fte. Verum ifta Erafmi verba malz Arnol-

di caufe nulla ratione infervire poffunt.

tf

y J

Non enimMacedonius propterea ab eccle-

xolltit

fiz Doctoribus damnatus eft, quod Spiri-

),

tum S. Deum aperte profiteri nollet, fed

üe f

|Apoli

quodSpiritum $. creaturam & DEI famu-

atl

lum diceret , quam blafphemiam Scriptu-

rc regule conformem effe, nec Erafmus

Bo

Iul

i

dixit)necquisquam, in quo vel mica pu-

doris & gutta chriftiani fanguinis fuper-

D

(

eít, dixerit.

Unde etiam Erafmus in illa

TR

(

T

ipfa,quam Arnoldus allegat, epiftola re-

fert, quod Hilarius non auíus fit Spiritum

$. creaturam dicere, quia nusquam idin S.

g t

hærefm'

literislegerit. Ceterum illam Erafmi fen-

tentiam, quod Spiritus S. in Scriptura a-

» Qoftf

perte DEUsnon dicatur, amplectuntur et-

10

D

(

] $08

jam Sociniani, e quibus Crellius in tracta-

tu deuno DEO Patrelib.I. fect. 3. c. .-hunc

j !

in modum rhetoricatur: qaem Jocumpro-

) hot

aced(mlm

ferent illi,ubi exprofeffo traditum , &* aper-

1e firiptum fit : Spiritum $. effe Deum?

2

ff

Nullum certe tot adver[arterum myriades ,

ndæcguä

totoiri docli & in facrarum literarum fe-

j; d

tot feculg, quibus

«*

ä?io?e ajtdue verfantes per

z

ia

d

499 420 ( 863-

illa de Spiritu S. fententia viguit , mvenre

Ger

potuerumt. N erum thrafonicum iftum de-

clamatorem confudit , ejusque probatio-

qui

-Qaft

nes folidis reíponfionibus ditcuffit Calovi-

Bul

vusin examine librorum Crellii de uno

fV

DEO Patrep.148o. &feq. Sedad Arnol-

tumt

dum redeamus, qui impudentiffime de

tiusfi

Ortliodoxis referz, baf fíe ibre SDtepnungen

to il

auf bas unterfijámtefte bebauptet / unb fid)

xamc

auf bie Cbrifft babep beruffen ( gleid)roobt

Chri

aber/ too einer roeiter auf Den. Girunb gebrune

Jude

gen/ nicbts tudbtíges Dacon auftoeífen fonnet

DeSy

Probareid conatur exautore Dialogorum,

dlioC

qui fub falfo Athanafii nomine prodie-

ttaMs

runt. Sedcurdiffimulat folida argumen-

noldy

ta, quibus Deitatem Spiritus S. verus A-

E

iliinf

thanafius, Bafilius Magnus, aliique ecclefize

tb

doctores vindicarunt? aut cur ditfimulat

omi

inepta Macedonianorum argumenta, qua-

liaerant: omnia per Chriftum facta funt

Pitre,

um

Joh.1,5. E. Spiritus S. eft creatura.Chriftus

pletar

virtuteSpiritus S. demonia ejecit, Matth.

Dittu

XIL, 28. E. Spiritus . Chrifti minifter eft,

utaliataceamus. Quce omnia oftendunt,

Tinany

Jtone

juantum Arnoldus ín feimer unpartbept/

Tonol

fiben. Sce&er » Soiftorie partium ftudium fe-

( CC

quatur.

Sed nondum eft calumniarum

in OrthodoXos finis. Refert enim Or-

J

lOpto

thodoxos Deitatem Spiritus S. defenden-

Vetere

tes commemis!fuig humanis Judz

orum &

Gentt-

&C?;

-98) 421(885-.-

t

Gentilium converfionem impediviffe,

funi

quafi doctrina de SpiritusS. Deitate fit hu-

Dro

manum aliquod commentum , & Judzo-

x br.

j du

rumac Gentilium converfio melius pro-

moveri poffit, fi cum Macedonianis Spiri-

TE

tum Sanctum creaturam dicamus.

At ci-

ifme

tius futurum arbitramur,fi ex Arnoldi vo-

V

to ille Macedonianorum error orthodo-

m

xam de Spiritu S. doctrinam füpprimat, ut

T

Chriftiani ad judaicam perfidiam, quam

DI

Judei ad Chriftianam fidem adducantur.

n o

DeSymbolo, quod Epifcopi A. 38.in con-

]ggorum,

cilioConftantinopolitano congregati con-

rodie

tra Macedonium condiderunt, refert Ar-

,fgumen'

noldus, quod verba quzedam de Spiritu S.

veru J

illi inferta; neque tamenDeitatis ejus men-

u

tioinjectafuerit. Verum annon titulus

difimii

Domini & vivificantis, annon proceflio a

ent) (

Patre, annon coadoratio & conglorificatio

du

cum Patre & Filio, annon infpiratio Pro-

a Chritt

phetarum, qua? omnia in hoc fymbolo

11[1 M Qt

SpirituiS. tribuuntur, ejus Deitatem con-

n

firmant? Creterum iftam Spiritus S. defcri-

ptionem non demum in hoc Conftandi-

1

il

1

nopolitano concilio adjectam, fed jam ance

hocconcilium fymbolo infertam fuitle , ex

ydium^

]mmmj

Cyrilli catechefibus, & Epiphanii Ancora-

unin"

to probat Uflerius in diatriba de fymbolo

eenæ

vetere ecclefie Romane p. 14. & feq. cum

jgoru

& Cyrillus catechefes fuas, & Epiphanius

GU

—Ddg

-

An-

-E98) 422 (8653-

ejs;

Ancoratum füumante hoc concilium fcri-

Gov

pferint, &tam in fymbolo , quod Cyrillus

tifüi

1n catechefibus fuis explicat, quamin fym-

berri

bolo;quod Epiphaniusad calcem Ancora-

. Tho

ti fui exhibet, additamenta illa reperian-

tur. 'Tandem Arnoldus Macedonianos

BN

— 1 wMó

fuos exilia aliaque mala paffos, & peculiari-

toftac

bus nominibus ccu ftigmate quodam fi-

gnatos queritur, dum inodo Marathonii,

.. Spiti

modo T ropici, inprimis vero Pnevmato-

; poli

machi dicti fuerint.

