

extu errores fuosecclefiis obtrudere co-

nati.

Sicenim initialia edicti illius verba

Wt Cb

fefe habent: &Oemnac) ef6ir gu. befonbetetm

eiBfallen untertbánigft bevictef. worbet

m&u;]

toeld)er. maffen ; ín unfecm Soergogtbum unb

Qüojpi

$anben ficb allerbanb sum Sbeif anberec Ot»

Diten

ten auggetriebene/ unb umbagttenpe £eute ett

^

0sde

(c:feichen / bíe unfet bem G»doein fubrenber

lil

fonberbabrer SyeifígEeit alferbanb fo rvobl itt

o

R

fotte8

-æsj 381 ( 805

ts

GttesaIeort/ af Unfernyben bct. Coangetis

dorm

fden Sirden eingefübrten Symbolifdben u

DEI

dern eertorffene/ unb. mit CGtebertaufferie

quet

fcbenz/ Gb toenc£fefoifcpen/ aucb gav Gsocini»

(do

aniftben Siertbumen beflec£te Zebr«Godóe bee

baubten/1.. Cum autem impia Pietiftarum.

RU

dogmata per univerfum '"Theologiz cor-

pus fe diffundant, ut Dn. D. Schelgvigius

in Synopfi Controverfiarum fuüb pietatis

praetextu motarum, libello eximio, &, qui

Studiofe Juventutis manibus affidue tera-

tur, digniffimo, demonftravit, mirum non

eft, quod etiam articulum de incarnatione

ul

& nativitateChrifti inta&tum non relique-

o

rint. Non repetam hoc loco horrendas

Leandri cujusdam & fociorum contra fa-

üïnïlsa

crofanétum incarnationis myfterium blas-

yos IU

phemias ex actis publicisnotas , nec aniles

t

jontitt

quorundam de Chrifto Gotheburgi nato

fabulas memorabo ; non referam , quod

lo d*

famofushiftoriz hzretice compilator Ar-

gqatis p

noldus part.2. p. 406. infenfiflimum incar-

udere o

jrus v

nati Chrifti adverfarium Michaelem Ser-

$u .

vetum veroChriftianifmi fundamento in-

M

Onwfm

ftructum fuiffeimpudentiffime afferat,aut

( il

quod Pietittzs, dum Weigelii poftillam ty-

ugtbüm

;

pis iterum mandarunt, hocipfo Weigelia-

n "

nos de Chrifti incarnatione erroresin po-

u

ftilla illa paffim traditos adoptaverint; non

j füb

!

|

1

recenfebo, quod fub Chriftiani Democriti

t

Yj

nomi- !

D

-68) 28: (86*-

.|

]

]

nomine latens Dippelius carnem Chr

T E

a

ab omni peccatilabe immunem negaverit,

D

o

aut quod Borfius, ne fructus incarnatio-

nis Chrifti omnibus hominibus in mundo

f

adhuc viventibus applicari poffet ; perem-

N

t

torium aliquem falutis terminum finxe- -

hi

rit, alii vero fructum nativitatis Chrifti

ia

etiam hominibus jam actu apud inferos:

DT

conftitutis, &ipfis quoque Diabolis appli-

Wi

M

eare minime vereantur,& diabolicam hanc

doctrinam sternum evangelium - appel--

Tl

jent. Sufficiatimprefentiarum hoc tan--

if

(t nj

«um notaffe, quod Pietiftze quidam in fcri-

tis fuis Chrifti pro Nobis , & ob falutem-

tibal

noftram incarnati vel nullam, vel rariffi-

MT

znam mentionem,faciant, ejusque loco-

V

Chriftumaliquem fictitium /fübindeinge-

ntburgj

minent, quem Scripturz phrafi ad perver-

j

fum fenfuüm detorta ChrzZwn zn Nobis no-

Qpl

]

minarefolent. —Qualisautem fit ille Chrz-

£elinis

ffus in Nobis, a Fanaticis toties & cumtan- -

Tüti o

to verborum ftrepitu decantatus , aliqui-

m

per difciplinam arcani coram vulgo occul- .

