248 CAr. HX. DEHXRET. Er. SCHISM.

6.

Seculo IN. Godeſihalcus, vel ut alii ſeribunt Go-

theſehalcus, Monachus quidam ex Gallia Belgica o-=

riundus, veterum Prædeſtinatianorum hæreſin reſu-

ſcitavit. Verum in Synodo Moguntina, quam

Ludovicus Pius Imperat, convocaverat, a Rabang
Mauro Epiſcopo Moguntino & Haymone Halber

ſtadienſi, oonſentientihus aliis dicta hæreſis damna-
ta eſt; ipſe autem Felix Urgelitanus carceri inclu-

fus hæreſin latius diſſeminare fuit prohibitus. vid.
Wondani Epitom. Ann. Baren. ad ann. 5S75. fol. 5oz.

S. 7.

Eodem ſeculo Johannes Erigena natione Sco-

tus magis innotuit, qui in S. Euchariſtia Chriſtia-
nos tantum percipere figuras & ſigna corporis
Chriſti aſſeruit. vid. FHares Hiſtor. Matthæi Wreſt-
monaſterienſis ad ann. Chriſti &5. n. 62. & 5S. n. 4l.
Hujus errorem Bertramus Preihyter ac Monachus,
in Gallia Paſchaſii qρ„ναα α Propagavit, negare
auſus aρορον ſubſtantialem corporis & ſanguinis

Chriſti in S. cœna. vid. 8. D. Henric. Malleri Hiſftor.

Berengarianiſmi p. 12.

Seculo X. Pontifices Romani operam navarunt
omnem, ut Monarchiam in Eccleſia ſtabilirent.

Sed dum Ottones Imperatores reſiſterent ſtrenue,

Clericis cælibatum imperarunt & Monachorum
ordines ſtabilire contenderunt, quo plures ſibi

addi⸗ .

ath/

kec
tiat,
Ne,
ſen,
/7
Aen
nori
nisC

ln
os
cl

Chin

eren
*

Pr⸗
lentr

ſ

ler
ene
Ael

e

ger

Chril

Eebar

nt ⸗
.
nreſ⸗
,Nin
Ralhert
jalber.
lamne
linehe
e Nil

ne N
eit.
opof
W.
G. 6 D
nachu⸗
biide
mgnt

ili

vt

ltenG

S. VII. IHX. X. X. Xl. XIIl. XV. 24
addictos haberent ſubditos. vid. Snae . Mo-

nachis libr.

§. 9.
Seculo XI. Beere eie ed geri f in Gallia

Eccleſi iæ archidiaconus, occaſione a transſubſtan-

tiationis dogmate ſumta, docere cœpit, panem &
vinum in menſa Dominica, etiam poſt conſecratio-

nem, & in uſu ſito Euchariſtico non eſſe verum corpus
S ſanguinem Domini, ſed duntaxat Rguras“ vocari

autem carnem & ſanguinem propterea quia in me-
moriam crucifixæ carnis & de latere effuſi fangui-
nis Chriſti celebrentur. Oppoſuere ſe Berengario
Lanfrancus, ex Cadamenſi Abbate Archiepiſco-
pus Cantuarienſis & Guitmundut Averſanus Epi-

ſcopus, qui veram præſentiam corporis& ſanguinis

Chriſti in S. Euchariſtica defendebant. vid. Hiſftor.

Berengarianiſmi D. Malleri cit. p. 1). 10. ſeqdt.

c. 10.
Præterea inter Eccleſiam Orientalem & Occi-
dentalem aliæ controverſiæ agitatæ fuerunt; nem-
pe de proceſſane Sspiritus &. a Filio, de ſorma Bapti-
ſmi, an Aſperfione an immerſione fieri debeat; it.
ſuper Sabbatis in quadrageſima obſervandis, ſuper
pane Eathariſtico & ſimilibus, quæ ex Chriſtophori

Angeli Enchiridio & Fehlavii Annotat. in iltuc, no⸗

t& lunt.
§. II.
Secul. XIII. cum Palæſtinam & S8yrie partem
Chriſtiani, Saracenis & Turcis bello ſacro, ut di-
cebatur, extor ſillent, reliquiæ veterum hæreſium

Q § ibi

1

Papa Romanus Heæreticis aecenſere voluit E alden-
ſes, qui a Petro de E'aldis nomen habent & alias

jam quaſi in aαν conſtitutum impugnare & Pa-
Pam Antichriſtum appellare non verebantur. Ve-

dadii, Roterodami ann. 1616. edita.

lagii hæreſin in Gallia ab orco revocare & propa-
gare ſtuduit. Is vero eſt Petrus Abailardus, (alii
Abalardum, Abaliardum, Baliardum vocant,)
natione Gallus, qui Parifis Theologiam & Philo-

Arium ſapiebat; cum de gratia, Pelagium; cum
de Perſona Chriſti, Neſtorium. Ilta ejus hæreſin
deſcribit Bernbardus in Epiſtolis. Quapropter
in concilio Sveſſionenſi, Pariſino & Rhemenſi da-

Abailardo adſtipulatus eſt Arnoldus Brixianus,
quem Bernbardus Epift. 196. caudan corpionis va-
cat, quem Brixia evomuerit, Roma exhorruerit,

lovii Sociniſin. proftigat. p. I. ſeqq. & D. Scherzeri
colleg. Anti⸗ Sotin, p. &.

