tamen divina inferiorem.RectiusHunnius

Worte

nofter 7.JV. Op. p.$73. gloriam hancChri-

Atl

(ri

ft infinitam & vere divinam effe probat.

XXVII. Gloria. autemn hac ]ESUS

QUi ]

córonatus dicitur fimili deducto a coronis,

COfon

quz victoribus imponuntur, vel quibus

fiobre

Reges inaugurantur. -

Nam & JESUS

LT

gloriofum fuum regnum aufpicaturus

&m

m thronum dextre Majeftatis in ex-

&tefi

celfis collocatus & gloriaa & honore co-

üVig

rona

483 y1o7 (£8-

H

bj

g

5. i

ronatus eft. 'lempore paflionis fpinea

ipficoronaimponebatur. Sedludibrium

?. Xqu

manifeht

illius fpinez coronz fublatum fui:, cum

Chriftus gloria & honore coronatus eft.

lus -

fatuer

Quam inepte autem Bellarminus Ze Graz.

pram. bom.c.6. ex verbis Davidis hanc co-

OT

ronationem in Spiritu predicentis proba-

T

xl

re volueritimaginem Deiin Adamo fuiffe

aliquid fupernaturale extrinfécum, vix

; exard

operz pretium eft hic prolixe commemo-

rareaut confutare.

Breviter dicimus ex

dicture

dicto zof/ro apoftolico conftare, quod Da--

.

vid non primum Adamum fed fecundum

TM negant

loria & honore coronatum dixerit.

d e

coram

-XXVIH. Supereft, ut confideremus,

cur JESUS per paífionis & morcdis viam

', nonau.'r

od df

ad hocglorie & honoris faftigium tende-

IÍx.

Idenim ultima oraculi noftri verba

uræ dü[äm

indicant: ozes yeil; Og U7:0p zraloe yedaw-

227

vo Qover8,ut gratta DEI proom

L22

guflaret

tUt ïF*

"ertem. Etvoculam quidem eze« Con-

sHunti

ftantunus L'Empereur accipit pro z«

hn

quoinodo,ac fi Apoftolus dixiflet: JESUM,

g

Ls

qui propter pathonem .gloria & honore

coronatus fuit, videmus quomodo pro

y od

li

nobis mortuus fuerit, hoc eft, quz humili-

« qU

tasin morte ejus fueritactolerantia. Hanc

LJ8

l-

enim viriillius doctiffimi fententiam fuif-

j

xfpiü[ur

ferefert Heinfius exercit.[acr.pag.ss4. Ca-

j )

bj

f

: x

loviozu Bibliis Jlufiratis pag. n$5. $2795 hoc

jonor

oca

f

l

f

|

—

(

43) l08 (£65--

: Chfi[

locoidem eft ac;za urquafi Apo&olusi;mo -

dum indicet, quomodo fe habeat paífio

fufter

D7

1ortis, ita fcilicet , ut fit facisfactoria, qua

non fuifed noftri caufa, non ob propriz

(

btl

gioriz coronam, fed ut nobisglorige coro-

nam promereretur mortem guftare debu-

lil

b

ic voluit.Sed nihil obftat,quo minus parti-

DI ij

culaczes pro nota caufz finalis,ut plerumn-

l'itre [

que folet, accipi boc loco poffi.. Eum -

tiljrg

(l ol

enimin finem paífionem & mortem fübiit,

ut paffione & imorte fua omnium homi-

Til [/

num peccata explaret. -

htfeg

XXIX. Gratig DEI 1

d omne tribui't'

104, gm

Apoftolus,cum ait: ut grata. DEI pro.

if fü

omnibus guftaret mortem. Autor ver-.

Wäxp

fionis germaniceante Lutheri verfionem

E

Remigi

edite, qui non juxta fontes grecos, fed ——

pottoi

juxta Vulgatam. verfionem fuam adorna- :

Oib

vit, putavit nomen grazia, quod in ablati-

j

59

vo cafu pofitum eft , effe nominativum,

EUR

uj

ideoque verba Pauli ita reddit , quafi ipfa

Üreri

D EIgratiamortem guftaverit. Sicenim

4Y)

verba hec expreffit: af bíe Ginabe t^ —

&eun

teé verfudbt ben &ob um alle; — Previum n

T fony

hocerrore, quem lingue grece ignoran-

t

tia induxit, habuit verfionis hujus Autor

"IDlio

"Thomam Aquinatem, qui & ipfe antecet-

ltd den

foresin hoc errore habuit; cum non de-

Ngd (

fintinter veteres,qui gratiam Dei mortem

Vin

It

nc De

d

lt

g

guftaíle dicunt, & per gratiam ha

C

-

*

um

ïffää) 109 (i$83-

Jusm. -

Chriftum intelligunt. Sicenim Ambro:

it pafüo

fiafter ad h. l. p. 429. zpfum vero gratiam no-

onaq

minat, qtiproomniunfatute guflavit amor-

| pf()pïlæ

ten.

Non eunmn debebatur nobis ,ut Filins

tig oO

D E4 promobs guflaret mortem, fédgracia

boc fecit.

