"fieri potentem emittere fuas

hec

fgïasrim;em;onale:s ;gï*ghaä;g-üggx fpecies. intentionale, quia

lux

- Quomodo tmus'-Anu-gcïusi—iTu-mihät?a'I'itid? -

lux tantüm difponit medium.,

captum'accomm-odatam; quare

aCrem ad recipiendas vialiter,

illam poterit cognofcere absque

& deferendans fpccies ; econ-

eó, quód Angelus füperior vel

tra lux recepta in colore red-

fingularem [peciem , vel lumen

dit colorem lucidum, sícque

aliquod intrinfecum communi-

primó proportionatum, & ap-

care debeat.

Adtext. S, Do&,

tüm ad emirtendas fpecies ; ad

Refp. eam tantüm in hoc-pro-

1. Dico, phantafíam ideoindi-

cedere , quód ficut mínus cali-

gere virtüte viali [piriraali Gibiab:

dum confortatur , & crefcit ex

intellecta :gente impre(fa, quia

prefentia caloris magis calidi,

phanta(ia eft potentia materia-

ira virtus intelle&tiva inferioris

lis nullam habensex fe propor-

Angeli confortetur ex illumina-

tionem cum fpecie fpiritualiin-

tel'igibili producendas econtra

tíone ; non autem procedit quó

ad modum confortationis, &

intelle&us . Angeli^ 'inferioris

incrementi; quamvis excalore

(cum aliunde fubftantia, velin-

minüs calidi confortetur ; &

tellectusAngeli illuminantisnon

crefcat per intenfionem Phyfi-

poffitintimeillabiinintellectum

cam, virtus tamen intelle&tiva

Angeli illuminati ) j3m a&tüatus

inferioris Angelinon conforta-

ab inftanti creationis per fpeciem

tür, & crelcit per fpeciem fü-

füfficientem habet proportio-

peradditam , vel lumen diftin-

nem ad cognofcendam veritae

&um , fed per folam manifefta.

tem fibi ab Angelo füperiori pro-

tionem obje&i divifi fablumine

politàm , per diviionem , & la-

Clariori majoris An

gclixinferigfi-

men illqüratieni-s,fupcriöfis—:a*(el.

An-g.ef'lq :pm,p-qüci

ARTICULUS .Il. &ulimus -

j

unt

"

DA Quomodo.

$ dngelus l?qz't'cz-» .

Fur ältäri ?

$L

RQænþaxït.t. Sacra Sgrïpfura'

: confiftit in manife(Lationé

d

juxta zext. $n praced. art.

propriarum cogitationum , &

£ít. docet, quód unus

conceptuumi alteri fa&ta ad per-

- Angelus alteri. collo-

fectam íocietarem, & amici-

r, & Ratio eft, quig;loca-

dam coníervandam ordinata;

quatg:

in

?

ij.nco::läüxi autem Hierarchia ad-

cárunt, verum An elum collo-

mittenda, eft perfe&tiffima fo-

ui alteri per certa figna fenfi-

* bilias fed hzcfigna fentibilia re-

cieras, & amicitia inter Ange-

los; confequenter etiam locu-

pugnant proportioni Angelo-

rum , quia Angeli in fuis opera-

tio, & fpecialiter, quia in praced.

art. oftendimus, dari inter An-

.tionibus,, inter quas etiam nu-

:elos illuminationem , quz eft

meratur locutio, non depen-

locutio füperioris Angeli adin-

. dent àfen(bilibuss nequejuva-

triorem, licét non omnis lo-

ret, fi diceres : Angeli funt in

loco fen(übilis ergo etiam pof-

cütio fit illuminatio. Hanclo-

«'7'

cutionemAngelicam aliqui con-

" funt fibiinvicem loquiper (igna

fentibilia.

