ad[immortalitatem, fuper qua Sap. 2, 25. auguratur

m effe, per has de

& quandoque fcntit Ícfc conditu

A f

uP-

26

de. Homine.

;

fuppliciis poft mortem fibi metuere, fi male egerit,

adeoque immortalitatem animz dari adtu experiri,

fi vel per ratiocinia neget dari,

Convenit iater omnes, hominem contrariis &in-

ter íc pugnantibus agendi principiis urgeri & im-

pelli, ut faciat, quod deteflatur,

Convenit, hominem aprimava deturbatum ex-

cellentia generare nunc fimilem ex fimili,

Convenit, refiduos effe primzvz excellentiz do-

minationis & liberratis nifus & recurfus, in ipfis

vitiis confpicuos ; quid enim effe diceres fuperbiam,

avaritiam , nif! ex generali nifü ad perfe&ionem

incurvatum & determinatum appetitum ad domi-

nationem & opum przpollentiam ?

Convenit , refiduam effe libertatem , qua non

tam coacus quam deceptus in mala rait; liberta-

tem differre pro flatu vel corrupto naturali vel

elevato Spirituali, proque circumftantiis, queis ob-

Jicitur: hinc certum elt , nos volentes orare, lo-

qui, operari , & tamen Deum operari omnia in

omnibus, Spiritum clamare Abba, Deum velle &

operari efficere ; operante Spiritu Dei juvari arbie

trium, noi auferri; fi non (it liberum arbitrium,

Deum non poffe mundum judicare ; fi non opc-

retur gratia, Deum non poffe mundum falvare,

Dc his convenit inter omnes ; quod vero in

uibusdam: non conveniat, inde eft, quod magnum

illud differentiale naturalis feu pfychici & Spiritua-

lis cum utriusque per alterum integratione non

petíe&e ha&enus penficulatum & ad quzftiones

dc !jbero arbitrio adplicatum fuerit;

: Ill: Locus

III. de Lege, Jufítitia & Pcccatö. 27

III. Locus de lege, juftitia &

eccato,

T, Quoad fen(um communem.

G. 1.2, 3. Quid (ine arte docet homines

Deus de lege?

t Delege,

& juftitia inftruuntur homines per vi-

tam focialem, — Àn dici posfit, D

eum docere ho«

mines de lege naturz, ambigo. Natura enim, fe-

*

cundum Hippocratem, legi contrari

a, quia lex eít

tantum fimulacrum Natürz,

Homo fine Deo ori-

ginem legis nefcit; per revelationem adjutus videt

oriri legem, quando modus prafcribitur compofi-

tioni virium diverfarum ne divergant ab unitate

fimplificationis, Sufficit fenfui communi , noffe,

legem effe regulam vitz,

1l, Quoad Seripturam. Sacram. —

G. 4. QuomodoS. Scriptura docet de lege?

& Hifforiam ftatus inftitutionis & deftitutionis

integram tradit , ficque inftituta Dei Adamo lata

clare oftendit,

6. 5. At vero nil dicit de lege, a "Theologis

—

fcedus operum di&a?

B; Lex non femper confiflit in regula mona-

dica, fed in inftitutione ftatus cujusdum ad fcopum

vitz perficiendz , in quà ftatus conformatione a

externa figna voluntatis divinz' foedus quoddam

Dei includebatur,

S.6. Cur lex vitz poftlapfum dicitur

Lex mortis & peccati ?

!

Adamus

28

III. de Peccato.

Adamus in imagine Dei conflitutus potuit in«

crementa cáperé vitz naturalis & fpiritualis , poít

lapfum vero privatus eft vitz fpiritaalis vegetativa

virtute , hinc externa lex nullam amplius effica-

Ciam ad vitam fed ad mortem habere potuit, Inde

eft quod f. fcriptura legem non amplius defcribat

fccundum eam partem; quz ad juftitiam obligat;

fed fecundum eam, quz condemnationem & iram

operatur, | Homini femel a vita Dei alienato per

fractionem legis internz, 'h. e, per disfolutionem

vitz naturalis & fpiritualis plane aliz difpofitiones

opus fuerunt, ac prius habuit,

$. 7. Quznam funt illz difpofitiones? -

E. Difpofitiones gratioíz, vitam reducentes,non

Wibl s E.. B LOAU . du 4 - MA a, n

pet vires infitas fed per vires acceptas, — Fecit ita-

que Deus unam difpofitionem multis articuliscon-

ftantem, in qua, quod fedus operum ab Adamo

e«xegit, Chriftus in fe reciperet przítandum, ut nos

per Chriftum ejusque gratiofe fübminiftratas vires,

Dco iterum placere posfimus , Chriíto inferti.

$. 8. Anlex Sinaitica etiam comprehende-

baturfüb una illa difpofitione gratiosá?

5 Fuittum claufulaquzdam, quz propter pecca-

tum addebatur, tum figura foederis gratiz, Faedus

CM C2 "LTWU OR TY a oO PUR

Sinaiticum pro Chrifto crat feedus operum ab ipfo

explenduu ; pro [sraele foedus gratiz , cujus con-

ditio legalis ab alio praflita cesfit in bonum Israe-

lis. Conditio legalis tum ratione culpz tum-ratióne

peoz con(idcranda eft.

