Apocal. 4. 8. Sanctus, ſantus, ſan-
us Dominus Deus omnipotens.
Pf. 113. 9. Non nobis Domine,
non nobis; ſed nomini tuo da gloriam.

.

1. Theſſ. 4. 4. Hæc eſt enim voluntas Dei ſanctificatio veſtra.

§.

§⸗

Matth. F. 44. Orate pro perſequentibus vos.
Rom. 12. 20. Si eſurierit inimicus tuus, ciba illum.
Joan. 4. 34. Meus cibus eſt, ut faeiam voluntatem ejus qui miſit me.

S§.
Prov. 24. 16. Septies enim cadet
juſtus.
Marc. 11. 26. Quod ſi vos non di-

1. Cor. 10.13. Fidelis autem De-
us eſt, qui non patietur vos tentari ſu-
pra id quod poteſtis, ſed faciet etiam
cum tentatione proventum ut poſſi-
tis ſuſtinere.
I1. Joan. F. 14. Quodeunque pe-
tierimus ſecundum voluntatem ejus

6.
miſeritis, nec pater veſter qui in cœ⸗
lis eſt dimittet vobis peccata veſtra.

Eceli. 3.27. Qui amat periculum
in illo peribit.
Matth. 26. 41. Orate ut non in-
tretis in tentationem.

audit nos.

Artieulus VI. =ðWðWB

Philipp. 2. 8. Factus obediens, usque ad mortem, mortem autem erucis-

§.
8S. Baſil. in reg. fuſius diſp. inter-
rog. 37. AC matutinum quidem ut
primi animi ac mentis noſtræ motus
conſecrentur Deo, neque ullius rei
Curæ ante aditum ad nos demus, quam

nos in cogitatione de Deo oblectave-
rimus .completo vero jam die
pro iis ommibus, quæ in eo data nobis
fuerint, felicitérque nobis evenerint,
gratiarum actio ſuccedat; eorumque
quæ

ble

Gnn,
in

nol

,
.

—

quæ vel per conſenſum, aut ſecus
contra animi ſententiam prætermiſſa
ſunt, confeſſio: ac ſicubi latens deli-
Rtum aliquod admiſſum fuerit verbis,

§S. Cbryſoſt. Hom. 55. in Matth.
Veluti coronam, ſic læto animo cru-
cem Chriſti circumferamus, omnia
enim quæ ad ſalutem noſtram, con-
ducunt per ipſam conſummantur.
Nam cum regeneramur crux Domini
adeſt, cum ſacratiſſimo alimur cibo,
cum in ordine conſecrandi ſtatuimur,

ubique ac ſemper id victoriæ inſigne
Qua propter & in penetrali-
bus & in feneſtris, & in fronte quoque

aſſiſtit.

ac mente magno ſtudio crucem inſe-
ramus; id enim ſalutis noſtræ, id

communis libertatis, id manſuetudinis

) (ℳ 825

operibusvé aut etiam corde, pro iis
omnibus oratione adhibitâ, veniam
nobis à Deo comprecabimur.

7.
atque humilitatis Domini ſignum eſt,
quando igitur cruce te ſignas, uni-
verſam tecum crucis caulam volve
& iræ ac reliquarum paſſionum in-
cendia extingue. Quando te cruce
ſignas, magnâ tuam frontem arma fi-
duciâ, libertate animum munias ..
nam ſi hoc modo eam faciei tuæ im-
preſſeris, nullus ſceleſtorum dæmo-
num, eum haſtam videat, qua lethale
vulnus ſuſcepit, congredi tecum au-
debit , noli ergo tanto bono te ve-
recundari, ne quando in majeſtate ſua
Chriſtus veniet, de te verecundetur.

Articulus VII.
Matth. 18. 20. Ubi enim ſunt duo ibi ſum in medio eorum.

vel tres congregati in nomine meo,

Articulus IX.

Matth. 2. 21. Non omnis qui di-

cit mihi, Domine, Domine intrabit

§S E C I

in regnum coœlorum.

I1O IV.

CAPUII.

Articulus I.

Geneſ. 3. 19. Quia pulvis es, &
in pulverem reverteris.
Pſ. 145 4. In illa die peribunt o=-
mnes cogitationes eorum.
Apoc. 10. Tempus non erit am-
plius.

K. P. Bougeant, §. Y. TZabul. Text.

Eccli. II. 3. Si ceciderit lignum
ad auſtrum aut ad aquilonem, in quo-
cunque loco cec derit ibi erit.
S. Aug. Tract 33. in Evang. Joan-.
Non mihi legis quia promiſit tibi Deus
longam vitam. Propter illos qui de-
Mmmmm ſpe-

826

dulgentiæ portum; propter illos qui
ſpe periclitantur & dilationibus illu-

Articulus II.

Pſ. 1I. 1I H. Pretioſa in conſpectu
Domini mors Sanctorum ejus.
2. Tim. 4. 6. Ego enim jam delibor,
& tempus reſolutionis meæ inſtat.
Bonum certamen certavi, curſum
conſummavi, fidem ſervavi; in reli-
quo repoſita eſt mihi corona Juſtitiæ.
1. Theff. 4. 12. Ut non contriſte-

mini ſicut & cœteri qui ſpem non ha-

bent.
2. Cor. 4. v. 17. Momentaneum

iperatione periclitantur propoſuit in-

duntur fecit diem mortis incer-
tum.

& leve tribulationis noſtræ ſupra mo-
dum; in ſublimitate æternum gloriæ
pondus operatur in nobis.
Philipp. 1. 23. Infelix ego homo,
quis me liberabit de corpore mortis
hujus?
S. Auguſt. ſerm. 57. ſve lib. de va-
nit. ſæculi. c. I. Illam horam fratres
modo timete, ut non tunc timeatis:
illam nunc præcavete, ut tunc ſecuri

eſſe poſſitis.

