articulis religionis, (qui tamen definitionem fidei
ſalvificæ ingrediuntur ac adeo fundamentales ſunt)
ProO fratribus in Chriſto habent, eosque in ſua reli-
gione ſalvari poſſe, æque ac nos temere ac impie ſta-

tuunt. Hinc elenchum nominalem in Cathedris
Eccleſiaſticis inermittendum eſſe cenſent: ne forte

Offendantur adverſarii, & auditoribus i impia diſſi-

dentium dogtmata innorcſcant magis.

§. .

Nominis Grcreißarum origo eſt ecree, men-

daciorum pPatria, juxta nota Græcorum proverbia:
xgnrve ταα eds . 2gn g 79 gir enti-
Erra. Inde vox compoſita ατανα quæ

retico proverbio dicebartur, quoties fieret, ut qui

modo videbantur hoſtes acerrimi, repente in ſum-

mam concordiam redigerentur, id quod frequen-

ter evenire ſolet, maxime ſi quando malum aliquod
inciderit utrisque commune. Plutarchus in com-
ment. rρα 4 a recenſet, ſimulque explicat
paræmiam his verbis: Præterea oportebit & illud me-
miniſſe, fratribus inter ſe diſſdentibus, obſervareque,
ur poliſmnm eo tempore conſvetudinem habeant &

convitkum cum illorum amicis. Rurſum inimicos

ſagias nequé admittas ad Familinritatem, illud videli-
cet Cretenſium exemplumi ſi ſecutus. oa (2 ire&) rM „½⁰:-
e saαιαιο &εMWα⁰οια r Mαιατα Een
sridur⁵ ,Rstiραα eAναwvv,t õä 2)
*Oe 1 U n“⁰„νοα soν durν νNασνυMM⁵αυπα
i. F.

7

t,
in,
ihs
.

W

und
o

wii⸗

Mern

co,

tanti
lug

i)
iireli,
Plor
wan

itey

umb

H

Fut

lem
nlg

cin

de
unn

Le.

eſe
geeis

ſe

Al .

Wer⸗
ſehie
n
1,

Urqi

aſan
egte.
lgeo
in .
W.
ct
en6

STNA

NN

700
ſOH.

tnr. 1. f. m. 27.

D NovAT. SEC. XVII. CoRkR. 271

ie. qui frequenter cum falctionibus & bellis inteſtinis

inter ſeſe pugnarunt, invadentibus aliunde hoſtibg, o-

miſſa contentione conjuncti ſunt atque is erat, quem
illi Syncretiſmum appellabant. V. braſmi Chiliad. cen-

§. 14.

Pyxinde apparet, quod hæc vox vi originis fuca-

tam & ſubleſtam confœderationem & concordiam
hypocriticam ſignificet. Atque inde a Theologis
applicata fuit ſtudio quorundam Theologorum
intempeſtivo, qui tam ſuperiori, quam noſtro hoc
ævo, aut omnium religionum Chriſtianarum tole-
rantiam cum Arminianis ſvadent; aut omnes qui
Symbolum Apoſtolicum ampleltuntur, vonvenire in
ſfundamento fdei Chriſtianæ aſſerunt, eosque (licer
diſſentiant in quæſtionibo circa fidem, &juxta anna-

tis,) pro fratribus in Chriſto habent; α qui miſte-

re religiones & ex omnibus quædam ſeligere more
Philoſophorum éa Xανννιαοιcπ nonnullis Criticis
amant. Hoc igitur ſtudium non inepto ex Græci-
tate vocabulo, Syncretiſimus dicitur, & qui illi in-
cumbunt aut tractant, pasſim Syncretiſtæ audiunt.

S§. 15.
ILIi autem vel ſunt univerſalis vel particularis
Synctetiſmi fautores & architecti: IIli, & qui-
dem, qui craſſiores ſunt, hominem in quavis
religione ſalvari poſſe ſtatuun:: ut Franciſcus
Puccius, Florentinus, Autor libri de Religione
Medici, qui eſt Thomas Browne, Eäuardus Bare
Ren-

2

4

272 CAbP. X. DE HXRET. ScCHISMAT. ET

erbert de Cbe erbury, iten, Autor Tracfarus I Hea “

co Politici, de libertate philoſophandi, qui ereditar
eſſe Spinoſa,converſus aut perverſus judæus, & alii.
Qui paulo meliores videri volunt, bominem in qua-

vis religione Chriftiana, (dummodo in J. Chriſtam

ſe credere proſiteatur,) ſalvari poſſe tentum ſtatu-

unt: Ue Daniel Zprikerus, Stephanus Curcelleusg;,

FJohanne, Soinskiz nefcio, an H. Grotium his ac-
cenſere debeam.

Hi (nempe Syhcretiſini particnlaris patroni)

ſunt, qui vel S&ncretiſmun, inter tres magneas reli-

giones Europæ Lutheran. Pontif. & Calvin. moliti

ſunt; ut ſeculo ſuperiori, qutermiſtæ poſt obitum
Lutheri maxime noti, Caſſander, & hoc noſtro,

Marcus Antonins de Dominis, D. Georgius Calixtus,
D. Dreierus & alii, non ignota T heologis nomina:

vel, qui inter Reformaros & Lutheranos contra Pa-

piſtas Sneretiſmum cudere inſtituerunt; ut David
PBarbus, Gothofr elas Huütton, Daræus & alii Pacis

optandæ magis, quam ſperamdæ Apoſtoli. Hos in-

quam deſcribere ſimulque ipſorum fundamenta
excutere voluiſſem, niſi chartarum & temporis an-

guſtia abrumpere filum juberet. Vide interim ½.
D. Daubaueri Myſterium Gncretiſini, D. Calovü

Syneretiſun. Calixtam, B. Hülſemanni Calivxi
Gewiſſens⸗Wurm, D. Seldi Entdeckung des Syn⸗

cretiſtiſchen Abgotts und Greuels, D. Tobiæ E agne-

ri Atta Henolica & alios.

iant.

ife
R r

*

Ilen

(:73) &£
4 BS X , 1 R
Kallk Sy. G.-G⸗Gy⸗ õ ..Sr. Gr⸗G F . . . .
a Ei e ANNE
in
lisr⸗ ET D

COLLOQVIORUM

RELIGIONIS CAUSA HA-

BIIONUM--
oc CaAP. .
CoOGNCILIIS IN GENERE.
agc §. ..

