credimus,

[f

[

-

-

alie panduntur inanes

g.]

Sufpenfe ad'oentos, ais fubgurgite vaffo

(

Infeflum eiuitur. fcelus , aut exirittir

nef

7g9£.

K

PHT

Pfeud—

us

P'rpfe&o hic manes fuos patiuntur

evan-

*ä?) 217' ( 8(85:'-

l gioriaü-

evangelici, cum ex hujusmodi nugis pur-

Y

.dtwr

gatoria fua probari poffe ftatuunt.

n

XXXIX. Progredimur adquintum ful-

t

crum, quodpurgatoriis fuis Pfeudevange-

m dtt

lici admovent, & illud quoque ex purgato-

p

rio pontificio furreptum deprehendimus.

t

Urgentnimirum, preces & oblationes pro

i& o

defunétis, de quibus paffim in fuo tracta-

T

tu, acimprimis capite i. agunt.

Non pa-

nrlutl

titur autem inftituti noftri ratio , utad fin-

nf

gula, que de his precibus afferunt , prolixe

jefiot

refpondeamus. Illud certum eft, preces

tot &i

illas pro defunctis in Scriptura fundatas

yvocita

noneffe. Undeipfi Pfeudevangelici pag.

i*

347. Chryfoftomum erroris accufant,quod

nf

huncritum ab Apoftolis fancitum fcripfe-

rIt

Ectamen, quod mireris, adducunt

n

',de tï:

]

;

548-353. vexba Pauli z. T7;. 1,:9. ex quibus

Tugo Grotius n Voro pro Pace, ipfis, ut vi-

bus 41

yerb t

detur, non improbantibus, conclufit, Pau-

um pro mortuo Onefiphorooraffe. . Ve-

plv

prit/

rum unde conttat Grotio, Onefiphorum

jam mortuum fuiffe, cum Paulus ifta fcri-

;

um

us

beret? Domui, inquit, Oneftpbori Divinam

mifer icordiam apprecatur , v. u.e cap.4 v.

M ,

19. Domum Onefipbori falvere jubet.

Át

[

quid obftat , Paulum univerfe domui O-

Il

ï;'fjïl

ii

j u

|

j

nefiphori, vivente adhuc & non exclufo

Patrefamilias, pro beneficiis ab illa acce-

" f

pþis profpera queque apprecari? Quid

í

Í

j

!

]

5

OD*

, "898) 218 ( 899

Pfet

obftat, Pauluma T'imotheo poftulare , ut

fuonomineuniverfe Onefiphori Domui,

Inor

sdm

nonexclufo capite familie, falutem nunct-

et? Potuitetiam Apoftolus in illa faluta-

ttrp

ia

Tf

tione propterea domum Onefiphori no-

ininafle, quod forte Onefiphorus adhuc

Qm

UV

Romz foret Cap. i. v.17. Certe vulgaris eft

traditio, quod Onefiphorus in Epifcopatu

il

"

H

Ephefino Timotheo fücceflerit. . Quee

traditio, fi verà eft, nece(Te eft adhucin vi-

quaj

visfuiffe Onefiphorum , cum Paulus ad

maa;

"l'imotheum fcriberet, ut contra Feuar-

Til

l

dentium monuit Chamier, 7om. 1H. Pan-

I

iil l

flvat. Catbol lib. 24. c. 20. $. 4. d féqro. pre-

Hem

t:r quem conferri poterit Rivetus /7 &po-

Selmj

Joger. pro vera pace. ecclef. "Tom. 111. Op.

pag . 1005-

Adducuntquoque Pfeudevan-

$Q

de

diis,

gelici pag. 3y4.locum ex z. Macc. XIIL 43.

facrificio pro'defunctis, quod Tudas Mac-

àtiot

ri-

Try,

cabzus obtuliffe perhibetur. Verumfc

ï

cum hocapocryphum eft, & narratio illa

lr

difn

alienisgloflemaubus corrupta haud imme

rito judicatur, ut plura alia taceamus, que

la

contra illum locum moneri poffunt, de

plar

quo plura videri poterunt apud Rainol-

Dpif

dum n Cenfara Apocrypborum Tom. 1L

Vsj

u1

quef[l57. & [ég Chemnidum part.3.Exat.

Concil. Trident. p. $. Franzium 4e Imter-

f).t'ï(

vretat. Script. Oracul. w7. Dorfcheum de

Ü

denique

Ehos

le/t pag. 32 /?q. — Adjungunt:

Pfeud-

'&3) zxg(ä&ä« :

hue, t

Pfeudevangelici locum de baptifmo pro

Doni

mortuis ;. Cor. XV, z5.

Verum locus ille

Yf

sdmodum obfcurus eft, ideoque variis in-

a lt

terpretationibusobnoxius. Longam va-

hr

rirum fententiarum & autorum, qui lo-

B adit

cum hunc tractarunc, feriem collegit Gei-

1lgariseü

erus n differtat. deprecib.pro defundl. c. ;.

thef. i. (6. preeter quem videri poflunt

"

À

j

Harduinus, Societat. Jefu Presbyter z

ï

tucin

quefHone triplici de baptifino. quarüm pri-

ylis:

ma agit de baptifmo pro mortuis , Spanhe-

u

mius 77 diatrib. deveter um propiter nortuos

j n

baptifino, Sebaftianus Schmidius ;2 affer-

2at. peculiavi de D

[' pïæ

aptifmo fuper snovttis,

Henricus Mullerus ze exercztat. pecul. qua

$11

j

J

Sebaff. Schmidà fententiam vefutat , adver-

fus quem fententiam fuam vindicatSchmi-

udert

j*

dius z» fafcic. differtat. füb initium difpu-

th

"

tationis de fzbbatbo deuteroproto , Saub. in

Triga Philofogematum facrorum, quorum

m

"o

tertium de hoc locoagit, Joh.'Tob Major /z

:

differtatione de oratione pro. defundlis con-

ydnt

105 l

1

traGrotium, a tbef: oy usque ad thef'aooSte-

phanusle Moynenor. ad varia facra p. si7.

