parricipat fuam hzccitatem, eft,

quód DEUS libereé voluerit.,

f-

& manet infinita, inexhau(ta, &

creare Angelum tanquam for-

Ü

inexhautibilis in effe participa-

mam completam fpiritualem ,

non autem effe nece(fariam ab-

f-

bili, & tamen Paulus nequit par-

id

ticipare eandem hzcceitatem,

foluté, quód nihil przjudicat»

Petri, quia eft implicantia ex

Effentize Diving, quz ad extra

parte Pauli, ut (it hic. numero

fe liberé permittit participaris

7

i

homo, qui eft Petrus; ergo

ficut nihil prajudicat libertati

"

etiam dum. Angelus Michael

Divinz, quódPetrus neceflarió

participat fuam formam:. füb-

debeat participare aliam hzc-

H

citatem ex fuppofitione, quód

flantialem, completam fpiritua-

n

D

,

EUS liberé velit, aut volue-

lgq;' fpcciücgm, non poteít ean-

L

13

rit

i leputamo L Articuus VL $.IL ——

f

ómnes gratíe réceptz in fube

rit Petmm"æcþaulüm produ-

eere.-

flantiis Angelorum fpecie di-

Qcmfïrmæt;. l. Duas

í

ftin&tis fpecie neceffarió forent

cognitiones folo numero diftin-

diftinguendz; ergo falfam eft,

&as non poffe ftare (imul & fe-

quód duz cognitiones inintel-

mel i.; eodem intelledu Ange-

le&u Angelico poffint folo nu-

p

lico formaliter fpe&tato, quia

mero diítingui. — Refp. neg. I.

duo accidentia folo numero di-

confeq. Homo enim & lignum

ü

i

ftin&a non poffünt ftare (imul

etiam funt fubje&ta fpecie diftin-

& femel in eodem fübjedo for-

&a, & tamen nemo dicit, quód

imaliter fümpto ; uti füpp. ex

albedo inhzrens homini fpecie

Philofophia Thomift. quód au-

diftinguatur ab albedine inhe-

tem fücceffivé dug cognitiones

rente ligno; ergo etiam, licét

q

intellectus Angelici forent fub-

Angelice poffint fabjectari,hoc

hon negatur , fed tantüm dici-

jecta. fpecie diftin&da (fed hxc

tur, easdem cognitiones termi-

tantüm gratis) tamen duz co-

f

natas ad duo objecta folo nu-

gnitiones inhzxrentes duobus

mero diftia&a etiam diftingui

intelle£tibus Angelorum pof-

folo numero, quia recipiuntur

fant effe accidentia folo nume-

ro di(tincta.

Ad Confirm. II.

P

in eodem fübjecto materialiter

fpe&tato; econtra Angeli fünt

dico, quód forma feu fübfiften-

e€»y 2

"

formz fübfiftentes completz,

tia Angeli recipiatur in hac Ef-

quz non poffunt recipi in ullo

fentia Angeli,hoc tabtüm pro-

fübje&to, vel illud refpicere, ideó

bare, formam Angeli etiam nu-

mero diítingui ab alia forma al-

nequeunt diftingui folo nume-

ro: Nec juvaret, i diceres: In-

terius Angeli, non autem, quód

tellectus Angelicus eft proprie-

Angelus tanquam forma come

tas fübítantiz Angelicz, & pro-

pleté fpiritualis non debeat fpe-

prietas fequitur naturam rei;

cie diftingui ab alio Angelos

ergo cüm [ubftantia Angelica

nam Angelus tanquam forma

fpecie diftingüatur ab alia,etiam

completa nequit refpicere ul-

g o Ae——- $p 4 — ". $423 "P n £f2

intelle&tus Angelicus fpecie di-

lum fubje&um, per quod folo

ftinguetur ab alio : Subf. fed fi

numero diftingueretur; econ-

unus intelle&us Angelicus ab

traanima rationalis refpicit ma-

alio diftinguitur fpecie, ctiam

teriam fignatam quantitate, per

accidentia recepta, nempé dua

quam folo numero ab alia ani-

ma rationali diftinguitur ; Di-

cognitiones deberent fpecie di-

ftingui,. velut impugnat Mari-

coergó, Angelum Michacelem

nus cit. n 20« quód e;jam;,

etiam,íed.non tantüm diftingui

Qd 2cdne - — i, Auidaum. - " atecuie LT i

nu-

An DEUS per fuam Potentiam ordinariam &c. 47

ntumero tranícendentali à Ga-

quam nec Angelus habet, nec

"—— w

briele per hoc, quód ipfius exi-

refpicere poteft. ^ Ad II. dico,

—

em

ftentia vel fübfiftentia fit rece-

quód Angelus (it Ens comple-

d

d

E

pta in hac & nonalia effentia;

tum; adeóque etiam cüm uni-

fpirituali; Hanc autem rece-

tas (it proprietas entis , (it Ens

ptionem habet per actionem

unum unitate numerica tran-

a um

creativam, & unitivam exiíten-

Ícendentali, fed. non hàc folà di-

tiz, vel fübfiftentiz Michaélis

ftin&um ab alio Angelo. Ad III.