Don 4 .,7 ‧½62 .„₰ „ . 9
Ontilii vox apud Latinos primum ſignifi-
H“ cabat nundinas; poſtea conventum nota-

Porlr na . . ..
re cœpit. Hinc quidam Grammatici a

vent . . .
“ concire, alia a concalare h. e. convocare de-
eint rivant. v. Vdor. Orig. l. VI. c. 106. & Feſtum de verb.
CAH ſienific. Agellius l. V.c.27. concilium a Comitiis di-

ſtingvit: ⁄ (ait) qui non univerſum populum, ſed par-
tem aliquam adeſſe jubet, non COMITIA,Ld CoNCI-
LIUM edicere debet. In Conſtitutionibus Gratiani,
Valentiniani & Theodoſii, Concilium pro Diæceſſi
NLAL

CAAH
G

274 CAr. I. Dr CoxCTIIS

emm conventus ejus multitudinis, que eandem
urbem

uſurpatur. Quia Conſantini M.tempore quotan. e
nis in præcipua urbe conventus agebartur civilis; lor
iude Concilium metonymice Diæceſin notare ſvevit. lere
011.. 2 ”ꝗ”M
Foccleſiaſtici ſcriptores Concilium pro ſolenni 0
convedtu Eccleſiaſticorum & aliorum piorum ac n
eæruditorum virorutn, ob controverſias in Eccleſia ohn
ortas, ex verbo DEl componendas, publica auto- Enil
ritate inſtituto, uſurpant. Chriſtiani Græci ov- Aben
s & cναια vocarunt. Eſtque Synodi vocabu- Unpr
luin recentius, & ab hoe fere tempore, quo Nice- Ln
na Synodus fuerat coacta, obtinuit. Antiquiores, & uls
quidem gentiles, Synodum vocarunt cœtum Deo- Mii⸗
rum & quidem eorum, quos majorum gentium ap- Penrn
pellabant, quorum numero qui ex hominibus ad. nuli
ſeribebantur, ερaοoοααααπÜMαοα dict fue- Idu
runt Chriſtiani, qui Deos loqui neſciunt, pro con- par
ventu hominum vulgo adhibent.
“ðM dan
II. Grotius de Inper. Summ. Poteſt. circa ſaera (Ar he
c. 7. n. 1. annotavit: diſtare Synodum, a Senatu. (erhmn
qui Græcis cοsρα¾D αρασοπτσοοα õ lini
tur. Nam Senatus collegium conſtans eſt e certis iz ſet
perſonis una in urbe locove commorantibus; dèt
Synodus collegium non eſt, neque definitas habet
perſonas. Concio igitur (Græci sSa dhτιâα aut cn atar
a οναι+ Vντοαα',) hoc ſenſu Synodus non eſt. Eſt nen

(A cot

1

1

nun urbem inhabitant: At conventus ordinum regni
iltz alicujus vel Reipublicæ ut Latine Concilium, ita
et. Græce α rede dicitur.

hen Concilia, prout §. 2. deſcripſimus, diſtingvun-
un tur in aniverſalia, . Var. ticnlaria. Illa Græci Sy-
lcleſt nodos Oecumenicas nominarunt; Latini concilia
amr Zene. alig. Ginstεo quidem univerſam terrarum
Orbem ſignificat; verum Græcos etiam id vocabu-

L IIN GENERE. vz

a lum pro imierioſe erbe Romano ulurpare ex Lær.
“R II. . notiſſimum eſt. Sicuti Gelaſcius Cyzicenus in ex-
4 . ordio lib. 1. Act. Concil. Nic. 26σ0ν Peαιιο pr
i imperio Romano adhibet; cum ait, Synodum con-
unm Vocaram, ex aoα⁵ͤais ndces srPiit, ex
duan omnibus mundi Romani Vrovinciis quæ ſane non
i mundum univerſum conſtituebant, ſed magnam
“ ejus partem, ut αοναα Luc. c. iii.

. §H. Ko
Particularia Contilia alias Nationalia appellan-
tur: Græcis autem &ρροανιοα. Ea nimirum,
quæ neque apparatu, neque autoritate paria ſunt

Oecumenicis. Quia ex aliqua tantum orbis Chri-
40

16 ſtiani parte congregantur, aut non ab ipſis Augu-
l⸗ ſtis, ſed Epiſcopis aut Metropolitis indicta ſunt.
rb §. 6.
insl Arltque heæc iterum non ſunt unius generis. Le.
NMIéDD Adam enim a Patriarchis & Metropolitis in ſua diœ-

. .
nel . ceſi convocata ſunt, & dicuntur Diæcſiana, ſeu

276 CAP. I. DE CoNcIIIs

—,,—

Nationalia; ut Romana, ex Dicœceſi urbis Romanæ;

Antiochenſia ex diœceſi orientis; Afritana ſeu

Carthaginenſia ex Africœ diœceſi; Toletana ex Hi-

ſpaniarum dicœceſi, & quæ ſunt alia hujus generis
in Conciliorum Tomis deſcripta. Dicœceſis autem
ſeu olανπσ *ν 7οX νααοινπι οναα n
. vid. Balſamonem ad tan. XVII. Concil.
Chalcedon. fol. m. 154. edit. ? Biblioth. D. Joh. Tilii
Briocenſ. Epiſiovi. Quare Diæcéſs non ut vulgo
uſurpatur pro aoαα unius Epiicopi, ſed pluri-

zauvo.

um accipienda eſt.
F. 7.

