dentibus & doctis pro Arianis allegari poſſe, con-

fidenter Tom. I. edit. Comelin. fol. 413. aſſerit.
conf. Baſil. M. L. de Sp. S. e. XXIX. & Ruffin. Apol.
pro Orig. confer. P. Damel Huetii Origeniana.

Sub Gallo & Voluſiano Imperatoribus Stepha-
noque Epiſcopo Romano, anno circiter 230. Sa-

bellianorum hæreſis prognata eſt, quæ nomen a Sa-

bellio accepit: qui paucis exceptis, eadem cum
Noetianiz aſſeruit. Inde & Noetiani nominan-
tur, item Monarchici. Quia DEum tanquam

Monarcham mundi induxerunt, negantes perio-

narum Trinitatem. Nam eundem eſie Patrem
& Filium & Spiritum S. dixerunt: ad eandem hy-

poſtaſin tres appellationes convenire. Perinde

atque in uno homine corpus & anima & Spiritus

inſunt: ita dicunt de divinitate, quod corporis

inſtar ſit Pater; animæ PFilius; Spiritus S. vero

Spiritus humani inſtar habeatur. Quod & ſolis

ſimilitudine declarabant: in quo cum una ſt hy-

poſtaſis, triplex nihilommus actus eſt; nimirum

79 Oorisn ,α 79 0a„α , αhaρανο τπ ATe⸗
2 1/ — .⸗— . . 5
cρας ταρ. Ac vim quidem illam cale-

faciendi, h. e. calorem atque æſtum Spiritui S. re-

ſpondere, illuminandi vero vim Filio; Patrem

P deni-

226 CAr. IV. DE HXRET. III. SEC.

unam Perſonam in Divinitate agnoſcunt, Patrem

paſſum eſſe delirarunt. Auguſtinus de hæreſ. c. 4.

putat illos etiam Hermagenianos dici poſſe. Sed
Danæus in comment. ad ill- loc. merito dubitat, hanc
appellationem iis convenienter tribui. Id cer-

tum eſt, Sabellianos, Photinianorum hæreſin pepe-
riſſe, quod Danæus etiam l. c. P. 201. obſervat.,

3 §. 6.

Cum Gallienus imperio præeſſet, anno 232. poſt

Novatum, Sabellium & Originem, Paulus, qui a
patria Samoſata ZaktooαuvovGꝑꝛͤi. e. Samoſatenſis vel
Samoſatenus dicitur, prodiit, negans ſemper fuiſſe
Chriſtum. Nam pro nudo homine ipſum habuit

ex Maria natum diſerte docens; Aun ewa, Xé6S⁵ο²*
Qes ννu⁰oäυτ, ic, eſſe Aνονε ſed ρdog
α AaννοινιαHτ„σ. Quæ hæreſis, obſervante Au-
guſtino, l. de hæreſ. c. 4 4–. cujusdam Artemonis fue-
rat. Hanc Paulus inſtauravit. Photinus poſtea con-
firmavit. v. Epiphan. adverſ. Hæreſ. LXV. fol. o).
Diſcipuli hujus dicti fuerunt, Pauliani, Pauliſtæ,
Paulianiſiæ, item Samoſateniani & Samoſatei, ab
Epiphanio vauoarira. Poſtea vero Photinia⸗
ni, Luciani & Marcelliani, nominati ſunt. Quia illi
omnes erroris dicti propugnatores extiterunt. E-

270-

denique totius hypoſtaſis velut quandam ſormam
eſſe. vid. Epiphan. adv. hareſ. LXXII.l. 2. tom. 1. f.
513. ſeq. Dicuntur etiam Patripaſſani; quia cum

V’ivhanius a dogmatis fosditate ipſos appellat Qeo-

iledl

lejet

.N
A
ut

Nrue
unpe
&
Egenn
t, h
Perant
Ueni

nitan

Dena
Ewate
iut 6
die⸗
Adla,
Orbis
lere,
heren
N

Posr. CRR. N. 2²)

—

ſomn rdv&α, ,NCg, TMrSc & Gr aer,es. Baptiſmi et-
ten 1 iam formam corruperunt, cum non baptizarent in
an nomine Chriſti. Inde in concilio Nic. jubentrr HD
hnua rebaptizari, qui a Paulinis baptizati fuerunt. vild.
ae Ruſſn. Hift. l. l. t. 6, & canon. Synodi. XX.

Mox cum Arelants i imperium teneret, anne

ine ejusdem quarto, peſtilentisſima Manicheorum
d, hereſis Chriſtianæ doctrinæ labem aſpergere cœ-
pit. Nomen ſectæ eſt a Manete, Perſa quodam. Qui,
ut Auguſtinus de hæreſ. c. 46. notat, ante hac Ilrbi-
cus dictus fuerat. Iſte duo Principia inter ſe diverſa
zt atque adverſa, eademque æterna & coæterna, h. e.
Nℳν ſemper fuiſſe compoſuit; quorum unum ſit b=
s num & autor boni; alterum malum, quod ſit mali
erki & gentis tenebrarum princeps: illum Deum voca-
ſum vit, hunc autem diabolum & Hylen. Vetus eſt &
A Perantiqva fabulæ origo: v. Euſeb. l. F. c, 27. Mul=
tisenim ex Pythagoreorum G1ις*ρνοαοσιι & Marci-
üt“ onitarum lacunis hauſta videtur hæreſis, vid.
non“ Danæi Coniment. cit. p. 224. Teterrima ejus do-
ſen gmata Acgatſtinas l. c. prolixius enarrat. Epipha-
ſ nius hæreſ. LXV. f. 622. ſcribit, quod ex numero
, 39 diſcipulorum tres elegerit, Thowanm, ,Hermeam, &
ni Addam, quos, ut diſſeminarent zizania, in varias
Mu orbis partes emiſit Manes. vid. Theoret. lib. I.
Heret. fabul. Idcirco mirum nen eſt, latisſime
e un; haereſin fuiſſe propagatam. Nam ex Arabia ſtatim
Er in Meſopotamiam E Perſidlem delata eſt: ex derl .
2 S

1

228 CAP. IV. DEHERBET. III. SEcur.

——

de in Syriafn rediit in gyptum, Africam ac po-

ſtea in Hiſpaniam, Galliam mari trajecto, pene-
travit. v. Danæus comment. p. 226. Ipſe Manichæus

ſe ja abat & diſcipulis ſuis multa promiſit dona. v.

