4. P'yfic. cap.8. ergoeodem mo-

Objic. HI. Si motus Angeli

do Angelus per nullum fpatium

fieret in tempore adeóque cum:

quamvis plenum poteft moveri

continuitate fu&':cellïva,(eq;lere--,

s

in. tempore ,. fed in inftanti.

tur, illumnonpoffe moveri ve--

Confeq. oftend; ficut vacuum

lociüs,. quàm aliquod: COrpuss,

?

non refiftit corpori, ita neque

etiam graviffimum, cüm Ánge--

plenum Angelo omninó [piri-

las fit perfe&tioris virtutis loco»-

L

tuali,. nec alia: caufa tardicatis

motivg. Sed hec fequelà eff

,

aut fucceffionis motüsAngelici

rejicienda ;. ergo. ^ Prob; feq..

poteft affignari ; ergo femper

debet effe inftantaneus,

tempus quo movetur: Angelus.

Relp.

ab orbe lun& verfüs terram...

conc. ant. neg. Confeq. ad prob.

quantumcunque fit bréve, ha.

dicvöz,—, Ariít..non fuiffe locutum

betaliq uam proportionem cum;

ä

'

i

teme

98

Difþut,aciö:ll:—Arficulüs " $. li.

g&mpora'; quo aliquod corpus tineat términum ad quem; sic-

grave per eandem viam defcen- quede hacuna aut pluribus ap-

deret, quiainter duasfücceffio- plicationibus eodem modo, quo

nes finitas eft aliqua proportio; deoperationibus eít difcurren-

jam ponamustempus, quo Án- dum.

V. cwtrd ;, Coacl, G-

gelus defcenderet, effe decupló

Objic.I

brevius, dein (ic infero: poteft .multanea dereli&io termini à

illud corpus grave per additio- ouo , & fimultanea acquifitio

nem fieri decupló gravius, termini ad quem non confti-

uàm fuitantea; ergo poterit tuunt motum di(ícretum , fed

deícendere intempore decupló continuum , quia poffunt con-

breviori, quàm anteà ; confe- tinuari, eó quód (it unicustran-

quenter zquali tempore cum fitus ab uno loco ad alium im-

defcenfü Angeli;.namquó gra- mediatum per unicum fpatium

vius eft mobile, eo velociüsde- continuum ; . ergo faltem ex

fcendere, docet experientias. parte fpatii motus erit conti-

Refp.. neg.feq. ad prob. dico, nuus. li. Quamvis punctum

non poffeaffignari tempus licét . fit formaliter & virtualiter indi-

breve pro defcenfu, quininbre- vibile, tamen (i movereturz,

viori & breviori usque ininfini- illius motusforet continuus, &

tum, imó etiam ininftantitem- non difícretus ob folam contie

poris nofítri defcendere poffit; nuitatem & exten(ionem fpatii ;

Angelus, &(ic quamviscrefcat érgo licét Angelus (it fpiritua-

gravitas corporis, non poterit lis & indivifibilis, nihilominüs.

deícendere aliquo tempore de- ob continuitatem & extenfio-

terminato .quantumvis brevi, nem fp

d

X

atii, fem per movejaitur

quin in breviori & breviori de- .motu continuo.

fcendere poffit Augelus ; ex

. Refp.ad . Motumdiferetum

his facilé colliges, Angelum., Angeli conftare ex operationi-

poíffe moveri motu continuo bus duabus liberis & indivi(ibi-

non folüm per opetationem in lis, quz nüllo modo inter fe

locacorporea, fed etiam juxta continuari poffunt propter ea-

fententiam probabilemaliorum rum indivifibilitatem : dein li-

immediaté ratione füz fübftan- cét illa operationes fibi imme-

tig , quatenüs unico aut pluri- diaté faccedant ( aliàs non con-

büs aGtibüs liberís fuz volunta- ftituerent unum motum difcre-

»

tis applicat fucceffivé fuam fub- tum) tamen ita correfpondet

[lantiam diverfis locis , ita ut termino à quo, & termino ad

on

deferat terminum ä-quo, &ob- quem, ut locisextremis & n

«

ut

PA

!

An Angelus poiïï-t movefr motu contmuo, &c. 99

ut pcr partes intermedias ter-

teft moverl locahter fe folo»

mini, ad quem perveniatur.,

cüm non habeat ; partes , ratione

ad extrema fenfim & paulatim

quaruim fit partim in termino à

tantüm novi loci acqu:renäm,

quo, partim. in termino ad

quantàm loci anteà habiti defe-

quem ; fic Philofoph. loquitur

rit, quod neceffarió rcqmnwr

de motu eontinuo , qui folus eft

ad mbturn continuum ; deni-

proptié motus; admiffo autem

que quia per hunc motum An-

quod pun&um fe folo moveri

geluspotefttranfire de extremo

poffit, talis motus neceffarió ef-

ad extremum fin& tranfita. .per

fet difcretus,quia folumodó tan-

tmedium faltem participans- de

Beret puncta loci, & non partes,

utroque extremo; ergo ctiam

cüm nullas partes habeat po-

ex parte fpatii neqwt effe motus

tentes correfpondere partibus

continuus, fed difcretus.:

Ad

diviüibilibus loci ; adeóque mo-

1. Refp tcüe Ariftot. G.. Pb][ jc.

veretur de pun&o in pan&um

cap.4. nullum indivifibile ma-

fimul, & non per partes, confe-

tenale quale eft pun&um , po-

quenter motu quodam dxfcrcm.

