&ionem inter partes illius, &

h

babet tevminos quantitatis, fed tan-

diver(os gradus perfectionis,

m effentia, i in ipfami non ivtrat,

non aütem ut duo Spiritus non

vifi ille 40 dat effe fcilicer D4EUS

fint príenteseidemloco; nam

t

ereator , qui babet intrinfecam ef-

Grdo univer(íi . non ; pro hibet., "

quód integra damonum ie?gxa

fentia operationem ; Cüm igitur2

- unus Àngelus non poffit ingre-

poffit, vel ism potuerit occupae

- di?Caq/;ellos effentiz. alterius,

re idem cqrþq;jhu'rrfanp;xïä.- |

J

ä

060 N CL STOHIBes

YLutes Angeli faltem de po-

ret idem numeró effetus, &

tentia ordinaria non pol-

non foret, utí fupp. ex Philofopb.

uniüs

funt effe in eodem loco

ín qua Thomiítz comm

PA

adequato Ratione unius, ejus-

negant, quód de porentía ab-

démque operationis, cujus fo-

foluta dux caufz totales prin-

rent caufe principales totales,

cipales ejusdem ordinis poiiat

-ejusdémque ordinis particula-

concurrere: vel fimul vel feor-

ris. [ta S.DoGt. uic artíc.3. ne-

fim ad eundem numeró effc-

- gans plures Angelos poffe effe

&um. Dixiper productionem

in eodem loco adequato. Ra-

ejusdem numeró effeciüs, quia

tio eít, quia faltem de potentia

plures Angeli pollunt effe in.,

Ordinaria ad productionem.,

eodem loco, aut tórpore opes

rando in illo tanquam' caufz

ejusdem numeró effe&üs ne-

queunt immediacé concurrere

jrincipales totales, & produ-

cendo ejusdem 'ordinis plures

duz caufx principales totales

ejusdem ordinis ; aliàsifte effe-

effe&us fpecie diftin&os, velut

.. Qus ab illis dependeret per fe,

(j unus Angelus corpus move-

uti fupponitur, (imülque non-.

ret. motu redo, alius motu

d

dependeret, quia à qualibet cau-

circulari, alius corpus illumi-

Ía (eorfím confiderata poffet..

naret, quod utigüe non repu-

| adgguacä ptpdügi, ; [;gml go.:

SQ?C.

eox.

Quo modo Angeli in uno &c.

e$

51

-

t de.

"*

CONCLUSIO T

[ Q6

flan.

Lures Angeli poffunt e(i"e,

dus, ad quod portandum vires

in eodem loco (ingulis ina-

unius füfficerent ; -confequen-

t effe

Yderm

daquato per unam ean-

ter plures Angeli tanquam cau«

démque operationem , feu effe-

fz efficientes partiales poffunt

Item

&um, cujus forenccaulæprm—

fimul concurrere ad eundem

i(lit«

cipales partiales ejusdem ordi-

motum tante velocitatis, uc

u«

nis.

Ratio eft, quia licét refpe-

fupcrec facultatem naturalem

Onis,

&u ejusdem numeró operatio-

in partlcularl , vel etfinonfüpe-

non

his aut effe&tüs, non poffintda-

ret, cüm tamen Angelus liberé

fam

ri plures caufz totales ejusdem

concurrat, poteft attemperare

X

ordinis, tamen admittuntur,

füuum concurfum alteri Angelo

legio

etiam concurrenn, ut ex utriuss

plurcs cauía pa;txales , velut

cupis

patet in duobus equis trahenti-

que concuríü integra & totalis

n

bus eundem currum , aut in.;

caufa tantz vclocncaus coalc-

duobus portantxbus unum pon-

Ícat. -

C'ONCLUSIO VI

-

5«

Jefop !

ün1us

, Ngelus non eft tamindivi-

tualis eó. ma;Orem locum ads-

fibilis, ut non poffit effe

quatum divifibilem (ibi vendi-

100.

^in loco divifibili.

. Prob.

cat ; item anima rationalis li-

ptite

Concl. quia ratio exiftendi in»

cét fit formaliter indiviübilis,

juat

loco fcmper commcnfuratur,

quia tamen eft divifibilis virtua-

(eot«

& pröporttonatur perfedtioni

liter ratione fuz perfc&xoms

elfe-

locati, five illa ratio fit ipfa fab-

poteft effe per modum formzin

)nerm

fiannæ fpirítualis operatio, five

corpore divifibili; ergo etiam

Qu

ld

quantitas molis ;

ideÓ propter

Angeluslicét formaliter indivi-

etta

infinitam pcrfthonem DEO

(ibilis, quia tamen habet majo--

! OPCI

councedimus infinitam. przlen-

rem extcnüoncm virtualem iuü

AAl

tiam localem ; ergo quó perfe-

0perando, quàm anima, pote-

'O0Ue

&ior eft auqua fubftantia fpiri-

tit efIe inloco dxvxf bxh.

dures

velut

CONCLUSIO FII..

ov C«

"T(i Angelus poff it effe in

ftitin loco, eft finita ac lxmætatä,

notü

loco divifibili ;

'tamen non

five fit xpfa fübflantia, (ive mo-

uml

dus unionis, five ubl cxtrmfc—-

poreft effe ubxque Ratio

rCPu'

