nunt⸗ Vtrum ſacerdos idiota, uerba conſecrationis
non intelligens, uel ea perperàm et uitioſe pro-
ev ferens, conſecrare tamen dicatur, et Deum ado
noi anerhn rabilem ſacere. 4
ugt Vtrum ſacerdos non hunc panem azymi uel
ttiflen uinum purum poßit in pane ſermentato et ui-
Nkien aien no mixto conſecrare et Deũ adorabilẽ facere.
Gginnnii⸗ Vtrum ſacerdos proferens illa uerba ſuper
luri tnifn bucellam, ſed non animo conſecrandi, ficiat cir
cumſtanttes incurrere idololatriam. “
lecuſſnt Vtrum adorans aliquod ſimulacrum cum
ſoͤheiet⸗ intentione adorandi Chriſtum Deum, idolola-
triam committat.
Pielkunte vtru bucella panis à ſacerdote eleuata pof-
alegmil ſit circumſtantibus ſub conditione adorari, ſi
ſn Gne & quatenus Chriſtus ſit, et nõ aliter, iuxta cans
ligfin telam à nonnullis papologis traditam. .
RK Vtrum adorare aliquid, ſit quodam exterio
in e re ſigno duntaxat honorem & reuerentiam ex
ne bibere, an uerò totam ſpem & fiduciam ſalutis
nhiß in illo reponere & ab eo totum pendere.
ſiu⸗ vtrum ſi bucella conſecrata cadat in pulue-
Kusſiu rem per fragmenta, teneatur ſacerdos ipſam cũ
Krthuß admixto puluere manducare, uel illafragmen-
udhi⸗ ta conſeruare & aliam conſecrare.
Vtrum bucella conſecrata in fragmenta col-
e ſ B 5
8

liſa, tot Chriſti corpora repræſentet quot fa
gmina facta fuerunt.
Vtrum ſi ægrotus cõmunicatus ſacrament
ſiumptii illicò uomuerit, an teneatur ſacerdos
rurſus illum cõmunicare et ſacramentum pro-
iectum ipſe ſumere uel comburere & cõſer⸗
uare, uel quid in tali caſu ficere debeat.
Vtrum ſi mus uel aranea tranſeat ſuper bu
cellam conſecratà, uel à uermiculis, aut tineis
corrodatur, tatim deſinat eße ſacrametum, et
iterum debeat conſecrari uel comburi.
Poſſem & alias ſexcentas & propé infini
tas quæſtiones de hoc panario Papiſtarũ deo
in medium afferre, quibus uniuerſa Papalo-
gia ne minimiu quidem ſe extricare poteſt, ni-
ſi tot abhominationes proſequi calamus hor
reret. Fatendum eſt utiq; panẽ quem fràginus,
E& calicem quem bibimus, ex inſtituto domini
noſtri Ieſu Chriſti, uerum corpus & ſanguinẽ
ipſius nobis myſticè & ſucramentaliter repræ
ſentare, ut hune panem & uinum in memorid
ſui, cõmemorationẽ tanti myſterij & beneſicij
à Chriſto nobis collati, fideliter ac reuerenter
ſumentes, corporis & ſanguinis Chriſti et-
caciam in nobis ſentiamus, non carnem denti-
bus atterentes, ut Papiſtæ temerè credunt,
ſed ſide & ſpiritu manducantes.
Cæterùm panem illum ſacramentalem, zu
ſignificatiuum, ad ſmbolicam manducatio-
nem

tin et
gternis
te a
Ateniß
traleturt
ilendiri⸗
lotek.
Chritus
ſoneſt,te
bonuu *
hile dho
t,ef
delg
ſcerlot
banßte
lo dor
Gf
busott
Deun
linise⸗
Piturd
ürbie
lentibi
enitit
potot.
lctißt
lmnpr

ihhgt
nettſa
uneifr int
annngn
um giſt⸗
elle
Angſeſpr
mnilektie
eſmaigrtt
lontmi
ntr i
koi
zicſed-⸗
feotſotſti⸗
gialnnhr
igafnt
nimini
moſehii
mulimmmh,
intumm
iene
“ mel
ilſic,
Gammnin
min

4.
mln
MMed.

