omnis operatio Angeli in lo-

í

li etiam non operantis ad extra

cum corporeum eft ratio for«

(

exiítit alicubi.

Refp. non.effe

malis conftituendi Angelum in

[]a

aliquod inconveniens vel abfur-

loco , fed illa tantüm operatio,

[]e

dum, quód Angelus po(fit non

quz immediaté ab Angelo im-

i

eífe in loco, feu ab omni loco

mediatione füppofiti profluit 5

d

abfolviproprié & (tri&é loquen-

fübinde tamen . quia Angelus

5

do; velut enim corpus fpolia-

non agit immediaté immediae

It

tum omni quantitate non effet

tione fuppofiti in totam illam.z

proprié in loco propter defe-

primam fpheram, movendota-

GQum contadtüs in quantitate»

men unam partem immediaté

molis, fic etiam nuda füb(tantia

imtnediatione fuppofiti, movet

Angeli ob defe&tum operatio-

alias (olummodó mediante ifta ;

nis virtualiter tranfeuntis non

SÍícque immediaté tantüm im-

diceretur proprié conftituta in

mediatione virtutis, non eft

loco ; Dixi propri?, nam (i per

formalicer canquam in loco, ni-

conftitutionem formalem in lo-

fi in una parte illius primi orbis,

nte,

CQ nil aliud mtelligät*ur, qt.aläm

nemp?inilla quæ*;& in orie

vel

72

DifputatioIl. Art;cuxu/s;n:.*g. m';'

ubi

vel in alia, quz per motum cít-

ratione- füi fappofiti, vel exi-

cularem illi íaccedit; Ita S. D.

(tentiz , fed tantüm per fuos ef-.

etg

fe&us, quando autem afferi-

fiat

bicart.2. incorp. dicens: JNec ta-

fiat

suen oportez , quid fi aliquis Zdnge-

mus, Angelos éxiftere in loco

per operationem tran(euntem,

fart

Iiismovet Celum, quód (it ubique

DY

( feu in toto. Coelo ) prim qui-

hoc intelligendum venit de..

operatione tranfeunte, quz ab

m

dem , quia mam applicatur. virtus

qu

ejos , nifi ad id , quod primo abipfo

Angelo profluit immediaté im-

movetur ; wna autempars Geli eff,

mediatione fuppofiti, non verà

fiti

de illa operatione, qua proce-

rat

inqua prim eff metus , fcilicet pavs

lox

erientis ; unde etiam Philofoph. in 8.

dit ab Angelo immediaté fola

immediatione virtutis , id eít

tv

Phyfic, virtutem wmotoris Celorum

a

astribuit. parti orientis.

Ex his

per,virtutem à fe diffufam, &

facilé deduces; fi Angelus mo-

derivatam 5 quare fuperius di-

du

Cl

vet lapidem , ex cujus motu

ximus, quód licét Angelus in

moventur alia, quód Angelus

tota prima fphzra motum loca-

flà

lem efficiat , non tamen toti

non debeat effe ni(i ubi eft pri-

mum motum ; (imiliter, (i An-

fphere fuübftantialiter fit prz«

tà

fens, fed foli parti orientali,

W

gelus moveret baculum pertin-

de

gentem àterrausque in Coclum

cui primó faam virtutem appli-

non fit in toto baculo, fed in

cat, & in quam agit immediaté

la

etiam immediatione füppofiti. .

Dat

3lla tantüm parte, cui virtutem

füam applicaret , vimque feu

. Objic. IV. Subftantia Angeli

et

pracifivé fpe&ata eft finita, &

de

impulfüm imprimeret. Ad Il.

Relp. dift. maj. operariin afiquo

limitata, nec non à parte rei

lle

exillit; ergo exiftit alicubi ; feu

ii

loco immediaté immediatione

tantüm virtutis non e(t proprié

in loco. aliquo. determinato 5

m

in eo exiflere tranf. operari in

confequenter fübftantia Angelt

e

aliquo loco immediaté tam im-

przci(ivé fpeGtara fibi ipfi eft ra-

m

mediatione fuüppofiti, quàm vir-

tio füfficiens, ut fit proximé po-

fc

tens ad habendam ubicationem

b

tutis, neg. maj. quare càm fol

non operetur in vifceribus ter-

vel realem , vel localem prz-

D

zrx* immediaté per füum fuüppo-

fentiam. — Confeq. prob. quid-

H

fitum , fed tantum per virtutem

quid a&tu parte rei exiftit, ne»

U

3 fe diffufam , non eft proprié in

ceffarió debet exiftere ubique,

fà

vel in certo & determinato ali-.

vifceribus terrz ; (imiliter ani-

E

ma Chrifti veré & proprié non

quo loco: fed fabftantia Angeli

f

füit in inferno damnatorum..,

przci(ivé ípeGata adtu, & à par-

p

terei exiftit, non autem exiftit

d

ggia in iilo. -9—09' quyit' immcdiau*.

ubïi-

! : An Angli ?erä fint in loco, &c.

73

[ i

ubique ; aliàs fofet- immenfías

füam entitatem, formaliter au-

osef.

)

ergó exiftit in certo & determi-

tem per formam realem fuper-

(feri-

additam, fcilicet durationem.,

mato aliquo loco.