cüm hác potiüs, quàm cum alia

difparicas confi(tit in o : fuppo-

$-- U& m

effentia,

fitum Petri ideó diftinguitur fo-

Dices I. S. DoG. ipfe 1. part.

lo numero à füppofito Pauli,

[

L^ d

qus[l. 29. artic. V. in Corp. a(lerit,

quia includit principium nume-

quód (ubffantia Individuetur per fé

ticum, & in fíe continet ma-

ip/am ; ergo in diftindtione nu-

teriam (ignatam quantitate» ;

i4

velordo ad materiam. II. Item

merica non requiritur materia,

econtra Angelus hoc princi-

je

pium nec includit, nec poteít

$

fubftantia Angeli eft Ens com-

dicere aliquem ordinem ad il-

pletum; ergo etiam e(t Ens

unum numero tale diftinéc&tum

lud; quare principium diftin-

"

Gionis in Angelo eft fola for-

[

ab alio Angelo: III. Etiam fup-

ma; Hwc autem, cüm nequeat

l-

po(itum Petri fubfiftit per fe

effe principium folius diftinctio-

completé, neque pote& dicere

nis numericz, neceffarió erit

»

ullum ordinem ad materiam.,

)-

principium diftinctionis fpecifi-

aliam fignatam quantitate , &

ce fimul; sícque unus Angelus

tamen (olo numero diftingaitur

ab alio neceffarió manet fpecie

"

à (uppo(ito Pauli; ergo etiam

di(tinc&tus.

Objic. III, Anima rationalis

lb

Angelus tanquam forma com-

pleté fübfiftens poterit folo nu-

eftindividua in ftatu feparatio-

mero diítingui ab alio Angelo,

nis, & tamen principium indivi-

licét null'um dicat ordinem ad.

duationis illius non e(t materia,

:;

materiam fignatam quantitate.

neque ordo ad illam; ergo ruit

Refp. ad I. S. Doct. tantüm.;

principale fundamentum, quód

voluiffe, quód füb(tantia indivi-

principium individuationis, vel

duetur per fe ipfam proxime, &

folius diftin&ionis numericz fit

materia, vel ordo ad materiam.

formaliter, non autem quód

principium radicale & remo-

Ant. prob. eadem anima ratio-

tum fit fubftantia; nam princi-

nalis refpicit duas materias fie

pium radicale individuationis

milibus difpofitionibus affedtas,

eit materia fignata quantitate ;

eodem tempore exi(tentes; non

enim

b — —— RRR -*

a& 7- Dipitatio L. Articülus VI- $.TI 505

f

enïhï*pbi:eä adduci ratio , curo

p'ræci'fïv& fpeQatam ; ïn-t,eüï-ge,'

unam materiam pra alia refpi-

perordinem ad materiam ut fic?

vel individuatur per. eandem

Á

ciat ; ergo non poreft dici, ani-

mamrationalem individuari per

materiam cum.quantitate, &

aliis accidentibus in communi

xefpedtum ad materiam. Con-

feq. pat. ficut res unica nequit

fpe&atis? vel individuatur per

ordinem ad materiam in indivi-

C

haþerefdïuplïi'cem. individuatio-

nem , ita nequit habere duplex

duo acceptam feu per refpe-

&um ad materiam (ignatam.,

I

principium individuationis ; er-

oÍíi eadem anima rationalis

bac numero quantitate, & his

numero accidentibus?/non pri-

equaliter refpicit, vel faleem.

relpicere poteít duas materias

murp, quia omnes animg ratio-

Í

t

eodem tempore exiftentes dici

nales haberent idem princi-

nequit, individaationem illias.

pium individuationis ; confe-

de(umi per ordinem ad mate-

quenter omnes haberent ean-

riam : ant.primum prob. eadem

dem individuationem ,. sícque

anima, quantum eít de fe, eft in-

forent unica numero anima ra-

tionalis: non fecundum , quia

differens, ut informet a&u vel

hanc vel illam materiam 5 in-

materia cum quantitate & ac-

format enim modó hanc, modó

cidentibus in communi manet

—— D 9 —— (JPP — o p

ilam, uti patet in nutritione&

materia communis, pripcipium

re(ürrectione mortuorum; er-

autem individuationis debet ef-

go antequam illas materias in-

fe aliquid: particulare: non ter-

tium, quia anima rationalis fe-

formare poterat, potuit etiam

hanc velillam informare; Con-

cundüm fe fpectata eft indiffe-

"E A — V E — 1

rens ad omnes materias, velut

fequenter fuit indifferens, uto

hanc non potiüs quàm illam in-

materia fecundüm ífe fpectata

eft indifferens ad. omnes for-

g — P 7

formaret,. &fic ordo ad mate-

rias non poteft dici principium

mas; & DEUS utique hanc ani-

mam rationalem potefl unire»

individuationis ; velut enim..

anima non eft indifferens ad

huic vel alteri materix ; ergo

hanc vel illam individuatio-

nequit explicari , quznam ma-

pem, ita nec poteft effe indi-iff(?--

teria fit principium individuans

rens ad hoc vel illud individua-

animam. : Refp. ad l. & dico,

tionis principium. Ita Marinus

animam rationalem individua-

&i Cacher. Rhodes, Aler ex

ri- per refpectum ad illam mate-

RR. Confitrm. anima rationalis

riam, quam primó informavit,

vel individuatur per ordinem:

vel primó fuit àpta informares

I?ll'.a;

