dum. intelligendi, & quantim ad

quando efhiciant aliquod. opus

indivif/bilitatem appetitus , qua [uut

ex genere fuo moraliter bonum,

eaufa ob[Hinationis in Angelo peccan-

femper illud ex annexa circum-

ge, unde per eandem vationem ii2

ftantia vitiari.

Prob. (icut im-

aimima. feparata. obffinatio. erit ; m

poffibile eft; volüntatem immo-.

vefurrellione autem corpus [equetuv

biliter adhzrentem ultimo fini

anima conditioncm c ita tune ea-

preducere opuspeccaminofum,

dem olflinationis vatio mantlit..1

ita & contrario impoflibile eft , à

Ex quibus fequitur , ap—ptdhgn.

voluntate immobiliter adhz-

fionem, quà homo, antequam

- rente perverfo fini aliquod re-

. &um opus procedere: fed talis

moreretur,non effe (ibi conve-

'piens posnitere, aut effe fum-

- eft voluntas demonum , itnmo.

mum bonum, quodreverànon

biliter adbzrens perverío fini,

rali

fmc " .V:üj'cri pQü'merce;n immu-

nempe (uæïbcacitu.dipf;'*aa.;g

ut

| Qgggäi'odo«mgæli mali f,qummtur 8;&. 207

ut perversé volitz ; ergo nul-

malum morale fed confirma«

lum opus adzquaté moralitez;

tio in bono fine eligendo. red«

bonum efficere poflunt.. Maj.

dit voluntatem immobiliter ad«

prob. ficut confirmatioin bono,

hzrentem &inibognoser go etiams

per quam voluntas.immobiliter

obftinatio in malo fine reddet.,

adharet bono fini, eft determi-

voluntatem immobiliter adha-

natio faltem quà ad fpecifica-

rentem fini malo ; voluntasau-

tionem ad bonum honcftum,

tem immobiliter adhzrens finf

ita obítinatio inmalo per quam

malo nequit praftare ullum.,

voluntas. immobiliter. adhxret

opus moraliter adae

perverfo fini, cfi quadam de-

num j ergo.

gua;& beu

mnminäciq faltem. fpecificé. acL

LURT

do i

i

Quom

- igne infertali.

igeli .malitarqfueghtgr wa*'-þj;

?

ræmltt.ïu

*

Ono ex com-

marrpoffüntfene ictusll: d

" muni SS$.

;

P

& Theo-

idem igais ,, quo cruciabuntur

logorum fententia, dz-

corpora, dicitur/ec.cir. paratus.

mones, & animas dam-

diabolo, & Angelis ejus . con-

natas torqueri ac cruciari à ve-

fequenter hic igniseft verécor-

ro iene corporeo, uti colligitur

poreus, & materíalis; Hoc (üp-

ex illo Matth. cap. 25. Difcedite

pofito reperire eft varia Autho«

& nig maleditli in ignem aterumm,

rum placita circa ignem infer-

qui paratus efF diabolo ,. & Anaelis

nalem,. quo modo demones

ejus ; ita etiam S. Gregor. /ib. 4..

crucier. S.Bonavent. cur aliis:

Dialsg. cap.29. his verbís : Jgnem

bic de alligatione demonum docet;.

infernalem corporeum effe, non am-

damones torqueri ab isne core

bige.. Ratio eft.Ignis, quo cru-

poreo per apprehen(ionem, qua:

ciabuntur corpora dàmnato-

appreheudunt; ignem inferna-

rum,.eft materialis , feu corpo-

lem füz naturz effe vald& di«

reus, & de hominibus refufci-

fconvenientem.. Scotus in 4,

tatis dicit Chriüüg' ; RE iB

diff. 44- defendit, demonescru-

J x sdqdr -

Ri

ciari sb igae, quatenüs ignis im

p

[i-

*

208 Dxfputaue V Articulüs V. $.1. &II i

primit fpecies intentionales re«-

lunt, quàd ignis coneurrat phy-

prafentativas füi dolorem affe-

ficé tanquam inftrumentumDi-

rentes ; Henricus quodl. 8. 44-

vinz Juftitie, producendo in.

flion. 34. fentit, preter alliga-

Angelis aliquam qualitatem fpi-

iconem ad ignem tormentum.,

ritualem: que immediaté füb-

. . dzmonum confiftere in calore

je&atur in potentiis executivis,

.eceptoindsmonibus. 'Ripal-

feu operativis Angelorum, i

da lib. 2. de emte fupernaturali pro-

y

er quam impediuntur à motu

pugnat , dzmones maximé do-

ocali, alifsque : operationibus

lere de amiffione beatitudinis ,

externiss alii cumNazario, &

aliorámque donorum fuperna-

Bannez judicant, ignem tan-

turalium ; & ad hunc actum do-

quam íinftrumentum Divinz Ju-

loris ignem corporeum , cui

ftitie concurrere phyficé ad il-

alligantur, virtute Divind phy-

lam alligationem confervando

ficé concurrere per potentiam

in fpiritibus illud Ubi, quod eft

Obedientialem activam. Sua-

füundamentum : prefentiz ad.,

tez. lib. 8. de Angeliscap. Y4. pro-

ignem, ita ut pofitá hujus per-

babiliter putat, ignem torque-

petuá confervatione fpiritus ne-

re demones producendo in illis

queat mutare illud Ubi, absque

qualitatem , naturz Angelice

€o, quód ignis illud muceto ;