"n

zandum exiftimant, Johannis Arndtii con- -

At

filium fecuti , quod in fua ad Erafmum -

Wolfart epiftola, feu tractatu on Dem gtofe

m?ï,p X

en Giebeitmnif ber SOtenfibrmerbung De$ etoi^ —

Ib i

qen fBorteé fuppediravit, cum fub finem. —

AO

hujus epiftokeait : Soie beift mid) Placo ftill -

a

Welge

all'um i

fibroeigen: Qä finb Giebeimnüffe / Die mely;

epe

EC

n Chrt |

[

Serbergen/ bann gu offenbaren fepnb. — Oibee

r

D. Stbunratb wirfft mir eor aus bem SSudpe

Catit

sobid: SOer Sürffen. Soeimficbfeit foll man

n muno

berfiroeigen/ aber GDttes Q'Gunber offenbae

[ j peïeïü'

ten: zi anttvorte: C$ ift ein febr grofjeg Un»

n f

terfóeib gtoiftben Gottes Q'Bunbern/ unb bee

; C

Ssurffen ,Giebeítnü

ffei; bie Z Sunber mug

] infat

man bodytid) preife

n/ abet bíe Gebeimnüfferr

li p)

yerfiegefn/ fonft feynb fe nídyt mebr gebeime,

3m i

Gxbet ba8. Seiligtbum. Feinen Syunben/ bie

r a

Aferfen feinen Goóuen. — S. Paulus bat vief

Gebeimnüffe im britten Soimmel gefecnet ;

h0C t

jinfr

aber. nicbf affe geoffenbaret, — G8 begreiffems

filutet

nibt alle iB 'Bort/ fpricbt ber &t felbfien ;

| n

beiegeft Dtefeg/ ftebet ím Soaniel unb £offen»

j ho

«ung - yobanni. NumhzcepiftolaLu-

ylent

neéburgialiquotiesimpreffa, & novisfime

jpetit

Anmftelodami fatue mulieris Janz Leadz

lintt-

opufculisannexa, quz Paracelficis , Wei-

gelianis, & Khunrathanis portentiloquiis

ile lr

totafcatet, vere Johannem Arndtium au-

um

torem habeat, ut Arnoldus ftatuit ím £e«

000

ben ber Gifdubigen p. s77. & Peterfenius ím

daire

c:beittinif ber GottfeligFeit Cbriftus inung/

gl

tb GebeitmniB ber QSobeitber Seufel ín ibe

hen, p.26.ubi Chriffum z mobis, qualisab

w

t

ipfo aliisque Fanaticis traditur , Arndtii

T

attoritate probare fatagit, an vero aliquis

b fine

Weigeliani furfuris epiftolicum hunc tra-

Ji

Q

sdze ex

n

j

*tumcompofmrit , eumgue Dre

n

Arnd-

»æ»ä)m (&9-

indeTat

Arndtii autographo defcriptum finxetit,

effedici

quodalis probabilius videtur, in medio

nunc relinquimus.

Id interim. conftat

quoind

tantumabeffe, ut confilium illius epiftole

ticos $t

de occultando hoc myfterio Novatoribus

enmim:

arriferit, ut potius abunde prodiderint

tirdum

ha.

Chriflum innobis, quem Fanatici crepant;

ab eo, quem fideles amplectuntur , tantum

Diputi

difcrepare, quantum mendaciuma verita-

ftijrs

tediftat.— Scripturaenim facra Chriftum

pulti

tantum in illis habitare docet, qui pera-

Mi (

(j] (

demjuftificati funt, Eph. III, 17. At juxta

Fanaticos etiam Tudzi, Pagani & Muharre-

Mitati

danigloriari poffünc: Chrzus zm nobis. ka

lh

enim Chriftianus Democritus íin 2infarg/

Ut

Svtittel unb Gnbeber Ortho-unb Heterodo-

Cüamh(

eratio

xie p.84.differit: &et feeligmad;enbe Gilaue

C0

be/ Durd) tvefden tvit Gbciitum eroveiffen/unb

erinung roobnet/beftebet nicbt in Steimungen/

fere

fonbern in einem einfattigen Geborfam unb

Dniayit

libergab aller Sráfften ber. Goeelen /. todde

—

CTétseti

in€à

ben d bortocs Xebeng in ibr. 3Bepfall giobt /

lgiis'hab

unb bieCfBelt famt ibren £üften fabren (affet.

