an f'applemento bifl. ecclef-p.:58. Unde mo-

"Iu

Verint,

dernuschiliafmi preco, Johannes Wilhel-

fichi

mus Peterfenius , zv zabe teffium veritatis

deregno Chriffi eloriofo n feptima tuba fa-

J

; ül?"'i

-02 jgo7 (&s-

D

?uro teffantium lib. s. p. 27.etiam de Poftelli

1

confenfu gloriatur.

Guifie/mus , inquit,

lii

Poflellus,vmr ff quis alius doctifmus &* pe-

regrinationibus,zn quibus cum eruditiffmas

ha

contulit, celeberrimus , mtegrum lbrum de

D

regno Chriffs & aureofac

ulo gallice conferi-

Ti

2/t. Adducit deinde ex illo tractatu ex-

d i

plicationem petitionis fecundz in oratio-

ofüce

]

'

ne dominica, in qua ita Poftellus verfatur,

IQ

utregnum mundi, carnis & Satanz in hoc-

TU

'

mundoabolendum, & evangelium de re-

[

gno confummandum dicat.

Adducit et«

ff

jamloca ex clave abfconditorum Poftelli

;ri(ïia-

& ejusdem epiftola ad Schvvenckleldium,

f-aqto-

nec dubitat , quin in aliis quoque fcriptis

T

hane materiam tractaverit, cum ipfi tituli

ian&q-

id prodidiffe videantur. Conferantur

(

quaepro

ello adducit idem Peterfeni-

usin bDet 9

,

breifung be8 Steicba toiber $t

[«

Gbriffopb Socben pag. 55 feq. Nequaquam

ii

autem Peterfenio hunc fanatici hominis

ii

confenfüm invidemus, qui cujusmodi fue-

C häïd

rit, ex is, quze ha&tenus dicta funt, abunde

elucefícit.

Necmirum eft, Poftellum chi-

risi

,

liafrno addiétum fuiffe, cum a tempore re-

Jb

formationis vix ullus ecclefiz turbo fue-

Oldum7

rit, quem chiliafmi fomnia non dementa-

;

em'

verint, quz nosnullo craffioris & fubtilio-

j

rischiliafmi refpectu habito cum Augu-

jl

ftana confeffione merito damnarmus.

"

V a

L.I

L

-$88 309 ( £6-

inft

LIII. E plurimis, qui preter hactenus

locu

enumeratos recenferi poffent , Poftelli er-

roribus, unicum adhuc addimus, qui in o-

niis,

Han

mnibus fereejus fcriptisregnat, nempeer-

rorem de omnium reftitutione. Quemad-

füüm

Brac

modum enim ipfe Poft. in fenio fereftitu-

tofe

tum finxit : ita etiam ecclefiam infenili 2-

culis

tate refticuendam nugatus eft, & hancre-

D

ftitutionem non folum fuo tempore futu-

Qum

ram,fed etiam fuis confiliis & auxilüis pro-

Sdw

4mnovendam fibi perfvafit; unde mzrad'atu

Qui n

de vera famorim caleflium configuratione

i

fe reftitutionis omnium curatorem & ad-

molitorem nominare aufus eft.Hanc refti-

Oibin

u

tutionem zm c/ave abfcond. c.3. ideo necet-

Tolt

fariamelfe docet, quod alioqui peccatum

lus potuiflet pervertendo , & innumeri

hm

deli

nebulones per tyrannides & c

ifcen-

quam De-

AC

tias naturz ordinem evertendoj

usin fuum finem ducendo.Cum autem fit

Iog

Nosg

impium de divina bonitate cogitare , quo«

tzícia ab eterno rerum omnium mun-

ll, me

lem,.

dum in hanc miferam carnificinam expo-

fuerit nunquam liberandum, hinc colligit,

O

! Qi&

opus effe neceffario, & peccatum, & diabo-

i täqm

lum, & quicquid ütriusque occafione na-

tum eft, preter falutisremedium, e medio

1 Pav

| "nne

tolli, ita uttempore fenectutis ecclefiz,qui

nunc poft infantiam nature, poft juventu-

[]

gratiz

tem Scripcuræ., & poft virilitatem

: inftat,

nuüïä

"!93)"399( g

Qu

inftat, tandem omnibus conciliatis, &ad

vl

locum fuum redactis ipfo actu videatur fi-

jlilt

nis , ad quem Deus inferiora condiderat.

Tpat

Hancreftitutionemin Sacra Scriptura 1n-

n

numeris modis & vicibus exponi, hanc

Brachmanesin India, Mufülmannos in to-

n

4l

to fere orbe, Judeos ubiubi funt, &in ora-

TuLA

culis & in votis habere zn eadem clave c.2.

p.6aflerit..— Hujus reftitucionis velut jam

vt«

lp

tum inftantis fpem certiffimam faciebat

Schvvenckfeldio, tyrannidis eos arguens,

r

ritto

qui nunquam hic fore reftitutionem o-

mnium fibi perfvadent, quafi plus poffit

TO

f

Satanas deftruere, quam Chriftus reftitu-

.CïC

ere. . AliosPoftelli de hac reftitutione flo-

| d

Cb

Ículos brevitatis caufa intactos relinqui-

mus, imprimis cum plurima , quz paffim.

um

!

fot

de hac reftitutione . differit , tam obfcura

)

fint, uta nemine intelligi poffint, & ne ab

a

ipfo quidemPoftello intellecta arbitremur.