Et hoc Pnevmato-

j ^

Ti

machornm nomen, etfi imprimis Macedo-

.. 1 Ril

EUA

nianis adhzferit, omnibus tamen illis com-

petit,qui vel cum Macedonianis Spiritum

S.divinam Perfonam effe negant, quod a

-| tulgi

Socinianis fieri conffar, velalia ratione de

BEUX

Spiritu S.non benefentiunt. — Pneymato-

; füntje

.. Qieti

machus ergo fuit Simon Magus, qui femet

ipfum Spiritum S. effe dixit , quam blaf-

feculu

.. filüstg

phemiam feculo3. Manes, & ex muliebri

fexu feculo 13. Guilelmina Boéma 1mitata

. lonre

lecfin

eft, quefe ab affeclis füis Spirituin S. ap-

pellari paffà eft, quemadmodum & noftra

/ i

Itdom

etate fcortum quoddam fanaticum , cujus

mbnon

actirepetere & animus horret & calarmus,

— Üisfor

Spiritus S. nomen fibiarrogavit. Pnevma-

Q UI

tomachus fuit Montanus,famofusille San-

Ritipo

étulus hagiodetmone obfeffus , qui fanati-

'Nin

cifie

*

. Il

cum, quo & ipfecorreptus, & prophe

ejus

äkulof

— -489)423 (S03-

din:

ejusafflatze fünc, fpiritum pro SpirituSan-

d Oris

&to venditavit, quem herefiarcham in Pie-

tiftisnoftro temporeredivivum effe Cele-

x

min j

n Antt

berrimus - Argentoratenfis Academie

"F heologus Joh. Joach. Zentgrafius in eru-

| repeüan-

edonns

ditis differtationibus de lapfu Tertulliani

ad Montaniftas- demonftravit.

Pnevma-

;pecuïiari

tomachi fuerunt Gnoftici, quorum de

u

imthoo

Spiritu S. deliramenta apud Ireneum legi

poffunt. Pnevmatomachi fuerunt Sabel-

nermio

neimi

liani, qui Spiritum S. eandem cum Patre &

Filio perfonam effe docuerunt. Pnevma-

sMict

iliscon

tomachus fuitSandius , qui per Spiritum

S.collectionem bonorum Angelorum in-

Spirium

telligi fomniavit. Denique ut Grecos,

t qui

ao d

qui proceffionem Spiritus S.a Filio negá-

runt, & aliosjam mittamus, Pnevmatoma-

nerimu

chi etiam fuerunt, qui novurn Spiritus S.

!qui i'emeri

feculumannunciarunt, quos inter Dulci-

um D

nius tale Spiritus S.1eculum finxit, in quo

nü immh

non religio &jufticia , ut in feculo Patris,

necfapientia, ut in feculo Filii , fed caritas

um MP

fit domihatu-ra*,ita' quidem, ut, quicquid

&

fub nomine caritatis petatur, eciamfi fit a-

Um j an

€tus fornicationis venerez,absque pecca-

to concedi, neclicite & fine peccato dene-

pnet

gari poffit, vid. contin. Chronici Guillelmi

st

de Nangis apud Dacherium To. XI. Spici-

[ui fmä

legii p.623.íq. Quid pluresalii Fanatici de

fei;ulo SpiritusS. velante

tradiderint; v.eRV

:ophegfä

4.

in

499) 424 (869-

in huncusque diem tradant, referré fupc'rl

fedemus. | Fruftraautem illud Spiritus S.

feculum fperari, Juvenis Prxftantiffimus

& Doctiffimus Dr. M. $emuel Theodorus

Scbmidius, Dresdenfis, 'Theologiz Cultor

C(

perquam Eximius, cras Deo volente poft

auditam iz. in Templo Academico oratio-

ne erudita defeculo Spiritus $a10n expeétan-

do demonftrabit.

gam ut U'TTRIUS-

QUE REIPUBLIC/E PROCERES, &

reliqui Academiz Cives benevole audire,

& honorifico fuo comitatu folennem hanc

panegyrin fplendidiorem reddere non

graventur, officiofe ac humaniter roga-

mus, noftra illis officia ac ftudia, quecun-

queanobis proficifci poterunt, viciflim

Ed

[177

pollicentes. P. P. in Vigil. Pen-

ügis.

tecoft. A. C. 1707.

Donu

. D

*93)0(8&7&—

11

t E

ib

m

Gilje

l'lbus

tton

e&m»

De«

DE

&ur,

Qun

M

*æs',m;(sæ

rélpt

$SCHEDIASMA

pl

DE

nf

dhndni

SCRIPTIS AD-NOTITIA.M..'

z Oi

CONCILIORUM

p

Q 0tt0-

extt-

CANONUM

SPECTANTIBUS.

TO

N5

$1.

lequdit

yem i

Anones äpoj;'alomm', Veterum

Conciliorum Conflitutiones ,. &

ere m

| Decreta Pontifzcum antiquiara ,

r fügt

quibus Tractatus de Primatu

Ecclefie Romane premiffus eft , cum $c-

luæcuu- .

viclm|

bannis Wendelflini Prefationibus Mogun-

len,

ti&1525. prodierunt.