ä

COROLLARIUM

(

Otus d:fcrecus eft unicus

diaté Gb: invicem fuccedunt &

e

mocus.,

Ratio eft, ille

per primam deferitur termmus

j

tantum d:cendus eft uni-

à quo per ultimum fui, & in in-

cus motus, qui tantüm ex defer-

ftanci temporis difcreti immes

H

tione termini à quo , & acquifi-

diaté fequenti acquiritur fimul

)u

tione termini ad quem fÍine»

terminus ad quem fine ulla in-

n

quiete intermedia, aut vlla in-

terruptione, aut guiete; ergo

terruptione conüat fed talis eft

tantum eft unicus motus; fpe-

motus difcretus Angeli , quia.,

l

cialiter cüm terminus ad guem

operationes liberz. vxrtuahtcr

fit umcus,a quo motus conno-

l-

transeuntes, per quas fuppont-

tato termino à quo fuam um—

t

—

mus mcven Angeium, rmmea

tatem defumm

2-

l-

(l

V N

41/

.?

nl

N

U

v

7

e-

p A m A

k

d

n

N2

Mu

DI-

U

100

leputatw IIL Artlculusi 5 I

äam

æmmä&ääw&äæmmääwmæmä

ææmwwwww&æ&:&wææäæwgq

ä

..".:2

m

DISPUTATIO Ill

4

INTELLECTU ET IÀ

ïELLECTIONE ANGE

LORU 4f

ARTICULUS I

i Angelus indigeat ])ec'zebw inteli-

gzbllläw ad cagnoj&endd oþ]eäa extra /ä pof t4,

fe zpfum fu

e

ï.

Ræmitt. Intelle&us Am

ntellesüxva dcbent d»ümgu&

I

.geli realiter diftingui-

reahter, Maj. eft indubitata, &

tur ab ipfius fübftantia;

min. probat intellectio eft vera

nam (icut potentiz ha-

operatio elicita ab Angelo; er-

bent fuam e(fentiarn penés or-

go non e(t a&ualitas, per quam

tos, ita etiam füam diverfita-

dinem ad füos a&us adzxqua-

exiltit Angeius ; Conleq. con-

flat, partim quia effe præfuppo-

tem: fed effentia Angeli & in-

nitur ad operari, cüm fit pro-

telle&us illius. ordinantur ad^

pter operationem; confequen-

a&us adzquatos re ipíà diver-

ter ab operatione tanquam id,

(os; Confequenter realiter di-

quod przefupponit effe, debec

ftinguuntur.

Min. patet : quia

realiter diftingui; partim etiam

E(fentia comparatur ad efIe feu

quia eíIe Angeli eft illi conna-

exi(tere, ficut potentia ad ac--

turale; multz autem intelle-

tum, & intelle&us. dicit ordi-

&ienes Angelorum funt fuper-

nem cffennalem ad mtelle&w-

naturales, uti vi(io beatifica. ;

nem : fed intelligere Angeli & -

Confequenter mcelhgere An-

ipfius effe diftinguuntur reali-

gelorum realiter. diftinguen-

ter; ergo etíam effentia vel fub-

dum eftab ipforum effe; His ac-

cedxt commums tatio ex Phllo-

ümtm Angeh ;« e;us porcnma

Ío-

An An gelus märgcat fpecxcsbus &c.

IOX

f'oph:a Thomx&:-ca,

uód non

foret immediatà eperatlva &

detur fub&ant:a ime

d

jaté ope-

potentiz, quales funt intelle.

rativa, & potentiz reahter di-

&us ac voluntas non diftingue-

rentur æealæter À fübflantia An-

Bmguamur à fubítantia : atqui

fi intelle&us Angch non foret

gelis ergo intelle&us debet rea-

realiter .-diftin&us à

fub&anua

liter diftiagui à fubftantia An-

1st., wne fuhftanua Angch

geh. Hoc Præmæfsg &c

.H

t

CONCLUSIO R.

N

geli ad cognofcenda ob-

non poteft immediatà & dxre&&

À

;e&a extra fe pofita indi-

movers aliquod fpirituale; ideó

gent- fpeciebüs intelligi-

enim cognitio fenGtiva non eft

bthbus.

Ita S. DoG. bic 4. $.

fufficiens ad movendam volun-

art, . in Corp.. Prebat. Concluf.

tatem meedxatä ,ac dire&e;

Ad quamlibetcognitionem non

ergo. intelle&us quia eft fpiri-

folüm concurrit. mtelle&us, fed

tualis, nequit. immediate, & di-

re&té moveri ab objecto mate-

etiam obje&tum : atqui ob):&a

extranea, id eít pofita extra in-

tiali ;.fi vero illa. objecta Gint im-

telle£tum Angeli non poiï'unca

materialia, tunc. tamen. fepé

concurrere cum intelle&tu im-

fant diftantia ; adeóque ne-

mediat?, & per fe ipfa ad pro-

ueunt concurrere cum intel-

priam fui cognitionem ;3. ergo

le&u: Angeh ad ipforum paffi-

neceffarib. debent concurrere

vam. cagmuonem, quxa C&U E

per fuas fpecies intellig:biles.

