nit alium precedentem motum.

fpcciem luxurizpiritualis.R efp.

füper—biæ.

Confirm. H.. Non»5

pradictum motum inordinatü

datur Juxuria fpiritualis , nifi in

cupidiratis radicari in motu, vel

intellectu petulante, luxurian-

a&u fuperbiz, & nonprzcedere

te, & fingente ens rationis fine.

ilum a&um fuperbiz 5 «r:0o

fundamento in re, quale CC"öf

peccstum primum Angeli "on

non poteft eíffe primum pecca-

eft reducendum ad fpeciem lu-

tum Angeli: ergo. - Ant. prob.

xuriz fpiritualis. Prob.cupiditas,

quia gula refpicit obje&ta dele-

vel dele&tatio de 2liquo bono

&abilia fensüs, non datur fpe-

faiva fubiedtione ad altquam re-

cies gulz proprié didtz, qux

.

gulam. non eft peccaminofa.. ;

non.foret corporalis

?

«erBO- -

ergo in tantum illa dele&atio

etiam , quia luxuria refpicit ob--

Aungeli potuiteffe peccaminofa,

je&a delectabilia intra lineam.,

ia quantüm contigit (ine débita

fenfibilem, veneream, aut cur-

fübje&ione' ad regulam faltem

pem, non dabitur extra hanc

in modo profequendi, quod per-

lineam fenfibilem, vel intra li-

Ant. Con-

tinet ad (uperbiam.

neam fpiritualem luxuria pro-

flat: quiaíaiva fubordinatione,

prié dicta. Neque juvaret, fi -

aut fübjeGtione ad regulam illa

diceres: luxuriam abítrahere à

dele&atio inordinata non eft,

corporali, & fpirituali ; ergo

& przícrtimloquendo de bono

poterit dari luxuria puré fpiri-

fpirituali, quod utpoté valdé

tualis. — Refp. retorg. fimüique

conveniensrationi meretur ve-

neg.ant. gula non ab(lrabit X

hementer amari ; sícqueinten-

corporali, & fpirituali, ita ut

fio amotis circa iliud tunc fo-

poffit admitri gula propri& fpi-

lummodo eft mzla, quando eft

ritualis; ergo etiam ex esdem

immoderaté, & ultra debitam

ratione lexuria non abílrabet à

Confirm. T

meníursm volita.

corporali, & fpirituali, ita ur..,

DeleGaco de aliquo bono fup-

poffet admitti luxuria

i*

puré 'fpli.'

»nit amorem illius; Non enim

ritualis *in(Angcli-s.

quis dcigtïatur de obie&p non

Bb:z

$. III.

-

194 | *Difputatie'V; A;rficülüsili. $. It 1

*

- Solvuntur Objetliones, —

c

: I Cdät-ra' '«Iþ.k;Co-n-cL

dere inCoclum , & fimilis &ei

L * z - :V»*

o

ucifer füb perfona Repis

Akiffimo, in quantüm ita depe-

( 7Tyti Jfai. cap. 14.. dicit:

riit fuam beatitudinem natura-

A fcendam in Culum : led hic afcen-

lem, ut eam non fübordinavee

füs nequit intelligi de Coslo Em-

tit beatitudini primze impartici-

pyréo, quia in Coclo Empyreo

atz , quod non eft aliquid im-

omnes Angeli fuerunt creati ,

poffibile. . Ad II. Relp. Quàd

uti oftend. inpreced. ergo intel-

demonesappetant,DEUM non

ligendus eft de Coclo SS. Trini-

effe , non quidem per fe, fed per

tatis, velut exponit S. DoGt. fa.

accidens, & ratione alterius,

que[f. 61. art. 4. 4d3. — Confe-

quatenüs Ícilicet petunt liberari

quenter lucifer voluit a(cendere

À miferiis, quod tantüm DEO

adcqualitatem cum DEO, eám-

non exiftente poffec continge-

. que appetere potuit, IL Dz-

re ; omnimoda autem wquali-

mones & omnes damnati imó

ta5, i appeteretur ab Angelo,

peccatores gravifIimi ita habent

deberet appeti per fe 5 fi enim

odio DEUM,ut vellent, DEUM

appeteretur ratione alteríus,

ponexiftere: fed DEU M non

tunc appeteretur tanquam me-

exiftereeftobje&um impolfibi-

dium, quod fine errore formali

. le; ergo demones poffunt vel-

in Angelis nunquam admitten-

le, vel appetere aliquod obje-

do fieri nequit; & licét gratis

&um impoffibile: íubf atqui

conceffo zqualitas cum DE

&qualitas Angeli cut DEO eft

ab Angelo appeteretur ratione

impoffibilis ergo non obftan-

alterius, tunc volitio illius, ra-

, te impoffibilitate ih Conclu(io-

tione cujus appeteretur , foreto

neadduda, Angelus illam po-

ptimum peccatum Angeli, &

tuit appetere, & per talem ap-

non appetitus gqualitatis.

petitum. primum/ peccatum..

