introduci vetitum fuit anno 1602. Confer ad an-
num cit. Hiſton. Thuani. Gramontus lib.. p. m.
72. ſcribit, diſputatum fuiſſe inter Cardinalem Pero-
niam & Mironem ac Savaronum; erpediatne in
CGallia Promutgari concilium Tridentinim? ipſe di-
cit nihil verare admitti concilium in hanc legem:
Sine Prcéjudicio Jurium Corone regiæ, libertatum Ec-
eleſiæ Gallicanæ, Privilegiorum, aut exemptionum,;
Eguæ eapitulit aut monaſteriir Gallorum uſu con-

eſſa &e. Ubi notabilis eſt querela Cl. Eſpentæi,
faltum eſt inquientis, Poſterioribus ſeculit, ut quod
merito in concilio Baſileenſi Ludovicus Arelatenſis
guerebatur, in conciliis id demum ſiat, quod Na-
tiont placeat lyalicæ, ut 7uæ ſola Epiſcoporum, qui
&Dſi ſoli vocem Wic deciſwam babent, numero na.

tio-

obt⸗

An

i
la

E

la

Mo⸗
lal,

—

M

denl

t

e!
ce ſi
habe
voc:
l.
Zen,

fum

nig
gu
Lit,
Fie.)

NVcn

([av.

„

1

inn
luten
fum
ere
ein⸗
Gali⸗
blonn
lenti⸗
ece.
biden
d ne
„J.n.
1DH.
Nt
ged⸗
egen:
nA.
Nll
1 WN.
g
NH
NeH
,
,, .

OrzcunrNICIS. 2295

—

tiones alins zquet aut ſuperet, hirut ſeripfit L. I. de ge.
ſKis ejus Concilii Entas Sylvius nondum Piui. NB.
Hec eſt illa HELENA, guz nuper. TRIDENII

obtinuit, Comm. in Ep. ad Tirt. Oper. fol. 473. Et
ſane (ut jam nihil de Titularibus iſtis Epiſcoporum
Larvis dicam. vid. Dudithii Epiſt. ad Maximil. I..

de Calice Laicis & conjugio Sacerdotibus con-

cedendo) Tridentino Concilio intererant Præls-
ti Hiſpani tum 31. Galli 26. Germani 2. Luſitani 3.
Poloni 2. Uingari 2. Anglus 1. Flandri 2. Groatus I.
Moravus I. llirici 3. qui univerſim faciunt 83.

rialorum vero erant 187. Quantz igitur ſit concilii

.

. ». . 22
hujus autoritas, quivis non obeſæ naris judicare

poterit. Innocentius Gentilettis, JCtus Delphio-
nenſis in Exam. Concit. Trident. l. V. adducit varias
proteſtationes contra illud prolatas. Angliæ quo-
que Rex ſcripto concilium rejecit, quod a Pontifi-
ce ſit convocatum, cujus ille rei poteſtatem non
habeat; de Cæſaris arque Regum autoritate con-
vocari ſolita eſſe concilia. vid. Hortlederi Tom. 1I.

lib. I. c. 25. 29. J0. nee non Goldaſti Politica Im-

perial. f. 1200. & 1266. ubi adducuntur Proteſtan-
tium Statuum in Germania Rationes, ut illud ceu
iniquum rejecerunt. Dogmatum falſitatem ma-

gnus Chemnitius, in Examine ſupra laudato dete-

xit. Quem ſecutus eſt ex Reformatis Johann Hein-
ric. Heideggerus, qui Anatomen Hiſtorico- Theolo-
gicam Tiguri non ita pridem edidit. vide etiam
Caroli Molinæi conſilium ſuper fabto Concilii Tri-
T 4 en-

——

296 CAP. III. DrE SYNOD. PART. Er Cort.

tificiæ ſuæ inſeruit.
CAP. I.
DE

SYNODIS PARTICUIARIBUS

ET CGOLLOOUIS RELICIONIS CAU.
AAA IIABTSss.

Nationales dicuntur, ac a quovis principe
aut imperantibus in ſua civitste indici pount:
vel, ſi ab Epiſcopis aut Metropolitanis legun-
tur convocata Concilia, id conſenſu & autori-
tate ſummi Magiſtratus factum eſſe cenſendum
eſt. Talia autem permulta in Conciliorum tomie
reperinntur, quæ heic recenſere nimis prolixum
foret; ut lunt Romana, Antiochenſia, Gallicana,
Toletana, Braccærenſiaæ, Diicana, ſeu Carthaginen-
Va; item a Rege Francorum indicta Aurelianenſe,

Anernenſe, Pariſienſe, & ſimilia. v. Concil. tom. II.

Part. 2. tom. III. part.7. lect. poſter. tom. III part. 2.
& poſter. dum not. Severini Bi-

twom. I. part. prior.

vit. Sammam Ceneiliorum omnium more Pontifi-
ciis uſitato, exhibet Franme B
qui brevior eſt, Barih
mam toncil. Franc

compendio præci

Longus a Cariolano vel

Sylnius additionibus auxit. In
Pua etiam recitat Day. Chrtræus
“ in

dentini, quod D. Scherzerut Tom. 1. Biblioth. Pon-

Qr
Con
i
(NA
e
inh

S nos ducit ad Synoder particglaret, qux

Cy
pe
voce
Lin
t,
exc

olom. Caranza, cujus Sam

0

ſg

1

t

eet,

Dis,

inpe

erro
ſtrar

tiart

kämme

30
WV.

el e
Ninee
AN.
ſegnn ⸗
utori⸗
encun
i tuni
Olrun
rent,
Ager
Aeſ
. I.
jt. 2
rnibe
portt⸗
y: 8
8s ⸗
t. I
A

*

REIIGIONIS CAUSA HAEBITIS. 297

in Castalog. Conciliorum, Onomaſtieo ipſius Theo-
10 gico ſubiuncto.