Articulus III.

Pſ. 75. 6. Nihil invenerunt omnes
viri divitiarum in manibus ſuis.
Hebr. 10. 3 1. Horrendum eſt in-
cidere in manus Dei viventis.
Joan. 7. 24. Quæretis me & non
invenietis.

Joan. S. 21. Ego vado & quæretis
me, & in peccato veſtro moriemini.

.. . . 24. quia moriemini in peccatis

vVeéſtris.
Prov. I. 26. Ego quoque in interi-
tu veſtro ridebo & ſubſannabo vos.

Articulus IV. .

Eecli. 7. 40. Memorare noviſſima
tua, & in æternum non peccabis.
I. Cor. I7. 19. Si in haâc vita tan-

tum in Chriſto ſperantes ſumus, mi-
ſerabiliores ſumus omnibus homini-
bus. .

CAPUT II.

Hebr. 9. 27. Statutum eſt omnibus
hominibus ſemel mori, poſt hoc au-
tem judicium.
2. Cor. gF. 10. Omnes nos manife-
ſtari oportet ante tribuna! Chriſti, ut
referat unusquisque propria corporis

prout geſſit, ſive bonum ſive malum.
Luc. 16. 2. Redde rationem villi-
cationis tuæ.
Luc. 10. 14. Veruntamen Tyro &
Sydoni remiſſius erit in judicio quam
vobis.

CA-

tono⸗

Moth

dent

ltke

n

) & (e 7
CATPUT III.

Matth. 2 ½. 41. Diſcedite à me ma-
ledicti in ignem æternum.
Apoc. 20. 9. Stagnum ignis &
ſulphuris.

Matth. 25. 41. Diſcedite à me

maledicti in ignem æternum.

Luc. 16.24. Crucior in hâc flamm¾.
Marc. 9. 43. 45⁵. Vermis eorum

Matth. 13.42. In caminum ignis. non moritur, & ignis non extinguitur.

CAP UT IV.

2. Machab. 12. 46. Sancta erge exorare, ut à peccatis ſolvantur.

& ſalubris eſt cogitatie pro defunctis

CATPUTrV.ʒ

1. Cor. 13. 12. Videmus nunc per
ſpeculum in ænigmate: tunc autem
facie ad faciem.
I Joan. 3. 2. Videbimus eum ſi-
cuti eſt.
Apoc. 22. 5. Et nox ultra non erit.
Joan. 17. 3. Hæc eſt autem vita
æterna, ut cognoſcat te, te ſolum De-
um verum & quem miſiſti Eſum
Chriſtum.
Apoc. 3. 21. Qui vicerit dabo ei
ſedere mecum in throne meo.
1. Joan. 3. 2. Similes ei erimus.
1. Cor. 2. 9. Quod oculus non
vidit, nec auris audivit, nec in cor
hominis aſcendit; quæ præparavit
Deus iis qui diligunt eum.
Iſai. 66. 11. Ut fugatis & repleami-
ni ab ubere conſolationis ejus; ut mul-
geatis & deliciis affluatis ab omnimo

dâà gloriâ ejus; quia hæc dicit Domi-=
nus; ecce ego declinabo ſuper eam
quaſi fluvium pacis, & quaſi torrentem
inundantem gloriam gentium.
Pſ. 35. 9. Inebriabuntur ab uber-
tate doms tuæ, & torrente volupta-
tis tuæ portabis eos.
Joan. 14. 2. In domo Patris mei
manſiones multæ ſunt.
2. Tim. 2. 5. Non coronatur niſi
qui legitimè certaverit.
2. Cor. 4. 17. Momentaneum &
leve tribulationis noſtræ ſupra modum
in fublimitate æternum gloriæ pon-
dus operatur in nobis.
Col. 3. 4. & 5. Cum Chriſtus apa-
ruerit vita veſtra, tunc & vos apare-
bitis cum ipſo in gloria; mortificate
ergo membra veſtra quæ ſunt ſuper
terram.

CAPUTVI.

Matth. 24. 24. Surgent enim pſeudo

electi. . 29. ſtatim autem poſt tribu⸗

prophetæ, & pſeudoChriſti, & dabunt lationem dierum illorum ſol obſcura-
ſigna magna & prodigia, ita ut in erro. bitur, & luna non dabit lumen ſuum,
rem inducantur, ſi fieri poteſt, etiam & ſtellæ cadent de cœlo, & virtutes
Mmmmm 2 cœlo.

—

828 X.) & ( ℳ

clorum commovebuntur. Et tunc ap-

parebit ſignum filii hominis in cœlo, &
tunc plangent omnes tribus terræ, &
videbunt filium hominis venientem in
nubibus cœli cum virtute multà &
majeſtate: & mittet angelos ſuos cum
tubâ & voce magnâ, & congregabunt

