S. 4. Brevem articulorum hujus HGmboli ana-
lhal

lyſin B. Carpzovius in Iagog. p. 3. ſeqv. exhibet:

Uberiorem contra Syncretiſtarum hypotheſin de-

clarationem, ex noſtro B. Dannhavvero Chriſteid. p.

400. ſeqq. ad 433. petas.

Nos ex D. Seldii Sernuti-
nio Artic. Fid. fundam. Aiſp. W. adjiciemus dia-
pel

gramma, ex quo adparet, omnia ejus capita in V. &

N. inſtrumenti codice contineri, adeoque S. literis

examuſſim congruere.

Credo - .
in Deum -
Patrrem -
omnipotentem
Creatorem
Coœli & terræ,
Et in Eſum
Chriſtum -

PFilium ejus-
unicum ⸗
Dominum no-
ſtrum -⸗
Qui conceptus
eſt - -
De Spiritu S.
Natus - -
ex Maria Virgi-
ne ⸗ ⸗

Rom. IV, F.
I Cor. VIII, 6.
Matth. VII, II.
2. Cor. VI, 18.
Ad. XIV, is.
Luc. I, I.
Joh. I, 18.
Joh. XX, 21.

Luc. I, 20.

Matth. I, 20.

Joh. I, 14.

Luc. I, 30.

Nov. Teſt. S

Matth. I, 22, 25.

Matth. XVI, 16.

Vet. Teſt.
Hab. II, 4
Deut. VI, 4.

Gen. XVII, I.

Gen. I, I.

Dan. IX, 24.
Pſal. II, 7.

Paſſus

Jer. XXIII, 6.

Jer. XXXI, 22.
Dan. II, 45.
Eſ. IX, 6.

Alce
Deut. XXII, 6.

——

.bP
l
ctue
mor

Celee
in

fert
ſEd

II

——

1ne.

hibet
ſin e⸗

Pil
SArli
Us 4.
n V

,literi

t.
4
9
l,4

ll.

4

45
Novw. Teſt. Vet. Teſt.
Ppaſſus - - Luc. XKXIV, 20. Eſa. L, 6.
iub Pontio Pi- H
lato -— Mat. XXVII, 26. Pfal. II, 2.
crucifixus - Luc. XXIII, 33. Pfſal. XXII, 17.
mortuus - Kom. V, 6. Dan. IX, 260.
ſepultus - Mat. XXVII, 60. Eſ. LIII, 9.
deſcendit ad “ G
inferos - Eph. IV, 9.
Tertia die - Matth. XII, 4. Oſeæ VI, 2.
reſurrexit a
mortuis. 2. Timoth. II, 8. Eſa. LIII, 8.
Aſcendit ad
cœ Acdt. I, 1I. bſ. LXVIII, 19.

AFPOSTOLICO.

—

ſedet ad dexte-
ram Patris
unde venturus
eſt - -⸗
judicare -
vVivos & mortu-
0OS ⸗ -
Credo inspir. S.

Sanctam Eccle-

ham - .
Catholicam,

Sanctorum
communionem
remisſionem

Marc. XVI, 19.

AG. I, II.
Act. XVII, 3 1.

1. Cor. XV, Fr.
Joh. XV, 26.

Eph. V, 26.

Eph. IV, 3.

Pſ. CX, 1. H“

Dan. VII, 13.
Eſ. KLV, 23.

Dan. XII, 2
Dan. XII, 10.

Pſ. XCV, 14.
Pſal. XXII, 26.
28.

Exod. XIX, 5.

pecea-

CAP. VIII. DE SYMBOI.

—

Nov. Teſt. 1Ve et. Teſt.
peccatorum, Act. X, 43. Pſ. XKXXII, I.
Carnis reſurre- .

46

Et vitam ater. .
nam. . 1. Petr. I,; 4. Pſ. XVI, 11.

ponere, ut ſimpliciores memoriæ imprimerent, ac
aà falſa fide, quam hæretici tradiderant, ſibi cave-
rent; adeoque in promptu haberent ſemper, quaſi

conf. Dannh. Chriſteid. p. 399.

ut ſi quis illud profiteatur, pro fratre in Chriſto
haberi debeat. Ita E/ alenburgii & alii inprimis
Remonſtrantes ſentiunt. conſ. Azori Jeſuitæ In-
ſtit. Moral. Lib. VIII. c. 5y. 4. 1. & Carpzovii noſtri
ſupra laudatum Exam. nov. prax. p. 1152. Ve-

Dannbhapverus eandem hypotheſin tum in Sigalio-

Schul⸗Rechte, adverſus D. Borthenium (ſeu KRein-
bothium) pag. 23 8. ſubruit, ubi Srmbolum Apoſto-

Papao, & tandem in ſenſt uti vocari volunt, Re-
forma-

Qdionem, Joh. V,28. [pPf. LXVI,4,

8. 5. Finis hujus Symboli non eſt H “
Ppcrfectam ſidei Chriſtianz normam exhibere; ſed ſi
ſcopum reſpicias autorum epitomen doctrinæ pro-

vocalem teſſeram, qua a perverſis diſcernerentur,

§. 6. Hoc Gimbolum hodie Syncretiſtæ pro
adaquata norma fidei Chriſtianz habent, adeo,

rum ut falſum & ſubdolum hoc ſit poſtulatum,
D. Calorius in Syncretiſmo cit. proliæxe docet. B.

ne; tum in ſcriptò Elenchtico im wohl⸗verdienten

licum in ſenſu Eccleſiæ orthodoxæ, dein in ſenſu

ſn
a
le;
ſun
ny
S
Un
lei

o

it
elle

car
Tol
Dep
Cuck
küm

e⸗

ns
⸗
Set
ler
bie

no⸗

Re⸗
1

elt.
ll.

hls⸗

I1,

ta
ſelt
ne go.
ent, 14
care⸗
enli

Iendt,.

1r
1eg

Chuitl

hpfine

i Nlhn

nlatunn
lt 5

NN

ene
Ni⸗
.
ſell
4, N.
nr

1

APosrorrco. ððUMD᷑
formatorum exhibet. Unde collatis unius Symbo⸗
li diverſis explicationibus, adparet, õ
tres magnas in EuropaRReligiones etiam quoad ſen-
ſum hujus Symboli differre. Edidit quoque Ano⸗
nymus Socinianus (qui Jonas oöebhlichtingius eſt,)
Symbolum Apoſtolicum, noſtrum qua voces, ſuum
qua ſenſum. Sed ſi voces ſufficiunt, Syncrertiſta-
rum fuerit, etiam Socinianos in fraternitatem ſuam
recipere.

