$n Breitbauptii Thefibus fimile quid politz ad R.o-

[

manos epiftolz , videant fimile quid utut exiliter

gl

e

Epiftolz ad Ephefios in hoc Libello,

Optimum

elt videre & ódorari fimul in timore Domini. Ece

€lef 8, f.. Pr. 20 12; Jef. 17,2. Optima vero exer-

u

citatio in his ideis vita perfufis, eaque facillima eft

in Proverbiis Salomonis; ibi innumera per refpe-

$

€us mutuos dicuntur, nonnifi eis qui vitz veras

ideas experti fünt , recludendos, Videant ftatim

€ap, t, £ - 7. quam magnifica promittantur,

Q 3.

An. ha. notiones. fyflema. fcripturarium. fupponunt ?.— Bx,

Quid ni? fupponunt & fupponuntur: nam vita cft

nexus fyftematis fcripturarii, igitur hz notiones

:;;

fupponuntur in fcripturis, undequaque emicantes,

Vita eft prima & ultima idea, principium & finis:

igitur fupponit fyftema fcripturarium, In fvftemate

autem fcripturatio ur in. Hippocrateo , finis eft

principium & principium eft finis, Vide Hippocra-

tem de locis, £oegors um fuuzvoi ,,, Confluxio

una, confpiratio una« — Si cui bzc videntur hypo-

chondriaca, confíulot Hippocratem, Sed fufficit

fcriptura f; Adhibendi vero omnes fenfus fpirituales

ad videndum, non eriyvocic tantum, fed & «icSyeie,

eaque omais Phil, r, 9, fi non potesomnem, adhibe,

quantum fatis eft, — Ora cum Pf, 119, &6. bonita-

tem guítus doce me, David dixit: guftate ut videa-

tis Pfal. 4.9,

Q. . 4.. Sed quomodo jam per has

de vita ideas vedintegrantur ille. Breitbauptiane ?. Dixi

eas redintegrari, quia multi obliterarunteas, Lege

page

Qnzftiones "Theologicz. -

$9

ag. 6t. in libello meo , lege Breithauptii practi-

cas Thefes, & vide , an non quod Breithauptius

confultum haud duxit eloqui, dixerim ego, Venit

gcneratio, abit generatio, tempus eft (ilendi, tempus

,

eft loquendi, Vixit Bengelius, multis praferendus

Leibnitiis, Jam properat veritas in apricum,Luc. t 2

. 2. 3. Dixiapertequo collimavit Breitbauptius oce

ä

culte, Q. f. Sed cujus ufuserit, fi notiones illeinbas dc vi-

sa refoluta , sentantur ?. Audi. Breith, Thef, cred. L, r.

c. , Thef. 4; q. s. Irritum eft initium gratiz, nifiipfo

exercitio confirmetur, Idez nil juvant folz. Oran-

dum , pulfandum, iteranda renovatio ; & tum poft

accuratum ordinatumque fcrutinium, $ multiplum

voe posfidebitur in uno fpiritus. Nemo fapiens fit,

qui in cortice denominationum hzret, neque videt,

quam multa verba recidant in unum fpiritus fen-

fum, Stilus referet fpiritum, Ex ventre credentis

!

proruent fluenta viventis aqus., Epi&tetus ait: ovis

ramine faginata non gramen fed lanam reddat.

ldem dicit Salomo Prov. 22,18, Una eft utriusque

fententia, Jam his perpenfis confer ftilum Bengelii

& Wolffianorum ; fubdu&is differentiis animadver-

—

tes, cujus ufus fit fururum , fi notiones has oleo

non aqua defcriptas impresfasque tenueris ; in co*

gnoscendo fe ipfum, in formando flilo, in inter-

pretanda f. fcriptura, in docendo & perfusdendo,

in diftinguenda litera & fpiritu, brevibus: in prz-

ftando ^oyo vyisiy axovraryvoso Tit, 1, 6. parrhefias

non affe&atz pleno, Dummodo fanum fermonem,

a terminis peregrinis purgatum, & fpiritualiter affe-

-

&um, in docendo prafítes, tum prophctiz opus per-

ecifti,

$

90

Synopfis "T'heologiz.

fecifti, adeo. Iaud'atum a Paulo, t. Cor. t4.. Et ]a-

€obus dicit, fi quis in fermone non impingit , 1lle

perfe&us vir eft, totum corpus refrenare potens.

