WSO CAb. VII. DrE MissIONE, PERSONA Er.

Deſcenſus Chriſti ad inferos ſimplicisſime expli·
catur per actum glorioſum & triumphatorium, quo
totus Chriſtus poſt ſepulturam, ante manifeſtatam

reſurrectionem, infernum omnibus credentibus
deſtruxit, poteſtatem inferiorem evertit & Diabo-
lo omnem vim & potentiam eripuit. vid. Püuom.
F. C. p. G13. Declarat. p. Jöb.

Contra Calvinianos, qui partim per ſepulturam

explicant, partim ſecundum animam deſeenſum
faétum eſſe, ajunt. vid. Bez. Vol. I. p. 46r. it. Calvin.

lJ. II. Inſtit. c. 16. S. Io. it. Socinianos, qui de ſtatu

mortis explicant. vid. Smalz. e. Franz. p. g.

2

4 .⸗10.
Chriſtus etiam ſecundum humanam naturam eſt

omnipræſens, utpote ſecundum quam aſcendit, ſeſ-

ſurus ad dextram Patris. v. A. C. artit. 3. E. 10. Epi-
tom. p. 6lt. &x Declarat. p. 765. 75. ſeq.
Contra Calvinianos omnipræſentiam carni Chri-
ſti denegantes, & Pontificios multipræſentiam tan-
tum in §. cœna admittentes. v. Admonit. Neoſtæd.
P. 2. it. Sohnium in Exegeſ. A. C. p. 229. qui Chri-
ſtum ſecundum utramque naturam ad dextram Dei
ſedere aſſerit.
, S. 11.
Beneficia ex gratuita Chriſti miſſione & paſſione
promanantia, ſunt fides, reconciliatio, juſtitia, con-

ſolatio & beatitudo æterna. v. Confeſſ. art. 3. P. 10.

Cucsccaſ .e Min. p. 3tl. Declarat. 2. F. C. p. 5va.
Con-

Wcan

eie
o.

Ciſmn
(und
iyßi⸗
lnn,
41,.

od
it,

l
l

beeea
cruc
5.
keqt
Decc

ex.

nguo
eſtarm

ntie

Miab.

Hiton.

ordn
enſumn

Ani/,

etaan

net
leſee

Ci

C⸗
H

e
ol⸗

ℳ H

1.
C⸗

W

Orci REPEntrokis Jrsu Cknisrr. 151

— ——

Contra Socinianos præcipue, qui cum Chriſtum
novum legislatorem faciant, perfectiorem vitam
& charitatem illum nobis Præcepilſe & docuiſſe
tradunt. v. Oſterod. Inſtit. c. 2t. 22.it. Epiſeopium Ar-
minianorum promachum, diſp. de cony. & diſſ. V.
Gο N. I. theſ. y.
§. 12.

hhriſtus hic unius humani generis mediator in-
vocandus eſt, ſecundum utramque naturam ceu
mediator. v. A. C. artic. 21. P. 29. Artic. Walcald.
F.310. F. C. p. 779.
Contra Pontificios, Sanctos invocantes. v. cur-
chiſm. Röm. p. 45. & Calvinianos, qui Chriſto ſe-
cundum divinam naturam ſolum religioſam ado-
rationem competere docent. v. Theol. Leidenſ. in cenſ.
Confeſſ. Remonſtr. eap. 16. p. 227. & Bezam in Coll.
Mompelg. pag. 34 4. Danaum in 2 Erxam Chemmit.
P. 1417.
Chriſtus non ſolum pro culpa originis, ſed &
pro omnibus peccatis actualibus, Deo Patri ſatisfe-
cit. v. A. C. art. 4. p. 10. it. Abuſ. 3. p. 2).
Contra Pontifcios & Socinianos negantes: vid.

Thomam, de Sacr. Altar. c. I. & Ambroſium Catha-

rinum, tract. de incruent. N. 1. ſacrificio, qui pro
peccato origin, ſolum ſatisfeciſſe per ſacrificium
crucis tradit: it. qui cum Vegal. . in Concil. Trid.
c. 36. aſſerunt, nos pro culpa ſatisfacere poſſe, aut
requirunt ſacrificium Miſſæ ad ſatisfactionem pro
Peccat. acual. v. Gregor. de Valent. z. de Miſſa ez.
K 4 §. 14.

152 CAp. IV. DE MISsIONE, RrRse Er

—

S. 14.

Vere Filius DEl pro nobis palſus & mortuus eſt.

v. Epitom. p. ob. Declarat. p. 772.
Contra Calvinianos ruaki &ε½“0ιſι αι defen-
dentes.
F. 1.
Caro Chriſti vere eſt vivifica. v. Declarat. E.
Y. 752.
Contra Calvinianos negantes. v. Bez. in Colloqy.
Mompelg. p. 255. Ahiggin LPl. CC. p. 527.

SH. 16.

—

Status Chrilii duplex eſt, Bxi anitionit G— Eral-

tationis. v. Declarat. F. C. p. 7367.

Contra Enjedinum, qui Expl. Loc. Krgr. Y. 307.

ſeq. triplicem eſſe ſtatuit.
§. 17.

Chriſtus tantum ſecundum humanam naturam
eſt exinanitus & exaltatus. v. Deelarer. F. C. p. 767.

Eyuom. p. 609.

Contra quosdam Calvinianos, qui Chriſtum ſe-

cundum utramque naturam exinanitum & exalta-

tum eſie tradunt. v. Bez. P. 1. adcoll. Monpeg. P.s6.

Petani Gutagma l. VI c. 21.
S. 18⸗
Exinanitio Chriſti non eſt ipſa incarnatio, nec
omnimoda majeſtatis abjectio, ſed ejusdem, quan-
tum ad plenarium uſum, vera ac realis evacuatio.
V. Declarat. F. C. loc. cit.
Contra Pontifcios & Clvinianot quosdam. v.
Cor-

60

u

l

Nio⸗

Orricto REDETITORIS Irsu CnRISTI. 153

cornel. 4 Lap. Comment. in c. I. ad Pbilipp. & Sal.
meron, qui exinanitionem de incarnatione expo.

nunt.
CAb. vin.

p H
VOCATIONE REDEMTORUM
EjIUSQVE MEDIIS.

