&ionis; econtra demeritum..

laribus poteft didare erroneé

feu peccatum confiftit in con-

bonum aliquod peccaminofüm,

verfione ad finem creatum ma-

ut voluntas illud eligat, sícque

lum, quz converfio fine avet-

peccet; econtra voluntas An-

fióne ab ultimo fine bono ha-

eli eft determinata sd bonum,

& fimul ad bonum fuperaatu-

þcri nequit; bonum agtgm &

3

rale

M

:O - Dïfputa.tig V Artxculus I 5 HI

E,äïe in þm;cï-cularia;].quare inz

nem, poflerior autem per ip-

fam operationem formalem, feu

primo inftanti non potuit ha-

bere operationem, per quam

volitionem Angeli; non autem

à bono iílo. particulari defice-

fic potuit tolli, quia in primo

ret ; Si Adverf. cum Marin.cir. . inflanti volitionem & formalem

ex nobis quzrerent, cur ergó in

operationem Angeli alia voli-

fecundo & fequentibus inftan-

tio, feu.motio formalis non prz-

tibns potuerit Angelus defice-

ceífit. - Refp. jam ad IIL. i» Ob-

re h bono. particulari : tunc -JjeG.praced. difting. min. potuit

Refp. Angelum jam fuiffe con-

omittere amorem przceptum

ftitutum-in actu per primam.,

privativé, id eft, potuit ponexé

operationem, per quam fibi de-

actualem negationem . amoris

a

i

terminavit, & prafixit finem,.

pracepti, neg. potuit omittere

quo deín per di&amen, defe- -

amorem , negative, id eft, po-

tuit abfoluté omittere amorem

€taofum; & malá applicationem

fuz voluntatis potuit recedere ;

phyficé pro ut prefcindentem

econtra ante operationem pri- -

À przcepto, vel etiam ftante

mam in primo inftanti aon fuit -

precepto, conc. min. & dico,

falvat: libertatem contradi&tio-

Noluntas conítituta in a&u;

Confequenter non potuit tan-

nis in Angelo per judicium in-

quam caufa particularis (ibi de-

differens & pra&icum ; de Ef-

terminare finem malum , feu-à -

fentia autem hujus judicii non

bono particulari recedere, uti

-

eft, nt cum illo poffit componi

oftend. in Concl.

.

negatio actüs, feu ut a&u non

timo.

. Urgebis: Angelus in p

ponatur a&tus ftante precepto

inftanti conflituitur in a&tu per -

fed- (olammodó ,. ut. partem..

premotionem, qux natura an-

utramque contradidionis pro-

tecedit operationem, feu voli-

ponat nt eligibilem, intimando

tamnen, unam prz alia, nempé

tionem formalem;. ergo Ange- .

lus in. primo in(tanti, velut in..

pofitionem amoris potiüs pra

amoris omiffione effe eligen-

fecunda poteft fe movere, &-

determinare ad f&nem malum.

dam;. Hoc ipío enim, quód fit

actualismotio füb indifferentia,,

Refp. difting. ant. conftituitur

in adu caufali, conc. formali,

eft motio eflentialiter libera,

uti oftend. i» Tra. de Incarn. de

neg.antec. cüm enim. voluntas

Angeli.tam caufalirer, quam.

libertat. &j impeecabilitate Chri[fi.

!»

formaliter (it indifferens ; ideó .Inftantiam habemus in liberta-

ita. indifferentia. debet tolli, te contrarietatis ; Dico enim.;

pof-

prior quidem per grïæmOFi;o- - fcs licét finul & femel non

"ft

I83

AÁn Aägciiin primb ïn&aäti &—c*.k |

fit p'oi;ï"odïum,' & amor , tatnen

falvatur libertas contrarietatis

fet |gratiam ia primo »ïnüantï,-

Angelus fuiffet peccabilis; ergo.

per hoc , quód judicium pra&i-

V. Angelus, (i DEUS concurrit

cum proponat idem objeQGum

tanquam Author univerfalis &

ut odibile & amabile, íta qui-

fpecialis fimul ad ipfius opera-

dém ut actu ametur, & tamen

tionem primam,non potuit me«

potfit habeti odio; ergo etiam

reri, quia meritum debet actus

per hoc alvabitur libertas con-

proprius períonz merentis : fed

tradi&ionis, quódjudicium pra-

hzc fequela non admittitur.. ;

&icum proponat idem prece-

ergo. ^V. Illud primcipium S.

ptum ut amplectendum, & non

Do&t.in Concl. addu&tum,quód

amplectendum, quamvis fimul

operatio, quz incipit cum effe

& femel non poffit voluntas

rei, tribuatur DEO tanquam

idem preceptum actu ampledi,

Authori,& quidem fpeciali, non

& a&u non ampleüi.

eít univerfale, uti patet in il-

Objic.II. Homoin primo in-

luminatione folis, quz incipit

ftanti generationis poteft con-

cum fübflantia folis, & tamen

trahere peccatum originale»;

DEO folummodo tribuitür.,

II. In primo inftanti ufüs ratio-

tanquam Authori univerfali,

nis peccare mortaliter, fi fe non

non autem particulari ; ergo

convertat ad DEUM tanquam

etiam prima operatio peccami-

Authorem (upernaturalem , uti

nofa Angeli DEO tanquam Au-

fuppono in Sext. 7 bomiff. & ta-

thori univerfali, & non parti-

men hgc peccata non adícri-

culari erit tribuenda.

