S.D. fup. quaff. 2.2. art.4. in Corp.

produ&tio Creature intelle-

dicentem : of boritatem Divi-

&ualis completz , tamen non

nam, qua eff. fimis avebus jäpararta,

poteft inferri. exiftentia Crea-

».

principale bonum in ipfrs rebus exi-

turz habentis omnem perte-

Jfens eff perfeilio nniverfs, qua qui-

&ionem polhb:lcm inua fpe-

dem non ejfet , i nam omnes gradus

CKHH-

Ob-

-

.An Exiftentia Angelornm pbfiït demdnfï:rari! $

,&

-Objic. IT. Si ex perfe&tiong

tribatum . incorporeitatis, fed

hag

univeríi recté infertur exi(len-

actüs puri; ergo ratio incorpo«

urg

tia Creature tantüm intelle-

reitatis formaliter fpectata ad-

les

Gualis ,.& incorporez, etiam.,

huceft ejusdemrationisin DEO

n

fe&té inferetur exiftentia Crea-

& Angelis, sícque Angeli cum

turg univocé convenientis cum

DEO in gradu omnimode in-

DEO in aliquo gradu Entis: fed

corporeitatis univocé conve-

nient.

hzc fequela non admittitur ; er-

Refp. neg. fuppof. ant.

go. prob. feq. Maj. Omnimoda

quód ratio incorporei, Spiritüs,

incorporeitas eft ejusdem ratio-

& actüs puri pertineant ad di-

nis in DEO, & Creaturis, cüm

verfa attributa; Nam ficut fum-

i

con(iflat in indivifibili ; ergo

ma immacterialitas in DEO non

f

univocé in DEO, & Creaturis

habetur przcisé per Receffum

reperitur. Refp. neg. feq. Maj.

à materialitate Pby(ica, fed pet

te

ad prob. difting. antec. Omni-

Receffum ab omni materia, ita

"

moda incorporceitas in Angelis

etiam ratio incorporei, feun om-

ls

ex parte termini à quo rece-

nimoda incorporeitas, quz eft

je

dendo nempéà materia Phyfi-

eadem cum ifnaterialitate DET,

le

ca, & ab ordine ad illam , eft

non defümitur przcisé ex re-

3

ejusdem rationis trans. omni-

ceffu à potentialitate Phyfica,

je

moda incorporeitas interDEum

fed ex recefíu ab omni poren-

a

& Angelü eít ejusdem rationis,

tialitate, sícque cum

! puri;atc

Ü

neg. ant. DEO enim convenit

a&us coincidit.

j

ntia Crea-

omnimoda incorporeitas per.»

Objic. III. . Exifte

al

receffum à materia tam Phyfi-

turz puré intellectualis feu An-

ca, quàm Metaphyfica, (cilicet

gelice admitteretur ob (imilitu-

f

ab omni potentialitaté, quia.,

dinem univer(i accedentis ad

DEus eft a&us puriffimus; Hoc

DEUM: fedhzc ratio non pro-

autem nulli Creaturz cujus-

bat exi(tentiam Creaturg puré

cunque perfeCtionis convenire

intelle&ualis; ergo min.oftend.

E

poteft, cüm in quocunque gra-

nullum agens creatum aífimi-

du effendi reali Creatura coníái-

lat fibi effe&tum in natura fua

tuatur, femper fit Ens per par-

tanguam principio operandi,

fed tantüm in Idza exiftente in-

ticipationem, & coníequenter

potentiale. ,

traintelle£tum; ergo nec DEus

Urgebis: Omnimoda incor-

(ic operans, vel producens uni-

veríum affimilabit (ibi illud in

poreitas per receffum ab omni

potentialitate tam. Phyficá..,

ratione intelle&tualitatis pero

guäm Metaphyficá non eft at-

produ&ionem QCreaturz puré

A 3

iDtle

6

| Difputafio F A»rt'iculiuä I $.Hf..

intelfe&tualis, fed hec affimila-

latio üriivet[jï»c'urülDEO feperïn

ul

tio tantüm in Idza Divina repe-

tur. His accedit, quód inagen-

i

yietur.

Refp. conc. Maj. neg.

te creato ifta omnia, nempé in-

li

r

min. ad prob. conced. ant. neg.

telle&us , intelligere, actualis

confeq. difparitas affignatur ifta:

produdio, fpecies impreffa, &

Effe&us procedentes ab agente

exemplar vel Idea fint realiter

creato per intelle&um & vo-

diftincta; in agente veró in-

luntatem non funt naturales, &

creato realiter inter fe, (imul-

fed artificiales, ideó non debent

que cum natura identificantur,

imitari naturam , fed artem, &

& DEus aliunde intendit Crea-

Ideam fíui; econtra effectus

turis imprimere fui fimilitudi-

nem 5 quare ficut juxta illud:

procedentes ab 'agente increa-

to per intelledum, & volunta-

Faciamns bominem ad imaginem,e

tem funt naturales; quare de-

fimilitudinem noffram, DÉus com-

bent imitari naturam, agentis

municavit homini intelledum,

increati ; confequenter (icut..

