cium quidam Calviniani.

Fundamentum doctrinæ de S. cœna ſunt verhba
inſtitutionis Chriſti, quæ, cum ſint verba teſtamen-

ti, in ſenſu proprio accipienda ſunt. vid. Epitom. p.

Vy. 6o2. n. 4. Declarat. p. 745. 752. 757.

Contra Calvinianos, qui figurate illa explicanda
cenſent. vid. Colloqy. Mompelgart. p. 3o. oy. & D.

Bergium in Stereomate verborum Chriſti.

F. 3⸗

Cauſa effciens ſeu Autor hujus Sacramenti prin-

cipalis eſt ſolus Osaαανοπονν α Chriſtus. vid. Catech.
y- 72. Deetcrat. F. C. P. 7. ſeq .

Con-

7

176 CAb. XIII. DE JOsTIFICATORUM CONFIRM.

—

Contra Pontißicios apud Bellarminum lib. I. de

Sacrament. c. 2)3. S. prima igitur quæſtio, & l. 11. de

Eßhelt. Sacram. c. 31. Propoſit. I. Alexandr. Peſantiuim
in y. Thom. qv. 64. diſput. 2. Vaſcz. Diſput. 3). C. l.
qui Ecclcſiæ multum circa Sacramentorum ordi-
nationem tribuunt.

§S. 4.

aateria S. cœnæ gemina eſt: terreſtris, panis &

vinum, cæleſtis, corpus & ſangvis Chriſti, qui in
cruce effuſus eſt. vid. Apolog. V. Arlic. Smalcald.
p. 53yo. Catechiſ. p. 35o. Epitom. p. 597. 99:
Contra Socinianos; v. Socin. qui de uſu & fin. Cæn.
Domin, p. 140. materiam cœleſtem cum Calvinianis
negat: it. Bezam Epift. 2. ad Iilen. qui pro pane &
vino alia, quæ ex uſu communi ſuppertunt, poſſe
adhiberi cenſet: it. Alexandrum Papam, qui vinum
Qàaquæ permiſcendum eſſe conſtituit. c. In Sacram.
diſtintct. 2. de Conſecratione, cui Concil. Trident. S’ſſ.
XI c. F. ſuffragatur.

1

Ad S. cœnæ integritarem, præter panem Eucha-

riſticum, requiritur calix benedictus, qui ex manda-

to Chriſti omnibus diſtribuendus, quotquot de pane
Euchariſtico participant. v. A. Conf. p. 21. Apolog.

y. 277. Artic. Smalcald. yo. Epitom. p. 602. .
Contra Pontiſitios Sacrilegos, qui in concilio

Conſtantienſi, non obſtante inſtitutione Chriſti,

anno i411t.. laicis uſu calicis interdixerunt. Quod
Sacri-

clen

I.
i

u

M.

.1.

,4

itiun

Net

rold⸗

vinie
gui 1

6,C,

joinnn

zne CQ
Pof

Vinon
A n.

—

„

cleſiæ fingunt: iſtam fidelibus ſolum propriam, han-

lacin. Snt. Confiſſ. p. 207.

E CoNsSERVATIONE PERS. CoxxAN 177

ſacrilegium in Concd, Trideniin. Seſſ. XXI. 4c XXII.
anno „:. denuo confirmatum legitur.

Corpus & ſangvischriſti inS. cœ na cum ſymbo-

lis pane & vino per unionem ſacramentalem vere
conjunguntur; ita, ut vere & ſubſtantialiter ſint

præſentia, & una cum pane & vino vere diſtribuan-
tur atque ſumantur. vid. A. Confeſ. p. 12. Artic: Smal-

cald. p. 3yo. Epitom. p. S99g. Declzat. p. 725. ſeq.
Contra negantes Socinianos. vid. Socin. l. c. p. 43.

& Calvinianos, qui præſentiam corporis & fangvi-
nis Chriſti in S. cœna realem & ſubſtantialem ne-
gant, aliam diſtributionem Dei, aliam miniſtri Ec-

communem omnibus. v. Confeſſ. Helvet. Artit. XXI.
Vyntag. Confeſſ. p. 77. ubi dicitur, quod foris offera-

tur a miniſtro panis & vinum, intus operetur Spiri-

tus S. carnem & ſangvinem Chriſti. vid. C i. Pe.

„

In S. cœna panis Euchariſticus non in corpus

4

Chriſti, nec vinum in ſanguinem Chriſti per trans-

ſubſtantiationem mutatur. v. Artic. Snalcald. 1. Bo.
Epitom. p. 602. Declarat. p. Fé.
Contra Pontificios, qui transſubſtantiationemn
ſtatuunt; ita, ut poſt conſecrationem tantum acci-
dens & ſpecies externæ panis & vini relinquantur.
Ita in Concil. Latererens anno Izlj. ſub Innocentio
III.c. Eir-

1 78 CAP. XIII. DE JUSTIFIC ATORUM CONFIRM.

III. c. Fixmiter credimus, & Trident. Seſ. XIII. Can
2. ſcriverunt. =

8

Conſecratio in S. Euchariſtia, quæ eſt repetitio

conſecrationis a Chriſto peractæ non eſt omitten-
da; ut ut non efficiat præſentiam corporis & ſangvi-
nis Chriſti. vid. Epit p-?g9. Declarat. p.4.sh.

Contra Pontikcios, qui tranſubſtantiationem fi-

mul efficere illam tradunt; & Socinianos, qui omit-
tendam eſſe cenſent.
S. 9.
Accedens ad S. cœnam, vere, ſed modo incom-
prehenſibili manducat corpus Domini, in, cdum &
ſub pane Euchariſtico; item bibit ejusdem ſangvi-

nem, in cum & ſub vino Euchariſtico; ita, ut ore

corporis participet. vid. Spitom. p. Goo. & boo. De-

darat. p. 744. Atque hæc manducatio Sactamen-

talis diſtincta eſt a ſpirituali, quæ in eadem Eucha-
riſtia a convivis dignis fit. “

Contra Calvinianos, qui hanc ſacramentalem
manducationem Capernaiticam & carnalem im-—

pie vocant, damnantque. vid. Harm. Conſeſſ. Gal-
licarum & Belgicar. Ecclefar. nomine edit. it. Hel-
velit. Confeſ-. art. XXI. p. 7l. it. Confeſſ. Czengerin. in
Syntagm. Confeſſ. p. 19;. Contra fingunt Spiritualem
tantum & cœleſtem perceptionem, quæ per ſidem

ſiat in cœlo, ubi nunc corpus Chriſti ſit. vid. Confeſſ.