giunty

inb biefen. feefigmadenben. Gauben- fomt

Tlemtin

briffo Eónnen alle Dic/oor toelde Coriftusgte

' Ubiter

ftorben/ 5yenben/ Syüben urb S'ürcfenbabmn /

ob

ob fiefcbon von Dem Cerbienft Gbriffi/ 00n

—

deles

lt cum

Der Imputation,unp 905 Den feeftgmadoenbtn

Steínungen be$ Symboli Athanafiani fo ttt

. Betfon

1

De

k

nig oerfteben unb toifjen qlg eine $ub

/

in e

Z

3):is(neRs —

n f ,'

hidoPasacicl

ita Chriftum in hominibus

n m

effe dicunt,ut effencialiter cum iis uniatur;

m Oi

quoin dogmartePietiftz preter alios Fana-

ticos Stiefelium przeuntem habent. . Is

Is pl

enim in traclatu fcurrilis maledicenuz, cui

QVato

todit

tirulum fecit: $üirélice 2lntoort auf D.

3 Cj

CZiobann CiGebers . ausaefprengte Tateitifde

Difputation toíper Die beilíge / &ttlicbe/moee

]r, t

n3 Yati

(entlicbe Soeíligung ber Gáubígen p. 41. ex-

Cholts

preffe fcribit : intemal Cbríftus unb feítt

beilíge8 Cbegemabl/ feine Gaubigen nicht

quipefli-

, Atjud

4e)/ fonbern toefentlich Cing fepn / une

Muham

gertrennficb eine roefentficbeGSerechtigEeit/Soeie

lig£eit mit £ ttgant& Cín8/ unb in Coigfeit

TM

ydfqu

Angerteennticb/ nimmermebr svep/;c. — Unde

Jetero

etiam homines per effentialem hanc rege-

nerationem tanquam dv9evzo9tac , omni-

aLl

Ícios & omnipotentes effe, ad dextramDei

wufil

po

inunp!

federe, & morte peccati mori non poffe fo-

yl

mniavit. Hasigitur delirantis Suiefelii o-

TT

creas etiam Pietiftz fibiadaptant, & in de-

[ T

i

(ulgi

j

liciishabent. Nam ob eam, quam fibiima-

0

j

ginantur , effentialem cum Chrifto unio-

frt f

i

nem tantum fibi arrogant , ut dicere non

jbl

J

p

dubitent: egofum Chriffus. — Ac Chriftus

f

innobis,quem Scriptura agnofcit, & veri

l

fideles humillime admirantur,talis non eft,

PU

ut cum illis, quos inhabitat, unam quafi

TTE

!Iämþ

mf

perífonam induat. .. Sane Johannes Bapti-

an Chri-

l

fta a]uq;æ.orgm Legatis rgga Cus:

i

- us

: Fæäþ) 333 ( $

ftuseffet ? aperte profitebatur: ego non

int,

fum Chriftus, Joh.IL, 20. Priterea Scriptu-

Artio

raS. Chriflum n nobis mediante verbo o-

lemm

eraridocet. AtPietifte Chriftumfuum

hudi

1n cordibus fuis immediate operari fin-

fam

gunt, undeexternam verbi. prdicatio-

DUT

nem,quafi ea opusnon habeant, alto fuper-

MA

cilio contemnunt, & enthufiaftico fpiritu

(f

inflati multa arcana fibi revelari vigilantes

hI

fomniant, qua in re Satanas angelur lucis

tb gj

mentiens novellis illis Prophetis mifere

u

illudit, eosque ita dementat & infatuat , ut

feili

Diaboli mendaciatanquam divina oracula

b tj

exofculentur.

z

Idem enim illis. accidit,

lelo.

uod Schelhammerus in bet CBiberlegung

—

W

P

oftille Weigelianz c. 4. p. 112. Weigelia-

dioey

nis accidiffe referc, cum fcribit: 9jn fof»