[Tunï: dc

Epifcopius refpon/-ad 2uzfl. 55. Colomefi-

]u

i

us obfervat.facrar. f. 37 Bochartus in epy'?.

ad T apinump,wzé. Johannes Marckius g

TU

j juf

exercitationtbus swvenilibus , quarum .

Q 26. de baptifmo pro mortuis agunt,ut

heit

t Vva-

"

alios taceamus. Nulla vero inter to

qeti

pio

1'!0-

-ä»ä )220 ( $63-

riorum autorum fententias, quas enume-

Rel

rarenimis longum foret, magis a verbis&

gu:

Ícopo Apoftoli aliena eft, quam que Apo-

tte

ftoli mentem adorationes pro defunctisin

fiet

purgatoriotorquet. Baptizari enimnon

füer

1dem eftacorare, & quid animarum libe-

qui

rarioex purgatorio ad mortuorum refur-

Tf

rectionem fpectat, in qua probanda ibi À-

foni

poftolus occupatur ? Ecquamvis hanc ex-

fih

plicationem Pfeudevangelici cum Pontifi-

p

x

ciis ex Ephremi teftamento probare co-

tleó

nentur,teftamentum tamen illud Ephre-

Que

mi fine teftibus conditum & dubic fidei

Wif

videtur. Certe cum Ephremi confeffio-

dm

ne conciliari non poteft. Conferatur

dend

Dorfcheus zn Scrup. Relzgion.pag-145..

ülpe

XL. Nullum ergo precurm pro mortuis

Df

vel maridatum vel exemplum ex Scriptura

to p

Pfeudevangelici producere potuerunt, in

fjl

qua probatione etiam Pontificiis res 1nfe-

CC

liciter fucceffit.

Unde Cafaubonus z» E-

r

pill. zw.ad Cardinalem Perronium pag. o2t.

Cs f

inter caufas , cur Ecclefia Anglicana ritum

QUi

orandi pro defunctis, etfi olim inter Chri-

u

ftianos receptum, hodie fibi non retinen-

Quo

dum putet, hanc primo loco ponit, quia

Thor

fine ullo precepto fupremi in ecclefia fua

þürg

leoislatoris hunc morem introductum fu-

Wfüe

iffe perfuafiffimum fibi habeat , nec hacte-

r

uerit.

nus contrarium demonü'rari pot

Rel-

J |

*&3)3 )a2z( 8053*

u

Relíquz rationes, ob quas Rex Angliä

12 N

ejusque fübditi hunc ricum, nulla necetf-

A

tatein ecclefia introductum, ufurpare de-

as

fierint, eodem Cafaubono referente hz

m

fuerunt, quod licet hzc confüetudo anti-

m

quiffimos autorcs habuerit,a principio ta-

n tdir

men & temporibus apoftolicis, unde o-

hii

mnis ecclefie antiquitas repeti debet, fic

yncet

factum effe, nemo adhunc diem probare

Ponti«

potuetit, & preces, quz olim fiebant, & fi-

bure

ne & modo multum diverfz fuerint ab iis,

É hre-'

*

que& hodie fiunt & docentur , quoditem,

.

E

)I

vf

'ubi femel preces pro defunctis in ecclefia

pfeflt

admifte fuerint in ecclefiz ritus, mox pu-

f

dendorum errorum, & plusquam anilium

/

fuperftitionum caterva ingens velut agmi-

mortuis

ne factoin ecclefiam irruperit. ' Enimve-

cnpt

ro Pfeudevangelici ex Apoftolico feculo

rüfii

f

nullum probatum hujusritus teftem ad-

( 1

ducerepotuerunt. Nam Dionyfii Areo-

usl

pagiue fcripta & conftitutiones apoftoli.

"r

cas falfis autoribus fupponi clarius eft,

o

quam ut prolixe nunc probari opus fit.

Qu autem in fecundo & fequentibus ali-

f I)

el

quot feculis ufiratz fuerunt preces pro

yt, U

mortuis, ad animarum liberationem ex

j !

l

purgatorio minime fpectarunt, fed alios

&umf

ufus& fines habuerunt, de quibus Che-

"i

mnizius Exam.Concil. Trident. part. 3.pag.

l

Jotu

j;tz Dorfcheus de mz[zz cap. XL Forbefius

)

17-

-t93) yz;gz-(&?(ä)?w» :

z'A"/i rud.lib.ug.cap.o. Mornzus de Euchari-

14f

Jlia lib.3. cap. e.. Quenftedius de orat. &

itt

UI

oblat.pro defunciis, &alii videri poterunt.

Sane Pfeudevangelici noftri ex probaus

but,

(ni

priorum feculorum Scriptoribus nullum

n

adduxerunt, qui pro animabus ex purga-

torio liberandis oraverit, vel orandum do-

byh

qtii

cuerit. Julianus enim 'Toletanus, cujus

ii2 i ia

verbaag. 35?. adducuntur , labente fepti-

mtz',j

mo feculo vixit,ut ipfi Pfeudevangelici ali-

d

bi, nempe 54g.377.agnofcunt, etfi hocloco

um

eum longeanduquiorem effelectoribus fu-

li ll:ï

101

isperfuadere velint. . Nam cum Juliano

[Irte:

Auguftinum connectentes, his verbis u-

tuntur: ínDen fofgenben aeiteri baben Au-

j

115 0b

guftinus &c. quafi fulianus 'T'oletanus Au-

guftini evumantecefferit. Neque etiam

(m)n

Qu

Augulftini verbaillaomniafunt, quzalle-

gant.