nem inſtitutam, ut deum adorare, mera ſtul⸗
titia et & dæmonis fallacia. Si enim ſolus deus
æternus adorandus eſtz corpus Chriſti mor-
tale & paßibile ſeu tradibile, deus non eſt: di⸗
xit enim, Ecce corpus meum quod pro uobis
tradetur: & ſic mera caro eſt. caro autem, ut
idem dixit, nihil prodeſt. ergo, ut deus adoran
da non eſt. L
Chriſtus deus & homo, ut homo adorandus
non eſt, neq; bonus appellãdus: ſed ut deus, &
bonus &: adorandus eſt. ergo corpus eius paßi
bile adorandum non eſt, quia ut homo in car
ne paſſus eſt, non ut deus: caro autem neq; deus
eſt, neq; prodeſt quicquam.
Sed quis unquam tale monſtrum audiuit,
ſacerdotem et impium & infidelem ex bucella
panis deum carnei: facere: deinde illum popu
lo adorandum oſtendere. Demum in fruſtula
E& fragmenta conciſum atq; diſeerptum denti
bus atterere & deuorare.
Deus hic quem ſacerdos fucit, fictura ho⸗
minis eſt, palpatur, uidetur, rumpitur, diſcer-
pitur: à uermibus, tineis & muribus roditur,
dàfuribus expilatur, incenditur, comburitur:
dentibus uoratur: in uentr uadit, in ſecesum
emittitur: neq; ſe, neq; alios iuuare quicquam
poteſt. Quot enim in amplexu huius dei truci
dati ſunt, qui ſuæ in illum ſpei ac fiduciæ nul-
lam prorſus opem aut præſidium inuenerunt?
quos

guos in hoc deo diabolieæ iluſßiones er abo⸗
minationes contigerunt? & tamen Chriſtus ſo
lo attactu ſuo, in ſe ſperantes & ſidentes ſana-
uit, ab omni malo ac periculo liberauit, & ta
men uerus deus nunqua in ſe ſperantem dereli
quit, nunquam alicuius in ſe fiduciam feſellit,
ut & ſcriptura apertißime docet, & quoti-
diana experientia demonſtrat. L
Chriſtiane adiuro te per deum uiuentem, ne
alibi nec aliter Ieſum Chriſtum uerum deum
& uerum hominem do minum e ſaluatorem
tuu adores quam in cœlis ſpiritu & ueritate,
eius ineffabilis beneſicij perpetuò memor, pie,
ſancte & religioſe uiuẽdo. malisq́; filem habe
re unico, quantumuis minimo ſacroſanctæ ſcri
pturæ teſtimonio, quæ mera ueritas, eſt & ne
minem errare permittit: quàm uniuerſæ Pa-
pologiæ, quæ d diabolo patre mendacij, ut om
nes in tenebras & perditionẽ traheret, exqui
Kitißimis artibus, excogitata atque intro-
ducta eſt. MU =
Quoniam uerò Papiſtæ neglecto uerbo
Dei, malunt ſpectare quid homines aut pa-
tres (ut ipſi inquiunt) ſenſerint, audite: nam
etiam quid aliqui patres de ſacroſancta illa cæ

pa ſenſerint, ſubſcribam. D. Aurelius Augis

ſtinus libro contra Adimantum Manichæi di
ſcipulum, cap. duodecimo dicit: Non dubitauit
Dominus dicere, Hoc eſt corpus meu: quum ſi

n durt

tiun etße
angi
it
ℳ 41
apltit
corliuin 4
17 lſeipl
iet ue⸗
hecuerbe
nun elch
ſolcßec⸗
gue tn
bi euotu
toſtre,
cotſegii
Morten
ingut,
reiſen
ſanguin
ſcanis
gliine⸗
ets
ihtte
niceti
ſangui
geſt: 6
Pirit

Gtenen Crc
nis vflen

nbligat

nfnumnni
uir ſfli
latg gaß⸗
n,
lenäinun t
hun onin
umn gſiuumn
tintit,
Num, l,
nlitfinthe
nſonnteſni
tuet
ga nieſtl/
rmtlc,tn
ninler ant
e r in⸗

