fieri per fpecies ejusdem fpeciei

gnofcuntneceffarió diftinguun-

DEUM primarió reprafentan-

tur fpecie, quia illarum objecta

tes, & non per EfTentias Ange-

primaria fpecie effentiali diffe-

lorum, veluti intendunt Tho-

runt, qualia fünt Effentie An-

mifte. XConfequenter poterit

gelorum, velut in preced., dixi-

*

dari cognitio naturalis quiddi-

L

tativa, per fpeciem DEI tantüm

Urgebis: Si

getspatibife

quidditativam. — Confeq.patet,

Angelus non produceretur à

quia fi illz cognitiones per Ef-

DEO, & haberet eandem Effen-

fentias Angelorum , & non per

tiam , quàm modó habet, foret

fpecies fierent, ficut illz Effen-

tam perfedia fimilitudo DEI,

tiz juxta Tbomiftas differunt»

veluti nunc eft: fed tunc non»

fpecie, ita & differrent cogni-

manuduceret intelle£tum ip(ius

tiones DEI. Ant. prob. Sicut

in cognitionem naturalem DEI

4

Beatitudo fupernaturslis Ange-

*

er modum fpeciei intelligibi-

lorum confiftens in vifione Bea-

iss ergo Angelus indigeret..

tifica non diftinguitur fpecíeo,

fpecie quidditativa faperaddita

ita neque illorum Beatitudo na-

ad cógnofcendum DEum. Min.:

turalis confiftens in cognitione

prob. in illo cafu magls affimi-

naturali, quà ex viribus nature

laretur aliis Angelis quàm Dzo,

cognolcunt DEU M. -

Refp.

quia cum illis univocé, cum..

neg. ant. ad probat. affigno di-

DEO autem tantüm analogicé

fparem rationem de Beatitudi-

conveniret : fed effentia illius

ne füpernaturali, & naturali

Angeli non reprzfentaret alios

Angelorum; Illa enim in om-

Angelos; ergó multó minüs

nibus Angelis eft ejusdem fpe-

DEUM. Relp. In hàc circum-

üantia illum Angelum non effe

ciel , quia.habet-idcm- objeàum

Q3

fab-

126 leputatxo Ht ArtxcuïusV QI &If

(hb&anr,xam àk DEO- pamcma- lEIad füi creztionemy eszægwns

tam ,

neque effe&um. DEI;

vircutem infinitam per EHen«

adcd)quc fubftaniiam non poffc

tiàm, rectà à pofterióri per mo-

defervire ad cognitionem DEI

dum medii Effentia Angeli in.z

fecundüm przdicata propria.. cognitionem naturalem perfe-

ipfius; defervit tamen defadó, &ionem DEI manuduacre po»

4

*

qu:a ex €o,. quod fi it cä'e&'us teft.

3

ARTICULUS V

.An Ange& natumlzte*r cagna/äant

tll?"/f.

N

5.

L

Ræmmt. Futura alia di-

pfis, & alia ; Denique futura..

cuptur neceffaria, alia

meré contmgenma vocamus il-

contmgenm 5 illa. mnt',

la, qugz velà caufa libera , vel

uz à caufis naturali-

neceífaria impedibili tameb perr

läus procedunt, & in duplici

cau(am fecundam liberam pto-

differentia. conftituuntur ;. alia

cedunt; de his procedit qua-

enim funt,qux à.caufa naturall&

flio; ap. Angeli nataraliter illa.s

neceffaria. lmpedxbxlx tamen.per

cognofcant, Angeli enim. .ab:

aliam caufam créatam lxberam

initio-creationis habent fpecles«

proveniunc, velut e(t calefactio

fibi infüfas circa hxc futuras

futuraab hoc igne, fi ab homine

quare etiam videntur ea reprae

non fübtrahatur combuftibilis

fentari.in fpeciebusinfulis, síc-

Similiter fructus terrz funt fu-

que ab Angelis cognofci ; &. li-

turi dependenter à caufa necef-

cét. dicatur ob defe&tum exi-

faria, impediri tamen ab homine

üentlæ,ga ab Angelis non poffc

poffunt,. (i fegetes comboran-

cognofci.intuitive , faltem nomn

tur, vel aliter deftruantur ; Hzc

videtur negandu-n effe, quód:

inter futura contingentia nu-

Angeli abílractivé talia futura

merantur j alia funt futura ne-

cognofcant ;.nam pofita fpecie;

ceffaria, qua à. caü(is neceffa-

& mtci!c&u expedito ponuntur

riis, & inimpedibilibus peraliam

fufficienuia. principia ad: cogno-

cau(am íecundam proveniunt ;

fcendum ob)e&um juxta meri-

Kta (c habet. ortus Solis, Ecly-

tum ftatüs , in quo mpentu:g

^

,

)

An Angeh naturalx,tcr cognofcäïït f'utura.

127

Angelus fi ergó admïctxtur il--

mfcüet: 1llud m:tmc:vä non exi-

lorum fpecies, videtur etiam..

ftente veró ab&ra&xvä fem per

&dmittenda cogmtæ illorum .

tamen ccrto, Cur ergó fpecies,

faltem ab(tractiva,cujus viden- -

quam modó habet Angelus de

futuro hoc non exiftente non

^tut -capacia , -eó vel maximé,

quód eorum veritas determi-

deberet illud reprefentare, ut

naté fümpta fit aliquod crea-

Angelus faltem «abítra&ivé fed

tum, & confequenter lumini

certam cognmonem de futuro

creàto proportionata ac debi- -

contingenti habere poffit 2 Hoc

ta; Videmus enim, quódIma-

Przmiísó fit

go Cæfans eodem cxzücnte mae

SII

CONCL[[SIO l.

