reſ.l. c. 10. & 114. Leidenſ. in ſyntag. diſp. Theol. diſp⸗-
17. th. 17. Kurtzer Anhang Heidelberger p. 225. End⸗
liche Uberweiſung. p. 44. Aldted. part. V. Theol. po-

lem. p. 618. ſeqq. 1¹) Piſcator vol. z.p. 41. Polanus ſyn.

p. IOz. Adm. Neuſt. c. 8. p. 2 5. Wengdel. l. I. c. 16 p.

0

1i6/, Alting. LL. CC.p. 220 Syntzg. Confeſl. P.2068. K)

—

Vites

etre

ſs.

ed
menda. f) Unio inquam, absque reali tum hypo-
ſtaſeos, g) tum proprietatum communicatione

quan

o.

len
ninib
Perſi
Inrtt

unnes

Kabe

le
l
col
Wal
Part
e
erg
M
en
994.
n
Ad
MHert

—

)Uno
ta car.
acramn

) ge

ei.

hye
Carione
ettu
cürnI
s i

.

lC
Meein
. (. 1n

in Men

elta

dok,

denlein
Theol
l. Her⸗
Aes
/l
c

0,ech⸗
,N.
1, An.

eo

6 e o⸗

HIN SrFNSUü REFORMATORuIMNMA. 65
vificatrix, !) Cultus adoratlionis, m) UNICUMI,
extra quem in antecedaneo decreti divini actu
ſalus ordinata, n) DOMINUM NOSTRUM,
affectu in ſolos electos propitio, o) QCVI CON-
CEPTUS EST A SPIRITU SANCTO, tan-
quam Patre: NATUS &c. PASSUS SUB PON-
TIO PILATO p) ſecundum ſolam humanita-
tem: q) Non pro omnibus indiſcriminatim ho-
minibus EFFICACITER, 1) CRUCIFIXUS, ut
per ſangvinem crucis, quo novum fœdus confir-

mavit, ex omni populo tribu, gente & lingva, eos

omnes & ſolos, qui ab æterno ad ſalutem electi,
& a Patre ipſi dati ſunt, efficaciter redimeret, s)
MORIUUSmorte Aαε.ανι denuo particulari, ac
E ſolis

Cham. tom. 2. 1. 4. c. 9. F. 4. p. 63. Job. Berg. Ana-
lyſ. th. 237. & 285. Adm. N. c. 3. p. 95. 6& 97. Beza in
colloq. Montisb. p. 134. Sadael. de Veritat. H. N. p. 106.
Walæus L. C. p. 703. Maceov. L. C. diſp. 3. 1) Maſſon.
part. 2. Anat. p. 412. Macov. colleg. de Mediat. diſp.
5 p. 2;. Wendel. I. 1. c. 16, p. 222. Adm. N. c. 8. p. 252.
Bergius diſp. cit. th. 207. Alting. LL. CC. p. 2:5. m)
Maccov. l. c. diſp. 38 386. Voéët. tom. I. diſp. ſelect.
P. 527. n) Pareus in ſeripto ad ſynod. Dordr. miſſo p.
394. confer. ibid. p. 531. 0) Syn. Dordr. p. 405. Zanch.
I. 2. de Nat. Dei cap. I. p. 63. Sohnius in Exegeſ. p. 127.
Harm. Conf. art. 19. p. 113. Urſin. part. 2. Catecheſ. p.
33. quæſt. 246. p) Lud. Grot. in afſert. A. C. p. 43. 4)
Adm. N. p. 22. & 23. Bremenſes contra Hunnium p. 70.
Herborn. l. 2. Rudim. p. 100. Martinus in ſpic. p. 148.
Zvvinglius tom. 2. fol. 455. & 552. 1r) Cham. tom. 3. l.
9. C. 13. 5H. J. P. 123. ⁸) Maſſon. part. 2. c. 9. p. 404. &

66 LA. III. SY MBOL. APOST.

ſolis electis ex divina ρoabεαα ſalutem allatura:
1) SEPULTUS eo ipſo dum deſcendit ad inferos:

u) DESCENDIT AD INFERNA, deſcenſu
non proprie, reali, X) neque locali, V) non ut
tanquam victor triumpharet, ſed ut acutiſſimos
dolores perferret: 2) TERTIA DIE RESCUR-
REXIT., in carne qualitatibus ſpiritualibus deſti-

tuta: aa) ASCENDIT AD COELOS, tum
qua Deus, tum qua homo, aliter tamen reſpectu

divinitatis, sliter reſpectu humanitatis: bby)
SEDFET AD DEXTRAM DEI PATRIS

O MNIPOTENTIS, ſeſſione locali. co)
In throno nequaquam omnipræſenti. Neque

enim præſens in regno potentiæ humana natura,

dd) neque præſens in regnò gratiæ, niſi ſigno cor-

poris,

ppræced. p.39 5. Syn. Dordr. p. 301. & 301.617. 403.407.
6I11. 618. 623. 637. 659. 660,6617. t) Piſcat. in Act. c. 2.

Urſn. in Catech. p. 326. Beza ad Act.2. p. 438. Zwingl.

in expoſ. fidei Chriſt. fol. 52. W'hitack. in controv. de

Script. S. p. 403. Druſ. quæſt. miſcell. cent. 11. c. 76. p.

52. u) Maſſon. part. 2. p. 171. Chatier. tom. 2. 1. 5. c. 5.

toto. X) Idem tom. I. l. 9. c. 10. F. 3. P. 159. y) Calvinus

1. 2. Inftit. c. 16. Maſſ. part. 3. p. 25ů. Catech. Heidelb.

p. 44. Rivet. Cath. Orthod. tr. II. q.60. Gomarus diſp.
Ppbeol. XXI. th. . ſeq. W'’endel. 1. I. c. 18. th. 3. n. 8⸗ 2)
Chamier. tom. 1 6. c. 4. S. 16. Maſſon. part. 3. p. 305.
Calvin. I. 4. Inſtit. c I7. ſect. 29. aa) Sohnius in Exeg-

p. 246. Polanus l. 6. C. 13. 18.22. bb) Anhaltini in Apol.

oppoſ. Electoral. argumento. 38. p. 43. cc) Synt. Conf.
p. 32. Beza tom. 3. fol. 89. & tom., 2, fol. 283. Conf. Hel-
vet. ſect. 5. peoI. Chamier. tom. 2. 1. c. 5. J. 8. P. 105.
dd) Harm. Conf. ſect. 6. p. 100. Cham. s0m. 2. l. 6. c. 9⸗
F. 3. & C. 117 F. 6. Admn. N. G. 8. p. 265.

