pervenire peteſt, quia ſine ipſa nec
in hoc ſæculo quisquam juſtificatio-
nis conſequitur gratiam, nec in futu-
ro vitam poſſidebit æternam; & ſi

quis hic non ambulaverit per fidem,

non perveniet ad ſpeciem beatæ vi=
ſionis Domini JEſu Chriſti.

V!III.

Chriſti corpus diligit, qui divinæ reli-
gioni, qui Catholicæ fidei nihil præpo-
nit, non hominis cu uspiam authorita⸗
tem, non amorem, non ingen um,
non eloquentiam, non philotophiam,
ſed hæc cuncta deſpiciens, & in fide

fixus ſtabilis permanens, quidquid

univerſaliter antiquitus Eccleſtam

Hhhhh 2 Catho-

796

Catholicam tenuiſſe noverit, id ſo-
lum ſibi tenendum credendumque
decernit.
Epiſt. Agath. Pontif. & Romanæ
ſynodi in 6. cumenico Conc. Con-
ſtantinopol. Act. 4. Execratur enim
vera confeſſio pietatis juxta diverlſi-
tates temporum variari, ſicut nec
ipfe veritatem variari admittit, de
quo eſt ipſa vera confeſſio, qui dicit:
ego ſum & non ſum mutatus.
Jacob. 2. 17. Sic & fides, ſi non
habeat opera, mortua eſt in ſemet-
ipſa; ſed dicet quis, tu fidem ha-

Articulus

S. Ephrem in Reſponſ. ad tertiam
hanc interrog. Quomodo de hæreti-
cis &c. Hos itaque non oportet ama-
re, neque cum eis verſari, aut cum

X.) (ℳ

bes, & ego opera habeo: oſtende
mihi fidem tuam ſine operibus, &
ego oſtendam tibi fidem meam ex
operibus. Tu credis, quia unus eſt
Deus: benè facis; & dœmones cre-

dunt, & contremiſcunt; vis autem

ſcire, homo inanis, quoniam fides
ſine operibus mortua eſt? Abraham

pater noſter nonne ex operibus ju-

ſtificatus eſt, offerens filium ſuum
Iſaac ſuper altare? vides quoniam

fides cooperabatur operibus illius, &

ex operibus fides conſummata Eſt.

IX.

ipſis orare, cibumve ſumere, neque
in domum eos recipere;, neque avé
illis dicere, ne pravis illorum operi-
bus communicemus.

CAPVUT II.
Articulus I.

Pſ. 129. 5. Suſtinuit anima mea
in verbo ejus: ſperavit anima mea
in Domino; à cuſtodia matutina us-
que ad noctem ſperet IHfraél in Do-
mino, quia apud Deum milericordia
& copioſa apud eum redemptio.
Hebr. 10. 19. & ſeq. Habentes
itaque fratres. dfiduciam acceda-
mus cum vero corde in plenitudine
fidei, aſperſi corda à conſcientia ma-
la, & abluti corpus aqua munda te-
neamus ſpei noſtræ confeſſionem in-
declinabilem, fidelis enim eſt, qui
repromiſit.

Ibid. 35. Nolite itaque amittere

confidentiam veſtram, quæ magnam
habet remunerationem.
1. Joan. 3.21. Chariſſimi, ſi cor
noſtrum non reprehenderit nos, fi⸗
duciam habemus ad Deum.
S. Aug. lib. 3. de doctr. Chriſt. c.
10. Spes ſua cuique eſt in propria
conſcientia, quemadmodum ſe ſen-
tit ad dilectionem Dei & proximi,
cognitionémque proficere.
Idem in præfat. Enarrat. Pſ. 31.
Ut ergo ſperet regnum, habeat bo-

nam conſcientiam; & ut habeat bo-

nam

Rarl
ur.

oe

diſi

mag
cer⸗
Rie

Eint
nio
tare
Vul
ſpe
N

c.
met
tate
met
cor
mil
bus
Wee

0! Ule
hering,
N em:
Cln unne

Pnonezce

Cnlantt
Arh
erinuf
lüun lan
uonin
Eiling
undt

ke, neſn
egle/ 1
nr

=

AN.,) (ℳ.*.

Ram conſcientiam, credat & opere-
tur; quia quod credit, fidei eſt, quod
operatur;, charitatis eſt.

2. Timoth. 2. 5. Non coronatur;

niſi qui legitime certaverit.
2. Pet. I. 10. Quapropter fratres
magis ſatagite, ut per bona opera
certam veſtram vocationem & ele-
Gionem faciatis.
2. Cor. 21. Et vos cum eſſetis ali-

797

quando alienati & inimici ſenſu in
operibus malis; nunc autem recon-
Cciliavit in corpore carnis ejus per
mortem, exhibere vos ſanctos & im-
maculatos & irreprehenlibiles coram
ipſo: ſi tamen permanstis in fide fun-
dati, & ſtabiles & immobiles à ſpe
Evangelii &c.
PI 30. 2. In te, Domine, ſpe-⸗
ravi, non confundar in æternum.

Articulus II.