23

Ngeh certö cogno[um fu- .

fed ex hoc, & quadam alia cer-

A

tura neceífaria, que à.

ta aeris lntemperxc qüæ nom

caufía fecunda nece!ïarla,

; perfe , fed peraccidens cum tali

& per nullam caufam creatam

influxu conjunguntur j ergo

liberam impedibili procedunt.

Angelus non cogno(crt certó

Prob. Concl. rat.. Angelus co-

omnxafutura, quzà cauüs na-

gnofcit hu;usmodl caufas effe»

turalibus in impedibilibus pro-

nece(farias , earümque applica-

veniünt.

Ant.prob. Talia fu-

tiónem ad producendos fuos ef-

tura cafü & peraccidens ponun-

fe&us non dependere ab alia tur, quia illorum caufie perac-

cauía fecunda lxbera, À qua pof

cidens conjunguntur 5 .unde.,

fent impediri; ergó certó & in-

"communiter inter futura con-

fallibiliter cognofcit illas caufas

tingentía numerantur: fed in-

produ&uras funos effe&us, nifi -

telle&us Angelicus virtute pro«

aàfolo DEO impediantur ; ne-

pria illa futura non certó co-

que obftaret, (i diceres : "effe-

gnofcit, quz contingenter aut

&us, procedentes à

à pluribus

cafü ponuntur, uti pat. ex Cexcl,

cauf(is naturalibus , quenon per-

fé. ergo non. cognofc1c certó

fe , fed per accidens conjungun-.

futura, que à

à pluribus caufig

»

1

tur, non cngnofcuntur certó

per accidens inter (e conjunctis

ab Angelis; intellige;futurz plu-

ponuntur. Refp. neg. ant. illa

viv fanguinis, quz àfolo a(tro-

enim futura certó cognofcun—

mum influxu non proveaiunt,

tur ab Angehs, quia certó co»

t

M

gno-

128 lepufatmnï Artmuiusv 5 I M.

gnof c-ünäþl*urös 'ïï'Iïa-'s 'caufas tali

in fuis caufis.. . Aä proB. apt

determinaro tempore inter feef-

dico, illa futura dici contingen-

fe conjungendas, & tali materiz

ter, & cafü ponirefpectu hujus

&pplicandas, cüm earum appli-

caufz, cui per 2ccidens alia cone

catio non dependeat ab aliqua

jungitur; ideóque inunica caue

cau(a fecunda libera, à qua pof-

fanon fünt certó cognoícibilia,

fet impediri, & aliunde Angeli

neque contingentia refpedu

illas caufas certó. cognofcunt,

plurium caufarum jam conjune

taliter conjunctas & applicatas

&arum,. & fimul concurren-

talem determinatum effectum

tium ad producendosillos effe»

produ&turas ; sícque cogno-

&us 5 sicque in illis fimul con-

!cunt (unfïlem eventum futurum

jun&is (unt certó coqgnofcibilia'.

N

$

CONCLUSIO. l.

& Neeli virtute naturali noü

ämbïtufïdäoläe;ntc omnies,äbräA

tiones creatas , & resin illis exi-

poffunt certó cognofcere

5 -—-——— DomD — —— - — 49 03 — -- — $9 "Q S — 9 C

— — foetura contingentia. Ita-

ftentes ; sícque omnia futura

S. Script. J/aie cap.qt. ddnnun-

ut phyficé prafentia ab eternó

ate, qua ventura funt in futu-

cognofcit ,. velut oftend. de»

DEO li»o: fed duratio Angeli,

yum, & fiemus, quia Dii effis :

& 46. Ego [um DEUS , nec eft fi-

Ícilicet 2vum, licét fit duratio

L

pilis vzei annuniians ab exordio no-

indivifibilis, & tota fimul , non

vifTmium , & ab initio, qua necdnm

tamen in füo ambite compledti-

tur tempora noflra futura, &

falla funt. Prob. Concl.rar. de-

fumpta exS. D. /icart. 3. futura

tes, quz in illis fucceffivé exi-

ftent, antequam extrahuntur à

antequam exiftant nequeunt ali-

ter cognofci, quam in fe ipfis,

fuis caufis ; ergo Angelus vir-

vel füis caufis: fed Angelusne-

tute naturali nequit certó co-

quit certó cognofcere futura

gnofcere futura contingentia in

fe ipfis, antequam extra caufas

contingentia libera in fe ipfis,

neque in fuis caufis; ergo Maj.

in propriis durationibus ponan-

füpp.certa min. prob. quó ad L

tur. Min. prob. unicum effe

partem : ideo DEUS evidenter

Divinum continet eminenterzo

fimul omne creatum; ergo fo-

fututa contingentia in fe ipfis,

antequam in propriis durationi-

la durátio Divini effe actu & (i-

!3

bus exiftant, quia illius cogni-

mul ambit omnes differentias

tio menfüratur eternitate tan-

temporis, & res in illis futuras ;

An-

quam -.menfqra fqucma m lag

coníequenter lï'Cät/zþvum ;

Ev-

AÀn Angeh 'äaäturalitöri-þ-o'ghofcänt;'füturg. : xi*zä—ä

geli fit. 6u£atia.pciFä&ïdrv-.cemä-- creatis

abintelle&tü Angelico, -

pore tota fimul & indivitibilis,

- Neque juvaret, fi diceres : fü-

nontamen eft menfuüra fuprema

.;tura contingentia libera non.,

refpéctu temporis omnes illius

poffunt quidem ab Angelis na«

differentias actu & Gimul invol-

:

turaliter certó cognofci cogai-

vens.

