arrogat. vid. A. Conf. p. 37. ſeq. Artic. Smale.
p. 341. 346.
Contra Pontifßicios. v. Jur. Can. c. omnes diſtinét.
XXII. Extra de Major. &öobedient. & c. unam ſan-
ATam. it. Bellarvwi. I. I. d. P. R. l. Iy. ri. l. E- c. 6, ubi
Papam aſſerit indirecte habere poteſtatem tem po-
ralem; Jus autem canonicum ſine Imitatione in 1.
e. eidem tanquam vitæ æternæ clavigero, terreni ſi-

mul & cœleſtis imperii jura tribuit.

Papa eſt infra Concilium, nec poteſtatem ali-
Md N 5 quid

202 CAP. XX. DE PAA H

quid ſtatuendi contra doctrinam Chriſti habet. v. Ger
A. Conf. abuſ. VII. p. 40. & Artic. Snalc. pag. 31˙. Ml
345. 3e. 60600
Contra Pontificios. v. Bellarmin. qui libr. II. de kelle
Concil. aultor. affirmat, ſummum Pontificem abſo- luſu
lute eſſe ſupra Concilium, quod concilii Conſtan. itui
tienſis decreto repugnat. uuui
§. 4.
Papa Romanus eſt Antichriſtus ille magnus in und,
Scriptura S. prædictus. vid. Artic. Smalc. art. IV. as
p. 314. 347. ſeq. —uu
Contra Pontifcios negantes. v. Bellarmin. I. 3. i
J R. P. Tannerum in Anti. Chriſto proſeripto, Etorꝛ Cepre
Dillingenſ. quos partim B. D. Nicol Hunnius in ne- le,
ceſaria depulſione duarum graviſimarum acciſa- ann ,
tion, partim Theologi Saxonici, in Defenſ. Pupillæ
Saxon. ſive A. Conf. c. S&. ſeqqj. ſufficienter refata-⸗
runt, item H. Grotium & Syncretiſtas nonnullos, meil
qui Papam pro Antichriſto habere nolunt. vid. B. dul

Hlulſem. Brev. c. XXII. ſupplem. Co
„ K. Dan
Ex dicto Chriſti Matth. XVI, 19. Zu es Pelrus
& c. non poteſt probari, R. Pontificem eſſe caput
Eccleſiæ & habere primatum. vid. Artic. Gnale.
Aru⸗

Y. 374. ſe.
*CGontra Pontificios. v. Bellarm. I. 1. de R. Pontif. etid
c. ro. I. 72. . UN
SJðM §. 6. H (o
Veri Chriſtiani, falva confcientia, Pontifici Ro-
mano idololatriam & impios cultus defendenti
ad-

bet,.

t,Il,
nadi.
onſen.

gnos
rt, I.

6.15
9, ONM
,7
AH
pll
tekat.
nulee
Nid,2

MH
N
Gll

Mf

ſel.
Nen
N4

RoMANOoOo. 203

adheærere aut eidem obedire non poſſunt. vid. Art.

Sale. p. 347. 349. 3y0. it. P. 317. ſeqg.
Contra Ponlißcios. vid. Bellarmin. l. II. de not.

Eeccleſ e. i9. & Jus Canon. Diftincz. XL. e. 6. & Pa-
paſuæ & ſraternæ ſalutis negligens deprehenditur,

ingtilis & remiſſus in operibur ſuis, & inſuper 2
bono taciturnus, quod magis oſkeit ſbi, & omnibus;
nihilominus innumerabiles populos catervatim ſo-
cum ducit primo mancipio gebennæ, cum ipſa plagis
in æternum vapulaturus. Hujusque culgas iſtic
redarguere præſumit mortalium nullus, quia cun-
ctos ipſe judicaturus, a nemine eſt judicandas, niſe

deprehendatur a ſide devius. Quod tamen juxta

Bellarm. l. IV. de R. P. c. 3. ſeqq. timendum non eſt,
cum ſit infallibilis.
§. 7. B
Papa Rom. in concilio judicandus, non poteſt
concilio firmitatem & autoritatem largiri. v. Art.
Smalc. p. 2. ſeqq.
Contra Bellarmin. I. II. deconcil. c. I. ae concil.

M Eccl. & IV. de R. E. c. 3.

Pontif. Romani imperium eſt tyrannicum. vid.

Artic. Smalcald. p. 3 1 .350. & confer. hiſtorias ſu-

pPeriorum ætatum, & Gravamina Nation. German.
contra curiam Rom. a. 1522. publicata.
Contra Pontißcios & eorum paraſitos, qui Di-

Qatus Gregorii VII. Papæ defendunt.

AbPpEN

204 Car. 1. DE HRESI ET

APPENDIC TRIPAIIIE.

bpJRS n-
CONTINENS

NOTITIAM PAR.

Ene
R alt
4 o
uh
a
te
Diope

TIM HERETICGCORUM, ACUI-
BUS DOCTRINA LIBR. SY M
BOL. DISCEDIT;

PARTIM. CONCILEI

ORUMET COLLOQUIORUM

RELIGIONIS CAUSA
HABITYORUM.

CA. P. I.
DE

HERESI ET HERETICIS

IN GENERE.

6. 1.

£ R ETICUS dicitur dn rS
digésρ, quæ vox apud Græcos tres

præcipue ſignifiestus habet: 1) notat ele-
ionem vel optionem, inde Heſichius in
Lexic. dicit: dgsαι, OgAnpgαισ. (2) notat certam vi-
æ rationem; ita enim Arthenæus lit. V. Dipnoſophit.
e, †.

4

lelen

N.