difconvenientem , illàmque de-

adeóque immobilicer manet al-

turpantem. Demum comunior

ligatusignis quare hocUbi phy-

fententia Thomiftica oftendit,

ficé cruciat Angelum, quia eft

demones cruciari ab igne cor-

difconveniens illius naturz , ut-

poreo per alligationem ad ip-

poté contra inclinationem, &

füm; quo modo autem ignis ad

appetitum innatum , quem Án-

hanc alligationem, feu deten-

gelus habet ad movendum fe ,

- tionem dzmonum concurrato,

aliáque cor

qora. " Hócprzmit

,non conveniunt ; Aliqui enim

só lit-

cun Joann, à $, Thomibie vo-

-

$

L

IT

*

L

USIO LO

. CONXCL

T^w Emones tofi;uentüi-'- ab

nali, ifa ut häec alligatïa' c*än(ïf

" igae infernali tanquam

. ffat in forma reali, feu qualitate

j ab inftrumento Divinz

. Phyfica fpirituali ab igne infere

J J—fy»fgïïiæ'a'*llig;ntecosfl'o'col;ix)xfe*:; nali virtute Divina elevato

mo-

F.

-

Quomodo Aüsehmah xtcrqueanhwr &c. 209

nibus impreffa, " .-Prc.p.b.»l—,pars

. & potentias operantes per ac-

Concl. ex San&t: Do&t. 4. eon-

. tiones formaliter immanentes,

tra gent. cap.90. dicente: Pa-

quod priores relinquapt aliquid

tinntur. igitur ab igne. corporeo

poft fe in paffo receptum : fed.

fnbfeantia incorporee per modum al-

ignis infernalis non- poteft effi«

ligationis cujusdam . po[fant enim

cienter intrinfecé alligare. dz-

alligari [piritus corporibus vel per

mones,ni(i producendo aliquam

modam forma, [icttt anima corporá: formam realem, & pfis intrin-

humano alligatur , t det ei vitam ;

fecam 5 realem quidem , quiaz.

veletiam abque boc , quod fit forma . omnicau( efficienti debet core.

ejut , [rcut. INecromantici. virtute

refpondere effe&tus realis fal-.

slamonum [Diritus alligant imagini-

tem primarius ; Intrinfecam ve-.

bus, ant bujusmodi rebus; sulto

ró, quia alligatio dzemonibus.

igitur magis virtute Divina fpiri-

iM5 damnati i

eft intrinfeca ab aliquo extrin-.

igni cerporeo alligari

feco , fcilicet igne; ergo ignis

poffnnt s -& boc ipfum e[t eis in affli-

infernalis alligat demones pro-

E£Hionem, quid fciunt. fe vebus infi-

ducendo in ip(is formam rea-

mis alligatos in penam.

Oftend.

. lem, &intrinfecam. — Quódau-

etiam II. pars Concl. ignis in-

.tem talisforma ad predicamen-

fernalis alligat Demones: effi-

tum qualitatis, non ad Ubi Bane.

cienter, & intrinfecé ; efficien-

nezianum pertineat, ratio eft

ter quidem, quia fe habet per

-ifia. Forma malé afficiens, &

modum inftrumenti executivi

, dilponens fuum fubjectum perti«

Divinz Juftitiz ; Inftrumentum

, net ad przdicamentum qualita-

autem neceffarió importat cau-

. tis, uti patet de zgritudine, de

fam efficientem ; intrinfecé au-

habitibus vitiofis &c. atqui for-

tem, quia per folam formam ex-

mailla intrinfeca demones ma-

trinfecam. nequeunt. potentíz

. l& afficit, & difponit, utpotéa

daemonis ligari, five impediri

. eos torquens, accrucians; ere

ab exercitio füarum operatio-

g0 pertinet ad przdicamentum

num; Hzcenim eft differentia

, qualitatis, cümillud Ubi, ideft,

ipter potentias operantes per

; illa alligatio ad locum primó ad

adiones formaliter :ragfeuptgs,

' prædiöt:jm qualitatem refultet

GEBRALCPREHSIQ.IIB -

"iübiedum lrhediatum pre- tía, fed potentia "pperaä&ä A

9 didz qualitatis. ligantis geli: prob. Concl. rat. illud eft

E

-vdæmf?ncs non eft füb(tan- immediat

um fübje&um przdi-.

V,

2

as

MC

210 D1fputatw

. At

ti

/8:AE RETIT.

mó ääfc medrantc .fub[iantm.u

& qualitatis , quod immediaté

per itam qualitatem alligatur :

Conf. fubítantia Angeli non eft

atqui fübítantia demonis non»

immcdm& & f'o-rmahtcn ex-

tenfä ranonä füi in loco ,

feü

alligatur immediaté, fed fola

potentia opetativa, ïntelie&wa

tantum medï

: medxäntc fci-

licec operatione virtualiter.,

némpe, X prá&ticé volitiva ;

ergo.

