Marg.

17

Fſeqq.

z1
3 ſeq.

I ſeq.

1. 6.

II ſeqq.

Dero

20 ſeq.

erilo

9,Sh

ſchm
Genpe

eelſor

inon
Sonnt

dtit

Sind
Stedd

tarc

Giile

Regiſter.

e tr “èZDU Theil. Abſ! Cap Art.! Marz.
Dero oͤfftere Empfangung iſt nicht al⸗ . HS ders
1 lein nutzlich; ſondern auch zu einem
6 Chriſtlichen Leben nothwendig. 3 4 † pertot.
Sacrilegia, waos? ſeynd widers erſte Gebott. 3 2 3 4
. Schrifft erklaͤren, kommt denen gemeinen Men⸗
. ſchen nicht zu. ⸗ ⸗ 2 2 1 4 F
Was ſie ſeye? dero Buͤcher. ibid. art.
TT. per tot.
Wie dero Wahrheit erwiſen werde?
ibigdd. n. 5.
Welche Bibel die beſte ſeye? ibidem
1 N. 9.
Dero zerſchidener Verſtand. ibidem
n. 13.
Seynd nicht alle ſie zu leſen verbunden.
2 ibid. n. 15.
Sie leſen iſt nutzlich und nothwendig.
ibid. ſchaͤblich. ibid. n. 16.
Enthaltet nicht alle Glaubens⸗Articul.
5 4 ibid. art. 6. n. 1.
Schwoͤren, ob und wanns eine Suͤnd ſeye? 3 1 3 2 pen tot.
Vide Eydſchwoͤren.
GSerupel, deſſen Unterſchid vom Zweifel. 2 1 I1I 1 IIS ſeg.
Muß ausgeſchlagen werden.
Seelſorger, muß wie Chriſtus gutmuͤthig und
. ſtreng ſeyn. ⸗ ⸗ II à2 4 10
imony, wird gar leicht und offt begangen; wie? 2 37 6° 4 ſeq.
Sonntag, deſſen Hoheit und Heiligung. 3 2 1t pertot.
Item. ibid. Cap. 2. art. I. per tot. .
Wie derſelbe geheiliget werden muͤſſe? 3 1 pertot.
„%F 4 6 pertot.
Sortilegium, oder Loß⸗Kunſt. ⸗ ⸗ 3 H 3 1I,SE
Stands⸗Wahl, ders Wichtigkeit. ⸗ 3 3 † bertot.
Mittel darzu. ibid. n. 5. ſeqq.
Stand lediger, vide Cælibat. 2⸗ 3 4 4 pertot.
Starckmüuͤthigkeit, eine der Cardinal⸗Tugen⸗
den. ⸗5 2 à¾ 4 ⸗ 5
Stillſchweigen, deſſen Nothwendigkeit ⸗ 3 3 3 ⸗ 3
en ,⸗ was ſie ſeye? ⸗ 1 z3 6 3 29
uͤnd Adams. ⸗ 1 11 I1 2 1
WMUMU Bbbbb 3 Ders

vorbehalten iſt. 5 ⸗
Suͤndfluth, dero Beſchreibung. 2
Synagog, was dieſes Wort heiſſe? ⸗

Tauf, was er ſeye? deſſen Nothwendigkeit,

Regiſter.
Dero Straf. ⸗ 2
Ketzereyen darwider. ibid. n. 3.
Was und wie vilfach ſie ſeye ?
Actual- oder wirckliche Suͤnd: was
ſie ſeye? ibidem n. 2. & art. 5. per
totum.
Fremde Suͤnden, wie ſie geſchehen 2
ibid. n. 2. art. 1. art. 4. n.
Suͤnd kommt vom Olßbrauchs des
freyen Willens. ibid. n. 3. art. 1.
Wird feprilti an ſich ſelbſt, oder in
ihrer Urſach. ibid. n. . art. I.
Suͤnden der Boßheit und Gebrech⸗
lichkeit. ibid. n. 11. art. 1.
Tod⸗und laͤßliche Suͤnd. ibid. art. 2.
Per 10t.
Todſund, was ſie ſeye? dero Wirckun⸗
gen. ibid. n. 2. 3. ſeq.
Laͤßliche Sund. ibid. n. 6. ſeqq. dero
Schaͤdlichkeit und Schwere. n. 10.
Die ſiben Haupt⸗Sunden. ib. art. 3.
pér tot.
De Sunden in Hei Geiſt. ibid. art.
4. n. I. ſeq.
Die Suͤnden ſo in Himmel ſchreyen.
ibid. n. 3.
Die Aergernuß oder fremde Suͤnden.
ibid. art. 4. n. 4.
Schaͤdlichkeit der Suͤnd.
Dero Schywere erhellt aus der Menſch
werdung. ⸗ 5
Sie muſte eine unendliche Genugthu⸗
ung haben. ⸗
Suͤnden dero Abſolution dem Oberen

N

N X “

I ſeqq.

liſnmen

Laſel, d

, wa

Uſen

dten

1
1
1
1

Regiſter.
Deſſen Erfordernuß. . ⸗

Deſſen Wirckungen. ibid. art. 3.
Deſſen Ceremonien und dero Bedeu⸗
tung. ibid. art. 4.
Deſſen Verpflichtung gegen GOTT.

ibid. n. 7.

Pfetterich und GOtten; dero Erforder⸗

nuß und Pflichten. ibid. à n. 3. ſeq.
Ketzereyen darwider. ibid. n. 9.

Teſtament mit Bedachtſomkeit zu machen.
Teufel, dero Geſchaͤfft. Vorlaͤufiger Unterricht.
Dero Gewalt. ⸗ ⸗
Tod, was? durch was? waͤre nicht, wann Adam
nicht geſuͤndiget haͤtte. ⸗
Warum die Menſchen demſelben un⸗
terworfen ſeyen? ibid. n. 4.
Er iſt gewiß und ungewiß. ibid. n. 5.
Warum ungewiß? n. 6.
Denm Gerechten erfreulich. ibid. art. 2.
per tot.
Wie darnach zu ſeufzen erlaubt und
nicht? ibid n. 2.
Denen Unbußfertigen iſt er erſchroͤcklich.
ibid. art. 3. per tot.
Ob ſie ſich gleich auch im Tod zu bekeh⸗
ren ſcheinen. ibid. n. 3.
Deſſen Vorſtellung nutzlich und noth⸗
wendig. ibid. art. 4.
Bereitung darzu nothwendig; wie? ib.
art. 4. per tot. n. 10.
Der Freunden ꝛc. nicht unmaͤſig zu be⸗
weinen. ibid. n. I1.
Todſuͤnd, vide Suͤnd.
Toͤdten, was darunter verſtanden werde?