H. 7. Jeſuitæ in Hiſpania & Anglia, S mlean
hocce Apoſtolicum quam nefarie depravarint, tra-

dilt Alphonſus de Vargas Toletanzs, (quem ferunt

eſſe Caſparum Scioppium.) in Relatiene de Stratege-
matis & Sophiſmat. Societatis anno 1636. excuſa,
cap. 49. ſeq. Blaſphemæ illorum paraphraſi pa-
rallelum fere eſt Jeſaiticum ſidei &cmbolum ex Job.
Bapiiſßte Pozz libris conflatum, unaque cum do-
cumentis neceſſariis ab Flitbanicarum Academia-
rum procuratore S. Inquiſitionis conſilio Madriti
exhibitum, & ad ſacroſanctum Romanæ Inquifitio-

mis tribunal deportatum Franciſeo Roales, Theo-

logo Salmanticenſi & Catholici Hiſpaniarum Regis
Sacellano. Niſi impiis ac blaſphemis vocibus ſca-

teret, heic tranſcriberem. Sed præſtat neſcire im-

pietatem, quam ſcire, ut ſcandalum inde petatut
noxium.

§. 8. Ut vero pateat omnibus, quantum noſtra
Religio à reliquis in Europa maxime notis, quo-

ad ſenſum Symboli Apoſtolici diſtet; viſum eſt,

heie

48 CAP. VIII. D E SYMBOLO

—

heic inſerere ſupra laudati Viri, D. Danabarveri,ta- ee
bulas, queis diſcrimen (ut vocant,) trium magna- “D

rum Religionum lueulenter ſ. ſatis exponit. Hisad. (en
dimus quartam & quintam tabulame, quarum prio- i
rem de Arminianiſmo, non ita pridem in gratimm
ſtudioſorum, venerandus noſter D. Scherzerus, ſine nee⸗
gulari ſtudio & cura compoſuit: alteram ex ejus- ne⸗
dem Collegio Anti: Sociniana; & D). Calovii Sociniſme
profltigato, Sociniſinum coutinentem ego privata o- 6ch
H pera adjeci, ſpe fretus, fore rem ſtudioſis non in= fmue
gratam aut inutilem. RWS”
TABuILA I. Rin
Symboli Apoſtolici in ſenſu Eccleſiæz
Orthodoxæ. 1141
GO, pridem nihil, natura filius iræ, a) vacu- .
us metu & ſiducia erga DEUIM, b) EGO or-
bus, non ſolum a DEO averſis, ſed & adverſus
DEO, c) perſuaſus ore Domini, quod in ſcriptu- 4
ris vere Canonicis reſonat, d) tanquam fidei 1
unica regula ac norma, e) CREDO, agoofſco, 6
aſſentior, apprehendo, fiducialiter ad me traho,
meum facio: f) IN DEUM eumque ſolum,

exclu-

2

d—ęæ+

2) Aug Conf artie. Form. Conc. p. . I0. & 610. b) Apo-
log. Conf. art. 2. p. 52. c) Epit. art. 2. de liber. arbitr.
n. 2: n. p. 579. D. Mylius in A. C. p. 250. a. & 247. a. D. ,
Menz. Exeg. art. XIIX. p. 765. ſeq q. 4d) Hutt. in F. C. n
p. 2. e) Epit. p. 5y3. f) Form. Conc. p. 585. Apol. Aug.
Conf. art. 4. de juſtif. in reſpon ad argumenta adverſari-
Orum. Deslaratio p. 701.

TA. I. SYMB. Ap. IN SxNsu Ecck. ORrk. 49

*Wexcluſo quovis alio extra ipſum, Angelis in cœlo
u &&eg) Sanctis, h) UNUNMſimpliciſſima puriſſimaque
lell. eſſentiæ unitate ) TRINUM: perſonis nec eſſenti ·
, aliter, nec ratione tantum, ſed realiter inter ſe dif-
n ferentibus: H) PATREM, qui a nullo eſi factus,
„NK"nec creatus, nec genitus: 1) Patrem affectu, volun.
ee tate antecedanea, miſericordi, & efficaci in omnes
inu m) at voluntate conſequente, finaliter credituros
n. in Chriſtum, ad hæreditatem cœleſtem prædeſti-
vonn-. nantem: MOMNIPOTENTEM; o) CREATO.
R,EM COELI ET TERRN ſc. ex nihilo, invi-
ſibilium ac viſibilium, p) mali nullatenus auto-

rem. q)
8) Art. Sinalk. paft, 2. aft. 2. h) Apolog. art. 2f. p. 224.
D. Pappus p. 257. ſeq. Myl. p. 289. 6 292. i) Attic.
va Smalk. art. I. D. Pappus in Aug. C: p. 17. Myl. p. 1j.
60 % a D. Menzerus Exeg. p. 28. k) F. C p. 8. D. Papp. iud
ℳ A. . pP.25.19. ſeqq. Myl. p. 17.18.19. Menz. p. 32. 1)
rnn. Aus. Conf. Art. 1. E. C. P.9. & 303. m) F.G. 619.805.
de Myl. in A. C. P. 192. 2a. D. Menzer. Exeg. Art. VII.
Rn P. 30. O) F. C. p. 69. 620. 814. 815. 618.619.807.808.
goſeh, 815. 21. D. Menz Exeg. p. 311. °) D. Pappus in A. C.
een p. 19. Myl. p. I5. a Menz. p. 30. p) F. C. p. 73. q) A. C.
ſoCN art. 19. F. C. P. I5. & 639. Myl. p. 258. Aa. 267. C. 260.
ele. a. D. Menz Exeg. art. 19. p. 79, ſeqq.