— i i . aM . amiad. LaubuE, um — odlb MA 0. L nennss . Diniiis

a;d materiam. in communi, &

quod nutritionem concer

j fcn-j

. An DEUS per füam Pofedti'am-ordinariam,,&c; 49

fentio »,J!icäc per calorem n,äcu-

ftantiam :- hcceitas fpe&tata

ralem una pars quantitatis ab-

precifivé ut fic, prout reddit

fumatur, & altera portio pez,

aliquid incommunicabile poteft

nutritionem Íubftituatur, ta-

dici indifferens, & tamen hxc-

I

men maneré eandem numeró

ceitas Petri nequit dici indiffe-

materiam, & quantitatem radi-

rens, fed effentialiter eft deter-

caliter talem tanquam idem..

minata ad hoc fuppofitum Pe.

principium individuans; quod

tri potiàs quàm alterius, ita ut

refurrectionem attinet , repro-

neque per abfolutam DEI po-

ducetur Divinitüs idem nume-

tentiam poflit uniri cum fuppo-

ro corpus, & anima rationalis

fito Pauli; ergo etiam licét ani-

feparata eidem materiz reunie-

ma rationalis preci(ivé ut fic

tur, veluti in hác vita tempo-

fpectata pofIit dici indifferens,

rali fuit unita ;; Confequenter

tamen quà una numero talis

etiam in refürre&tione habebi-

debet efle eífentialiter deter-

;

tur eadem numero materia tan-

minata ad hanc potiüs, quam

quam idem principium indivi-

aliám materiam, ita ut neque

duans hanc numero animam.

per abfolutam DEI potentiam

Ad Conf. dico, animam rationa-

pofTit alii materiz uniri. -

lem refpicere eandem numero

"Objic.IV. Cum quodam Re--

ä

materiam (ignatam hác numero

cent. Romano. Angeli fünt ma-

quantitate,X ab illa individuari.

teriales, five potentiales , uti

Ratio eft, quia fola materia fig-

fatentur Thomift. ergo poffünt

nata quantitate id efficit, ut ani-

inter fe differre folo numero,

a fit materialiter divifa ab alia,

Ant. Conü. folus enim DEUS

confequenter ut numero di(tin-

eft in fummo immaterialitatis

E

guatur; Ceteroquin fateors,

gradu, & Creaturz omnes fünt

animam rationalem przcifivé

materiales, utpoté conftitutae

4

fumptam, pro ut abftrahit ab

in potentia ad ulteriorem per-

hàc numero tali materia, ete

fectionem.

Confeq. oftend.

indifferenté, & non petere uniri

ficut Thomift. dicunt, quód res

huic potiüs quàm alii materiz;

materiales individuentur per;

nego tamen, quód eademi nu-

certam complexionem acciden-

mero anima Concretivé (pe&ta-

tium, quam exprimunt per cer-

ta cum ordine ad materiam tan-

tam f(igillationem quantitatis,

quam principium fuz individua-

formaliter autem individuentur

tionis poffit effeindifferens, vel

per refpectum ad talem com-

per abfolutam DEI potentiam

lexionem accidentium , ita.,

d

uniri alii materiz, — Cape in-

gtiamïä facilé dici poteft, quo

l

res

4

$o

D ifpätaüül- Al'tlculusV I; g, Ht

Í

resimmateriales.ob eorum po- quibus vitutem füam äi)p*lïcef;

tentialitatem individuentur ra- -

ergo ficut Thomift. individuant.

j

[

dicaliter À certa.complexione»-

auimam per reípe&tum ad cor-

pus, ita etiam ego individuabo:

u

accidentium fpiritualium , for-

maliter autem per refpe&um -

Angelum 4. per refpe&um ad

ad talem complexionem acci-

hzc accidentia ; Verbo quid-

u

t

dentiumjitautÁngelus Michael

quid Thom. dixerint pro indivi-

duatione rerum- materialium.,

nequeat exiftere (ine refpectu

ad talia accidentia;ergo. Con-

id & ego dicam pro individua-

h

firm. veluti res materiales pet:

tione terum immaterialium...

f

accidentia materialia, quz te-

Refp. ad I. fimülque adConfirm.

Angelum non effe in eodem

fpiciunt , redduntur inter fe di-

fcernibiles, adeóque individuz

gradu immaterialitatis puriffi«

E

mg,in que conflitatus e(t DEus;

intra eandem ípeciem, ita res

immateriales reddentur inter

cüm omnes Angeli involvaut

fe. difcernibiles, adeóque iadi-

aliquam porentialitatem ; hzc

viduz per accidentia fpiritualia,

tàmen potentialitas non fufii-

cit ad folam diftinctionem nu-

quz refpiciunt; [tem ficutTho-

mift. dicunt, quod hzc anima

mericam; quód autem Adverf.