u

t

INos czroxoréigaciy zravrova Petro Adf. 111,

e,qu

21 memoratam non inficiamur. At ta-

ner

lem, qualis in Poftellicerebro enata eft,

y

omnes aliquando homines, & ipfos quo-

o

Ji

1

que diabolos falvatum iri fomniantis, mul-

&

taque alia de hac reftitutione fabulantis,

jon

previa Scriptura cum Auguftana confef-

"

fione merito damnamus. -

kist

ft

al

LIV. Sedhzc de Poftellt erroribus mo-

a

ntum judicii defgi

g( j

j

wifï? quïïciatg m quo ta

um

w

E

j

E

&um nonnulliobfervarunt , ut pro fatuo

lolo

fem

habuerint. Hinc plurima apocrypha, dup-

pofiitia & nullius pretii fcripta in pari

eXen

lucis

cum genuinis & probatis cenfu habuit, &

ftercoreas Hebreorum fabulas pro nitidif-

tnt

fimoauro venditavit, utnimium in Aver-

T

roifticam, Platonicam & Pythagoricam

fni|

Philofophiam . ex qua illum plurimos er-

l n

rores haufiffe, Simonius zz Jaudata fepius

dnt

epiflola afferit, taceamus. | Acceffitad ftul-

tam credulitater incredibilis faftus, qui

tanta ipfum vertigine occupavit, ut viam

abaliis tritam alto fupercilio fperneret, ri-

L

mandis Cabalx arcanis infana curiofitate

qun

infudaret, nova nefcioque myfteria cre-

Thne

paret, quin etiam divinas infpirationes &

Cf

angelica colloquia jaCctaret. — l'ali vero &

leti

tanta fuperbia inflatus, & magna fupra vul-

PU

gus inclarefcendi prurigine infectus, dum

DICQt

Satanz fores aperuit , ejusque illufionibus

Vrb

& przftigiis locum dedit, quid mirum ,

?

quod ejus ingenium recentis mufti inftar

W

(

tot deliriis eftuaverit, eaque in plurimis

Tug

fcripus ebulliverit ? Sane F. Angelus del

linej

PasPerpinianenfis /n expofrtionibus fymbolt

etiu

"Apoflolici, quee Rome 1614. ex typographia

; ;

Vaticana prodierunt, Zib.. p.222. cum de

!tlb

Poftello dixiffet quod gloriatus fuerit, An-

CO['pO

gelum Razielem fibi plurima myfteria re-

l

e dia-

ähb.l

Wïglafï'e, addit, quddtdiï&itante fort

. bolo

: -*&98 ) 21 (8(5?*:«

o ftto

t;ölo multa

fetransformaverat.

fcripferit, qui in angelum lucis

hi

Utinam alii Poftelli

dupit

exemplo fapere difcant , & a fimulato illo

qour

o

lucis angelo fibi caveant, ne füb pretextu

tentate concordie confufum religio-

nde -

num chaos introducant , aut vana chilia-

lgoricam )

Ími fpeilludantur , aut inalios five Poftel-

od* |

]i five aliorum fanaticorum er

7 fæpiu:

dant!

rores incif

dl

5

Ada?famenfa.

ii Viä[n

j N

I. Diximus tbef. 7. quod Poftellus ali-

ioftt

quando ad Verderium dixerit, nullum ho-

ride

minem moriturum, qui ea cognitione, ac

10ne.

fcientia qualem ipfe haberet, inftructus ef-

vt

let, idqueex Verderii verbis a Colomefio

j J

?2 Gallia orient.éz. allegatisretulimus. Su-

ij d

picati autem fuimus, quod Poftellus his

(io

cons

verbis forte ad famz immortalitatem re-

mirtd

pexerit. ' Sed poftquam ipfam Verderii

k intit

bibliothecam infpeximus , deprehendi-

yuriti

mus, quod Poftellus de mor

te corporalt

eu

hzcintellecta voluerit.

Additenim Ver-

fym

derius hanc parenthefin a Colomefio omif-

Jl

1]

fam: ZZentendoit a foude de la mort corpo-

cümd

relle, i. e. intelli

corporali.

-

geþat verba fua de*«morpc

*

d

j

t

II Arnoldus de Poftello agens parz. z.

u

mag baber/ toeil er. fícb

j i

$. $. p. 37 dicit: (36

E

lo

4

(, E

£08) 32 (869-

auf Offenbabtung beruffen/bieSDtepnung ent»

Vr

t

ftanben feyn/ ale batte er feine €oadben obet

Scgerep oon, Codbwendfeben . geleract/ Da

D

Ü

inan Ded) nicbt fiibet/ Daf oiefe bepoefemalg.

einanpet ober ferez Deffen Gocbrifften. ocioben,.

iil

Verum vifa a Poftello Schvvenckfeldit

À

at

Ícripta, patet ex Poftelliad Schvvenckfel-

dium epiftola, quemadmodum etiaw ex

(

Schvvenckfeldiad Ponifium epiftola , cu-

jus partem Arnoldus ;» füpplemento biff.

ecclefiaff. p.155.adduxit , elucefcit , Poftelli

"

r

fcripta Schvvenckfeldio 1gnota non fuifle.

m

IlI. Diximus 2ef:2. Peterfenio Poftel-

f

liin chiliafmo contenfum non inviden-

p

dum eífe.

Ne tamen de tot Poftelii tefti-

T

fi

moniis nimis glorietur, addimus,quod Po-

ftellusunico libro omnia fua de re&icucio-

neomnium fcripta recractaverit.

x

li

. IV. DeDeittisagens Arnoldus

&. Sbift.