À priori'eft ifta. Ratio proxima;

cum, fi ive quantitas virtutis 3

dcbct emm commeníurari na-

& immediata, quà Apgelus cxi-

3

tüs

)N

35 : Dïfputgþo l.. Artrculnsm $.III.

mobiliaq

turz Angelï ,qua ipfa finica eft;

,uö*ad;mdmm'l'ocallcm; E

-

ipfe

ergo nequit fundare infiuitam

debet ompibus effe prafens fe-

x e(entiam localem , quia rela-

cundümordinem. QConfeq. pa-

itlc

nem

tio infinita nequit refültare ad

tet ex fent. S. Auguít. híc di-

fandamentum finitum. Exhoc

cent : quot facit fitus in corporali-

tet

» 4

bus, boc facit ordó in fpirittalibus.

divi

facilé colliges, quód DEUS ob

[-1]

fuam infinitam perfeGtionem.,

Reíp. ad . S. Hieronym. tan-

exiítat localiter ubique. Con-

tüm voluiffe, quód anima Bea-

dett

torum tamcitó omnialoca per-

(

firm. Angeli damnati cecide-

fite

rünt de Coclo, & detruf(i fue-

luftrent, ut fuà interceflione,

runt in infernum juxta illud

fuísque precibus füpplicibus ta-

fini

tl

lfaia cap. 14* Quomodo cecidi-

liter füccurrant , quafi videren-

dotem

fti lucifer de Coclo ?. adeóque

tur effe ubique propter

U

movebantur localiter: fed mo-

agilitatis ; negue locus 4fpocal.

qu

(£n

tus localis effentialiter impor-

favere poteft adverf. quia pezo

tat derelidionem termini à

agnum iptelligitur, Chriftus ut

qui

homoj;qui fine dübio non eft ubi-

quo, & acquifitionem termini

erg»

ad quem ; ergo Angelin

que; ergo neque animz Beata

ubigue.

"

anfunc

Chriftum fequentes poterunto

.Dices I. S.

Hieronym. exillo

effeubique. AdII.Refp.conc.

Apocal. cap. 3 4. davirg. fequuntur

ant. fi intelligatur de przfentia

immediata Corporis Cocleftis

agnum , quocunque jerit, Infert,

animos Beatarum Virginum ef-

refpe&u corporum inferiorum

íe ubique, cüm agnus, quem fe-

immediatione virtutis ; nequé

tamen ant. fi intelligatur de..

quuntur, fit ubique ; ergó à

fortiori [ubítantia Angelica lon-

pre[entia immediata immédia-

gé fpiritualior & perfe&tior om-

tione fuppofiti , fimulque neg.

Confeq.quz intelligitur de prze-

ni animá rationalí, poterit eífe

ubique, 1l Corpus Coclefte,

fentia immediata etiam imme-

at

quia exercet fuam caufàalitatem

diatione fuppofiti ; hac enim

lo«

inomnia generabilia & corrup-

Angelis refpe&u omnium cor-

dia

tibilia, eft prefens omnibus fe-

porum motorum aut mobilium

en

eundüm (itum; ergo Angelus,

ob adductam rationem finitatis

o

quia influit in omhia corpora»

& limitationis convepireg ncq»uït-—.

CO;

CONCLUSIO.VII.

tür.

m

- À Ngelus poteft effe in loco^ Angelus per füam ratipneh;for-

Ito

minori, & minori usqué malem exiftendi in loco non eft

fe.

dà

z

Qu

ininfinitum. 'Ratio eft, .al'ligg;uä loco adzquato »

p

A

Quo modo Angeli in uno &c."

87

fs

poteft effe in minori, quia nec

[e.

gere locum certe quantitatis,

ipfe nec ratio formalis exiftendi

faltem ratione diviibilitatis &

"

inloco habet aliquam extenfio-

nem a&ualem, fed eft formali-

extenfionis virtualis, tunc re-

dl

fponderem , quóàd' indivi(ibili-

ii«

ter indivi(übilis, & virtualicemr;

tas formalis An

70

divifibilis

.

Ll

atqui hzc ratio

geli non obliget

hu

Angelum ad exiftendum incer-

etiam probat, Angelum non effe

to & determinato loco divifibi«

v

determinatum ad aliquem lociü

lo

li5 confequenter ipfius divifibi-

certz quantitatis, ut non pof-

litas virtualis non poteft ipfam

Y

fit efTe in minori & minori inin-

determinare ad locum certe

(

finitums nam quod actu & for-

quantitatis, ut non poffet effs

maliter eft indiviibile, non exi-

in minori & minoriin infinitum,

m

git ex fua natura locum certz

4

l

przefertíim cüm applicatio hujus

quantitatis, (ed potiüs eft con-

divi(ibilitatis & extenfionis vir-.

centum cum loco ad certamali-

üt

quam quantitatem indifferenti ;

fualis liberz voluntati Angeli

]

bi

Iuþjaceat.

ergo: (idiceres, Angelum e:/:if

u

lU

J

—MARTICULUS IV. —

ld

his

L. JDe motu dngelorum.

nl

EL

lue

J

Wxmitt. Motus lobalis

tionftravimus ; confxeijue,nter'

[

" Angeli per corpora, vel

motus Angeli localis vel in lo-

p

loca corporea confiftit

cis corporeis, quz fucceífivé

q.

