paginæ & ſanctorum Patrum inſtituta

decernunt, non eſſe differendam poſt

baptiſmum Sacramenti hujus virtu-
tem, ne nos inermes inveniat fraudu-
lentus ille contortor-

S. Chryſ. Homil. 18. in Act. Apo⸗
ſtol. c. 8. Ideo baptizans (Philippus)
Spiritum ſanctum non dabat, neque
enim facultatem habebat, bhoc enim
donum ſolorum Apoſtolorum erat.-

Articulus II.

S. Melchiad. Pontif. & Martyr. ep-

ritus

ad Hiſp. Epiſcopos. Ergo Spi

ſanctus, qui ſuper aquas baptiſini ſa-
lurifero deſcendit illapſu in fonte ple-
nitudinem tribuit ad Innocentiam, in

K. P. Bongeant, S. J. Lubul. Lext-

confirmatione augmentum præſtat ad
gratiam., Et quia in hocmundo totâ
ætate victuris inter inviſibiles hoſtes
& pericula gradiendum eſt, in baptiſ-
mo regeneramur ad vitam, poſt ba-

Kkkkt prit

810
iſmum confirmamur ad pugnam.
In baptiſino abluimur, poſt baptiimum
roboramur per Spiritum ſan-
Qum dono ſapientiæ ſpiritualis illu-

minamur, ædificamur, erudimur, in-

ſtruimur, conſummamur de Spi-
ritu ſancto accipimus ut ſpirituales
efficiamur, ut ſapiamus inter bo-
num & malum diſcernere, juſta dili-
gere, injuſta reſpuere, ut malitiæ ac
ſuperbiæ repugnemus, ut luxuriæ ac
diverſis illecebris, & fœdis indignis-
que cupiditatibus reſiſtamus. De Spi-
ritu ſancto accipimus vitæ amorem
& gloriæ ardorem, ut ſuccenſi divi-

) (ℳ

nitus erigere à terrenis mentem ad
ſuperiora & divina valeamus.
S. Aug. Tract. 6. in ep. Joan. Pri-

mis temporibus cadebat ſuper cre-

dentes Spiritus ſanctus, & loqueban-
tur linguis quas non didicerant. ..
ſigna erant tempori opportuna ..
ſi ergo per hæc miracula modo teſti-
monium præſentiæ Spiritus ſancti non
fit, unde cognoſcit quisque accepiſſe
ſe Spiritum ſanctum? interroget cor
ſuum. Si diligit fratrem; manet Spi-
ritus Dei in illo; videat, probet ſe-
ipſum coram oculis Dei; videat ſi eſt
in illo dilectio pacis & unitatis, dilectio
Eccleſiæ toto terrarum orbe diffuſæ.

CAPUT IV.

Articulus II.

Matth. 26. 26. Accepit Eſus pa-
nem & benedixit, ac fregit, deditque
diſcipulis ſuis & ait: accipite & co-
medite: hoc eſt corpus meum; &
accipiens calicem gratias agit, & de-
dit illis dicens; bibite ex hoc omnes,

hic eſt enim ſanguis meus novi teſta-
menti qui pro multis effundetur in
remiſſionem peccatorum.
1. Cor. 11. 24. Hoc facite in me-
am commemorationem.

Articulus III.

S. Cyrill. Hieroſol. Catech. 22.
Cum igitur Chriſtus ipſe ſic affirmet
atque dicat de pane, boc eſt corpus
meum, quis deinceps audeat dubitare?
S. Ambroſ. lib. de iis qui myſter.
initiantur. c. 9. Sermo ergo Chriſti,
qui potuit ex nihilo facere quod non
erat, non poteſt ea quæ ſunt in id mu-
tare quod non erant?
Theophylact, in Marc. c. 14. Non
enim figura & exemplar quoddam

dominici corporis panis eſt, ſed in il-
lud ipſum convertitur corpus Chri⸗-
ſti. Dominus enim dicit, panis quem
ego dabo caro mea eſt: non dixit,
figura eſt carnis meæ, ſed caro mea
eſt. .
Joan. 6. 51. Ego ſum panis vivus

qui de cœlo deſcendi. Si quis mandu-

caverit ex hoc pane, vivet in æter-
num; & panis quem ego dabo caro

mea eſt pro mundi vita dudo;.
“ 0

— – ☛ä = en — ——

—

tent
Puukt
heren
hte
,,
n,

Co.

nli
Ni

et 6

neh
ber⸗
euſ
A

leh
euu!

„
U

l
0
HM
it

N.

do poteſt hic nobis carnem ſuam da-
re ad manducandum? dixit ergo
eis Eſus: amen amen dico vobis,
niſi manducaveritis carnem filii ho-
minis & biberitis ejus ſanguinem, non
habebitis vitam in vobis; qui man-
ducat meam carnem & bibit meum
ſanguinem, habet vitam æternam;, &
ego reſuſcitabo eum in noviſſimo die.

Caro enim mea veré eſt cihus, & ſan-
guis meus vere eſt potus . . .. hic

eſt panis qui de cœlo deſcendit.

durus eſt hic ſermo & quis poteſt eum
audire? hoc vos ſcCandalizat? ſi ergo
videritis filium hominis aſcendentem
ubi erat prius? nunquid & vos vul-
tis abire?

Articulus V.

S. Ambroſ. I. 4. de Sacram. c. 4.
Nam reliqua omnia, quæ dicuntur,
laus Deo defertur, oratione petitur
pro populo, pro regibus, pro cœteris.
S. Chrylſoſt. Homil. 2. in 2. Tim.
Quia non ſanctificant homines, ſed
Chriſtus qui illam ante ſacraverat.
8S. Auguſt. Serm. de Corp. Chri-
ſti. Intra Catholicam Eccleſiam nihil
magis à bonòô ſacerdote, nihil minùs
à malo ſacerdote conficitur quia non

in merito conſecrantis, ſed in verbo
conficitur Salvatoris.