Min. prob. illu

Ihga-

tranfeuntes ergo etiam fübftan-

tur immediaté , quód im

cdla-

tía dæm-oms non immcdiatä aï-

té coarCtatur ia fui exten(ió

* ligatur loco infernali ratione

atqui (übftantia demonis. non..

füi, fed tantüm mediaté, me-

eít immediaté extenía ratione

diante fcilicet qualitate in.po-

fui, fed cantum mediaté,

me-

centia operativa Angeli imme--

diante nempe potcngxa opera-

diaté receptà,

Ita contra Sal-

mant. fentio - cum Cavmo kæ

tiva H CïgO tanctüm- potenua...

Operativa demonis immediaté

pAt- 4.34 &alïls.

coar&azur fcu alhgatur, & prl-

Ed

$. IH

Soïfuuntzzr O:ä/e&zones.

Bncï Contra g Canl

rare in pcrpetuum ergo. Refp.

O

fi dæmones tor'queren-

conc. m$àj. neg.min. ad prob. di-

1

tur in inferno per quali-

co, quód ifta qüalitas fit tran--

litatem in ipfis receptam , tunc

fiens per feloquendo, fit tamen .

ifta qualxtas vel effet perma-

permanens in tantum, m quan—

tum confervatur in dæmcmbus

nens, vel tränf' ens :. neutrum

poteft dici; ergo.

Min. þrob.

à DEO, ut damnatos in. perpe—

omnis qualitas i inftrumento im-

tuum mrqueat quare dift, ma;,

preffa eft tranfiens, uti patet:

omnis qualitas mürumento im--

fed ifta quahtas foret & DEO

preffa eft tranfiens fecundàm.,

impreffa igni infernali fecun-

curfam ordinarium , & exigen-

düm füam potentiam páffivam

tiam regularem, conc. fecua- -

obedientialem ; ergo. Oftend.

dum curfüm. extraordinarium,

]I. pars min. . quodæternume&

in quantüm fpecialiter confer- -

& debet durare in perpetuum,

vaturà DEO, neg. Maj. inflan«..

non eft ahqmd tranfiens : fed

tiam habemus in Sacramentis, -

ifta qualitas cruciativa damo-

.quz per qualitatem quamdam -

nüm eft zterna, & dcbec du- füpernaturalem elevata ad pro-

dus

QO-modO Anïg'eli. mäïi:'t;ofiïügäiftuf:öäc. 21

ducendam in anima gratiam.,

Jem, per quem ;j utpoté difcon-

Sacramentalem hanc produ-

venientem in fummo ipforum.

G&am tamdiu in anima relin-

naturz, acerbiffimé cruciantur,

quunt, quamdiu per peccatum

Ita S. Auguft. lib. 2 v .de Civir. Dei.

gravenonexpellitur. Urgebis.

Cap.XO. JMiris, vevis tansen modis

Vifio beatifica, quia perpetua,

poj*nt ingredi fpiritus incorporei in

petit lumen plorie tanquam.

ponam corporalem ignis accipientes

qualitatemex fe permanentem;

Ab igne pznam. Ita etiam S.Gre-

ergo etiam paoena demonum,

Bor. /ib, 9. Meralinm cap.38. [u-

quiaperpetua, petet iftam qua-

fermi clauflva nequaquam porna.

litatem ut cruciativam, & ex fe

tranfetoria vel phantafitica imagine,

permanentem. . Refp. vifionem

fl ufHione folida cruciantur. Prob.

beatificam non praciséideó pe-

Hoc. Rat. Non repugnat, ac-

tere lumen glorie tanquam..

cidns materiale recipi in fubje-

qualitatem ex fe permanentem,

&o fpirituali ; ergo non repu-

fed precipué, quia ab intrinfe-

gnat, ignem aífumi à D'EO tan-

quam inf(trumentum Phyficum

fatiare appetitum beati, qux

ad producendum calorem in.

perfe&ta, & adzequata fatíatio

demonibus, & animabus, per

non poteft haberi fine lumine

quem calotem vel maximé ex-

gloriz tanquam qualitate ex fe

plicari poteft in fenfü genuino

uti Thomiftz

permanente ,

tortura damonum ; ergo. Ant.

commuaniter dicunt de ivami]/;-

prob. Non repugnat accidens

bil. intrinf. vifion. econtra. perfe-

fpirituale recipi in fübje&o cor-

Ga poena , & cruciatus dazmo-

poreo, veluti Thomiftz dicunt

num poteft modo explicato per-

de Sacrameztis, quz tanquam in-

fe&é haberi per iftam qualita-

firumenta Phy(ica elevantur ad

tem demonibus impreffam abs-

produceéndam gratiam pera

ue eo, quód qualitas debeat

qualitatem fpiritualem füperna-

effe ex fe permanens , dummo-

turalem in illis intrinfecé viali-

do à DEO in perpetuum con-

ter, & tranfeunter receptam;

fervetur; quare poena demo-

ergo etiam non repugnat , acci-

num non requirit qualitatem

dens materiale recipiin fübjecto

cruciativam ex fe permanen-

puré fpiriruali, quale eft Ange-

tem.

lus. Confeq prob. Partim quia

Objic. II. Ignis infernalis af-

noneft major proportío inter.

fümitur tanquam ipfirumentum

fübje&um materiale ,

acci-

"Phyficum ad producendum ín.»

