;e&ï*o, necadrelationemaliare- ab oäm-nibus, fed ab illo. falüm

latio &c. ita neque ad manife-

Angelo , ad quemi diriguntur,

flationem nova manifeftatio re-

Plura circa hoc de locur, c& illu-

Quiritur ; prztereà dico, quód

5minat, Znoel.

a&us revelatus ab uno Angelo

Objic. IT. Co'gitatiönses €or-

alii, vel ab homine manifefta-

dis non íünt fupernaturales in

tus Angelo fuó modó pertineat

€ffe objecti ; ergo naturaliter

jam ad ordinem univerfi, quia

poffunt cognofci ab Angelis,

Hla pertinent ad ordinem uni-

"Confeq. pat. quia Angeli om-

ver(i , qux vel adipfüm , vel ad

nianaturalia ex viribus propriis

:'

3]iq-uam- illius partem ,- qu-aï'ï's

. cognoícunt.

Ant.prob. omne

etiam eft Angelus, ordinantur

füpernaturaie in effe objecti ex-

ac dirigantur ; nec tamen ex

€edit virtutem omnis intelle-

hoc inferre licet: ergo omnes

&tus creati, & creabilis in or-

E

Angeli tales actus internos uni

dine naturali: fed a&tus inter-

Angslo manifeftatos cogno-

ni liberi non. ita excedunt ca-

fcunt, quia omnes Angeli ha-

ptum paturalem, quia ab intel-

bent virtutem nDaturalem co-

'le&u Angeli defactó illos eli-

gnofcendi ea omnía, qu ad

cientes perfecté cognofcuntur,

univerfum fpectant. Reíp. enim,

nec non etíam ab aliis Angelis,

omnes Angelos habere quidem

fi manifeftentur; ergo. Refp.

virtutem naturalem cognofcen-

difting. ant.. non fünt füperna-

di omnia, quz ad univerfum

-turales in. effe objeGi fimplici-

fimpliciter & abfoluté (pectanr,

ter, & quó ad füubftantiam,conc..

cujus conditionem in Cesc/. jam

fecundàm quid, & quó ad mo-

affignavimus, non tamen ha-

. dum fübdifting. refpe&u ipfius-

bere virtutem naturalem co-

. met elicientis conc. refpectual-

gnoícendi ea omnia, quz ad

terius neg. ant. quamvis enim

univerfam tantüm fíecundüm.;

omne ensfüpernaturale fimpli-

juid: fpe&tant ; ex eo autem, citer tale in effe objedii exce-

uód a&tus liberi unius Angeli

. dat virtutem cujuslibet intelle-

ad alium. per manifeftationem

&üs creati,& creabilisin ordine

dirigantur, tantüm fecundüm

naturali, nontamen objectum

uid ad univerfum reducuntur, fecundüm & quid quó ad mo

utpote in ordine tantüm ad il-

dum tantim füpernaturali ; hod

lum Angelum , ad quem diri-

enim tantüm tranícendit virtu-

guntur ; sícque non eft neceffa-

cem illius intellectüs, refpe&tu

yium, ut actus interni uni ÀÁn-

cujus veftitur tali modó , auto

tali circum(tantià afficitur ; non

gclo- manife(tati A*Ecagnefcantïur

32

enim

u4o — Difputatio TIl. Articulus VL . III.

bertatis a&ualis effe aliquid Tn.

epim repugnat, ens aliquod na-

— C0

turale affici talibus circumftan-

trinfecam aGibus elicitis, idem

a&us invariatus quó ad intrin-

—

tiis; Tatione quarum illius co-

gnitiofit indebita, & impropor-

feca nequit trarre delibero in

tionata alicui intellectui creato,

neceffarium 5 involvunt enim

nontamen omni 5 itaíe habent

diverías rationes intrinfecas in

actus iaterni intelletüs & vo-

diverfa objecta diverfimode co-

luntatis, qui cüm non fint par-

gnita; undea&us liber quo:ad

tes univerfi, & dominio homi-

omnia füa przdicataintrinfeca

eftoccultus omnibus aliis pra«

ä

nis perfe&é fübjaceant, fünc ía-

perpaturales refpe&tu omnium

terperíonam elicientem. Refp.

intelle&tuum creatorum , ad

admifífe, quod libertas (it ali«

quos per manifeftationem non

quod extrinfecum, & a&tus li-

diriguntur, non veró refpectu

ber ac neceflarius poffit habere

illius intelle&üs aut voluntatis,

eandemintrinfecam entitatem 5

nego tamen, exinde fequi , ac-

àqua eliciuntur.

Urgeb. AGus

liberi & necef-

tum liberum quantüm ad iuam

fariiintelle&tüs, necnon volun-

füb(tantiam effe notam Angelo,

tatis creatz funt ejusdem (ub-

quia ut quó ad fübftantiam fit

occultus, fufficit , illius fubftan-

flantim & enticatis, quamvis

differant quó ad accidentia, vel

tiam effe affectam diversó mo-

denominationes extrinfecas :

dó effendi, & diversà circum-

fed a&us neceffarii voluntatis,

ftantià libertatis, qua occultae

tur; ficut licét resfüb flatuexi»

& intelle&us fuünt Angelis noti

ex propriis viribus5 ergo etiam

ftentie & futuritionis contin-

attus liberi exiftentes faltem.,

gentis habeat eadem pradicata;

quoad fübftantianr& entitatem

puta bomo animal rationale.j,

nontamen ex eo fequitur, futu-

intrinfecam erunt Angelis co-

gniti: Maj. oftend. idem actus

rum contingens quó ad fübítan-

tiam ab Angelo poffe n.

invariatus infe & quó ad intrin-

gtqrhlï-

feca poteft tranfire de libero in

ter coeno(ci.