Que veterum Ca--

nonum & Decretorum Collectio cum Pa-

rifüs 1609 iterum imprimeretur,Codex Ca-

nonum Vetus Ecclefie Romane infcripta fu-

it. Ethancipfam Collectionem quondam

abHadrianoi — Imperatori Carolo M. ob-

latam fuiffe , Sirmondus T'om.II. Concil.

Galliz p.7.ex epiftola colligit,que in plu-

ribus MSC. codicibus Gallicis huic Colle-

&tioni przmiffalegitur. Eandem veroCol-

lectionem, que cum CoZecione Canonum

& Decretorum veterum per Dionyfrum Exi-

guum facta paucis mutatis tota convenit,

J)

cum Zrancifci

Pithei Notis & Petri Pithos

Dd54

: Mf'.[c'el-

"

"MC

Mifcellaneis Ecclefiafficis alisqiue Acce[fo-

fu

nibus; Parifüs 1687. etypographia Regia-

acce

CIaudius Pcleterins denuo vulgavit.

defid

.JI..Duos Conciliorum T omos collegit -

cufi

& Parifiis 1524. edidit Jacobus Mer£mus ,

Qum

qui etiam Colonis153o. & iterum Parifüs

| mm

1535. prodierunt.Poft Merlinumduos iti-

&dhi

dem Tomos Conciliorum, fedMerlinianis

ditio

auctiores Colonie 1538.in lucem publicam

lriol

emifit Petrus Grabbe , qui cum poftea ad-

dute

huc majorem Conciliorum Apparatum .

d

collegiffet , 1551 ibidem tres Conciliorum .

*

COmf

'Tomos vulgavit. |Poftea in eadem urbe .

piri

Colonienfi Lauremtius Surius quatuor

füen

Conciliorum volumina à fe collecta A.1567

Tüm

publicavit. — Venetiis autem apud Domz-

lo

micum Nicolimmum Concilia in quinqueTQf

lusl

mos diftributa 1585. prodierunt.

I6

II Noftro feculo Severzmus Biniue Co--

fer

Jonig1606. quatuor Conciliorum 'T'omos, -

l

tertio in duo volumina divifo, edidit, no-

tel 10

üsque fuisilluftravit. Cum autem A.16:9.-

N

lbidemaltera vice Concilia quatuor 'To-

BN

1nis diftincta ederet, fingulos fere tomosiü

I

duo, & tertium in tria volumina divifit. .

Ipri

Poftea vero Parifienfibus typographis 7-

Coll

nii Concilia in mbvem "Tomos diffribuere

Vittg

placuit." Et hanc Binianam ConciForum

prim

Colleclionen ea excepit, qu& Parifiis 1644.

1683

di-

/n- .

int

t Regiq typggrap?ia pxïodiit in37.1 'armo'f-r

3883 ) 427 (86*-.

Á

f£inéta,

Que editio, etfi inea nonnulla

ii

accefferint, quz in prxoubus editionibus

j

defiderabantur, in primis tamen eam ob

eole

caufam priores editiones tarto volumi-

t

num numero excedit, quiain ea impri-

"3! [lh

mendaauguftioris & majoris formi typi

1051 ln

adhibiti fuex unt.

Sane Conciliorum e-

finiti |

ditio poft Regiam,per PbLLabbeum & Ga

ablict

brielemCoffartiumadornata,& Parifiis 1671

( ii

& 1672. vulgata, Col lle&ione Regia wc,axor

vracum

eft, & tamen quindecim cintum Tomos

fioram

comple&mur, quibus duo 'T'omi ad Ap-

n u

paratum Conciliorum pertinentes additi

Qatuor

füerunt, quorum unus Przfationes prio-

NY

rum edi&£onum, necnonSynopfin Corici-

|Dun

--

liorum & varios Indices cum "T'abulis qui-

lueTo-

busdamGeogr aphlcm,altex varios f'«,rmto-

res, qui de Conciliis & eorum aucoucatc

1l ,CO

egerunt, exhibent.

ÍIV. Cumautem &rephanus Baluz us mæ

[on

li, m

telligeret, has Concx i0rum Collectioné

Atl

multis emendationibus & fuppkmmus

rTo

adhuc indigere, novam Conciliorum Col-

jmo

le&muem adornare ceepit, in qua eorum

d

j

inprimis rationem habet,que n prioribus

Collectionibus vel omiffa vel mutilate aut

jis?

iil

4 J

vitiofeedita fuerunt; & hactenus quidem

jj

LL

primum novzillius Collectionis T'omum

1693. Parifiis publicavitjin cujus przfatione

f 1644'

J

71

j i

inftictutum fuurn, & quxd in Labbeana ali-

dsqte

J

-83) 428 (S63-.-

isque Conciliorum Collectionibus defide-

altim

ret, exponit.

Novas przterea Concilio-

TOl

rum Colle&tionesin Gallia Johannes Har-

Nom.

lu$

duinus, in Anglia Petrus Alixius adornare

dicuntur,

G

edocebit..

quz quales future fint tempus;

yel

V. ConciliaIllu

Rrata feu Coxiciliorum

Cohc

aud.

