ritatem, fed pro veritate, Dextra Dei eft tanquam

Ílella polaris , circa quam rotantut omnes Loci

Theologici , omnesque ecclefie phafes, Dextra

Dsi eft fons vitz , quem Chriftus in humanitate

— ——

"t

gseus

l

48

de Ecclcfïa

—

Ua ROT A

occupavit, unde omnis Chriftianorum virtus & ju«

ftitia ; unde omnis ecclefiz colligatio per banc,

Ex hac fane Paulus Eph, 1, 16 - 23. nexum ducit

totius epiftolz , & qui hoc non videt, fpiritum &

nexum epiftole non videt,

$.8. 9. 10. Nonne hinc mutua quoque fubmi-

niftratio vitz Dei in ecclefia deducitur? E. Facile

ATRR 35 t TE OLT

hoc cuivis patet, Nam cum in id omnis vis N,

T tendat, ut Chriítus fit vita fidelium; quid infti-

tuta Chrifti per verbum & facramenta aliter ínten-

dere poffunt, quam varios communicandz invicem

vitz Dei modos ? Imo vultfpiritus Chrifti, ut fub-

miniftratio vitz Dei per quotidiana rnutua officia

& aGiones conimunes péragatur,

$« 11. 32 15.. Video jam penitius, id ab illofun-

amento pendere, quod unio Chriíti perfonalis &

myftica fidelium ab una vita Dei prodeat? M&.Vera

Ecclefiz definitio hoc omne comple&itur, 1. fon-

tem unum vitz Chrifti & fidelium ex Deo, 2.inde

fenfum communem membrorum ex una vita,

3s

A&Giones mutuas membroram ad vitam (ibi invi-

ial

«em fubminiftrandam. Hinc ne impediatur reatu

peccati, confesfio & abfolutio in Ecclefia obtinet.

. S.14. Video jam quoque originem facramen-

torum & difpofitionum V, & N. T. id íi placet enu«

cleabis paulo amplius, && Deus cum fpiraculo vis

tarum inflato dedit homini defiderium aterníitatis,

€njus plus habet fenfüs quam reflexz coguitionis,

Igitur fübvenire Deus volens litic de(iderio, etiam

cultum & mcedia falutis dedit, Sc. primam difpofitio-

mPOfd

nem cercmoniglcm veterem; ' Impleto te

pa:c-

dé Ecclefiá.

49

patefactz vite TE(u Chrifti dedit difþc')'ütiuncm non

tam ceremoniis quam principiis infitis vitz concine

nam, Duo tantum inftituta principalia in ea in-

junguntur, fecundum düos a&us fidei , baptismus

& facra ceena, . Per illum abolitio veteris, per hanc

induitio novi hominis magis innuitur, Certe bapti-

smus magis initiationem , .S, ccena magis confir-

mationem intendit.

$. 1. 19. Quid f, fcriptura docet de ecclefía vifi-

bili & invifibili ? g, Fizc diftinétio noi occurrit:

fed (i ecclefia in fingulori indefinite nominatur, fi

unurm Corpus, una Sponfa appellatür Eph. 4. Cant,

6, idem quandoque eft ac invifibilis, ut Mattli,

16,18, Supet hanc Petram adificabo ecclefiam

mceam,

Si in plürsli, tüm intelliguntur ecclefig

particulares, uti Apoc. HI, III.

Ber

Cistil

o fummarü

Vellem jam vt fpecialius de bap

rei dicas? Baptismus primum perJohannem, turh

per Apoftolos ex inftituto Chrifti perigebatur, &

omnibus ecclefiz miniftris commiffus cít.

Bapti-

Ímus Johannis & Apoftolorum gradu cffafionis Spi-

titus diftinguitur,

Nam effüuditur in Baptismó

Spiritüs S, ut cáufa materialis & efficiens regenera-

tionis fimul, Tit.3, . 6. & cum baptismo gillum

juftificationis conferebatur in eccleia primitiva.

Dic etiam de $, Ccna?

B& Ante Chrifti mot-

tem difcipuli cariíem Chrifli accepere minus fub.

flantialiter ; quam poft mortem & refürrectio»

Beni, Nam tam vita JEfa Clirifti füb pone & vi-

ho (ingalaritcr — exhibebatur,

Lites hic nil pro*

1fun'*t.' Suæcif, vità Dei cor

poraliter ia Chrifto la*

D

bitanté

5o

de : Ecclefia,

bitante, in S, Coena frui, & in communionem o«

mnium Sanc&orum firmari, in unum corpus eiba-

ri, in unum Spiritum potari, Dummodo cum re-

verentia accedamus cum hoc fenfu, nemo litem

nobis movere poteft.

Scriptura $, fane nil meta-

phorici in $, Coena intelle&um vult,

Quod non

videre velle , miferum. eft & per Philofoghiam

coecum.,

^^$ z0.21. Jam in fummam velim reduci, quz ex

formulis Theologicis ad hunc locum faciunt?

&. Quoniam fatis concifus fui in ipfa tra&atione

. lib

ri de his, non opus eft ulterius illa contrahere.