Epiſe. Angl. Art. XXIII. Bntagm. p. 3. & Wotican.
Artic. XI. Vntagm. Confeſſ. P. 3. in contr. Sorci-

Rid⸗

ic
cati
ſecd

mO.
Can
hy
lem

ſo

N Er CoNsERVATIUONE PER S. CORNAM. 179

—

,ℳα

nianos, qui neque oralem neque ſpiritualenm mandu-
cationem cerporis & ſangvinis Chriſti admittunt;
ſed tantum verba inſtitutionis Chriſti de comme-
eii moratione & adumbratione pasſionis ſuæ expli-
nun cant. vid. Cazeth. Racov. c. 3. p. 5yi5. & 227. Smalz., k,
igi Franzx. p. yyy. it. Arminianos oralem manducatio-
„ nem & bibitionem negantes. vid. corandem Aholog.
geni p. 260. ðð

10lnl⸗ §. 10.
Ingigni & hypocritæ in Euchariflia non tantum
nuda Symbola participant, ſed ſumunt ore etiam
hu corpus Chriſti ac bibunt ſanguinem ipſius ſacra-
n

mentaliter, ſed non ſalutariter, ut digni. vid. Artit.
Inde Imalcald. p. 330. Catechyl. Maj. V. I. Epitom. p. Gof.
ſeqp. Dectarat. p. 74). 757. JMBM
4rH% Contra Calviniænos, impios inania ſigna perci-
ne pere ſtatuentes. vid. Calvin. Inſtit. l. II. c. . n. 27.
e ere Part. W. Reſp. ad coll. p. ig. Bergium in Sereo-

vvaat.
nden ”s
Binis S. Coœnæ a Chriſto intentus, non tantum
„„ commemoratio paſſionis ſuæ, ſed applicatio remis-

„„ ſionis peccatorum ad individuum & oppignoratin
1u quaſi æternæ ſalutis. vid. Carech. Min. P. 3t. Maj.
“ r. SEehſỹoi.
t/ Contra Socinianos & Calvinianos poſteriorem ſi
nem negantet.
8. CcCna non eſt inſtituta, ut ſit Sacrificium pro
MMMqIZz =— pieti⸗

180 CaAE. XIII. DzOsT. Cox. ErCoxs. PERS. C.

pitiatorium pro peceatis vivorum & mortuorum,

quo Deo offeratur victima; ſed Sacramentum, quo

Deus nobis confert theſaurum inæſtimabilem. vid.

A. Conf. p. 25. Apolog. p. 2)4. ſeqq.
Contrabontificios:
admittunt per verba Chriſti, Hoc facite, Apoſto-
los fuiſſe ſacerdotes inſtitutos, ut ejusmodi ſacrifi-

cium, licet incruentum, offerrent. vid. Concil. Trid.

Seſſ. VI.c. 1I. Bellarm. l. 1. de Miſſ. 6. .

. S. 13ͦ3

Miſſe Pontificiorum ſunt impius ac idololatri-

cus DEl cultus; nec ex opere operato conferunt
gratiam. vid. 4A. Confeſſ. p. 25. Apolog. P. 251. 265 272.
ſeqq. Artic. Smalcald. p. 307. ſeq.

Contra Pontificios quæſtum celebrationis miſſe?.

inprimis privatæ exercentes & defendentes. vid.
Concil. Trident. Seſſ. XXII.c. 6. Bellarm. I. 2. de Miſ.

§. 144.
Proceſſio ſeu circumgeſtatio panis Euchariſtici, ut
& adoratio ejusdem, tanquam ſuperſtitio idolola-
trica omittenda & rejicienda eſt. vid. A. C. P. 27.
Contra Pontificios utramque propugnantes &

exercentes. v. Concil. Trident. Seſſ. XIII.c. 3. Bellarm.

l. I. de Euchariſt. c. 29.

anathema dicentes iis, qui non

C.

OfuN
mqu

n c.

incn “
Poſt

crik.

.Ti

gferun
H.

ſi

lolor
11,

res
n.

C. XIV. DE Flb. PERSEVER. PRXD. &c. 181
CAP. XIV.

FIDELIUM PERSEVERANTIUM

PREDESTINATIONE AD VITAM
TERNAM.

§. I.
Ledtio & Prædeſtinatio DEl ad vitam æternam
ex verbo Dei revelato cognoſcenda eſt. vid.
Epitom. p. 6§.. Declarat .y. Soo. ſéq. Sog. &ll. it. 5i).
CGontra Calvinianos, qui in arcano Dei conſilio,
illam perſcrutari malunt, quam in verbo revelato.
Hinc ipſe Calvinus ad Rom. XI. p. 5a. ſcribit: Eſt

prædeſtinatio DEl verè labyrinthus, unde bominis

ingenio nullo modo ſe explicare queat. adde p. 102.

§. 2.
Dodrina de prædeſtinatione hac, poſt articulum
de converſione, juſtificatione & ſanctificatione o-
ptimo ordine tractatur: quia Deus in ſigno ratio-
nis prius convertit, juſtificat atque ſanctificat homi-
nem, quam glorificet ac ad prædeſtinationis finem
perducat. vid. Ppuom. y. . G Beclarar jusdem

P. 902. ſe4.

Contra Calvinianos, qui in prdia Chriſtiana,
doct rinam de prædeſtinatione primum caput eſſe

volunt. vid. Catechiſm. Palatinum, qui in prima

ſtatim quæſtione de prædeſtinat. agit.