ugdam etiam ( particularia) appellantur

Propintialia. Quia Epiſcopus ſeu Merropolita
cum omnibus ſuæ provinciæ Epiſcopis & Presby-

ceris ad illa convenit. Nam osεραρbοαορν
h. e. Metropolita ſeu præcipuus Epiſcopus metro-

polin alicujus provinciæ inhabitans, diverſarum

in provincia wροααα Epiſcopos quotannis ſemel

aut bis convocare ſolebat. vid. Can. S. &cum. VI. in

Trullo & Can. 6. &cum. VII. Nicen. II. item can. 3.
lin Summa Concil. Caranza eſt can. 35.) qui dicun-

tur Apoſtolorum; can. 5. Nicen. l.
Oecumenica Concilia habebantur, ubi conten-
tio aut hæreſis in Eccleſia creverat, ut etiam alia

loca corriperet, orbisque adeo maximam pariem

pervaderet: tunc undique accitis in orbe terrarum

Eccleſiarum præſidibus & presbyteris; Imperato-
res

mune;
ſt lel
el.
Leneĩ
AMen
SW
Conl
95, O
Nen
IPn.

Dehnu
opar
Prestf
ae .
ilt⸗
etau
ſente.
G.VIE
1N

Nn

H

neret imperium:

IX GENEREFE. 277

res Synodor Oecumenica: indicebant, quo dubia

explicarentur, errores corrigerentur, ac proſcri-

beretur hæreſis Eccleſiæ noxia.

HK. Ge
Hoc vero, quia non potuit fieri, niſi volente &
jubente, penes quem ſumma rerum eſſet, & qui te-
ideo ſola æcumenica concilia vo-
cantur, quæ indicta celebrataque fuerunt edicto
Auguſtorum. Nam religionis curam, ſeu rny

2600 ισαι Principi competere, adeo dubium

non habet; ut omnes, qui vel politicæ vel hiſto-

riæ eccleſiaſticæ periti ſunt, fateantur. Ariſtotel. I.

VII. Polit. c. 5. 7o ρερο εοo ,6αοααα dicit
7 6το primum ſeu præcipuum eſſe eorum,

5/ g. „ 5 . . „ „
Aleu rαρ α Adven, ſine quibus civitas eſſe non poſ-

t. Scriptores hiſt. eccleſ. Socrates, Euſebius, So-
zomenus, Theodoretus, Nicetas & alii comprobant
Imperatores vel ſi ponte ſua, vel rogatos ab Epiſco-
pis, coëgiſſe Synodos. Ut mirum ſit paraſitos
Epiſcopi Romani, Cochlæum, Bellarminum, Azo-

rium & alios id juris velle abjudicare Cæſari, &

Papæ vindicare. Primus certe Imperator Chriſtia-
nus, primam Synodum Oecumenicam non ſolum
convocavit, ſed interfuit ι τα νισι ναονοα

zx Oe& ααασιοααειαν anquan communis a DEO E-

piſcopus conſtitutus. vid. Euſeb. in vit. ejus l. I, c. 37.

G& H. Grot. libr. de Inper. ſumm. Poteſt. cirta ſacra

c.1. n. 7. nec non B. Hulſem. Breviar. c. XVIII.

num, 6. & Silrandi Luberti de ooncil. lib. I. c. 2.

8 3 Unde

278 C-. I. Dr. CoNCIIIIS

Unde & Proteſtantes ſu periori ſeculo „Cum Paulus
III. illis, per Paulum Pergerium legatum ſeu nunti-

um ſuum, perſvadere laboraret, iſtam poteſtatem ad

ſe ſpectare, Cæſuris & reliquorum Statuum eſſe jus

ſuum in concilio interponere conteſtati ſunt. vid.
Petr. Say. lib. I. Hiſt. cit. Poſtea ann. 1 562. cum au-

toritas concilii dicti obtruderetur, iterum reſpon

derunt concilium iſtud a Papa indictum fuiſſe, cum

nonille, ſed Imperatores ac Reges concilii indicen-
di poteſtatem haberent. vid. Polit. Inperial, Gol-

Aaſti part. 22. n. S.

§. 10.
Quando Patriarchæ & Metroepolitæ in ſuis Dice-
ceſibus aut Provinciis convocarunt Synodor, id in.-
dultu & conſenſu tacito, aut mandato ſummorum
imperantium factum eſt. Imperatores enim Chri-
RKiani ob urbium ſplendorem, Epiſcopis ſeu Patriar-
chis, ut Romano, Alexandrino, Antiocheno, Hieroſo-
Vmitano & (qui additus fuit ad a Il. Oecumemica
Synodo, quod novæ Romæ Epiſcopus eſſet) Con-

Ktantinopolitano conceſſerunt, iisdem in ſua diæceſi

rerum Eceleſiaſticarum quaſi ſummum tribunal,
cujus imaginem adhuc in Patriarchis Græcis depre-
hendere licet ſub Turcico im perio.
Materia ſeu objeltum conciliorum é Synodo-
rum fuerunt queæſtiones circa dogmata fidei & mo-
res, vel ritus, qui in Eccleſia retinendi vel abrogan-

di eſſent: ut cum ſana doctrina, morum probis

ta⸗

R

Dalcs
Dunti.
Eendd
eleſS

elpor
,ln
Cicen.
, G%

D

idun
Celt

ocr

EANN.
vitationis Eceleſiam honore es proſecutus; ita & ſi-

gilla confirmes & ſinem inponas. SOcrates l. 1I. c. Sy-

togen

bi HD

ilibr. V. c. 3.
DeWo
iN
Otn
C.
rint
Meni
.

IN Grrnkz. 29

tas conſervaretur. v. B. Hulſemanni Brev. e. XVIII.
n. S. & B. Hopfneri Diſput. de concil. theſ. 25.
Norma, ut credendi & vivendi, ita decidendi
controverſias fidei ac morum in conciliis, ſola ſeri-

vptura ſacra eſſe dehet. vid. Hulſeman. l. c. num. 19.