committere.. Refp.adI. Quóàd

Pecéatum fuperbiz fpecialiter

luciter voluerit quidem aícen-

di&z in eo confiftit; quód quis

dere in Coelum SS. Trinitatis,

appetat aliquid (ibi non debi-

rl

non tamen appetendo abíolu-

tum; & .quod propriis viribus

tam gzqualitatem cum DEO,

obtinere nequit : fed Angelus

ed tantüm aliqualem; vel di-

in primo peccato non appetiit

quod

€0, quód lucifer voluérit afcen-

aliquid fibi indebitum, &

non

Quo.ääam fuäfitlp&æamärängöhmm. 195

ion polfet propriis viribus ob-.-

mó & immediaté peccáffe con-

tireres ergo non peccavit pec-

L

tra preceptum füpernaturale,

cato füperbiz fpecialiter di&tz.

quo fuit prohibitus amor beati»

tudinis naturalis (ine ordinatio-

Min. videtur certa, nam Ange-

lus appetiit füam beatitudinem

ne ad füpernaturalem ; unde.;

naturalem connaturaliter (ibi

cüm transgreíTio przecepti fu-

debitam , & propriis viribus ob-

pernaturalis obligantis füb mor-

tentu poílibilem ;5 imó illam.,

tali.fit etiam averfio 3 DEO tan-

actu poffedit ante peccatum, &

quam ultimo fine fupernaturali

tamen peccavit inordinaté illam

magis directé , quàm à natura-

appetendo : 1l. Angelus non

li, (alvatur, Angelum priüs fuif-

poteít per fe primó immediaté,

fe averfüam à DEO ut ultimo fi-

& directé peccare contra finem

ne fupernaturali, quàm ab illo,

"

,

paturalem , fed tantüm indire-

utulcimo fine naturali.

&Qeé, & fecundarió, peccando

Objic.IlI. Sidzmon peccáf-

fcilicec immediaté & dire&é

fet quiefcendo in fua beatitudi-

contra finem füpernaturalem;

ne naturali tanquam fine ulti-

ergo primum peccatum illius

mo, eámquenonordinando ad

fuit circafinem & beatitudinem

fapernaturalem, peccatum il-

fapernaturalem, non veró cir-

lius non fuiffet fuperbia, (ed pu-

canaturalem. Refp. ad I. neg.

fillanimitatis: fed hoc dici ne-

»

Maj. Peccatum enim fuperbie

quit; ergo. Seq. maj. probat.

non tantüm in hoc confiítit..,

quieícere in minoribus , & nolle

puód quis appetat aliquid fibi

tendere ad majora propriz vir-

indebitum, fed etiam in eo,quód

tuti, vel à DEO accept& com-

inordinaté propriam Excellen-

menfurata pertinet ad pu(illani-

tiam , & perfectionem fibi debi-

mitatem : atqui beatitudo' fu-

tam intendat, (ive quod ergà.;

pernsturalis : commenfüratur

illam afficiatur przter aut con:

Divinz Gratie omnibus Ange-

tra menfüram fibi.à fuperioreo

lis conceffe ; ergo fi Angelus

prefixam ; Sic enim eft nolle

primó peccavit nolendo tende-

fubjici fupetiori , acillum impli-

re ad beatitudinem fupernatu-

cité; & interpretativé contem-

ralem, & quiefcendo in natu-

nerec.

Relp. ad II conc. antec.,

rali, tunc peccatum illius ad pu-

neg. confeq. quamvis enim con-

filíanimitatem potiüs , quam fu-

P d

cedatur Angelum primó pec-

perbiampertinebit, II. Appe-

cáfTe appetendo inordinaté bea-

titus beàtitudinis naturalis fine

titudinem tantüm naturalem ,

ordinationé ad finem füpernatu-

ralem nil aliud eft, quam prz-

aäh'uc falvatur, ipfum per .rc pri-

Bb 5

fum-

s

106

leputatlo V Amcalusllï $Ms

füumptio telnd.cnsæin.—b.qn;üm ul« miffionem peceatorum fine poes

tra facultatem, ac poteftatem

nitentia, aut.

oriam fine pro-«

.

opponitar fpei,

priis meritis;

d

hec opponitur

,gp;xe;entis )

prouteft virtus quzdam mora-

fpti virtutis Theologíce, cujus

lis coincidens cum magnanimi-

eft íperare beatitudinem auxilio

*

tate j ergo primum peccatum

DEI obtinendam, eó modó,

Angeli non eft (uperbia, fed po-

uo Divina Sapientia przfcri-

tiàs pufillanimitas , vel prafum-

plit; quare appetitus beatitu-

prio. Relfp.ad 1. neg. feq. Maj.

dinis naturalis ut obtinendz per

ad hujus prob. dico, pertinere

viresnaturg, ac independenter

quidem ad pufillanimitatem vel-

& DEO,, licét priori modo pof-

Je quiefcere. in minoribus reli-

fit dici prefumptio, fecundarió

Gis maioribusexterrore Excel-

tamen ( nam primarió fuit pro-

lentiz iliorum,fecüs veró fi ideó

prié di&ta fuperbia) quatenüs

relinquantur magna, quia ex

eft appetitus propriz Excellen-

modo, quo parva appetuntur,

- tiz fine dependentia aut fübje-

contemnuntur ,. ut contingit in

&ione ad DEU M. oppohitur

propofito ; ideó enim demones

virtuti humilitatis; quz refpi-

adhzerendo beatitudini naturali

citfubjectioneii ad DEUM , &

reliquerunt. füpernaturalem..,

non imreritó abaliq u'ib us pra-

uia ex modo tendendi in natu-

fumptio [aperbaappellatur. :

4

ralem (ine fubjedione, velfüb.

