13. Coſterus Enchirid. c. 2. de Eccleſ. 1. P. 105. 11. P.

toritatem judicis, ſed duntaxat pro religione

4

que ſecularem pro Religionis Chriſtianæ principio

16

(n.

ſſori

1

1

vigs
(Nhi

(on
clii

emte
lan

LI

orn

der
Crme
rat
0

B

Gei n

N
boli
ht.

8

(ontr

7

Dnttnh
mm AH

Mgl

el
el eNl.

del

m guin
rinegtd.

1
o.

Geclrr.

AAAI

65.
Putfe

tes, t

l. Nh
1o,. 1 3

bc,d⸗

m,.

geH
Felgoe
lien4

ℳ,
Aton

(NM

ET RELIG. CHRISTIANEKE.,. 125

Conc. circa finem, Formula Concordiæ norma pu-
rioris doctrinæ appellatur, intelligitur norma pro-

feiſionis fidei in verbo Dei propoſitæ, non norma fi-

dei & religionis in ſe conſideratæ. vid. D. Dannhau-
eri Saly. KAetform. p. . D. Grauer. part. 1. Prælelt-in
A. Conf. p. 3. ſeq. it. D. Jacob Martini Colleg. Anti-
Calvin. de principio faei diſp. 7. 9. 7.

Contra Pontificios autoritatem decretorum Con:-.

cilii & ſententiam Eccleſiæ, Scripturæ S. æquipa-
rantes. vid. Alphonſ. a Cahrol, X. ady. Haæreſ. perbog
Maria Virgo: Bellarm. l. 11. de Concil. c. 2.

g. 8.
Libri noſtri Symbolici non tantum Papatui op-

ponuntur: vid. Epit. Artic. p. yg!. Decl p. 6zz. & Ses.

ſed etiam aliis errores noxios in Eccleſia poſt Re-
formationem ſpargentibus. vid. Præſfat. Solid. De-
clarat, p. G30.
Contra Alting. in Exeg. A. Canf. &£ Syncretiſtas,
qui Reformatos inter Fratres & couſanguineos fi⸗
dei noſtræ habere volunt. L

9.
Negorium Religionis & doctrinæ in libris Sym-
bolicis propoſitæ cognitio, etiam ad Laicos ſpe-
Gtat. vid. Epuom. Aic. Y. yyi. Wlid. Derlarat:
F. &.
Contra bontificios lectionem Scripturæ 5. &
controverſiarum religionis, laicis interdicentes.
vid. Concil. Ticknt. Seſſ. XVIII. & indices purga-
terioßz

GU CaAv. IlI. Dr DEO TRTUNO.

toriosͤ(verius corruptorios) libropem, ut iſpanicus,

Sandovalii Antonii de Sotomajor. &c. Hoſius TLom.

1. de Expreſſ. V. D. f. 66a. ſcribit, Laicis permittere
lectionem Bi ibliorum, eſſe, ſanctum canibus & por-
cis margat itas objicere.

CAP. M.
DEO UNO ET 88. TRINTATE.

§. I.
P una vero illa divina eſſentia Perſonarum ſa-
croſancta Trinitas, eſt Pater, Filius & Spiritus S.
HFHline unum Deum in Trinitate & Trinitatem in uni-

tate cum fidelibus venerari tenemur. vid. Smb. A.
Conf. præmiſſa p. I. 2. 3. & artic. A. Conf. p. 9. Apolog.

Pp. yo. Artic. Smalc. p. 3o3. ſeg. Catech. Maj. goo.
Contra Socinianos, SS. Trinitatem negantes.

vid. Creilii lib. de Ilno Deo t. 2. Socin. lib. ſvaſor p.
24. 32. Hos refutat D. Scherz. Colleg. Anti- Socin. p.
7l. ſqq. item Manicheos, duos deos, unum bonum

alterum malunzs ſtatuentes.

Prima Perſona SS. Triniratis eſt Pater omnipo-
tens, creator coœli & terræ, factor viſibilium & in⸗
viſibilium, eorumque Conſervator. vid. Biubola
cit. & art. 2. A. C. p. .
Contra Socinianos, qui DEUM Patrem ſolum
ternum & omnipotentem eſſe negant. vid. FSorini

laßt,

Eus eilentia unus tantum eſt & unicus; in

ler

Me

Pro-

—

al

. e
ſenti

o
DG

i

S

me
Ditcs

Onn,

/ .

C0

.

Droft

Ni
6

ſi ,

1
Uin⸗

—

ilu,

nere

Epor.

E.

Ns, n
vinſ.
BinS
hil.
A4

Aul;
o.

egtlles

6ℳ

Gin,

N

ONNHH

GN

1 ſmn
4

%

Proflig. p. 296. ſeqꝗ.

CAP. II. Dr DEO TRWNo. H ra

Prælelct. c. 5. & Symbol. Apoſt. upta; in R ſ S e-
nian. ropas. art. 1.
S. 3.
Character eius perſonalis, quo a Filio & Spiritu
8. diſtingvitur, eſt generatio Filii unigeniti ex eſ-

ſentia ſua ab æterno. vid. Symb. Ncen .p. I. & Atha-

naſ. p. 4. Artic. Smalc. p. 303.
Contra Socinian. Catech. Ratov. p. 266. Cren da
Deo & attribut. Divin. 16. vid. D. Calor. Sociniſm.
P. 149 ITcq4.
F. 4.
Secunda Perfona 88. Trinitatis eit Dominus no-
ſter ESUS CHRISTUS, Filius DEl ex Patre natus
ante omnia ſecula, Deus verus, de Deo vero: ge⸗
nitus non factus, conſubſtantialis Patri, per quem
omnia facta ſunt, &c. vid. &mb. Nicen. p. 1. & Atha-

naſ. p. 3. & 41. Artic. Smalc. I. c. Declar. F. C. p. S29.

Contra Socin. vid. Socin. in Anti. E ujeck- cap. F.
Reſp. ad Claſj.3. arg. 1. quem refut. D. CG, hoy. dcin.

