nem diverfis fgefciqbds, tamen

quod fupernaturale: fed hoc

quia ifiz hominem & leonem

rnón poteft reprzfentari per fpe-

epraíentant per modumi unius,

ciem rei naturalis, riec per ejus-

fea per ordinem ad aliquod

dem conceptum cognofci; er-

unurp, velut i» praced, diximus,

gotunc neceffarió datur duplex

ideó Angelus ob perfectionem

€onceptus, & confequenter ve-

fui intelledüs poteft utrimque

ra compofitio, - Refp. transm,

.obje&um partiále. unico. adu

ant. neg. confeq. ad prob. dico,

.cognoícere (inedivifiones Vel

in noftra (implici apprehenfio-

dico fecundó ; quamvis conce-

ne,quz non eft eminenter, aut

.damus , Angelum diverfis con-

virtualiter compofitio vel divi-

€eptibus poffe cognofcere ho-

fio, non reperiri veritatem aut

minem & leonem fecandüm fe,

falfitatem ; reperitur camen illa

tamen quando comparat unum

in fimplici apprehenfione An-

cum alio,eodem adtu utrümque

geli, qux ob fuam perfe&ionem

- ceognofcit , unum directé, & al.

eft eminenter aut virtualiter ju-

terum indire&tés Eodem enim

dicium , affirmatio; vel negatio,

actu, quo directé cognofcit ho-

Ad II Refp. Non repugoare»,

minem, & omnia illius predi-

eodem conceptu . intelligi du-

cata effentialia, cogno(cit etiam

plex obje&tum, unum naturale,

illi repugnare przdicata leonis

aliud fupernaturale, & quidem

3

absque ulla formali divifione.

fi obiectum füpernaturale co-

. ;.Urgeb. I. In intelle&u An-

geli reperitur veritas, & falíi-

gnofcatur quidditative, attingi-

tur per feprimó per conceptum,

tas; ergo etiam compofitio,

obje&um veró naturale fecun-

Coníeg. prob. in prima opera-

düm quid reducitur ad füperna-

tione iptelledüs, quz eft fim.

turale & fecundarió tantüm co-

plex apprehenf(io, non datur ve-

gnofcitur ; Si autem objectum

ritas aut falfitas ; Apprebenden-

fupernaturale non cognofcitur

jium enim (j prafiindentium mon.

quidditativeé, tunc conceptus &

eff mendacium ; ergo tantüm re-

fpecies per fe primà attingit.,

periuntur in fecuzda - mentis

rem. naturalem, & fecundarió

operatione fcilicet compofitio-

ne & divi(íione.

fuperpaturalem ; ficut. fpecies

1l. Angelus

creaturx.reprefentat hoc mo-

interdum attribuit fubjecto or-

do- fecutidarió & connotativé

dfmis: naturalis predicatum ali-

crcatprexmi

"!

^

u

CO-

154 Difputa*tï'qjm." Articulus VIIL Jg.f'm;.

COROLLARIUA. -

i

1'

N Angelis bonis nequit ad--

non '.timent-,ociqgäju

dicando fs

mitti fal(itas aut deceptio

exponere deceptionis periculo,

. circa obje&a füpernaturalia,

cüm & ipfi fint infignes impo-

uta, fütura contingentia, co-

ftores, qui homines innumeris

gitationes cordis &c. Admit-

mendaciis obruunt, & mirabili-

£itur tamen falfitas, & copiofa

bus modis decipiunt. Audia-

tur S. DoGt. Jic artic. $.. Angeli

deceptio circa predicta objecta

in Angelis malis. Prob. I. Pars:

igitur boni babentes retlam volunta«

Angeli boni ratione re&itudi-

pen; per cognitionem quidditatis rei

nan judicant de bis, qua (upernatu-

nis in voluntate de his obje&is

abfoluté non ferunt judicium,

raliter ad vem pertinent ,. nifi fal-

ne otiosé judicando fe expo-

qa ordinatione Divina; unde in eis

nant periculo deceptionis, fed

on potef? effe Falitas, aut errer?

tantüm füb conditionejüdicant,

damones vero per voluntatem per-

boc evit, ff DEUS volmerit : vels

ver[am [ubducentes. intelletlum à

Probabile eff , boc aut illud effe fu-

Divina Sapientia abfolute interdum

purum , Petrum effe cev[urum, Pe-

de vebus judicant fecundum natu-

ralem conditionem, ( in bis, qua

grum banc aut illam wgitatiantä

babiturum, i D EUS vel approbave-

xaturaliter ad vem pertinent. non

vit, aut pevmiferit : led in his &

decipiuntur, féd decipi po[funt, quan-

Ab

fimilibus judiciis nullam inve-

rum ad ea, qua fupernatmralia.»

nire eft falfitatem; ergo. Se-

fent; ficu ff confiderans bominem

cunda Pars ex eo conftat, quód

tiortuum , judicet , eum non refur-

dzmones in füa malitia indurati

retlurum $ er ff videns Hominem

non apponant ejusmodi condi-

C/ori/?um,—l judicet , eum non efe

tionem , fed abfolutum de illis

M.

'pbje&is 'feriunic ! jgdiciqm P qui.a

L

X

AL

G.