Yet

part. 2.pag. 6o; injuriam Poftello fieri cen-

Que

fet, fiincter Deiftasreferatur.. Cumautem

dh f

Arnoldusibidem Deiftas"ejusmodi homi-

W

Wt

nes effe dicat, tveldoe $mar tf befennen /

Dioy

aber eorgeben / baf (S5ott alle Siefigionen

tl/

U

toobígefi

d

fen

ftis annumerabitur.

alfen/ citra injuriam POReths Dei-

;

i

V. Genebrardus "Theologus P

ariü&n*

üun

v

[

fisin prefacione, quam Jordani refponfi

niad Danzum premifit, pag. s$.. Poftelli

ex

«t

tum adhuc viventis errores hisad anæ-

uimn

)!

$98) 315 (869-

u

um verb,. /extenuat :

errdutem. deteffati

d

ümus , errores abyurantem ampledunnr.

ï)

H

j

Demda errores eps mon 14m uemm dete-

L;ll

M

!

flabiles c pe/' fw iquam vefirinon tautum

i

m-ï.

damntm animis & corporibus. attulerunt.

i

Atnon defunt alii Poutificii , qui Poftelli

'CPCL »1

errores quam i maxime dcteüablies agno-

amip

Ícunt.

loit, i

. VI. Superftitionem redolet, quod Po-

Iöl VM

ftellus znzradfat. de Hetruria p. 249. icribit,

Bol

myfteria Cabaliftica in fola Hebraica &

ifüll

Arabo-Chaldealingua tam fancta fuperef-

fe, ut non certiusab ipfo coelo munditia &

jpol

yrdet

puritate chriftiana fretus poflit petere hu-

j

mance vitz pra'fidia, quam ab horum cha-

uodo

racterum virtute.

dotid

. VII. Figmentum eft, cum Po&eilu

üb. de Orrgmb Cap. 7. fcribit, Efram cum

veteres Adami & Mofis char a&cï es huc us-

cen

quecum facris & nunc primum revelan-

dis myfterits abíconditos publicarec, &in

maud

j h

-

ufum revocaret, de induftria finxifle quod

(fum !

novosrepererit.

Unde Buxtorfius 47//;.

thefz g. etfi ibi Poüelïum ab orientalium

h (ll

llus J D

rerum peritia & experientia commendet,

fictitiam tamen . efíe hanc Efræ fictionem

Pa(

minime dubitat.

gfpüü

lr

- VIII. Incertus quidam autor A. 1557.

*h

exhortationem ad Principes chriftianos

ædD

edldlt, in qua de Poftello graviter queri-

5

tur.

492) 4 (869-

tur. Falfum Prophetam eum nominat,

Pt

& cum maledicto Muhamede comparat,

Curi

tim

accufat eum, quod divinitati vim inferre;

& adverfus Chrifti majeftatem machinari

firi

Tet

aufusfuerit,quod Chriftilegem antiquare,

& novam introducere turbata chriftiana

tioi

tranquillitate conatus fuerit, quod ma-

peiï;

gnus fieri cupiens , cum vi ida fe preftari

iil

non poffe mifer intelligeret , aftu rem ag-

fitü

Xti

greffus fuerit, & primum jejuniis & preci-

bus hypocriticis hominis fancti fpeciem

Tidt

€Dar

pre fe tu'xer:xt ; quod non melancholicus ,

aut demoniacus, aut natura ftupidus &

jm

fimplex, fed deliberato confilio malitiofe

qg.

facuus fuerit,& cum ratione infaniverit,

f

ideoque inter incautos fanz mentis, inter

há)

fapientes periculi evitandi caufa ftultus vi-

derivoluerit. Refert quoque, quod, cum

ï;

illuftres foeminas multum pollere noffet,

peculiari fcripto de admirabilibus foemina-

rum victoriis, quo dominium in viros il-

lis pollicitus eft, fe in earum gratiaminfi-

nuaveritquodfinem mundi propinquum

predixerit, & bienniiterminum 1llo tem-

porefixerit, quafi maxima sternitatis fe-

creta in fuis manicis haberec 7 quod fe in

Ícripto aliquo publico vindicem tyranni-

dis & libertatis defenforem afferuerit;item

quod fe filium cujusdam Johannz appel-

nglos ex

laverit , quam chron?ca A

,. .Ftan-

A

|

-£68) 315 (869--

In,

Francia expuliffe narrent. — Addit, qudd

X

cum malitiam füam. & impofturas paula-

fe

tim innotefcere animadverteret,in Au-

ii

firiam fugerit, fed ibi quoque diu confifte-

J

renon potuerit, ideoque Venetorum di-

j

tionem petiverit, & Paduz alium librum

dmaj

petlimz note compofuerit, & fe jam alte-

|

vl

rius puell

&, quam Venetam appellaverit,

f

filium & refütutionis primogenitum di-

;

r

xerit, & mille errores glorie Dei & juri hu-

Cf

mano adverfíos enixus fuerit.

"Tandem

[CUS,

etiam fubjicit, eum nugatum fuiffe, quod

u

jam duabus vicibus mortem guftaverit, &

tiofe

quod etiam tertia vice fe ex mortuis refu-

&t

Icitandus fit, nec non quod precurforem .

tot

habeat nomine Johannem.

Verum num

[us viu

. ^ he&comnia ita fe habeant,aliis di-

judicandum — relin-

j CU

of

quimqs. :

;mina-

oj*

niti-

4M)o BF

quum

(eff

ts

H

4ill

jl

p

j g

ftit

EXER. . |

| 09) 6 (869-

gt

EXERCÍTATIO THEOILOGIC;

Yv

Á

AD.LOCUM

i

l, 47. 48.