Oftend. etiam fecunda

tione intuititiva, ad quam re«

pars min. quód nempe futura

- quiritur propria exiftentia, pof-

contipgentia certó nequeanto

- funt tamen cognofci certó co-

cogneíci ab Apgelis in fuis cau-

gnitione abítractiva, qug exi-

fis: caufz liberz illorum futu-

ftentiam futurorum non petitg

rorum (ünt indeterminatz, &

. aliàs Angelus neque Anti- Chri-

indifferentesad ponendos, vel

. ftum venturum cognofcerec,,

nonponendos effe&tus futuros:

, quod faniori Theologiz adver-

fed. in. cauía- indifferenti ad

! fatur5 ergo furura contingentia

utrumque inrellectus-non po-

-libera faltem abftractivé, natu-

teft magis pervenire in cogni-

- raliter & certó cognofci pof-

tionem certam unius potiüs ex-

fünt. Refp. ab Angelis perfe-

tremi quàm alterius, quia cau-

. &€ cognofci Anti- Chriítumi.,

fa.non eft m3gls connexa cum. venturum, non tamen coeni-

uno extremo, quàm cum alte-

tione naturali

, fed füpernatura-

ro; ergofutura contingentiali- - li, quz velin Effentia Divina in-

beta non poffunt naturaliter. tuitivé vifa, vel revelatione füe

evfmö*-'- pgganci. m | fuis cagüs - pernaturali fundatur, -

E -

: 4&0[&2[723?!22*05]*63?072&2.

4

A Biic. I. Futura contïng&nä

Gantium ; ergo Angelus ex vi-

C

J tialibera fünt proportio-

ribus naturz poteft cognofcere

nataintellecturAngelico,

futura contingentia libera in fe

quia fünt obje&ta naturalia ad

ipfis, antequam im propria dura-

hoc univeríüm fpedtantia; &

tione exiftant, Conpfíeq.oftend,

alias Angelus habet fpecies illa

ideó animz Chrifli conceditur

quidditativé in fe ipfis reprxfen-

quidditativa cognitio futuro-

P

tantes; Ángelo enim ab inflanti

rumr contingentium etiam or-

ereationis fuerunt à DEO in-

dinis füpernaturalis in fe ipfis,

fufz (pecies omnium rerum na-

quia ipfius intelle&ui-(ünt pro-

turaliam ad hoc univerfum 1pew

PQrtio?ä*-cæ- ob lumen fciemlijæ

fu-

we -« m—þmg; III. Articulus V. g n

érhaturalis infufz ; & alihs

cóm ad fimilem cognitionem.. *

füp

habet fpecies i

lla: quidditativé

non fit inftru&

E

-

;us-prinþipii!s ngï- |

P

ceffariís.

reprzfentantes in fe ipfis, uti

didé-do Taiig"

de D EO Uno offend. ergo idem

Urgeb. Ang

dicendum eft de intelle&u An-

creationis accepit fpecies fal-

-

tem naturales reprafentantes

gelico refpectu futurorum con-

tiagentium "ordinis naturalis.

fatura contingentía ut exiften-

Reíp. omiífis multis aliis neg.

tia,'quz deferviunt ad eorum.;

ant. futura enim contingentia

cognitionem naturalem , quan-

libera, licét in effendo dum exi-

do actu ponuntut extra caufas,

ftunt, fint ordinis naturalis, ta-

quia nullas fpecies lapfu tem-

L

!

b obje&is aut à

men ante exiftentiam in cogno-

poris accepit a

fcendo, & in e(fe objeCti, quó

DEO; cur igitur Angelus per

ad modum funt füpernaturalia,

has fpecies non cognofcat futu-

cim illoram cognitio ante exi-

ra contingentia ut exiftentia,

flentiam 6t foli DEO propria;

priusquam exitant, quia ut exi-

adeóque indebita alicui intelle-

ftentia femper per illas fpecies

G&ui creato5 ex quo fequitur,

reprxíentantur ?. Refp. cum.,

futura contingentia e(le obje-

S. Do&. bic quaft. g7. art. 3. con- .

ced. quód Angelis fint conge-

&a improportionata refpectu

intelle&tüs Angelici, nifi lumine

nitz fpecies futurorum contin-

entium nupc exiftentium, quz.