*

jus-

neceífarium fact& fíola mutatio-

Objic. H1. Duo objecta e

ne in cognitione vel obje&to ;

dem naturz, ac fpeciei fünt dua-

k

bus

mentibus

&rgo veram eft, quód przdi&i

Angelorum.;

actus (int ejusdem fubftantiz, &

proportionata ,

Davaraliter :

entitatis intrinfecz.

Refp. ad

fed dug objecta proportionata,

hoc aliqui neg. Maj. ad probat.

duoram Angelorum Michaélis,

neg.ant. quia in fententia pro-

& Gabtielis ejusdem fpeciei ;

bab—*iliori docente, ratiopcm li

fünt naturaliter cogaofcibiiia ;

€te.

| 'AnAnfgcïi natutaliter poffint &c.

141

ergo. Item fi Angelus fupetior

feftationead al tä*er-unj Angelum,

Hs

non cognofceret fecceta Angeli

aker Angelus illa duo cogno-

interioris, fequeretur quód ab

fcere nequit. — Ad alter Refp.

n|

Angelo inferiori pet manifefta-

neg. feq. Maj. . Ad illumina-

tionem fui fecreti fa&tam debe-

tionem enim przter locutio-

Q

ret poffe illuminati : fed Ange-

nem (nam omnis illuminatio

lus inferior. nequit illuminare

eít locutio , non tamen omnis

fuperiorem, ut dicemusde Lo-

locutio eft illuminatio ) requi-

€ut. & illuminat, Angel. ergo.

ritur manifeftatio veritatis fupe-

Refp. ad . difting. Maj. íant dua-

n

tiori modo cognitz difponens

lo

bus mentibus Angelorum pro-

illam pro captu alterius Angeli,

portionata in ordine Phylico;

qui illuminatur; cüm ergó An-

conc. in ordine Morali, nego

geli inferiores nequeant veri-

Maj. Namin hocordine morali

tatem manifeítatarn | füperiori

dependent à folo influxu , & il-

& perfe&tiori modó cognofce-

lapfü DEI, nec nonà voluntate

te, quàm fuperiores, ideó non

Angeli liberé faum obje&um

fequitur;hos Angelos per mani-

ï;

cognofcentis 3. cüm ergo talía

feftationem voluntariam fuo-

duo objedta non habeant pro-

t

rum fccrccmngb illis illuminari

;po'r;i-o*üem moralem (iné mani-

potíe.

- — ARTICULUS VII.

offit co

A" f'äïgf?llts ?

plura 1

"g. Es

SS

qT Ræ*mxtt SUPPOnO' q

uö&

ac þrï:härium 3 cætera veró fe-

non folusintelle&us An-

cundaria, & materialia, üti

B — gelicus.fed etiam huma-

conítat in Angelis , & homini-

nus, imó etiam fenfus

bus beatis, qui per unicumz

poífit percipere per unicum.,

aQdum vifionis beatifice claré

a&um plura ad modüm unius.

intuentur E(fentiam Divinam

Ratio eft, quódintelle&us An-

tanquam obje&um primarium,

gelicus aut homanus poffit una

& plures creaturas in illà tan-

cognitione attingere plura ob-

quam obje&a fecundaria ; idem

jecta, quorum unum (it (ormale

eciam cg-ncin,gi; in Angelocom-

pro.

s Di*fpu:taääb»ïlf. Articulus VII S$L& Iï

prehendente fuam fübttantiam

€o , quód fint partes eï'u'ïsdäem;i

er modum obje&i primarii, &

. univerfi, velut ia przced. dixi-

cognofcente abflradive in..

mus; in hisigitur, & alii finii-

libus cafibus intefle&us unico

illa DEUM quo ad 4» ef?, per

modum objecti fecundarii ; po-

actu formali indivitibili cogno-

teít etiam intelledus Angeli-

fbt plura per modum tamer.

um

eus uti adgquaté aliqua fpecie

unius intelligibilitate unius ob-

tiniverfali, quam habet uaico

je&i primarii; vel quatenüs

a&ucognofcendo naturam fpe- conítituunt unicum obje&um

€ificam, & omnia ipfius indivi- formaleadtequacum ;tunc enim

dua , quorum quodlibet fit ob- 'unicum numeró. fpecificativum

je&&um partiale in adequarum erit adtus ; confequenter illa..

fpeciei, fimulque cognitionis, plura obje&ta unico actu attingi

ita ut omnia fimul unum , & - poteruntin ordinead illud fpe-

adequatum obje&um con(fti- cificativu

m*f.. ! Hoc ! præmxä'a»

,

m'am; $ quatenüs. Qon«ve'giun; in fit

$. IF.. .

CONCLUSIO L.

