re te in urbe Roma Petro primo ca-
thedram Epiſcopalem eſſe collatam,
in qua ſederit omnium Apoſtolorum
caput Petrus, unde & Cephas ap-
pellatus eſt; in qua una cathedra
Unitas ab omnibus ſervaretur, ne cæ-
teri Apoſtoli ſingulas ſibi quisque de-
fenderent; ut jam ſchismaticus & pec-
cator eſſet, qui contra ſingularem ca⸗
thedram alteram collocaret.
S. Hier. adv. Lucif. C. y. Eccleſiæ

ſalus in ſummi Pontificis dignita-
te pendet; cui ſi non exors quædam
& ab hominibus eminens detur pote-
ſtas, tot in Eceleſiis efficientur ſchis-
mata, quot Sacerdotes.
S. Ambr. in orat. funebri de obi-
tu Fratris ſui Satyri advocavit ad ſe
Epiſcopum, nec ullam veram putavit,
niſi veræ fidei gratiam, percontatus-
que ex eo eſt, utrum nam cum Epi-
ſcopis Catholicis, hoc eſt, cum Ec⸗
clelia Romana conveniret.

S. Bern-

“ð

„

—

8.
Dap⸗
pol
ſcand
Preſe
Eonun
Cammn.
tire

Pratt
dod

tte,
§.!
Hinc
Ia rab
ſiſlal
660 ir

cathen

le
worm
gini

Eph
lexit

Po e

dans!

1.
luch

.
14 co
Donni

RD

ilim l⸗
nimane

lnns, eui

in ſenn

Nunel
Okolor un
mun byr⸗
tſſiniinn
e, inr
emn, At
ſerritedi
Plaeren
6 intuſe

nropretßt
lnecelel
un,es
eles
ndnch
Apo

) (ℳ

S. Bernard. Ep. 190. ad Innocent.
Papam. Oportet ad veſtrum referri
Apoſtolatum pericula quæque &
ſcandala emergentia in regno Dei, ea
præſertim, quæ de fide contingunt;

dignum namque arbitror, ibi reſarciri

damna fidei, ubi non poſſit fides ſen-
tire defectum; hæc quippe hujus

prærogativa ſedis. Cui enim aliquan-

do dictum eſt: ego pro te rogavi Pe-
tre, ut non deficiat fides tua.
S. Hieron. Ep. 14. aliàs 57. & 58.
Hinc enim præſidiis fulta mundi Aria-
na rabies fremit; hinc in tres partes
ſciſſa Eccleſia ad ſe rapere me feſtinat;
ego interim clamito: ſi quis Petri

cathedræ jungitur, meus eſt.

Idem ibidem. Ego nullum pri-
mum niſi Chriſtum ſequens Beatitu-
dini tuæ, id eſt, cathedræ Petri com-

CAPUT III.

Eph. 5. 25. Sicut & Chriſtus di-
lexit Eccleſiam, & ſeipſum tradidit
pro ea, ut illam ſanctificaret mun-
dans lavacro aquæ in verbo vitæ, ut

769

munione conſortior; fuper illam Pe-
tram æ dificatam Eccleſiam ſcio, qui-⸗
cunque extra hanc domum agnum
comederit, profanus eſt; ſi quis in
Arca Noë non fuerit peribit, regnan-
te diluvio. . non novi Vitalem Me-
letium, reſpuo, ignoro Paulinum;
quicunque tecum non colligit, ſpar-
git, hoc eſt, qui Chriſti non eſt,
Antichriſti eſt.
S. Cypr. tract. de unit. Eccleſiæ
Hanc Eccleſiæ unitatem qui non te-
net, tenere ſe fidem credit? qui Ec-
cleſiæ renititur & reſiſtit, qui cathe-
dram Petri, ſuper quam fundata eſt
Eccleſia, deſerit, in Eccleſia ſe eſſe
confidit.
Matth. 16. 18. Tu es Petrus, &
ſuper hanc Petram ædificabo Eccle-
ſiam meam.

exhiberet ipſe ſibi glorioſam Eccle-
ſiam, non habentem maculam aut
rugam, aut aliquid hujusmodi; ſed
ut ſit ſancta & immaculata.

Articulus I.

1. Petri 2. 9. Vos autem genus electum regale, Sacerdotium, gens

fancta, populus acquiſitionis-

Articulus II.

Pfſ. 18. 8. Lex Domini immacula-
ta convertens animas; teſtimonium
Domini fidele ſapientiam præſtans

R. P. Bougeant, S§. J. Zubul. TLext.

parvulis: juſtitiæ Domini rectæ læti-
ficantes corda; præceptum Domini
lucidum illuminans oculos.

Eeeee CAPUT

1.

CALPYUT IVv.‚.ũ

Articulus I.

S. Aug. Ep. 199. aliàs 80. ad Heſy-
chium c. 12. n. 48. Si ergo quia pro-
phetia veritatis mentiri non poteſt,
neceſſe eſt, ut omnes gentes, quot-
quot fecit Deus, adorent eum, quo-
modo adorabunt eum, niſi invocent
eum .. . in quibus ergo gentibus non-
dum eſt Eccleſia, oportet, ut ſit,
non ut omnes, qui ibi fuerint, cre-
dant: omnes enim gentes promiſſæ
ſunt; non omnes homines omnium
gentium; non enim omnium eſt fi-
des. 2. Thefſſ. 3. 2.
S. Iren. lib. adverſ. Hæreſ. C. 3.
Hanc prædicationem cum acceperit,
& hanc fidem, quemadmodum præ-
diximus, Eccleſia, & quidem in uni-
verſum mundum diſſeminata diligen
ter cuſtodit, quaſi unam animam ha-
bens, & unum cor, & conſonanter
hæc prædicat, & docet, & tradit
quaſi unum poſſidens os; nam, & ſi
in mundo loquelæ diſſimiles ſunt; ſed
tamen virtus traditionis una & eadem
eſt; & neque hæ, quæ in Germa-
nia fundatæ ſunt Eccleſiæ, aliter cre-
dunt aut aliter tradunt. Neque hæ,
quæ in Celtis; neque hæ, quæ in
Oriente, neque hæ, quæ in Egypto,
neque hæ, quæ in Lybia, neque hæ,
Ja in medio mundi ſunt conſtitutæ,
ed ſicut ſol creatura Dei univerſo in
mundo unus & idem eſt, ſic & lu-
men prædicatio veritatis ubique lu-
cet, & illuminat omnes homines, qui
volunt ad agnitionem veritatis veni-
re. Et neque, qui valde prævalent in