◻☛Go fætens in naribus divinis, ſub dominio
te⸗ Satanæ conſtitutus, a) vinculis peccati atten-
tus, b) in ſalutis via, ex propriis meis, & poſt
lapſum reliquis vViribus plane cœcus, impos, mor-
,A D tuus:
. H
dtetin

) Epit 94. b) Declstatiop. 646. Hutt, in F. C.s9,

—

50 TAS. I. SYMSOIL. Abosr.

tuus:

nmitum, ) & Hominem, qui hanc ipſam carnem
noſtram aſſumſit, e) nobis factus 0οσ †)
ſoſpitatorem, mali averſorem, fontem ſalutis,
quam acquiſivit oblatione ſui ipſius g) in vidi-
mam univerſalem, quæ ſingula hominum indivi-
dua redemit, pro totius mundi peccatis, juſtitiæ læ-
ſe ex alſe ſatisfaciens, h) expiatoriam non tantum
culpæ originalis, ſed etiam omnium acdtualium
cujus maledictione jam ſumus liberati: k) IESUM
UNUM., non plures, !) in quo ſumma umo, eaque
non ragasaτα, cujus ratione duæ naturæ in
uno quidem tertio conveniant, neutra tamen cum

peccatorum, i) meritoriam, implendo legem, a

altera perſonaliter quicquam commune habeat:

m) Naturarum non exæquativa, n) ſed ρανιανρα
sin, qua duæ naturæ AXοοεινοροο doασναννννv &
das Arορ Unitæ, ut A6ρ nullibi ſit extra car-

nem,

& 73z. c) Epitom. p. 599. Declaratio p. 6 7. leqq. Hutt.
in F. C. art. 2. p. 140. d) F. C. p. 4. D. Pappus in A. C.
p. 23. Mylius p. II. a. & p. 446. Menzerus Exegeſ. p. 90.

& 9². e) Epit. art. 2. n. 2. Declaratio p. 64 8. f.) Hutt.

in F. C. art. 1. p. 33. D. Pappus in A. C. p. 4 . Myl.
in eandem pag. 46. Menzerus Ezeg. p. 1e1. 2) F.

C. p. 493. 49 4. h) Epit. p. 10. ¹) Auguſt. Con.

feſl. art, 3. Hutt. in F. C. art. I. P. 41. k) Epit. p. 59 5.
Declaratio p. 718. Hutt. in F. C. p. 490. ſeqq. 1) Men-

zer. Exeg. p. 16;7,. m) F. C. pag. 666. 667. D. Pappus
I. c. p. 43. Menzer, P. 134. n) F. C. p. 610. D. Pappus

T.- , CREDO IN IESUM CIHRISTUN,
verum DEUM ex ſubſtantia Patris ante ſecula ge-

nel
44
Utr
eo⸗
4

16

1,

m

Dot
d
gen
f
tra
ape
eſt
70
ot
Gun
MI
l

UN,.
ge
Irnem
,
laurs,
Vi!
ndior
tiele⸗
tuntanc
aliun
gem,
SN.
el .
tue n
enn
nuben
l,
e

— 8*

1 A

nen

SSõ

IN SrNsSu EccI. ORru. 2?ð’

— —

nem. O) Hinc kowwvia idiomatum vel recipros

ca ad perſonam, qua realiter, h. v. vere & reipſa

utriusque naturæ proprietates, in perſona Chriſti
communicant, p) vel non reiproca ad naturam

axiomatum divinorum q) majeſtatis & gloriæ,
virtutis & potentiæ divine: r) Komeovià Majeſta-

tis ⁹ Omnipotentiariæ ac infinito cœlo terraque
ſuperioris: ¹) Non ejus, quæ media eſt inter o-

mnipotentiam DEI & inter aliarum creaturarum
potentiam, ſed abſolute talis: u) Omniſciæ, X)

Judiciariæ, y) Cultus adorationis: 2) Kolvvα

denique operationum fluentium a perſona g=-

QDewhzrg operoſa in, cum, ſecundum atque per u-

tramque naturam, ita concurrentium ad unum
apoteleſma, ut utraque natura agat, quod ſuum
eſt, cum communicatione alterius aa) MEDIA-
TOREM, cui tot veterum deſideria; tot ſacrificis,

tot promiſſa præluſerunt Univerſalem & ſecun-
dum utramque naturam bb) UNICUM cc) DO-
MINUM NOSTUNM jure redemptionis; dd)

qui CONCEPTUS EsT fine virili opera a SPI-
“ D 2 RITU

Pb. 57. O) F. C. p. 762. Hutt. art. in p. 35. Pappus p. 58
P) Menzer. Exeg. 106. q) Myl. p. 5o. b. 55. a. r) Epit.
art. 3. p. 607. Declafatio p. 7755 Pappus in A. C. p. 59

ſfſeqq. Myl. p. 533. b. Menzer. Exc. p. 180. s) Menzer.,

Exeg. p. III. t) Declar. p. 774 ſeqq. u) Menzer Exeg.
P. 4: x) F. C. p. 506; y) “Epit. p. 61I. D. Pappus p.
51. 2) Apl. l: I. c: 2. p. 46. Pappus p. 72. aa) F. C. p.
766. Myl. p. 232 bb) F. C. loc. cit. D. Pappus p. 5S.
cc) F. C, p. 773. dd) Epit. p. 383. declaratio p. 82. Hut=

7

52 Ta. SyMBOL. ArFoOsrOT.

RTU Sancto, ee) Natus ex MARIA Deipara,
fFr) PASSUS realiter ſecundum humanitatem,

non ſolam, quaſi filius Dei in paſſione nullam
prorſus cum humanitate communicationem ha-
buerit, gg) ſed juxta proprietatem humanæ na-

turæ, quam in unitatem Divinæ ſuæ perſonæ aſ-

ſumſit, vere paſſus eſt filius Dei: CRUCIFIXUS
ſupplicio crudeliſſimo, conſequenter profundiſſi-

me exinanitus, abdicato Majeſtatis ſibi communi-
catæ uſu plenario; hh) MORIUUS ſecundum

„

humanitatem, non ſolam, ii) quanquam vere, s

τα Sαναο α Oavsαρνν: kk) integra nihilo-

minus manente unione perſonali: II) Morte ?A

iay pro peccatis totius mundi: mm) ET SE-
PULTUS, DESCENDIT AD INFERNA totus
Aε°, anima corpori redunita nn) deſceniu

reali, proprio, triumphatorio. oo) TERTIA
.

DIE RESURRENXIT A MORTUIS in carne

qualitatibus immutata glorioſa ſpirituali, pp)
propria virtute. qꝗ) ASCENDIT AD COE-
LOsS beatorum, quibus non ita incluſus eſt, ut
nullo prorſus modo ſimul eodem tempore, plu-

ribus

terus in F. C. p. 27 ⁸⁰. ee) art. Sthalck. part. 2. art. 1. ff)
art. Smalc. part. 2. art. 2. gg) ibid. art. 4. hh) F. C.
p. 607. ii) ibid. p. 607 & 611. kk) F. C. p. 767. Myl. 79.
a. U) Menzerus Exeg. 139. Pappus p. 42. Mylius p.