Unde in turbido piífcaturi dicunt,

ter]

verba ifta effeAuguftini J/b.ze.de C.D.c.9.&

Jrfrm

ag

FloriDiaconi Zb.de A&ione Miff. Tom.s.Bi-

blroth. Patr.pag.29. Etprima quidem ver-

—

Ug

ba Auguftini funt, quaeetiam a Floro re-

pioq

901

petuntur, fed pofterioranon. Auguftin,

fed Florifunt, quz leguntur non quidem

Guf

À

& 2». que per errorem typograph: indi-

catur, fed pag. 7». etlicbe finb aud) voegen vie

Inun

(e$ Gyuten gum £off ber Stufertoebften veroto»

I

Quali

net/ abet tvegen einiger bófen CfBercfe/ baimit

0/ fommen fie

gOdl«

fie beflecfet u—nbïge&orben' fín

not

-03) 223 (863-

Fitht

tt00) ítt bíe SteinigungssSlamimer / unb teto

n

ben entiveber. bi

P an ben &ag be8. Gevicbtg

iO[C[UHFr

Dutcd) lange

"Prüfung*on bem Unflatb gefdte

bert/ ober

$um toenigften erff Durch afáubiger

pmbans

Syreunpe

s lt

Oebet/ Guttbaten/ Saffen / fBeinen

x u

unb Cpffern erlebiget/feu ut ipfa Flori ver-

um

atabent: 7 vero nonmullt propter bona

t5, Q

j

1

quidem opera ad elelorum fortem prordis

!

M

xeH

l

!:

nati,fed propter suafa alioua, guibus polluti

ngelicia

j

£ corpore exierunt, pofH auortem fevere ca-

ihoclt

igandz, excipiuutur flammis iguis purga-

»ribug l

toritgS" vel usque ad diem judici longa exa-

l

E

9RHATIOVE & vittortim forde mundantur , vel

u

verDst

Certe prics auncorum fidelium precibus, ede-

u A

emofynis, jegumzis, fletibus, e bof!He faluta--

ris oblationibus,

ä

0U h

bfobutipamis . ipfrad De-,

g i

atorum. perveniunt requiem.. Decetero

que Au

guftini de purgatorio fententia

u

du

fuerit, prexer alios prolixe exponit B. Dn.

Urfinus in tra£atu. füperius laudato votg

MTR

euffanb bet Gildubigen Csecfen na

fj

d bermS'obDe

D48-49 [^g. In Ípecie quid

de precibus

pro defunctis ftatueric,

fh

n/

disquivit pag. o4.

T

J?q- que& hicrepetere vi

tande prolixitatis

&u g Tnl

caufa fuperfedemus.

j (lhl

u

hl jHUl

XLLESextum fulcrum,quo purgatoria fuä

muniunt Fanatici,varias rationescompre-

m

j t

hendit, quarum alique fatis funt ridicule,

MM

qualis eft illa, quze legitur ?. 275. quod vul-

du

iefeg.

yl]lv 'l

go dici foleat de i-.mpii-s hominibus : b

W

poet

| Xep 224 883-

2

ober jeneg SBofe woerbeibnen

auf Der Geeïe

iT

| dioa

verbrennen. — Quis enim fanz mentis ex

on

hocproverbio follem fumiganti purgato-

ciifi

riopararipoffecredat? Ratioa morienti-

efüT

um angore defumta , quz pag. uj. adduci-

tur, itidem admodum infirmaeft. — Qua-

di

Quit

Jis enim eft confequentia : nonnulli homi-

nes cum graviffimis doloribus & confci-

-

Tatui

us

Tfet

entie angoribus moriuntur. Ergo ani-

mas poft mortem purgatorius quidam

dum

ignis manet? Ratio ab attributis divinis

TUpa

Cum

deprompta pag. 0. ejusmodi purgatoria

nonextorquet, cum neque juftitia DEI,

decci

—

Dond.

neque ejus mifericordia violetur, fi talia

purgatorianegentur. Ratioa Chrifti fa-

dioe:

tisfactione defumpta pag. zz;.tantum abeft,

"

n

ut purgatoria illa fuffulciat, ut ea potius

Tem |

plane deftruat.

n

Itide

*

XLIE P

oti

lic ]

iffimam rationem, quam paf-

fim in fcripto fuo urgent, in eo quzrunt

ff

fad

Pfeudevangelici, quod fine fanctificatione

Deum nemo videre poffit, pag. :04. & DE-

f&v

UScum homine plene nondum purgato

Cf

àdm

l

uniri nequeat. pag.224. ideoque neceflefit,

homines nondum plene purgatos polt

ln Pu

Fa

mortem purgari, quod fieri docent Dutd)

eíne [ángete unb ecfcovectlicbere Gobtung ibter

t ]

angenommenen 3Sofbeit pag. 104 in Dem £2ren

u

be8 G'fenbe8 butdb bíe 99tacbt be8 Geucre 2074.

funt, |

Qua Purgatione illos imprimis opus habe-

lts

/

H

-&53) izg( $e3-

N Qiifi

tecenfent,qui per interventum mortis iri-

jenti d

choatam . fanctificationem confummare

purgt

"nonpoffünt. Simili argumento Pontifi-

morett

€iifuo purgatorio füccurrunt. Salmeron

il addu(;.'

enim dfputat. 5.2d1, Cor.

Ij. D. 224. Q 225.