— 7
latan
infero
geſcente.
) Wal
Ntihm
REN
Us Selt
S, i
eſen
ATAI
. S
WE
A Nnge
lgnoen

7,4
. AH
conttot
1 ſt
ul g
CAH
an et
uris
n
10†, N
us ilu
inte
Cl
1NH
116

nam tantum naturam. II)

IN SENSUu REFORMATORUI. 67

porie, & præſentia ſpirituali, in oppoſitione ad ſub-

ſtantialem ee) Myſtica fide intelligenda. ff) Sedet
ut interceſſor non omnium, non mundi gg) ſed ele-
Aorum tantum. hh) IN DE VENTURUS EST,

ab illo loco ſeſſionis ad dextram, ii) IUDICARE
VIVOSETMORTUOS, ſola voce ſecundum hu-
manitatem, kk) jundicio omniſcio ſecundum divi⸗

ee) Harm. Conf. iect. 6. p. 108. 109. f) Chamier. tom-⸗
2. 1. 6. C. 9. H. 39. Beza in creoph fol. 271. Pareus in re-
ſponſ. ad fr. Tybing. p. 199. Maſſon. part. 4. c. 20. p. 4.
16. Harm. Conf. ſect. I4. p. 115. gg) Maſſon. part. 3. p. 3.
hh) Cham. tom. 3. 1. 9. c. 4. J. 34. p. 124. 1ii) Harm.
Conf. ſect. 6. art, 2. p. III. kk) Adm. N. p. 23. 11) Maſ⸗
ſon. part. 3. C 7.

CREDO IN SPIRITUM SANCGTUM gra⸗
tioſe præſentem in ipſo adu moraliter peceami⸗-
noſo conſtitutis, a) FONTEM gratiæ I. vocan-⸗
tis, duntaxat quoad reprobos æternæ, b) parti-

cularis, c) factæ per verbum, divina Sveα de-

ſtitutum, d) cujus explicatio hodieque nonnun-
E 2 quam

³) Maſſon. part. 3. c. . aſſert. X. p. 344. & 351. C. 13. p. 605.

Grotius contra Pet. Bertium, l. I. c. 2. Syn. Dordrac. c.
. art. 6.7. 8. P. 772.88 4 805 866. & part. 2. 408 409. b)
Molinæus in Epiſt. ad Syn. Dordr. p. 411. Trigl. de Trina
Eratia p 355. & 504. Cc) Calvinus 1. 3. inſtit. c. 24. D. 12
Syn. Dordr. p. 206. 562:. 339. 4 06. 4) Calvinus I. 4.
juſtit. c. 4. Beza reſponſ. 1. ad acta colloq. Montisb, p.

63 TAB. III. SYMBOL. APOST.

quam animis ſuſpiratur divinitus; e) Ad ſingula ge-
nerum usque ex mente promisſionum Evangelica-
rum nequaquam extendendæ, f) II. Gratiæ diſpen-

ſatæ, heæc ſolis electis conceſſa, g' IRRhESISTIBILI.

LIS, h) inefficacis quoad reprobos: i) ECCLE-
SIAM CATHOLICAM, cui infantes electi ante

baptiſmum actu inſunt: H) SANCTORUMCOM-

MUNIONEM, conſiſtentem in Sacramentorum u-
triusque Teſtamenti eadem ſuhſtantia, D RESUR-

RECTIONEM CARNIS, quoad ſideles qualitati-

bus Angelicis nequaquam imbuendæ. m)

15. e) Maſſon. p. I. c. 19: p. 127. f) Pareus in Apol. bibl.
p. 100. & 101. Maſſon. part. 3. c. 21. p. 786. Calvinus lI.

3. inſtit. c. 24. g) Chamier. tom. 7. I. 9. c. 5. S. 2. P. I13.
& 1. 3. c. 5. F. 13. p. 25‧,. h) Trigl. de Trina Gr. p. 380. &
377. Pareus in Syn. Dord. p. 314. 315. 316. ſeqq. Confer.

ibid. p. 699. 690. 691. 699. 736. i) Saul fœderi Dei per
circumciſionem licet inſitus, hat den Geiſt der Kindſchafft
niemahlen gehabt. Malſ. part. 3 c. 8. p. 357. k) Calvin.
4. inſhit. c. 15. & 16. Beza part. 2. reſponſ. ad colloq.
Montisb. p. 102. Harm. Conf. ſect. 13. p. 90. Maſſon.
part. 3. c. X. p. 543. Cham. tom. 3. l. 5. c. F. 8. p. 55. 5

Maſſon. part. 4. anat. e. p. 42. m) Idem part. 3. p. 315. 325.
K 327. , .

583 () e5

TABU.

4
ige⸗
Wdde
ſoni

t

IN SENsSu ARMINIANORUM. 69

NeKa TABuILA IVy.
„ Symboli Apoſtolici in ſenſu
Arminianorum.
Ain REDO a) probabiliter tantum certa autori-
C0 "tate Scripturæ, b) tanquam normæ conſcien-

rum tias coactive non obligantis, c) absque luminespiri-
o. tus Sancti ſalutariter intelligibilis, d) & non niſi ra-
lian tioni convenienter intelligendæ, e) quanquam fide
fallibili & certitudine tantum humana perſuaſus:

E 3 EGO f)
leri a) Admittunt inculpationem, ſe cum Socino arguments
1 g pro autoritate Scripturæ agnoſcere probabilia tantum.
ſel Vide Cenſar. Leydenſ. in Conf. n. XXXIII. Conf.
(u Caloß. Armin. fol, go. b) Nemo obligatur ad verum ſen-
iDen ſum V. D. ſequendum contra conſcientiam ſuam licet
nte erroneam, Apocal. XXV. fol. z5ög. Scriptura eſt mera
Ahn norma dirigens, (ſuggerendo ſenſum) non obligans, A-
Aelog pol. c. VII. lol. 3. Conf. Calob. f. , ſeq. c) Si lumen Spir.
hon 8. prærequiritur ad ſpiritualem evidentiam, ſcriptura
cereus naſus, & Enchuſiaſmis opus erit. Apol. e. 1. F. 34.
171 Conf. Calob. fol. 5. ſeq. Felt. Harm. f. 2. Rhetorf. Exam.

