verſa dare debemus, ideſt nos metip-
ſos, quia totum dedit qui ſeipſum ob-
tulit, ut poſſimus eam habere. Nonnè
hæc religio ſancta pura & immacula-
ta, in quà homo vivit purius, cadit ra-

pœnitentia ſabvenerit, evadere pœ-
nam non poterit.
Matth. g. 22. Dimitte mortuos ſe-
pelire mortuos ſuos.

Matth. 19. 21. Vende quæ habes

& da pauperibus.
Ib. 12. Et ſunt eunuchi, qui ſeipſos
caſtraverant propter regnum cœlorũ.

bis, fiat ſicut minor.

Matth. 1 8. 3. Niſi efficiamini ſicut par-

vuli, non intrabitis in regnü cœlorum.

rius, ſurgit velocius, incedit cautius,
irroratur frequentius, quieſcit ſecu-
rius moritur fiducius purgatur citi
us, præmiatur copioſius.

.

Matth. 16. 26. Quid enim prodeſt
homini ſi univerſum mundum lucre-

tur, animæ vero ſuæ detrimentum pa-

tiatur, aut quam dabit homo commu-

tationem pro anima ſuâ?

C APUT II.

Matth. 19. 27. Ecce nos reliquimus
omnia, & ſecuti ſumus te.
Ibidem 22. Et omnis qui reliquerit
domum vel fratres, aut patrem, aut
matrem aut uxorem, aut filios aut a-
gros propter nomen meum, centuplum
accipiet, & vitam æternam poſtſidebit.

Matth. 8. 20. Filius autem hominis
quærere uxorem; ſi autem acceperis

non habet ubi caput reclinet.
Matth. 19 21. Si vis perfectus eſſe,
vade, vende quæ habes & da pauperi-
bus, & habebis theſaurum in cœlo.
Luc. 14. 33. Omnis ex vobis, qui
non renuntiat omnibus quæ poſlidet,
non poteſt eſſe meus diſcipulus.
1. Cor. 7. 25. & ſeq. De virgini-

bus autem præceptum Domini non

habeo: conſilium autem do, tanquam

miſericordiam conſecutus à Domino
ut ſim fidelis. Exiſtimo ergo hoc bo-
num eſſe propter inſtantem neceſſita-

tem, quoniam bonum eſt homini ſic

effe. Alligatus es uxori noli quærere
ſolutionem, ſolutus es ab uxore, noli

uxorem non peccaſti: & ſi nupſerit
virgo non peccavit: tribulationem ta-
men carnis habebunt hujusmodi. Ego
autem vobis parco. Hoc itaque dico,
fratres; tempus breve eſt: reliquum
eſt ut qui habent uxores tanquam non

habentes ſint. volo autem In
olli-

,

) (ℳ.

ſollicitudine eſſe; qui ſine uxore eſt
ſollicitus eſt quæ Domini ſunt, quo-
modo placeat Deo; qui autem cum
uxore eſt, ſollicitus eſt quæ ſunt mun-
di, quomodo placeat uxori, & diviſus
eſt. Et mulier innupta & virgo cogi-
tat quæ Domini ſunt, ut ſit ſancta cor-
pore & ſpiritu, quæ autem nupta eſt
cogitat quæ ſunt mundi: quomodo
placeat viro. Porrò hoc ad utilitatem
veſtram dico, non ut laqueum vobis

CAPIIT

Joan. 13. I5. Exemplum enim de-
di vobis, ut quemadmodum ego feci
vobis, ita & vos faciatis.
Prov. 10 19. In multiloquio non
deerit peccatum.
Col. I. 34. Adimpleo ea quæ de-
ſunt paſſionum Chriſti in carne meàâ,

dominorum ſuorum.

332

injiciam, ſed ad id quod honeſtum eſt,
& quod facultatem præbeat ſine im-
pedimento Dominum obſecrandi, &c.
Luc. 2. 51. Et erat ſubditus illis.
Philip. 2. 8. Factus obediens usque
ad mortem, mortem autem crucis.

Matth. 16. 24. Si quis vult venire
poſt me abneget ſemetipſum.

Matth. 18. Quicunque ergo humi-
liaverit ſe ſicut parvulus iſte, hic &
major in regno cœlorum.

III.

I. Cor. 9. 27. Caſtigo corpus me-
um & in ſervitutem redigo. .
Matth. 15. 27. Nam & catelli e-
dunt de micis quæ cadunt de mensâà

1. Cor. 2. 14. Animalis autem homo
non percipit ea quæ ſunt Spiritus Dei.

CAPUI IV.

Matth. 19. 21. Si vis perfectus eſſe,
vade, vende quæ habes & da pauperi-
bus, & habebis theſaurum in cœlo, &
veni ſequere me.

domum vel fratres aut ſorores, aut
Patrem aut matrem, aut uxorem
aut filios, aut agros propter nomen
meum centuplum accipiet & vitam

Ibidem 29. Omnis qui reliquerit æternam poſſidebit.

Cůvy P U I V.

Act. 9. 6. Domine quid me vis facere.

SECTIO IV. & ultima.

De diverſis pietatis operibus.
C AP U T I

Ecli. 39. 6. Cor ſuum tradet ad vi-

deprecabitur.

