NI quo impios finitis cruciatibus, nn) qui ſolos con-
nni temptores Evangelii & ſuffocatores luminis Natu-
)nech ræ manent, tandem annihilabit.

ſhii⸗ “ —
ſwiit 195. Hic ſocinizant. Vide Coll. Anti-Socin. fol. rg. ſeg.
ſe 11) Omniſcientiam & omnipotentiam infiaitam Deus
G alii ex gratia communicare nequit. Finitam autem
omniſcientiam & omnipotentiam humanæ Chriſti
naturæz communicatam eſſe non nego. & Epiſc. Inft. L.
W., S. II. c. XXXL. fol. 342. mm) Veri fideles tantum
Nn reſurrectionis participes erunt, non impii, aut ſi qui
n. refurgent, ii una cum impiis, qui in extremo ſuperſti⸗
beah tes erunt die, aliquamdiu cruciabuntur, & tunc in ni-
hilum redigentur. Star. apert. declar. f. py. Solos fide-
, les incorruptibili corpore donaturus eſt, Conf. Rem.
,10.1 c. XIX. S. 2. Epiſcopius Pœnam damni annihilationem

m abn⸗ vocat. Reſp. ad quæft. LXII. Concl. III. Tom. I. opp. fol.
11 66+¼¹ä b. Conf. Pelt. Harmon. fol. 260. nn) Vide Vedel.
e n Rhapſod. P. L. c. LX. fol. †g. citatum ſupra lit. H.

1. .
M ( REDO Ego a) originali peccato proprie dicto
F 2 eH

imn / 2) Peccatum itaque originale nec habent (Remonſtran-
lli tes) pro peccato proprie dicto, quod poſteros Adami

“ Odio Dei dignos faciat, nec Pro malo, quod per mo-
1N dum bProprie dictæ pœnz ab Adamo in poſteros dima-
ie in net. Apol. c. VII. fol. 54. Conf. Cracell. quatern. tozan
chd⸗ Diſert. II. f. 276. ſeq. 283. 30 1. Pro vero ſtatuunt, Deum
an nullos infantes ſine actualibus peccatis morientes
e æternis cruciatibus deſtinare velle aut jure deſtina-
giſel re poſſe ob peccatum, quod vocatur originis. Apol.

v

94 TAB. IV. SYMBOL. AposroL.

(non inquinatus, b)ad ſpiritualia naturaliter non im-
potens, clegem perfecte ſervare potens, G)actu, non
ex vitio congenito, ſed actuum frequentia peccans,
e) nec ſemper, f) nec concupiſcentia indeliberata
delinquens, g) nec quovis peccato mortem profne-
rens:

id. fol. §7. b) Fructus peccari Adathi non eſt impo-
tentia ad bonum & inevitabilis operatio mali. Venator.
declar. fol. 17. Adamus nec vires obedientiam præ-

ſtandi, quæ non foœdere exigitur, nec ex peccato per

geſipiſcentiam reſurgendi amiſit. Art. Remonſtr. ad
Ariic. W. fol. 107. c) Quji dicit regenitos poſſe per
Dei gratiam legem perfecte præſtare in hac vita, ille
non Pelagianus eſt, nec gratiæ divinæ facit injuriam.
Armin. Artic. perpend. oper. ſol. 7v. quod repetit Apol.
c. XVIII. fol. 155. Fidelis eo usque pervenire poteſt, ut
nullius peccati aut culpæ conſcius ſibi ſit. Apol. c. Al.
Fol. 133. d) Homo non naſcitur voluntate ad malum
propenſa. Venat. declar. ful. 175. Pronites ad peccan-
dum non fluxit ex primo peccato, ſed homines poſt
illud peccatum continuatis peccandi actibus peccandi

habitum ſibi contraxerunt. VVelſingus de offic. hom.

Chriſt. Fol. E. 2. Conf. Epiſc. Comm. in e. II. III. Apocal.

T. II. oper. fol. 440. ſeqq. 4. e) vid. l. c. Remonſtrantes

uti non affirmant, quenquam ſub ſole vivere, qui
ſine omni peccato zactuali ſit; ita negare etiam nolunt.
Apol. c. XIV fol. 149. f) Concupiſcentia in prio ſtatu

Adamo verita non eſt, ac proinde peccatum non fuit.
Non committit prava is, qui dedita opera & voluntate
pon facit ea, quæ mala eſſe novit. Epiſc. P. III. th.

XX. Th. alt. XVI. Th. V. T. II. oper. fol. 454. 452. 2)
Deus non omnibus peccatis, id eſt peccatoribus alhi-
gnavit æternam pœnam ſenſus & damni, Apol. c. VII.
fol. 9o. excipiendi enim ſunt leviores lapſus ex inſrmi-

/
1.

10

Onn.
,non
cand,
lberate

tON.

1ens

impe.
Venate,.
Pre.
n0
or
vole 141
Vitn, ie
zoſrtun
iſt 4
Oelt, 1
0l. 4, 1
ahon
pecen⸗
ines

A

—

ſetcini

Non

. 4ul

dtta

vere, 6
n bo
Prio⸗ 16
, t
6olntie
,,
,

ibus 6

.

l.⸗

r

IN SENSUu ARMINIANORUMA.. 35

rens: h) rudera gratiæ poſt lapſum retinens: i) Gra-

tiam communem extra Verbum in promtu habens,

Llad mei Converſionem multa præoperans: ) non-

nunquam interna revelatione, aut miniſterio Ange-

4

lorum converſus: m) Eide ut actu obedientiæ, er-

tate, ignorantia, inadvertentia &c. ibid. fol. Sg. h) Re-
licta poſt lapſum rudera Gratiæ nomine compellat Ar-
minius Reſp. ad Art. XXXI. art. XVII. oper. fol. 127.
Conf. Corbin. cont. Tilen. fol, Iy. 406. ¹) De gratis

illla vide omnino Dn. Caleß. Arminianiſm. fol 360. ſeq.