Chrif

cben bodimütigen Geiffern mvil ber bemütige

füthn

( tt nibt fe»n nod) bfeiben / fonbern ber bof

Ludhe

fectige leibige CSatan/ ber bófe Geift / bet gtl

€Xpro

(iet/tempelt/ tó(pelt/poltert unb regirt in ibnen/

efení

toit(ftaffe8 über einen Soauffen/ veradbtet unb.

eecnidbtet alleg/ bet ift ibe Sebrmeifter/ toeld)eo

6t

d

baber gnugfam offenbar ift/ baf fienit mit

b

ber Cbrifftreben/se, Ulterius Pjetiftzefuo

Tiemp

Chriffo innobis omnem juftitiam & falutem

fitur

fefe debere profitentur, Chrifti autem me-

ER

ritum ejusque imputagonem usque adeo

extenuant, ut vel parum , vel nilul falutis

Ufim,

,

indead homines redundare fibi perfuade-

ant,

S?R&u

-02)387 (869--

Q

ant, aliisque perfuadere conentur. Ín

p

Arnoldi confiliis & refponfis p. 483. hoc

AU

lemma legitur: &yer unjulàngiidbe Sroff.

Yi

IUO

Audiamus vero ,qua ratione hoc lenmaa

g

magno illoPietiftarum oraculo explicetur:

(o

Chiele tcoffen bie S(ngefocbtenen ímmer mit ei»

Q

nem ungulàngficben Sroft/ unb beiffen ; fíe fofe

f

pmm

[

fen fíb Ginabe gutednten / bíe auffer. ibnen fep/

rl

babod Der Gobabe inibnen intoenbig ffecfet/

yn lu

unbalfo eine intoenbige Soeiligung forbett.

mib

Syrum foíte man Cbrittum in fid) angíeben /

mgt,üt

teill tman anber$ [cbenbige Sooffnung baben

Otact

unb bebalten, — Quinetiam Trillerus inli-

accldlï,

bello, qui infcribitur , Unterfucung etficber

TU

SDertet De8 N. T. p. 323. Diabolos prz gau-

dioexultare dicit , quoties fatisfactioner

lag

T

Chrifti per folam fidem hominibus ad ju-

Mul

ftidlam impucari legunt.

Cum enim ibi

wit

Luthero depravationem textus Gal.1I, 16.

;

w

exprobraffet, & addidiffer, Lucherüm pro

(l

t

defenfione fua dixiffe: 9jdb tveif toob(/ baf

o

!

e8 (nemlíd) bas CBort 9l(lein/) nicbt im Girie»

r iti j

j

chifcben ftebet/es foll aber Dennod) ba fteben/u.

s

feil bez Seufel felbfte8 nicbt ausfragen / (quia

nempe zquipollens phrafis in fontibus le-

if

il

gitur,) tandem fubjicit: f5 tbeuter Luthere,

xfiln

g

€8 tvirb Der C'eufel biefe8 C'OGort getne. fteberr

u

laffen/ unb eber barüber faucbsen / af$ betrübt

"

fepn.

Imo vero jubilat Diabolus, cum

&Q' éavTéis zre7toi-

fl

Sjnn&ubs fuos Pietaftros

2

-E(öä)g

3(863--

i

Oíéras, & propriz juftitiz perfuafione tur-

fhifil

gidos, eo usquefatuitatis progredi videt,

obft

ut vacuas fuas a&emas vivo fonti antefe-

Iu

rendas cenfeant, & Chrifti fatisfactionem,

63

éjusque imputatam. juftitiam idolo.fuo,

vetb:

quod Chrj//.s in nobis dicitur,poftponant.

entia

NNos ex Scriptura unionem cum Chrifto

bf d

non caufam, fed effectum & confequens

tujit

1uü1ficat10ms effe credimus, & firmiter te-

——

Gttd

nemus, quod per Chriftum pro nobis im-

Wlitt

putative, non per Chriffum im nobis inhaefi-

patij

ve juftificemur.

Quamobrem Ofiandri

fer i

crambem, qui per effentialem Dei juftiti-

Chm&

am nos juftificari dQCU.lt, tanto magls fafti-

W

dimus, quanto magis eam Peterfenius in

fe&pg

tra&atu fupraallegato p. 28. recoquere la-

— —

borat.