creata nequit.

agere in diftans ;

Min. prob. illa objecta extranea

vel (i illa obje

d

ia funt intimé

vel fünt matenaha, vei imma-

precfentia,ficut unusAngelus ett

terialia? Si primum, tunc ne-

alteri przíens, modó tamen an-

queunt effe immediaté &. pet

teà fuerint extra (uübftantià An-

fe mtcllrgxbxha, donec depuren-

geli cogno(centis,nequeunt ob-

tur à fua materiali craífitie &

je&ivé movere intelle&um ad

conditionibus individuantibus ;

ipforum cognitionem , quia fo-

ficut enim intelle&ualitas fun-

li DEO proprium eft per füam

datur in. xmmatenalltate, ita.,

intimam affitentiam & prefen-

etiam proxima intelligibilitas;

tiam poffe determinare, fibique

ergo neceffarie fünt fpecies in-

füubordinare caufas fecundas ad

telligibiles, ut illa obje&a pro-

[uos effe&tus, eó quéd illi tan«

ximé intelligibilia. reddantur ;

quam omnium rerum cau(z pri-

pártim etiam quia.materialeo

m omnia creata perfedtiffimé

i

3

fub-

-

102

leputatlo III Amculusl | gn DA

fobjiciantur,& obedire debeant;

tér; ergo'à contrario Angelus

'Taliter autem determinari ne-

indigebit fpecie diftin&ta fuper-

queunt caufz creatz (iné infor-

addita ad cognoícenda obje&ta

matione,' aut unione reali in-

extra fé pofita, quia illa in fub-

trinfeca; ergo.. Confirm. Ideó

flantiaAngeli nec eminenter,nec

DEUS ad cognofcenda omnia

formaliter, nec virtualiter con-

tinentur; alias fübftantiaA ngeli,

3

objecta extra fepofita non indi-

get fpecie intelligibili diftinta;

vel intellectusA ngeli foret infi-

uia, omnia in Effentia Divina

nitus, velut Effentia Divina, &

emmenter virtualiter continen-

*

MP pMi sR E

J

$

;Ngclus cognofcit fe ipfüm

prae(tet concurfum . dbie.&iimm'

1

fine fpecie diftincta. Min. prob,

immediaté per fuam ef-

" fentiam absque ulla' fpe-

potentia jam proportionata ad

cognitionem alicujus objedi

€ie füperaddita. . Prob. Concl.

quando obje&um per fe ipfutn

ideó - indigetfpecie illius,' vel

eit porens éxbibere cóncurfurm

quia objedtum per fe ipfum:non

obje&tivum, connatutalius: eft,

eft proxinié iritelligibile, velüti

ut przítetur per ipfum, quam

videre eft in objectis materiali-

bus,tvel quia non eft füfficien-

per fpeciem diftinctam; (iqui-

dem, entia non fünt multipli-

cér üftittum potentiz intelle&is

v2, ut illam determinet: fed

canda (ine necelfitatez fed (üb..-

flantia Angeli eft pet fe ipfarn.

fübftantia Angeli eft' proximé

ifhediaté potens exhibere cón-

intelligibilis, cüm fit perfeQà &

adzquaté immaterialis ; in per-

curfum objectivum ad propriá

füi cognitionem ; ergo. conna-

fecta enim immaterialitate fun-

datur proxima intelligibilitas;

turalius eft, ut predictum cón*

curfum per fe ipfam exhibea tü- .

ficut-incelle&dualitas 5 quarez.

ne fpecie diftincta. Maj. oftend.

objeGta materialia non funt pro-

fpecies eft virtüs queedam vica- :

ximé intelligibilia, donec bene-

ria füpplens objectum, quando

fició intelle&tüs agentis eorum

fpecies à materiali craffitie de-

hoc per fe ipfum immediaté.

concurrere nequit, vel quia»

purentur, & à-conditionibus

individuantibus excorientur, $

materiale eft, vel quia non eft-

u

intelle&ui füfficienter unitum;

itemfübftantia Angeli eft fof-

ficienter ünita proptio intelle-

ergo quando objectum nullum

ex his impedimentum habeto ,

&ui, quia non tantüm eft illi in-

timé,prelens, veluti effentiao

cgnmfuraüusï/e&',ht immgäia;ä |

Di-

o

/

EM AnAngcïu.äindig*eaü'fpeä'ebuä &

ïc;— 7305

Divina proportionaliter eft in-

men forma illas digni-!ïiejä,ns;. &

timé przíens intellectui Beato-

tribuens valoreminfinitum mo-

rum,fed etiam eít illi intrinféca

raleim períonalem ; idem videre

per modum formg . quamvis

elt in purpura Regis, qux per

enim. fübítantia Ángeli fecun-

modum formz in effe Phyfico

3

düm fuum effe naturale non.,

denominat Regem veftitum. ;

informet propriam intellecti,

Regiam autem dignitatem per.

híc tamen illum informat$ uri-

modum formz moralis afficic

de naturaliter , & intrinfecé

reddens Regem Regio hono-

uniuntur. ín-eodem füppofito

re dignum 5 ergo pariter fub-

per modum fübje&ti & forme,

(lantia Angeli, qua in effe.