L/uc;—v VI

De

í

(l

PUPORORONA TUA

d

It

ABSOLUTIONE

d

PECGXT RIGIS; CUd

Ti

PECCATA JAM REMISSA .

Iu

f

FUERANT,

D

1

de o

I

Tini

It

Nter varibs Novatorum de "confe[ïïd-

Lt

neprivata &abíolutione errores non

p

minimus eft, quod hominibus juftifi-

git

catis & in gratia Jam conftitutis re-

I2

miffionem peccatorum vere conferri pof-

fui

fe negant, inquo errorerefutando ingenii

(n

mei vires periclitari operz pretium duxi.

|

Nequetamen argumenta, quibus illa fen-

yi

tentia impugnari poteft , omniain medi-

Q

ur afferre lubet.

Sufficiet mihi unicum

n

mulieris peccatricis exemplum, cui , cum

ln

peccata ipfi jam remifla effent, Chr. remif-

feq

fionem peccayorum in ipfo gratiw ftatu

t

denuo contulic.Cum enimChr.de hac mu-

her«

liere adSimonemPhar.dixiffet : &Qéayloy d

Itf

eccata

&pael o crijs od z reiifja Jsz f

Tif

"$93 ) 317 (Scää :

ejus multa ,mox ad ipfam mulierem con-

verfus, d éovrol ce: inquit, o d jioeriog ,Teo-

miffa fant peccata tua. Lac. V IG 47.48.

- ]L- Magnas, Pelycarpo Lyfiro judice,

barmon.e

23 7Y

VU

ngel.c.iz. Evangehlfte Luce.

. debemusgratias, quod infignem de mulie-

M I

re ifta peccatrice hiftoriam fcriptis man--

daverit. Ageigitur eam paucis expenda-

rius

Etantecedentia qui'dem ficonfide-

remus, deprehendimus, Chriftum Phari-

"fxos & legis interpretes, qui confilium

DEI adverfus femet ipfos afpernati fue-

rant, v.3o: gravi elencho objurgaffe, quod .

ipfam Sapientiam juftificare aufi fuerint. v. ;

f

3. &feqq. - Cum qua Pharifeorum objur-

nl

gatione Evangelifta 1mmediato nexu jun-

| juüifi'

gitrem a Pharifieo quodam geftam,qui,fi..—

ts

externam fpeciem videas, melior ordinis .

trp

. fui fociis videbatur, quippe qui Chriftum

i

concione finita ad convivium invitabat.

du

IIT. Nomen hujus Pharifzi a Chrifto ex- :

ii

primitur, v.4o. ubi $z7om appellatur.

nm

Cum autem in zedibus hujus Simonis Pha-

ynidi

rifei, referente Luca ,a inuliere quadam

l, ch

." unctusfuerit, & Mattheus c. XXVL 6. & .

W

feq. & Marcus c. XIV, 3. fimili honore.

Chriftumin edibusSimonisleprofi a mu-

fac

liere quadani affe£tum memorent, jam o- .

pl

pgwh

WI

lim quzftio agitata fuit, num Simon Pha-

f

,23n

rifæ*qs idem fit cum Simone leprofo

!

l

| ali--

-808) zg (889-

alius? Priusaffirmant Autor fermonis de

foyc

olir

ablutione pedum inter Cypriani opera

füit

editi, Chryfoftomus homil.$r.in Mattha-

der

um & Ambrofius ad c.7, Luc. quibus e re-

Fui

centioribus inter alios fubfcribunt Maldo-

natus comment. ad Matth.26 & Barradius

qu

Tiri

tom.2. Coficord.libr.g. c.13.. Pofteriusaf-:

Mat

ferunt Auguftinuslib. z. de confenfu Ev-

fnt

angelift. c. 79. Theophylactus ad Luc. 7

Beda ad Maith. 26. &alii, quorum fenten-

[Uul

fSC

tiam rationibus preponderare judicamus.

Simon enim Pharifeus in Galilea, Simon

ilter

J dl

leprofius in Judza Chriftum convivio ex-

Iv

Cepit, neque Simon leprofus quondam &

oftea a Chrifto ita curatus, ut preter no-

j

men nihil lepre ipíi amplius adhzreret,

n

ejusdem cum Simone Pharif:

:eo hypocrita

ange

& traditionum tenaciffimo 1

flin

'ngcnii fuiffä

X

deprehenditur.

IV. Dum ergo Chriftus in zdibus Si-

li

monis Pharifzi menfe accumbit , acceffit

À

tf

mulier peccatrix cum alabaftro ung

venti,

d

Mi

quz pedes ejus!

acrymis rigavit, capillis ca--

pitis füi exterfit,

deofculata eft, & unguen-

&nK

FT

to,quodattulerat,delinivit. Cumaurem

& reliqui Evangelifte mulieris cujusdam,

feni

—

i

qui Chriftum unxit, mentionem faciant,

Matthzus c.XXVI, 6: & feqq. Marcus c.

fna

O

XIV s.1eq.& Johannesc.XI, 2 &XILi3.quo-

azari

ïEm; |

rum poftremus a:Maxia, Mairthe & L

Oro-

"$03 ) 319 ( $63-

Ynst

forore,— Chriftum

unctum memorat, jam .

opt

olim inter ecclefiz doctores difceptatum

at

fuit, num Evangeliftz omnes de una ea-

5efe

demque muliereioquantur;an de diverfis?