Qui lumen naturæ non ſuffocant, iis NB. ulteriorem
gratiam ſuam Deus non denegat. Antidot. ſ. de de-
clarat. ſent. c. VI. fol. 33. ap. Epiſcop. T. II. fol. 32. b.
& Pelt. Harm. fol. ISyz. k) Homo ad ſui converſionem
multa præoperatur a Deo requiſita, qualia ſunt veri-
tatem ſalutarem agnoſcere, affectus ad charitatem ha-
bere intenſos, voluntatem ad receptionem earundem

urgere, Collat. Hugienſ. fol. &7. 254. Uade gratiæ ſufſici-
entis vim duntaxat PARTIALEM vocat Apol. c. XVII.

fol. 16 4. Conf. Pelt. Harm. ſol. So. ſeq. 1) Quid peri-
culi aut erroris in hoc ſitum eſt, ſi quis dicat, Deum

quamplurimos, hoc eſt, aliquammultos convertere

per Spiritus S. revelationem internam aut Angelorum
miniſterium ? Armin. reſp. ad Art. XIIX. oper. fol. I125.
quod tamen vult l. c. emollire. Non excludimus va-
rias occultas inſpirationes, quæ intellectu & volunta-
te hominis a Deo immediate aliquando fieri poſſunt.
Art. Remonftr. ad Art. W. fol. 6z. m) Obedientis eſt ge-
nus juſtificantis fidei qua talis. Apoc. c. X. fol. 11I. Fi-
dei obedientia in negotio juſtificationis conſideranda
venit ut opus ſive actus noſter, ib. ſi Gdes non eſt opus

N

86 TAB. IV. SVMB. APOSTOL.

ga mandatum CHRISTI Charitatis, & bonorum
Operum, humanæ, non ſolius gratiæ divinæ, nec aet
inſtrumento meritum Chriſti adprehendente, l
communicationes autem etiam pro objecto haben- len
te, h) ſolam credendi potentiam accipiens, acéuum Ver
vero credendi libere eliciens, CREDO IN SPIRlI-.

TUCM
& aus noſter, quando fieri poteſt, ut accipiatur in- it
telligibiliter, ut a Deo nobis præſcripta & mandata? 4
ibid. Fidei obedientiam tantum requirimus ad juſtifi- 1
cationem, non alism, quam quæ viva eſt, & ſi ita libet, c
NB. quatenus viva eſt. Reſp. ad ſpecim. Calumn. fol. 111. .
Figes proprie inſtrumentum juſtificationis dici non 6
poteſt. Apol. l. c. f. 112. Non fides nec converſio efſiciun-
tur in homine per Dei gratiam ſolam, adeo ut homo
nihil ad eam conferat. Coll. Hag ap. Dn. Caloß. SArmin. 5
Jol. 270. Apprehenſionem qua fides Chriſtum in juſti⸗·
tigam apprehendit, juſtificatione priorem cenſet Ar- l
minm. Artie. perpend. oper. f 756. Conf. Pelt. Harm. f. 6
146. ſeq. Fides eſt objectum imputationis, Chriſtus um
obedientia eſt objectum ſidei, ſed non objectum juſtifi-
cationis ſeu imputstionis divinz. Armin. Epiſt, ad

Hyppelit. a Collib. oper. f 272. leqq. Non juſtitia Chriſti 3
proprie, id eſt, quod imputatur, ſed id, propter quod 8
nobis credentibus in ipſum imputatar juſtitia, Epiſc.
P. III. Diſp. XXII. Th. 1. T. II. fol. 4)4. 5. Fides non
minus reſpicit comminationes divinas quam pro-
miſſa, Apol. e. XI. fol. i2. n) Poſtea quam homini poten-
tia credendi per irrefiGibilem gratiam collota eſt, fa-
temur aliatn a nobis ad sctuam ſidei eliciendum neces-
ſariamn gratiam non agnoſci quam moralem &c. Art.
Arm. ad Arwt IV. f. 6. Hinc dicunt: Hominem initio
ſuæ converſionis mere paiſive & irre ſtibiliter, in

X

—
nOron
le, het

ndente.

Dhihen.
„ Won

SPlN.

TUN

piatn ir

Mundtu!
d juct .
iabe.

hfen
Gici mn
efſihn.
ut hont
. Arnd

in 4

nſet .

Harn.

Kus cun

ter Gnl
iges lor
mn .
ll el⸗
el, ſ.
n beces
3 ℳ
nint
ter, 1 4

“

IN SENSUI ARMINIANORuIMA.. 87

TUM SANCTUM, de quo, o) quod Deus ſit,
credere neceſſe non eſt, p) an adorandus ſit, non
liquer. Siritum, inquam, 9) Juſtitiam origina-
lem in infantibus non reparantem: r) adultos per
verbum nonuiſi moraliter efficax, s) immediate
F 4 tamen

complemento adtive & libere ſe habere. Arm. oper. F. 75.

o&) Vide ſupra Lit. VV. ſed & qui adorationem incer-·

titudinis poſtulant, in eundem errofem incidunt.
Alii plane negant divinam eſſe Perſonam: ſequitur