ä

rarionalis ita jam fuerit à prin-

Recent. dicat, Apbgelum Mi-

l

cipio coaptata huic corpori for-

chaélém à Thom. 3b alio An-

mato ex tali materia, ut vi ejus-

gelo per refpe&tum ad certa ac-

dem creationis, & (ine miracu-

cidentia effe (olo numero di-

:

ftinguendum, hoc Thom. aper-

l

lonon potuiffet uniri alteri cot-

pori, eodem mmodo dicendum

té negant; loquuntur enim de

P

e7t

e(t, quód Michaél fuerit Dona-

individuatione, feu diftin&tione

À

tus his accidentibus, ut vi ejus-

numerica fübftantiali, qu& ab

dem creationis, & (ine miracu-

accidentibus defumi nequit, uti

lo non potuiffet creari ni(i-affe-

atet in anima rationali nume-

&us his numeró accidentibus,

to diftin&a ab alia anima dicen-

locatus ín hoc numero loco,

te ordinem ad fuübftantiam po-

hoc numero tempore &c. prz-

tentialem incompletam, nem«

terea cum Angeli juxta Thom.

pé materiam primar, quz tan-

non (int in loco formaliter, nifi

tüm in obliquo quantitatemz,

per applicationem fuz virtutis,

certam connatat ; quod con«

ita etiam. dicendum eft, quód

cernit accidentia tam materia«

Angelus4. dicat effentialem or-

lia, quàm immaterialia, dico, ea

dinem ad hzc numero corpo-

individuari per füum fuübjectum,

ra.

,. —— DEE -- 437.—1 l.A2 . EE . 72 AR A2 — 2 .

- Dtnm

:a-? intellige ad folem -vel'a&jra-,

in quo recipiuntur ; econt

ub-

| ,AnDEus pgf.fuamPotcmiam ofdihariäxm,,&c;, m

fübftantiz fpiritualesincomple- An gelvi'c.a«- ita förct::'i*m':iïultïþlï?

tz individuantur permateriam, . cabilis. numeró: in uno: indivi-

five potentiam, completze au- : duo, utnequeat admitterealiud:

-tem per (e ipfas, adeóque idem:

individuum: omninó fimile, &

principium; quod eft individua-

equale;

Confirmat.. Non eft

tionis ,. feu. diftinGtionis nume-

dabilis. natura: creata;,. quz Ío«

ricz, (imul'e(t principium diftin-

lüm: effe-poffit in duobus: indi-

&ionis fpecifice ,. ex quo facilé:

vidüuis ;. ergo.neque; quz folüm:

deducitur, Angelos tanquam...

eífe: poffit im uno: individüo..

fübftantias. immateriales com-

Ant. prob. tum quia fécis ceri-

pletas. non: poffe diftingui folo:

feri: poffer dabilis- alia: naturas-

numero, & accidentia. quz An-

creata;.quz folüm effe poffit im

gelis ttibuunturper applicatio-

tribus; alia quz folüm in:qua-

nem virtutis,velutin Obje£t. fuit:

tuor individuis ; sícque facilis:

dictum., non: juvare folam: di--

aperiretur aditus determinandi:

ftinctionem. numericam:,. quia:

plürimos:limitesDivinz Poten-

ä

accidentia fünt extra gradum,.

tiz ;; tum: quia: non: eft dabilis:

& lineam: omnis: individuatio--

caufa;: quas folünrpoffitprodus

;

nis , vel diftinctio

3

cere duos numeró effe&tus, po--

lis. -

nis.(üb(tantia-

tentia quz folàm poffit: elicere-

. — Objic. V..

Ex Caclieran; cit.-

duos numero' a&us;. & fic de

4.num, 58.. Natura: immultipli--

reliquis; ergo fimiliter&c. Con--

cabilis: numeró: ita: eft in: uno:

feq;. etiam:prob:- non:eft: major

individuo, ut nequeat adinit-

ratio, curnatura:adimittens duo-

tere aliud:individuum.omninó: nompoffitadmitteretria; quàmr

fimile, & equale: fed: quód'res:

cur* natura: adinittens: unum.,.

ä

aliqua: non:admittat aliam, fibi:

non: poffit admittere duo indi--

i

|

omninó.fimilem:, & zqualem;,.

vidua; cüm:non magis:diftet fe-.

nequit provenire nifi-ex omnie

cundüm: individuum: à: primo;.

moda infinitate; &illimitacione:

quàm:tertium X fecundo;: ergo:

ls

illius rei:;;: Entitas enim: quzeli-

f non* eft dàbilis- natura;. qug

e

bet finita & limitata;(icut poteft -

folüm effe poffit: in- duobus in«-

a

-

j

excedi ,. & habere: rem: aliam..

dividuis, & quz admittens duo:

erfectionem ,. ita: neceffe- eft;.

non: poffit: adinittere: trià indi--

"

quód. poffit adzquari , & habe--

vidua; neque erit dabilis aatura;.

reremaliam zqualem ;.ergo ex:

quz- folüm: effe: poffit: in-uno»

j

omnimoda. infinitate: & limita--

individuo,. &: quz: adimittens.