Refp. Sub-

loto

- « ftantiam Angeli taliter fpecta-

intrinfecam, qua fi removea-

tem,

.tam effe finitam , ac limitatam

tur, tünc nec pro toto, nec pro

de.,

in genere entis, & quo ad ter-

determinato tempore dicetur

eah

minos perfedionis , non autem

formaliter durare, fed funda-

: (ffle

quó ad terminos loci faltem po-

mentaliter, & veluti precifivà

verà

fitivé , quia ablata virtute ope-

(e habere proformaliintra hanc

t0cee

rativa, ficut Angelus non eft

lineam. -Sed contra ei: admif-

ol

ocabilis, ita neque habet pofi-

fo etiam contta meam Philoío-

1 dl

tivam limitationem in ordine

phiam, quód duratio realiter,

N

ad locum ; fic etiam difcurren-

diftinguatur à re durante, vel

s di-

-dum eít de fübítantia materiali

ab exi(tentia illius, tiidominüs

15 If

carente quantitate, fiin rerum

eft per fe infeparabiliter con-

loCe

natura (ine illa confervaretur.

ne€xa; ergo non poteít res vel

tot

.^ Urgebis: Non poteft fübítan-

füb cauía corporea, aut incor-

tia Angeli ad extra produci, &

hd

porea exiftere in rerum natu-

pre«

xtaïh

Àn rerum.natura exiftere faltem

ra, & formaliter non durare,

de potentia ordinaria, quin exi-

(ive coexiftere tempori,vel evo

p

liaté

— —ftat in aliqua certa, & determi-

coéxiftenti..

Probat. confeq.

M

. mata duratione;nempé in evo;

fimul cum antec. durare nihil

qgcll

- ergo etiam non poteft faltem.,

aliud eft quàm permanere in ef-

de potentia ordinaria non exi-

,U

fe, uti patet ex Terminis; ergo

e u

. fiere in certo aliquo, & deter-

non poteft non effe per fe con-

1minatoloco. ReípondentSal-

s

,fe

nexum cum exifítentia reis síc-

103

mant. neg.ant, res enim poteft

que res non poteft exiftere, &

exiítere in rerum natura, & ta-

1g€lt

intrinfecé non durare, vel co&-

T

men proximé non durare ; fuf-

xiftere menfürg propriz dura-

ficit enim, quód tantüm funda-

tionis , five (it evum, fivé tem-

p

germ

. snentaliter duret, fi íemel dura-

pus , quamdiu iftud. perfeverat,

. tio intrinfeca (eparetur à re du-

m

Refp.-ergó aliter: quidquid (it

u*

rante, à qua realiter diftingui-

de duratione velrealiter diítin-

tur; unde ficut duz albedines

n

Qa , velrealiter indiftincta à re

fecundüm fe fünt (imiles funda-

durante , non. íita conne&i.,

]Ue:

dli

meataliter, proximé autem, feu

prafentiam localem cum re exi-

formaliter per relationem (u-

[tente, ficut durationem cum

gi

paf-

peradditam , ita quslibet res

propria exiftentia rei 5 nam.,

.f durans fundamentaliter per

jt

prefentia localis convenit rei

u

per

P

*»

D

fputatlo Ir. Amculus II i 5 I*II: |

x

|permedium aliquod feparabile,

& determinato fpitïo ; feu loco

fcilicec per quantitatem molis,

fibi iavicem forent przfentes;

p

Va

aut virtutis operativz, à quà

Confequenter tam DEus; quàm

ote(t cefíare Angelus, eó quód

Angelus veré & realiter exifte-

p

t

operetur liberé, uti diximus i»

rent alicubi canquam in loco;

&

»raced, & à fübftantia etiam cor-

ficut enim coéxiftentia realis fe-

t

porea feparari poteft prior

cundüm durationem requirit

£0

..quantitas, ut conftat in Sacra-

extrema realiter in illa duratio-

mento Evchariftiz ; econtra

ne exiítentia, ita co&xiftentiaa

tut

pel

permanentia rei in fuo effe fe-

realis fecundüm locum exigit

extrema, quz realiter alicubi

G

parati, nequit à re exiftente,

X

pri

quamdiü exiftic, & ejus adio

exiftunt.

II. Prius eft Ange-

m

lum faltem ordine naturz eífe

confervativa durat ac perma-

pa

nét; Cxteroquin argumentum

przfíentem, & propinguum cor-

Vi

contra Adverf. pro me (ic affu-

pori quó ad locum, quàm im-

lo

mo : poteít Corpus Chrifti exi-

mediaté immediatione füppo-

ftere in Sacramento Evchari-

fiti Ardigelus circa illud tranfeun-

9j

n

ftiz, ita ut fit nullibi proptero

ter operetur; ergo hujusmodi

fín

defectum quantitatis fecunda-

operatio nequit effe Angelo ra-

1 .'

