genefeos , a patre luminum primitus imprefusy ibi depre-

bendi potefl, : fed veprefentatio tantum mera.

Hit vero

effentiantur potentia , hiclin!elle&ivum efficit. o [uum ,

potéflarivum cum. fenfitivo im wmione cum intelledtiva

funt. imamifeflativa. fui.

Onnes potentie , bafim mufi-

cam ingredientes , operantur etiam in intimo aliorum fab-

jetorum , mou mufitorum ,. fecundum legem jam ab eru-

elaflicitatis ,

pear quam, quod

difis reCeptam . Rad, quadr,

enfitatem ,

in attractione deefl , corrigit fuunmus Eulevus, intima natu-

1« propius tangende, d tuin denum per fubtile, & bos per

deu(uin effentiatur, Potentia y. notat Aliquid den[um, 3, ve-

fpectu bujus aliquid elafficum, etfi fit medium quid inter 2.

$'s.que cum in luda [int per s. vetentivum Q per 3. vt«

fpective extenfivum ,. divifionem mediantibus reliquis ope-

rahtür contintam , divifione tamen femper iterum fini-

plificata b.e. per fümpliciores numeros, radicales. vtyou

«4t4 ad . effentiationem. unitivam.,

Fateor , naturaliter

nes tefüre, tale quid. (ubeffe rebus. fpiritualibus s fed per

éapuk primum.| Exoeebielis anfallibiliter docemur , vem ita

fe babere eiiam. in fpirisualibus, wtut eminentiore modo.

Nulle

Mosttatio.

69

n

GIumcrette

icureifmo p'ro

Nule igitur male con(equentie pro Ep

etft nofi

anime. deftvuchibilitate necti poffunt. Vita amime

t (olvi mefciay veluti divina, tamen interire neq

uit pro-

f

Debent omuia bene cir-

pter. fimplificationem. divinasn,

s formemtur, — Refponderi

eumfpici, priusquam. objeckione

judicent: jam . equi veri-

poteft. ad. omnes. obje&tiones,

patis trutinatores, quis a. FAnaticifmo metapbyfieo. vel

/

fj

phy|

ito propius abfit, Leibmieiami am Neutoniant, Ill

€x next

fabflantiarum ideali Deéi oimtia. deducunt , qma-

gnum vatiouis fufficientis principium in phanta(ma vedi-

gentes h. e, eo abutentes, ubi Deum ipfamn huic. prin-

Hi vero inexbauflam Dei libertatem,

eipio fubjiciant,

E'

ejusque aCiones. liberrimas , eum. uexu fubflantiavum ita

committunt, &üt pateat fue volumtati,, fuo imperios fab-

seaffe

Deum uwivería, eoque tendere mumen, Wt tan-

certusm. eonum. cyelum. fit. omnia in emttibte

em poft

Ego bene pravidi,

Tbeoriam banc jam im libro. de fenfu

eosituni traditem ,

son optime feprobaturam iis, qui

il verum putant, mifi quod cum ajfabrefattis ipforum

iaj biesnpe

idüs comyemt, Sunt, qui mie ob librum de fenfu com-

auumi tenebricofumm c» bypocbondriacum. ( eug. mon. &

airabiliaruum ? ) vocavumt, — PoffGet ob boc etiam snibi

atra bilis moreri, fed frigido. fpiritu. Prove 17, 27. di-

cam, quod deber di, etfi v.ritas. fe ipfatm vindicet,

Expello- plures ejus. furfuris titulos. bonoris : fpiritus ve-

vitatis defeudet me, nom. enim. mea . Tes «giturs illi vero

fintient , vel mox vel tandew , quiid fit. fe

nfiiss

perfecutandis

Si . fatis

olei ,

confasfiffent —.in

qu& mul-

nctionibus — Apoflolorum . Prophetarum ,

tis obfiura inantüt , nom viderer. 6is tenelricofus. &

bypocbondriacus ,. Jts« $95 15.

ftd. fanus meuie Q cor-

Ebrei

;

ports qzm?&.s Dé gratia fumy AG, 26; zf.

70

Qfæftiones[ Theologicz.

——

Ebrei fu—r;t ( ego. Logidi funt, (v ego, Imtérim

abeant prius, antequam mors oculos aperiat / Hiob. 28,

22, Q* exutient penetvalia friptura: inprimis cap. t,

Genef, &* Ezechitlis, capita: pracipua Jobi & Prover-

biorum , &v bunc, flilum won. defugientes, Proy. 22,18.

collat, Joh, 7, 35.

ä

intelligant notiones primas JEfa Chri-

fs tum. deprehemient ,. elegiffe Deum,. qua fialta vi-

dentsr feculo, — Standum bic, non vecedendum, Accingant

fe & objeitiones in forina. fatiant Logira, cw tum illis

brevi via fatisfict,

Haud eireumatnt tantums non enim

lucewn fugioy (cá in luce letus & certus ambule coraw Deo,

Caterum viris [ummis fummos eppofui viros: e» quid

eraculis Dé magis eff. [(ummum ?

ä

Quzftiones "'heologicz ex rationibus ex-

»

terbis, Oeconomicis, Anthropopathicis,

uzftiones, quz mihi Syftema Theologicum, ex

faera fcriptura dedu&um expendenti de faedere o«

perum oboriebantur , Íequentes funt ;

1.)

