hunc /Ethiopem dealbare conatur.' ^ Alia

i

fententia fuit Bezee, qutzmepiflola s. ad An-

] pm

dream Duditium hunc Poftellumomnium

ormt

hzrefium, ipfis etiam Romanis Inquifito-

T

ribus judicibus, cloacam Lutetiz in ipfis

.oin

Sorboniftarum oculis verfari indignatur.

"

9101';

Idem n epiffola g1. edomnes orthodoxas ec-

hu

cleftas p.319.. Poftellumvocat monftrum.

a

exomnibusomnium feculorum hzrefibus

conflatum. Et/nócaZigerianis per Putea-

t

hé

uftus

nos ;oüeä?if p 274.dicitur,quod comb

ho

fuif-

y

494) ag4 (863-

:

fuiffet Poftellus ob dogmata fua, nifi fatuu

fuiffet. . INecipfi Pontificii dubitant, Po-

if

Sane Pal-

ftellum hzreticis annumerare.

]i

ladius iz.fuo catalogo bereticorum refert ,

In

Pottellum,cujüs antecefforemSchvvenck-

jitl

feldium effe dicit, ex Talmudiftarum &

In

Rabbinorum fomniis inanes invexiflenz-

li

nias, easque tam tetras & abominandas,ut

IK

indignum fit, eas piis. auribus revelare.

I

Quod Palladii judicium repetunt Linda-

te

nuszn Dubitantio, dial. 2. p. 207. Prateolus

I

in elencb. beres.p. épy. Petrejus zm. cataogo

ipf

bereticorump.1$o. Nonnemo ex fanaticis,

bi]

qui epiftolam de myfticis Scriptoribus

rel

edidit, $.47. p. 7;. Poftellum cum Jacobo

de

Bóhmio comparat, unde quid de Poftello

bi

fentiendum, facile judicar1 poteft. Fana-

ticum enim fuiffe Bóhmium, omnes ot-

éo]

thodoxi agnofcunt , nec ulli ejus errores

rer

damnare religioni eft, quia fanaticismi fu-

ld

Ípicionealienus effe velit.

.

L]

ffimum. &

u

. XXIX. Hominem | impuri

jv

laneatheum vocatPoftellum autor 'Tur-

Qu

co-Papifmi Sutlivius J//.7.p.:$7. . EcMer-

di

fennum quoque in commentario ad Ge-

bi

nefin Poftellum inter atheos retuliffe, te-

i

ftatur Voetiusparz. 1. difputat. p. ujg. Exft

fer

vero Dei exiftentiam haud aperte negave-

tf

rit, fed paffim contra atheos difputet, quin

fuerit,

$d

.gtiam integros libros atheis oppo

r

, mui-

1 Y

l

EGETLC M

ftus

multas tamen fovit hypothefes, que athe-

t

x

ifmo foresaperiunr. Unde etiam Spize-

liusin fcrucnio atheifmi p. 6o. & Reiferus

vfett

in:epiftola de antitheifmo p. 271. Poftelli

d.

mentionem inter atheos non omittunt.

nl

In hiftoria ecclefte Gallicane Zib. z. nov

[enp.

herefzos Deiftzrum parens appellatur , ut

du

notat Raynaudus zoz

.. 271. ubi Deiftas

vlf

intelligit, qui Deum unum admittere con-

P

tenti , cetera chriftianz religionis myfte-

te0l

ria pro fabulis habent.

Verifimile autem

7

ipfi videtur, quod Deiftarum fuliginem fi-

vtl

bi Poftellus affricuerit, dum inter varias

ormbus

religiones inftar navis, que gubernatore

qc0bo

deftituitur,incertus, &

P

quid crederet, gm;

oftelo

biguus hzfitavit.

.

Ja

XXX. Naturaliftam fuiffe Poftellum,

t

€olligi poteft ex Bodini tractatu de abditis

ttota

rérum fublimium arcanis, quem ex Poftel-

il

li chartis magna ex parte compofitum no-

tavitDn. D. Diecmannus in difputatione

y

inaugurali de Naturalifmo . ». edit. Lzpf.

; Tu

eumaliorum, tum maxime Tohannis Bo-

"a

dini.. Necdefuntin editis Poftelli operi-

4

bus naturalifmi veftigia , dum paffirn ho.

i5 t

mines fine Chrifti notitia falvari poiTe af-

J

ferit./ Necrarofein ejusfcriptis Liberti-

nifmus prodit.

Sane in epiftola ad

g

:c,qüin

Schvvenckfeldium fcripta A. C. 1553. p.222.

Xer.-

,fueïlïa

tyrannidem plu'squam-Babylonicam e

ceri

*

*ää) »gó: e82--

ceri putat, fiapofyn agcgireddantur,quii

a

tj

V6I

certa verba, fenfa & conf-ffiones jurare

Do

nolunt, & quanta prophetandi libertate in

fcriptis fuis ufusfuerit , cuilibet ea legenti

flu |

n

illico patebit. . Quod ediama Syncreufmo

alienus non fuerit, ex eo poteft. colligi,

f

quodpublice dixerit , bonam religionis

n

fibi

fpeciem efformariigon po(le, nifi ex Chri-

ftiana, Judaica & "Pürcica combinetur , ut

&l

Wo

ex Henrico Stephanorefert Morhofiuszn

qolybifl.p.7;.. Huc fpsctat eciam totus ejus

47

tractatus; qui panthenofia infcribitur, feu

[UGT

À

omnium diffidiorum compofitio quamvis

methodus, qua diffidentes conciliari pof-

lsf

fe ftatuit,ad concordiam ftabiliendam ni-

ft

hil faciat, ut monent Domini Autores oP-

tür

fervationum Halenfrum Tom.1.9.357.

guh

XXXI. Enthufiafmum fuum Poftellus

den

ipfe faffus eft in oratione, cuius verba non-

quà

nulla ex Naudeo repetiz Arnoldus 77 fup-

i

fi

(

plementis hàfforie fae *ecclefaflice p. g.

