nis creatura fenfibilis (it ordinis:

Angeli, eó perfe&iüs , & inten-

longé inferiotis , quam creatu-

fiüs in primo inftantidilexerünt

ra Angelicainfen(ibilis,& incor-

DEUM ; ergo eó perfe&tiüs f&

porea : fed B. Virgo fuit exor-

difpofuérunt ad majoretri gra-

nata loagé:majori gratia ,. &

tiam; & fic congruuim fuit, ut

glorià; 'quàm ^ aliquis' Ange-

itiajori gratia , & glorià à DEO

L

lus etiámi perfeGiflimus:s ergo

exornareütur. Ant. oftend. In

fecündüm inzequálitarem etiam

Angelis non füit impedimentü

etfeatialem;& fpecificam DEUS

naturz : fenlitiva 'retardantis

ia las

I

riot: confert - dona:gracia ,. &

glo-

168 Difp ütatio;,.'IV'.;i Articütusi;ih $. III.

ad L.cohc, totum : Quamvis

olorie. ]Refp.|DEUM trans-

vreffum fuiffe modum ordina-

enim Angelus :perfe&ior pro

primo inftanti poffit minàs per«

tium diftribuendi fua dona gra-

tuta in B. Virgine ob Excellen-

fecté (emoverein DEUM.quàm

tifimam dignitatem Materni-

Angelus imperfedtior , tamen

contrarium :defactó. contingit

tatis ; pratereà etíam valdé..

robabile videtur , defa&tó nu-

teft. . Dafl. bie, art. G. im corp.

d ideo proabile eff , quod. Angeli,

merari multas ánimas. beatas

majoris gratiz, & gloriz , quàm

qui. meliorem. nataram habuerunt;

Angelos, itatamen, ut

etiam. forüs, Qv effzaciMs ad

aliquos

D EUA (int,converfs; — Ad M.

hoc pet

accidens contingat.

DiceslI.

Potuit Angelus fu-

conc. Ant. neg. coníeq. ex eo

a libertate minüs

enim, quód. natura perfeCtior

petior pro fü

^

p

intensé moveri

jn DEUM,quàm

regulariter eiiciatactus naturae

liter perfeGiores, re&é infer-

Angelus inferior ; ergofaperior

tur , DEUM Naturzperfcüio-

»otuit accipere minorem . gra-

tiam , quàm. inferior ; Item-,

ri contuliffe gratiam, qua. eli-

ciat actus füpernaturales ejus-

1najor perfe&tio adtüs fuperna-

turalis non defurnitur ex majo-

dem, proportionatz perfe&ia-

ri perfectione potentiz natura-

nis,. cujus unt actus naturales,

dum Angclus operatur quan-

jJis, fed virtutis fupernaturalis,

dti diximus Ze DEQ Uso ; €rgo

tüm poteít. . AdIII. Refp. hoc

rfe&ione vo-

argumentum. probare ; bona»

ergo'ex majori pe

naturalia Angelorum non. mo-

luntatis.Angelicae

non rede in-

fertur, Angelos fuperiores pro-

vere ad collationem majoris

gratiz, ac gloriz per modum

rumpe

re in perfectiorem dile-

&ionem DEI.

Deín ex hoc Co-

meriti, aut difpofitionis 5 id

enim Pelagianismum faperet 3

rollario (equeretur , bona natu-

ralia Angelorum fuiffe DEO ra-

neque €tiam. fe habent bona

tionem conferendi dona gratui-

naturalia: tanquam ratio jure.,

connaturali exigens gratiam, &

* t

ta fapernaturalia : Íed hzc fe-

uela Pelagianismum olet 5 er-

gloriam;. Poteft tamen eflera-

O.

Item Ííine Pelagianismo

tio congruentiz, uc DEUS fe

liberaliorem oftendat ergà An-

$on poffi

u

mus.afferere, auxilia

ratiz fu

iffe collata Angelis fe-

gelos perfetiores, quàm im-

perfeGiores, ficut peccatum

candàüm proportionem dile&io-

nis purenaturalis ; ergoneque

Adami, quod DELIS reparare

ndüm

flatuit , fuit ratio congruentiz,

faerunt illis collata fecu

aturam

g;-Vcrbum Divinum n

p?q;;ortionem naturg, — Refp.

humla-

. Dé merito Angclorum &c.

168

humanam: potms quàm Angei:—

donatio pur& gratmta f'cd ha-

cam affumerct

-AdIV. Refp.

beret aliquid rccr:butxoms,qma

conc. ant. neg. confeq. ratio-

collata fuiffet intuitu operisli-

nem dtfparltatls ex S. Do&t. cit.

afiero iftarn : Natura Angelica

beri in obfequium DEI præüm,

eít immediaté à folo DEO, di-

quod eft contra rationé gratie

le&tio autem naturalis lmmed:a-

primz;econtra collatio facta jux-

taproportionem naturz, eft pu-

té etiam procedit à natura Àn-

ra donatio gratuita nihil habens

geli; undeficollatio gratiz fie-

rettibutionis , quia hzc gratia

ret juxta proportionem dile.

independenter à dile&tione na-

&zoms naturalis ,. non forc;.-

turah DE! Angchs ccnccd:tur

QQQ..OQQG

QC—DOGQQ

!?58*&383?893885?3835882?3&4?38& ELXIXT ,8383?88-?*?38*

(3636 066666066066 6660.0066066666)

DISPUTATIO V..