Character ejus perſonalis eſt generai Ae
ante omnia ſecula ex ſubſtantia Patris. vid. Symb.
Nic. p. 1. & Athan. p. 4.
Contra Socinian. negantes. vid. D. Cabr. Soci-
ur. . 192.
Tertia Perſona 88. Trinitatis eſt Spiritus S. Do-
minus viviſicans, qui ex Patre Filioque procedit:

qui

1 28 CaAp. II. Dz DEO TaRINO. D

SS “

—

qqui cum Patre & Filio ſimul adoratur & glorifica- a
tur: qui locutus eſt per Prophetas & ſanctificat Ec- Rd
cleſiam. vid. Symb. Nie. p. 2. G Athanaſ. p. 3. KH
Contra eosdem. vid. D. Calov. Sociniſm. art. 3. 4
tontrov. I. 2. ſeq;.
Character ejus perſonalis eſt procesſio ex Patreö id⸗
Filio aterna. vid. Smb. Nic. p. 2. & Athanaſ.p.3. di

Negat Socin. defenſ. Animadverſ. p. 3i5. & mo- Ne
derni Græci. vid. Enchirid. de ſtatu hodiern. Grec. de
Chriſtophori Angeli Graci cum Annotat. Georgii Feh- ſeene
ii Epiſtol. dedicat. primæ edit. præmiß!. non pro- ele
cul ab initio. confer 8. Dannhavver. Styl. vindic. de

Proceſſ. Sir. S.
i
§. 8. ſtve
Præterea ſingulis SS. Trinitatis perſonis quæ- un
dam opera externa, quaſi propria, ſty lo S. ſcriptu- N.
ræ aſſignantur, ut Deo Patri creatio; Deo Filio e. unj
demtio generis humani; Spiritui S. ſanctificatio Ec- ⸗
cleſiæ. v. tria Symbola Cath. cit. OòDYDB
Contra Socinian. & Anabaptiſtas, qui hæc divi-
narum bPerſonarum opera aut male explicant, aut 5
negant. M S n
tlee
F. 9. erk
æ tres SS. Divinitatis Perſonæ ſunt ejusdem eſ- P

ſentiæ inſinitæ, coæternæ, coæquales: ita ut per o- eim
mnia & Trinitas in unitate, & unitas in Trinitate ve-

neranda ſit. v. Gmb. Nic. & Athanaſ. pg.

Oriſter.
eke⸗
.

irns

95
Kwo⸗
. C
gik.
n rn

e

.

iptn

tile

e N

lnt,

ene-
pel 1
laleſe⸗

Car. II. DE DEO TRUNO0O. 129

2

Contra Socinianos qui, ſolum Patrem ſummum
& æternum Deum eſſe, docent, & Arminianos, qui
Perſonarum ſubordinationem inæqualem ſtatu-

unt, v. Curcellei Diſſ. de vocib. Trinit. di Werr. 1.
pp. f. Sll. g.
H. 10.

Nec tamen bPater eſt Filius, nec Filius eſt Pater,
aut Spiritus S. Pater vel Filius: ſed hæ tres Perſo⸗
næ diſtingvuntur realiter. v. Gmb. Athanaſ. p. 2.
Negant Sabelliani, Samoſateniani, Serveti aſſe-
cle, & qui cum Kechermanno modalem diſtinctio-
nem effinxerunt; it. contra E'eigeliam, qui Patrem
eſſe Filium & Spiritum S. ait, Confeſſ. p. 27.
S. II.
Docdrina de SS. Trinitate Perſonarum in una
divina eſſentia eſt Catholica, & ſine omni dubita-

tione credenda ac neceſſaria ad ſalutem æternam

conſequendam, v. Gmb. Athanaſ. p. 2.
Negant Arminiani in Confeſſ. Apol. c. 2. p. 40. Ar-

min. in præfat. Apolog. Reſp. ad ſpecimina Leidenſ. p.

St. ſeq. & Novatores, qui Judæos ac Muhammeda-
nos, ab idololatrias crimine abſolvere volunt.
§. 12.
Deo huic Triuni competunt varia airribeta,
quæ in Artic. i. A. Conf- p. 9. recenſentur, & eſſen-

tiæ divinæ ſimpliciſſimæ ſummam ac ineffabilem

perfectionem notant.
Haæc attributa DEl per falſam dodtrinam ex par-
te im Pugnant Calviniani, v. 6. D. Meiſner: Ande⸗
I re

WM 4

130 CAr. II. DEx DEO TRIuNO

re Probe der Catholiſchen Religion, ubi demon-

ſtrat, non poſſe abſolutum Prædeſtinationis de-

cretum conſiſtere cum omnipotentia, ſantctitate, ſa-

pientia, veracitate & miſericordia DI.
S. 13.

Cuum in Deum Triunum credere fiducia divina
debeamus, v. tria Gmbola p. I. 2. 3. Catechiſ. Min. p.

366. Major p. 403. ſeq.

Contra Socinianos, invocationem Dei Triunius
negantes & contra Pontificios, Sanctos invocan-

tes. v. A. C. art. XXI. p. i9. Apolog. p. 223. ſeqq. Ca-

techiſm. Maj. p. 407.
H. 14.
Soli Deo Triuni debetur tum caltus internus,
ut fides, ſpes, dilectio, honor, obſequium; tum ex-
ternus, gratiarum actio, celebratio, preces, jura-
mentum, confeſſio &c. v. Catech. Major. præcept.
1.2. & 3. & eorundem expoſitionem.

Contra Pontißicios cultum divinum per idolola-

triam & invocationem Sanctorum contaminantes,
& Epicureos eundem contemnentes.

S. I5.

Non tantum dona DEI, ſed tota SS. Trinitas

per fidem in Electis habitat, tanquam in templis

ſuis, v. Declarat. F. C. p. 6ov. & 6;.
Contra Papiſtas, Socinianos & Weigelianos ne-
gantes, aut eſſentialem fingentes. v. MWeigelii Phi-

loſoph. Myſtic. p. 146. confer. B. Hiülſemanni Breviar.

extenſ. cap. XI. ſupplem. theſ.I.