quod (üfficit, ut (ubftantia An-

Phyüco con;paratur. ad pro-

geli dicatur forma. proprii. in-

prium intelle&um. velut fübje-

telle&üs in effe intelligibili , il-

&um ad formam , poterit eífe

lámque determinet, & (ibi fub-

forma illiis intentionalis in effe

ordinet in operandc ; ergo ni-

intelligibiliintentionali,. Con-

hil deeft(übftantiz Angeli, quó

feq. pat, ficut effe morale eít

minüs per fe iplam,. & imme-

quoddam genus Entis. fübfe-

diaté. fine fpecie füperaddita..

quens genus Phyficum ;. ita.,

concuríum objectivum ad pro-

etiam.effe intentionale; & uc

priam cogni

q,tifo»pcxm ï cxlïibci-e.a

aliquid dicatur forma in-utro«

oint, .

que generenonrequiritur Phy«

.. Dices: Subftanti

aAngeh nön

(ica informatio vel inhzrentia ,

unitur cum proprio intelle&u

uti copftat. in Effentia Divina,

per modum formz,, fed per mo-

quz velut didum eft de DEO

dum fübjecti, feu radicis cum

Uro ratione füz irtims prafen-

proprietate ; ergo nequit effe

tix (iné ulla informatione aut

illius forma intelligibilis ; síc-

inhzfionePhyfica fehabet per;

que ruit totum fundamentum.

modum formz intentionalis ad

Kefp. quod fe habet: ut. fübje-

intelledüm Beati. Ratioà prio-

&um aut principium operati-

rieft , quoties duo ita fe habent,

vum in genere Phyfico, poteft

ut unum fit indifferens, & de-

fimul fe habere per modum for-

terminabile, .aliud autem: mo.

mz in genere moris, velut di-

vens & determinans , tunc fe»

ximus de Incarn. quód períona

-

habet per modum formz refpe-

Verbi. Divini, licét fit princi-

&uillius: fed intelle&us Anges

pium Phyficum operativum ut

li eft indifferens.ad plura objece

quod refpe&u operationum.,

ta intelligenda , movetur ac

determinatur per füam Effentiá

m gþfi&i'in gencr:.Pb;y(ïco,;Gctaï-

*

: yel

w* '*ïfoj!-ltï,atio IIlAmculus L äm :

ää—i-(üi)&ah-tiäm mquam:perm libgiöïïlit&i:üïsi»tä;äabæ feper mo-

telligibile (ibi intriafecé unitum

dutti formz comparativé ad in-

telle&um. in effe- imen'm'ääaliz,

ad- propriam. fui- cognitionem ;5

-^

;;gp;fuþ&anfia,A.ngcïi; fic intel- five intelligibili.

*

jïc. b ,Cdntræl; Concl: fpe-

fübftantia ; econtta lüblïantlx

O

cies intelligibiles terum

T

Angeli neque entitativé conti-

nor continent illas e

net omnia erntia naturalia. s.

nenter; & tamen illas perfecté

alias: effet infinita in continen-

reprz(entanc.in effe intelligibi--

do (icut Effentia Divina;Neque

li5 ergo etiam licét fübftantia:

contipet ea. in'effe intelligibili ,.

Angeli non contineat eminen-

quia non eft virtus Vicaria pro«

ter omnia: obje&a- materialia:,.

prié per fe ordinata ad

m

ex eo tamen non fequitur , illa

przfíentanda; ^.

uamvis m efï'ena

nünpoffexmmcdiaæ reprlæfk.nä..

— Urgebis. Qu

tari in: effe- intelligibili. fecuns-

tiaAngeli non contineatür emi-

Ant..

henter DEUS in effe entitativo,.

IfRO £ QOe N u« tf 06 —— - 0 £. (v

düm rationes proprias.

t

pat. ex Philofoph. quia ille fpe-

tamen per fuam e(fentiam tan-

.cies. fünt accidentia ;; sicque.;

uam per'medium Angelus co--

gnófcit DEUM ; ergo etiam liz

G

non poffunt contipnere: objecta

l

fübftantialia;: nam quod aliquid

cét alia óbjecta in effe Phyfico:

non contineat, tamen illa-per-

l

eminenter continet , debet e(Te

f

Jongé perfe&tius fuo- contento.

modaàm . fpeciei- reprzfentare.,.

Relp. Ípecies intelligibiles con-

poterit,. - Refp. conc. quód An-

LU

gelus per füam effentiam vel.

tinere (üa: objecta non quidem.

eminenter, fed formaliter, ne-

fabftantiam cognofcat DEUM ,.

fe

veluti caufa: cognofcitur in ef-

fs

que ineffe entitavo & Phyfico ,

t

fed in effe intentionali: reprz-

fe&us;: neg. tamen, quód An-

fentativo:,. quia: funt' virtutes

gelus cognofcat DEUM'cogni-

i

tione diftin&a, & quidditativa,.

ta

X/icariz vices eorum.in effe in-

telligibili-gerentes ; imó in effe

de qua: imprafentiarum loqui-

p

intentionali fünt ipfa objeda ;

mur;: praterea conc. Angelum:

il

t

eciesenim fübftantiz, licét in

cognofcere alia-objecta natura-

efle' entitativo fit accidens, in

lia. confusé & imperfed& per

àn

e(fe. tamen: repraentativo. eít.

fuam (übftantiam: fecundüm-,

v Rh Ang&lus iigdägeat fp eciahus:&ï; | . log

pï'ædïöata« com mu-nïia',; in qui-

flin&&, .. Ad

| .ï.prob—;ïfcone;e.peffä

bus cumillis convenit ,. (ed hzc

dari ali

q

uam fpeciem-u hiver-

cognitio ad. nofirum

N

falem, quzx confuse &

imperfe-

tum non defervit.