2o. 27, 22. Hicronymus fatetur; nefas eſſe, K quid
contræa canonem Seripturæ S§. ſtatuant concilia. Et
hac de cauſa ſummis poteſtatibus convenit, exem-

plo Conſtantini M. videre, ατιτ τι Scας ρα

QO&α ονvαεααν επιποοαςυ. vonf. Lubherti de concil.

Summæ autem Poteſtatis eſt, defnire in concilio

& acta ejusdem confimare. Rationes vide apud
Huulſemann. in Brev. c. XVIII. n. 6. it. 2t. Hiſtoria

vetus Eccleſiaſtica id paſſim confirmat. Nam οο²⁸
Oounrind, ſive dedicatoria Epiſtola (ut vulgo reddi-
tur,) Synodi Conſtantinop. I. ad Theodoſium Impe-

tatorem, diſerte rogat a Cæſare confirmationem:

7 —*. — c . „ .
Asén—ρα rοααι αας α usodrαι ο YedPat
T &αασ σαDNρααα n &ονρρο vα T

Pior, æ σtα 0οα õ
0

u saα„αουοαο τ—ιπνιοαας gro ual v0αν ανσνιοο
zααιaναu.οαα 7τανταα Quaprobter clementiam
tuam obnixe rogamus, ut lueris pietatis tuæ, -=
nodi decreta confirmes, & quemadmodum literis in-

8 4 nodi

*

26 Car. I. Dr CoxciIvus

nodi Nicenæ decreta autoritate ſua confirmaſſe

Imperatorem teſtatur. Et Epheſina I. Synodus, a
Theodoſio Minore & Valentiniano III. Imperatori-

bus actorum confirmationem rogavit his verbis:

. e/ d⸗à 7 — e
ä 79 gaτ Tα =-

» 7 1/ 7
E§ l ℳρο7. 7 ςρνραπιαπι Nes ρâνι τα

ge Yrkver, 2 10; 7 N s ogis Ogovsuran r5n
ν⅞ταà fs1 rä nis6Ts“ Asven, äõ
aρνα. Conf. H. Grot. libr. cit. cap. EfII. n. 14. IJ. p.
mi. Igb. ſeqzg. Hinc etiam eſt, quod Imperatorum
legati & ſenatores ſuffragia abſentibus dominis fe-
rentet, addidiſſe legantur: Oaaονο ιυαον

2 7 —„ α „»„ — / c —„ 4 /

nobis juſtum videtur, modo ita Placuerit diviniſimo

7. & Neepbor. l. j. c. 4. & ſeq.

6 ſankt ſimo Domino noſtro. v. Epagrii Hift. l,2. c.

§. 14.

Principum & ſummarum Poteſtatum eſt, poſt-
quam locum & tempus conventus indixerunt, de-

ſignare Epiſcopos, Presbyteros aus alios etiam lai-

cos, quos concilio intereſſe velint. vid. Hopfneri
Diſput. cit. c. 2. theſ. 15. 19. 20. *.. Si autem hoc
negligatur a ſummis Poteſtatibus, Eccleſiæ particu-
lIares de conſenſu partium, Synodum aliquam citra

injuriam in Principem & ejus imperium convo-

care poſſunt. Utrumque hiſtoria Eccleſiaſtica &

conciliorum probant. vid. B. Halſemanni Brev.

loc. cit. num. G.

ſbi
en
(ſo
Sn
s
I
ut

ſere
aart
iu.
pe
Pot
kere
Ne
Fo,
tatu
ai
vyer

———

rmnale
dad,t
eranor⸗
Vertiö:

e e

1

./
S N
gun
uTI
4
ATAAM
4,.1.

AtOrIHn.

iuisſe⸗
uce4
ornnf
niſmn

H H

unon 4

ſaſiend

IN Grxekt. 22ððB

S. 15.

Magna impudentia eſt, quod Epiſcopus Rom.
ſibi jus convocandi concilia, præſidendi, & defini-

endi controverſias ſoli arrogat. Hiſtoria conci-

liorum, quæ allegatur, nihil aliud docet, quam in
Synodis extra diceceſin Patriarchatus Romami co-
actis requiſitum fuiſſe Epiſcopi Romani ſuffragi-

um, nusquam vero ipſi hoc jus, vel Eccleſiæ, vel

Imperatorum ac Principum Chriſtianorum con-
ſenſu tributum legas. vid. Hulſemanni Diſput. XIX.
contra Hagerum Quaſt. X.

Finis & uſus conciliorum proximus eſt partim
veræ dodrinæ aſſertio & hæreſium damnatio;

bartim diſciplinæ externæ in Eccleſia vel inſti-

tutio vel correctio. Uterque finis ad ſalutem Ec-
cleſiæ & ultimato ad DEl gloriam tendit. Zonoras
ad Canon. 4o. Concil. Laodiceni, videtur utrum-
que haut obſcure innuere, nam canon habet:
Epiſcopos, qui vocantur ad Synodum, hon opor-

tere negligere; α„½α⁰ Aris 2 † ddonροa 70-

ααι , eρ 2A Tραρd/ονντσ 7ρ svz ngia 2 70“oα⅓—
r ν: ad hunc can. laudatus Zonaras commen-
tatur ſequentia: Gnodos, ait, ab eas controverſias,

guæ vel de dogmatum veritate, vel de mulétarum æ&=

quitate emergerent, aut ob alias canonicas quaſtio-
nes excutiendashaberi, detretum l. Et hinc Syno-

8 F V dus

282 CAP. II. DE CoNci.

dus Nicena II. can. 6. ea, quæ 2 doctrinam fidei

pertinent, vocat væ V.α aαναHαιWG, quæ aadd
mu

diſciplinam Eccleſiæ aοννορ. Atque hac de cauſa
legitur, in conciliis tum &ubola tum Canonet fa-
Gtos eſſe. Quorum illa fidem, hi mores aut ritus

complectuntur. Confer. B. Hopfneri Diſput. de

Concil. c. Il. quæft. 26. &x 36. in faciſi. di Wputat. eſt
VIII. & Theodori Balſamonis Antiocheni Patriar-
ehæ commentar, in canon. concil. & Photii Nomo-
canon, nec non Codicem Canon. Eccleſiaſtitor. Dio-
nyſii Exigui, cura Chriſoph. Juſtelli Pariſiis ann.