"

tione, quzin Angelis implicat;. unum:nompoffitadinittere duo:

- Refp..ad;L.conc:.

dbbär-ec».gnoweniæ,quad nasure: individi

i

zl

,1

Maj..

q9 9 : Difputatïo ï Arti&ulus VI 535. III

Maj. neg. min. quód enim natu-

cundüm füam rationem fpecifi-

ra Aogelica non admittat aliam

cam indifferens ad plura indi-

fibi omninó (imilem, & equa.

vidua: fed omnis natura indiffe-

lem, hoc non debet provenire

rens ad pluraindividua eft mul-

ex infinitate, & illimitatione2

tiplicabilis numeró; ergo non

Divina, fed ex ratione fubftan-

eít dabilis natura creata , qu&

non (it multiplicabilis numeró.

tix creatz Angelice tanquam

formg completé per fe (ubü-

Min.pat. natura indifferens ad

(ientis; Cateroquin in Angelis

plura individua non eft ex fe ad

preter füb(iflentiam f(piritua-

unum índividuum determina-

lem completam aliunde habe-

ta; opponuntur enim iadiffe-

E : 3 du d gRR EPT UI n n s m PC EO o RRET D

tur receptio füb(iftentiz in Ef-

rentía ad plura, & determinatio

fentia, que totam fübftantiam

ad ünum: fed naturz immulti-

Angelicam limitat, & deprimit

plicabilis numeró , utpoté quz

ab effe Divino infinito, ac illi-

folüm effe poteft in uno indivi-

mitato.

Ad Confitmat. R efp.

duo, eft ex fe ad unum indivi-

oonc.ant, neg. confeq. ad prob.

duum determinata ; ergo na-

hujus dico, cur natura admit-

turá indifferens ad pluraindivi-

tens duo individua poílit ad-

dua multiplicabilis eft, non im-

mittere tria, non veró natuta

multiplicabilis numeró 5 certé

Angelica admittens unum in-

matería indifferens ad plures

dividuum fpecie & numeró tale

formas poteft plures formas re-

pofífit admittere plura indivi-

cipere ; Potentia indifferensad

dua fpecie & numeró talia, ma-

plures a&us poteft plures actus

jorem rationem eltfe hanc, quód

elicere &c. ergo pariter natura

in natura Angelica forma pero

indifferens ad plura individua»

fe completé fubfiftens íe ipfam

poteft in pluribus individuis exi-

individuet, fimülque fpecificet ;

ftere. . Maj. primi argum. prob.

confequenter ubi habentur duo

non efít dabilis natura creata,

individua numeró diftiaCta, ne-

quz non poffit (ecundüm füam

ceffarió admittenda fünt plura

ratíonem fpecificam abftrahi à

individua fimul fpecie effentiali

fingularitate, feu qua involvat

diftincta, licét in aliis materia-

in fuo conceptu effentiali & (pe-

libus natura admittens duo in-

cifico fingularitatem 5 ergo non

dividua poffit admittere tria»,

eft dabilis natura creata, quz

aliáque plurim

a folo numego

non fic fecundüm fuam ratio-

diítincta.

nem fpecificam indifferens &c.

Objic. VI. Non eft dabi

lis

Confeq. pat. quia natura quzli-

bet o ipfo, quód fit à ingulari-

natura creata, qug nþn gc'fcg

' &ate

-

z

m,&c. 53

"An EH geP ia Poteditiain ordinaria

i.

tate ab&rfa&ä eft commübïs &

gcfliþa demum effet immultipli-

di-

indifferens ad plura; & natura

cabilis folo numero, velhoc ha-

[e-

humana exi(lens in Petro eo

heret ex perfedtione, vel imper-

u-

Ipfo, quód fit ab(tra&ta à Petrei-

fectione? non primum, quia»

on

tate, eft communis Paulo, Fran-

natura Divina eft perfeGiffima,

UE

cifco Antonio &c. Ant. prob.

& tamen communicatür tribus

(.

quod non potelt abítrahi à (ia-

Perfonis pet identitatem ; non

1d

gularitate, nequit abítrahi ab

4d

fecundum, quia naturz genera-

exiftentia; & quod ex fuo con-

bilium , quz funt valdé imper-

«

ceptu effentiali eft (ingulare, ex.

fedtz etiam communicantur ;

.

füo conceptu effentiali eft exi-

ergo. - Refp. ad 1. neg. Maj. ad

1

ftens; nam ficuti fingularitas eft

prob. hujus neg. ant. ad prob.

u

maximé de conceptu exiften-

ant. difting. Maj. quod ex fuo

IZ

tiz, ita exi(tentia e(t maxime de

conceptu effentiali eft fingula-

l

conceptu fingularitatis, & in..

re, eftex (üo conceptu effentiali

'[s

ftatu poflibilitatis funt fole re-

exiítens, (i (ingularitas non im-

de

rum effenciz à fingularitate ma-

portat limitationem, & rece-

"(«

ximé abflrahentes: fed non eft

ptionem, conc. fi eandem im-

[le

dabilis natura creata, quz non

portat neg. Maj. nam in Ange-

(j

poffit abftrahi ab exiftentia, feu

lis invenitur fingularitas cum

^

quz involvatexi(tentiam in fuo

receptione exiftentiz vel fübfi-

c-

conceptu effentiali & fpecifico ;

ftentiz in effentia,; que Ange-

d

aliàs effet. dabilis creatura ne-

lum limitat, & multüm in ra-

ceffarióo omninó & eífentialiter

J

tione creaturg diftinguit à Dzo,

Ü

exiílens, quod eft abfardum..;

qui, càm (ingularis fit absque

ergo. Confirm. fi (ingularitas

omni receptione fübfiflentiz

l

potfet effe differentia effentialis

Diviaz inEffentia Divina, adeó-

"

naturz creatz, non poffet con-

que fingulariffimus fingularita-

vinci, qui diceret, Petreitatem

te aGtualiffima, perfeGiflima,

T

efíc differentiam eífentialem.,

(olus eft Ens neceffarió & effen-

naturz Petri, & Petrum per Pe-

tialiter exiftens. — Ad Confir-

à

!