in diver(o contactu vir-

tranfit,debetconfiftere indiver-

t

tutis operative, per quem ín

fis contaclibus virtutis operatí-

If

loco facceffivé, & fine interme-

ve, quibus fücceffivé, & (ine

u

dia quiete operatur; eodem.

intermedia quiete in locis ope-

im

enim modó convenit Angelo

ratur; dein motus localis An-

(

moveriin loco, ficur effe in lo-

geli nil aliud eft , quàm ipfius

lh

coj quia moveri inloco fequi-

fücceffivustranfitus ab uno lo-

tur ad e(Te inloco; Angelo au-

co ín alium; per hoc autem,

temratio effendi in loco corpo-

quód fücceffivé & (ine interme-

f

reo, (ivein corporenon eft u-

dia quiete in diver(is corpori-

2!

da illius fübftantia, fed conta-

bus operetur , fücceffivé perilla

"

Qus viggutïs 4 uFi in art. 1. de-

: di«

0-

t?anüt, '&"fuccdiïvö in illi

Ver.

d DipuádolLARidueIVe L 0

Ug

w'er'f'ä's acquirit pr.fentias , quia

eonfc*quenmhmätuä «A*ngeli per

Qdo:

loca confi(tit in diver(is conta*

ficut Angelus eft inloco corpo-

&ibus füz virtutis , quibus fuc- .

faur

yeo per opérationem , ita fuc-

Wite

ceffivé tranfeundo & operando

ceffivé in illis operatur ;

i

erg

eali

f:it:in divcrüsxlqcis)fuæcþfïivä?

mo

*

$

Il

e

läf ï,ä

tuir

P

€on

L

Tno

vv DN C

Yer

^ Qu ! Otus quo *AngäïUS' pcll

per .utkidens 4Ad mm!.'ä r'c'ofpomï"ä

"C

A accidens movetur ad

Coleflium , etiamf fimt in eis ficut

Motores in tmobilibus , quia corpora

ui

7: motum corporis, in quo

Ino

Coleffta non recedunt de loco fécun-

&ni

"öa:täfiquam inloco, con(iftitin

dium totum , nec determinatur fpi-

motu corporis moti, & afficien-

ic

te Angelum ,

?

illumque deno-

ritui moventi orbem locus. fecun-

Ita S. D. feper

dum aliquam determinatam partem

minante motum.

nu»xc ejf ino

quaj?.$ 1. 4

yt.3. 4d 3. hís verbis:

fubflantia orbis, que

J

eriente , "nune in occiá

ente , fed fe-

mmotus , quieft

à Motore conjuntto ,

cundum determinatum [itum , quia

eff. proprium . opus vita, fic autem

aon moveniur corpora. affumpta ab

efl im oriente virius movens d.

Accedit hisratio: concedamus.

eity quia»g.dn;ge'*!i »non fumnt £or HDI s

Yol

Angelumeffe in hoc lapite ve-

ferma ; meventur tamen ngeli per

lot in loco mediante fua opera-

Qu

accidens motis bujusmeodi : Corpori-

ent

Dus , cum fint in eis ficut AMotores in

tione; ergo ficut moto lapideab

agente extrinfeco movetur per

cef

»mobilibus , &b ita f[unt bic quod mon

us

alibi ; quod de DEO dici non po:

accidens nauta ; ita etiam mo-

vebitur Angelus: fed hic motus

mo

zefh , snde licet DEUS mon movea-

a

sur motis bii, in quibus eff , quia

afficit corpus, & denominato

tel

Adgglggg-grgo:um 3 ergg.

feni

'ai?iqftc :jf, Ange!z tgmm moventumr

V

rat;

CONXCLUSIO. i.

pra

Qu

3 O.itusnA—ngeli ?ü veré pro-

ineoconfiftit, quód fit fuccefti-

va acquifitio prefentiz localis

phc

; pri& talis univocé con-

in diverfis fpartis aut locis: fed

alib

veniens cum noftro mo-

tu locali in ratione generica»

motus Angeli fucceffivus eftta-

D

lis, quia habetor per fucceflie

&j

inotüs. Ratioeít, quia effen-

bftan-

- tia motüs localis proprié fümpti

&u,

"-

vam *appæicatipnegä fuz fü

| "täæ

R

'Dc;motulAngcl-orL,&ng

$9

liptr

tiz diväæüs locis, vel per diftin.

vé, & per modum proprii floba;

d

&os contcactus füz virtutis ope-

ti equivocé convenit Angelo;

s füte

rative ad divería corpora non

ita etiam moveri cormenfürati-

intermediante aliqua. quiete;

vé ad locum; cum quo adhuc

Hö.c

ergo e(t motus proprié talis lo-

coharet, quód moveri localie

calis;- diftinguitur tamen hic

ter utcunque proprie & univos

motus fpecie à motu corpo-

cé illis conveniat, (icut habere

rum, quia motus corporum eft

ubi, & prefentiam fuüb(tantia-

cofneníuratus loco, non veró

lem in loco: audiatur S, Do&t,

motus Angelorum ; Neque àd-

in 1.difl.37. quaff, 4. art. 1. ad 4,.

porum

verfatur nobis S.DoGt, 5/c art.1.

dicens.:. Afotws. localis: fécundims

in Corp. dicens: /iemt ejfe in lsco

quod' eff corporum , non comvenig

; fiit

,arpem

aquivccé.comvenit dngelo, ita etiam

dirgelo nifi metayborico, féd loquem-

(

moverifecundüm locum. Kefp.

do de mots convenit p

roprit ; coþm*-f-

7À üþ

enim, S, Do&. tantüm velle,

fequenter un.iVOïc.ö..