electos ejus à quatuor ventis, à ſum-

Articulus

Matth. 25. 31. Cum autem vene-
rit filius hominis in majeſtate ſua, &
omnes angeli cum eo, tunc ſedebit ſu-
per ſedem majeſtatis ſluæ. Et congre-
gabuntur ante eum omnes gentes &
ſeparabit eos ab invicem ſicut paſtor
ſegregat oves ab hædis. Et ſtatuet oves
quidem à dextris ſuis, hædos autem à
ſiniſtris. Tunc dicet Rex his qui à dex-
tris ejus erunt;: venite benedicti patris
mei, poſſidete paratum vobis regnum
à conſtitutione mundi 4I. Tunc
dicet his qui à ſiniſtris erunt, diſcedite
à me maledicti in ignem æternum, qui
paratus eſt diabolo & angelis ejus.
Pl. 2. 8. Dabo tibi gentes hæredita-
tem tuam...reges eos in virgâ ferreâ,
& tanquam vas figuli confringes eos.
Joan. 5. 22 Neque enim pater ju-
dicat quemquam, ſed omne judicium
dedit filio; ut omnes honorificent fi-
lium ſicut honorificant patrem.
Philip. 2.7. Semetipſum exinani-
vit formam ſervi accipiens dhumi-
liavit ſemetipſum factus obediens us-
que ad mortem, mortem autem crucis.
Propter quocd & Deus exaltavit
illum.
Act. 10. 42. Quia ipſe eſt, qui con-

mis cœlorum usque ad termineos
eorum.
Matth. 4. 5. Ecce ego mittam vo-
bis Eliam Prophetam, antequam ve-
niat dies Domini magnus & hoôrribilis,
& convertet cor patrum ad filios, &
cor filiorum ad patres eorum.

ſtitutus eſt à Deo judex vivorum &
mortuorum.
Joan. 19. 37. Videbunt in que
trans fixerunt.
Philipp. 2. 9. IUIt in nomine JEſu
omne genu flectatur cœleſtium, terre-
ſtrium, & infernorum, & omnis lin-
gua confiteatur, quia Dominus Eſus
Chriſtus in gloria eſt Dei Patris.
Sap. 5. 4. Nos inſenſati vitam illo-
rum æſtimabamus inſaniam, & finem
illorum ſine honore. Ecce quomodo
computati ſunt inter filios Dei, & in-
ter ſanctos ſors illorum eſt.
Pſ. 6. Ut juſtificeris in ſermonibus
tuis & vincas cum judicaris.
Matth. 2 5. 31. Ut ſupra.
Job. 19. 25. Scio enim quod re-
demptor meus vivit & in noviſſimo
die de terrà ſurrecturus ſum, & rur-
ſum circumdabor pelle meàâ, & in car-
ne meâ videbo Deum meum.
2. Tim. 4. 8. Corona juſtitiæ quam
reddet mihi Dominus in illa die ju-
ſtus Judex. =
Eccli. 5. 6. Et ne dicas, miſeratio
Domini magna eſt, multitudinis pec-
catorum meorum miſerebitur. Milſe-
ricordia enim & irâ ab illo cito proxi-
. mant,

teni

ttaane
um
brrtt
glos
.

mant, & in peccatores reſpicit ira il-
lius. Non tardes converti ad Domi-
num & ne differas de die in diem.

829

Subito enim veniet ira illius, & in
tempore vindictæ diſperdet te.

CATPUT VII.

S. Aug. ſerm. 181. de tempore,
qui eſt ſermo I. in vigil. pentec. Sancti
Apoſtoli certam regulam fidei tradi-
derunt, quam ſecundum numerum A-
poſtolicum duodecim ſententiis com-
prehenſam ſymbolum vocaverunt,
per quam credentes catholicam tene-
rent unitatem, & per quam hæreticam
convincerent pravitatem. Symbolum
ergo tali ratione inſtitutum majores
noſtri dixerunt. Tradunt enim quod
poſt aſcenſionem Domini, & Salvato-
ris noſtri ad Patrem, cum per adven-
tum Spiritus ſancti diſcipuli ejus in-
flammari linguis omnium loqueren-
tur, ad ſingulas quisque nationes, ut
Dei verbum prædicarent, ituri ac diſ-
ceſſuri ab invicem, normam prius ſibi
futuræ prædicationis in commune ſta-
tuerunt, ne localiter ab invicem diſce-
dentes, diverſum vel diſſonum prædi-
carent his qui ad fidem Chriſti invita-

P A R

bantur; omnes igitur in uno poſiti &
Spiritu ſancto repleti breve ſuæ præ-
dicationis indicium conferendo in u-
num, quod ſentiebat unusquisque
computabat, atque hanc ita credenti-
bus dandam eſſe regulam inſtituerunt.
Symbolum breve eſt verbis; ſed ma-
gnum eſt Saeramentis. Quidquid enim
Præfiguratum eſt in Patriarchis, quid-
quid denuntiatum in ſcripturis, quid-
quid prædictum eſt in prophetis, vel
de Deo ingenito, vel ex Deo in Deum
nato, vel de Spiritu ſancto, vel de ſus-
cipiendo omni Sacramento, vel de
morte Domini, reſurrectionisque ejus
myſterio, totum breviter hoc ſymbo-
lum continet, & continendo, habet &
confitendo. Diſcat ergò quisque fidem
Apoſtolicam profeſſus per ora geſtan-

tium in baptiſmo, cum ad annos intel-

ligibiles venerit.

§ III.

SPCIIO I.

De Præceptis DEI.
CAPUT I.
De DEI Preaceptis in genere.

I1. Prop. Corn. Janſenii. Aliqua
Dei præcepta hominibus juſtis vo-
lentibus & conantibus, ſecundum

præſentes quas habent vires ſunt im-=
poſſibilia; deeſt quoque illis Zratia
quà poſſibilia fiant.
Mm mmm 3

Conc.