. Ngelus néquit uüica co-

ti poffet , fequeretur effe uni-

camcognitionem, & (imul nom

X gnitione attingere plura,

ut plurafünt. Prob. conc.

effe, quia haberet. plura fpeci-

ficativa adzquata ; ergo ficut

eogritio attingens plura ut plu-

ra, illa percïgït ut Obif&a Far'

ad unitatem. motüs requiritur

maliaadequatanon ordinata ad

unitastermini, ita etiam ad uni-

tatem cognitionis unitas obje«

aliquod. anum : fed unifis nu-

meró cognitionis tantüm debet

&i fpecificativi; ex quo mani-

e(le unum: objectum formale

fefté apparet, quód unica co-

adzquatum,feu fpecificativum ;

gnitio non poffit attin

gere plu-

aliàs (i à pluribus objedis for-

ra objecta ut plura.

malibus, & adaquatis fpecifica-

CONCLUSIO IL

& "N 'el*tas"þotc& pluribus in-

plura funt. Prob. Concl. iderm

telliomibus, & fpeciebus corpus poteft moveri motibus

"- — : diverfi generis , vel ordi-

diverfi generis, & ordinis, non

folüm difpatatis, fed etiam..

mis cognoícere fimul plura ut

^€«on-

*

EY

An Angeluspoffit cognofcerc fimul plura

I4*

enntrarus

poteft enim idem

pis naturahs cognofcant fe xpros

homo Gccundum unam partem

utendo fuüà fubftantià tanquam

moveri furíum, & fecundüm

fpecie mtelhgnbxh. Przter hoc

alteram mo veri fi mul deorfüms

Angeli poffunt utialiquibus fpe-

fecundüm unam calefieri, r&

ciebus infufi is,. & elicere alias

cognitiones circa illárum obje-

alteram frigefieri; ergo unus

idémque intellectus Angelicus

Qa, quia hujusmodi pluralitas

à fortiori obfüuam Eminentem

cognitionum, cüm fint diverfi

perfe&tionem poteft fimul uti

generis ac ordinis , non repu-

pluribüs fpeciebüs diverfi ordi-

gnant fimul: mtclle&ux Angeli-

nis, fimulque elicere plures co-

co, quamvis illarum objecta

gnitiones diver(i generis, &

difparaté fe habeant,& ad unum

non ordinentur ; nam intelle-

ordinis, quibustendac in plura

obje&ta, ut plura fupnt absque

&us formaliter mdtvx( bilis e(t

ordinatione ad aliquod unum

virtualiter divifibilis equivalens

intelligibile. :

Exemplum ha-

diverfis intelle&tibus humams,

bemusin Angehs beatis, quiin

quz autem difpería reperiuntur

in virtutibus diverf(is mfeuon-

a&u vifionis beatifice intuen-

tur DEUM per fuam Effentiam

bus, coadunantur in unica vir-

loco fpeciei intelligibilis , itaut

tute fupenon &c, ergo.

fimulperalium a&tum cognitio-

^

-

N

CONCLZISIO 1ll.

Ngelus nequit cognofcere

nec unica effentia plutibusexi-

plura ut plura eliciendo

ftentiis adzquatis , neque unica

fimuldiverías realiter in-

materia pluribus formis etiam

tellediones adxquatas , &..

de potentia abíoluta 5 ergo.

utendo adxquaté diverfis fpe-

Min prob. Illz plures intelle-

ciebus ejusdem generis, vel or-

Giones effent actualitates adæ—

dinis. .Prob. Concl. intelle&tio

quàátz, fimülque non effent,

adequata eft uluima actualitas

quod implicat , quia illa a&ua-

potentig |intelleQtive 5 ergo

litas eft ultima, & adequata,

plures intelleQiones adxquate

quzita terminat, & actuat..

funt plures a&uaiitates adz-

rem , cujus e(t, ut nihil illius

quatz , & ultimz : Subf. fed

rehr*quat ulteribs a&uandum

unica indiviübilis potentia ne-

per aliam actualitatem adzqua-

quit fimul,

& (emel p!unbus

tam ejusdem generis, & ordi-

a&uahcat:bus adequats ejus-

nis : fed quzlibet intellectio

dem ordinis terminari ;5 . (icut

reamquexet intelle&um Angeli

actua-

" -

Ilfputauo IIT Artlculus VIT 5 z UE

aCtuabilem; vel a&uandum per

érgo neutra foret. a&uahtæ&

aliam actualitatem adzquatam

adzquara Eefpc&u» poteauæ mp

ejusdem generis, & ordinis;

t.cl!e&xvæ..

IH.

S.

Solvuntur Oþ']e&zane:.

Biïc.l. lntelle&us Angeh-

& perfedto , fimu!que denlgra'-

O

licus poteft (imul actua-

ri in actu u!txmo perfecto;hoc

ti pluribus fpeciebus Uni-

modo fe habent dux mtel*lc-:&m-

verfalibas, & unus intellectus.

nes complece, & adsquata

bhumanuspluribus [peciebus im«

ejusdem ordinis. refpc&u umüs

preffis, nec non pluribus habi-

intelle&tüs.

tibus ;ergo etíam poterit actua-

Objic.II. Potentia- fcn(' tivoe

tis pluribus

incelleGtionibus

poffunt fimul utidiverfis fpecie-

adzquatis ,, quz verfanturcirca

bus adzequatis eiusdem ordinis;

plura objedta, ut plura funt;

& generis, (imulgue elicere-..

confeq. pat. quia fpecies. intel-

plurcs feafationes. adzquatas

ligibiles; & habitus. fünt actua-

circa plura- eble&ä fenübilia. ut

litates ejusdem generis acordi-

plura funt ; ergoà fortioriidem

nis. refpe&tu intellectàs.; velut

poterit przftare intelle&tus: An-

intellectiones

3

e

ergo.