M.

ficut effe in loco comenfürati-

pmm

[ i

"

CONCLUSIO .

fd l2

Ot.;:ntïa lóco motiva pro-

fine alia potentia intermedia

D

qmd

x.'—

n6

ÉÀ

" babiliüs realiter non di-

executivá veluti de (cientia pra-

ftinguitur ab intelle&u, &

,;4

&ica ,.& Decretis efficacibus in

damus

g

volüntate Angeli. Ratio I. eft,

Trall. de DEO Uno proportiona-

quód non íint multiplicandz

liter diximus..

Ratio fecunda

opcrä'

entitates, aut potentiz fine ne-

&ft, quód omnis potentia de-

pldeäb

ceílitate: fed. nulla eft neceffi-

ür pel'

beat effe proportionata natu-

tas ad(truendi potentiam loco

rz,à qua procedit; quare om-

?mo

motivam, aut executivá in An-

m(]tus

nes potentiz puré materiales

gelis "reaäit!cr' diftinctam ab in-

debent e(Ie materiales & cor-

nildo

tellectu , & voluntate; idem..

porez ; ergo omnes potentias

fentiendum eft de anima fepa-

naturz pure fpiritualis ,& adas-

rata; ergo. Min. prob. Scientiía

quaté intelle&ualis debent effe

practica & Decretum efficax,

meré fpirituales, & intellectua-

quo Ángelus vel anima vult ap-

,cceiïï-

les; Coníequenter tantüm de-

plicare füam (übftantiam híc vel

bent effe intelle&us & volun--

locilis

alibi, aut operari, vel movere

»

i

tas, qug folz funt potentiz pro-

hoc feu illud corpus fucceffive,

priz naturz intelle&tuali; síc-

.ea

& (ine quiete intermedia, füffi-

ytlle

Que in natura puré intelle&uali

&

ntia..

ln

ciunt ad cx;qucn';iumfmotum.,

N-

omplþta-'Angcïica pote

us

loco-

co Difpunatió n Articilas TV. $.T. & II |

&t

locomotiva inequït diftingui ab " non pertinentes ad nätür'äm in-

loco

intelle&u & voluntate. Con-

telle&ualem ; Angelus autem

firmat. ex S. Do&t. Quodlibet. 6.

- eft puré intelle&ualis, adeóque

lign

veli

qua[t. 2. art. 2. in Corp. dicente,

omnis a&io illius eft fecundum

in i

naturam: humanam non effe». intelle&tum, vel facultates na--

j

vel

adzquaté inteiledtivam, &i

d

r

"

r

deb tur& P'urrþ.iqtcll:&ualisp ,

deo

&tnl

in .il;lrä reperiri aliquas virtutes

Qua

tion

Á

tütr

!

.sfü*l'ü'lmfu,r Oäjk&iokeä: :

fepl

lien

Bjic. E. contra I. Concluf.

rà, & fpatia, quod füfficit, ut 102

C

cum abfoluté mutare dicatur.-

2iq

L J Angelus exiftens in lapi-

lum

te velut in loco per füam

Urgeb. I. Ponamus Ange-

n

Opetationem, moto lapide d

lum Gabrielem effe'in duobus -

Ch

alium locum , non mutat lo-

lignis tanquam loco adzquato,

In4

cum; ergo non movetur pero

& unum exillis moveri ad alium

tütí

accidens ad motum lapidis, quia

locum , alterum autem manere

ullo

Amprobabile eft, aliquid moveri

immotum, tunc ex noftra ra-

et,

localiter, & non mutare locum.

tione fequeretur; Angelum..

Gabrielem fimul , moveri, &

Cor

Ant.prob. Angelus tantüm eít

lecu

in loco corporeo per fuam ope-

quiefcere, moveri fürfum, &

Ut

rationem : fed in noftro cafu

deorfum , i unum lignum mo-

veretur furfum & aliud deor-

al

tjon operatur in alio loco, nifi

ant,

in folo lapide; ergó cüm adhuc

fum: fed hzc fequela numera--

maneat ii lapide moto, non

tur inter abíurdas; ergo. II. Pe«

Yen

mutat locum.

po

Relp. Angelus

trus movenslapidem, in quo eít .

TOj

tunc non mutat locum corpo-

Angelus , nequit etiam per ac--

reum & proximum, in quo eít

cidens movere Angelum, quia

Cide

(

per operationem conced. non

inter movens & motum debet

mutat fpatium , in quo füpponi-

effe proportio; ergo etiam ad

aqu

tur effe ratione fux fübftantiz

lefi

motum corporis, in quo eft

,

neg. ant. moto enim lapide ad

Angelus, non poteft per acci-

aliud fpatium ,mutat Angelus

dens moveri Angelus.

