in his:animalibus nullus repe-

. rum; Has conditiones adducit

ää;

S. Do&. bic art. . ad 2. dicens:

ritur dolus, quo tamen pleni

H

Corpus ajfumptum -wnitur. Angelo,

(unt mali Angeli; permittitur

L

non quidem ut forma, neque [olum

'tamen illis a(fumere formam..

ferpentis,-draconis, hirci, vel

st motori, (ed ficut: motori reprafin-

Ca-

De am:;m ptiottecorporum, &c;

$9

Lf

eanis &c;. obfervandbm hícoc-

phanus: 4&. 7. enuntiat : appa-

COf

currit, quód demones perfeài

ruit illi in- deferto: montis: Sinaf:

mg.

hominis. corpus: affümere ne-

Angelus: im igne flame rubi z

Mo-

queant, ita:ut in affumptis cor-

deít Exod..cap.19. DEUS dici-

dàre

poribus: nom fit femper aliquid:

tur allocutus Moyfem in-mone»

iqua

oculís obvium ,. quod (i.attenté

teSinai,. & Stephan. Ador.7. ita

j

afpiciatur ,. facilé- deprehendi:

refert:: Hiceft, qui fuit in Ec-

"Gu.

peffiteffe (pe&rum:diabolicum:.

clefia: in folitudine cum: Ange-

ione

Ratio eft, quia Angelus propría:

lo, qui loquebatur ei in monte

quia

virtute: ex a&re verum corpus:

Sinai ;:fentiendum ergo eft, hzc:

il«

opacum . folidum,. & dürum....

corpora fuiffe:affumpta ab An-

E

foórmare: & Virtus Divina: dz-

gelis NomineDEI loquentibus :

non

tonibus favere nequit ad illu--

Neque: juvaret,. fi: diceres. 1I..

j

foriam: corporis-formam 5: An--

Animz Íeparatzg apparere fo-

quà

eli: autem: boni: apparere: pof-

lent: viventibus :: fed' illarum...

*

funt. in: forma: corporis;. qua

apparitiones: non: poffunt nom

m

n-

is ipfis, arridet,. & ordina-

e(fe: imaginariz: & (ine' affüm--

demm

ri& folent eligereformam juve:

ptione corporum; quia corpora:

QUC*

nis. Neque obflaret;. fi: dice:

nompoffünt affümi; aut: moveri:

Bu

res:- InS.Script. legitur; DEum:

ab anima:feparata;, uti-docet S..

D. Inftr.. quaft. Y17. art: 4.. ergo

fzepitis: appsruiffe: fanctis tefta--

le

menti- veteris: uti' videre: eft in:

idem fentiendum eft de appari--

n

Lib.Gene[. ac Exod..& camentixc:

tionibusAngelorum.. Refp. T.

ïallS-

apparitio.DEE tantüm fuit ima--

diverfam effe rationem ; de ani-

o*

ginaria; quia in'veteri teffamen-

malibus ac' Angelis,. qui fanto

E

to: nondum: affümpfit: corpus ;:

praftantiorisvirtutis,. Refp; II..

m3L

ergo & id (entiendüm eR de ap-

conc..Maj. neg..min;. ad' prob..

m

paritionibusAngelorum.. Refp;.

dico;. quódlicét animz neque-

df

DEUM in veteri: teftamento:

antmovere naturaliter alia cor--

(

nunquam: per: fe ipfum corpus:

pora;. nifi: que informant,. uti:

)7

affümpfiffe,..fed Minifterio An-

docet : $.D.cit; tamemaffumant

füpernaturaliter: corpora: fenfi--

M

gelorum fuiffe: ufüm .. qui: No-

edé

mine DETL in: Corporibus: af-

bilia; in quibus.apparent, & va--

fumptis apparuerunt, nec ta-

rias actiones exercent..

qum

o

men ideó homines . decepe-

.IV.. Angeli in corporibus af-

runt.

Ratio eft ,.

fümptis nequeunt exercere...

lent

Yut

sap.2. dum dicitur,? DEUM

operationes vitales. — Ratio eft,.

apparuiffe Moyfi,. referens: ta--

quia' operationes: vitales- pro--

ff

; funt

«d

ptiæc ofr

ppribus; animatis

o

m haunc apparitionem Ste-

à.

actus:

60

V Difput;,atio II. Afiiculus L 5 It.

a&us vite vegetativz, & fen(i- nequcuntl; f-quod,;.concc::rn'itft:q-;; :

q

l$C

tivx : fed Angelus in corpore

meítionem Angelorum, fentio -

affumpto has exercere mequit,

idem, quia vera comeftio requi-

rit, ut cibus poífit converti in

a(fa

cüm non fit forma corporis,qug

eft principium radicale poten-

. fubflantiam comedentis, qua

g

converio fübftantiz Angelice -

did

tiarum corporearum 5 . ergo.

u5

Neque obftlaret,fi diceres: An-

repuguat.