2

182 CAv. XIV. DE Fipt. rnæ. nv.

Præde ſtinatio eſt adhus a æternus & mere Egratui-

tus DEl eligentis, propter commune Chriſti me-
ritum, quosdam homines ad æternam gloriam,
quos videlicet Prævidit, non eſſe petulanter reje-
Qcturos gratiam vocationis, juſfificationis, ſancti-
ſicationis & perſeverantiæ in tempore ipfis offe-

rendam, ad laudem gloriæ ſuæ. vid. Epitom. p. 6ig.

62o. Declanat. p. Fl4. ly.

Contra Calvinianot, qui abſolutum prædeſtina-

tionis decretum, ceu Palladium rehigionis ac
zναdα ioτα defendunt. vid. Alt. Synod. Dor-

Arac. Genevenſ. Seſſ. XXIV. pag. 212. it. Calvini Ir.

Maltel. II. 4. 2n. H. F.

Faca eſtigirur Electio ex mera gratia Dei, ex-

clula hominis actione, Kve ex viribus naturæ, fi-

ve gratiæ pro ficiſcatur. vid. Declarat. F. C. pag. Sli.

Contra quosdam Papiſßas, Bezanum opuſi. de
Pradeſt. Cath. c. 3. pid. ap. Cumel. tom. II. diſputat.
ad 120. Thoma F. 339. Bellarm. ae Grat. & lib. arbit.
e. 10. & alios. it. Socinianos &w Arminianos, qui ab
opere humano illam fuſpendunt. .

§. §.

Meritum Chriſti non eſt medium execautivum
gratiæ eligentis; ſed cauſa impulſiva ordine prior,
quæ Deum ad gratiam hominibus declarandam

movit. vid. Epiton: p. G2o. ſeq. Declar. p. Soz.

Con⸗

m,
C⸗

C
eti

lahi

om,

„

Fi
Corcl
Hio
C

lein

non
4bla

(e⸗

Kren
ine
lite

grtli.
ſüme.

lornmg

et tee⸗
ſunl.
ft.
15,

kekinn.
Ons K
l⸗
Uin .

eie⸗
12, 1

,61.

del
nt

,
i 4

Ni
hicn
un

,

Cn.

AD VITAM FETERNAM. 183

Contra Calvinianos, qui meritum Chriſti ele-

Qionis effectum, ſive medium exequendi Præde-

Ktinationis decretum eſſe, docent.

§. 6.
Subjecum prædeſtinationis eſt homd vocatus,
juſtificatus & ſanctificatus, quem Deus ab æterno
intuitus eſt, tanquam non rejecturum primam ſeu
omnibus vocatis communem gratiam, ſed creditu-
rum, & in illa fide perſeveraturum., vid. Epitom.
V. G9. Declarat. p. So2. ſeq.
Contra Calvinianos, qui in Harmon. Conſeſſ: Rel-
vetic. poſterior. q. 93. ſeribunt: Deus ab æterno præ-
Leſtinavit vel elegit liberé & mera ſua gratia, nullo
beominum reſpettu ſanltors, quos vult ſalvos facere

in Chriſto. adde Zanch-l. V. de N. D. 6.2. 4.

§. 7.

Finis electionis quoad Deum, eſt gloria miſeri-
cordiæ quoad nos vero, vitæ ſancliimonia. vid.
Epitom. p. 6oz. Declarat. p. Soy.

Contra quosdam Calvinianos, qui, ſecuritatem

de impotentia relabendi finem eſfe, ſtatuunt.
§.
Ut Prædeſtinatio Gve Eiectio ad vitam æternam
non eſt abſoluta; ita nec ejus oppoſitum Reprobatio
abſoluta eſt, neque poſitive ſeu inferendo damnan-
di cauſas in hominem; neque negativè, non con-
ferendo homini media gratiæ; neque Privat- ſen
linquendo hominem in peccato originali & actua-

4

li ideo, quia non Placeteum erigere; ſed eſt hypo-
4 thetica,

184 CaAb. XV. DE Gron. FIDL. DAMN.

thetica, quia ſcilicet hominis infidelitas eſt volunta-
ria, vincibilis ac finalis. Ideo Deus tanquam juſtus

judex voluntate conſequente judiciaria hominem

reprobat. v. Epitom. p. O2t. Declarat. 7. Soy. ſeqq.
6 ſeq. Pag. Slö. ſeqc.

Contra Calviniſtas abſolutum prædeſtinationis
decretum defendentes. vid. Acta Synodica Remon.

Rrantium part. 1. p. 229. ſéqq. it. Sutpralapſarios, qui
objectum reprobationis ponunt hominem adhuc
creandum, ita, ut ante creationis decretum jam
condemnatus ſit. v. Bezam in c. IX, ad Rom. Goma-

rum in diſput. ann. 1604. habit. Maccovium volum.

1. diſp. 29. & Illirajectinos in God. Dordr. pag. I0).

Deſertio Dei otalis G&omnimodai in hac vita, non eſt
ex abſoluto ejus decreto. F. Conc. art. XI. . S20.

647. contra Calvini aſſeclas.
CAP. XV.
DE
GLORIFICATIONE FIDELIUM
DAMNATIONE INFIDELIUM ET ME-
DlIIS UTRIUSQCUE.
S. 1..

E beatitudine & vita æterna, quæ animæ im-

mortalitatem includit, non ex rationis, ſed lu-

minæ ſcripturæ, cognoſcendum eſt. v. Muom p. Gö..
Declarat. p. Soz.

Contra quosd. Papiſtas apud Joh. de Rada, 4

ragonium tom. I. Controverſ. inter Thomam & Ko-
tum controverſet. art. 3. it. tom. IV. controv. 12. art. 6.

& 7. it. controverſ. G. art. 2. qui beatitudinem æ.

ternam

Dan
en

tern

ne

at

U

,

lIAII

4 1
SMa

her

c

tio
art

N
—

0luntr

juk
Oninen

,

Hatioin

Remal.

ot
ACH e

tumn n

1 Cl.
elon.
etr
NCnd

S
l.

nein

==
=

ſe

d,4.