Vl

Fuille Origenis evo, qui unam eandem-

Tadl

que mulieremab Evanpeliftis commemo-

r

rari cenfuerunt, ipfe teftis eft homil. 55. in

fu.

Matthzum. Neque tamen ibi illorum

LHC' ?'

fententiz aftipulatus eft, fed contrariam

al

cenuit fententiam, nempe diverfas mulie-

AImus,

res Chriftum unxiffe, unam de qua Lucas,

jmot

alteram de qua Matthieus & Marcus , terti-

0 l-

am dequa Johannesagit. / Idemin homil.

m&

1.&2.ad Canticum Canticorum mulierem

[

peccatricem, cujus Lucas meminit, ab al-

vteft

tera, quz Chriftum unxit, &a reliquis Ev-

)ocfifl

angeliftis non ut peccatrix defcribitur, di-

ftinguit. Erquamvis Baronius ad A. C.

il

XXXII, 2o. objiciat, quod Origenes fanio-

*

T1S

3

judicii effectus longe diverfam firmave-

ys

(cet

ritfententiam , nimirum mulierem, quze

venti;

in domo Simonis pedes Jefu

unxit, cum

Jlisc

Maria forore Marthze & Mag

dalena unam

gue

eandemque fuiffe, quod Baronius ex Ori-

genishomil

la de Magdalena probare con-

j

tendit,

mem

7

lsdam»

iniffe tamen debebat , quod

ipfeinn

otisad MartyrologiumRomanum

jcith

(

Jam obfervaverat d. 22.

Jul. p. 3es. nempe

homiliam illam Latin

3,qUOI'

um potius Scripto-

rem, quam Origenem redolere. : Neque

;azarl

f

l

: «93) 320 ( $88-

(den

figent

inaeffet illahomiliz;probari a Barö- '

nio poffet, quod poft ejus commentaria in

gnà

Du

Matchzum fcripta fueric, cum Juvenem

E

Ia

fapiat &a fchole declamationibus recen-

Qt

tem, ut Cafaubonusin exercit, ad Baroni-

COf

um exercit. 14. fect. 1. p. 33r. obfervavit.

&Y

Prater Origenem :

Chriftum non ab una

f

wcantum muüuliere unctum fuifle, atferunt

Chryfoftomus homil

.gr.in Mattheum &

dem

g

homil.6r.in Johannem , Tiuas Boftrenfis

inij

ad Luc. 7. Theophyiactus ad'14. Marc. p.

Qun

269. Servius in catena Patrum ad Lucam,

Mig

p.214. feu potius Severus, ut doctiffimus

Cotelerius in notis ad libr. 3. Conftit. apo-

Qr

Man

ftol. c. 6. recte monuit & alii.

4

V. Unam vero eandemque muli

eremx

Tlus

ab omnibus Evangeliftis commemorari

Cj

Íoro

pretereos, quorum ab Origene mentio-

nem factam diximus, cenfuerunt e Grecis

fee

lb.6

"'Theodorus & Apollinarius , ut refert Vi-

&or Antiochenus ad c.14. Marci. Eandem

tIofic

&Qt

fententiam propugnat Auguftinus libr.2.

de confenfu Evangelift. c. 79. qui tamen ali-

dl

bitract. 49.in Johannem incertus eft)num

QU

Maria Lazariforor illa ipfa fit, qux pedes

Ad]

Dominiunxit ungvento , & terfit capillis

&L

i.

Cllm-

fuis, quos laverat lacrymis. Similis in-

conftantiain Hieronymo deprehenditur.

ltey

ehm

Namin przfationead Ofeam meretricem,

lavit

,eän*-

Q

que Domini pedes lacrymis fuis |

-

dem

^

c898) g (869-

h

1

dem effe judicat, cum muliere, quæ'ïhdi—

A

gnantübus difcipulis & maxime proditore

At

(sl

Dominum unguento fuo honoravit.

It

in comrmentario ad Matthzi c. 26.aliter fta-

Jit

tuit. . Fluctuat quoque Ambrofius lib. 6.

r

J

comment.in Luc. Cum enim a Luca c. 7.

ab

L

& Matth. c. 26. eandem mulierem memo-

T

rari dixiffet, ftatim fubjicit ;

goreft izon eg-

æumäi

dem effe,evc.

il2

M

VI. Nullus tamen veterum , qui vel ab

df

una muliere, vela pluribus, Chriftum un-

étum primis s. feculis tradiderunt, Marize

Qu

j

101US

Magdalena hancunétionem tribuitfe legi-

D

tur. Primus quod fciamus Chriftum a

Maria Magdalena unctum eredidit Grego-

l

e

rius M. quam & cum muliere peccatrice,

nl

jpi

cujus Lucas meminit, & cum Maria Lazari

enti)

Y

forore eandem fuifle fibi perfuafit , ut pa-

jus

W

tet ex ejus homilia 25. & 3. in Evangelia, &

i

lib.6. epiftolar. ep. 186.vel juxta novam edi-

tonem 22. Hanc Gregorii fententiam

adet

fbr

fecutus eft Beda ad Matth. 25. Marci 14.Lu-

24

ce 7. & alii... Inprimis vero hec opinio,

i

i

quod mulier peccatrix apud . Lucam fit

Maria Magdalena eade

mque foror Marthz

peäö

& Lazari, invaluit per o

8

cium ecclefiafti-

mplüïï

cum; quod in die Marie Magdalene juxta

j

j5 It

vt

reviaria peragiconfuevit. Nam & evan-

gelium,quod in ifta dielegi folet, hiftoeriam

j

(dl

mulierispeccatrigjg exLuca coutnet,&in

lf;e*m.

x

N

i

i

pro-

^EQ3)

2(892

profis ac hymnis illius diei omnia Mariz

lm

qu

Miagdalenz tribuuntur, qu 'vel Lucas de

peccatrfcu muliere, vel Johannes & reliqui

Tidn

nil

Evangelhftze de Maria Lazari forore retu-

lerunt

lim

Saneinhymno;qui mmplt lat-

tov

da mater ecc/dm Maria Magdalena Voca-

qur :

Gr

jusc

Mavia foror Lazari ;

ia

loh

,Qg/æ tót commifi crimma.

