In. Papaæ, ut & Jurisdictione Epiſeoporum, qui ann. 1538.
W. à Luthero retundendas adverſariorum calumnias,
queis paſſim Proteſtantium doctrinam proſcinde-
hbant, in lucem publicam emiſſi & poſtea libris
nfit Symbolicis additi fuerunt. “

du 8S. 7. Papa, Paulus II. qui primum Mantuæ,
onhm mMmoxX Vicentiæ, demum Anno 146. ad idus Martii
nmm TLidenti, in Al pibus ad Atheſin flumen, oppido in
neile finibus Italiæ ſito id indixit. Verum Proteſtantes
tecr neque concilium hocce Pontificis, neque locum,
Oů. neque quod in decreto ſit ejus facta mentio, ad.
id. Probant. vid. eid. l. XIV. F. m. 156. Nam illi
D concilium liberum in Germania à Cæſare cogen-
Vob. dum petlerant, in quo Papa utpote reus, non ju-
ept⸗ dicis partes ageret. Quapropter contra illud pro-
6 teſtati ſunt, vid. Adverſus Hnodi Trident. inſtita-
ni lionem I. continuationem a Pio W. Pontißice indi-
rrores b᷑tam, Gravamina, duc 6 Germanico in Latinum con-
ren⸗ verſa ſunt, a D. Laurentio Tappio Jcto Argentora-
. tenſi, & Argentorati anno ibv. edita. Hoc igitur
e (oncilium aut verius conciliabulum poſtquam ali-
4 quoties fuiſſet interruptum, tandem Anno 1563.

n d. 24. Decemb. finitum legitur. Proteſtantes, qui
B 3 neque

.

22 CAP. IV. DE ARTICG. SMALC.

neque admiſſi neque auditi fuerant, contraà morem

in Eccleſia Chriſtiano olim receptum, damnantur.

vid. Sleid. lib. XXII &v XXIII. Iniquum hujus Sy-
nodi Proceſſum deſeripſ it Petris Suavis, ſeu, ut
vero nomine citatur, Panlus Sarpius Venetus, Ser-
vitarum ordinis. Ex quo multa in gratiam ſtudio-
ſorum excerpſit B. Hülſemannus Man. Aug. Conf-
Aiſp. XIX. ad quæſt. VIII. de Cauſis recuſati à Ca-
tholicis (Lutheranis) Concilii Tridentini. Jacob.

Aug. Thuanus, Gallus quidem, ſed cordatus vir, e-

jusdem acla Hiſtoriæ ſux inſeruerat. Verum, quæ

eſt Jeſuitarum fraus & aſtutia, illa in prima Thuani

editione, aliisq ue ſequentibus nonnullis omiſſa fue-
runt. Joh Heinr. Heideggerus vero ex MSCG. & edi-

tione Aurelianenſi eruta, non ita pridem Anatoma
Juæ Coneilii Iridentini fubjunxit. Ex quibus ad-

Paret, ut multiPontificii decretis Papæ contradixe-
rint. Quæ tamen poſtea ceu oracula divina omni-
bus Chriſtianis credenda obtrudere Papa Pius IV.

Bulla ſuper confirmatione hujus concili edita, mi-

rum quantum laboravit.

CAP. V.
DE CATECGHISMO
B. LUTHERI.

S. I.

CATrECHISMUsS B. LUTHERIeſt li-

bellus Symbolicus Eccleſiæ Luthera-
næ, continens ſumma religionis veræ ca-

pita,

—

P
ita

d

e
i⸗
14
n
Ula
Gon
71)
Vé
ele
14
id
net

—

Oten.

antor⸗

.
el, N
„ Kr⸗
udio.

C,.

14 C.

Zuulk.
Vir,e⸗
n be
Thuant

ife.

Keli

dtN

us 20
tadive⸗

1omi⸗
NurN

imi⸗

eltl⸗
berr
el
Nitn

CaAr. V. DE CATECHSMO LuTHERI. 23

pita, quem in gratiam parochorum & au-
ditorum, inprimis ſimplicium, B. vir ſin-
gulari ſtudio ex Scriptura S. conſcripſit.

8S. 2. Catechiſinus vox origine Græca, ſed uſu

Latina fada eſt. Nam uαaνννιιανοι & uαννυαα
à αoντlUNs, uod ſtylo Patrum Eccleſiæ ſignificat,

inſtituere aliquem facta interrogatione & (quaſi z;-

T& 1 ναααα] reſponſione. Hoc ſenſu etiam zarn-

Ya& Luc. I, 4. Act. XVIII, 22. Gal. Vl, 6. viderur

uſurpatum fuiſſe. Inde narnvnrpe eſt, quod do-
Gorem Catechiſmi notat, & αaτανια ſen 2α.
TYνιεια quod olim velcandidatum Baptismi,
vel tyronem, in religione Chriſtianà adhuc prima

elementa diſcentem, ſigniſicabat. Hinc Rom. Il,i.
zαττινοπν Sα 1νM̃egitur, quod videtur eſſ/ſe

dictum à voce, qua olim myſteria tradebantur, quæ

nefas erat libris committere. vid. Budeum in E,
piſt. ad Eraſinum, quæ incipit; Dici non pozeſt.

Quod α νντνναοειιο & oℳ αραοονιι., id eſt, au-
ditores ſint diviſi, apparet ex Can. XIV. Conc. Nic. &
Can. XIII Conct. Neocæſarienſis; confer. Caſauboni
Exercit. Anti-Baron. XVI. n. 43. p. m. 4597. Modus
autem hicce informandi in antiqua Eccleſia fuit u-

ſitatiſſimus. vid. Exſeb. Hiſt. I. VI. 6. 2. Socrat. H. E.

l. 1. c. . Ruſſin. H. E. l. 1. c. 6. Hinc Patrum, (ut
Cyrilli Hieroſolymitani, Auguſtini & Chryſoſtomi,)
Catecheſes in hiſtoria Eccleſiaſtica non ignotæ
ſunt. V

F. 3. Libellum Symbolicum appellavimus, quia

8 4 ſtatus

24 CAp. V. DEx CATECEISMO

—

Status Proteſtantes in Epit. Form. Conc. p. 5y:. &

Imum B. Lultheri Minorem &, Majorem, ut in tomis
Lutheri inſertus eſt, pro Symbolicis agnoſcunt.