"

MUA

nims. rationales pra-

18

eli in corporibus affumptis

D

exercent fubinde motum loca-

pria virtute nequeunt affumere

]em,locutionem, comeftionem,

. .:Corpora, poffunt tamen eadem.

far

fte

refpirationem &c. atqui hz ac-

affumere virtute (upernaturali..

tiones fünt vitales: Refp. An-

. Ratio eít, quia ut docet S.Doct.

hu

gelos exercere przdictas actio-

Infer. quaff. x v7. artic. 4. Anima .

a,

nes quó ad (übítantiam feu en-

non taovet localiter wifi corpus vivi-.

pr

Hv«

titatem, nontamen quó ad mo-

ficatum, hoc patet ex eo, quüd [r ali-

dum vitalitatis, quia in tantüm

qua pars corperis apimati mortifict-.

Y6

fant vitales, in quantàm reci-

tur , non ampliiss obediat anima ad

d

piuntur in eodem fubjedto, à

motum localem : íed animae fepa-

da

fie

quo eliciuntür: fed iftz opera-

ratz non.poffunt naturaliteza

tiones non recipiuntur in Àn-

aliquod corpus vivificare, uti

t

cón(tat ; ergo neque poffunt il-

M

gelis, benétamen in corporibus

affamptis, quz funt diverfa fup-

lud naturalicer affumere, & mo-

t

vere localiter ; Dixi, quia id .

pofitaab Angelis ; adeóque non

exercentur ab illis modó vitali ;

poffe Virtute Divina & fuper-

Neque obftaret, (i diceres 1I.

naturali eis communicata, con-

vitalitas eft de effentia iftarum

/cedunt omnes; Háncque vir-

operationum; ergo fi exercen-

tutem ífupernaturalem ex vi

ftatüs beatifici animas Sancto-

tur ab Angelis quó ad fubftan-

tiam, etiam exercebuntur quó

rum permanenter habere, ac

ad vitalitatem.

Refp. motum

proinde poffe apparere homini-

localem, locutionem &c. poffe

bus, cüm voluerint, fatis pro-

babile videtur; animz autem

primó confiderari fecundüm.,

rationem communem a&ioai-

damnatorum nequeunt appa-

rere homínibus, pro ut volunt;

bus vitalibus, & non vitalibus;

sícque exercentur ab Angelis in

& quando illis apparent, hoc

corporibus affumptis.

II. Pof-

contingit ex fpeciali difpofitio-

u

fünt cop(iderari quó ad fuas

ne Providentie Divinz, qu& .

ü

differentias conftitutivas ; hoc

virtutem füpernaturalem ad aí-

't

Oora

mpdo autem ab Angcelis elici

J

fugcnda ,& mo'v;nd-a« corp

per

». Deaffumptione cofporum, &c.

61

Q«

per modum transeuntis tunc il-

ejus infundere ; sícque ex tali

Lti;o'

is communicat.

femine demonis miniíterió in

u

in

VL Dazmonesin corporibus

uterum foeming infufo gene-

affumptis generare nequeunto

rati foetus, qui tamen filius

u

generatione vitali & proprié

damonis dici nequit, fed illias

4

dicta, cüm vitz fen(itive exper-

hominis, à quo femen fuit acce-

tes fint, & proprio femine ca-

ptum. Medici illi, qui Senten-

[

reant ; poffunt tamea agere ge-

tiam negativam propugnanta,

"

nerationis mini(tros, & gene-

audiant Salc. S. DoG. cir. Si ta-

rare inftrumentaliter five mini-

li,

"men ex coitu demonum aliqui inter-

fterialiter, confervando femen

dum na[cuntur, bac non eff per [e-

d.

humanum in fua virtute Plafti-

men ab eis decifum, amt à corpori-

tid

a, calore-naturali ac fpiritibus

bus affumptis , fed per femen alicu-

u

7;

prolificis & movendo femen. ,

d95 bominis ad. boc acceptum , ut-

five deferendo ad matricem;

poté quod idem damon , qui eff. fuc-

(

velut enim obfervat S.DoGt. 5/c

cubus ad virum, fiat incubus ad

a

quaf^. $ 1. artic. 3. ad 6. Poteft

mulierem , ficut && aliarum rerum

r

demon in corpore affumpto

fémina a[fumunt ad aliarum rerum

fieri füccubus ad virum , & ab

generationem ( uti S. Auguft, dicit

a.tix

eo femen recipére, & pofteà fa-

cap.5. de Trinit. ) nt [ie ille qui nafci-

i

ciendo fe incubum ad mulie-

tur non fit filius demsonis , fed illius

.

rem íemen (ufcgptum utero

hmf'm':, cujus eff. femen acceptum,

id

f«

[l*

^ARTICULUS Il .

[-

hn Zfnugeli ver? fint in loco,& per quid

v

(s

aC

confhituantur in loco formaliter ?

j

$.

I.

01

Ræäï;t. Indubïcät'um.,

diabolo, - 7.31;. &. Rapba&? relega-

d*

habetur ab omuibus,

vit demorium in defirtum.

Iten&

. quodAangelialiquo mo-

malerum Ahg:larum locus nom am-

5

r

do fiat in loco confti-

UH

plius eff. inventus in Celo , Zpocalyp.

Qe

tuti.

Ita Sac. Script. Matth.

€ap. 12.

Neque adduci poteft

cap. Y7. Damonium exibat äcorpa-

convincens ratio, cur Angell

[4

re , & 25. Diftedite à me maledithi

non poffint dici in aliquo loco

f

Ü

in igntm atermnm , qui paratus eft

veré &

proprié contlituti ; fi

3

enim

2

62.