ſaitis Spiritum S. non eſſe perſonam, ſed vim & effica-

ciam Dei, nec Spiritus S. eſt unicus ille verus Deus.-
Velſing. ap. Pelt. Harm. f. 25. ſeq. Sed bæc ſententia
omnibus tribuenda non eſt. p) Nec mandatum, nec
exemplum, nec indicium aliquod adorati Spirit. S.
manifeſtum in ſeriptura extat, ad Spei. Calumn. Reſp. f.
do. Unde adoratio pro argumento divinitatis Sp. S. ad-
duci non poteſt. De Patre & Filio aderando ſcriptura

plena eſt. De Spir. S. ne bilum quidem occurrit. Apol.
c. III. f. 5I. q) Falſum eſt de infantibus, quod Deus in

opmunibus iis, ad quos remedium pertinet, juſtitiam ori-
ginalem in Adamo amiſſam, per Spirit. Sanct. operari
iterum velit, eo quod illi incapaces ſunt, Apol. ce. VII. fol.
5§7. ») Abſurdum eſi converſionem tribuere hominibus
& prædicato verbo, quoruüm efſicacia tota non niſi
moralis ed, Apol. c. X! II. fol. 182. Nalla miniſteria-
Ilis adio cencurrere poteſt, cum peculiari actione di-
vina, ſic ut per eam aliquo modo fides efficiatur: NB.
quia tota actio miniſterialis, quæ per bomines & ver-
bum fit, moralis actio eſt. ib. f. 155. onf. lit. M. ³) Etſi
declinaſſent Enthuſialmum & arcanos motus (ut lu-
prici etiam hic ſunt) ſtatim tamen hæc ſubjungunt:
addimus & lſupernaturalem potentiam voluntati con-
ferri, & hac ratione Deum NB. immediate in volun-

88 TAB. IV. SvMB. Arosror.

—

tamen, & t) irreſiſtibiliter convertentem: 11) per
Sacramenta, Baptiſmmum puta, w) non neceſſari-

um, & Euchariſtiam, vv) quam quivis privatus ad-
miniſtrare poteſt, & (x) ad quam carnifices
SS Gan H non

2

tatem agere. Art. Rem., eirc. III. Iä.. Are. de Grat.
Fol. IzZ. Conf. Calob. Armin. Jol. 3555. ſeqg. t) Quod
mens irreſiſtibili per evidentiam verbi obje tivam im.
presſione illuminetur, tradunt. Fieri non poteſt, ut,
ſi veritas perſpicua a Sp. S. menti repræſentetur, intel-
lectus non aſſentiatur, aut judicium ſuſpendat, nec pot-
eſt intellectus ex ſe illi illuminationi reſiſtere. Unde
fit, ut inviti ſæpe homines veritati aſſenſum præbeant.
Art. Rem. l. c. ſol. 16. Irreſiſtibilem quandam vim
S8Spiritus agnoſcimus tum in intelleéctu, tum in corde.

Cohat. Hagienſ. fol. 256. Conf. Lit. n. Quamvis aliam

quam Calviniani irrefſtibilem gratiæ operationem
doceant, Bid. I. c. collat. Hæg. u) Effectus baptiſmi
non elſt realis aliqua gratiæ collatio, ſed ſola tantum
divinæ gratiæ ac profeſſionis noſtræ ſignificatio. Epi-
ſcop. P. III. Diſp. XXIX. Tk. g. Finis celebrationis cœ-
næ/non eſt gratiæ alicujus efficax collatio, quæ in ani-
mam influat atque redundet, ſed ſola tantum repræ-
ſentatio mortis C. Id. ibid. Diſp. ſeq. Th. ult. w) Uſus ba-

ptiſmi abſolute neceflarius non eſt. Unde inepti ſant,

qui non baptizatos extra ſtatum gratiæ ac ſalutis poſi-
tos eſſe affirmant. Icd. ibid. Diſp. XXIX. Th. 9. ſed vide

tamen Corokarium primum ejusd. Diſp. vy) Hæc

mea eſt ſententia licere etiam cuilibet privato Chri-
ſtiano adminiſtrare cœnam dominicam. Epiſeop. Diſp.
Publ. rg. Julii 1éis. citantibus Leydenſi bus in cenſura
& ex iisdem Peliio Harm. fol, 242. Apologia negat hoc
extare in Epiſcopio, adprobat tamen ſententiam c,

nor
con
NA
mili

bb)

Pen

NN SENSU ARMINIANORUM. 99

) A non ſunt admittendi, nullam gratiam efficaciter
, conferentem. Credo & SANCTAM ECCLE-
Vad. SsIAM, y) Statu non definiendam, & 2) ſolum
ühcs militantem, (aa) non neceſſario inveſtigandam:
m bb) infallibilibus notis non innoteſcentem: cc)
penitus delebilem, dd) ita, ut regnum CHRISTI

F 5 nihi-
Gr,
min. IXIII. fol. 245. X) Arcendi a ſacra cœna ſunt carnifi-
, IhH cet, quos ego non modo non in Chriſtianorum, ſed ne
Unel in hominum quidem numerum retulerim. Epiſcop. ad
ee t . LXI. q. reſp. ad quæſt. XLVI. Z. I. opp. fol. 45. a y)
luodt Status ad Eccleſiam, qua Eccleſia eſt, juxta ſcripturæ
ſden. Pbhraſin non pertinet: imo Eccleſia ſemper ante ſtatum
eſt. Apol. c. XVII. fol. 235. 2) Sub nomine Eccleſiæz
corc Catholicæ Eccleſiam triumphatem, quam appellant,
Ddon comprchendi nec poſſe nec debere arbitrantur. Apol.
gtionen c. AXII. fol. 23;5. vide in hoc capite plures circa Eccleſi-
niln anm errores ex profeſſo. aa) Neceſſe non eſſe, ut in-
“ quiramus veram Eccleſiam doctrinz ſalutaris cogno-
. h⸗ ſcendæ gratia, doctrina eſt, Apolog. per cap. XXII. Conf.
s o. Dn. Calob. Armin. fol. Sg. bb) Ad quæſtionem: an
in a notæ certæ atque infallibiles dentur, per quas neſciens
err. quæx ſit doctrina veritatis pura ac vera Eccleſia, aut in
as b. ea hæſitans, tanquam per notas, Eccleſiam veram certo

ti ſun. 2 indicantes, deduci posſit in cognitionem veræ Bccle-
W . ſæ & veritatis ad ſalutem neceſſariæ, reſpondet Apolo-
ſ is e. AXXII. fol. 2 42;. negative, addens: pura prædicatio
verbi &c. non poſſunt eſſe notæz Eccleſiæ, quod miti-

k . Ee
C. Zare volunt dicentes: ex prædicatione puræ doctrinæ
⸗ cognoſco, quæ ſit vera Eccleſia, ſed non tanquam ex no-
rſu ta, ſed tanquam ex re conſtituente viſibilem Eccleſtam:
rla l. c. cc) Tota & univerſa in terris Eccleſia deficere pot-

n 6 eſt. Epiſcop. P. III. Diſp. XXVII. Th. X. dd) ut nihilo-

90 TAB. IV. SvMB. APosror.

nihilominus permaneat: ee) a verbi Miniſtris, qui-

formatam: CATHOLICAM ff) i. e. Chriſtianam,
cujus definitioni tamen adoratio Dei in tribus per-