DT

Talem infuper Chrzff um . in mobis

Qul à

Pietifte comminifcuntur , qui univerfam

&Lol

Dei voluntatem in nobis perficiat.

Au-

folus

diamus iterum Arnoldum in epiftolis,que

Quip

ejus confiliis & refponfis T heologicis fub-

junguntur, epx&ola5 P. 581 baé febenbige

QU

tmy

OfBort/ ba8 Gleifd) in unis teorDen/ bleibet tn

Ltod

ung/bittet ben 2Bater in uns/ fcbaffet ín ung

Qute

einen 9ol(fommenen Q'Gillen, Sed Scriptu-

'ümen

re refponfafi confülamus,talem Chriftum

poteri

in nobis illa non aanofmt

" eftantur po-

D&

tiuslegem per carnem. infirmari , que ete

phoro

iam in fanctiffimis , quousque vivunt, reli-

W

qua permanet, 1deoque legem a nullo ho-

mmum

lts

-

£E

pZ

— *8$8)389 ( 869

m

mmum im

pleri potíe Rom: VIIL, 3. Nec

( v

t at

obftat, quod Paulus addit v. 4. di«ioua T$

yópu8 arAnpo O ilvon Év uiv,ex quibus verbis J.

idionr

G. S.inepiftola A. C. 1760. exarata infert;

iOlO'fUOs

verba Apoftoli de imputata Chrifti obedi-

fipout

entia intelligi non poffe , cum non dicat:

T

Daf bie GierecbtigFeit oom Gefetg. erforbert/

nfeque

au(fet uns erfüllet toürbe/ fed potius: bafibie

thitert

Gerecbtigfeit bom Giefet evforbert / in ung er»

tobisit

fullettotitbe, —K Verum fi ratio hec valeret,

irinh

parijureinferri poffet, peccata noftranon

Ofandi

per imputationem, fed per inhzfionem

jjuüki

Chrifto tribui, cum Propheta non dicat :

Det $€tt matfuufer affer Giünbe auffer ibn/

p

enius f

fed potius: Der $&t tvarf unfer aller Goün

wete

beaufibn/ E£ LIIL 7. Quamobrem parti-

YT

cula iv, quenon femper inhzfionis nota

niyert

eft, obftare non poteft, quo minus Apo-

j D

ftolus de imputata Chrifti obedientia lo-

fOüsaquæ

quipotuerit —Certediexioya 78 vóus ali-

ddsQf

d

ter quam per imputatam Chrifti obedien-

((

W

tiam in nobis perfecte impleri non poteft.

Efto dari hominem, qui fingulis diebus fta-

Mib

ii

turz pietatis fuz ulnam adjiciatjnunquam

Script

tamen adillud usque faftigium afcendere

^f

poterit, ut finé mendacio gloriari poffit, fe

T

peccatum non habere, quicquid Chrifto-

qu

phoroSebachio videatur, qui in tractatu

UUBrr

$n Der&eneuerung unb2Xofffommenbeit/hu-

mi[O N

jusmodi perfectionem renatis in hac vita

mmum ;

j

de-

403) 30 (8&3--

denegandam non efle, temere prefumit.

$10X

Necminor eftaliorum ex hoc gregeteme-

Tij

t

ritas, qui Chrifum in nobis , fi non in hac

vita; faitem poft mortem omnem Dei vo-

prodt

luntateimn in nobis perficere contendunt.

C

m ]

Quorfumilla Dippelii fpectant ítm 2fGeinu.

Del p.158.159.2fGa6 un in Diefem2IGeg bet t^

tte?

niebríg. mit Gbrifto/ unb be8:0De8 begeibes

Verum

berCunben vücf(tánbig bleibt/ muf nod) in jt«

tim,

net C'Gelt/ nad) 2(bfegung ber. ittbifiben 3üte

C

teti ool[fübretiverben, — "aceo alia ejusmo-

rüm(

Nf

di Qeeriud dusouero,, que fcabiofie novita-

tis pruritus, & laureolam ex novz refor-

thelet

mationis muftaceo aucupandi ftudium

fütn (

Novatoribus extorfit. GCeterum mirus

Chri

eft proceffus, quem Chriftum internum

Àndb

in nobisinftituere Fanatici nugantur ; -

n

ln

junt enim hunc Chriftum, quem modo

Quc

fÍcintille, modo feminis cujusdam titulo,

confi

modo alis hujusmodi, phrafibus . ex

f&mpi

Platonica 'Theologia depromptis de-

Doftg

fignant, proprie in nobis carnem feeri,

tüder

concipi & nafci,in nobis pati & mori, in

vt !