fticuerunt in influxu Phy(co, ita

Reíp. enim, pracer

ut Angelns loquens in altero,

hoc, quod non fit paritas , fi

tamen foret, tunc eandem fic

cui loquitur, producat noti-

tiam a&ualem, vel (peciem füi

pro me inverterem : Angelus

non eít inloco per operationem

conceptüs reprafentativam. :

fed hzc fententia ideó falvari

- fen(bilem , fed operationem

nequit , quia nec (übRantis, nec

- fpiritualem virtualiter tranfeun-

intelle&us, nec voluntas An-

geli poteft intimé illabi in füb-

colloquuntur fibi per (igna fen(i-

i

flantiam , aut voluntatem alte-

bilia, fed peraliquam operatio-

rius Angeli, cui loquitur, ut nem puré fpiritualem , quam (i-

.né morá reli&is aliorum fen-

poneret in eo intrinfecam no-

titiam a&ualem, velípeciem füi

tentiis jam fermé explofis

g

conceptüs reprefencativam,ve-

4

; cabxmus | anrg. (ï;

lut oftend. in frf».xp:räc, alii judi-

w

$.

II.

O

: Y . à

CLUSI

r Oc-&tio umus A'hgeli-' äiiäï-

ii Jemioe p&r gra]ïfi&pi carpai:&;

whüde cim etiam voluntas. ordinat.

terum coníiftit in fola di-

rectione, & ordinatione

cohceptam. mentis. ad manifeftan-.

dum alteri , non ffatim cognofiitur

conceptuum per- voluntarem

Angeli loquentis ad eum,cui lo-

ab alio , fed ep

oriet aliquod )&num

qu:tur.

Ita S. Do&. claré 5

fenfibile | adbibere - - -- boc autem:

quafl. 1. art. I, in corp. his vet-

ob/Laculum non babet Angelus , G

vifefl are;

bi; 3 - Clanditur meni , bominis ab

ideo- qu&w ciro f"f'-'l.t" a

j feum

E

Qmmo&os- unus Ang'cïus -lb—qe,;amr alteri?* 223

lienm emceptum fLatim alimscogno-. fdos conceptus manifeflare, id-

fiit. Prob.Concl.ratione.Ho- que efficere, utpotiüs ad hunc

mo loquitur alii homini, eà -

quàm alium Aogelumine(le co-

quód per figna feufibilia liberé

gniti pertineant, ex quibus non

velic conceptum fuum ad ake-

feduitur, quód (i Angelus Mi-

rum dirigere , & explicare ;er-

cha&h colloquatur — Gabrieli,

etiam eandem locutioneni om-

£o etiam Angelus carens omnk

fenfibilitate per hoc loquetur

nes intelligunt , velpercipiant,

przcisé ad alterüm, quia alii fi-

quia dire&io conceptüs manife-

né fignis fen(ibilibus ,. quibus

ftati potiüs facta fuit ad Gabrie-

-quä-usilAwngï:lzuxs ! indiget, vult

E

lf:.m«, quam.- al«i-qannggPümï,r

$.

If.

d. s&levænfzii Oljetliones.

P Bjic. ï Si unus Anagef?us

trinfecé ad 'percipïendam' Focü-;

& 7 loquererur alii precisé

tionem alterius (iné aliquo ine

per dire&ionem conce-

trinfeco füperaddito ; ergolocu-

ptüs, vel alius Angelus, cuilo.

tio Angeli ad Angelum non fit

quitur, haberet in fe fpeciem

per nudam directionem conce.

ptás uniüs ad alterum. z. adT,

reprzfentativam conceptüs ma-

pifeftati, vel non ? neutrum.,

conc.Maj.neg.min.ad prob.dico,

poteít dicis ergo. Min. prob.

Angelum illum cuialius loquitur

non primum, quia fi haberet in

habereé fpeciem reprafentati-

fe fpeciem reprafentativam il-

vam conceptüs manifeflati ; (i-

Jius conceptüs , non indigeret

cut tamen illa fpeciesab inftan-

fpeciali directione, & manife-

ti creationis infufa Angelo ab

ftatione conceptüss; nonfecun-

defe&um exiftenti nequit re-

düm, quia Angelus loquens de-

prefentare aQtu . futura contia.

beret imprimeré fpeciem no-

gentia, aut fecreta cordis ob de-

vam , quod tam ia hoc , quàm

fe&um: exiflentige, - aut liberz

waced,art. de illuminatione An-

manifeftationis,etiam defectum

gelorum negavimus ; ergo.

liberz dire&ionis Angeli potiüs

Confirm. dum unos Afigelus

huic quam»alit Angelo collo-

colloquitur alteri , alius , cui lo-

quenitis , neQuit haberi cognitio

j*

itur , debet moverr, & exci-

conceptás rbanifeftati ex his pa-

tari ad percipiendam locutio-

tet. Reíp. ad Confirm.

luód

itur,

agg; fed non potcft moveriin-

nempé Angelus illi cui!öguï

non

D D'ifpg"tgtip'uït; ,,g'-äv;;fz;üms-..,iïf. $. ult.

