Gf2251
author: Rechenberg, Adam

ARlIPARIITTA
BAGOGICA,

LIBROS EGCLESILE
LOTIIERANA
SVYMBOLICOS,

1 Gnd11X sruDIosSz JurExTuTISs
ADORNATA

A
p. ADAMO RECHENBERG.

EDITIO S EX TA AlCTIOXA
CUM
INDICE HAXRESIUM, CONCIIORUM,
CoOLLOQOIORUM THEOLOGILI.
CORU M &c.

1 I 55 1 ,

pu HEREDES JOHANNIS GRoOsslI,
M Doc XXIV.

——— — e — — — — — —

— —
—

N S

PRA.

BENEVOLIIM LECTOREM.

S lomnibus con-
WEE ſtaret de cau-
ſis, quæ me ad
EE .dconſcriben-
adam hanc Ap-
pendicem impulerunt, for-
te nulla, Lecktor Benevole,
opus foret præfatione ad
excuſandam ſcriptionis hu-
jus operam. Sed cum pri-
vata & quæ inter paucos

RXX : ge

PREFATIO.

geruntur multorum notiti

am fugiant; paucis expo-
nendum duxi, cur ego

potiſſimum, qui aliis jam
diſtinebar ſtudiis, operam
meam qualemcunque in

hoc labore inſumſerim.
Nempe ſemel iterumque

a Virie Amplisſmi, qui

ſumtus in LIBROS EC-

SYMBOLICOS typis no-
vis denuo exſcriptos fece-
rant, monebar: ut in gra-
tiam Studioforum Theo-
logiæ, quos LIBROS mo-

do laudatos legere maxi-

me

me oporteat, Appendicem

— — —— —⏑ 1

1 O —C ED

Conmnponerem, quæ non
quidem nova dogmata Ec-

cleſiæ Lutheranæ, ſed Hi-

ſyoriam illorum & Notiti-
non IHIäereticorum in Conci-

is & Colloquis puhlicis
Damnatorum complectere-

tar; deprechendiſſe enim

Theologos in examinibus
Candidatorum Miniſterii,

„ UÜbi ex LIBRIS SYMBOLI-

CIS reſpondendum ſit, in
multis B erubeſcendam ejus-

mogdi rerum ignorantiam.

Ego vero primum male-

NX 3 bam

PREFATIO.

denda, prolixiorem paulo
futurum, quam ut jam ty-

men perſvaderi mihi tan-
ejus Magno Theologo exhi-
tuto meoô, me cohortaba-
tur ipſe, ut cœpto jam la-
bore défungerér. Itaque
judicio hoc fretus, ex bo-

bam deprecari laborem,
partim ab aliis ſam occu-
Patum, partim ſi nova ad

Pis excuſa Concordia, ille in-
tra breve adeo tempôris
ſpatium, & quidem a me
abſolvi poſſet. Verunta-

dem patiebar, ut ſpecimen

berem; qui probato inſti-

— — B — — — —. — — — —

næ

pkRFFATIO
næ fidei ſcriptoribus a me
al le gatis, primum Hi-
oriam Librorum Symbo-
licorum, quam fieri potuit
Previſſime, excerpfi, ex-
cerptam in Locos quaſi
Communes zorvorreg Con-
geſſi: & cumsyncretiſtæ ho-
„die paſſim Symbolum Apo-
fſtolicum, pro ſumma & nor-
mBa fidei Chriſtianæ habe-
ant; illius quoque diver-
ſum ſenſum abs heterodo-
Xis fictum ex Tabulis cele-
berrimorum Theologo-
rum inſerui. Deinde Slla-
bum Controverſarum νv li-

PRHFATIO.

eru Gimbolicu, non ſine la-
bore ſecundum locos ITbeolo-

Licos digeſtarum, ſervato

ſcilicet ordine a B. Hülſe-
mäanno in Breviarig ſuog o-
ſtenſo, collegi; ut Stu-
dioſi diligentiores in com-

pendio noſcerent, quæ ho-
die orthodoxiæ noſtræ a
mMmultis heterodoxis ſchi-
ſmaticis & hæreticis oppo-
nuntur. Cæteras contro-
verſias, quæ directe libris

Symbolicis non repu-
ghant, omiſi: quia forte

citu cuivis Studioſo non
agdeo neceſſariæ ſunt. Tan-

PRFFATIO,

reticorum partim chiſma

ticorum Antiquiorum & Ju-

viorum per ſecula a Chriſto
nato ad noſtra usque tem-

. er contexui, ſimulque

—2

— O

liſtoriam Conciliorum & ol-
loquiorum de Religione Cbri-

ſtiana habitorum recenſui,

indicatis autoribus, qui il-

la omnia copioſius execu-

ti ſunt. Mihi enim tum

ob inſtantes nundinas,

tum ob alias rationes heic
non allegandas prolixo es-

ſe non licuit. Quapro-

pter etiam veniam ab æ-⸗

—ℳ0

PREFATIO.

quo Lebtore mihi datum iri
pero petoque; ſi, quod
Prævideo, ipſius expecta-

tioni minus ſatis fecerim.
Studioſis tamen, quibus

copia multos libros ſibi
comparandi, aut eosdem
eyvolvendi deeſt, non inn-
tilem operam me navaſie
credo; cum quæ ab aliis
vel prolixe, vel ſparſim de-

ſcripta proſtant, in hanc

epitomen redegerim, quæ
(ſi dicere licet,) multa pau-

cis complectitur. Qui ex-
plicationem libr. Symboli-

corum deſiderat, is B. D.

Larp-

— —.— DD—— — —‧1

PxkkFATIO.

