Gf2286a
author: Oetinger, Friedrich Christoph

—À

R

Ov o l n

u

ALAA

ä(xk)

u£ Migo

M

A&m dedauo^.

wu /M/S

|enie-

M

ul

M&mk&

4153

-

W

*

-

Wi

——

Gi

o

n

-

—— ——

M0

z

|

M

:

I

4

3

N

z

VAE TPH NU VENS

u

ii

Gsl du ao

168 ais

Md

as

vRLAIA

G.Tv...n,v.

I:]

.M

vorhanden

rchivfilm

[

um

i sue

——

—

i

i

m

TCCUW

—— MORT UT N a n RRR

Sylloge

Theologiz,

Ex Idea

V T-I k

deductz ,

In Sex Locos redactz ,

L

1. de Deo. 2. de homine. 3

de peccato. 4.de gratia. s.dc Ec-

clefia, 6, de novisfimis.

at

Quolibet Loco, per Quaftiones

*. L. fecundum Senfüm communern ,

2. fecundum Myfteria Scripturz, ,2£*2

$. fecandum Formulas T heticas ADE

U

Y

cum fale & pace ; pertFa&ato.

] . T

Auttore

od

M. Frid. Chriftophi, Octinger

: $

Superintendente in Weinsberg, Urbe Wüi-

tembergica ;

prope Heilbronnam.

"

MSEosoDet i totenoteteteo itatsqutetetototetatetegut

Heilbronnz ,

Typis Joh. Friderici Majerí, s "

BENEVOLE LECTOR'!

Cripfi anno fuperiore Libros tres : quorum

primus inquifitio infenfum cominunem & ra-

tionem Latine exaratus, jamque divulgatus eft:

Alter eftexplicatio ProverbiorumSalomonis,ea

brevitate & fenfus fcriptoris fan&i concentratione

tradita, qua jam in Lucem edidiJobum & Píalmos.

Przmifi Proverbiis tabellas, eri incifas, quztriplicem

methodum moralía docendi indicant & explanant,

quarum prima eft Methodus naturz, fecunda Salo-

monis, tertia JEfu Chrifti, Liber nondum typis ex-

tans, fed proxime edendus, Opus perutile iis qui in

formandis moribus puerorum & juvenum operam

cüm fru&u ponere allaborant pro temporis noftri

guftibus diverfis, Tertius Liber eft Theologia exidea

Vitz deducta, inqua idez Ícripturariz fex locorum

fe refolvunt in ideam primariam Vitz, per quam fpi-

rituales notiones Breithaupt, in Thefibus credendo-

rum & agendorum redintegrantur, Vita zL potenti- *

arum colligatio, atomis molis divinitus iíherfa, fic ut

continua naturz rotà,Jac.5, 6. pasfivum elevetur per

activü. Hac Lege DeusSpiraculum vitarum, h. e, Vi«

tz duplicis halitum, inferioris & fuperioris, Pfychicz

& altioris, ((ive fpiritualem (ivefupranaturalem dixe-

ris) Adamo infpiravit, & ex his & fimilibus ideis

Theologiam adornareaggreffus fum, Ttes illi Libri [7

unum habent fcopum, Vitam, Libellus hic eft tan-

tum breve Compendium tra&atus integri, ad para-

graphos illius fe referens : Quodfi Lectoribus bzc

faptent, opus integrum luci publicz committam,

Qui credit inJEfumChriftum, habet vitam eternam.

Intereft igitur noftra, noffe quid fit vita, Multum

huc facit Capitis primi Ezechielis meditatio in fine

annexa,

Vale & fave

AuG&ori Bibliophilo.

XS [3] S«

NENNNNXNMONPNNNNI

EE R 6 E at k O d dR R d d EE

De Theologia & facra Scriptura.

Ex S. r. & 2.

à

Uomodo 'l'heologia vera debet effe

Q

conftituta 2

B& Tta, ut Gloria Déi per illam me in fide adeo

ercellt, ut omnia mihi vilefcant refpedu. 3fys

Novi Teflamenti, 2.Cor, 4. £.

$. 3. Quid ergo eft 'T'heologia ?

g. Eft vmovézucic fcu expreffa forma Doctrinz

r:'

fecundum pietatem, quá per falubria verba JEfu

Chri(ti, gloria & vitá homini fub ordine pceniten-

tiz & fidei offertur.

&. 4. Noune igitur '"Theologia talis inte«

gram focietatem aliquam 24 officia cam-

mo-vere debet ?

&. Ominiüno ; Hinc dicitur religio, a reuligando

feu commovendo integrüm coetum.

$.5. Sed hzc religio non debet effe fida

ex cerebro humano ?

&. Minimej fed ex morma Sceripture refultare. 2.

4

Tim. 3, 16.17.

$. 6. Unde Scriprura «viu normatiuam

habet ?

A2

Refpon.

4

de "Theólogia & S. Scriptura,

Re. Ex variis sodis revelandi, qui tamen omnes in

una Orozveusdo conveniunt, Num. 12, 6, 8.

$.7. Igitur fublimes de S. Scriptura cence-

. ptus habere oportet ?

E&. Omnino ; Hinc opus eft diftin&e arzributa

ejus ponderare.

- Queznam?

3», Aucloritattt? canonicam , & Perfedtionem.