"pon phylïc&þer aliquid intrin--

conceptüs fit a&tus ?vAo!..unytïalt.ïAs,

fecé fuperadditum , fed tantüm:

tanguam ptincipii illam elicien-

moraliter debeat nioveri quate-.

tis. fed tanquam principii mo-,

nüs Angelus loquens. conce-

ventis , & liberé applicantisin-.

ptum füum liberé, & volunta-

telle&um ad illam eliciendam.

Ex his facilé deduces, cur An-.

rié ( cüàm aliundénullum obíta-

culum percipiendi locutionem

gelus inferior poffit colloqui fu-.

periori , & fupremo etiam An-

inveniatur) alii Aagelo pr alii

manifeftare intendit.

á

gelo, non veró illum illum illu-

minare ; locutioenim confiftit.

Objic.1i. Si locutio Angeli

ca fieret per directionem con-

in fola directione . conceptüs

ceptüsuoius Angeliad alcerum,

unius Augeli ad alterum, quz

tunc locutio potiüs efflet adus

dire&io nulli eft. prohibita..;

voluntatis, quàm intelleQus:

econtra illuminatio fundaturin

fed hzc fequela rejicitur, nam

propofitione^obje&i divifi, &

loqui nihil eftaliud, quàm ma-

fuperiori lumine cogniti , quo

nifeftarefuum conceptum alte-

lumine careot Angeli inferio-

ri, quod convenit intelle&tui,

res refpectu fuperiorum ;. con-

fequenter. hos illuminare ne-

non autem voluntati tanquam

potentie caeczx ; ergo. Seq.

queunt. -- Plura nunc reftarent,

tractanda de Hierarchiis, ordi-,

prob.S Do&k. cir. iv corp. expref-

sé dicit, quod per voluntatem con-

nibus, mi(lionibus, .& officiis,

?

ceptus mentis ordineiur ad alterum ;

Angelorum, fed hac utpote ad.

ergo (i locutio Angelica confi-

Theologiam Schola(ticam pro-.

ftic in illa dire&ione, vel ordi-

prié non pertinentia miffa fua-

natione conceptüs ad alterum,

to; nobis hec pauca 4e /ingelis.

erit potiüs a&us voluntatis,

dn Loworem omrinm $3. Aagela- -

rum dixi(le; & (cri

quàm intelle&ós. s; S.D.nonin-

p.(iiïg ;

" ü;fïïc;ät.

tendere, q'uä;d pïædi&a dire&ïq

/

L

C «: " D'-

N

K

t

/|

t

M

N

A

*F

VXX

p A-

*

tux

C uY

-

aï..s

V^

.

EOR d

A2C

AUR

CC

2

EH

GA

—

CRDQGX

EE

CX5

GRU GR

n

GD

$5

EX

Es

b?A

A H

63

t

Q

a

E

$

1

al

Yi g.

i

i

n

Cv

nit

&

?

;EC:,"AGQ

G

(s2

u-

u^

(

.

?

idà

7 &

I)

$

»

3

O

,

$6

[247]

anedne o

J

PSVF

us

A

4 C

6

f

c

*

a

E d

3

"

n

2

a

gg *

-««

"

ææ

g

GX2

E

/'Xï

GX9)

æmmææ

ææmæv

G-

PAREFGA

UNIVERSA THEOLOGIA

x

*s bx.

H:o!agm »oftra efi lmbzm: entitative fupernammlu.

$. Ex:jzzmtm DE1 invincibiliter ignorari nequit.

.E:J?»zmz à natura, Dw;mz dJimgwmr viriualiter adg.

smte.

Can/l:mnwtm m;mpnj/' cum Eþntm Divina sec ej:' a]än*d:

ANec cumulus omnium perfe&tonum

Sed plenitudo effendi. :

ä

Natura non per intellizere attuali ]' "um , j&

$8.