S. Aug. Hom. 21. ex quinqua-
gEinta. Si aliquis jam lapſus. G ni-
mio ſceleris pondere preſſus, deſpe-
rare jam cœpit, attendat quidem

vulneris magnitudinem, ſed non de-

ſperet medici poteſtatem, peccatum
cum deſperatione certa mors
S. Greg. M. lib. 33. Moral in Job.
c. I5. Ante culpam ergo juſtitiam
metuat, poſt culpam tamen de pie-
tate præſumat: neque ita juſtitiam
metuat, ut nulla ſpei conſolatione
convaleſcat, neque ita confidat de
miſericordia, ut adhibere vulneri-
bus ſuis dignæ pœnitentiæ negligat
medicinam; ſed quem præſumit pie

ſibi parcere, ſemper etiam cogitet &
diſtrictè judicare; ſub pietate taque
ejus ſpes peccatoris gaudeat, ſed ſub
diſtrictione illius pœnitentis correctio
contremiſcat; ſpes igitur pra ſumptio-
nis noſtræ habeat etiam morſum ti-
moris, ut ad corrigenda peccata ju-
ſtitia judicantis terreat, quem ad fi-
duciam veniæ gratia parcentis in-
vitat. .
Rom. 2. 4. An divitias bonitatis
ejus, & patientiæx, & longanimitatis
contemnis? ignoras, quoniam benig-
nitas Dei ad pœnitentiam te adducit.
Pf. 36. 3. Spera in Deo, & fae
bonitatem.

CAPUT III.

Articulus I.

Rom. y. y. Charitas Dei diffuſa
eſt in cordibus noſtris per Spiritum
ſanctum.
I. Cor. 13. 13. Fides, ſpes &
charitas tria hæc: major autem ho-

rum eſt charitas.
Luc. 10. 22. Diliges Dominum

Deum tuum ex toto corde tuo, ex

tota anima tua; & ex omnibus viri-
bus tuis, & ex omni mente tua; &
proximum tuum ſicut te ipſum.
S. Aug. ſerm. 105. de verbis Evan-
gel. Luc. II. aliàs 29. de verbis dom.
C. 4. Et hæc ipſa tria ſunt, fides, ſpes,
charitas, & hæc ipſa dona ſunt Dei.
. G& cCharitatem ab ipio accepimus,

Hhhhh 3 de

798
de quo dieitur: Cbaritas Dei diſfuſa
eſz in cordibus noftris per Spiritum
fanctum, qui datus ett nobis.
8. Proſper lib. 3. de vita contem-
plat. c. 13. (Charitas) ex qua quid-
quid boni eſt operis, vivit, ſub qua
obedientia creſcit, per quam patien-
tia vincit, propter quam carnalia
blandimenta devotio religioſa con-
temnit, ſine qua nullus Deo pla-
cuit, cum qua nec potuit aliquis pec-
care, nec poterit, hoc eſt charitas
vera, germnana; perfecta, quam
excellentiorem viam nominat S. Apo-
ſtolus; & verè ipla eſt via, quæ du-
cit per ſe ambulantes ad patriam:
quia ſicut ſine via nullus pervenit quoò
tendit, ita ſine charitate, quæ dicta
eſt via; non ambulare poſſunt ho-
mines ſed errare.
1. Cor. 13. I. Si linguis homi-
num loquar & Angelorum, charita-
tem autem non habeam, factus ſum
velut æs ſonans aut cymbalum tin-
niens; & ſi habuero proghetiam, &
noverim myſteria omnia; & omnem
ſcientiam; & ſi habuero omnem fi-
dem, ita ut montes transferam, cha-
ritatem autem non habuero, nihil ſum;
& ſi diſtribuero in cibos paugerum
omnes facultates meas, & ſi tradi-
dero corpus meum, ita ut ardeam,
Charitatem autem non habuero, nihil
mihi prodeſt.
S. Bernard. in Tract. de diligendo
Dee. Cauſa dihgendi Deum Deus
eit; modus ſine modo diligere 0b
duplicem autem cauſam Deum dixe-
rin propter ſeipfum dili gendum: five
hia nihil juſtius, ſive quia nihil di-

.) & (ℳ

ligi fructuoſius poteſt... vide que

modo, imò quàm ſine modo à nobis

Deus amari meruerit, qui prioripfe
dilexit nos tantus, & tantum, &
gratis tantillos & tales. quid quod
amor ipſe noſter non jam gratuitus

impenditur, ſed rependitur debitus.

.... Non ſine prœmio diligitur Deus,
etſi absque promii intuitu diligendus

ſit; vacua namque vera charitas eſſe

non poteſt, nec tamen mercenaria

eſt; quippe non quærit quæ ſua ſunt;

affectus eſt non contractus, nec ac-
quiritur pacto, nec acquirit; ſponte af-
ficit, & ſpontaneum facit; verus amor
leipſo contentus eſt, habet prœmium,
ſed id quod amatur.

Coloif. 3. 14. Charitatem habere,

quod eſt vincufum perfectionis.
I. Joan. 4. 17. In hoc perfecta eſt
charitas Dei nobiscum, ut fiduciam
habeamus in die judieii, quia ſicut
ille eſt & nos ſumus in hoc mundo;
timor non eſt in charitate; ſed per-
fecta charitas foras mittit timorem;
quoniam timor pœnam habet; qui
autem timet, non eſt perfectus in
charitate.
Pfſ. 3 3. 10. Timete Dominum om-
nes Sanécti ejus.
Heb. I1. 6, Accedentem ad Deum
oportet credere quia eſt, & quod in-
quirentibus ſe remunerator fſit.
Concil. Trid. ſefl. 6. c. 6. Diſpo-
nuntur autem ad ipſam juſtitiam, dum
excitati divinà gratiã & adjuti. 2à
disinæ juſtitiæ timore, quo utiliter
concutiuntur ad conſiderandam Dei
miſericordiam ſe convertendo in
ſpem eriguntur, fidentes Deum ſibi
pro-

Pop
lum
lige
9
(. 6.
Givin

le ir
cencd
1o
Tltat

elt,
latr
flar
TI
00
ini⸗
tati
olnt

Pla
der

lturtchn

igtrd

Churtu
Meſctuil
neluutr

1, Dt

zon
erusn
enI

lons
nin DW
mune
ſel

imore

bet,O

e

1,

D

) (ℳ

propter Chriſtum propitium fore; il-
lum tanquam omnis juſtitiæ fontem
diligere incipiunt.
S. Greg. M. lib. 10. Moral. in Job.
c. 6. Qua in re notandum eſt, quod
divinus ſermo, cùm Deum diligi præ-

Articulus II.