Fatetur enim Pofteilus in 1jlo loco,quo

ptol

enthufiafmo impulfus multorum judicio

MU

in luxate mentis notas collapfus, & ftulti

myi

delirantisinftar multa & fcribere & dice-

Pui

recoactus fuerit , qie improbari vulgo

Stu

merito videntur.

Ubitamen notandum,

l

quod Poftellus madtorim ;udicio m luxat

[/ u

mencis notas collapfum fe dicat, & a pro-

T&Xl

tulifle, que merito improbari poffe v/en-

A

; IHV.

- 409) 297 (808-

qi

eur. Nosautem illud multorumjudicium

r

verum fuiffe minime dubitamus. Adhunc

Tttey

Poftelli enthufiafmum fpeétat, quod libri

lgt

fui de nativitate Chrifti ultima nunc futu-

dl

ra autorem efle Spiritum- Chrifti in ipfo

coli

ftatim titulo jactat, quod juxta Prateolum

igionis

2n catalogo bereticorum a Raziele Angelo

TU

fibi multa revelata fomniavit, & quod jux-

tf

ta Verderium, cujus verba a "T homa Pope

of

Blount z cenfora celebriorum Autorump.

]s li

472.allegantur, de prophetiz dono gloria-

tus eft.

y, f

ais

XXXII. Quemadmodum autemPoftel-

yi pog-

lus fupernaturali prophetie dono inflatus

fuit: itaetiam rationi fuge tantum ex na-

I m

&l

turalumen promifit, ut myfteria fidei ar-

gumentis ex naturali ratione depromtis

fieis

demonftrare fe poffe exiftimaverit. Sed

jmt

quam futilia fint argamenta, quibus my-

fterium Trinitatis, Íncarnationis & alia in

4l

H

l

fuo de orbis concordia opere ex ratione

probare fatagit, prolixa demonftratione

qu

ydit

|

noneget Meminiffe ergo debebat, hec

At

j

myfteriaa feculis abfconditaa carne & fan-

dit

guine revelari non poffe Matth. XVI, i7.

)

Stulü funt, qui hec myfteria humana fua

fapientia rimari conantur , rectius fapiunt

ldUmi

i

Y

0i H Y uNv ICoYTES 7rRY Ysluet eig av vzrao

e

TB Xo58 2. Cor. X, .

1

0

;/fwl

faruntPoftell.

XEX[II.Servetianifmi accu

7)

G;enä-.

-55 288 ('äfäb3

110

Genevenfes, fed ipfe in apologia fua, ut Si-

dot

monius;quiillam legit,rm epi/Zola zi. narrat,

blit

refpondit , tantum abeffe ut myfterium

'[ rinitatis impugnaverit, ut potius Deus

dip,

H

ápfi gratiam conceflerit, hoc myfterium

mj

perargumenta ex ratione depromta decla-

bru

randi. Veruntamen hocipfo dignitati hu-

jus myfterii multum derogavit, curn illud

äc"l.l

Ve

argumentisa ratione humana excogitatis

leba

demoníftrari pofle fibi perfvafit, quod fieri

"flä

non debuiffe paulo ante dictum eft, — Pree-

tur,i

terea ex illa ipfa Poftelli apologia conftat,

quod nugatus fuerit , efle neceffario intra

Pari

'Trinitatem primam aliquam intelligenti-

amomnes humanas & angelicas intelligen-

ecglej

T

tias complexam, quc velut lumen Solis

trini autodor corporis odorati emanave-

fexu

rit, &poftquam nata & formata eft, íe

.

an'

de perfonz unita fuerit.

part

XXXIV. Schvvenck

feldius in epiüöla

ttibu

a

ad Ponifium, cujus fragmentum ab Arnol-

doznfupplemento biff. eccl. p.:$. exhibecur,

fljtjr

i.

ita de Poftelloloquitur: id)balte ibn für eíe

tien gelebrten guten SXten(cben / toenn er nur

erie

quid

ba$ Gefpenfíe Virginis Venecz fídy nidt

bátteoerfübrenfaffen. — Seductio autemilla

ar;)

nonlevis fuic.

f'em.

Eo enim usqueamentiz

lat

pervenit,ut juxta Thuanum Z/j. 74. f.533-

inerrorem delirum juxta ac deteftandum

li,

de focminei fexus reparatione fa

lutari

ï'f/iä!z

non-

-68) 289 ( 863-

u

nondum confummata incideret , eumque

w

. * domum reverfus inter prelegendum pu-

tenut

- blicarec & defenderet. Quin & librum edi-

D

dit, in quo docuit, debere fceminas pér fce-

minam falvari;ut viri per Chr.ceuicgitur

u j

i

2n5caligerianis per Puteanos editis p.27 a.i-

a

:

o

. brumillum infcripfit de Virgine Venera,

mll |

acineo docuit, foeminas a. Johanna fua

Veneta, quam matrem fuam appellare fo-

ogitatis [

odf

. lebat, redimendas, ut docet Ofiander h.