Radicale conffituitur -

l

9. n Divinis non bene dz/prtat Scotus

10. ANec virtaalis extrmpm RR.

YI. Sed virtualis mtrwfcca TT reqmrtmr.

12. Ra formalis DEO: :x:/imdu in rebw el optratio wrmalzter

tranfrent.

13.

Prefintia , praterita , ö' f:m&m jimt DEOQ pbz/iæ pmfmtw in

aternitate.

14.

Repugnat Vifro praci/' $va

15.

Camprehenf ?UA

16.

Species in- x —

IT.

Expreffa in. vifione bmt:j't'tnaX

18.

Similiter fubflantia fmpernaturalis creata repugnat.

19.

Summa mtel!e&wzm; bme probatnr per Summam ;mmftt:rm/;-

tatenm.

*

20.

Nan dantur. Dm-em ex part: aäm condmamm.

21l.

DEO fua libertas eft adaquatz intrinfeca,

224

Prædej?mmo ad corenam coleffis glorm eff gratiofa.,

23. Re-

2 ;u Repraïmm ex prm/' s

drz:m*r:m

r

4n Divinis adm::tmdw :,9 Ahna fufvf ffmm Aöfäut;sl-

24

zj

Tres relativa

256.-

- Relationes. án «camejum explmto n"on Jærm: perfefiuru

d.

Perfona. Divina wgä'æ non &ut pi:jju: pne[mæs Mwuäu: B.»ta-

40r 985.

28.

Neaguit homo balm*c plmm fines ff mpl:cmr nlmm:.

D

29.

Beatitudo formalis conufiffit in fo

la vifroxe DEI.-

^

& DEUIS ]ilmn videree

30.

Qu non efet: fufficiens aä b:gt jïmm':m,

pur Hl HWAH.

31.

Necefstas Beatos ad exercitium amoris.

j2

Peffibilis-eft a&us dedifferens án ü&cte;

93. JNon item 4n Andividua.

TA

34-

Non datur. pura omrifJro libera -

D

Aüus exterior mon /ïwpemdiit ,gömm r:f ntwi&m aäm qt-

terno.

36.

Foluntas intev. 4»0 lmm nequit e!;g:n minus bonume.

37

Licet fequi [ententiam probabilem relitia probaühon.

38

AMclier efF cenditie poff)dentis tam intra

39

Quàm exera mattriam ju[titia

40.

Omne peccatum ideo eff tale, quia lege :prcinäitag

41

Formale pcccaz:m&uahs cnnfþzt in pofitivo.

42.

Habitualis mactla in prwatzvo

4

Puer in primo inffanti jidS rtioxis tenetur [zmwrm*md DEUM

takquam autborem f:;permmmlem.

44

Hinc veuiale fPare niquit cum folo ariginali

48

AMille pcccatawenulm nequeunt corlituere unum æarm!e.

46

B. irgo contraxit debitum proximum,

47

Pronmlgatza »on eff de effentia Ifgu.

48.

Ecclefia pstef pracipere atlus mere ánteYH6:. -

49-

Poteft. istrodaci con[uetudo per atius favmaliter malos.

jo.

Regula S$. P. Bened. man obligat (ub vutniali.

£

Homo lapfus finà [pecinli/gratia poteff facere opua. mmlæm- ämmm

boritate naturali

f2

Gratia finalis « donum jpeciali Jmm.

$2

Qnnibus bominibus conferuntur anxilia þæägmmg gd !klgm.

$4

Decreta TT. funt ab intrinféco e]ficæaa.

55

Adultws ab[olut? ju]lificari potef-fimt omui propris mota.

L

f6.

Efft. de fide Bened, XLII. effe uerene Wyfs VQM?W.

H

Pentifex fuper eminet sncdu.

gg Stat

E

$8. Stat fz'de: ctum evidertia in atte avte,

j9

Revelatio aterna damnationis uon tollit þcm in repræöa.

60

Emptor bone /' dei pateff rem immediate veflituere furi,

61.

Contratl us fiuc folmmmnbm ;um celebrati fient mwl:dz etiam iu

foro interno.

62.