Refp. -

(rií

H

fpatium in quo fuit antea, & ob-

ad I. Angelum poffe uti fua li-

ot

tinet aliud ubi in altero fpatios

bertate, poffe quiefcere, vel tan-

tüm moveri farfum, aut deor-

aq

adeóque mutat diítantiam &

BUE]

p;opïnguitatcm ad alia corpo-

füm, quia poteü in illo in

ftanti

mo-

- ; Demotu A'ngelorm(n;-

9t

motüs f&c conflitnere tetum in

materialibus .po'töü convenires

h

loco inadzquato, nemp? in illo

hic autem intrinfecam materiae

ligno tantüàm, quod movetur,

litatem ,. & craffitiem. in fuo

äue

vel in altero, quod quiefcit, vel

üdi

mobili defiderat ; unde licéta

4«

in illo, quod movetur furfum,

anima rationalis moveatur pet

vel in altero quod movetur.,

accidens ad motum corporis,

deoríum; poteft enim Angelus

quód informat, tamen abfür-

amittere totum füum ubi adz-

dum foret dicere, animam ra«

quatum acquifitum per opera-

tionalem poffe calefieri aut fri-

tionem, & alterum inadxqua-

efieri ad calefactionem vel fri-

tum aquirere , vel fi permittat

gefactionem corporis; hz au-

fe plané per accidens ad motum

tem ratio à fortiori pugnat pro

[

lizni moveri, non deprehendo

Angelis tanquam fubílantiis

a'iquod inconveniens, Ange-

fpiritualibus . completis , quae

l,

lum omnibusillis modis move-

corpora non informare, fed tan-

Q

ri;& quiefcere, (icut Corpus

tüm affumere poffunt.

bus

Chrifti in. una hoftía movetur,

Objic. IL. contra 3. Concl.

?tOO

in altera quiefcit;in una move.

Potentia executiva feulocomo-

(

tur farfum, fimulque in alia (iné

tivaeft aliquid permanens fem-

gere

ullo abfurdo deorfíüm. ^ Ratio

per exiftens in actu primo in.,.

I

eít, quód tam Angelus, quàm

fübftantia, ficut alie potentiz

m

Corpus Chrifti careant effedu

phyficz: fed decretum efficax,

T.

Íecundario quantitatis nempé

& imperium rationis circa illa

,U

exteníione partium in " ordine

executioni mandanda non feme

mo»

ad locum.

Ad H. Refp. neg.

femper exiftuntin Angelo, quia -

eor-

ant. & dico,inter virtutem mo-

funt actus liberi, à quibus An-

que

ventis & mobile per fe, aliquam

gelus poteft ceffares ergo in il-

pe

proportionem requiri,non ve-

lis.non poteft confi(tere poten-

od

ró inter illam & mobile per ac-

tia executiva locomotiva An-

( a

cidens; Neque obflaret, (i di-

geli.

Refp. difting. Maj. po-

ceres, & inferres; ergo quando

tentia executiva feu loco moti«

quïa

ehet

aqua in q2à foret Angelus, ca-

va eft aliquid permanens femper

] 4

lefieret, calefieret etiam Ange-

exiftens vel eminenter, velfor-

£

lus. Refp. neg.feg. alia enim

maliter conc. femper formali«

acCþ

(rifüm teneamus amici ) e(t ra.

terneg. Maj. quamvis ipgitur de-

ul

tio de motu locali, quàm de

cretum efficax, & imperium ra-

jle

motu alterationis , quia ille &

tionis circa motum non femper

[r

à materiai craffitie eft imagis

fit formaliterin Angelo, tamen.

jeote

in eo exiftit eminenter ,

M

ab&ra&,uä, ideöqgg":ebus im-

Mza-

.quia-.

jint

COne

mo

sb

os —— Difputstioll. ArticufusTV. $. n

ttoc

continetur eminenter in intel-

tantüm ptopingua, iL Aünge-

lus perfuam volitionem, effica-

quit

Jeétu & voluntate tanquam po-

geu

tentiis permanentibus.-

cem, vel imperiüm non movet

immediaté Ccelos absque fu.

Con

. Urgeb. Potentia operativas

connaturalis alicui fubítantim

peraddita potentia executiva ;

pOtf

ergo neque fe ipfum. . Antec.

dit

femperinveniturinilla nontan-

fpec

tüm eminenter , fed etiam for-

yrob. a€us immsanentes , üti

mialiter uti patet ex inductione

fünt Intelle&io & volitio noa

tibu

ejus

aliarum potentiarum connatu-

funt operativi ad extra , uti do-

ralium : fed potentia executiva

cet fent. comm. ergo.

I1I. Po-

t

certé dicitur connaturalis An-

tentix diítingauntur per actus :

fed potentia locomotiva , vel

gelo; ergo inillodeberet inve-

niri femper formaliter.