830 WW.) ☚ SbeSS

Conc. Trid. ſeſſ. 6. c. II. Deus
impoſſibilia non jubet, ſed jubendo
monet & facere quod poſſis, & petere
quod non poſſis, & adjuvat ut poſſis.
S. Aug. Serm, 61. de temp. Nec
impollibile aliquid potuit imperare
qui juſtus eſt, nec damnaturus eſt ho-
minem pro eô quod non portuit vita-
re, qui pius eft.
Idem ſerm. 1. 91. de temp. Exe

cramur blasphemiâm corum, qui di-
cunt, impoſſibile aliquid homini à Deo
præceptum efſle & mandata Dei non
à fingulis, ſed ab omnibus in commu-
ne poſſe ſervari.
Matth. 11. 28. Venite ad mé o-
mnes qui laboratis & onerati eſtis &
ego reficiam vos. .30. jugum enim
meum ſuave eſt & onus ineum leve.

CAPUT II.

Articulus II.

Matth. 22. 40. In his duobus man-
datis univerſa lex pendet & pro-
phetaz.

catis ive bibitis, ive aliad quid facitis,
ommia in gloriam Dei facite.

I1. Cor. I0 3f. Sive erge mandu-

Articulus III.

Eph. 5. 5y. Hoc enim ſcitote intel-
ligentes quod omnis fornicator aut
immundus aut avarus, quod eſt ido-

Concil. Trid. ſeſſ. 25. Decr. de in-
vocat. SS. & Sacris Imagin. Mandat
ſancta Synodus omnibus Epiſcopis, &
cœteris docendi munus curamque
ſuſtinentibus, ut juxta Catholicæ &
Apoſtolicæ Eccleſiæ uſum à prima vis
Chriſtianæ religionis temporibus re-
ceptum; ſanctorumque Patrum con-
ſenſionem & ſacrorum Conciliorum
decreta, imprimis de Sanctorum in-
terceſſione, invocatione, reliquiarum
honore, & legitimo imaginum uſu
fideles diligenter inſtruant, docentes
eos, ſanétos und cum Chriſto regnan-
tes orationes ſuas pro hominibus Deo
offerre, bonum atque utile eſſe ſup-

„ S

/

1.
lorum ſervitus, non habet hæredita-
em in regno Chriſti & Dei.

6.
pliciter eos invocare, & Ob beneficia
impetranda à eo per fülium ejus E-
ſum Chriſitum Dominum, noſtrum qui
ſolus noſter Redemptor & Salvator
eſt, ad eéorum orationes, opem aukt-
liumque conlugere: illos vero qul
negant Sanctos æterna felicitate in
cœlo fruentes invocandos eſſe; aut
qui aſſerunt vel illos pro heminibus
non orare; vel eorum ut pro nobis
ſingulis orent invocationem eſſe ido⸗
lolatriam, vel pugnare cum verbo
Dei, adverſarique honori unius me-
diatoris Dei & hominum Eſu Chriſti;
vel ſtultum eſſe in cœlo regnantibus
voce & mente ſupplicare impie ſen⸗
tir

leor

R
4

tire ſi quis autem his decretis
contraria docuerit, aut ſenſerit; ana-
thema ſit. H
S. Hieron. Ep. 73. ad Riparium
Presbyt. adv. Vigil. Honoramus au-
tem reliquias Martyrum ut eum, cu-
jus ſunt Martyres, adoremus. Hono-
ramus ſervos, ut honor ſervorum re-
dundet ad Dominum.
S. Joan. Damalc. lib. A4. Orthod.
fidei c. 6. Qui non laboris ſuſcipias
ut patronum allquem nanciſcaris, qui
te mortali Regi offerat ac tuo nomine
ad eum verba faciat? an non igitur
ii honorandi ſunt, qui totius generis
humani Patronos ſe profitentur ac
Deo noſtra cauſa ſupplicant. Hono-
randi certe & quidem ita ut in eorum

Secunda ſynodus Nicæna act. 7.
in definitione. Hæc eſt fides Apoſto-
lorum, hæc eſt fides Patrum, hæc eſt
fides orthodoxorum, hæc fides orbis
terrarum confirmavit; credentes in

unum Deum in FTrinitate laudatum,

venerandas imagines amplexamur;
qui ſecus agunt, anathemate percel-
luntur, qui ſic non ſentiunt, ab Eccle
ſia depelluntur, nos antiquæ Eccle-
ſiæ legislationi inſiſtimus, nos decre
ta Patrum cuſtodimus, nos adjieien-
tes aliquid aut auferentes Eccleſiæ

Articulus

1. Joan. 2. I6. Nolite diligere
mundum, neque ea, quæ in mundo
ſunt; ſi quis diligit mundum, non eſt
cCharitas Patris in eo; quoniam om-
ne, quòd eſt in mundio, concupiſcen-
tia carnis eſt, & coneupiſcentia ocu-
lorum & ſuperbia vitæ.

83 1

nomine templa Deo extruamus, do-
na offeramus, eorum memoriam cola-
mus, atque in ea ſpiritualiter oblecte-
mur, quo nimirum lætitia noſtra iis à
quibus invitamur congruat, ac non-
dum eos colere ac demereri ſtudemus,
offendamus potius & irritemus; quibus
enim rebus Deus colitur, iisdem ſer-
vi quoque ejus oblectantur; quo-
circa in pſalmis & hymnis & canti-
cis ſpiritualibus, & compunctione,
& eorum, qui in egeſtate verſantur,
comiſeratione, quibus obſequiis Deus
potiſſimum conciliatur, ſanctos cola-
mus, ſtatuas ipſis ac viſibiles imagines
erigamus; imo ipſi virtutibus eorum
imitandis hoc conſequamur, ut vivæ
eorum ſtatuæ atque imagines ſimus.

7.
anathematizamus; nos venerandas
imagines ſuſcipimus; nos qui ſecus fa-
zint anathemate percellimus, qui-
cunque ſententias ſacræ ſcripturæ de
idolis contra venerandas imagines ad-
ducunt, anathema, qui venerandas

imagines idola appellant, anathe-

ma, &c.
S. Hieron. Epiſt. 13. ad Ripar. Si
oſſa mortuorum polluunt contingen-
tes, quomodo Eliſeus mortuus mor-=
tuum ſuſcitavit?