2 iſe
at
Vens

Paril

plern

rlti⸗
r,
1,
lepor,
EDy
lareſ

HRETICIS IN GENERR. 205

11 Helena Jovis filia loquitur, 4*οι+sνποατα
. vor aαυνααοςιανιο. quod domi hanc vitæ rationem di-
ALiciſſet. confer Caſauboni animadr. in h. l. f. 37. G
notat elelctionem certorum dogmatum. Hinc Cle-
mwneens Alexandrinus l. VIII. Stromat. fol. 7yz. edit.
Pariſ. Sylburg. Agααα rgoαοααα oααHτ⅝⁷ j,
. α rius, rρια oνuαIrν 7M„0d1οι οσααα 90°
4νππαα 1 Oaſvααπανα Sνανοναι. T oρ r 60
N G= νντνν. Hareſis eſt dagmatum inclinatio,
aut, ut quidam Alcunt, inclinatio, quæ multis dogma-
tibus præbet conttquentiam inter ſe & ea, quæ viden-
II. tur, tendens ad rette vivendum. Eodem fere ſenſu
Diogenes LEaertius, Proœm. in vit. Philoſoph. deſcri-
NNI pſerat, ubi in Græcia Philoſophorum hæreſes recen-
ſet. Similis quoque vocabuli notio uſitata eſt Ci-
ceroni in Paradox. Cato in ea, inquit, eſt hæreſt, qJuæz
nullum ſiquitur florem; & l. XV. Epiſt. ad Familis-
vers Epiſt. 16. in iſta ipſa ait ioρ metuo, ne plus
nervorum ſit, quam ego putarim. Loquitur autem
(lS de Epicuri ſecta, quam ipſe Spiphanius l. 1I. adv.
1reſ. f. 12. ſextam gentilium hæreſin vocat.

„In ſacris literis Aoρα ſimili fere intellectu re-
coS peritur. Nam Act. V. v. 7. Aigsαια 7 οαν SœNSdkKpalo*
tE nominatur, &c. NXVI. v. 5, Paulus de ſe affirmat,
α quod, priusquam Chriſtianus fieret, zaτr 1ν
umd. zgaαπ+αατα αιιευιατ⁰ Oenoia Isαιαοανσ ſecun-
ibe Aem exquiſitiſimam hareſin religionus Judaicæz
k“ Vixerit

206 CAbP. I. DE HRESI Er
xerit: & cap. XXIV. Alt. v. I. ipſa religio Chriſtia-
na, a Paulo., ex mente Jjudæorum, atραραοvocatur.
Confer Euſeb. I. X. H. Eccl. t. y. ubi ab Imperat.
Conſtantino in Epiſt. qua alteram Epiſcoporum
Synodum fieri USSIT, Chriſtiana religio Aρροα

W n
aaæ 9oMοπιι audit: quam vocem Valeſius per ſententi delt
. ddit: HMereſin v- boli ynci editio ,
am reddit: Hareſin vero Catholicam Grynæi editio Rens
retinuit. (uae
§H. 3. v

Verum etſi vox hæc tam apud profanos, quam Ul5
ſcriptores ſacros olim inter r uéραα relata ſit; ta- May
men ſtylo Apoſtolorum & ſcriptorum ſacrorum, ens
mox in ſequiorem partem accipi ſvevit. Pauliu T1gl
enim in Epiſtoli ſuis nunquam in bono ſenſu u- .
ſurpat: urt 7. Cor. XI. i9. Oportet hæreſes eſſ inter nl.
vos, ut, qui probi ſunt, manifeſti ſiant inter vos?: e
Cal. P, 20. di9α inter opera carnis refert. Et nude
Petrus 2. Epiſt. c. II. 1. ρασαα àι⅓ο“ρραας. hereſes m
eyxitiales prædicit. Paulus Tit. III, o. hæreticum
hominem poſt unam & alteram admonitionem
devitare jubet. Cum itaque hæreſis apud Chriſtia- de
nos in malam tantum partem accipiatur; mmi- ſe
rum pro animi perverſa ſententia, quam obſtinate ium
contra verbum Dei tuetur aliquis; Hinc Tertal-
lianus lib. de Præſeript. cap. ö6. negat, doctrinam

Chriſtianam poſſe dici hæreſin: quia illa nihil ſuo 4.
arbitrio eligat, ſed doctrina ab Apoſtolis & Chri- RHe
ſto accepta ſit. Et Theophilactus ad Coloſ. II. v. S. a
a

ait: α rατο ααιαιυιαιας„ονβποατ αοοιαπν So⸗⸗

riti
cato
ohettt
ODonn
at
nnil

ecic⸗

/Cn
taltztt
O.,.
5A
ſenlir
Aſ in
ter
eR. NO
‚Nens
teige
; in
dbſtimt

O

oGrinn
ihli
KN.
,
6 1ℳ 35

HXRETICIS IN GENERR, 207

Sar. i r007 Xe*τaνα 1 1&1, S ααα⁵ .
lo Sεrοοντ+ οναατπſι 1ειaττ.
F. 4.˙
Ex his, quæ dicta ſunt, facile colligi poterit, qvis
non vi vocis, ignominioſo hæretici nomine com-
pellari debeat. Scilicet AM.ο¹ aραα re &⅓=¾
geav dipoνναπασνα u aliquid praæter veritatenz

(puta cœleſtem) amplectitur ita Heſychius deſcri-

bit; vel qui audet, (ut cum Clemente Alexandy. lib.
VII. Stromat.fol. m. 76a. loquar) oiYνσοn*οτ π.
Qca, h. e. adulterat veritatem dum (ut idem Cle-
mensl. III. Stromat. loquitur) Perſvadet aliis, 73
7ν1 A— r& Sνοο αν ααωαανονοατιοοroν
. Quapropter Conſtantinus M. apud Puſebi-
um l. III. de vit. Conßt. c. 62. hæreticos vocat T7
Anetα 9υ T Cone roeαπι õ

veritatis inimicos, boſtes vitæ ac interne-
cionis conſt sliarios 4t autores.

F. §.
Sed clarius ſiet, quis proprie ac (ut loquuntur)
ſpecifice bereticus dicendus ſit; opus eſt, ut defni-

tionem tam heæreſis quam haæretici adducamus.

4

mMaraſ; vero in 7. Can. Cauſ. rxrn. J. 3. cap. 26.
generaliter deſcribitur, quod perperſum dogma ha-
beat; ſehiſmna autem propter Epiſeopalem Aiſſenſio-
nem ab Beeleſt a pariter ſe Paret, & aliquam er eſen
conßigat. 9
§. 7.

