mortalium & glorioſorum. 22) Volckel. l. II. de V. R. e.
19. p. 106. Chriſtus ut immortali glorioſoque corpore
cingeretur, & porro vitam viveret ſempiternam, h. e.
ut fieret, qui non ſolum non moreretur, ſed natura et-
iam ſua mori non poſſet, terras has reliquit, & in cœ-
lum aſcendit, in quo aſcenſu eum transmutatum eſſe,
res ipſa ſatis indicat. Smalz. de dib. Chr. cap. 14. p. 90.
Chriſtus per aſcenſionem conſecutus eſt naturæ iphius
immutationem v. D. Scherz. Coll. cit. pag. 5S5o. 23) Ca-
tech. Raccob. c. 12. 45. 16. Quid eſt ſedere ad dextram
DEI? Reſp. eſt vices D EI gerere., Smalz. Reſp. ad
noß. monſtr. Smiglec. c. I4. p. 135. ſcribit, Jeſum popu-
1,0 a DEO Patre præfectum eſie, ut ad certum tempus

Chriſtus eſſet omnia in omnibus. Confer. D. Scherz.

Coll. p. 58. 24½) Smalz. Exam. c. Error n. 22. pag. 11. VO-
luit DEus JEſum Chriſtum, ſemel in cœlos exaltatum;
ibidem manere, usque ad inſtaurationem omnium.

Tantum igitur abeſt a populo ſuo Rex IEſus Chriſtus,

quoad eſſentiam, quantum illud ſummum cœlum di=

102 TAB. V. SyMBOL, APOSTOL.

——

CARE Poteſtste 25) vicaria & poſt 26) reſur.
recdtionem accepta, VIVOS ET MORTUOS,
3 fideles ſeilicet, 28) impiis vero in enihilurre re-

ſtat 1 hac infirma terra. Smalz. de Dib. Chriſti, e, 16. p. 160.
ſeq. 25) Folckel. I. III. de V. R. z. 25. p. 123y. Chriftus eo
modo vicarius DEl dicitur, ut olim Joſephus Pharaonis
loco omnia procuravit &c. 26) Smalz. Exam. C. Error. n.
35. p. 16. Chriſto Matth. XXIIX. 18. poſt reſurrectionem
Qdemum data eſt omnis poteſtas in cœlo & in terra. Ergo

ante mortem ſummam in homines poteſtatem reipſa non

habuit. 27) ita Socinus cum diſcipulis ſenſit, teſte Felwin-
gero: in Epiftol. apud D. scherz. e. l. p. 1192, ſeq. negans
impiorum reſurrectionem 28) Socinus aſerit impios omnes

ſimul olfe keonitus abolendos. v. D. Sherz. Col.. e. . 45.

1226.

OarDo 1) per vires naturæ adhuc integras,

IN SPIRITUM S. non ur 2) perſonam di-

vinam & ſummum Deum, 3) a Deo Patre, & Fi-
lio ab æterno procedentem, ſed ut 4) virtutem
Dei
1) Sebhichenng. e. Meiſner. de ſeiß. arbitr. fF. 33. Nonne
ad credendum Evangelio Spiritus S. interiori bono
opus eſt? Nullo modo: Cateth. Raccob, e. 6. 7. II. p.
241. Voluntas hominis cauſa converſionis adminiſtra eſt.
Smalz. e. Franz. diſp. g. pag. 425. P. D. Seherz. Coll. eit.
p. 606. ſeq. it. pag. 629. 2) Schlichting. c. Meiſn. de Trin.
p. 6s†. Spiritus S. non eſt Perſona illa divina, ſeu ſum-

mus DEus. Cateth. Racoß. e. I. de Eſſent. DEl qu. 33.
2) FKocin. defenſ. snimadberſ. p. 375. negat. v. D.

Calab. p. 227. 4) Crellius in Tractat. de Sirilu §.
F. T. f. I4. Animadvertendum eſt, duplici ratione

conliderari Spiritum S. vel quatenus aliquid eſt Dei, &

Ul.
Prom

det

impr

o
IINA
lecel

f e f——0—— ——

— WWN5NNTSENsU SociNIANORUM. 103
neſ⸗ DEI, qua homines ſanctificat, in 5) V. T. nec
ο promiſſum nec notum; SANCTAM non pro-
ne pter regenerationem 6) in Baptiſmo, aut 7)
imputatam Chriſti Juſtitiam, ſed ſtudio virtutis
& obedientiæz 8) ECCLESIAM CATHO-
AA LICAM, 9) ſcitu quidem & creditu non

—

neceſſariam, nec 10) perpetuo duraturam, aut
Cionen
D inipſo reſidet, aut ab eo profſciſcitur: vel quatenus in
iin Hämine reſidet, & ſic ex divina benignitate eſt aliquid
Hn hominis. v. Dn. D. Calob. Socinifm. p. 226. ſeq. ) malz.
negn c. Franz. f. 93. ſeq. hegat Spiritum 8. in V. T. fuiſſe notum
awis aut promiſſum. v. D. Seherz. Coll. cit. p. 367. 6) VEolzogen.
Nuft in Joh. III. y. Tom. I. opp. fi q7. Aquæbaptiſmus non ele
eum in finem inſtitutus, ut per eum homines regenerentur;,
ſed ut ii, qui per Spiritum & verbum jam ſund regniti, eo-
tegnn tanquam viſi bili figno palam coram Bccleſia J. C. teſten-
tur, ac profiteantur, quod ſicut corpora ipſorum aqua ele-
unt⸗ menmri abluuntur, ita etiam ipfi ſemel peccato mortui,
l. impoſterum in novitate vitæ ambulaturi ſint. 7) Socinus P.
Nuten I. de Serbat. t. . Non per impatationem, ſed imitatio-
De nem juſtitiæ Ghriſti & obedientiæ ejus, qua nos ita ut
oon Chriſtus DREO obediamus, nos juſtificari docet. Chriſti
ton ſides, quæ nos juſtificat, reipſa nihil aliud eſt, quam
eng ius præceptis obedire ſpe futuræz immortalitatis. So-⸗
tn4 cin. Tract. de Fid. & oper. pag. 14. D. Scherz. Coll. p.
li 6;: 5) Voltkelius l. IV. de V. K. c. I. p. I65. P. Coleg.
470 Anti- Socin. D. Scherz. pag. 6to. ſeqq. 9) Sotin. tract.
Huln. de Eccleſ. & miſſ. Miniltr. c. 1. b. D. Calobius Sociniſm.
15 p. 936. 10) Oftorod. inftitut. f. 42. pag. 712. 426. ubi
1 1 affirmat, non neceſſe eſſe ſtatuere ſemper aliquam, præ-
394 fertim viſibilem fuiſſe Eccleſiam. Volckelius l. V. de V.
R. 6. 7. P. 39I. it. Theopbil. Nicolaide contr. Miedzyboze