C,O A P.

Ch

(R

urri

ic
gue
0e

„.

demot.
Dnis e.
iate /4

ia divin

.Min/

Trion
invoen

,0

hlerre
1ztunme

es; H

Ganr D

minate

Tun
1n een⸗

limate
i
Nen

Coap. III. DE CREAT. UNIV. AxG. Er HoM. 137

CAb. III.
pE
CREATIONE UNIVERSI, ANGE.
LORUM ET HOMINUM.

eati eſt opus folius DEl omnipotentis.
vid. tria Gmb. Cath. & artic. I. A. Conf. Artit

Smalcald. p. 303.
Negat eigelius, qui ab An gelisAſtra & ERlemen.

ta facta fuiſſe ſomniat, im Guͤldengriff/ . 7.

F. 2
Cauſa icien: creationis eſt tota SS. Trinitas. V.
A. Conf. artic. 1. & artic. Smalcald. p. goz.
Negant Sociniani, Arminiani & Judæi, ſoli Deo
Patri creationem tribuentes. vid. R. Menal Ben-
Wrael de Creat. Probl. WI.

3.

Mundus vere creatus eſt ex nihilo, nulla pre-

exiſtente materia vid. Artic. 1. A. Conf- . entirheſi, n;
quæ Manichæorum heæreſin damnan, T O“α& DEO
coæternam ſtatuentium.

Negant Philoſophi Gentiles, Argotels, alii, &
qui his adſtipulantur ,Theologaſtri E'eigeliani,
Paratelſiſter it, Moſcorov. Ref. Append. Smigl. ÿ.

29. 3J0.

§. 4.
Subjeltum creationis ſunt partim ſulſtantie viſi⸗
iles, ut corpora coœæleſtia & ſublunaria, ſimplicia

I 2

132 CAP. III. DE CREATIONE UNIVERSI,
* compoſita . partim inviſibiler, ut Syiritus creati.
vid. Smb. Apeſt. & Nic. p. 1. & A. Conf. art. 1. p. 9.
Contra Epicureos, Paracelſiſtas & E'eigeli Phi-
loſoph. Myſtic. p. 175. ſed.

Protoplaſtos noſtros, Adamum & Evam, De-
relue

A

Contra Socinianos, qui eosdem ſanctos fuiſſle

negant, vid. Socin. Prælelt. c. 3. Smalz. c. Franz. p.

44. & Scholaſticos ſtatum purorum naturalium gent

us divina ſua imagine coruſcantes, puros & ſan-
Ctos creavit. vid. Declarat. F. C. 1I. p. 6d2.. vel. 64.

fingentium ,v. Bellarmin. lib. unic. de grat. prim.
hbom. c. y. nec non Arminianos, ſtatum hunc perfe-

ante lapſum fuiſſe aſſerunt.

§. 6.

Finis creationis & conſervationis rerum omni-

um a Deo intentus, eſt utilitas hominum & DEl
gloria. vid. Catechiſ. Maj. p. 490.
Non ergo medium proportionatum ex deſtina-
tione divina producendi homines proxime ad ſa-
lutem æternam, ut Armin. Reſponſ. ad Specim. p. ).

10g. voluit, & poſt eum Moyſ. Amyraldus in defenſ.

ſentent. Calvin. de Abſolut. Decret. c. 12. ſub fin.

Non novimus, præter Adamum & Evam alios
homines a Deo, initio rerum fuiſſe conditos. vid.

—

(cor
ſile
Leula
raG

rient

Mr

C0

Au,
Gtionis impugnantes. vid. Apolog. ipſorum c. W. & D
V. ubi inclinationem ad peccandum in homine .

domm

get

dop
Un
on

l,

ANGELORUM Er HoOMINDA. 133

Contra Judæos quosdam „qui, ante Adamum
fuiſſe homines, ſomniarunt. Quam fabulam hoc
ſeculo reſuſcitavit Iſaacus Peprerius, Gallus, in

trasct. de Przadamitis. vid. Ihomæ Bangii Cælum O0.

n, N.
6 inn

64.
0s fuile
a..
Oreliuon

4 n
etbe

ON

ANN

etin.

jelkl⸗
,9

.

N

I.
non procul abi initio.

riental. Exercit. II. p. m. 132. Peyrerium inter alios

refutavit ;. Dannhauerus, in libro, cui titulus:

PRE ADAMITA UIIS.
§. 9.
Mundus igitur non eſt æternus, ſed in ꝛempore
creatus. vid. Catech. Maj. p. 290.
Contra Ariſtotelem l. XII. Met. c. 2. quem Pro-

clus, Plinius, Simplicius, Averrhöes & alii Philoſo-
phi Gentiles ſecuti ſunt: it. Epicurum, qui mun-

Monir dum ex atomis coaluiſſe deliravit. vid. Lactant. lib.

II. p. m. Iö'. ſéqq. édit. Servati Gallæi.

CAb. IV.
D E
PROVIDENTIA DEI.

8. T1.
Terna DEl Providentia decretum creationis
ordine ſequitur. Hlinc A. Confeſſo art. 1.
Deum prius creatorem quam conſervatorem
deſcribit. vid. p. 9.
Invertunt ordinem hunc Calviniani, inprimis

Supralapſarü, abſolutum prædeſtinationis decre-

tum defendentes. vid. Bezæ tradtat. Reraedtiner.

F. .

134 CQA P. IV. ODEPROVDFH Dm.

58. 2.

Providentia DElI ſeſe extendit in omnes res cre-

atas. vid. A. Conf. Artic. I. p. 9. Carerhi. B. Luth.
Min. p. ygo. Major. 4go. .
Contra Epicureos & Philoſophos gentiles, ut

Ariſtotelem, qui providentiam DEl circa ſublu-

naria corpora negant, vid. Mornæi Er. de Verit. aul
.