7
.*

2. 1
Nos potius recenſcbimus Geodes rolognis,

quæ tempore Reformationis, partim Auguſtanz

Confeſſi ioni addicti, partim Pontificii, partim Cal-
viniani religionis cauſa habuerunt. Quorum ali-

qua fuere ſelennia, alia minus ſolennia; in illis plu-

res publica autoritate convocati ſunt colloquentes:
in his pauciores convenerunt.
F. 3.
Primum Anguſter Vindelicorum ann. 1518.
d. 23. Octobr. habitum eſt inter Lutherum &
Cardinalem Cajetanum. Nam Maximilianus f.
Imperator Lutherum, inſtinctu Papeæ Leonis X.
ad comitia, quæ tum temporis celebrabantur,

vocaverat. Hic bonitate cauſæ ſuæ fiſus eo venit,
impetrata publica fide cautione a Cæſare indul-

,Cajetanum acceiſit. Qui ipſum humaniter
exeipient duo propoſuit juſſu Pontificis, primum
ut ad ſanitatem rediret, & quos divulgaſſet erro-
ret, revocaret; ahergm, ut ab ejusmodi ſcri-
ptis, quæ tranquillitatem Eccleſiæ perturbarent,

inpoſterum abſtineret. Lutherus, cum ſe nullius
erroris conſcium eſſe reſpondiſſet, petir demon-

ſtrari errores objectos. Ibi Cajetanus indulgen-
tiarum vim & Pontihcis R. dignitatem prædicare

cœpit. Lutherus S. Scripturæ autoritatem urget,

eamque Papæ autoritati præfert. Contra hanc
I 5„5 Caje-

298 CAr. III. Dz SvNon. PART. Er Cork.

rum terrere inſtituit. At Lutherus ad Pontificem
melius doctum, & tandem ad publicum concilium
Provocavi. 4 S

. . 2
Anno ſequenti, menſe Julio, Lipſiæ diſputatio
inter Andr. Carolſtadium (nondum furore cor-

Jogum Pontiſicium habita eſt. Corolſtadium co-
nitatus eſt Lutherus, qui ſalvo conductu a Geor-
gio Principe impetrato, cum Eccio de Pontificis R.
Monarchia, de purgatorio, indulgentiis, pæœnitentia
atque Sacerdotaz poteſtate diſputavit. Finita eſt

ſeripta proſtat. Confer leclu digniſſimam Diſſer-
ztionem de Lutheri Excommunicatione & Proſeri-
ptione D. J. Serauchi, qua inter Exotitas numero VI.
eſt, & D. Pfeifferi Lipfiäm. JJM

Poſtquam ann. 1520. d. I6. Junii Leo X. Papa
ſolenni bulla edita, Lutherum ob conſtantiam in
fde Evangelica excommunicaſſet; ipfe prius ad
Carolum V. Imperatorem literis datis, anno ſe-
Qquenti ad comitia Wormatienſia a Cæſare voca-
tus, d. 16. Aprilis, diſſvadentibus licet amicis com-
Paruit, & coram ipſo & Imperii Proceribus, de
dodtina fidei magna animi conſtantia reſpondit.
Verum Cæſar, ut Pontificiis gratificaretur, d. 8.
Maji Lutherum proſcribit, quem Elect, Sax. Fri-

—

Cajetanus, ubi nihil reponere poteſt, minis Luthe-

reptum) & Johb. Eccium, Ingolſtadienſem Theo-

illa concertatio d. 14. Jul. & ab ipſo Luthero de-

Eer
Don
ſer
ne!

—w

pert
Alͤ
n
(ne
en
ſeio
aN

ybri
Qan
loqn
im

collo⸗
bu,
onti
ex He

len

— .

te.
fien

Nna .

4

Di

e
Then

Um co.
Ce.

jin 1

iin
in
eto e

S
lA
,

RELIGIONIS CaAUeA HMiems. 2223

dencos! in arcem Wartburg clam, (odo tantum
hominibus ejus rei conſciis) deduci jufſi it. Ubi cum
per decem menfes delituiſſet, ann. 552. d. 6. Mar-

tii Wittebergam rediit, Carolſtadio perſvaſurus,
ne ſtatuas & imagines templi ejiceret & furere de-

ſineret. Deproſeriptione Lutheri v. Srauchii laau-

Taam 4 BVeriat. n. 9. P. m. 16. ſiag.

Lauheru „qui poſtea ann. 1523. ritus Miſſe ſa-

perſtitioſos reformaverat, & ann 1524. Eraſmo

ad librum de viribus liberi arbitrii reſponderat, nec

non Carolſtadium primum, verba inſtitutionis S.
conæ cum Zwinglio & Oecolanpadio pPerverten-
tem confutaſſet, Jenæ d. 22. Auguſti cum Carol-

ſtadio collocutus de Euchariſtia publice explicau=
da paciſcutur.
7.

Eodem anno Tigurinum, inter Zwinglium &

Fabrum Pontificium, & Groningæ inter Domini-

canos atque Sacerdotes Eccleſiæ D. Martini, col-

loquium de Religionis Pontiſiciæ erroribus habi-
tum eſt.

§. 9.
Anno 1526. duodecim Helveticorum pagi
colloquium fuper controverſis religionis capiti-
bus, Badenæ inſtituebant. Venerant eo præcipui

Pontificiorum Theologi, Faber, Eecius, Murnerus;

ex Helvetiis Oecolampadius aderat, qui & contra

Prælentidmn ?. realem corporis & ſangvinis Chriſti &

con⸗

ð

300 CAr. III. DrE SvNOD. PART. Er Corr.

—

. . „ . . .
& contra Transſubſtantiationem, invocationem San- ei
dtorum, purgatorium & imagines diſputabat. De- na
cretum ibi factum eſt, ut in ea, quam hucusque
. »
ſervaſſent, religione, omnes permanerent, & con- 7,
cilii ſequerentur autoritatem, neque novum do- 8
gma üllum ſuos intra fines admitterent. Eodem ina
anno Homburgi inter Franc. Lambertum & Crato-
nem; atque ex Pontificiis Nicol. Herbornenſem de
. * .
Religione actum eſt. ſer
Anno 27. Upſaliæ in Svecia inter Olaum M. G cue

Gallum de Religione Pontificia abroganda diſpu- ge,
tatum eſt. Olaus illam acriter defendit: Rex au-
tem Guſtavus poſt concilium Oerebröenſe conci-
Oonatores Evangelii a ſe auditos, ſingulis cathedra-
libus F ecleſüis & earum Epiſcopis commendavit. v.