F. 1.
Din ſeria intentione omnes homines ad Eccle-
fiam & ſalutem æternam conſequendam vo-

cat. v. Epitom. F. C. p. G. Declarat. p. Sosg. ſeéqv.

cateſr. Min. p. 372. Maj. 496. ſeq.
Contra Calvinianos univerſalem eamque ſerian
6& eßicacem vocationem aut diſerte negantes, aut
univerſalitatem verbis quidem profitentes, re ipfa

egnme⸗ v. Bremenſ. Al!. Synod. Dordr. ad artic. 3.

4. de gratia Dei theſ. 17. Monſ. Ampyraldi, n mad-

aha, Hn. III. p. II9. 122. 15. & 197. aut dupli-

cem voluntatem contrariam, beneplaciti & ſigni,
arcanam & revelatam eidem affingentes. v. Zaneh.
Miſeell. Confeſj. de Prædett. c. nth.. 6. & de Nat. Dei
l. V. c. 2. Danæum Hagog. P. W. l. 3. c. I. p. 149.

Vocatio hæc fit per prædicationem verbi divi-

m, non per immediatam inſpirationem doctrinæ

ſalviſicæ, vel revelationem per Angelos. v. A. Con.

8l. art. J. P. II. Catech. p. 372.
K §5 Con-

Contra Mnabapeiſtar, Eeigelianos, & Quackeros

in Anglia, qui per immediatam inſ irationem fide-
. .

les vocari ſomniant.
Medium vocationis eſt verbum DEl auditum
aut lectum & Sacramentorum uſus, per quæSpiritus
S. converſionem hominis operatur. v. Puom. F.
C. p. 679. & Declarat. p. 6zo. ſeq.

Contra Enthuſiaſtas & Weigeluanos. v. P. I. Po-

Rill. W'eigel. p. g. P. II. p. 227. 235. item Moſen A-
myraldum, qui tract. Gall. ann. 1634. edit. duas ſpe-
cies Chriſtian. Fidei aſſerit, znam per miniſterium

Verbi, alteram per ſolam adminiſtrationem provi-
dentiæ divinæ. vid. B. Hiülſemanni di Pir. 2. de Ae-

xil. grat. th. I. §. 4.
§. 4.

Hæc media in ſe quidem ſunt efficacia ad pro- V

ducendam converſionem cujusvis hominis; ſed
cum ſeæpius per malitiam hominis vis illa impedi-
tur, culpa non ſecutæ converſionis in homine reſi-
det. vid. Epitom. F. C. p. 69. & Declarat. p. 672. Sls.

ſoq. & p. Szo. ubi Deus contumaces in hac vita ju-

dicialiter excocare & indurare etiam dicitur.
Contra Calvinianos vocationem DEl ſemper

efficacem eſſe debere ex intentione negant; ef-

ficacem autem, irreſiſtibilem ſtatuunt. vid. Be-
zam. Reſp. ad Alta Colloqy. Mompelgart. P. II. P. IIj.
Synod. Dordr. Jud. Provinc. p. 117. 125. 129. it.

Syn. Dord. art. 2. Illerajeltin. in Indit. proyvine. p.
Iaës. .Frißi os P. Ig2. it. Contra Jeſuitas & Domini-

154 CAb. VIII. DE Voc ATIONE REDEMTORUM

— — „

—

—& rre

01

ge.

tün
ltos

F

10.

.

Eyusehr MpIs. 755

——

canos, qui ſolis prædeſtinatis DEum auxilium effi-

cax conferre aſſerunt. vid. Bellarm. l. 1. de grat. &G

lib. arbitr. e. I. 12. & 13. & l. VI. c. 15.
Verbum hocce DEl in Legem & Evaugelium di-
ſtinguitur; la docet, quid hominem facere opor-
teat, bæc, quid homo credere debeat, ſi velit ſalvus
fieri. vid. Epitom. F. C. p. 592. Declarat. . 709.
Contra Pontificios, Socinianos & Arminianos le-

gem & Evangelium confundentes; ut obedienti-
am legi præſtitam cauſam juſtificationis facere poſ-

ſint. Nam legis præcepta plerumque carnalia fuiſ-
ſe; Evangelii vero ſpiritualia & multo perfectiora
eſſe ſeribunt. vid. Smalz. e. Franz. p. 269. Oſtorod.
Inſtit. c. 22. P. Vo. Armin. diſp. de leg. G. yange.
1h. G.
Evangelinm ſricte acceptum non eſt concio pœ-
nitentiæ arguens peccata, ſed lætum nuntium &

concio plena conſolationis; quod homo per fidem
in Chriſtum gratis remiſſionem peccatorum conſe=
quatur. vid. Epitem. F. C. p. 592. Neqv. &Declarate

y. 712. ſeqcj.
Contra Ponrtiftios G& Mmeerimiſßtas legem & Evan-
gelium confundentes. it. Noros Prophetas Evan-
gelium, poœnitentiæ concionem eſſe dicentes. v. li-

bell. cui tit. Vorhofprehateb. 17. 15.

§. 7.
Lex Propriee eſt dorina divina, in qua juſtihi.
ma

)
4

156 CAbP. VIII. DE VocATIONE REDEMTORUNI

ma & limmutabilis DEI voluntas revelatur, & qua-
lem oporteat eſſe hominem in ſua natura, cogitati-
onibus, verbis, factis, ut Deo probari & acceptus eſ⸗
ſe poſſit: Simul aurem transgreſſoribus iram Dei
denunciat & ſupplicia. v. F. C. Declarat. p. 717. leqj.
Contra Socinianos & Pontifcios, qui legem etiam

97

juſtificare contendunmt, item Antinomos & Novato- L
res, qui Evangelium præfracte contumacibus &

icnponitentibus annunciandum eſſe tradunt.
§. 8.
Quanquam Lex & Evangelium ſpecie differunt;
tamen in vocatione & converſione hominis con-
jundcta eſſe debent; ut homo per legem peccati pri-
munm arguatur, deinde Per Evangelium erigatur ac
fidem accipiat. v. F. C. y. 594. ſeqv. & Declarat.
P. 713. 717.