Epiphan. Bæreſ. cit. F. &. Danæus demonſtrat Mu-

hammetaniſmum ex Manichæiſmo ortum traxiſſe.

Ipſe Augußtinus hac peſte aliquamdiu infectus fue-
rat, ſed precibus matris ſuæ ac gratia DEl motus,
nefandam hæreſin mox delerere impugnare

cœpit.
§. 8.
Sub Conſtantini M.imperio, ſeculo IVto incho
ato, Meletiani (Græci vocant usX“uαρππ) orti ſunt,

qui a Meletio Egyptio in Thebaide regione E-
piſcopo dicuntur. v. Auguſt. d. hæreſ. c. 45. vit. ⸗

ecrat. l. 1I. Hiſt.e 7. 6. Hicé noluit orare cum converfſis,

ſma fecerant. Nam ipſe tempore perſecutionis a
Deocletiano excitatæ, teſte Epiphan. Hareſ. LXIIX.

Jol. 3iz. in carcerem propter nomen Chriſti con-

jectus, idolis ſacrificarat. Inde a Petro Alexan-

ipſe propter lapſum Epiſcopatu tantum privatus
eſſet. Similes igitur hujus ſequaces videntur Nora-

tiani, a quibus etiam m erant enim freduentes in A-
frica:

noN
id eſt, eis, qui in perſecutione lapſi erant, vel ſchi-
ue
ſex
id
Deun
driæ Epiſcopo de gradu dejectus, ut ſe ulciſcere-
tur, eo veſaniæ propter impatientiam & ambitio-
nneuym tandem profecdus eſt; ut ne laicos quidem,
qui ſemiel a fide diſceſſiſſent & poſtea reſipuiſſent,
in Eccleſiam recipiendos eſſe contenderer, cum

Chri

i Kr
Di

(cread

len
unt⸗

Eech

lare,

hon,

e N

ent.

nichur

oNNꝛN.

nae N.
traxle

nsfe
mortSE

Popnan .

4inthe.

Ortiſ

gionel

Vit.
z0nrenc⸗

vel ſn

tit ioni
LN

hrici o .

0AleN.
eiſee⸗
Aͤbit
guide
ſpuiſs
ele
1 hid

nl

e 4

Pos ChH. N. 229

frica: Prokea ſunt, ſed tempore poſteriores. La-=

tiſſime illorum dogmes per monachos, ſub ſpecie ſe-

verioris cujusdam in Aouvnρo diſciplinæ & zeli
in DEum majoris prop⸗ sgatum eſt: adeo, ut omnes
pene nominis Chriſtiani regiones infecerit. v. So⸗

crat l. II. c. 25. & Theodor.l. W. haret. Fabul. Ipſe
Hleletius quidem Alexandriæ primum Arium hære-=
ticum detexit, ut ex Eccleſia ejiceretur. v. Epiphan.

. c./ .71o. ſeq. ſed ejusdem diſcipuli Arianis poſiea
ſeſe⸗ 34 Dunxerunt, ae Athanaſium in Synodo Tyria
conniſi ſi ſunt opprimere. Arſenium enim, qui A-
thanaſium homicidii accuſaverat, Melatianum fu⸗
ile, Eiphan. l. c. fol. 723. ſcribit.

doſt Meletianos eodetm Imperatore Conſtan-

tino M.i impia proximo tempore hæreſis Arii orbem

Chriſtianum inudare coœpit. Nomen illa
nacta eſt ſuum ab autore Ario, qui fuit Presbyter
Alexandrinus. v. Epiphan. Hereſ. X. IX. f. 227. Ne-
gavit, Chriſtum Aſe Filium Dei νονοσο naturaque
Deum: v, 67 Sx 6v, hæretica ipſius vox erat. Hinc
in Sardicenſi Synodo Yoααα τι οπ didus eſt,
Spiritum S. creaturam creaturæ h. e. ab ipſo Filio

creatum voluit. v. Auguſt. de hæreſ. c. 49. Epiphan.

hæreſ. cit. f. 33i. & quæ ſupra Part. I. c. 9. H. 6. & 7.

annotavimus. Ita variis modis hactenus doctrina

de Chriſto impugnata fuerat. Simon, Valentinus,

Marcion negaverant humanitatem Chriſti: Arte-
mon, Samoſatenus, Theodorus negarant ejus divinis

P 3 tatem;

23z 0ô% CAr. V. Dk HRET. III. SECuI.

tatem; Arius, Bunomius ejus divinitatem creatam
dixerunt. vid. Theodoret. Dialog. 2. in confuſ. Exi-

tum hujus heæretici fuiſſe miſerum, Epiphan. hæ-

reſ. 6§5. fol. 722. annotat. Nam Arius de nodte le-=
vandi ventris gratia, ad cellam veniens crepuit. ur
olim Judas proditor, & in fœtido illo loco animam
exhalavit blaſphemam. Atque hoc precibus ſuis
obtinuiſſe Alexandrum Epiſcop. Conſtantinopol.
qui coactus fuerat Arium ad communionem ad-
mittere, Epiphanius laudatus referr. Muhame-

—

danos hujus infelicis ſtirpis ſtolones eſſe, plerique

ſcriptores Eccleſiaſtici putant. Hilerivs, qui SS.

PFrinitatem maxime defendit, Arium Anti. Chriſti

principium vocat. Ejus diſcipuli, quos Epipha-

nin, nominat Ariomaritai, latiſſime propagarunt

heæreſin: quæ vires majores indies ſumens in variis
regnis, ab orthodoxis deleri haud potuit. v. Socrat.
lL. PI. 6. F. Floruit enim plusquam 80. annos, publi-

ce in Eccleſia recepta & in novas ſectas ſciſſa varias

civit turbas; nempe Arianorum ipſorum, Aetiana-

rum ſive Eunomianorum & Macedonianorum. vid.