Difputatio II. Articulus It $ I |

qu

conféquenter- Angeli non po(z

enim aliquid ob(taret , foret in-

tiC

corporeitas & fpiritualitas An-

funt effe in hoc univerfo tan-

fi

quamloco violento, quia vio-

eli s incorporeitas autem G

p

fpiritualitas. Angelorum obfta-

lentum eft id, quod provenita

ali

ab extrinfeco nullam vim con-

re nequit ; nam licét DEUS fit

Toi

fpiritualiffimus, tamen eft füb-

ferente- paffo,, id' eft, ut pat-

füm. refiftat , fed. neque locus

flantialiter & localiter pr&fens.

omnibus per operationem crea-

corporeus, neque corpus ipfum,,

tivam aut Confervativam 5 item.

Circa: quod operatur Angelus;,

DEUS eft przfens omnibus. re-

refiftit Angelo: ;; confequentert

Angelus nequit dici veré conftie

bus. per effentiam, aut poten-

tjam, uti oftend, i» traii. de»

tutus inloco naturali, aut vio-

DEO: H«o ;; confequenter etiam

lento. .Refp. Angelos à S. D.

fpiritualitas Angelorum obftare

infer; cit. dici quantos: non: qui-

dem. quantitate molis ,. feu. ex-

nequit, quó minüs dicantura

con(tituti veré in. loco: ;; idem:

tenfioniscorporez ; fed'quanti-

ft

videre eft im anima: rationali ,.

tate virtutis, id eft, quantitate

qux non obflante füa: fpirituali-

operationis ; unde in hoc uni-

cd

tate: eft. przíens. corport infor-

verfo. fublunari: dicuntur. effe

N

mato; unde Angelus obtinens:

tanquam.in loco naturali, quia

W

Jocum medium ( eft enim infe-

operationibus Angelorum om-.

p

rior DEO , & fuperioranimi ra-

nia corpora, circaque füos pro»

vionali.) poterit effe fabftantiali:

ducunt effe&us, connaturali-

q

Á

ter pra(ensloco extenfo & cor-

ter obediunt ; per quidnam au-

(4

tem Angeli dicantur conftitutt

poreo;Neque juvaret;fi diceres:

d!l

corpus. adzquaté dividitur. im

in loco. violento,, ex fequenti-

naturalem , & violentum : fed.

bus colligendum veniet : neque

?

&

Angeli non fünt in. loco. natu-

juvaret, (i diceres ulterius; An-

rali ,. intellige in- hoc univerfo:

gelus nequit effe. in cempore...

"n

noftro.velut in menfura, quam-

li

fublunari, cüm: hoc fit corpo-

reum. & quantum ;; Angeli au-

vis. in . tempore aliquid opere-

W

3

tem corporé & quantitare ca-

tur; ergo etiam propter fuam:

zeant ;; non: etiam. in; loco. vio-

fpiritualitatem non poteft effe

p

(t

Jento, quiaid, per quod Ange-

inloconoftro, feu fpatio extere

los.flatuemus formaliter. in.lo-.

no & corporeo , licét aliquid: im

[

f

co. conítitui, eft operatio con-

eo operetur. — Refp. difparem.

paturalis. fabflantiz: Angelicz,

rationemin.eo confiftere, quód:

q

h

& non difconveniens: corpori;,

Angelus non: habeat proprium:

circa quod: Angelus: operatur ;;

It

lïo.;:;umz que.ribremä noítró ; síc-.

que

AnAngeli veré fint in loco, &c.

63

que geccffanö debeat effe inIpa-

ideó nequit menfurari tempo-

pof-

i

tio imaginario ratione fuz fub-

re; aliàs tempus foret füperius

VI0-

flantiz, vel in loco corporeo

evo, & illud menfurando con-

tineret.,

n

per quantitatem vircutis , velut

Jam füppofito quod

COTl«

alia corpora per quantitatem

Angeli veré fint inloco , quzri-

molis; Íortitur tamen Angelus

r

tur, per quidnam Angeh for-

)CUS.

propriam durationem tempore

maliter in loco conültuantun

upcnorem, nempe xvum, &

Qarc üt.

«'Jm,

lus,

ES

ntt

SII

nili

CONCLUSIO s aR

vio

D.

Ngelus nequu: eífe in loco

de.

Præterea infev. quafl. 76.

qu.

immediaté, & formaliter

qe

art. 6. 4d 3. dicit, quod fub/lan:i.c

. perfuam fübftantiam. Ita

jþzrttualzs, qua wnitur corpori fé-

fitle

tate

fentio contra Scor. i» 2. diff. ».

lum wtmotor, wxitur ei per poten-

queft. 6. Molinam, Suarez, Ca-

tiam ( mrtutem j&d anima intel.

fit-

die

cheran. Àic cap.5. j 2, aliósque

letliva corperi unituv wt forma per

RR. cüm S.D. /ic quaff. g 1. ar1.2

fuam effentiam , adminiftrat tamew

;ula

in corp. dicente ». Per appl:cdtxa-

ym.

ipfum , C* movet per (uam poten-

em igitur wirtutis Anpelica ad ali-

tiam (j virtutem : prob.

oncl.