Proſa ſeu ſequentia in ſolennita-

te Corporis Chriſti. Quod non capis,
quod non vides, animoſa firmat fides
præter rerum ordinem.
Ibidem. Fracto demum ſacramento
ne vacilles, ſed momento, tantum
eſſe ſub fragmento quantum toto te
gitur.

Articulus VI.

S. Chryſoſt. Homil. 60. ad Pop.
Antioch. & 83. in Matth. Ipfſum igi-
tur vides, ipſum tangis, ipſum co-
medis; veſtimenta ejus deſideras vi-
dere: ipſe veròô ſeipſum tibi tradidit
nonmut videas ſolum, verum etiam ut
tangas & in te habeas; veniat in
mentem tibi quo ſis honore honora-
tus quâ mensâ fruaris. Eàâ namque
re nos alimur quam angeli videntes
tremunt, nee absque pavore propter

fulgorem qui inde reſilit aſpicere poſ-

ſunt, & nos in unam eum ilio maſſam
reducimur. Chriſti eorpus unum &
caro una facti ſumus.

Quis loquetur potentias Domini,
auditas faciet omnes laudes ejus?
quis paſtor unquam memhris ſuis
oves ſuas nutrivit? multæ matres poſt
partum aliis nutricibus infantes de-
derunt, quod ipſe facere noluit; ſed
proprio corpore; nos alit, & ſibi con⸗
jungit atque conglutinat.
Joan. 6. 5 ⸗ Amen amen dico vo-
bis, niſi manducaveritis carnem filii
hominis, & biberitis ejus ſanguinem,
non habebitis vitam in vobis.
Theophylact. in c. II. 1. Cor. Non
alium tibi judicem attribuo, verum
teipſum tibi ipſi commendo. Judica
Kkkkk 2 igitur

igitur & explora conſcientiam tuam,
& ſic accede, non quando fuerint fe-
riæx, ſed quando purum teipſum ac
dignum inveneris. 6
I1. Cor. I1. 30. Quicunque man-
ducaverit panem hunc vei biberit ca-
licem Domini indigne, reus erit cor-
poris & ſanguinis Domini.

Articulus

§.

Exod. 22. 19. Qui ſacrificat diis
occidetur, præterquam Deo ſoli.
8. Aug. 1. 10. de Civit. Dei c. 4.
Quis vere ſacrificandum cenſuit niſi
ei, quem Deum aut ſcivit, aut putavit,
aut finxit?
Hebr. f. I. Omnis Lontifex ex
hominibus aſſumptus pro hominibus

. ₰*
Hebr. 10. 4. Impoſſibile eſt ſan-
guine taurorum & hircorum auferri
peceata. .
S. Joan. Chryſoſt. in Pſ. 95. Mag-
nus erat & ſine modo numerus ſacri
ſiciorum in lege, quæ omnia nova
ſuperveniens gratia uno complectitur

7

§.

Iſai. 53. 7. Oblatus eſt quia ipſe
Voluit.
S. Leo Epiſt. 83. ad Monach. Pa-
læſt. Quamvis in conſpectu Domini
multorum Sanctorum pretioſa mors

fuerit, nullius tamen inſontis occiſio

propitiatio fuit mundi; accepêre ju-
ſti, non dedére coronas, & de for-
titudine fidelium exempla nata iunt
patientiæ non dona juſtitiæ.

I. Cor. II. 29. Qui enim man-

ducat & bibit indigne, judicium ſi=

bi manducat & bibit, non dijudi-
cans corpus Domin; ideo inter vos

multi infirmi & imbecilles, & dor-
miunt multi.

VII.

I.
conſtituitur in iis, quæ ſunt ad Deum,

ut offerat dona & ſacrificia pro pec-

catis.

S. Aug. de civit. Dei lib. 10. c. y.

Sacrificium ergo viſibile inviſibilis ſa-
crificii ſacramentum, id eſt, ſacrum
ſignum eſt.

2.
ſacrificio, unam & veram ſtatuens
hoſtiam. . =
S. I eo M. ſerm. . de Paſſion. Do-
mini. Nunc carnalium ſacrificiorum
varietate ceſſante, omnes differentias
hoſtiarum una corporis & ſanguinis
tui implet oblatio.

3‧*

Hebr. 10. I. Umbram enim ha-

bens lex futurorum bonorum, non ip-

ſam imaginem rerum, per ſingulos
annos eisdem ipfſis hoſtiis, quas offe-

runt indeſinenter, nunquam poteſt ac.

cedentes perfectos facere Impolſ-
ſibile enim eſt ſanguine taurorum &

hircorum aufferri peccata; ideo in-

grediens mundum dicit: hoſtiam &

oblationem noluiſti; corpus autem

aptà⸗-

.

inn
leint
intern
C

Den,
ode⸗

10, 0
bilis
en

la uH

.De
onun
in
n⸗

X) CAS. ü9

aptàſti mihi; holocautomata pro pec.
cato non tibi placuerunt; tunc dixi
ecce venio. Ut faciam Deus vo-

§.
S. Chryſoſt. Hom. 17. in Ep.
ad Hebr. Una eſt hæc hoſtia non
multæ; quomodo una eſt & non mul-
tæ? quia ſemel oblata eſt, oblata eſt
in ſancta ſancdtorum: hoc autem ſa-
crificium exemplar eſt illius: idipſum
ſemper ofierimus; nec nunc quidem
alium agnum, craſtinâ alium, ſed ſem-
per eundem ipſum; proinde unum eſt
hoc ſacrificium.