nobis refurgere, & ccelum afcendere. Im-

uomodo homi-

Dayy

primiscapi non poteft,

W

lu

nesilli opinione fua tam

1

anéti

Chriftum

Celef

infe natum mori finant.

"Talis certe non

Am

erat Chriftus Pauli , qui Chriftum non in

Ties Q

fe mori, fed vivere afferebat Gal. IL 2o.

Cde

Noverat enim Chriftum femel peccato

Quifa

mortuum non amplius mox:i Rom.VI9.

9.

1

-&98 ) 301 (äæ...

yrelut

Siexcipiant Chriftum in fe mori, quate«

t

nus vetusipforum homoin ipfis crucifigi-

n

tur & occiditur, abíurditatem ipfi fatis

n

produnt, dum veteris Adami mortem pro

tendat.

Chrifti morte venditant. Sed quidmira-

t

mur Fanaticos noftri temporis talia pro-

Wab

ferre? Semper Satanas in ufu habuit, uüt

bt

verum Chriftum , & falutem ab ipfo par-

n

tam, nobis eriperet, fictitios quosdam

g

Chriftosfuübftituere. " Teftantur id vete-

rumGnoft.ut &Arianorum , Apollinarift.

ejusm

^nonit

Neftorianorum Eutychianorum , Mono-

; rtfor

theleterum, & aliorum veterum hasretico-

Rudium

rum de Chrifto errores. Teftantur.id

1 mïïüs

Chrifti poft reformationem Lutheri ab

ncetmult

Anabaptiftis, Schvvenckfeldianis , Stiefe -

lianis, Weigelianis, Joriftis, Boóhmiftis,

Yj 4

iuackeris,& cetera Fanaticerum colluvie

m mo00

m t

conficti. '"Teftatur id Chriftus, quem fuo

ibus. &

tempore quarta vice natum iri Guilielmus

us

Poftellus falfus Propheta peculiari tracta-

tude nativitate Chrifti uluma prenuncia-

n f

mofi; j

vit. Teftatur id Chriftus, quem Jacobus

Dauzoles la Peyre in tractatu Epiphanie

ere P

jo i

titulum ferente, & ante 6g. annos edito,

ccelefti corpore veftitum commentus eft.

n

at

Cumenimin tractatuillo novas cogitatio-

nes de.Magis Chriftum adorantibus pro-

mnonl

j l:

cuderet , & Magos illos Henochum, Mel-

m fu itï'eküngeret, (quod

pgccdw

Lchifedecum &Elia

)

9!0

Bb 4

omrnr-

$p ( -

fomnium vel folus Magorum fomnus

thit

Matth. II, 12. memoratus confutare poteft,

QUan

tir

nifi quis ccelites ex longinquo it'itäþreäï

fomnum iricidere ftatuat;)Melchifede

Y

autem coeleftem quendam hominem

"

[

&re

obfe

alias creaturasa Deo product

UT

n fabulare-

ln

tur, etiam Chriftum , quem Melchifédeco

affimilatum epiftola ad Hebreos teftatur,

diort

ante Adami creationem, imo & ante lucis

ï

f (

exortum coelefte corpus induiffe temere

ün

inculit.

Verum omnibus illis fictitiis mif-

Wi

fisin vero Chrifto, & filute per ipfum par-

t3, letamur.

In notisad vitam Joachimi

Abbatis refert Papebrochius 'Tom: VII.