DI-

-æaä— )( !55 )( $08

W&&æ&æ

NoNoxMe

äeäääääää

æææææææ

) Go GE G GE QD Q

DISPUTATI. IV

STAT[I GRATle ET

GLORI/E ANGELORUM

ARTICULUS k

Utrum, & qzmmada "ngeli jiærznt

Beafz, €9 in Gratia comüt:.

$, E

Ræmxtt, SentmntTheo-

in Beatutudme naturah His ac-

logi communiter cunm..

cedit, quód Beatitudo naturahs

fit ffatus omnium. bonorum fide

P

S. Do&. £ie qu«ff. 62.

artic.T. Angelos ab ini-

turalium aggregauonc perfe-

tio fuiffe creatos in Beatitudine

&us, uti communiter dicitur de

naturali, quia Beatitudo natura-

Beatitudine ; Con(iftit ením.,

lis Creaturz incellectualis con-

primarió & i in re&o in contem-

fiftit (a'tem in re&o in perfe&if-

platione DEI ut Authoris na-

fima eontcmpïatmne naturali

turz , aliartimgue fübftantía-

optimi intelligibilis rempeDEI;

rum immaterialium : fed in hoc

Angeli autem fuerunt creati ia

ftatu perfe&o etiam Angeli fue-

eoderm inftanti elicientes perfe-

runt creat?, quia habuerunt.,

&am comprehenüonc fuz füb-

ex parte intellectüs perfectam

ftantiz, & in ipfa tanquam per-

conzemplatmnem DEI Autho-

feGiffimo effectu perfe&té fuum

risnaturg s deínfüerunt ominis

Authorem nat,ura!cm contem-

miferiae moralrs & naturalis

plantes,. licéc abítra&ivé tan-

expertes, immortales, finé ullo

tüm; Confcquentcr fugt crcatl

CXTOIC aut 1gnoranua pnvatrv 34

z

fine

156 Difpdtatïo IV. Articulus L. «ä i &II.

finé ütlo peccato ; confequen-

ter Angclis ab inftanti creatio-

dire&té contra precepta fuper-

nis in beatitudine naturali nil

naturalia.

Quodillud commue

ne effatum ex S. Diony(io de-

deluit; Neque juvaret, fi dice-

res t fi Angeli fuiffent creati in

fumptum concernit ; ZVatsmralia

jm dapnowibus vaman[arunt integra,

fua beatitudine naturali, tunc

etiam in ea perman(iífent , par-

intelligendum venit de puris

tim quia watmralia in damonibus

naturalibus in effe phyfico puré

manfirunt integra, pattim quia

tali confideratis veluti funt fuübe

deratione beatitudinis eftinam-

ftantia, potentiz, fpecies intel-

miífibilitas: fed Angeli damna-

ligibiles &c. non veró de natu-

ti amiferunt Beatitudinem na-

ralibus, quz sliquid moralita-

tis involvunt, uti fe habet co-

turalem; ergo nonomnes An-

geli fuerunt creati in beatitudi-

gnitio pracdtica, & rectitudo.

nenaturali. Reíp. neg. feq. Maj.

voluntatis erga ultimum finem;

hzc enim non tantüm debilita-

quamvis enim Beatitudo natu-

ralis fit inammiffibilis refpectu

ta, fed etiam per peccatum in

Angelis, quó ad totum effe mo-

Angeli in puris naturalibus cón-

ftituti, camen Angelus eleva-

rale füéredeftruda, — Hóc pre

tus ad finem füpernaturalem

miísó fit-

stef.

poteft per accidens , & indire-

ib

babdpliur WE o

Mne£ Angeli in Primo in-

Seff. g. de þeccata crigina?i, ubi le-

O

ftanti fug creationis ac-

g0, Zdamum per peccatum Jafi-

Ita»

tiam (f [antlitatem perdidi[fe , in

ceperunt gratiam.

S. D. bic art. 5-

Prob. Concl.

qua fuerat. conflitutus : fed non

potuiffet perdere juflitiam, &

Angeli non füerunt in minori

fan&titatem, nifi in ea fuifleta

erfe&ione creati, quàm pri-

mus Homo : fed Adamus fuit

creatus; aliter hic loquendum

eft de hominibus peccantibus,

creatus cum gratia fandtifican-

ce, & fpecialiteroriginali ; ergo

uti oftend. depeccato Angel, ergo.

Confirm.l. Si Adam non pec-

à fortiori Angelis in primo in-

ftanti creationis concedenda e

cáffet omnes Filii ex €o nati,

a fanGtificans.

Maj. pat.

habuiffent gratiam fan&ifican-

grati

/

min.o

ftend. ex Concil. Trident.

tem (ibi congenitam ; ergo

"etiam

-

*

Umïlm,—;& quomo doAngch fuerint Beaü &c. 157

etiam Adamus tanquam caput

creaturis füa femina : feu vit-

& exemplar aliorum hominum

tutes feminales indidit ad pro-

ex ipfó defceufürorum . habuit

ducendos fuos effe&us natura-

gratiam íanCtificantem in in.

les tef. S. D. cir. i» corp. ergo

ftanti creationis fibi imrnediate

cum gratía fic femen actuum,

communicatam.