Pauperes de Lugduno vocantur. Hi Papatum jam-

Non omittendus eſt, qui hoc ſeculo Arii & Pe-

ſophiam profeſſus eſt. Hic cum diſcipulo Gillerto
Epiſcopo Pictavienſi, cum de Trinitate loquebatur,

mnatus eſt. vid. Epiſt. Bernhard. 1S. 159. 192. Huic

Prancia repulerit, Germania abominetur. vid. D. Ca-

2 5⁄⁵ CAr. IIX. DE HRET. Er ScuiskAr.

ibidem deprehenſæ fuerunt, quæ nec hodie extin-
æ ſunt inter Chriſtianos orientales. In occidente

rum contra jus fasque illos appellari hæreticos o-
mnes norunt, qui hiſtoriam Waldenſium cum ſta-
tu Papæ non ignorant. vid. E aldenſia Balihaſ. Ly-

be
cn
van
ceu
Sin
mmr
Urrte
layr
Koni
fin
ſejan
Inet

e
(ori
erat
Ged,
R uy,
Pomp.
pper
lum
Pladli

ui,

Mome
tem.
(rter

Mlts

7

. Src.è VII. IN. IX. N. Xl. XIII. NV. 2 1

dem Seculo XIII. Papæorum dogmata & errores per

conciliorum decreta facta ſunt articuli fidei, ue
Kilui zransſubfſtantiatio, confeſſio auricularis, ſpecialis
union, enumeratio omnium peccatorum, requirens ſatisfa-
edh Stionem pro pœnis & quæ ſunt alia ejus generis do-
I. gmata ad Clericorum ſtatum maxime conducentia.
Præter fictos a Pontificiis hereticos, notantur etiam
unki Fratricelli, qui homines in hac vita tantum perfe-
.. Cionis gradum conſequi poſſe, tradidiſſe dicuntur,
ut fiant àαννααοιττπτο nec opus habeantorare aut
jejunare. Qui error Monachiſmo deber ori-

füble. . ginem. .
to ð
4, §. 14.
en Sesculo XIV. Papalis potentia cum erroribus in

Pmo, doctrina & vita, inimmenſum propemodum auéta
fuerat. Nam Banifacius VIII. ſibi temporalem &
nehin ſpiritualem poteſtatem abſolutam arrogaverat;
adeo, ut Albertus Cranziui, Canonicus Ham.-
led burgenfis, ſcripſerit; cum dictus Papa magna
aredte pompa celebraret jubilæum a ſe inſtitutum, &
ven- imperiali habitu indutus eſſet, ante ſe nuda-
„M tum gladium oſtendens diceret: Ecce, hie duo
u gladii! vides o Petre ſucceſſorem tuum; & tiu ſa-
men latifer Chriſte, tuum cerne vicarium: vpide,
d guomodo aſcendit ſuperbia ſervi ſervorum to-=
ram. vid. Cranzii Saxoniam lib. VIII. t. 76. p. 22 f,
mm Cæterum hereſes fuiſſe ortas non meminimus fa-
moſas, niſi quod Bertholdus de Rorbac“ Chriſtum

252 CAP. IV. DE HAERET. Er. Scnis.

in cruce deſperaſſe dixerit, quem errorem tamen
S. klerbipolj mox revocavit.

F. 15.

Seculo XV. (alii XIV. cdmputant) Pontificii in

Concilio Conſlantienſi rorneionXενσρ½ppropter peri-

culum effuſionis e transſubſtantiationis dogmate
natum, in Eccleſiam introduxerunt, ſimulque ſan-
Xerunt: Hæreticis non eſſe ſervandam fidem quod
axioma ad diſſolvendam ſocietatem hominum a

Diabolo ſuppeditatum, mox inaudito exemplo
perfidiæ confirmarunt, ad ignem ſcilicet damnatis

innocentibus viris Johanne Huſſo & Hieronymo Pra-

enſi. v. Acta & Mortem Martyr. Joh. Criſpini p. II.
I2. ſeqzq. & tom. 1. Hiſt. & Monument. Joh. MehN
rinlerte ann. yb. impreſſa.

CAbP. IX.
DE

HERETICIS ET SCIHISMATICIS

RECENTIORIBUS NEMPE SE-
CULI XVI. ALIIS XV.

S. I.

Papatus ad faſtigium in mundo ſum⸗
mum perveniſſet, & B. Lutherus inſtinu divi-

no ceœpiſſet orbi Chriſtiano vitia, tum doctrinæ tum

morum& diſciplinæ, a Pontificiis introducta manife-

ſtare; pura, antiqua & Apoſtolica doctrina quaſilu-
ci de nuo expoſita & repurgata fuit. Sed mox novo-
Tum

1
☛à

fun!

ittre
enp

mus.

P

Enc
onis

derr
a er
unt.

kſuit

lgnat

ip
rfia
ſn
(nin

prit
Uunnr,

e iht

Nnon D
houy

Hurmi

1
Auno
nu
ſeria

i.
luuo,

nuimen

tiscin

terſei⸗
vogmmen

lne ſin.
1: al

minuan
Geno⸗

Gctnnk

nole

Aif

RrCENTIORIEUS NEYMFE SECVUII XVI. 253

rum rum hæreticorum & ſchiſmaticorum colluvies pu-

ritatem religionisEvangelicæ fœdatura prorupit, ut

tempore jam ſeculo Apoſtolico factum eſſe legi-

mus.
§. 2.
Primam igitur ac præcipuam hereticorum clas-
ſem conſtituunt Papæi, qui cum ſemel a vera Reli-
gionis Chriſtianæ norma, quæ eſt ſola ſcriptura S.
aberrarint, circa omnes fere fidei articulos, in Eccle-
ſia errores noxios pertinaciter defendere cœpe-
runt. Præcipui hodie Papatus propugnatores ſunt
Jeſuitæ, hominum genus raαναοννuvHvι quod ab
Ignatio Lojala, milite Hiſpano, originem trahit. Or-
do ipſorum ann. 1540. a R. Pontifice confirmatus,
per fraudes varias ad magnam in republica poten-
tiam adſpiravit. Compendium doctrinæ ipſorum

continet Concilium Tridentinum ævo ſuperiori ad

opprimendam puram Evangelii doctrinam habi-
tum. v. Examen ejusdem Concil,a. B. D. Chemnitio con-

B, & B. D. Gerhardi Confeſſ. Catholicam, nec

non B. Hopfneri Saxon. Evangelici, & die Saͤchſiſ.
Haupt⸗Vertheidigung des Augapffels, & D. Nic.