Uum Deus in. factis litteris , xaz' zv

Duwmoy, per tot imagines , nobiscum

loquatur; numquid hane ob caufam id fa&tum fit,

quod prafens noftra, cognitio , cum fatura illa re-

velatione. comparata. plane fit puerilis? an vero

aliim Deus finem ex methodo intendat? 2.)Cum

Adam in flatu intcgritatis conftitutus , cum Deo,

ut Patre, filii ad inflar, sgere potuerit; an nihilo-

minus operum,; quod appellitant, fedus cum illo

iniverit divinum Numen? ,) Anamicz Deicum

primzvo homine a&iones fub fchemate tantum

feederis

71

Quazftiones "T'heologice.'

fcederis cujusdam proponantur ? vel ab genuinam

fi quidem homo jam

veri pacti formam habuerint?

fuerit obflrictus,

antea ad omnes obfequii partes

feedus quoddam

4.) Anne , jamdum in Paradifo

porro: an divifio in fcedus

gratiz locum habuerit?

operum & fcedus gratiz Th

eologico fyftemati ne-

do&rina illa fine

ceífario fit inferenda ? nonne

omni federis. denominatione , percipi posfit ?

f.) An divus Paulus Ro

m. f. divifionem illam ne-

ceffario prafuppofuerit?

&. ) Anne a recentioribus

Theologis demum fitco

nfi&a, ut ideas de merito

& fatisfadtione Chrifti posfint fyftematico nexu

compingere? 3.

) An pa&um inter Patrem & Fi-

lium, ob introductum foedus gratix fit ftat

uendum?

$.) An quicqua

m inde incommodi fequeretur , f

.

ociniis, in eo toti fubfiftere-

uando , fepofitis rati

mus, quod in priore utroque capite

Genefeos de

xtimo homine nobis eft confignatum? Anneteme

pus melius fuiffet collocatum , fi reftaurationi ad

imaginem fecundi Adami , quam ratiociniis depri-

mo Adamo impenderetur ? 9. ) Cum claristime

liqueat , homines peccato inquinatos effe ad unum

omnes, atque ita peccatum & mortem , per unius

hominis culpam, in mundum introiviffe ; num id-

circo Adamus tanquam caput totius humani gene-

ris a Deo confltitutum , fit eflimandus , cujus pe-

culiare deliGdum Deus univerfx poiï:eritati , tan-

quam bujus propriam pravaricationem imputave-

l]

rit , licer nondum nata vel in voluntaria peccata

collapfa fuerit? anne minus artificiofe res hzc

concipiatur,fi ponamus ; Pofteros Adami propter fu«»

am

E 4

72

Qgäe&ioncs "heologicz. :

am uniuscujuquue ikniq'.litatem divino . judicio ac

vindi&z cffe obnoxios 5 ita támen; ut ob perfonale

Adaml peccatum ; tgtuxn naturaz rcgimcn perver-

tens, omnem profipiam Adamiticam favore Dei

excidifle, icque per unum hominem peccátum ia

mundum veniífe ftatuamius,

10.) Quoniam in-

grelfus peccati & mortis in

mundum nec phyfice

nec moroliter, pnta. neque-fecuadum intrinfecas

fuas, neque fecundum illas rationes » quzad judici-

um Dci pertinent; fatis a Gobis intelligi atque per-

fpici poteit ; imo vel idea realis de rebus in regno

fpirituum tam bhorribilibus nobis deficiat : annon

Paulas idcirco Rom, f. peccacum & mortem qua(i

perfonas , quin regna , reprafentaverit ? L4;-)

Num quzftionis nonz folutio tantum infetviat li.

tibus Theologicis dirimendis, an vero etiam u-

fum aliquem adferaz vitie fpirituali? quzüam. fen-

tentia inter illas duas minora habeat incommoda

ad controverfías tollendas ? quenam majora habeat

commoda ad profe&us fpirituales ?

12.) Quod-

fí Adam publica ,

& omnes omnium feculorum

homines reprzfentans perfona non habeatur; quoe

modo evinci posfit: . Chriftum obligationem- ab

Adamo fractam perfectisfime impleviffz ? .An non

verbis. illis. poft lapfum datis; Fac hoc & vives;

obligatio Adami denno fàcrit repetia ? atque an

H

I

-

eloquium

10c, atque alterum : Crede & falvabe-

ris; non fint fibi invicem oppofita? quemadmo-

dum foedus operum, & fædx.xs,gratiæ. Ij.) Anne

Adamus integer. externa lege potuerit egregie ca-

rere? an Hdelibusün?ili niodo fufficiat Icx fpiritus,

f.;.) Quale

*

V

Quazftiones 'Theologicz.

73

14.) Quale momentum habeat refpectu impnta-

tionis tota hzc fyftematica fcederis expofitio ? An

fine hac non fufficiat ad. folandas animas illa veri-

tas, quod Chriftus regnum peccati & mortis de-

Ítruxerit , quandoquidcm iftud, proh dolor, fatis

adhucdum in terrá habeat roboris atque dominii?