Unum de facramentis dicam , ut numerus nonnift

duorum exa&e demonftrari queat. Externum fi-

goum interng gratig non eft bona definitio , per

hanc enim fequeretur, dari innumera, O&o etiam

conditiones Dellarmini de/Sacram, in genere, L.I,

c. 9. non fufficiunt. utpote quz funt etiam in im-

pofitione manuum, eleemofyna, oratione, recon-

ciliatione. E. gr. K econciliatio eum ftatre injuriz-

que remisfio efL. 1. fignum. . 2 fenfibile quid,

3*

non naturaliter fignificans fed voluntarie, 4. habet

analogiam tamen, $ res facra,

6, habens effc-

Gum, 7. in ipía adu Deus concurrit ex altera

parte, remittendo quz frater remittit, $. eft fta-

tum quid femper in ecclefia obtinens, Sed ob has

odo conditriones non eft facramentum proprie (ic

didum. Nam Sacramentum eft actio, per inftru-

mentum divinitus inftitutum fignificativa & exhibi-

tiva, feederis divini renovativa, ordinem folennem

gra-

innuens, quo Deus,per cccleüam in vocatis

tiam

51

de Ecclefia.

tiam & vitam vel producit vel productam confir-

mat cum figillo totius difpofitionis divinz, Caret

reconciliatio reriovatione feederis divini , & figillo

totius difpofitionis divinz, caret inftittitione ad fi-

Quo

nificandum & exhibendum folennitet.

tamen ad pacificum fenfuüm communem chriftias

hum facit, velim non abrupte fed prolixiusï exponi,

dic igitur in quo convenire poffent litigantes ?

Conveniunt, quod fides ut organüm internum in-

ftrumentis opus hiabeat externis; nempe facramen-

tis & minifteriis , qua' utraque Chriftus irifituit,

Lites de facramentis & de fenfu verborum inftitu-

tioni$ multz fünt enatz, Sed fi fines inftitutorum

Chrifti , fc, informandi , figniticandi ; exhibendi,

applicandi , obfignandi , disciplinam confervandi,

obligandi , foedusque confirmandi, nec non discti-

fhinandi, uno complexu colligatos compre en-

diffent litigantes , non amplius contendiffent.

In unum colligaré multa, medetur discordiz , ab-

[traliere nimium, parit discordiam,

Sic facrameni-

fi cum verá defi-

torum numerus facile apparcbit,

nitione comparentur, in qua primitus divina infti-

ftutig requiritür, — Sic baptismum parvülorüdi fa-

.tihaberi a Domino; fic prefentiam corporis Chri-

fti realem & fubftantialem in facra «

cena exhiberi,

Ipfe Calvinus

Hemo pacis ftadiofus negaverit.

Inftit, L. 4. c, 17. fymbolum inane proporíi, idem

De minifterio

dicit, ac fallacem vocare Deum,

écclefiaflico conftat, Chriffam folos Apoftolos &

discipulos inflituiffe & utrorumque fucceffores,

Diaconorum infli-

c?'ifcopos atque prcsbytcros.

tue

D2

52

de ECciefïa.

dns

tutio clare traditur, A& 6.. Quidquid autem prz-

rogative confertur miniftris ad normam JEfu

Chrifli, tenendum, qui dixit : Ego fuminter vos,

tanquam qui miniftrat, Toh. 15, 1s. 16,. Luc. 22;

26,27. fic facile retundetur. contendendi de pri-

matu pruritus,

De ipfa ecclefia valet & ufui eft

hodie diflin&io in ecclefíam vocatorum & electo-

rum ex Salvatoris fententia bis inculcata,

Matth.

20.16, 22, 144 De ecclefie au&oritate facile con-

venit inter omnes, illam effe teftem & cuítodem

veritatis debere, Fides inchoanda minifterio eccle-

fiz opus habet, Fides confolidata fcriptura demum

utitur, fui ipíius interprete; Solus Chriftas eft in-

fallibile caput ecclefiz, Solius Chrifti ecclefia cor-

pus cít myfticum, Chiriftus folus corporis fui Sal-

vatoraudit, Romano- Catholici Chrifte zqualem

facientes Pontificem, invitiex eo faciunt Antichri-

ftum. Contendunt ecclefiz Hifpanicz & Ítalicz,

Pepam effe fupremum & infallibilem judicem,

Gallicanz. Papam pro hzretico declarandum cla-

mant, qui concilii generalis fententiz recufet fub-

effe, Et tamen adhuc convenit inter las ecclefias,

Poffent multo magis adhuc vinculo externo coha-

reie , (i vel deciderent ex oraculis Apocalypticis,

Papam reapfe Antichriftum indigitari; Domini

autem adventus externis papatus munimentis finem

faciet; noftrum elt agnuoscere & pro certo habere,

quz Apocalypfis demonftrat, Utinam S, Rev, D.

Bengelius eousque vixiffet, ut fcribere adhuc po-

tuiffet hbrum mente jam conceptum , in quo cex

Pontificiorum commentariis ipfis demonttraffet

fOli!

53

de Eccle(ïa.g

p

"

foliditatem exp

licationis fuz A pocaly-pticæ. Scdnunc

in eywic fruitur eisquz fide przvidit, Quantus

quamque iff.

enfus rerum creditarum ufus in gloria!