(0

rium, fcilicet extenfionem par-

tio exiftendi in loco. — Confe

i

di

. tium in ordine ad locum; ergo

patet, quia i effe in loco, ubi eft

corpus, fit prius quàm operari

f

etiam poteft fübftantia Angeli

d

exiítere ; ita ut fit nullibi faltem

in illud, non poterit Angelus

habere effe in loco ratione ope-

hi

- proprié loquendo , propter de-

a

fe&um operationis virtualiter

rationis feu dependenter ab il-

r

la, quia prius non dependet à

In

tranfeuntis.

. Objic. I

b ,Ahgclu-s ante»

pofteriori.

Ant. prob. omne

B

mundum corporeum conditum

agens creatum ad agendum.,

K

h

effet formaliter prefens, & co&-

actu per modum conditionis

xiftens realiter DEO, fimülque

prerequirit prafentiam , pro-

le

IN

DEUS effet etiam illi realiter &

pinquitatem, feu approximatio-

formaliter prefens, nec non-.

nem fui ad paffum, in quod agit,

!

coéxitens ; de fide enim eft,

uti füpp. contraScotiít. admit-

DEum omni creaturz per fuam

tentes aCtionem in diftans ; er-

go ordine naturz, priusquam

fübítantiam effe formaliter pra-

fentem 5 ergo ficut effent (ibi

Angelus operetur circa aliquod

corpus, debet effe localiter prze-

f

invicem formaliter prafentes,

& coéxiftentes in aliqua deter-

fens & indifítans ab illo. Neque

apþro-

[

: minatg?duratvione, ita i Certo,

juvaret, ( .diqeremus :

2

. agxmag

AnAngelivert ii loco, R

Z25

loto

'x-imätio agentis ad paffum eft

xfe'cam :fd paifum, feu ma,ïg;-

Dtes;

przrequi(ita conditio, ut agen-

riam, & quzlibet caufa finalis

tia corporea immediaté in illud

quim

propinguitatem fecundüm co-

xillt«

paffum agant; In agentibus au-

gnitionem ; ergo omnis caufa

loc0;

tem fpiritualibus DEO nempé

efficiens five corporea, five in-

an fe-

& Angelisnon eít conditio prz-

corporea neceffarió requivit)

requi6ita, fed concomitans in.,

juirit

propinguitatem,feu przfentiam

atio-

eodem inflanti, in quo operan.

localem ad paffum tanqusm.,

ER

tur.

Ratio eft, quia illa agunt

conditionem neceffariam. Ra-

Yiit

per virtutem corpoream fubje-

tio hujus à priori eft, quód in

icui

Catam in quantitate; adeóque

agente corporeo ideó requira-

priusquàm agant debent com-

tur hec immediatio & prafen-

nge

e(fe

menf(uürari loco,in quo habetur

tia localis &d paffum non pro-

Cor*

paffum; hac autem agunt per

pter ejus quantitatem fed pro-

y IIf

*

virtutem fpiritualem , & fant in

pter limitatam fphzram illius

loco per quantitatem virtutis

activitatisex parte fpatii,& pro-

p

[cut

operativx ; Confequenter priüs

pter determinationem illius vir-

naturá debent operari, quàm

tutis active ad certum modum

odi

fint in loco conftituti: fed in..

0 i

agendi, nempé cüm przfentia

contrarium. infurgunt Adverf.

fui ipfius, & pafTi, non folüm fe-

fe

(€

i

dicendo : approximatio ad paf-

cundüm tempus, fed etiam fe.

fum fecundüm locum eít con-

etati

cundàüm locum; hzc omnia.,

ditio neceffarió requi(ita ad om-

autem militant eodem modo

;e!us

nem caufam efficientem faltem

p

in Angelis & agentibus corpo-

1b i['

creatam five fit corporea, five

teis; aliàs fequeretur, Angelum

in corporea ; ergo etiam in Àn-

]

non babere limitatam fphzram,

nne

gelis requiritur priusquàm ope-

fuz aGivitatis ex parte fpatii,

rentur.

Antec, prob. ficut fe

Iff].j

.fed poffe ad quamcunque. di-

onis

habet unio ad caufam forma-

fiantiam quantumvis magnam

lem , &propinguitas fecundüm

n

Operari, quz operatio foli DEO

cognitionem, intellige, przco-

ob fuam illimitationem in per-

tit

gnitio boni ad cauíam finalem,

ngr

fe&tiffima virtute operandi con-

ita fe habet approximatio feu

ceditur; Ex his facilé deduces,

nit^

propinguitas ad paffum refpe&u

£

Angelum non eífe profentem,

cauíx efficientis : fed quzvis aut propinguum corpori per.

um

od

caufa formalis, (ive corporea, operationem , fed immediaté

five incorporea priüs naturá,

per fnam fübftantiam , ita ut ad

m

guàm exeat in actum fecun-

prefentiam formalem nulla.,

qUG

Ioe

dum, ,rquiff'it unionem intrin-

o;'pcraþio" circa aliquod paffum

in

nàe

76 — . . Difputatio T. Asticufus H $. Hï;,

in loco reddï'rätui-i Refp. ad T.

