proximo tuo nocenti te; & tunc de-
precanti tibi peccata ſolventur; ho-

§.

S. Greg. M. Part. 3. Paſt. curæ
admonit. 16. Pigri namque fua-
dendi ſunt, ne agenda bona dum dilſ-
ſerunt, amittant. quod ſæpe dum
opportunè agere quæ poſſumus no-
lumus, paulo poſt cùm volumus, non
valemus; ipfa quippe mentis deſidia,
dum congruo fervore non accendi-
tur, à bonorum deſiderio funditus
con valeſcente furtim tempore ma-
Gtatur. nam mens, quia ſe ad ſu-
periora ſtringendo non dirigit, negle-
Gam ſe inferius per deſideria expan-
dit; & dum ſtudiorum ſublimium vi-
gore non conſtringitur, eupiditatis
infimæ fame ſauciatur, &c.
Matth. 25. 26. Serve male & pi-
ger ſciebas, quia meto ubi non ſemi-
no, & congrego ubi non ſparſi; opor-
tuit ergo te committere pecuniam
meam numulariis. Tollite itaque
ei talentum, & date ei, qui habet

W) £ (ℳ

mo homini reſervat iram, & à Deo
quærit medelam? in hominem ſimi-
lem ſibi non habet miſericordiam de
peccatis ſuis deprecatur? ipſe càùͤm
caro ſit, reſervat iram, & propitia-
tionem petit à Deo? quis exorabit
pro delictis illius? memento noviſ-
ſimorum, & deſine inimicari., ab-
ſtine te à lite & minues peccata;

homo enim iracundus incendit litem,

& vir peccator turbabit amicos, &
in medio pacem habentium immit-
tet inimicitiam.

7.

decem talenta. .G& inutilem ſer-

vum elicite in tenebras exteriores,
illic erit fietus & ſtridor dentium-
Prov. 6. 6. Vade ad formicam 0
piger, & conſidera vias ejus, & di-
ſce ſapientiam: quæ cùm non habeat
nec præceptorem, nec principem,
parat in æſtate cibum ſibi, & con-
gregat in meſſe quod comedat; us⸗
quequò piger dormies? quando con-
furges è ſomno tuo? paululum dor-
mies, paululum dormitabis;, pau=
lulum conſeres manus ut dormias,
& veniet tibi quaſi viator egeſtas;

& pauperies quaſi vir armatus; ſi

verô impiger fueris, veniet ut fons
meſſis tua » & egeſtas longe fugiet
n
à te⸗

Marc. 13. 33. Vigilate, videte „

& orate: neſcitis enim quando tem-

pus ſit.. ne cùm venerit repenté,
inveniat vos dormientes. E.

Articu-

culo,
8.
cogi
diam
Een
lome
wulti
lion
tendli
leri,
Onn
NE
Den
non
nun

1on⸗
Rec
:
mu
mile
l:
late

ti

Tl

inen it.
otdeme⸗
ec
Ehe

eorht

o uet
ati, ,6
Petelti
Ntlen
lcos, 8
n inn⸗

en 6
etioni
Gentie
mmunt
, d
Nhale
Npen,
E
Cat,
NMo
mar.
5 . N
OMMis,
l⸗
al
rn
ge

ts

) (ℳ

7³8

Articulus IV.

§.

Matth. 12. 32. Neque in hoc ſæ-
culo, neque in futuro.
S. Aug. ſerm. 18. de Temp. Fortè
cogitat aliquis tam gravia ſe admi-
fiſſe peccata, ut jam Dei miſericor-
diam promereri non poſſit; abſit hoc
à ſenſibus omnium peccatorum. O
homo quicunque illam peccatorum
multitudinem attendis, cur & om-
nipotentiam eæleſtis medici non at-
tendis? cúm enim Deus velit miſe-
reri, quia bonus eſt, & poſſit, quia
omnipotens eſt; ipſe contra ſe divi-
næ pietatis januam claudit, qui
Deum ſibi miſereri aut non velle, aut
non poſſe credit, eumque aut bo-
num, aut omnipotentem eſſe diffidit.
Eccli, 5. y. De propitiato pecca-
to noli eſſe ſine metu, nec adjicias
peccatum ſuper peccatum; & ne di-
cas: miſeratio Domini magna eſt;
multitudinis peccatorum meorum

miſerebitur, miſericordia enim &

ira ab illo cito proximant, & in pec-
catores reſpicit ira illius.
Act. 13. 10. O! plene omni do-

§.

Geneſ. 4. 10. Vox ſanguinis fra-
tris tui clamat ad me de terra.
Jacob. 5. 4. Ecce merces opera-
riorum, qui meſſuerunt regiones

§.

Le

lo, & fallacia, fili diaboli, inimice
omnis juſtitiæ, non deſinis ſubver-
tere vias Domini rectas.
Job. 21. 14. Qui dixerunt Deo,
recede à nobis, ſcientiam viarum
tuarum nolumus.
S. Aug. in Pſ. 58. Conc. 1I. Eſt.
quædam iniquitas, quam qui operan-
tur, omnino eorum Deus non miſe
retur; quæritur fortaſsè: quænam
illa ſir? ipſa eſt defenſio pecca-
torum. hoc defendit, quod Deus
odit; & videte, quàm perversè quàm
iniquè, ſi quid boni fecerit, ſibi
vult imputari, ſi quid mali Deo.
ſed quomodo ea defendunt? ſi Deus
noluiſſet, non id feciſſem.
S. Aug. in Enchirid. ad Laur. c.
83. Qui in Eccleſia remitti peccata
non credens, contemnit tantam di-
vini muneris largitatem, & in hac
obſtinatione mentis diem claudit ex-
tremum, reus eſt illo irremiſſibili
peccato in Spiritum ſanctum „ in
quo Chriſtus peccata dimittit.