80. b. mm) idem ibid. p. 56. a. nn) Menzerus Exeg.
p. 42. 00) Epit. p. 607. p) D. Pappus in A. C. p. 70.
Mylius in sandem p. 32. a. Menzer. Exeg. p. 117. 94)

ſbos

I

otmn
MmMann

ſam

uomni
ui,
in

Mann
N

mnnt

Vin
ſtant

N
Eln

cuim

U

erinn
ſo

—

eipert

talen.

Dyllen
en hu.

Zne N.

ones
PIN
fanci
moni

tundun.
Vete,4

nihle

hrteit⸗
ETN
AtNE

feleei
LRNI
6 4 n

00
elt,

8
Ne, N

Gb .

Ix SENS ECCL. ORTROD. 53

ribus locis in terra præſens eſſe poſſit: rr) SEDET
AD DEXTRAM DEI PATRISOMNIPOTEN-
TIS. Is qui aſcendit caνρριοσ0½ ad dextram
omnipotentis majeſtatis & virtutis, ſecundum hu-
manam naturam ss) neque tamen localiter, tt)
jamque non tantum ut Deus, ſed etiam ut homo,

omnpia cognoſcit, omnia poteſt, & omnibus crea-

turis ſubſtantialiter præſens eſt, omnia, quæ in cœ-
lis, in terris & ſub terra ſunt, ſub pedibus ſuis, & in
manu ſua habet: uu) Idque præſentia univerſali,
qua omnibus creaturis humanitate ſua præſentis-

ſimut, præſentia non locali expanſiva, quæ ne di-

vinæ quidem naturæ eſt tribuenda; xx) ſed ſub-
ſtantiali præſentia gratioſa, qua in nobis habitat,
yy) qua etiam vere & ſubſtantialiter adeſt corpus

fanguis ejus in S. cœna, 22) & vere exhibetur

cum his rebus, quæ videntur pane & vino. aaa) IN-
DE, e cœlo ſc. beatorum, viſibilisn0 ραανορâα N. r
TURUSeſt, in gloria Patris bbh) WUDiICARE,
etiam ſecundum humanam naturam judicio omni⸗
ſcio ccc) VIVOS ET MORTUOS.

D 3 CLRE.
E. C. p. 602. Pappus p. 71. Tr) MI,1. p. 8r. b. ss) Epit.

art. 7. P. 603. Myl. p. 481. & 855. tt) Epit. p. 638. MyIl.
p. 86. b. uu) Pappus p. 53. & 56. X7X) P. C. p. 568. yy) &

Epit. art. 7. de Perfſ. Chriſti p. 610. 611. 22) Apolog. art.

10. p. 158. Menz. exeg. p. I46. aa) ibid. Apol. p. 157.
&& 17. bbb) Apol. art. 17. p. 215. Menzer. Ens. 145. p⸗
1. ccc) ibid. Myl. p. 232.

564 T4. I. SvYMBOL. Arosrol.

REDO, ego omnium divinorum hoſtis nau-
ſeans ex malo congenito omnia ſpiritualia,
conſequenter ex proprüs rationis meæ viribus,
Chriſto DEO meo fidere neſcius, omnia gratiæ
cœleſti debeo, a) agnoſco, aſſentior, apprehendo,
CREDO IN SPIRITUM SANCTUM. Verum
DEUM, b) Sancltificatorem, c) fontem &ratiæ, quæ

fuperabundat, d) qua omnem noſtrum conatum,

omne ſtudium, gratioſo influxu prævertit, e) reſi⸗

ſtibilis, f) amisſibilis, g) in omnes homines æ-
qualis h) ſorte vocationis Univerſalis ?) ſerize:

Credo k) ECCLESIAM, quam conſtituunt vere

credentes & juſti, ſparſi per totum orbem, 1) vel

ſenſibilem, quæ habet externas notas, vt agnoſci
poſſit, videlicet puram Evangelii doctrinam &

adminiſtrationem Sacramentorum, m) vel inſen-
ſibilem fidelium & electorum, quæ tanquam flos

Eccleſiæ, in fide conſtanter ad finem usque perſe-
verat: n) SANCTAM hoſtia ſacroſancti ſangui-
nis Chriſti, per fidem imputati; o) CATHOLI-

CAM

2) Catechiſm. Minor. Luther. art. 3. Symb. Apoſtol. b) Men-
zer. Exeg. p. 37. c) Hutter. in F. C. p. 156. ſeqg. d) E-
pit. p. 566. Declar. p. 819. & 724. e) Hutter. in F. C.
p. 71. F) F. C. p. 587. Declar, p. 677. Hutter. art. 2.
p. 61. g) Apol. de juſtit. p. 7I. F. C. p. 587. h) Hutter.
art. 2. P. 164. ſeqq. 1) F. C, p. 613. 894. 807. 808. k) F.
C. p, 850. 1) Apol. art. 7. p. 148. Myl. l. c. p. 123. m)
Apol art. 7. de Eccleſ. p. 14 5½. D. Pappus p. 118. Menz.
Exeg. m. VI. p. 294. ſeqq. n) Apol. p. 144: Pappus p
102, D. Menzez, art. 7. p. 291. O0) art. Smalk. p. 335:

mn

Uali,

gkiue
nendhy
Verun
e,ue
atuc
ejreß⸗
nes b⸗
ſerien
t ere

DN

gnoli
nann
inlet⸗

an

pere

ngn⸗.

gol.
(M

b)M

91.

It. 11

IIX SENSUI ECCIL. ORTHOpD. 5.