15.) Cur confcientiis hominum non fatis probe-

tar, fi in hoc argumento coufiderationes gravisfï-

mz ad refpectus tantum morales referantur; re-

fpe&us autem phyficus fatis exiliter inferatur ?

16,) Quid copferat ad Juftificationem & fan&ifi-

cationem promovendam , fi utrumque refpectum

pari pondere doceamus , preeunte Pauli exemplo ?

acad quantas grates redemtori nollro perfolven-

das fpiritualis ifte fenfus hominem commoveat ?

17.) Quomodo przdicandum fit Evangelium de

Chrifto? Numquid, ut idem eo facilius & clarius

perfpiciendum fiftatur, foederis & legis relatio ad

Evangelium, a noltro docendi modo excffe posfit ?

an profiteri liceat, nos, cum Chriftum , fupremam

Dei legem, audire tantummodo jubeamur, neque

A

med

ka

te, neque immediate ad refpiciendum Deca-

logum obligari ?

18.) Cur D, Lutherus tam fta-

diofe urfeit peculiarem ufüum legis, & peculiarem

Evangclii ufum ; rieque fatis effe putaverit , quod

lex in ipfa Evangelii przdicatione exacuatur expli-

|

cando acerbisfimos fanctis(imo fofpitatori noftro

ob crimina noftra illatos dolores ? 19.) Cur Me-

lanchthon futtulerit obligationem ad Decalogum?

20.). Cur D, Spener & Halenfis triga magnorum

virorum, Anton, Breithaupt, & Franckius obliga-

j

tioni

74

Quzftiones 'T'heologicz.

tioni ad legem tam firenue infliterint? 21.) Cuz

t

Comes de Zinzendorf his viris eam ob caufam ad-

verfetur? 22.) Unde petendum fit, quod myftici

n

fint ab Ideis legis & imputationis alieniores , item-

que certo refpe&u Comes de Zinzendorf ? neque

[*

€

tamen utrique ab iisdem flare partibus videantur?

Quzcftiones "Theologice ex rationibus in-

11

ternis , Thcoprepicis.

a

)2A

n notiones fcederis & imputationis pro al-

f

legorico verborum lufu fint habendz, ita,

t omnia per naturalem atque effentialem rerum

fequelam interpretati opus fit? an Theologia pos-

g

fit in ideas Ífimplices, in rerum natura fundotas, rc-

folvi ? an vero in beneplacito divino debeamus

;

fubfiftere? ^2,) Num ante omnía, fundumanimz

centraliter aperiri, necesfe fit , fi- dici quis velit

homo Dei, aut, fi mavis, Theolosus? — 3. ) Quid,

fiexhocfundamento judicandum fit , deinde Evan-

gelium, quidlexeffe vel dici debeat? atque, annon

hoc modo ultimum pro primo , finis pro ipitio

ponatur ? 4.) Unde evenire folest, quod myftici

parce admodum de occonomia divina loquantur ?

e contrario fuam ipforum do&rinam, quz adfum-

mos fines tendit , flatim ab effentia atque nobili-

tate animz , five ab hujus reditu ad interiorem

fuam originem , non vero a feedere Dci incipiant?

f.) Quomodo f. oraculum illud: formemus ho-

dÉRN Couacm s o vs EL már — m . a 2aa . Wil €dE. "À AF

minem in imagine noflra , ad fimilitudinem no-

Ílram ; intelligendum fit? an homo in imagine

Deiconditus, a&utüm quoque fecundum fimili-

tudinem

D

Qnzftiones "T'heologicz.

75

t:dincm Dei adfliterit? aut anne hoc illi poft prz-

flitam explorationis conditionem refervatum fue-

rit? 6.) An Deus fpiritualem vitam fecundum

menfuram graduum conferre homini foleat, ita, ut

communiceta vita capax fit incrementi atque ace

cesfionis? aut an vita pun&um fit indivifibile ?

9. ) Cum Ebr, 7, vitz attributum indisfolubilita-

iis adfcribater; an ea jamdum in Adamo fuerit ?

an vero demum per Chrifti refurre&ionem futura

fit indisfolubilis? 8.) Au Adamus ia terreftci

patte fua quoddam fenforium ad res terreftres, ate

que in fua a Deo illi inflata parte aliud quoddam

fenforium ad divinas habuerit, ita, ut res duas, at-

que diverfas effecerint ? vel, an utrumque fimul

res una fuerit, & diverío tantum modo diverfis tan-

tum centris ad divina aut terreflria dirigi potuerit ?

9) An Calefte ad effentiam animz pertinuerit? vel

an par unionem tantum cum eadem fuerit combi-

natum? 10) Quain parte libertas, & qua in parte

ordo mechanicus füuum habuerint fundamentum?

11) AnneAdamus ja&uram paffus partis iftius coe-

leftis, cujus ope libere agere potuerit, talis fa&us

fit machina, quam externz inpreffiones regerent ?

aut an poft illud difpendium nonnullas verz liber-

tatis reliquias habuérit? 12) Unde poffibilitas pec-

candi petenda fit?

13] Quid peccátum fit? an ex

ipfa fua natura; an vero illud tantummodo ex lege

cognofci poffit? 14] Quidcarnis vocabulo defi-

gnetScriptura? num anima quoque caro vocetur ?