,3d Armin. fol. 1. ſeg. d) Si quis ſenſum neceſſarium ad

ſalutem ſcripturæ ineſſe dicat, qui prima fronte ab-
ſurdus & rectæ rationi repugnans eſt, :is eo ipſo judi-
candus eſt, ſenſum ſcripturæ falſum affingere. Epiſe.
T. I. fol. 233. a. Conf. Confeſſ. c. 1. G. 16. & Calob. fal. o.
e) Fidem vel certitudinem humanam vocant Remen-
ſtrantes, quæ rationibus ex ipſo Dei verbo judicio no-
ſtro petitis nititur, quibus tamen ſubeſſe falſum poteſt,
Vecdel. Rhapſod. fol. 47. Conf. Vedel. Artan. p. 3. fol. 49.
ea. S. ſeqg. †) Falſum eſt, quod electio facta ſit ab æ-

70 TAB. IV. SYMBOL. AposroL. “
FGOf) non ab æterno ſed in tempore definita, re. (cn
vocabili tamen electione, g) cui reprobatio, ad ſolosEv. (onn
angelii auditores ſe extendens, opponitur, h) ex iun,
conditione obedientiæ ac fldei, Legi & Evangelio mune
præſtitæ electus, i) & ex divina obligatione ad fiſhem ſſeni
vocatus;: IN DEUM., k) utut nuſpiam ſe Deur
Elle

. kpert
terno, Apol, e. EIIX. fF.9e. Decretum tamen ab æter. Denn
no factum dicunt. Collat. Hag. fol. 7. Singularium per. III.
ſonarum non eſt electio, Epiſeap. p. 3. Diſp. XXlII. Th. Nrn

alt. Prædeſtinatio non eſt certarum perfonazum ad aon
ſalutem, quæ nominatim fiat: eſt prædeſtinatio omni. imm
um hominum, ſi modo credans, & in virtute prædeſti-
natio certarum perſonarum, quzæ & quando credunt. co
Ex vi enim pradeſtinationis ejusmodi generalis, præ-
deſtinati ab æterno cenferi poſſunt, quicunque in tem- an
pore credunt. Apol. c. IA. fol. 102. ſeq. Summa: cre-
dentes (omnes) prædeſtinari ab æterno, ſed (ſolos) per- utn
ſeverantes eligi in tempere dicunt. Vid. Codl. Hag. ſoÜl. uault
34. Electio ad ſalutem peremptoria, difſtinguenda eck 0
ab ea, quæ non eſt peremptoria ſed intereifa. Apol. . n.
IX. fol. ioo. g) Vide Rhetorf. Exam. Armin. f. 279. A n
cuat Vedelius ingenlum, & mordeat utrumque pol- habe
licem, ut probet neceſſarium eſſe credi, Deum genti= “
les omnes, qui de Evangelio nunquam quicquam au- “
diverunt, ad æternos inferni eruciatus reprebaſſe. 81
Vedel. Rhapf. P. E. 4. IX. f. 54. h. ſunt Epiſcopiip. 5. Di. e,
VII. Th. g. verba: Nemeo placuit unquam Deo ad vitam t

æternam niſt per ſidem, &, quæ ſdei conjuncéta ſemper n
funt, bona opers, Apol. e. lI. fol. 34. i) Deus ex æqui= “
tate tenetur omnibus, a quibus poſt lapſum obedien- fll
tiam exegit, vires ad præſtandum conferre. Art. Re- n
manftr. Art. E. Fot. 106. OMNINO TENETUIER.
Corbin, in mol. Encheir. Molin. e. W. fol, 65. k) Nec l

IN SENsu AnnTNANORM. 71

ita, t. eſſ⸗ credere jubeat, 1 ex naturæ inſi ito habitu in-
NSED. cognoſcibilem, m) cujus nomen X& fidi-
e tium, n) minime eſſentiale o) & creaturis com-
vangein mune eſt. DEUM, inquam, p) cujus pauca
ſen Wentialia cogitu ad ſalutem neceſſaria ſunt, )
2 Doen. E 4 ſpirn⸗
reperietur uſpiam, Deum jubere populo, ut credat ſe
1b a Deum eſſe, aut Deum populi eſſe. Epiſcop. L. III. Inſt.
fin og S. II. c. I. fol. 60. Speculativa Dei cosnitio ſub præce-

W . prtum non cadit. Eſt enim mera mentis pasſio: at mens
mummn a non efſt capax præcepti, ſed rationis. Voluntas ſola
Ppræcepti capax eſt. Vedel. Rhapfſ. c. X. L. I. fol. .
edh 1) An cognitio Dei naturalis ſit? diſtinguimus. An
cel cognitio, quæ ex natura habetur, naturalis ſit? nega-
lis, A mus. Epiſc. Diſp. Prib. de Coenit. Dei Coroll. II. III. ci-
ein tante Peltio Harm. f. I. ſed in Epiſcopio in Coroll. III.
nma A pro voce naturali eſt ſalutaris. Cognitio non eſt ſic
naturalis, ut omni homini neceſſario inſit tanquam ex na-
e; turæ principiis fluens; ſed ſic tantum, ut ſi homo velit
enc⸗ 4 ratione uti, principia quædam reperire poſſit. &c. Epiſc.
Inſt. L. I. c. 6. m) Jehovæ nomen Babini, Judæi pene
h omnes, & complures orthodoxi pr voce plane fictitia
Cne habent. Apol. e. III. fol. pI. n) An ratione eſſentiæ
n gent tribuatur Deo in ſacris nomen disquiri permitti-
lun 1 mus. Nobis contra videtur, Epiſe. Inſt. L. IV. Inſt.