An per hec 4uo attributa fe diffinguit S.

Scriptura ab omnibus libris humanis?

3:, Omnino, Nullus enim Liber , vel nulla ora-

tio, quantumcunque perfe&a , duobus his gaudet

attributis,

6. 9. Intelligo hoc; fed nonkquilibet fenfum

£ofalem S. Scripturz his attributis pra:ditze

poteft eruere ; Quznam igitur adju-

menta dantur f

B. DoGores analogiam fidei brevi com

pen-

dio eruant & auditoribus proponant.

$. 9. Nilne nifi diferta verba Scripturz

valent 2,

&, Valent etiam confequentiz & ea omniao qux

per refpectus mutuos indigitantur,

S. 10. Quznam inde officia promanant?

x5 /Eftimandum eft, quanti hoc fit. Igitur evi-

tandz parhermeniz ; & myl(teria Scripturz co re-

vcrclmins habenda funt.,

I, Locus

L de Deo.

I. Locus de DEO.

L Quosd fefum communem.

&. 1. Quomodo quilibet ad Deum cogno-

fcendum fe parare debet ?

&. Quafi nullum unquam terminum audiviffet,

vel a Philofopho vela Theologo, Noli offendis

Eft ex mente Illuftris Dülffingeri di&um,

&. 2. Quomodo igitur is inftituet cognitio-

nem fine terminis ?

s. Deusnon folum per verba & terminos, fed &

per uniformes natur

x chara&eres docet emnes

Flinc ad fapientiam in plateis f

homines, Pf. 94; 10.

clamantem homo ante omnia attendat, Prov.I; 20,

S. 5. Qualis inde ufüs emerget ?

s. Intellc&á Dei loquelá per fapientiam in pla-

teis clamantem, Rom, r, 20, longe melius intelli-

getür S. Scriptura,xhomines ad Dei cognitionem

ulterius formans,

S. 4. ld fi negligatur , quid hinc detri-

menti venit ?

$: Deum non ut vivam ipf in fefc fentiupt, quia

vel nimis multum vel nimis parum terminis & $yl-

logismis affuefcunt.

dia ; uf

$

. 5. Quznam igitur datur via me

Deum vivo fenfu attingamus ?

RU TP NH E

x Paulus dicit, Deum pluvias & tempora f

ugi-

d fe

fera hominibus largiri, fcopo, illos alliciendi , a

tangcn-

,

6

I; de Deo.

tangendum & inveniendum. AC, 14,17. 17, f.

fqq. Tangitur & invenitur Deus, quamprimum

homines ex vita creaturarum ad vitam. Dei uftan-

dam & contemplandam erigi fe patiuntur per no»

tiones anticipantes.

$ 6. Quid in Deo ita cognito diftinguere

posfumus ?

&. Vitam abditam, incomprehenfibilem , fimpli-

cisfimam; & vitam fui ad extra manifeftativam &

communicativam ,' idque in una fimplici & indise

folubili unitate. Id in omüibus creaturis effe vide-

tur & intelligitur ; fcil. in(unt illis. vires explicitae

& figuratz, & abyffus. invi(ibilis j vita duplex na-

turalis & fpiritualis. Hinc collisitur, quod in crea-

turis eft duplex & folubile, in Deo effe

fimplex &

indisfolubile ,

& tamen ita (implex , ut rationem

contineat yitz duplicis creatz. Vita abdita Joh, z,

18. dicitur Sinus patris; vità manifeftativa fui. dici-

tür Exod, j,2, rubus arden, fefe non confumens,

Poteftne eousque progredi cognitio

naturalis ?

&. Poteft, ratione per fenfum re&ti procedente,

/Deumque ardenti zelo querente,/ Sed hac cogni-

tio nifi fupranaturaliter con5irmata , apud pluri-

mos non e(l nifii&us . oculi momentaneus; hinc

accedere debet co

gnitio permanens revclata, pra-

Gpue Ezech, e, r.

& Io,

ll. Quoad myfleria. Scripture,

S . Quid cognitio revelata fü

naturali ?

perz/xddi:

Cognitio

7

L. Ade Deo.-

&. Cognitio revelata iterum iterumque per

omnes pene paginas nobis centemplandam objicit

i viram-Dei, Pater elt, qui vitam habet in fe ipfo.

Filius eft, eni dedit Pater habere vitam in fe ipfo.

Spiritus $, ex Patre procedens eft «

uoque Spiritus

filii, Spiritus vitz, vitam patris & filii in fe habens

per chara&

erem procesfionis inexplicabilem. Pro-

ptcrea quoqu

e dicitur non a fe ipfo loqui ad nos,

fed id loqui,

quod audit a filio & patre. Joh. 16;

1

153.144i1 f.. Vit

a Dei uno nomine JZz & &Q3aecia

: appellatur in N. T. A

lio manifeftandi modo Filius,

ei ex fe fundit.

alio Spiritus S. Bd£ay & vitam D

&. 9. Vita Dei nonne variis modis ma-

nifeftatur ?

&. Omnino. Id enim tam multa nomina Dei in

lingua fancta indigitant, precipue Jebovab, ratione

vitz fpiritualis , & Elobim, ratione vitz naturalis,

Etf enim naturale in Deo fit etiam fpirituale; ta*

- men manifeftatio divería unius vite prz altera, re-

fpe&u noftri, per nomina illa innuitur,

6. 9. An vero diverfitas manifeftationis uni-

tati non eft contraria ?