& quomodo peccatum in carne habitet ? an plane

ci?

nihil boni infit animz & corpor.i fine Spiritu D

an

76

Qiæ&iones Theologicz.

z2

an adhucdum bgna difpofitio ciuædam füperfit 2 aut

an Deus eam demum crect ? 15j Quid Spiritus illi,

tiu

mu

qui a Deo defciverunt; ipfique adverfantur, machi.

Iit

nentur, hominem ad.male agendum deccpruri?"n-

*

non przcipuum iftorum artificium in eo confiftat,

ut

ut eundem ad alium fpeciofioremque, quam Deus

n

inflituit, ordinem petducere laborent? 1$) Àn

2j

homo res iflas intrinfecas, de imagine Dci, de bo-

p

no naturz refiduo, de ordine virium animz, &que

fi

funt cjuscemodi plura, tam adcurate intelligere;at-

fit

[5

que omnibus hifce quaftionibus folvendis par effe

debeat, quando fibi a pesfimis geniis velit profpe-

In

Cum? aut an foli ordini & inflitutioni J Efu Chrifti,

ut

v

quá ad reftaurandam imasinem divinam edocemur,

o

inherere fufficiat?

rv

17) Cur Deus per gratiam in

I

€hiiíto, fecundo Adanio, a

liam plane viam infti-

IK

tuerit, quam quz in flatu primi Adami principiis

naturz, & fcdetri operum confentanca videbátur?

tà

18) Quid Chriftus phra(i illaabnegationis fui ipítus,

Pl

vel vitz propriz amittendz intelle&tum velit? an

Pl

[«f

petverfa modo philavtia , aut an inflin&us primis

narurz principiis five inclinationibus convenientes

Pi

intelligendi íint?. 19.) An.in viá ad imaginem

n

Dei per Chri&um recuperandam nulla ompino

principia naturz extra Chriflum adhiberi debeant,

quz normam dijudicandi boni & mali, melioris &

optimi fuppeditent ?

20.) Quid fitlex ? & cur

hÁ

fi

Ícriptura vocabulo legis naturz abftineat ?. 2t1.)

Quznam fuerit illa Adami pracellentia , quà rebus

nomina, naturam illarum exprimentia, féu uc Hip-

f

K

pocratis vocabulo utamur , vouoveDpoa. indidit?

22.) Quid

Quæüiones "Theologicz.

7

gt

22, ) Quid lingua conferat ad intelligentiam ? anpo-

l

tius ex interna rerum indole; quam ex atbitrio homi-

ls

gum orta fit? quatenus Adam linguam natarz callue-

l»

rit? annon foli Chritto przrogativa illa competat;

t

ut per morter & refurrectionem fuam perfectio-

15

nem linguarum in regno fuo demum introdücat?

2j) Annon Theofophus Myfticus, qui in contem-

)-

platione fua res vel verisfimas divinisfimasque fpi-

titu contuetur, expresfionibus demum fuis illas pof-

L

fit dubias facere atque incertas, nifi Linguz Dei ce-

e

conomicz adíuefcat? 24) Nonne Apoftoli divinam

-

Infpirationis Auctoritatem eo confirmaverint, quod

l,

unétis atque . fantificatis ceconomiz & rcgni Dei

P

vocibus ufi fuerint; & ceteroquin id, quod adipfo-

ü

rum tempora cognitionisque menfüram non pertie

nebat, intactum reliquerint? 2. Cor. 12,2.

25.)

gumentis & conclufionibus

Cur S, Scriptura ab ar

o

?

tántopere abftrabat, quz ab effentia animz, aliisque

profundis de natura ideis defumtz fint , licet aliàs

;

plura ex füblimitate & profunditate petat? eccur e

contrario fenfum communem plerumque pl'æfup-

ponat? in myfteriis antem loquclam divinz eeco-

.ä

nomiz ufurpare fatis habeat? — 24,) Quantum ex

una parte emolumenti , ex altera vero detrimenti

habeat, fi quivis de rebus converfionem & «difi-

cationem aliorum concernentibus loquatur vocibus

vcel mundo, vel fuz ipfius expcrientiz familiaribus,

fine przvia vzaxoiis vís 7iseoc exercitatione ? — 27,)

NAGO CXX n 9 V D

Quid infcrat, fi quis ex S, Scriptura verba vel phra-

Li

fes ufurpet , quibus nondum intellectis fua tamen

C

ícnfa cxponat ? & annon id prophetis fzpe in ufa

fuerit 2

78

Quæ&joneä "Theolopicz.

fuerit? 28.) Cur hoc primo fciendum fit , quod

P(

nulla prophetia. fit i2/2e éziavetoc ?

29.) Qua ra-

PI

tione duplicis generis homines ad legendas fcri-

v

pturas obligati fiot, nimirum & nondum , & jam

converíi, ad exemplum Gazophylaeis x A 8 B-

gl

le

cet. illi tardius eas intelligant ?

3o.) Quomodo

Evangclium nondum converfis littera occidens fit,

neque tamen non inferviat illis ad veram illumi-

nationem przparandis ? qui fiat , ut quis legi per

legem moriatur?