208 CApP. I. DE HXRESI Er
S. 7.

Thomas Aquinat II. 2. 7. XI. art. I. & 2. poſt. H

quam diſputaſſet, an ſpecies infidelitatis ſit, per cor-
ruptionem fidei Cbriſtianæ definit. Heæreticum
vero cum Auguſtino lib. de utilitat. cred. ad HBono-
ratum c. I. deſcribit, quod ſit is, qui alicujus tempora-
lis commodi & maxime gloriæ principatusque? ſui gra-
tia falſas ac nopas opiniones vel Signat vel ſequatur.
Quæ deſcriptio adprime convenit Jeſuitis, qui pa-
patum hodie ſtabiliunt.

eſt, quam ſententia præter aut contra ſeripturam la.
cram prolata, at doäctrinam fidei inde probatam im-

yugnans, quæ pertinaciter ab autore defenditur.
Hinc Irengus l. III. C.1. 2. ſeq. probat, unumquemd:

bæreticorum depravare regulane veritatis. COpprianus
lib. de lapſit, ad Novatianum hæreticos vocat de-
lertores fdeisit. lib. de unitate Eccleſ. Heæreſes, i inquit,
iuvenit (Diabolus,) quibas ſubverteret idem, unita-
tem corrumperet. Athanaßi s, in orat, contra gentendi-
cit hæreticos T 61 T5v sν a„ντſℛſl‿αιαι nalt-
fragos in fide. Baſzlius Magnus, Epiſt. ad Am-
Philochium, cum hæreſin Manichæorum, Valen-
tinianorum & Marcioniſtarum allegaſſer ratio-

nem hanc addit: 6o ρ Yagre 11716 21o Deo F-

gα9 7 ορ ſtatim enim de ipſa in DEum fide
ſt diſſenſio. Non opus eſſe videtur, ut plura Pa-

trum teſtimonia hic cumulentur; cum omnes, qui

Eyi-

—

uri
utgn

wre

lan,
, lon
rſi
uda.

uent,

Si Doctores cccleſe * Conſicg, baæreſis nigi aliud

Uhen,
ineid
Ni
Cpinio

Kore

r Gua
onici
lee
ring

eleſ

lumge

del
Hinu

tuj 4
leget

Mlen
e

7
ſore

——

12. ol⸗

Pperecr⸗
Eeticun

44 .
enH
ſie

guun.

giht

6GNA
GA 4
ii
dlu.
ent

i

Oc

ince

1,
n

AAA

V

e i
ut.

HXREFTICIS IN GENERA 2109

— — — — = ——

Epiphanii aut Augiſtini lilros de Hæretici & bære-
HRibus viderunt, in hoc nobiſcum conſentire opor-
teat, quod hæreſis ex ſententia Patrum & uſu S. Scri-
pturæ dicto jam modo deſcribenda ſit.

LVambertus Danzus éodem fere ſenſu Prolegom.
37. c-ommentar. in Angußtin. libr. de Hareſib. dAefßnit.
Hereſis igitur, ait, eſt elelctio perverſæ Jalſaque adeo,
quod ad animarum ſalutem credi ex Dei verhbo debet,

ſententiæ, quam pertinætiter defendimus, ſwve illa 4

nobis reperta, ſive jam ab alio mventa ſit. Atque
hinc idem autor l. c. p. m. 9. S&chiſma ab bereſi diſtin-
gvit, quod illud conſiſtat in defenſione pertinaci
opinionis novæ circa ceremonias Eccleſiæ receptas
& honeſtas; hæc vero (hæreſis) circa dodrinam.
Ex qua differentia ſimul diſcrimen Schiſmatici &
heretici cognoſci poteſt. Nempe quod hic a vera

& recepta doctrina fidei diſcedat ea mque perrtinaci-

ter impugnet; ille autem a ceremoniis & ritibus in
Eccleſia receptis: quam tamen diſcesſionem ple-

rumque hæreſis comitari ſolet.

Sed cum dogmata fidei, vel ſint principalia, vel
minus principalia; hinc conſequitur, quod Here-
ticus articulum ſidei fundamentalem impugnet, aut
neget, pernicioſior ſit eo, qui tantum minus princi-
palem deſtruere laborat. Adeoque vox heæretici

yex eorum numero eſt, quæ Græcis dicuntur ra ασα

g†ρρoας,

2¹⁰⁰ CA. I. Dz HRESI ET

F. II.

Duo autem vitia in hæretico cumprimis notan-

do occurrunt, ſi quidem pro tali proprie habendus

ſit: unum eſt mentu, ſeu intelleétus; error ſcilicet

circa dogma fidei in Scriptura S§. revelatum; alle-

trum voluntatis, quod eſt pertinacia in palliando

aut defendendo errore demonſtrato. Utrumque
adſit neceſſe eſt, ſi quis hæreticus cenſeri debeat.
Nam ut Aauguſtinus lib. Ae Haereſ. in præfat. loqui-

tur: Non omnis error bereſis eſt, quamvis ommnis Her
reſis, quæ in vitio Ponitur, niſi errore aliquo, hæreis ſG
non poſſit. Hinc eſt, quod Patres hæreticum a ma-

litia & pravitate mentis deſcribunt. Juſtinus Mar-
tyr. Quæſt. W. affirmat hæreticos nova dogmata

contra veritatem propalare &X αzααααιαυ
ate qua-

dam intellelttus, ſed ex malignitate mentis. Et Scho-
laſtici diſtingvunt inter hæredicum materialiter, &
formaliter ſic didum. Ilum vocant, qui errorem
contra fidem fovet, bunc, qui ex mentis quadam
malitia talem pertinaciter defendit.

IIæc mentis pertinacia in hæreticis ut pluri⸗

RA& 1 z ρa 7ααασ, non ex imbecillit

.

mum gloriam aut lucrum ſpectat. Nam illi non

diſſimiles ſunt Sophiſta, quos Græcia olim tulit,
qui αυsO XAα aut propter Sihodelan ſi
ve gloriæ cupiditatem, pugnas de verbis ciebant.
Hos imitantur hæretici teſte Apoſtolo . Iim. V I.455·

voντρρ νιοασαι½⁰
G Petr.