ſonis non bene additur, gg) extra quam ſalus ob-
venire

gitime Evangelium per Apoſtolos prædicatum, porro
aliis hominibus prædicet. Apol. c. XXI. f. 227. ff) Ad Ec.
cleſiæ Chriſtianæ definitionem non bene additur: quæ
Deum in tribus Perſonis adorat, ita habet Index Z. II.

E. c. I. ubi f. 10. inter alia: En Eccleſiæ totius Chriſtianæ
phraſin, reſtrictam ad Eccleſiam, quæ Deum in tribus
Perſonis adorat. Quæz profecto reſtringendi ratio non
modo ſuſpectam reddit defibitionem uoiverſalem, e-
amque valide enervat, ſed & juſtam cauſam præbet Hæ-
reticis omnibus abutendi totius Eccleſiæ Chriſtianæ
autoritate ad ſtatuminandum hæreſes & placita omnis
ſuz, ſimili reſtrictione, imo contraria. Vide plura l. e.
gg) Vide ſuperius de gratia communi extra verbum L.
S. hhb) omnes Eccleſiæ, quæ in neceſſariorum articulo-
rum fide ac profeſſione conſentiunt, etſi in multis aliis
diſſentiant, una Eccleſia dicendæ ſunt. Epiſcop. P. III.
Diſp. XXVII. Th. VII. Nulla dogmata inter Chriſtianos
controverſa neceſſaria ad ſalutem ſunt. Vedel. Rhapfſ. L.
I. c. VII. per tot. Pauciſſima ad ſalutem ereditu neceſſa-
ria ſunt. vid. Apol. f. II. leq. Omnia ad ſalutem neceſſaria

bus nec Vocatio nec Ordinatio neceſſaria eſt, in:-

minus Chriſtus in his terris regnum ſuum retineat.
Apol. . XXII. f. 235. ſeq. ee) Miſſio ſive immediata, ive
mediata non eſt præciſe neceſſaria ad conſtituendum
miniſtrum Evangelicum, ſive ad hoc, ut quis jure & le-

op. Epiſropii voce Eceleſia, & ſignificatur Vedelii Rhapſ.

in unica Johannis Epiſtola contineri ajunt. A. c. XIII.

Ven
Men
imt

int

bla
ſei⸗

2

NJN SENSU ARMINIANORuIM. „pr
„n venire poteſt: hh) cujus membra, il) non ta-
im men Magiſtratus Chriſtianus, qua talis, ſunt
funun omnes, qui Gmboli Apoſtolici literam recipiunt,
lu ſint licet Anti-Trinitarii, Hæretici, kk) quales nec
Ind brlaſphemi & Apoſtatæ eſſe poſſunt; nec ll) con-
vem fcientiam erroneam deponere obligati ſunt, mm)

nec
ſetinet, Cum omnes Chriſtiani in prærcfpuis & fundamentali-
nne brus Religionis dogmatibus jnter ſe conſentiant, in u-
tuencun num Eccleſiæ corpus coeire, & ſe ut Fratres mutua in
e& QChriſto charitate proſequi debent. Omnes autem in
1, on. fundamento convenire inde liquet, quod nulla ſit in-
Mte ter Chriſtianos ſecta NB. quæ articulos fidei Sym bolo
ut dn Apoſtolico contentos non amplectatur, & vitam ad
II Ppraæcepta Chriſti componendam eſſe non ſtatuat.
Quibus duobus capitibus univerſa Religio Chriſtiana
ridfau comprehenditur. Curcel. præf. in T. I. oper Epiſcop.
into S 4. Conf. Calob. Armin. fol. Diſſert. præm. ii) Ma-
iom iſtratus (etiam Chriſtianus) qua Magiſtratus non eſt
en,t membrum Eccleſiæ, non magis, quam pater qua pater,
dal- mnmem brum eſt Bccleſix, Apol. c. X1F. fol. zeʒ. kk) Hæ-
Chrfan reticus blaſphemus Proprie eſſe non poteſt, blaſphemia
aond enim proprie voluntariam divinæz majeſtatis læaſio-
lat⸗ nem ſignificat, at hæreſis plane eſt involuntaria. Apoc.
Pn IIV. f. 26y. Aliud eſt apoſtata, aliud hæreticus. Nihil
commune inter ſe habent, ſed tota religione & profeſſio-
. ne inter ſe differunt. Apol. l. c. f. 267. I) Nemo ob-
nill ligatur ad verum Verbi divini ſenſum ſequendum con-
ten tta conſcientiam ſuam licet erroneam, & Verbum Dei
neminem obligat niſi intelledtum, & ſic prout adhibi-
ec⸗ ta omni polſtibili diligentia & prudentia intelligen-
In 6 dum eſſe creditur, eſt rzubrita capitis II. L. c. Ved. Rhapf.
e Vicge ſupra Iu. b. mm) Hæreſis, Je qua quæritur, non eſt

manifeſtum opus carnis: ſæpiſſime enim ingocen-

92 TAB. IV. SvME. Aposr.

nec Hareſis omnis ad opera carnis pertinet. SAN-

CTORUM COMMUNIONEM nn) ex omni-

Pus Sectis: REMISSIONEM OO) ex merito ope-

rum, pp) in altero ſeculo expectandam, PECCA-

TORUM, qq) quæ etiam tamen non omnia pœ-
nam æternam merentur, & rr) e quibus peccata
omiſſonis proprie NIHIL ſunt, ss) ad ipium quo-

que

tifſimi & optimi homines, carnis & mundi oſores ac
condemptores, hæretici eſſe deprehenduntur. Nec quis
eſt hæreticus, qui ſi hæreſin ſuam opus carnis eſſe intel-
ligeret, non ſtatim eam abdicaturus ſit. Apol. c. XXIF.
pol. 37. Conf. Vedel. Rapſ. L. II. c. IV. fol. gb. ſega.
nn) Vide litt. bh. oO) Salus fidei & operibus indiſtin-
Kim ſeu conjunctim in ſcriptura tribuitur. Apol. e.
XXII. fol. 237. Nos etiam ex operibus juſtificari &
non ex fide tantum Jacobus affirmat. Conf. c. X. F. 2.