104 TAB. V. SYMEBOL. ApOsTOL.

certis II) notis inſignem, vel 12) ordinario mi-

niſterio indigentem; SANCTORUM, qui ſacra-

pietatis vacant, COMMUNIONEM externam,
J ſecla-

c. 2. p. 72. Negamus, quod neceſſe ſit, Eccleſiam J. C.
ſemper ab eo tempore, quo a Chriſto & Apoſtolis fun-
data eſt, durare. v. D. Scherz. Colll. cit, pag. 97b5. 11)

Smalz. e. Franz. pag. 25z. Notæ Eccleſiæ nullæ ſunt;,
nec ut ſint, neceſſe eſt. it. Volckel l. Vr. de E. R. c. 1.
Pag. 706. V. D. Caloß. Sociniſm. pag. 939. 12) Smalz. diſp.
VI. de Eceleſ. e. Franz. pag. 386. ait: Firmum maneat,

quemadmodum aliquis alios docere poteſt, etiamſi a
nemine ſit vocatus aut miſſus, ſic etiam ritus illos ſa-
cros admniniſtrare eundem poſſe, absque miſſione. v. D.
Scherz. Coll. cit. p. rooo. 13) Schliehtingius contra Meiſner.
de Trinitat. f. zg. c. 6. ex hypotheſi, quod Sacramenta ſint

tfantum ritus Chriſtiani, ſcribit: Articulus de Cœna &

Baptiſmo ignoratus aut repudiatus ſalutem non adi-

mit, dummodo quispiam cæna domini & baptiſmo u-

tatur. Socig. de Baptiſm. aquæ Diſp. p. 229. ſeqb. bapti-
ſinum rem indifferentem eſſe diſputat. v. D. Scherz.
Colleg, cit. p. 762. ſeq5. it. 7yo. Cateche. Racoß. r. 2. de
cœn, Dom. q. 1I. Wos ritus iſtins naturam in panis

fes ctione & uſu & e poculo potu, perque hæt jn mor⸗.

tis Chriſti repreſentatione quadam ſitam eſſe dicimus.
14) Smalg. c. Franz. diſp. F. de Eceleſ. p. 252. Cre-
dimus, omnes illos, Lutheranos & Calviniſlas & alios,
qui a Papatu defecezunt, in unam EBecleſiam congregari

poſſe, ſi Spiritu jeſu Chriſti ſe regere paterentur, & cha-

ritatis officiis potius, quam iſtis odiis mutuis certarent.

Nam (quod pro regula immota & maxims nos quidem

mentis ceu 13) ceremoniis chriſtianis initiati
Chriſtianiſmo, 14) Chriſtum colunt & ſtudio

ſne

ſon
6R
ini)
un 0

tene
Oh
pie
Ch
C
dehn
ece⸗
len
Cuin
Prot
e
Datn
cjig
lart
dno
cn
1.
cch
dan
ol.
Not
derr

i

—

rion.

iſcu.

nitini.
Kod
ternun

ſell

m ,. 0
ls fun.

,. 4
eik
„At. .

elr l.
inel
etiaml

illos H

Atia

OCent A

on dl⸗

tnd .
bipt.
Nr

3 5
n hnnß
i .

(A.
Ail G

Echt
ſtalen.

Meſn

IN SENSUI SOCINIANORuM. 10

ſeſtarum vocabulis tamen diſtinctam: REMIS.-
SIONEM PECCATORUM I5) quorundam,

fine 16) fide in Chriſtum parabili: CARNIS

non 17) ejusdem numero & ſubſtantia RE-
SURRECTIONEM ET VITLAM TETERNAM

in 18) V. T. ignoratam nec 19) gradibus præmio-

rum diſtinctlam. “l

tenendum cenſemus) NB. inter quos DEUS & Eſus
Chriſtus rite colitur & adoratur, inter quos ſtudium
pietatis ſecundum Chriſti bræcepta viget, ii omnes pre
Chriſti Eccleſia haberi poſſunt & debent. v. D. Scherz.
Codl. cit. pag. ggg. & D. Caloß. Sociniſm. V. 942. 1)
Seblichting. c. Meiſ. q5. 1. p. 27. ſi ſit homo, qui in
peccatis manſerit eo usque, ut ei non amplius tantum
temporis ſuppetat, ut vitam & mores emendet, utpote
cui moriendum jam ſit, quicquid tandem lacrymarum
profundat, & quamcunque in partem ſe verſet, vi Novi
Fœderis damnandus eſt. 16) Smalzliss t. Franz. p. 267. ad
naturam pœnitentiæ nen Pertinet fides, ſed coniequens
ejus eſt, quod ex divina benignitate accedit. Sosimus
Part. III. de Serßat. Chr. g. . negat nos remiſſionem pec-
catorum per et Ppropter ſangvinem ac mortem Chriſti
conſequi. v. D. C. loß. Soeiniſm. p. 747. T7) Smklz. Exam.
*. Error. ad err. Fg. p. 36. Corpora hæc, quz nunc cir-
cumferimus, reſurrectura non credimus ſed, alia nobis
danda eſſe, ab Apoſtolo edoceri ſtatuimus. v. D. Scherz.
Cold. cit. p. 1194. 1S5) Socinus lIih. quod regni Pol. c. 7. it.
part. Wr. contra Palæalog, p. 349. In V. T. promisſio vitæ
æternæ nulla fuit. v. D. Scherz. tod. cit. p. 361. 19) Negat
Swalzius v. D. Scherz. Colt. tit. p. 1225. & Calob. Sociniſm.
Pag. 1110.