.Tu

ecclef. centur. i6, Dib. 3. c.31. P. 67 qui mira-

of

tur,fi Poftellus ob hoc nefandum dogma

. Parifus non exuftus fuerit... Eundem Pó.

onm -

. ftellierrorem commemoratMicrzlius ;f

Ugenü- .,

Jiget

ecclef p. $85. & quotquot fere

xPoüelli me-

inunerunt. .

1 SOI:S :

ynde

XXXV. Nonnulli vero PoPceUum ton

fexus foeminet, fed inferiorum hominis

j

parcium redemptionem Jobannz Venetze

tribuifle ftatuunt.

Hanc eriim fententi-

epi[ïoh |

Arror

am Poftello tribuit Lambertus Danzus ;

notis ad Auguflini libellum de bereftbus P.

!

j

v

36;. Sed ipfa ejus verba placet apponere:

i

certe noflro feculo & memoria impuriffmus

r '

'

|

quidaim nebule G. Poflellus Sorboniflar um

1d) t

)

Parifienfium delicie bunc bIafphemum erio-

t

vrem impudenter quidem, fed tamen libere.

m

Lutetievenovavit, dixitquenos a Chriffo ab

,

umbilico tantum ad caput[alvos effe fatios,

a

reliquas autemnoffri corporss parzes & in-

f

. 6'1'1.0-;

n

&38) 290 þ( ge*

1

1

No

feriores umbiliconona Dei Filio , fed a go-

tct

banna quadam fcortoipfrus (quam eiamm-

ceffuofüs bomomatrem [nam áppellabat)re-

Ia

Eu

demptas liberatasque e[es.— Quale opinio-

sutm portentum canem ilum ettam publice

—

ibo

in inedia Acadeinia evomuife, fetunt omnes,

Y

du

qui eum profaentem Peofomei canones me-

cum Lutetieaudiriunt.

Eadem de Poftel-

d

cul:

lorefert Danzusin notisad Auguftini en-

chiridion p.793. Danco confentitFlacius,

C

qui etfi Potteilum Parifüs docentem non

e[f

audiverit, ut Danasus, eandem tamen Po-

Mo

ftelli blafphemiam in quodam ejus fcripto

(ta

:i

Vità

legit, quod de Virgine Veneta elucubra-

Que

vit, ut ipfe Flaciusteftatur in epiftola dedi-

catoria ,

quam Poftelli epiftole ad

m

Schvvenckfeldium a fe edite premifit. In

lire

eaenim mentionem facit tractatus illius de

Ilire

Virgine Veneta, quem Satanz cloacam

iflt

merito vocaricenfet, & varios ex eo erro-

Scrï;

res excerpit, quos inter & illum ponit:

fecul:

Chriftumvefliturffe tantum fiperiorem par-

musi

zem bommis.fed iflam novam Evam autana-

i

irem debeve mferieremrveflituere , & illam

t

ho

refHitutionem debere Venetüs 8 opera fh-

[

cboar1.

Vitf

XXXVI. Animam Meffizante alias res

Tetu,

creatasa Deo conditam in panchenofia fua

Btioi

afferit Poftellus.

Idem areumentum tra-

e

ET

&t in clave abfconditorum c. 5. & fegv.

ll"uS,

- :Notat

| $82 ) 2.-919( 8&2

li

Notatjuvenilem ecclefiam habuiffe proar-

(f

ticulo fidei, quod anima Mediatoris fit pri-

;

u

ma creatura Dei & univerfi lex & media-

f

Ü

trix,in hac anima occifum effe Chriftum

pub!iu

ab origine mundi, in ea Chriftum effe pri-

n

mogenitum creaturz Dei, in ea per Chri-

J

ftum n Chrifto & a Chrifto omnia effe fa.

J

&ta, in ea Chriftum effe heri hodie & in fe-

Bd

cula, in hac anima concomitatum fuiffe

Fiädïäl

Chriftuin omnes Patres ab Attlamo, illam

emfit

eíIe manum Mediatoris, que£ dedit legem

dU

Mofifervo fuo, yerbaSymboli Niceni: oez

f

quem omnia fada (ant, de anima Chrifti di-

Jcubtt

vina verbo unita intelligi debere , Jobum,

hd

quem Prophetam ethnicum a

ppellat ,ani-,

oie !

mam Chrifti Red

emptorem fuum appel-

yli. !

lare, necullum hominem in ccelum pervé-

li

nire potuiffe, nifi anima Chriftiibi jam fu-

ciottt

iffec, ut alias hujusmodi pfeudhermenias

Scripturz, quibus animam Chrifti ante.

eü 6[(9'

fecula creatam probare

] POB'IE'

Inus.

»-con:ïztur à tacea-

TU

-XXXVIL Ineademclave Po&eïlus do-

J guät*ü

Ü

lí

cet,p.26. Chriftum fuifle venturum ,etfi

h

homo non peccaflzt, primo, ut fummus

0?676

virtutum dpex in eotanquam duce vide-

Ti

rerur; fecundo , ut myftterium incorru-

ptionis fue nos in facramento sterni te-

um

ftamenti doceret, cum impoffibile fic, uc

ullus ficin animo & corpore abfolute bea-

é

N

)

"

d x

tLlS?