Ge reprzíen

tet infinitas. natu-

- ; Objic. II.. Non requiritur in-

ras,intellige, non tot

quin plu--

finita perfectio ad virtutem re.

res- contentas füb.ali

pra'fentativam omnium. obje-

re deter

quo genes

minato, quia ad hoc

€&orum -Aangelo : connatura-

non requiritur infinita perfe&tio.

liums ergo.licét fubílantia An-

in ele reprzfentativo, ficut ne--

geli (it finita, eàque eminenter:

que totaillarum

Ípecierüm col--

;DOn contineat ,. poterit tamen.

le&io:

in: efï"ccntita-ti:vae& (im«-

illa in.effe intelligibili per mo-

pliciter infinita ,. quia contine--

dum fpsciei perfe&té reprafen-

tur füb uno genere finito; ta-.

tare ;.sicque ruit.totum funda-

men. ad . fpeciem quidditativ&

mentum. confirmationis,.. Ant..

reprafentantein

prob.. fpecies-intelligibiles: uni-

omnia obje&ta.

naturalia judico

, D€ceffarió re.-

veríales Angelo .fuperadditg.

quiri infinitam perfe&ionem in:

. funt perfe&ionis tantüm finitz,

cH'e-.repr»æfcmatifyo.,,

adeóquea:

& tamen.nonnulle ex illis di-

illam.implicare;.

- Ratio eft,quia:

flindé reprafentapt infnitas

quó plures naturz

á

f

naturas fpecie -diftin&tas: con-

d& reprzfentantur i

pecie diflin--

n: fpecie--

tentas. füb genere, intellige»

bus univerfalibus , eój

animalis, nempé naturam Ípe-

gis immateriales 5 p

ropterea.,.

Gificam hominis, bovis,.ferpen

enim.fpecies fuperior

üm Anges

tis &c.. Imó probabile eft; pof-

orum funt immaterialiores fpe-

fe dari'unicam fpeciem univere

ciebus:Apgelorum inferiorum,.

falem diüin&!ä,rcpræ(äntancem

quia. illae-

plura.reprefen tanto s

omnia obje&ta. Angelo- corina-

€rgo ad repreíentandas.( pecies.

turalia.;. ergo ad.talem reprz-

3C genera infinita, contenta

fentationem non requiritur per-

füblatitudine entis naturalis,res:

fe&tio infinita,. sicque. praftan-

^iori modó plurima. obje&a;,

quiritur immaterialitas:fim pli-

citer infinita; hzcautemomnj:

connaturalia poterit reprafen-

fpeciei cre

tare (übítantia Angelifaltem (u-

£

aïæ',& ';.þfeabiäi repu

gnat..

. premi, qui eft longà perfetior

Urgeb. faltem non

illa fpecie;.cüm illa fpecies-tan--

unica

f

:

repugnat:

pecies finita, q

us reprage-

tüm foret.accidens; | Refr . neg.

fentet diftin&é innu

meras fpe.-

;

ant.(i procedat-de virtute re.

cies naturales.contentas ub de-

| B*?&Ftafïffä quidditativé & di-

tcrmingto—g;pcrc, puta,an

imae

2

A

liss,

M

Yo6 | b»i'fputätio Itt.

Arnculus I. $. 1II.

ftantiam.- -Rcfp.'*difpati/ca;ä..eifc«

'Jiss ergo fub&aniïä?l-än'g?elifex'

hanc: Anima rationalis in (ta-

fe erit apta ad omnes illas fpe-

cies dittin&é repreíentandas

tu conjunctionis cum corporg

non poteft connaturaliter ine

(ineillarum continentia, velin-

finitate, cüm fit long? perfe-

telligere, nif dependenter à

phantafmatibus corpor

is3 sic-

&iorillafpecie. Refp. conced.

ant.neg. confeq. Ratio difpa-

que non potelt intuitivé co-

gnofcere niüi res. materiales,

ritatiseít, fpecies intelligibiles «

cüm fint'ex natura fua virtutes

quarum phanta(mata & fpecies

intentionales ordinate ad re-

fenfibiles habet; poteít camen

in (tatu feparationis fe ipfam pet

rxíentandum , poffunt diftin-

&& fua obje&a reprzfeutare»

faam effentiam cognofcere ín

quo convenit cum Angelis.

absque eo, quàd illa phyficé.

contineant; íed alige forme

— Hrgeb. Si anime rationali im

ftatu conjunctionis datetur pro-

phy(icz in (ua determinata fpe-

cie phyfica per fe primó confti-

pria fpecies fui reprafentativa,

tutz , & ex fe non ordinatz ad

tunc fe ipfam:qüidgijitativö"co-

repre(entandum, veluti funt2

gnofceret ; ergo etiam per fuam

fubftantie Angelorum, non..

