DEO.fibi infufas,

Neque ob-

per modum imaginis: fed fpe-

Raret fi diceres: quamvis An-

cies rerum naturalium . non.s

gelus ab obje&is fpecies non ac-

lunt. in. intelle&u Angeli pezo.

iat , fufficit, quód fucceffivé

modum exemplaris,

ia.per il«

€

Y

i:

illi mfundantur, quando aem-

las non poffunt effe

aufg re-

pe ahqucd obje&um proportio-

rum, quarum funt fimilitudi-.

natum incipit exiftere in rerum

nes ; ergo funt in Angelis per

natura; ergo Angeli in inftanti

modum imaginis; confequen- -

ereationis non acceperunt fpe-

ter procedunt effectivé dinia-

cies ad DEO fibi infufas. Refp.

nativé ab ipfisrebus ; hoc enim ,

-

enim ex S. D. bic art. 3. ficut fe

eft de ratione imaginis. . IF.

habent corpora Coeleftia incor-

Unus Anoelus xllummat & do-

ruptibilia ad corpora fublunaria

cet alterum

uti, dicemus Infm

corruptibilia, ita fe habet fub-

ergo poteft

f

eciem objedt, cir-

- flaptiz completé fpirituales,

ca quod illuminat, diffundere

nempe Angeliadfübftantias fpi-

in intelletum Angeli illumi-

;

ricuales mcompletas & inferio-

nati,' Confeq. pat. non enim.;

res, quales funt abimz ratiopa-

eft major ratio, cur Angelus.

CM

les: fed corpora Cocleftia in hoc

accipiar ab altero fcientiam, & -

prxeminent corporibus inferio-

non etiam fpeciem intelligibi-

ribus, quód illorum materia

lem ad fcxenttam neceffarió re-

erficiatur ab initio per i formam

quifitam. |

Ref p.adI cum S.D.

fatiativam fui appetitüs, horum

cit.- fimi 'uudmes rerum eH'e in-

autem materia non ita fatietur,

intelled'G. Angelico, tanquam-

fed nunc hancnuncillam forma

camm lmängS-

Ad prob. iu

ho " — dR C . D ao s

^.

€Oons

i

*

yrz Difputatio III. -

t;i.cglusï*ï'.vläg III

cbnt*räif:ïü m.dico, de rationes.

i Mehto: Divindyichms DEHS

omnium rerum habeat- perfe-

imaginis non effe procedere ab:

&iflimas jdeas, — Ad II. Refp..

eo,.cujus eftimago, pro ut in

?

re ex

iftente, led fufficere, quód

conc.antec. neg. confeq. unus

rocedat ab illo ut exïl&-enæ in

enim Angelus docet & ilumie

nat alcerum per folam locutio-

rmente artificiss Imago enim-.

nem dependentem etiam à vo-

Cfàris hon- debet 'neceiïariö

pro

cedere & Cafare ut exiftea-

luntate;quare (i voluntas unius

te;

Angeli intendat. communicare

(ed: fufficit, fi ab illo proce-

notitiam alii Angelo, Apgelus

dat ut exiftente in-menre pidto-

gis, vel fculptoris;; unde fi: pi«

jam erit füfficienter illuminatus

&tor aut fculpror haberet noti-

absque eó ,. quód: Angelus do-

cens.& illuminans debeat dit-

tiam infüfam Ceefaris, poffet pee

fundere- fpecies.in intelledum.

illani extetiüs ejus. imaginem.,

exprimeré ; fpecies: igitur Ane

Angeli do&i, &illuminaci. De

aelorum- funt. imagines. obje-

his plura.in /eg; de.lecnt

o

&torum, ad quod fufficit, ut pro-

'l"-'"i'?dt?'dngul'*: ,

grj.dam- -ab)— illis- ut exiftentibus

A

*

5

]

æi

cOKR

I

C

De fgeciebus univerjalibus, & utr um

p————ÁÁÉÉÁ— —X —— . DE — m R RRP LP LE

inteligant: pe

efngelt fgeruess

r*/]æaæ M "" |

Mä;,crjälz'öï.e;y ?

$.

l.

"Ls —

Reemitt, äüþieriörï tasf pe-

cere fchrïörïta't;em"fïiecï ficam s

»

- cificaAngelorum ad ac-

adeóque Angelos praítantioris

- -quirendas fpecies: uni-

naturg fpecificz intelligere per

- verfaliores juxta. ali-

fpecies univerfaliores,. vel in«

quos non füfficit , fed requiritur

telligere. plura. per pauciores

füperioritas inHierarchia velor-

fpecies.; Hzc fententia eft ma-

L—À2 2 8 238 --121

]s conformis do&rinz S. D.

dine,. adeóque Archangeli in-

telligunt per.fpecies magisuni--

qui-abfoluté & finé ulla reftri-

vetíales, . quàm Angeli & Thro-

&ione docet, quód. Angelus,

ani:cfx

qgantö, fuerit. S;lpcriOr,,. t

4 er Q

ni , a.l'ii.Wem,jgdicanr,;,xx(uiïi;

—

igbe fäeïiC&tiä-aunivesfal-iïbirs;f &c..