-&98 ) 202(863-

tus, nifi per comeftionem & potum carnis

4j

&fanguinis ejus, ut per hec myfteria illi u-

| JH

Dïätl]f in anima ö( COIpore; tertxo,ut COr-

u

pusfüum in coelum attollendo etiam nos

k

his myfteriis fibiunitos attraheret. :

Ve-

fiü

rum ficut ferpens zneus erectus non fuif-

li

fet,fi Hraelitze a ferpentibus igneis vulne-

l

rati non fuiffent:.

ita etiam coeleftis medi-

tur

ciadventu opusnon fuiffet, nifi homines

Ko

in morbum peccat incidiffent, fLoves per-

4

|

ditze non fuiffent, adventu paftoris opus

ii

non fuiffet;unde etiam femen benedictum

$r

Protoplaftis non in flatu innocentiz, fed

la

in peccatum lapfis promiffum legimus.

D

Fruftranez ergo funt fpeculationes. Po-

n

ftelli, quibus rationes excogitat, ob quas

|

Meflias ex ejus fententia venturus fuliï'et,

h,

etiamfi homo non peccafia.t.

!)

-KXXIIX. Quadruplicem nativitatem

part

Chrifto afcripfiffe Poftellum , patet ex ejus

jeni

tractatu de nativitate mediatoris ultima

(hr

nunc futura & toti terrarum orbi manife-

ftanda,cujus titulum tantum & indicem

temp

fili

capitum vidimus a Franckenbergio edi-

f(

tum. Intellexitautem per primam nati-

traf

vitatem eternam Filii generationem, per

Tr4n

fecundam animce Chrifti productionem,

Taty

quze ante aliarum rerum creationem facta

fler

eft, per tértiam incarnationis myfterium,

& per quartam ipfam facrofandifmam f)-

!

d.k"f-'

"*äæ) 293 ( £6s-

ts

axeas coufedi

onem , inqua foda frt ipfe ge-

il

o füspure : fin

e ullis exteriorzbus. accidenti-

Iu st

um imvolucris per folum verumque fübflan-

f]

l

gtie Thoduri , ut Poftelli verbis obfervatio-

]

T

num Halenfium autores, quibus ille Po-

il

ftelli tractatus ad manum fuit, quartam

vt

hanc nativitatem defcribunt.

Conferan-

m

tur, quz ex ifto Poftelli libro depromfit

m

Kochius in folida Zzexeresdcsos 'expofit.

l

w

P.463. Verum defecunda & quarta Me-

T

diatoris nativitate, quas Poftellus fingit,ex

j

Scriptura nihil nobisconftat.Ceterum ad

? i

illam ultimam nativitatem refpicere etiam

3imUSA

videtur Poft.cum in tractatu de nova f£tella

N ?G- -

circafinemait: quimquies mille quingenti

bqu

quinguagind aumiprodeunt acondito mun-

A

do, adnofira usque tempora , cum Chriffus

INTRA NOS(majusculis enim literis has

j -

particulas exprimere voluit) babitare co-

perit.. Et paucisinterjectis: INTRA NO$

um

oportet ventre ut affuum tertio videtur ad

nm&' iM

tempus veflitutionis omniumut ferto " non

Qd

0Jis verbis evangelici viri reperiantur «qua-

pe

fiChriftusantereftitutionem omnium in-

trafidelesnon habitaverit, nec ante ulti-

n

Bmxpe[/.'

mam illam, quam comminifcitur Chrifti

nativitatem Íferio e

-

potd

d

vangelici Vir; reperti

9

fuerint.

:

fe[iüm;

. XXXIX. Refert Be

za in nkot.x ad- 7&/).

re

TE

/

4

XXI, 22. agyrtam quendam fuo tempo

li

j

fe

N

"7543?3') 204. ( £65- |

"

fe pro. Johanne Evangelifta v

enditaffe ,-

Á

quem infanus fed nihilominus fceleratus,

Poftellus,fefe Adami protoplaftianimam

Y

W

habere jactitans, fratrem fuum | Lutetidsy

vocaverit. AddirBeza,agyrtam quidem

illum T'olofee combuftum , Poftellum au-

?

tem Lutetie poft tot blafphemias ab ipfis

etiatn Sorboniftis adht

1

A

ctoleratum fuiffe.

li

Unde etiam Chriftophorus Sandiusznira-

l

&aiu deorigine anine Pottelluminter Me-

2l

tenfomatiftas referre minime dubitavit.

a

)

f

« At.

XL. Idem erro, uta B.

Chemnitio hll?".'

c

mon. evangel. c.32.p.274. Poftellus appella-

4

I)

tur,in tractatu de zniverfitate p. 27. allerit,

quod chriftiani & catholici doctores no-

?

tent, noftrz animz fubftanciam, que lux

& vitaeft,ex illa luce, quz omnia replet,

&

decifam devenieinnos ex horizonteor-

Qu

Ti

bislunz. Videtur autem pet iftanr]ucem,

quxomniareplet, JEfumintelligere. Di-

[

xeratenim in verbis proxime precedenti-

f

bus , quod fecretiores & fanctiores Mofis

(

interpretes perfectiffime intelligant, ter-

p

reftrem paradifum effe illum vitz fontem

j

Jefam, cujus vitze & lucis fumus partici-

bu

es. Sicerrorem fübinde errore cumulat

C0

Poftellus. Quinam autem funt fecretio-

]ea

res illi & fanctiores Mofis interpreres, qui

ip(

cüng'?

j

gerrefh*em paradi-fum Jefum eífe ch

Qui-

r

"$98) 205 (803--

fltäli'e,

Quinam funt illi catholici doctores; qui

Vi

fubftantiam animz noftrz ex luce omnia

ymit

]

replente decifam ex horizonte orbis lunze

uitbb ,

in nos devenire notant?