ſermone ex iis, qui præſunt Eccle-
ſiis, alia quam ſunt dicet; nemo
enim ſupra Magiſtrum eſt; neque
infirmus in dicendo deminorabit tra-
ditionem; cùm enim una & eandem
fides ſit, neque is, qui multum de
ea poteſt dicere, ampliat; neque is,
qui minus, deminorat.
S. Aug. lib. de Paſtor. c. 8. n. 15.
Non omnes hæretici per totam fa-
ciem terræ; alii hic, alii ibi; nusquam
tamen deſunt, ipſi ſe non norunt;
alia ſecta in Africa, alia hærelis in

Oriente, alia in .gypto, alia in Me-

ſopotamia verbi gratia; diverſis lo-
cis ſunt diverſæ; ſed una mater ſu-
perbia omnes genuit, ſicut una ma-

ter noſtra Eccleſia omnes Chriſtia-

nos fideles toto orbe diffuſos; non
ergo mirum, ſi ſuperbia parit diſciſ-
ſionem, charitas unionem. . Eſt in
Africa pars Donati: Eunomiani non
ſunt in Africa; ſed cum parte Dona-
ti eſt hic Catholica; ſunt in Oriente
Eunomiani: ibi autem non eſt pars
Donati; ſed cum Eunomianis ibi eſt
Catholica; illa ſic & tanquam vitis
creſcendo ubique diffuſa: illi ſic ſunt
tanquam ſarmenta inutilia agricolæ
falce præciſa merito ſterilitatis ſuæ.
.. ſarmenta; ergo illa ubi præciſa
ſunt, ibi remanſerunt, &c.
S. Hilarius lib. 6. de Trinit. ante
medium. Tarde mihi hos piiſſimos

Doctores ætas nunc hujus ſæculi pro-⸗

tulit: ſero hos habuit fides mea.
S. Hie-

M

ſum

ken
ſpal

8
hile
cur
din
tes
Kre
o
ſun
tun
ſ

Re

unt
et; ker
ſ;
orabkn
E enla
moltune
negneh

Nn II

tormn lr
oglu
poruot
Eiels 1
lane
Ferio⸗
dter
t uu t.
Chnrlir
1, I
it eie⸗
niminmn
telm⸗
nOene
e
Pfick
n N
Celut
gted
s lu
Nach

it,

.

W ) , (ℳñ

S. Hieron. in Epiſt. ad Pammach.
& Oceanum, & lib. cont. Lucif. cir-
ca finem. Ex hoc enim ipſo, quod
poſtea inſtituti ſunt, eos ſe eſſe indi-
cant, quos futuros Apoſtolus præ-
nuntiavit.
S. Aug. contra Ep. Manich. ſive
fundamenti c. 4. n. 7. Cuùͤm omnes
hæretici Catholici dici velint, quæ-
renti tamen peregrino alieui, ubi ad
Catholicam conveniatur, nullus
hæreticorum vel baſilicam ſuam vel
domum audeat oſtendere.
S. Cyrill. Hieroſol. Catech. 18.
apud Bellarm. Tom. 2. de notis Ec-
cleſiæ c. 14. Si iveris in aliquam ur-
bem, non petas, ubi ſit Eccleſia, vel
domus Dei; nam etiam hæretici di-
cunt, ſe habere domum Dei & Ec-

cleſiam: ſed petas, ubi ſit Catholica
Eccleſia; id enim nomen proprium
eſt hujus ſanctæ Eccleſiæ matris om-
nium noſtrům; quaſi dicat, ſ hoc
petas, nullus hæreticus ſuam Eccle-
ſiam oſtendet.
S. Hieron. contra Lucif. in fine.
Sic ubi audieris eos, qui dicuntur
Chriſtiani non a Domino JEſu Chri-
ſto, ſed a quoquo alio nuncupari,
ut Marcionitas, Valentinianos, ſcio
non Eceleſiam Chriſti, ſed Antichri-
ſti eſſe ſynagogam.
8. Chryſoſt. Hom. 33. in acta
Apoſt. Illi habent quosdam, à qui-
bus appellantur; prout enim hære-
ſiarchæ nomen, ita & ſecta vocatur;
nobis autem nullus vir nomen dedit,
ſed fides ipſa.

Articulus II.

Matth. 16. 19. Et portæ inferi
non prævalebunt adverſus eam.
Matth. 28. 20. Lusque ad con-
ſummationem ſæculi.
Dan. 2. 44. Suſcitabit Deus cœli
regnum, quod in æternum non diſ-
ſipabitur.
S. Aug. in Pſ. 57. In illud ad ni-
hilum devenient tanquam aqua de-

currens: non vos terreant Fratres

quidam fluvii, qui dicuntur torren-
tes, decurrit aqua ad tempus, per-
ſtrepit, mox ceſſabit, diu ſtare non
poſſunt, multæ hæreſes jam emortuæ
ſunt, cucurrerunt in rivis ſuis quan-
tum potuerunt, decurrerunt, ſiccati
ſunt rivi, vix eorum memoria re-
peritur, vel quia fuerint.