Iſt keinem Menſchen eigenmaͤchtig je⸗

mahl erlaubt. ibid. n. 2.

2

XN X D

Sondern allein denen Regenten und
Richteren. n. 3. ſeq.

X N +£

Theil. Abſ.

3

6 per

Capß.

X —

Art.

2 2 per-

A N +

tot.

Marg.
tot.

Sich

Regiſter.
Sich ſelbſt zu toͤdten verbotten.

Tradition, iſt nothwendig.
Was ſie ſeye? ibid. n. 2. Der⸗ Anfaͤn⸗
ger ibid. n. 3.
Dero Gewißheit. ibid. n. F5. Iſt nie⸗
malen geaͤndert worden. ibid. n. 6.
Iſt auch unveraͤnderlich. ibid. n. 4.
Es gibt auch falſche. ibid. n. 4.
Traͤgheit, was ſie ſeye? ⸗ ⸗
Troͤckne des Gemuͤths, nicht boͤß noch ſch ihlich.
Tugenden, Theo logiſche. ⸗
Fuͤrnemliche eines Chriſten. ⸗

Verdienſt, was darzu erfordert werde? vide

Werck. ⸗ ⸗ .
Ob und wie man fuͤr andere verdie⸗
nen koͤnne? ibid. n. 10.

I. 3. 2.3.6.4 Können verlohren und wider erlangt

wDarden. ibic. n. 8. ſeq. R
Ketzereyen dagegen. ibid. n. 11.
Verleumdung, wie ſie geſchehe? ⸗ ⸗
Zu was ſie verpflichte? ibid. n. 10.

Vermaͤchtnuͤß, gottſelige loͤblich. ⸗ ⸗
Vermeſſenes Hoffen auf die Barinhertzigkeit.⸗
Verſtockung, eine Straf GOttes. ⸗
Verſuchungen, vide Anfechtungen.
Perzrveiftung, was ſie ſeye? ⸗
Vigilien der eſten: wie ſie zu halten?

N

Unkeuſchheit, dero Gattung; Urfachen, Schade 2

lichkeit, Mittel. ⸗
Wird auf dreyerley Weis begangen:
mit Gedancken, Worten und Wer⸗
cken. ibid. à n. 3 per tot. ⸗
Auch dero Anlaͤſſe und Gelegenheiten
ſeynd verbotten. ibid. n. 4.
Unmaͤſigkeit, dero Haͤßlichkeit, Schaͤblichkeit, Ge⸗
genmittel. ⸗ ⸗ 5

j 32 6 ,
2 2 1 * percot.
2 1 1 3 28 ſeq.
2 2 2 ⸗ 1
2 per tot.
3 4 pertot. ⸗
2 1 1I Py5 2. 4.
2 2 7 den tot.
2 3 10 per tot.
3 I 9 per tot.
2 4 1 4 2
2 2 2 2 2
2 2 9 ⸗ 2
2 2 2 2 2
3 2 ⸗ 2ſeqq.
1 1 3 12
3 1 7 pentot.
2 1 aoſe d-

nwil⸗

dar

Pete

We
Wen

1

Regiſter.

unwiſſenheit, 9 ob und in wie weit ſie entſchul⸗
ige? ⸗

Wahlfahrten, eine loͤbliche alte Gewohnheit.
Wahrſagen, widers erſte Gebott GOttes.

Welt, adero Erſchaffung. Vorlaufiger un⸗

terricht. 2
Warum. ibid. ⸗

Wie ſie erſchaffen worden ibid. n.41.

Per tot.
Dero Ende; wann? wie? wird er⸗
ſchroͤcklich ſeyn. . ⸗
Was in ſittlichem Verſtand unterm
Wort Welt genommen werde?
Wercke, gute: dero Verdienſte und Nothwen⸗

igkeit. 5
Dero nothwendige Bedingnuſſen. ibid.
num. 6.

Welche gut ſeyen? ⸗
Die ſo im Stand der Todſuͤnd geſche⸗
hen, ſeynd ohne Verdienſt. ⸗
Doch keine Suͤnden. ibid. n. 3.
Wem dero Verdienſt fuͤrnemlich u⸗
komme? .
weyhnachren Heheimnug und Begehung dieſes

2 2

Will, deſſes. ſgreheit vor⸗ und nach der
Suͤnd. ⸗
Deſſen Freyheit wird von denen Ke⸗

tzeren widerſprocen. ⸗
y

Wucher, eine Suüͤnd. ⸗ ⸗ V
Wunder, bekehren die verſtockte Suͤnder nicht;
warum? .. 2

Vide Miracula.

Zauberey, ob es deren gebe? ⸗
Iſt widers erſte Gebott GOttes. ibid.

n. 13.

K. L. Bougeant, §. J. Catech. pral. ECcece

R

N

243

11 H C

2 3 26 leqq.
2 2 15
⸗ 39
2 ⁶ 40

6 I:2 per tot.

2 4 4 2
7 per Lot.
IOpe tot.
2 3 6

2 2 per tot.

2 3
,⸗
2 3 9⁹ ſeqq.
Zeit,

754 HW Regiſter.

Zeit, wohl anzuwenden. ⸗ .
Zinß, von anogeliehehem Geld: ob oder wie er⸗

aubt? 2⸗ 2 ⸗
Zorn, deſſen Fehablichkeit, Strafen und Gegen⸗
ittel. ⸗ 2 ⸗
Zweifel, entſchuldiget nicht von der Suͤnd.

EC N D E.

Theil.

b D

Abſ.

4 per

Cap.