Ob ſectas diverſas, qua ſuos Catechiſmos habent &
jactant, ut Pontificii Concilii Trident. Catechiſmum
Romanum, Caniſii & alios; Calviniani Catechi-
ſinum Heidelbergenſem, qui in Synodo Dordracena
Seſj. CXLVIII. pro hbro Symbolico inBelgio fœde-
rato receptus fuit: licet contineat quædam, quæ
quamplarimis Eccleſiæ Reformatæ Dodoribus re-

Catechifimus Reformatorum à Lutheranorum diſtet,

ſini D. Lutheri und des kurtzen Begriffs.

S. 5§. Sitmma religienit veræ capita, Catechi-
ſmum D. Lutheri complecti omnes admittunt,

rum, qui illaminantur, ſtatuunt, Religionem duo-
bus iſtis conſtare, dogmatum iorum accurata noti-
zia, & bonis operibus, h. e. vew de DEO fonſu, &
recto ejusdem cultu; vel, ut Theologi alias efferre

iMWa propoſitionibus theoreticis; bæc practicis effe-

calogo

in ejusdem Deælaratione, p. G. utrumque Catechi- 46

G§. 4. Lutheranæ autem Eccleſie proprius dicitur

pugnent. Vid. Epiſt. Eccleſiaſt. Armin. & inter hos
Arnoldi Paælenburgii fol. m. 225. Quantum autem

non ita pridem docuit breviter D. Johan. Dürrius

in der gruͤndlichen und nothwendigen Antwort auf
die Zirickſeiſche Betrachtung des kleinen Catechi⸗

qui cum Cprillo Hieroſolymitano Catecheſi IV. eo.

ſer

previus amant, in credendis & JFaciendis, quorum

runtur. Utrumque præſtitit vir beatus: in De-

Ni
cot
n⸗

N
1
tln
m

der

hon
nee

c

ch

r

.

tio⸗

her

in

N
1
I
95

LurTHERI 25
.d calogo. Oratione Dominica, & ex parte, in doctrina
Achi de Sacramentis, & de ociis Chriſtianorum in quæ-
ommn pveis ſocietæte facienda ſeu, quæ ad cultum pertinent,
n. continentur: in Dymbolo Apoſtolico & ejusdem ſub-
Dc juncla xplicatione, nec non in doltrina de Sacra-
enelh mentin CREDENPA ſ. Præcipui articuli fidei propo-
ſu nuntur. Hinc in F. C. Epitome b. v:. Status Ev-
tebi. angelici merito cenſent, Calechiſmum Putheri u⸗
cen trumque eſſe quaſi Biblia Laicorum, in quibus
vde. Omnia illa breviter comprehenduntur, quæ in §.
Scriptura fuſius tradlantur, & quorum cognitio
de komini Chriſtiano laico ad ſalutem æternam eſt

te⸗

1
neceſſaria.
elG 3
uen 8. 6. Caauſa, quæ impulit Lutherum, ut Cate-
te chiſinum primum componeret, fuit partim Paro-
ni chorum ac Concionotorum ſupina negligentia;
t an Partim populi & auditorum ruditas, quam in viſita-

echi⸗ tione Eccleſiarum non ſine commiſeratione depre-
henderat. Cauſam utramque allegat pir beatus
in præſ. tum Catechiſpri Minoris p. zb. tum Majoris
er Yas. S9o. eee.

ire S. 7. Huic ergo Eccleſiæ morbo ut medici-
1 natn adferret Theander, An. 1529. menſe Januarii
,

Minorem, inſequenti menſe Octobr. Majorem con-
M.ſcripfſit. Qui etiam mox in Eccleſia receptus & pu-
„Druilice inculcatus fuit. Vid. Apolag. 4. C. ar. X.
P. 312. & D. Eutheri Tom. II. Jnenſ. Vom lUnter⸗
un richt der Viſtration an die Pfarrherren im Chur⸗
ſ fuͤrſtenthum zu Sachſen. fol. 391. ſeq. edit. Alten.
N. =ðèJMWUD B 5 burg. .

erte

——

26 CAb. V. J E CATECHISMO

urg. Hac de cauſa in Ordin. Eccleſ. Sereniſſ. Elect.

Sax. Auguſti cit. General. Articul. num. IV. & F. f.
2. yor. ſeq. Omnibus Eccleſiaſticis & Diaconis præeae-

cipitur, ut Catechiſmum hunc auditoribus ſuis dili-
genter inculcent, ac ſtatis temporibus ExAMINA
CATECHETICAObeant. Quæ quantum uſum habe-
ant, quisq; Chriſtianorum paulo prudentior intel-
ligit. Et ſane Arminianorum licentiam docendi &
credendi noxiam ſapit, quod contra Catecheſus
diſſerit D. Heinr. &alkius in Epiſt. ad Conrad. Vor-
ſtium fol. m. 394. At ſi Paulus ονναν%οοαοαο να²

2dwνανdſ Aöνu, h. e. ut Theoderus ad h. l. monet, ac-

curatiſſfimum exemplar & archetypum fidei pro-
pPoſuit, ad cujus intuitum, omnes doctrinæ ſuæ du-

ceret lineas, (Vocat &ιατνιοαααταοανπισταπιXοου⁰ T1 8

s8&.) Si Clem. Alexandrinus vroruzxaqgeg, Orige-
nver doο*νρρ. Di Alexand Gαι⅝
ner dρ*ναοσ. Dionyſius Alexand. sταασαα M⁵0=
Pindg, Euſebius Sονα õ Jo. Dama-
ſcenus adooα7ρ ρ ιπ εις Eccleſiæ bono
ediderunt; an nefas fuerit morem hunc imitari,
& juventutem incautam illi alligare? non puto.