:& verbis, nona mundano fpiritu & tropo purgatis;

*omne malum in Theologiam dimanat. Non pot-

veft chefibus exhauriri Theologia vere fpiritualis,

alioquin. dediffet nobis Deus talem normam loco

Epiftolarumn Apoftolicarum. Interim juvat tamen

vroxvroci aliqua, «Redegi Theologiam in fex locos,

ffed deberent in quolibet loco innecti fin

2

o

uli iterum

loci, quemadmodum (»« in. (uorc Ezechieliticis,

*rotzin rotis, Fac periculum , redige in Thefes

"Theologiam Apoftolicam, & videbis te ne. centefi-

mam quidem partem dixifle , pro menfüra cogni-

tionis Apoftolice, Breithauptii virtus hzc eft, ut

"Theoreticis pramittat practica, & (ic. invitet. fuos

'ad c,cgnosäccnd'um myíterium -Dei & Patris &

Chrifti, füb fpiriusf. in omnem vetitatem ductu,

Solus ze»Quévov. in fluxu fpiritus poteft pro certis

'circumflantiis thefes »o includere & dein perpo-

lire, Alioquin multis in causá. gratiz vite & con-

verfionis idem evenit, quod apud Ciceronem, bel-

Ji dux

uidam, P'hormionem audiens, fcholaftice

:de bello differentem; edixit ?. multos fe deliros fe-

nes fepe vidiffe, íed qui magis quam P

horn?iq

deliraffet , vidiffe neminem,.

Syndpfïs Thcolo'giæ

anz ex Thefibus credendo-

'B;'eichäupti

rum & .agendorum.

Pars prima,

9r

Synopfis "'heologiz.

r

Pars pri má,

ne.

- 1, De objeto Tbeologie Deo ejusque vera.cognitio

icunque fuit creationis hominum fin

is, idem

Q

& Pj in-

pfe eft reftitutionis per.Chriflum fa

Jam ve-

choatz proximus, confummate ultimus.

ro communicatio vitz & imaginis Dei 'fuit. finis.

& reftitutionis,

Finis interme-

Creationis ; igitur

dius ad vitam com

municandam fides cft, fed non

tantum quatenus juftificat fed & quatenus fan&i-

dem cum vita non

ficat.

:

Et quemad,modum f

confudit Johannes , nec cum

falute Paulus , Joh.

docemus enim

20,31. 2 Tim. 3, 1f. fic nec nos;

Fides. eft ex

fidem ducere ad falutem & vitam.

Evangelio,

& hoc eft Evangelium r« 2o£re. Y Time

dad 3o£aw vitam & incorruptibilitatem

I,I!, quo

ducit ; Hinc cis qui gloriam honorem & incorrue

vita erit præmium, Kom. 2»

ptibilitatem quzrunt;

erit gratia;

. & eis quiJ Efum in aQ9aoria. amant,

Ephef6,24. Ex Przfat,ad Thefes.. Quum Evan-

elium dicatur Evangelium: 7«& So£uey Y Tim, 1, H*

& Spiri

tus $, Spiritus T«* Polw, 1 Petr, 4, 14« 9o£a

yero apu

d Paulum pro vita & imagine Dei fuma-

tur, Rom,3,23. C. f 2, C, 65 4. falus quoque ma-

nifica habeat przedicata cum aumvio Sof4 cone

jun&a, 1 Petr. 1, 4. 5- 10.

2 Tim.2, 1o, fequitur,

us falutarem

'Theologiam non aliter effe hominib

uam quoad hzc fpirituali fenfu & experientia a«

aofcuntur & exercentur ipfo ufu, L. T. C.I. Th. 4«

Cognitionem hiftoricam intra hominem fenfu fpi-

ritus non effe veram, neque Cognitionem Theo-

me. 2

logicam apud impios aut hypocritas cffe vera

Cor,

92

Synopfis. "heologiz.

