cam ftudiofis non ncccfïarxam ; & libel-

ted

los elenchticos iis e mmanibus excutier

P

4&os effe contendunt ? . qua fronte the«

p

$.

ologos polemicos, & mlquas religiofe

Ccis cenditiones renuentes, homines

&

rixofos ?

& quum hzréfin impu

fny

p

gnant, ignominiofo titulo , faltim ut

fimplicioribus exofi reddantur hzretifi-

C05

ces, Se&ermadyer? qua fónte difputa:

Ruun.

a

tiones theologicas conflictationes homl-

num mente captorum appellitant? Si e-

y

de]

tim theologos polemicosjc iniquas pacxs

conditiones Syncretismumve detrectan- — |.

hu

f

tes, rixofos Vocari cotivenit,rixofi fuerunt

4

autores declarationis epitomes concor-

Pe/z:ä

dix,qvum cogzroverffan de peccato erigi-

Mt;zgj

yiis aliasque £z z£efrz €5 antitbefen diffri-

fusi

Buerunt p. 640. rixofi qvum docuerunt

&q

difteptarionem de P. O, non effe certamen

Con

ftnd

guaddam 207 necej?zrmm, fed maximi mo-

smenti , ib.rixofi, qvutn in Epitome Formule

hcy)

Concordia docuerunt, vocabula fübflantie

hp

£9 accidentis in di/putationibus de P.O.re-

char

tmenda giä,uxoü fuerunt illi 'T hCOIOgI,

qul

589533 ( $9-

tci$ f

quiad inflantiam Cfaris Caroli V. librüna

Ydeni

dnterim ratihabere noluerunt; qui n C4-

x ibd

tecbismo Lutberi mafori p.$47. docuerunt

(ultla

ddbggz/andum ejämzwter Theologis, ommi

(C t

panoplia iuffruclis , ne à verbo Dei droclli

i

€5 abfirabi fe prztzmtur per þermolagos

E5 Schb'wermeros.

Si qui indifferenu-

Iu

finum rcligionum averfantes fcapham fca-

m

1 u

pham hzrefin herefin vocant, hzreti-

COS fugiunt & damnant,hærctlfices & ho-

gret

mines mente capti funt ,

hzretifices &

ifputà

home

mente capti fuerunt pii ma;orcs noftri

? 96

in Auguflana Confz[frone , cum . drtic. 1.

de DEO damnant ommuesberefes contra

s

hunc articulum , Manicheos, Valentini-

rc&nn. -

4n05 &c. cum zzrtzcu!o 2.de P.O. damnant

(enit

Pelagianos €9 alios:

cum in arzZc. $. de

ono

miniflerio Ecclefíe damnant — 4uabapti-

j tj

ji.as &alios: hzretifices fuerunt'Theolo-

d

jenult

gi, qui in 4po/ogza Auguflane Confesftonis

Confeff. Auguft. autores haretifices de-

u

fendunt: hzretifices fucrunt , qui in 4tr-

u

sl

giculis Scbmalcaldicis de poteffate 69 prima-

iu Pape p.148. prxcunte äpo/t'olo Paulo

Mll

! 0, (t

a. Cor.FI.14.docuerunt: Zmpios docfores vi-

Cz

VA

eologh

qul

$

)34(C $&

tandes €8 execrandos effe tanquam amatbe-

ii

c

nat4: haretificesfuerunt & errarunt,qui

in Epitome Formule Contordia de regula

(er

atque porma fidei p.$71. prmutwæ Eccle-

pf

07

;fix fymbola hzreticis oppofita agno-

fcunt & approbant: -

Abfit! ime. effo

b

9t

DEU$,& Apoftoli & Patres & Conci-

1ia & lmn fymbolici veraces , ozesás au-

W

,Xem bomo , qui iis adverfatur mendax,

I

fii

"Rom. III. 3. Et profecto, qui clenchüm

e medio füblatum .volunt, modo omnes

Ut

ferio ita fenferint, quld fides Chriftiana

V

Q

& Evangelica fit, quid ejus confervatio,

plane nefciunt.

Fides noftra. Chriftia-

"

na & Evangclica nititur verbo Dei Rom.

Ye

def

X7. job.XV'IL20. quod quidam cau-

ponantur z. Corigtb. 1I. 7. peftilentes

Ij

harefes introducentes , 2.Pezr.II,t. &

C

"homines inefcantes, berf. 19. quare , ut

Tüat

fundamentum & bafis, cui fides noftra

v

innititur, maneat firma , verbi divini

Qür

cauponateres funt )u&e & accurate re-

db

fellendi, ut fani fint in fide,

Ti T5

btn

- Nam egregium verbi divini dcpofitum

fh

debemus fervare per Spiritum S. 1. Ti

&

F.

[*)

]

sst

Mil

VI. verf. 20

2. Timi. 1. 14.. ut doctrina

m

cacleftis maneat fana , ; 2.7772. 1. 13.. fiqüi-

dem fermo fectariorum .ut gangrena

Wgü

Ed

paftionem habet,

2. T. I1.37

de.

g

Feuerb, Faft. IV. Dedzr Dunt. Caf Confc.

v j

p.622. feq. 730. féq. Remoto elenchuo

(ont

ex Ecclefia, & inprimis cathedra Acade-

"m

mica, fuggeftum cathedrasque fcho-

T

Jafticas

confcendent homines antithe-

v

fium, ftropharum , fraudumque hofli-

(lle

um prorfus ignari, qui nec amplius fi-

itian

ve auditores five difcipulosjfuos cum

Vati)

Chrifto monere porerunt: Capete pobis

hrj

A& pfeudoprophetis, Mattb. VIL. up

uid

vero tandem exinde ? Paítoribus fic fe

t Ril

j C

defenfioni fubducentibus lupi rapaciffi-

tent

mi, qui, qua data via, irruent,& ut fidem,

iil

cui ovile Ecclefia Chrifti innitur , fub-

ruant,omni nifu agent.