IV.
Jac. 4. 4. Adulteri neſcitis, quia
amicitia hujus mundi inimica eſt Dei?
qui ergo voluerit amicus eſſe ſæculi
hujus, inimicus Dei conſtituitur.
Joan. 17. 25. Pater juſte, mun-
dus te non cognovit.

lbid.

Ibid. 9. Non pro mundo rogo.
Matth. 6. 24. Nemo poteſt duo-
bus dominis ſervire; aut enim unum
odio habebit, & alterum diliget; aut
unum fſuſtinebit, & alterum contem-
net, non poteſtis Deo ſervire &
mammonæ.
Joan. 12. 25. Qui amat animam
ſuam, perdet eam, & qui odit animam
ſuam in hoc mundo, in vitam æter-
nam cuſtodit eam.
Marc. 8. 34. Si quis vult me ſe-
qui deneget ſemetipſum, & tollat
crucem ſuam & ſequatur me; qui
enim voluerit aninam ſuam ſalvam
facere perdet eam; qui autem per-
diderit animam ſuam propter me &
Evangelium, ſalvam faciet eam.

§. Aug ſerm. 330. in natali Mar.
tyrum n. 3. Nemo enim eſt, qui ſe
non amet; ſed rectus amor eſt quæ-

rendus, perverſus cavendus; quis-

quis enim dimiſſo Deo amaverit ſe,
Deumque dimiſerit amando ſe, non
remanet nec à ſe Prgo quia con-
tempſit Deum ut amaret ſe, amando
foris quod non eſt ipſe, contempfſit &

ſe.

Idem lib. I. de moribus Eccl. Ca-
thol. c. 26. n. 48. Non fieri poreſt,
ut ſeipſlum qui diligit, Deum non dili-
gat; imo vero ſolus ſe novit dilige-
re, qui Deum diligit; ſiquidem ille ſe
ſatis diligit, qui ſedulo agit, ut ſum-
mo & vero perfruatur bono.

CALPIT III.

Eccleſ. 23. 9. Jurationi non aſ- Gorum non admiſceatis, quoniam non

ſueſcat os tuum, multi enim caſus
in illa; nominatio vero Dei non ſit
aſſidua in ore tuo, & nominibus San-

eris immunis ab eis .. vir multum
jurans implebitur iniquitate, & non
diſcedet à domo illius plaga.

Articulus I.

Matth. 5. 22. Ego autem dico vo-
bis, quia omnis, qui iraſcitur fratri ſuo,
reus erit judicio; qui autem dixerit

Articulus

S. Aug. lib. de mendacio c. 15. n.
28. Juravit autem ipſe Apoſtolus in
Epiſtolis ſuis, & ſic oſtendit, quo-
modo accipiendum eſſet, quod dictum
eſt: dico vobis non jurnre omnino3
ne ſeilicet jurando ad facilitatem ju
randi veniatur, ex facilitate ad con-
ſuetudinem, atque ita ex conſuetu-
dine in perjurium decidatur.
Matth. 5. 34. Ego autem dico vo-
Bis non jurare omnino;, neque per

fratri ſuo, Raca, reus erit concilio;
qui autem dixerit, fatue, reus erit ge-
hennæ ignis.
cœlum, quia thronus Dei eſt; neque
per terram, quia ſcabellum eſt pedum
ejus; neque per Jeroſolymam, quia
civitas eſt magni regis; neque per ca-
put tuum juraveris, quia non potes
unum capillum album facere aut ni-
grum; ſit autem ſermo veſter, eſt, eſt,
non, non; quod autem his abundan-
tius eſt à malo eſt.
Jacob.y. 12. Ante dmnis antem
“

Uit
ene
D
e,
lnen
unt

0.

n
Clum

Am

4

N.) (Nℳ 33 3

fratres mei, nolite jurare, neque per
cœlum, neque per terram, neque aliud
quodeunque juramentum; ſit autem
ſermo veſter, eſt, eſt, non, non: ut
non ſub judicio decidatis.
S. Aug. ſerm. 130. aliàs 28. de
verbis Apoſt- c. I. n. I. Perjurium
peccatum eſſe, & grande peccatum
nemo dubitat.
Idem Epiſt. 126. aliàs 225. ad Al-

binam n. II. Placétne tibi, ut etiam

certa morte imminente. . .. nomen
Domini Dei ſui in fallaciam Chriſtia-
nus aſſumat, Deum ſuum teſtem fal-

ſitati adhibeat Chriſtianus? qui pro-

fectò, ſi præter jurationem ad fallum
teſtimonium morte imminente coge-

retur, maculare vitam ſuam magis

timere debuit quam finire.

Articulus IV.

Deuteron. 23. 21. Cùm votum
voveris Domino Deo tuo non tarda-
bis reddere, quia requiret eum Domi-
nus Deus tuus, & ſi moratus fueris,

lueris polliceri, absque peccato eris,
quod autem ſernel egreſſum eſt de la-
biis tuis obſervabis, & facies ſicut
promiſiſti Domino Deo tuo: & pro-

reputabitur tibi in peccatum; ſi no- pria voluntate & ore tuo locutus es.

CAPUTI IV.