Carpzovii Pacoge & alios

nonincelebres Theologos

cConſulat. Ego tantum hi-

ſtoriam rerum ad Religio-

nem Chriſtianam pertinen-
tium & notitiam contro-
verſiarum ſcribere juſſus

fueram, & quidem in grati-
am Studioſorum, quibus

librorum in hoc genere uti-

lium copia non ad manus
eſt. In quo labore feſtina-

to, ſi alicubi erratum fuit,

rogo, Leltor B. humanæ
imb

ecillitatis memor

ignoſcas non ſponte er-

fanti. Imo ſi quid ſacris

lite-

PRKEFATIO.

literis, ſi quid Eccleſiæ or-

ulli veritati diſſentaneum
a me ſcriptum eſt, id nec
“ ſcriptum eſto.
Vipſiæ Cal. Odobr.

A. CHRISTI
MDCLXXVII.

thodoxæ, aut pietati, vel

ER
(Me

W
(9
5

ot.
Vel

Um

.

APPENDICIS TRIPARTITE

P A RS I.

LIBER. SYMBOLICIS

ET SYMBOLIS.

LIBR. SYVMBOL. IN

GENERE.

SUMMA:

“ ſcripta publica EccleſiæLutheranæ,

Lbri noſtri Symbolici ſunt

quæ Statuum Proteſtantium auto-

ritate, ex verbo D El, per pios atque doctos

Theologos fuerunt adornata; partim ut

ipſi religionis ſuæ rationem Cæſari & orbi
Chriſtiano redderent; partim ut formu-
lam credendi, docendi, confitendi & a-
gendi ſuis Doctoribus & auditaribus præ-

ſcri⸗

2 CAb. I. DE LIBR. SYMBOLTICTS

n

ſcriberent: ac adeo demonſtrarent pu-
blice, quantum ab hæreticorum & ſchi-
ſmaticorum placitis vera ſua antiqua ac
Apoſtolico-Catholica diſtaret Religio-

S. I-

Ihr: Smlolici dicuntur à Gmbolo, h. e. teſſe-

ra vel ſigno, cujus in militia, & nonnunquam
in contracu olim uſus erat. Ab Eccleſiaſticis vero
Scriptoribus poſt Concilium Nicænum iſthæc vox
adhibita legitur, de Confeſtone Doctrina publica
Chriſtianorum, qua in Eccleſia militante ab hoſtibus
veritatis, ceu ipſis propria teſſera Chriſtiani ortho-
doxi diſcernebantur. Atque hæc ratio eſt, cur librj
confeſſionum hodienum appellantur Gmbolici.
G. 2. Publita Sripta dicuntur, quia publica Ec-
cleſiæ Lutheranæ, aut, (ſi mavis) Evangelicæ Auto-
ritate ac adprobatione fuerunt compofita, ut publi-
te tanquam confeſſiones ederentur ac docerentur.

Id, quod probatrincipum acstatuum Evangelico.
rum in hoc ſacro, quoò vivimus, imperio ſubſcriptio,

à III. Electoribus, XXI. Principibus, XXII. Comiti-

bus, IV. Baronibus, XXXV. Civitatibus & 8000.

Miniſtris Eccleſiæ facta. vid. Præf. Form. Conc. Lon-

ge igitur major eſt illorum autoritas, quam ſcripto-
rum, quæ privato auſu à nonnullis edita fuerunt

Theologis.
§. 3. Fons & Principium, ex quo hi libri fue-

runt conſcripti, verbum Dei revelatum, quod

in

in

RKiit

Fr SvYMROLIS.

3
pu- in 8S. codice ad informationem noſtram exaratum
chi. fuit, cui tamen illi à noſtra Eccleſia non æquipa-
A rantur. Nam ſcriptura ſacra ratione communicatios
nis immediatæ 9s αιαν½S eſt, 2. Timoth. III, 16. b

vero libri tantum divina ſcripta ratione objecti dici
queunt, quia continent dogmata in facris litteris à
S8Spiritu S. revelata. vid. Præfation. in Form. Conc, &
ele Præf. A. Conf. ad Carolum E. p. 6. ðBJMẽ
duaun g. 4. Cauſæ, ob quas hi ibri publice confedi
ro ſunr, potisſimum fuerunt tres. Et, quod A. Conf.
W ejusdemque Apologiam ac Articulos S0nalcaldicors at-
ic tinet, prima erat ut Cæſari (tum temporis Carolo
oe. V.) rationem religionis ſuæ, quam Sacrificuli paſſim
ho. ceu impiam traduxerant, ſic publice redderent.
rlbti vigd. præfat. A. C. ad Carolum E. P. 9. Altera cauſ[a
„. (reſpectu inprimis Formule CGonc. fuit, ut ad morem
Ee.· Eccleſiæ antiquæ purioris Chriſtianæ, tum docentes
ℳMοα tum audientes ad certam formulam credendi & con-
zill. itendi adſtringerentur, nec (reſpicientes ad οα⁰
I. Tr0αυσ1ι1οααρρααανντιου AνuUn ab Apoſtolo com-
ie. mendatam 2. Zim. I, 13.) quicquam in Religione
ptio pura hac in poſterum temere innovarent, fed Con-
niti. cordiam in una fide colerent. Vid. Præf. Form. Conc.
000. Tertia cauſa fuit, ut Religionis Lutheranæ diſcri-
Lon- men, quo a perverſis aliorum hæreſibus & Schi-

ht. ſmatis differt, omnibus inquirentibus veri-
ellhtt tatem, pateret.
ei D A2 Cab.

4 CAb. II. DE LBR. V. SvMBOT. IN SPECII.

CAP. II.
22 ⅞ —
LIBR. V. SY MBOLT IN SPECIE: PRlI-
MO DE AUG. CONFESSIONE.
Lbri Symbolici ſunt quinque numero:
HW Auguſtana Confeſſio eaque inva-
riata: (2) Fjusdem Apologia: (3) Arti-
culi Smalcaldici: (4) Uterque Catechi⸗
ſmus B. Lutheri, Minor ſcil & Major:
((SyFormula Concordiæ ſtrictius ſic d'cta.
Hi libri conjunctim ſumti paulo latius ac-

cepto vocabulo, uno nomine dicuntur in
titulo ſyſtematis hujus, CONCORDIA:

G. 2. De his libris ſoorſim nunc paucis agendum
eſt. Acprimo quidem biſtoriam Asg. Conf. in com-

. pendigrecitabimus. Quod ut melius fiat, luber

ejusdem deſcriptionem præmittere.

