fecentig fpecifica, que tamen

intelle£tualem , nempé princi-

infra rationalitatem animarum

pium potentiarum & operatio-

negantur..

Kefp. conced..Maj.

num. intellectualium 5. Secun-

dum.eft cextus & determinatus

neg. min. ad Prob. I. dico;, dif-

ferentias particulares, quibüs

raodus patticipandi intellectua-

litatem, qui: confítituit princi-

Angeli fab gradu intelleQtuali-

tatis diftinguuntur , differre pe-

pium potentiarum , & opératio-

num tantz, vel tantz perfectioe

nés magis & minüs fecunduüm

»

gradum diverfarum formarum,

nis feu immaterialitatis ;; hoc

non fecundüm diverfüm. mo-

fecundum multiplicari poteft in

infinitum fecundüm diveríos &

dam participationis unius, ejus-

ing-

| An 'Abgcli defa&ó äi&'crant,fþ.acic.

533

inzquales modos, quibgs par-

turam fuperioris ordínis, ficut.;

ticipari poteít ratio conftituen-

rationale trahit & elevat idem

di cale principium : Ex his duo-

fenfibile nempe animal : fünda-

mentum defumitur ex S. Do&,

bus primum importatur actu in

gradu communi intellectualita-

bic art. 4. disente: lliud,quod

conftituit in fpecie, efIe nobiliug

tis, fecundum autem in poten-

tia tantüm 5 & fic dum dicitur,

€o, quod conftituit in genere,

quód omnis ratio intelleCtuali-

ficut determinatum indeterminato,

tatis fit aCctu & formaliter intel-

habet enim fe determinatuan ad

le&tualitas, hzec diftin&io ve-

indeterminatum f(icut actus ad

nit applicanda; Declaratur res

potentiam, non autem ita, quód

exemplo differeatiarugm fpecia-

femper illad, quod conftituit

li& quibus inter (e bruta diftin-

in fpecie, ad nobiliorem natu-

-

guuntur; hujusmodi differen-

ram pertineat, uti patet in.,

tiz,et(iatctu& formaliter fint ali-

fpeciebus animalium irrationa.

quid fen&übile, pro ut fenfibile

lium, non enim conftituuntur

dicit fpecialem modum, & füb

hujusmodi fpecies per additio-

tanta vel tanta perfectione con-

nem alterius naturz nobilioris

fticütivum fpeciei contentz füb

fupra naturam fenfitivam ,. quae

fen(ibili generico, non tamen»

eft nobiliflima in illis, fed per,

a&u funt aliquid fenfibile,quod

determinationem ad diveríog

eft. commune omnibus brutis

gradus in illà naturà; Er /nili-

formaliter loquendo,; neque in

ter omnes iv geli differunt [becie fa-

tali fen(ibili aéctu, fed tantüm in

eundum dive

rfos gradui mmrarin-.

,

potentia continentur; unde de

telleclive..

illis verificatur aéctu & formali-

-Ad Confirm. . Omiffis alio-

ter jam di&um fenfibile, non..

rum copiofis folutionibus Refp,

autem fenfibile commune com-

transm. ant. neg. coníeq. & pa-

munitate generis ; sícque in his

rit. Ratio neg. & difparit. eft,

& aliis fimilibus differentia, quze

quód. rationalitas pro ut con-

conftituit in fpecie, diftinguitur

veniens homini habeat ratio-

À differentia, quz conítituit in

nem extremi, & termini, vel

:

genere folüm , ficut determina-

füpremiin ordine fubftantiarum

tum ab indeterminato, & velut

fpiritualium, €ó quód natura.,

a&us à potentia,non veró tan-

corporea inrationalitate attin-

-

quam. füperaddens aliquid no-

gat inf&imum ordinis fübftantia-

E

bilioris. naturz , feu. non: tan-

rum Ípiritualium ; de ratione

quam: aliquid elevans, & tra-

autem extrem?, & ultimi eft,

carere fecandüm fe latitudine,

äens genus illud.ad aliquam na-

adcó-

34

. ^Difputatio . Articulus V '&. IIT.

adeóque non.effe f-dix;ifïbïle;:*;' in Beatitudine fuxpcma;ur.alï fint

alias e(fet, & non effet ultimums; : zquales, in illis tamen reperia-

econtra intelle&tualitas pro :ut

*tur inzqualitas ^'velin donis;

conveniens Angelis:non habet

wel in conditionibus :naturali-

rationem extremi ,.cüm (it me-

ibuss unde 'hominibus :perfe-

dia inter intellectuálitatem DEI

:Cioribus in naturalibus, licéta

àn Beatitudine :2qualibus, .de-

füpremam, & hominis infimam;

sícque poteft apté habere lati-

putantur .Angeli ;perfe&iores:

tudinem, &.effe divifibilis:in..

Audiatur S.D. J»fer. quaft. 118.

lures fpecies.