PECCA TO ANGEL OR UM

ET POEN.A4 D/EMON UM

"ARTICULUS 1.

hn f 7: Foffibilis Creatura. ab lntrm-

jäco, (ä' fimplieiter Impeccdäzlu ?

&b

Ramitt. I.

ugtio im-

nemo dubitat ,

biliss diciturex þu mmm,qma

prafentiarüm excitatur

quin ex dono

Tiv

E

mterTheologos, ande

ahquofupernaturah extrinfecüis

abfolutà DEI Potcxina

adveniente, & cum anima in-

poffit dari aliqua creatura ex

trinfec con;un&o Aliquis poffit

füa natura fimpliciter i :mpecca—

rcdd: fi mplmter impeccabilis,

uti

170

Difputatio V. NArt-i,-cülust,)—g,:-—L

uti.patetin humänimte Qhrj&i,-.-

videtur fubfiftere ; m:,ii*lm vO-

beatis in Patria, & B. Virgines

luncas vel haberet pro füo obe

p

i

dixi etiam /mpliciter. impecca-

je&o bonum tantüm in parti-

ilis; nam cümDEUS in ratio-

cularí, vel bonum in commue

If

ne finis ultimi dividatur in fi«

nis? Primum eft impoflibile;quia

b

nem füpernaturalem, -& na-

non eflec voluntas, fed potiüs

p(

turalem ,. ideó . poteft. aliqua

appeticus fenfitivus; fecundüm

l

creatura dici vel (impliciter ;

veró nequit falvari cum caren-

vel. fecundim. quid impec-

tia libertatis ; nam fiobjedtum

voluntatis eít bonum in. com-

cabilis ; fimpliciter. impecca-

bilis e(fet, - (i non. poffet non

muni, tunc.voluntas jam eft

referre omnia in DEUM.,

libera ad appetendum hoc, vel

tanquam finem füpernatura-

illud bonum, quia cuni tendat

ä

lem, & naturalem fimul,, ita ut

in füum objectumapprehenfum

|

contra, aut prarter ejus przce-

per intelle&tum , ficut ille po-

pta nihil agere poffet ; impec-

teít quodlibet bonum ín parti-

cabilis autem- fecuadüm quid

6ulari apptebefidere & prapo-

diceretür, (i non polfet defice-

nere fecundum majorem ,;ve

re à recto ordiné ad ultimum

minorem convenientiam boni-

finem naturalem, violando ali-

ta:is,ita poterit voluntas quod-

quod przceptum , aut agendo

libet profequi ,. vel. appetere,

preter precepta'finis , vel DEI

fecundüm quod fibi proponitur,

ut Authoris naturalis ; Scotus

in quo ratio libertatis confiiftit ;

circa - haànc- materiam. in -5

unde ficut intelle&ivum- non»

volicivum. effet intelle&ivum,

dari aliquam creaturam intelle-

non intelle&iyum, ita voliti-

&ualem impeccabilem , quate-

vum non liberum effet voliti-

nü$ de potentia abfoluta poteft

vum non volitivum , quodim-

dari voluntas creata, non libe-

ra; fed hxc opinio ex €o gon

i ao R

^

$.

II

i

1

*

; »

t

: ï»? el

i

a

£

jA

u

ET

^O«f pottibilis; eamde 2 12.de Qiuit DEL ao 1.

N

; :.'

AA f. ^

abfoluta Potentia DEI fenus, Damafcenus, Gregor.Ful-

aliqua creatura fimplici-

gent. &S. D. biequaft. 6 . art. T.

"St voluntas

ter impeccabilis, ItaS.Augult, Prob. Concl. rat.

crcge

An fit poffibilis creatüra ab intünfecó &c. 171

creaturz effet fimpliciter fm-

t?i:'Diviä& , 4d 4uam þ'ertia;:t[ ul-

peecabilis, tunc non poffet re-

thinus finis ; [tcut qualibez voluntas

€edere à prima regula moraliter

inferioris debet vegulari (secumdum

inoperando: fed non eft polffi-

voluntatem fuuperieris , ut voluztai

bilis talis. voluntas, gux non

nii!iti: j?mmïäm voluntateum Ducis

. poffit recedere à prima regula

exercités; fic ipirur in fola volus-

in operando; ergo.- Maj: pat.

tatt Divina peccatum effe non potefts

min. prob. fi voluntas creature

in qualibet Antem voluntate creatto

non poffetrecedere à prima re-

v& porefi effe peccatum. fécundim

gola'moraliter in operando,

Conditionem [na naturd,

:

tunc vel fibi ipfi efet fua regula

.Dicesl, Voluntas Angeli ita

prima , vel effet intrinfecé con-

defa&tó eft conjuntta cum DEO

* jun&ta cum regula prima ? : non

ut Authore naturz, feu fine»

primum , quia folus DEUS in

naturali, utab eo recedere non

omnibus operationibus (ibi ipfi

poffit: item virtutes morales

€ft fua regula prima, sícque..-

ex [ua natura ita fünt. conjun-

realiter à-íe ipfo recedere ne.