fupernaturali elevetur ; fequi-

tur praterea fal(itas fecundz

quidditativé. reprefentant ea,

dum exiflunt, non autem ante

partis ejusdem ant. nam Ange-

jus ab initio füz creationis non

exiflentiam. Ratio eft, quia.,

fpecies non pote(t reprzfentare

accepit fpecies quidditative re-

prafentantes futura contingen-

objeGum, nifi illi affimiletur:

fed fpecies rei ut exiftentis n2-

tía ut fütura, & antequam exi-

ftant, quia fpecies, quas tunc

quit affimilari a&u, & proximé

rei non exi(tenti aut füturz, do-

infuías accepit , faerunt tantüm

nec obtiaeat exiftentiam; (icut

ordinis naturalis ; fpecies au-

Petrus albus non affimilatura

tem quidditativé repra(entan-

tes futura contingentia ia fe

actu & proxime, fed tantàm re-

moté & in potentia Paulo non

ipfis neceffarió , debent effe or-

dinis fuperaaturalis , ficut &

albo , poteft tamen illi affimila-

ri, dum Paulus jam a&u habet

ipfa futura in effe obje&ti ; adeó-

que intelle&us Angelicus .ne-

albedinem ; Species itaque fu-

türorum contiogentium, qua

quit cognofcere futura contín-

entía,

gcr;tia natur;licc-r, quà talias ,

repræ—f*cntanc iirl:.i ut exiít

'non

T A&Eigcü-næfufäï&ercggü;)fcant futura T /1 3x

.pnon. ifcpunæfen..tane ia - atite-

tio illius ut exiftentis quando

-.quam exiftentiam babent, quia

exiftit, funcdiverfz fpeciei, ideb

Hs non atfimilantur aGu. &

fpecies . intelligibiles ordinatz

-proxime, fed tantüm remoté, &

ex fuà naturá ad fecundam co-

in potentia; nam licét .ípecies

gnitionem non poffunt move.

habeat formam; per quam afTi-

readprimam. | Hác refponfio-

milatur illi creaturz, quando

ne C cümpoffit fufé impugpari )

exiftit, minimé.tamen reprz-

ab aliquo ex noftris 'Thomift,

fentat illam, quamdiu in ítatu

4

addua, híc & nunc diffimula-

futuritionis hzret.

hr

V

2

tà, dico, quod objecto non exi-

Inftabis: Si DEUS in

ocufo'

ftente, ficut fpecies colorati fü-

«onfervaret. fpeciem alicujus

pernaturaliter confervaretur in

«olorati in abfentía ip(ius, tunc

oculo, ita etiam forté fuperna-

potentia vifiva adhuc attinge-

turaliter reprefentaret colorá-

ret illud coloratum.ut exi(tens,

tüms ex

quo non fequiturs,

licét re ipfa non exifteret ; ergo

quód Ang

eli per fpecies fibi ia-

pariter intelledtus Angeli po-

fufàs naturali

terit cognofcere per fpecies,

tura.

;:t:cognolïcaqt t"u-

quas habet , futura contingen-

.. Urgebis

L Quamvis-Petrus

tia, ut exiftentia, antequam exi-

hodié non exifiat, qui tamen

flant. Refp. conc. antec. neg.

heri extitit, tamen fpecies Pe-

confeq. Intercedit enim latum

tri hodie poteft naturaliter re.

difcrimen inter. fpecies: fenfibi-

prefentare Petrum ;ergoetiam

les, & intelligibiles; Potentiz

Íoecies infufa. circa füturam,,

L

enim fenfitivz interiores auto

licét;futurum. nondum exiftat,

exteriores percipiuat fua obje-

tamen illud natursliter reptz.

€a per fimplicem apprehenfio-

fentare poterit, . H Angelus

nem quandam fenlitivam , in»

cognof(cit naturaliter fpecies

Qua non reperitur veritas aut

furarorum contipgenti utp, arí-

falfitas, & fpecies fenfibiles po-

tequam exiflant, tanquam ac-

tentes movere illas Potentias

eidentiafibi tonnaturalia; ergo

ad perceptionem fen(ibilium. ,

etiam paturaliter cognofcit eó-

quando exiftunt , pofTunt etiam

rum habitudinem ad íutura.,

ad illorum perceptioneni mo-

contingentia ranquam fua- ob-

vere,quando non exiftunt, quia

je&ta; Subf. fed cognita habitu-

utrague perceptio. eít ejusdem

dine etiam cognofcuntur fütu-

fpeciei ; econtra cognitio futuri

ra contingentia ranquam ter-

contringentis ut exiftentis,quan-.

mini; ergo. Refp.adI, conc..

as e&,

-def-rþc.ipfa. non eix-ifïitx,.,&,cog/ni-...

ant, ne

g confeq. difpatit

2

quod

132 5 ;.i.fpmciozm Articulus V. gm *

quàd.exitentia Petri-heri habi-

ideó non continet omnes diffe-.

ta [peciem jam determinare po-

rentias temporis fcilicet prag- -

&uerit, ut hodie reprzfentetur ;

fens, preteritum & futurum (i-

econtra futurum .contingens

mul, veluteternitas ; unde li-

nondum exiílens, fed tancüm

céc Angeli menfürentur evó,

exítiturum non poteft determi-

tamen ad futura libera cogno-

,mare fpeciem infufam Angeli ad

(cenda fe extendere non pote-

füi reprzfentationem , quare»

rit5 quod autem fe. extendato

:etiam reprafentarinequit. Ad

ad futoraneceffaria, hoc non ex

AL. dico, ab Angelo non cogno-

meníüratione «vi, fed ex alia

fcinaturaliter habitudinem pro-

ratione in Coscl.I. adducta : affe-

:Ximam,

uam dicunt fpecies in-

rimus. . AdlI. Refp. conc. atit.