Ghetli S. II. c. II. fol. 2o. ſeq. 0) Nihit certius aut liquidius

, eſt, quam nomen hoc creaturis etiam in ſcripturis pasſim
aGen attributum eſſe. Apol. c. III. fol. 5I. p) Alia, præter-
gbne quam hæc quatuor (Deum eſſe 1. irrefragabilis poteſta-
er MNli tis. 2. in flexibilis æquitatis. 3. irreſiſti bilis potentiæ. 4.in-
ehen fallibilis ſcientiæ.) omnia, quæ circa eſſentiam Dei
ℳ. N controvertuntur, abſolute neceſſaria ſcitun eſſe, non
pr credimus. Eoiſ. Diſp. IV. de Nat. Dei 72. 3. 4.

NeN Lonf, Inſt. L. IV. §. II. tot. 8) Spiritualis extenfionis ans

72 TAB. I V. SYMBOL.

ſpiritualiter extenſum ac quantum, r) an ſimplex
& s) omnipræſens, t) futurorum contingentium
præſcius, nec probatum, nec creditu neceſſarium

eſt: æternum u) nec ſolum vv) nec absque ſuc-

ceſſione x) aut mutatione: y) affectibus etiam

præditum: 2) mero arbitrio, non ex neceſſitate

wiſericordem aa) acjufum, ut absque ſatisfactio-
ne miſereri, & peccata remittere queat. TRINU-

NUM

Deo manifeſte meminit Epiſe. Inſt. L. Il. §. II. e. IIX. D
) De ſimplici natura Dei ne jota quidem in ſcriptura

eſt. Apol. c. II. fol. 4r. hoc quæſitum non eſt neceſſa-
rium ad ſalutem, fol. 42. Conf. Epiſc. Inft. L. Il. e. UII.
⁵³) Dei ſecundum eſſentiam ubique præſentia utopica,

atomica, ſcripturis ignota, ſaltim non necefſaria credi-

tu eſt. Apolog. c. II. fol. 42. ſeq. t) Non efſt neceſſa-
rium ad ſalutem credere, Deum futura contingentia
præſcire. Epiſc. Inft. E. I V. c. X IIX. u) Scriptura
nunquam aſſerit materiam primam ex nihilo factam eſſe;
Epiſe. Inſt. L. I F. c. XIV. w) De ratione æternitatis

non eſſe ſucceſſionem, probari nequit. Momentanean

duratio proprie durgtio non eſt. Epiſcep. Inſtit. L. I V.
6. IX. x) Volitiones Dei ceſſant, Epiſcop. p. III. Diſp.
Pl. Th. VII. Volitiones liberæ ad eſſentiam Dei non
pertinent, Th. II X. ſed accidentia ſunt IJ. Inſt. L. IV.

c. X. y) Affectus in Deo eſſe, docet Vorſt. th. X. de Deo

Epiſcop. p. II. Diſp. FII. IX. IX. Inft. L. Il. c. XXII.
Jeqq. quod tamen emollire nititur. 2) Juſtitia naturalis

Dei proprietas non eſt, uti nec miſericordia, Slat. Epiſt.
saα N. 1605. 9. Mart. z0. Jun. aa) Statuere juſtitiam Dei
vindicatricem ſic eſſe Deo eſſentialem „ ut Deus vi ejus

obligetur & necesſitetur ad puniendum peccata, ine-

ptisſimum & Deo indignisſimum eſt, Apol. c. III. fol. 46

IN SENSU ARMINIANORUM.R 73

heh NM Trinitate bb) ex Scriptura nequaquam,
ntium vel ſaltim ex V. T. vix probabili, cc) creditu nec
muan neceſſaria dd) nec utilia ee) nec unius eiſentiæ, ſed
le. fr) iubordinata: PATREM gg) ſolum ſum-

einn E 5 mum
di⸗ bb) terna Deitas tam ſimplex eſt Eſſentia, ut talis Tri-
IN. nitas Perſonarum non ſit, qualis docetur in Eccleſia Re-
WI formata. S'iat. apert. declar, fol. FI. Conf. Belt. Harm.
N vol. y. Tres perſonas unam numero habere eſſentiam
negat Curcell. Quartern. fol. 225. &' tota diſſert. 1 Hanc
tamen ſententiam non omnibus tribuemus. Vide
„NW. Caloß. Armin. fol. 9rI. licet cæteri ex V. T. probationes
Fiſtnn. non adducant. Vid. Conf. cap. III. Epiſc. Inſt. L. IV.
necelr c. XAXII. cc) non eſt neceſſe colere illos, quatenus tres
„(NI ſunt aut trinitatem faciunt: probandum eſt, colendum
uis eſſe Patrem F. & Sp. qua Pater, F. & Sp. S. ſunt. Falſum
cd. eſt Eccleſiam ab initio ad hunc diem neceſſaria judicaſ-
necl⸗ ſe: ne Nicæxnum quidem Concilium. Vedel. Rhapſod.
ngenn L. I. e. E II. fol. 37. Decipiunt, dum fol. præced. neceſſa-
enin rium creditu dicunt. dd) Ex ipſo numero Trinitatis
en ecc. nulli peculiares uſus ad pietatem & bonos mores ex-
etnitts ſculpi poſſunt. Vedel. Rhapſod. l. c. fol. 36. Apocal. c. III.
enaten Jol. p2. Conf. Vedel. P. IV. Arcan. fſol 35. ſeqq. Voet. Sel.
1.14 Diſpp. p. P. l. fol. 467. ad. yiy de neceſſ. & utilit. dogm.
.6%½ Frinit, ee) Guescοον Curcellzæus in quaternione tota
Dei diſſert. I. ad fol. 20-†. negat Vedelius Artan. P. III. . EII. 16.
1.4 modos, quibus in hoc dogmate diſſentiunt, annotat.
Gee⸗ H Filius & qua Filius & qua Deus Deitatem a Patre habet.
III Arminaeſp. ad TXXXI. Artic. fol. 135. oper. artic, JI. Reli-
un qua patent ex ff) Subordinatione Perſonarum divina-
rum. Certum eſt ex Scripturis, Perſonis tribus divinas
ne perfectiones tribui non collateraliter aut coordinate.
i⸗ R ſed ſubordinate, Epiſ. Inſt LIV. c. XXXII. vide de Filio,
n uiam dicenda. gg) Hac ſubordinatione poſita certum
66 eſt, Patri ſolij iſtam divinitatis perfectionem ſive zti

. .