Deus ſervet nobis B. Lutheri Catechiſmum, com-

pendium doctrinæ Chriſtianæ laudatiſſimum!

G. 8. Studium, quod Eutherus in concinnando
Catechiſmo hocce inſumſit, & ordo tractandi per-
ſpicuus, ac articulis fidei in compendium redactis
accommodatus probat, & virorum celebrium e-
logia, quibus libellum commendant, ſatis etiam
con-

con
Me
Ihe

y

Epre⸗

isCit.

nlN
habe⸗
intel.
enl
cheſos
DVor.

TLuYNERRRr. 17

confirmant, ut uſti Jonæ, D. Pomerani, D. Yoach.

Morlini, D. Polyc. Eyferi (in dedicat. Tom. I. Eoc,
Iveol. D. Chenmitii,) D. Zach. Shuülteri & aliorum,

quos M. Nie. Rebhan in Concionat. n c. 2. P. Mä.
ſeqq. allegat. 8

F. 9. Principium, ex quo hanc Chriftianiſinil E-
pitomen deducit Lutherus, eſt S. Scriptura. Inde
nulla ſententia adferri poteſt, quæ non cumsS. lite-
ris congruat. Quod prolixius D. Ditericus in i-

ſit. Calecheticag, &σ D. Dannhauerus in Labte eate-

chetico demonſtrant. Papæus vero Catechiſimus
à* Caniſio editus, in frontiſpicio ſtatim fatetur, nor-
mam fſidei traditæ non tam ſcripturam S. quam Ec-
cleſiam Romano-Catholicam, h. e. Papam eſſe.
Nam humanæ doctrinæ par erat, ut humanum prin=
cipium & norma aſſignaretur.

CAP. VI.

FORMULA GCGoNCORDIX.

F. 1.
FOEMUITA CONC. eſt liber Symbolicus
Eccleſiæ Lutheranæ, publica autoritate,
per ſex deputatos Theologos Torgæ An-
no 1576. conſcriptus, & in cœnobio Ber-

genſi pio conſilio & ſtudio Anno 1577.
reviſus, tandemque Dresdæ 1580. publica-
tus, qui religionis controverſias, quæ poſt

B. Lu-

„

28 CAP. VI. DE FORMILA

B. Lutheri reftormationem in Eccleſia

ortæ fuerant, continet & reſolvit: ut adpa-

reat veræ religionis in noſtra Eccleſia

concordi ad poſteros propaganda.

§. 2. Wuintus hbic liber Gmbolicus ſtricius ac-

cepto titulo, dicitur Formula Concordiæ ad mo-

rem autiquioris Eccleſiæ; quæ ſimiles concordiæ
Formulas aut suwaτινοαα conſcripſit. Quanquam

hic etiam fraus aliquando latuerit: ut de Henotico
Zenonis, qued inſtinctu Acatii Epiſcopi Conſtan-
tinopol. in gratiam Eutychianorum, ex ſtudio

Syncretiſtico componi Cæſar curaverat. Vid.

Epagrii lib. III. c. 14. f. m. vyo. ſeqq. & Niceph. I.

XVI. c. ni. & 12z. De Irenico Conſtantini M. quod
Euſebius in vita ejus l. IIæ 62. ſeqq. memorat; nec
non de Encyclicis Baſiliſti ab Eyagrio l. III. c. 4.
deſcriptis, nihil addo. Unio in ſfide ſincera,
quæ veritatem divinam inS. literis manifeſtatam
pro fundamento habet, hic denotatur. Vid. F. C.
pag. 606. Mulrum vero differt a FKormula Con-

cordiæz E'ittebergenſis, quæ anno 1536. inter Sa-

xonicos & quosdam alios ſuperioris Germaniæ
Theologos (ut W'olſgangum Capitonem, Marli-
num Bucerum, aliosque, qui Lutheri lingua uten-
tes, mentem Zwinglii tegebant,) ſuper articulo
de &. cæna tantum ſancita fuerat hypothetice; ſ
eilicet adverſariorum explicatio §. cœnæ cum Aug.
Conſeſtone congrueret. Quod, cum poſt reditum

Buce-

—
i
Vid

.3.
exe

UN
4,

gun

in
Xr.

in

cll

ſub

(o.
tra.
en

leſia

Geſia

.

us ac.
d wo⸗

corli
guun
i
altan.

ſodio

U
Gpbel,

qd
decr.

1. 41

Cet .
ſatam

J1.0.

80⸗
nanie
ſerli
Uten⸗
eno
e;
Aℳ.

ſtun
HN.

CoNcokprxz. 29
Buceri ad Helveticos, aliter eveniſſe intelligerent
Wittenbergenſes, Concordia ſic dicta exſpiravit.
Vid. Oſiandr. Epit. Hiſt. Eccleſ. centur. XVI. I. 1.
c. 3y. p. 246. ſeq. Alii tamen hac in parte Bucerum
excuſant.

G. 3. Præterea glüis duobus titulis inſi ignitur:

Nus eſt, Epitome Articulorum F. 7o. ALTER Soli-
ada, plana ac perſpicua Repetitio & Declaratio

quorundam articulorum Ang. Confeſſ. Oc. p. 625.
Uterque argumentum & ſcopum libri exprimit.

Nam quæ in priori ſcripto breviter notata fuerant,

in altero uberius, adductis controverſiarum funda-
mentis declarantur & deciduntur.