NR

Maji p. 96. ex Greg., quodin dieejus nata-

—

li ejus Pater viderit Angelos candidis vefti-

bus indutos, eosque audiverit feftive, leni-

ter & dulciter canentes: D'uer nobis natus

eft, Alleluja! Et Filius datus eff mobis, Alle-

]uj ! Nosrecordamur hoc tempore An-

geliin Chrifti natali dicentis: Sz/vator

vobis natus efl. bodie , Luc. IL, 1. ideoque

exultabundi verbis Efaie refpondemus :

Puer nobis natus eff,c Filius nobis datus,

Ef IX,6. Hic puer nobis natus, hic filius

R

nobis datus verum jubileeum nobis attulit,

df

de quo jubilzo, cum craftina díe poft audi-

QUà

tam hor.12. in templo Academico verba fa-

fe ha

&urus fic Vir-Juvenis Pereximius & Do-

de

qæ

gufius

l

1

étiffimus Dn. M C/orayiz'aïm; - At

Rotth,

*äv 193 (E8-

n

Rottb, Hala-Saxo , Theologie Cultor per-

quam induftrius, & Pi. Rever. Dni. Paren-

Iu

tht

uisb. m. veftigiis ftrenueinfiftens , UTRI-

nedcun

USQUE REIPUBLIC/E PROCERES,

ihenut

& reiiquos Academre Cives ea, qua par eft,

füblit

obfervancia, & hu nanitaterogamus,ut fo-

d

lennem huncactum prefentia fua fplendi-

diorem faciant, vere dignum & juftum ef-

stelit

ante lo

fe cogitantes, jubilei hujus. Autorem &

Conditorem communibus gratiis & votis

fe t

(hris d

venerari. P. P.in Vigil. Feft. Nat.

fimpit

d 24. Dec. À. C.1766.

Joachifm

ont. Vl

g t

PROGRAMMA

Pa

jdsid

u d N

,'(](ive,;-em'

ERSIIM.

pl n

Wþi»f j A«'W

/|PASCHALE

|pore f

Al

Hriftum. ob peccata noftra tra-

ditum, & ob juftitiam noftram

: oe0

jnder

-excitatum Paulus in fua ad Ro-

manos epiftola afferit..|. Verba

J W

Jhic [l

eiu's dulci

ffimam legentium & audientium

tii

animis confolationem . infüllantia capite

bisat ii

ha

quarto przdicte epiftole verfu ultimo ita

fehabent : $« (nempe"Ige3e ó-Kopgi(B. du gy,

Y

u

pl

de quo proxime locutus fuerat) zeedé2n

]1(

did ve rigormro tT ot uv , od iryéoe du

Á

j

5

TY

H!

E 3ETIGSE

un

ajv ducaoniv duv ; que Megalander:LuvtImq?

rüsita vertic: Oefderift um unfec Coünbe

Yer

toillenbabín gegeben/ unb um unferGieredotig:

li

Écit tvillen au(fertoecfet, — In qua verfione

floi

füm

etfijure nihil defiderari poffit, nonnullita-

snen pietiftici furfuris homirfes uzeenQavo.

TT

fpiritu inflati in novis fuis Novi Tefta-

|

fifü

menti verfionibus, quibusecclefia fine u-

fin

:|

TOf

lo detrimento carere potuerat, feplusLu-

thero fibi (apere videntur. Trillerusenim

te

Apoftolicum hoc oraculum ita reddit:

pr

&f

OfGefdet um unfer Coünbe tillen babín gege

ben/ unib um Det Gierecotig£eit unfer auffertoe

1mp'

cfet íft/ quafi delicatius n auribus Germa-

d0p

norumíonet: u bet Geredbtigfeit utfet/

s

uam fi Lutheri verfioni inhzrentes dica-

lus

mus: uttunfee GierecptigEcit rvillen, Reizius

Pte

autemipfum quoque Trillerum eleganti-

pro

arum apparatu füperaturus fententiam A-

&dlo

»oftoli 1ta exprimit: CfRefcber überfic(ert

tenc

ift/ um unfter &ünbenSálle tvilfen/unb auff/

ttid

ermoed'et um unfter Geredtmadbung tveillen,

fhon

Quibus duabus novis verfionibus addere

QU

lubecantiquam ex Bibliis Noribergenfibus

C

A. C.1483. qui Luthero noftro natalis fuit,

pf()p

»er Antonium Koburgerum impreffis ex-

tnt

cerptam, ut pateat, quantum Lutheri ver-

dr

fio non folum a novis, fed etiam ab anti-

fed«

quis verfionibus difcrepec: &Der ba iff ge/

toti

a

DE

antreurt um unfeþ Sifietbat/ unbi evftqnï

m

Vni

. "&08) 393 (899-

wb o

u unfer Stedbtfertigung. — Sed miffis jam

f C

verfionibusad fenfum dicti hujus Apofto-

Qutdt)