S. Aug. lib. 20. cont. Fauſtum. c.
21. Quis antiſtitum in locis ſanécto-
rum corporum aſſiſtens altari aliquan-
do dixit: offerimus tibi Petre & Pau-
le, aut Cypriane? ſed quod offer-
tur, offertur Deo, qui Martyres co-

Theophylact. in c. 7. Epiſt. ad
Hebr. Dicimus Chriſtum, cùm æter-
nus ſit immortalis, reverà ſemper
eſſe ſacerdotem; nam & nunc qui-
dem ſemper ſeipſum pro nobis offer-
re creditur per miniſtros ſuos.
Pſ. 109. Tu es ſacerdos in æter-
num ſecundum ordinem Melchiſe-
dech.
Hebr. 7. 5. Sine patre, ſine ma-

§.
S. Chryſoſt. Homil. 77. in Joan.

ideo in myſteriis invicem ſalutamus,
ut multi unum efficiamur, & com-

munes pro non initiatis preces effun-

luntatem tuam. .in qua voluntate

ſanctificati fumus per oblationem cor-

poris Eſu Chriſti ſemel.

Malach. I. 10. Non eſt mihi vo-

luntas in vobis, dicit Dominus ecxer-

cituum, & munus non ſuſcipiam de
manu veſtra; ab ortu enim ſolis us-

que ad occaſlum magnum eſt nomen

meum in gentibus, & in omni loco

ſacrificatur & offertur nomini meo
oblatio munda, quia magnum eſt no-

men meum in gentibus, dicit Domi-
nus exercituum.

6.

ronavit, apud memorias eorum, quos

coronavit, ut ex ipſorum locorum ad-
monitione major affectus exurgat ad
acuendam charitatem, & in illos, quos
imitari poſſumus, & in illum, quo ad-
juvante poſſumus.

7.
tre, ſine genealogia, neque initium
dierum, neque finem vitæ habens.
S. Chryſoſt. Hom. 60. ad Pop. An-

tioch. & 83. ad Matth. Non ſunt hu-

manæ virtutis opera propoſita; qui
tunc ipſa fecit in illa cœna, idem ea
nunc quoque facit; nos miniſtrorum
tenemus locum: qui vero lanctificat
ea & immutat, ipſe eſt.

.

dimus, & pro infirmis & terræ, &

maris „ & univerſi orbis fructibus la-
crificamus.

Kkkkk 3

814 ) £
S. Aug. quæſt. 56. in Levit. IIlis
ſacrificiis unum hoc ſacrificium ſig-
nificabatur, in quo vera fit remiſlio
peccatorum, à cujus ſacrificii ſangui-
ne in alimentum ſumendo non ſolum
nemo prohibetur, ſed ad bibendum
potius omnes exhortantur.
Liturg. S. Jacobi. Offerimus tibi
incruentum ſacrificium pro peccatis
noſtris, & ignorantiis populi.
Origenes Homil. 13. in Levit.
Iſta eſt commemoratio ſola, quæ pro-
pitium facit Deum hominibus.
S. Athanaſ. in ſerm. de defunéctis
apud S. Joan. Damaſc. in ſerm. de
eodem. Ineruentæ hoſtiæ oblatio pro-
pitiatio eſt.
Rom. 12. I. Obſecro itaque vos

S. Aug. Ep. 118. nunc 54. ad Ja-
nuar. c. 2. Alii quotidie communi-
cant corpori & ſanguini Domini, alii
certis diebus accipiunt; alibi nullus

§.

1. Cor. 10. 17. Quoniam unus
nés, qui de uno pane participamus.

(Nℳ

fratres per miſericordiam Dei, ut

exhibeatis corpora veſtra hoſtiam

viventem, ſanctam, Deo placentem,
rationabile obſequium veſttum.
S. Chryſoſtom. Hom. &9. ad Pop. An-
tioch. Non temerè hæc ab Apoſtolis
ſaneita fuerunt, ut in tremendis my-
ſteriis defunctorum agatur comme-
moratio; ſciunt enim illis inde multum
contingere lucrum, multam utilitatem.
Tertul. lib. de corona mil. Ob-
lationes pro defunétis, pro natalitiis
annua die facimus.
8. Cyrill. Hieroſol. catech. ſ.
myſtag. Maximum eſſe credimus ani-
marum juvamen, pro quibus offer-
tur obſecratio ſancti illius & tremendi,
quod in altari poſitum eſt, ſacrificii.

10.

dies prætermittitur, quo non offe-
ratur; alibi ſabbatho tantum & do-
minico; totum hoc genus rerum li⸗=
beras habet obſervationes-

11I.
panis unum corpus mukti ſumus om-

CAPUT v.

Articulus I.

§.

Joan. 20. 22. Accipite Spiritum
ſanctum, quorum remiſeritis pecca-
ta, remittuntur eis, & quorum re-
tinueritis, retenta ſunt.
S. Aug. ſerm. 44. de verbis Dom.