Rußynus l. 1. Hiſt. c. 2. & Socrat. l. E. c. 10. Hi

orthodoxos longe gravius, quam pagani per-
ſecuti ſunt. vid. Socrat. l. V. e. 12. G Srom l. VI

e. 37.

§. 10.

Eirca ejusdem ſeculi a. 315. Donatiftarum hæ-

veſis enata eſt, quæ autorem habet Donatam ex
Numi-

ol

—

Nonm

fiel
m
led
(ti
(Cyhxril

ſeute
Ipp.
“

es e

ſolle
kecte

nn 6
ſd

D

cee

Meyit
ge,ſe

i 9
Derate
cunntn

Campe

bun.

M
guoc
eloti
lcebe
iiſ⸗

S

elii
ele.
nodel⸗

epuitn
DWichn
bos ſi

inope

ONem
ohame:

,Pere

5, 6 G
grrfe.

8
genn
zin vti
V. Deri⸗
voic
tvuin

„A.

. 4

gni Pen

tun

MN.

Ctenm

Posr Cu. N. 2341
4

Numidia oriundum, dicdum a Caſis Nigris (ad di-
ſtinctionem ejus Donati, qui Carthagine hanc i-
pſam heæreſin fortisſime defenderat:) Hic cum in
electione Epiſeopi Carthaginenſis ſibi præferretur
Cæcilianus, eum perſidiæ atque abjuratæ fidei

Chriſtianæ apud Eccleſiam accuſavit, quod in per-

ſeeutione, quæ ſub Maximiliano & Diocletiano
Impp. acciderat, facros codices hoſtibus fidei &
Idololatris, Chriſtianos perſequentibus, tradidiſ-
ſet. Itaque nec Cæcilianum pro Epiſcopo, nec
ejus cœtum pro vera DEI Eccleſia, ſe agnoſcere
poſſe prædicabat. Collegit ergo ſibi privatam

Eecleſiam, homo ambitioſus ac arrogans & ſchi-
ſma Carthagine faciens cœtum ſuum ſolum eſſe
ſanctam illam Eccleſiam, quæ creditur, conten-

dit. Quod ſchiſma mox in manifeſtam hæreſin,
accedente perficacia autoris, degeneravit. Inde &
brevi tempore mulzos fautores non ſolum Cartha-
gine, ſed in tota Africa invenit. Et cum inſolen-
tius agerent contra Orthodoxos Donatiſtæ, Im-

peratorum legibus & poœnis coerciti fuerunt. Di-

cuntur etiam Donatiani, Majorini, Campates d
campo, Montenſes, a monte, ubi clam convenie-
bant: it. Parmenianiſtæ, a Parmeniano Donati di-
ſcipulo. Appellantur aliis quoque Circumcelllone4,
quod in agris eellas quasdam haberent, in quibus
veluti Eremitæ habitabant. Alii ex eadem ſecta
dicebantur Rogatifæ, alii Maximianiſtæ, alii Cre-
tenſes v. Auguſt. conera Creſeonium Grammat. c. 26.
27. qui multa contra hofce ſeripſit. vid. & bruns

„

PHD 4 l

232 CA P. V. DE HXARET.

—.—

) Suum cœtum tantum eſie veram S. Ecclefiam:

2) Neminem ad bene vivendum eſſe compellen.
dum, ne coacta ſit obedientia: 3) Hæreticos a Ma-

giſtratu nullo modo eſſe coêrcendos: 4) Sacramen-

torum vim & efficaciam ex miniſtri adminiſtrantis
dignitate & ſanctitate dependere: 5) rebaptizandos

eſſe eos, qui ſuo cœtui non eſſent inierti, licet ab

Orthodoxis jam baptizati: 6) quidam erant crude-

les & diſſentientes a ſua hæreſi, ubivis forent obvii,
cædebant & jugulabant furioſe; imo etiam ſei pſos,
longo ante tempore opiparis delirüs ſaginatos ex
alto præcipitarunt, aut alio violentæ mortis genere

interemerunt: 7) Arianorum hæreſi favebant: 8)
Purgationes magicas oſtentabant & enthuſiaſmos

jactabant. v. Danæi Comment. p. 319. ſäqq. Hanc
hereſin ſuperiori ævo Anabaptiſtas in Germania,

Belgio & Anglia reſuſcitaſſe, ex infra dicendis pa-

tebit.

CAbP. Vv. .
DE
ALIIS HE.ERET. SE C. IV.

Wm hoc ævo Eccle ſia ſub ſummis Poteſtatibus

Chriſtianis, libertatem quaſi a perſecutione ty-

rannica Imperatorum gentilium nacta eſſet, Dia-
bolus magnam hæreſium ſegetem excitavit, quæ fi-

dem turbaret Chriſtianam.

de Haæreſ. c. G. Summa doctrinæ hæreticæ erat,

§. 2.

A.

ar
cee
or.
Lelt
Nuit.

tihu
n01

ſer

loru
N
in
gue⸗
lemt
ar⸗

4 Pro
ta
en,

enat
liſ

The⸗

Nie

hpelen

A MM.

clanen
iſtrnm
izand
licet
tuce
Ntobr
ſeinis
inngel
sgene
hanlth
Uliafa
E
arin
enlle

etote
enata eſt, quæ, cum in Chriſto divinitatem do-

tonel⸗
gue

Src IV. 13133;

8. 2.