Tolle poenas

ifC,m

: noüra

civiles, & jura pedetentim periclitabun-

din

tur : tolle elenchum , & fides peffum-

dabitur. — /Eternas ergo debemus ha-

m

7227

bemusque gratias divinz bonitati, qua

factum eft, ut Potentiffimi & Clemen-

ia

if

tffimi RCGIS & Domini noftri mdulgen-

tiffima

L

C 3

Tfodus

I ) 36 ( $9-

tiffinia gratia, hatum regxonum Revc-

D.

rendiffimus Senatus. Ecclefiafticus theo—-

pl

logiam elenchticam & . de religione

$$

difputationes in fcriptis & cathedra li-

fat

berrimas hactenus rclæqucnt, imo & eas-

tb

Non enim tum

dem ferio m)unxcrlt

|iv/

demum , quum 'profeffor philofophiz

&

clementiffime confirmatur, ad ordinem

V

philofophicum, ut nuper admodum de

gi

dato 21, Febr. 1714.. his verbis refcribitur:

6j

OBit begebren, ibe roollet ib guum

il

ecmiübeter Sleif im 2efen tumb difpu-

tiren anermabnen; : fed & ad reliqua-

rum Facultatum, etiam Theologxcæ,Pro-

feílores fimile Mandattim Regium pau-

cos ante annos datum fuiíffe. novimus,

ngd & perpetua praxi in hac Acade-

mia à Theologiæ Profefforibus obferva-

tum legimus & Ícimus.

Gratis in re

omnibus notiffima prohxus forem,íi eo-

rum fcripta elenchtica. habitasque difpu-

tationes inde à reformatione ad hzc

noílra tempora recenfere velim

in rC*

centi adhuc memoria funt difputatio-

nes quas Dn. Joh. Schmidius, SS. Theol.

D.

[

95537(8$8

L Aew

D. & P.P. contra Reformatos, & quas

s du

poft eum Dn. (Dottfrie Olearius, itid.

eipiot

SS.Theol . D.. PP. & venerande Facul-

vdra |

tatis Theologicz h. t. Decanus, in Mat-

i

o ex

thazi loca di

ciliora habuere.

.Utta-

Rum C

ceam aliorum Profefforum de religione

| [oph!ft

& Scripturz S. fenfu exercitationes, quas

orditet

inter & hz funt , quz a D. Thoma Itti-

odum &

gxo, yoy & eylos., habire his opufculis

(cribitl

ejus infertz nunc prodeunt.

Quales

T

7illz fint, & que reliqua opufcula verfa .

V

pagina docebit.

,relu

glcæ U

U

D

jufr pau

NV

jovimu,

hat

(.)1

»

Q

1

;

rE

obferi

3

SS

tjs 11*

i2

3Y/

myitt

NT

)äw

[e dlf

4l r

mrc

[ utatl()

D.

ELEN

'293)38( Gu

ELENCHVS

OPVSCVLORVM

4 10

z Exercitatio ad verbaDavmhs Pf XCVI

v.1o. a nonnullisInterpretibus &Eccle-

D0]

fix Patrlbus mtez polata ; Damz»w re'gnz*-

vit 4 ng 70.

íci

2. Exercitatio ad Hebr. T. 9. five,Pauhnus

if

i

in. Partem Pfàalmi oö«.aw Co*mmentauus

expenfus.

[*

$

3. Exercitatio de Novis Fanaticorum quo-

J/

2

rundam noftr xtatis purgatoriis

,

fnt

4. Differtatiode Guilielmo Po&ello

Quove

$. Exemtauo ad Luc. VII. v. 47.48. de ite-

Qf

Pf

rata abíolutione peccatrieis , cui pcccata

Weld.

. jam remiffà fucrant.

eiflop

tfb

6 Schcdlafmata/f Programmata quatuor

contra varios recentiorum e€rrores

(Uent:

H

m ej

^. Schediafma de fcriptis ad notitiam Con-

süSque

ciliorum & Canonum fpeGantibus.

Ditetey

ünam j

g Catalogus lttigianorum M anufcrxpto«

Stape

.rum Latmorum, fuccefïu tempons eden2

ll ]

dorum

LU

Excx-

Volt

l

jæ)fwæ

"EgUXCR RUCU Y A T Tig

ad 9erba Dafidis Pfal. XCPI.$.10,

. nonnullis Interpretibus.& Ecclefix Patribus

,

XoVl |

M

interpolata ,

las

"* DOMINUS REGNA

VTT

unpy

,TA,LIGNO.

L6 T

um

Parinls

tf

R

4í

.&

R gumentum exercitatio-

x

U

i

f

INN /j

Z

Xw nishujus dum prenota-

14

.v1, Davidis effeverba

/X

7

monuiquea nonnullis

1

l

xxï-

ZA

. Interpretibus &Ecclefize

76 ;

///-'*

N

Patribus

t AA

)

anterpolata

lun

.

uíi enim Pfalmus

XCVI. ex

quo verba hecdefümta funt, infcriptione

careat, certum tamen eft, precedentem

. dit

Pfalmum XCV.a Davide compofitum fu-

iffe. Id énim epiftola ad Hebrzos cap.IV 7

i»p?wü /

deifto Pfalmo,qui & ipfe dvez/yeeQ (5 cft,

teftatur. Unde haud male colligitur,etiam

quatuoï

€5

fequentem Pfalmum — Davidi adícriben-

dum effe. Certe Pfalmus hic Davidis evo

m

ejusque juffu publice decantatus fuit, ut

patet ex L. Paral. XVT,7. & fq. ubi poft ma-

)1,15.

gnam partem Pf. CV. totus Pf. XCVI.ver-

bis tantum quibusdam mutatis repetitur.

l['cfipïo*

- H- Dixi preterea, verbahec: Domiuaus

regnavit aligno,non effegenuina, fed in-

rba. Voces enim 4

te'rpolatax Dayidis ve

A

JIigno

o P*

4X98 )2 ( $06

n

Jigno in Hebraicis fontibus expreffa non

funt, fiquidem in. predicto Pfalmo prius

fgitt

verfus decimi hemiftichium ita fe habet:

li

msh.