3 AUGUSTANACGONFES

§SI10O eſt liber Symbolicus Eceleſiæ Lu-
theranæ, quem ad mandatum Cæſaris,
Status Proteſtantes per Theologos ſuos
ex verbo D EI conſcriptum, in Comi-
tiis Auguſtanis, anno Chriſti 1530. d. 25.

Jun. Carolo V. Imperatori exhibue-

runt.;

* †+

NN.

ero:
AN.
Arti⸗
fecll .
ſor:
ce.
lsal⸗
Urin
DIA:

ndon
c⸗
loben

D
aris
ſo
on.
*
boe⸗
tun

DE Aucusr. CoNrFESSIONE. 5

runt, ut de præcipuis religionis ſuæ ca-

pitibus eidem rationem redderent, ſi-

lirentrr. V
F. 4. Liber hicce Confesſto dicitur à forma &
ſcopo, qui erat publice confteri doctrinam hactenus
creditam & populo traditam. Ita enim fidem ſuam
confiteri Hieropſaltes Pſal. CLV. I. & Apoſtolul I. Ti-
moth. V I. 12. preceperant: Auguſtana vero ab urbe
imperiali Auguſta ſcil. Vindelicorum, ubi fuit exhi-
bita, nominatur: perinde ut Gmbolum Nicæum ab

mulque adverſariorum calumnias amo-

urbe Bithyniæ Nyczæa nomen olim ſuum inde-

ptium eſt.

.

F. 5. Eecleſie autem Lutberanæz liber Hmbo.
licui proprie audir. Quia illa ſic juſſa hanc publi-
ce exhibuir, hodieque tuetur. Nam Religio Chri⸗-

ſtiana cum haclenus tot tantisque erroribus ae ſu-

perſtitioni bus per Pontificiorum malitiam & igno-
rantiam ſenſim contaminata fuiſſet; poſt multos
alios teſtes veritatis à Papa Romano oppreſſos,

D. LEutherus inſtindu diuino anno 15 17. occaſio-

nem à publica indulgentiarum nundinatione Te-

celii nactus, religionem repurgare cœpit. Quæ cœ-
Pta Deus ita ſecundauit, ut Evangelii lux miniſte-
rio hujus viri ſie reſtituta, mox longe lateque ſpar-
geretur, & fraudes ac errores Papæ paſſim animad-
verterentur. Hoc dum ægerrime ferrent Papæz

complices, Lutheranos apud Cæſarem Carolum

V. cumprimis traduxerunt, inde ipſe mox con-

lIesſionem doctrinæz Lutheranorum publicam po-

A 3 ſtuls⸗

6 CA. II. DE LIBE. V. SyMBOTL. IN SpEcIE.

hibuerunt. vide Seidani Comment. de ſtatu Relig. &

Reip. Perperam vero eundem librum Gntagmati
Conftzsſionum ſuarum inſerunt Calviniani ſeu Re-

formati, cum non ſolum in Articulo II. de Chriſto &
X. de & cœna ab hac diſſideant, ſed in aliis dogma-
tibus in illa contentis, longe in diverſum abeant.
Quod per ſingulos fere Articulos B. D. Menzerus
in Exegeſ. A. C. oſtendit; conf,librum hucusque in-
concuſſum, quem Theologi Haſſo- Darmſtatini ſub
titulo gruͤndliche Ausfuͤhrung wider die Caſſeli⸗
ſchen Wechſel⸗Schrifften, An. 1656. ediderunt.

§. 6. Mandatum Ceſaris, in præfatione A. C.

Germanice exprimitur his verbis: Sie (Status

Proteſtantes,) ſolten ihre Meynungen in Schriff⸗

ten ſtellen. Nam ut Steidanus l. VII. Comment. me-

morat, Pontificii non ſemel apud Cæſarem de Lu-
theranorum nova & improba doctrina conqueſti

fuerant. Igitur ut hujus rei veritas pateſceret,
Carolus V. Statibus dictis injunxit, ut confesfio-
nem literis exaratam publice exhiberent.

§. 7. Status Proteſtantes, promti morem Cæ-
fari geſſerunt exhibendo confesſionem Latine &
Germanice conſcriptam. Carolus V. Imperator
accepta jam Confesſione, per Fridericum Palati-
num Proteſtantes monet, ut decreto Spirenſi an-
no præcedente menſe Martii facto obtempera-
rent, h. e religionem veram & à ſuperſtitione Pa-

ſe

ſtulavit. Quam læti lubentesque Ptêteſtantes ex-

pæa repurgatam mifſſam facerent, ſubmittendo ſe-

—

ere

Vl.
ctet
bur
Lar
tnn

itm
Pol

En

Porn
ap

(Con

cor
ta

Hel

i

0

cclo
i

con
ine
dan⸗
teri
Ton,
He.
den

es ek⸗

.

Igmnati
en Re⸗

beant.

Nzet D
Aeik

Cſel⸗
tunt.
eA
(Kann
ihif

t. me⸗

ge lu⸗

eetet
lesuo⸗

nCr.
Ntnee

pernot

Puhi⸗

l ein
npelt⸗
nel!.

dl⸗

ieS
Ogn.