Pauca hic a

ddam pro fale & pace in materia de

multg controverfie ma-

conjugio & magiftratu :

trimouiales de gradibus prohibitis prater rem ena-

tzfunt, r.) quia univerfalitatem verfus & Lev

12. refirinxerunt. auctores quidam, cum tamen

exptesfis ve

tbis extet : Mch 1fch quilibet xl : col

ro Lo tikrebu, ad omne refiduum

fcheer befa

non appropinquate, Ego

(propinquum) carnis

o

fum Jehovah, ( & hzc.eft regula

2

eneralis, quem-

I generalcs

admodurmi Lev, 11, 2* 4. 9. funt regu

VREUR DEMEEM

ro dijudicandis puris & impuris cib

is, reliqua

funt exempla , fecund

um. quem canonem totus

) z,) quia fan-

catalogus exemplorum judicandus,

&ionem pznalem v« 24, ad precedent

es cafus be-

-

ftialitatis reftrinxerunt tantum., Sed qui tam temee

rarii funt in expreffa Dei oracula, illos fibi relin-

uo: vix convincentur :

tales etiam. concludent

|

ex v.18. poffe

duci uxorisfororem: i

dque per tech-

dum ex difficultate textus argue

nas interpretandi,

menta quzrunt p

ro fuis rebus. Qui vero fimpli-

cem regulam re&

o corde ad allegata exempla ap-

(us omiffos & tamen fub ex«

licant , illi etiam ca

tenfione fcheer befaro comprehe

nfos facile per-

ctiam in v. 18. 1

dinnui ; ne ducas

fpicient, perfpicient

fororem nec fucces

five nec fimultanee; non enim

ibi eft explicatio. ejusdem

rationis, fed duplicatio

liceat duobus fratribus

rationum, Caterum & fi

odofii

nubere duabus fororibus ; tamen cum The

con-

E

54

.de Ecclefia.

i5l

conflitutio confobrinorum & patruelium conjugia

vetuerit; inde patet, fa&um licitum apud pios hor-

reri etiam propter vicinitatem illiciti ,

quanto magis

factumv.ig. 1. De magiftratu Anabaptiftelites fcru»

pulofas moverunt, At Paulus longe aliter decidit, di-

*

ftinguendo inter perfonas magiftratu tyrannice abu-

tentes, & interofficium, Officium manétin falvo, etfi

Hos,8, 4. extet: regnárunt, fed non ex me, Viz Dei

publick fimpliciratem & bonitatem Dei referunt;

qucis'proviü!m eft ufni generis humani, ut myriades

inunius obfcq

uiotetineantur, Hinc Paulus dicit: ad

Tribunal Czfaris fto , ubi oportet mie judicari,

&. 25 to, ab impio Cafare fancum Apoftolum,

Inde vero non fequitur, delicatas confcientias ex

Verbo Sérvátoris : Vos vero nonita, non depre-

cari poffe munus magiftratus , nam ut eft extrez

mitas vitiofa, dicere: fi rex degeneret in tyrannum,

tum a fidelitatis facramento liberari fübditos, cle-

ricos non effe regum fubditos, ac proinde, rebel.

lionem corum in regem non effe. czimen lf ma-

jeftatis ; fic etiam altera talis eft, ubi dicitur:

mundani regni natüram commifceri poffe cum

natura regni [Efu Chrifti, Manct enim : Re

gnum

icum non eft de hoc mundo,

- VI. Locus

*

asss

^

-

T piff

cil:lim;ls, favttea-r','tcxïtuks ita latine reddi debet

tx mente celeberr., Dni, Kochii, feu Elevtheri Taximenis,

i» Libro $0m naben Jepratben. p. 24

Uxoreti faccesfive in relatu d ejus fororem we (apids,

Zelotypie, quoad ïï'e:egere nuditatem ejus , Simultanee

contra

l

[

55

d.c Novisfimis.

VI. Locus de Invi(ibilibus &

Novis(imis.

l Quoad Senfum communem,

fus communis exere

6. T. Per quid tandem Sen

citatus fe ipfum cognofcit? && Quando ad Deum,

ad feipfum, ad legem, ad g

ratiam, ad ecclefiam

bilibus, dum di-

fe vertendo affuefcit obje&is invifi

ftinguit in fe lucida & t

enebrofa intervalla : Illa

uibus fenfus fe exferit, hzc,

ubi nullus fe exfe»

per opetatw—'

rit: illa, ubi preces exaudiri fentit

nes gratiz, hac, ubi Deus filet, hom

incmqüc fibi

relinquit, lta potentias Dei , 3vvauu

t

y Gcg, quam

it, & fcripturis

Sadduczi ignorarunt

, cognosc

amen dicit,

l

$. 2. Poteftne fenfu

s ille magis ac fnagisxelevari?

eo feníu,

& Poteít, & in tali gradu dicitur Magia ;

fit fapien-

uo Salomo Ptov, 3, 13. eam defcribit, ut

tiz occultz, quam Deus in creatione mundi exe-

ruit, cognitio & poffesfio analogica, & quam Pau-

lus in N, T. etiam exparte defcribit, t, Cor, 2» 7-

$. 3. Agnosco primum hoc effe inter invifibilia,

ut fenfüs fine hzfitatione (ibi ipfe confcius fiat, fed

nonne plura dantur objeda invifibilia? — 5 Dan-

D4

tur;

contva illam , illa adbug vivente. — Sunt duo cafus: quod

conzermit to mubere forori conjugis, id pugnat contra pro-

atém s binc probibitum eff. Quod atriuet to nubert

pinquic

forori,

adbuc altera forore vivente, id fimul pugnat contra

«morem , (r cedit in. Zelotypiam s

bine probibitum efe.