. N
Luc. 12. 49. Ignem veni mitte-
re in terram, & quid volo niſi ut ac-
cendatur.
I. Joan. 3. 19. Non diligamus ver-
bo neque lingua, ſed opere & ve-
ritate.
I1. Cor. 13. 4. Charitas patiens
eſt, benigna eſt; charitas non æmu-
latur, non agit perperam, non in-
flatur, non eſt ambitioſa, non quæ-
rit quæ ſua ſunt, non irritatur, non
cogitat malum, non gaudet ſuper
iniquitate, congaudet autem veri-
tati: omnia ſuffert, omnia credit,
emnia ſperat, omnia ſuſtinet.

8S. Proſper lib. 3. de vita contem-
plat. c. 13. Charitas eſt, ut mihi vi-
detur, recta voluntas, ab omnibus
terrenis ac præſentibus prorſus aver-
ſa; juncta Deo inſeparabiliter & uni-
ta, igne quodam 8. Spiritus, à quo
eſt, & ad quem refertur, incenſa; in-
quinamenti omnis extranea, corrum-
pi neſcia, nullo vitio mutabilitatis ob-
noxia, ſupra omnia, quæ carnaliter
diliguntur, excelſa, affectionum om-
nium potentiſſima, divinæ contem-
plationis avida, in omnibus ſemper
invicta, ſumma actionum bonarum;
ſalus morum, finis cœleſtium præ-
ceptorum &c.

799

cipit, non ſolum narrat ex que, ſed
etiam informat ex quanto, cum ſub-
Jjungit ex toto: ut videlicet qui per-
fectée Deo placere deſiderat, ſibi de
ſe nihil relinquar.

.

I. Cor. 10. 31. Sive ergo man-
ducatis, ſive bibitis, ſive aliud quid
facitis, omnia in gloriam D EI fa-
cite.
S. Aug. lib. 1. de doctr. chriſt. c.
22. n. 21. Hæc enim regula dilectio-
nis divinitus conſtituta eſt: Diliges,
inquit, proximum tuum ſicst teipfum:
Deuim verò ex toto corde, & ex tota
anima, & Hex tota mente; ut omnes
cogitationes tuas, & omnem vitam, &
omnem intellectum in illum conferas,
à quo habes, ea ipſa quæ confers 5
cùm autem ait toto corde, totâ ani-
mâ, tota mente, nullam vitæ noſtræ
partem reliquit, quæ vacare debeat,
& quaſi locum dare, ut alia re velit
frui; ſed quidquid aliud diligendum
venerit in animum, illuc rapiatur,
quô totus impetus dilectionis currit.
S. Thomas. 2,2. q.24. a. 8. in Corp.
Tunc eſt charitas perfecta, quande
diligit tantum quantum poteſt; quod
autem contigit tripliciter: une
modo ſic, quod totum cor hominis
actualiter feratur ſemper in Deum,
& hæc eſt perfectio charitatis patriæ,
quæ non eſt poſſibilis in hac vita, in
qua impoſſibile eſt propter humanæ
vitæ infirmitatem ſemper actu cogi-
tare de Deo, & moveri dilectione ad
ipſum, Aliò modô ut homo ſtudium
ſuum

ſuum deputet ad vacandum Deo
& rebus divinis, prætermiſſis aliis,
niſi quantum neceſſitas præſentis vi-
tæ requirit; & iſta eſt perfectio cha-
ritatis, quæ eſt poſſibilis in viâ, non
tamen eſt communis omnibus haben-
tibus charitatem. Tertiò modo ita,
quod habitualiter aliquis totum cor
ſuum ponat in Deo; ita ſcilicet quod

300 EW) (ℳ

nihil cogitet, vel velit, quod divinæ
dilectioni ſit contrarium & hæc per-
fectio eſt communis omnibus chari-
tatem habentibus.
Joan. I4. 21. Qui habet mandata
mea & ſervat ea, ille eſt qui diligit
me.
2. Joan. 6. Et hæc eſt charitas, ut
ambulemus ſecundum mandata ejus,

Articulus III.

Matth. 22. 40. In his duobus man-
datis univerſa Lex pendet & Pro-
phetæ.
Rom. 13. 8. Nemini quidquam de-
beatis, niſi ut invieem diligatis.
Qui enim diligit proximum, legem im-
plevit; nam non adulterabis, non oc-
cides, non füraberis, non falſum teſti-
monium diees, non concupiſces, &
ſi quod eſt aliud mandatum, in hoc
verbo inſtauratur; diliges proximum
tuum ſicut teipfum. Dilectio proxi-
mi malum non operatur; plenitudo
ergo legis eſt ipſa dilectio.
I. Joan. 4. 21. Et hoc mandatum
habemus à Deo, ut qui diligit Deum
diligat & fratrem ſuum-
S. Leo M. ſerm. 2. de Jejun. 10.
menſis, & collect. I. Cc. 2. Charitatis
Pietas perfecta eſſe non poteſt niſi di-
digatur & proximus. .
S. Bernard. traét, de diligendo

Deo. Poſtea verò ut perfecta ſit ju-

ſtitia diligere proximum, Deum in
causà habere neceſſe eſt; alioquin
proximum pureé diligere, quomodo
poteſt, qui in Deo non diligit? porrò
in Deo diligere non porteſt, qui De-
um non diligit; oportet ergo Deum
diligi prius ut in Deo poſſit diligi pro-
Xximus. =Wð
S. Aug. de Doctr. Chriſt. lib. I. C.
reſ. n. 29. Omnes æque diligendi
ſunt: ſed cum omnibus prodeſſe non
poſſis, his potiſſimum conſulendum
eſt, qui pro locorum, temporum;,
vel quarumlibet rerum opportunita⸗

tibus conſtrictius tibi quaſi quâdam

ſorte junguntur.
Matth. 5. 46. Si diligitis eos, qui
vos diligunt quam mercedem habe-
bitis? nonne & publicani hoc faci-
unt.