115

ejus fpecies int-magis iimmate--

dentur!

f

P

.e'ciäsj:uniVEFFa!'es,ir'que-:»

riales /ic artic. 3.. jam probatu:

"pïfæfenitarido,ïf - Quare fit

g:ïarpä /nece[fa'x,ignxz e»fvt':,ï:.- : qg;öd;

e

RE

$

L

coxc

USIO r

'Antur fpecies: uaiverfales

E

dus in inferioribus non coadi-

in: reprafentando:

»

plura

nati ; fed' difper(i reperiüntur z:

obieGa;

Prob.. Concl..

deir:etíiam non babetur impliz-

Non pote(t'affign

atí ulla itnpli-

cantía:ex parte fübjecti ,

cantia: partim in caufa efficien.-

3

. quia:

ficut: potentia intelle&tiv

aïAïï-*

te nempe: DEO;

. Cujus: virtus

geli manens unica poteft-plurg:

in:prodücendo eftinfinita ; ne--

objecta (pecie & numero diftin.-

que etiam ex

partefpeciei, quia

€tà attingere ,.i ta etiani eft apta:

;

licét:í

pecies:exfua natura regu.-

ad recipiendam (peciera:reprgz-

làriter loquendo' it. eprzfen--

fentantem plura: obj

eda. fpe--

tativatantüm unius objedti ; ta--

ce &:'nu tnero diftinQa ;: tan--

Imen: non' repuggnat" in fpecie..-

deiti non eft im

plicantia ex par.-

go ntin eri'plura: objedta;coadu--

te^objecti;

: aliàs:etiam per Efz-

Hatà,ficutnonrepugna texpar-

entiam Divinam non: poffzne.-

*

t

eanimg.rationalis contineri in: .

repre(entari plüra obje&ta fpe..-

€a gradüm vegetativum ,. fenfis-

*

tivum, &ddcurüvumqw Bra*.

S

COXCEWSIO: I

;

N»igelïïï Superióres

s

* intelli-- tà perfe&ioreffentialite

. gunt- per-fpecies univer-. cificé eít Am

t & fpe--

igelus',

: in. eadem^

faliores.. Ita: S; D. cit...

Hierarchia& ordine;

prob.Concl; An gelus:quóperz-

1

:

SS

€ó perípe--

- cies univerfàliores

magis intel--

fe&ior eft fpecificé- & eff:ntiali-

ligi:. Confirm.I..E

xeo,quód'

ter,.eó magis accedit ad fimili:

L

- intimus Angelusexc

edati

n pere-

ä

tüdinem . DEI in intelli

3

gendo :

; F&&i()"n"e'*eife'n'.tiali',-' & virt

uteine-

fed DELIS propter.fua

t

m-infini-

; telle&tiva:animam: rationalém *

tàm perfe&ionem: per:unicam

" adfiruimus huict

pecies particu. -

fpeciem univer(liffimpam, nem-

- lares; & ill

Ü

runiverfales: fed qui--

pe-per füamef(fentiam co

anofcit: libec Angelüs fpecifice füperio.-

omnia intelligibilia ;

ergo quaus --reæ*nþï; tninüs excedit in.

imma-

E

. teria--

(u Difpustio Ti Articifus : .TE ".

teríalitate & virtute intelle&i-

ver(aliores fpecies fenfibiles ; er-

K

zo licét Angeli fe invicem per-

C

va Angelum infimum, quàm.,

feGionefpecifica, & virtute in-

hic animam rationalem; ergo

g1

uantó Angelus fuerit fuperio-

telle&iva excedant; non tamen

!

ideb Angelis perfe&ioribus fpe-

ris ac perfectioris fpeciei, €ó per

(fpecies univerfaliores debet in»

cies üuniverfaliores fünt. ad-

ftruendz. Reíp.conc.ant. neg.

f

telligere. Confirm.1II. Ideóin-

coníeq. difparitas e(t dup edt

telle&ui Angelico tribuuntur

l

fpecies univerfales , quia ob

prima, quia potentiz fenficivee

P

omnium animalium accipiunta

t

fuam perfe&ionem , & przftan-

*

bus,

tiorem virtutem intelle&ivam

[pecies ab objectis materiali

f

quorum quodvis imprimit fpe-

tl

poteft pluraunico a&u attinge-

ciem füi , & non alterius obje-

re : fed Angeli quó perfe&tio-

f

res funt fpecificé, eó plura &

&i, adeóque noa poffunt habe-

lura unico a€tu cognoícere»

re fpecies univerfales; Angelis

I

poffunt, quia eó praftantiori

autem infunduntur fpecies in

*

wirtute intelle&iva animabus

n(tanti éreationis; sícque pof-

Y

f

unt illis infundi-fpecies univere

rationalibus, & inferioribus An-

Hl

gelis przeminent; ergo pet-

faliores. Secunda difparitas eft,

ln

ula potentia fenfitiva animalis

univerfaliores & pauciores fpe-

li

cies cognofcere debent, -

etfi perfe&i, eft longé imperfe-

p

Dices: Animalia irrationalia

&ior intelle&tu hominis : .fed

huic non debentur fpecies uni-

fe invicem excedunt perfectio-

b

neípecifica, & virtute fentien-

verfales ; ergo multó minüs po-

p

tentiis fen(itivis a;iorum anima-

di, nec tamen ideó animalibus

d

lium.-

*

2

perfcöt.ioribusr ;übuimus ,uni-

»

b

8

7

Solvuntur Oljetlionts. "

Bïlcl Cc;ntrai. Concl, Spe-

l*ura—'obïe&a« fþecïe & numeró

cies eít (imilitudo fui ob-

diftin&a. . II. Si daretur fpecies

O

?