I.
c. 6. Opus eſt ergo, ut qui revixit,
ſolvatur & ire permittatur; hoc offi-
eium diſcipulis dedit, quibus ait: quæ
ſolveritis in terra, ſoluta ſunt & in cœ-
lo. 8. Greg. M. Homil, 26. in Fian.
gel.

lin

etn

N
Nll
bn⸗
nt⸗
NInn
tnten
0
Aitis

/
1Sn

pens
i⸗

6

nt

0

) (ℳ 141tii

Er. ſupra ea verba: Quorum remi⸗-
eritis peccata, &c.
patum ſuperni judicii ſortiuntur, ut
vice Dei quibusdam peccata reti-
neant, quibusdam relaxent. Ecce
qui diſtrictum Dei judicium metuunt,
animarum judices fiunt, & alios
damnant vel liberant, qui ſemerip-
ſos damnari metuebant; horum pro-
fecto nunc in Eccleſia Epiſcopi locum

tenent, ligandi atque folvendi au-

thoritatem ſuſcipiunt, qui gradum re-
giminis ſortiuntur; grandis honor,
ſed grave pondus eſt iſtius honoris.
S. Chryſoſt. Homil. 5. de verbis
Iſaiæ: Vidi Dominum. Quanquam
nobis admirandus videtur thronus
regius ob gemmas affixas & aurum,
quo obcinctus eſt: tamen rerum ter-
renarum adminiſtrationem ſortitus

eſt, nec ultra poteſtatem hanc præ-

terea quidquam habet authoritatis;
verum ſacerdoti thronus in cœlis col-

§.
S. Aug. in Pſ. 101. Conc. 2. Quid
prodeſſet Lazaro, quia proceſſit de mo-
numento, niſi diceretur: ſolvite eum
& ſinite abire? ipſe quidem voce de
ſepulchro ſuſcitavit, ipſe clamando
animam reddidit, ipſe terrenam mo-
lem ſepulchro impoſitam vicit, & pro-
ceſſit ille vinctus; non ergo pedibus
propriis, ſed virtute producentis; ſit
hoc in corde pœnitentis; cùm auds
hominem pœnitere peccatorum ſuo-
rum, jam revixit; cúm audis homi-
nem confitendo proferre conſeien-
tiam, jam de ſepulchro eduéctus eſt,
ſed nondum ſolutus eſt; quando ſol-

Ecce., princi-

locatus eſt, & de cœleſtibus nego-
tiis pronuntiandi habet aucthorita-
tem, quis hæc dicit? ipſe cœlorum
rex; quæcunque ligaveritis ſuper ter-
ram, erunt ligata & in cœlis; & quæ-
cunque ſolveritis ſuper terram erunt
ſoluta & in cœlis; quid cum hoc ho-
nore conferri poſſit? à terra judican-
di principalem authoritatem ſumit
cœlum, nam judex ſedet in terra;
dominus ſequitur ſervum, & quid-
quid hic in inferioribus judicrit, hoc
ille in ſupernis comprobat.
Conc. Trid. ſeſſ. 14. in doctr. de
ſacram. Pœnit. cap. 6. Docet quoque
etiam ſacerdotes, qui peccato mortali
tenentur, per virtutem Spiritus ſancti
in ordinatione collatam, tanquam
Chriſti miniſtros functionem remit-
tendi peccata exercere, eésque pra-
vê ſentire, qui in malis ſacerdotibus
hanc poteſtatem non eſſe conten-
dunt.

3.
vitur? à quibus ſolvitur? quæ fſol-
veritis, inquit, in terra, erunt ſoluta &
in cœlo; merito per Eccleſiam dari
ſolutio peccatorum poteſt; ſuſcitari
autem ipſe mortuus nonniſi clamante
Domino poteſt; hæc enim Deus in-
terius agit.
Eccleſ. y. 8. Non tardes conver-
ti ad Dominum, & ne differas de die
in diem; ſubito enim veniet ira illius,
& in tempore vindictæ diſperdet te.
8. Iſidorus ſentent. lb. z. c. 13.
Feſtinare debet ad Deum pœnitendo
unusquisque dum poteſt, ne ſi dum
poteſt, noluerit, cùm tardè voluerit,
omni-

omnino non poſſit. Proinde Prophe-
ta ait: Quarite Dominam, dum inve-
niri poteſt, invocate eum, dum propè
eſt. Pfſ. “5. 6. Et ubi inveniri poteſt
niſi in hac vita, in qua etiam & pro-
pe eſt omnilbus invocantibus ſe. Pfſ.

816

144. 18. Nam tunc jam longé erit

quando dixerit: zte in ignem æternum;
modo autem non videtur & prope

eſt; tune autem videbitur & prope
non erit, quia videri poterit, & non
poterit inveniri. M
S. Aug. ſerm. 1I91. de Tempore
c. 16. Nunquam Deus ſpernit pœni⸗
tentiam, ſi ei ſinceré & ſimpliciter
offeratur; ſuſeipit, libenter aceipit,
amplectitur, facit omnia;, quatenus
eum ad priorem ſtatum revocet.

Articulus III.

Jerem. 31⸗ 18. Converte me &
convertar.
S. Ambrol. lib. 10. in Lucam.
Quos Elſus re ſpicit, plorant delictum;

negavit Petrus & non flevit, quia non-
reipexerat Dominus; negavit ſecundo

& non flevit, quia nondum reſpexe-
rat Dominus; negavit tertio, & re-

ſpexit Eſus, & ille amariſſimè flevit.
S. Hieron in c. 31I. Jerem. Vide
quantum ſit auxilium Dei, & quam

fragilis humana conditio, ut hoc ip-
ſum, quod pœnitentiam agimus, niſi
nos Dominus ante converterit, & niſi
Dei niramur auxilio, nequaquam
implere valeamus.
Iſai 38. 15. Recogitabo tibi om-
nes annos meos in amaritudine ani-
mæ meæ.
Pſ. 0ο4. Iniquitarem meam ego
cognoſco, & peccatum meum eſt con-

tra me ſemper.

8S. Aug. ſerm. 7. de Tempore.

