fic ignis ante füi exiftentiam..

non exigit comburere, exigit

trinfeco exigere ubicationem

tamen ab intrinfeco combure-

infinitam, quia Angelus eft ir»

re, dum jam a&u exiftit; quare

loco per operationem formali-

Jicét Angelus ante füi exiften-

ter immanentem, & virtualiter

transeuntem, uti offerd. infer.

tiam Phyficam nequeat ab in-

trinfeco petere primam füi pro-

nullum 'autem. adduci poteft

du&tionem, tamen ut exiítens

fundamentum, vel ratio con-

ab intrinfeco petere poteft fui

vincens, cur Angelus ubique

confervationem , uti videre eft

offit operati, adeóque cur pof-

fet habere ubicationem infini-

in «llat. retorfion. . Refp. ad Con-

firm. I. indirecté: Etiam animz

tam ; econtra ratio convincens,

Beatorum , & omnes Angeli

cut Angelus exigat ab intrinfe-

beati funt produ&i ex nihilo, &

co durationem infinitam , jam

tamen (ünt ab intrinfeco mora-

in Concl. & Canfir. Fuit affigna-

dift.

ta: ad 'Conärmr.' HI. Refp.

liueF, indefcGibiles, feu impec«

Maj,

. An Angeli ex 'na'tu-fa- fua Hnt"incorru-þtibilcs? 19

Maj. quod eft füfceptivum con-

tüm inter fe, hoc eft corru.

trariorum pugnantium in ordi-

ptibile, neg. Major. contrarix

ne ad fubje&tum, velut fübjeài

autem . opiniones, Scientia , &

corporei confervationem im-

ignorantia vel oblivio tantüm

pugnant quatuor

qualitates

inter fe digladiantur, & ani

-

£

contrarie , hoc eft corrupti-

mam rationalem intaCctam re-

,'þi-le, ödnced. pugnantium tan-

"

linquunt.

ARTI

C

"ULUS 1V.

,V

, De Loco, & JZempore .

ereationis

Angelomm.

[

LE

Rzmitt. De !ocb,ïn quo

Luc. þcap.' IC. ?Mam Satbanam

Angeli fuerint . creati,

[icut fnlgur de Calo cadentem , fa-

P

nihil certi poteft con-

veat creationi Apgelorum in.

. cludi; nam circa ea..,

Coslo Empyreo , tamen illud

quz dependent à folalibera vo-

Jfa. cap.14. £n Colum confcendam,

luntate DEI, nil certi flatuen-

feper aflra D EI exaltabo . folium

dum eft, ni(i accedente revela-

méum. Videtur probare, An-

tione DEI; locus autem crea-

gelos extra Coclum faiffe crea-

tionis Angelorum dependet à

tos; ex Conciliis pariter nil cla-

folà liberá voluntate DEI, & de

ri colligendum venit, & SS.Pp.

hoc loco nulla nobis facta eft

de loco creationis Angelorum,

fufficiens revelatio DEI; nam

etiam valdé dubié, & cauté lo.

tn Sac. Seriptur. quamvis illpd

c!uuntur.f Hóc Pyæmifsö fit

$Éu

*

CONCLUSIO L

Ngeli fuerunt creati in.,

tas inloco fupremo: fed Aoge.

Coclo Empyreo. — Prob.

li inter alias Creaturas fünt fu.

.. Concl. probabiliffimum,

premz , & Coclum Empyreum

& re&x rationi eft congruum,

locus inter alia loca fupremus;

fapremas Creacuras fuifle crea-

ergo probabiliffimmm eft, An-

»-

ee-

20

Difputatio L. Articulus IV. $. IT

elos fuiffe creatosin Coelo Em-

vat,qui de fupernis C Cælamm ad Ín-

pyreo D d quxdem omnes, quia

feriora temergi pracepit. Atthæ

authontates pon tantüm- nu-

inflanti creationis omnes

fe habuerunt pern modum unius

meró, fed etiam efficaciá pra-

Relpubhcæ, uniusque Corporis

þonderant verbis illis //ai.i» Ce-

Mylticis cámque in tali inftan-

lum confcendam &c. in quibus ex

Ccontextu verborum fequentiü

ti creationis peccatum non fue-

rit commiffüm , nec Elementa»

conftat, Jy Celem metaphoricé

formata nequeCheh inoti, con-

(umi refpe&u. Luciferi ; aliàs

gruum non füit, Angélos pec-

probarent, Luciferum non tan-

cantes , Coelos moventes, aut

tüm infra Coclum Empyreum,

€os, qulcmentls ïöræfunt äb

fed etiam infra fydereum, & in-

invicem feparari.

fra nubes Creatum fuiffe , quia

. Confirm. Quamvis Sac.Scrx-

additur , fuper affra :xa!mbo fà-

ptura claré & exprefsé non lo-

lium menm, afcendam [uper altitu-

quatur de loco creationis An-

dinem nubium, quare hís verbis,

gelorum, tamen fzpius videtur

quz de RegeBabylonis ad lite-

adílruere pro loco creationis

ram procedunt, (i ad Lu eru*ä1

Myficé. transferantur, non

;oslum. Empyrcum, quàm fpa-

tium aliquod inferius ;; nam pro

notatur Coelum aliquod m

Ípatio inferiori afterri folet uni-

riale Empyreum fed Coelum...

cus ille textus Jfa. in Pramitt. cit.

fpirituale Trinitatis, vel Divini-

n Celum confiendam ; pro Coclo

tatis, cujus (imilitudinem Luci-

Empyreo autem , quod fignifi-

fer appetiit; ergo ex mente In-

cari nomine Coeh abfoluté- pro-

terpretum 5. Scripturz, & ad-

lati , afferunt SS.PP. &Scripcu-

ductis textibus probab:lxihmum

rz lnterpretes : plures 'Textus

videtur, omnes ÀÁngelos nonia

adducuntur: l. Illud Luc. c.1O.

alioloce, quàm Ccclo Empyree

fuxiTe Creatos.