Contra Antinomos legis uſum inter Chriſtianos

tollentes, & ſpontaneam, a renatis rejecta lege, obe-

dientiam poſcentes. vid. Catalog. Haæreſ. Shlael-

burg. l. W. p. 39. & 46.

4 Lerx etiam renatis norma agendi eſſe debet. vid.
Epitom. p. ?. Declarat. giz. ſeq.
Contra Antinomoc, Agricolem Tlebienſem & aſ-

ſeclas ejus, qui conciones divinas legales in Evan-

gelicas mutant. §. 1.
Nullus homo poſt lapſum poteſt legem DEli im-
plere. vid. Apolog. Aug. Conf. p. Sy. ſeqq. it. p. 89.
Contra Socinianos & Pontificios. vid. Concil.
Trident. Seſſ. VI. c. Is. Pelarmir. lib. V. 44 JZuſtif.
C. 10.

Gel.

.
tian
t
s 8

N.
rde
.

Vnt; N.

4 . ð

EIUSQUE MEPDIIS. H 7

c. 10. Socin. 1. h. Saſor. p. Go. Caech. Racoy. . 257.
n egel. P. II. Poſtill. p. 240. J

CAb. IX.
CONVERSIONE PER ?OENI.
TENTIAM.

1

§. I.

Pe Oenitentiæ vocabulumi inS. literis interdum pro
tota hominis converſione ad Deum ſumitur,
interdum partem ejus primam, quæ eſt agnitio pec-
cati ac dolor absque fide in Chriſtum notat. vid.

Declarat. FE. C. p. Zit.

Contra Pontificios confundentes has acceptio-
nes vocabuli. vid. Concil. Tridentin. Seſſ. XII. de
PFoænitent. c. 4. J
S. 3.
Partes poœnitentiæ eſſentiales duæ tantum ſunt,
altera eſt contritio ſeu terror incuſſus conſcientiæ
agnito peccato: altera eſt fdes, quæ concipitur ex
Evangelio, ſeu abſolutione, qua homo credit, ſibi
propter Chriſtum peccata remitti gratis. vid. A. C.
Artic. 12. p. 12. Apolog. p. 161. 1655. riir. Smalcald.

p. 320.

Contra Pontificios partim negantes fidem eſſe
partem pœnitentiæ. vid. Catech. Trid. c. de Pæ-
nit. p. 272. Bellarm. lib. I. de Pæœnit. c. 19. Partim
tres alias nominantes Partes, contritionem „ con-
teili ionem & ſatisfactionem. vid. concil. Rim a.
IV.

133 CAr. N. DECONVERSIONE

maenane

XII. de Pœnit. c. 2. it. Contra Calvinianos, qui
mortificationem & vivificationem, partes pœni-

tentiæ ſtatuunr. vid. Calvin, inſtit. is. III. . 3. S. y.

it. Socinianos, qui cum nalzio t. Franz. p. yyz. di-

cunt, pœnitentiam nihil eſſe, niſi correctionem
Vite.
68. 3.

Studium novæ obedientiæ, & bona opera pro-
xXime veram pœnitentiam, ceu fructus boni ſe-
quuntur, Qicet non ſint pars ehentialis) ut invoca-
tio Dei, gratiarum actio, confeſſio Evangelii, obe-
dire ſuperioribus „ſervire vocationi &c. v. 4. C.
art. 12. . 12. & Apolog. p. yg..
Contra Socinianos Polckel. l. IV. c. 4. Socin. alc,.
de Rd. & bon. op. p. 7. & Pontifcios novam obedi-
entiam poœnitentiæ partem præcipuam ſtatuentes.
v. Bellarm. l. I. Ae Pænit. c. i. it. Remonſtrant. in
Apolog. XI. c. 10. .1te H
§. 4.
A tontritione, quæ eſt error conſcientis ex lege
ob admiſſa peccata ortus, vera pœnitentia incipit.
v. A. C. Apolog. p. 165. artic. Smalcald. p. 320.
Contra Calvin. inſtitnt. l. II. r. III. J. 1. 2. ſeqv.

ubi fidem, pœnitentiam & contritionem antecede-

re debere docet, & Pontißicios. v. Apolog. A. C. p. 272.
V. Bellarmin. kend. Pœnit. t. 2. & concil. Tridentin.
Seſſ. XIV. . 4. ubi deſeriptio contritionis in Aug.
Gonfell. extans rejicitur.
§F. F.
Fides, qua altera pars ponitentiæ eſt, adpre-
hendit

Enl
ſ.
4 l⸗

Iel

PfO.

Gel⸗
dbe⸗

Al
ed⸗

Goi

PER POENITENTIAM. 159
hendit meritum Chriſti illoque innixa gratis re-
miſſionem peceatorum ſola conſequitur. 4A. Conf
1. 12. Apolog. 266. 172. ſeqaqj.
Contra Pontiſicios & Socinianos, qui fidem hoc

ſenſu acceptam, a pœnitentia excludunt. v. Bel-

larm. l. I. de jisſtific. c. o. & l. 1. de Pœnitent. c. 19. it.
l. y. de juſtif. c. I. 16. 21. ubi ſatisfadliones requi-
rit, per quas gratiam homo mereri poſſit.
Tum ob peccatum originale, tum ablualia, por-
nitentia homini agenda eſt. v. art. Smalcald. p. 321.
Contra Pontifcios, qui ob Peccata actualia tan-
tum pœnitentiam eſſe docent; it, non omnes ho-
mines indigere pœnitentia. v. Bellarm. I. 1. de Pa-

vitent. c. 99. L

§. 7.
Cauſa efficiens principalis converſionis & pœ-
nitentiæ eſt Deus per Chriſtum nobis reconcilia-
tus, largiens Spiritum S. qui converſionem opera-
tur. v. Declar. F. C. p. 676b. 6G79. 6̈l. item tempus &
horam converſionis conſtituit. Decl. F. C. p. giz.
Contra Pelagianos, Socinianos & Pontifcios libe-
ri arbitrii viribus converſionem vel ex parte, vel ex
toto tribuentes.
§. 8.