-

dicit, hoc effe Dei decretu

m ,ut cceleftem

ul hon

civitatem non ingrediatu

r aliquid inqui-

&ceon

natur, aut abominationem faciens, aut

n

"

mendacium, quoniam illa eft aurum mun-

| qwdzm

dum, ideoque opus eft , utfine macula &

s dir

rugafint illi, qui in eam ingreffuri funt.

Cum itaque homines

urgiti

quidam venialibus

ia DE['

peccatis obftricli ,

& poenis temporalibus

nonduminu

ET

vita expiatis obnoxii ex vita

ht

difcedant ,

eorumque animas nec in ge-

hennam detrudi z

umabeïh

quum fit, necad fruitio-

nem gl

orie& coeleftis admitti

; purgatorium

a potflb'

inde inferri exiftimat.

Que autem ad

hoc Pontificiorum argu

uam?lf'

derunt Noftrates & R

mentum refpon-

quit

eformati, etiam

Pfeudevangelicis refponderi poffun

t Ut

ihcitt

711

. breviter nosexpediamus,

animas fine fan-

ificatione ad beatam Dei vifionem non.

h

Jt

g

i

Ei

admiffum irilargimur,fed fanctificationem

"]

]

ytos

in purgatorio confummari,figmentum eft

enti

Fanaticorum.. Qui enim in verafide ex

"1

vita hac difcedu

"

il

nt, per fanguinem Filii

"

l

.. DEIsbomni peccati

culpa & pcena mundi

W

"

funt,

rucföf?

nec earum animabus a corpore fepa-

ratisfomite peccatiin ipfa morte purgato;

i

ulla

)'J?

,

,

*&b3) 226 (-892

ulla amplius macula adhzret , unde nihil

4m :

obftat, quo minus in Domino morientes

tüm

&zrdoriad Dei confpectum veniant.

Dul

-XLIIL Nec alia ratio eft illorum, qui

conf

paulo ante mortem veram poenitentiam

Denr

agunt. Namillisquoque perfecta Chri-

fils

füpro omnium peccatorum culpa & poe-

Xle

na fatisfactio applicatur , nec propria ope-

Bitor

ya &fauisfactiones propric ab illisad impe-

lorte

trandam falutem requicuntur, ut conver-

-

filatronis exemplum docet. . Unde fan-

dü; (

€üffimus ecclefie Carthaginenfis Epifco-

Q

pus & Martyr Cyprianus , z2 tradatu ad

Demetrianum , ficut poft hanc vitám nul-

iJ/

lum poenitentig & fatisfactionis locum re-

linquit: itainhac vita nullam pcenitenti-

C

am,modo verafit, feram eífe judicat.

Pa-

d

tereaitad indulgentiam Dei aditum & fa-

Ilj

cilem quzrentibusacceffum. ^ 7z,inquit

anter alia, fAb zpfo Jicet exitio & vite tempo-

Optixf

vali occafupro delili voges, &* Deum , qui

m thöj

unus & vertus eff confofFonee* fide agnitio-

Contin

nis ejus implores,venia confitenti datur ,G

Quisa

eredenti indulsentia falutaris de divinapie-

Déces

tate conceditur , & ad. immortalitatem fub

lm "u

ipfa worte tranfiüus. Ecce fanctiffimus

-

tUr, 4

Przful etiam iis, qui fub vitee exitum poe-

ln

nitentiam veram agunt, plenam peccato-

Titge

rum veniam & ad immortalitatem fübipfa

-

morte tranfitum pollicetur, & hanc gráti-

am

? u

ndeni

"ääjzæ(ää-)ä«

am a Chrifto impertiri dici

morsti

t, cujus meri-

Wat.

tum elegantiffimis ibid

em verbis delinear.

ExU6zA« funt , fi cum

lOfUmx ('lm

hoc Cypriani auro

conferantur,

. putida Fanaticorum com-

"Ojtentt

feth

menta de pr

avis aftectibus & con

cupiícen.-

tiisanimz feparatz

p

picisinftar tenaciffime

adherentibus , nec

nifi per fornaces

ur-g

myrii

gatorias eliquandis

L

fitdiny

Quod myfterium

utoote

fortea Virgil

do; canit:

lo didic&ru

nt,qui Z£. Z /xe;-

Un

ii

fs El

Quin ü*fzprema cz—zm—lzmzine vifg v

iradui

guit,

ett-

vityni

ka tamen tmgne

malum smiferis,mec fzin-'

ditus omnes

slncum't

t

pæmteu&

Cöiþorkæ excedi

ntpeffes, o

Cejje e,

.

enitusque Ht

qict ?

m

Mulnz diiu C0

Cre,

D

DITL$. .

- 70dis .z'nolq/ï*ef—g

f it

aj

öptirilc autem Hü

lfema

nnus Ze þzlrgatof;'

uttf

. 2. t!ycy.' i. Pontificüs

urgentibus, quod

contingat fepiffime ,

dg Jg!l:fr!'

ut peccator ali-

j

quis ad extremum usqu

e vitz halitum in

peccatisperfeveret , &t

ii

um demum, cum

jl

jam vitz finis inftat, ad

Deum converta-

"

;ï

tur, atque ita hic

findi

pro peccatis fatisfacere

non poffit,ideo

quejuftitiadivina non

x

per-

m

'

mittat, ejusanimam ftatim fine

purgatorii

l

Ij

l

Ó

poena in coelum avolare, re

aj

fpondet, obje-

tisfïen', fiverba Patrisfamilias

u

v

fiioui huis fà

L d

2

-

ET

4863 ) 228 (! ge:-

arabolici regerantur : an ocu/us tutis ma-

&ge

Íns eft, quod egn bonus fum ?. Mattb. XX.y.