&c. ]25 n t2r33 30)oN. Unde etiam

jnot

3n precipuis verfionibus nullaligni men-

hoc.

tio occurrit.

Grecaenim, qualem nunc

habemus, verfio verba Davidis ita reddi-

gelic

Alltg

dit: ézere ev 'die éOvecuv, 0i u0p(Bys dGuct-

if

^evce, Vulgatus : dicite zn Genz bus,quia

neligi

Dominus regnavit.. Lutherus in priori

tillis

translatione: Gaget unter ben. Soepben/ ba

V1

ber $9€tr Sónig fen toorbem; in pofteriori:

tudor

Gyagetunter ben Sóepben/ baf ber S€tt $-

tuliüm

Vigfey. Symmachusnullaligni mentione

(

addita, verba "7512 njm interpretatus eft :

V

Kiei(8 eGxaiAcuse, utex "T heodoreto con-

ls

ftat. Nullainfuper ligni mentio vel in pa-

LUl

raphrafi Chaldaica, vel in verfione Syriaca

lil

& Arabica deprehenditut. | Abeft ligni

Dolin

mentio in Pfalterio Hieronymiano juxta

rgddi[ü

Hebraicam veritatem compofito, abeft in

Wæ'æ&

"

Pfalterio, quoda Jacobo Fabro concilia-

tmpip,

zum nominatur, ut plures Pfalterii Verfio-.

0pera

1tes, in quibus h. lligni mentio abeft, tacea-

lg

mus. Nequeetiamin primo Paralipome-

ElUr

non libro, ubi totum Pfal. XCVI. repedi

RT

pauloante dixialiquidin fontibus legitur,

DN

quod vocibus z. Zgze refpondeat, unde

(mi() f

Lutbherus verba Davidis ibi ita vertit:

fioriH(

QD?qn

| ';aæä') 3 (8&^

"

9táh (age ttitev ben' Soepben, Oaf ber

$6w

) pri

fegtere,

hibet

III. Patru

m Scriptafievolvamus, plüri-j

c etuj

mis hocadditamentum d 78 £/A& a. Zigiro

ignotum fuiffe comperiemus.

Allegat

lLO

TOU

hoc dictum Eufebius Demonftrat. Evan-

gelic. libr. 2. c. 1. omiffa ligni mentione.

lt

Allegat hoc dictum Gregorius Nyffenus

"

lib.II. de T'icul. Pfalm:c.9. itidem mentio-

u

p

neligni omiffa. : Allegathoc dictum Cy-

rillus Alexandrinus 1 om. V. part. 2. pag.

V

il

r

derif

396.nifi forte homiliz in xamos palmarum

auctor eft Eulogius Alexandrinus, cui ho-

& f

miliam iftam infcripfit Combefifius auctar.

ntOn

nov. Greco-Lat. B. B.P. P. 'T'om.I.p. 662.

nsde

Verum auctor illius homiliz, five fit Cyril«

o

lus, five Eulogius Alexandrinus, nullam

n

ligni mentionem addit. Edidit Grecam

Syt

Plalmor. paraphrafin oratione ligata A-

elt It

pollinarius p.267. qui dictum noftrum ita

n j

reddidit : &zere diaoiciv ye, Geic uev d) zrciv,

d j

evoioses , dicite populis quidem : DE U im

cond

omnibus regnat.. .. Extat inter Hieronymi

j Vut

opera tom. 7. commentarius in Pfàlmos,

g&, "m

ubi nullum additamenti hujusz lignove-

alipore

ftigium comparet.' Extatetiam 'Theodo«

reti Tom. L oper.in Pfalmos commentari-

rl' fepeïl

us. Sedibiquoque&textisipfe &expli-

catio textus additamento illo caret. 'T'heo-

3 vad

dori Heracleote in P

falmos commentari-

dW

A2

um

-2 ) 4 ( tb

um & fimul Grecam Anonymi cujusdara

[

titin

paraphrafin edidit Corderius in Carena

Patrumad Pfalmos ; Euthymii commen-

tf

tarium in Pfalmos Bibliotheca. Patrum

t

'Tom. XIX. exhibet, in qua etiam Odonis

futu

Monachi Aftenfis in Pfalmos commenta-

bus;

riusTom. XX. legitur. . Verum omnes

$t

ifticommentarii verba a Zgzo omiferunt,

[

nec ullam:eorum rationem habuerunt.

fa

uam ob rem miror, qua fronte Johannes

Qu

Morinus lib.I. Exercitat. 6. c. 14. dicere au-

füo|

deat, quod antiqua omnium Patrum tra-

Y

ditio huic verficulo Davidico : Dzcite in

Pf

gentibus; quia Dominus regnavit, verba a

!

H

Áigto addiderit , atque inde validiffimum,

hu

ro crucifixione Chrifti argumentum

E

promferit.

g

Falfiffámum enim id eiï'e , eX

dictis patet.

2

r

IV. Neque tamen nego,

haud pauca

iemþ

poffe nominari antiquitatis monumenta,

fjf

1n quibus Davidis verba ita exprimuntur,

ffi,]

ac fi Dominum a ligno regnare dixiffet.