dens fpirituale, quàm inter füb-

dampnibus calorem materia-

je&um fpirituale ,' & accidens

j

imna-

us Diiutaio V. AriculusV. $..

elevari ad producendum calo-

matc'kiäl'c, partim etiam quia

videtur major repugnantia in

rem in Angelo,quiAngelos cru-.

ciet, actorqueat. Ita nonne-

eo, quàd accidens fpirituale.;

/

fubje&etur in fubje&o corpo-

mo ex noftris Thomilft. pro. f4&

P

Concl. Refp.ad textü S. Augu

ft

reo, cüm hoc accidens non vi-

deatur poffe exiftere modo ex-

foiritus incorporeos in tantüm.

tenfo, néc. poffe dependere à

ingredi poenam corporalem ig-

tali fubje&to utpoté minus per-

nis, in quantüm i1gnis infer-

fe&o, ficut anima rationalis non

nalis fecundüm füam poten-

dependet à matetia, quia fpiri-

tiam obedientialem paffivam..

tualis eft, licéc illam informet:

elevatus per qualitatem Ípiri-.

tualem torquet demones (iften-

fed accidens materiale poteft.,

miraculosé exiftere modo inex-

do ipforum operationes conna-

turales, ne poffiat intelligere,

tenío, ficut defa&tó exiftit Cor-

poris Chrifti quantitas in Sacra-

aut velle pro fuo libicu, vel ope-

rari in hoc, aut illo loco ; ad

mento Evchariftiz ; ergo mul-

tó minüs repugnat , accidens

text. S. Greg.dico, per sf/ionem

materiale recipi in fubjedto fpi-

folidamintelligi illam qualitatem

ritnali , quàm accidens fpiritua-

demonibus ab igne infernali..

leinfübje&to Corporeo. Con-

impreffam , & in 1. «c 2. Conel

firm.. Licét ignis tanquam cau-

explicatam. Ad argum, exra- —

fa principalis naturali fua virtu-

tione petitum Refp. neg. antec,

ad prob. conc. ant. neg. con-

te nequeat producere calorem.

inextenfum in Angelo, non ta-

feq. difparitas eft,quód accidens

fpirituale in Sacramentis rece-

men repugnat , illum. defa&dtó

joffe elevari in ratione inflru-

ptum fit viale, & tranfiens ad

faum terminum producendum,

menti, ficut elevantur Sacra-

menta ad gratiam phyficé pro-

nempé gratiam fpiritualem Sa.

ducendam; Velut enim in com-

cramentalem in anima 5 adeó-

muniori fententia Thomiftica»

que à fuo termino, qui eft fpiri-

Sacramenta elevantur per qua-

tualis, debet, & poteít fpecifica-

ri, non à fübjeCto materiali, fci-

litatem fpiritualem , feu motio-

nem citó tranfeuntem in ipfis

licet Sacramento, in quo reci-

pitur; econtrà calorifle mate-

intrinfecé recepram , jta etiam

ignis per (imilem motionem po-

rialis, qui reciperetur in Ange-

teft elevari ad producendum..

lis, comparativé ad Angelum, : ,

caloreminextenfum in Angelo ;

non eft accidens viale, & tran-

(iens, fed ordinaretur ut perma- -

ergo non repugnat , ignem pef

per«

modum . cauíz ?ignürumentalis

n?ggflicei non ex fe fedex.

pe

i

M :

| Quomodo

Angcii rüafitorqüedütut&. 213

petuá confervatione Dei ad An-

ralis, vel füpernaturalis? Nonz

gelum tanquam ad fübje&um.

primum, quia qualitas puüreé na«

quod deberet torqueres Unde

turalis nequit ligare, & (iftere

cüm nullam habeat proportio-

Operationes connaturales An-

nem cum Angelo tanquam füb-

gelorum; Nonfecundum, quia

je&o puré fpirituali, in eo recipi

hzc qualitas non producit effe-

nequit ; Ceteroguin concedo,

&um füpernaturalem in Ange-

quód miraculosé, uti patet in

lis, velut qualitas recepta in,

Corpore Chrifti Evchariftico,

Sacramentis prodücit in. anima

poffit dari accidens materiales

gratiam Sacramentalem ab in-

fine effe&tu fecundario quanti-

trinfeco fupernaturalem ; ergo.

tatis,nempé extenfione partium

Refp. ad I. conc. mai, di(ting,

in ordine ad locum ; cümtamen

min. Quia qualitas (piritualis

calor ille ( excenfio proprié füm-

perficit omne fübje&tum, neg.

pta non convenit qualitati , fed

unum vel alterum conc. min.

,j

tantüm quantitati ) etiam inex-

Velut enim frigus, et(i perficiat

teníus effec; & maneret acci-

aquam, tamen non perficit ig-

dens puré materiale, ideó pro-

nem, fed potiüs illius aCtivita-

pter improportionem cum füb-

tem deftruit , & corrumpit , ita

je&o pure fpirituali,& addu&tam

etiam qualitas fpiritualis ex or«

rationé difparitatis in Angelo ad

dinatione Divina non perficit ,

torquendum recipi nequit. Vi-

fed potiüs deftruit , corrumpit,

deatur in tratf. de Sacram. diff. 3.

fiveligat potentiam operativam

art. t. concl. 1. fufior explicatio.