Ita etiam à

& donorum füpernaturalium ,

fortiori fentiendum eft de An-

etiam Angelis in primo inftanti

gelis. — Confirm. Ii. In prima

creationis .n

E

on eít d.cni cggg—.þ

n"m'qdi Gchc(i DEuS otsnibus

da,

CONCL iïzfs-'l O Il

"A Ngeli non fuerunt creati

primo inftanti creationis non..

inbeaticudine füpernatu-

amifit, & tamen non fuit crea-

rali. — Ratio eít, beati

tus in beatitudine füpernatu-

beatitudine füpernaturali non

rali ; ergo etiam Angeli crea-

tantüm fünt confirmati in gra-

tí in gratia, & non contenti in

tia , fed etiam impeccabiles, uti

pa&do à DEO cum Adamo ini-

videre eft in Chrifto confirma-

to, non fuerunt creati in bea-

tóin gratiá, & ab intrinfeco

titudine füpernaturali; alíàs, uti

impeccabili; hoc etiam o(tend.

jàm diximus, mali Angeli cum

in 7ratl. de Incarw. fed Angeli

Lucifero cadere non potuiífent,

non fuerunt confirmati in gra-

Neque juvaret , (i Urgeres boc.

LÀ

tía, neque creati ut impeccabi-

modo

*

Paulus in raptu fuit

lés ab intrin(ecos alias Lucifer

conftitutus in beatitudine , feu

cum fuis adhzrentibus cadere,

vifione füpernaturali, & tamen

at de ccelo precipitari non po-

cadere potuit , ergo etiam alii

rüiffet;ergo. " Neque obftaret,

Angeli mali cadere potuerunt

fidiceres: homines quidem non

cum Lucifero, et(i fuerint in

creari in beatitudine füperna-

inftanti creacionis conftituti in

türali, quia gratiam, & jufti-

beatitudine füpernaturalt. Refp.

tiam originalem per peccatum

Beatitudinem feu vifionem Pau-

Adami amiferunt 5 ergo cüm

li tantüm fuiffe tranfeuntem,

&ngeli non fuerint concentiin

quz nonreddit beatum impec-

pa&to à DEO cum Adamo inito,

cabilem, nos autem loquimur

neque gratiam amiferint, ideó

de vera beatitudine , perma-

fuere creati in beatitudine fuü-

nénté, qux beatos reddit fim-

pernaturali; Refp. invertendo

pliciter & ab intrinfeco impec-

boc argum. Adamus fuit crea-

cabiles, uti fapp. ex TraH. de

tus, in gratia, candgmquc in

4tlib, Human, & beatitud.

u ;

"CON-

15 . Difputatio IV;'.ArtïcuiQs I $. Ilï :

^CONCLUSIO I

Ngeli fe difþoüxerunt ad

tanquam. finis - fupelrr;ätur;lïs,j

gratiam.

Prob. Concl.

quem in primo inftanti elicue-

runt.

— - Per gratiam contrahitur

Ratio. eft ; ad juftifica»

matrimonium fÍpitituale inter

tionem bominisadulti extra Sa-.

cramentum requiritur dilectio

DEUM, & hominem : fed ad

contrahendum matrimonium.,

DEI fupernaturalis per modum.

difpofitionis, uti videre e(t- ino-

requiritur liber confenfus con-

trahentium 3. ergo ad infufio-

Concil. Trident. 5eff. 6. Can. 3.

nem gratiz fanQtificantisrequi-

& 8. ergo ut Angeli inhocnon

fuüperiores hominibusaccipiant

ritur liber confenfus per mo-

dumïdi(po(ït-icmis.-» Unde Con-

primam gratiam fanGtificantem, .

cil. Trident. Seff. 6. de T'uflificat.

neceffaria fuit dilectio füperna-

cap. 7. dicit : Z'wffificationem e[fe

turalis DEI per modum difpo-

þ»&zfmtionkm , 6 inferioris be-

fitionis, Confeq. pat. quianon.

eft affignabilis ratio, curin An-

moinis renovationem per velunta-

riam. fufceptienem |eratie , c do-

gelis, qui fünt excellentioris.

50YH9n.

Confirm. DEUS de-

naturz,requiratur minüs pere

crevit naturz intelle&uali ha-

fecta difpofitio , quàm in homi- -

benti ufumrationis non confer-

ne; Angelum autem poffe pro-

primo inftanti creationis habe-

re gratiam,nifi per propriam di-

fpofitionem 5 ergo Angeli in

re hanc dileCtionem fupernatue

rimo- inftanti creationis non

ralem DEI, prob. In primo in-

intudit gratiam nifi per pro-

ftanti Angelus potuit habere

riam difpofitionem.

Antec.

cognitionem DEI tanquam fi-

nis fupernaturalis, & auxilium

prob. homini rationis compoti

etiam infacramento, & per me-

fupernaturale, quo potuit con-

rità Chrifti non confertur gra-

verti ín DEUM, illumque ama-

re : ergo pro primoinftanti po-

tia finé difpofitione propria; er-

go fignum eft , quód DEUS fta-

tuit elicere actum amoris.füper-

naturalis , quo fe in eodem in-

tuerit , illam nulli adulto con-

ferre, quàm per difpofitionem ;

LY

ftanti difponeret ad gratiam ace

aliàs fin& difpo(itione i

llam ali-

cipiendam , cüm tantüm requi-

ratur, ut difpofitio ordine na-

cui adulto. przcedentibus me-

ritis Chrifti . illam | aliquando

turz przcedat formam, ad

contuliffet; talis autem. difpo-

quam diíponit , veluti videre.,

liis-

c/ü m actu contri:jopis ,2

fitio m Angäl-is -fuit dile&ioDIn;I.

que,

/

L

-—

*

Utrum, & quom

o

kdd Angeli fuerint beati, &c. 159

que ultimis difpofitionibus Phy- temporis sd. introduCtionem.,

N

ficis , quuæ in gpdcm in(ïïnti formz difponunt.