.

Namin Romano Pfalterio, quod Hiero-

Ohijer

nymdus juxta 7o.

Interpretes correxifle

Quit

perhibetur,verba Davidis ficexpreffa funt:

lus

Dicite an nationibus : Dominus regnavit a

fiso

Jigno ; unde etiamin hoc Pfalterio, quod

h

Romz1683. Jofephus Carus edidit, Pfalmo

ttodi

XCV.(quijuxtafontes Hebraicos 96.eft.)

Pie

hecorato fubjcitur: Faeder ceÀ terre-

b

que

-898) $( 80

i

Cateni

que creator DEUS, quem omnis 'terra cam-

ticinovi modulatzone perfudltat , precamur :

Utvl

ut ficut Te a lignoregnantem fipplices confe-

r

zemur , ita omiffo omni gentilttatis errore

Odons -

futuri adventus tti gloriam intentis fenff-

It

bus preffolemur, qui cum Patre & Spiritu

Orni

$. vtvis & regnas DEUS per omnia fecula

Yfonit

feculorum, Amen. Quam orationem etiam

yietutt

Jofephus Maria Thomafius, qui, nififallor,

has

cum Jofepho Caro idem eft, in Pfalterio

(cetett

fuo Pfalmo XCV. vel juxta Hebr. XCVI.

Ut

appofuit ; & quamvis in contextu illius

ytite d

Pfalterii verba z Zgmo non perinde, ut in

vetbti

PfalterioRomano occurrant,editor tamen.

Himum;

hunc defectum in fua explanatione fup-

r n

plevit, fiquidem verba illa: Dominus re-

gnavit, hoc modo interpretatur : Dominus

| CHe: (

Chriffus regnavit poft liguum,1. e. poff. mor-

zemfüam in cruce foluta captivitate,qua bo-

ud Pallü

v .

mines deviéia füb diaboli tenebantur impe-

rio. Pfalt. edit. Roman. 1697.p. 421. Utau-

munti

di3l

tem ad Pfalterium Romanum redeamus,

obfervat Paulus Pezron defens. del. anti-

| r

yral

quit. p. 199. ante Pii V. tempora Pfalterii

illius ufum in omnibus urbis Romz Eccle-

f

7g7]/lW'! ]

fiis obtinuiffe, poftquam autem pradictus

Pontifex Pfalterium V ulgate editionis in-

p QV

,Dfin

0 ^

troduxit, in fola Vaticana bafilica Romani

Pfalterii ufum fuiffe confervatum , quod

$ 966&

j um

etiam Marius Altieri

in fua ad —Romanuni

A 3

Pfal-

qïl!

»æsä") 6(3&*»:—9

Píalterium praefatione. teftatur. - Addit

fim'

Pezron p.2o2.quod preter Ecclefiam Petri

quem

Vaticanam etiam Mediolanenfis & 'Yole- — |

qua

I&ic

tanalectionem Romani Pfülterii conferva-

vérit.

Pro 'Toletana Ecclefiam S. Marci

m

"w

apud Venetos ponit Mabillon de liturg.

Gallic.p. 398. cum ait: Rormanum Pfaltert-

tus

um ufut fuit in urbis Ecclefüs ad pontifica-

füri

"um Pit V. cujus. quffu ubique recepta eff

tholi

Vulgatafeu Gallicana editio, preterquam.

lt

in una kome Vaticana Ecclefaa , c* extra

[7)

urbem in Mediolanenft , que utraque anti-

obfot

gquum f(uum Dfalterium retinent, uti etiam

ilony

Ecclefia $. Marci apud Venetias. . Pfalterio

lil rq

Romano quoad lectionem hujus dicti: Do-

g

nminus regnavit a ligno : conforme fuiffe

ütt

Pfalterium. Gothicum, teftatur Jacobus

XO

Uflerius de edit.7o. Interpret. c. 4. p. 45.

'0[1(01

De Copticis Pfalteriis idem afferit Bernar-

[2

dus annotat. ad epift. Barnab. necalia ratio

Q

eft Veteris Pfalterii, quod ante Hierony-

Vetfüs

mivum in Latinà Ecclefia obtiniuit, utex

tpit

quintuplici Fabri Pfalterio conftat , in co-

g

dice Germanenfi,

qui in purpurea mem-

Dtefor

brana literis aureis &argenteis exaratus &

(te p

olima Germano Epifcopo Parifienfi ufur-

ipaff

patus,nunc.in monafterio S.. Germani a

ag

Pratisaflervatur, hoc dictum : Domzus ve-

Teonat

gnavit a igno,adhuclegi, ex Ruinart. not.

Tàm &

-

D

ad Gïeg?ï:ïäïo&f P.275 didici.. Qu

ura

468 ) 7 (869- -

- M

fum etiam fpectat codex Donatianicus;

amDu

quem Erafmus ob aureas capitales literas

& Toe

aureum vocavit. Nam inillo quoque hanc

Sonfert

lectionem deprehendi, tradit Parelius not,

S Mu

13..ad T'ertull. adv. Jud.

]e Iitg

. V. Inter Scriptores Ecclefiafticos pri-

iJjil

museft Barnabas,in quo lectionis illius ve-

| pamyfm

ftigium habetur.

NNam in epiftola fua ca-

QUE

tholica cap. VIIL inter alia fcribit: 4j 9ac:-

g

AeiT8 Iuo8 zi TO EUA regnum JLfu in l-

T

gno. Quibus verbis ad Pf. XCVI, ro.haud

A um

obfcurerefpicere videtur. —Clariora funt

at

illorum teftimonia, quz verba hzc Dorzi-

Pltent

nus regnait q ligno, m Pfalmis legi aut le-

d.

Cafuifle, aperte profitentur. juftinus

i MB

Martyr exprefle afferit, quod olim in Pf.