.art.2. 4d 3. Quamvis bomintes na-

Objic.IV. .Multi hominesin-

4ura fint pares , tamen inequalitas

veniuntut :zquales in Beatitu-

án eis invenitur , fecundum quod ex

dines ;partim .quia.Beati dece-

Divina Providentia .quidam 'erdi-

santur ad majus,auidam ad minus

dentes , «cum gratia Baptifmali

omnes fünt equalis Beatirudi-

facundim illnd, quod dicirur Eccle[-

niss partim etiam , quia de aliis

£ap. 33« n multitudine difciplina

multis, veluti.de SS..Petro,.&

Dominus feparavit eos, cj exalta-

Paulo, idipfum docecS. Auguft.

wit ex ipfis , maledixit .e buni-

loquens.de his Duümviris; er-

lievits f f majws offcium eff,

$o pariter Angeli.Cuftodes ta-

cuflodire -wmum :

AAlium.

:lsominem ,-quam

lium hominum erant zquales

in perfectione fpecifica. Con-

.AAd Con

ürm. Refj p. qu&mïï

ibet Angelum etiam ejusdem.,

feq. pat. nam ficut majores An-

geli ad majora deputantur offi-

ordinis lecundum füam majo-

cia, & minores ad minora; fic

rem perfe&ionem fpecificam

officiis omninó zqualibus, qua-

fortiri perfe&ius Officium, &

lia fant cuftodire homines fu-

Minifterium. 1ta S.DoG. J»fer.

turos zquales in Beatitudine,

quafl. 108. artic. 3. in Corp. . INos

Angeli omninó quales debent

autem ámperfetle Angelos cognofci-

Confirmat, omnes

»/83, CF eor um Officia, ut Dion. dicit

deputari.

Angeli ejusdem ordinis habent

tap. 6. Ceel. Hierarch. unde non po[-

idem officium, intellige, omnes

fumus diffinguere officia , ci ordines

Y

poteftates ordinant ea, quz funt

Éngelorum, nifi in communi, [écum-

ab aliis exequenda fecundüm,

dum quem modum multi Angeli [ub

determinationem DEI; ergo

n»o ordine contiventur ; f autem..,

fünt ejusdem fpeciei, ficut ot-

perfetle cogno(cevemus officia nge-

"

ficia,ad quz deputantur. Refp.

lorum , & eorum diftiniliones, per«

ad I. qqöd licéc multi hornines

" '& i /ä"' n quöd quilibet 4»3.

628?8(35 )*€UV -

la babet: fuum proprium Offcium, . P nulr magis quam qualibet jleäa,

& f:»mm praprwm azdmem in reäu:, nf H05- ldteat.

z*ï

ARTICULUS VI

n DEU5 per /uam Potemmm ordi-

tariamyvel extraordinariam nequeat praducere

plur&.r Angelos folo mumero di jim&os ?.

$.

ïl.

du&m & tahs effe&us D!acet*

Ræm:tt Nom:nc poten-

- tie: ordinariz 'intelligo

& quando placet; "Capreolus is

- illàms quz fequitor:di«

2; dift. 3. queft.1.. Durandus cos-

rc&ronemSaplcnnæDl-

tra g. Conclaf;. Ferrar. 2. contra

vinz infticuentis- ordinem: fer-

Gext; Bannez ; Zumel, Aravio,

vandum: in effectibus juxta exi--

dócent;. dé po:cnträ abfolutá

gentiam caufarum fecundárum;

poffe dari plüres , Angelos folo

aut naturge ipforum effectnum;

numero diftin&tos;non veró de

quando . effe&tus: cauías:fecun-

potentia . ordinaria

Poffibiles

dàs excludunt; vel non petunt;

e(fe plures:Angelós folo nume-

ro- diftinttos- eeneraliter- lo-

quare idem é(t, ac inveftigare,

an poffibilis:fit- justa naturam

quendo, propugnant Scotus

Angelorum, ,& fervato:modo

in 1. difl . 3. quaft. 7.

. Bonavent,

«€is conveniente ; in eadémfpe-

ibid. difl. 3 . part. A. art.2, Enrig,

€ie atoma multiplicatio Ange-

quodlib: 1. Rübion i» 2; diff. 3.

lorum ; .Noómine potentix DEI

queft .4. Suarez; Vafquez, E(pat-

extraordinariz . venit illa:abío-

za cum modeérnis:RR. Marino

luta, &univerfalis potefias foli

bic difp. 3.

. Kamperg. Rhodes,

DEO conveniens, in cujds vir-

Cacherano |contra Salmantic.

tute poteft abfoluté loquendo

Gonet; Serram;Ferre; noftrós-

independenter:ab exigentia. re-

que Thomiftas: Salisburg'::nfes2 ;

[ 4

rum; feu effe&iuum producere.

QUarC ficc

effectum , quo modo ipfi: pro.

E.2

$. IL

36

Difputatidl.l —Articulus VI. 5 IT.

$.T.

CONCLUSIO rI.

| EUS nec perfuam Poten- i» Cerp. in Subft antiis - Incorpoveis

.tiam ordinariam, neque

won. potef? effe diverfitas fecundnme

ä

extraotrdinariam poteft

numer um , absque diverfitate fectin-

producere plures Angelos folo

dim [eciem, ci abique naturali ina-

numero diftin&os. Prob.I.pars

qualitate , quia cum uon [int compo-

Concl. In Angelis Naturx fpe-

fita ex Materia, ciforma, fed fiut

Ciei atom repugnat dividi in

forma fubfifhentes , manifefl um eff ,

Individua; ergo faltem DEUS

quod neceffe erit in eis effe diver[i-

per fuam Potentiam ordinariam

tatem in [becie.