õ cu Hesee. Vid. 2.

y.
en
10
684
non

W,
Ne
nem
aa
ſbib
ere
kalliun
leo⸗
Iner

ido
M

ipie
Cal

II
IMer
res.

cont

lodie
ran

8No.

Kbencus
r lelie

m; e

AIiaet

rummn

debet⸗

trr.

uſc
W M⸗
in .
Cogrt
elen

N.
DNN

errore

HFHXRETICIS IN GENERE. 211

Petr. II. 3. Quod poſſet multis ex hiſtoria petitis
exemplis comprobari, ni jam manifeſtum foret.
v. Clem. Alexandr. I. VII. Stromat. F. 762. Alias cau-
ſas adducit Danæusl. c, c. 6. quos hic tranſcribere
non vacat. 1 DWð
Pontificiis hæreticus eſt, qui Romanæ Eccleſiæ non
concordat; ita Gregorius PII. Epiſcopus Romanus
6b6. VUII. Epif. 24. deſcribit. Quam deſcriptio-
nem confirmat decretum Eregorii IX. in Decretal.
ap. ad abolendam dehæreticis. Verum perſvadent

ſibi Papicolæ, ut olim Donatiſtæ, ſe ſeilicet conſti-

tuere ſolos Eccleſiam Catholicam. Quod quam ſit
falſum, docet Apoſtaſia Eccleſiæ Roma næ, quæ ho-
die omnibus ſcrutantibus veritatem notiſſima eſt.
Syncretiſtæ hæreticum proprie dictum eſſa ajunt,
qui dogma quoddam fidei in Symbolo Apoſt. pro-

poſitum, poſitive & directe negat. Quod ſi amiſeris,
impiæ doctrinæ defenſores orthodoxi erunt. vid.
D. Caloy. ſt. tom. 1. Sect. II. 4. 19.

Ilud diſcrimen hic non prætereundum eſt, quod
inter hæreſiarcham & haæreticum obſervant ſ’ cripto-

res. Nempe is nominatur, qui autor eſt erroris

contra fidem, ſeu qui hæreſin excogitavit; hit ve-

rdo dicitur, qui hæreſin ab aliis inventam amplecti-
tur & propugnat: uterque religioni veræ certo
ſacramento initiatus eſſe & ſacram ſcripturam,
aut partem ejus recipere debert, Nam ſi horum

◻ 2 requi-

—

212 CAbP. I. DE HXRESI Er HIRET. IN GEHERE.

.

requiſitorum forte unum deſit, licet veram fidem
doctrina impugnet, tamen infidelis potius (ut gen-
tiles, Lurcæ & Judæi hodierni ſunt,) cenſendus
eſt, quam hæreticus aut hæreſiarcha. vid. Dan.
Comment. cit. c.3. P. m. 5. ſe4.
Viſis jam illis, quæ hæreſin aut hæreticum con-
ſtituunt, hæreticos, habita temporis ratione, in du⸗
as claſſes diſpeſcemus. Quarum prima continebit
antiquiores; aliera recentiores. Omnes autem il-
lorum hæreſes mox adducendæ, nomina accepe-
runt, vel ab autore, ut Valentinianorum && Martio-
nitarum, à Valentino & Marcione; ve
Peraticorum; vel ex gente, ut Phrygum heæreſis;
vel ex operatione, ut Encratitar uis
dogmatibus, ut Docitarum & Hæmatitarum; velex
poſitionibus & iis, quæ honorarunt, ur qui appel-
lantur Cajaniſæ & Ophiani; vel ex iis, quæ nefarie
auſæ ſunt & perpetrar
vocantur Eultyehitæ. vid. Clem. Alexandrin. Stromat.
l. VII. prope ſub ſin. f. m. 76).
FF. 16.
De alis quæſtionibus huc
nobis agere non eſt inte
tur 8. D. Kesleri noſtratis, Metbodas convertendi Hæ-
reticos in duas partes

forte pertinentibus

Hartmanni Sringlii Ade hodiernis Hereſibus & Hareti-
is Tractatus in tres libros diſtributus, qui Ooppenhei
mii anno i6lö. prodiit.
“ CAr.

lex loco, ut

vel ex propriis

unt: ut qui ex Simoniams

grum. Legi autem mere-

diſtributa, anno 1671. Coburgi
edita: ex Reformatis præter Danaæum jam citatum

.

Ul
tum
in .
var
tnm
Wera
omne
uh
leqhe
lſi
alt
Har.
Hehi⸗
TV.
7,
jan⸗
lh⸗
lece

—
en
(otene
efentos

de

Dencar
ge

Mevebit

eni⸗

cee
M

loed
Hetd

Grorock

n

enii
enne⸗
l
4ℳ

Nerm
ℳ

nicn⸗

CAr. II. Dr HxRETICIS ANTIONIORIUus. 213

DE

HERETICIS ANTIQUIO.

Eretici nobis antiquiores dicti, vel fue-
runt in Eccleſia Jqudaita, vel in Chriſtianæ.

lis accenſemus, tum qui Samaritanorumn,
tum qui Judaiſmi ab Epiphanio dicuntur hæreſes
aut hæretici. Illorum numerantur quinque, Sa-
maritæ, Eſſeni, Sebuſæi, Gortheni, Doſitbhei. Ho-
rum vero ſiptem, Saducæi, Seribæ, Phariſzæi, He-

merobaptiſtæ, Nazaræi, Oſſeni & Herodiani, quos
omnes ordine deſcribit Epiphanius lib. 1. adver-
ſus Hereſes a ſol. 24. ad g7. edit. Pariſ. Petavii.
Ledu etiam digni ſunt Commentarii Joh. Druſßi
de ſectis Judaicis, cum Elencho Tribereſii Joſephi
Saligeri. it. Iiodori lib. S. Eymolog. cap. 4. Con-
fer. etiam Philaſtrii Epiſcopi Brixienſis Catalogum

Hereticorum, qui Ophitas, Cajanos, Sethianos;

Heliognoſtos, Ranarum Caltores, Accaronitas,
Troglodytas, Fortunæz cœli cultores, Moloch &
Rempham idolorum cuftores, hæreticos de Ara
Tophet, Puteoritat, cultores ænei ſerpentis, ſubter-
raneorum idolorum cultores, bareſin mulierum cum
Thamur ſimulachro, Belitas, Bahalitas, bareticos

Pyehonifſam ſovemtes, Aſtbar & Aftbaroth colentes
recenſet. Hos omnes inquam, Philaſtrius accen-

0 3 ſet

)

214 Car. II. Dr Hæznrncis

ſet Hæreticis, qui ante adventum Chriſti in Ec-
cleſia Judaica fuerunt noti. vid. Catolog. eéjus a

p. 2. ad iz. Verum notandum eſt, inter hoſce no-
minatos homines ſuperſtitioſos, aliquos fuiſſe in-

fideles; adeoque hæreticorum numero, ſi accura-

te loqui velimus, eximendos.
§. 2.