XCV. lectum fuerit : &zwz? i& voic £Ovecw,

r J

j M

L

O Kug((B ZUxciNevaey cizró 8 £UAa, dicite in

i r

genttbus: Dominusvegnavit a ligno, dialog.

cum Iryphonep.298. "T'ertullianus ad-

Hientf

verfus Judzos c. ro. Age nunc, inquit, fi

!mit; u

legiftis penes prophetam in Pfalmis, Deus -

regnavit aligno; exfpecto quid intelligas,

täfi no

T

neforte lignarium aliquem regem fignifi-

care putetis & non Chriftum, qui exinde

sqrat

d

a paffionecrucis fuperata morte regnavit ;

&paulopoftCap.i. Unde & ipfe David

vemid

mitt

regnaturum ex ligno Dominum dicebat:

nam &alibiPropheta lignihujus fructum,

at 0

i

predicat dicens: Terra dedit benedictio-"

Iu

Á 4

nes

393 )9 ( 8ex-

nesíqas. Idem in libris contra Marcio-:

Vit£

nem Lib. IL2zr. omnes populosad regnum

qui

Chrifü vocatos dicit, ex 220 Deus regna-

Tor

]let

vita4ligne. Autortractatus deSina & Si- ,

on falfo Cypriani nomineinfcriptus &in-

ilg

ter ejusopera editus Davidem dixiffe ait:

p

It

Annanciate Regnum DElin gentibus , quia

Dommus vegnavit a ligno, & 1raufrvitin

gt

gentibus p. 463. edit. Rigalt. . Pfeudo-Cy-

figé

priano addimus Pfeudo-Ambrofium , qui

ftin

in commentario ad epiftolas Paulinas his —

quti

interalia verbis utitur: & zm Pfodmo aitz.

r

Dominus regnavita [igno, ad . Cor. XV.

of

T'om. V.p.286. . Auguftinum tale Pflte-

ferr

rium habuifle, in quo lectum fuit : Dormi- :

qu

fns regnavit a ligno,exejus enarratione in.

u

Pfalmum gs. elucefcit , unde etiam Dona-

(c

tiftas perftringens, an forté bis,wquit , ob--

[ z

tinebunt & dicent, f2 regnare a. ligno, qui

[

Jullibus Circumcellionum regnant? De CTH

Árn

ce Chriff regua; fe a [rgno regnaturus es. —

pj

Nam liguuin boc tuttm. ligneum te facit, l-

gmiï,

gnum Chrifliper mare te traficit, Yom. g.

(

p.1977. Nimirum cum Donatiftarum Cir-

cumcelliones £epe alios fuftibus occide-

f1d

rent,fepe ipfi , dum Martyres fieri vole-

pti(

bantaliis fe occidendos offerrent, per hoc

Con

lignum lignei i.e.ftupidi & eterno igne di-

n

gnireddebantur, cum per lignum Chrifti

C()g

erna

h. e. per ejuscrucem nayis inftaradzt

lm

vite

[

)),Sf*iï*e.: "

*

U

L

ia t

Marcio-

vitz portum ferri potuiffent.

Idem Au-

Tegnun

guftinus in lib.go. quzftionum quzft. 69.

- TQU-

'Tom. IV. p. $9o. fimodo. Auguftini liber

n

illeeft, hunc in modum differit: fzczraum

5 &Ul

i, quod Verbum caro fa&um eff , cepit ve-

Yif dt:

gnave credentibus. per fidem ancarnationis

!

rm,lqurja

Jpue..

Unde eff etiam illud : Domnus ve-

gt

gnavit aligno. .. Et in altercatione Eccle-

u g

fie & Synagoge, que itidem inter Augu-

um qu

ftini fcriptalegitur Tom.VI. oper.Auguft.

Vitts ht

autor illius tractatus dicit: e//l; propbeta

d dl

dit: Domintis vegnavita Jigno. — His addi

or. XV.

poffunt Latinus Ephremi Syri interpres

Dülte

ferm. de Sanctiffima Domini cruce p. 700,

um

Pr

qui DEUMa lignoregnare,creaturam Le-

tone)l

tdridicit. Leo Magnus, qui ad Judzxos

n Dott

dicit : gom quidem legiflis : Domiuus defcen-

quf[, 0]*".

dit de eruce , fed legiflis: Dominus vegna-

(cm) ; qr"

vit a Igno, Sermon. 4. dePaílione Domini.

i[rt

Arnobius Junior, qui DEUM a /igne ve-

tf

gna[fe dicic; guia regnum DEL quod per Ji-

jl

gnum concupifcentie rece[ferat, per lignum

"Ti

erucisveverfum ef ; Comment.in. Pfalm.

p.257. Caffiodorus, qui itidem Zgnzum Pa-

n*

| ('lCCi(E-

radifi,undediabolus genus humanum ca-

efi q0le

ptivum tenere videbatur, cum Zigo crucis

confert, a quo Dominus regnavit;, Expofit.

p

yugoeo

in Pfalm. XCV.p.32;. Duo Gregorii;alter

cognomine Magnus lib.I. homil. in Ezech.

1 (hrl

joret

hetas lignum annun-

hom. 6.qui per Prop

$

ciatum

Lvirx

?

i

«6 ) 10 (-sö'

ciatum :probaturus dictum hoc adducit :

dr

Dominusvegnavit a ligno : alcer'Turonen-

p

fishbro VI. Hiftor. Francor. c.5. p. 275276.