D

Qd

- XLI. Quod ftellz in libro coeli litera-

if d

ram characteresreprefentent, & in iis legi

nl

l

poffint, quz toto orbe fiunt aut. futurá

J

iM

l

tuntfuperftitiofi Hebrei & ArabesPoftel-

j

]

loperfvaferunt, qui zm commentar:o ad 3e-

enï

zirab Deum & Chriftum ejus teftem advo-

bt

cat,quodin coelo eaomnia , quein rerum

natura confütuta funt, ipfis linguz fancte

ioh

characteribus expreffa viderit.' Verba ejus

»

J

adducuntur a Gaffarello 7 cerioferatibus

jl

j

imauditis part.4.c.1.p. 26$. qui addit; quod

1e€ HQ*

Poftellus non tantum ex propriis experi-

ul

mentis, fed vel maxime, cum regiones ori-

r

entales fepiusinviferet, ex libris Arabum,

ne

qui horum fecrecorum pleni funt, & ope-

Jl

Ü

ribus Leonis.hanc artem haufiffé videa-

tur.

Ü

Arbitraturibidem Gaffarellus, Po-

d

el

ftellum,. quo hec doctrina de Scri

ptura

)

ïciv

ccrlefti ab Europzis felicius reciperetur,

j

premiffiffe tractatum faum de configura-

(Il

tionefignorum coeleftium velut pream-

jn

bulum & preparatorium, in quo oftendit,

conftellationes cceleftes non animalium :

oym

ol

fed. figararum quadratarum potiffimum

jl

f

ipectes reprefentare, inde fibi perfvadens

J

fguras illas facile pro literis hebraicis ha-

j

bitum

(Ml

.Tæ

"'kiä)ä) '29»6(4 E. a.

bitum iri, quod plerzque earum ad figu-

ram quadratam accedere videantur. Sci-

:

li

licet Poftellus, fi absque aliquo velut ten-

tamine & przludio fcripturam hanc coele-

i

(

ftem Europeis obtrufiffet, impoftoris no-

tam, quajam pridem nulla tamen fua culpa

Jaborsbat, haud etiam hac in re effugiffet,

ut Gaffarellusibidemjudicat. Verum nos

[

t

Poftellum nequealias citra omne merizum

impoftoris nota laboraffe, neque eam et-

iam hacin parte, quz fententiam ejus de

Scriptüra coelefti attinet, qualecunque

Q

praludium vel tentamen prmitteret, ef-

K

fugerelpotuiffe arbitramur. Et non va-

t

Ü

nus arufpex fuit Poftellus, cum przvidit,

neminem fibi crediturum, fi diceret, quod

b

omnia, que in rerum natura conftituta

funcinftellislegerit. Quis enim hecPo-

Ti

Ti

ftel'um, nifi forte per fomnum aut febrim,

vidiffe &legiffecredat? Nuge certe funt

li

quz de his coeli literis vel Poftellus,vel Ro-

po

bertusde Fluctibus, vel Gaffarellus tradi-

Q

derunt, ut Gregorius Michaelis zz motis ad

[

Gaffarellum pag- 445 & feg. xecte cen-

uit.

Y

u

-XLII.Flacius Illyric

us inepiffola dedica-

&f

L

toria, quam premifit Poftelli ad Scbovenct-

ii

feidium epiflole a fe edite,ex ejusdem Po-

lo

ftelli libro de Virgine Veneta varios erro-

De

resexcerpit. Refert enim,quod faciattres

mun-

a PTR i«

Em

!

-"äää) 297 (8e9-

ff

mundos, tria COrpora, tres animas; quo&

S&l

dicat Satanam a Chrifto in ccelo victum ac

L

inde pulfum primum circa annum Chrifti

Qd

1540. d. 16. Octobris, & inde perpetuo in

MU

€oelo cantari Alleluja; quodaíferat Virgi-

a

nem fuam Venetarn effe de fübflantia Filii

j

Dei, alteram Evam, matrem univerfilem

il

n

totius mundi, & furímum Pontificem to-

FLEUR

tiusecclefie; quod effütiverit, Chriftum

d

venifle,ut doceret nos paternitatem mun-

TT

di, feautem debere maternitatem docere ;

N

quod jactaverit, feabilla matre mundi re-

td

/

generatum & reftitutum, . & primogeni:

1v

tum effetotius mundi, item fein reftituti-

íd)

one fuatanta luce donatum, ut per inte-

uY

gram horam puriffimum Solem infpexerit,

m

eamque vim fe perpetuo fuiffe habiturum,

nifi quidam nebulones Lutherani vene-

)cP(]

br

Jf

num fibipropinaffent; item fe ita effere-

fi

füitutum & regeneratum, ut nullo cibo aut

T

potuindigeat ; ut errorem de hominum

1id

quoad inferiores partes redemtione per

ji

taceamus.

JohannamVenetam fuperius memoratum

i

Si Flacii de iítis erroribus

judicium audire placet, non dubitandum

ii

effe cenfer, non hominem fed Satanam,aut

"

etam muültas diabolorum legiones in ifto

hominis cadavere inhabitantes talia contra

j

!

Deum blaterare & biafphemare.

otis ad Augtflini L-

a

XLII. Danguszzz

yut

[

bel.

T,S

*568)298 ($63-

bellum de herefibus p. é$.de Gnofticisagens

refert, quod Guilielmus Poftel. fex mun-

di, (hoc enim elogio illum condecorat)

:

!