Objic. IV.- Angelus non pc-

'ordinatione ad fupernaturalem,

tuit errare, quia cognovit cone

clu&onem in fuis princ

hanccontempferunt, quod pro-

ipiis cla-

ptrié ad fuperbiam pertinet. Ad

ré, & diftindé contentam: fed

fi Apgelus peccáffet: amando

Il Refp. Duplicem effz prefüm-

ptionem ;. alia eft oppplira ma-

fuam beatitudinem naturalem,

neceffarió deberet àdmitti er-

/

gnanimitati per exceffum ten-

densin opus fummé arduum ex-

ror przcedens in intelle&u An-

cedens vires naturales appeten-

geli, qualis error practicus ad

tis; Magnanimitas enim refpi-

- omne peccatum mortale requi-

cit opus arduum viribus tamen

ritur; ergo Angelusnon potuit

agentis proportionatum 5 alia

primum peccatum comimittere

eft praefümptio, qua quis appe-:

quod con(iíteret . in " appetitu

tit 3líquod bonum obtinendum

vel amore íuzx beatitudinis na-

péraratiam DEL, non ramen eo

turalis independenter. à fübje-

bl

modo, quo deceret, & poteft

&ione ad DEUM. . Mir.patet,

per illam haberi ; velut fi quis

quia nihil volitum, quin prz-

jió de«

fperagcta fe confecuturum re-: cgognifu'm, ; ergo neceflar.

buif-

*

)

-Q;&dnam.fueri*t 'p&ccatu*ih, Angelorüm. 197

nem naturalem füli amori ní-

- buiffetprocedere error ex parte

intelledtüs Angelici, dictantis,

miüm adhzferir,absque eo,quod

beatitudinem naturalem effe..,

füam beatitudinem naturalem,

appetendam , vel amandamin-

3c participatam in beatitudi-

dependenter à fubjeCtione ad

nem fupernaturalem , & impar-

"DEUM,

II. A&us quo Ange-

ticipatam ordinaverit.

Ad i.

lus feipfum , fuámque beatitu.

Refp. difting. ant. AGvs, quo

dinem naturalem dilexit, fuit

Argelus dilexit fuam beatitudi-

nece(farius tam quó ad exerci.

nem naturalem fecundüm fe, &

tium, quàm Ípecificationem ;

abíoluté confideratam, fuit om-

ergo non potuit efle primum.,

ninó neceffarius , conc; quo di-

peccatum ipíius, quod debet

lexit illam ut ordinabilem in fi-

e(Teliberum. . Refp. adl. Inin-

nem füpernaturalem , neg. ant.

telle&u Angeli non poffe qui-

Potuit enim illam diligere liberé

demadmittierrorem formalem,

cum ordinatione, & fubjectio-

vi cujus pofitivé & formaliter

ne ad DEUM, vel etiam (ine.,

judicaret, obje&tum ita fe ha-

hac fübje&tione , ideóque illam

bere; cüm tameniin re aliter fe

fine ordinatione diligendo in-

habeat ;. poffe tamen admitti

ordinaté dilexit, & füperbé de-

errorem virtualem, qui in hoc

liquit.

Hoc modo etiam ve-

potiffimüm confiftit, quód An-

niunt folvenda aliz obje&io-

gelus amgndo fuam ».þcacitudi-

nes.

E

AARTICULUS

IV.-

"n Obffinatio Demonum fündetur in

Gratie Diviue [ubtratkione vel intrin[ecá in-

: fiexibilitate liberi arbz'trz'? P

: 8

Remitt. | Angclus duo-

procedit ex prïdcipiis'- fibi evi-

büs modís aliquid judi-

dentibus,ac certis; tunc enim

x

care, & eligere dicitur,

procedit modó comprehenfivó,

o

nempé perfecté,& com-

attingendo in illis principiisom-

pleté, nec non imperfe&té (eu

nes rationes, quz poífunt ad

incompleté; Perfecté ac com-

hoc judicium, & violationem.z

?lete judicat , & eligit , quando

pracepti judueerc-, vel ab ea re-

vo-

-

—

198 — Ddþutath Arti*gul"üs I"V 5:.-ï11'; GE

vocare ; Imperfe&é autem ju--

nec mnon ex proptia ejus. äj?ölü;i:»

dizat, & eligit, quando procedit

tateformaliter procedens; qux-

ritur jam;an ftante & pofito hoc

, ex principiis dubiis, & conjedtu-

talibus tantüm , quia hoc ipfo,

judicio completo , nec non ele-

quod principia. non.fint &£rma.,

&ione perfecta. Angelus fit ab:

aC certa, judiciumetiam nequit

intrinfeco inflexibilis ex princi-

éff firmum , confequenter re-

piis naturalibus intrinfecis ,. it&

ut (i bonum femel completé &

gularitet loquendo., nec electio

'poteft effe firmas: Praterea An-

& perfe&té jüdicavit, ac elepit,.

gelus dicitur imperfe&té judica-

autmalum, eidem bono; aut...

malo naturaliter, & neceffarió:

re, & eligere, quando non juci-

.€at, & eligit ex propria delibe-

adhzrere debeat; RR. commu-

niter cum Marin. 5i difp.2. felt..

ratione & applicatione, fed ut

.mnotus, & applicatus à DEO ;

I.. Cacheran. Jic tratl . 3.. f. a.

nam judicium completü & per-

pat«231. fentiunt ,. perfeveran-

tiam Angeli . in' bono auxiliis.

fectum inApngelo-puro Viatore

(excepto Chrifto, qui eft Via-

gratiz, & obítinationem in ma-

tor & Comprehenfor (imul) eft

lo eorumdem fuübtra&tioni Di-

.. jüdicium plen£libernm quó ad

vinz.effe adícribe

2

z

ndam.. .Hg;;

&fäï?»a—tiomm : f&;e:xcr.cis;igm,

X

-

$

e

H.