1luí

Etquamvisiftum hymnum Clemens VIII

ex breviarii iis removerijufferit, non defunt

tüm

thol

tamen aliain breviario Romano; , quze Ma-

Dd

riam Magdalenam; cum peccatrice ; cujus

Grar

Lucasmeminit, & cum Maria Lazari foro-

reé confundunt.

—— -

IIS

Lectio enim quarta ita

incipit: Maria Magda[erm, qua fuerat in

dei

dit

civitate peccatrix, &c. & orauo illius diei

C]ICI

itafe habet: Peate Marie Magdalene que-

iimnus Domime fiffragiis admroemur , cupus

lum

tdor

precibus excitatus quatriduanum fratrém

Lazarumvivum ab inferisvefufcitafhi , qui

iud

vivise?'regnas cc.ut aliataceamus.

flle

fol

VII. Cumergo hzc fententia per bre-

viaria quodammodo canonizata videre-

Jito

cm

tur, longo temporeillicontradicerenemo

aufuseft, donec Jacobus Faber Stapulenfis

edit

Parifiis 1517. ex officina Heinrici Stepham

l001(

&L

dxiceptauouem de Maria Magdalena & tri«

duo Chrifti ederet Fr ancxfco Molinzo 1n-

de []

Ícriptam , in qua demonürat mulierem

*üte

pöC-

5692) 323 (809-

n

peccatricem a Luca commemorátam ne-

»

d

que Mariam,

P

rorem Lazari, neque Ma-

'lertie editio-

LTCRQU.

riam Magdalenam fuiffe.

JJ

nihujus tractatus prefa

tionem feu epifto-

lam dedlcatomam addidit Jodocus.

Clich-

t lii

toveus I519. qui etiam adverfus Marcum de

D

Grandivall eodem anno difceptationis hu-

jus defenfionem excudi curavit, ut refert

TohannesLaunoiusin Academia Parifienfs

illuftrata p.674. Grancivallus enim tracta-

717

aehun

tum de unica Magdalena ex fententia ca-

tholice ecclefie Parifiisisig apud Jodocum

u

Badium | ediderat.

Prater Marcum de

&j Oi

Grandivall oppofuit fe Fabro Johannes Fi-

yiloro

fcherus RoffenfisEpifcopus,qui libros tres

p n

de unica Magdalena contra Fabrum edi-

n

dit.

Idem contra commentarium Jodoci

Jius o

Clichtoveiin Jacobum Fabrum librum u-

W»L&

num, & additiones de unica Magdalena

ULUA

adornavit, ut ex catalogo operum Fifcheri

fïä j

apud Johannem Pitfeum de illuftribus An-

W: :

Non

(s

glie. Scriptoribus p. 717. elucefcit.

folum autem refuütata eft a nonnulhs illa

et l

vt

Jacobi Fabri difpuzatio, fed etiam in indi-

cemexpurgatorium Alexandri VII. juffü

fen

editum relata.

Prætcrea Facultas 'Theo-

J

logica Parifienfis A. C.1521. d. 9. Novemb,

st

decretoin comitus folennibus poft varias

de eodem argumento collationes edito,

jnzor

fententiam Gregorii M. de unica Maria

A x

Mag-

PöC

-^ o068) 324 (£83-

Magdalena peccatrice & Marthz forore a

ttic

fuis alumnis propugnandam fanxit, ut ev-

tria

angelio Chrifti & ritui ecclefie catholice

dem

confentaneam, fcripta vero adverfus hanc

l:

que

fententiam nullatenus effe toleranda, o-

n

mnibusque de fuo gremio exiftentibus

The

velfuturis prohibuit, ne deinceps eorum

us

quisquam prefumeret in concionibus ad

hä&l

populum & difputationibus publicis libris-

tsd

ve,aut alias afferere plures effe Magdale-

fl

pas,autin dubium vocare quod fit unica,

ühye

quod decretum d. 7. Decembris ejusdem

lori

anniratum habitum eft, ut narrat Natalis

CT

Alexander hiftor. ecclef. fec. 1. part.2. p.137.

Chne

Gonferatur etiam de ifto decretoLiudovi-

tïïcu

cus Ellies du Pin Biblioth. nov. ecclef. tom.