ſtare ſuperiorem: O MNIPOTENTEM. i) quod

ſarium eſt: COELI ET TERR, I) non in ipfi-
us mundi principio, ſed longe ante, quam elabora-
rentur, fadorum: Angelorum mm) ante mun-

competere, ut primum & ſummum eſſe, in que divini-
tatis zus eſt ac faſtigium habeat. Epiſc. l. c. Conf.

Foteſtate. Epiſc. l. e. T. I. opp fol. 334. ii) Quanquam
pius, non recte tamen de toto negotio ſentit, dum ſatis

ac providere. L. IV. Inft. S. II. c. XII. Conf. Calob. Tom.
II. Sſtem. f- pog. ſeq. Hoc enim, ſi ſufficit, non tenebor
credere creationem mundi. kk) Vide Liez. z. de mate-
ria prima. I!) A & interpretor non de principio

da creatio ſex diebus facta: Exiſtimo enim creationem
cœli & terræ multo ante tempore factam eſſe, Epiſtop.
Inff. L. IV. S. III. c. l. fol. 326. mm) Angelos ante mun-
dum conditos ridicula fabella tradit id. ibid. nn) Sta-

ſit ſpiritualitas, an cum corporeitate conjuncta, an ſe-
cus, difficile eſt aſſerere. Epiſc. ib. «. II. fF-347. 00) Ange-
lorum bonorum confirmationem ex ſcripturis alii dif-
üſiculter probare poſſunt, ego firmiter & certo condo-

mum DEUM hh) Filio tum dignitate, tum pote-

ereditu neceſſarium non eſt: CREATOREM, kk)
an ex nihilo, iterum nee certum nec creditu neceſ-

dum conditorum, nin) an ſpirituales, oo) & an
* . 4 5 * . 5 .
quidam in bono ſint confirmati, probatu difficile
=W 5MUVvl ac

V Velſtus & Salt. ap. Pelt. Harm. f. 16. ſeqj. hh) Pater ſic eſt
lſummus, ut ſummus ſit tum ordine, tum dignitate, tum

in genere, omnipotentiam credendam cenſeat Epiſco-

eſſe credi ait, poſſe Deum cultoribus ſuis benefacere
mundi ac temporis, quod immediate excepit ſecun-

tuendum bideter Angelos eſſe ſpirituales. Sed qualis

1
40
8)

—

= — — ——

IN SENSu ARNINTANORuMI. F„

dte. 2½c incertum eſt: & hominig, pp) cum, vel ſine
old qualive originali juſtitia, nil refert, proclivis q4)
) ad peccandum: rr) ſolo Dominio imaginem DEl
. ss) peccato non deletam gerentis, tr) mortalis,

e boni
Een cefacere nequeo. Armin. Reſp. ad YXXI. Art. oper. fol.
eie 130. an excigere beatitudine posſint, non omnino cer-
tum eſt. Epiſc. Inſt. L. IV. S. III. c. II. fol. 349. pp) Quid

refert, ſive quis id neget? Remonſtrantes quæſtionem
hanc totam Ineptam & inutilem cenſent: qualem-
cunque juſtitiam originalem Adamo rtribueris, titivil⸗-
din. . litio non emptitant tam vilem controverſiam. Apol. e.
V. f. 60, qq) Juſtitia & ſanctitas in Adamo ſupernatu-

. ralis fuit. Armin. Art. perpend. V. de creat. oper. f. 778.
t àA quem locum vide Khetorf. Exam. Armin. ſol. 297. ſeq.
“ Deus homini repugnantiam indidit adverſus legem;

ir. Geifteranus. Si Peltio fol, 40. credas, qui Arminio art.
o dperp. fol. 18. quædam verba tribuit, quæ non habet-

ln Præterea idem Peltius l. e. & Rhezorfortis Exam. f. 299.
leer de moleſtia obſequendi Adami Arminianis tribuunt,
“ quæ non ſunt ſententiæ, ſed conſequentiæz tantum
dedat eorum ex hvpotheſibus Calviniſtarum duéctz. Alias,
“l niſi ſupernaturalem diceret imaginem Arminius, bene
ſe explicaret confeßio c. VII. & 2. Sed & Epiſcopius ſu-
per incluſas qualitates vocat, in quibus nos imaginem
duen locamus. Diſp. Prib. p. II. Diſp. EII. fol. 418. & animæ
e Adami ignorantiam erzandique potentiam Inft. L. I.
S§. III. e. I. fol. 378. tribuit. rr) Imaginem in ſolo do-
er. minio collocat Epiſeopius Inſt. D. II. Sect. III. tat. g.
6 VII. ss) Peccato primi hominis, non fuit deleta ima-
dl⸗ go Dei in homine, Epiſcep. P. M. Diſp. XIII. T. II. oper.
. ol. 1IS. 5. tt) Fallum eſt corpus Adami immartale
d. fuiſſe Apol. e. V. fol. 39. Mortalitas non minus quanm

.

76 TAB. IV. SyMBOT. Arosror.

uu) boni malique neſci; xx) adtu negativo no.