"

[z]

has i

Cor, 4,3. 4. 1 Sam, 2, 12. 1 Cor, 8,2,

$ C.t5, 34.

Yloh, 2, 3.4. Matth.22,

29. 1 Cor,2, t4. 15. Col.

2; 8 lpfam imaginem Dei inftaurandam fundari

jn communione crucis Chrifti inftauranda, quam

nifi quis omni ignominia obnoxiam totus dilexe-

rit, non Chrifti & Apoftolorum fed Pfevdapoftolo-

rum affeclam effe, 1 Cor. 4, 8. 9. Cal. t, t0. C.6,

12, Phil, 5, 18. 19,

Igitur Thcologiæ primum

momentum efít in vera & experimentali cogni-

tione: alterum eftin moribus, erga Deum & ho-

mines , non tam externis quam internis, ut pote

quos fpirituales intendit fides & efficit. t Tim,t, $

2» Tim. 1, 15,. Sic inflauratur imago Dei; ficcon-

fervatur & augetur, per renovationem mentis quo-

tidianam, in imitatione Chrifti.

ä

EWP UO EEE MTt PEIUROEX.XYY ET M. . -

ll, :De imagine Dei,

Homo conditus eft ad ima

ginem triunius Dei

Gen.1,26. Imago fita fuit in eo, quod vires vi-

tz fpiritualis inerant in homine, quibus & animz

& cordis & mentis facultates omnes adharerent

Dco. Pofita fuit in juftitia & fan&itate ipfius ve-

titatis, Col, 5, to. quatenus hzc opponitnr errori,

cupiditatum fcaturigini, Eph, 4, 24, — Fideles per

medium fpeculi cujusdam fpiritualis in verbo glo-

riam feu fplendorem vitz Domini retecta facie vi-

dendum intuentur atque in eandem imaginem ab

ipfo fpiritu transformantur (in abfcondito Col, , ;.)

ex gloria in gloriam. 2 Cor, $, 18. In hac igitur

participatione gloriz & vitz Dei primario fita fuit

imago Dei, fecundario in perfe&tionibus vitz ani-

malis cum ig-mortalitate & dominio, Hujus glo-

ne

Synopfis "T'heologiz. 95

riz privatio ipfa

mors fuit fpiritualis, mortisque a-

.

.

nimalis initium,

Vita animalis tempore non.prior

extitit, nam cum ante infpirationem fpiraculi, A-

dam nil fuerit nifi pulvis , fequitur infpirationem

utramque vitam tum animalem tum Ípiritualem

attuliffe, Filius Dei, zterna Patris imago; amiffam

imaginem reftituit in affumta humanitate, eandem-

ue mediante carnis fuz fpiritu vivifico in homi-

nibus inftaurat, Ex plenitudine ipfius accepimus

gratiam pro gratïa ^

gratiam nempe & veritatem,

fectior in altero Adamo;

Job.5 16.17.

Longe per

quz redundantia

quam in primo fuit imago Dei,

gratie & doni juftitiz demonftratur. Rom. 5, t4.

Hanc gratiam & veritatem ut nos recipere pofle-

mus, Kom. j 17. idem Chriftus promeruit in exi-

nanitionis & exaltationis ftatu , fimul common-

ftrans viam, qua nos intuentes in ipfius imaginem

transformari oporteat. Chriftus fecundum utram-

ue naturam mediator, reconciliavit nos Deo atque

ctiam fan&ificat , quemadmodum autem humana

natura ad redimendam imaginem Dei exinanita &

exaltata eft, fic etiam confertur nobis natura divi-

na feu hujus imago h. e,fpiritualis vita in nobisin-

ftauratur mediante illa, ut edamus carnem & bi-

bamus fanguinem Chrifti, Joh. &, 53. que verbaine

telligenda funt de fpiritu Chrifti vivificante, v. 63«

$ta vero fi Chriftus in homine vivit tum demum

hic intueri vere. poteft in imaginem ipfius & in

ejusdem virtutes transformari, Eft autem inter

imaginem Deci in hac & futura vita non nifi gra-

dualis differentia, quoad effentialia; nam imago

—

&

9T

Synopfiä 'Theologiz.