56

de. Novisfiiis.

tur, Nimirum 2. celum & orcus, lux & tenebrz,

3. beni & mali genij, 4. mors & flatus poft mor-

tem, f.flatus meliorum temporum in terra, &. re-

fürredio. , judicium, g, infernus, 9. zones.

Quid f. c, obvium eft de ceslo & orco ?

&, Id

valde clatum eft, íi nemo quzftiones moveat;

quam primum autem fubtilius quzritur , quid hoc

4

£ei fit , confülendus eft Hippocrates,

Quid de bonis & malis geniis ? , Antiquis(i-

mis populis , qui propius abfuerunt a traditione

patriarcharam clarum fuit, illos tum elementis.

rerum tum ordini univerfi a Deo prafectos fuiffe;

hos fub

illis.

priacipe tenebrarüm ut rebelles obfiftere

TT67 g, Agunt ne genii feu intelligentie bonz fem-

per naturz conformiter ? Omnino. flli e

xaCisfime

fationes Mufico-

harmonicas univetfi fequuntur,

Quznam per fenfüm communem porro diftin-

guuntur objecta ab invifibilibus denominanda ?

Xt. 4. Mors ipfa, ctfi quoad externum fit viibi-

lis, quoad internum tamen eft invifibile quid, prz-

cipue fi flatus poft mortem bene perpendatar,

$,8 - 1j4, An flatus meliorum temporum quo-

que hac referri debet ?

Quoniam ille flatus eft

demum futurus, adecque nunc invifibilis, foli fa«

pientes illum profpicere poffunt, adeoque heic nu-

mero fto locamus.

6to autem: numero refürre-

Gio ex emblematis Naturz perfpicua, 7timo ju«

dicium extremum ex tot 'impnnitis facinoribus col-

ligendum,

$vo. Infernus, malorum in unum fe-

. 9nó

paratio, . unde quitatis & beatitudinis initia

JEones

Y

de Novisfimis.

pl

$.

57

circulo zonum,

JEones zonum & confummatio quædam fcculi in

II, Quoad Seripiuram. Sacram,

Quid S, Scriptura revelat de his, ut fenfüs natu-

Ya hz(tans ad fixam certitudinem ducatur? B

Apocalypfis lucem fpargit retro in omnes Scriptu-

r Libros,

Defcribit vero illa,

Imo, Res invifi-

biles; 1l Res noviffimas, — Ad res invifibiles per-

tinent, 1 Cch. 2, Terra, 3. Abyffus, 4.Spa-

tía inter ccelum, terram, abyffum, intermedia; Ad

xes novi(fimas referenda funt,

I, Mors prima &

fecunda,

2. Status poft mortem,

3. Fata tem-

poribus inclufa,

4. Status regni Chrifti in terra;

j« Refurre&io prima & reliquorum univerfalis, 6;

Conflagratio tellucis cum judicio, 7, Nova]eru-

falem & lacus igneus.

.

s? CæH

Dic jam ideas Scripturarias de coeli

funt extenfum quoddam, C. r; Gen, ex aquis fu-

pra- coeleftibus & expanfo, quod Pf 156 1. expan-

fum roboris Dei dicitur , conítans.

Habent coali

certas Spharas, hinc dicitur : coeli ceelorum non ca-

piunt Deum, 2 Chron. 2.

$.15 Dic fummam de terra?

Terra, Pc&o te-

fic , ex aquis & per aquas conflat verbo Dei. 2

Petr..5, ;;

$. 16. Dic de abyffo? — Multa mentio abyffi ia

Apocalyp(i; eftque regio tenebrarum invifibilis in

terra & mari,

Dicitur infimi loci terrz , Eph. 4

9. quo Chriftus defcendit in Spiritu, ubi ipfi mali

genii catenis tenebrarum detineri horrent, Matc

$» !2 13,

$ !Z'.

D;A

58

- de Novisfimis.

.. $.17.18. Quid de Spatiis intermediis dicit Scri-

ptura? De his per confequentias faltem colligi

poteft. ex Apocalypticis, Nam variz mutationes

mox ex tetra, mox ex ccelo , mox ex abyffo pro-

deunt, & ubi manifeftantur ille mutationes , ibi

funt illa Spatia.,

Certe. ubi przlium inter angelos

& draconem accidit, illud certum fuit Spatium,

Apoc, 12. & quod ex harmonia flellarum ad tet-

ram rcíultat, huc quoque referri debet, nec non

dextra & (iniftra Dei, Hiob, 25, 9.

Etiam fcala Ja-

cobza inter celum & terram interjacens , fuper

quam' angeli Dei afcendunt & defcendunt,

Quid de noviffimus tradit Scriptura? Primo

occurrit mors prima & fecunda.