& Nequaquam, Dantur in Deo diverfi fubfi-

ftendi modi, fatis $. 7. ex oraculis probati, & diverfi

modi manifeftationis , per voces Panim & Makow

indigitati; unde T'initas, Dantur alio refpcctu

modi diverfi manifc(tationis totius "Trinitatis ; unde

feptem Spiritus tanquam totidem lampades arden-

tes tum extra Agnum immediate a Throno Dei,

tum mediaté ex ipío Agno tanquam oculi & cor-

terras pc:vadcntcs.

nua fe exferentes , & omnes

A4

Quia

8

L de Deo,

UH AECRECTVAU

a —

Quia igitur totus Deus tam cum modis fubüiftendi

& egreífionibus inde profluis per particulas ex,

ptr,

in, fignatis, quam cum manifeflationibus ,

non 3

modis fubfiftendi profluis , reípectu cujus

opera

Trinitatis ad extra dicuntur indivifa,

dicitur unus?

(Devt. 6,4. ) Hinc indivifibilitati nil

per hoc de.

trahitur, Sed cum ne quidem hoc fci

amus , quo-

modo ex unitate Dei (inc replicatione

fui fiat uni-

tas creata; multo minus hoc com

prehendere licet,

quomodo: diver(i . fubfiftendi

modi cozquentute

cum unitate indivifibili,

Si Íciremus, quomodo

€reayerit unum unitas, &

in tria diftinxerit trinia

tas : typos loquendi fecundiores forta(fe habere-

mus,

fed adésr2. óyumre huic zoni füpt inexplica-

i

bilia ,

quantumcunque magis appropinquemus per

typos concinniores ex numeris & harmonia vi-

rium ipfarum,

$- 10. Nonne praftat pragmatica Tríadis

cognitio fpeculativz ?

B& Ütraque utilis eft Sapienti; fed hzc ultimi

$. 9, tradita promtius in ufum f;

piritnalem vertitur,

Jehováh ia

V. T. fibi tribuit indiftinde ,

qua in

e le i5

N, T, tribus perfonis diftin&ius competer

mus; per quz communionem cum Patre, Filio &

Spiritu San&o , in ordine filu

tis quiyis. experiri

poteft in fe ipfo,

H Quoad. formulas Tbeticas,

COSHSGURE Quid formule 'Theticz

profunt?

& Poffunt fenfum communem & [enfum ex

fcriptura

L. de Deo.

9

fcriptura hauftum ,/qui, flante fummo confenfu

Le&orum Saluti intentorum, varias Schefes habere

poteft, determinare ad unum communitatis pacifi-

cum fenfum in cogitando & loquendo , id quod

maguz eít utilitatis, Ita Schefin cuique propriam

retinere quiliber poteft , die judicii probandam,

*, Cor, 3, 11. & tamen. eadem mente & eadem

fententia firmari & .confpirare cum aliis, r, Gor,

3, 1O.

6. 12. Nonne divifio cognitionis natura-

lis in infitam & acquifitam fe probat

conícientiis?

&, Omnino. Ita enim ecclefia fenfüum commu-

nem fine multis ratiociniis dari probat, & eundem

quoque ratiociniis adjutum,

6. 15. Quomodo definitur Deus?

E. Deus eft Spiritus invifibilis, infinitus, a mun-

do & anima diftin&us, unus, fimplex, zternus, im-

menfus, intelligens, & in tribus perfonis fubfiftens,

&. 14. Quenam funt attributa Dei ?

& Unitas , implicitas , aternitas , immenfitas,

intelligentia ipfa ,, voluntas nullius mali capax.

G. 15. Nonne differt ordo attributorum

pro diverfo Philofophorum typo ?

Aliter Schola Leibniziana, aliter Neeutoniana,

aliter Scriptura ordinem inflectit,

Leibniziani

efeitatem ex contingentia, Neutoniani libertatem

ex beneplacito rebus creatis impreffo , pro primo

attributo ponunt, . & fic in diverfa abeunt ; llli

Deum necesfario & mechanico quafi cognoscendi

A j

typo,

Io

L de Deo.

typo, hi libero & fupramechanico, illis contradi-

cente, fibi figurant, Scriptura pro lipertate deci-

dit , alioquin quoad ordinem attributorum nil

x

prafcribens,

G. 16. Quid promyfterio Trinitatis prz-

fupponendum ?

Bu 1. Leges interpretandi myfteria & formulis

firmandi, deberent diftinGius tradi. 2.]ta defi-

nienda primo cfl perfona, cui przter communia

divina idiomata competit peculiaris fubfiftentia. &

incommunicabilitas, . 5, Definienda generatio acti-

va patris;- generatio pasfiva filii;; procesfio Spiri-

tus SanGi, 4.Diftioguenda hzc períonalia a viri-

bus Dei vivis, inftcumentalibus, os , oculi, aures;

digiti, didis.

G. 17. 'T'rinitas quomodo demonftratur?

1, Per trium perfonarum deügnationem exprese

fam, Matth.2,16, 28, 19. Joh, t4, 16. 1.]oh. j,7.