Angelorum. Adll.dico,illam

Ex his etiam

Confirm.

patet Refpopüq ;d

qualitatem non quidem effe en-

titative (uperaaturalem , veluti

Urgebis : Qualitas ab igne»

füpernaturalis eft qualitas rece-

infernali impreffa damonibus

pta inSacramentis, effe tamen;

effet fpiritualis: fed nequit effe

"

füupernaturalem quó ad modum,

fpiritualis,

uia qualitas fpiritua-

[

in quantüm efficitur ab ignea

lis perficit

uum fübje&um, ve-

modo igni füpernaturali, ut re-

lut patet in qualitate fpirituali

cipiatur in Angelo , eümque.;

recepta in Sacramentis tan-

etiam modo explicato torqueat,

quam fignis corporeis , eaque»

. Objic. HL. St damones in in-

perficiente

econtra qualitas

ferno torquerentur per qualita-

ifta non perficit , fed magis cor-

tem alligativam,tunc poeng dae-

rumpit Angelos, €os allizando

monum , animarum damnato-

loco;'ergo. II. Si qualitas ifta

rum, in Purgatorioexidentium,

foret fpiritualis, vel effet natu-

m n

nec non agjmæ garvuloru

s Difputio V. Arboulus V. $..

müm folatur 5- quod þonczmït;

Iimbo detentz , & huic loco af

fxse, effent pror(us equales:fed -

animas parvulorum in limba .

detentorum, dico, poenam fen-

hec fequela eft rejiciendas 5

ergo. Seq.maj.patét, eadem .

süs. proprié importare: violen-

tam fubjeGionem fpiritus. ad

eft qualitas alligativa ad.locum

dzmonibus., snimabus.damna--

a&ionem ignis, & apprehenfio-

nem. fuz propriz infelicitatis,,

tis,. purgantibus, & in.limbo.

detentis :: fed in. hac qualitate

ex qua oritur triftitia, & dolor,

ex noftra fententía con(ifteret»

qualem.enime inlimbo, utpote

noníübje&z actioni. dolorifera

tormentum ,. feu paena. dzmo-

num ; ergo. — Refp.. neg. feq,

ignis, neque apprehendentes.

fuam propriam.miferiam. nona

Maj. ad prob. hujusdico , quód

eadem quidem fit qualitas,.fed -

patiuntur ; Nequejuvaret, fi -

ultimó urgeres:. fal'em daemo-

in ordine ad divería tormenta,,.

& pcenas inzqualiter fe babens;

nes in. a&re vagantes non.funt

Ionis enim non cruciat ni(i.me-

aliigati loco: infernali , neque...

diante cum qualitate impediti-

patiuntur poenam fensüs 5; er-

va operationum ; qua poteft -

go fuperflua eftilla qualitas alli-

effe inzqualiter reftriàiva po-

gativaad locum. . Kefp. etiam

tentiz operativz ,. cüm fit acci-

damones extra infernum in aé-

re vagantes fecumferre iftam:

den& intenfionis & remiffionis

capax; tum medianté appre-

qualitatem ligativam operatio--

num connaturalium , & alliga-

hen(ione, quz jüxta inzquali-

tatem: qualitatis eft inaqualis.

tivum ad hunc potiüs locum...

. Confequen-

Ex hisconftat, quód ob inten- . aéris,quam alium 5

fionem qualitatis,. & inzqua-.

ter etiam in aére patiuntur per.

lem ap

rehenfíionem- plüs pa-

di&tam.qualitatem poenam fen-

4,

sás, velutalii deamones alligati:

tiantur

à

amones, quàm anime -

damnatorum. etiam. po

ft reaí-- loco infernali juxta illud à SS..-

bea. PP.approbatum & receptum ,

fumpta cor

pora ,.& anime

torum , qu

a

as.pesconfequendas demores fecum: portant ipmem ge-

p hn

$

t - AR ii irei

-

]

-N

AAE

m

Pa

a

I$

gx - )

s

..

[^)

—X

:

v.;n

-

AAMT

r

—

"

f

?

2

9€7

N

R E

C

A

E

—

£ Y^

MCAME

h,

ï

pO EX

z

yeMÜIS

MY

C X:,

&

)7

DpDiwvTAT4ATl

UrriMa.

1

ILLUMINATIONE, ET

ORU

Ü

ET IN

hus Znzeluy.

E ..

M

Mi

i

M NOMOP:

Tuemitt. Nomine illumi-

- pnationis ; imprzfentia-

bic 4.106. & cum eo fermé omnes

rum nil aliud intelligi-

Theologi contra Durandum.

mus, quàm manifefta.