§. 4. Lutherane uutem Eccleſieæ Smbolum quan-
do appellatur, id intelligendum eſt de ea, quæ Au-
guſtanæ Confesße oni invariatæ addicta eſt. Et licet
quoque in hac membra illuſtria ſint, quæ eidem
ſubſcribere detrectaverunt; tamen illa in doctri-

mam ejusdem lib ri conſenſiſſe D. Hutterus in Con.
cord. conc. c. XXIIiV. fol. 2oz. docet. Ubi idem, con-
CN.

tra Hoſpinianum t. XI. f. 92. pernegat, librum hunc
debuiſſe omniuna Eccleſiarum Chriſtianorum eſſe
Symbolum; curn ſcopus ſuſcepti operis repugner,
& ejusdem præfetio etiam proteſtetur. Cæterum,
cur aliqui inter I;vangelicos eidem ſubſcribere, aut
eam recipere noluerint, cauſas enarrat Hutterusl.

c. o. XXXV.

§. §. Publicà autoritate ſcriptum eſſe hunc

librum, non prolixa eget probatione. Nam Aan-

gihu

3 . CAr. VI. DE FonMUA

guſtus Elector Sax. vere Auguſtus, anno 1576. menſe
Majo conventum Theologorum numero XVIII.
Torge non tantum inmdixerdi, ut hujus Formulæ ca-

pita cum cura & pietate examinarent ac digere-

rent (vid. D. Hutteri Concord. conc. cit. c. XI) ſed &
inequenti anno in coœnobio Bergenſi Formulam
hanc revifam & emendatam (vid. D. Hutterusl. &

XIID) communicavit cum aliis Statibus Proteſtan.

tibus, ut cenſuras ſuas exponerent, quas memorat
jam laudatus Hutterus lib. cit. c. XII. & c. XV. inde

& publica ſubſcriptione tandem confirmatus, &

anno 80. tkypis publicis (ringentibus licet Refor-
matis,) exſeriptus fuit. vid. D. Hureri li c. cap.
Xx/E,. 25l. ſeq.

HG. F. Minihei Sripuioni præcipui fuerunt Fer
7 beologi tum temporis celebres, & quorum vitas
(excepto Mufſeulo) Melchior Aami enarravits
nempe Jacobur Andreæ, David Chytræus, Marti-
nus Chemnitius, Andreas Maſäulus, Cbriſßtophorus
Cornerus, Nicolaus Selneccerus, qui peculiaribus
ſingali Utteris ab Electore Saxonia: & Brandenbur-
gico, ut & Principe Megalopolitano ad hoc opus
delecti & legitime vocati fuerant. vid. D. Hutteri
Concord. cit. c. XIII. Horum quos nominavimus
Docdorum ſententiam poſtea adprobarunt Prin-
eipes, Conſiliarii & alii Theologi. vid. D. Hutteri
f. r. de. XII. Anſa autem meditandi hancce con-
cordiam, quæ data fuerat Electori Saxon. Augu-

ſo

l,

to
Ver.
Ne

teph
erh

n

i

Omn
car
tie

&l
heee
Nudl
men
ſart
m
cete

amt

Exe
a,
ont,

menſe
Vl.
ule
lgere.

ſedE

Hulam
eſtan⸗
mor/N
incde

15, &

ekor⸗

6

t /1

Vitas

faitz
Harti.
phrr
nibus
nbur.
Op
t

Sinne

Pyin
Gei
co⸗
ol

N 4

CoScoRbDIX. 3

ſto, à D. Luta Ohtandro in Epitome Hiſt. Eecl. I. 4.

c. 2. p. 5cv. deſiribitur.

S. 7. In cænobio Bergenſi prope Magdeburgum
ſito ultima manus huic libro admota eſt. Ante
vero in variis conventibus ut E utebergenſi, Anno

1570. Dreſcenfi, Anno 71. Torgenſi, An. 74. Lich-
tenbergenſi, Anno 76. menſ. Febr. de iisdem contro-

verſis capitibus diſputatum fuerat non ſemel, fed
Torgæ poſtea anno 1576. iisdem certo ordine dige-
ſtis, in conventu Bergenſi anno 1577. ſingulari ſtudio,
omnes illi articuli reviſi & tandem anno 1580. publi-
cati fuerunt. Publicationem libri exceperunt va-
riæ eæque ſatis iniquæ adverſariorum cenſuræ. vid.

D. Hatteri Præf. Apologet. conc., concord. & C. X XXVII.

& XLI. it. præf. Sudes quippe in oculis Zwinglianis

haæc concordia erat. Quare anno ſeptimo hujus ævi,

Rudolphus Hoſpinianus, Ligurinus, integrum volu-
men conſarcinavit, in quo ſub titulo, Concordia di-
ſcors, noſtræ Concordiæ errores & abſurda gravis-

ſima affinxit. Verum vanitatem hujus Autoris

detexit oppoſita refutatione ex actis publicis de-
ſumta D. Leonb. Hulterus Acad. W'ittebergenſis Pro-
Iſſor celeberrimus, cujus titulus, Concordia Concors.

Ex qua levi opera dilui quoque poſſunt hmna-

7, quæ non ita pridem D. Hoornbeck in Summa
controverſ.lib. LX. contra eandem ſparſit.

§. 8. Controverſie, quas poſt Reſormationem
B. LEutheri motas in hoc libro ex verbo DEl dixi-
mus

32 Cyb. VI. DE FoRMULA

mus fuiſſe defnitas, ad andetim articulos referun-
tur. Nam in XII. Sect. de Sectariis & hæreticis
agitur, qui Auguſtanam Confeſſionem nunquam
amplexi fuerant, hæ autem ab iis, qui ſe A. Con-

feſſioni addictos profitebantur, agitari cœperant.