& voluntatem unacum cete-

agens increatum producit effe-

ris potentiis, ita ob perfectio-

&um per folum intelletum, &

rem affimilationem füi, vel na-

volüntatem quz fünt principia

turz füg, que tantüm per intel-

uré immaterialia ; ita etiam..;

le&um , & voluntatem opera-

Creaturz Angelicze debent effe

tur, folàm intelledtum, & vo-

puré immateriales , in quá purá

luntatem Creaturis,nempéAne

p NTNT E UAALSRE RT N ERE OTK UE S CUCNE . L -- BEU pE 00 2

immasr;rialitate perfecta affimi-

gcliis,f,xpe»fe&ä-imprglïit.a

VO ARTIGULUS. H

!

conffent ex ali

d

hn Angeli

ud mdæää

p(fem Jpir

l'ilfzmxl';ï.? hu

$.

I

Rzmitt.

Demonftratà

lunari ; p!a&:tiïc enim. alïquïbuþ

Angelorum Exiftentià

Scholafticis conftituere aliam

oftendendum eft, quód

materiam in Angelis preter.;

Angeli nom fint com-

corpoream, unde Alenfis & D.

pofiti ex forma, & materia, five

Bonaventura i» 2. diff.3. quaf?. 1.

hzc fit ejusdem five diveríz ra-

eirca 1. Concl. ita fentiunt: Jdee

tionis cum noftra matfe:iä Íüb-

i

AMa pofitio vid:tyr 'vtria—ï effe ; f

eet

'* AnAngcïi coniicnt ex aliquà materiàá&c. — 7

cet/ägfad in Avgrlo fit. compofitio ex - beant per modum a& ualis , c po[]-

materia c forma, vempe ex diver-

Lilis, & ita materia, ae for

»

E

nha. 'Höc?

Præmi(äö fit£ *

f: vel duabns «nat,nri: , que | fé 1':'64-:-

*

d lb

/ CONCLUSIO.

| "Ngäcli non fünt compofici

Dices: Forma non unituz,

ex materia, & forma, Ita

materiz przcisé ob dependen-

cum S. DoG. bic Artie. 2.

tiam ab illain operando, fed ut

Theol. commun. prob. Concl.

totum compofitum operetur

rat. Forma nullam proríus ha-

modo fibi connaturali & una-

cum materia conílituat totum

bens-operationem dependen-

tem à materia, nequit materiz

compofitum per fe füb(iftens ;

uniri ad conftituendum quod-

ergo in Angelis admittenda eft

dam compoíitum : fed forma.,

materia, ut forma Angelica pof-

Angelica nullam prorfüs habet

fit operari modo fibi connatu-

Operationem dependentem à

rali, & conftituere unum com-

materia; ergo. Maj. pat. Nam

pofitum per fe fub(iftens, licét.,

forma À

n

anima rationalis ideó poteft

a in opeérando

uniri materiz , quia ipfius ope-

non depen

D g

a

materia. Ant.

rationes vegetative & fenfiti-

videre eft in anima rationali,

vz à materia dependent. Min.

quz in extremo die Judicii non

oftend. forma Angelica eft om.

precisé reunietur materiz ad

ninó incorporea, & completé

operandum minifterio phantaf-

fpiritualis uti demonf(tr. i» Zrr.

matum, fed ut totus homo mo-

preced. adeóque nullam habet

do fibi connaturali operetur, &

aliam operationem, nifi intel-

ut habeatur totum compofitum

le&ionem &. volitionem : fed

humanum per fe fuübfiftens. er-

tam intelle&ïof'quäm volitio

go. Sed contra eft : forma pror-

funt operationes proríus inde-

(üs independens à materia cam

pendentes à materia, uti pa-

in effe, quam operari non indi-

tet in anima rationali perfedté

get materia, ut fit connaturale

intelligente, ac volente ín fta-

principium fuarum op'eracio-

tu feparationis ; ergo forma..

num, neque utcon(lituatunum

Angelica . nullam habet ope-

compofitum per (e : fed forma

rationem de

Angelica eft prorsüs indepen-

p;ndentcm à ma-

t;yia.

densà materia tam in effe,quàm

Ope-

$

Difputatio I. ' Arti'culus*'lf. 9$. ii & IIL

pro me, eámque fic inverto:

O'perärï ; ergo. Maj. prob. For-

ma independens à materia tam

ideó anima rationalis indiget.;

reunione .cum corpore five

in effe, quam operari eft perfe-

&é & completé fübfiftens : fed

materia, ut fit connaturale prin-

cipium, quia in ftatu viz quó ad

forma perfe&té & completé fub-

fifiens eft principium connatu-

vegetationes, & fenfationes de-

rale faarum operationum, ne- .

pendebat à materia: (edforma

que poteft conftituere unácum.