Articulus IV.

Matth. 6. 12. & ſeq. Dimitte no-
bis debita noſtra, ſicut & nos dimit-
timus debitoribus noſtris ſi enim
dimiſeritis hominibus peccata eorum,

.

dimittet & vobis pater veſter cæ-

leſtis delicta veſtra: fi autem non di-
miſeritis hominibus, nec pater veſter
dimittet vobis peccata veſtra.
Matth.

Vo
Ca

vol dir
Uibes e

betnute

Charir
Ancaue

kin ſtI

,Dauri
3 Ain
one
, llt
orn
lgjen

Nelen
lencte
tpon

G
nl
.

.
e

el

6

X (ℳ 201

Matth. F. 44. Diligite inimicos tris veſtri, qui ſolem ſuum oriri facir
veſtros, benefacite his qui oderunt ſuper bonos & malos, & pluit ſuper
vos, & orate pro perſequentibus, & juſtos & injuſtos.

calumniantibus vos: ut ſitis filii Pa-

Articulus V.

patiens eſt, &c. ut ſupra artic. 2.
teſt. 3.

S. Aug. lIib. de Moribus Eccleſ. Ca-
thol. c. 27. Homo igitur, ut homini
apparet anima rationalis, eſt mortali
atque terreno utens corpore; partim
ergo corpori, partim animæ hominis
benefacit, qui hominem qdiligit.
Dan. 12. v. 3. Qui autem docti
fuerint fulgebunt quaſi ſplendor fir-
mamenti, & qui ad juſtitiam erudi-
unt multos quaſi ſtellæ in perpetu-
as æ&t ernitates.
Jac. F. 19. Si quis ex vobis erra-
verit à veritate, & converterit quis
eum, ſcire debet, quoniam qui con-
verti fecerit peccatorem ab errore
viæ ſuæ, ſalvabit animam ejus à mor-
te, & Operiet multitudinem pecca-
torum.

S. Chryſoſt. Homil. 3. in Geneſ.
Nihil ita gratum eſt Deo, & ita curæ,
ut animarum ſalus talem igitur
habentes Dominum, tam miſericor-
dem, tam benignum, tam manſue-
tum, cum noſtræ tum fratrum no-
ſtrorum curam geramus; nam & hoc
noſtræ ſalutis argumentum erit & oc

caſio, ſi non ſolum pro nobis ipſis

folliciti; ſed & proximo utiles fueri-

K. P. Bougeant S. J. Tubul. Text.

mus, ipſum ad viam veritatis mana
ducentes, &c.
Idem Homil. I. in Genel. Cujus

ſtudium eſt docere proximum, is non

tam illi benefacit, quam ſibi ipſi ma-
gnam mercedem parat.
S. Greg. in 2. parte curæ Paſtor.
C. 4. Sit rector diſcretus in ſilentio,
utilis in verbo, ne aut tacenda pro-
ferat, aut proferenda reticeſcat; nam
ſicut incauta locutio in errorem per-
trahit, ita indiſcretum ſilentium hos,
qui erudiri poterant, in errore dere-
linquit.
Prov. 27. 9. Unguento & variis
odoribus delectatur cor & bonis amici
conſiliis anima dulcoratur.
Prov. 27. 6. Meliora ſunt vulne-
ra diligentis, quam fraudulenta oſcu-
la odientis.
Origen. l. 9. in Epiſt. ad Rom. c.
12. Si quis proximum ſuum diligat,
& cum errantem eum viderit non
commoneat, non corrigat, ſimulata
iſta charitas dicenda eſt.
Gal. 6. 2. Alter alterius onera
portate, & ſic adimplebitis legem
Chriſti.
Jac 5. 16. Orate pro invicem ut
ſalvemini.
Matth. 2 5. v. 34., Venite benedi-
cti Patris mei, poſſidete paratum vo-⸗-
bis regnum à conſtitutione mindi.
Jiiii Eſuxi.

302 E.,)

Eſurivi enim & dediſtis mihi mandu-
care: ſitivi & dediſtis mihi bibere:
hoſpes eram, & collegiſtis me: nu-
dus & cooperuiſtis me: infirmus &
viſitaſtis me: in carcere & veniſtis
ad me.
I. Joan. 3. 17. Qui habuerit ſub-
ſtantiam hujus mundi & viderit fra-
trem ſuum neceſſitatem habere, &
clauſerit vilcera ſua ab eo, quomodo
charitas Dei manet in eo?
S. Auguſt. in Pſ. 147. n. 23. Da
egenti fratri; cui fratri? Chriſto. .
Deus egere à te voluit, & tu manus
retrahis? ... erogari ſibi vult Deus
ex illo quod dedit; quid enim habes
quod non accepiſti? aut verô non di-
co Deo, ſed cuilibet de tuo das ali-

quid? de illius das qui jubet ut des;
prærogator eſto non invaſor.
Idem ennarrat., in Pl. 75. n. 9.
Tranſit vita iſta, & nihil inveniunt in
manibus ſuis, quia nihil poſuerunt in
manu Chriſti; vis aliquid invenire in
manibus tuis poſtea? noli contemne-
re modo manus pauperis, & reſpice
manus inanes, ſi vis habere manus
plenas.
Idem ſerm. 3. in Pſ. 36. Fœnera
Deo. da modica, accipe magna;
vide quam latè creſcat fœnus tuum;
da temporalia, accipe æterna; da ter-
ram, accipe cœlum.
Dan. A. 24. Peccata tua eleemo-
ſynis redime.