Sj
Providentiæ divinæ objedum etiam ſunt r. res

parvæ, ſeu bonæ fint, quibus homo opus habet,
ſeu malæ, quæ eidem accidere poſſunt. vid. Ca⸗

Relig. Chriſt. c. XI.
H. 3.

techiſin. min. ygo. Maſj. p. 790. ſogz.
Nepgant aliqui Photinianorum & Arminiano-

rum. Confer Petavium Tom. t. dogmat. Theolog.l.
VIII. c. 4. Negat quoque, quod mireris, Hierony-
mus in Habac. c. 14. de Judæis vide & Majem. N.
N. P. III. c. XVII. ubi & dictum cit. Habac. per-
Yertit. §. 4
Providentia DEl in actus quidem hominumi in.

libertatem ſpecificationis permittit; ita, ut præſen-

tibus omnibus ad agendum requiſitis poſſint aliter

egere. vid. A. Confeſ-. artic. XVIII. U.

Megant Ealviniani & multi Pontificti, qui Tho-

miſtarum prædeterminationem amplectuntur. vid.
Leſſtum lib. de grat. eſſe, c. Svarez. 1, 3. de auxif. gr.

§. F.

Malas actiones & peccata Deus nullo cauſarum

gene-

gen
iigl

vom

Eert

l.

uu
tan

kett
n.

en

A

fuit dirigitque illos; ſed tamen ſingulis ordinarie N

tegcke

5. LAtH

tiles,
9 ſobl
V

t H

hubet,
Uid,

minieno

Zellgt

if.
l, er

unnin

NtCinmme
Ne

otoe

il

nim

CaAr. IV. Dkz PROVIDENTIA DEI. 13 5

genere producit: Quanquam ad bonum fidem di=

riger. vid. A. Confeſſ. Art. XX. p. ij. & p. 64.

Contra Calvinianos & Pontificios. v. Zypinglium
tom. 1. fol. 36 . l. de Providentia c. . ubi DEUM dr-
ſerte injuſtitiæz autorem vocat: it. Calvin. l. I. Heſtit.

c. /F. n. I. Chamier. tom. II. l. 3. c. 2. p. 29. qui DEum,

cauſam peccati per accidens eſſe, vult idem Cajetan.
in 2. Sam. XXIV, I. Alvyarez. Diſp. XXIV. de Auxil.

§. 6.
Deus, licet ad tempus conniveat in præfraclo-
rum hominum malitia; tamen exſerit tandem juſti-

. Grat. ſentiunt.

tiam, qua delicta punit & cuique ſecundum opera

retribuit. vid. Catechiſ. Maji. p. 212. Solid. Decla-
rat. F. Conc. artic. KI. p. 813. 820.
ContraEpicureos & atheos, inde divinam provi-
dentiam in dubium vocantes aut negantes, vid. Dn.

D. Tobiæ E, agneri Exam. Eleucht. Aiheiſmi c. XXI.

4 . §. 7*
Præſcientia DEl, quæ ſimul ad bonos & malos
pertinet, non eſt cauſa mali, aut peccati, quæ homi-

nem ad ſcelus impellat. vid. Epitom. p. 617. Decla-
rat. p. 795.- ſeq.

Contra Calvinianos, qui præviſionem DEI cau-
ſam rerum præſcitarum faciunt. vid. Maccov. αοατ.
e. Arminian. c. 1. . 103.it. contra Juosdam Pon-
tiſicios. V. Haſauez. Tom. I. diſp. G. 6. 6
§. 8.
Deus peccata peccatis punit, h. e. excæcatione

& induratione. Formul, Conc. artic. XI. p. 8220. con-

tra Huberianos. 14 CALr.

—

1

CAr. V.

LAPSU PRIMI HOMINIS EIUS8.
. i
o
ul

QVE PECCATO CUM PRIMO,
TFLUS ORTO.

Apſus Protoplaſlorum!: fuit liberrima declina-
tio voluntatis & exſecutio operis contra le-
gem DEl, citra ullum DEI influxum moralem

aut phyſicum decreti aut motus divini in talem a-

Gtum. vid. A. Conf. artic. XIX. & ſolid. declerat. F.
C. c. 1. p. 641.

Contra Calvinianos: qui docent, Deumhomi- Z
nem creaſſe, ut laberetur, it. Deum id ideo praſci-

viſſe, quia Decreto ſuo ſic fieri conſtituerit: imo

Deum impuliſſe hominem ad peccandum. vid.

Zanch. l. V. de Nat. DEI c. 2. Piſiat. vol. 2. diſp. p.

175. Calvin. inſtitut. l. II. c. 23. n. 7. Ausfuͤhrlicher

Bericht Palatinor. c. 7. pag. . 37. kurtzer Anhang
P. I1. .
§. 2.

15 pſum Protoplaſtorum ſecuta eſt naturaliter &

moraliter perfectionis concreatæ amiſſio, & procli
Vitas ad malum. vid. A. Conf. Art. II. p. 9. 10. & o⸗

lid. Declarat. F. C. c. 1. p. 640 ſoqq

Contra quosdam Papiſtas in 1. 2de Thomæ qv.
23. Socinianos, vid. Socin. Prælect. c. 4. . 13. Catech.

Racov. e. o. pag. 294. & Arminianos, qui inclina-

tionem ad peccandum in n homine primo ante la-
pſam

„ CAP. V. DELAPSU PaIHoOMNIs Eyusour
7
2?

h

un
An

nien

tur,
hera
Nor
Del
4,
el.

uin

lyi

1u

—=*

ſos
10

PECCATO Cux PRNIO, Tux ORTO. 137

—

pſum fuiſſe tradunt cum Socinianis. vid. Armin. ar-
ete. perpend. P. k5.
§. 3. J

Carentia perfectionis concreatæ & proclivitas

illa ad malum, ſeu prava concupiſcentia, eſt veri

nominis peccatum. vid. A. Confeſſ. art. II. pag. 10. A-

kelin.
htra le⸗

Otlen

lem 4

crit, E.

Dhont

prrſi
it: im
4

,6

ſeite
Nen

litett

pro

9, 6 N

A

Cd
cln.

e.

Polog. p. 77. Solid. Declar. p. 642.