CAM loco & tempore. p) SANCGTORCIM, ſan-
Qitate tum imputata, qua meritum Chriſti nobis

imputatur, q) tum inchoata, qua ſubinde cre-

ſcunt motus ſpirituales, notitia, timor, ſpes & dile-

Gio, r) COMMUNIONEM non tantum exter-
nam, in Verbi, Sacramentorum, rituum, profeſſio-
nis, converſationis ſocietate poſitam, ſed vel ma-
xXime internam, fidei & dilectionis, de quo, copu-
landis pluribus Eecleſiæ membris inter ſe, vincu-
lo Paulus loquitur, s) eine heilige Gemeine, oder
eine Gemeine der Heiligen: t) REMISSIONEM

PECCGATORUM, conſequenter juſtificationem,

per juſtitiæ Chriſti, u) obedientia tum activa,

tum paſſiva acquiſitæ x) imputationem y) tectio-
nem: abſolutionem a peccatis & peccatorum ſup-
pliciis 2) gratuitam, aa) excluſis meritis, ope-
ribus legis, etiam a juſtificato factis, bb) xcluſa

etiam juſtitia infuſa & inhærente cc) quæ juſtifi-
D 4 catio-

part. 3. art. 12.“ Hutter. in F. C. art. I. p. 40. D. Pappus
in A. C. p. 130. ſeqq. Mylius p. 125. b. Apol. p. 148.
Menzer Exeg. p. 297. q) Apol. p. 134. 1) ibid. artic.
dè dilect. & implet. legis in reſponſ. ad argum. adverſ.
p. 134. Menzer. art. VII. p. 292. 294. §£) Apolog. 104.
1) Catechiſmus Major Lutheri p. 498. 499. u) Apol.
192. X) F. C. p.685. y) ibid. p. 38⸗ Menzer. Exeg. art. 4.
p. 171. 209. ſeqq. 2) Hutter. in F. C. art. 3. P. 270. ſeqq.

20) Apol. de juſtif. p. 69. Myl. p. 96. a. bb) Apol. p.

93. & p. 1I6. D. Pappus p. 78. Mylius p. I15. 2. 287. 252
b. Menzerus Exeg. art. 4. p. 173, & 179. ſeqq. 213. cc)
Apol. art. de dilect. & impl. legis p. 120.

56 TAB. II. SYMBOL. Aposr.

cationis fructus eſt non forma dd) ſola fide ap- (
prehendendam, ee) operoſa poſt actum juſtifi. a
cationis, & efficaci per Charitatem. f-) CAR- int
NIS RESURRECTIONEM, illius carnis, quz Di

per mortem cecidit, quam nunc circumferimus pr⸗
gg) ET VITAM ÆTERNAM, prorſus gratui-

dd) Hutterus p. 293. ſeqq. Apol. p. rof. & 102. Pappus p.
93: ſeqq. Myl. p. 80. b. Hutt. art. 5. p. 4 ⁶ Menzer. p. n
178. 181. ſeqq. ee) Apol. A. C. p. 165. Myl. p. 184, b. ff) l

Epit. art. z. n. 8. p. 58 4. Menzer. art. 6. p. 266. ſqq. & 4
278. 88) Epit. art. z. n. z. p. 574. Myl. p. 223. 23 3. hh) 1
Epit, p. 92. Apol. p. 135. Menzer. Exeg. p. 31 5. L
TAsuLrA II.
Symboli Apoſtolici in V
ſenſu Papbcko.
Reao, a) ſolo aſſenſu, perſvafus verbo di- 1
vino (b) æque non ſcripto ac ſcripto (c) in &
²) Solo aſſenſu ignotans licet, fide implicita contentus D
Bellarm. I. I. de juſtif. c. 7. Tolet. I. 4. c. 3. ſine fiducis
ſpeciali, ac appropriante, Concil. Tridenr. ſeſſ. 9. can. 12 4

Bellarm. l. t. de juſtif. c. 5. Tanner. Tom. 2. diſp. 6. dub. .
3O num.56. b) Conc. Trindent. ſeſſ. 4. deeret. 1. Catech.
Rom. prafat. q. 12. Oaniſ. ôper. catech. c. I. p. 22. Bel-
5

Iarmin. l. 4. de V. D. c. 3. Canus. I. I2. loc. P.567. Tan-
ner tom. I. diſp. I. q. 5. dub. 1 num. 5. c) Concil. Trid 1
ſeſſ. 4. decret. t. Bellarm. I. 1. V. D. c. 4. Agenda Colon 4
1

Pp. 384. Bec. Th. Schol. de ſcript. c. 3. q. 1. n. 3. fol. m. 296

IXN SENSu PAPgo. 57

—

eh Canone Tridene deſignato, d) in latina uast
ſtff. expreſſo, per e) Eccleſiam Romanam præſentem
NN intimato, illuminato f) arerpρααρ in DEIIM g) .
, e Divosque ſanctos cœlites. Patrem omnipotentem,
ei providum h) præterminstorem etiam mali jux-
ra ta Thomilſtas, adeoque auétorem peccati; i) im-

. DS miſe⸗
pun h. .
Nnel h. manual. l. 1. c. 1. q. I. n. 3. d) Concil. Trident. 1. c. Bel-
. h Aarm. l. 2. de V. D. c. 10. conf. Cretſer. in defenſ, I. cit. )
. OS Agenda Col. p. 393. Bellarm. l. 2, de Sacram. c., 25. Tann.
P toym. 3. diſp. I. q. 5. dub. I. Bellarm. 1.3. de V. D. C. 3.

Greg. de Valent. tom. J. diſp. I. q. 1. punct. 7. Gord.
Huntlæ. controv. I. c. 3. Caniſ. p. 42. Th. Henrici anat.
A. C. p. 309. 320. f) Bellarm. 1. 4. de R. P. c. I. 2. 3. Col=
loq. Ratis bon. ſeſſ. I. p. 35. Tanner. diſp. I. q. 4. dub. I.
Greg., de Valent. rom. 3 punct. I. n. 6. Gretſ. tom. I. de=
fenſ. p. 145%. Caniſ. l. 5. 100c. c. 5. g) Deosque ſanctos cœ-
lites, Angelos, Agenda Colon. p. 373. dubia quidem ut
ajunt, ſed religioſa, ea religione, quæ ſoli Deo debetur;
religione ſc. ſacrificii (labiorum) & juramenti. Becan.