Refp. p«

gelicüs, eliciendo plures co-

'€onc.. ant.neg. confeq. difpa-

gnitiones adequatas, Ant.prob.

rem rationem affero ex S. D.

In. fenfu communi, qui fimul

de Verit. quaf] - 8. avt. Y14. in corp.

utitur diver(is fpeciebus elicien-

dicente; formas plures, & diver-

do pluresactus, fentiendo (imul

circa fenfibilia fenfüum exterio-

& generis in. alig primo vel tan-

am parmnm, aut difbofitiones

rum absque eo, quód'adünum

pof e[fz in. codem fübjetto ; cadens

aliquod fenbileordinentur : TT..

exim potefF effe poreutia centrario-

In.2auditu, quis. (imul audit di-

verfos. Fonsos difparaté fehaben- -

zum ; ita fe habent fpecies intel-

ligibiles, & habitus in eodem.,

tes,nec non in. v:(u,qu: (imul at-

mtelle&u

impoffibile autem

tingit pl'ara objecta colorata di-

eí(t duas. fbrmas Gra&tualitates

fparaté fe- ha.,enna ; ergo. Kefp..

in a&u perfe&o ftarein eodem

neg. ant.a

l prob. I Dico, fen-

fum: communemimmediaté re-

fubjecto.fimul

(icut non poteft

unius pariesíecundüm eandem:

cipere fpecies fenfibiles à fen(i-

gattem, dealbari in; aCtu. ultimo:

bus excernis; & abillis ommbus

Cà--

ÀÁn fmäe*hllsä.p ofüit cognbfc'ere ümuï ;pïu'ra.; 145

.acqïaïr'ere aliam novam fpeciem

vis [it'sma Patentia fecundum Effzw-

impreffam fug feníationi aptam,

tiam, tameu aliquo modo maltipiica-

per quam unico a&u percipito

tur fecundnm cffe,in quantióm cop-

omnes fen(ationes , & fenfibilia

jungitur. diverfis fenfibus propriit,

fenfuum externorum ; Ex fen-

ficut uuum enstrum. conjungitur

fatione autem fenfüs communis

pleribus linciss wnde immntationes

imprimitur alia fpecies phanta-

omnium fenfsbilium [emul terminame

fi* ; & hoc modo negatur, fen-

titr ad fenfuni communem , ficut mo-

füm communem uti fimul plu-

t45, qui effet pér omnes lineas poffet

ribus fpeciebus fenübilibus , aut

fimnul terminari ad. tentrum ; fiá

pluresa&us fenfationis adzqua-

intelletlus non. multiplicetur moda

£os fimul elici ;; Confequenter

praditla in plures potentiss , cfr ideo

tantümelicitur unicus,ad queia

non eft fimile : Deín aliam inter

£oncurrit immediaté unica fpe-

fenfüm & intellectum adduci-

cies impreífa, & acquifita per

mus differentiam ; Nam fenfus

feníationes fenfuum externo-

eft potentia organica, & ideó

rum; sícque per hunc actum.,

boteft. in diverfis partibus di-

feníüs communis non perci-

verías fenfationss elicere, quod

piuntur plura fen(ibilia, ut plu-

przftare nequit intelle&us,cürà

ta fünt, fed quatenüs conve-

fit potentia non organica, &in-

niunt in unica ratione obje&ti

divifibilis ; quare etiam conc,

"

formalis talis fenfüs; Ad Il.

ant. poteft negari confeg.& hxc

prob. de fen&bus excernis dico,

t

:

difparitas affignari.

N

2

auditum per enicam fpeciem in

Objic. HI. Intelle&us A

.

nge-

hác circumítantia, & unicum

Iicus. poteft fímül uti omnibus

a&tum auditionis fe extendere

fpeciebus, quas habet , licét in-

fimul ad plares illos fonos per-

ter fe difparaté fe habeant, plu-

cipiendos, quatenüs conve-

ráque objeQa nullam: inter fe

niust in unica ratione forrnali

connexionem habentia reprz-

fonori, quz eft ipfius obje&tum

fentent: fed non utitur tot ípe-

formale; (imiliter vifus unica

ciebus & obje&tis unica intelle-

fpecie, & vifione attingit plura

Gione adxquata, quia cuilibet

obje&a difparaté fe habentía,

fpeciei ad&quatz füa adxquata

prout conveniunt in una ratio-

intelle&tio correfpondet ; -ergo

ne colorati vifibilis, & ita quod-

illis poteft uti eliciendo fimul

Jibet tantüm eft obje&tum par-

plures -intelle&tiones: adzqua-

tiale illtius a&tüs.. . Audiatur S.

tàs, Circa plura obje&ta ut plura.