Loccenii Hiſt. Suecic. lib. V. p. m. 246. ſeqq. en
§. 10.
Anno 29. Philippus Landgrafius Hasſiæ Mar. Rn
burgi convocavit Theologos, ut de &cæna con- Rca
cordiam inirent. Ex una parte aderant Luthe- Air
rus, Melanchthon, Juſtus Jonas, Johannes Bren. ite

tiut, Andr. Oſiander & Agricola: ex altera par- 1
te Oecolampadius, Zwinglius, Bucerus & Redio. .

Sed utraque parte in ſententia ſua perſiſtente, De⸗
Concordiæ ſpes fuit fruſtra. v. Seidan. & Nultei, t.
Annal. Erang. 1. 6l

De colloquio in Comitiis Auguſtanis ann. 30. R
In⸗ 1 4

*

ELIEIONIS CAUSA HABTTIS. 301
nd inſtituto, ubi Confeſto Proteſtantium exhibita, ſu-
e pra actum eſt. Anno ſequenti Ullmæ inter Oeco-
n smpadium & Georg. Oswaldum, denuo de S. cœna
e & Zwinglianis controverfis actum eſt. Anno 36.
mmd Wittebergæ inter Lutherum & Bucerum concordia
oh in articulo de S. cœna denuo tentata eſt. Venerant
α eo Wolfſgangus Capito, Martinus Bucerus, Volſgan-
né gus Muſenlus & alii Theologi, cupientes cum Lu-
thero & cæteris TPheologis in re ſacramentaria con-
cordiam inire. Quæ tamen cum ex parte FHelveti-
16 corum male fida fuerint, paulo poſt reſciſſa eſt. vi-

3

he de, quæ ſupra Part. I. annotavimus.
e CN §. 12.
helt M 4
lavitu Anno 37. cum dies concilii inſtaret, Proteſtan-

tes menſe Februario Smalcaldiæ convenerunt, ad-
dactis ſecum Theologis quos ſupra deſcripſimus.
Tum Articuli a Luthero fuerunt conſcripti, qui
c in concilio eſſent exhibendi. Hos a loco Smalial-
LEH dicos appellant. Anno 31. W'ormatiæ inter Pon-
M tificios, & Proteſtantes colloquium inſtitutum eſt:
enhe In quo collocutores Philippus Melanchthon &
MA Joh. Eccius, de peccato originis per dies tres di-
item ſputarunt. Quod ipſe Ceæſar abrupit & Ratisbo-
h nam transtulit: Ubi etiam Julius Pflug, Gropperus
, Rucerus comparuerunt. Ceæſar librum obtu-
it, qui conciliationem dogmatum controverſo-
trfum & quidem præcipuorum continebat. Verum
mA falſitas & veritas combinari non potuerunt: igi⸗

H tuxr

S—=

3202 CAr. II. Dr SvNOD. PARTIG. Er Corrod

tur res illa ad concilium futurum denuo rejecta ni
Eſt. 2?è?
„, 13. ”
Anno 46. d. 7. Jan. Comeiliabalum Tridentinum Mo
inchoatum fuit, quod ſemel atque iterum abru⸗-
Ptum, annos duravit octodecim, ut ſupra dictum.
Eodem hoc anno Menſ. Jan. & Febr. Ratisbonæ de
Iuſtificatione colloquebantur Malvenda Hiſpanur, Wa
Peontificius, & Bucerus, nec non Orthodoxi, Bren- Itl
kius, Schnepfus, Vitus Theodorus & Johann. Piſtoriu io
tum adhuc Lutheranus. Anno 48. Formula INTE- be
RiM lucem aſpexit, quæ poſtea multas turbas exci- untd
cavit. v. Diſſert. noſtram de Interim Auguſtano. ulizi
Anno 47. Wormatiæ, Melanchihon, Erhard, nenſ
Sebnephus, Erentius, Zacob Rungiusy & ex parte Apet
Pontificiorum, Staphylus, Michael Sidonius Epiſao- AC
Pus Martisburgenfis, Delphius Sußraganeus Argentin. !
danorma Judicii in controverſus Religionis collo-
cuti ſunt. Sed Pontificiis abrumpentibus collo-

quium res ſucceſſu caruit. Inter Proteſtantes in- L
terim diſſenſio de rebus adiaphoris diſputationes pe- D loqui
perit varias. lle
S. 15. lbi

Anno 60. Colloquium Heidelberge habitum nen
eſt inter D. Maximil. Morlinum, M. oßſelium Wera
(tunc adhuc Lutheranum;) & ex altera parte Cle- bo
nicium, qui cum ſociis Calvinianiſmum in Palati- le
natum introducere laboravit; Sicut anno 57. Joh. (k9. 4
Laſeus, nobilis Polonus, illum in regnum Polo- fium

M RrFLIGIONIS CAUSA HABITIS. 303

eect

niæ intulerat, & P. Martyr ann. 49. in Angliam
tftransplantaverat. Eodem ann. 60. Vinariæ diſpu-
tatio de peccato originali inter Mathiam Haeium G
m Feäctorinum Srigelium habita eſt.
e Anno 61. d. 20. Jan. Numburgi Principes Pre-
e teſtantes convenerunt, ut exemplar authenticum
„, Aug. Confeſſionis, ab eo quod Melanchthon ano
ru 1540. mutaverat, recognoſcerent, eique denuo ſub-
Uut. ſcriberent. Præterea de Concilio Tridenting ege-
ges runt decernentes, legatos eſſe mittendos, qui que-
relas in Pontificem R. & exceptiones judicis ſuſpe-