Quid (it mors

prima, fciunt omnes notione communi,

Morsfe-

cunda eft illud, cui tribuuntur adjuncta aculei,la-

quei, torrentis, Pf, 18,6. & fe exerit diver(imode

poft mortem primam apud eos, qui Chrifti vi&os

riam haud in ufus vocarunt, 2do Status poft more

tem, de quo vide denominationes Ícripturarias, a,

filentium, Pf ti$, 17. £. terra oblivionis, y, térra

rephaim, 3, umbra mortis, s, puteus corruptionis,

7, abbadon, z. fcheol,

3tio. Pertinent ad novis-

fima, fata ultima; temporibus inclufa,

De quibus

videatur Apocalypfis. — 4to Status regni millenna-

rii in terris, qui dicitur in A&is tempus refocilla-

tionis, A. 3, I9 - 23. ad quod omnes prophete

reípexerunt,

$to Refurrectios quz fecundum,

1 Cor, 1 $. confequens eft refurreG onis Chrifli,

adeoque vita Dci per Chriftum in refurredione fe

manifeftabit, quemadmodum per totum hunc lo-

cum

de Novisfimis,

59

cum fe quam maxime diffundit ratione locorum &

temporum; . éto Dies magnus judicii, LlIbi no-

tandum , quod dies magnus judicii a Zacharia de-

Ícribatur ita, ut quemadmodum in Sextiduó pri-

mum fuerit lux , ita primum in judicii die fit fri-

gus & congelatio, & poftremum lux. Zachar, 14,

6.7. Czterum fonabit illo die magna tuba ar-

changeli ; colligent angeli ele&os, fiet immutatio

rerum , ignis refolvet omnia, libri cflentiarum a«

perientur, apparebit judex, a cujus facie fugiet

calum & terra , & quodlibet fententiam accipiet

pro participatiofte vitz Chrifli,

7timo Nova tere

ra & nova Jerufalem, in qua plena vite Dei erunt

omnia, quz vitz Dei contraria funt, in lacu igneo

fortem habebunt 3 Eritcirculus gonum ; tandem

Deus erit omnia in omnibus,

I1I.

Quead Formulas Tbeticas,

Quis hic formulis theticis locus? &, Theoloe

£ià, quatenus ad do&trinam publicam pertinet,

non agit prolixe de arcanis invifibilium, & novis-

fimorum. Hinc ut fupra brevis fui, ita & hic;

quz concife dixi, repetere nil attinet.

Quid pro fenfu communi Chriftiano hic obfer-

vandüm? &. Myflterium pietatis 1 Tim, 3, 161

anyfterium voluntatis Dei Eph, t, 9.. HeoOeric To»

eueway v Xeiso , Eph, 3 11, — Mylfterium Chrifti

V. 4 omnisqs thefaurus plerophorías intelligentie

ad agnofcendum myfílerium Dei & Patris & 7&

xe5s Col 2, 2, nonniíi unicum eft myfterium ;

uod qui agnofcit, ille etiam nofcet ea quz de

invifibilibus & novisfimis fcripta extant, Pracipue

fi fume

6o

de Novisfimis.

fïfur'ne Rev. D, D, Be;g:,elii Apocalyptica bene tru-

tinaverit, Qui vero divitias illas plerophorias intel-

ligentiz infuperhabet , pretextu quod talia non fint

articuli fundamentales, ille etiam ipfum articulum

fundamentalem, fi Chrifli tempore vixiffet, quod

JEtus fit Chriftus, cum Pharifzis non fuiffet agni-

turus, Math.23,20. fed tum fide hiftorica Diabolo-

rum contentus videbit, quando mors oculos ape-

ruerit, quid fit carere oleo virginum provida-

rum,

Fides eft demon(tratio invifibilium, Ehr, 5,

Hotrrent difputare de his; horrent o/culos cordis

aperire, horrent convenire,

Si quis vult ignora-

re , igaoret, I, Cor, 14; 37. 38. 2. Petr. 3, $.. Hoc

unum hic fübjungam , quod Beatus S, R. D. Ben-

elius Theologiz mez fubícripfit poft cenfuram,

» Dafis hujus compendii vita Dei.

Vita homi-

» nis eft duplex; naturalis & fpiritualis, Sed vita

25

Dei, cui utraque illa refpondet, eft una & fim-

» plex.

Propterea ex robore virtutis Dei & refu-

)

Ícitatio Chrifli ex mortuis & Spiritualis vita fide-

lium deducitur Eph. 1, 2 Omnia o

pera P;ï

35

naturalia funt etiam fpiritualia,

Nonne potes totam banc fyllogen per unam

ideam vitz concentratam fiflere in uno quodam

pundo? Omnino; Et fi quis remotis variis deno-

minationibus percipit, totam Theologiam rem non

effe nifi unam, eamque unam rem in imo fui Spi-

ritus omni tempore & loco cum voluptate fumma

geítat, ita ut omnia vilefcant ei refpe&u hujus;

NNz ille tum in Spiritu Theologus eft, Deum ado--

rans in Chiifto cultu cgntinu,o.