lici pergamus.. Acprimum quidem A

pue

3 vetítn

ftolus Chriftum ob peccata noftra

tumpronunciat. Deus enim Pater, ut.

ynnulte

ml

mano generi parceret, proprio & unige-

vi Tde

nito fuo Filio non pepercit, fed ipfum pro--

i d

fundiffime exinanitioni ad mortem usque

eplus

mortem inquam crucis devovit, Filio non

erüsent

reluctante, fed omnia, quz de ipfo: decreta

; redit

& predictra fuerant, pauenter füftinente,

jj t

& ferventiffimi. füi erga homines amoris

cufint

impulfu permittente, ut ab avaro & perfi-

Germt

do proditoreJuda Pontificibus & Seniori-

i u

bus Judeorum, a Pontificibus & Seniori-

bus odio & invidia exulceratis Romano

yes dite

r

Prafidi, & a Romano Przfide meticulofz

oegnt

profopolepfiz indulgente potius,quam ad

m

aétorum & confcientiz füz rationem at-

ii

tendente militibus ad crucis fupplicium

traderetur.

Itaenim Chriftusa Patre ad

TRU

tll

mortem traditus eft, ut femet ipfum quo-

; addt

quetradideritGal.ILzo. Facta autem eft

acnübüs

hectraditio propter peccata, non Chrifti

jis fil

propria/fed noftra,& quidem non fidelium

tantum, quz Calvinianorum gloffa afun-

efist

[ l Vel: j

damento falvifice fideilongiffime aberrat,

)

fed omnium & fingulorum hominum, feu

totius mundir joh.1I, z.

Agnusenimhic

ul

DElI immaculatus mundi feu omnium per

;Wnüen

univerfum terrarum orbem mortalium

N Pcc—

"98 ) 3904 863-

eccatain fetranftulit,& fufceplt uteame-

tülus

rito paffionis fuz & mortis expiaret; & pro

m

lhs divinz juftiuz ex afle fatisfaceret Joh.

TT

()

Equidem Socinus de Servat. Chri-

u

art.2.c.7. & in prallect. "Theol. c. 2o.

(1bt

Crelliusin refponfionead Hugonis Grotii

figiul

librum de farisfactione Chrifti Faufto So-

f

cino oppofitum c.1, aliique impiz hujus

bt

cohortis affecleChriftum pro peccatis no-

feti

firis divinz juftitie fatisfeciíTe negant, &

DOA

Paulum, cum Dominum nofhuijfum

Titü

ob peccata noftra traditum ait, ad ejus fa-

fungi

tisfactionem pro peccatis noftris ullum re-

Onyd

fpectum habuiffe pernegant, quorum pu-

AU0

tidiffimas lacunas avidiffimehauriuntPie-

N

naucu

Adici

tifte quidam, & in hisautor tractatus ger-

^

manici de fatisfactione & juftificatione,cu-

new

jus gemina profüat edmo, quaft non folum

QD

TO XaAov, led etiam O av die agq u- i; repe-

brio]i

ti deceat, nifi forte ad defraudandos emto-

dery

res & exemplaria,ne piperi involvendo de-

Cf

fünari cogantur, facilius diftrahenda , ti-

Q

tulus tantum mutatus eft, quod aliis nunc

quoda

difpiciendum relinquo.. Et prior quidem

IISFG&;

editio A. C. r7oo. pofterior vero À. C. 1755.

Ve PM

Jucem publicam afpexit.

Prior Eranco-

N

furti,fi titulo fides habenda , prodiit; po-

natha

fterior, non fine magna Urbis & Acade-

Thetr

mie noftre infamatiorie,Lipfize nomen in

d «