buntur Domino DEO tanquam

ad I. Difparitatem effe- hanc,

Authori fpeciali ; ergo etiam

quód homo non contrahat pec-

Angelus potuitin primo inftan-

catum originale per fuam pro-

ti peccare absque eo, quód Do-

priam operationem pérfonalem,

mino DEO tanguam Authori

fed per uhionem animz ad cor-

fpeciali hoc peccatum foret tri-

pus ex Adamo in feminali pro-

buendum; sicque ruit funda-

pagatione defcendens , cui pec-

mentum Concl. II Angelus

catum imputatur; econtra Àn-

in primo inftanti non fuit (ibi

gelus - peccaret pér proptiam

ipfi fua regula prima; ergo po-

íuam operationem ; adeóque

tuit ab hac deficere, & peccare,

illa operatio DEO tanquam.;

IV. DEUS habet abfolutum..

caufz particularis foret adícri-

Dominium in gratiam, & poteft

benda. Adll. dico,hominemin

eam Angelo concedere, vel de-

primo inftanti initiativo usüs

are,

negare; fed 5508919 dencgäfj

rationis 'ncn potüiffe pecc

Q

D

,;; 94 ! P. Dxfpu:tatm

Articulus II. $. u-

ob easdem r'atio-a:':s, ex quïbu.s"

men cum ea,, nempé Perfonali-

non potuit peccare in primo

tate verbi fuit intrinfecé con-

in(tanti creationis Ángelus ;po-

jun&ta, ab ea deficere, peccare

tuiffe tamen peccare hominem

nunquam potuit; ergo etiam

in inftanti terminativo ; INam

quiaA ngel'ds,in inftanti creatio-

à primo inflanti initiativo 5 in

nis per gratiam fibi. communi-

quo homini reprafentabatur

catam fuit ex. parte. gratiz in-

Beatitudo in communi, homo

trinfecé conjun&us cum regula

à propofitione univerfali per

prima, etiam ab'illa deficere,

sdus imperfe&tos. difcurrendo

& peccare nunquam potuit. Ad

tranfiit.ad particulare 5 sícque

IV. Dico, DEUM habere ab-

folutum dominium in gratiam,

pervenit ad ultimum judicium

pra&icum de finein particulari,

nontamenpotuijffe Angelo eam

in primoinftanti denegare, nam

Àà quo, cüm perprimam opera-

tionem voluntas hominis jam

licét hzc gratia fit fpecialis in

fuerit conítituta in aCtu, potuit

in effe caufi valoris meritorii,

fe. movere» deficere, sícque

tamen pro ut primó Angelo

detetminans finem fuit Benefi-

peccare 5 eeontra inftans An-

geli, cüm fit. indivifibile non,

cium. Apngelo fbo. modo debi-

conftans ex pluribus inftantibus

tum' ex predictis rationibus,

phyficis, ( velut ex iisdem con-

& fpecialiter, quia Angelum ad

flat inftans morale hominis fe

finem fupernaturalem elevavit.

convertentis ad DEUM) &

Ad V. Dico, Angelum potuifle

anté primam operationem non

mereriper operationem primam

tanquam fuam, quiahzc ope-

fuerit conflitutus ia actu, non

potuit Angclus fe |defe&tuosé

ratio elicitivé tanquam à prin-

movere, &deficere per pecca-

cipio Vitali próceffit à fola vo-

tumab ab ultimo fine. 'Refp.

luntate, quod ad meritum füf-

ad III. Angelum, licét nun-

ficit, licét effeQivé tanquam à

uam fuerit, vel potuerit efle

caufa extrinfeca procefferit à

fibi fua regula prima, tamen..

folo DEO ; Neque juvaret, fi

fuiffe conjunctum cum regula

diceres : füfhcit ad meritum

prima, à qua deficere non po-

Angelijillud procedere elicitivé

tuit ,. quód autem Angelus fue-

à voluntate Angeli;ergoetiam

rit conjun&tus in. primo ia(tan-

fufficit ad demeritum, illud eli-

citivé procedereà fola volunta-

ti cum regula prima, hoc pa-

tet ex ratione . Cozc/. fic etiam.

te Angeli, absque eo, quod

Humanitas Chrifli non.fuit fibi

DEO adícribatur tanquam Au-

thori particulari. Kefp. neg.

ipi fua :egulä pri:ma 1 qgia -täg

"

, fupp.

H

-t

—

ia

An Angeh in prtmb inftanti&c;- — i.s;;-:-

fupp. confeq. Qæödïdem eritüm quam caula: particulari foret

poíit procedere elicitivéàfola . adícribenda. | Neque applica-

voluptate Angeli , ratioeft,quia. tio ifta obftat vitalitati, & liber«

DEUS ex fandamento in Coscl, . tati operationis Angelicz,

quia

jam addu&o, & probato foret

licét de ratione aGionis vitalis,

cauía fpecialis peccati, non au-

&libera fit,ut procedat à prin-

tem implicat , DEUM effe. cau-

cipio intrinfeco eliciente, nom

fam fpecialem meriti, fi dice-

repugnat tamen illi procedere

res: His, & (imilibus refpon-

-à principio extrinfeco movem-

deri idem per idem, feu peti

te, & applicanté ; Imó potiüs

principtum: tunc ad fundamen-

prima operatio hoc exigit, pro

ta Conclufionis te remitterem.

ut in homine declarat S. D. 1,2.