& cum bono honefto, ut ab

^quit; non fecundum, quia re-

€o tanquam füo fine recedere

-güla priima,' feu finis ultigidis?

nequeant; ergo etiam volün-

cum: quo voluntas creata*igy

ta$ Cteata ita poterit effe con-

principiis fuis intrinfecis natu-

junc&ta cumreeula prima, vel

ralibus eft conjun&ta, nequit.;

DEO ultimo fine füpernaturali,

eífe füpernaturalis; cüm füper-

utjb illo ex principiis fuis in-

nituraletranícendat omnes vi-

triafecis : recedere' nequeato ;

ves & potentias tam Phyficas,

sícque voluntas creata fimpli-

quam morales nature creatz ;

citer impec

Y

cabilis erit po(libilis,

':brgc.' - Audiatur S. Doct. cir, in

Relfþ. difparit. adI.effe defumen-

Corp. fi enim manus artificis effet

dam ex Coscl. 3. feg; ad alterum

sp/a regula inciffonis niquam po[-

conc. ant.neg. confeq. Difpa-

fet artifex y niff veti t lignmm inci-

ritas eft duplex 1. voluntas eft

dere ; fod ,6'4:&2232!&"&'&:;5/1'0:5:ï'/i:

potentia, de cujus ratione e(t

ab alia vegnla , contingitincifienem

ferri in obje&tum cum indiffe-

effe reltam, ci &5 rellàm ; Di-

rentia ad bonitatem vel mali-

vina autem volumtas fola eff regula

tiam ; econtra virtütes morales

fs at , quia non ad fuyeriorem

funt babitus determinati ad ob-

AX

finem ordinatur ; omnis autem vo-

je&umbonum : 1i . Voluntasre-

duntat cnjuslibet: creatura rttlitu-

fpicit bonum;, ut- fic ; füb quo

ginem: im. [no allm zon. baber , nifj

continétur etiami bonum / fa-

ff'?un-:äm quod reg ulatur d volun-

pe:nafurälæ ad quod attingen-

2

duim

172

leputano V -Articulus I. 5! :

dum -n'fu]la crcäcüra— habet vir-

ticulare ordinïs naturalis , qua-

tutem ex íe determinatam..;

re cum illo ita poterunt. effe

econtra habitus virtutum mo-

coniundHi, uc ab eo rec

Z

ed;rcg

r.;a*lfit'im refpiciunt bonum par-

anueaot. !

CONCLUSIO IL.

Y YO0 ffibiliseft aliqua creatura

pta naturalia,| & fine tali vir-

impeccabilis .fecundüm.;

tuali intentione .nequit haberi

- quid contra finem natu-

dile&ie DEI fuper omnia 5 (icut

ralem , ejusque precepta prob.

nec.intentio efficax finis (ine

Concl. po(libilis eftaliqua crea-

efficaci. volitíione mediorum ;

fura intelle&tualis, cui amor

Maj. prob. (i non effet poffibilis

Autlioris naturz füper omnia

aliqua creatura intelle&tualis;

fit connaturaliter debitus: fed

cui amor naturalis DEI ut Au-

dile&io DEI ut Authoris natu-

thoris naturz foret connátüra-

tz excludit omniapeccata,quz

liter debitus, tunc ille amor de«

funt contra finem naturalem,

beret effe ab intrinfeco fuper-

ejusque przcepta ; ergo. Min.

naturalis nam. folum fuüpetrna-

par.diligere DEUM,utoltimum

turale tranícendit vires to-

finem naturalemeft virtualiter

s$ins'naturz : fed illeamor non

velle obfervare omnia przce-

effet fupernaturalis ; ergo.

-

COA CLUSIO. H

mo inftanti fuz örcätionïs ne-

A Ngelus licét non poffit di-

recté, & immediaté pec-

ceffarió amat DEUM tanquam

Authorem naturz : fed Ange-

"care.contra finem, aut

legem naturalem , tamen indi-

lus neceffario amans DEUM

recté & concomitanter in illam

tanquam authorem naturz , eít

potefítimpingere, ItaS.Dodà.

diredé, & immediaté impecca-

híc art. 1. ad 3. watirale eff 4n-

cabilis contta DELIM utAutho-

elo, quod. convertatur motu dile-

rem naturz , finem, vel legem

dionis in DEU , fecundum quod

naturalem ; ergo. Maj. pat. &i

eft. principium naturalis effé s - fed

enim Angelus à primo inftanti

xod cemvertatur in ipfum [ecun-

creationis neceffarió cognofcit

Íe ipíum, séque ipfüm necefía-

dum quod. eft objetlum beatitudinis

fipernaturalis , boe eff ex amore

rió amat, etiam nece(farió ama-

bit in fe ipfo tanquam effectu

gratuito , Aque averti potuit pec-

cande. | Prob. 1 pars. Corcl. vat.

caufam íe producentem, &

ft Au

Angelus, uti fuppono, -in Pri.

conferyantcm , qualis e

| tho-

An fit þïc-)'ffïfbili»sT creatura ab intrinfeco, &c. i73

thorhatüræ. . Min. prob. par-

ql(o'] riatu;'alïtcr debetur ftatus

Ex

tim , quia peccatum contra

naturz integre, & fanz.