2

veſtras, quæ fraudata eſt à vobis,
clamat, & clamor eorum in aures

Domini Sabaoth introivit.

3*

Pl. 18. 14. Ab occultis meis munda me, & ab alienis parce ſervo tuo,
Iſai⸗

784

Iſai. é. 20. Væ qui dicitis bonum
malum & malum bonum, ponentes
tenebras lucem & lucem tenebras;
ponentes amarum in dulce, & dul-
ce in amarum.
I. Cor. . 13. Auferte malum ex
vobis ipſis. 6. Neſcitis, quia modicum
fermentum totam maſſam corrumpit.
Matth. 18. 7. Væ mundo à ſcan-

X.) (.£

dalis, neceſſe eſt enim, ut veniant
ſcandala; verumtamen væ homini
illi, per quem ſcandalum venit. 6.
Expedit ei, ut ſuſpendatur mola
aſinaria in collo ejus, & demerga-
tur in profundum maris.
1. Cor. 8. 1I. Et peribit infirmus
in ſcientia tua Frater, propter quem
Chriſtus mortuus eſt?

Articulus V.

I. Petr. 5. 8. Sobrii eſtote & vi-
gilate, quia adverſarius veſter diabo-
lIus tanquam leo rugiens circuit quæ-
rens quem devoret; cui reſiſtite
fortes in fide.
Matth. 18. 7. Væ mundo à ſcan-
dalis.
I. Joan. 2. 16. Omne, quod eſt in
mundo, concupiſcentia carnis eſt,
& concupiſcentia oculorum & fſu-
perbia vitæ.
Jac. I. I4. Unusquisque verò ten-
tatur à concupiſcentia ſua abſtractus,
& illectus; deinde concupiſcentia
cùm conceperit; parit peccatum,
peccatum verò, cùm conſammatum
fuerit, generat mortem.
2. Timoth. 2. 5. Nemo coronabi-
tur, niſi qui legitimè certaverit.
Job. 7. I. Militia eſt vita hominis
ſuper terram.
2. Cor. 12 7. Et ne magnitudo
fevelationum extollat me; datus eſt
mihi ſtimulus carnis meæ, angelus
ſathanæ, qui me colaphiſet; propter
quod ter Dominum vogavi, ut diſce-
deret à me; & dixit mihi: ſufficit
Ttibi gratia mea; nam virtus in in-
frmitate perficitur.

2

Tob. 3. 21. Hoc autem pro certo
habet, omnis qui te colit, quod vita
ejus ſi in probatione fuerit, coronabi-
tur; ſi autem in tribulatione fuerit,
liberabitur; & ſi in correptione fuerit,
ad miſericordiam tuam venire licebit.
Non enim deleétaris in perditionibus
noſtris: quia poſt tempeſtatem tran-
quillum facis: & poſt lacrymationem
& fletum exultationem infundis.
Matth. 26. 41. Vigilate & orate,

ut non intretis in tentationem; ſpi-

ritus quidem promptus eſt, caro au-
tem infirma.
1. Cor. 9. 27. Caſtige corpus
meum, & in ſervitutem redigo, ne
poſtquam aliis prædicavero, ipſe
reprobus efficiar.
Eph. 6. I1. Induite vos armatu⸗
ram Dei, ut poſſitis ſtare adverſus
inſidias diaboli; quoniam non eſt no-
bis colluctatio adverius carnem &
ſanguinem, ſed adverſus prin ipes &
poteſtates, adverſus mundi reétores
tenebrarum harum.

I. Cor. 10. 13. Fidelis Deus, qui

non patietur vos tentari ſupra id-
quod poteſtis, ſed faciet etiam cum
tentatione proventum.

S. Pro-

G2
Dei

K
ane
que
(4t
aat

lolt
inſir

us
kon⸗
Per

dir
ine
Ma

1

t enir
ent6
atur n
Gener

t innm
Ptergen

1to lenh

gll

Cronk

E ſien
neſhen
reliek⸗
Uut
naſi
Cone
M

N

/
7

X) £ (Nℳ

78

8. Proſpeſ ſentent. 7. ad Capitula lapſuris, gratia tamen ejus non
Gall. Quamvis enim omnipotentia prius eos deſeruit, quam ab eis de-
Dei potueris vires ſtandi præbere ſereretur.

Articulus

Cone. Trident. Seſſ. 6. Can. 7.
Si quis dixerit opera omnia, quæ
ante juſtificationem fiunt, quacun-
que ratione facta ſint, verè eſſe pec-
cata, vel odium Dei mereri
anathema ſit.

VI.

Concil. Trid. ſeſſ. 6. c. 16. Quæ
virtus bona eorum opera ſemper an-
tecedit, & comitatur, & ſubſequi-
tur, & ſine qua nullo pacto Dee
grata & meritoria eſſe poſſent.

CAPUI. II.

Articulus I.

Rom. II. 6. Alioquin gratia jam non eſt gratia.

§.
S. Aug. Ep. 144. aliàs 130. n. 2.
Ipſius namque corporis, quod eſt
infirmum noſtrum, ſi qua bona ſunt,

§.

Pſ. 8. 6. Minuiſti eum paulo mi-
nus ab angelis: gloria & honore co-
ronaſti eum, & conſtituiſti eum ſu-
per opera manuum tuarum.

Articulus

§.

S. Innoc. z. Reſcript. ad conc.
Carthag. Ep. 24. Liberum enim ar-
bitrium o im ille perpeſſus, dum ſuis
incon ult us utitur bonis, cadens in
pr ævaric tionis profunda demerſus
eſt; & nihil quemadmodum inde ſur-

K. F. Gougeant, S. J. Tubul. Text.

I.

ſicut forma & vires & ſalus, & ſi quid

ejusmodi eſt, non ſunt niſi ex Deo

creatore ac perfectore naturæ.
2.