„ idum.

roliquis animnalibus Adamo ex natura tribuenda fuit,
Epiſc. p. P. III. Diſp. V. S. 4. Conf. Inf. E. I. S. III. e.
Il. fol. 32. uu) Neſciebat adhuc Adamus bonum &
malum, neſciebat adhuc Deum melius ſibi velle quam
ſerpentem; imo ſerpentem ſe callidiorem & prudentiorem
elſſe ſibi perſuadebat. Epiſe. Inſt. L. IW. S. III. e. IV. fol.
3255. XX) An conſerrvatio ſit actus potentiæ, an actus
merus voluntatis negativus, quo vult res creatas non an-
mihilare, diſputandum reliquimus. Interim actum ne-
gativum non poſitivum eſſe, Scholaſtici non ſine magna
veri ſpecie contendunt. Apol. c. VI. .ho. 6

Redo ETIAM. a) fide, in v. T. non precepta,

IN JESUM CHRISTUM, b) cognitu omni-
bus ſalvandis non neceſſariam „c) Patre inferio-

rem, ch nec ipſi oαονισον e) nec &αντιρο, f) cui

tamen,

) Certum eſt, nuſpiam i in v. T. .clare traditum extare
præceptum fidei in IEſum Chriſtum, Spol. c. XV.

fol. iy1. conf. fol. 23 4. b) Vide prolixe Curcellzum
negantem cognitionem Chriſti, Quatern. Diſert. III.

zota. conf. praprimis fol. 377. ſeq. 361. 365. 374. ſeqq. 377.

) Vide ſupra gg. bh. & adde quæſtionem: an divini-

tatem negent, ap. Da. Calos. Arminianiſm. fal. 5. Vri-
gland. Antapol. fol.z. a. 771. 576. d) Contra u οο

diſputat ex profeſſo Curcellaus Duatern. Diſſ. I. tota.

Vide ſupra ee e) Chriſtum gντ negat Arminius
Reſp. ad Art. XXXI. oper. fol. 131. ſeq. Epif. ad Vyten-
bogerd. ap. Curcell. katern. fol. 2,56. ſeq. & in Epifolis

Eceleſ. fol. 214. ſeq. 256. †) Chriſto ut mero homini di-

vinam potentiam & divinos honores tribui poſſe fa-
tetur oles. c. XII. fol. 35. quod Leidenſes tanquam

4

tn
tiot
s,
con
dal

ine

ni

IS SENsS Ashrtakonhn-. 77

—

tamen, ut mero homini , divina Potentia & adora-
ti tribui poteſt: g) non unum, quia unio perſona-
lis, nec in diſtantia naturarum conſiſtit, nec

k communicationem idiomatum ſecum trahit, h)

I Salvatorem exemplarem, i) cujus ſatisfactio non
nucn A neceſ-
glun Socinianum in ipſs taxant. Conf. Calop. Armen. fol.
tiorn 319. 2) Nego unionem hypoſtaticam, formulariter in
IV. ,l indiſtantia ſive ſubſtaantiali naturarum conjunéctione
n Aun itacn eſſe, & neceſſe non eſt, ut quis ſciat; an huma-
lonan. nitas in hybpodag 7 8 Mνε ſubſiſtat per Asyt vel il-
um ne. lapfſum, vel ſuſtentationem, vel diſpenſationem. Epiſc.
Inen Inſt. L. IV. S. II. e. VIII f. 292. ſeq. Communicationem

idiomatum cum Calvinianis negant. Vide omnino
verba Epiſe. Inſt. L. IV. S§. II. e. XXXIII. f. 335. print, h)
Etſ in officio ſalvatorio meritum, exemplum & bræ-

Ah conium Apol. 1. IIX. f. 94. conjungant: tamen, in
tmol. quo formalis redemptionis ratio conſiſtat, (vide Calos.
ferio Armin. f. 224. ſeqq.) definire nolunt, & hæterodoxe di-
cunt: Cbriſtus mortuus eſt & reſurrexit, quatenus eſt
Redemtor officii impoſitione & ſuſceptione, non e-
tinen jusdem præſtatione, Arminius contr. Perkiuſ. 1. Fo. ope-
cren yum ß. F. 33. Chriſtus per paſſionem & mortem ſuam
NE nil meritus eſt. nec ſolvit pro noſtris peccatis veluti
Blun B Vas pro debitore, qui non eſt ſolvendo. Slat. dertlar.
I aspert. F. 32. Quanquam hoc omnibus tribuendum non
. ft. Conf. Apol. I. c. i) Potuiſſet Deus pro abſoluto jure
Ann & ſuprema poteſtate, tanquam nulli obligatus, nulli
W jauratus Dominhus, peccata omnia humano generi con-
ueten donare, atque ita de proprio jure ſuo plane cedere.
A yiſr. I. V. Inſt. S. E. e. f. III. zo7. Addit: Deum tamen
Gnms miſiſſe Chriſtum, ut utrique affectui miſericordiæ at-
e que juſtitiæ ALIQUO MODO ſatisſieret. lIbid. f. 407.
Hfin & 408. Juſtitis divina non poſtulat præciſe, ut Deus
niid⸗ teneatur punire, ſed ut jure posſit punire, quan-
lek d0 vult, fol. 107. vide ſuperius aæx & K. ſeq4. Et cur

oguun

TAB. IV. SYMR. AFoOsST.

neceſſaria, & kK) ſolum acceptilatio quædam fuit,

qua 1) non fidem & regenerationem, ſed m)
hoc tantum, ut Deus in gratiam rediret nobis
promeruit, FILIUM. EUS UNIGENITUM, n)
quod

dubitat Arminius: an idem ſit Juſtitiæ Dei in Chriſto

ſatisfactum eſſe, & Legi per Chriſtum eſſe ſatisfactum?
Artie. perpend. oper. fol. 786. An Chriſtus proprie pro

peccatis ſatisfecerit? Reſpondeo nos negare. Quia nulla

proprietas in Deo eſt, quæ hanc fatisfactionem requirat.
Pugnant etiam inter ſe tulpam peccati alicui condonare, &
tamen ſatisfaétionem pro ea accipere., Slat. Ep. N. Mart. 9.
& Jun. Jo. 1605. ap. Pelt. Harm. fol. 142. conf. fol. 112.

ubi a Chriſto ſatisfieri potuiſſe negant. k) Videtur Armi-

eins non ſatisfa ctionem proprie dictam, ſed ſolam accepti-
iationem admittere, quærens an electus in CHRISTO
Pœnam luerit & obedientiam præſtiterit REIPSA, an ve-
ro æſtimatione divina tantum. Art. perp. oper. f. 756. n. X.
& cur num. ſeq. acceptilationis ſolum, qua Deus obe-

dientiam filii acceptarit, meminit? Conkf. lit. præced.
qui enim proprie dictam ſatisfactionem negant, acce-

ptilationem ſubſtituant, oportet. 1) At, inquit Cenſor,
ſi hoc tantum meritus eſt Chriſtus, tum nobis non eſt
meritus ädem nec regenerationem. Sane IL A EST.