agentis & paffi,cüm omne agens

&u'ndö

vel efficiens, formale aut finate

enfar

illam przíentiam & coéxi(ten-

cis )

tiam realem DEO, quam habe-

habest fefe ad paffum tanquam

ret Angelus ante mundum cor-

perfe&ivum ad fuü perfedtibile,

u, &

cum quo debet effe ex natura

ce(far

poreum conditum, non effe for-

limita

malem locationem, feu ubica-

conjun&dum ; vel illi propin-

tionem , cüm in hac Hypothefi

guum. Videatur arr. 3. circa ff-

les pr

nem f. 2. Concluf. dijp.

tia f

non fapponatur ullus locus pro-

fn Ti "a'(

i

in ali

du&tus; adeóque ruit hoc fun-

de DEO Uno.

damentum; ex quo etiam de-

Objic. V. Quantitas non eft

tolot

neceffaria ad exi(tendum in lo«

to, t

ducitur, fi Angelus hic & nunc

exifteret extra mundum corpo-

co rebus materialibus, nec i(ts

qu,

reumin fpatiis imaginariis,quód

definerent effe alicubi, & inali-

ts

flent

non foret proprié & formaliter,

quo determinato fpatio per hoc,

fed tantüm improprié & nega-

quód quantitate fpoliarentut j

libus

tivéinloco. Adll.Refp. neg.

ergo operatio non eft nece(faria

cher.

firm.

hoc ant. Prius eft Angelum ef-

Angelis ad exiftendum in loco,

fe propinguum loco, quàm cir-

nec i(ti definerent efle alicubi,

die

ca illud operari, nempé circa

& in aliquo determinato fpatio

racul

eode

corpus vel locum; velut enim

per hoc, quód ab omni opera-

non eft prius, corpus fpoliatum

tione ceffarent vel qua(i opera-

in re

quantitate effe propinguum lo-

tione tranfeunte, vel applica-

vt,

co, íta neque eft priüs, nifi quó

tione ad tranfeunter operan-

ttpo

ad exiftentiam przcifivé fpe&ta-

dum. Conféq. pat. ex propor-

hh

tam Angelum per füam fubftan-

tione , quam Thomifítx ad-

exif

tiam effe propinguum loco. Ad

ftruunt inter quantitatem re-

here

fufam prob.ant. dico, priorem

rum materialium, & operatio-

tatic

rationem diíparem inter agens

nem rerum fpiritualium. Ant.

fàns

corporeum, & incorporeum.

prob.l. quía quantitas tribuit

fitte

fuübfiftere,nec non ab omni cau-

impenetrationem, non locatio-

"u

fa efficiente requiri propiagui-

nem trei, cui ineft, & impene-

COn

catem ad paflum (idem fuo

tratio,, quam. habeo à quan-

Mf

modo proportionaliter fentien-

titate non facit me effe híc, fed

huj

dum eft de cauía finali & forma-

fuppofito, quód ego fim híc,

dul

li? non quia habet limitatam.,

non permittit híceffe aliud cor.

fpheram fus a&ivitatis, uti pu-

pus; quando igitur à me quan-

tant Adverf. & folam hanc ra-

titas colleretur, non definerem

tionem adducunt, fed ex ipía

effe híc, fed tantüm de(inerem

excludere híc aliud corpus ; fe-

ratione moventis » & tmnotl,

—cung

An Angeli veré fintin loco,&c.

77

n

ähdö-' Qï!antïtas noneftne- nem, fed fimul etíam contaz

tnale

ceffaria rebus materialibus prz-

&um cum loco, neque quanti-

um

cisé ex eo, quód (int entia fini-

tatem przcifivé fümptam tri-

bile,

ta, & limitata ; aliàs effet ne-

buere, ut (im hic potiüs quàm

u3

ceffaria alii cuicunque finito &

alibi; quód enim (im potiüs híc,

pf«

limitato enti, fed res materia-

quàm alibi, hoc provenit &

4 h-

les przcisé ex eo, quód fint en-

quantitate hujus corporis vel

tia finica & limitata petunt effe

liberé vel neceffarió huic loco,

in aliquo certo, & determina-

& non alii applicati.

Adll. di-

j

to loco, quia petunt effe in fini-

CO, res materiales utpote entia

1os

to, & limitato fpatio non ubi- finita ac limitata petere effe in

lg.

que, (icuc DEUS ; ergo quan-

aliquo certo, & determinato

yali

titas non eft neceffaria ad exi-

fpatio, vel loco, non tamen.,

ho

ftendum in loco rebus materia-

poffe habere formalem przfen-

rj

libus.

Ita fonant formalia Ca-

tíam in loco, nifi per conta-

A

cherani bie cap. £. f. 2.

Con-

. &umloci, qui à folaquantitate

JC0,

firm. ex eodem Auth. aqua mo-

dependet ; quod autem non

ib

dó exiítens in vafe remotà mi-

poffint e(fe ubique, (icut DEUS,

ao

raculosé quantitate manet in

hoc provenit ex eo, quàd fint

[de

eodemloco, cüm adhuc exi(tat

entia finita & limitata 5 ficut

lra.

in rerum natura, nec (itextra

ergo fola quantitas molis res

vas, nec extra omnem locum;

materiales reddit loco formali«

(«

Al

ergo pariter Angelus operans

ter prefentes, ita etiam in re-

of

in hocloco, & confequenter.;

bus fpiritualibus nempe Angelis

exiftens inillo, (i DEUS fübtra-

ij«

fola quantitas virtutis , feu ope-

[

heret füum concurfüm ad ope-

ratio reddet Angelos loco for-

i0

tationem neceffarium tunc cef-

maliter przíentes.. Ad Conf.

nf

fans ab operatione adhuc ma-

, dico, quód aqua remotá quan-

uit

neret in eodem loco, przíertim

títate (it quidem in vafe velloco

fi DEUS non przftarec fuum

negativé, non tamen formaliter

[

v

concurfüm ad operandum alibi.