Ad VI.. Affigno hanc difpari-

quaf?. 109. art. 1. ad 1. hís vere

tatem : illuminatio folis habet

bís: Hemoef? Dominus fnorum. s

fe in ratione puri effe&tüs fup-

attunm volendi, t& non volemdi pros

ponentis (impliciter a&tum pri-

puer. deliberationem: vationis , quá

mum. completum , feu poten-

poteft. fletli ad unam partenz, vel ad

tiam proximam illuminandi ex

aliam; (id quod-deliberet vel nom

parte - folis, ideó Sol tanquam

deliberet , etfr. bujusmodi etiam [it

caufa particularis ad illumina-

Dominus, eportet ,. quód bec fr pey

tionem . concurrit, DEUS au-

. delibevationens pracedentem, i cim

tem tanquam cau(à univerfalis $

Bbet nom procedat in infinitum, opor-

econtra prima operatio A ngeli,

tet, quod finaliter deueniatmr ad.

quz& incipit cum efle fubftantia

- hat , quod libeyum arbitvium bumis

Angelicz (veluti motus cor-

nis moveatur ab aliqua exteriore »

dis in animalibus, & motus gra-

prinvipia , quod eff fsira mentem

vium ; vel levium incipit cum

bumanam, fcilicet à DEQ.

primo effe animalis, vel rei gra-

Objic. I1I. Probatur ad ho-

vis, aut levis, & adícribitur

minem : juxta Adverf. non eft

primo . generanti ) confílituit

poffibilis creatura impeccabilis

voluntatem Angeli in aGtu pri-

fed omnes rationes, quibus pro-

mo completo adíe movendum ;

bant, non effe poffibilem crea-

unde Angelus velut fonat Con-

turam impeccabilem,. vel ni-

clufio, non poteft. movere fez

hil probant, vel probant, An-

ipfüm;, & applicaread hanc ope-

gelum poffe peccare in primo

tationem , sícque. DEtIS folus:

inflanti Cex fuppofitione di£ta )

ad banc effective, & applicativé

ergo- Angelus poffet peccare im

€oncurrit $ adlcöque hæ(' ope-

primo inftanti, ' Min.prob. re-

ratio- peccaminofa DEO . tan-

t

cenífendo: breviter. rationes:

Ideó

Aæ

-

N

184

——

Ideb juxta Adverf. eft impolfi-

fionem Bäafam pro omni in-

ftanti, repugnat creatura, cui

bilis creatura impeccabilis, quia

creatura eft ex nihilos quia non

fit debitum cognofcere fecreta

€ft prima regula, quia eft po-

cordis pro primo inftanti, &

tens tendere in objedum de-

juxta Adverf. repugnat creatu-

leGabile, quia Dominiam DEI

ra, cui fit debita vifio Beata pro

petit, quód poffit ei permittere

primo inftanti; ergo. II Ada-

peccatum: fed Angelus in pri-

mus potuit peccare in prima

inftanti creationis: fed de eo

mo inftanti eft ex nihilo, non

eft primà regula &c. ergo ra-

peccato non dicic S.Do&, quód

tribueretur DEO tanquam Au-

tiones, quibus Adverf. probant,

effe impoffibilem creaturam im-

thori fpeciali; ergo etiam licét

peccabilem , vel nihil probant,

Angelus potuiffet peccare in.,

vel probant, Anogelum potfeo

primo inftanti, camen illud pec-

rl

Phyficé peccare in primo in-

catum non foret adícribendum

ftanti. . Confirmat. Przdicata,

DEO tapquam Authori parti-

qu£& ex Dominio DEI, & impet-

culari. II]. Et(i potentia pec-

fe&tione creature repugnanto

candi in reliquis inftantibus in-

dari in creatura pro omni in-

cipiat cum Angelo , tamen po-

tentia peccandi non tribuitur

ftanti, repugnant etiam dari pro

wuno inftanti : fed juxta Adverf.

DEO juxta Adverf. quia poten-

impoffibilis eft creatura, quz

tia peccandi eft defe&us, &

hábeat impeccabilitatem | in-

DEO tribuitur, quod eft effe-

trinfecam pro omni inftanti;

&us, non quod eft defe&tus : fed

ergo velhzcimpeccabilitas pro

peccatum Angeli effec. defe-

omni inftaati non repugnat, vel

é&us; ergo licét peccatum An-

repugnat, quód Angelus habeat

geli inciperet cum Angelo, non

impeccabilitatem intrinfecam..

tribueretur DEO peccatum.,

pro primo inftanti. Maj/prob.

Augeli, intellige ut Authori

quia repugnat creatura effen.

particulari. -

u :

Ità fonant forma-

tialiter determinata pro omni

lia P.

- &t.

!926 dww/o 6- ! äï

inftanti ad durandum,repugnat

fea. zæ"jäq Refp. ad I. conc.