6.
, ℳ6

nen
etnun

=
=

INFIDELIIM ET MEDIS UrRmsSoun. 185S

—

ternam naturaliter appeti & immortalitatem ani-

mæ ex ratione humana demonſtrari poſſe, exiſti-
mant. v. Hülſemanni Brey. c. XVI. n. 1. & 2.

Vita æterna non poteſt a partibus ſuis conſtituti-

vis perfecte definiri; generaliter tamen per gaadiæ

perpetua deſcribitur. v. A. C. art. XVII. P. r7.
Contra Judzz, Socinianos & Anobaptiſtas, qui

Partes illas ſine certa revelatione exprimere au-

Vita æterna eſt donum DEl gratuitum, perſeve-

ranter credentibus tantum conferendum. vid. A. C.
art. ElTII. p. I1. Mpolog. p. 125. p. 7y. Catechiſm.
Min. y 372. S
Contra Papiſtas, Arminianos & Socinianos, qui
per bona opera hominem vitam æternam mereri

poſſe, ſtatuunt. v. Concil. Trid. Seſ. VI. c. 16. c. 32.

Oppoſitum beatitudinis in vita æterna eſt damna-
tio impiorum ad æternos cruciatus. v. Aug. Conf.
art. XVII. p. 4.
Contradocinianos, Arminianos & Weigelianos fi=
nem cruciatuum æternorum cum Origine, l de Prin-
cip. & Doctoribus miſericordiæ ſtatuentes. vid. Au-
guſt. de civ. libr. XXI. c. 17. f. m. 1299.
Non eſt Status intermedius inter æternam beati-

tudinem & damnationem. v. A. C. artic. XV II. p. z.

SS M 5 Con-

196 Car. XV. DE Gon Fpm. Dexs. .

zium nondum plene à peccatis purgatorum;

nem fingentes. v. Apolog. eorum. 6. 7. 16. 7.
§. 6.
eſt. v. A. Conf. art. XVII. p. 14.

rectionem, particularem quandam fidelium

Rno trabt. ⸗
§. 7.
um & conſummatio ſeculi, tanquam media

Wa. p. 217. Catech. min. p. 37ꝗ1.

Contra Socinianos & Arminianor.

Contra Pontificios, qui varia animarum poſt
mortem receptacula comminiſeuntur, ut pungato.⸗

bum Patrum & Santtorum ante Chriſtum mortuo-
rum; Limhbum infantum, nondum baptizatorum. 15
v. Catechiſm. Rom. p. 77. Concil. Trident. Seſf. XXII.
2z. 2. Bellarm. l. 2. de purgat. c. 1. & Arminianos ſta-
tum intermedium inter beatitudinem & damnatio-

Contra Chiligſtas craßos, Anabaptiſtat, Fratres d⸗
Roſez ctrucis, Paratelſiſtas ante umiverſalem reſur-

entes, quam primam vocant. v. Alſtedii Diatrib. de
mille annis Apocalppt. & B. D. Gerbardi de Chiha-

Glorificationem & Damnationem æternam an-
cecedent reſuſcitatio corporis, extremum judieei-:-

Lim-

Ante reſurrectionem mortuorum, fore aurée. A
um ſeculum, ſeu regnum Chriſti in terris, quod pii
occupaturi ſint, ubique oppreſſis impiis, falſum

Cor

ſtatu-
i
Men
aui
Su/
exſe- in

quendi; ſed diverſo reſpectu quoad glorificandos pr
& damnandos. v. A. Conf. artic. XVII. bag. i1. “ð“

n pet
ol.
onnd.
torun.
Inu
1 ſu

nati.

e
Nodi
flan

PA
teſat.
N.
N,

Hila⸗

S
4

INFTDELIIM ET MrzDIIS UrRuscurx. 187

Corpora eadem ſpecie & numero, Unita anima-
bus ſuis, reſurgent in extrema die. vid. Symb.

Apoſt. p. t. Nicen. p. 2. A. Conf. V. I4. Catethiſm. Min.

P. 372. ſega, H
CGontra Socinianos; v. eorum Symb. ſupra p. zmoy.

Armin. Specim. ad Excerpta Leidenſ. Part. Ii. ſpe-

cim. i9. 120. & Arminianorum Apol. c. XIX. gag.
217. Anabaptiftas in colieg. Franchenthal. art. 29. Ih.
7. qui negant, eadem corpora reſurrectura eſſe,

quæ nunc circumferimus; ſed alia Pplane ſpinitualia

quoad ſubſt antiam & cleſtia expeclant.

Iao extremo judicio Angeli mali & homines
quotquot vixerunt omnes, judicandi ſunt. v. A.
Conf. art, XVII. p. 14.
Coutra Scholaſtices & Pontißcios, qui excipiunt
paupertatem voluntariam voventes. Confer, com-
ment. in H. ſent. diſtinét. 42. & Petr. Marryrem,
qui Claſſ. II. EL. comm. c. 17. in Expoſit. Smbol.
num. 29. . M. 4322. inſideles a judicio difcuſſionis

excipit.

S §H. 10.
In judicio extremo Chriſtus judex feret ſenten.
tiam de operibus bonis & malis, tanquam eflectis
Propriis de hominum fide, vel &τ1αει teſtantibus

v. Apolog. A. C. p. 13 5.

Contra Pontifcios, qui non de fide vel inſideli-

tate, ſed de operibus tanquam meritis vel cauſis

damna-

ie8 CAr.XVI. DE EccL. SMu INT. Er ExrERN.

damnationis judicium fieri debere ſtatuunt. v. He-

ſelium in. Catech. c. 41. & alios paſſim obvios.

CAPDP. XV. ““
D E

ECCILESIA SEU INTERNA ET

EXTERNA SOCIETATE FIDELIUM
IIN UNA ECCLESIA.

§. 1.