106 CQAbP. IX. DE SYMBOLO

Ex diverſitate hac ſenſus, quem contra Scriptu-
ræ S. analogiam, modo nominatæ ſectæ Symbolo

Apoſtolico affingunt, ſatis, opinor, liquet; graviſ-
ſime errare Synerctiſmi patronos, qui cum M. An-
vynio de Dominis lib. 7. de Republ. Eccleſ- in calte,

tradunt, hoc Symbolum eſſe medium idoneum

conciliandi religiones toto cœlo diverſas. Confer.
tabulas heic inſertas, earumque diverſas ſententias
expende, & quam lubricum ac falſum hoc Syncre-
tiſmi fundamentum ſit, facile deprehendes.

CAP. IX.
SYMBOLO NICENO.
Orlolan Nicenum dicitur a ſynodo ſeu concilio
Niceno Oecumenico, quod A. CHR. CCCXXV.

ſvafu Alexandri Epiſcopi Alexandrini, Impe-
rator Conſtantinus M. ex omni Aſia, Africa & Euro-

pa convocatis CCCXVIII. Epiſcopis in Regia ſua
Niceæ urbis Bithyniæ habuit, ut hæreſin Arii Pres-

byteri Alexandrini, qui Chriſtum Deo Patri eſſe
6oοαοι αρuοο Nebat, ex 8. literis convin-
cerent ac damnarent. v. Theodoret. H. E. l. I. C. I.

6. 7. Euſeb. I. III. de vita Conſtantini c. 1o. Sozom.

1.7. c. 16. Socrat. l. . t. . 10. & Severini Binii tom. I.
concil. in not. ad Conc. Nic. lit. K.

er

MNn

cilio

PDatr

Ge
mie
NI
Dele
Alex⸗

Qus

verh

ui
hye.

rib

tum
ua

(conke

Garan

ine
CM/

(ana,

ſenn
ſei

.Irm
§. 2. FHoc

ctſpen
nboto
grui.

N. 4. S
n Cl

oneun
Couler

teNte
ncte

4

orum, in Gallia edidir Chriſtophorus Jaſtellur,

NICENoO. 10

Hoc Symbolum, pro ut libris noſtris Symbolicis
inſertum, etiam Conſtantinapolitanum dici poteſt.
Nam plane illos articulos continet, quos in con-
cilio Conſtantinopolitano anno CCCLXXXI.
Patres CL. regnante Theodoßio Seniore, Niceno ad-
diderunt. vid. Theodoret. Hiſt. l. V. c. 9. Id circo et-
iam idem Symbolum (Conſtantinopolitanum) quo
in Miſſa utuntur Papæi, a ſcriptoribus paſſim ap-
pellatur Nicenum vid. LEombard. l. 1. diftinlz. XI. &
Alexandr. Aleſium Part, III. Quæſt. 69. membr. j.
Quia, quicquid continetur in Niceno, id iisdem
verbis in Conſtantinopolitano reperitur: & quic-
quid adpoſuit Conſtantinopolitanum, id ovatees
h. e. potentia ſive virtute ineſt Niceno, quod majo-

ris lucis cauſa poſtea adjectis paucis verbis explica-

tum fuit. Præter hanc aliam cauſam adducit
Posßius dißert. UI. de Symbol. n. S. yy5. ſeqv.

Arque hinc forte eſt, quod ſi conciliorum Tomos

conferas, aliqua hic diſcrepantia deprehen-

datur.
Vimbolum autem hoc (obſervante B. Carpzovie

in Hag. cit. p. y.) ita appellatur ad differentiam
Cavwonum in eadem Synodo Nicena conditorum.

Cunones enim dicuntur ad diſciplinam Eccleſia-

ſticm pertinere: Gmbolum vero doctrinam
fidei exprimit. Canones hujus concilii & ali-

cujus

108 Cy. IX. DE SYMBOLO

—

cujus editionem non ita pridem Helmſtadii repetiit

Gebbardus Theodor. Meierus.
4 Ouu in concilio dicto compoſuerit Grwolum
hoc, inter doctos diſceptatur, aliis Hoſium Cordar
benſem Epiſiopum, aliis Macarinm- Hieroſolymita-

num, aliis Euſebium Nicomedienſem, aliis Fuſta:
chium Antiocheum Epiſcopum nominantibus,. conf.

B. Dorſchei Exercit. ad Aiarzrwo*ν Concil. Nic. Nos
de Scriptoris nomine parum ſolliciti, ex actis col-

ligimus, diligenter cognita ac diſcuſſa Arii ſenten- D
tia, ipſum Imperatorem & Epiſcopos præſentes,
collatis inter ſe ſententiis, communi conſenſu hoc

Symbolum ex ſacris litteris condidiſſe; quisquis et-
jam ſcriptor, aut (ut vulgo loqui amant) concipiens
fuerit. Si Athanaſii Epiſt. ad ſolit. vit. agend. Tom.

formulam fidei, quæ Symbolum dicitur, concepiſ-

ſe. Quod etiam Binius Tom. 1. Conc. fol. 263. con-

cedit. Falſo autem adponit ipſum fuiſſe Legatum
ſedie Apoſtolicæ, cum ſeriptores antiquiores hujus
concilii omnes tantum duorum legatorum, ſeu po-
tius nanciorum Epiſcopi Romani meminerint, Viti
ſcil. (alias Victor dicitur,) & Vincentii Presbytero-
rum. vide hiſtoriam Synodi Nicenæ, quam ſingulari

Niaicephori ſubjunxit, anno 1566.