; SNWWP | Oäje&iane:;f &

Bjic. T. Covtva $ Coicl, Ad

derenon d'cbuiü*'eht, donec pru-

! diledionem DEI finisfü-

denter judicarent, objectum à

pernaturalis, requiritur

fuperioribus Angelis propofi-

fides fupernaturalis : fed hecin

tum tanquam à DEO revela-

primo inftanti non conceditur

tum éffe credibile propter Divi-

Angelis; ergo neque dile&tio ;

nam revelationem ; ergo ime

adeóque neque per hanc dile-

poffibileperceptu eft, quód om-

Gion:m potuerunt fedifpone-

nes Angeli pro primo inftanti

re ad gratiam pro primo inítan-

potuerint habere actum fidei,

ti. Mai. eft certa : min. prob.

& dile&ionis fapernaturalis Dai.

Ad a&um fidei de DEO fine

Refp. conc. Maj. neg. min. .ad

fa»c rnaturali requiritur Divina

prob. neg.-iterum min. Quia

revelatio : fed hzc non fuit facta

pro prime inftanti omnibus, &

omnibus Angelis pro primo in-

(ingulisAngelisfadta fuit imedia-

ftanti; ergo non omnes potue-

ta revelatio deDEO finefuper-

ruht pro primo inflanti elicere

naturali , ut pro eodem in(tan-

ti actum fidei ad dilectionem fü-

actum fidei.Min.prob. Illareve-

latiofolis Angelis primz Hierar-

pernaturalem DEI neceffarió

chiz immediaté fuitfacta; An-

requifitum elicere potuerinta,.

gelis autem fecundz Hierar-

quamvis circa alia myfteria fu-

chiz facta eft per Angelos pri-

pernaturalia fervetur predictus

mz, & Angelis tertiz per An-

ordo illuminationis inter Hie-

gelos fecundz ; sícque de aliis ;

rarchias ; unde omnia aliamy«

hocenim petit illuminatio An-

fteria (upernaturalia Angeli in

gclorum inferiorum compara-

ftatu creationis non cognove-

tivé ad füperiores : fed videtur

runt.

Videatur ratio-Coscl. 1.

impoffibile, illamtevelationem

- Objic: II. Si Angeliin primo

inflanti elicuiffent a&tum dile-

potuiffe innotefcere pro primo

inftanti per illuminationem fa-

Gionis füpernaturalis; & in eo-:

&amomnibus Angelis inferio--

dem inftantiper illum tanquam

rum Hierarchiarum, & ordi-

difpofitionem obtinuiffent gra-

dinum 5. prefertim cüm cre-

ma-

tiam, il;c aQus pro ut infor

tus

i60

Difputafïä IV :Aïticul-g&k 5; IH... à

tus-gratià, effet meritoríus. vi-

runt, non imgcdkäamt;ümvgl-

te «xterne ; velut a&us con-

tancum exercitium a&uum li.

berorum ; aliàs hos nunquam

tritionis, & dile&tionis noftrz

humanz ; ergo omnes Angeli

potuiffent elicere Angeli, cüm

ab illis rtunquam ceffare poffint.

per illum a&um confummáffent

fuum meritum , ac viams sic-

Urgebis : perfect:us eft (an-

que immediatépoft illud inftans

Gificari (ine propría difpolitio»

omnes fuiffent adepti gloriam,

ne quàm dependenter ab illas,

& tunc nonamplius peccare po-

quia humanitas Chrifti fuit (an-

Gificata tam fübf(tantisliter..

tuiffent : Suhf. (ed Angeli mali

peccárunt poft primum in(tans

quàm accidentalitaliter fin& ul-

in inftanti (ecundo ; ergo. R efp.

la difpofitione ; ergo ifte mo-

dus (anctificationis etiam. con-

neg. confeq. quamvis enim il-

le ackus dile&ionis ut informa-

cedendus eft Angelis. | Refp.

tus gratià fuerit meritorius vi-

conc. ant. neg. confeq. difpar

tx eterne,tamen Angelusnon

ratio de fanctitate. fubítantiali

humanitatis Chrifti con(iftit in

-eft coufecutus. gloriam, nifi

usque ad ultimum inftans viz,

€o, quód hujus fané&titas fub.

quod non fuit unicum; quare

ftantialis habeatur per ipíam.,

Angelus poft unicum actum.,

períonalitatem . Verbi Divini,

charitatis continuatum, & per-

quz conftituens perfonam, aut

fuppofitum Chrifti neceffarió

feverantem usque ad finem vi

Ange

przfupponitur terminans hu-

lice primó. gloriam obti-

E

É

"

manitatem Chrifti, antequam

; Urgebis I.. An

geli ïn primo

poífit elicere aliquem actum,

inflanti elicuerunt fuos actus

qui ad illam poffet difponere,

neceffarios, & in illis füérunt

cüm actiones (int fuppofitorums

occupati fecundüm ultimum..