Gnofticorum herefin fuo feculo renova-

verit,etfiquain parte Poftellus cum Gno-

d

fticis fecerit, nonexplicet. . 5Simonius ve-

ro n epiflolis feleclie epiff. 21..1 7.obfervat,

principalem hanc Poftelli dementiam fu-

1ffe,eamque ab hzrefi veterum Gnoftico-

rumnon multum alienam, quod quemad-

modum Gnoftici Apoftolorum ruditatem

ä

contemptim habuerunt, itaille Apoftolis

felongeanteponendumjudicaverit. . Per-

!

Y

fvafus enim erat,rationem fuam natura-

lemomnium aliorum hominum captum

longe fuperare,feque proptereaaptum na-

tum,qui omnes gentes ad Chriftianam fi-

dem perducerec. Exprobrantibus'autem,

quod fe Apoftolis przferret, refpondebat,

rzeclaram quidem fidema Domino Apo-

ftolis datam , fed eundem , cum jam fides

, RC NI . od E CC NIET

periit, dediffe ipfiloco fidei imo cum fide

rationem tam vivam, nunquam Apoftolis

3iótam, ut innumera Scripture & naturz

-

loca nunquam antea fatis intellecta ejus be-

neficio perfpecta effe poffint. | Echiec Po-

ftelli dementia etiam fe exerit 77 c/ave ab-

féóndit.c. 7. p. 2t. ubi deliria fua his verbis

commendat : Poc eff unum de fecretis Scrt-

ecclcf/l.

pisres quoduec Apoffolt , mec ipfa

; pü;fuit

$$8)299 ( 86*-

t

potum ad banc dier portare, cum tamen

N

Chriflus babeat boc cum smumeris afits mo-

J

!

K c*þla!mt

bis caperenumc poteutibus dicere.

0n

2deo :zï boc Melch: þdïm grandis fermoe in-

Jl

ierpramt o dificulis Pattlo, qui nofiris tem-

Ms

oribus fc

ïï*äïl!.f £

fít

XE hï Wi hc*muq Damafus Lmdamws

i

an panopésa evangelica [ib.4.c.6. denumero

tic

facramentorum agens aflerit, quod non-

Ti

nemo novo fpirituafllatus, qui omnes o-

J

mnium non hzreticorum modo, fed & Ju-

jois

deorum atque T'urcarumadeo, ne dicam

p

atheorum conciliaturus cum chriftiana

ii

veritate opiniones, fcribat fex femper fu-

tll

ifiecredita facramenta.

Intelligit autem

f

D)

Lindanusper hunc conciliatorem Poftel-

i

lum, utfequentia verba indicant, cum ait:

I2

Jffc enim efl inlibello, cui ab omnium monféro-

leblï;

vum couciliationenomen Pantbenofía fidum

eff, cupas quidem plurimts ex caufis baud

n

fs

futilibus autorem opmor Wilbedmum Poffel-

i

Jum,quife m front þzcmHelzam féngit Pan-

docheum, quafr errantium omnium (2a fai-

)ü()]l*

J

Jacia falvandortum bofpitem.

Eundem er-

rorem Potftello tribuit idem Lindanus ze

yit

jiu rtabulis analyicis,ex quibus etiam Po-

du

T

ftellum ejusdem erroris arguit Bellarminus

hib. z

ul

z. de /Z::cmmermc 2;. Uterque autem

l

eo nomine Poftellum errors arguit,

j

(

quod jufto minorem — Sacramentorum

nume-

jl

*£93 ) 300 ( &&-

At nos errorem Po-

nf

numerum fecerit.

ftelliin eo potiusfitum agnofcimus, quod

H

fet

duplo majorem, quam decebat, Sacramen-

torum numerum conftituerit.

[

XLV. Idem Lindanus zz Doubitantio,

qt

Q

dial.2.p. 208. edit. German .Anver haerefes a

Poftello diffeminatas numerat errorem de

fa«

Ín

Chriftointoxicato. Quem Poftelli erro-

xem notavit etiam Prateolus eZezcb. beref.

n

t

.p6. Petreius cata. beref.p.:$0. & INatalis

Alexander /i/7. ecc/ef. fec.iy. * 16. part.1.p-

pl

Wr

$42. quorum poftremus peculiarefcri-

ptum de Chrifto intoxicatoPoftello tribu-

T

ere videtur. Verum apud alios nullam

M,

talisfcripti mentionem deprebendimus,

o

ideoquein alio quodam fcripto Poftellum

de Chrifto intoxicato differere opinamur.

T

Ubi autem idfiat, & quidnam de Chrifto

f

intoxicato Poftellus ftatuerit, nullus auto-

d

rum, quos nobis infpicere licuic;indicavit.