ſtudio Joach. Camerarius adornavit, ac Chronologiæ

A

De

HMio

Perl.
preſt
fat
(Kero

Ula

a
enit
ehe

leex

Pngnan

(ier
1. opp. f. 647. inſpicimus, Ariani teſtantur, Hoſiun-

Ptrlen

ſöi
e
mnne
(uam

t

bel
ſent⸗

Peens
lentie
Pir

Uin

§. 1.

Apeti

8.

e Nos

A

ſeten⸗

Liene

lu o

guis 4

4, e

geept

G. (NH
e i

NICENO. 1909

Aigumentum & ſiopus Symboli fuit, aſſertio uni-
u: Dei eſſentiæ in tribus diſtinctis perſonis Patre,
Filio & Wiritu §&. Nam unitatem eſſentiæ divinæ &
Perſonarum Trinitatem, in una iſta eſſentia, ex-
preſſo cujusque Perſonæ charactere perſonali con-

firmat Symbolum. v. Jag. B. D. Carpzov. p. 57.

Ceterum in eodem concilio controverſia de die,
qua Paſeha celebrari debebat, ſopita, & C. Me-
letii ac Novatianorum dogma, de neganda lapſis
pœnitentia & receptione in communionem Ec-
cleſiæ proſcriptum fuit, conditis ſimul canonibus
de externa Eccleſiæ diſciplina.

§. 6.
Hanc orthodoxam & Catholicam ſententiam im-

pugnaverat Arius Breibyter Alexandrinus. Nam
dixerat Alexander Archiepiſcopus aliquando

præſentibus Epiſcopis & Clericis, cum de perſo-

nis divinis verba faceret, in Trinitate eſſe unitateme
inde cum de re ardua & aliena a captu rationis hu-
manæ diſputaret eruditius, & Philoſophice magis,
quam Theologicam ſimplicitatem decere credere-
tur: tum Arius, ſive exiſtimans ab Archiepiſcopo

Sabelli Afri judaiſmum aſſeri; ſeu anſam hanc o-

ſtentandæ contra illum doctrinæ ſuæ cupide arri-

piens contrarium plane defendere, & omni con-

tentione verborum Archiepiſcopum refellere cœ-
Pit: : Non eſſè unum Filium cum Patre, quippe cnjus

origo demoniretun, ſi cum inquit⸗ genuit Filium
Pater

7

110 CApP. IX. DE SyMBOLO

Pater, eſt initium aliquod Filii, & extitit hic & non

fuit aliquando: iy inquiebat, &1 &n „ ιο. UI-

rerius argutabatur ſequi Filium extitiſſe illum qui-

dem, ſed extitiſſe de nullis rebus, quæ res eſſent: id
eſt, 6& & Zurov äl

Latino ſermone hæ res exponi atque demonſtrari

commode nequeunt. Mox addidit alia contume-

lioſa verba in Filium Dei, ipſum creatum & fadum

eſſe, id eſt ?sατααυιι οαπαιοαανα negans Filium

. 3 2. 1
Dei eſſe r0 αταρα οναον cαGανσα⁸ÜιιmKä,. vid. Ca-
erarii Hiſtor. cit. P. m. S). ſeq. Dogma Arii, qui

ex antiquis cognoſcere, avet, Iheodorctum l.I. 6. 4.

& y5. Epiphanium Haæreſ. 69. evolvat. adde Euſeb. l.
11. de vit. Conſtant. c. 6z. Sozomen. I. 1. c. . Nuper

eadem hominis dogmata deſcripſit „ & propagare

ſtuduit Chriſtophorus Sandius, in Nucleo Hiſt. Ec-
leſ. quam votat, p. 235. 239. ſeq4.

Impio vero illius dogmati opponitur Symbolam

a Catholicis compoſitum. Quod Imperator & 4

concilii Patres exceptis poſt Arium nonnullis Epi-

ſcopis excommunicatis, ſubſcriptione ſua (quam-

vis ex parte doloſa,) omnes adprobarunt, & con-
ſirmarunt, ſcriptisque epiſtolis, Eccleſiis Chriſtia-
nis commendarunt. vid. Lheodoret. l. 1. c. 7. & . G

ex eo Niceph. Il. 5. c. i. Socrat. l. 1. c. 9. Et quanquam

Arius ſuos haberet compliees; tamen veritati in

concilio aſſertæ cedere coactus fuit. Erat, cum ita

efferri animo cœpit, ætate admodum grandi, inge-
nio

nio

Exyte
toI
eſeein
no⸗

Knu
a

(E

d
Ne

ſode

(0N

ſtanu

orrh

ile⸗

chjr
&E 1
iſl
Ch
De⸗
Gor
ato

—

G ex

ngei.
ent:d.

Nn
nſttari

tume.

fagon

Fln
le C.

iigri

lll. D

Net
Pagn

lf⸗ H

elet
tnot!
lli⸗
(gvin
Ker
ehrlet

9

901

Gneit

unn

NICENo. “ððè

nio pe de.
lent cm caltiae natura ſimulatrice, inceſſu
moniæ tam habiru, len demiſſo, oſtentator ſancti-
tem & ecomis & ro quam alu5 rebus. Affabilis au-
mos voluntate 1. pter facun diam idoneus ad ani
ſtituend ominum ſibi conciliandos & .
rarius uthominizvig profeſſionis ſuæ. v Cawne-
geſe ribir n , vitam & mores in compendio
quidem H Cæterum Arius jam ante
ne & officio Presby o Ppiob AOlexandrino, ordi-
nodo Epiſcopo 'yteri privatus, & in frequenti ſ- .
communica en ſier⸗ Alexandrina convictus & e.
Euſebins S.⸗ eroerde⸗ Soctat. l. 1I. c. 3. Verum cum
Rmini M, comtror e ſem Nantmide eienseen
& Arius illam inte ver jam hanc mire extenuarent,
orthodox rim propagare ſtuderet, publi
doxorum conſenſu in concilio, an hemete
ate