& Colloquiorum , ab Apoftolorum ztate

Tüm.

usque ad Colloquium Caffellanum 1661.

habitum, celebratorum Acta & Decretain

liqruu

"T omos IV. diftributa 7ebannis Ludovici

1h j

feril

Ruelit& Jobannis Ludovici Havtmanni,qui

floric

opus à Ruelio coeptum poft ejus obitum

perfecit , Noriberge 1675. prodierunt.

bet u

Lugduni autem 168o. Tobannis Cabaffutii

Suq

Notitia Ecclefiaftica Hiftoriarum Conci-

V

A5 Ài

lii & Canonum, veterumque Rituum ab

&tte

ipfis Eccdlefie incunabulis usque ad no-

ftram etatem deducta lucem publicam ad-

Talem

fpexit. Neque hic tacenda Francifci 7o-

V,

venii Sanctiones Ecclefiaftici tam $ ynodi-

&ddi

ce quam Pontificie, quarum prima claffis

Ti

Univerfales Synodos , fecunda Particula-

ff

res,&tertia Pontificum decreta exhibet.

Tunt

Parifus 1555. evulgate. — Item Chriffiani

belhb1

LupiSynodorum Generalium & Provin-

Tüitün

cialium Decreéta & Canones, Scholiis, No-

eüSy

tisac Hiftorica Actorum Diflertauone il-

Que

luftrati; quarum prima & fecunda Pars

K

a, qua

QT

Lovanii1665. *tertia? quarta &-quint

ultima

1 493) 429 (869-

i ., «

uliïma eft;

Bruxellis 1675. prodierunt. $i.

n 5

7onis Starovolftii Epitome Conciliorum-

s Bir

omz 1655. edita. Prancifez Longi a. Corio-

n

Jano Summa Conciliorum a Petro usque

t

ad Gregorium XV. Antvverpiz 1623.1m-

preffa.

Bartholome Carranze Summa

M

Conciliorum a Franciíco Sylvio poftea

ncw -

aucta. Philppi LabbeiSynopfisConcilio-

rum.

Gabrielis 'rateolt Narratio Conci-

m il

cretit

liorum, cui Caftigationes fuas & quedam

alia 7ob.Lydius adjunxit. — Sgomonis Ge-

P

Ms

fieriliber fecundus de Concilis, qui Hi-

ftoricam Narrationem Conciliorum exhi-

ybitum

jerrt.

bet, ut quorundam aliorum Epitoras &

Summas Conciliorum taceamus.

71

. VI. LibellumSynodicum veteris alicu-

Cond- ..

um

jus Autoris, qui Concilia ab Apoftolorum

-

gtate usquead octavam Synodum Gene-

)d

at

ralem habita, breviter recenfet , Yobannes

Pappusi6ot.. Argentorati Grece & Latine

j

od

edididit; &poftea GuZelmus Voellus &

Henricus fuffellusin BibliothecaCanonica

a C |

sticüb

T'omo II. p.u66. iterum imprimi cura-

runt. Extant&alii quidam Veterum li-

xbl

bellibrevem Synodorum, inprimis Gene-

r

Prort

ralium hiftoriam exhibentes; cujusmodi

eft $yropfrs feptemConciliorumGeneralium,

iM |

juz fimul cum Gelafii Hiftoria Concilii

jontr

Niceni, € cum Actis Ephefini Concilii, ex

(i fs

Comfnöüniana offcina Gr&ce & Latine

.cum

J

?

-æäx 430 (869-

cum Abrabami Sculteti verfione: prodiit.

fcali

Eadem autem hzc Synopfis eft cum illa ,

oum.

fiif

quamex Greca Hoefchelii editionelatina

L

expreffit Nicolaus Ritterbufusin Lectio- —

tisi

nibusSacris, lib.IH.c. XE. Pbotii opüfcu-.

R

lum de VIL Synodis Oecumenicis , quod

(uin,

fimul cum Photii NNomocanone Parifus -

—— (

[4/

1675 Chriffopherus faflellus edidit, ex ejus

quent

Epiftola ad Michaelem Bulgarie Princi-.

Til

pem excerptum eft, quz inter Epiftolas

tifia]

Photiia Montacutio editas primum locum -

lundi

obtinet.

Suübjunxit autem Juftellus huic

4

Photii opufculo etiam 'NiZi Metropolite

HIROL

Rbodii opufculum de IX. Synodis OQecu-

Tüt a

menicis, & Opufculum zncerti ZAtutoris ,

QUito

uodfex tantum Oecumenicas Synodos

Jltej

exhibet.

Eft autem Autor ille incertus

tfïulus,

Germanus. Patriarcha . Conflantinopolita-

Óf ed

nis, füb cujus nomine 'Tractatum illum-

nonnullisinlocis auctiorem edidit in Va-

Xript |

l

riis fuis facris &zephanus Je Mayne , qui et-

m

iam huic Germano' T ráclatui zucerz: alicu-

ïaus F(d

jus Autoris Opufculum de VII. Oecume-

Vlfer

nicis Conciliis fübjunxit.Preterea 1nCodi-

&Heäfta]

V

cibusquibusdam MSC. Cod;zi deOrigini-

mbuS'I

busConftantinopolitanis, inter- librum de

W. s

ftatuis &librum de /Edificiis legicur Nar--

i

Y

ifm(

ratio de VII. &ynodis Oecumentcis, quam.

itfis

Grece exhibet Perrzs Lambecius in NotS

äma G

Opu-

ad Qoïdigum pag. Isz.Mzcbaelz.r pfeti

* fcuf, |

ifl"lder

| 4$8)431(269--

v

f;culuïn,de'VII. Synodis Oöcum,enixcïsl,

m

cum aliisquibusdam Pfelli Opufculis Pari-

e n

4

fiis1632. Franc

jfeus Bq/"qucftw edidit,&No-

Ledit-

tis illuftravit. .