Q

Qdtí

XLIV. Audiant vero Pfeudevangelici

velSufonem fuum fiveSuffium, ben t

iM

te8 er(eudteten 9tann (fic enim illis audit p.

te pf

fibet

145 qui juxta verba ab ipfis p /4. & i. alle-

sata Jefu

m ita loquentetn introduait :

CAEOL

meíne (frenee

Getecbtiaeeit [5f£ in oet

pécc

eangen Piatur

Ecin Llbeluno Oánoe , fie

Vent

fev qtof oocr Eleirt, ungefiraffe bingeber,

elt

YOenn nun círt qroffec Cünoer ift, oct

d

ann

t

cb wielleicbt nicbr ale taufenomal mit

n

Tiem

(cbweren Coo-C3lurben beflecft, er abet

templ

verm Cobe übercilet,unb obne Onugtbu:

frc

ung au

s oiefet. YOelt (cbeibeno in ocn

d

brennen

ben doferr oes fcbarffen Segefeie

Vem

eteoie allbier nocb nicbt besablte €

teaf-

Cogle

fcaufeq

enaüefte besablenmüf£e : £cicbet

diq

wetin voliroeenolicb cine folcbe

age nit,

fecc

arme Cecleoie Duffe (o vicler Djabtebe

Tüotti

3ablen ? vwoenn voito fte cinc fo lange Stra

Q

e abbüffen ? xvenn xvíro oie fo lange Dei

t083

cin £noe ebimen? voer fiebet: nicbt, voie

um

lange fie i oer Ctrafe xoiro verbleiben

X

müffen? 2ibet ficbe, alles, vae fie 3u lei

Tiüg

o« bat, 9ae Fan. Eüralicb mit meirem

h qu

unfcbuloiderr f-eioen. besablet xoetoer.

AK

lino gevoiplicb Ean fíe oen Gicban meínes

datp

f-eioene ibt alfo 3ueianen , oaf, xocim fte

t íim

DT

[cþo,nxtauümb uno aber taufeno 7fab

M

eae

468) 229 (163-

Til

Segefeuet folte qepeiniget voerben, fíe i.

Ib. XXJ)'.

geriniaer Seit oíc cbulo uno Gxtrafe su-

ia

w )

aleicb auflofe, besable, unio obne Seac-

cuer recbtsum y5immelaebe, — Actendi-

s

te Pfeudevangelici, Sufo vefter , ber 9t«

ii

fe$ etfeuc)tete )'Otann/non dubitat;quin pec-

trol

cator, qui plusquam millies mortalibus

'»,i n

péccatis fe contaminavit, & morte prz-

ifmb(,fu

ventus in hac vita ipfe fatisfacere non pot-

i

eft, & poft mortem vix per aliquot millia

h i'ï/ w

annorum purgari poffet, per applicatio-

u

nem infinice fatisfactionis Chrifti. brevi

NT

tempore ab omni peccati culpa & poena ita

B

mundari queat, ut fine purgatorio recta ad

hll u

ccelum ex terra commigrare poffit.

Si

^

v

i

vera eft hec Sufonis affertio, quam ipfi

:

i

f

h

coelefti Sapientiz acceptam refert , falfum

li

eft, quod vos afferitis, nempe hujusmodi

ittc j

peccatoris animg pravitatem etiam poft

j.ab[tbf—,

mortem picis inftar tegaciffime adherere,

j 8953

eamque, nifi prius per 1gnes a vobis para-

ln

;

tos abilla pravitate ex

purgetur , adbeato-

lï!übt!wä !

rum fedesintromitti non poffe.

m

XL'V. Interrationes, quibus purgato-

5[63""

rium fuum fuffulciunt Pfeudevangelici, il-

i

la quoqueoccurrit, quod Satanas per ne-

gationem purgatorii impietati fores pan-

i

| melll(

dat p. 2. Undeetiam p.145. dicunt: e8 tode

) wam 'ï.l

te eine erfdrecf(icbe 9tnfecfung. su alferbanb

Saftermunb UngeredbtigEeiten / roenn man bie

ja

h

5

(

3

&Sren-

æïï 230 ( $63-

)

Sstenbeit ungeftvafft su bfeiben f anmaffea

ifis

fónte/ inbem man fíb nur eimen ag vorbem

ferit

S'obe befebrte, — Eodem tibicine ad fulci-

(ocen

endum Pontificiorum purgatorium uti-

tur Silmeron in loco füperius allegato,

qum

Te&

dum füblato purgatorio multa pietatis &

it$, aj

virtutim exercitia fubtrahi exiftimat, ho-

Päi j

minesquetcepidos effici ad vitanda peccata

Qu

venialia, fi non credatur , effe locum , ubi

füsad

poft mortem expientur , fi autem peccata

demun

venialianon diligenter evitentur , fervo-

Pfeud

rem caritatisamitti, & fenfim ipfam grati-

jf

am, ideoque Deum non voluiffe, uc fine

aL

Salmeroni

ferff

purgatori fide hic agamus.

ul Y

fuccinit Bellarminus //). 7. cap.». dum ne-

fri

gationem purgatorii pernitiofam effe do-

ffime

cet, cum homines focordes faciat in ca-

tdülte

'vendis peccatis & bonis operibus facien-

i pm

dis, & quisquisomnia peccata in illis, qui

—

in fide moriuntur, per mortem aboleri

quoq [

Crtürt

'credit, facile apud fedicere poffit : cur

gu&ml |

fraudo cor meum deliciis & voluptatibus,

Bw

Unde

quandoquidem in morte five pauca five

multa peccata habuero,omnia delebuntur.