2. per prædicawrum communitatem ; nam quod

de Jehovah dicitur, quod tentaverint eum. Num.

21,f. refertur 1. Cor, 10, c, ad Chri(tum, - Et fic

fzpe.

Ita conflat filium & Spititum San&um effe

Deum, 1n fpecie probatur cuoscio filii cum patre,

p exnominum identitate, Exod, 25, 21, 2. Identita-

[]

tis cum Deo affertione, Joh.16,30. . 3. attributis,

operibus & culta communibus,

Probatur óuoscía

Spir, S. 1 anominc, AG, , 3,. 2 iisdem attributis;

operibus & cultu.

Quid obfervandum in 'his ad lites

precavendas?

Stilo

De Creatione,

II

Stilo N, T, Trinitas vocatur myfterium Dei Pa.

tri$ & Chrifli, & hzc denominatio tantam Spiritus

plemtudmcm continet , ut fit fupra determina-

tiones formularum Theologicarum, | Hinc fan&e

& feraphice. myfterium hoc adoretur : neque de

jllo loqucndum fine recolle&ione & veneratione

intima: ita przcayentur lites & rixe hominum,

De Creatione.

l Quoad Senfum communem,

8. 18 I9. Quid Senfus communis afTequl-

tur de Creatione ?,

R. Prevenit vis diyina creatrix hominum fubti-

liffima ratiocinia, tt fentire & -animadvertere pos-

fint , omncs res exiflentes accepiffe aliquando ini-

tium a liberrimo Creatore,

Ratione vero his fen-

süs veltigiis infiftentes deprehendcnt certis demon-

ftrationibus, dari potentias , " queis Deus a&uat

materiam pasíivam , non pulfu tantum mechanico,

fed interna vi penetrativà, pulfum & ta&um vivif-

cantc.

II. Quoad $, Scripturam.

[]

S. 20. 21.22. Quid S, Scriptura de his Dcn

potentiis revelayit ?

Przfuppofito , quod Hiob, 12, 10, dicatur effe

in manu Dei anima omnis viventis ,

ubi manus

Dei potenuas primas indigitat, & quod Pfalmus

18. rite intelle&us fcateat fimilibus terminis, non

metaphorice fumendis , przcipuus lecus eft Hiob;

38,6, ubi quzfliones Deus Hiobo & omnibus

proponit,

12

de Creatione.

proponit, qui ex infufficientibus naturz. datis ni-

mium concludunt , ut Deo glotiam tribuant verz

Ícientiz, Alter locus eft. Gen, r.

Tertius. eft

Ezechielis Cap, 1, & 10,

An Creatio mundi in inftanti fa&a ex S.

Scriptura demonftrari poteft ?

Nequaquam, Totum enim Caput Genefcos

primum Creationem fuccesfivam demonflrat, Ex-

inde autem, quod e:tat Pfal, 35, 9. fi dicit, fit, & v«

€. cali verbo Dei fadi funt , non fequítur creae

tionem fuiffe inflantancam , alías fcquerctur etiam,

Lucemiin inftanti creatam,quia fcriptum cft; fiatLux,

& faGia cft Lux, Lux enim manifefto ex tenebris

€vocata dicitur. 2, Cor, 4, 6. id vero fuccesfive fa-

&um , nemo negat. Satius eftnil hic determinate,

Ad quznam officia ftimulant

65-' 23'

he confiderationes?

Ad laudem Dei, Pf, 148, . 6, (19, 89. 9o 9—1.

De Providentia.-

]. Quoad /fenfum. communem,

.S. 24. Quid fenfus communis de Pro-

videntià attingit?

- Bo Quia fentit, Deum effe, abdita quoque con-

clufione colligit, Deum providere omnibus rebus,

& dirigere omnia; fed quoniam providentia Dei

eft fimultaneum quid, facile per vicisitudines &

contrarictates. objectorum disfipatur & obruitur

ille fenfus,

1. Quoad

13

de Providentia.

If, Quoad Seripruram: Sacram.

.&. 25 - 31. Quomodo füccurit S, Scri-

prura fenfui huic infito?

1. Senfum dari clamat, ACt.28,5, 4.. 2, Defctibie

fenfus hujus depravationem dzmoniacam , & ortum

mali depingit. Exod, ,2. P. 10, 4 - 1 t, s,Even-

tus remunerantes & vindicantes delineat. 3. Chro-

nic. 16, Pvov, 15, 3. nec non cafusfortuitos I, Keg.

22. 4 Kes naturales determínatisfime diripi a Deo

afferit, Hiob. 37, y. $s. Omnia Chrifto a Deo tradita,

przcipue ut vindi&am contraferpentem antiquum

peripfum fuccesfive exequatur, Legenda eft intc-

gra Apocalypfis,

Ill, Quoad Formules Theticas,

6. 32. An verum eft, mundum quoad ex-

tenfionem & molem efle infinitum?

—

x. Philofophi attraZlionem negantes male ita fta-

tuere debent ; Imo Idealiftz omnes parum abfunt

a Spinofismo,

G. 33. 34. Creatio an eft a&io Dei cran-

K

fiens, an continua ?