. &pofitivé ob defe&um quanti-

il*

Refp. adI. neg.ant. ad probat.

tatis, ratione cujus & folius pro-

hujus dico, quantitatem fine..

ximum &formalem contactum.

u

ïC,

dubio tribueré impenetratio-

cum loco habere poffet.-

fv

-COROLLARIU Aft.

[le

: lï'fþüta,tum fuit hucusqquc quzenam fit ratio formalis conz

À J de loco naturali Ange- — ftituendi Angelum in loco vio-

d

xl-orum; jam quaritur», lento.

^ Relp. Ratio formalis

3

1-

con-

K

78

. Ia)iiþutatib.ll,' Artxculus IL QIII |

c'onü/ic'ucndi; Angelum in loco

pcdiatur",'— nepoffit operari, ubi

vult, quia fola paffio Angeli à

violento eft paffio ex parte An-

geli, qui ab aliquo agente pati-

loco corporeo non foret fuffi-

ciens ad hunc effe&tum, fed ilía

tur, & ita alligatur, utnon pof-

fit alibi operari. Ratio eft,quód

tantüm, quz Ángelumita ligat,

ut prohibeat ipfum operari ali-

|

omnis contaQus rei locate &

loci fit ratio formalis confti-

bi: quare licet damonésetiam

in a&re vagantes aliquid patian-

tuendi aliquid in loco ; quare

ficut locatio Angeliin loco con-

tur ab igne inferni, non dicun-

tur tamen in inferno tanquam

naturali fundatur in contadu

E

aGivo, quo Angelus per actio-

loco exiftere, quia talis ignis

non prohibet ipfos operari in a&-

pem tranfeuntem aliquod cor-

pus cffedivé contingit , illud-

re & extra infernum ; ulterius

híc obíervatu neceífarium eft,

)

que a&tiv? continet, fibi fübji-

cit, ac fübordinat , ita illius lo-

quód licét animx parvulorum

finé Baptif(mo decedentium per

catio in loco violento fundari

debet in conta&tu paflivo, quo

paffionem , (ivé.paffivam alliga-

tionem in limbo exiftant, hzc

Angelus ab aliquo agente cor-

poreo patitur, vel fic illi alligae

tamen paffio feu paffiva alliga-

tur, ut impediatur, ne poffito

tio non habeat in illisrationem

operari ibi, ubi vult, & fecun-

posnz fensüs ; cüm enim non

]

düm quod vult ex proprio be-

apprchendant illum lócum, nec

neplacito ; unde Cajet. bic art.3.

ilam detentionem ut fibi di-

explicat, Angelos naturalitez

fconvenientem , non contrti-

conftitui in loco per operatio-

ftantur ob eam, neque ei relu-

nem , demones autem per paf-

&antur, quod tamen néceífa-

?l

fionem poriüs , quàm per actio-

rium foret, ut przdicta deten-

pem. Dehis plura in difput. dc

tio & alligatio rationem pocnz

gnis damonum.

Dixi, quód ra-

fensüs haberet 5 quare etiam,

tio formalis proxima confti-

licéc dicantur ibi exiftere. tan-

tuendi Angelum inloco violen-

quam inloco prater natürali,

to fit paflio, quà Angelus ab

non tamen ibi tanquam in loco

aliquo agente Corporeo ita pa-

ftridte violemo "exif-iïgnt,

titur, ut ab illo ligetur, & im-

J

AR-

ä

$079 )40&

übi

li

Is

illà

"tngeli in uno vel

al,

v v | |

pluribus

jli-

Quo modo

am

bet ib i?

L

J

$. T.

l[le

m

Remitt. Cüm de locis,

explicare exi&e;altfa:þ & opera-

& exiftentia Angelo-

nl

tionem in uno vel pluribus lo-

iC

rumin illisaliqua fingu-

cis, ut ad oculum pateat, quàm

lari confideratione di-

us

a occutrant, ideó congruum,

diveríó modó exitant, & ope-

jj

rentur in locis fübftantiz mate-

hn

fermé neceffarium fore duxi ,

riales, aC ifix'atcrigle; ; Quare Gc

"

»

6. II,

4

d.

CONCLUSIO- 1.

A Nglc!;v:s per fe & ratione

non convenïuntxAnge!o nifï'(pc'f

n

& (ui non habet (icum, pro-

accidens, & ratione corporis,

o

. . pinguitatem, aut diítan-

j

velloci, circa quz aliquid ope-

tiam, fed tantüm per accidens

ratur5 ex his facilé dedüces, (i

& ratione loci corporei, in quo

DEUS deftrueret, vel apnihi-

per operationem virtualiter.;

laret mundum corporeum, vel

tranfeuntem exiftit.