Dei ctiam poft lapfum eít lux fpiritualis, qua ho-

mo ad fan&itatem & juftitiam renovatur. In vi-

ta zterna eadem elít lux fpiritualis. - In hac vero

vita imago Divina inhzfiva eft neceffaria vitam z-

ternam confecuturis non necesfitate caufz meri-

toriz, fed ordinis & conditionis fubjecti, Sequi-

tur hinc , officium chriftianorum effe, ut recipi-

ant in fe unctionem fpir, f. & fic imago Dei inftau-

Fatur,

Virtus fidei conftans fit citca res omnes;

vt influxus radiorum gloriz, quem fides accipit,

haud impediatur, Nam ex recepta bac luce fit, ut.

lucem videamus in omnibus rebus, ea deficiente

DO AOUR QUE PA POIORSQUE L HO UT UPE m o P

defe&tus officiorum, ea ceffante peccatum & lapfus

oritur 2. Cor, 3, 18. 4, 6.

Pf. 36, 16.

3. Cor,

Ex Thef, L. 1. c. lI.

454 L.qc' 115

4. 35.

I1I, Dé Peccato,

VN UP P ml

Lapfus originalis intra animum factus, ita de-

fcribitur. 2. Cor, 2, 2.5. Serpens Evam feduxit

panurgia fua, ut vozuara córrumperentur, a fim-

plicitate detorta, Sic veritate expulfa, dubitando;

renitendo emergebat mendacium , error. Gen, 3,

6, Eph.4, 22. 24. — Cujus pater eft diabolus, ex

propriis loquens Joh, $.. Homines li, fpiritua-

lis veneni indole affe&i, dicuntur ideo progenies

viperarum & ferpentes Matth, s, 7.. 32, 73. peccas

Tentatio

tum ipfüm dicitur venenum afpidum.

hoftium fpirituzlium non poteft complere effe&um,

hii hominem ad confenfum voluntatis trahat per

tentationum gradus varios, Hoftium nocentisfi-

mus eft caro, quz eft propria voluntatis affe&tz

propenfio, qua femet ipfum decipit, Gal; 6; 3. itae

que

95

&

Synopfis "Theologiz.

TR ns

*ue verum converfioni

s initium incipit per hoc, ut

fe quis fufpe&ium & in

dignatione: dignum: habeat

get — In peccato gcnerali—

ipfe , feque ipfum abne

ter di&inguenda funt r.

fotmale 2,materiale 3,cone

eccato Originali fpeciatim,

fequens feu

reatus,

In p

confiderato

formale eft defectus. vitze

; materiale

P

rava concupifcen

tia; confequens, ira Dei, pos

Peccatum originale quo*

te

ftas diaboli, tenebrz.

ad reatum in regencrationc

tollitur per fidem, con-

cupi

fcentia mortificatur per

fpiritum, ne domine-

tut

defe&u. virium. fpiritnalium,

- Peccatum - eft

Ícenda eít tum fe-

imago fatanz, qu& i

ntime cogno

fecundum: Evangelium. .A«

cundum legem, tum

ubi homo fine le-

'gnofcendus eft ftatus fecuritatis,

ndus eft ftatus

fervitutis, ubi ho-

ge vivit; agnofcc'

mo Íub lege deti

netur anxius, . In utroque ftatu

confcientie radii

diredi per prztextus & obdura-

fymmetria a vero ab-

tioneim, 'ex afyllogiüia , tota

crrautc,contïa&am,ofïufcantur &i

nfenfibiles fiunt;

die judicii redituri,

Confcientia feu fenfus inter-

duus ex ftatu primzvo per

nus veri & recti, reü

QuAevTiow ,. jam corrupt

us eft,

Naturales vires fa-

cultatum.nil poffunt in

fpiritualibus fine luce Dei;

moralibus; ci*

vrofunt tamen in rebus naturalibus ,

vilibus, inque ipfis p

zdagogi

ce fpiritualibus , ut

h,,

hoc vel illo modo.