S. Leo ſerm. I. de 88. Petro &G&
Paulo. Non minuitur perſecutioni-
bus Eccleſia, ſed augetur, & ſem-
per dominicus ager ſegete ditiore
veſtitur, dum grana quæ ſingula
cadunt, multiplicata naſcuntur.
S. Bernard. ſerm. 79. in Cantic.
in illud: Tenui eum &c. Venerunt
flumina, flaverunt venti, & impe-
gerunt in eam, & non cecidit, eò
quèd fundata eſſet ſuper petram,
petra autem erat Chriſtus; itaque
nec verboſitate Philoſophorum, nec
cavillationibus hæreticorum „ nec
gladiis perſecutorum potuit iſta, aut
potuerit aliquando ſeparari à chari-
tate Dei. ⸗-

Eeeee 2 CAPUT

4.

X* & (ℳ
C APUT vV.

Articulus I.

S. Irenæus adv. Hæreſ. lib. 2. C. 3.
Sed quoniam valdè longum eſt in hoc
tali volumine omnium Eccleſiarum

enumerare ſucceſſiones, maximæ &

antiquiſſimæ & omnibus cognitæ à
glortoſiſſimis duobus Apoſtolis Petro
& Paulo Romæ fundatæ, & conſti-
tutæ Eccleſiæ eam quam habet ab
Apoſtolis traditionem & annuntia-
tam hominibus fidem per ſucceſſio-
nem Epiſcoporum pervenientem us-
que ad nos indicantes confundimus
omnes eos, qui præter quam
oportet, colligaon.
S. Aug. lib. contra. Ep. fundamen-
ti. c. 4. Tenet me in Eccleſia Catho-
lica ab ipſa ſede Petri Apoſtoli, cui

paſcendas oves ſuas poſt reſurrectio-

nem Dominus commendavit, usque
ad præſentem Epiſcopatum ſucceſſio
Sacerdotum.

Tertull. lib. de Præſcript. Edant
hæretici origines Eccleſiarum ſua-
rum, evolvant ordinem Epiſcopo-
rum ſuorum ita per ſucceſſionem ab
initio decurrentem, ut primus ille
Epiſcopus aliquem ex Apoſtolis vel
Apoſtolicis viris habuerit authorem
& anteceſſorem.
Idem ibidem. Qui eſtis vos? un-
de & quando veniſtis? ubi tamdiu
latuiſtis ?

Matth. 2. 15. In veſtimentis o-
vium: intus autem ſunt lupi rapa-

Ces.

Exod. 2. 14. Quis te conſtituit

principem & judicem ſuper nos.
Matth. 15. 14. Cæci ſunt & du-
ces cæcorum.
Gal. I. 8. Licet nos aut Angelus
de cœlo evangelizet vobis. .

C APU T VIL.

Articulus I.

Act. 20. 28. In quo vos Spiritus
ſanctus poſuit Epiſcopos regere Ec-
cleſiam Dei,; quam acquiſivit ſan-
guine ſuo.
Luc. 10. 8. In omnem civitatem
& locum, quo ipſe erat venturus.

Matth. 16., 19. Quodcunque li-
gaveris ſuper terram, erit ligatum &
in cœlis, & quodcunque ſolveris
ſuper terram, erit ſolutum & in
CClis.

Articulus II.

Matth. 28. 19.
omnes gentes.

Euntes docete

Matth. 16. 14. Vos eſtis lux
mundi.

Luc.

2u
Dit,

ritn

tuI

Curm

cum
ſeeu
MI
ſam

(S

8,
tuis
Apo

CAN

vor
run
eſt
ſant
4Ao

tio
ten

ken
eti

Pt in
Arun u⸗
Lpilcor⸗
Ponem ¹
tinos
Kols
luchoten

G!
uncll

Hentbt⸗
Ni

onlitc
l.os

ta⸗

ngel⸗

eri

6

1

X.) £ (ℳ

Luc. 10. 16. Qui vos audit, me

audit, & qui vos ſpernit, me ſper-
nit.

Act. I5. 28. Viſum eſt enim Spi-
ritui ſancto, & nobis.
Joan. 14. 16. Et alium Paracle-
tum dabit vobis, ut maneat vobis-⸗
cum in æternum.
Matth. 28. 20. Ecce ego vobis-
cum ſum usque ad conſummationem
ſæculi.
Matth. 18. 17. Si autem Eccle-
ſiam non audierit, ſit tibi ſicut ethni-
cus & publicanus.
S. Aug. in Pſal. 44. Pro patribus
tuis nati ſunt tibi fili: genuerunt te
Apoſtoli: ipſi miſſi ſunt, ipſi prædi-
caverunt, ipſi patres; ſed nunquid
nobiscum corporaliter eſſe potue-
runt: ergo eorum abſceſſus deſerta
eſt Eccleſia? abſit; pro patribus nati
ſunt tibi filii... patres miſſi ſunt ipſi
Apoſtoli; pro Apoſtolis nat ſunt tibi

Articulus
§.

Conc. Trid. ſeſſ. 23. cap. 15.
Quamvis Presbyteri in ſua ordina-
tione a peccatis abſolvendi poteſta-
tem accipiant: decernit tamen ſan-
a ſynodus, nullum etiam regula-
rem poſſe confeſſiones ſæcularium,
etiam Sacerdotum, audire, nec ad id

773
filii, conſtituti ſunt Epiſcopo... non
ergo te putes deſertam, quia non
vides Petrum, quia non vides Pau-
lum, quia non vides illos, per quos
nata es; de prole tua creverit tibi
paternitas, pro patribus tuis nati
ſunt tibi filii.
Matth. 26. 18. Super hanc pe-
tram ædificabo Eccleſiam meam, &
portæ inferi non prævalebunt ad-
verſum eam.
I. Timoth. 3. I5. Eccleſia Dei
vivi columna & firmamentum veri
tatis.
Joan. 16. 13. Spiritus veritatis
docebit vos omnem veritatem.
S. Aug. Ep. 11 8. Diſputare con-
tra id, quod univerſa Eccleſia ſen-
tit, inſolentiſſimæ inſaniæ eſt.
Eph. 4. 14. Ut jam non ſimus

parvuli fluctuantes, & circumfera-

mur omni vento doctrinæ in nequi-
tia hominum, &c.