Art.Marg.
tot.
6Steqg.
3 24 ſeqg.
1 7 leqg.

e

TENIUUM LATINORUHMI
CALLICE

IN
TOTO OPERPE

Pr
E

Pe⸗ 19.

frmame
A
Peciel
terit
n
Ponine
De
; h0
ett,
Nnoren
8
Ferine
End
ſile 4

TOTIUS

OPERIS.

Eb. II. 6. Credere cnim oportet accedentem ad

11 Deum quia eſt.

Inſtructio præliminaris
Circa Exiſtentiam Dei.

P-. 19. Coœli enarrant gloriam Dei,
& opera manuum ejus annuntiat
firmamentum. .
Sap. 13. 5. A magnitudine enim
ſpeciei & creaturæ cognoſcibiliter
poterit creator horum videri.
ibid. I. Vani autem ſunt omnes
homines, in quibus non ſubeſt ſcien-
tia Dei; & de his, quæ videntur bo-
na, non potuerunt intelligere eum
qui eſt, neque operibus attendentes
agnoverunt quis eſſet artifex.
S. Athanaſ. lib. cont. gentiles.
Fieri non poſſet, ut iſta omnia invi-

cem confligentia & contraria in unum

ſeſe agerent, niſi præſtantior aliquis

eſſet & ſummus moderator, ac Do-
minus, qui ea ſociaret, cui & elementa
ipſa velut hero famuli ad nutum ob-
temperarent & cederent.
Pſ. 13. 1. Dixit inſipiens in cor-
de ſuo non eſt Deus.
Exod. 3. 14. Ego ſum qui ſum.
S. Aug. de doctrina Chriſt. I 1.
cap. 32. Ile ſummè ac primitus eſt,
qui omnino incommutabilis eſt, &
qui pleniſſimè dicere potuit: ego
ſum qui ſum; & dices eis: qui eſt
miſit me ad vos; ut cætera quæ ſunt
& niſi ab illo eſſe non poſſint, & in
tantum bona ſint quantum accepe-
runt ut ſint.

Cecce 3

p.

758 E ( ((—
De Perfectionibus Dei.

Act. 17. 28. In ipfo enim vivi-
mus, & movemur, & ſumus.
Tertull. Apolog. c. 17. Ideo ve-
rus & tantus eſt. Cæterum quod vi-
deri communiter, quod comprehen-
di, quod æſtimari poteſt, minus eſt
& oculis quibus occupatur, & ma

nibus quibus contaminatur, & ſen.

ſibus quibus invenitur. Quod verè

immenſum eſt, ſoli ſibi notum eſt;
hoc eſt, quod Deum æſtimari facit
dum Aſlimari non capit; ita eum vis
magnitudinis & notum hominibus
objicit & ignotum.

De Unitate Dei.

Deuteron. 32. 39. Videte quod ego ſim ſolus & non ſi t alius Deus

præter me.

De Trinitate Perſonarum Dei.

I. Joan. 5. V. 7. TPres ſunt qui teſti-
mon'um dant in cœlo, Pater, Ver-
bum, & Spiritus ſanctus, & hi tres
unum ſunt.
Matth. 28. 19. In nomine Patris
& Filii & Spiritus ſancti.

Pf. 2. 7. Dominus dixit ad me:

Fil us meus es tu: ego hodie genui
te.
Pſ. 1097. 3. Ex utero ante Lucife-
rum genui te.
Joan. I. 2. Hoc erat in principio
apud Deum. Omnia per ipfum facta
ſunt, & ſine ipſo factum eſt nih l.

De Operibus Dei.

S. Hieron. in c. 14. Iſaĩ. & in cap.
66. Quod autem unusquisque no⸗
ſtrm habeat angelos multæ ſcripturæ
docent, quibus illud eſt: Nolite
contemnere unum de minimis iſtis,
quia angeli eorum vident quotidie

faciem Patris, qui in cœlis eſt. Matth.
18. 10.
I. Petri. 5. 8. Sobrii eſtote & vi-
gilate, quia adverſarius veſter diabo-
lus tanquam leo rugiens circuit quæ.
rens quem devoret.-

De creatione hominis.

Genes. 1. 26. Faciamus hominem
ad imagnem & ſimilitudinem no-
ſtram. 2. 7. formavit igitur Deus
hominem de limo terræ, & fa us eſt
homo in animam viventem, & poſuit
eum in paradiſo voluptatis. non eſt
bonum eſſe hominem ſolum. . . immi-

ſit ergo Dominus Deus porem in
Adam. „
Pſ. 103. 29. Avertente autem te
faciem turbabuntur: auferes ſpiritum
tuum & deficient, & in pulverem
ſuum revertentur.

Prov. 16. 4. Univerſa propter ſemetipſum operatus eſt Dominus.

PARS

Uu
mund
mors;
Pertra
Verun

wune
ſemi
hag,
dlin
lli⸗

ELill
lar

core
ſlitil

Vita
nid
ln⸗
Munt
Natn

katur, E

Nn:
Linmn t
z inen
n Mni

1 As

Hocef
me in

in iicf

Dum4

se,r

eorel
er
onuge

.

4

lvoren “

aen
1 .

i

) (Nℳ

P A RS I.

7 5½9

SECTIO .„„
CAFUT II

Rom. 5. 12. Propterea, ſicut per
unum hominem peccatum in hunc
mundum intravit, & per peccatum
mors; & ita in omnes homines mors
pertranſivit, in quo omnes pecca-

Verunt.

Ephes. 2. 3. Eramus naturà filii
1r,.
KRom. 7. 19. Non enim, quod vo-
lo, bonum hoc facio, ſed, quod nolo,
malum hoc ago.

CATPUT III.

Job. 14. 4. Quis poteſt facere
mundum de immundo conceptum
ſemine? nénne tu qui ſolus es?
Reſcript. Innoc I. ad conc. Car-
thag. Ep. 24. Liberum enim arbitrium
olim ille perpeſſus, dum ſuis incon-
ſultiùs utitur bonis cadens in præ-

/
8

varicationis profunda demerſus eſt:
& nihil quemadmodum inde ſurgeret
invenit; ſuâque in æternum liberta-
te deceptus huic ruinæ ſuæ jacuiſſet
oppreſſus, niſi eum poſtea Chriſti per
ſuam gratiam relevaſſet adventus.