opulcu

. VII. Conciliorum Genera

ïiumj Col'g-

J

&ioinquatuor Volumina diftributa Atoze

P

ex Vaticana Typographia A. 1608: & fe-

u

quenti prodiit, quam imprimis Perrz AMo-

Punt

rini ftudioaccuratam fuiffe Zacobus. Que-

pillds

tifin Prefacione ad Petri Morini Opufcu-

j Jocurm

la indicat, idemque ex Morini epiftola 4. 9.

hus hu

1t. 23 & feq.colligi haud difficulter poteft,

Hiftoriam autem Generalium. Concilio-

vulit

(Qect-

rum ab Egmundo Richerio Ícriptam, & in

W'iï !

quatuor libros divifam, quinquaginta fere

v

poftejus obitum annis Coloniz, ut habet

Qu5

ticulus, feu potiusin Belgio 1680. & iterum

li il

1683. ediderunt, in quorum manus ejus

if IUUfH

Scripta pervenerunt,

f

M adendi

p

. IIX. Antiqua Gallie Concil

u

curam Perrus Pitbeus , & poft eum'Nico-

410*

laus Faber in fe fufcepit. Verum , cum

Jecuftt

u

neuter , quod animis conceperat, przfti-

m

Uflet/tandem Jacebas Sirmondus 1629.ea

(rigt

tribus T'omis edidit;Notisque fuis illuftra-

vit. . Supplementum Conciliorum Galliz

bruma

t Ndï'

a Sirmondo editorum , publici juris fecit

Parifiis 1666.Petrus de la Lande. .. Novis-

jj qu

i Md

fima Gallie. Concilia a tempore Concilii

iO

" 1'1(

v,cu

Tridentin*i- lLu:y'lovz'cu;ü O:föiä)ug -goilegiþg

-03)432(868--

& 1646. Parifi

isedidit. Concilia quedam

epifcb;

Galli: Narbonenfis in unum Volumen

fedobi

adierf

€ollecta &Notis fuis illuftrata Parifiis 1668.

Srephbanus Daluzius vulgavit.

16 ydt

.. Hifpaniz Concilia 1565. Madri

tiedi-

tindem

dit Gaer/is Loafa, ufus in hoc Opere, ut

pbl

Baluzioin Prefatione ad Novam Concili-

Ángili

orum Collectionem videtur, Codicibus,

Ueatu

ilie

quosa Johanne Baptifta Perezio collectos

)

Gafpar Quiroga ad Gregorium XIII. mi-

Al

fit. Novam eamque longe locupletiorem

[777

Conciliorum Hifpanie Collectionem hoc

Ahtürg,

ipfo anno Cardizalis Aguirre Rome pu-

frdunt

blicavit, qui jam A. 1686 Compendiariam

CUtn ver

quandam horum Conciliorum

Nocitigm

ünng

Salmantice premific.

ümm

X. Concilia, Decreta,

Leges & Coniïi«

erülga

tutionesad Rem Ecclefiarum Orbis Bri-

Mediol

tanniz fpectantesHesricusspedmannus col-

I Cang

legit, &primum "Tomum, qui a primis

dorum,

Chrifti feculis usquead A. C. 1066. deduci-

nemhuj.?

tur, Londini1639. vulgavit: fecundus au-

xem 'Tomus, in quo Britanniz Concilia

t

usqueadannum ij31. cOncineutur,'mortqu

Doltolgr

jam Spelmanno 1664. ibidem prodiit.

Vltonic

XL Ladovici Thomafmi - Presbyteri

lt ihtgy

Gongregationis Oratorii differtationum

,aüüoru

in Concilia Generalia & Particularia To-

MUU

mus I viginti differta&onibus conftans

aaäüm

Archi-

jam arïmp 1667. cum Præfatione ad

Q

cpifco

N

?3(?3 )45 (889--

iquen -

epifcopum Parifienfern Parifiis impreffus,

Voluna

fed ob multas affertiones Ecclefizs Gallicze

jrifliswd&

adverfas ftatim fuppreffus, &ab eo tempo-

re, velucad carceres damnatus, füperiori

hdrinel

tandem anno nonnullis plagulis mutatus

Üpttst

in publicam lucem prodiit. |Quid asurem

COl

fingulis illius T'omi differtationibus con-

odicibts

tineatur, recenfetur in Ephemeridibus

colledo

Galliz, A. 1694. p.785.

XIlL m

- XIL. Canones Apoffolorum & Veterum

pletiorem

Conciliorum cdm Commentariis Sobannis

nem J

Zonare,& alia quedamad iem Canonicam

o p

[peclantia arilüs 1613. Grece prodierunt

ndiariam

cum verfione latina partim Jobamis Quin-

1ini,qui Zonarzin Canones Apoftoiicos

Noottm

Commentarium jam pridem Parifiis 155g.

k Conl

evulgavit : partim ziuzonii Sa/matie , qui

Mediolani 161. Zonare. Commentarium

yrbis

in Canones Gonciliorum ediderat : partim

mmmo.-

ia p

aliorum, quorum nomina poft Prefatio-

; dedic

nem hujus voluminis videri poterunt.

ndus t*

XIIL Tbeodori Ba/famonzs Commenta-

Concll

riinPhotii Nomocanonem, Canones A-

meOIIW

poftolorum & Veterum Conciliorum,&

Canonicas Patrum Epiftolas Grzece & lati-

jb

yesbyte

ne, interprete Genzigno Herveto, Lutetize

Parifiorum 1620. prodierunt, cum jam pri-

gtion

hn i

dem P/otii Namocanon cum Commentariis

Balfamonis Latineex verfione Henrici A-

coni W

jue Greco tam Pho

..:

d

'gylggfiäBäüleæï iterumc

Ee

ul

i

ha

|

493) 434 (069--

tii quam Balfamonis T'extu addito, Parifiis

— fccle r

gfbï'*g/z'opbo

iiiect.