Item contra gent.

nequit producere plures Ange-

Cap. 93. non. funt plures Subfl antia

los folo numero diftia&os.Con-

feparata unius fpeciei : dein in.,

feq. Conít, ant. prob. . Natura

queft. de Spirit.Ureat. art.8. inCorp.

fpeciei atomz in Angelis eft

f Angelus eff forma fimplex abjtra-

forrma irreceptibilis in Mate-

&a à Materia , impo[fibile eff etiam

ria : fed formz irreceptibili in

fingere, quod fimt pluves Angeli uniwe

Materia repugnat dividi in plu-

fppeciei, quia quacunque forma.,

ta Individua, uti patet in albe-

quantumcunque Materialis & infi-

dine, cui, (ieffet tam actu, quàm

ma, fiponatur abfiratla, vel fe-

aptitudine feparata à fübje&to,

eundzum effe , vel fecmndpm . Intellee

ita ut nullo modo ad illud dice-

Gum non remanset vifi una in jbecie

ret ordinem , repugnaret ut'(ic

una; [5 enim ponatur albedo absque

dividi individualiter.

P]

L

ergo.

omni fubjetto fubfiflems, menm erit

Offtend. etiam 2. pars Concl. S.

polfibile pouere plures albedines. His

Do&t. 1.parz, quafc. 44. art. Y.. in

accedunt in ead. 2ueff. de Spirit,

Corp. exprefsé dicit: /j lbede ef-

Creator, arvticul.3, ad9. e- ad 19.

fét [abfiflens , mon paj&g effe nifi un&,

quelL. 2. de Verit. art. 6. ad 1. im

esm albedines nauliiplicencur fecun-

quibus S. D. claré fe explicat,

dim vecipientia: que[t. O. «rt. 4.

quód folum Principium diftin-

in Corp. fiergà Ingeli non funt com-

Gionis numericz fit Materia (i«

poftti ex Materia (j forma , fequi-

gnata quantitate : Praterea.,

zur quod impo[J;bile fit, effe duos An-

gelos suins [Peciei , ficut impo[Jibile

fext.49.. Ea, quecunque numero

2

e(fet dicere , qued effent plures albe-

fnt multa, Materiam habent : fed

dines fiparata , aut pleres Huma-

Angeli tanquam formz Spiri-

sitates, cum albedines non ftnt pla-

tuales completé füb(iftentes nec

ves , nifi fecundim quod funt in plu-

ex füppo(itione modernz Pro-

vibus fubflantiis. 44f . 75. qft. 7.

videntia Creatricis , nec ex Na-

tu-

An DEUS per fuam P'Ot-cntiam ordinariam &c 37

turà abfoluté ab intrinfeco tan-

folo numero diflin&os, quam-

uam formze completz Spiri-

vis Materia careant, fic affere-

tuales per fe fabfiftentes Mate-

re pariter licerec, effe Primos

riàm habent, aut habere pof-

plures motores, quia licét non

fant , uti o/fend. iv praced. etgo.

habeant Materiam , tamen pof-

-Dices híc fusé cum Scoto,

fent habere plures hxcceitates ;

Cacherano, & RR.Philofophum

vel affignent Adverf. cir.. Cuz

non intellexiffe nomine Mate-

non poffint habere illas, & tunc

riz Materiam Primam, fed hec-

erit recurrendum ad defe&um

ceitatem , feu differentiam In-

Materie , vel ad aliud Princi-

dividualem, quz fe habens Ma-

pium à mente Arift. alienum.

"Prob. Corcl. rat. Omnis di-

ceríaliter refpe&tu effentiz Ma-

teria totius appellati poteft ad

ftin&io numerica defümitur X

fola Materia fignata quantitate :

diftinétionem Materiz primz,

qua Materia partis fcilicec for-

(ed Angeli tanquam formz Spi-

m dicitur, eó quód unacum

rituales completé per fe fubfi-

Sed

forma totum componat.

ftentes nec per abfolutam DEI

ä

contra eít, & fpecialiter Cache-

Potentiam fünt materiales , ne-

ranüum tam fufum in explicat.

que poffunt dicere ullum ordi-

bujus Text.Ariff.impugno. Arift.

nem ad Materiam ; ergo nec

loc. cit. docet , Primum moto-

per abíolutam DEI Potentiam

rem effe Incorporeum, Spiritua-

fünt poffibiles proda&u plures

lem & carere omni Materia ;

Avgeli folo numero diftiacti.

quare loquitur de Materia ex

Maj. pat. ex addu&t. text. fimül-

cujus carentia DEUS redditur

que hác & feq. rat. prob. diftin-

E

Spiritualis, & Incorporeus: at-

&io numerica in anima ratio-

qui hzc non e(t hzcceitas, feu

nali habetur per hoc , quàd ani«

differentia Individualis, fed Ma-

marationalis fit incommunica-

tería prima , uti conítat ; ergo.

bilis alteri tanquam fuppofito ;

Item Ariít. peteret principium

fed hecincommunicabilitas ha-

robando idem per idem , nem-

betur per folam Materiam (i-

pequód DEUS ideó tantüm fo-

gnatam quantitate, non per

hzcceitatem, uti oftend. ergo.