Et Primafius pag. 4e9.. grátia

(e debu:

tuspito

DEI appellazur l'ilius,eo qnod nobis a DEO

tplerum-

Patre gratis fot datus , & quod'eratis pro

r Bu

nobis snortem faflimuerzt. Non enim debeba-

o (ibit

tur nobis nófiromerito,ut lFiltus DEIpro

m hot

nobis guflaret mortem , fed ineff abili gratia

bocfecit. — ExSeduliuszm epiflolas Paud. p.

e tnbit

104.8rdtia D E 1 Filius DEIddcitur, quia

)EL u

per fuam gratiam gratis peccata. dimifit

r

nullis precedentibus. boximum meritis, uc

af

Remigium &aios taceamus. Verum A-

05 j

poftolusnon dicit, quodgratia DEI pro

j ad()ïll'i"

omnibus mortem guítaverit, fed quod -

j d

eili ee8, h. e. per DET gratiam velex DEI

at

grauaJESUS pro omnibus mortem gu-

Ílaverit.

E.

ao

Sicent

XXX. Nonnulli verba gra£ia

xI)Elre*l-

TT

cte quidemin ablativo cafu accipiunt, non

in nominativo, cüm in grzco textu lega-

n

tur: vol G8 , nomen tamen DEI ita

explicant , quafi Chrifti Divinitas per il-

102 hutí

lud denotetur, & Apoftolus dicere velit ,

e n

TL

quod Chriftus gratiam DEI h. e.fuee di-

vinitatis efficaciam. paffionibus humanee

imoft

1 D?i

naturz addiderit, & hac ratione paffhioni

fuse

(

,

*

A

:$93) 110 (86)3*

n

fuz valorem ad redimendum univerfum

genus humanum conciliaverit, Sed re-

Titen

Vtrezy

étius verba Apoftoli de gratia DEI Patris

(l Pj

(Filii & Spiritus San&i gratia non exclufa)

] i

accipiuntur, qua Chriftus mundo doaa-

[2 |

tus eft, ut proomnium falute moreretur.

Qs T]

XXXI. Gratia enim DEI factum eft,

] Gäag,a

quod JEfus pro nobis mortem guftavit, &

juftus proinjuftis patfus eft. 1. Pet. IIL, 18.

^ d niy, )

li Ej];

Nulla hic neceffitas, quze JEfum adigeret,

ZA

nulla ipfius culpa, nullum hominum me-

ritum. Mere DEI gratie acceptum id

ItL a

] r

omne ferendum eft. Unde Erafmus z

füa paraphraff Tom. . p. 421. verba Apofto-

] m

Cniani.

liita expreflit: fégudem mors ius mon

d ftisod

erat pena commiff per illum , fed eratfavor

J Etfien;

divinus erga genus bumanumy,quodfua gra-

1uita beneficentia redimi voluit , per snortem

E

innocenti//mi Fs fui gEfa Chrifli. Dehac

*

Amifer

| Mj

gratià loquitur Paulus, cum ait, DEum

caritatem fuam commendaffe erga nos;

j '; Gum eü,

Í

liC (ine

quod Chriftus pro nobis mortuus eft,cum

adhuc e(femus peccatores Rom. V, 8. &

lm hor

X

Chriftus ipfehanc DEIgratiam depredi-

cat, cum dicit, quod fic DEUS mundum

I) Velby

dilexerit, ut Filtum fuum unigenicum dz-

Unind

ret Joh. IIT, 16. /deic ydlo 171 oh*yine 'rgm'äöw

TO TTa9 &iv v 0v YiCv. 8 vydla «etloh éQQesNrv. 6 Val

00 hn

OCHIUS

q'ày Yíoy &dvoxev, sj ó Yioe xæ753ääu705 j TÓ EUA

Hj

cvvägynqsv-ï eis TÓy savecv , aA zbl ;,gac'ng

'y:-

-3) nr(803- -

uveur

y&yovev, ut Oecumenius Io

'

quitür pag, 28

, $d

futtenim Sanéte Triniatis

gratid, quodpa-

|EL Prrs

teretur Filias.

Neque enum ex debito qe-

onerdi)

dit Pater Fz

um ,nec Filius J'fcepit , aut

niodi

'Sþiï,fzw i

cooperatus eff ad p

ajsouem , fed

OF

omuta gratiofe faéfa funt.

Cui confenti-

fidn d

ens T heophylactusait: 8 Y2 9QeiNov duv

UPHViïa(

l

0 O0 , 2A.o: aceteili ov Yiev dul duv ejg Oai-

yalov, D E U enimmon ex

jet. Ti

1

debito fedex gra-

ta Fibum f nobis de

d2

H adig?.mc :

monortem pag.

89o. Quemadmodum^u

tem gratiahzc,

minun t

leu gratuitus. Dei favor.e

oteptum?

jusque amor &

mifericordia erga hor

nines omnibus ho-

primis 4

minum meritis merit

p

9 opponitur: itaSo-

ciniani per aflertion

em

grati? perperam

s i

faüsfacüionem Chrifti

j

tollere conantur.

Etfi enim grati

yifinp

& acceptum referri debeat,

ul

quod DEUS

pro hominibus reis vadem

p

admiferic,

ejusque folutionem nobis ap-

jj D

plicet, juftitiz tamen D EI nihil detrahen-

, DUf

g

dum eft, quz Aórecr pro fontibus e

Xegit,

nec fine vicaria vadis paffione &

morte

T

,m' ,8»

cum hominibus rec

onciliari potuit: ,

. XXXII. Atque

] depræüf

hinc etiam patet, quod

in verbis ózieza]

ós particula uzienon fo-

: mundüm

lum indicet,

quod Chriftus pro commodo

enitil

humanigen

erisfed etiam quod vice &lo-

»

n A(Cïä'

;o

umani genéer

n

J

is mortem guftaverit.

ls

Socinus quid

em 7u preledionibus tbevlog.

m

m

í

c.20. idcirco Chriftum pro nobis mortu-

4 H

]

t

um

72

-£52) if szæ

um effe dici afferit , quod ejus mortem

Ti

confecuta fit gloria & honor, indequefiat,.

vicEr

ut nos quoque poft ipfam mortem gloria -

Qpj

& honore coronandi fimus. : Et paulo poft .