Dr Aucusr. Coxrrsstoxk. 7

ſe Eccleſiæ Romanæ, h. e. Pontiſici t. t. Clementi
VlII. Verum ut iam ante, contra iniquum illud de-
cretum Elector Saxo Johannes, Georgius Brande-

burgicus, Erneſtus & Franciſius Luneburgici,

Landgravius Haſſiæ Philippus, E' olſigang Anhal-
tinus proteſtati erant; (unde & nomen Proteſtan-

tium acceperunt:) ita à religione in Confeſſione

publica nunc propoſi ta diſcedere, neque promiſ-
ſis neque minis Cæſar Proteſtantibus perſvadere

potuit. Digna eſt hiſtoria, quæ legatur apud Slei-

danum l. VI. circa hnem & l. VII. Theologi, qui hanc
confeſſionem autoritate publica conicripſerunt,
cum Principibus ad comitia Auguſtana convene-

rant. Nam ut Sleidanus l. VII. memorat in Co-

mitatu Electoris Saxoniæ Phalippus
Wannes Ielebius Agricola, Juſtus Jua, Georgius

palatinus fuerunt. His acceſſerunt Svevici Theo-
logi Joh. Brentius & Erbardus Schnepfus, qui jun-

da opera, Melanchthaxe ſtylum moderante, arti-
culos ſidei Chriſtianæ XVII. a Luthero Torga-

viæ ad mandatum Eledtoris Saxoniæ Jobannis

compoſitos, in ordinem hunc digeſſerunt, & de-
inde D. Luthero tum Coburgi hærenti ad reviden-
dum transmiſerunt: qui datis ab ipſos Principes li-

teris, teſtatus eſt, ſe hane Confeſtonem perlegiſſe &

adprobare. Ita refert Melanchihon in præf. opp.

Tom. I. Vid. D. Georg. Cæleſtini Hiſt. Camit. Anno

Mo. f. m. 40. 41. ſiq. Fallit ergo Dan. Chamier.

TPanſrar. Tom. W. l. . c. . qui Aug. Confeſſ. Au-

A 4 torem

8 CA. II. DE LIR. V. SvMSB. IN SpECIE.

torem nominat Moelanebihonen , Lutherum vero
approbatorem.

F. 8. Puram DElverbum revelatum & inS. Scri⸗

ptura contentum principium & norma Aug. Conf.

ſolum eſt. Quapropter in præfat. ad Carolum V.

& in Epilogo diſerte affirmant Proteſtantes, Do-

QArinam hanc ex Scripturis ſanctis & puro verbo

DEl deſumptam eſſe, nec quicquam contra Scri-
pturam aut Eccleſiam Catholicam (puram ſc. ac
antiquam,) in illa contineri. Vid. D. Hiülſemanni

Man. Aug. Confeſ- in quo hanc Proteſtantium ſen.

tentiam contra nænias Lojolitae Balib. Hageri accu-
rate vindicat.
F. 9. Comitia Auguſtana a Carolo V. We§.
indicta erant ob duplicem cauſam, un attine-
bat Religionem, altera bellum Tarcicum. Hinc

facta a Cæſare per Fridericum Palatinum propo-
ſitione, ipſi Principes habita deliberatione, primo

de Religione agendum eſſe cenſebant; deinde de
altero deliberationis capite. Vid. Sleidan. l. c.

Inde d. 25. Junii hæc Confesſio publice recitata

& per D. Chriſtianum Beierum Electoris Sax.

Cancellarium Cæſareæ Majeſtati oblata fuit. Et
quanquam Cæſar illum clementer acciperet; in-
ſtinctu tamen Pontificiorum illam per omnia ap·

probare noluit. Interim in linguam Hiſpanicam
& Italicam eandem conuertere, Secretoriis ſuis
Valdeſio & Sehweigio mandavit. Quo facto, &

aliorum Regum exterorum ac Principum legati

in ſuæ gentis idioma transtulerunt. Vid. D. Cæ-
j leſtini

—

1 Ver

8.t⸗.
.Cont
em V.
5, Do⸗
verbo
traberi.
m le
nan
um len.
Higecl .

V. N
attie⸗
fliun
Ptop..
Ppfino
ince de
.l.0
recita
js N.
it.
etz i⸗
nid ,.
ien
nis ſ⸗
o, 4
Nlegn
D..
n

DE Aucusr. CoNFESSIONE. 9

leſtini Hiſt. cit. Tom. IlI. f. 19. ſeqq. Fallit ergo Bel-
larmimus, & quæ ipfſius eſt formula, illuſtre men-
dacium committie, cum Aug. confesſionem Tom.

IV. Controverſ. in jud. de Form. Conc. f. m. 1537. ſal-

tem in angulo Germaniæ percrebuiſſe ſeribit. Sui
quippe oblitus Cardinalis, cum antea in orat. Iom.
II.præfira conqueſtus eſſet, Religionem Lutherano-

rum longe lateque per orbem ſparſam fuiſſe, nunc

in angulo illam abſconditam fingit. Niſi omnis
hiſtoriæ rudis videri velit, neſcire non poterat in
amplisſimis regnis, præſertim Septentrionalibus,

illam ſolenniter receptam fuiſſe & conſtanter
etiamnum retineri. Confer. Loccenii Antiqit. Sveo-

Goth. I. 1. c. y. Martinus Crieſins in Turco- Græcia
l. VII. fim. 42;. ſoqj. it. f. gg;. memorat, quod A.
Confeſſio in linguam Græcam converſa Patriar-
chæ Conſtantinopolitano fuerit transmiſſa.
§. 10. In Confesſione hac, præcipua religionis ca-
pita ſolum contineri, nec omnes errores ac abuſus
Pontificiorum propoſitos fuiſſe, ipſi Confeſſores
in Epilogo fatentur; dum alios nominant, quos
ab Epiſcopis correctum iri ante concilium Tri-
dentinum ſpes erat. Deinde brevitati ſtudentes
ſumma doctrinæ fidei capita, more modoque in

Symbolis recepto proponebant, ut veritas Reli-
gionis noſtræ in compendio exhiberetur. confer.
8. Carpzovii Iſagog. pag. 117. ſeqq.