ret unus numero, quia efífet

unus tantüm numero ; idem

Prob. etiam min. przc. Syllog.

enim eft tantüm effe unum nu-

anima rationalis poteftinforma-

i

mero, ac habere unam tantüm

re materiam,velin ftatu fepara-

hecceitatem & non plures ; imó

tionis dicere ordinem ad illam ,

ficut Cacheranus dicit cum aliis

quia eft forma fpiritualisincom-

E

pleta; ergh à contrario, quiaAn-

dit. Angelog poffe dari plures

ge-

3

38. | ,. V Difg—uiati-o EY A?ticülqs VI $& Iï.ï

b

zeli funt formze fpirituales com-

tm-'æ.-,, 'R.efp. hoc argumentum.

fo

pleté per fe füb(iftentes nec pof-

priter.id ,. quód probaret ni-

P

funt. effe materiales.etiam uto

mium, fcilicecMyfterium fum-

quo, vel dicere ordinem ad ma-

m2.Trinitatis.in Angelis, jam.

teriam :- Neque obftarec, fi di-

fuiffe preoccupatum in erzül. de.

[

ceres :: DEItas ob exclu(ionem

DEQ . Trina, de:Froce[froni

^

þn; ,-;P-.-efr- E

omnis.materiz.eft unica nume-

foxarum. .

ro,. &.non multiplex. fpecie ;

- Copfirm.I:. Hoc ipfo; quód:

ergo etíiam Angclus obexclu-

Angelus fitforma (implex per fe-

fionem omnis materiz erit uni-

completé fubfiftens , nullo mo-

cus numero , &.non multiplex

do.. dicens. ordinem . ad mate-

riam, in.qua. recipiatur, debet:

:::

fpecies, fed hanc fequelam reji-

cit fides ; ergo falía eft primao

in Angeloidentificari unitas vel.

Maj- quód omnis diftin&tio nu-

diftinctio fpecifica cum numeri- -

merica . defümatur. à, materia»

ca ; ergoabfoluté repugnat na-

fola fignata quantitate. — Refp.

turz. (ípecificee Aogeli dividi in-

DEltatem ; immaterialitfimam.

dividualiter ;- Confequenter.,

efíe unicam numero & fpecie,

DEUS abíoluté. nequir. produ-.

cere plures Angelos folo nume--

quia perfectiffima eft, adeóque

includit. omnem omninó perfe-

ro difin&toss Coníeg.pat. quia ;

Gionem actualem & poffibilem,

unitati numericzabfoluté repue.

sícque alteri DEIati nil perfe-

gnat dividi individualiter ; adeó-

&ionisrelinquere poteft ; econ-

que fi in-Angelo unitas fpecifica .

& numericarealiter identifican-

tra Angelus non eft immateria-

liffimus, vel perfectiffimus , ob

tur, repugnabit abfoluté illius .

realem. limitationem . & rece-

naturg. fpecificg. dividi indivi-

ptionem. exiftentiz. feu.. füb(i-

dualiter.; Ànt; prob..hoc ipfo, ,

ftentiz. in. Effentia. Angelica ;

quód.Angelus fit forma (implex : -

quare Angelus, feu »armra 4n-

pet fe.completé fübfiftens nullo .

elica poteBt effe numero , & fpe-

modo..dicens.ordinem. ad ma-

cie.multiplex : INeque urgeant

teriam, in qua recipiatur, hoc -

Adverf.; dicendo : Tres Perfo-

habet fine:aliquo diftincto. rea-

nz. Divinz. puré. immateriales

liter füperaddito.; unde indivi-

fünt numero reali tranfcenden-

duetur;:partim ficut forma re-

tali diftin&z. ine diftin&tione»

ceptibilis in materia habet , uns .

fpecifica naturz ; . ergo. etiam

de . individuetur , hoc ipfo quód .

(it receptibilis in.hac materiaa.

T

Angeli puré immateriales.pol-

fünt efle folo numero diftin&i

potiusquàmilla. itaforma irre-

ceptibilis: in omni. materia. ha-

absque diftin&ione f p;cific.g nà-,

bet:

. An DEUS pet Iï.xam Potentiam ordmanam &c. . 39

j

bet, undemdlvnductur,hocxp-

lis' 5 'ergo dx&m&m numerica,

]

fo, quód in nulla fit receptibilis;

(ive individualis pote& & debet

partim etiam, compofitum quia

defumi à fola materia, vel ordi-

exmateria & forma ex eo ha-

nead illam. -

dt

bet , quód fit hoc, quod neque

Dices, &repetcsl In rcbus

i

in fabje&to (it, ' neque de Íubje-

materxahbus diftin&tio numerica

&o dicatur; 'ita forma fimplex

defümiturà máteria, vel erdine

d

&: completä 'per fe fübfiftens,

adillannon veró inrebüs (pm-

t

nempe Angelus inde habet.;,

tuallbus, in hisenim propriz en-

lw

titates diftin&tionem ^numeri-

quod (ithic, quód neque fit in

fabjecto, neque de fa b;e&o præ—-

cam introducurnt :

fed contra

t

dicari poffit ; ergo.-

e(t: licérduo individua per pro-

l

Conhrm.II Umtas &dlüm

prlas entitates numerícé diítin-

&10 numerica defümuntur à

Budntur, 'debet tamen in illis

materia prima, velordinead il

a(fignari aliquod principium ra-

lam :

fed Angeli formz fpiri-

dicale, unde defumatur diftin-

tuales completé tales abfoluté

&io numerica, quilibet enim,

non involvunt materiam pri-

gradus Metaphy(icus debet fun-

mam, nec ordinem ad illam ;

dari inentitate Phy(ica, & inil-

li

Cl'gO.