DEUM ut ultimum finem na-

his patet difparitas ad id, quod

ruralem eft incompoffibile cum

primo. fuit oppofitum centra

dile&tione DEI naturali ; partim

Cencl. 1. Angelus enimideó ne-

quia Angelus neceflarió amans

quit peccare direGié contra fi-

DEUM ut finem naturalem ha-

nem naturalem , quia hunc nee

bet voluntatem determinatá ad

ceffarió atast, eó quód illum

nolendum id omne, quod eft

in cognitione, & amore fux

proprige fübítantive habeat fibi

contra finem pur& naturalem:

fed peccatum eft contra DEUM

unitum tamquam in effedu

ut Authorem naturz, five fi-

caufam; videaturhic Reveren-

nem puré naturalem ; ergo.

diffimus DD. Lendlmayr fingu-

Confirm. ítatus nature inte-

lari confideratione digniffimus,

gra,& (anz naturaliter eft debi-

licét in »«m.338. cum Ferra-

tus Angelo ; ergo etiam itnpec-

rien(i in contrariam fententiam

cabilitas directla contra: finem

inclinet ; econtra nulla crea-

haturalem* Nam peccatum di-

tura rationalis finertr fuperna-

re&té pugnat contra hunc . fi-

turalem ex.propriis principiis

nem ; aliàs natura Angelicas

naturalibus poteft habere fibi

poffet effe fimul fana , & inte-

in effe&u unitum ,. eümque ex

gra naturaliter, fimülque per

propriis viribus neceffarió ama-

peccatum naturaliter infirma,

re, quare directé peccare poteft

& corrüpta. Ant. prob. An-

contra finem fupernaturalem.

oftend. jam 2. part. Concluf.

gelus ab homine differt. per

hoc, quod ifte componatur ex

uod Angelus mediaté, & in-

partibus naturaliter (ibi contra-

directé fit peccabilis contra fi-

riis, & adverfis, fcilicet ex appe-

nem naturalem : Quamvis fi-

titu fenfitivo , & rationali; &

nis, & lex naturalis non prz-

ideó homini non debetur natu-

cipiantformaliter aliquid füper-

raliter, fed tantüm fupernatu-

naturale, tamen dictant, cüm

raliter per donum gratiz con-

homo fit elevatus ad hunc fi-

fercur integritas naturz confi-

nem, omnia naturalia in hunc

ftens in perfecta fuübordinatio-

finem effe ordinanda , ac reíe-

ne appetitus fenfititivi ad ratio-

renda; ergo cüm Angelus pof-

nalem ; econtra Angelus e(tfor-

fit dire&é peccaré contra finem

qma (implex completé per fe»

fupernaturalem , manifeíte pa-

fubfiftens, carens effentialiter

tet, eum faltem indireQ? poffe

peccare contra finem natu:alem.

appetitu fenfitivo , ergo An Be-

T'3

$. Iil.

174.

leputatw) V Artxcuiusï $. III

20$7 TIE:

Solfwmtur Oäjec'?mnc;.

lem

B)xc.ï Contra r Conc!

id eft, commx(ï' onem..

& fundamentum, quod

peccati. - Ref'p ad l. conced.

-Urget S. Do& qme/l *24.

Mai. nego min, ad probat. di-

de Vm:. 4.7. linonforet poffibi-

co, Angelos non effe defe&ti-

lis aliqua. creatura (impliciter

b:les ab intrinfeco quo ad exi-

xmpeccabnhs, etiam hzc ratio

ftentiam .neque quà- ad dura--

probaret aliquid , quód omnis

tionem, quia illam habent fibi

creatura fit condita ex. nihilo;

ab intrinfeco . conjunctam.s ;

adcóque ficut eft dcfc&nbxltsm

econtra non habent. (ibi. tali

effendo, & redacibilis , in ni-

modo ..

Antrinfecé

connexam

. hilum,

ut ita loquar , Phyfi-

operationem moralem, vel fi-

cum, ita etiam foret defectibi-

nem intrinfecé fupernaturalem,

lis ia operando non tantüm.,

quareabillo ex . principiis intrin-

phyfice ,-.fed. etiam moraliter :

fecis non tantum deficiunt, fed

fed lizec ratio. non obflat ; er-

etiam . neceílarió debent poffe

$9.

Min. prob. Efto Angelus

ab illo.deficere videacur arr.3.

fit creatus ex nihilo fuüi, & fub-

d:jþ s

AdlII.- Rcfp conc. ant.

jecti, tamen non eít ab intrin-

9. confeq. difparitas eft ita :

feco defeGibilisin genere Phy-

v1fo beatifica ideó. ab intrinfe-

fico quó.ad fuam . durationem,

co poteít effe. mdefe&æb;hs, &

vel exifientiam ; ergo etiam,

inami(libilis , quia przdicatum

licét Angelus fit creatus ex ni-

intrinfecz indefeGtibilitatis ipfi

hilo fui, K fub;e&n, tamen ab

non CODVCH!C ex prmc;pns 10-

mtrmfeco non erit defe&:bxhs

trinfecis viionis, vel cognitio-

quó ad operationem moralem,

nis, fed. ex conditione ftatüs,

ita ut ab ultimo fine fupernatu-

.quód.nempé fupporiatur beati-

rali. rccedcrc DoHec., ii

, Vifio

fica, feu perfecié fatiativaintel-

beatifica eft pura creatura, &

le&us beati; utidiciturin 7ratt.