if g

md)bll

Verum pietas mendacio none

[o)

get. Sido-

ftgf

étrina purgatorii ad homines in officio

tf

t

continendos tam utilis eft, cur Scriptura

m

u

inter poenas impiis dictatas purgatorii nus-

éQta

quam meminit? Necpurgatorium metu-

V en

rnalis

eïï,Jquilä metu extremi ju(licäi & infe

æterm

i

*38) 231 (æ!«

Qtitft

ignisa peccatis non abftinet. — Certe'ex-

g

: d

perientia teftacur, in papatu purgatorium

docente maximam graffari impietatem,

rium u-

quam per ipfam purgatorii doctrinam fo«

s aneg.aw)

veri & alt obfervat Gerhardus LZ. de mor-

ieul

hm

16 $. 286 & Jacobus. Laurentius zz fabo/a

Papiffica imfernali tripartita c.w. pag. 4$4.

p

od

Quz autem Noftrates & Reformati Papi-

us ad hanc purgatorii rationem refpon-

(f pewn

derunt, es fibi quoque dicla accipiant

r hm

Pfeéudevangelici, qui dum docent , etiam

lm f

poft mortem im purgatoriis paenitentie&

b uri

um

remiffioni locum dari,& ipfos quoque in-

ferni ignes aliquando extingvendos effe,

l dum ]i

pdi

fecuritatiomniacimpietati fores quam la-

uffimeaperiunt. Sanejam Auguftinizvo

ao -

adulteri &adulterz & publice meretrices

Dus f

in profeffione turpiffima perfeverabunt ,

iil t

,

quod peccatores baptizatos ex gehenna

n d

exituros fibi perfvaderent, ut patet ex Au-

guftini ep//7ola ad ofo quefiones. Dukcitii.

)[up[ä[lü

Unde B. Dn. Urfinus recle animadvertit,

0C j

baf gleíc) mit. bem

2IBabn vom. Segefeuer

jooutt

e

nacb biefer C*Gelt bíe

Coicberbeit iínbee Unbufie

'el

M

fertig£eit ertvacbfen/

unb fofder CrGabn nidit

j5

*on C^oünben abba

[tc/ fonbetm Das Gíeifd)

barsu anteíbe.

sir

Negatio autem purgatorit

ydtoi

(f

nequaquam licenti frena laxat.

Cuili-

um

et enim cogitandum eft: cum impios

dl

eterniigüesmaneant, nunquám extin-

f

B o4

. gven-:

-498) 232 ('8(53«

gvendi, &in hactantum vita, que fluxa &

j

caduca eft, poenitenuz . & remiflioni pec-

Ó

1

catorum locus pateat, omni die ita vivere

f

d

fatagam,ut de gratia Dei certus efle poffim,

of

nemortis hora mezternz morti tradat.

Ia

XLVI. Sextum denique fulcrüm,quod

Bu

LE

fuis purgatoriis Fanatici fubfternunt, eft

autoritas Lurheri, quem per aliquot annos

(n

purgatorium docuiffe probant ex Arnoldi

T

jarte z. oe8. Seben ber Gilaubigen pag. z.

-

p

quod etiam repetunt pag.3». c?* f2g.

rol

bent & hoc commune cum quibusdam

far]

Pontificiis, qui purgatorium a Luthero af-

f

fertum nobisobjiciunt. Quin &ipfi Lu-

(rar

thero hoc fuita Papiftis objectum , quibus

Eu

alicubirefpondet, quale purgatorium 1n-

Qu

tellexerit, & adhucafferat. Nobis jam fuf-

&cd

ficit, quod ipfi Pfeudevangelici fatentur

f

pag. 44. Lutherumin poftremisannis pur-

n

gatorium conftanter negaffe. Quamvis

Qnj

autem p4g. 47. addant , baf. Lutherus fid)

fni

M

ettoag übeteilet/ unb bie vedjte 9Ytittel/C5traffe

i

nidt gettoffen/ & fimilem judicii precipita-

ä

H

tionem etiam Lutheri difcipulis & a eclis

exprobrent tvefde fid gfeicfam gant in feine

Y

Syorm eíngebrüc£et/ unbbag/ toa8 er vot redbt

f

Dber untecbt etfannt/ tieffer su. evforfcben fid)

P

ein Gerifjen germacpt/ ober fid) bod) $um tec-

tibu

ntoffen gefcbeuct/ e8 ibten Geinben merdfen qu

tis

(offen / Daf fie oon ibreg Anteceffori

s oDet

Tün

A(äüll

I

$58 )233 (863-- ,

vf

Sübreré £eyre im. geringfften abgíengen/ utb

Qu

etroag beffevg erFenneten/ bamít fie Dag aa fidy

vt

felbft febr- nótbige unb beilfame Reformati-

fl

ons Q'Ber£ babutd) nid)t. teieber verbádotia

Vi

maden/ uüb fíd) aug bem einmal erfangten

qunga

CBortbeil beraus begeben modbten/ z/i4. ipfi

munt, d

tamen in hoc judicio admodum przcipi-

1

!

Qu

tanter agunt, cum Lutherus & Lutherani

x Amt

Theologi graviffimas caufas habeant pur-

n

gatorium negaudi , que apud 'Theologos

i

noftros videri poffunt, inter quos Baltha-

uibui

far Meisnerus rzradfatu de purgatorio f

utheft

64. & y. obfervat, quod purgatorium con-

li

.