Kefp.

executiva habet diftinctos fpe-

difting. Maj. potentía predica-

cie actus ab actibus intellectüs,

mentalis connaturalis exiftit in

& voluntatis Angelice 5 ergo

fübftantia formaliter conc. Maj.

etiam in Angelis iitz potentig

potentia non prgdicamentalis

fünt realiter diftinguendz.Refp.

neg. Maj. intelle&io autem &

ad l. conc. ant. neg. confeq. di-

volitio Angeli, quatenüs con-

fparitas eft ifta : anima rationa-

ftitauntpotentiam executivam,

lis in ftatu unionis dependet à

non fünt formaliter potentiz

corpore in a&ionibus tranfeun-

pr&dicamentales, quia non fünt

tibus ; adeóque ad talesopera-

aliquid permanens, ideó fufficit,

tiones exercendas petit corpo-

ut inveniantur in Angelis emi--

reas potentias diftin&tas ab in-

ten

h0

nenter , velut effe (enitivum &

telle&u & voluntate, ficut re-

vegetativum eft connaturale..

quirit potentias fenfitivas abil-

qui

Qui

homini, guod in homine non.

lis diftin&tas pro exercendis fen-

formaliter tantüm, fed eminen-

fationibus 3 econtra Angelus

fen

pe

w

ter formalicer invenitur. -

cüm nulli corpori uniatur , ta-

.. Objic. HI. . Anima rationalis

libus impedimentis vel e

tiam.

pit

Ad II- 4 |

perfuam volitionem efficacem,

potentiis non laborat.

pat

vel per füuum imperium fine po-

Refp. neg. ant. ad prob. dico,

Wi

tentía executiva aut locomoti-

fént. commun. tantüm fe exten-

va realiter diftin&a nequit im-

dereé ad a&tus noftros humanos

immanentes non autem ad actus

ediaté movere corpus fibi uni-

tum ; ergo multó minüs Ange-

Angelicos fimul virtoaliter.,

lus per fuum intelligere , aut ef-

tranfeuntes, & operativos ad

ficax velle poterit immediaté

extra; nosenim indigemus fa-

ujus-

movere corporanon unita, fed

cultatibus cotp,orcis ad h

mo-

G

"De motu Angelorum.

95

npte

modi operatlotfes exerccndas,

cis, neg. min. Hi enitn utpc..

Éict.

qu:bus ex eddutt. vat. non indi-

té operativi ad extra poffunt.,

ovet

get Ange!us

Ad1ll. R&f'pond

immediaté cxcqu:, quz Ange-

e lu

conc. Maj. difting. min. A&us

lus intendit, sícque poffuat ha-

iva j

potentíg executive Angelice

bere rationem potentiz execu-

ntec.

diftinguuntur fpecie ab a&tibus

tivz fimul, nec non actualis exe-

, üti

fpeculativis, & puré immanen-

cutionis , quod deactibus no(tci

fior

tibus intelle£&tüs & voluntatis

lmellc&us, & voluntams hu-

ido

ejusdem, conc. ab aGtibus vir-

manz dici nequit,.

, Do-

tualiter tranfeuntxbus & pra&t—

Qs:

vd

AR TICULUS V.

.ch

Qus,

.än "dngelus poffit moveri motu c'am'z-

eng

enug

&uo, CO difcreto. -

C

dl«

$. L

(Qnde

Remitt. Motus localis

loci, in quo erat, . der elinquae

jet à

continuus coníiítit in.

du

tantüm novi lociaquirat ; Dixi

era

tranfitu mobilis ab uno

cum extenfione partium fuccef-

loco ad alium cum ex-

jpo«

fivarum, quia (i partes effent

b

tenfione partium ex parte loci

permanentes, earum extenfio

non interruptarum per mediam

non poffet effe motus, fed po-

T

ibil

quietem , quod tunc ; contingit,

tiüs exten(io permanens ; dixi

quando mobile de(init effe prie-

etiam non mterruptarum perz

jiefts

fens in uno loco paulatim, &

:elus

intermediam quietem,quia aliàs

[d

per partes loci, fimülque inci-

non eífet continuus, fed ex-

pit effe prafens fubftantialiter.,

tenfio quxdam difcreta , qualis

am.

paulatim in alio loco fine inter-

eft extenfio numeri, aut multi-

41l

mtdia quiete, ita ut quantüm

tudinis.

,Hoc premitlo fit

lic0

(ten

an05

$.

ll

CONCL

USIO I

3&05

[(]90

Ngeh poffunt moveri mo-

]n eorp. prob. Concl. tat. Ange—-

y ii

tu locali- continuo.

Ita

d

A

us potetft effe in loco divifibili,

S. D. b qu.sf $3« 4rt. 1.

uti oftend. is 4rt. 3. €rgo pote(t

d

j

[a*

m

o& . DifputztioTl. Articulus V. $.Il. &III.

r

fätföne fue e;ztenfïonïs virtua-

tinué & H:cce&ïv&., .;mþv';ebitut,

Uaf

lisnon fimul, fed facceffive, &

fpecialiter càm non poffit effe (i-

i

u

«

aulatim deferere illum locum

mul in omnibus illis fex corpo-

per partes, & finé intermedia

ribus, quia excederent, utifüp- -

3nur

jus /

uiete, ita ut quantüm loci an-

pono, ipfius locum adzquatum.

pem

te habiti dereliquit , tantüm no-

Obfervandutm híc occütrit, füc-.

ceffivam motüs Angelici con-

pf

vi loci acquirat ; sícque poteft

fit i

moverimotu continuo, . Con-

tinuitatem effe diverlam abilla,

(

feq. prob. ideó corpus eft mo-

quz in motu coporum inveni-

Quc

bile motu continno, quia ra-

tur, quia in his provenit ex ne-

fen

tione fuz exten(ionis fermalis

ceffitate mobilis, quód ratione

tun

eít in loco divifibili, &illum fuc-

extenfionis: formalis. (üarum.