treitatem effentia iter & fpecie

mat.l. Refp.neg. ant, Petreitas

à Paulo differre ; sícque de aliis

enim nequit effe differentia eí-

ls

individuis; ergo non eft dabilis

fentialis naturz. Petri, neque

natura creata, quae non poffit

Petrus per Petreitatem effen-

L

fecundüm füam ratiopem fpe-

tíaliter & fpecie à Paulo differre

Cificam abftrahi à fingularitate.

poteft, quia in Petro non eft

L

Ita fonant formalia Cacheran.

idem principium individuatio-

in.

w Confirm, Il. Si natura An-

nis & [pecificationis ; nam

Pe-

G-;.

$4

llfputatxol Aruculus VI. $.1II.

v

Petro. principium fpccxfï"catxo-.

municari,hoc provcmrepamm

I

npis. eü ramonalmas, & individua-

ex. pcrfe&mnc, partim ex im-

tionis. matema (ignata quanti-

perfectiones, cüm enim (it per-

fet

E

tate; econtràin Angelo ob ex-

fe&tior utpoté per fe (ubíiftens,.

aC

clufionem materig prims idem.

& completé immaterialis, omnt:

naturá. corporeá ,. ideó non . eft

p

eft principium. Fpec:ücaxmms&

4l

individuationis; quare natura

communicabilis. per- fui mulcnp

Angehca, uti infertur in.confeq.

plicationem, & divi(i ionem j ex.

fecundàüm. füam: rationem fpe-

€o autem;, quód. nacuraAngeh-

cificam. à fingularitate abftrahi:

c3: non fit tam:perfecta , quàm.

nequit;.

Ad.Confirm. II.. dico,,

natura; Divina, non poteít ea-

quód: natura. eadem. Ípecifica..

dem: nümeró. pluribus. fuppofi-

tis. commumcarl.

Angelinon poflit pluribuscom--

m .

mæwæ&ææ&w&wwæwææwwmwwwæægæm

m

H

dul o al B A ii

RUE

äämæoæmfämmmmmfümmä*mmmmmmmrrcrcwrm

DISP

TIO IE

DE

ELL?I

ORPORI

DUS, EZ LOCI.

ä

ARTICULUS L

le a]itmptzane corporum , C? oþem-»

tionibus Angelorum in corgarz&w.,

Y

$.

I

e

Remitt:. Apparitioccom-

to,. eundem; illuminando: in.. -

»)

1

muniter triplex: adimit-

unius: vel: plurium: veritatum:

titur ;; Prima'eftintelle-

cognitione;.

Seeunda: appari--

&uahs, quando DEUS. tioeff i 1mag1narla; quz habetur.

Gnö ullo. inftrumento corporeo: perimmutationem fenfüum: in--

facommunmat intellectuiarea- ternorum;,vel: producendo« nos

vas,

| Dc .äfmmp—tïime' cotporum, B.

$$

Ftim

vas fpecies fenfibiles meþräï?ca—

títusreprefentaturs hsc appa-

ff«

tantes aliquod corpus, quod

titio- dicitur vi(io Prophetica.

X

fenfibus externís non objicitur,

- Tettia e(t vilibilis, quando re-

on$,

vel-coadunando fpecies antek

verà aliquod corpus fenübile

ni

acquifitas, quibus mediantibus

d

fenfibus excernis objicitur; de

potentiaimaginativa concipitus

hacultima apparitione

loquem.

ilti-

|21

;äli?'uäod ffcnüb.ijl-?,,«;;per- quodSpi-

.;'io-. nyö*:cBræmxifsö Hc

eli

EC UM

(

Jfi

CONCLUSIO L

ïlïgeli veré affumunt gor-

ïnäif?dt*en'ær ab omnibus : ï'ccï

pora non imagínaria, fed

Angeli apparentes Abrahg non

exterioribus fenübus ve-

tantüm ab ipío,fed à tota ipfius

xVrö per

ceptibilia. 'Prob. Concl,

familia vifi fuerunt ; item An-

ä

ex S. Script. in qua fzpius dici-

geli apparentes Loth vifi funt à

tur, Angelos apparuiffe in for-

Civibus Sodomorum ; idem.,

ma humans, & vere vifibili; ica

etiam de Raphaéle conítat!, qui

Genef. cap.18.. Abrahamo appa-

appatuit Tobiz, ejüsque dux in

ruerunt tres Angeli, c 19. duo

itinere fuit 5 ergo illi Angeli

Angeli fuerunt excepti hofpi-

non imaginarie, fedin corpore

:

tes in domo Loth : Item Ra-

vifibili apparuerunt: Subf. atqui

phaél Arch-Angelus Tobiz ju-

non potui(fent taliter apparere,

niori, ejüsque Parentibus vifibi-

nifi corpus veré vi(ibile affum-

liter apparuit 7eb. cap. $. Pree-

pfffent;ergo. Quod concer-

primis autem B. Virgini appa-

nit materiam, €x qua Angeli

ruit Angelus Gabriel. Neque

formant corpora, DD. inter f&

juvaret, (i diceres: talesappari-

non conveniunts aliqui énim..