2. Letr. I. 4. Per quem maxima
& pretioſa nobis promiſſa donavit:
ut per hæc efficiamini divinæ con-
ſortes naturæ.

II.
I.
geret invenit; ſuâque in æternum
libertate deceptus, huic ruinæ ſuæ
jacmet oppreſſus, nifi eum poſtea

Chriſti per ſuam gratiam relevaſſet
adventus.

Gggg99 Rom.

z5 W ( ℳ

Rom. F5. 8. Commendat autem
charitatem ſuam Deus in nobis,
quoniam cùm adhuc peccatores

§.

Tit. 3. 4. Cùm autem benignitas
& humanitas apparuit Salvatoris no-
ſtri Dei, non ex operibus juſtitiæ, quæ
fecimus nos, ſed ſecundum ſuam mi-
ſericordiam ſalvos nos fecit per lava-
crum regenerationis & renovationis
Spiritus ſancti, quem effudit in nos
abunde per Eſum Chriſtum Salvato-
rem noſtrum, ut juſtificati gratià

§.

Act. 4. 12. Non eſt in alio aliquo
ſalus; nec enim aliud nomen eſt ſub
cœlo datum hominibus, in quo
oporteat nos ſalvos fieri.
S. Ambroſ. de Joſeph. Patriarcha.
lib. I. C. II. n. 63. Natura opus eſt
creatoris: gratia munus eſt redem-
oris.
S. Fulgent lib. de Trinit. C. I1.
Gratiam igitur, quam primus homo
habebat ante peccatum, & gratiam,
quà nunc redimuntur homines à maſ-
ſa damnata peccati, quidam diſcer-
nens ſic ait: prima eſt enim, ut ha-
beat homo juſtitiam ſi velit: ſecunda
ergo plus poteſt, quà etiam fit ut ve-
lic, & tantum velit tantôque ardore

§.

1I. Joan. 3. 21. Si cor noſtrum
non reprehenderit nos, fiduciam
habemus ad Deum, & quidquid pe-
tierimus, accipiemus ab eo.

eſſemus, ſecundum tempus, Chri⸗
ſtus pro nobis mortuus eſt.

2.

ipſius hæredes ſimus ſecundum ſpem
vitæ æternYz.
KRom. 2. 1 Nihil ergo nunc dam-
nationis eſt iis, qui ſunt in Chriſtojeſu.
I. Cor. 15. 21. 22. Quoniam qui-
dem per hominem mors & per ho-
minem reſurrectio mortuorum; &
ſicut in Adam omnes moriuntur, ita
& in Chriſto omnes vivificabuntur.

3

diligat, ut carnis voluptatem con-
traria concupiſcentem voluntate ſpi.
ritus vincat.
§. Aug. lib. de corrept. & gr. C.
II. n. 29. Quid ergo? Adam non
habuit Dei gratiam? imo vero, ha-

buit magnam, ſed diſparem, ille in

bonis erat, quæ de bonitate ſui con-
ditoris acceperat. .. Sancti vero in
hac vita in malis ſunt. atque
in tali certamine laborantes ac perl-
clitantes dari ſibi pugnandi vincendi-
que virtutem per Chriſti gratiam

poſcunt... Proinde ſi non lætiore

nunc verumtamen potentiore gratia
indigent iſti.

4.

2. Timoth. 4. 7. Bonum certamen
certavi, curſum confummavi: in r-

liquo repoſita eſt mihi corona juſti-
I& »„

ti
ill
zut

b
it
G
Vie
ler
Co
nit
gvi
un
Pr.
II.

tri⸗
10h
eti⸗
ſob

int
g⸗
dte
1.
lat
1i

,0
.

mſe

ne de
lumnſ
er 6
lun, 4
mnni
bunn

terch

H

,

— V

) (ℳ 78⁸7

tiæ, quam reddet mihi Dominus in
illa die juſtus judex „ non ſolùm
autem mihi, ſed & iis, qui diligunt
adventum ejus.
S. Aug. in Pſ. 83. ſuper ea ver-
ba: Miſericordiam & veritatem dili-

git Deus; unde debitor? accepit ali-

quid? cui debet aliquid Deus ecce
videmus, quia tenet eum debito-
rem Paulus; conſecutus eſt miſeri
cordiam exigens veritatem; reddet
mihi Dominus, inquit, in illa die;
quid tibi reddet, niſi quod tibi debet?
unde tibi debet? quid ei dediſti? quis
prior dedit illi & retribuetur ei? Rom.
11. 35. debitorem Dominus ipſe fecit

ſe, non accipiendo ſed promittendo,
non ei dicitur redde quod accepiſti;
ſed redde quod promilſiſti.
Idem in Pſ. 100. Audi, quia ille,
cui donavit, tenet Deum de bito-
rem; invenit eum donatorem tem-
pore miſericordiæ, tenet debitorem
tempore judicii ſed donando de-
licta fecit ſe debitorem coronæ.
1I. Timoth. 2. 4. Qui omnes ho-
mines vult ſalvos fieri, & ad agni-
tionem veritatis venire; unus enim
Deus, unus & mediator Dei & ho-
minum homo Chriſtus Eſus, qui
dedit redemptionem ſeipſum pro
omnibus.

Articulus III.

S. Aug. de civit. Dei. lib. 15. C. 6.
Spiritus autem ſanéctus operatur in-
trinſecus, ut valeat medicina, quæ
adhibetur extrinſecus ; alioquin
etiamſi Deus ipſe utens creaturâ ſibi
ſubditâ in aliqua ſpecie humana ſen-
ſus allequatur humanos. neque
interiore gratia mentem regat atque
agat, nihil prodeſt homini omnis
prædicatio veritatis. .
S. Fulgent. de fide ad Pet. Diac.
l. 1. P. 360. Firmiſſimêé tene, & nul-
latenus dubites, poſſe quidem ho
minem; quem nec ignorantia litte-

rarum, nec aliqua prohibet imbecilli-
tas vel adverſitas, verba S. Legis &
Evangelii ſive legere, ſive ex ore
cujusquam prædicatoris audire, ſed
divinis mandatis obedire neminem
poſſe, niſi quem Deus gratià ſuâ
prævenerit, ut quod audit corpore,
corde etiam percipiat, & acceptaà
divinitus bona voluntate mandata
Dei facere & velit, & poſſit; neque
enim qui plantat eſt aliquid, neque qui
riget, ſed qui inerementum dat Deus,
qut ettaimn operatur in nobis & velle,
& perhcere pro bona voluntate.