Gratia Dei, quæ hominem convertit, ut poœni⸗
tentiam agat, eſt reſiſtililis. v. Declarat. F. C. p. 676.
& 679. 808.820. quam conſequitur Dei deſertio, p.

820. quia gratia illa non eſt abſoluta, ſed ordinata.

Contra Calvinianos gratiam DEI Propter ab-
ſolu⸗

„

1ſ

160 CQAbP. IX. DE CoNVERSIONE

—

ſolutum prædeſtinationis decretum, irreſiſtibilem
ſtatuentes. v. Naſſovio- Il; etteravic. in Snod. Dor-
Arac. p. 7to. Rivet. in Cathal. Orthodox., tract. 4. qv.
4. . 3oS5“. Molinaus in Anatom. 6. 44. 46. p. I121.

4

§. 9.

Confeſſio peccatorum, tum quæ Deo, tum quæ
Coram miniſtro Eccleſie fit, in Eccleſia retinenda

eſt: non vero omnium peccatorum enumeratio
requiritur aut etiam neceſlaria eſt ad ſalutem, A. G

art. II. p. 12. 27. Apolog. p. 151l. ſeqq. Catechiſm. Min.

p. 3g. Declarat. F. C. p. Soy.
Contra Pontificios, qui enumerationem ompium
peccatorum ceu neceſſariam ad ſalutem a confiten-
tibus & pœnitentibus exigunt. v. Apolog. A. C. p.
715;. & Concil. Trident. &ſ. XIV. c. y. con. 6. adde P.
Svavis Hiſtor. l. W'. p. 377. Bellarm. l.1. de peœnitent-

6. 11. & 12. & Calvinianos privatam confeſfionem

rejicientes. v. Calvin. Defenſ, contra 1 eſtphal. p.

212. it. Iiſftitut. I. III. c. 4. l. IV. c. 1I. it. Lavaterum de
Ruib. Eeccleſ. Tigurin. p. 14. ir. E/ eigelian. v. .ure. 1r.

Poſtill. I, eig. 249
⁶ 1 6.
Omnia peccatâ, quorum hotinem vere pœni⸗
tet, per quemcunque paſtorem Eccleſiæ remitti

poſſunt, ut adeo jure divino non poſſint probari

caſus reſèrvati. vid. Apolog. P. 15“1. Art. Smalc. p. 252.
ſe. Catech. Min. p. 375.
Contra Socinian. Volckel. l. IV. c. 23. & Ana-

baptiſtas, confeſſ. Belg. artic. 37. 36. qui quædam

1

ee
n
,

vel

lies

ſor

en

Dar

in

—, I 2

ilen
Dor
4,

ie

lend

eratio

Al⸗

M.

tunn

ſten⸗
,)
de!
tent
Ulen

ſ,,

ndl

t, 1

inſtitutus eſt. vid. Artic. Smalcald. p. 329.

PER POENITENTIAAAA. 161

peccata irremiſſibilia ob gravitatem ſuam eſſe, ſine

limitatione ajunt: Pontifßicios Bellarm. l., IV. de Rom.

Pontif. c. 22. caſas cſerratos Ratuentes. v. Trident.
Seſ. XIV. c. 7.

H. II.
Saliafabzio non eſt pars pœnitentiæ, nec ad culpæ

vel ad pœnæ remiſſionem neceſſaria. vid. 4. C. p. 3.

Apolog. pP. 5. ſoqaq. 97.
Contra Pontißicios contradicentes, & ſatisfactio-

nes per opera laborioſa hujus vitæ urgentes, ut ora-⸗
tionem, jejunium & eleemoſynas. vid. Concil. Tri.

dent. Sefj. XIV. c. 9. Bellarmin, l. IV. de Zoæmit. c. 1.

◻.

H. 12.
Abſolutio hypothetice & laxius loquendo cum
Patribus, pænitentiæ ſacramentum dicitur. vid.

Ahpolog. A. C. p. 167. & 200.

Contra Pontificios, qui ſtritéte loquendo illam
Sacramentum elſs iraduut, vid. Concil. Tridemiin.
8l. XIV. c. 13.

CA P. X.

. De
VOCATORUM CONVERSIONE

PER BAPTISMUM.

§. 1.
Bree, ceu Sacramentum & medium ſalutis
ab ipſo Deo expreſſo mandato & certo verbo

Con-

16: Cad. X. DE Vocar. CoNvVERS.

Contra Socinianos baptiſmum pro ritu externo

& nota Chriſtianorum tantum habentes. vid. Socin.

de Baptiſc 5. Volckel. inſtitut. l. 6. c. 12. p. 61. & 6b5..
dſ

divinum mandatum. vid. Becan. Manual. l. I. l. 2. II.

Pontificios, qui negant, de Pædobaptiſmo extare

n. 24. & c. J. H. 30.
S. 2.

Baptiſmus omnibus hominibus natis ad ſa lutem
eſt neceſſarius, etiam infantibus. vid. A. C. art. 9.
Apolog. p. 156. Artic. Snalcald. p. 329.
Contra Sociniauos neceſſitatem negantes, & A-

nabaptiſtas Pædobaptiſmum cum his impugnantes.

„. Socin. de Bapt. p. 4. 39. Catechiſm. Racov. p. 22.
Weigel. Part. I. Poſtill. P 31. it. Pontificios, qui pæ-

dobaptiſmum exs. Scriptura probari poſſe, negant.

vid. Bellarm. l. I. de V. D. c. 4.

S. 3.

anMateria baptiſmi viſibilis eſt aqua tantum, quæ

vim a verbo Dei accipit, vid. Catechiſ. Min. p. 377.

Contra Socinianos, Bezam Epiſt. 2. Sadeel. opp-
tom. III fol. 93. & Scholaſticos, qui alium liquorem
ſubſtitui poſſe tradunt. vid. Thom. III. Summ. 4v. 66.

art, 3. it. Darand. I. 5. Rational. 6. 52.