CATPUT IV.

8. Bernard. in parvis ſermon. 35.
Mis qui ſeducuntur ignari, eſt opus
prudentiã, quæ ab utilibus inutilia
diſcernit, & docet quid tenendum,
quidvè rejiciendum ſit.
Prov. 2. 3. Si. . inclinaveris
cor tuum prudentiæz ſcientiam
Dei invenies. II. Conſilium cuſtodiet
te & prudentia ſervabit te.
Matth. 10. Eſtote prudentes ſicut
ſerpentes. “
1. Cor. 9. 27. Omnis autem, qui
in agone contendit, ab omnibus ſe ab-
ſtinet; & illi quidem ut corruptibi-
lem coronam accipiant, nos autem
incorruptam.
S. Proſper lib. 3. de vità contem
plat. c. 19. Hæc virrus temperantia
ſi in animo habitat, libidines fronat;

affetus temperat, deſideria ſanta
multiplicat, vitioſa caſtigat, omnia in⸗
tra nos confuſa ordinat, ordinata
corroborat, cogitationes pravas re-

movet, inſerit ſanctas, ignem libidi-

noſæ voluptatis extinguit, animi te-
porem deſiderio futuræ remunera-
tionis accendit, mentem placid
tranquillitate componit & totam
ſemper ab omni vitiorum tempeſta-
te defendit.
Prov. 29. I. Fuit impius nemine
perſequente: juſtus autem quaſi Leo
confidens abſque terrore erit.
Eph. 6. 10. De cætero, fratres,
confortamini in Domino & in potentiâ

virtutis ejus; induite vos armaturam

Dei; ut poſlſitis ſtare adverſus inſi-

dias diaboli; quoniam non eſt nobis

collu⸗

bet es
ſ.
DVenin

oſlent

inverner
cohkene
kre nun

Nene

Pan

stuan
, s

eletn

Dtin
i
nit⸗
irin⸗

N

genit
4 16

tres
lend
tun
i
1

W

X ) & (ℳ 803

colluctatio adverſus carnem & ſan-
guinem, ſed adverſus principes & po
teſtates, adverſus mundi rectores te
nebrarum harum, contra ſpiritualia
nequitiæ in cœleſtibus. Proptérea
accipite armaturam Dei, ut poſſitis
refiſtere C.
§. Proſper. lib. 3. de vitâ con-
templat. c. 20. Is ergo, cui Dominus

eſt animi fortidudo, nullis carnalibus

deſideriis cedat, nullis voluptatibus
acquieſcat, ambitionem ac poôpula-
rem auram vincat, non eum pecuniæ
amor addicat, non acerbitas paſſio-
num damnormque ſubjiciat ab-
ſit ignavia, ne nos id deſperemus poſſe
quod poſſumus; abſit præſumtio vi-
tioſa, ne nobis hoc, quod per Dei gra-
tiam poſſumus, adſeribamus, quia ſive
BDei munere, quo fortes efficimur, de-
ſperemus; ſivé nos de noſtràâ poſſibili-
tate jactemus, idonei ad reiſtendum
vitiis eſſe non poſſumus. Et utique

animi fortidudo tam deſperandi igna-
viam debet excutere, quam jactantiæ
contraire. Rom. 13. 7. Reddite ergo
omnibus debita; cui tributum, tribu-
tum, cui vectigal, vectigal, cui timo-
rem, timorem, cui honorem hono-
rem.
S. Bernard. ſerm. 3. de Adventu
Dom. Juſtitia virtus eſt, quod ſuum
eſt cuique tribuens; tribue ergo tribus
quæ ſua ſunt. Redde ſuperiori, red-
di inferiori, redde æquali . . . . Re-
verentiam Prælato & obedientiam,
quarum altera cordis, altera corporis
eſt .ſic & fratribus noſtris, inter
quos vivimus, ipſo jure fraternitatis
& ſocietatis humanæ conſilii ſumus
& auxilii debitores porro ſi cui
forté Prælatus es, huic ſine dubio te-
netis debitor ſollicitudinis amplioris.
Exigit à te & ipſe cuſtodiam & diſci-
plinam. Col. 3. 14. vinculum perfe-

Kionis.

CAPUT V.

Rom. 5. p. Charitas diffuſa eſt in
cordibus noſtris per Spiritum ſan-
tum.
Pſ. 33. 10. Timete Dominum
omnes ſancti ejus. .
S. Auguſt. lib. 2. de Doctr. Chriſt.
c. 7. Anté omnia igitur opus eſt Dei
timore converti ad cognoſcendam
ejus voluntatem, quid nobis appeten
dum fugiendumque præcipiat. Ti
mor autem iſte cogitationem de no-
ſtrà mortalitate & de futurà morte
neceſſe eſt incutiat.

Jiiii 2

S. Bernard. in ſerm, ſeu Tract. de
7. donis Spirit. ſancti c. 7. Septi-

mum donum eſt Spiritus ſapientiæ

quidam internus ſapor ac ſuaviſſimus
guſtus; unde Pfalmiſta: guſtate &
videte: quoniam ſuavis eſt Dominus
. hoc divinæ ſapientiæ interno
guſtu ſuperna prælibamus videlicet
contemplantes quam amænum ſit an-
gelicis cœtibus intereſſe, ubi nil po-

terit quod diſpliceat eſſe, nihil quod

placeat abeſſe.

CA-

304 ) ( ℳτ
CAPUT VI.