Nam ſub Conſtantio Conſtantini F. Imperatore,

Archontici prodiere, qui &ααα αινονντρ, vel dg=

o“ ſeu poteſtatibus, quas ſtatuebant velut ſecun-
darios quosdam Deos & Angelorum patres, nomen
accepere. Autor hereſis fuit Petrus quidam Ana-
choreta & monachus Palæſtinus, qui vanis de An-

gelis ſpeculationibus indulgens hæreſin novam ge-

nuit. Cujus capita Aluguſtinns 6. XX. tria recenſet:
1) mundum a Principibus ſeu quibusdam poteſta-
tibus cœleſtibus conditum eſſe: 2) turpitudinem

morum & imprimis ſtuprorum commendabant;

ſpernentes bona opera: inde Epiphanius vitam il⸗
lorum Qog ogο%, i. e. ſpurcitiei plenans appellat:
3)4 Carnis reſurrectionem negabant. Sed Danæus
in Comment. in l. . p. 122. recle obſervat adhuc quo-

que alios ipforum errores; quorum unus de con.-

temtu Sacramentorum ipſis nomen fecit Aſcodru-
ptarum ſeu Aſcodeyptarum, (Græce Aqοννuινον)

propterea quod omnia vaſa Sacramentis admini-
ſtrandis deſtinata frangerent & furioſe comminue-

reht.

Eodem Conſtantino Imperatore alia haæreſis 8

luiſſe, cum figeretur caro ejus in cruce, doceret,
Theopaſehitarum & Theopaſſanorum dicitur. vid.

MecCe. . . 25. Nam, ut Sabellianos Patri-

P* 5 Paſſi-

234 Caov. V. Drz HxREFr.

paſſianos vulgo nominant; iua laudatus ſcriptor

ab errore hoſce heoaα*ντααρς àaρpellavit, quod De-
um paſſun, eſe delirarent. Qui error Neſtorianorum

& Euthychianorum hæreſi mox cauſam aut anſam

dediſſe videtur. vid. Iheodoreti tres Dialogos.

Foœdior eſt heæreſis Photinienorum, quam ſub

Imperio memorati Conſtantii, excitavit Photinus
ex minori Galatia ortus, primum Ancyranæ Eccle-
ſiæ Presbyter; poſt autem Syrmii (pon Smyrneæ)

Epiſcopus eloquentisſimus. Hic cum Marcello

Samoſateni errore infecto præceptore uſus eſſet,
ſtatuit, Chriſtum eſſe ANaανd+oονHvm+ſwn. vid. Socrat. I.
VII. c. yz. qui tunc demum ανροι accepiſſet,

cum ex Maria conceptus eſſet. vid. Theodoret. lib. V.

e. 11. Sozom. I. IV. c. ö6. Atque propter hune capi-

talem fidei Chriſtianæ errorem in Synodo Syrmi-

enſi a Baſilio Ancyræ Epiſcopo, erroris convidus
damnatus eſt. vid. Socrat. I. II. c. 29. & 3o. Ee
cum ad Imperatorem provocaret in Synodo Sar-

dienſi, iterum rejectus & ab ipſis Arianis exploſus

fuit. vid. Sozomen. I. VI. c. 6. Hieronymus & Phi-

laſtrius Photinianos cum Ebionitis conjungunt.

Alii magis cum Samoſatenianis illos ſenſiſſe autu-
mant; ut Ppiphanin). vid. . Rea. LXXI. ſol 5 FaxJs.

Far
§. §.

Mox Conſlantio Imper. adhuc ſuperſlite Ae.

iani

vi/

Jua
i

edbi
lunt

cet
cati
ſno!
ve
mor
ſ.

A

ipi,

elle!
nane

(on

a e)

AMkerm

oſey

am

.
Syno
NI

—

fitt

oten

Ain.

1.

n

otinl
Eecle⸗
NNne)
cd

us eſe
erAt

iſen

ℳ

ean .

Symni.
nviche
0. 1
o⸗
pon

Eti⸗

ogolt

ean

eN%

SEc. W. 5½

iani & Besotuias: novam hæreſin fabricarunt. Hi
cum Aetio Antiochene Eccleſiæ diacono & BEuno-
mio hujus Diſcipulo in Dialectica probe verſato,
Chriſtum Dei Filium, Patri Deo non tantum &
8τισο ſed uαταιττι ανεαιααοοεſe docuerunt, inde

S& Anomii, Anomæi & Anomiani dicuntur. Poſt-

quam Theodoſius Magnus edicto urbibus omni-
bus illos in deſerta expuliſſet, in cavernis & privatis
ædibus clam convenerunt & Troglodytæ appellati
ſunt. vid. Sozom. l. VI. c. 26. & Theodoret., hb. IV.
Peret. fab. Aetius ob blasphemiam in Filium DEl,
paſſim etiam ε dictus eſt, & ah ipſo Conſtan-
tio Imper. in ſolitudines Phrygig relegatus fuit.
Quem tamen Julianus Apoſtata, in odium Chriſti⸗
anorum poſtea revocavit. vid. Theadorer. 8. Il. Hiſt.
c. 27. Sozom. I. 7. 4. 7

§. 6.
Ab his non multum differunt Katianit feu Se-
miariani, gui eadem ætate tradiderunt, Chriſtum
eſſe Deo Patri tοoορo h. e. ſimilis eſſqentiæ cum
Patre. Duam 6 νοτα alqui expoſuerunt τ
Gboup & Soiav, & hi dicti ſunt Semiariani: alii za=
7α„“ZονHι⁄O†fÄ, ut ſimilem voluntate tantum, non

autem eſſentia docerent. Et hi fuerunt Acatiani
pvoſteriores. Autor fectæ erat Acatius, qui Euſebio

Pamphili in Epiſcopatu ſueceſſit. vid. Weras. 1. H.
c. gy5. & l. IV. c. 22. Hic poſtquam hæreſis Arii in
Synodo Nicena proſcripta eſſer, ſubdole Filium
DrI ορον appellavie; ne videretur dirern
en

eb

CA p. V. Dr HEnE.

ſentire a Synodo, quæ Mosgno, eſſe contra Arium

probaverat. Spiritum S. rie α ſeu creaturam

eſſe etiam docuerunt.vid. Ppiphan. Hæreſ. W.

fol. 54c). ſeg.
§. 7.

Cum Semiarianis ſenſerunt Macedanian. hære-

tici a Macedonio Conſtantinopol. Epiſcopo nomen

habentes. Is dum Filium DEl cum Arianis craſſi-
oribus creacuram appellare noluit, epiſcopatupul-
ſus novæ ſectæ mox autor extitit; ſtatuens cum Eu.
nomianis, quod Spiritus S. ſit creatura Patris &

Filii Miniſter. Ejus aſſeclæ ab hac hæreſi Pnerma-

tomachi fuerunt dicti. confer. Ruſin. lib. 1. . 2). So⸗
zZom. libr. IV. .. 27.
§. 8.