8. Cæſar. Homil. 80. in append.
tom. S. Aug. ſerm. 281. n. 4. Satis
durum & prope nimis impium eſt, ut
Chriſtiani non habeant reverentiam

diei dominico, quam judæi obſervare

videntur in ſabbatho; cùm enim ipfſi
infelices ita ſabbathum obſervent, ut
in eo nihil terreni operis exercere
præſumant, quanto magis illi, qui non
auro, non argento, ſed pretiolo ſan-
guine Chriſti redempti ſunt, debent

attendere pretium ſuum, & reſurre-
ctionis die Deo vacare, & de ſalute
animæ ſuæ attentius cogitare; ad ex-
tremum, ſi toto die dominico lectioni
inſiſtere, & Deo ſupplicare negligimus,
non leviter in Deum precamus, quan-
tum malieſt, ſi vel unius vel duarum
horarum ſpatio, dum divina myſteria
celebrantur, in Eccleſia ſtandi poten-
tiam non habeamus.

CAPUTV.

Act. 5. 29. Obedire oportet Deo
magis quam hominibus.
Eccleſ. 7. 29. In toto corde tuo
honora patrem tuum, & gemitus ma-
tris tuæ ne obliviſcaris; memento
quoniam niſi per illos natus non fuilſ-
ſes, & retribue illis quomodo & illi
tibi.
Ephel. 6. 1. Fili, obedite parenti-=
bus veſtris in Domino: hoc enim ju-

K. P. Bougeant, §. J. Tabul. Text.

ſtum eſt; honora patrem tuum & ma-
trem tuam, quod eſt mandatum pri-
mum in promiſſione: ut bene ſit tibi,
& ſis longævus ſuper terram.
S. Hieron, in Ep. ad Tit. c. 3. Si
bonum eſt, quod præcipit imperator
& præſes, jubentis obſequere volun-
tati; ſin vero malum & contra Deum
ſapit, reſponde ei illud de Actibus A-

poſtolorum: Obedire oportet Deo ma-

Nunnnn gis

834

gis quam bominibus; hocipſum & de
ſervis intelligamus apud dominos, &
de uxoribus apud viros, & de filiis apud
parentes; quod in illis tantum debeant
dominis, viris, parentibus eſſe ſubje-
cti, quæ contra Dei mandata non ve-
niunt.
Rom. 13. 1. Omnis anima pote-
ſtatibus ſublimioribus ſubdita ſit; non
eſt enim poteſtas niſi à Deo, quæ au-
tem ſunt à Deo ordinata ſunt; itaque
qui reſiſtit poteſtati, Dei ordinationi
reſiſtit: qui autem reliſtunt, ipfſi ſibi
damnationem acquirunt; nam prin-
cipes non ſunt timori boni operis ſed
mali: vis autem non timere poteſta-
tem, bonum fac. & habebis laudem ex
illa; Dei miniſter eſt tibi in bonum; ſi
autem malum feceris, time; non ſine
cauſa gladium portat; Dei enim mi-
niſter eéſt, vindex in iram ei, qui ma-
lum agit; ideo neceſſitate ſubditi eſto-
te non ſoluùm propter iram, ſed etiam
propter conſcientiam; ideo enim &
tributa præſtatis; miniſtri enim Dei
ſunt in hocipſum ſervientes; reddite
ergo omnibus debita; cui tributum
tributum; cui vectigal vectigal; cui
timorem timorem; cui honorem ho-
norem.
Col. 3. 22., Servi obedite per om-
nia dominis carnalibus, non ad ocu-
lum ſervientes, quaſi hominibus pla-
centes, ſed in ſimplicitate cordis ti-
mentes Deum; quodcunque facitis

) & (ℳ

ex animo operamini, ſicut domino, &
non hominibus.
Ephelſ. 6. F. Servi, obedite domi-
nis carnalibus cum timore & tremore
in ſimplicitate cordis veſtri ſicut Chri-
ſto; non ad oeculum ſervientes quaſi
hominibus placentes, ſed ut ſervi
Chrifſti facientes voluntatem Dei ex
animo; cum bona voluntate ſervien-
tes ſicut Domino & non hominibus,
ſcientes quoniam unusquisque quod-
cunque fecerit bonum, hoc recipiet
à Domino, ſive ſervus ſive liber.
I. Pet. 2. 13. Subjecti igitur eſto-
te omni humanæ creaturæ propter
Deum, ſive regi quaſi præcellenti,
ſive ducibus tanquam ab eo miſſis, ad
vindictam malefactorum, laudem ve-
rò bonorum; quia ſic eſt voluntas
Dei, ut benefacientes obmuteſcere
faciatis imprudentium hominum ig-
norantiam: quaſi liberi & non quaſi
velamen habentes malitiæ libertatem,
ſed ſicut ſervi Dei; omnes honorate,
fraternitatem diligite, Deum timete,
regem honorificate; ſervi ſubditi eſto-
te in omni timore dominis non tantum
bonis & modeſtis, ſed etiam diſcolis;
hæc eſt enim gratia, ſi propter Dei
conſcientiam ſuſtinet quis triſtitias pa-
tiens injuſté; quæ eſt enim gloria, ſi
peccantes & colaphiſati ſuffertis? ſed
ſi bene facientes patienter ſuſtinetis,
hæc eſt gratia apud Deum.

C AP UI T VI.

Matth. 5. 21. Audiſtis, quia dictum
eſt antiquis: non occides; qui autem
occiderit, reus erit judicio; ego autem
dico vobis, quia omnis, qui iraſcitur
fratri ſuo, reus erit judicio; qui autem
fratri ſuo Raca dixerit, reus erit con-

cilio; qui autem dixerit fatue, reus erit
gehennæ ignis; ſi ergo offers munus
tuum ad altare, & ibi recordatus fue-
ris, quia frater tuus habet aliquid ad-
verſum te, relinque ibi munus tuum
ante

) ,& (ℳ. 235

ante altare, & vade prius reconciliari
fratri tuo, & tunc veniens offeres

munus tuum.