31.) Quomodo fpiritus & ver-

:ä

bum fint diftin&a ? quomodo conjuncta? an fpi-

ritus per verbum , an vero verbum per fpiritum o-

peretur? an fpiritus verbum fcriptum tollat?. 32.]

An JEfaus in fpiritu unica fumra & viva lex vo-

candus (it ? quia legem poft lapfum ertam , qua

m 99 .0 f*

tantum iram operatur, abrogavcrit, idem contra

jpfe, uti victima & facerdos, ita fit quoque lex &

legislator & Dominus, Juffitia noftra? — 5;.] An

P* & - "

Efus formam tantum Veteris Teftamenti abroga-

"rerit, aut an obligationem quoque ad decem prz-

——

€epta fuftulerir, cum Ipfemet fummum verbum, &

verbum Dei fit?

34 ] An homo interior nulli le«

gi fubüt ? an lex veteris tantum hominis caufa;

haud vero, nec in primis, propter fanctitatem Dci

prz&o fit? |.35.) Cur nos, cum fub gratia (imuss

tamen fine lege & officiis effe nequeamus ?. 36.)

An lex Chrifli tantum legem natutz di&am , non

vero Mofis legem ftabiliat? 37.) Quam infinita fit

amplitudo legis regni Chri(ti, refpectu aftimationis

4* 94 — "—— —— & 099 " $ ?0 (* 0

peccati & juflitiz, & refpeGtu premiorum ac posna-

€um ? 58.) Quomodó Evangclium nihilmodo legali

u

poitu«

79

Quzeftiones "T'heologicz. -

d

oftulet, cum tamen novum fedus melioribus

de

promisfionibus legis ad inftar ftabilitum fit?: 39.)

1^

Num dici posfit, leges regni Chrifti mera cffe pri-

vilegia ? 40.) Quodnam fit discrimen, fi quisle-

i-

gem & Evangelium feparatim doceat ? vel fi quis

lo

legem in Evangelio , atque Evangelium in lege

t

proponat? 41:.) Cur Apoftoli, Evangelium an-

1-

nunciantes ; illud przconium regni vocitent ?

34

42.) An Evangelium merum de regno przconium,

r-

nequelex fit? 43.) Quousque liceat condescene

i-

fu , quem vocant, quodam uti Evangelium annun-

)es

ciantibus ? .quemadmodum, exempli caufa, Paulus,

qui A&or, 17. nomen JEfu reticuit? — 44.) Cur

x ii i

s

mylticis inter Romano - Catholicos ignoscendum

lad

fit, quod de anima tantum & de unione cum Deo,

rà

neque de zegno Chriflilocuti fuerint ? 4$.) Quo-

modo przconium de regno Chrifti folum fatisfaciat

n

animz & confcientiz hominum? — 46.) Quantum

d-

interfit , JEfum ita docere, quemadmodumin Apo-

f2

calypfi reprzfentatus eft, non ut hoftia tantum, fed

etiam ut faeerdos & rex, cui omnis poteftas tradita

Qs

eft? . 47.) Quomodo triga angelorum in Apo-

as

calypfi zternum Evangelium fenfim fenfimque cla-

[21

rius annunciaverit ? & quomodo nos triüm illoo

rum przconum argumentum firmiter teneamus ?

:

48.) Quid ad Theologiam quandam fimplicem fa-

)

od

cilemque requiratur, que ab omnibus vocibus po«

fie

omimmus

lemicis alienata fit, quzque fanum fenfum c

Ms

nem & myíleria una contineat ?. 49. ) Cur ad

d-

"TTheologiam talem tantopere interfit , divifiones

alí

rcales ex f, fcriptura eruere , qualis eft divifio facul-

tatum

us

QO | (Luæf*cioncs "Theologicz.

tatum animz in cor & intelligentiam , xagJiay öc

vorpaa 9- Et cur tot divifionibus fcriptura fcateat,

cum paucisfimas definitiones det ?

;o, ) Quid di-

L. .R - "8 i

vifio illa: diliges Deum tuum ex toto corde tuo;

e

"

€x tota anima tua, ex tota intenfitate tua ; momenti

habeat? & cur JEfus Chriftus interferuerit; ex

tota intelligentia tua? & cur f fcriptura Eph. 2, 3,

voluntates, 9ejzpovo carnis & Jiovoiav, non volun-

tatem, innuat? 5j1, Quant interfit in legendo

Gnomone S, R, D, Bengelii ad indicia talium di-

vifionum attendere ?. & cur eruditi ad talia eruen-

da tam fint difüiciles & morofi? 52.) Cur divifio-

num receptarum , quales funt facultatum animz, in

intelle&tum & voluntatem , legis, in naturalem &

t

pofitivam , regai, i potentiz gratiz & gloriz re-

gnum, mortis, in temporalem & aterpam, nulla in

$, Scripturis infint vefligia ? & quousque procedat

vis norrhativa fcripturz , quz nos obligat ad divi-

fioncs reales , adzquatas , foecundas ?