Veroj

dicit: /Apoffolus eatenus pro mobis Chriffum

tendit

euovtem guflaffe. dicit , quatenus per mortis.

j Chr

paaftonem gloria & bonore coronatus. fuit.

etiam |

Unde etiam plauisfrmum fit , bàc didluonem

türism

PROwun VICE feu loco fgnificare , [ed

t ,üq1

finalem tantum caufam declarare. Verum

pecoyt

nonidcirco Chriftus pro nobis mortuus

Qquibus

dicitur, quod ejus mortem gloria confe-

ütis, ye

cuta fit, fed quod animam fuam in preti-

h.

Tiunda.

um redemptionis dvl ze2vv multorum vi-

tltisal

$:

3

8. & quod femet-

ce dederit Matth. XX

Dismari

ipfum el/Adlecy feu precium redemptionis

pe hr

proomnibus dederit.. Et quamvis verum.

a[fe.

fit ex paffione Chrifti hunc fructum ad

di(ï/()g, l

nos redundare, ut quemadmodum Chri- —

m (

ftus perfpaffionem mortis in gloriam 1u-

TUridig

greffus eft;ita & nos poft mortem corona -

Oi

$

glorie maneat, beneficium tamen hoc ad

a

Féteris

nos neutiquam perveni

re potuiflet, nifi. -

diahoï

Chriftus noftriloco mortem guftans pec-.—.—

is fl

cata noftraexpiaffet, ne mors nobiszter-

IN

num guftanda foret. Joh. VIIL;2.Confe-

rantur ex noftris Calovius Scrzpt. Amti-50- .

es)an |

einpart.2 p29.1:5.ex Reformaus Becman-

Cdera

nus exercitat.tbeol.2.p. i.

/

K Q

Ihn

inä;n'g | d

l

:

j XXXIII. Sednunc videamus; qu

li

TT

: morten

jilli fint;pro qu

ibus Chri

ftus mortemgufta-

lequdtt

vit.Emphatice Apoftol

Uus: vz$

em gt

g 7ravlog pro

, emni;que verba nonnulli juft

o latius, alii

atlb

vero juftoanguftius exponunt. Ni

.

mis ex-

iCf

tendit hanc vocem Origenesqui ;

n Job. p.

V Tif !ïi

3i.Chrifium non modo prohomini

busfed

nati

etiam pro czteris rationis capacib

didu

us crea-

u

]

turis mortuum dicit,

L

&abfürdum effe pu-

Wyf

tat ,fiquis dicat, Chr

a Veut

iftum pro hominum

peccatis mortem guftaffe, non vero pro

; mortüd

quibuscunque aliis creacuris

peccato pol-

yit t

. lutis, verbigratia proaftris,

quziliob im-

j p

miunda effe dixit.

Quod autem hic de

frorum v

aftris afferit, al

)d femeg-

n

ibi quoque de Angelis bo-

alis Ori

nis pariter &t

genesafferuit,nem-

kmyits

pe Chriftum etiam

yived

ftafle.

pro illis mortem gu-

Unde in Dialogis

Sulpitii Severi

ydur 4

- dralog.1. cap. 3. Pofthumia

nus refert,con-

du Ü

flatam Origeni apud

/Egyptios Epifcopos

riam f

invidiam

; quod in ejus libris legeretur,

Dominu

m JEfum, ficut pro redemtione

'en ln

5

— generis]

umani mortem guftavit , ita eíffet

ui(feh l

& diabolum paffione fua redemturus. Nec

: M

[&2115 pCL

his folum finibus mortis Chrifti valorem

obistt

circumfcripfit Origenes ,jut ad omnia ra-

j

)'7"(:0-

.

tionis capacia, ín quorum numero homi-

j A^

Se—À

nes, angelos, dzemones & aft

ra pofuit, ex-

a

tenderet ,

fed etiam mortem Chrifti

. ad omnes res creatas

pertinere

cen-

ï,q

yin

D

J

Nam zn Mattb. p. 1. diþcit ,q

uod

pro

Em

pro hominibus veletiam univerfo mundo

Ángd

xaffus fuerit, ut peccatum ipfius tolleret,

quod]

lm f

nifi forteibi füb mundi nomine rationales

tantum creaturas intellexit, quod Hueuus

qii g

Origenianor Jib. . quefL. 3. fufpicatur , ubi

Dnite

niliaf

de ifta Origenis fententia fufius differit. —

UC

XXXIV. Origenem fecutus AmbonG-

(

[ y7

us, Zbr.y. de fíd. c.3. (a1.$.) ubi, cum verba

TO

Apoftoli allegaffet : a /pze D K O (fic enim

dul

legit verba Apoftoli, quafi fcriptum elflet

gf

xoeis Gs8) proommibus guflaret mortem ,

(hynig ,

fubjicit: d efl , quod creatura omnis. fme

Dauællä

paffone aliqua dvoiitatis dominici fangut-

MU.

nis redemenda fet pmetiout afibi babet,omms

It iüte]

creatura lberabitur a fervinute corruptio-

Wore(

245

Et Theodoretus zu ep;/foZ. ad Hebr.p.