Quomodo probatur feedusSinaiticum Chri--

fto

III.. de Peccato.

29

'fto fuisfe fædu; operum, nobis fcedus gratiz ?

, Feedus Sínaiticum injungebat actus , qui jus

darent ad vitam. Gal.3; 10, - 12, & maledicionem

indixit transgrefforibus, — Cum vero perhominem

non fteterit, neque a&us illos elicete, nec maledi-

&ionem tollere, igitur in fcedere Sinaitico intende-

batur perfe&ta Chrifti pro nobis obedientia, & fa-

tisfadio pro peenis exigendis, Feedus Sinaiticum

vero fuiffe Israeli fcedus gratiz, id prater alia exeo

patet, quod quando israelitz non peccabant contra

fundamentum facerdotale , in cateris facili remis-

fione & gratiofa prafentia Dei frui potuerint,

S$.9. Re&e hzc dicuntur & íunt funda-

mcntum intelligendi epiftolas Pauli ad Rom, Gal,

& Ebrzos, fed unde tanta (tili diverfitas in

Paulo & Johanne?

Paulus ad tenorem difpofitionum antiquarum &

novarum fcripfit, Iohannes vero ftilum habet ma-

gis abftrahentem a difpofitionibus antiquis , quia

fideles N, T. non amplius ducuxtur occultà fub

legc fcederis gratiz, fed aperta regni clorum di-

fpofitione, linc tanta diverfitas methodi moralia

tradendi in V, & N. Teftamento,

G. 10- 12. Adeoque nofcendz funt res fpi-

rituales jam ex imis fundamentis Phyfico- mo-

ralibus, invifibilibus?

Omnino, Hinc opus cít habere notiones Apo-

ftolicas non tantum philofophicas, nimitum de vi-

ta, de anima; de viribus animz , de peccato; de

corruptione anima, de reflitutionc anima, de re-

-

gxm

30

IIL de Peccato.

gno peccati & diaboli, omparandz funt igitur

duz methodi , methodus anthropopathica cecono-

mica, & methodus theoprepica plane Spiritualis, in

Apocalypfi revelata,| Inquirendum in rationes de-

nominationum Scripturz & ín Philofophiam cce-

leftem,

CM

^ &.13. Propter ufum porismaticum velim

revocati dicta fub unum?

Id jam fa&um cft in ipfo Libro $. 13, Prolixum

nimis effet hic repetere. . Vitam fub debitis difpo-

fitionibus & jufto regni coclorum ordine quazre,

idque moraliter & phyfice,

HL Quoad Formulas Tbeticas,

$. 14. Unde theologia noftra probat,

dari fcedus operum?

Ex oppofitione inter Adamum & Chriftum,Rom.

$. ut períonas publicas,

Adamo peccante omni-

bus imputatur peccatum : Chtifto juftificato omni-

bus imputatur juflitia, qui in Chrifto funt,

&. 15. An igitur imputatio peccati Adami-

ci fit nobis ex refpe&u capitis fcederalis ?

Culpa peccati non imputata nobis eft ex refpc-

t folo naturali ; Ergo magis ex refpectu capitis

fcederalis, Deus fcit profunda Phyíica: nos hacte-

nus non peccamus ita flatuentes,

Imputatio im«

mediata non concipi poteft fine mediata,

$. 16.. Quid de pofitivo peccati originalis

docet Theologia?

. [ & Optime fecundum S, Scripturam illa fatuit

peccatum

IIL. de Peccato.

51

peccatum originale non in negativo folum fed in

pofitivo, — Scilicet. vita naturalis, deficiente fpiri«

)9 » P. *

tuali , non manfit vacua , fed ob defe&ctum Spiri-

tualis. evafit progerminotiva mali pofitivi,

Id

Theolagi urgere debent contra idealismum mo-

POR RR

dernum.

rhad

Quomodo de obligatione Chriftianoru

lesem Mofis ftatuendum?

Di&ïnguendum inter legem , ut mandatum p&.

renne, & inter legem; ut inftitutum temporarium,

Ad illam femper obligamur ex ratione dependen-

tiz, ad hanc non item, — Hinc abrogatis veteribus

inflitutis lex per fidem in Chriftum erigitur & e!e-

vatur in difpotitiones meliores.

Quid pro fenfa communi Chriftiano ad di-

rtimendas controveríias hic notari meretur?

Multa cum Antinomis modernis controverfia

hodie füborta eft, quz tamen facile conciliatur a-

pud cos , qui contradictoria etiam olia per id, de

quo inter omnes convenit, combinare fciunt,

Convenit Legem in $. Scriptura vario fenfu

fumi,

t Pro tota Doctrina & Scriptura Dei, Jef. 25

"

3. Pf. 119.

2. Pro veteri Teflamento; namIob.15, 25.

di-

citur in Lege fcriptum effe, quod Pf 5, 19.. extat;

1. Cor, 14 , z1, Jef, 28; t

3. Pro libris Mofis; ut Luc, 24; 44.

4. Pro regula & vi quacunque, ut

Lex peccatí,

mortis, fpiritus, mentis; lex in mcmbxis,

Rom. 7..