Angelica in nullo ftatu,in nulla

operatione fuit unquàm depen-

matería unum compofitum per -

fe; ergo. min. grer. Syllogif. con-

" densà materia; ergo forma Àn-

ftat ex di&is, partim quia forma — gelicain nullo ftatu indiget,

vel

Angelica utpoté perfedté &

indigere poteft unione fui cum

^materías preterea anima ratio-

completé per fe fübfiftens petiit

crearii extra materiam; partim

nalis tanquam forma incom-

uia non haber alias operatio-

pléta unácum materia poteft

nes, nifi intelligere & velle,quz

conftituere unum compofitum

à nulla materia dependent: ad

per fe, quod ob füam perfe&tio-

inflant. de anima rationali in..

nem & ftatum completum ne.

flatu reunionis dico, eam non

quit przítare forma Angelica,

tantüm effe reuniendam cor-

confequenter illa forma nempé

pori, ut fit pri

ipium cónna-

anima rationalis pote£ & debet

uniri, vel reuniri cum materia,

turale, fed ut fuas operationes-

etiam materiales exercere pof-

non autem forma Angelica.

fir; anima enim gloriofa non..

- Confirm. & fpecialiter con-

audebit folfs operationibüs in-

tra materiam fpiritualem: An-

gelus urpoté forma completé

telle&ualibus , fed etiam fenfa- .

tionibüs in aliis inferioribus Po-

per fe fübfiflens eft perfe&tiori

modo immaterialis, & intelle-

tentiis, five peculiaribus dele-

&ationibus cuivis fenfui pro-

&ivus , quàm anima rationalis:

fed anima rationalis, fi fecun-

portionatis juxta exigentiam.,

flatüs perfecte ac . complete

dum fe fümpta, effet immixta

cuidam materiz etiam fpiritua-

Beatitudinis ; econtra forma

Angelica omnes. operationes

li, impediretur ab amplitudine

materiales effentialiter exclu-

füg intellectionis, nec poffet

dit, & ut' completé fübfiftens -

recipere fpecies in fua univer-

falitate, & reprzfentarione na-

nequit conftituere unum com-

pofitum per fe ; confequenter

turz in commuüni ; Materia.,

enim quzcunque, fit habet ra-

nunquam poteft uniri materiz.

Deín hanc inftantiam affumo

tionem potenuiz; Potentia au-

tem

Án Ahgï.eti conftent ex aliquà materià 8wcc.x 9

tem ex füo conceptu coar&tat,

magis eft finita & limitata in..

& limitat ; econtra actus am-

omnibus füis operationibus, &

pliat, & extendit; ergo fi Ange-

fpecialiter in intelle&ionibus ,

lus con'taret ex materia etiam

uti oftend. in 7ra&t. de DEQ Uzo

fpirituali, impediretur ab am-

di[p.5. artic. 2. ergo verum eft,

plitudine füz intelle&ionis:

quód materia, quzcunque fit,

Caufal.min. oftend. Conceptus

babens rationem potentiz co-

proprius materiz, five potentiz

arctet, & limitet, econtra for-

ut oppofite actui, five formz,

ma habens rationem a&üs am-

hoc habet, quod coaré&tet, & li-

pliet, & extendar,

Pretereà

mitet; econtra forma ampliet

materia fpiritualis deberet ex-

& extendat; ideó enim DEUS,

cedere omne corporeum ; aliàs

quia eft a&us purilfimus, exclu-

fpirituale non foret füperioris

dit omnem limitationem in-

ordinis ad effe corporeum: fed

clufá immenfía amplitudine ad

illa materia fpiritualis non poffet

intelligendum, & volendum;

excedere omne corporeü, quia

Creatura autem quo materia-

formz corporez babent ratio-

lior eft, & potentialior, utpoté

nemactüs; omnis autem aétus

magis recedens à fummalmma-

quà talis excedit potentiam; (i

terialigate, & a&ualitate , eó

res penitiüs infpiciacu;f; ergo.

5- III.

4

"Sobountur Objectiones,

f X Bjic. l. exS.Auguft. /ib. 12.

Refp. cüm S. Dod. de-Spir:;tual.

Co»feffionis dicente : DEss

Creat. artit, 1. ad 4. S. Auguft.

fecit materiam. communem

non voluiffe, quód eadem (it

vifibilium, £ invifibilium: Íed in-

materia prima- vifibilium & in-

vilibilia (unt fubftantiz fpiritua-

vifibilium, fed quód in principio

les; ergo iftz habent mareriam;

tam vifibilia, quàm invifibilia.,

ROon corpoream, coníequenter

habuerint quamdam informita-

fpiritualem. — Item a&* e po-

tem, quz fe tenet per modum

tentia debent effc in ecdem genere ;

proprietatis ex parte materiz ;

ä

ergo ficut datur forma fpiritua-

velut enim materia rerum cor-

lis, ita etiam admittenda erito

porearum dicitur informis, quia

materia fpiritualis, tanquam po-

caret omhni forma & fpecie, ita

tentia formg fpirituali in eo-

etiam fübftantia fpiritualis, qua-

dem genere proportionata...

tenus priàs producta in eífz na-

turse

:0 — Difputatio . A*rt,iEcu-iits:I*I.' $. IT

turz, quàm ad DEUM conver- . Urgent Adverf, Ex eo,-q'uöä

fa, pro illo priori, concipitur

AngclusMetaphyfice diftingua-

babere informitatem aliquam,

tur à DEO, neceffarió in Ange-

& quamdam proportionem.,

lo admittenda e(t. compofitio

Analogicam cum--matería pri-

Metaphy(ica realis ex Effentia

ma corporea.. . Ad alter. dico:

& fubi(tentia; ergo etiam,quia

illud commune: £s cf poten-

Phyficé diftiaguitur à DEO,

tia debent. effe in eodem genere : eife

neceffarió erit admittenda com-

intelligendum de genere remo:

pofitio Phyfica realis ex mate-

to füb(tantie, & de attu in ma-

tia & forma. . Refp. ad diítin-

teria receptibili, qualis eft for-

G&ionem Phyficam Angeli à

tna ex füa natura incompleta,

DEO fufficere, quód natura feu

ton veró de a&tu completo, vel

Effentia Angeli fe habeat per

de forma füb(tantiali Angelica

modum partis Phyfice unácum

completé per fe fübfiftente.

fubfüftentia, quz dicitur párs

Objic. II. Intra lineam füb-

Metaphyfíica , componentis to-

ftantiz admittenda e(t aliqua.;

tum compo(itum Angelicum;

compofitio realis: fed non alia,

econtra in Divinis natura íeu

nifji ex forma, & materia fpiri-

Effentia Divina fe per modum

tuali in linea fübftantiz fpiritua-

partis Phyficé componentis ha-

lis; ergo Maj. patet: quia ex-

bere nequit: fed in contrarium

clufa hàc compofitione. fub-

infurgunt Adverf, dicendo: Ef-

fe partem compofitionis nom,

*b

ftantia fpiricualis Angeli foret

a&tus purus fubftantialis, veluti

diftinguit Angelum füfficienter

DEUS. Min.ex eo conftare vi-

à DEO ; ergo ut Angelus apté

detur, quia intra lineam fub-

diftinguatur à DEO .debet in-

flantiz non datur alia pars com-

cludere compofitionem Phyfi-

ponens Phyficé .prater mate-

cam ex materia & forma. Ant.

riam, & formam; ergo.

oftend. . Etiam Natura Divina

venit ia compofitionem cum.

- Kefp. Inlinea fübftantiz pra-

ter compofitionem Phyficam.,

natura humana in Chrifto, quia

ex materia, & forma reperiri

Períonam Chritti veré compo-

(itam e(fe ex natura humana &€

aliam, fcilicet Metaphy(icam ex

Eífentia & Exiflenria feu fuübfi-

Divina, in quibus fub(iftat Per-

ftentia, per quam Angelus fuffi-

(ons verbi, demonfítr. i» 7rat.

cienter, diflinguitur à DEO ef-

de [ncarn. difp. 3. art. 3. ergo Na-

fentialiter- excludente omnem

turam Angelicam eífe : parrem

potentialitatem , & omnpem.;

compofitionis non diftinguit2

compolitionem.

DEO.

Angelum lfufïïgicntcr' à

Relp.

An Angcli conftent ex aliquá matei*iä BG d

Refp. neg. ant. ad prob. difling.

Naturiæ Diving in ratione a&üä

ant. XNatura Divina venit in

puri effentialiter repugnat.

compofitionem cum natura hu-

Obiic III. In Angelis repe-

»

mana per modum partis, vel ex-

ritur compofitio ex genere, &

tremi incompleti ex (e ordinati

differentia, quia Angeli dire&dó

ád componendum, neg. per»

ponuntur in przdicamento fuüb-

modum puri extremi, perfectif-

ftantiz,& componuntur ex füb-

fimi, & completi ,. conc. antec,

ftantia fpirituali velut ex gene:

tale autem extremum comple-

re, nec non intelleGivo tan-

tur excludens omncem poten-

quamex differentia: fedgenus

tialitatem nequit efíe Naturas

& differentia defumuntur à ma-

Angelica: Urgent Adverf. Na-

teria & forma; teft.Philofoph.

tura Angelica eít fubftantia.,

8. Mtetaph. text. 6. ergo in An-

completé fpiritualis 5 ergo ne-

gelis admittenda eft compofi-

quit dicere ordinem per [e ad

tio ex materia & forma faltem

componendum in ratione par-

fpirituali.

Refp. I. conc. Mai.

tis; confequenter adhuc non,

difting. min. fed genus & diffe-

fuüfficienter diftinguitur à Natu-

rentia defumuntur à materia &

ra Divina.

Refp. difting. con-

forma in ,rebus materialibus,

feq. ergo nequit dicere ordi.

conc. in rebus immaterialibus,

nem períe ad componendum

neque min. in his enim de(u-

€x ratione partis cum alia com-

muntur ab illhrum partibus

parate Phyfica, conc. cum alia

componentibus per modum.,

comparate Meraphyf(ica, vel in

potentig & actüs: Relp. II.

ratione potentiz complebilis

Etiam in rebus materialibus ge-

per exiftlentiam . aut fub(üiften-

nus non tanrüm defumi à ma-

"

tiam neg. confeq. & conleq.