jedi, imó ipfum obje-

univerfalis, tunc effet eadem

&um in effe intentionali, (ed una

numeró, uti fupponitur, & non

ä

eadémquerés fimplex ac indivi-

eífet eadem numeró, quia ad

fibilis nequit effe (imilis pluri-

unitatem fpeciei, velut ad uni-

tatem cognitionis, requiritur

bus rebus ; ergo implicat talis

pri-

P

unitas obje&i formalis, &

fpecies qnisferfalis rcgræfcga*gs

À

Ina-

Dcfpecxcbusumverfahbus, &c

Ü

marii : lf;cd fpgþï&s univc'ä-rfa!is

prout fpecies funt fpecie diver-

[«

jfepræf' entans plura objecta fpe-

Íz , fed prout exiftuntexempla. .

j*

Cie.& numeró diftinGa, intelli-

t& in Effentia Divina, feu in.,

E

ge omnes fpecies, & individua

DivinisIdeis; hoc autem mo-

Qs

fub gradu univerfàli contenta,

dounitatem in effe intentionali

d.

non habet unitater objecti for-

feu reprzíentativo (ibi vendi-

malis & primarii; necetiam af-

Cant: hzc refpon(io videtur

"

fignabilis eft aliqua ratio forma-

clara, mihiràmen ex eo non ar-

lis, in ordine ad quam partici-

ridet, quia licet habitus infuft

4

paret unitatem ;- ergo non da-

non acquirantur per aCtus, hoc

tur talis unica fpecies univer-

tamen obítare nequit, quo mi-

lj

Q«

falis, fed potius aliquod confla-

nüs menfurentur per actus, &

tum, feu agereatum ex multis

aCtus ab obje&tís formaliter fpe-

v

£s

fpeciebus.. Refp.adl. eonced.

cificentur, füámque unitatem

Maj. difting.min. una eadémque

defumapnt ; ergo etíam licéta

ló

[l

res (implex ac indivifibilis tam

fpecies univerlales fint infufz,

indivi(ibilitate. formali ,. quàm

& nonaccipiantur ab obje&is,

-

[

virtuali nequit effe (imilis plu-

lioc tamen obftare nequit, quó

ribusrebus, conc. fitantür fit

l

minüs ab obje&tis menfürentur,

|s

Índiviibilis formaliter , divifibi-

fpecificentur, füámque unita-

lis tamen virtualiter, nequit re-

tem vel pluralitatem defümant.

Q

prafentare plüra obje&ta neg.

Refp. ergo aliter, & dico, fpe-

d

min. & confeq. ita etiam f& ha-

ciem illam univerfalem effe uni-

]le

bet illà fpecies univerfalis, ut-

cam &indivi(ibilem formaliter,

o-

pote equivalens pluribus fpe-

[d

virtualiter autern multiplicem,

ciebus particularibus, veluto

& zquivalentem muitis fpecie-

anima rationalis equivalens, ar-

bus particularibus fpecie diftin-

bori, & bruto preftat eosdem

&is juxta numerum objedto-

aCtus vegetativos, & fenfitivos,

rum fpecie diftinctorum , qua

quos arbor & brutü feorGm furn-

repraíentat; sícque ex natura

pta przeftare poffunt.

Ad If.

füa poteft & debet habereplura

Refp. aliqui, fpecies acceptas

Objecta fpecie diftiada , quo-

ab objectis, qualis-naturz funt

grö

rum quodvis (itillius objectum

[^]

fpecies acq l?i fita , pecere unita-

inadzquatum , ita ut Gomnia

te£m , & convenientiam obje-

fimul confituant unum obje-

on

&orum in aliqua ratione for-

&um adzquatum formale, qua-

)d

mali ; fpécies autein infufas non

tenus conveniunt in eo, quód

nl«

exigere talem unitatem, quia

fint partes ejusdem univer(i ; &

m,

ttff

ab OBjcö);i'sv non m;xnfur*antu-r,

R o

i

t

i

p d s

ac

u

416 "Difputätï;o ri. L*A'r*ti"cqmg ïïä H -

ac proportionatum intellectós

-gelis, ideb omnibus debetu

q

Avgelici, ejüsque partium fpe-

idem numerus potentiatum.;

]i

cies illi debentur ; quamvis igi-

fpiritualium, ficut omnibus ani-

tur partesuniver(i, feu illa ob-

malibus perfe&tisidem numerus

E

p

je&ta fpecie diftin&a in effe rei

- fenfuum; quià ramen potentia

& materialiter.non fint .per fe»

dptelle&iva .Angelorum fupe-

e

for-

q

unum, funt tamen unum.

:tiorum ob ipfius-majorem pet-

maliter &in e(fe objeGi, quate-

k

fe&ionem poteft paucioribus, &

K

quafi.magis univerfalibus .ac«

U

nüàs conveniunt in.una fpecifica

tendentía ad idem univerfum ;

-tfibus fua obje&ta attingere..