fimiliter fan&titas : accidentalis

humanitatis Chrifti, nemp? gra-

poífe, quia, natura operatur,

quantüm poteft ; ergo fimul pro

tia habitualiseff proprietas de-

eodem inítanti non potuit eli-

bita unioni hypoftaticze, quam

cere a&tus liberos füpernatura-

in humasnitate proefupponit s

les, quibus-ad gratiam fancti-

adeóque. non petit difpofitio-

ficantem difponeretur. Refp.

nem; €contra íanclitas acci-

conc. ant. neg. confeq. quia»

dentalis Angeli non habet fe

a&tus neceffarii cognitionis , à

per modum proprietatis ad fub-

amoris naturalis füi ipius, &

ílantiam Angelicam, neque

DEI ut Authoris naturz , quos

conflituit Angelum in eífe fupe

pofiti modo fupernaturali

ope-

J?n?eli in primo inftanti elicue-

-- fati

De mcnto Angclorum &c.

161

rari potentis ; uræde neceffarió finis füpernaturalis tanquam.».

faltem ex ordinatione moder- dxfpofimonem CXlgll'.-

næ Prov1dem:1æ amorenm: DE&

à

ART!CULUS II

De merito "JdAngelorum ad Baatzmdz-

aem fupernatumlem a&tznendam ordmata.

[

SI

Ræmxtt. Suppono- cum» perfüa merita propria,, qurBus:

I

S.Do&. bic queft. 62.a

vre

dultis juxta Concil, Trident.

F.

- fic-4. Angelos per fü

ii praced.. avtic. cit.. etiam annu-

merita. obtinuiffe Bea-

inerantur Angeli ; jam ftatus.

titudinem.. . Ratio eft; quia An-

qua(tionis in eo verfatur, an

geli habuerunt gratiam & vir-

hoc meritum: debeat przcede-

tutes gracræm concomitantes

re ordine durationis confecu-

ab inftanti creationis; & fic an-

tionem Beatitudinis, vel an An-

te eonfecutlonem fuæ Beatitu-

geli im eodem inftanti: merue-

dinis potuerunt elicere actus

rint & obtinuerint Beatitudi-

fupernaturales informatos gra- .

nem. fi fimül

ue a Angeli mali

tia, quibus Beatitudinemy me-

in eodem in anti demcruermt,

i

rentur; &aliunde communi le-

& pocna eterna fuerint punitiz

Hóc Præmuäa fit

gt ftatutum eft, ut nullus adul-

tus confequatur glonam,, m&

*

/

$ o

CONCL[ISIG I

Emum & demcmum An-»

etiant Beatx in Patria pom:nm

. gelorum duratione de-

mereri; ergo meritum necef(la-

buit przcedere premiü

rió debet duratione pracedere&

Beatltudxms & posnam zter-.

proemium effentiale Beatitudi-

nam.

Prob Concluf. rat.. Ad

nis habens rationem' tcrmlm .

meritum vitz zternz neceíla-

alias Angelus, qui mercretur,

rió requiritur ftatus viz ; aliàs

fimnul effet in eodem inftanti

X

con-

162 ,bifpufätio IV. Ar'ti/cfüms;ïï, $& n; T E

& termini ad merendam Bea-

conflitutus in viía, & t.ermido-

quod implicat.Neque juvaret, (i

titudinem tanquam unicum.z

claré híc opponeres ex Trat. de

idémque prcemium fuas diffi-

Incarn. quód Chriftus Dominus -

cultates patitur , ideó dico, ne-

fuerit fimul viator, & compre-

que cum Chrifta fuiffe difpene

fatum, ut fimul fit viator, &

heníor , fimülque meruetit , &

mereri potuerit ; ergo idem.,

comprehenfor refpectu propri

otuiffet in eodem inftanti ab-

Beátitudinis Effentialis . fuitz

enim comprehenfor refpectu

foluté contingere in Angelis.

Refp. Beatitudo fuit Chrifto de-

propriz Beatitudinis effentialis,

bita à primo inftanti fuz crea-

& viator refpectu Beatitudinis

tionis ratione unionis Hypofta-

feu gloriz accidentalis ad quam

tic&; & Chriftus aliundé in hunc

obtinendam requirebatur, utz

mundum defcendit,ut gratiam

eritum duratione illam in ra-

& gloriam nobis merereturs 5

ione proemii przcefferit, uti

Ideó in illalege communi cum

offend. in TraHl, de Incarnat. circa

Chrifto fuit difpenfatum, ut po-

meritum Chrifli; ergo multó mi

tuerit effe viator & comprehen--

nàs fuit difpenfatum,vel difpen-

for (imul ; (imilis autem neceffi-

fari potuit cüm Angelis, ut i

eodem inftanti potuiffent effe (i-

tas difpenfandi locum non inve-

nit in Angelis, quibus Beatitu-

mul conftituti in via, fimul i&

do utpoté purz creaturg in.,

patria, fimul viatores , fimuülque

primz inftanti creationis non

comprehenfores refpectu ejus-

fuit debita. Itárefpondent ali-

dem Beatitudinis füpernaturalis

qui, fed quia hec refpon(io ob -

—

per fua metita ob:-inegdæ.