$;.) Cut

dAUE MLC LEU TMRT L aL E mb E^ m VE Mi . M

Theologi divifiones extantisfimas fcripturz ; deDeo,

ut &lohim & Jchova, de homine, ut pfychico &

Pnevmatïco, illo ex yev xeAo, hoc e« 19v av : de ade

miniftratione verbi , qua literz & qua fpiritus , de

peccatis ad mortem & non ad. mortem, de officio

C hrifü facerdotali & regio, de morte prima & fe«

€eunda, non zterna, haud receperint infyftemata fua,

$4.] ÀAn in loco . de Cteatione & Providentia

vox concurrere bene adhibeatur Z an termini fcri«

pturarii, déee, portare, fuftentare, Ebr. t 3. se-

yactXai , Ioh, 5, 17, 3iuxev , Sap. 9, & non fint

'mulw €fficaciores ? 55,) An vox omnimodz

deter4

81

.. Quzftiones "Theologicz.

determinationes rebus fpiritualibus conveniat ? an,

fi dicatur, Deum ad fingulas creaturarum actio-

nes omnimode determinatas i.e.. individuales con«

currere, non qua individuales, hoc non idem fit,

ac dicere, Deum non concurrere, nifi univerfali-

i:

ter? . j&) Annon injurium fit in providentiam,

fyftema rerum ita concipere, qua(íi Deus a rernm

natura determinetur? Annon fcriptura & totra na-

tura potius clamet, Deum tum leges naturz tum

res ipfas ita determinore, ut nec refiftentiis nec ne-

xui rerum operatio cjus fubfit, 57 ) Annon fy-

ftema Domini de Maupettuis de principio minimz

quantitatis a&ionis in natura, tum pro demon-

;

ftranda Dei ex(iftentia, tum pro fcripturario naturz

conceptu, fit millies przferendum fyftemati Leib-

nitiano, quod independentismum aliquem creatu-

:

re a Deo infert, ut in ipfius Efsai de Cosinologie

legi poteft ? & annon co ipfo pateat , gratism ín

wantitate a&ionis maxima pofitam ( xexros 7i6

3ibre, Eph.5,16. ) talibus non fubeffe limitibus, ut

4

naturam, $8. Quum Dominus de Maupertuis re-

J

&e afferat , principium Cartefii mundum fubtrahe-

re imperio divinitatis, & ftatuere, quecunque mu-

tatio coptingat in mundo, confervari eandem mo-

tus quantitatem , cujus contrarium experientia

probat; Principium Leibnitii de confervatione

ejusdem quantitatis virium motricium videri poffe

adhuc plus mundum in fpeciem independeoiiz re-

digere; quzcunque enim mutationcs contingere

poffent, quantitatem abfolutam virium fcfe con.

ï

cosS-

Íetvaturam effe, & poffe femper reproducere

dem

$2

Qtiï&iones "Theolopicz.

——

t

dem cffe&us;5 Annon ex fexcentis Ícripturz locis

pateat ; Dei providentiam ex Leibnitii fententia,

k

Ícripturariis ideis indigné defigurari ? $59.) Cum

igitur natura in minimo, gratia in maximo , natu-

—

ra in fubjeCtione , gratia in fuperioritate , 'natura

in lege, gratia in libertate confiftat; jure maximo

quzritur, quantum interfit ad Theologiam veram;

Qeend g

momentum; to pfychicum & to phyficum ex fcri-

ptutz ideis rite determinare; pfychicum , quatenus

opponitur fpiritirali - phyficum, quatenus opponi«

tur füpranaturali ? Annon igitür pfychicum ; quaz

tenus adhuc legibus eft folütum; pertigeat ad vires

omnipotentiz chaoticas ?. quatenus vero Deus eas

a fe ipfo diflinxit, & legibus fubjecit , & cum aliis

viribus fuperioris. ordinis coadunavit , eatenus

Vwyixov appelletar . & vires cootdinatz fenfu emi-

nenti dicantur vita; ut Genef. 2. Nzphaích chajah.

VOAUPUR OY VP WE 6s Wa dT O o WY C

60.) Annon Phy(íicum, ut opponitur fupranatu-

rali , refpe&um habeat ad- atomos molis ? annion

Qucis eapropter dicatur. natura vegetativa, quia

atomus molis certa vi , per legeni Dei circumfcri-

prà, actuetur una cum aliis atomis comimuni vege-

tatioue ? & annon fupranáturale tum foturum fit

omne id , quod his legibus non eft circumfcrip-

tum ?

61,) An non totum fyftema. Leibnitia-

num coram verbo Dei contremiscat , fi una diffe-

— À RRE

rentia tantopere in verbo Dei notata nempe vi-

ventis pfychici & viventis pnevmatici- confidere-

tur ? quid continget olim, quand la farce fera joüée;

prout Leibnitius ultimo fuo verbo dixit,fi revelata

ommen-.

videbuat omnia; pr opagaforibus horumc

torum *

85

Qlæ&ione—s- 'l'heologic&.

torum ? Unus fane ob

tutus fcripturariis concepti-

dibi-

bus adeo contrarius anxietatem injiciet incre

lem, nifi Sofpitator ipfos ex abyffo naturg eripiat,

il

Scio quid

loqdar. Dicitur, 1 Cor. rj 44- femina-

efurgit corpas Pnevmae

tur corpus Pfychicum. & t

.