1. Joan. 3. 15½. Omnis, qui odit fra-
trem ſuum, homicida eſt, & ſcitis, quo-
niam omnis homicida non habet vitam
æternam in ſemetipſo manentem.
S. Aug. lib. I. de civit. Dei Cc. 21.
Non autem ipſe occidit, qui miniſte-
rium debet jubenti, ſicut adminiculum
gladius utenti; & ideo nequaquam
contra hoc præceptum fecerunt, quo
dictum eſt non occides, qui Deo au-
thore bella geſſerunt, aut perſonam
gerentes publicæ poteſtatis, ſecundum
ejus leges, hoc eſt, juſtiſſimæ rationis
imperium ſceleratos morte punierunt-
Ibid. I. 4. c. 6. Inferre bella finiti-
mis, & inde in cætera procedere, ac
populos ſibi non moleſtos ſola regni
cupiditate conterere & ſubdere; quid
aliud quam grande latrocinium nomi-
nandum eſt?
Prov. 24. 29. Ne dicas, quomodo
fecit mihi ſic faciam ei, reddam uni-
cui ſecundum opus ſuum.
Matth. . 39. Ego autem dico vo-
bis non reſiſtere malo, ſed ſi quis te per-
cuſſerit in dexteram maxillam tuam,
præ be illi & alteram; & ei qui vult te-
cum judicio contendere, & tunicam
tuam tollere, dimitte ei & pallium; &
quicunque te angariaverit mille paſ-
ſus, vade cum illo & alia duo. .ego
autem dico vohis, diligite inimicos ve-
ſtros, benefacite his, qui oderunt vos,
& orate pro perſequentibus, & ca-
lumniantibus vos,
S. Aug lib. 1. de civit. Dei c. 26.
Miles eum obediens poteſtati, ſub qua
legitimè conſtitutus eſt, hominem oc-
cidit, nulla eivitatis ſuæ lege reus eſt

homicidii; imè niſi fecerit, reus eſt
imperii deſerti, atque contempti;
quod ſi ſua ſponte atque authoritate
feciſſet, in crimen effuſi humani
ſanguinis incidiſſet; itaque unde pu-
nitur ſi fecerit injuſſus, inde punietur
niſi fecerit juſſus.
Ibidem cap. 20. Neque enim fru-
ſtra in ſanctis canonicis libris nusquam
nobis divinitus præceptum permil-
sumve reperiri poteſt; ut vel ipſius adi-
piſcendæ immortalitatis, vel ullius ca-
vendi, cavendique mali causâ nobis-
metipſis necem inferamus; nam &
prohibitos nos eſſe intelligendum eſt,
ubi lex ait, non occides; præſertim
quia non addidit proximum tuum....
reſtat ut de homine intelligamus quod
dictum eſt, non occides, nec alterum
ergo, nec te, neque enim qui ſe occi-
dit, aliud quam hominem occidit.
Matth. 6. 12. Dimitte nobis de-
bita noſtra, ſicut & nos dimittiraus
debitoribus noſtris.
Eph. 4. 1. Obfſecro itaque vos
ego vinctus in Domino, ut digne am-
buletis vocatione, qua vocati eſtis,
cum omni humilitate & manſuetudi-
ne, cum patientia ſupportantes invi-
cem in charitate, ſolliciti ſervare uni-
tatem ſpiritus in vinculo pacis.
Col. 3. 13. Supportantes invicem
& donantes vobismetipfſis, ſi quis ad-
verſus aliquem habet querelam.
KRom. 12. 10. Charitate fraterni-
tatis invicem diligentes, honore in-
vicem prævenientes.. . . Benedicite
perſequentibus vos, benedicite & no-
lite maledicere.
I. Pet. 3. 9. Non reddentes malum
pro malo, nec maledictum pro male-
dicto; ſed ê contrario benedicentes.
Nunn n 2 Matth.

136 ) (ℳ.

Matth. 18. 22. Dicit illi Elus; non dico tibi usque ſepties, ſed usque

ſeptuageſies ſepties.

Tob.4. 16. Quod ab alio oderis fieri
tibi, vide ne tu aliquando alteri facias.

CAPUT ViII.

cunque vultis, ut faciant vobis homi-
nes, & ves facite illis; hæc eſt enim

Matth. 7. 12. Omnia ergo quæ lex & prophetæ.

CAPUT IIX.

Exod. 23. I. Non ſuſcipies vo-
cem mendacii, nec junges manum tu-
am, ut pro impio dicas fallum teſtimo-
nium; non ſequeris turbam ad facien-
dum malum, nec in judiciis plurimo-
rum acquieſces ſententiæ, ut à vero
devies. . .. mendaeium fugies.
Eph. 4. 25. Deponentes menda-
cium loquimini veritatem unusquis-
que cum proximo ſuo, quoniam ſu-
mus invicem membra.
Jacob. 4. 11. Nolite detrahere al⸗
terutrum fratres; qui detrahit fratri,
qui judicat fratrem ſuum detrahit le-
gi, & judicat legem; ſi autem judicas

legem, non es fa ctor legis, ſed judex.
Rom. I. 28. Tradidit illos Deus in
reprobum ſenſum....ðſuſurrones, de-
tractores, Deo odibiles qui ....
non intellexerunt, quoniam qui talia
agunt, digni ſunt morte, & non ſolum
qui ea faciunt, ſed etiam qui conſen-
tiunt facientibus. 2
Eecli. 28.à2 8. Sepi aures tuas ſpi-
nis; linguam nequam noli audire; &
ori tuo facite oſtia, & ſeras.
S. Bernard. lib. 2. de Conſiderat. c.
13. n. 22. Detrahere aut detrahentem
audire, quid horum damnabilius ſit
non facilé dixerim.