III.
I.

idoneum reputari, niſi aut parochia-
le beneficium, aut ab Epilcopis per
examen, ſi illis videbitur neceſſa-
rium, aut aliàs idoneus eſſe judice-
tur, & approbationem, quæ gra-
tis detur, obtineat.

§. 2.

Matth. 16. 19. Quodcunque li-
gaveris ſuper terram, erit ligatum
& in cclis.

2. Corinth. 10.6. In promptu ha-
bentes ulciſci omnem inobedientiam,
I. Corinth. 5. 3. Ego quidem ab-
Eeeeez3 ſens

774
ſens corpore, præſens autem ſpiritu
jam judicavi ut præſens eum, qui ſic
operatus eſt; in nomine Domini Eſu
Chriſti, congregatis vobis, & meo
ſpiritu cum virtute Domini Eſu, tra-
dere hujusmodi hujusmodi ſatanæ

Tertul. Apolog. c. 39. Summum-
que futuri judieii præjudicium eſt, ſi
quis ita deliquerit, ut à communica-
tione orationis & conventus, & om-
nis ſancti commercii relegetur.
S. Aug. Tract. 27. in Joan. Nihil
ſic debet formidare Chriſtianus, quàm
ſeparari à corpore Chriſti.
S. Chryl. Hom. 4. in caput 2. Ep.
ad Hebr. Nemo contemnat vincula
Eccleſiaſtica; non eſt enim homo qui
ligat, ſed Chriſtus, qui nobis dedit

C AP UT VII.

. ( (Aer

in interitum carnis, ut ſpiritus ſalvus

it, in die Domini noſtri Chriſti.
I. Corinth. 4. 21. Quid vultis?

in virga veniam ad vos, an in cha-

ritate & ſpiritu manſuetudinis?

3

hanc poteſtatem ligandi, efficiens
ut homines in ſua poteſtate habeant
tantum honorem.
S. Aug. de vera religione c. 6. n.
II. Hos coronat in occulto pater,
in occulto videns.
Luc. 10. 16. Qui ves ſpernit, me
ſpernit.
Matth. 16. 19. Quodcunque liga-

veris ſupra terram, erit ligatum &

in coœlis.

Articulus I.

Matth. 23. 3. Quæcunque dixe-
rint vobis ſervate & facite: ſecun-
dum opera verò eorum nolite facere.
Matth. 12. 30. Qui non colligit
mecum ſpargit; qui non eſt pro me,
contra me eſt.
S. Aug. Ep. 152. ad Donat. Quis-
quis ergo ab hac Eccleſia Catholica
fuerit ſeparatus, quantumlibet lau-
dabiliter ſe vivere exiſtimet, hoc
ſolo ſcelere, quod à Chriſti unitate
disjunctus eſt, non habebit vitam,
led ira Dei manet ſuper eum.

S. Fulgent. lib. de fide ad Petr.
Diac. c. 37. Firmiſſimè tene, & nulla-
tenus dubites, omnem extra Eccle-

ſiam Catholicam baptizatum partici-

pem fieri non poſſe vitæ æternæ.
Cap. 38. Firmiſſimè tene, & nul-
latenus dubites, non ſolùm paganos

omnes, ſed etiam omnes judæos,

hæreticos atque ſchismaticos, qui
extra Eccleſiam Catholicam præſen-
tem finiunt vitam, in ignem æter-
num ituros, qui paratus eſt diabolo
& angelis ejus.

Articu⸗

l.

Ne

ſbi!
8.

is

Ohr
Eecl

rtustls
Chrici.
ld wunil
An inc
dins!

„ efti
te habenn

Ne .6,1
lo en

ernit,

nelen
grrunt

u .
gulre
n nit
telne,
a
gnt
ulen⸗
5,
e
emn 16

li

X) (ℳo,

775

Articulus II.

Joan. 7. 16. Mea doctrina non eſt

mea, ſed ejus, qui miſit me.
Heb. 5. 4. Nec quisquam ſumit
ſibi honorem.
8. Cypr. Ep. 52. ad Anton. Quis-
quis ille eſt, & qualiscunque eſt,
Chriſtianus non eſt, qui in Chriſti
Eccleſia non eſt.
Tertull. lib. de pudic. c. 7. Ovis

proprie Chriſtianus & grex Domini

Eccleſiæ populus, & Paſtor bonus

Chriſtus; & ideo Chriſtianus non

intelligendus, qui ab Eccleſiæ grege

aberraverit.
Eph. 2. 8. Gratia enim ſalvati
eſtis per fildem, & hoc non ex vo⸗
bis; Dei enim donum eſt.

P A R§ II.

SLPCIIO I.

CAP

UTI I.

Articulus I.

S. Aug. lib. 22. contra Fauſtum
6. 27. Peccatum eſt factum, vel di-

ctum, vel concupitum aliquid con-

tra æternam legem.
S. Aug. lI. contra Fortunat. Ma-
nich. diſput. 2. n. 20. Noſtra fides hæc
eſt..mala eſſe voluntario peccato
animæ, cui Deus dedit liberum arbi-

trium; ſi non dediſſet Deus hoc libe-

rum arbitrium, judicium puniendi
nullum juſtum eſſe poſſet, nec meri-
tum reétè faciendi, nec præceptum
divinum, ut ageretur pœnitentia de
peccatis; nec ipſa indulgentia pec-
catorum; quia qui voluntate non
peccat, non peccat, hoc arbitror om-
nibus apertum eſſe & perſpicuum..
quæ peccata, ut dixi, niſi libera vo-