&& Quoniam effectum extraponit, e[t tranfiens,

non intra Deitatem continuo peracta, ut genera-

cio filii & poten;iarum exertio,

- $. 55. "T'elluris initium quomodo pro- -

atur?

& Ab Adamo ad nos non funt ultra 125 gene-

Tationes,

14

De Providentia.

. $. 36. Unde probatur Providentia?

À conícientia interna , acreatorum ftatu de-

pendente, ab ordine mundi, a revolutionibus im-

Periorum, a terminis regionum, a judiciis,

z

6..37. Quid de termino vitz ftatuendum?

Pro ufü mediorum przvifum & ftatutum effe

:

e

terminum,

s. 38. Quibus

a&ibus peragitur Pro-

videntia 2

É

B« Confervatione & guberniatione,

G. 39. Quid dé voce conctürsüs ad cori-

D

fervatiónermi ftatueiidüm?

! - Novas eteari difficultates ex terminis novis, Igi-

tur fi vox Philofophica concursüs adhibetur, exi-

genda eft ad normami phrafium Biblicarum,

Concurrere Deuim ad materiale aGionis, non ad

formale bene dicitur, (i tantum exsteridatur ad for-

male peccati ,. fed fi hoc univerfalius fumatur, tum

totus Leibnizianismus temeritate facris literis e

diametro contraria in Tlieologiam invehitur ; Dis

re&io ad obje&ta & gradus inten(itatis virium pese

fime referuntur ad formale, Pf,65,8. Ebr, 6, 22

2, Sam. t7, 1. 2, Determinatisfime defcribitut con-

curíus fic di&us generalis vel largitio virium fub«

ftantialium, Pf. 139. non cum exclufione totali di-

re&ionis in objecta, non cum exclufione concur-

fus ad gradum intenfitatis virium , a materiali fic

-

dicto. Scio tamen, hic hiatum quendam fupere

effe in omni Philofophia citra revclationemi exca-

ul

gitatae

X

De Providentia.

IS

&. 4o. Quid eft gubernatio?

I

g. Directio ad finem nltimum per intermedios,

&. 41. An Deus , quz permittit, etiam

voluit ?

Malum non eft objeGum voluntatis Dei; hinc

noaomnia, quz permittit; etiam voluit,

uid profenfü communi Chriftiano ad ra-

cavendas lites hic obfervandum ?

&, Convenit intet omines, DeiPantopíiz prz-

fentia effe omnia, nof convenit, an Deus per fin»

gula momenta íciat, quot pulices nafzantur, quot

:

moriantur, quod Hieron

l

/mus in. Habacucum fa-

&

tuam Dei adulatioriem dixit.

Convenit inter omnes, tamen Deum difponere

membra culicis & pulicis, ut habeant vivere, mo-

veri, effe, Adeoque penderea Deo halitum omnis

viventis, & dum Deus vitam rerum confervat,

omnia confervaré , quoad vivunt, & (i moriun-

tur, confervare potentias vitales fub alia forma,

Convenit inter omnes, przícientiam rerum, vo*

luntatem- tebus 'profpiciendi & curam a&ualem

longe aliter apad Deum: quam apud nos peragi,

hinc ftulte litigari de his citra S, Scripturam,.

Convenit , coinfluere diverfa agendi principia;

ut in cruci&xione Chrifti, Deum,; Satanam & cru-

cifigentes, diverfo fcopo, at latere nos, quousque

hic & nunc quodlibet coinfluat.

Convenit, nos vencrari debere imperium Dei

univerfale occultqm, co.nüdcrc in Deum , ev

entus

Dea

M

16

de Przdeftinatione,

d

Deo committere, omuia ipfi accepta referre, cu-

ram in minimis przítare, munüs noftrum obire ad

exemplar Dei nunquam ab opere recedentis,

ä

De Pradeftinatione.

], Quoad fenfüm. communem.

8. 42. 43. Quid rufticum maxime juvat ad

conceptum de przdeftinatione?

Primo, Intuitus arboris frugifcrz vel quercus, cu«

jus glandes funt millenz, & tamen vix tres vel qua-

tuor iterum in arbores progenerantür. Id prafi-

gurat r, electionem hominum ad flatum exiftentiz,

24 przordinationem ad ftatum quendam Phyficum

terrz nobilioris, ubi fibi & aliis funt orbamento;

& adílatum quendam moralem nobiliorem , in

quem transplantari poffunt pro habitu nobiliori

ad civitatem Dei,

II. Le&io libii Hiob , ubi

lites de abfoluto decreto & lites de gratia congruá

jamjam fünt prafiguratz, — Liber Hiobi confide-

zandus eft ad fenfüm communem in quaftioribus

difficillimis fcriptus,

lL. Quoad frripturas.

$. 44. Quomodo Sacra Scriptura conce-

ptus de pradeftinatione exaltat?

Perquam id magnifice facit S, Scriptura , inftif

lando primum '"generaliter przordinationis — feu

fecpicus concindam denominationem, Rom, $,

3o, Nulla enim przordinationis ad mortem ibi

gentio fit etfi locus 1, Pet, 2, 8, obflare vidcatut,

Secundg

de Predeftinarione.

17

exm

Secundo fpecialiter 1) oracula de univerfalitate

grátiz feparatim oculis objiciendo, z. Tim. 4, 10,

255 6.

Ioh, 4, 17.