Ratio eft, quód modusoperan-

tionem veritatis ignotz ; ficut

di Divinz Sapientiz petat, ut;

enim per lumen materiale ma-

inferiora per füperiora (ive infi-

nife(tantur colores,dum illumi-

ma per media, mediaautem per

nantur, ita etiam in fpirituali.

fuprema regantur, &accipiant

.bus habetur illuminatio, dum

aliquem influxum à füperiori-

/ veritas priüs ignota manife(ta-

bus in fuo ordine ; Angeli au-

tur. Dariilluminationem, con-

tem ita funt difpofiri in Cocle(ti

firmat S.Script. in illo J/4j. cap.6.

illa Hierarchia per modum u-

Seraphim : clamabant alter ad ! alte-

premi, medii, & infimi ; Pre-

vum, & Apocal. cap. 7.. Vidi 4n-

terea ordo perfe&tz (íocietatis

gelum afcendentem ab ortm filis, ej

hoc exigit, ut unus cüim volue.

g&mw& Voce.magna quatuor Jdn-

rit, poffit alteri fua fecreta ma-

€

Di-

216 H .Difputäüüäït; Artæuïu

2 f-&üg '

nifeftare, vel ea occultare.;;

vit

m pro eodem figüó

ifeftálTet, Angelo fe-

confequenter inter Angelos d

tur vera illuminatio per viam

' fic per ordinem alíis,

caufalitatis , velinfluxüs G non,

:

La

D

ura

id

vgluïgfe

II

L

l.

j

n5

*

foliàs conlequentig, quafi

mitfo (it

Fsf

Oäg

id,"quod An»gïe-lo fimó ma

"

.

If.

--

ir gäää

USsio

"

1

]

Mgie o

,

"

*

"e:

- s

,.I

üti-

:

gclus füp erior ill u;nïnans

[X inferiorem non producit

mo illapfu Angelifuperioris in

aliquod Phy(icum iri in-

fubfiantiam, & intellectum An-

telle&u Angeliinferiorisillumi-

geli illuminati nequit ab Ange-

nati. . Ita fentió contra Scotum

lofuperioreilluminante aliquid

in 2.di/f. 9. quaff. 2. art.'ad aliam

yficum intriüfecum produci

telle&u Angeli i

llu

m

tl.

&

s

poteft ali-

in in

Con

Pl

Thomift. prob. Non

pot

rm. Angelas fü

'quid intrinfecé produci , vel po-

quit illuminare inferiorem in-

ni inintelle&u Angeli illumina-

fundendo ipfialiquod lumen in-

ti nifi per intimum illapfum in

telle&uale ; Hoc enim lumen

fübftantiam & intelle&tum An-

vel foret fuperpaturale

.geliilluminati: fed hic-illapfus

turale? fi primum,1

* DEUS

o

illud communicare pa

"

ántimus-effentialiter. repugnat

at

M

omnicreaturz; teft. S; Augult.

nulla creatura habetpote

Jib. de Dogmat. Ecclef. t0mz43. cap.

dona gratuita DEI. ad libi

elargieudis fi fecundum;, pari-

$3. .dicente : Iabi mexti idi fili

píhbile «f* qui ereavit; ergo-An-

ter Ípe&abit ad folum DEUM,,

:gelus fuperior illaminans infe-

quia ad folum creatorem natue

rg intelledualis pertioet con-

:iorém non porteft in ipfiusin-

«elle&u aliquid Phyficum pro-

creareintelle&tum , '& (imuilu-

ducete, . .Maj. ptob. illad, quod

men ipfius intrinfecum:; nam

eliet produ&tum | in. intellectu

dans primó formatm , dat etiana

Angeli illuminati, eff-t aliquid

confequentia adeffe ; nequefie-

fpiricuale incapax diffufionis füi

ri poteft illuminatio lumihis in-

per medium fenfibile, uti con-

tellectualis prxexifteutis; hoc

enim :nulli -eceaturg. eft.-.pto»

tingit in objeGtis corporeis, que

f&'undum:ipgg i ial Ianübxlcs per

*

prium 5.: ücuc e.mm illud agg[:f

a

X

Quo modo ünus Angäïus illuminet alium? 21*

lum potens producere calorem,

poteít infundere fpecies intel-

poteít eundem intendere, ita

le&ui Angeli inferioris, quia (i

etiam folum illud agens, quod

he-fpecies fünt- füpernaturales

potuit producere lumen intel-

àfolo DEO infundi poffunt ;f

le&uale, poteft illud intendere;

naturales omnes ejusmodi fpe-

Neque Angelus füperior poteft

cies intelligibiles rerum naturae

fuo lumine confortare intrinfe-

lium. in. inftanti creationis fue«

cé intelle&um Angeli inferioris,

runt à DEO infüfe Angelis,

aliquid fuperaddendo, cüm in-

uod oftendimus in praced. (icut

tellectus & voluntas non fübor-

enim intellectus Angeli non po-

dinentur alicui füppofito crea-

teft accipere fpecies ab obje&tis,

to,nifi proprio; nam folusDEUS

ita neque ab alio Angeló fupe-

poteft illabi effeatialiter in in-

riori; ex quo patet, quàdillu-

telléectum, & voluntatem An-

minatio nequeat explicari per

gcli , uti patet in vifione beati-

produ&ionem alicujus intt infe-

ficä : p-cguc Ap'gelus* Iupcriqp

cn in*imelyl—e&q Angch i.afegicris;

KLlutinatio Apgeloruto dfa-

propo(iio, - &t-direBlo uf

É beturperhoc, quód Ange-

ad illuminationem : . Min. o(t,

lus fuperior. otdinet . fuos

illis duobus pofitis nullo alio fu.

tonceptus divifos, accommo-

peraddito.redditur objectü pro-

datos captui Angeli inferioris,

portionatà intellectui inferioris;ut

& infüper illuftratos per lumen,

flatim percipiaturab illo ; ergo.