Videbam : Satbdnæm

fcut. flgam « de

[0/772 tadentem :

II.

|uomodo ee-

Dices: Angeli peccarunt ia

cidifli de Celo Lucifer :

HL Ape d

illo loco,in quo fuerunt creati:

calypf. cap. 12. Fatium eff prelium

fed Angeh non peccárunt in..

magnum in Colo, Micbael ej n-

Coelo Empyreo, quia hoc eft Se-

des Beatorum excludens omne

geli ejus eyc.. 1V. 44 Coloff: cap.1.

Ín ipío condita funt univerfa in2

peccatum ; ergo Angeliin Coe-

Cæla, Ó in Terra, fsve T. broni, frve

lo Empyreo non fuerunt crea-

Dammanam (9'0.

Deín favenc

t«

Reíp. neg. min. Quamvis

illa Verba Ecclefie in Exorci(-

enim. Coclum. Empyreum ex-

mis applicarida : lpfe tibi impe-

cludat omne peccatüm in com-

pte-

.

&

DeLoco, & Tempore €teationis Ange:lbruni. 21

prähenforibus, tamen non eX- centem: Quis enim . locus poterit

cludit illud in viatoribus , qua-

alicui - Creaturra offerre - Privile-

les fuerunt Angeli, dum peccá-

, gium non peccandi , dum in loco Su-

runt: audiCacheran, i» /443 beo-

premo, & Nobilif/Eo infigniores per-

fe&far'e"'sqnc Creatura pe*cmmüt?*ä

i i o n

CONCLUSIO 1.

T Röbabï!ïfïïmum..&&';ilx*xl'jge;

fääa ef, C'or':fiieor, quid þr;mx'a mih

' los non fuiffe creatos ante

taxtum vifibilia , fed etiam invifibi-

mundum corporeum. Ita

lia unus DEUS condiderit, Prob.

Sac. Script. Gesef. cap.1. Im prin-

jamConcl.congruentià : Angeli

€ipia DEIIS creavit Colum T:fe

funt pars univerfi; neque enim

ram, utily i» Principio (ignificat,

ipfi foli hoc univerfum confti-

nihil antecedenter ad creatio-

tuunt: fed parti non convenit

nem Coelorum fuiffe produ-

produci ante totum, & fpeciali-

&um: ita etiam conc. nam in.

ter hoc non eft afferendum de

6. Synodo artic. 13. recipitur illa

parte integrante; ergo con-

Epiftola ucOrthodoxa Sophro-

gruum eft, Augelos non fuiffe

rii, in qua dicit: De Principio vi-

reum.

créatos ante mundum corpo-

Jilis mundi , & confHitutione , g?a

CONCLUSIO lL

: Ngeli neque füeruntctea- lis neuticjuam' f'ubordihata rha-

ti poft mundum corpo-

teriz in effe, nec illi debet füb-

reum, fed cum hoc fimul,

otdinari in produci : fed ifta..

ícilicet cum Cosclo, & Terra...

fuübordinatio in produci habere-

Prima Pars Concluf. eft fermé

tut, fi Angeli primó fuiffento

omnibus certa, & fulcitur hís

creati poft mundum corpo-

congruentiis, quarum prima.,

reum; ergo: oftenditur etiam

eft: Congruum fuit, ut in pri-

facilé fecunda Pars Concl. An-

mo creationis exordio produ-

geli. non füerunt creati ante,

cereturCreatura vivens, DEum

nec poít produ&ionem mundi

glorificans : fed talis Creatura

corpoiei, ut jam demonftr. ergo

non fuit alia, nifi Angelica; Ho-

fuerunt creati fimul cum hoc

mundo corporeo, nimirum..

mo enim non fuit produtus in

Principio creationis; ergo: Se-

cum Coalo , & Tcþrä.

cunf:ia eít : Subftantia piritua-

$. m.

22

Difputatio I Amculus IV. $.III

& H

Salfvuntur Oäjeäzana.

B]IC.I C'antm I[ Concl. In

Luciferum Ggmäcat À Princi-

O

Sac. Scriptur. juxta illud

pium vel imrortat folum ordi-

uU u ii a . a, — i EL^

Jfob. cap. 38.. queritur. :

nem diguitatis in Lucifero prz

Ubi eras, quando panebam funda-

aliis creaturis.

manta terra ($'c.