Gen, 22, 18.

r. Cor, 1f, 223

2) oracula de 72:3i6e, previfione & predeftina:

tione , infinuando, Eph. r, 1. Rom. 9.28. þ, IT.

2, Tim, I,9. r Petri 1, 20. ubi z223:e: non fine

rationibus objeGtivis, fed tamen non ad modulum

optimi humani penfitatis ; intellipenda.

Ita ta-

men , ut agnoscamus, e(le hic 9459* beneplaciti

*

divini nobis imperveftigabile, $ ) integra. capita

Epilt, ad Rom, 9. 1o, 11 in nexucum reliquis

toponendo, ut pateat, decreta feu 70/3:0» Dei

j

abere rationefn tum fingulorum , tum univetfos

rum , pro fide przvifa,

Tertio magnifice ofteri-

dendo ex Epi(t, ad Ephefios C, , 7. &c. & ad Col,

C, 1. 16. Íqq. qüod 7223:6:. divina integrum zo-

num cyclum complectatut in quo omnia, 7o zày,

excepto Deo, recapitulari. vel fub unum Caput

Chriftum poft irpleta tempora. revocari debeant,

D* quibus etiam r. Corinth, 15, infi

ekhibet,

gnïa( moment4

D

ll[.

Quoad Formulas Tbetizas.

9. $3.

Quid hic Formule 'Thetice

fubminiflrant ?

'Quoniam lites de przdeftinatione in immenfürü

EXcrevere , igit'ur Bnil attinet illas recenfere ; fufli-

cit breviter annotare , ele&tionem apud Noftrates

con(iderari dupliciter , fecundum voluntatem an-

tecedentem & confequentem , fed quousque hane

diflin&ionem applicare liceat ,. jam $, TE

EL

b

Jatur ordo electionis, in quó

gxpcn(um! -

B

T;pra-

I8

de Pradeftinatione.

y, przvifio lapsüs, 2, decretum falutis per Salvatos

rem mittendum, 5. difpofitio mediorum gratiz,

4» przvifio corum; qui ea accepturi funt, f. deni-

que przdeítinatio horum ad vitam aternam in-

cluditür,

Cztérum Reformati in diverfa abeunt; elii fu-

pralapíariorüm , alii infralapfariorum fententiam

arripiunt, at fine Ep. I.ad Cot, 15. Ep. ad l';phef.

& Colofi, nunquam ia hís fatisfiet confcientiis,

Quid obfervandüm in his ad lites pre-

i

cavendas?

&& Ahbte ompia tüoteütür ea de quibus inter

omnes facile convenit per fenfum quendam com-

LÀ

r Convenit inter omnes

munem Chrifttanam

*

etiam alias diffentientes , Dcum velle alia abfolute

alia conditionate, Deoque magis placere mifericor-

diam quam facrificium, Matth, 9, 13.. Hos, 6, 61

mágis refipiscentiam quam mortem, Ezech, 18, 23,

E. Tim. 2; 4.

2, Pétr. j;9.

2. Convenit inter omnes, promis(iorie$ & com-

minationcs univerfalisfime propofitas: effe , (ingu-

lis & univerfs , fub certis difpotitionibus Dei, per-

que has abfolute decreviffe Deum pramia piis, . 2.

Tim. 4,8. panas impiis, Rom. I, 32. falvatum iri

cum qui crediderit, condemnatum , qui non cre-

diderit, Marc. 16 14. qui bona fecerit in refurre-

&ionem vitz proditurum, qui mala in refurrectio-

nem condemnationis, loh, , 29, Cuivis eum pro

operibus tributurum Kom. 2, 6 - 10.. reportaturum

qucmyis v&s 4 tmpaLe , COom f, 10,

*

3. Con-

IIl. de Homine.

19

3. Convenit inter omnes, quod quicquid Deus

in tempore agat, decreviffe ab zterno..

4» Deum non refpicere ad perfonas AG. t0, 34,

$. In Deo non effe contradi&orias voluntates,

non potfe Deum, ut quod facere jubeat, nolit id ab

fis fieri,

D

1

&. Omnia Dcei decreta in Chrifto clï'eïftindata.*

Die igitur de quibus nondum conveniat?

llla funt nimis multa, quam ut recenfere brevi-

bus poffim, Sed fi quis beno & rectocredit animo

€a de quibus inter omnes convenit, ille facile rixas

Scholafticas przcavebit , przcipue fi 7249:c» Dei

ad totum zonum cyclum, prout fas eft credere ex

Ephef, & Coloff, epiftola, extenderit.

Il. Locus de Horaine.

L Quoad sSenfuui communem.

G. 1. 2, Quid homo plebejus fine ulla arte

novit de homine?

Primo quilibet ab alio tangitur & prxoccupatur

acie.oculorum ; & poftmodum reliquas quoque

corporis partes fecundum banc exigit & xíftimat,

Ipíe Salvator homines hac faciei obfervatione di-

ftinxit. Márc. 10, 21. Joh, 1, 48.. Indicio, quod

hoc humanitati communi apprime in(itum fit,

Nilne plus.per Senfum communem

diftinguitur ?