§. 4.

Ad formam baptiſmi pertinet tum immerſio,
ſeu aſperſio aquæ (vid. Artic. Smalcald. p. 329

tum

L

k

u
ſeri

ſtrare

Chri
yal

4.

on

12,0

i
Were

dao,

dor

ban

n0

(a

Cel

PER BAPTISMUM. 163
Nerm tum pronuntiatio formulæ, Matth. XXVIII. 9. pra-
NH ſcripta. vid. Catechiſin Min. p. 36.
6. Contra Scholafticos otioſe de formula baptiſmi
etn diſputantes & quosdam Calvinianos. vid. Maccov.
A1 LL. part. g. diſput. 1. pag. 366.
Miniſter Eccleſiæ ordinarie baptiſmum admini-
ſtrare debet; in caſu autem neceſſitatis licct aliis
Nen Chriſtianis baptizare, vid. A. C. art. y. p. I1. Artic.
h Smalc. p. 363. =
Comra Sotinianos G Calvin. Iaſtit.l. 12, 6. 15.5. 20.
l. eqj.
EGN S 5. 5. — .
93, Effedas baptiſmi a Deo imtentus eſt regeneratio
Ain hominis ad ſalutem æternam. vid. A. C. artic. 9.p.

1

degit 72. Calechh. Mine p. 3v.
Coatra Socinianos, qui hunc effectum negant, &
Calvinianos, qui ad electos ſolum reſtringunt: Pon-
iißcios, qui characterem indelebilem animæ impri-
„ι mere baptiſmum fingunt. vid. Bellarm. lz. de Spect.
n. Sacrament. c. 15. 19. ſoqg.

l . . . H
lloct Et quia Baptiſmus operatur remiſſionem pecca-
ℳ torum & confert ſalutem; neceſſe eſt, ut & ſedem

baptiſato conferat, ceu medium ſalutis ex perte
noſtra. vid. A. Conf. artic. 3. p. 13. Apolog. pag. 156.
Laitech. Min zz6. B
nen Contra Socinianos & V'eigelianos negantes, it.
CLalvinianos ad eledos tantum reſtringentes fi-
“ dem, & infantes fidelium ante baptiſmum in fœ-
ðè—ðWG P2 dere

164 CAP. N. DE VOCAT. CoNVERS. PERBAPTIS.

dere Dei eſſe docentes. vid. Calvin. Iuſtit. l. IV. c.
Vj. n. 22. Beézam. vol. 1. opp. 372.
Baptiſmus non wollit hercatum originale quoad
materiale, extincta prava concupiſcentia; ſed rea-
tum ejus. vid. Apolog. A. C. p. 56. Z
Contra Pontificios. vid. Bellarm. I. I. de Baptiſm.
c. 12. & 13. & l. . de amißſ. gratia, t.7.

Effectus baptiſmi dependet ab inſtitutione divi-
na, adeoque actu baptiſmi. vid. A. C. artic. B. p. .
Catechiſ. Min. p. 377.
Contra Pontificios, qui effectum Baptiſmi ab in-
tentione Miniſtri ſuſpendunt. vid. Bellarm. I. 1. de
Sacrament. in genere c. 27. &25,

CAP. XI.
VOGATORUM IUSTIFICATIONE
PER FIDEM.
ARiticulus de juſtiſicatione hominis coram Deo
per ſolam fidem in doctrina Chriſtiana præci-
puus eſt. vid. F. C. p. éν.. A. C. p. 17. Apolog. p. 6G.
92. 72. 59.

Conmtrasyncretiſtas, qui controverſias de hoc ar-

ticulo putant eſſe disſidia ferme tantum Metaphy-
ſfica. vid. M. Auton. de Dominis l. VII. de Reg. Eccleſ.
c.1l. f. 267. & hujusſequaces Novatore. W

uu

§. 10.

o
ven

4.
Nit

(ni⸗

(e

It

,

Nl
hon
Nemn

Do

tun
der
tem

Gon

I,

1

hont

eter.

Huſn

.

adin⸗

10

vere & pronunciare juſtum. vid. Apolog. 4. C. p. .

CAp. IX. DE VocAT. JusIE. PER FiDEM. 16 5

KH. 2.
Jaſtificationis vocabulum, ſeu jußiifßcarchocin
loco, forenſi conſvetudine, ſignificat, reum abſol-
Epitom. F. C. p. 5SS). Declarat. p. 65.
Contra Pontificios, quĩ per virtutis infuſionem,
aut infuſæ receptionem, aut actionem hominis mo-
raliter juſtam explicant. vid. Apolog. A. C. p. 120. G
Badermn. l. 1. de juſtif. c. I.
S. 3.

Rigeneruiio quando pro renovatione & ſandctifi-

catione accipitur, a juſtificatione tanquam conſe-
quens ab antecedente diſtingüenda eſt. vid. Derle-

rat. F. C. . G55. ſeq.
Contra &ocinianos & pontiftcios hæc confarden.
tes. vid. Socinum de Juſtificat. p. G. Smalz. 6. Franz.
P. 10). Concil. ITrident. Seſſ. VI. can. 7. Bellarmin. l. 1I.
de Juſtificat. 6. 12. item Novatores, qui dum millies
hominem regenerari poſſe ſtatuunt, regeneratio-
nem cum renovatione confundunt.
F. 4.
Cauſe juſtificationis principalis eſſciens eſt Deus
propter meritum Chriſti gratiofus. vid. A. C. artic.

1 y 10 Apolog. p. 22. Declarat. F. C. p. 657.