Ecce

P ^"vo€ (5 C ( t oOMSQ " f5 (WO6€ pe C eDgf(5 - p (xo44 — 9 (V " — — FA o oU — t

de Novisfimis,

61

Ecce igitur quam facilis hzc fit''Theologia!

x.) Deus eft ipfis(ima vita & «o9agcro, folvi nefeia;

Vita

Creaturz vitam. non habent folvi nefciam.

eft duplex, Phyfica & Spiritualis, naturalis & fu-

pranaturalis. in Deo utraque vita eft una & in-

diffolubilis, fed prout fe vita Dei exerit ad obje-

&a gratiz, dicitur Jehovah, 2.) Homo conflat fpira-

culo vitz duplicis, & imzgo Dei fita fait in vitae

duplicis, Phyfice & Spiritualis, temperamento z«

quabili, fc, Nifchmat chajim, s. ) Lex non habet lo-

cum ubi üriurn tantum eft, hinc folus Dcus eft fi-

nelege, Unum eft & manet ünum, nec eft de-

viationis capax, Ubi les eft, ibi vita ad minimum

duplex folutionis & aberrationis posfibilitatem ha-

bens, eíle debet, 4.) Peccatum eft ipfa aberratio

vitz duplicis a primzva colligatione, adeoque a le-

ge, quz folutioni mortem przfagit ! « Vides qua-

tuor has ideas una. vitz idea contineri & refpedi-

bus tantam differre, re una, j.) Gratia elt illud

beneplacitum Dei, quo reducendi vitam fpirituas

lem ad vitam naturalem certum ordinem conftituit,

€. ) Ecclefia eft coeus, ii quo eft unitas Spiritus,

una prafentia Dei in vita, omnibus membris com«

ifnuni, Ínitas Spiritus fundatur iü unitate fideiz

Adeoque vita fpiritualis per verbum ruríus vitae

naturali eft coadunata , per fingula membra, etfa

donis & charismatis inzqualia, 7. ) Novisfima funt,

übi vita interiot tüm naturalis tum fpiritualis eft

extrapofita; ubi occultum fit manifeftum , ut in

refurrectione , morte fecunda, nova Jerufalem ,

noya terra, praeunte judicio extremo, donee

Deus poft zonas zonum grit' omnia in ominibus,.

62

Meditatio.

Vides igitur tres has ideas pofteriores fub di-

verfis tantum refpectibus etiam effe unam.

Fac ut in fpiritu & in vdj fis vérus Dei adorator,

1:

Unum eít neceffarium, Theologia difputatoria nil

facit ad unum ; ad aternitatem,

Facit ad hoc?

feculum;

ä:

2

Meditatio in primum Caput'Ez;qcfliais

pro demonftranda vitz idea,

Gut eft in Prafatione, , vitam effe colliga-

Di

D

tioném feu complexum potentiarum ex Deo

ä

libere eriiffatum , atomis molis divinitus immerfa-

rum , fic ut primitus imprefsá rotatione continuá

pasfivum elevetur peractivum, Hzc idea folisphi-

lofophis, fcientiam vitz posGdentibüs, qualis fuit

Arabs Alipuli, ex natura rerum. eft demonttrabilis,

Nos Theologiam profesfi abtrahimus ab illis folum

€o tendentes, ut ex oraculis talia probemus. Subvenit

Deus imbecillitati intelle&us noftri pet. caput pri-

mum Ezechielis , ubi nil nifi rotz & motus cir-

culares innuuntur ,

t

rzcipuz,

vitz divinitüs exortz Phafcs,

Vidit Ezechiel, 1. Turbinem e£ Aquilone, &

-:

in medio turbinis igríem concentratum,

pI EM

medio hujus ignis vidit exiftere quatuor entium

vividiffimorum five anirialium ípecics, 3, Vidit

curfum animalium re&a proceffiffe , et(i. intrins

fccus décuffatione fülguratoria diftin&um, | q. Vi«

dit in terra rotam unam prope dnimalia in qua-

tuorlatera fpedantia. — Ex his ca tantum hicpres-

fisfime obíervanda dabo , qua dcfinitionem vitz

luci-

Meditatio.

63

lucidiorem fiftunt,

Primum ejus momentum eft,

vitam effe colligationem potentiarum a Deo libere

emiffarum : id ut intelligatur , etfi cum ideis ha-

&enus adfuctis non conveniat, notandum primo

"

"w -—-—S, -.

ex comparatione Apocalypfcos Johannis & rotarum

Ezechiclis, rotas in Apocalyp(i non fuiffe vifas, fed

non nifi animalia, at ea tum interne tum externe

lena oculis; oculos vero apud Ezechielem infitos

fuiffe rotis, fequitur, cum oculi roteque fint inte-

rius animalium Apocalypticorum ; hinc animalia

denotare exteriüs vitz, retasinterius s fequiturpor-

ro , animalia & roras , etíi feparatim & optice ut

-—9

divería fuerint depicta, tamen idem denotare,

Notandum fecundo, rotas Ezecliieli apparuiffe

juidem, ut rotam unam, fed fuiffe quatuor rotas

iníe invicem innexas, ficut animal in animali?