teria prima, fed potius à tota

Quamvis ebim Natura Angeli-

entitate rei. diver(imodé con-

ca ut fpiritualis nequeat ingre-

cepta per modum potentiz, &

di compofitionem per modum

actüs, per modum perfectibilis,

partis componentis, ficut ani-

& perfedivi, per modum con-

ma rationalis, tamen quia po-

trahibilis, & «contraclivis fic

tentialis eft, & nonactus purus,

animal in homine à fola mate-

poteft per f& ordinari ad com- | ria prima defumi nequit, à qua

pefitionem, & compleri per;

non habet efIe vivens, e(fe fen-

a&um fub(ftentie vel exiíten-

tiens, efle locomotivum ; Ex

tiz realiter in fe receptum, &

his patet, quód Philofophus vel

tantüm fuerit locutus de rebus

*afc realiter di&in&üm r qgod

B2

pur-

J

;

65 ;Dïifpmtia L iib GA A -

puré materialibus, vel quód ge-

nem ex fubjedo, & äc:cïdentï,.

nus ín eo intenderit afTimilare

quia in illis datur potentialitas

materig,& differentiam formz,

quesam paífiva ad recipiendas

in quantüm materia explicato

fpecies fibi infufas, ad recipien-

rationem potentiz, & differen-

dos varios a&tus à fe elicitos, &

tia rationem forma.

à (ubftantia Angelica proprié

Urgeb. Angelus non eft füb-

realiter diftin&tos; ex quibus

ftantia fimpliciffima, qualis eft

omnibus patet, Angelum effc

folus DEUS, ergo fübftantia.,

füb&antiam compofitam, nog

tamen ex materia & forma five

proprié compofita : Subf. fed

non invenitur compofitio pro-

hzc dicat

*

ritualis.

ür corporea, —tiv? fpif

nrie talis, nifi ex materia prima,

& torma faltem fpirituali; ergo.

Objic. IV. Si Angeli non.

conítarent. ex aliqua materia

Refp. neg. fubfumpt. & dico,

quód Angelus in genere Phyfi-

fpirituali, diverfz rationis à no-

co fit fübftantia fimplex exclu-

ftra raateria fubluriari;foret hac

dens compofitionem Phyfcam

ratio,quia materia coarGtat per-

ex materia prima, & forma, ad-

fe&am intelle&iviratem Ange-

mittens tamen alias compofi-

lorum: atqui matería fpirituas

tiones proprié tales, quales I.

lis non coarctat perfe&tam in-

funt compof(itio ex genere, &

telle&ivitatem Angelorum, fed

differentia : IL ex natura feu

tantüm materia corporea ; er-

e(fentia, & exi(tentia five (übfi-

go mín. probar. non obftante,

flentia, que eft compofitio rea-

quód juxca nos E(fentia, five na»

lis Metaphyfica proprié. talis,

tura Angelica habeat fe pera

quia fub(iftentia Angeli realiter

modum potentiz five materiz

diftinguitur ab illius effentia, &

in ordine ad formam Angeli-

in hàc realiter recipitur , fimul-

cam in fe recipiendam , tamena

.que eam ad rationem Perfonz

non coar(at perfectam intel-

fubfiftentis contrahit ; Natura

le&ivitatenr Angelorum; ergo

enim Angelica eft affüumptibilis

etiam, licét materia fpiritualis

à Perfona Divina, velut-oftend.

habeat fe per modum patentiz,

ad formam Angelicam, tamea

in Tra&. de Incarnat. ergo etiam

feparabilis à propria fubfiftentia

non coarGtabit illius perfedtam

intelle&ivitatem.

creata, quia natura creata ter-

minsta propriá fub(iftentià etia

Refp. conc. Maj. neg. mín. ad

prob. conc. antec. neg. confeq.

Divinitus nequit cerminari ullà

faüb(i(tencia Diviná.

HiI. Vide-

difparitas confiftit in hoc: Ef-

n fe

re eít in Angelis compofitio-

fentia feu nacura—Aagelica i

c "

&v

An Angeli conftent cx-xaliqu'äfmä/tcriä Éc. d |

l

ef! a&us Phy(icus involvens

in perfedione a&üs fundatur;

$

multam perfe&tionem, & tan-

Ideó enim DEUS habet ampli-

tüm diciícur materia five poten-

tudinem perfectiffimam , & in-

Oa Metaphyfica in. ordine ad

finitá (üz intelleGivitatis, quia

formam Angelicam in fe reci-

eft a&us perfe&tiffimus,& purif-

piendam; quare non coarctat

fimus . effentialiter excludens

perfectam & completam intel.

omnem materiam ; ergo àcone

:ä

leGivitatem Angeli; econtra»

trarío Angelus non poffet ha-

bere atmplitudinem perfectam,

materia fpiritualis, quxcunque

fic, haberet fe per modum purz

& completam íusz intellectivi-

Potentiz Phyfice importantis

tatis, quia conftaret ex materia

imperfeCtionem ; undeformam

fpirituali, quz fe haberet per

Angelicam in fe receptam coar-

modum purz Potentiz nullam

&aret in amplitudine & exten-

in fe involvens rationem auta

(ione fuz intelle&tivitatis, quia

perfedtionem adtás, qug poten-

þæc amplitu;dp utpoté perfedia

tiam intgll-e&ivitatis ampliaret.