1643. editum. it. Codic. Canonum Eccleſiæ univerſæ

2 Juſtmiano Imperatore confirmatum, quem ex re-
cenſione Juſtelli non ita pridem Helmſtadii denuo
typis exſcribi curavit D. Meierus.

§. 17.

Autoritas conciliorum quorumcunque non eſt
Prætoria, aut par ſcripturæ S. ſed tamen declaratio
& indicium ejus, quod Deus in Scriptura Sacra
credere aut agere præcepit. Nam omnia conci-
lia, niſi eis ſimul viri αοιι interſint, errare

poſſe, & conditio hominum vulgaris & hiſtoria

comprobant. Nec Bellarminus ulli Chriſtiano
prudenti perſvadebit „ comprobationem Pontifi-
cis veritatis autoritatem conciliare. v. B. Hopf-
ner. Diſp. cit. theſ. 35. 39. ſeqq. it. D. Hulſemanni
Breviar, l. e. num. 21. 23. & ſupplement. Seſe 1.

ſe44

!

05,

el
An
in!
iie
ſeme
Eca
doc
S

eru⸗

toren⸗
VII

lyf.
velcte
. ſim
Mlilit
quo
cic,

Nd

ne

C

f.

trer⸗
nt⸗

Aul.

ninſ.

A⸗
Getno

1d
lteti⸗
Nc.

eilt

lotn
ſiano

,

t tGH
.⸗4

IxN GzxEnE. 242823

§. 18.
De Neceſſt tate Synodorum judicant Theologi,
quod illæ non ſint a Deo expreſſo in Scriptura S.
mandato i inſtitut?, aut ut medium necefſari-
um tollendi controverſias commendatæ; ſed faciant

ad melius confundendos hæreticos & opprimen-

das hæreſes. Nam autoritas multorum in conci-
lio congregatorum publica, plus cenſetur valere
ad tollenda ſchiſmata& hæreſes, quam ſi quis priva-
tim hæreſin confutare aggrediatur. v. B. Hopfner.

Adi . cit. theſ. 37. Quapropter Proceres Germa-
niæ Diæta Norinbergenſi n. 1iy. 22. & poſtea non

ſemel, ævo fuperiori a Caæſare petiverunt, ut liberum
& Chriſtianum concilium in Germania indiceretur,
quo controverſiæ religionis tandem componeren-
tur & Eccleſiæ vulnera ſanarentur. Confer. Hordle-

doerum de Cauſ. B. G. lib. I. c. I.

§. 19.

Plura qui de Conciliis legere cupit, præter Au-
tores a nobis jam allegatos, evolvat B. Lutheri Tom.
VII. opp. de Concil. edit. Altenburg. ſ. 22. ad 296. it.

tom. EII. Jen. Germ. f. 221. 44. 274. B. Gerbardi
Confeſſ. Catbholic. l.t. part. 2. c. o. de Concil. it. Sel-

necceri, & Bulingeri tratlt. de concil. & alios paſ-
ſim obvios, quibus addi meretur recentiſſimum
utilifſimumque opus Conciliorum illuſtratorum,

quod Joh. LEudov. Ruclius incepit, D. Johann. 1.

dopicuis Hartmannus autem abſolvit.
CAP,

284 Car. II. Dr CoxcCik. Er SvNon.
CAb. II.
CoONCIL. ET SVNOD.
OECUMENICIS.

§. 1.
(Unm ſüpra cum Theologis, Synodos in Oece.

menitas, ſeu univerſales, & partiales ſeu na-
tionales, aut prouinciales diviſerimus; nunc vi-

ſum eſt, paucis illas ſervato hoc ordine recenſere.

. §. 2.
A Theologis quatuor tantum in Eccleſia nume-
rantur, quæ nαατ soY*‿αν Oetumenicæ dici queant Sy-
nodi; Nicena I. Conftantinopolitana I. Epbeſina L.
& Chalcedonenh. 76. Quorum decreta Imperator

Juſtinianus, σ r cα a αα A õ

tanquam divinas feripturas & leges in imperio Ro-
mano obſervase juſſit. v. Novel. 131.

Enim vero, ſi illæ Synodi Oecumenicæ ſunt di-
cendeæ, quæ edicto Auguſtorum (hoc eſt Impera-

torum, qui Domini 1 αονεναρ vulgo audiunt,)

celebrantur; oportet, plures numerentur quam
gquatuor illæ jam allegat?. Nam ut mox audie-
mus, Imperatores præter iſtas, adhuc alias indixe-
tunt, quæ licet celebritate ſint minores, ab ipſis

tamen

—

mme
DE

jelis
6;
ſeri
ſs d

cum

Wor i
ſenici

ammn

nodo

Uer⸗
un
ern
Ata

Eerat il

did
conv
Ppter

ullae

mem
nri
licet
Mlit

in.
ſeunt

Gne i

ete.

Inne.
Ant 4

ſni

Penn

io e

rch
lnhen
lon)
1 N

4MO

he⸗
3 N
1el

OECUMENICIS. 23

2

* 1 4 .

2 P

cum œcumeni
nicorum deſcripti
not. in concil. Ni eſeriptio, quam Binius i
menica poſſe in probtr- autoritatem, di duè
Poſſe, nulli dubitamus. em, dici æcu-⸗

. aſſeritur, ſi
omnia decemi. „ſimul patet, hautquaqu
nodos unive ldkeberil nota c eigan ad gr⸗
Latera dile Te erri debere . 15 & y⸗
Lateranenſia, nem .—
gacken nern, d Lugdunenſia, unum pe dange⸗

erat iisdem in
. tereſſe
ſe diſe ‚convocati f⸗
teptatæ Eccleſiaſti i fuerant; nee
conveniens conci ſiaſtics, ſed civiles n C cau⸗
pter etiam onciliis Chriſtianis fuit. ec modus
im autoritas illiorum penes n Qanpro⸗
3 Ortlodexos
doxos

nulla eſt.