Cum me lauda-

vel intelligene

dum eít negativé, nempé quód

rent afiva Matutina , t julbilarent

nulla Creatura ordine duratio«

emnes Filii DEI, id eft, Zd»geli mei,

nis aut creationis fit prior Lue

tefle. ver(ione feptuagmta In-

ciferó. Ad III. Refp. quód ly

terprect : ergó Angeli füppo-

nuntur exiftentes , ac laudantes

promift, fi gmficet idem, ac decre-

vit; vel fi importat propriam

DEUM, dum fundammm terra,

promiffionem ad extra, tunc

& mundi corporei pofuit : Con-

denotat promiílionem factam

fequenter fupponuntur creati

primis Parentibus, aut Patribus

ante produ&tioné hujus mundi:

antiquis; /y autem ante tempora

II. Juxta illud Zeb. c4». 40. de

hcnlarm, infinuat idem , quod

Behemot, inrellige, Lucifero

exprimit /y ante plurima (acula ;

dicitur : Jpfe eff Principium via-

Imó refpectu primorum Paren-

rum [uarum: fed nomine harum

tum ante decurfüm ullius fæcu—

intelliguntur alie Creaturz;

Chrifti facta eft à DEO circa..

li - hujus temporis Promiffio

ergo. III. Juxta illud Apoft. ad

àit. Gap. 1. In [pem vita aterna,quam

prlmun* mundi Exordlum " 5:-

promifit D EUS ante tempora f(acu-

mf cap

laria: Antémundum conditum

Ob)xc II Contra III Concl

exítiterunt. alique Creaturz,

In Sac.Sctipt. f'eb, cap. 40. legi-

uibus potuit fieri hzc promif-

tur: Ecce Bebemor, quem feci te«

fio : fed ifte Creaturz non funt

cum: lde(t, Behemot, feu Luci-

aliz, quàm Angelice ; ergo:

fer,& Homo fimul fuére crea-

IV. Refp. ad I. Angelos potuif-

ti: led Homo primó 6. die pro-

Ífe jubilare, & laudare DEUM in

du&us fuit poft alias Creatu-

IYpfo inftanti fuz creationis , síc-

ras; ergo etiam Behemot feu

que füfficere, quód creati füe-

Lucifer :

Subf. atqui non eft

gint, dum fuerun. pofita funda-

major ratio de creatione Behe-

AL

menta terrz, ut laudarent.,

mot, quàm aliorum Angelo-

DEUM talia fundamenta po-

rum; ergo. 1l. Moyfes defcri-

nentem : Ad 1l. ubi Behomet

bens- mundi Genefim Angelo-

rurmn

De de'-e); L&T;ekmporc' cteationis Ang&ïörum. zä

fum non meminit; ergo Àn-

füéceffionem admittentes vo-

geli in prima mundi Genefi non

lant , Angelos Geref: cap. 1. po-

fuerunt creati.

Refp. ad I,

tiüs Ggnificari nomine Coeli,

quód 4j tecwm non f(ignificet..

quàm lucis: Ad II dico hoc

idem inflans, vel tempus crea-

argumentum probare nimiüm,

tionis, (ed quóüd DEUS tam Be-

nempeé quod Angeli nec ante,

hemot, five Luciterum Ange-

nec poft creationem mundi fue-

lum, quàm hominem produxe-

rint à DEO produ&i: Deín af-

tit: neque S. Augult. obítat, di-

fero, quód Moyfes defcribens

cens : Nomine lucis (ignificari

mundi Genef(im (altem implici-

Angelos: Luxzutem poft crea-

té meminerit creationis Ange-

tionem Coeli & Terre produ-

lorüm fub nomine Coclorum,

&Ga e(l; ergo & Angeli ; nam

ufürpando continens pro con-

S. Auguít ín operibus fex die-

tento, nempé füb nomine Cce-

rum nullam fücceflfionem ad-.

lorum continentium etiam An-

m'it;:it*; C&teri autem .'P'arrïc,s

V

gelos contentos ip;ellig;ndo, :

COROLLARIA, .

L? E Angreionrum numero

num falvandotum; ergb major

numerofaà invenituz,

eft numerus Hominum nume-

Authorum opioio 5

ró Angelorum ; Confirm. Sac.

Magi(t. iv 2. 4 . 11. Durandus

Script. exprefsé dicit: 7»dica-

in 2. dift . 2 . quaff. 4. fentiuntc, nu-

bit in Nationibus , implebit vuinas :

merum Hominum effe majo-

item S. Augu(linus i» Ewchyrid.

rem, numero Angelorum: huic

äap. 61, & 62. n Chriflo inflau-

Sententiz favere videtur Gre-

rantuv, qua in Colit funt, cum id,

gor. Homil.34. in Evangel. ubi

quod inde lapfiem eff, ex Hominibus

dicit , i» Gloria futurum ec[fe equa-

redditur : (edlapfa e(t certia Pars

lem numerum Hominum , & Ange-

Angelorum, & numerus Homis

lorum: Oftend, hacRat. Homi-

num reprobatorü multüm e&-

nes falvandi implebunt fedes

cedit numerum Hominum fal-

malorum - Angelorum teft. S.

vandorum; ergo. Refp. ad I.

Augutt. lb. 2. de Civiz. cap. 1. fed

difting. Maj. Homines falvandi

tertia Pars Angelorum fuit An«

implebunt fedes malorum An-

gelorum malorum ex Apocalyp.

gelorum, quó ad zqualitatem

€ap. 12. & numerus Hominum

numeri, neg. quó ad zqualita-

reproborum eft quadreplo, imó

tem gratig , meriti, vel gloriz

multó maiorw,' numeró Homi-

conc.Maj. Ratio patebit c.z: jäg;

N

z4 - Difputátio l. Articulus BV Sbs 1943

& hoc modo etiam. äcfpa:gndeu!

mut:ip;«icghdg: fed Angcä funt

dum eft

a

per fe à DEO intenti, & perfe-

d textus: »-Sao,serfptf &

Sj Aügu/ii"f-.