luntas eſſet in nobis, peccata non
eſſent; ſi quis enim verbi cauſa liga-
retur ab aliquo cæteris membris, &
de manu ejus falſum ſcriberetur ſine
propria ejus voluntate, quæro, ſi hoc
judiei patefieret, poſſet hunc homi-
nem falſitatis crimine condemnare?
quare? manifeſtum eſt, peccatum
non eſſe, ubi non eſt liberum volun-
tatis arbitrium.
S. Aug. 1. 3. de lib. arbit. c. 18.
Quæcunque iſta eſt cauſa voluntatis,
ſi non ei poteſt reſiſti ſine peccato ei
ceditur: ſi autem poteſt, non ei ceda-
tur, & non peccabitur; an fortè fallit
incautum? ergo caveat ne fallatur ;
an tanta fallacia eſt, ut omnino cave-

ri non poſſit? ſi ita eſt, nulla peccata

ſunt,

D

776

ſunt, quis enim peccat in eo, quod

nullo modo cavere poteſt ?
S. Aug. lib. de vera Kelig. c. 14.
Usque adeo peccatum voluntarium
eſt malum, ut nullo modo ſit pecca-
tum, ſi non ſit voluntàrium; & hoc
uidem ita manifeſtum eſt, ut nulla
hinc indoctorum turba, nulla do-
Gtorum paucitas diſſentiat.
S. Aug. lib. de duab. animab. c.
1II. Peccatum eſt voluntas retinen-
di vel conſequendi, quod juſtitia ve-
tat, & unde liberum eſt abſtinere. ...
nec liberi obſcuri mihi ſunt ſcrutan-
di, unde diſcerem, neminem vitupe-
ratione ſuppliciove eſſe dignum, qui
aut id velit, quod juſtitia non prohi-
bet velle, aut id non faciat, quod
facere non poteſt; nonne iſta can-
tant, & in montibus paſtores, & in
theatris Poëtæ, &c.
S. Aug. lib. imperf. de Geneſi ad
litteram, C. I. n. 3. Eſt autem hæc
(fides Catholica) omne quod dici-
tur malum, aut peccatum eſſe, aut pœ-
nam peccati: nec eſſe peccatum, niſi

pravum liberæ voluntatis aſſenſum,

cùm inclinamus ad ea, quæ juſtitia
vetat, & unde liberum eſt abſtinere.

S. Aug. lib. 3. de lib. arbit. c. 19.
n. 53. Non tibi deputatur ad culpam,

quod invitus ignoras, ſed quod ne-
gligis quærere quod ignoras.

S. Hicron. lib. 2. ad ovin. c. 2.

Liberi arbitrii nos condidit Deus;

nec ad virtutes, nec ad vitia necel-
ſitate trahimur; alioquin nec dam-

natio, nec corona eſt, ubi necefli-

tas eſt
S. Aug. contra Fauſtum c. 44.
(Loth) culpandus eſt quidem, non
tamen quantum ille inceftus, ſed
quantum illa merebatur ebrietas.
Rom. 13. I. Omnis anima pote-
ſtatibus ſublimioribus ſubdita ſit; non
eſt enim poteſtas niſi à Deo: quæ au-
tem ſunt, à Deo ordinatæ ſunt; ita-
que qui reſiſtit poteſtati, Dei ordina-
tioni reſiſtit; qui autem reſiſtunt, ipſi
ſibi damnationem acquirunt. Dei
enim miniſter eſt tibi in bonum.. ..
ideo neceſſitate ſubditi eſtote non
ſolum propter iram, ſed etiam pro-
pter conſcientiam.
Eph. 6. 5. Servi, obedite domi-
nis carnalibus cum timore & tremore
in ſimplicitate cordis veſtri ſicut Chri-
ſto. Non ad oculum ſervientes, quaſi
hominibus placentes, ſed ut ſervi
Chriſti, facientes voluntatem Dei ex
animo, cum bona voluntate ſervien-
tes, ſicut domino, & non hominibus.

Z.

Marc. 9. 42. Si ſcandalizaverit te
manus tua, abſcide illam . . . ſi
oculus tuus ſcandalizat te, erue
eum.

Articulus II.

Eccleſ. 19. I. Qui ſpernit modica, paulatim decidet.

Articu⸗

l. 1

mel
olnt
locl
s
ohte
nocl
Mlu

Jui⸗
leg!
diei⸗
ſerm
dor
tra

Antt

VS

Ei⸗
moe
eſt
pece
nale
Miar
dide

wunm
In
1e,

Dh
did
Pl
ii

orin e,
icir Den
Plin den.
Nner n
Ui ere⸗

un
iben, Mn
eſts, El
hnetos
Hina pot⸗
lalteron
n
lnt,1s
eiotr
tuntt
tee,
onun,
ore
in o

iten.
Etence
urCH

En
Deia
lener⸗
niiis

Articulus

S. Bernard. in advent. Dom. ſerm.
I. n. 3. Fugite ſuperbiam, Fratres
mei, quæſo, multum fugite; initium
omnis peccati ſuperbia: quæ tam ve-
lociter ipſum quoque ſyderibus cun-
Gtis clarius micantem æterna caligine
obtenebravit Luciferum: quæ non
modò angelum, ſed angelorum pri-
mum in diabolum commutavit.
S. Greg. M. lib. 34. Mor. c. 23.
Quia igitur redemptor noſter corda
regit humilium, & Leviathan iſte rex
dieitur ſuperborum, aperte cogno-
ſcimus, quod evidentiſſimum repro-
borum ſignum ſuperbia eſt, & con-
tra humilitas eleétorum.
S. Chryſoſt. Hom. 53. ad pop.
Antioch. Non enim poteſt gloriæ ſer-
vus homo non omnium ſervus eſſe,
& ipſis ſervilior mancipiis; ſicut eſt
modeſtiæ principium jejunium, ſie

eſt peccati ſuperbia, & ab ea omne

peccatum inchoatur; ex ſuperbia
naſcitur pauperum deſpectus, pecu-
niarum concupiſcentia, amor prin-
cipatus, multæ deſiderium gloriæ.
... hominem reddit dæmonem, con-
tumeliatorem, blasphemum, perju-
rum, cædes facit & homicidia cupe-
re, elatus ſemper in doloribus vivit,
ſemper indignatur, ſemper mœ et,
nihil eſt, quod ejus poſſit explere li-
bidinem fſicut enim avari, quanto
plura cœperint, tanto pluribus egent,
itidem & ſuperbi &c. 35