«

qui cum]Jud:o difputans hisinter alia ver-

fx

bis utitur: e? guod per ipfum erücispatibu-

tem

dum . labentem mundum - diaboli ditioni

qu

|JfülyectumvefHtueret invegno fuo , idem Da-

Y

vidait : Dominus regnavit a ligno.. Ve-

lüd

nantius Fortunatus, qui in hymno decru-

T

;

ce, quem aliqui "heodulpho, ali

p

brofioaffcribunt, ita canit :

qui Am-

li

Impleta fünt, que cecinit.

Tle

Davidfidelt carmine :

Df

Dicendo nationibus ,

pro

Regnavit a [iguo DEUS.

N

libr.2.c. 7. ut Ifidorum Hifpalenfem de vo-

Ve

cat. gent. c.26. p.389. Haymonem Halber-

ftadienfem comment. ad Pfalm. p. 221. Bru-

Qu

o

nonem Herbipolenfem ad Pfalm. XCV.

Brunonem Aftenfem Biblioth. Patr.Tom.

Jim

of

XX. p. 1553. Bernhardum Clarevallenfem

Ut

Serm.1. de Refurrectione p. 893. & alios fe-

Qui

quioris zviScriptorestaceamus.

Mi

. VI. Ex eoautem, quod in quibusdam

m

Pfalterii verfionibuslegitur: Dominur re-

gnavit d Ligno,aut quod nonnulli Ecclefize

x

Ilec

Patres lectienem . iftam approbaverunt,

edit

evinci non poteft, quod verba z Zigno olim

1

etiamin Hebraicis fontibus lecta , fed a Ju-

dzis crucis & JESU crucitixi hoftibus

pür

: abrafg.

&62 ) m ( ses-

t

abrafa & expu

néta fuerint, etfi Sahncrbü

Uvln

prolegom. 4. p. 3. Pamelius annotation.

^j

2"

ad T'ertull. p.157. Pintode Chrifto cruci-

V

fix. lib. 4 tit. V.loc. 2. Pezronius antiquit.

fjl

[l«

temp. p.194. &alii id fibi perfuadeant , fuis-

l

tll

que lectoribus perfuaderenitantur. Nam

)

Verfiones quantum attinet, primo loco il-

jt

lud notamus, quod verfiones quzedam fal-

(

fo jactenturlegere: Domnusregnavit a [-

LA

gno. Nam JacobusPinto Píalterium Gal-

licanum ita legere afferit, ejusque reite-

ftem Pamelium allegat.— At fi editiones

Pfalterii Gallicani. a Fabro, Caro aliisque

procuratasevolvamus.falfum id deprehen-

ditur.

Deinde verfionibus Romani &

j

Veteris Italici Pfülterii aliisque nonnullis;

ibet

qu:e objici folent, verfiones reliquas op-

b

ponimus, in quibus verba a Zgzo omilfa

Qf

jam füpra notavimus.

Imprimis autem

Ton

Pontificiis pro Vulgatze editionis auctori-

;'Cflföm

tate pugnantibus confiderandum relin-

i

quimus, an prudenter agant, cum Hebrai-

cumtextum eo nomine a Judeis corrup-

psdit

tum arguunt, quod in eo verba 2 Ziggo ex-

j r

preffahaud reperiantur. Ea enim ratio-

:cleüæ

nediceretenebuntur, quod etiam V ulgata

E

editio corrupta fit, cum in ea quoque ver-

baa Zignodefiderentur.

j Olim

jalr

'"VII. Adobjectam Patrum autoritatem

flibus

primum hocnotamus, quod Patres non-

P

j

nulli

»

D

-698 ) Ii ( Söä*

nulli falfo jactentur legiffe: Dominus regna-

ejts

vit a [igo. Jacobus enim Pinto Origenem

0«

&Hilariuminter alios nominat. Sedloca

pol:

Pfe

Origenis & Hilarii indicare non potuit,

fufficere ratus,fiad Jacobi a Valentia auto-

Pfe

ritatem provocet. At Lorinus Tom.ILad

phr

Píalmos, cum & ipfé Origenem & Hilari-

gui.ä

um a Valenzia citatum inveniffet, loca fefe

lent

illareperire non potuiffe candide profite-

ftio

tur, quodaliis quoque eventurum mini-

h'x?c

[77]

me dubito, quicunque Hilarii & Origenis

opera perluftrare voluerint. IdemPinto

li,

I actanuum quoque nominat, fed neque

tion

librum neque caput Lactentii allegat , fuf-

fet

ficere putans,quodante ipfum Genebrar-

gom

dus czteris lectionis hujus teftibus Lactan-

T

tium annumeraverit. At vereor,ne verba

hf

hzc fruftra apud Lactantium querantur,ft

frlll

Vel omnia ejus fcripta perlegantur. Dein-

10

-

de inter Patres illos multi fuppofititii oc-

r'oip

currunt. Occurrit inter illosPfeudo-Bar-

frng

nabas.Etfi enim Autor quidam nuperusin

eral

epiftolis T heologiz fuz rea//,quam vocat,

düto

fubjectis p.so. mihi fuccenfeat,quodin mea

Telin

PatrumApoftolicorumBibliotheca Barna-

l'egw

bzepiftolam non minus ac Hermz Pafto-

rem omiferim, & cavilleturymeumftoma-

"p

fnt

chum lautitias Scriptis illis contentasfor-

|/

te minus ferre potuiffe, boni tamen ftoma-

Q pr

chi indicium effe puto , fi-quis inordinato

(s

ejus-

x-»E(ä)ä)lg(läifää*

vt

ejusmodi palearum appetitu non laboret.