Hunnii Apoſtaſiam Roman. Eccleſ. & alios.

H. 3.
1 Helvetia Illicus Zyvinglius Tigurinus, qui
anno 1519. Samſoni Mediolanenſi Franciſcano
indulgentiarum nundinatori ſeſe fortiter in Hel-
vetia oppoſuerat, (primus enim Reformaror non

fuit. Nam Lutherum omnium primum noſtro

Jeculo in errores & abuſus Papiſticos palam magno
Tortique animo invectum eſſe 3 Ludovicus Lava-

terus

N

254 CAr. IX. DEHARET. Ef. SCEISMATICIS

terus Hiſtor. Sacrament. fol. 33. eontra reliquo-

rum Calvinianorum vanam gloriam aſſeverat:)

cœpit Andreæ Bodenſtein, Franci a patria Caroſta-

dio cognominati & Wittebergæ Profeſſ. ſententiæ
de S. cœna favere: Quod verba Chriſti in inſtitu-
tione S. cœna non proprie, ſed figurate accipienda

ſint. Hinc certamen Sacramentariorum ſatis tur-

bidum in Eceleſia ortum. Et cum illorum partes
mox ſtrenue tueretur Johannes Calvinus, Noviodua-

nenſis Gallus, & præterea Godeſcbalci hæreſin de
abſoluto prædeſtinationis decreto reguteret; nova

heæreſis enata eſt quæ Zpvvinglianorum & Calviniano-
yum a Promachis dicitur. Nomen hoc Galviniſtæ
ipſi non deprecantur: vid. qudie ſuper Epiſt. Philipp.

edit. Londin. Lit. L. voce Laſco Apell. fol. yi ſeiner
kurtzen Antwort. Calvin. Volum. Tractat, Iheol. ſol.

544. Amyraldus ap. Syanh. Exersit. de Grat. univerſ.

fol. 325. Apertum, ait, Calviniſtam me profteor, qui
doctrinam, quam dotuit Calvinus, publice probat ate
que amplexus ſz, i inquit, Jacobus Laurentius in E

Piſt. Grot. anatomizata fols 25. Nominari enim Secta-

rii ab Autoribus poſſunt, ſicuti Cbriſtus vocopit Nico-

Iaitas a Nicolao, ut a fdelibus diſtingveret. Pareus

Comm. ſi⸗ per Apocal. Il, . fol. qg. Par eſt, ut quo=
rum pravam opinionem acceperunt, eorum quoqut?

vocabula & titulos actipiant, inquit Athandſ. ad

Adelphium Tom. 1. fol. g3yl. aquum vero ſt, 4uorum

nomina deprecatur, eorum quoque ſententias ye-
fugere. I. Orat. IV. c. Arianos I. l. f. 272. Panbei⸗

iu
Vy
ſʒ
jeſi
.

im
00

r

in
uN1
(.“
ODiig
ingu

benn⸗
Wibe
nenne
lerror

elehr

Mim
erit
(one
ſoche,
N
n

ls

—
Bigdo.
Verat.)
eften

inctn⸗
ppieltt

atis tn .

Pone

Mnlln .

Nelace

0.
piNitxꝑ.

An

Amn
1 ſen

1 6

nipe,.

Frunſß⸗

ll4

iu5

nim Re

N
,. DN

, 6

ud’

4

=—
=

RcrEORIBVs NruE Srcvrr XxVI. 255

—

mius 5& Helrectcoru, nomen convenientius quam
Reſormatorum judicat i in Syntagm. Diſp. Iheol. P. I.
f. 3o5. 320.) vulga etiam Sacramentarii a primo hæ-
reſis capite appellantur. v. D. Schluſſelburgii Cata-
log. Hæret. lib. III. ubi cum biſtoria, Sacramentario-
rum errores confutat. In Gallia dicuntur Hugono-
ti, quod nomen anno. 1561. ad contumellam Refor.
matorum effictum eſt. Sed mox a Rege ſancitum
fuit, neque nomen Papiſtarum neque Hugonoto⸗
rum in poſterum debere contumelioſe uſurpari.-
vid. Ihuan. Hiſtor. lib. 25. edit. Pariſ. p. m. 7i. 733.
Origo nominisa Thuano heæc refertur; quod, cum
ſingulæ urbes apud Gallos peculiaria nomina ha-
beant, quibus mormones lemures, manducos & cæ-⸗
tera kajusmodi monſtra inania anilibus fabulis ad
incutiendum infantibus ac ſimplicibus fœminis

terrorem vulgo indigitent; Cæſaroduni Hugo Rex

celebratus fuerit, qui noctu pomœria civitatis obe-
quitare, & obvios homines pulſare ac rapere didtus
fuerit; ab eo Hagonoti appellati, qui ad ea loca, ad
conciones audiendas, ac preces faciendas itidem
noctu, quum interdiu non liceret, agminatim in oc-
culto conveniſſent. v. Thuani lib. XXIV. ad

rmm. 1 co.

§. 7⸗
Anabaptiſtæ ann. 1522. ut aſiquicd ad Refor-
mationem contuliſſe viderentur, duce Nicolao
Pelargo & Storch, Paſtore Cygneo, docuerunt,
egreſſos e papatu rebaptizandos eſſe. Inde a pri-
L 0

2 56 CAr. IN. Dr HkRrT. Er SCHiISMATICIS

.