&i

traria rationeinLutheri &A(feclarum e

jus

tn,th

i

animis denatum fuerit, ac in ecclefia na-

r

totiu

tum fuerat. Sicut enim purgatorium in

13

f

ecclefia primitiva incognitum fuit , poftea

j f

i

fequiori evo dubitanter propofitum , ac

tandem inter arcticulos fidei relatum : ita

f

pä

Vi

(

contra Lutherus in papatu educatus pri-

r

l Ti

tnistemporibus purgatorium pro articulo

M

fidet habuit, deinde de eo dubitavit, tan-

dem«vero merum figmentum effe agnovit.

Säka (

XLVII. Decetero Pontificii purgato-

J

rium füum etiam ex communione eccle-

a [

fic probant. Unde non mirum , etiam

quu

T

Pfeudevangelicos duobus poftremis capi-

TU

tibus de cominunione ecclefie trium phan-

t

tis &militantis agere, ubi inter alia affe-

l

runt, quod anime electorum occulto &

[ir*

(. l

in-

P 5

$

n

-98) 234 (5

u

invifibili quodam modo in fan&os inftu-

ant, fvavemque inclinationem & fanctum

ed

amorem rerum coeleftium illis imprimant

Ti

pag-3$6.imo & cum ipfis fine detrimento

zterne beatitudinis in terra quandoque

converfentur & illis appereant, n Bettadbt

foícbebeilige Coeelen ficb bodb ecfreuen/fo tvobl

alg Die Cngel/ tvenn fie ibren SXttgenoffen

bierunten. Dienen /. getoiffe Soadridt m

Gsoaff/ ober fonft auf eitie magifd)e unb ete

boraene QIBeife aeben / Gebeimnifje entbecfett

puürffen/ su G3Otfe Cbre unb. O3eforberung

|

G1

feineg Seidba pag.8$.. Addunt pag. 357. ja

einige toeife £eute baben e8 fur gar nid)té unge

teimte8 gebalten/ baf bie ooflfonmener beift»

gen Coeefen aud) &ugel roerben / unb folglid)

aud) bienfibarcGeifter ausgefanbt gum-oienft

Ti

H

um ber S(uBerteh[ten tvillen ; ?* pag. 20;. fot?

Hf

cbes aflea Láffet (chtieffen / a& aud) bie Coefi»

Faj

gen/ toeldhe in eimnem bóbern Girab Der. GXbttlio

$FT

cen SoertticbEeit (teben/ toobl benen Gd

TWhatio

D] D]

dernu Soütffe fommen / unb im QOebet unb

$t

anbern 2ingefegenbeiten au& SPtitleiben bet

$4

ftcben mbgen/ ucalia ejusmodi Qogrzad dxs-

IL4ft

eycretaceamus... Sed horum difcuffione,

Mag

ne difputationis limites transgrediamur,

m

[2

fuperfedemus, & Pfeudevangelicis pur-

al

gationem mentisa craífis, quos hactenus

*ihyy

foverunt, erroribus apprecamur , ne adje-

th;a ä

tori-

li

&;s fais ftipulis Ponuficiorum purga

um,

*

-62 )zg(sæ«

h

um, pro quo Clerus Romanus lucri bono

m

odoreimpulfus tanquam pro aris & focis

Y

Ti

militat, cum magno ecclefiz Evangelicee

qot)

Ícandalo nutriant, & facuis fuis igni-

Yi

busa veritacis via fimplices

abducantc !

N

(otil

i

H

j

æssææssææaeææasæ—æssææs |

ia

EOGEROÉCITATF'O

ul

N

Ti

!

HISTORICO-THEOLOGICA

*

DE

u1

:

A

tht

GVILIELMO POS TELLQ

ARGUMENT A.

ii

j

L—3

——

p q ita,Patria,.Tebzpm mt:füïtatis. $. II. Paventes.

L—

Tenuis fortuna. Ingenium.

$. HII. Studia dcademica,

MÓ

£2

—

E—— 5

—

—

$- IV, Bignitates 65 officia. Applaufus. Salarium profeffa-

d

mis. $. F.Peregrinationes. Tyracinium ordinis gefuitici.

Ti

——

Familiaritas cum. jobanna . Feneta nonnullis f'afpetta.

[— -

—

|

l

n

$. L. Incarceratio. $.VIIL. Semis in jusenem transfar-

p

z

matio. . S. VIIL Su[penfío a leclionibus pub[z'cis. Relegatio

E—3

inmonaflerium. — $. IX. Sinsularia quedam. | g. X. Movs.

Mu

—

—

$..X I. SCRIPTA deorbis coucordia.

$. XIL Yloav9svocím

i b

!

$. XIIL €ofmograpbice difcipline compendium. de uniber-

4 ii

fi/ate«Signomm celeft. configuratio, De Republ. TurcicaDe

Magiflratu. Atbenienfium,

$. XIF. Clsesm abfcondito-

vf

:Hiäülüfv

vum.De Natieitate Mediatoris ultima, 7zdicizzm de nof4

fiela. $.X V. Alphabetum 12. lingisarum. Grammatica

$p

zdrabica Liber de originibus. $. XVI. Alius liber de origi-

vibus.De Hetrurie ariginibus.De Phenicum literis.De can-

g

u

delabro typico.De 9inculo mundi. Compendium de wonar-

[

Ü

£bia. Chorograpbia Hrra Santie. Tabule. Liber de caufs

j

Qmatura

u)

483 )236 ( 899

batuve utriusque..— $. XVIL Legrs Mabumeti Ef Egauge-

liflavum concordia. De vationibus Spivius S.Euclides ehri-

jii.imws. De admirabilibus icloriis. feminarum in no£o

mundo. De admirabilibus bifforiis. De Virgine Veneta.