Articulus IV.

A. 7. Fr. Vos ſemper Spiritui
ſanécto reſiſtitis.
2. Cor. g. 1. Fxhortamur;, ne in
vacuum gratiam Dei recipiatis.

1.

Heb. 12. I1/. Contemplantes, ne

quis deſit gratiæ Dei.

Prov. I. 2 4. Quia vocavi & re-
Ggggg2 nuiſtis:

788 ) (ℳꝛ

nuiſtis: extendi manum meam, &
non fuit, qui aſpiceret.
G. Ambr. in Pl. I18. ſerm. 12. n.
12. & 13. Vides igitur, quod verbum
Deus & otioſum provocat, & dor-
mientem excitat, qui enim venit, &
januam pulſat, vult ſemper intrare,
ſed in nobis eſt, quod non ſemper in-
reditur, non ſemper manet. . Ex-
cluditur ergo & Chriſtus, ſi tu men-
tis tuæ januam claudas, & ſi poſſit in-
trare, non vult tamen importunus
irruere, non vult invites cogere.
Ezech. 36. 27. Faciam, ut in præ-
ceptis meis ambuletis; & judicia
mea cuſtodiatis & operemini.
Ph. 2. 13. Qui operatur in nobis
& velle & perficere.
S. Aug. lib. de gr. & lib. arbit. c.
16. Certum eſt enim nos mandata
ſervare, ſi volumus, ſed quia præpa-
ratur voluntas à Domino; Prov. 8.
Ab illo petendum eſt, ut tantum veli-

§.

I. Cor. 12. 3. Nemo poteſt di-
cere Domine Eſus, niſi in Spiritu
ſancto.
Rom. II. 6. Si autem gratia jam
non ex operibus: alioquin gratia
jam non eſt gratia.
S. Irenæus adv. hæreſ. lib. 3. C.
19. Sicut arida terra; ſi non perci-
piat humorem, non fructificat, ſic
& nos lignum aridum exiſtentes pri-
mum nunquam fructificaremus vi-
tam ſine ſuperna voluntaria pluvia.
S. Greg. Nazianz. orat. 3 1. n. 7.
Etenim chi illud audis: non eſt vo-
lentis, neque currentis, ſed miſerentis

mus, quantum ſufficit, ut volendo fa-
ciamus; certum eſt nos velle cum
volumus; ſed ille facit, ut velimus
bonum, de quo dictum eſt: Præpara-
tur voluntas à Domino; de quo di-
Kum eſt: A Domino greſſus bominis
dirigentur, & viain ejus volet. Plſ. 36.
de quo dictum eſt: Operatur in vo-
bis & velle, & perficere. Phil. 2. 13.
GCertum eſt nos facere cùm facimus:
ſed ille facit, ut faciamus præbendo
vires efficaciſſimas voluntati, qui di-
Xit: faciam, ut in juſtificationibus
meis ambuletis, &c. cùm dicit: fa-
ciam, ut faciatis, quid alind dicit,
niſi aufferam d vobis cor lapideumn;
unde non faciebatis, & dabo cor car-
neum, unde faciatis &c.
Concil. Trid. ſeſſ. 6. Can. 4. Si
quis dixerit, liberum hominis arbi⸗
trium à Deo motum & excitatum.
neque poſſe diſſentire ſi velit., ana-
thema ſit.

22.
4

Dei: Rom. II. 16. Quoniam velle
quoque ipſum à Deo eſt, optimo

jure totum Deo aſſignavit; quan-

tum libet curras, quantum libet,
opus habes eo, qui det coronam.

Niſi Dominus ædikcaverit domum,

in vanum laboraverunt, qui adiß-
cant eam; niſt Dominus euſtodierit
civitatem, fruſtra vigilat, qui cu⸗
NRodit eam. Pſal. 126.
S. Chryſoſt. in c. 3 4. Geneſ. Ho-
mil. 59. Sané & nos perſuadeamus
nobis, quod licet millies enitamur, ni-
hil tamen prorſus rectè agere poſſu-

mus, niſi ſuperno auxilio adjuti.

tes

u⸗
ex

Dot

Vo
libe
V
tur⸗
Non

delk
tell
jent
türr
tern

en
ten.

iola
is

r

dia
lent
ſub⸗

ſol
net
gu.

!

o
e

bncot

Ale on
Felinn

Prejn

nt.
enn
.Nln
1i
ln
eing
tabent
Ail⸗
tontu
it
1
on,
e
1 4,5
Sg
mn,

14

.) & (ℳ

2. Cor. 3. 7. Nam quod ſufficien-
tes ſimus cogitare aliquid à nobis
quaſi à nobis, ſed ſufficientia noſtra
ex Deo eſt.
Prov. 8. Præparatur voluntas à
Domino.
S. Aug. retract. lib. I. C. 9. n. 4.
Voluntas ergo, niſi ipſa Dei gratia
liberetur à ſervitute, quàâ facta eſt ſer-
va peccati, & ut vitia ſuperet adjuve-
tur, recte piéque vivi à mortalibus
non poteſt.
Idem in Enchirid. ad Laur. c. 32.
Reſtat ut propterea recte dictum in-
telligatur: Non volentis, neque cur-
rentis, ſod miſerentis éſt Dei; ut to-
tum Deo detur, qui hominis volunta-
tem bonam & præparat adjuvandam,
& adjuvat præparatam; præcedit
enim bona voluntas hominis multa
Dei dona, ſed non omnia; quæ au-
tem non præcedit ipſa, in eis eſt &
ipſa. Nam utrumque legitur in ſan-
ctis eloquiis: Et miſericordia ejus
præveniet me. Pſ. 58. Et milericor-
dia ejus ſubſequetur me. Pſ. 22. No-
lentem prævenit ut velit; volentem
ſubſequitur, ne fruſtra velit.
S. Bernard. de diverſ, ſerm. 76.