—

mo errore nomen indepti ſunt. Nam αν☚ in com-

poſitione Græcis etiam ſignificat rurſus, ut ονr
yeducere; ita àuα εwαναιεον rebaptizare. Hi mox
35 8

latius progreſſi errores erroribus cumularunt & ſo-

mnia cum Deo finxerunt, Magiſtratum cum Tbo-
ma Muncero rejecerunt, legem Moſaicam damna-

runt. Inde variæ Anabaptiſtarum ſectæ & nomina:
ut Tacentes, qui ſiendum eſſe omiſſis concionibus

utant: Orantes, qui ſemper orationi vacandum

eſſe cenſent: Enthuſiaſtæ, qui ut olim Montaniſtæ,

enthuſiaſmos fovent, jactantes ſe rapi extra ſe, &

in ſomniis cum Deo miſcere colloquia, ex qvibus

varia prædicere poſſint. Illorum quidam corru-
unt in terram tanquam epileptici, tremunt corpore,

& ad ſe reverſi viſiones jactant. Libertini, qui ſenti-

unt ſe per Chriſtum a lege liberatos eſſe, commu-
nionem mulierum neceſſariam eſſe inter Chriſtia-
nos: regeneratos non amplius peccare; liberum

eſſe, an ſacros conventus frequentare quis velit, an
non; & quæ ſunt aliæ hujus furfuris doctrinæ in

perniciem Eccleſiæ & Reipubl. inventæ ab Anaba-
ptiſtis & Fanaticis. 6
Qwvidam Anabaptiſtæ (quas in novas ſectas ſein.
di jam diximus) poſtea nomina a duce ſeu ſeducto-

re habent: ut Hoffmanniani a Melchiore Hofman-

no, Davidiani a Davide Georgio, Auguſtiniani ab

Auguſtino Bohemio, qvi cœlum usque ad diem

extremum occluſum eſſe docuit, Mennoniſtæ a
Menone. v. plures monſtroſorum dogmatum in-

vente-⸗

/

nt

lunt

Uan
bart

D“ doni

ir,
Conk

nnd

ſey
uom

de

Rogt
N A
ue

ſermn

Ihven
644 1
N

Utio

een

6

—

NCO
“
Ii nor
1l⸗
ne⸗
amnt.
Otninan.

onibe
DnGCn
tanite, —

tlſee
ed n

ONtl.

e0tolt

Glenn
Omm

Dhtiſi⸗
libetonn
Felite

Rricr.

Authe

80 N

en

“
dle
N.ς⅓

ſpign

—

RECENTIORIBUS NEMPE SzcCI. XVI. 2 7

—

ventores s apud 5). Seblaheln, g. Caralog. heret. libr.
XII. P. 22. 25. ſeꝗj. & D. Hornbeckit Semm controperſ.
14 V. de Anabaptiſmn. & & lib. VI. de Beskats Ae & &Li-

bertinis.

§ 6.

Anno 162. gjusdem ſeculi Caſparus K hppenek⸗ M
feld, Nobilis ab Ciinck, ex ducatu Lignicenſi Sile-
ſius, miniſterium Eccleſiaſticum & Sacramento-

rum uſum improbare aggreſſus eſt, ſimul negans
Chriſtum ſecundum humanam naturam eſſe crea-
turam, ſtatuendo etiam, quod carnem ſuam de cœ-
ll attuliſſet. Verba S. cœnæ, hor eßt corpus menm, ex-
ponit non proprie ſed Mgurate, &, ut ipſe! loquitur,
iritualiter. v. Confeſſ. ejus p. m. 1 ſeq. Edidit enim
Confefſionem fidei ſuæ, ex qua patet, quod in o-
mnibus fere articulis doctrinæ Chriſtianæ a verita-
te & orthodoxia abeat. Burcholzerus ſeribir, fu-

7

iſſe virum non malum, ſed caput habuiſſe irregu.

latum.

Poſt Schvvenckfeldii furorem Johannes Blebins

Agricola, ludimoderator primum Islebienſis, The-

ologiæ poſtea Witteberge Profeſſorem agens, va-

na ambitione turgidus, ex male intelle lis locis,

quæ de abrogatione aut impletione legis agunt,
pernicioſiſſmum errorem anno 138. in Eccleſiam
invexit; Legem non eſe verbum D EI, bertinere
ad curiam, non ad ſuggeſtum; Cörigianos eſſe libe-

ros ab obſervatlione legis. B. Lutherus ſex diſpu-
tationes contra ipſum & Antinomos (ita enim com-

Ilte a dogmate hoc nominabantur) habuit Wir-

teber-=

258 CAP. IX: DE HXRET. ET ScCHISMATICIS

tebergæ. v. D. Scbluſſelburgii Catalog. Horeric. . Tr

P. 35. Jé4.
§. 8

Inter Auguſtanæ Confe Koni addictos, occaſio-

ne Formulz interim, enata quoque inter Theologos
Lutheranos fuerunt ſchiſmata. Nam Jaulius Pflu-
Lius, Michael Heldius & Johannes Tilebius juſſu
Ceſaris Caroli V. Auguſtæ libum conſcripſerant,
de Religione interim obſervanda, dum concilium le-

gitimum inſtituatur. Hic libellus Syncretiſticus
dicebatur INTERIM, & a Cæſare omnibus Statibus

& civitatibus Proteſtantibus imperi obtruſus eſt.
Verum cum autores libelli crasſiſſimos Pontiſicio-
rum errores aut tegerent, aut emollirent; non-

nulli Proteſtantes imprimis Magdeburgici maſcule

contradixerunt; Symboli quaſi vice utentes: Se⸗

lig iſt der Mann, der GOtt vertrauen kan, und wil⸗

ligt nicht ins Interim, denn es har den Schalck hinter
ihm. Alii potentiam Ceæſaris veriti, librum Interi-

miſlicum admiſerunt & miniſtris ſuis Eccleſiæ, addi-

tis comminationibus obtruſerunt. Quod cum

improbarent cordati & conſtantes Lutheranorum

—

1

Nori

Agin

mon

iker
Line
ai
Lce
ar.
ribe
(atal
rfl

e
u,

ne

4

Theologi, ut Amsdorſius, Nicolaus Gallus, Matthias

Flacius Illyricus & alii, controverſiæ adiaphoriſticæ
exortæ ſunt gravisſimæ. Nam Iaterimiſtæ multa
fingebant adiaphora: in quibus Papiſtis cedere & pa-
cis ſtudio gratificari poſſent Lutherani; alia contra
fraudes interimiſtarum advertentes. negabant. v.
D. Schluſſelburgii Catalog: Haæretit. lib. XIII. & alt.