Jto»

quem loeum qualxtercunquc dicitwr

rat, PerllludAngelusxmmcdla—

al

Pild

dengelus effe i loco corporeo, cf- fe-

té formaliter conü:tuxtur in los

cundum boc patet , quod non oportet

co , quod eft proxima ratio con-

tüt

ptl

dicere, quod Angelms commen]urc-

tingendi varmbllutcrlocum. fed

zur loco, vel quod babeat fitum im

hzc nequit eífe fübftantia An-

que

continuo ; boc emim convenit corpo-

Àtr

geli ex fe ipfaimmediaté ; ergo

vi lecato , prout eff quantum , quan-

hzc AÁngelum nequit formali-

to»

1itate dimenliva ; fimiliter. etiam

ter & immediaté conftituere in

amæ

won oportet propter boc , quad conti-

loco, íed tantüm radicaliter &

2

ncatr. à loco ; nam fub]ianna in-

rcmotä, in quantum eít radix

m

corporea fua virtutecontingens vem

operationis, & virtutis Ange-

d

corpoream continet :pfam » ( »on

licee.

Maj. pat.quia cüm Ange-

t

continetur ab €4j anima enim e[! in

lus non fit utíque ficuc DEUS,

n

COrpore ,

«t continens Q non Wi

fed modó in majori,

; modó in

en

contenta ; &b fimiliter dngelui dici-

minoriloco, id debet Angelum

Qd

per effe in loco corporeo »on ut con-

lmmedlatö & formaliter confti-

jtt

tentumo , féd ut continens aliquo mo-

tuere in loco, quod eft ratio

i

: pro-

t

64

üifp'utatio II.'Artïcuïuslü*-"s*'n' |

ul

&ionem voluntatis fin& operá-

yroxima contingendi vafrwiaBili-

rior

ter locum. — Min. oftend. fub-

tione virtualiter transeuntez.

fit t

Sed contra eft L. vel Adverf. per

ftantia Angeli fecundüm fe eft

«n

omninó invariabilis , cüm in fe

il'am diverfam applicationem

voluntatis intelligunt conditio-

fit femper una acindivifibilis,vel

ind

ejusdem rationis. ergo. Confir.

nem aliquam , veloperationem

flar

Angeli ? fi primum, mon affi-

quamvis fübftantia Angelica in

(ii

füa perfeCtione effentiali limites

'guant rationem formalem, per

habeat, & certos gradus, (icut

uam Angelus conítituatur in

jor

pat

uzlibet alia creatura, non ta-

loco; (ifecundum, tuncinten-

Qu

men in ordine ad locum eít

tum füum non probant, fed po-

Wfi

determinata, cüm ejus conta-

tiüs in fententiam noftram inci-

d

&us & prafentia localis ic quid

dunt.

Contra eft IIL.. Remota

&

accidentaliter conveniens, ac

applicatione voluntatis: rema-

roinde variabiliter Angelus

net fubftantia Angeli fecundüm

fe indifferens ad effendum in.

to

modó in majori, modó in mi-

li

nori loco poteft conftitui : fed

majori, vel minori loco, velut

concedunt Adverf. ergo etiam

fubftantia Angelicá fecundiüm

fe ipfum eft incapax variationis,

habetur talis indifferentia pofita

diverfa applicatione voluntatis.

utpoté indivifibilis ; ergo ne-

quit effe ratio formalis tangendi

Confeq. prob. pofita fola appli-

variabiliter locum.

catione caufz indifferentis ne-

.

Dices : Angelus qui

dem prz-

quit hàberi determinatus effe-

n

eisé fecundüm füam fubftan-

&us ; ergo fi Angeli fübftantia

tiam confideratus eft indiffe-

fecundüm fe ante omner appli-

gens ad effendum in majori vel

cationem, & di&tamen eft in-

differens, etiam hácpofità non

)

minoriloco , ifta autem indiffe-

rentia tollitür per applicatio-

erit determinata ad effendum

inmajori vel minoriloco. Ant.

nem voluntatis, aut diverfum

äh

di&tamen pra&icum, ficut ani-

oftend. fola applicatio caufze

non confert illi diverífum moe

;

y

ma noftra rationalis cum fola di-

verütate difpofitionis ex parte

d

um operandi , uti patet in for-

ma indifferenti ad dealbandutn,

«

corporis per feipfam immediate

mmodó informat majus, mod

vel. denigrandum ; quamvis

enim applicetur, tamen adhuc

n

minus corpus , quamvis in fe fit

mianet indifferens & fine influ-

fo

invariabilis, fpiricualis & indi-

xu determinato ad deslbandum

f€1

vifibilis. Ergo Angelus poteft

u

effe in majori, vel minoti loco

potiüs, quàm denigrandum...

C*'*?-

per folam applicationem, &ele-

Katio à prioti eff hazc: appli

tlo

An Angeli veré fint in loco, &c.