CATPYUT VI.

S. Aug. in Pſ. 72. n. 5. Poſt ma-
re illud rubrum non continuo patria
datur, nec tanquam hoſtes deſint ſe-
curè triumphatur, ſed reſtat eremi
ſolitado, reſtant hoſtes inſidlantes
in via; ſic & poſt baptiſmum reſtat
vita Chriſtiana in tentationibus, in
illa eremo ſuſpiratur patriæ promniſſæ:
quid alud Chriſtiani ſuſpirant jam
abluti baptiſmo? nunquid jam reg-
nant cum Chriſto? .in eremo ſunt,
patriæ ſuſpirant, in eremo quidquid
paſſus eſt ille populus, & quidquid

Deus eis largitus eſt, quæcunque
illa flagella fuerunt quæcunque dona;
ſignificationes ſunt rerum, quas in
hac ſolitudine hujus vitæ ambulan-
tes in Chriſto, quærentes patriam;,
& accipimus ad conſolationem & pa-
timur ad probationem.
Joan. 6. 39. Parres veſtri man-
ducaverunt manna in deſerto & mor-
tui ſunt.. ego ſum panis vivus, qui
de cœlo deſcendi; ſi quis manduca-
Verit ex hoc pane vivet in urdum.

760

l

CAPUT VII.

Exod. 20. I. & ſeq. Ego ſum Do-
minus DEUS tuus non habebis
Deos alienos coram me. Non facies
tibi ſculptile..., Non aſſumes nomen
Dei tui in vanum. Memento ut diem
ſabbathi ſanctifices. Honora patrem
tuum & matrem tuam, ut ſis longæ-
vus ſuper terram, quam Dominus
Deus dabit tibi. Non occides. Non
mæchaberis. Non furtum facies. Non
loqueris contra progximum tuum fal-
ſum teſtimonium. Non concupiſces.
* °%
rabis uxorem ejus. nec omnia quæ
illius ſunt.
I1. Joan. 2. I. Ipſe eſt propitiatio pro
peccatis noſtris, non pro noſtris autem
tantum, ſed etiam pro totius mundi.
Gal. A. 31I. Itaque fratres non ſu-
mus ancillæ fili, ſed liberæ, qua li-
bertate Chriſtus nos donavit.
Act. 7. 51I. Dura gervice & in-
circumciſis cordibus & auribus vos
ſemper Spiritui ſancto reſiſtitis; ſicut
Patres vVeſtri ita & vos.

C A P U

S. Aug. quæſt. 53. in Num. Hu-
jus autem rei myſterium datur in-
telligi, quia nec ſacerdotium, quod
prius inſtitutum eſt, cujus perſonam
gerebat Aaron, nec ipfa lex, cujus

domum proximi tui nec deſide-

S. Aug. enarrat. in Pſ. 5y. Nons
erant ſurdi, ſed fecerunt ſe ſurdos,
quia nempe aures patentes in corde
non habebant; violentia tamen ver-
bi per aures carnis irruens etiam ipfis
auribus cordis vim faciebat; claulſe-

runt & aures corporis, & ierunt ad

lapides.
Idem lib. I. ad Simplic. quæſt. 2.
Noluit ergo Eſau & non cucurrit;
ſed & ſi voluiſſet DEI adjutorio
perveniſſet, qui ei etiam velle &
currere vocando præſtatet, niſi vo-
catione contempta reprobus fieret.
Pſ. 18. 8. Lex Domini immacu-
lata convertens animas; teſtimonium
Domini fidele ſapientiam præſtans
parvulis. 3
S. Aug. ep. 1I02. n. 12. Ab ex-
ordio generis humani quicunque in
eum crediderunt, eumque utcunque
intellexerunt, & ſecundùm ejus præ-
cepta pié & juſte vixerunt, quan-
dolibet & ubilibet fuerint, per eum
procul dubio ſalvi facti ſunt.

T. VIII.

perſonam gerebat Moyſes, introdu-
cunt populum Dei in terram hære-
ditatis æternæ ; ſed JEſus, in quo

typus erat Domini JEſu Chriſti, id

eſt gratia per fidem.

O 8 &. Or⸗

*

SECIIO

ſep
ejus
Ki⸗

Per
ei
Doltr.
uSs

Eedel

ne
cum
ſior
adr
ſeri
ban
Gun

gra

Don

N N

1

tlelnts
tes in nt
numen
setimft
bat;
Cienmt
*

let
Clcunt
I ANn.
m e
t, ni
ls fien⸗
Himmm
Kinorir
Nrla

Nge
Itcunt
ase
nn,
6
.

ver
er
i

i, 1

tum eſt.

761

SECIIO I.
CALPUT I.

Genef. 49. 10. Non auferetur
ſceptrum de juda & Dux de femore

ejus, donec veniat qui mittendus eſt,

& ipſe erit expectatio gentium.
S. Aug. in Pfſ. 58. ſerm. I. n. 22.
Per omnes gentes diſperſi ſunt Ju-
dæi teſtes iniquitatis ſuæ & veritatis
noſtræ; ipſi habent codices, de qui-
bus prophetatus eſt Chriſtus, & nos
tenemus Chriſtum. Et ſi quando
forté aliquis paganus dubitaverit,

cum & dixerimus prophetias de Chri-

ſto, quarum evidentiam obſtupeſcit &
admirans putaverit à nobis eſſe con-
ſeriptas; de codicibus judæorum pro-
bamus, quia hoc tanto ante prædi-

Luc. I. 26. Miſſus eſt Angelus
Gabriel à Deo in civitatem Galilææ,
cui nomen Nazareth, ad virginem de-
ſponſatam viro, cui nomen erat Jo-
ſeph, de domo David, & nomen vir-
nis Maria. Et ingreſſus Angelus ad
eam dixit: Ave Maria gratia plena:
Dominus tecum: Benedicta tu in mu-
lieribus; quæ cùm audiſſet turbata
eſt in ſermone ejus; & cogitabat qua-
lis eſſet iſta ſalutatio? & ait Angelus
ei: ne timeas Maria, inveniſti enim
gratiam apud Deum; ecce concipies
in utero & paries filium, & vocabis
nomen ejus Eſum; hic erit magnus
& filius Altiſſimi vocabitur, & da-
K. P. Bougeant, S. J. Tubul. Text.