iq"compoüïbilitat*em üatug vig,

*

CONCLUSI Q E -

N

geli non pofudfünt' fibi

unionem Hypoftatïcain pero

mereri Beatitudinem pet

opera eandem fübíequentia;

À

opera fubfequentia , in-

Ego imprafentiarum hanc ad-

tel!igc cuftodiam hominum. ,

jungo. $i preemium Beatitu-

dinis füpernacuralis poffet ca-

aliáque minifteria plurima DEO

fideliter ptzftanda. Prob.Con-

dere füb. merita fübíequentia,

cluf. iisdem rationibus, quibus

non foret aflignabilis ratio, cur

tios non poffemus, vel non po-

in 7ratt. de Incarn. di[p. ult. art.2.

demonfítravimus, quód Chri-

tuiffemus mereri nobis primum

ollatü

üus nOn-potueyit fübi 'nwzereri

aufiilium -fupernaturale c

amo-

«

C De 'ïherito ,'Aägeiofu:üä fei

163

iatnoré ad DEI fupematural*&m

lis-eft primum auxilium füper-

:peropera fübfequentia: fed hoc

naturale , fibi mereri , poteft

admitti non potefts aliàs homo

etiàm fibi mereri caufam, ícili-

poffet (ibi mereri predeftinatio-

cet ipfam przedeftinationem.. ;

nem , nam qui poteft effectum

quod faniori Theolo

vbv

fatur j eggo. |

gfædgfäaatiugi prqp?iqm,- qua-

dN $. HL

zW

^ Sobuntur Oljetliones,

— 'Bïi&.. I Contra I; Concl.

merïtqrii taliter i*ht'e-nfï-; ergo

In a&ionibus inftancaneis

non repugnat in eodemiinflanti

poteít Gmul & pro eodem

Angelum elicere a&um merito-

inftanti falvari fieri, & fatctum

rium, & percipere preemium;

effe , via, & terminus ; inftan-

beatitudinis.

Cenfirm. Il.. Si«

tiam claram habemus irn crea-

cut difpofitio e(t via ad termi«

tione, quz eft fieri feu creari ,

num fcilicet formam , ita meri«

& (imul creatum effe , in Illumi-

tum eft via & difpofitio ad proe-

natione , ubi fimul datur illumi-

mium : fed difpofitio & forma

nare,. & illuminatum effe, in

funt compoflibiles in eodem

generatione fübftantiali, quz-

inftanti temporis, uti videre eft

fimuleft via, feu fieri fübftantiz,

in Phy(icis; & moralibus ; in

fimulque effe genitum fubftan-

eodem enim inftanti, in quo ha«

ti» ; ergo cümactus meritorius

betur ultima difpofitio ad £for«

Angeli (ic inftantaneus, fimul

mam ignis, introducitur ipfa.,

forma in materiam, item in eo-

cum eodem ín inftanti reali po-

teft (tare vifio beatifica cadens

dem in(tanti, in quo peccator

füb meritum. Con£.I. Nonre-

elicit efficacem a&tum contri-

pugnat premium conferri in.-

tionis , accipit gratia ;

er-

eodem inftanti temporis, in quo

go pariter meritum & proe-

eft mericum;, uti conftat inme-

mium beatitudinis fupernatura»

rito augmentigratie & Chari-

lis poflunt falvari in eodem in-

tatis ; in eodem enim inftanti,

flanti temporis fimul, — Refp.

in quo homo juftus habens gra-

conc. ant. neg. confeq, '&'dïCO;

tiam ut duo, fi eliciat actum.,

hancobje&tionem tantüm evin-

amorisuttria, obtinet augmen-

cere, fieri inflantaneum, & fa-

tum gratiz, & charitatisut tria

&um effe alicujus forime poffe

falvari in eodem inftanti tempo-

;gpquam proemium füi actus

X2

1is

164

Dxfputauo IV. Articulus II. $. Tit.

ris fccundum diverfa inftantia

bers ex hisfacile. deduces;quód

naturz.5 Idque, & .non aliud

boni Angeli in fecundo in(tanti

pius oftendunt addu&z parita-

merucrint beatitudinem fupcr-

tes5 Nou tamen poteft falvari

naturalem; & in tertio iníta

;;

jn eodem inftanti: tcmperls, fie-

esndem obtinuerint, sícque.-

ri & fa&Gumefle, via, & termi-

fuerint Iäivatm, econtra mali.an-

nus, quando cadunt fuper di-

geli (fufibs. circahzcin difp. ulr.

verías formas aut ftatus ex na-

de peccat. Anch) in fecundo

turafua iacompoffibiles, veluti

inftanti demeruerint , & in ter-

funt mereri beatitudinem, «

tío eandem amlfcrlnt $ sicquc

ipfà beatitudo confecuta , -effe

fuerint damnatd.

viatorem, & (imuleffe compre-

Urgeb. Idem actus volunta-

henforcm, uti in Concl. oftend.