Ratio eft,

fi Angelos ante creationem.,

)u

quia cüm propinguitas, vel di-

mundi condidiffet, quód An-

ftantia localis importent . ali-

geli non effent inter fe propin-

quod genus comparationis in-

gui formaliter, vel diftantes po-

ter exirema, prout funt in lo-

ütivé, fed negativé tantüm pro-

co, non póffunt concipi, nifi

pinguitate aut di(lantiá Phy(icá;

fint in loco , prout locus eft:

hzc enim, ut in praced. jam di-

fed effe in loco prout in loco

Ximus, tantüm per accidens

non convenit Angelo, ni(i per

convenit Angelis, & ratione

accidens, in quantum (cilicet.;

corporum vel locorum , quz

corpus affumptum, vel corpus,

per operationem contingunt.

cui per operationem applica-

Dixi diftantia phy(ica, ut re&te

tur, inlocoeít; ergo fitus , di-

obfervetur, quód tunc etiam

ere in

üangia & propigguitas: localis

unus Angclqs poffet ag

alium

$o

Difputat.io II Artïk:—ulusllll; &1L..

ercere; velut (iomnia cdrpmä*

H

aïiufn a&ione faltem N.moþraïif'.

in

ipfum illuminando ,

velipii im-.

deftruerentur confervatis folis.

tione hujus. animabus rationalibus ,

- ille

g

perando , & fic ra

hi

jlluminationis ; vel impe

riimo» quidem haberent vim informa-

tivam , per accidens tamen ex

H

valem altem przfentiam & pro-

inguitatem cum altero Angelo

defe&tu corporum a&tualem in-

fibi vendicaret.

,

formationem exercere nequi-

It

li vel extra» rent; ficetiam, (j DEUS totam

l

— Dices i. Ange

mundum fübftantiam panis- annihilaret,

d

mundum, vel intra

Sacerdos vicharacteris haberet

t

corporeum conditi gaudent ea-

dem natura, iisdem o

mninó fa-

. quidem in actu primo faculta-

cultatibus , -quas defa

&o ha- tem confecrandi corpus Chrifti,

!

bent; poffünt itaquefe mov

ere per accidens tamen ex defectu

cüm non fint fixi, vel mater

iz illafacultas confecrati-

localiter,

imimobiles ; ergo poffent o

L]

bti- vainactufecundo non daretur

liqui

fo- item (i DEUS omnia corpora in

nere (itum , perquem a

rent propingui aliis

y a

lii verb. mundo uno tantüm excepto

deftrueret, illad non poffet mo-

ab aliis diftantes.

veri localiter, nec obtinere ubi-

uitas & diflantia opponuntur

contradi&torié ,. velut curvitas,

cationem, propinquitatem aut

& re&titudo ; ergo ficut non po-

diftantiam , quia hzc neceffarió

teft darilinea, qu

v non fit récta,

etiam aliorum corpo

rum exi-

»

Ad1l. di-

aut curva, Ita et

iam nequeunt .flentiam fupponunt.

-

zeperiri duz fübftantis fj piritua--

co, quód propinquitas aut di-

ntdi- ftantia,

liceét inter fe contradi»

C a oU n n m tD — Kes Wt 7 19 - "G g - — . "at lpeed Pa

les ; quz inter fe non fore

flantes, nec propingux.

]l &orie vel contrarié oppcnane

quia tamen funt. propric-

!

Deftrudtohocmundocorporeo tur,

Angeliadbucmanerentprzíen- tates re

ípc&tiva&, importantes

genus comparationis intér ex-

tes, & indiftantes à DEO; er-

[ «

&oetiam manerept diftantesin-

trema prout in loco conftituta;

E :

deítructo omni loco corporeo

ter fe, sícque forent in loco ü

ne ulla operation

€in corpus ve

*

1 nullapoffit admitti diftantia aut

dl. Quamvi

s propinquitas formalis pofitiva,

jocum. Relp. a

&u fed tantüm materialis & nega-

sunc Angeli haberent in a

primo faculratem loco-

moti- tive.

.Cape exemplum.. quia

dens qualitas & inzqualitas funta

vam , illam tamen per acci

ex defe&tu loci,cüm nullustunc- p o

L]

prietates refpeCtivae quanti-

s, cüm quantitàs debeat efle

locus fupponatur produdus, tatl

r ordinem ad alte-

aM dueug —üem h. ; MÁao,. qip esesdupQ 9-

.non*potïcnc in actu fgöunc)o ex- wqualis pe

ram;

| j'Quo modoAngcli in uno &c.

8l

pon.

räm, c-pï'cpmmedfuratur,—, vel

in- omnibus . omninó þrebus ;

folis

- illg

inzqualis per ordinem adaliam,

quare Jicét mundum corporeá

quam excedít, velà qua exce-

deflruerer, tamen effet inrtimé

m«

ditur, ideó (i dareturunica tan-

prefens, & formaliter indiftans

( x

tüm quantitas, illa nec effet

ab Angelis, quia in illis conti-

m ite

xqualis, necinzqualis formali-

nuà creatione & confervatione

equ-

xer loquendo , fed ad utrumque

(confervatio enim nihil aliud

oCamm

indifferens; (icetiam pari mo-

eft, quàm continuata ejusdem

htet,

dó fentiendum eft de Pfopïnquï-

rei productio ) produceret effe,

betet.

tate, & diftantia tanquam pro-

& exilere; econtra prafentia.