Qui in Chriſtiana &ccleſia, poſt exertam Evan-
gelii lucem, innotuerunt hæretici, & orthodoxis

faceſſiverunt negotium, potiſſimum noſtræ com-

mendationis argumentum erunt: ita quidem, ut
non omnes ſecundum ſeculorum ſeriem recenſea-

mus, ſed tantumillos, quorum aut mentio in li-
bris noſtris Symbolicis extat aut alias crebro alle-
gantur.
Heæretici igitur poſt Chr. N. vel in ſcriptura S.
allegantur, vel in antiquiori hiſtoria deſcribuntur.
Ili non adeo multi ſunt; horum vero ingens eſt nu-
merus, ſi ſecula ordine perluſtrare inſtituas.

§. 4.
In ſctiptis Apoſtolicis, primo quaſi loco me-
moratur Simon Magus rarne c& rydis*α di-
4 éoρο Aät. EIII. 9. ſeqq. Hic gente fuit Sama-
ritanus, arte Magus & impoſtor, mentiens, ſe eſſe
Tv Sν“α⅛ Mαα dra d 78 Js&. Docuit inter alia
portenta, mundum ab Angelis eſſe fadum, &
hoſce fefelliſſe genus humanum. Negabat car-
nis reſurrectionem & aſſerebat deteſtandum tur-

pitu-

uiin⸗
eee

(AI
tif
exyel

Dreur

i
0o
Eal

Diſei
ten

KHerl

ne:
lrren

*

Nt.

,

R kanr.
kart
Go

ſd

arx⸗

Prete
ſi 1
eee

in ke

no.
fuiſei⸗
laceltr

n Eyn.
hoCor

e c.

iden 4
fecele.

gtioin.

ebrode

itond
bontu

Seln.

⸗

wco H

it at
3, ſee
tel 14
gun⸗ 4
botc⸗
lumtu⸗
hin

AxTTGüHTORIRUuS. 5

pitudinem, licere promiſcue uii fominis. Sociam .

ſceleris ſibi fecerat Helenam, (vel ut Auguſtinus
vocat, Selenam) meretricem, cujus imaginem una
cum ſua diſcipulis præbebat adorandam. Baptiza-

tus fuit a Philippo, & cum ab Apoſtolis voluiſſet

emerespiritum S. qui per impoſitionem manus da-
batur, nomen ſceleri, quod SnoNIA dicitur, fecit.
Can. qui pro pecunia . quæſt. I. Can. Altare 1. Quæſt.
3. Romæ cum illudere populo arte magica voluiſ-

fet, ab Angelo DEI percuſſus eſt mſereque periit.

Diſcipuli ejus dicti fuerunt simoniani. Poſt mor-
tem teſte Eraſmo in prafat. ad lIrenæi libr. adverſ.
Hærtſ. ſtatuam Romæ meruit, cum hac inſcriptio-
ne: SIMONI S. DEO quod alii negant. Plura de

hereſi ejusdem habent Epiphan. lib. k tom. 2. fol. .
lVeaq. Auguſtin. de Hærtſ. é. 1. & Dankus in comment.
cecit. Helmſtad. p. 40. 144. elsttiur ateg. e.

F. B ſeq4.

§. 5.
Præter Simonem hunc Magum, Apoſtoli memo-

4 rant Hymenæum, & Philetum, 2. Timoth. II, 15. qui

reſurrectionem jam factam fuiſſe docuerunt: :item

Spnoſticos, quos &—. re Pevdονανσ uWρορςρ ſic
i lbe fuicſe⸗ ex 1. Timoth. VI. zo. notum eſt Autores

foœdiſſimæ hujus ſectæ extiterunt Baſilides & Car-
pocrates. vid. Euſebii l. IV. H. E. . 7. Nimirum
præter ſingularem ſcientiam, quam jactabant, in
ſuis myſteriis turpitudinem contra VI. Decalogi

praæceptum fœdiſſimam exercebant. De DEO

0 4 &

216 C. II. Dr HEEETICIS

& Angelis & animabus, fabuloſa M ab'o omni ratio⸗
ne abhorrentia dogmata ſpargebat. vid. Auguſtin.

it. citee. 6. Ad hos bertinene⸗ ui communes cum

runt poſten, 8 Menankyut, H aß, let, i, in-

de Menandrini, Saturniliani & Baſilidiani, ab Epi-

Pphanio hereſ. 22. 23. 24. deſcripti. Karumhropagi.
nes * eis’ in idem ieripror adducit.

Hosexcipiunt Pfue Apaſal, qui, ut syigole
Pauli ad'Galatas teſtatur, obſervationem legis Mo-
ſaicæ ad juſtiſicationem neceſſariam eſſe propu-
gnabant: Cæterum vero doctrinam Chriſtianam
profitebantur. His fœdiores fuerunt Nicolaitæ, qui
nomen a Nicolao diacono Act. VI. y. accepiſſe di-
cuntur. Meatio eorum extat Apocalypf. XI. 6.
Nicolaus enim (ut apud- Epiphanium Hereſ. 25. ſol.
m. 72. eſt.) cum haberet uxorem oρddor, 14 eſt

ele gantem, Cpit ſpargere fœdum d ogina, r &α
i α * α* esgat, AAρνα Gun & †τ⅜t ts.