Maj. prob. unitas & di-

la ut tali tanquatn prima fua ra-

ftin&io 'numerica non poffunt

dice fundati ; 'quare in rebus

defümi à forma; nam unitas &

corporeis genus defümitur à

diftinctio proveniens à forma

materia, & differeotia à forma

eft formalis, fpecifica , & effen-

in fplrxruahbus autem genus de«

fumitur ab effentia ut determi-

tialis, uti patet : neque poteft

deíumi diftinctio numerica , feu

nabili, & differentia ab eadem

individualis ab exiftentia, quia

e(lentia ut determinativa : ate

,

exifítentia naaturam individuam

qui Angeli tanquam form (im-

(uppomt (naturaenim commu-

pliciter , & completé pet fe füb-

(iftentes excludunt effentialiter

nis non eít per fe ipfam imme-

diaté capax exiftentie ) neque

omnem materiam , vel otdi-

nem ad illam, ih qua tanquam

defümi poteft diftin&io indivi-

dualis à fübfiftentia ; quare hu-

radice fundaretur Íola dx[hnftm

manitas Chri(ti ut mdxvxd

numeria$ ergo.

Dxces IL,

fuit przfuppofita: affumptioni

Species. da&nguu:

veluti oftend. in 7za£f, de Incarn.

unum Apgelum ab alio fpecie»

non (íecundüm gradum generi-

neque pote(t hzc diftinctio nu-

merica defümi ab accideatibus,

cum , fed fecundüm fpecificum,

quia eft intrinfeca & fubftantia-

quem fimul cum generico in-

Ciu-

4o

( .»Difputlatio RI.E Artäcutus VI g

gïu&ïc ; ergó etiam eadem fpe- :

tiale per þdiff'eräntïa(s oppofitas

contrahibile, & differentia fpe-

cies poterit unum Angelum in-

dividualiter diftinguere ab alio,

cifica Angeli eft quidam adtus;

unde per hanctanquam aliquod

non fecundüm gradum (pecifi-

cum, fed fecundüm gradum in-

oppofitum jam poteft gradus

ille genericus contrahi ; sícque

dividnalem, quem (imul cum

fpecifico includit.. Refp.eoip-

habetur füfficiens radix diftin-

&ionis vittualis;econtra gradus

fo, quód Angelus fit forma om-

ninó fimplex,&ab omnimateria

fpecificus Angeli tanquam for-

independens, gradus fpecificus,

ma, & a&us deberet contrahi

& individualisin eo nec virtua-

per differentiam individualem

liter dittinguuotur ; nam ex bác

tanquam aliquid materiale aut

-fimplicitate, & independentia à

potentiale ;.aliàs non contra-

materia (iné aliquo alio virtua-

heretur per aliquod fibi oppofi-

liter di(tincto fuperaddito ha-

tum ; cüm ergó Angelus (it for-

bet Angelus fuum gradutn in-

maomninó fimplex, à potentia-

litate materiz omninóindepen-

dividualem , uti compofitum ex

materia & forma füum gradum

dens, ideó. nihil invenire eft,

individualem ex eo defumit2 ,

quod fundaret tanquam radix

'quód néque fit in fübjecto, ne-

talem potentiam materialem. 5

Ssícque non habetur fundamen-

que de fuübjecto dicatur. Ex

his facilis patet Refp. ad parit.

tum contrahbentis & contrahi-

conc, enim antec. neg. confeq.

bilis, adeóque nec fündamen-

tum diftinétionis virtualisinter

difparitas eft hzc: Ideó fpecies

diftinguit unum Angelum ab

gradum fpecificum, & indivi-

dualem.

alio fecuündüm gradum fpecifi-

cum ; quia gradus genericus &

Confirmat. HI. Homines di-

fpecificus virtualiter diftinguun-

fingauntur folo numero, ut2

,

tur; econtrà fpecies nonpoteft

fpecies humana per generatio-

nem coníervetur in individuoe

diftinguere unum Angelum ab

alio individualiter, quia gradus

fed fpecies Angelica eft incapax

fpecificus & individualis in An-

omnis generationis, neque pet

gelis virtualiter diftingui ne-

generationem debet vel poteft

€onfervàri ; ergo nequit diflin-

queunt quód autem gradus ípe-

cificus & genericus virtualiter

gui foló numeró.