"tltae

prietatibus refpedivis, & non

Angelorum ad corpora non

h!'lm»

.puré abfolutis ; ex his deduci-

fundatur , nec fundari poteft in

fedu

£ur , conc. ant. neg. effe coníeq.

actione creativa, vel conferva-

:grati-,

& parit. non ex alia ratione,

tiva) fuppono híc, quód Angeli

&t

quàm quiacurvitas & rectitudo

neque inftrumentaliter creare$

o in

non funt proprietates refpecti-

aut rem confervare poffint ) fed

cepto

vz, veluti propinquitas & di-

fundatur in alia operatione proe

L mo

fiantía, Ad IIL dico, confeq.

duc&tiva; sícque füpponit fub-

.c ub'þ

&paritat. effe negandam. . Ra-

je&um corporeum, in quod

] au

tio eft, quia DEUS eft prafens

agat; unde deftru&is omnibus

(fario

&indi(tans à creaturis per ope-

corporibüs nulla poteft in An«

j d-

rationem formaliter immanen-

gelis admitti pofitiva propin-

tem, & virtualiter tranfeun-

]I.di«

guitas, aut diflantia. formalis,

lul: di-

tem, qua producit, & confer-

fed tantütm neg

materiíalis,

ativa , & puré

ii

vat omneeffe , nec non exiftere

Cfjatie

C'OONCLUSTO"IE*

oprie-

ant65

u —.Ng'cïlu's fubftantialiter pra-

flantialiter prefens loco fibi

Íens alicui fpatio fibi adz-

r &

adzquato, in quo fant plura..

jrtos

quato, puta huic fcholg,

corpora, poteft operari circa

oteft .virtute propria effe in.,

p0ro

corpora extremailla movendo,

j aX

pluribus corporibus inter fe di-

nihil tamen operando circa cor-

ftanribus contentis in hoc fpa-

pora intermedia; ficut homo

fiti Va

tio, quamvis non fit in corpore

fuis manibüs poteít movere»

nep

intermedio. -Ratio eft, quód

H

qula

duos lapides inter fe diftantes,

u1

Augelus exiftat in loco , vel (u.

nihil movendo in medio; ergo

fuperficie «orporis ambientis

yantl

Angelus poteft effe in corpori-

jtte

per operationem virtualiter..

bus extreinis, velut in locis ina-

ficin

de

£ranscuntem : fed Angqäus iub-

daquatis a;'b.squc €0, quód

-

tat

Ince

/

82

Difputatio T. Articulus IIT. $. TII.

lo

medio.

Confirm. Si Angelus

(ït; ab eo non provenït; quód

h

e(Tet in aliquo fpatio pleno ali-

fpatium non contineatur intra

Ui

quo corpore, & óneraretur in

fphzram loci adaequati.

Refp.

ad I. S. Do&. tantüm fuiffe lo-

f

illud corpus , effet in illo velut

lm

in loco; ergo (i DEUS annihi-

cutü de pluribus locis adequa-

du

laret partes intermedias illius

tis,vel inadequatis difcontinuls

non contentis tamen íintra.

tlb

corporis, & confervaret extre-

ia

mas, maneret adhuc Angelus in

fphxramloci adequati. Adlf.

artibus extremis tanquam in

dico, conc. Maj. neg. effe min.

tlà

ocis inadzquatis - difcontinuis

Illa enim corpora inter fe di-

g

ftantia, in quibus effet Angelus,

absque eo,quód foret in inter-

mediis, uti omnibps— manifefte

licét entitativé effent diffita, ta-

atet.

7

men compararentur ad Ange-

Dices I. S.D

. b;c drt- ;I. 3br0'

lum tanquam aliquod unum ra-

lut& negat, Angelum poffe eífe

tione unitatís & continuitatis

rit

in pluribus locis. II, Angelus

uniüs fpatii feu. loci adzquati,

ne

nequit effe in pluribus locis pro

in.quo funt fimul cum Angelo;

nihil enim novi eft, aliqua ma-

€n

ut plura fünt: fed (i efec in plu-

ti0)

ribus corporibus diftantibus, &

terialiter, entitativé effe diver-

diícontinuis, foret in pluribus

fa, & non unita, tamen in ratio-

ÀÁn

ne loci effe unum.