po

XLVI. Hortatür Poftellus Schvvenck-

3

feldium in epiftola, quam & Flacius &

di

Franckenbergius & novifiime obfervatio-

Ti

num Halenfium Autores ediderunt,ut ex-

Q

ternis mediis, hoceft, verbo & facramen-

tisomnem vim falutis & pietatis fubtrahe-

Q

i

refedulo pergat, ut Flacius z epi/7o/a dedi-

Ite

catoria fie editionis mentem Poftelli in-

|

nE

pa

terpretatur,

Certe Poftellus in hac epi-

t

verbo

f

ftola meminit fidei nullo exteriore

infu-

-$93) 3o1 (86$-

h

infüfie, & eos reprehendit, qui naturam

I

nunquam neceflarüs gratiis deftitutam

B

femperad mortua elementa alligare con-

tendunt. Dicit quoque in hac epiftola,

T

quod mater mundi , per quam dubio pro-

8l

cul virginem fuam Venetam intelligit, fit

T

facrofanctus ille fpiritus & corpus coelefte

1

fivefpirituale, per quod fine externo mi-

'/

nifterio infundatur vera & rationalis na-

J

turalisque agnitio fuit& DEI fümmi, ut

l p-

plura fanatica,

quz in hac epiftola Jegun-

l

tur, deliria taceamus. — Huc etiam perci-

ji

net, quod zz epz/o/a ad Patres Tridentinos

I(1

p-27. evangelium naturaliter effe

B

in cordibus afferit.

fcriptum

üffl

XLVII. In eadem ad Patres 'Tridenti-

»uf-

nos epiftola addit plura aliaab hypotypofi

f0

fanorum verborum maxime diffona , cum

Q

dicit, ufu Sacramenti füb quovis cibo &

f

potu infcienter fumti, & corpori humano

d

appofiti, totum hominem ubivis terrarum

difperfüm preparari, & baptizari Flami-

o

nis baptifmo, antea foli Chrifto & Angelis

2

cognito, ut fiat capax Chtifti per naturam

!

egratam ex ?quo omnibus uniti, & pro

l^

capacitatis modulo in fingulis manifeftati ;

l

item facrz fynaxeos myfterium ita ad ca-

u

pacitatem noftram accommodari ; ut non

tantum rationem humanam non effugiat,

E

fed ita adæquatg veritate captet, ut nulli

pla-

I

"$98 3oi (893-.

neintellectui non videatur myüefium ne

[

ceflarium, eque naturz penetralibus de-

fumtum. Verum nugasiftasautori fuo re-

[/

h

linquimus.

ALV

L. Comxjnunis'eüg—cum pïqrigus

j

aliis Pontificiiserror, quod c/ave abfcon-

M

ditorum Mariam peccati expertem pro-

nunciat cap. f.p. 2y. Cum enim tota mun-

(

di excellentia Principi principum debea-

k

tur, ut verbis Poftelii utamur, certiífime

fe fcire ait, ejus matri adfuifle omnem ex-

u

b

cellentiam,qua unquam creaturd huma-

nzperfectiffime adefle fine peccato debe-

bat,ita ut vel natura vel privilegio inftar

hi

erfectorum filiorum Adami ipfa deberet

k

nafci. Verumnosex Scripturz oraculis,

N

qux folo Chrifto excepto omnes oumniuo

ü

homines füb peccatum concludunt, cer-

üffimefcimus, quod neque privilegium

(

Mariam communi hominum forte exeme-

Qu

rit, que fententia Mariee morce conürma-

l

tur. Quodar

gumentum ut preoccupet

W

jectam,

b

Poftellus, fingit Mariam morti fub

neinferior effet ultimis martyribus Heno-

b

cho & Eliz, qui pridem immutati voluntae

q1

riz tamen morticontra Armilon fe expo-

fi

nent. Sed valeant ifte. Judzorum, qui-

q

bus Poftellus deliciatur, fabulz, de quibus

Ti

Buxtorfius /n Jexico talinud. p. 221 f£g. Ste-

I

J70:

q

phanusJe Moyne in nor.ad var. /äcrq ?.

eg.

/

£

! 2«:52) 3 (889--

f

feg.. Hoorn

beck coutra Sudeos. fib. 3. c. 1.

us

Carpzovius /mubtis ad Schicbar di jus regi-

m

24f &aluvideri poterunt... Ceeterum Po-

fteilus alibi, nempe de orb. concord. [ib.i.c.

irbu

/

5. . ?2. Videtur Marie mortem | negaffe,

lt

cum ait: babemus« Mariam é Jobannem

T

Evangelsflam , qui velut; Henoch & Flias

RUT

colum in corpore petiveruni ; nifi forte &

dee

3

Johannem & Mariam flatim ab obitu a

T

mortuis refurrexiffe, & tunc in corpore

I

caelum petiviffe credat, ut ex antecedenti-

Y

bus verbis quodammodo colligere poffu-

debe

mus,in quibus refurrectionis fidem con-

inídit

firmare fatagit.-.. Neutrumautem probare

peret

Poftellus poterit, five Mariam obiiffe ne-

acuü&,

get, five ftatim a morte excitatam a mor-

-

j

tuis afferat.

: g

XLIX. Ineodem tractatu de orbis con-

gt

cordia p. $4. ftatuit , non tam hereticos,

yene

quam impioseffe, qui noftras operas a fa-

f

lutis merito fubducunt, & Chriftum illi

0U

pf[

ron prodeffe cenfet, qui non bonis operi-

e&am

bus cooperatus Chrifto fuerit, & pro viri-

Ht

bus, ut inquit Paulus CoZ. . impleverit ea,

quz defunt paffionum Chrifti in carne

oJu

o

fua, plangendo, lugendo, jejunando , largi-

!

endo, peenitendo confitendoque, & cete-

ra pietatis erga Deum, fe & proximum o-

s

5

pera exequendo.

Verum hec Poftelli ,

mmu-

ij

quam ch reliquis Pontificiis co

'l

nem

»æ»sjgog (883-

nem habet , opinio pleniffimz Chrifti fa-

d

tisfactioni adverfatur.