tamen eft intrinfecé in defecti-

de beatit. €contra Angeli vel

bilis quó ad cx:üentlam, vel

alie creaturz rationales fimpli- -

durationem 5. ergo etiam alia

citer impeccabiles haberent ex

creatura Fpecæahter Angclus, li-

principiis

intrinfecis « conjun-

cér fic condita ex nihilo fui, &

GQionem intriníecam cum fine

fubje&i, poterit effe indefe&ibi-

& regula füpernaturali.inde-

lis, quó ad operationem mora-

pendenter ab ahquo ftatu 'vel

COE:-

.

p

| A*n fit pöiïïbili—ä—-öreatüi*a ab intrinfeco , &c. 175

conditione , que conjun&io

ergo etiam poffibilis erít crea-

utpoté excedens omnes vires

tura indefe&tibilis in operatione

naturales pure naturz repu-

morali, per quam continuó, &

gnat, fpecialiter càm volun-

immobilirer fuo ultimo fini. fu-

tas illius (it libera, de bono in

pernaturali adhsreat.

Refp.

malum; vel

d

;

adl. Przedictüm flatum vifionis

vertibilis; ^ -

e malo ia bonum

beatifice eff& poffibilem, quia

poífibilis ille

poffibilis eft, & a&u datur

ftatus vel conditio vi(ionis bea-

adequata f(atiatio intellectüs

tific&, in qüo habetur perfe-

beati, quz fine indefelibilitate

Ga & intriníeca indefeCtibilitas

intrinfeca haberi nequit ; econ-

quó ad exiítentiam & duratio-

tra ftatus vel condirio creaturse

nem perpetuam ; ergo etiam

fimpliciter impeccabilis ideó eít

eft poflibilis ille (tatus vel con-

impoffibilis, quia creatura ex

ditio alicujus creaturz rationa-

principiis fuis puré naturalibus

lis , in quo habetur perfecta, &

non poteft dicereordinem , vel

intrinfeca Kimpeccabilitas, IT.

habere conjunctionem intrin-

Chriftus füit ab intrinfeco, &

fecam cüm- regula. prima, íeu.

(impliciter impeccabilis, babuit

fine ültimo fuperpaturali : vi-

pretereà voluntatem liberam

deatur Concl.

Addo etiam

merendi ;. ergo etiam poffibilis

hanc rationem : creatura illa

erit lia creacura incellectualis

ab intrinfeco impeccabilis ha-

fimpliciter impeccabilis,habens

beret ex principiis propriis na-.

tamen voluntatem liberam, &.

turalibus conjunctionem inde-

indifferenté ; confequenter ruit

fe&ibilem cum fine fupernatu-

fundamentum conclu(ionis. T.

rali; ergo etiam connatural ter

Poteft cceaturareddi fimplicitez

poffet exigerelumen gloriz fü-

impeccabilis per' donum ali-

pérnaturale 5 . confequenter.;

quod (uperadditum ; ergo cüm

etiami vifionem beatificam ne-

DEUS poffit creaturam perfe-

ceffatió fequentem lumen glo-

Giorem, & perfeGtiorem inin-

riz : fed vifio beatificanulli in-

fnitum producere, poterit.,

telle&ui creato'poteft effe con-

producere creaturam tatm per-

paturalis, uti oftead. in Tract,

fe&tam , que incomplexo huic

De DEO l[no difp. 6. art.3: Ad II.

dono zquivaleat; fubf. atqui

Refp. Chriftum fuiffe ideo in-

4

talis effet creatura ab intriníe-

crinfecé Gmpliciter impeccabi-

IV.

co impeccabilis: ; ergo.

lem, quia Humanicas, Chrifti

Coeli (ünt ex natura fua indefe-

habuit intrinfecé fibi conjun-

f;tibil.eslin fuis Qperatipnibus 3

&ai períonalitatem V erbi can-

x

quam

p6 sj Dxifpu:atvioV;,Atticuluä I. 511!

QQam "reguläm primam , & ul-

fine aliqüoä- bonum particulare

timum finem fapernaturalem 5

fibi proportionatum.; quara

hoc autem de nulla pura crea-

non eit mirum, quód ex mo-

tura dici poteft. Videatur ino

- tione fint determinati ad illud,

'[ra&. de Incarnat. difp. 7 art. 1.

& confequenter. indefectibiles

AdlIl. Relp. imprimis indire-

in omnibus fuis operationibus 5

econtrà creatura'intelleCtualis eó

. &6 retorquendo : DEUS po-

teft per animam rationalem, &

ipsó quód intelle&tualis (it/habet

- intelle&um fuüperadditum red-

vel faltem habere pote(t pro

dere'creaturam intelligentem,

. fuo obje&to, & ultimo fine bo-

per füperadditum lumen gloriz

num. morale ut fic , tam fupere

naturalis quàm naturalis ordi-

creaturam intuitivé videntemn;

ergo cüm poílit (emper creatu-

nis, ad quod in fua laritudine

fümptum ex principiis fuis in-

ram perfectiorem, & perfectio-

rem producere , poterit etiam

trinfecis nequit effe determi-

producere intelligentem f(ine

nata, uti fup. oftend.

Objic. II. Coutra2. Cencl.

B

/

anima rationali, & intellectu,

intuitivé videntem fine lumine

mones quotidié peccant con-

tra legem, & finem naturalem;

gloriz, quod implicat. Relp. II.