!

$. Pro

523

III. de Peccato.

y. Pro decal

eft charitas,

ogo vel lege morali , cujus fx-:-mma

6, Pro t

I, Tim. 1, f.8- 11

ypo & figura per gratiam. & veritatem

JEfa imple

nda. Ioh.t, 17,

Convenit inter omnes, controver(ias de Lege &

Evangelio noftris feculis motas effe valde arduas;

quia methadum fpiritus, methodüm pradicandj

regnum - calorum concernunt, & quia Lex & E-

vangelium, etfi theoretice dillinguantur, pra&ice

tamen pun&to mathematico conjunciiora fünt,

Convenit, oriri controver(ias de Lege & Evan«

gelio, quia non co fenfu, ca exten(ione eaque me-

thodo difseritur de illis , quz a Spiritu S, adhibita

eft. Quando Paulusz, ad Cor, de litera & fpiritu

differit , moderni reftringunt extenfionem ad le-

gem & Évangelium , cum tarnen litera & fpiritu

snulto. latius pateat,

Rece Tertullianus ín initiis Libri contra Jud2os;

ante legem Mofis in tabulis lapideis fcriptam , le.

gem fuiffe non Ícriptam, quz naturaliter intelliges

batur & a Patribus cuftodiebatur, Dicit, hancLe«

gem primordialem Adamo & Evz in Paradifo fuifle

datam, & legem illam primzvam (de fru&u arbos

ris interdictz non comedendo] fuiffe omnium

przceptorum in lege morali quafi matricem. — Paz

tet hinc, quous

Evangelio, fi contraci&oria debeant uniri,

que refolvi fas fit ideas de Lege &

Antinomorum & Libertino

rum opinioaes, quod

Legis nullus amplius fit ufus,

ex dictis Rom, 6; 14«

Gial, 5, 18. facile

per praxin JEfu Matth £, 17, &

pe: Pauli diétum Rom,5; 31, cozquantur, Quam-

yi$

IIE. de Peccato.

33

vis renati quoad rigorem non fint fub lcge, quam-

vis gratia efficiat, ut Lex non amplius fit vis pecca-

ti aut in(trumentum , tamen Chriftus & Paulus le-

gem in ufus vocarunt fübinde extantes,

Qui negant peccatum originale; adeant librum

Jobi & pudebit contradicentes, Sufficit, (ine Spi-

ritu $, majorem in infantibus ignorantiam effe,

quam in brutis cernitur:

F

Senfüs communis hebetudinem , fine facra fcri-

prura effe maximam ; effe quidem animz centrum

Lucernam Domini, fed corporis diftemperamento

offutcatam :

Natura nos filios effe irz , cffe fub

Dzmonis poteftate , cífe conclufos fub peccato:

Omne plasma cogitationum cordis , nonnifi ma-

lum effe toto die , per expreffum Dei oraculum,

Gen. 6, . Voluntatem hominis effe mixturam,

ex fpontaneo & precurtentibus rationem appetiti-

bus, ex 3vpo oriundis,

lias fedes fit fenfus

Ex corde, quantumcunque a

interni, tamen prodire malas cogitationes, &c. &

ex toto homine oriri carnis & fpiritusinquinamcn-

tà, cxdes , furta, adulteria, Matth, 1f, 19. Defint-

tiotem brevem peccati, uifi per avopazv ; dari non

poffe; quoniám vero regula non tantum eft exter-

fia fed & interna, hinc peccatum tum in negativo

titti in- pofitivo fimul con(tans fummam irregula-

titàtem & cordis & rationis & actionis dicere,

De (tipendio peccati five reatu ad poenam defi-

gitiones non dari poffe fatis focundas ; fenfum

irati Numinis Cainum dixiffe intolerabilem , Gen.

licen-

4; 13. itám Dei non cfíc tantum mcram difp

C

tiam,

34

IV. de Gratia,

tiam , fed per varias fcripturz denominationes effe

ealicem excandefcentiz diving, hinc fequi ejectio-

:

nem in tenebras extimas , lacum igais & fulphuris,

ejulatum & ftridorem dentium,

Quibus fpatiis determinetur fatisfa&io irz, jufli-

tiz & legis ; feripturam variare; mox duplici, mox

feptemplici menfura, mox indeterminata & ewvas

auavay deferibi. Adeoque convenire deberent morta-

les inhisperfal&pacem,; non in vanumlitigare,

f e9 ^ " D

IV. Locus de Gratia. A,

L. Quoad sen(um communem,

M —Ha

6. 1.2. 3. Quomodo quilibet indoCtus ex

afpectu univerfi inftruitur de gratia?