Dod. Quedl.77. artic. 2.. ad 1. ita

Confirmat. dantur plures fimul

loquens. szsz cqu:?i:,gmm.- :

fpecies intelligibiles tam in hu.

-

Ia.

»46 ^ 4ifp-u'tatiqllï.; Articulü; VIIQIII A

maho,*qmm-int&llc&u -Ange4 fcere ibdi&in&ä omnia il!ä, ob-

lico non ordinate ad reprzfen-

je&ta, qu per (pecies reprgfen-

tantur ; sícque ite cognitiones

tandum unicum objedum; er-

go tam in humano , & à fortiori

confüfa poíteà conducunt, ut

iu intelle&u Angelico utpoté

voluntas moveat intellectum.

perfectiori admitcende fünt..

Angeli ad diftin&tam & claram

plures intelle&iones, & fpecies

fiagulorum cognitionem. .Ad

expreífz , quibus objecta plura

Confirm. conc. ant. neg. con-

,

ut plura reprzfentantur, ac.co-

(eq. difparitas eft, quód fpecies

gnoícuntur. . Refp. Angelum

intelligibiles fe teaeant ex parté

uti illis fpeciebus eliciendo fi-

principii iatelledivi, (éque ha-

mul plures cognitiones inadz-

beant per modum principii &

quatas, circa illarum objedta»,

.caufz in ordine ad intelle&io-

non ut plura fünt, fed quatenüs

nem; econtra intelle&io, &

taliter cognita conducunt, &

(pecies expreffa (ünt ultimi ter-

ordinantur ad (übftantiam An-

mini, plurésque ultimz actua-

geli perfediüs comprehenden-

litates. potentie intelle&tivoes

dam; Abgelus enim compre-

Quamvis ergó poffint dari plu-

hendens füam fübítantiam co-

ra principia parcialia, & virtutes

gnofcit etiam omnes fpecies fi-

idem principium totale come

bi infufas, quibüs cognitís po-

.plentes, tamen repugnat, ean-

te&t fimul per plures inadequa-

dem rem terminari pluribus

RL

tas Cognitiónes attentionem.,

actualitatibüs, ejusdem rationis

circa tï'ngula dividcndo cogno-

& non I[ubo'rdinatis-.-

U WRITMCBLUS: VHb

s difeurfus d

"XAHKES"Q quali

/ emr 2

4721ge!1'3 ? |

xg.

r

i

Ræmïtb Verus & pro-

cauíalitate incer actus; ïta

[

prius difcutfüs formalis

prior caufet & inferat pofterio-

rem, quod tunc contingit, dum

: duas conditiones petit,

&üarum prima eft,realis

intelle&us intelligit hoc ex hoc,

diftinctio a&tuum , (ecunda con-

vel illo,vel quando ex uno priüs

cogaito. pervenit ià cognitio-

nena

. G&?c jin . veta ig;eiie&jonc &

An & qualis dxfcurfus dctur in Angeïzs.

147

2

ha fed etxam naturalia; Suarez

gem pofteriorem alterius Hsec

tamen prioritas & pofterioritas

lib. 2 ds AAngel. cap. 33. admirtit

non eít femper durationis, fed

difcurfam formalem in Angelis

fübinde prioritas naturzabt ra-

circa illa objedta, que non evis

tionis; Difcurfus virtualistunc

denter fed tantüm conjectura-

habetu r,quando intelleétus uni-

liter cognofcuntur, veluti funt

co a&u cognofcit hoc ex illo fe-

futura contingentia, cogitatio-

qui, vel quando unico a&u co-

nes cordis , aliáque objecta fal-

gnofcit Conclufionem ut con-

tem quó ad modum fupernatu-

tentam in fuis prmcxpns ; circa

ralia. Econtra S.D. /fc quaft. $8*

hanc materiam Scotus iv 2. dif?.

artic.3. &* 4. exprefse fentit, im

7. quaft. 1. docet, Angelos pofle

Angelis non poffe admitti di-

ddcurrerc formaliter non tan-

fcuríum ; compofitionem , aut

tüm circa objeQa fupernatura-

divifionem formalem. QLare Gt

&

5.

H

C'OZVCL

llSIO I

Ngeh nequeunt cf!fcurrere

ccrta. min. ochd unicus a&us

T

formaliter. Ita cum S.D.

(implex cognitionis creatze po-

A

cit. Salmant. difp. g. dub. 3.

teft terminari ad principia &

Joan. à S.Thom. Cavino bic di-

Conclufionem; ergotalisadtus

ff 4.

quaft. g. f.7. noítri Tho-

cognitionis adm:tccndus cít in

mx&æ. Prob.Concl.rat. difcur-

Angelis czteris créationis ra-

rere formaliter nihil eft aliud,

tionalibus longé perfectioribus,

quàm ex ahquo principio priüs

Ant. patet in actu fidei, quo fi-

faltem naturá cognito per ac-

mul cognofcitur Myfterium re-

tum realiter diftinctum perve-

velatum, & ratio illi affentiendi

finéomni difcuríu formali ; itera

nire in cognitionem alterius:

fed Angelus unico a&tu firplici

in vifione beatifica quà fi "imul

cognofcit principia, & Conclu-

videtur Efentia Divina per mo»

fionem in illis contentam ; nam

dum medi, & in illa ceterz

ideó teft. S. D. cit. in Corp Anu-

Creaturz prateritz, przfentes,

gelus dicitur mt:/lec'?un!u quia»

& fatura.