Y. 7. 74. ſed/4.

“

em n
Mam.

Eſa

Celit

Nuh

dD
giee
rn

Pabl

ccif

olog

4 D.

joliu
erun

ome.
icdks

Gibs
Gl
otipec⸗

maleN

6: G
Und
hin

,Eyre.
e di⸗

N
nonn
nlie

voiſtie

u
etenß⸗

cNn
bin

RECDENTIORIUS NEMPE SECUII. XVI, 259

§. 9.

IlIauerim Illud Andreas Oftander, miniſter verbi
Norimbergenſis, cum amplecti nollet, Norimber-

ga in exilium miſſus, in Boruſſiam venit & Regio-
monti profeſſor Theologiæ & Paſtor veteris oppi-
di factus, novas quasdam ſententias de imagine DEl,
de incarnatione Filii Dei, de Juſtiſßicatione bominis
G& aliis nebus ſpargere cœpit; inprimis, cum audiis-

ſet de B. Lutheri obitu: Hunc enim vivum revere-

batur. Diſcipulos, quos habuit conſentientes in er-
roribus ſuis, recenſet ac refutat D. &ehluſſälburg. in
Catalog. Hæret. l. VI. p. 33. 44. Eg. Notisſimus er-
ror fuit, quod nos juſtitiæ Dei eſentiali juſtos eſſe ſo-
mnniarit. v. &eblaſſellburg. l. . p. o. ſe4.

Frantiſt. Sanckharus, natione Italus, qui dum O.
fandro contradicere in Boruſſia ſtuduit, in contra-
rium errorem incidit, ſtatuendo Cbriſtum mediator
rem noſtrum eſſ tantum ſecundum humanam natu-
ram. Et cum ob hanc ſententiam pertinaciter de-
fenſam Regiomontio pelleretur, in Poloniam con-
ceſſit & Calvinianis ſeſe aſſocians, Profeſſer Ebr.
Linguæ in Academia Cracovienſi factus eſt. v. Horn-
beck. Sum. Controverſ. l. IX. p. 33.

F. II.

D. Georgius Major, Witteberge Prof. Theolo-

giæ ordinarius, per Sphingem Auguſtanam, hoc eſt,
Tormulam interim forte ſeductus, anno. 152. ſeqv-

publice defendere ſuſtinuit has propoſitiones ſine

R 2 limi⸗

260 CAP. INX. DE HRET. ET SCHEISMATICIS

—

—

limitatione idonea addita: I. Bona opera eſſe ne-
ceſſaria ad ſalutem: () neminem absqué bonis operi-

bus ſalvatum eſſe (2) impoßſibile eſſe ullum hominem

absque bonis operibus ſalvari. Præterea etiam profeſ-

ſus eſt ꝙρνρoov“hth. e. cooperationem veteris homi-

nis cum Spiritu S. & verbo Dei in converſione ho-

minis ad Deum. Ejus afleclæ nominantur Maioriſte
& deſcribuntur a Seblußzlbhurgio Catalog. Haretic. l.
VI. p. 29 Jo: ſeqq. Huic NicolausAmsdorſius inepte
contradicens, aſſerit; vona opera ad ſalutem eſſe no-

xia & pernicioſa, verba Lutheri non recte intelli:
gens. ll

poſt Majoriſtas Flaciani turbas in Eccleſia

concitarunt gravisſimas. Nam Matthias Flacius

Ilyricus (a quo nomen habent,) in diſputatione
Vinariæ Thuringorum cum Victorino Strigelio,
anno 1561. habita, aſſerturus peccati originalis

atrocitatem, ſtatuit, peccatum originis eſſe ipfam
hbeominis ſulſtantiam. Strigelius enim Synergiſta
dixerat, peccatum originis eſſe leve aliquod acci-
dens inſtar allii magnete illitie per quod non tota
lübſtantia corruptaæ, ſed tantum leviter in accidenti-
bus vulnerata eſſet. IIliricus igitur, ut erat vehe-
mens, ſtatim contradicendo in Manichæiſinum
incidit, dum ſubſtantiam peccatum originis vo-

5

cat. D. Johan. Eigandu, D. Smon Muſæus & alii

Theologi, qui diſputationi intererant, ipſum illico
fraterne admonuerunt, ut ab hac nova & blaſphe-
ma propofitione deſiſteret; Verum nihil penes
homi-

—
Se

S

tele
gare
bept
er,
1 A
enti
.

elie

ſ

Cel,

GA

I

W
or

Nyvi

— .

RECENTIOR. NEMPE SEcur. XVI. 261

In hominem pertinacem & gcrem profecerunt. Com-
A. plices ipfius dicuntur Subſtantialiſæ, ut COrriacus
mmn Syangenbherg, Chriſtophorns Fenæus, Martinut E. ul-
Cft⸗ fus & alii apud Schluſſelburgium Catalog. Hæret. l.
no. n. memorati p. . Antequam in errorem incidiſſet,
ehe Iuterimiſtis & Sacramentariis maſiule contradixit.
GvH“ Hdeo etiam nomen ipſius odioſum eſt apud Galvi-
e4 nianos. v. Hornbeckii Summ. l. IX. p. GSe. ſeqjv.
indl. Srynergiſtæ jam ante Flacianos innotuerunt Ec-
cleſiæ; poſt illos vero non quieverunt, ſed propa-
gare ſtuduerunt errorem ſuum, a quo nomen in-
eden dqepti ſunt. Scilicet voluntalem hominis non rena-
Muh 1i ecx naturalibus viribus poſſeé ſe ad gratiam aphlita⸗
nion ve, conari, aſentixi atque cooperari Spiritui S. Sen-
e tentiæ hujus autor hoc ſeculo primus fuerat PEraſ-
ni mius Roterodamus, qui hibrum de libero arbitrio
ediderat, quem B. Lutherus tefutavit. PBraſmum
poſt obitum Lutheri ſecutus eſlt Melanchihon & ejus
W ditſe cipuli D. Major, Eberus, Pſeſingerus, Strigelius,
4 LCrellius & alii, qui αατ—d οονιαNαςοπε ρ⅜⅓
i Yis o àcceperunt. v. D. Seblaſſelburg. Catalag. Hæ-
ret. lib. V. pP. G. I4. ſegqq.
. Extra imperium Germanicum in Helvetia no-
mH vam hæreſin anno 1530. reſuſcitare ſtuduit Mi-
NEO chael Servetus Hiſpanus, Samoſateni, Arii,
Photini & Muhamedis erroribus occupatus, ne-