7

| Gj* O:ï zVCL

usl ä A. |

& Ngelüsabintrinfeco eftin-

déds immobiliter apprehendit;

"À Rfexibilis arDitrii ,. & non

ergo immobiliter, feu irrevocae

- per auxilia: gratie reddi-

biliter eligit : Subf; atqui f tali

tur inflexibilis ; sdeógue Ange-

modo eligit , Angelus eft ab in-

jus, fi femel perfeate judicavit,

trinfeco inflexibilis arbittii ; er--

& completé elegit bonum , .ei-

£o. Ant.pat..quia Angelus om-

dem immobiliter , adhzret, ve-

nia apprehendit fine difcurfu...

turi adhzeret malo poftperfectü

formali s. ergo ficut nos dppre-

— judicium, & completam delibe-

hendimus. prima. principia. im-

.rationem ac eleCtionem.. - ita.,

mobiliter ,. ita Angelus appre«

hendit omnia iimobiliter.. Con-

cum S D.bic quaft:64. art.2. com-

^muniüs Thomift.. Prob.Concl.

feq. prior oftend. lInivetíaliter

Rat. ex S. D..defümpta : Ange-

vel in-omnibus vis appetitiva ,

msgwfg&e , deliberaté proce«-

Ícu: appetitus: proportionatur.

N

'VK»

L.

- An Qïbfïimïo;bæmönurh*Fuhd-eltur&cï- 199

virtuti apprehenfive ,-**ud* patet

fcedere nequeat, Angelus eít

ger inductionem ;. fic quia 'fri-

ábintrin(eco inflexibilis arbitriig

tellectus eft univerfalium, pari-

ergo. . Neque juvaret , fi dice-

ter univerfalium e(t appetitus

res : Angelus in inftanti plena

rationalis, fea voluntas; Item

deliberationis potuitinadzqua-

-quia fenfus occupatur circa (in-

1é uti cogaitione principiorum

- gularia , etiam appetitus fenfiti-

naturalium , aut füpernaturae

us tantüm circa particularias

lium, velut poteft inadzquacé

- Verlatur s. ergo quia intelledtus

uti füis [peciebus : fed tunc fuit-

Angeli. unico fimplici intuitu.,

fet flexibilis de bono in.malum,

-apprehendens objectum, eidem

& viciffim ; ergo Angelus non

Ammobiliter adharet,etiam vo--

eft ab intriníeco inflexibilis ac-

Jluntas feu. vis appetitiva ratio-

bitrii. - Refp. Hoc nihilproba-

. .malis fequens du&tum virtutis

re contra noftram Concl. Nos

apprehenüve fícilicet intelle-

enim tantüm adítruimus infle-

&us,, eidem obje&o immobili-

xibilitatem. intrinfecam Ange-

.tet adhzrebit. Confirm. & de-

lis poft perte&um judicium &

- elaratur : Angelus illi principio,

plenam deliberationem , quod

, quod femel apprehendit, adha-

judicium.perfectum , aat plena

.ret immobiliter, quia circa illud

deliberatio in ufu inadzquato

principium non format diícur-

cognitionis principiorum natue

OF

fum., fed immediat& conclu(io-

ralium nou fündatur. Obfer-

. nemin fuapramiffa , vel princi-

vandum híc occurrit,quód cau«

. pio cognofcit, & quidem clare

fam extrinfecá obítinationis dze-

. feu evidenter 5 ficüt.homo co-

monum in malo etiam nosTho«

.gnoícit claré & evidenter pri-

miftz admittamus, effe fübtra-

. mum principium, quodlibet eft,

Qionem gratizs cüm enim fübe

. vel non eft ; Idem non poteft

tradia gratia ad. deteflandum

. .. fimul effe, & non eífe ; ergo (i-

peccatum , & operandum bo»

.. £&ut homo immobiliter adharet

num,infallibilis fit inclinatio &

. ; primis principiis lumine natura

propenfio ad malum, fequitur in

e

. motis fic etiam Angelus adharet

dzmonibus immobilis adhz(io

« primo principio , primz liberz,

ad finem malum, quem (ibi pra«

. deliberate,& completa volitio--

fixerunt, non quidem fequela

ni,feu eleGtioni perfeQz , ita ut

Phyfica,fed Logica per modum

. ab ea ampliüs difcedere neque-

removentis prohibens, velut eg

at : fed fi Angelus ita adhzret

fubtracta

PUR

columna fequit

9: ca--

. primz volitioni, feuelectioni.,

fus lapid

EE

p eemplcf-æ, ut ab ea ampliàs di-

Cec

$.TI

^

200 D;f?mäti

0 V Ar

&2

Pa

^

$m

E

A»