OGdrina de Eccleſia Chriſti in n nus terris in pæ-
dia Chriſtiana non debet primo loco tradi. vid.
Method. Gmb. p. I. 2. & A. C. p. Il.
Contra Pontificiorum methodum, qui ex ratio-

ne ſtatus primum de Eccleſia & ejus capite Papa a-

gunt. vid. Becanum lib. 1. Man. p. 1. & Bellarm. qui
poſt doctr. de V. D. & Chr. de Rom. Pontif. agit:

Perbumm DEI præmittit, non tam ut autoritatem

ejus/defendat, quam deſtruat, per Pontificis R. au-
toritatem illo majorem.
ſ. 2. V
Eeccleſta, ſtylo Scripturæ eſt nomen collectivum;

ideoque cœtum ex pluribus fidelibus conſtantem

notat: hinc in A. Conf. p. u. & ejus Apolog. V.144.
per congregationem Sanctorum exponitur.
Contra Pontifßicios, qui Pontificem R. pro Eccle-
ſia repræſentativa habent. v. Gregor. de Valent. tom.

III. in Thom. diſp. I. qv. I. punct. 1. Gretſer. tom. 1.

defenſ. controv. Bellarm. l. 3. cC. 10.
§. 3.

Eeccleſia proprie eſt congregatio ſanctorum.
vid.

hlin

bela,

4 ih

ERN.

. HM.

nnr
d.
larm. I. 3. de Eccleſ. c. 2.

tato⸗
,
,B ui
git:
tem

A .

fun;

,tem
44.

2
⸗

SoCIET. FID. IN UNA ECCLESIAA. 199

vid. A. Conf. z. ii. & Apolog p. itr. Fo. Catechiſin.

Maj. p. 495.
CGontra Pontificios, qui impios & manifeſtos

peccatores ad Eccleſiam referunt. vid. Bellarwe. l. J7,
de Eccleſ. c. 7. . 9. ð

H. 4.
Ad unitatem Eccleſiæ non requiritur unio mem-
brorum cum Epiſcopo Romano; ſed ſatis eſt con-
ſenſus in unitate doctrinæ & uſu Sacramentorum.
vid. A. Conf. p. 1l. Apolog. FI1.
Contra Pontißcios, qui ad unionem Eccleſi & re.
quirunt, ut quis Romano Pontifici ſubſi t. vid. Bel-

F. F.

Rituum aut ceremoniarum ab hominibus inſti

tutarum uniras, aut ſimilitudo, ad unitatem Eccleſiæ

non eſt neceſſaria. vid. A. Conſ. art. V IIl. p. i. Apoleg.
p. Vl. ſeqg.

Contra Pontiſficios defendentes Romanæ Eccle-

ſiæ ritus tanquam catholicos & ad unitatem neceſ-

ſarios.
83. 6.
Notæ Eccleſiæ ſunt verbi divini ſincera prædica-
tio, & Sacramentorum legitima adminiſtratio. vid.
A. Conf. art. VII. p. Ii. Apolog. p. 14 5.
Contra Socinianos, quæſtionem de notis Ec-
cleſiæ, inutilem dicentes. vid. Catech. Racov. b. 5336.
Socin. de Eccleſ. theſ. 123. & Pontificios, qui cum
Bellarmino l. IV. de Eccleſ.- c. 3. nomen Catbolicum,

antiquitatem, durationem diuturnam, amplitudi-
In.

nem

196 DEECCLESIA SEUINTERNA ET ExTERNA

nem ſacceſſienem &aiſeoporum, unionem cum Roma-
no Pontißce, ſantétitatem vitæ, autorem religionis, glo-
riam miraculorum, lumen Prophetarum, confesſi onem

GOO injelicem exitym 2dverſa riorum, felicitatem tem- ud
Por. alem Pialaſin * Pro notis Eccleſiæ veræ habent.
In Eeccena ſumt mulrt: hypocritx & mali, ſed non u

ſunt membra Ecclelieæ, aut de Eccleſia. vid. A. C. A
art. IIAX. p. 1. Apolog. p. T g. 146. .
Contra Pontificios, qui impios pro membris
FEccleſiæ veræ habent; ut Pontificem impium quo-
que caput Eccleſiæ eſſe obtineant. vid. Belklarm. l. bol
III. de Ecleſ.- c. 9. Stapleton. zontrov. 1 vemam Hein. ulp
vici. Anatonz. Altg. Confſ. art. . q. 1, V nt
nn
8.

§. leiu
Vera Eccleſia non ſemper eſt riſibili, & conſpi⸗ .
cua, ſed quandoque tecta. vid. Apolog. A. Conf. J.

127. ſeiy.
Contra Pontinicios, qui Eccleſiam ut Rempu-
blicam Venetorum aut Gallorum viſibilem ſtatu-
uit, vid. Bellarm. I. II. de Eccleſ. . 12. 19. & 75. u
F. 9. S
Eccleſia perpetua usque adj conſummationem cnp
ſeculi durabit. vid. Apolog. A. Conf. p. 145. ſeqv. EeA
Contra Socinianos. v. Socin. ſolut. ſexup. p. 3,S

Smalz. t. Franzinm. p. 2ga. &“W Remonſtrantes in con-. te

Fi. . 22. & Apolog. p. 159. negantes necellucr elſe⸗ e.
ut Eccleſia ſemper durgt.

.

. .

enn

4.0

enbrt⸗

.

1
fſ

9 M H

NH

b:

en⸗
ſn⸗

Socikr. FrDE. IN UNAECCLESIAA. 191

Qui fidem aut fundamentum fidei, dodri⸗
nam de CHRISTO evertunt, aut impugnant; non

poſſunt in unionem myſticam Eceleſiæ recipi. vid.

Apolog. A. Conf. p. 148.
Contra Syncretiſtas, qui Pontikcior & Calvini as-

Reclas in myſticam & ſpiritualem communionem

recipere volunt.

§. II.

Eccleſia Chrilti ſancta & Catholica dicitur a ver=
bo DEI & fide vera. vid. Artic. Smaltald, p. 35. 4A
Polog. A. Conf. p. 146. ſeqy.
Contra Pontißicios, ſanchitatem & Catholici=
ſmum ſuæ Eccleſiæ perperam vindicantes. vid. Bel-
larmin. I. IV. de not. Eccl. c. 4. g. & 1I. confer de uſu
tituli Catholici, Breviar. Hülſemanni c. XVIII.n. 22.