R. E. Bougeant, §. J. Tabul. Text.

III.
1.

S. Greg. M. lib. Mor. 34. c. 18.
Alia vitia eas ſolummodo virtutes
impetunt, quibus ipſa deſtruuntur.
.. .ſuperbia autem, quam vitiorum
radicem diximus, nequaquam unius
virtutis extinctione contenta, con-
tra cuncta animæ membra ſe erigit;
& quaſi generalis ac peſtifer morbus
corpus omnes corrumpit. quisquis
veroô ejus in ſe tyrannidem captiva
mente ſuſceperit, hoc primum dam-
num patitur, quod clauſo cordis ocu-
lo judicii æquitatem perdit ; nam
cunéta, quæ ab aliis bene gerun-

tur, diſplicent, & ſola ei, quæ ipſe

vel pravè egerit, placent, ſemper
aliena opera deſpicit; ſemper mira-
tur, quæ ipſe facit.
Luc. 18.14. Qui ſe exaltaverit
humiliabitur.
S. Aug. Ep. 76. ad Dioſcor. Niſi
humilitas omnia, quæcunque benè
facimus, & præceſferit, & commi-
tetur, & conſecuta fuerit, & pro-
poſita, quam intueamur, & appoſi-
ta, cui adhæreamus, & impolita „»
qua reprimamur, jam nobis de ali-=
quo bono facto gaudemibus torum
extorquet de manu ſuperbia vitia
quippe cætera in peccatis, ſuperbia
verè etiam in recté factis timenda
eſt, ne illa, quæ laudabiliter facta
ſunt, ipſius laudis cupiditate amit-
tantur.

S ff ff §. 24

778 ) (ℳ

§.

S. Greg M. lib. 31. moral. c. 31.
De avaritia fraus, proditio, fallacia,
perjuria, inquietudo violentiæ, &
contra miſericordiam obdurationes
cordis oriuntur.
4. Reg. 5. 20. Dixitque Giezi.
„.qujia curram poſt eum, & acci⸗
piam ab eo aliquid, & dixit Flizæus:
unde venis Giezi ? qui reſpondit: non
ivit ſervus tuus quoquam; at ille ait:
nonne cor meum in præſenti erat,

§.

Eph. yF. 3. Fornicatio autem, &
emnis immunditia nec nomine-
tur in vobis, ſicut decet ſantos,
aut turpido.
I. Cor. 6. 18. Fugite fornicatio-
nem; omne peccatum, quodcunque
fecerit homo, extra corpus eſt: qui
autem fornicatur in corpus ſuum,
peccat; an nelcitis, quoniam mem-
bra veſtra templum ſunt Spiritus ſan-
Gti, qui in vobis eſt, quem habetis à
Deo, & non eſtis veſtri; empti enim
eſtis pretio magno, glorificate, &
portate Deum in corpore veſtro.
I. Cor. 4. I5. Neſcitis, quoniam
corpora veſtra membra ſunt Chriſti ?
tollens ergo membra Chriſti faciam
membra meretricis? abſit.
S. Iſidorus de ſummo bono lib. 2.
e. 39. Inter cætera ſeptem vitia for=
nicatio maximi eſt ſceleris; quia per
carnis immunditiam templum Dei
Violat, & tollens membrum Chriſti
facit membrum meretricis.

S. Hier. in c. 4. Ol. Sicut vinum & nocentiæ amilſerit.

Ze

quando reverſus eſt homo de curra
ſuo in occurſum tibi ? nunc igitur
accepiſti argentum, & accepiſti ve-
ſtes, ut emas oliveta, & vineas, &
oves, & boves, & ſervos, & an-
cillas; ſed & lepra Naaman adhære-
bit tibi, & ſemini tuo usque in ſem-
piternum, & egreſſus eſt ab eo le-
proſus, quaſi nix.
I1. Cor. 7e 31. Tanquam non
utantur.

3°

ebrietas eum, qui biberit, mentis
ſuæ impotem facit, ita fornicatio ac
voluptas pervertit ſenſum animuùm-
que debilitat, & de rationabili ho-
mine brutum efficit animal, ut ga-

neas & lupanaria, & libidinum lu-

ſtra ſectetur. L
S. Ambrol. I. I. de Cain & Abel.
c. y. Sævus criminum ſtimulus libi-
do eſt, quæ nunquam manere quie-
tum patitur affectum; nocte fervet,
die anhelat, de ſomno excitat, à
negotio abducit, à ratione revocat,
aufert conſilium, mentes inquietat,
lapſos inclinat, caſtis inſidiatur,
potiendo infiammat, usùque accen-
ditur. .
Idem de Noë & arca. c. 9. Nihil
eſt, quot tam miſeræ ſervituti ſubji-

ciat hominem quam libido, atque

ejusmodi cupiditates, quæ jugo quo-

dam gravi criminum deprimunt mi-

ſeram conſcientiam, ut ſe nequeat
attollere, utpote quæ libertatem in-

5§. Greg⸗

ſe

int
ta

P

ya
Gun
fee
neſe
elt.
cur
Cla
do
Vi⸗
per
qui
imi
Gie

do

dean
nr iin
Cehlli
Vinens 0
,An
nalhn.
ne inſ⸗
4 el

un l

,wen

icren

uhi
U 1
loum -

lo

ek en
ge ſelt
Ain
e eſich
ognenn

lciru .