tiones tantüm fuiffe imagina-

judicant, non poffe aífignari ta-

rias, adeóque ex illis non dedu-

lem materiam; non terream,

ci poffe, Angelós affumete cor.

aut aqueam, quia non ita fübi-

pora fenfibilia veré cadentia füb

tó ex confpectu hominum eva-

fenfus externos, Namin con-

neícerent; non igneam, quia

trarium. obítat communis SS.

omhia corpora & loca combus

PP. expofitio, tum etiatn mens

rerent, quz tangerent; non.s

S.D. in prefenti q. « 1. arr. 2. id

a&ream , quia aér eft infigurabis

impugnantis; nam quod vifio-

lis, & incolorabilis, & aliundé

ne imaginaria videtur, videtur

ex a&re. nequit formari corpus

(oli-

46

'. Difputatio A. Ax;ticülüg L54k :

folidum; ac durum, quale fuiffe

dinarié formare corpota ex aä-

f

re condeníato admixto vapore,

"

corpus Angeli lu&antis cum..

acob probat ipfa lu&ta, & in

exhalatione, aliísque mixtis im-

[

perfeGtis; quamvis enim ar ex

W

aliisAngelis Lotio pedum. Refp.

dupliciter : Primó Angelos ali-

fe fit infigurabilis, & incolora-

N

bilis, tamen figuram, & colo-

quande non formare corpora,

g

fed uti corporibus jam formatis,

rem induere poteft, dum con-

p

denfatur, preíertim quando ad-

de

uti videre eft in Angelis nigris,

qui aliquando cadayera pen-

mifcentur alia mixta imperfe-

|u

deatium in patibulis, aut alio-

Giora, uti patet ad oculum in»

fü

rum malefcorum, in quz jus

nubibus condenfatis.

&

habent, affumpüife fuére de-

Íta Sfl?.

hz":valrt.» 2. ad 3.

g

i*

gr-—c*:henü £ fecundó Apgelos Of»

à

CONC

LUSIOIIL-

p1

ü

: Ngäi noh poffunt affume-

quam fubjc'&o , poffunt non ,ïhï

re corpora tanquam for-

hzrere a&tu fübje&o faltem fü-

Ü

m« illa informantes. Pro-

pernaturaliter , uti videre eft in

I

bat. Concl. (i Angeli poffent in-

fpeciebus Evcharifticis ;; ergó

pl

trinfecé informare corpora, eà-

etiam licét Angeli fint forma

que hóc modó affüumere, pof-

completz, tamen poterunt fü-

fent etiam cum materia prima

pernaturaliter informare mate-

corporum confiituere unum.,

riam-corperum : Neque juva-

ret , fi dicerés: II. Perfonaver-

compofitum fubftantiale per fe:

fed Angeli non poffunt fic con-

bi potuit intrinfecé terminare

fticuere ànum compof(itum fub-

naturam humanam ; ergo etiam

ftantiale per fe ; ergo. Min.

forme Angelorum poffunt in-

trinfecé. informare materiam z

patet: compofitum enim fub-

[tantiale, fen unum per fe necef-

aht. fu'pp; ex tratt. de Incarnali&n.

farió componitur. ex pluribus

Confeq. prob. non obflante.,,

fubftantiisincompletis, quarum

quód períona verbi fuerit per-

fe&iffima & completiffima, ta-

una fe habet per modum poten-

tiz, altera per modum aciüs,

men potuit intrinfecé termina-

re naturam humanam ; ergo

fed Angeli funt formz comple-

téfpirituales, & perfe fubfiften-

etiam non obflante, quód for-

mz Angelorum (int perfectz-

tes; ergo : neque juvaret, fi

diceres I.. Accidentia, licét (int

completz , & per fe fübfiften,

cnti.rs entia, fcu entia in.alio tan-

tes, tamen poterunt intrinfecé

ü £C2 E — 1 v EAC MR d a . b p o p r

/

in-

.D'c"amïmptiöhc cörporum.' |

$7

k

le,

iäformire materiam. Refp.ad

tam potuit fupplere , sícque ins

I. de accidentium effentia tan-

trinfecé conjungi cum huma-

]]e

tüm efle inhzrentiam exigitam,

E

nitate Chrifti; econtra Angeli

Fä-!

vel exigitivam , non a&tualem,

-

non poffunt füpplere formam.,

quía per illam füfficienter diftin-

informantem, quia ex effentia

s.

[«

guuntur à fuübftantiis tam com-

fua funt forme completz, &

pletis, quàm incompletis; un-

formam informantem eminen-

d.

i

de fpecies Evcharifticze fuperna-

ter, aut virtualiter continere

turaliter exiftere poffunt fine»

nequeunt.