-fuíe ad

:

u

tura contingentia re-

neg.confeq. quamvis enim fpe-

.prefentanda , fed cantüm habi-

cies Angeli infüfe quó ad uni-

.tudinem remotam, intellige

verfalitatem in treprafentando

Apfam nudam potentiam reprz-

fint perfeCtiores fpeciebus infu-

fisanimz Chrifli , tamen non.,

[entare potentem futura, dum

exiftent, & à

funt iisdem perfe&tiores in fu-

,reddentur,.

parte rei p,ræ(gntia

turis contingentibus liberis re-

.. Ocjic. I.. ZEvum eft menfura.

przfentandis.. AudiaturSandt.

perfectior tempore, eóque fu-

Do&. cit. - fcientia indita anima

.perior.; ergo vircualicer faleem

Chrifli fuit multb. excellentior ,

,extenditur ad tempus.preteri-

quam dAngelovum fiientia, e quan-

tum, & futurum : (ub.'fed co-

tum ad multitudiuem copnitorum ,

.gnitiones Angelicz menfuran-

& quantium ad feientia vertitudi-

.turvó ; ergo etiam fe exten-

ntm ,'quia lumen [piritualis gratia,

.dunt ad futura, II Chriftus

quod eft inditnm anima Chrijii , eff

,per fpecies infufascognofcit fu-

multo excellentius , quam lumen ,

tura contingentia libera ; 'ergo

q(tad ertincet ad-naturam . in g&li—-

.etiam Angelus per fpecies infu-

sam; Exhisfacilé deduces, fpe-

cies anima Chrifti iáfufas utpo-

/fas. potetit cognoícere futura

con*ingentia libera, quia fpe-

té preternaturáles , & defer-

vientes fcientiz ipfius (uperna-

-cies Angelorum (íunt longé per-

fe&iores fpeciebus infufis Chri-

turalis, a&u reprzfentare futu-

. fti , teft, S. D. 3. part. qua[1. 7. av-

ralibera, nontamen illa reprz-

£ic.4. . Refp.ad L. licét evum

featari a&u in fpeciebus infu(is

fit menfüra perfe&ior tempore,

-Angelo connaturaálibus.

quia tamen eft men(ura in linca

Objic. III, Dzmones- multd

äïfæ-

Qur-gtionis 'Hnitä;. & limicaca.a "

| fu;ur—a- conting;fn;ia utcert

piüs

AnAngclxnæturaïïær CG lgnäf,caht*';ïii-t:ura. E

piüs praidixerunt , paüta regno- :

en ex viribus naturz, fed pra-

rum mutationes, felices vel in-

cedente experientia & plurimis

felices 'belli exitus , aliáque.,

fa&is inftruGi; fi enim medici,

quamplurima ; fed hec non

agticolz & nautz in preterito-

pradixerunt inftru&ilumine fü-

rum experientia fundati, futu-

pernaturali; ergolumine natu-

ra fzpius ut certa predicere»

rali ; sícque illa certó, dum.

noverunt, curnon & dzmones

predixerunt, cognoverunt. 1.

intelle&u '& aftutià medicis,

Inordine Coelorum fünt defcri-

agricolis &c. longé przvalen-

ä

pta omnía futura etiam libera

tes? T. Demones preauntiant

& cafualia: fed Angeli cogno-

futura vel prout funt inílru-

fcunt evidenter ordinem Ccelo-

&ià bonis Angelis, autaliis ho-

tum; ergo in illis certó cogno-

minibus fpiritu prophetico do-

fcunt fütura contingentia libe-

natis, teft. S. Auguft. //P. 4. de

ra. Maj.prob. ex iilolibro ap-

Trinit. cap. Y7.. Zlndiuni enim ifla

pellato Narrario Zofzpb , in quo

€&f a£rea potefl ates frve Angelis num-

fit mentío de Patriarcha Jacob

tiantibus, fjve bominibus, . Ad II.

alloquente fuos filios hís ver-

Refp. neg.. Maj. ad prob. illius

bis: jegitein tabulis Celi , quaccn-

dico, librum, qui vocatur N«r-

que eventura fint vobis, c filis

vefirit, . III. Apngeli evidenter

ratio Tofipb, efle apocryphum,

teft. S. Athanafíio in Sywopf. lib.

cognofcunt influxus fiderum :

AdIII. conc. Maj. neg. min. ad

fedinillis fant certó cognofcibi-

prob. neg. ex influxu fiderum

lia futura contingentia libera ;

quamtumvis felici & favorabili

ergo. Min.prob. quando fide-

certó & infallibiliter poffe co-

ra prezdominantia tempore na-

gnofcieventus contingeates li-

tivitatis fünt favorabilia, & fe-

beros acfuturos, fed tantü con-

licia, homines nati felices di-

je&uraliter, ex eo nempé, quód

cuntur, & profperís femper.,

difpofitio, & complexio corpo-

facceffibüs gaudent; ergo. IV.

ris humani nati fub (imilibus fi-

Somnium pincernz Pharaonis,

deribusadtales aCtus, & eventus

& piftoris Gexef: cap. 40. ortum

deduxit ex caufa naturali, &

inclinent ; Homines fzpé tamen

contra influxus Cceleftes & pro-

Ccelefti teft. Cajetan. 25. 44/f.

prias inclínationes o

95. art. 6. fed illud (omnium.,

juxtaillud Po&tz:-

d

indicavit eventus contingentes,

Fata

regunt fatuos , fzpieus do-

liberos certó futuros ; ergo.

minabitar a[tris,

Refp. ad I. Dzmones fizpiüs qui-

Naw fapiens fatum

-di-ri(gït

.QGm predixiffe fütura , non ta-

ipfe funnm. |

Ad

j

| »V'z $4 403 Difimtä;io-ïll. Artlculus VI. $. L

: Ad IV. Refp. conc. Maj. neg.