Alſſenſus fiducialis, vel N B. obſequioſa hæc fiducia, de-

mum ea vera eſt fides illius, qui certo perſvaſus eſt, JE-
SIIM eſſe autorem ſalutis ſolis ipſi obedientibus & pie
ſancteque viventibus, neque fieri poſſe, ut alia ratione
ad ſalutem æternam perveniatur, quam per veram vi-
am obedientiæz ſeu bonorum operum. Conf. c. XI. g. 2.
Conf. Apol. c. XI. tot. pp) Remisſio peccati vel futurum
ſeculum concernit vel in hujus mundi ſecula incidit.
Illa eſt completa, firma atque irretractabilis reatus
condonatio, & non pœnæ tantum ſublatio. Hæe in-

completa, vel ſi completa, retractabilis tamen eſt. Epi-

ſiop. Inſt. L. IV. c. XVI. T. L. oper. fol. 399. a. qq) Vide Lit.
g. & a. rr) Peccata omisſionis NB. etſt rebera nihil
ſant, tamen ut actus poſitivi concipiuntur. Epiſcop.
Inft. E. IV. S. II. c. XVI. Tom. I. oper. fol. 299. s8) Etfſi

(Ebr. VI, 4.) aperte dicatur, quod tales renovati non

Gi

min
ani

N

18 SENSUI AnMINIANORUN. 93

IK — —
omm. Qui peccatum in Spiritum Sanctum amphandum,
oope CARNIS, tt) an tanquam partis eſſentialis ho-

Ct. minis uu) ejusdemque numero, non liquer: vv)
animam interea dormiſſe negare non aufim:

RESURRECTIONEM. x) olorum ſidelium,
1 uo. * ſſ ſſi ET
p0 int eis sττn7οραα tamen vix poſſum in animum
dA meum inducere, quod id aut prorſus impoſſibile ſit⸗
aut ex decreto ſive actione impoſſibile fiat. Quare ma-
lim hunc textum aliosque ſimiles ſic exponere, ne dif-
ſotes 1 ſicultatem maximam notent, non vero meram impoſſi-
de h bilitatem, ſive ex parte rei ſive ex parte Dei. Ia Epi-
ſeigte. ſcop. Reſp. ad q. XIII. T. II. oper. fol. 12. ſeq. tt) Fieri
I non poteſt, ut lis (de reſurrect. ejusd. numero corpor.)
decidatur, quamdin certo non conſtat, an hoc corpus
incfe. pars eſſentialis hominis, an vero inſtrumentum tan-
el1 tum ſit animæ humanæ, quatenus in hac vita ejus mi-
ſenst niſterio indiget, ad ſe in eo ſuſtentandam, & quod in
XIH futura vita plane neceſſarium non erit: quam litem
“ DEUs in futuro ſeculo deciſurus eſt, ubi tum demum
4, N. intelligemus & ſentiemus, eodem an novo corpore
lt nos donaverit omnipotens. Apol. c. XIX. fol. 219.
atane Quanquam ita doceat Epiſcopus P. III. Diſp. XXIII. Th.
“ IIX. uu) Vid. Lit. præc. w) Superſtitem manere (ani=
mam) cum dicimus, non audemus, confidenter aſſere-
V ſme re, quod extra ſe quidpiam agat, ſentiat, aut percipiat
ate Spiritus corpore exutus. Epiſeeop. P. III. Diſp. XXIII.
Th. VII. Ad realem poſſesſionem ſeu fruitionem feli-
nt⸗ citatis æternæ vitæz expectari debet tempus in quo ex-
hi citati a morte coram tribu hali CHRISTI fiſtemur.
uli Eduardus Poppius (nunquam atis laudandus CHRI-
STI ſervus juxta Apoleg. Rem. ſub cale.) in anguſt. part.
Pi fol. 245. XX) Veri ſideles tantum reſurrectionis Partĩci-
pes erunt, non impii, auft qui reſurgent, ii una cum im-
r piis, qui in extremo ſuperſtites erunt die, aliquandiu

cruciabuntur, & tunc in nihilum redigentur. Slat. in
declarat. aperta fol. -yy. Quanquam i4 cæteris non ſit
tribuendum. Vid. tamen ſupra Lit. Mm.

NSS

94 TAB. IV. SvMB. Arosr. IN SENSu ARM.

ET VITAM EFTERNAM yV) non ſtatim poſt 4

diſceſſum ex hac vita adeundam, 22z) obedientiæ
meæ debitam aaa) in V. T. exſerte nequaquam pro-

7 yy) Animæ e corpore diſcedentes non ſtatim abeunt ad

zterna gaudia, Slat. detlarat. apert. l. c. Conf. lit. præced.
2272) Conf. lit. m. é. qq. aa) Si claræz & expreſſæ DEI
promiſſiones de ſalute & vita æterna, etiam libris V.
Teſtamenti continentur, quid opus eſt ea de re digla-
diari? proferantur loca & conclamatum eſt, Apol. s. I.

J. 26. Promiſſa V. Teſtamenti omnia fere ſunt carnalia

& temporalia ad hanc vitam præſentem ſolummodo
pertinentia. Etfi enim ſub vitæ nomine, quæ promiſ-

fione legi addita continetur, vitam æternam intelligi

non negemus; tamen ejus promiſſionem in prima
tantum legislatione, quæ circa hominem integrum

adhuc verſatur, locum habere poſſe dicimus, Epiſeop.