⸗ e
bonintaf
ie,Alir
mnſellhin
0 Arrl i
un niti .
t Nniliu
*R
e, 1

ꝑꝛum daret corporis ſui. Idem Pſalmam ter⸗
tium exponens, fere in principio: Et in hi to⸗
ria(in quit)noui Teſtamenti, ipſa Domini no⸗

ſtri tanta & tam miranda patientia, quòd Ia⸗

dam tam diu pertulit tàquam bonu, quum eiuẽ?
rogitationes non ignoraret, quum adhibuit ad
conuiuiu: in quo corporis et ſanguinis ſui figs

rã diſcipulis cõmendauit & tradidit. His coſen

tiunt quæ ab Ambroſio quoq; tradita ſunt in
heæc uerba: Oſtendit illis exponit autem uerbæ
Pauli primæ ad Corinthios undecimo) myſte-
rium euchariſtiæ inter cœnandu celebratum
non eße cœnam: medicina enim ſpiritualis eſt,
gquæ cum reuerentia deguſtata purificat ſi-
bi deuotum. Memoria enim redemptionis eſt
noſtræ, ut redemptoris memores, maiora abeo
conſequi mereamar. Et iterum in hæc nerbarz
Mortem Domini annunciabitis. Quia enim,
inquit, morte Domini liberati ſumus, hnius

rei memores in edendo & potando carnem &
ſaunguinem, quæ pro nobis oblata ſunt, ſigni-

ficamus. Sed & iterum Auguſtinum audite,
qui in expoſitione Pſalmi A. ita inquit, indu
cens Chriſtum loquentem: Spiritualiter intel
ligite quæ locutus ſum, Non hoc corpus quod
uidetis, manducaturi eſtis, & bibituri illum
ſanguinem quem effuſuri ſunt qui me cruciſi
gent: Sacramentum aliquod uobis cõmendaui,
iritualiter intellectum uiuificat uos, caro
austens

autem non prodeſt quicquam. At uidete
præpoſterum Paparum iudicium, ne dicam ty
rannidem. nam hæc Auguſtini uerba in eo li-
bro, quem Decretum appellant, inſeruerunt
De Conſ. diſt.ii.cap. Prima. atq; per aliquot
ſecula approbarunt. Nunc uerò uolunt habe-
re pro ſeſquihæretico, & in carceres, in trire
mes, in ignem conijſcere eos, qui audent id ip-
ſum affirmare, quod Auguſtinus affirmauit.
imò quod ipſimet Papæ in ſuo illo Decreto di-
ſertißimis uerbis, non quidem uno in loco ha-
bent: nam hic ſubiung clarißima uerba unius
Gloſſæ, quæ docet, In cœna illa, atq; eue hari
ſtia ſolum eſſe figuram & ſignificationem cor
poris & ſanguinis Domini noſtri Ieſu Chriſti.
Textus enim ſie habet, de Conſec. diſta. c. Cõ-
perimus. Comperimus autem quòd ſumpta tan
tummodo corporis ſacri portione, à calice ſa
crati cruoris abſtineat. EBt in uerbo Portione,
ita inquit Gloſſa, id eſt ſpecie panis, quæ tan
tum ſacrum corpus ſignificat. at in uerbo Ca
lice, id eſt in ſpecie uini, quæ ſignificat ſa-
crum ſanguinem.
Quiſquis auſus es duo hæc folia perlegere,
neq; te inania papiſtica tonitrua terruere, ua-
de obſecro, et diligéter rumina hüc cibum exi
guum, & Deum ora ut proſit, atq; afferat nis
tritionem œ& lucem animæ tuæ, per Chri-⸗
ſtam Dominum noſtrum.
F IN IS.B

—— . —
P W

20 an

19 20 21

18
S
W

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

17

16
R

15

Balance

6 =— „₰
E 3
CHARISTIA, S —
— —
Tractatulus D. Barptolemæi Syl- E
1. nal by —
uij Cremonenſis, Verbi Dei = —
apud D. Rhœtos con- S
cionatoris.
M—
Scrutamini ſcripturas. E= .
= O₰
S .
— E
SE 3
Anno Domini M. D. L I. = 2
S 8
S
aa ₰

WNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN
1 2 3 4 5 6 7 8 9 14