ceffivé per partes deferit acqui-

partium petit illam continuam

præ;

u

rendo alium ; ergo etiam An-

fücceffionem defertionis unius

lu

elus ratione fuz extenfionis &

loci, & acqui(itionis alterius ,

vis

divifibilitatis virtualis pote(t lo-

in Angelo autem, cüm nulla

vi(

cum divifibilem eodem modo

habeatur partium extenfio, non

ind

deferere , & finé intermedia»

provenit ex neceffitate, fed ex

quiete acquirere alium. — Con-

mera libertate, quia cüm pof-

ts

firm. Angelus exiftens per di-

fit effe przfens fpatio divifibili .

verfos contaCtus fuz virtutis

totus intoto, &totus in fingu-

lispartibus, non tamen fimul, -

operativg in tribus corporibus

A. B. C. poteft fucceffivéillade-

& femel efTe alibi , poteft vel fi--

ferere tangendo per diverfas

mul & in unico inflanti locum

fucceffivas operationes nulla in-

deferere, vel paulatim, & fuc-

terveniente quiete alia tria cor-

ceffione continua eodem modo ,

|

aliud fpatium acquirere, -

pon pvr-oxima D E. F. ergo con-

-

M

1

ho

( CONCLUSIO II

X

(

numad quem fv'eullocum Rïll*ï/'ptclr,-' :

D

A N'geïu's nün(tahtüïm motu

^5* continuo, fed etiam di-

ximum : fed tunc non habetur

(0

motus aliquis continuus, quia

Ve

. fcreto poteft moveri. lta

S. D. cit. prob. Concl. Angelus

duo indivifibilia non poffunt ef-

di

fe faltem juxta. meam fenten-

LU

prafens loco divi&bili , & inillo

exiftens per operationem poteft

tiam in Philofophia traditam fibi

*

Die

per ulimum fui effe derelin-

immediaté continua; ergo erit .

là

quere totum locum,. & fimul

motus difcretus coalefcens ex -

te

ibilt ,-

fe

vel im;ne;fiatä acqgi;c*rq termi-

duplici operatione indivi

'qua--

^

. An Angeigs polïït m'överï,motu' COht'ï'duo, &c. 95

u

(

uarum altera alteri immediaté plicanda uni parti fpatii, quàm

[uccedit. Maj. prob. fi loqua-

alia, poterit (imul amittere to-

)0

J

mur de operatione, ratione cu-

tam illam preíentiam, fimul-

jus Angelus eft in termino à quo

que acquirere przfentiam ad lo-

?m.

nemo dubitat, quin Angelus

cum divi(ibilem immediatum.

JC»

J

poffit ab ea fimul ceffare, cüm

Confirm. ideó copus fücceffivé

fit indivifibilis, adeóque poteft

per partes deferit, & acquitie

ll

D.

fimul derelinquere terminum à

locum, quia eft formaliter ex«

l.

quo ; (i veró loquamur de prz-

-tenfüm, & habet partes, quz

fentia ad locum, feu ubicatione,

per prius & pofterius neceffarió

ne

u

tunc prob. I. Angelus poteft effe

fünt applicandz partibus loci;

przfens foli pancto tanquam.,

ergo Angelus quía non eít ex-

J

lus

termino à quo ; ergo poteft il-

.,tenfus, & nullas partes habet

lud fimul deferere.

II. Quam-

poterit fimul delerere termi-

5,

vis Angelus (it przfens loco di-

num à quo, fimülque acquire-

]la

on

viibili, tamen. cüm fic prorfüs

re terminum ad quem, adeó«

indivibilis & non habeat par-

[2

que moverimotu difcreto.

of

tes, quarum Valcera fit priüs ap-

bl

i

"

SAL E

Ur;

fí

'Solvunhzr Oäje&iakä

m

C

f "vBïic. I. Eontrn I. Concluf.

ut fit in unico lobocorporbo re-

. S.DoQ. in 1. diff. 57. 4.4.

quirit. fallem. unicum conta-

N

" art.1. negat, motum Àn-

Cum feu operationem; ergo ut-

geli poffe dici continuum ; ergo

fit fücceffivé & finé quiete in.z

non datur motus Angelorum.,

diverfis locis, quod ad motum

fücceflivus continuus, - II. Si

continuum requiritur, neceí-

motus localis Angeli poteft effe

farió etiam requirerentur di-

(e

ür

continuus ,.tunc hoc contingit,

veríi contaQus ; partim etiam

vel maximé penés unum, aut

quia una operatio Angelica,

iiz

diverfos contaQus füx virtu-

cüm fit aQus intelle&tüs & vo-

?