Arbi-

oslint agere vel no

trium ante converfi

jnem non eft liberum a fervi«

tute peccati ; lib

era

tur ipfa converfione; liberatum

ex collatis.novz vitz viribus libere operatur & co9»

peratur bona, Lib; l, l,

W. Dé

96

Synopfis 'T'heologiz.

Vl De Gratia,

p

bu

Gratia denotat operationem,

qua Deus per re-

demtionem cChrifti peccata rem

ittit & hominem

tic

fanctificat Eph, 1, 7, $, Prafupponit favorem Dei

Fs

nt

gratuitum Luc, I, 70, Ántequam Deus peccata re-

mittere poteft, vires credendi offett, vocat, illumi-

LéL

nat, regenerat, convertit, ad pcenitentiam morcet,

[

qui a&us funt gratiz fan&tificantis, Vocat Deus ad

tic

V

imaginem in fe reftaurandam omnes :

Quz przve-

niendo,

praparando, operando, cooperando ftabili«

di

endoque agit fecundi legem: habenti dabitur Luc.

$, 1&. Vocat per economiam univerfalem & indi-

vc

vidualem, Vocat per legem, promisfiones Evange-

licas & per afflictiones, vocatione retiftibili; Matth;

d

22, 3. Jef. 40,3; nam quia vocati neque terminum

bi

a quo Ezech, 16, y, 6, nec ad quem digne confide-

rant, inde negligunt & refiftunt, Gratia motus fu-

«

0s per gradus exerit, externe & interne, pædagogicc

fi

& fpiritualiter, per infinita providentiz media, per

T

que pulíus tra&tusque Dei innumcros, haud inves

ftigabiles creaturz. Pravenit Deus homines gene-

raliter & fpecialiter, Specialiter per fenfum horta-

tionis ex verbo & fic gratia hac eft primus gradus,

Gratia przparans motus & impresfiones priores ad

fcopum przparat, ut repugnantia minuatur in lucta

carnis & fpiritus, Excutitur, ut a Felice A& 24, .

vcel adhibetur, ut a Paulo, Lydia Gratia operans

tra&ionem Patris completam efficit Joh. 6, 44, ex

fide vi&oriam mundi efficit, v,.Joh. r 4. ut homo fit

vere liber, non glorians nifi in domino, — Gratia

g;;:

cooperans & ftabiliens potentiam Chrifti in infir-

mitate

Synopfis "T'heolopia.

97

miiate perficit , efficiendo ut gratia fufficiat fideli-

Qu

bus, 2 Cor. 12, 9. teftimonio perhibito, interpella-

tione Spiritus juvando, Kom, 8, 15- 16. 26, 1. P

e

E,$. 51o. Ex naturali illuminatione fieri poteft fpi-

T

risualis & contra, Marc.12,34. Spiritualis illumina-

1-

tionis vires proveniunt ex lege terrentes & occiden-

t;

tes, ex Evangelio falutares& vivificz, ita ut illumina-

d

tionis initium fiat ab arrogantia propria deteftanda,

É

Verbum Dei eft omnino medium illuminationis ot-

lo

dinarium, neque eft aliud quidquam, quam com-

Co

funicatio divinz & veritatis & virtutis: non illud

[«

vero alligatum eft tantum auditionis; le&ionis aut

-

meditationisa&ibus , fed quando eft infitum, fem-

per eft potens, fervare animas, íemen incorrupti-

bile, per quod fpiritus fan&us operatur; ficut vult;

Regeneratio reipía non differt ab illuminatione nifi

L

quod illa cor, lizc intelle&um magis refpiciat, con-

fiftens in fupranaturali cordis immutatione ex viti-

r

bus collatis & moriendi peccato & vitam fpiritua-

lem recipiendi ex communione mortis & refurre«

&ionis Chrifti per Evangelium ; neque conver(io &

L

ponnit: a regeneratione nifi refpeibus differt, Ut

collatio vitz fpiritualis eft fru&us redemtionis

Chrifti, (ic & remisfio peccatorum, neque ipfa fanGi-

E

ficatio a remisfione differt, nifi refpe&u pofitivi

& privativi,

Do&rinz de jufti£: fundamenta funt

promisfio & fatisfaCtio, quam in judicio divino ap-

prehendit posnitens cui Deus in. Chrifto fic recepto

non imputat peccata , fed juftitiam filii " unaque

ä

fpiritum ipfi confert, Juítificationis in tempore &

cle&ionis ab zterno rationes funt. ezdem, Fructus

grada

98

Synopfis "Theologiz.