Matth. F. 3. Beati pauperes ſpi-
ritu. beati mites dbeati qui
lugent. beati qui eſuriunt & ſi-
tiunt juſtitiam . ... beati miſericor-
des beati mundo corde. beati

pacifici... beati qui perſecutionem

patiuntur propter juſtitiam.

I. Joan. 2. 16. Quoniam omne
quod eſt in mundo concupiſcentia

carnis eſt & concupiſcentia oculorum
& ſuperbia vitæ.

CAYPU T VII.

Matth. 19. 17. Si vis ad vitam in-
gredi ſerva mandata.
Jac. 2. 14. & ſeq. Quid prode-
rit fratres mei, ſi fidem quis dicat ſe
habere, opera autem non habeat?
nunquid poterit fides ſalvare eum?
. .. ſi non habeat opera, mortua eſt
in ſemetipſã. .. Abraham pater no-
ſter nonnè ex operibus juſtificatus eſt
offerens Iſaac puerum ſuum ſuper al-

tare; vides quoniam fides coopera-

batur operibus illius, & ex operibus
fides conſummata eſt? videtis
quoniam ex operibus juſtificatur ho-
mo & non ex fide tantum ſicut

enim corpus ſine ſpiritu mortuum eſt,

ita & fides ſine operibus mortua eſt.
Rom. 6. 23. Stipendia peccati
mors. 5
S. Aug Ep. I0. ad Sixtum Preſ-
byt. Nullanéè igitur ſunt merita ju-
ſtorum? ſunt planè quia juſti ſunt;
ſed ut juſti fierent merita non fuerunt.
Juſti enim facti ſunt cum juſtificati
ſunt: ſed ſicut dicit Apoſtolus, juſti
ficati gratis per gratiam ipſius. Rom.
3. 24... Quod eſt ergo meritum
hominis ante gratiam quo meritè
ercipiat gratiam, cum omne bonum

meritum noſtrum non in nobis faciat
niſi gratia, & cum Deus coronet me-
rita noſtra, nihil aliud coronet quam
munera ſua? ſicut enim ab initio fidei
miſericordiam conſecuti ſumus, non
quia fideles eramus, ſed ut eſſemus
ſic in fine, quod erit in vità æternà
coronabit nos, ſicut ſcriptum eſt in
miſeratione & miſericordia Pſ. 102.
.„Unde & ipſa vita æterna quæ u-
tique in fine ſine fine habebitur, &
ideo meritis præcedentibus redditur:
tamen quia eadem merita, quibus red-
ditur non à nobis parta ſunt per no-

ſtram ſufficientiam, ſed in nobis facta

per gratiam etiam ipſa gratia nuncu-
patur, non ob aliud nili quia gratis
datur; nec ideo quia meritis non da-

tur, ſed quia data ſunt & ipſa merita

quibus datur, c.
Conc. Trid. ſeſſ. 6. e. 16. Atque ideò
benè operantibus usque in finem & in

Deum ſperantibus proponenda eſt vi-

ta æterna & tanquam gratia filiis Dei

per Chriſtum Eſum miſericorditer

promiſſa, & tanquam merces ex ipſius
Dei promiſſione bonis ipſorum ope-
ribus & meritis fideliter reddenda.

Conc, Trid, ibidem. Cum enim ille

, ipſe

eentie
n.
lamn on
nhilet
el

biͤleei
renne⸗
etanr
itiont
us,
teſen
tlern
nc
NN
nce
hitur
elcine
buse
e,
bisA
4Me
enn

ri
elr⸗
teite
1e
O

ipſe Eſus Chriſtus tanquam caput in
membra & tanquam vitis in palmites
in ipſo juſtificatos jugiter virtutem in-
fluat, quæ virtus bona eorum opera

ſemper antecedit, comictatur & ſubſe-
quitur, & ſine quà nullo pacto Deo
grata & meritoria eſſe poſſent.

CAPYUT VIII.

Matth. 1I0. 21. Qui perſeveraverit usque in finem, hic ſalvus erit.

CALPUT IX.

Rom. 8. 29. Nam quos præſcivit
& prædeſtinavit contormes fieri ima-
ginis filii fui, ut ſit ipſe primogenitus
in multis fratribus; quos autem præ-
deſtinavit hos & vocavit; & quos vo-
cavit hos & juftificavit; quos autem
juſtificavit illos & glorificavit.
Matth. 20. 16. Multi enim ſunt
vocati, pauci vero electi.
Matth. 7. 14. Quam auguſta por-
ta & arcta via eſt, quæ ducit ad vi-

tam, & quam pauci inveniunt illam:

S. Aug. in Joan. Evangel, c. 12.
tract. 53. n. 6. Non poterant credere,
quia hoc Iſaias Propheta prædixit.
Joan. 12. 39. Hoc autem Propheta
prædixit, quia Deus hoc futurum eſſe
præſcivit. Quare autem non pote-
rant? ſi àme quæratur, cito reſpondeo,
quia nolebant; malam quippe eorum
voluntatem prævidit Deus, & per
Prophetam prænunciavit ille cui ab-
ſcondi futura non poſſunt; ſed aliam

cauſam, inquis, dicit Propheta, non

voluntatis eorum; quam cauſam di-
cit Propheta? quia dedit illis Deus
ſpiritum compunctionis, oculos ut
non videant, & aures ut non audiant,
& excæcavit oculos eorum & indu-

ravit cor eorum. Iſai. g. 9. Etiam

hoc eorum voluntatem meruiſſe re-
ſpondeo. Sic enim excæcat, ſic ob-

durat Deus deſerendo & non adju-
vando: quod occulto judicio facere
poteſt, iniquo non poteſt. Hoc om-
ninò pietas Religioſorum inconcuſſum
debet inviolatumque ſervare, ſicut
Apoſtolus cum eandem difficillimam
quæſtionem tractaret. Quid ergo
dicemus inquit? nunquid iniquitas
eſt apud Deum? abſit. Rom. 9. 14.
Si ergo abſit ut ſit iniquitas apud De-
um; ſive quando adjuvat, miſericor-
diter facit, ſive quando non adjuvat,

juſtè facit, quia omnia non temerita-

te ſed judicio facit. Porrò ſi judicia
Sanctorum juſta ſunt, quanto magis

ſanctificantis & juſtificantis Dei: juſta

ergo ſunt ſed occulta.