7SXνραιο 1αοσ ιαιν Ab his originem habere quos-
dam Gnoſticos, Zpighan. l. c. ſol. 77. rei.

§. 7.

§. Johanmis quoque tempore notatur Diotre-

Pber, ιονιαιον qui ut laudatus Apoſtolus E-
PM.3. v. 9. ſcribit, primatum quendam affectaſſe
in Eccleſia eoque Antichriſto Maguo præluſiſſe di-

citur. Quos tamen in ſidei doclrina errores fove-

rit, non legitur annotatum.

ver
con.

5S. 8.

Oht

geli.

lege
dn.
(
an
me
nen
eh

uul
(rec

(ivin
yj

ind

Mor

100

it

I.

nni tt.

Allir.
Gnezeun

res ſole.

Nn

ebh

Dtoge G5

D iir

legelo⸗

ſepohr

Rrillunmn
6tAOH
epilet

I

.

al
Nar
hete gd⸗

i.

ut D

oKole⸗
e
lolſe⸗

Crestie⸗

AxTICG!IORIBuIsSs.

S. 8.

217

—

CLeoerinthus, primi ſeculi Eccleſiam ſuperſtitibus
adhuc Apoſtolis, in Aſia turbavit, dicens, circum-
ciſionem eſſe neceſſariam: Chriſtum non eſſe
verum Deum, nec reſurrexiſſe; Evangelium ſe-
cundum Matthæum ſolum accepit, reliqua Evan-

geliſtarum ſeripta cum Actis Apoſtolicis rejecit;

Legem ac Prophetas ab Angelis profectos affere-
bat. vid. Epiphan. hereſ. 2S. ſol. Ioo. ſeqq. Ejus
diſcipulus fuit Ebion, inde Ebionite, ſeu, ut Epi-
phanint hereſ.3o. appellat, Ebionæi, qui itidem Dei-
tatem Chriſti impugnarunt, & alia nefanda dogma-
ta ex Judaiſmo & Gentiliſmo petita ſparſerunt. In-

de hæreſin hanc Epiphanius ro) eooDor Tsasιον

zaj “αu ℳιRο ρανανοοτοa. Et addictus fuiſſe

putatur Symmachus, qui Biblia Ebraica vertit in

Græcam linguam. Hinc omnes locos V. T. qui
divinitatem Chriſti adſtruunt, corrupit. v. Euſebium
l. VI. c. 7. & Philaſtr. l. . hæreſ- Jl. p. IS. Obiter no-
tandus error ſtdori, qui l. §. c.5. Etymolog. poſt
Montanos & Novatianos, collocat Ebionitas, cum
200. annis ante vixerit Ebion. v. Danæi comment,

CAP. III.

HERETICIS POST CHR. N.

SEC. II. FAMOsSIS.
§. I.

Si ulla ætas ferax fuit hæreſium, certe hoc ſecu-

21 8 CAr. III. DFr HRETICIS PoOsT

quisꝗ; vel ceremonias vel placita ſua religioni im-
miſcere Chriſtianæ ſtudebant. Etenim ſub initium

imperi Antomii Pii, orta eſt ſtatim hæreſis Carpo-

cratianorum qui nomen a Carpocrate indepti, fidem

Chriſtianam & diſeiplinam plane corruperunt.

Nam negabant, mundum a Deo factum, Chriſti di-
vinitatem impugnabant, reſurrectionem carnis in⸗
ſiciabantur-Epiphanius l. I. tom. 2. hareſ. 27. Carpo-

craſios vocat, & ex omnibus erroribus hæreſin ena-

tam putat; præcipue tamen ex Smonis, v. Auguſt.

de Haæreſ. c. 7.

K. .

Deinde eodem Antonio Imperante, V'alentiniani
Ortum traxerunt a Valentino Pythagorico magis

Philoſopho, quam Chriſtiano. Hic in Cypri pro-
vincia degens, finxit cum Poeris ex cha proceſſiſſe
intellectum & veritatem, de intellectu autem ver-
bum & vitam; De verbo autem & vita hominem
& Eecleſiam, de hemine autem & Eccleſia proceſ-

Gde duodecim Aicua, i e. ſecula v. Philaſßrinn
hæref'3. p. I&. Præterea aſſerunt, Chriſtum ſpiritu-·

ale vel cœleſte corpus ſecum attuliſſe, nihilque as-
ſumpfiſſe de virgine Maria, fed per illam tanquam

per rimam, canalem aut fiſtulam, ſine ulla de ilIlla
aſſumta carne tranſiſſe. v. Anguſtin. de bæreſec. XI.

Epiphanius, hareſezt. eos Gnoſticis accenſet. Nam
maltorum hæreticorum commune nomen fuiſſe
Gnoſticorum, idem Epiphanius tradit.

H.

13.

lum eſt: ubi Judæi & gentiles Philoſophi, converſi

m

tei

ere

ton
con

ſuret
Mpi
Vule
hrine⸗
hin

I.

Im .

ſunn

Giore
fumn

it:

nal
K.
) 2).
eter
ellet

N
lerec
hha

—
conreri
onitr

Dinttun

5C.
i,nier
perm
ariic⸗
Carnbit⸗
Cpe.

etnedt⸗

, ns
huͤpe
oeelle

temdet

Cüven
4 Urs.
Uihyn
piir.

ilche⸗

nglu
lace

tnn

Cas. N. SExc. II. FAMOSIS. 219

Sub Antonino Philofopho Imperatore Martib-
nitæ innotuerunt. Autor heæreſis fuit Marcion, ge-

nere Pontificus, Cerdonis difcipulus, qui ob ſtupra-

tionem virginis a Patre excommunicatus, Romam

conceſſit & hærefſin excitavit novam; negans, re-

ſurrectionem catnis, legem ac Prophetas reſpuit,
Baptiſmum ſæpius inſtaurari juſſit, & ut Auguſtinut

vult, duo principia; vel, ut Epiphanius ſcribit, tria

principia, bonum, juſtum, & pravum ſtatuit. v. Au-
guſtin. l. c. cap. 22. Epiphanius Hereſ. za. fol, zog.
eq. Diſcipuli ejus Marciomtæ & apud Epiphani-
um Marcioniſte appellantur, Qui diſtinguendi
ſunt a Marcitis, vel ut apud Epiphanium nomi-
nantur, Marcoſtis. Hi enim nomen a Marco au-
ditore & ſectatore Valentini acceperant, qui Chri-
ſtum mon vere, ſed putative paſlum eſſe aſſevera-
vit: ſimul etiam duo principia rerum, bonum ſcil.
& malum ſtatuit, carnisque reſurrectionem nega-
vit. Hinc forte eſſe, quod Philaſtrius, bareſ. 45.
Y. 27. Martini tribuerit, quæ Marcus aſſeruerat.
Cæterum nugas Marcoſiorum ſeu Marceitarum re-
cenſet Epiphanius hareſ. 34. fol. 236., ſeqc.