Contra Socinianos & Pontificios, quorum hi ſta-
tuunt, gratiam juſtificantem eſſe habitum ſu-
pernaturalem infuſum & qualitatem permanen-

tem. vid. Concil. Trident. Seſz. VI. can. II. Bellar-

min. Il. I. de Grat. & liher, arhitr. c. 3. illi vero tra-

dunt, DEum neminem juſtificare, niſi qui ſe jam
lL 3 obe-

1

1¹65 CAb. XI. Dz VoOCATORUM.

obedientemm Præceptis ipſius præſtiterit, omnibus-
que virtutibus ſit ornatiſſimus, meritum Chriſti
plane excludunt. vid. Socin. Ae Ii. 1. 6y. 77.
Snalz. l. Franz. p. 200.
Actus juſtificationis conſiſtit in abſolutione à
peccatis, &; imputatione juſtitiæ a Chriſto acquiſitæ.
vid. A. Conf'artic. 4. p. 10. Apolog 6g.1. ſogg.127 Joqg.
Epitom. F. C. p. ya. Declærat. p. Gg ſoqzg.
Contra Socinianos éz Pontificios, qui hanc ratio-

nem formalem juſt ficationis neganr. vid. Bellarm.

. 2. de juſt ij. &. & Socinum, qui fid em hanc noſtram
feœdam & exſfecrabilem dicit. l. IV. de Serv. Chriſt.

6.1. ſeqgg. Smalzius c. Franz. p. 1oq. errorem appel-

lat. Hos ſequitur Epiſeopius Diſp. XXII. th. a.
S. 6.

Materie, ſeu id, quod imputatur credendi, eſt ju.

ſtitia Chriſti, quam obedientia fua perfectiſfima no-

bis meruit. vid. Apolog. A. C. p. 125. Witem. TF. C. P.

Ibz. Declarat. p. 6g. Ggé.
Contra eosdem negahres jmputationem & bla-
ſphemantes. vid. loca allogat. S. anteced.

Jaſt! ri igitur Chriſti Süuriali non eſt ea a juſti⸗

tia, qua nos utihcamur, aut juſti conſtituimur. v.

Pitom. E. C. E Sτι. Delarat. p. bz. 6t.
Contra Andr. Oſandrum, qui confeſſione ſua
V. 2. ſcq. docet, hominem eſſentiali DEl juſtitia in-
habitante juſtific cari. .

.9.

u

lbo⸗
hrickt

1,71

0ne!
liſte

t..
enm,.
n

d⸗
6,

NH

14 ho⸗

“

.

l,

ge 1

rin⸗

JusrIrICATIONE PER FDEM. 167

9§. 8.
Juſtitia hominis regeniti inchoata. & ſucliumm
novæ obedientiæ non juſtificat hominem. v. Apo-

log. A. C. P. 90. gr. ſeq. it. p. S9. & Declarat. F. C.
V. Ggo.

Contra pontifcios & Socinianos. v. Bellarm. I.2.

4. Iaſtif. .g. & Hrini DPialog. de juſtif. TP. T6.

§.
Cauſa inſtrumentalis ex parte noſtra zuſtiftcatio⸗
nem recipiens, eſt ſola fides j uſtitiam ſeu meritum
Chriſti apprehendens, eoque nitens. Hinc per fi-
dem in Chriſtum juſtiſicari dicimur. v. A. Confeſſ.

artic. 4. p. lo. Apoleg. p. i. Epitom. F. C. p. 54.

Declarat. p. 65α.
Contra Pontificios & Socinianos abſolute negan-

tes. v. Socin. de juſtificat. p. 71. & P. W. de ſervat.

Chr. e.1I. Bellarmin. lI. 1. de juſtif. c. 12. & 21.

F. 10. ä
Fides hæc in actu juſtificationis conſideranda eſt
non ut qualitas, aut acus noſter, ſed relative, ſcil.
quatenus cerrelstum ſuum, nempe meritum Chri-
ſti apprehendit & ſibi applicat, eatenus juſtificat.
v. A. C. p. G. & 129.
Contra Arminianos, qui eandem ut actum cre-
dentis, qui poſtulato obedientiæ Evangelicæ re-
ſpondeat conſiderant. v. Arminii Reſp. ad art. 31.
F. Iy. & Pontificios fidem diſpoſitionibus merito-
riis de congruo accenſentes. v. Bellarm. I. I. de ja-

W Rif. 4. . 2l1. it. Socinianogs fidem, ut eſt obedien-

L 4 tia

—

7

168 Car. XI. DE VoCATORUIM

tia mandatis diwind præſtita,j pectantes. v. Socin. de
ihkt. .B. 12.

Pides juſtiſica non eſt ſola notitia hiſtoriæ Jde

Chriſto & miſericordia DEl, aut aſſenſus, ſed ſiducia
ſimul merito Chriſti innixa. v. A. C. art. IV. p. .
Apolog. p. 69. 71. ſéq. it. 127. & Epitom. F. C p. yS“v.

Contra Bellarm. Il. 1. de juſtißcat. c. 7. & Concil.

Trident. in Soeſſ. VI. c. 12. it. Arminianos, qui KE duci-

am cum aſſenſu confundunt. v. Cnſc. c. 1l. ſect. 2.

. 12.
solaßder. vi objecti ſui ſcil. meriti Chriſti, quod
apprehendit, excluſis operibus juſtificat, v. A. Conf.

artic. G. p. Il. Apolog. p. 74. ſeq;. suem. F. Cy. Ist.

Declarat. p. 6b9.

Contra Pontifcios, Socinianos & Arminianogs

bona opera &obedientiam ad cauſas meritorias ju-
ſtificationis referentes. v. Socin. de ſid. & operibus

dl. Iridentin. Seſ VI c. ia. quod anathemate ferit
omnes, qui ſola f’de hominem juſtificari ſtatuunt.
v. Bellarmin. l. I. de juſtif. c. 12. & 3.

§. 13.
Pera ſas ſale, & nulla prorſus alia res, eſt ilud
medium & inſtrumentum, quo gratia DElI & meri-
tum Chriſti in promiflione Evangelii apprehendi-
tur, accipitur, nobisque applicatur. v. Puom. F. C.

. JSs. Declarat. p. 6ot. ſeqq.

Con.

6
No
Vil

1e.