Nempe Matthiaz Flacius, Myyricus, vir doctior,

quam moderatior, peccatum originie Subſtantiam

eſſe, ex fervore diſputandi cum PVictorino Strige-

lio tradere coœperat: Zictorinus Strigelius, Phi-

lippo Melanchthone Præceptore uſus, vires homi-

nis in converſione ſua non eſſe nullas cum aliis

(qui &αρ r σσστοαααι ſen cooperatione virium

harum indepti fuerunt) defendit: Andr. Offander,
qui propter librum Interimiſticum, Norinber-

ga in Poruſſiam conceſſerat, doctrinam de juſßtif-

catione inpugnaverat, aſſerens, bominem juſtum
ſe juſtitia EEI eſſentialie Franciſeus Kancarus
Mantuanus, Regiomonti in Poruſſia, ex Lombar-

do Magiſtro ſententiarum propoſuerat, Chriſtum

eſſze mediatorem tantum ſecundum humanam na-
turam. Georgius Major novam propoſitionem
Wittebergæ defendendam ſuſceperat: Eona ope-
ra eſſe neceſſaria ad ſalutem; hinc Majoriſtæ: Ei

contrarius fuit Nicolaus Ambsdorſius, ſcfibens, bo-

na opera eſſe noxia & damnoſa ad ſaluteme Johan-

nes Agricola lilebienfis docuerat Legem Moſir ex

Ercteſia in curiam eſſe amandandam: Zwingelius,
Ceccolampadius, Calvipus, ipſe Philippus poſt
Obi⸗

ohit
ll

r
tan,/
io

hu⸗

g

ht⸗

unr.
at

Mi

hominis in converſione tradita, nomen Ginergi

ſalcte
icu
nat
tise⸗
Pol

(en
ſr

he
Alri,

ſerg

eüͤan
core
trang

ker⸗

letun

CoNCORDIkK. 3

ferun. obitum Lutheri, in partes Zvvinglii pronior, ſuos
etes paſſim habebant aſſeclas, qui Corporis & Sangvinis
ntin Chriſti, in, cum, & ſub Symbolis, in S. cœna præſen-
(n. tiam peram az realem, nec non commnnicationem
erat. idiomatum, & onznipræſentiam Chriſti ſecundum
i bumanam naturam negabant: Præterea etiam
tisn deſcenſum Chriſti ad inferos non proprie, ſed me-
rir taphorite aut figurate exponendum eſſe contende-

bant. Flacius ſupra citatus, in rebus adiapheris
i. 4 . „ . P . 3„ . 1 S2
hon. cenſebat, interimiſtis nullo modo indalgendam eſſe⸗
ds Pbilippiſtæ (h. e. Melanchthonis aſſeclæ, ut Eberut;
itinmn Pſeſingerus, Menius Major & aliig ob timiditatem
nuſe juſto hic mitiores erant. Inde bellum adiaphori-
“ ſicum ſatis turbidam. De Electione aut pradeſti-
AMAr1

Inbt. Patione ad pitam zternam aliqui ex noſtris non ſa-
i tis caute locuti erant, & Calvinus jam horrendum
, abſolutum prædeſtinationis decretum ſparſerat-

“ Anabaptiſtarum, Schovenchfeldii & Anti- Trinita-
niorum furores ac errores poſt reformationem mo-
nar tos, nondum oppreſſerat Eccleſia. Omnesigitur
m. hæ controverſiæ, ut ſopirentur, Formula Con-
9 W cordie ex verbo DElI conſcripta fuit, quæ illas
en perſpicue reſolvit, erroresque moderate, omisſis
N etiam adverſariorum nominibus, confutat, & con.

4 cordiam ac unitatem fidei Chriſtianæ ad poſteros
transplantandæ oſtendir. Summa articulorum

ſequentibus verſiculis propter memoriam conti=
s netur,
lic
obl. c Dec=

4

4

34 ChaAP. VI. DE FoRMUILA

—

Ilſis, edas, Chriſtus, infra, ritus, amor.
Horum ſenſum exponunt alii verſus:
Seripturam ſidei normam concordia ſancit,
Peccata, arbitrium, juſtitiamque docet,
Poſt bonum opus, Legem Legique didacticæ

cœnam,

Chriſtum, deſienſum ad tartara, res medias,
Tandem declarans æterna electio quid ſit,
Subjicit hæreſéen dogmata falſa ſimul.
S. 9. Finis ergo hujus G8mboli fuit concordia in
rveligione & fide, quæ hactenus per novos loquendi
modos & contentiones varias mirum lacerata

fuerat: nequaquam vero nova fidei confeſſio, ut ad.
verſarii criminabantur. Nam contra hanc ſyco-

phantiam autores Form. Concord. p. Gag. diſerte pro-
teſtantur, ſcopumque ſuum hunc laudabilem p.
6 1. 637. luculenter ſatis exponunt. conf. Die

Haupt⸗Vertheidigung des Aug⸗Apffels, cap. 38.

Et hac de cauſa Eccleſiæ & Scholarum miniſtri

omnes Aug. Confeſſioni invariatæ addicti, ſuffici-
enti accepta informatione, ultra octo millia Theo-
logorum læti lubentesque illi ſubſcripſerunt. Ne-
que quisquam illorum aut vi aut blanditiis (ut Eo-

ſpinianus mentitur) ad ſubſeriptionem coaétus fu-
it. vid. D. Hutteri l. c. XIX. de ſubſeriptione. Imo
ipſi Principes, Electores, Duces ac Status Prote-
ſtantes, in evidens rei teſtimonium nomina ſua