Job. 7. I. Militia eſt vita hominis

ſuper terram.
Sap. 9. 13. Quis enim hominum
poterit ſcire conſilium Dei.
Job. 17. 8. Nunquid conſilium
Dei audiſti & inferior te erit ejus ſa-
pientia?
1. Cor. I. v. 20. Nennéè ſtultam
fecit Deus ſapientiam hujus mundi?
Jii ii 3 lIai.

—
S
.
„
S

306 X) £ ( AN

Iſai. 29. 14. Peribit enim ſapientia
à ſapientibus ejus & intellectus pru-
dentium ejus abſcondetur.

Ierem. 23. 20. In noviſſimis die.
bus intelligetis conſilium ejus.

Jerem. 32. 19. Magnus conſilio

& incomprehenfibilis cogitatu.

SECTIO III.

C APUTI.

Articulus I.

S. Auguſt. in Pſ. 73. Si diſcerni-
mus duo teſtamenta, vetus & novum,
non ſunt eadem Sacramenta, nec ea-
dem promiſſa, eadem tamen pleraque
præcepta. Sacramenta non eadem
quia alia ſunt dantia ſalutem, alia
promittentia Salvatorem. Sacra-
menta novi teſtamenti dant ſalutem,
Sacramenta veteris teſtamenti promi-
ſerunt Salvatorem.
Conc. Florent. in Doctr. de Sa-
cram. Eccleſiæ. Sacramenta veteris
legis non cauſabant gratiam, ſed eam
ſolum per Paſſionem Chriſti dandam
eſſe figurabant. Hæc verô noſtra &
coôntinent gratiam, & ipſam digne
ſuſcipientibus conferunt.

S. Auguſt. Tract. 20. in Joan. n. 3.

In aquâ verbum mundat, detrahe
verbum & quid eſt aqua niſi aqua?
accedit verhum ad elementum, &
fit Sacramentum.

Conc. Trid. ſeſſ. 7. de Sacram. in

genere. can. I. Si quis dixerit, Sacra-

menta novæ legis non fuiſſe omnia ²
Eſu Chriſto Domino noſtro inſtituta
.. . . anathelna ſit.

Ibid. Can. 6. Si quis dixerit, Sa-

cramenta novæ legis non continere

gratiam quam ſignificant, aut grati-

am ipſam non ponentibus obicem

non conferre, quaſi ſigna tantum ex-
terna ſint. , anathema ſit.

Articulus III.

Concil. Trid. ſeſſ. 7. de Sacram.
in genere Can. 12. Si quis dixerit,
miniſtrum in peccato mortali exiſten
tem, modo omnia eſſentialia, quæ ad
Sacramentum conficiendumwm, aut
conferendum pertinent, ſervaverit,

non conficere aut conferre Sacramen-
tum, anathema ſit.
S. Aug contra epiſt. Parmen. lib.

2. C. 10. n. 22 Omnia Sacramenta,
cum obſint indignè tractantibus, pro-

ſunt tamen ꝑer eos digne ſumentibus.

(„) 56.

Arti-

1

nde
1s
C
n.

unt

en

ln!
un

Ackun
1
e
Din

t, 8
Cuoe
t N
s

) e

Articulus IV.

Eugenius 4. in Decreto ad Arme-
nos. Per Baptiſmum enim ſpiritua-
liter renaſcimur: per confirmatio-
nem augemur in gratia & roboramur
in fide. Renati autem & roborati
nutrimur divinâ Euchariſtiæ alimo-
niâ; quod ſi per peccatum ægritudi-
nem incurrimus animæ per poeni
tentiam ſpiritualiter ſanamur; (piri-
tualiter etiam & corporaliter prout

animæ expedit per extremam unctio-

nem; per ordinem verè Eccleſia gu-
bernatur, & multiplicatur ſpirituali=
ter; per matrimonium corporaliter
augetur.
Conc. Trid. ſeſſ. 6. cap. 7. Unus-
quisque ſuam ſecundum menſuram
quam Spiritus S. partitur ſingulis

prout vult & ſecundum propriam

cuique diſpoſitionem & cooperatio-
nem.

Articulus V.

Conc. Trid. ſeſſ. 7. c. 13. Si quis
dixerit, receptos & approbatos Ec-
cleſiæ Catholicæ ritus in ſolenni Sa-
cramentorum adminiſtratione adhi-

beri conſuetos, aut contemni, aut ſine

peccato à miniſtris pro libitu omitti,
aut in novos alios per quemcunque

eccleſiarum paſtorem mutari poſſe,
anathema ſit.
S. Joan. Damaſe. in Serm. de De-
functis. Quæ Chriſtiana religio erro-
ris nexia ſuſcipit, & in tot ſæcula
ſervat inconcuſſa minimè vana ſunt,
ſed utilia, Deo placita, ſalutique no-
ſtræ conducibilia plurimum.

CxAPUT. II.
Articulus I.

S. Auguſt. Tract. 13. in Joan.
Quantumcunque catechumenus pro-
ficiat, adhuc ſarcinam iniquitatis ſuæ
portat; non illi dimittitur niſi cum
venerit ad Baptiſmum.
Matth. 28. 19. Euntes docete o-
mnes gentes baptizantes eos, in no-
mine l'atris & Filii, & Spiritus ſancti.