H. 4*
Nosëtiani ſub eodem Imperatore hæreſin ſpar-
gere cœperunt. Autor fuit Noëtus Aſianus, vel, ut
Epiphanius ſcribit, Smyrneus vel Epheſinus, Mon-
tani diſcipulus, qui aſſeruit; Chriſtum eundem

jꝓpſum eſſe Patrem & Spiritum S. ita que hunc ipſum

eſſe

22 Chgw. III. DE HARETTCIS Posr

eſſe viſibilem & inviſihilem, mortalem & immor-
talem: patibilem & impatibilem, in cœlis Deum,
in terris hominem ex Maria Virgine; Trinitatem

non perſonis ſed officiorum tantum nominibus

diſtinxit: Se Moſem eſſe. & fratrem ſuum Eliam
finxit. vid. Auguſt. cap. 36. Philaſtr. hereſ. Hy. poſt
mortem ipſe cum fratre inſepultus abjectus eſt. v.
Epiphan. hereſ. 57. Tol. 45. .
poſt Decii perſecutionem Tacianus emerſit, pri-
mum Juſtini Martyris diſcipulus, mox illo per

martyrium ablato, apoſtata. Damnavit nuptias
& conjugium: carnibus veſci diſcipulis ſuis vetuit.

Adamum Protoplaſtum non ſalvatum eſſe delira-

vit. Aſſeclæ ejus dicuntur etiam Encratitæ, à pro-
feſſione, quod cœlibatum, & a vino atque eſu car-

nium abſtinentiam profiterentur, ad licentiam vi-
tiorum nomine α 7αρνναραναιααςconficdo. Epi-

phanius igitur hoſce vult eſſe οονταανπια16.. ſür-

culum Tacianorum. v. Auguſtin. c. 4). & Epiphan.
Hæreſ. 40. S
8. 6.
Idem ſeculum vidit Cataphriges Phrygia pro-
vincia, quam inhabitarunt, nomen gerentes. Hi
V. & N. Teſtamentum accepere, & 88. Trinita-
tem confeſſi ſunt. Sed Montanum hominem ambi-
tioſum & jam Encratitarum errore corruptum ſe-

cuti cœperunt delirare, docentes adventum Spi-

in

1A

ſerber

*

ritus S. a Domino promiſſum, in ſe potius, quam

tenun

po!
ceuf
culi
(duril

cee⸗

doſt
Dicun

Hiri
AHuart

Kicin

dondr
60
bann
Mar

ite,

ul
Ley

hae

nen

niſt
4

CLI. N. SEc. II. FAMOSIs. 221 N
NNt. — — D
in Apoſtolis ejus fuiſſe impletum. Quare Mon.-

—

e tanum pro Paracleto & Priſcillam ac Maximillam
Dninb pro Prophetiſſis habuerunt. Secundas nuptias
neon Leu fornicationes damnarunt, & de infantis anni-
, N culi ſanguine, quem de toto ejus corpore minu-
el, tis punctionum vulneribus extorſerunt, ad Eu-

chariſtiæ uſum, miſcentes illum cum farina panem
inde confecerunt, qui puer, ſi mortuus fuerit, ha-
pebatur pro martyre: ſin autem vixerit, pro ma-
fii⸗ gno ſacerdote. vid. Auguſt. c. 26. Philaſtrii hæreſ.zo.
lee Dicuntur etiam alus nominibus, ut Taſtedrongite,
NNnti Syirituales, Pepuziani & Quintiliani. vid. Epiphan.
sſe Hereſ. 45. ubi Phrygaſtas vocat. Hæreſis hæc diu-

tiliſime in Galatia & Bhrzgi duravit. vid. Soromen.
4 lib. 2., cap. 32.
elnc
Nrion . 7
lr Seyvero Imperat. regnante, de paſebate nata fuit
ie, controverſia, quando illud celebrandum ſir. Qui
Hi ab Eccleſia Romana & recepto alias more diſcede-

bant, inferentes nonniſi quarta decima luna, menſe
Mart. celebrandum eſſe dicebantur Teſſareskadeta-
titæ, ſeu Latine Duartodecimani. Hos Victor Epiſco-
ae pus Romanus, magna animi ambitione damnavit
6. QNexcommunicavit, tanquam ſchiſmaticos. Quem

Ii hac de cauſa merito reprehendit Iræneus Lugdu-
n nenſis Epiſcopus. vid. Euſeb. l.7. e. 32. & Socratem l.
nnu V.c. 22. Hæreticorum catalogo illi ex mente Roma-

un niſtarum inſeruntur, revera autem non ſunt. v.
Aan. c. 2j.
1 §. 8.

0

—

Pejor fuit hæreſis Aogianorum, quæ circa idem

—.

Aνo, ſeu Verbum dici. Hinc & Johannis Evange-

ſititia. vid. Epiphan. hæreſ. 5t. Jol. 42,. Dicuntur
etiam Alogi, Alogii & Artemonitæ. Inventor hæreſis
dicitur fuiſſe Theodotins quidam Byzantius. vid.
Tertullian. libr. de Præſeript. Theodoretus lI. 1. Hiſt. c.

pro autore habere videtur. vid. Mift. l. V. .26.

CAP. IV. ́MM
bpbpbs ê
HERETIC. III. SECUL.
S POST CH. N. .
4 Miſſis hæreſibus non ita famoſis, quæ in ſe-
NDO culo alias ſecundo ab Auguſtino & aliis ſcri-
ptoribus memorantur, hæreticos III. ſeculi præci-
puos in compendio deſcribemus.