»n.

tis, feu per diverfas operatio-

luntatis eft omninó indivifibi-

nes immediaté & finé interpol-

lis, &ab unico inftanti difcreto

li

(5

latione fuccedentes, ac tangen-

menfuratur; ergo non habet ex-

tes locum unum poft alterum:

tenfionem, aut divifibilitatem,

fed neutrum dici poteft; ergo.

ut correfpondeat fucceffivé , &

l

Prob. I. pars imin. quia Angelus

iné interpollatione diveríis Io-

jn

cis

96 | /Difputalx.tiolï.' Arl,ticuh:ls V. QHI

€is, quorum alz&,r fit t.erfninus Pt

illalicàt formaliter fitindivifibi-

lis.& (implex, eft tamen. emi-

uo & alter terminus ad quem;

confequenter non poteft haberi

menter virtualiter diviübilis &

motus .fucce(fivus continuus.

multiplex fimul,; squivalens

oftend. etiam pars min. plures

- pluribus operationibus, quare

'operationes liberz Angelice

tempori noftro fucce(fivé co&-

etiam virtualiter transeuntes,

xiftere poteft, sícque ediam iu-

licét-(ibi invicem intelligantur

pottare. continuitatem quam-

immediaté fuccedere per ordi-

dam virtualem ; ficut enim An-

pnem. ad diverfa loca,.funt ta-

gelusunica intelle&ione poteft

intelligere plura ; ita etiam uni-

men iadivifibiles, & nulli ter-

minocommuni uniuntur ;.ergo

ca. volitione, feu.imperió ra-

earum fucceffio nequit effe con-

- tionis poteft tangere fucceflive

tinua, fed.difcreta cüm. non.,

plura.loca corporea. . Ad 1l

4nen(urentur. noftro tempore,

part. min. dico, iftum motum

fed diverfis inftantibus tempo-

continuum Angeli etiam polfe

ris difcreti, . Refp. adI. S.DoG.

con(iftere in diver(is operatio-

.nibus fucceffivé & Gine quiete

tantüm negáffe, quód motus

Angeli fit continuus continui-

intermédía tangentibus divería

loca corporea modo fuperiüs

tate quantitativa & commeufü-

rata loco, velut motus corpo-

explicato , qug licécnon unian-

rum eftcontinuus. Adll. Kefp.

tur unico termino communi

cum Salmant. adtmiffa Maj. neg.

omninó indivifibili, adeóque»

non habeant continuitatem..

anin. quo.ad utramque partem:

fücceffivam quantitetivam, ha-

.ad P'I'Dbo-l---- parier dico, motum

'continuum -Angeli poffe effe»

bent tamen continuitaté quam-

dam unius immediatz fuccef-

unicam operationem tangen-

tem fucceffivé, & fineipterpol-

fionis, quatenus omnesillg ope-

latione plura corpora contenta

rationes- feu. contactus con(li-

jintra. fpatium illius adazqua-

tuunt unum, contactum, tota-

.tum; tunc enim ipveniunturo

lem, quo tangitur locus, vel

diverfi conra&us virtuales vir-

terminus adequatus ad quem.

tutis Operativg ex parte Àn-

Dixi unicum contadum unita-

te feu continuitate fuccef(fionis,

eli, & diverfi conta&tus for-

males fibi- invicem absque in-

quatenus illi cong;&&us fibi in-

vícem immediate,fnccedunt fi-

terpollatione füccedentes, qua-

tenüs Íe tenent ex parte lo-

ne quiete intermedia diverías

corum , & effeduum in illis

partes loci paulatim & conti-

EL M arcdb "d du E R vo RLT iE r n

nuaté tangentes; imó quamvis

produdorum ; operatï.o' emm

—

il

-99w —

i

Àn Afrgefüs pofütmoverl motu wn.ti'ntæo,,&c. 9*

illae oþïeratïbhe's*libeäæ ut for-

ex mente propria, fed arguere

maliter immantes menfürentur

contra aliquos Philofophos a(

diverfis inflantibus tempotis di-

ferentes, adequatá caufam tar-

fercti, tamen ut virtualitertran-

ditatis & fücceífionis mot(is effe

feuntes & operantes ad extra

refifftentiam ex parte medii s

meníürantur tempore noftro

contra quos intulit, motum.,

tanguam menfüra extrinfecá;

corporis in vacuo futurum in-

menfurari enim debent eadem

flantaneum, quia ibi nulla ha-

Tenfuüra, quá menfürantur ef-

betur re(fiftentiae

X

X partemediis

fe&us exteriores,

porró przter refilentiam eg

cunt.

f;uog-«- prödü*t

parte medii a

(f

gnantuf aliz ,.

- "Objic. IT, Angelüs"c& pror-

caufz tarditatis & fücceflionis.

füs immortalis & incorporeus ;

motüs, quz etiam ex parte'An-

ergo intempore nequit moveri,

geli locum non habent; dicunt

fed tcantüm in inftanti; confe-

enim Philofophi illam oriri ex

quenter nequit moveri motu

intercapedine & diftantia extre-

eontinuo, quia hic exigit tem-

morum nempe termini à quo:

pus ; unde definitur tempus,

& termini ad quem, nec non:

quód fit numerus motáüs fecun-

€x propria extenfione mobilis:

dum prius, &pofterius. Con-

fecundüm partes; item ex fini-

feq. prob; corpus nequit move-

ta potentia locomotiva moven--

m per vacuum in tempore, (ed

tis 5. sícque provenire poteft

in'inflanti,.quia in vacuo nulla

motus Angeli ex libera volun-

effet refiftentia, & tota caufa

tate ipfius, qua fücceffivé fuam.

tarditatis , vel fucceffionis mo:

fübftantiam' vel: o

perationenz,

tós eft refiftentia medii ita Ari(t.

diverfis locis appli

cat,