dico ergoà pari: habitus & po-

ideó illi Angelo,, quó füperior

r

u

tentiz fibi vendicant pro obje-

fuerit, pauciores & univerfalio-

z

&o formali unitatem fpecificam

res fpecies debentur: inftan-

obje&i fpecie & in pluribus a&i-

tiam habemus ia DEO , cui.ob

bus ab altero obje&to diftin&i;

fummam & infinitam perfedtio-

ergo patiter fufficiet ad fpeciem

nem tantüm unicafpecies neme

üniverfalem unicam , ut habeat

pàEffeatia Divina reprafentans

omniaincreata, & creata debe-

unitatem formalem fpecificam

&b objedtis fpecie quidem reali

tur. Urgeb. Quamvisintelle-

£us Angeli füperioris fit pet-

& phyfica diftinctis, unitis £a-

inen formaliter quatenus funt

-fe&ior intelle&u Angeli infe-

partes univeríi coadunatz, &

rioris, non tamen ideó gaudet

debitz in effe reprefenrabili, X

majori univerfalitate, aut ex-

&c

[u

tenfionead plura objeta, quàm

gnofcibili intellectui An-

selico.

intelle&us Angeli inferioriss

-- Objic.II.

us N t

OmnesenimAngeli propria vit-

Angeli Superiores non fortiun-

tute poífunt fe extendere ad

tur pauciores., aut univerfalio-

cognofcenda omnia objeQa na-

/

turalia; ergo lícét intellectus

tes potentias , quàm inferiores ;

ergo nec pauciores aut univer-

Angeli fuperioris (it perfe&tior,

non tamen ideó debetur illi ma-

*

faliores fpecies. Refp.conced.

ant. neg. confeq. difparitas con-

jor univerfalitas fpecierum in-

fiftit in hoc, quàd ficut nume-

telligibilium.

Kefp. rationem

rus fenfaum confequitur gra-

difparem effe hanc, quód potea-

dum fenfitivum, ita & numerus

tia intellediva (ive Angelicas,

potentiarum intelleCtualium..

five humana , utporé defuümpta

gradum intellectivum in gene-

à communi gradus immateria-

litatis ex fe debeat habere uni-

re; cüm ergo hic gradus perfe-

&6 participetur ab omnibus An-

verfaliffimum . obje&um adz-

qua-

De fpemebus æumverfahbus, B *

11

quatum ; intelligeEns in: com—

determinationes : hu)us 'poten-

munipro ut abítrahit à natura-

tíe, qud&dam poffunt effe uni-

li, & fupernaturali, fimülque

verfalrores ipre aliis, :quia illa-

Ens naturale'ut fic pro-objecto

rum univerfalitas non'eft come

proportionato ; poteft enim-;

menfuranda univerfalitati po-

circa omnia hzc obje&ta ali-

tentiz intelledtive, fed capa-

'quos a&us elicere, & ideó ob-

citati, quam habet hic aut ille

jectum adæquatum intelledtüs

intelletus ad cognofcenda plu-

unius Angch nequit -elfe 'uni-

ra, aut pauciora :objecta unico

j

:verfalius ,.quàm obje&tum alte-

a&u ob perfe&iorem : lmmaüo

rius Angeli; ex fpeciebus au-

rialitatem Angelt.

tem mtelhgtbxhbus cüm finto -

r]

ARTICULUS III

;

An Angelz inferiores campreäendant

-

a

— Juperiores ?

"]

$.T

|

Ræm:tt Supponol. cum

grmfc:bxhtatx, quia. Angelus

czteris Theologis, quód

omnia cognofcere poteft, quz

qums Angelus (e ipfum

formaliter.& emiaenter in ipfo

perfecté comprehendat ;

continentur , cüm- omnia. fitit

Nam tunc habetur perfecïta..

entia naturaha fübitantiz An-

comprehenfio, quando virtus

gelice proportionata; confe-

intelle&tiva cognofcenus *eít

quenter omnisAngelus fe ipfum

adequata inten(ivé & exten(ivé

perfecté comprehendit. .

Süup-

ä

intelligibilitati rei cognitz , feu

pono II. ab Angelis fuperiori-

paucis: comprehen(io nil. aliud

bus corsprehendi inferiores,

Il

eff, quàm cognitio attingens

quia virtus intelle&iva Angeli

ob,e&um, in quantüm eft co-

fuperioris non tantüm adz-

gnofcibile tam quó ad fübftan-

quat , fed etiam tranfcendit co-

la

3

tiam, quàm omnem modum;

gnofcibilitatem neceífariam &

Vrrtus autem intelle£diva cu-

propriam omnium Angelorum

juslibet Angeli eft adaequata in-

inferiorum, càm fit adzquata

.

tenfivé. & exten(ivé proprix

propriz m:*lhgxbthtan quz fi-

ipfius intelligibilicati , feu -co-

ne dubio excedit mteürgxbïxta-

3

€e5

Ln

18 Difputatio Iil. Articulus lil $.L & ;m.ï

rum,ita etiam v:rtus intelle&i-

L

tes omnium Angelorum infe-

riorum; ficut ergó entitas An-

va Angeli füperioris excedens

fü

e(t proprié comprehenfiva An-

geli fuperioris excedit quó. ad

immaterialitatem & perfe&tio-

geli inferioris; His Premifsis

Y

Z

ol

ü;'

j

-^

: .ri-g'm,cp;iþatäs omfxiqm inferio-

-

fe

$.

IT.

i

E

[

CcONCLU

r -Ngeli ihferï&reä'probabï-

'rp;-c'ïe 'effentiali difï'erlunt; fed

intelligibilitas, & virtus intelle-

"M lius non comprehendunt

^* Angelos fuperiores. Pro-

&iva fundantur in immaterialt-

tate ; ergo intelligibilitas & vir-

bat. Concl. ad propriam corn-

" prehenGonem alicujus objedi

tus intellectiva Angeli inferio-

e(fentialiter requiritur; ut vir-

ris non eft adzquata intelligi-

tus intellectiva comprehenden-

bilitati, & virtuti incellectivae

tis (it adzquata intelligibilitati

Angeli fuperioris.