Jovinianife, imperante Joviniano a Jeniniane

monacho primum Romæ, poſtea Clerico, jam æ-

tare Auguſtini nomen indepti ſunt. Hic omnia

peccata (ſicut Stoici Philoſophi) paria eſſe dicebat;

nec poſſe peccare hominem lavacro regeneratio-

nis accepro. Virginitatem Mariæ deſtruebat,
dicens, eam pariendo fuiſſe corruptam. vid.
Auguſt. de Hæreſ. c. Sz. Nuaptias virginitate præ-
ferebat. Quod Patribus Eecleſiæ valde diſpli-
cuit; imprimis Hieronymo Virginitatis ſingu-

lari patrono. Auguſtinus adverſus hunc librun
de bono conjugali ſeripſit, dui tom. IV. opp. ex-

kat.

Cuam Valens Imperator potitus eſſet imperio,
Audi-

.

R

Miamn

—

Audi

turit
bor.

reſe

. ſmil

ge
M.
he.

cV

ſerbie

ſe exe

pot
Venitu

enit

U Co⸗
niac

(hrid

Pro 0

Prebe

ctie

Phio

om
gis

lit.

Ariun
AtAPAN

TL.

hate-

Oen

8cral

ugl.
CNIE.

Pane 4
Puanne⸗
161 l 3

Gvini
1 1
ſe OMut

gertio.

Ctueten

taleſſ.
s De

e M

4,

Src. IY.f. 237

—

Audiani, quos appellant, innotuere. Qui dicun-
tur ita ab autore monacho quodam Audeo, v. Theo-

odor. l. V. Hiſt. c. 10. qui, ut Auguſtinus . yo. de Hé-

reſ. loquitur, finxit ſibi Deum cogitatione carnali in
ſimilitudinem imaginis corruptibilis hominis. In-
de Græcis Anthropomorphitæ, 4 Labtantio vero An-
thropiani l. IV. c. 3o. nominantur. Epiphanius l. 3.
tom. I. hæreſ. LXX. fol. Sil. conditorem ſectæ Audi-
um vocat, quem alias non malum hominem fuiſſe
ſeribir. Quapropter mavult errorem illum, ſchi-
ſma, quam hæreſin appellare.
§. 10.
.Audianos ſen Audeanos ſub eodem Imperato-
re, excipiunt Aeriani, ab Aerio primum monscho,
ac poſtea presbytero cognominati. Qui ſecta

penitus fuit Arianus, neque enim aliter atque iſta

ſentit, imo dicente Epiphanio bæreſ. 77. fol. goy. Ari=
um dogmatum novitate ſuperavit. Præterea je-
junia ſtatuta ſolenniter celebranda eſſe negavit, ne
Chriſtiani viderentur eſſe ſub lege. Preces
pro defunctis reſpuit: nec inter Epiſcopum &
Presbyterum differentiam, quam multi agnoſce-
bant, admittere voluit, omnium rerum abdi-
cationem initio præ ſe tulit, mox prochotro-

phio relicto, magnam vim ſecum utriusque ſexus

hominum abduxit, qui omnes ab Eccleſiis agris,
pagis & oppidis arcebantur. v. Eplphan. hbareſ-

cit. fol. gob. ſeqq. & Auguſtin. de hæreſ- c. . Dicti

etiam fuerunt Gllabici, quaſi verba & ſyllabss
ſtudio⸗

23 8 CAP. V. DE HXRET.

uguſtini p. m. z6o. Aërenianos ab hæreſis macula

abſolvere mavult, quia neque Socrates, neque So-

zomenus, neque Evagrius aut Iheedoretus, qui o-
mnes ante Aërium vixerunt, hujus ſectæ mentio-

nem injiciunt. Quare putat ex invidia & ambitio
ne Epiſcoporum, quorum autoritatem ipſe oppa-
u
cet forte adeo malus non fuerit. Euſtathius gonbr

gnaverat, viro hæreſis crimen impactum fuiſle, li-

Zee ejus & Epiſcopus Sebaſtiæ, a quo Aerius
Presbyter ordinatus erat, aperte Arianum dogma

ſecutus eſt; hic vero propter adminiſtrationem pe-
cuniæ pauperibus collectæ, & quam ſibi Euſtathius

ſoli arrogabat, ab ipſo primum diſſenſit; mox ve-

10 contentione graviori orta hæreſis Aêrio tribura

fuit.

Circa idem tempus, quo Aêriani accuſati pri-
mum fuerunt hærefis Maſſaliani (ita enim redius
quam Pſallianos dici, Danæus in comment. tit. vp.
zyr. obſervat) excitarunt hæreſin, ſtatuentes, ſem-

per orandum eſſe, nec opus eſſe labore. Inde
Græcis suvvuα;, i. e. precatores, dr 1ρ ενναπι di-
cuntur; quia Deum, & quidem cum Sabellianis ut
tovv6αν τσοcarunt. Hi, ut Anabaptiſtæ, in
varias ſectas denuo quaſi ſciſſi fuerunt. Nam ali-
qui nominabantur Martyriani, quod quendam ex
ſuis a duce militum Luppiciano necatum colunt,

tanquam fidei Chriſtianæ martyrem: alii Satania-
l . ni

ſtudioſe captarent. Danzus in Comment. ad l. c.

—

Ny

woe⸗

lepr
uas,

cke

con
Vid

yod
Cind

Ein.

ul

1
Crati
lorne

be
ſt.
cultat

Bine
toren
ſorde
lee
Vatæ

I
holi⸗

Smserit

eh.

,glid⸗
mentio⸗

mbido⸗

oppl⸗

ile,A.