§.

Conc. Trid. ſeſſ.6.c. 11. Deus im-
poſſibilia non jubet, ſed jubendo mo-
net & facere quod poſſis, & petere
quod non poſſis, & adjuvat ut poſſis.
S. Hieron. in Explanat. ſymboli
ad Damaſum Ep. 17. Execramur eo-
rum blasphemiam, qui dicunt, im-
poſſibile aliquid à Deo homini præ-
ceptum eſſe.

789

Praveniſti eum in benediktionilus dul-
cedinis. Pl. 20. 4. Triplex nobis ne-
ceſſaria eſt benedictio; præveniens,
adjuvans, & conſummans. Prima
miſericordiæ, ſecunda gratiæ, tertia
gloriæ; prævenit miſericordia con-
verſionem, adjuvat gratia converſa-
tionem, perficit gloria conſumma-
tionem; niſi trinam hance benedictio-
nem dederit Deus, non poterit dare
terra fructum ſalutis.
Philip. 1. 6. Qui cœpit in vobis
opus bonum perficiet.
I. Cor. I5. 10. Gratia Dei mecum.
S. Aug. Enarrat. in Pfſ. 102. n. 6.
Non ſanabit factum ad imaginem
ſuam, qui fecit cœlum & terram? ſa-
nabit te, opus eſt ut ſanari velis; ſa-
nat omnino ille quemlibet langui-
dum, ſed non ſanat invitum; quid
autem te beatius, quam ut tanquam
in manu ſic habeas in voluntate ſa-
nitatem tuam.
S. Greg. lib. 24. Moral. in c. 23.
Job. c. 10. n. 24. Quia præveniente
divina gratia noſtrum liberum arbi-
trium in operatione bona ſequitur,
nosmetipfſos liberare dicimur, qui li-
beranti nos Domino conſentimus.

3

S. Aug. ſerm. 61. de tempore.
Quia veritas mentiri non poteſt, jam
vanas ſuas excuſationes relinquat hu-
mana fragilitas; quia nec impoſſibile
aliquid potuit imperare qui juſtus eſt;
nec damnaturus eſt hominem pro eo,
quod non potuit vitare qui pius eſt.
S. Baſil. in reg. brevior. Interrog.
176. Sine dubio non præcepiſſet hoc,

Ggg g9 2 uiq

„—
„*

790 A.) , (ℳα

qui bonus ac juſtus eſt, niſi etiam
facultatem, quâ id faceremus, fuiſ-
ſet largitus.
I. Cor. I. 7. Ita ut nihil vobis de-
ſit in ulla gratia exſpectantibus reve-
lationem Domini noſtri JEſu Chriſti,
qui & confirmabit, vos usque in fi-
nem ſine crimine in die adventus
Domini noſtri Eſu Chriſti; fidelis
Deus, per quem vocati eſtis in ſo-
cietatem Hilii ejus. S. Thomas lect.
I. in c. I. Cor. I. Non videretur au-
tem fidelis Deus, ſi nos vocaret ad
ſocietatem filii, & nobis denegaret
quantum in ipſo eſt ea, per quæ ad
eam pervenire poſſumus.
S. Aug. I. de fide contra Manich.
Cc. 10. Quis non clamet, ſtultum eſſe
præcepta dare, & cui non liberum
eſt, quod præcipitur facere, & ini-
quum eſſe eum damnare, cui non
fuit poteſtas implere juſſa.
Conc. Senon. Anno 1528. cC. 15.
Neque tamen tantæ gratiæ neceſli-
tas libero præjudicat arbitrio;
cùm illa ſemper in promptu ſit, &
neque momentum quidem præter-
eat; in quo Deus non ſit ad oſtium
& pullſet.
Conc. Colon. Anno 1536. C. 32.
Quanquam nemo convertatur, niſi
tractus per Patrem; attamen nemo
excuſationem prætexat, quèôd non
trahatur, quôd ille ſemper ſtet ad
oſtium pullans, nimirum per inter-
num & externum verbum commo-
Vens.
S. Aug. lib. de nat. & gr. c. 26.
Ipſe Deus, cúùm per mediatorem Dei
& hom num, hominem JElum Chri-
ſtum, ſpiritualiter ſanat æ*grum velvi-

vificat mortuum, id eſt, juſtificat im-

pium, & cùm ad perfectam ſanitatem,

hoc eſt; ad perfectam vitam juſtitiam-
que perduzxit, non delerit, ſi non
deſeratur, ut piè ſemper juſtéque vi-
vatur.
S. Proſper ſent. 7. ad Capitula
Gallorum. Quamvis enim omnipo-
tentia Dei potuerit vires ſtandi præ-
bere lapſuris, gratia tamen ejus non
prius eos deſeruit, quam ab eis de-
ſereretur. Idem ad 7. object. Vin-
cent. Si de his hoc dicitur, qui pie-
tatem Chriſtianæ converſationis &
fidei deſerentes in profanos errores
aut in damnabiles mores irrevocabi-
liter tranſierunt, non dubium eſt,
quod talem voluntatem habentes ſal-
vi eſſe nolunt, & quamdiu ſalvi eſſe
nolunt, ſalvi eſſe non poſſunt; ſed
nullo modo credendum eſt, hujus-
modi homines in hanc deſperationem
ex Dei voluntate cecidiſſe, cùm po-
tiùs allevet Dominus omnes, qui cor-
ruunt; & erigat omnes eliſos; nemo
enim niſi illius gratia erigitur; nemo
niſi illius gratiaà ſtabilitur; Dei ergo
voluntas eſt, ut in bona voluntate
maneatur, qui & priusquam deſe-
ratur, neminem deſerit, & multos
ſæpè deſertores convertit.
Matth. 7. 7. & g. Petite & da-