Confirm. Itacom,

etiam apud nos ea, qua fuatim na-

parantur Angelx ad animas rá-

1uvaliter apprébendustur , intelligi

tionales in noftris corporibus-

veluti'corpora cocleftia ad Lizc

dicuntur ; ergo Angeli nequeunt

decurrere formahcer Ma). füpp.

inferiora, & terreílria ; quare

T2

velut

t48 — Dif pm*aüo :u'i.- "Articulus VIIT. -Q.TI;P A

velut inter naturás corporeas

actu -prfhcipi-ükæ, G altero (fon-"-

clufionem. Sed contra eft : mo-

fupremum locumobtinent cae-

li, fic inter naturas fpiricuales

dus connaturalis operaudi ali-

principatum tenent Angeli: fed

cujus creaturz non fubjacet il-

corpora cceleftia (ine motu fàal-

lius libertati, ut mutetur, vel

mutari po(fit: fed.modus con-

tem imperfe&to habent füam..

perfectionem , econtra corpora

naturalis Angelo eft cognofce-

terreftria indigent imperfedtis,

re (iae diícuría formali ; ergo

& fücceflivis motibus alteratio-

pro fua libertate Angelius ne-

nis, nec non augmentationis;

quit immutare hunc modum

ergo etiam in cognitione veri-

cognofcendi. Maj.prob. quod

tatis ( quz eft perfe&tio & mo-

er fe & neceffarió convenit.o

alicui Creaturz, nec per fe nec

tus quidam [piritualis ) penés

Angelos non dabitur motus

per accidens poteft admíttere,

imperfectus fuücceffivus, feu di-

uc conveniat oppofitum. .Ex

fcurfus formalis, fed tantüm.

eo enim , quód hominiper fe«

perfedtus, inftantaneus ac vir-

connacuraliter conveniat rifibi-

tualis, quo Angeéli fuam com-

litas, necpetfe, necper acci-

pletam perfectionem in lineao

dens poteft homo pro fua liber-

tatc carére ribilitate, vel ean-

inteiligibiliobtineant. -

Dices: Hác ratione nihil

dem mutare; quód (cientiam..

aliud oftendi, quàm quód An-

infufam Chrifli concernit, ratio

geli non teneantur fempert co-

difpár eft ita. Scientia infufa,

gnofcere per difcurfum forma-

licét ex fe non fit difcur(iva, ta»

men quia fübjectatur in intelle-

lem, non autem quód non pof-

(int pro fua libertate aliquando

&u humano Chrifti ex fua .na-

difcurrere, cognofcendo uno

tura formaliter difcur(ivo, de-

a&tu principium,& altero diftin-

bet fe illiaccommodare, ac pet-

€&to Conclufionem : in(tantia.,

mictere, ut etiam Chriftus illa

habetor in Scientia Chrifto per

poffit uti per- difcur(um forrma-

fe infufa; Quamvis non fuerit

lem; econtra Angelus ex fe, &

ex natura fua difcurfiva , tamen

ab intrinfeco non eft difcur(ivus

anima Chriíti pro füa liberrate

formaliter, uti oftend. in Concl

bàc fcientia uti potuit per di-

ergo neque per accidens, vel

fcurfum ; ergo etiam licét fcien-

pro (ua libertate poteft uti (no

tia Angelorum non f(it per f«

intelle&u , vel fcientia, eam..

difcur(iva,tamen Angeli eádem

applicando ad diícurfum fot-

uti goceruat, c?gpofc-cada urm

Fn;-lem.

CO N-

An& qualis difcürfm dcturm Angäiä; : 149

L

D o DX UIFe TO T

[ Ngai: non iïntcil:igu:nt com-

nis. homini æü'entiälïter fcpu-

"& ponendo, & dividendo

gnat; ergoin Angelis non da-

— . formaliter, [tafentiocum

tur.compofitio, aut divifio foz-

-5. DoG. cit. art. 4. contra dequi-

1nalis.

i

ros, advería, & Cacheran.

oncl.lI. Circaobje-

Jratl, 3. de Angel. $. 3. & A. pag.

Qa füpernaturalia, quz evi-

mibi 129. 6 130. Prob. Concl.

denter cognoícuntur ab Ange-

circa objeQta naturalia, quz

liss Angelus cognofcens gra-

Angelus virtute propri& com-

tiam füpernaturalem, qus. eft

prehendit. intellectus huma-

in Petro, non cognofcit illam

nus in tantüàm componit, &

fecundüm (etantüm, vel prouc

dividit, in quantüm una, vel

ab(trahentemáà fubjecto; con-

diver(is apprehen(ienibus co-

fequenter cognofcit illam ut

gnolcit extrema convenientia,

inherentem Petro ; ergo €o-

aut repugnantia non conferen-

dem a&u, quo directé cogno-

dounum cumalio, & dein pro

Ícit gratiá , cognoícic faltem in-

pofteriori faltem naturs alio

directé Petrum ut fubjedtum.,

diverío ;actu. judicat, unum.;

grütiz ; & (ic eodem a&u ju-

convenire, aut repugnare al-

dicat, gratiam in effe Petro fi-

teri afirmando, vel negando

ne ulla compofitione formali.