Contra Pelagianos, Pontificios, vid. Conecil. Tri
dent. Seſſ. V. can. 2). Anabaßtiſta: & 0ciianos, qui
ad rationem peccati r goaigsis requirunt, it. Armi-

nianos, qui peccatum proprie eſſe negant, Apolog.
Epiſeop. diſp. XX. th. 16.

§. 4.

Hæc ipſa pravitas, quæ peccatum originale gici⸗

tur ,‚(non illius tantum reatus) per naturalem ge-

nerationem naturaliter in omnes poſteros Adæ

propagatur; non vero per quandam judiciariam

DElconſtitutionem naturæ ſuperaddidam. vid.

Aug. Conf. Art. II. & ſolid. Peclarat. F. C. C. I. Yag.

52.1¹. ſeq,.
Contra Pontificios, qui pecc. orig. per reatum

tantum exponunt. vid. B. Chemmitii Exam. Conc.
Trident. Seſ. V. decret.: TRn m. 5d. ſe 77.

F.j F.
Peccatum originis non eſt pura privatio, ſed ha-

bitus quidam corruptus. vid. A. C. Art. II. p. l0.

Apolog. p. .
Contra Scholaſticos Pontiftios. vid. Bellarmin.
VIII. de a. grat. c. 6. confer. B. Chemniti
I 5 Exam.

„

138 CAP. V. DELAPSU PRIMI HowIxIs Ejuseuzx

Exam. lI. c. ubi Pighii & Ambroſii Catharini ſenten-
tias proponit & confutat. L

S. .

Peccati originis pravitas ex lumine naturæ non

poteſt agnoſci. vid. Artic. Salcald. part. III b,317.

Epitom. artic. pag. 77 7. Solid. Declarat. F. C. c. 1. p.
Gontra Scholaſticos ex philoſophia Ariſtoteli-
ca de peccato originis ratiocinantes. confer. Chem.
nit. Bxam. Cont. Irid. f. 9!.

S. 7.
Corrupit quidem illa totam naturam hominis,
ac infecit labe ſua; non tamen eſt ipſa hominis ſub=
ſtantia, ſed aceidens. vid. Epit. artic. F. C. c. ?. P. 7.
ſeq. & ſolid. Declarat. p. 64). (Lorr. 6s5.) ſeq.
Countra Matthiam Flacium Illyric. qui in diſputat.
ezum Pibtorinosdèrigelio, pece. orig. hominis ſubſtanti-
am eſſe defendit. it. eigelium im guͤlden Griff, E.

N.
= §. 8.
Cum hoc pececato omnes homines ſecundum
naturam prognati naſcuntur. v. A. Conf. Art. Mp. 9.
Axrtic. Snalcald. part. 3. p.J17.
Contra Franciſeanos & Jeſuitas, qui B. Virgi-
nem Mariam Deiparam excipiunt. v. Bellarm. l. IV.

de Amiſj. Grat. c. 2y5. Ambroſ. Catharin. & Jodoc.
Chlichtoy. de purit. concept. Mariæ. vid noſtri D.
Sberzeri Diſput. de concept. Mariæ Deiparæ. it. Cal-
S vinia-

.—

tol

i

ſei

p6

nti

dan-

bor

ſ
tant

frut
lur

—,.—

enten⸗

Ien tollitur (quem aliqui formale appellant;) non vero

5,

lile

ſtoteli⸗

Pena peccati originalis etiam eſt mors & æterna
damnatio. v. Apolog. A. Cp. 51. Solid. declarat. F. C.

nomii

nisr
1.N

„

bbſani⸗

Grſf

cuncdn
1.

PEzceAro Cux PRDMO, TuM OkRroO. 139

vinianos, Anabaptiſtas juſtorum liberos ſanctos na-

ſ fingentes, v. Epitom. F. C. p. 62;.

§. 9.
In Baptiſmo peccati originalis reatus quidem

ipio peccatum quoad materiale; h. e. prava incli-
natio. v. Apolag. F. C. p. y70.
Contra Pontificios, v. B. Chemnitii Exam. Con.
cil. Trident. l. c.
§S. 10.

PZ. r. Corrige nunc F. C. & erit p. 647.)
Contra Arminianos, qui ſententiam hanc crude-
lem eſſe cenſent. v. Apol. ipſurum c. VII. S. 4. Epi-
ſcop. diſp. IX. theſ. z2. & Pontificios pœrnæ damni
tantum, non vero ſenſus, ob id infantes obnoxios
eſſe ſtatuentes. Bellem. lib. VI. de amiſſ. grat. t. t.

=

S. 1 f.

Peccata a cualia ex originali ceu malæ arboris

frudctus mali progerminant. vid. Artic. Smalcald.

part. HI. p. 317. Solidam Declarat. F. C. p. ℳ0ο (ſi
Sphalma corrigatur,) p. 942.
Contra Soeinianos, qui aſſvetudine illa diſei tra-
dune: Nam peccatum originis cum Pelagianis pro
mera fabula habent. v. Smalz. e. Franz. p. 42.46. 560

Sine peccato actuali nullus mortalium vitam
hanc

1I40 CAb. V. Däs LArsu PRIMI HOMINIS EiusVE

120. ſeq, Artic. Snalcald. part. I. p. 319. ſev. 14
Contra nonnullos Papiſtas & Arminianos, Apo-
log. c. XI. ſect. 6. p. 131. Sanctitatem (neſcio quem) ul
vitæ ja ctantes, it. Socinianos, qui ſanctitatem & ju. NI
ſtitiam noſtram in hac vita perfectam eſſe poſſe do-
cent. vid. D. Calovii Sociniſm. Proftig. Artit. IIX.
P. 7937.

Non omnia peceata actualia ſunt formaliter vo-
luntaris, & ex deliberato animo commiſſa. vid. A-
polog. A. C. Artic. III P. 9l. S
Gontra Pontificios, Bellarm. I. V. de amiſſ. grat. . P
15. Socinianos. v. Volckel. l. II. Relig. c. 17. Armi-

nianos. S ð
F. 14. S
Peccata actualia contra conſcientiam commiſſ,,
ut adulterium, homicidium, blaſphemia & ſimilia
excutiunt fidem & Spiritum S. v. Artic. Snalcall.

p. 327. Epit. F. C. p. g9i. Solid. Declarat. p. Gyö-.