Un ⁹ °% 6.⸗ „%1

Huic Gmbolo Ni
. volo Niceno, Conſtanti
cujus Nicezo, nuſtantinopolita
S S facta eſt mentio, addidit Tar
prima perfona Deitatis, fuczorem cæli g., bi
9terrz

vpiſibilium & invißibiliun; deinde de ſecund,
zcunda,

Chriſto, 1) „
iſto, 1) natum ante omnia ſocu!,
nnia ſocula:
la 2) ex Spi-

ritu S. Maria Virgi 2) /
aria Virginer 3) ſedet ad dextnam Dei

4) cujus regni non erit fni
S 1,22 erit fini . D
uæ ſequ . e tertia Spiri
Kecheſßen g. de una ſancza Catholica 2 nete
Eccleſa de vwno baptiſmate in rem h
catorum; de reſurrettione mor: 1 Tne, pec
“ yzuorun & fulnzo .
JSé* 5„6 j*-
ulo

112 CAbP. X. DE SYMB. ATHANASII.

cihe. Verba autem de proceſzone Siritus §. 4 Pa.
zre & Filio multis poſt ſeculis fuiſſe appoſita, Voſ-

ſius diſſert. II. §. F. de Gmb. p. m. 6y. ſeq. probat.

Synodus Epheſina poſtea prohibuit Symbolo Ni-
ceno quidquam ulterius adjicere. vid. Epagrii
Hiſt. Eccleſ. l. II. c. 4. ſ. m. 516. 517.
§. 9.

Hujus Symboli tanta in Eccleſiis Græcis fuit

autoritas, ut id confiteri neceſſe habuerint Patriar-

chæ & Archiepiſcopi, quando dignitatem eceleſia-
ſticam conſecuti ſunt. Id quod ex Jjure Græco- Ro-

mano a Marqy. Irddero dito p. 400. colligi
poteſt.
64. X.

SVMBOI. ATHANASII OONTRA

ARIANOS SCRIPTO.
§. I.

Unc titulum præ ſe fert Gmbolum ex ſententia

vulgari, quæ illud Atbanaßo Epiſcopo Ale-

zandrino tribuit. Nam hic ipſe primum Dia-
conus Alexandrinus Concilio Niceno interfue-
rat, ac Alexandro Epiſcopo ſuo ſeniori in diſpu-

tatione contra Arianos tam maſcule adſtiterat,

ut Sozomenus l. 1I. c. 16. f. m. als. ſcripſerit,
(cir

eum maximam partem concilii de his rebus

ſuſcepti ſuſtinuiſſe, viſum eſſe. Hinc & Eu-
ſebiorum & Arianorum odium incurrit gra-

viſſimum, quod Neo⸗ Ariani & Sociniani hodie
Paſſim

iifcis
meni
(il
alber

Gii4
guumk.

eqn

Ciunt:

ſeme

Ecire
ib

led
conlti

utia
lone
Teee
coll

l

inet;

“ icez

Nololi

in

—

Prhu.

0 N.

yent

ls fl

gtrint⸗
cleſit
0⸗B..
clig

eltenn
po! e⸗ ⸗

n D

neckle⸗ .

n⸗

Pitenn

6 Ie
&N .
. N

. vote

CovrRA ARIANOS SCRPTIoO. 113

paſſim continuarunt. v. Chriſtoph. Sendi: Nutl. Hiſt.

Eccleſ. l. II. . m. 176. 179. ISo. 15b. 5g. 220.

F. 2.

Verum, ut ut ſententia hæc vulgo a multis Pon-

tificiis Theologis recepta fit; cum Camerario ta-

men in Catech. Gr. Carpzovio in ſag. p. 22. & Vos-
ſio diſſert. iI. eit. ab illa nobis diſcedere licebit; quia
(t. illud non adparet in ejus cod. MSC. v. Abrah.
Sculitet. in Med. Patn. part. II. de Athanaſio t. 40. (2.

quia Athanaſius iſtius non meminit in hiſtoria,

quam Epiſtolis de fuga ſua & Apologiis prætexuit;
nec qui ejus vitam ſi ſignarunt, illius mentionem fa-
ciunt: (3. quia diſſentientes farentur, longo poſt
tempora Athanaſii ſpatio, Eccleſiæ fuiſſe ignotum,

&S& circa annum milleſimum demum in Eccleſus a-

liquibus obtinuiſſe. Hinc cum ſeculo MCCG. ex
hoc Symbolo contra Græcos pugnarent Latini, non
conſtitit plane, utrum vere Athanaſii eſſet? nec
Patriarcha Alexandrinus & præſes Conſtantinopo-
leos, pro Germano illud Symbolum habere voluit.
Taceo alias rationes, quas dotiſime mus Vosſius l.] an

c. collegit.

§. 3
Id veriſimile eſt, cgnomen hocce Gnsol fuiſſe
additum, quia ſummunm ſidei Athanaſiana con-
tinet; adeo ut ex libris ejusdem adornatum eſſe
videatur. Perinde ut Apoſtolicum a doctrina A-
Poſtolica appellari ſvevit. Ita cum Athanaſius ma-

ximopere hujus Symboli doctrinam contra Aria-

11 nos

IIA CAp. N. DE SYMBOL. ATHANASII

nos olim defenderit, fieri potuit, ut longe poſt i-
pſius fata ab Athanaſio eidem nomen fit inditum.
OW . 4.
Lingua primum Latina hoc Symbolum exaratum
eſt; ſed poſtmodum Greæce redditum fuit. Quod
iterum argumento eſt, illud ab Athanaſio, quippe
Græco ſcriptore, non fuiſſe compoſitum. Atque
hinc Voßias Latinum purius eſſe Græco putat,

quod non ſit unius modi, ſed variet. vid. 1Y'oſus

diſſert. i. n. 23. P. d4. 4
Argumentum ejus ſunt duo prætipua Catholica ſive
Chriſtianæ ſidei meſteria; alterum 88. Trinitatis; in-
carnationis Filii Dei alterun, quorum hoc vetus
Eccleſia Oeconomiam, illud vero 7 heologiam quaſi
aτ 5Eoα appellavit. vid. Baſilii M. C. II. contra
Eunomium fol. m. 66o. ſeqj. edit. Gr. Froben.
& Greg. Naziazen. OratXxLII. in „. Paſche,
2.f. m. 676. edit. Pariſin. Jacobi Billü Prunaæi, ubi

uterque dicta myſteria deſcribit & egregie com-

mendat.