Idem ſerm. 374. ſive 67. de diver-
ſis. Profero codicem: lego prophe-
tam: oſtendo impletam eſſe pro-
phetiam; dubitat paganus', ne fortè
ipſe confingxerim; inimicus meus ha-
bet hunc codicem antiquitus à majo-
ribus ſibi commendatum; ambos in-
de convinco: Judæum, quia ad pro=⸗
phetatum & completum ego cogno-
vi: paganum, quia ego hoc non
confinxi.
Joan. 10. 37. Si non facio opera
Patris mei, nolite credere mihi; ſi
autem facio, & ſi mihi non vultis
credere, operibus credite.

CALLPYUITI II.

bit illi Dominus Deus ſedem David
patris ejus, & regnabit in domo Ja-⸗
cob in æternum, & regni ejus non
erit finis. Dixit autem Maria ad An-
gelum: quomodo fiet iſtud, quoniam
virum non cognoſco; & reſpondens
Angelus dixit ei: Spiritus S. ſuper-
veniet in te, & virtus Altiſſimi ob-
umhbrfabit tibi: ideoque, & quod naſ-
cetur ex te Sanctum, vocabitur filius
Dei- Et ecce Eliſabeth cognata tua
& ipſa concepit filium in ſenectute
ſua, & hic menlis ſextus eſt illi, quæ
vocatur ſterilis: quia non erit im-
poſſibile apud Deum omne verbum.
Dixit autem Maria: Ecce ancilla Do-

Ddddd mini,

762

mini, fiat mihi ſecundum verbum
tuum; & diſceſſit ab illa Angelus.
Symb. dictum S. Athan. Deus ex
ſubſtantia patris ante ſæcula genitus,
& homo ex ſubſtantia matris in ſæcu-
10 natus, perfectus Deus, perfectus
homo ex anima rationali & humana
carne ſubſiſtens; æqualis patri ſe-
cundum divinitatem, minor patre
ſecundum humanitatem; qui licet
Deus ſit & homo, non duo tamen
ſed unus eſt Chriſtus.

Joan. 1. 14. Verbum caro fa-
Kum eſt, & habitavit in nobis, &
vidimus gloriam ejus, gloriam quaſi

Q) ( ℳ

unigeniti a Patre plenum gratiæ &
vVeritatis.
Joan. 10. 36. Vos dicitis, quia
blasphemas, quia dixi: filius Dei
ſum; ſi non facio opera Patris mei;
nolite credere mihi; ſi autem facio,
& ſi mihi credere non vultis, operibus
credite, ut cognoſcatis & credatis,
quia Pater in me eſt & ego in Patreé.
S. Bern. ſerm. 3. in natali Domi-
ni. Agnoſce 6 homo, quàm gravia
ſunt vulnera, pro quibus neceſſe eſt
Dominum Chriſtum vulnerari; ſi non
eſſent hæc ad mortem & ad mortem
ſempiternam, nunquam pro eorum
remedio filius Dei moretetur.

CAPUT III.

Matth. 28. 18. Data eſt mihi omnis poteſtas in cœlo & in terra.

CAPUT IV.

Matth. II. II. Inter natos mulierum non ſurrexit major Joanne Ba=

ptiſta.

Joan. I. 29. Ecce agnus Dei: ecce qui tollit peccatum mundi.
Luc 3. 22. Tu es fllius meus dilectus; in te complacui mihi.

CALPUTYT vVv„.

Matth. 8. 20. Filius autem homi-
nis non habet ubi caput reclinet.
Matth. 12. 50, Quicunque enim
fecerit voluntatem Patris mei, qui in
cœlis eſt, ipſe & meus Frater & ſo=
ror & mater eſt. .

Marc. 7. 37. Surdos fecit audire
& muros loqui.

Luc. 6. 19. Virtus de illo exibat

& lſanabat omnes.

–

C AP U T VI.

Marc. 4. 39. Tace „obmuteſce. 40.
quis putas eſt iſte, quia ventus & ma-
re obediunt ei.

Marc. . 31. Vides turbam com-
primentem te, & dicis: quis me te-
tigit?

6s i

i

1
tigtt
ſecit

le: t
tibi 6
Me
jube
Eih
N⸗
on!
lins De

gai
ibi, l
5; 8
trus, 8

becelel

Preve
dado
Ang
ligatt
lolye

at
hos hie
taberr
diled
eni;
Mar
nitte

lat
Penecki
Mini,

Mn

(iſte:

Dite e

ns,

le
ie

im getl

iclis,
i: flug
4 Ditrö
Auten ke
bltis,onen
clel⸗
epo ult
natalie
gllm genn
ds neceſe
nnerain
VY a0 men
ro co
etut.

ſoꝛnne
undi.
mihi⸗
ſerit n

tigit? 34. Filia, fides tua te ſalvam
fecit: vade in pace. 36. Noli time-
re: tantummodo crede. 41. Puella,
tibi dico, ſurge.
-Matth. 14. 28. Domine, ſi tu es,
jube me venire ad te ſuper aquas,
& ipſe ait: veni.
Matth. 16. 16. Reſpondens Si-
mon bPetrus dixit: tu es Chriſtus fi-
lius Dei vivi; reſpondens autem E-
ſus dixit ei: Beatus es Simon Bario-
na, quia caro & ſanguis non revelavit
tibi, ſed Pater meus, qui eſt in ec-
lis; & ego dico tibi, quia tu es Pe-
trus, & ſuper hanc petram ædificabo
Eeeleſiam meam, & portæ inferi non
prævalebunt adverſus eam, & tibi
dabo claves regni cœ lorum, & quod-
eunque ligaveris ſuper terram, erit
ligatum & in cœlis, & quodeunque
lveris ſuper terram, erit ſolutum
& in cclis.
Matth. 17. 4. Domine, bonum eſt,
nos hic eſſe; ſi vis, faciamus hic tria
tabernacula. y. Hic eſt filius meus
dilectus, in quo mihi bene compla-
cui; ipſum audite.
Matth. 17. 26. Vade ad mare, &
mitte hamum; & eum piſcem, qui