Itfye

404. qui itidem legit: xegiz Ge8 ad verba

2filya

hzc Pauliannotatfolam divinam naturam

Qu per

nullius indiguiffe, reliqua autem omnia

Oopts habuiffe incarnationis. medicameu-

CT coní

to. Ertpoftea, cumannotaflet, Chriftum

Wt

mortem deftruxiffe, & mortis potentia

pn

adlpif

(

diffoluta refurrectionem nobis promififfe,

SCflptm-

refurrectioni autem incorruptionem. &

ïr

el pm d

immortalitatemadjunctam effe, fubjungit;

Í

hOmm

quod omnis creatura dfOoesias fit. parti-

ceps futura juxta dicium Apoftoli: zpf4

Rdenn

lldu

etiam ereatura liberabitur afervitute cor-

ï)lj

Ts fti

;-f,,«:-p;gagz;..-;.n 241?;?;fzazæzyz glorue /zZ!äqï;ü—-nn.

D aVQr]

À

t

L

"593 ) 115 ($63-

formu.

Angelos autem quantum attine

tj dicit; .

s tollee;

quod perpetua lztitia affi

ciendi finthomi-

1

qutiond

num falutem adfpicient

es.

Srenim, in-

xiHuai

quit, gaudent propter unum

peccatorém.

»llCaQïf) ü

poenitentiam agentem , multo ma

gis tot

millia falutem coníécuta c

x,

;differit.]

ernentes imple-

buntur letitia.

'T'andem vero fic conclii-

s Anbt

dit: jz

Qu z yToy TOVUy T ,aw7:7'gzov Uzi£uetys

cum v

( (icet

TE (BN , ov yae 1 Jela Queic T3c ivretOey

ysvontvue Jegatzretae ctveydeue, pro omnilus ey--

iprum

&ofalutarem paffonem faffinuis , Jofa enim

at f

T

divina natura boc vemedio mon 242 n

Dalleus quidem ;:indix:.

Sypod. Alenfon. c

117/'5!' /Mgw:

Carent. p.262. animadv

ertit, quod difficile'

hum

fit inzelligere, quid fr

uctus Patres illi ex

, um

morte Chrifti ad diabolos redundaffe exi-

TOU

ftimzverint, num revera diabolos al

iquan-

i i

do falvandos cum Origene ftatuer

int, an

qmnitil

eos per Chrifti mortem aliquam poerta-

rem 0i

rum imminutionem adeptos, vel hoc fal-

xediciti

tem confecutos cenfuerint , ut liceret illis.

. C

per poenitentiam aliquid falutis & folatii

j

D

j

adipifci, Idinterim verocertum eft,cum

; prot

cripturaS.non con

gruerequod Chriftus

tiond:

w:elpro diabolis, vel

pro

bonis Angelis, (et-

. [uby

1 hominum Chrifti m

ll

orte redemtorum ..

Mu

amicifint,& de eorum

j

gaudean

peenitentia & falute

Jof'[OH [

'E

"

6,) vel pro aftris,vel pro aliis crea-

v,' w

autt

.;uris ratione & anima deftitutis niortem

]

J

l

ï

!

|

j

iril ^

Ó

"

)

ïuüäV'Qrit,.

' Tb 057;55?90173'7031' eidegeizreuloy ,

^.

qued

x

-

-æs ) n6 ( &6-

[

quodChrifto non affumfit,id etiam no

nf'c- deom

4

omnil

demit.Rectig igitur Syrus Interpres ver

Apoft. deomni homine interpretatus eft..

;

promi

XXXV. Diximus vero etiam nonnul-

GDet

los verba uzre zavlce nimiscoarctare. Id |

Yerba|

[iüseni

faciunt quotquot negant Chriftum pro

omnibus & fingulis homiinibus mortem.

| fite fe

Trnibts

suftaffe, ideoque voculam zevrés variis

rationibus limitant.

Pareo zZ; h.lef& -

! (uode

omnis fidelis.. Quamvis enim dixiffet, -

ficalib

hanc vocem ab Apoftolo pofitam ad am-

pídi

plificandum fructum mortis Chrifti , cum

gymem

Ünitii

non pro paucis mortuus fit, fed ad omnes

efficacia hujus mortis pertineat, ftatim ta-

tlf* ele

püiO&[

men, quafi dictorum poeniteret, addit,

quod particula univerfalis non includat

s

fnitrl

infideles, impoenitentes, contemptores & .

4

hoftes Chrifti, fed omnes fideles, cum .

Qon fün

Wt

Chriftusnon fit fervus peccati, & dmnibus -

quidem propofitusfit propitiator, fedtan-

ftitin]

tum credentibus actu fit propitiator. Sed

Ittm Q

quomodo omnibus, etiam infidelibus &

Cpi[ïplæ;

impoenitentibus proponi poteft propitia- .

Cfatos.

tor, fitantum pro fidelibus mortem gufta- -

vit ? Mendax eflet Deus, fi omnibus in.

: Ver 0 [*anl

univerfum hominibus hunc propitiato-"

100 or

rem proponeret, & tamen hic propitia-

tor non pro omnibus, fed tantum pro -

;

XX

fidelibus mortem obiiflet.