quo idem füperior intelligit res,

Ant. prob. nam conceptus fa-

de quibus inferiorem illuminat.

perioris fic divifi, & diftin&i füb

Prob.Concl.Ádilluminationem

lumine fuperioris , non exce-

Angeli inferioris à fuperiori id

dunt captum Angeli inferioris,

fufficit, quod circa objectum

& exillis propofitis remanet fuf-

ftatim percipiat ea, de quibus fit

ficienter corifortatus intelleCtus

illuminatio: fedpofita folapto-

illius. . Audfatur—S.:Do&'.-cit. in

pofitione obje&iilluminati, &

Corp. Superior enim /ngels -soti-

faCta directione conceptüs ac

tiam veritatis accipit.im. sniver(ali

obje&tiad Angelum inferiorem,

quadam cenceptione ,. ad quam ca-

flatim. inferior percipit verita-

piendam inferioris Angeli intelletius

tem ejus fine alio intrinfecé fu-

non 6/«t fufficiens : fed eff ei cona-

peradito vel produ&o à fupe-

turalt , ut magis particulariter ute

tiori Angelos ergo fola eadem

ritatem accipiat , (uperior vero n

E

&£t-

218.

Dxfputatio ult. Articulus L. $. 11

gc!u: wrirum » quam univerfali-

fet, fi talia. obje&ta pfædæ&»-

ter concipit, qsodammoda diffinquit,

lummc non: æliü&fzata eidem

proponerentur, quia nempe.,

ut ab inferiori capi. pq;&r,--& fic

tam cognoftendam illi propovit ; ff-

ex duplici capite. ;percipi ne«

cut etjam apud »os Dotlores , quod

queunt ab inferiori, velfug ine

ferlor:tau reliéto ;. Primum eft

in [ammacapiunt , multipliciter di-

flisgnunt , pravidentes. capacitati

ex parte objecti , qu:a percipere

alioram.

Confirm. & declara-

nequit lüb conceptu illo univer-

tur. So

Sol dicitur illuminare ocu-

fali, füb quo percipiuntur à fu-

lum, nonquaf(iconferret ei lu-

periori, te(t. S. Doct.cit. & pro

men intrinfecum, quo- adtivé

ut fic adjuvatur à füperiori,dum

FE

eliciac viionem, fed. ctantüm.,

fuperior (ic dividit, & accom-

dando lumen ealortbus, & ilfu-

modat captuiinferioris; fecune

a

ftrando medium; quá illufira.

dum eít ex parte lumm:s, quia

tioneoculus confortatus videat;

tes, dequibusilluminatur,non

ergo ficut ol preedi&to modo il-

fünt intelligibilesnifi perlumen

lusninat, & confortat oculum

fuperi^tis; nec habent propor-

corporeum , fic Angelus fupe-

tionem , ni(i iluflrentur per il-

rior 1llummat, & confortat.;

lud; ex quibus habetur di(tin-

oculum fpiritualem. inferioris ,

&& & completa.- æHummaLæg

nempe manife(tatio veritatis ex

nempe. intelle&tum non folàm

conceptus fuos univerfales divi-

parte luminis confi(tens in acti-

dendo, & accommodando mo-

va illuftratione ob;e&æ, & ex

do- eidem proportionato , fed

parte objecti, qua confi(tit in,

etiam illos tliuürando füb. lumt-

activa illius: pmpaf' itione ac di-

ne fuo füperiori, ita ut polfit

re&tione (ic divifi , & captui An-

»perc:pere. quod '3!148 non pof

geliinferioris propottionati.

i.

$.

S*olwnmr Ob]e wra.

M

ä;æ.l Co—mra I.Cwscl Án-

tictis,ita etiam neque fa&a puom

0

gelus füperiorilluminans

illuminatione illud cognofcet;

inferiorem non ponit ali-

tam juxta tritum illud : /dcez

manens , idem - femper facit. icem.

quid intrinfecum ex parte An-

Cofirm. ad hoc, ut Angelus co-

geli; ergo ficut ante illumina-

tionem Angelus inferior, nóh

gncfcat Effentiam D. vi:am,ie-

cogaavxcoäyc&um Angell fuþe

äcc poni al:qmä mezm(coum iü

"ni-

. Quomo do unus Angelusilluminataliud? — a2r$

iételle&u Angeli,nempé lumen

&r'ati'o-nö-obïääü;iï?' illuminantis

glorie; ergo etiam, ut Anfe-

Angeli facilé reprxlencare po-

iusinftrior cogoofcac objedtüm

teft.

Quod concernit' illud

Angeli fuperioris- Hluminantis,

tritum : difling, idem ma-

debet ponialiguid intrintecum

nens idem tam entitativé.,

in intelle&u Angeli illaminati,

quàm connotativé, femper fa-

fempé vel lumen, vel aliqua

cit idem conic. manens idem en-

&iovafpecies ab Angelo füperio-

titativé tantüm, non veró con-

re communicata. Nequejuva-

notativeé, neg. ficut ergo míate-

rct, fi diceremus, lumea gloriz

tia primà manens eadem enti-

debere poni in intelle&u beati,

tativé, connotans tamen actio-

quia debetipfum elevare ad vi-

nem unitivam, & difpofitiones

fionem füpernaturalem; econ-

intrinfece, (eu in'obliquo , dici-

tra intelle&us Angeli inferioris

tur aQtualiter unita finéunione

nonindiget elevatione; cüm ob-

intrinfeca fibi füperaddita, itaa

jectum lic paturale, illíque fuf-

etiam intelle&tus Angeli infe-

ficienter proportionatum ; nam

rioris manens idem entitativé,

in conttarium infurgere poffent

factà tamen maniti(latione, &

adverf dicendo

" intelieétus

explicata jam illuftratione ab

Angeli beaxi. utpoté puré na.