fübítantiam proprio intelle&ui

intimà, unitam poterit fe quid-

M

offunt alía obje&ta à fe reprz-

entare, nifi quatenus illa modo

ditativé-cogaolcere. Ant.pat.

erfecto continent; quare uto

confeq. oftend. anima non mi«

bje&um fpiri-

fubítantia Angeli, quidditativé

nus eít potens o

& diítin&té innumeras fpecies

tuale habere , quod unitum.,

naturales reprafentet , neceffa-

proprio intelle&ui movet' ad

rió requiritur, ut illas eminen--

cognitionem,quàm fpecies pro-

pria ipfius per modum formz ;

ter vel formaliter contineat.-

. Objic.1IL contra II. Concl.

ergo per füam fub(tantiam (ine

Subítantia animz rationalis eft

fpecie füperaddita poterit fe ip-

intelle&ui noflrro in effe phy-

fam quidditativé cognofcere.

fico per modum formz intrín-

Refp. conc. ant. neg. confeq.-

ad prob. conc. affumptum in.,

fece unita, velut fub(tantia An-

geli proprio intelle&ui: fed in-

ftacu feparationis, nego camen

illud in ftatu conjunctionis cuma

telle&tus nofter non cognofcit-

ideó noftram animam. in ftatu

corpore, quia in hoc ftatu con.-

conjun&ionis fine fpecie diftin-

naturale eít noftro intelle&tui

immerfo (enfibus Corporeis in-

&a füperaddira; ergo nequein-

telle&us Angelicus fine fpecie

telligere dependenter à fenfi-

-H QD

bus, à.quo modo- cqnnatuga-li

lts

(uperaddita cogaofcet (u?ä 'fub- '

L

I

Y

Lj

: An Angclns indigeat fpeciebus&e. — 1 or

—— Ü non. poteft extrabi

teifc&u ,pezä,rxgciduniformæ n«

füb(tantia animee

unita per mo- telligibilis, füfficere previam.

. dum fübjedti; poteft tamen ex-

unionem entitativam, quà illi

trahi per fpeciem propriam ani«

unitur permodum fübje&icum

m , quia forma unita intrinfe.

potentia, vel radicis cum pro-

cé potentiz,potefi illam elevare

prietate, itaut in effe intentio-

ad altiorem modum: operandi,

nali ad intelle&tum per modum

quod fubjectumilliu

pi/;ump;æ:-—

x

formz intelligibilis fe habeat.-

tare nequit. -

/

:

Urgebis: Si Angelus poreft

Objic, V. Pro conflit

utïo:ge

ä

fe ipfum Cognoícere quó ad

intelle&üs in a&u primo com-

fuam fübftantiam, cunc non in-

pleti ad intelligendum prater

digebit fpeciebus.füperadditis

Virtutem potentiz requiritur.

ad cognofcenda omnia obje&ta

concuríus obje&ti: atqui intel-

fibi naturalia, quia fübflantias

lectus. non poteft ita conflitui,

immediaté potensreprafentare-

nifi per formam &bi inhzren-

fe ipfam poteft etiam reprzfen-

tem ; ergo hoc modo nequit

tareomnia , qugipfi naturaliter

:;

con(titui per effentiam vel füb-

infunt: fed hec fequelanonad-

i

ftantiam Angeli, quz illumne-

mittitur; ergo. Refp. omiffis.

que informat, neque inhzret,.

aliis, hanc fequelam plané non:

Refp. intelle&um completi in,

eífe abfü-ndam,ï&Ang":'los-pcfiöï

|e

actu primo pér concuríum ob-

cogaofeere omnia accidentía

"

jectivum non effe neceffarió ef--

fibi connaturalia fine fpecie im«

fettum formalem alicujus for-

preffa füperaddita. — Ratio eft,

d

m phy(icé intrinfecé infor-

quia licét nullum aliud' obje--

s

mantisaut inhgrentis, fed tan-

,&um creatum etiam ex fe im«

j*

?

tüm. formz intelligibilis , ad

materiale & intelligibile con-

"

quam non de(ideratur ftricta,

jundtum intelle&ui per folam

informatio , aut inhzerentia in.

intimam przfentiam poffit il-

25

eífe reis ficut nec requiritur

lum niovere, aut fibi fubordis

forma intrinfecé informans ad.

q

nare ad cognitionem (ui, tamen

la

unionem fubfiftentie Divinz

ut obje&tum puré immateriale

A

p*r modum termini; neque ad

ita movere valeat, fufficit in-

unionem moralem infinitz fan-

trinfeca conjun&tio cum intelle-

D.

&itatis Verbi Divini cum ope-

&u in ceodem fuppofito Angeli s.

ut

ribus Chrifti ; dico ergó., ad.

fic enim movere poreft imme--

unionem inteüntionalem vel in

u

diaté intelle&tum (ine fpecie fü-

effe intelligibili, quà unitur fab-

peraddita ad cognofcenda om-

W

J

ftantia Angeli 'c.um-& pr?prio in-

nia, quz

-in godem 'luppg'üto

-

z

lg

ge-

e€

L

-

108

)ifputatxo Ut. Art;cuïusï QIII

generairï?r reperiuntur, fiveo

dum fpeciei- intelligibilis , qma

ein (int pradicata fubftantialia,

eft pure immaterialis , adeóque :

f ive accidentalia ; adeóque An-

exfe ipfa proxime! n*eingïbüæ-

gelus velat fe 1pfum cognofcit

c*'ao propter eandem immate-

rialitatem debet uniri proprio

per propriam fubftantiam, ita

etiam accidentia fua mtrmfeca

intelle&ui per modum verbi,vel

fibi connaturalia.cognofcet.

fpecæï expreffe. Refp.neg

Sed.