0 d tom. I. opuſc. 14. c. 22. Drexel. in borol. tutel. p. 33.
4 Stengel. de S. Gabriele p. 133. 12 8. ſanctas animas homi⸗
nesve τ°ο αϑσο (quam agnoſcunt Serar. in litan.
Cd⸗ 1.2. q. 13. Forer. Antanatom. ſect. 8. p. IIi.) conſecratos,
tectn coendos religione latriæ extrinſeez. Tanner. tom. 3.
Gaiet Qdiſp. 5. dub. 2. num. 60. & interpretativæ, dutn eis ſa-
cnt criſicia (labiorum) decernuntur, Bellarm. I. I. de 8. beat.
Ab. c. 19. & juramenta Tolet. l. 4. inſtruct. Sacerdot. c. 20.
ietl, Quo ſducia in Sancétos pertiner Bellarm. l. I. de S. beat.
N. . c. 20. Cornel. a Lap. ad Phlem. v. 4. De cο π+οονHvN7J3ñ [ü
Iur. B. Virginis alibi agetur. h) Auctorem peccati, agnoſcen-
d te conſequentiam, Tann. tom. I. q. 1. dub. I. præmiſſas
or formant Bellarm. I. 2. de amiſſ. grat. & ſtatu peceat. c. 13.

4 Didatus Alvarez. I. 3. de ausil. grat. uſp 18. & 24. i)

58 TAB. II. SyiiBOL. ApOsrTOL.

miſericordem, cujus k) voluntas in homines be-

andos ſufſiciens ſit in omnes, ſed efficax & con-

grua particulariter in ſolis abſoluto decreto pra-
deſtinatis: inefficax & incongrua in abſoluto de-
creto reprohatorio: Creatorem cæli terræque, ac

in terra hominis, naturæ primævæ ſorte & 1) pee-
eabilis m) & mortalis.
Immiſericordem, qui tot millia innocentum ad æternas
pœnas ex mera puniendi libidine deſtinant: antecedens
porrigit aſſertio de Infarnt. ante baptiſmum mortuis ad pœ-
pam damni æternam reprobatis. Conſequentiam vidit
PBecan. t. I. Opuſ. 3. c. 14. K) Bellarm. 1. 2, de grat. &
Ub. arbitr. GC. 9. 12. 156. Tanner. t. 1. diſ. 2. q. 10. dub. 4.
n. 9. diſp. 3. q. 5. dub. 2. q. 4. dub. Corn à Lap. ad Epiſt.
Jacob. p. 102. & in ſynopſ. doctr. prædeſt. p. 159. Suarez.
de auxil. grat. lI. 3. C. 17. q. 9. dub. 2. 4. 1) Bellarm. I. de
grat. prim. hom. c. 2. Moguntini animadv. Anti-Becan.
Croci Controv. 14. feét. m) Bellarm. I. cit. c. 6. Be-
can. tract. 5. theol. ſcholaſt. c. 4. q. I. n. 3.

Cyedo in 7ESllM CHRISTIIM &c. a) non u-
num

2 Diviſum in ſe, quia X 5 extra carnem, Bellarm. l. 3.

de Incarn. c. 17. Becan. manual. I. 2. C. I. n. 24. quia
c.arni idiomata divina non ſunt communicata. Bel-
larm. l. de Chriſt. c. 6. Buſæ diſp. de perſ. Chriſt. ann.
1583. th. I4. Corn. à Lap.- ad Joh. 3. p. 297. Becan.

theol. ſchol. de Chriſto, q. 3. c. . quia ſola humanitas

eſt mediatrix, Bellarm. Il. 5. de Chriſt. c. 1. Gretſ. in de-
fenſ. Bellarm. tom. 2. p. 352. Tanner. Tom. 4. diſp. r.
q. 7. dub. 3. n. 46. quia non una adoratione Immanuel
adorandus eſt, ſed ejus Deitas Arςse huma-
nitas hyperdulia, Bellarm. I. 1I. debeat. S. c. 12.

R—— E=f ———

Tanner, tom. 4. diſp. I. q. 7. tom. 3. diſp. 5. q. 2. .

M

lN

dier

t, 1

pee⸗

Etetnas
ecelens

2dpe.

Nte
gtet

Gnb

Shaler
n. ld
Becan.

6. Ne

on .

Nn

———

I SENSU PAPAOG. — 59

num, ſed diviſum in le, b) indiviſum ab alio ESU:
Mediatorem c) imperfecdtum, jarAurgerg, par-

ticularem: Eilium Unigenitum natum, &c. paſſum,
crucißixum, mortuum, ſepultum d) ſola humanita-

te, e) qui deſcendit ad inferos ſola anima, ut libera-⸗

ret Patres e Limbo, aſceendit ad ſummum f) Cœli
Empyrei locum, g) édet ad dextram Patris Omui-
potentis, humanitate per accidens ſolum una cum
Rege exaltata inſtar purpuræ regiæ, inde nenturas

Credo

dub. 2. b) Indiviſum ab alio leſu „ qui totuplex eſt,
quotuplex objectum fiduciæ, tale eſt B. Virgo, cum
choragio omniumceælitum. Bellarm. I. I. de beat. S. c.20.
I. r. de indulg. c. 4. in fine. Tale merita humana Conc.
Trid. de juſtif. can.3. in quibus fiducia collocanda eſt,
Bell. l.5. de juſtif. c. 7. S. prima propoſit. Tale ſatisfactio=
nes humanæ Concil. Trident. c. ie. de oper ſatisf. Tan-⸗
ner. tom. 4. diſp. I. q. 2. dub. 2. num. 5o; tale ſuffragia, &
miſſatica ſacrificia, Concil. Trident. ſefſ. 9. Talis juſtitia
infuſa, imputativæ oppoſita. c) Imperfectum, ac zat-
Aurearny, ut qui mortis æternæ nullum guſtum perce-
perit, feun pro nobis non paſſus fuerit pœnam inferni.
Bellarm. l. 4. de Chriſt. anim. c. 8. Gretſer in defenſ.
p. 264. Forer. bell. ubiqv. p. 203. nec mortuus fuerit
pro omnibus ae nominatim pro infantibus «8Sazre=
g.aαε. Becan. theol. ſcholaſt. de prædeft. c. 15. q. 8. d) Bell.
I.3. de Chriſt. 6.9. Benedict. Juſtin. in Epiſt. Joh. p. 146
e) Bellarm. I. 4. de anim. Chriſt. c. 12. Tanner. tom. 4.
diſp. 2. q. 3. dub. 3. n. 69. Catech. Rom. p. 48. G. 59.
Caniſ. oper. Catech. p. 18. †] Tanner. tom. 4. difp. 2.
q:3. dub. 5. n. 118. Corn., à Lap. ad Eph. p 5o7. Gretſer.
tom. 2. defenf. p. 135. g) Bellarm. l. 3. Ge Chriſto c. 15.