.

creatura abíoluté effentialiter

Maj. neg. min. ad prob. hu

jus

detertninata ad durandum pro

dico l. Angelum effe creatum

inftanti determinato; quia eít

ex nihilo fü', '& ideó peccabi-

füpra cognitionem créatutz

lem tantum remoté, non pro-

cogno(cere fecreta cordis pro

ximé, velut i& praced. oftend.

omni inítanti, effe Beatam pro

Dico II. licét Angelus non fig

: omni inflanti, (eu"haþcr.evïg fibi ipi fua regula prima, tamï;n

n

-

-

—

-

ASeeirien-

VSPBÉ AC

An Angeli in primo fh&änfi UP AUR NMES

in primö ihüan;ti per gratiam

tertio inftanti, & fubfequenti-

babitualem, & eflicacem fuit

bus, &tamen illiconvenit pro

conjuncdtus.cum regula prima,

fecundoinftantis ergo etiam li-

& ad peccandum.íe applicareo.

cet ÁAngelo repugnet impecca-

non potuit, quia ante primum

bilitas pro fequentibus inftanti--

infians non fuit conftitutus in

bus, tamenillipro primoinftan-

: aQu, fed in pura potentia.. ;

ti convenire poterit : ad pari-

quare à DEO voluntas Angeli

tates. de. duratione eflentiali

debuit applicari ad regulam.,

creature pro omni tempore,

: primam tanquam ultimum fi-

& de cognitione circa fecreta

nem, & cüm peccatum DEO

cordium Refp.affignando banc

per malam ac. peccaminoíam

L

.

difparitatem.

applicationem adfcribi nequeat,

creatura effentialiter determi--

Angelus in primo inftanti pec-

nata ad durandum . pro primo

care. non potuit :- Dico IV.

forté inflanti, fübíequentibug

Ex adductis rationibus. Ange-

inftantibus, & omni tempore,

lum non potuiffe cendere in ob-

quia creatura titulo purz crea--

je&um delectabile peccamino-

turg nec ex principiis intrinfe-

fum;, neque effe de effentia fu-

cis, nec extrinfecis poteft effen-

premi dominii permittere pec-

tialiter petere durationem, cüm

catum in primo inftanti , velut

nullum tale principium: poffit

w

non eft de e(fentia (upremi do-

affignari; deín. ideà eft.fupra,,

minii ,. permittere aliquod pec-

cognitionem-creaturg pro om--

catum in.beatis. Ad confirm.-

ni tempore vel aliquo inftanti

Kefp. impeccabilitatem fimpli-

cognoícere. fecreta: cordium. ,.

citer talem pro omni inftanti

repugnare quidem. Creaturz ,

quia nulla creatura etiam Ange-

lica poteft cognofcere naturali-

" quia nulla creatura ex füa natu-

ter aliquid., nifi quod habet ra.

ra eft immobiliter determinata

tionem partis univér(is fecreta:

ad folum. bonum . pro omni in- -

cordium autem non fünt partes:

flanti; velutoftend, a. praced.

hujus univerfi confequenter.,

voluntas tamen Angeli pro pri-

creatura naturaliter ea. cogno«

mo inftanti non tantüm eft, fed -

fcere nequit,. uti oftend. in 4i-

- etiam petit effe determinata, &

[pst. 3. art.6.. econtra voluntas

à DEO applicata ad.íolum bo--

Angeliin pura potentia, inpura

" num exfundamento i».Goscl, ad-

indifferentia conflituta, & non

du&o ,. inftantiam. habemus.in.

adtuata formaliter per aliquam.

" ántelle&u Angelico,. cui repu-

volitionem. precedentem pri-

gnat cflenualiter flexibilitas pro-

mum inflans, dum a&u agit ;

a2

pe

x

196. — bïfpätätio'v. Articüiusïli: $. IT

pétitapplicari à DEO tanquam

beatifica reddat beatum impec-

€abilem pro omnibus etiam in

Authore fpeciali ad obje&tüm

moraliter bonum; ad finem ul-

ftantibus fübfequentibus, An-

timurm, te tale peccatum , fi

gelus tamen poffit effe peccabi-

voluntas ab hoc fine deficeret,

lis pro fecundo inflanti, ratio-

DEO tanquam Authori fpeciali

nem jam affignavimus in prec.

adícribatur: fi adverf. his non

nempe hanc, quód vifio beati-

acquiefcerent, & reponerent,

ficatollat indifferentiam Jadicii,

adeóque poflibilitaté peccandi ;

per hxc & (imiliatefponfa peti

principium , tunc ipfos ad fun-

econtra applicatio fpecialis à

damentum Concl. remitterem,

DEO fa&ta ex parte Angeli non

ut illud penitiüs infpicerent, &

tollit indifferentiam . Judicit ,

accurratiüs examinarent. Ca-

confequenter nec libertatem.ad

teroquin hoc argumentum de

peccandum in inftanti fecundo;

duratione effentiali etiam pati-

Ad H. Refp. quxrendo ex ad-

tur füos manes, & talemretor-

verf. an loquantur de inftanti

fionem : vifio beatifica eft crea-

initiativo , -vel de inftanti ter-

turaproducta ex nihilo, neque

minativo ? (i de primo, dico,

ex iisdem rationibus Adamum

poteft effe ibi ip(i füa prima re-

gula, qualis fibi ipfi eft folus.