Ecce! ba-

eld

locis, pro ut plura fünt, quía ef-

fent diíTica, & nulla unione con-

culus, cujus una niedietas eft i

lia

aére, & altera in aqua, dicitur

t

junctas ergo. III. Si Angelus

fén

poffet effe in duobus locis ina-

effe in uno loco , quia licét fu-

dequatis diícontinuis intra.,

perficies a&rís & aque realiter

)

fj

fphzram loci adequati median-

(int diveríz,conveniunt tamen

te füa operatione, poffet etiam

inter fe in ratione unius menfu-

m

r continentis locatum, & in

e(fe in duobus extra fphxram

loci adequati : fed hxc fequela

eadem diítantia ad polos Coeli,

pot

Prob.

ac centrüum terrz ; adeóque»

«

non admittitur; ergo.

feq. Du przefentiz, quas An-

con(tituunt unum locum ; fed

ii

non eft idem in hac circumftan-

&hi

gelus habetin duobus locis ina-

daquatis, non dependent inter

tia, qua Angelus effet in pluríe

fed

fe, neque à fpatio intermedio,

bus fpatiis inadzquatis difcon-

me

ita ut ratione hujus dependen-

tinuis extra fphzram loci adz-

Un

tig requirant determinatum-,

quati , quia hzc fpatia non uni

alte

rentur inter fe; adeóque effent

fpatium ad influzum unius in..

Dor

aliams ergo - quód Angelus hu-

lura non cantüm materialiter,

ill

tione

IT

jusmodi prafentias habere pof-

fed etiam formaliter in ra

loci,

^

83

EQWQQQ Angeh in unogæ *

d

n

loci.. AdlI. neg. feq. lad' prob. paffum ,.þ ch&t effe illi prafens;

hujus conc. quód duz |przfen-, quare fi illa loca corporea ina-

f

ti& ad loca diftantia neque inter

dzquata & diftantia excedant.,

lo

fe, neque à fpatio interjeto de-

locum adequatum unius An-

pendeant; nego tamen, quód

geli, nequit Angelus operari in

u

inuls

duc operationes in locis diftan-

illis, quia nequit effe illis pra--

m

tibus non dependeantà prefen-

€n$S5. contrarium tamen habe-

ill,

tia in illis locis, & hzcà pra(en-

tur, fi intra fphzram loci adz-

mim

tia ad fpatium interjedum, quia

d-

quati cop)tin'eamur.:

agens ut operetur circa ;:Tli quod

elus,

'.

lt«

Ri« cWoAPa CLU $ f-b, Iff.'

w

Lures Angeli poffunt fimul

poffunt effe fabflantialiter 'Gb;i,

effe in eodem loco.. Ra-

praíentes in eodem loco.

Il,

n

jads

tio eft,quia fubftantis fpi-

Partes univeríi debent effe in-

,uat?;

rituales ngn occupant locum,

ter fe. coordinatz fecundüm fi-

neque funt impenetrabiles; hoc

tüm;: fed hic ordo tolleretur, fi

[n&«

oj

enim eft propriunf corpori ra-

plures Angeli effentintimé przee

|vete

tione quantitatis; ergo plures

fentes eidem fpatios ergo-þ!u-

jtio

Angeli poffünt effe prefentes

res Angeli non poffunt effe fi-

|bi-

eidem loco ratione fuz füb.

mul in eodem loco.

N

flantig; item plures Angeli in

dtit

corpore poffunt effe fimul prz-

Relp. ad I. Conced. Maïäaeg,

(citut

min. Adillapfum enim non fuf-

&

fentes eidem fpatio, uti patetin

ficit, ut plures Angeli fint fub-

jlitet

obíeflis; ergo à fórtiori poffant

ftantialiter przfentes eidem lo-

fe invicem penetrare, & effe fi-

CO fed przterea requiritur , ut.

jmell

inul in eodem loco.

illabens in terminos effentiz al«

enfi-

&i

DicesI. Unus Angelus non

terius ingrediatur aliquid fübe

Cggli,

poteft illabiin fübftantiam aut

ftantiale fpe&ans ad lineam ef-

effentiam alterius Angeli, vel

fendi; velipfam effentiam , exi-

Qu

etiam animz rationalis ;; hoc

; (Cd

enim eft proprium foli DEO:

ftentiam aut fubfiftentiam pro-

n[L':H.'

ducendo, vel confervando, íta

d

fed (i plures Angeli effent inti-

ut effe fubílantiale illius. füb-

mé prafentes fimul eidem loco,

ftantiz, cui illabitur, ab illaben-

(coft

unus illaberetur in effentiam..

te dependeat. — Audiatur S. D,

aM

altetius, quia illabi nil aliud im-

y urile

in 2. dife . 8. quaff, unic, art. g. in

efett

portat, quàm quód fübftantia...

Corp. C& 4d 3. dicens: Effe istra

illabens (it intra effentiam alte-

aliquid eff effe intra terminos ejus ;

Jlitth

Corpus euim babet terminos duplicis

gione

rius ; €rgo plures A'ngel? non

»

HU

L2

lod

ra;tiu-

d& —— Difputato TE Articulus IT. $. n

iatibaü:, jäilicu qäan;i&mii: , & ef-

ira ut ab illo fübftantialíter de-

spendeat, in alterum illabi ne-

(fentias r ideb Angelus operans in-

$rA terminos cergomlis:quantimtis

quit, licét Angeli fint füb(tan-

tialiter, vel faltem poffint efe

«orpori illabitur , mon. autem itas,

quod [it inira terminas effentia, nec

fibiinvicem przfentes in eodem

V

fícut pars, nec ficuz virtus dans e[fe,

fpatio. Ad II. dico, ordinem

quia effe elT per ereationemà DEO ;

i^

Snubílantia autem jþirititalii *05»