Quando ſic pœnitens, ut tibi ama-

rum ſapiat in animo, quod ante dulce
fuit in vita, & quod te prius oblecta-
bat in corpore, ipfüm te cruciat in

mente, jam tunc bene ingemiſcis

apud Deum & dicis, tibi ſoli pec-
Caviz &C

§. Greg Homil. 34 in Evangel.
& 3. Part. Curæ Paſtoral. c. 31. Ad-

monendi ſunt, qui admiſſa deſerunt,

neque tamen plangunt, ne jam rela-
xatas &ſtiment culpas, quas etſi agen=
do non multiplicant, nullis tamen fle-
tibus mundant.
Joël 2 13. Scindite corda veſtra;
& non veſtimenta veſtra-
S. Ambrol. lib. 2z de pœnit. C. 6.
Sed audiunt, qui agunt pœnitentiam,
quomodo agere debeant, quo ſtudio,
quo affectu, qua mentis intentione,

qua intimorum concuſſione vikce-

rum, qua cordis converſone 5 vide,
inquit, Domine, quia tribulor, venter
meus turbatus eſt à fletu meo, con-⸗
verſum eſt cor meum in me Thren.
I. 20. ⸗⸗
Deuteron. 4. 29. Cumque quæ-

ſieris ibi Dominum Deum tuum, in-

venies eum, ſi tamen toto corde quæ-
ſieris, & tota tribulatione animæ tuæ-

S. Cyprian. I. de lapſis circa finem.

Si quem de tu's charis mortalitatis
exitu perdidiſſes, ingemiſceres do-
lenter & fleres, facie inculta, veſte
mutata, neglecto capillo, vultu nu-
bilo, ore dejecto indicia mœroris
oſten-

lenen
ei

Nlce

Aiſi
dn
et

l
3,4
enn,
nr
NetkH

eh

) & ( ℳ

oſtenderes; animam tuam miſera per-
didiſti, ſpiritualiter mortua fupervi-

vere hic tibi, & ipſa ambulans funus

tuum portare cœpiſti; & non acriter
plangis, non jugiter ingemiſcis? &c.

Matth. 10. 37. Qui amat patrem
aut matrem plus quam me, non eſt
me dignus; & qui amat filium aut
filiam ſuper me, non eſt me dignus.
S. Ambroſ. lib. 2. de pœnit. c. 10.

Dum dolemus admiſſa, admittenda

excludimus, & fit quædam de con-

217

demnatione culpæ diſciplina inno.
centiæ. P MMMVMD
Eph. 4. 22. Deponere vos ſecun-
dum priſtinam converſationem vete-
rem hominem. renovamini autem

ſpiritu mentis veſtræ.

S

Luc. 15. 19. Jam non ſum dig-

nus vocari Klius tuus; fac me ſicut
unum ex mercenariis tuis.
S. Ambroſ. in Pſ. 32. Qui pœni-
tentiam agit, offerre ſe debet ad pœ-
nam, ut hic puniatur à domino, non
ad ſupplicia æterna ſervetur.

Articulus IV.

Luc. 15. 18. Pater, peccavi in
coœlum & coram te.
Pſ. 122. 2. Ecce ſicut oculi ſer-
vorum in manibus dominorum ſuo-⸗
rum, ſicut oculi ancillæ in manibus
dominæ fuæ, ita oculi noſtri ad Do-

minum, donec miſereatur noſtri.

S. Hieron, in Comment. ad c. I.
Vult Deus, ut primum ejus fllii
ſimus, & bonum voluntate facia-
mus; ſi hoc conſequi nolumus, ut
ſaltem nos ſervos habeat, à malis
per ſuppliciorum formidinem receda-

mus, ut de timore ſervorum ad gra-
tiam filiorum tranſeamus.
8. Aug. in Pſ. 127. in illud: Bea-
ti omnes gqui timent Dominum. Iile
timor nondum caſtus, præſentiam Do-
mini & pœnas timet; timore facit
quidquid boni facit, non timore amit-
tendi bonum illud, ſed timore pa-
tiendi illud malum; non timet, ne
perdat amplexus pulcherrimi ſponfi,
ſed timet, ne mittatur in gehennam;
bonus eſt & iſte timor, utilis eſt.
I. Petr. 4. 8. Charitas operit mul-
titudinem peccatorum.

Articulus V.

§.

1. Joan. 1. 9. Si confiteamur pec-
cata noſtra, fidelis eſt & juſtus, ut re-
mittat nobis peccata noſtra, & emun-
det nos ab omni iniquitate.
S. Aug. Homil. 49. ex homil. 50.
Nemo fibi dicat, occultè ago, apud

R. P. Bougeant, S. Tabul. Teat.

1.

Deum ago; ergo ſine cauſa dictum
eſt: quæ ſolveritis in terra ſoluta
erunt & in cœlo; ergo ſine cauſa da-
tæ ſunt claves Eccleliæ Dei? fruſtra-
mus Fvangelium, fruſtramus verba
Chriſti.
Lllil Idem

812 ) £ (ℳ

accipiendum videtur, quam id quod

Idem I. 20. de civit. Dei. C. 9. in
illud Apocalypſis: Et vidi ſenes, & c.
Non hoc putandum eſt de ultimo ju-
dicio dici; ſed ſedes præpoſitorum &
ipſi præpoſiti intelligendi ſunt, per
quos Eccleſia nunc gubernatur; ju-
Gicium autem datum nullum melius
Concil. Trid. ſeſt. 14 cap. 5. ex
S. Hieron. Qui ſcienter aliqua reti-
nent, nihil divinæ bonitati per ſa-
cerdotem remittendum proponunt;
ſi enim erubeſcat ægrotus vulnus me-
dico detegere, quod ignorat, medici-
na non curat; colligitur præterea;
eas circumſtantias in confeſſione ex-
plicandas eſſe, quæ ſpeciem peccati
mutant. .
S. Carol. in inſtruét. confeſſ. tom.
1I. act. Eccleſ. Mediol. Part. 4. Con-
feſſor circumſtantias peccati ſpeciem
mutantes aut augentes apprimè ſciat;
nam hæ duæ circumſtantiarum ſpe-
cies debent neceſſariò explicari.
S. Bernard. ſerm. 40. de diverlſis.
Poſt cognitionem ſui, poſt pœniten-
tiam mentis, poſt dolorem cordis,
§.