Fides horum myſteriorum, quæ Symbolo con-

tinentur, maximopere in principio ejus commen-

datur: Duicunque vult ſalvus eſßſe, ante omnia
opus eſt, ut teneat Catholicam fidem. Quam niſi
quisque integram inviolatamque ſervaverit, absque

dubio in æternum peribit. Hoc Exordium ejus ſu-
perbum & crudele Arminianis Remonſtra ntibus vi-

detur-

ſy

erni
16,
N.
tione
des,

neq

nd
tiohe
1dab
in
Me

et;
quaa

Abr.
omnu

(clee

6 eri
Int:

em 4

hong

Mrpe
D
linm,
Urpe
eſt 6

Don

,

A AAR

GN

uine

Ate

Purn

bre

tatbit⸗
he Nen⸗

Gu
.CVI
Prℳ
ll

e, nll

en.

N.
.

detur. v. Nicolai Vedelii Arcana Arminianiſmi l. I.

. =

CoNTRA ARIANOS SCRIDTO 115

— —

—

6. 6. Nephanus Cucellzus Aiſſert. t. de pvoribus Tri-

nit. Perſonæ &c. opp. Fol. Sas. arrogantem præfa-

tionem dicit, quæ ſic multas Chriſtianorum myria-

des, qui iſta non intelligunt, ac proinde credere

nequeunt, orco damnarit. Verum, ſi, ut par eſt,
ſcripturam S. ſcruteris, nihil iniqui continet. Nam
ſi in N. T. omnibus ſalvandis neceſſaria eſt cogni-
tio Dei Triunius, adeo ut baptizantes ac baptizati in
actu baptiſmi debeant credere in Deum Triunum,
in quem baptizant & baptizantur, Matth. XXVIII.
29. etiam in V. T. hæc fides neceſſaria fuerit, opor-
tet; cum Patres non per aliam fidem ſalvati ſint.
quam nos in N. T. Act. XV, u. Hic modus, quo
Abraham juſtificatus fuit, communis eſſe dicitur

omnibus juſtiſicandis & ſalvandis Rom. IV, 23. 24.

coaſequenter etiam idem objectum fidei juſtifican-
tis erit. Sane Chriſtus Joh. VIII, 24. confir-
mat: Amen, Amen dico vobis, niſi credideritis, me
eum eſſe, (ſcil. quem vos negatis, æternum Deum;

non nudum hominem, Pſ. LVII. LIIX.) moriemini

in peccatis. veſtris c. XVII, 3. vita æterna acquiri-
tur per cognitionem, quod Chriſtus æque ſit verus
Deus, ac Deus Pater, & I. Joh. II, 2. Qui negat Fi-
linum (ſcil. prout ſeſe revelavit) nec Patrem habet.
Et porro, ſi quis Spiritum Chriſti non habet, non
eſt qus, Rom. VIII, 9. it. nemo poteſt Jeſum dicere

Dominum, niſß: per Spiritum S. 1. Cor. XII, 3. Ex

I 2 qui⸗

II6 CAP. X. DESYME. ATHAN. CONT. AR. SCRIPT.

quibus opinor ſatis liquet, fidem Symboli Athana-
ſiani eſſe Catholicam, ac omnibus ad ſalutem æter- 4
nam conſequendam neceſſariam. vid. D. Hulſe- M
manni Brev. extenſ. c. II. n. V. & l. en
Hoc memoratum Symbolum, una cum duobus a
ilis ſupra nominatis Oecumenicis, præmittitur hic 4en

libris noſtris Symbolicis, ad demonſtrandam con- M.
formitatem fidei noſtræ cum fide antiqua Catho- nel
lica, a qua nos defeciſſe paſſim adverſarii clamita- n
verant. Eandem ob cauſam ſub finem Concordiæ, ſenn
ſubjungitur catalogus zeſtimoniorum tum divino- Edo
rum tum humanorum, quæ ſententiam Luthera- conl
norum, de Perſona, & de divina Majeſtate huma- conf
hæ naturæ Domini noſtri IESU CHIRISTI con. wo
firmant. =òèU MW la
Propt
CAP. XI. ?è
ALIIS SCRIPTIS THEOLODO
GICIS, PUBLICA AUTORIIATEKE,. “
POST LIBROS SYMBOLICOs, 1—
EDITIS. W he
* .* . “ .

Rimum Scriptum eſt Apologia Formule Contor- lun
1Qie, quam ſupra cap. VI. S. 10. deſcripſimus. e
vid. D. Hutteri Concord. Concord. C. XLV. I.276. cqun
e4. A

Aulh
Kure
n OIl.
Cntho⸗
atmire⸗
urdie
wino⸗
Ctheſte
Hunt. 7
c

10

n,. .
pſon

2

CAr. Xl. DE ALIIS SchIPT. LHEOL. &c. 117

. 2.
Aherum continet quatuor Articulos vifitationis
Miſnicæ, qui Calvinianis, in Saxoniam clam palam-
ve irrepentibus fuerunt oppoſiti. Nam mortuo
Chriſtiano I. Eledore Saxoniæ, Fridericus E ilbel-
mus Dux Saxoniæ, Tutor Filiorum Principum &
Adminiſtrator ditionum factus, Torgaviæ anno

o?. Menſ. Febr. prius conventu ordinum pro-

vincialium indicto, curam de Religione pura con-
ſervanda, primum ſuſcepit. Mox inſequenti

menlſe Majo Lipſie de viſitatione Eccleſiarum &
Scholarum in Electorali Saxonia & Miſnia denuo

conſultatum fuit; & cum omnibus hoc Religionis
conſervandæ ſtudium probaretur, Viſitatio illa
non ſolum per viros prudentes & doctos peracta,

ſed & quatuor Eiſitationis Articuli, tum temporis

propter Calvinianos maxime controverſi, per D.
Tgidium Hunnium, D. Mirum, Mylium, Herbar-

wum, Lonnerum & Mamphraſium conieripti fue-

Primus eſt de & Cæœna, ſecundus, de Parſona Chri-
Ri, tertius, de Baptiſmo, quartus, de Prædeſtinatione.
confer. quoad hiſtoriam D. Hutteri Coneord. conc.
c. XLIX f. 332. ſeqq. & Triad. Bleltoral. Auguſtini

Brunnii. p. 372. ſeq. quoad Doctrinam vide gruͤnd⸗

liche Verantwortung der IV. ſtreitigen Articul,
quam B. Hunnium adornaſſe putant; nec non B.
Balduini XIII. Diſputationes pro Viſit. Miſn. libelli
EH 3 Witte-

II8 CAr. XI. Dr ALns Schipr. TazOr. Punk

W“ nteberge, Anno i6og- & D. Heinrici Anno 1062.