non potuiffe peccare, ex quibus

DEUS ; & tamen beatus nequiít

ton potuerunt peccare Angeli ;

tendere in obje&tum dele&tabile

fi autem loquantur de inftanti

pecesminofüm; neque DEUS

terminativo, dico, Adamum..

poteft permittere , ut Beatus

potuiffe peccare, quia hoc in-

peccet ; fimülque vi(io beatifi-

ftans preceflerunt alia plura in-

flantia Phyfica, in quibus vo-

ca in fententia 'Thomiflica petit

effentialem durationem etiam

luntas Adamifufficienter a£tua-

pro primo inftantci ; ergo etiam

ta formaliter per plures voli-

licét Angelus fit/ cteatura pro-

tiones ptecedentes potuit in

du&taex nihilo neque poflit effe

ultimo inftanti/ terminativo fe

fibi ipfi fua prima regula, tamen

ipfam malé determinare, & for-

^on poterit tenderein objectum

maliter applicare ad finem pec-

caminofüm; videatur objetf. T.

dele&abile: peccamínofum, ne-

que DEUS potetit pro primo

Ad lII dico, potentiam remo-

inftanti titulo fupremi dominii

tam peccandi in Angelo haberi

permíttere-peccatum ; sícque

ex ipía conditione, & paffiva»

Augelus pro primo inftánti po-

creatione Angeli, f(ive produ-

&ione fui ex nihilo fui, & füb-

terit petere impeccabilitatem

1

je&i ; adeóque hancnon eft

;ate

Veifentialeml ; qaöd a?,;gm' vifio

tr if

L

An Aügeli ii primio Inftranti..:. s z

tribuendsm DEO , cüm fit ens-

primo inftanti, impoffibile effe,

à(e uegativetales proxima ta-

quód in eodem inftanti aliqua.

men potentia peccandi in Au-

operatio mala reperiatur, cujus:

gelo ( cüm debeat potentía ac-

ratio eft, quia prima operatio

Angeli debet effe dile&tio fui ip-

tiva voluntatis .compleri pers

a&um primüm formalem, &

fius, & DEI ut Authoris tam

tamen in . primo. inftanti calis

füpernaturalis, quàm naturalis ;

aQus prxcedere non potuerit

cum hac dutem dilecdione DEI

ER

ex parte Angeli) DEO tanquada

eft. incompoffibilis omnis actio

Authori (peciali foret adícriben-

mala; ergo prima operatione

da; jam (ic : potentia proxima:

exi(tente bona non poffunt aliz

peccandi in Angelo non elít

in eodem inflanti elicite effe»

DEO tanquam Authori parti--

malz. . Detn fi Angelus inpri«

culariadferibenda ;; ergo:à for-

mo inftanti creationispoffet ha-

tiori ipfüum peccatum a&uale»

bere plures operationes, qua-

tanquam Authori : particulari

rum. prima exi(lentebona aliz

non eric adícribendum, | Ce-

forent malz, tunc poffez fimul

tera argumenta; quz fine nu-

elicere pluresa&us per modurs

mero conglomeravit Marin. cir.

plurium,; cujusoppof(itü in pre-

exis, & fundamento Conclu.

ced. oftend. prztereaoperatio-

fionis, quod nun

nes ineodem initantipofitz de-

re(tant (olvenda:

quam ta.qgit.;

:

bent effefübordinatz ; namut

- Objic. IV. : Qamvis

K primä'.r.-

docec D. Thom. qua[H. 16. derea-

operatio Angeli non poffit effe:

lo art. 4.. diver(e a&iones An-

mala, tamen tiorifequitur, An-

geli non' fübordinatz confti-

gelum non poffe peccare in pri-

tuunt divería inftantia temporis

mo inítanti: creationis ; ergo.

difcretiz fed operatio bona, &

Ant. prob. Angelus poteft ha«

operatio malanon funt fubordi-

bere in primo. inftanti plures.

natz, utipatet;-ergo Angelus:

operationes, quarum prima exi-

illos in eodem inftanti ponere

ftente bona, fecunda vel tertia.

nequit,

Neque juvaret, fi di-

poterit effe peccamino(a, & ita

ceres: fi Angelusnon poteít in

quamvis prima operatio Angeli.

codem inftanti;ponere duas ac-

non fit, nec poffit effe mala ;

tiones, quarum una eft bona,

illetamen poterit in inftariti fuae

& alterà mala;, fed tantüm in;

creationis peccare. . ; Refp.neg.

prímo inftanti abfoluté bonam, -

ant. ad: prob. dico, :hoc ipfo ,

tunc Angelusetiam eritimpec-

quód prima operatio volüntatis

cabilisin fecundoinfiapti; An-

n3:

Angclicæä dcbean,dïwe&a; i

-

gclus.enim eft inflexibilis arbi-

Aa 3

tril

—

TL

s

n

u — —

d

183

Dxfputatïo V Artxculus III 5 I

trii ab mtrmfeco itaut, quod- nu-meratur inter abfardas s eh

femel placuit , amphusd;('phce— go. Refp. hocargum:entumæeiïe

*e non. po.ü" t: fed hec fequela (olvcndum ex Concl. Jix&j?q r« d

ARTICULUS III

!zmdnam zæm* Peccatum .