enen

Occurrunt etiam inter Patres pro inter-

dlot

olata . dicti Davidici lectione allegatos

Qtülb,

Pfeudo-Cyprianus, Pfeudo-Ambrofrus &

TU

Pfeudo-Augufünus , ut de fufpectis E-

Mdl

phremi fcriptis taceam. — Przeterea non-

r

nulliinterilios Scriptores non tam fuam

ia

fententiam dixerunt, quam aliorum expo-

rofte-

fitiones retulerunt. . Certe Bruno Her-

z

f

bipolenfis expofitionem verborum: Do-

zmnus vegnavit a ligno, quod non diffimu-

iguns

finto

lat,a Caffiodoro mutuatus eft, cui expofi-

tioni etiam poftea oratiunculam illam fuü-

jeque

fuf-

perftruit, quam füoin Pfalhmum XCV.

commentario fubjungit. Eft autem illa

-,,brat-

at

ipfa oratiuncula, quam ex Tofephi Cari &

veri

Jofephi Marie 'Thomafii Pfalterio füpra

yratyl

jam adduxi,qui dubio procul illam ex Bru-

: Dait

nonis Pfalterio depromferunt. Num ve-

ro ipfe Bruno iftas precandi formulas, quas

(s

do5r

fingulis Pfalmis fubjicit, compofuerit, an

exalio antiquiore, ut nonnullis videtur,

vpetllsm

od

-

autore hauferit, aliis inquirendum nunc

EE

relinquimus. 'Denique Patribus illis, qui

ydinme

4 p

legunt: - Dominus. regnavit a lgno, illos

; pilr

opponimus, qui fine ligni mendione le-

unt: Demmusregnavot.

ho

VIII. 'Si quis Judeorum perfidiam ex

eo probare velit,quod adhuc fuperfint co-

; dini?

dices Hebrei inquibus: Dorugs regna-

Is

u

g

L

E 3 14 ( eas-

re a ligno dicitur, eum falli & fallere intre-

[

ide pronunciamus. -Novimus quidem,

Q

Guilielmum Lindanum de optimo genere

p

iuterpretandi, hanclectionem ex Pfalterio

[[US

quodam Hebraico, quod apud Anglos af-

xif

feryatur , confirmare voluiffe.

Át etiam

Pa

novimus,quod Ariàs Montanus in anim-

U

adverfione fua de Pfalterio illo Anglica-

qui

no (habetur ifta anzmadverfro inter opu-

Nu

fcula Ariz: Montani ad S. Biblior. appara-

ha

tum) obfervaverit, neque Pfalterium illud.

Ch

tanti pretii effe, quanti illud Lindanus -

fijj

ftimavit, nequeex eo lectionem , de qua

Qut(

nuncagimus, confirmari poffe , cum to-

Den

tum illud hemiftichium Pfal. XCVI. ibi

(

ó

omitffum deprehendatur.

k

IX. Nequeetiamin teftimonium per«.

yün

fidie Judaice Apoftolus Paulus advocari:

Af

oteft, quem nonnulli verba Davidis ita

Aeql

legiffe fufpicantur,ut apud JuftinumMar-

Qs

tyrem &alios Patresfupra nominatos alle-

an E]

;antur.. Etfienim Epifcopus Oxonien-

m

fis, qui Anno Chrifti 1685. epiftolam Bar-

"n

ldt'i (

nabe Oxonie cum Scholiis fuis edidit, ad

f'im

verba Darnabe Z ES Uregnum a ligno di-

(j

centis p.48. hzcannotaverit : quando di-

dU

citurregnum JESU effe de Lgno, videtur

D/

[

Barnabas vefpexife locum Pfahmi XCVI,

D

J

quem folenuiter laudant

Jufhinus Martyr,

gdt» Üü

uJiifkmis Patri-

Tei'tl!l(id?lff aliigue ex vel

bus.

WumP

-63 ) 15 (l*ä'æ-«

16

bus. Forteetiam D. Paulus Col. H.i.iltc

m

oculum intendit; ynaxime tamen dubitari

yte

poteft, an Paulus, cum Chriftum exfpolia-

ero

tos principatus ac poteftates oftentui du-

sif

xifle, & triumphum de illis cgiffa dicit , ad

m

Pfalm XCVI refpexerit, nec minus dubi-

D.

tari poteft,an verbaillius Pfalmi ica legerit,

glica

quemadmodum Patres quidam legerunt.

qpu

Nam primum nonnulli codices pro e xorz

[]g

legunt & evv2, quafi Apoftolus dixerit;

L

jl

Chriftum triumphum hunc egiffe de ho-

U52

fübus per femetipfum velin femetipfo, fi-

:'quz

cut & Lutherus reddidit: Dutd) ficb felbft,

110

Deinde fatemur quidem multos & veteres

:l

b

& recentiores Scriptores probare alteram

lectionem & ziz9, & pronomen hoc relati-

p j

vumad savecvreterre, cujus in verfu pro-

igcart

xime precedente mentio injecta fuerat.

j t

Nequenegari poteft;hanclectionem egre-

at

gias fup

editare meditationes, qualis eft

b ile

1illa Era

i

mi Schinidii ad. N. T'eft. p. 1204.

ond-

Cumn (Chriftus) n eruce pendens maxime

i pi

videretur [uccumbere, maxime inea trium-

ial

phum egit , nosque fecum triumphbantes fe-

(

cit.

ignü

INon eff ergo . ut ullo modo pudeat nos

jiJ

erucis Chrifli, utpotius de ea gdoriarz debe-

stl

auus. . Etiamfg enim pro nomine-Chriffi

JH

dgnomimiofifeumno. fénplacio affrcá mos contin-

lat

gat,fciamus tamen ,mos tutic angxime n eo

tripbare. — Exillud Lubiniin huncloc.