.
.

dati, pro n 3
Licet L no conciliorum ag
malit, rim d ad ann. Chriſt. XXXII. anolount⸗
m concilium Mar num. !
VIII.

—

286 CAr. II. DE CoNCII. Er SvNob.

vi, 17. Lut. LX, 15. a Chriſto & Apoſtolis fuiſſe

habitum; ſi tamen materiam concilii ex definitio-
ne ejusdem judicare debemus, apparet nugas eſſe,
quaæ Baronius fingit, quas etiam merito cenſores
doctiſſimi, Caſaubonus Exercit. Xl. ad Annal. B.
vum. LX. & Richard. Montacutius Origin. Eceleſ. tom.
Prior. part. poſt. f. 159. ſéqgq. confutarunt. Nobis au-
tem hic quæſtio eſt de prima Synodo Oecumenica.

Illa autem eſt omnium confesſione Nicena, co-
acta ſtudio & cura Imperaroris Conſzantini cogno-
mento Magni: qui cum primus palam & libere
religionem Chriſtianam amplexus eſſet, ultro con-
ſtandæ Synodi curam ſuſcepit; cum aliæ Epiſco-
porum ſtudio & precibus impetratæ legantur. Con-
venerunt tunc præſtantiſſimi pietate & doctrina vi⸗
ri, ut plerique tradiderunt, treceni & ocdtodecim,
Niceæ in Bithynia; ur Arii hæreſin, quam ſu-
pra deſcripſimus, publica autoritate confuta-

rent. Tempus non indicatur idem ab omnibus.

Duravit hic congreſſus non paucioribus annistri-

bus. Græci conferunt hanc Synodum in anne

Chriſti Cνι äIä. Sic enim illi 7 éy Ninaiqa
αιιαπι dρα ναρIoc l
Xeiss ανναυυbꝶa⸗. Et hunc annum faciunt
D. CCCXXXVI. a regno Alexandri Macedonis.
Ab hac Synodo Symbolum Nicenum nomen habet.
v. quæ ſupra diximus part. 1. c. IN. Finito hoc con-
cilio Arianorum complices Imperatori non defie-

ate

. ſegue

xunt

N
l.

fIv

tu
Ekre
i
Eeſle
lu)k
Eil

Perct
cyh,

Aar

olr

Abi

Prehe
ter .
kecle
“

fuiſe
lmntio⸗

geſe

nſoes

. N

N
bl.
en

bt⸗

ee
000
Pil

Con
inan⸗
ſecl

n⸗

hrr⸗
nie
ti⸗

0f

Tf 6

clume

Cors

ce .

e.
u

OrcomkNICs. 287

runt negotium faceſſere. v. Euſeb. in vit. Conſt.
II. . 22. 27. Acta hujus concilii commentario illu-

ſtravit Gelaſius Cyzicenus, quem Rob. Balforerus

Scotus cum notis Luteciis ann. M C. IC. edidit. Con-

fer etiam tom. 1. Concil. cum not. Binii & part. 2.tom.
folzcdi.
Secunda Synodus Cecumenicæ numeratur & re-
cenſetur, imperium adminiſtrante T beodoſio Priore
ſen Magno Conſtantinopoli habita: in qua hæreſis

Macedonii negantis S. Spiritus æqualem cum Patre

& Filio divinitatem damnata eſt. Qui Macedonium
ſequebantur ναοααατιοαπXαο dicti anathematibus

percusſi ſunt. Hæc Synodui ſecuta eſt priorem Ni-
cenam, annis LVI. ur Pſellus tradidit. Ita incidet

in ann. Chr. CCCLXXXIX. indicatorum COSS. a
Socrate tempus Eucharidæ & Evagrii tot annos non
comprehendit: ut venire alicui in mentem posſit
in Pſili numeris poſitam eſſe notam s.pro T.id quod
alibi quoque accidifſie doctisſimus Camerariu; de-
prehendit. Illud obſervatione dignum videtur, Ppræ-
ter decretum de S. Spiritu, canones hujus Synedi ak
Eccleſia Romana rejici. vid. Binii Annot, ad bhang
Synodum. DM

.

Trria Oetumenica Synodus eſt épybeſina, quæ
juxta Pſillum annis XI- poſt Conſtantinopolita-
nam celebrata fuir. Sed alii ann. X LIV. faciunt.

Socrates indicat Coſſ. tum fuiſſe Baſſam & Amio-

chum.

288 CAb. II. Dk CoNxCIL. Er SvxNoD.

——

chum. Quod tempus in ann. Chr. CCCCXXXIII.
incidit. Hanc coëgit Ibeodeoſius Arcadii filius, qui

Minor alias dicitur; cum Neſtorius Patriarcha

Conſtantinopoli hæreſin excitaret, negando, Ma-

iam Virginem poſſe Osorôno dici: Yeisorονoν
igitur cenſebat dicendam. Hinc crimen ſubiit
Neſtorius dogmatis, Chriſtum eſſe aAM50 Auboaor.
Quod ipſe tamen diluere conatus fuit. Scripſit de
hujus doctrina Theophylactus plane hæc: & Nes;-
e αοYν—„1äsααατα T7 &ανααειüνααν eoroinij-

vai, & alibi docuiſſe hunc ait, 37: S αααοοαa7

GsS, su' ri Airgæ r7ρnααιαιααπdαιε πονσρας
Yevmα sco; ι ragοενον auντu%επσ1ο sρν.
Quibus hoc dicitur, & Chriſtum Deum e um
demum ſactum cum reſurrexiſit a morte, & non
aAſſumpfiſſe Eilium DEI carnem in utero virgini,
ſed natum hominem tantum poſtea habuiſſe acceden-
tem ſibi Deum. Nempe non poterat ille myſterium
admirandæ οσιορ divinæ & humanæ naturæ in u-

na hypoſtaſi apprehendere cœca ratione. Quare in

hanc hæreſin lapſus etiam communicationem ?α²
oAτι utriusque naturæ in Chriſto negavit ſcilicet
revdenu Si: c NM z0, Orozer drcöra
Tgνα: & cναννσοοιτι τοντια TSv &α☛ρ5bäsτ.οννασι
ut Damaſcenus loquitur. Atque hine collegerunt Pa-
tret, Neſtorium, ο τανodhs 1 dννσαστι+ οοσ aρ-