£ratiz miferantis & fancti&icantis eft libertas fpirid

tualis, quá mens fe vindicatam fentit a morte pec-

cato & lege: Libertstem fzquitur obfignatio & unio

myltica.

Juftificationem fequitur renovatio , &

verfatur in confervandis fruchibus juftificationis,

Renovatio eft etiam abnegatio feu. communionis

£rucis JEfu Chrifti reiteratio , ut communio refur-

recionis fit tanto certior, Abnegatio fui & mundi

€[t vera fpiritus paupertas, omnium virtutum bafis,

Ex renovatione refultat facultas. fpiritualiter judi»

candi de fe , aliisque rebus,

]

] fqmmum apotolesma

zegencrationis,

Pats. altera, vere Theoretica,

V, De.Eclefia c* VlI,. Novisfimis.

Poft hzc exercitia communionis flatuum JEfa

Chiifti demum myfterium Dei & Chrifti pleneagno-

fci poteft. oTum fpirituales conceptus oriuntur de

iDco ia fpiritu & veritate adorando, de attributis

Dei, de tribus perfonis, de creatione, de providen-

tia, de unione Dei & hominis, de communica-

tione idiomatum, de officiis Chrifti, Sic totum pie-

tatis myfterium id intendit, ut Deusin carne confpi«

cuus reddatur, — Chriftus . in fcripturis non tan-

tum famitur fecundum perfonalem, unionem , fed

& mylticam h,e, ita ut quod individualiter. im-

pletum eft in ipfo, tribuatur ipfi quoque in core

pore myliico, Sic agnita facrz fcripturz attributa,

fic agnita facramentorum efficacia tum initiationis

tum contirn

3at

GR

ionis, fundamentum przbet vero Dei

cultui, Linde vera Eccle(ieconftiturio, cui Ecclefiz

imminent novisfima, cum cezoxeeadoxis expcétanda

pis, ut mundo cum tremoribus,

Emphaxticæ locutiones de Vita. |.99

;

Emphatice locutiones de Vita.

D

Eus eff vita , quia ^ysc tff voyos us Qwue 1 Jobetste

i

Joh. i, 1-5. Oeoc us Dobnz Ad. 7, zi pater fplendo-

|

risvita, Eph. 1, 17. quem babuit filius apud patrem, ante

quam muudus fuit.1ob.17,5. Deuseft Lux 1, lohei, y. pater

luminum , 1ac, 1, 17. lux babitans inacce(fa 2. Tim-6,165

Lux mirabilis 1. P. 2, o. cujus luce fubflantiali fruentur

leati , non euim. egebunt luce . folis aut. luna y - fed. Jehova

Deus illuminabit b. e, lucem dabit fuper eos Apocy, 225 f«

Gloria €* fulgori buic immenfo tribuuntur attributa vobo-

ris & potentiarum , ev divitias bine dictur Deus pottn-

tirum Sec. LXX. primus a. Hamna nomine hoc Dei Z4-

baot, poft fanum infirmitatis agnitus , Sam, 1, 1. Roboris

attributum cum 3s£s netlitur. Coloff, 1 11, — Ephef. 6; 16.

3516, 2 Theff 1, 9. Talia attributa rationi videntur ni*

smüa , mutapherica , quum . fides ea. intelligat — proprie.

Apot. $, 13, 12« Sic denominatio feptem [pirituum rationi

tantum nou ab(urda videtur, Apoc. 1 4« 455. Sed , qui

fpiritum Chriffi babent , adoramt. emphafes verborum ; la«

tantur flilocuria divine, — Jubilant , quod ]E(us eandem

gloriam, quem pater ipfi dedit, dederit illis, ut fint &v. Ioh.