$.XVIH. Manufcripta. $. XIX. .4lia quedam fcripta

Poffeli vecenfita ex Neandro. — $. XX. lia ex Frifü bibli-

etbeca, — $. XXI. lia ex Teifferio.. $. XXII. Scripta Po-

elli fludio ex aliis linguis translata. Prote&angeltum ja-

coli. - $, X Xill. Juflini Martyris eferffo 24riflotelicorum

pra

dogmatum.Platonis Axischus, — $. XXIV. Sepher Tezirab.

Zobar.Babir.Verfio arboris dieine difpofitionis. Verfra Al-

Pof

covani. $.XXV. ScriptaPoffello falfo tributa. Antiquitae

ditü

zes Hetru[ca.

$. XXVI. Liber de tribus impofloribus,

flell

$. XXFII, Libri Poflelli probibiti £ expurgati. $. XXIIX.

! füen

ERRORES. $.X XIX. Ejus atheifmus. Deifmus. $.XX X,

Naturalifmus.Libertinifmus. Syncretifmus. $. XXXI. En-

Ottur

| Tenti

ehufiafmus. $. XXX1I. Rationalifipus. — $. XX XIII.Ser-

Petianifmta.

$. XXXIV.Error de redemptione. fexus fe-

'» fuaö

minsiper Jobannam Venetam. $, XXXV. De inferiori-

Ynt

bus bominum partibus per. Jobannam redimendis. — $.

XXXFL De anima Chrifli.

$. XXXFH. De Chrifle

lli

genturo, fi bomines non pecca[[ent. $. XX XILX.De qua-

1den

'ffella

fuor Chff/ii nzAatititatibus.

$. XXXIX. De ucleuluydctt

:?

$. XL. De origine anime. De Paradifo

6, XLI De Sri-

tür.

$. XLII. De Trinitate "nundi, corporis &

p cali.

; htia

anim&, De Satana ex calo ejetlione fatla 1540. De altera

E$a. De maternitate mundi. Dereffitutione fua. -S.XLIII.

j lisc

$. XLiF. Errer de numero

lf

Errores a Gnofliets accepti.

acramentorum. $, XI V. De Chriffointaxicato. S.XLVIT,

Vr

De Verbo &f Sacramentis. De e$angelio naturaliter cordi-

Tüm

bus inftripto. — $. XLF'II. De Sacramento fub. quogis cibo

)üetl'

&j potu in [cienter fumto.De Flaminis baptifmo. De eucha-

rifle m]färio natura congruo.

$. XLVIII, De Maria

j um(

| Wlfz

peccati experte,

$. XLIX. De fatisfatlionibus proprie

$. L. Demiratulis, . LI. Demundo fexies mille annis du-

|. Dtoy

ratuyo,. S.LII. Dechiliafmo. $ .LIII. De omnium refitu-

lls

L,

tione, . S. LIF. Epilogus decaufis errorum Pofelli.

4508 ) 257 ( £63-

i Bap

lii

SESCM, L

um n

I.

i

;ine Van

Uilielmum Poftellum, cujus vi-

m [j

xFrgGibifä-

tam, fcripta & errores recenfe-

Arpude

reconftitui, Parifus & natum &

yn )

-

denatum fuiffe refert Autor

'ijqotebmw

sad novam editioniem tractatus

lr

'præfationi

Poftelliani, qui infcribitur: cavis abfcon-

i ol

, hii

ditorum. Ex denatum quidem Parifüis Po-

impafïariäw.

ftellum non diffitemur, fed quod ibi natus

; Ill

x

fuerit, falfum eft. Non fuit Poftellus, fz

i, 4

ub

ortum ejus fpectemus, Parifienfis , fed Ba-

YrIr -

rentonius , quod cognomentum a patria

ntf!*wff

fuadefumptum ipfe Poftellus nomini fuo

Df

in tractatu de orbis concordia & nonnullis

^

ii !

aliis tractatibus addidit, vel Barentanus, ut

P

[

1dem Poftellus in ejusjudicio de peregrina

PJWMH

ftella, quz 1572. fulgere coepit, cognomina-

f r

tur. Infcriptis nounullis Poftellus feDo-

ag

lerienfem cognominavit. Rationem hu-

41 in

jus cognorhinis indicat Morerius z did.

7 S-XLH |

hifloric.vol.a. p. 203. ubicertum quendam

] de W,"ï

i $l

il

terrz tractum, cujus poffeffio ad Poftello-

rum familiam fpectavit, Doleriam audivif-

y ah'm wg:.

fe tradit.

Generalius natale Poftelli fo-

Y

^ pl

lum defcribit Petrejus zz catalogo bereti-

|p

corump. i$i.cum eum natione Gallum ex

w

provincia Narbonenfi nominat.

Linda-

m

j "

gun-

nus autem in Dubitantzo,dialogo 2.Bur

dum

WL[,M :

$93) 238 ( $62-

dumeum vocat.

li

Sed uterque a Poftelli

patria aberrat, quam neque 1n. Gallia Nar-

(

TU

bonenf, necin Burgundia, fedin Nor-

1

mannia querendam plerique confentiunt,

Ian

Unde Raynaudus in tractatu Ze fobria ji"e-

juf

quemtatione mulierum per [acros bomimes.

alt

225. Ícribit, quod Poffellus gente Clmbro-

Inü

celtafive Normannus fuerit. Cum autetrt

Normannia ad Neuftriz partes olim relata

Iul

fec

fuerit, mirandum non eft, Poftelli patriam

l10

a Thuano //. 74. p. s;3.in Nf«*uih ia colloca-

fUl

ri, cum Poftellum Barentoni vico in Neu:

ftrialoco jgnobili natum aff:rit.

QOt

Spe&at

gqutern par ochia Barentonienfis , Cui patri-

a

u

am Poftellus debet, ad dxæceim Abrincen-