ARTICULUS Ill -

hn Zingeli

ex natura fua ftnt im'ar-

ruyti&zf(æ Lt

$. k*

! Rämïtt. I. Ihcorruptibi;

l-gni täm*eh Pofentiam tarh ch?»

le duplici modó fpe&an-

tam quàm increatam dividi po-

P

. . dum venit; Primó, pro

teít ; fecundo modó fumituza

:

ut tantüm excludit pro-

incorruptibile pro indeftructi-

priam Phyficam, corruptionem

bili tam per annihilationem.,,

con(iftentem in eo, quód ma-

üàm corruptionem 5 hoc in

nente fubjedto deficiat compo-

fenfu Angeli funt Metaphyficé

ficum, & generetur , vel poffito

corruptibiles, feu deftructibiles,

generari aliud ; Hoc in fenfü

quia DEUS potelt iplos abíoluté

manifettum eft, Angelos efle

deftruere, & annihilare, quod

prorsüs incorruptibiles , quia

communiter cum Suarez /5. r.

Ange!us ex fua Natura eft en-

cap. 9. & Valquez 1. part. di-

titas indivifibilis , ideóque li-

41.:82. defendunt Thomi(tz;

cét annihilari poffit, per nul-

Preterea Angelos in aliquo

B 3

!k:nf

14 'Dïfputatio I. Aïtï&"ïusm* $ ï&ïï

fénfu. incörm'p-tïbiïcs; feu.im-

producunt, neque confervant

mortales effe, declaravit Con-

Angelos; neque poffunt introe

«ilium Lateran. 4. f&b 7'ulio 4n»

ducere quamdam qualitatem.,

»o V£ 11. abfoluto Ánno r418.

contrariam corrumpentem An-

fub . Leone. X. Sef. 8. ubi Leo

gelos ; Confequenter. Angeli

Pontifex in eos, qui de natura

comparati :ad caufas fecundas

animz rationalis loquentes di-

funt incorruptibiles ; Hzc in-

cunt, effe mortalem, his verbís

corruptibilitas in duplici fenfü

invehitur: Hic eff unus ex perni-

poreft fpe&tari ; L. vel Angelus

ideó dicitur incorruptibilis feu

eiofts evroribus & fidelibus. femper

i ii — EE at

explofus, & fübdit, /oe facro appra-

indeftruGibilis à DEO natura-

bante Concilio damnamnus , & vepre-

liter, ut non poffit deftrui à

bamus omnes affevzntes, animam effé

DEO . ad exigentiam naturge

mortalem ;; Utique ex natura.;

Il. vel Angelus ita naturaliter

fua ; hunc enim fenfüm decla-

eft indeftructibilis,ut petat corie

rant przcedentia & fubfequen-

fervari, ei

€ debeatur fua;

n

!

-.u

tia, quia additur : Cwm illa non

,

eterna CO

ervatio, quaz finé

folim ver& per fé, c effien

------

141

P

k

violentia; au£ citra miraculum

ei denegati non poffet, veluto

bumari corporis forma exiffat , vt-

rum ci immortalis; evgoaà fortio-

foret miraculum, fi igni debité

ri idem fentiendum eft de Àn-

applicato & approximato fuübje-

gelis, quia fuperioritate & no-

&o combuftibili denegaretur.,

bilitate tanquam formz per fe

concurfüs ad comburendum;

completé fub(ftentes animas

in hác pofíteriori acceptione

tationales longé tranícendunt.

Vafquez 1.part. difp.182. Mar-

Premitt. IL, Angelt fünt in-

tinon 4ifst. 36. fetl. 6. fentiunt,

corruptibiles comparati ad cau-

Angelos non eífe. ex natura füa

incorruptibiles, feu indeftru&i-

fas fecundas , vel ad earum exi-

gentiam; Angeli enim effento

biles, fed tantüm per gratiamg

corrüptibiles per caufas fecun-

econtra Angelos ex natura füua

das, vel quatenüs hz poffunt...

effe immortales, indeftructibi-

ceffare ab illorum confervatio-

les & incorruptibiles docent..,

ne, vel quatenüs poffent pro-

cum S. Doct. bic artic; $. "Tho-

ducere contrarium in fübje&to

mifte communiüs, quos í&-

Angelico ; Caufie autem fecun-

quuntur ex Recentior. Arriaga,

dz non poffunt ceffare ab illo-

Elp

atza quaf. 3

s;is*üa(

prs chfg:vatipnc » quia non

$. H.

An Ang-f;li bx;n;amrarii;a— fint inkorfugtïbiles? E

t

-

.

. : . |

$. l.

-

-

—€ONC LUS10.

A ,"Ngeïvi"ex fxxxa.k natura funt

cod*&r&atïonï non deeft fua.,

immortales , indeftruc&ti-

cauía naturalis, vel zujus con-

L]

^. "biles& incorruptibiles,ita

fervationis finis non ceffat ; er-

ut DEUS non poffit deftruere

go. mip. prec. Syllogi(. patet,

aut corrumpere Anpgelos, nifi

nam ideó forma materialis exi-

elsdem inferendo violentiam,

git (ui corruptionem , ideó defi-

& operando miraculose : Ita.,

cit illi caufa naturalis femper

Concil. Lateran. is Premir. cit.

confervans; & ideó ceflat £inis

& SS. PP. dicentes: animas ra-

eandem coníervandi,, quia ma-

tionales, & Aungelos effe inde-

teria prima eft fübje&tum gene-

ftrudtibiles. Probat. Concluf:

rationis,& corruptionis ; ergó

rat. DEUS nullam Creaturam

cüm in Angelis non inveniatue

poteft deftruere, aut corrum-

tale fubje&um, ideó forma An-

pere naturaliter, nifi quia Crea«

gelica non petit ab intrinfeco

tura exigit fui deftructionem,

fui corruptionem , neque deeft

vel quia confervarioni Creata-

illi caufa coníervans, neque cef-

r& deficit (ua cauía naturalis,

fat finis eandem femper coníer-

vel quia ceffat finis, eam.con-

vandi..