Phe 1 Shacds, de
gavit S. Trinitatem in Deitate. Edidit enim li-
vo⸗ . R 3 bros

. 262 CAr. IX. Dr Hxnkr. Er Scaiswar.

bros de Trinitate, 6. Dialogo⸗ de Regeneramone, i.
Rolas quasdam Apologiam, quibus blaſphema
dogmata proponit, Sectatores nacdtus eſt Valen-
tinum Gentilem, Campanum, Johannem Alciatum,

GEregorium Blandratam, Medieum, Bernhardum 0-
thinum, Franciſeum Davidis & alios plures. vid. D.
blußhllurg. Catalog. Hæretie. lib. XI. p. 2. ſegq. Ob

plasphemias hinc inde ſparfas in Helvetia publice S

combuſtus eſt. v. noſtri D. Scherzeri Colleg. Aur.

Socin. Aiſp. k. p. 9. De ejusdem combuſtione nepoſtea

varie diipuratum fuit.

HIunc excipit cleiala⸗ ejus præc'puus Lælius
HSocinus, Ialus, qui explicationem in ap. Johan. ſeri⸗
bens, ſatis prodidit ſe Photinianum eſle. Hoc anno
1562. Tiguri mortuo, ex frate ſuo Alexandro natus
FLHauſtut Socinus, hæreſin Chriſtianiſmo infeſtam

——

pPropagavit latius; adeo, ut mox in Tranſylvania,

. Polonia, hodie i in Belgio & Anglia invenerit fequa-
ces nomine Soeiniasnorinm votos. vid. D. Scherzeri
colleg. Anti- Socin. P. 10. ſeqq. & D. Calovii Sociniſmn.

Profi gat. p.2g. ſeqq. Summam hujus hæreſis ſeu hæ-

reſeos ſupra Part. I. p. Oj. Er. radidimut.

Poſtquam magna controverſiarum pars inter
Proteſtantes, per Formulam Conctordiæ ſopita aut
ſublata eſſet; Samuel Huberus, Bernas Helvetiut,

Wittebergæ Theologiæ Profeſior aliquandiu pubii- .

cus, novam controverſiam de Proma’ na Elcktio-
ne

O
ad
velt
Ple
luit
Pler

.

ye

ſunt,

¹

/7

RrcENTIORIuS NEMPE SrxcuL. XVI. 263

.
ne & praædeſtinatione omnium hominaum, etiam
. m Perſeveranter impænitentium ad ſalutem æternam
i. movit; contendens, omnes homines ſic electos eſſe
u, àad Vvitam æternam zimpios autem in fine vitæ a Deo
9

nl. velur invito damnari. Quæ ſententia cum ſcandali
vid, plena ſit, rejecta & a B. D. Pgidio Hunnio refutata
0 fuit. Autor ejus ob pertinaciam officio motus in
i inferiorem Saxoniam conceſſit. v. B. Hunnii tra-
1 tat. de Rtern. Pradeſtinat. ſeu Elect. Kliorum DI.
ute ad ſalutem, Francofurti ann. 100z. edit. & D. Hutteri
LEL. commun. de Huberizniſmo fol. gg2. ſed.
“ In academia Julia D. Heshuſius, & Hofmannur,
I Profeßhöres Theologiæ publiti, ommnipræſentiam barnis
A/IEChriſti in Form. Concordiæ aſſirtam negando, no-
cin vas & infelices in Eccleſia lites excitarunt. Quæ
um hoc ſeculo magna contentione utrinque agitatæ
eluan ſunt. H

AiS
N HERET. SCHISMATICIS ET
A% NoOVATOR. SE C. XVII. CURR.
ſet . F. I.
Oc currente ſeculo, quo Lutheranorum, Pon-
Tufciorum & Reformatorum Religio tum
nominibus certis, tum doctrina diſcreta eſt, quæliber

novos vel hereticos, vel ſchiſmaticos aut novatores
Nni in ſuo cœtu vidit.

lbt “S F. „ . . „
In Lutheranorum Eccleſia ineptire coœpit Va-
RA4 lentinus

164 CA. X. Dk HXRT. SCHISM.

lentnut E, igelius, paſtor I zehuppavisnſit in Miſnia,
qui Apabaptiſtarum & Enthuſiaſtarum errores in-

cruſtare, & editis variis ſcriptis propagare ſtuduit.
Qum hoc fenſerunt Eſaias Setfélius & Ezechied;

Meth, nota in Thuringia Anabaptiſtarum nomina.
Eilhardut Eubinur, Prof. Academiæ Roſtochi-

ſarium fuiſſe, illudque parum a nihilo diſtare do-
cu: ſed refutatus eſt a D. Grauero, vid. LEubhini
Phoſphorum, ſive de prima calcſa & natura mali tra-
al en, S

2 8. 4.

In Academia Helmſtadienſi Heinrieue Boöëthius
tradidit: pvi refſun eltianis Chbriſti etiam impios re.