&iores czteris fpeciebus fub-

IH. Ange

los effe p!ures Ho-

ftantialibus creatis; ergo. Maj.

minibus docent Suafez lib. 1.

prob. Corpora coele(tia utpoté

cap. t1.. Vafquez difp. r80. ap.3»

perfeCtiora Corporibus terre-

ftribus, & à DEO per fe inten-

Arríaga difpat. 2. fétt. 4, Funda-

mentum defümunt ex eo, quód.

t2 fnerunt multiplicata in ma«

preter Angelos cuftodientes

jori quantitate & maguitudine

prz corporibus terreftribus ; er«

regna Provincias finguli Ho-

mines habeant fuum proprium

go etiam fubftantiz fpirituales

Angelum Cuílodem ; ergo ma-

completz , & fpecies tam per-

nifcítum eft, numerum Angelo-

fe&z, quales funt Angeli, de

rum eífe majorem numeró Ho-

convenienti multiplicanda fue-

runt in majori nutriero prz om-

minum. Marinus Recent. fect.s.

aum.63. hanc rationem anne-

nibus (peciebus rerum . materia-

&it: Major eft amplitudo loci,

lium, & hanc multiplicationem

etiam pulchritudo univetfi (ibi

in quo creati fant Angeli, quàmi

loci, in quo creati funt Homi-

vendicat. . Neque obítat, ex

nes: ergo ficut, quia locus, in

Sac. Scriptur. colligendum efle

quo creati fünt Pifces , amplior

numerum Angelorum tantum

eft, quàm locus terreftris habi-

«qualem, féd non majorem effe

numeró Hominum, quia Dester,

tabilis, plures fünt Piíces, quàm

animalia terreftria, ita etiam.s,

cap. 3 2. dicitur: Conflituit termi-

quia amplior.eft locus ; in quo

zos populorum juxta numerum Fie

liorum Ifracl, ubi Septuaginta per

ereati fünt Angeli, quàm locus,

in quo creati funt. Homines,

ly Filiorum Ifrael intelligunt An«

gelos DEL 5 Refp. Interpretes

plures erupt Angeli, quàm Ho-

mines. HuicSententix & ego

70. id nonintellexiffe de omni-

cum Plurim. Thomift, adftipu-

bus Angelis, fed tantüm de iis,

lorex ratione à Suarez, & Ar-

quos DEUS populorum Princi-

riaga cir, adduCtà: S. DoG. hbic

pes conftituit ; Si autem de ve-

4rt. 3. docet, numerum Ange-

ris Angelis przdicti 0. non fue-

lorum effe majorem' numeró

runt locuti, tunc per Angelos

fpecierum materialium, quia..

DEI intellexerunt Filios Iírael,

entiaper fe à DEO intenta, qua-

ideo pr& populis genrium voca«

lia (ant genera,& (pecies rerum,

tos Angelos DEI, quia DEUS

quó funt perfectiora & nobilio-

regiones mundi gentibus diftris

buit, & terminos ita conítituit,

ra, €o majoti m numsro Íunt

'ut

-

DeLoco, & T'empore creationis Angelorum. | 25

t optimam partem ; mhxs Ifrae?

amoris ardorcm fécundum,

re!ervaverxt

Choruüm Cherubm ob Scientiz

lHl Hierarchie Angelarum

praeftanciam.

Tertium Cho-

nun«eran«tur tres.

—Ratio eft,

rum Throni, per quos DEUS

quia Hierarchia dicicur (accn.a

füa quafi. Judma decernit: L

Principatus (eu multitudo ean.

Chorum Hierarchiz II. occu-

gregata (ub uno Principe ; ergo

pant Dominationes, qua prge-

tot erunc Hierarchiz, quot funt

íunt aliis Angelis ad extern

modi intelle&ualiter operandi,

Minifteria deputatis :- 1. .Cho-

quibus Angcli gubernantur..

rum Virtutes, per quas DEUS.

Subf; fed tales modi funt tres;

operatur figna ac prodigia. IiI.

Chorüm Poteftates Coercentes

nam: aliqui Angeli 1!laürantur

circa res, fécundüm quod funt

poteftatem tenebrarum , feu

à DEO tanquam principio uni-

maloram Angelorum. 1. Cho«

verfali,

& Principe fupremo;

rum HI.Hierarchiz con&;cuunt

aliqui. lllummantuæ in cogno-

Principatus dirigentes aliorum

fcendis rebus ex prxncrpus uni-

Angclorum Minifteria in execu-

veríalibus , vel fecundum quod

tione Divinorum Mandatorum.

font à cauf' is univerfalioribus

H. Chorum Arch-Angeli (quos

fecundis ; aliqui illuminantur in

nonnemo uüti Gabrielem &Mx-

principiis, & caufis immediatis,

chaélem quà Atch-Apgelos ju-

dicavit efle locandos in I.Choro

fecundüm quod íunt à caufis

propriis, & particularibus; ergo

I. Hierarchiz ) annuntiantes res

tantüm fünt tres errarchlæ,

graves, extraordinarias , & diri-

uti patet etiam in regimine Ec-

gentes Regna, ac Provmc:as-

cletiaftico, in. quo Summo Pon-

II Chorum Angeli, annuntian-

tifici immediaté adftant Cardi-

tesres communiores, & mino-.

nales , Epifcopi fuis Dicecefibus

ris momenti, in Ialutem (ingu.

per modum caufz univerfalis,

lorum à DEO immediaté depu.