Deín retorq. ar-

D.

fübje&o , cui a&u inhzreant ;

gum, Verbum potuit quidem

econtraAngelorum Effentia ne-

intrinfecé naturam humanam,

non tamen eandem informare,

que füpernaturaliter mautabilis

con(iftit tum in exigitivo, quam

quia preter hzc, quód fit per-

actuali effe completo fpirituali

fectiffimum, eft ens effentiali-

per (e fubiftente; quare ex ra-

ter completum impotens fe ha-

tione Coencl»f. Angeli neque fu-

bere per modum partis incom-

'

pernaturaliter po(funt intrinfe-

plet»e ; ergo etiam Angeli pof-

[]s

cé informare materiam.

Ad

funt quidem affumere corpora,

In

II. dico, Períonam verbi ideó

non tamen eadem intrinfecé in-

Ü

potuiffe . intrinfecó terminare

formare , quia effentialiter (unt

&

formz com

naturam humanam, quia exi-

"

flentiam illius completam, emi-

(tentes.

plctæl per fe fqþg:

C«

agp;eg virtualiter in fe conten-

'COROLLARIA.L

u

Ngeli propria virtute non

lendo,ita ut non cedat tangenti,

]s

Y poffunt.ita condenfare..

vel füfpendendo concurfüm, ne

H

aérem , ut formetur cor-

una parsillius a&ris ab alia fepa-

fs

pus opacum, folidum, & durum

retur; unde ex duritie Corpo-

3

ad menfuram perfectam corpo-

ris Chrifti poft refuürrectionem

ris, fed ad id indigere virtute

diícipuli facilé potuerunt colli-

.

Divina, uti docet S. D. 5/e art.2.

gere, corpus non fuiffe forma-

ad 3. his verbis: Er /e Angeli af-

tum virtute dzemonis ad deci-

€

N

fimumt corpora ex aere, condenfan-

piendos alios , quia dernon vir-

do ipfum virtute Divina, quantum

tute propria non potuiffet for-

nece[fe eff ad corporis a[fumendi for-

mare corpus tam folidum, &

smationem : DEUS autem id ef-

durum, ac perfe&um, neque

ficere poteft vel aérem impel-

m Virtute Divina, quia..

ecig

H

DEUS

-

58

1 Difputätid'll.ï ;.Artiiculuä'ï. 5'11 -

DEUS filleré & falli nefcios

tato p:r eorpus mobile gg'umptm |

[

Hsc autem reprzfentatio cone

eur

non cooperatur demoni ad de-

hot

.cipiendos homines.

tingit, vel quando corpus mo-

tum eft illius aiügm'æ, n qua fo-

qu

-1I. Suppono, quód Angeli

non affumant corpus intrinfecé

lent depingi Angeli, vel quan-

pot

per modum formz informan-

doabilloexercetur actio aliqua

9d

ab

tis, uti oftend. in Cosciuf. 2. ne-

proptria naturz intelle&uali, &

que per modum intrinfecz

quz talicorpori ex íe non con-

hD]

«enit, uti accidit in locutione.

M

unionis Hypoftaticz, quia füb-

Vit

fiftentia creata alienam natu-

ferpentis in Paradifo, vel quia

ram nec^per abfolutam DEI

corpus affumptum fübitó diípa-

ret,necnon ab alias caufas ; Ex

for

Potentiam terminare poteft,uti

demonft. in Tratt, de Incarn. nec

his facilé deduces, Angelos non

affumere corpora caeleítia, ne-

fb

ad.affumptionem corporis fuf-

ficit, ut Angeli extrinfecé affi-

que corpora obíefforum, quia

ge

ftant corporibus, aliàs quando

licét illa moveant, agitent, ac

fü

m

affifterent huic pulpito vel Ca-

torqueant, per illa tamen pro-

- .thedrz, per íolam przíentiam

pri& non reprafencantur ; idem

tit

dicifolet de Angelo, qui loque-

hi

jam dicerenturilla affumeres &

quid abfürdins? Dico ergó , ad

batur per li

nguam Afms»; Ba»

-affumptionem corporum nor.

]aam.

d

fe

1iL Ang

eli regulariter lo-

n

-requiti. unionem intrinfecam,

- five Hypoftaticam, vel per mo-

quendo non affumunt corpora

li

viva, aut alicajus veri animalis.

dum formz informantis, nec

a

fufficere folam atfiltentiam ex-

Ratio eft, quia proprietates cor-

trinfecam ; fedad eam tres con-

poris vivi & veri animalis po»

. ditiones requiri. I. lIt unione

tiüs reprzíentantipfum animal,

quadam conjungantur corpori

quàm Angelum ; Przterea ma-

lis Angelis prohibitum eft af-

affumpto tanquam mobili : 1I.

: Ut Angeli moveant corpora,

íumere formam agni, aut co-

& ad motum.corporum fimul

lumbz partim quia Filius DEI

quafi per accidens moveantur.

in figura agnidepingitur, pàr-

IlI. Ut ab illis corporibus re-

tim quia Spiritus S. fub fpecie

columbz apparuit ; partim quia

— prafentetur- Virtus Angelo-