X

Confirm. C

fervandi : fed Angeli non exi-

bn:c"i, ex rat. '-q*uä

guntíui deftructionem, uti con.

SS. PP. oftenderunt contra..

trarium patet in formis mare-

Gentiles immortalitatem ani-

tialibus s neque confervationi

mz. Quod ex natura íua pe-

Creature Angelicz deeft (ua..

tit operationes connexas natu-

cauía naturalis, neque ceffac

raliter cum íua perpetuitate, e(t

finis eam coníervandi 5 ergó.

naturaliter perpetuum, natura-

Maj. probat. Philofophi lumine

liter incorrupibile: fed Ange-

naturali cognoverunt incorru-

lus ex natura. fua petít opera-

ptibilitatem materiz primg , &

tiones naturaliter cofíexas cum

S5. Lumine naturze evicerunt

fui perpetuitates érgo. minor.

immortalitatem animz contra

probat. Angelus titulo agentis

Gentiles:. fed eandem non po-

liberi petit libertatem. conne-

tuiffent evincere lumine natu-

xam cum bonà vel maláà ope-

r£ , nifi naturaliter incorrupti-

ratione ; íed i(te operationes

bile foret id ,. quod non exigic

funt connexa cum perpetuitate

füi de(tractionem , . vel ;ujus

Angeli , quiaip(is graviter ma-

P

IS

A

16 . | *Difputätgc I Aftituïus II $. H&m

lis debetur eternitas pcenz, &

-Refp. Hemïnerh com-inere* ia

[

t

infigniter bonis vterna felici-

fe materiam primam tanquam

t25; ergo: Neque juvaret hzc

fübje&tüm generationis, & cor-

j

retorfio, qua diceres : Omnis

ruptionis ; unde homo eft na-

homo tituló agentis liberi petit

turaliter corruptibilis; econtra

libertatem connexam cum bo-

Angelus in fe nec continet ma-

pà, vel malá operatione: fed

teriam primam. cujuscunque»

fpeciei, nec dicit ordinem ad

ill

iftzee operationes funt connexae

cum perpetuitate hominis, quia

illam, quare propter operatio-

nes naturaliter connexas cum

ipüs graviter malis debetuz

etrernitas poeng « in(igniter

füa perpetuitate naturaliteza

bonis felicitas vitz zeternz ; er-

corruptibilis dici nequit. Con-

ego etiam horno erit nacurali-teg

,

fequenter DEus operaretur mi-

iacarr-upg?bi;,i-ä, |

raculosé, Angelum dcürucncþ.

$.

Hf

E

*

| 'S?'hf"xl?nhzr Oljettio w a

: Eïfc*. T. Si Angelus ex füa

Bernardüs &-üu'aliï; ergo, ! RQf?

| . natura peteret incorru-

Synod. & SS. PP. cir. immorta-

ptibilitatem , tunc norn.

litatem , & incorruptibilitatem,

diceretur immortalis & ster-

quà gaudent Angeli, appellare

nus per gratiam: fed Angelus

gratiam, non przcise in fe, fed

dicitar immortalis, & eternus

przfuppofitive, quia fupponitur

per gratiam; ergo: Maj. vide-

gratia creationis, qua DEUS

tur clara, min. probat. fexta Sy-

produxit Angelos ex nihilo füi

nodus Epifcop.Sophron. 4££.13.

& lubjecti; Hàc gratià prafup-

dicit : rgeli immorraler perfeve-

pofitá Angeli fuére determinati

v4nt,uon nataram revera incorrs-

ad durationem perpetuam, ita

pram, propricve immortalem baben-

utinillis nulla inveoiatur indif-

—

6 Effentiam , fed gratiam & DEO

ferentia ad durandum, vel non

durandum. -

fortiti funt, qua immortalitatem

djargitur, incorrsptionem eis pro-

Urgeb. Si confervatio pcr*-

videt ; Item Damafícenus A. 2.

petua Angelorum foret tantüm

fíd. orthod. cap.3. afferit: Zngelmo

gratia in radice,feu prafuppofi-

efl. fabfl antia , per gratiam, non per

tivé talis, tunc SS.PP. eam noa

naturam immortalitatem confecuta,

vocsrent gratiam fimplicitezo

lta etiam loquuntur S. Cyrillus,

talem ; fed vgcam eam gra

;iam

22

fizn-

An Angeli ex fiatura fua fint incorrüptibiles? 37

&mptïmter talem; gigp perþie; ;

&io; Subf. fed (i Angelus natu-

tua copfervatio Angelorum..,

raliter & ab intrinfeco foret in-

non tantüm eft gratia inradice,

corruptibilis, tunc naturaliter

íed formaliter in fe, ac proprie

& ab intrinfeco peteret füi con-

talis;s; Refp. neg. min. in fenfu

fervationem 5 ergó.