Neque ob-

ftaret, (i diceres: Cacli non ge-

E

diítinguantur , non veró gradus

fpeciticus, & individualis. Ratio

nerant, neque capaces lunt ul-

meubuEEÉ X aM ao — As cmdb cÉNSRLI cCundode ióanERn . o d E asE — EO

eft , quia gradus genericus quà

lius generationisad fe invicem:

item dantur plurima alia;uri a-

!I .—J— 3

tali; eít uotüm quoddam poten-

pides

AnDE

S pcr fuam P',Qtentïam ofdi-na*fïæm', &c. 4X

pides ; metalla &c. g-qnerätiao--.,

art. füiffe preoccupatum ; Defà

nis incapacia, in quibus nec de-

dici poffet, Coclos, multos lapi-

bet ,. nec poteft fpecies per ge-

des, metalla &c.. foló numeró

nerationem confervati in indi-

diflingui, quia habeat Princi-

viduo,-& tamen hzc diftingui

pium. difindionis numericz,

poffunt foló numeró; ergó

nempé materiam fignatam hac

etiam licét Angeli (int incapa-

t€» .* Qv W ww——- — " VWW

potiüs quàm alia quantitate;

ces.generationis, & conferva-

econtra hoc Principium effen-

tionis in individuo , tamen pof-

tialiter excludunt Angeli, qua-.

fünt (oló. numeró diftingui...

re foló numeró diftin

N

gui m?—

?.efg.. ho.cï argum. jam in Bïgf&d...

queunt.

Wv o WwC»9 — —

$.L

EX

! Solvu i O þle&zan&f. |

4 N Biic.l. S.Do&.in Opsfi.16.

men oftendere *þäeöäït*,. 'ilïum;..,

& 7 ContraAverroifltas often-

intelletum , quem Averroifta:

. dit, quód intelle&tus /licez

ponebant immultiplicabilem..,,

abfiratius ab omni materia , nihi-

effe multiplicabilem : (ed Aver-

ä

lominüs. fit multiplicabilis. in...

roiftz concluferunt, intelle-

plures etiam ejusdem fpeciei;

&um feparatum à materia effe

ergó S. DoG.. non judicavit, An-

immultiplicabilem, & pro fuo-

gelos de abíolutà DEI Potentia

fündamento ítatuerunt, abítra-

e(fe immultiplicabiles intra ean-

Qionem à materia effe incon-

dem fpeciem , eó quód fint ab-

jungibilem cum multiplicabili-

ftradti àb omni materia: Neque

tate;. ergo S.D. debuit hoc fün-

ï.

juvaret, fi diceremus , S. DoG.

damentum evertere,. & often-

:

contra Averroiítas probáffe, in-

dere;,quód hoc przdicatum, effá

telledum efíe formam. corpo-

abfiratium à: materia, non (it in-

ris ,.hoc autem idem eft, ac in-

conjungibile cum przdicato

telle&tum non effe abftractum,

multiplicabilitatis : fubf; fed. (i

ab omni materia: nam ip con-

hoc predicatum non eft incon-

trarium in(ürgere poffunt Ad-

ä

jungibile cum. predicato. multi-

verf. dicendo : quamvis S.DoGt.

plicabilitatis, tunc Anpgeli a5-

probaverit, intelle&tum etiam.

Jeratli ab omni materia: poffunt...

feparatum.- à. materia ,. adhuc

multiplicari numero intra ean-

eífe: Phyficé multiplicabilem....

dem fpeciem;s ergó, Refp.S.D.

non. tractáffe: contra: Averroi-

m gluxf;es; Fäpsdcm fpeciei, ta-

ftas.

)

42

Difputatio L' Articulus VI. $. IIT.

ftas de Angelis, fed de intelle-

^ fabje&um- proximum "intelle-

&ibus humanis, inter quos &

€tüs,unus intellectus humanus

Angelos vel maximum reperi-

ab alio numero diftinguetur.

tur difcrimen : Infurgent ite-

Refp.il. Mentem S.D. fuiffe,

refütare Averroiftas, qui fta-

rum Adverf. dicendo: S. Do&.

quidem /ac. cit. non tradtáffe de

tuebant, intelletum humanum

effe (eparatum, unicum & nullo

Angelis, argumentatioaem ta-

menillius pro multiplicabilitate

modo multiplicabilem, quia for-

ma materialis non eft; formara

intelle&tüs feparati ab omni ma-

teria, fe etiam extendere ad

autem ifhaterialem judicabant

multiplicari non poffe etia

ma

multiplicabilitatem Angelorum

à materia feparatorum ; & licét.

per ordinem ad materiam, &

inter intellectum humanum.,

hanc multiplicationem impor-

tare contradictionem ; ex quo

nec non Angelos magnum di-

(crimen intercedat, tamen intet

non- fequitur, intelledus hu-

intelle&tum Averroiftarum, &

manos immateriales ut quod

inter Angelos mullum in' pr&-

uon poffe folo numero multi-

plicari , quia dicunt ordiínem ad

fenti reperitur difcrimen ; quia

velut intelle&tus Averroiftarum

fabje&um , vel a&ualem rece-

eft íeparatus à matería;ita etíam

ptionem ín fubjecto, qui tamen

ordo ab Angelis, aut receptio

eandem excludunt Angeli; er-

o velut intelle£tus humani

eífentialiter exulat,

Urgeb. 1. S. Do&. cir. ait: 54

d Ea R. RE T uan. — r — i al o R EL E EE iUb Mp d MM ao N o EE m

offunt multiplicari numero in-

tra eandem fpeciem, ita etiam

intelle&ius: naturaliter efftt unns

omnuium , quia non baberet natura-

Angeli intra eandem fpeciem...