65

t

tio fupponit naturam causæ &

rem;idem et:am fentio de Cor-

&

non immautat illam, cüm. non

pore Chrllh ; quód cüm fiat ex

pt

fit ratio operandi , vel produ-

hoc & tanto pane, nequit indif.

nem

cendi effe&um ; ergo (i caufa

ferenter eífe fub minoribus (pe-

ItlQ

eft indifferens, non tollit illius

Ciebus, aut pane minori; econ-

nem

md:ff'crennam, & relinquit füb-

tra Angelus pofito tanto vel

aff-

ftantiam Angelifecundüm fe in-

tantó loco ex íe eft indifferens

dicferentem ad effendum in ma-

per

ad effendum. pro libitu in me-

tIn

jori, vel minori loco. . Ex his

dietate illius loci; quare ad de-

patet dlfpantas ad id, quod di-

terminatum contactum cum.,

(f

jun

&um fuit de anima rationali;

tanto & non majori loco non

unio enim illius cam corpore

fafficit. fola applicatio, fed re-

il

10tà

cít naturalis ; quare pofitá hác

quiritur aliquid per modum ra-

II«

& non aliá difpofitione ex parte

tionis formahs con(iftentis in

matenæ, neceffarió informato

dum

operatione Anoeh virtualiter

fl

totam illam materiam , nec pro

trmfcuntc.

libitu pocc& informare mino-

elut

J«

CONCL[ISIO II

oíita

at5

Atlo fbrmalls conftituer-

dicitur ahqmd refuïtans ex ad-

j

di Angelum in.loco non

jacentía locati ad locum ; unde

nt

(fe,

eft ubi intrinfecum, vel

fecundüm diverfum modum—.

modus unionis ad corpus per

tangendi locum refultat diver-

mflä

liberam Angeli voluntatem..

füm ubi, vel definitivum, fifit

PP'

oduéctus. .

Ita fentio. contra

contaétus virtutis , vel cu'cum.

E

är

Kamperg. 5b queff. 8. art. 1.

fcriptivum, fi fit conta&tus mo-

non

& Vafquez bic difp. 118. cap. 7.

lis; ergo predidium ubi jam.,

jum

aliósque RR. Prob. Concl. rat.

præfuppomt locum conta&um.

Ànt.

Prafentia,. vel ubi locativum..

Confirmat. I. Illa eff ratio for-

ul

jm præfuppomt rationem for-

malis locandi Angelum, per

mo

füt«

malem locandig.ergo nequit

,quam Angelus dicitur contin-

eíTe ratio- formalis conftituendi

"Bere locum, vel uniri loco : fed

luifly

Angelum» inloco. . Ant. prob.

gvis

ratio formalis locandl eft ratio

przeisé intelle&to ubi Angelus

non dicitur uniri loco , fed j jam

huc

formalis contipgendi. locum..,

ünitus ; 'ergo. Min. prob. par-

yfu«

fed

tim quia ubi, feu forma ubicati-

rafentia , vel predictum

um

ubi jam : fuppomt locum con-

va.relültat. ad contadtum, five

ff

saätum ; ergo. Min, o&cnd ,ubi

ad unionem cum loco; partim

licà:

has

quia

)

66

: Dïfp.utatio II -Articulpiäïll.ï $ .-?I-VVIL* É

gelum, qïp"ïä?äü-'oäei?atïo nemte-

quía Eofma'uïbïciat'ïv'aï*iktiipoiit*af

fo

felationem indiftantiz ad lo-

quireretür przevia fimultas cum

cum; ergo nequit inrelligi non

paífo : fed haüc non falvat, aut.

di

non evincit modus unionis; et-

lo

fappofita re locata indiftante in

"

loco, confequenter non dat, fed

go ex eadem fimultate non re-

& infertur, Angelum conftitui.

Q

'fapponit unionem ; obfervan-

lt

dum híc occürrit, quód inter

inloco per illum modum unio-

Jocatum definitivé, & locatum

1

nis, qui prezcederet operatia-

ip

r

nem virtualiter tranfeuntem:

fe

Cï;

cumífcriptivé hoc. palmare»

tü

crimen intercedat: illud ut-

Prob. min. hic modus uaionis

in eadem Sententia Vafquezii,

poté dittans à loco diítantià

W

quantitativà debet tollere di-

refultat ad operationem Ange-

i

ftantiam per approximationem

licam: atqui hzc'operatio ne-

e

quantitatis, antequam intelli-

quit effe puté immanens in An-

n :

gatur operari in loco; hoc au-

gelo, (ed tranfiens ad paffum;

ergo ante omnem operationetm

fe

tem , quale eft Angelus, diftans

t

folà diftantià virtutis petit fo-

Angeli prdi&us modus unio-

.]am applicationem virtutis ad

nis non (alvat, aut convincit.,

ü

previam fimultatem cum paffo:

hi

tollendam diftantiam füi à lo-

D

co; & ideó non requiritur ne.

Min. prob. modas ille unionis

ceffarió duplex forma, ficut ad

nequit prodüci in Angelo foli-

u

at

locatum quantitativum quanti-

tarié, five feorfim füumpto, cum

tas molis, ejusdémque approxi-

fit quidam nexus utrümque..

uniens; ergo operatio produ-

Ir

/

matio defideratur. . |Confir. IT.

modus ubionis (preter hoc,

&iva illius non eft'puré imma-

g

D

quód cum noftris Thomift, in.,

nens, fed virtualiter tranfiens

d

I

T

vatt. de Incarn. Rejecerim fpe-

ad paffüm. Hoc argumentum

Cialiter omnes modos) & non

unacum omnibus przcedenti-

Íh

bus impugnat Vafquezium cif.

lu

operatio virtualiter tranfiens

o d urce t

ü

eet Formalis táie IoeapdiAn:

h

s d pyare r g g v 0

t

C

tueädi'[Aügelum Aïnr l&/cd debet

f

TO Atio formalis prosimia :

,. conftiruendi Angelum in

effe ita elevata, ut per illam An-

D

^** loco eft operatio virtua-

'elus poffit (ecundüm (uum be-

il

fiter tranfiens: ita S. Dodt. cir.

neplacitum fe ab omni loco ab-

d

in Coscl 1. Prob. Concluf. Ra-

folvere : fed hoc tantüm con-

C

g vite

Ü

do forralis proxifna/ confti-

venit oþeration? Angslic

: " än,ängeüïvcrä, fintinloco, &c.