Urgeb. H. Si Angelusimme-

Maj. ad prob. dico, quoä lic&

diaté fe ipfuüm cogaoferet pez

fub(tantía Angeli ratione füs

faüam effentiam tanquam fÍpe-

immaterialitatis & unionis per : .

ciem íntelligibilem , fequeretur

modum formz habeatex fe füf-

ficientem unionem intentióna- -

etiamfe cognofcere pereandem

e(fentiam tanquam fpeciem ex-

lem, ut proprio intelle&ui unia-

reïï"am aut Verbum mcnt:s.

tur per modum obje&i, & for-

fed hoc eft falfum, quia pero

mæancellxgïbllzs, nontamen ha-

quamlibet cognitionem crea-

beatillam unionem per modum

tam neceffario debet produci

obje&ti intelle&ti (ine intellectio-

ne realiter diftincta , ahas foret

fpecies. expreffa aut verbum.,

mentis, exceptá fclà vifione in-

a&us purus; ficut ergo a&tualis

intelle&io eftrealiter ditinctaà

tuitiva DEL, refpe&u cujus im-

pllcat tam fbecies 1mprefi'a.a,

fübftantia, & intelle&u Angeli,

quàm expreffa, uti oftend. d

ita etiam terminus hujus intel-

DEO:. ll»o :

ergo.

- Seq. Maj.

le&ionis , qualis fpec:es expref-

prob. ideó- effentia Angeli uai-

fain communiori (entenuaThü-

mæfaca dæcxtur.«

j

s

tur pwprxo mællc&m daaend

COROLLARIA EE

umta eodcm modo ut poff [

Ngelus cognofcxt alium.

Angslum non per fub-

illum movere,& detc*rmmare ad

cogmtxoncm füi; ergorefpe&u

ftantiam cogniti, fed per

propriam fpeciemiotelligibilem i

illius nequit habere rationem

ä

Ita cum $. D. /ic art. 2.

fpeciei intelligibilis ant. prob.

ipfius.

cum Salmaat. 4;c difp. 6. dub. 2.

mtelle&us, & voluntastam ho-

noftri Thomiftx. Prob. quam-

minis quàm Angeli foli DEO

vis fübftantia Gabrielis poffit

fübordinantur tanquam illorum

effe intim& prxfens intelle&ui

authori , ut illas potentias mo-

Michaélis, non tamen e&d illi in-:

vere, determinare, nec non in-

tclhgæb:htcr, & intentionaliter

- illis lmmedxatö producere pof-

ï

fity

——

Àn Angelus mäugeat fpeciebus &t

109

E qa:dqmd ipfiplacuerit ; «e;

que quod fübftantia Angcïz CÓ-

go fübftantia Gabrielis., quam-

gaiti intimé illabatür in intelle-

vis (ubftantialiter prefensintel-

&um Angeli copgnofcentis , qui

le&ui Micha£lis fecundüm Io-

illapfus intimus folEffentiz Di-

cam, non poteft illum fübordi-

vingin tratl. de DEO Uno:con-

tiare, mOvere autdetermünare

ceditürs econtraquzvisfpecies

ad cognitionem füi , aliàs illabe-

inteliigibilis ditinéta à fubftan-

huxc:

retur in intelletum Angeli co-

tia & intelle&u Angeli,

gnofcentis, velut Effentia Di-

fübordinatur quo ad u(am & ap-

vina in flatu patrix -communi-

plicationem , nontamen quó ad

cans fe per modum fpeciei ;

determmauonem.

'2.: Angeli

confequenter neceffarió requi-

non acciplunt fpecies ab obje-

ritur fpecies Gabrielis fuperad-

€&tis materialibus. -

Prob. obje-

dita, ut quidditative ab intelle-

&a materialia & corporea ne-

&u chhaehs attingi poffit...

queunt concurrere tanquam.s

Neque obftaret, i diceres: fpe-

caufz principales, nectanquam

ciesinte hgfbrhs movet, & de-

caufieinftrumentalesad produ-

terminat intelle&um ad cogui-

cendas fpecies in incelle&u An-

tionem fuüi obje&ti absque £0,

geli ; ergo- intelle&us Angelo-

E

quod illum fibi fübordinct , imó

rum nequit ab illis objectis defü-

potius intellectus fubordmatur'

merefpecies. - Primapars:ant.

ergo fübítantia Angeli intim

patet, quia fubftantxasorporea

præfens intelle&tui alterius An-

per modum cau(z. principalis

geli poreft illum movere ac de-

nequit agere in fübjectum puré

terminare ad cognmowem fui

fpirituale producendo in illo

absqué eo, quód intellectum fi-

qualitatem fpiritualem, qualis

bifubordinet. Refp.coBc.ant.

foret fpecies intelligibilis : Se-

neg, confeq. nam in hac cir-

cunda pars ant. ex eo conítat,

cumftantia fübftantia Gabrielis,

t

quia fi cauf principales non.»