Contra Calvinianos & Anabaptiſtas. vid. Aa e
Synod. Dordr Remonſtrant. ad Artic. V. fol.25. ſiüqd.
& Synod. Dordr. c. V. art 6 it. Calvin. Inſtit. l. II.

c. 2. n. 11. Beza colloqu Mompelgart. p. 463. con-
fer. B. D. Menzeri Diſput de Perſeverant. contræ „
dodtrin. Gnod. Dordr. th. G. & ſeq4. ””ÿ
§. 15.

Homo poœnitens, neque pro culpa, neque pro
—„p.

„

6N

— —

.A

mium quantum extollentes. v. Concil. Trident. ſoſſ.

Glan

A

ſſedo⸗

et vo⸗

7TMανοαιαινναvo H B. Chemmn. LL. Theologic. VIII.

»

PECCATO CuM PRIMO, TuM ORTO, I41

v. Apolog. A. C. artic. VI. it. XII. p. 277.
Contra Pontißcios, ſatisfactiones humanas ni-

XIV. c. III. can. 4. c. VIII. c. . 14.

CAP. VI.
FACULTATIBUS HOMINI8
NATURALIBUS POST LAPSUM:
RELIQVIS.
FAcultas hominis aliter ante lapium, aliter
Poſt lapſum, aliter poſt regenerationem, aliter

poſt reſurrectionem carnis ſeie habent. v. Epizom.
F. C. c. II. p. 32. & Declarat. 64. V

Contra Pelagianos, Pontificios & Synergiſtas, hos

diverſos hominis ſtatus confundentes, aut male ex-

plicantes, quando de libero arbitrio agunt.
Homo poſt lapſum ante regenerationem, pro-
pter mentis cœcitatem & voluntatis ac appetitus
impotentiam, in rebus ſpiritualibus, prorſus nihil,

quod bonum eſt, efficere valet. v. artic. XIIX.

A. C. p. 1I. it. XX. p. 15. Apolog. p. 219. artic. Snal-

eald. P. 315. Epitom. F. C. p. 779. ſeqy. Declarat. F.
H. ſeq4.

Contra Pelagianos, Socinianos & Pontificios

de

—.—

pœna peccatorum ſuorum Deo ſatisfacere poteſt.

S 6

142 CAbP. VI. Dr FAcurT. HOMINIS NXr.

de liber. Arbitr. ubi ex hiſtoria oſtendit, quomo-

do bPelagianiſmus apud Pontificios, Scholas irre-

pſerit. v. Bellarm. l. VI. de gratia & liber. Arbitr. c.
15. it. Socin. Præletction. l. V. pag. I4. Catechiſm. Ra-

coy. p. 25 4. qui poſt lapſum in homine liberum ar=
bitrium & liberam Deo obediendi voluntatem eſſe
contendunt. it. Arminianos. V. Collat. Hagienſ. Pag.

250
§. 3

Retinuit autem homo poſt lapſum vires co⸗
gnoſcendi res naturales & civiles, nec non libe-

rum arbitrium bonum naturale aut civile eligen-
di; ita, ut liber quidem homo ſit a coactione, quan-
quam, ſi legem DEl & hominis impotentiam re-
ſpicis, non ſit liber a peccandi neceſſtate. v. A. C.

artic. XIIX. p. 14. Apolog. pag. 215. Artic. Smalcald.

p. 215. Declar. FE C. p. 604. ſeg. .
Contra fatalem Stoicorum necesſitatem, quam
Calviniam ex parte, ſuam faciunt. v. A. Rviere

libell. cui titulus: Calviniſmus beſtiarum Religio,

primum Pariſiis, poſtea Lugduni an. 1636. edit. &

Socinianos, qui plenam libertatem circa quævis

objecla homini in ſtatu lapſus tribuunt. v. Smalx.
6. Franz. p. 416. it. Arminian. in coll. Hag. 260.
F§. 4‧°

Homo in converſione ſua, qua ex filio iræ fit fi.·

lius gratiæ, non cooperatur Spiritui S. quippe cu⸗

jus unius & ſolius opus eſt hominis converſio. Y.
Apolog. artic. VIII. p. 219. Epitom. EF. C. P. yg: ſeq. G

ſolid. deslarat. p. 66). ſé17.
?MVM Con-

AT.

—
lon.
irte.
litr. t.
,. Me.
Um
enele

ℳ

es e⸗

W
eliger.
ltd.
turis fiat ad objecta quævis occurrentia: ut poſ-

lamn te⸗
.0

PosT LAPSUN RETIGuIIS 143

—

Contra Pelagianos, Socinianos, Pontificios &

Synergiſtas. v. Smalz. in noy. monſtr. c. 20. p. 106. &
contr. Frunz. p. gig. 421. it. Remonſtrant. in roll.

Hag. p. 26 4. Concil. Trident. Seſſ. VI. can. g. quod

Anathemate ferit illos, qui negant hominis arbi-

trium a DEO motum cooperari aſſentiendo. v.

Beilarm. l. VI. de Grat. liber. arbitr. c. 1t.

5.
Interim voluntas hominis lapſi libera & immu-
nis eſt non ſolum a coactione intrinſeca, quæ fieri
dicitur per intellectus judicium & appetitus ſtimu⸗
lationem; ſed & extrinſeca ſive a creatore ſeu crea-

ſit libere velle & nolle tam hoc, quam illud, quan-

quam facultas illa non circa quævis objecta ſeſe

æqualiter habeac. vid. Apolog. p. 210. Solid. Decla-

rfat. F. C. p. 677.

Contra Calvin. inſtitut. lib. Il. e. 3. §. 1. p. m. 96.
ubi diſerte negat, eſſe in manu hominis, reſpuere vel
accipere oblatam DEI gratiam. tit. Dominicanos
Thomiſtas apud Pontifcioy abſurdum prædetermina-

tionis dogma propugnantes. v. Radam. Tom. 1.

controverſ. XXX. Art. 4. & 6. concluſ. J. 6. . it. Di-

daci Ruiz, de voluntate & Prapri gjus ctionibus 4
diſput. 27. ad yr.