Jur*

li

P.46

453 ) 16 ( $9-

.46. Crüux tlla, que in. ignomimiam Fl

Tf

DEI mfiimdu. diaboli egusque organorum

&t

ereiiaerat , facia eff Chriffi vidloris tro-

lat ]

üiteg

pheum, c contra, diabolicrux , cui diaboli

devilliextvie , arma c fpolia fuerant af-

jutit

fixa. Eciterump. $s. Crzx Chriffi eff tro-

aliis]

pheum, cuifpolia devicía diaboli affguntum;

Diet«

e unflar currus triumphalis, ante quem

tmpl

Nent

fiecmtz/mz, 3nor $, diabolus vic i aguntur. Di-

abolus cum per fua organa Chriflum incru-

homi

cem egit,febtipfrerucem fixit. — . Ac fi pona-

Ts

mus, textum Apoftoli ita legendum effe,

Vil

nondum tamen inde evinci poteft , Apo-

COff

ftolum ad verba Pfalmi XCVI. refpexifle,

Qub

inprimiscum Apoftolusin v. 14. non voce

u

(A8, quam Gr:ecos Pfalterii interpretes

G

in illo Pfalmiloco ufurpafle, Juftinus Mar-

(

tyraliique referunt, fed voce sxvo8 utatur.

3.

* X. Excipiet fortealiquis , nonnulla ex-

befi: :

emplaria in hoc Apottoli loco non legiffe

Græcg

ivavro, neque zv «ivo, fed iv £Ae. . Ori-

&iQr

genes enim in Matthazum 'Tom. XII. p.2o3-

p

&299.verbaApoftoli fic adducit: ézrexdvsd-

DA

n TOc d oxdis xoj T àe é£galac ääeawwïwaa

flmt,m

DSygieuOEUsete 2v zroiósolo v v EUAc. Idem

(dorer

Origenes ibid. p.288. ad hunc Pauli locum

[

tin d

refpiciens ait : Tïc'xo& y2e,xo funas(B. TÓY

auqavgæ;xe'*væv p(g:qg.o cängä*dan rlid ex a KQCI

&tt:

v 'dcé£gaiac, o QeryperTiCes iT Oe, « T'Quata-

lts

Qsbeséy o ä6^3)354&22xo;' à3 xgz:;ö; iv aT óig Tatu-

mff!'þjin

T&

l

l

/

ä ) 5í( vää-

li

ve z8 ; frtaJe enim etiam unusquisque"

od

eorum, qui cum Chriffo crucifrxi famt, exfbo-

151f

lat principatus & poteflates, & offentui da-

al -

cteas,Qo triumphbat in ligno, vel Chriffus

-

n if

potius boc facit in ilis. Quin & pluribus

d

aliisin locis Origenes hanc lectionem te-

net,quafi Apoftolus dixerit, Chriftum tri-

gzmtlfï,

! W?ll

umphaffe in ligno , ut patet ex ejás com-

i. Di-

mentario in Johannem T'om.IX. p. r44.ex

ini-

homiliis in Exodum Hom. IV. in Nume-

rosHom. XVII. &in Jefum Nave Hom.

POIlïl'

1 ell

VIII utalialoca 'Tract: XKXV. in Matth.

Ápo-

& comment.in Marc. VIII. taceamus. Ex

:XI.H&

quibuslocis Huetius obferv.ad Origen. p.

X

47.haud male colligit, Origenis evo aliqua

WXQS

exemplaria : habuiffe zj 72 £/o, quod &

yMir

ipfe Origenesafferit Hom. VIIT. in Jef. p

qtunt

37 ^Dicitenimin aliis exemplaribus ha-

vilà a

beri: triumphans z femet ipfo ; fed'apud

Jl

Grecos haberi: n Zggo. — Veruntámemn;

n

etfi Origenes exemplaria quzedam viderit,

in quibusfcriptum fuit: v £/Ao; nulli ta-

J

p

gb

men codices]ectionein illam hodie preefe-

runtnecita legerunt Chryfoftornus; T he-

m

odoretus,'T'heophylactus, Primafius & alii:

Quin & ipfe -Origenes in homiliisad Ge-

j oott

U

fil

nefinHom. IX: p. s. Apoftoli verba. ità

legit : Crucifue affixit principatus ee pote-

/ XC(F '«1[

gl

Jlates, ctim féducia: triumpbans eos im. fe-

i potius

7s T

fí

?zgffwgnz ; n-iüïhæcle&io interpret

Orige-

,

-&59 )18 ( Qe-

Itt

Qrigenis,quam ipfi Origeni tribuenda eft,

cum Gracus hujus homilie textus hodie

PU

defideretur.Cieterum cum cotiesOrigenes

Imy

in fuis fcriptis ex Pauli epift.ad Col. Chri-

mo,

ftaminligno triumphaffe dicat,optima ipfi

bUklæ

nata fuiflet occafio, vel femel verbaDavidis

«Te

1anquam parallela allegandi , fi notum ipft

tain

fuiflect,Davidem dixifle:Dominus regnavit

EUH

a /igne.Sed nusquam 1d abOrigene factum

mem

deprehendimus, quemadmodum etiam in

hr

/e"o dictono-

hexaplis Origenis verba 4 Z

tfarys

ftro Davidico addita non fuifle Pezronius

d

Z(

loco fupra allegato p.2oo. obfervavit, qui

UT

hanc ipfam omiffionem in hexaplis Ori-

n

genianis factam caufam effe dicit,quod Hi-

m

eronymus in Vulgata multiq; alii Scripto-

T

res ecclefiaftici verba illa a Zigno omiferint.

TUj j

XI. Nonnulli, ut verba « Zgzo. a Judzis

Trni

erafa probent, ad Nicodemum provocant,

179l

cuiimago 1lla vel ftatua tribui folet, que

du

Lucz in Italia Chriftum crucifixum in re-

Ddf

giofchemate reprefentat.... Cum enim in

püch

1ifta imagine caput Chriftt corona aurea;

!len 1l

corpus vefte ferica, pedes calceis argenteis

cdel