*

. II

—

:

gäöj à -AngäiïbOBïQ&Mä'

dere ejusmodi mutationes a

i

li aliquando mutaverunt

Angelis bonis, & Angelis ma-

"fuasele&tiones; ergo non

lis; fed ideó accidiffe , quia -

'funt immutabiles in fuis délibe-

miles determinationesnon pro-

ratis ele&ionibus. — Prob. ant.

cefferunt ex perfeGta , & plerma

David. 1. Angelus Perfarum re-

deliberatione ; ut enim procef-

fiffent ex plena, & perfe&ta de-

ftitit viginti & uno diebus An-

nece(farium fuiffet,

'gelo Cuftodi Iíraelitarum pro-

1 ïbgratïlonþf,j

"pter udilitatem, quam Perfz ca-

iffent ex principiis

evidentibus, ac certis, in qui-

'piebantex conlortio cum popu-

JoDEI, & adveniente Michaele

bus Angeli penetrativé , vel

n adjutotium populi DEI ceffa-

comprehenfivé cognofcerenta

omnes rationes allicientes , &

vitrefiflentia. 1I. Angeli Cu-

-ftodes frequenter mutant de-

retrahentes ; in cafü autem Per-

'terminationes erga eos, quos

farum, & cuftodia hominum,

--

-cuftodiunt 7erem. $1. Curavi-

Angelus Perfarum folüm co-

»ui Babylonem , - uonefl fanata,

gnovit conje&uraliter , expedi-

re, & effe conformem Volun-

derelinquamus eam. — Similitezo

tati DEI I(raelitarum deten-

mutáruntdeterminationemAn-

geli mali, quia eann. cap. 13.

tioném, dum auté cognovitop-

pofitum,ceffavit à refiftentia ifi-

Diabolus mifit im cov yude, wt

Chriftüm /raderet ad mortem :

militer etiám difcürro cum Go-

& pofleà per uxorem Pilati

net de Angelis Cuftodibus ;

diabolus pariter cognovit tan-

Matth. cap. 27. Conatus eft fua-

À

dere Pilato, ut Chriftum non»

t

üm conjeQuraliter Divinita-

occideret : ficexponuntur ver-

tem Chrifti ; ideóque mifit in

E

ba Matth. Aobil ribi , ci Zu[fo il

cor Jude, ut eum traderet..;

Plures SS. PP. apud Maldonat.

dum veró ampliüs, non tamén

& Cornel. Ita Cyprianus, Ly-

certó & evidenter, cognovito

ranus, Bernárdus &c. ergo tam

Angeli boni, quàm mali mutá-

liberare àmorte.

:

.. Urget Marinus ciz.c

6nträdo-

runt, & fiepé mutant delibera-

tas determinationes. Refp.cum

net cit, quidquid fit de alíis cafi-

Gonet bie »«m.13. verum effe

bus, diabolus plusquàm conje-

"

Guraliter cognbvi*cDifvipi*f:gt

ri,

jæpiüs accidiffe, & adhuc acci-

AnObfimtioDemomumifundeur&c ao

Chnfh,ïtn 4« Éxibant. dnmm»?

dum , & teritandum , utrum.,

clamastia «f dicentia, quia tu ey

fit Filius DEI ; unde illa parti-

Filins DEI , G increpans mon fime-

cula quia i adducto textu S.Lu.

bat ea lä'güfg'thhjäieþnät ipfam e[fe

c& non eft caufaliter, fed hifto-

Chril'um: in qu& Beda lib.2. in

ricé fumenda ad denotandum,

Luc. damania Filium DE4 canfite-

L

4

& fignificandum, quidnam fit

!

uur , &R atteffane Evangelio

illud, quod Chri(tus dymones

Jéiebant, ipfum effe Chriftum Matth.

loqui prohibuit,

£ap.9. & AMarc.7.. Quid mobis e

jJura.

g Videagcut

r

:kþifESU Nazarent? Venifti an-

Obiic.1T. . Præcipüä meo.x;'u.;

te tempus perdere nos, [cío quod San-

dicio : EatenüsAngelus effet im-

Gus fis DE2; Plures SS. PP. ad-

mutabilis in füis determinatis

ducit Marinus , ex quibus con-

deliberationibus , quia invaría«

cludit; quód cüm dzrmones cer-.

biliter apprehendit objeGta , eó

tó & evidenter cognoverint Di-

quód penetrativo, & quafi com-

vinitatem Chrifli, & tamen fz-

prehenfivo modo cogno(cat.,

piüs mutaverint fuas determi-

objeCta: fed hacratio admiffo,

nationes , non fintabinttinfeco

quódprobet, Angclum effeim-

inflexibilís arbitri, | Refp. Go-

mutabilem, & ipflexibilem in

netam his & fimilibus fuiffe qui-

luis determinationibus bonis,

dem impugnatum, fed non cori-

non probat effe inflexibilem in

vi&um; quare pro Goneto re-

fuis determinationibus malis ;

peto ex meo Tra&. de Iycarnat.

ergo. Min.prob. malaopera-

Difp. 1. art. 4. infine: demones

tio in Angelo procedit ex incon-

non evidenter pof(itivé, fed tan-

fideratione, ex defec&u intelle-

tüm .conje&turaliter - fciviffe.,,

[

&üs , vel rationis , feu ex igno-

Chriftum effe DEUM, & Homi-

rantia privativa, ut ait Gonec

nem ; quód autem Chriftus non

4iff. X1. fed quinon bene con-

permiferit eos loqui, & dicere,

fiderat obje&um, cognofcens

fe fcire, Chriftum efe Filium

illad cum defectu intellectüs,

DEI, ratioeftI. quia dzmones

vel rationis, non cognoícit il-

mentiti fuiffent dicendo, fe fci-

lud modo penetrativo, & com-

X

re, Chriftum effe Filium DEI,

prehenfivo 5 ergo hzc ratio

cüm hoctantüm conjicere, vel

non probat, Angelum effe. in-

opinari potuerint: ita etiarn de

flexibilem in fuüis malis opera-

fcientia, vel cognitioe conje-

tionibus, Maj. e(t SanG, DoGt.