8. 6.

Homo i igitur in converfione ſua ſeſe paſſve ha-

bet, quando non contumaciter Spiritui S8. cofiver-

ſio⸗

144 CAP. VI. DE FACuLT. HoMINISNAT.

ſonem per verbum DEl operanti repugnat. vid.
Epitom. F. C. p. y. Declarat. P. Sg. ſeq. 676.
Contra Syuergiſtas & Interimiſtas, D. D. Georg.
Maiorem, Paulum Eberum, Srrigelium, Crellium
apud D. Sehlüſſelburg l. V. Catalog. Haeret. Setipe-

lagianos, Pontificios. vid. Concil. Tridentin. Seſſ.

VI. can. 4. Bellarm. l. V. l. de grat. c. 11. l. W. c. I.

& Socinianos, qui cooperationem hominis in con-

verſione ſua ſtatuunt.

Hominis voluntas jam renati, per vires gratiz

Spiritui S. cooperatur, ac adeo plane diverſa eſt ab
irregeniti voluntate. v. Epitom. F. C. p. 52. ſeꝗq.
Declarat. m.....
Contra Pelagian. Socin. & Papiſtas, vires homi=-
nis non ſecundum ſtatum naturæ & gratiæ diſtin-
gventes. .

§. 7.

ta tantum inchoata eſt, non abſoluta, & conſum-
mara; hinc neque intellectus, neque voluntas, nec
appetitus hominis ad debitum perfectionis gra-

dum perveniunt. v. Apolog. A. Conſ. p. o. & De-

clarat. F. C p. 675.

Contra Pontificios perfectionem renatorum ja-
Gantes, it. Socinianos, v. Smalzius contra Franz. .
174. & 15o. ut & Schlichting. Diſp.2. contra Meiſnerum
p. 5S. it. 'eigelium p. II. Poſtill. p. o. Theol. Myſt.

- IS.

Cip

I

CAPpD.

u

um,;
rer
lit.

y
nol
K

Quia vero regeneratio & renovatio in hac vi-

li
Ma
len
ti.

5.

d⸗

T.

Vid

U

eliu
N.

7. 6. 16
n cN.

giie

i
ſt

pocte. .

Kin.

ze

Aſlch

3rlie
5 glt

vo'-
ſem

1

0 5

CAr. I. DEMIrsstON .Pahs. ErCrr. rn. J. C. 14 5½

CAbP. VI.
MISSIONE, PERSONA KT OFFI-
ClO REDEMTORIS JESU CHRISTI.

6. 1.
Nearnatio Filii DEl non eſt facta, ut eſſet medi-
um exſequendi prædeſtinationis abſolutæ decre-
tum; ſed ut is reconciliaret nobis Patrem & hoſtia
orert pro totius mundi peccatis. v. A. Confeſſ. p. 10.
Bpit. F. C. p. Nlb.
Contra Calvinianos, Supra Lapſarios, qui inAct.
GHnod. Dordrac. ad artit. II. & plerosque Pontificios
modernos, qui (ut epud Altvarez, diſput. 39. de Au-
xil. Grat. & Kadam Tom. III. controp. V. concluſ. 4.
:. 1644. legere eſt,) Redemtoris miſſionem ad exſecu-
tionem decreti prædeſtinationis pertinere docent.
§. 2
Chriſtus Redemtor noſter eſt Filius Dei natura-
lis, qui in tempore aſſumpf t humanam naturam ex
Maria Virgine in unitatem Perſonæ ab æterno exi-
ſtentis. v. Gmb. Niten. p. i. Athanaſ. p. 3. g. A. C. ar-
tic. 3. p. 10. Apolég. y'g. artit. Saltald. p. 30. Wüton.
F. C. p. 610. Declarat. 762.
Contra Arrianos & Ehbotinianos modernos, mem-
bra hujus aſſertionis plane negantes. v. D. Scherze-

tri Colleg. dnti. Socin. ai,. XII. ſeg.

3.
Quanquam Chriſtus de Soirita §. in Symbolo

146 CAp. VII. DE MISSIONE, PERSONA ET

— —

Niceno dicitur incarnatus; tamen iſta incarnatio
non fuit ex ſubſtantia Spiritus S. ut pater eius dici

poſſit: ſed fuit productio humanæ naturæ quoad

animam & corpus ex ſemine virginis, quam % 0²=

S alſumſit, ſibique univit. vid. Spmb. NWen.p. .

ihanaſ ,. 4. A. C. art. y. p. 10.

Contra Photinianos, Enthuſiaſtas, Weigelia-

nos & quosdam Scholaſticos vid. Sanhemii Dab.
Evangel. XXX. Part. I. p. 254. ſeqv. it. E eigelium,
qui Poſtill. p. 35. part. 2. p. 29. 59. & in T heolog. My-
ſtic. p. 177. Chriſto affingit corpus ſpirituale &
ſupernaturale, quod de cœlo attuliſſet.

F. 4.

In Chriſti i incarnatione duæ naturæ per anio-

nemperſonalen, conjunctæ fuerunt modo ineffabi-
li; ita, ut ſit inſi Varabilis,: inconfuſa & æqualis unio
duarum naturarum in unam hypoſtaſin. vid. Epit.
T. C. p. 6ob. Declarat. p. 6z. ſeqv. & 5“y. ſeqqj.

Contra Soeinieno⸗ unionem hanc plane negan-
tes, & Pontiſicios ac Calvinianos perperam illam ex-
plicantes. vid. Polani Gntagm. I. W. c. 16. it. Bezam.

in colloq. Mompelgart. p. 321. ganch. de Nat. DEI
l. 2. c. 6. p. 127. ubi totum Aν ita in humanitate
aſſumta eſſe tradunt, ut item ſit totus extra ean-
dem.

. §. 5§.