Confirm.

obje&i comprehenfibilis : fed

Angelus inferior non cognofcit

comprehen(ivé & perfe&té fpe-

— owirtus intelle&iva Angeli infe-

cies univeríales contentas in.«

rioris non eft adequata intelli-

- gibilitati Angeli fuperioris; er-

intelle&u Angeli füpertoris ; er-

go nequit comprehendere An-

o etiam non eft illius compre-

L r Ms m us ^ 5 RAR . aslbl . — aaiiillame

henfiva. Min.prob. virtus in-

gelum füperiorem. . Ant. pro-

bat. intelle&usAngeli inferioris

telle&iva Angeli inferioris eft

adequata proprig intelligibili-

comprehenderet fpeciem uni-

tati illius, quia ab eadem nu-

ver(aliffimam exiftentem in in-

meró immaterialitate menfü-

telle&u Angeli füperioris per

rantur, & in illa fundantur: fed

unicam (implicem fpeciem , vel

intelligibilitas A.ngeli inferioris

per plures (imul ? non primum,

nori eft adzquata intelligibilita-

aliàs in intelle&u Angeli infe-

rioris. daretür unica fpecies

1 ti füperioris Angeli; ergo vir-

tus intellectiva Angeli inferio-

&qué univerfalis, velut ia uni-

verfaliffima , quz repetitur in.»

ris non e(t adquata intelligibi-

fitati Angeli fuperioris, Min.

intellectu Angeli füperioris ; d

oflend. Entitas & imrnateriali-

quidem perfecté reprafepntaret

tas Angeli inferioris non funto

illam fpeciem univerfaliflimam,

& omnia illius obiecta ; Neque

adequate entitati && immate-

dici pchlt ,[ecundum,a quia

On«

[iïki—:æ&i; füpefial'ä*slg; fiquidem

nes

!

| An A-'Thg&ï"iiinferiofes &

Irg

l:

" neäfiïlllæffpec-ïes- inferiores fimul

!

ma; partim etïän& ficut ex plu-

',-

fumptz non tam perfe&é re-

ribus cognitionibus partialibus

prefentarent illam fpeciem uni-

l

nequit refultare unica cognitio.

ver(aliffimam & omnia illius

comprehenfiva obje&i , ita nec

objecta, velut in fe eft reprz-

ex pluribus fpeciebus partíali-

. fentabilis, & reprefentari petit;

bus poteft refültare unica re-

ille enim fpecies funt minüàs ac-

prgeíentatio comprehenfiva fpe--

tuales, minàs immateriales; &

ciei univerfaliffimz, & omnium

minoris perfe&tionis e(fentialis,

illorum obje&torum,

quz 1113..

:

qu&m illa fpepics upivetläli[ïi.

fpecies rcgr-æfcnigac;- :

la

d

./III; rosisieg

g

L

ja

Sblfwmtufrf Oäjec'ïionä:;

P2 Bjic. I 5.D. L contra Gent.

que ad' naturalem. leag«x'dtia'new;'

c.98. loquens deAngelis &

pertimevt , * ideb major pleni-

r

completa eorum intelleCtualita-

tudo lnminis naturalis, que eff in

teitahabet: ex boc autem, quid

demonibus, non potef? effe ratio il«

fibféantia aliqua eff intellenalis ,

luminationis.

Ex his jam fic li-

comprehenfrua eff tatinsentis : idem

ceatargumentari: Angelus ut-

docet cap. feq. dicens : quum..

poté completé intellectualis eft

Amim intelletbus earum [it perfetlus

comprehen(üvus totius Entis

matuyali perfetlione 'totus in atln

naturalis ; & de naturaliter co«

exiffens, oportet , quod fuum obje-

gnofcibilibus non índiget illu-

um , filitet ens intelligibile uwi-

minarià füperiori: fed Angelus

. Verfaliter comprehendat : & infra

füperior fecundüm omnia, quz

circa »t4. cap. de eodem afferit,

tam formaliter quàm virtuali-

L

babet autem virtutem comprehen-

ter habet, eft intra lineam en-

.dendi omnes fpecies , C differentias

tis & cognitionis naturalis; er-

extis, quod totum videtur con-

go comprehenditur ab inferioti,

firmare infer. 444/7. 109. art. 3.

Refp. Angelos appellari com-

ad 2. übiait , ftiendum , quod fi-

prehenfores totius entis, non

cundum ea, qu& ad naturalem co-

quafi omnis Angelus fua cogai-

- gnitionem pertinent , non eff ueceffa.

tione, aut virtute cognofcitivs

-

ria mavifeflatio vevitatis , nec in

poffet adequare modum cujus-

damonibus , quia ut fupra di-

cunque objedi, velut requiritur

Gum elt, ffatim 4 principio fu«

ad comprehenfionem proprié

l'iO:

xcokditian»is - emnia -'c(:ggavfrtfäzt ,

talem , (ed iquia Angeli infe

res

m$o - Difgutatio.al«ll.; ,-Articums.:ïli,;f5.. III

nï.-; emïhän,terng;conti,h:entur..aï"n: Ga.,.