DEUM poffe creaturam redde-

fünt enim . mendaces , fuadent

homipibus furta &c. fed hzc

re fimpliciter impeccabilem per

donum füperadditum , puta,

utique fünt contralegem natu«

beatum (impliciter impeccabi-

ralem; ergo. Il, Peccatum An-

gelórum confiftitin hoc, quód

Jem per füperadditum lumen.

eloriz, quiatunc lumen gloriz,

voluntati Divine Ííe/ non.

intelle&tus beati connaturaliter

perfe&te fubijecerint : fed hoc

non exigit, neque exigerepo-

. non fubjicere eft contra przce-

teít ; econtra [j poffet ex fuà

prum nature ; ergo Angeli

mali fe non fuübjiciendo volun-

infinita perfediione in produ-

cendo condere creaturam ali-

tatiDivinz, peccarunt contra

przceptum, vellegem natura-

qüam-ümplicitcr impeccabilem,

tunc illa ex di&tis poffet conna-

lem. lII fi Angeli in puris aatu-

turaliter. exigere. conjun&tio-

ralibus conftituti non poffent

nem intrinfecam cum ultimo

peccare contra przcepta nae

fine fapernaturali, qu

od purz

turalia, tunceorum obfervatio

.Angelis mnon effet libera, nec

creaturz repugnat.

conc. ant. neg. confeq. difpari-

meritoria: fed hzc fequela non

admittitur ; ergo. Seq. prob.

tas eft, quod cecli habeant tan-

ura

, ad /quo;d Angelus ex fuà nat

ltüm*-pw fuo objg&d & ulümo

£

i

An;üt-pdiïibilïs- 'cr&atufa ab .ïdtrïnfcäo',* &c. 177

eft determinatus, hoc non eft

titudinis fepernaturalis eam.,

Angeloliberum : fed fi Angeli

beatitudini füpernaturali, & in-

in puris naturalibus conftituti

creatz non fübjecerint, aut fub-

non poífent peccare contra..

Ordipaverint. Veldico cum aliis

precepta naturalia, tunc ad

ngelos primó peccáffe per

€orum obfervationem efTentex

hoc,quód beatitudinem fuam fuü-

fua natura determinati ; ergo

pernaturalem intenderint liabere

Refp. ad L Dzmones (imilia

viríbus propriisnaturz, & inde-

peccata committere ex odio

pendenter ab auxiliis gratiz.,,

DEI- Authoris füpernaturalis,

& rationem formalem in om-

quz intentio legi fupernaturali

opponitur. AdIII. Refp. neg..

nibus effe deordinationem à fi-

feq. ad prób. hujus difling.

ne fupernaturali; quare dire&té

Maj. Ad quod Angelus ex íua

peccando contra finem füper-

natura eft determinatus, hoc

naturalem etiam indirecté, &

non eft ei libecum libertates

mediaté tantüm peccant con-

contrarietatis conc. libertate

tra legem feu finem natura-

contradidtionis, neg. Maj. ad

lém. AdII. Dico, peccatum

merenadum autem non requiri-

Angelorum in hoc. confiítere,

tur libertas contrarietaris, fed

quód nom perfe&é fe fübjece-

rint voluntati DERI ut Aüthoris

fufficit libertas contradictionis,

uti patetin Beatiffima Virgine,

fapernaturalis,non veró natu-

aliisque fanctis in gratia confir-

raliss quare S. Do&. híc art. 2.

matis, nec non in Chrifto, ve-

dicit, Angelos per hoc primó

lut oftendiin Tra&t. de DEO lo

peccáffe, quód contemplantes

de AMerite , ó Libert. Chriffi,

Exccl-l:emiam fage propriz bea--

COBIUPICEULUS Hs

rimo inflanti p

u zfnge!z inf

Nom'»erfnt

- pecqre.* :

Z

$. I

Räemïtt.' Sacra /Sc-rïpmra

primo

nos docet, Angelos in

Angelo Cherub. Perfetlus in viis

primoinítanti non pec-

this À die eonditionistua , denec. in-

cáflc actualiter ; dicit

Qmþ

dnicog eff iniquitas in t6: &

lXer

m;æ Joánn. cap. 8. .quiögdfi,n ve-

care;. pro- fententia afärma-

ritate diabolus non (teterit; ubi

tiva flant Scotus in 2. diff. .

certum eftfermonem non pre-

. qusf! .. 3. . Molina bic ad artic. g.

cederé ds preciía . veritate.,

. Valentia, Vafquez, & ex mo-

aut bonitate naturali, cuüm.

dern. Recentiores Marinus 5ic

naturalia in malis Angelis re-

- pag.260. a Sell. 2. h fub[e4. Ca-

manferint integra, fed de ve-

cheranus pag.1 96. 4 $5. g. * j£4.

ritate morali ac voluntaria ; un-

Kamperg cum Abfolon 4. 13.

E L

deculpatur error Trinitariano-

pag.20. Econtra negativz Pa-

rum, afferentium, quód dia-

trocinantur cum S. Do&t.. /ic

bolus nunquam habuerit unde

art, $. falmant Gonet, Nazarius,

ftare poffet ; Hoc füppofito ut

Capreolus, Cavinus 5ic difp. g.

certo,(quaritur utrüm Angelus

quaj!.. 3. Dirig T 5ef. 30. noftrique

in, & pro primo in(tanti fuz

Thomi&; cum quibu; (ïr.i "H

crqgtianis* non potuerit ggc-

L

$.