Angelo füperiori obje&tumm l-

turalis non habet proportiónem

lud, aliunde habens fpeciem in-

cum vifione bearifica fuperna-

fufam , finé aliquo intrinfece fü-

turali, ideóque petit elevari

peraddito cognofcet Ad cofirm.

per lumen gloriz füpezadditum;

patet Refp. Angelum nemp

ergo eciam, cüm in effe naturali

vel alium beatum indigere lu-

intelle&tus Angeli inferioris pro-

mine glorie íüperaddito intel-

pter inferioritatem 'effentialem

lectui, & intelle&um Angeliil-

in gradu ípecifico immateriali.

lureinati indigere fpecie (üper-

tatis non habeat proportionem

addita , licét ex rationibus mul-

naturalem ideó ad cognoícen-

tüm diftin&tis ;; ceceroquin fi-

dum objedtum naturale Angeli

cut fpecies infü(a, & fuperad-

füperioris illuminantis debet.,

dita poteft Angelo pofitá exi-

habere aliquid fibiintrinfece fu-

ftentiá rerum naturalium con-

peradditum. Refp. ad . Conc.

tingentium, & (acta manife(ta-

ant. neg. confeq. fisfficit enim,

tione fecretorum cordis illa re-

quód Angelus habeat fpeciem

przíentare,necnon relatio con-

d

(ibi- infu(am, qui fa&amanife-

notato tantum extrinfecé Filio

ftatione objecti ab Aogelo fupe-

fecundo produ&ointrinfecé de-

riori cüm (ufficienui illumini-

5

nominare: Patrem relatum ad

-

Eec3

Fi,

Filium fecundum fine aliquo in-

fola. conjundtione cu m ïnltdïeg-

&u agente non fit potens pro-

trinfeco fuperaddito, ita etiam

À ——

Ípecies Angelo in ínftanti crea:

ducere [fpecies intelligibiles:

Bonis infufa conrotata tantüm

ergo etiam intelle&usAngeli ia-

ab extrinieca manifeflatione, &

E

ferioriex conjun&ione fütlumi-

nisintelle&tualis cuim iumine füe

fufficienti illuftratione objeGi,

porerit Éne aliquo alio intrin-

perioris Angeli non fit potens

1

(ec&. fuperaddito reprafentare,

cognofcere illas veritates, qua&

obje&um , ut Angelus inferior

alias proprias vires excedunt,

Confirm. ex S. Dod. cit. art. t,

cum fufficienti propofitione»

illud 'actu. cognofcat ,. licét..

in corp. ficut enim virtus imperfe-

Angelus inferior non.fit in

&ioris corporis confortatur ex ba-

éodem gradu. immaterialita-

bitmali ! propinguitate.. perfetlioris

tis fpecificé cum Angelo fu-

corporis, ut minis calidum crefcie

,eriori 5. defeQtus enim hujus

in calore ex prefentia magis calidi,

gradüs.tantüm probat, quód

ita virtus intellctliva ivferioris An-

Angelus inferiornaturaliter ne-

geli confortatur ex. converfione fapte

queat com prehendere fuperio-

rioris Zdngeli ad ipfum ; boc enim

facit. in fpiritualibus ordo conver-

rem , velut nos ipíi oftend. in

$

difb. 3- art.34 -

fronis , quod f acit in []iritualibus er-

"Objic. II Si Ang

äu-s- inï'erior

do localis propinquit stis : led minüs

calidüm tantüm crefcitin calo-

per conjundiionem fui luminis

:ntelle&tualis cum lumine intel-

re , vel per ádditionem gradus

le&uali fuperioris Angeli non

5

caloris realiter difliacti, velper

fit potens cognofcere veritates,

majorem intenGonem intrinfe-

que proprias vires excedunto»,

cam ; ergo etiam virtus intel-

tunc illuminatio non habetur

le&iva Angeli inferioris tantüm

per folum artificiofum Magifte-

crefcet, aut confortabitur per

rium Angeli fupe rioris, velut in-

fpeciem realiter diftindüam ab

tendit $. Do&. ciz. fed Angelus

Angelo fuperiori inferiori ime

inferior per conjun&ionem fui

pre(fam,.aut per majorém in-

luminis intelle&ualis cum lumi-

tenfionem luminis intellecftua-

ne foperioris Angeli non fit po-

lis in Angelo inferiori, Relfp.

tens cognofcere illas veritates ;

conc. Maj. neg. min. adT. prob.

ergo.. Min. prob. color exiftens

Dico colorem exiftentem in pa-

in pariete ex fola conjunctione

riete perunionem fui cum luce

cuim luce in circumftante aére

-jn a&£re circum(lante ideó non

non fit potens dimianare fpecies