AAK locique non tuti proponerent ac demonſtra-
Daul rent, ſe legitimi coneilii autoritatem non defugere, G
n nec per ſe, ſed hoſtium ambitionem ſtare, quo mi- 7
e Ns concordiæ ſanciendæ ratio habeatur. vid. I bua-
ni libr. 25. & m Chyeræi Cbronicon aæ. J. Joy.
ll⸗ D
c. . §. 177
e Eodem anno in Gallia Rex Carolus IX. Col-
* loquium Posſiaci inſtituit, ad quod data fide pu⸗-
plica venerunt Beza, P. Martiyr, & Moloratus, hi
exhibito Regi libello, quatuor petunt: ut Epiſi⸗o-
Pbm. i non tanquam judices Zed partes ſedeant; at
“M Rex colloquio cum ſuis Senatoribus praſit« ut ex ſo-
4 Jo D EI verho controverſiæ decidantur: ut denique
net⸗ abta dAecretaqueper Notarios in Scriptis annotentur.
ole d. 9. Septembr. fit rege præſente, actionis ini-
num: tum Beza explicat, in quibus cum Pontifi-

1 811s

304 CAP. III. DäE SvNOD. PARTIC. Er Corro.

1

ciis conveniant vel diſſentiant ipſi; & denique

iU

porrecta confesſione, cujus capita examinari ſup- uſn

Plex petebat, ſinem facit. Cardinalis Lotharingus
d. 16, Septembris reſpondet ad duos potisſimum
articulos de Eccleſia & & Cæna, utque huic articu-
lo, prout in Aug. Confesſione habetur, Beza ſub-
ſfeeribat, petit: ille autem in habito poſt conſeſſu

ſubſcribere renuit; tandem ſine concordiæ ſpe

colloquium abruptum eſt. vid. Ihuan, l. 25.

S. 18.
Eogddem anno in Saxonia inferiori Lüneburgi
inter Theologos Saxonicos colloquium habitum
eſt. Convenerant Theologi Lubecenſes, Magde-
burgenſes, Brunſvicenſes, Lüneburgenſes & Wis-
marienſes; diſputantes (I. de corpore doctrinæ:
(2. daumnatione Heterodoxorum: ( J. de jurisdittio-

uſin
id
ſeri
lm,
vyy
Mre

Ie C.
it

Eercin
Echt

ne Pontißcis. Nam Calviniſmus in Saxonia ſu-

Periori ſenſim irrepens Eccleſias & ſcholas per au-
toritatem Philippi infecerat. Itaque Theologi ſin-

ceri in Saxonia inferiori mature obviam ire malo

conſultarunt.
§. 19.

quod in ditione Würtenbergica eſt, d. 4. April.
inter Calvinianos & Lutheranos colloquium in-

ſtitutum fuerat, præſentibus Friderico Pdlatino

& Chriſtophoro duce Wartenbergico. Matéria il-

lius fuit partim Majeſtas hominis Cbriſti, inpri-
Mis

An
18 Ape
agnin
cc.

Anno 1564. in monaſterio Maulbrunnenſi,

moert
(i
re
D Onnnis
A
gos

100. RELIGIO NIS CAUSA HABITIs. 305

eniue mis ubiquilas, quam vocant; partim verba cœnæ SJö.
iſah. an ſimpliciter, ut ſonant, absque figura accipien-
rnN da ſint. Colloquium toto ſeptiduo duravit, nece
mm aliud eo effectum, quam quod majores excitataz
ri fuerint lites. Palatinus ſecum adduxerat Ilrſi-
uſb num, Boquinum & Olevianum, cumque iis Ebemi-
ueu um Cancellarium & Tbomam Eraſtum Medicum,
e de poſtremo Mylandrum, qui notarii munere funcdus
„ eſt. Cum Würtenbergico Duce venere Brentius,
Jac, Andreæ, Balthaſj. Bidenbachius, ab his notarius
delectus Lucas Oſiander. Poſt colloquium Palati-
tebigi nus Calviniſmum magis magisque propagare ſtu-
chum duit. Confer Ihuan. l. 02. Caſſander interim juſſu
Me Ferdinandi I. & Maximiliani II. conſultationem
We de Articulis controverfis amice conciliandis ſeripſit.
Nidti. SS. 10.
er. Anno 1563. OGobri exeunte, conſenſu Electo-
giin ris Auguſti & Joh. Wilhelmi Ducum Saxoniæ, Col-
emd loquium Altenburgi, inter Minenſes & Thurin-
gicos Theologos habitum eſt. Diſſidebant Theo-
logi de necesfitate lonorum operam ad ſalutem, de
libero arbitrio & adiaphoris. Cum autem de pri-

unad mo articulo ſcripta inter ſe animis exacerbatis ul.
tro citroque commutaſſent, & Thuringici in cor-
Pore doctrinæ Miſnico multa improbarent, aclio
len omnis poſt quatuor menſes abrupta eſt. Deinde

Acla utrinque edita, & non ſolum inter Theo-

n „ logos publicis invectivis certatum; ſed & animi
* 90½ Prin-

306 CAr. III. DE SvNop. PARTIC. ET Cortod.

Principum inter ſe odio inflammati ſunt. confer
S. 21.

Anno 1770. poſt colloqv. Altenburg. Theolo-

gi e diverſis locis VI. Id. Martii, Servaſtæ conve-

niunt, acturi de Concordia, quo controverſiæ ali-

quo modo componerentur. v. Thuan. lI. 97.
§. 22.

Anno 1570. cum D. Jacobus Andreæ per Ar-

gentinam iter faceret, ab Eccleſiæ ilkius Miniſtris
rogatus, cum Flacio, qui tum ibi degerat, de pee-
cato originis amice contulit, eique errorem, quod
non ſit ſubſtantia, commonſtravit. Sed Flacius,
qua erat pertinacia, ad has monitiones cedere no-
luit.