JF. 11. Cauſæ, quæ Proteſtantes impulerunt ad Con-
feſſionem hancce edendam, in Hiſteria duæ nomi-
A 5 . nan-

„

40 CaAr. II. Dr LiskR. V. SvYMBOL. IN SpECII.

nantur. Una fuit parere Cæſari poſcenti confes-
ſionem publicam; altera amoliri Sycophantias
& calummias, queis Proteſtantes paſſim à Papæis
onerabantur. Nam Alphonſus Cæſaris legatus
Hiſpanicus Melanchthoni in comitiis dixerat, fa-
mam in Hiſpamia tuliſſe, Proteſtantes ſacra omnia
& myſteria contemnere, ac inſtar beſtiarum vitam
degere. vid. Lutheri Tom. V. Jenenſ. fol, 27. edit. Al-
tenb. Inde ipſe Lutherus in præfat. Articul. Smal-
cald. refert, ſibi doctorem quendam ex Galliis miſ-
ſum Wittebergæ aſſeveraſſe, idem de Lutheranis
perſvaſum eſſe Regi Galliarum. Igitur Lutherani
ut calumnias haſce retunderent, confeſſionem reli-
gionis ſuæ ediderunt. Mos enim apud Pontifi-
cios receptisſimus eſt, D. Lutherum variis calumni-
is proſcindere, ut exola reddita perſona Lutheri,
ipſa viri doctrina fiat ſuſpecta. Vid. B. D. Mülleri
Deſenſam Luthberum, & hujuùs Defenſionem contra
Lojiolitam Carolum a Creutz, Hamburgi anno 1659
editam.
S. 12. Erxemplar hujus Confesſionis in Archivo
imperiali cuſtoditur. Cum quo, quantum ſenſus re-
ſpicitur, convenit editio exemplaris in quarto fa-
Gs Wittebergae An. I531. Quapropter huic editio-
ni Anno 1561. in conventu Numburgenſi Pro-
teſtantes denuo ſubſcripſerunt ac Ferdinando I.
Imperatori illam exhibuerunt. Sed Philippus
Melanchthon in cauſa religiomis juſto mitior, ur
nonnullis falſis gratificaretur fratribus, inſcio Lu-
thero,

the

in

ſoh
Lan
ten
Ai
Ver
ſer⸗
nul
tine
kegf
doli

ECII.

—

uſes⸗
untiss
eis
egemn
t, d.
mni
Vidan

NA.

Gnel.

mil⸗
eranss

Dr Ancusr. CoxNrFESsloNEK. I—

thero, & invitis Statibus Proteſtantibus, privato
ſtudio & autoritate, anno 1540. Witteberg gæ nO-
vam Confeſſionis Auguſt. editionem adornaucrat,
quæ ſenfum in aliquot articulis corruptum exhi=

bet; inprimis vero articulus X. in gratiam Zvvin-

glianorum truncatus fuit. Atque hac de cauſa
editio hæc à Lutheranis ceu ſpuria rejicitur; à Re-
formatis vero inter libros Symbolicos recenſetur.
Vid. Cornus & Gniagma Confeſſionum Fidei Refor-
wiat. Generæ anno 65a. denuo editum. Quæ vero

circa ipſa mutationem A. C. & ejusdem circum-

Retddid

ſpkell⸗

Onl⸗

Umd

thei.
ſüln

Cot H
16,9n

chie

uste⸗
1of⸗
ito⸗
Pro⸗
t0 1

ſtantias tum à Pontificiis, tum à Calvinianis objici
vulgo ſolent, ea fuſius & ſolide à Theologis Sa-
xonicis tradita & confutata legss in der Haupt⸗
vertheidigung des Aug⸗Apffels h. e. Aug. Con-

IJeihßonis e. 20. ſeqq. ad c. 33. usque. Mutatæ ſic Con-
fesſioni Auguſt. Calviniani fubſcribere non detre-

ctant. Ipſe Calvinurs, Zanchius & P. Martyr eidem

ſubſcripſerunt, ſenſu Zvvingliano; ſeu, ut ipſe

Zanchius limitavit, modo orthodoxe (h. e. ex ſen-
tentia Calvinianorum) intelligatur. Vid. Hornbe-

ckii Summ. controv. I. IX. de Luther. p. m. Gz3. ſoqq.

Verum hoc modo quibusvis heterodoxorum con-
fesſionibus ſubſcribere licebit orthodoxe; cum
nulla earum tam abfurda ſit, ut nihil ex vero con-
tineat. Hoc aurem contra ſcopum eiusmodi con-

fesſionum eſie, omnes cordati Theol ogi Pariter ac
Politici fatentur.

u

,
le.

jero

„

. 13. In ifoni 4. Contetßionis exhibitæ Theo-
logi

12 CAr. II. Dx LIBR. V. SYMBOL. IN SpECiIE.

8

logi varia Aivinæz providentie documenta obſer-

vant. Nam comitia indicta fuerant, ut Religio Ev-
nuo opprimeretur; & ipſatamen, quod mirandum
eſt, contra tot tantosque hoſtes veritatis emer-
ſit ac latius propagata fuit. vid. B. Lutheri Tom. V.

ſert. de provid circa A. Conſeſſ. & D. Varenii Exe-

geſ. A. Conf p. 4. 5. Biennio poſt oblatam con-
feſſionem, a Cæſare Carolo V. Proteſtantibus pax

indulta fuit. Quæ cum minus fida eſſet, tandem
oſt transactionem Paſſavienſem, quam exhibet
Goldaſtus Tom. 11. Reichs⸗Satz. fF. 277. Pax reli-
gioſa communi Procerum Imperialium conſenſu
Anno 15 55. in comitiis Augaſtanis facta eſt, qua

A. confesſioni addidtis libertas religionis confir-

matur. confer. Limnæi J. Publ. lib. 1. c. . §. 17.