Nihil ineptius, nihil vanius eſt, quam hoc Chriſti me-

xito tribuere. Apol e. VIII. fol. gy.: m) Satisfactio Chri=
ſti NuLLl alii fEni ſervit, quam ad movendum Deum, ut
peccatoribus bene velit, id eſt, ut peccatoribus recon-
ciliari, & cum iis in gratiam redire velit. Apoteg, cf-gz.
n) Aliud eſt ſenſum iſtum (CHRISTUS eſt flius D EI
unigenitus, i. e, ſecunda perſona divinitatis conſtans ex
duabus naturis, divina & humana, eſt filius DEl ſecundum
naturam divinam ejusdem eſſentiæ cum Patre) verum eſſe:
aliud ſenſum iſtum eſſe literalem iſtorum verborum ſen-

ſum, & quidem NB. literalem ſenſum partis verbi DEl,

”õ

IN SxNSsu ARMINIANORIM. 79

.

fn, quod credere tamen ad ſalutem non eſt neceſſari-
) um, 0) r17 dedrn S non una p. 1) cujus mo-
ndi dum credere, neceſſenon eſt, ratione, DOMl-
Ml NüM p. 2) Legislatorem novum ac Redempto-
gool rem NOSTRUM qJ) ut cauſam inſtr umentalem,
1 ui
Chrike
2dam
Nie o.
Uiau.
regnint
nn⸗ E gquæz necellatia eſt ad ſalutem. V'edel. Rhapf. L. I. c. PII. ſot
16 DSH . ubi poſterius negant. Vide Vedel. Arcan. P. II. fol.
Idem ex profeſſo docet Epiſcopius . 1. IV. §. Il. gF.
“ vrr. ol. s. ide ſeq. Lit. P.)
IRIIIO. S
Aa H ) Nihil falſ us & ſcripturæ magis directe contrarium eſt,
N. „ quam unicam cantum Deitatis communicationem 4 patre
eus ohe⸗ filio unigenito factam eſſe. Tantum enim abeſt, ut uni-
mull cai tantum Deitatis communicationem ſive unicam tan-
NE tum filiationem Chriſto tribuat ſcriptura, ut eum diverſas
Cem ob cauſas filium DEl vocet. Apol. c. III. fol. 4S5. addu-
non e cunt autem quatuor: conceptionem Luc. I, 35. miſſio-
18I nem Joh. X, 35. ſeq. reſurrectionem Act. XIII, 32. ſeq. &
ine ꝝ dextris ſeſſionem Ebr. 1, 4. ibid. Conf. Epiſc. Inſt. L.
o⸗ y. S. II. g. XXXIII. fol. 375. p. 1.) Modus fillationis an
ue (il. Filius ſit genitus ex eiſentia DEl patris, an præciſe'ad
SRG ſalutem creditu ſit neceſſarius adeo, ut iis, qui id negants
“ Anathema ſit dicendum, quærit Epiſcopius & negat. Iaſ.
D l. c. XXXIV. ſol. 335. coll. 337. p. 2.) Chriſtum novum le-
ſer gislatorem eſſe, qui novis mandatis legem perfectiorem
eiloi reddiderit, cum Socinianis ſtatuunt. Vige Apol. e. XIII.
m fol. 14 3. q) Sequitur ut de cauſa redemptionis inſtrumen-
“L tali agamus. Hæc cauſa eſt Jeſus Chriſtus Nazarenus,

4 Eziſ. Iaf. L II. & F.e Wr. fol. 14. ſ1..

80 TA. IV. SYMBOL. ApoOsror.

—

r) cui peculiaris atque divino diſtinctus cultus de-
betur, s) & ad quem Oratio dominica non diri-
gitur, CVI CONCEPTUS EST A SPIRIITU

SANCTO t) peccabilis, u) Incarnatione novam

ſibi Deitatem acquiſiturus: NATUS xX) non ur
peccata, in quibus naſcimur, tegeret; EX MARIAA

VIR-
*) Cultum, quo DEus ex ſeie ob naturam ſuam divinam
digniſſimus eit, diſtinctum eſſe volunt (Remonſtran-
tes) a cultu, quem ſcriptura Chriſto Jeſu, ut Mediato-
ri tribuendum eſſe dictat & c. Apolog. e. II. fol. 39. Glo-
ria adorationis, quæ Chriſto ut Mediatori competit,
non eſt abſolute divina. Apolog c. XVI. fol. 153. s) San-
Gtificetur nomen TUUM ad Perſonam ſolam Patris re-
ſtringunt Remonſtrantes. Quamodo enimaliter potuiſ-
ſent, niſ precationis dominicæ verba violenter detorque-
re voluiflent? Filius ipſe Dei ad Patrem ſuum & noſtrum
dirigere nos jubet orationem noſtram. Apolog. e. XIV.
Jol. 147. t) Ex tentatione Cbriſti a Diabolo facta appa-
ret, eum potuiſſe peccare: ell marginale Epiſcopii KReſp. ad

def. camer. s. XIII. S. I. oper. fol. 292. b. Vide totum
hoc caput, quod peccabilitatem Chriſti adſtruere cona-

tur. u) Nativites ex Maria non eſt æterna illa nativitas,
nec æterna illa gliatio. Ergo non unica tantum gene-
Fatio, nec unica tantum Deitatis communicatio. Apol: e.

III. f. 48. vide ſupra Lie. O. x) Perpendi vult Armini-

s: an ſascta Chriſti ex Sp. S. conceptio & ex Virgine
Maria nativitas horſum tendat, ut naturæ noſtræ corfu-
ptio tegatur, ne in conſpectum veniat. Art. pepend. de

Chriſt. n. 3. oper.f. 782. Quis ſcripturæ locus vel quz

tfatio inde delumpta probat J. C. innocentia ſua & per-
fecta ſanéctitate, in qua nimirum conceptus & natus ſit,
peccata noſtra, in quibus concipimur & naſcimur, in
conſpectu Dei tegere? Remonſtr. in conſiderationibus ad

110.