E. I, Videt boni & mali, lucis & tenebrarum

lu&tam in omnibus,

Videt, uno verbo, vanitatem

rerum fub fole pofitarum , quod fruftrentur plu-

rimz fcopo, ad quem creatz funt, | Unum fub ma-/

gna inconflantia deprehendit ftabile ,. defiderium

infitum infiniti;

Sed & hoc difficillime implen-

dum. Hinc Deo duce ad concludendum inftiga-

tur, illum naturz gementi falutem providiffe, pro-

vidiffe ea via , quz toti profit humanitati. Hinc

providentiz adjumentis directus, ut Magi Orientis,

facile in exquirenda falute hiftorie de Redemtore

A. E. a ae 4 — hs B9 —Qbeá D& a —G""5 am) O. P4da 04

fcu de Rege veritatis affenfum przbebit, 2. Vi-

det emblematra irz. in fulguribus , tonitrubus &

grandinibus ; videt emblemata gratiz in pluviis &

frugiferis tempeflatibus, unde re&ta ad Deum tan-

gendam & in Chrifto inveniendum ducitur.

l. Quoad

IV. de Gratia,-

ii

35

lï. Quoad Seripturam: Sacram.

$. 4. Quid in facra fcriptura avide legenti

oculos maxime perftringit?

& Nomina omniumi , quz bora fünt , chrifto

tribui inveniet : Chriftam igitur a Pátre datam cum

fumma exultatione agüofcet, przcipue fuis ipfe

peccatis vulneratus de medico tam omhni-fufficien-

te fibi gratulabitur;

$.5. 6. Quznam vero methodus Chriftum

manifeftandi in S, paginis eft extantiffima?

Oinnia dium ünum Geh, $, 15, eplicant, — O-

mnia ad id infinuandum compofita funt, ut agno-

fcatur ; JEfuin femel i Carne hurriana ádparenteni

fub N. T. effe illum ia V. T. promiffum regem feu

Unctum gloriz, |Hoc femel agnito, unum & ve-

fum fundamentum ef pofitum, —AEdificet igitur

quilibet fe ipfam tàm ex le&ione; tüm exauditione

&d pleroplioriam intelligentiz ubius myfterii Dei

Patrís & Chrifli, ut fupra jam dicum, | Pleroplio-

ria intellisentiz incipit a vita & gloria Dei in Chri-

Íto revelata, & per zonas angelis & liominibus res

velanda, Hzc eft una & confítans voluntas & di»

fpofitio Dei, fub hac indies fapientiore

2

s ad falgtcni

reddamur,

6.7- 11. Quomodo Chriftus ut inediator ini-

ter Deum & homines indies agnofcitur penitius?

Incipiat quivis a íe ipío, a tra&u PatrisadChrie

ftum , & fentiat füb le&ione f; fcripturz, quo ma-

£ime feratur in agnoscendo Chrifto, Interim ubi-

€unque incipiat, cum ycneratio

ne imá vitam Dei in

C 3

Chfifto

56

IV. de Gratia.

zi

:f

Chri&o patefa&am fibique in fide communica

ne

6am mirabitur,

Ratio füumma, cur Chriftus offi-

cium mediatorium folus fuftinere potuerit, eft,quod

49 « $ 7 m

Chriftus accepit a*patre vitam habere in femet

ipfo , & quodut princeps vitz mortem morte

vincere potuerit, ut nos participes vitzfaciat, Hoe

fine Zacharias Cap. 1. - 4. hoc finc Apocalypfeos,

C.4.& f. hoc fine Paulus ad Ebr. 2, to. legendus,

Sic períona Chrifti feu unio verbi & carnis confi-

deranda: fic ftatus, fic officia Chrifti meditanda

funt, Quoad ftatus, dum Chriftus omnes humani-

ficatus,

tatis gradus emetiendo confummatus eft & glori-

-Quoad officia, dum vitam hominis &

omnium exaltare, & propterea mortem pro omni

u2 ^ 37 DI CM CMET TU It n m

rerum univerfitate, Deo excepto,

uflare ipfi , fe-

cundum decentias divinas, deman

4

datum fuit , ut

pacem in ceelis & terris faciat per fanguinem crucis,

l1.

Quoad Fermulas Theticas,.-

$. 12. Quomodo Theologia idemdocet ? Dum

fordus gratiz. pro objecto Evangelii ponit , ut illud

tanquam difpofitio & voluntas Dei zterna ea uniz

verflitate prazdicetur, quz lapfus univerfalitatem

uperct,

$. 13. Quomodo characteres. adventüs €hrifti

defignat ? & Dum clara& definita figna in V, T,

przdica, in novo impleta diftinéte tradit ; qualia

fuere natales Johannis, ]

S

ef, 40, s. defe&tus ffcp;ri

Judzorum. Gen. 45, 16,

$. 14. Quid de ejus incarnatione docet? Dum

duarum naturarum perichorifticam conjun&tionem

terminis

IV. de Gratia.

57

Gio-

terminis fecuris pronunciat, ita ut poft conjun

fub-

nem quadruplex communio obfervanda fit, 1.

fiftentiz. 2.naturarum, j,idiomatum, 4. operae

tionum.