Coon
nenpe.
rrin

ICN Ne.
otiben

ſi

techis

es

liunit

ciſt I
.
NNH

lonen

CNNNe.
Nℳ ℳ

Alle

46

SEc. IV. 239

ni vel Satanici, quod Satanam ſubmiſſe colant, ne
noceat; alii Euthuſßiaſte, quod in ſacro furote ab-

repti, ſe quidvis eſſe ſomnient, Chriſtum, Prophe-
tas, Angelos; plane, ut Anabaptiſtarum & Qua-
ckerorum colluvies delirare ſolet hodie, eriam

commumonem bonorum & fœminarum fovebant.
vid. poſt Auguſtinum piphanium hareſ. LXXX. ult.
l. III. Tomo II. fol. 1065⁵. ſeqq. His ſeſe oppoſuerunt

Proditiani a Prodico dicti, qui DEum omnino pre-
candum eſſe, negarunt. confer. Clement. Alexan.

drin. Strom. I. VII. f. 722. qui ſimilem hæreſi in 2

Philoſophis Cyrenaicis ortam ſcribit.

. F. 12.

Priſcillianiſtæ circa medium hujus ſeculi, erim

Gratianus imperium teneret, in Eceleſia occidenta-

li originem habuere. Nomen ſectæ teterrimæ eſt a

Priſeilliano, qui Gnoſticorum & Manichæorum

lahe infectus malum hocce in Hiſpaniam propaga-

vit. Dogma præcipuum ad turpitudines ſuas 0Gc
cultandas fuit:
Jura, perjura, ſecretum prodere noli.

Hinc Augußtinus in libro de mendacio, ipſorum er-

rorem refutat, & præterea multas alias ſectæ hujus
ſordes fuiſſe de bæreſ. c. zo, docet; omnes autem
illæ e lacunis Gnoſticorum & Manichæorum deri-
vatæ ſunt. vid. Danæi comment. l. c. p. 120.

K. 13.
In medie circiter hujus ſeculi Aollnaris, ſeu 4.

pollinarius, Laodicenſis Eccleſiæ Presbyter, cum

ſpe

M

240 CAF. V. DE HXRET.

ſpe indipiſcendi Epiſcopate 15 excidiſſet, æreſin in-
ſtituit; docens ſicut Ariani, Deum Chriſtum, car-
nem ſine anima ſuſcepiſſe; quia loco animæ ver-

bum fuiſſet. v. Auguſt. de hæreſ. c. 7y. Apollinariſtæ
Lirur conſenſerunt, Chriſtum aſiumſiſſe æ dρaα
hXν⁸ανυF 5 ſed anima rationali deſtitutam.
Fuiſſe enim volunt in Chriſto animam quidem dρ
2 Tin⁵⅜ α AAον½, hon autem Aoiαι non eam
animæ partem, quæ in homine vge & νειοο aαρ⁰
pellatur. Atque inhor ab Arianis deflexerunt,

qui Chriſtum omnino corpus αvαοοa aſſumſiſſe

docuerant. vid. Zheodoret. Dialog. 2. inconfeſ. Hæ-
reſis hæc in duas ſectas mox ſciſſa eſt. Alii enim dicti
fuerunt Apollinariſtæ ſimpliciter, qui Chriſtum in-
carnatum dixerunt; alii Apollinariſtæ Marcionitici,
qui Chriſtum corpus ſuum de cœlo ſumſiſſe, & in
clis Geiornrt ονοσον habuiſſe contenderunt.
vid. Danei comment. cit. p. 274.

L. I4.

Hadlenus Chriſti perſonam, naturas & doctri-

nam heretici impugnaverant; nunc imperante

Theodoſio Majore, Antidicomarianiæz prodiere Ma-

riæ virginitati usque adeo contradicentes, ut affir-

marint, eam poſt Chriſtum natum, viro ſuo de-

ſponſato fuiſſe commixram. Nomen igitur eſt,
ab hæreſi, quod ſint æνταρäαο Mgααια. e. Mariæ
adyerſarii. Appellantur etiam ob eandem cauſam
Antimaritæ; ab autore vero Helvidio homine ru-
ſticano & vix literis imbuto Hridtag, qui Au-

Xxen-

Zenti
ine

dih

tam

(hh⸗

in

Uuntor

(liin!

nnen

(c
ialſe
tbat
Yyu
W,B

ſeln:

imal

ip

iſnt

fheor

liniet
in

I9

—

telinin.
mne ſe⸗

inante

.
. ℳ

titotan

n
n enn
=

elenuh
onlſe

.

ninlit

Ktonir.
An i

e,&
Gerun

Codt⸗
Penme
le M⸗
Ctaft
ſvo⸗
iuneh
M
AMu
nen

.

Nenci atiamipiſcopi diſcipulus Herae-vid. Cyipba-

nius, qui hareſ. 755. f. 107. eundem prolixe relutat.

§. I5.

trii in homine integras eſſe ſtatuit, peccatum origi-
nis negavit, Chriſti mortem & promiſſiones gratiæ

evacuit, & hominem per obedientiam legis & me-

rita ſua conſequi æternam ſalutem poſſe docuit. Pa-

raſtatas habuit Cæleſtium, Julianum, Fauſtum, & alios

2 pud Auguſtinum citatos. Eruditi putant ex NoraA-

tianorum & Manichæorum deliris ortam eſſe hæ-

reſin: contra quam Auguſtinus acriter diſputat. Sed
tam altas illa radices egit, ut ne nunc qvidem. exſtir⸗
pari potuerit. Ma nſit enim in Papatu Semipelagia-
niſmus in hunc usque diem. vid. B. Chemnitii LL.

Tbheologe t. V III. de lib. arbitr. ſupra p. 141. cit. A So=
cinianis vero hodie Pelagianiſmus ipſe fovetur craſ⸗
ſiſſimus.

CA P. XVI.
DE

HRESIBUS- V sECUI. ALIS.