J

'æf**

larum.

À

E

—

'5«

L

Remrtt; Superbua con-

a&"e&u ad Hlam peccatum com»

' formiter menti S. DoGt..

mittitur ;; in hocaffeCtu, . vel

— hic quafl . 63. art..2. Xri-

motu: inordinato: conf(iftit pro-

- pliciterfpe&tanda venit.

prié fuperbia ,. de qua nunc lo«

Primó pro-quadam inclinatione.

quimur, pro- ut diftincta ab

ad füperbiam, velex natura fie-

aliis ;; nam priori modo pecca-

xibilicate , vel fomitis corru-

tum non eü fed inclinatio po«

ptione quà ratione dicitur fu-

tiüs velorigo füperbiz ; fecune

?:rbm inititm. om»is pecc;m fe-

do vero modo fpectata ett quae

cundó pro: effbüu fecundüm

dam conditio generalis impor-.

quod inqguolibet peccato mor-

tata-in- omm PCCC&BG ex. partc

tali. ( càm fit transgreflia pre-

aver(ionis.

- Jam qusritur utrü.

cepti fuperler:s ) reperitur effe-

primum peccatum Angelorum;

&ivé negatio fubjedtionis. ad

fuerit füperbia (tri&e talis ,. & in. ^

preceptum illius.

Tertió: pro:

quo illius objectum confï[ta:?

affz&tu, velinordinato appetitu

Qaref it-

propmæ Excsllcncxæ,, pra uc ex

J

5-«

GOLVC'LUSIO I

M

Rimum peccatum: Angelba- cum D IEO Prob.L. parsConcP

P

rum non fuit complacen- taliscomplacentiain nobis, quá.

tiain:propria perfe&tione. dele&tamur de: pulchnmdmc..

naturali-przcifivé (pe&tata, nec naturali, ingenio;. aliísque do-

appetitus. incíficax æqpahtatxs msnawxæf non eít peccatum

inor-

denam fu&i*ït;«PaeCcärhm Aþgdo

e

189

iomnimoda equalitas cum DEO

amortale, fed tantüm veniale;

ergo in Angelis predi&ta com-

vel ipfum Angelum poffe fierí

*placentia non fuit péccatum..

DEUM, non potuit proponi ab-

mortale, de quo tamen loqui-

intelleu Angeli, wt aliquid

fnur.

Coníeq. pat. quia cir-

Angelo conveniens; ergo. Maj.

cumf(tantia: dignitatis períong

eftcerta: min. prob. nemo po-

non füfficit, ut peccatum ex fua

te(t apprehendere, uc (ibi con-

fAatura veniale tranfeat in mot-

veniens , quod (ao proprio effe

tale; (icvana gloria & compla-

repugnat effentialiter, & illud

centia, quà Princeps dele&atur

totaliter deítruit ; quelibet..

circa dignitatem .propriz pet-

enim res natutaliter & nece(fa-

fonz , tantüm eftpeccatum ve-

rió amat füum eífe, illüdque»

niale : fed illa complaceatia de

confervare naturaliter . petit:

propria perfe&ione naturaliAa-

fed omnimoda zqualitas cum

gelorum pertinet ad vanam glo-

DEO repugnat effe Angelice

riam 5 ergo non eft mortale in

effentialiter, illádque deftruit,

Angelis. Oftend.etiam ILpats

quia effe fimpliciter ens per ef-

fi intelle&us Angeli non potuit

fen

am imparticapatam , & fi-

voluntati. proponere - dictam.,

Tnu

[

ens per paárticipationem,

sequalitatem ut aliquod conve-

qualeeft omnis creatura, e(fen-

niens Angelo , tünc à volunta-

tlaliter repugnat 5 ergo omni-

te Angeli non potuit appeti,

moda zqualitas Angeli cum..

quia voluntas tantüm poteft ap-

DEO non potuit proponi ab in-

petere aliquid ut (ibi conve-

telletu voluntati An

gelicg, ut

giegs fqþ ratione boni : fed ifta

conveniens Angel,o.

CONCLUSIO 1l

Rimum peccatum Án ge!o-,

erat ïhba-pax ertoris; cut nec

rum nequit. formaliter.,

voluntas incapax erat peccati

confifere in appetitu.,

( füperbià. & invidià fceleratis

unionis hypoftatice, vel ina&u

duabus. proprii amoris filiabus:

invidiz: Audiamus P. UlHoa ad

correptus) putans hanc poít-

invidiamaliorum Theologorum

pofitionem fuz naturz ad hu-

pro fuperbia, & invidià, plüs

manam effe contra decus, &

tamen pro invidia Angclicé pe-

honorem Angelicum , .quias

rorantem Zif?. 2. de Incarn. Cap.9.

DEUS riinq:mm Aagela: »zp'prehgu—

numér. 137.. Maximus quidem

dit, fid femem Ahraba appyebeudit,

diabolus , cujus intelle&us non

-

& ad quem autem áincelorum dixit

4 d.