mesep,,erfe&äiafïequu&tuþ.?c.og

pe—TJ

tionem: eorum: nempé: quid

di-

- briele, non:forent naturaliter ;

tativam: quó ad: naturam ,. X

. fed: füpernaturaliter. cognoíci-

differentias-eorum , velut beati

: bilia, nec abillo-Angelo adhuc

in Patria.etiam: dicuntur: com--

füperiori, puta , Michaéle, vir»

prehenfores:,, non: quafi- ad&--

tute proptiacognofci poterunt

guent:

vi(ione: ína. modum:co--

- hujüsmodi fünt.z&us liberi,. &

atis.in: obje&to', . fed.-

cogitationes- five fecreta cor-

glnofrcibijit

L

quia:c

Jaré

;quidditativà DEUM;

dium&c;. Sedlioc non obflat,

attioguntprout eftin fe;; quód:

. quo: minus.Gabriel'à Raphiaele

; veró.S. DoG. nomlóquatur: de:

compreliendátur:5: ergo: non,

cognofcere illa,. qua; tantum,

rigorofa comprehenfione patet:

ex caufali: addu&tà: que tantüm:

fünt fupernaturaliter cognofci-

fündátur- in- intelle&tualitatea.

bilia.in:Angelo,.non impediet:

fafficiente quidem ad cognitio--

illluscomprehenfionem. Refp..

diftianti. Apgelus inferior;coe-

nem- quidditativam; non;veró:

comprehenfivam;: ad:ult. texti.

gnofcit:omnia;. quz formaliter

aut:eminenter-funt: in:Angelo:

Refp. eum effe-intelligendum..

cum difttibutione-accommoda;,

-fuperioriiquidditative ,. vel: in--

tüitivé.conc;. comprebenfive-,

quód pempé Angeli inferiores:

-omnia Entia.inferiora, non:ta:. neg,ant;. quamvisenim cogno»-

[

L

L e u uI M Mu MM p C E E Ea C . D - Eu oW — nE r R m

ores: fcantur fuperiores.Angeli,.non:

men; füos- Angelos: fuperi

compreliendant..

;tamer omnibus modis, . eas

lüs: i'nlf'e'ïri;ö'r..;;..

- Objic:1L.: Ange

, perfectione.,. qnibus. cognofci:

. eognofcitom nia; quge

La

funtfor-. petunt, .&.defacto cognofcune-

&

';emt

inenter:1

.maliter;

in Ánges. tur: propria: cognitione ipfius:

lo fuperiori ;

ergo illum perfe: . Angeli-fuperioris,. ab Angelo:

inferiori;cognofci poffunt :.in--

&t comprehendit;. Ant:oftend..

Qmnià: que formaliter &-emis. ftantiam habemus in :veritate.s.

nen:er:continentur-in.Gabries . demonftrabili ; &quó adomnia:

Jé; fünt naturaliter.cognofcibi-. füa predicata per medium pro«-

lià,. utpote- contenta:fub tota: babile.cognofcibili;.nontamen:

làtitudine- entis- naturalis- uni- comprehenfibili,/ quia: perfes.

verfaliterfpe&tati ; ficut:eftipfe: Giüs.cognofti petit.-

Angelàs::(ed : omnis: Angelus:

Qbiic. LE . 1n inte

lle&ü An--

cognofcit: virtute: propria: om-- geli inferioris poteft abfoluté., .

nià.entia;naturalia ;: ergo:Maj.. p oni-fpecies-Angeli fi uperiorisz

conftàp, quia-fi'a

liqua ex illis,. fed fpecies propria alicujus ob--

d.res

qgi;gLVittpali;tersfopm-aüaer-:auu, k jg&x&ïu débet:adaquate- illu

pe

; An A;ng*;lïAinferi*oxrcst"&ä;f, i

IZI :

l

præf;'egïäarä ; sícque debet effe

.ædæäqugrezfcoggigïpä&m Angeli

fpecies non tantüm quidditati-

füperioris, quà fe ipfum- com-

l.

và, vel intuitiva, fed etiam.,

prehendit: fed (; poteft adz-

coiprehenfiva illiuss ergo in-

quare hanc cognitionem , po»

tellectus. Angeli inferioris po-

teft etiam comprehendere An-

teft adxquaté uti illa fpecie, &

gelum fuperiorem ; ergó. Min.

mediante hac Angelum fupe-

eft certa, Maj. prob. Accidens

s?

riorem comprehendere. Refp.

eft inferioris ordinis compara-

tranf. Maj. neg. min. Ratio eft,

tivé ad fübítantiam, & tamen

quód limiterür ab inadzquatá

poteft adzquare in effe reprz-

* 1

virtute cognofcitiva Angeli in-

fentativo ipfam fubftantiam..s

"

ferioris,ne defactó prorumpere

ergo etiam licét intelle&tus An-

[l

poffit in adequatam reprafen-

geli inferioris, aut virtus co«

[

tationem. Angeli

faperioris;

gnofcitiva illius fit ordinis in-

n

fpecies enim inhzrens intelle-

ferioris, tamen poterit in effe

&ui teprzfentat illi objedum.

!

..

reprxfentativo & incelligibili

juxta menfüram ejus virtutis

adzquare cognitionem Angeli

(:

cognofcitivz,quz amplioris re-

fuperioris, quà fe ipfüm com-

l-

preíentationis non eft; inftan-

preheadit. . Refp. hanc parit,

tiam habemus in Effentia Divi-

jam fuiffe -preoccupatam in.,

n

na, quz licét ex fe infinité &

Traflat. de DEO Uvo difputat.6.