$. 17. 16, Quid de ftatibus afferi

t? Quod fint

qupd ille

atus duo ; exinanitionis & exaltationis:

eonfiftat 1. in reali evacuatione ufus reflexi maje-

ftatis divinz. 2,in donorum habitualium abdicatioe

4. in occulta-

ne, 3.in formz fervilis affumtione,

tione ufus dire&i majeffatis ad creaturas, f. ln

quod

przftatione. obediéntie aGivz & pasfivz 5

ftatus exaltationis pofitus fit t. in ipfa vivificatione

& hanc excipien

te defcenfu ad inferos. 2,in refur-

rcGione. ' 3. in adfcenfione,

4 in fesfione ad. dex«

tram Patris,

fficiis Chrifti ? 1 Comnuniter

$.17. Quid deo

docet, effe triplex o

ffücium ; fed cum propheticum

dum fit , dichotomia ex Le-

ad facerdotale reducen

Officium

gibus dividendi praftat trichotomiz.

facerdotale peragitur in caelo, benedi&ione & inter-

cesfione , fatisfa&ione vicariá prius in terris prz i*

tá. Satisfaionis vero hic notanda necesfitas, veri-

tas & univerfalitas,

iano.notandum ?

Quid hic pro fenfü communi Chrift

Myfterium Deii

n homine tam

ftupenda res eft,

ut pudere deberet P

hilofophos more humano ob-

dicendo : aut aliquid eft

je&iones hic oggerere ,

finitum aut infinitum ; jam

fecundum N eftorianos

Ergo, Deus homi-

f£nitum non cft capax in£niti,

nem non affumfit,

Porro.: ad

effentia fubftantia

ad (ubftantiam non recipit majus aut minus, cum

tamcn

j

38

IV. de Gratia,—

cÓNIS V*

tamen nbn repugnet,

gradus dari omni/præfentiæ in

Natura gratia & glori

thematicos in confe

à, quemadmodum apud ma-

fTo eft , dari gradus infinito-

rum, Mancamus igi

facile conveniet int

tur in tertninis Ícripturz, tum

et omnes,

1, Chriftaum, un-

&um Dei, com

ple&i omnes appellationes, tum ex

natura diyina,

tum ex humana, tum ex officiis de-

fumtas :

Refpeu divinz,

Chriftum dici Jehovah,.

yerbum Patris; refpe&u bu

manz, dici virum dolo-

rum, filium Abrahaz,

David, femen mulieris ; re-

fpectu officiorum,

falvatorem, expectationem gen-

tium, regem, face

rdotem,

Adamum pofteriorem.

2, Quanquam de perfeis de

finitionibus dc fubftan-

tia & modo nondum inter

eruditos conveniat, nos

famen cogi verbis fcripturz, Jer.23;

$6- 33 Is

2 Cor. 5, £9, ut dicamus,

hypoftafin effe fubftane

tiam individuam, intellige

ntem, refþe&ive incofnu«.

picabilem, nec

partem. nec füftentatam aut depen-

dentem ab alte

rQ, fed centrum fübfiftentiz haben-

tem in fe ipfo, ita ut centrum univerfale hoc cen-

tris particularibus adimat condominationem » Ut

divina bypoftafis humanz ademit hypoflafeos pari«

fatem

» illam enim hanc redigere in fubjectionem

fui:

ticul

ervzosaToy ipitut effe , quando centrum par-

ate non amplius exi(li per fe , fed per aliud

Evvztosamev. effe , quando cum alio

fecundum cen-

trum fubflantiz differente, compofitam hypoftain

unam perficit , centro particulari quovis per fpiri-

tum univer(alis in unitatem reda&to, fic tamen ut

unio nec fit effentialis, nec accidentalis, nec inte-

gralis ,. nec quibusyis aliis: terminis exhaurienda,

brevi;

IV. de Gratia,

39

brevi, fui fimilem non habens ; folo hoc fub fole

novo, paffivo mutabili tamen per activum immue

tabile elevando : Communicationem propricta-

qua ob humanz &

tem igitur in Chrifto eam effe,

divinz naturz unionem hypoflaticam ,

perfonz &

naturarum idiomata alterutri naturz five utrique

viciffim attribuuntur ; divinz humana, 2 Tim 25 8«

humanz divina, Col.5, 9. toti utraque. Gal. 3 *

A. 20,28, 3. Harefes adverfus DominumS

319

vatorem ad tria capita reduci, Haretici enim, f«

vel naturam divinam violarunt;

ut Paulus Samofa-

tenus & Socinus & Arius,

2. vel humanam , ut

Marcionitz, qui corpus Chrifti Phznomenon dice-

bant, 3. vel unionem , ut Eutychiani, qui natu-

rasconfuderunt , & Neftoriani , qui nimis fepa-

rando , duas perfonas flatuerunt, — 4;

Convenia»

mus igitur ita, ut absque confuftone, converfione,

divifione & Ícparatione unionem naturorum in

una perfonaintelligamus, nectamen demonítratio -

nibus nimis hic tribuamus,

Ad Locum IV. de Gratia. B.

De Operationibus Gratie,

€. 18. Quis eft fcopus Dei cum homine poft

glotificationem JEfu Chrifti ? — g, Ut Chriftus fit

vita ejus. Coloff. 2, 4.

hriftus vita hominis fit?