§

terroga teipſum, & in conſpectu Dei

gilandum diluculo ad Dominum qui invenies propitiationem.
fecit illum, & in conſpectu altiſſimi

Matth. 18. 20. Ubi enim ſunt duo
vel tres congregati in nomine meo, ibi

Eccli. 18. 20. Ante judicium in- ſum in medio eorum.

C AP UCUT II.

S. Hieron. ep. ad Euſtoch. oras?
loqueris ad ſponſum; legis? ille tibi

loquitur.

Wwi

S8. Cypr. ep. ad Donat. Sit tibi vel
oratio aſſidua, vel lectio. Nunc cum
Deo loquere, nunc Deus tecum.

Pſ. 118.

S

= 77 *

mmnm
——U
..

=

£

Pfſ. 1I9. Revela oculos meos, &
usonſiderabo mirabilia de lege tua.
Ibid. 34. Da mihi intellectum, &

CATPUT IV.

Genefſ. 3. 17. In laboribus come-
des ex eâ cunctis diebus vitæ tuxg . ...
X9. in ſudore vultus tui veſceris pane.

Marc. y. 34. Vade in pace & eſto
ſana à plagâ tuâ.

840 X.) & (ℳ

ſerutabor legem tuam, & cuſtodiam
illam in toto corde meo.

.

Eccl. 33.29, Multam enim mali⸗
tiam docuit otioſitas.

CAPUIT vV.

1. Paralip. 29. 1. Neque enim ho-

mini præparatur habitatio, ſed Deo.

CAPLUIVI.

Articulus I.

S. Chryſoſt. Homil. 28. tom. 1I.
quæ eſt 3. de incompreh. Dei naturà.
Nam etſi domi quoque datur orandi
facultas, tamen fieri non poteſt ut do-
mi tam bene ores quam in Eccleſià,
ubi tot patres, ubi elamor felici ſocie-
tate excitus, ad Deum immortalem re-
fertur. Non pariter exoras; cum ſolus
Dominum obſecras, atque tuis cum
fratribus. Eſt enim in hoc plus aliquid,
videlicet concordia, conſpiratio, co-
pula amoris & charitatis, ſacerdotum
preces. Præſunt enim ob eam rem ſa-
cerdotes ut populi orationes quæ in-
firmiores per ſe funt, validiores illas

complexæ ſimul in cœlum evehantur.

Matth. 18. 12. Si duo ex vobis
conſenſerint ſuper terram, de omni re
quacunque petierint, fiet illis à Patre
meo qui in cœxlis eſt. .
S. Ambrolſ. ep. 25. ad Eccleſ. Ver=
cell. lib. 3. Quanto magis ubi plena
eſt in nomine Domini congregatio....

dubitare vos nequaquam oportet ibi
Dominum Eſum & voluntatis autho-

rem, & petitionis arbitrum fore, &
ordinationis præſulem vel largitorem
gratiæ.

regnum cœlorum.

Articulus II.

S. Aug. fſerm. 56. de Temp. Certilſ-

ſimé ſcitote, quia qualis eſt caro quæ

poſt multes dies percipit cibum, talis
eſt anima quæ non aſſiduè paſcitur
vVerbo Dei
Iſai. 10. 9. Filii nolentes audire
legem Dei.
1. Reg. . 10. Loquere, Domine,
guia audit ſervus tuus.

Deuteron. II. 18. Ponite hæc ver-
ba mea in cordibus & in animis veſtris,

& ſuſpendite ea pro ſigno in manibus,

& inter oculos veſtros collocate.
Luc. 11. 28. Beati quj audiunt ver-
bum Dei & cuſtodiunt illud
S. Chryſoſt. Hom. 6. ad Pop. An-

tioch. Ex concione aliquid ſemper

animæ tuæ reporta domum.

F I/ N IS.

Matth. 19.14. Talium eſt enim

14

.
chn

m
Deo.

„
6 R
RWR
.

—— * * . E
.
F
„
8
X
7
. . 4

1

110

1

„☚

::::
E
ER
Etttth

3

O Salance Q

Focus

VY 2

X

18 19 W
VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

17

16

Copyright 471999 VXyMaster Gmbh wWW.yXymaster. com

lkommene Brklaͤrung

Der

ech Fragen und Antworten;
eingemengter Controvers / und kurßzer
ori der Ketzereyen jedes Saͤculi.
In drey Theil abgeſoͤndert.
Der erſte Theil iſt:

zeſchichten des alten und neuen Teſtaments in
ſebſt einem Unterricht von der Kirch mitgetheilt werden.
Der andere iſt:

Glaubens⸗Articul der Kirch, ſonderbar uͤber
btfertigung des Menſchen erklaͤrt werden.
Der dritte iſt:

und Weis: wie man die Gebott GOttes und der
pangeliſche Raͤth beobachten und erfuͤllen, auch verſchiedene
Ubungen recht und Chriſtlich verrichten muͤſſe.
geſamten Cleriſey ven Fanckreich anfangs Frantzoͤſiſch verfaßt
Dur

Vortreflichkeit halben zum allgemeinen Nutzen aller

e

ltlichen, hohen und niederen Stands, ins Teutſche uͤberſetzt,

Zweyte Auflag.

IONE SUPERIORUM.

eeee ,