&urali intelligendi veniunt SS.

queft. Y6. de damon., artic, g. . Cim

PP. Il. Quia demones id fo-

enim voluntas de (z-ordinetur ia bo«

lummodo dicebant ad exploran-

nhm. s4nquam yroprium objet1um :

62j

quod

L

202 Dxfputatle Nv ArtlcuïusïV 5 Hï i

qiod in malum iendat, m pudff. do5 etgo dzmon, qui cogno-

cextingere, nifi x hoc, quod malum . vit objectum cum inconfidera^

apprebenditur fub ratione boni, quod

tíone, defe&u intelle&üs, vel

efe defetius intellelie : uel v ationis.

rationis, non cognovit illud

Min. prob. non cognofcit obje-

modo penetrativo, & compre-

&um modocomprehen(ivo, qui

henfivo. Ita (onant forualiz

paturaliter poteft cognofcere

cit. Marin, adverf. ^ Refp.conc;

illud meliàs. Sed quinonbene

maj. neg.min. ad prob. hujus di-

confiderat obje&um.cum defe-

fting. Maj. mala operatio pro-

&uintellecrüs , vel rationis, na-

cedit in Angelo es inconfidera-

tione fpeculativa, ex defeQu in-

turaliter illud poteft cognoíce-

re meliàs ; ergo.

Prob. min,

telle&üs, vel rationis fpecula-

ex terminis meliüs cognofcit.,

tivi, neg. ex inconfideratione

. objectum, qui illud cognofcit

practica, ex defe&tu intelledüs

fine inconfideratione, (ine de-

pra&ici, conc. Maj, Angelus

fe&tu intelle&tüs, vel rationis,

enim , licét cognoverit princi-

quàm idem ipfe illud cogno-

pia in fuis Conclufionibus , &

fÍcens cum incon(ideratione.;

comprehenfivé attigerit fuam

cum defe&u intellectüs vel ra-

beaticudinem naturalem, fimul-'

tionis: fed demon in fecundo

que illuminatus beatitudinemu'

inftanti potuit cognofcere obje-

füpernaturalem cognoverit, ta-'

&um f(ine confideratione, fine

men quia beatitudini füz natu-

defe&uiatelle&üs , & rationis,

rali nimiürm adhzfit, eam non.

nec noh illud cognovit fine

fubordinando beatitudini* fü-'

confideratione cum defe&tu in-

pernaturali imparticipatz , pra«

telle&tüss ergo illud potuit co-

&icé moraliter erravit; sícque.

gnofcere meliüs. Confirm. ex

cum perfectiffima cognitione»

duobus cum zquali capacitate

fpeculativa, ex parte judicii pra«'

meliüs & perfedtiüs cognofcit

&ici poreft ftare error, vel de-:

obje&um , qui illud cognofcit

fe&us inconfiderationis , uti pa«-

fine incon(ideratione, fine de-

tet in omni creatura, quz'non

fedu intelle&tüs; vel rationis,

eft impeccsbilis ab intrinfeco ,

- quàni qui illud cognofcit cum

vel quz non eft confirmata in

incon(ideratione cum defectu

gratia 5- quod concernit tex-

intelle&ás : fed Michadl cogno-

tum S. Do&. s(ferentis , volun-

fcens obje&tum (ine inconfide-

tatem ( fitameu hic de Angelis,

ratione defe&u intelle&tüs fo-

& non de voluntate hominis lo-

- lüm cogoovit obje&um pene-

quatur ) non poffe tendere in»

ü-

tlïïtivo , & compreheníivo mo-

malum, nifi malum- app)r'che

&^

-

]

/

H

-^AnO .bf'tmatzo Dzmonum Funcïctur &c.

zO

datur füb rætmne bofm &hanc

ne: fcd dehberatzxo mala habita

in Fecundo inftanti, fuit delibe-

apprehenfioném «effe defe&um

intelle&üs , id intelligendum

ratio habita cum inconfi dera—

eft de defe&tuiintellectós praGti-

tione, &dehberauo bons habi-

ci, & non fpecuïauw ex quo

tain pnmo inftanti fait delibe-

non fequitur, quód Aifgfh fua

ratio habita fineincon(i deratios

objeGta, & fpecialiter propriam

ae, ergo. Refp.neg.feq. Ma;.

beatitadinem maturalem non

& prob. hujus difting. Maj. quis

penetrent , vel comprehen-

orta eftex perfecta & plena de-

dant; Exhis & data diftin&tio-

liberatione &c.propria,ad quatis

ne patet refpoutio , ac diftin&tio

Angelus jam conftitutus inactu

ad ulteriorem. pmbauanem, &

in primo inftanti fe ipfaüm appli«

confirmationem.