F. 1.

Æ ætas hateſes antededlente ævo ortas aur
propagare, aut interpolare in Eccleſiæ
per⸗

Szc. W. S 244

Ætate Auguſtini regnante Arcadko, a. 417. Pela-
gii Britanni monachi heæreſis gratiam a Chriſto par-
tam infeſtare cœpit. Et quia is uſus eratmagiſtro
Caæleßtio, diſcipuli ſui non tantum Pelagiani, ſed et-
iam Cæleſtiani ab Auguſtino de haæreſ. 6. SFᷣ. nomi-
nantur. Hic gratiæ divinæ hoſtis, vires liberi arbi-

242 CQCAb. VI. DE HARS.
perniciem tentavit. Et niſi Imperatorum & Con-
ciliorum autoritas illas damnaſſet, damno Eccleſiæ
in valuiſſem magis.

§. 2.
Sub Theodo io Juniore, Neſtorius Epiſcopus

Conſtantinopolitanus, Diabolicæ nequitiæ (ut o⸗-⸗

wyates l. VII. c. 29. loquitur) capax Inſtrumentum,
qui dicente Auguſtino de hæreſ. c. 91. auſus eſt, do-

Smatizate, Dominum noſtrum Chriſtum bominen

tantum; nec id, Taod mediator DEI & hbominum
fabtus eſt, in utero virginis de Spiritu S. fuiſe. conce-
ptum, ſed poſtez Deum homini fuiſſe permixtum, net

Deum hominem paſſum eſſe pro nobis. Quare nolebat
Mariam Ogovονο àαellare: Ygs τον gitur cen-

ſebat eam appellandam eſſe. Sed damnata fuit ejus.
heæreſis in Concil. Epheſino, quod Theodoſius Mi-

nor coegit. Neſtorius poſtea in Exilium miſſus

miſere periiſſe ſeribitur. vid. Socrat. l. 7. Evagr. lib.
1. Necephor. I. I. qui pluribus hiſtoriam de Neſto-
rio exponunt. Hodie Zwinglianos eandem hære-
ſin incruſtare, notiſſimum eſt. vid. Schraderi tralt.
de Neſtorianiſmo.

„ 3.
Eutichiani ſen F. Sutichite, illis ſeſe opponentes,
more ſtultorum in contraria currebant. Euty-
ches enim Presbyter Conſtantinopolitanus, ſeu ut
al' vocant, Archimandrita, homo arrogans &
aa lenex, cum Neſtor um refutare vellet,
GiXit Ppoſt, umonem naturarum? 1n Ohriſto, nOn

un.
un
is
lari

Pppi

nocht

MmA

er

ſobt

mnil
en i

certo⸗

erl

ludln
Uutgin
ekh
oCNH
giu
Wonen
Perco
an
oin
te

.

8 mta

We ſi

—

CN
Recli

ien
(veh⸗
enng
el,

Honinet

oniten⸗

lt

Pum,

ene D
turth
fujteſ 1

CVmNi

n i

— —

le NNO

enn Her
MNH

wnrs

1. 4
s
n

e e

jam duas, 1e unam tantum, nempe divinam natu⸗
ram manſiſſe: adeoque naturas in Chriſto diſtn-
Gias confudit. Quare mortuo jam Theodoſio,
Martianus Imperator Chalcedone (quæ Bithyniæ
oppidum eſt, ex adverſo objectum Byzantio,) sy-
nodum collegit, quæ Eutychen auditum prius da-
mnavit. vid. Evagriilib. . t. 2. 4. 16. T beodoret. l.
2. hereſ. Fabul. Nicephor. lI. 11. t. 47. ſeq. qui in exi-
lio, ut Neſtorius, miſere obiit. Ex hæreſi hac pro⸗
gnati ſunt Monophyſitæ, qui naturam duntaxat uni-
cam in Chriſto ſtatuebant: Item Acephali, qui a
certo capite nominari nolebant, Eutychianiſmum
interim foventes.

J. 4
AMonotheleis ad idem ſeculum in Sapplemente
Catalog. Haret. Philaſtriip. m. ioy. referuntur, qui
duas in Chriſto voluntates negabant, divinam ſcili-
cet & humanam. Contra hos celebrata eſt Sy-
nodus VI. Conſtant. ann. ygy. Sectæ princeps fuit
ergius præſul Conſtantinopol. Appellantur etiam
Monenergita: quæ appellatio cum priori, ipſis pro-
ter dogma adhæſit. Gum enim Eutychis de una
Ghriſti natura doctrinam in Chalcedonenſi Syno-⸗
do improbatam ſcirenrt, & propter anathema Eu-
tychi didum;, vererentur autoritatem Fecle-
ſie, alia rem via aggreſſi ſunt, õäl ias
susaαα α Xgis & ir & rAHWσανατι „ Unam
voluntatem unamque operationem in Chriſßto aſſerere
aicſi ſunt. Ita Photius in Bisliorhecs cod, XIX. eo⸗
2 rum

244 Cbgb. VI. DE HXRES.

rum hareſin exponit. Jacobitarum & Maronita-

rum nomina, a quibus autoribus iidem accepe-

rint, hic inqvirere non vacat prolixius. vide inte-

rim de Jacobitarum origine Nicephorum Calliſtum,
XIIX. c. y2. & Danæzum in Comment. ad Auguſt. de
bæreſ. c. 93. nec non Joh. Heinrie. 1Wrtigg. in * bißt.
Eccleſ. 6. VII. p. 445.

Norantur in hoc ſeculo etiam Prædeſtinatiani,

qvos nonnulli Reformati Augnſtini diſcipulos fa-
ciunt. Verum aliis fit veriſimilius, ipſos fuiſſe Mo-
nachos Adrumetanos prope Tunetum in Africa li-
torali habitantes; qvi ſtatuerunt, quod nec pie vi-

ventibus bonorum operum labor proſi t, ſi a Deo
ad mortem deſtinati ſint; nec impiis obſtaculo eſſe

peccata ſua, ſi fuerint ad vitam prædeſtinati. A qua
heæreſi B. Auguftinum fuiſſe immunem, D. Calovius

Ret

Muun

—

un

onnie
herm
r
mnr.