Provetbia Salomonis docent veram methodum

fe.ipfum nofcendi, fecundum typos omnibus no-

tos, Sed incipitur ibi ab oculis, pergitur ad lia-

i TNSEECRRN

B2

guam,

^

20

II. de Homine.

uam, ad manus, ad cor, pedes, Divifio fui a fe

ipfo , diftinctio boni & mali in fe, a Paulo dein

ulterius exhibetur.

Facultatum vera. divifio non

eft primum in coguitione, Cognofcimus, effe de-

fiderium in homine, effe potentias, effe cognitio-

ncs rcflexas, a fe ipfo quafi fpeculariter in fe ipfum

repercuffas, Hic S, Scriptura ftatim manus auxi-

liatrices porrigit, ne fibi imponat ipfe in onoma-

thefia. — JEfus Chriftus breviflimis dicit: a fru&ibus

illos dignofcetis. Eru&us funt motus oculorum;,

linguz, manus,

pedum, corQis ; inprimis ycrba &

doctrinz,

1l Quoad senfum Scripture,

G. 3. Quid S, Scriptura de homine tradit

:

Qiigines hominis illa unice defcribit , fenfui

communi penitus ignotas, Deinde hominis primi

pracellentiam tam fobrie delineat, ut fapientiffimi

Sophorum fateri co

feriora,

gantur, fu; cogitata effe his in-

&.4. Quid autem eft illud pracipuum ?

Hominem ex duplici conflatum effe in unum

co&unte, Spirituali & Naturali , invifibili & vifibili,

cum hac differentia, quod, cum reliqua animantia

acceperint vitam fimul cum materia, homo illam

acceperit poft formatam materiam per infufflatio-

nem ex ore Dei in fenforium narium,

Homo igi-

tür eft perfona in fine rerum fphzra telluris creata

corpore organico & Spiritu rationali conftans

pro

|

gubernandis inferioribus,

$. 5. Quid denominationes vitalitatis ani-

mantium indigitantin f, fcriptura?

Philo-

2lI

IL. de Homine.

Philofophos fine Deo revelante mifere philof;

hari,

j

* €&.6. An Scripturarium eft, hominem ap-

pellare. microcofmum?

Omnino, Legatur Cap. Ecclef, 12, 1-7.. Cc-

cus eft, qui hoc ibi non videt.

$.7-9. Quam hominum differentiam Scri-

ptura maxime urget?

Homo, ut nafcitur, eft naturalis, tvclþpfychïcus;

per fuperadditum quid divinum fit fpiritualis; nam

Zyita-hominis eft duplex, naturalis & fpiritualis, — Si

uis definitionem defiderat $ Naturalis & Pfychici,

f

c

iat, non opus effe, dari talem, quoniam quo mo-

do probamus trinitatem ex oracnlis, eo modo pro-

bamus quoque ex oraculis dari Phyficum & Pnev-

maticum, a fe invicem diftin&a, €lamat flylusN,

Teftamenti de hoc citra neceffitatem probzfndi id

ex natura rerum, Interim de fuperfluo tamen dabo

definitionem. . Naturale eft, quod a Dco creatum

eft, ut non fubfiftat fine perfe&ivo & integrativo

fui, Id'ex tota patet Natura, Spiritüale cft, quod

integrat & elevat Naturale, -In Naturali quzrendus

eft fons non purorum naturalium, utPontificii ar-

guunt,fed fons labilitatis remotz & proximez,quodfi

enim naturale eft fine fpirituali , tum ex labilitate

lapfus oritur non quaft peccaminofum effet. in fe

-

Naturzle, (ed quia ? Naturale in fc fubfiflere vult,

cum creatum fit, ur coordinetur fpirituali; Quando

Naturale & fpirituale actu coordinata fünt, tum alio

feufu hoc dicitur effe Imagini Dei naturale, propric

con-

b 3

U

D

22

]. de Homine.

connaturale, ' Manent poft lapfüm plurimi natura-

les, neque anhelantSptrituale; hinc loco Spiritua-

lis infinuat fe illis vita diabolica; Deum vero quz-

rentibus occurrit vita Spiritualis, hinc tanta homi-

num differentia,

Spiritus S. inhabitat bonos ; ma-

lus malos,

llle per corum fidem verbo vitz habi-

tam; hic per eorum ignorautiam &obdurationem

enfus communis,

IIl Quoad Fermulas Theticas,

G. 10. Quid fchola tradit de liomine ?

Lites ortz funt multz, an duabus, an vero tríi-

bus conftet homo partibus, Dicimus, duabus con-

Ítare.. Sed pro diverfo ad.auditores habitu utrume

que conciliari poteft. Ceeleftis autem . Philofophia

prius dcbet firmari ex verbo Dei, Ante hoc vanz

funt lites, Vanum eft, Philofophiam erigere, ut

fcriptura ad illam exigatur, Patres certe, ut Mar-

cus Éremita & Irenzus tripartitam fecere hypofta-

fin corporis, animz & fpiritus,

S. 11. 12. Quid fchola tradit deimmor-

talitate anima ?

Probant. Philofophi immortalitatem ex ideis

fuis , dein Scripturam ad illas torquent, — Scriptura

immunitatem a morte tradit, Matth. 10,28. & hoc

praftat ratiociniis monadologicis, Sufficit illam

probare ex mercede Abrahami, Gen, 6; 1, ex fan-

guine Abelis, Gen. 4,10,. ex fiducia Jacobi, Gen,

49. ex parabola Salvatoris, Luc, 16, 28, a clamore

animfrum.APoc.G; 10.