ádzquaté reprafentativa om-

:

nium. in DEO eminenter for-

Ex his facilé colliges, quód ani»

tnaliter, aut virtualiter conten-

ma rationalis nequeat compre-

torum, non tamen ideó adz-

hendere Angelum etiam infi-

quaté repreíentat DEUM in-

mum, quia anima rationalis

telle&tui Beati in ordine ad co-

tantüm eft fübítantia per fe ine

a

gnitionem comprehenfivam.. ,

complete fübfiftens, econtra»

quia, «t ita lequar, EfTentia Divi-..

Angelus etiam infimus eft füb-

na à finita virtute luminis glo-

flantía completé per fe fubfi-

[

rie, cui feé accommodare debet,

ftens, neque convenit anima.,

03

limitatur, uct DEUS tantüm.,

rationalis cum Angelo infimo

s

quidditative, & intuitivé à Bea-

in gradu fpecifico immateriali-

tis videri poffit. — Urgeb. licét

tatis, qualis: convenientia ta-

intellectus Angeli inferioris,aut

imnen. ad perfectam com

pre-

virtus cognofcitiva illius fit or-

! henüonem,de(ïdera-

d

; : UM

H

ini's infvgrioris'-,k tamen Qþge&

-

m Difputätiæiïï; Axiticdluäi W.'ägr»:L &L |

— n Angeli naturaliter. cognofcant.

:j

Lj

à

.

DP

4 s ais

$

I.

"

Ræmxtt Th-eofögï ciim;

tüm exercere munus fj pec:cl ia-

,

celligibilis,fed etiam objecti pri-

- |& admittupt,quód An-

marii prius cogniti, Ratio eft,

-geli abftra&ivé.cogno-

quia Àngelus per füam Etfen-

inüi

tiam cognofcit DEUIM, veluti

DEUM per fuam (ubítan-

tiam $ Nam fi intelle&us hu-

per effectum caufam: fed effe-

manus per fpecies :effetuum

&us concurrit ad.cognitionem

creatorum afícendere poteft in

caufz per modum medii priüs

cogniti in difcurfü formali aut*

cognitionem abítradivam de-

virtuali, uti fuppono ex Philo-

monftrando exiftentiam DEI ex

effectibus creatis, poterit à for-

foph. ergo &c. .Difficultas ergo

;

tiori Angelus DEUM longé

in hoc excitatur,an Angeli non

perfe&iüs cognofcere per fuam

folàm cognofcant DEUM ex fe

fübítantiarn immediaté, quia eó

ipfis, & ex aliis effe&ibus crea-

tis cognitione naturali, fed

perfe&ior eft cognitio,quó per-

fe&tius eft medium, in quo fun-

etiam 'per propriam fpeciem..

datur; Ex hoc colligitur; effen-

creatam quidditativam, licét

tiam Argeli refpe&tu cognitio-

non intuitivam Effentig Divi-

-

?is -aþürgüïvæ DEI nqxæ;an-

pæ. : Höþ Pra;mifsö,ü); )

i.

$.

| co;»NiC L UVISNI O n

repügnät fi pecïes; aut ccsigrj;ïvtïä

P Nfgelïi nc"qüeum cogn-ö*fcic-

re DEUM per propriam

propria, & quidditativa DEI,

2 fpeciem creatam quiddi-

quz non foret intuitiva ipfius:

tativam, quz non foret (imul

(ed repugnat fpecies creata in-

'lr »

intuitivé reprefentativa Divi-

cuitiva DEL, uti fusé oftend. in

rt.6.

nz Eflentig. - Probat.;Conþcl.kl'ï-i;f;

T

Tratt. de DEO Uno d:jj) 6.4

ergo

A&Azig;e»rirnamfaïireragg:n'cgfcïam,-EUM«:&Q 1 2;

ergo etiam repugnabit fpecies lis, & indebita Angelo ; ergo

creata quidditativa. Maj. prob.

- cognitio ex illa procedens pa-

fpecies proprié quidditativa di-

- titer foret füpernaturalis, quis

citur illa, quz reprafentat to-

tranfcenderet exigentiam , &

fam Effentiam, & quidditatem

[

; E

principia toti nature debita.,

obje&ti abftrahendo- ab illius

. .&nt. prob. . IHlla fpecies effet fu-

exiftentia; in eo enim diftingui-

. pernatoralis juxta alios quo ad

turab intuitivá, quód hzc quid-

modum, utporé Angelo inde-

ditatem obje&ti attingat fimul

^bita, & à caufis naturalibus im-

cum illius exiftentià: atqui re-

J producibilis; fimülque etfet illa

pugnat ípecies propria reprz-

fpecies fuüpernargralis quo. ad

fentativa. omnium . przdicato-

fübftantiam, quod tic prob. co-

rum quidditativorum DEI, qua

- gnitio'intuitiva DET neceffarió

ejus exiftentiam non attingat,

eft fupernaturaliseriam quó ad

quia exiítentia eft unum ex pra-

fabfítantiam, quia illius. obje-

dicatis quidditativis DEI; síc-

. &um formale & primarium eft

-

qu

e.eft de Effentia cujuslibeto

füpernaturale,: nempe Effentia

formalitatis Divinz ; ergo re-

Divinafecundüm omnia fua pre-

pugnat fpecies propria: quiddi-

. di&a intriníeca : fed illa cogni-

tativa DEI, que non fit intuiti-

tio quidditativa; de qua loquiz

Zs

$

va. Inítantiam habemusin eo,

mur , etiam haberet objectum,.