n

60 TAB. II. SYMBOL. Arosro-

—

Credo Ego ſe. quoad concupiſcentiam in adu

primo conſideratam, a) inculpabilis, b) prædi-

tus potentia activa liberi arbitrii eadem, quæ

fuit ante lapſum, ad ſervanda præcepta inclinan-

te ante gratiam ad opera ſupernaturalia, actuanda

tia in actibus ſupernaturalibus: in Siritum San-

dtum, c) ſanctificantem per juſtitiam non impu-

tativam, ſed infuſam; Eccleſiam non ſolum mili-
tantem & triumphantem, ſed & d) laborantem
in purgatorio: Eccleſiam Romanam e) matrem
& Magiſtram omnium Eccleſiarum, f) ſolam

veram, extra quam non eſt ſalus, g) ſignatam

ſedecim notis, h) ſemper ac neceſſario viſibi-
lem, i) indeficibilem; ita tamen, ut comprehen-
dat ſuo ſinu etiam K) graves, manifeſtosque pec-
cato-

2) Inculpabilis. Becan. I. I. manual. c. 17. b) Concil. Tri⸗
dent. ſeſſ. 6, c. 1. 4. 5. Bellarm. I. 5. de grat. & lib. arb. c.
F. I. 6. C. 15. Caniſ. p. 749⸗ Tann. tom. 2. diſp. 6. q. 3. u.
79. & n. 129. Coſter. enchirid. p. m. 207. c) Caniſ. oper⸗
Catech. p. 29. Bellarm. de purgat. c. I. d) Concil. Trid.
ſeſſ. 7. can. 3. & alibi, Bellarm. I. 4- de Pontif. Rom. c. 4.
e) Sanctificantem & juſtificanutem per juſtitiam non
imputatam, ſed infuſam. Concil. Trid. feſſ. 6. can. II.
Bellarm. I. I. de juſtif. c. 2. I. I. de grat. & lib. arb. c. 3.
Coſter. enchirid. de juſtif. Tanner., tom. 2. diſp. 6. q. 5.
dub. I. f) Canilſ. p. 26. g) Bellarm. l. 4. de Eccl. c. 3.
h) Bellarm. I. 3. de Eccl. c. 2. Caniſ. p. 139. Becan. I. 1.
man. c. 2. ) Catech. Rom. part. I. p. 83. Caniſ. p. 139.

Bellarm. l. 3., de Eccleſ. c. 13. 1. 4. de R. P. c, 4. K) Ce-

per gratiam excitantem, cooperatrice cum gra-

RO
lamn

(Ceonmm

jawe
del
vm
15,

—

n

, r
helinen⸗

GGendd

I gle.

y .
impt.

n mil

tunten
Woten
) ſolem

guum

Ne

preher
he pe⸗
cete

l,.
bie
60 1
H ope

el. S

oln.C4

m Nd.

. cIN

410)

IN SENSI PAPSEO 61

catores, hypocritas, hœdos: Catbolicam, conten-
tam 1) ſub uno capite viſibili Pontifice Komana.
Communionem Sandtorum extra hanc vitam, m)
invocandorum: Remisſionem n) radicitus peccati
deletricem o) incertam, p) gecatorum mortali-
um. Carnis reſurrectionem, & vitam 1q) meri-
tis debitam, æternam.

tech. Rom .-75. Bellarm. l. 3. de Eccl. c.2. &. 9. Forer.
part. I. antiq. papat. I. I. C. 2. p. 47. 1) Catech. Rom. I.
de R. P. Agenda Colon. p. 383. Quali & quanto, vi-
dendus Bzovius I. de R. P. m) Bellarm. 1. de cult.
Sanct & purg. n) radicitus deletricem, Tanner. tom.
2. diſp. 6. ꝗ.5. dub. I. Becan. de juſtif. c. 3. o) incertam,
Bellarm. l. 3. de juſtif. c. 2. 3. 1. 2. de purg. c. 4. in ge=
mitu columb. l. 2. c. II. Corn. à Lap. Joh. 3. p. 510, tom.
2. diſp. 6. q. 4. dub. ỹÿ. p) nam minora peccata per ſe
ſunt venalia ex natura ſua, Bellarm., I. I1. de amiſſ.
grat. c. II. 12. Becan. I. I. manual. 6G. 4. & theol. ſcho-
laſt. c. 2. q. I. q) meritis debitam Concil. Trid. ſeſſ.
6. 5§.32. Bellarm. I. 5. de Juſtific, c. 1. 3, de R. P. 23.
Tanner. tom. 2. diſp. J. q./6. dub. 1. ſeq.

TASuL. IlI.
Symboli Apoſtolici in
ſenſu Reformatorum.
(SEDO perſuaſus lumine verbi divini, ſo⸗

los electos illuminante 2) aAbρα☛ 2⁶
otlo⸗

àa) Beza ad Matth. 13. p. 28. withack. de S. Script. c. 3. 4.
32. Rivet. Iſag. 6. 3. P. 20. Wendel. prolog. C. 2. p. 13.
Srot. Antib. tom. 2. p. 131. &. p. 140, Biſterfeld, I. 1.

62 TAB. II. SYMBOL. AFosr.

otioſo ) do ραοαaνα quod voluntati divinz in⸗

teriori, quam decreti appellant, contradiétorie eſt

oppoſitum: Nolo mortem peccatoris: c) Volo mor-

tem peccatoris ſub rationis judicis normantis Ma-

giſterio, d) EGO, ſi electus, nam hujus duntaxat eſt

ſides vera e) in Deum, Deitate mutabili, f) Aucto⸗
rem peccati, g) PATREM Electorum; nam alio-

tum duntaxat creator eſt: h) Quia abſoluto de-
ereto,

contr. Crell. ſect. 3. & 1. p. 361. b) Helvet. Synodale
ad artic. 3. & 4. th. 2. p. 149. Gryneus præfat. in Joh-

conf. teſticmonia addacta à D. Hunnio in ags e

p. 539. c) Piſator in Apol. ad Con. Forſtii parſc. p. 58. 3)
Urſin. Explic. catech. de Cœna D. p. m. 166. Piſcator ad

Luc. 24. Lehr 7. p. 561. Keckerm. Syſtem. Theol. 1.3. ſect.