Locum .autem

[/7

Paulinum, quem exepiftola a4 Co/offenfes

I

l24. Poftelus allegat, propriis homi-

non favere, z

num. fatisfactionibus

fi

[

exercitatione fua de vefrduo paffouum Cbri-

d

fli, quod Paulus in carne fua ecclefre caufa

Hj

cumgaudi

i

[///

ftravi.

0 adz'thlefvz't , prolixe demon-

"

Wi

L. Ineodem tracta

tu Je 05"/525 conbordz'd

fi

2.96. magna indignatione adverfus eos

tor

commovetur, qui divina miracula diaboloó

4

aícribere aufi funt. Hos orbis incendia,

pUG

&

N

A

peftes, longe ipfo Mahometo, tyrannis,

tiof

ipfo etiam Satana deteriores vocat , & ex-

tapw

clamat: epeffem inauditam ! o virus, a quo

Wt

zetius orbis ruina procedet! dyc... Nerum

Wil

Bafileenfes in editione hujus tractatus re-

[f

Ctead marginem notarunt, pios,qui hodie

iT

P

creduntevangelio in Germania & aliisre-

teflo

gionibus,non contemnere vera miracula,

p

qualia Apoftoli in Chrifti nomine edi-

Np[

derunt, fed mendacia figna tribuere diabo-

if

licz operationi , cujusmodi Paulus Anti-

Ti

chrifto tribuit.-.

;

flen

LL Adcalcem tractatu

s fui denova jZel—

:

ja Poftellus Eliz fententiam approbat; J5 ,

df

mille tobu, bis mille lex,e bis mille Chriffus.

li

1

Hancfententiam Poftellus aliis etiam in o- .

l)

peribustuetur. Nam in Alcorani && Ev-

ing

lange—ï i

-

N

$93205 ( £63-

fb *

dul

Angeliflarim : concordia fcribit : referup

vetufhi & quiante tempora Chriflifiviyere

L

myftici Hebr eorum doétores , quos Cabali-

hom'g-

flas vocant, ELamn, dioinitus m[fbiratum bo-

1

3-

j

minein, a fpirziu accepiffe, po

L

flerisqu

g

tadi-

(

Il

diffe, mundum fex amuor um millibus duratu-

lj

vum,brs mile aupis fab maturali & depra-

AUL

vata bonmumnmatura, bis mille fub emenda-

]

toria lege,e totiden

£

3 f/7

A

À

Anffouratoria , 1. e.

al

g-?*jf!

Jb Chbriflo &c. quz Poftelli ve

*HS

ab Au-

;«

aboo

toribus oPfervationum Halenfrum torm. 4. p.

247. allegantur. . Sed quomodo Pottellus

(

;

probarepoterit, 9eczveusoy efTe illam tradi-

T

tionem? Dicetforte, eam ab Elia Prophe-

X

taprofectam effe. . Sed hoc etiam proba-

[ (]W

re non poterit.

Certelfaaco Voffio,cum

enu

adhanc fententiarn de Elia Propheta incli-

i flc'

naret, Hieronymus le Camus, "T'heolosus

hi

Parifienfis , vel potius fub illo nomine la-

ii

tens Richardus Simonius, /n jud;cio de mu-

;'üCUl?v

pera Voferaditeratas P. Simonti objedliones

T

refponftone objiciebat, Elram 3llum non fu-

jv

ifle Prophetam, fed Rabbinim, cam in

Ait

Talmude paulo ante illam Eliz traditio-

nem legatur , quod Rabbi Katina dixerit,

fexannorum millibus ericmundus, & uno

la.n

;l

deftruetur. Deinde fubjicit: p ;.74m frve-

"

lit Voffus etiam iffum Rabbi Katinam cum

[

Rabbi Elia inter fuos. Prophetas collocare,

]

J

per P Acet ,ut HUBeHUT , can/'&ntientemque

üs

d

-462) 396 (£64-

Mnt

babebit P 0/26/!!»1?72; nmgizum P;f'o;

tonft

phetarum .€9' — Prophetiffarum

Buf

amplificatorem.qui fcvibit, Tahnudi-

ftgri

€os aliosque ejusdem naturee libros ab eo-

Cotftl

dem [pzritu profectos e]e atque evangelum.

LU

Scripferat enim.| Poftellus 7z Zib. de orig.

r

"Targum , Midras , Mifnajoth, 'Talmud u-

plict

trumque & evangelium effe legis Mofaice

tedo

appendices , quo nihil abfurdius dici po-

tuiffe. Noníolumautem divinitusnon

Utreg

mun

infpirata eft hec traditio, fed folidis etiamn

ftoa

rationibus deftituta deprehenditur. | Etfi

ergo multos Hebrzos pariter & Chriftia-

ia

ts

nos,veteres pariter & recentiores fauto-

tecdi

res habeat, ideoque eam Malvenda . ;.

i EM

de Antichriflocap.3o.nprimis ob Sancto-

Md p

rum Patrum autoritatem , quorum ali-

quiopinionem hanc amplexi funt, inter

QU p

ii

damnatas fententias referre nolit, nequa-

Ui

quam tamen Andrez Ofiandro aftipula-

Qtem

mur, quizzopufculo de coujecfuris ultimo-

confen

vurm temporum cap. 1. oracu

lum hoc ha'ud

rit, e

dubie fide dignum zftimat.

-

"

eluc

LII. Poftelium unum ex Millenarii

sfeu

Chiliaftis fuiffe , teftatur Schvvenckfeldi-

iif

Qf

us in epiftolaad Ponifium apudArnoldum,