n

Ws

h0s ü

XXXVI Co'gcejgs ad h.T. vocem a

de

-8)ng (889- -

1100

deomni hominum genere explicat, & de

resiut

omnibus familiis terrz, de quibus DEUS

etidi

promifit Abrahamo fore ut in ipfo benedi-

n

cantur. Simili modo ex Pontificiis Eftius

hr 1

verba Pauliexponenda cenfet. Verifimi-

iftut gt

liusenim ipfieft, non de fingulisfed dege-

s TOOr

nere fermonem effe, ut fenfus fit, pro o-

n

mnibus gentibus toto mundo difperfis, eo

"D

quodex omnibusaliqui (int morte Domi-

li dïxme[»

nicaliberandi, quemadmodum in apoca-

lypfidicitur: redemiflinos D EO fan-

m d

hfi[ä,üllm

goine tuo ex onmi tribuye lmgvasé populo,

C natione Apoc. V, 9. Verumnon fequi-

|d ore

tur: electi ex omni tribu &lingva & po-

,f

(

n

*)

d

pulo & natione fangvine Chrifti feredem-

du

ptosprofitentur , ergo pro reliquis ex o-

y du

qnpre

mnitribu,lingva, populo &,natione , qui

non funt electi, Chriftus mortem non gu-

(

ieSa Ü

óni

l

ftavit./. Contrarium Apoftolus nofter af-

fericin hoc ipfo, ex quo oraculum no-

t0f

fedtt

ftrum depromptum eft, capite fecundo

tIot0D. v

epiftole ad Hebrazos v. 15, ubi a Chriftoli-

nüdd

1hü$u

beratos dicit, quicunque metu mortis per

e& rü J

totam vitam obnoxiierantfervituti. Num

yte P^

*

verotantum aliquiex gentibus & populis

o

j'o j

toto orbe difperfis metui mortis &fervi-

tuti obnoxii fuerunt?

yc p

plE

XXXVILE Jacobus Altingius in przie-

cantuf r

&ionibus, quibus priora epiftole ad He-

brzos capita illuftravit;(z077. 4-oper-pag .42.)

o

3

cuim

!

L

-&58 ) g ( 863-

cumasnno

*.)4

Val

Tet, quod nonnujli fuppleant

didin

p

vocem cexcr(8, quafi dixitlet Apoftolus:

fillv.

Uxie7oos 2 cujerr(D. , pro 1010 Corpore ,

YoCC

myftico nempe feu Ecclefia cujus Salvator

frilice

Chriftus dicitur Eph. V, z3. obfervat in-

10 ot

commodum videri hoc fupplementum,

z

Tit? z

cum vocisillius nullum in textu appareat

ionlo

vefügium,ideoque appofitiflime ex verfü

rf

:

1o. proxime fequenti fupplementum peti

Otnrles,

U ol od pro omni filio,quos ille mul-

Fl fü

tosadgloriam deducendos habuit. Nec

Gul

alia mens Wittichio, qui dicit, quod vo-

Omtni t

cabulum zraylóc intellizi debeat fecundum

feredir

fubjectam materiam, pro omni füo, cum

Droomr

Chriftus mortem guftaverit pro omnibus

DELR

iis, qui fut erant, & quorum perfonam fu-

Atque]

ftinuit, quod ex contextu probari pofle

IL&m, |

putat & connexione cum v. 10. ubi zvree

Tipoter

ili;vocantur j/0, & v. 1. ubi diecopevo

VüäbuS

edeAQoi, & v. 13 übi reuJios & 2douev Gedc ap-

Querit

ellantur.

Necobftarehuic fententisait

fisd()

Alungius, quod v. 10 zcAv Vcy mentio

injiciatur, cum eroAoi & ar/lee nonnune-

fifr

quam equipolleant, 1. 'T'im. II, 6. collat.

H

QOf

cum Matth. XX,28. item Rom. V, 19.19.

fcfibit;

Nerum hecipfa exempla Altingio adver-

fintur. Namozz/tinlocis allegatis non

VA dpys

tantum fideles & electos , fed univerfos &

/

UT

fingulos homines defignant. Invertimus

AX

jioné

€ergo qrgumentum ; quodex coünex

Hl-äæ.*

dlC xi ;

-£93) m ( £62-

Vfupptt :

dicti noftri cum v.1o. petitur. Multieniar

Apo&o!us:

filii v. 1o. funt tll 1pfi, qui in oraculo noftro:

l»

TA

voce zavros comprehenduntur, omnes

s Sii

fcilicethomines. Necobjici poterit, quod

Menttr

non omnes homines actu fint filii DE I &

ylermenu

vite xterne hsredes.

Apoftolus enim

(u äppüïï.ff

non loquitur de multis filiis actu gloriam

meeri

ingreffuris,fed de confilio DEI volentis

nentum m

l

omnes homines tanquam multos filios per

)tu()siïicmw

Filii fui morrem sa gloriam perducere;

abu.. X

Guftavitergo Chriftus mortem non pro

t qui

omni tantum , qui actu filius DEI eft, &

at u

j

hereditatem eterne vite affequitur , fed

n

yni i, C :

proomni, qui ex intentione DEI filius

rooniit

DEI & cterne glorie heres fieri debuit.

yarit

Aique hincetiam adargumentume verfa

o p

T. &r. petitum haud ditficulter refponde-

o DLf

tfipoterit.

Siquis autem Apoftolum ia

verfibus ro. . &r. tantum de fidelibuslo-

épt

T d

quiexiftimet, non ftatim inferre poterit,

fette!

quod Chriftus tantum pro fidelibus mor-

T

tem guftaverit.

Certe ipfe Chamier

f of

pauflr. catbol. tom. 3. lib. 7. c. $. 3. 20. hanc

confequentiam non agnofcit, fiquidem

]i2

PA

Ícribit: PauZus ipfe fl'atimmon omnes dedu-

í

l Ü ri() l

D

dos felios in gJoriam, fed mnultos dixiz,ut o-

105

vï

Jfenderet, etguflaret imovtem. pro omnibus,

'aileg

wr

uni

j

Zamen monpropterea omnues faloari.

. ^ XXXVIII. Idem Chamier J c. & T07.