CAPUT XAl.

Genes. 24. 60. Soror noſtra es;
creſcas in mille millia.
I1. Tim. 6. 8. Habentes autem ali-
menta, & quibus tegamur, his conten-
ti fmus; nam qui volunt divites fieri,
incidunt in tentationem & in laqueum
diaboli, & deſideria multa inutilia &

8 E C 1

nociva, quæ mergunt homines in in-
teritum & perditionem; radix enim
omnium malorum eſt cupiditas, quam
quidam appetentes erraverunt à fide,
& inſeruerunt ſe doloribus multis; tu
autem homo Dei, hæc fuge.

10 II.

De præceptis Eccleſiæ.

S. Athanaf. Apolog. I. ad Imperat.
Conſtant. Quid rectius putas parti-
culatim & diſiotiatim populum ſyna-
Xes facere, an potius ut in locum om-
nium bene capadem conveniat, &
unam eandémque ſine diſſonantia vo-

cem reddat? certè id rectius eſt, cum
id concordiam unanimis multitudinis
oſtendit, & Deum ad exaudiendum
promtiorem habeat; nam ſi pro ipſius

ſalvatoris pacto in conſenſu duorum
quod-

6

11

) (N „

quodcunque petierint fiet, quid igitur
futurum, ubi ex tot tantisque populis

in unum congregatis una vox reſpon-
deatur acclamantium, Amen.

CAPUTI II.

S. Aug. ſerm 47. de ſanctis, qui
eſt apud S. Leonem ſermo de Martyr.
Quotiescunque ſanctorum Martyrum

ſolennia celebramus, ita ipſis interce-

dentibus expectemus à Deo conſequi
temporalia beneficia, ut ipſos Marty-

res imitando accipere mereamur æter-

na; ab ipſis enim ſanctorum Marty-
rum in veritate feſtivitatum gaudia
celebrantur, qui ipſorum Martyrum

exempla ſequuntur; ſolennitates enim
Martyrum ſunt exhortationes Marty-
riorum, ut imitari non pigeat, quod ce-
lebrare delectat . . . Qui enim ſan-
ctos Martyres, in quantum potuerit,
imitari noluerit, ad eorum beatitudi-
nem non poterit pervenire; ſic &
Paulus Apoſtolus prædicat: ſi fueri-
mus ſocii paſſionum, erimus & con-
ſolationum.

CALPQT V.

S. Bernard. ſerm. 66. in cant. Nam
& ego interdum abſtineo, ſed abſti
nentia mea ſatisfactio eſt pro peccatis,
non ſuperſtitio pro impietate. Num
redarguimus Paulum, quod caſtigat
corpus ſuum & in ſervitutem redigit?
abſtineo à vinéô, quia in vino luxuria

eſt, aut ſi infirmus ſum, modico utor
juxta conſilium Paulizabſtineo à carni-
bus ne dum nimis nutriunt carnem,
ſimul & carnis nutriant vitia. Panem
ipſum cum menſurâ ſtudebo lumere,
ne onerato ventre ſtare ad orandum
tædeat. &c.

CAPUI VI.

S. Aug. ſerm. 209. alias de diverſ.
72. in quadragelſ. y. n. 3. Qui ſic ſe à
carnibus temperant, ut alias eſcas &
difficilioris præparationis & pretii
majoris inquirant, multum errant.
Non enim eſt hoc ſuſcipere abſtinen-
tiam, ſed mutare luxuriam.
S. Bernard. ſerm. in vigil. SS. Petr.
& l'auli. Ad hoc enim vigiliæ propo-
nuntur ut evigilemus, ſi in aliquo pec
cato vel negligentiâ dormitamus, &
præoccupemus faciem Sanctorum in
confeſſione. Non ſic filii hujus ſæculi,

§ E C 1

non ſic, qui potentes ſunt ad biben-
dum vinum & viri fortes ad miſcen-
dam ebrietatem, qui obdormierunt in
flagitiis & facinoribus ſuis. .. & fru-
ſtra ſonat eis nomen vigiliarum ſancta-
rum, cum ipſi magis dormire ſtudeant
quam vigilare; vos autem non eſtis
filii noctis, neque tenebrarum ſed lIu-
cis & diei, ut non vos præoccupent

natalitii Sanétorum dies G& inveniant

imparatos.

Genel. 3. 19. Pulvis es & in pul⸗
vVerem reverteris,

10O III.

De Praxi Conſiliorum Evangelicorum.
Conſilium datur ut virginitas conſer
vetur, ut à vino & à carnibus abſtinea=
Nunnn 3 tur,

S. Aug. ſerm. 61. de Tempore. Ali-
ud eſt conſilium, aliud præceptum;

„

838 .) (ℳ

tur, ut vendantur omnia & pauperi
bus erogentur. Præceptum verè da-
tur, ut juſtitia cuſtodiatur, ut omnis
homo divertat à malo & faciat bonum.
Denique de virginitate dicitur; qui
poteſt capere enpiat; de Juſtitiâ verò
non dicitur, qui poteſt facere faciat;
ſed omnis arbor quzæ non facit frultum
bonum exeidetur, & in ignem mitte-

tur. Conſilium qui libenter audierit

& fecerit, majorem habebit gloriam.
Præceptum qui non impleverit, niſi
CAP
S. Bernard. in Homil. ſup. verb-
Dom. Simile eſt regnum cœlorum
homini negotiatori, &c. Sed quæ eſt
iſta quæro, fratres mei chariſſimi, hæc
tam pretioſa margaritha pro qua uni-