S& ν⅜ρρρααιττεασs. „.er illa duo, (naturas

ſc. non hypoſtatice unitas) duas Perſonas doloſe & oc-
ccalts

ii
Mi,
ſica
rum
(o.
ß
Mne
en
(ond
mlor
leme
dem
i Ve
uAlu
.
lleſ.

lelon⸗
ſoc
mina
mie
00
vens
Mura

I.
i
rcn.
0,
Nn
otid
emg

N
ng

.

em
G
elene
erinn

arein

Ne

ſeliee

OrCNXI⅛d Uc1s. :89

te innuere. vid. Theodori Presbyteri Raubi Præ-

parat. & Meditat. dAei inearnat. Chriſti Abl. Concil.

Nic. Gelaſti Griceni addit. p. 257. Accedente per-
vicacia ipſe damnatus & in exilium actus eſt. Cæte-
rum conveniſſe in hac Synodo perhibetur Patres
CC. Cum autem Cyrilli Alexandriæ Epiſcopi actio-
nes, nimis feſtinatæ & quaſi præcipitatæ viderentur;
non expectati Epiſcopi, inter quos & Theodoretus
memoratur, nonnihil adverſando turbarunt. Con-

firmata tamen fuerunt omnia Epheſi geſta mox

Conſtantinopoli, „manſitque Synodi rata ac firma
autoritas. Johunnes Antiochenus, reciprocis ana-

thematiſmis in Cyrillum & Memnonem, concilio iti-

dem Epheſi habito egit: in quo legati orthodoxi
ita verberibus accepti, ut etiam in diſcrimen vitæ

addudi fuerint. deo etiam Ansaααο iſtud dictum

eſt. vid. tom. 1. Concil. part. 2. ubi fol. 227. iraca
fuſe ſatis enarrantur.

S8. 9.

uarta numero Gnodus Oecumenica eſt Chal-
cedonenſis, ſeu Chalchedonenſis, a Marciano Augu-
ſto coacta Cbalredone: ubi doctrina Eutichis exa-
minata fuit, cum conveniſſent in æde S. Ephe-
miæ Patres, quemadmodum quidam perhibent,
DCCCXXX. EÜι₰ bes autem, qui Dioſcoro fa-

d

vens, metu anathematiſmorum Cyrilli, duas in

Chriſto naturas poſt unionem non ſecundum Scri-
prures diſtinétas, ſed confuſas docuit; αο°
in-

SSSõß 2

290 Cav. II. Dk. CoNCIL. Er SyNOD.

inquiebat, za ο OσεραR⁵ .αρ⅜v T. ee e
7 X *RY . . .
Tr6 α νασια s†τα õ

ο„ονα. Idem &autichei negabat, corpus Chriſti
noſtris corporibus fuiſſe par aut ſimile, i. e. 0ορ

οa. Incidit in annum Chriſti CCCCLVIII. æ&

paulo antecedens Romæ cladem captæ a Genſerico
Vandalorum rege. Itaque Camerarius ponit hanc
Synodum poſt tertiam annis XXV. aum Pſellus

exponat XXX. vid. tom. II. Concil. part. I. cum not.

Binii, ubi fol. 6. Epiſcopus Romanus Leo in Epiſt.
ad Favianum Archiepiſ. Conſtantinopol. fatetur
curam religionis a Cæſare Xgiααοαατυια ſibi fu-
iſſe commiſſam. ⸗R

S= §. 10.
Duinta Synofus (ut a quibusdam orthodoxis
numeratur) Oecumenica, eſt Conſtantinopoli habi-
ta, quæ nominatur inde Conſtantinopolitana II. In
hac diſputatum fuit de Chriſti corpore; fuiſſetne
hoc O αι0w 5 i. e. quod lædi interireque poſſet; an
omnis afflictiomis & corruptionis expers i. e. h=
grov? Quæ ſententia cum a quibusdam aſſerere-

tur, habuiſſe fertur approbatorem una cum Con-

juge ſua, ipſum Auguſtum. Hæc Il'tam eſt ſecuta an-
nis CCII. incidens in annum Chriſti DCLX. Con-
venere tunc Patres CLXV. & damnata eſt doctrina
Aphthartocitarum, & comprobata autoritas Chal-
cedonenſis concili, de quo adhuc aliqui ambigue
loquerentur. Rejectæ etiam Eccleſiaque extermi-
natæ ſunt Origeni: & Didymi abſurdæ allegoriæ;
in-

uje
Ktatun

uir
Ly
ſeran
is,
(lyer
Cnſea,
(linie
pell
muimae
urun
bamu
luntat
eipſa.