Eceleſia, non ut politia aut monarchia in mun-
do deſeribenda eſt, in qua oporteat Pontificem Ro-

manum caput eſſe, & illam monarchice regere; ſed

eſt communio ſanctorum in hoc mundo ſub uno
capite Chriſto. vid. Apolog. A. Conf. p. 146. & 149.
°Catechiſm. M. p. 49b. ſeq. Artic. Smalcald. p. 312.
Contra Pontificiorum palmare ac fundamen-

tale dogma, quocdkipſe Bellarm. tom. 1. controverſ.

Tid. d. in , de ſumm. Pontif, ſol, m. 19 .
5)nAM-

192 CAF. XVII. DE RrrIBUS

SUMMAM REI CHRISTIAN dicit: it H. Gro-
tium in Annot. ad Artic. VII. Aug. Conf. & Animad-
verſ. in Anima dverſ. Riveti artic. eod. it. Bellarmin. I.
1.d. R. Pontif. t. I. 2.7. 4. F.

§. 13.

Concilia in Eccleſia ſecundum quid ſunt neceſſa-
ria, ad unitatem doctrinæ ſervandam & mores ac

diſciplinam corrigendam. vid. rcj. artic. Smal⸗-

caldl. p. 300. ſeqq.

Contra Pontificios, qui abſolute neceſſaria eſſe

volunt. vid. Bellarm. I. 1. de Concil. c. II. & eige-
lianos ac Socinianos, nec non Remonſtrantes, qui
contra omnem neceſſitatem eorum negant; ut per-

verſam libertatem novandi circa religionem obti-

neannt.
CAP. XVII.
PDE
kTIBUS ECCLESIA-
5TI CIS.
Itus & ceremoniæ Eccleſiaſticæ divinitus non
inſtitutæ, ſi verbo Dei non repugnant, ſunt in-

differentes, nec tamen pro cultu neceſſario Eccleſiæz
obtrudendæ. vid. A. Conf- art. XV. p. 13. abuſ. V.p.
2⁶. ſeq. Apolog. p. 205. Ppitom p. 6. Declarat.

v. 759.
Contra Pontificios, qui ceremonias ex traditio-
ne ſolum derivatas, ut ſacramentum Chriſmatis,

ceremonias baptiſmi, ſignum crucis & ſimiles

pro

. i0
laha
.

rck

ece

Ann
ſcin
hne,
nag

uüch

ech.

.

l

Ecen
kenp

lser

16 5

U
ſee

re

4 (On
l.

EcCiHEsTASTCIs. 93

f— —

.G. pro cultu divino eoque neceſſario habent. confer
u Bellarm. l.z. de Sacrament. c. 31. & Curdinal. Bone
mmin, 44r. de Lüurg.
S. 2.

Ritus & ceremoniæ, quæ i in Eccleſi a ad bonum
ordinem & tranquilliratem faciunt, ac adeo ſine
cell. Peccato ſervari poſſunt, non ſunt temere abrogan-
an Qæ. vid. A-: Gonf. p. . & 31. Apolog p. 205.
al. Contra Reformatos rigoroſos, qui ejusmodi res
8 ritus innoxios, ut Exorciſmum wrivatam Con.
rinee Ffesſionem, gortsſſexionem, crucis ſi. Eeum,altaria, aper- DZ
i. tionem capitis, quando nomen JESU nominatur,
od imagines & c. abominantur, & tanquam teſſeras An-
iee tichriſti damnant. vid. Coofeſſ. Baſilienſ. art. X. Ca-
ni. tech. Heidelberg. q. gs. it. Socinianos. v. Catech. Ra
copv. n. . 1S.

icet Eccleſ ia Poteſtatem habeat mutandi ritus
& ceremonias indifferentes; perſecutionis tamen
tempore, ubi confeſſio exigitur, in rebus adiapho-
ris etiam adverſarũis non cedendum eſt. v. Epitom.
p. 6is. Declarat. p. 790. ſeqq.
Contra quosdam Reformatos, & Sneretißas,
ut Caſſandrum, M. Anton. de Dominis & horum aſ⸗
, ſeclas. H
eN 4.
duln Ceremoniæ & ritus Pontificiorum maximam
partem ſunt ſuperſtitioſi, impii & ſcandaloſi. vid. A.
e Conf. abuſ. V. p. 54.6 41. Tolas. p. 205. artic. Smal-
ri cald. p. 337.
N eon.

ts Nl
ſaote
cceH

1

194 CAp. XVII. DE RrriBVUs ECCLESIASTICIS.
Contra Pontificios negantes & M. Anton. de Do-
minis I. VII. de Republ. E&celeſ. c. 12. n. 1o5. fol. 315.
Caſſandrum & H. Grotium, qui ritus illos aut excu-
ſant, aut tolerandos cenſent.

Ritus & ceremoniæ Eccleſiaſticæ nihil faciunt
agd internam cultus divini naturam, neque gratiam
Dei promerentur. v. Aug. Confeſſ. p. 6. G& 3o. Apo-
log. p. 205. ſeqq. Artit. Smalc. 5337. 6
Contra Pontifccios, quorum cultus divinus con-

ſiſtit in farragine rituum humanorum, cui opinio-

nem meriti affingunt; & ita ſuperſtitionem popu-

lo miſello perſvadent, ac ſi Deus mandatis homi-

num colatur.
§. 6.
Rituum in Eccleſia diſſimilitudo non parit di-
verſitatem religionis & fidei. v. A. Conf. p. 11. Apol.

p. Vl. ſej4.

Contra Anabaptiſtas, qui ob ceremoniarum di-

ſcrepantiom, nova ſchiſmata faciunt. Confer D.
Hornheckii Samm. controverſ-l. V. & VI. de Anabaptiſ.

& Enthuſiaſt.
CAP. XVIII.

DE
VOCATIONEET ORDINATIO-

NE MINISTRORUM
ECCLESII

Miniſterium externum in Eccleſia eſt neceſſa-

rium. v. A. Conf. art. V. p. I0. II.
Con-

Orc
cl
der

kecl

tes,

fee
,

4,

.
v

ſeo

re

Ii

lels.