F. 23*

Anno 1571. Fridericus Palatinus audiens A
nabaptiſtarum ſectam in vicinia atque ſuis ditio- 4
nibus late graſſari, ad furorem illius reprimendum,
Colloquium Francotalii ad Idus Aprilis indicit: Di-

ſputatione a. 5. Cal. Junii ad 13. Calend. Julii habita,
cum nullis ſcripturæ teſtimoniis a pertinacia ſua
& mentis veſania dimoveri poſſent, colloquium
ſolvitur. vid. Ihuan. l. o. “

§. 24.

Eodem anno Auguſtus Elector Saxoniæ ob no.

vam Catecheſin a cripto- Calvinianis Witte-
berge editam, menſe Ocobr. Theologos ſuos,
. Dres-

Nes.
ſu

ude

kript
gooch
ber
ud

Leiit,

1n.

Calet

Theke

conN

1

ber 4.
Mriht.

,de OHH

ne

PNHNH
deree.

Heng 4
0
nendve⸗

et⸗

gekn

ſanit

BRECrONIS CAusA Haarns. 37
Oresdam vocat, &, ut per ſpicuam minimeque am-
Jiguam confeſlionem de S. cœna edant, juber.
Inde Wittenbergici, qui Primas habebant partes,
ſeriptum contexunt, ſub tit. Conſenſus Drerdenſis,
quod multas ſuſpectas phraſes continebat. Huic
Theologus Tubingenſis L. Oſiander aliud ſcri-
ptum opponit, quo Wittebergeni ium technas de-
texit.

F. 25.
Anno 1574. Wittebergenſes & Lipi enſes Theo-
logi Calvinianiſmo infecti librum ediderunt, cujus
titulus Exegeſise in quo Calviniſmus continebatur.
Quapropter Auguſtus Elector Majo menſe Tor-
gam ſuæ ditionis Theologos vocat, iisque certos
de Cæna F. articulos, tam affirmativos, quam ne-
gativos, quibus ſabſcribant, proponit. HMi au-
tem, qui tum erant Wittebergenſes Cruciger Junior,
Henricus Mollerus, Fridericus Bidebram & Chriſto.

Lborus Bezelius ſubſcribere recnſant. Quare pau-

lo poſt Electoris ditione excedere juſſi ſunt. Geor-
gius Gracovius, Cancellarius, & Caſpaur Pencerus Me-
dicus, quod Calviniſme introducendo adjutores
fuiſſent, ad perpetuos carceres damnati. Er üle

quidem in carcere mortem ſubiit: hic poſt decen-·

nium dimiſſus sſt.

0bt

We

osſ
e

§. 26.
Anno I576. cum Flacii errorem duo Eccleſiæ
Lindavienſis miniſtri, Zobias Rnppius, & drheßfe.
rus, defenderent; Senatus dictæ urbis D Jacobumaln-
2 Arez

.

308 CAP. III. Dr SvNoOD. PARTIC. Er CorLOG.

dreæ ad colloquium in curia inſtitutum vocavit.

Cum vero illi pertinaciter in ſententia perſiſterent,

Senatus utrumque officio removit.

Eogem anno laudatiſſimum Electorem Saxo-
niæ Auguſtum menſe Junii Torgæ conventum
Theologorum inſtituiſſe, ad controverſias, quæ in-
ter Theologos invaluerant, ſopiendas tollendas-

que, ſupra ex Huttero, Part. 1. declaravimus.

Jam dicto anno menſe Februarüi, Maulbrunne,
duo Theologi Würtenbergiei, duo Henneber-
genſes & unus a Marchione Badenſ. miſſus conve-

niunt. Hi ſcriptum quoddam a D. L. Oſßandro

& Balthaſ. Bidenbachio de controverſiis inter Au-
guſtanæ Confeſſionis Theologos addiclos sgita-

tis adornatum expendunt. in quo fundamenta li-

bri Chriſtianæ Concordiæ (qui poſtea in conventu

TheologorumBergenſi reviſus & confirmatus eſt,)
jacta fuerunt. Sè “

Anno 1577. menſ. Mart. Tangermundi, Auto-
res libri Concordiæ denuo conveniunt, & de ex-
amine Cenſurarum, earumque refutatione deli-

berant. Quemadmodum & eodem tempore

Langenſalze de libro Concordiæ cum Haſſiacis

Theologis diſputarunt. v. D. Hatteri Concord.

Conoordlem citat.

An
ilſcc
cpi
manie
leret,
h
letzin
is ſer
lum
els 8
1..
Daoc
coni

ſoece

An
erice
uße
Vyun

o.

ſcavit.
etene.

1 eN
Wwentut
,de
Olenbi⸗
inus,

Pynv,
ennene.
coN
lmd
Mer Al.
0 gin
henti
Onwen
ensek)

, DMoE

ules

ne
telnpon
NGOH

Cm

Ci. de S. cœna, (2. de perſona Chrißti, G. de Bapti-

.

REIICGIONIS CAusA HABTTI. 309

Anno 1578. menſe Auguſto propter Theologos

Anhaltinos colloquium Hertzberge habitum eſt;

utpote qui libro Concordiæ ſubſoribere recuſa-

bant. Diſputatum eſt (1. de converſionis cauſis, (2.

de jußtifßcatione. G. de definitione Epangelii, (4. de
Ckena domini, Ge de perſona Cbriſti. c

.
Anno 1583. Heinricus Navarræ Rex, Eccleſiæ—
diſſidia compoſiturus, Jacobum Legurium e Ppré-

cipua nobilitate eruditi ingenii virum, ad Ger-

maniæ Principes miſit, qui pacem Religionis ſva-

deret. Quam ita obtineri poſſe cenſebat, ſi Syno-

dus haberetur, quæ omnes controverſias dijudi-

cet; interim utriusque partis Theologi ab aculea-
tis ſcriptis abſtineant. Auguſtus El. Saxon. conſi-
lhium probavit, Jobannes Georgius Brandenburgi-

cus Septemvir, & Wilhelmus Haſſus ſuper ea re
D. Chemnitium conſulentes, ut colloquium cum
daucis habeatur, itidem conſentiunt. Aliis idem
conſilium placuit; ſed audis in Gallia turbis, res

ſucceſſu caruit. vide Ihuan.. 29. Chyiræi l. 26.