N

uti ſ

19

gen

*

nnte
1N
ucn

) (ℳ

S. Greg. M. I. 21. moral. c. 31.
De luxuria cœcitas mentis, incon-
Kderatio, inconſtantia, præcipita-
§.
Sap. 2. 24. Invidiâ diaboli mors
introivit in orbem terrarum, imi-
tantur autem illum, qui ſunt ex
parte illius.
S. Cyprian. in ſerm. de zelo &
livore. Nihil magis Chriſtiano caven-
dum quam ne quis invidia & livo-
re capiatur, ne quis gladio ſuo
neſcius ipſe perimatur; quale malum
eſt, quo Angelus cecidit, quo cir-
cumveniri & ſubverti alta illa & præ-
clara ſublimitas potuit, quo decep-
tus eſt is, qui decepit; exinde in-
vidia graſſatur in terris, dum livore
periturus magiſtro perditionis obſe-
quitur; dum diabolum, qui zelat,
imitatur; ſicut ſcriptum eſt: invi-
dià diaboli &c.
S. Baſilius Hom. de invidia, quæ
eſt 1I1. inter Hom. varior. argum.
Eſt enim invidia dolor de proximi pro-
ſperitate ac rerum ſucceſſu coneeptus,
quapropter animo invido nunquam
triſtitia, nunquam mæſtitia deeſt; ab-
undat proximi ager, domus omnibus
bonis repletur, ex voto denique eve-
niunt omnia in roſa & viola viventi;
cuncta hæc triſtitiæ dolorisque oc-
caſionem invido præbent; ex quo ni-
hil ab homine nudo, qui omnium ja-
culis petitur, differre videtur; quid
hoc morbo pernicioſius? interitus
vitæ, peſtis naturæ, adverſa omni
bus bonis ex Deo venientibus, de
mum ipſi Deo contraria eſt, &c.

779

tio, amor ſui, odium Dei, affectus
Ppræſentis ſæculi, horror autem vel
deſperatio futuri generantur.

4.
S. Greg. M. lib. 5. moral. in Job.
c. 33. Invidere non poſſumus niſi
eis, quos nobis in aliquo meliores pu-
tamus; parvulus ergo eſt, qui livo-
re occiditur, quia ipſe ſibi teſtimo-
nium perhibet, quod eo minor ſit,
cujus invidiâ torquetur.
S. Cypri. loco ſupra citato. Ra-
dix eſt malorum omnium, fons cla-
dium, ſeminarium delictorum, ma-
teria culparum; inde odium fſurgit,
animoſitas inde procedit, avaritlam
zZelus inflammat, dum quis ſuo non
poteſt eſſe contentus, videns alterum
ditiorem: ambitionem zelus excitat,
dum cernit quis alium in honoribus
auctiorem; zelo excœcante ſenſus
noſtros, atque in ditionem ſuam men-
tis arcana redigente Dei timor ſper-
nitur, magiſterium Chriſti negligi-
tur, judicii dies non providetur;
inflat ſuperbiâ, exacerbat ſævitiâ, per-
fidià prævaricatur, impatientiâ con-
cutit, furit diſcordia, irà ferveſcit,
nec ſe jam poteſt cohibere vel regere,
qui factus eſt poteſtatis alienæ.
S. Chryſ. Hom. A1. in c. 12. Matth.
Invidi autem & multo ante ſe ipſos
quam quibus invident perturbant,
& cruciant. Quemadmodum dæ-
mones noſtris damnis lætantur, ſic
invidi calamitate proximorum exul-
tant; cúmque aliquid triſte ac dolo-
ris afficiens proximo acciderit, tum
aliquantulum acquieſcit atque reſpi-

Ifff f 2 rat

780 W¾ ) (Nℳ

rat invidus; alienas enim jacturas
fuos quæſtus exiſtimat, & aliorum
felicitatem miſeriam ſuam arbitratur;

nec magis conſiderat, quid ipſe ſua-

ve conſequatur, quam quid proximo
calamitoſum inferatur., . invidia pe-
ſtiferum malum hominem in diaboli
conditionem, ac in dqemonem imma
niſſimum convertit; invidiâ prima

hominis cædes apparuit. invidià ſan-=

guine hominis terra primò maculata;
invidiâ denique factum eſt, ut hiatu
ſuo terra Dathin, Core, Abiron,
universumque illum populum vivos
abſorpſerit.
S. Baſil. Hom. de invidia ur ſupra.
Quid ergo faciendum, ut hanc animi
peſtem ab initio minimè quidem pa-

S. Iſidorus lib. 2. de d'fferent.
ſpirit. c. 35˙. Gulæ concupiſcentia
in quinque modis diſtinguitur; pri-
mo modo, ſi ante tempus cibos quis
appetat, ſicut Jonathas guſtu mellis
jejunium ſolvit; ſeeundo modo, ſi
lautiores eſcas quærat, ſicut popu-
lus eremi, manna contemptéô carnes
Egyptias concupivit; tertio modo,
ſi diligentius quisque communes ci-
bos procuret, ſcut filii Heli extra mo-
rem, crudam ab offerentibus carnem
tollebant, quam ſibi accuratiùs præ

pararent; quarto modo, ſi viles eſ-

cas nimium quisque ſumat, unde &
propheta Sodomam de panis ſaturi-

tate accuſat; quinto modo, ſi quis-

que ex deſiderio quodcunque ſumat,
ſicnt Eſau pro lenti culæ concupi-
ſcentia perdidit primogenita-

tiamur, aut eâ fortaſſe affecti, facilè
liberemur? primum quidem, ſi ni-
hil rerum humanarum magnum, aut