Gum

ecit
etto

dam
Pertina
lacis

in Hucretiſ. Calixt. Diſputat. W. p. 27. ſeqq. de-

monſtrat. Id tamen vero congruit, Monachos di-

Gos heæreſin ſuam ex ſcriptisAuguſtini male intelle-

Gtis, & ad ſuam hæreſin vi qvaſi pertractis non tam
hauſiſſe, quam perperam collegiſſe. vid. Zacobi Sir-
mondi Prædeſtinatum: ſeu prædeſtinatorum Haære-

ſin, & libri &. Auguſtino temere adſeripti Refutatio-

nem. Cui ſubjuncta eſt cenſura Avvræi Theolog.

Doctoris Sorbonici, in qua oſtendit, nullam fuiſſe un-
quam Prædeſtina torum hæreſin.

§. 6.

Agnoeta jam memorato ſeculo ex hæreſi Neſto-
ria-⸗

H.

mien

Chianc
Eyexe.

olita
lere

leoitt.
cee.
einte.
Aun
G.

retien
0 1
Giſe .
Aierl⸗
erſei
ſaMN
clo⸗
S
CAN1

chose
ſeing!
poni
AH
n i
Niiu
10
fiſet

1NN

“

riana prognati ſtatuerunt, Aνο quidem in Chriſto
omnia noviſſe; humanitatem autem ipſi unitam
permulta ignoraſſe. A qua ignorantia ipſis nomen

Agnoëtarum fuit inditum. vid. Epitom. Annal. Ba-

ron. Sondani ann. Chr. 5z57. n. Io. fol. m. 6o6. & ann.
Referunt aliqui ad hanc ætatem Petrum Gna-
phbeum Presbyterum Chalcedonenſem & poſtmo-
dum Antiochenum, qui nomen Mariæ in omnibus
precibus invocandum ſtatuit ; odio forte hæreſis
Neſtorianorum, qui Mariam οoτπο eſſe dicen-
dam negabant. Quia tamen incertum eſt, an cum
pertinacia errorem ſuum defenderit, hæretici per-

tinacis notam ipſi inurere nolumus.

CAP. VII.
HERETICIS VI. SECUL.

Novis quidem hæreticis Eccleſia in hoc ſeculo
non adeo turbata fuit; ſed tamen reliquiæ
antiquarum hæreſium, ut Origenianorum, Euty-
chianorum, Monophyſitarum non penitus conqui-
evere. Quapropter præter concilium Conſtantino-
politanum II. alia particularia leguntur habita, ut
illæ reliquiæ opprimerentur. Z

246 CgAv. VII. Dr HAERET. VI. Sc. (N
Sopitis igitur quodammodo hæreſibus, aut ſchi. (
ſmatibus, quæ hactenus Eccleſiam exercuerant, Dia- koc
bolus tam in oriente, quam occidente Apoſtaſiam a met.
Vera & antiqua fide Chriſtiana Catholica per Papi- (diſt
ſmum, & Muhametiſmus introducere molitus eſt, imè
Utraque apoſtaſia, illa partialis, hæc totalit, ſeculo .
ſubſequente vires ſumſit, & Eccleſiam mirum quan- is
tum laceravit. “
CAP. HN. r
HXERETICIS ET SCHISMATICIS „
GSC. VII. IIX. IX. X. XI. XIII. Nxꝑv Vv.
§F. I. e
Om ſeculo VII. Bonifacius III. Epiſcopus Ro- cnl
manus, auxilio Phocæ Imperatoris parricidzz *
primatum in Eccleſia obtinuiſſet; primus fuit n d
qui ſe Epiſceopum Oecumenicum vocari præcepit; mul.
licet ipſius anteceſſor Gregorius Magnus vel Anti- d
chriſtum, vel Antichriſti curſorem dixerit, quisquis .
Epiſcopum Oecnmenicuuns ſeſe nuncupaturus eſſet. ſeu
Hanc Romami Epiſcopi fuperbiam deteſtati O
rientales Epiſcopi, (inprimis Conſtantinopolita:. Rlis
pnus,) CGρEnt ſchiſma ab Eccleſia Romans face- Net
re, quod hodiernum usque diem durat. De ortu *“
& progreſſu Schiſmatis hujus vid. D. Hornbeckii Meia⸗

6.

Atſch
fantDe

ſtaten e
et M
lituse

ſecl

nqgen

N
.

Dese

grriotn

us I .

recent

eln

igeu
Aet

eltid
ol⸗
ufi⸗

DeN

n

CAE. IIX. DEHER-ErSCs. Sxc. VII. &c. 247

„3.

Cum heæc diſſenſio inter Eccleſiam orientalein

& occidentalem vigeret, Mubammed (aliis Maho-

met & Mamedus dicitur,) novam religionem ex Ju-
daiſmo, Samaritaniſmo & Chriſtianiſmo, adjutus et-

iam Arianiſmi & Neſtorianiſmi aſſeclis, eudere cœ-

pit. Quæ cum ex notis illius temporis religioni-

bus Syncretiſſimum comtineret, mox invenit aſſe-

clas quam plurimos, qui Eccleſiam florentiſſimam
in Oriente graviſſime afflixerunt, eo tempore quo
occidentem Longobardi premebant. vid. Hottin-

geri Hiſtor. Oriental. l, I. c. 7. ſeéqq. & Mascias.

cent. VII.

. . .
Seculo IIX. contentiones Epiſcoporum Rom.
cum Imperatoribus Orientis ſuper cultu imagi-
num & Sanäbtorum turbarunt Eccleſiaam. Quare
in Oriente duo concilia, Nicænum H. & Conſtanti-
nopol. lonolaſticum, fuerunt convocata. Carolus
etiam M. in occidente Francoſurti eadem de cauſa

Synodum celebravit, quam Goldaſtus & D. Dor-
ſebeuns Peculiaribus ſcriptis delinearunt.

§. §.

Ex actis autem Concilii Hancofartani nota ſunt
duo hereticorum illius temporis nomina; nempe
Felicis Ergelitani & Elipandi Toletani Epiſcopi, qui

Neſtorianiſmum incruſtantes docebant, Chbriſtum

ſecundum bumanam naturam eſ tantum Filium
Dei adoptivum. Quod dogma in conventu Epiſeo-
porum Ratisbonenfi, & Francofurtenſi damnatum
fuerat. . 4 LC., 6.