tis in DEO poteft effe neceffa-

dein ulterius pro confirmat. di-

rius, fimülgue liber, & nono

€o; fiin eodem inítanti tempo-

tollitur indifferentia Judicii Di-

ris baberetur metitum , & bea-

vini circa creaturas ad extra.,

titudo (imul, cuncin eodcm in-

volitas ; ergo etiam idem actus

ftanti ille a&us e(Tet meritorius,

meritorius Angeli poterit dici

& non effet meritorius: kd*hos

neceffarius , fimulque liber, 8

implicat ; ergo. Seq. Maj. quo

non tolletur indifferentia Judi«

ad ]. pat. quó ad II prob. omnis

cii Angelici circa E(fentiam Di«

actus meritor'us effentialiter

vinam claré & intuitivé vifam,

eít liber:

fed ille a&us merito-

Refp. conc.ant. neg. confeq. di-

rius in eodem inftanti temporis,

fpamas eft , quód a&us volun-

in quo haberetur beatitudo fu-

tatis Divinz (it. ncce(ïatws, in

pematurahs, non effet liber;

quantàm. terminataur ad boni-

ergo: min. prob. in.eodem in-

tatem Divinam, quz eft necef-

Ítanti temporis, in quo habetur

farib connexa cum Effentia Di-

beatitudo fupernaturalis, tolli-

vina, intantüm autem dicatur

tur indifferentia Judicii , .uti pa-

liber, inquantàm terminaturo

tet in aliis beatis DEüM necef-

ad bonitatem Divinam ; qug

(arib amantibus : fed iublatäm-

habet contingentem connexio-

differentià Judicii circa. obje-

nemcum creatur:s, ita ut Vo-

&um nempe Effentiam Divi-

luntas Divina à creaturis non -

nam claré, & intuitivé vifam,

poflit determinari ; confequen-

tollitor neceü'arm libertass er-

ter manet in DEO indifferentia

go ille actus meritotius in eo-

]udrcu terminativé fpectati, li-

dem inflanti temporis, in quo

bertas, fsu dominium actüs ad

habetur beatxtudo non eífec li-

oppofitum ;. econtra voluntas

&

165

De merito Angelorum &c.

& cognitio Angeli determinan-

exifteret ; nam inter'duo in-

tur ab Effenria Divina; quz fe

ftantia mediat tempus j. ergo

claté intuitivé repræfentat füb

meritum beatitudinis eü'enua.

ratione fümtmi, & omuis boni,

lis poteft ftare in eodem inftanti

itaut extraillam nulla ratio bo-

cum ipfa,, Maj. prob. aCtus Mar-

ni (it reprefentabilis, vel appe-

tyrii quà taliseft meritorius bea-

tibilis

sícque Effentia Divina

titudinis, velut eft de fide: fed

intuitivé vifa tollic indifferen-

ad a&um Martyru, adeöque il-

tiamJudicii,confequenter etiam

lins meritum requiritur, ut au

libertatem, & rationem meriti,

moriatur Martyr propter Chri-

quod effenuahter eft liberum.

ftum , quod non verificatur, ni(i

NXideatur in £ra&. de DEO i[no

usque. ad ultimum inftans fepa-

dq]; ult. art. 3.

rationis animg.à corpore, feu

.Ad utrámque conärrm præ-

primum »onejfe bominis; erpgo in

ccdemcm dico, illam tantüm

illo inftanti veré meretur beati-

probare, quód non repugnet

tudínem.

Refp. neg. Maj. ad

fimultas proemii , & meriti ut fic

prob. admitto, requiri ad Mar-

in: eodem. inftanti temporis;,

tyrium: mortem a&ualem, &

quod etiam nos in puno viatore

confequenter adum Martyrii

concedimus; negamus tamen,

continuari usque ad ultimum,

poiï' bilem eíffe fimultatem me-

inftans inclufivé, in quo verum

riti.& talis proemii fcilicet bea-

eít dicere: suxc non eft bomo;

titudinis fuaematura!ts ob ad-

negotamen, meritum Martyrii

de&as rationes, quia nempé.,

duráffe usque ad illud inftans in-

idemhomo nonpozeü in eodem

clufivé, led tantüm exclu(ivé ;

inftanti temporis eife viator, &

inillo:enim inftanti, in quo ve-

compreheníor &c.

rum eít dicere, sssc non e bomo,

Objic. II.. Hoinojuftus nem-

e$ immediat? antea fuit, verum

etiam erit diceres »xe«nec non me-

p&Martyr in inftanti feparatio-

nis anim& à corpore, íeu in.,

vetuy bomo ,. fed immediaté autea

quoe(ít verumdicere: »usc »on

mertiit ; àm in inftanti, in qua

ef) bomo, meretur vitam zrer-

non eít homo, mereri nequit;

pnam: fed in eodem in(ítanti

His accedit,quód fàtis probabile

etiam fruitur beatitudine ; aliàs

videatut , non requiri ad ratio-

poft prinsum non effe Mariyrii ip-

nem Martyrn , veram actualem

fius anima nullodebito àut rea-

mortem ,

fed füflicere, quód

tu ligata pro aliquo tempore..

homo voluntarlä fe exponat.,

poftinftans terminativum mor-

acu vulnéribus, & tormentis

tis fine gloria aut purgatorio

mortem. inferre potentibus

P

^

quam-

$66

Difputatio IV Articulus II $: HIT.

quamvis defn mors peraccidens

per accidens obtineat' beatitti-

dinem per modum hzreditatis

non féquatur; inhacfententia

etiam, quando mors fequiturs

finé meritis; veluti in przfen-

vulnerationem , dicendum eft,

tibus circumflantiis contingit ;

Martyrem meruiffe toto tem-

vel dico, illum hominem me-

reri in inftanti terminativo ver-

pore à primo i&u usque ad in-

borum abfolutionis , quod de-

flans mortis exclufivé.