[orat

di

dere

| conn&'ïïi?.

| &i noftriehlü

co-

j

III lbr.9.€. 5() & vim

4

AE

-&08)1i2o ( $63-

conatur diftinctione inter fufficienter &

D

efficienter feu efficaciter, qua etiam alii

lus ]

Calviniani & nonnulliPontificii uti folent.

efica

Que diftinctio quidemlocum habere pof-

fedo

fet.fi per fufficientiam non folum intrinfe-

mifer,

ca dignitas mortis Chrifti, fed fimul feria

fsfim

DEI& Mediatoris intentio includeretur,

fitvid

& per efficientiam tantum actualis glorize

dimen

s&eterne perceptio defignaretur, quo fenfu.

Flum

etiam noftratium quidam diftinctionem

lui j

ilam adhibere folent... Si vero fufficientia

homin

a'confilio DEI & intentione fàalutaris effe-

-

loquit

étus abftrahatur, mera illufio eft illa diftin-

Qu t

€tüo. Candidius ergo aguntilli Reforma-

T

ti, qui Chriftum neque tufficienter neque

fl

efficaciter pro reprobis mortem guftafle

Vl

aperte profitentur, quam qui cum Beza

&nimc

dicunt; fatemur,tantam effe banc oblatio-

C'Hma (

fem,ut potuevitpro infinitis mundis , ff tot

CPI' neg

ejfent, atisfacere, nedumpro frgulis bomi-

It om

nibus unius, f. D.E U eorum omnium vo-

W dl

duifjet mifereri,co pro omnibus Filium mi-

lm

fnfer.

Negat quidem Chamrier , Calvinia-

Clétsy

nostam ftupidos effe, ut doceant, fuffici-

tàte per

entem effe hujus victimz efficaciam pro

ÀX

omnibus fingulorum peccatis tollendis, fi

Tüncgi

modoD EUS voluiflet effe fufficientem,

IGlean

cumnon poffit victima hzc effe fufficiens,

Mte t

ni(i DEUS volueriteffe fufficientem. Ide-

Plicatio

oque in verbis Beze pofteriora verba: /f

j

Ll

| eles.p

-&$3) 121 (æ

(ciemter d

!

DEUSomnium voluiffet mifeveri,et omni-

etam i

bus Filium mififfet , non fufficientiam fed

j uti lt

efficaciam defignari arbitratur.

. Sed pro-

uberep

fecto cum Beza negat DEUM

omnium

nl

mifereri voluiffe & Filium omni

bus mifif-

lml

fe,fimul etiam negat, quod DEU S nolue-

clüderat

ritvictimam Chrifti effe pro omnibus re-

us gt

dimendis füfficientem. — Nam fi DEUS

s u

Filium non omnibus mifit, etiam no-

Rnctonts

lut ejus mortem füufficienter omnibus

füfcim

hominibus

prodeffe.

Nec f[incere

Jutars a

loquitur Chamier , cüm dicit: ;;5-

t ib ditt

que nos potius tta. Joquimur, fufficientem

JLRerm

eje eficaciam bujus victime pro omnibus

enet u

Jemgulorum peccatis tollendis , quia DEUS

en g*

voluit, ut omnibus (alvandis füffceret. . Si

j cumad

enim credit, quod DEUS voluerit, ut vi-

hii

étima Chriftiomnibus falvandis fufficeret,

ii )

cur negat mundum,cui DEUS Filium de-

dit, omnes & fingulos homines complecti ?

Td

| gmmmï'*f'

ut alia taceamus. ' Quibus enim DEUS

.' Fll!llm W

Filium fuum non mifit, ad eos etiam fuffi-

I Calvm

ciens victimz ejus efficacia ex DEI vo

jnt, (U ?

tate pertinere non poteft.

lun-

ciom

XXXIX. Aliud effogium nonnulli quz-

colleós

runt;rimamq;elabendi feinv

eniffe putant,

fi

Llædemem

dicant, Chrifti mortem ad omnes perti-

; ffici

nere concione non applicatione, cum ap-

item. "

r

plicatio & fructus mortis Chrifti ad folos

D

|

fideles pertineat. Hacratione dictum no-

n v

(

1

j

P

ftrum

469 ) 122 (863

er

ftrum eludi pofle putat Pareus ad hunclo-

cum. Verum etfi foli ideles fructum mor-

ä

N

tis Chrifti remiffionem peccatorumi , jufti-

li

j

tiam & vitam eternam apprehendant fibi-

n

2

que applicentiinferri camen indenon pot-

quo

- Ofur

eft, quod Chriftue pro folis fidelibus mor-

temguftaverit. Ec quomodo concio de

fuer,

dem

morte Chrifti ad omnes pertinere poteft,

fi Chriftus non pro omnibus mortem gu-

nodi

ftavit? Sic falfa ericilla concio & illuforia,

duie

t0.0

quod fine blafphemiane cogitari quidem,

nedum dici poteft.

tuifl

IDorty

XL. Fridericus Spanhemius z7 exerci-

zationibus de gratia umioer[alt pag.o45.cum

tUmg-

[

Áilos.

annotaflet, particulam zrzve?s 1n. dicto no-

ftro reftringendam effe adfilios in gloriam

pidur

adducendos, cui exceptioni jam fupra re-

&Dim

fünde

fponfumeft, fententiam fuam ex locis pgi

rallelis probare nititur , ejusque rei gratia

. icit,(

allegat dicta Rom . IIT, 22. Hebr. V, g. Ve-

Toyi|

zurm ioca illa parallela non funt. Non enim

HO y

indicant, pro quibus Chriftus mortuus fu-

Qudn

erit,fed qui fructum mortis Chrifti actu

Torte

perciptant. Nospronoftra fententiame-

elos

Jiori jureadloca parallela provocare poftu-

Tif

AXinus.