& Parochi fingulís Parochiis in

tati: ex his facilé deducitur,in

particulari, Ex tribus Hierar-

Angelis malis non admitten-

dam effe Hlerarchxam, vel Cho-

chiis Angelicis quzvis dividitur

in tres Choros , adeóque Chori

rum, quia Hierarchia dicitur.,

Angelorum fu-nr, novem : pri-

facer Principatus, à quo Angeli

mum Chorum Hierarchiz. pri-

mali-cum fuo capite Lumfcro«

Ab-

ma poüïdent Scraphxm« ob

per peccatum fuére exclüfi. -

L]

AR-

26

Difputatio I. Articulus V. $.1, & II.

ARTICULUS V.

An Angelz deyfaäo dj fämnt /?efze.

$.

I.

Ræmuttend "Communis

*parttcupan ab Angehs vcïut...

i

Sententia - Theologo—

enim ia regno vegetabili dan-

rum contra Guilielmü

tur. plura - ammaha, atbores,

Partüenfem, Albertum

plantz &c. fpecie divería, ita

Magnum dn Summa 2. part. tra-

etiam in regno intelligibili ob

Eat. 2. qua(l. 8. Bonavent. i» 2.

decorem varietatem & pulchri-

tüdinem univer(i admittendi

difl. , art.2. qua[t. 1. docet, pof-

fibiles effe plures Angelos fpe-

erunt plures Aageli fpecie di-

cie diftin&os, idque cerciffi-

verfi; jam praeuppofita poffibie

mum efífe afferit ipfe Suarez,

litate diftinctionis fpecifice in«

lib.1..c4p. 12. etfi in lequentibus

ter Angelcs, quaritur, an de«

nobis contrarius; & probatur

fadió omnes Angeli fpecie die

etiam poffibilitas diftin&ionis

ftinguantur: Sententiam nega-

fpecificze inter Angclos hac ra-

tivam propugnant Suarez /ib. 1«

tione: DEUS, ficut in aliis per-

cap. Y4» Arriaga dip.s. feli. 4,

fe&ionibus, ita etiam in gradu

alique Recent. cum Marino 5is

fubftantiz eft infinitó modo par-

4iff.5. fe&l.1. proaffirmativaau.

txctpabll;s À Creaturis; cut er-

tem cum S. Do&. in Concluf. cit.

gó intra gradum fubftantiz quo

flant communiter Thomxüæ.

ad Fpecxem dlverfam non poH' t

quare fit

$.

II

CG.(VCLUSIO.

Ngeh omnes defadó fpe-

in pluribus; unde etiam in cvrpor:-

ciedifferunt. Ita S.Do&.

bus zacorrupubd:bm non e[f »ifi uniá

2. contra Gent. cap-93. Ad

individuum in una [becie ; Sub[o au-

bec fünt plura individua in sna [pe-

tie autem [iparate natura poteff

cie in rabus corruptibilibus , nt na-

conférvari is uno individwo, eo quod

tWra [peciei, qua non poteff conférva-

fient wcarmpnbtl:s ; wen igitwr

ri iu wuico individuo, confervetur

eportet in illis ful:/lanm: efje plum

l. D

AÀn Angcli defa&ó differant fpecie.

27

ándividsa ej:tfdem» fpeciei s Ex:hïSf

ríales, informativas corporum,

conficitur. tale. argumentuni.

ad quorum multiplicationem,

Ia tantüm rultiplicantur fe-

etiam ipfz foló. numero multi-

cundum numerum in eadem

plicantur; econtra Angeli non

fpecie, qua funt corruptibilia,

funt formz informantes cor-

ut naturapeciei impotens con-

fervari in nnicoindividuo, con-

pora, íed. formz fpirituales

completé per fe fubfiftrentes , in

fervetur in plüribus: fed Ange.

quibus ratio incorruptibilitatis

li funt incorruptibiles ab intrin-

rede juxta S. Dotl. cit. fundat.,

f2co, velutoffend.in art.2. ergo

diftindtionem fpecificam ; quod

Angeli nontantüm individuali-

folam. diftinctionem numeri-

ter, fed etiam fpecie diftinguun--

cam intelle&uuin, & vifionum

tur.: Confirm. Corpora coele-

beatificarum concernit, dico,

ftia, intellige Sol & Luna &c.

eam effe defümendam à fübje-:

ceorruptionem: excludentia, &

Gis, ad quz omnia accidentia

in medio inter res corruptibi-

dicunt actualem iohz(onem,

les, ac incorruptibiles füpremas,

velíaltem ordinem effentialem;

fcilicet Angelos, conftituta.. ,

ergó à contrario, cüm Angeli

fpecie effentiali defactó diftin-

fint formz fpirituales completé

guuntur ; ergo etiam Angeli ab

per fe füb&ftentes effentialiter

intrinfeco. incorruptibiles in..

excludentes omnem actualem

fupremo ordine .collocati fpe-

inhzíionem, & ordinem ad (ub-

cie effentiali different.

je&um,. ideó cüm illorum di-

^ DicesT. Animz rationales

ftin&io fola numerica à fubje-

fünt ab intrinfeco- incorrupti-

&is peti nequeat, faltem defa-

biles, & tamen non diftinguun-

tur.