. aril,
erit n
niaro.
lempo
IUS
cgei

OrcumkNIC. 291

Au inprimis labefaclantes reſurreclionis mortuorum
ν ſententiam. Si Bede libr. de ſex ætatibus Mund,i cre.
Gii dendum eſt, Synodus Aquilegiæ coacta fuit, qua
ur hujus concilii decrera rejicienda nonnulli Patres
UIA Ktatuerunt. Adeoque patet autoritatem ejus non
eſein fuiſſe parem illis prioribus IV. eoncil. quæ æcume=
itluan nica omnium conſenſu dicuntur. ”MM
N. H. II. YMUD
ult Sexta Synodus Cecumen. Conftancinopolitana III.
Lhem iterum a loco nominatur, tenente imperium Ju⸗
Nil kiniano Minore. Convenere tum in palatio Impera-
toris, loco cui nomen Trullus, multi Patres & ab-
ſolverunt inchoatas jam diſputationes tempore
Conſtantini cognomento Pogonatie qui pater fuit
dl Juſtiniani Minoris cognomento woruyræ, quæ in
biwi Trulleis canonibus, Sexta Oecumenica Synodus
AI appellantur, utramque una numero hoc indicari
fiſene animadvertatur. Occaſio fuit doëtrina Monothele-
tn tfarum, qui duas quidem in Chriſto naturas conſite-
N bantur, ſed lav Oνασν+ v&ρροααν Unam vo-
leer luntatem & efficacitatem ſtatuebant. Quo pacto .
m CY reipſa Eutichis & Dioſtori deliria nominibus diver.
n ſis aſſerebantur. Hæc Synodus computante Came-
* rario, Vtam ſequitur annis CXKXX. Quod tempus
erit finitæ diſputationis in Trullo imperante Juſti-
niano cœptæ. Nam inceptæ illius a Conſtantino
1 tempus anticipabit annos circiter VIII. quod bre-
vius tamen facit Gratiani narratio. Maronitæ de-
creta iſtius concilii amplecti noluerunt, ſed Mono-
. ll ccheletis

exlerm.
legone

—☚

292 CgA-. II. DE CoNcIr. Er Svwob.

theletis adſtipulati ſunt, usque ad unionem cum .
ſede Romana, quæ ſub Clemente IIX. facta eſt. De
alio concilio huic oppoſito ſub Philippico habita,

vid. Binii not. ad hoc concd.
Septima Synodus (minus rede dicda) æcum. a lo-
co Nicana II. appellatur. Nam Irene cum Filio Con-
antino Imperium tenente, Nicææ convenere Pa-

tres CCCL. diſputatum eſt in illa de proceſtone Si-

ritus §. & cultu ſeu veneratione imagpinum, quæ de-
ereta fuit. Incidit in an. Chriſti DCCXC. quæ ſancit
alias etiam quasdam gερααρς ανιπαις confirmans
canones expoſitos Ancyræ Neocæzſariæ, Gangris,
Antiochiæ in Syria, Leodiceæ in Phrygia, Sarditæ,
Carthagini- item 5
zurgiαασι ασααπεααπαν.. Pſellus refert hanc
ultimam inter Oecumemncas. Carolus M. Impe-
rator occidentis oppoſita Francofurtana Syno-
do eandem rejecit. vid Capitular. Caroli M. apud
Goldaſtum tom. 1I. de M. S. R. J. Ex quo liquet,
cur illa Synodus in Eccleſia pro œcumenica haberi
haut poſſit.

1

BPoſt Septimam hanc Synodum aliqui oltavam

ponunt & Conftantinopolitanam IV. appellant, quæ

teuympore Baſilii Imperatoris an. Ch. DCCCCLXX.

autore Adriano II. Pontifice Romano habita fuit:
in qua Photius Patriarcha damnatus, & reſtitutus
Ignatius fuir. Verum cum hæc Synodus non au-

tori-

lort
dat
uf

beo

(o

ore

d0

uy/

Vera

cut
bide
que)

N
Ge⸗
Vng
Eeleh
tes,
1e n
dent,

nin

Voc⸗
Conc

n

oun
. De

abie

l

0C.

fe M.

ne hi⸗

ie
ndt

ſftemun

G
,ℳ

etthans

J.INN..

G⸗

N

9 gven

ihid

lunce

CCN
biuif

Altoid

nori
1

e OEcuMENICIs. 293

—

toritate Cæſaris, nec de hæreſi aliqua, ſed ob affe-

Gationem dominationis Pontificis Romani inſtitu-
ta fuerit, perperam a Theodoro Belſamone, univer-

ſalis ſeu Oecumenica appellatur. Ipſi Græci illam
quoque rejecerunt, Pſeudo. Synodum Photianam

appellantes.

7. Camerarius inter æcumenicas Synodos ultimo

loco ponit Conſtantienſem, quæ ann. Chriſti M.

CCCCXIV. Conſtantiæ in Germania ab Impera-

tore Sigismundo, Caroli IV. filio coa ſa legitur; ut
dodcrina Wiclefi, Jobannis Huſſi & Hieronymi Pra-

genſit, qui doctrinæ & monarchiiæ Papali contradi-
Xerant, examinaretur. Verum quam inique actum
ſit cum laudatis viris, quam impia etiam dogmata
ibidem ſtabilita fuerint, Acta teſtantur publica,
quæ Norimbergæ excuſa fuerunt.

5. 15
Nos cum recepta Theologorum dodrina, IV.

Synodos Oecumenicas omnium confeſſione tales

agnoſcimus; reliquas modo recenfitas non ita
celebres, aut paris autoritatis in Eccleſia eſſe ſcien-
tes. Quia partim controverſiæ in iis diſcepta-
tæ non par momentum cum illis prioribus ha-
bent, partim non ita multi docti & orthodoxi vi-
ri in iis convenerunt; licet ab Imperstoribus con-
vocataæ fuerint. Cætera vero Pontificiorum ſex

concilia, hautquaquam pro Oecumenicis a-

T 3 gno-

294 (CaA-. II. Dy CoxNcIL. Er SrMon.

gnoſci poſſunt, certe orα rοο Asva†τ†—, 8r é
AéP—& e a υαα
De Tidenting Conciliabulo, cujus doctrinam
hodie Pontificii ſequuntur & defendunt, fupra
Part. I. . 4. G. 7. quædam annotavi, illud autem
non eſſe Oecumenicum aut generale concilium a
Proteſtantibus ſæpius probatum eſt. Heic addere
viſum eſt, quod ab ipſis Pontificiis multa in re im-
Probata ſint. vid. E Spavis Hiſt. lib. S. In Gallia
voces paſſim audiebantur, libertatem publicam
Per Tridentinum Coneilium opprimi querenti-
um, v. Tuan. lib. ioy, imo libros precum eccle-
ſiaſticarum autoritate concilii recognitos ibidem