771' yaþ'ellz'üudio A. 1615. prodif

ri Jule

Fenau

XIV. GuilielmiVoeli & Henrici Suffelli

Bibliotheca Juris Canonici Veteris , Pari-

tio inter

!sj hi

fis 1661. impreffa, in duos T'omos difpefci-

f 1649.

tur,quorum primus Codicem Canonum Ec-

fho Cant

clefe univer[e cum Notis Chriftophori

Vilrta,

Juftelli, Codicem Canonum Fcclefraffico-

ts C

rum c Decretorum Pontificalium | Dionyfü

:

tirmen jt

Lxigui,& priftam quandam Camonum

Vettrs,

editionem Latinama Dionyfiana diverfam,

Ptolego

nec non Codicem Ecclefie Africane cum

tV

L

Notis Chriftophori Juftelli, item Zz/gen-

lg

f

j

2i Ferrandi, Crifconii, Martimi Bracaren-

IMarg,|

Jfs Collectiones Canonicss ; elter vero 7o-

bamüs Scholaffici Collectionem Canonum

ll aliisq

que p

& ejusdem Nomocanonem, A/exi Arijffini

7777

Synopfin Canonum, $zzeoris Magiffri E-

Scheldo

pitomen Canonum, Zr/eni? Synopfin Ca-

Bevereg

nonum & PPotz Nomocanonem cum

nibuS V

Balfamonis Commentariis complectitur.

ütem fis

Et nonnulla quidem ex his lucem hacte-

A )

nus publicam nondum confpexerunt,

/aj'mm

nonnullaautem feorfim & ante hanc edi-

AV

tionem jam antea alibi prodierant, ut Co-

m al

dex Canontim Ecclefre Univerf? cum Notis

ATU

jJuftelli Parifiis 1618. & Helmftadii 1665. edi-

tus. Codex Canonum Dionyfa Exigui, Pa-

(s f

Canonum

Ilce De

rifiis 1624. &1643. editus. Codex

i

t [

?:&VG

! *Ectlge

. 48 3435 (eæ«

(ito i

Ecclq/zïe-

Africane cum Notis Chriftopho-

Yi t

ri Juftelli 1615. primum editus, Fuldgentis

Ferraudi & Crzfconit Breviatio Canonum.

wici d

1588. Parifíisa Petro Pithoeo, & a Chiffle-

'eteng, D.

tio inter Opera Fulgentii Ferrandi Divio-

nos d-

W

ne 1649. edita, Martini Bracarenfis Colle-

&0 Canonumin Conciliorum 'Tomis fæpq

[

Zhriüophori.,

vulgata, & Pbetzz Nomocanon cum Balfamo-

Feclupe.

'

nis Commentariis fupra memoretus; cui

um Duty

tamen in hac Bibliotheca Juris Canonici

m Go

Veteris, Photii ad füuuüm Nomocano

i

$

y dird

Prolegomena accedunt.

n;:m

Pt u

XV. Synodicon feu Pandecle Cononum

em fupt

i Dracrt

abEcclefia Grecaveceptorum cum antiquis

Zonar e, Dalfamonis & Alexii ArifliniScho-

jerof

liisaliisque antiquis monumentis, novis-

n Canonit

que Prolegomenis & Annotationibus

hii

Guilielmi Beveregii Oxonii 1672. etheatro

M

Scheldoniano prodierunt.

Idem vero

qnopitt

Beveregius, ut afTertam in fuis Annotatio-

onem d

nibus Canonum Apoftolicorum antiqui-

pl

tatem ftabiliret, Londini 1678. Cod;cem Ca«

jcerm D

nonumprimitive Ecclefee vindicatum &il-

[( exefllüfl

Jufiratum publicavit.

e hao

- XVI. Canones Apoftolorum & Vete-

ant, u 4.

rum aliquot Conciliorum Parifüs 1540.

gcume;

Jobannes Tilius Grece vulgavit. Grae-

jf

€os iftos Canones cum MSC. quodam Co-

! xig!!l;

dice per Hoefchelium füppeditato contu-

"

—

inam vul

n

gatam appo-

ü

!

X

ht, & verfignem Lat

Ee23

Ult

| B

4568) 436 ( £63-

fuit Elz'akEbz'ngemf W itebergz 1614.Sunt

$ynodi)

áutem tredecim illa Concilia , a Tilio & E-

Opufol

hingero edita, eadem cum tredecim Con-

XX

ciliis, quze eciam5;9.in. CoZeiene Grieco-

asinlocat

cum The

rum aliquot Veterum T beologorum , prg-

b Nicer

miffis Canonibus Apoftolicisprimum lo-

cum obtinent.

TtOnem «

frmul cun

XVII. Sunt, qui unius tanfum Conci-

lii Hiftoriam & Acta vel Canones edide-

Anwverp

t Q

runt, aut etiam tantum certam unius ali-

TT

cujus Concilii partem illuftrarunt.. "Tres

quasdam;:

enim librog de Actis Concilii Niceni colle-

Qu Patre

git Ge/affus Cyzicenus quinti feculi fcri-

Anered

ptor,quos cum Noctis fuis Ba/foreus $cotus

Donmim,

1599. in lucem publicam emifit , poftea et-

dlioram'

Sam ab aliis fepius impreffos. 4Zz7quen-

ifentia (

dam Autorem veterem Adtorum Synodi Ni-

iertgg

cenicum Notis fuis Tom.2. Auctarii füui

Quedve

Novi Combefrfius vulgavit../|. Superiorife-

tOnem n

culo Z/pbonfas Pifanus Dillingee 1572. &

Colonizi581r. l'ractatum de Concilio Ni-

& Can

cxno edidit, de quo videatur ju

icium Ri-

Mftde

cherii lib.1. de Concilio Gener

i

T'atiho

ali, c.2. the-

fi22. & Launojus Part. lIX. Epift. 1. cujus-

mentloner

"od

modi judicium. dubio procul etiam laturi

fuiffent, fi Gei Tradlatum de Concilio Ni-.