«DEUSerclw'it Jofepho; Nam

n

f

J min, ex illisenim fomniis neuti-

Jofephus primó poít revela-

.quam colligi potuerunt certó.&

tionem illa fomnia exponere

K

Aovit..

fo

| infa&biü& ereventus futuri,quos

d

li

o AKTICULUS *

l

D!

7

j naturaliter po[fm

X

44n Zluge

-

; cagga..

t

.

| fäerc kgreæ' cardiz»;m,

21

50» IO

11

Ramitt. Scotus in E d-

concurfdtd Angelo debitum

flin&l. 9. quafP. 2. docet,

flatuiffe" potiüs dicendus elt

I

k ho

Angelos non poffe na-

concurr

ad cognitionem ta-

i

. turaliter cognofcere fe-

lium actuum & obje&dtorum in-

ternorüm ; fententia Suarezii

€reta eordium , feu a&tus inter-

mnosliberos, quia DEUS ftatuit,

cit. ideó difficultatem adzquaté

non tollit, quia reftat proban-

ad cognitionem talium objecto-

rum non concurrere 5 alii veró

dum, quare dominium hominis

in actus liberos exigat non in-

cum Suarez lib. 2. de /Angel. cap.

24. recurrunt ad defeQum fpe-

fundifpeciem ;5 vel enim domi-

nium reddit obje&tum incogno-

€iei, quia DEUS non infudito

fpecies horum obje&orum fic

Ícibile, vel non? fi hoc fecun-

petente creatura rationali ob

dum , adducenda eít ratio, cur

' dominium , quod habet in fuos

pofito obje&o cognofcibili ho-

- aCtusinternos, & fecretos; fed

mo habeat nihilominüs jus ad

neuter ex his dicendi modis po-

impediendam infufioné fpeciei

;teft adzquaté fubfiflere ; non

refpe&tu objecti naturaliter co-

primus, quia fcotus tenetur af-

gnofcibiliss fi dicatur primum,

figpare aliquod motivum quare

oftendendum eft, quare actus

internus fic reddatur occultus,

DEUS talem concurfam dene-

.get; nam vel fupponitur ifte

utimpediatur infufio fpeciei ac-

concurfus , ut debitus Angelo,

tum internum reprazíentantis

vel non ? fihocfecundum, affi-

videmus enim, quód Angelus

P

habeat fpecies aliorum ,. qu

"gnanda eft ratio, eur non de-

beatur; fi primum, tunc DEUS

etiam caduntfüb dominium bo-

xte-

Laïi.uhfic ägn V'd-'criþgmsï ülumg

minis. v;lqci funt actus,e

rio-

E

| A,n/Ax;geIinätL&äliter pofint&c. .. 155

t

la

rïör'e; , vel ïntäl'?e&us', "volun-

veniunt ; deinde climtam a&tus

tas &c. Neque juvaret, fi dice-

"-

externi, quàminterni xqualiter

ret Suarez. 2Ctus externi, eóip.

cadant füb dominium volutita-

fo, quódexercité ponantur,funt

tís, quaritur, unde a&us ex-

de numero apparentíum; (imi-

ternus habeat, quod fit cogno-

^ liter poteotiz, cüm fint natura-

fcibilis per fpeciem, non verà

liter debitze naturz , ideó de his

internus, cüm non impediatur

infundenda eft fpecies , non ta-

ifte ex eo precisé, quod inter-

mmen de actu libero liberé tan-

nus fit, uti patet in aliisinternis

tàm conweniehte, & contin-

naturaliter cognofcibilibus ;síc-

genter; nam contraeft: (ic pe-

que adhuc manet difficultas,

titur principium , quia in hoc:

cur a&tus internus etiam ratio-

iaquirimus, cur illa, quz con-

n€ dominii humani non debe-

.veniunt neceffarió cognofcibi-

ret poffe ab Angelo nacuraliter

"

. lia int, & habeant fpeciem, non

cognofci. Reli&tis ergo his dua-

le

'?:Gl.'ö : qu? homiqi liberé con-

bus cxglïCfgndimodis Ii; Qu

ll

"

5

^ CONCL Usio n

| Ngelus non cognofcit na--

uaiverfi, etiam /cognofcereno

, turaliterfecreta cordium.

omniapolfibilia,& futura ; item

r]

' Ita S. D. b/c arr. 4. prob.

przfigendus eft terminus cogní-

. Conclaf. ex Sac. Script, r. Reg.

tioni Angelice: fed Angeli non

€ap. 16. Homo videt ea, qua patent,

cognoícunt omnia poffibilia, &

DEUS autem iutuetar cor : icem.

fututa, uti in prac. art. offend. &

ä;

jf.e:,-eni. tAp.17.. Pravum eff cor ba- .