Rexell⸗

ſicvn

graien
,.

Ns .

icind⸗ Eeccleſiæ. v. artic. Smalcald. P. 353.

ne
s hone

nenſ

CAP. XVIII. DE Vocar. Er ORbDIN .M. Eccr. 195

D
ſl

Contra Waigelianos v. ' eigel. part.1I. Paſtil, p. o.

2406. Anabaptiſtas, lwenc Mldkenor G&ο Socinianos
negantes.

Ad hoc conſtituendum, opus eſt Vocatione.v.A.
Conf. art. XIV.

Contra Anapaptiſtas, Socinianos, & Puritanos in

Anglia; ir. Acontium l. . de stratag. Satanæ p. ISö6.

§. 3.

Eccleſia habet jus vocandi & ordinandi miniſtros

Contra Pontificios, jus hoc Epiſcopis vindican-

tes, & radicem omnis vocationis legitimæ in Ponti-
ſice Romano conſtituentes, a quo communicetur

aliis. v. Bellarm. l. IV. de R. P. c. :. it. ibr. de Cle-

4:
Ordinatio ad miniſterium quidem neceſſania eſti in
Eccleſia libera, ſed non ſolis Epiſcopis competit nec
Sacramentum proprie didtum eſt. v. Art. malc. ..

334. p. 352. .. Apolog. p. 201.

Contra Pontificios. v. Bellarm. libr. 2. Cleritis t.
14. Concil. Trident. Seſ. XXIII. de ordin. c. 7. it. de
ordinat. c.3. Bellarm. de Satram. Ord. t. 9. it. Epi-
ſcopos Anglicanos Carletonum Hallum, Bilſonum,
presbyteros abEpiſcopis per poteſtatem ordinatio-

nis diſtingventes.

§. §.
Et miniſtrorum Eccleſiæ, & Epiſcoporum offi-
N 2 cium

196 CAP. XVIII. DE VocAT. Er Onpix.

—

Catech. Min. p. 360.

ſiculos. v. Bellarm. I. I. de Clericis l. I. Cap. & I.j.
de Rom. P. c. 9. ubi tradit, non eſſe contra verbum

DEl, ur Epiſcopus ſit Princeps.
F. 6.

etit. v. Artic. Smaleald. p. 352.

cCaſus Epiſcopis tribuentes.

reos manifeſtorum criminum pertinet ad omnes

ciali fieri non debeat, conſenſus & ſententia pluri-
um requiritur. v. artic. Smalcald. p. 3644.
Contra Pontificios ſolis Epiſcopis id juris vindi-
cCcantes. “S
Jurisdictio Epiſcopalis, quam jure humano &

de Reſormat, ſancitæ, cum defendant impiam do-

——

cium eſt, docere verbum DEl & Sacramenta admi-
niſtrare. v. A. Conf. p. 11. p. 35. Artic. Smalc. p. 34.

Contra Pontificios, qui Epiſcopos plane trans-
formarunt in Dynaſtas, & miniſtros verbi in Sacri-

Poteſtas clavium, ſeu ligandi & ſolvendi, jure di-
vino omnibus, qui præſunt Eccleſiæ, æqualiter com-

Contra Papiſtas, prærogativam circa quosdam “
m

Poteſtas excommunicandi (puta excommunmi-
catione minori, de qua Artic. Smalcald. p. 33

Paſtores; ſed ad majorem, cum ſine ordine judi-

quidem non admodum veteri habent Epiſcopi,
qui addicti ſunt Papæ & jurarunt in decreta & for-
mulam fidei in Tridentino Concilio Seſ. XXIV.cla.

00

cor
wr.
Kalio⸗

Uhere

i

ſerin
lulg

e tran⸗

ndrct⸗.
6

verbua

e⸗
er cNe

ndtn

Gnane.

an⸗

MixsrRORu EccIESIE. 197

Arinam & mpios culens, pſ 85 reſtitun haud Geber.
v. artic. Smalcald. p. 3.

Contra H. Grotii Appendit. ad comment. in I.
. EPangelsf. & Apologiam de Antichriſto.

Epiſeopi nullum habent; jus condendi traditio-

nes extra Evangelium ut ſint cultus, quos approber
Deus tanquam juſtitiam. v. Apolog. A. Conf. g. 29

296.
Contra Pontifcios. v. Bellarm. l. WV. de R. P. ..25.

15. ſeqy.

J. 10.
Vocatio & ordinatio miniſtrorum Lutherano-
rum eſt legitima. v. art. Snaleald. p. 31.
Contra Pontificios Lutheranorum Paſtorum vo-

cCaætionem & ordinationem irritam dicentes. v. Be-
tcan. Manual. l. t. c. 12. Schreiner. Apol. part. 2. c. 32.

& alios nugatores paſſim obvios, Lutheranos non

habere veros Eccleſiæ miniſtros, garrientes.

§. II.

Miniſtrorum etiam malorum in Eceleſia mini-
ſterium eſt efficax. v. Aug. Conf. art. IIX. p. 12. A-
Polog p. 144. ſeqv.
Contra Donatiſtas & Anaßepislar.
F. 12.
Conjugium Clericis non eſt interdicendum. A-
Conf. p. 22. Apolog. p. 236. artie. Smale. P. B1.
a.
Gontra Poni fiior. v. Concil. rrident. Seſ. X XIV.

de Matrimon. can., 9. Bellarm. de Cleric. c. 19. ubi

198 CAb. XIX. Dr Macisrmarn

cœlibatum Jure Apoſtolico rectiſſime annexum
Ordinibus ſacris contendit.

CA “

MAGISTRATU CIVILI.
§. I.
* ordinatione divina habendus eſt. vid. A.
Conf. art. 16. p. 4. Apolog. p. 217. Catech. min. p. 35.
Contra Anabaptiſtas. v. Conf. Harlem. art. 37. &
rannicum aut inſidelem a Deo eſſe negant.
F. 2.

cio fungi. vid. Loca allegat. conf. A. C. art. 16.

Hà.: E. .5. .
§. 3.