II. Diſp. XIII. Th. V. Promiſſa Novi T. dauo ſunt,
Vitæ æternæ, quæ remiſſionem peccatorum & reſu-
ſcitationem ex mortuis ſibi præcedanea habet, & Spi-
vitus Sanctus.
III. Conf. Pelt. Harm. ſol. f. ſeqqj.

Epiſcopius l. e. Diſp. XIIl. de N. fæd. Th.

——

1.
14
Ulate

du

. TAB. V. SvNB. APOSsT. In SENSU SocIN. 9 5

M ILIABULA V.
ende
n. Symboli Apoſtolici in ſenſu
Socinianorum.
eoon Go, ut „ primus homo mortalis, in 2) ſimpli-

pretet
e Dll citate & innocentia ſine 3) peccato originali. na⸗

r . tus 4) imagine tamen divina adhuc coruſcans, auto-
. ritatescripturæs. quatenus 5§) ſanæ rationi congruit,
„ induus, CREDOI IN DEUMô)αοαντιιαατ

cammalir

cluſa
Unmode
poon.
WD 1¹) Socin, lib. de Stat. prim. Hom. t. Puec. p. 35. aſſerto pri-
W mum hominem, antequam laberetur, natura immor-

ee talem non fuiſſe: adde ejusdem Miſcell. p. 5y?. 2) Smal-
zius contra Franz. p. 14. ſeq. Simplicitas & innocentia
nole, ſi tribuatur Adamo ante lapſum, ſatis ſuperque eſt.

“ TIIdem de Ver. & Nat. Dei Filio c. 7. p. 9. & ſeq. tradit
Adamum ante peccatum inſtar infantis & pueri fuiſſe,
quia, quid eſſet nudum, ſcire non potuerit. 3) Smalz.

4. Franz. Diſp. II. p. 46. Peccatum illud originale mera
eit fabula. Socin. Prælect. Theol. e. 7. 6. D. Siherz. Colleg.
Anii-Sotin. p. 2744. ſeg. 2) JSoctinus de ftat. pr. h. „. 7. Præ-
lect. Theolog. c. 3. p. S§. Snzalkz. c. Franz.p.2. Durat ad-
huc imago DEi. 5) Jon. Schlichting. de Trinit. conira
Meiſner p. I25. item Homil. S. in c. 1I. Joh. p. S§y. nul⸗
la eſt religionis particula, quz cum ratione non
conveniat. Pid. D. Scherz. Coll. cit. p. 17. ſeq. 6) Quo⸗
niam eſſentia divina tantum unica eſt, ideo nullate-
nus in ea plures perſonæ poſſunt eſſe. Catech. Ra-
toß. c. I. 4. 21. it. unica perſona, eſt uuus ille Deus,
Prter Domihi Jeſu Chriſti. Crellius de une Deo Patre.
A. Sebhedeens- c. Meiſn, de Trinit. 7) Crell. lib. 1. de aune

96 TAB. IV. SvNBOI. AosTol.

—

cluſa Perſonarum Trinitate, 8) æternum quidem, ſe
ſed non ſolum, nec 9) absque ſucceſſione nec 10) e
Subſtantia ſua ubique præſentem, nec 11) omni ſo. W

cium aut 12) immutabilem vel 13) ſimpliciſſimmm, ib
Y
byno

Deo. cap. 2. & in Comment. in I. Cor. IIX. 6. Nobu (yinen
unmnus (eſt) Deus, Paler, ex quo omnia & 4. Ergo Deuss
ille unus nemo eſt præter Patrem. Socin. lib. SBaſor 8
P. 2 ½, 32. B. D. Scherz. Colleg. cit. p. 77. ſeqq. §) Mo. (ico

eorobß. Ref- append. Smiglecii p. 29. ſeq5ö. Teſtimonia z

ſeripturæ non evincunt Deum ſolum æternum eſſe, con 1..
fer Socini Prælect. c. S. p. 25. Smalz. e. Franz. p. 12. Deum Ratt
ab æterno eſſe in ſcriptura nο haberi negat. v. D. Calob. Dr
Sociniſm. Proflig. p. 142. ſeqq. Tempus etiam Deo cox- zma
ternum ac increatum ſtatuunt. Socin. Prælect. c. IIX. fot.
2). Goslab. e. Keckerm. fol. 1or. Quidam etiam materiam 16
primam æternam docent. Moſcoroß. append. Swigler. „ay,
Jol. 29. ſeqq. Smalz. cont. Franz. fol. 22. 9) Succesſivam l.,
Dei durationem comminiſcuntur, Goslaß. c. Kecherm. i

Fol. F. alii confutati a D. Scherzero Colleg. Anti-Socin.
fol. 49. ſeqq. 10) Deum ſubſtantia ſua non ubique eſſe
præſentem, ait Socinus Fragm. Catech. prior., f. 16. 1/g9.
Contra Franciſc. Dabid. de inboc. c. XIV. Smalgz. cont.