763

prius afcenderit, tolle, & aperto ore
ejus invenies ſtaterem; illum fu-
mens da eis pro me & te.
Joan. 7. 31. Chriſtus cum vene-
rit, nunquid plura ſigna faciet quam
hic facit? 27. Sed hunc ſcimus unde
ſit?; Chriſtus autem cùm venerit, ne-
me ſcit unde ſit. 28. Et me (citis, &
unde ſim ſcitis; & à meipio non ve-
ni, ſed eſt verus qui miſit me, quem
vos neſeitis.
Joan. 8. 19. Si me ſeiretis, forſi-
tan & Patrem meum ſciretis.
Joan. 8. 4. Ma giſter, hæc mulier
modè deprehenſa eſt in adulterio;
in lege autem Moyſes mandavit no-
bis hujusmodi lapidare; tu ergo quid
dicis? 7. Qui ſine peccato eſt ve-
ſtrêm, primus in illam lapidem mittat.
10. Mulier ubi ſunt, qui te accuſa-
bant? nemo te condemnavit? quæ
dixit: nemo Domine. Dixit autem
JEſus: nec ego te condemnabo; va-
de & jam amplius noli peccare.
Joan. II. 21. Domine, ſi fuiſſes
hie, Frater meus non fuiſſet mor-
tuus. 39. Tollite lapidem. 43. Laza-
re, veni foras.

CAPDUT VII.

Matthæi 21. Hoſanna filio David 3
benedictus qui venit in nomine Do-
mini.
Matth. 26. 26. Accipitée & come
dite: hoc eſt corpus meum. 27. Bi-
bite ex hoc omnes, hie eſt ſanguis
meus.
Lucæ 22. 22. Ego autem rogavi
pro te, ut non deficiat fides tua.

S. Aug. enarr., in Pl. 97. gum-
19. Prgo triftis fuit? prorſus trifſtis 5
ſec volumate fſuſcipiens triſtitiam»,
quomodo voluntate fuſcipiens car-
nem; quomedo voluntate carnem
veram, ſic voluntate triſtitiam ve-
ram; ſie ergo voluntate luſcepir im
ſe, ut ſi forté ſubrepferit tibi huma-

Ddoddd 2 R

764 W) (ℳ

na infirmitas, & cœperit aliud velle
quàm Deus vult, videas pravitatem
cordis tui extra regulam, figas illud
ad regulam, & dirigatur in Deum
cor tuum, quod in homine cœperit
eſſe pravum.
Joan. 19. 6. Ut ergo dixit eis:
ego ſum, abierunt retrorſum, &

ceciderunt in terram-

Joan. 19. F. Ecce homo. 6. Cru-
cifige, crucifige eum.
Matth. 27. 25. Sanguis ejus ſuper
nos & ſuper filios noſtros.
Lucæ 23. 28. Filiæ Jeruſalem, no-

C A P U

Galat. 2. 20. Qui dilexit me, &
tradidit ſemetipſum pro me.
I. Joan. 2. 2. Ipſe eſt propitiatio

G&c. ut ſupra ſect. 1. cap. 7.

S. Cyrill. Alex. I. 2. in Joan. c. 2.
num. 29. Unus enim mortuus eſt
agnus pro omnibus, omnem homi-
num gregem ſervans Deo ac Patri:
unus pro omnibus, ur omnes Deo
ſubjiciat, unus pro omnibus, ut omnes
Deo lucrifaciat, ut omnes denique
non jam ſibi vivant, ſed ei, qui pro

ipfſis mortuus eſt & reſurrexit.x

Rom. F5. 17. Si enim unius deli-
Go mors regnavit per unum, multo
magis abundantiam gratiæ & dona-

lite flere ſuper me, ſed ſuper vos ipſas
flete, & ſuper filios veſtros.
Joan. 19. 19. JEſus Nazarenus
Rex Judæorum.
Joan. 19. 26. Mulier, ecce filius

tuus. 27. Ecce mater tua.

Matth. 27. 46. Deus, Deus meus,
quare me dereliquiſti.
Luc. 23. 46. Pater, in manus
tuas commendo ſpiritum meum.
Joan. 19. 30. Conſummatum eſt.
Matth. 27. 54. Veré filius Dei
erat iſte.

T VIII.

tionis & juſtitiæ accipientes in vita
regnabunt per unum Eſum Chriſtum;
igitur ſicut per unius delictum in om-
nes homines in condemnationem,
ſic & per unius juſtitiam in omnes
homines in juſtificationem vitæ.
I. Timoth. 2. 4. Qui omnes ho-
mines vult ſalvos fieri, & ad agni-
tionem veritatis venire.
Iſai. 73. 6. Ipſe autem vulneratus
eſt propter iniquitates noſtras, at-
tritus eſt propter ſcelera noſtra; di-

ſciplina pacis noſtræ ſuper eum, &

livore ejus ſanati ſumus.
1. Timoth. 2. 6. Qui dedit re-
demptionem ſemetipſum pro nobis.

CAPU T IX.

Joan. 20. 28. Dominus meus &

Deus meus.

Luc. 22. 19. Hoc facite in meam quorum retinueritis, retenta ſunt.

Matth.

commemorationem.

Joan. 20. 23. Quorum remiſeri-
tis peccata, remittuntur eis; &

M⸗
tis pe
1eil

ckeder
Ana.

lunt,
Pati.
le
108 n
gno:
mine

bl.
tes, 8
aſtite
conve
minun
tump⸗
Clamo

hbit,

Winu
llai

Coro
Onni
dan
d
der

perehe
Kros
Nuuen

k, kcce fli
u.
Ders ner

t, in s
Im Meoc.
nmatumè
fllas

Ntes in
nCin
Cumnd
nationet

1in oN

n vick.
omoes!
*

ſlleuth
Oſtns, 1.
Noltze
er eull,

alt ſ

hfeni
eb

atr

Nn

X.) (ℳ

765

Matth. 28. 19. Data eſt mihi om- eos, in nomine Patris, & Fili, &
nis poteſtas in cœlo & in terra; eun- Spiritus ſancti.

tes docete omnes gentes baptizantes

C APUT XlI.