Anno 1596. Martio menſe Mompelgardi a Fri-
derico Duce Würtenbergico colloquium petenti-

bus exulibus, inter D. Jacobum Andrez, & Theo-

dorum Bezam, inſtitutum eſt, in quo diſputabatur

U 32 ſmo,

30o CAp. III. DE SvNop. PART. Er Cotk.

Iino, (4 de prædeſtinatione. vid. Acfa colloquii
Momzpelgardenſit. 4
Anno 1589. menſe Novembr. Ballenæ præſente
Duce Friderieo Wurtenberg. & Jacobo Marchione
Badenſi, D. oobus Andreæz, & Toh. Piſtorins de
pera Eccleſia collocuti ſunt. Poſt colloquium Piſto-
rius perſvaſit Marchioni Badenſi, ut deſerta Augu-
ſtana Confeſſione ad Pontiſicios deficeret.
Cum anno I591. in Electoratu Saxon. abrogatio
Exorcißmi turbas dediſſet; ſequenti anno D. Samuel
Huberns errorem Ae univerſali hominum Electione
ſpargere ceœpit. Contra quem Wittebergæ, Ra-
tisbonæ, Torgæ & Tubingæ Theologorum collo-
quia habita funt. v. Alta Huberiana Theol. Wür-
tenberg. edita.

Anno 1595. Thorunii menſe Auguſti Spnodus a

quibusdam Eccleſiarum Evangelicarum in Polo- cr

nia miniſtris conſenſu patronorum habita eſt: in
qus de Conſenfu Sendomirienſi retinendo decrerum
ſuit. Scil. cum antea alii Auguſtanam, alii Bohemi-
cam, alii Helveticam Confeſſionem amplexi eſ-
ſent, Syneretißmum contra hoſtes externos ipſi ini.
erunt, inde vocabulum Syneretiſmi a Theologis
uſurpari coœpit. “””
§. 36. M
Anno 160 1. Ratisbonæ de Maximiliani Bavariæ
Ducis, & Philippi Ludovici Comitis Palatini Neo-
bur⸗-

lurg
Nva
rj.
burg
veala
Lon
hel
tmln
Ac.
ere.
ug
polk
ltin⸗

A
Qdudo
es &

maxn
viod

C
giut,
hemtr
uobr
In h
(cCins
ſept

. RHILIGIONIS CAUSA HABITIS. 311

burgici voluntate, inter Lutheranos & Pontificios
Theologos colloquium inſtitutum eſt. Theologi
Breavyvarici erant, Hungerus, Cretſerus & Tannerus (qui
tene per jocum dicebantur fame, ſcabies, abies,) Neo-
cine burgici, Jacobus & Philippi Heilbruneri fratres, 4A-—
jink brahbam Mann, Tobias Bruno & alii: quibus Elector
Piſto Saxoniæ, Egidium Hunnium, Davidem Rungium &
Nne Joh. Fladungum; Brandenburgicus Abdiam 'ich-
nerum, Laurentium Lælium; Dux Würtenbergicus
Andr. Oſiandrum & Felicem Bidenbachium adjun-
to Xere. Diſputatio de norma & judice controverſia⸗
vmd rzum præcipue fuit, quæ quatuordecim ſeſſionibus,
e poſt multas altercationes, re infeda finiebatur. vid.
Ne,p urrinque publicata colloquii alla.
ncH
Anno 1605. cum Academia Marpurgenſis, intro-
ducto Calviniſmo reformaretur, variæ diſputatio-
nes & tumultus orti ſunt. D. inckelmannus, Bal-
udi tbaſer Menzerus & Heinricus Leichterus cum refor-
npe mationem approbare nollent, a Mauritio Landgra-
eih vio dimilſſi fuerunt.
ktren s. 3868.
ufen. Cum anno 1614. Eolfgangus W'ilbelm. Neobur-
heie⸗ gicus, Ducis Bavariæ gener, ad pontificiam religio-
en nem tranſüiſſet; ſequenti anno colloquium inter D.
lelci Jacobum Heilbrunerum, & Jacobum Kellerum Jeſui-
tam habitum eſt: in quo ſuper libro Heilbruneri
(cujus titulus, das unceatholiſche Pabſtthum) di-
Bumd ſceptabatur. H
n 9 U 4 §. 39.
.

1

312 CAp. III. Dr SyNOD. PARr. Er CorI.

Cum anno 1618. diſſidia Rehgionis in Belgio
Fœderato ab Arminio & Gomaro excitata invale-
ſcerent; ordines Belgici, hortante Angliæ Rege
Jacobo Synodum Dordezii indicunt. In qua Ar-
miniani feu Remonſtrantes non convicli licet,
damnati fuerunt. vid. Acha & eripta Synodolia
Dordracena Miniſtrorum Reémonſtrantium Herder-
wici ann. 1620. edita. ”

F. 40. S
Anno 1624. juſſu Electoris Saxoniæ conventus
Theologorum Saxonicorum indictus eſt, ut con-
troverſiæ Gieſſznſtium &j Tubingenſium Theologo-
rum, de Statu Exinanitionis & Exaltationis Chri-
Ri deciderentur. v. guas ſupra part. 1. 6. 11. J. anno-
baviml,t.

—8

§. 41.

Anno 162 9. Eledor Saxopiæ Theologis ſuis in-

junxit, Jeſuitatum calumnias & falſas accuſatio-
nes (quaſi Proreſtantes ab Auguſtana Confeſſio-
ne diſſentirent) publico ſcripto diluerent. Tinc
Anno 1631. publica autoritate Pupillæ Saxoniæ .
bologia edita fuit.