Mügt

1. qui tamenaliam nunc & faniorem efle

Obfe

Sorbonz fententiam haud diffimulavit.-

offri

IIX. Nimirum haud defuerunt intet

-

tin

Sorboniftas pariter acalios Pontificiosqui

Amy

animadverterent , idem cum Fabro inft-

QUità

gnes quosdam Ecclefie doctores ftatuiffe;

dsf

li

& tantum abeffe, ut Scriprura Chriftum a

Iten

fola Maria Magdalena unctum dicat, ut po-

Ü

tius nullus Evangeliftarum in locis illis;ubi

eu

Chriftus a muliere quadam unctus memo-

equ

ratur, illam unctionem a Maria Magdalena

Tren

factamafferat. . Ideoque Gulielmus Efti-

Dend

us in oratione 14. non dubitavit hzc tria

-

ul

CCAa-

-

proþfmda in fe fu iþipere, mulierem pe

WHI

tri-

Vlllgæ

| *663) 325 (868-

yea

tricem &MariamMagd.effe diverfas,pecca-

lt

tricem illam & Mariam Lazari fororem iti-

thoite

, dem diverfaseffe, denique diverfas quo-

is hi

queeffe Mariam Magdalenam & Mariam

TONT

Lazarifororem. — Nec obftitit Facultatis

ents

."Fheologice Parifienfis decretum, quo mi-

G0fU.

nusSorbonifüs liceret unem, que vulgo

TT

hactenus credita fuerat, foeminam in plu-

il

res dividere, modo non dicerent, tresfuif-

4agdak-

fe Marias Magdalenas. Quin etiameo res

( Unia)

devenit, ut qui breviarium Parifienfe me-

:jusdEm

lioriformereftituere conati funt,nec non

Natils

correctores breviarii Aurelianenfis & Vi-

Lpp

ennenfis in Delphinatu mulierem pecca-

,udovï-

tricem &a Maria forore Lazari,& a Maria

l tof

Magdalena, que fuerat a feptem demoniis.

r

obfeffa , aperte diftinguentes hymnos &

lt

officiain fefto B. Mariz Magdalenz decan-

it j

tarifolita mutaverint, ut refert Bernardus

o

Cs

. Lamy in differtatione de unicaMagdalena,

ïbe lnh

. qui tamen fententiam a vulgo Romanz ec-

&gzuüïfy

clefiz receptam inifta differtatione £abi-

g

lire nititur.

it u

IX. Nosfemota autoritate tantum ab-.

!

l

sUl

eft ut ftatuamus, mulierem peccatricem ,

—

n

de qua Lucas agit, fuiffe Mariam Lazari fo-

j

n

rorem , ut potius rationes non contem-

»isb

nendas contrarium evincere cenfeamus.

hec

Mulieremenim quz aLuca ut yuvz & 75 76-

—— heduxerones delcribitur, notorio flagitio

pecä

p

vulgata erat; nec digna judicabatur, a qua

j

Jefus

i

)

;'æä /) 326 (8&4

qu

Tefus fe tangi pateretur. Mariam autem

Qv

Lazari fororem diligebat Jefus , & ipfa me-

Cil

Jiorem partem elegiife laudatur , nec abea

[

Judsi abhorrebant tanquam a peccatrice

I

Luc.X, 42. Joh. XL 5. 3i.

Adhzc mulier

n

peccatrix ; dequa Lucas agit , in Galilea

commorabatur, Maria vero Lazari foror

j

Bethaniz in Judza, utalias magnzinter u-

M&;

tramque diverfiatis rationes taceamus.

Tul

Nec obftat, quod Maria Lazari foror Joh.

f

XL 2. dicatur: Chriftum unxifle ejusque

as

C5 (

pedes capillis fuis exterfiffe , unde inferri

fih

poffe videcur,quod Maria Lazariforor;an-

Qa

tequam Jefum Bechaniz ungeret, qu& bi-

füen

ftoria poftea demur c. XIl,t.feq. narratur,

bus

alibieum jamantea unxerit, nempein do-

füs

mo Simonis Pharifzi, ut Lucas retulit. Re-

lii

fponderi enim poteft; Matthzeum X, 4. &

Iiï; (

MarcumlI, 9. cum Apoftolos a Chrifto

lim

electosreferunt, de Juda dicere, quo

Tous,

Chriftum prodiderit , non quodjam illo

tempore, cum ad Apoftolatum electus eft,

e&,q

Cofm

Chriftum prodidiffet, fed quia illa cetate,

P

cum Evangelifte hiftoriam fuam fcribe-

—

tit

rent, Jude proditio jam facta fuerat, ideo-

juf

que eain feriererum geftarum

per antici-

]Uml

pationem memorari poterat. Eadem igi-

m

tur ratione Johannes de Lazariinfirmitate

pv

& morte agens fororem ejus Mariam fuiffe

dicit ;«:-»;ïvïoläixg'-.].zlowav-' TOV WUgicy pveo T

nqn

^J Mar

uo

898 327 (883--

lu

quodjamillo tempore, quó i azarus ;egro-

afa Is

tayit , Chriftum unxiffet, fed quia tum,

cau

cum]ohannes evangelium fuum fcriberet,

uactioilla jam facta fuerat, ut Gerhardus

Gub

u

harmoniz evangelice c. 143. p. 38. & Beza

ad Joh. XL2. recte annotarunt.

oUa

1 IoItr

K. 'Tantum quoqueabeft, ut mulierem.

t

peccatricem , de qua Lucas agit, Mariam

Masdalenam fuifle cenfeamus , ut potius

ais

r

nulla ratione fatis folida illam fententiam

x

fuffülciri poflejudicemus. — Equidem Lu-

cas cum fub finem capitis 7. hiftoriam de

jf

Qri

mulere peccatrice narraffet, ftatim fe-

quenti capite etiam. Marie . Magdaleriz

Luæ hl

Fa

ientionem facit; quz a feptem demoni-.

bus per Chriftum liberata de faculcatibus

n dr

fuisipfiminiftrravit. Verum quod Maria

jiNe

hzc Magdalena mulier illa peccatrix fue-

X) 4'&

rit, dequa paulo ante verba fecerat, nul-

Chrlo

lum in Évangelifta veftigium deprehendi-

2

mus. Ímocontrarium ex eo colligi pot-

igm 1"0

eft, quod Mariam Magdalenam Chriftus in

Qusd

coimitatu fuo habuerit, mulierem autem

! gt

[

(cti

peccatricem poft ablolutionem ipfiimper-

titama fe dimiferit, eamque in pace abire.

p

jufferit,ut alias rationestaceamus. .. No-

r

lumus er

go ex. Maria. Magdalena mulie-

df

I

remllam peccatricem facere , quod citra

jmi

gravem injuriam fieri non poffe arbitratur.