$. 19. Quonam ordine C

3. Homo clevare debet defiderium & cogitationes

fuasad annuntiationem falutis in Chrifto : meditan-

do, quomodo vita hzc in Chrifto inde ab incarna-

tione per exinanitionem ad exaltationem traducta

fuerit, & quomodo poft refi

dentiam Chrifti, in

taber-

C4

40

de Operationibus Gratiz.

tabernaculo coelefti captam , omnia vivere & op&-

rati debeant ex Chrifto,

Sic Spiritus Chrifli cum

anima hominis unitur, & Spiritus ille commercium

inter animam & Chriftum ipfe teftatum reddit; fic

operationes gratiz fuccedunt, Ordo regeneratio-

nis , converfionis , peenitentig, juftificationis , fan«

Gificationis, adoptionis , celeri progreffu apud fim-

plices & rectos corde hic peragitur, Juvat autem

quam maxime, fi verbum Dei cum adniiniftratio-

ne fpiritus a docente przdicatur, / Impedimento

eft, f1 vocatio Dei in mera litera (ine vivo offertut

ordine,

Edidi propterea Proverbia Salomonis

!

cum triplici methodo morali, nempe methodo z

$

€

Naturz, 2.Salomonis & *. JEfa Chrifti, ut uno

quaíi obtutu differenzia difpalefcat , & excellentia

methodi chri(li oculos ftringat,

$. 20 - 23, Sed quis methodum illam fimplicis-

firaiam ! facile capiet hodie? — & Verum eft: multz

hoc feculo viz , fimplicitati adverfz, fe. exferunt,

An-fractuofi ambitus | fub optima intentione eti-

guntur ; Ipfæ accommodationes nimie ad flatum

corruptum funt periculofz, Igitur cuivis vigilane

dum eft , & ab ovo quafi incipiendum, Oran-

dum, confidentiam fuam in Deum inexhauflis mos

dis excitando , quarendum, ad regulam N, T. fcfe

— À

ynice attemperando, & ex collifionibus fe fimplifi-

cando, pulfandum, non cedendo malis, moris &

difficultatibus , dabit fe via fimplicitatis divina.

Quantumcunque aliquis, ut Arndius, contradictio-

nes patiatur in via re&ta , tamen fide & patientia

trium phabitix;dinvxdmmrdisg ;

$. 24. Quid

de Operationibus Gratiz.

41

d $. 24. Quid igitur. formulz Theticz profunt?

&«. Profunt admodum ad coércendam luxuriem iü-

genii humani, Sapiens Chriftianus ex omnibus

ufum trahit, Providentia partes infignes habet in

falutis ordine publico tramiti accommodando.

Quomodo igitur Theologia orthodoxa falutis

ordinem fuis fignat limitibus? — & Scripturz ad-

modum conformiter in defcribendis gratiz opera-

tionibus primum agit de vocatione , per quam in

przdicatione Evangelii gratia hominibus offertur,

Vocationi refpondet fides, Hac, quia gratiam pro

obje&o habet , Deum non quafi opere quodam

allicere & obligare nitatur, fed femper mifericor-

diam expe&tare debet, quantumcunque viribus vie

tz przpolleat. Ex fide fit regeneratio, feu vitzfpi-

ritualis radices generantur. Ulade homo fitmacon.

verfione erigitur ad Deum , fub gratia ut oliny

preveniente & przparante, fic nunc operante &

cohabitante,

Converfionis effc&us efít peeniten-

tia feu intima humiliatio coram mifericordia &

ratia Dei, per novas cogitationes prioribus prz«

j

1imtuofis contrarias, In hoc ftatu capax eft homo

juftificationis; feu juftitiam Chrifli pro fua judiea-

d

re & firma conclufione tueri poteft. — Nam fides,

ut femper facit humiles, fic femper eft juftifica, in

pasfivitate ad gratiam demiffa; unde fanGificatio.

nis realis(ima genesis exfurgit, nempe conforma-

tut homo per fpiritus paupertatem in intelle&u &

omnibus animz viribus ad legem Dei in Chrifto,

Ex fan£tificatione ferenitas confcientiz & teftimo-

nium adoptionis & communio hareditatis divinz

Cf

cuni

42

de Operationibus Gratiz,-

cum Chrifto ftabilitur , cui quoque rcfpond*ct'in

intimo fui unio myftica feu flatus. confirmatus

communionis vitz Chrifti in fide, in quo imple-

tur operibus juflitiz per vitam & operationem

Chrifti ad gloriam Dei. Et hzc eft anima ortho-

doxe fidei,

Huc nos concentrare debemus. per

formulas theticas; non vero pet illas nos disfipare

in lites & controverfias , turgefcentiz. fpiritualis

altrices, Fugit illas vera cordis humilitas. Certane

dum cum principe tenebrarum , cum carne , cum

feipfo, Erigendum cor ad Deum Patrem inex-

hauftis confidentiz nifibus ex Chrifti intuitu re-

novandis,

Quid pro fenfu communi Chriftiano, pro fale &

ace , queis fectarismus difputantium abícinditur,

ic notandum ? Ante omnia notandum , nemi«

nem noffe filium nifi patrem , neminem noffe pa-

trem nifi filium , & cui filius vult revelare; reves

lari vero id non fapientiz & inteliigemia& fuz infi-

ftentibus, fed parvulis; adeoque nifi quis animo

infantili & demiffo de his colloquatur & differat

cum aliis , vanas effe difceptationes:

Gratiam &

veritatem ccelos & nubes annunciare : Gratiam &

veritatem per JEfüm Chriftum oriri in cordibus

humilium, ad verbum uné&ionis cum expectatione

& patientia attendentium, donecPhosphorus illu-

€efcat: — llis qui fünt ex contentione, nec fecun-

dum patientiam boni laboris, nunquam fatisfieri

er methodum Scholafticam, femper dubios mane-

re vanos fidei demonftratores,

Ante omnia cone

veniendum effe in hoc, quod , Scriptura non una

defini-

de Operationibus Gratiz.