*

alius terminus. cognitioni An-

-

n3jis ( i

nferuiabile, quis cognofcet

gelicz naturali ftatui nequit.,,

Mud ; ego Dominus firutans corda,

nifi latitudo tótius "univer(is.

G renes.

Prob. etiam ratione:

ergo. Min. przced. prob. Ea

Avgeli tantüm ea: cognofcunt

tantüm. pertinent ad ordinem

natutaliter, quz pertinent ad

univerfi, quz habent tanquam

ordinem univerfi: atqui fecre-

cauíz particulares connexio-

ta cordium, vel a&tus interni

nem cum univerfalibus, (ive,

liberi non pertinent ad ordinem .

qu£& tanquam inferiora regune

univerfi; ergo. — Maj. prob. (i

tür, & moventar à caufis fupe-

Angeli cognofcerent etiam illa,

rioribus naturalibus : atqui fe-

quz nqn -pertinent a:/j )ordi'ncm.,

creta cOrdigm', vel actus int'er.-

ni,

-

pi Hb'erï non habent: connexio-

quäm füua : fäd homoyhabæree;

iftam facultatem difponendi de

nem cum caufis univer(íalibus,

nec ab illis dependent, nec ab

aCtibus internis liberis, et(1 An-

illis moventur aut regunturss.

gelus eos cognofceret ; pofft.

fed àfolo DEO caufaliter mo-

enim adum internum ponere,

ventur , & ab homine formali-

vel non ponere ; neque poffet

ter reguntur; ergo. Confirm.

cogi ab Angelo, ut a&um po-

ratione probabili , fed non folà :

nat, velomittat; ergo. Kelp.

ad perfe&tum dominium homi-

bomo habet perfe&tium domi-

nium in fua fecreta, vel actus

nis etiam pertinete, ut poffita

internos liberos : fed non ba-

fuüos actus liberos vel'occultare,

beret perfe&um dominium in

vel manifeftare, sícque.de illis

fua fecreta, fi naturaliter co-

tanquam de re fua perfe&té di-

gnofcerentur ab Angelis ; ergo

fponere ; non autem poffet fic

non cognofcuntur. naturaliter

de illis difponere, uti patet, fi

Angeli naturaliter eos cogno-.

ab Angelis. Maj.conc. ab om-

nibus: min.prob. ad perfectum

fcerent,licét Angelinon poffent

dominium requiritur , ut poflit

cogere hominem, ut ponat.,

manifeftare, vel occultare füa

actum internum, vel eundem

arcana: fed (i Angelus natura-

orittat ; ergo ut falvetur do-

minium bhominis in aGus fuos

liter eacognofceret, bomonon

poffet occultare fua atcana

, vel

liberos . ficut facultas perfe-

fecreta cordium ; ergo.

Ne-

&& difponendi de re tanquam

DEU Bo g u MENMEIMEOE E -——nhvuQre—m* WE U w Rvs W w o ——

qus obítaret , fidiceres: domi-

Íua, debet eos poffe occultare,

ut Angeli naturaliter illos

nium perfe&tum eft legitima fa-

fn.o.nr

co"gnofcgnt. :

cul:tas difgo—nendl de rc tan-

CONCLUSIO IL-

" 'CmsA phantafïæ, & appe-

& univerfalibus : fed ea, quæ

"À citüs fenfitivi non obítan-

dependent à cau(is univerfali-

.te imperio voluntatis pof-

bus, & particularibus pertinent

ad ordinem univer(i, & juxta

fünt naturaliter cognofci abAn-

gelis, quó ad entitatem phyfi-

prac. Concl- naturaliter cogno-

fcunturab Angelis; ergo. Item

cam ipfis intrinfecam, non au-

tem quó ad modurn libertatis.

przdicti a&us funt cjusdem fpe-

ciei in brutis & hominibus: fed

Prob.I. pars Concl. a&tus phan-

ta(ix, & appetitüs fenfitivi de-

Angelus cognofcit omnes actus

psq&em à caufis .parficularibus

phantafia , & appeþitüs Ienliu::

-

: än Angeli næmrafïm'ïp*?ffïmf &c — 55

in brutis , utþþte fequentes azïiä

BiaDominis, ,äzää'cgngïat id , enod.

e

quim impreffioné corpoream;

eff in cogitationt , vel voluntate,

u

cx.rgo;

Audiatur S. Do&G. bic

quia intellelus ,. et" voluntas nom

D

quall. $7. art. A. im cor

P

f'bjacent appetitui fenfitivo ,.

"?

^. Appeti-

tusbrutalit non ef dominus fai atfit,

phautafía , fed poteff eis dimey famo

Jféd. féquitur. impre[fisnem. alterius

&t

dä

la

eau( corporalis , vel ffiritmalis ;

Dices: AÀn

gelus videns ifi-

.

quia: igitur. ZAngeli cognoftunt: ves

quem a&tum appetitüs impera-

corporales , (j* dilDofrtiones earum ,

tum à voluntate, cognofcit il-

po[fuant pev. bac eognofcere , quod ef

lam nom habere caufam necef-

4

&r appetitm , ( dm apprebenffone

fariam, & non fequi aliquamz,.