D buta exigere. vid. A. Conf. art. 16. p. 12. Apolog. p-
214. ſeq. 216. Form. Conc. art. 12. p. 624.
Contra Anabaptiſtas, Weigelianos & Socinia-

Chriſtiano denegant. vid. Oſtorod. inſtitut. c. 25. P-

25S. it. Arminianos ſupplicia capitalia impro-
bantes,

Maihkans civilis & quidem ſupremus, pro

E eigel. Part. II. Poſtill. P. . qui Magiſtratum Ty-

Licet Chriſtianis ſalva pietate Magiſtratuso offi.

Contra Anabaptiflas, Weigel. Part. II. 1ea. Pp.

Mogiſtratus ſeu ſumma poteſtas civilisj jure pot-
eſt leges civiles ferre, judicia inſtituere, ſupplicia ca-
pitalia conſtituere, jus belli ac pacis exercere, tri-

nos, qui jus vitæ & necis ex delicto Magiſtratui

—

inte

Kot

1L

Publ
unt⸗
H

Co

aummke

ANiur.

1.6

exem
otel

Mon.
(on
elimn.
Nule

Jued
Arte,

Cicin

id. 4

1,ℳ
,776
tunl,⸗

tls0= 06

6.

N/,

Ute ⸗
lcie⸗
ere,t

Hol⸗

oen⸗
Gtnn

N
pro⸗
Plllec⸗

CrVILI. 2199

1.7. & P. th. I4.

bantes. vid. Vecim. Leidenſ. part. IV. n. 14. it. No-
vatores, qun jus aggratiandi nimium extendunt.

§F. 4.⸗
Leges imperatoriæ, ur ſunt Juſtinianeæ, ex Re-
publica Chriſtiana, fubſtitutis legibus Moſaicis,) non
funt exterminandæ. vid. A. Confeſſ. . 4. Tolog.

P. 20. ſeq.

Contra Carolſtadium & alios, qui legem Moſai.
cam revocare malunt; ut Piſcator, Zepperus, Mac-
covius. v. D. Oſiandri olſerye inl. 2. C. I. H. Grot. 4
§. §.

Clerici poteſtate Magiſtratus civilis non ſunt

exemti, fſed eidem ſubjecti: quia omnis amma

poteſtatibus ſupereminentibus ſubdita eſſe debet,.
Rom. XIII. vid. Catech. Min. p. 356.
Contra Pontiſicios, qui Clericos a poteſtate. civili
eximunt. v. Concil. Irid. Seſſ. XXV. c.20.it. Jur. Can.

c. Nullus, Cauſ. XI. qu. I. Bellarm. de Cleric.ec. 25.29 J0.
6

Magiſtratui civili competit jus circa externa,
quæ diſciplinam in Eccleſia attinent ordinanda. vid.
Artic. Smaleald. p. 355. it. 333. Form. Conc. b.
571. 634.
Contra Pontifcios, Epiſcopis vindicantes, & ju-
dicium de Religione, Magiſtratui denegantes. Vv.
Bellarmin. de Laic. C. 1.
§. 7.

Magiſtratui civili in omnibus parendum eſt, quæ

non ſunt contra Verbum DEl. vid. A. Conf. art. 76.

F.14. Catech. Maj. p. 441. ſeq. N 4 Con-

4*N

200° CArF. XIX. DE MAGISTRATu.

Contra Mnaßepe atid negantes.

§. 8.

Conf. art. 10. & Calech. Maj. l. e. Min! p-'ysb6.

Contra Anabaptiſtas & quosdam Calviniano,;,
qui cum larvato Stepbano Junio Bruto, (h. e. ut Gro-

tius in Apologetico ſuò exiſtimat, Mornæo, vel ut alii
putant, H. Langueto) & Athiuſio in G'ſtem. Politit.
ſubditos adverſus Principes ſuos in tyrannos dege-
nerantes armant cum monarchomachis.

§K. 9.

licet Chriſtiano coram magiſtratu eivili jus ſu⸗

um per actionem inſtitutam proſequi. vid. A. Conf.

l. e. Apolog. p. 215. ſéga.

Contra Anabapeiſtas. v. W'eigel. Part. II. Poſtill.

p. ,. Socinianos, qui Chriſtiano haus convenire
putant, ut contra fratrem in judicio agat. vid. 0.

Korod. Inſtit. p. -09.

Non eſt perfeclio Chriſtiana obediedtiæ paren-
tibus, Dominis aut Magiſtratui debitæ ſeſe ſubtra-
here, & voto monaſtico facto clauſtra ingredi. vid.

A. Conf. Abuſ. VI. & Apolog. p. 216. Prr. Ajtit.

Salc. p. 336.
Contra Pontificios, vitam monaſticàm omnibus
maxime commendantes, & Reipublicæ, Ec-
cleſiæ & ſcholis utiles viros ſubtrahentes; urt illi

IR monaſteriis Vacunæ litare poſkiut v v. Bellarm.

Uibr.

N.
Mue
Non licet Chriſtianis mere- . ſubditis adverſus
Magiſtrum ſuum arma ſumere aut rebellare. v. A.

AEretſaa
re.N,46

6.

Sele

ut 6,,

eltald

, N
1.
olee.

jnt
4,0n

nvenite

Per

ſubt.
1..
.4

, le
UN
en

CivIxI. 201

libr. de Monach. it. Jacobi Middendorpii Origin.
Anachoretic. Slv.
bDbDff
PAPA ROMANO.
Apa R. non eſt caput Eccleſiæ, nec jure di-
vino Epiſcopus univerſalis. v. artic. Snalc.
Part. W.art. g. & Part. III. p. 111. ſögaq. 345.
5I. 795.
Contra Pontifcios, quorum hic articulus ſidei

præcipauus eſt. V. Bellarm. præfat. libror. de Samm.
Poneißzc. fol. m. gy. & l. 2. de P. R. c. 12. ſeq. it. l. g.

6. 1. ſöcgct.
Epiſcopus Rom. contra verbum DEl ſibi pri-
matufh, & poteſtatem civilem ſeu temporalem