Mf

C«e90 1692. editum vidiffent.

E noftris,ut:

li

Pro

difputationes quasdam "T heologicas tace-

Dns àut

ftoriam.

N

amus, Zeachimus Camerarius H

i.

ellt ]

Syno-

Y

EOFC

16

Synodi Nicenz & feoríim & cumaliis ejus

.

LT

Opufculis editam confcripfit. —

jeam t

"XIIX.. Luce Holflenii Differtationes du-

fütte (

asinlocaquedamConcilii Niceni Va/efrus

ii p

eum T heodoreto fuo vulgavit. Canones

primummo-

3o. Nicenos ex Arabico in Latinum fer-

monem translatos Francifeus Turrianus

um Cor

fimul cum Conftirutionibus Apoftolicis

Antvver

.

pi?1578. in lucem publicam emi-

ones edit

T

7 üniusi:

fit Cujusexemplum Aérabam Ecchellen-

ff* 84. Canones, tanquam Nicenos, &

"n Ti

quasdam alias Conftitutiones fub Niceno-

( ol

rum Patrum nomine ex Arabico fermone

fecul r

latine reddidit; cujus verfionem Labbeus

us At

nonminus quam Turriani fecurido Con-

od

ciliorum'l'omoinferuit. De recla intel-

fumqu

lgentia Canonis &. Niceni peculiarem.

jynd

Differtationem fcripfit Launojus, eandem-

hw hr

que adverfus oppofitam a /2/vfjo differta-

uperiüïï "

tionem noyo Tractatu vindicavit. — Ejus-

p I5 ;

dem Canonis occafione Sirmondus & Sal-

yiciio N

mafius de Ecclefis füburbicariis, quarum

LdiCium :

in Latina hujus Canonis verfione Rufinus

ïfir c.Z.F !

mentionem fecit, inter fe certarunt, dum

( 1 d

Sirmondus 16:3. cenfuram de fuburbicari-

um W |

1s, 1620. Adventoriam de fuburbicariis, &

fanfl'llm'

1622. Propempticon de füburbicariis; Sal-

; uoftil |

mafius autem 1619 Epiftolam de fuburbica-

u

a

riis &1621. Eucharifticum pro Adventoria

edidit. De eodem Canone peculiarem

N

Ee3

dit-

!

*&95) 438 ( 869«

differtationem Spanubemius comþofuit in

digi,ausS

"Triade differtationum Heidelbergz1664.

dtini d

iterumque in. Quaternione difiertatio-

(Eilio

XX

num 1679.editam. Utalios, quiargumen-

tum illud tractarunt, taceamus. Diatypo-

Synodil,

fin Concilii Niceni de facra Ccena peculia-

Tidei fi

ri Tractatu illuftravic Dorfcbeus. qua oc-

Dxtat et

cafione & cetera hujus Concili

iL A&a per-

Concii

tractavit.

tioüeSxJ

* XIX. Ephefini Concilii inter

'OäCumei

seripf

nica tertii antiqua Latina verfio ex Biblio-

od V..

theca Amzon;j Contii Parifiis 174. prodiit.

fue Pal

Biennio autem poft 1576. Acta Concilii E-

A

pheüni TAeodorts Pe/tanus ex fua verfione

toolt

Latine edidit.

Quz autém fub Hermannt

t5 quib

Pacifici nomine i58r.prodiit Ephefini Con-

Tgolf

cilu Hiftoria Calvinianis erroribus incru-

I 8

ftata eft, ideoque ab Hottingero p. 328-

Nefüta

laudata. Ceterum epiftolas quasdam va-

jelii,Rc

riorum Patrum ad Concilium Ephefinum

ptgand

& tempora proxime fequuta fpectantes

Oil

edidit & Notis fuis illuftravit Chrzfzanus

& A

Lupus Lovaniiógz. Quas epiftolas etiam

X

Baluziusin Novád Collectione Concilio-

Paris

rum edidit, qui hanc Epiftolarum Colle-

Ó

1. r

&tionem Synodicon adverfus T ragcediam

tiotte (

Irenziinícribit, cujus tituli caufam expo-

umnà

nitp. 666. PoftBaluzium easdem Epifto-

Tl

l

las Garnerius in Auctario operum '[heo-

DA T[

us V ip-

libut

doreti vulgavit p 549. & fgquentib

: icran |

-

—R

ii

498) 439 (268-

mpiit f

diciäs Synodi

Ephefinz & Cyrilli Alexan-

bergei

drini de Procetfione Spiritus S. ex Patre

dillenito

& Filio Romz 1661. Leo Allatius edidit.

Iu

XX. Andree Chevilleri Differtatio in

. D

Synodum Chalcedonenfem de Formulis

D pl

Fidei fubfcribendis Parifiis 1664. prodiit,

$, u

Extat etiam Nicetze Byzantii Oratio pro

Concilio Chalcedonenft.Garz:er7: differta-

1 Mp

tio deSynodo V.cum Liberati Breviario

rVOecume-

TA s

peripfum editum prodiit. HiftoriamSyn-

oexBib!iq-

odi V. Generalis compofuit & Hiftorie

4 Drod.

fuz Pelagianz fubjecit Henrictis de Noris.