Annor631. Martio menſe inter Theologos Ele-
Qerales Saxonicos D. Marthiam Hoe, D. Polpear-
Plen, Lpſenuz & D. Heinricum Höopfnenteme; && inter
Theologos Brar
bannen, Be

Brandenburgicos & Haſſiacos D. Jo-
Ginum, D. Johbann, Crotium & Theophi-
lum

,
cit

i

105,

1d

n

D.60

(ed
s
cior.
ſcop
ſine
All

N
fiitdi

Quie

ſnoſe

ego

ide

A

lrcer

enreele.
Ut CN.
eolen

7C07*
ſmg

ſis n.

elhro⸗
Cotelſo
.U.
Cnie4

.

gosb
9 N
SN
18 0 “
igl⸗
m

—

RELICGIONIS CAUsA HABITIIS. 113

lam Neubergerum, colloquium habitum eſt, num
citra præjudicium aliarum Eceleſiarum contro-
verſiæ religionis inter Lutheranos & Calvinianos,
fi non componi, ſaltem minui poſſent. vid. B. noſtri
D. Kromayeri Loc. Anti Vneretißtic. Vrendeeen de

eget Liphenſi P. 3 G.

S. 432. .
Anno 1645. IIladielaus W. Rex Poloniæ Thora-

nii ad componendas controverſias inter Luthera-
nos, Pontificios & Reformatos agitatas colloquium

indixit. Collocutores ex parte Lutheranorum tue-
runt D. Johann. Hulſemannut, D. Johann. Botſaccus,
D. Abrabam Calovius: ex, pParte Reformatorum

præcipuus fuit Jabannes Bergius, cui ſe adjunxerat

D. Georg. Caliæxtus; etſi proteſtaretur, ſe in articulo

de S. Cœna & de Prædeſtinatione & aliis dogmati-

bus cum Reformatis haut facere: Ex parte Pontifi-
ciorum primas tenuit Matthias Lubinſci, Archiepi-
ſcopus Gneſnenſis, Colloquium 36. Seſſionibus
ſine fructu finitum eſt. vid. D. Wiem. Relat. de
colofuis Tborunienſi.

R 44.
Anno 1661. menſe Jul. autoritate Ser. Haſſiæ
Landgravii E/ ilbelmi, inter Theologos quosdam
Marpurgenſes & Rintelenſes, Caſſelis Synodus in-
ſtituitur. Collocutores erant D. Sebaſtianus Curtius,

D. Jo. Heinius, & D. Petr. Muſæus ac Joh. Heinichius.

Qui cum Reformatis, ſuper controverſũis fidei non

ſine ſcandalo Eccleſiæ purioris ſyncretiſmum inie-

U 5 runt.

21 C. III. Dz SvNon. PART. Er Corr. &c.

ovlogorum ittebergenſ. ſuper illo ledtcian anno 1669
editum.

§. 45.

Fuerunt præter commemorata jam colloquia
etiam alia inſtituta. Sed cum non ita celebria fint,
viſum eſt, illa hic præterire. Quæ autem adduxi-

ex Sleidane, Thuano, Chytræo, Oſtandro & Kromaye-
ro petita ſunt. Qui plura de iisdem cognoſcere
cupit, laudatos modo autores ipfe-
met conſulat.

SOLI DEO GLORIA

S =* õ

runt. V. 1. Relazion. Colloquii Cahſelis exculam& 170.

mus, bona fide, vel ex Acis & Colloquiisz publ. vel

S⸗

—

a

CAM
(4P,

.

(40.

T.
10n

4Ü4 38 3, 4 8 A A A A g

DVr r 3 rA er Sel 1 46: 40 46, 31 1 T e: 1e5 1,: Ei i

ſogi

tunt,
lCoz.

NNl

nnſe.

olcere

TENYYEYEYEEYYYEYETEEYEEYEEEEE

INDENX GENERALIS

PARTIS PRIMA.

CAbP. I. De Libris Symbol. in Genere.

CAP. II. De Libr. V. Symbol. inſpecie, & ee-

rum præcipuo, qui eſt Aug. Confeſſio.

CAb. III. De Apologia Aug. Confeſſ.
CAP. IV. De Artic. Smalcaldicis.

CAP. V. De Utroque Catechiſm. B. Tutheri, .
CAP. VI. De Formula Concordiæ.

CaAP. VII. De Symbolis Fidei Chriſt. in genere.

CAP. VIII. De Symbolo Apoſtolico in ſpecie,
& ejus ſenſu vario: & quidem
2) Orthodoxo Eccleſ. Luth. p. 48. ſeqq.
βο Papæo. p. 56. ſeqq.
₰ Reformatorum. p. 61. ſeqq.
⁶½) Arminianorum. p. 69. ſeqq.
⁶) Socinianorum. p. 95. ſeqq.
CAP. IX. De Symbolo Niceno.

CApP. X. De Symbolo Athanaſiano.

CAP. XI. De aliis Scriptis Theologicis Luthera-
norum publica autorit. poſt. Libr. Symbo-
licos editis:
ut ſunt:

I. Apo-

INDEX GEN ERALIS.

I. Apologia Formulæ Concorti. p. 116. 7 “ ,
(
2. Quatuor Articuli viſitat. p. 117.
3. Deciſio capit. principal. controv. inter ali-
(A
quos Aug. Conf. Theolog. p. 118.
4. Deciſio Controverſiæ Rathmanno motæ “
5. Dekndo Papillæ Auguſt. Confeſſ. pag. (

PARTIS SECUNDX. D
CAb. I. De Principio Fidei & Relig. Chriſtian. WAN
quod eſt ſola Scriptura S. p. 12 1. ſeqq. SS
CAP. II. De DEO uno & 88. Trinitat. pag. 126. CA

ſoechgg. (
CAP. III. De Creatione univerſi, Angelrun &
hominum. p. 13 1. ſeqq. J D
CAb. IV. DE Providentia DEI. pag. 133. ſeq⸗ ((A.