ſurreturos 6ſſe. In A ca demia Tubigenſi, Theodo-
ras Tunemius ſtarttm PErinanitianie Chrißi, cum
collegis ſuis, per nudam 6νια deſeripſit: quod
Cbriſtus in Profundiſimo nschrsα FKatn, etiam ſe.
cun dum humaneze, nasterszz, ocbnn, & kerram guber-
naxrit; ſoed modo occulto. Rathmannus, miniſter
Eycleſig Dantiſétanæg, efficaciam verbi divini im-
Pugnaſſe arguehatur. D. Georgins Olalivtus Myſte-
rinm, KJ. Trinitatis X olo V. Teſtaniento contra Ju-
dcos & Neo-Arianos Maßicienter probari poßze, pri-
mum negavit: mox alias falias hypotheſes Syncre-
tiſmo aptas aſlumſit & defendit. D. Conrad Horne-

Ius, Calixti in Academia Julia collega, D. Majoris

. ten-

——

ſeer

enſis, ut honum cognoſceretur, peccatum necef-

ſen
n

Cl
en
ſuin
lbe,
Hie

hey

dea.

yr.

o
Dall
bos

(gibe

Kulr.
ſun,

Meee,

lun⸗

Gile

Mere
han,

tie i,

Mexre,

von

NovAT. SECul. Er XVII. Cunk. 265

—

lun, lententiaen de neceſſitate honorum operum 2.14— ſalu-
sin. wem propugnare viſus eſt. Vide ſcripta de his contro-
u verfiis pallim obvia.
e HZ
nin. 8. 5.
Inter Pontificios, præter ſchiſmmata Dominicano-
sium & Frantiſtanorum, ſuper immaculata conte-
chi preione Marig, prædeſtinatione, prælketerminatione
Heree S aliis fidei capitibus, orti ſunt Zanſeniſtæ. Qui no-
ed. men habent ab autore hujus ſecte Cornelio Jan-
m ſenio, cujus vitam defſcripfit Valerius Andrez in
H. Bibliotheca Belgica ann. 16 47. typis exferipta.
Hic Anguſtini operibus ommibus decies, libris,
vorno de Grat. Ar., & libr. arbitr. plus tricies a capi-
te ad calcem perlectis librum edidit 1640. Pariſtis
N imprefſum, cui titulus eſt, AucusriNus; qui cra-
zun brones, Jeſiitas puta, irfitavit maxime. Nam
eb. Bullas ab Urbano IIX. & Alexandro VII. Pontifici-
, on bus Rom. contra Janſeniſtas obtinuerunt ſeveras,
(l quibus liber Autoris dicti damnatur & proſcribi-
uif tur. Defendant autem Janſeniſtæ contra Jeſuitras
,otn quinque propoſitioner? (I. pars eſt: Aliqua DEI
nuſe precepta hominibus juſtis volentibus & canonibus
FKeundum præſimer viret, ua habhent, ſüunt impoſ-

i R, lia, deeſt quoque illis gratiæ, qua poſfibilia ſunt:
altera pars eſt: deeſſe quougut gratiam, gita Præcepta
Rant poſſibiliæ, valde probabile eſt?« (2. Interiori gra-
1 tiæ in RKatu naturæ lapſæ nunqkam reſt, Mitur. .G 24
merendum & demerendum in ſtatu naturæ lapfæ,
4 e von resudriun- in homine libertas a neceſſtate, ſed
H .V R 535 Gi.-

1

266 CAP. X. DE HXRT. SchIsM. Er-.

ſußeit libertas a coabétione: (4 Semipelagiani ad- “
mittebant gratiæ Prævenientis interioris neceſſt tatem pn
ad ſiugulos abtus, etiam ad initium Edei, & in hboc olk
erant hæretici; quod vellent eam gratiam eſſe talem, au
sum poſſet humana voluntas reſiſiere vel obtempera- ir
rer (§. Semipelagianum eſt, dieere Chbriſtum pro o- Pre
mnibus omnino hominibus mortuum fuiſſe & ſangui- ſbell
nem fudiſſe. Huc ſumma Janſeniſini eſt. Ac licet je- ſn
fuitæ Romæ habeant judicem valde favorabilem;
tamen Janſeniſtas, quippe Regis Galliæ & Proce- Te
rum aliorum gratia nixos, hactenus opprimere E.
non valuerunt. Deſinant ergo Lojolitæ Lutheranis Efa
exprobrare ſchismata, cum in ſinu Eccleſiæ ſuæ ta- Docd
lia habeant, quæ a Papa ipiome Monarcha e extin- 1in,
gui nequeunt. l
§. 6. ſyi
Reformatos etiam varios in ſua Eccleſia ſchi-
iſinaticos expertos eſſe, hiſtoria noſtri temporis ne
conſirmat. Nam ſub initium hujus ſeculi ann. 1603. in
Jacobus Arminius (alias Jac. Hermanni nominaba- i⸗
tur) Veteraquinas in Academia Leidenſi Profeſſor Dedun

Theologus, circa quinque articulos Franciſeo Go- ſn⸗
maro & reliquis Calvinianis controverſiam movit:
(Ekett
V) de prædeſtinatione: 2) de mortis Chriſti univerſa- *
litate & eficacia“ 3) de converſionis noſtræ cauſa? g
. . gueme
4) de converſionis modos 5) Denique de ſancto-- m,

ram perſeverantia. Et cum hic anno 1609. vivere Porhe⸗

deſuſſet, Conradus Vorſtius, Socini hæreſi infectus ſratd
ipſius partes tueri cœpit. Cum quo etiam ſentitke-
monſtrantium promachus doctiſſimus M. Smon
Hi- 47 De⸗

i .
tan
1 i

tal
lnpe

. ℳ
ſungn

ſcerſ

rabllen⸗
Proce⸗
Pümer

Nbermm
eſned
Raeli.