Peccatum, arbitrium, juſtus, bona fabta, ſeque-

ſc
61
Dle⸗

gu

co
UVI

mo
de⸗

Mi
(45
7
ie
om
rer
clel

did

CoxNcokxpig. 43

. fubſcripſerunt, additis etiam fgillis. vid. Praf. Conc.
NR B. Garyzovii Ieg. p. Jo. nec non D. Johann
OAOlearii Aiſſertationem ſolennem, cui titulus? Con-
Kans concordia concor: S. 7. p. 56. ſij. Arminius
i, quidem & ejus aſſeclæ de formulis conſenſus ſeu
, concordiæ minus benigne ſentiunt, dum illas juxta
tu cum confeſſiomibus atque Catecheſibus abrogatas
mallent; ita, ut ſacræ literæ unica ſentiendi & lo-
quendi in Eecleſia vel Academiis norma forent, vid.
Epiſt. Eceleſ. Armininn. p. 92 5. & Friderici Spanhe-
mii Eil. Epiſt. adl Amicam de novitſimis circa res ſa⸗
cras in Belgio diſidiis P. 25. ſeqq. Verum latet
Cleni O†τν. Nam abrogatis formulis, vident ſe fa-
cen Ccile imperrare poſſe, ut, quod ipſi maxime volunt,
„uf omnes ſectæ & hæreſes, quæ Scripturam Sacram ſe
eH revereri ac mandata DEl obſervare dicunt, in ec-
er (leſia tolerentur.
D §. 10. Cum itaque publici juris factus eſſet
9, diclus Liber, contra ipſum à Calvinianis varia ſcri⸗-
mii Pta edita leguntur: ut Admonitio Neoſtadiana!
ſ Judicium Anhaltinorum: Premenſium defenſio
Tr. denegatæ ſubſeriptionise Examen M. Chrißopho-
N., ri Irenci Hiſtoria Ang. Confefj. Ambroſii E olfti
rb (h. e. Cyriaci Hedeſiant,) quæ omnia in Apologia,
u hujus gratia Erffurdiæ a D. Timotheoy Kirchnero,
In D. Selatcero & D. Chemnitio, anno 1582. ſcripta
N evidenter fuere confutata. Brevem analyſin

nu dictæ Apolegiæ D. Hutterus in Cenc. concord.
ip cap. XLl. fol. 261. ſeqv. exhibet. Exemplar

C 2 iſtius

3s.H CAbP. VI. DE FOEMUILA

iſtius etiam MSCG. in Bibliotheca Elallenſi
ſervari ſupra laudatus D. Job. Olearius l. c. p. 6.
refert.
§. 1II. Calvinianorum calumnias imitatus eſt
hac in parte Cardinalis Rob. Bellarminus, qui Tom.
IV. Controv. ſubjungie judicium de libro concordiæ

Lutheranorum, in quo ſi ſycophantias & menda-

cia demas, nihil veri deprehendes reliquum. De-
monſtrarunt hoc Theologi Tubingenſes, qui ejus-
dem rhaſpodias ſolide anno 1587. confutarunt.

§. 12. Perſtabit (quod ſperamus & optamus)

hæc Concardia verbo DEl ſubnixa, quamdiu in

terris militabit pura Chriſti Eccleſis; imprimis
cum jam contra tot tantosque adverſariorum fu-

rores, per ævum duraverit. Quod dum Serenis-
ſimus juxta ac Religioſisſimus Elect. Sax. Dn. 70H.
GEORGIIIS II. Doninus noſter Clementisimus,
anno ſuperiori expenderet animo, d. 7. Jun. Tor-

gæ, in honorem DEl, ut & memoriam tantæ rei,
feſtum ſeculare celebravit præſentibus ſimul Sdumn-

mis quibusdam Miniſtris ac Confſiliariis Intimis
Magno Friſio & Gersdorſſio; nec non primariis ha-

rum regionum Dodtoribus T heologis, Geiero, Cc-
lovio, Meiſnero, Scherzero & Lehmanno, Viris un-

diaquaque celeberrimis & de Eccleſia Chriſti bene
meritis. Cum his Princeps Optimus de concordia
& puritate Religionis porro tuenda devore egit,

ac habita a præſule Torgavienſi, D. Hoffmanno,

concione eνâαραραα in Domino lætatus eſt.

aſ-

co
Faxir Mi

I

IS4
lets

uir

ſmun
.To-
tr leh
.
diſea
is b.

CoNCORDIX. 37

Faxit Deus, ut annum publicationis Concordiæ hu-

jus attingat Princeps laudatisſimus, qua nova ipſi
lætandi materia ſuppetat & Eccleſia gaudeat!

CAP. VI..
TRIBUS SYMBOLIS IN
GENERE. M

PRæmittuntur Aug. Confeſſioni tria

antiqua in Eccleſia Latina recepta

Symbola, Apoſtolicum puta, Nicænum
&Athanaſianum, ut oſtendatur, Luthera-
nos non novam, ſed antiquam vere Ca-

tholicam fidem tenere ac profiteri. Tria

autem tantummodo nominantur, quia in
ſolennibus Eccleſiæ Romanæ ſacris, hic
ternarius Symbolorum obtinebat. Vid.
Alex. Alex. Part. III. qv. 69. Durand. Rati-

onal. offic. div. I. IV. c. 25. Thom. Argent.
I. III. diſt. 24. & 25. qv. I. a. 3. non exclu-
ſo aut ignorato Epheſino vel Chalcedo-
nenſi, quæ æque ac tria iſta audiunt oecu-
menica. Symbola (ſenſu Eccleſiaſtico.)
dtcuntur compendiariæ articulorum fi-
dei, præcipuæ ob hæreticos certos con-
troverſorum, confeſſiones publico no-
minæ editæ aut receptæ, ut per ea Chri-
M C 3 ſtiani

38 CAp. VII. DE TRIBuS SyMBOLIS

ſtiani puri & veri, ab inpuris & hæreticis

diſtinguantur. vidl Epitom. Form. conc.

P. 5771.

§. 2. De Symboli voce non eſt, cur heic inquira-

mus: nota eſt ejus origo doctis, vulgo Collatio La-
tinis reddituxr. Sed confundi NhR+d cum α
oAνM¼, Vocſßt us docet. voBaN enim juxta Athe-
naæum l. VII. circa ſin. eſt ei rα σοαπι⁵ιαι οτοαd
gατιο Hεις⁵ονινν. Græcis alias dicitur sαα˙.
At qνρα0ο„οο notare teſſarem militarem, aut Ronum
in contraltu datum, ſupra declaravimus. Cæte-
rum ratio metaphoræ eſt ſimilitudo, quam ejus-

modi confeſſio Chriſtianorum habet cum teſſera
ſfecd

militari, mit der Loſung, qua milites certi exercitus
ab hoſte diſcernuntur. Nam, ut in bello miles
Symbolo: ita in Eccleſia Chriſtianus α αα„αα

cτ1ναπ Ing& Xg, 2. Tim. IIl. 7. Symbolo,

leu teſſera ſua, ab hæreticorum ceu hoſtium veri-

tatis turba diſcernitur. Et ſicuti olim in fœderi-

bus ſanciendis, aut contractu veteres teſſera ute-

bantur, qua quælibet contrahentium pars inteme-

ratam fidem ſibi invicem ſancte promittebat; ita
Chriſtianus cum Deo quaſi fœdere in baptiſmo
inito, 2. Petr. III, 17. obſtringitur, ut Symbolo fi-
dei teſtetur fidem, oamque ſervet illibatam, 2. Petr.