cavit, conc. pro feundo inftanti

Objic. HI. Ex eod. Marin. cir.

precisé, quia orta eft ex plena

Si Angelus effet naturaliter im-

dehberatlone neg.Maj. nam ad

inutabilis in tertio inftantià ma«

hoc, u

ut operátio , velbona, vel

la electionein bonam, Angelus

mala, nonpoffit tranfire de bo-

effet immutabilis in fecundo in-

nain malam, vel malain bonam

ftanti à bona eledione, quam

requmtur propria applicatio

habuit à primo in(tanti , ad ma-

Anpeli, càm enim Aungelusnon

lam: fedAngelusnon eft icim-

conítitutus in actu , fe ipfum.

mautabilis; ergo nec fic, ut in-

tenditur.

proprié ad aliquod quc&um vel

. Maj.prob. i

deo eft

bonum, vel malum non appli-

immutabilis. per Thomiftas à

cet, etiam àb intrinfeco, & ex

mala ele&tione in bonam, quia

proprus viribus objecto tmmo-

hzceledio mala nata eftex pet-

bilirer, & immutabiliter adhz-

fe&a & plena deliberatione, &

rére neqwt ; Ex'his patet, cur

à judicio pra&ico di&tante, con.

Angelus in tertio inftanti (it.,

venientius eífe;

"habere ta!em

imiutabilis à malaelectione in

dctcrmmat:onem

fed electio

bonam, fit támen mutabilis à

bona primi inftantis orta eít ex

primo inftanti abelcöhone bona

perfediori & pleniori delibera-

in malam.

tione , nec non judicio r pracico

Oblrc IV. Ex xmmebllrt:ate

^

dx&ante convenientius (*!W,

judicii , vel apprehenfionis non

habere talem determinationé ;

redé mf 'rtur immobilitas ele-:

&zoms

ergo. Min.prob. perfe&tioz

ergo Angeli non fünt

eft deliberatio habita fine in-

ab mt"mk*w inflexibis arbitrit.

-

confideratione,

uàm delibsra-

Ant. prob. poteft judicium, vel

mo habxta cum mconfxdcrauo-

apprehenfig effe immobilis, &

ta-

Cc 5

3* : 1. —

zm' | S,D.ifpmäti'v, | Artfiwlüïsälv.t : 5!11

À

-

tamen eleGio mobilis, aut mu-

conc. ant. neg. con&& d;fþm— :

tabiliss ergo judicium immobi-

tas eft ifta : Homo procedens

per diícurfüm non ftatim pene-

le.non re&e infert ele&ionem

immobilem. — Ant. oftend. ho-

trat omnia contenta in princi-

mo fiepiüs habet Judicium cer-

pio, & fubjicitur oblivioni re-

tum acimmobile de aliquo ob-

fpe&u. alicujus przmiffe,: vel

je&o (ine ele&ione immobili ,

medii neceffarib connexi, ó

velut dum certó & immobiliter

iofallibiliter illativi Conclue

judicat de virtute , quod (it am-

fionis certó priüs cognitz 5 ad

plectenda, & tamen per vitium,

id, quodafferitur de Judicio ob-

je&i vel virtutis in . communi,

aut aétum oppofitum eligit fu-

gam illius; ergo poteft Judi-

dícimus, hanc effe infelicem..

cium immobile non inferre cer-

peccatorü conditionem , quód,

licet fpeculativé ita certó judi-

tam, & immobilem electionem.

]L. DEUS omnia objecta unico

cent de illis , per Judiciu&j 'tde.

fimpliciffimo intuitu compre-

men practicum & affeüivum de

virtutibus ratione circumftan-

hendit, &, & tamen objeCtum,

3uod antea voluit, poteft nolle;

tiarum fingularium, ícilicet ar-

aliàs non effet ab intrinfeco per-

duitatis, & laboris refpedtu vir-

fe&itfimé liber ; ergo etiam ÀAn-

tutum oppofitum fentiant , il-

gelus, licét unico (implici in-

lüdque practicé eligant; quam-

tuitu apprehendat objectum..,

vis enim virtus fecundür fe.,

támen illi obje&o non neceffa-

confiderata intrinfece nil mali

rió immobiliter adhzrere de-

includat, ratione tamen alicue

bet fed illud obje&um, quod

jus.adjunéti, puta, ob difficule

femel voluit,.& elegit, poteft

tatem in illa ample&enda po-

refpuere, & nolle. . III. Etiam

tefít à voluptate refpui 5 econe

tra Angelus circa fuum obje-

fa&ta jam ele&tione certi obje&i

in Angelis datur libertas : atqui

&um non procedit. per,.dill:;grg

libertas non fe tantüm exten-

fum faltem formalem , fed unie

dit ad unicam certam; & fem-

co fimplici intuitu penetrat con»

per continuandam volitionem,

clufionem in fuis principiis , in

fed etiam. ad non volitionem,

fuis mediis , cum fuis circum-

omiflionem , vel nolitionem 5

ftantiis; quare ab objecto femel

ergo Angelus facta etiam ele-

apprehenío , & electo difcedere

&ione certi obje&i poterit il-

nequit, fed debet illi perpetuó,

& inflexibiliter adhzrere.

Ad

lud nolle, & refpuere.