Hanc pacem cum hoc noſtro ævo Lojolitæ ſive Je-
ſuitæ convellere omnibus modis niterentur, (vid.

cit. Vertheidigung des Aug⸗Apffels.) denuo
per gratiam diuinam in Inſtrumento Pacis Oina-
brugenfis Art. V. publice repetita & confirmata fuit;
ringente licet Papa Innocentio X. qui edita bulla,
pacem deſideratiſſimam, addita proteſtatione per

Fabium Chiſium, abt ogare nitebatur. Vid, Herm.

Conringii de Pace civili inter Inperii Ordines reli-

ione Aiſſidentes perpetuo conſervanda libr. & Horn-

Zeckii Exam. Bullæ cit.

SF. 14. Præter Auguſtanam Confeſ. Proteſtantium
L alia

lia
Co

angelica a ſuperſtitione Pontificia repurgata de- ix

hart
hibi

V
Jenenſ. f. 26. ſeq;. & f. 157. ſeq. B. D. Dorſcehei diſ-

(En
non

dan
Mn
foe
t.
Gio
ten
jech⸗

Prin

lt

or

L.

—

obler⸗

joEN.
a de.

Andumm
etmer⸗

beich.

iilu.

1 ⸗
uspin
uden
Xhibet
Krell⸗
nſenin
1, gu
onfi⸗
lyeſe.
(it
Cenuo
Otmi.

fl .
bul

nepen
Nem
6 l⸗
Noyh⸗

ℳ

jecta legitur.

Dr/ Auc. CoNrFrESsIONNxr. 13

alia etiam quatuor evitatum, puta Argentorati,
Conſtantiæ, Memminge & Lindaviæ, auctore Bucero
& Capitone Imperatoti in iisdem comitiis per Ca-

TWparum Hedionem Eccleſiaſten Argentinenſem ex-

hibita quidem, ſed nec accepta nec prælecta fuit.
Vid. Chyiræus in Hiſt. A. C. f. G7S. In Artic. de S.
cœna (ut sleidanus l. 7. comment. f. m. 75. refert,)
non idem cum Saxonicis dicti confeſſores ſentie-
bant. Omnia Confeſſionis hujus capita D. Cæle-
Rinus Tom. IV. Hiſt. cit. f. 93. ſiq. recitat. Atque

hoc modo primum cauſa ſchiſmatis publice data

eſt. Illricus Zvvinglius etiam, (qui æmulandi ſtltu-
dio ſe Reformatorem Helvetiæ tulerat,) ſuæ ſen-
tentiæ ſingularem confeſſionem in iisdem comi-
tiis obtulit, quæ utpote privati hominis itidem re-

CAP. III.
DdDdDd FE

APOLOGIA AUG. CoON.

FESSIONIS.
A ?OLOGIA A. C. eſt liber Sym-
& bolicus a Philippo Melanchthone
primum in comitiis Auguſtanis ſvaſu &
autoritate publica ſcriptus, ut confuta-
tionem A. Confeſſionisà Pontificiis Theo-

o logis conſarcinatam refelleret, & doctri-

nam

,
9

14 CAp. III. Dz AroLoGIA
nam ſemel traditam adſereret publice: uf
deinde auctus publica Statuum Evange- r
licorum adprobatione ſcriptissymbolicis
ui
8. 2. Autoy hujus Apologiz fuit Philppus Melan- n
chthon, juſſus à Statibus Proteſtantibus confutatio- ℳ
nem A. Confeſlionis Pontificiam refutare. Nam ,
Sleidanusl. II. kit, refert, quod Imperator iteratis u/
vicibus perſv adere Proteſtantibus anniſus ſit,ut de- „,
ſerta confeſſione ſua, aſſentirentur refutationi à
Monachis & facrificulis Popzæis, in quibus facile unft
primi erant Joznnes Faber & Eccius, compoſitæ. 1
Verum confeſſores de conſtantia ſua nihil emi.
tentes, Gonkfeſſionem ſemel editam tuentur, & con- l
Jutationens Papæam, quantum inter prælegendum lun
ex eadem percipi & annotari potuerat, Philippum
viciſſim confutate jubent; Nam etfi exemplar gl
confutationis hujus peterent, impetrare non licuit, i.
cont. D. Cleſt. praſat. Tom. III. Hiſt. lit. f. 17. 18:
Poſtea Apologiam Cæſari Proteſtantes exhibue- e
runt, fed is dedignatus ulteriorem circa religio- Chn
nem diſceptationem, illam accipere renuit. Vid. N⸗
Caælef:. Hiſft. cit. Tom I. fol. &. ſD6MM7. di
§S. 3. Samma confutationis Pontificiæ prout non⸗
Sleidanus J. VII. cit. recitat, hæc fuit. Pontificii ſen
Theologi, confeſſionem Proteſtantium in duas ſe
partes diviſerant: PRIons habet XXlI. doctrinæ capi- 6
1a ex iis alia receperant, alia rejecerant. Quædam leben
partim fuerunt admuiſſa, partim repudiata, mul-
. 113

ice.

nge⸗
Wcs

Auc. CoNFESSIONIS. 15

tis Patrum & Conciliorum adductis teſtimoniis-
In rejeclis hæc erant: opera bona nihil mererie ju-
ſtifßicationem tribui ſoli dei z non etiam operibus 2
Eccleſiam eße congregationem piorum non poſſe

latisſieni pro peccatiss Divos non intercedere

ele

rlt.