III, 17. conf. Vosſii de Trib. Symb. diſſert. 1. S. 5 4

ſeq. G Caſaubani Animadv. in Athenæi l. III. c. 3

Jot. m. 224. ſéq. nec non D. Dankakeri Chr Din.

Frotbheor. a. 74.

—

m
lo
4
ed

HM a

ent
ol
o

ſu⸗
1 NB

gn.
Yeri

copu

guat
nece

fol.

tri

cet.

edi⸗

hjſis

4.
temm
lia

eticis
conc⸗.

ngvir⸗
io
n8

Abr.

2„
0rù

G.
ſemun

(e.

n e.
teſſaan

erctu
0 tils

V

mbole

n etr.

Cegeri.

a te⸗

remme⸗
in
ptiſn
olol⸗

. 6 1

61

6 *

apud Orthodoxos Smbola non habentur proa

EEE

IN GErNIRRE,.. 39
§. 3. Compendiarias Aoötrinæ Chbrißiane, certo
eempore controverſæ ob heæreticis, confeſſones appel-

lo: partim propter cauſam impellentem, partim ob
materiam & finem. Nam ut, tales Confeſſiones
ederentur, in cauſa fuerant dνιαντd₰☛ſ 77 & “=

Octa, h. e. hæretici & Schiſmatici populum vel ſe-
ducentes, vel fidem Chriſtianam turbantes. Ab his

igitur ut diſcernerentur Orthodoxi, ſibique cave-
rent a Pſeudoprophetis Symbola ejusmodi com-

poni curarunt: ſcil. ne tardorum hominum memoria
laboraret, ac ut omnis homo poſſet dicere, poſſet tenere,
quod credit, verba ſunt Aug. I. 1. de Gmb. & Cat. c.

1. Materia ſeu argumenta non ſunt omnes articuli

ſeu partes fidei Chriſtianæ, ſed tantum præcipuæ,
quæ forte primis Chriſtianiſmi temporibus ab h-
reticis in dubium vocatæ fuerant. Quapropte

quata norma credendorum, ad ſalutem æternam

neceſſariorum, quia id contra eorundem ſeopum

eſt. vid. D. Calovii Gncretiſm. Calix, in Prim. ho⸗
Ktol. Säét. 1. p. 10. 20. d-

S. 4. Publico nomine editæ ac recept fuiſſe
tria Symbola Oecumenica, hiſtoria Eccleſiaſtics do-

cet. Nam etſi nos non lateat, a privatis privatim
edita quoque fuiſſe Symbola, ut Greg. Neocæſari-

enſis contra Paulum Samoſatenum, & Hieronymi
ad Damaſum tamen nos h. l. de publicis, aut ſal⸗
tem pablice editis loquimur. FEquidem tria adhuc
alia Symbola œcumenica, Conſtantinopolitanum,
C 4 Ephe-

nnn

Erpheſinum & Chalcedonenſe memorantur, quæ
Proteſtantes non excludunt aut improbant. Sed

quia Romanenſes dicta jam illa priora tria dunta-

—NW

A40 CAP. VII. DE TRISUS SvMBOLIS IN GBNERR.

Xat in ſolennibus ſacris uſurpare ſolent; ideo oſten-

dere voluerunt ſe hac in parte ab illis non diſſenti-
re. Finis & &copus illorum, ipio vocabulo notatur:
nempe Chriſtianos ſinceros partim a gentibus, par-
tim ab hæreticis & Schiſmaticis, ceu ſolenni & vo-
cali teſſera diſtinguere. vid. Dannhauen. I. cit.

CAP. VIII.

DE SYMBOLO APOSTOLICO.

Wus I. III. de Trinit. p. 204. edit. Pariſ. 1685.

AVmbolum Apoſtolicum vulgo ſic a
autoribus dictum putant. Genebranr-

præfractam temeritatem dicit, ſi quis hoc

in dubium vocare velit. Verum ſi pra-
cipuum eorum argumentum, quod a

traditione Ruffini Aquilegienſis petitur,
videas, ſatis id temere aſſeritur. Quomo-
do enim Ruffinus, qui ſeculo quarto vi-
xXit, ea annotare potuit, quæ ipſo antiqui-
Ores patres non allegant ? deinde Hiero-

nymus tom. II. opp. f. 221. fidem Ruffino

Plane derogat, dum ipſum commenta &

fabuloſas traditiones referre ſcribit. Imo

ipſe

–

ar
Seia
Aunt.

Oher⸗
ſſent.
Ntatu
8,por.

& ..
.
ceo alia, quæ doctisſimus Vosſius diſſert.

(0

brar

169G

ho⸗

god

etitu,

I0⸗
oi
igi⸗
lero⸗
ro
1fA4d
o

Pre.

=

Ch. VIII. DE SvuxOr Anos rorco. 41

ipce Bellarminus de Scriptor. Eccleſia-
ſtic. ad an. 390. RKuffinum in Apologia
pro Origine multa mentiri, diſerte affir-
mat. Nec mitius de Ruffino al lii doctiores

Pontificii ſentiunt. vid. PoſſeviniA Pparat.
Sacr. tom. II. Pp. 358. it. D. Calovii Syncre-
tiſ. Calixt p. 31. ſeqq. ut & Dannhavv.
Chriſteid. Phænom. IX. p. 394. ſeqq. Ta-

I. de trib. Symb. contra illam in veteratam
opinionem proponit. confer. D. Sam. Be-

ned Carpzovii, Amici mei conjunctiffi-
mi eruditum & moderatum Examen no-

ſ 4

væ Praxeos a Lojolita a Jac. Maſenio pro-

Poſitæ P. 166.