17. ut fint vocati ad unitatem fpiritus Eph, 4, 34 1. Core

6, 17. üc pv vue Dobue 2, The[f. 2, 14.. QUi fpirie

tun ejus non babent ,. etiam Luce vire carent Iob, 2, 12;

gloriam bareditatis ignorant 1, Tim. 1, 7. 65 4« hinc em-

phafes feuorum verborum non attingunt,.| Fides eff initium

fabflantia vita Hebr, 2; 14..— Conyiclio C perfuafio eft ef-

'E

fedius illius; Ez qui illa gaudet , empbafes . feriptura [acra

mon evacuat , quilibet. euim apex verborum JE[a calo c

serra firmior flaty quoniam eft [piritus C vita, lob, 6,

: Sié

160 Emphatiez locutiones de Vi'tï |

Sic, Leor Bibliopbile , im. fpiritu venovationis der vità

primaria idea convincéris, quando Philofophus eris acutus

án conferendis. Pbrafibus (pivitus. (andli , margaritas illis

longe poflponens, . lexicon criticum de vocibus praeipuis

Wov, Tefl, mecum volutans,

Voces ejusmodi (unt Auc-

e5, lotus chaoticus 5 enyioc, fan&us gleria involutá. in-

gernás ocic, externáas oud105, perenniss, aumviecs. eceulte

periodicus s ovocn, principium. aC aocio , iicerruptibili-

ges fub[lantialis s BaSoc, profunditass Bacixsia, regnum

Éishwpa, optio 5 "ysevwva, infernus 5.— vyevecie, generative

eonflitutios 3ua9w«, difpofitio ordiniss Sixouos , juflus s

binc 3ixauucuvs , Sixouwpua, Dixcauvie , Doho , fenctitas

evoluta . eiepivue, limpiduss: i, ev, tnutn, — u Quroc,

anfituss ezseovios, celefliss Sehapo, woluntas ; 16gaiTéU-

p aryiov, facerdotium (anctum , vegaley. seovxoe, equa-

liter fen[atus 5 aupoc , ocpovos, tempora ; x3obia, Corg

xurT05, VOGAtUs . 2upwi T. 7rvgo$, lacus ignis;: paprugia,

pxerveiv, teflimonium , ves teflibus probata; wavoysvus,

Unigenituss vse, "rveuua, fenfus doclrima paratus,. fpiritus

wecedens, crondeo, informatio per disciplinam ; mw616, fi-

des 5 Quois, con[litutio vegetativa. »gueic aAqDeuo,

cwsoi , femit& ad vitam.

Errata, quia fenfum non turbant; corriget

ipfe le&or. Aliqua ex illis tantum nctabo,

pate 25, lin, 244 pro bati funt, lege, pro bafi. funt, lin. 25;

8llos, lege illas, pag. 44« lim, 16, ennunciata, lege aunun-

€idfh, ptgs o, lin, 22, ex vav xaie, lege wwtwy — pAg.

86, lin, 11, fecuridi, lege fecundum,

AR o O

MR oOX

3

$

GR

t4

Ra

FA

s

DN

F

Wa -

—

n

—

lssts

Ó

m

-

—

ob

Fa LR

A.K.:Emmu-k»g É ?&Pi&þ& ia

z

r

H

UR P

1

F i

Ed

d a.

"

3

W ii

—

x UT udiat. d

;

r

í

U

W

.-M.Vv

W

— E

P

m.

——

ECC s

—

TU

-

us

3«5

m -

—

E EE

RTE

.

AL

danndefens:

—Ó

—

—

3

o

[ J

C

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

ïy"og

É

T heola

E

ää

E

Ex Id

.....

Ht

ä

i

ET

deducta

a

In Sex Locbs E

a

1.de Deo. ». d

"

de peccato. 4. de $-

a

T

clefia, 6, de n

Quolibet Loco, pei -

* I fecundum Senfüm -

2. fecundum Mylteri:

$. fecandum Formuli -

cum fale & pace ; |

Au&or(^

M. Frid. Chriftop. B

Superintendente in Wein

tembergit -

Il

prope Heilbra

Mgtstelsdetotolegoneteeeaedto at —

Heilbronni

d. " Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

Typis Joh. Friderici |-