Quod enim Chriftus non folum

Tepud

pro electis mortem guftaverit, probant di-

üme

a, que docent, quod Chriftus fit propi-

Cteer

ciatio pro totius mundi peccatis, 1. Joh. lI,

temþt«

us, qï.li

2 & quod pro illis '*?tiam fit mortu

| ÀL

|pene

»

w

:

X

ï'xö)S) 123 ( $63-

d hr

sj

rire poffünt. vel. adu

pereuht. Rom

X

IV,15. i. Gor. VIII

um

r l

ll, 1.

IL.H*elbr. X, 29.2. Petr.

XLI.. Idem

ndaxl

Spanhemius lóe afferit,

quod Apoftolusad retundendam Hebrz-

Jenonpte

Jibus m

orum jzóme univerfali particula ufus

condat

fuerit, cum Hebrzos falfa illa perfvafione

dementatos noffet, Metliam fuz gentis bo-

jerepot

yortam t

noduntaxat deftinatum. Inveterate enim

&il

huicopinioni optime Apoftolum adhibi-

to hoc fyacatagoremate incercedere po-

i qita

tuiffe arbitratur,ut oftendetet,beneficium

mortis Chrifi non ad Hebreorum tan-

y t

tum gentemífpectare, fed ad quosvis DEI

T

jn d

filios ex quavislingva,tribu&gente. . Le-

pidum inventum! Num vero Apoftolus

s in glOW

nhp*

euam v.15, illam Hebreorum ozóNpnWuvre-

tundere voluit, cuma Chrifto redemptos

exlcs *

p ff

dicit, quotquot metu mortis fervituti ob-

; V "

noxii fuerant? Nec fequitur, ut Spanhe-

mio vifum eft: foli fideles mortem non

Nondt

rof u

guftant, E. Chriftus tantum pro fidelibus

mortem guftavit.

Poterant enim &infi-

Chri

j r

rüm

deles beneficio mortis non guftandz frui,

itan

T

[i)

nifiillud beneficium a Chriito acquificum

repudiare fponte maluiíIenz, quemadmo-

f()b&ü

dum captivus, pro quo Aórecy folutum eft,

z

carcere exire poteft,nifi beneficioillo con-

g Itl

J

tempto captivus manere malit.

,J

XLII. Sententiam goftram nonnulliex

r

PW

ipfis

-£98 ) 124. (8'5)3

*

ipfis Reformatisftabilire vififunt. Johan-

inp

nesenim Cameron 24 gu«eff. in epiflol. ad

pofïc

Hebreos pag.522. afferitChriftum ideo pro

Iu

aliter

omnibus mortuum dici ,.quod omnibus

atus fit redemptor , ea tamen lege, ut o-

Quis:

Dalla

mnesin Chriftum credant , unde infert,

Chrifti mortem füb fidei conditione ex -

tfitr,

quo adomnes omnino homines pertinere.

d

VerumScripturanon dicit Chriftum fub

Chrif

conditione fidei pro omnibus mortem gu-

Veti,

ftaffe,fed pro iis quoque, qui non credunt,

Tümy

mortuum pronunciat. Preterea hzec Ca-

fümq

meronis interpretatio tantum abeft, utfit

etiam

meriti univerfalis affertio,;ut potius pro

Quod

mera hominum illufione haberi .debeat.

pitz&

Dicit enim Chriftum pro omnibus fub

Dieri

conditionefidei mortem guftaffe, & ta-

&ner

men negat, D EU M omnibus fidem dare

atc.]

velle. Perindeergo eft,ac fi dicat Chri-

fenitT

ftum non pro omnibus mortem guftatfe.

Vel'fus

EXLIII. JohannesDallzeus zz apo/oga pro

OQnn

$ynodo. Alenfonenfr & Carentonenft p. 72.

ptoom

concedit Spanhemio, verba Ug zayros i

temgu

dicto noftro diftributive accipienda effe,

Dléem

fiquidem Chriftus pro fingulis hominum

Ut CR

individuis mortem guftavit. Negat au-

pofto

tem diftributionem tantum ad fingulos fi-

Wnaq

deles pertinere, & contra afferit , voculuin

T bre

emnis cum Ípecie infima pofitam. nun-

Tüsite

quam pro generibus fingulorum accipi ,X

Lfrgr

1m-

-103) 125 ( &8- |

; ht

imprimis in noftro dicto ita accipi non

:

ii

;

poffe animadvertit, cumin fingulari, non

nudeon

!

innumero multitudinis ponatur, ideoque

] ommit

j

aliter quam de omnibus hominum indivi-

Jereutt

dusinteligi non poffit. | Adverfus hec

de ij

Dalla1 afferca. excipit Samuel Marefius z

10neaxt -

epicrajfe contra Dalleum exercit. z. S. 12. ?

; ertint

1. pag. 71. dicere quidera Apoftolum;quod

xiftunii

Chriftus pro unoquoque mortem gufta-

nortem g

verit, fed intelligere unumquemque eo-

rl

rum, de quibusloqui voluit, nempe filio-

ethic

rumad gloriam adducendorum. |Negat

t

etiam veram eífe illam Dallziregulam,

ao pf

quod particula ozmis de hominibus ufur-

g s

pata & in fingulari pofita nunquam de ge-

ynbus

neribus fingulorum, fed femper de fingulis

generum dicatur. QContrarium enim ex

aiïe, t

fdm Ut -

Marc.IX, 49. conftareanimadvertit.