numero multiplicari poterunt.

lem cau[am mpultiplicationis , poffet

Refp. Intelle&um humanum

tamen . fortiri multiplicationem ex

unácum anima rationali, cujus

fupernatuirali caufA , nec effet impli-

eft proptietas , effe quidem fpi-

catio contraditlionis tc. ergo etiá

Angeli (altem ex caufa füperna-

ritüalem ut quod, & feparatum

à materia, fimülque diftingui

curali, vel potentia extraordi-

folo numero ab alio intcellectu

naria poflunt fortiri multipli-

cationem folam numericam...

humano; velut enim animata-

tionalis eft materialis ut quo,

Refp. przter difparitatem jam

adductam inter intellectus hu«

ita etiam intelle&us, & velut

PL—Ó ——

anima rationalis defumit fuam

manós & Angelos, quód S.D.

diftinctionem numericam à ma-

folummodó intendat rejicere

teria (ignata quantitate 5 ita.»

illam confequentiam , & for-

mam argumentandi : Kepwgnar

2X Ur$ — 959

ccigm mediante anima; qua €

4

nAn DEUS per füámPotentiam ordinariam ,&c. 43

aliquid alichi €x fua naturas ergo

tentia práfumptuo[a, irrationabia

etiam. vepugnas. [npermatuvaliter,

lis , & abfurda dici meretur.,

quam coníequentiam juxta illa

Refp. has propofitiones ex con-

loc. cit. ( valdevuditer argumentan-

fenfu lIniver(itatis à Stephano

Iuv ad ofltndendum , quod DEUS

Templier tunc temporis Pari-

f'tere non poffet, quod fint multi in-

"u-—— — $— D

fienfi Epifcopo damnatas, An-

tellecius ejusdem [pecieis eredentes

no r226. fuiffe revocatas tefft,

boc implicare gantradiilionem ) me-

Cajet. de Ent. cf Effent. quaff. 9,

ritÓ rsdem argumentationems ap-

conftat hoc ex literis Epifcopi

pellat , eó quód plura invenian-

Parifien(is, quz incipiuot :: 444«

tur, quz naturaliter repagnant

— —— — Ó—Á

giflra verum experieniia, & ha«

rebus, & tamen füpernaturali-

bentur in Tabula operum S.

ter feu ex Divina virtute rebus

Thom. circa initium ; quare»

convenire poffunt, veluti natu-

Alexander Natalis in Ef. Eccl,

raliter repugmat lapidi ferri far-

Sacul.13- cap. 3. fe(1. 8.. Propofi-

$£X A hod La

fum, mortuo refürgere, eeco

"at

*

tiones à przdicto Stephano Pa-

videre,furdo audire &c. Ange-

riienfi Epifcopo referens, nul-

£a

lisautemtanquam formis com-

---

*

cit.

lam ex h*i,sj vel fimilibus addu-

pletis irreceptis & irreceptibili-

bus in materia etiam ex cawfa»

Urgeb. ex Cacheraro cir, S.

€32. —

; þ;pcrmturali vel poyrestia DEI ex-

DO&. in | s dg/blo 34. qu&þo[ « AVT. I e

eraordinaria vepugnat folam di-

in Corp. dicit z 4v illis, in quibus

$j

ftin&tionem numericam forziri..

21

Urgeb. II. ex Marin. eiz, ad-

alind eft Effentia , quàm Hypoffafis

vel fuppofitum , oportet,quod [it alis

j*

ducente Rubium, 49i i» . diff. 3.

qued materiale, per. quod natura

7

qusf?.4. Sententiam noítram.,

commmnnis individuetur , ci deter-

N

vocat prafmmpruofam , excommu-

minetur ; unde illam determinatio-

j«

nicatam , irrationabilem ej- ab[urs

nem materia, vel alicujus , quod loe

ld

dam, eó quód Schola Parifien(is

co materia fe babet , addit i Creas

de

has propofitiones utpoté in fi-

turis PlypofLafs fapra Effentiam cf»

"

dem impingentes damnaverit:

"aturam. Exhis jam formatur

"

I. quia intelligentiz non habent

tale argumentum : In his,ín qui-

-

materiam, DEUS non poteft fa-

bus. Hypoftafis eft realiter di-

cere plures ejusdem fpeciei : 1.

tin&a à natura, vel eft materia;

I

DEUS non poteft multiplicare

vel aliquid' vices gerens illiusz

D.

individua fub una fpecie finea

matería: III, Formz non reci:

fed in. Angelis Hypoftafis eft

I

realiter diftin&ta à natura ; ergo.