ticum, & ut morentum ret

agnofcatur, addit Pau-

e, a vitalitate niatu-

lus: eft corpus Pfychicum h.

rali przdominanter animatum , & eft corpus pnevs

maticum , a vitalitate fpirituali przdominanter a-

nimatum,

Pnevmaticum vero non debuit effe

rimum, fed Pfychicum, poftea Pnevmaticum, Po-

teft itaque Pfychicum & Pnevmoticum atomis molis

inferi & cum illis unum quoddarn conftituere. Soli,

ui fünt. Pfychici his reclamant & murmurant;

Joh. $ 23. C.6, 41, — Quis enim hoc refutabit?

hic murus aheneus efto. .62.) An igitur bis ex

P

enfis, non ea Philofophia, fi quidem aliquam ad

Íci

fcere fas eft , Theologiz fit committenda, quz

mundum in primis principiis adco facit fübje&tum

liberz Dei difpofitioni, ut natura & gratia genuts

nis inde limitibus dignofcatur.

$i lcges motus in

vcgetabilibus animalibus & mineralibus :ta ex uno

principio deducuntür , ut in regno Nature quati-

titas acionis fit minimum posfibile, tum certe na-

türa, quantumcunque menpfarisinclufa, fatis diftin-

buitur a gratia, cui tum in quantitate actionis ma-

atura fíc femper eget

— ——

ximam poffibile fupereft. — N

vi fuperiore. & integrante,

Naturale Pfychicum

fic eric id, quod fine integrativo

fui non cft perfe-

&um, NaruralePhyficum eritid;quod fine vifupe-

tiori non poteft in ordine fubfiftere. Illu

d magis in

F2

-immate-

D

84

Ogædiones "Theologicz.

immaterialibus, hoc magis in materialibus locum

habere poteft, Utrumque naturale femper mini-

L.]

mum , utrumque fupernaturale femper maximum

referet,

Sic imago Dei concipi poteft homini

fuiffe naturalis utroque fenfu, fcilicet, cum natura

in mera fubjeGione confiftat, in egentia plenitu-

dinis roboris divini, fenforium divinum fenforio

Naturali ita cogdunatumfuit, perpetua lege affi-

"LU. J

ftentiz divinz , ut quamprimum naturale fe fub-

traxit fenforio divino, (tatim in tenebras incideret,

quousque vero 7» Naturale fübje&um fuit divino,

To naturale lucem : accepit jugiter a fupranaturali;

Itaqueipfa imago Dei conftitit inhac coordinatio-

ne naturalis & fpiritualís, Phyfici & fupranaturalis.

Et quoniam hoc vegetativo propagatienis ordine

fuit ftabilitum ; igitur bomini naturalis fuit, Per

hoc omnis lis pelagiana finitur, Spiritus Macario

eft peregrina propriz naturz vis, igitur Pfychicon

pertinez ad propriam naturam, ad illa i& 2v xvo,

fpirituale autem naturz non proprium, eft &x zav

&», Joh. 8,23, & tamen tam contraria in uno

fubjecto colligare, Deo placet, Sic natura & gra-

tia limites habent fuos,

Sic Theologia facilis fit

conceptu, parvulis arridens, monopolio Philofo-

phorum erepta,

Sic terminis multis de fubftan-

tiis, accidentibus, modis, concurfu, precurfu, non

adeo habemus opus, poffemus illos ad paucitatem

redigere, quoniam clarum eft, illos terminos fuffi-

cere, qos fcriptura, ex ratione fümma dedit, & qui-

bus veritatem quam proxime ad vivum delineavit,

Superfunt quzíliones aliquz , ab amico propter

pe

85

Quaftiones "'heologicz.

-

przfationem motz, ad quas fufficienter refponde-

re, vifum eftex re libelli hujus integri futurum.

3

Q. 1. An ba notiones Tbeologice cum Tbeologia Brüit-

bauptiana convenium ?.— , Nullum melius compen-

dium datur Breithauptiano. Vir optimus & fin-

cerisfimus, perque crucem renovationis edo&us

;

D. Breithaupt , non erubuit Arndii veftigiis infia

ftere, quum plerique laudent Arndium & algeant ;

Aliquos dicere audio , Breithauptium nullas dare

notiones, fed formulas biblicas tantum in com-

pendium — transfcribere fuum, at hi, quum notio-

ä

nes (abftituant minus fpiritualiter affe&as , defide-

rant aliquid, quod quid fit , nefcire volunt ipfi;

imo cum ignarisfimis ignorare, Ego, crucem ni

teformidans in hac yez, & praoptans ignomi-

niam pati quam peccare contra lucem, Hiob 36, 21«

cum notiones has clare & perfpicue fuggeram , eas

certus fum, convenire cum Arndianis & Breithaup-

tianis, Nonne Breithauptius ex imagine Dei dc-

ducit Thefes fuas? Nonne ego ex vita Dei ? Non-

ne Paulus ex vita Dei fcripfit Epiftolam ad Roma-

nos? cur quafo fcripfit Rom.3, 2 3. Omnes pecca-

runt & orbantur w« Jcbwe gloria h, e, imagine &

vita Dei, Rom, 6,4. f,2? dices : non propterea

Pauli epiftola, more geometrico , procedit ex vita

Dei, Refpondeo; verum eft, magis procedit exju-

ftitia Dei, Rom, v, 17. fed dicitur cum füumma em-

phafi: ju(titia Dei, obje&tive, non juftitia, qux co-

ram Deo valet, fübje&ive, — As hac juftitia eft re-

fplendescentia attributorum Dei ex fonte bonitatis;

vid, p.46, quam dcfinitionem alte clamant Pro-

F5

pheiz

96

- Qustiones "Theolopicz.