Act. 4. 32. Multitudinis autem
credentium erat cor unum & anima
una.
Act. 5. 41. Quoniam digni habiti
ſunt, pro nomine Eſu contumeliam
pati.
S. Ignat. in Epiſt. ad Magnes. Dig-
nos nos exhibeamus cognomento
quod accepimus; qui enim alio no-
mine appellatur præter iſtud, hic

non eſt Dei: non ſuſcipit prophetiam
iſtam quæ nobis ait, vocabitur nomi-
ne novo, quo Dominus nuncupabit
eum, & erit populus ſanctus; quod &
impletum eſt primèò in Syria; nam in
Antiochia diſcipuli Chriſtiani appel-
lati ſunt, Paulo & Petro Eccleſiam
fundantibus.
Pſ. 18. 5. In omnem terram exi-
vit ſonus eorum.

C APUT XII.

Plſ. 2. I. Quare fremuerunt gen-
tes, & populi meditati ſunt inania?
aſtiterunt reges terræ, & principes
convenerunt in unum adverſus Do-
minum & adverſus Chriſtum ejus; dis-
rumpamus vincula eorum, & proji-
ciamus a nobis jugum ipſorum; qui
habitat in cœlis irridebit eos & Do-
minus ſubſannabit eos.
Iſai. 60. 14. Et venient ad te cur-

vi filii eorum, qui humiliaverunt te,

& adorabunt veſtigia pedum tuorum

omnes, qui detrahebant tibi, &
vocabunt te civitatem Domini,
Sion ſancti Iſfrael; pro eo quod fuiſti
derelicta & odio habita, & non erat
ui per te tranſiret, ponam te in
uperbiam ſæculorum, gaudium in
generationem & generationem.

SECTIO III.
CAPUT IJ

Rom. 12. 4. Sicut enim in uno
corpore multa membra habemus,
omnia autem membra non eundem
actum habent; ita multi unum cor-
pus ſumus in Chriſto, ſinguli autem
alter alterius membra.

S. Ath. ſerm. 2. contra Arian,
Quomodo de numero Fccleſiæ Ca-
tholicæ habeantur, qui Apoſtolicam
fidem excuſſerunt.

Ddddd ?2 Rom.

766

Rom. 1I9. 10. Corde enim credi-
tur ad juſtitiam, ore autem confeſſio
ft ad ſalutem.
Eph. 4. 4. Unum corpus & unus
ſpiritus ſicut vocati eſtis in una ſpe
Vocationis veſtræ; unus Dominus,
una fides, unum baptiſma.
S. Cypr. Ep. 69. ad Puppian. Ec-
cleſia à Chriſto non recedit, & illi
funt Eccleſia plebs Sacerdoti aduna-
ta, & paſtori ſua grex adhærens; un-
de ſcire debes & Epiſcopum in Ec-
eleſia eſie, & Fccleſiam in Epiſcopo;
& ſi qui cum Epiſcopo non ſint in Ec-
eleſia non eſſe; & fruſtra ſibi blandi-
ri eos, qui pacem cum Sacerdotibus
Dei non habentes obrepunt, & laten-
ter apud quosdam communicare ſe
credunt: quando Eccleſia, quæ Ca-
tholica una eſt, ſciſſa non ſit neque
diviſa, ſed ſit utique annexa, & co-
hærentium ſibi invicem Sacerdotum
glutino copulata.
Luc. 10. 16. Qui vos audit, me
audit; & qui vos ſpernit, me ſper-
nit: qui autem me ſpernit, ſpernit
eum;, qui miſit me.
Matth. 16. 18. Tu es Petrus, &
ſuper hanc petram ædificabo Eccle-
ſiam meam, & portæ inferi non præ-
valebunt adverſus eam; & tibi dabo
elaves regni cœlorum; & quodcun
que ligaveris ſuper terram, erit li-
gatum & in cœlis; & quodcunqué
ſolveris ſuper rerram, erit ſolutum
Luc. 22. 32. Ego autem rogavi
Pro te, ut non deticiat fides tua.
S., Hieren. lib. r. adv. Jovinian.
C. IA.- Eropterea incer duodecim unus

X.*. ) (ℳ

eligitur, ut capite conſtituto ſchiſ-
maticis tollatur occaſio.
S. Chryſoſt. lib. z. de Sacerdot.
Quanam de cauſa idem ille ſangui⸗
nem effudit ſuum? certè ut pecudes
eas acquireret, quarum curam tum
Petro tum Petri ſucceſſoribus com-
mittebat.
Idem Homil. 9. de Pœnit. Pe-
trus ille Apoſtolorum Princeps, in
Eccleſia prior, amicus Chriſti, qui
revelationem ab hominibus non ac-
cepit, ſed a Patre; hic idem Petrus.
Petrum cum dico petram nomino in-
delebilem, erepidinem immobilem,
Apoſtolum magnum & primum Di-
fcipulorum, primum vocatum, &
primum obedientem.

Idem Serm. in adorat. venerab⸗

caten. Hunc (Petrum) qui Chriſto
crediderunt Ducem & Magiſtrum fe-
quentes ad infidelitatis ſcopulos non
offendunt.
Conc. Florent. in Decreto unio-

nis. Diffinimus ſandkam Apoſtolicam

Sedem „ & Romanum Pontificem in
univerſum orbem tenere Primatum;
& ipſum Romanum Pontificem ſuc-
ceſiorem eſſe beati Petri Principis

Apoſtolorum & verum Chriſti Vica-

rium, totiusque Fecleſiæ caput, &
omnium Chriſtianorum Patrem ac
Docterem exiſtere; & ipfſi in beato
Petro paſcendi, regendi & guber-

nandi univerſalem Eccleſiam a Do⸗-

mino noſtro Eſu Chriſto plenam po-
teſtatem traditam eſſe, quemadmo-
dum etiam in gefſtis Conciliorum œ⸗
cumenicorum, & in ſacris Canonibus
continetur. .
S. Aug

fat

5
n. 6
Kam
Nam
teat,

Nece

Altene

1e; n
lum!
nome
nem

niam
145;

lund
Dheta
hhige

llenn
I

Horm
Verl⸗

Abej

i
lnd
lii⸗

61a
con⸗
ber
denr

icund

e eent
ut erns
Cunntr

Deent k
ince
Dnll,
Ds no
ſponinſ--
nmoblern
limum
aroin,

1, vent
g Chr
gſtun ⸗

Pli

te
Potole
iteen
Pinun,
ten 1
j Puings
liſie⸗
anni
Nltenn 1
in benn
wre
m140.
enun
emn
en’
u