. Objic. III. Lege communi

bet neceffarió precedere in-

ftans mortis, in quo verum eft

ftatütum eft , ut nullus adultus

confequatur gloriam nifi per fua

dicere, »sc non eft bomo; in hoc

enim inftanti, is qwenon eff bomo;

merita: atqui fequeretut oppo-

fitum, nifi admitteremus com-

non poteft, nec debet abíolvi ;

unde in illo inftanti: verborum

poffibilitatem meriri cum proe-

anio ineodem inftanti temporis;

abíolutionis etiam in dementia,

a&us attritionis, & confeflio-

ergo. Min. prob. concelffo ex

poffibili, quo aliquis exiftens in

nis moraliter perfeverant , qui

peccato mortali à primo inftan-

deleto peccato mortali evadunt

meritorii. Lirgebis : Animz

mentum Poenitentiz cum fola

juftorum extra. ftatum viz ut-

attritione exponens füa pecca-

poté in purgatorio detentze, ali-

ta, & antequam Confeffarius

quando merentur remiffionem

peccatorum venialium , feque

d

verba abfolutionis proferat , in»

ciditinPhrenefim , & in eaper-

difponunt ad recipiendum augs

mentum gratiz, quod meruc-

feverat usque ad inftans mortis

inclufivé, in quo abfolvitur; in

runt in via, & nonacceperunt

Ob defe&tum dilpofitionis ;- vel

his circumftantiis homo fine»

dubio pervenit ad gloriam, non

ex eo, quód a&us meritorii

tamen permerita, cüm femper

fuerint- remiffiores habicibus

manferit in peccato mortali us-

füpernaturalibus; ergo pariter

ue ad dementiam 5 ergo co-

Angelus inilloinftanti, in quo

imur admittere, talem homi-

poffidet beatitudinem , confti-

nem mereri in ultimo inftanti

tutus extra ftatum viz poterit

illam mereri.

Refp. transm.

fug vitz ,. in quo fimul obtinet

füam beatitudinem,.

2

ant. neg. confeq. quamvisenim

extrà flatum viz poffet dari

Refp. Lege quidem commu-

ni ftatutum effe, ut nullus adul-

meritum alicujus premii acci-

dentalis, & remiffionis omnis

tus confequatur gloriam, nifi

dependenterà meritis ; huic le-

culpr, quz (imul: cum gratia

gitamen non obftat , ut aliquis

habituali ftaret , quamdiu

ho

mo

. Bé mcritn

A gelürum &C- i

167

mo faltem aliquo'modo mánet (lanticum meríto ob incompof-

in via , id eft, non fruatur vita

übilsm &atum vie

, & Patriz

gterna; tamen proemium bea«

P

dl n

tidunis cffcnüalis in cod.em-iaf:

*

o

/

R

^ À Ngeli,.qui juxta dida fe -

voluntatem;

á —Fuït.;;j

ergo congruü

[ V. difpofüerunt ad gratiam,

üt quó perfediores erant vos

obtinuerunt gratiam jux-

luntates , eó majori conatu ut«

€aà proportionem naturz, &

poté feécundüm totum pofíe

perte&ionem fuorum donorum

converterentur in DEUM.-

naturalium. Ita S. D. £ic «.6. Ra-

DicesL. Homines conditi fünt

tio eft, quód DEUS cteaverit

in ordine ad gratiam, & glo-

naturalis Angelorum ad gra-

riam velut Angeli : fed DEUS

tiam, & gloríam tanquam fi-

non ideó juxta majorem perfe-

nem; ergo congruum fuit, ut

Gionem ingenii, aliorumque

naturaliter perfectioresad ma-

donorum naturalium homini-

jorem , & intenfiorem gratiam;

bus confert majorem gratiam;

&c gloriam ordinaverit ; expli-

& gloriam ; ergoneque Ange-

cat hoc S.D.Cir. i» corp. exemplo

lis.

Reíp. difparem rationem

artificis : /f edificater lapides pollit

in eo confiftere, quód inter An«

&d conf]ruendam domum, ex boc ip-

gelos inveniatur inzqualitas efz

fé , quod aliqus pulchrins , * de-

fentialis, & fpecifica, inter ho--

eentins aptat , videtur eo$ ad bono-

mines autem tantüm inzquali-

ratiorem partem dom5s ordinave;

tas materialis , acindividualis z

fec igitur videtur , quod DEUS An-

Neque juvaret fi diceres: inter

gelos, quos wltioris natmra fecit, ad

B. Virginem & Angelos certó

majera gratiarum, dona, ci* am-

invenitur inzqualitas fpecifica 5

plierem bentitudmem ovdinaverit.

imó etíam generica, cüm om«

Confirm. quó perfe&iores funt