67

j

tualiter. tl,ran:feuh.»si;;u ergo ratio

immortales, longé. pcrfe&ïofeä

Cum

animabus rationalibus ;non.,

formalis. proxima, & imme-

E

diatà conflituendi Angelum in

fübordinantur loco corporeo,

&t«

fed. potiüs loco corporeo uniti

loco erit operatio virtualiter,

fe

tranfiens.... Min. puto certam,

eum fibi fübordinant. Confeq.

quia illud quod tribuit Angelo

probat. Major eft connexio for-

J

10*

jca e(Ie in loco, ut fimul fit ratio

maz cum materia, quàm rei lo-

ti»

ipfum abfolvendi ab omni loco

cabilis cum loco; ergo fianima

: 2

fecundüm proprium beneplaci-

rationalis poteft abíolvi à mae

n

tum, debet effe aliquid liberum,

teria & toto corpore, nec un»

eri

& talis naturz , ut poffit adeffe,

quam illi fübordinatur, etiam à

vel abe(fe ab Angelo , quando

fortiori fübítantía Angel:za lo-

d

1

voluerit: fed fübftantia Angeli

cabilis poterit abíolvi ab omni

Àt:

eft aliquid omninó neceffarium,

loco, neque loco fübordinari,

nec poteít Angelus eà fpoliari

fed potiüs .per applicationem

;

jl

fecundüm füum beneplacitum ;

virtutis fibi fubordinare locum,

econtra operatio virtualiter..,

Confirmat. S. Do&. jam eir. bie

tig«

:ka

tranfiens liberé Angelo conve-

que[t. $ 2. art. 1. in Corpore expref-

(fo

nit, illàmqueAngelus poteft po-

sé dicit: Qwod [ubfl antia incorpo-

Jiís

nere aut fufpendere; ergo. Maj.

rt4 a virtute Contingens ren cor-

l-

prob. Angelus poteft fe ipfum

poream, contincat ip[am,Cy non con-

um

abíolvere ab omni loco fecun-

tineatur ab ea5 anivia euim eft. in

J

düm fuum beneplacitum 5 ergo

corpore Ht Continens, Cj non tst con-

ratio formalis conftituendi An-

di-

tenia ; &f [imiliter Angelus dicitur

1«

gelum in loco, debet «ffe ita..

effe in loco. corporeo non st conten-

elevata, ut etiam illi poífit effe

tum , (éd ut continens aliquo moda,

eni

u

ratio fe abíolvendi ab omni lo-

unde quód de anima afferit Gre-

lo. Ant.prob. perfecta forma

gor. Nyff. in Tratt. de dnima hís

ii

a'f '

fubítantialis nempe anima ra-

Verbis ( veque eff in corpore ut in

tionalis, hoc ipío, quàd fit talis,

vafe, fed cerpus potiutin ea ) etiam

non obligarur corpori, ut con-

dici poteft de Angelo cuilibet

tinuo illud informet, & vivifi-

corpori unito, illum fcilicet eí-

fe in loco non ut contentum,

cet, (ed poteftab illo abíolvi,aut

feparari , & dum unitur corpori

fed prout continet locum: Ex

t

non fübordinatur illi, fed potiüs

his jam (ic argumentor. Ange-

AU

illud (ibi fübordinat. vivifican-

lus non eft in loco connaturali

p

do & regendo omnes partes

quafi ab-eo contentus, fed po-

1»

n

corporis ; ergo etiam Angeli

uiüs ut continens illum : atqui i

effet in illo per fuam fübítan-

(it»

tgnqpan;fub&antiæ completa,

I a

u)

tiam,

/

p

68

Difputstio II. Articufus Tf. 8 IT. &c II

ttam, vel ubí mtrmfecum vel

pl!catlvä illi fuberdmando paf

modum unionis, non veró pet

fam; ergo operatio virtualitat-

tranífíens manet formaiis ratio

operationem, effet ín ilio ut..

contentus, non. utcontmens,

occupandi variabiliter locum. "

Confeq. conftat, quia formalis

nam Angelus dicitur continere

locum non formaliter ; aut ma-

tatio fübordinandi Angelo paf-

terialiter, fed effc&xvä ergo

füm, eft eciam ratio Fom alisil--

Aaogelus non eft in loco per

Iud occupandi variabiliter, fci«-

Ti

füam fübfítantiam, vel ubi in-

licet cum dominio , & fuperio-

[

rmfecum, vel modum unio-

ritate, quod e(t pro fua liberta-

fot

nis , (ed per folam operationem

te modó majus modó minus.

in

formahcer immanentem, & vrr-

Oftend. antec. Angelus non eft

g

tualiter tranfeuntem.

in loco: commenfuratwä, &

W

Dices: Formalis ratio locan-

per modum contenti, fed con«

e«

di debet intrinfecé Fub)c&zrx in

tinentis; ergo rede falvatur.«,

n

re locata, &excrmfecä tantüm

operationem illius non effe in .

e

fe habere ad locum, fi vehmus

Angelo (übje&ive, & nihilomi-

CO

in locato falvare pfï'e&um for-

nuüs conflituere illam in. loco

l

malem , üti patet in quantitate

applicativé illi. fubordinando

"

per quam corpus eft in loco:

patfum.