I

te

h

rey

re

utti
i
y. Fy. ſoqv. & Simon. Epiſeopium diſp. 22. th. 10. Con-

con

yv

nor

—

tilAH

gtie E
Ofut
V. ,A

.S

CoA.

dvei

.ſelt⸗

Pot

40

„ℳ

iniA

hrine

enh,

9. C1

te ſert

Atutme

tine B

enei⸗
Pent

9,60

%

JIusIFICATIONE PER FIDEM. 169

Contra Pontificios & Arminianos negantes fidem
proprie inſtrumentum juſtificationis dici poſſe.
vid. Apolog. Armin. p. 12. it. Socinianos. vid. Snal.
e. Franz. p. 9g9. & 102.
L F. 14.
Dilectio quidem fidem, quæ juſtificat, ſequitur,
aut illi potius arctiſſime conjunda eſt; ſed fides non
juſtificat, quatenus dilectione informata, aut utPon.
tificii loquuntur, formata eſt. v. Apolog. A. C. p. &l.

59. 9g. 117. & Declarat. F. C. p. Ob. 6g!.

Contra Pontißicios it. Armin. Catechiſm. qu. 46.

Epiſeopium Apolog. pro Catechiſmo p. 217. ſeczq. it.

Zwinglium in Confeſſ. Auguſtæ anno 53o. oblata &

§. I5.

Tres cauſæ ad juſtificationem hominis tantum

repudiata artit. 4.

requiruntur atque neceſſariæ ſunt: Gratia Dei, me-
ritum Chriſti, & Edes. vid. Declarat. F. C. 1I. 657.

it. 6Sα
Contra Pontificios, meritum de condigno & de
congruo immiſcentes. v. Apol. A. C. p. 6. 120. &G

127. it. Socinianos & Arminianor, qui ſtudium bo-

S

norum operum, fidei adjungunt.

Cd. ꝛrꝛ 6.
Juſtificatus per meritum Chriſti fide vera appre-
henſum, certus eſt de gratia Dei & remiſſione pec-
catorum, & quod in filium Dei adoptatus ſit. v.
Apolog. A. C. p. 12 ½. 120. Epitom. . 5̈. Declarat. F.

Cy. 699. 69.
L 5§ Con-

itit, ſtatuentem.

X

170 CAP. XI. DE VocAT. JusrIF. PERFID.

tia Dei & ſalute æterna certum eſſe poſſe certitudi-

ne ſidei. v. Concil. Trident. Seſ. VI. c. 9. Bellarmin.

1I.7. de Juſtif. c. 3. 4. it. M. Anton. de Dominis l. VII.

Ade Rep. Eccleſ. c. XI. n. 223. moralem ſolum certi-

tudinem, quæ cum formidine oppofiti conjuncta

F. 17.

Homo, qui juſtiſicatur, non habet propoſitum
in peccatis pergendi & perſeverandi. v. Apolog. A. di

C. p. i. Declarat. F. C. p. 6sb.

Contra Papiſtarum & Socinianorum calumnias,
queis Lutheranos paſſim onerant: it. Pontificios,

Qqui fidem veram etiam in adulteris & ſcordatori-

bus ponunt. v. Concil. Trident. Seſſ. VI. c. 9. & 15.
Bellarmin. I. Ie de Baptiſm. c. 4.

CLAP. XII.
DE
IUSTIFICATORUM RENO-
VATIONE ET BONIS
G OPERIBUSsSs
FK.

Rticulus de Renovatione intelledus & volun-

+ ι tatis, cum Articulo de juſtificatione nequa-
quam confundi debet. v. Epitom. F. C. p. pv. De-
elarat. 6gy. ſog.

Socinianos & Arminianos, qui juſtificationem per
“ reno-

Contra Pontiſicios negantes, quenquam de gra-

boe⸗
in

.

un

f

Han.

e
Pal
min
der

Contra Pontificios; v. Concil, Trid. Sſſ. VI. . 9.

der;

egti⸗

tc .
rin.
1-VII
cetl.

junen

Nokon
e4

lnnins
Geto⸗

0

4 700.

pb. 336. Declarat. F. C. p. ol.

1

CAP. RII. Dr JusvIF. RENOV. Er BoN. Obp. 171
renovationem & ſanctificationem interioris homi-
nis explicant.

Hlomo poſt converſionem & juſtificationem re-
novari mente & intellectu demum incipit; ita, ut
in quotidianis pœnitentiæ exercitiis ejus voluntas
non ſit otioſa. v. Epitom. F. C. p. 7S. Declarat. 67„.
3 X
Contra Pontificios, Socinianos & eigelianor,
qui motus & actiones ſpiritualiter bonas etiam im

irregenitis & gentilibus agnoſcunt.

RBenovatio hominis in hac vita imperfecta eſt; &

hoc non eſt ex impotentia Dei renovantis, ſed ex

infirmitate hominis regeniti. v. Ppolog. A. C. p. 97.
72 .

ſeq. Declarat. F. C. GOpg. goo.

Contra Pontificios, Socinianos &Arminianos, qui
in hae vita imperfecto, bona opera pPerfecta eſſe ſta-
tuunt. vid. Bellarm. l. IV. de juſtif. c. 10. Smalz. c.

Fanz. p. 173. Armin. artic. perpend. p. 36.

Cauſa ĩgitur & fons bonorum operum eſt ipſe
ſides viva, quam Spiritus S. tanquam cauſa princi-

palis per verbum & Sacramenta produxit: hæc ho-

mines lætos, animoſos & alacres efficit, tum erga
Deum, tum erga omnes cereaturas. vid. Art. Salc.
Contra Pelagianos, Socinianos &öſ Pontificios li-
beri arbitrii viribus eadem tribuentes. vid. Snalæz.
c. Franz.

.„

172 CAP. XII. Dr JusIFICATORUM.

c. Franz. p. 207. Concil. Trident. Seſſ. VI. c. 7. Bellar-
nain. l. V. grat. & lib. arbitr. c. 9. iufidelibus bona

opera tribuentes.

Regeneratio, Juſtificatio & Renovatio in Theo

logia non ſunt confundenda. v. F. C. Solid. Decla-
rat. art. 3. p. 67†. ſeqg. Contra Pontific. Socin. &
Arminian. . .
§. F.