Franz. Diſp. I. fol. 3. D. XII. fol. 339. Vid. Hornbect. Soci- u
niſm. Conf. LII. Fol. 255. ſeq. 11) Socin. Præledt. t. 5. p. g9. I0. 1)n
II. negat, Deum peccata, quæ a voluntate humana de. „„
PpPengdent & futura contingentia prœſcire, antequam K- e
unt, it. Crellius de Deo & altribut. c. 22. B. D. Caloß. So- ut

cin. c. p. I 47. 139. I2) Crellius de Deo & attrib. dibin. p. 340.
3544. diſerte affirmat, in Deo (propter decreta ſcil.) ali-
quam mutationem eſſe; imo niſi in Deo mutatio quzx (A
dam ſit, Deum fruſtra placari. 13) Crellius de Deo 65
aterib. giß, 6. Deo accidentia sribnit, b. H. Ca-

ein
ſeat

IN SENSüI SOGNIANORuII,, 97

ien cujus 14) miſericordia nec inſinita neque 15) ju-
. 1 ſtitia eſſentialis eſt, PATREM, qui ex 16) ſubſtan-
unI tia ſua Filium ab æterno non gennit, 17) noſter au-

en tem Pater fadus demum in Nov. Teſt. per Chri-
i ſtum . OMNIPOTENTEM, 18) modo haut inſi-
nito, CREATOREM COELI ET TERRE, qui
19) ſolus excluſo Filio & Spiritu S. Produxit & con-
ſfer vat omnia, adorandus non Præciſe propter 20)
M divinam naturam, ſed alias ob cauſas.
go Duaus
h⸗ loß. Hocin. P. 158. 14) Smalz. e. Frang p. 3. negat DEl mi-
) M., ſericordiatn infinitam & immenſam eſſe, it. Catech. Kaccoß.

fini Hp. 266.15) Cateehiſm. Rocoß. l. c. Crellius de D. & . D. e.
e. 19. p. 269. b. Dn. Caloß. Socin. cit. p. 149. 16) in Cateth.

„Dan Raceoß. p. 6p. generatio Pilii DEl prorſus im poſſi bilis

o jam demum in N. T. per Chriſtum factus eſt Pater noſter.
IYA4 18) Smalz, in Ref. Franz. p. 3. it. Examin., centum errorum
gatetin Pp. 56. b. D. Caloß. Sociniſm. p. 145. 19) Crellius, ſolus Pa-
Siꝑ zey ecyeabit omnia. . Anti-Crell. D. Bolſacti & DO. Scherz.

Nedn. S. Calob. Sociniſm. p. 167.
f.oein⸗ “

csn Col. Anti-Sor. p. Io3. 20) Smalz. Refat. monſtror. p. F5.

N⸗ (Redo ET ) fide in V. T. non requiſita, 2)

e notitia ſolum & aſſenſu conſtante, IN E-
I.) Volckelius l. IW. de E. R. c. 3. p. 151. ſeq“ß. Smalz c. Franz,
mumt⸗ P. 103. Juſtitia per fidem ante N. T. non fuit propoſita,

gunk. id. 7. c. p. 93. Fides V. T. reſpexit ſolam ſidem in DEum,
. N non Chriſtum: v. D. Scherz. toll. cit. p. 643. 2) So⸗
oD Ein. Fragm., de Jaftißic. Tam., 1. opp. f. 12I. Pides ſigni-
)A. ficat primo credere, Jeſum Chriſtum, ſecundo ſi-
6 7, Saificat confidere Chriſto, atque hæc fides ad ipſius
5

98 TAE. V. SYMBOL. APOSTOI-

SUM CEIRISTUM, 3) tanquam fidei objectum
ſecundarium, FILIUM EJUS UNICUM, non
naturalem, ſed 4) adoptivum, DOMINUM
NOSTRUM ) poſt reſurrectionem fadum:
WDI CONCEPTUS EST DE SPIRITU 8S. 6)
Deo bPatre vices viri ſupplente, NATUS 7) ex
MARIA VIRGINE non õ

Chriſti præcepta & promiſſa præcipue reſpicit: accel-
ſonie autem & antecedenter ad ejus perſonam atque
munus, id Part. IV. ae ſerbat. c. 11. ⅛ Soeinus lib. Sa-
ſor. c. F. p. 6&. contra Vlujeck p. 159. contendit DEam

Patrem primarium fidei objeétum eſſe, in quem præci-

pryue credendum ſit; Chriſtum autem eſle objectum Hi-

Qe:i ſecundarium, fidemque non acquieſtere in Chriſto,

ſed per ipſum dirigi in DEum. 4) Socin. in Anti-VLVu-
jeek. c. veſp. ad Claſſ. 3. arg. I. dicit Chriſtum tantum
PFilium Dl adoptivum eſſe, ratione ſimilitudinis cum
DEO, amoris DEl, conceptionis e Spiritu, ſanctifica-

tionis, miſſionis, reſuſcitationis, exalktationis ad re-.

gnum &— ſummum ſacerdotium. v. D. Cales. Sociniſm.

p. 769. ſeqq: 5
omnium homi
geipſa: it. p. 17.⸗ ante reſurrecionem non fuit Dominus

Angelorum. 6) Socin. in Ami- VVujeck. ffirmat,

Deum in Chriſto homine in Mariæ virginis utero, for.

mando, ſeminis viri, vel potius, viri ipſius vicem ſup-

pleviſſe p. 219. Spiritus 8. ſuperveniet, perinde eſt, c

.

ſi dixiſſet, quod viri opera in homine gignendo feni
ſolet, hic virtutis divinæ opera fiet. p. 221. v. D. Scherz.

) Smalz. Exam. C. Error. p. 16. Chriftus
inum Dominus ante mortem non fuit

Coll. cit p. 372. 7) Crell. tom. 2. «omment. f. Io. 11. 12.

leqq. tradit Mariam non ex tribu Juda, & familia Davi-
dis, ſed ex Levi ortam eſſe, it. Socin. Lection. Sacr. p. 157.

”?
n⸗
he
juni
!