43

definitione Evangelii & fidei utatur, fed quod mox

latiore mox ftri&iorc fignificatu utrumque fumat:

Conveniendum cít : Evangelium effe lztum nun-

cium, z. De co, quod annunciet hoftes per Chri-

ftum fugatos, pacem reftitutam effe parta victoriae

Luc. t, 74. Col.z, 5 2. De co quod confola-

tionem antunciet peenitentibus , qui per peccata

dupliciter punitos fefe. agnofcunt, fefai. 40, 1. 2«

3. De co, quod attributa Chrifti; Jef. 9, 6. enu-

merentur ad filiationem noflram, ad liberationem

ex carcere infernali, Zach, 9, t r. ex poteflate Sa-

tanz ad mortem morti inferendam , ad peftilen-

tiam gehennz, Of 15, 14. neque poffe Evangelii

latitudinem exhaurtiri nifi ea methodo, qua Chri«

ftus utebatur, Luc. 24 2/- 27. Matth. , 17- 19,

Tot definitiones effe, quot defcriptiones, Matth4

3, 20.21, Matth,o, 13, Matth, 1 1, 28. Marc t6,

16. Ioh. 1, 12. C. ,24. C.6,40, AC 10,34 - 361

"Tantam cífe plenitudinem Spiritus ut geometticos

definitionum limites exundet, Evangelium mox ad-

miniftratio Spiritus ev Jo£s, minifterium Novi Te-

ftamenti & juflitiz, dicitur; mox fermo reconcilia-

tionis, quem legati Apoftolici annunciant Chrifli

nomine; mox doótrina in qua juftitia Dei absque

lege manifeftatur teftimonio Legis & Prophetarum

comprobata ; mox revelatio myfterii , ab avis fi-

lentio retenti, nunc manifeftati & omnibus genti-

bus . declarati ; mox teftimonium Chrifli, s Cor,

1, 6. mox fermo de cruce, ftultitia iis qui pereunt,

potentiafalvandis, — Sunt qui definitioni Evangelii

Íolam remiffionem peccatorum objiciunt pro fot-

malita

44

de Operationibus Gratiz.,

mali; funt qui conditionem operum addunt, Sed

femper his definitionibus lites augentur, fcanda-

la cumulantur,

Convenit, omnibus; etfi Chriftus

novus Legislator non fit; per novam tamen difpo-

fitionem antiquaffe difpofitionem veterem. — Hinc

Chriitus dicitur locutus effe ut poteftatem habens,

conformiter tamen flilo curiz coeleftis.

Convee-

niendum igitur quoque, quod fidei definitio non

una refpondeat plenitudini definitionum Evange-

licarum,

Occurrunt octo fidei acceptiones in S,

literis, Sumitur, 1. Pro credendorum complexu,

Ebr. 6 1. 2. & fumma doctrinz, Kom. t, s.

5»

17

2, Pro cognitione Dei in Chri(lo & metro

agnitionis myfleriorum, Rom,12,3. 3. Pro Evan-

gelii profeffione, Rom. r,8. pez mundum annun-

ciata,

4. Pro vi miraculofa, 1 Cor, 13;2.

y, Pro

gaudio & acquicfcentia interna ex Evangelio. 2

Cor, 1; 24.

6. Pro nudo rerum divinarum affen-

7

fu, quem diaboli trementes habent. Jac.2.19.

Pro affeníu inchoato Evangelio. recens exhibito,

A&. 13 8. a quo Mapus Elymas abfterrere fideles

conatus eft, & Pro fide cordis plena, feu z25eo-

€ogio qua totum Chriflum, qua regem & facerdo-

tem integro corde agnofcimus & amplexamur, qua

fides fola juftificat. — Sic in confeffo eít apud o-

mnes,nusquam legi in S, literis, nos fola fide jufti-

ficari, abftra&tive & metaphyfice, fine reliquis fidei

inftrumentis, quale eft Evangelium ipfum, Sacra-

mentum baptismi, ipfe Chriftus & ejus fubdelega-

ti, Joh. 20, 23. quorum cft feipfum fervare & eos

qui illos audiunt, 1 Tim, 4,16. preces & fupplica-

tiones

de Operationibus Gratiz.