unum de alio:fed Angelus ve-

Prob, III. Circa obje&ta, quz

lut obíusm perfeQtionem fimul

probabiliter , vel conjecturali-

unico a&tu principia, & conclu-

ter ab Angelis cognoícuntur.

fiones cognolcit in iHis (ine di-

Quando Angelus evidenter co-

Ícurfü formali , ita unico actu

gnofcit hominem, liberé judi-

cognofcit directé obje&tum na-

cat, talem cogitationem in effe

turale, intellige hominem ,. ac

homini , eodémque actu, quo

omnia prgdicata naturalia illi

directé attingit cogitationem,

intrinfeca , & falté indirsctéeo-

illam coemparat ad hominem,

&dem aQu cognoícit ea , qus re-

cui ineft; ergo eodem adtu in-

fugnant; cognofcens enim di-

dire&té cognofcit hominem, cuí

recté E(lentiam hominis indire-

judicat in efle talem cogitatio-

i

nem.

&6 c-qgm?*fci: lapidem, quate-

/

(00899)9

T;

$. HI.

i5O '»D-ifxþutatioïfï.r *A-r'tficuïu's Vm.-

M

—k *-/- |

4

$.

Il.

s

-

i Sal'vzmtzzr

Oljcliones.

^W Bll Covrra 1. Concl, An-

ftra&iva refpe&u creaturarum

poffibilium,sicque diciturfcien-

gelus ex cognitione in-

- tuitiva füt pervenit inco.

ia fimplicis intelligentiz.

Urg. In Angelis poffunt re-

gnitionem DEIabftra&tivam,ut

Authoris natürz : ergo tunc

periri diverfa volitiones , qua-

rumiuna fit caufaalterius; naas

elicit diverfas cognitiónes, qua-

rum uma fit caufa alterius, sic-

ex intentione finis naturalis fi-

miles volitiones procedere fo-

que difcurritformaliter. Con-

feq. prob. unica fimplex cógni-

lent in ele&ionem mediorum

tio nequit effe formaliter ab-

ad confequeadum finem , & ex

ftra&tiva , & intuitiva (imul : fed

dile&tione neceffaria fui ad dile-

Gionemliberam'aliorum; ergo

fi unicacognitio implex nequit

effe abftractiva , & intuitivu (i-

etiam Angeli poffunt habere

mul, admittende fuünc plures

diverfas cogaitiones , quarum

cognuitiones, quarum una fit.,

una fit cauía alterius per diícur-

caufa alterius ; ergo. Refp.

fum ; non enim excogitari po-

conc. anr. neg. coníeq. Eodem

teft major ratio depluribus co-

P

enim actu, quo Angelus com-

gnitionibus, quàm diverfis vo-

litionibus.' Refp. trans. ant.

prehendit fe ipfum, in fe ipfo

cognofcit tanquam in effectu

neg. confeq. difparitatem cla-

DEUM per diicarfum virtua-

ram aflignat S. Dodt. híc q.6o.

lem. Ad prob. in contrarium

dico, eandem cognitionem vir-

s fit, feéumdum quod res cognita

tualiter divifibilem in ordine ad

fünt in cognoféente ; €f? amtem ex

imperfeGlione intelle&lmalis natura

diverfa objecta poffe effe intui-

tivam, & abflra&tivam fimul ;

jn bomine , quod mon [latin; ejn: in-

inftantiam habemus in vifiorie

telletl us naanuraliter babet omnia in-

beatificá, qua tanquam ünico

telligibia , fed qusdam a quibus im

fimplici a&tu beatus intuitivé

vidert DEUM, & in illo abftra-

atlus appetitiva virintis eft $ cor-

verfó fccuemdian ordinem appetentis

&ivelaliquas ereaturas poflibi-

les: idem afferitur de fcientia

ad ris,quarum quadam [nnt fecun-

dum [à bzna , ci ideb fecundum fé

Divina, quz eadem fimplicifü-

ma & intuitiva' refpe&tu DEI,

appetibilia ;.quedam verb babent va-

vecatür Ícientia Vifionis , &t ab-

Hontiw bensiatis ex ordine ad alind,

e

N

An & qualis difcurfus detur in Angelis.

I$X

d* þwt appetibilia. propter . ahnd ;

tionem habere. .. Ad prob.min.

unde son eff ex imperfettione appe-

dico, non effe inipoflibile, vel

tentis , qxaa! «liquid appetat v4-

inconveniens eandem fimpli-

tionaliter ut finem , c& al:qmd per

cem cognitionem virtualiter

elellionem u ordinatur in finem ;

tamen multiplicem & 'exten-

quw igitur watura intelletlualis in

(am in ordine ad divería obje-

Angehs peafe&g efl , invenitur in

&a, quorum alterum eft dire-

sis fola. cagnzt:a rationalis, nán u-

&um alterumindirectum, pof-

fe cfi"e (imul formaliter eviden-

t€n vatiocinativa , fe4 mwmmr in

m dileilio,c naturall:

G elettiva.

tem, & probabilem ,. neceffa-

. Objic. It. Angelus ex motu

ríam, & liberam, veram, & fal:

corporis evidenter noto infert

(itati obnoxiam 5 præfemm...

probabiliter , & conje&uraliter

quando unum ex illis convenit

internam cogitationem cordis

coguitioni fimpliciter, & aliud

tanquam ex effecta caufam : fed

fecundüm quid ; fed ita res fe

non unico a&u; ergo duplici;

habet ia no(tro cafu, quia illa

adeóque perdiícuríum forma-

cognitio effet fimpliciter pro-

lem.