&ó fpecie effentiali diftinguen-

tur fpecie 5. preterea dantur,

plura accidentia incorruptibi-

Dices IT.. Stelle Coeli fünt;

lia , utiintelle&us, voluntas, vi-

formze completz per fe fubíi-

fio beatifica, quz defactó intra

flentes, nullum dicentes ordi-

eandem. [peciem foló. numero

nem. ad' fübjectum ; Przterea

multiplicantur;. ergo ratio in-

fant incorruptibiles, & tamen

corruptibilitatis intrinfecee nom

non diftinguuntur defactó o9m-

[2

inducit infallibiliter diftin&io-

nes Cceli fpecies ergo eciam.,

nem fpecificam in- Angelos.

licét Angeli fint formz comple-

Refp. ad L. Animas rationales,

tz per fe fübfiflentes excluden-

quamvis ab intrinfeco: incor.

tes omnem ordinem ad fübje-

ruptibiles, effe formas fpiritua-

é&tum; fimülque ab intrinfeco

lgs, incompletas, ut quo mate-

incorrnptibiles, tamen defactó

J3

D a

non

—

28

ADipstedodi ArtxculusV $.1.

non ïd-iv&iagüent:u;r- omnes fpe-

fïim;;jit qualitas per fz /:n/ibfli:, guod

cie..

Kefp. & quzto: Stelle

de uulla

fixe vel funt inter fe, & cum

tef. o

farædfnbjïagtiafi dici ga-—

j

Coclo fydereo continuz, vel

. Confirm.

Bonum &pet,'fe*&io*

folüm contiguz ? fi primum..,

univer(i con(iftit in ordine per

tunc verum eít, quód non di-

fe, & non tantüm id ordine per

ftinguantur fpecie; non camen

accidens ; ergo füprema pars

ejusdem univeríi,ad quam per-

erunt fübítantiz completz., fed

partiales ; adeóque non diffe-

tinent Angeli omnes & (inguli,

debet patticipare hanc perfe-

runt à reliquis ejusdem fphzce

partibus niíi quó ad denfitatem,

Gionem, ica ut inter illos non

inter fe autem diftinguunturs

tantüm reperiatur ordo per ac-

virtutibáüs influendi; . Et hoc

cideas, fed etiam ordo per fes

fignificat illius corporis nobili-

confequenter Angeli non funt

tatem, qui diversis fuis partibus

folá numero, fed etiam fpecie

tanquam organis utitur ad in-

e(fentiali diftinguendi. Antec.

fluxum fus virtutis in inferiora

prob. fimülque explicatur: bo-

transmittendum 5 ficut idem.z

num. univer(i dicitur duplex;

unum fíeparatum ,- quale eft

Corpus Hominis plures habet

partes ita à natura difpofitas, uc

DEUS habens f€ per modum.;

fint apta inftrumenta unius ani-

Ducis in exercitu, & aliud in

mz ad multiplices illius opera-

ipfis rebus,(cilicec ordo partium

tiones exercendass quare ficut

univer, velüt ordo partium

non dicimus, partes illas orga-

exercitüs eft bonum exercitüs.

nicas humani Corporis, velut

Prima confeq, pat: ex ant. par-

tim quia fuprema pars univerfi

aures & oculos, fpecie fubftan-

tiali differre, licéc figurà & di-

debet magis de-perfedtione &

bono ejusdem univeríi partici-

fpofitionibüs differant, fic nec

ejusdem globi ftellas afferen-

pare, ficut aliz partes fupre-

dum eít, differre fpecie ob fo-

"mum caterorum totorum.

Si

lam influendi diver(itatem.

^magis participant de bono &

fecundum dicatur, nempé quod

perfectione eorum; ergo prze

ftellz inter fe, & cum globo

di&ta pars faprema nempe An-

contiguz- fint, tunc omnes

geli debet habere ordinem per

Ííe, & non tantüm otdinem per

erunt [pecie diftin&z juxta S.D.

f'p. cit. hs verbis: Corpora au-

accidens fecundüm ea, que

*

cem ceeleffia etiam funt diverfarum

in fe includit ; fiquidem in..

fgpecierum, nti dictum eff ; lux enim

hoc ordine per fe con(iftit bo-

5 FCï-

ne» . c[? forma ]hbg«:i»li: eram,

ngm & perfeatio fui totius

lieet

An Angeli defa&ó differant fpecic.