§. 2. Sane, ſi ab Apoſtolis hoc 8ymbolum faiſ⸗
ſet confectum, Lucas rem memoria digniſſimam, in
Actis ſuis non omiſiſfſet: neç alii Scriptores ætati
Apoſtolorum propiores, filentio involviſſent

Symbolum, qui minoris momenti res annotave-

runt. (conf. de hujus argumenti negativi auctori-
tate, Johannis Launoji Theologi Pariſini Tractat.
peculiar.) Imo ſi Apoſtoli propoſuerunt, quo jure
illud Eccleſia augere potuit, addito ſcil. articulo
de deſcenſu Cbrißi. ad inferos, qui, ut ĩpſe Rußinus in
Præf. ad Expoſit. Symbol, habet, in illo alias non
comprehenſus fuerat? Sane ſi ab Apoſtolis pro-
C 5 «— fectum;

42² CAP. VIII. D E SYMBOLO

fectom, S. codici, tanquam ſeriptum Sosevo
inſerendum fuerit. Præſertim, ſi, quod Baronius

ad A. Chr. XLEIV. n. Iv. fol. 3o. affrmat. verum ſit,

quemlibet ex Apoſtolis ſententiam & dogma pe-

culiare inſeruiſſe & adjeciſſe: Petrum dixiſſe: cre-

do in Deum Patrem omnipotentem; Johannem: Cre-
atorem cœli & terræ; Jacobum credo & in Jeſam

Chriſtum Filium ejus unitum, Dominum noſtirum,
& ſie de cæteris. Quod tamen juxta ipſum Jaco-

bum Bajum l. 1. Inſt. p. 26. per eſt incertum. Verior
igitur erit ſententia Scriptorum, qui id Apoſtoli-

eunz dici autumant, quia vel ab Apoſtolicis viris

(quales ante Synodum Nicenam Patres Eccleſiæ
nominabantur. vid. Parckeri de deſeenſu Chrißi ad

inferos p. 12.) vel ex Apoſtolicis ſeriptis collectum
fuit. Detempore autem, quo conditum, nihil cer-
ti affirmare poſſumus. Veroſimile tamen doctis ſit,
Nicæno eſſe antiquius. Hinc . Dannhavverus in
Chrifteid. p. 3955. illud ſatis antiquum putat: Satit,

ait, antiqua eſt illa domus, quæ inprimo ſerulo ſunaa-

za, in ſecundo tertioque erxhruhta, in quarto perfecta

eſt. Et quanquam antiquitatis laude præſtet: ta-
men id olim nec in Græcis, nec in orientalibus Ec-
cleſiis obtinuiſſe, ſed in Romana, anno quadringen-
teſimo, poſt CHR. N. perſonuiſſe, indeque in ali-

as orientis Eccleſias derivatum eſſe, Voſſius di-

Gert. 1. S. 24. p. 20. ſcribit; Greæcis interim ac ori-
entalibus Nicænum & Confantinopoltanun uſur
Pantibus,

hy⸗

—

Arlil
ſorte
Vid.
ter,
Syn
Nl,
ſusen
lerin

iitie

oblen

Cun⸗
bio

Ilu

Ney

alt⸗

ion

irr⸗
un
Nn
ati,
tion

tint

43.

üſſſe

i
r.

60

Oniit
aſch
naſe⸗
. g.
Crt.

rum

Na.

erior

ol
r

cdele

GiA

ecloen
ilcet⸗
Dis ,

E

Sutil
mi-

et:l⸗
usBe⸗

ngeſ.

inA.

u

r⸗

APOSTOLICO. 43

—

. 3. Materia hujus Gimboli, ſunt epie⸗ ſive

artituli fidei, non quidem omnes, ſed Prætipui, qui
forte illo tempore ab hæreticis impugnati fuerant.
vid. D. Calovii Diſput. cit. Quanquam etiam virtuali-
ter, totius doctrinæ ſalvivificæ cognitionem in hoe
Symbolo contineri aſſeri poſſit. vid. B. Dannhaue-

xi Chrißteid. p. 399. Hinc diverſo tempore adver-

ſus exorientes hæreſes id anctum fuiſſe Remonſtran-
tes in Apolog. 6. 1I. p. JS. affirmant: clauſuisam ejus

initio fuiſſe hanc: credo in Spiritum S. & hoc non

obſcure colligi ex Terzull. adverſus Praxeam, & ex

CGanonibus Synodi Nicenæ: Sed ad tollendum du-

bium, ubi ſit Eleſia? dein fuiſſe additum articu-

Ium; eredo fanbtam Eccleſtam. Iterum in gratiam
Novati, additum eſſe articulum: cremao remitſonem
peccatorum, porro in gratiam baretitorum reſurre-

Rionem corporis negantium adjectum eſſe : credo car-

nis reſurreétionem; tandem in gratiam Origeniſta-
rum admittentium reſurre dionem corporis, at
non ejus, in quo degit anima, annexum eſſe, bujus

zarnis veſurreittionem. Quicquid vero ſi t de addi-

tionibus hiſce ſingulis, id certum eſt, inſignem va-

riationem hocsymbolum Per intervalla temporum
expertum eſſe. vid. Voſſium diſſert. I. cit. S. 31. 24 4.
43. qui obſervat, articulum de deſcenfa Chriſti ad in-
feros, per annos multos in Symbolo hoc non exti-

jiciunt Patres antiqui. vid. Gvegeor. Nazianzeni O=

rat. XlII. in Paſcha I. ſol. m. Ogz.

F. 44

tiſſe. Quamquam deſcenſus didi mentionem in-

44

CAP. VIII. DE SYMBOI.

——