45

tiones quotidianæ $

t Tim, 2, 5 etfi folus oculus

videat ; tamen ocu

lus non videt fine capite fine

trunco ; fides etíi fola juftificet , tamen (emper in-

ftitutis Chrifti circumfufa eft, — In confeffo eft apud

cha-

ormnes per oraculum

Pauli. 1 Cor, 13, 2-13.

ritatem effe majorem

fpe & fide , charitatem effe

ligamentum per

fe&tionis, legem regiam, viam mae

xime ftratam . a

bsque diverticulis & errandi peri«

cnlo: Nihilominus neminem dicturum , nos chae

fitate juftificari, — Hinc fides, qua fola juftificamur

nunquam eft fola & abftraGiva , quemadmodum

oculus nunquam feparatus e(t a capite , etfi fclus

videat, Facile igi

tur controvetfiz componi pof-

funt ab iis qui fale & pace dele&tantur , nunquam

finiuntur a rixatoribus, & iis, qui abftraGionibus

fuis monopoliftarum more tripudiant, In confcffo

e(t igitur apud omncs , remiffionem peccatorum

effe favorem Dei gratuitum; juftificationis termino

venientem ; ubi forenfia vocabula ex abundanti

concurrunt, Judex, judicium; tribunal, reus , ace

cufator, teftis, chirographum, debitum, advocatus,

abfolutio , condemnatio, Quid plura? An fola

fides debita nobis remittit? An non Dominus, am

non Deus folus juftificat? Sit ita, folipfismum exe

primi, Rom.5,25, Eph.2,8. Gal. 2:16, Kom, 4;

6, 7. 8. tamen lizc omnia in toto nexu fumends

ífunw Sola gratia juftificamur, Hoc omnes cone

cedunt. Fides fine po:nitcntia, Melanchtonis vere

bo, eftinane fomnium, gitur verborum formue

lis difcrepantes concordes fumus quoad rem;fi mo»

do in his conyeniamus , in quibus omnes convee

nDientg

46

V. de Ecclefia,

nient, . [uflificationem effe a&um forenfem,

quo peccata remittuntur ; effe fimul a&t&m Maje-

ftaticum, quo juftítia Dei feu refplendefcentia at«

tributorum ex fonte bonitatis in nos fideles fpar-

gitur, cujus nos per fidem recipimus & re

ercuti«

mus radios. Rom. t, i, 2, Dei ipitur fo

j

ius effe

julliücare , Dei hoc effe axioma, — $.. Juftificatos

effe tales , qui manifeftationem juftitiz divine re-

ceperunt in fe per fidem , fuperantem manifefta-

tionem irz Deiex calo, R om, r, 18, 4, Fidem igitur

etiam continere potentialiter juflitiam, hinc fidem

pro juftitia reputari, $, Sub hoc vifus pun&tototam

epiftolam ad Romanos intellisi debere ; fub hoe

omnces confpiraturos, rixatores folum difcrepaturos,

V. Locus de Ecclefia,

I, Quoad fenfum. communen,

$, t, 2. Quid fenfui plebis de ecclefía && munde

Occurrit? 5, Quum per fapientiam in plateis lo-

quentem hadenus ipflru&us fuit ,. atque firma

perfuafione fidei illam in carne apparniffe & iu

ccelum rediiffe tenet , acquiescit unice in óptima

jEfa Chrifli inflitutione, perverfitatem. mundi

perhorrcícit , focietatemque quzrit cum iis , qui

eundem habent fíenfum, fed quum impeditam

mundano fchemate inveniat, fub multis angoribus

& gemitibus facit id; quod fapientia femper fecit

Ut enim illa non erubuit in foris, fcholis , opifi-

ciis intereffe , fic in medio generationis cürvg &

perverfz degit, fenfum autem fervat intemeratum,

quousque poteft, genuinz ab antiquo dorinz,

um veris chriftianis communem,

$. 3y

—«dc Ecïeüai—

47

fus ut communis inter. omnes

$.3. Daturne .fcn

homines, fic inter fideles & vere Chriftianos?

& Datur omnino, inter veros Israelitas fpirituales,

& cum his unum fenfum, unam fententiam habere

communem gaudet , fi vel nullo poffet alio frui

commercio;

KSacmm.

1I, Quoad Seripturam

Cum facra fcriptura bujus fenfus unica fit nor-

ama, dic in compendio , quid illa dicat de ecclefia ?

R Ecclefia eft ceetus e mundo evocatus, Mundus

hujus zonis, malisex przviione Dei multis, grava-

tur: fequentes zones puritatem promittunt, Hiné

adfatura przparant fe fideles in hoc zone malo,

Nil vero magis in votis habent, quam cum reges

neratis unitatem fpiritus habere & confervare per

unicum vitz fontem, Ut enim a vita Dei pendes

tum refuscitatio Chrifti, tum fidelium vitafpiritua-

lis; ita etiam unitas fpiritus, Hinc defiderium

communionis immenfum quafi 'eft propter. unita-

tem fpiritus in Deo Patre , in Chrifto & in fidcli-

bus, Atquam hochodie de(iderium fufflaminatur !

Mirum pauciores inter nos Eremitas dari, ac teme

pore patrum , Hieronymi , Macarii.

$. 7 Vidco in fingulis Theologiz locis ad vitara

l

Dei re&erecurri ; At ante hanc informationem

non putaffem locum de eeclefia, tantam luceta ac-

eipere ex vita Dei? — && Non poffumus contra ve-