Loſce

tenn
0,160

winet

Prcr
iſcl 6.

mN
niniſ⸗

inſeh⸗

1

NovAr. SxcC. XVII. COR.. 167

Pyiſtopins, ſedulus Arminii iſcipulas, qui in locum
Franc. Gomari Leidam accitus fuerat ann. 1612.
poſtea vero in Synodo Dordracena ann. 19. una
cum aliis Remonſtrantium munere exauctoratus
abire juſſus eſt. Nam Synodus dicta Dordracena
propter Arminianos ſen Remonſtrantes (ut alias a
libello ſupplice exhibito appellantur,) convocata
fuerat. In qua ipſi inauditi nec convicti damnati &
excluſi fuerunt: plane ut Proteſtantes in Concilio
Tridentio. Prolixa eſt hiſtoria, longe ſunt amba-
ges. vid. Acza Remonftrant. & Spikolas Armin. E-
aeleßiaſtitas & Theolaogicas 1600. Amſtelodami editat.
Dodrinam ipſorum fupra ſummatim ex D. herze-
ri tap. p. 6o. propoſui. Prolixius eandem Ppileopint
& Curcelleus in Oper. ſuis exhibent. Confer. D. Ca-
lovii Canſi Aerat. Arminianiſimi.
F. 7.
Ipf Calvimiani poſt Synodum Dordracenam poſt-
ea in Supra-lapſarios & Infra-⸗lapfaries fuerunt
diſtindi. Quorum illi cum Kanciſé. Gomaro, ob-
jectum prædeſtinatiopis (ſenſu Calviniano) ponunt

fſupra lapfüm; imo ſupra creationem in æternitate

decretum: i vero dicuntur, qui i objectum præde-
ſtinationis ponunt hominem jam lapſum; adeo-
que maſſam corruptam fupponunt. Sed in ulti-
ma ναισιο convenire ipfos, facile ex ipſorum hy-
potheſi probari poſſet, ni jam Theologis demon-
ſtratum foret.
Dura illa Calvinianorum dogmata de gratis
5 DEI

268 CAP. R. DE HXRET. SchEISMAT.

Dei & ycacia meriti Chrißi, dum in gratiam Armi-
nianorum emollire voluit Moyſis Amyraldurs, Sal-
murienſis in Gallia Profeſſor, cum Tiſtardo & aliis

HMpotheticit, ſchiſmma inter fratres ſuos Calvinianes
tecit, Nam Andregs Rivetur, & Panhemius ſenten.

tiam ejus de umverſali vocatione citra verbum DEI
& gratiam PEI Selverſalem, (qualem ipſi bypothe-
tice ſub conditione fidei haut præſtabili ſtatuit,)
non ſemel vocant deriſoriam, illuſoriam Ifruſßtrane-
am, hiſtrionicam & Aeceptricem. vid. B. Hulſemanni
de Auxil. Grat. p. So Re. it. Andr. & Gutlielmi Ri-
vet. Epiſt. Apolog. contra Moſ. Amprald. & Peiri
Molinæi de maldi „derſg Dishemiin bro
Judicinm. S
Omitto ſchiſmata, quæ Reformatos in Angſa
partim propter codicen nopum Liturgiarum, ſive
communionem pretationum ſub auſpiciis Guilielmi
Laudi, Cantuarienſis Archiepiſeopi excuſum; par-
tim propter alia dogmata Puritanorum, & Presby-
terianorum, in partes & turbas varias traxerunt.
vid. Honorium Reggium, ſeu Georg Hornium, qui ſta-
tum Eccleſiæ Anglic. deſcripſit. Quackerorum col-
luviem, quæ inter Reformatos emerſit, Joh. Jach.

Zenigraßut „ amicus noſter honoratiſſimus, deli-

neavit. Jungi huic poteſt libellus Puritaniſcher
Glaubens⸗Spiegel, cujus autor eſt Petrus
Gartz, prodiit Lipſiæ ex officina Ritſchii.
§. 10.
In Belgio non ita pridem ſchiſimata nova Re-
for-⸗

ſormn

a

Pem
Cle
cu
No
Ai
mm
Wic
erd
lim

A

UVeno
uan
her
mn .
Moru
ex. we
ſwonit
8 he
ſE Ari

oſ ſen

Min!

dn,
(gonz
ſerxſo

.

—

Arm.

6, NI.
KaNi
vipiane.
ſeſien

, D.

pot

Karlio,

ſret
ſenim.
ehmn.

G M.

Gr M

„, 1
elh

4; M.
Pelf⸗

Pall

4
1,

15,

paſſim terantur.

— Er NovAT. SECUI. XVII. CUx. 269

formetorum coœtum turbaſſe, omnibus notum eſt.
Quis enim neſcit Rotbii & Culmanni furorem? quis

Jobhannis ne Labadie & Sociorum Sociarumque no-
vum ſanctitatis cœtu᷑ jactantium, & reformatio-
nem Reformatæ Eccleſiæx? Quis Heidanorum &

Coccejanorum concertationes in flammam jam

erumpentes? vid Frid. Vanhemii Epiſt, ad Amic.
de Noviſſimis circa res ſacras in Belgio diſidus, α
Antonii Hulſii Theolog. Hypotheticam, Lugdani Ba-

tavorum ſuperiori anno editam. De Mareſii & Voetii,
Wietichii & Carteſianorum diſceprationibus nihil
referam, cum illorum libri ſtudioſorum manibus

S. II.
Autor quidem anonymus ante paucos annos
Thneto- Pſichitarum hæreſin, de ſtatu, loco & vita A-
nimarum diſquiſitione edita, revocavit, & quia au-
tor hæreſis ignoratur, videtur illa expiraſſe, poſt-
quam a D. Behelio refutata fuit ann. 1671. Chriſto-
Phorus Sandins autem præexiſtentiam Animarum
ex mente Platonicorum & Origeniſtarum etiam
non ita pridem adſtruere laboravit. Sed confuta-
tus a noſtro 7. I vomaſio & D. Bebelio ſiluit, interes
iſte Arianiſmum propugnavit, & N- acleum Hiſt. Ec-

cleſ. ſeu Arianorum Hiſtoriam edidit, quam Gardine-
rus in Anglia confutavit.

nicke
D6O

Vncretiſtæ ſuperſunt., q ui poſt Reformationem re=

ligionis Papiſticæ, non ſine ſcandalo Eccleſiæ per-

verſo Pacis & concordiæ amore ducti diſſidentes
ine

270 CAP. N. DE HXRET. Er SCHISMAT. ET