H

phete Jes. $4, 14, 17.. $1 & - & . Hzc . juftitia

ne

comprehendit vitam & Je£u» G«s, . Interim. Paulus

T.:

So£or Ocs, poft juftitism Dei peculiariter. nomi-

T

nans, babuit rationes . cur, etfi ultimato tota Epi«

v?

ftola procedat ut 2. Cor.5,9..4,6, x fulgore vitz,

ra

ex Jo£s, tamen jullitiam. metbodo generativa prg-

miferit, propter refpe&um ad.legem, Ecce igituz

tU

'quam pregaans fit notio 3ofie imaginis Dei & vi-

tz apud Dreithauptium, quam una enm Pauli idea,

4

quam eadem cum. mea, | Evolve quafo in Schmidii

"

concordantia vocem Jofa, & vide an non. totum

li

novum tcítamentum co fe referat. Clauftrum ve-

rojanuz utut primum clave opus habeat, tamen

januá referatá peffuloque firmatá clave non. fem-

f

per opus haber,

Q. z. Quanam [unt. notiones pra-

li

eiput, capita C the[es Breithauptii pervadentes . Certe

notiones illz (unt ia omnium ore, fünt in commu-

I

nisfimis libellis catecheticis. Quis enim nescit fu-

periorum & inferioram, Joh. 8.23. veritatis &

mendacii,v. 44. Dei & Diaboli, Chrifti & Antichriftiy

fpiritus f, & fpiritus muadi, discrimina? Quis ne-

Ícit, operis fidei & operis operati , indolis fpiritua-

lis & caraalis ! naturalis & fupranaturalis, coeli &

orci differentias?. fed aliaeft cognitio horum fpiri-

tualis, alia literalis, Iterumque alia feecunde . lite-

ralis, alia jejune literalis, Errores quoque dantur

in afymmetria propofitionum verarum & fyllogise

l;ä

morum materialiter. & formaliter bonorum. . Er-

rores contrafenfüum communem, quales vidit Phore«

mio, de quibus alio loco,

Audiunt hos aulici,

audiunt quandoque plebeji, maxime vero fpirituales.

' Hinc

87

-Qïæ&iones Theoïogicæ;

ta

Hinc D. Breithaupt ante omnia id agit; ut agnitio-

nem veritatis fecündum pietatis indolem tradat,

lus

Tit, r, L. oppofitam cognitioni pfevdonymo, 1.

T

Tim. 6. 20 concinnz non verz ; coloratz non vi-

p

vz, affabrefa&z non geneticz,

Impii fugiunt vee

»æ.

llas ; ex fuccas faciunt,

g-

ras notiones, & fi arripiant i

'Hinc ad admonitiones Paulinas a

d Timoth. & Ti-

uc

tum feverisime attendendum 1. Timo

th.4,6 - E.

i^

-,.

Certe Breit-

3,

$521. 6,13.144 20.. 2 Tim, 4, 1

.

.

gI$ quam vitam

fpiritualem urget,

lii

hauptius nil ma

cujus pr

ivatio radicale

initium ipfius mortis animae

lis feu P

c-

fychice dicitur, Libr» 1, C. 2. Thef. 44qu« 3«

1

Omnes itaque notiences vita fpirituali funt affeétz,

l-

zdem notioncs, ezdem phrafes apud alios non ita

funt affe&z, quia non fuccreyere in agro fpiritua-

i

.

£

one mortis & refute

C

liter culto , non funt communt

hinc fragrantia odoris il-

l-

re&ionis Chrifti perfufz,

le

lius.carent , etí fint quoa

d figaram fimiles Breite

hauptianis & Arndianis,

Habent Breithauptiang

odorem fermentalem ; affimilatorium fui,

invifibi-

1o

lem. Is

vero in compendiis aliis parce admodum

Keferunt íe Breithauptianz ad aliquid

-

fpirat.

«&eenov, per prudentia

m viri tempori debitam ma-

-

gis fpirabile quam vifi

bile, Eandem figacitatem

-

adhibuit;.D. Bengelius , discipulus. de tem

poribus.

E

jn meis.notionibus vifibile eft aliquatenus , quo

rabile multum ipfe

-

in illis cft fpirabile; fed illud fpi

defideroin meis,. Si quis tamen

vitam haber in fe,

illi mez notiones non erunt peregrinz , fragrantius

olentes in frigido quam in calido, Discipuli beatis(i*

Ro-

.

mi Prafulis Bengelii vident; curin Epiftola ad

ma-

F4

88

L

(Eg&ioncs Theologicæï

It p at

manos nulla mentio fpirifuum malignorum,vident,

Pi

cür fitlargisfima in Epiftola ad Ephefios, — Videant

ca