Confcq prob. Ideó

&

atqui operatio virtualiter tran-

formalis ratio locandi requiri-

p

fiens non fübjedatur intrinfecé

tur ut (it in locato circumícri-

i

inre locata, fcilicet Angelo, fed

ptxvö (En drfparttatcm de quan-

l

in paffo, nempé in corpore vel

titate, quz )uxta primam Md].

H

loco, in quo Angelus producit

debet ! fub)e&arx in locato ) quia

p

effe&tum ; ergo operatio vir-

locatum conftituitin loco pa(fi- -

Wt

tualiter tranfiens nequit effe ra-

vé per modum contenti; ergo

L:

tio formalis locandi Angelum.

(i Angelus, uti jam Q/Zend. in 1o-'

Refp. I. operationem tanquam

co non eft paffive, fed a&tivé per

Y

rationem formalem locandi de-

modum füperioris & continen--

bere effe in Angelo formaliter,

tis, füfficit operationem effe illi:

quatenus eft a&tio formaliter

ráationem agendi, vel conftitue--

immanens: Refp.Il. Quamvis

reeum agentem , licet intriníe-

L m

operatio virtualiter . cranfiens

cé non fub)e&ctur ia Angclo,

—

Go

fübje&etur in paffo, tamen An-

fcd in paffo.

-

gelum confhtuxt operantcm ap-

$. Ul

$PO 4 $—— £5»o

-

An Angceli ?erö'—üht in lö*cq, &c.)

ó9

y

pif

litag

2 r

atio

üm,

- .ïälja»untzgr *O&jeäiana.*'

vilis

Biic. 1. Angeli poffant effz

tiendum eft dc-anfmabus. par-

pf

5il.

' in locis fine ulla opera-

vulorum fineBaptismo mortuo-

tione; ergo operatio for-

rum , qu£ in limbo detinentur,

6

maliter immanens, & virtuali-

to

& tamen nulla poteft adduci

ter tranfiens nequit dici ratio

adio tranfiens, quam animz

U

formalis conftitaendi Angelum

parvulorum ponerent. IV. Ex

1U5,

inloco. Ant. prob. omnesAn-

S. Script. conftat, Angelos Cu-

|elt

geli fünt creati in Coelo Empy-

ftodes ordinarié przíentes e(fz

reo , velut in diff. r. oftesd, & ia

Otle

illis, quiillorum curz commit(li

€o exiftunt Beati fine ulla ope-

fünt, eósque femper comitari :

Lj

ratione tranfeunte

3

.

Angeli

fed eft imperceptibile , quàd

L

enim nihil poffunt operari in..

Angeli continuá quàdam a&io-

itiu

corpora nifi per motum 1loca-

ne nunquam interruptá in clien-

C0

lem ; Cocdlum autem. Empy-

tesfuos agant; erpolocalis eo-

do

reum non poteít moveri ab An-

rum przíentia non fundatur in

eb

gelis motulocali, cüm fit cor-

operatione virtualiter tranfeun-

ir'i-'

pus immobile, neque ulla a&tio

te. Refíp.adL. Quód Anuge-

I]e

tranfiens affignari poteft ; ergo.

li poflint exercere opera:io-

l[ll'

II. Dzmones fünt alligati igni

nes in Coelo Empyreo , pro-

"

infernali : fed in inferno-non

ducendo nempé aliquas qàli-

Jl

poffunt agere in flammas ignis,

tates non quidem alterativa;,

f

imó potiüs ab illis patiuntur;

fed perfe&ivas; unde in Coclo

ergo faltem Angeli mali exi-

producunt. perfe&tifimum lu-

gO

ftunt in loco fine operatione.,

men, per quod Coelum vel ma-

a

virtualiter tranfeunte. III. Ani-

ximé illuftratur: audi S. D. is

m SS. PP.in Veteri Te(lamen-

n-

1. diff. 37. quafl . 3. art. 1. incorp.

j

to defcendebant in limbum tan-

dicentem, his verbis : Zszelus

o

juam in locum fuum, illuc de-

eft. in loco , i quantum operatur clr-

4

ferebantur per Angelos, ve-

ca aliquod corpus, vel motum, vel

lut dicitur de anima Lazari

lumen , vel aliud bujusmodi ; qu^d

& tamen afferi nequit, animas

ef? conforme Sae. Script. AH. 1.