bitur vobis; quærite & invenietis;

pulfate & apeérietur vobis; omnis
enim; qui petit accipit, & qui quærit
invenit, pulſanti aperietur.
Conc. Trid. ſeſft. 6. c. 11. Deus
impoſſibilia non jubet, ſed jubendo
monet & facere quod poſtis, & pe-
tete quod non poſiis „ & adjuvat
ut poliis.
§. 4.

ftere

t, R
leer⸗

ulfin

Ci
mie
dl
eiunn
besk
G. N
gie
tond
enots
e
C 4
enresl
hie
t; 4
in
Athnt
np
ort
ben
Nenn
lunn
Nulns

Etr
Geis
len

S

X ) W (ℳñ

§.

S. Dionyl. lib. de cæleſti Hierarch.
Infintum divini luminis pelagus,
quod ſemper paratum eſt, & patet
omnibus ad participandum.
I. Tim. 2. 4. Qui vult omnes ho-
mines ſalvos fieri, & ad agnitionem
vVeritatis venire. Joan. I. 9. Erat
Inx vera, quæ illuminat omnem homi-
nem venieztem in bunec mundum.

S. Chryſoſt. Hom v. in Joan. II

luminat omnem hominem venien-

tem in hunc mundum ; illuminat pro-
fectèò quantum in ipſo eſt; ſi quis au-
tem ſponte ſua mentis oculis conni-
Ventibus, ad hujus lucis aciem oculos
dirigere noluerunt, non ex luminis

791

4.

natura in tenebris perſtiterunt, ſed
ex malitia ſua, qui ſponte tanto ſe
dono indignos reddiderunt.
S. Thomas in c. 2. ad Hebr. lect,
3. Deus vult omnes hom ines ſalvos
fieri, & ideo gratia nulli deeſt, ſed
omnibus quantum in ſe eſt, com-
municat.
S. Proſper de vocat. gent. I. 2. C,
26. Quæ opitulatio per innumeros
modos ſive occul os live manifeſtos
adhibetur omnibus; & quod à mul-
tis refutatur, ipſorum eit nequitiæ;
quod autem à multis recipitur, &
gratiæ eſt divinæ & voluntatis hu-
manæ.

Articulus V.

Eccli. 15. 14. Deus ab initio con-
ſtituit hominem, & reliquit illum in
manu conſilii ſui; adjecit mandata
& præcepta ſua; ſi volueris mandata
ſervare, conſervabunt te. Appo-
ſuit tibi aquam & ignem: ad quod vo
lueris porrige manum tuam; ante
hominem vita & mors, bonum &
malum: quod placuerit ei dabitur
illi.
Conc. Trid. ſeſſ. 6. Can. 4. Si quis
diſcerit liberum hominis arbitrium à
Deo motum & excitatum non
Poſſe diſſentire ſi velit. anathema
ſit.
Origenes in Comment. in Ep. ad
Rom. Cc. 6. I. 6. In nobis namque eſt
exhibere obedientiam noſtram vel
juſtitiæ vel peccato.
S. Aug. lib. de (pirit. & litt. C. 34.

Agit Deus & ut velimus, & ut cre-
damus ſive extrinſecus per evangeli-
cas exhortationes ſive intrinſe-
cus ſed conſentire vel diſſentire
propriæ voluntatis eſt.
S. Fulgent. lib. de Incarnat. & gr.
Chriſti c. 20. Gratià humanum non
auffertur ſed ſanatur; non adimitur,
ſed corrigitur; non removetur, ſed
illuminatur; non evacuatur, ſed ad-
juvatur atque ſervatur arbitrium:
ut in quo infirmitatem habuit homo,
in eo incipiat habere ſanitatem:
quo errabat, eodem in via redeat:
in quo cœcus fuit, in eo accipiat
lIumen; & cc.
Pſ. 32. 9. Dixit & facta ſunt.
S. Aug. ſerm. 15. de verbis Apoſt.
c. II. Qui ergo fecit te ſine te, non
te juſtificat ſine te.
Act.

792 ) & (ℳ

Act. 7. 51. Dura cervice & incir-
cumciſis cordibus vos ſemper Spiri-
tui ſancto relſiſtitis. .
Conc Trid. ſeſſ. 6 Can. 5. Si quis
liberum hominis arbitrium poſt Adæ
peccatum amiſſum & extintum eſſe
dixerit, aut rem eſſe de ſolo titulo,
imo titulum ſine re, figmentum
denique à ſatana invectum in Eccle-
ſiam, anathema ſit.
Phil. 4. 13. Omnia poſſum in eo,
qui me confortat.
I. Cor. 10. 13. Fidelis Deus, qui

non patietur vos tentari ſupra id,
quod poteſtis.
Conc. Trid. ſeſſ. 6. Can. 4. vide
paulò ſuperius.
Pſ. I1I8. 23. In via mandatorum tuo-
rum cucurri cum dilataſti cor meum.
Heb. 4. 16. Et gratiam invenia-
mus in auxilio opportuno.
S. Aug. lib. contra Fortunat. Ma-
nich. dilput. 2. n. 20. Quod liberum
arbitrium, ſi non dediſſet Deus judi-
cium pumendi, nullum juſtůmque eſſe
poſſet, nee meritum rectè faciendi.

Articulus V.