Origen. Hom. 2. in Pfſ. 37. Cir-

cumſpice diligentius, cui debeas con-

fiteri peccatum tuum, proba priùs
medicum, cui debeas cauſam languo-

dictum eſt: quæ ligaveritis in terra
ligata erunt & in cœlo; unde Apo-
ſtolus: quid enim mihi eſt, inquit,
de his, qui foris ſunt, judicare? non-

ne de his, qui intus ſunt, vos judica-

tis? I. Cor. 5. 12.

2.

ſequitur confeſſio oris...ſed & ipſa
triplex eſt. . cdebet enim eſſe vera,
nuda & propria. illa vera confeſ-
ſio eſt, quæ de mentis contritione
deſcendens, nec timore cogitur, nec
fictione palliatur, ſed in ſpiritu con-
tribulato profert ea, quæ ſentit; nu-
dam autem eam eſſe oportet, & to⸗
tius abſconſione exutam velamine;
quid enim prodeſt partem peccatorum
dicere & partem celare? ex parte
mundari, & ex parte munditiæ de-
ſervire? omnia nuda & aperta
ſunt oculis Dei; Hebr. 4. 13. & tu
illi aliquid abſcondis, qui Dei locum

in tanto obtinet ſacramento? oſten-

de & denuda, quæcunque cor tuum
dilacerant; detege ut ſentias operam
medicantis.

ris exponere, qui ſciat infirmari cum
infirmante, flere cum flente, qui con-
dolendi & compatiendi noverit diſci-
plinam.

Articulus VI.

§.
S. Aug. in Pſ. yo. Impunita pec-
cata eorum, etiam quibus ignoſcis,

non dimiſiſti; ſic prærogaſti miſeri-
cordiam, ut ſervares & veritatem;

ſ
ntn

e

imen
ln
ulle

en
Cl
aitor
he
tuc
7
Mle,
Mn
e
iel
en
1

Oce

Oe
Nu
E

n

3

⸗

X ) (ℳ

ignoſeis confitenti, ignoſeis ſed ſeip-
ſum punienti; ſic ſervatur miſericor-

dia, & veritas.

S. Greg. M. lib. 9. Moral. c. 27.
Procul dubio Dominus delictum ſine
ultione non deſerit; aut enim ipſe hoc
homo in ſe pœnitens punit, aut hoc
DEUS cum homine vindicans per-
cutit.
S. Chryſoſt. Hom. de pœnit. &
confeſſ. Ne peccantes & inulti ma-
nentes non efficeremur deteriores.

§.

Conc. Lateran. 4. ſub Innoc. 3.
cap. 62. Quia per indiſcretas & ſu-
perfluas indulgentias, quas quidam

819
2. Cor. I. 24. Adimpleo ea, quæ
deſunt Paſſionum Chriſti.
2. Cor. 4. 17. Momentaneum &
leve tribulationis noſtræ æternum glo-
riæ pondus operatur in nobis.
Petrus Damiani in ſerm. 2. de S.
Andrea. Ne tibi blandiaris, ſi gravi-
ter peccanti levior pœnitentia à man-
ſueto vel diſſimulante dictatur; cum
in purgatoriis ignibus perficiendum
ſit, quidquid hic minùs feceris.

2.

prælati facere non verentur, & cla-
ves Eccleſiæ contemnuntur, & pœ-
nitentialis ſatisfactio enervatur.

CAPUT VI.

Articulus I.

Jacob. f. 14. Infirmatur quis in
vobis? inducat presbyteros Eccle-
ſiæ, & orent ſuper eum, ungentes
sum oleo in nomine Domini, & ora-

tio fidei ſalvabit infirmum, & alle-
viabit eum Dominus; & ſi in pecca-
tis ſit, remittentur ei.

CAPUT VII.

Articulus I.

§.
S. Chryſoſt. lib. 3. de ſacerdot.-
Sacerdotium in terra peragitur; ſed
in rerum cœleſtium claſſem ordi-
némque referendum eſt; atque id
perquam merito; quippe non morta-
lis quispiam, non Angelus, non Ar-
changelus, non alia quævis creata

1I.

potentia, ſed ipſe Paraclitus ordi-
nem ejusmodi diſpoſuit.
S. Gregor. M. lib. 4. Comment.
in lib. Reg. c. 5. Is, qui promovetur „
bene foris ungitur, ſi intus virtute
ſacramenti roboretur.

LiliI 2

Luc.

820 (ℳ

Luc. 22. 19. Hoc facite in meam
commemorationem.

Joan. 20. 22. Accipite Spiritum
ſanctum; quorum remiſeritis pecca-

2

ta, remittuntur eis, & quorum reti-
nueritis, retenta ſunt.
Matth. 28. 19. Euntes docete o-
mnes gentes, baptizantes éos, in no-
mine Patris & Filii, & Spiritus fancti.

CATP UT VII.

Articulus I.

Geneſ. 2. 24. Quamobrem relin- in carne und.

quet homo patrem ſuum & matrem,

Matth. 19. 6. Quod Deus con.

& adhærebit uxori ſuæ, & erunt duo junxit, homo non ſeparet.

Articulus IV.

§.

8S. Bernard. lib. 3. de Conſiderat.
ad Eugenium. P. c. 4. Ubi neceſſitas
urget excuſabilis diſpenſatio eſt, ubi
utilitas provocat diſpenſatio laudabi-

—

3
lis eſt; utilitas dico, communis, non
propria; nam cum nihil horum eſt,
non planeè fidelis diſpenſatio, ſed cru-
delis diſſipatio eſt.