Confir-

mat.l, Quia omnis Creaturá

Adverf. hec enim gratia non eft

diftin&a à dono; vel gratia crea-

eít produ&ta ex nihilo, ideb ne-

tionis ; & quamVis (it debita na-

quit abfoluté dici moraliter in-

turz poft füi produ&tionem..,

defcGibilis ab intrinfeco; ergo

quia tamen hzc eít gratuita,

etiam quia Angelus fuit produ-

ideó dicitur fimpliciter, & (ine

&us ex nihilo , ideo nequit dici

addito gratia, non tamen om-

Phyficé quó ad füam duratio-

nibüs modis, five tam ex parte

nem ab intrínfeco indefeGibi-

radicis, quàm ex parte termini

li. Confitm.1I. quia Angelus

produdi; (icut vita eterna ap-

eít finitz, & limitatz perfectio-

pellatur gratia ad. Rom. cap. 6.

nis, ideÓ nequit ab intrinfece

nontamen omnibüs modis,cóm

exigere ubicationem infinitam ;

operibus noftris meritoriis cor-

ergo ex eadem ratione nequit

refpondeat ut Proemium, & co-

petere ab intrinfeco - duratio-

rona juxta illud Apoft. Repo/ta

nem infinitam. . Confirm. l1.

eff mihi Corona fuflitis , (ed quia

quod eft (uíceptivum coatrario-

prima vocatio ad vitam zrer-

rum , eft corruptibile: fed An-

1'—

nam gratuita fuit. . Vel poffet

gelus, vel faltem anima ratioz

etiam ad Synod. & cir. SS. PP.

nalis ( ex cujus immortalitate

dici, illosnon loqui de perfeve.

offend. in Confirm., Conti. Immot-

rantia Angelorum Phyfica, fed

talitatem: Angelorum ) eít (u-

morali, feu períeverantia in bo-

Íceptiva contrariorum , hempe

mo, quz obtinetur per gratiam

contrariarum opinionum, fi-

maturz fuperadditam 5 nam in

mülque mutabilis ex Sciente in

hoc feníu juxta illud- 2.a4 7-

ignorantem & oblivifcentem ;

motb. cap. 6. Solus DEUS per.;

ergo. Refp.ad 1. modó indire:

paturam immortalis ap

&e: Vifio beatifica tanquam.,

tur.

3

res creata noh potelt ab intria-

Objic. II. Nu

ll*a- res *crgatag

feco petete-primam fuüi produ-

poteft naturaliter ; & ab intrin-

é&ionem; ergo neque íui con-

feco petere primam fui produ-

fervationem, quz tamen confe-

Gionem; ergo neque confer-

quentia à Thomift, i 7rot; dg

vationem , cüm confervatio (it

Beatitud, negatur: Item nullom

corpus potcít naturaliter & ab

cdq&inuaca ejusdem rei produ-

V

- in-

1X Ax-tDifput-ati-o L ArtlculusIH $. IIf.

intcrinfeco petere motum à ter-

cabiles, uti füpp. ex T vaHlat, de

mino à quo ad terminum ad

Beatitud. ergó etiam licét An-

quem ; & tamen ex füppofito,

geli fint producti ex nihilo , ca-

men erunt Phyf(icé ab intrinfe-

quod currar, neceffarió & effen-

daliter hunc motum importat ;

co indefectibiles. : Refp. II. di-

ergo etiam licét Angelus tan-

redé abíolutam moralem inde-

fe&tibilitatem intrinfecam con-

quam res creata non poffit na-

turaliter, & ab intrinfeco petere

venire foli DEO, utpoté enti

primam fui productionemi, ta-

etiam in hoc perfediffimo,

men ex füppofito , quod fuerit

quód fibi ip(i (it fua Regula pri-

creatus in ratione formz per f&

ma, adeóque à fe ipfo tanquam

completé füfiftententis, nullum

Regula realiter moraliter defi-

in fe includentis principium in-

cere, aut recedere nequeatj

trinfecum corruptionis , poteft

econtra Phyf(ica intrinleca in-

ab intrinfeco petere fui confer-

defectibilitas quà ad duratio-

vationem.

Refp. II. directé

riem poteft & debet ex pradi-

€onced. ant. neg. confeq. Res

&is ratio nibus convenire An-

enim Phyficé non exiftens ne-

gelo, neque arguit in Angelo

infinitam perfe&ionem, utpoté

quit aliquid ab intrinfeco pete-

re, vel exigere exigentia Phyfi-

creato ex nihilo, & compofito

cà, poteft tamen przdidtó mo-

ex effentia, & fübfiftentia tan»

do aliquid exigere, fi femel eft

quam potentia & actu Meta-

n

produ&ta, & extra caufas pofita;

phyfico. Ad Confirm. II. dico,

Angelum ideó non poffe ab in-