Ex unione 4 hac Perſonali fluit tum naturarum

in una νοναοα communio, tum Proprietatum

i

j

(i

Dee

in

11,

n
gen

ri

i

i

—

rn

us did

dvanl

nN

lee

igel.

i
NH.

ldle 6

r
eſſ
7 u

legn

mer

NeNe
,01I.

lat
1eN

ftun .

tanmn

Ormcio REDEMTOHIS Irsv CRISITI. 147

& operationum in officio communicatio vera;

propria & realis: ſalva tamen utriusque naturæ

differentia ſpecifica. vid. Epitom. E. C. p. ob. ſeq.

Declarat. p. 366. ſoqq. & Sz. 5.
Contra Neſtorianos, Calvinianos & Pontificios

modernos, veram communicationem idiomatum
in Chriſto negantes. vid. Colloq. Mompelgart. p. 2o.

Admonit. Neoſtad. p. 2y. Anton. Sadeel de verit. hum.
nat. p. 754. Pareum in Irenic. c. 25“. art. n. & Jeſui-
tas, Buſæum diſp. de perſön. Chr. th. Is. Becanum
Manual. controv. I. II. 6. l. n. 2y. p. m. 47b. ſedj.

6.
Ut prædicationes de Chriſto in Scriptura S. ex-

tantes diſtinétius capiantur, triæa communicationis
genera ſtatuuntur. Primum dicitur, quando pro-

Ppria naturarum communicata dicuntur pPerſonæ
in conereto, nec tamen utriusque naturæ propria

füunt, ſed zllius, cujus ſunt, manent; ut Rom. I, 3.

*

Pilin DEI natus ex ſemine Davidis ſecundum car-
nem; 1. Petr. III, i. Chriſtus dititur mortificatus
carne. vid. Epitom. p. 6oz. ſar. Doclarat. Solid. F.

C. BP. 770.

Secundum (juxta E. C. Declarationem „. 777.)
eſt, ubi actiones officii Chriſto tribuuntur ſecun-
dum utramque naturam: idque conjuncte; ut

Gal. 3, 13. Chriſtus nos redemit a maledictione le-
gis; vel diſtincte, ut I. Johann. 8. Filius DEI

di, W opera Diaboli, Gen. III. v. Semen mu-

K 2 lieri

14 8 CAP. VIII. DE MIssTONE, PERSCN Er

neris onteret Taput Serpenti; ; una enim natura a-

git ſeu operatur cum communicatione alterius,

quod cujusque proprium eſt.

Tertium eſt, quando propter unitatem perſona-

lem Chriſto ſecundum humanam naturam in tem-

pore data dicuntur, Majeſtas, gloria, omnipotentia
& omniſcientia cum præſentiſſimo omnium rerum
dominio, Matth. XXVIII. Data eſt mibi omnis pote-

ſtas in œlo & terræ. v. Declarat. p. 337. ſeq. Epi-

tom. p. og. ſeqq. Prolixe & Sza. ſegg.

Contra Calvinianos, qui prædicationes prim
generis tantum verbales eſſe dicunt. vid. Admonit.
Neoſtad. c. F. . 250: it. Coll. Mompelgart. p. 20. ubi

AAANo0αισι Zvvinglii defenditur. Deinde quoad

ſicundunm genus (ut in F. C. ordinatur,) negant com-
municationem in agendo, humanæ naturæ huma-

na, divinæ divina tribuentes tantum. vid. Admonit.

Neoſtad. c. I. p. 22. c. 5. p. 277. Danaæus in Exam.

Chemnit. p. top. E' endelin. I. t. Chriſt. Theol. c. 16.

Quod tertium genus (alias ſecundum dicitur,) per-
tinaciter negant vommunicationem majeſtatis, &
Lutheranos paſſim traducunt, quaſi Eutychiani-
ſmum foverent. v. Admon. Neoſtad. c. 3. Ausfuͤhrl.
Bericht. Palatin. p. 29go. it. Zeſuitas. vid. Bellar-
min. l. III. de Srſ. 6,9. & Becanum. l, c.

Ohkcium ſacserdotale Chriſti eſt, quo paſſionis

R

OrFrFICIO REDEMTORIS JEsu CERISTI. 149

& mortis ſuæ ſacrificio DEO Patri pro totius mund'

peccatis ſatisfecit, & adhuc pro nohis in cœlo inter-

cedit. vid. A. C. art. XXI. p. Apol. p. 254. ſeg. De.

clarat. F. C. F. 666. & Catechiſ. Minor. 1F.31.

Contra Socinianos ſatisfactionem Chriſti negan-
tes, vid. Scin. P. III. de Servat. Chrifti y. 104. Crellii
Refut. Hug. Grotii de Satisfact. Chriſti. Pontificios
eidem detrahentes per ſatisfactiones humanas, &

doctrinam, quod ſibi exaltationem meritus ſit. vid.
Lombard. l, II. Sent. diſt. 1S. Thom. p. III. gv. 49. art.
l. Bellarmin. I. V. de Chriſt. c. 9. & Calvinianos uni-

verſalem Chriſti ſatisfactionem negantes. vid. Col-

loqv. Mompelgart. p. '14. Gnod. Dordrac. c. II. art.

5. it. Hypotheticos, qui Cameronem, Amypyraldum,
Bremenſes & Johann. Bergium ſequentes ſtatuunt,
Chriſtum omnes reconciliaſſe, ſiomnes ert ederent;

quod tamen non Poſſent.

Regium ifun ‚quo Chriſtus εαν0οραα ½* in
utraque natura, tanquam Rex & Dominus cœli &

terræ præſeutisſime gubernat omnia, in regno po-

tentiæ, gratiæ & gloriæ. vid. A. C. artic. 3. p. 10. Ca-

tech. Min. p. 37t. Declarat. F. C. p. 75. & §&76.

Contra Socinianos, Calvinianos & Pontiſicios of-
ficio Chriſti regio per negationem omnipræſentiæ
varie detrahentes. vid. Oſtorodi Inſtit. pP. 356. Smalz.

Qde divin. Chriſti p. 16. qui Chriſtum ſolo favore &

potentia præſentem dominari tradunt.

K 3 §. 9.

*