29

Jicet univerfi; partim etiam.,

.. Dices: Quamvis in univer(o

guis Cccli utpoté pars faperior

detur ordo per fe, ex quo potif-

unixer(i, licét non omnium fu-

fima illius perfectio defumitur,

prema, kleó ordinem per fe

tamen poteft dari ordo per ac-

Wnpertant. — Dixi confequen-

cidens; ergo etiam idem repe-

ter Angelos non di(lingui foló

rietur in füprema parte uni-

numero, quia aliàs illi Angeli

ver(i, ut ita participet magis de

foló numero differentes non..

ipfo univerfo ; confequenter,

ebílante, quod fpeCtarent ad

poterit. in illa aliqua multipli-

füpremam partem univerfi in-

catio fecundüm íolüm nume-

ter fe tantüm haberent ordi-

rum in Angelis inveniri. Refp.:

nem per accidens, cüm in om-

univerfum habere utrümque»

bibus individuis unius fpecies

ordinem Tituló univer(i,& ideó

non inveniatur alius ordo, nifi

conftare partibus fuperioribüs

fecundüm aecidens; pattim..

ac inferioribüs ; adeóque ea..,

etiam, quia (icut ordo, qui da-

quz conveniunt univerío per

tur inter fpecies, eft formalis,&

accidens ratione partium infe-

per (e, ita etiam ille ordo , qui

riorum , quia inferiores

& im-

reperítur inter ea,quz foló nu-

perfe&e: funt, non debent

L

*

mero multiplicantur, eft quafi

petere parti fuperiori, vel'Tha-

tnaterialis, &€ per accidens; par-

ximé, fi eó ipfÓ tollatur ab illa

*tim quia individua unius fpeciei

quo ad ea,.in quibus talis im-

conveniunt in natura , & diffe-

perfedtio per accidens advenit,

runt fecundàüm principia indi-

ratio partis fupremz, velut in»

viduantia nec non diverfa acci-

prefenti contingeret; fiquidem

dentia, quz per accidens fe ha-

hoc ipfo, quód Angeli aliqui

bent ad naturam fpeciei; quz' diftinguerentur foló numero,

autem fpecie differunt , habent

etíi in illis effet tantüm- ordo

ordinem per fe, & quó ad prin-

per accidens, tunc amitterenc

cipia Effentialia; ergo eó ipíó,

hoc, quod eft effe aut pertine-

quód Angelus debeat habere

te ad füpremam partem uni-

ordinem per fe, & non perac- ver(i, cui proprium eft, ut in»

cidens , in ille non debet repe-

illa non tantüm ordo per acci-

riri fola multiplicatio numeri-

dens, fed etiam ordo

per fe

ca, vel individualis

4

ykgi -:t"xam inveqiatur.

E!

fpecifica.

X

D ;

$. If.

io — Difputatio I.;Ar/tic.üluä.ïïg.j.;g. "

1

£ H

: Soiwunturüä]g&zanæ.

Bjic. 1. SS. Patres fapiüs

intelleBivitatis ; nec oporte-

afferunt , omnes Ángelos

bat , eos addere aliquid , quo id

vel faltem plurimos effe:

explicarent, quia cüm gradus

ejusdem naturz, & effentiz, ve-

particulares., quibüs Angeli in-

Jut Hornines: fed non poffenta

ter fe fpecie differont , fint rio-

hoc afferere, fi loguerentur de

bis tam occulti & ignoti, foffi-

natura generica, nifi cum ali-

ciebat -de illis. abfoluté: dixifíe

aliquid , ut intelligatur gradus.

quo addito,quo id explicáffent ;

ergo. ktainfpecieS. Athanal..

manifeítus, & magis notus, qua-

quaft. g. 44 Antioch. mna d) ea-

lis eft gradus genericus& com-

munis. Ad Textum S.Auguft.

dem eff. Ejfentia- Angelorum : Yta

S. Bafil. lib. 3. contra Eunom. dn-.

dico, illum non fui(fe locutum

de natura & effentia. Angelo-

geli omues ficut. appellationze umins s.

rum. fecundum. effe natuirale»

ita ejusdem natura (unt inter. f&5

lt

iam S. Auguít. i» Encbyr.

ipforum;, fed pro ut ordinantur:

£4p.2 9, ubi docer, à DEO ideó.

in beatitudinem 5 & quia.omnes:

Angeli unicó. modo inflexibili-

füiffe reparatum hominem, quia

tota . [pecies periérat, non veró re-

ter perunicam actionem vel im

eam tendunt,, vel ab ea rece-

paratos fuiffe Angelæ, quia non

eritrat tota illormm. ffecio ;; ergo

dunt, ideó omnes Angeli appel-

claré fentit S.Auguítinus, quód:

lantur ejusdem naturz , vel ef-

fentie, quamvis in effe naturali

fpecies. non füerit totaliter de-

ftructa in Angelis : Subf. fed fi- phyfico omnes (int diverfarum:

omnes Angeli. defactó. inter fe

fpecierum ;. neque obítat, quód:

S. Auguft. ibi diftinxerit natu-

diftinguerentur fpecie & non.

foló numero, aliquz fpecies in

ram humanam ab Angeliszlioc

Angelis periiffent totaliter, il-

enim. intelligendum: eft in tali

fenfü ,. quód: Homines dicantue

lorum fcilicet Angelorum, qui

cum.. Lucifero.. ceciderunt.;

ejusdem naturz inter fe, & di-

€rgo.

flinQe ab Angelis, quia incer (e.

T

SS.QPP'. eit. nomine fpe-

conveniunt in eodem modo:

xefp.

ciei aut nature,vel effentie non

tendendi ad' beatitudinem. per

4L^

intellexifle f(peciem infimam.,,

multos actus , & longo tempo-

ris decuríü, in quo diftinguun-

fed fubalternams vel (i mavis;.

tur à modo tendendi- in illam,

mqunicncia:m:. in gradu pura

-

. Ane

Àn Angeli defa&ó differant fpecie.

m

Angelis com

P^

uni, & .pmpcio,

in gradu imnraterialitatis fpe-

uti /4p. diximus,

cifice ad comprehenfionem...