Il

CONCLUSI

0 :« ;.i;o; *'( |

E

Á fïgeli in primo inftanti

þd;b»*ilit.äzxt—& feminis ,V—fätim' *ikcipizx:ft

[X creationis abfoluté nonz

claudicavre ; agems auiem, quod

potuerunt peccare. . Ita

ZAugelos im eff! produxit ,. fcilicet

S DoG: eit. in corp. his verbis:

DEUS , nonpotefe effe. mkþ:"p:ccaä

impo[fibile fuit JAngelum in primo

ti ; unde uon pottff dici, quod dia-

inflamti peceaffe per . inordinatum

bolus ia primo infPanti fua creatio-

alism iberi arbitrii

?

?

quamuti

vis futrit malis; Ex his facilé

enim ves aliqua in primo inffanti,

colligitur contra Suarezium.,

in quo effü incipit, fomul incipere

lib. 7. de malis Argelis, Angelos

polfit.operari, tamen ila . eperatio,

j

non tantüm habuifle impoten-

tiam moralem, fed etiam abfo-

qsa [mul incipit cum effe vel, eft ei

ab agente , à quo babet effe ; frent

lutam , & Phyficam peccandi,

smoveri fuv [unineff joni & generan-

cüm DEUS abfoluté nequeat

te : unde fí. aliqua res babeat effe

effs Author fpecialis peccati.

ab agente deficiente , quàd. po[fut

Prob. Concl. rat. Voluntas in

effe can[a defetliva atlionis, petef?

&&tu conftituta, feu actuataper

in primo in[Lanti , in quo incipit effe,

primam volitionem, & inten-

babere defetlivam operationem ; fi-

tionem finis przfixi potet fe.z

for-

wf f tibia, guf na[citur :äf"fd'f ex

particulariter .applic'am "E

Ina-

An Kngeli in priiïiö inftanti &c.

a79

maliter movere ad eundem.,

particulariter applïdäre; nec

finem; fi fit bonus, bonum, fi

non formaliter movere ad fi-

moraliter malus, malum & pec-

nem peccaminofum, fi Ange-

camínofum 5 ergo à contrario

lus in primo inftanti peccáffet,

cüm voluntas Angeliante pri-

Refp. conc. ant.

neg. coníeq,

mam motionem feu volitionem

Difpatitatem pro

majori clari-

aut intentionem finis prefixi

tate fic explico ;

voluntas An.

non fuerit-aCtuata , feu confti-

geliad primam intentionem G-

tuta in aclu, non potuiífet fe

nis applicarerurà DEO (peciali

fpecialiter & particulatiter ap.

ter, leu particulariter, & ílla ap-

plicare, neque fe formaliter

plicatio non eiTCt-P"ræmotio Ofs

movere ad finem peccamino-

dinaria, quà DEUS ut Author

nive

fum ; adeóque illa motio, &

-

"

rfalis voluntatem indiffe-

applicatio particuláris ad finem

peccaminofüm adícriberetur.,

rentem ad operationem appli-

cat; feu determinat, fed eífet

DEO tanquam Authori parti-

applica

»

culari : (ubf. fed.(i voluntas An-

tio fpecialis , quz non

tantün

,,

ad operationem ; fed

geli non fe potuit particulariter

etiam àd

principium operario-

*

applicare, & formaliter fe mo-

nis caufam li

?

beram

determinat,

vere ad finem peccaminofüm,

eamque non tantü

nec nonillud peccatum DEO

m ex parte»

actüsfecundi;

velut przmotio

4

adícriberetur ranquam Authori

ordinaria, fed

etíam ex parte

particulari, tunc Angelus;in &

aGtüs primi co

mplet, quia illa

pro primo inftanti abfoluté non

determinatio

non tantüm dat

potuitpeccare; ergo.

:

a&u velle, fed etiam ap plicati-

* Dicés : Quando DEUS. nos

vé ipfum finem tan

premovetad actum peecamino-

quam prin«

ciprum volendi, qu

0 (emel ba-

fum, illud peccatum nonadfcri-

bito ac przfixo poteft voluntas

bitur DEO: tasquam Authori

feipífam cum praemotione ordi.

particulari, fed tanquam Au-

naria applicare ad alias volitio.

thorr liniverfali, & vwoluntas

nes ponendas

iquarein homine;

Pramoti poteft fe particulari-

veletiam in

Angelo pro fecun-

ter, feu fpecialiter applicare,

nec non formaliter fe movere

do, tertio, & (übfequentibus

inftantibus , cüm vo

S

luntas jam

ad fineny peccaminofum; ergo

fit conftituta in a

&u

etiam DELISita fehabuilfet tan-

per pri-

mam volitionem, &

jam- ha-

quam Author Univerfàlis , ut il-

beatfinem fibi prxfix

li peccatum non adfcriberetur,

um, DEUS

conturrittanquam Author uni-

& yai.umas:Angcii potuitfet fe

V-cr(ä!?ifv»

promovendo, absque

A

eäa»

us Dd V. ;Ai;tixculusll-.ä; lL æm.' ;

eo, quod illitanquam Autho-

mum di&tamen intelle&tás AnQ

ti particulati p

gelici etfe defe&uofüm : fubf.