ſium tertia orti ſunt hæretici, qui animas cum cor-
gere tradiderunt. Damæzſcenas ab hoc dogmate

Gunzodvvατας vocat, alias a patria Arabici di-
cuntur, Originem ajunt, cum ipfis diſputando

222 CaAr. W. DE HXRETIC. III. Srcur. .

lium & Apocalypſin rejiciebant, eeu ſcripta ſuppo-

4. ab Ebione hæreſin derivat. Euſebius Artemonem

Anno hujus ſeculi 217. in Arabia feraci here- 4
An,

poribus mori atque diſſolvi, & in fine ſeculi reſur-

—

eſee

le⸗
tempus innoteſcebat. Negabant enim DEUM

Uini⸗

mN.

ls,¹
bore
lit:
lat:S

muti⸗

de
qo
ent
iſe

Mbo

„ D

oe
Eſere
lli

raAr
1ac,

6

Gig,

(li
Kone
Crunn

.

c. B. & Euſeb. l. VI. c. Nieephor. l. S. c. 2).

Posr Ck. N. 22 3
effeciſſe, ut errores ſuos correxerint. vid. Augaſtin.

Tempore Cornelii Romani, Cypriani Cartha-
ginienſis Epiſcopi, & Decii Imperatoris, circa an-
num a Chriſto paſſo 220. ortus eſt Noratus, hæreti-
cus, Afer natione, qui ad Epiſcopatum aſpirans,

dolore repulſæ, novum dogma Eccleſiæ noxium

cudit: ſcil. ſe & ſuos ſolum aſſeclas puros nomina-
bat: Secundas nuptias non admittebat, graviter la-
pſis pœnitentiam, aut potius receptionem in com-

munionem Eecleſiæ, v. Socrat. l. IV. c. 13. dene-

gabat. Hinc aſſeclæ ejusdem Cathari dicti ſunt ideo,
quod reliquis vita moribusque puriores eſſe jacta-
rent: Kæ ααραα enim purum ſignificat. A barba-

ris ſcriptoribus ſæpius Gazari ſunt appellati, ur

Diabolus Zabolus. Refutat eos Spiphanius haæreſ-

vo. Danzus tamen in comment. in Auguſtini lib. 1. de

1e ne
lis ir
Ped

iee
Nthe
ir.
ogee
⸗

Pereſ. e. 3b. inter Nopatianos & Catharos aliquuam

differentiam obſervat. Cæterum hæreſis hæc ci-

tiſſime propagata eſt, quia ipſi ſalvo errore ſuo. con-

tra Arianos cum orthodoxis ſentiebant. vid. Socrat.
l. 2½ L. 35. 4 .

Circa id tempus ab Origene, cognomento

Adamantio, celebri ſcriptore, hæreſis nata eſt, quæ

Origeniſtarum & Adamantiorum, Monachorum

ſcil. in Egypto dicitur. Origenes enim in reli-
gione Chriſtiana ſatis alias conſtans, varia Ethni-

corum philoſophorum dogmata, dum Chriſtianæ
re-

224 Car. I. DE HARETIC. III. Srcurr.

religioni admiſcere voluit, hæreſin novam procu-

dit. vid. Evagrium I. IV. c. S. Auguſtinus ſex er-

roris capita de Hæreſ. p. G. allegat. Plura vero
alias vel deprehenduntur, vel ipſi imputantur:
(1. Chriſtum & Spiritum S. creaturam eſſe: (2. Fili-

um quidem eſſe ονσσο Patri; attamen ab ipſo

creatum: (3. Spiritum S. creaturam DEl eſſe, non
de Patris & Filii ſubſtantia: (4. Animas hominum
præexſtitiſſe in cœlo, ibidem peccaſſe, & ideo in
corpora tanquam in carcerem a DEO miſſas aut de-
truſas eſſe: (5. Mundum hunc propter ſupplicia
animarum factum eſſe: (6. carnis ejusdem reſur-

rectionem non eſſe, ſed ααςραοιοαν quandam

& animarum revolutionem more Pythagoreo-
rum ſtatuit: (7. Pœnas damnatorum & Diabolo-

rum non fore æternas, ſed mille annorum ſpatio

finiendas: (8. Regnum Chriſti Chiliaſticum ſtatuit:
(9. In ſcripturæ explicatione perpetuo àNXαοια
vid. Auguſt. de Civ. D. I. XX. c. 7. & 9. it. lib. XXI.
t. 2)3. & lib. XXII. Baſilii Homil. & Epiphan. Hareſ.
67. fol. 727. ſeqq. ubi prolixe contra Originem di-
ſputat, & bæreſ. LXV. I.2. tom. II. fol. og. ipſe la-
pſum Origenis graviter luget. Alii contra Orige-
nem excuſant, tum quia οοοσσορς Clariſſima te-
ſtimonia in Origene Homil. VI. in Exod. Homil.
A in c. XXI. Numer l. 1. æSρερενο c. III. Dial.
de Reſurrect. in Aαανααραια . fidei &c. extant, tum
quia orthodoxiæ teſtimonium a Patribus habet,
& ab ipſis contra Arianos allegatus fuit. Sane

cll

hyl
s.
Ilian
en

ſie
Cont.
lool

r
vodn

ellia

bell
Nwet,
I,

ona
Mun

lli

ſotal

tque

leen
ltur

Ft

ſimin
Poken
1 e
e⸗
eien

5

ſon⸗

—

—

e.
a ero
ktantot:
S
1bi

de,Non
Oninuun

ebin
oneck⸗
hppie⸗

n u
unttn

agote⸗

Diede.

nen ſn
nkin.

s
. nt. 3
nen 6

110f
en

H
I.!
tumi

⸗

e

Nrock .

Posr C. N. 225

cauſam Origenis Socrates L. VI. c. XXI. & Pam-
phylus Martyr peculiariApologia egit. Athana-
ſius orat. de Decret. Syn. Nic. Origenem contra A-

rianos allegat, excuſat, & ne ab uno quidem ex pru-