Clerici [ieut. Domini redmmm fuper]ïuuwn.

$;

Nulla eff confuetudo , qua Clerici teflantur ad cau[as profma!.

64

Datur Domirnium duorum in föhdum.

65. fudex son pote[f? condemuare mp;m umn':ae WOGENIeN zl:wiogg&

mn-ecenum

66.

Verbum per intarnationem nón nmtntm'

67

Peccatum i ratione offenfa non eff fimpliciter bx]ïn&m

68

Pro quo bomo purus de condigno [atisfacere sequit,

69.

Merita Chriffi faut valeris jf implisiter. m;ïæm,

70

Sup:raäundant:x.

7I

Unio byroflatica realiter mon ät,ämguunfur ab extreml:.

72

Tres Perfona. Divina fomul eandem naturam bumanam terminare

pq];ulta

73

In Chriffe grater gratiam fki/fanmlem

74

Admittenda eff gratia babitualis accidentalis

71

44d consaturalem. :lmcumw «agemuamm jifpmumïxw ?t-

qmjïftd*"*"

76.

Vzmms movales per ]E acqu:)ïbxln Clm/h án an ïnffm: j*

conceptionis f wernnt infuja. -

77

Habitus pornitentià. ntc de ,potmm alg[äuta admm ]mgfi dB dni-

»a Chrilli.

78

ima Chrifli ab initio tancfptzonzs halm:t felentiam l'edtam

79*

Humanitas Chrifi fuit. limpliciter ab intrinfeco unptmzhht.

89o.

Libere adimplevit preceptum wertis,

8U

Sacramenta nova legis phyfice caufant gmnan.

82.

Charatler pertinet ad fecundam [heciem qualitatis

83*

Qui »on in voluntate , fcd in intelle£lu pratlico vecipitur..

$4«

Puro -bemini petefi vomwun:can pote/n'a: m/i:m:ndx Sacrai

mmm.

85

e

Infantes infidelium deymce fnbjc&ar!m jnvits Pa*mdvm Faptt-

xari pe[funt.

86.

Secis polmæ fétbjettorum

87.

Baptismus (ubmer[iuus eþ validus,

88. Dwo poffunt fimnl valide baptizare eundem wumevo bomineus

89 Samwmm ficte fnféepta vemoto obice cau[ant gratiam.

3

« Lai-

90 La:c

i eandem gratiam accipinst jab uná g:cxe Ewimr:/?zm qump

Clerici fub duplic [fecie.

9!. Attritio intra Sacmmenmm pæmtmtm ejï f jïum; d,']?,arm ad

Juþz]ïcananew.

Nulla eft obligatio confitendi pemzm negativ du.lnaa

22

93-

Et circum[lantias aggravantes.

in mor:ælz tot Comnmiitu

94-. Admzf:z/fmm Sacrameutuns pæ»:ztmtm

qeecata , quot. abfolvzt.

L

9)'

Et Fandalzz.ans Hno a&u plures, quot fc'andaf z.

96.

AMoribundus omni/ i gna dolom dejhmms d:bet abfol-w jäb gan.

ditiont. -

97-

Epiftopatus sou g/f ordo diffisElus à P/æ;b]temm.

8.

AMairimonium à fidelibus neqmt contrabi qæm fít Sasrammmm

99. $. Ponnfex poteff alz/þmjkre im matrimonio váto,

d-

190. Vahdc jnitur con;ugwm cum pa&o järwma: ca/hmt;m.

IN

I

's.

F

I

)8 Q i.

—

AE

»

3

s

A

!

-

7 À

g

VN

x

RE

-—*k

/

o5

m 7

Weoc

"C

d

i

N

,.

i

4

]

7

NS

f

N

*

,

)

M

ATIS

VN

p

ig.

A

t

p aE

Y

N

(9,

s

U

(

N

DN

A

A

)

3

SSNN

ä

m

r*

—g;

£.

(

X

277

/]//"M 7/), )5!' i

N

d

HUR

u,qc-

/'Q*

'-.'s,:*x

4 us

N

2

vt

ä—'—:—

A.

-

J

4&,

,3

:

N

ä**?&*

s

ä*:

»x* w

s.ä

k'x** *æ»x x

i ä;x A*AX» )

.'S&"* x

" nn

"Tfmmmm» mw.fmnumummwummmmm u

»

:|

ja

"

*

LC

d

E

WH.