.

hinc clarescit ; vitam in animalibus effe intenfum

quid, ubi potentia cít in potentia, adeoque com-

plexüs potentiarum per fpiritum Dei in unum cole

ligatus, Turbinis enim & animalium & rotarum

S

unus fuit fpiritus , diftin&us a potentiis, queis illa

conflant —Quod vero potentiz a Deo libere fint

emiffz, patet tumi ex illa ipía diftin&ione fpiritus

Dci a potentiis rotarum , tum ex ipfof miotu gyra-

ï

torio ; qui nifibus contrariis centripeto centrifugos

r

t

que , divinitus & libere in contrarias plagas coore

dinstis, perfici debet,

-

"

le

Objiciet ali

is, nondum effe certum,, ea, quz

Ezechicli repra

Y

;

entata funt;

denotare res fpiritua-

|-

les: at refpondetur , certisfimum effe , ortum

j

rbine

quatuor entium vitalium defcribi ex tu

aquie

le

64

Meditatio.

aquilonari emicantem , quid jam hzc fun: niti fpi:

ritualia ?

Potentias vitales haberc initium ex eo,

quod ipfz non funt, nimirum cx aquilone, qui in-

ti

digitat chaoticum quid ex parte ihvifibile, abyffum

el

quandam ; quid vero abyffus hzc eít aliud , nift

li:

fpiritualis atque potentialis origo, Deo liberrime

1e

acturo, foli cognita, — Illuftratür autem hocex bafi

5

.

Mufica 1 99, 25, 32, j1, 79

ubi unitas, ex qua

potentiz 2, 3 & j exeunt, eft punctum, & fepte-

le

narius , finc quo in fingulis OGavis innumeri da-

T.

fentur Toni, quia bafis non effez fatis limitata

pet $» eft quoque pun&um feu circalus concen-

- —

tratus;. ubi nec pan&um r nec circulus 7. poteft

cum potentiis 2, 5 & ; cornparatiohi fea homoge-

hieitati fabjici, nam unitas, cum qua 199 & 79 co-

[ 05 — 9]

incidunt. non eftin ferie numerorurn primoruni

2,3» : 5 10 &c, fed illam ex fefe generat modo

omnem regulaí? transcendente :

ütrümque igi-

tüurpun&um conílitui abyffum , quz mec eft

merum pun&um

chaoticum — potentiale , nec

nibilum abfolutum differentialiftarum , fed po-

fitivum quid, cum quaternario & feaario idealiter

& plaftice agens ; uti enim unitas infe ipfa diftin-

€tioneim facit per duplicem expresfionem 19? & 79,

totius harmoniz Mafice fundamentum, ita eadem

quoque omnes numeros ab 1 ad 7 in fuo fundo

1'? 7? realiter diftinguit a fe invicem : & fica&i-

vitatis Mufice non unus eft terminus, centruat

,fed etiam alteradhuc in ipfisprincipiis diverfusab

ifto circulus7 concentratione pun&um efficiens, ut

ddeo t ?? — 79 fit abyffus ifta; 2, 3 & ; poténtizj

"-u dR Ü L: d w wA T wb "- w w U U o UR

4 & Gidéz operatrices, Potenti& e$ . 5. 9. colligati;

tnihi quoque dicuntur Effentig in ficri conflituta,

Meditatia.

65

Brevisfimus effe debeo 5 hinc ad alterum diftin-

&ionis momentum progredior, quod eft, poten-

tias atomis molis effe immerfas, & fic pasfivum

elevari per aétivum.

Dices , unde oriuntur atomi mo«

li? & Ex abyffo (pirititali, per potentiarum, diver[o in-

tenfitatis & direlionis gradu collilentium, fulgurationem

ä

& decuffationem , duin potentie itus veditusque , per pute

a decuffatim c . cyclice indefinenter contintant: propter

legem. Gyrationis feuel C libere a. Deo- potentiis unpoft-

tum , tnde fequitur , oriri pasfivum Q adivum five ata-

mos molis & Spirituale chasmal ex iisdem pundlis abyfa-

libus , pracipitari pasfivum, idque [emper vevolyi per atti

yum illud , chbasmal Ezechieli didlum, & in vividiorem

flatum. elevari, st materia bruta: Buffonii in animatam

fllit notabilis ille Gen

elevatur , atque in boc con

J

j5*

efeos cir-

€ulus , T90wose ysveceoe fcu mature Waturantis creata

vota, brevisfime a lacobo C, 2, 6, indigitata, etfi a pau-

cisfimis in verfione germanica , imo nec ab ipfo Luthero a-

fiimadver[(a,

Iterum objicies ,. balitum vitarum , nifcb*

enat chajim, in Genefí effe vitam per fe, autequatmn potene

tie Atomis molis erant immer[a , . Refp. n

[erue

E

ecbielt j

prolixius fingula enarrante, d figuras Animalium corpa-

veum quid, atque. adeo atomos molis. concurrere , quis

ton videt? Sed. quomodo id fiat, fub ob[cure wnnuitur, duim

motus internus fefe ex[erat per modum filguris $ v« 1314

fulgur autem oritur ex coliifroue calidi £. frigidi, ailivi

& pasivi , adeoque &ontinua: [übattio d. elevatio pasfivi

in motu vitali intermo occuvrit, Nos fuccesfivis Geometria

figuris afueti finmltaneos bos conzeptus agre ferimus, fed

fuffiit s Doum offatdere nobis, rotam natura non concipt

mes

.PW Geometricam merbodum , ntj quis potisfima Go

trid

66

Meditaátio.

tria theoretmata. fub unumn . obtutum fimultaneum vevocare

e[fuescat , avtificio univer(alificationis intenfisfimo ad qua-

draturam intento. Nobis bic fufficit, ideas viteex Ezechicle

doceri ; fi non omuia exbaurimus, profunt tamen plurima.

lgitur bene expendatur, quod Exetbiel dicit de cur(a

animalium, exeurri(fe illa C divertiffe in fpeciem fulguris

vebementisfimi v, t44 [ etfi antea dictum, non divertiffe v.