ſupra naturam exiſtimemus; non

enim in rebus fluxis bonum conſtitui-
mus, ſed ad ſempiternorum & vero-
rum bonorum participationem vocati
ſumus; itaque nec dives æmulandus
eſt propter divitias, nec potens ob di-
gnitatis magiſtratus culmen, nec for-
tis ob corporis robur, nec eloquens
ob dicendi facultatem; inſtrumenta
ſunt hæc virtutis rectê utentibus, ni=
hil per ſe veræ felicitatis habentia.
qui verò ita fuerit animatus, ut nihil
usquam humanum admiretur, huic
procul dubio dominari invidia nullo
modo poterit.
S
§.
7
Eph. 5. 18. Nolite inebriari vi-
no, in quo eſt luxuria.
Phil. 3. 19. Quorum Deus ven-
ter eſt.
Prov. 21. 17. Qui diligit epulas,
in egeſtate erit; qui amat vinum &
pinguia; non ditabitur.
23. 20. Noli eſſe in conviviis po-
tatorum, nec in commeſſationibus
eorum, qui carnes ad veſcendum
conferunt; quia vacantes poribus, &
dantes Iymbola, conſummentur. 22.
cui væ, cui patri væ? cui rixæ, cui
foveæ, cui ſine cauſa vulnera? eui
ſuffußo oculorum? néônne his, qui
commorantur in vino; & ſtudent
calicibus epotandis ?²
8. Cbryloſt. in Geneſ. c. 9. Hom.
29. Graviſſimum queddam ebrietas
eſt delictum, & quod poteſt excœcare
ſenſus

ſen

per
Vir
ime
tuun

ned
au

in

tie.

Tral

bis,

ſo
Gire
con
Teos

her
Wal
en
it

Iit

elti tel
n A
Ebunn i
;
conſr
n E
Nenr
ennlme
tenscht
neeß
Alni
Cruwern
Uridos,ti
bentite⸗
,Ut
Ur, hut
Cia mul

Prianite

ens e

ehlg
inmt

Fiebtr⸗
Ztidni
nen
.bos;
Nut,19
;
1a
len

) (ℳ

Qui gulæ ſpeciem in ſe deprehen.

ſenſus & ſubmergere mentem: &
hominem rationale animal, qui ſu-
per omnia dominium ſuſcepit injectis
vinculis, inſolubilibus quaſi mortuum
& operatione carentem jacere facit,
imo deteriùus habentem quam mor-

tuum; nam mortuus neque bona,

neque mala operari poteſt: ebrietas
autem nihil boni valet operari, ad
malum tamen faciendum plus poteſt.
Num. II. 33. Adhuc carnes erant
in dentibus eorum.
Ibid. 34. Sepulchra concupiſcen-
tiæ.
S. Bernard. Vitis myſtica, ſeu
Tract, de Paſſ. Dom. C. 42. n. 139.

8.

Matth. . 22. Fgo autem dico vo-

bis, quia omnis, qui iraſcitur fratri

ſuo, reus erit judicio; qui autem
dixerit fratri ſuo: Raca, reus erit
concilio; qui autem dixerit, fatue,
reus erit gehennæ ignis.

Eph. 4. 31. Omnis amaritudo;

& ira & indignatio, & clamor & blas-
phemia tollatur à vobis cum omni

malitia; eſtote autem invicem be-

nigni, milericordes, donantes invi-=
cem, ſicut & Deus in Chriſto dona-
vit vobis.
8S. Baſil. Hom. de ira, quæ eſt 10.
inter Hom. varior argument. Quan-
do ſemel iræ perturbatio mentem
præcipitans imperium animæ ſumpſe
rit, hominem penitus in feram can-
vertit, nec hominem, qui rationis
ſit compos, eſſe ſinit; quod enim ve-
nenum virus emittentibus erit, hoc
item & furor irritatis & perturbatis;

781

dunt, auxiliante Deo huic facile poſ-
ſunt reſiſtere .. Chriſtianus homo
comedit ut vivat, non vivit ut come-
dat.. ſemper ita ſurgat de menſa,
ut habeat adhuce appetitum plura ſu-

mendi. & quoddam medium inter

nimis comedere, & nimis abſtinere,
& illud medium eſt virtus: hoc eſt,
tantum ſumere ahimentum, ne ni-
mis debilitetur natura; nec tantum
ut vitia vegetentur.
Luc. 21. 34. Attendite autem
vobis, ne fortée graventur corda ve-
ſtra in crapula & ebrietate &
veniat in vos repentina die illa.

6.

impetu feruntur, inſiliunt, rabie ut
canés afficiuntur, pungunt ut ſcor-
pi, mordent ut ſerpentes. Novit &
ſeriptura eos, qui hoc vitio tenentur,
ferarum appellatione vocare. . ſed
& ante omnia ſeipſos haud agnoſcunt,
irati deinde neque quotquot habent
neceſſarios. non eis ſenectus ve-
nerabilis, nec vitæ virtus, non ge⸗
neris propinquitas, non acceptæ jam
gratiæ, non denique quidquid aliud
quamvis æſtimandum. iis qui ad
vindiétam anhelant; ita quidem cir-
cum præcordia ſanguis fervet, quaſi
vis ignis ebulliat & exæſtuet; ſuper-
nèê verò accenſa facie alio aſpectu vi-
ſendum exhibet iratum, eam formam,
quæ omnibus conſueta eſt & nota;
quaſi larva quædam, ut in ſcena fieri
ſolet, prorſus immutans; oculi con-
ſueti non apparent, ſed ignei mican-
tésque dentes acuunt velut ſues graſ-

FIffff 3 ſantes,

*

ſantes; vultu ſunt liventi ſanguine
ſuffuſa; oris tumore increbreſcente
venæ obturbati intra ſpiritůs angu-
ſtiam diſruptæ; vox aſpera & inten-
ſa, ſermo inconſtans, & confuſus, &c.
Eph. 4. 26. Sol non occidat ſuper
iracundiam veſtram.
Eph. 4. 2. Supportantes invicem
in charitate.
Eccli. 28. 1. Qui vindicari vult à
Domino, inveniet vindictam, & pec-
Cata illius ſervans ſervabit; relinque