S. Aug. lib. de ſpiritu & litt. c. 26.
Quid eſt aliud juſtificati quam juſti
facti; ab illo ſcilicet qui juſtincat
impium, ut ex impio fiat juſtus.
Cone. Milevit. Can. 3. Item pla-
cuit, ut quicunque dixerit, gratiam
Dei, in qua juſtificamur per Eſum
Chriſtum Dominum noſtrum, ad ſo-
lam remiſſionem peccatorum valere,
quæ jam commiſſa ſunt, non etiam
ad adjutorium, ut non committan-

tur, anathema ſit.
Ss EC T

I. Cor. 13. 13. Nunc autem ma-
nent fides, ſpes & charitas, tria

Gal. 2. 29. Vivo ego, jam non
ego, vivit verò in me Chriſtus.
Eccleſl. 9. 1. Neſcit homo, utrum
amore, an odio dignus ſit.
I. Cor. 4. 4. Nihil mihi conſcius
ſum, ſed non in hoc juſtificatus ſum.
2. Corinth. 4. 7. Habemus autem
theſaurum iſtum in valis fictilit us,
ut ſublimitas ſit virtutis Dei & non
ex nobis.

10 II.
hæc, major autem horum eſt cha⸗
ritas.

CAPUTI.

Articulus I.

Ephef 2. 8. Gratis enim ettis fal-
vati per ſidem, & hoe non ex vobis,
Dei enim donum eſt.

8. Aug. ſerm. 38. de Temp. Sine
fide impoſſibile eſt placere Deo con-
lat

Ve
1
Ee
bor

ha
tiv
ne

ſut
ſ.
non
ſor

gu

t

Gi
dil

ſonl
1 4

Crome

ornen

hikent
Unet N
Ilbeme
elsſci
glett
ſgent,

ſamd
,
. Uttu

Clid
tus
5 auls

A

.) ( A 233

ſtat ergo, neminem ad veram per-
venire poſſe beatitudinem, niſi Deo
placeat, & Deo neminem poſſe pla-
Cere, niſi per fidem; fides namque eſt
bonorum omnium fundamentum, fi-
des eſt humanæ ſalutis initium, ſine
hac nemo ad filiorum Dei conſor-
tium poteſt pervenire; quia ſine ipſa
nec in hoc ſæculo quisquam juſtifi-
cationis aſſequitur gratiam, nec in
futuro vitam poſſidebit æternam, &
ſi quis hic non ambulaverit per fidem,
non perveniet ad ſpeciem beatæ vi-
ſionis Domini noſtri Eſu Chriſti.
S. Euſeb. enciſ. Homil. 2. de ſym-

bolo. Fides religionis Catholicæ lu-
men eſt animæ, oſtium vitæ, funda-
mentum ſalutis æternæ; quicunque
hâc derelictà velut peſſimum ducem,
proprium ſequitur intellectum; qui-
cunque per ſapientiæ ſuæ ſenſum ad
myſteriorum cœleſtium ſe putat per-
venire poſſe ſecretum, ſic facit, quo-
modo ſi absque fundamento ædificet
domum, aut ſi prætermiſſo oſtio ve-
lit introire per tectum, vel ſi nocte
ſine lumine inferat ingreſſum, totum
ſe clauſis oeulis urgeat in profundum.
Iſai. 7. juxta vers. 70. Si non cre-
dideritis non intelligetis.

Articulus II.

Iſai. 7. ut fupra
Eccli. 3. z2. & ſeq. Altiora te
ne quæſieris, & fortiora te ne ſeru-
tatus fueris; ſed quæ præcepit tibi
Beus illa cogita ſemper;, & in pluri-
bus operibus ejus ne fueris curioſus;

non eſt enim tibi neceſſarium ea;

quæ abſcondita ſunt, videre oculis

Articulus

Hebr. II. 1. Eſt autem fides.

afgumentum non apparentium.

Joan. 20. 29. Quia vidiſti me, cre-
didiſti.
Pſ. 92. F. Teſtimonia tua credi⸗-
bilia facta ſunt nimis.
Luc. I. 37. Non erit impoſſibile
apud Deum omne verbum.
S. Bernard. Ep. 190. ad Innoc.

cont. Abalard. Quid magis contra ra

tionem, quam ratione rationem co-
nari tranſcendere?
S. Chryſoſt. homil. 83. in Matth.
RK. P. Bougeant, S. J. Tubul. Text.

tuis; in ſaupervacuis rebus noli ſeru-
tari multipliciter, & in pluribus ope-
ribus ejus non eris curioſus; plurima
enim ſuper ſenſum hominum oſtenſa
ſunt tibi; multos quoque ſupplanta-
vit ſuſpicio illorum; cor durum ha-
bebit malè in noviſſimo, & qui amat
periculum, in eo peribirt.

III.

& 60. ad Pop. Credamus itaque ubi-
que Deo, nec repugnemus ei, etiamſi
ſenſui & cogitationi noſtræ abſurdum
eſſe videatur quod dicit, ſuperet &
ſenſum & rationem noſtram ſermo
ipſius, quod in omnibus & præcipue
in myſterlis faciamus, non illa quæ

ante nos jacent ſolummodo aſpicien-

tes, ſed verba quoque ejus tenen-
tes; nam verbis ejus defraudari non
poſſumus,;, ſenſus verò noſter deceptus
facillimus eſt; illa falla eſſe non poſ-
ſunt, hic ſæpius atque ſæpius fallitur.

Hhhhh Arti⸗=

794 X) & (Nℳo V
Articulus IV.

S. Leo M. ſerm. 4. de Nativit.
Dom. Fides vera, in qua nec auge-
ri ab ullo quicqquam nec minui po-
teſt, quia niſi una eſt, fides non eſt.