Min. oftend. implicat.,

babilis & libera, nec non falfi-

unicum fmphcem actum efífe

tati proxima, cüm acciperet de-

formaliter evidentem, & pro-

nominationem .ab obje&to di-

babilem., formaliter. neceffa-

recté intento, quale eít. cogita-

rium, & liberum , formaliter

tio cordis ; ob;c&um autem in-

verum, & famtau obnoxium:

directum. effet motus corporxs,

fed ilia (implex cognitio prout

quia attingitur precisé ut ratio

terminatur ad naturalem mo-

cognofcendi. cogitationem in-

tum corporxs Petri eft formali-

ternam, feu prout illam infe-

tet evidens, necsiïäma ac vera;

rens aut con;c&urahteraut pro-

fimdlque. cognitio 'conjectura-

babiliter. -

lis .cirea. cogitationem cordis

Urgeb. Ange!us Fubmdc non

formaliter probabilis , libera &

infert actum internum probabi-

falfrati proxima ; ham omnis

liter ex uno motu corporis, fed

cognitio probabilis eft libera.;

ex pluribus motibus fibiinvicem

uó ad exercitium, & re ipía

faccedentibus, & fucceffivé co-

poteft effa falía ; erg.-

Refp.

gnitis; ergo cognitio probabi-

copc. Maj. neg. mín. ratlo eft,

lis, quà dein ex motibus talitec

quia eadem fimplici cognitione,

cognitis infert cogitationem in-

quá Angelus cognofcit motum

ternam, eífet diverfa à prece-

corporis , cognofcít etiam ho-

denctbus cognitionibus termi-

-minem hanc aut illam cogxta-

naus ad plurcs motus corporis,

X

Con-

142 : Difputatio III Articulus VIIL $.H

Confeq. pat. partim. quia illas

Divinam ;ïimvnqüaïæ pro p tetfrds

ordine (ucceffionis, & pofterio-

tionem formalem affentiendi 5

ritate temporis fequitur'; par-

Hoc in pun&o prior cognitio

timi etiam quia nequic identifi-

revelationis per fidem huma»

carí cum pluribus cognitioni-

-nam acquifita non eft causá af-

bus realiter diftin&tis.

Refp.

fensüs circa My(terium revela«

cónc. ait. & coníeg. dicendo,

"tum ; nequeratio illi affentien-

quód Angelus poffit illos varios

di , féd tantàm precedit ut con-

miotus corporis diver(is actibus

ditio applicans & proponens ob-

cognitionis fucceffivé attingere

je&um . credendum 3. affeníus

evidenter, & illis. cognitioni-

enim fidei Divin, quo credi-

bus evidentibus pofitis abfoluté

mus Myfterium SS, 'Trinitatis,

judicare , in homine réperiri ca-

non innitur revelationi per fi-

- dem humanam cognitz 5 fimi-

lem cogitationem, veletiam id

hon judicate, quia cognitio

lem inftantiam habemus ex illo

éonje&turalis eft libera quo ad

ari, de DEO. Uno , in quo admifi-

exercitium, fed fi velit abfolu-

mus, habitum 'Theologiz efle

té judicare , neceffe eft, ucnova

intrinfecé entitativé füpernatu-

ralem ex hoc fundamento, quia

cognitione (imulcognofcat evi-

denter medium, fcilicét pre-

difcur(us fyllogi(ticus tàántüm fe

fatos motus, & in illis cogita-

habet per modum conditionis

tionem tanquám effe&um in.;

econtra revelatio virtualis me«

füis caufis ; Hoé enim exigito

diata füpernaturalis tanquam

éónnatutralis modus cogrofcen:

ratio formalis affentiendi Con-

di in Angelis, refpectu tamen

clufioni Theologia.

huojus judicii fimpliciter proba-

- Objic.lIl. Contra

II. C(Imeï;

bilis nón movent illx priores

Angelus diver(is fpeciebus co-

cognitiones, nequeillarum ob-

gnofcit hominem & Leonem $

jecta, nempé illi diver(i motus

ergo etiam diver(is concepti-

corporis, tanquam fatio forma-

bus, quia conceptus debenta

lis affentiendi , fed tancüm pre-

tnultiplicari ad multiplicatio-

€edunt ut conditiones. Inítan-

nem fpecieram 3 confequenter

tiam babemusin eafü , quo quis

diverfis conceptibus Angelus

fide humana credit, DEUM re-

negat , hominem effe Leonem;

velàffe Myfterium SS. Trinita-

& viciflim , in quo formalis di-

tis, & poftea per fidem Divinam,

vifio confiftit,

Kefp. adimiff

quam füppono non effe difcar-

arit. neg. confeq. quamvisenim

fhvam, cogrofcit obje&um uni-

concederemus, Angelum poffe

cognofcere hominem & Leo-

€o g&u propter revcl.a-twmm

nem

An & qüaHs' difcurfus detur in Angelis. . 455