Concllil

ActaSynodi IIX. Generalis feu Conftanti-

nopolitanzIV. Grece & Latine.cum No-

gveriont

Hermam

tis quibusdam emifit. Maztbeus Raderus

veini C

Ingolftadii 1604. Leonis Allati de Synodo

pus indt

IIX. Photiana '"Tractatus, cui annexa eft

Refutatio ob.HenriciHottingeri & ElieVe-

e.7

jeliiRomse typis Congregationis de Pro-

yrsdanm

hat

paganda Fide 1662. prodiut. De Canone

jpedunt

Concili Arauficani mutua Sirmondi &

jf

Petri Aurelii fcripta videantur.

XXIL Ada Concilii Pifami 1409. habiti,,

olis t

: COUUEF

Parifiis cum aliis quibusdam monumentis

u (

1612. prodierunt. Cumautem in illa edi-

tione Concilium hoc admodum contra-

Ám a

éum & imperfectum effet, Acta & Hifto-

riam illius Concilii fupplevit Zzc2sDacbe-

"d

rius'Tom. VI.Spicilegii,in quo etiam ex-

Jm T heo

nbüsï J

: ihibuit literas & Acta

ad fchifma , quod hoc

Qu

Ee 4

Gon-

493)44 (48&.32&

Concilium preceffit, atünentia. — Diver-

tIomib

fum efthoc Pifanum Concilium ab illo;cu-

Mone

(

jus Apologia apud Go/dwffum "Tom.Il.

de Monarchia S. Imperii legitur. — Illud

Tiuri

fshu

enimA 1511.fuit hsbitum.De primo autem,

cum in Suriana & aliis quibusdamConcili-

XX

orum editionibus emiffum deprehende-

Figen

ret, prolixe etiam egit Edmundus Ricberiuns

diolbni

vero(]

lib.Il.de Concilio Generali c. 2. qui nou

tinus libro 4. de Generalibus Conciliis,

TU

Parte :. de pofteriori Pifano prolixe egit:

Ceneri

& capite quidem 2.Apologiam Pbz/ppi De-

Cfets

cii pto hoc Concilio Pifano aliasque ejus-

Sf/)z//fï,

derm lucubrationes pro defenfione Conci-

Itintier

lii Pifaniinfcriptasexhibet; capite vero3.

Cetor

ipfà Pfemi hujus Concilii Adla habet, que

Codicil

ipfaActaParifiis quoque additis Decii fcri-

peculis

pus, paulo ante memoratis, fimul cüm A-

tid

ctis Concilii Pifani prioris A. 1612. prodie-

ftoriq

runt, in quo Volum!ne edam legitur Cun-

lmpug

Jfilium Deledlorum Cardinalium & aliorum

Tüta À

Prelatorum de. emendauda Ecclefra 158

fenfü d

PaulolII jubente confcriptum,& poft pri-

tienfis

maseditiónes A.1529. factas a Petro Crab-

:Cdefr

be in "'omis Conciliorum Concilio Tri-

um ChV

dentino premiffum, fed poftea a Surio,

Ge&a 1

Binio & Labbeo, ne&non a Baronii Cont-

Hs fpe

nuatorjbus preetermiffum,quin etiam 1559.

AXl

inter libros prohibitos relatum; de quo

tgs:

nnatgi—

lr

Cbnfiiio plura apud J ergeriitm inA

tio'm-

&

-92)

444 ( &&

T*

& D

.fiþnibus ad Ca

talogum Hxreticorum 1559..

abilot

Rome conflatum, nec non Wzbeimum

) Tal , -

Crasbavium, Herinammum Conringium &

r T

Eduardum Brovonein Prefationibus ad

imoaw, . -

fuas hujus Confilii editiones videantur.

v od

XXIL- Conflantienfs Concilii Adla 1500,

prehaie

Hagenos prodierunt, que etiam i511. Me-

i hat

diolani Zacharias Ferreris; edidit.. Cum

1 quit

vero Clerus Gallicanus:682. ex feffione 4-

& 5. Concilii Conftantienfis Conciltorum

s Coric

ohye &

Generalium autoritatemPapceRomani de-

177 LA

cretis anteferendam fcripfiflec , F»mmanue/

que us

óchelratenus 1683. Antv verpie Acta Con-

ftantienfis Concilirad Expofitionem De-

yte veo)

cretorum Seffionis 4 & 5. facientia ex

iflbeïa quæ |

Codicibus MSC. edidic, & Differtatione

Decilt

peculiariiluftravit. Quem Schelftrateni

Tractatum Maznburgius in "Tractatu Hi-

T Cüm,A' 3

j p

ftorico de Romanz Ecclefiz Prarogativis

impugnavit. Inde Schelftrateno occafio

i U

! &LI!!WM |

nata À.1686. Romsedendi 'Tractatum de

enfu & Autoritate decretorum Conftan-

uj

À

l

tienfis Concilii feff. 4. & 5.circa poteftatem

&qoli

j

[

Ecclefiafticam editorum, cui Compendi-

J

um Chronologicum premifit Actaque &

nci[iO [

j

j

!

Gefta adillas Concilii Conftanaenfis feffio-

i

j

,

nes fpectantia fubjecit. -

/1

XXII. De Bafrleenfe Concilto

Commeri—

gt

y &

tarios fcripfit AEpeas Sy/vius & feorfim &

culo

"

inter ,—ejus Opera,

ax indsziz' Fafci

g

2

Re.

/

*$93) 442 (863- L' :

Rerum Expetendarum editos, ut varias

$uj

Orationesaliaque adHiftoriam illius Con-

Dul

indi

cilii fpectantia monumenta fparfim apud

aliosedita, taceamus. . "Jerentzmum Con-

gf

Ron

cilium ex verfione Abrahami Cretenfis

Rome 1526. & ibidem 1577. Grece prodiit.

bau:

Ànt