Diſp. Eipfiæ editat.

Tertium, eſt Deciſio quatuorilloerum inter aliquos

Theologos Auguſtane Confeſtonis conttoverſorum

apitum principaliorum, de vera deſeriptione Eilii
IESII CHRISTII apudereaturas, nec non de inceſſan-

7e & plenario dominio Chriſti ſicundam humanam
naturam in ſtatu humitiationis, & quidhumiliatio,

exinanitio, ae evacnatio Chrißti ſit, juſſu ſe. Electo-
ris SSx. IOH. GEORGlI I. a Theologis Saxonicis

ann. 1624. conſcripta. Et cum Theologi Witten.

bergici mox fuper Deciſione Amicam Admonitionem
ederent; Theologi Saxonici Apologiam ſeu Aſſer-

tionem Deciſionit, ex mandato laudati Electoris
Anno 1625. adornarunt. v. ejasdem Præfat. & D.

Leurhornit õ Chriſtologicam Marpur-
gi Anno 1627. edit.

Quartum, eſt Deciſio controverſiæ Rathmanniæ.-

æ, quæ nomen a M. Hermanno Rathmanno, E-

keſiaſte Dantiſeano, accepit. Is enim internam vim

& ſzcaciam verbi divini homines convertendi G&
Navandi, partim in dahium votaſſe, partim negaſſe
arguebatur. Hing juſſu Ele doris modo laudati rer-

Iuatatio iſtius opinionis conſcripta legitur. vid.
Rathmanni Tractat. cum refutstione anno 1629.
Lipfſiæ editum & B. Caryzorx. ag. in Eibr. Gmb.
Artie. V. A. Confeſ. p. 2yo. ſézzg. nec non Calovii

en AUTOR. PosT LIBR. SYMB. EDfr. 1r19

ü. Syſtem. Theolog. Tom. I. .I. dv. 27. py. Ogé6. ſeq. ſunt
tamen, qui mentem Rashmanni male intellectam
fuiſie probarunt.

liſer M
rſenin . . §. 5. “
“ä Quintum Scriptum eſt, Defenſio Pupille Augut.
Confſeſſonis, Hanc Theologi Saxonici peculiari juſſu
nceſAe. NV⸗ liar
u Ber. Electoris Sax. contra Jeſuitas ſub nomine noth⸗

“ wendige Vertheidigung des Heil. Roͤm. Reichs
edr⸗ Evangeliſcher Churfuͤrſten und Staͤnde Augapf⸗
Gowtske 8 fel, ꝛc. Anno 162 8. Lipſiæ adornarunt. Jeſuitæ e-
en nim (ut funt ſubdoli & turbidi homines,) neſcio,
quæ figmenta de negata Aug. Confeſſionis exiſten-
n tia, veritate, ſenſu ejusque mutatione, & pacis pro-
l⸗e. pter religionem initæ incertitudine, paſſim editis
ele irulentis ſcriptis, ſparſerant. Et cum edita jam
1,0 Apologia nominata, Jeſuitæ denuo ſeriptis immani
maledicentia fœtis, Proteſtantes in Germania o-
mnes impeterent; laudatiſſimus Elector Sax. Theo-
logis ad id negotii deputatis injunxit, ut novam Pu-
pille Apologiam conſcriberent, quæ Lipſiæ anno 1631.

Netigt⸗
It, „ ſub nomine Nochmahlige unvermeidentliche
mm Haupt⸗Vertheidigung des Heil. Roͤm. Reichs Ev⸗

„4 angeliſcher Chur⸗Fürſten und Staͤnde hochwer⸗
theſten Augapffels und theuren Kleinods, Prodiit.

le
In hujus operis (quod ſolidam refutationem Papi-
1. ſmi continet,) elaboratione præcipuas partes fuiſſe
B. D. Matthiæ Hos, nuper ex ipſius aντονραα me
On Amicus meus ſingularis docuit. v. libri Bujus

pres⁊ẽꝭẽũẽ. .

12 0& CAP. XI. DE Arlns SckIpT. Tror. &c.
§. 9.
Coeterum quæ de infelici ſtudio Syncretiſini,
hoc ſeculo maxime invaleſcentis, Publica auto-
ritate paſſim in Academiis ſcripta fuerunt edita, no-
lo commemorsare; cum partim in vulgus nota ſint;
partim infra de eo dicendi reditura ſit occaſio.
Itaque hæc quoad hiſtoriam librorum Symbolico-

ruch, & quæ his cognata ſunt, in compendio
dixiſie ſufſiciant.

.
—————
6.

UIS

di

APPEN.

Arti

en

dehr

di⸗

APTENLDIC. TRIPARIII AK

en CONTINENS
tiit

bNe TROVERSIARIUM, SECUNDCUM
4 LoO0COS THEOLOGICOS,

L.IBR. SYMBOLICIS DIGESTARUM.
“B CA P. I.
DE

PklNCIPIO FIDEI ETRELIG.
CHRISTIAN EZ.

§. 1.