II
ſanti

Catech. Heidelb. 4. XXAXLVI.in Actis Remonftr. Hift. fol.

—

lei
Orp

olan

Cori⸗

(I

KE
hori

I SENSsu ARMINIANORUINM. 8r
E. VIRGINE V) ita, ut qui eum ex matris ſuæ ſub.:
dn ſtantia originem habere neget, in fundamento
NUD fidei nequaquam erret; PASSUS xX) in mortali
oin corpore, SUB PONTIO PILATO, aa) ſecundum
vonm ſolam humanitatem, paſſione bb) nou ſatisfa-
1RlI (oria nec cc) rigore juſtitin divinæ exacta: CRU-
VIRI. CIFIXUS, MORTUUS AC SEPUILTUS, DE-
iun SCENDIT AD INFEROS dd) deſcenſu meta-
dear phorico, poſt aſcenſionem demum, & non in ſua

Giato⸗

Ff ſed
Clo⸗ . R 7 4 /
wen
3) Kal⸗
ee. ») Præciſe ad ſalutem neceſſariam eſſe, ut credatur J. C.
rponi⸗ ex ſubſtantia carnis & ſanguinis Mariæx, carnem &
ſangvinem ſuum vel ſumpſisſe vel habuiſſe, non addu-
voleuu

. cor, ut credam, aut firmiter adſeverem. Epiſcop. Inſt.
.4, IV. S. V. c. X. fol. 421. ſeqcz. z) Chriſtum immortale

corpus habuiſſe inter palpabilia abſurda numerat BEpi-
ig4 ſeop. I. c. c. IX. fol. grsb. aa) Plane ut Calvinitctæ. Vid.
TT45. III. Lit. p. bb) Vid. ſupra lie. H. cc) Nullo modo
colt. credere poſſumus, Deum ob omnia ac ſingula peccata
igſis, per ſuam juſtitiam ad puniendum urgeri: quinime
n n⸗ illud in dominium ſupremum Dei non leviter impin-
A gere aſſerimus. Epiſeop. P. I. Diſp. EII. de Domin. Dei
Arnſt Tb. EIII. T. II. oper. fol. zgé. b Conf. Acdta Remonſtr.
Vign Hifkor. ol. 1o6. & præc. Lit. I. dd) Quatuor tantum,
2 0l. ſepultura, ſuſcitatio, ſublatio in cœlum, & poſitio ad
eH dexteram Patris, Chriſto poſt mortem evenerunt, Epi-

1egir ſcop. Inſt. L. III. S. IV. e. XVII. fol. I9r. Chriſtus 1. Pet.
1Ee⸗ III, II. in Spiritu i. e. per ſpiritum in Apoſtolos effuſum,
mult profectus prædicavit ſc. Evangelium ſpiritibus in car⸗
nb Lere, i. e, omnibus gentibus, Epiſc. Inft. L. IV. S. Il. e,
6 XXX. Jol. 329,

.

82 TAB. IV. SXYMB. Aposr.

lorum Perſiona TERTIA DIE ee)
RESURREXIT, ff) carne quali-
non dotata: ASCENDIT

ſed Apoſto
aliena virtute
tatibus ſpiritualibus

AD COELOS, SEDET AD DEXTRAM DEI

gg) Seflione locali, quia in throno non ommipræ-
ſente, peque enim in regno potentiæ, hh) nec in
regno gratiæ, niſi ſigno corporis & præſentia ſpiri-
tuali ſedet, ut Interceſſor ii) metaphoricus, ſui ipſi-
us potiſſimum oblatione: kk) jam Patri non ſubje-

g.

(ee Gadaver Chriſti ſua vi non fuiſſe ſaſcitatum, ſuppono

extra dubium, quia i
Inft. L. I. e. V. fol. 15. ff) Calviniſtarum hypotheſes fo.

vent. Vid. Tab. III. lit: aa. Air quidem Epiſeopius,

Chbriſtum glorioſam carnem ex ſepulcro retuliſſe, ſed
opera glorioſi corporis ipi denegat. Vid. Inft. L. I. 5.
V. IX. fol. 415. 88) Ne ipfum quidem Deum ſubſtan-

tia omnipræſentem credunt. Vide Epiſcop. Inft. L. IWV.
S. II. e. XIII. fol. 293. vide præc. lit. ſ. cætera cum

Vide Tab. III. lit. bb. IIIud
de eſſe mentali exponit Epi-
ſcop. Inſt. L. W. S§. V. c. IX. fol. 415⸗ hh) Communio
& unio realis cum phyſica corporis Chriſti ſubſtantia
nuſpiam in ſcriptura finis Sacræ Cœnæz ſtatuitur, nec
ulla ratione ſolida nititur. Vedel. Rhapſod. L. I. e. .

Calvinianis hic faciunt.
Joh. III, 13. iy Leans

fol. 26. Corpus Chriſti ſi adeſſet, non niſi per modum

cadaveris foret in Euchariſtia, Epiſe. Inſt. L. IV. 5§. II.
c. XXXV. fol. 342. ii) Interpellatio improprie ei tri⸗
pyuatur neceſſe eſt: conſiſtit potifſimum in oblatione
ſui ipſius, qua ſe ipſum coram Patre ſuo redivivum ex
morte ſiſtit. Epiſcop. T. II. oper. fol. 219. kk) 1. Cor.
XV. 18. Ipſe Filius ſubjicietur, quaſi dicat, qui jam ei
ſubjectus non eſt, Epiſcop. Inſt. L. III. S. IV. e. XYII. fol.

e
Een
lem,
guos
tein
kEI

tus

mplicat contradictionem. Epiſc.

IN SENSüI ARMINIANORUIM. 83
e jectus. INDE VENTURUS IUDICARE, I)
l. Scientia ac Potentia finita ſecundum humanita-
MI tem, VIVOS AC MORTVUOS, mm) judicio,