PP.aliquam operationem exer-

ubi dicitur , Auselus Damini ad[li-

cuiffe in locum five limbum , in

tit , C lumenvefulfit in babitaculo;

quo usque ad adventum Chrifti

unde (i de Beatis Zpoc. cap. 3 t.

fuére detentz ; idem euiam fen-

dicitur, quód afferant gloriam

l 5

&

PA

79

- Difputatio i;. Articalus II $. n

putni

"«Si.honorcmf,:idmpalfïtef affirma- rali, fed ipfis vio!ento'.;-ad'eö*-

m

ti poterit de Angelis, quód vel

que potiüs detineri in iaferno

per paffionem, quia abigue in-

um

novam ibi producendo lucem,

tnm

vel intendendo illam gloriofiffi-

. fernali (uti preter alia videbi-

mam efficiant illius Beate ur-

. mus de poenis demonum ) pa-

gl

bis manfionem: Neque obfta-

tiuntur impedimentum , vel fi-

inby

xet, fidiceres : Coelum Empy-

flentiam füarum. operationum

licals

reum fedes Beatorum, & fupre- . connaturalium ; nos autem non

ma Qm(niumkSphæra-fuit' ab ini- loquimur deloco violento, fed

opet

deloco connaturali, in quo An-

feur

tio productum cum omni clari-

tatelucis; ergo gratis & non..

- gelosdicimus formaliter confti-

fíe

tüi per operationem virtuali-

&

fine rifu dicitur ,. quod Angeli

Ad III. di-

LA

vel novam, vel continub ma-

ter tranfeuntem.

jorem claritatem lucis in Coelo

co, animas SS. PP. inlimbo de-

£0

roducant.

zi

Refp.I. Indiredté

tentas à limbo tanquam loco

retorq. non dicitur gratis, &

aliquid pati nonnifi per viólen-

Ár

9)

cum rifü , ut putat Cacheranus

tiam ; non fecundüm cónnatu-

fip.cit. quód. Angeli inferiores

ralitatem , per quam potiüs exi«

tti

ab initio creationis fint produ-

gerent effe in loco ratione cu-

a

In

&i cum omni claritate intelle-

jusdam operationis ; idem etiam

&uáli, & nihilominus, à füpe-

fentiendum eft de animabus

Q

m1

rioribus Angelis magis illumi-

parvulorum fine Baptismo mor-

nentur; ergo etíam non gratis

tüorum, quóàd in limbo quafi

l

in loco violento paífivé deti-

& cum rifu refpondemus , di-

cendo, quód Colum Empy-

neantur ; quod concernit An-

reum ab initio cum perfecta cla-

gelos Cuftodes, dico illos fem-

ritate productum poffit adhuc

per circa nos operari vel con-

ab Angelis magis & magis illu-

- firingendoimaginationem, vel

minari , feu quód Angeli actua-

. fuggerendo bonas cogitationes,

liter producant majorem clari-

vel impediendo nociva 5. ficut

tatem lucis Cocleftis... Refp. II.

enim infinita fermé nos exfpe-

dire&te difting. ant, Coslum Em-

&ant pericula, ita quafi conti-

?

(X i lm " qco ÀD« N

vreum fuit ab initio cum ome

nuz &infinitz fünt actiones,

ni claritate lucis fibi debità pro-

quasAngeli boni circanos exer-

du&tum, conc. fibi non debità

cent; quapndo autem nihil ope-

rantur, tunc folummodo hae

neg.ant. & confeq. . Ad H. di-

co, demones effe alligatos igni

bent przfentiam ordinis, velut

afferit S. D. infer. qwaf]: 1 13. art.

infernali, & detineri in inferno

nontanquam m loco connatu-

6. ad 3 u*bïs verbís: Zingelu

* d

b'fät:

p

7

iMb dEKONE —

Idej.

interdum . fellnqudt bomniztem loco ,

indiftantia à Joco, wsbi eft An-

etno

»on tamen dertlinquit enmy, quan-

gelus, tunc gratis admittimus;

É n«

ihm ad effatum cuffodie ,. quia.,

Angelam per fuam fübftanti

:

lebi

"

^

Qu

etiam , dum eff m Colo cognofcit ,

inloco conftitui.

quid circa bominem agatnur , neque

— Objic. HI, Si operati

o Aügef-

j 6

indiget moratemporis, — Ad motum

li virtualiter tranfiens effet ratie

g

non

localem , féd L atim poteft adeffe.

formalis Angelum con(tituendi

Objic. II. Si Angelus per

in loco, tunc Angelus movens

.fed

operationem virtualiter tran-

àn

primam fphzram effet in totaa

feuntem exi(teret in loco, cunc

illa fphxra tanquam in loco,

li

fi ceffaret ab omni operátione,

quia agit in cotam illam fphe-

"

d-

& vellet tantüm contemplati ,

ram : fed hzec fequela admitti

&ffet nullibi: fed hoc videtur ine

nonpoteft; ergo. II. Opera-

dCf

conveniens , aut ab(íürdum.. ;

ri inaliquo loco non e(t proprié

0C

ergo.

Min. prob. fab(tantias

effe in loco ; nam fol non dici-

d-

Angeliactuexi(tens, nec tamen

tur effe proprié in vifíceribus

(«

operans ad extra eft finita ac li«

terrz , fed tantüm in Coelo,

Yie

tnitata : fed quod habet effe fi-

quamvis intra vifcera terra

du

nitum, aclimitatum, & exi(tit

operetur producendo aurum,

im

in rerum natura, debet effe ali-

ceteráque metalla; ergo. Refp.

us

cubi, feu in loco aliquo deter-

adI. Neg. fequel. maj. quianoa

-

minato; ergo fubítantia Ange-