Objic. Tl. Si omnes Aageli

Ratio eftifta: ut Angelus infe-

defa&ó diftinguerentur [pecie,

tior comprehendat füperiorem,

tunc nullus Angelus inferioz.;

debet adzquare cognitionem,

defació comprehenderet füpe-

qua Angelus fuperior fe ipfüm

riorem: fed hxc fequela eít re-

comprehendit: fed tion poteít

jicienda, quia omnes Angeli

adzquare illam cognitionem.,

defactó conveniunt in effe for-

nifi conveniat in gradu fpecifi-

m per fe fübüiftentis, & com-

co immaterialitatis cum Ange-

pleté immaterialis, in qua im-

lo füperiori, quia adzquatio &

materialitate fündatur cogno-

fpecifica perfectio cognitionis

fcitivitas; ergo.Seq.Maj.oftend,

confiftit in fpecifica perfectione

o ipfo,quód Angeli diftingue-

immaterialitatis; ergo. Videa-

reritut fpecie , (icut effentia An-

tur i5 Tratt. de Incarnat. difp. 1.

geli inferioris excederetur in.,

art, y, & in Tratlat.de DEO Une

immaterialitate ab effentia An-

dlifp. 3. art. 3. objett, 1.

geli faperioris, ita virtus intel-

Obje&t. III. Omnes Angeli

le&tiva, & fpecies intelligibilis

conveniunt in hoc, quód (int

in Angelo inferiori excederen-

puré intelleGivi, feu natürz in-

tur in immaterialitste ab effen-

telle&ualis complete : atqui

hec convenientia eft ratio ato-

tia Angeli füperioris: atqui (i

ab effentia Angeli fuperioris

ma, feu infima ; ergo omnes

virtus intelle&iva & fpecies in-

Aogeli erunt ejusdem fpeciei.

telligibilis Angeli inferioris ex-

Msj. pat. min. oftend. partim.,

cederentur, certé Angelus in-

quiaultrà hancrationem in An-

ferior non poffet comprehen-

gelis folummodoó reperitur, efle

dere füperiorem; ergo. Refp.

raagls, vel minüsintelle&ivum:

conc. Maj. neg. min. Quamvis

fed e(Ie magis vel minüs intel-

enim omnes Angeli conveniant

le&ivum, & quid quid hoc fe-

ingradu immateríalitatis gene-

quitur, tantüm dicit rationem

rice tamen non conveniunt ia

accidentis, (icut effe magis vel

gradu immaterialitatis fpecifi-

minüs album, aut magis vel mi-

c€x5 Hanc autem convenien-

nüs calidum, & quid quid ad

tiam neceílarió def(ideraret.;

hoc confequitur, albo vel cali-

47

compreheníio ; Confequenter

do tantüm (füperaddit aliquid

Angelus inferior nequit com-

accidentale; partim etiam, quia

prehendere fuperiorem ; quod

effe magls vel minüs intelle&i-

autem requiratur convenientia

vum, aut quavis ratio intelle-

ivi

12

- Difputatio 1. Articulus V. $. I»H-ï.-

Ratio: eft ,.

&ivi potens babere rationenn

démque formze.

differentiz e(fentialis, non funt

quia przdicte differeniiz non

extra inteliectualitatem gene-

fuperadveniuat Effentime jam..

ricé (pectatam, quia omniís ratio

completz , fedilam in ratione

formez effentialiter coraplent ;

intelle£tualitatis dicitur & eft

attu formaliter intelle&ualitas,

Hllaautem , quz differunt penés.

cüm. tamen rationes differen-

magis & minüs fecundàm gra-

tiales debeant ftare estra ratio-

dum. diverfarum formarum.,,

nem generis juxta illud com-

fpecie effentialiter diftinguun-

mune ex Logica: Differentias

tur, velut dum objectam dici-

efít extra conceptum generis;

tür magis clarum, quàm rub-

ergo vera eft min. quód pradi-

rum& viride, licét illa, quz di-

éta convenienuia (it ratio. ato-

ftinguuntur fecundüm magis &

ma, leu infima in omnibus An-

minüs penés diverfüum modum

gelis. . Confirmat. ficut Angeli

participationis ejusdem formg,.

conveniunt in intellectualitate,

tancüm accidentaliter differant,.

ita animz noílrz conveniunto

veluti videre ef& in gradibus

in rationalitate; ergo ficut in-

ejusdem albedinis, & coloris,.

uti re&é dicunt Adverf. .. Ad

tra latitudinem rationalitatis

non dantur differentiz fpecifi-

II. Prob.min. Re[p.neg. diffe-

€z; fed.ipfa rationalitas eft ulti-

rentias particulares Apngelorum

r3, ita neque intra latitudi-

nonítare a&u extra intellectua-

nem intellectualitatis invenien-

litatem. communem omnibus.

tur in Angelis differentiz fpeci-

Angelis ; Poffunt enim. in Ef-

fice. Confeg, patet, quia non

fentia completa intellectualita-

oteft adduci ratio-efficax, cur

tis duo. diftingui; Primum eft

infra intelledualitatem Ange-

id, quod. przcisé requiritur &

lorum forent admittendz dit-

fufficit ad habendam naturam