.$.15.

IL de Homine.

23

-; 13. Quid 'Theologia orthodoxa docet.

de traduce ?

- Optime illa ex Scriptura traducem contra Idea-

liftas modernos tuetur, Scilicetanima humana non

præcxiüit, fed propagatut per traducem cx anima

a&u exiftente in. formationem animz non exiften-

tis, Plasmat Deus Spiritum hominis in centro ejus,

Zach.12, 1. Adam genuit Sceth ad imaginem

fuam. Gen. 5, 3.

G. 14.- 17. Quid docet de ftatu integritatis?

Docet imaginem Dei conítitiffe in zquali na-

turalis & fpiritualis vitz temperamento. Gen. t,

20. 4. ld totum fyftema orthodoxum alte clamat,

[

Quod qui volunt i

o

morare , füam ipüi thefin non

intelligunt ; nam in lapfu fpiritualia amilimus , re. i

tinuimus naturalia, E, Conflitit imago Dei ex na-

turali & fpirituali, t, Cor. 15, 46.

G. 18.- 21. Quiddelibero arbitrio docet ?

Meisnerus, accuratisfimus Theologus, liberum

arbitrium con(iderat philofophice & Theologice,

Philofophice illud eft nifus indifferens ad hoc vel

illud, "Theologice eít fuperadditum huic indiffe-

renti potentiz, nempe perfedtio illius, donum gra-

tiofum, elevatio naturalis per Spirituale,

6.22. Quomodo difficultates in hac mate-

ria tam late patente przvenire poffümus, quomodo

enfum communem Chriftianum tueri?

—

x Quod verum eft in philofophia, falfum non

debet dici in T heologia, adeoque philofophandum

eft ita, ut vis confcquentiarum & refpectuum Scri-

BA

pmm

24

CNSSANONS

; ge, Homine, :

pturz f, inapricum ponatur. — Vita duplex homi-|

nis naturalis & fpiritualis multas difficultates tollit, :

De intelle&u & veluntate & facultatibus hominis

tum demum , quando hac excuffa funt "

figendi

funt conceptus,

Notandum igitür ante omnia, de quo , fi acu

non conveniat inter omnes, conípirari tamen po-

tell. excuffo fenfu interno:

Convenit, nullum majus effe znigma quam- ho-

minem fibi ipfi ; alias non tantopere difcordarent

homines inter f&

Voluntates in homine innumeras, tum ex carne

tum ez ratione, propullulare , tum ex ftatu corrue

to, tum ex primzva- re&itudine recurrentes , liu-

manitus haud fub unum imperium redigendas,

Ju&am & contrarictatem femper iterantes:

Diftingui tamen inter hzc. & fenfa interno per-

cipi poffe a quolibet homine bonz voluntatis, effe

fontem quendam EvS9vwgciov wdi ewoadv in homie

ne, Ebr, 4, 12. cordis vel fenfus communis nomi-

ne: EjDvwicas

pracedere evwoíae , volitiones ine

fin&unm pravertere notiones puras arithmeticas,

:

cometricas, ethicas.

Effe tamen in. homine vim *iriexplicabilem, pet

vetbum cordi & oti propinquum, qua dimittere voli-

tionesin(tin &uuni poteft,qua retrahere & fimplifica-

refeipfum poteft ad notiones illas fibi propinquas

puriores, qua vero ctiam excurrere poteftin ratioci-

nia & Sewwwre Juoüw , per qu£ agitantur voli-

tioncs carnis, inflindus complexionum , EySuzus,

ä: iln hac vi indifferente veram libcrta;is Dàtül«

ram

25

as

. de Homine,

MEKEEESD

ram effe pofitam , per quam quoque motus mo-

/

mentanee voluntatem fequitur.

Per verbum fpirituale fub exercitatione interna

fimplificationem illam confirmari, elevari & fic

multiplum rationis & volitionum fub dependene

N

tiam fpiritus rediegi,

X

Notiones has etfi propter vecordiam & obdura-

tionem fenfus interni & propter fcholafticam divi»

fionem facultatum anim2 in intelle&um & volun-

tatem fint parum familiares, quia funt tamen fcri-

purariz &.cordi propinquisfimz , tales effe, de

quibus facife convenire posfit inter omnes, & fic

finem imponi rixis de intelle&u & voluntate , an

converfio a voluntate , an ab intelle&u incipiat ?

an liberum arbitrium fuperfit, nec ne ? quomodo

differat libertas philofophica & theologica ?

Convenit tamen a&u inter omnes, effe in

homine defideria , volitiones , inftin&us, quibus

fertur in obje&a, quemadmodum Paulus dicit de

Atbeniení(ibus , quod ignorantes Deum colant,

Actor, 175,23.

Adeffe calitus asfiflentes. notiones antïcip:tas

theoreticas & practicas, quz in cujusvis discuría

femper probati funt; etfi a fyllogiftie committan-

tur contra illos innumerz; per quas quilibet alte-

rum judicat, per quas Deus hominem in c

tia abfolvit vel cendemnat:

pnfcicn-

Per has tendere homiuem ad calefte quoddam,