1

) (Ale

S. Aug. enarrat. 2da. in Pfſ. 18.
n. 6. In ſole poſuit tabernaculum
ſuum, in manifeſtatione Eccleſiam
ſuam, non in occulto, non quæ la-
teat, non velut opertam, ne forte

fiat ſicut operta ſuper greges hæreti⸗

767

corum. Poſuit in ſole, hoc eſt, in
manifeſtatione, tabernaculum ſuum,
hoc eſt, ſanctam Eccleſiam ſuam.
S. Chryſoſt. Hom. 4. de verbis
Iſai. Vidi Dominum; faciliùs eſt ſolem
extingui quàm Eccleſiam obſcurari.

CAPUT II.

Articulus I.

S. Chryſoſt. Hom. I. in I. Cor.
Eccleſiam Dei appellat Apoſtolus, ut
oſtendat in unum eam redigi oporte-
re; nam ſi Dei eſt, non Corinthi ſo-
lum ſed univerſi orbis; nam Eccleſiæ
nomen non ſeparationem, ſed unio-
nem & conſonantiam ſignificat.
Matth. . I17. Nolite putare, quo-
niam veni ſolvere legem aut prophe-
tas; non veni ſolvere, ſed adimplere.
Eph. II. 20. Superædificati ſuper
fundamentum Apoſtolorum & Pro-
phetarum, ipſo ſummo angulari
lapide Chriſto JEſu.
AG. 4. 12. Nec enim aliud no-
men eſt ſub cœlo datum hominibus,
in quo nos oporteat ſalvos fieri.
S. Greg. Mag. in Evang. lib. 1.
Homil. 19. Qui habet vineam uni-
verſalem ſcilicet Eceleſiam, qua ab
Abel juſto usque ad ultimum electum,
qui in fine mundi naſciturus eſt, quot
ſanctos protulit, tot palmites emiſit;
hic itaque l'aterfamilias ad excolen-
dam vineam ſuam mane hora 3tia,
6ta, nona, & undecima operarios
conducit, qui à mundi hujus initio
usque in finem ad erudiendam ple-
bem fidelium prædicatores congrega-

re non deſtitit. Mane etenim mundi
fuit ab Adam usque ad Noë; hora
verô 3tia à Noé usque ad Abraham;
ſexta quoque ab Abraham usque ad
Moyſen; nona autem a Moyſe us-
que ad adventum Domini; undecima
vero ab adventu Domini ad finem
mundi.
S. Epiph. in Expoſit. fidei Cathol.
n. 6. Siquidem Eccleſia ab una fide
genita, ac per Spiritum ſanctum in
lucem edita, unica eſt uni genitrici-
que ſuæ; tum vero quotcunque poſt
illam vel ante prodierunt, pellices
nominantur, quæ licet à teſtamen-
to & hæreditate non prorſus alienæ
fuerint, nullam tamen à verbo do-
tem obtinuerunt, nec infundentem ſe
Spiritum ſanctum in ſe ipſis excepe-
runt. ſupereſt una nimirum ſan-
cta & Catholica Eccleſia, quæ verè
Chriſtiana religio dicitur; quæque
jam tunc olim & cum Adamo; imo
ante Adamum ipſum, adeoque ante
omnia ſæcula cum Chriſto floruit de
Patris & Filii ac Spiritus ſancti volun-
tate; cui quidem eorum omnium,
qui in qualibet generatione Deo pla-
cuerunt;, tempore fides eſt habita,

768

& adveniente in hunc mundum Chri-

ſto Domino manifeſtê eſt patefacta.
1. Corinth. 6. 19. An nekcitis,
quoniam membra veſtra templum
ſunt Spiritus ſancti, qui in vobis
eſt ?
Ibidem 12. 4. Diviſiones veròô gra-
tiarum ſunt: idem autem ſpiritus
. .13. etenim in uno ſpiritu omnes
nos in unum corpus baptizati ſumus,
ſive udæi, ſive gentiles, ſive ſervi,
ſive liberi, & omnes in uno ſpiritu
potati ſumus. .
S. Cypr. de ſimpl. Prælat. ſive de
unitate Ecel. non longè ab initio. Ec-
cleſia Domini luce perfuſa per orbem
totum radios fuos porrigit; unum ta-
men lumen eſt, quod ubique diffun-
ditur, nec unitas corporis ſeparatur,
ramos ſuos in univerſam terram co-
pia ubertatis extendit, profluentes
largiter rivos latius expandit; unum
tamen caput eſt & origo una, & una
mater fœcunditatis ſucceſſibus copio-

X) ( öü

ſa; illius fœtu naſcimur, illius lacte
nutrimur, ſpiritu ejus animamur.

Eph. 4. 5. Unus Dominus, una fi-

des, unum baptiſma. =
S. Leo M. ſerm. 4. in ſolennit.

Nativ. D. N. J. Chriſti. Niſi una eſt

fides, non eſt dicente Apoſtolo: unus
Dominus, una fides, unum baptis-
ma.. .huic unitati dilectiſſimi incon-
cuſſis mentibus inhærete, & in hac
omnem ſectamini ſanctitatem, & in
hac præceptis Domini deſervite, quia
ſine fide impoſſibile eſt placere Deo.
Eph. 4. 4. Vocati eſtis in una ſpe
vocationis veſtræ.
S. Iren. contra hæreſes I. 3. c. 3.
Ad hanc en m Eccleſiam propter po-
tentiorem principalitatem neceſſe eſt
omnem convenire Eccleſiam, hoc eſt,
eos, qui ſunt undique fideles, in qua

ſemper ab his, qui funt, undique con-

ſervata eſt ea, quæ elt ab Apoſtolis

Articulus II.

S. Optatus Milevit lib. 2. contra
Donat. Igitur negare non poteſt ſci-