CAbP. V. De Lapſu primi hominis, ejusque pecca-
to cum primo, tum orto. p. 136.
CAbP. VI. De Facultatibus hominis naturalibus poſt (4
lapſum reliquis. p. 14 1. ſeqq.
CAP. VII. De Millione, Perſona, & officio Re- “
demptoris ESU CHRISTI. p. 145. ſeqꝗ;,
CAP. VIII. De Vocatione redemtorum, ejusque
mediis. p. I5 3. ſeq q.
CAP. IX. De Converſione per Pornitenkiadh. P.

157. ſeqq.

—

—

CAP. X. De Vocatorum converſ one peropii
ſmum. p. 6I. ſeqqg.
CAP. XI. De Vocatorum Juſtiffeatione per fi,dem.

b. 164. ſeqq. 2

tet al⸗

Nnok

.

7

“

peten

huſot

io N.
eſsgle

fac. .

hG

INPEX GENERALIS.

CA. XII. De Juſtiſicatorum renovatione bomis
operihus, p. 270. ſeqq.
CAb. XIII. De Juſtificatorum confirmatione &
conſervatione per S. Cœnam. p. 175. ſeqq.
CAP. XIV. De Fidelium perſeverantium præde-
ſtinatione ad vitam æternam. p. 18r. ſeq q.
CAP. XV. De glorificatione fidelium, damna-
ſone i infidelium & mediis urtiusque p. 184.
egꝗ.
CAbP. XVI. De Eccleſ ia, ſeuinterna & externa So-
cietate ſidelium in una Eccleſia. p. 188. ſq.

CAP. XVII. De Ritibus Eccleſiaſticis. P. 192. ſeqq.

CAP. XVIII. De vocàâtione Miniſtrorum Eccleſ. p.
194. ſeqq.
CAP. XIXNX. De Magiſtratu Civil. p. 198. ſeqg.
CAP. XX. De Papa Romano. p. 201. ſeq q.

PARTIS TERTI.

CAb. I. De Hæreſi & Haæreticis in genere, p. 204.
ſeqd.
CAP. II. De larcticis & Schifmar. antiquioribus,
tum qui ante Chriſtum N. tum qui doſt Chr.
Na.ß, Seculo I. fuerunt noti, ut
1) Simon Magus p. 214. ſeqꝗ.
2) Hymenæus & Philetus. p. ;. ſeqq.
3) Pſeudo-Apoſtoli. p. 216.
4) Diotrephes. p. 216.
5) Cerinthus. p. 21 7.
6) Ebionæi. ibil.
7,) Symmachus. ibid.

CA. III.

INDEX GENERAEIS.

N. Sec. II, famoſis: ur ſunrt
1) Garpocratiani. p. 218.
2) Valentiniani. p. 218.
2) Marcionitæ. p. 219.
4) Noëtiani. p. 219. ſeq q.
55) Tacianus. p. 2 20. &
Ejus aſſeclæ Encratitæ. ibid.
6) Cataphryges. p. 220. & ſeqq.
7) Teſlareskadecatitæ ſive Quartodecimani.
P. 22 1. nilsrän
8) Alogiani. P. 222.

Chr. N.
1) QGunrov*vαταú alias Arabici dicn. p. 222. ſ.
2) Novatus. p. 223.
ejus diſcipuli dicuntur Cathari, a barbaris
Gazari. ib.
3) Origeniſtæ & Adamantii. p. 22 3. ſeqq.
4) Sabelliani, alias Noêtiani, it. Monarchici,
it. Patripaſſiani & Hermogeniani, p. 275.
& ſeqq.
5) Paulus Samoſatenſis, p. 226. ſeqq. a quo
dicuntur Pauliſtæ & Samoſateniani.
6) Photiniani, Luciani & Marcelliani. ibid.
7) Manichæi. p. 227. ſeqq.
8) Meletiani. p. 229.
9) Arius. p. 229. ſeqq. 99.
Diſcipuli Ariomanitæ. p. 230.
10) Donatiſtæ, alias Donatiani, Majorini,

Cb. III. De heæreticis & Schiſmat. poſ. Chr.

CAP. IV. De Heretic. & Schiſmat. I. Sec. c bos

Cam-

¹

uni.

nnl
Nbans

cic

,

4
14

4

IN DEX GrXERAIIS.

A

Campates, Montenſes, Parmenianiſtæ, Cir-
cumcelliones: it. Rogariſiæ; Maximaniſtæ,
Cretenſes. p. 230. & ſe. V
2AbP. V. De Heæretic. & Schiſinat. Ser. I.
1) Archonitici. p. 23;3.
2) Theopaſchitæ & Theopaſſiant. p. 233. ſeq.
3) Photiniani. p. 234.
4) Aêëtiani & Eunomiani, it. Anomii, Ano-
mæi & Anominiani Troglodytæ. pag. 234.
ſegg.
) Acatiani ſeu Semiarian. pag. 236. ſeqq.
6) Macedoniani. p. 236.
& horum aſſeclæ Pheumatomachi ibid.
7) Jovinianiſtæ. pag. 236.
8) Audiam, ſeu Anthropomorphitæ, it. An-
throphiani. p. 236. ſeqq.
9) Aêriani & Syllabici. p. 237. ſeqq.
10) Maſſaliani, alias Pſalliani. pag. 238, qui
Propter varias ſectas vocati ſuut Martyria-
ni, Sataniani vel Sataniai, Euthuſiaſtæ. p.
238. ſeqq.
11) Prodiciani. p. 239.
12) Priſcillianiſtæ. p. 239.
13) Apollinaris ſeu AOinnarius ai. ſeqq.
ejus complices Apollinariſtæ ibid.
qui in duas ſectas dividuntur, quarum ſunt
1) Apollinariſtæ ſimpliciter, a) Apollinari-
ſtæ Marcionitici. p. 2 40.
14) Antidicomarianitæ, alias Antimaritæ &
Helvidiani. pag. 240.
15) Be-

INPEX GENERALIS.

r5) Pelagius Britannus, cujus diſe pul dicuntur
Pelagiani, alias Cœleſtiani; quia ejus paraſta-