&po . coDipotdio X : Ascias TL AL

ceffus ab ultimo fine: . fédUnio

aliquando , fdé À dextris mris, qu»

ad uique cic. & muffitans inter

hypoftatica non eft ultimus fi-

nis. Angeli, nequenaturalis , uti

fe, ac cum füis fequacibus, s

quid pevditiobac , prout loco cit.

patet, neque fuperbaturalis $

upit inz

Hic enim eft fola vi(io beatifica,

dicit Bernardus, pror

éeam contuümaciam

erfidam;,

feu xterna. gloría ;; ergo pri-

mum: illius peccatum nop- poe

quam füisfequacibus exprobrat

Jerem. à acula covfregifH jugum,

tuit confiftere in appetitu unio-

nis hypoftaticm, ^ Maj. prob.

vnpilHi vincula mea, & dixifli non

férviam, & putans infuper, fe»

quzlibet creatura intellectua-

lis elevata ad finem füpernatu-

longé digniorem effe patura to-

ta humana, ut affümeretur ad

ralem, & illum cognofcens in

primo: inflanti usüs rationis

hypoftaticam unionem cüm..

verbo, (i aliqua éreatura affu-

tenetur ex przcepto affirmati-

tnenda erat.invidit hanc tantam

vo.fe convertere ad . DELLM

felicitatem, concepit & füper-

tanquamfinem fupernaturalem,

biam, & invidiam, quasfubfe-

is » utt

& obje&um beatitudin

ifl. er-

cuta eft rabies, & füror diabo-

fuppono: eX fent. 'T

licus, qui contraprolem totam

go- primum peccatum- Angeli

humanam, & maxime Chrifti

tanquam creaturz intelle&tua-

Humanitatem, & Beatiffimam

liselevatz ad finem fupernatu-

ralem debet effe deviatio sb hoc

DElparam fatis innuitur 5 Jwi--

micitias ponam inter te , & mulie-

fine ; fi pro primo inftant: pleng

libertatís fe; oraiáque fua in,

vem , c [fementuum , femem illius :

ltem draco ffetit wante mulierem ;

DEUM non convertit.... Con-

firm. Angelus circa unionem

uód autem diabolus ex invidia

DEO permittente ob fines, in

hypoftaricam peccavit velillam

appetendo ut fibi debitam , &

quos non licet petulanter ingui-

E

rere, precipitaverit naturam-.

propriis. naturz viribus. óbti-

nendam ? vel eam invidendo

humanam , conftat ex illo.: is-

vidia diabeli moris introivit in or-

naturz humanz ?. vel nolendo

fe fübjicere Chrifto Homini-

bem terrarum.

Ex his claré pa-

tet, quód P. Ulloa primum pec-

DEO, & DEO- Homini tan-

quamupmprlü capïci,velDomï«

catum Angelorum conftituat in

füperbia, &itividia, fuperbiam

no? nullum ex hispoteft veri-

ficari; ergo. Min.prob. non

tamen explicet per appetitum

wunionis hypoftatice, Sed Con-

primum, quia appetendo.unio-

nemhypoftaticam ,ut (ibi debi-

iraeft: primum peccatum An-

tam, & propriis paturz viribus

celi ägþui; effe deviatio;, ;æfvel—' re-

x

2

- . Quodnam —fücr'i;t Peccatum 3ngcïäifür&,. Yor

dbsicitiam-Girontfld rl

da impediat bonum proprium

per didamen practicum. defe-

Angeli jam exiftentis, nec ji-

GQuofüm, qui tamen error ex

lud. DEUS per unionem hypo-

feg. art. non eft admittendus:

ftaticam foli Humanitati Chri-

non fecundum, quia invidia:,

fti conferendam impedire, 2ut

primó fequitur füperbiam, uti

fapprimere voluit ; &rgo Ánge-

patebit execosfirm. feq; non ter-

us circaunionem hypoflaticam

*

tium, quia omnis nolitio can-

apprehendendam non commifit

quam fuga mali fupponit voli-

primó peccatum invidiz, - Au.

tionem; & prolecutionem ali

diatur S. Doéct. Zic art. 2. ia wr:gi,ï

eujus boni, quia enim bonurr.

unde peccatum primum Angeli non

quaritur , ideb vefutatur oppafitum

poteft effe alind , auam

fieperbia; fed

smalum , dicitS. DoG. 1. 2.4u2ff.

confequenter potuit in eis effe etiam

2$* ertic.2. ergo nolle fubjiei

invidia;: efusdsm enim ratiovi ef,.

Chrifto necfuit, nec potuiteffe

qud affetius tendat in ali

quia a pt-

Ptidompdeeditm: A ngelimd

tendum,

Q* quad renitatur, oppofito ;

debuit in ^ Angelo. neceflfarió

invidus autem ex boc delono alte-

prelupponere perverfam voli-

viusdalet , inquantum bonum alte-

tionem cujusdam objecti excel-

vius eflimat fai boni imypedimen-

lentis, ad.quam fuga feu.nolitio

Inm y: non autem bouum alteriut po-

talis íubje&tionis fecuta eft.Con-

terat aflimari impedimentum bovi

d*

firm. ]l Peceatum iüvidiz ab

affttati yerjAngelum vIAÍIH?I ,. 9tf

illo committitur,. qui dolet de

im quantiri afeilavir excelleptiam.