Refp.

I

adL neg.antec. ad probat.neg.

II. dico, aliam effe libertatem

n

gelo ;

xterum antec. ad hujus. p:oba;.

in DEQ.? 'aliarr—n in A

n

u

An Obflinio Deriohudifuidetuk&c. — aoy

DEIIS enim íin tantüm dicitur

£0. 'Seq. Maj.prob. i"räpoten-

obje&tum poffe nolle, quodan-

tia intrinfeca excufat à peccato:

tea voluit, in quantüm à nullo

fed Angeli non funt excufati à

Objedto creato poteft decermi-

peccato ; ergo.

II.. Si Angeli

nari ad volitionem aut nolitio-

ab intrinfeco forent inflexibiles,

nem , vel ut potius fit volitum,

tunc hoc proveniret vel ex per-

quàm nolitum , aàt potiüs noli-

feGione, vel ex imperfe&tione?

tum, quàm volitum 5 econtra

non primum, quía inflexibilicas

Angelus pro fecundo inftanti

ad emendationem;' certé non

dicitur in tantüm liber, in quan-

€ft perfectio ; non fecundum,

tüm potuit velle, aut nolle füb-

quia homo eft imperfe&ior An-

je&ivé etiam ex parte volunta-

gelo, & tamen poteft retra&ta-

tis, id eft in quantüm potuit..

repéccatum ; ergo. Refp. ad

ponere, vel füfpendere nolitio-

I. impotentiam intripfecam an-

nem, aut volitionem, non ta-

tecedentem, .naturalem & in-

menut objeGum femel perfe&é

voluntariam excufare à pecca-

volitum poffit nolle, vel obje-

to, & talem impotentiam non

&um femel perfe&é nolitum..

habuerunt Angeli, non tamen

poffit velle3 Ex his patet Re-

& peccato excufat impotentias

ponfio ad III. quód nempé non

voluntatia, & confequens; fi-

fit neceffarium ad hoc , ut ali-

cut enim non excufatur à pec-

quis fit liber circa aliquem ac-

cato ludens, fimülque ex luíu

tum , quem elicit, & continuat,

previdens fecuturam omiffio-

proomnitempore & ftatu poffe

nem miffe, etfi habeat impo-

illum füfpendere , vel elicere

tentiam confequentem audien-

oppofitum ; fed fufficit, quód

dimiffam, ita etiam Angelinon

illa indifferentia- habeatur ab

fünt excuíandi à peccato, eo

initio, quando primó elicitur ;

quód obje&tum malum ac pec-

unde ut Angelus permaneat li-

camiaofum elegerint, et(i hzc

ber poft ele&ionem , non re-

electio fecumtrahat impoten-

quiritur , ut illam revocare pot.

tiarn confeqüentem retractandi

fit, fed fufficit, illam potuiffe

peccatum. AdTIT. Refp. impo-

non ponere,

quando ad illam fe

tentiam intrinfecam íe emen-

determinavit,

dandi, feu inflexibilitatem An-

Objic. V. Si Angeliabintrin-

gelorum intrinfecam facta ele-

feco effent inflexibiles, habe-

&ione libera provenire ex pet-

rent impotentiam intrinfecam

retra&tandi peccatum : fed hxc

fe&tione intrinfeca Angeli, quia

Angelus penetrativé cognofcit

Conclufionemin (uis principiis

Qïf?q;:cla eft rejicienda ; er-

adcó

PUA ifpfufätïd Y2 Aætzäqh;s IV 5 Ms

adeóque illis 'eognïgïgf fempers -

tes, & geæfe&ionsssï Rcr&atmg '

adhzret,;, Hec tamen impo-

rationalis; ergo etíam licét im»

tentia fe non emendandi, licét

potentia fe emendandti nullam

nullami formalem perfectionem

iníe formaliter involvat perfe-

Gionem,. tamen illam prefüp-

inferst in Angelo, tamen illam

prafüpponit : inftantiam habe-

ponit, fcilicet (implicem cogni-

mus in libera voluntate homi-

tionem & penetrativam appre-

minis , in quo , licét potentias

henfioneminftantaneam objedti

jeccandi nullam in fe involvat

fine difcurfa fücceffivo, & for-

—— ÉÓ —— Á —————

perfe&tionem, tamen illam pra-

mali, qualis folumodo in ani-

ma fen(ibus corporeis

füpponit , nempelibertatem in

&

immgrfi

xoluntate, & indifferentiam..

afdmiþti;gr.f

ludacu canquam ,P-;'æcï.puzasn do-

4

4

1 VAuls obüiiuionis iwe in-

sabilemin laffanti, ía quo etiath

X 1 Bexibilitatis inhominibus

incipit ejus voluntas effe obfti-

.... damnatis nontantüm pe-

nata, dummodó fit inftans ulti-

titur ex fübtra&dione Divinx

?

mum terminativum vite. Prz-

G

ratiz, fed etiam ex inflexibi-

terea ex dictis colligitur, tan-

AMitaze liberi arbitrii;. nam ut af-

tam &ífe ob(tinationem demo-

num , utnullum opus moraliter

ferit S, DoG. quaft. 24- de veris.

artic. X1.. Anima feparata Angelo

bonum perfe&té & adequaté ta»

eonformatur , & guautiim ad mo-

le przütare poffint, fed.(i ali-