2. c. 9. l. 1. c. 4. Coccej. ad 2. Tim. 3. p. 1. Vedel. KRation.
Theol. p. 72. Maſſon. patt. I. anatom. c. 12, e) Quod
aliqui in tempore fide à Deo non donantur, id ab æter-
no 'pſius decreto provenire ſtatuit Synod. Dordr. cap.
I. arte 6, f) Msſſon. part. I. Anat. tc. 25½. part. 20
p. 955. 973. 980. g) Quod, ut clafa teſtimonia a no-
ſtratibus collecta non commemorem, ex prædetermi=
nationis antecedaneæ at irreſiſtibilis doctrina ſequi-
tur neceſſario. Quicquid enim fit ex prædeterminati⸗
one divinàâ, antecedaneà ac irreſiſtibili, id fit a Deo cau-
ſaliter; At lapſus Adæ e. g. hunc in modum factus eſt,
Maſſon. part. 3 anat. p. 36¾. Sic etiamnum utitur Dia-
bolis, omnibus peccantibus hominibus, tanquam in-
Ktrumentis, ut quiequid illi male agunt; id ipſe juſte
prædeterminârit. Harm. confeſſ. ſect. 7. Dei provid. p.
62. De ſyncretiſmo Papzo hac quidem re glorian-
tur Rivet in Cathol. Orthod. p. 3;528. Mareſ. in Antichr-
Rexel. l. 2. C. 1. h.) Chamier tom. 3. panlſtrat, l 7. c. 7.

S, 1*2

get
Prol

con

ſie

c
de
dert

trul
(0
Tum

E
———,—ʒ

—

ne in.
otie ec
omot⸗

e M..
kavate
Aud
m alo⸗
nto de⸗
creto,

oitt
t in on
Nateih
ſatort
13. ſel
.Natin
E
4 ztt-
r ein

zut. 1
iu 1=0

Edeterm⸗
4 ⸗
rlioni
Deocl
tur
ud 1.
ſein
oid⸗ 6
goi⸗
gonch
e,

IN SENsSU RkFoRaArokux. 63

—

créto alios ad vitam elegit, alios ad mortem re-=

probavit: i) abſoluto inquam, omnem antecedaneæ

conditionis reſpectum excludente, k) imprimis

fidei: 1) reprobarit, inquam reprobatione, cujus

cauſa ſumma gloria DEI: non peccatum & infi-
delitas, quæ ſalva ſeriptura dici non poſſent cau-
ſa reprobationiz; ſed beneplacitum DEl, ſive li-
berrima & juſtisſima ejus voluntas: m) OMNI-

POTENTEM, eorum, quæ rationis judicio con-
tradictionem non involvunt, n) CREATOREM
COELI & TERRE, h. e. cœleſtium creatura-

rum, Angelorum, cum lapſus periculo factorum,

0) terreſtris HOMINIS, quem labilem fecit. P)

106. Syntagma Confeſl. OCenerz editum art. 12. p. 9 5.
Synod. Dordr. ſeſſ. 136. p. 34. Pareus Iren. p. 262. &
dub. 3. cap. 9. Rom. arg. J. I. 3. inſtitut. C. 12. 22. Pi-
ſeator diſp. de prædeſt. ih. 3 0) Trigland. Medit, de

Vol. Dei p. 166. k) Pareus in c. 9. Rom. arg. dub. 5s.

t6. W'endelin. Theol. Chr. P. II16. 1) Chamier tom. 3.
1.8. c. 8. g. XI. p. 117. m) Synod. Dordr. p. 514.56 1,57 I.

Szz. )n) Calvin. l. 4. inftit. c. 17. n., 16. Cham. I. 2. C. i2.
num. 58. I. 9. de Corp. Chriſt. c. II. Urſin. Cathechiſ. p.

168. Joh. Crocius part. 2. con verlſ. Pruten, c. 7. & 206,
Orth. Conſenſus. p. 6. p. 1153. Walæus p. 938. o) Bu-
canus 1. 6. de Angelis q. 30. p) Matreſ. l. 2. Antichr.
Revel. c. I. P. 15.
ET IN JESUM CHRISTUM Salvatorem
merito electionis decretum non ingrediente, a)
ſufficiente quidem: in ſe, at efficaci quoad ſolos
ele-

a) Synod. Dord. in judic. Extr. p. 39. & 80 p. Trigland.

Medit. de Trina gr. p. 274. 276. c, C Catech. Heid, q. 41.

64 TAB. III. SvMBOL. ArosST.

cecdos. by JESM non Unum, in quo Umio

Naturarum talis, ut Aρ* οα ſit ultra & extra car-
nem, c) cum caro Chriſti ſemel unum tantum
locum occupet, dy per ſuſtentationem, e) præ-
dicationem ſynecdochiam ut & tropicam expri-

& aιαταâH, h) qualis proprietates ſunt, Majeſtas
omnipotenti?y, quæ non communicata carni
Chriſti, )) ſicut nec omniſcientia, k) Virtus vi-

vifi.

p. 23. Admon. Neuſt. p. 79. &c. 8. p. 269. L. Grot.

Apol. diſp. 13. p. 377. Job. Maccov. Colleg. de Mediat.

Chriſt. diſp. j.?2I. Wendel, lib. ,. Theol. Chr. c. 16. P.

166. Beza in colloq. Monrtisb. p. 321. Martin. in Menz.
Antin. c. 2. p. 35. &c. II. p. i5 4. Synt. Confeſl. part. 2 c.

2. toto. d. L. Crot. Apol diſp. ¼. Harm. Conf. ſeét.

6.P. iII. Sadeel de verit. H. N. p. 148. e) Leidenlſes in

ſynopſi pur. Theol. diſput 5 th. 4. Mareſius in Theol.

Elench p. 107. f) Orth. Conf. ſect. 6. p. 18 & 122. Hen-
ric. à Dieſt. Ench. Theol. Chr. loc. 16.p. 79. g) Alſted.

Theol. polem. p. 45. Wyendel. I. c. libr. I. c. 16. p. 2559.

Mareſ. in Theol. Elench. Cootroverſia 4. p. I07. K. p.

113. Maſſon. part. 2. p. 596. by) Cham. tom. 2. 1. 7. c. 8. .23.

p. 130. Palat. Im ausfuͤhrlichen Bericht c. 6. p. 153.

Joh. Scharp. curſu Theol. 719. Admonit. Neuſt. c. 8. P.

256. Walæus L.C. p. 699. Orthod. conſenſ p. 113. Ma-