bono alterius, in quantum pri-

fingularem , qua ä«idemfmgæluä*ä

moó zítimat, & judicat ,. guód

ta$ per alrerius .cxceüentiäml'ctya't,

per bonum.alterius proprium

Q ideb poff peccatum fuptrbia con-

bonum impediatur , vel fuppri-

fecutum et in dngelo pescante. ma-

matur, vel faltem impediri aut

Inm invidie , fecmndim quod de bone

füpprimi poflit : fed Angelus

beminis doluit, f etiam de excellen-

primo judicare non potuit,quód

tia/ Divina y- ficundim: quod. o

unio Lhypoftatica. humanitati

DEUS contra voluntatem diaboli:

;(äþïr:üi:l"qoi tempore conferen-

ip/ïus»h-t:?fsr ir.ï glariaml?;þiqqmg

€ ON CLUSIO lL.

TRimum peccatum 'Aïnge!o:- natufa!is;» illam nm*drdihäälc:!g);v

7- rum confiftit in fuperbia, uti tenebatur Angclus, in f-

nempé inappetitu inordi- nem ultimum füperpaturalem

»cit.

nggo- füuz- proprig ;begtit,udïnis Qbi- rc?dämz?' I.caS-, Do&

RnO-

-

192 — Dxfputanü N '&ti'culus/*'ïil.ä;*il.

,noürïque Thomiüæimmmuni-

;fünt'Salmaaf.- bicnum. 3. Prob.

ter. Prob.Concl.rat, Dehis,

Concl. rat. Primum peccatum

quz dependent à libera volun-

Angelorum debuit effe profe-

cutio: fed non fuit profecurio

tate Angeli, non poffumus ali-

ter fentire, quàm veluti fentit

cujusdam boni fenfibilis, utpo-

Sac.Script. & SS. PP. Sed Sac.

té difconvenientis Angelo; et-

Scripr. & SS. PP. docent, pti-

gofuit profecutio cujusdam bo-

ni fpiritualis : Subf. atqui tale

mum peccat Angelorum fuiffe

a&um fuüperbiz 5 ergo. - Min.

bonum fpirituale. conveniens

prob. ex illo /zi. c«p. 14. ubi de

Angelo eít propria füa Beatitu-

peccato Principis Dzmonum in

do naturalis ; ergo primum pec-

.perfona Regis Aílyriorum dici-

catum Angelorumfuitprofecu-

tur s detratla eff ad inferos [nper-

tio propriz beatitudinis natura-

bia tua , quomoedo eecidifli de.Cotla

lis: fubf. iterum fed ifta profe-

Lucifer , qui mant oricbaris ,. qui

cutio propriz beatitudinis natu-

dicebas in corde tuo , in Cylumcon-

ralis fuit peccaminofa ; ergo

non aliter peccavit primó An-

fcendam , fuper affra DEI exalta-

o foliem meum $ (imilitet Ezech.

gelus, quam per profecutionem

sap.28. fub períona Regis Tyri

feu appetitum propriz beatitu.

exprimitur idem peccatum..:

dinis naturalis; eam non refe-

Elevatum elff cor tuuemeic. DEUS

rendo in ultimum finem fuper-

ego [(um , j in Catbedra DEI. fédi:

naturalem. : Prima Maj. prob.

Item Lscacap. 10.. V'idebam Sa-

primum peccatum Angeli non

tbanam (icat f'ulgur de Geelo caden-

poteft effe fuga, vel receffus à

malo, càm receffus à malo 6it

tem :-& Ecclef. cap. 10.. Initium

A

erbia: Itemex

examore alicujus boni , cui op-

omnis peceati e[f

f

illo 'Tob. dum

&i

io fic ait: f-

ponitur ( nam malum & diícon-

perbiam nunquam in ts fevfs , aut

veniens dicuntur per ordinem

in $40 Verbo dominari permittas ;

adbonum, & conveniens, cu-

dn ipfa enim initium fumpfit ommts

jus funt le(ivum , & impediti-

pt: ditio :. fed univería pereun-

wum) ergo primum peccatum

tium Angelorum perditio ini-

Angeli debuit effe profecutio,

tium fümpfit à peccato Prínci-

quz nihil eft aliod quàm actus

fuperbiz , uti patet ex pramirt.

pis demonum, nempe luciferi ;

Dices cumScotiftis: Primum

ergo.

His accedunt Authori-

tatesS. Hieronymi /ib. 2. adver-

peccatum Angeli fuit quidem.,

$i5 Tovinian. cap. 3. nec non S.

profecutio boni fpiritualis non

utcunque , fed ut fummé dele-

Auguft. Jib. 3. de Detirina Chriftia-

tas

54 €4p.37. alixque, quas relte-

&abilisä; ficut autem cupidi

in-

*

R

-Qlod&am füerit Peccatum Angelorüm. — 193

inordinata boni fenfibilis vehe-

amato, uti dicitur de amore

menter aut exceflivé delectabi-

DEI refeectu gaudii; ergo illa

bilis pertinet ad fj eciem luxu-

dele&tatio in linea amoris defee

rie corpotalis, ita inordinata»

&uofi non eft prima profecutio,.

cupiditas boni fpiritualis ut lum-

neque prima malitia, fed füppo«.

mé deleQtabilis pertinebit. ad