& intelle&us Michaelis concur-

poffunt operari in diftsns , mul-

rerent ut duo principia effedti-

t minus caufz mürumentales,

va ad cognitionem Gabrielis,

prafertim refpectu aCtionis im-

manentis: fed objecta materialia

h

nontamen per accidens; ergo

cum ahquo ordine, & Iubordx-

ficpiüs funt dx&antna ab intelle-

patione interfe: atqui fubítan-

&u Angelico; ergo : imó licéc

tía Angeli cogniti non poteft

ob;e&a matcnaha fint indiftan-

je

fübordinari intelle&ui Angeli

tia, non tamen: tmpnmunt etiam

cognofcentis, ergoreftat , uc illi

inflrumentaliter fuas fpecies s

n

fubordmctur xmelle&us adeo-

:

aliàs tantüm- pnü'ent. cognofca

4

a

b

Wo - Difpümtio' mAmculus L 5 "

ab Angeld , quando fünt prz--

pje.r modum caufz inflrumenta-

lis elevari extra fphzram fus

fentia, fi tantüm . üt prafentia

offentimprimere fpecies; hoc

caufalitatis, hoc ipfo, quód fit

caufa inftrumentalis, & nona

autem nequitadmitti, quia An-

elus poteít cognofcere omnia

- principalis vitalis. videatur 4i-

objeGa materialia etiam longif-

fim& diftantia ; ergo indepen-

"Angeli non accipiunt fpecies à

denter abillorum przfentia ha-

rebus immaterialibus. . Ratio

bet aliunde illorum fpecies, &

: eft. Vel res immateriales liberé

vel neceffarió emitterent fuas

non ab ipfis accipit; quzri híc

offet, an faltem fupernaturali-

. fpecies in intelletum Angelis

non primum, quia concuríus

ter obje&ta materíalia & fen(ibi-

lia valeant emittere fpecies in-

'obje&ivus prafertim in rebus

telligibiles in intelle&um An-

creatis eft neceffarios; partim

eli. Refp. obje&a materialia

etiam , quia libera emiffio fpe-

ciei intelligibilis nequit appro»

non poffe id priítare tanquam

I

iaccidentibus vel fubje&tis

cauías principales , bene tamen

- priar

ut inftrumentales virtute Divi-

immaterialibus omni libertate

naelevatas, Primum patet.s,

. deflitutis; non fecundum quia

üia res materialis tanquam

, velifta neceffaria fpecierum dif-

cauía principalis nequit etiam

- fufio in imelle&um-Angeki-;äc;

divinitüsagere in fübjectum fpi-

ret earum- diffüfione per me«

- dium materiale, vel non? non

zituale, aut effectum fpiritualem

.primum, quia medium mate-

fibi improportionatum in illg

produceres aliàs elevaretur ex-

- tiale non e(t. capax talis acci-

tra fpheram fux caufálitatis

- dentis imaterialis, qualis eft fpe-

adzquatam. II. Prob. nonre-

. cies rei immaterialis ;- non fe-

ugnat, rem corpoream agere

, cundum, quia agens creatum,

in fpiritum, & effectum fpiritua-

nequit agere in diflans nihil

lem per modum inftrumenti in

producendo in medio; Neque

dict poteft, fpeciem in intelle-

illo producere, uti videre eft in

rebus fenüibilibus Sacramento-

&um Angeli ab objecto imrna-

teríali indiflanti, feu propinguo

rum, quz inftrumentaliter pro-

ducunt gratiam Sacramenta-

poffe diffundi; fequereturenim,

unum Angelum non pofle co-

lem in fübje&o fpiritüali, nem-

pe in anima; idem etiam pro-

gnofere alterum , ni(i quando

foret indiftans quó ad. locum;

babiliter dicendum eft de igne

cotporeo , quo torquentur dz-

hzc autem fequela rejicitur, s

monts, non enim repuguat rem

Agrgo.. non poteft explicari

ia

p

An Angclus md1gcat (pccxcbus &c,

E.

iþ:cæewm diffufio .ab obje&to.

acquïrat & ergo pariter fübftan-

. immateriali in. intelle&tum.An

tiz Angelice in hoc przemine-

. geli.

Quaare | dicendum..

bunt. animabus rationalibus ,

. €ít, quód Angch in- princ:-

quód illarum potentia. intelle-

'pio .Íuz creationis. accepetint

&iva. (it ab inflanti- creatxonxs

m

dpecies à DEO -infufas om-

completa ina&tu primoper fpe-

nium obje&£torum naturalium.

cies intellegibiles, harum verà

Ratio eft, quód Angeli cogno-

iatellectus non ab initio fedper

. fcant objecta fibi proportiona-

lapfum tempons ab. obje&tis

!

ta per fpecies , & non per ipfam

fucceffivé per fpecies mtellxgx-

fubftantiam: fed has fpeciesnon

biles complcatur.

;

acceperunt ab ipfis obje&tis ma-

Dices I.

.Omnis f'mxhtudo

. terialibus, aut xmmaterlahbus,

exiftens in mtelle&u vel fe ha-.

uti oftend. ergo illas habent à

bet per modum exemplaris, vel