"

f

Marcus. Antonius..de. Dominis libr. z

jl

X 4

de

v

[

-493) 3$ (ä&-:

de republ. ecclef c. 2. n. 46. Confe-

In

rantur

edam peculiares

tractatus,

fe

quibus Mariam Magdalenam falfo pro pec-

fe

catrice illa haberi, de qua Luc. 7. agitur,

probarunt Bilibaldus Pirckheimerus &

g

n

Nicolaus Baringius, qui conjunctim editi

funt Hannoverz 1644. :

l

i

Y

li

XI. Czterum num etiam

Mariä foror

f

Lazari a Maria Magdalena diverfà fuerit,

R

Q

nolumus

imprefentiarum - difquirere.

qi

Graviter divexatilla quzftio Francifcum

I6

'Turrianum,

Cum enim Conftitutiones

(it

Apoftolicz , quas pro genuinis habet,lib.

Ío

3c.6. Mariam Lazari fororem a Maria

&

Magdalena diftinguant, & tamen byeviaria

qu

ü

Romanz ecclefiz utramque pro eadem ha-

beant, valde torquetur , dum vel officium

fe

Ei

Romane ecclefiz, vel apoftolicas conftitu-

tioneserrorisarguerecogitur. lgiturad

[4»,

ali

Tigr

incitas redactus,ex apoftolicis conftitutio-

nibus Mariam Lazari fororem eandem effe

(u

cum Maria Magd. negat, &tamen etiam fe

Tür

non errare putat, fi cum ecclefia pie dicat ;

i

Mariàm Lazari fororem eandem effe cum

re;

Maria Magdalena, licet falfum fit , quod ec-

Á

clefia dicit. Sed vertigini füe hominem

relinquamus: Alias Gerardus a Nazareth,

Epifcopus Laodicenfis, peculiarem librum

deq

edidit, in quo probare nititur Mariam

Tt)

Magdalenam unam tantum effe foeminam

N

N

m

: "2493 5329 ( $e»-

Cs

inevangelica hiftoria, & eam quidem fuif-

(

fefororem Lazari. Rationes ejus recen-

Og

fet Hofpinianus de feftis Chriftianis p.r23.

gt

Nos unam effe Mariam Magdalenam evan-

av &

gelicam libenter agnofcimus, neque eo-

i

rum fententiam probamus , qui apparen-

tes crotradictiones in. hiftoria dominice

y ht

refurrectionis circa Mariam Magdalenam

fugt,

occurrentesaliter non folvi poffeftatuunt,

Ut

quam fr unica illa Maria Magdalenain plu-

yolcom

res dividatur, quz Evangeliftas concilian-

ütio

di ratio Jacobo Fabro & jiam olim Ambro-

?bef,lih'

fio ad c.24. Luce placuit, quemadmodum

| Maria

& 1illis non fübfcribimus, qui mulierem,

eyiunt

quz in domo Simonis leprofi apud Mat-

demlt

theeum c.26. & Marcum c. 14. Jefüm unxif-

fut

ememoratur, a Mariaforore Lazari cum

onftitu-

Euthymio cap. 62.in Evangel. Matthzi &

tl

aliisdiftingvunt. Interimtamen & Ma-

Siut-

riam Magdalenam a Maria L.azari forore,

knd

(quicquid Lightfooto in chron. tempo-

^tam d

rum N. T. fect.34. & in hor. hebraic. ad

d

Joh. XIL,5. videatur) & utramque a mulie-

(f o

re peccatrice,quamLucaskmemorat,dive*r—;

am extitiffe minime dubitamus.

vt

i

qn

- XII. Sufficiatergo nobis , quod mulier;

Vr

de qua Lucas agit, fuerityuvj & aóAes duorg-

'Ma[iäm

ToAós. Et Hammondus quidem obfervat

hanc vocem velethnicam mulierem figni-

i

j

X5

]fïcarc

üa) 330 (SC).»

ficare poffe, ficut Paulus lpv eä

ln

iOv meminit, Gal. 11, 15, quam fignicatio-

Sur

nem etiam locum habere putat Luc Vla.

g

33. 34- vel meretricem, quod cum priori

(

conjectura optime convenire dicit, cum

ffir

nihil frequentius. fuerit apud ethnicos

)

mulieribus , quze corpore quzeftum fece-

Tf

runt.

INos paucis obfervamus, vocem -

Thift

petereAB interdum quidem n genere pec-

catorem denof*are, licut l'emrus : ad Chrifü

p

n

q

pedes proftratus zde«. fe ceuozg'rw?xoy agno-

Yi

vit. LZ&C V, $.aut ficuc Chriftus æe,gwgw,us-

apüc

Y(B, azró vv éiueevoNov appellatur, Hebr.

P

VIL 26.plerumque tamen flagitiofos & no-

[

l&

toriis criminibus infames peccatores illa

20

voce defignari, quales erant palylzmm, cum.

lum

quibus peroc feepiflime conjunguntur,

m í