Articulus V I.

§. Chryloſt. ſerm. 21. in Epiſt. ad
Ephelſ. c. 6. Non dicit, diligite ipſos:
ad hoc enim eos etiam invitos ipſa

natura impellit ſed. ne pro-
vocetis ad iracundiam liberos veſtros

.. . . ſed educate ipſos in eruditione
& correptione Domini. vjis filium

tuum eſſe morigerum? ab initio ipſum
educa in eruditione & correptione Do-
mini. Ne putes ſuperfluum eſſe ſi di-
vinas ſoripturas audierit, nam ille hoc
primum audiet: honora patrem tuum
& matrem tuam .nam quomodo
non abſurdum eſt ad diſciplinas mitte-
re liberos, & ad præceptores & ad hu-

jusmodi inſtitutionem omnia facere,
in eruditione verò ac correptione Do-
mini ipfſos non educare? Deum illis
exemplum facientes eos à primævi
ætate ſcripturarum lectioni vacare
.. . . maximée vos mulieres, celebres
illas mulieres æmulamini. Peperiſti
puerum? imitare Annam. Diſce quid
fecerit illa; mox illum ſubduxit at-
que obtulit in templum neque
dicebat, expectabo donec creicat pu-
er, ut rebus mundanis antea utatur.
Permittam ut paululum puerili ætati
immoretur, ſed rejectis his omnibus
mulier unum duntaxat intendit, quo
mod⸗

Net

Gnns
ln

1

W
1 1
Kn

.) (ℳ.

modo ſtatim ab ipſis vitæ exordiis
ſpirirualem imaginunculam Deo fi=
gendam offerret ne quæras quo-
modo vitam longam vivat, ſed quo-
modo vivat perpetuam & fine caren-
tem ne cüres ut rhetorem ex

ipſo facias, ſed ad philoſophiam eru-
di iſta non dico ut prohibeam

erudire pueros, ſed ut prohibeam ne
iſtis ſolis intendatur.
Idem lib. 3. Adverſ. vituperat.

vitæ monaſt. Veluti deditâ operâ li-

beros veſtros omni ſtudio perdere
curetis, ita univerſa illos facere jube-
tis, quæ qui faciunt ſalvi eſſe non
poſſunt; id ſi placet aliquantòô altius
conſideremus, cœleſtibus evangeli-

um vocibus intonans: væ; inquit, ri-

dentibus; vos illis quotidie innume-
ras risis occaſiones præbetis; væ di-
vitibus: vos contra ut illi pecunioſis-
ſimi fiant, univerſa molimini; væ cum
vobis benedixerint homines; vos au-
tem, & quidem ſæpe; ut laudes fa-
vorésque populares conſequamini,
omne patrimonium effunditis. Kur-
ſusque qui fratrem contumeliis affe-
cerit, ſempiternis ignibus obnoxius
fit, vos autem & imbecilles eſſe pu-
tatis & timidos qui tacitè ſibi illatas

contumelias fuerunt. Imperat Chri-
ſtus pugnâ & ultione abſtinere vitz
cœleſtis æmulos: at vos in ejusme-
di peſtibus illos ſemper enutritis, &cc.
S. Chryloſt. ibidem ut ſupra. Ne-
que iſtud ſolum indignum, & iniquum
eſt quod Chriſti præceptis contraria
docetis, verum quod favorabilibus
appellationibus vitia obducitis; quip-
pe circenſibus ludis & reliquis ſpecta-
culis intereſſe jugiter urbanitatem,
& facetias vocatis: divitiis affluere,
liberalitatem, gloriam amare, magna-
nimitatem: arrogantiam, confiden-
tiam: prodigalitatem, clementiam,
injuſtitiam fortitudinem eſſe aſſeren-
tes. Tum vero quaſi non hæc ſuffi-
ciat decipula, virtutem quoque con-
trariis nominibus obnubitis: ruſtici-
tatem quidem pudicitiam vocantes,
formidinem modeſtiam; imbecillita-
témque, juſtitiam; contemptúmque
faſtũs & gloriæ ſervilis eſſe animi exi-
ſtimantes; malormque tolerantiam,
ignaviam & infirmitatem: tanquam
profecto metuentes, ne ſi tandem ve-
ram & propriam harum rerum ap-
Pellationem ab aliis audierint, effugi-
ant ejusmodi perniciem fili.

Articulus V II.

I. Cor. 10. 22. Omnia mihi li-

cent, ſed non omnia expediunt: om.

C AP U T

nia mihi licent, ſed non omnia ædi-
ficant.

IX.

Artieulus I.

§. Chryſoſt. Homil. 30. in Geneſ-

Nam ſi homini quis loquatur virtute
Llill 3 przæ-

822 X,) (ℳ

prædito non parvum inde fructum
recipiet. Quantis bonis fruetur is, cui
cum Deo colloquium fuerit ? oratio
enim colloquium eſt cum Deo.
S. Gregor. Nyſff. lib. de orat. Do-
mini. Nihil ex his, quæ per hanc vi-
tam coluntur & in pretio ſunt, ora-
tioni præſtat.
Luc. 28. 1. Oportet ſemper ora-
re, & nunquam deficere.
S. Baſil. Hom. in Mart. Julittam.
quæ eſt 5. inter hom. varior. argu-
ment Simul & in actionibus,
quæ per omnem vitam intento ſtudio
perficiuntur ad præſcriptum virtutis
juxta Paulum: ſive comeditis, ſive
bibitis, ſive quid facitis, omnia ad
gloriam Dei faeite. Aceumbens menſæ,
ora. Eſitans panem, largitori gra-
tiam rependito; ſuffulciens, firmans-
que infirmas corporis vires vino, ejus
fac memineris, qui hoc te dono im-
pertivit, ad inſerendam cordi tuo læ-
titiam; & ad multiplicium infirmita-
tum non mediocre ſolamen. Nulla
eſt tibi edulii ſumendi neceſſitas? ca-