Matth. 3. 11. Ego quidem bapti-
20 vos in aquàâ in pœnitentiam; qui

autem poſt me venturus eſft.

ipſe vos baptizabit in Spiritu ſancto
& igni.
Joan. 3. 5. Niſi quis renatus fue-
rit ex aquàâ & Spiritu S. non poteſt
intreire in regnum Dei.
S. Clem. Epiſt. 4. ad Jul. & Juli-
an. Regenerato ex aquis & Deo re-
nato fragilitas prioris nativitatis, quæ
vobis per hominem facta eſt ampu-
tatur, & ita demum pervenire pote-
ritis ad ſalutem.
S. Ambrol. in lib. de his qui Myſt,
initi-

303 ) & (ℳ

initiantur. e. 4. Niſi baptizatus fuerit
in nomine Patris & Filii, & Spiritûs
ſancti, remiſſionem non poteſt accipe
re peceatorum, nec ſpiritualis gratiæ
munus haurire.
S. Thomas l. 2. ſent. ſuper diſt.

Articulus II.

S. Chryſoſt. Homil. 24. in Joan.
Ter iſtud fit, ut hinc Patris & Filii &
Spiritus ſancti virtutem intelligas hæc
omnia implere.
Tertull. de Bapt. c. 16. Eſt quidem

nobis etiam ſecundum lavacrum u-

num & ipſum, ſanguinis ſcilicet, de
quo Dominus: habeo, inquit, Baptiſ-
mo tingui, cum jam tinétus fuiſſet
.. . . hic eſt Baptiſmus qui lavacrum
& non acceptum repræſentat, & per-
ditum reddit.

28. q. I. art. 4. ad 4. Si quis in barba-

ris natus nationibus quod in ſe eſt fa-
ciat, Deus ſibi revelabit illud quod
eſt neceſſarium ad ſalutem vel inſpi-
rando;, vel doctorem mittendo.

1

S. Bernard. Tract. de Baptiſ. ad
Hugon. à S. Vict. C. 2. n. 6. Si ante
exitum reſipuerit & voluerit, & petie-
rit baptizari ſed mortis præoccupatus
articulo forté ohtinere nequiverit;
dum non deſit fides recta, ſpes pia,
charitas ſincera; propitius fit mihi
Deus quia huic ego ob ſolam aquam
ſi defuerit, nequaquam omnino poſ-
ſum deſperare ſalutem ſi qvis
aliter ſapit, viderit unde ſibi quod aſ-
ſerit periuaſerit.

Articulus III.

S. Baſil. in Exhortat. ad Bapt. quæ
eſt 13. inter homil., varior., argument-
Baptiſmus eſt captivorum & alieni
æris remiſſio, peccati mors, animæ re-
eneratio, amictus ſplendens, chara-

Ger indeprehenfibilis, cœli iter, re-

Articulus

S. Dionyf. Areopag. de Eecleſiaſt.
Hierarch. c. I. Neceſſario itaque pri=
mi illi noſtri ſacerdotalis muneris du-
ces; cum ex ſummâ ſuperſubſtantia-
lique deitate ipfi ſancti muneris pleni-
tudinem percepiſſent, & idipfum de-

inceps proferre & propagare à divi-

nâ bonitate mifli eſſeat, ipſique ut

gni cœleſtis conciliatio, adoptionis
gratia.
Rom. 8. 1 Nihil ergo nunc dam-
nationis eſt iis qui ſunt in Chriſto Efu.
Gal. 2. 29. Vivo ego jam non ego,

vivit verò in me Chriſtus.

IV.

qui tranſiſſent in Deum poſteros ad
divina provehere affectim cuperent,
viſibilibus fignis Sacramenta cœleſtia
texerunt. . & in humanis imagini-
bus res divinas ,„ materialibusque fi-

guris ſpiritualium majeſtatem, afque
in iis quæ nobis ſunt fam liaria ſum-
ma illa,„ & ſuperſubſtantialia partim

ſerip-

bedr
ſeli⸗
tgn
eli
do.

eli,
ei
e5

.

ſeriptis inſtitutionibus ſuis, juxta quod
ſacræ definiunt leges, nobis tradide-
runt, non modo profanæ multitudinis
cauſa. verum ob id quoque quod

hæc noſtra ſacratiſſima functio ſigni-

§.

S. Cypr. ep. 70. ad Januar. Opor-

tet ergo mundari & ſanctificari a-

quam prius à ſacerdote, ut poſſit ba-
§.
S. Chryſoſt. Homil. 21. ad Popul.
Antioch. Vocis illius recorderis,

quam dum Sacris initiareris, emiſiſti,

abrenuntio tibi, latana, & pompæ tuæ,
& cuhui tuo.
S. Ephrem in ſerm. de Compun-

ficativa eſt, plenâque ſiquis pro modo
& ratione captùs noſtri, indigétque
Viſibilibus figuris quibus veluti admi-
niculis ad eorum auguſtiorem intelli-
gentiam ſubvehamur., KZ

I.
ptiſmo ſuo peccata hominis qui bapti-
atur abluere.,

4.
Gtione animi tom. 3. Noveris quod
angeli in horàâ illà voces tuas & pa-
ta tua, abrenuntiationémque tuam
deſeripſerint, & in cœlis uſque ad hor-
ribilem illum judieii diem conſervant-
non pertimelſcis.

1. Pet. 2. 9. Genus electum, regale ſacerdotium, gens ſanéta.

CAPUT III.

Articulus I.

petrus Damian. ſerm. I. in Dedi-
cat. Eccleſ. Inde eſt quod decretales