Concil. Trid. ſeſſ. 4 decretum de

canon. ſcrip. Præterea ad coërcenda
petulantia ingenia decernit, ut ne-
mo prudentiæ ſuæ innixus in rebus
fidei & morum ad ædificationem do-
Gtrinæ chriſtianæ pertinentium, ſa-
eram ſcripturam ad ſuos ſenſus con-

torquens, contra eum ſenſum, quem
tenuit & tenet ſancta mater Eccleſia,
cujus eſt judicare de vero ſenſu & in-
terpretatione ſeripturarum ſancta-

rum, aut etiam contra unanimem

conſenſumbatrum ipſam ſanctam ſcri-
pturam interpretari audeat: etiamſi
hujusmodi interpretationes nullo un-
quam tempore in lucem edendæ fe-

Teht.

Articulus V.

S. Chryſoſt. Homil. 2. in Matth.
c. 1. Obſecro ut hæc, quæ (de ſcri-
pturis) ſeminata ſunt, verſetis; de
tali enim ſtudio talique cura ingens
quoddam animabus bonum ac ſaluta-
re conquiritur; nam & Deo placere
poſſumus iſta curandé, & ab injurio-
ſis obſcænique ſermonibus, & à con-
vitiis munda ora ſervabimus, dum
ſpiritualibus exercemur eloquiis, &
dæmonibus terrori eſſe poterimus,
linguam noſtram talium armis mu-
niendo verborum, & tunc majorem
Dei gratiam valebimus promereri.
Idem Conc. 3. de Lazaro. Id ſem-

per hortor, & hortari non deſinam,
ut non hic tantùm attendatis iis, quæ
dicuntur, verum etiam cùm domi
fueritis, aſſidue divinarum ſcriptura-
rum lectioni vacetis. Magna ad-

verſus peccatum munitio eſt ſcripru-

rarum lectio, magnum præcipitium,
profundum barathrum ſcripturarum
ignoratio; magna ſalutis perditio ni-
hil ſcire ex divinis legibus; ea res &
hæreſes peperit, & vitam corruptam
invexit; nam fieri non poteſt, non
poteſt inquam fieri, ut quis ſine fru-
tu diſcedat, qui aſſidua attentaque
ſcripturarum lectione fruatur.

Articulus VI.

Conc. Nicæn., 2. at. 7. in fine. Si
quis traditionem Eccleſiæ ſive ſcri-
pto. ſive conſuetudine valentem non
curaverit, anathema ſit.
S. Baſil. lib. de Spirit, ſancto. c.
27. Dogmata, quæ in Eceleſia ſer-
vantur ac prædicantur, partim ex

conſcripta doctrina habemus, partim

ex Apoſtolorum traditione in myſte-
rio ad nos delata recepimus; quæzæ

utraque eandem ad pietatem vim
habent, & nemo his contradicit, qui

vel mediocrem ſaltem Eccleſiaſtico-

rum jurium experientiam habet.

ta
rel
nn
al

i⸗
ex

inger
rlacti⸗
Eulr i⸗
n boee
Immimen
Ganke
t,eil
Iloin.
enlett.

leſnan
ie
n Cnn

Criſen

gin;
ſerior
piun,
atuan
Kod
erleG
npn
9
ſoe ⸗
eluſe

Cn

4

.) & (le

S. Chryſoſt. in 2. Theſſal. 2. Pa-

tet, quèd non omnia per epiſtolam

tradiderint Apoſtoli, ſed multa ſine
litteris; eâdem veròô fide digna ſunt
tam iſta quam illa.
S. Aug. lib. 4. de baptiſmo cont.
Donat. c. 24½ Quod univerſa tenet
Eccleſia, nec conciliis inſtitutum, ſed
ſemper retentum eſt, non niſi au-
thoritate Apoſtolica traditum rectiſ-
ſimè ereditur.
S. Epiphan. Hæreſ. 61. cont. Apo-

Articulus

Heb. I1. 6. Sine fide impoſſibile

eſt placere Deo.

Marc. 16. 16. Qui crediderit, &
baptizatus fuerit, ſalvus erit; qui ve-
rô non crediderit, condemnabitur.
S Chryloſt. ſerm. de fide, ſpe, cha-
ritate. Fides eſt origo juſtitiæ, ſancti-
tatis caput, devotionis principium;
religionis fundamentum; nullus un-
quatn ſine hac Dominum promeruit;
nullus Gne illa ſublimitatis veſtigium
aſcendit; eſt enim fides innocens ac
pura credulitas, quâ ad Deum acce-
dimus, quâ præceptis inſiſtimus, quia
expiata mente Dominum veneramur;

Articulus

Jac. 2. 16. Quicunque of-
fendat autem in uno, factus eſt om-
nium reus.
Rom 4. 8. In ſpem contra ſpem.
Vincent., Lir in libello aureo adverſ-
profanas hæreſum novationes. IIle eſt
verus & germanus Catholicus, qui
veritatem Dei, qui Eccleſiam, qui

795

ſtolicos. Oportet autem traditione
uti; non enim omnia à divina ſeri-
ptura accipi poſſunt; quapropter ali-
qua in ſcripturis, aliqua in traditio-
ne ſancti Apoſtoli tradiderunt; quem-
admodum dicit fanctus Apoſtolus:
Ricut tradidi vobis, & alibi, ſic do-
ceo; & ſic tradidi Eceleſiis.
S. Aug. de unit. Eccleſ. c. 19.
Cùm hoc nusquam legatur, creden-
dum eſt teſtimonio Eccleſiæx, quam
veracem eſſe, Chriſtus teſtatus eſt.

VII.

hæc excludit dubia, tenet certa, pro-
miſſa conſignat; hanc qui tenet, fe-
lix eſt, qui deſeruerit miſer; hæc in
Eceleſia ſigna oſtendit, virtutes ex-
ercet, charifinats complet.
S. Aug. ſerm. 38. de tempore.
Fides eſt humanæ ſalatis initium; ſine
hac nemo ad filiorum Dei conſortium