$

phantaflica: brutorum animalium ,

e

impreffionem corpoream, quia

Gretiam boninum , fevundim quod

omnes hujusmodi cáuías necef:

im eisquandáque appetitus fenfitious

farias & corporeas impreffiones

i

procedit in atb uno [equens aliquam

naturaliter cognofcit ; ergo vir-

.

impre[f'onem. corporalem', | fcut m

tüte propria cognofcit, cau-

brutis femper eff : oftend. etiam

fam: illius effe liberam, sícque

H. pars Concl. modus liberta-

etiam modum libertatis. . Refp.

ï

tisinillis a&ibus nequit cogno-

actum: appetitüs fen(itivi poffe

fci , nifi cognofícatur actus vo-

effe neceffarium Gine impreffio-

luntatis imperantis, à quo de-

ne corporea ,. quia poteít exci-

pendeat : fed hica&us eft inco-

tari. ab apprehenfione phanta-

]

gnitus Angelo , nti jam o/fexd.

fie, vel quía-ipfa imaginatio fu.

àx Concl.preced. ergo. etiam. mo-

-

bitó tranfit ad'aliquod objectum

us

dus libertatis in illis atibus im-

ne advertentia rationis ; im

peratis erit incognitus Angelo..

his circumftantiis, quamvis An-

Ita S. D. cir. his verbís : JVonta-

gelo actus phantafiz fit cogni-

men oportet , quód Angeli coguofcanz

tus, i quo excitatur a ppetitus,

motum appttitus fenfiii, cirappre-

tametr illi incognitam manet,

-—

benfionem: phantafHicam bomiuis, fa-

anratio advertat, necne 5 un-

cundim quod moventur à volantate;,

de virtute propria nequit co-

( ratiunt , quiaetiam inferior parg

gnoícere, an actus appetitüis &

— — -«X "

anima participat aliqualiter ratio-:

phantafiz fintliberi, vel necef-

nem fiut obediens imperanti, uti di-

farii, & fic predicti a&us quà

&

— "

citur in i. Etbic. INec tamtnfeéqui-

ad modum libertatis A

,,ïng;la

zur , quod f Angelus copnofcit,quad

manebt ingqg;;ivcig. !

*

sf i&dpgefimfen;ätriw,, veli-, gbmra:f

OCWEMM — CONNEER

X

$

CY oO w

$-

[2:]

133

—Di*iþ'üta

tio TII. A,.-ti.'camävr. 5*-;1&!. |

Á

.

*

,'Söïfv/untuf Oljetliones. ——

Bmïic.rï. -Contr,a 1. Condl.

gitatäoneä ïmäfnäeaclïbärærc- :

'omnis Anp£gelus ab inftan-

preíententur à fpeciebus infu-

ti füz creationis habeto

(is in a&u fecundo , requirun-

tur duz conditiones, quarüum

fpecies infufas proprié reprz-

fentativas cogicationum aite-

rima eft exiftentia. . Secunda,

utmanifeítentur à DEO , vel à

rius Angeli, vel homiais; et-

go exiltentibus bis cogitationi-

perfona eliciente ; nam (iné hac

manifeftatione fpecies Gabrie-

bus, poterunt fpecies infu(z il-

las reprzfentare, ut naturaliter

lis nequit fe extendere ad re-

tzíentandum Michacli actus

cognofcantur.

Coníeq. prob.

ex eo, quód Angeli habeant

faos liberos ; càm a&us pure

liberi utpote non habentes con.

fpecies infufas futürorum con-

L]

tingenti

um, quando hzc po-

nexionem tanquam particula-

nuntur extra cauías, veré per

res cum aliis caufis particulari-

fpecies Angelo infufas repra-

bus, vel univer(alibus non fint

P

artes univeríi ; adeóque (iné

fentantur, & naturaliter juxta

ma

r&ced. art. ab Angelo cogno-

:

nifeftatione Angelis ma—ncn;

adhuc incogniti..

fcuntur; ergo etiam quia An-

lis mamfe&a.

gelus habet fpecies infu

fa5 circa

Urgceb. Adua

tioeftlibera, & (üb perfedto do-

cogitationes occultas , etiam il-

ke reprzfentantur in fpeciebus,

mipio manifeftantis; ergo non

minüs eritocculta, quàm actus

dumexiftunt. Refp. conc. ant.

manifeftandus ; confequentero

fi loquamur de fpeciebus repra-

re-

nequit effe conditio neceffaria ,

fentativis in adtu primo

ut actus revelatus aliis patefiat.

motés neg. tamen confeq. fi

Refp..neg. confeg. quia a&tua-

loquamur de adtu fecundo, feu

lis revelatio dirigit fe, & obje-

reprxíentatione a&uali 5 . ad

&um revelatum ad alium Aa-

prob. aífigno difparem ratio-

nem inter futura contingentia

gelum, velhominem, ut abil-

iexterna, & cogitationes inter-

lo cognofícatur ; cüm ergo fit

a&ualis . manifeftatio obje&i,

nas Angelorum, vel bominum;

nam ut illa in a&tu fecundo re-

vel actus liberi, maniteítat pa-

riter fe ipíam

9?

L

alihs daretur

prafententur, füfficit fola exi-

ftentia, ratione cujus jam funt

proceffus in infinitum ;

.ficut

ergo ad adionem non dat

ur alia

patces univerfi ; ut autem Co-

'a 40,

"AnAn geli nzi;tuga!iteri po,flïih:t;&c. ^43 ';92