eccatum fit ad-

-

cribendum.-

arqui tale dictamen non patuif-

. Confirm. Nond

at»u-tl' þecgä-

fet procedere nifi à DEO, quia

tumin voluntate,ni(i preceden-

voluntas Ángeli ante primam

operationem, ficut non potelt

te didamine defe&uofo ex par-

teintelle&tüs; velut enimCacus

applicare fe ipfam ad illam po-

in ambulando dependens ab ali-

nendam, ita etiam: non poteft

juo Du&ore non poteft errare,

applicare intelle&um ad .pri-

nii errante ipfo Du&ore, ita»

mum dictamen. formandum. ;

voluntas tanquam potentia cz-

cámque àd primum dictamen

€a, & ex naturafüa in operan-

defectuofum. fequatur | pecca-

do dependens à dire&ione id-

tum, DEUS fuiffet caufa Ipe-

intelle&tás, non- poteft errare,

cialis peccati, ita ut peccatum

nifi intellectus aberrec in diri-

adícriberetur DEO, quod (ine

gendo ; ergofi prima operatio

palmari Blasphe

voluntatis in Angelo potuifTet

*

mia in DEUM

nequit adæitïd.f;

ÉR

elíopeccaminohs , poui pr-

E

$.HLo

2

d 'Sal?vfizrntzktr« Ol.äjeäione!;

Biic. L. Angelus in primo

(ed. quando. liberb adimylevis,

O

P

inftanti creationis fuit..

eo ipfo potuit omittere amo-

- Ccreatura, adeóque non

rem preceptum; ergo Angelus

tantüm Phyficé, fed etiam mo-

potuit in primo in(tanti liberé

raliter defedibilis, cum juxca

omittere amorem : Subf. atqui

praced. art. non detur creatura

poffe omittere amorem precee

fimpliciter im peccabilis; ergo

ptum , eft poffe non adimplere

Angclus etiam in primo inftanti

preceptum: fed poffe non ad-

potuit peccare, II. Angelus

implere preceptum eít poffe2

in primo inftanti potuit mereri;

peccare; ergo. Refp. adl. Aa-

ergo etiam potuit peccare, nam

gelum fine dubio pro omnibus

illa libertas, quz fufficit ad me-

inftantibus etiam primo fuiffe,

'rendum, füfficit quoque ad pec-

& manfiffe creaturam ;5 adeó-

candum. HI. Angelus meren-

que etiam moraliter defe&ibilé

do liberé adimplevit . przce-

remoté & radicaliter, quatenüs

hilo,

ptum amoris in ptia;o inüan;i.j:

eft;Ens px/'-odu&umf ex ni.

non

*

EE

»àn Angeli: in primo infta ,m&& :

nbd autem -defe&ibïle.xm forma-

malum fibi contrarié opponun-

líter & proximé ; nam ut tali

tur; Confequenter ad peccan-

dum non (ufficit libertas coa-

modo fuifIet defe&ibilis,debuil-

fet fe potuiffz formaliter;& pro-

tradi&ionis, fed requiritur li-

Ximé movere ad operstionem

bertas contratietatis ; Angeli

peccaminofam, quod non po-

autem non potuerunt habere

tuit in primo inftanti ex funda-

in primo inftanti libertatem.,

mento Concluf. ad 1I. patet re-

contrarietatis ; Confequentec

toríio in Chrifto ; nam Chriftus

nonpotuerunt peccare. Ratío

mereri potuit, & a&u meruito

eft, quia Angelus pro primo

&bsque eo, quód potuerit pec-

inftanti non potuit in primo in-

Care, cum fuerit ab intrinfeco

ftanti fibi determinare finem ;

impeccabilis,uti oftend. in 7ra&.

finis aucem bonus, vel malus

de Íncarnat. neg. ergó confeg. &

fpecificat operationem volun-

dico, eandem libertatem non

tatis; sícque Apngelus non po-

fufficere ad peccandum, quz

tuit fe decerminare ad fpeciem,

fufficit ad merendum; ad me-

feu ad hunc actumin fpecie ma-

rendum enim füfficit libertas

lum ; Confequenternoa habuic

contradi&tionis, uti patet in.,

libeftatem quó ad fp

L

ccicn?, fcq

Chrilo, Beatiffima Virgine,

contrarietatis.

aliisque Sandis in gtatia con-

- Urgebis: Licét voluntas hu-

iM

firmatis; Ratio eft, quia meri-

mana íit determinata ad fpe-

tum confi(tit in conver(ione ad

ciem boni, tamen poteft pec-

finem ultimum 5 Pote(t autem

care; ergo etiam licéc volun-

fe homo convertere ia finem..

tas Angeli fuerit determinata

ultimuin absque €o, quód priüs

ad fpeciem boni, tamen pro pri-

adhzferit fini creato peccami-

mo inflanti potuit peccareo.

nofo, à quo déin fe averteret,

Refp. difpatit. effe hanc, quód

convertendo fe ad DEUM , uti

voluntas humana fit determi-

patet in San&tis in gratia con-

natà ad fpeciem boni in com-

firmatis, qui nunquam peccá-

muni, & intelle&us humanus

runt; Confequentér ad meren-

per diífcurfum progrediatur ad

dum füfficit libertas contradi-

particularia; unde ex particu-