Re-

ia Of -

gerit Dalleusin vindiciis apologiz fuz ad-

multe

verfus Epicritam $ag. 2e. Apoftolum

poltifl!

omnino dicere voluiffe, quod Chriftus

proomnibus & fingulis hominibus mor-

w P.

temguftaverit, idque ex antecedentibus ,

nec minus ex confequentibus confirmat,

P

5

honit! .

ut ceetera, que de T heodoreti ad hunc A-

poftoli locum expofitione contra Marefi-

Ngi*

umadducit, taceamus; ad que Marefius

in brevibus ftricturis ad vindicias Dallza-

j

nasiterumaliqua regeffit. Ita Calviniani

iom !

hi fratres de loco noftro Paulino inter fe

m acclpl ;ü

i d

liti-

453j m6(86 -

Md

- Jitigant. Creterum erfi Dalleeus a noftris

. lieüt

partibusftarevideatur, dum &inapolo-

gia fua pro Synodo Alenfonenfi & Caren-

pnát

usl

tonenfi, & in vindiciis illius apologiz ftre-

li v

nue hoc agit, ut cum univerfali DEI

Zy

totur

Fel

jratia univerfale Chrifti meritum con-

hii

tra Spanhemium & Marefium propu-

loco

gnet,

magnopere tamen de ejus no-

fofin

biscum confenfu gloriari non poffumus.

lta enim Chriftum pro omnibus mor-

piütil

polta

tuum afferit, ut tamen nihil a Synodo

Dordracena contrarium afferente alie-

liem g

num docere velit, cum qua ut fententiam

Tines,

quoq]

füam conciliet, Chriftum non ex equo

ütus |

pro omnibus mortuum ftatuit.. Quales

older

preftigissalii quoque Reformati faciunt,

Omib

quinobiscum univerfale Chrifti meritum

profiteri videri volunt.

Unde oppido

Qul &

falluntur, qui putant hodie Calvinianos

m g

juosdam doctoresa majorum fuorum pla-

hlj

citis difceffiffe, & ferio univerfalem Dei

Obüat,(

RUT

aratiam acuniverfale Chrifti meritum af-

fererefibi perfvadent, aliisque perfvadere

iw'?:m T

volunt. Verbafunt, quz Reformati do-

K um

&ores de univeríalitate grati:e ac meriti

Ter)g

Chrifti dicant, cum cales fimul hypothe-

m

fes foveant, quz ill

am univerfalicaän;

At ho

funditus evertunt.

lt u

[

li Ilga

net,

ZES

XLIV. Dictum nof-'trgm quod atti

--

vVo-

E

Y

X

V*E(ää) 127 (Släää-

of

Vocula zwyrós mafculini generis eftnon

neutrius,nec totum hoc univerfum defi-

i -

gnat, etfi T'heodoretus & alii. quidam Pa«

x Citt

ynette

tres hancfignificationem hoc loco arripü-

iie videantur.

Quando enim hzec vox

&i Dd -

totum univerfum denotat, articulus pre-

Q

figi & dicifoletzo ziàv. « Noftro autem in

t p

locoarticulus noncomparet.. Rectius er-

gu n

go fentiunt, qui vel fingularem zavros pro

pofïumus. :

ibus m

plurali zzévroy omnium fcilicect hominum

pofitum ftatuunt, ficut apud. Ariftopha-

1 Synodo

nemoéyagZc, tace ommis pro tacete o-

av d

at

mnes, vel emphafi fingülari . non carere,

quod Paulus de omnibus hominibuslocu-

a

turus fingularem . adhibet, cum indicare

N

d o

voluerit, quod Chriftus non folum pro

omnibusin univerfum, fed etiarn pro fin

jnterit

gulis, & pro unoquoque hominum mor-

i o

tem guftaverit, ut Calovius n biblia illu-

jinin

firatis ta1.-4. pag. ugy. annotavit,.. Nec

r

obftat, quodnon omnes homines fructum

f *

morts a Chrifto guftatz actu percipiant.

entum v

iNam ut/ Theophylactus pag. so.fcribit: &

afiatt

M0 47 ZEYT EG E7 9) ov dN cróT'Oe eye TO uT

x

grezeiotey. etft omnes non fmnt fervati , spfe

a

zamenquod fui er at officii , smplevit. : Wu-

|hyp? j

ftrat hboc Remigius Tom. g. bibliotbec. Patr.

effaüwem

pag s. fimili Medici, cujus pharmaeum

illis non prodeft, qui illud accipere renu-

uitur,

n üïfinä :

unr. Namficetiam C]Jifi,[lz?(f;'ïlï loq

f

g

gäamf

«5) ng ( f6f-

quantum in fo fuitpro ommbus mortuus eff,

Iore

quauquam uon profit ejyus pa.sfmo, nifr foluni-

um p

su0do bis, qui im eum credere . volunz.

AL

Mortuus eft ergo Chriftus pro unoquo-

-

omnib

que homine, ita ut nullus excipi debeat.

mors1

Recte Feuerbornius Fafcical. . pag. 44.

tionec

non folum ex dicto noftro probat, Chri-

queho

ftim pro omnibus hominibus mortuum

viltro:

efle , fed addit etiam, quod infpecie pro

füm jr

peccatoribus inSpiritumS. mortuus fue-

& m

rit Hebr. VI, 4. $. 6. X, 29. Similiter Hafen-

quàmoy

refferus z tesuplo Exechielis p. 2:5. non fo-

P

t0debe|

]um ex dicto noftro univer falitatem me-

florti g

rii Chrifti probat, fed edam 5. zi4. &

CRIfYUS,