Nun
terett

ut e.

lioni
ſaele

oſſe

„Ktn

entün
n
emgt

licui
. 1ſe

Chitne.

leſige

i

rtci
1 Go

ne

Nne

la, Me N
D

Pro nobis; alia receperant cum modo, de ceremo-
niis nimirum; item, verum Corpus atque Sangvis
nem Chriſti eſſe in Sacramento; ſic, ut ſub guali-

bet ſpecie ſit Chriſtus, & vinum atque panis omni-

no mutentur. Illud de conf⸗ſione ſic admittebant
ſi populus adſtringeretur, ut quotannis ad paſcha
confiteantur, & delitta omnia diligenter enume-
rent & Cænam Domini percipiant, & ſepten
credant Eccleſiæ ſacramentas cavebant etiam,
ne quis erudiendo populo præficiatur, niſi de vo-
lIuntate & permiſſu Epiſioporum: ad hæc, ut le-

ges omnes & Eccleſiæ præcepta ſervarentur, &,
Juibus in lotis abrogata ſint, reſtituantur. ALTERA

PARS quinque pracipue complectitur? Commu-
nio cœnæ Domini ſub atraque ſpecie, quod ajunt,
rejicitur; & petebat Cæſar, ut in eo totius orbis
Chriſtiani conſenſum atque morem ſequantur:
De conjugio Sacerdotum mirari ſe dicebat, hoc
ab ipſis peti, cum inde ab Apoſtolorum ætate
non fuerit in uſu: Miſ recipitur ipſorum, modo
cum ritu Eccleſiæ Romanæ conveniat; ſi vero mu-
tata ſit, rejicitur, ac ſimul affirmatur, miſſam
ſe Sacrihßeium pro vivis & mortuis, neque
debere miſſam privatam abrogari: Danielem
multè

16 CAbP. III. DE ArotoOGia

multò ante prænunciaſſe, fore, cum Antichriſtus

venerit, ut ſacrificium aboleatur: hoc quidem

nondum accidiſſe; veruntamen iis in locis, ubi

miſſa jacet, alraria deſtruuntur, exuruntur ſta-
tuæ, quibus in templis nihil cantatur, nihil legi-

que cavendum eſſe diligenter omnibus, ne cauſam

præbeant adventus Antichridti: vota Monaſtica

niti tam Novi, quam Veteris Teſtamenti autori-

tate: plectendos igitur, qui ſuæ profeſſionis ob-

liti, deſeruiſſe ordinem: Epiſcopos habere pote-

ſtaten noOnh docendi tantum, ſed & adminiſtran-

di remp. hee in ſuo jure impediendos eſſe, quod

hibertate majorum ſint conſecuti: non abſtinere

a carnihus tempore prohibito, non jejunare per
quadrageſimæ tempus, non confiteri peccata,
proterviam eſſe, non libertatem Chriſtianam. Hæv
Seidanus. —YMM

8S. 4. FHos in confutatione memorata jam con-
tentos errores, diſtincte Melanchthon in Apologia
dicta diluit; oſtendendo inania eſſe illa, nec ul-
lum in ſacris literis fundamentum habere, quæ
oggerrebant Papæi. Primum quidem laudatus mo-
do Philippus, cum nondum haberet exemplar con-
futationis Papææ, brevior fuit in refutando; mox
vero tale exemplar in Comitiis nactus Apologiam
inſigniter auxit, cum aliquot doctrinas A. Con-
feſſionis, inprimis de juſtificatione, impletione Le-
4*

— 2

tur, nulla lucent amplius luminaria, ibi nimirum

1 .— — RI—⸗ 2
illud jam repræſentari Prophetæ vaticinium: ita-

con.è
Nont

Mon

Oonn
e
Cene
len⸗
Perii
Prin
tumn
llee

(5

Uig
tone
li,
meer

ide
Rleigl
Lutk

(

Uee,

AUG. CoONFESSIONIS. 17

hrſtiam gir ſatisfabtione, Pænitentiæg & Sacrificio Miſſatico
niben egregie dilucitaret. V

8, Hi
ur ſie. §. 5. LEmperator intereâ utrinque deligi juſſe-
ei rat Theologos, qui de Religionis controverſiis
nin conferendo, Concordiæ rationes inirent. Ex
Pontificiorum parte præcipuus erat Exius; ex
anſin Proteſtantium Philippus. Sed cum Pontificii
nefu omnia ſibi concedi vellent, fruſtra fuerunt inſti-
icn tutæ diſputationes. Cæſar cum Proteſtantium
s0b.

cerneret conſtantiam plane invidam, decretum
u fieri curavit, quo Pontificia Religio omnibus Im-
eu perii Statibus & ſubditis denuo imperabatur. Sed
„det Principes Proteſtantes reſpondent, ſe illud decre-
ſtinn tum bona conſcientia non poſſe recipere, hinc
ee diſcedunt. v. D. Cæleſtin. Hiß. cit. Tom. Il. ſ. Fy.
ce ſeg. & Sleid. cmment. l. VII. Melanchitbon ob Cæ-
He faris & Pontificiorum fremitum atque commina-
tiones animo erat ſolicito & anxio; non quidem
ſui, ſed ipſius exitus & poſteritatis cauſa, ſeque
oW merori, ſuſpiriis atque lacrymis totum dabat. La-
Polit therus autem tum Coburgi hærens, ubi id cogno-
neel vit, crehris litteris ipſum erigit & conſolatur. vid.
e,S leid. l. cit. f. m. 5. De Aecreto Auguſtano judicium
tte Lutheri idem Ceæleſtinus f. Sz. ſeq; exhibet ſimul
ltoer cum admonitione ejusdem ad Germanos, in qua
,NI Jol. 109. memoratu dignum eſt didum Caroli: Si
Min Sacerdotes (Pontificii) facerent ſuum offcium, ni-
o bilopus eſſet Euthero Magiſiro. Dicta hæc Apolo-
Kia per Juſtum Jeonam Germanics reddita Tom. E.
6 ” . Jenen-

18 CAb. IV. Dz Akric.

Jeneſ. cit. à B. Luthero exhibetur, & libris Symbo-

licis communi Statuum Proteſtantium conſenſu
poſtea inſerta legitur. .

CLCLCyo-b. IV.
ART. SMALCGALDICIS.