Bona opera ſunt tantum actiones a Deo in verbo
legis mandatæ; non vero ex bona intentione ſe-
cundum humanas traditiones, excogitatus cultus
aut adtiones. vid. Aug. Conf. Artic. 20. p. 16. ſeq. 29.
Apolog. p. .95. B
Contra Pontifcios, varias bonorum operum ſpe-
cies effingentes; quas in verbo DEl nemo invene-
rit præceptas aut approbatas.

Bona opera digeri poſſunt ſecundum utramque

Decalogi tabulam, ita ut in priori officia Deo, in al-
tera proximo debita contineantur. v. Catechiſ. Min.
& Maj. pöb. ſeqq. & 399. ſeqq. Apolog. A. C. p. 6.x.

Contra Pontificios non tantum nova genera bo-

norum operum effingentes; ſed & cirea mala opera
temere ac impie diſpenſantes. vid. Ludovici Mon-

zaltii lIiteras Provinciales, de Morali & Politica Je-

ſuitarum Diſciplina, ex edition. Sam. Rachelii.

Bona opera factu necefſſaria ſunt multis ex cau-
ſis. vid. A. C art p. ii art. 20. p. 15. Apolog. p. 64.

cg,. it. y. Declarat. F. C. p. oz. ſeq. Epitom. p. 5h.
G L Coon-⸗

eli.
bo

Theo-
Detli⸗
in A

ne ſe⸗

cültns

1½
nſ⸗

Vene⸗

le.
al

4bo. W

RrxovarION ET Bonis OPERIBUS. 173

— —

Contra Calumnias Pontiſciorum, qui Luthetanis

impingunt, ipſos bona opera rejicere & prohibere.

vid. Apolog. A. C. p. &?. Epitom. F. C. P. g!. Declarat.
P. 7050.
§. 8.

Non vero ſunt necellaria, ut cauſa meritoria ſa-

lutis æternæ, ita ur a cum juſtificationis ingredian-
P tur. vid. Epitom. F. C. pSv. Declarat. p. oz. ſeq;.
ſerbo

Contra Pontificios & Socinianos, illa cauſam ſalu.

tis eſſe ſtatuentes; vid. Concil. Trident Seſ. VI. c. 16.

c. 23. ubi Juſtificati de contigno ſalutem æternam

mereri dicuntur. Quam ſententiam omnium Ca-

tholicorum eſſe Bellarmin. dicit l. V. de juſtif. c. 1.
Alias cum Thomal. 2. qv. 2. & Durando. ſent. diſt.
12. 4. 2, ipſe Bellarmin. I. de juſtif. e. 21. l. V. c. 22.
meritum bonorum oper. de congruo commendat;
it. Gisbertum I'vetium, qui B. O. eadem cauſalitatis
veritate, cauſam juſtificationis, qua fides, eſſe, ſta-

tuit. vid. Andréam Rivetum in Exam. Aniadverſ-

Grotian. p. 23. it. in Dialyſ. Diſeuſſ. Grot. p. I25. ſeq. it.
Tortiam Socios in Terſite Heautontim. p. 165.
H. 9.
Hince bona opera quidem neceſſarĩa ſunt regeni-
tis; non vero ut cauſa neceſſaria ad ſalutem. v. Epi-
tom. F. C. p. 90. & Declarat, p. 7og ſeqq. conf. B. Hül-
ſemanni Breviar. extenſ. c. XII. ſupplem. n.. ſeq.
Contra Pontificios, Majoriſtas & nonnullos No-
vatores, it. Calyin. l. III. inſtit. c. 14. S. 21. Piſcat. Il. II.

§. 10.

174 CAP. XII. Dz JTuSsTIF. REN. Er BoNISs OP.

—

1

§. 10.

Bona opera non accurate conditio ſine qua non,

xemisſionis Peccatorum dicuntur. vid. Apolog. A.

Conf. p. g.
Contra quosdam Nonaore. .

F. II.

ona opera in homine nec fidem ner ſalutem
conſervant; ſed Spiritus S. vid. épitom. E. 0 2o.

DeckerE-. 7oy. fege7. .
QContra Pontißicios, Socinianos, Imoerimiſat & r.

minianos, qui ad jus vitæ æternæ retinendum, jugein

requirunt Hiamn operationem.

BPona opera, licet mereantur præmia hujus vite
corporalia & ſpiritualia., vid. Apol. A. C. p. 96. 53. &

177. tamen ne que ex condigno neque ex congruo

remifſionem Peccatorum aut vitæ æternæ gloriam
merentur. vid. A. C. artic. 4. & 6. Po ag. vag. gb.

Jeqg. it. p. . Gg. ſoqgj.

Contra Pontificios. vid. Thomem. 1.2. 4J. 2. Pel-

Urm. li. de juſtif. c. 2t.l. 22. & Concil. Irident Sſſ.
VI. c. 16. . 32. it. Socinianos & Arminiahos Papiſtis
hic adſtipulantes.

§. 13.
Opera ſapererogationis nulla dantur. vid. Wor.
A. C. p. 13. ſecq.
Contra Pontificios. vid. Salmeron, in Luca e X.
ibel . Bederm. de Monach. c. y.

W .

R

e4,

=

en.
,

gen

t
tian

*V

CAPXIII. DJUSTIF. CONxE. ET COxsERV. 1y

QCQAb. XlII.
„DDxdu[en, gg
WSTI FICATORUM CGONF IRMA-

TIONE ET CONSERVATIONE
PER S. COENAM.

NS. eœna eſt myſterium venerandum, tum pro-
pter inſtitutionem DEl, tum propter corpus &

ſangvinem Chriſti, quæ cum pane & vino vere

uniuntur. vid. Catech. Maj. p. 5P. ſeqg. Declara„-

p. 777.

Contra Socinianos. vid. Caech. Racoy. c. 3. 4d

Proph, oßc. Chriſti. p. 229. it. Socin. lib. Svaſ. P. 4.
Pe

qui actum hunc, ritum eſſe & commemorationem,
vel ſignum Pasſionis Chriſti tradunt. Cum his fa-