quód non detur vifio przcifi-

formale primarium & füperna-

va, quia omnia Divina in DEO

turale, nempé omnia przdicata

formaliter continentur ;; ergo

quidditativa DEF; ergo foret,

etiam implicat fpecies creata.,

fupernatutalis non tantüm quó

quidditativa DEL, qua non fo-

ad modum , fed-etiam;quó ad

yet fimul intuitivà , quia exi-

fübflantiam; Confirmationem

fientia DEI in Effentia formali-

. Prieter habitam Fidei, fpei, &

ter continetur ; :Ex his facilé

- Charitatis nobis függerit füper-

perfpicies, illos minàs confe-

. naturalitas intrinfeca habitüs

guenter-loqui; qui dicunt; quód

. Theologici quó adfübftantiam,

Angelus per illam fpeciem co-

non ex alia ratione, quàm quia

gnitione naturali cognofceret ;

ilius objeQdum nempé revela-

licét abftractivé ; Nam fpecies

tio virtualis mediata eft intrin:

Hla tanquam principium talis

fecé füpernzturalis. - Videstur

7)*

qogni,gi,ogis: æc':(ïe; -f;aperdnlähcvuræ-

! ï;,.g&. da ?EG Unodl]þ. x.ar: 4,1.

bj

A

ia — Difpitatio m.ïAreicuiüsw.Si i^ «

?

k

E

^

/

:-Biic.' L Homo in. ftatu in-

QEO- ïti-adæqvïilatäm;,þf cogmt:o

nocentiz habuit clario-

in illo fundata femper manet..

. rem, & perfeGtiorem co-

intra limites cognitionis natu-

gnitionem DEI, quàm in ftatu

ralis abftractivz ; adeóque non

naturz purz habuiffet, aut.,

eít cognitio DEI, ut eít in fe,

quam 'babuit in ftatu naturz

neque proprié qudditativa, alias

lapíz, quia in illo ftatu expedi-

eífet fupernaturalis, ac (imul ine

tiores & feliciores habuit po-

tuitivas Et hoc modo non in-

tentias : fed Angelus viribus

digeret Angelus fpecie nempé

naturz poteft adhuc (ibi ven-

E(lentia Divina proprié quiddie

dicare . perfedtiorem cognitio-

tativa, & intuitiva fimul,fed ad

nem naturalem DEI, quàm ho-

illam ipfa Effentia Angeli fuffi

mo in ftatu innocentiz ; ficuto

ceret, quod ex di&tis implicat.

enim efít perfe&tioris immate-

—^ Urgeb. Species illa quiddi.

rialitatis , ita & perfectioris vir-

tativa tantüm reprzíentaret.,

tutis cognofcitivae ; ergo tan-

quidditativé DEUM .pro ut eft

tus debet. admitti exceffus co-

Author naturz , & non Author

gnitionis Angelica füprà cogni-

gratiz vel fupernaturalis; ergo

tionem humanam. in ftatu in-

effet fpecies naturalis, & (ic pof-

nocentiz, ut fuerit clara, diftin-

fet.haberi cognitio Angelica.,

&a, & attingens DEUM ut eft

naturalis quidditativa DEI ut

in fes adeóque quidditativa li-

Authoris naturz tametíi ab-

cét abítrahens ab exiftentia.. ;

fira&iva. Refp. neg. anteced,

confequenter per fpeciem quid-

quamvis enim cognitio DEI ut

ditativam, & ab(tra&ivam DEI.

Authoris naturg per fpecies

Refp. cognitionem naturalem

alienas nempé rerum creata-

abüiradtivam, Angeli de perfe.

rum primarió reprafentantium

]

&ionibus Divinis e(fe quidenr

(üa obje&a creata, & fecunda-

clariorem , & magis diftin&dtam,

rió DEUM, f(it tantüm natura-

uàm cognitionem hominis in

lis &abftra&iva , tamen (pecies

ftatu innocentiz, 'quia cogno-

d

propria quidditativé reprzfene

fcict DEUM per medium perfe-

tans DEUM ut eft in fe, nequit

&ius nempé per fuam Effen-

reprzfentare DEUM ut Autho-

tiam ; Ceteroquin cüm hoc

rem naturz, quin fimu! reprz-

z

mcäïg-m üt. parcicipa(:um e 0

fcn;cc ut Authorem grati

TO.

A

-

i

4 »An Aägai Ahatui*aliferäghöfcantE»(.I*Mf&c. 123

reprafentaret ením fimplicem

primarium nempé Effentiam.,

quidditatem DEI, ut eft à parte

Divinam, idémque in fpecie

rei; quz eft fupernaturalis quo

principium nempé lumen glo-

ad fübítantiam, & fic fpecies illa,

riz, eandem quoque fpeciem

ac cognitio ex illa procedentes

intelligibilem nimirum ipfam

effent füpernaturalcs,&non tan-

Effentiam Divinam, sícque di-

tum quidditativz,

.fcdi-e'tï"am in-

verfitas fpecifica Angelicorum

tuitiva.

intelle&tuum ( quod hic & nunc

- Objic. II. »Cognïiïdneä natu-

gratis admittitur)- habet fe»

tales, quibus Angeli ex viribus

prorfüs per accidens; econtra

E

naturg cognoícunt DEurm, fünt

cognitiones naturales, quibus

ejusdem fpeciei; ergo debento

Angeli DEUM abftra&ivé co-