ve te prætereat ejus memoriam cujus

Hiberali beneficio ventrem expleſti;
tunicam indueris? gratias agito beni-
gno datori. Amiciris pallio? fac in
te augeſcat interior in Deum chari-
tas qui integumenta gratuito largitus
eſt hyemi æſtatique accommoda, qui-
bus & vita conſervatur & obveletur
turpitudo. Tibine dies expletus ab-
iit? illi referto gratiam qui ſolem qui-
dem nobis nihil tale commeritis in-
dullit in diurnæ operationis miniſte-

rium, ignem vero contulit illuſtran-

dæ nocti, utque ſubſerviat reliquis vi-

tæ Ccommoditatibus. Ipſa rurfus nox
alias adorationem ſuggerere poſſit,
conciliareve oceaſiones. Etenim ſi
quando in cœlum ſuſpexeris, cum in
eximiam ſyderum pulchritudinem o=
culorum aciem defixeris preſliùs, ho-
rum viſibilium ſuppliea Domino, uni-
verſorum longe optimo artifici pro-
cide Deo & cole eum, qui cuncta
hæc in ſapientià condidit. Sanè ad
eum modum indivulsé & continen-
ter oraveris, non quidem ſi verbis
modo orationem expleveris tuum,
verius ubi omnis prorſus vitæ tuæ
ratio atque inſtitutum divinæ te con-
formarit voluntari, ſie ut iſta ipſa di-
ci & eſſe promereatur continens quæ-
dam & indivulſa oratio.
8. Chryſoſt. Hom. 2. de orat. in-
ter hom. de Diverſis. Nam ubicun-
que ſi potes altare tuum conſtitue-
re. Nihil enim locus prohibet, nec
impedit tempus; ſed etſi genua non
flectas, etſi pectus non percutias, nec
manus in cœlum exktendas, ſi men-
tem ſolum ferventem exhibeas, ora-
tionem perfectam conſummaveris.
Licet enim & forum petentem, & ſo-
lum ambulantem prolixas orationes
facere. Licet & in officinâ ſeden-
tem, & pelles ſuentem, animam Deo
dedicare. Licet enim ſervo & menti;
& aſcendenti, & deſcendenti, & cu-

linæ aſtanti,; cum ad eceleſiam ire

non poterit, orationem facere pro-
lixam. &c.
.
Articu-

e
gin
tiunn
tiin!
,CNi

ene

lite
ou
inr
Nen
Nire
Nein
tun
lec

r

d
diar⸗
line⸗
tyle
A
Ner
ei

) (ℳ, 2

Articulus II.

Jacob. I. 6. Poſtulet autem in fide
nihil hæſitans.
Matth. 7. 7. Petite & dabitur vo-
bis: quærite & invenietis; pulſate
& aperietur vobis.
Ibid. 15. 8. Populus hic labiis me

honorat. Cor autem eorum longè eſt
Joan. 16. 23. Amen amen dico
vobis, ſi quid petieritis patrem inno-
mine meo fiet vobis.

Articulus III.

Matth. 6. 33. Quærite ergo pri-
mum regnum Dei & juſtitiam ejus &
hæc omnia adjicientur vobis.
Marc. 10. 28. Neicitis quid petatis.
Iſai. 43. 24. Servire me feciſti in
peccatis tuis.
8. Auguſt. in Pſ. 85. ſerm. ad Pleb.
in Pervigil. & c. Porro ſi Deum pro-
pterea invocas ut veniat ad te pecu-
nia, ut veniat ad te hæœæreditas, ut ve-
niat ſæcularis dignitas, illa invocas,
quæ vis ut venjant ad te; ſed Deum
tibi adjutorem ponis cupiditatum,
non exauditorem deſideriorum

recurrite ad ſcripturas: exauditur dia-
bolus, non exauditur Apoſtolus. .
dæmones. . perierunt ſe ire in por-
cos, & conceſſum eſt eis; quomodo
non eſt Apoſtolus exauditus? . .. ter
Dominum rogavi ut eum aufferret à

me. exaudivit eum, quem diſpo-

nebat damnare, & non exaudivit
eum quem volebat ſanare, &c.
Idem tract. 73 in Joan. Si hoc ab
illo petitur unde homo lædatur exau-
ditus, magis metuendum eſt, ne quod
poſſet non dare propitius, det, iratus.

Articulus IV.

§.

Matth. 23. 9. Patrem nolite voca-
re vobis ſuper terram; unus eſt enim
pater veſter qui in cœlis eſt.
Malach. 2. 10. Nunquid non pater

Malach. I. 6. Filius honorat pa-
trem & ſervus Dominum ſuum; ſi er-
go pater ego ſum, ubi eſt honor me-
am, ubi eſt
us? & ſi Dominus ego ſum, ubi e
timor meus? . .
Apoc. A. 10. Procidebant viginti

I.
unus omnium noſtrum? nunquid non

Deus unus creavit nos? quare ergo

delſpicit unusquisque noſtrum fra=
trem ſuum?
2.
quatuor ſeniores ante ſedentem in
throno, & adorabant viventem in ſæ-
cula ſlæculorum & mittebant coronas
ſuas ante thronum dicentes; dignus
es Domine Deus noſter accipere glo-
riam & honorem & virtutem, quia tu
creaſti omnia. Ter-

824

Tertull. de Orat. Dom. Cum dici-

mus, ſanctificetur nomen tuum: id
petimus ut ſanctificetur in nobis,
qui in illo ſumus, ſimul & in cœteris
quos adhuc gratia Dei expectat.

) (ℳ