MM

x

u)

PO

,

—

E

E

-

m

d

-

d

E

CX

aE

AU o omaseilile ii od

a:ad

P

-

m Pa

ia

à

-

DO XISGSSAREECO

—

2

Em

£^

E

4

ts

i

-

E

s

-

2ue

o

r

*

r*

E

"

.

AR

£

i

3

3

a

AU

d

us

o

g

RV

*

9

A

o

Xer

a

s

u

Ó

E

E

E

-

i

^

2

* k

M

ia

*

r*;

33

$9

A

T

1

-

D

i

d

[

P

*

*

d-

*

g«

*

23

223

n

P

d

3

.^

Px

223

p

u

E

AS

-

&

E

Es

du

E

g

s

J

A

m

ïfg

3

"um

EC

i5

*

3

R

-

P.

O Pdey

a

d

V,;.

j

E

E

t

as

ts

]

'..

D

d

s

$1*

P

üïä

Y.

E

2

?

:

"i

t

i

d

s

É

spntt

us

"d

A

IN

RUR

*

i

!iä,'

Vde

.

m

g

*

f

t

a

"3

w

i

rl

Ey

(

d

"E

PT

CL

E

33

F

v

d

E

[

*

E

Sr

v

E

L

—

s

X*

2

g

du

o 3

2

i

s.

t2

A i

-

E.

z

n

p

ï

M

H*w

5

s

"

Z

: d

w

[*

i

»

P s

"

E

*

L^

x

PC

t^

d

P

IH

3

At

)

n

du

E.

d

m

p

dv

^

duetd

m

n

a d

A

st

22

as

M

x

2

d

D

Vi

p

ob

ii

z

73

T

x

83

b

iE

1

o

t

P2

ii

Es

a

Es

Z 4

&

»»

f

3.

d

d

r

3

A

»

um

3

&

3

A

s

d

BY

A

D

h

. i

6(

p

BC

r

E?

vt

L

L.

lr

A

R

ggiä,a' »u

gga*

z.

Z s

xX

i r

23

x

d

b

2v

Es

A^

-

a

T i

23

*ï&"

*l

s

E

am

w

A

E^

T

3

*

$

-

*

pv

*

Es

:

a

z

—

T

AE

E

AS

BP

T

x

p

Vi

des

HU

b

"

—

É

Y^

20

TRACTATUS THEOLOGICUS

S

|

R

9

ANGELIS,

EUMIS

QUEZ4

9

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

Favente DEO Ter Optimo Maximo |:

r

Cum Parergis ex Urver[a Tbeologia

O Baance Q

e

In Alma&Archl-Eplf'copah BenedidinalUniver4

E

fitate Salisburgenfi

]

: IUI

Focus

AUTHORE ET PR/ESIDE

N

P. AMBROSIO ZIEGLER,

o

Ord. S.Benedicti , in Monafterio Cremir:

fanenfi Superior. Auftr. Profeffo, SS. Theologi

aJ

SI

Do&ore,Celfiff. ac Reverendif Archi-Epifcopi, & S.R.I.

Principis Salisburgenfis &c. &c. Confiliario Ecclefi aürco, nec

T

non in eadem Univerfitate Theologix Scholafticze

ll

Profeffore Ordinario.

9

Po dbfolutum $S. T5eologie Quadrienmium

PUBLICJE DISPUTATIONI

Expofuit

E

Multim Reverendus , Religiofif/pmns, ac Dotliffmus

7

Fr.

[NRADUS STUMPFFEGGER|]

6

Eundem Ordinem in Celeberrimo Monafterid-

Seittenftettenfi Inferioris Auftriz Profeffus, AA.LL. &

5

Philofopbiz Magifler, SS. Theologiz , nec non SS. Cano-

num Studiofus.

4

In.Aula Acadesmica boris ante- € Pomeridiauis

(

.. Die 22. Augufti M.DCC. XXV.

al

ass

3

SALISBURGI,

E

TyplS Joannis Jofephi Mayr, Aulico- Academici Typo-

2

graphl p.m. Haredum.

l—

4 ^ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1