Rincipium & norma doctrinæ Chriſtianæ eſt
ſola Scriptura S. Codice V. & Novi Teſta.
menti Canonico comprehenſa. vid. Epitom.
Artie. p. o. ſeqq. & ſölid. Aeclarat. p. Ga.
Contra Pontificios, qui traditiones pari pietatis
ahidtu cum verbo ſcripto amplectendas eſſe ſci-
fſcunt. vid. Concil. Trident. ſeſ-. Il. Fanaticos, ut
Schvvenckfeldium, Weigelium, & Anabaptiſtas,
qui verbum internum & enthuſiaſmos pro princi-
pPieo cultus divini venditant. Solid. Declarat. F. Cone.

122 CAP. II. DE PRINCGIPIO FIDEI.

—

Si Scriptura S. ſola eſt
portert

tificios & 9αοαο Säöcripturæ S. paſſim impugnantes:
v. Gord. Huntlæi controv. c. 1. F. & Bellarmin. l. II.
do V. D. c. 1I. S. quss refutat D. Glaſſus Philolog. §.
lib. I. tralt. I.

(a. Oportet eſſe quoad AUTORITATEM IN-
FALLIBILEM: contra Pontificios, qui illam ſu-
ſpendunt ab autoritate Eccleſiæ, & Socin. tract. de
autorit. ſeript. p. 75. 79. ubi Script. S. certam poſſe

fidem facere negat.

6. Oportet eſſe PERFECTAM, ut omnia ea
menſuret, quorum norma eſt: contra Pontificios,
qui cum Bellarm. l. I. de V. D. e. 2. Scripturam

ſacram pro partiali tantum norma habent, quique
6.y. diferte negat, in ea expreſſe totam doctrinam
neeſzariam contineri.
(A4. Oportet eſſe PERSPICUAM, alias vicem nor-
mæ non ſuſtinebit; quod negat Bellarm. L. II. de
V. D. c. 1. it. E. III. de R. P. 6. 21. Gregor. de Valent. l.
Ir. Analyſ. c. 2. confer. Seß. W. conc. Trigent.
(F. Oportet eſſe IMMUTABILEM, ac adeo ſibi

Femper eonſtantem; quod negant Pontificii, qui &
corruptionem fontium & multos libros Canoni-

cos deperditos eſſe ſtatuunt. Beltlarm. l. I. de V. D.
g. 2. it. Jacob. Gretſer. defenſ. Bellarm. l. II. c. II. it.

Bellarm. l. IV. de F. D. c. 4. D

norma Religionis, -.

1) Illam eſſe AU THENTFICAM & indubiam,

ſo
ut poſſit alterum reddere certum: Contra Pon.

lan

ktian

i.

Nil
fun
then
ſten

woce

tllin
Dorl

72

ni

551

ilt

tu

1, 4
NiltH .
4 LD.
nants:
. 4
Nlog

Er RrrICG. CHRIsTAN 123

—

Scriptura S. in Legen & Erangelium ceu duos

lacdsprreipnos diſpeſcitur; quorum illa facienda
hoc cedenda homini proponit. Vv. Apol. A. C. p. 6o.
p. 94.
Contra Pontifitcios Legem & Evangelium con-
fundentes: it. Socinian. &ĩ J Arminianos movam legem

Evangelicam commiſcentes. Qua hypotheſt

etiam H. Grotii oepus Ae J. B. & P. contaminatur. V.

IN
ln .
ll. 4
np

mnnire
tiftcit
rore
gue
,inun

etn
4
. ir,l
N.
t
,
CInon
LN.

lib. I. c. 2. . O.

§. 4⸗
Symbola tria Catholica, APpeſolicum videlicet,
Nicenum & Athanaßi, quia in verbo DEl ſolide
fundata ſunt, Chriſtique doctrinam continent, Lu-
therani poſt Scripturam S. primo loco quidem pro-
fitentur; nequaquam vero pro norma & regula uni-
merhrobrie ſi ſic dicta dogmatum ſidei fundamen-
talium habent. vid. pirom. Axtic. P. 271. Solia
Derlanat. p. G72.
Contra Papiſtas Yac. Bajum, 1 t. aſßir. Rlie.

Cbriſt. e.27. p.25. Ederum in Partit. Theol. l. V. tab.

72. . G7. ſocutum LVigveriumc. j. inſtitut. p. 1. Ba-

roniam lib. . Annal. ad A. Csr. XEIII. „. y.

F. 317.

Patrum ſeu Doctorum E ecleſiæ feripta eatenus

a Lutheranis recipiuntur, quatenus S. literis con-

gruunt &de Religione vera teſtimonium perhibent.
vi. per ArI. P. No. S 7572. Solid. Declarat.

Con-⸗

1

7

124 CAPF. I. DE PRINCIPIO FIDE
Contra Pontificios, Gordon. untlaum controv.
11. c. 20. p. 317. Melchior. Canum l. VII. LL. comm. e.

verſus Jann. Dalleum Londin. ann. 1672. edita,

para nt; vel cum M. Anton. de Dominis L. VII. de Rep.
Chriſt. c. 6. & Novatoribus conſenſum Patrum quin-

venditant.
Libri noſtri Symbolici non continent noram
Religionem, ſed antiquæ veræ Prophetico-Apo-
ſtolicæ doctrinæ in verbo DElI propoſitæ declara-
tionem & confesſionem. vid. præf. non procul a n.
Epitom. artit. p. 5771. Solid. Declar. p. 6z. ſege.
Contra calumnias partim Pontificiorum Luthe-

Gregor. de Valentia Analyſ. l.I. c. 3. P. 7. it. c. I. P.

79. partim Calvinianorum, qui Formul. Conc. no-
vitatis paſſim arguunt. vid. Hornbeckii Summ. con-

troverſ. p. GGg. ſeqq.

Libri Symbolici non obtinent in Eccleſia au-

noſtra teſtimonium dicunt, eamque explicant ac
ſammam ejus complectuntur. vid. Epit. Artic. p.
Jye. Solid. Declarat. G7. quando in præfatione
ͦYU—/ Conc.

3. & Matthæum Scrivenerum Presbyterum Angli-
canum in Apologia pro §. Eccleſiæ Patribus, ad-

qui autoritatem Patrum, Scripturæ S. vel æqui-

ranos paſſim novitatis in religione accuſantes, vid.