J*

piunt divifionem nifi fecundüm

licét in illis non (it materia, ta-

materiam; ergo nofítra Sen-

T

men iln

venitur aliquid vices ge.

r

P

r€tns.

p 5 Difputatio L. Articulus VI. T 2

larizandum cOn-c:Mai;-&;r

A

b

rens illius: Subf atqui in hisin-

i

conc;

di

ferioribus diftinctio numerica»

min.neg. confeq. -

*

defumitur à materia quantita-

- Objic.ll. Idxa

Divina illius

&«

tiva,vel ab ordine ad illam; ergo

gradus fübítantialis completi,

fit

etiam in Angelis diitin&io nu-

quem participat Michaél ( cüm

merica defumenda eít ex ali-

Idea Divina in effe participabili

N

quo gerente vices materiz vel

fit infinita, inexhaufta, & inex-

]

ex ordine ad illam Refp. L. indi-

hauribilis) poteft etiam conti-

tü

re&te, & dico, hoc argumentum

nere Angelum Gabrielem, ut

probare nimiüm , fcilicet quód

Angelus Gabriel eundern. gra-

d

dum fübftanrialem fpiritualem

n

omnes Angeli defa&ó folo nu-

at

mero diftinguerentur. Refp.II.

fpecificum completum partici-

dire&e, S. D. intendere, quód

pet: fed hoc modo Gabriel erit

folo numero diftin&tus à Mi«

]

in natura creata, in qua füppo-

fitum, vel Hypoftafis e(t aliud à

chaéle ; ergo.

Confirmat. fi

AngelusMicha£l & Gabriel non

natura, vel realiter diftinguitur

ab effentia, neceffarium fit af-

poffent folo numero diftingui

fignarealiquid determinans aut

forethzc ratio, quia nec fünto

in materia, neque poffunt ullum

individuans naturam commu-

nem, quod quidem in rebus ma-

ordinem dicere ad materiam:

ä

terialibus eft materia, in fpiri-

fed hzc ratio nequit fübfifteres

tualibus autem eft ipía irrece-

ergo. min. oftend. dux cogni-

ytio formzs Hzc dicitur habe-

tiones ejusdem Angeli tern i-

re rationem materiz, non quafi

natz ad duplex objetum folo

multiplicari folo numero pof-

numero diítin&tum, diftinguun-

tur folo numero; licét non (int

fet , fed quia tribuit fingularita-

tem ficut matería;s Ex quo in-

in matería, nec dicant ordinem

fert, quod idem fuppofitum..

ad materiam ; ergo etiam An-

creatum prazter fubfi(tentiam

gelus Michaél & Gabriel pof-

includat duo, fcilicet naturam,

fünt folo numero diftingui, licét

äf

& determinationem , quam ha-

non fincin materia, neque poí-

betà materia, vel ab aliquo g$-

fint ullum ,or'dinen) dicgre ad

tente vices illius, uti contingit

materiam. -

2

Confirm. II. Forma Angeli

in Angelis; quare facilis patet

diftin&. ad Maj. vel eft materia,

recipiturin hàc Effentia Angeli;

alias (i non reciperetur, foret

vel aliquid vices gerens illius,

füfliciens ad folam diftin&io-

a&tus irreceptus, adeóque a&us

nem numericam neg. füfficiens

puriffimus ; ergo ficut anima ra-

tionalis, quia recipitug in

mae

häc

-ad determinandum, vsl fingu-

X

An DEUTSpcr fuam Pb.teäiam ordinariam &c. 4$

C

mfa'teriäv., ab slia anima rationali

dem participare Gabriel, quia

diftinguitur folo numero , ita»

eft implicantia ex parte formz,

us

eciam forma Angeli recepta in

ut Gabriel. eandem habeat,,

NE

hác Effentia diftinguetur fólo

quam habet Michaél.

i

numero ab alia forma Angeli.

Urgeb. Angelus M

ichaél di-

i

Reíp. ad l. neg. Maj. . Ratio eft,

ftinguitur à Gabriele per hoc in

quia diftin&tio fpecifica defumi-

(pecie, quia fübítantia Michaélis

i

tur à forma; ergo fi Angelus

in participanda Idea Divinas

t

Michael & Gabriel neceífarió

magis accedit ad effe fpirituale

ds

differunt in forma fubítantiali,

participandum,vel minüs,quàim

neceffarió diftinguuntur fpecie:

(übftantia Gabrielis, & hoc mo-

[«

atqui Angelus Michacl & Ga-

do difcurrendum eít de omnie

ia

briel neceffarió diftinguuntur

busaliis Angelis: jam fic; ergo

li

in forma fübítantiali ; ergo

una fübítantia Angelica necel-

(

eciam in fpecie fübítantiali; ex

farió magis accedet, vel minüs

n

hác ratione patet, cur Angelus

ad participandam fpiritualita-

ul

Michael & Gabriel non potfint

tem ab Effentia, feu Idza Divi-

participare eundem gradum..

na, quàm alia fübítantia Ange-

(pecificum fübítantialé ab Idza

lica: atqui hec participatio non

n.

feu Effentia Divina, licét Idza

eft neceffaria, (ed puré libera ex

319

")

Divina, dum Angelus Michael

parte Effentie Divinz fpedtatz

r

participat fuam formam, (it in-

in effe participabili, quia eft par-

finita, inexhaufta, & inexhauri-

ticipatio ad extra; ergo. Refp.

lo

bilis in effe participabili; nam

hunc acceffum ad participatio-

1

implicantia hujus participatio-

nem majoris vel minoris fpiri-

nt

nis tenet fe ex parte Angeli,

tualitatis in Angelis tantüm cf-

Ecce! Idza Divina, dum Petrus

fe nece(fariam ex füppofitione,