A RTICGULI SMALCALDICI ſunt

AsScriptum Symbolicum Eccleſiæ Lu-
theranæ,quod D. Lutherus in conventu

Statuum Proteſtantium Smalcaldienſi

anno 1537. compoſuit, ut, ſi liberum con-

cilium, toties expetitum, aliquando habe-

retur, capita ſumma doctrinæ controver-
ſæ exhiberi poſſent.

S. 2. Hi Articuli cognomen ab oppido, in co-

mitatu Hennebergico noto, Smalcaldia ſortiti ſunt.
Scil. ut olim quibusdam Gmbolis à locis, ubi facti
leguntur, nomina impoſita; ita & libri tres Symbo-
lici à locis cognominati fuerunt: ut mirum ſit, Lu-

dovicum Jacobum à S. Carolo in Bibliotheca Pontifi-

cia lib. II. fol. zæ55. ita hiſtoriæ religionis fuiſſe igna-
rum, ut putarit, Articulos Smalcaldicos, eſſe Luthe-

ranum Germanum: Articulus Smalcaldicus, inquit,

Lutheranus edidit de primatu & poteſtate Papæ li-

brum.
§. 3. Symbolicum librum eſſe publica Eccleſiæ
Lu-

lI
erſi

wen
tori
eri⸗
den
Con

nbo.

enluu

SXMALCALDICIS.§. 19

— —
2 7.

Lutheranæ adprobatio & receptio probat. Nam
etſi Lutherus hoſce Articulos conſcripſerat; ta-

men ut ipſe in præfatione fatetur, ſibi publica au-
toritate injunctus fuerat is labor. Quapropte?
etiam hoſce repetita Auguſt. Confeſtonis & ejus-
dem Apologiæ doctrina, multi graves Doctores &

Concionatores ſpblcmiptionsadgrobarunt. vid.
pag. 338. & 356. ſeqv.

F. 4. Conventus hicce Proteſtamtinm Smalcal-
diæ Anno 153 7. d. 15. Febr. habitus eſt, in quo, ut
Sleidanus comment. lI. XIl. fol. m. 32. memorat, fue-
runt Elector Saxo Johannes Fridericus, Erneſtus &
Franciſeus Luneburgici Fratres, Ulricus Wurten-
bergicus, Landgravius Philinpur, Pomeraniæ Prin-

ceps, Anhaldi tres & Albertus Mansfeldicus; De-

inde civitatum nomine Legati quam plurimi cum

ampliſſimis mandatis. Atque hic conventus di-
verſus eſt ab eo, qui An. I1531. d. 29. Martii ibidem

propter fœdus defenſivum adverſus Pontificios,
ob ſuſpectas illorum molitiones pangendum, ce-
lebratus fuit. vid. Seidan. lI. VII. ſub ſinem & l.
VIII. initium it. I. LX. ſub fn. Acta illius conven-
tus & fœ deris duobus Voluminilus exhibet D. Hort-
lederus, von Urſachen des Teutſchen Krieges.

Locus hicce Carolo V. Imper. propter fœdus di-

Qum ita exoſus fuit, ut victo poſtea Johannr Fri-
derico, illum exſcindere decreverit, niſi Mauri-
tius Elector novus interceſſiſſet. Vid. Cyr. San-

gintes. Chron. Henneberg. I. V. t. y. Ad Cal. Mar-

E 2 ti⸗

2298 CAP. IV. DE ARTIC.

—

tii Anno 1540. Principum & civitatum Proteſtan.

tium legati denuo Smalcaldiam veniunt. Una

quoque venerunt Theologi Jonas, Pomeranus,

Melanchthon, Cruciger, Bucerus; quibus injun-
Gtum fait, ut formulam conſcriberent, qua puta-

rent cum adverſariis Pontificiis agendum eſſe de

conciliatione doctrinæ. Sed iſta formula librissym-

bolicis annumerari haut meretur. vid. Sleid. lL. XX.

ſab ſin.

F. 5. Cauſa impulſiva horum articulorum fuit

liberum conctilium, cujus ſpem Proteſtantibus id

non ſemel petentibus Imperator ſæpius fecerat,

vid. Seid. l. IX. ſub ſin. Itaque illi ut in promptu

juxta cum Aug. Confeſſone haberent ſummam

ræcipuarum controverſiarum, quam in concilio

exhiberent, hofſce articulos conſcribi mature cu-

rarunt. Verum cum Paulus II. Papa mox con-

ilum Mantuæ, Pontificiis loco commodo indi-
c
conci

ceret, ſpe ſua Proteſtantes exciderunt. Quapro-
pter denuo ſententiam ſuam de iſtoc concilio in-
dicto publicant, ſimulque ob varias, easque præ-
gnantes rationes, aliud concilium liberum ſcil.
Chriſtianum in Germinia d Cæſare, more olim in
Eccleſia recepto cogendam petunt, in quo errores

doctrinæ & vitia Eccleſie manifeſta emendaren-
tur, nec rei (h. e. Pontifici) Judices & Adores ſi-
mul forent. Vid. Sleid. I. XI. & XII. ſub fin. & die
Haupt⸗Vertheidigung des Aug⸗Apffels c. 5a. edit.

vo. P- 70

—

4
guo⸗
eorn

oßfe

tan
gui
lh
un

ei

lent

un

no)
Tri⸗
fini⸗
neguu
legu
Probe

Gonn
jci⸗
keltar
tionen
am,

leyſa
nſi

nli,
gooti
4

SMALCALDICIS. 21
etua. g. 6. Hi Articuli Smalrcaldici nullum dogma,
Un qu od contra A. Confeſſ. ſit, continent; ſed ut lectio
G ecorum probat, erroresPontificiorum publicos pau-
m. lo fuſius, ac in Confeſſione factum fuerat, decla-
u rant atque refutant. Diſpeſcuntur in tres parter,
ſek quibus ſubjungitur appendix de poteſtate & primatu