12. ] tum intelligetur , animalium vitam in. interioribus

vim fulguris quadratice decuffativi vetinere , cum in nego-

tüs ad extra totus fit funplicisfmus atque rec'hsþnus.

Sed ne quis dicaty Spiritualia temen materialiter contipi ,

dicam brevisfimis : immaterialitatem fpirituum longe me-

lius bac via (alvari quam Wolffiana,

Primo enim pun-

£a due «haotica nec. non ipfe potentie funt immaterialise

fiimum quid 5 potentie in. potentia [unt intenjum quid

non extenfum s. quod vero [emper materialis quidam ty-

pus ingrediatur coneeptuslios, ex eoeft ,. quod tum for-

anale tum . materiale per ideas operatrices quaternarii &

fenari ex. punclis. iisdem chaoticis ortum. kabeant , ita ut

materiale G immateriale perpetua lege discriminentur. at»

ue iterum . uniantur cuim atomis mohs, id vero uon po-

teft fatis vivide typis figurari. [uccesfivis, more Geometri-

€0, ut ex capite primo Exechielis patet.

Uterque conti-

pienti modus, Holffianus & Ezechieliticus, nodos babet

fuoss faltem cum ea differentia, quod. &) ibi verbum Deá

normam concipiendi nullam, bic non certe nullam (uggeraty

[2 ] quod ibi corporeum ut merum Pbanomenum, bic ut

£4le , .*y ) quod. ibi corporeum imcorporeo per barmoniam

tantum externam ( fi. tamen barmonia dici poteft ) bic

per internaim jungatur.

Ceterum in utroque coneiptendi

15040 inateriale ( immateriale quidem ut. diver[um fifli-.

D

ts

— À

Meditatio.

67

tur fed. apud. olffianos tantum nominaliter , apud nes

realiter,

Ex boc Spinozistho Iudaico

anté . Spinozi[mum

j«im pridem id emerfit , ut. Marcionita corpus Cbrifli tan-

tum pro Phenomeno babucrint. — Vide p. 39.

Dics: tu certe. éompofitum . effiis ex atima ? vefpoti-

deo : compofitum fi id apellas, quod afferum more. pev

partes extra. partes jungitur, tum. anima tale mon ef: Ó

id compofitum dicis quoad umitum quid efl ex potentiis ,

tum compofitio eque minus prejudicat anima, 4c compo-

fitio Tbeantbropi Dtos

Placuit Deo, corpomliter emuem

abitare in homine,

Perfectio heec

plenitudinem Deitatis 0

eft, non. imperfectio.

Auima boc (enfu mon compomitur

materialiter (cd effentiatur ex 2. 3. $. hoc efl ex intelle-

üivo 2. poteflativo 3. &^ fenfuali appetitivo. $ per punia

prindipiativa 0. 6

7. euis 4 unita, in fubflantiam ex

Deinde anima ut bypofta(is ex di-

potentiis eompletam,

ver[is potentiis complexa fimplificatur divinitus per. Aoyate

Dices: quid boc novi eff. voéabuli. effentiare ? refpoti-

deo: efl ad intenfitatem 6 inexiffentiam : potntie in pos

Sic pracavetur contradidboritté conceptus

£entia vedigert.

antitypie »

Leibnizianis mionadibus maximum, uud cutnh

m,

Linitas &um

jrincpio indiscermibilium , prabens. effugiu

-

pteuari

o fant potentia prise ebaotua , e ut módas fe-

ft

térnarius quitde

fpondet

fepienario , [ic. binarius [enario ,

gyio concinit,

Solus quaternarius n medio. fhát

é eft

jritcipium

formale vefpettu. veliquorum , anifcens atomos

anolis u

fermali effentiarionis ortu, — Sic intenfum.| pré*

suittimus éxtenfo, & terminos illos sietapbyficos pfin-

e(Tentia ; fubítantiz lenge reddimus ma

Cipiij

z

felli-

L]

68

Meditati'o.

1

telligibiliores, eum. apud metapbyficos difficillime d;'äi;

guentur , imo nominaliter tantum diserepent, — Pringi-

pi« fünt. mibi 1. C 7.eum 4, Effentie 2. 2, .. [ub[lan-

tia (ant. omnia illa in uno,

Materialitas anima per nos

nulla infertur , fed vera exiftendi perduratio, snateria [u-

perftes.

Dein etiam individuationis principium uon ab

emnimoda determinatione externa, [ed ab internis fui ma-

nifeflativis pendet apud mos : 1n Leibuiziano autem

p fiee

i di-

mate deefl in manifeflarivo indivifibili illud quod. fa

dtur, quia nulla ibi effentiatio geuetica, mullus circulus