9) De- 10

on

.—— IN SENSH SOCINIANORHNM. 99
m 9) Deus altiſſimus, 10) venturus etiam, ſi primi
UM Pparentes non peccaſſent, ut 1I) officium Pro-
,domn pheticum, ad quod tempore quadrageſimalis je-
16 junii in cœlum raprtus, fuit informatus, perficien-
e do legem veterem, promulgandoque 12) novam
u cum novis promiſſis obiret: PASSUS SIB PON-
9)AN TIO PILATO 13) cruciatus non infernales,
CRUCIFIXUS, MORTUUS ET SEPULTUS,
non ur 14) Juſtitiæ divinæ ſatisfaceret, ac 15)

— ——

uel 6 2 ex-
1 Nr
en en 2) & 9) Volchel l. V. de V. R. e. 9. p. grS. Chriiſtus noh na=
Auat. tura, ſed DEl beneſicio DEus. it. c. 10. p. 42 1. Chriſtus
C DEus ille ſummus non eſt, ſed ab eo diſtingvitur. v. D.
mti⸗. Scherz. Coll. eit. p. 132. 539J. & D. Calob. Socinifm. p. 134.
uim To) SImalz. &⸗ Franz. diſp. 12. Je cauſa pecrali p. 429. ſeq;.
Umsdn Affirmant Chriſtum venturum fuiſſe, ſi Protoplaſti non
nte peccaſſent, ad ſervandum in æternum homines. iI) Socin.
An. inſtitut. Chriſt. Relig. p. I27. ſeq. de Aſcenſu & commora-⸗
Dgrie tione Chriſti hominis in cœlo, antequam munus ſuum in
4Cnih terris obire inciperet. Conf. Scherz. Colleg. Anti- Soein.
Non ii 403. ſeq. 1I2) Socin. ad Artie. Cutheni theſ. To. It. de offe.
Dom Chriſti them. II. Ofterod. inſtitut. c. 12. 5. D. Seberg. Coll.
KHm citr. p. 314. 406z. ſeq. 13) Smalz. contræ Synigler. de ſatisfalt.
e, „ r. . p. 222. ik. Socin. P. III. de Serb. Chr. t. g. negant Chri=
eonu ſtum damnatorum pœnas ſuſtinuiſſe. v. D. Scherz.
Gecht Coll. eit. pag. 45. ſeq. 14) Socin. de Chr. Se, b. pag. I. e. I.
dD i. P. III. c. 1. aſſerit, DEum & jure potuiſſe nobis con-
,: donare peccata noſtra, nulla pro ipfis ſatisfactione ac=
,4 % W” cepta; & voluiſſe nobis peccata noſtra condonare. it.
lahdn Yolckel. l. V. de V. K. c. 22. p. 67. 15) Polctkel. loc. eit.
m Antea propitius ex ſeipſo Deus fuit, quam Chriſtus nos

6

100 TAB. V. SYMBOL. APOSTOL.

expiando hominum peccata, 16) DEUM nobis

am ſalutis I8) confirmaret; 19) DESCEN-
DIT AD INFERNA, h. e. figurate, in ſtatum
mortuorum pervenit: TERTIA DIE RESUR-
REXII A MORTUIS, 20) non propria, ſed
Dei Patris virtute; ita, ut poſt 21) vivificatio-
“ZG nem

illi conciliaret. it. Etſi nunc vulgo Chriſtiani ſentiunt,

catis noſtris plenarie ſatisfeciſſe, quæ ſententia fallax eſt,
Scriptura aſſerit, DEum nobis à Chriſto reconciliatum;

quemadmodum nos ad Deum converti, atque ad eum mo-

mort. Chrifti q5. 31. ſeqq. 17) Socin. P. I. de Chr. Serb. c. 4g.
Chriſtus ideo Servator eſt, quia nobis exemplum, quod
imitemur, dedit. v. D. Scherz. Coll. cit. p. 466. ſeq. 15) Soe.

ſangvinis effuſione viam ſalutis confirmavit. it. P. II. c. 25.
& Erælect. Theolog. c. 20. p. 124. 19) Smalz. Refut. l. 1. de
Err. Arian. e. I. p. 175. Deſcendere figurate accipi de.
bet, pro eo quod Chriſtus poſt mortem inciderit in iſtum
ſtatum, in quem omnes mortui incidunt. it. Deſcenſus
ad inferos, non eſt actio Jeſu Chriſti; ſed tantum con-
ditio conſequens mortis perpesſionem. v. D. Scherz.
Coll. cit. p. 5339. 20) Socin. diſp. de anigen. Fil. DEI
eſſentia, p. 117. Zom. II. opp. fol. I3. ſeqq. Ereptus eſt
Chriſtus ex ſtatu reliquorum mortuorum: a quo vero

(
yrp
IKR

reconciliaret, ſed ut 17) exemplum daret & vi

4 2e

Chridutn morte ſua nobis ſalutem meruiſſe, & pro pec-

erronea & admedum pernicioſa. v. D. Scherz. Coll. cit.
p. 430. 16) Soein. de Chr. Serß. P. 1. 6. 7. §. Nusquam

verum id tantum, quod nos per Chriſtum aut mortem ejus
ſimus reconciliati: dum Chriſtus nobis viam oſtendit,

dum reconciliari oporteat, inquit Catech. Raecob. 6. 7. de

P. I. de Chr. Serß. c. 3. Chriſtus miraculis & vel maxime

em

hop

ma

di

Vatiunh
Popee⸗
laret
Col. H
ſosga
iatua
ten e
Oſench
ellun e
l
ol
0
aEIxOE
II. 6, 4
,1.1
caii
Sidn
Delaii
un ed.
Nben.
l

IN SENSuI SOCINIANORIMA. TIT;I

nem corpus mortale retinuerit: ASCENDIT AD
COELOS, ut 22) exuta carne & ſanguine
corpus glorioſum indueret: SEDET AD DEX-

TRAM DEI PATRIS OMNIPOTENTIS, ut
populum Dei 23) ceu vicarius ad tempus 24)

abſens regat, INDE VENTURUS EST JODI-

G3 (CLaAkkE

num a ſe ipſo 2 Quid rogamus abſurdius aut ſcripturæ
magis diſſentaneum: it. Catech. Racéoß. c. I2. 4/. 4S. be

D. Scherz. Coll. cit. p. g. 21) Socin. de ſtat. pes Hemin.
c. Puce. c. S. p. 2;57. Non eſt Chriſtus JEius, quam-
vis non amplius moreretur, a mortuis excitatus, im-
mortalitatem & gloriam ſui corporis adeptus, niſi cum
in cœlum translatus eſt, ubi ſedes eſt corporum im-
